Об утверждении Правил проведения мониторинга зернового рынка
Приказ Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 8 мая 2012 года № 18-03/241. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 7 июня 2012 года № 7713.
В соответствии с подпунктом 12-1) статьи 6 Закона Республики Казахстан от 19 января 2001 года "О зерне" и подпунктом 2) пункта 3 статьи 16 Закона Республики Казахстан от 19 марта 2010 года "О государственной статистике" ПРИКАЗЫВАЮ:
Сноска. Преамбула в редакции приказа и.о. Министра сельского хозяйства РК от 17.07.2018 № 307 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Утвердить прилагаемые Правила проведения мониторинга зернового рынка.
2. Комитету государственной инспекции в агропромышленном комплексе Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан обеспечить в установленном законодательством порядке государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан и его официальное опубликование.
3. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня его первого официального опубликования.
Министр А. Мамытбеков
СОГЛАСОВАНО
Председатель Агентства
Республики Казахстан
по статистике
____________ А. Смаилов
11 мая 2012 года
Утверждены
приказом Министра сельского
хозяйства Республики Казахстан
от 8 мая 2012 года № 18-03/241
Правила
проведения мониторинга зернового рынка
Сноска. Правила в редакции приказа Заместителя Премьер-Министра РК – Министра сельского хозяйства РК от 24.06.2016 № 280 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования).
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила проведения мониторинга зернового рынка (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 12-1) статьи 6 Закона Республики Казахстан от 19 января 2001 года "О зерне" и подпунктом 2) пункта 3 статьи 16 Закона Республики Казахстан от 19 марта 2010 года "О государственной статистике" и определяют порядок проведения мониторинга зернового рынка.
Сноска. Пункт 1 в редакции приказа и.о. Министра сельского хозяйства РК от 17.07.2018 № 307 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. В настоящих Правилах используются следующие основные понятия:
1) регистратор – юридическое лицо с участием государства в уставном капитале, обладающее опытом работы на рынке ценных бумаг, определяемое Правительством Республики Казахстан;
2) участники зернового рынка – физические и юридические лица, участвующие в производстве, хранении, транспортировке, переработке и реализации зерна;

Астық нарығының мониторингін жүргізу қағидасын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2012 жылғы 8 мамырдағы № 18-03/241 Бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2012 жылы 7 маусымда № 7713 тіркелді.
"Астық туралы" 2001 жылғы 19 қаңтардағы Қазақстан Республикасы Заңының 6-бабы 12-1) тармақшасына және "Мемлекеттік статистика туралы" 2010 жылғы 19 наурыздағы Қазақстан Республикасы Заңының 16-бабы 3-тармағының 2) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
Ескерту. Кіріспе жаңа редакцияда – ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің м.а. 17.07.2018 № 307 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. Қоса берілген Астық нарығының мониторингін жүргізу қағидасы бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің Агроөнеркәсіптік кешендегі мемлекеттік инспекция комитеті осы бұйрықтың заңнамада белгіленген тәртіппен Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін және оның ресми жариялануын қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрық алғаш ресми жарияланған күнінен бастап он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Министр А. Мамытбеков
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Статистика агенттігінің төрағасы
________________ А. Смайылов
2012 жылғы 11 мамыр
Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылығы министрінің
2012 жылғы 8 мамырдағы
№ 18-03/241 бұйрығымен бекітілді
Астық нарығының мониторингін жүргізу қағидасы
Ескерту. Қағида жаңа редакцияда - ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 24.06.2016 № 280 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. Жалпы ережелер
1. Осы Астық нарығының мониторингін жүргізу қағидасы (бұдан әрі – Қағидалар) "Астық туралы" 2001 жылғы 19 қаңтардағы Қазақстан Республикасы Заңының 6-бабы 12-1) тармақшасына және "Мемлекеттік статистика туралы" 2010 жылғы 19 наурыздағы Қазақстан Республикасы Заңының 16-бабы 3-тармағының 2) тармақшасына сәйкес әзірленді және астық нарығының мониторингін жүргізу тәртібін айқындайды.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің м.а. 17.07.2018 № 307 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2. Осы Қағидаларда мынадай негізгі ұғымдар пайдаланылады:
1) тіркеуші – жарғылық капиталына мемлекет қатысатын, бағалы қағаздар нарығында жұмыс тәжірибесі бар, Қазақстан Республикасының Үкіметі айқындайтын заңды тұлға;
2) астық нарығына қатысушылар – астықты өндіруге, сақтауға, тасымалдауға, өңдеуге және өткізуге қатысатын заңды және жеке тұлғалар;

3) мониторинг зернового рынка (далее – мониторинг) – совокупность постоянных мероприятий, направленных на сбор, обработку и анализ данных об операциях с зерном, осуществляемых участниками зернового рынка, включая его производство, хранение, переработку и реализацию;
4) программное обеспечение – программное обеспечение "Единая система сдачи отчетности (ЕССО)", разработанное регистратором и предназначенное для подготовки различных форм отчетности и информации, представленных в программном обеспечении в виде шаблонов;
5) специализированная организация – организация, созданная по решению Правительства Республики Казахстан, местного исполнительного органа области, города республиканского значения, столицы или национального управляющего холдинга в сфере агропромышленного комплекса в целях устойчивого развития отраслей агропромышленного комплекса, обеспечения субъектов агропромышленного комплекса отдельными видами услуг, отсутствующими или слабо предоставленными на конкурентном рынке, или созданная для содействия развитию экономики регионов (социально-предпринимательские корпорации);
6) электронный отчет – заполненный соответствующий шаблон программного обеспечения с данными мониторинга, подписываемый электронной цифровой подписью (далее – ЭЦП), выданной национальным удостоверяющим центром.
Сноска. Пункт 2 - в редакции приказа Министра сельского хозяйства РК от 06.04.2020 № 116 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
3. Мониторинг осуществляется уполномоченным органом в области зернового рынка (далее – уполномоченный орган) и местными исполнительными органами областей, городов республиканского значения и столицы (далее – местные исполнительные органы) в пределах административно-территориальной единицы.
Сноска. Пункт 3 - в редакции приказа Министра сельского хозяйства РК от 06.04.2020 № 116 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 2. Порядок проведения мониторинга
4. Этапы мониторинга:
1) сбор данных;
2) обработка данных;
3) анализ данных.
5. Данные мониторинга включают информацию:
1) о транспортировке зерна на внутреннем рынке и на экспорт;
2) о загруженности хлебоприемных предприятий.
6. Для анализа данных мониторинга используется получаемая от национального перевозчика и других перевозчиков на железнодорожном транспорте и включаемая в государственный электронный реестр держателей зерновых расписок (далее – реестр) информация о транспортировке зерна на внутреннем рынке и на экспорт по форме, согласно приложению 1 к настоящим Правилам.

3) астық нарығының мониторингі (бұдан әрі – мониторинг) – астық нарығына қатысушылар астықты өндіруді, сақтауды, тасымалдауды, өңдеуді және өткізуді қоса алғанда онымен жүзеге асыратын операциялар туралы деректерді жинауға, өңдеуге және талдауға бағытталған тұрақты іс-шаралар жиынтығы;
4) бағдарламалық қамтамтылым – тіркеуші әзірлеген және шаблондар түрінде бағдарламалық қамтамтылымда ұсынылған есептіліктің және ақпараттың әр түрлі нысандарын дайындауға арналған "Есептілікті тапсырудың бірыңғай жүйесі" (ЕББЖ) бағдарламалық қамтамтылым;
5) мамандандырылған ұйым – агроөнеркәсіптік кешен салаларын тұрақты дамыту, агроөнеркәсіптік кешен субъектілерін бәсекелестік нарықта жоқ немесе мардымсыз көрсетілетін жекелеген қызмет түрлерімен қамтамасыз ету мақсатында Қазақстан Республикасы Үкіметінің, облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың жергілікті атқарушы органының немесе агроөнеркәсіптік кешен саласындағы ұлттық басқарушы холдингтің шешімі бойынша құрылған немесе өңірлердің экономикасын дамытуға жәрдемдесу үшін құрылған (әлеуметтік-кәсіпкерлік корпорациялар) ұйым;
6) электрондық есеп – ұлттық куәландырушы орталық берген электрондық цифрлық қолтаңбасы қойылатын мониторингтің деректерімен бағдарламалық қамтамасыз етудің толтырылған тиісті шаблоны.
Ескерту. 2-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 06.04.2020 № 116 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
3. Мониторингті астық нарығы саласындағы уәкілетті орган (бұдан әрі – уәкілетті орган) және облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың және астананың жергілікті атқарушы органдары (бұдан әрі – жергілікті атқарушы орган) әкімшілік-аумақтық бірлік шегінде жүзеге асырады.
Ескерту. 3-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 06.04.2020 № 116 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2. Мониторинг жүргізу тәртібі
4. Мониторинг кезеңдері:
1) деректерді жинау;
2) деректерді өңдеу;
3) деректерді талдау.
5. Мониторинг деректері:
1) астықты ішкі нарықта және экспортқа тасымалдау туралы;
2) астық қабылдау кәсіпорындарының жүктелгендігі туралы ақпаратты қамтиды.
6. Мониторинг деректерін талдау үшін осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша ұлттық тасымалдаушыдан және темір жол көлігіндегі басқа тасымалдаушылардан алынатын және астық қолхаттарын ұстаушылардың мемлекеттік электрондық тізіліміне (бұдан әрі – тізілім) қоса берілетін астықты ішкі нарықта және экспортқа тасымалдау туралы ақпарат пайдаланылады.

7. Специализированная организация в сфере мониторинга сельскохозяйственных рынков (далее – Специализированная организация) представляет в реестр на еженедельной основе информацию о средних рыночных ценах на зерно по форме, согласно приложению 2 к настоящим Правилам.
8. Лицензированные хлебоприемные предприятия предоставляют в реестр ежемесячно информацию о загруженности хлебоприемных предприятий по форме, согласно приложению 3 к настоящим Правилам.
9. Местные исполнительные органы предоставляют в реестр информацию о введении временного управления хлебоприемным предприятием по форме согласно приложению 4 к настоящим Правилам.
Сноска. Пункт 9 - в редакции приказа Министра сельского хозяйства РК от 06.04.2020 № 116 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
10. При обработке и анализе данных мониторинга используются данные, представляемые в реестр хлебоприемными предприятиями, Специализированной организацией, национальным перевозчиком и другими перевозчиками на железнодорожном транспорте, а также местными исполнительными органами (далее – субъекты).
Сноска. Пункт 10 - в редакции приказа Министра сельского хозяйства РК от 06.04.2020 № 116 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
11. Информация, указанная в пунктах 6 и 7 настоящих Правил, представляется в реестр посредством интеграционного взаимодействия информационной системы субъекта с регистраторской информационной системой зерновых расписок в online-режиме посредством веб-сервисов.
Сноска. Пункт 11 - в редакции приказа Министра сельского хозяйства РК от 06.04.2020 № 116 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
11-1. Информация, указанная в пункте 8 настоящих Правил, представляется регистратору в следующем порядке:
1) заполняется соответствующий шаблон программного обеспечения, который размещается в свободном доступе для скачивания на веб-портале регистраторской информационной системы зерновых расписок www.qoldau.kz (далее – Портал);
2) в результате заполнения шаблона формируется электронный отчет, который необходимо подписать ЭЦП субъекта и направить в реестр, используя имеющийся в программном обеспечении сервис для отправки и включения электронного отчета в структуру реестра.
Регистратор в течение 5 (пяти) рабочих дней с даты поступления электронного отчета направляет на электронный адрес субъекта, указанный в ЭЦП, электронное уведомление о включении электронного отчета в реестр или причинах отказа в его принятии. Основанием для отказа регистратором в принятии электронного отчета является несоблюдение субъектом требований, указанных в настоящих Правилах.
Сноска. Правила дополнены пунктом 11-1 в соответствии с приказом и.о. Министра сельского хозяйства РК от 17.07.2018 № 307 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); в редакции приказа Министра сельского хозяйства РК от 06.04.2020 № 116 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

7. Ауыл шаруашылығы нарықтарының мониторингі саласындағы мамандандырылған ұйым (бұдан әрі – Мамандандырылған ұйым) астықтың орташа нарықтық бағалары туралы ақпаратты тізілімге осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша апта сайынғы негізде ұсынады.
8. Лицензияланған астық қабылдау кәсіпорындары астық қабылдау кәсіпорындарының жүктелгендігі туралы ақпаратты ай сайын осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша тізілімге жолдайды.
9. Жергілікті атқарушы органдар тізілімге осы Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес нысан бойынша астық қабылдау кәсіпорнына уақытша басқарудың енгізілгені туралы ақпарат береді.
Ескерту. 9-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 06.04.2020 № 116 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
10. Мониторинг деректерін өндеу және талдау кезінде астық қабылдау кәсіпорындары, Мамандандырылған ұйым, ұлттық тасымалдаушы және темір жол көлігіндегі басқа тасымалдаушылар, сондай-ақ жергілікті атқарушы органдар (бұдан әрі – субъектілер) тізілімге ұсынатын деректер пайдаланылады.
Ескерту. 10-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 06.04.2020 № 116 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
11. Осы Қағидалардың 6 және 7-тармақтарында көрсетілген ақпарат субъектінің ақпараттық жүйесінің астық қолхаттарының тіркеуші ақпараттық жүйесімен onlіne-режимінде веб-сервистер арқылы интеграциялық өзара іс-қимылы арқылы тізілімге ұсынылады.
Ескерту. 11-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 06.04.2020 № 116 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
11-1. Осы Қағидалардың 8-тармағында көрсетілген ақпарат тіркеушіге мынадай тәртіппен ұсынылады:
1) бағдарламалық қамтылымның тиісті шаблоны толтырылады, ол астық қолхаттарының тіркеуші ақпараттық жүйесінің www.qoldau.kz веб-порталында (бұдан әрі – Портал) жүктеп алу үшін еркін қолжетімді болып орналастырылады;
2) шаблонды толтыру нәтижесінде электрондық есеп қалыптастырылады, оған субъектінің электрондық цифрлық қолтаңбасы (бұдан әрі – ЭЦҚ) қойылуы және бағдарламалық қамтылымдағы электрондық есепті тізілім құрылымына жіберу мен қосуға арналған сервис пайдаланыла отырып, тізілімге жіберілуі қажет.
Тіркеуші электрондық есеп түскен күнінен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде ЭЦҚ-да көрсетілген субъектінің электрондық мекенжайына электрондық есепті тізілімге қосу немесе оны қабылдамау себептері туралы электрондық хабарлама жібереді. Тіркеушінің электрондық есепті қабылдаудан бас тартуы субъектінің осы Қағидаларда көрсетілген талаптарды орындамауы негіз болып табылады.
Ескерту. 2-тарау 11-1-тармақпен толықтырылды – ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің м.а. 17.07.2018 № 307 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен; жаңа редакцияда – ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 06.04.2020 № 116 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

12. Исключен приказом и.о. Министра сельского хозяйства РК от 17.07.2018 № 307 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
13. Анализ данных мониторинга, представление данных в Правительство Республики Казахстан осуществляет уполномоченный орган.
14. Данные мониторинга являются общедоступными для участников зернового рынка в реестре, доступ к данным которого обеспечивается регистратором через Портал.
Приложение 1
к Правилам проведения
мониторинга зернового рынка
Информация о транспортировке зерна на внутреннем рынке и на экспорт по состоянию на "___" ______________20____года (наименование и адрес национального перевозчика и других перевозчиков)
Сноска. Приложение 1 в редакции приказа Министра сельского хозяйства РК от 30.05.2019 № 219 (вводится в действие по истечении 10 (десяти) календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Сведения о транспортировке зерна (состав данных) передаются в виде сообщения-запроса при возникновении события в следующем объеме:
1) identifier (ID) запись (уникальный номер отправки груза);
2) дата погрузки;
3) код грузоотправителя (12-значный код);
4) бизнес-идентификационный номер грузоотправителя;
5) наименование грузоотправителя;
6) код грузополучателя (12-значный код во внутриреспубликанском сообщении, 4-хзначный код в международном сообщении);
7) бизнес-идентификационный номер грузополучателя (при наличии);
8) наименование грузополучателя;
9) код станции отправления (код единой сетевой разметки);
10) код станции назначения (код единой сетевой разметки);
11) код межгосударственного стыкового пункта;
12) код страны назначения;
13) номер вагона;
14) номер накладной (номер отправки);
15) код груза (единая тарифно-статистическая номенклатура грузов);
16) код груза (гармонизированная номенклатура грузов);
17) вес груза;
18) тип вагона;
19) код плательщика;
20) наименование плательщика.
Описание информационного взаимодействия по сведениям о транспортировке зерна приводится в Технических требованиях по интеграции соответствующих информационных систем, утвержденных владельцами информационных систем.
Приложение 2
к Правилам проведения
мониторинга зернового рынка
Форма
Информация о средних рыночных ценах на зерно
от "___" _________ 20__ года

12. Алып тасталды – ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің м.а. 17.07.2018 № 307 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
13. Мониторинг деректерін талдауды, деректерді Қазақстан Республикасының Үкіметіне ұсынуды уәкілетті орган жүзеге асырады.
14. Мониторинг деректері астық нарығына қатысушылар үшін жалпы қолжетімді болып табылады, деректерге рұқсатты тіркеуші Портал арқылы қамтамасыз етеді.
Астық нарығының мониторингін
жүргізу қағидасына
1-қосымша
20____ жылғы "___" ______ жағдай бойынша астықты
ішкі нарықта және экспортқа тасымалдау туралы ақпарат
(ұлттық тасымалдаушының және басқа да тасымалдаушылардың атауы және мекенжайы)
Ескерту. 1-қосымша жаңа редакцияда – ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 30.05.2019 № 219 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік 10 (он) күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Астық тасымалдау туралы мәліметтер (деректер құрамы) жағдай туындаған кезде хабарлама-сұраным түрінде мынадай көлемде беріледі:
1) identifier (ID) (жүк жөнелтудің бiрегей нөмiрі) жазба;
2) тиелген күні;
3) жүк жөнелтушiнiң коды (12 мәнді код);
4) жүк жөнелтушiнiң бизнес-сәйкестендiру нөмiрi;
5) жүк жөнелтушiнiң атауы;
6) жүк алушының коды (республика ішіндегі қатынаста 12 мәнді код, халықаралық қатынаста 4 мәнді код);
7) жүк алушының бизнес-сәйкестендiру нөмiрi (бар болса);
8) жүк алушының атауы;
9) жөнелту станциясының коды (бірыңғай желілік белгі коды);
10) межелі станцияның коды (бірыңғай желілік белгі коды);
11) мемлекетаралық түйiсу пунктінің коды;
12) межелі елдің коды;
13) вагон нөмірі;
14) жүкқұжат нөмірі (жөнелту нөмірі);
15) жүк коды (жүктердің бірыңғай тарифтік-статистикалық номенклатурасы);
16) жүк коды (жүктердің үндестірілген номенклатурасы);
17) жүк салмағы;
18) вагон типі;
19) төлеушінің коды;
20) төлеушінің атауы.
Астық тасымалдау туралы мәліметтер бойынша ақпараттық өзара іс-қимыл сипаттамасы ақпараттық жүйелердің иелері бекіткен Тиісті ақпараттық жүйелерді интеграциялау жөніндегі техникалық талаптарда келтірілген.
Астық нарығының мониторингін
жүргізу қағидаларына
2-қосымша
Нысан
20 __ жылғы "__" _________ астықтың орташа нарықтық бағалары
туралы ақпарат

1. Заполненная информация о средних рыночных ценах на зерно представляется:
в государственный электронный реестр держателей зерновых расписок, срок представления – еженедельно, каждую пятницу месяца.
2. В форме информации о средних рыночных ценах на зерно:
1) в графе 1 формы указывается наименование зерна и классность;
2) в графе 2 формы указывается единица измерения;
3) в графах 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18 и 19 указывается цена в тенге за одну тонну зерна в области.
Приложение к форме
информации о средних рыночных
ценах на зерно
Пояснение по заполнению формы информации
о средних рыночных ценах на зерно
1. Заполненная информация о средних рыночных ценах на зерно представляется:
в государственный электронный реестр держателей зерновых расписок, срок представления – еженедельно, каждую пятницу месяца.
2. В форме информации о средних рыночных ценах на зерно:
1) в графе 1 формы указывается наименование зерна и классность;
2) в графе 2 формы указывается единица измерения;
3) в графах 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17 и 18 указывается цена в тенге за одну тонну зерна в области.
Приложение 3
к Правилам проведения
мониторинга зернового рынка
Форма
Информация о загруженности хлебоприемных предприятий
по состоянию на "___" __________ 20___ года
Индекс: ЗХП - 1.
Отчетный период: ежемесячная.
Круг лиц представляющих: лицензированные хлебоприемные предприятия.
Куда представляется: в государственный электронный реестр держателей
зерновых расписок.
Сроки представления: к 1 числу каждого месяца.
Наименование хлебоприемного предприятия
Общая емкость, тысяч тонн
Всего зерна, тысяч тонн
Загруженность хлебоприемного предприятия, %
1
2
3
4
5
Руководитель ___________ ____________________________________________
(подпись) (фамилия, имя, отчество (при его наличии))
Исполнитель ___________ _____________________________________________
(подпись) (фамилия, имя, отчество (при его наличии))
Телефон __________________ "___" ________________ 20__ года
Примечание: Пояснение по заполнению формы информации о загруженности
хлебоприемных предприятий приведено в приложении к настоящей форме.
Приложение к форме
информации о загруженности
хлебоприемных предприятий
Пояснение по заполнению формы о загруженности
хлебоприемных предприятий
1. Заполненная информация о загруженности хлебоприемных предприятий представляется:
в государственный электронный реестр держателей зерновых расписок, срок представления – ежемесячно, до 1 числа каждого месяца.
2. В форме информации о загруженности хлебоприемных предприятий:
1) в графе 1 формы указывается порядковый номер;
2) в графе 2 формы указывается наименование хлебоприемного предприятия;

1. Астықтың орташа нарықтық бағалары туралы толтырылған ақпарат астық қолхаттарын ұстаушылардың мемлекеттік электрондық тізіліміне ұсынылады, ұсыну мерзімі апта сайын, айдың әр жұмасы.
2. Астықтың орташа нарықтық бағалары туралы ақпарат нысанында:
1) нысанның 1-бағанында астықтың атауы және сыныптылығы көрсетіледі;
2) нысанның 2-бағанында өлшем бірлігі көрсетіледі;
3) 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18 және 19-бағандарда облыстағы астықтың бір тонна бағасы теңгемен көрсетіледі.
.
Астық нарығының мониторингін
жүргізу қағидаларына
3-қосымша
Нысан
20___ жылғы "____" _____________ жай-күй бойынша астық қабылдау
кәсіпорындарының жүктелгендігі туралы ақпарат
Индексі: № 1-ҚКЖ
Кезеңділігі: ай сайын
Ұсынатын тұлғалар тобы: лицензияланған астық қабылдау кәсіпорындары.
Қайда ұсынылады: астық қолхаттарын ұстаушылардың мемлекеттік
электрондық тізіліміне.
Тапсыру мерзімі: әр айдың 1-іне қарай.
Астық қабылдау кәсіпорнының атауы
Жалпы сыйымдылығы, мың тонна
Барлық астық, мың тонна
Астық қабылдау кәсіпорнының жүктелгендігі, %
1
2
3
4
5
Басшы _____________ _________________________________________________
(қолы) (тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда)
Орындаушы ___________ _______________________________________________
(қолы) (тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда)
Телефоны _________ 20 __ жылғы "_____" _________
Ескертпе: Астық қабылдау кәсіпорындарының жүктелгендігі туралы
нысанды толтыру жөніндегі түсіндірме осы нысанға қосымшада
көрсетілген.
Астық қабылдау кәсіпорындарының
жүктелгендігі туралы ақпаратының
нысанына
қосымшасы
Астық қабылдау кәсіпорындарының жүктелгендігі туралы нысанды
толтыру жөніндегі түсіндірме
1. Астық қабылдау кәсіпорындарының жүктелгендігі туралы толтырылған ақпарат:
астық қолхаттарын ұстаушылардың мемлекеттік электрондық тізіліміне ұсынылады, ұсыну мерзімі – ай сайын, әр айдың 1-іне дейін;
2. Астық қабылдау кәсіпорындарының жүктелгендігі туралы ақпарат нысанында:
1) нысанның 1-бағанында реттік нөмірі көрсетіледі;
2) нысанның 2-бағанында астық қабылдау кәсіпорнының атауы көрсетіледі;

3) в графе 3 формы указывается общая емкость хлебоприемного предприятия;
4) в графе 4 формы указывается общее количество зерна на указанный период;
5) в графе 5 формы указывается загруженность хлебоприемного предприятия в процентах на указанный период.
Приложение 4
к Правилам проведения
мониторинга зернового рынка
Форма
Информация о введении временного управления
хлебоприемным предприятием по состоянию на "___" __________ 20___ года
Сноска. Приложение 4 - в редакции приказа Министра сельского хозяйства РК от 06.04.2020 № 116 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Индекс: МИО – 1.
Отчетный период: по мере необходимости.
Круг лиц представляющих: структурное подразделение местного исполнительного органа области, города республиканского значения, столицы.
Куда представляется: в государственный электронный реестр держателей зерновых расписок.
Сроки представления: в течение 3 (трех) рабочих дней со дня принятия судом решения о введении временного управления хлебоприемным предприятием.
№ п/п
Наименование хлебоприемного предприятия
Общая емкость, тысяч тонн
Всего зерна, тысяч тонн
Загруженность хлебоприемного предприятия, процент
Сведения по решению суда
1
2
3
4
5
6
Руководитель___________ ________________________________________
(подпись)       (фамилия, имя, отчество (при его наличии))
Исполнитель___________ ________________________________________
(подпись)       (фамилия, имя, отчество (при его наличии))
Телефон _________________________ "___" ________________ 20__ года
Примечание: Пояснение по заполнению формы о введении временного управления хлебоприемным предприятием приведено в приложении к настоящей форме.
Приложение к форме
информации о введении
временного управления
хлебоприемным предприятием
Пояснение по заполнению формы
о введении временного управления хлебоприемным предприятием
1. Заполненная информация о введении временного управления хлебоприемным предприятием представляется:
в государственный электронный реестр держателей зерновых расписок, срок представления – по мере необходимости, в течение 3 (трех) рабочих дней со дня принятия судом решения о введении временного управления хлебоприемным предприятием;
в Министерство сельского хозяйства Республики Казахстан, срок представления – ежемесячно, до 1 числа каждого месяца.
2. В форме информации о загруженности хлебоприемных предприятий:
1) в графе 1 формы указывается порядковый номер;
2) в графе 2 формы указывается наименование хлебоприемного предприятия;
3) в графе 3 формы указывается общая емкость хлебоприемного предприятия;

3) нысанның 3-бағанында астық қабылдау кәсіпорнының жалпы сыйымдылығы көрсетіледі;
4) нысанның 4-бағанында көрсетілген кезеңдегі астықтың жалпы саны көрсетіледі;
5) нысанның 5-бағанында көрсетілген кезеңде астық қабылдау кәсіпорнының жүктелгендігі пайызбен көрсетіледі.
Астық нарығының
мониторингін жүргізу
қағидаларына
4-қосымша
Нысан
Астық қабылдау кәсіпорнының уақытша басқаруды енгізу туралы ақпарат
Ескерту. 4-қосымша жаңа редакцияда – ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 06.04.2020 № 116 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
20___ жылғы "____" _____________ жай-күй бойынша
Индексі: 1 – ЖАО.
Есептілік кезеңі: қажеттілігіне қарай.
Ұсынылатын тұлғалар тобы: облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың жергілікті атқарушы органының құрылымдық бөлімшесі.
Қайда ұсынылады: астық қолхаттарын ұстаушылардың мемлекеттік электрондық тізіліміне.
Ұсыну мерзімі: астық қабылдау кәсіпорнының уақытша басқаруды енгізу туралы соттың шешімін қабылдау күнінен бастап (3) үш жұмыс күні ішінде.
р/с
Астық қабылдау кәсіпорнының атауы
Жалпы сыйымдылығы, мың тонна
Барлық астық, мың тонна
Астық қабылдау кәсіпорнының жүктелуі, %
Сот шешімі туралы мәліметтер
1
2
3
4
5
6
Басшы __________ ___________________________________________
(қолы)       (аты, әкесінің аты (бар болса), тегі)
Орындаушы ________ ________________________________________
(қолы)            (аты, әкесінің аты (бар болса), тегі)
Телефоны __________________________ 20 __ жылғы "_____" __________
Ескертпе: Астық қабылдау кәсіпорнын уақытша басқаруды енгізу туралы нысанды толтыру жөніндегі түсіндірме осы нысанға қосымшада көрсетілген.
Астық қабылдау
кәсіпорнын уақытша
басқаруды енгізу туралы
ақпараттың нысанына
қосымша
Астық қабылдау кәсіпорнын уақытша басқаруды енгізу туралы нысанды толтыру жөніндегі түсіндірме
1. Астық қабылдау кәсіпорнының уақытша басқаруды енгізу туралы толтырылған ақпарат:
астық қолхаттарын ұстаушылардың мемлекеттік электрондық тізіліміне, ұсыну мерзімі – қажеттілігіне қарай, астық қабылдау кәсіпорнын уақытша басқаруды енгізу туралы сот шешімін қабылдаған күнінен бастап үш жұмыс күні ішінде;
Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігіне ұсынылады, ұсыну мерзімі – ай сайын, әр айдың 1-іне дейін.
2. Астық қабылдау кәсіпорындарының жүктелгендігі туралы ақпарат нысанында:
1) нысанның 1-бағанында реттік нөмірі көрсетіледі;
2) нысанның 2-бағанында астық қабылдау кәсіпорнының атауы көрсетіледі;
3) нысанның 3-бағанында астық қабылдау кәсіпорнының жалпы сыйымдылығы көрсетіледі;

4) в графе 4 формы указывается общее количество зерна на указанный период;
5) в графе 5 формы указывается загруженность хлебоприемного предприятия в процентах на указанный период;
6) в графе 6 формы указываются номер и дата решения суда о введении временного управления хлебоприемным предприятием, наименование суда и дата вступления решения суда в законную силу.

4) нысанның 4-бағанында көрсетілген кезеңдегі астықтың жалпы саны көрсетіледі;
5) нысанның 5-бағанында көрсетілген кезеңде астық қабылдау кәсіпорнының жүктелуі пайызбен көрсетіледі;
6) нысанның 6-бағанында астық қабылдау кәсіпорнын уақытша басқаруды енгізу туралы сот шешімінің нөмірі мен күні, соттың атауы және сот шешімінің заңды күшіне ену күні көрсетіледі.