Некоторые вопросы прохождения службы в органах государственной противопожарной службы Республики Казахстан
Приказ Министра по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан от 1 июня 2012 года № 242. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 25 июня 2012 года № 7751. Утратил силу приказом Министра внутренних дел Республики Казахстан от 19 ноября 2015 года № 942
Сноска. Утратил силу приказом Министра внутренних дел РК от 19.11.2015 № 942.
Во исполнение пункта 55 Распоряжения Премьер-Министра Республики Казахстан от 7 апреля 2011 года № 45-р «О мерах по реализации Законов Республики Казахстан от 6 января 2011 года «О правоохранительной службе» и «О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам правоохранительной службы и присвоения классных чинов, воинских и специальных званий, права ношения форменной одежды военнослужащими и сотрудниками иных государственных органов», ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить:
1) Инструкцию по отбору и изучению кандидатов на службу в органы государственной противопожарной службы Республики Казахстан согласно приложению 1 к настоящему приказу;
2) Правила и условия прохождения специального первоначального обучения сотрудниками органов государственной противопожарной службы Республики Казахстан согласно приложению 2 к настоящему приказу;
3) Описание служебного удостоверения сотрудника органов государственной противопожарной службы Республики Казахстан согласно приложению 3 к настоящему приказу;
4) Инструкцию по присвоению первых, очередных и внеочередных специальных званий сотрудникам органов государственной противопожарной службы Республики Казахстан согласно приложению 4 к настоящему приказу;
5) Инструкцию о приеме на службу в органы государственной противопожарной службы, назначении на должность, перемещении, продвижении по службе, откомандировании, восстановлении, использовании на службе лиц, находящихся в распоряжении органов государственной противопожарной службы, прикомандировании сотрудников органов государственной противопожарной службы Республики Казахстан согласно приложению 5 к настоящему приказу;
6) Правила организации профессиональной служебной и физической подготовки сотрудников органов государственной противопожарной службы Республики Казахстан согласно приложению 6 к настоящему приказу;
7) Правила формирования и организации работы с кадровым резервом для выдвижения на вышестоящие и руководящие должности в органах государственной противопожарной службы Республики Казахстан согласно приложению 7 к настоящему приказу;

Қазақстан Республикасы мемлекеттік өртке қарсы қызмет органдарында қызмет өткерудің кейбір мәселелері
Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрінің 2012 жылғы 1 маусымдағы № 242 Бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2012 жылы 25 маусымда № 7751 тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2015 жылғы 19 қарашадағы № 942 бұйрығымен
Ескерту. Бұйрықтың күші жойылды - ҚР Ішкі істер министрінің 19.11.2015 № 942 бұйрығымен.
«Құқық қорғау қызметі туралы» және «Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне құқық қорғау қызметі және сыныптық шендер, әскери және арнаулы атақтар беру, әскери қызметшiлердiң және өзге де мемлекеттiк органдар қызметкерлерiнiң нысанды киiм киiп жүру құқығы мәселелерi бойынша өзгерiстер мен толықтырулар енгiзу туралы» Қазақстан Республикасының 2011 жылғы 6 қаңтардағы заңдарын іске асыру жөніндегі шаралар туралы» Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің 2011 жылғы 7 сәуірдегі № 45-ө Өкімінің 55-тармағын орындау үшін БҰЙЫРАМЫН:
1. Мына:
1) Осы бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес Қазақстан Республикасының мемлекеттік өртке қарсы қызмет органдарына қызметке үміткерлерді іріктеу және зерделеу жөніндегі нұсқаулық;
2) Осы бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес Қазақстан Республикасының мемлекеттік өртке қарсы қызмет органдары қызметкерлерінің арнайы бастапқы оқытудан өтудің қағидалары мен шарттары;
3) Осы бұйрыққа 3-қосымшаға сәйкес Қазақстан Республикасының мемлекеттік өртке қарсы қызмет органдары қызметкерінің қызметтік куәлігі жетон үлгісінің сипаттамасы;
4) Осы бұйрыққа 4-қосымшаға сәйкес Қазақстан Республикасының мемлекеттік өртке қарсы қызмет органдары қызметкерлеріне алғашқы, кезекті және кезектен тыс арнаулы атақтар беру нұсқаулығы;
5) Осы бұйрыққа 5-қосымшаға сәйкес Қазақстан Республикасының мемлекеттік өртке қарсы қызмет органдарының қызметкерлерін мемлекеттік өртке қарсы қызмет органдарына қызметке қабылдау, лауазымға тағайындау, орнын ауыстыру, қызмет бабында жоғарылату, қызметке жіберу, қызметке қайта қабылдау, мемлекеттік өртке қарсы қызмет органдары қарамағындағы адамдарды қызметте пайдалану туралы нұсқаулық;
6) Осы бұйрыққа 6-қосымшаға сәйкес Қазақстан Республикасының мемлекеттік өртке қарсы қызмет органдарының кәсіби қызметтік және дене даярлығының мазмұны мен оны ұйымдастыру тәртібі;
7) Осы бұйрыққа 7-қосымшаға сәйкес Қазақстан Республикасының мемлекеттік өртке қарсы қызмет органдарында жоғары тұрған және басшылық лауазымдарға жоғарылату үшін кадр резервімен жұмысты қалыптастыру және ұйымдастыру қағидасы;

8) Правила оформления личных дел сотрудников органов государственной противопожарной службы Республики Казахстан согласно приложению 8 к настоящему приказу;
9) Правила и условия прохождения тестирования, пороговые значения результатов тестирования для категорий должностей органов государственной противопожарной службы Республики Казахстан согласно приложению 9 к настоящему приказу;
10) Правила применения видов поощрения к сотрудникам органов государственной противопожарной службы Республики Казахстан согласно приложению 10 к настоящему приказу;
11) Правила и условия привлечения к дисциплинарной ответственности сотрудников органов государственной противопожарной службы Республики Казахстан согласно приложению 11 к настоящему приказу;
12) Правила формирования и работы дисциплинарной комиссии в органах государственной противопожарной службы Республики Казахстан согласно приложению 12 к настоящему приказу;
13) Правила проведения служебного расследования в отношении сотрудников органов государственной противопожарной службы Республики Казахстан согласно приложению 13 к настоящему приказу;
14) Инструкцию о предоставлении отпусков сотрудникам органов государственной противопожарной службы Республики Казахстан согласно приложению 14 к настоящему приказу;
15) Инструкцию об увольнении из органов государственной противопожарной службы Республики Казахстан согласно приложению 15 к настоящему приказу;
16) Инструкцию об описании, порядке присвоения, учета и выдачи жетона с личным номером сотруднику органов государственной противопожарной службы Республики Казахстан согласно приложению 16 к настоящему приказу;
17) Правила заключения, изменения и прекращения контракта с лицами, поступающими в организации образования Министерства по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан, реализующие профессиональные учебные программы высшего образования согласно приложению 17 к настоящему приказу;
18) Правила назначения обучающихся в организации образования Министерства по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан на вакантные должности в органы и подразделения по чрезвычайным ситуациям согласно приложению 18 к настоящему приказу.
2. Департаменту кадрового обеспечения (Култаев Е.Б.) обеспечить в установленном порядке государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан и опубликование в периодических печатных изданиях.
3. Председателям комитетов, руководителям структурных подразделений центрального аппарата Министерства, департаментов областей, городов Астаны, Алматы, подведомственных государственных учреждений Министерства:

8) Осы бұйрыққа 8-қосымшаға сәйкес Қазақстан Республикасының мемлекеттік өртке қарсы қызмет органдары қызметкерлерінің жеке істерін ресімдеу қағидасы;
9) Осы бұйрыққа 9-қосымшаға сәйкес Қазақстан Республикасының мемлекеттік өртке қарсы қызмет органдары лауазымдарының санаттары үшін тестілеуден өтудің және тест нәтижелерінің шекті мәнінің қағидасы мен шарттары;
10) Осы бұйрыққа 10-қосымшаға сәйкес Қазақстан Республикасының мемлекеттік өртке қарсы қызмет органдарының қызметкерлеріне көтермелеу түрлерін қолдану қағидасы;
11) Осы бұйрыққа 11-қосымшаға сәйкес Қазақстан Республикасының мемлекеттік өртке қарсы қызмет органдарының қызметкерлерін тәртіптік жауапкершілікке тарту қағидалары мен шарттары;
12) Осы бұйрыққа 12-қосымшаға сәйкес Қазақстан Республикасының мемлекеттік өртке қарсы қызмет органдарында тәртіптік комиссияны қалыптастыру және оның жұмыс істеу қағидасы;
13) Осы бұйрыққа 13-қосымшаға сәйкес Қазақстан Республикасының мемлекеттік өртке қарсы қызмет органдарының қызметкерлеріне қатысты қызметтік тексеру жүргізу қағидасы;
14) Осы бұйрыққа 14-қосымшаға сәйкес Қазақстан Республикасының мемлекеттік өртке қарсы қызмет органдарының қызметкерлеріне демалыстар беру туралы нұсқаулық;
15) Осы бұйрыққа 15-қосымшаға сәйкес Қазақстан Республикасының мемлекеттік өртке қарсы қызмет органдарынан жұмыстан босату туралы нұсқаулық;
16) Осы бұйрыққа 16-қосымшаға сәйкес жеке нөмірі бар жетонды сипаттау, оны Қазақстан Республикасының мемлекеттік өртке қарсы қызмет органдарының қызметкерлеріне тағайындау, есепке алу және беру тәртібі туралы нұсқаулық;
17) Осы бұйрыққа 17-қосымшаға сәйкес Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлігінің жоғары білім беретін кәсіптік оқу бағдарламаларын іске асыратын білім беру ұйымдарына оқуға түсетін адамдармен келісімшарт жасасу, ұзарту, өзгерту және бұзу қағидасы;
18) Осы бұйрыққа 18-қосымшаға сәйкес Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлігінің білім беру ұйымдарында білім алушыларды төтенше жағдайлар органдары мен бөлімшелеріндегі бос лауазымдарға тағайындау қағидасы бекітілсін.
2. Кадрлық қамтамасыз ету департаменті (Е.Б. Құлтаев) осы бұйрықтың белгіленген тәртіпте Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін және мерзімдік баспа басылымдарында жариялануын қамтамасыз етсін.
3. Министрлік Комитеттерінің төрағалары, орталық аппаратының құрылымдық бөлімшелер, облыстар, Астана, Алматы қалалары департаменттері, Министрліктің ведомстволық бағыныстағы мемлекеттік мекемелерінің басшылары:

1) обеспечить изучение настоящего приказа личным составом сотрудников органов государственной противопожарной службы Республики Казахстан;
2) организовать прохождение службы сотрудников органов государственной противопожарной службы Республики Казахстан в соответствии с инструкциями, правилами и порядками к настоящему приказу.
4. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на руководителя аппарата Министерства по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан Окасова С.К.
5. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня его первого официального опубликования.
Министр
по чрезвычайным ситуациям
Республики Казахстан                    В. Божко
Приложение 1
к приказу Министра по
чрезвычайным ситуациям
Республики Казахстан
от 1 июня 2012 года № 242
Инструкция
по отбору и изучению кандидатов на службу
в органы государственной противопожарной службы
Республики Казахстан
1. Настоящая инструкция по отбору и изучению кандидатов на службу в органы государственной противопожарной службы Республики Казахстан детализирует порядок отбора и изучения кандидатов на службу в органы государственной противопожарной службы Республики Казахстан.
2. Организация работы по отбору и изучению кандидатов, принимаемых на службу в органы государственной противопожарной службы (далее - ОГПС) Министерства по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан (далее - Министерство) возлагается на кадровые службы Министерства, ведомств, территориальных органов и подведомственных государственных учреждений.
3. Основной целью отбора является комплектование подразделений квалифицированными кадрами, обладающими необходимыми деловыми, личными и моральными качествами, соответствующими требованиям, предъявляемым к сотрудникам ОГПС на конкретных участках служебной деятельности.
4. На должности рядового и младшего начальствующего состава ОГПС принимаются граждане в возрасте не старше двадцати пяти лет, среднего и старшего начальствующего состава - не старше тридцати пяти лет, имеющие соответствующее образование и прошедшие срочную военную службу, а также граждане, освобожденные или имеющие отсрочку от призыва на срочную военную службу в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Прием на службу в ОГПС на должность среднего и старшего начальствующего состава лиц, старше тридцати пяти лет осуществляется в соответствии с Законом Республики Казахстан "О правоохранительной службе".
Сноска. Пункт 4 в редакции приказа Министра по чрезвычайным ситуациям РК от 28.08.2013 № 390 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

1) Қазақстан Республикасының мемлекеттік өртке қарсы қызмет органдары қызметкерлері жеке құрамының осы бұйрықты зерделеуін қамтамасыз етсін;
2) осы бұйрыққа қосымша нұсқаулықтарға, қағидаларға және тәртіптерге сәйкес Қазақстан Республикасының мемлекеттік өртке қарсы қызмет органдары қызметкерлерінің қызмет өткеруін ұйымдастырсын.
4. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлігі аппаратының басшысы С.Қ. Оқасовқа жүктелсін.
5. Осы бұйрық алғаш рет ресми жарияланған күнінен бастап он күнтізбелік күн өткеннен кейін қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Төтенше жағдайлар министрі                 В. Божко
Қазақстан Республикасы
Төтенше жағдайлар министрінің
2012 жылғы 1 маусымдағы
№ 242 бұйрығына
1-қосымша
Қазақстан Республикасының мемлекеттік өртке қарсы қызмет
органдарына қызметке үміткерлерді іріктеу және зерделеу жөніндегі
нұсқаулық
1. Қазақстан Республикасының мемлекеттік өртке қарсы қызмет органдарына қызметке үміткерлерді іріктеу және зерделеу жөніндегі нұсқаулық Қазақстан Республикасының мемлекеттік өртке қарсы қызмет органдарына қызметке үміткерлерді іріктеу және зерделеу тәртібін нақтылайды.
2. Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлігінің (бұдан әрі – Министрлік) мемлекеттік өртке қарсы қызмет органдарына (бұдан әрі – МӨҚҚО) қызметке қабылданатын үміткерлерді зерделеу және іріктеу жөніндегі жұмысты ұйымдастыру Министрліктің, ведомстволардың, аумақтық органдар мен ведомстволық бағынысты мемлекеттік мекемелердің кадр қызметіне жүктеледі.
3. МӨҚҚО-ға қызметке іріктеу кезінде үміткерлердің іскерлік, жеке және моральдық қасиеттерінің қызметтік жұмысының нақты учаскелерінде МӨҚҚО қызметкерлеріне қойылатын талаптарға неғұрлым сәйкес келуін анықтау іріктеудің негізгі мақсаты болып табылатынын ескеру қажет.
4. МӨҚҚО қатардағы және кiшi басшы құрам лауазымдарына – жиырма бес жастан аспаған, орта және аға басшы құрам лауазымдарына – отыз бес жастан аспаған, тиісті бiлiмi бар және мерзімді әскери қызмет өткерген,сондай-ақ Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес мерзімді әскери қызметке әскерге шақырудан босатылған немесе кейінге қалдырылған азаматтар қабылданады.
«Құқық қорғау қызметі туралы» Қазақстан Республикасы Заңына сәйкес Төтенше жағдайлар министрінің шешімі бойынша МӨҚҚО орта және аға басшы құрам лауазымдарына отыз бес жастан асқан тұлғалар қабылдануы мүмкін.
Ескерту. 4-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Төтенше жағдайлар министрінің 28.08.2013 № 390 (алғаш рет ресми жарияланған күнінен бастап он күнтізбелік күн өткеннен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

5. При оформлении на службу в ОГПС кандидата, ранее не проходившего службу в правоохранительных органах, кадровым службам Министерства необходимо руководствоваться квалификационными требованиями категориям должностей органов государственной противопожарной службы Республики Казахстан.
Сноска. Пункт 5 в редакции приказа Министра по чрезвычайным ситуациям РК от 28.08.2013 № 390 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
6. В процессе изучения кандидата выясняется соответствие и состояние его образования, профессиональных и деловых качеств, здоровья, уровня физического развития (результаты приобщаются к личному делу кандидата), требованиям, предъявляемым к должности, на которую он назначается. Кроме того, изучается семейное положение и окружение кандидата. В этих целях кандидат представляет в кадровую службу не менее 3-х отзывов от соседей, характеристику от участкового инспектора полиции по месту жительства.
7. Руководитель структурного подразделения, в котором предполагается использовать кандидата, лично проводит собеседование с ним, выясняет соответствие полученных в процессе предварительного изучения данных, разъясняет  требования, предъявляемые к должности, о социальной защите при прохождении службы в ОГПС, сообщает о режиме работы, в том числе в неурочное время, выходные и праздничные дни, о возможности направления на службу в другие регионы страны.
8. После собеседования кандидат, в отношении которого принято решение о приеме на работу, пишет заявление о приеме на службу в ОГПС и представляет в кадровую службу следующие документы:
трудовую книжку;
копию аттестата (свидетельство), диплома об образовании, с выписками заверенными нотариально;
подлинник военного билета или приписного свидетельства;
копию справки (справок) из налоговых органов о сдаче декларации о доходах и имуществе кандидата и на супруга (супругу);
2 фотографии размером 3 х 4.
характеристику с последнего места работы подписанную руководителем предприятия, организации.
На лиц, принимаемых на службу непосредственно после увольнения из Вооруженных Сил и других воинских формирований запрашиваются характеристики-рекомендации командования воинских частей.
Кандидат собственноручно заполняет личный листок по учету кадров по форме согласно приложению 1 к настоящей Инструкции, анкету по форме согласно приложению 2 к настоящей Инструкции и автобиографию по форме согласно приложению 3 к настоящей Инструкции, один экземпляр автобиографии составляется на компьютерной технике.

5. Үміткердің сәйкес келу тұрғысына Құқық қорғау органдарында бұрын қызмет өткермеген МӨҚҚО қызметке ресімдеген кезде Министрліктің кадр қызметі «Қазақстан Республикасының мемлекеттік өртке қарсы қызмет органдарының лауазымдар санаттарына біліктілік талаптарды басшылыққа алу қажет.
Ескерту. 5-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Төтенше жағдайлар министрінің 28.08.2013 № 390 (алғаш рет ресми жарияланған күнінен бастап он күнтізбелік күн өткеннен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
6. Үміткердің жеке басын зерделеу процесінде оның денсаулығының жағдайы, оның білімі, дене шынығуының даму деңгейі (нәтижелері үміткердің жеке ісіне тігіледі), ол тағайындалатын лауазымға қойылатын талаптарға оның сәйкес болуы, үміткердің отбасы жағдайы және оның ортасы, мінез-құлқының негізгі сипаттары, көршілерінің пікірлері, тұрғылықты жері бойынша полицияның учаскелік инспекторы берген мінездеме анықталады. Осы мақсатта үміткер кадр қызметіне көршілерден кемінде 3 пікір, тұрғылықты жері бойынша учаскелік полиция инспекторынан мінездеме алып ұсынуы керек.
7. Үміткерді пайдалану көзделетін құрылымдық бөлімше басшысы онымен әңгімелесуді жеке жүргізеді, алдын ала зерделеу процесінде алынған деректердің сәйкестігін анықтайды, болашақ қызметінің сипаты, мезгілінен тыс уақытта, демалыс және мереке күндері жұмысқа тартылу, еліміздің басқа өңірлеріне қызметке жіберілу мүмкіндігі, сондай-ақ МӨҚҚО-да қызмет өткеру кезіндегі әлеуметтік қорғалу жағдайын түсіндіреді.
8. Жұмысқа қабылдау туралы шешім қабылданған үміткер әңгімелесуден кейін МӨҚҚО-ға қызметке қабылдау туралы өтініш жазады және кадр қызметіне мына құжаттарды ұсынады:
еңбек кітапшасы;
нотариус куәландырған үзінділері бар білімі туралы диплом (куәлік) көшірмесі;
әскери билет түпнұсқасы немесе шақыру учаскесіне тіркеу куәлігі;
үміткердің, оның жұбайының (зайыбының) табыстары және мүлікі туралы декларациялар тапсыру жөнінде салық органынан анықтама көшірмесі;
3 х 4 көлеміндегі 2 фотосурет.
кәсіпорын, мекеме басшысының қолы қойылған соңғы жұмыс орнынан мінездеме.
Қызметке қабылданатын адамдарға Қарулы Күштерден және басқа да әскери құрамалардан тікелей босатылғаннан кейін қызметке қабылданатын адамдарға әскери бөлім басшылығының мінездеме-ұсынымы сұратылады.
Үміткер осы Нұсқаулыққа 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша кадр есебі жөніндегі жеке іс парағын, осы Нұсқаулыққа 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша сауалнаманы және осы Нұсқаулыққа 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өмірбаянды өз қолымен толтырады, өмірбаянның бір данасы компьютерлік техника көмегімен жасалуы тиіс.

9. Принимаемые на службу в ОГПС граждане в обязательном порядке проходят медицинское и психофизиологическое освидетельствования, в том числе полиграфологическое исследование в военно-врачебных комиссиях органов внутренних дел для определения их годности к службе в соответствии с постановлением Правительства Республики Казахстан от 30 января 2010 года № 44 «Об утверждении Правил проведения военно-врачебной экспертизы и Положения об органах военно-врачебной экспертизы».
Сноска. Пункт 9 в редакции приказа Министра по чрезвычайным ситуациям РК от 28.08.2013 № 390 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
10. В случае принятия решения о целесообразности продолжить изучение кандидата руководитель структурного подразделения по итогам изучения кандидата заполняет первый раздел заключения о приеме на службу в ОГПС по форме согласно приложению 5 к настоящей Инструкции с указанием фамилии и должности лиц, изучавших кандидата, результаты изучения, характеризующие кандидата данные, должность и участок работы, на которых предполагается использовать кандидата, кто рекомендовал кандидата для работы в ОГПС и другие данные, имеющие существенное значение для принятия решения.
11. Заключение о приеме на службу, личный листок по учету кадров и автобиографию руководитель структурного подразделения представляет руководителю Министерства, ведомств, территориальных органов и подведомственных государственных учреждений, который рассматривает поступившие материалы и при положительном решении направляет их в кадровую службу для проведения специальной проверки кандидата.
12. Кадровые службы проводят специальную проверку в ходе которой изучаются и уточняются  сведения, касающиеся кандидата и его близких родственников.
13. Специальная проверка осуществляется по месту рождения и месту жительства.
Кадровой службой, составляется запрос на лицо, уполномоченное на выполнение государственных функции, а также лицо, приравненное к ним (претендующее на поступление на государственную службу) на кандидата в Комитет по правовой статистике и специальным учетам при Генеральной прокуратуре Республики Казахстан или в территориальные органы указанного Комитета по форме согласно приложению 6 к настоящей Инструкции по плану проведения специальной проверки по оперативным учетам на лицо, утвержденному начальником кадровой службы по форме согласно приложению 7 к настоящей Инструкции.
Материалы о лицах, подлежащих специальной проверке, направляемые в органы национальной безопасности и представляемые в кадровую службу государственного органа, содержат следующие сведения:

9. «Әскери-дәрігерлік сараптама жүргізу қағидасы мен Әскери-дәрігерлік сараптама органдары туралы ережені бекіту туралы» Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2010 жылғы 30 қаңтардағы № 44 қаулысына сәйкес МӨҚҚО қызметіне қабылданатын азаматтар міндетті түрде медициналық және психофизиологиялық куәландыру, оның ішінде полиграфологиялық зерттеуден олардың жарамдылығын айқындау үшін ішкі істер органдарының әскери-дәрігерлік комиссияларынан өтеді
Ескерту. 9-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Төтенше жағдайлар министрінің 28.08.2013 № 390 (алғаш рет ресми жарияланған күнінен бастап он күнтізбелік күн өткеннен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
10. Үміткерді зерделеуді жалғастырудың мақсатқа сай болатындығы туралы шешім қабылданған жағдайда құрылымдық бөлімшенің басшысы үміткерді зерделеудің қорытындысы бойынша осы нұсқаулыққа 5-қосымшаға сәйкес МӨҚҚО-ға қызметке қабылдау туралы қорытындының бірінші бөлімін толтырады.
Үміткерді зерделеген тұлғалардың тегі, зерделеу нәтижелері, үміткерге сипаттама беретін мәліметтер, үміткерді пайдалану көзделетін лауазым мен жұмыс орны, үміткерді МӨҚҚО-ға қызметке кімнің ұсынғандығы және шешім қабылдау үшін елеулі мәні бар басқа да деректер көрсетіледі.
11. Қызметке қабылдау туралы қорытынды, кадрларды есепке алу жөніндегі жеке парақты және өмірбаянды құрылымдық бөлімше басшысы Министрлік, ведомстволар, аумақтық органдар мен ведомстволық бағынысты мемлекеттік мекемелердің басшысына ұсынады, ол келіп түскен материалдарды қарайды және оң шешім шығарылған кезде үміткерді арнайы тексеруден өткізу үшін оларды кадр қызметіне жібереді.
12. Кадр қызметі арнай тексеріс жүргізеді, соның барысында үміткерге және оның жақын туысқандарына қатысты мәлімет зерделенеді және нақтыланады.
13. Арнайы тексеру туған жері мен тұрғылықты жері бойынша жүзеге асырылады.
Кадр қызметі Қазақстан Республикасының Бас прокуратурасы жанындағы Құқықтық статистика және арнайы есепке алу комитетіне немесе аталған Комитеттің аумақтық органдарына осы Нұсқаулыққа 6-қосымшаға сәйкес нысан бойынша талаптарды пайдалана отырып, осы Нұсқаулыққа 7-қосымшаға сәйкес нысан бойынша кадр қызметінің бастығы бекіткен жоспар бойынша үміткерге еркін түрде сұрау салады.
Ұлттық қауіпсіздік органдарына жіберілетін, мемлекеттік органның кадр қызметіне ұсынылатын арнайы тексеруге жататын адамдар туралы материалдарда:

1) полные установочные данные на проверяемого и его близких родственников (жену, мужа, отца, мать, братьев, сестер, детей, достигших 14 лет) с указанием года и места рождения, места работы или учебы, занимаемой должности и места проживания;
2) о трудовой деятельности оформляемого лица с указанием занимаемой должности, наименования органа, организации и ее местонахождения;
3) о наличии у оформляемого лица родственников за границей.
Сведения, указанные в подпунктах 1)-3), излагаются кандидатом на службу в личном листке по учету кадров, который заверяется подписью руководителя кадровой службы.
14. При получении сведений о судимости жены (мужа) кандидата, их близких родственников, а также других сведений отрицательного характера в заключении обосновывается возможность приема кандидата на службу с учетом общественной опасности совершенного преступления, степени родства, характера предстоящей службы, отрицательного влияния на кандидата, материальной и иной его зависимости от родственников, имеющих судимость.
15. Материалы специальной проверки, включающие в себя план проведения специальной проверки, требования, заключение по специальной проверке, рапорты изучения и результаты проверки по административным учетам органов внутренних дел (рапорт участкового инспектора полиции), ответы из Комитета по правовой статистике и специальным учетам при Генеральной прокуратуре Республики Казахстан или его территориальных подразделений, подшиваются в 5-ую часть личного дела, пронумеровываются и вносятся в опись документов этой части.
После окончания специальной проверки работник кадровой службы вносит результаты проверки во второй раздел заключения о приеме на службу в ОГПС согласно приложению 5 к настоящей Инструкции.
16. Результаты военно-врачебной комиссии о годности кандидата в ОГПС работник кадровой службы вносит в третий раздел заключения о приеме на службу в ОГПС согласно приложению 5 к настоящей Инструкции.
17. Результаты специальной проверки Комитета по правовой статистике и специальным учетам при Генеральной прокуратуре Республики Казахстан и Комитета национальной безопасности Республики Казахстан или их территориальных органов в виде заключения дополнительной автобиографической проверке по форме согласно приложению 8 к настоящей Инструкции вносятся на утверждение руководителю, обладающему правом назначения кандидата на должность. При положительном решении вопроса о приеме на службу результаты сообщаются руководителю структурного подразделения, в котором предполагается назначение кандидата.

1) тексерілушінің және оның туған-туыстарының туған жылы мен жерін, жұмыс немесе оқу орнын, атқарып отырған лауазымы мен тұрғылықты жерін көрсете отырып, оларға (жұбайына, зайыбына, әкесіне, шешесіне, аға-інілеріне, апа-қарындастарына, сіңлілеріне, 14 жасқа толмаған балаларына) толық анықтамалық деректер;
2) атқарған лауазымын, органның, ұйымның атауын және оның орналасқан жерін көрсете отырып, ресімделетін адамның еңбек қызметі туралы;
3) ресімделуші адамның шет елде туған-туысының бар-жоғы туралы мәліметтер болуы тиіс.
Қызметке үміткер 1)-3) тармақшаларда көрсетілген мәліметтерді кадр есебі жөніндегі жеке іс парағында және өмірбаянда жазады, оған кадр қызметінің басшысы қол қояды.
14. Үміткердің зайыбының (жұбайының), олардың жақын туыстарының сотталғандығы туралы мәліметтер, сондай-ақ теріс сипаттағы басқа да мәліметтер алынған кезде қорытындыда жасалған қылмыстың қоғамдық қауіптілігі, туысқандық дәрежесі, алдағы қызметінің сипаты, сотты болған туысқандарының үміткерге теріс ықпал етуі, үміткердің сотты болған туысқандарына материалдық және өзге де тәуелді болуы ескеріле отырып, үміткерді қызметке қабылдаудың мүмкіндігі негізделеді.
15. Арнайы тексеру жоспарын өзіне қосатын арнайы тексеру материалдары, арнайы тексеру бойынша талаптар, қорытындылар, зерделеу баянаттары және ішкі істер органдарының әкімшілік есепке алу жөніндегі тексерулердің нәтижелері (полиция учаскелік инспекторының баянаты), Қазақстан Республикасының Бас прокуратурасы жанындағы Құқықтық статистика және арнайы есепке алу комитетінен немесе аталған Комитеттің басқармаларынан келіп түскен жауаптар жеке істің 5-ші бөлігіне тігіледі, нөмірленеді және осы бөлімнің құжаттар тізімдемесіне енгізіледі.
Кадр қызметінің жұмыскері арнайы тексеріс аяқталғаннан кейін тексеру нәтижелерін осы Нұсқаулыққа 5-қосымшаға сәйкес МӨҚҚО-ға қызметке қабылдау туралы қорытындының екінші бөлігіне енгізеді.
16. Кадр қызметінің жұмыскері үміткердің МӨҚҚО-ға қызметке жарамдылығы туралы әскери-дәрігерлік комиссия қорытындысының нәтижелері бойынша нәтижелерді осы Нұсқаулыққа 5-қосымшаға сәйкес МӨҚҚО-ға қызметке қабылдау туралы қорытындының үшінші бөлігіне енгізеді.
17. Қазақстан Республикасы Бас прокуратурасының жанындағы Құқықтық статистика және арнайы есепке алу комитетінің немесе аталған Комитеттің аумақтық органдарының және Ұлттық қауіпсіздік комитетінің арнайы тексерулер нәтижелері осы Нұсқаулыққа 8-қосымшаға сәйкес нысан бойынша үміткерді лауазымға тағайындау құқығы бар бастыққа қосымша өмірбаяндық  тексеру бойынша қорытынды бекітуге шығарылады. Қызметке қабылдау туралы мәселе оң шешілген жағдайда нәтижелері үміткерді пайдалану көзделіп отырған құрылымдық бөлімшеге хабарланады.

18. По окончании изучения кандидата, кадровая служба заполняет четвертый раздел заключения о приеме на службу в ОГПС согласно приложения 5 к настоящей Инструкции, указывает в нем мотивированные предложения и выводы об использовании кандидата за подписью исполнителя и заместителя начальника органа и подразделения, курирующего данную службу, руководителя структурного подразделения в котором предполагается прохождение службы кандидата, кадровой службы и вносит на утверждение Министра, руководителю ведомств, территориального органа и подведомственного государственного учреждения Министерства, пользующемуся правом назначения на должность.
19. По окончании изучения кандидата, ранее проходившего службу в правоохранительных органах,  кадровая служба вносит в четвертый раздел заключения о приеме на службу в ОГПС согласно приложению 5 к настоящей Инструкции мотивированные предложения и выводы о восстановлении на службу в ОГПС за подписью исполнителя, заместителя начальника органа или подразделений по чрезвычайным ситуациям, курирующего данную службу, руководителя ведомства, территориального органа, в котором предполагается восстановить кандидата, кадровой службой и вносятся на утверждение руководителю аппарата Министерства. Данное заключение о приеме вновь (восстановление) или отказе в приеме на службу в ОГПС, представляется Министру для принятия соответствующего решения.
В случае отказа в приеме вновь (восстановление) на службу в ОГПС, кадровой службой Министерства выносится заключение с указанием причин отказа.
20. Мотивы решения об отказе в приеме на службу объявляются кандидату. Материалы специальной проверки на кандидатов, не принятых на службу в ОГПС уничтожаются по истечении одного года.
21. Материалы на кандидатов, представленные на согласование не в полном объеме, возвращаются без рассмотрения.
Приложение 1
к Инструкции по отбору и изучению
кандидатов на службу в органы
государственной противопожарной службы
Министерства по чрезвычайным ситуациям
Республики Казахстан
Форма
Нысан
ЛИЧНЫЙ ЛИСТОК
по учету кадров
Кадр есебі жөніндеғі жеке
ІС ПАРАҒЫ
1.    Фамилия _____________________________
Тегі
Фото
имя
аты ________________________________
отчество
әкесінің
аты ________________________________
2.    Пол ______________
Жынысы
3.    Год, число и месяц _________________
рождения
Туған күні, айы және жылы
4.    Место
рождения         __________________________________________
Тұған жері       (село, город, район, область, Республика)
(аул, қала, аудан, облыс, Республика)
5.    Национальность   ____________________
Үлты

18. Кадр қызметінің жұмыскері үміткерді зерделеу соңында осы Нұсқаулыққа 5-қосымшаға сәйкес МӨҚҚО-ға қызметке қабылдау туралы қорытындының төртінші бөлігін толтырады, онда орындаушының, осы қызметке жетекшілік ететін органның және бөлімше бастығы орынбасарының, үміткердің қызмет атқаруы көзделген құрылымдық бөлімшелер, кадр қызметі басшысының қолы бар үміткерді пайдалану туралы дәлелді ұсыныстар мен қорытындылар көрсетіледі, сондай-ақ лауазымға тағайындау құқығы бар Министрліктің ведомстволары, аумақтық органдары мен ведомстволық бағынысты мемлекеттік мекемелері басшыларының бекітуіне жіберіледі.
19. Кадр қызметі бұрын құқық қорғау органдарында қызмет өткерген үміткерді зерделеу соңында орындаушының, осы қызметке жетекшілік ететін төтенше жағдайлар органы мен бөлімше бастығы орынбасарының, үміткерді қайта алу көзделетін ведомство, аумақтық орган, кадр қызметі басшысының қолы бар МӨҚҚО қызметіне қайта келу туралы дәлелді ұсыныстар мен қорытындыны осы Нұсқаулыққа 5-қосымшаға сәйкес МӨҚҚО-ға қызметке қабылдау туралы қорытындының төртінші бөлігіне енгізеді. Адамдарды МӨҚҚО-ға қызметке қайта (орнына қайта келу) қабылдау туралы осы қорытынды Министрге тиісті шешім қабылдау үшін баяндалады.
Министрліктің кадр қызметі МӨҚҚО-ға қызметке қайта қабылдауға бас тартқан жағдайда бас тарту себептері көрсетілген қорытынды шығарады.
20. Қызметке қабылдаудан бас тарту туралы шешімнің себептері үміткерге жарияланады. МӨҚҚО-ға қызметке қабылданбаған үміткерлердің арнайы тексеріс материалдары бір жыл өткен соң жойылады.
21. Үміткерлерге келісуге толық көлемде ұсынылмаған үміткерлердің материалдары қаралмай қайтарылады.
Қазақстан Республикасының
мемлекеттік өртке қарсы қызмет
органдарына қызметке
үміткерлерді іріктеу және
зерделеу жөніндегі нұсқаулыққа
1-қосымша
Нысан
Кадр есебі жөніндегі жеке
ІС  ПАРАҒЫ
ЛИЧНЫЙ ЛИСТОК
по учету кадров
1. Тегі    ____________________________________________________
Фамилия
аты     ____________________________________________________
имя
әкесінің аты _______________________________________________
отчество
2. Жынысы _____________ 3. Туған күні, айы
Пол                     және жылы      _____________________
Год, число и месяц
рождения
4. Туған жері    ______________________________________________
Место рождения     (ауыл, қала, аудан, облыс, республика)
(село, город, район, область, республика)
5. Ұлты          ______________________________________________
Национальность

12. Какие имеете государственные награды    ___________________
(когда и чем награждены)
Қандай мемлекеттік наградаларыңыз бар       ___________________
(қашан, немен наградталдыңыз)
13. Отношение к воинской обязанности и воинское звание
Әскери қызметке қатысы және әскери атағы ______________________
Состав       (командный, политический, административный,
технический и т.д.)
Қурамы        ___________________________
(командалық, саясы, әкімшілік,
техникалық, т. е.с.)
Род войск     ___________________________
Әскері түр
14. Тәртіптік жаза
Дисциплинарные взыскания
Дата и номер
приказа о
наложении
дисциплинар-
ного
взыскания
Тәртіптік
жаза салу
туралы
бұйрықтың
шыққан күні
мен нөмірі
Какое наложено дисциплинарное
взыскание и формулировка приказа о
наказании
Қандай тәртіптік жаза салынды және
жазалау туралы бұйрықтың
тұжырымдамасы
Отметка о
снятии
дисциплинар-
ного
взыскания,
Дата и номер
приказа
Жазаны алып
тастау туралы
белгі
Бұйрықтың
шыққан күні
мен нөмірі
15. Семейное положение в
момент заполнения личного листка ____________________________
Жеке іс парағын толтырған кездегі
отбасы жағдайы
_____________________________________________________________
_____________________________________________________________
16. Домашний адрес и телефон ________________________________
Мекен-жайыңыз бен телефоныңыз
Личная подпись ________________
(дата заполнения)
«_______» ______________ 200___ г.
Өзінің қолы___________________
(толтырған мезгілі)
«_______» ______________ 200___ г.
Участник, заполняющий личный листок, обязан о всех последующих изменениях образовании, присвоении ученой степени, ученого звания и т.п. сообщить по месту работы для внесения этих изменений в его личное дело.
Жеке іс парағын толтырушы қызметкер кейінгі өзгерістер туралы білімі, ғылыми дәреже, атақ алуы т.с.с. қызмет орнына хабарлауға міндетті. Бұл мағлұматтар жеке іс қағазына енгізіледі.
Приложение 2
к Инструкции по отбору и изучению
кандидатов на службу в органы
государственной противопожарной
службы Министерства
по чрезвычайным ситуациям
Республики Казахстан
Форма
АНКЕТА
(заполняется собственноручно)
Место
для фотографии
1. Фамилия:
Имя:
Отчество:
2. Если изменяли фамилию, имя или
отчество, то укажите их, а также
когда, где и по какой причине
изменяли
3. Год, число, месяц и место
рождения (село, деревня, город,
район, область, край, республика)
4. Гражданство (если изменяли, то
укажите, когда и по какой причине)
5. Образование (когда и какие
учебные заведения окончил, номера
дипломов). Специальность по диплому.
Квалификация по диплому или
академическая степень.
6. Ученая степень, ученое звание
(когда присвоены, номера дипломов)

12. Қандай мемлекеттік наградаларыңыз бар
Какие имеете государственные награды ____________________________
(қашан, немен наградталдыңыз)
(когда и чем награждены)
13. Әскери қызметке қатысы және әскери атағы ________________________
Отношение к воинской обязанности и воинское звание
Құрамы ___________________________________ Әскер түрі _______________
Состав   (командалық, саяси, әкімшілік,    Род войск
техникалық және т.б.)
(командный, политический,
административный, технический
и т.д.)
14. Тәртіптік жаза
Дисциплинарные взыскания
Тәртіптік жаза салу туралы бұйрықтың шыққан күні мен нөмірі
Дата и номер приказа о наложении дисциплинарного взыскания
Қандай тәртіптік жаза салынды және жазалау туралы бұйрықтың тұжырымдамасы
Какое наложено дисциплинарное взыскание и формулировка приказа о наказании
Тәртіптік жазаны алып тастау туралы белгі
Бұйрықтың шыққан күні мен нөмірі
Отметка о снятии дисциплинарного взыскания,
Дата и номер приказа
15. Жеке іс парағын толтырған кездегі
отбасы жағдайы __________________________________________________
Семейное положение в момент
заполнения личного листка  ______________________________________
_________________________________________________________________
16. Мекенжайы мен телефоны __________________________________________
Домашний адрес и телефон
20__ жылғы «___»____________________     Жеке қолы _________________
(толтырған күні)            Личная подпись
(дата заполнения)
Жеке парақшаны толтырып отырған барлық кейінгі өзгерістер туралы (білімі, ғылыми дәреже, атақ беру т.с.с.) оларды жеке парақшаға енгізу үшін жұмыс орнына хабарлауға міндетті.
Участник, заполняющий личный листок, обязан о всех последующих изменениях образовании, присвоении ученой степени, ученого звания и т.п. сообщить по месту работы для внесения этих изменений в его личное дело.
Қазақстан Республикасының
мемлекеттік өртке қарсы қызмет
органдарына қызметке
үміткерлерді іріктеу және
зерделеу жөніндегі нұсқаулыққа
2-қосымша
Нысан
САУАЛНАМА
(өз қолымен толтырылады)
Фотосуретке
арналған орын
1. Тегі:
Аты:
Әкесінің аты:
2. Егер тегіңізді, атыңызды, әкеңіздің атын өзгертсеңіз, онда оларды, сондай-ақ қайда, қашан және қандай себептер бойынша өзгерткеніңізді көрсетіңіз
3. Туған жылы, күні, айы және туған жері (село, ауыл, қала, аудан, облыс, өлке, республика)
4. Азаматтығы (егер өзгертсеңіз қашан және қандай себептер бойынша екенін көрсетіңіз)
5. Білімі (қашан және қандай оқу орнын бітірдіңіз, дипломдар нөмірлері). Диплом бойынша мамандығы. Диплом бойынша біліктілігі немесе академиялық дәрежесі.
6. Ғылыми дәрежесі, ғылыми атағы (қашан берілді, дипломдар нөмірлері)

7. Какими иностранными языками и
языками народов Казахстана владеете
и можете объясняться (владеете
свободно)
8. Были ли Вы и Ваши близкие
родственники судимы (когда и за что)
9. Были ли за границей (где, когда и
с какой целью)
10. Выполняемая работа с начала трудовой деятельности (включая
учебу в высших и средних учебных заведениях, военную службу, работу
по совместительству, предпринимательскую деятельность и т.п.) *
Число,
месяц и год
Должность с указанием организации Место-
нахождение
организации
поступ-
ление
ухода
* необходимо именовать предприятия, учреждения и организации
так, как они назывались в свое время.
11. Ваши близкие родственники (отец, мать, братья, сестры и
дети), а также муж (жена), в том числе и бывшие.
Степень
родства
Фамилия,
имя,
отчество
**
Год, место
рождения
Место работы,
должность
Адрес места
жительства
** Если родственники изменяли фамилию, имя, отчество, то
необходимо указать их прежние фамилию, имя, отчество.
12. Имеется ли у Вас или мужа (жены) родственники, постоянно
проживающие за границей (укажите фамилию, имя, отчество, год
рождения, степень родства, место жительства, страну проживания, с
какого времени они проживают за
границей) __________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
13. Имеете ли Вы заграничный паспорт
____________________________________________________________________
(номер, серия, когда и кем выдан)
14. Отношение к воинской обязанности воинское звание
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
15. Домашний адрес и номер телефона
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
16. Паспорт или документ его заменяющий:
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
17. Дополнительные сведения (государственные награды, участие в
выборных представительских органах, а также другая информация,
которую оформляемый желает сообщить о себе),
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
Мне известно, что заведомо ложные сведения, сообщенные в
анкете, могут повлечь отказ в работе на государственной службе. На
проведение в отношении меня проверочных мероприятий органами Комитета
национальной безопасности и подразделением по спец.проверке
___________________________________ согласен (на).
(наименование организации)
___________________             ________________________
(подпись)                     (фамилия и инициалы)
Фотографии и данные о трудовой деятельности и об учебе оформляемого соответствуют документам, удостоверяющим личность, записям в трудовой книжке, документам об образовании и воинской службы.
М.П.       __________    ______________________________________
(подпись)    (фамилия, инициалы кадрового работника)
«___»________________20__ г.
Приложение 3
к Инструкции по отбору и изучению
кандидатов на службу в органы
государственной противопожарной службы
Министерства по чрезвычайным ситуациям
Республики Казахстан
Форма
Бланк автобиографии
(составляется в двух экземплярах – собственноручно и набирается на компьютере)
АВТОБИОГРАФИЯ
Пишется собственноручно и произвольно с обязательным указанием следующих сведений: фамилия, имя, отчество, дата и место рождения, национальность, образования с указанием  года поступления (окончания), наименования учебного заведения и специальности; с какого времени начали работать, кем, где, когда, указать адреса всех предприятий и учреждений, где работал (а), причины переходов. Когда и кем призывался на службу в Вооруженные Силы, где и в качестве кого проходил службу, указать номер войсковых частей, состав каких военных округов они входили. Семейное положение, когда вступил (а) в брак. Фамилия, имя, отчество, год рождения, место рождения и национальность жены (мужа), девичья фамилия жены, если вступал (а) в брак вторично, указать сведения о первой жене (муже), причина развода. Другие ближайшие родственники: отец, мать, родные сестры и братья Ваши и Вашей жены (мужа), дети, года рождения, места рождения, их национальность, партийность, места работы и их адреса  местожительства (если родители пенсионеры, указать место последней работы и должность). Служит ли кто из родственников в Вооруженных Силах (указать адрес и номер части, состав какого военного округа входит). Были ли Вы, Ваша жена (муж) или Ваши родственники за границей (где, когда, с какой целью), имеются ли у Вас, Вашей жены (мужа) родственники, проживающие за границей или которые ранее там проживали. Состоял ли кто из Ваших родственников и родственников жены (мужа) в иностранном гражданстве или подданстве: когда Вы, Ваша жена (муж) или родственники встречались с ними, вели переписку. Привлекались ли Вы, Ваша жена (муж) и родственники к уголовной ответственности (когда, за что).
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Приложение 4
к Инструкции по отбору и изучению
кандидатов на службу в органы
государственной противопожарной службы
Министерства по чрезвычайным ситуациям
Республики Казахстан
Форма
Корешок путевки № _____
______________________________
(фамилия, имя, отчество)
______________________________
______________________________
(вновь поступающие сотрудники)
Направляется на медицинское
освидетельствование для
определения годности к службе
в качестве
______________________________
(наименование должности,
подразделения)
______________________________
Заключение ЦВВК предложено
выслать в  кадровые службы
(подраздления) МЧС РК
Руководитель кадровой службы
______________________
(инициалы)
(подпись)
Министерство по чрезвычайным
ситуациям Республики
Казахстан В ЦВВК МВД Республики
Казахстан ПУТЕВКА № ____ Направляется на
мед. освидетельствование
________________________________
(фамилия, имя, отчество)
для определения годности к
службе в качестве
__________________________
________________________________
(наименование должности,
подразделения) До этого проходил, не проходил
ЦВВК в ______ году.
По поводу трудоустройства в ОГПС
При освидетельствовании просьба
обратить внимание на____________
________________________________
Руководитель кадровой службы
______________________(инициалы)
(подпись)
Исп.: ______________________
(инициалы)
(подпись)
«___» ____________ г.
Тел. _______________
Приложение 5
к Инструкции по отбору и изучению
кандидатов на службу в органы
государственной противопожарной службы
Министерства по чрезвычайным ситуациям
Республики Казахстан
Форма
УТВЕРЖДАЮ
_____________________________________
начальник органа (подразделения),
имеющего
_____________________________________
право назначения на должность
_____________________________________
«____»___________ 20 __ г.
ЗАКЛЮЧЕНИЕ
о приеме на службу в органы и подразделения по чрезвычайным ситуациям
Сноска. Приложение 5 с изменением, внесенным приказом Министра по чрезвычайным ситуациям РК от 28.08.2013 № 390 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
_____________________________________________________________________
Фамилия, имя, отчество кандидата в родительном падеже
1. Справка о результатах предварительного изучения кандидата
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
начальник подразделения,
в котором предполагается
назначение на должность
_______________________________            __________________________
специальное звание                        инициалы, фамилия
«____»___________ 20__ г.
2.Результаты специальной проверки
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
___________________________
Должность,
___________________________               ___________________________
специальное звание                         инициалы, фамилия
работника кадровой службы
«____»___________ 20__ г.

7. Қандай шетел тілдерін және Қазақстан халқының тілдерін білесіз және түсінісе аласыз (еркін сөйлейсіз)
8. Сіз және сіздің туыстарыңыз сотталған ба (қашан және не үшін)
9. Шетелде болдыңыз ба (қайда, қашан, не мақсатта)
10. Еңбек жолы басынан атқарылып жатқан жұмысы (жоғары және орта оқу орындарындағы оқуды, әскери қызметті, қосымша қызметті, кәсіпкерлік қызметті және т.б. қоса)*
Күні, айы және жылы
Ұйымды көрсете отырып, лауазымы
Ұйымның тұрған жері
келген
кеткен
* кәсіпорындар, мекемелер мен ұйымдар кезінде қалай аталса, сол қалпында берілсін.
11. Сіздің жақын туыстарыңыз (әкеңіз, шешеңіз, ағаларыңыз, інілеріңіз, апаларыңыз, қарындастарыңыз, сіңлілеріңіз және балаларыңыз), сондай-ақ зайыбыңыз (жұбайыңыз), соның ішінде бұрынғы.
Туыстық дәрежесі
Тегі, аты, әкесінің аты
Туған жылы, жері
Жұмыс орны, лауазымы
Тұрғылықты мекенжайы
** Егер туыстарыңыз тегін, атын, әкесінің атын өзгертсе, алдыңғы тегін, атын, әкесінің атын көрсету қажет.
12. Сіздің немесе зайыбыңыздың (жұбайыңыздың) тұрақты шетелде тұратын туыстары бар ма (тегін, атын, әкесінің атын, туған жылын, туыстық дәрежесін, тұрғылықты жерін, тұрып жатқан елін, шетелде қай уақыттан бері тұратынын көрсетіңіз)
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
13. Сізде шетелдік төлқұжат бар ма
____________________________________________________________________
(нөмері, сериясы, қашан және кім берді)
14. Әскери қызметке қатысы, әскери атағы ___________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
15. Мекенжайы және телефон нөмірі __________________________________
____________________________________________________________________
16. Төлқұжат немесе оны ауыстыратын құжат:
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
17. Қосымша мәліметтер (мемлекеттік наградалар, өкілетті органдар сайлауына қатысу, сондай-ақ ресімдеуші өзі туралы мәлімдегісі келген басқа ақпарат) _____________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
Маған сауалнамада жалған мәлімет бергенге мемлекеттік қызметте жұмыстан бас тартуға алып келетіні мәлім. Ұлттық қауіпсіздік комитеті
және ________________________ арнайы тексеру жөніндегі бөлімше маған
(ұйым атауы)
қатысты тексеру іс-шараларын жүргізуіне келісемін.
___________________________________________     ____________________
(тегі және аты-жөні)                        (қолы)
Ресімделген фотосуреттер және еңбек жолы мен оқу туралы мәліметтер жеке куәлік, еңбек кітапша жазбалары құжаттарына, білімі және әскери қызметі туралы құжаттарға сәйкес келеді.
М.О. _________________    __________________________________________
(қолы)               (кадр қызметкерінің тегі, аты-жөні)
20____ жылғы «___»_______________
Қазақстан Республикасының
мемлекеттік өртке қарсы қызмет
органдарына қызметке
үміткерлерді іріктеу және
зерделеу жөніндегі нұсқаулыққа
3-қосымша
Нысан
Өмірбаян бланкісі
(екі данада жасалады – өз қолымен жазылады және компьютерде теріледі)
ӨМІРБАЯН
Өз қолымен, еркін түрде, мынадай мәліметтерді міндетті түрде көрсете отырып жазылады: тегі, аты, әкесінің аты, туған күні мен жері, ұлты, оқу орнының атауын, қай жылы түскенін (аяқтағанын) көрсете отырып, білімі және мамандығы, қашаннан бастап жұмыс істей бастағаны, кім болып, қашан және қайда жұмыс істегені, жұмыс істеген кәсіпорынның және мекеменің толық атауы мен мекенжайы, бір жұмыстан басқа жұмысқа ауысу себептері көрсетілсін; Қарулы күштердегі қызметке қашан және оны кім қабылдады, қашан және кім болып қызмет өткерді, әскери бөлімнің нөмірі, олардың қандай әскери округ құрамына кіретіні көрсетілсін. Отбасы жағдайы, қашан некеге тұрды. Жұбайының (зайыбының) тегі, аты, әкесінің аты, туған жылы, туған жері мен ұлты, егер екінші рет некеге тұрса, жұбайының қыз кезіндегі тегі, бірінші жұбайы (зайыбы) туралы мәлімет, ажырасу себептері көрсетілсін. Басқа жақын туыстар: Сіздің және сіздің жұбайыңыздың (зайыбыңыздың) әкесі, шешесі, туған апалары, қарындастары мен сіңлілері, ағалары мен інілері, балалары, олардың туған жылы, туған жері, ұлты, партиялылығы, жұмыс орыны және тұрғылықты жерінің мекенжайы (егер ата-анасы зейнеткер болса, соңғы жұмыс орны мен лауазымы көрсетілсін). Туыстарыңыздан біреу Қарулы күштерде қызмет өткере ме (бөлімнің мекенжайы мен нөмірі, қандай әскери округ құрамына кіретіні көрсетілсін). Сіз, сіздің жұбайыңыз (зайыбыңыз) немесе Сіздің туыстарыңыз шет елде болдыңыздар ма (қайда, қашан және не мақсатта), сізде, сіздің жұбайыңызда (зайыбыңызда) шет елде тұратын немесе бұрын тұрған туыстар бар ма. Сіздің туыстарыңыздың және жұбайыңыздың (зайыбыңыздың) туыстарының бірі шет елдік азаматтықта немесе бодандықта тұрды ма: сіз, сіздің жұбайыңыз (зайыбыңыз) немесе туыстарыңыз олармен қашан кездестіңіздер, хат алмастыңыздар. Сіз, сіздің жұбайыңыз (зайыбыңыз) және туыстарыңыз қылмыстық жауапкершілікке тартылған ба (қашан, не үшін).
_______________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Қазақстан Республикасының
мемлекеттік өртке қарсы қызмет
органдарына қызметке
үміткерлерді іріктеу және
зерделеу жөніндегі нұсқаулыққа
4-қосымша
Нысан
№ _____жолдама түбіртегі
______________________________
(тегі, аты, әкесінің аты)
______________________________
______________________________
(жаңадан келген қызметкерлер)
___________________________
(бөлімше атауы, лауазымы)
______________________________
ретінде қызметке жарамдылығын анықтау үшін медициналық куәландыруға жіберіледі.
ОӘДК қорытындысын ҚР ТЖМ кадр қызметіне (бөлімшесіне) жіберуге ұсыныс жасалды
Кадр қызметінің басшысы
___________________________
(аты-жөні)
________________
(қолы)
Қазақстан Республикасы
Төтенше жағдайлар министрлігі
Қазақстан Республикасы ІІМ ОӘДК
№ ____ЖОЛДАМА
___________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты)
___________________________________
(бөлімше атауы, лауазымы)
ретінде қызметке жарамдылығын анықтау үшін
медициналық куәландыруға жіберіледі.
__________ жылға дейін ОӘДК өттім, өткен емеспін.
МӨҚҚО-ға жұмысқа орналастыру себебі бойынша
Куәландыру
кезінде____________________________________
___________назар аударуға өтініш
Кадр қызметінің басшысы
___________________________
(аты-жөні)
________________
(қолы)
Орынд.:_________________________
(аты-жөні)
________________
(қолы)
______ ж. «___» _______________
Тел. _______________
Қазақстан Республикасының
мемлекеттік өртке қарсы қызмет
органдарына қызметке
үміткерлерді іріктеу және
зерделеу жөніндегі нұсқаулыққа
5-қосымша
Нысан
БЕКІТЕМІН
_______________________________________
лауазымға тағайындау құқы бар
_______________________________________
органның (бөлімшенің) бастығы
_______________________________________
20___ жылғы «____» _________________
Төтенше жағдайлар органдары мен бөлімшелеріне қызметке қабылдау туралы
ҚОРЫТЫНДЫ
_____________________________________________________________________
(үміткердің тегі, аты, әкесінің аты ілік септігінде)
____________________________________________________________________
1. Үміткерді алдын ала зерделеу нәтижелері туралы анықтама
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
__________________________________
лауазымға тағайындау көзделген
бөлімшенің бастығы
__________________________________
арнайы атағы
_______________________________________________
тегі, аты-жөні
20___ жылғы «___» _________________
2. Арнайы тексеру нәтижелері
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
__________________________________________
Кадр қызметі жұмыскерінің лауазымы,
_________________________________________________________
тегі, аты-жөні
__________________________________________
арнайы атағы
20___ жылғы  «__» _____________

3. Заключение военно-врачебной комиссии о годности кандидата для службы
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Результаты психофизиологического обследования и
полиграфологического исследования кандидата
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
______________________________
должность, специальное звание
_____________________________               _________________________
работника кадровой службы                      инициалы, фамилия
4. Результаты изучения кандидата
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
5. Вывод по результатам изучения кандидата  ___________________
назначить на данную
должность с указанием
_____________________________________________________________________
органа (подразделения), направить на учебу с указанием учреждения
образования МЧС, продолжить изучение
_____________________________________________________________________
кандидата с указанием причин, времени на дополнительное изучение,
ответственного за изучение кандидата,
_____________________________________________________________________
включить в резерв пополнения, исключить из кандидатов на службу
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
1.___________________________
должностное лицо,
_____________________________                  ______________________
проводившее изучение                        инициалы, фамилия
______________________________
специальное звание
«_____» ___________ 20 ___ г.
2. ___________________________
начальник органа (подразделения),
в котором
_________________________________              _____________________
предполагается назначение на                  инициалы, фамилия
должность кандидата
_________________________________
специальное звание
«_____» ___________ 20__ г.
3. ______________________________
заместитель начальника органа
(подразделения), имеющего
_________________________________                ___________________
право назначения на должность,                  инициалы, фамилия
по кадровой работе
________________________________
специальное звание
«_____» ___________ 20__ г.

3. Қызметке үміткердің жарамдылығы туралы әскери-дәрігерлік комиссияның қорытындысы
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Үміткерді психофизиологиялық тексеру және полиграфологиялық зерттеу нәтижелері
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________
лауазымы, арнайы атағы
_____________________________ _______________________________________
кадр қызметінің қызметкері аты-жөні, тегі
Ескерту. 3-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Төтенше жағдайлар министрінің 28.08.2013 № 390 (алғаш рет ресми жарияланған күнінен бастап он күнтізбелік күн өткеннен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
4. Үміткерді зерделеу нәтижелері_______________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
5. Үміткерді зерделеу нәтижелері бойынша қорытынды ____________
_____________________________________________________________________
органды (бөлімшені)  көрсете отырып,
_____________________________________________________________________
______________________ нақты лауазымға тағайындау, ТЖМ-нің оқу орнын
көрсете отырып, оқуға жіберу; қосымша зерделеу себебін, уақытын,
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
үміткерді зерделеуге жауапты лауазымды адамды көрсете отырып,
үміткерді зерделеуді жалғастыру, толықтыру резервіне
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
қосу, қызметке үміткерлер қатарынан алып тастау
1. ________________________________________________
зерделеу жүргізіп отырған лауазымды тұлға
________________________________________________
аты-жөні, тегі
________________________________________________
арнайы атағы
20___ жылғы  «__» _____________
2. ________________________________________________
үміткерді лауазымға тағайындау көзделіп
отырған органның (бөлімшенің) бастығы
________________________________________________
аты-жөні, тегі
________________________________________________
арнайы атағы
20___ жылғы  «__» _____________
3. ________________________________________________
кадр жұмысы бойынша лауазымға тағайындау
құқығы бар орган (бөлімше) бастығының орынбасары
________________________________________________
аты-жөні, тегі
________________________________________________
арнайы атағы
20___ жылғы  «__» _____________

4. _____________________________
заместитель начальника органа
(подразделения), имеющего
________________________________            ______________________
право назначения на должность,              инициалы, фамилия
по курируемому направлению службы
________________________________
специальное звание
«_____» ___________ 20 ___ г.
Приложение 6
к Инструкции по отбору и изучению
кандидатов на службу в органы
государственной противопожарной службы
Министерства по чрезвычайным ситуациям
Республики Казахстан
Форма
ЗАПРОС
на лицо, уполномоченное на выполнение государственных функции,
а также лицо, приравненное к ним
(претендующее на поступление на государственную службу)
№________ получить: почтой/нарочным «____» ______ 20__ г.
(ненужное зачеркнуть)
В УКПС и СУ ГЕНЕРАЛЬНОЙ ПРОКУРАТУРЫ
РЕСПУБЛИКИ КАЗАХСТАН по __________ области
1. Фамилия  |__|__|__|__|__|__|__|__|__|__|__|__|__|__|__|
2. Имя      |__|__|__|__|__|__|__|__|__|__|__|__|__|__|__|
3. Отчество |__|__|__|__|__|__|__|__|__|__|__|__|__|__|__|
4. Дата рождения    ______________________________________
5. Место рождения   ______________________________________
6. Адрес            ______________________________________
7. Причина проверки ______________________________________
Начальник госоргана ___________________________________
(фамилия, подпись)
М.П.
Исполнитель _________________________________________
(фамилия, подпись)
Адрес отправителя, индекс  __________________________________
Населенный пункт ____________________________________________
Район _______________________________________________________
Область _____________________________________________________
Госорган ____________________________________________________
(полное наименования без сокращений)
Приложение 7
к Инструкции по отбору и изучению
кандидатов на службу в органы
государственной противопожарной службы
Министерства по чрезвычайным ситуациям
Республики Казахстан
Форма
П Л А Н
проведения специальной проверки по оперативным учетам на
__________________________________
(Фамилия, имя, отчество)
Ф,И,О,
кандидата,
близких
родствен-
ников,
степень
родства
Дата и
место
рождения
Место
жительства
Куда и
когда
направлены
требования
Результаты
проверки
1
Кандидат
2
Отец
3
Мать
4
Сестра
5
Брат
и.т.д.
(оборотная сторона Плана)
__________________________________________________________________
(должность, специальное звание,
инициалы, фамилия и подпись лица, составляющего план)
Приложение 8
к Инструкции по отбору и изучению
кандидатов на службу в органы
государственной противопожарной службы
Министерства по чрезвычайным ситуациям
Республики Казахстан
Форма
УТВЕРЖДАЮ
____________________________
(начальник кадрового аппарата)
«__» __________ 20__ г.
Заключение
по дополнительной автобиографической проверке
20__ г. "___" ______________ я, _______________________________
рассмотрев материалы дополнительной автобиографической проверки мужа
(жены)
_____________________________________________________________________
НАШЕЛ:
Фамилия, имя, отчество мужа (жены) __________________________________
_____________________________________________________________________
Год рождения ____________ Место рождения ____________________________
_____________________________________________________________________
Проверкой по оперативным учетам проверяемых родственников ___________
_____________________________________________________________________
(указать фамилию, имя, отчество и степень родства)
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Поступили следующие данные __________________________________________
(указать конкретно, раздельно на каждое ли содержание этих сведений и
откуда они поступили)
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
(оборотная сторона)
На основании изложенного, полагал бы возможным ______________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
(допустить к работе, отказать и т.д.)
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
(подпись)
СОГЛАСЕН:
Начальник ________________________________
Приложение 2
к приказу Министра по
чрезвычайным ситуациям
Республики Казахстан
от 1 июня 2012 года № 242
Правила
и условия прохождения специального первоначального обучения
сотрудниками органов государственной противопожарной службы
Республики Казахстан
1. Общие положения
1. Настоящие Правила и условия прохождения специального первоначального обучения сотрудниками органов государственной противопожарной службы Республики Казахстан определяют порядок и условия прохождения специального первоначального обучения рядового и начальствующего состава органов государственной противопожарной службы (далее – ОГПС).
2. Задачи специального первоначального обучения сотрудников ОГПС определяются требованиями действующего законодательства Республики Казахстан в области пожарной безопасности, в области образования, нормативными правовыми актами Республики Казахстан, а также настоящими Правилами.

4. ________________________________________________
қызметтің жетекшілік ететін бағыты бойынша
лауазымға тағайындау құқығы бар орган (бөлімше)
бастығының орынбасары
________________________________________________
аты-жөні, тегі
________________________________________________
арнайы атағы
20___ жылғы  «__» _____________
Қазақстан Республикасының
мемлекеттік өртке қарсы қызмет
органдарына қызметке
үміткерлерді іріктеу және
зерделеу жөніндегі нұсқаулыққа
6-қосымша
Нысан
Мемлекеттік функцияларды орындауға уәкілетті тұлғаларға,
сондай-ақ оларға теңестірілген тұлғаларға
(мемлекеттік қызметке келуге үміткер) С Ұ Р А У
№________ пошта арқылы/қолма-қол алу   20__жылғы  «__» ______________
(қажет емесін сызып тастау)
_________________________ облысы бойынша ҚАЗАҚСТАН
РЕСПУБЛИКАСЫНЫҢ БАС ПРОКУРАТУРАСЫ ҚС ЖӘНЕ АЕАК-ге
1. Тегі      |__|__|__|__|__|__|__|__|__|__|__|__|__|__|__|
2. Аты         |__|__|__|__|__|__|__|__|__|__|__|__|__|__|__|
3. Әкесінің аты   |__|__|__|__|__|__|__|__|__|__|__|__|__|__|__|
4. Туған күні   ________________________________________________
5. Туған жері __________________________________________________
6. Мекенжайы _________________________________________________
Тексеру себебі _________________________________________________
Мемлекеттік органның бастығы ___________________________________
(тегі, қолы)
М.О.
Орындаушы _________________________________________
(тегі, қолы)
Жіберушінің мекенжайы, индексі _________________________________
Елді мекен  ____________________________________________________
Аудан __________________________________________________________
Облыс __________________________________________________________
Мемлекеттік орган ______________________________________________
(қысқартусыз толық атауы)
Қазақстан Республикасының
мемлекеттік өртке қарсы қызмет
органдарына қызметке
үміткерлерді іріктеу және
зерделеу жөніндегі нұсқаулыққа
7-қосымша
Нысан
__________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты)
жедел есептер бойынша арнайы тексеру жүргізу
Ж О С П А Р Ы
Үміткердің, оның жақын туысқандарының тегі, аты, әкесінің аты, туысқандық дәрежесі Туған күні мен жері Тұрғылықты жері Талаптар қайда және қашан жіберілді Тексеру нәтижелері
1
Үміткер
2
Әкесі
3
Шешесі
4
Апасы
5
Ағасы
және т.б.
(жоспардың сыртқы беті)
_____________________________________________________________________
(жоспарды толтырған тұлғаның лауазымы, арнайы атағы, аты-жөні, тегі және қолы)
Қазақстан Республикасының
мемлекеттік өртке қарсы қызмет
органдарына қызметке
үміткерлерді іріктеу және
зерделеу жөніндегі нұсқаулыққа
8-қосымша
Нысан
БЕКІТЕМІН
____________________________
(кадр аппаратының бастығы)
20 __ жылғы «__» ___________
Қосымша өмірбаяндық тексеру бойынша қорытынды
Мен, _________________________________ 20__ жылғы «___» _______
_____________________________________________________________________
зайыбының (жұбайының) қосымша өмірбаяндық тексеру материалдарын қарап, мыналарды
АНЫҚТАДЫМ:
Зайыбының (жұбайының) тегі, аты, әкесінің аты
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
Туған жылы _____________ Туған жері ________________________________
____________________________________________________________________
Тексерілетін туысқандарын жедел есептер бойынша тексеру
____________________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты және туысқандық дәрежесі көрсетілсін)
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
Мынадай деректер келіп түсті________________________________________
(осы мәліметтердің мазмұны және олардың қайдан
келіп түскені, нақты әрбір адамға жеке көрсетілсін)
____________________________________________________________________
(сыртқы беті)
Баяндалғанның негізінде ____________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
(жұмысқа жіберу, бас тарту және т.б.)
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
_________________________________болады деп ұйғарамын.
_________________________________________
(қолы)
КЕЛІСЕМІН:
Бастық _______________________________
Қазақстан Республикасы
Төтенше жағдайлар министрінің
2012 жылғы 1 маусымдағы
№ 242 бұйрығына
2-қосымша
Қазақстан Республикасының мемлекеттік өртке қарсы қызмет
органдары қызметкерлерінің арнайы бастапқы оқытудан өтудің
қағидалары мен шарттары
1. Жалпы ережелер
1. Осы Қазақстан Республикасының мемлекеттік өртке қарсы қызмет органдары қызметкерлерінің арнайы бастапқы оқытудан өтудің қағидалары мен шарттары (бұдан әрі – Қағида) мемлекеттік өртке қарсы қызмет органдарының (бұдан әрі – МӨҚҚО) қатардағы және басшы құрамның арнайы бастапқы оқытудан өтудің тәртібі мен шарттарын анықтайды.
2. МӨҚҚО қызметкерлерін арнайы бастапқы оқытудың міндеттері өрт қауіпсіздігі саласындағы, білім саласындағы Қазақстан Республикасының қолданыстағы заң талаптарымен, Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерімен, Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрінің бұйрықтарымен, сондай-ақ осы Қағидамен анықталады.

3. Вопросы техники безопасности в противопожарной службе являются одной из важных составных частей подготовки любой категории обучаемых. Они подлежат рассмотрению (отработке) на каждом занятии, касающемся практической деятельности сотрудников.
4. Знание нормативных правовых актов, регламентирующих деятельность противопожарной службы, подготовку, тушение пожаров, вопросов техники безопасности, охраняемого района (объекта), пожарной опасности производств, особенностей зданий и сооружений, противопожарного водоснабжения, пожарной техники и средств связи (в зависимости от вида служебной деятельности) является обязанностью каждого сотрудника противопожарной службы и учитывается при проведении аттестации.
5. Результаты обучения личного состава ОГПС отражаются в протоколах принятия зачетов и свидетельстве о прохождении первоначальной подготовки. Они являются документами, удостоверяющими профессиональный уровень работника. Сведения, имеющиеся в них, учитываются при проведении аттестаций и перемещении по службе.
6. Организационное и методическое руководство первоначальной подготовкой, контроль за ее состоянием осуществляют соответствующие управления (отделы) ДЧС и государственные учреждения пожаротушения совместно со школами профессиональной подготовки и учебными пунктами государственных учреждений пожаротушения ДЧС (далее – учебные подразделения).
2. Первоначальная подготовка
7. Лица, впервые принятые на службу на должности рядового и начальствующего состава проходят первоначальную подготовку. Первоначальная подготовка проводится, как в учебных подразделениях, так и по месту службы, в соответствии с требованиями, указанными в настоящем разделе.
8. От прохождения первоначальной подготовки освобождаются:
сотрудники ОГПС, назначаемые на руководящие должности старшего и высшего начальствующего состава;
выпускники Кокшетауского технического института Министерства по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан и Академии гражданской защиты МЧС Российской Федерации;
сотрудники, ранее работавшие в ОГПС.
3. Первоначальная подготовка лиц, деятельность которых
связана с ликвидацией пожаров и иных чрезвычайных ситуаций
9. Первоначальная подготовка рядового и младшего начальствующего  состава, а также не имеющего специального образования сотрудников среднего и старшего начальствующего состава  пожарных частей (постов) (далее - ПЧ) и отрядов государственных учреждений пожаротушения, служебная деятельность которых связана с ликвидацией пожаров и иных чрезвычайных ситуаций, проводится последовательно в три этапа:

3. Өртке қарсы қызметтегі қауіпсіздік техникасы мәселелері әр санаттағы білім алушыларды дайындаудың маңызды құрамдас бөліктерінің бірі болып табалады. Олар қызметкердің практикалық қызметіне қатысты әрбір сабақта қарауға (пысықтауға) жатады.
4. Өртке қарсы қызмет жұмысын, дайындығын, өрттерді сөндіруді, қорғалатын ауданның (объектінің) техникалық қауіпсіздік мәселелерін, өндірістің өрт қауіпсіздігін, ғимараттар мен құрылыстар ерекшеліктерін, өртке қарсы сумен жабдықтауды, өрт сөндіру техникасы мен байланыс құралдарын (қызметтік жұмыс түріне байланысты) регламенттейтін нормативтік құқықтық актілерді білуі  әрбір өртке қарсы қызмет қызметкерінің міндетті болып табылады және ол аттестациядан өткізу кезінде есепке алынады.
5. МӨҚҚО жеке құрамын оқыту нәтижелері сынақ қабылдау хаттамаларында және бастапқы дайындықтан өту туралы куәлікте көрінеді. Олар қызметкердің кәсіби деңгейін куәландыратын құжаттар болып табылады. Оларда бар мәліметтер аттестация өткізу және қызмет бойынша ауысу кезінде есепке алынады.
6. ТЖД тиісті басқармалары (бөлімдері) және өрт сөндірудің мемлекеттік мекемелері ТЖД өрт сөндірудің мемлекеттік мекемелерінің кәсіби даярлық мектептерімен және оқу пункттерімен бірге (бұдан әрі – оқу бөлімшелері) бастапқы дайындыққа ұйымдастырушылық және әдістемелік басшылықты, олардың жағдайын бақылауды жүзеге асырады.
2. Бастапқы дайындық
7. Қатардағы және басшы құрам лауазымына бірінші рет қабылданған  адамдар бастапқы дайындықтан өтеді. Бастапқы дайындық осы бөлімде көрсетілген талаптарға сәйкес оқу бөлімшелерінде, сондай-ақ қызмет орны бойынша өткізіледі.
8. Бастапқы дайындықтан өтуден:
аға және жоғары басшы құрам басшылық лауазымға тағайындалатын МӨҚҚО қызметкерлері;
Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлігінің Көкшетау техникалық институты мен Ресей Федерациясы ТЖМ Азаматтық қорғау академиясының түлектері;
МӨҚҚО-да бұрын қызмет еткен қызметкерлер босатылады.
3. Қызметі өрттер мен өзге төтенше жағдайларды жоюға байланысты
адамдардың бастапқы дайындығы
9. Қызметі өрттер мен өзге төтенше жағдайларды жоюға байланысты қатардағы және кіші басшы құрамның, сондай-ақ өрт сөндіру бөлімдері (посттар) (бұдан әрі - ӨСБ) мен өрт сөндірудің мемлекеттік мекемелері жасақтарының арнайы білімі жоқ орта және аға басшы құрам қызметкерлерінің бастапқы дайындығы кезең-кезеңмен үш кезеңде:

1) индивидуальное обучение по месту службы (далее – индивидуальное обучение) под руководством непосредственных начальников;
2) курсовое обучение в учебных подразделениях;
3) стажировка в занимаемой должности по месту службы.
10. Состав обучаемых в период первоначальной подготовки, в зависимости от занимаемой должности делится на три категории:
1) пожарные (лица, принятые на должности пожарных, командиров отделений, начальников караулов и иные должности);
2) водители (лица, принятые на должности водителей, инструкторов по вождению, техников, механиков и иные, связанные с эксплуатацией, обслуживанием пожарной автотехники);
3) радиотелефонисты (лица, принятые на должности радиотелефонистов, диспетчеров).
11. Индивидуальное обучение организуется со дня назначения сотрудника на должность и предусматривает:
1) ознакомление с основами организации деятельности подразделений ОГПС, условиями и порядком прохождения службы, основными требованиями Устава службы и Боевого устава органов государственной противопожарной службы и другими нормативными документами по профилю службы;
2) изучение вопросов охраны труда и техники безопасности;
3) изучение основных должностных обязанностей во время несения службы и боевой работы на пожарах;
4) практические занятия по формированию основных профессиональных навыков.
12. Обучение проводится по индивидуальному тематическому плану лицами, назначаемыми начальником подразделения ОГПС, либо под руководством начальника подразделения ОГПС, который:
1) проводит инструктаж по технике безопасности;
2) представляет принятого работника личному составу, объявить приказ об организации индивидуального обучения и назначении наставника;
3) определяет участок работы принятому работнику, ознакомить его с должностными обязанностями;
4) разъясняет условия и порядок обучения, права и обязанности в этот период;
5) утверждает индивидуальный тематический план обучения;
6) осуществляет систематический контроль выполнения тематического плана индивидуального обучения;
7) изучает деловые и психофизические качества обучаемого сотрудника.
13. Индивидуальное обучение проводится в подразделении ОГПС ежедневно в течение 5 рабочих дней. Содержание индивидуального обучения определяется индивидуальным тематическим планом обучения пожарных, водителей, радиотелефонистов, разработанным по форме согласно приложениям 123 к настоящим Правилам с учетом должностных обязанностей сотрудника. Продолжительность занятий составляет не менее 30 часов (5 дней по 6 часов). В индивидуальном тематическом плане обучения указываются дни (даты) обучения и должности сотрудников, ответственных за конкретные темы обучения. Учет занятий по первоначальной подготовке ведется в «Журнале учета занятий по первоначальной подготовке» по форме согласно приложению 4 к настоящим Правилам.

1) тікелей бастықтар басшылығымен қызмет орны бойынша жеке оқыту (бұдан әрі – жеке оқыту);
2) оқу бөлімшелеріндегі курстық оқыту;
3) қызмет орны бойынша атқарылатын лауазымдағы тағылымдама өткізіледі.
10. Білім алушылар құрамы бастапқы дайындық кезіндегі алып отырған лауазымына байланысты үш санатқа бөлінеді:
1) өрт сөндірушілер (өрт сөндіруші, бөлімше командирі, қарауыл бастықтары және лауазымға қабылданған адамдар);
2) жүргізушілер (жүргізуші, жүргізу жөніндегі нұсқаушы, техник, механик және пайдалануға, өрт сөндіру автотехникасына қызмет көрсетуге байланысты  өзге лауазымдарға қабылданған адамдар);
3) радиотелефонисттер (радиотелефонисттер, диспетчерлер лауазымына қабылданатын адамдар).
11. Жеке оқыту қызметкерді лауазымға тағайындаған күннен бастап ұйымдастырылады және ол:
1) МӨҚҚО ұйымдастыру және қызмет негіздерімен, қызмет өтудің шарттарымен және тәртібімен, Қызмет жарлығының және мемлекеттік өртке қарсы қызмет органдарының Жауынгерлік жарғысының (бұдан әрі – МӨҚҚОЖЖ) негізгі талаптарымен және қызметтің бейіні бойынша өзге нормативтік құжаттармен таныстыруды;
2) еңбек қорғау және қауіпсіздік техникасы мәселелерін зерделеуді;
3) қызмет атқару кезінде және өрттегі жауынгерлік жұмыстағы негізгі лауазымдық міндеттерді зерделеуді көздейді;
4) негізгі кәсіби дағдыларды қалыптастыру бойынша практикалық сабақтар.
12. МӨҚҚО бөлімшелерінің бастықтары немесе МӨҚҚО бөлімшелері бастығының басшылығымен  тағайындалған адамдарды оқыту жеке тақырыптық жоспар бойынша өткізіледі, олар:
1) қауіпсіздік техникасы бойынша нұсқау өткізуге;
2) қабылданған қызметкерді жеке құраммен таныстыруға, жеке оқытуды ұйымдастыруға және тәлімгерді тағайындау туралы бұйрықты жариялауға;
3) қабылданған қызметкердің жұмыс учаскесін анықтауға, оны лауазымдық міндеттерімен таныстыруға;
4) бұл кезеңдегі оқыту шарттары мен тәртібін, құқықтары мен міндеттерін түсіндіруге;
5) оқытудың жеке тақырыптық жоспарын бекітуге;
6) жеке оқытудың тақырыптық жоспарын орындалуына жүйелі бақылауды жүзеге асыруға;
7) білім алушы қызметкердің іскерлік және психикофизикалық сапасын зерделеуге міндетті.
13. Жеке оқыту МӨҚҚО бөлімшелерінде күн сайын 5 жұмыс күні ішінде өткізіледі. Жеке оқыту мазмұны қызметкерлердің лауазымдық міндеттерін есепке ала отырып, осы Қағидаға 123-қосымшаларға сәйкес нысан бойынша әзірленген оқытудың жеке тақырыптық жоспарымен анықталады. Сабақтың ұзақтығы 30-дан кем емес сағатты (5 күн 6 сағатты) құрайды. Оқытудың жеке тақырыптық жоспарында оқыту күні (датасы) және оқытудың нақты тақырыбына жауапты қызметкерлердің лауазымы көрсетіледі. Бастапқы дайындық жөніндегі сабақтарын есепке алу осы Қағидаға 4-қосымшаға сәйкес нысан бойынша «Бастапқы дайындық жөніндегі сабақтарын есепке алу журналында» жүргізіледі.

14. Для приема зачетов создается комиссия приказом начальника пожарной части и из числа сотрудников подразделения Председателем комиссии назначается начальник подразделения, членами комиссии  сотрудники, занимающиеся вопросами по направлению деятельности обучаемых.
По окончании занятий по индивидуальному обучению обучающиеся сдают зачеты в объеме изученного материала и требований техники безопасности при несении службы и тушении пожаров (для водителей - зачет по требованиям техники безопасности при работе с оборудованием и пожарно-техническим вооружением пожарных автомобилей; для радиотелефонистов – зачет по требованиям техники безопасности при эксплуатации средств связи). Результаты сдачи зачетов оформляются протоколом по форме согласно приложению 5 к настоящим Правилам. Затем обучаемый проходит стажировку в карауле без выезда на пожары (не менее трех дежурств).
15. Не допускается проводить либо изменять сроки и условия прохождения индивидуального обучения в случаях, когда период со дня назначения сотрудника на должность до начала формирования учебных групп курсовой подготовки в учебных подразделениях составляет менее срока, предусмотренного для индивидуального обучения.
16. По окончанию индивидуального обучения, в сроки, определяемые планом-графиком комплектования учебного подразделения переменным составом, но не позднее 6 месяцев со дня приема на службу, сотрудники направляются на курсовое обучение в учебные подразделения.
17. Одновременно в соответствующее учебное подразделение высылается свидетельство о прохождении первоначальной подготовки по должности по форме согласно приложению 6 к настоящим Правилам с заполненными соответствующими разделами и личная карточка газодымозащитника.
18. Конкретный срок и содержание курсового обучения пожарных, водителей, радиотелефонистов определяются программой курсового обучения пожарных, водителей пожарных автомобилей, радиотелефонистов, составляемой по форме согласно приложениям 789 к настоящим Правилам. В зависимости от оперативной обстановки, местных условий, разновидности и наличия пожарно-технического вооружения, пожарной техники, оборудования, изменять наименование тем, последовательность изучения тем по всем предметам обучения, производить перераспределение времени и видов занятий. При этом содержание и объем учебной программы определяются с учетом уровня знаний, умений и навыков, степени развития деловых, личностных качеств обучаемых и должны соответствовать профессиональным и квалификационным требованиям для сотрудников ОГПС. При организации курсовой подготовки на базе учебных подразделений необходимо руководствоваться также Положением об учебных подразделениях.

14. Сынақтарды қабылдау үшін өрт бөлімі бастығының бұйрығымен комиссия құрылады және бөлімше қызметкерлерінің арасынан комиссия төрағасы болып бөлімше бастығы, комиссия мүшелері ретінде білім алушылар қызметінің бағыты жөніндегі мәселелермен айналысатын қызметкерлер тағайындалады.
Білім алушылар жеке оқыту бойынша сабақтардың соңында қызмет атқару және өрт сөндіру кезінде материалдарды және қауіпсіздік техникасы талаптарын зерделенген көлемде сынақ тапсырады (жүргізушілер үшін – өрт сөндіру автомобильдерін жабдықпен және техникалық қару-жарақпен жұмыс кезінде қауіпсіздіктің техникалық талаптары бойынша сынақ; радиотелефонисттер үшін – байланыс құралдарын пайдалану кезінде қауіпсіздік техникасы талаптары бойынша сынақ). Сынақ тапсыру нәтижелері осы Қағидаға 5-қосымшаға сәйкес нысан бойынша хаттамада ресімделеді. Содан соң білім алушы өрт сөндіруге шықпай қарауылда тағылымдамадан өтеді  (үш кезекшіліктен кем емес).
15. Қызметкерді лауазымға тағайындаған күннен бастап оқу бөлімшелерінде курстық дайындықтың оқу топтарын қалыптастыра бастағанға дейінгі кезеңде жеке оқыту үшін қарастырылғаннан аз мерзімді құраған жағдайда жеке оқытудан өтуді өткізу немесе оның мерзімі мен шартын өзгертуге рұқсат берілмейді.
16. Ауыспалы құрам жеке оқыту соңында оқу бөлімшесінің жинақтау жоспар-кестесімен анықталатын мерзімде, бірақ қызметке қабылданған күннен бастап 6 айдан кешіктірмей қызметкерлер оқу бөлімшелеріне курстық оқытуға жіберіледі.
17. Бастапқы дайындықтан өту туралы куәлік тиісті бөлімдер мен газ-түтіннен қорғаушының жеке кәртішкесін толтыра отырып, осы Қағидаға 6-қосымшаға сәйкес лауазымы бойынша нысан бойынша тиісті оқу бөлімшелеріне бір мезгілде жіберіледі.
18. Өрт сөндірушілерді, жүргізушілерді, радиотелефонисттерді курстық оқытудың нақты мерзімі мен мазмұны осы Қағидаға 789-қосымшаларға сәйкес құрылатын дайындық бағдарламасымен анықталады. Жедел жағдайларға, жергілікті шарттарға, өрт-техникалық қару-жарағының, өрт сөндіру техникасының, жабдығының түрлері мен барына байланысты оқытудың барлық пәндері бойынша тақырыптар атауын, зерделеу дәйектілігін өзгертуге, сабақ уақыты мен түрлерін қайта бөлінеді. Бұл ретте оқу бағдарламасының мазмұны мен көлемі оқытылатын білім деңгейін, шеберлігі мен дағдыларын, іскерлік, жеке қасиеттерінің даму деңгейін есепке ала отырып, бағалау негізінде анықталады және Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрінің бұйрықтары талаптарынан туындайтын бекітілген кәсіби және біліктілік талаптарына сәйкес болуы тиіс. Оқу бөлімшесі негізінде курстық дайындықты ұйымдастыру кезінде сондай-ақ оқу бөлімшелері туралы Ережені басшылыққа алу қажет.

19. В случаях отсутствия возможности создать из обучаемых по категориям водителей и радиотелефонистов учебные группы, курсовое обучение, в порядке исключения, заменяется обучением в подразделении ОГПС, с последующей сдачей зачетов квалификационной комиссии государственного учреждения пожаротушения. При этом курсовое обучение организуются непосредственно по окончании занятий индивидуального обучения (проведение стажировки после занятий индивидуального обучения не требуется). Курсовое обучение в подразделении ОГПС проводится ежедневно по 6 часов в течение 15 дней. Содержание курсового обучения в подразделении ОГПС определяется тематическим планом, утверждаемым начальником подразделения ОГПС,  разрабатываемым отдельно для каждой категории обучаемых на основе типового тематического плана программы обучения согласно приложениям 8 и 9 к настоящим Правилам. В тематическом плане курсового обучения указываются фамилии, инициалы и должности сотрудников, ответственных за конкретные темы обучения. Учет занятий ведется в «Журнале учета занятий по первоначальной подготовке».
20. Курсовое обучение по категории «пожарные» проводиться только в учебных подразделениях и на основе типовых программ подготовки согласно приложениям 10 и 11 к настоящим Правилам. При этом к проведению занятий со слушателями учебного подразделения привлекаются наиболее подготовленные практические работники подразделений территориального органа Министерства.
21. Прямые начальники, направляемых на обучение слушателей обязаны проверять внешний вид, экипировку сотрудников и проводить с ними инструктаж о правилах поведения в пути следования и в процессе обучения.
22. Сотрудники, направляемые на обучение, по прибытию к месту дислокации учебного подразделения необходимо иметь при себе: служебное и командировочное документы, документы удостоверяющие личность, одежду, предметы личной гигиены и необходимые письменные принадлежности.
23. К сотрудникам, отчисленным за нарушения дисциплины, неуспеваемость и по другим отрицательным мотивам, применяются меры дисциплинарного воздействия  в соответствии с Законом Республики Казахстан «О правоохранительной службе».

19. Жүргізушілер мен радиотелефонисттер санаттары бойынша білім алушылардан оқу топтарын құру мүмкіндігі болмаған жағдайларда өрт сөндірудің мемлекеттік мекемелері біліктілік комиссиясы кейін сынақ тапсыра отырып, курстық оқыту ерекше жағдайы ретінде МӨҚҚО бөлімшелеріндегі оқытумен ауыстырылуы мүмкін. Бұл ретте курстық оқыту тікелей жеке оқыту сабақтарының соңында ұйымдастырылады (жеке оқыту сабақтарынан кейін тағылымдама өткізу талап етілмейді). МӨҚҚО бөлімшелерінде курстық оқыту 15 күн бойы күн сайын 6 сағат өткізіледі. МӨҚҚО бөлімшелеріндегі курстық оқытудың мазмұнын осы Қағидаға 8 және 9-қосымшаларға сәйкес және МӨҚҚО бөлімшесінің бастығы бекіткен оқыту бағдарламасының тұрпатты тақырыптық жоспары негізінде білім алушылардың әрбір санаты үшін жеке әзірленіп отырған тақырыптық жоспары анықтайды. Курстық оқытудың тақырыптық жоспарында оқытудың нақты тақырыптарына жауапты қызметкерлердің тегі, инициалдары мен  лауазымдары көрсетіледі. Сабақтарды есепке алу «Бастапқы дайындық  жөніндегі сабақтарын есепке алу журналында» жүргізіледі.
20. «Өрт сөндіруші» санаты бойынша курстық оқыту тек оқу бөлімшелерінде өткізіледі. Бұл ретте оқу бөлімшесінің тыңдаушыларына сабақ өткізу үшін осы Қағидаға 10 және 11-қосымшаларға сәйкес дайындықтың үлгі бағдарламасы негізінде Министрліктің аумақтық органының бөлімшелерінің неғұрлым даярланған тәжірибелі қызметкерлері тартылуы мүмкін.
21. Тәртіптік бұзушылық жібергені үшін, үлгермеушілігі және өзге теріс қылықтары бойынша шығарылған қызметкерлерге «Құқық қорғау қызметі туралы» Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес тәртіптік шаралар қолданылады.
22. Оқуға келген қызметкерлер тыңдаушылар қатарына қосылар алдында  жеке әңгімелесуден өтеді. Әңгімелесу оқу бөлімшесінің оқытушы құрамы жеке оқыту бағдарламасы көлемінде өтеді, ал оның қорытындысы бастапқы дайындықтан өту туралы куәлікте көрінеді. Оқу бөлімшелерінің оқытушылары  оқыту сапасын қызмет орны бойынша және әңгімелесу негізінде талдайды, білімдеріндегі олқылықтарды анықтайды және курстық оқыту барысында оларды жоюға шаралар қабылдайды, сондай-ақ жалпыланған мәліметтер негізінде өрт сөндірудің мемлекеттік мекемелеріне бастапқы дайындықтың бірінші кезеңінде қызметкерлерді оқыту сапасын жақсарту бойынша ұсыныс енгізеді.
23. Тыңдаушылар курстық оқыту соңында емтихандар мен сынақтар тапсырады. Емтихандарды қабылдау үшін оқу бөлімшесі, өрт сөндіру басқармасы, мемлекеттік өрт сөндіруді бақылау, кадр қызметі және басқа басқармалар қызметкерлерінің және Министрліктің аумақтық органдарының, сондай-ақ құрылымдық бөлімшелерінің лауазымды тұлғаларының арасынан Министрліктің аумақтық органы бастығының бұйрығымен әр күнтізбелік жылға тағайындалатын біліктілікті комиссия құрылады. Емтихандар тапсыру нәтижелері хаттамамен ресімделеді.

24. Сотрудники, прибывшие на учебу, перед зачислением в состав слушателей проходят индивидуальное собеседование. Собеседование проводится  преподавателями учебного подразделения в объеме программы индивидуального обучения, а его итоги отражаются в свидетельстве о прохождении первоначальной подготовки. Преподаватели учебных подразделений анализируют качество обучения по месту службы путем собеседования, выявляют пробелы в знаниях слушателей и восполняют в ходе курсового обучения, а также вносят предложения в государственные учреждения пожаротушения по улучшению качества обучения сотрудников на первом этапе первоначальной подготовки.
25. По окончании курсового обучения слушатели сдают экзамены и зачеты. Прием экзаменов осуществляет квалификационная комиссия, ежегодно назначаемая приказом начальника территориального органа Министерства из числа сотрудников учебного подразделения, управлений пожаротушения, управлений государственного пожарного контроля, кадровой службы и другие должностные лица территориальных органов, а также структурных подразделений Министерства. Результаты сдачи экзаменов оформляются протоколом.
26. На основании протокола квалификационной комиссии, в отношении лиц, прошедших курсовое обучение и успешно сдавших экзамены, издаются соответствующие приказы начальника государственного учреждения пожаротушения:
1) для водителей - о присвоении квалификация водителя пожарного автомобиля (с выдачей свидетельства на право работы на пожарном автомобиле);
2) для радиотелефонистов - о допуске к эксплуатации средств связи;
3) для газодымозащитников – о допуске к работе в СИЗОД;
4) для отдельных категорий лиц прошедших обучение и сдавших зачеты – о допуске к работе на конкретном аварийно-спасательном и ином специальном оборудовании (технике).
27. По итогам обучения учебные подразделения дают комплексную оценку профессиональных знаний и деловых качеств каждого слушателя.
28. Результаты курсового обучения и рекомендации по дальнейшей профессиональной деятельности выпускника отражаются в соответствующем разделе свидетельства о прохождении первоначальной подготовки, которое направляется в отдел кадровой работы, а копия - по месту службы работника.
29. Слушателям, не сдавшим выпускные экзамены (зачеты), предоставляется возможность для самоподготовки и пересдачи экзаменов в течение 12 дней.
30. Если по результатам пересдачи слушателем получена оценка «неудовлетворительно», он  подлежит увольнению из ОГПС по служебному несоответствию в установленном порядке.
4. Стажировка

24. Біліктілік комиссиясының хаттамалары негізінде курстық оқудан өткен және емтиханды ойдағыдай тапсырған адамдарға қатысты  өрт сөндіру мемлекеттік мекемелерінің бастығы төмендегі бұйрықтардың бірін шығарады:
1) жүргізушілер үшін - өрт сөндіру автомобильдерінің жүргізушісі біліктілігін беру туралы (өрт сөндіру автомобиліндегі жұмыс құқығына куәлік бере отырып);
2) радиотелефонисттер үшін – байланыс құралдарын пайдалануға жіберу туралы;
3) газ-түтіннен қорғаушылар үшін – ТАОЖҚҚ жұмысқа жіберу туралы;
4) оқытудан өткен және сынақ тапсырған жеке санаттағы адамдар үшін – нақты авариялық-құтқару және өзге арнайы жабдығындағы (техникадағы) жұмысқа жіберу туралы.
25. Оқу бөлімшелері оқыту қорытындысы бойынша әр тыңдаушының кәсіби біліміне және іскерлік қасиеттеріне кешенді бағасын береді.
26. Курстық оқыту нәтижелері және түлектің бұдан әрі кәсіби қызметі бойынша ұсынымдары бастапқы дайындықтан өту туралы куәліктің тиісті бөлімінде көрінеді, одан соң ол кадр жұмысы бөліміне, ал көшірмесі қызметкердің жұмыс орнына жіберіледі.
27. Бітіру емтихандарын (сынақтарын) тапсырмаған қызметкерлерге  12 күн ішінде өзін-өзі дайындауға уақыт беріледі.
28. Егер тыңдаушы қайта тапсыру нәтижесінде «қанағаттанарлықсыз» деген баға алса, ол белгіленген тәртіпте қызметтік сәйкес келмеуі бойынша МӨҚҚҚО-дағы жұмыстан шығарылады.
4. Тағылымдама
29. Курстық оқытудан өткен қызметкерлер МӨҚҚО бөлімшесіне келген бойда 3 кезекшілік ішінде (жүргізушілер 5 кезекшілік ішінде) қарауыл бастығы мен бекітілген тәлімгердің басшылығымен тағылымдамадан өтеді. Тағылымдаманың соңында және барлық талаптарының орындалуы бойынша МӨҚҚО бөлімшесі бастығының бұйрығымен қызметкерді кезекші қарауыл құрамындағы өзіндік жұмысқа рұқсат ресімделіп беріледі (радиотелефонисттер мен диспетчерлер үшін бөлімнің байланыс пунктіндегі, өрт сөндіру байланысының орталық пунктіндегі өзіндік жұмысқа рұқсат беру).
30. Курстық оқыту соңында өрт сөндіру бөлімдері (посттар) мен жасақтардың орта және аға басшы құрам қатарындағы қызметкерлер өрт сөндірудің мемлекеттік мекемелері жасақтары, басқармалары негізінде тағылымдамадан өтеді. Айрықша жағдайларда қызметкердің қызмет өткеру орны бойынша  тағылымдаманы ұйымдастыруға рұқсат беріледі. Тағылымдамадан өтудің жалпы ұзақтығы 5 жұмыс күні 8 сағатты құрайды (барлығы 40 сағат). Тағылымдама соңында қызметкердің тиісті лауазымдағы өзіндік жұмысына рұқсат беруі өрт сөндірудің мемлекеттік мекемелері бастығының бұйрығымен ресімделеді.

31. По прибытии в подразделение ОГПС сотрудники, прошедшие курсовое обучение, в течение 3-х дежурств (водители в течение 5-ти дежурств) проходят стажировку в карауле под руководством начальника караула и закрепленного наставника. По окончании срока и выполнении всех требований стажировки приказом начальника подразделения ОГПС оформляется и выдается допуск сотруднику к самостоятельной работе в составе дежурного караула (для радиотелефонистов и диспетчеров – допуск к самостоятельной работе в пункте связи части, центральном пункте пожарной связи).
32. Сотрудники из числа среднего и старшего начальствующего состава пожарных частей (постов) и отрядов по окончании курсового обучения, проходят стажировку на базе отрядов, управлений государственных учреждений пожаротушения. В исключительных случаях, организация стажировки допускается по месту прохождения службы сотрудника. Общая продолжительность стажировки составляет 5 рабочих дней по 8 часов (всего 40 часов). По окончанию стажировки приказом начальника государственного учреждения пожаротушения оформляется допуск сотрудника к самостоятельной работе в соответствующей должности.
33. По окончании стажировки, на основании протокола приема зачетов, начальник подразделения ОГПС издает приказ о допуске пожарных, прошедших индивидуальное обучение, к ведению боевых действий на пожаре, за исключением работ на высотах и в непригодной для дыхания среде (для водителей – о допуске к работе на служебной и грузовой автотехнике; для радиотелефонистов и диспетчеров – о допуске к работе в пункте связи части в качестве стажера).
5. Особенности первоначальной подготовки
подменных радиотелефонистов
34. Лица из числа сотрудников дежурных смен, караулов (пожарные, водители, командиры отделений и иные должности) могут быть допущены к работе в качестве подменных радиотелефонистов после прохождения ими первоначальной подготовки. При этом проводится первоначальная подготовка подменных радиотелефонистов непосредственно в подразделении ОГПС в один этап – обучение ежедневно в объеме по 6 часов в течение 5-ти свободных от несения службы дней и совмещенная с обучением стажировки в период боевого дежурства (не менее 3-х дежурств). В ходе подготовки классно-групповым и практическим методом изучаются специальные темы применительно к специфике работы радиотелефониста. Содержание обучения и стажировки определяется единым для территориального гарнизона тематическим планом обучения, разрабатываемым учебным подразделением, и расписанием учебных занятий. Учет занятий ведется в «Журнале учета занятий по первоначальной подготовке». По окончании первоначальной подготовки сотрудники сдают экзамены и зачеты квалификационной комиссии. Результаты сдачи оформляются протоколом, на основании которого начальником подразделения ОГПС издается приказ о допуске сотрудника к эксплуатации средств связи и самостоятельной работе в качестве подменного радиотелефониста пункта связи части.
6. Первоначальная подготовка лиц, не связанных
с ликвидацией пожаров и иных чрезвычайных ситуаций
35. Первоначальная подготовка среднего и старшего начальствующего состава ОГПС, деятельность которых напрямую не связана с ликвидацией пожаров и иных чрезвычайных ситуаций (сотрудники государственного пожарного контроля (далее – ГПК) и дознания Департаментов по чрезвычайным ситуациям городов Астана и Алматы, аппарата управления, кадровой, финансовой и иных вспомогательных служб государственных учреждений пожаротушения), проводится в два этапа:
1) обучение по программе специальной первоначальной подготовки;
2) стажировка.

31. МӨҚҚО бөлімшенің бастығы тағылымдаманың соңында сынақ қабылдау хаттамасы негізінде биіктікте және демалу ортасы үшін қолайсыз жұмысты қоспағанда жеке оқытудан өткен өрт сөндірушілерді өртте жауынгерлік іс-қимылдар жүргізуге жіберу туралы бұйрық шығарады (жүргізушілер үшін – қызметтік және жүк автотехникасындағы жұмысқа жіберу туралы; радиотелефонисттер мен диспетчерлер үшін – тағылымдамадан өтуші ретінде бөлімнің байланыс пунктіндегі жұмысқа жіберу туралы).
5. Ауыспалы радиотелефонисттердің бастапқы дайындығы ерекшеліктері
32. Кезекші ауысым, қарауыл қызметкерлер қатарындағы адамдар (өрт сөндірушілер, жүргізушілер, бөлімдердің командирлері олар бастапқы дайындықтан өткеннен кейін ауыспалы радиотелефонисттер ретінде жұмысқа жіберілуі мүмкін. Бұл ретте ауыспалы радиотелефонисттерді бастапқы дайындығы тікелей МӨҚҚО бөлімшелерінде бір кезеңде – қызмет атқарудан 5 бос күн бойы 6 сағат оқыту және жауынгерлік кезекшілік кезеңінде оқытумен қосарланған тағылымдама (3-тен кем емес кезекшілік). Сыныптық-топтық және практикалық әдіспен дайындық барысында радиотелефонист жұмысының ерекшелігіне қолданылатын арнайы тақырыптар зерделенді.  Оқыту мен тағылымдама мазмұны аумақтық гарнизондар үшін оқу бөлімшелері әзірлеген бірыңғай оқытудың тақырыптық жоспарымен және оқу сабақтары кестесімен анықталады. Сабақтарды есепке алу «Бастапқы дайындық жөніндегі сабақтарын есепке алу журналында» жүргізіледі. Қызметкерлер бастапқы дайындық соңында біліктілік комиссия емтихандары мен сынақтарын тапсырады. Тапсыру нәтижелері хаттамамен ресімделеді, оның негізінде МӨҚҚО бөлімшесінің бастығы байланыс құралдарын пайдалануға және бөлімнің байланыс пунктінің ауыспалы радиотелефонисті ретінде өзіндік жұмысқа рұқсат беруі туралы бұйрық шығарады.
6. Өрттерді және өзге төтенше жағдайларды жоюға байланысты адамдардың бастапқы дайындығы
33. МӨҚҚО орта және аға басшы құрамының бастапқы дайындығы, оның қызметі өрттерді және өзге төтенше жағдайларды жоюға тікелей байланысты емес (мемлекеттік өрт бақылау (бұдан әрі – МӨБ) және Астана және Алматы қалалары Төтенше жағдайлар департаменттерінің анықтау, аппарат басқармалары, кадр, қаржы және өрт сөндірудің мемлекеттік мекемелерінің өзге көмекші қызметтері) екі кезеңде өтеді:
1) арнайы бастапқы дайындық бағдарламасы бойынша оқыту;
2) тағылымдама.
34. Арнайы бастапқы оқыту бағдарламасы бойынша оқыту қызметкерді тиісті лауазымға тағайындаған мезгілден бастап 5 күн ішінде ұйымдастырылуы тиіс және ол қағида ретінде оқу бөлімшелерінде өткізіледі.
35. Оларды оқу бөлімдеріне бастапқы дайындық бағдарламасы бойынша оқыту ерекше жағдай ретінде қызметкерлер тікелей қызмет орны бойынша жүзеге асырылуы мүмкін. Сабақтар оқу бөлімшелері мүдделі қызметтермен бірге жасалған және облыстар, Астана және Алматы қалалары өртке қарсы қызмет гарнизонының басшылығы бекіткен осы Қағидаға 1213-қосымшаларға сәйкес оқу бағдарламасы бойынша жүргізіледі.

36. Обучение по программе специальной первоначальной подготовки должно быть организовано в течение 5 дней с дня назначения сотрудника на соответствующую должность и проводится, как правило, в учебных подразделениях.
37. В случаях отсутствия возможности создать из обучаемых группы для направления их в учебные подразделения, обучение по программе первоначальной подготовки, в порядке исключения, может быть осуществлено непосредственно по месту службы сотрудников. Занятия проводятся по учебной программе, составленной учебным подразделением совместно с заинтересованными службами согласно приложениям 1213 к настоящим Правилам, утвержденной руководством гарнизона противопожарной службы области, города Астана и Алматы.
38. Общая продолжительность обучения для сотрудников ГПК, дознания ДЧС, а также сотрудников административной работы управлений государственных учреждений пожаротушения должна составлять не менее 120 часов, а для сотрудников кадровых, финансовых и иных вспомогательных служб государственных учреждений пожаротушения не менее 80 часов.
39. Учебная программа должна соответствовать следующим требованиям:
удовлетворять профессиональные потребности обучаемых;
способствовать развитию деловых, культурных, личностных качеств;
формировать интернациональное и патриотическое воспитание.
В учебной программе обязательно должны быть предусмотрены учебные темы по изучению руководящих и нормативных документов, определяющих организацию, функционирование системы Государственной противопожарной службы в Республике Казахстан. Особое внимание необходимо уделить тематике, направленной на приобретение теоретических и практических знаний, умений и навыков, необходимых для выполнения конкретных должностных обязанностей.
40. К проведению учебных занятий привлекаются сотрудники ОГПС Управлений (отделов) по чрезвычайным ситуациям городов, районов (далее – УЧС, ОЧС). Учет занятий ведется в «Журнале учета занятий по первоначальной подготовке». По окончании обучения сотрудники сдают зачеты квалификационной комиссии соответствующего территориального ДЧС или государственного учреждения пожаротушения.
41. Квалификационные комиссии создаются из 3-5 человек в зависимости от категории обучаемых в комиссию входят: председатель комиссии - начальник управления государственного пожарного контроля или заместитель начальника государственного учреждения пожаротушения; члены комиссии – сотрудники, занимающиеся вопросами по направлению деятельности обучаемых, а также сотрудники учебного подразделения.
42. Результаты сдачи зачетов оформляются протоколом заседания комиссии. Сотрудникам, успешно сдавшим зачеты, выдаются свидетельства о прохождении первоначальной подготовки в должности.

36. Төтенше жағдайлар департаментінің МӨБ, анықтау қызметкерлері, сондай-ақ өрт сөндірудің мемлекеттік мекемелері басқармаларының әкімшілік жұмыстың қызметкерлері үшін оқытудың жалпы ұзақтығы 120-дан кем емес сағатты, өрт сөндірудің мемлекеттік мекемелерінің кадрлық, қаржы және көмекші қызметтерінің қызметтері 80-нен кем емес сағат  құрауы тиіс.
37. Оқу бағдарламасы мына талаптарға:
білім алушылардың кәсіби қажеттіліктерін қанағаттандыруға;
іскерлік, мәдени, жеке қасиеттерінің дамуына ықпал етуге;
интернационалды және патриоттық тәрбиені қалыптастыруға сәйкес болуы тиіс.
Оқу бағдарламасында Қазақстан Республикасындағы мемлекеттік өртке қарсы қызмет жүйесін ұйымдастыруды, қызмет етуін анықтайтын басшы және нормативтік құжаттарды зерделеу бойынша оқу тақырыптары міндетті түрде көзделуі тиіс. Нақты лауазымдық міндеттерді орындау үшін қажетті теориялық және практикалық білімді, шеберліктер мен дағдыларды алуға бағытталған тақырыпқа баса назар аудару қажет.
38. Қалалар, аудандар Төтенше жағдайлар басқармаларының (бөлімдерінің) (бұдан әрі – ТЖ басқармалары мен бөлімдері) МӨҚҚО қызметкерлері оқу сабақтарын өткізуге жұмылдырылады.  Сабақтарды есепке алу «Бастапқы дайындық жөніндегі сабақтарын есепке алу журналында» жүргізіледі. Қызметкерлер оқыту соңында тиісті аумақтық ТЖД немесе өрт сөндірудің мемлекеттік мекемелері біліктілік комиссиясы сынағын тапсырады.
39. Біліктілік комиссиясының құрамы 3-5 адамнан тұрады, білім алушылардың санатына байланысты комиссияның құрамына: комиссия төрағасы – мемлекеттік өрт бақылау комиссиясының бастығы немесе өрт сөндірудің мемлекеттік мекемелері бастығының орынбасары; комиссия мүшелері – білім алушылар қызметінің бағыты бойынша мәселелермен айналысатын қызметкерлер, сондай-ақ оқу бөлімшелерінің қызметкерлері кіреді.
40. Сынақ тапсыру нәтижелері комиссия отырысының хаттамасында ресімделеді. Сынақты ойдағыдай тапсырған қызметкерлерге лауазымда бастапқы дайындықтан өту туралы куәлік беріледі.
41. Оқу бөлімшесі өртке қарсы қызмет  бөлімдері мен гарнизондарының жеке құрамын кәсіби дайындық саласындағы бірыңғай саясатты жүзеге асыру, бастапқы дайындыққа ұйымдастырушылық және әдістемелік басшылық, оқыту қорытындысы бойынша құжаттамаларды тіркеу (оқу бөлімшелері туралы Ережелерде анықталған құжаттар тізбегіне сәйкес) мақсатында жүзеге асырады.
42. Лауазымда оқытудан өткен және сынақ тапсырған қызметкерлер бекітілген тәлімгер басшылығымен тағылымдамадан өтеді. Тиісті аумақтық ТЖД немесе өрт сөндірудің мемлекеттік мекемелері біліктілік комиссиясы қызметкердің атқаратын лауазымына байланысты тағылымдамадан өту орнын анықтайды (сынақ  тапсыру хаттамасын жасау кезінде комиссия шешіміне тиісті жазба енгізіледі).

1. В первом разделе журнала учитываются занятия по индивидуальному и курсовому (в подразделении) обучению сотрудников ОГПС.
Успеваемость оценивается по четырехбальной системе: «отлично»- 5, «хорошо»- 4, «удовлетворительно»- 3, «неудовлетворительно»- 2.
Посещаемость отмечается: личному составу присутствующему на занятиях, но не получившему оценку, ставится - «плюс», отсутствие на занятиях- «минус», отпуск- « о », наряд- « н », болен- « б », командировка- « к», на хозяйственных работах- « р », на сборах- «с».
2. Во втором разделе журнала ведется запись лиц, проверяющих первоначальную подготовку.
3. Учебный журнал должен заполняться правильно, чисто и аккуратно. Листы учебного журнала должны быть пронумерованы, прошнурованы и скреплены печатью.
4. После окончания журнал хранится в пожарной части в течение пяти лет.
Список
личного состава, проходящего первоначальную подготовку
п/
п
Ф.И.О.
Должность
Образование
Дата
рождения
Дата и №
приказа о
назначении на
должность
1. Дисциплина __________________________________________
п/п
Личный состав
по списку
Дата, учет успеваемости и посещаемости
Дата
Тема занятия
Руководитель,
подпись
2. Запись лиц, проверяющих первоначальную подготовку
Дата
проверки
Результаты проверки (какие
указания даны)
Когда и что сделано
по устранению
недостатков
Приложение 5
к Правилам и условиям прохождения
специального первоначального
обучения сотрудниками органов
государственной противопожарной службы
_____________________________
(наименование подразделения)
Форма
Протокол №
приема зачетов по окончании индивидуального обучения
_____________________________________________________________________
(наименование категории обучаемых)
«__» ___________________ 20__ года.
Присутствовали:
Председатель комиссии            _________________________________
(должность, звание, ФИО)
Члены комиссии:                  _________________________________
(должность, звание, ФИО)
_________________________________
п\п
ФИО обучаемого
Наименование
дисциплины и
номер билета
(вопросы)
Оценка
(проставляется
цифрой и
прописью), зачет
__________________________________________________________________
(заключение членов комиссии о возможности допуска к выполнению
__________________________________________________________________
определенного вида (объема) работ
__________________________________________________________________
в зависимости от категории обучаемого)
Председатель комиссии                         ____________________
(подпись)
Члены комиссии:                               ____________________
(подпись)
____________________
(подпись)
Приложение 6
к Правилам и условиям прохождения
специального первоначального
обучения сотрудниками органов
государственной противопожарной службы
Форма
Свидетельство №__________
о прохождении первоначальной подготовки по должности
Фамилия, имя, отчество ______________________________________________
Звание и должность __________________________________________________
Год рождения     ____________________________________________________
Образование      ____________________________________________________
Служба в Вооруженных Силах __________________________________________
(должность, звание)
Место работы ________________________________________________________
Стаж работы _________________________________________________________
(дата, номер приказа о назначении на должность)

1. МӨҚҚО қызметкерлерін жеке және курстық (бөлімшелерде) оқыту бойынша сабақтары журналдың бірінші бөлімінде есепке алынады.
Сабақ үлгерімі төрт балдық жүйе бойынша: 5 – «өте жақсы», 4 – «жақсы», 3 – «қанағаттанарлық», 2 – «қанағаттанарлықсыз» бағаланады.
Сабаққа қатысу: сабаққа қатысып отырған, бірақ баға алмаған жеке    құрам - «қосу» белгісімен, сабаққа қатыспаған - «минус» белгісімен, еңбек демалысы - «д» белгісімен, наряд - «н» белгісімен, ауырып жатыр - «а» белгісімен, іссапарда - «і» белгісімен, шаруашылық жұмыстарда - «ж» белгісімен, жиында - «ж» белгісімен белгіленеді.
2. Бастапқы дайындықты тексеретін адамдардың жазбасы журналдың екінші бөлімінде жүргізіледі.
3. Оқу журналы дұрыс, таза және ұқыпты толтырылуы тиіс. Оқу журналының парақтары нөмірленген, тігілген және мөр қойылған болуы тиіс.
4. Журнал аяқталғаннан кейін өрт сөндіру бөлімінде 5 жыл бойы сақталады.
Бастапқы дайындықтан өтетін жеке құрамның тізімі
№ р/с
Т.А.Ә.
Лауазымы
Білімі
Туған күні
Лауазымға тағайындау туралы бұйрықтың шыққан күні мен №
1. Тәртіп_______________________________________________
№ р/с
Тізім бойынша жеке құрам
Күні, сабақ үлгерімі мен сабаққа қатысуды есепке алу
Күні
Сабақтың тақырыбы
Басшы, қолы
2. Бастапқы дайындықты тексеретін адамдардың жазбасы
Тексеру күні
Тексеру нәтижелері (қандай нұсқау берілді)
Кемшіліктерді жою бойынша қашан және не жасалды
Мемлекеттік өртке қарсы қызмет
органдары қызметкерлерінің арнайы
бастапқы оқытудан өтудің
қағидасы мен шарттарына
5-қосымша
Нысан
_________________________________
(бөлімшенің атауы)
Жеке оқытуды аяқтау бойынша сынақтар қабылдаудың
№ __ хаттамасы
_____________________________________________________________________
(оқытылғандар санатының атауы)
20___ жылғы «____»___________
Қатысты:
Комиссия төрағасы:        ________________________________________
(лауазымы, атағы, т.а.ә.)
Комиссия мүшелері:        ________________________________________
(лауазымы, атағы, т.а.ә.)
________________________________________
Р/с №
Білім алушының Т.А.Ә.
Тәртіптің атауы және билет нөмірі (сұрақтар)
Баға цифрмен және жазбаша қойылады, сынақ
____________________________________________________________________
(білім алушының санатына қатысты жұмыстың белгілі бір түрін
(көлемін) орындауға
____________________________________________________________________
рұқсат беру мүмкіндігі туралы
_____________________________________________________________________
комиссия мүшелерінің қорытындысы)
Комиссия төрағасы    _______________________
(қолы)
Комиссия мүшелері:   _______________________
(қолы)
_______________________
(қолы)
Мемлекеттік өртке қарсы қызмет
органдары қызметкерлерінің арнайы
бастапқы оқытудан өтудің
қағидасы мен шарттарына
6-қосымша
Нысан
Лауазым бойынша бастапқы дайындықтан өту туралы
№__________ куәлік
Тегі, аты,
әкесінің аты ________________________________________________________
Атағы мен лауазымы __________________________________________________
Туған жылы        ___________________________________________________
Білімі           ____________________________________________________
Қарулы Күштердегі қызметі ___________________________________________
(лауазымы, атағы)
Жұмыс орны __________________________________________________________
Жұмыс өтілі _________________________________________________________
(лауазымға тағайындалуы туралы бұйрық күні, нөмірі)

1. Индивидуальное обучение по месту службы
с ________________________ 20__ г. по _____________________ 20__ г.
прошел курс индивидуальной подготовки для работы в должности
___________________________________________________________________
и успешно сдал зачеты.
___________________________________________________________________
(краткая характеристика за время индивидуального
___________________________________________________________________
обучения, руководитель обучения)
Приказом __________ (части, отряда) от «____» __________ 20___ года
допущен к _________________________________________________________
М.П.                     Начальник __________________________________
(наименование подразделения, звание, подпись)
«____»______________20___ года
Результаты проведенного собеседования в учебном подразделении перед
началом курсовой подготовки _________________________________________
_____________________________________________________________________
(оценка качества проведенного в подразделении индивидуального
обучения по итогам проверки
_____________________________________________________________________
уровня знаний у прибывшего сотрудника в объеме программы
индивидуальной подготовки)
_____________________________________________________________________
(должность и Ф.И.О. проводившего собеседование)
Оборотная сторона
свидетельства
2. Курсовая подготовка в учебном подразделении
За время учебы с «___» ______ 20___ г. по «___» _________ 20___ г.
в _______________________________________________________________
(наименование учебного подразделения пожарной охраны)
_________________________________________________________________
(Ф.И.О. обучаемого)
показал следующие знания:
п\п
Наименование дисциплины
Оценка
Примечание
ХАРАКТЕРИСТИКА
____________________________________________________________________
(отношение к учебе, дисциплина, участие в общественной
работе и т. д.,
____________________________________________________________________
рекомендации по дальнейшему использованию по службе,
____________________________________________________________________
недостатки в усвоении учебного материала)
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
М.П.                       Начальник ________________________________
(наименование подразделения, звание, подпись)
«__» ______________ 20__ года
Приложение 7
к Правилам и условиям прохождения
специального первоначального обучения
сотрудниками органов государственной
противопожарной службы
Программа
курсового обучения пожарных

1. Қызмет орны бойынша жеке оқыту
20__ ж. _____________________ бастап 20__ж._____________________дейін
лауазымда жұмысына жеке дайындық курсынан өтті
_____________________________________________________________________
және сынақты ойдағыдай тапсырды.
_____________________________________________________________________
(жеке оқу кезіндегі қысқаша мінездеме,
_____________________________________________________________________
оқыту басшысы)
(бөлім, жасақ) 20___ жылғы «____»______________ __________бұйрығымен
___________________________________________________________жіберілді.
М.Ө.         _________________________________________бастығы
(бөлімше атауы, атағы, қолы)
20___ жылғы «____»______________
Курстық дайындық алдында оқу бөлімшесінде өткізілген әңгімелесу
нәтижелері __________________________________________________________
_____________________________________________________________________
(келген қызметкердің жеке дайындық бағдарламасы көлемінде білім
деңгейін тексеру
_____________________________________________________________________
қорытындысы бойынша бөлімшеде өткізілген жеке оқыту сапасын бағалау)
_____________________________________________________________________
(әңгімелесу өткізген адамның лау лауазымы және Т.А.Ә.)
Куәліктің сырт жағы
2. Оқу бөлімшесіндегі курстық дайындық
20__ж. «__» __________бастап 20__ж. «__»__________дейін оқу уақытында
_____________________________________________________________________
(өрт күзеті оқу бөлімшелерінің атауы)
_____________________________________________________________________
(білім алушының Т.А.Ә.)
мынадай білім көрсетті:
р/с №
Тәртіптің атауы
Баға
Ескерту
МІНЕЗДЕМЕ
_____________________________________________________________________
(оқуға көзқарасы, тәртібі, қоғамдық жұмысқа қатысуы және т.б.,
_____________________________________________________________________
Қызмет бойынша келешекте пайдалану жөнінде ұсыныстар,
_____________________________________________________________________
оқу материалын игерудегі кемшіліктері)
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
М.О.         _____________________________________бастығы
(бөлімше атауы, атағы, қолы)
20___ жылғы «___»______________
Мемлекеттік өртке қарсы қызмет
органдары қызметкерлерінің арнайы
бастапқы оқытудан өтудің
қағидасы мен шарттарына
7-қосымша
Өрт сөндірушілерді курстық оқыту бағдарламасы

Сноска. Приложение 7 в редакции приказа Министра по чрезвычайным ситуациям РК от 31.01.2014 № 35 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Учебный и тематический план (примерный)
п/п
Наименование предмета
Всего часов
Классно-групповое
Практика
Зачет
Экзамен
1.
Социально-правовая подготовка
4
4
2.
Организация деятельности противопожарной службы. Правила безопасности и охрана труда
17
7
8
2
3.
Пожарно-профилактическая подготовка
11
9
2
4.
Тактика проведения аварийно-спасательных работ и тушения пожаров. Противопожарная служба Гражданской обороны
99
59
32
2
6
5.
Пожарно-техническая подготовка. Газодымозащитная служба
78
33
39
6
6.
Строевая и пожарно-спасательная подготовка
41
2
35
4
7.
Медико-психологическая подготовка
16
6
8
2
ИТОГО:
266
120
122
12
12
1. Социально-правовая подготовка
п/п
Наименование темы занятий
Всего часов
Классно-групповых
Практических
1
По планам государственного учреждения пожаротушения правовой всеобуч.
4
4
2. Организация деятельности противопожарной службы.
Безопасность и охрана труда
Целью предмета «Организация деятельности противопожарной службы. Безопасность и охраны труда» является изучение слушателями служебной деятельности пожарных частей, организация службы в подразделениях противопожарной службы Министерства по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан, изучить вопросы организации безопасности и охраны труда в Республике Казахстан.
В результате изучения предмета слушатели должны: знать основные задачи ОГПС, задачи и организацию караульной и гарнизонной службы, основные положения и требования устава службы. Правила техники безопасности. Порядок прохождения службы в ОГПС.
п/п
Наименование темы занятий
Всего часов
Классно-групповых
Практических
1
Организация противопожарной службы в Республике Казахстан. История развития противопожарной службы и ее задачи.
1
1
2
Закон Республики Казахстан
«О правоохранительной службе».
2
2
3
Организация службы караулов пожарных частей. Устав службы органов государственной противопожарной службы.
3
2
1
4
Организация работы по обеспечению техники безопасности (далее – ТБ) и охраны труда в подразделениях ОГПС. Общие требования безопасности и охраны труда в ОГПС.
2
2
5
Требования техники безопасности к служебным помещениям и сооружениям.
1
1
6
Требования к пожарной технике, пожарно-техническому вооружению, оборудованию, боевой одежде, снаряжению и меры безопасности.
1
1
7
Требования техники безопасности при несении службы и тушении пожара.
1
1
8
Техника безопасности при работе с ручными пожарными лестницами.
1
1
9
Техника безопасности при прокладке, уборке, обслуживании и ремонте пожарных рукавов.
1
1
10
Техника безопасности при вскрытии строительных конструкций, работе с механизированным ручным инструментом.
1
1
11
Техника безопасности при спасании людей и самоспасании.
ЗАЧЕТ.
1
2
1
ИТОГО:
17
7
8
Тема 1. Организация противопожарной службы в Республике Казахстан. История развития противопожарной службы и ее задачи.
Назначение и задачи противопожарной службы. Становление и развитие противопожарной службы в Республике Казахстан. Боевые традиции противопожарной службы – героизм, самоотверженность.
Основные документы, регламентирующие деятельность противопожарной службы в Республике Казахстан. Присяга рядового и начальствующего состава органов государственной противопожарной службы.
Наиболее поучительные пожары, потушенные личным составом противопожарной службы. Награды и поощрения за самоотверженную работу на пожарах и аварийно-спасательных работах (далее – АСР). Подвиг пожарных Алматы.
Метод проведения. Классно-групповое занятие.
Тема 2. Закон Республики Казахстан «О правоохранительной службе».
Порядок комплектования и прохождения службы в ОГПС. Обязанности, права, льготы, вещевое и денежное обеспечение личного состава. Сущность служебно-воинской дисциплины и ее значение для сотрудников ОГПС. Виды поощрений, дисциплинарных взысканий, порядок их применения.
Метод проведения. Классно-групповое занятие.
Тема 3. Организация службы караулов пожарных частей. Устав службы органов государственной противопожарной службы.
Назначение и задачи караульной службы в пожарных частях. Организация караульной службы. Должностные лица караула. Документация. Контроль за несением службы дежурных караулов. Понятие о гарнизонной службе противопожарной службы. Организация и задачи гарнизонной службы. Порядок привлечения сил и средств на пожары и АСР.
Метод проведения. Классно-групповое и практическое занятие.
Тема 4. Организация работы по обеспечению ТБ и охраны труда в подразделениях ОГПС. Общие требования правил безопасности и охраны труда в ОГПС.
Трудовое законодательство. Нормативные документы по правилам безопасности и охраны труда в ОГПС.
Основные средства и способы предупреждения травматизма на занятиях, при тушении пожара и проведения АСР (предохранительные, страхующие, специальные устройства, предупредительные знаки и надписи, цвета сигнальные и знаки безопасности, средства индивидуальной защиты).
Ответственность за соблюдение требований безопасности и охраны труда. Инструктаж, обучение и пропаганда ТБ. Требования государственных стандартов и системы стандартов безопасности труда.
Метод проведения. Классно-групповое занятие.
Тема 5. Требования ТБ к служебным помещениям и сооружениям.
Размещение зданий пожарных депо. Требования по содержанию помещений и территории пожарной части. Требования ТБ к караульному помещению, гаражу, посту технического обслуживания пожарных автомобилей, пунктов связи части (далее – ПСЧ), центрального пункта пожарной связи (далее – ЦППС) и так далее.
Метод проведения. Практическое занятие.
Тема 6. Требования к пожарной технике, пожарно-техническому вооружению (далее – ПТВ), оборудованию, боевой одежде, снаряжению и меры безопасности.
Виды, периодичность, перечень основных операций обслуживания и испытания ПТВ и оборудования. Требования к пожарным автомобилям и мотопомпам, автолестницам и коленчатым подъемникам.
Меры безопасности при ТО пожарных автомобилей, диагностировании и так далее. Меры безопасности к подъемным механизмам, компрессорам, ручным пожарным лестницами, боевой и защитной одежде, снаряжению, спасательным веревкам, пожарному инструменту (инвентарю). Меры безопасности при работе с ПТВ, оборудованием и пожарным инструментам.
Метод проведения. Практическое занятие.
Тема 7. Требования ТБ при несении службы и тушении пожара.
Требования безопасности и охраны труда при несении службы, сборе, выезде, следовании на пожар, АСР, занятие, при возвращении в часть, при проведении разведки, при боевом развертывании, тушении пожара, при заправке автомобиля горюче-смазочными материалами (далее – ГСМ), пенообразователем, при проведении пожарно-тактических занятиях (далее – ПТЗ), пожарно-тактических учений (далее – ПТУ).
Примеры из обзора по ТБ.
Метод проведения. Практическое занятие.
Тема 8. ТБ при работе с ручными пожарными лестницами.
Требования ТБ при снятии лестницы-палки с пожарного автомобиля, ее переносе, подъеме на ней и укладки лестницы на автомобиль. Снятие штурмовой лестницы с пожарного автомобиля, переноске к месту установки и подъеме в верхние этажи зданий. Снятие, перенос, установка и подъем по выдвижной трехколенной лестнице. Комбинированный способ подъема.
Метод проведения. Практическое занятие.
Тема 9. ТБ при прокладке, уборке, обслуживании и ремонте пожарных рукавов.
Требования безопасности при прокладке рукавных линий из скаток, «гармошки», с задней рукавной катушки и рукавного автомобиля, снятие задней рукавной катушки, уборке рукавов, прокладке рукавной линии через препятствия (забор, канаву, железнодорожный путь и так далее). Подъем и опускание рукавной линии на высоту при помощи спасательной веревки, по стационарным и пожарным лестницам. Наращивание рукавной линии, замена поврежденных рукавов, временный ремонт рукавов рукавными зажимами.
Метод проведения. Практическое занятие.
Тема 10. ТБ при вскрытии строительных конструкций, работе с механизированным ручным инструментом.
Техника безопасности при работе на высотах, в зимних условиях. Безопасное выполнение работ по вскрытию кровли, полов, междуэтажных и чердачных перекрытий, дверей и окон. Требования ТБ при работе с механизированным инструментом.
Метод проведения. Практическое занятие.
Тема 11. ТБ при спасании людей и самоспасании.
Испытания спасательных веревок и требования к ним, страхующие устройства и правила пользования ими, закрепление спасательной веревки за конструкцию, вязка спасательных петель, самоспасание, спасание пострадавшего.
Метод проведения. Практическое занятие.

Ескерту. 7-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Төтенше жағдайлар министрінің 31.01.2014 № 35 бұйрығымен (алғашқы ресми жарияланғанынан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
Оқу және тақырыптық жоспар (үлгі)
р/с
Пәннің атауы
Барлық сағат
Сыныптық-топтық
Практика
Сынақ
Емтихан
1.
Әлеуметтік-құқықтық дайындық.
4
4
2.
Өртке қарсы қызметтің жұмысын ұйымдастыру. Еңбек қауіпсіздігі және күзеті.
17
7
8
2
3.
Өрт-профилактикалық дайындық.
11
9
2
4.
Авариялық-құтқару жұмыстарын жүргізу және өрт сөндіру тактикасы. Азаматтық қорғаныстың өртке қарсы қызметі
99
59
32
2
6
5.
Өрт сөндіру-техникалық дайындық. Газ-түтіннен қорғау қызметі.
78
33
39
6
6.
Саптық және өрт сөндіру-құтқару дайындығы.
41
2
35
4
7.
Медициналық-психологиялық дайындық
16
6
8
2
ЖИЫНЫ:
266
120
122
12
12
1. Әлеуметтік-құқықтық дайындық
р/с
Сабақ тақырыбының атауы
Барлық сағат
Сыныптық-топтық
Практикалық
1
Мемлекеттік өрт сөндіру мекемелерінің құқықтық жалпыға бірдей оқыту жоспары бойынша
4
4
2. Өртке қарсы қызметтің жұмысын ұйымдастыру
Еңбек қауіпсіздігі және күзеті
«Өртке қарсы қызметтің жұмысын ұйымдастыру. Еңбек қауіпсіздігі және күзеті» пәнінің мақсаты тыңдаушылардың өрт сөндіру бөлімдерінің қызметтік жұмысын зерделеуі, Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлігінің өртке қарсы қызмет бөлімшелерінде қызметті ұйымдастыру, Қазақстан Республикасындағы еңбек қауіпсіздігі мен күзетін ұйымдастыру мәселелерін зерделеу болып табылады.
Пәнді зерделеу нәтижесінде тыңдаушылар: МӨҚО негізгі міндеттерін, қарауыл және гарнизоны қызметінің міндеттері мен оны ұйымдастыру, қызмет жарғысының негізгі ережелері мен талаптарын. Қауіпсіздік техникасының қағидасы. МӨҚО қызмет өткеру тәртібі.
р/с
Сабақтар тақырыбының атауы
Барлық сағат
Сыныптық-топтық
Практикалық
1
Қазақстан Республикасында өртке қарсы қызметті ұйымдастыру. Өртке қарсы қызметті ұйымдастыру және оның міндеттері.
1
1
2
«Құқық қорғау қызметі туралы» Қазақстан Республикасының Заңы.
2
2
3
Өрт сөндіру бөлімдерінің қарауыл қызметін ұйымдастыру. Өртке қарсы қызмет жарғысы.
3
2
1
4
МӨҚО қауіпсіздік техникасы (бұдан әрі – ТҚ) мен еңбекті қорғауды қамтамасыз ету жөніндегі жұмысты ұйымдастыру. МӨҚО-да қауіпсіздік және еңбекті қорғау қағидаларының жалпы талаптары.
2
2
5
Қызметтік үй-жайлар мен ғимараттарға қойылатын қауіпсіздік техникасының талаптары.
1
1
6
Өрт сөндіру техникасына, өрт-техникалық жарақтарына, жабдықтарға, жауынгерлік киімге, жараққа қойылатын талаптар және қауіпсіздік шаралары.
1
1
7
Қызмет өткеру және өртті сөндіру кезіндегі қауіпсіздік техникасының талаптары.
1
1
8
Қол өрт сөндіру сатыларымен жұмыс кезіндегі қауіпсіздік техникасы
1
1
9
Өрт сөндіру жеңдерін салу, жинау, қызмет көрсету және жөндеу кезіндегі қауіпсіздік техникасы
1
1
10
Құрылыс конструкцияларын ашу, механикаландырылған қол аспаптарымен жұмыс кезіндегі қауіпсіздік техникасы
1
1
11
Адамдарды құтқару және өзін-өзі құтқару кезіндегі қауіпсіздік техникасы
СЫНАҚ.
1
2
1
ЖИЫНЫ:
17
7
8
1-тақырып. Қазақстан Республикасында өртке қарсы қызметті ұйымдастыру. Өртке қарсы қызметтің даму тарихы және оның міндеттері.
Өртке қарсы қызмет мәні және міндеттері. Қазақстан Республикасында өртке қарсы қызметтің қалыптасуы және дамуы. Өртке қарсы қызметтің жауынгерлік дәстүрлері – ерлік, қайсарлық.
Қазақстан Республикасындағы өртке қарсы қызмет жұмысын регламенттейтін негізгі құжаттар. Мемлекеттік өртке қарсы қызмет органдарының қатардағы және басшы құрамының ант беруі.
Өртке қарсы қызметтің жеке құрамы сөндірген ең өнегелі өрт сөндіру. Өрттер мен авариялық-құтқару жұмыстарындағы (бұдан әрі – АҚЖ) қайсар жұмысы үшін марапаттаулар және көтермелеулер. Алматы өрт сөндірушілерінің ерлігі.
Өткізу әдісі. Сыныптық-топтық сабақ.
2-тақырып. «Құқық қорғау қызметі туралы» Қазақстан Республикасының Заңы. МӨҚҚО жинақтау және қызмет өткеру тәртібі. Жеке құрамның міндеттері, жеңілдіктер, заттай және ақшалай қамтамасыз ету. Қызметтік-әскери тәртіптің мәні мен МӨҚҚО қызметкерлері үшін оның маңызы. Көтермелеудің, тәртіптік жазалардың түрлері, оларды қолдану тәртібі.
Өткізу әдісі. Сыныптық-топтық сабақ.
3-тақырып. Өрт сөндіру бөлімдері қарауылдарының қызметін ұйымдастыру. Мемлекеттік өртке қарсы органдарының қызмет жарғысы.
Өрт сөндіру бөлімдеріндегі қарауыл қызметінің мақсаты мен міндеттері. Қарауылдың лауазымды тұлғалары. Құжаттама. Кезекші қарауылдардың қызмет өткеруін бақылау. Өртке қарсы қызметтің гарнизон қызметі туралы түсінік. Гарнизон қызметін ұйымдастыру және оның міндеті. Өрттер мен АҚЖ күштер мен құралдарды жұмылдыру тәртібі
Өткізу әдісі. Сыныптық-топтық және практикалық сабақ.
4-тақырып. МӨҚҚ бөлімшелерінде қауіпсіздік техникасын және еңбек күзетін қамтамасыз ету жұмысын ұйымдастыру.
Еңбек заңнамасы. МӨҚҚО қауіпсіздік және еңбекті қорғау ережесі бойынша нормативтік құжаттар.
Сабақта, өрт сөндіру және АҚЖ (алдын алу, сақтандыру, арнайы құрылғылар, ескерту белгілері мен жазулар, белгі түстері мен қауіпсіздік белгілері, жеке қорғану құралдары) жүргізу кезінде жарақаттанудың алдын алудың негізгі құралдары мен тәсілдері.
Өрт қауіпсіздігі талаптары мен еңбекті қорғау ережесін сақтау үшін жауаптылық. ҚТ беру, оқыту және насихаттау. МСТ және еңбек қауіпсіздігі стандартты жүйесінің талаптары.
Өткізу әдісі. Сыныптық-топтық сабақ.
5-тақырып. Қызметтік орынжайлар мен құрылыстарға қойылатын ТҚ талаптары.
Өрт сөндіру депосының ғимаратын орналастыру. Өрт сөндіру бөлімдері орынжайлары мен аумақтарын ұстау талаптары. Қарауыл орынжайына, гаражға, өрт сөндіру автомобилдерінің техникалық қызмет көрсету бекетіне, бөлімнің байланыс пункттеріне (бұдан әрі – ББП), өрт байланысының орталық пункті (бұдан әрі – ӨБОП) ТҚ қағидаларының талаптары.
Өткізу әдісі. Практикалық сабақ.
6-тақырып. Өрт сөндіру техникасына, өрт сөндіру-техникалық жараққа (бұдан әрі – ӨТЖ), жабдыққа, жауынгерлік киімге, жараққа және қауіпсіздік шараларына қойылатын талаптар.
ӨТЖ мен жабдығының түрі, мерзімділігі, негізгі қызмет көрсету және сынау операцияларының тізбелері. Өрт автомобилдері мен мотопомпаларына, автосатылар мен иінді көтергіштерге қойылатын талаптар.
Өрт сөндіру автомобилдеріне ТҚ кезіндегі қауіпсіздік шаралары, диагностикалау және т.б. Көтергіш тетіктеріне, компрессорларға, өрт сөндіретін қол сатыларға, жауынгерлік және қорғау киіміне, жараққа, құтқару арқанына, өрт сөндіру аспабына (керек-жарағы) қауіпсіздік шаралары. ӨТЖ, жабдықпен және өрт сөндіру аспабымен жұмыс істеу кезіндегі қауіпсіздік шаралары.
Өткізу әдісі. Практикалық сабақ.
7-тақырып. Қызмет өткеру және өрт сөндіру кезіндегі ҚТ талаптары.
Қызмет өткеру, өрт сөндіруге АҚЖ жүргізуге жиналу, шығу, бару кезіндегі қауіпсіздік және еңбекті қорғау қағидаларының талаптары, бөлімге қайта оралған кезде, барлау жүргізу кезінде, жауынгерлік қанат жаю, өрт сөндіру кезінде, автомобилге жанар жағар май (бұдан әрі – ЖЖМ), көбік түзгіш құю кезінде, өрт сөндіру-тактикалық сабақтар (бұдан әрі – ӨТС), өрт сөндіру-тактикалық оқу-жаттығу (бұдан әрі – ӨТЖ) жүргізу кезіне сабақ өткізу.
ТҚ бойынша шолулардан үлгілер.
Өткізу әдісі. Практикалық сабақ.
8-тақырып. Өрт сөндіретін қол сатылармен жұмыс істеу кезіндегі ҚТ.
Таяқ сатыны өрт сөндіру автомобилінен алу, оны тасымалдау, онымен көтеру және сатыны автомобилге төсеу кезіндегі ҚТ қағидаларының талаптары. Өрт сөндіру автомобилінен шабуыл сатысын алу, орнату орнына тасымалдау және ғимараттардың жоғары қабаттарына көтеру. Жылжымалы үш иінді сатымен көтеру, алу, тасымалдау, орнату. Аралас көтеру әдісі.
Өткізу әдісі. Практикалық сабақ.
9-тақырып. Өрт сөндіру жеңдерін төсеу, жинау, қызмет көрсету және жөндеу кезіндегі ҚТ.
Жиырмалы орауыштан, артқы жең орауышынан және жең автомобилінен жең желілерін төсеу кезінде қауіпсіздік талаптары, артқы жең орауыштарын шешу, жеңдерді жинау, кедергілер арқылы жең желісін төсеу (қоршау, шұңқыр, теміржол және т.б.). Жең желісін құтқару жібінің көмегімен стационарлы және өрт сатысы бойынша биіктікке көтеру және түсіру. Жең желісін жасанды түрде ұзарту, зақымданған жеңдерді ауыстыру, жеңдерді жең қысқыштармен уақытша жөндеу.
Өткізу әдісі. Практикалық сабақ.
10-тақырып. Құрылыс құрылымдарын ашу, механикаландырылған қол аспабымен жұмыс істеу кезіндегі ҚТ.
Жоғары қабаттарда, қысқы уақытта жұмыс істеу кезіндегі қауіпсіздік техникасы. Көп қабатты және шатыр жабындарының шатырын, едендерін, есіктер мен терезелерді ашу бойынша жұмыстарды қауіпсіз орындау. Механикаландырылған құрал-саймандармен жұмыс кезінде ҚТ талаптар.
Өткізу әдісі. Практикалық сабақ.
11-тақырып. Адамдарды құтқару және өзін-өзі құтқару кезіндегі ҚТ.
Құтқару арқандарын сынау және оларға қойылатын талаптар, құтқару құрылғылары мен оларды пайдалану қағидасы, құтқару жіптерін құрылымдарға бекіту, құтқару ілмектерінің орамы, өзін-өзі құтқару, зардап шегушіні құтқару.
Өткізу әдісі. Практикалық сабақ.

3. Пожарно-профилактическая подготовка
Целью изучения предмета «Пожарно-профилактическая подготовка» является: ознакомление слушателей с задачами пожарной профилактики, мероприятиями, которые она решает, с характеристикой и свойствами строительных материалов и их пожарной опасностью. В результате изучения предмета слушатели должны получить необходимые теоретические знания об основных элементах зданий, пределах огнестойкости и распространения огня по строительным конструкциям. Ознакомиться с основными положениями правил пожарной безопасности.
п/п
Наименование темы занятий
Всего часов
Классно-групповых
Практических
1
Общие принципы обеспечения пожарной безопасности зданий и сооружений. Задачи пожарной профилактики.
1
1
2
Строительные материалы и их горючесть. Общие сведения о зданиях и сооружениях. Поведение конструкций зданий и сооружений в условиях пожара.
1
1
3
Пожарная профилактика при устройстве и эксплуатации систем отопления и вентиляции.
1
1
4
Общие меры пожарной безопасности на промышленных предприятиях. Противопожарные мероприятия при производстве сварочных и других огневых работ.
1
1
5
Меры пожарной безопасности при эксплуатации электросетей и электронагревательных приборов.
1
1
6
Противопожарные требования к жилым зданиям и зданиям повышенной этажности.
1
1
7
Противопожарные требования к детским учебным и лечебным учреждениям.
1
1
8
Противопожарные требования к зрелищным учреждениям и местам кинопоказа.
1
1
9
Противопожарные требования к объектам торговли, базам и складам общего назначения.
ЗАЧЕТ.
1
2
1
ИТОГО:
11
9
Тема 1. Общие принципы обеспечения пожарной безопасности зданий и сооружений. Задачи пожарной профилактики.
Основные документы, регламентирующие правила пожарной безопасности в Республике Казахстан. Понятия об основных направлениях обеспечения противопожарной защиты; огнестойкость конструкций и зданий, противопожарные преграды, противовзрывная и противодымная защита зданий, обеспечение безопасности людей на пожарах, пути эвакуации.
Строительные материалы и их характеристика по степени возгораемости. Классификация строительных материалов.
Метод проведения. Классно-групповое занятие.
Тема 2. Общие сведения о зданиях и сооружениях. Поведение конструкций зданий и сооружений в условиях пожара.
Виды и особенности современного строительства. Классификация зданий по назначению, конструктивным схемам, степеням огнестойкости.
Понятие о пределе огнестойкости и пределе распространения огня по строительным конструкциям. Конструктивные особенности зданий.
Основные элементы зданий и их поведение в условиях пожара. Стены и перегородки, назначение, классификация и виды. Перекрытия, назначение, классификация. Покрытия, назначение классификация.
Метод проведения. Классно-групповое занятие.
Тема 3. Пожарная профилактика при устройстве и эксплуатации систем отопления и вентиляции.
Назначение и виды отопительных систем. Классификация, пожарная опасность, причины возникновения пожара. Правила пожарной безопасности при эксплуатации отопительных систем. Вентиляция, назначение и виды.
Пожарная опасность, влияние на развитие возникшего пожара, возможность задымления, причины возникновения пожаров. Правила пожарной безопасности при эксплуатации вентиляционных систем.
Метод проведения. Классно-групповое занятие.
Тема 4. Общие меры пожарной безопасности на промышленных предприятиях. Противопожарные мероприятия при производстве сварочных и других огневых работ.
Основные причины пожаров, происходящих на промышленных предприятиях. Обязанности должностных лиц, ответственных за обеспечение пожарной безопасности.
Виды огневых работ и их пожарная опасность. Меры пожарной безопасности при проведении огневых работ.
Метод проведения. Классно-групповое занятие.
Тема 5. Меры пожарной безопасности при эксплуатации электросетей и электро-нагревательных приборов.
Общие сведения об электрическом токе. Краткий анализ основных пожароопасных явлений от электрического тока. Причины пожаров. Виды производственных и бытовых электронагревательных приборов, их пожарная опасность и противопожарный режим при эксплуатации.
Метод проведения. Классно-групповое занятие.
Тема 6. Противопожарные требования к жилым зданиям и зданиям повышенной этажности.
Анализ и причины пожаров в жилых зданиях. Характеристика пожарной опасности жилых зданий: наличие горючих конструкций, большая загрузка горючими материалами, сложная внутренняя планировка, наличие чердачных, подвальных и хозяйственных помещений и так далее.
Противопожарные требования при эксплуатации жилых помещений, подвалов и других помещений. Особенности противопожарной защиты зданий повышенной этажности.
Метод проведения. Классно-групповое занятие.
Тема 7. Противопожарные требования к детским учебным и лечебным учреждениям.
Дошкольные, учебные учреждения. Причины пожаров, особенности эвакуации детей. Противопожарный режим. Меры пожарной безопасности.
Лечебные и лечебно-профилактические учреждения. Особенности пожарной опасности лечебных учреждений: наличие рентгеновской пленки, баллонов с кислородом, медикаментов и так далее. Противопожарные требования.
Эвакуация при пожаре или ЧС.
Метод проведения. Классно-групповое занятие.
Тема 8. Противопожарные требования к зрелищным учреждениям и местам кинопоказа.
Виды, особенности пожарной опасности зрелищных учреждений. Примеры пожаров. Обеспечение безопасной эвакуации зрителей.
Метод проведения. Классно-групповое занятие.
Тема 9. Противопожарные требования к объектам торговли, базам и складам общего назначения.
Пожарная опасность торговых предприятий: наличие значительного количества разнообразных горючих материалов, продовольственных, промышленных и хозяйственных товаров. Причины пожаров. Обеспечение безопасности людей при пожарах.
Метод проведения. Классно-групповое занятие.

3. Өрттің алдын алу дайындығы
«Өрттің алдын алу дайындығы» пәнін оқытудағы мақсат мыналар болып табылады: тыңдаушыларды өрттің алдын алу міндеттерімен, іс-шараларымен, құрылыс материалдарының сипаттамасымен және қасиеттерімен және олардың өрт қауіптілігімен таныстыру. Пәнді оқу кезінде тыңдаушылар ғимараттардың негізгі элементтері, отқа төзімділік шегі және жалынның құрылыс құрылымдары арқылы таралуы туралы қажетті теориялық білім алуы қажет. Өрт қауіпсіздігі қағидаларының негізгі ережелерімен танысу қажет.
№ р/с
Сабақтар тақырыптарының атауы
Барлық сағат
Сыныптық-топтық
Практикалық
1
Ғимараттар мен құрылыстардың өрт қауіпсіздігін қамтамасыз етудің жалпы қағидаттары. Өрттің алдын алу міндеттері.
1
1
2
Құрылыс материалдары мен оның жануы. Ғимараттар мен құрылыстар туралы жалпы мәліметтер. Ғимараттар мен құрылыстар құрылымдарының өрт кезіндегі жағдайы.
1
1
3
Жылу беру және желдету жүйелерін орнату және пайдалану кезінде өрттің алдын алу.
1
1
4
Өнеркәсіптік кәсіпорындарындағы өрт қауіпсіздігінің жалпы шаралары. Дәнекерлеу және өзге де отпен байланысты жұмыстарды жүргізу кезіндегі өртке қарсы іс-шаралар.
1
1
5
Электр желілері мен электрлік жылыту аспаптарын пайдалану кезіндегі өрт қауіпсіздігінің шаралары.
1
1
6
Тұрғын үй ғимараттары мен биік қабатты ғимараттарға қойылатын өртке қарсы талаптар.
1
1
7
Балабақшалар мен емдеу мекемелеріне қойылатын талаптар.
1
1
8
Ойын-сауық мекемелері мен кино көрсету орындарына қойылатын өртке қарсы талаптар.
1
1
9
Сауда объектілеріне, базаларға және жалпы мақсаттағы қоймаларға қойылатын өртке қарсы талаптар.
СЫНАҚ.
1
2
1
ЖИЫНЫ:
11
9
1-тақырып. Ғимараттар мен құрылыстардың өрт қауіпсіздігін қамтамасыз етудің жалпы қағидаттар.
Қазақстан Республикасындағы өрт қауіпсіздігі қағидасын регламенттейтін негізгі құжаттар. Өрттен қорғауды қамтамасыз етудің негізгі бағыттары туралы түсінік; құрылымдар мен ғимараттардың отқа төзімділігі, өртке қарсы далдалар, ғимараттарды жарылыстан және түтіннен қорғау, өртте адамдардың қауіпсіздігін қамтамасыз ету, эвакуациялау жолдары.
Құрылыс материалдары мен жану дәрежесі бойынша оның сипаты. Құрылыс материалдарының жіктелуі.
Өткізу әдісі. Сыныптық-топтық сабақ.
2-тақырып. Ғимараттар мен құрылыстар туралы жалпы мәліметтер. Ғимараттар мен құрылыстар құрылымдарының өрт кезіндегі жағдайы
Соңғы үлгідегі құрылыс түрлері мен ерекшеліктері. Ғимараттарды мақсаты, құрылымдық сызбалары, отқа төзімділік дәрежесі бойынша жіктеу.
Отқа төзімділік шегі мен оттың құрылыс құрылымдары бойынша таралу шегі туралы түсінік. Ғимараттардың құрылымдық ерекшеліктері.
Ғимараттардың негізгі элементтері және оларды өрт кезінде пайдалану. Қабырғалар мен далдалар, мақсаты, жіктелуі және түрлері. Далдалар, мақсаты, жіктелуі. Жабындар, мақсаты мен жіктелуі.
Өткізу әдісі. Сыныптық-топтық сабақ.
3-тақырып. Жылу беру және желдету жүйелерін орнату және пайдалану кезінде өрттің алдын алу.
Жылу беру жүйелерінің мақсаты мен түрлері. Жіктелуі, өрт қауіптілігі, өрттің туындау себептері. Жылу беру жүйелерін пайдалану кезіндегі өрт қауіпсіздігі қағидасы. Желдету, мақсаты мен түрі.
Өрт шығу қауіптілігі, туындаған өрттің өршу әсері, түтіндеу мүмкіндігі, өрттің шығу себептері. Желдету жүйелерін пайдалану кезіндегі өрт қауіпсіздігі қағидасы.
Өткізу әдісі. Сыныптық-топтық сабақ.
4-тақырып. Өнеркәсіптік кәсіпорындарындағы өрт қауіпсіздігінің жалпы шаралары. Дәнекерлеу және өзге де отпен байланысты жұмыстарды жүргізу кезіндегі өртке қарсы іс-шаралар.
Өнеркәсіптік кәсіпорындарда болған өрттердің негізгі себептері. Өрт қауіпсіздігін қамтамасыз етуге жауапты лауазымды тұлғалардың міндеттері.
Отпен байланысты жұмыстардың түрлері мен олардың өрт қауіптілігі. Отпен байланысты жұмыстарды жүргізу кезіндегі өрт қауіпсіздігі шаралары.
Өткізу әдісі. Сыныптық-топтық сабақ.
5-тақырып. Электр желілері мен электрлік жылыту аспаптарын пайдалану кезіндегі өрт қауіпсіздігі шаралары.
Электр тогы туралы жалпы мәліметтер. Электр тогынан болатын негізгі өрт шығу қаупі бар құбылыстардың қысқаша талдауы. Өрттердің себептері. Өндірістік және тұрмыстық электрлік жылу беру аспаптарының түрлері, олардың өрт қауіптілігі мен пайдалану кезіндегі өртке қарсы режим.
Өткізу әдісі. Сыныптық-топтық сабақ.
6-тақырып. Тұрғын үй ғимараттары мен биік қабатты ғимараттарға қойылатын өртке қарсы талаптар.
Тұрғын үй ғимараттарындағы өрттерді талдау және оның себептері. Тұрғын үйлердің өрт қауіптілігінің сипаты: жанғыш құрылымдардың болуы, жанғыш материалдардың көп мөлшерде болуы, күрделі ішкі жобалау, шатыр, жертөле және шаруашылық орынжайлардың болуы.
Тұрғын үй орынжайларын, жертөлелерді пайдалану кезіндегі өртке қарсы талаптар. Биік қабатты ғимараттарды өрттен қорғау ерекшеліктері.
Өткізу әдісі. Сыныптық-топтық сабақ.
7-тақырып. Балабақшалар мен емдеу мекемелеріне қойылатын өртке қарсы талаптар.
Мектепке дейінгі, оқу орындары. Өрттердің себептері, балаларды көшіру ерекшеліктері. Өртке қарсы режим. Өрт қауіпсіздігі шаралары.
Емдеу және емдеу-алдын алу мекемелері. Емдеу мекемелерінің өрт қауіптілік ерекшеліктері: рентген үлдірінің, оттекті баллондардың, дәрі-дәрмектердің болуы. Өртке қарсы талаптар.
Өрт және ТЖ кезінде көшіру.
Өткізу әдісі. Сыныптық-топтық сабақ.
8-тақырып. Ойын-сауық мекемелері мен кино көрсету орындарына қойылатын өртке қарсы талаптар.
Ойын-сауық мекемелерінің өрт қауіптілік ерекшеліктері мен түрлері. Болған өрттер бойынша мысалдар. Көрермендерді қауіпсіз эвакуациялауды қамтамасыз ету.
Өткізу әдісі. Сыныптық-топтық сабақ.
9-тақырып. Сауда объектілеріне, базаларға және жалпы мақсаттағы қоймаларға қойылатын өртке қарсы талаптар.
Сауда кәсіпорындарының өрт қауіптілігі: әр түрлі жанғыш материалдардың, азық-түлік, өнеркәсіптік және шаруашылық тауарлардың едәуір санының болуы. Өрттің себептері. Өрт кезінде адамдардың қауіпсіздігін қамтамасыз ету.
Өткізу әдісі. Сыныптық-топтық сабақ.

5. Пожарно-техническая подготовка. Газодымозащитная служба
Основной задачей предмета «Пожарно-техническая подготовка. Газодымозащитная служба» является формирование у обучаемых знаний, умений и навыков, позволяющих эффективно использовать пожарную технику, оборудование и пожарно-техническое вооружение, СИЗОД, изучение правил их безопасной эксплуатации.
В результате изучения предмета слушатели должны знать: устройство и правила эксплуатации СИЗОД, боевой одежды и снаряжения, механизированного, немеханизированного и аварийно-спасательного инструмента, пожарных рукавов и стволов, средств и оборудования пенного тушения, пожарных лестниц, огнетушителей, технику безопасности. Иметь общие понятия о средствах связи, противопожарном водоснабжении. Уметь применять пожарную технику, ПТВ и оборудование при тушении пожаров, ликвидации аварий и стихийных бедствий; производить проверки СИЗОД, расчет кислорода (воздуха) и время работы в СИЗОД, устранять простейшие неисправности.
Практические занятия необходимо проводить под руководством двух преподавателей. В помощь преподавателям выделяются водители пожарных машин, командиры отделений, мастера базы газодымозащитной службы (далее – ГДЗС).
п/п
Наименование темы занятий
Всего часов
Классно-групповых
Практических
1
Боевая одежда и снаряжение. Спасательные средства.
2
2
2
Пожарное оборудование, вывозимое на пожарных автомобилях.
3
1
2
3
Ручные пожарные лестницы.
2
1
1
4
Пожарные рукава и рукавное оборудование. Рукавные разветвления и стволы.
4
2
2
5
Противопожарное водоснабжение.
2
1
1
6
Средства и оборудование пенного тушения.
2
1
1
7
Пожарные автомобили и пожарные насосы.
3
2
1
8
Огнетушители.
2
1
1
9
Связь в противопожарной службе.
2
1
1
10
Организация ГДЗС в гарнизоне и подразделениях ОГПС. Задачи и функции ГДЗС. Подготовка личного состава к работе в СИЗОД.
1
1
11
Физиология дыхания и кровообращения. Влияние продуктов горения и газообразных веществ на организм человека.
2
2
12
Материальная часть СИЗОД.
8
4
4
13
Неисправности, которые могут возникнуть во время работы СИЗОД, и способы их устранения.
4
2
2
14
Проверки СИЗОД. Контрольно-измерительные приборы для проверки и регулировки СИЗОД.
6
2
4
15
Основные правила работы в СИЗОД. Обязанности личного состава при работе в СИЗОД.
8
4
4
16
Хранение и уход за СИЗОД. Нормы содержания СИЗОД и оборудования. База по ремонту. Контрольный пост.
2
1
1
17
Организация поста безопасности. Работа на посту безопасности.
3
2
1
18
Теплодымокамера.
1
1
19
Меры безопасности.
1
1
20
Работа в СИЗОД.
12
3
9
21
Служебная документация ГДЗС и порядок ее ведения.
ЭКЗАМЕН.
2
6
1
1
ИТОГО:
78
33
39
Тема 1. Боевая одежда и снаряжение. Спасательные средства.
Боевая одежда пожарного, ее назначение и характеристики. Снаряжение пожарного. Назначение и характеристика предметов снаряжения и правила пользования ими при работе.
Спасательные веревки и индивидуальные спасательные устройства, их назначение, устройство. Правила подгонки, ухода и сбережения боевой одежды и снаряжения.
Требования правил техники безопасности к боевой одежде и снаряжению.
Метод проведения. Практическое занятие.
Тема 2. Пожарное оборудование, вывозимое на пожарных автомобилях.
Ручной не механизированный инструмент. Ручной механизированный пожарный инструмент. Назначение, устройство и краткая характеристика, область и порядок применения пожарного инструмента. Уход, сбережение и порядок испытания.
Дымососы: устройство, принцип действия, область применения, техника безопасности. Индивидуальные и групповые электрические фонари.
Метод проведения. Классно-групповое и практическое занятие.
Тема 3. Ручные пожарные лестницы.
Назначение, виды, устройство и технические характеристики ручных пожарных лестниц. Область и правила применения пожарных лестниц. Уход, обслуживание, ремонт и техника безопасности при работе с пожарными лестницами.
Метод проведения. Классно-групповое и практическое занятие.
Тема 4. Пожарные рукава и рукавное оборудование. Рукавные разветвления и стволы.
Назначение, характеристика пожарных рукавов и их классификация. Учет, уход, испытания и ремонт пожарных рукавов. Всасывающая сетка, рукавные разветвления, соединительные рукавные головки, задержки, зажимы, их назначение, устройство порядок применения и особенности эксплуатации в зимнее время.
Пожарные стволы, находящиеся на вооружении гарнизона. Маркировка, устройство, техническое обслуживание, эксплуатация и хранение пожарных стволов.
Понятие о расходе воды, дальности струи, зависимость от давления и диаметра насадка. Насадки пожарных стволов. Техника безопасности при работе.
Метод проведения. Классно-групповое и практическое занятие.
Тема 5. Противопожарное водоснабжение.
Вода – основное средство тушения пожаров. Физические и огнетушащие свойства воды. Способы применения воды для целей пожаротушения.
Общие сведения о противопожарном водоснабжении города, района, села, объекта, внутреннем противопожарном водопроводе. Разновидность и расположение водоисточников, которые могут быть использованы для тушения пожаров.
Устройства для забора воды с поверхности водоисточника. Гидроэлеватор Г-600: назначение, устройство, принцип работы и порядок использования.
Пожарный гидрант и пожарная колонка. Назначение, виды, устройство, работа и порядок применения. Возможные неисправности в работе пожарной колонки, гидранта и способы их устранения. Особенности эксплуатации пожарных гидрантов в зимнее время. Правила техники безопасности.
Метод проведения. Классно-групповое и практическое занятие.
Тема 6. Средства и оборудование пенного тушения.
Физические и огнетушащие свойства пены, ее виды. Применение на пожарах пены различной кратности, смачивателей и их эффективность. Назначение, устройство, принцип работы и порядок применения воздушно-пенных стволов, генераторов пены средней кратности и так далее. Техники безопасности.
Метод проведения. Классно-групповое и практическое занятие.
Тема 7. Пожарные автомобили и пожарные насосы.
Классификация, назначение, тактико-технические характеристики пожарных автомобилей. Табели положенности и порядок размещения пожарного оборудования на пожарном автомобиле. Назначение, тип и краткие сведения о пожарных насосах.
Метод проведения. Классно-групповое и практическое занятие.
Тема 8. Огнетушители.
Общие сведения: назначение, виды, область применения, маркировка, состав огнетушащего вещества огнетушителей. Техника безопасности при их использовании.
Метод проведения. Классно-групповое и практическое занятие.
Тема 9. Связь в противопожарной службе.
Назначение и организация связи в противопожарной службе (городе, селе, районе). Основные положения наставления по службе связи в ОГПС: виды связи, правила ведения радиообмена, позывные, радиодисциплина и так далее.
Метод проведения. Классно-групповое занятие.
Тема 10-21. Конкретный срок и содержание раздела «Газодымозащитная служба» предмета пожарно-техническая подготовка и ГДЗС определяется приложениями № 10, 11 настоящих Правил.

5. Өрт сөндіру-техникалық дайындық. Газ-түтіннен
қорғау қызметі
«Өрт сөндіру-техникалық дайындығы. Газ-түтіннен қорғау қызметі» пәнінің негізгі міндеті – тыңдаушыларда өрт сөндіру техникасын, жабдықтау мен өрт сөндіру техникалық қаруды, ТОЖҚҚ тиімді пайдалануға мүмкіндік беретін білім, шеберлік және дағды қалыптасу, оларды қауіпсіз пайдалану ережелерін оқу болып табылады.
Пәнді оқып білу нәтижесінде тыңдаушылар ТОЖҚҚ құрылысы мен пайдалану қағидаларын, жауынгерлік киім-кешек пен жабдықтарды, механикаландырылған, механикаландырылмаған және авариялық-құтқару құралын, өрт сөндіру жеңдері мен оқпандарын, көбікпен сөндіру құралдары мен жабдықтарын, өрт сөндіру сатыларын, өрт сөндіргіштерді, қауіпсіздік техникасын білуге тиіс. Байланыс құралдары мен өртке қарсы сумен жабдықтау туралы жалпы түсінігі болуға тиіс. Өрттерді сөндіргенде, авариялар мен жазатайым оқиғаларды жоюда өрт сөндіру техникасын, ӨСТҚ мен жабдықтауды қолдана білу, ТОЖҚҚ жағдайларын, оттегінің (ауаның) есебін жүргізуді және ТОЖҚҚ жұмыс істеу уақытын тексеруге, қарапайым бұзылуларды жоюға тиіс.
Практикалық сабақтарды екі оқытушының басшылығымен жүргізу қажет. Оқытушыларға көмек ретінде өрт сөндіру машиналардың жүргізушілері, бөлімшелердің командирлері, ГТҚҚ базасының шеберлері бөлінеді.
р/с
Сабақтар тақырыптарының атауы
Барлық сағат
Сыныптық-топтық
Практикалық
1
Жауынгерлік киім мен жарақ. Құтқару құралдары
2
2
2
Өрт сөндіру автомобилдерінде шығарылатын өрт жабдығы.
3
1
2
3
Өрт сөндіретін қол сатылар
2
1
1
4
Өрт сөндіру жеңдері мен жеңдік жабдық. Жеңдік қанат жаю және оқпандар.
4
2
2
5
Өртке қарсы сумен жабдықтау
2
1
1
6
Көбікпен сөндіру құралдары мен жабдық.
2
1
1
7
Өрт сөндіру автомобилдері мен өрт сөндіру сорғыштары.
3
2
1
8
Өрт сөндіргіштер.
2
1
1
9
Өртке қарсы қызметтегі байланыс.
2
1
1
10
ӨҚҚ гарнизоны мен бөлімшесінде ГТҚҚ ұйымдастыру. ГТҚҚ міндеттері мен қызметтері. Жеке құрамды ТОЖҚҚ-мен жұмыс істеуге дайындау.
1
1
11
Тыныс алу физиологиясы және қан айналу. Жану өнімдері мен газ тәріздес заттардың адам ағзасына әсері.
2
2
12
ТОЖҚҚ материалдық бөлігі.
8
4
4
13
ТОЖҚҚ жұмыс істеп тұрған кезде туындауы мүмкін ақаулықтар және оларды қалпына келтіру тәсілдері.
4
2
2
14
ТОЖҚҚ тексеру. ТОЖҚҚ тексеру және реттеу үшін бақылау-өлшеу аспаптары.
6
2
4
15
ТОЖҚҚ жұмыс істеудің негізгі ережесі. ТОЖҚҚ-мен жұмыс істеу кезінде жеке құрамның міндеттері.
8
4
4
16
ТОЖҚҚ сақтау және күту.ТОЖҚҚ мен жабдықты ұстау нормалары. Жөндеу базасы. Бақылау бекеті
2
1
1
17
Қауіпсіздік бекетін ұйымдастыру (БӨБ).
Қауіпсіздік бекетінде жұмыс істеу.
3
2
1
18
Жылу түтін камерасы.
1
1
19
Қауіпсіздік шаралары.
1
1
20
ТОЖҚҚ жұмыс істеу.
12
3
9
21
ГТҚҚ қызметтік құжаттамасы және оны жүргізу тәртібі.
ЕМТИХАН.
2
6
1
1
ЖИЫНЫ:
78
33
39
1-тақырып. Жауынгерлік киім мен жарақ. Құтқару құралдары.
Өрт сөндірушінің жауынгерлік киімі, оның мақсаты және сипаты. Өрт сөндірушінің жарағы. Жарақтың мақсаты мен сипаты және оларды жұмыс істеу кезінде пайдалану қағидасы.
Құтқару арқандары мен жеке құтқару құрылғысы, олардың мақсаты, құрылысы. Жауынгерлік киім мен жарақты тігу, күту қағидасы.
Жауынгерлік жарақ пен киімге қойылатын қауіпсіздік техникасы қағидаларының талаптары.
Өткізу әдісі. Практикалық сабақ.
2-тақырып. Өрт сөндіру автомобилдерінде шығарылатын өрт жабдығы.
Механикаландырылмаған қол аспабы. Механикаландырылған өрт сөндіру қол аспабы. Өрт сөндіру аспабының мақсаты, құрылысы мен қысқаша сипаты, қолдану саласы мен тәртібі. Жөнелту, күту және сынау тәртібі.
Түтін сорғылар: құрылысы, әсер ету принципі, қолдану саласы, қауіпсіздік техникасы. Жеке және топтық электр шамдары.
Өткізу әдісі. Сыныптық-топтық және практикалық сабақ.
3-тақырып. Өрт сөндіретін қол сатылар.
Өрт сөндіретін қол сатылардың мақсаты, түрлері, құрылысы мен техникалық сипаты. Өрт сөндіру сатыларын пайдалану саласы мен қағидасы. Өрт сөндіру сатылармен жұмыс істеу кезіндегі қауіпсіздік техникасы, қызмет көрсету, жөндеу.
Өткізу әдісі. Сыныптық-топтық және практикалық сабақ.
4-тақырып. Өрт сөндіру жеңдері мен жеңдік жабдық. Жеңдік қанат жаю және оқпандар.
Өрт сөндіру жеңдерінің мақсаты, сипаты және олардың жіктелуі. Өрт сөндіру жеңдерін есепке алу, тозуы, сынау және жөндеу. Сорғы торы, жеңдік қанат жаю, қосатын жеңдік бастиектер, ысырмалар, қысқыштар, олардың мақсаты, құрылысы, пайдалану тәртібі мен қысқы уақытта пайдалану ерекшеліктері.
Гарнизондағы өрт сөндіру оқпандары. Өрт сөндіру оқпандарының таңбалануы, құрылысы, техникалық қызмет көрсету, пайдалану және сақтау.
Су шығыны туралы түсінік, ағыстардың ұзақтығы, қысымға және саптаманың диаметріне қатысы. Өрт сөндіру оқпандарының саптамалары. Жұмыс істеу кезіндегі қауіпсіздік техникасы.
Өткізу әдісі. Сыныптық-топтық және практикалық сабақ.
5-тақырып. Өртке қарсы сумен жабдықтау.
Су - өрт сөндірудің негізгі құралы. Судың физикалық және өрт сөндіргіш қасиеттері. Өрт сөндіру мақсатында суды пайдалану тәсілдері.
Қаланы, ауданды, ауылды, объектіні өртке қарсы сумен жабдықтау, ішкі өртке қарсы су өткізгіштер туралы жалпы мәліметтер. Өрт сөндіру үшін қолданылуы мүмкін су көздерінің әр түрлілігі және орналасу орны.
Суды су көзінен бетінен алуға арналған құрылғы.. Гидроэлеватор Г-600: мақсаты, құрылысы, жұмыс істеуі және пайдалану тәртібі.
Өрт гидранты мен өрт колонкасы. Мақсаты, түрлері, құрылысы, жұмыс істеуі мен қолдану тәртібі. Өрт колонкасының, гидрантының жұмысындағы ықтимал ақаулықтар және оларды қалпына келтіру тәсілдері. Өрт гидранттарын қысқы уақытта пайдалану ерекшеліктері. Қауіпсіздік техникасының қағидасы.
Өткізу әдісі. Сыныптық-топтық және практикалық сабақ.
6-тақырып. Көбікпен сөндіру құралдары мен жабдық.
Көбіктің физикалық және өрт сөндіргіш қасиеттері, оның түрлері Өртте еселігі әр түрлі көбікті, ылғалдандырғыштарды қолдану және олардың тиімділігі. Ауа-көбікті оқпандарды, еселігі орташа көбік генераторларын қолдану тәртібі. Қауіпсіздік техникасы.
Өткізу әдісі. Сыныптық-топтық және практикалық сабақ.
7-тақырып. Өрт сөндіру автомобилдері мен өрт сөндіру сорғыштары.
Өрт сөндіргіш автомобилдердің жіктелуі, мақсаты, тактикалық-техникалық сипаты. Өрт сөндіру жабдығының тиістілік тізімі мен оны өрт сөндіру автомобиліне орналастыру тәртібі. Өрт сөндіру сорғыштарының мақсаты, түрі және қысқаша сипаты.
Өткізу әдісі. Сыныптық-топтық және практикалық сабақ.
8-тақырып. Өрт сөндіргіштер.
Жалпы мәліметтер: өрт сөндіргіштердің мақсаты, түрлері, қолдану саласы, таңбалануы, оның өрт сөндіргіш затының құрамы.Оларды пайдалану кезіндегі қауіпсіздік техникасы.
Өткізу әдісі. Сыныптық-топтық және практикалық сабақ.
9-тақырып. Өртке қарсы қызметіндегі байланыс.
Өртке қарсы қызметінде (қалада, ауылда, ауданда) байланыстың мақсаты, және оны ұйымдастыру. МӨҚҚО-дағы байланыс қызметі бойынша тәлімдеменің негізгі ережесі: байланыс түрлері, радио алмасу жүргізу қағидасы, шақырулар, радио тәртібі және т.б.
Өткізу әдісі. Сыныптық-топтық сабақ.
10–21-тақырып. Өрт-техникалық дайындығы және ГТҚҚ пәнінің «Газ-түтінінен қорғау қызметі» бөлімінің мазмұны мен нақты мерзімі осы Қағидаларға № 1011-қосымшалармен анықталады.

6. Строевая и пожарно-спасательная подготовка
Целью предмета «Строевая и пожарно-спасательная подготовка» является выработка строевой выправки, овладение приемами работы с пожарной техникой, ПТВ и оборудованием, обеспечение тактически грамотного использования пожарной техники на пожарах и проведении АСР, воспитание у личного состава психологической устойчивости, дисциплинированности, коллективизма, товарищеской взаимопомощи.
Занятия проводятся в соответствии с Наставлением по пожарно-спасательной подготовке утвержденным приказом Министра по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан от 9 ноября 2011 года № 452.

6. Саптық және өрттен құтқару дайындығы
Саптық және өрттен құтқару дайындығы» пәнінің мақсаты сапта дұрыс тұруға машықтау, өрт техникасымен, ӨТЖ, жабдықпен жұмыс істеу тәсілдерін меңгеру, өртте және АҚЖ жүргізу кезінде өрт техникасын тактикалық жағынан тиімді пайдалануды қамтамасыз ету, жеке құрамды психологиялық тұрақтылыққа, тәртіпке, ұйымшылдыққа, жолдастық өзара көмек көрсетуге тәрбиелеу.
Сабақ Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрінің 2011 жылғы 9 қарашадағы № 452 бұйрығымен бекітілген Өрттен құтқару дайындығы бойынша тәлімдемеге сәйкес өткізіледі.

В подготовительной части занятий (5 мин.) планируются и выполняются общие развивающие и специальные упражнения с целью подготовки слушателей к более напряженной работе в основной части занятия. В основной части занятия (35 мин.) вырабатываются основные двигательные и прикладные навыки. Развиваются физические, специальные и психологические качества. В заключительной части (5 мин.) предусматриваются упражнения способствующие приведению организма обучаемых в относительно спокойное состояние, а также подводятся итоги занятий.
В ходе занятий отрабатываются строевые приемы выполнения того или иного упражнения. Руководитель занятий добивается дисциплины строя. Занятия по преодолению огневой полосы психологической подготовки являются завершающим этапом пожарно-строевой подготовки и проводятся строго в соответствии с Методикой проведения занятий на огневой полосе психологической подготовки.
Практические занятия проводятся под руководством двух преподавателей. Перед каждым практическим занятием необходимо проводить опрос слушателей по знанию требований правил техники безопасности.
п/п
Наименование темы занятий
Всего часов
Классно-групповых
Практических
1
Назначение и задачи пожарно-спасательной. Общие положения строевой подготовки.
1
1
2
Укладка и надевание боевой одежды и снаряжения. Сбор и выезд по тревоге.
2
2
3
Упражнения с пожарными рукавами, стволами, рукавной арматурой и принадлежностями.
4
4
4
Упражнения с пожарными лестницами.
6
6
5
Упражнения со спасательной веревкой. Спасание и самоспасание.
4
4
6
Упражнения по установке пожарных автомобилей и мотопомп на водоисточник.
4
4
7
Вскрытие и разборка конструкций.
4
4
8
Боевое развертывание.
8
8
9
Занятия на огневой полосе психологической подготовки пожарных.
4
1
3
10
ЗАЧЕТ
4
ИТОГО:
41
2
35
Тема 1. Назначение и задачи строевой и пожарно-спасательной подготовки. Общие положения строевой подготовки.
Назначение и задачи строевой и пожарно-спасательной подготовки (далее – СиПСП).
Место СиПСП в подготовке личного состава противопожарной службы. Взаимосвязь с другими дисциплинами. Нормативы по пожарно-спасательной подготовке.
Правила техники безопасности при проведении занятий по пожарно-спасательной подготовки. Практическое занятие по отработке команд становись, смирно, вольно, заправиться. Повороты на месте и в движении. Отдание чести на месте и в движении. Построение отделения в одно шереножный, двух шереножный строй. Построение по номерам боевого расчета.
Метод проведения. Классно-групповое занятие.
Тема 2. Укладка и надевание боевой одежды и снаряжения. Сбор и выезд по тревоге.
Боевой расчет на пожарных автомобилях.
Способы укладки и надевание боевой одежды и снаряжения.
Табель обязанностей номеров боевого расчета.
Построение отделения у пожарного автомобиля. Посадка личного состава в автомобиль. Сбор и выезд по тревоге.
Изучение обязанностей номеров по табелю боевого расчета и размещение пожарно-технического вооружения на пожарных автомобилях.
Метод проведения. Практическое занятие.
Тема 3. Упражнения с пожарными рукавами, стволами, рукавной арматурой и принадлежностями.
Соединение и разъединение соединительных рукавных головок, присоединение ствола к соединительной головке рукава. Прокладка рукавных линий их скаток, уборка рукавов в одинарную и двойную скатки, восьмеркой. Подъем рукавной линии на высоты с помощью спасательной веревки и по пожарным лестницам. Наращивание действующей рукавной линии.
Работа, с действующими стволами стоя, с колена, лежа, перекрывание стволов, маневрирование с рукавными линиями. Работа со стволом с выдвижной лестницы, сидя на подоконнике, на крыше. Особенности работы с рукавами и стволами по подаче воды в зимнее время.
Техника безопасности.
Метод проведения. Практическое занятие.
Тема 4. Упражнения с пожарными лестницами.
Снятие пожарных лестниц с автомобиля, переноска, подъем по ней, спуск вниз, укладка лестницы на автомобиль. Комбинированный подъем. Подвеска штурмовых лестниц цепью и подъем по ним. Подъем на этажи и крышу многоэтажных зданий по автолестнице, на автоподъемнике. Работа со стволами с автолестницы и автоподъемника.
Особенности работы личного состава в зданиях повышенной этажности. Подготовка специализированных подразделений по спасанию людей из высотных зданий.
Техника безопасности.
Метод проведения. Практическое занятие.
Тема 5. Упражнения со спасательной веревкой. Спасание и самоспасание.
Сматывание спасательной веревки в клубок. Закрепление спасательной веревки за конструкцию. Вязка одинарной и двойной спасательной петли с надеванием на «пострадавшего», петли для подъема пожарного оборудования на высоты. Самоспасание, спасание.
Техника безопасности.
Метод проведения. Практическое занятие.
Тема 6. Упражнения по установке пожарных автомобилей и мотопомп на водоисточник.
Подготовка гидранта, снятие пожарной колонки с автомобиля и установка ее на гидрант, пуск и перекрытие воды, снятие пожарной колонки с гидранта. Установка автоцистерны на гидрант с пуском воды.
Установка автоцистерны на водоем с пуском воды.
Забор воды с помощью гидроэлеватора.
Установка мотопомпы на водоем.
Метод проведения. Практическое занятие.
Тема 7. Вскрытие и разборка конструкций.
Приемы работы с механизированным и немеханизированным инструментом. Работа с дымососом. Резка электропроводов и металлических решеток при помощи ножниц. Вскрытие кровли для выпуска дыма. Техника безопасности.
Метод проведения. Практическое занятие.
Тема 8. Боевое развертывание.
Подготовка, предварительное и полное развертывания. Отделений на автоцистерне с подачей стволов без установки и с установкой автоцистерн на водоисточник. Обязанности номеров по табелю боевого расчета. Боевое развертывание с установкой лафетного ствола. Боевое развертывание с подачей стволов с помощью гидроэлеватора. Боевое развертывание с подачей максимального количества стволов на большие расстояния. Боевое развертывание с подачей генератора пены средней кратности ГПС-600, воздушно-пенных стволов. Боевое развертывание с подачей стволов высокого давления и с насадками. Техника безопасности.
Метод проведения. Практическое занятие.
Тема 9. Занятия на огневой полосе психологической подготовки пожарных.
Содержание и проведение учебных занятий в объеме тематического плана регламентировано методическими рекомендациями по проведению занятий на огневой полосе психологической подготовки.
Метод проведения. Классно-групповое и практическое занятие.

Сабақтың дайындық бөлімінде (5 мин) тыңдаушыларды сабақтың негізгі бөлімінде едәуір қарқынды жұмысқа дайындау мақсатымен жалпы дамыту және арнайы жаттығулар жоспарланып орындалады. Сабақтың негізгі бөлімінде (35мин) негізгі қозғалтқыш және қосымша дағдылар машықтандырылады. Физикалық, арнайы және психологиялық қасиеттері жетілдіріледі. Қорытынды бөлімінде (5 мин) тыңдаушының ағзасын қалыпты күйге келтіретін жаттығулар жүргізіледі, сондай-ақ сабақтың қорытындылары шығарылады.
Сабақтың барысында белгілі бір жаттығуды орындау орындаудың саптық тәсілдері өткізіледі. Сабақтың жетекшісі сапты қадағалайды. Психологиялық дайындықтың от жолағынан өту бойынша сабақтар өрттен құтқару дайындығының соңғы кезеңі болып табылады және қатаң түрде сабақты психологиялық дайындықтың от жолағында өткізу әдістемесіне сәйкес өткізіледі.
Практикалық сабақтар екі оқытушының басшылығымен өткізіледі. Әрбір практикалық сабақтың алдында тыңдаушылардан қауіпсіздік техникасы қағидасының талаптарын білуіне сұрақтар қойылып, тексерілуі қажет.
р/с
Сабақтар тақырыптарының атауы
Барлық сағат
Сыныптық-топтық
Практикалық
1
Өрт сөндіру-құтқару мақсаты мен міндеттері. Саптық дайындықтың жалпы ережелері
1
1
2
Жауынгерлік киім мен жарақты орналастыру және кию. Дабыл бойынша жиналу және шығу.
2
2
3
Өрт сөндіру жеңдерімен, оқпандармен, жеңдік арматурамен және керек-жарақтармен жаттығу.
4
4
4
Өрт сөндіру сатыларымен жаттығу.
6
6
5
Құтқару арқандарымен жаттығу. Құтқару және өзін-өзі құтқару.
4
4
6
Өрт сөндіру автомобилдері мен мотопомпаларды су көздеріне орнату бойынша жаттығу.
4
4
7
Құрылымдарды ашу және бөлшектеу.
4
4
8
Жауынгерлік қанат жаю.
8
8
9
Өрт сөндірушілердің психологиялық дайындығының от жолағында сабақ өткізу.
4
1
3
10
СЫНАҚ
4
ЖИЫНЫ:
41
2
35
1-тақырып. Саптық және өрттен құтқару дайындығының мақсаты мен міндеттері. Саптық дайындықтың жалпы ережелері.
Саптық және өрттен құтқару даярлаудың мақсаты мен міндеттері.
Өртке қарсы қызмет жеке құрамын дайындаудағы СжӨҚД орны.
Басқа пәндермен өзара байланысы. Өрттен құтқару дайындығы бойынша нормативтер.
Өрттен құтқару дайындығы бойынша сабақтарды өткізу кезіндегі қауіпсіздік техникасының қағидасы.
Тік тұр, дайындал, еркін, жинал командаларын машықтау бойынша практикалық сабақ. Орнында және қозғалыста бұрылу. Орнында және қозғалыс кезінде әскери сәлем беру. Бір жолды, екі жолды қатармен бөлімшелердің сапқа тұруы. Жауынгерлік есептің нөмірлері бойынша сапқа тұру.
Өткізу әдісі. Сыныптық-топтық сабақ.
2-тақырып. Жауынгерлік киім мен жарақты орналастыру және кию. Дабыл бойынша жиналу және шығу.
Өрт сөндіру автомобилдеріндегі жауынгерлік есеп.
Жауынгерлік киім мен жарақты орналастыру және кию әдістері.
Жауынгерлік есеп нөмірлері міндеттерінің тізімі.
Бөлімшенің өрт сөндіру автомобилі жанында сапқа тұруы. Жеке құрамның автомобилге отыруы.Дабыл бойынша жиналу және шығу.
Жауынгерлік есеп тізімі бойынша нөмірлердің міндеттерімен танысу және өрт-техникалық жарағын өрт сөндіру автомобилдеріне орналастыру.
Өткізу әдісі. Практикалық сабақ.
3-тақырып. Өрт сөндіру жеңдерімен, оқпандармен, жеңдік арматурамен және керек-жарақтармен жаттығу.
Қосатын жеңдік бастиектерді қосу және ажырату, оқпанды жеңнің қосқыш бастиегіне қосу. Орамнан жеңдік желілерді төсеу, жеңдерді дара және қос қабаты орамға шиыршықтап сегіздік ретінде жинау. Құтқару арқанының көмегімен және өрт сатысымен жеңдік желіні жоғары көтеру.Қолданыстағы жеңдік желіні жасанды түрде ұзарту.
Қолданыстағы оқпандармен түрегеп тұрған күйде, тізерлеп, жатқан күйде жұмыс істеу, оқпандарды жабу, жеңдік желілерді маневрлеу. Оқпанмен жылжымалы сатыдан, терезе тақтайшасында, төбеде отырған күйде жұмыс істеу. Қысқы уақытта су беру бойынша жеңдермен және оқпандармен жұмыс істеу ерекшелігі.
Қауіпсіздік техникасы.
Өткізу әдісі. Практикалық сабақ.
4-тақырып. Өрт сөндіру сатыларымен жаттығу.
Өрт сөндіру сатыларын автомобилден алу, тасымалдау, онымен көтерілу, төмен қарай түсу, сатыны автомобилге орнату. Аралас көтеру. Шабуыл сатыларын шынжырмен ілу және онымен көтерілу. Көп қабатты ғимараттардың қабаттарына және төбесіне авто сатымен, авто көтергішпен көтерілу. Авто сатының, авто көтергіштің оқпандарымен жұмыс істеу.
Жоғары қабатты ғимараттарда жеке құрамның жұмыс істеу ерекшелігі. Мамандандырылған бөлімшелердің жоғары қабатты ғимараттардан адамдарды құтқару бойынша дайындығы.
Қауіпсіздік техникасы.
Өткізу әдісі. Практикалық сабақ.
5-тақырып. Құтқару арқандарымен жаттығу. Құтқару және өзін-өзі құтқару.
Құтқару арқанын орамға орау. Құтқару арқанын құрылымға бекіту. Дара және қос қабатты құтқару ілмегін «зардап шегушіге» кигізе отырып тоқу, өрт сөндіру жабдығын жоғары көтеруге арналған ілмектер. Өзін-өзі құтқару, құтқару.
Қауіпсіздік техникасы.
Өткізу әдісі. Практикалық сабақ.
6-тақырып. Өрт сөндіру автомобилдері мен мотопомпаларды су көздеріне орнату бойынша жаттығу.
Гидрантты дайындау, өрт колонкасын автомобилден алу және оны гидрантқа орнату, суды жіберу және жабу, өрт колонкасын гидранттан алу. Автоцистернаны су жіберу арқылы гидрантқа орнату.
Автоцистернаны су жіберу арқылы су айдынына орнату.
Гидро элеватордың көмегімен су алу.
Мотопомпаны су айдынына орнату.
Өткізу әдісі. Практикалық сабақ.
7-тақырып. Құрылымдарды ашу және бөлшектеу.
Механикаландырылған және механикаландырылмаған құралмен жұмыс істеу әдістері. Түтін сорғымен жұмыс істеу. Қайшылардың көмегімен электр сымдарын және металл торларды кесу. Түтін шығару үшін жабынды ашу. Қауіпсіздік техникасы.
Өткізу әдісі. Практикалық сабақ.
8-тақырып. Жауынгерлік қанат жаю.
Дайындық, алдын ала және толық қанат жаю. Автоцистерналарды су көздеріне орнатып және орнатпай, оқпандарды беретін автоцистернадағы бөлімшелер. Жауынгерлік есептің тізімі бойынша нөмірлердің міндеттері. Лафетті оқпанды орнатып, жауынгерлік қанат жаю. Гидро элеватордың көмегімен оқпандарды бере отырып, жауынгерлік қанат жаю. Оқпандарды едәуір санын бере отырып, барынша қашықтықта жауынгерлік қанат жаю. ГПС-600, ауа-көбікті оқпандарды бере отырып, жауынгерлік қанат жаю. Жоғары қысымды оқпандарды бере отырып және саптамалармен жауынгерлік қанат жаю. Қауіпсіздік техникасы.
Өткізу әдісі. Практикалық сабақ.
9-тақырып. Өрт сөндірушілердің психологиялық дайындығының от жолағында сабақ өткізу.
Тақырыптық жоспар көлемінде оу сабақтарының мазмұны мен оны өткізу психологиялық дайындықтың от жолағында сабақ өткізу жөніндегі әдістемелік ұсыныстармен реттелген.
Өткізу әдісі. Сыныптық-топтық және практикалық сабақ.

7. Медико-психологическая подготовка
Целью предмета «Медико-психологическая подготовка» является ознакомление личного состава с анатомией и физиологией человека, организацией медицинского обеспечения при ликвидации последствий чрезвычайных ситуаций, психологическим состоянием людей в экстремальных условиях. Изучение порядка и способа оказания первой медицинской пострадавшим при ранениях, ушибах, вывихах, переломах, поражении электрическим током, обморожении, термических и химических ожогах, отравлении, радиоактивном заражении и так далее. Правила пользования аптечкой и индивидуальным пакетом. Переноска и перевозка пострадавших при несчастных случаях. Основные правила и способы проведения искусственного дыхания и наружного непрямого массажа сердца. Воспитание у личного состава психологической устойчивости, дисциплинированности, коллективизма, товарищеской взаимопомощи.
п/п
Наименование темы занятий
Всего часов
Классно-групповые
Практика
1
Анатомия и физиология человека. Психологическое состояние людей в экстремальных ситуациях.
1
1
2
Медицинское обеспечение при проведении эвакуации.
1
1
3
Основные правила остановки кровотечения: наложение давящей повязки, прижатие артерий, максимальное сгибание конечностей, наложение жгута.
1
1
4
Основные правила и способы проведения искусственного дыхания и наружного непрямого массажа сердца. Определение пульса.
1
1
5
Способы оказания первой доврачебной помощи при ранениях, ушибах, вывихах, переломах.
1
1
6
Способы оказания первой доврачебной помощи при поражении электрическим током, обморожении, химических и термических ожогах.
1
1
7
Способы оказания первой доврачебной помощи при отравлении, радиоактивном заражении.
1
1
8
Оказание помощи при травматическом шоке. Переноска и перевозка пострадавших при несчастных случаях.
2
1
1
9
Виды перевязочных материалов. Правила наложения повязок.
1
1
10
Психологическая подготовка спасателя к действиям в чрезвычайных ситуациях.
Основы саморегуляции и психологической реабилитации.
2
1
1
11
Психологические особенности поведения населения в чрезвычайных ситуациях.
Методы управления психическим состоянием при действиях в чрезвычайных ситуациях.
2
1
1
Зачет
2
ИТОГО:
16
6
8
Тема 1. Анатомия и физиология человека. Психологическое состояние людей в экстремальных ситуациях.
Организм как целое. Понятие о клетках и тканях. Костно-мышечная система, соединение костей.
Органы дыхания, значение их деятельности для организма. Сердечно-сосудистая система. Сердце и его функции. Характеристика сосудов.
Расположение основных кровеносных сосудов, места для прижатия артерий.
Пульс, его характеристика, места прощупывания. Основные понятия об органах пищеварения. Психологическое состояние людей в экстремальных ситуациях.
Правила вывода людей из стрессовых состояний.
Метод проведения. Классно-групповое занятие.
Тема 2. Медицинское обеспечение при проведении эвакуации.
Организация медицинской службы при эвакуации. Санитарное состояние районов эвакуации. Проверка санитарного состояния пищеблоков, мест отдыха эвакуированных, водоисточников.
Санитарные посты. Их назначение, оснащение и размещение.
Оборудование медпунктов в районах эвакуации.
Метод проведения. Классно-групповое занятие.
Тема 3. Основные правила остановки кровотечения: наложение давящей повязки, прижатие артерий, максимальное сгибание конечностей, наложение жгута.
Метод проведения. Классно-групповое занятие.
Тема 4. Основные правила и способы проведения искусственного дыхания и наружного непрямого массажа сердца. Определение пульса.
Метод проведения. Практическое занятие.
Тема 5. Способы оказания первой доврачебной помощи при ранениях, ушибах, вывихах, переломах.
Метод проведения. Практическое занятие.
Тема 6. Способы оказания первой доврачебной помощи при поражении электрическим током, обморожении, химических и термических ожогах.
Метод проведения. Практическое занятие.
Тема 7. Способы оказания первой доврачебной помощи при отравлении, радиоактивном заражении.
Метод проведения. Классно-групповое занятие.
Тема 8. Оказание помощи при травматическом шоке. Переноска и перевозка пострадавших при несчастных случаях.
Метод проведения. Классно-групповое и практическое занятие.
Тема 9. Виды перевязочных материалов. Правила наложения повязок.
Метод проведения. Практическое занятие.

7. Медициналық-психологиялық дайындық
«Медициналық-психологиялық дайындық» пәнінің мақсаты жеке құрамды адамның анатомиясымен және физиологиясымен, төтенше жағдайлар зардаптарын жою кезінде медициналық қамтамасыз етудің ұйымдастырылуымен, жазатайым жағдайлардағы адамдардың психологиялық жағдайымен танысу болып табылады. Жараланған, соғып алған, шығарып алған, сындырған, электр тоғымен зақымданған, үсіген, термикалық және химиялық күйген, уланған, радиоактивті зақымданған зардап шеккендерге алғашқы медициналық көмек көрсету тәртібі мен әдістерін зерделеу және т.б. Дәрі қобдишасын және жеке пакетті пайдалану қағидасы. Оқыс оқиғалар кезінде зардап шеккендерді тасымалдау және тасу. Жасанды дем беру мен жүректің сыртқы тікелей массажын жасаудың негізгі қағидалары мен тәсілдері. Жеке құрамды психологиялық орнықтылыққа, тәртіпке, серіктестік өзара көмек көрсетуге тәрбиелеу.
№ р/с
Сабақтар тақырыптарының атауы
Барлық сағат
Сыныптық-топтық
Практика
1
Адамның анатомиясы мен физиологиясы. Экстремалды жағдайда адамның психологиялық жағдайы.
1
1
2
Көшіру кезінде медицинамен қамтамасыз ету.
1
1
3
Қан кетуді тоқтатудың негізгі ережесі: таңғышты қойып, артерияны қысу, аяқ, қол, саусақ бастарын ақырын бүгіп, жгут қою.
1
1
4
Жасанды тыныс мен жүрекке сырттан массаж жасаудың негізгі ережесі мен әдістері. Тамыр соғуды анықтау.
1
1
5
Жарақат алғанда, шытынағанда, буыны тайғанда, сынғанда дәрігерге дейін алғашқы көмек көрсету әдістері.
1
1
6
Электр тогына түскен, үсіген, термиялық және химиялық күйгенде дәрігерге дейін бірінші көрсетілетін көмектің әдістері.
1
1
7
Уланған, радиоактивті бұзылғанда дәрігерге дейін бірінші көрсетілетін көмектің әдістері.
1
1
8
Зақымдық талма алғанда көмек көрсету. Зардап шегушілер жазатайым жағдайға ұшырағанда көшіру және тасымалдау.
2
1
1
9
Таңғыш материалдарының түрлері. Таңғыш қою қағидасы.
1
1
10
Құтқарушыны төтенше жағдайлардағы іс-әрекеттерге психологиялық дайындау Өзін-өзі реттеу және психологиялық оңалту негіздері
2
1
1
11
Халықтың төтенше жағдайлардағы жүріс-тұрысының психологиялық ерекшеліктері.
Төтенше жағдайлардағы іс-әрекет кезіндегі психологиялық жай-күйін басқару әдістері.
2
1
1
Сынақ
2
Жиыны:
16
6
8
1-тақырып. Адам анатомиясы мен физиологиясы. Шұғыл жағдайда адамдардың психологиялық жағдайы.
Біртұтас ағза. Жасушалар және тін туралы түсінік. Сүйек-бұлшық еттер жүйесі, сүйектердің қосылуы.
Тыныс алу органдары, ағза үшін олардың қызметінің мазмұны. Жүрек-буын жүйесі. Жүрек және оның қызметі. Буындар сипаты.
Негізгі қан жүретін тамырлардың орналасуы, артерияны қысу орны.
Пульс, оның сипаты, ұстау орны. Ас қорыту органы туралы негізгі түсінік. Шұғыл жағдайда адамдардың психологиялық жағдайы. Адамдардың стресс алу жағдайының қағидасы.
Өткізу әдісі. Сыныптық-топтық сабақ.
2-тақырып. Эвакуациялау кезіндегі медициналық қамтамасыз ету.
Эвакуациялау кезінде медициналық қызметті ұйымдастыру. Эвакуациялау аудандарының санитарлық жағдайы. Ас блоктарының, қоныс аударылған демалу орнының, су көздерінің санитарлық жағдайын тексеру.
Санитарлық орындар. Оларды тағайындау, жарақтандыру және орналастыру.
Эвакуациялау аудандарында медпункттерді жабдықтау.
Өткізу әдісі. Сыныптық-топтық сабақ.
3-тақырып. Қан кетуді тоқтатудың негізгі қағидасы: таңғышты қойып, артерияны қысу, аяқ, қол, саусақ бастарын ақырын бүгіп, жгут қою.
Өткізу әдісі: Сыныптық-топтық сабақ.
4-тақырып. Жасанды тыныс мен жүрекке сырттан массаж жасаудың негізгі қағидасы мен әдістері. Тамыр соғуды анықтау.
Өткізу әдісі. Практикалық сабақ.
5-тақырып. Жарақат алғанда, шытынағанда, буыны тайғанда, сынғанда дәрігерге дейін алғашқы көмек көрсету әдістері.
Өткізу әдісі. Практикалық сабақ.
6-тақырып. Электр тогына түскен, үсіген, термиялық және химиялық күйгенде дәрігерге дейін бірінші көрсетілетін көмектің әдістері.
Өткізу әдісі. Практикалық сабақ.
7-тақырып. Уланған, радиоактивті бұзылғанда дәрігерге дейін алғашқы көмек көрсету әдістері.
Өткізу әдісі. Сыныптық-топтық сабақ.
8-тақырып. Травматикалық естен тану кезінде көмек көрсету. Оқыс оқиғаларда зардап шеккендерді ауыстыру және тасымалдау.
Өткізу әдісі. Практикалық сабақ
9-тақырып. Таңғыш материалдарының түрлері. Таңғышты қою ережесі.
Өткізу әдісі: Практикалық сабақ.

Темы 10-11. Психологическая подготовка.
Содержание материала и проведение занятий в объеме тематического плана определяется работниками психологической службы государственного учреждения пожаротушения.
Метод проведения. Классно-групповое и практическое занятие.
Приложение 8
к Правилам и условиям прохождения
специального первоначального
обучения сотрудниками органов
государственной противопожарной службы
Программа
курсового обучения водителей пожарных автомобилей
подразделений государственных учреждений пожаротушения

10-11-тақырып. Психологиялық дайындық.
Тақырыптық жоспар көлемінде материалдарды қамту және сабақтар өткізуді мемлекеттік өрт сөндіру мекемесінің психологиялық қызмет жұмыскерлері айқындайды.
Өткізу әдісі. Сыныптық-топтық және практикалық сабақ.
Мемлекеттік өртке қарсы қызмет
органдары қызметкерлерінің арнайы
бастапқы оқытудан өтудің
қағидасы мен шарттарына
8-қосымша
Нысан
Өрт сөндіру мемлекеттік мекемелері бөлімшелерінің өрт сөндіру
автомобильдерінің жүргізушілерін курстық оқыту бағдарламасы

1. Задачи обучения
Изучить с вновь принятыми водителями тактико-технические характеристики, назначение, устройство, принцип действия, работу и обслуживание специальных агрегатов, механизмов и приборов пожарных автомобилей, правила техники безопасности, пожарной безопасности и производственной санитарии при техническом обслуживании, ремонте и эксплуатации пожарного автомобиля.
Привить водителям твердые практические навыки управления агрегатами и механизмами пожарных автомобилей с соблюдением техники безопасности.
Научить правильно и тактически грамотно использовать пожарные автомобили в условиях боевых действий на пожаре.

1. Оқыту міндеті
Бастапқы қабылданған жүргізушілердің өрт сөндіру автомобильдерінің тактикалық-техникалық сипаттамаларын, мақсатын, құрлысын, іс-қимыл принципін, арнайы агрегаттарының, механизмдерінің және аспаптарының жұмыс істеуі мен қызмет көрсетуін, өрт сөндіру автомобиліне техникалық қызмет көрсету, жөндеу және пайдалану кезінде техникалық қауіпсіздік, өрт қауіпсіздігі және өндірістік санитария қағидаларын зерделеуі.
Жүргізушілерге өрт сөндіру автомобильдерінің агрегаттары мен механизмдерін техникалық қауіпсіздікті сақтай отырып, басқару берік практикалық дағдыларды дарыту.
Өртте жауынгерлік іс-қимыл жағдайда өрт сөндіру автомобильдерін дұрыс және тактикалық сауатты пайдалануды үйрету.

2. Методические указания
Содержание программы предусматривает изучение конструкции специальных агрегатов и узлов современных марок пожарных автомобилей и мотопомп, их техническое обслуживание, ремонт и эксплуатационно-технический учет на базе знаний, полученных водителями ранее при обучении на водителя-профессионала.
Теоретические занятия проводятся в классе безопасности движения, на посту технического обслуживания с использованием наглядных пособий (механизмов, приборов, деталей, агрегатов), а также плакатов, схем, учебных кинофильмов.
Практические занятия по особенностям устройства оборудования пожарных автомобилей и агрегатов, пожарно-техническому оборудованию и работа с ними проводятся с использованием пожарных автомобилей и производственной базы подразделений ОГПС (постов технического обслуживания пожарных автомобилей).
В процессе обучения водители должны освоить работу со специальными агрегатами пожарных автомобилей по забору воды от гидранта и открытого водоема, подаче огнетушащих средств, изучить район выезда подразделения. С ними должны быть проведены занятия по практической езде на пожарном автомобиле.

2. Әдістемелік нұсқау
Бағдарламаның мазмұны өрт сөндіру автомобильдері мен мотопомпаларның қазіргі заманғы маркаларының арнайы агрегаттарының және тораптарының құрлысын, оларға жүргізушілердің бұрын кәсіпқой жүргізушіге оқыту кезінде алған білім негізінде техникалық қызмет көрсетуді, жөндеуді және пайдалану-техникалық есепке алуды зерделеуді көздейді.
Теориялық сабақтар қозғалыс қауіпсіздігі сыныбында, көрнекі құралдарды (механизмдерді, аспаптарды, бөлшектерді, агрегаттарды), сондай-ақ плакаттарды, сызбаларды, оқу кинофильмдерін пайдалана отырып, техникалық қызмет көрсету постында өтеді.
Өрт сөндіру автомобильдерінің және агрегаттардың жабдықтарының құрлысы ерекшеліктері, өрт техникалық жабдықтары бойынша практикалық сабақтар және олармен жұмыс істеу өрт сөндіру автомобильдерін және МӨҚҚО бөлімшелерінің өндірістік базаларын пайдалану арқылы өткізіледі (өрт сөндіру автомобильдерге қызмет көрсету посттары).
Оқу процесінде жүргізушілер өрт сөндіру автомобильдерінің арнайы агрегаттары арқылы гидранттан және ашық су ойықтарынан суды жинау, өрт сөндіру құралдарын беру бойынша жұмысты игерулері, бөлімшенің шыққан ауланын зерделеулері қажет. Оларға өрт сөндіру автомобильдерін практикалық жүргізу бойынша сабақтар өткізілуі қажет.

Виды и периодичность технического обслуживания. Содержание работ при проведении технического обслуживания № 1, № 2, сезонного обслуживания, при подготовке автомобиля к сдаче во время смены караулов и перед постановкой автомобиля в боевой расчет после возвращения его с пожара или учения.
План-график и учет технического обслуживания. Организация проведения технического обслуживания в подразделении технической службы, с использованием передвижной ремонтной мастерской.
Раскрепление объема работ технического обслуживания пожарного автомобиля среди водителей.
Оборудование, приспособления и инструмент, необходимый для выполнения технического обслуживания.
Система, виды и методы ремонта пожарных автомобилей. Факторы, влияющие на величину и нормы межремонтных пробегов пожарных автомобилей. Сдача автомобилей в ремонт и получение из ремонта. Организация проведения ремонта. Технические требования к пожарному автомобилю после ремонта. Техническая документация на ремонт пожарного автомобиля, учет ремонта. Техника безопасности при ремонте пожарных автомобилей.
Техническое обслуживание и ремонт пожарного автомобиля. Ведение технической документации на ремонт пожарного автомобиля. Раскрепление объема работ технического обслуживания пожарного автомобиля и его проведение.
Метод проведения. Классно-групповое и практическое занятия.
Тема 22. Техническая документация. Нормы расхода топлива и смазочных материалов, приемы их экономии.
Технический паспорт, формуляр и эксплуатационная карточка пожарного автомобиля. График технического обслуживания, журнал технического обслуживания пожарного автомобиля, карточки учета работы автомобильных шин и аккумуляторных батарей. Периодичность и правила их заполнения.
Нормы расхода жидкого топлива и смазочных материалов для пожарных, оперативно-служебных легковых и грузовых автомобилей, автобусов, мотоциклов, мотопомп, дымососов.
Летняя и зимняя нормы расхода топлива. Порядок списания горючего. Понятие о топливной экономичности автомобилей и расходе топлива. Методы и приемы экономичного управления автомобилем. Регулировка систем автомобиля на экономичное расходование топлива. Особенности эксплуатации и расхода топлива в экстремальных условиях. Влияние квалификации водителя на расход топлива.
Метод проведения. Классно-групповое занятие.
Тема 23. Мобильные радиостанции и порядок ведения радиообмена.
Назначение и типы мобильных радиостанций. Общее устройство изучаемой радиостанции. Подключение радиостанции к источнику питания на автомобиле. Расположение и подключение антенн. Включение радиостанции, работа в режиме приема и передачи. Правила ведения радиообмена.
Метод проведения. Классно-групповое и практическое занятия.
Тема 24. Общие сведения о горении и горючих веществах.
Общее понятие о процессе горения. Краткие сведения о пожарной опасности и характере горения наиболее распространенных горючих веществ. Температура воспламенения, скорость горения в зависимости от измельченности вещества, смачиваемость водой, способность образовывать взрывоопасные смеси. Общие сведения об основных огнетущащих веществах и способах тушения.
Метод проведения. Классно-групповое занятие.
Тема 25. Основы тактики тушения пожаров.
Общие понятия о пожарной тактике. Основные действия подразделений ОГПС при тушении пожара. Содержание работ водителя при проведении боевых действий на пожаре.
Характерные ошибки, допускаемые водителями при тушении пожара.
Метод проведения. Классно-групповое занятие.
Тема 26. Первичные средства тушения пожара.
Внутренние пожарные краны. Огнетушители: классификация, назначение, устройство и принцип действия пенных, воздушно-пенных, порошковых, углекислотных, жидкостных и аэрозольных огнетушителей и правила работы с ними. Уход за огнетушителями.
Сыпучие огнетушащие вещества, асбестовые покрывала (кошмы, накидки), область их применения и правила использования.
Тушение горящей жидкости воздушно-пенным, порошковым и углекислотным огнетушителями.
Метод проведения. Классно-групповое занятие.
Тема 27. Пожарно-техническое оборудование и приемы работы с ним.
Виды, назначение и устройство пожарно-технического оборудования. Всасывающие рукава, их назначение и краткая характеристика. Всасывающая сетка, ее назначение, устройство и использование. Ключи для соединительных, всасывающих и напорных рукавов.
Напорные рукава, их назначение и краткая характеристика.
Длина, диаметры и маркировка рукавов. Порядок эксплуатации, хранения, ухода и испытания пожарных рукавов.
Водосборник для пожарных рукавов, соединительные рукавные головки, прокладки, задержки, зажимы, седла, мостики, их назначение и использование при прокладке рукавных линий.
Пожарные стволы для подачи воды (перекрывные, распылители, комбинированные, лафетные), насадки и их назначение. Понятие о расходе воды и дальности струи. Зависимость их от давления у насадка. Реакция струи. Условные обозначения стволов. Краткие сведения об устройстве ручных стволов и их применении. Понятие о лафетных стволах. Гидроэлеватор и водоуборочный эжектор. Их назначение, устройство, порядок работы.
Рукавные разветвления, их назначение и устройство. Порядок работы с разветвлениями (особенно в зимнее время) и уход за ними. Техника безопасности при работе с рукавами, рукавными катушками, при сборке рукавной линии для забора воды.
Сборка рукавной линии для забора воды. Забор и подача воды с помощью гидроэлеватора и водоуборочного эжектора.
Метод проведения. Классно-групповое и практическое занятия.
Тема 28. Противопожарное водоснабжение.
Вода — основное средство тушения пожаров. Физические и огнетушащие свойства воды. Способы применения воды для целей тушения пожаров. Общие сведения о пожарном водоснабжении охраняемого района, города, объекта. Виды и расположение водоисточников, которые могут быть использованы для тушения пожара. Основы гидравлики, понятие о гидравлическом ударе, потерях напора в рукавной линии, предельные расстояния, на которые может быть подана вода по рукавам одним пожарным автомобилем при различных условиях. Особенности подачи воды на различных участках местности.
Пожарный гидрант, его назначение и устройство, расположение пожарных гидрантов на водопроводной сети. Указатели гидрантов и правила пользования ими. Особенности эксплуатации пожарных гидрантов в летнее и зимнее время. Откачка воды из стояка гидранта.
Пожарная колонка, ее назначение и устройство. Взаимодействие частей гидранта и колонки при установке колонки на гидрант, пуске и закрытии воды.
Возможные неисправности в работе колонки и гидранта (загрязнение и повреждение соединительной резьбы, повреждение резинового кольца шара гидранта) и способы их устранения. Техника безопасности при установке пожарного автомобиля на водоисточники и при работе с пожарной колонкой.
Открывание крышки гидранта, установка колонки на гидрант и пуск воды в рукавную линию. Установка пожарного автомобиля на гидрант.
Установка пожарного автомобиля для забора воды из водоема. Работа пожарных автомобилей по подаче воды вперекачку и на лафетный ствол.
Планшет водоисточников.
Метод проведения. Классно-групповое и практическое занятия.
Тема 29. Элементы теории и основы безопасности движения пожарных автомобилей. Правила дорожного движения автомобилей, оборудованных специальными световыми и звуковыми сигналами.
Элементы теории движения автомобиля. Силы, действующие на автомобиль. Расположение центра тяжести пожарного автомобиля.
Понятие об ускорении. Средняя скорость движения. Торможение автомобиля. Величины тормозных сил на колесах. Остановочный и тормозной путь, замедление движения. Инерция автомобиля. Силы, действующие на автомобиль при криволинейном движении. Устойчивость и управляемость пожарного автомобиля. Возможность опрокидывания автомобиля. Допустимые скорости движения в зависимости от радиуса поворота. Понятие о заносе автомобиля. Условия, вызывающие боковой занос. Проходимость автомобиля.
Безопасность движения пожарных автомобилей. Общие обязанности водителей автомототранспорта. Требования безопасности к вождению автомобилей, оборудованных специальными звуковыми и световыми сигналами.
Запрещения, обязательные для водителя при управлении автомобилем. Опасные последствия и несоблюдения установленных запрещений. Порядок оформления аварий на месте происшествия. Изучение элементов транспортной географии города (района) – территориального расположения объектов, сложных узлов пересечения, наиболее выгодных транспортных путей, опасных участков на маршрутах, размещение средств регулирования движения.
Предупредительные сигналы, подаваемые водителем автомобиля. Значение подачи сигналов и требования к водителю. Запрещение пользования звуковыми сигналами и допускаемое исключение.
Опасные последствия несоблюдения правил подачи предупредительных сигналов.
Факторы, в зависимости от которых водитель выбирает скорость движения. Выбор безопасной скорости при приближении к перекрестку. Опасные последствия неправильного выбора скорости. Условия безопасного обгона. Дополнительные сигналы об обгоне и условия их применения. Опасность двойного обгона. Опасные последствия несоблюдения правил обгона.
Правила проезда перекрестков неравнозначных и равнозначных улиц (дорог).
Возможность одновременного движения транспортных средств, выезжающих на перекресток. Опасные последствия несоблюдения правил проезда нерегулируемых перекрестков. Особенности проезда регулируемых и нерегулируемых перекрестков, участков улиц (дорог) автомобилями, снабженными специальными сигналами.
Обязанности водителя по обеспечению безопасности пешеходов и велосипедистов. Требования безопасности при проезде мимо стоящего автобуса, троллейбуса, трамвая. Опасные последствия несоблюдения правил проезда железнодорожных переездов. Ответственность за нарушение правил проезда через железнодорожные переезды.
Отрицательное влияние алкоголя на восприятие, внимание, память, эмоционально-волевую сферу. Алкоголь и реакция водителя. Алкоголь и дорожно-транспортные происшествия. Формирование эмоционально-волевых качеств водителя. Выбор места установки пожарного автомобиля при работе по тушению пожаров.
Техническое состояние пожарных автомобилей. Ответственность водителя пожарного автомобиля за нарушение правил движения.
Метод проведения. Классно-групповое занятие.
Тема 30. Правила по охране труда в подразделениях ОГПС.
Требования правил охраны труда к служебным помещениям.
Требования к пожарной технике, пожарно-техническому оборудованию, боевой одежде, снаряжению и меры безопасности при техническом обслуживании пожарных автомобилей. Техника безопасности при диагностировании технического состояния пожарных автомобилей. Техника и меры безопасности при работе на подъемных механизмах, компрессорах для подкачки автомобильных шин.
Требования правил охраны труда при несении службы и тушении пожара. Техника безопасности при несении службы, при сборе и выезде по тревоге, следовании на пожар (аварию), стихийное бедствие, занятие и при возвращении в подразделение; техника безопасности при боевом развертывании и тушении пожаров.
Техника безопасности при заправке автомобилей горюче-смазочными материалами, пенообразователями и порошками.
Метод проведения. Классно-групповое занятие.
Тема 31. Работа на пожарных автомобилях.
Правила следования пожарных автомобилей на пожары и учения и при возвращении в подразделение. Выбор места для установки автомобиля, мотопомпы для забора воды из водоисточников. Прокладка всасывающей и напорной линии. Пуск и действие вакуум-аппарата, насоса и подача воды в рукавные линии. Забор воды из гидранта, с открытого водоема и цистерны. Подача воды насосом с помощью гидроэлеватора и водоуборочного эжектора с глубин и расстояний, превышающих практические пределы всасывания. Предельные расстояния, на которые может быть подана вода по рукавам одним пожарным автомобилем при различных условиях. Понятие о потерях давления в рукавных линиях. Рабочее давление для напорных пожарных рукавов.
Работа пожарных автомобилей по подаче воды вперекачку и на лафетный ствол. Подача воздушно-механической и высокократной пены насосами от автоцистерн, не оборудованных смесителями, и от автонасосов и автоцистерн, оборудованных стационарными смесителями. Контроль за работой двигателя и насоса при продолжительной работе. Проверка центробежных насосов на герметичность и производительность по упрощенной методике.
Метод проведения. Классно-групповые и практические занятия.
Приложение 9
к Правилам и условиям прохождения
специального первоначального
обучения сотрудниками органов
государственной противопожарной службы
Программа
курсового обучения радиотелефонистов
подразделений государственных учреждений пожаротушения

Техникалық қызмет көрсетудің түрлері және кезеңділігі. № 1, № 2 техникалық қызмет көрсетуді жүргізуде, мезгілдік қызмет көрсетуде, қарауыл ауысымын тапсыруда автомобильді дайындауда және өрттен немесе оқытудан келген соң әскери топқа автомобильді қояр алдындағы жұмыстың мазмұны.
Техникалық қызмет көрсету жоспар-кестесі және есепке алу. Жылжымалы жөндеу шеберхананы пайдалана отырып, техникалық қызмет көрсету қызметтерінде техникалық қызмет көрсетуді ұйымдастыру. Жүргізушілер арасында өрт сөндіру автомобильдеріне техникалық қызмет көрсету жұмыс көлемін бөліп беру.
Техникалық қызмет көрсетуді орындау үшін қажет жабдықтар, құралдар және құрал-саймандар.
Өрт сөндіру автомобильдерін жөндеу жүйесі, түрлері және әдістері. Өрт сөндіру автомобильдерінің жөндеу арасында жүгіріс өлшемдері мен нормаларына ықпал ететін факторлар. Автомобильдерді жөндеуге тапсыру және жөндеуден алу. Жөндеуді жүргізуді ұйымдастыру. Жөндеуден кейін өрт сөндіру автомобильдеріне техникалық талаптар. Өрт сөндіру автомобильдерін жөндеуге техникалық құжаттар және жөндеуді есепке алу. Өрт сөндіру автомобильдерін жөндеуде қауіпсіздік техникалары.
Өрт сөндіру автомобильдеріне техникалық қызмет көрсету және жөндеу. Өрт сөндіру автомобильдеріне техникалық қызмет көрсету жұмыстарының және олардың орындалуын көлемін босату.
Жүргізу әдісі. Сыныптық-топтық және практикалық сабақтар.
22-тақырып. Техникалық құжаттар. Отын мен жанармайлар шығынының нормалары, оларды үнемдеу тәсілдері.
Өрт сөндіру автомобилінің техникалық паспорты, формуляры және пайдалану карточкасы. Техникалық қызмет көрсету кестесі, өрт сөндіру автомобиліне техникалық қызмет көрсету журналы, автомобильдердің шиналары мен аккумулятор батареясы жұмысын есепке алу карточкасы. Оларды толтыру кезеңділігі мен қағидасы.
Өрт сөндіру жедел-қызметтік жеңіл және жүк автомобильдеріне, автобустарға, мотоциклдарға, мотопомпаларға, түтін сорғыштарға арналған сұйық отын мен майлау материалдарының шығын нормалары.
Отынның қысқы және жазғы шығын нормалары. Жанармайды шығынға жазу тәртібі. Автомобильдердің отынын үнемдеу және отын шығыны туралы түсінік. Автомобильдерді үнемді басқарудың әдістері мен тәсілдері. Отынды үнемдеп шығындауға автомобиль жүйесін реттеу. Шұғыл жағдайларда отынды пайдалану мен шығынының ерекшеліктері. Отын шығынына жүргізушінің біліктілігінің ықпалы.
Жүргізу әдісі. Сыныптық-топтық сабақ.
23-тақырып. Мобильді радиостанциялары және радиоауыстыруды жүргізу тәртібі.
Мобильді радиостанциялардың түрлері мен мақсаты. Оқытылатын радиостанциялардың жалпы құрылысы. Автомобильде қоректену көздеріне радиостанцияларды қосу. Антенналардың орналасу және қосу. Радиостанцияларды қосу, қабылдау және беріс тәртібіндегі жұмыс. Радиоауыстыруды жүргізу қағидасы.
Жүргізу әдісі. Сыныптық-топтық және практикалық сабақтар.
24-тақырып. Жану және жанатын заттар туралы жалпы мәліметтер.
Жанудың процесі туралы жалпы түсінік. Жану мен аса таратылған жанатын заттардың өрт қауіпсіздігі және сипаты туралы қысқаша мәліметтер. Тұтану температурасы және жану жылдамдығы заттардың ұсақтауынан, сумен дымқылдауынан, жарылысқа қауіпті қоспаның болуына байланысты. Негізгі өрт сөндіру заттары мен сөндіру тәсілдері туралы жалпы мәліметтер.
Жүргізу әдісі. Сыныптық-топтық сабақ.
25-тақырып. Өрт сөндірудің негізгі тактикалары.
Өрт сөндіру тактикалары туралы жалпы түсінік. Өрт сөндіру барысында МӨҚҚО бөлімшелерінің негізгі іс-қимылдары. Өртте әскери іс-қимылдар барысында жүргізушілер жұмысының маңызы. Өрт сөндіру барысында жүргізушілердің жіберетін сипатты қателіктері.
Жүргізу әдісі. Сыныптық-топтық сабақ.
26-тақырып. Өрт сөндірудің алғашқы құралдары.
Ішкі өрт сөндіру крандары. Өрт сөндіргіштер: көбікті, ауа-көбікті, ұнтақты, көмір қышқылды, сұйық және аэрозоль өрт сөндіргіштерінің жіктелуі, мақсаты, құрылысы және олармен жұмыс істеу қағидасы. Өрт сөндіргіштер күтімі.
Сусымалы өрт сөндіру заттары, асбесті жапқыштар (киіз, жапқыш), оларды қолдану салалары және пайдалану қағидасы.
Қайнап жатқан сұйықтықты ауа-көбікті, ұнтақты, көмір қышқылды өрт сөндіргіштерімен сөндіру.
Жүргізу әдісі. Сыныптық-топтық сабақ.
27-тақырып. Өрт-техникалық қарулану және олармен жұмыстың тәсілдері.
Өрт-техникалық құралдардың түрлері, тағайындалуы және құрылысы. Сорғыш жеңдер, олардың мақсаты және қысқаша сипаты. Сорғыш торлар олардың мақсаты, құрылысы және пайдалануы. Қосқыш, сорғыш және қысымды жеңдердің кілттері.
Қысымды жең, олардың мақсаты және қысқаша сипаты. Жеңдердің ұзындығы, диаметрі және таңбалануы. Өрт сөндіру жеңдерін пайдалану, сақтау және сынау тәртібі.
Өрт сөндіру жеңдеріне, жеңдерді қосу бастиектеріне, төсемдерге, тоқтатуларға, қысқыштарға, ер тұрмандары, көпіршелеріне арналған су жинағыш және оның тағайындалуы және жеңдік бағытпен төсеуде пайдалану.
Су беруге арналған (жабатын, тазаңдатқыштар, қиыстырылған, лафетті) арналған өрт сөндіру оқпандары, саптамалар және олардың мақсаты. Судың шығыны мен ағыстардың ұзақтығы туралы түсінік. Олардың саптамадағы қысымына байланыстылығы. Ағысының реакциясы. Оқпандардың шартты белгілері. Қол оқпандарының құрылыс туралы қысқашы мәлімет және оларды қолдану. Лафетті оқпандар туралы түсінік. Гидроэлеватор және су жинайтын эжектор. Олардың мақсаты, құрылысы, жұмыс тәртібі.
Жеңдік тармақтау, олардың мақсаты мен құрылысы. Тармақтаулармен  (әсіресе қыс мезгілінде) жұмыс істеу тәртібі және оларды күту. Жеңдермен, жеңдік катушкалармен жұмыс барысында, су толтыру үшін жеңдік бағытты жинау барысында қауіпсіздік техникасы.
Су толтыру үшін жеңдік бағытты жинау. Гидроэлеватордың және су жинау эжекторының көмегімен су жинау және беру.
Жүргізу әдісі. Сыныптық-топтық және практикалық сабақтар.
28-тақырып. Өртке қарсы сумен қамтамасыз ету.
Су - өрт сөндірудің негізгі құралы. Судың физикалық және өрт сөндіру қасиеттері. Өртті сөндіру мақсатында суды қолдану тәсілдері. Күзетілетін ауданды, қаланы, объектіні өрт сөндіру сумен қамтамасыз ету туралы жалпы мәліметтер. Өрт сөндіру үшін пайдаланылатын су көздерінің түрлері мен орналасуы. Гидравлика негіздері, гидравликалық соққы, жеңдік бағыттағы қысымның жоғалуы, әр түрлі жағдайда бір өрт сөндіру автомобилінің жеңдігі бойынша су беру кезіндегі аралық шектігі туралы түсінік. Өңірдің әртүрлі учаскесінде су беру ерекшелігі. Өрт сөндіру гидранты, оның мақсаты, құрылысы, су құбырлары желістерінде өрт сөндіру гидрантының орналасуы. Гидранттардың көрсеткіштері және пайдалану ережесі. Жазғы, қысқы уақыттарда өрт сөндіру гидрантын пайдалану ерекшеліктері. Гидрант тіреушесінен суды  тарту.
Өрт сөндіру колонкасы, оның тағайындалуы мен құрылысы. Колонкаларды гидрантқа орнатуда гидрант пен колонкалар бөлшектерінің өзара әрекеті, суды жабу және іске қосу.
Калонкалар мен гидрант жұмысындағы бар ақаулықтар (қосатын резьбалардың ластануы және зақымдалуы, гидрант шарының резенке шығыршығын зақымдалуы) және жою тәсілдері. Өрт сөндіру колонкаларымен жұмыс барысында су көздеріне өрт сөндіру автомобильдеріне орнатуда қауіпсіздік техникасы.
Гидрант қақпағы ашу, гидрантқа колонкалар орнату және жеңдік бағытта су жіберу. Суаттан су толтыру үшін өрт сөндіру автомобиліне орнату.
Су ойықтарынан су жинау үшін өрт сөндіру автомобилін орнату. Қотаруға және лафетті оқпанға су беру бойынша өрт сөндіру автомомильдерінің  жұмыс.
Су көздері планшеті.
Жүргізу әдісі. Сыныптық-топтық және практикалық сабақтар.
29-тақырып. Өрт сөндіру автомобильдері қозғалысының қауіпсіздік негіздері және теория элементтері. Арнайы жарық және дыбыс дабылдарымен жабдықталған автомобильдердің қозғалу қағидасы.
Автомобиль қозғалысы теориясының элементтері. Автомобильдерге әсер ететін күштер. Өрт сөндіру автомобильдерінің ауыр ортасының орналасуы. Жылдамдату туралы түсінік. Қозғалыстың орташа жылдамдығы. Автомобильді тежеу.
Доңғалақтардағы тежеу күштерінің шамасы. Тоқтау және тежеу жолы, қозғалыстың бәсеңдеуі. Автомобильдің инерциясы. Қисық жолды қозғалыс кезінде автомобильге әсер ететін күш. Өрт сөндіру автомобилінің тұрақтылығы және басқарушылығы. Автомобиль аударылуы мүмкін. Бұрылыс радиусына байланысты қозғалыстың мүмкін болатын жылдамдығы. Автомобиль ауытқуы туралы түсінік. Жанама ауытқуды жасайтын жағдай. Автомобильдер өтімшілігі.
Өрт сөндіру автомобильдерінің қозғалыс қауіпсіздігі. Автокөлік жүргізушілерінің жалпы міндеттері. Арнайы жарық және дыбыс дабылдарымен жарақталған автомобильдерді жүргізуге қойылатын қауіпсіздік талаптары. Автомобильді басқаруда жүргізушілерге қойылатын міндетті тыйым салулар.
Белгіленген тыйым салуларды сақтамаудың қауіпті зардаптары. Оқиға болған жерде аварияларды рәсімдеу тәртібі. Қала (аудан) көліктік географиясының  элементтері–объектілердің аумақтық орналасуын, қиылыстың күрделі түйіндерін, айтарлықтай оңтайлы көлік жолдарын, бағыттағы қауіпті учаскелерді, қозғалысты реттеу құралдарын орналастыруды зерделеу.
Автомобиль жүргізушісі беретін ескерту дабылдары. Дабыл беру маңызы мен жүргізушіге қойылатын талап. Дыбыстық дабылды пайдалануға тыйым  және жою мүмкіндіктері.
Ескерту дабылдарын беру қағидаларын сақтамаудың қауіпті зардаптары.
Жүргізуші қозғалыс жылдамдығын таңдауына байланысты факторлар. Қиылысқа жақындау кезінде қауіпсіз жылдамдықты таңдау. Жылдамдықты таңдауларының дұрыс болмауының қауіпті зардабы. Қауіпсіз озудың шарты. Озу туралы қосымша дабылдар және оларды қолдану шарты. Қос озу қауіптігі. Озу ережесін сақтамаудың қауіпті зардабы.
Салалас және салалас емес көшелердің (жолдардың) қиылыстары жүру қағидасы.
Қиылысқа шығатын көлік құралдарының бір уақытта қозғалысының мүмкін болуы. Реттелмейтін қиылыстарда жүру қағидаларын сақтамаудың қауіпті зардабы. Арнайы дабылдарымен жабдықталған автомобильдердің реттелетін және реттелмейтін қиылыстарында, көше (жол) учаскелерінде жүру ерекшеліктері.
Жолаушылар мен велосипедшілердің қауіпсіздігін қамтамасыз ету бойынша жүргізушілердің міндеттері. Тұрған автобустың, троллейбустың, трамвайдың жанынан жүру кезіндегі қауіпсіздік талаптары. Теміржолдардың өту жолдарынан жүру қағидаларын сақтамаудың қауіпті зардаптары. Теміржолдардың өту жолдары арқылы жүру қағидаларын бұзғаны үшін жауапкершілік.
Түйсікке, ақыл-еске, эмоциялық-ерік өрісіне алкогольдің  теріс әсер етуі. Алкоголь және жүргізуші реакциясы. Алкоголь және жол-көлік оқиғасы. Жүргізушінің эмоциялық-ерік қасиеттерінің қалыптасуы. Өрт сөндіру бойынша жұмыс кезінде өрт сөндіру автомобильдерін орнату орындарын таңдау.
Өрт сөндіру автомобильдерінің техникалық жағдайы. Қозғалыс қағидаларын бұзғаны үшін өрт сөндіру автомобильдері жүргізушілерінің жауапкершілігі.
Жүргізу әдісі. Сыныптық-топтық сабақ.
30-тақырып. МӨҚҚО бөлімшелерінде еңбекті қорғау қағидасы.
Қызметтік үй-жайлардағы еңбекті қорғау қағидасына талаптар.
Өрт сөндіру автомобильдерінің техникалық қызмет көрсету кезінде өрт сөндіру техникасына, өрт сөндіру-техникалық жабдықтарына, жауынгерлік киімге, жарақтарына талаптар мен қауіпсіздік шаралары. Өрт сөндіру автомобильдерінің техникалық жағдайын диагностикалау кезінде қауіпсіздік техникасы мен шаралары. Автомобильдің шиналарын үрлеу үшін көтеру механизмдерінде, компрессорларда жұмыс кезінде қауіпсіздік техникасы мен шаралары.  Қызмет атқару және өрт сөндіру кезінде еңбекті қорғау қағидасының талаптары. Қызмет атқару кезінде және өртке (аварияға),  дүлей зілзалаға бару дабылы бойынша жиналу мен шығу кезінде қауіпсіздік техникасы, бөлімшеге қайту кезінде сабақ; жауынгерлік күшейту және өрт сөндіру кезінде қауіпсіздік техникасы.
Жанар жағар май материалдарын, көбіктендіргіштерін, ұнтақтарын автомобильдерге құю кезінде қауіпсіздік техникасы.
Жүргізу әдісі. Сыныптық-топтық сабақ.
31-тақырып. Өрт сөндіру автомобильдерінде жұмыс.
Өртке өрт сөндіру автомобильдерінің бару қағидасы және бөлімшеге қайту кезіндегі оқу. Су көздерінен су толтыру үшін мотопомпаларды және автомобильді орнатуға орын таңдау. Сору және қысымды бағыттың төсемі. Жеңдік бағытқа вакуум-аппараты, сорғыш және су берудің әрекеті және іске қосу. Гидранттан, ашық суат пен цистернадан су толтыру.Сорудың практикалық шегін жоғарылататын гидроэлеватор және су жинау эжекторының көмегімен терең және қашықтықтан сорғышпен су беру. Әртүрлі жағдайларда бір өрт сөндіру автомобилінің жеңдігі бойынша су берілуі мүмкін шекті аралық. Жеңдік бағыттағы қысымның жоғалуы туралы түсінік. Қысымдық өрт сөндіру жеңдігі үшін жұмыс қысымы.
Суды айдау және лафетті оқпандар үшін беру бойынша өрт сөндіру автомобильдерінің жұмысы. Араластырғыштармен жабдықталмаған автоцистерналардан, автосорғыштардан және станциялық араластырғыштармен жабдықталған автоцистерналардан сорғыштармен ауа-механикалық және жоғары еселік көбік беру. Ұзақ мерзімді жұмыс кезінде қозғалғыш және сорғыш жұмысын бақылау. Оңтайланған әдіспен орталық тепкіш сорғыштарды герметикалыққа және өнімділігіне тексеру.
Жүргізу әдісі. Сыныптық-топтық және практикалық сабақтар.
Мемлекеттік өртке қарсы қызмет
органдары қызметкерлерінің арнайы
бастапқы оқытудан өтудің қағидасы
мен шарттарына
9-қосымша
Өрт сөндірудің мемлекеттік мекемелері бөлімшелерінің
радиотелефонисттерін курстық оқыту бағдарламасы

1. Задачи обучения
Обучить радиотелефонистов практическому выполнению своих обязанностей на службе в соответствии с требованиями руководящих документов. Изучить их моральные и деловые качества, способность выполнять задачи, возложенные на них по должности.
Изучить организацию связи гарнизона ОГПС, средства радио- проводной связи, порядок работы с ними; район выезда подразделения (охраняемого объекта) в оперативно-тактическом отношении.

1. Оқыту міндеттері
Радиотелефонисттерді қызметтегі өз міндеттерін басшылық құжаттар талаптарына сәйкес іс-жүзінде орындауына оқыту. Олардың моральдық және іскерлік қасиеттерін, оларға лауазым бойынша жүктелген міндеттерді орындау қабілетін зерделеу.
МӨҚҚО гарнизонының байланысын, радио-сым байланыс құралдарын, олармен жұмыс істеу тәртібін; жедел-тактикалық қатынастағы бөлімшелердің (күзетуге жататын объектілердің) шығу ауданын ұйымдастыруды зерделеу.

2. Методические указания
Программа по пожарной связи рассчитана на обучение радиотелефонистов пункта связи части, а так же пожарных, привлекаемых для подмены радиотелефонистов, боевых расчетов автомобилей связи и освещения.
Для проведения занятий по связи необходимо привлекать соответствующих специалистов, обладающих навыками преподавательской работы.
Обучение личного состава подразделений работе со средствами связи надо проводить только на тех установках и аппаратуре, которые имеются на вооружении в гарнизоне противопожарной службы.
При изучении тем технической подготовки необходимо обучить радиотелефонистов навыкам практической эксплуатации технических средств, установленных на пунктах связи части, строгому соблюдению техники безопасности и пожарной безопасности на рабочем месте.
При изучении средств пожарной связи особое внимание следует обратить на привитие обучаемым практических навыков работы с аппаратурой связи, строгое соблюдение правил радиообмена и вхождения в связь.
При изучении тем специальной подготовки особое внимание обратить на глубокое изучение радиотелефонистами охраняемых районов выезда (населенных пунктов, объектов) в оперативно-тактическом отношении, пожарной техники и практическое выполнение ими своих обязанностей в различных ситуациях, особенно при возникновении нестандартных ситуаций.
Каждое занятие должно быть хорошо обеспечено приборами, аппаратурой, схемами, плакатами и т. п. Расписание занятий отделений автомобилей службы связи и освещения необходимо увязывать с графиком профилактических осмотров и ремонта оборудования связи гарнизона, используя личный состав отделения для практического обучения устройству, содержанию и ремонту средств связи, имеющихся на вооружении в гарнизоне.
Знание перечня объектов, на которые составлены оперативные планы и карточки тушения пожаров, а также объектов, на которые по первому сообщению о пожаре высылаются подразделения по повышенному номеру вызова, безводных участков, месторасположения основных и пожароопасных объектов (цехов, участков), проездов и водоисточников в районе выезда подразделения, основных тактико-технических данных пожарных автомобилей (катеров, поездов), имеющихся в гарнизоне противопожарной службы, а также умение квалифицированно работать на имеющихся установках и оборудовании ПСЧ является служебной обязанностью каждого радиотелефониста.

2. Әдістемелік нұсқау
Өрт байланысы жөніндегі бағдарлама бөлім байланыс пунктінің радиотелефонисттерін, сондай-ақ байланыс және жарық беру автомобильдері жауынгерлік есебінің радиотелефонисттерін ауыстыру үшін тартылған өрт сөндірушілерді оқытуға арналады.
Байланыс бойынша сабақтарды өткізу үшін оқытушылық жұмыс дағдыларына ие болған тиісті мамандарды тарту қажет.
Бөлімшенің жеке құрамын байланыс құралдарымен жұмыс істеуге оқытуды тек өртке қарсы қызмет қарамағында бар қондырғылар мен аппаратураларда өткізу керек.
Техникалық дайындық тақырыптарын зерделеу кезінде радиотелефонисттерді бөлімнің байланыс пунктінде орнатылған техникалық құралдарын практикалық пайдалану дағдыларына, жұмыс орнында қауіпсіздік техникасы мен өрт қауіпсіздігін қатаң сақтауға оқыту қажет.
Өрт байланыс құралдарын зерделеу кезінде білім алушыларға байланыс аппаратурасымен жұмыс істеудің практикалық дағдыларын дарытуға, радио арқылы хабар алмасу және байланысқа кіру қағидаларын қатаң сақтауға баса назар аудару қажет.
Арнайы дайындық тақырыптарын зерделеу кезінде радотелефонисттер жедел-тактикалық қатынастағы шығудың күзетуге жататын аудандарын (елді мекендерін, объектілерін), өрт сөндіру техникасы және олардың өз міндеттерін әртүрлі жағдайларда, әсіресе стандартты емес жағдайлар пайда болған кезде практикалық орындауын  терең зерделеуге баса назар аудару керек.
Әрбір сабақ құралдармен, аппаратурамен, сызбалармен, плакаттармен және т.б. жақсы қамтылуы тиіс. Байланыс және жарық беру қызметінің автомобильдер бөлімшесінің сабақ кестесі бөлімшенің жеке құрамын гарнизон қарамағындағы байланыс құралдарының құрылғыларына, ұстауға және жөндеуге практикалық оқыту үшін пайдалана отырып, гарнизонның байланыс жабдығын профилактикалық қарау мен жөндеу кестесімен байланыстыру қажет.
Жедел жоспар және өрттерді сөндіру кәртішкелері жасалған объектілер, сондай-ақ өрт туралы бірінші хабарлама өртке қарсы қызмет гарнизонның қарамағындағы өрт сөндіру автомобильдерінің (катерлер, поездар) негізгі тактикалық-техникалық мәліметтерінің, бөлімшелердің шығу ауданындағы поездар мен су көздерінің, негізгі және өрт қауіпті объектілердің (цехтердің, учаскелердің) орналасу орны, сусыз учаскелердің, шақыру нөмірлерін арттыру бойынша  жіберілетін бөлімшелер тізбегін білуі, сондай-ақ ББП қондырғылары мен жабдықтарында білікті  жұмыс істей білуі әрбір радиотелефонисттің қызметтік міндеті болып табылады.

3. Тематический план (примерный)
курсового обучения радиотелефонистов
подразделений государственных учреждений пожаротушения
п/п
Наименование темы
Количество учебных часов
всего
классно-
групповые
практи-
ческие
1
2
3
4
5
1.
Задачи и структура ОГПС.
1
1
2.
Организация службы в подразделениях, Уставы ОГПС.
3
3
3.
Финансовое и материальное обеспечение личного
состава.
2
2
4.
Организация связи в гарнизоне противопожарной
службы.
6
4
2
5.
Электрический ток и его источники.
2
2
6.
Основы проводной связи.
4
2
2
7.
Организация радиосвязи.
6
2
4
8.
Автоматическая пожарная и охранно-пожарная
сигнализация.
4
2
2
9.
Станции пожарной сигнализации.
2
1
1
10.
Правила техники безопасности и пожарной
безопасности при работе со средствами связи,
сигнализации и освещения, применяемыми в
подразделениях ОГПС.
2
2
11.
Основные пожарные автомобили.
3
3
12.
Специальные и вспомогательные пожарные автомобили.
3
3
13.
Противопожарное водоснабжение.
4
3
1
14.
Оперативно-тактическое изучение района выезда
подразделения.
16
16
15.
Организация тушения пожаров, ликвидации
последствий аварий, стихийных бедствий.
6
6
16.
Оперативно-служебная документация пункта связи
части, порядок ее ведения.
4
4
17.
Руководящие документы, регламентирующие работу
радиотелефониста.
6
6
18.
Организация работы радиотелефониста.
6
2
4
19.
Программное обеспечение пункта связи части.
4
2
2
20.
Посещение гарнизонной пожарно-технической выставки
с просмотром учебных и научно-популярных фильмов
на противопожарную тему, показного
пожарно-тактического учения с привлечением сил и
средств по повышенному номеру вызова.
2
2
Зачет.
4
4
Всего часов:
90
54
36
Тема 1. Задачи и структура ОГПС.
История подразделения. Организация противопожарной службы, ее задачи и организационная структура.
Фактор времени на пожаре и роль радиотелефониста в сокращении времени прибытия на пожар, аварию, стихийное бедствие подразделений противопожарной службы.
Метод проведения. Классно-групповое занятие.
Тема 2. Организация службы в подразделениях противопожарной службы, Уставы ОГПС.
Организация и порядок несения службы в подразделениях противопожарной службы: общие принципы организации службы, порядок несения службы, пожарная техника дежурного караула (смены), боевой расчет на пожарные автомобили, порядок смены дежурных караулов (смен), сохранение государственной и служебной тайны.
Обязанности личного состава дежурного караула (смены).
Особенности службы подразделений по охране объектов: посты и обязанности постовых, дозоры и обязанности дозорных, смена постовых и дозорных.
Сущность дисциплины и ее значение для сотрудников подразделений органов противопожарной службы. Виды поощрений, применяемых к рядовому и начальствующему составу, и права начальников по их применению. Виды дисциплинарных взысканий, налагаемых на сотрудников ОГПС и порядок приведения их в исполнение.
Метод проведения. Классно-групповое занятие.
Тема 3. Финансовое и материальное обеспечение личного состава.
Денежное содержание и вещевое обеспечение работников противопожарной службы, режим работы (дежурства). Охрана труда.
Метод проведения. Классно-групповое занятие.
Тема 4. Организация связи в гарнизоне противопожарной службы.
Занятие 1. Классификация пожарной связи по назначению: связь извещения, диспетчерская связь, связь на пожаре. Техническая классификация пожарной связи: телефонная, радиосвязь, электрическая пожарная сигнализация ручного действия, автоматическая пожарная и охранно-пожарная сигнализация.
Общая схема связи в подразделениях ОГПС. Организация и схема связи извещения гарнизона. Организация диспетчерской связи (телефонной и радио). Организация пунктов связи. Центр оперативного управления силами и средствами (далее – ЦОУСС) и его назначение. Схема телефонной и радиосвязи на месте пожара. Руководство службой связи.
Метод проведения. Классно-групповое занятие.
Занятие 2. Изучение системы связи в гарнизоне противопожарной службы.
Метод проведения. Практическое занятие.
Тема 5. Электрический ток и его источники.
Понятие об электрическом токе и электрической цепи. Сила тока и ее измерение; сопротивление проводников электрического тока и его измерение. Напряжение и его измерение. Понятие о постоянном и переменном токе. Проводники и диэлектрики. Магнитные свойства электрического тока. Источники электрического тока. Электропитание радиостанций, телефонных коммутаторов и приемных станций.
Метод проведения. Классно-групповое занятие.
Тема. 6. Основы проводной связи.
Устройство телефона и микротелефона. Принцип телефонной связи. Характерные неисправности телефонных аппаратов. Устройство телеграфного аппарата. Принцип телеграфной и фототелеграфной связи. Правила и дисциплина ведения обмена информацией при телеграфной, телефонной и фототелеграфной связи.
Телефонные коммутаторы и автоматизированные телефонные станции (далее – АТС). Назначение коммутаторов. Принцип действия. Понятие о городской (районной) телефонной станции. Устройство полуавтоматической телефонной связи (далее - УПТС). Устройство и принцип работы АТС малой емкости.
Понятие об устройстве автоматического определения номера абонента, вызывающего по линии «01».
Порядок и организация ведения записей на магнитный, электронный носитель на ЦОУСС, пункт связи части (далее – ПСЧ).
Метод проведения. Практическое занятие.
Тема 7. Организация радиосвязи.
Общее понятие о радио. Принцип радиопередачи и радиоприема. Блок-схема радиостанции, назначение и принцип действия элементов радиостанции: радиопередатчик, радиоприемник, антенна, микрофон и телефоны. Основные тактико-технические данные радиостанций. Типы радиостанций: стационарные, мобильные и носимые.
Размещение аппаратуры на радиоузле ЦОУСС, ПСЧ.
Работа на радиостанциях. Подготовка радиостанции к работе. Включение передатчика и приемника. Управление радиостанцией. Правила радиообмена и вхождения в связь на радиостанциях. Правила ухода за радиостанциями. Характерные неисправности радиостанций и методы их устранения. Принцип приема и передачи факсимильной связи с помощью аппаратуры факсимильной связи. Основные тактико-технические данные стационарных, мобильных и носимых радиостанций.
Метод проведения. Классно-групповое и практическое занятия.
Тема 8. Автоматическая пожарная и охранно-пожарная сигнализация.
Назначение пожарной и охранно-пожарной сигнализации, принцип построения автоматической пожарной и охранно-пожарной сигнализации. Функциональные схемы. Автоматические пожарные извещатели: назначение, принцип действия, основные тактико-технические данные извещателей. Классификация извещателей по принципу действия.
Метод проведения. Классно-групповое занятие.
Тема 9. Станции пожарной сигнализации.
Основные тактико-технические данные станций пожарной сигнализации и приемно-контрольных приборов охранно-пожарной сигнализации. Порядок их эксплуатации.
Метод проведения. Классно-групповое и практическое занятия.
Тема 10. Правила техники безопасности и пожарная безопасность при работе со средствами связи, сигнализации и освещения.
Действие электрического тока на организм человека. Допускаемое безопасное напряжение. Первая помощь пострадавшему от электрического тока. Правила безопасности при обслуживании и ремонте радиостанций, коммутаторов, АТС, усилителей низкой частоты, аккумуляторных батарей.
Санитарно-гигиенические нормы и техника безопасности на ЦОУСС, и ПСЧ. Правила пожарной безопасности в подразделении, на ПСЧ. Первичные средства пожаротушения и правила пользования ими.
Метод проведения. Классно-групповое занятие.
Тема 11. Основные пожарные автомобили.
Назначение и тактико-технические характеристики основных пожарных автомобилей. Табель положенности пожарного оборудования. Табель боевого расчета. Виды боевого развертывания и обязанности пожарных, согласно номерам боевого расчета.
Метод проведения. Практическое занятие.
Тема 12. Специальные и вспомогательные пожарные автомобили.
Назначение и тактико-технические характеристики специальных пожарных автомобилей. Использование специальных пожарных автомобилей и техники, приспособленной для целей пожаротушения.
Метод проведения. Практическое занятие.
Тема 13. Противопожарное водоснабжение.
Общие сведения о противопожарном водоснабжении охраняемого района, города (объекта). Виды и расположение водоисточников, используемых для тушения пожара. Пожарный гидрант, его назначение, расположение пожарных гидрантов на водопроводной сети. Водопроводы низкого и высокого давления. Понятия о кольцевых и тупиковых водопроводных сетях. Планшеты водоисточников.
Метод проведения. Классно-групповое занятие.
Тема 14. Оперативно-тактическое изучение района выезда подразделения.
Понятие о районе выезда подразделения. Цель изучения района выезда части. Изучение общих оперативно-тактических особенностей района выезда части: границы района, расположение основных улиц, переулков, наиболее важных и пожароопасных объектов.
Изучение оперативно-тактических особенностей отдельных участков охраняемого района выезда (объектов, зданий, сооружений), охраняемого объекта.
Метод проведения. Классно-групповые и практические занятия.
Тема 15. Организация тушения пожаров, ликвидации последствий аварий, взрывов, стихийных бедствий.
Управление силами и средствами на пожаре, сбор данных о них. Взаимодействие со специальными службами, планы привлечения сил и средств из предприятий и организаций независимо от форм собственности для тушения пожаров. Использование оперативных планов и карточек в практической работе.
Специальные и аварийные службы города (объекта), их дислокация и порядок их задействования на тушение пожаров.
Инструкции взаимодействия со специальными и аварийными службами города (объекта).
Метод проведения. Классно-групповое занятие.
Тема 16. Оперативно-служебная документация ЦОУСС, ПСЧ, порядок ее ведения.
Оперативно-служебная документация ЦОУСС, ПСЧ, порядок ее ведения.
Метод проведения. Практическое занятие.
Тема 17. Руководящие документы, регламентирующие работу радиотелефониста.
Обязанности и действия радиотелефониста в различных ситуациях:
при получении сообщения о пожаре, аварии, стихийном бедствии и т. п.;
при получении сообщения от анонимного заявителя о готовящемся диверсионном акте (пожаре, аварии, взрыве и т. п.);
при объявлении в гарнизоне пожара повышенного номера (ранга) вызова сил и средств;
при выходе из строя средств связи, освещения, электропитания и т. п.;
при пожаре, аварии в подразделении, на ПСЧ;
при резком осложнении оперативной обстановки;
при получении сообщения о чрезвычайном происшествии в подразделении, на пожаре и т. п.
Метод проведения. Классно-групповое занятие.
Тема 18. Организация работы радиотелефониста.
Прием сообщений о пожарах:
в жилых домах, производственных зданиях, на объектах транспорта, плавсредствах, в резервуарных парках хранения нефтепродуктов, зданиях повышенной этажности, в зданиях с массовым пребыванием людей; газовых фонтанов;
об аварийных посадках летательных аппаратов;
о случаях угрозы взрыва, пожара;
об угрозе жизни людей в случаях, не связанных с пожарами.
Порядок высылки на пожары, аварии, стихийного бедствия и т.д. оперативного и руководящего состава и информирования о них исполнительных органов, оперативных дежурных ЦОУСС, дежурной службы пожаротушения, Департамента по чрезвычайным ситуациям, Комитета противопожарной службы МЧС РК и МЧС РК.
Метод проведения. Классно-групповое и практическое занятия.
Тема 19. Программное обеспечение ЦОУСС, ПСЧ.
Общие сведения о компьютере и программном обеспечении. Назначение, устройство компьютера, правила работы на нем, правила пользования принтером. Порядок работы с программным обеспечением «Outlook Express», создание и работа с документами в редакторах «Microsoft Word» и «Microsoft Excel». Работа с информационными программами, имеющимися в гарнизоне.
Метод проведения. Классно-групповое и практическое занятия.
Тема 20. Посещение гарнизонной пожарно-технической выставки с просмотром учебных и научно-популярных фильмов на противопожарную тематику, показного пожарно-тактического учения с привлечением сил и средств по повышенному номеру (рангу) их вызова.
Метод проведения. Классно-групповое и практическое занятия.
Приложение 10
к Правилам и условиям прохождения
специального первоначального
обучения сотрудниками органов
государственной противопожарной службы
Программа (примерная)
подготовки личного состава к работе в аппаратах на сжатом
воздухе

3. Өрт сөндірудің мемлекеттік мекемелері бөлімшелерінің
радиотелефонисттерін курстық оқытудың тақырыптық жоспары (үлгілік)
№ р/с
Тақырып атауы
Сағаттар саны
барлығы
оның ішінде
практикалық
1
2
3
4
5
2.
Бөлімшелердегі қызмет ұйымы, МӨҚҚО жарғылары.
3
3
-
3.
Жеке құрамды қаржылай және материалдық қамтамасыз ету.
2
2
-
4.
Өртке қарсы қызмет гарнизонындағы байланыс ұйымдастыру.
6
4
2
5.
Электр тоғы және оның көздері.
2
2
-
6.
Сымды байланыс негіздері.
4
2
2
7.
Радиобайланысты ұйымдастыру.
6
2
4
8.
Автоматты өрт және күзет-өрт дабылы.
4
2
2
9.
Өрт дабылының станциялары.
2
1
1
10.
МӨҚҚО бөлімшелерінде қолданылатын байланыс, дабыл мен жарық беру құралдарымен жұмыс істеу кезіндегі қауіпсіздік техникасы  және өрт қауіпсіздігі қағидалары.
2
2
-
11.
Негізгі өрт сөндіру автомобильдері.
3
-
3
12.
Арнайы және көмекші өрт сөндіру автомобильдері.
3
-
3
13.
Өртке қарсы сумен жабдықтау.
4
3
1
14.
Бөлімшелердің шығу ауданын жедел-тактикалық зерделеу.
16
16
-
15.
Өрттерді сөндіруді, авариялар, дүлей зілзалалар салдарын жоюды ұйымдастыру.
6
6
-
16.
Бөлім байланыс пунктінің жедел-қызметтік құжаттамасы, оны жүргізу тәртібі.
4
-
4
17.
Радиотелефонисттің жұмысын регламенттейтін басшы құжаттары.
6
-
6
18.
Радиотелефонисттің жұмысын ұйымдастыру.
6
2
4
19.
Бөлімнің байланыс пунктін бағдарламалық қамтамасыз ету.
4
2
2
20.
Шақыру нөмірлерін арттыру бойынша күштер мен құралдарды тарта отырып өрт-тактикалық оқу-жаттығу көрсеткен өртке қарсы тақырыбына арналған оқу және ғылыми-танымал фильмдерін көре отырып, гарнизондық өрт-техникалық көрмелеріне бару.
2
-
2
Сынақ
4
4
-
Барлық сағат:
90
54
36
1 тақырып. МӨҚҚО міндеттері мен құрылымы.
Бөлімше тарихы. Өртке қарсы қызмет ұйымы, оның міндеттері және ұйымдастырушылық құрылымы.
Өрттегі уақыт факторы және өртке қарсы қызмет бөлімшелері радиотелефонистінің өртке, аварияға, дүлей зілзалаға келу уақытын қысқартудағы рөлі.
Өткізу әдісі. Сыныптық-топтық сабақ.
2 тақырып. Бөлімшелердегі қызмет ұйымы, МӨҚҚО жарғылары.
Өртке қарсы қызмет бөлімшелеріндегі ұйым және онда қызмет атқару тәртібі: қызметті ұйымдастырудың жалпы қағидаттары, қызмет атқару тәртібі, кезекші қарауылдың (ауысымның) өрт сөндіру техникасы, өрт сөндіру автомобильдеріне жауынгерлік есеп, кезекші қарауыл (ауысым) ауысымының тәртібі, мемлекеттік және қызметтік құпияларды сақтау.
Кезекші қарауыл (ауысым) жеке құрамының міндеттері.
Бөлімшелер қызметінің объектіні күзету бойынша ерекшеліктері: посттар және посттағы адамдардың міндеттері, дозор және дозордағы адамдардың міндеттері, постағы және дозордағы адамдардың ауысымы.
Тәртіп болмысы және оның өртке қарсы қызмет органдары бөлімшелерінің қызметкерлері үшін мәні. Қатардағы және басшы құрамға қолданатын марапаттау түрі және оларды қолдану бойынша бастықтардың құқығы. МӨҚҚО-ның қызметкерлеріне салынатын тәртіптік жаза түрлері және оларды орындаушылыққа келтіру тәртібі.
Өткізу әдісі. Сыныптық-топтық сабақ.
3 тақырып. Жеке құрамды қаржылай және материалдық қамтамасыз ету.
Өртке қарсы қызмет қызметкерлерін ақшалай қамту және заттай қамтамасыз ету, жұмыс режимі (кезекшілік). Еңбек қорғау.
Өткізу әдісі. Сыныптық-топтық сабақ.
4 тақырып. Өртке қарсы қызмет гарнизонындағы байланыс ұйымдастыру.
1 сабақ. Өрт байланысының мақсаты бойынша жіктелуі: хабарлау байланыс, диспетчерлік байланыс, өрттегі байланыс. өрт байланысының техникалық жіктелуі: телефон, радиобайланысы, қол іс-қимылының электрлік өрт дабылы, автоматты өрт және күзет-өрт дабылы.
МӨҚҚО бөлімшелеріндегі жалпы байланыс сызбасы. Гарнизонның хабарлау байланысын ұйымдастыру және оның сызбасы. Диспетчерлік (телефон және радио) байланысты ұйымдастыру. Байланыс пункттерін ұйымдастыру. Күштер мен құралдарды жедел басқару орталығы (бұдан әрі – КҚЖБО) және оның мақсаты. Өрт орнындағы телефон және радиобайланыс сызбасы. Байланыс қызметіне басшылық.
Өткізу әдісі. Сыныптық-топтық сабақ.
2 сабақ. Өртке қарсы қызмет гарнизонындағы байланыс жүйесін зерделеу.
Өткізу әдісі. Практикалық сабақ.
5 тақырып. Электр тоғы және оның көздері.
Электр тоғы және электр тізбегі туралы түсінігі. Тоқ күші және оның өлшемі; электр тоғы өткізгішінің кедергісі және оның өлшемі. Қысым және оның өлшемі. Тұрақты және ауыспалы тоқ туралы түсінік. өткізгіштер мен диэлектриктер. Электр тоғының магниттік қасиеті. Электр тоғының көздері. Радиостанциялардың, телефон коммутаторларының және қабылдау станцияларының электр қорегі.
Өткізу әдісі. Сыныптық-топтық сабақ.
6 тақырып. Сымды байланыс негіздері.
Телефон және шағын телефон құрылғысы. Телефон байланысының қағидаты. Телефон аппараттарына тән ақаулықтар. Телефон аппаратының құрылғысы. Телеграф және фототелеграф байланысының қағидаты. Телеграф, телефон және фототелеграф байланыс кезіндегі ақпарат алмасуды жүргізу қағидалары мен тәртібі.
Телефон коммутаторы және автоматтандырылған телефон станциясы (бұдан әрі – АТС). Коммутаторлардың мақсаты. Іс-қимыл қағидаты. Қалалық (аудандық) телефон станциялары туралы түсінік. Жартылай автоматты телефон байланысының құрылғысы (бұдан әрі – ЖАТБҚ). Сыйымдылығы аз АТС құрылғысы және оның жұмыс қағидаты.
«01» желісі бойынша шақырылатын абоненттің нөмірін автоматты түрде анықтау құрылғысы туралы түсінік.
КҚЖБО–қа, бөлімнің байланыс пунктіне (бұдан әрі – ББП) магниттік, электрондық тасығышта жазба жүргізу тәртібі және оны ұйымдастыру.
Өткізу әдісі. Практикалық сабақ.
7 тақырып. Радиобайланысты ұйымдастыру.
Радио туралы жалпы түсінік. Радиохабар және радиоқабылдау қағидаты. Радиостанцияның блог-сызбасы, радиостанция элементтері іс-қимылдарының мақсаты мен қағидаты: радиотаратқыш, радиоқабылдағыш, антенна, микрофон және телефондар. Радиостанцияның негізгі тактикалық-техникалық мәліметтері. Радиостанциялардың тұрпаттары: стационарлық, мобильдік және алып жүретін.
Аппаратураны КҚЖБО, ББП радиотораптарына орналастыру.
Радиостанциялардағы жұмыс. Радиостанцияларды жұмысқа дайындау. Таратқыш пен қабылдағышты қосу. Радиостанцияны басқару. Радиостанция байланысындағы радио арқылы хабар алмасу және оған кіру қағидалары. Радиостанцияларды күту қағидалары. Радиостанцияларға тән ақаулықтар және оларды жою әдістері. Факсимилды байланысты  факсимилды аппаратының көмегімен қабылдау және тарату қағидаты. Стационарлық, мобильді және алып жүретін радиостанциялардың негізгі тактикалық-техникалық мәліметтері.
Өткізу әдісі. Сыныптық-топтық және практикалық сабақ.
8 тақырып. Автоматты өрт және күзет-өрт дабылы.
Өрт және күзет-өрт дабылдарының мақсаты, автоматты өрт және күзет-өрт дабылдарының құрылу қағидаты. Функционалдық сызбалар. Автоматты өрт хабарлағыштар: хабарлағыштардың мақсаты, іс-қимыл қағидаты, негізгі тактикалық-техникалық мәліметтері.
Өткізу әдісі. Сыныптық-топтық сабақ.
9 тақырып. Өрт дабылының станциялары.
Өрт дабыл станцияларының және күзет-өрт дабылдары қабылдау-бақылау аспаптарының негізгі тактикалық-техникалық мәліметтері. Оларды пайдалану тәртібі.
Өткізу әдісі. Сыныптық-топтық және практикалық сабақ.
10 тақырып. МӨҚҚО бөлімшелерінде қолданылатын байланыс, дабыл мен жарық беру құралдарымен жұмыс істеу кезіндегі қауіпсіздік техникасы және өрт қауіпсіздігі қағидалары.
Электр тоғының адам ағзасына әсері. Рұқсат етілетін қауіпсіз кернеу. Электр тоғынан зардап шеккендерге алғашқы көмек. Радиостанцияларға, коммутаторларға, АТС, төменгі жиілік күшейткіштеріне, аккумуляторлық батареяларға қызмет көрсету және оларды жөндеу кезіндегі қауіпсіздік қағидалары.
КҚЖБО және ББП арналған санитарлық-гигиеналық нормалары және қауіпсіздік техникасы. ББП бөлімшелеріндегі өрт қауіпсіздік қағидалары. Алғашқы өрт сөндіру құралдары және оларды пайдалану қағидасы.
Өткізу әдісі. Сыныптық-топтық сабақ.
11 тақырып. Негізгі өрт сөндіру автомобильдері.
Негізгі өрт сөндіру автомобильдерінің мақсаты және тактикалық-техникалық сипаттамасы. Өрт жабдығының тиесілі табелі. Жауынгерлік есеп табелі. Жауынгерлік қанат жаю түрлері және өрт сөндірушілердің жауынгерлік есеп нөмірлеріне сәйкес міндеттері.
Өткізу әдісі. Практикалық сабақ.
12 тақырып. Арнайы және көмекші өрт сөндіру автомобильдері.
Арнайы өрт сөндіру автомобильдерінің мақсаты және тактикалық-техникалық сипаттамасы. өрт сөндіру мақсаттары үшін бейімделген арнайы өрт сөндіру автомобильдерін және техникасын пайдалану. Өткізу әдісі. Практикалық сабақ.
13 тақырып. Өртке қарсы сумен жабдықтау.
Қорғалатын ауданның, қаланың (объектінің) өртке қарсы сумен жабдықталуы туралы жалпы мәліметтер. Өрт сөндіру үшін пайдалынатын су көздерінің түрлері және олардың орналасуы. өрт сөндіру гидранты, оның мақсаты, өрт гидранттарын су құбыры желілеріне орналастыру. Төмен және жоғары қысымды су құбырлары. Шығыршық және тұйыққа тірелген су құбыры желілері туралы түсінік. Су көздерінің планшеттері.
Өткізу әдісі. Сыныптық-топтық сабақ.
14 тақырып. Бөлімшелердің шығу ауданын жедел-тактикалық зерделеу.
Бөлімшелердің шығу ауданы туралы түсінік. Бөлімнің шығу ауданын зерделеу мақсаты. Бөлім шығу ауданының жалпы жедел-тактикалық ерекшеліктерін зерделеу: ауданның шекарасы, негізгі көшелердің, тұйық көшелердің, аса маңызды және өрт қауіпті объектілердің орналасуы.
Қорғалатын шығу аудандары (объектілер, ғимараттар, құрылыстар), қорғалатын объекті жеке учаскелерінің жедел-тактикалық ерекшеліктерін зерделеу.
Өткізу әдісі. Сыныптық-топтық және практикалық сабақ.
15 тақырып. Өрттерді сөндіруді, авариялар, дүлей зілзалалар салдарын жоюды ұйымдастыру.
Өртте күштер мен құралдарды басқару, олар туралы мәліметтер жинау. Арнайы қызметтермен өзара іс-қимыл, өрттерді сөндіру үшін меншік нысанына қарамастан кәсіпорындардан және ұйымдардан күштермен құралдар тарту жоспарлары. Жедел жоспарлар мен кәртішкелерді практикалық жұмыста пайдалану.
Қаланың (объектінің) арнайы және авариялық қызметтері, оларды көшіру және олардың өрттерді сөндіруге жұмылдыру тәртібі.
Қаланың (объектінің) арнайы және авариялық қызметтерімен өзара іс-қимыл нұсқаулығы.
Өткізу әдісі. Сыныптық-топтық сабақ.
16 тақырып. КҚЖБО, ББП жедел-қызметтік құжаттамасы, оны жүргізу тәртібі.
КҚЖБО, ББП жедел-қызметтік құжаттамасы, оны жүргізу тәртібі.
Өткізу әдісі. Практикалық сабақ.
17 тақырып. Радиотелефонисттің жұмысын регламенттейтін басшы құжаттары.
Радиотелефонисттің әртүрлі жағдайлардағы:
өрт, авария, дүлей зілзала және т.б. туралы хабарлама алған кездегі;
жасырын өтініш берушіден әзірленіп жатқан диверсиялық акті (өрт, авария, жарылыс және т.б.) туралы хабарлама алған кездегі;
гарнизонда күштер мен құралдарын шақырудың жоғары өрт нөмірі (қатар) жарияланған кездегі;
байланыс, жарық беру, электр қорегі және т.б құралдарының істен шығуы кезіндегі;
ББП бөлімшелеріндегі өрттер, авариялар кезіндегі;
жедел жағдайдың күрт шиеленісуі кезіндегі;
өрттегі бөлімшелердегі және т.б. төтенше оқиғалар туралы хабарлама алған кездегі міндеттері мен іс-қимылдары.
Өткізу әдісі. Сыныптық-топтық сабақ.
18 тақырып. Радиотелефонисттің жұмысын ұйымдастыру.
Тұрғын үйлердегі, өндірістік ғимараттардағы, көлік объектілеріндегі, жүзу құралдарындағы, мұнай өнімдерін сақтаудың резервуарлық саябақтарындағы, жоғары қабатты ғимараттардағы, адамдар көп баратын ғимараттардағы; газ атқыламаларындағы өрттер туралы;
ұшу аппараттарын авариялық отырғызу туралы;
жарылыс, өрт қауіпі жағдайлары туралы;
адам өміріне өрттермен байланыссыз жағдайлардағы қауіп туралы хабарлама қабылдау.
Жедел және басшы құрамның өрттерге, аварияларға және дүлей зілзалаларға және т.б шығу тәртібі мен олар туралы атқарушы органдарға, КҚЖБО жедел кезекшілеріне, өрт сөндірудің кезекші қызметіне, ҚР ТЖМ, ҚР ТЖМ Өртке қарсы қызмет комитетіне, Төтенше жағдайлар департаменттеріне ақпарат беру.
Өткізу әдісі. Сыныптық-топтық және практикалық сабақ.
19 тақырып. КҚЖБО, ББП бағдарламалық қамтамасыз ету.
Компьютер және бағдарламалық қамтамасыз ету туралы жалпы мәліметтер. Компьютердің мақсаты, онда жұмыс істеу қағидасы, принтерді пайдалану қағидасы. «Outlook Express» бағдарламалық қамтумен жұмыс істеу тәртібі, «Microsoft Word» және «Microsoft Excel» редакторларын жасау және онда құжаттармен жұмыс істеу. Гарнизондағы ақпараттық бағдарламалармен жұмыс істеу.
Өткізу әдісі. Сыныптық-топтық және практикалық сабақ.
20 тақырып. Оларды шақыру нөмірлерін (қатарын) арттыру бойынша күштер мен құралдарды тарта отырып өрт-тактикалық оқу- жаттығу көрсеткен өртке қарсы тақырыбына арналған оқу және ғылыми-танымал фильмдерін көре отырып, гарнизондық өрт-техникалық көрмелеріне бару
Өткізу әдісі. Сыныптық-топтық және практикалық сабақ.
Мемлекеттік өртке қарсы қызмет
органдары қызметкерлерінің арнайы
бастапқы оқытудан өтудің
қағидасы мен шарттарына
10-қосымша
Нысан
Жеке құрамды сығылған ауада аппараттарда жұмыс істеуге дайындау
бағдарламасы (үлгілі)

1. Задачи обучения
По окончании обучения личный состав должен в совершенстве знать  устройство, правила эксплуатации и порядок работы в аппаратах на сжатом воздухе; уметь правильно проводить проверки аппаратов на сжатом воздухе и пользоваться ими при работе на пожарах, занятиях, учениях и ликвидации аварий; производить расчет расхода воздуха, времени работы в аппаратах.
2. Методические указания
При проведении занятий необходимо ознакомить обучаемых с организацией ГДЗС в гарнизоне ОГПС, задачами и функциями ГДЗС.
При изучении материальной части аппаратов на сжатом воздухе за основу берется аппарат на сжатом воздухе, состоящий на вооружении в подразделении. Занятия по изучению материальной части надо проводить на учебных аппаратах с демонстрацией учебных плакатов, макетов, стендов, кинофильмов и деталей в натуре.
Тему 5 следует отрабатывать практически, при этом необходимо руководствоваться требованиями Наставления по ГДЗС и инструкцией завода-изготовителя по правилам эксплуатации для данного аппарата.
При изучении тем 4 и 6 особое внимание необходимо уделить на правильность включения в аппарат, на требования правил техники безопасности при работе в аппаратах, действия при обнаружении неисправностей и повреждений аппарата, оказания первой помощи пострадавшим.
По теме 10 планируются 2-х часовые занятия. Один час отводится для тренировки и один час для проведения проверки аппарата.
Раскрывая содержание каждого вопроса темы классно-группового занятия руководителю занятия, следует приводить примеры боевой работы личного состава на пожарах. Практические занятия по проведению разведки, спасанию людей, эвакуации имущества и тушению пожара надо проводить в условиях, приближенных к реальной обстановке на пожаре. Для формирования у газодымозащитников способности к действиям в экстремальной ситуации необходимо проводить не менее 2-х практических занятий в теплодымокамере.
Тренировка в аппаратах на сжатом воздухе является наиболее ответственной частью программы обучения.
При подготовке к занятиям необходимо руководствоваться требованиями Методических указаний по организации и проведению занятий с личным составом газодымозащитной службы и наставления по газодымозащитной службе.
При отработке упражнений в аппаратах на сжатом воздухе руководитель занятий должен обеспечить последовательность выполнения приемов работы, а также личный показ выполнения каждого упражнения. Все упражнения в аппаратах на сжатом воздухе необходимо проводить под наблюдением лиц среднего и старшего начальствующего состава из числа руководства подразделения. Перед каждым занятием, во избежание несчастных случаев, руководитель занятия должен лично проверить исправность аппаратов, их подгонку, обеспечить соблюдение строгой дисциплины во время занятий.
Если во время тренировки обучающиеся почувствуют себя плохо, следует немедленно освободить их от дальнейшего пребывания в аппарате и подвергнуть тщательному медицинскому осмотру с выяснением обстоятельства выхода обучающих из строя.
В процессе тренировки требуется уделять особое внимание правильности проведения боевой проверки аппарата, умение установки устойчивой связи с постом безопасности, оказанию первой помощи пострадавшему, соблюдению правил техники безопасности при работе в аппаратах.
В теплодымокамере занятия проводятся после усвоения обучаемыми порядка работы в аппаратах и правил техники безопасности при выполнении упражнений в теплодымокамере, а также после тренировки в аппаратах на свежем воздухе.
Время, отведенное на практическое занятие в аппаратах на сжатом воздухе, рекомендуется распределить следующим образом:
проверка аппаратов, постановка задачи, инструктаж, включение в аппарат - 5-10 мин.;
работа на свежем воздухе - 5-10 мин.;
работа в теплодымокамере - 30 мин.;
выход из теплодымокамеры, выключение из аппарата, разбор занятий - 5-10 мин.
Второй час каждого практического занятия необходимо использовать для проведения проверок.

1. Оқыту міндеті
Оқыту аяқталуы бойынша жеке құрам сығылған ауада аппараттарда жұмыс істеу құрылғысын, пайдалану қағидасын және тәртібін жетік білулері; сығылған ауада аппараттарды тексеруді дұрыс жүргізуді және оларды өрт болғанда жұмыста, сабақтарда, оқу-жаттығуларда пайдалана білуі және аварияларды жоюды білуі; аппараттағы ауа шығынын, жұмыс уақытын есепке алуды жүргізуді білу қажет.
2. Әдістемелік нұсқау
Сабақ өткізу кезінде білім алушыларға МӨҚҚО гарнизонындағы ГТҚҚ ұйымын, ГТҚҚ–ның міндеттерін және функцияларын міндетті түрде таныстыру қажет.
Сығылған ауа аппаратының материалдық бөлігін зерделеу кезінде бөлімшедегі жарақталып тұрған сығылған ауадағы аппарат негізге алынады. Материалдық бөлігін зерделеу бойынша сабақты оқу плакаттарын, макеттерін, стендтерін, кинофильмдерді және шын мәнінде егжей-тегжейін көрсете отырып  өткізу қажет.
5-тақырыпты практикалық пысықтап, сонымен бірге ГТҚҚ жөніндегі Тәлімгерлік және бұл аппаратқа арналған пайдалану қағидалары жөніндегі дайындаушы зауыттың нұсқау талаптарын басшылыққа алу тиіс.
4 және 6-тақырыптарды зерделеу кезінде аппаратқа дұрыс қосуға, аппаратта жұмыс істеу кезінде қауіпсіздік техникасы қағидаларының талаптарына, аппараттың ақаулықтары және бұзылуы айқындаған кездегі іс-әрекетке, зардап шеккендерге алғашқы көмек көрсетуге көңіл аудару қажет.
10-тақырып бойынша 2 сағаттық сабақ жоспарланады. Бір сағат жаттығуға және бір сағат аппаратты тексеру үшін беріледі.
Сабақ жетекшісі сыныптық–топтық сабақ тақырыбының әрбір мәселесінің мазмұнын аша отырып, жеке құрамның өрттегі жауынгерлік жұмысынан мысал келтіреді. Барлау, адамдарды құтқару, мүлікті эвакуациялау және өрт сөндіру бойынша практикалық сабақтарды өртте болатын шын ахуалдарға ұқсас жағдайда өткізу қажет. Газ–түтіннен  қорғаушылардың төтенше жағдайлардағы іс-қимыл қабілеттерін қалыптастыру үшін жылу–түтін камерасында кем дегенде 2 практикалық сабақ өткізу қажет.
Сығылған ауа аппаратта жаттығу оқу бағдарламасының жауапты бөлімі болып табылады.
Сабақтарға дайындық кезінде газ–түтіннен қорғаушы қызметтің жеке құрамымен және газ–түтіннен қорғаушы қызмет жөнінде тәлімгерлік сабақтар ұйымдастыру және өткізу жөнінде Әдістемелік нұсқаулар талаптарын басшылыққа алу қажет.
Сығылған ауа аппаратта жаттығуларды пысықтау кезінде сабақ жетекшісі жұмыс тәсілдерін орындау бірізділігін, сондай-ақ әрбір жаттығудың жеке орындалуын көрсетуді қамтамасыз етуі қажет. Сығылған ауа аппаратта жаттығулардың барлығы бөлімше басшылығының ішіндегі орта және басшы құрамдағы адамдардың қадағалауында өткізілуі қажет. Қайғылы оқиғаларды болдырмау үшін әрбір сабақтың алдында сабақ жетекшісі аппараттың жарамдылығын, оларды келтіруді жеке тексеруді, сабақ кезінде қатаң тәртіпті сақтауды қамтамасыз етуі қажет.
Егер жаттығу кезінде білім алушы өзін нашар сезінсе, оны аппаратта бұдан әрі болудан дереу босату және білім алушының қатардан шығу жағдайын анықтай отырып, мұқият медициналық байқауға жіберуі тиіс.
Жаттығу процесінде аппаратта жауынгерлік тексеріс жүргізу дұрыстығына, қауіпсіздік постымен нық байланыс орната білуге, зардап шегушіге алғашқы көмек көрсетуге, аппараттарда жұмыс істеу кезінде қауіпсіздік техника қағидасын сақтауға аса көңіл бөлуі талап етіледі.
Жылу–түтін камерасында сабақ білім алушылардың аппараттарда жұмыс істеу тәртібін, жылу–түтін камерасында жаттығуларды орындау кезінде қауіпсіздік техникасы қағидаларын игергеннен кейін, сондай-ақ сығылған ауа аппараттағы  жаттығулардан кейін өткізіледі.
Сығылған ауа аппараттарында практикалық сабақтарға бөлінген уақытты мынадай түрде бөлу ұсынылады:
аппараттарды тексеру, міндет қою, нұсқаулық, аппаратқа қосу - 5-10 мин.;
таза ауада жұмыс істеу - 5-10 мин.;
жылу–түтін камерасында жұмыс істеу - 30 мин.;
жылу–түтін камерадан шығу, аппараттан алып тастау, сабақты талқылау - 5-10 мин.
Әрбір практикалық сабақтың екінші сағатын тексеру өткізу үшін пайдалану қажет.

3. Тематический план
по подготовке личного состава к работе в аппаратах
на сжатом воздухе
п\п
Наименование темы
Количество учебных часов
всего
клас-
сно-
груп-
повые
практи-
ческие
занятия
1
2
3
4
5
1.
Организация газодымозащитной службы.
Задачи и функции ГДЗС. Подготовка
личного состава к работе в аппаратах
на сжатом воздухе.
1
1
2.
Физиология дыхания и кровообращения.
Влияние продуктов горения и
газообразных веществ на организм
человека.
1
1
3.
Материальная часть аппаратов на
сжатом воздухе.
5
3
2
4.
Неисправности, которые могут
возникнуть во время работы в
аппарате и способы их устранения.
2
1
1
5.
Виды проверок аппаратов.
Контрольно-измерительные приборы для
проверки и регулировки аппаратов на
сжатом воздухе.
6
2
4
6.
Основные правила работы в аппаратах
на сжатом воздухе и меры
безопасности при работе.
4
2
2
7.
Порядок хранения и ухода за
аппаратами, оборудованием.
2
1
1
8.
База по ремонту аппаратов.
Контрольный пост ГДЗС.
1
1
9.
Теплодымокамера.
1
1
10.
Работа в аппаратах на сжатом
воздухе.
10
2
8
11.
Организация поста безопасности.
Работа на посту безопасности.
2
1
1
12.
Документация ГДЗС и порядок ее
ведения.
1
1
13.
Зачет.
4
2
2
Всего часов:
40
18
22
Тема 1. Организация газодымозащитной службы. Задачи и функции ГДЗС. Подготовка личного состава к работе в аппаратах на сжатом воздухе.
Занятие 1. Общие положения и задачи ГДЗС. Организация газодымозащитной службы в гарнизоне ОГПС. Подготовка и допуск личного состава к работе в аппаратах на сжатом воздухе. Основная тактическая единица ГДЗС.
Метод проведения. Классно-групповое занятие.
Тема 2. Физиология кровообращения и дыхания. Влияние продуктов горения и газообразных веществ на организм человека.
Занятие 1. Состав вдыхаемого и выдыхаемого воздуха. Органы дыхания и кровообращения. Роль правильного дыхания при работе в аппарате. Физико-химические свойства продуктов горения и газообразных веществ, их влияние на организм человека. Признаки отравления человека и правила оказания доврачебной помощи. Способы защиты органов дыхания от воздействия продуктов сгорания: групповой (дымососы, брезентовые перемычки) и индивидуальный (различные противогазы).
Метод проведения. Классно-групповое занятие.
Тема 3. Материальная часть аппаратов на сжатом воздухе.
Занятие 1, 2. Общие сведения об устройстве, принципе действия, принципе работы и основных тактико-технических характеристиках аппарата на сжатом воздухе.
Метод проведения. Классно-групповое занятие.
Занятие 3, 4. Устройство аппарата, работа основных узлов и частей: баллона с вентилем, редуктора, шланга высокого давления, сигнального устройства, манометра, шланга низкого давления, легочного автомата, подвесной системы, маски и спасательного устройства.
Метод проведения. Практическое занятие.
Тема 4 . Неисправности, которые могут возникнуть во время работы в аппарате и способы их устранения.
Занятие 1. Основные неисправности аппарата, способы их устранения. Меры принимаемые при появлении признаков плохого самочувствия при работе в аппаратах.
Метод проведения. Классно-групповое занятие.
Тема 5. Виды проверок аппаратов. Контрольно-измерительные приборы для проверки и регулировки аппаратов на сжатом воздухе.
Назначение и сроки проведения проверок. Правила проведения проверок, приборы и приспособления, используемые для проведения проверок, порядок оформления результатов проверок.
Метод проведения. Классно-групповое и практическое занятия.
Тема 6. Основные правила работы в аппаратах на сжатом воздухе и меры безопасности при работе.
Занятие 1, 2. Состав и снаряжение звена ГДЗС, пост безопасности. Правила включения в аппарат. Особенности дыхания при работе в аппарате. Самоконтроль за частотой пульса. Порядок следования звена к месту работы и обратно, поддержание связи с постом безопасности, контроль за расходом воздуха и расчет его потребности. Наблюдение за окружающей обстановкой. Действия личного состава при обнаружении пострадавшего. Порядок смены звеньев. Порядок включения и выключения из аппарата. Меры безопасности при работе в аппаратах.
Метод проведения. Классно-групповое и практическое занятия.
Тема 7. Порядок хранения и ухода за аппаратами, оборудованием.
Занятие 1, 2. Хранение аппаратов на складах, базах и контрольных постах ГДЗС. Порядок вывоза аппаратов на пожарных автомобилях. Уход за аппаратами после работы.
Метод проведения. Классно-групповое и практическое занятия.
Тема 8. База по ремонту дыхательных аппаратов. Контрольный пост ГДЗС.
Занятие 1. Назначение базы и контрольного поста ГДЗС, их оборудование. Назначение, правила работы и меры безопасности при работе с компрессором.
Метод проведения. Практическое занятие.
Тема 9. Теплодымокамера.
Занятие 1. Назначение теплодымокамеры и требования, предъявляемые к ее оборудованию. Техника безопасности при проведении занятий в теплодымокамере.
Метод проведения. Классно-групповое занятие.
Тема 10. Работа в аппаратах на сжатом воздухе.

3. Сығылған ауа аппаратында жұмыс істеуге жеке құрамды дайындау
жөніндегі тақырыптық жоспар
р/с №
Тақырыптың атауы
Оқу сағаттарының саны
барлығы
сыныптық—топтық
практикалық
1
2
3
4
5
1.
Газ–түтіннен қорғаушы қызметті ұйымдастыру. ГТҚҚ–ның міндеті мен функциясы. Сығылған ауа аппаратында жұмыс істеуге жеке құрамды дайындау.
1
1
-
2.
Қан айналымы мен тыныс алу физиологиясы. Жану өнімдері мен газ тектес заттардың адам организміне әсері.
1
1
-
3.
Сығылған ауа аппаратының материалдық бөлімі.
5
3
2
4.
Аппаратта жұмыс істеу кезінде туындауы мүмкін болатын ақаулықтар және оларды жою тәсілдері.
2
1
1
5.
Аппараттарды тексеру түрлері. Сығылған ауадағы аппараттарды тексеру және реттеуге арналған бақылау-өлшеу құралдары.
6
2
4
6.
Сығылған ауадағы аппараттардағы жұмыстың негізгі қағидалары және жұмыс істеу кезінде қауіпсіздік шаралары.
4
2
2
7.
Аппараттарды, жабдықтарды сақтау және күту тәртібі
2
1
1
8.
Аппараттарды жөндеу бойынша база. ГТҚҚ–ның бақылау посты.
1
-
1
9.
Жылу түтін камерасы.
1
1
-
10.
Сығылған ауа аппаратында жұмыс істеу.
10
2
8
11.
Қауіпсіздік постын ұйымдастыру. Қауіпсіздік постында жұмыс істеу.
2
1
1
12.
ГТҚҚ–ның құжаттамасы және оны жүргізу тәртібі.
1
1
-
13.
Сынақ.
4
2
2
Сағаттың барлығы:
40
18
22
1-тақырып. Газ–түтіннен қорғаушы қызметті ұйымдастыру. ГТҚҚ–ның міндеттері мен функциясы. Сығылған ауа аппаратындағы жұмысқа жеке құрамды дайындау.
1-сабақ. ГТҚҚ-ның жалпы ережелері мен міндеттері. МӨҚО гарнизонындағы газ-түтіннен қорғау қызметін ұйымдастыру. Сығылған ауа аппаратында жұмыс істеуге жеке құрамды даярлау және рұқсат беру. ГТҚҚ-ның негізгі тактикалық бірлігі.
Жүргізу әдісі. Сыныптық-топтық сабақтар.
2-тақырып. Қан айналымы мен дем алу физиологиясы. Адам ағзасына жанатын және газ тектес зат өнімдерінің ықпалы.
1-сабақ. Ішке енетін және сыртқа шығатын ауа құрамы. Дем алу және қан айналымы органдары. Аппаратпен жұмыс кезінде дұрыс дем алудың рөлі. Жанатын және газ тектес зат өнімдерінің физикалық-химиялық қасиеті және олардың адам ағзасына ықпалы. Адам улануының белгілері және дәрігерге дейінгі көмек көрсетудің қағидасы. Жанатын өнімдерден: топтық (түтін сорғыш, брезент мойнағы) және жеке (әртүрлі газқағарлар) әсерінен дем алу органдарын қорғау тәсілдері.
Жүргізу әдісі. Сыныптық-топтық сабақтар.
3-тақырып. Сығылған ауа аппаратының материалдық бөлігі.
1,2-сабақтар. Аппарат құрылысы, негізгі жүйелері мен бөліктерінің жұмысы: винтильді баллон, редуктор, жоғары қысым шлангі, дабыл құрылғысы, манометр, төмен қысым шлангі, ауа айдайтын автомат, аспалы жүйе, бетперде және құтқарғыш құрылғы.
Жүргізу әдісі. Практикалық сабақтар.
4-тақырып. Аппараттың жұмыс кезінде болып қалатын ақаулары және оны түзету жолдары.
1-сабақ. Аппараттың негізгі ақаулары, оны түзетудің тәсілдері. Аппаратпен жұмыс кезінде өзін нашар сезіну белгілері байқалған кездегі қолданылатын шаралар.
Жүргізу әдісі. Сыныптық-топтық сабақтар.
5-тақырып. Аппаратты тексеру түрлері. Сығымдалған ауа аппаратын тексеру және реттеудің бақылау-өлшеу аспаптары.
Тексеру жүргізуді тағайындау және мерзімі. Тексеру жүргізу үшін қолданылатын аспаптар мен қосалқы құрылғыларға тексеру жүргізудің қағидалары, тексеру нәтижесін ресімдеу тәртібі.
Жүргізу әдісі. Сыныптық-топтық және практикалық сабақтар.
6-тақырып. Сығымдалған ауа аппаратында жұмыс істеудің негізгі қағидасы және жұмыс кезіндегі қауіпсіздік шаралары.
1,2-сабақтар. ГТҚҚ буынының құрамы және жарақталуы, қауіпсіздік постысы. Аппаратқа жалғану қағидасы. Аппаратта жұмыс істеу кезіндегі дем алу ерекшеліктері. Тамыр соғысының жиілігіне өзіндік бақылау. Жұмыс орнына бару және қайту звеносының жүру тәртібі, қауіпсіздік постымен байланыс орнату, ауа шығынына бақылау жасау және оның қажеттілігін есептеу. Қоршаған айналаны байқау. Зардап шегушіні байқаған кездегі жеке құрамның іс-әрекеті. Буынның ауысу тәртібі. Аппаратқа енгізу және одан шығару тәртібі. Аппаратта жұмыс істеу кезіндегі қауіпсіздік шаралары.
Жүргізу әдісі. Сыныптық-топтық және практикалық сабақтар.
7-тақырып. Аппаратты, құрылғыны сақтау және күту тәртібі.
1,2-сабақтар. Аппаратты қоймада, базада, ГТҚҚ бақылау постыларында сақтау. Өрт сөндіру автомобильдеріне аппаратты шығару тәртібі. Жұмыстан кейін аппаратқа күтім жасау.
Жүргізу әдісі. Сыныптық-топтық және практикалық сабақтар.
8-тақырып. Дем алу аппаратын жөндеу жөніндегі база. ГТҚҚ бақылау посты.
1-сабақ. Базаның және ГТҚҚ бақылау постының мәні, құрал-жабдықтары. Компрессормен жұмыс кезіндегі қауіпсіздік шаралары және оның мәні, жұмыс қағидасы.
Жүргізу әдісі. Практикалық сабақтар.
9-тақырып. Жылу-түтін камерасы.
1-сабақ. Жылу-түтін камерасының мәні және олардың құрал-жабдығына қойылатын талаптар. Жылу-түтін камерасында сабақтар жүргізу кезіндегі қауіпсіздік техникасы.
Жүргізу әдісі. Сыныптық-топтық сабақтар.
10-тақырып. Сығымдалған ауа аппаратындағы жұмыс.

Занятие 1-3. Элементы работы звеньев ГДЗС: проведение разведки, спасание людей, создание условий для работы личного состава без аппаратов на сжатом воздухе, непосредственная работа по тушению пожаров в особо трудных условиях.
Проведение разведки: состав разведки и ее снаряжение; получение задачи на разведку; порядок следования в сильно задымленном помещении (продвижение в колонне по одному, замыкающий для наблюдения за движением членов звена и их состоянием, поддержание связи, использование сцепок, путевых тросов, использование для ориентирования рукавных линий; простукивание конструкций ломом идущим впереди с целью предотвращения падения в монтажные, технологические и другие проемы, а также в местах обрушения; запоминание пути следования); обеспечение поста безопасности оборудованием, контроль за временем пребывания звена ГДЗС в задымленной среде; способы обнаружения людей; действия при обнаружении пострадавших, особенности проведения разведки в условиях высоких температур и сильном задымлении. Расчет воздуха, времени работы.
Спасание и эвакуация людей из помещений с непригодной для дыхания среды; способы и очередность эвакуации пострадавших; особенности эвакуации людей, получивших травмы или ожоги; эвакуация материальных ценностей из горящих помещений.
Борьба с дымом и высокой температурой; тушение пожара; использование стационарных систем вентиляции и кондиционирования воздуха; вскрытие конструкций здания для дымоудаления; применение брезентовых перемычек для прекращения распространения дыма по помещениям; использование дымососов; работа с пожарными стволами и воздушно-пенными стволами.
Особенности работы в помещениях, заполненных взрывоопасными парами и газами.
Работа звеньев ГДЗС при проведении аварийно-спасательных работ в подземных сооружениях (шахты, метро, туннели, подвалы и др.), особенности расчета времени работы.
Особенности работы звеньев в условиях высоких и низких температур, в экстремальных условиях (при потере связи с постом безопасности, ориентировки и т.д.).
Метод проведения. Классно-групповое и практическое занятия.
Тема 11. Организация поста безопасности (Контрольно-пропускного пункта). Работа на посту безопасности.
Назначение контрольно-пропускного пункта, пропускной режим,  организация контроля, оборудование. Обязанности и работа на посту безопасности. Техника безопасности.
Метод проведения. Классно-групповое и практическое занятие.
Тема 12. Служебная документация ГДЗС и порядок ее ведения.
Занятие 1. Личная карточка газодымозащитника, порядок ее ведения и заполнения. Журнал учета работающих звеньев ГДЗС. Журналы проверки № 1 и № 2 аппаратов на сжатом воздухе и порядок их ведения.
Метод проведения. Классно-групповое занятия.
Приложение 11
к Правилам и условиям прохождения
специального первоначального
обучения сотрудниками органов
государственной противопожарной службы
Программа (примерная)
подготовки личного состава к работе в изолирующих противогазах
(для гарнизонов имеющих на вооружении изолирующие противогазы)

1-3-сабақтар. ГТҚҚ буыны жұмыстарының элементтері: барлау жүргізу, адамдарды құтқару, сығымдалған ауа аппаратынсыз жеке құрам жұмысы үшін жағдайлар жасау, өте қиын жағдайда өрт сөндіру жөніндегі тікелей жұмыстар.
Барлау жүргізу: Барлау құрамы және оның жарақтары; барлауға байланысты тапсырмалар алу;  қатты түтінделген үй-жайға кірудің тәртібі (бір-бірден сап түзеп жылжу, соңғы адам буын мүшелерінің қозғалысын және олардың жағдайын бақылайды, байланыс жасайды, шынжырды, жол сымарқанын пайдалану, бағдар үшін жеңдік жүйені пайдалану, монтаждық, технологиялық және басқа да шұңқырларға, сондай-ақ құлаған жерлерге түсіп кетпеу мақсатында алдында келе жатқан адам сүйменмен құрылғыны соққылау; жүру жолдарын есте сақтау); қауіпсіздік постысын құрал-жабдықпен қамтамасыз ету, түтінделген ортаға ГТҚҚ буынының келу уақытын бақылау, адамдарды табудың тәсілдері; зардап шеккендерді тапқан кездегі іс-қимыл, жоғары температура және қатты түтінделген жағдайларда барлау жүргізудің ерекшеліктері. Жұмыс уақытындағы ауа есебі.
Демалуға жарамсыз ортадағы үй-жайдан адамдарды құтқару және эвакуациялау. Зардап шегушілерді эвакуациялаудың тәсілдері және кезектілігі; жарақат алған және күйікке ұшыраған адамдарды эвакуациялаудың ерекшеліктері; жанып жатқан үй-жайдан материалдық құндылықтарды көшіру.
Түтінделген және жоғары температурамен күрес. Өрт сөндіру; тұрақты желдеткіш жүйесін және ауа баптағышты қолдану; түтінді шығару үшін ғимараттың конструкциясын ашу; үй-жай ішінде түтіннің таралуын  тоқтату үшін брезент мойнағын пайдалану; түтін сорғышты қолдану. Өрт оқпанымен және ауа-көбік оқпанымен жұмыс.
Жарылғыш қауіпті бумен және газбен толған үй-жайдағы жұмыстың ерекшеліктері.
Жер асты құрылыстарында (шахталар, метро, туннель, жертөле және т.б.) авариялық-құтқару жұмыстарын жүргізу кезіндегі ГТҚҚ буындарының жұмысы, жұмыс уақытын есептеу ерекшеліктері.
Жоғарғы және төменгі температураларда, қысылтаяң жағдайларда (қауіпсіздік постымен, бағдармен және т.б. байланыс жоғалған кездегі) буын жұмыстарының ерекшеліктері.
Жүргізу әдісі: сыныптық-топтық және практикалық сабақтар.
11-тақырып. Қауіпсіздік постын ұйымдастыру (бақылау-жіберу пункті). Қауіпсіздік постындағы жұмыс.
Бақылау-жіберу пунктінің мәні. Жіберу режимі, бақылауды ұйымдастыру, құрал-жабдықтар. Қауіпсіздік постының міндеттері және ондағы жұмыстар. Қауіпсіздік техникасы.
Жүргізу әдісі. Сыныптық-топтық және практикалық сабақтар.
12-тақырып. ГТҚҚ қызметтік құжаттамасы және оны енгізу тәртібі.
1-сабақ. Газ-түтіннен қорғаушының жеке карточкасы, оны жүргізу және толтыру тәртібі. ГТҚҚ звеносында жұмыс істейтіндерді есепке алу журналы. № 1 және № 2 сығымдалған ауа аппаратын тексеру журналы және оны жүргізу тәртібі.
Жүргізу әдісі. Сыныптық-топтық сабақтар.
Мемлекеттік өртке қарсы қызмет
органдары қызметкерлерінің арнайы
бастапқы оқытудан өтудің
қағидасы мен шарттарына
11-қосымша
Нысан
Жеке құрамды оқшаулағыш газқағарларда жұмыс істеуге дайындау
(үлгілі) бағдарламасы (жарағында оқшаулағыш газқағарлар бар
гарнизондар үшін)

1. Задачи обучения
В результате обучения личный состав должен в совершенстве знать приборы и аппараты газодымозащитной службы, правила эксплуатации и работы в них. Уметь производить проверки изолирующих противогазов и пользоваться ими при работе на пожарах, занятиях, учениях и ликвидации аварий, определять и устранять простейшие неисправности противогазов. Производить расчеты кислорода, времени работы в противогазах. Знать сигналы управления.
2. Методические указания
При проведении занятий необходимо ознакомить обучаемых с организацией ГДЗС в гарнизоне и подразделениях ОГПС, задачами и функциями ГДЗС, подготовки личного состава ГДЗС. При изучении темы 2 особый упор сделать на влияние продуктов сгорания на организм человека. Раскрыть способы защиты организма человека от продуктов горения и газообразных веществ.
При изучении материальной части изолирующих противогазов (тема 4) за основу берется изолирующий противогаз, состоящий на вооружении в гарнизоне ОГПС (подразделении). Необходимо подробно разобрать принцип работы противогаза  и отдельных его узлов; занятия по изучению материальной части надо проводить на учебных противогазах с демонстрацией учебных плакатов, макетов, стендов, кинофильмов и деталей в натуре.
Тему 6 отрабатывать практически, обучаемые при этом должны твердо усвоить периодичность и содержание проверок, а также последовательность выполняемых работ, правила чистки и дезинфекции противогазов. При этом необходимо руководствоваться требованиями Наставления по ГДЗС и заводской инструкцией для данного противогаза.
При изучении тем 5 и 7 за основу берутся Наставление по  ГДЗС и заводская инструкция для данного противогаза. Особое внимание должно быть обращено на умение правильно включиться в противогаз, отработку техники дыхания, на вопросы техники безопасности при работе в противогазах, действие  обучаемых при обнаружении повреждений противогаза, усвоение правил оказания помощи пострадавшим.
Темы 9 и 10 изучают с личным составом в гарнизонах ОГПС, где имеются базы по ремонту кислородных изолирующих противогазов и специальные газодымозащитные автомобили. Если в подразделении нет специального автомобиля, то время, отведенное на тему 9, используют для изучения темы 4.
По теме 12 после каждого часа занятий в классе предусматривать два часа практических занятий, из которых один час отводится для тренировки и один час для проверки № 2 изолирующих противогазов.
В классе, раскрывая содержание каждого вопроса темы, руководитель обязан подкреплять рассказ примерами из боевой работы личного состава на пожарах. Практические занятия по проведению разведки, спасанию людей, эвакуации имущества и тушению пожара надо проводить в условиях, приближенных к конкретной обстановке. Два последних практических занятия необходимо провести в теплодымокамере.
Тренировка в изолирующих противогазах является наиболее ответственной частью программы обучения.
При подготовке к занятиям необходимо руководствоваться требованиями Методических указаний по организации и проведению занятий в изолирующих противогазах с личным составом газодымозащитной службы органов противопожарной службы, Наставления по газодымозащитной службе.
При отработке упражнений в изолирующих противогазах руководитель занятий должен обеспечить последовательность выполнения приемов работы, а также правильный личный показ выполнения каждого упражнения. Все упражнения в изолирующих противогазах необходимо проводить под наблюдением лиц среднего и старшего начальствующего состава. Перед каждым занятием и во время занятия по тренировке в изолирующих противогазах во избежание несчастных случаев руководитель должен лично проверить исправность противогазов, их подгонку, обеспечить соблюдение строгой дисциплины во время занятий.
Если во время тренировки обучающиеся почувствуют себя плохо, следует немедленно освободить их от дальнейшего пребывания в аппарате и подвергнуть тщательному медицинскому осмотру с выяснением обстоятельств выхода обучающихся из строя. При плохом самочувствии обучаемых запрещается задерживать их в теплодымокамере.
В процессе тренировки особое внимание должно быть обращено на правильность боевой проверки изолирующего противогаза, умение установить устойчивую связь с постом безопасности, определить и устранить повреждения, оказать помощь пострадавшему, а также отработку техники дыхания в противогазе.
В теплодымокамеру обучаемые допускаются только после четкого усвоения порядка выполнения ими приемов работы в изолирующем противогазе применительно к тому упражнению, которое будет отрабатываться, и правил поведения в теплодымокамере, а также после тренировки в противогазах на свежем воздухе.
Время, отведенное на практическое занятие в теплодымокамере, рекомендуется распределить так:
проверка противогазов, постановка задачи, инструктаж, включение в противогаз – 5-10 мин.;
работа на свежем воздухе – 5-10 мин.;

1. Оқытудың міндеттері
Оқыту нәтижесінде жеке құрам газ-түтіннен қорғау қызметінің аспаптары мен аппараттарын, оларды пайдалану және олармен жұмыс істеу қағидаларын жетік білуі. Оқшаулағыш газқағарларға тексеру жүргізу және өрттерде жұмыс, сабақ, оқулар мен аварияларды жою кезінде оларды пайдалану, газқағарлардың қарапайым ақаулықтарын анықтау және жою білуі. Газқағарлардағы оттегінің, онымен жұмыс істеу уақытын есептеуі. Басқару дабылдарын білуі тиіс.
2. Әдістемелік нұсқаулар
Сабақтарды өткізген кезде білім алушыларды МӨҚҚО-ның гарнизоны мен бөлімшелерінде ГТҚҚ ұйымымен, ГТҚҚ-ның міндеттерімен және функцияларымен, ГТҚҚ жеке құрамын дайындаумен таныстыру қажет. 2-тақырыпты өткен кезде жану өнімдерінің адам ағзасына әсеріне аса назар аудару керек. Адам ағзасын жану өнімдері мен газ тәрізді заттардан қорғау тәсілдерін ашу.
Оқшаулағыш газқағарлардың материалдық бөлігін зерттеген кезде (4-тақырып) негізге МӨҚҚО гарнизонының (бөлімшесінің) жарағындағы оқшаулағыш газқағар алынады. Газқағардың және оның жекелеген буындарының жұмыс істеу қағидатын егжей-тегжейлі зерттеу қажет, материалдық бөлігін зерттеу бойынша сабақтарды оқу плакаттарын, макеттерін, стендтерін, кинофильмдерін және бөлшектерін көрсетумен оқу газқағарларында жүргізу керек.
6-тақырыпты практикалық түрде зерттеу керек, бұл ретте білім алушылар тексерістердің кезеңділігі мен мазмұнын, сондай-ақ орындалатын жұмыстардың бірізділігін, газқағарларды тазалау және дезинфекциялау қағидаларын жақсы меңгерулері тиіс. Бұл ретте ГТҚҚ жөніндегі тәлімдеменің талаптарын және осы газқағардың зауыттық нұсқаулығын басшылыққа алу қажет.
5 және 7-тақырыптарды оқыған кезде ГТҚҚ жөніндегі тәлімдеме және осы газқағардың зауыттық нұсқаулығы алынады. Газқағарға дұрыс қосыла білуге, тыныс алу техникасын өңдеуге, газқағарларда жұмыс істеу кезіндегі қауіпсіздік техникасы мәселелеріне, білім алушылардың газқағар ақауларын анықтаған кездегі іс-қимылдарына, зардап шегушілерге көмек көрсету қағидаларын меңгеруге баса назар аударылады.
9 және 10-тақырыптарды МӨҚҚО гарнизондарындағы жеке құраммен зерделенеді, онда оттекті оқшаулағыш газқағарларды жөндеу бойынша базалар және арнайы газ-түтіннен қорғау автомобильдері бар. Егер бөлімшеде арнайы автомобиль болмаса, 9-тақырыпқа бөлінген уақыт 4-тақырыпты зерделеу үшін пайдаланылады.
12-тақырып бойынша сыныптағы сабақтың әр сағатынан кейін 2 сағат практикалық сабақ қарастыру керек, оның бір сағаты жаттығуларға, бір сағаты № 2 оқшаулағыш газқағарларды тексеруге бөлінеді.
Сыныпта тақырыптың әр сұрағының мазмұнын аша отырып, жетекші әңгімесін жеке құрамның өрттердегі жауынгерлік жұмысынан алынған мысалдармен бекітуге міндетті. Барлауды жүргізу, адамдарды құтқару, мүлікті эвакуациялау және өртті сөндіру бойынша практикалық сабақтарды нақты жағдайға жақындаған жағдайларда жүргізу қажет. Екі соңғы практикалық сабақты жылу түтін камерасында өткізу қажет.
Оқшаулағыш газқағарларда жаттығу оқыту бағдарламасының ең жауапты бөлігі болып табылады.
Сабақтарға дайындалған кезде өртке қарсы қызмет органдарының газ-түтіннен қорғау қызмет органдарының жеке құрамымен оқшаулағыш газқағарларда сабақтарды ұйымдастыру және өткізу жөніндегі әдістемелік нұсқаулардың, Газ-түтіннен қорғау қызметі жөніндегі тәлімдеменің талаптарын басшылыққа алу қажет.
Оқшаулағыш газқағарларда жаттығуларды жасаған кезде сабақ жетекшісі жұмыс амалдарын орындаудың бірізділігін, сондай-ақ әр жаттығудың дұрыс орындалуын көрсетуді қамтамасыз етуі тиіс. Оқшаулағыш газқағарлардағы барлық жаттығуларды орта және басшы құрам адамдарының бақылауымен жүргізу қажет. Оқшаулағыш газқағарларда жаттығу бойынша әр сабақтың алдында және сабақ уақытында оқыс оқиғаларды болдырмау мақсатында жетекші жеке өзі газқағарлардың түзулігін, олардың дәлдігін тексеруі, сабақ уақытында қатаң тәртіптің сақталуын қамтамасыз етуі тиіс.
Егер жаттығу кезінде білім алушылар өздерін жаман сезінсе, оларды аппаратта одан әрі болуынан кідірмей босатуға және білім алушының саптан шығу жағдайларын анықтаумен медициналық байқаудан өткізу керек. Білім алушылар өздерін жаман сезінсе оларды жылу түтін камерасында ұстауға тыйым салынады.
Жаттығу барысында оқшаулағыш газқағардың жауынгерлік тексерілуінің дұрыстығына, қауіпсіздік бекетімен тұрақты байланысты белгілей, зақымдарды анықтай және жоя, зардап шегушіге көмек көрсете білуіне, сондай-ақ газқағарда тыныс алу техникасын пысықтауға баса назар аударылуы тиіс.
Білім алушылар жылу түтін камерасына тек олар пысықталатын жаттығуға қолданылатын оқшаулағыш газқағарда жұмыс амалдарын орындау тәртібін және жылу түтін камерасындағы жүріс-тұрыс қағидаларын нақты меңгергеннен кейін, сондай-ақ таза ауада газқағарларда жаттығулардан кейін ғана жіберіледі.
Жылу түтін камерасындағы практикалық сабаққа бөлінген уақытты былай бөлу ұсынылады:
газқағарларды тексеру, міндетті қою, нұсқаулық, газқағарды қосу – 5-10 мин.;
таза ауадағы жұмыс – 5-10 мин.;

работа в теплодымокамере – 45-50 мин.;
выход из теплодымокамеры, выключение из противогазов, разбор занятий – 5-10 мин.
Аналогичное построение занятий должно быть и при отработке упражнений на свежем воздухе.
Второй час каждого практического занятия используют для проведения проверок № 2 изолирующих противогазов.
На время пребывания пожарных в теплодымокамере у входной двери необходимо выставлять пост безопасности и резервное звено отделения ГДЗС.
Не допускается, чтобы в составе звена были противогазы с различным сроком защитного действия.

жылу түтін камерасындағы жұмыс – 45-50 мин.;
жылу түтін камерасынан шығу, газқағарлардан ажырау, сабақты талдау – 5-10 мин.
Таза ауадағы жаттығулар кезіндегі сабақтар да осылай құрылулары тиіс.
Әр практикалық сабақтың екінші сағаты оқшаулағыш газқағарлардың № 2 тексерісін жүргізу үшін қолданылады.
Жылу түтін камерасында өрт сөндірушілер болған кезде қауіпсіздік бекетін және ГТҚҚ бөлімшесінің резервті буынын қою қажет.
Буын құрамында қорғау әрекетінің түрлі мерзімі бар газқағарлардың болуына жол берілмейді.

3. Тематический план
по подготовке личного состава к работе в изолирующих
противогазах
п/п
Наименование темы
Количество учебных часов
всего
классно-
групповые
практические
1
2
3
4
5
1.
Организация газодымозащитной службы
в гарнизоне и подразделениях ОГПС.
Задачи и функции ГДЗС. Подготовка
личного состава к работе в
изолирующих противогазах.
2
2
-
2.
Физиология дыхания и кровообращения.
Влияние продуктов горения и
газообразных веществ на организм
человека.
2
2
-
3.
Изолирующие противогазы.
2
2
-
4.
Материальная часть изолирующих
противогазов.
12
6
6
5.
Неисправности, которые могут
возникнуть во время работы
противогазов и способы их
устранения.
4
2
2
6.
Проверки изолирующих противогазов.
Контрольно-измерительные приборы для
проверки и регулировки изолирующих
противогазов.
6
2
4
7.
Основные правила работы в
противогазах и меры безопасности.
4
2
2
8.
Хранение и уход за противогазами,
нормы содержания изолирующих
противогазов и оборудования.
2
1
1
9.
Автомобиль газодымозащитной службы.
2
-
2
10.
База по ремонту противогазов.
Контрольный пост.
1
-
1
11.
Теплодымокамера.
1
-
1
12.
Боевая работа в изолирующих
противогазах.
12
4
8
13.
Служебная документация ГДЗС и
порядок ее ведения.
2
1
1
Зачет.
4
2
2
Всего часов:
56
26
30
Тема 1. Организация газодымозащитной службы в гарнизоне и подразделениях ОГПС. Задачи и функции ГДЗС. Подготовка личного состава к работе в изолирующих противогазах.
Занятие 1. Газодымозащитная служба в гарнизоне и подразделениях ОГПС. Общие положения и задачи ГДЗС. Подготовка и допуск личного состава к работе в изолирующих противогазах. Медицинское освидетельствование личного состава, допущенного к работе в изолирующих противогазах. Общее руководство газодымозащитной службой.
Основная тактическая единица ГДЗС. Работа личного состава ГДЗС на пожарах. Дополнительная оплата работы личного состава в кислородно-изолирующих противогазах. Медицинские показания для работы в изолирующих противогазах.
Метод проведения. Классно-групповое занятие.
Тема 2. Физиология кровообращения и дыхания. Влияние продуктов горения и газообразных веществ на организм человека.
Занятие 1. Состав вдыхаемого и выдыхаемого воздуха. Значение кислорода в процессе обмена веществ. Органы дыхания. Строение органов дыхания и их значение. Понятие о кровообращении. Органы кровообращения, их назначение и строение. Значение кровообращения в обмене веществ. Схема кровообращения и газообмена. Роль парциального давления кислорода, углекислого газа и азота в процессе газообмена.
Количественная характеристика процесса дыхания: жизненная емкость легких, частота дыхания, легочная вентиляция, мертвое пространство. Температурно-влажностный режим в дыхательной системе кислородного изолирующего противогаза. Сопротивление дыханию и его влияние на физиологическое состояние организма. Роль правильного дыхания при работе в противогазе. Потребление кислорода организмом человека и изменение частоты пульса в зависимости от тяжести выполняемой работы.
Характеристика дыма в зависимости от состава горящих веществ и характера горения, токсичность продуктов термического  разложения и горения полимерных материалов и пластмасс. Физико-химические свойства окиси углерода, углекислого газа, азота, сероводорода, хлора, синильной кислоты, аммиака и ацетилена, их влияние на организм человека.
Признаки отравления человека при работе на пожаре и правила оказания доврачебной помощи.
Способы защиты органов дыхания от воздействия продуктов сгорания – групповой (дымососы, брезентовые перемычки) и  индивидуальные (различные противогазы).
Выбор средств защиты работающих на пожаре.
Метод проведения. Классно-групповое занятие.
Тема 3. Изолирующие противогазы.
Занятие 1. Способы защиты организма человека от дыма и газов. Классификация и типы изолирующих противогазов, находящихся на вооружении ОГПС. Назначение изолирующих противогазов. Задачи и основные направления развития ГДЗС. Новые типы изолирующих противогазов и оборудования ГДЗС и их краткая тактико-техническая характеристика.
Метод проведения. Классно-групповое занятие.
Тема 4. Материальная часть изолирующих противогазов.
Занятие 1. Общие сведения об устройстве, принципе действия и схеме работы изолирующих противогазов.
Основные части изолирующих противогазов: корпус противогаза с крышкой и приспособлениями для переноски – назначение, основные части. Правила подгонки ремней и ношения противогаза. Команды.
Кислородный баллон с запорным вентилем – основные части, емкость, рабочее давление, периодичность проверки и правила хранения, сроки испытания.
Метод проведения. Классно-групповое и практическое занятия по подгонке ремней противогаза и его надеванию и снятию. Замена баллонов и определение давления кислорода в баллоне по манометру.

3. Жеке құрамды оқшаулағыш газқағарларда жұмыс істеуге дайындау жөніндегі тақырыптық жоспар
р/с №
Тақырыптың атауы
Оқу сағаттарының саны
барлығы
сыныптық-топтық
практикалық
1
2
3
4
5
1.
МӨҚҚО гарнизоны мен бөлімшелерінде газ-түтіннен қорғау қызметін ұйымдастыру. ГТҚҚ-ның міндеттері мен функциялары. Жеке құрамды оқшаулағыш газқағарларда жұмыс істеуге дайындау.
2
2
-
2.
Тыныс алу және қан айналымының физиологиясы. Жану өнімдері мен газ тәрізді заттардың адам ағзасына әсері.
2
2
-
3.
Оқшаулағыш газқағарлар.
2
2
-
4.
Оқшаулағыш газқағарлардың материалдық бөлігі.
12
6
6
5.
Газқағарлардың жұмыс істеу кезінде пайда болуы мүмкін ақаулықтар және оларды жою тәсілдері.
4
2
2
6.
Оқшаулағыш газқағарларды тексеру. Оқшаулағыш газқағарларды тексеруге және реттеуге арналған бақылау-өлшеу құралдары.
6
2
4
7.
Газқағарларда жұмыс істеудің негізгі қағидалары және қауіпсіздік шаралары.
4
2
2
8.
Газқағарларды сақтау және оларды күтіп ұстау, оқшаулағыш газқағарларды және жабдықты ұстау нормалары.
2
1
1
9.
Газ-түтіннен қорғау қызметінің автомобилі.
2
-
2
10.
Газқағарларды жөндеу базасы. Бақылау бекеті.
1
-
1
11.
Жылу түтін камерасы.
1
-
1
12.
Оқшаулағыш газқағарлардағы жауынгерлік жұмыс.
12
4
8
13.
ГТҚҚ-ның қызметтік құжаттамасы және оны жүргізу тәртібі.
2
1
1
Сынақ.
4
2
2
Барлығы сағат:
56
26
30
1-тақырып. МӨҚҚО гарнизоны мен бөлімшелерінде газ-түтіннен қорғау қызметін ұйымдастыру. ГТҚҚ-ның міндеттері мен функциялары. Жеке құрамды оқшаулағыш газқағарларда жұмыс істеуге дайындау.
1-сабақ. МӨҚҚО гарнизоны мен бөлімшелеріндегі газ-түтіннен қорғау қызметі. ГТҚҚ-ның жалпы ережелері мен міндеттері. Жеке құрамды оқшаулағыш газқағарларда жұмыс істеуге дайындау және жіберу. Оқшаулағыш газқағарларда жұмыс істеуге жіберілген жеке құрамды медициналық куәландыру. Газ-түтіннен қорғаудың қызметіне жалпы басшылық жасау.
ГТҚҚ-ның негізгі тактикалық бірлігі. ГТҚҚ жеке құрамының өрттердегі жұмысы. Жеке құрамның оттектік-оқшаулағыш газқағарлардағы жұмысы үшін қосымша төлеу. Оқшаулағыш газқағарларда жұмыс істеу үшін медициналық куәландыру.
Өткізу әдісі. Сыныптық-топтық сабақтар.
2-тақырып. Тыныс алу және қан айналымының физиологиясы. Жану өнімдері мен газ тәрізді заттардың адам ағзасына әсері.
1-сабақ. Демнің ішке тартылатын және шығарылатын ауаның құрамы. Заттардың алмасу үдерісіндегі оттегінің мәні. Тыныс алу органдары. Тыныс алу органдарының құрылысы және олардың мәні. Қан айналымы туралы түсінік. Қан айналымы органдары, олардың мәні және құрылысы. Заттардың алмасуындағы қан айналымының мәні. Қан айналымы мен газ алмасудың схемасы. Газ алмасу үдерісіндегі оттегінің, көмірқышқыл газының және азоттың рөлі.
Тыныс алу үдерісінің мөлшерлік сипаттамасы: өкпенің өмірлік сыйымдылығы, тыныс алу жиілігі, өкпелік желдету, өлі кеңістік. Оттектік оқшаулағыш газқағардың тыныс алу жүйесіндегі температуралық-ылғалдылық режим. Тыныс алуға қарсылық және оның ағзаның физиологиялық жай-күйіне әсері. Газқағарда жұмыс істеу кезіндегі дұрыс тыныс алудың рөлі. Орындалатын жұмыстың ауырлығына байланысты адам ағзасының оттегіні тұтынуы және пульс жиілігінің өзгеруі.
Жанып жатқан заттардың құрамына және жану сипатына байланысты түтіннің сипаттамасы, термикалық ыдырау өнімдерінің және полимерлі материалдар мен пластмассаның жануының улылығы. Көміртегі тотығының, көмірқышқыл газының, азоттың, күкіртті сутектің, хлордың, көкшіл қышқылдың, аммиак пен ацетиленнің физикалық-химиялық қасиеттері, олардың адам ағзасына әсері.
Өрттегі жұмыс кезіндегі адамның улану белгілері және дәрігерге дейінгі көмек көрсету ережелері.
Тыныс алу органдарын жану өнімдерінің әсерінен қорғау тәсілдері – топтық (түтін сорғыштар, брезенттік маңдайшалар) және жеке (түрлі газқағарлар).
Өрттерде жұмыс істеушілерді қорғау құралдарын таңдау.
Өткізу әдісі. Сыныптық-топтық сабақтар.
3-тақырып. Оқшаулағыш газқағарлар.
1-сабақ. Адам ағзасын түтін мен газдан қорғау тәсілдері. МӨҚҚО жарағындағы оқшаулағыш газқағарлардың классификациясы мен үлгілері. Оқшаулағыш газқағарлардың мақсаттылығы. ГТҚҚ дамуының міндеттері мен негізгі бағыттары. Оқшаулағыш газқағарлардың және жабдықтың жаңа үлгілері, олардың тактикалық-техникалық қысқаша сипаттамасы.
Өткізу әдісі. Сыныптық-топтық сабақтар.
4-тақырып. Оқшаулағыш газқағарлардың материалдық бөлігі.
1-сабақ. Оқшаулағыш газқағарлардың құрылысы, әсерінің қағидаты және жұмысының схемасы туралы жалпы мәліметтер.
Оқшаулағыш газқағарлардың негізгі бөліктері: қақпасы бар газқағардың корпусы және тасымалдауға арналған құрал – мақсаты, негізгі бөліктері. Белдеулерді келтіру және газқағарды кию қағидасы. Командалар.
Жапқыш фентилі бар оттегі баллоны – негізгі бөліктері, сыйымдылығы, жұмыс қысымы, тексеру кезеңдігі және сақтау ережелері, сынау мерзімі.
Өткізу әдісі. Газқағар белдеулерін келтіру және оны кию мен шешу бойынша сыныптық-топтық және практикалық сабақтар. Баллондарды ауыстыру және манометр бойынша баллондағы оттегінің қысымын анықтау.

Занятие 2, 3. Механизм подачи кислорода: назначение, основные части. Схемы подачи: постоянная, автоматическая и дополнительная (резервная). Принцип действия основных частей механизма подачи. Запорный вентиль с выключателем резерва и манометра, зарядный штуцер, коллектор, редуктор, легочный автомат.
Возможные неисправности подающего механизма, порядок проверки его работы и регулировки. Приборы и инструменты, необходимые для проведения проверки механизма подачи. Техника безопасности при работе с приборами, находящимися под давлением.
Метод проведения. Классно-групповое и практическое занятия по разборке и сборке механизма подачи. Последовательность операций и действий при разборке и сборке механизма подачи, регулировка подачи кислорода. Проверка исправности легочного автомата.
Занятие 4, 5. Назначение, основные части дыхательного мешка, принцип действия звукового сигнала, предохранительного клапана, клапанной коробки и дыхательных шлангов. Шлем-маска: назначение, устройство, размеры масок и порядок их подбора, уход за маской.
Метод проведения. Классно-групповое и практическое занятия по снятию дыхательного мешка, разборке и сборке предохранительного клапана, подбору шлем-маски по размеру головы, надеванию и снятию маски, защите стекол от запотевания. Проверка работы клапанов вдоха и выдоха, разборка и сборка клапанной коробки.
Занятие 6. Регенеративный патрон: назначение, устройство, принцип действия. Продолжительность защитного действия, порядок использования и проверки, порядок зарядки патронов и их установка в противогаз.
Метод проведения. Классно-групповое и практическое занятия по снятию, проверке и установке регенеративного патрона, снаряжению регенеративного патрона.
Тема 5. Неисправности, которые могут возникнуть во время работы противогаза, и способы их устранения.
Занятие 1, 2. Возможные повреждения в изолирующих противогазах во время работы: прекращение подачи кислорода, нарушение постоянной подачи, утечка через не плотности, разрыв шланга выносного манометра, отказ в работе легочного автомата, звукового сигнала, предохранительного клапана дыхательного мешка, увеличение сопротивления вдоху и выдоху, повреждение маски и дыхательных клапанов. Срабатывание предохранительного клапана редуктора. Признаки повреждений, действия пожарных при их обнаружении. Устранения повреждений.
Действия при проявлении слабости, головной боли, ощущения кислого вкуса во рту. Меры, принимаемые при заявлении пожарного плохом самочувствии при работе в противогазе.
Порядок оказания помощи пострадавшим при работе в изолирующих противогазах в задымленных или загазованных помещениях.
Метод проведения. Классно-групповое и практическое занятия по регулировке подачи кислорода, звукового сигнала, предохранительного клапана. Установка дыхательных клапанов.
Тема 6. Проверки изолирующих противогазов. Контрольно-измерительные приборы для проверки и регулировки изолирующих противогазов.

2, 3-сабақ. Оттегіні беру тетігі: мақсаты, негізгі бөліктері. Беру схемалары: тұрақты, автоматты және қосымша (резервті). Беру тетігінің негізгі бөліктерінің әрекет қағидаты. Резерв пен манометрдің сөндіргіші бар жапқыш вентиль, зарядты штуцер, коллектор, редуктор, өкпелік автомат.
Беру тетігінің болуы мүмкін ақаулықтары, оның жұмысы мен реттелуін тексеру тәртібі. Беру тетігін тексеруді жүргізу үшін қажетті аспаптар мен құралдар. Қысымдағы құралдармен жұмыс істеу кезіндегі қауіпсіздік техникасы.
Өткізу әдісі. Беру тетігін бөлшектеу және жинау бойынша сыныптық-топтық және практикалық сабақтар. Беру тетігін бөлшектеген және жинаған кезде операциялар мен іс-қимылдардың бірізділігі, оттегіні беруді реттеу. Өкпелік автоматтың дұрыстығын тексеру.
4, 5-сабақ. Тыныс алу қабының мақсаты, негізгі бөліктері, дыбыс дабылы,  сақтандырғыш клапан, клапандық қорап және тыныс алу шлангтары іс-қимылының қағидаты. Дулыға-бетперде: мақсаты, құрылысы, бетперделер өлшемдері және оларды таңдау тәртібі, бетпердеге күтім жасау.
Өткізу әдісі. Тыныс алу қабын шешу, сақтандырғыш клапанын бөлшектеу және жинау, бастың өлшемі бойынша дулыға-бетпердені таңдау, бетпердені кию және шешу, шыныларды буланудан қорғау бойынша сыныптық-топтық және практикалық сабақтар. Демді ішке тарту және шығару клапандардың жұмысын тексеру, клапан қорабын бөлшектеу және жинау.
6-сабақ. Регенеративті патрон: мақсаты, құрылысы, іс-қимыл қағидаты. Қорғау іс-қимылының ұзақтығы, қолдану және тексеру тәртібі, патрондарды зарядтау тәртібі және оларды газқағарға орнату.
Өткізу әдісі. Регенеративті патронды шешу, тексеру және орнату, регенеративті патронды жарақтау бойынша сыныптық-топтық және практикалық сабақтар.
5-тақырып. Газқағарда жұмыс істеу кезінде пайда болуы мүмкін ақаулықтар және оларды жою тәсілдері.
1, 2-сабақ. Жұмыс уақытындағы оқшаулағыш газқағарлардың болуы мүмкін зақымдары: оттегіні беруді тоқтату, тұрақты берілудің тоқтатылуы, тығыздық еместер арқылы ағып кетуі, шығарылатын манометр шлангінің үзілуі, өкпелік автомат, дыбыстық дабыл, тыныс алу қабының сақтандырғыш клапаны жұмысындағы ауытқу, демді ішке тарту мен шығарудың қарсылығынның ұлғаюы, бетперде мен тыныс алу клапандарының зақымдануы. Редуктордың тыныс алу клапанының жұмыс істеп кетуі. Зақымданудың белгілері, олар анықталғанда өрт сөндірушілердің іс-қимылдары. Зақымдарды жою.
Әлсіздік, бас ауруы болған, ауызда қышқыл дәм сезінген жағдайдағы іс-қимылдар. Өрт сөндіруші газқағармен жұмыс істеу кезінде өзін жаман сезінгені туралы айтқанда қабылданатын шаралар.
Түтін басқан немесе газдалған үй-жайларда оқшаулағыш газқағарларда жұмыс істеу кезінде зардап шеккендерге көмек көрсету тәртібі.
Өткізу әдісі. Оттегіні, дыбыс дабылын, сақтандырғыш клапанын беруді реттеу бойынша сыныптық-топтық және практикалық сабақтар.
6-тақырып. Оқшаулағыш газқағарларды тексеру. Оқшаулағыш газқағарларды тексеруге және реттеуге арналған бақылау-өлшеу құралдары.

Занятия 1, 2, 3. Боевая проверка. Назначение проверки и сроки проведения. Правила проверки и ее последовательность: проверка шлем-маски, клапанов вдоха и выдоха, звукового сигнала, герметичность противогаза на разряжение, работа избыточного клапана, механизма подачи, легочного автомата, аварийной (ручной) подачи. Доклад начальнику о результатах проверки.
Проверка № 1. Назначение проверки и сроки проведения. Правила проверки и ее последовательность: наружный осмотр, проверка исправности маски, клапанов вдоха и выдоха, подгонка ремней, правильность и надежность соединения всех частей противогаза и отсутствие на нем механических повреждений, работа звукового сигнала, герметичность противогаза на разряжение, работа избыточного клапана дыхательного мешка, работа легочного автомата и редукторы, механизм постоянной подачи, механизм  легочного автомата, механизм аварийной (резервной) подачи, герметичность соединений противогаза, находящихся под высоким давлением, наличие кислорода в баллоне. По показанию манометра заметить давление кислорода. Порядок оформления результатов проверки.
Проверка № 2. Назначение и сроки проверки, приборы и приспособления, необходимые для проверки № 2: комбинированный контрольный прибор, реометр-манометр (его устройство и правила пользования им), песочные одноминутные часы, набор ключей, хлопчатобумажная нитка с опаленным ворсом на держателе, весы, кисточка и чашечка для приготовления мыльного раствора.
Правила проверки № 2 и ее последовательность: проверка исправности противогаза наружным осмотром, регенеративного патрона, герметичности противогаза (при разряжении, при избыточном давлении), дозы постоянной подачи кислорода, легочного автомата, механизм аварийной (резервной) подачи, избыточного клапана, исправность действия клапанной коробки, звукового сигнала, проверка исправности легочного автомата в сборе с маской, герметичность соединений, находящихся под высоким давлением, наличие кислорода в баллоне по показанию манометра. Порядок оформления результатов проверки.
Проверка № 3. Общее понятие о проверке, где, кем и когда производится проверка и ее отличие от проверки № 2.
Метод проведения. Классно-групповое и практическое занятия по проверке противогазов.
Тема 7. Основные правила работы в изолирующих противогазах и меры безопасности.
Занятие 1, 2. Цель и периодичность медицинского освидетельствования. Порядок принятия зачетов и оформление допуска к работе в изолирующих противогазах. Индивидуальное пользование противогазом, необходимость тщательной подгонки маски и ремней. Недопустимость применения неисправных, плохо отремонтированных и неправильно снаряженных противогазов. Состав звена ГДЗС, снаряжение членов звена ГДЗС, пост безопасности. Проверка противогаза перед включением, правила включения в противогаз, необходимость «промывки» дыхательного мешка кислородом перед включением и в процессе работы. Особенности дыхания при работе в противогазе. Самоконтроль за частотой пульса. Порядок следования членов звена к месту работы и обратно, связь звена с постом безопасности,  наблюдение за работой противогаза, контроль за расходом кислорода и расчет его потребности. Возможные неисправности противогазов и способы их устранения. Необходимость наблюдения за работой товарищей и окружающей обстановкой. Действия личного состава при потере сознания одним из членов звена и при обнаружении пострадавшего. Смена звеньев. Порядок выключения из противогаза.
Обязанности личного состава по соблюдению мер безопасности при работе в противогазе.
Метод проведения. Классно-групповое и практическое занятия.
Тема 8. Хранение и уход за противогазами. Нормы содержания изолирующих противогазов и оборудования.
Занятие 1. Хранение противогазов, запасных баллонов и регенеративных патронов, находящихся в боевом расчете, меры предохранения противогазов от повреждения при перевозках; хранение противогазов свободного от дежурства звена (отделения), организация хранения баллонов и регенеративных патронов на  контрольном посту (базе). Нормы содержания изолирующих противогазов и оборудования.
Меры, предупреждающие попадание в противогаз жирных веществ, уход за противогазами после работы, чистка противогазов, мытье и сушка отдельных его частей, дезинфекция противогазов.
Метод проведения. Классно-групповое и практическое занятия на контрольном посту ГДЗС (хранение изолирующих противогазов и их проверка).
Тема 9. Автомобиль газодымозащитной службы.
Занятие 1. Назначение автомобиля газодымозащитной службы. Его устройство, тактико-техническая характеристика. Техническое вооружение автомобиля, его размещение, технические возможности и порядок использования. Табель расчета отделения на газодымозащитном автомобиле. Техника безопасности при работе с техническим вооружением автомобиля ГДЗС.
Метод проведения. Практическое занятие
Тема 10. База по ремонту противогазов. Контрольный пост.
Занятие 1. Назначение базы и контрольного поста по проверке изолирующих противогазов. Общие сведения о назначении помещений базы и контрольного поста, их оборудование и содержание, требования к ним (площадь, освещение, отопление). Планировка помещений с учетом последовательности проводимых работ по уходу за противогазами.
Правила хранения и установки транспортных баллонов с кислородом и кислородных насосов (компрессоров).
Компрессоры: назначение, общее понятие об их устройстве и работе. Порядок наполнения малых баллонов кислородом. Меры безопасности при наполнении баллонов. Дезинфицирующие средства и смазки.
Станок для зарядки регенеративных патронов, назначение, общее понятие об устройстве и работе, снаряжение регенеративных патронов. Правила хранения известкового химического поглотителя (далее – ХПИ). Техника безопасности на базе.
Метод проведения.  Практическое занятие на базе.
Тема 11. Теплодымокамера.
Занятие 1. Назначение теплодымокамеры и требования, предъявляемые к ней. Помещения теплодымокамеры, конструктивные особенности и планировка. Оборудование теплодымокамеры (пульт управления, системы сигнализации, приспособления для изменения планировки помещений и имитации различной обстановки, источники получения дыма, аварийная вентиляция и др.).
Техника безопасности на занятиях в теплодымокамере.
Метод проведения. Практическое занятие в теплодымокамере (без изолирующих противогазов).
Тема 12. Боевая работа в изолирующих противогазах.

1, 2, 3-сабақ. Жауынгерлік тексеру. Тексерудің мақсаты және өткізу мерзімі. Тексеру қағидалары және оның бірізділігі: дулыға-бетпердені, демді ішке тару және шығару клапандарын, дыбыс дабылын тексеру, газқағардың сиретудегі герметикалығы, артық клапанның, беру тетігін, өкпелік автоматтың, авариялық (қол) беру жұмысы.
№ 1 тексеру. Тексерудің мақсаты және өткізу мерзімі. Тексеру қағидалары және оның бірізділігі: сыртқы байқау, бетперденің дұрыстығын, демді ішке тару және шығару клапандарын тексеру, белдеулерді келтіру, газқағардың барлық бөліктерінің қосылуының дұрыстығы және сенімділігі және онда механикалық зақымдардың болмауы, дыбыс дабылының жұмысы, газқағардың сиретудегі герметикалығы, тыныс алу қабының артық клапандарының жұмысы, өкпелік автоматтың жұмысы және редукторлар, авариялық (резервтік) берудің тетігі, жоғары қысымдағы газқағар қосылыстарының герметикалығы, баллонда оттегінің болуы. Манометрдің көрсеткіші бойынша оттегінің қысымын көру. Тексеру нәтижелерін ресімдеу тәртібі.
№ 2 тексеру. Тексерудің мақсаты және мерзімі, № 2 тексеруге қажетті құралдар мен құрылғылар: құрамды бақылау құралы, реометр-манометр (оның құрылысы мен оны пайдалану қағидасы), бір минутті құм сағаты, кілттер жиынтығы, ұстағыштағы үйітілген түгі бар мақта-мата жібі, таразы, сабын ерітіндісін жасау үшін қылқалам және табақша.
№ 2 тексерудің қағидалары және оның бірізділігі: сыртқы байқаумен газқағардың дұрыстығын, регенеративті патронды, газқағардың герметикалығын (сиретілген жағдайда, артық қысым жағдайында), үнемі оттегі берудің мөлшерін, өкпелік автоматты тексеру, авариялық (резервтік) берудің, ортық клапанның тетігі, клапан қорабы әрекетінің, дыбыс дабылының дұрыстығы, бетпердемен бірге өкпелік автоматтың дұрыстығын тексеру, жоғары қысымдағы қосылыстың герметикалығы, манометрдің көрсеткіші бойынша баллонда оттегінің болуы. Тексеру нәтижелерінің тәртібін ресімдеу.
№ 3 тексеру. Тексеру туралы жалпы түсінік, тексеру қайда, кіммен және қашан жүргізіледі және оның № 2 тексеруден айырмашылығы.
Өткізу әдісі. Газқағарларды тексеру бойынша сыныптық-топтық және практикалық сабақ.
7-тақырып. Газқағарларда жұмыс істеудің негізгі қағидалары және қауіпсіздік шаралары.
1, 2-сабақ. Медициналық куәландырудың мақсаты мен кезеңділігі. Сынақтарды қабылдау тәртібі және оқшаулағыш газқағарларда жұмыс істеуге рұқсатты ресімдеу. Газқағарды жеке пайдалану, бетперде мен белдеулерді ұқыпты келтіру қажеттілігі. Ақау, нашар жөнделген және дұрыс жарақталмаған газқағарларды қолдануға жол бермеу. ГТҚҚ буынының құрамы, ГТҚҚ буыны мүшелерін жарақтау, қауіпсіздік бекеті. Газқағарды қосудың алдында тексеру, газқағарға қосу қағидасы, тыныс алу қабын қосу алдында және жұмыс үдерісінде «жуу» қажеттілігі. Газқағарда жұмыс істеу кезіндегі тыныс алудың ерекшеліктері. Пульс жиілігіне бақылау жасау. Буын мүшелерінің жұмыс орындарына бару және қайту тәртібі, буынның қауіпсіздік бекетімен байланысы, газқағардың жұмысын бақылау, оттегі шығынына бақылау және оның қажеттілігін есептеу. Газқағарлардың болуы мүмкін ақаулықтары және оларды жою тәсілдері. Әріптестер жұмысына және айналадағы ортаға бақылау қажеттілігі. Буын мүшелерінің бірі есінен танған жағдайда және зардап шегушіні анықтаған жағдайда жеке құрамныі іс-қимылдары. Буындардың ауысуы. Газқағардан ажырау тәртібі.
Жеке құрамның газқағарда жұмыс істеу кезінде қауіпсіздік шараларын сақтау бойынша міндеттері.
Өткізу әдісі. Сыныптық-топтық және практикалық сабақ.
8-тақырып. Газқағарларды сақтау және оларды күтіп ұстау, оқшаулағыш газқағарларды және жабдықты ұстау нормалары.
1-сабақ. Жауынгерлік есептегі газқағарларды, қосалқы баллондар мен регенеративті патрондарды сақтау, газқағарларды тасымалдау кезіндегі зақымдардан сақтандыру шаралары, кезекшіліктен бос буынның (бөлімшенің) газқағарларын сақтау, баллондар мен регенеративті патрондарды бақылау бекетінде (базасында) сақтауды ұйымдастыру. Оқшаулағыш газқағарларды және жабдықты ұстау нормалары.
Газқағарға майлы заттардың түсуін ескертетін шаралар, жұмыстан кейін газқағарларға күтім жасау, газқағарларды тазалау, оның жекелеген бөлшектерін жуу және кептіру, газқағарларды дезинфекциялау.
Өткізу әдісі. ГТҚҚ бақылау бекетінде сыныптық-топтық және практикалық сабақтар (оқшаулағыш газқағарларды сақтау және тексеру).
9-тақырып. Газ-түтіннен қорғау қызметінің автомобилі.
1-сабақ. Газ-түтіннен қорғау қызметі автомобилінің мақсаты. Оның құрылысы, тактикалық-техникалық сипаттамасы. Автомобильдің техникалық жарақтануы, оның орналасуы, техникалық мүмкіндіктері және пайдалану тәртібі. Газ-түтіннен қорғау автомобилінде бөлімшені есептеу табелі. ГТҚҚ автомобилінің техникалық жарағымен жұмыс істеу кезіндегі қауіпсіздік техникасы.
Өткізу әдісі. Практикалық сабақ.
10-тақырып. Газқағарларды жөндеу базасы. Бақылау бекеті.
1-сабақ. Оқшаулағыш газқағарлар базасының және оларды тексеру бақылау бекетінің мақсаты. База және бақылау бекеті үй-жайының мақсаты туралы жалпы мәліметтер, оларды жабдықтау және ұстау, оларға талаптар (ауданы, жарықтандыру, жылыту). Газқағарларға күтім жасау бойынша жүргізілетін жұмыстардың бірізділігін ескере отырып, үй-жайларды жоспарлау.
Оттегісі бар көліктік баллондарды және оттегі сорғыларын (компрессорларын) сақтау және орнату қағидалары.
Компрессорлар: мақсаты, олардың құрылысы мен жұмысы туралы жалпы түсінік. Баллондарды толтыру кезіндегі қауіпсіздік шаралары.Дезинфекциялау құралдары мен майлар.
Регенеративті патрондарды зарадтауға арналған станок, мақсаты, құрылысы және жұмысы туралы жалпы түсінік, регенеративті патрондардың жарағы. Әк химиялық сіңіргішті (бұдан әрі – ӘХС) сақтау қағидасы. Базадағы қауіпсіздік техникасы.
Өткізу әдісі. Базадағы практикалық сабақ.
11-тақырып. Жылу түтін камерасы.
1-сабақ. Жылу түтін камерасының мақсаты және оған қойылатын талаптар. Жылу түтін камерасының үй-жайлары, конструктивті ерекшеліктері мен жоспары. Жылу түтін камерасының жабдығы (басқару пульті, дабыл жүйесі, үй-жайдың жоспарын өзгертуге және түрлі жиһаздауды еліктеуге арналған құрылғылар, түтінді алу көздері, авариялық желдеткіш және т.б.).
Жылу түтін камерасында өтетін сабақтардағы қауіпсіздік техникасы.
Өткізу әдісі. Жылу түтін камерасындағы практикалық сабақ (оқшаулағыш газқағарларсыз).
12-тақырып. Оқшаулағыш газқағарлардағы жауынгерлік жұмыс.

Занятие 1-6. Элементы работы ГДЗС на пожаре: проведение разведки, спасание людей, создание условий для работы личного состава без противогазов, непосредственная работа по тушению пожаров в особо трудных условиях.
Проведение разведки: состав разведки и ее снаряжение; получение задачи на разведку; порядок следования в сильно задымленном помещении (продвижение в колонне по одному, замыкающий для наблюдения за движением членов звена и их состоянием, поддержание связи с идущими рядом товарищами, использование связок, использование для ориентирования провода переговорного устройства, а в отдельных случаях и рукавной линии; простукивание конструкции ломом идущим впереди с целью предотвращения падения в монтажные, технологические и другие проемы, а также в местах обрушения; запоминание пути следования); связь разведки с постом безопасности; обеспечение поста необходимым оборудованием, контроль за временем пребывания и самочувствием личного состава ГДЗС в задымленной среде; способы обнаружения людей; действия при обнаружении пострадавших; особенности разведки при интенсивном горении, высокой температуре и густом дыме, использование ствола в разведке. Расчет кислорода, времени работы в изолирующих противогазах.
Спасание людей: решительность, быстрота и инициатива действий при эвакуации людей из помещений с непригодной для дыхания средой; способы эвакуации людей и использование ближайших путей (выходов и окон); очередность эвакуации пострадавших; оказание пострадавшим доврачебной помощи; особенности эвакуации людей, имеющих травмы или ожоги; использование резервных противогазов при эвакуации людей; эвакуация материальных ценностей и имущества граждан из горящего помещения.
Борьба с дымом и высокой температурой; тушение пожара; использование стационарных систем вентиляции и кондиционирования воздуха; вскрытие конструкций здания для выпуска дыма, удаление с места пожара веществ и материалов, выделяющих большое количество дыма, а также токсичные пары и газы; применение брезентовых перемычек для прекращения распространения дыма по помещениям; использование дымососов (для нагнетания воздуха в горящее помещение, для удаления продуктов сгорания, комбинированная работа дымососов); работа с пожарными стволами и стволами ГПС-600; подача в помещения воздушно-механической пены средней и высокой кратности, применение тонкораспыленной воды для удаления дыма, снижения температуры и тушения пожара.
Особенности работы в помещениях, заполненных взрывоопасными парами и газами.
Участие личного состава ГДЗС в ликвидации аварий в подземных сооружениях (шахты, метро, туннели, подвалы и др.). Особенности расчета времени работы личного состава в противогазах в подземных сооружениях.
Особенности работы звеньев в условиях высоких и низких температур. Действия газодымозащитников в экстремальных условиях (при потере связи с постом безопасности, ориентировки и т.д.).
Метод проведения. Классно-групповое и практическое занятия.
Тема 13. Служебная документация ГДЗС и порядок ее ведения.

1-6 сабақ. ГТҚҚ-ның өрттегі жұмысының элементтері: барлау, адамдарды құтқару, жеке құрамның газқағарсыз жұмыс істеуі үшін жағдай жасау, аса қиын жағдайларда өрттерді сөндіру бойынша тікелей жұмыс.
Барлау: барлау құрамы және оның жарағы; барлауға тапсырма алу; қатты түтінделген үй-жайда жүру тәртібі (сапта бір-бірден жүру, буын мүшелерінің қозғалуын және олардың жағдайын бақылайтын артта жүруші, қасындағы жолдастармен байланысты ұстау, будаларды пайдалану, жоғалмау үшін сөйлесу құрылғысының сымын, ал жеке жағдайларда қолтық желісін пайдалану; монтажды, технологиялық және басқа да тесіктерге, сондай опырылу орындарында құлауды болдырмау мақсатында алдыда кележатқан адам құрылысты сүйменмен ұру; жолды есте сақтау); барлаудың қауіпсіздік бекетімен байланысы; бекетті қажетті жабдықпен қамтамасыз ету, ГТҚҚ жеке құрамының түтінделген ортада болу уақытын және олардың көңіл күйлеріне бақылау; адамдарды табу тәсілдері; зардап шеккендерді анықтаған кездегі іс-қимылдар; қатты жану, жоғары қысым және қатты түтін кезіндегі барлаудың ерекшеліктері, барлауда бағанды пайдалану. Оқшаулағыш газқағарлардағы оттегінің және оларда жұмыс істеу уақытын есептеу.
Адамдарды құтқару:ортасы тыныс алуға жарамсыз үй-жайлардан адамдарды эвакуациялау кезіндегі батылдық, жылдамдық және бастамашылдық; адамдарды эвакуациялау тәсілдері және жақын жолдарды пайдалану (шығулар мен терезелер); зардап шегушілерді эвакуациялау кезектілігі; зардап шегушілерге дәрігерге дейінгі көмекті көрсету; зақымдар немесе күйіктер алған адамдарды эвакуациялаудың ерекшеліктері; адамдарды эвакуациялаған кезде резервті газқағарларды пайдалану; жанып жатқан үй-жайдан азаматтардың материалдық құндылықтары мен мүлкін эвакуациялау.
Түтінмен және жоғары температурамен күресу; өртті сөндіру; ауаны желдету мен салқындатудың стационарлы жүйелерін пайдалану; түтінді шығару үшін ғимарат конструкцияларын ашу, өрт орындарынан түтінді, сондай-ақ улы пар мен газдарды көп мөлшерде бөлетін заттар мен материалдарды алу; түтіннің үй-жайлар бойынша таралуын тоқтару үшін брезент маңдайшаларын қолдану; түтін сорғыштарын пайдалану (жанып жатқан үй-жайға ауаны айдау үшін, жану өнімдерін жою үшін, түтін сорғыштардың құрама жұмысы); өрт бағандарымен және ГПС-600 бағандарымен жұмыс; үй-жайларға орта және жоғары еселі ауа-механикалық көбігін беру, түтінді жою, температураны төмендету және өртті сөндіру үшін тозаңдатыдалатын суды қолдану.
Жарылу қаупі бар пар және газдарға толы үй-жайларда жұмыс істеудің ерекшеліктері.
ГТҚҚ жеке құрамының жер асты құрылыстарындағы (шахт, метро, туннель, жертолелер және т.б.) аварияларды жоюға қатысуы. Жеке құрамның жер асты құрылыстарында газқағарларда жұмыс істеу уақытын есептеу ерекшеліктері.
Жоғары және төмен температуралар жағдайында буындардың жұмыс істеу ерекшеліктері. Газ-түтіннен қорғаушылардың қысылтаяң жағдайындағы іс-қимылдары (қауіпсіздік бекетімен байланысты, тұспалды жоғалтқан кезде).
Өткізу әдісі. Сыныптық-топтық және практикалық сабақ.
13-тақырып. ГТҚҚ-ның қызметтік құжаттамасы және оны жүргізу тәртібі.

1. Удостоверение сотрудника органов государственной противопожарной службы (далее - ОГПС) изготавливается в книжном формате. Бланк удостоверения, изготовленный методом цифровой печати, имеет следующие степени защиты:
микротест;
двойная тангирная сетка (графическая защита);
специальная голограмма с символикой Министерства по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан (далее - Министерство);
герб с конгревным подъемом.
2. Удостоверение оформляется на цифровом печатающем устройстве на бланках служебных удостоверений (далее - бланк) согласно приложению 1 к настоящему Описанию.
Изготовленный бланк заполняется на государственном и русском языках.
3. Бланки удостоверений заполняются без сокращений, при помощи программы, включающей сведения о сотруднике: специальное звание, фамилия, имя отчество, должность, серия с тремя буквенными индексами и пятизначный номер выданного удостоверения.
4. Бланки удостоверений изготавливается на белой матовой бумаге плотностью 200 г/м.
Общая цветовая гамма бланка включает в себя защитную сетку голубого цвета, соответствующего наименованию Process Cyan C международного Атласа цветов Pantone. В композиции сетки располагается изображение символики Министерства в виде восьмиконечной звезды.
1) На левой стороне бланка документа располагается цветная фотография сотрудника размером 30 х 40 мм без светлого угла.
На правом нижнем углу фотографии после подписания бланка накладывается оттиск гербовой печати диаметром 25 мм.
Справа от фотографии располагается специальная голограмма с символикой Министерства, серия и номер удостоверения, специальное звание, фамилия, имя и отчество, должность.
В нижней части бланка располагаются должность, фамилия и инициалы руководителя органа, выдавшего удостоверение или лица, его замещающего, с местом для подписи, а также указывается дата выдачи, срок действия удостоверения.
Все данные заполняются на государственном языке.
2) На правой стороне бланка документа располагается изображение Государственного герба Республики Казахстан согласно утвержденных стандартов. Под изображением Государственного герба горизонтально располагается надпись «Қазақстан» голубого цвета, соответствующего наименованию Process Cyan C международного Атласа цветов Pantone.
Справа от изображения Государственного герба Республики Казахстан располагается серия и номер удостоверения, специальное звание, фамилия, имя и отчество, должность, личный номер, дата выдачи и срок действия удостоверения.
3) На обеих сторонах располагается микротекст красного цвета, соответствующего номеру RED 032C международного Атласа цветов Pantone. Серия, номер и надпись «КУӘЛІК», «УДОСТОВЕРЕНИЕ» - аналогичного цвета.

1. Мемлекеттік өртке қарсы қызмет органдары (бұдан әрі – МӨҚО) қызметкерінің куәлігі кітап форматында дайындалады. Сандық мөр тәсілімен дайындалатын куәлік бланкінің мынадай қорғаныс дәрежесі бар:
микротест;
екі жақты тангирлік тон (графикалық қорғаныс);
Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлігінің (бұдан әрі – Министрлік) нышандары бар арнайы голограмма;
Елтаңба;
2. Куәлік сандық баспа қондырғысында осы Сипаттаманың 1-қосымшасына сәйкес қызметтік куәлік бланкісінде (бұдан әрі – бланк) ресімделеді.
Дайындалған бланк мемлекеттік және орыс тілдерінде толтырылады.
3. Куәлік бланкілері қысқартусыз, қызметкер туралы деректер: арнайы атағы, тегі, аты, әкесінің аты, лауазымы, үш  сандық индексімен сериясы және берілген куәліктің бес саннан тұратын нөмірі кіретін бағдарламаның көмегімен толтырылады.
4. Куәлік бланкісі тығыздығы 200 г/м ақ күңгірт қағаздан дайындалады.
Бланкінің жалпы түрлі-түсті гаммасына Pantone түстес халықаралық Атластағы  Process Cyan C атауына сәйкес келетін көгілдір түсті қорғаныс торы кіреді. Тордың композициясында сегіз жұлдық түріндегі Министрлік нышанының бейнесі орналады.
1) Құжат бланкінің сол жағында қызметкердің ақ түстi бұрышсыз, түрлi-түстi көлемi 30х40 мм фотосуреті жапсырылады.
Бланкіге қол қойған кейін фотосуреттің жақ төменгі бұрышында диаметрі 25 мм елтаңбалық мөр бедері қойылады.
Суреттің оң жағында Министрліктің нышаны бар арнайы голограмма, куәліктің сериясы мен нөмірі, арнайы атағы, тегі, аты және әкесінің аты, лауазымы орналасады.
Бланкінің төменгі жағында куәлікті берген орган басшысының немесе оны алмастырушы адамның тегі мен инициалдары, лауазымы, қол қоюына арналған орны орналасады, сондай-ақ берілген күні, куәліктің қолданыс мерзімі көрсетіледі.
Барлық деректер мемлекеттік тілде толтырылады.
2) Құжат бланкінің оң жағында бекітілген стандарттарға сәйкес Қазақстан Республикасы Мемлекеттік елтаңбасының бейнесі орналасады. Мемлекеттік елтаңба бейнесінің астында Pantone түстес халықаралық Атластағы  Process Cyan C атауына сәйкес келетін көгілдір түсті «Қазақстан» жазуы көлденең орналасады. Мемлекеттік елтаңба суретінің астында көлденеңінен Pantone түстес халықаралық Атластағы Process Cyan C атауына сәйкес келетін көгілдір түсті «Қазақстан» деген жазу орналасады.
Қазақстан Республикасының Мемлекеттік елтаңба бейнесінің оң жағында куәліктің сериясы мен нөмірі, арнайы атағы, тегі, аты мен әкесінің аты, лауазымы, жеке нөмірі, берілген күні және куәліктің жарамдылық мерзімі орналасады.
3) Екі жағында да Pantone түстес халықаралық Атластағы RED 032С нөміріне сәйкес келетін қызыл түсті микротест орналасады. Серия, нөмірі мен «КУӘЛІК», «УДОСТОВЕРЕНИЕ» деген жазулар осындай түстес.

5. После ламинирования полимерной пленкой вкладыши наклеиваются на корочку.
Корочка документа изготавливается из материала темно-синего цвета:
для руководства Министерства, первых руководителей структурных подразделений центрального аппарата, ведомств, территориальных органов, подведомственных организаций из кожи;
для сотрудников из балакрона или бумвинила.
На лицевой стороне корочки надписи и изображения выполняются тиснением фольгой цвета золота. Клише имеет изображение Государственного герба и текст «ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫ ТӨТЕНШЕ ЖАҒДАЙЛАР МИНИСТРЛІГІ».
Размер корочки документа 204 х 65 мм, изготавливается из кожи, балакрона, бумвинила темно-синего цвета. Толщина наполнения наружной части удостоверения составляет 5 мм, материал наполнения – картон «мормон» (толщина картона – 1,3 мм, поролоновая прослойка – 2 мм) размером 85 х 60 мм.
6. Сотрудники ОГПС фотографируются в летней  повседневной форме одежды (в кителе без головного убора) на светлом фоне (бюст, анфас). Знаки различия на погонах должны соответствовать специальному званию сотрудника, присвоенному ко дню заполнения бланка удостоверения.
7. Удостоверение выдается за подписью руководителя в соответствии с утвержденной номенклатурой должностей в системе Министерства.
8. Удостоверение с просроченным сроком действия, с помарками и подчистками, а также оформленное ненадлежащим образом, считается недействительным.
Приложение
к Описанию служебного
удостоверения сотрудника органов
государственной противопожарной службы
Республики Казахстан
Форма
Форма бланка служебного удостоверения сотрудников органов
государственной противопожарной службы Республики Казахстан
1) Левая сторона бланка удостоверения
2) Правая сторона бланка удостоверения
Приложение 4
к приказу Министра
по чрезвычайным ситуациям
Республики Казахстан
от 1 июня 2012 года № 242
Инструкция по присвоению первых,
очередных и внеочередных специальных званий сотрудникам
органов государственной противопожарной службы
Республики Казахстан
1. Настоящая Инструкция по присвоению первых, очередных и внеочередных специальных званий сотрудникам органов государственной противопожарной службы Республики Казахстан (далее – Инструкция) детализирует порядок присвоения первых, очередных и внеочередных специальных званий сотрудникам органов государственной противопожарной службы (далее - ОГПС).
2. Присвоение специальных званий сотрудникам органов государственной противопожарной службы производится в соответствии с Законом Республики Казахстан «О правоохранительной службе» (далее - Закон).
3. Специальные звания присваиваются сотрудникам персонально в последовательном порядке с учетом квалификации, образования, отношения к службе, выслуги лет и занимаемой штатной должности, а также других условий, предусмотренных Законом.

5. Полимерлі пленкамен ламинаттағаннан кейін түбіртекке жапсырма желімденеді.
Құжаттың сырты қара-көк түсті материалдан дайындалады.
Министрліктің басшылығы, орталық аппараттың құрылымдық бөлімшелерінің ведомстволарының, аумақтық органдарының, ведомстволық бағынысты ұйымдарының бірінші басшылары үшін теріден;
Қызметкерлер үшін балакроннан немесе бумвинилден дайындалады. Түбіртектің бет жағындағы жазуы мен бейнесі алтын түстес фольгамен басылады. Клишенің Мемлекеттік елтаңба бейнесі және «ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫ ТӨТЕНШЕ ЖАҒДАЙЛАР МИНИСТРЛІГІ» деген мәтіні бар.
Түбіртек құжатының көлемі 204-65 мм, қара-көк түстес балакроннан, бумвилден дайындалады. Куәліктің сыртқы бөлігінің  толтырылған қалыңдығы 55 мм, толтырылған материалы – картон «мормон» (картонның қалыңдығы – 1,3 мм, поролонды қабаты – 2 мм), мөлшері 85х60 мм.
6. МӨҚО қызметкерлері жазғы күнделікті киім нысанында (кительде бас киімсіз) ашық фонда (бюст, анфас)  суретке түседі. Погондарындағы айырым белгілері қызметкердің куәлік бланкісін толтырған күнінде берілген арнаулы атағына сәйкес келуі тиіс.
7. Куәлік Министрлік жүйесінде бекітілген лауазымдар номенклатурасына сәйкес басшының қол қойымен беріледі.
8. Жарамдылық мерзімі өткен, кірлеген және қолмен түзетілген тиісті түрде ресімделмеген куәліктер жарамсыз болып саналады.
Қазақстан Республикасы
мемлекеттік өртке қарсы қызмет
органдары қызметкерлерінің
қызметтік куәлігіне сипаттамаға
қосымша
Нысан
Қазақстан Республикасы мемлекеттік өртке қарсы қызмет органдары
қызметкерлеріне қызметтік куәлік бланкінің нысаны
1) Куәлік бланкінің сол жағы
2) Куәлік бланкінің оң жағы
Қазақстан Республикасы
Төтенше жағдайлар министрінің
2012 жылғы 1 маусымдағы
№ 242 бұйрығына
4-қосымша
Қазақстан Республикасының мемлекеттік өртке қарсы қызмет
органдары қызметкерлеріне бірінші, кезекті және кезектен
тыс арнаулы атақтар беру нұсқаулығы
1. Осы Қазақстан Республикасының мемлекеттік өртке қарсы қызмет органдары қызметкерлеріне бірінші, кезекті және кезектен тыс арнаулы атақтар беру нұсқаулығы (бұдан әріНұсқаулық) мемлекеттік өртке қарсы қызмет органдары қызметкерлеріне алғашқы, кезекті және кезектен тыс арнаулы атағын беру тәртібін айқындайды.
2. Мемлекеттік өртке қарсы қызмет органдары қызметкерлеріне арнаулы атақ беру «Құқық қорғау қызметі туралы» Қазақстан Республикасының 2011 жылғы 6 қаңтардағы № 380-ІV Заңына (бұдан әрі – Заң) сәйкес жүргізіледі.
3. Арнаулы атақтар қызметкерлерге бiлiктiлiгi, бiлiмi, қызметке қатысы, еңбек сiңiрген жылдары және атқаратын штаттық лауазымы, сондай-ақ осы Заңда көзделген басқа да жағдайлар ескерiле отырып, реттілік тәртібімен дербес берiледi.

4. В зависимости от последовательности присвоения специальные звания подразделяются на первые и очередные. При этом присвоение звания должно соответствовать званию, предусмотренному по занимаемой штатной должности и по истечении установленного срока выслуги в специальном звании.
5. Срок выслуги в специальном звании исчисляется со дня присвоения сотруднику соответствующего специального звания, при этом в срок выслуги входит фактическое время службы на должностях (со дня присвоения звания, зачисления в кадры ОГПС до дня увольнения).
Сотрудникам, которым присвоены специальные звания до введения в  действие Закона, сроки выслуги в данных специальных званиях, исчисляются в соответствии с законодательством, действовавшим до введения в действие Закона.
6. В случае задержки представления сотрудника к присвоению очередного специального звания соответствующее специальное звание присваивается по истечении срока пребывания в предыдущем специальном звании.
В этом случае кадровой службой готовится мотивированное заключение с указанием причин задержки присвоения очередного специального звания, которое утверждается начальником, имеющим право присвоения специального звания.
7. Не допускается вводить дополнительные условия присвоения очередных специальных званий, не предусмотренные Законом и настоящей Инструкцией.
8. Сроки выслуги в специальных званиях рядового и младшего начальствующего состава:
в звании рядового противопожарной службы - три месяца;
в звании младшего сержанта противопожарной службы - один год;
в звании сержанта противопожарной службы - два года;
в звании старшего сержанта противопожарной службы - три года.
Срок выслуги в звании старшины противопожарной службы не устанавливается.
9. Сроки выслуги в специальных званиях среднего и старшего начальствующего состава:
в звании младшего лейтенанта противопожарной службы - один год;
в звании лейтенанта противопожарной службы - один год;
в звании старшего лейтенанта противопожарной службы - три года;
в звании капитана противопожарной службы - четыре года;
в звании майора противопожарной службы - пять лет;
в звании подполковника противопожарной службы - семь лет.
10. Срок выслуги в специальном звании полковника противопожарной службы, а также в званиях высшего начальствующего состава не устанавливается.
11. Сотрудники, имеющие звания рядового и младшего начальствующего состава, назначенные на должности среднего начальствующего состава, представляются к присвоению специального звания среднего начальствующего состава независимо от срока выслуги в имеющемся звании.

4. Арнаулы атақтар берілу ретіне қарай бірінші және кезектi болып бөлiнедi. Бұл ретте атақ беру атқаратын шаттық лауазымда көзделген атаққа және арнайы атақта белгіленген мерзімнің өтуіне сәйкес келуі тиіс.
5. Арнаулы атақта еңбек сіңіру мерзімі қызметкерге тиісті арнаулы немесе әскери атақ берілген күнінен бастап есептеледі, бұл ретте еңбек сіңіру мерзіміне лауазымдардағы қызметтің нақты уақыты (арнаулы атақ берілген МӨҚБ-ның кадрына қабылданған күннен бастап қызметтен шығарылғанға дейін) кіреді.
Заң күшіне енгенге дейін арнаулы атақтар берілген қызметкерлерге осы арнаулы атақтарда еңбек сіңіру мерзімдері Заң күшіне енгенге дейін қолданыста болған заңнамаға сәйкес есептеледі.
6. Қызметкерді кезекті арнаулы атақ беруге ұсыну негізсіз кешіктірілген жағдайда, тиісті арнаулы атақ, оның алдындағы арнаулы атақта болу мерзімі өткеннен кейін беріледі.
Мұндай жағдайда кадр қызметі кезекті арнаулы атақты беруді кешіктіру себептерін көрсете отырып, дәлелді қорытынды дайындайды, оны арнаулы атақтар беруге құқығы бар бастық бекітеді.
7. Кезекті арнаулы атақ беруде Заңда және осы Нұсқаулықта көзделмеген кезекті арнаулы атақ беруде қосымша шарттар енгізуге тыйым салынады.
8. Қатардағы жауынгер және кіші басшы құрамдағы арнаулы атақтарында еңбек сіңіру мерзімі:
өртке қарсы қызметтің қатардағы жауынгер атағында  - үш ай;
өртке қарсы қызметтің кіші сержанты атағында – бір жыл;
өртке қарсы қызметтің сержанты атағында – екі жыл;
өртке қарсы қызметтің аға сержанты атағында – үш жыл.
Өртке қарсы қызметтің старшинасы атағында қызмет өткеру мерзімі белгіленбейді.
9. Орта және аға басшы құрамдағы арнаулы атақтарында еңбек сіңіру жылдары:
өртке қарсы қызметтің кіші лейтенанты атағында – бір жыл;
өртке қарсы қызметтің лейтенанты атағында – бір жыл;
өртке қарсы қызметтің аға лейтенанты атағында – үш жыл;
өртке қарсы қызметтің капитаны атағында – төрт жыл;
өртке қарсы қызметтің майоры атағында – бес жыл;
өртке қарсы қызметтің подполковнигі атағында – жеті жыл.
10. Арнаулы өртке қарсы қызметтің полковнигі атағында, сондай-ақ жоғары басшы құрамдағы атақтарда қызмет өткеру мерзімі белгіленбейді.
11. Қатардағы және кіші басшы құрамдағы атағы бар, орта басшы құрам лауазымына тағайындалған қызметкерлер, осы атақта еңбек сіңірген мерзіміне қарамастан, орта басшы құрамның арнаулы атағын беруге ұсынылады.

12. Специальные звания рядового и младшего начальствующего состава (первые и очередные) присваиваются руководителем ведомств, территориальных органов, подведомственных государственных учреждений Министерства.
13. Первые специальные звания среднего и старшего начальствующего состава присваиваются Министром по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан (далее - Министр).
14. Очередные специальные звания досрочно или на одну ступень выше специальные звания младшего начальствующего состава присваиваются руководителем ведомств, территориального органа и подведомственных государственных учреждений Министерства, а специальные звания среднего и старшего начальствующего состава - Министром.
14-1. Первыми специальными званиями или классным чином считаются:
1) для рядового состава – рядовой;
2) для младшего начальствующего состава – младший сержант (сержант);
3) для среднего начальствующего состава – младший лейтенант (лейтенант).
Сноска. Инструкция дополнена пунктом 14-1 в соответствии с приказом Министра по чрезвычайным ситуациям РК от 28.08.2013 № 390 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
15. Первые специальные звания присваиваются:
младший лейтенант противопожарной службы:
1) сотрудникам, состоящим в должностях рядового или младшего начальствующего состава, обучающимся на последних курсах организаций образования, реализующих профессиональные учебные программы высшего образования и назначенным на должности среднего начальствующего состава;
2) гражданам, окончившим организации образования, реализующие профессиональные учебные программы технического и профессионального, послесреднего образования, и назначенным на должности среднего начальствующего состава;
лейтенант противопожарной службы:
1) младшим лейтенантам противопожарной службы, по истечении установленного Законом срока выслуги в специальном звании, а окончившим организации образования, реализующие профессиональные учебные программы высшего образования - независимо от срока выслуги в этом звании;
2) сотрудникам, имеющим специальные звания рядового и младшего начальствующего состава, окончившим организации образования Министерства, реализующие профессиональные учебные программы технического и профессионального, послесреднего и высшего образования, и назначенным на должности среднего начальствующего состава;
3) лицам, имеющим высшее образование и назначенным на должности среднего или старшего начальствующего состава.
16. Лица, назначаемые на должности среднего, старшего и высшего начальствующего состава, до присвоения им специального звания или зачисления в кадры ОГПС, исполняют служебные обязанности по занимаемой должности в качестве служащих.
После успешного прохождения трехмесячного испытательного срока служащий представляется к присвоению первого специального звания. Представления к присвоению первых специальных званий среднего и старшего начальствующего состава, присвоение которых входит в компетенцию Министра, направляются в кадровую службу Министерства.

12. Қатардағы жауынгер және кіші басшы құрамдағы (алғашқы және кезекті) арнаулы атақтары Министрліктің ведомстволары, аумақтық органдары, ведомстволық бағынысты мемлекеттік мекемелер басшыларына береді.
13. Алғашқы орта және аға басшы құрамның арнаулы атақтарын Қазақстан Республикасының Төтенше жағдайлар министрі (бұдан әрі – Министр) береді.
14. Кіші басшы құрамдағы мерзімінен бұрын немесе бір саты жоғары арнаулы атақты Министрліктің ведомстволары, аумақтық органдары және ведомстволық бағынысты мемлекеттік мекемелері басшылары, ал арнаулы орта және аға басшы құрам лауазымдарын Министр береді.
14-1. бірінші арнайы атақтар және сыныптық шендер:
Мыналар:
1) қатардағы құрам үшін – қатардағы қызметкер;
2) кіші басшы құрам үшін – кіші сержант (сержант);
3) орта басшы құрам үшін – кіші лейтенант (лейтенант) арнаулы атақтар немесе сыныптық шен болып есептеледі.
Ескерту. Нұсқаулық 14-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Төтенше жағдайлар министрінің 28.08.2013 № 390 (алғаш рет ресми жарияланған күнінен бастап он күнтізбелік күн өткеннен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
15. Алғашқы арнаулы атақ:
өртке қарсы қызметтің кіші лейтенанты:
1) қатардағы немесе кіші басшы құрам лауазымдарын атқарып жүрген, жоғары білім беретін кәсіптік оқу бағдарламаларын іске асыратын білім беру ұйымдарының соңғы курстарында оқитын және орта басшы құрам лауазымдарына тағайындалған қызметкерлерге;
2) техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі оқу бағдарламаларын іске асыратын білім беру ұйымдарын бітірген және орта басшы құрам лауазымдарына тағайындалған азаматтарға беріледі.
өртке қарсы қызметтің лейтенанты:
1) өртке қарсы қызметтің кiшi лейтенанттарына – арнаулы атақта еңбек сiңiрудiң Заңда белгiленген мерзiмiнің өтуі бойынша, ал жоғары білім беретін кәсіптік оқу бағдарламаларын іске асыратын білім беру ұйымдарын бітіргендерге – бұл атақта еңбек сiңiру мерзiмiне қарамастан;
2) қатардағы қызметкер мен кiшi басшы құрамның арнаулы атақтары бар, техникалық және кәсіптік, орта білімнен және жоғары білімнен кейінгі кәсіптік оқу бағдарламаларын іске асыратын Министрліктің білім беру ұйымдарын бiтiрген және орта басшы құрам лауазымдарына тағайындалған қызметкерлерге;
3) жоғары бiлiмi бар және орта немесе аға басшы құрам лауазымдарына тағайындалған адамдарға берiледi.
16. Орта, аға және жоғары басшы құрамдағы лауазымдарға тағайындалатын адамдар, оларға арнаулы атақ немесе МӨҚО кадрына қабылданғанға дейін атқаратын лауазымдары бойынша қызметтік міндеттерін атқарады.
Қызметшілер үш айлық сынақ мерзімінен табысты өткеннен кейін алғашқы арнаулы атақ беруге ұсынылады. Атақ беру Министрдің құзыретіне кіретін, орта және аға басшы құрамға алғашқы арнаулы атақ беруге ұсыным Министрліктің кадрлық қызметіне жіберіледі.

17. Очередные специальные звания среднего и старшего начальствующего состава присваиваются:
1) до капитана противопожарной службы включительно – руководителем ведомств, территориального органа и подведомственных государственных учреждений Министерства;
2) от майора противопожарной службы до полковника противопожарной службы - Министром.
18. Специальные звания высшего начальствующего состава присваиваются – Президентом Республики Казахстан.
19. Руководитель структурного подразделения, ведомств, территориальных органов и подведомственных государственных учреждений Министерства необоснованно задержавший представление подчиненного к присвоению очередного специального звания, несет дисциплинарную ответственность.
20. Очередные специальные звания среднего и старшего начальствующего состава слушателям, магистрантам и докторантам организации образования Министерства, а также обучающимся в организациях образования ОГПС иностранных государств по направлениям Министерства с оплатой обучения за счет бюджетных средств присваиваются по истечении установленного срока выслуги в соответствующих специальных званиях в соответствии со штатными должностями, которые они занимали до поступления на учебу, без учета изменений специальных званий в штатах по этим должностям, внесенных после поступления на учебу, по окончании организации образования, магистратуры, докторантуры - при соответствии очередных специальных званий по штатным должностям, на которые сотрудники назначаются по окончании учебы.
21. Гражданам, зачисленным в число курсантов (слушателей) очной формы обучения организации образования Министерства, в соответствии с  законодательством Республики Казахстан присваиваются специальные звания.
22. Гражданину, состоящему в запасе Вооруженных Сил Республики Казахстан, после назначения его на должность начальствующего состава в ОГПС присваивается специальное звание не ниже имеющегося у него воинского звания.
23. Лица, ранее проходившие службу в правоохранительных органах, при приеме вновь на службу (зачислении на учебу) в ОГПС, лица, принятые в порядке откомандирования из другого правоохранительного органа, а также лица, проходившие службу в специальных государственных органах, военнослужащие назначаются на должности (зачисляются на учебу) с имеющимся у них специальным или воинским званием, присвоенным им по прежнему месту службы, с последующим приравниванием к специальному званию сотрудника ОГПС.
Сноска. Пункт 23 в редакции приказа Министра по чрезвычайным ситуациям РК от 28.08.2013 № 390 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

17. Орта және аға басшы құрамның кезекті арнаулы атағын:
1) өртке қарсы қызмет капитанын қоса алғанға дейін -  Министрліктің ведомстволары, аумақтық органдары мен ведомстволық бағынысты мемлекеттік мекемелері басшылары;
2) өртке қарсы қызмет майорынан бастап өртке қарсы қызмет полковнигіне дейін – Министр береді.
18. Жоғары басшы құрамның арнаулы атағын Қазақстан Республикасының Президенті береді.
19. Министрліктің құрылымдық бөлімшелері, ведомстволары, аумақтық органдары мен ведомстволық бағынысты мемлекеттік мекемелері басшылары қарамағындағы адамға кезекті арнаулы атақ беруге ұсынымды негізсіз ұстағаны үшін тәртіптік жауапкершілікте болады.
20. Орта және аға басшы құрамның кезектi арнаулы атақтары Министрліктің білім беру ұйымдарының тыңдаушылары мен докторанттарына, сондай-ақ оқу ақысын бюджет қаражаты есебінен төлей отырып, Министрліктің жолдамалары бойынша шет мемлекеттердің МӨҚО білім беру ұйымдарында оқитындарға – оқуға түскеннен кейiн, осы лауазымдар бойынша штаттағы арнаулы атақтар енгiзiлген өзгерiстер ескерiлместен, олар оқуға түскенге дейiн атқарған штаттық лауазымдарына сәйкес тиiстi арнаулы атақтарда еңбек сiңiрудiң белгiленген мерзiмiнің өтуіне орай; кезектi арнаулы атақтар, қызметкерлер оқуды аяқтаған соң тағайындалатын штаттық лауазымдар бойынша атақтарға сәйкес болған жағдайда – білім беру ұйымдарын, магистратураны, докторантураны бiтiруіне орай берiледi.
21. Министрліктің білім беру ұйымдарының күндізгі оқу бөлімі курсанттарының қатарына қосылған азаматтарға Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес арнаулы атақтар беріледі.
22. Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерiнiң запасында тұратын азаматқа, ол МӨҚО басшы құрам лауазымына тағайындалғаннан кейiн, оның өзiнде бар әскери атағынан төмен емес арнаулы атақ беріледi.
23.Бұрын құқық қорғау органдарында қызмет өткерген тұлғалар жаңадан қызметке қабылданған кезде МӨҚҚО (оқуға алынғанда), басқа құқық қорғау органдарынан іссапарға жіберу тәртібінде қабылданған тұлғалар, сондай-ақ арнайы мемлекеттік органдарда қызмет өткерген тұлғалар, әскери қызметшілер арнайы МӨҚҚО қызметкері атағына кейіннен теңестіре отырып, бұрынғы қызмет орны бойынша оларға берілген олардың арнайы немесе әскери атағымен лауазымға тағайындалады (оқуға алынады).
Ескерту. 23-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Төтенше жағдайлар министрінің 28.08.2013 № 390 (алғаш рет ресми жарияланған күнінен бастап он күнтізбелік күн өткеннен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

24. Лицам, среднего и старшего начальствующего состава, ранее проходившим службу в правоохранительных органах, при зачислении вновь в кадры ОГПС может быть присвоено специальное звание на одну ступень выше имеющегося у них специального звания, если в период прежней службы в правоохранительных органах, они выслужили установленный срок в присвоенном звании, а новое звание не превышает предельного звания по занимаемой должности.
В случае, если срок присвоения специального звания у бывших сотрудников правоохранительных органов, воинского звания у офицеров Вооруженных Сил, других войск и воинских формирований, специальных государственных органов истекает после зачисления их в кадры ОГПС, присвоение очередного специального звания производится – Министром, руководителями ведомств, территориальных органов и подведомственных государственных учреждений Министерства в установленном порядке. Срок пребывания в прежнем специальном звании засчитывается в срок выслуги для присвоения очередного специального звания.
Сноска. Пункт 24 с изменением, внесенным приказом Министра по чрезвычайным ситуациям РК от 28.08.2013 № 390 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
25. Лицам, из числа рядового и начальствующего состава ОГПС, находящимся в социальном отпуске по уходу за ребенком до достижения им возраста 3 лет, засчитывается это время в срок выслуги в специальном звании, а также в стаж для установления коэффициента для исчисления должностного оклада, который определяется в зависимости от непрерывного стажа службы в ОГПС, для назначения пенсии и пособий, в других случаях, когда от стажа зависит получение каких-либо льгот. После выхода на службу по истечении установленного срока выслуги в предыдущем звании, при соответствии предельного специального звания по занимаемой должности, им присваивается очередное специальное звание с оговоркой даты истечения срока выслуги в предыдущем специальном звании.
26. Гражданам, не имеющим специальное звание одновременно с назначением на должность присваивается первое специальное звание рядовой противопожарной службы в следующих случаях:
1) назначения на должности рядового состава ОГПС;
2) при зачислении в организации образования Министерства.
27. Очередное звание присваивается в последовательном порядке, по истечении срока выслуги в предыдущем звании, если сотрудник занимает должность, для которой предусмотрено равное или более высокое специальное звание.
28. Сотрудникам, перемещенным из одной службы (подразделения) в другую, для личного состава которой установлены иные специальные звания, такие звания присваиваются в порядке, предусмотренном пунктом 7 статьи 22 Закона. При этом новое специальное звание не должно быть ниже имеющегося у сотрудника специального звания.

24. Құқық қорғау органдарында бұрын қызмет өткерген кезеңде олар берілген атақта белгіленген мерзімді өткерген, ал жаңа атақ атқаратын лауазым бойынша шекті атақтан жоғары болмаса, құқық қорғау органдарында бұрын қызмет өткерген орта және аға басшы құрамның адамдарына МӨҚО-ның кадрлары есебіне қайта енгізілген кезде оларда бар арнаулы атақтан бір саты жоғары атақ берілуі мүмкін.
Құқық қорғау органдарының бұрынғы қызметкерлерінің арнайы атақ беру, Қарулы Күштер, басқа әскерлер мен әскери құралымдар, арнайы мемлекеттік органдар офицерлерінің әскер атағын беру мерзімі оларды МӨҚҚО кадры есебіне алғаннан кейін өтіп кетсе, кезекті арнайы атақ беруді Министр жүргізеді, Министрлік ведомстволары, аумақтық органдары және мемлекеттік ведомстволық мекемелері басшыларына белгіленген тәртіпте беріледі. Бұрынғы арнайы атақта болу мерзімі кезекті арнайы атақ беру үшін еңбек сіңірген мерзімге есептеледі.
Ескерту. 24-тармаққа өзгеріс енгізілді- ҚР Төтенше жағдайлар министрінің 28.08.2013 № 390 (алғаш рет ресми жарияланған күнінен бастап он күнтізбелік күн өткеннен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
25. Баласы 3 жасқа толғанға дейін бала күтімі бойынша әлеуметтік демалыстағы МӨҚО-ның қатардағы және басшы құрамдағы қатарынан әйелдерге арнаулы атақтағы еңбек сіңіру мерзіміне осы уақытқа, сондай-ақ МӨҚО-ның қызметінің үздіксіз өтіліне байланысты айқындалатын лауазымдық жалақысын есептеу үшін басқа жағдайларда, өтілінен қандай да бір жеңілдік алуға байланысты болса, зейнетақы мен жәрдемақы тағайындау үшін коэффициент белгілеу үшін өтіліне есептеледі. Шекті арнаулы атағы атқаратын лауазымына сәйкес келген жағдайда, бұрынғы атағындағы еңбек сіңірудің белгіленген мерзімінің өтуі бойынша қызметке шыққаннан кейін, алдыңғы арнаулы атақта қызмет өткеру мерзімі аяқталғаны туралы айта айтыла отырып кезекті арнаулы атақ беріледі.
26. Арнаулы атағы жоқ азаматтар бір уақытта лауазымға тағайындала отырып, алғашқы өртке қарсы қызметтің қатардағы жауынгері атағы мына жағдайларда беріледі:
1) МӨҚО қатардағы жауынгер лауазымынан тағайындалған;
2) Министрліктің білім беру ұйымына түскен жағдайда.
27. (Мәтіннің нұсқасы мемлекеттік тілде берілмегендіктен орыс тілдегі мәтінді қараңыз).
28. Жеке құрамы үшін өзге арнайы атақтар белгіленген бір қызметтен (бөліністен) басқаға ауысқан қызметкерлерге арнаулы атақтар Заңның 22-бабы 7-тармағында көзделген тәртіппен беріледі. Бұл ретте жаңа арнаулы атақ қызметкердің өзінде бар арнаулы атағынан төмен болмауы тиіс.

29. Очередные специальные звания сотрудникам не присваиваются соответственно до назначения на должность при нахождении в распоряжении, при наличии неснятого дисциплинарного взыскания, до решения вопроса о соответствии занимаемой должности при повторной аттестации, прекращения доследственной проверки, уголовного дела по реабилитирующим основаниям, вступления в законную силу оправдательного приговора, окончания служебного расследования.
30. В случае вынесения решения о неправомерности наложения дисциплинарного взыскания или решения вопроса о соответствии занимаемой должности при повторной аттестации, прекращения уголовного дела по реабилитирующим основаниям, вступления в законную силу оправдательного приговора очередное специальное звание сотрудникам присваивается с момента наступления срока его присвоения при соответствии очередного специального звания по занимаемой штатной должности.
31. Сотрудникам очередное специальное звание начальствующего состава до полковника включительно может быть присвоено до истечения установленного срока выслуги в предыдущем специальном звании или на одну ступень выше специального звания, предусмотренного по занимаемой штатной должности, в порядке поощрения за достижение высоких результатов в службе и образцовое выполнение служебных обязанностей за выдающиеся (особые) заслуги перед Республикой Казахстан, за отвагу и высокий профессионализм, проявленный при исполнении служебного долга, за совершенный подвиг во имя спасения людей в чрезвычайных ситуациях, за мужество и самоотверженность, проявленные в экстремальных ситуациях, связанных со спасением человеческих жизней, за вклад в развитие органов по чрезвычайным ситуациям.
32. Специальные звания присваиваются досрочно по истечении не менее половины установленных сроков выслуги в специальном звании.
33. Лицам начальствующего состава, имеющим ученую или академическую степень либо ученое или академическое звание, при этом занимающим штатную должность в организации образования Министерства, очередное специальное звание на одну ступень выше специального звания, предусмотренного занимаемой штатной должностью, может присваиваться по истечении установленного срока выслуги в специальном звании.
34. Очередное специальное звание или классный чин на одну ступень выше специального звания или классного чина, предусмотренного по занимаемой штатной должности, присваивается по истечении не менее полутора срока выслуги лет в предыдущем специальном звании.
При этом присвоение специальных званий досрочно на одну ступень выше специального звания, предусмотренного по занимаемой должности, производится не более двух раз за весь период службы в ОГПС по каждому основанию.
Присвоение внеочередных специальных званий производится не более двух раз за весь период службы в порядке, определяемом руководителем органа.

29. Қызметкерлерге кезектi арнаулы атақтар тиiсiнше құқық қорғау органының қарамағында болған кезде, лауазымға тағайындалғанға дейiн, алынбаған тәртiптiк жазасы болғанда, қайта аттестаттау кезiнде атқаратын лауазымына сәйкес келетіні туралы мәселе шешiлгенге дейін, тергеуге дейінгі тексерулер, қылмыстық iс ақтайтын негіздер бойынша қысқартылғанға дейiн, ақтау үкімі заңды күшіне енгенге дейін, қызметтiк тергеу аяқталғанға дейiн берiлмейдi.
30. Тәртiптiк жаза қолданудың заңсыздығы туралы шешім шығарылған немесе қайта аттестаттау кезінде атқаратын лауазымына сәйкес келетіні туралы мәселе шешiлген, қылмыстық iс ақтайтын негiздер бойынша қысқартылған, ақтау үкімі заңды күшіне енген кезде қызметкерлерге кезектi арнаулы атақ атқаратын штаттық лауазымы кезекті арнаулы атаққа сәйкес болған жағдайда, бұларды берудiң мерзiмi басталған сәттен бастап берiледi.
31. Полковникке дейiн қоса алғанда, басшы құрамның кезектi арнаулы атағы Қазақстан Республикасы алдында айрықша (ерекше) сіңірген еңбегі қызметте жоғары нәтижелерге қол жеткiзгенi және қызметтiк мiндеттерiн үлгiлi орындағаны үшiн, қызметтік парызын орындау кезінде көрінген батылдығы мен жоғары кәсіби шеберлігі, төтенше жағдайлар кезінде адамдарды құтқаруда жасаған ерлігі, адам өмірін құтқарумен байланысты қысылтаяң жағдайда көрінген батырлығы мен қайсарлығы үшін, төтенше жағдайлар органдарын дамытуға қосқан үлесі үшін   көтермелеу тәртібімен, бұған дейiнгi арнаулы атақта еңбек сiңiрудiң белгiленген мерзiмi өткенге дейiн немесе атқаратын штаттық лауазымы бойынша көзделген арнаулы атақтан бiр саты жоғарылатып берiлуi мүмкiн.
32. Арнаулы атақтар мерзiмiнен бұрын арнаулы атақта еңбек сiңiрудiң белгiленген мерзiмдерiнiң кемiнде жартысы өткенде берiледi.
33. Ғылыми немесе академиялық дәрежесi не ғылыми немесе академиялық атағы бар, бұл ретте Министрліктің білім беру ұйымдарында штаттық лауазымда қызмет атқаратын басшы құрам адамдарына кезектi арнаулы атақ, арнаулы атақта еңбек сiңiрудiң белгiленген мерзiмi өткенде атқаратын лауазымы бойынша көзделген арнаулы атақтан бiр саты жоғарылатып берілуі мүмкін.
34. Атқаратын штаттық лауазымы бойынша көзделген арнаулы атақтан немесе сыныптық шеннен бiр саты жоғары кезектi арнаулы атақ немесе сыныптық шен алдыңғы арнаулы атақта немесе сыныптық шенде еңбек сiңiрген жылдарының кемiнде бір жарым мерзімі өткен соң берiледi.
Бұл ретте атқаратын лауазымы бойынша көзделген арнаулы атақтан мерзімінен бұрын бiр саты жоғары арнаулы атақтар беру МӨҚО қызметінің барлық кезеңі ішінде әрбір негіз бойынша екі реттен артық жүргізілмейді.
Кезектен тыс арнаулы атақтарды беру орган басшысы айқындаған тәртіппен қызметтің барлық кезеңі ішінде екі реттен артық жүргізілмейді.

Сноска. Пункт 34 с изменением, внесенным приказом Министра по чрезвычайным ситуациям РК от 28.08.2013 № 390 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
35. Досрочно или на одну ступень выше специальные звания младшего начальствующего состава присваиваются начальниками, которым предоставлено право назначения на должности младшего начальствующего состава, а специальные звания среднего и старшего начальствующего состава – Министром.
36. При рассмотрении материалов к присвоению первого специального звания, образование учитывается в соответствии требованиями Закона Республики Казахстан «О правоохранительной службе».
37. Представление к присвоению первых и очередных специальных званий начальствующего состава производится по установленной форме, согласно приложению 1 к настоящей Инструкции. По этой же форме осуществляется представление к досрочному присвоению очередного специального звания, присвоения специального звания на ступень выше, предусмотренного штатом по занимаемой должности, к снижению и восстановлению в специальном звании, а также к зачислению в кадры ОГПС.
В тексте представления нужно указать результаты проверки Комитета по правовой статистике и специальным учетам при Генеральной прокуратуре Республики Казахстан и Комитета национальной безопасности Республики Казахстан и об отсутствии действующих дисциплинарных взысканий и коррупционных правонарушений.
Вместе с представлением к присвоению первых специальных званий среднего и старшего начальствующего состава лицам, представляемым к зачислению в кадры ОГПС, в кадровую службу Министерства направляются:
1) алфавитная карточка по форме согласно приложению 2 к настоящей Инструкции;
2) карточка пономерного учета среднего, старшего и высшего начальствующего состава органов государственной противопожарной службы по форме согласно приложению 3 к настоящей Инструкции;
3) нотариально заверенные копии диплома с выпиской об имеющемся образовании, если обучаются на последних курсах высших специальных или гражданских учебных заведений оригинал справки с указанием факультета и курса, на котором проходит обучение;
4) Оригинал свидетельства о прохождении первоначальной подготовки.
38. Представления к присвоению очередных специальных званий в кадровую службу Министерства направляются за месяц до окончания срока выслуги в звании.
Срок выслуги в специальном звании определяется в календарном исчислении.
39. При заполнении бланков представлений к присвоению специальных званий дополнительно необходимо учитывать:

Ескерту. 34-тармаққа өзгеріс енгізілді- ҚР Төтенше жағдайлар министрінің 28.08.2013 № 390 (алғаш рет ресми жарияланған күнінен бастап он күнтізбелік күн өткеннен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
35. Кіші басшы құрамдағы мерзімінен бұрын немесе бір саты жоғары арнаулы атақты – кіші басшы құрамды лауазымға тағайындау құқығы берілген бастықтар, ал орта және аға басшы құрамдағы арнаулы атақтарды Министр береді.
36. Алғашқы арнаулы атақтарды беруге материалдарды қарау кезінде білімі «Құқық қорғау қызметі туралы» Қазақстан Республикасы Заңының талаптарына сәйкес есепке алынады.
37. Басшы құрамның алғашқы және кезекті арнаулы атағын беруге ұсыным осы Тәртіптің 1-қосымшасына сәйкес белгіленген нысанда жүргізіледі. Кезекті арнаулы атақтарды мерзімінен бұрын беруге, атқаратын лауазымдар бойынша штатта көзделген дәрежеден бір саты жоғары арнаулы атақтар беруге, атаулы атақтарын төмендетуге және қалпына келтіруге, сондай-ақ МӨҚО кадрына есепке алуға ұсыным осы нысан бойынша жүзеге асырылады.
Ұсыным мәтінінде Қазақстан Республикасы Бас прокуратурасы жанындағы Құқықтық статистика және арнайы есепке алу комитетінің және Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитетінің тексеру нәтижелерін және қолданыстағы тәртіптік жазалары мен сыбайлас жемқорлық құқық бұзушылықтарының жоқтығын міндетті түрде көрсету қажет.
Министрліктің кадрлық қызметіне, МӨҚО кадрына есепке алуға ұсынылатын адамдарға орта және аға басшы құрамдағы алғашқы арнаулы атақтарды беруге ұсыныммен бірге мыналар ұсынылады:
1) осы Тәртіптің 2-қосымшасына сәйкес нысан бойынша алфавиттік карточка;
2) осы Тәртіптің 3-қосымшасына сәйкес нысан бойынша мемлекеттік өртке қарсы қызмет органдарының орта, аға және жоғары басшы құрамын нөмірлері бойынша есепке алу карточкасы;
3) алған білімі туралы үзіндімен нотариалды түрде куәландырылған диплом көшірмесі, егер жоғары арнаулы немесе азаматтық оқу орындарының соңғы курстарында оқыса, оқып жатқан факультеті мен курсы көрсетілген анықтаманың түпнұсқасы;
4) алғашқы дайындықтан өткендігі туралы куәліктің түпнұсқасы.
38. Кезекті арнаулы атақ беруге ұсыным Министрліктің кадрлық қызметіне атақтағы қызмет өткеру мерзімінің аяқталуына бір ай қалғанда жіберіледі.
Арнаулы атақтағы қызмет өткеру мерзімі күнтізбелік есеппен айқындалады.
39. Арнаулы атақтарды беруге ұсынымхаттардың бланкілерін толтыру кезінде қосымша мыналарды ескеру қажет:

1) в разделе о специальных званиях, к присвоению которого представляется сотрудник, указывается полное наименование этого звания, без сокращений.
При заполнении представлений к присвоению очередных специальных званий сотрудникам из числа среднего и старшего начальствующего состава, а также к зачислению в кадры ОГПС лиц, ранее, проходивших службу в органах противопожарной службы, внутренних дел,  финансовой полиции, таможенных органах, Вооруженных Силах, Комитета национальной безопасности, Службы охраны Президента, Республиканской Гвардии, Внутренних войсках и офицерам запаса личные номера этих лиц проставляются после отчества (в случае если нет отчества, после имени). При представлении лиц к зачислению в кадры ОГПС в строке после наименования должности указывается: «С зачислением в кадры ОГПС »;
2) раздел о присвоении личного номера заполняется в случае представления к присвоению первых специальных званий среднего и старшего начальствующего состава лицам, не имеющим офицерских званий или специальных званий среднего и старшего начальствующего состава;
3) в разделе об образовании указывается наличие образования (среднее, среднее специальное или высшее), наименование учреждения и год окончания. Если представляемый к званию окончил несколько учебных заведений (например, среднюю школу, колледж и ВУЗ), то в разделе об образовании указывается только высшее по уровню учебное заведение (в данном примере ВУЗ). При окончании двух одинаковых по уровню учебных заведений (например, двух ВУЗов) указываются оба этих учебных заведения. В этом же разделе производится запись о наличии ученой, академической степени и ученого звания, а также об окончании ведомственных и военных учебных заведений. Если представляемый к званию обучается в учебном заведении, то  производится запись с указанием курса, факультета и наименование учебного заведения, в том числе к представлению прикладывается справка из учебного заведения;
4) в разделе «Имеющееся звание» указываются присвоенные специальные звания, а при представлении к присвоению первых специальных званий среднего и старшего начальствующего состава - офицерские звания. При представлении к присвоению первого специального звания среднего и старшего начальствующего состава в разделе «К присвоению специального звания» после слов «Кому» и в разделе «Имеющееся звание» специальные звания рядового и младшего начальствующего состава и воинские звания рядового, сержантского, старшинского состава не указываются. При отсутствии звания в разделе «Имеющееся звание» производится запись: «не присваивалось»;

1) қызметкер ұсынылып отырған арнаулы атақ туралы бөлімде осы атақтың атауы қысқартусыз, толық көрсетіледі.
Орта және аға басшы құрамдағы қызметкерлерге кезекті арнаулы атақ беруге, сондай-ақ бұрын ішкі істер органдарында, бұрынғы мемлекеттік өртке қарсы қызмет, ішкі істер органдарында, қаржы полициясында, кеден органдарында, Қарулы Күштерде, Ұлттық қауіпсіздік комитетінде, Президенттің Күзет қызметінде, Республикалық ұланда, Ішкі әскерлерде бұрын қызмет өткерген адамдарды және запастағы офицерлерді, МӨҚО қабылдауға осы адамдардың ұсынымхаттарын толтыру кезінде жеке нөмірлері әкесінің атынан кейін (егер әкесі болмаған жағдайда, атынан кейін) жазылады. Адамдарды МӨҚО кадрларына қабылдауға ұсыну кезінде лауазымның атауынан кейінгі жолда «МӨҚО кадрларына қабылдай отырып», деп көрсетіледі.
2) жеке нөмір беру туралы бөлім офицерлік атағы жоқ немесе орта және аға басшы құрамның арнаулы атағы жоқ адамды орта және аға басшы құрамның алғашқы арнаулы атағын беруге ұсынғанда толтырылады;
3) білімі туралы бөлімде білімі (орта, орта арнаулы және жоғары), мекеменің атауы және аяқтаған жылы көрсетіледі. Егер атаққа ұсынылған адам бірнеше оқу орнын (мысалы, орта мектепті, колледжді және ЖОО) бітірсе, онда білімі туралы бөлімде тек деңгейі бойынша жоғары оқу орны (аталған мысалда ЖОО) көрсетіледі.Деңгейі бойынша екі бірдей оқу орнын (мысалы екі жоғары оқу орны) бітірген жағдайда, екі оқу орны да көрсетіледі. Осы бөлімде ғылыми, академиялық дәрежесінің және ғылыми атағының бар-жоғы, сондай-ақ ведомстволық және әскери оқу орнын бітіргені туралы жазба жазылады.Егер атаққа ұсынылатын адам оқу орнында оқып жатса, онда оқу орнының атауы, курсы мен факультеті көрсетілген жазба жүргізіледі, оның ішінде ұсынымға оқу орнынан анықтама қоса  беріледі.
4) «Ие болған атағы» деген бөлімде берілген арнаулы атағы, ал орта және аға басшы құрамның бірінші арнаулы атағын беруге ұсынылған кезде - офицерлік атақ көрсетіледі. Орта және аға басшы құрамның бірінші арнаулы атағын беруге ұсынылған кезде «Арнаулы атақ беруге» деген бөлімде «Кімге» деген сөзден кейін және «Ие болған атағы» деген бөлімде қатардағы және кіші басшы құрамның арнаулы атақтары және қатардағы, сержанттық, старшиналық құрамның әскери атақтары көрсетілмейді. Атақ болмағанда «Ие болған атағы» деген бөлімде «берілмеген» деген жазба жазылады.

5) разделы о снятии с воинского учета, годности к военной службе и прохождение специального первоначального обучения заполняются только при представлении к присвоению первого специального звания начальствующего состава и к зачислению в кадры ОГПС;
6) в разделе «Краткая характеристика» описываются деловые и моральные качества представляемого к званию, отношение к своим обязанностям, совершенствование служебной деятельности и конкретные достигнутые результаты, другие данные, необходимые для решения вопроса о присвоении специального звания. В представлении к присвоению первого звания начальствующего состава указывается также, как характеризовался представляемый по прежнему месту работы (службы), и в обязательном порядке отсутствие у него дисциплинарных взысканий.
В представлении к присвоению очередного специального звания досрочно или на ступень выше предусмотренного штатом по занимаемой должности указывается, за какие конкретно заслуги или показатели в работе сотрудник представляется к присвоению звания, при этом в обязательном порядке указывается, присваивалось ли ранее звание досрочно или на ступень выше, при этом указываются номер и дата приказа.
Краткая характеристика подписывается, как правило, непосредственным начальником сотрудника, представляемого к присвоению звания;
7) в разделе «Заключение старших начальников» указываются выводы о присвоении специального звания начальствующего состава.
Начальники, представляющие лиц к присвоению специальных званий, а также дающие заключения по поступившим представлениям, учитывают мнение руководителей соответствующих служб;
8) представление подписывается начальниками, должности которых проставлены при заполнении соответствующих разделов бланка представления;
9) раздел «Служба в Вооруженных Силах, Комитета национальной безопасности, Службы охраны Президента, Республиканской Гвардии, Внутренних войсках, внутренних дел, финансовой полиции, таможенных органах, уголовно-исполнительной системы, прокуратуры» заполняется при присвоении очередных званий применительно к порядку, установленному для заполнения соответствующего раздела послужного списка личного дела.
В случае присвоения первых званий или зачислении в кадры бывших сотрудников ОГПС в разделе указывается вся трудовая деятельность, при этом оговариваются причины перерывов в ней более 3-х месяцев.
Зачисление в кадры ОГПС, ранее проходивших военную службу и службу в правоохранительных органах и принятых вновь на должности среднего и старшего начальствующего состава, производится с формулировкой: «Зачислить в кадры ОГПС». Она приводится после текста о присвоении первых и очередных специальных званий начальствующего состава.

5)  әскери есептен шығару, әскери қызметке жарамдылығы және арнайы алғашқы оқудан өткені туралы бөлімдер басшы құрамның алғашқы атағын беруге және МӨҚО кадрлар қабылдауға ұсыну кезінде ғана толтырылады.
6) «Қысқаша сипаттама» деген бөлімде атаққа ұсынылатын адамның іскерлік және моральдық қасиеттері, өз міндеттеріне жауапкершілігі, қызметтік істі жетілдіруі және қол жеткізген нақты нәтижелері, арнаулы атақты беруге қажетті басқа да деректер сипатталады. Басшы құрамның алғашқы арнаулы атағына ұсынылғанда сондай-ақ бұрынғы жұмыс орнынан (қызметінен) қалай мінезделетіні және міндетті түрде тәртіптік жазаларының жоқтығы көрсетіледі.
Кезекті арнаулы атақты мерзімінен бұрын беруге немесе атқаратын штаттық лауазымы бойынша көзделген арнаулы атақтан бір саты жоғары атақ беруге ұсынылғанда қызметкердің атақ беруге қандай нақты еңбегі сіңгені немесе еңбекте қандай көрсеткіштерге жеткені, сондай-ақ мерзімінен бұрын немесе бір саты жоғары атақ бұрын берілмегендігі міндетті түрде көрсетілуі тиіс, бұл ретте бұйрықтың нөмірі мен күні көрсетіледі.
Қысқаша мінездемеге, әдетте, арнаулы атақ беруге ұсынылатын қызметкердің тікелей бастығы қол қояды.
7) «Аға бастықтардың қорытындысы» деген бөлімде басшы құрамның арнаулы атағын беру туралы қорытындылар көрсетіледі.
Адамдарды арнаулы атақтар беруге ұсынатын, сондай-ақ келіп түскен ұсынымхаттар бойынша қорытынды беретін бастықтар тиісті қызметтер басшыларының пікірлерін ескереді;
8) ұсынымға лауазымы ұсыным бланкілерінің тиісті бөлімдерін толтырған кезде ұсынатын бастықтары қол қояды;
9) «Қарулы Күштердегі, Ұлттық қауіпсіздік комитетіндегі, Президенттің Күзет қызметіндегі, Республикалық ұландағы, Ішкі әскерлердегі, ішкі істер, қаржы полициясындағы, кеден органдарындағы, қылмыстық атқару жүйесіндегі, прокуратурадағы» деген бөлім жеке істің қызметтер тізімінің тиісті бөлімін толтыру үшін белгіленген тәртіпке сәйкес кезекті атақтар беру кезінде толтырылады.
Бірінші атақты беру немесе МӨҚО-ның бұрынғы қызметкерлерін кадрларға қабылдаған кезінде бұл бөлімде барлық еңбек қызметі көрсетіледі, бұл ретте 2 айдан астам үзілістердің себептері көрсетіледі.
Бұрын әскери қызмет және құқық қорғау органдарында қызмет өткерген және орта және аға басшы құрамның лауазымдарына қайта қабылданған адамдарды МӨҚО-ның кадрларына қабылдау «МӨҚО-ның кадрына қабылдансын» деген тұжырымдама бойынша жүргізіледі. Ол басшы құрамның алғашқы және кезекті арнаулы атақтарын беру туралы мәтіннен кейін жазылады.

40. В случае задержки представления того или иного лица к очередному званию в представлении указываются причины и основания для задержки лица к очередному званию, и прикладывается решение, согласно  приложению 4 к настоящему Порядку. Оно объявляется под роспись сотруднику, в отношении которого представление задержано, и приобщается к материалам его личного дела.
41. Приказы о присвоении первых и очередных специальных званий издаются в последних числах месяца или по истечению срока в специальном звании.
Приказы о присвоении специальных званий младшего начальствующего состава и присвоении специальных званий среднего и старшего начальствующего состава составляются отдельно.
42. Объявление о присвоении специального звания производится непосредственным или прямым начальником при поступлении соответствующего приказа (или выписки из него) на служебных совещаниях, собраниях или перед строем личного состава.
43. Переаттестация рядового, младшего, среднего начальствующего состава переведенных для прохождения службы из других правоохранительных органов, Вооруженных Сил, других войск и воинских формирований Республики Казахстан, специальных государственных органов осуществляется Министром, руководителем ведомств, территориальных органов, подведомственных государственных учреждений Министерства, которым предоставлено право назначения на должности, в зависимости от их номенклатуры, а старшего начальствующего состава осуществляется Министром.
Гражданам, имеющим специальное звание иных силовых  структур и ведомств Республики Казахстан или воинское звание и поступающим на службу, предусматривающую специальное звание сотрудника ОГПС, в порядке переаттестации присваивается специальное звание, равное имеющемуся у них воинских или специальному званию иных силовых структур и ведомств.
Присвоение звания в порядке переаттестации производится одновременно с назначением одним представлением.
После переаттестования срок выслуги в новом специальном звании исчисляется со дня издания приказа о присвоении предыдущего равного специального (воинского) звания.
Сноска. Пункт 43 с изменением, внесенным приказом Министра по чрезвычайным ситуациям РК от 28.08.2013 № 390 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
44. Присвоение специальных званий слушателям (курсантам) по окончании очного обучения организации образования Министерства производится Министром по представлению начальника учебного заведения или руководителя кадровой службы Министерства.

40. Сол немесе басқа адамның кезекті арнаулы атақты беруге ұсынымхат кешіктірілген жағдайда, оның себептері мен негіздемелері көрсетіліп, ол туралы шешім осы Тәртіпке 4-қосымшаға сәйкес қоса беріледі. Оған арнаулы атағы кешіктірілген қызметкердің қолы қойылып таныстырылады және жеке ісінің материалдарына тіркеледі.
41. Алғашқы және кезекті арнаулы атақтарды беру туралы бұйрықтар айдың соңғы күндерінде немесе арнаулы атақта қызмет өткеру мерзімі аяқталғаннан кейін шығарылады.
Кіші басшы құрамның арнаулы атақтарын беру, орта және аға басшы құрамның арнаулы атақтарын беру туралы бұйрықтар бөлек жасалады.
42. Тиісті бұйрық (одан үзінді) келіп түскен кезде тікелей немесе тура бастығы қызметкерге арнаулы атақ берілгені туралы қызметтік кеңестерде, жиындарда немесе жеке құрамның саптық түзеуінде жариялайды.
43. Қызмет өткеру үшін Қазақстан Республикасының басқа құқықтық органдарынан, Қарулы Күштерінен, басқа әскерлері мен әскери құралымдарынан, арнайы мемлекеттік органдарынан қызмет өткеру үшін ауыстырылған қатардағы, кіші, орта басшы құрамды қайта аттестаттауды олардың номенклатурасына байланысты лауазымға тағайындау құқық берілген Министрлік ведомстволарының, аумақтық органдарының, ведомстволық бағынысты мемлекеттік мекемелерінің басшылары жүзеге асырады, ал аға басшы құрамды тағайындауды Министр жүзеге асырады.
Қазақстан Республикасының өзге де әлеуетті құрылымдары мен ведомстволарының арнаулы атағы немесе әскери атағы бар және МӨҚО қызметкерінің арнаулы атағын көздейтін қызметке түскен азаматтарға  қайта аттестаттау тәртібінде онда бар өзге де әлеуетті құрылымдар мен ведомстволардың әскери және арнаулы атағына тең арнаулы атақ беріледі.
Қайта аттестаттау тәртібінде атақтар беру бір уақытта тағайындай отырып, бір ұсыныммен беріледі.
Қайта аттестаттаудан өткеннен кейін жаңа арнаулы атақта қызмет өткеру мерзімі алдыңғы тең арнаулы (әскери) атағын беру туралы бұйрық шыққан күнінен бастап есептеледі.
Ескерту. 43-тармаққа өзгеріс енгізілді- ҚР Төтенше жағдайлар министрінің 28.08.2013 № 390 (алғаш рет ресми жарияланған күнінен бастап он күнтізбелік күн өткеннен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
44. Министрліктің білім беру ұйымының күндізгі оқу бөлімін бітірген тыңдаушыларға (курсанттарға) арнаулы атақ беруді Министрліктің оқу орны басшысының немесе кадр қызметі басшысының ұсынымы бойынша Министр береді.

45. Меры дисциплинарного взыскания в виде понижение в специальном звании, применяются к сотрудникам имеющим:
1) звания младшего и среднего начальствующего состава – руководителем ведомств, территориальных органов, подведомственных государственных учреждений Министерства;
2) звания старшего начальствующего состава – Министром.
46. Лишение специальных званий применяются как мера дисциплинарного взыскания в отношении сотрудников:
1) до полковника включительно осуществляется Министром;
2) высшего начальствующего состава Президентом Республики Казахстан.
47. Срок выслуги в специальном звании прерывается со дня издания приказа о привлечении к дисциплинарной ответственности в виде понижения специального звания и возобновляется со дня издания приказа о восстановлении специального звания.
При понижении в звании восстановление в прежнем звании производится независимо от занимаемой штатной должности не ранее чем через шесть месяцев со дня понижения при примерном поведении и добросовестном отношении к службе лицом, производившим понижение в звании.
48. До восстановления сотрудника в прежнем специальном звании и присвоения ему очередного специального звания повторное понижение в специальном звании не производится.
49. Сотрудники, совершившие преступления, по обвинительному приговору суда, вступившему в законную силу лишаются специального звания. Исполнение обвинительного приговора суда, вступившего в законную силу, о лишении специальных званий в отношений сотрудников:
1) до капитана включительно осуществляется руководителем ведомств, территориальных органов, подведомственных государственных учреждений Министерства;
2) до полковника включительно осуществляется Министром;
3) высшего начальствующего состава Президентом Республики Казахстан.
50. Понижение и лишение специального звания оформляется приказом Министра, руководителями, ведомств, территориальных органов, подведомственных государственных учреждений Министерства.
Сноска. Пункт 50 в редакции приказа Министра по чрезвычайным ситуациям РК от 28.08.2013 № 390 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
51. В случаях незаконного лишения специального звания приказ о восстановлении в прежнем звании в соответствии с решением суда принимается Министром, руководителями ведомства, территориальных органов, подведомственных государственных учреждений Министерства.
52 Период незаконного лишения специального звания входит в срок выслуги в восстановленном специальном звании. Лицам, незаконно лишенным специального звания, в полном объеме возмещается материальный ущерб.
Приложение 1
к Инструкции присвоения первых,
очередных и внеочередных специальных
званий сотрудникам органов
государственной противопожарной службы
Республики Казахстан
Форма
Специальное звание по должности
__________________________________
утверждено приказом МЧС РК от
«___» ____________ __ г. № ______
_________________________________
(штатная численность рядового и
начальствующего состава, лимит, режим)
ПРЕДСТАВЛЕНИЕ
к присвоению первого (очередного) специального звания ______________
(какого)
кому_________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
(звание, фамилия, имя, отчество, личный номер, должность, орган,
учреждение, учебное заведение)
________________________________ присвоив личный номер ______
(заполняется при присвоении личного номера)
число, месяц, год рождения __________________________________________
Образование (общее, специальное, высшее, военное) ___________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
(когда и какое учебное заведение окончил, номер диплома об
образовании)
Имеющееся звание _________________________________________________
(какое, для вновь зачисляемых указывается офицерское звание по
запасу)
присвоено приказом ___________________ от «___»________ __ г. № _____
(чей приказ)
С воинского учета снят * «___» _____________________ 20 ____ г.
По заключению ВВК * от «___» _______________________ 20 ____ г.
к военной службе признан _____________________________________________________
(указывается формулировка военно-врачебной комиссии)
Первоначальную подготовку прошел*
_____________________________________________________________________
Краткая характеристика
Начальник  ___________________________________________________
(должность специальное звание, фамилия, подпись)
«___» ________________ 20____ г.
Заключение старших начальников
____________________________________________
(должность, специальное звание, фамилия, подпись)
«___» _____________ 20 __ г.
Служба в Вооруженных Силах, КНБ, МВД, ГСК, МЧС, финансовой полиции, таможни**
С какого
месяца и год
По какой
месяц и год
Наименование должностей, частей
соединений, органов, учреждений,
учебных заведений
М.П.
Правильность всех данных подтверждаю
Начальник кадровой службы
____________________________________________
(должность, специальное звание, фамилия, подпись)
«__» _____________ 20 __ г.
Примечание:
* Заполняется при представлении к присвоению первых специальных званий, зачислению в кадры ОГПС.
** При представлении к присвоению первого специального звания, звания полковника противопожарной службы, а также к зачислению в кадры ОГПС лица, ранее проходившего службу в ОГПС, в разделе указывается вся выполняемая работа с начала трудовой деятельности с объяснением причин перерыва свыше 2 месяцев и понижения в должности в период прохождения службы, а также учебы на очных отделениях гражданских высших и средних специальных учебных заведений. Лица, ранее уволенные из ОВД, ОГПС, указывается статья увольнения.
Приложение 2
к Инструкции присвоения
первых, очередных и внеочередных
специальных званий сотрудникам органов
государственной противопожарной службы
Республики Казахстан
Форма
АЛФАВИТНАЯ КАРТОЧКА
______________
(личный номер)
1. Фамилия _________________________________
2. Имя и отчество_____________________________
3. Число, месяц и год рождения ____________________
4. Присвоено специальное
звание
Приказ МЧС, ОГПС
Дата
Младший лейтенант
Лейтенант
Старший лейтенант
Капитан
Майор
Подполковник
Полковник
Оборотная сторона
Дата прибытия в
ОГПС, МЧС
Место службы
Дата
откомандиро-
вания из ОГПС,
МЧС
Куда
откомандирован
«__»____________20__г. Начальник кадрового аппарата
____________________________
(подпись разборчиво)
Приложение 3
к Инструкции присвоения
первых, очередных и внеочередных
специальных званий сотрудникам органов
государственной противопожарной службы
Республики Казахстан
Форма
КАРТОЧКА
пономерного учета среднего, старшего и высшего
начальствующего состава органов государственной
противопожарной службы
Личный номер ______________
1. Фамилия, имя, отчество _____________________________________
2. Число, месяц, год и место рождения _________________________
_______________________________________________________________
_______________________________________________________________
______________________________________________________________
3. Специальное звание
начальствующего состава на день
заполнения карточки
Чей приказ, его номер и дата
4. Наименование органа, заполнивших карточку
____________________________________
_______________________________________________________________
____________________________________
Оборотная сторона

45. Арнаулы атақты төмендету түріндегі тәртiптiк жаза шаралары ретiнде:
1) кiшi және орта басшы құрам атағындағы қызметкерлерге – Министрліктің ведомстволары, аумақтық органдары, ведомстволық бағынысты мемлекеттік мекемелері басшысы;
2) аға басшы құрам атағындағы қызметкерлерге – Министр қолданады.
46. Арнаулы атақтардан айыру мына қызметкерлерге қатысты тәртіптік жаза қолдану шарасы ретінде қолданылады:
1) полковникті  қоса алғанға дейінгілерді – Министр;
2) жоғары басшы құрамды Қазақстан Республикасының Президенті жүзеге асырады.
47. Арнаулы атақтағы еңбек сiңiру мерзiмi арнаулы атақты бiр сатыға төмендету түрінде тәртіптік жауапкершілікке тарту туралы бұйрыққа қол қойылған күннен бастап үзіледі және арнаулы атақты қалпына келтіру туралы бұйрық шығарылған күннен бастап қалпына келтіріледі.
Арнаулы атақтары атқаратын штаттық лауазымына қарамастан төмендетілген қызметкерлердің бұрынғы арнаулы атағы немесе сыныптық шені атқаратын лауазымына қарамастан құқық қорғау органы басшысының немесе уәкілетті басшысының бұйрықтарымен, бірақ арнаулы атағы немесе сыныптық шені төмендетілген күннен бастап кемінде алты ай өткеннен кейін ғана қалпына келтіріледі.
48. Қызметкерге бұрынғы арнаулы атағы қайта қалпына келтiрілгенге және оған кезектi арнаулы атақ берiлгенге дейiн арнаулы атақтан қайта төмендетілмейді.
49. Қылмыс жасаған қызметкерлер заңды күшіне енген соттың үкімімен арнаулы атақтардан айырылуы мүмкін. Қызметкерлерге қатысты арнаулы атақтардан айыру туралы соттың заңды күшiне енген айыптау үкiмiн орындауды:
1) капитанға дейін, Министрліктің ведомстволары, аумақтық органдары, ведомстволық бағынысты мемлекеттік мекемесі басшысы жүзеге асырады;
2) полковникке дейін қоса алғанда Министр жүзеге асырады;
3) жоғары басшы құрамды Қазақстан Республикасының Президенті жүзеге асырылады.
50. Арнаулы атақтарды төмендету және одан айыру Министрдің, Министрлік ведомстволары, аумақтық органдары, ведомстволық бағынысты мемлекеттік мекемелері басшыларының бұйрығымен ресімделеді.
Ескерту. 50-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Төтенше жағдайлар министрінің 28.08.2013 № 390 (алғаш рет ресми жарияланған күнінен бастап он күнтізбелік күн өткеннен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
51. Арнаулы атағынан заңсыз айырған жағдайда сот шешіміне сәйкес алдыңғы атағын қалпына келтіру туралы бұйрықты Министр, Министрліктің уәкілетті органы, ведомстволары, аумақтық органдары, ведомстволық бағынысты мемлекеттік мекемелері басшылары шығарады.
52. Арнаулы атағынан заңсыз айыру кезеңі қалпына келтірілген арнаулы атағында қызмет өткеру мерзіміне кіреді. Арнаулы атағынан заңсыз айырған адамдарға толық көлемдегі материалдық шығын өтеледі.
Қазақстан Республикасының мемлекеттік
өртке қарсы қызмет органдары
қызметкерлеріне алғашқы, кезекті және
кезектен тыс арнаулы
атақтар беру нұсқаулығына
1-қосымша
Нысан
Лауазымы бойынша арнаулы атағы
______________________________
ҚР ТЖМ-нің 20 __ жылғы «___»
№ ______ бұйрығымен бекітілген
________________________________
(аттестатталған құрамның штаттық
саны, лимит, режим)
Ұ С Ы Н Ы М Х А Т
___________________________________________________________________
(орган, мекеме, оқу орны, лауазымы,
___________________________________________________________________
(атағы, тегі, аты, әкесінің аты, жеке нөмірі)
________________________________________ жеке нөмірі беріле отырып,
(жеке нөмір берілгенде толтырылады)
____________________________________ арнаулы атағын беруге ұсынылады. (қандай)
Туған күні, айы, жылы ______________________________________________
Білімі (жалпы, арнаулы, жоғары, әскери) ____________________________
____________________________________________________________________
(қашан және қандай оқу орнын бітірген, білімі жөніндегі дипломның нөмірі)
_____________________________________________________________________
Ие болған атағы _____________________________________________________
(қандай, жаңадан қабылданушылар үшін запас бойынша офицерлік атағы көрсетіледі)
______________ ______ жылғы «___» ___ № ________ бұйрығымен берілген.
(кімнің бұйрығы)
Әскери есептен 20 ____ жылғы «__» ______________ шығарылған. *
ӘДК-нің 20 ____ жылғы «___» ______________ қорытындысы бойынша * әскери қызметке
_____________________________________________________________________
(әскери-дәрігерлік комиссияның тұжырымдамасы көрсетіледі)
______________________________________________________ деп танылған.
Бастапқы дайындықтан
*_______________________________________________
______________________________________________________________ өтті.
Қысқаша мінездеме
Бастық ________________
(лауазымы,
____________________________________
арнаулы атағы, тегі, қолы)
20 ____ жылғы «___» ________________
Аға бастықтардың қорытындысы
______________________________
(лауазымы, атағы, тегі, қолы)
20 __ жылғы «___» _____________
Қарулы Күштердегі, ҰҚК-дағы, ІІМ-дегі, МТК-дағы, ТЖМ-дағы, қаржы
полициясындағы, кедендегі қызметіндегі қызметі **
Қай айдан және жылдан бастап
Қай айға және жылға дейін
Лауазымдардың, бөлімдердің, құрамалардың, органдардың, мекемелердің, оқу орындарының атауы
М.О.
Барлық деректердің дұрыстығын растаймын
Кадр қызметінің бастығы
______________________________________
(лауазымы, арнаулы атағы, тегі, қолы)
20 ____ жылғы «____» _____________
Ескертпе:
* Алғашқы арнаулы атақтар беру, МӨҚО кадрларына қабылдау кезінде толтырылады.
**Алғашқы арнаулы атаққа немесе өртке қарсы қызмет полковнигі атағына ұсыну, сондай-ақ МӨҚҚО-ның кадрына қабылдауға бұрын МӨҚҚО-да қызмет өткерген адамды ұсынған кезде бөлімде 2 айдан астам уақыттағы үзілістердің және қызмет өткеру кезеңінде лауазымын төмендетудің себептері түсіндіріле отырып, еңбек жолының басынан бастап атқарылған жұмыстары, сондай-ақ азаматтық жоғары және арнайы орта оқу орындарының күндізгі бөлімдеріндегі оқуы көрсетіледі. Бұрын ІІО, МӨҚҚО жұмыстан босатылған тұлғалардың жұмыстан босату бабы көрсетіледі.
Қазақстан Республикасының мемлекеттік
өртке қарсы қызмет органдары
қызметкерлеріне алғашқы, кезекті және
кезектен тыс арнаулы
атақтар беру нұсқаулығына
2-қосымша
Нысан
АЛФАВИТТІК КАРТОЧКА                                           ______________
(жеке нөмірі) 1. Тегі ____________________________________
2. Аты және әкесінің аты _____________________________
3. Күні, айы және туған жылы _________________________
4. Арнаулы атақ беру
ТЖМ, МӨҚО бұйрығы
Күні
Кіші лейтенант
Лейтенант
Аға лейтенант
Капитан
Майор
Подполковник
Полковник
Кері жағы
МӨҚО, ТЖМ келген күні
Қызмет орны
МӨҚО-дан, ТЖМ-нан іссапарға жіберілген күні
Қайда іссапарға жіберілді
20 __ жылғы « » ____________ Кадрлық аппарат бастығы ____________________________ (қолы анық етіп жазылған)
Қазақстан Республикасының мемлекеттік
өртке қарсы қызмет органдары
қызметкерлеріне алғашқы, кезекті және
кезектен тыс арнаулы
атақтар беру нұсқаулығына
3-қосымша
Нысан
АЛФАВИТТІК КАРТОЧКА                                           ______________
(жеке нөмірі) 1. Тегі ____________________________________
2. Аты және әкесінің аты _____________________________
3. Күні, айы және туған жылы _________________________
4. Арнаулы атақ беру
ТЖМ, МӨҚО бұйрығы
Күні
Кіші лейтенант
Лейтенант
Аға лейтенант
Капитан
Майор
Подполковник
Полковник
Кері жағы
МӨҚО, ТЖМ келген күні
Қызмет орны
МӨҚО-дан, ТЖМ-нан іссапарға жіберілген күні
Қайда іссапарға жіберілді
20 __ жылғы « » ____________ Кадрлық аппарат бастығы
____________________________ (қолы анық етіп жазылған)
Мемлекеттік өртке қарсы қызмет органдарының орта,
аға және жоғары басшы құрамын нөмірлі есепке алу
КАРТОЧКАСЫ Жеке нөмірі ______________ 1. Тегі, аты, әкесінің аты ___________________________________
2. Күні, айы, жылы мен туған жері ____________________________
______________________________________________________________
______________________________________________________________
3. Карточканы толтыру күніндегі
басшы құрамның арнаулы атағы
Кімнің бұйрығы, оның нөмірі
мен күні
4. Карточканы толтырған органның атауы
______________________________________________________________
______________________________________________________________
______________________________________________________________
Кері жағы

5. Семейное положение (холост, женат)
___________________________________________
Фамилия, имя, отчество и адрес жены (мужа).
Если холост – фамилия, имя отчество и адрес одного из близких
родственников _________________________________________
_______________________________________________________________
_______________________________________________________
_______________________________________________________________
_______________________________________________________________
6. Уволен из органов ГПС по ___________________________________
№ ______ от _________________20__г.
(с какой должности уволен, с указанием наименования
подразделения ОГПС, причина увольнения, куда передан на учет)
____________________________
(начальник кадрового аппарата)
_____________________________
(специальное звание, подпись)
М.П.
«__»_____________20__г.
Приложение 4
к Инструкции присвоения
первых, очередных и внеочередных
специальных званий сотрудникам органов
государственной противопожарной службы
Республики Казахстан
Форма
Специальное звание по должности
________________________________
утверждено приказом МЧС РК от
«__» __________20 __ г. № _____
РЕШЕНИЕ
о задержке представления к присвоению очередного специального звания
__________________________ кому __________________________________
(какого)
__________________________________________________________________
(специальное звание, фамилия, имя, отчество, личный номер, должность,
орган,
__________________________________________________________________
учреждение, учебное заведение)
__________________________________________________________________
Год рождения _______ Образование (общее, специальное, военное,
высшее)
________________________________________________________________
(когда и какое учебное заведение окончил)
______________________________________________________________
Имеющееся звание __________________________________________
Присвоено приказом _____________________ от "__" ________ 20 __ г. №
(чей приказ)
Основания задержки представления к присвоению очередного специального звания *
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
Начальник ____________
(должность специальное звание, фамилия, подпись)
«__» ___________________ 20 __ г.
Решение о задержке мне объявлено "__" _________________ 20 __ г.
__________________________________________________________________
(должность, звание, фамилия, подпись лица, в отношении
которого принято решение о
__________________________________________________________________
задержке представления к присвоению очередного специального звания)
__________________________________________________________________
Приложение 5
к приказу Министра
по чрезвычайным ситуациям
Республики Казахстан
от 1 июня 2012 года № 242
Инструкция
о приеме на службу в органы государственной противопожарной службы, назначении на должность, перемещении, продвижении по службе, откомандировании, восстановлении, использовании на службе лиц, находящихся в распоряжении органов государственной противопожарной службы, прикомандировании сотрудников органов государственной противопожарной службы Республики Казахстан

5. Отбасылық жағдайы (бойдақ үйленген) ________________________________________________________________
Тегі, аты, әкесінің аты және әйелінің (күйеуінің) мекенжайы.
Егер бойдақ болса – жақын туыстарының біреуінің тегі, аты және
әкесінің аты ___________________________________________________
________________________________________________________________
________________________________________________________________
________________________________________________________________
________________________________________________________________
6. ____________________________________________________ бойынша
МӨҚ органдарынан босатылды
20 ___ жылғы _________________ № ______
(МӨҚО бөлімшесінің атауын көрсете отырып, қандай лауазымнан
босатылды, жұмыстан босатылу себебі, қайда есепке алынды)
_________________________________
(кадрлық аппараттың бастығы)
_________________________________
(арнаулы атағы, қолы)
М.О.
20 __ жылғы «__» ____________
Қазақстан Республикасының мемлекеттік
өртке қарсы қызмет органдары
қызметкерлеріне алғашқы, кезекті және
кезектен тыс арналуы
атақтар беру нұсқаулығына
4-қосымша
Нысан
Лауазымы бойынша арнаулы атағы
________________________________
Қазақстан Республикасы
ҚР ТЖМ-ның 20 __ жылғы «___» _____
______ бұйрығымен бекітілген
_________________________________
(аттестатталған құрамның штаттық
саны, лимит, режим)
Ш Е Ш І М
_____________________________________________________________________
(орган, мекеме, оқу орны, лауазымы, арнаулы атағы,
_____________________________________________________________________
тегі, аты, әкесінің аты, жеке нөмірі)
________________________ кезекті арнаулы атағын беруге ұсынымхатты
(қандай) кешіктіру туралы
_____________________________________________________________________
Туған жылы _______ Білімі (жалпы, арнаулы, әскери, жоғары) __________
_____________________________________________________________________
(қашан және қандай оқу орнын бітірген)
_____________________________________________________________________
Ие болған атағы _____________________________________________________
____________ 20 ___ жылғы «__» _______ № ____ бұйрығымен берілген.
(кімнің бұйрығы)
Кезекті арнаулы атақ беруге ұсынымхатты кешіктіру негіздері *________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Бастық (командир) _______________
(лауазымы,
__________________________________
арнаулы атағы, тегі, қолы)
20 __ жылғы «____» _________________
Кешіктірілгені туралы маған 20 __ жылғы «__» ______ жарияланды.
_____________________________________________________________________
(кезекті арнаулы атақты беруге ұсынымхатты кешіктіру туралы
_____________________________________________________________________
шешім қабылданған адамның лауазымы, атағы, тегі, қолы)
_____________________________________________________________________
Қазақстан Республикасы
Төтенше жағдайлар министрінің
2012 жылғы 1 маусымдағы
№ 242 бұйрығына
5-қосымша
Қазақстан Республикасының мемлекеттік өртке қарсы қызмет
органдарының қызметкерлерін қызметке қабылдау, лауазымға
тағайындау, орнын ауыстыру, қызмет бабында жоғарылату,
қарамақта жүрген адамдарды қызметте пайдалану, қызметке
жіберу туралы нұсқаулық

1. Прием на службу и назначение на должность
1. Настоящая Инструкция о приеме на службу, назначении на должность, перемещении, продвижении по службе, откомандировании, восстановлении, использования на службе лиц, находящихся в распоряжении, прикомандирования сотрудников органов государственной противопожарной службы Республики Казахстан (далее - Инструкция) детализирует порядок приема на службу, назначения на должность, перемещения, продвижения по службе, откомандирования, восстановления, использования на службе лиц, находящихся в распоряжении, прикомандирования сотрудников органов государственной противопожарной службы Республики Казахстан.
2. Лица, впервые поступающие на службу в органы государственной противопожарной службы (далее – ОГПС) проходят специальное первоначальное обучение в школах профессиональной подготовки и учебных пунктах ОГПС.
3. Назначение на должности сотрудников производится в соответствии с перечнем должностей номенклатуры Министерства по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан (далее - Министерство).
4. Должности, подлежащие замещению лицами рядового, младшего, среднего, старшего и высшего начальствующего состава, соответствующие этим должностям специальные звания определяются Министром по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан (далее - Министр).
5. После назначения на должность, для снятия с воинского учета военнообязанных, зачисленных в кадры ОГПС, включая курсантов и слушателей организации образования Министерства, а также офицеров запаса кадровыми службами направляются в органы местного военного управления по месту учета военнообязанных именные списки военнообязанных, проходящих службу в ОГПС, подлежащих снятию с воинского учета в управлениях (отделах) по делам обороны и передаче на специальный учет в МЧС Республики Казахстан по форме согласно приложению 1 к настоящей Инструкции, военные билеты и приписные свидетельства.
Военные билеты и приписные свидетельства с соответствующими отметками подлежат возврату в кадровые службы.
6.Военные билеты с соответствующими отметками и сокращенные военные дела с жетонами направляются в кадровые службы ОГПС.
2. Перемещение по службе, откомандирование сотрудников
и прием сотрудников из других правоохранительных органов
7. Перемещение по службе сотрудников производится:
1) на вышестоящие должности;
2) на равнозначные должности;
3) в связи с поступлением на учебу в организации образования Министерства и высшие учебные заведения по линии чрезвычайных ситуаций иностранных государств по направлению уполномоченного государственного органа - с освобождением от занимаемой штатной должности, а также при назначении на должность после окончания учебы;

1. Қызметке қабылдау және лауазымға тағайындау
1. Осы Қазақстан Республикасының мемлекеттік өртке қарсы қызмет органдарының қызметкерлерін қызметке қабылдау, лауазымға тағайындау, орнын ауыстыру, қызмет бабында жоғарылату, қарамақта жүрген адамдарды қызметте пайдалану, қызметке жіберу туралы нұсқаулық (бұдан әрі – Нұсқаулық) Қазақстан Республикасының мемлекеттік өртке қарсы қызмет органдарының қызметкерлерін қызметке қабылдау, лауазымға тағайындау, орнын ауыстыру, қызмет бабында жоғарылату, қарамақта жүрген адамдарды қызметте пайдалану, қызметке жіберу тәртібін нақтылайды.
2. Мемлекеттік өртке қарсы қызмет органдарына (бұдан әрі – МӨҚО) жаңадан қызметке түскен адамдар МӨҚО кәсіби даярлық мектептерінде және оқу пункттерінде арнайы бастапқы оқудан өтеді.
3. Қызметкерлерді лауазымдарға тағайындау Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлігінің (бұдан әрі – Министрлік) лауазымдар номенклатурасының тізбесіне сәйкес жүргізіледі.
4. Қатардағы, кіші, орта, аға және жоғары басшы құрамдағы адамдар орналасатын лауазымдар және осы лауазымдарға сәйкес келетін арнаулы атақтарды Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрі (бұдан әрі – Министр) айқындайды.
5. Лауазымға тағайындалғаннан кейін, Министрлік оқу орындарының курсанттары мен тыңдаушыларын, сондай-ақ запастағы офицерлерді қосқанда, МӨҚО кадрына қабылданған әскери міндеттілерді әскери есептен шығару үшін кадр қызметі әскери міндеттілерді есепке алу орны бойынша жергілікті әскери басқару органдарына осы Нұсқаулыққа 1-қосымшаға сәйкес әскери билеттерді және тіркеу куәліктерін жібереді.
Тиісті белгілері бар әскери билеттер және тіркеу куәліктері кадр қызметтеріне қайтарылуы тиіс.
6. Тиісті белгілері бар әскери билеттер және жетондарымен бірге қысқартылған әскери істер МӨҚО кадр қызметіне жіберіледі.
2. Қызметкерлерді қызмет бабында ауыстыру, қызметке жіберу және
басқа құқық қорғау органдарынан қызметкерлерді қабылдау
7. Қызметкерлерді қызмет бабында ауыстыру:
1) жоғары тұрған лауазымдарға;
2) тең дәрежелі лауазымдарға;
3) атқарып жатқан штаттық лауазымынан босата отырып, Министрліктің білім беру ұйымдары мен уәкілетті мемлекеттік органның жолдамасы бойынша шет мемлекеттердің төтенше жағдайлар жағын жоғары оқу орындарына оқуға түсуге байланысты, сондай-ақ оқуды бітіргеннен кейін лауазымға тағайындаған кезде;

4) на нижестоящие должности;
5) в порядке прикомандирования к государственным органам и международным организациям.
8. При необходимости перемещения лиц среднего, старшего и высшего начальствующего состава на другие должности, а также в другую местность решение об этом, с их согласия, принимают Министр, руководители ведомств, территориальных органов и подведомственных государственных учреждений Министерства с учетом подготовки и опыта службы этих лиц, а также отсутствия у них и членов их семей противопоказаний по состоянию здоровья.
Сноска. Пункт 8 в редакции приказа Министра по чрезвычайным ситуациям РК от 28.08.2013 № 390 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
9. Перемещение по службе в другую местность лиц начальствующего состава, нуждающихся по состоянию здоровья в изменении места жительства, производится по разрешению соответствующих руководителей на основании рапорта сотрудника ОГПС, заключения военно-врачебной комиссии.
10. Перемещения по службе лиц рядового и младшего начальствующего состава производятся в пределах города или района либо в исключительных случаях при обеспечении их и членов их семей жилой площадью - в пределах области (республики).
Перевод лиц рядового и младшего начальствующего состава из одной местности в другую производится по согласованию руководителей ведомств, территориальных органов и подведомственных государственных учреждений Министерства этих областей.
11. При перемещении по службе лиц рядового и младшего начальствующего состава учитываются опыт их работы и подготовка, личные и деловые качества, состояние здоровья.
Правом перемещения по службе лиц рядового и младшего начальствующего состава пользуются начальники, к компетенции которых относится назначение их на должности и вышестоящие прямые начальники.
12. Представление лиц среднего, старшего и высшего начальствующего состава к перемещению по службе производится их прямыми начальниками.
Начальники, представляющие лиц начальствующего состава к перемещению, а также принимающие решения по представлениям, учитывают мнение кадровых служб и руководителей заинтересованных служб перемещаемых лиц.
13. Представление к перемещению составляются на бланке по форме согласно приложению 2 к настоящей Инструкции.
Вместе с представлениями направляются:
1) рапорт сотрудника о согласии (при перемещении на равнозначные или нижестоящие должности - по личной просьбе) на перемещение;
2) представление по форме согласно приложению 2 к настоящей Инструкции;

4) төмен тұрған лауазымдарға:
5) мемлекеттік органдарға және халықаралық ұйымдарға қызметке жіберу тәртібімен жүргізіледі.
8. Орта, аға және жоғары басшы құрам тұлғаларын басқа лауазымдарға, сондай-ақ басқа жерге орнын ауыстыру қажет болған кезде олардың келісімімен бұл туралы шешімді осы тұлғалардың дайындығы және қызмет тәжірибесін, сондай-ақ оларда және олардың отбасы мүшелерінде денсаулық жағдайы бойынша қарсы көрсетілімдер болмауын ескере отырып, Министр, Министрлік ведомстволарының, аумақтық органдары мен мемлекеттік ведомстволық мекемелерінің басшылары қабылдайды.
Ескерту. 8-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Төтенше жағдайлар министрінің 28.08.2013 № 390 (алғаш рет ресми жарияланған күнінен бастап он күнтізбелік күн өткеннен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
9. Денсаулық жағдайы бойынша тұрғылықты жерін өзгертуді қажет ететін басшы құрамдағы адамдарды басқа мекенге қызмет бабында ауыстыру МӨҚО қызметкерінің баянаты, әскери-дәрігерлік комиссияның қорытындысының негізінде тиісті басшылардың рұқсатымен жүргізіледі.
10. Қатардағы және кіші басшы құрамдағы адамдарды қызмет бабында ауыстыру, қаланың немесе ауданның шегінде, не олар және олардың отбасы мүшелері тұрғын үймен қамтамасыз етілетін ерекше жағдайларда - облыс (республика) шегінде де жүргізіледі.
Қатардағы және кіші басшы құрамдағы адамдарды қызмет бабында бір мекеннен басқа мекенге ауыстыру сол облыстардың Министрлік уәкілетті органы, ведомстволары, аумақтық органдары мен ведомстволық бағынысты мемлекеттік мекемелері басшыларының келісімі бойынша жүргізіледі.
11. Қатардағы және кіші басшы құрамдағы адамдарды қызмет бабында ауыстыру кезінде олардың жұмыс тәжірибесі мен даярлығы, жеке және іскерлік қасиеттері, денсаулық жағдайы ескеріледі.
Қатардағы және кіші басшы құрамдағы адамдарды қызмет бабында ауыстыру құқығы оларды лауазымдарға тағайындау құзыретіне ие бастықтарға және жоғары тұрған тікелей бастықтарға беріледі.
12. Орта, аға және жоғары басшы құрамдағы адамдарды қызмет бабында ауыстыруға ұсынуды олардың тікелей бастықтары жүргізеді.
Басшы құрамдағы адамдарды ауыстыруға ұсынатын, сондай-ақ ұсынымхаттар бойынша шешім қабылдайтын бастықтар кадр қызметтері мен мүдделі қызмет бастықтарының пікірін ескереді.
13. Ауыстыру туралы ұсынымхат осы Нұсқаулыққа 2-қосымшаға сәйкес белгіленген үлгідегі бланкте толтырылады.
Ұсынымхаттармен бірге:
1) ауыстыруға қызметкердің келісімі туралы баянат (жеке өтініші бойынша тең немесе төмен лауазымдарға ауыстырғанда);
2) осы Нұсқаулыққа 2-қосымшаға сәйкес ұсынымхат;

3) служебная характеристика согласно приложению 3 к настоящей Инструкции и аттестационный лист согласно приложению 4 к настоящей Инструкции на представляемых к перемещению на вышестоящие должности или в аттестационном порядке на нижестоящие должности;
4) материалы служебного расследования или рекомендации дисциплинарной комиссии (на представляемых в порядке дисциплинарного взыскания);
5) справка-объективка на сотрудника согласно приложению 5 к настоящей Инструкции.
14. Перемещение сотрудника по службе, в том числе в связи с передислокацией подразделений по чрезвычайным ситуациям, допускается с учетом его согласия.
Перемещение сотрудника по службе по его инициативе допускается лишь по согласованию с Министром, руководителями ведомств, территориальных органов и подведомственных государственных учреждений Министерства.
Сноска. Пункт 14 с изменением, внесенным приказом Министра по чрезвычайным ситуациям РК от 28.08.2013 № 390 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
15. Сотрудникам, перемещенным по службе в другую местность, выдается путевка по форме согласно приложению 6 к настоящей Инструкции.
Путевка состоит из 4-х частей:
1) корешок путевки (остается в кадровой службе, выдавшем его);
2) часть путевки (для финансовой службы по месту новой службы);
3) часть путевки (для кадровой службы по месту новой службы);
4) корешок подтверждения о прибытии (высылается в кадровую службу органа, откуда прибыл сотрудник).
Заполнение первых трех частей путевки производится работником кадровой службы сразу после издания приказа об откомандировании.
Путевке присваивается порядковый номер, заносится специальное звание, фамилия, имя, отчество откомандированного, указывается в какой орган, город (район) сотрудник откомандирован, в основании пишется номер и дата приказа об откомандировании, количество людей, следующих совместно с откомандированным и дата прибытия его к новому месту службы. Заполненные три части путевки подписываются начальником кадровой службы и скрепляются печатью.
По прибытии сотрудника к новому месту службы, после издания приказа о его назначении, вторая часть путевки передается в финансовую службу, а третья и четвертая части в кадровую службу. Работник кадровой службы третью часть путевки подшивает в четвертую часть личного дела прибывшего сотрудника, а заполненное подтверждение о прибытии, подписанное руководителем кадровой службы и скрепленное печатью, высылается в орган, откуда прибыл сотрудник.
3. Восстановление на службе
в должности, специальном звании

3) жоғары тұрған лауазымдарға немесе аттестаттау тәртібімен төменгі лауазымдарға ауыстыруға ұсынылған адамдарға осы Нұсқаулыққа 3-қосымшаға сәйкес қызметтік мінездеме және осы Нұсқаулыққа 4-қосымшаға сәйкес аттестаттау парағы;
4) қызметтік тергеу материалдары немесе тәртіптік комиссияның ұсынымдары (тәртіптік жаза ретінде ауыстыруға ұсынылған адамдарға);
5) осы Нұсқаулыққа 5-қосымшаға сәйкес анықтама – объективка жолданады.
14. Қызметкерді қызмет бабында ауыстыруға, оның ішінде төтенше жағдайлар органы мен бөлімшелерінің орын ауыстыруына байланысты оның келісімі бойынша ғана жол беріледі.
Қызметкерді оның бастамасы бойынша орнын ауыстыру Министрмен, Министрлік ведомстволарының, аумақтық органдары мен мемлекеттік ведомстволық мекемелерінің басшыларымен келіскенде ғана рұқсат етіледі.
Ескерту. 14-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Төтенше жағдайлар министрінің 28.08.2013 № 390 (алғаш рет ресми жарияланған күнінен бастап он күнтізбелік күн өткеннен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
15. Қызмет бабында басқа мекенге ауыстырылған қызметкерлерге нысан бойынша жолдама осы Нұсқаулыққа 6-қосымшаға сәйкес беріледі.
Жолдама 4 бөлімнен:
1) жолдаманың түбіртегінен (оны берген кадр қызметінде қалады);
2) жолдаманың бір бөлігінен (жаңа қызмет орындағы қаржы қызметі үшін);
3) жолдаманың бір бөлігінен (жаңа қызмет орындағы кадр қызметі үшін);
4) келгенін растау туралы түбіртектен (қызметкер келген органның кадр қызметіне жіберіледі) тұрады.
Жолдаманың бірінші үш бөлігін толтыруды қызметке жіберу туралы бұйрық шыққаннан кейін кадр қызметінің қызметкері жүргізеді.
Жолдамаға реттік сан беріледі, оған қызметке жіберілген адамның арнаулы атағы, тегі, аты, әкесінің аты жазылады, қызметкер қай органға, қалаға қызметке жіберілгені көрсетіледі, негіздемеде қызметін ауыстыру туралы бұйрықтың нөмірі мен күні, қызметке жіберілген адаммен бірге келе жатқан адамдардың саны және оның жаңа қызмет орнына келу күні жазылады. Жолдаманың толтырылған үш бөлігіне кадр қызметінің бастығы қол қояды және мөрмен бекітіледі.
Қызметкер жаңа қызмет орнына келгенде, оны тағайындау туралы бұйрық шыққаннан кейін жолдаманың екінші бөлігі қаржы қызметіне, ал үшінші және төртінші бөліктері кадр қызметіне беріледі. Кадр қызметінің қызметкері жолдаманың үшінші бөлігін келген қызметкердің жеке ісінің төртінші бөліміне тігеді, ал кадр қызметінің бастығы қол қойған және мөрмен бекітілген, келгенін растайтын, толтырылған құжат қызметкер келген органға жіберіледі.
3. Қызметте лауазымға қайта қабылдау, арнаулы
атақты қалпына келтіру

16. Восстановление на службе, в должности и специальном звании сотрудников, признанных судом незаконно уволенными из ОГПС, пониженными в занимаемой должности и специальном звании, производится путем отмены соответствующего приказа начальником, которым предоставлено право назначения на должность либо приказами вышестоящих начальников.
При невозможности восстановления в ранее занимаемой должности (реорганизация, ликвидация уполномоченного органа, ведомств, территориальных органов и подведомственных государственных учреждений Министерства; сокращение должности; наличие иных законных оснований, препятствующих восстановлению в должности) сотрудник назначается на должность, равную по должностному окладу и предельному специальному званию.
Основанием для издания приказа о восстановлении на службу сотрудников являются оправдательный приговор суда, решение суда, постановление о прекращении уголовного дела по реабилитирующим основаниям (за отсутствием в деяниях состава преступления, за отсутствием события преступления, за недоказанностью в совершении преступления), заверенные гербовой печатью, утвержденные заключения служебных проверок органа, принявшего решение или вышестоящего органа с выводом о необоснованности либо неправомерности решения об увольнении, перемещении по службе, отстранении от занимаемой должности, понижении в должности, снижении в специальном звании.
В заключениях по фактам незаконного или необоснованного снижения в специальном звании и в приказах о восстановлении в прежнем специальном звании указываются периоды, засчитываемые в выслугу для присвоения очередного специального звания.
17. Решения судов, заключения служебных расследований, а также копии приказов о восстановлении в должности, специальном звании, на службе в ОГПС приобщаются к личным делам сотрудников.
18. При несогласии сотрудника с решением о перемещении по службе, отстранении от должности, понижении в должности, снижении в специальном звании, увольнении из ОГПС он вправе потребовать выписку из приказа и обратиться с рапортом о причинах несогласия к начальнику, принявшему такое решение, либо к вышестоящему начальнику или в суд. При неудовлетворении его просьбы он вправе обратиться в вышестоящую инстанцию или в суд.
Время незаконного содержания под стражей, время незаконного отбывания наказания, а также время, в течение которого сотрудники не проходили службу, в связи с незаконным увольнением со службы, отстранением от должности, засчитывается:
1) в стаж службы в ОГПС для назначения пенсии;
2) в выслугу лет в специальном звании;

16. МӨҚО-дан заңсыз түрде босатылған, атқаратын лауазымы мен арнаулы атағы төмендетілген деп сот таныған қызметкерлерді қызметке, лауазымға қайта қабылдау, арнаулы атағын қалпына келтіру тиісті бұйрықты лауазымға тағайындау құқығы берілген бастықтың жоюы арқылы не болмаса жоғары тұрған бастықтардың бұйрықтарымен жүргізіледі.
Бұрын атқарған лауазымына қайта қабылдау мүмкіндігі болмағанда (Министрлік уәкілетті органы, ведомстволары, аумақтық органдары мен ведомстволық бағынысты мемлекеттік мекемелерін қайта ұйымдастыру, тарату; лауазымды қысқарту; лауазымға қайта қабылдауға кедергі келтіретін өзге де заңды негіздердің болуы) қызметкер лауазымдық жалақысы мен шекті арнаулы атағы бойынша тең лауазымға тағайындалады.
Соттың ақтау үкімі, сот шешімі, ақтайтын негіздер бойынша (іс-әрекетінде қылмыс құрамының болмауына, қылмыс оқиғасының болмауына, қылмыс жасағаны дәлелденбеуіне байланысты) қылмыстық істі тоқтату туралы қаулы, шешім қабылданған органның немесе жоғары тұрған органның елтаңбалы мөрімен расталған, белгіленген тәртіппен бекітілген босату, қызмет бабында ауыстыру, атқаратын лауазымынан шеттету, лауазымын төмендету, арнаулы атағын төмендету туралы шешімінің негіздігі не болмаса заңсыздығы туралы қорытындысы бар қызметтік тексерістердің қорытындылары қызметкерлерді қайта қабылдау туралы бұйрық шығару үшін негіз болып табылады.
Арнаулы атағын заңсыз немесе негізсіз төмендету фактілері бойынша қорытындыларда және бұрынғы арнаулы атағын қайта беру туралы бұйрықтарда кезекті арнаулы атақты беру үшін еңбек сіңірген жылдарына есептелетін кезеңдер көрсетіледі.
17. Сот шешімдері, қызметтік тексерістердің қорытындылары, сондай-ақ лауазымына, МӨҚО қызметіне қайта қабылдау, арнаулы атағын қайта беру туралы бұйрықтардың көшірмелері қызметкерлердің жеке істеріне бірге тігіледі.
18. Қызметкер қызмет бабында ауыстыру, лауазымынан шеттету, лауазымынан төмендету, арнаулы атағын төмендету, МӨҚО-нан босату туралы шешіммен келіспегенде, ол бұйрықтың көшірмесін талап етуге және мұндай шешім қабылдаған бастыққа не болмаса жоғары тұрған бастыққа немесе сотқа келіспеу себептері көрсетілген баянат бойынша шағымдануға құқылы. Оның өтініші қанағаттандырылмаған жағдайда ол жоғары тұрған инстанцияға немесе сотқа шағымдануға құқылы.
Заңсыз қамауда ұстау уақыты, заңсыз жаза өтеу уақыты, сондай-ақ заңсыз түрде қызметтен босатылуына, лауазымынан шеттетілуіне байланысты қызметкердің қызмет өткермеген уақыты олардың:
1) зейнетақыны тағайындау үшін МӨҚО қызмет өтіліне;
2) арнаулы атақтарындағы еңбек сіңіру жылдарына;

3) в стаж службы для установления коэффициента для исчисления должностного оклада;
4) в стаж работы по специальности.
При этом:
если увольнению предшествовала служба в ОГПС, подлежащая зачету в выслугу лет для назначения пенсии на льготных условиях, то указанный период засчитывается в выслугу лет для назначения пенсии на тех же льготных условиях;
один месяц за три месяца - время содержания под арестом, время отбывания наказания в местах лишения свободы, необоснованно привлеченных к уголовной ответственности, необоснованно репрессированных и впоследствии реабилитированных.
19. Слушатели и курсанты, незаконно отчисленные из организации образования Министерства, либо отчисленные в связи с незаконным привлечением к уголовной ответственности, восстанавливаются на учебе и по основаниям, указанным в настоящей Инструкции.
4. Использование на службе лиц,
находящихся в распоряжении ОГПС
20. Зачисление в распоряжение уполномоченного органа, ведомств, территориальных органов и подведомственных государственных учреждений Министерства производится с освобождением сотрудника от занимаемой должности при проведении организационно-штатных мероприятий и в исключительных случаях, требующих определения наиболее рационального использования сотрудника.
Также зачисляются в распоряжение лица, находящиеся в отпуске без сохранения заработной платы по уходу за ребенком до достижения им возраста трех лет.
Зачисление в распоряжение оформляется приказом руководителя, имеющим право назначения на должность.
21. Срок пребывания в распоряжении не должен превышать 15 (пятнадцать) календарных дней (за исключением лиц, находящиеся в отпуске без сохранения заработной платы по уходу за ребенком до достижения им возраста трех лет).
В исключительных случаях, вызванных особыми обстоятельствами, срок пребывания в распоряжении  свыше 15 (пятнадцати)  дней, но не более 2 (двух) месяцев допускается с разрешения Министра.
22. Сотрудникам ОГПС, зачисленным в распоряжение (кроме лиц, находящихся в отпуске без сохранения заработной платы по уходу за ребенком до достижения им возраста трех лет), денежное содержание выплачивается в размере, получаемом по основной должности ко дню зачисления в распоряжение.
23. В срок пребывания в распоряжении не засчитывается период нахождения лиц рядового и начальствующего состава в установленном законодательством отпусках, на лечении (обследовании по направлению военно-врачебной комиссии) в организациях здравоохранения; время нахождения в пути следования от места прежней службы до места дислокации соответствующего уполномоченного органа, ведомств, территориальных органов и подведомственных государственных учреждений Министерства; время нахождения на учебно-экзаменационных сессиях заочных, вечерних отделений организаций образования; время нахождения под арестом в связи с привлечением к уголовной ответственности, в случаях прекращения уголовного дела по реабилитирующим основаниям или вынесения оправдательного приговора со дня ареста и по день освобождения включительно.

3) лауазымдық еңбекақы есептеу үшін коэффициентін белгілеу үшін қызмет өтіліне;
4) мамандығы бойынша жұмыс өтіліне есептеледі.
Бұл ретте:
егер босатудың алдында жеңілдік жағдайларында зейнетақы тағайындау үшін қызмет өткерген жылдарына есептеуге жататын МӨҚО қызметі болса, көрсетілген кезең дәл сол жеңілдік жағдайларында зейнетақы тағайындау үшін қызмет өткерген жылдарына;
негізсіз қылмыстық жауапкершілікке тартылған, негізсіз қуғын-сүргінге ұшыраған және кейіннен ақталып шыққан қызметкерлердің негізсіз бас бостандығынан айырған, қылмыстық жауапкершілікке негізсіз тартылған және қамауда ұсталу уақытының бір айы - үш айға есептеледі.
19. Министрліктің білім беру ұйымдарынан заңсыз шығарылған не болмаса қылмыстық жауапкершілікке заңсыз тартылуына байланысты шығарылған тыңдаушылар мен курсанттар осы Нұсқаулық бабында көрсетілген тәртіппен және негіздер бойынша оқуға қайта алынады.
4. МӨҚО қарамағындағы адамдарды қызметте пайдалану
20. Министрлік уәкілетті органының, ведомстволарының, аумақтық органдары мен ведомстволық бағынысты мемлекеттік мекемелерінің қарамағына жіберу ұйымдық-штаттық іс-шараларды өткізген кезде атқарып отырған лауазымынан қызметкерді босата отырып, қызметкерді аса тиімді пайдалануды анықтауды талап ететін ерекше жағдайларда жүргізіледі.
Сондай-ақ бала үш жасқа толғанға дейін оны бағып-күтуге арналған жалақысы сақталмайтын демалыстағы адамдар қарамаққа есепке алынады.
Қарамаққа жіберу лауазымға тағайындауға құқығы бар басшының бұйрығымен ресімделеді.
21. Қарамаққа келу мерзімі 15 күнтізбелік (он бес) күн (бала үш жасқа толғанға дейін оны бағып-күтуге арналған жалақысы сақталмайтын демалыстағы адамдарды қоспағанда) аспауы тиіс.
Ерекше мән-жайларда туындайтын айрықша жағдайларда қарамақта болу мерзімі 15 (он бес) күн, бірақ та екi айдан аспайтын мерзім Министрдің рұқсатымен беріледі.
22. Қарамаққа жіберілген МӨҚО қызметкерлері (бала үш жасқа толғанға дейін оны бағып-күтуге арналған жалақысы сақталмайтын демалыстағы адамдардан басқа) ақшалай қамту қарамаққа жіберу күніне негізгі лауазым бойынша алатын мөлшерде төленеді.
23. Қатардағы және басшы құрамдағы адамдардың осы заңнамамен белгіленген демалыстарда болуы, денсаулық сақтау ұйымдарында емделуi (әскери-дәрiгерлiк комиссияның жолдамасы бойынша дәрiгерлiк тексерілуі); бұрынғы қызмет атқарған жерiнен Министрлік уәкілетті органының, ведомстволарының, аумақтық органдары мен ведомстволық бағынысты мемлекеттік мекемелерінің тиiстi тұрған жеріне дейiн жол жүру уақыты; білім беру ұйымдарының сырттай, кешкі оқыту бөлімдерінде оқу-емтихан сессияларында болу уақыты; қылмыстық iс ақтау негіздері бойынша қысқартылған немесе ақтау үкiмi шығарылған жағдайларда қамауға алынған күнiнен бастап және босатылған күнiн қоса алғанда, қылмыстық жауаптылыққа тартылуға байланысты қамауда болған уақыты қарамақта болу мерзiмiне есептелмейдi.

24. Сотрудникам, освобожденным от занимаемых должностей и находящимся в распоряжении, не использовавшим ежегодный трудовой отпуск, в случаях задержки решения вопроса об их дальнейшем использовании на службе предоставляется неиспользованный отпуск. За время ежегодного трудового отпуска денежное содержание им выплачивается в размере, получаемом по основной должности ко дню зачисления в распоряжение, независимо от срока пребывания в распоряжении.
25. На сотрудника, находящегося в распоряжении, до принятия решения вопроса о назначении на должность, в полном объеме распространяется установленный распорядок дня уполномоченного органа, ведомств, территориальных органов и подведомственных государственных учреждений Министерства, применение мер поощрения и наложения дисциплинарных взысканий, а также выполнение поручений по службе руководителя, в распоряжении которого он находится.
26. Время нахождения сотрудника в распоряжении засчитывается в стаж службы, в выслугу лет для присвоения специального звания.
27. В случаях письменного отказа сотрудника, находящегося в распоряжении, занять предлагаемую должность или при отсутствии на службе без уважительной причины и не информирования кадровой службы о месте своего нахождения, по истечении срока нахождения в распоряжении данная категория сотрудников подлежит увольнению в соответствии с трудовым законодательством и Законом Республики Казахстан «О правоохранительной службе».
28. На должности сотрудников, находящихся в отпусках без сохранения заработной платы по уходу за ребенком до достижения им возраста трех лет, могут назначаться лица младшего, среднего и старшего начальствующего состава, которые при выходе сотрудника из указанного отпуска, подлежат перемещению на предложенную вакантную должность по роду деятельности.
29. Сотрудник, находящийся  в отпуске без сохранения заработной платы по уходу за ребенком до достижения им трех лет и намеренный приступить к работе, ставить в известность руководителя, имеющего право назначения, об этом не позднее, чем за один месяц до выхода на работу.
30. Назначение на должность лиц, состоящих в распоряжении уполномоченного органа, ведомств, территориальных органов и подведомственных государственных учреждений Министерства, производится в возможно короткий срок, но не позднее двух месяцев со дня освобождения от должности.
31. Сотрудник, находящийся в распоряжении, до принятия решения вопроса о назначении на должность, имеет право выбора на перемещение по службе в другие структурные подразделения или в другие правоохранительные органы.

24. Кезектi жыл сайынғы ақылы еңбек демалысын пайдаланбаған, атқаратын лауазымынан босатылған және қарамақтағы қызметкерлерге, оларды қызметте одан әрi пайдалану туралы мәселенi шешу кешiктiрілген жағдайларда, пайдаланылмаған еңбек демалысы беріледi. Оларға кезектi жыл сайынғы ақылы еңбек демалыс уақыты үшiн ақшалай үлес қарамақта болу мерзiмiне қарамастан, оның қарамағына қабылданған күні негiзгi лауазымы бойынша алатын мөлшерде төленедi.
25. Қарамақта болған қызметкерге лауазымға тағайындау туралы мәселенің шешімін қабылдауға дейін Министрлік уәкілетті органының, ведомстволарының, аумақтық органдары мен ведомстволық бағынысты мемлекеттік мекемелерінің белгіленген күн тәртібі, көтермелеу шаралары және тәртіптік жазалау шаралары, сондай-ақ қызмет бойынша бастық тапсырмаларын орындау толық көлемде қолданылады.
26. Қызметкердің қарамақта болу уақыты қызмет өтіліне, арнаулы атақты беру үшін еңбек сіңірген жылдарына есептеледі.
27. Қарамақтағы қызметкер ұсынылған лауазымға орналасудан жазбаша түрде бас тартқан жағдайда немесе дәлелді себепсіз жұмыста болмауы және өзінің қай жерде екені туралы кадр қызметіне хабарламаған кезде қарамақта болу мерзімі өткеннен кейін қызметкерлердің осы санаты еңбек заңнамасына және «Құқық қорғау қызметі туралы» Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес жұмыстан шығарылуға жатады.
28. Бала үш жасқа толғанға дейін оны бағып-күтуге арналған жалақысы сақталмайтын демалыстағы қызметкерлердің лауазымына кіші, орта және аға басшылық құрам қызметкері тағайындалуы мүмкін, олар көрсетілген демалыстан қызметкер шыққан кезде қызмет бабы бойынша ұсынылған бос лауазымға ауыстыруға жатады.
29. Бала үш жасқа толғанға дейін оны бағып-күтуге арналған жалақысы сақталмайтын демалыстағы және де жұмысқа шығуға ниеттенген қызметкер бұл туралы жұмысқа шығуға дейін бір айдан кешіктірмей тағайындауға құқығы бар басшыны хабардар етеді.
30. Министрлік уәкілетті органының, ведомстволарының, аумақтық органдары мен ведомстволық бағынысты мемлекеттік мекемелерінің қарамағындағы адамдарды лауазымға тағайындау мүмкіндігінше қысқа мерзімде, бірақ лауазымнан босаған күннен кейін екі айдан кешіктірілмей жүргізіледі.
31. Қарамақтағы қызметкер лауазымға тағайындау туралы мәселенің шешімін қабылдағанға дейін басқа құрылымдық бөлімшелерге немесе басқа құқық қорғау органдарына қызмет бойынша орнын ауыстыруға құқығы бар.

31-1. Руководитель правоохранительного органа или уполномоченный руководитель обязан в письменной форме предложить находящемуся в распоряжении правоохранительного органа сотруднику должность.
При назначении на должность сотрудника, находящегося в распоряжении правоохранительного органа, должны учитываться его квалификация, звание, выслуга лет, стаж работы, прежняя должность.
При отказе сотрудника письменно изложить несогласие с предложенной должностью кадровым подразделением правоохранительного органа оформляется акт, который приобщается к личному делу сотрудника.
Сноска. Инструкция дополнена пунктом 31-1 в соответствии с приказом Министра по чрезвычайным ситуациям РК от 28.08.2013 № 390 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
32. В случае отказа сотрудника занять предлагаемую должность он подлежит увольнению со службы.
Сноска. Пункт 32 в редакции приказа Министра по чрезвычайным ситуациям РК от 28.08.2013 № 390 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
5. Прикомандирование сотрудников ОГПС
33. Прикомандирование сотрудников ОГПС (далее – прикомандированные лица) в соответствии с Правилами прикомандирования сотрудников правоохранительных органов Республики Казахстан к государственным органам Республики Казахстан и международным организациям, утвержденными постановлением Правительства Республики Казахстан от 20 октября 2011 года № 1192 осуществляется:
1) к Администрации Президента Республики Казахстан, аппаратам палат Парламента Республики Казахстан, Канцелярии Премьер-Министра Республики Казахстан – на основании акта Правительства Республики Казахстан;
2) к иным государственным органам Республики Казахстан – по согласованию с их первыми руководителями на основании акта (приказа) Министерства;
3) к международным организациям – на основании акта (приказа) Правительства Республики Казахстан, если иное не установлено соответствующими ратифицированными международными договорами.
34. За прикомандированными лицами сохраняется статус сотрудников ОГПС.
35. Прикомандированным лицам выплачиваются должностные оклады, установленные для соответствующих категорий работников Администрации Президента Республики Казахстан, аппаратов палат Парламента Республики Казахстан, Канцелярии Премьер-Министра Республики Казахстан и других государственных органов Республики Казахстан, а также оклады (доплаты) по специальному званию в соответствии с Указом Президента Республики Казахстан от 17 января 2004 года № 1284 «О единой системе оплаты труда работников органов Республики Казахстан, содержащихся за счет государственного бюджета и сметы (бюджета) Национального Банка Республики Казахстан».
При этом исчисление стажа государственной службы прикомандированным лицам, дающего право на установление должностного оклада, осуществляется на основании справки предоставляемой кадровой службой Министерства.
Выплата должностных окладов, пособий на оздоровление и премий прикомандированным лицам производится за счет средств, предусмотренных на содержание Администрации Президента Республики Казахстан, аппаратов палат Парламента Республики Казахстан, Канцелярии Премьер-Министра Республики Казахстан и других государственных органов Республики Казахстан.
Премирование прикомандированных лиц осуществляется исходя из должностных окладов в порядке, определенном для работников Администрации Президента Республики Казахстан, аппаратов палат Парламента Республики Казахстан, Канцелярии Премьер-Министра Республики Казахстан и других государственных органов Республики Казахстан.

31-1. Құқық қорғау органының басшысы және уәкілетті басшы жазбаша түрде құқық қорғау органының қарамағындағы қызметкерге лауазым ұсынуға міндетті.
құқық қорғау органының қарамағындағы қызметкерді лауазымға тағайындаған кезде оның біліктілігі, атағы еңбек сіңірген жылдары, жұмыс өтілі, алдыңғы лауазымы ескерілуі тиіс.
Қызметкер ұсынылған лауазымнан бас тартқан кезде құқық қорғау органының кадр бөлімшесі келіспеушілігін жазбаша баяндай отырып, акті ресімдейді, ол қызметкердің жеке ісіне тігіледі.
Ескерту. 4-тарау 31-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Төтенше жағдайлар министрінің 28.08.2013 № 390 (алғаш рет ресми жарияланған күнінен бастап он күнтізбелік күн өткеннен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
32. Қызметкердің ұсынылған лауазымға орналасудан бас тартса, ол қызметтен шығарылуға жатады.
Ескерту. 32-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Төтенше жағдайлар министрінің 28.08.2013 № 390 (алғаш рет ресми жарияланған күнінен бастап он күнтізбелік күн өткеннен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
5. МӨҚО қызметкерлерін қызметке жіберу
33. Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2011 жылғы 20 қазандағы № 1192 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасының құқық қорғау органдарының қызметкерлерін Қазақстан Республикасының мемлекеттік органдары мен халықаралық ұйымдарға іссапарға жіберу қағидасына сәйкес МӨҚО қызметкерлерін қызметке жіберу (бұдан әрі – қызметке жiберiлген тұлғалар):
1) Қазақстан Республикасы Президентiнiң Әкiмшiлiгiне, Қазақстан Республикасының Парламентi палаталарының аппараттарына, Қазақстан Республикасы Премьер-Министрiнiң Кеңсесiне – Қазақстан Республикасының Үкiметі актісінің негізiнде;
2) Қазақстан Республикасының өзге де мемлекеттік органдарына – олардың бірінші басшыларының келісімімен Министрліктің актісі (бұйрығы) негізiнде;
3) халықаралық ұйымдарға – егер тиісті ратификацияланған халықаралық шарттарда өзгеше белгіленбесе, Қазақстан Республикасының Үкiметі актісінің негізiнде жүзеге асырылады.
34. Қызметке жіберілген тұлғалардың МӨҚО қызметкерлерінің мәртебесі сақталады.
35. Қызметке жiберiлген тұлғаларға Қазақстан Республикасы Президентiнiң Әкiмшiлігі, Қазақстан Республикасы Парламентi палаталарының аппараттары, Қазақстан Республикасы Премьер-Министрiнiң Кеңсесi және Қазақстан Республикасының басқа да мемлекеттік органдары қызметкерлерiнiң тиiстi санаттары үшiн белгіленген лауазымдық жалақылар, сондай-ақ арнайы атағы (сыныптық шені) бойынша «Қазақстан Республикасының мемлекеттік бюджеті және Ұлттық Банкінің сметасы (бюджеті) есебінен қамтылған Қазақстан Республикасы органдары қызметкерлеріне еңбекақы төлеудің бірыңғай жүйесі туралы» Қазақстан Республикасы президентінің 2004 жылғы 17 қаңтардағы № 1284 Жарлығына сәйкес жалақы (қосымша төлем) төленедi.
Бұл ретте, лауазымдық жалақысын белгілеуге құқық беретін, қызметке жіберілген тұлғалардың мемлекеттік қызмет өтілін санау, Министрліктің кадр қызметі ұсынатын анықтама негізінде жүзеге асырылады.
Қызметке жiберiлген тұлғаларға лауазымдық жалақылар, сауықтыруға арналған жәрдемақы мен сыйлықақы төлеу Қазақстан Республикасы Президентiнiң Әкiмшілігiн, Қазақстан Республикасы Парламентiнiң палаталары аппараттарын, Қазақстан Республикасы Премьер-Министрiнiң Кеңсесiн және Қазақстан Республикасының басқада мемлекеттік органдарын ұстауға көзделген қаражат есебiнен жүргізiледi.
Қызметке жiберiлген тұлғаларға сыйлықақы беру Қазақстан Республикасының Президентi Әкiмшiлiгiнiң, Қазақстан Республикасы Парламентiнiң палаталарының аппараттары, Қазақстан Республикасының Премьер-Министрi Кеңсесiнiң және Қазақстан Республикасының басқа да мемлекеттік органдарының қызметкерлерi үшiн белгiленген тәртiппен лауазымдық жалақыға негiзделе отырып жүзеге асырылады.

36. Прикомандированным лицам к международным организациям выплачивается заработная плата, установленная для соответствующих категорий работников международных организаций, за счет средств, предусмотренных законодательством Республики Казахстан, если иное не установлено соответствующими ратифицированными международными договорами.
37. Иные выплаты, а также обеспечение вещевым имуществом прикомандированных лиц осуществляются за счет средств, предусмотренных на содержание соответствующего уполномоченного органа, ведомств, территориальных органов и подведомственных государственных учреждений Министерства, откуда были прикомандированы. Выплаты единовременного характера исчисляются из должностного оклада по последней должности, занимаемой до прикомандирования.
38. Присвоение прикомандированным лицам очередных специальных званий осуществляется в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
39. Аттестация прикомандированных лиц к государственным органам  производится в порядке, установленном для работников соответствующих государственных органов, а прикомандированных лиц к международным организациям производится в порядке, установленном для сотрудников ОГПС.
40. Поощрение и привлечение к дисциплинарной ответственности прикомандированных лиц производится в порядке, установленном для работников Администрации Президента Республики Казахстан, аппаратов палат Парламента Республики Казахстан, Канцелярии Премьер-Министра Республики Казахстан и других государственных органов Республики Казахстан в пределах полномочий данных государственных органов, определенных законодательством Республики Казахстан.
41. Пенсионное обеспечение прикомандированных лиц осуществляется в соответствии с пенсионным законодательством Республики Казахстан. При этом для прикомандированных лиц к государственным органам в расчет принимаются должностные оклады по занимаемым ими должностям в Администрации Президента Республики Казахстан, аппаратах палат Парламента Республики Казахстан, Канцелярии Премьер-Министра Республики Казахстан и других государственных органах Республики Казахстан, а для прикомандированных лиц к международным организациям – должностные оклады по последней должности, занимаемой до прикомандирования.
Приложение 1
к Инструкции о приеме на службу
в органы государственной противопожарной службы,
назначении на должность, перемещении,
продвижении по службе, откомандировании,
восстановлении, использовании на службе лиц,
находящихся в распоряжении органов
государственной противопожарной службы,
прикомандировании сотрудников органов
государственной противопожарной службы
Республики Казахстан
Форма
Именной список
военнообязанных, проходящих службу в ОГПС,
подлежащих снятию с воинского учета в
управлениях (отделах) по делам обороны и передаче на
специальный учет в МЧС Республики Казахстан
п/п
Фамилия,
Имя,
Отчество
Год
рождения
Воинское
звание
по запасу
№ военно-
учетной
специаль-
ности
Основание для снятия
с воинского учета
(дата и № приказа о
зачислении в органы
внутренних дел)
Отметка о
снятии с
воинского
учета
1
2
3
4
5
6
7
Приложение 2
к Инструкции о приеме на службу
в органы государственной противопожарной службы,
назначении на должность, перемещении,
продвижении по службе, откомандировании,
восстановлении, использовании на службе лиц,
находящихся в распоряжении органов
государственной противопожарной службы,
прикомандировании сотрудников органов
государственной противопожарной службы
Республики Казахстан
Форма
ПРЕДСТАВЛЕНИЕ
(на назначение, к освобождению, на перемещение)
1. ________________________________________________________________
специальное (воинское) звание, фамилия, имя, отчество, личный №,
должность)
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
представляется к __________________________________________________
___________________________________________________________________
Год рождения __________________ Место рождения_____________________
___________________________________________________________________
Образование Окончил (когда и что)
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
Специальность по образованию ______________________________________
___________________________________________________________________
Какими языками владеет_____________________________________________
Семейное положение (состав семьи) _________________________________
2. Основание
для _______________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
Начальник _________________________________________________________
(должность, специальное (воинское) звание, подпись)
«__» _________ 20__ г.
3. Заключение старшего прямого начальника
«Согласен»
_______________________        ______________       ________________
(должность, специальное          (подпись)        (фамилия, инициалы)
(воинское) звание)
«__» _____________ 20__ г.
____________________________________________________________________
4. Заключение кадрового аппарата
_______________________        ______________       ________________
(должность, специальное         (подпись)        (фамилия, инициалы)
(воинское) звание)
«__» ___________ 20__ г.
Приложение 3
к Инструкции о приеме на службу
в органы государственной противопожарной службы,
назначении на должность, перемещении,
продвижении по службе, откомандировании,
восстановлении, использовании на службе лиц,
находящихся в распоряжении органов
государственной противопожарной службы,
прикомандировании сотрудников органов
государственной противопожарной службы
Республики Казахстан
Форма
СЛУЖЕБНАЯ ХАРАКТЕРИСТИКА
Ф.И.О. сотрудника __________________________________________________
Должность __________________________________________________________
Дата назначения ____________________________________________________
Звание (классный чин) ______________________________________________
1. Исполнение должностных обязанностей (приводится перечень ocнoвныx вопросов, в решении которых принимал участие сотрудник; оценивается эффективность и добросовестность исполнения служебных обязанностей, творческая инициатива, работа с гражданами и др.).
2. Соблюдение законности, в том числе антикоррупционного законодательства, Кодекса чести сотрудника органа внутренних дел Республики Казахстан, а также служебной дисциплины (указываются сведения о дисциплинарных взысканиях, соблюдении законности, в том числе антикоррупционного законодательства, служебной этики сотрудников Министерства по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан, а также служебной дисциплины, внутреннего служебного распорядка и др.).
3. Личностные качества (характеризуются личностные качества сотрудника: коммуникабельность, способность работать с гражданами, способность к самосовершенствованию, организаторские способности и др.).
4. Итоговая оценка деятельности сотрудника (указывается мнение непосредственного руководителя о сотруднике: соответствует занимаемой должности либо не соответствует, может быть рекомендован на вышестоящую или нижестоящую должность и др.).

36. Егер тиісті ратификацияланған халықаралық шарттарда өзгеше белгіленбесе, халықаралық ұйымдарға қызметке жіберілген адамдарға Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген қаражат есебінен халықаралық ұйымдар қызметкерлерінің тиісті санаттары үшін белгіленген жалақы төленеді.
37. Қызметке жіберілген тұлғаларды өзге де төлемдер, сондай-ақ заттай мүлiкпен қамтамасыз ету қызметке жіберген тиісті Министрлік уәкілетті органын, ведомстволарын, аумақтық органдары мен ведомстволық бағынысты мемлекеттік мекемелерін ұстауға көзделген қаражат есебінен жүзеге асырылады. Бiр жолғы сипаттағы төлемдер қызметке жiберiлгенге дейiн атқарған соңғы лауазымы бойынша лауазымдық жалақысынан есептеледі.
38. Қызметке жiберiлген тұлғаларға кезекті арнайы атақтар беру Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жүзеге асырылады.
39. Мемлекеттік органдарға қызметке жiберілген тұлғаларды аттестаттау тиісті мемлекеттік органдардың қызметкерлерi үшін белгiленген тәртiппен жүргізiледi, ал халықаралық ұйымдарға қызметке жіберілген тұлғаларды аттестаттау МӨҚО қызметкерлері үшін белгіленген тәртіппен жүргізіледі.
40. Қызметке жiберiлген тұлғаларды көтермелеу және тәртіптік жауапкершілікке тарту Қазақстан Республикасының Президентi Әкiмшiлiгiнiң, Қазақстан Республикасы Парламентiнiң палаталарының аппараттары, Қазақстан Республикасының Премьер-Министрi Кеңсесiнiң және Қазақстан Республикасының басқа да мемлекеттік органдарының қызметкерлерi үшін белгiленген тәртiппен Қазақстан Республикасының заңнамасында айқындалған осы мемлекеттік органдардың өкілеттілігі шегінде жүргізіледі.
41. Қызметке жiберiлген тұлғаларды зейнетақылық қамсыздандыру Қазақстан Республикасының зейнетақы заңнамасына сәйкес жүзеге асырылады. Бұл ретте, олардың Қазақстан Республикасы Президентiнің Әкiмшiлiгiнде, Қазақстан Республикасының Парламентi палаталарының аппараттарында, Қазақстан Республикасы Премьер-Министрiнiң Кеңсесiнде және Қазақстан Республикасының басқа да мемлекеттік органдарында атқаратын лауазымдары бойынша, халықаралық ұйымдарға қызметке жіберілген тұлғалар үшін – қызметке жіберілгенге дейін атқарған соңғы лауазымы бойынша лауазымдық жалақылар есепке алынады.
Қазақстан Республикасы мемлекеттік
өртке қарсы қызмет органдарының
қызметкерлерін қызметке қабылдау,
лауазымға тағайындау, орнын ауыстыру,
қызмет бабында жоғарлату, қарамақта жүрген
адамдарды қызметте пайдалану, қызметке
жіберу туралы нұсқаулыққа
1-қосымша
Нысан
Қорғаныс істері жөніндегі басқармаларда (бөлімдерде) әскери
есептен шығаруға және Қазақстан Республикасы ТЖМ-не
арнайы есепке алуға беруге жататын МӨҚО-да қызмет өткеріп
жатқан әскери қызметшілердің атаулы тізімі
р/с
Тегі, аты, әкесінің аты
Туған жылы
Запас бойынша әскери атағы
Әскери- есепке алу мамандығының №
Әскери есепке алу үшін негіздеме (ішкі істер органына жіберу туралы бұйрықтың шыққан күні және №)
Әскери есепке алудан шығару туралы белгі
1
2
3
4
5
6
7
Қазақстан Республикасы мемлекеттік
өртке қарсы қызмет органдарының
қызметкерлерін қызметке қабылдау,
лауазымға тағайындау, орнын ауыстыру,
қызмет бабында жоғарлату, қарамақта жүрген
адамдарды қызметте пайдалану, қызметке
жіберу туралы нұсқаулыққа
2-қосымша
Нысан
ҰСЫНЫС
(тағайындауға, қызметтен босатуға, қызмет бабында ауыстыруға)
І.___________________________________________________________________
арнайы (әскери) атағы, тегі, аты, әкесінің аты, жеке №, лауазымы)
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
ұсынылады ___________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Туған жылы __________________ Туған жері ____________________________
_____________________________________________________________________
Білімі
(қашан және қандай оқу орнын)________________________________________
_____________________________________________________________ бітірді
Білімі бойынша мамандығы_____________________________________________
_____________________________________________________________________
Қандай тілдерді меңгерген ___________________________________________
Отбасылық жағдайы (отбасы құрамы) __________________________________
ІІ. Негіздеме
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_______________________________________________________________ үшін
Бастық ______________________________________________________________
(лауазымы, арнайы (әскери) атағы, қолы)
20 __ ж. «___» _________
ІІІ. Тікелей аға бастықтың қорытындысы
«Келістім»
_______________________    ________________     __________________
(лауазымы, арнайы               (қолы)           (тегі, аты-жөні)
(әскери) атағы)
20 __ ж. «__» _____________ ____________________________________________________________________
IV. Кадр аппаратының қорытындысы
_______________________    ________________     __________________
(лауазымы, арнайы               (қолы)           (тегі, аты-жөні)
(әскери) атағы)
20 __ ж. «__» _____________
Қазақстан Республикасы мемлекеттік
өртке қарсы қызмет органдарының
қызметкерлерін қызметке қабылдау,
лауазымға тағайындау, орнын ауыстыру,
қызмет бабында жоғарлату, қарамақта жүрген
адамдарды қызметте пайдалану, қызметке
жіберу туралы нұсқаулыққа
3-қосымша
Нысан
ҚЫЗМЕТТІК МІНЕЗДЕМЕ
Қызметкердің тегі, аты-жөні ________________________________________
Лауазымы ___________________________________________________________
____________________________________________________________________
Тағайындау күні ____________________________________________________
Атағы (сыныптық шені)_______________________________________________
1. Лауазымдық міндеттерді орындауы  (негізгі мәселелерді шешуде қызметкер қатысқан тізбелері келтіріледі, қызметтік міндеттерді орындау  тиімділігі және адалдығы, шығармашылық бастамасы, азаматтармен жұмыс істеуі және басқа қасиеттері бағаланады)
2. Заңдылықты сақтау, оның ішінде Қазақстан Республикасы ішкі істер органы қызметкерінің сыбайлас жемқорлыққа қарсы заңнама, Ар-намыс кодексі, сондай-ақ қызметтік тәртіп (тәртіптік жазалары, заңдылықты, оның ішінде сыбайлас жемқорлыққа қарсы заңнаманы, Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлігі қызметкерлерінің қызмет этикасын сақтауы, сондай-ақ ішкі қызмет күн тәртібі және басқа көрсетіледі).
3. Жеке қасиеттері (қызметкердің жеке қасиеттері сипатталады: (тіл табысқыштығы, азаматтармен жұмыс істеу қабілеттілігі, өзін-өзі жетілдіру қабілеттілігі, ұйымдастырушылық қабілеті және басқа)
4. Қызметкердің қызметін қорытынды бағалау (қызметкер туралы тікелей басшының пікір: атқарып жатқан лауазымына сәйкес келуі не сәйкес келмеуі, жоғары тұрған немесе төмен тұрған лауазымға және басқа лауазымға ұсыну мүмкіндігі көрсетіледі).

1. Общие положения
1. Настоящие Правила организации профессиональной служебной и физической подготовки сотрудников органов государственной противопожарной службы Республики Казахстан (далее - Правила) определяют порядок организации профессиональной служебной и физической подготовки сотрудников органов государственной противопожарной службы (далее – ОГПС) в центральном аппарате, ведомстве, территориальных органах и подведомственных учреждений Министерства по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан (далее – органы или подразделения ОГПС), в том числе, устанавливают критерии совершенствования профессиональных знаний и навыков сотрудников ОГПС и обеспечения необходимого уровня их физической подготовленности.
2. Профессиональная служебная подготовка – составная часть системы профессионального образования и повышения квалификации среднего и старшего начальствующего состава ОГПС без отрыва от служебной деятельности. Постоянное повышение своей квалификации и поддержание ее на уровне современных требований, является прямой служебной обязанностью каждого сотрудника органа и подразделения ОГПС.
3. Работа по организации физической подготовки с личным составом считается одним из важнейших направлений профессиональной подготовки сотрудников органов государственной противопожарной службы.
4. Руководство и организацию профессиональной служебной подготовки осуществляют подразделения ОГПС, в функции которых входит осуществление предупреждения пожаров, контроль в области пожарной безопасности и тушение пожаров.
5. Руководство по физической подготовке с личным составом контролирует лично руководитель подразделения ОГПС и обеспечивает участие руководителей всех степеней в занятиях по физической подготовке, а также спортивно-массовых и физкультурно-оздоровительных мероприятиях.
6. Целями профессиональной служебной подготовки являются обеспечение непрерывности повышения уровня квалификации сотрудников, конкретизация полученных знаний и умений применительно на практике.
7. Основными задачами профессиональной служебной подготовки являются:
своевременное приведение профессиональных знаний и умений сотрудников к уровню необходимому для решения различных задач, как в обычных условиях, так и в экстремальной обстановке;
обеспечение должной физической готовности;
совершенствование морально этических качеств сотрудников, повышения уровня их правовой культуры;
привитие руководителям разных уровней навыков управленческой деятельности, в том числе в экстремальных условиях;
оказание помощи молодым сотрудникам в их профессиональном становлении, привитие навыков самостоятельного обучения, аналитической работы с документами, освоения техники.

1. Жалпы ережелер
1. Осы Қазақстан Республикасының мемлекеттік өртке қарсы қызмет органдарының кәсіби қызметтік және дене даярлығын ұйымдастыру қағидасы (бұдан әрі – Қағида) Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлігінің орталық аппаратында, ведомствосында, аумақтық органдар мен ведомстволық бағынысты мекемелерінде мемлекеттік өртке қарсы қызмет органдары (бұдан әрі – МӨҚҚО органдары немесе бөлімшелері) қызметкерлерінің кәсіби қызметтік және дене даярлығын ұйымдастыру тәртібін, оның ішінде МӨҚҚО қызметкерлерінің кәсіби білімдері мен дағдыларын жетілдіру және олардың дене даярлығының қажетті деңгейін қамтамасыз ету өлшемдерін белгілейді.
2. Кәсіби қызметтік даярлық – қызметтік әрекеттен айырмай, МӨҚҚО орташа және аға басшы құрамының кәсіби білімі мен біліктілігін арттыру жүйесінің құрама бөлігі. Өзінің біліктілігін үнемі арттыру және қазіргі заманға сай деңгейде ұстау МӨҚҚО органы немесе бөлімшесінің әрбір қызметкерінің тікелей қызметтік міндеті болып табылады.
3. Жеке құраммен дене даярлығын ұйымдастыру жөніндегі жұмыс мемлекеттік өртке қарсы қызмет органдары қызметкерлерінің кәсіби дайындықтарының маңызды бағыттарының бірі болып саналады.
4. Кәсіби қызметтік дайындықты басшылыққа алу және ұйымдастыруды функцияларына өрттердің алдын алуын, өрт қауіпсіздігі саласында бақылауды және өрттерді сөндіруді кіретін МӨҚҚО бөлімшесі жүзеге асырады.
5. Жеке құраммен дене даярлығы бойынша басшылықты МӨҚҚО бөлімшесінің басшысы өзі бақылайды және дене даярлығы жөніндегі сабақтарды жүргізудің жүйелілігін және бағынышты тұлғалардың белгіленген нормативтерді (тесттерді) уақытылы тапсыруына дербес жауапкершілікте болатын барлық дәрежелі басшылардың дене даярлығы жөніндегі жаттығуларға, сондай-ақ спорттық-жаппай және дене шынықтыру-сауықтыру іс-шараларына қатысуын қамтамасыз етеді.
6. Кәсіби қызмет даярлығының мақсаты қызметкерлердің біліктілік деңгейлерін арттыруды үздіксіз қамтамасыз ету, тәжірибе қажеттіліктеріне қолданылатын алған білімдері мен дағдыларын нақтылау болып табылады.
7. Кәсіби қызметтік даярлығының негізгі міндеттері:
қызметкерлердің кәсіби білімдері мен дағдыларын әдеттегі жағдайларда, сондай-ақ шұғыл жағдайларда да әр түрлі міндеттерді шешу үшін қажетті деңгейге уақытында кәсіби білім мен машықтарын келтіру;
қажетті дене әзірлігін қамтамасыз ету;
қызметкерлердің моральдық этикалық қасиеттерін жетілдіру, олардың құқықтық мәдениет деңгейлерін арттыру;
әр түрлі деңгейдегі басшыларды басқару қызметі дағдыларын баулу, оның ішінде қысылтаяң жағдайларда;
жас қызметкерлерге олардың кәсіби өсуіне көмек көрсету, өздігінен оқу машықтарына, құжаттарды талдау жұмыстарына, техниканы игеруге баулу болып табылады.

8. Информация об итогах деятельности органов и подразделений ОГПС по повышению квалификации сотрудников в системе профессиональной служебной подготовки, отражается в отчете по данной подготовке, с указанием достигнутых результатов, выявленных недостатков и предложений по их устранению и направляется в кадровую службу.
9. Основными целями и задачами физической подготовки являются:
обеспечение должного профессионального мастерства для выполнения задач в соответствии с их предназначением, выработки необходимых морально- волевых качеств, укрепления здоровья;
пропаганда здорового образа жизни, привлечение всех сотрудников органов государственной противопожарной службы к регулярным занятиям физической культурой и спортом, повышение спортивного мастерства;
развитие массовых и профессионально значимых видов спорта; выявление лучших спортсменов и отбор кандидатов для участия в Республиканских и международных соревнованиях;
определение уровня спортивной работы в коллективе органа.
2. Содержание профессиональной служебной подготовки
10. Профессиональная служебная подготовка включает в себя учебные занятия по информационно-аналитической и другим направлениям, которые необходимы для расширения кругозора и мировоззрения сотрудников и учебные занятия по пожарно-тактической, аварийно-спасательной безопасности, профилактические мероприятия по предупреждению и ликвидации чрезвычайных ситуаций, техники безопасности и другим направлениям деятельности.
11. Тематика занятий определяется с учетом:
складывающейся обстановки на местах, вытекающих из нее задач служебной деятельности;
требований основ законодательства Республики Казахстан;
требований нормативных правовых актов Министерства.
12. Обучение в области обеспечения пожарной безопасности, Гражданской обороны, защиты населения и территории от чрезвычайных ситуаций природного и техногенного характера осуществляется в соответствии с нормативными правовыми актами Министерства.
13. Для повышения профессиональной компетентности сотрудников, к занятиям привлекаются опытные преподаватели вузов, специальных научных центров, учреждений Республики Казахстан, специалисты по вопросам психологии взаимодействия, влияния, конфликтологии и другим, в соответствии со спецификой деятельности.
14. Продолжительность учебного года устанавливается с 1 октября по 30 июня с переходным периодом с 1 июля по 30 сентября. Учебный процесс организуется в соответствии с ежегодно составленными в Подразделениях учебно- тематическими планами, утвержденными их руководителями.

8. Кәсіби қызметтік даярлық жүйесінде қызметкерлердің біліктіліктерін арттыру бойынша МӨҚҚО органдары мен бөлімшелері қызметінің қорытындылары туралы ақпарат қол жеткізген нәтижелерді, айқындалған кемшіліктер және оларды жою жөнінде ұсыныстарды көрсете отырып, осы даярлау жөніндегі есепте көрсетіледі және кадр қызметіне жіберіледі.
9. Дене даярлығының негізгі мақсаттары мен міндеттері:
олардың мақсаттарына сәйкес міндеттерді орындау үшін кәсіби шеберлікті қамтамасыз ету, қажетті моральдық-жігер қасиеттерін дағдыландыру, денсаулығын нығайту;
салауатты өмір салтын насихаттау, мемлекеттік өртке қарсы қызмет органдарының барлық қызметкерлерін жүйелі түрде дене шынықтыру мен спортпен шұғылдануға тарту, спорттық шеберліктерін арттыру;
бұқаралық және кәсіби маңызы бар спорт түрлерін дамыту;
Республикалық және халықаралық жарыстарға қатысу үшін ең үздік спортшыларды айқындау және үміткерлерді іріктеу;
органның ұжымында спорттық жұмыс деңгейін анықтау болып табылады.
2. Кәсіби қызметтік даярлықтың мазмұны
10. Кәсіби қызметтік даярлық қызметкерлердің ой-өрістері мен дүниетанымдарын кеңейту үшін қажетті ақпараттық-талдау және басқа да бағыттары бойынша оқу сабақтары мен өрт сөндіру-тактикалық, авариялық-құтқару қауіпсіздігі жөнінде оқу сабақтары, төтенше жағдайлардың алдын алу және оларды жою, қауіпсіздік техникасы және қызметтің басқа да бағыттары бойынша алдын алу іс-шаралары кіреді.
11. Сабақтардың тақырыптары мыналар:
орындардағы пайда болған ахуал, одан туындаған қызметтік жұмыс міндеттері;
Қазақстан Республикасы заңнамасы негіздерінің талаптары;
Министрліктің нормативтік-құқықтық актілері талаптары ескеріле отырып айқындалады.
12. Өрт қауіпсіздігін қамтамасыз ету, Азаматтық қорғаныс, халық пен аумақтарды табиғи және техногендік сипаттағы төтенше жағдайлардан қорғау саласында оқу Министрліктің нормативтік-құқықтық актілеріне сәйкес жүзеге асырылады.
13. Қызметкерлердің кәсіби құзыретін арттыру үшін сабақтарға Қазақстан Республикасы жоғары оқу орындарының, арнайы ғылыми орталықтары мен мекемелерінің тәжірибелері мол ұстаздары, өзара әрекеттесу, ықпал ету, келіспеушілік және қызмет ерекшелігіне сәйкес басқа да мәселелер бойынша мамандар тартылады.
14. Оқу жылының ұзақтылығы 1 қазаннан бастап 30 маусымға дейін, одан 1 шілдеден бастап 30 қыркүйекке дейін көше отырып белгіленеді. Оқу үрдісі басшылар бекіткен, жыл сайын Бөлімшелерде жасалған оқу-тақырыптық жоспарларға сәйкес ұйымдастырылады.

15. Занятия организуются с привлечением для их проведения опытных работников по направлениям деятельности. Регулярность групповых занятий определяется руководителем Подразделения ОГПС, исходя из потребностей личного состава, но не менее двух часов в месяц.
16. Основными коллективными формами проведения обучения являются:
семинар (анализ определенных ситуаций, решение определенных задач, разбор ситуаций, решение определенных задач, разбор ситуаций) по основным линиям работы и отдельным проблемам;
лекция;
научно- практические занятия (конференции).
17. Основными индивидуальными формами обучения в практике профессиональной служебной подготовки являются: стажировка, наставничество, обучение по индивидуальному плану (самообразование).
18. Стажировка осуществляется в вышестоящих ведомствах, подразделениях, органах и подведомственных организациях Министерства с целью закрепления профессиональных умений и навыков, более глубокого изучения специфики работы, ознакомления с передовым опытом для дальнейшей профессиональной ориентации.
19. Наставничество осуществляется методом индивидуального обучения и воспитания по планам, составляемым наставником на квартал (полугодие) и согласованным непосредственным руководителем по службе стажера.
Работа по индивидуальному плану осуществляется с молодыми сотрудниками, сотрудниками, переведенными на новый участок работы, в случае выявления недостатков в профессиональной служебной подготовке.
20. Самостоятельная работа осуществляется под контролем руководителя подразделения с обязательным выполнением обусловленного сроком последнего учебного задания (изучение отдельных вопросов и целевых проблем служебной деятельности, подготовкой различных документов, а также статей, обзоров и рекомендаций).
3. Организация профессиональной служебной подготовки
21. В организацию профессиональной служебной подготовки входит:
определение содержания профессиональной служебной подготовки и лимит времени на нее;
осуществление планирования подготовки на год, обеспечивая оптимальное сочетание коллективных и индивидуальных форм обучения и видов учебных занятий;
ежегодная подготовка перечня актуальных тем, рекомендуемых для изучения сотрудниками в системе профессиональной служебной подготовки;
разработка предложений руководству Подразделения ОГПС по совершенствованию планирования профессиональной служебной подготовки;
по окончании учебного года организация приема зачетов у сотрудников по пройденным в течение учебного года темам;
проведение анализа по итогам профессиональной служебной подготовки сотрудников по всем направлениям деятельности, результаты которого ежегодно к 1 июля направляются в Департамент кадрового обеспечения Министерства для осуществления контроля и подготовки рекомендаций по совершенствованию учебного процесса.

15. Сабақтар қызмет бағыттары бойынша тәжірибелі қызметкерлерді тарта отырып ұйымдастырылады. Топтық сабақтардың жүйелілігі жеке құрамның қажеттіліктерінен шыға отырып, бір айда екі сағаттан кем емес уақытта МӨҚҚО басшысы айқындайды.
16. Оқуды жүргізудің негізгі ұжымдық түрлері:
жұмыстың негізі салалары мен жекелеген мәселелері бойынша семинар (белгілі бір жағдайларды талдау, белгілі бір міндеттерді шешу, жағдайларды талдау);
дәріс;
ғылыми-практикалық сабақтар (конференциялар) болып табылады:
17. Кәсіби қызметтік даярлық тәжірибесінде негізгі жеке оқыту түрлері: тағылымдамадан өту, тәлімгершілік, жеке жоспар бойынша оқыту (өздігінен оқу) болып табылады.
18. Тағылымдамадан өту кәсіби білімдері мен машықтарын бекіту, жұмыс ерекшелігін тереңірек білу, одан әрі кәсіби бағдары үшін озық тәжірибемен танысу мақсатында Министрліктің жоғары тұрған ведомстволарында, бөлімшелерінде, органдары мен ведомстволық бағынысты ұйымдарында жүзеге асырылады.
19. Тәлімгерлік тоқсанға (жартыжылдыққа) тәлімгер жасаған тағылымдамадан өтушінің қызметі жөніндегі тікелей басшымен келісілген жоспарлар бойынша жеке оқыту және тәрбиелеу әдісімен жүзеге асырылады.
Кәсіби қызметтік даярлықтарда кемшіліктерді айқындаған жағдайда жас қызметкерлермен, жаңа жұмыс учаскесіне көшірілген қызметкерлермен жеке жоспар бойынша жұмыс ұйымдастырылады.
20. Өздігінен жұмыс соңғы оқу тапсырмасының келісілген мерзімін міндетті түрде орындаумен бөлімше басшысының бақылауымен (жеке мәселелер мен қызметтік жұмыстың мақсатты мәселелерін оқып білу, түрлі құжаттар, сондай-ақ мақала, шолулар және ұсыныстар дайындау) жүзеге асырылады.
3. Кәсіби қызметтік даярлықты ұйымдастыру
21. Кәсіби қызметтік даярлықты ұйымдастыруға мыналар:
кәсіби қызметтік даярлығының мазмұнын және оған арналған уақыт лимитін айқындау;
ұжымдық және жеке оқыту түрлері мен оқу сабақтарының түрлерін оңтайлы үйлестіруді қамтамасыз ете отырып, бір жылға даярлықты жоспарлауды жүзеге асыру;
кәсіби қызметтік даярлық жүйесінде қызметкерлерге оқып-үйрену үшін ұсынылатын жыл сайынғы өзекті тақырыптар тізімін дайындау;
кәсіби қызметтік даярлықты жоспарлауды жетілдіру бойынша МӨҚҚО бөлімшесі басшылығына ұсыныстар әзірлеу;
оқу жылы аяқталған соң оқу жылы ішінде өткен тақырыптар бойынша қызметкерлерден сынақ алуды ұйымдастыру;
оқу үрдісін жетілдіру жөніндегі ұсыныстарды бақылау және дайындауды жүзеге асыру үшін Министрліктің Кадрлық қамтамасыз ету департаментіне жыл сайын 1 шілдеге жіберілетін қызметтің барлық бағыттары бойынша қызметкерлердің кәсіби қызметтік даярлығының қорытындыларына талдау жүргізу кіреді.

22. Подразделения ОГПС подготавливают и направляют до 20 июля текущего года в Департамент кадрового обеспечения Министерства рекомендации по актуальной тематике профессиональной служебной подготовки сотрудников на следующий учебный год. Департамент кадрового обеспечения Министерства обобщает и составляет перечень тем, рекомендуемых для включения в ежегодный план профессиональной служебной подготовки и направляет его в Подразделения ОГПС до 1 сентября текущего года.
4. Порядок организации физической подготовки
23. Занятия по физической подготовке с личным составом проводятся за счет служебного времени регулярно в объеме 100 часов в год с учетом местных условий и особенностей несения службы и планируются из расчета не менее двух раз в неделю по одному часу служебного времени.
24. Уровень физической подготовленности личного состава определяется ежегодно путем сдачи сотрудниками контрольных нормативов по физической подготовке, утвержденных приказом Министра по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан от 29 июля 2011 года № 313 «О мерах по дальнейшему улучшению физической подготовки массовой культурно-спортивной работы в системе Министерства по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан» (далее – Приказ № 313).
25. Организация физической подготовки с личным составом и проведения занятий согласно тематического плана возлагается на сотрудников кадровой службы подразделений ОГПС, в соответствии с их функциональными обязанностями.
26. Сотрудникам прошедшим занятия физической и пожарно-спасательной подготовки, ежегодно выдаются справки которые передаются в кадровую службу для внесения в личное дело сотрудника.
27. Уровень физической и пожарно-спасательной подготовки личного состава в обязательном порядке отражается в характеристиках и аттестационных листах.
28. Проведение спортивных мероприятий планируются ежегодно с учетом требований, изложенных в приложениях 1 и 2 к Приказу № 313.
29. Ежегодные спортивные мероприятия проводятся в соответствии с ежегодными календарными планами подготовки и проведения соревнований в Министерстве по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан, разрабатываемыми Общественным объединением «Спортивная федерация пожарных и спасателей» Министерства по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан не позднее 1 ноября текущего года.
30. Для участия в спортивных мероприятиях указанных в Календарном плане Спартакиады, а также Чемпионатов Мира и Европы в установленном порядке осуществляется подготовка личного состава сборных команд.
31. Расходы, связанные с проведением спортивных мероприятий производятся в пределах утвержденных планов финансирования на соответствующий финансовый год.

22. МӨҚҚО бөлімшелері Министрліктің Кадрлық қамтамасыз ету департаментіне ағымдағы жылдың 20 шілдесіне дейін келесі оқу жылына қызметкерлердің кәсіби қызметтік даярлығының өзекті тақырыбы бойынша ұсынымдарды дайындап жібереді. Министрліктің Кадрлық қамтамасыз ету департаменті қорытындылайды және кәсіби қызметтік даярлықтың жыл сайынғы жоспарына енгізу үшін ұсынылатын тақырыптар тізбесін жасайды және оны МӨҚҚО бөлімшелеріне ағымдағы жылдың 1 қыркүйегіне дейін жібереді.
4. Дене даярлығын ұйымдастыру тәртібі
23. Жеке құраммен дене даярлығы бойынша жаттығулар үнемі қызметтік уақыт есебінен, жылына 100 сағат көлемінде жергілікті жағдайлар мен қызмет атқару ерекшеліктері ескеріліп жүргізіледі және бір қызметтік уақыттан аптасына екі реттен кем емес есеппен жоспарланады;
24. Жеке құрамның дене даярлығы деңгейі «Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлігінің жүйесінде дене даярлығын, жаппай мәдени-спорттық жұмысты бұдан әрі жақсарту жөніндегі шаралар туралы» Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлігінің 2011 жылғы 29 шілдедегі № 313 бұйрығымен (бұдан әрі - Бұйрық) бекітілген қызметкерлердің дене даярлығы бойынша бақылау нормативтерін тапсыру жолымен жыл сайын айқындалады.
25. Тақырыптық жоспарға сәйкес жеке құрамның дене даярлығын ұйымдастыру және сабақтар жүргізу МӨҚҚО бөлімшелері кадрлық қызметтерінің қызметкерлеріне олардың функционалдық міндеттеріне сәйкес жүктеледі.
26. Дене және өрт сөндіру-құтқару даярлықтарынан өткен қызметкерлерге жыл сайын анықтама беріледі, ол қызметкердің жеке ісіне енгізу үшін кадр қызметіне жіберіледі.
27. Жеке құрамның дене және сөндіру-құтқару даярлықтарының деңгейі міндетті түрде мінездемелер мен аттестаттау қағаздарында көрсетіледі.
28. Спорт іс-шараларын өткізу № 313 бұйрыққа 1 және 2-қосымшаларда жазылған талаптар есебімен жыл сайын жоспарланады.
29. Жыл сайынғы спорт іс-шаралары ағымдағы жылдың 1 қарашасынан кешіктірілмей Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлігінің «Өрт сөндірушілер мен құтқарушылар спорт федерациясы» қоғамдық бірлестігі әзірлеген алдағы жылға арналған Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлігінде жарыстарға дайындық және оларды жүргізудің жыл сайынғы күнтізбелік жоспарына сәйкес жүргізіледі.
30. Спартакиаданың күнтізбелік жоспарында көрсетілген спорт іс-шараларына, сондай-ақ Әлем және Еуропа чемпионаттарына қатысу үшін білгіленген тәртіпте құрама командалардың жеке құрамын дайындау жүзеге асырылады.
31. Спорт іс-шараларын жүргізуге байланысты шығыстар тиісті қаржыландыру жылына арналған бекітілген қаржыландыру жоспары шегінде жүргізіледі.

32. Для проведения занятий по физической и пожарно-строевой подготовке и подготовке к Спартакиадам, во всех органах и подразделениях ОГПС оборудуются спортивные площадки с необходимыми спортивными снарядами и оборудованием.
33. Состояние физической и пожарно-строевой подготовки, спортивно- массовой работы, ход проведения Спартакиады в органах и подразделениях ОГПС постоянно освещается в средствах массовой информации.
Приложение 7
к приказу Министра по
чрезвычайным ситуациям
Республики Казахстан
от 1 июня 2012 года № 24
Правила формирования и организации работы с резервом кадров
для выдвижения на вышестоящие и руководящие должности в органах
государственной противопожарной службы Республики Казахстан
1. Общие положения
1. Настоящие Правила формирования и организации работы с резервом кадров для выдвижения на вышестоящие и руководящие должности в органах государственной противопожарной службы Республики Казахстан определяют порядок формирования и организации работы с резервом кадров для выдвижения на вышестоящие и руководящие должности сотрудников органов государственной противопожарной службы Республики Казахстан.
2. Резерв кадров создается в целях качественного формирования кадрового состава органов государственной противопожарной службы (далее – ОГПС) и обеспечения комплектования должностей службы в ОГПС.
3. Резерв кадров для выдвижения на вышестоящие и руководящие должности в ОГПС – это категория сотрудников, обладающих необходимыми профессиональными и деловыми качествами, положительно зарекомендовавших себя на занимаемой должности и рекомендованных руководителями и аттестационными комиссиями уполномоченного органа, территориальных органов и подведомственных государственных учреждений Министерства для подготовки и выдвижения на вышестоящие и руководящие должности.
4. При отборе кандидатов для зачисления в кадровый резерв учитывается следующее:
знание задач, решаемых государством, Министерством по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан (далее - Министерство) и подчиненными ему органами и подразделениями;
наличие высшего образования, предпочтительно - по профилю предполагаемой должности;
стаж работы в системе Министерства, не менее 5 (пяти) лет, из них не менее 2 (двух) лет - в занимаемой должности;
наличие высоких профессиональных и моральных качеств, организаторских и аналитических способностей, инициативы, настойчивости, умения быстро ориентироваться и действовать в экстремальной обстановке;
личная дисциплинированность и исполнительность, умение положительно воспринимать критику и своевременно устранять недостатки;
соответствие состояния здоровья кандидата;
готовность сотрудника к перемещению на новое место службы в любой регион государства;
знание нормативных правовых актов, регламентирующих деятельность категорий соответствующих руководителей.

32. Дене және саптық-өрт даярлығы бойынша жаттығулар жүргізу және Спартакиадаға дайындалу үшін әрбір МӨҚҚО бөлімшесінде спорт алаңы қажетті спорт снарядтарымен және жабдықтарымен жабдықталады.
33. Бөлімшелерде дене және саптық-өрт даярлығы, спорттық бұқаралық жағдайы, Спартакиаданы өткізу барысы үнемі бұқаралық ақпарат құралдарында жарияланады.
Қазақстан Республикасы
Төтенше жағдайлар министрінің
2012 жылғы 1 маусымдағы
№ 242 бұйрығына
7-қосымша
Қазақстан Республикасының мемлекеттік өртке қарсы қызмет
органдарында жоғары тұрған және басшылық лауазымдарға
жоғарылату үшін кадр резервімен жұмысты қалыптастыру және
ұйымдастыру қағидасы
1. Жалпы ережелер
1. Қазақстан Республикасының мемлекеттік өртке қарсы қызмет органдарында жоғары тұрған және басшылық лауазымдарға жоғарылату үшін кадр резервімен жұмысты қалыптастыру және ұйымдастыру қағидасы (бұдан әрі – Қағида) Қазақстан Республикасының мемлекеттік өртке қарсы қызмет органдарында жоғары тұрған және басшылық лауазымдарға жоғарылату үшін кадр резервімен жұмысты қалыптастыру және ұйымдастыру тәртібін айқындайды.
2. Кадр резерві мемлекеттік өртке қарсы қызмет органдарының (бұдан әрі – МӨҚҚО) кадр резервін сапалы қалыптастыру және МӨҚҚО-дағы қызметтердің лауазымдарын жасақтауды қамтамасыз ету мақсатында құрылады.
3. МӨҚҚО-на жоғары тұрған және басшылық лауазымдарға жоғарлату үшін кадр резерві – бұл жоғары тұрған және басшылық лауазымдарға жоғарлатуға дайындау және жоғарлату үшін  қажетті кәсіби және іскери қасиеттерге ие, атқарып отырған лауазымында өзін жақсы жақтан көрсеткен және Министрлік уәкілетті органының, аумақтық органдары мен ведомстволық бағынысты мемлекеттік мекемелерінің басшылары мен аттестаттау комиссиясы ұсынған қызметкерлер санаты.
4. Кадр резервіне қою үшін үміткерлерді іріктеу кезінде мына:
Мемлекет, Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлігі (бұдан әрі – Министрлік) және оған бағынышты органдар мен бөлімшелер шешетін мәселелерді білуі;
жоғары, болжанып отырған лауазым бейіні бойынша білімнің болуы құпталады;
Министрлік жүйесіндегі жұмыс өтілі, әдеттегідей, 5 (бес) жылдан кем болмауы, соның ішінде 2 жылдан кем емес атқарып отырған лауазымда болуы;
жоғары кәсіби және адамгершілік, ұйымдастырушылық және талдау, бастамашылық, табанды, экстремальды жағдайда тез бейімделу және әрекет ете білу қабілеттерінің болуы,
жеке тәртіптілігі мен орындаушылығы, сынды дұрыс қабылдай және уақытында кемшіліктерді жоя білуі;
үміткердің денсаулық жағдайының сәйкес келуі;
мемлекетіміздің қандай да болмасын өңіріне жаңа қызмет орнына орын ауыстыруға қызметкердің әзірлігі;
тиісті басшылар санаттарының қызметін регламенттейтін нормативтік құқықтық актілерді білуі ескеріледі.

5. Целью создания резерва кадров является обеспечение планомерного и эффективного замещения вакантных должностей путем заблаговременного отбора и подготовки кандидатов, отвечающих предъявляемым требованиям, а также исключение субъективных моментов при их выдвижении и назначении на вышестоящие и руководящие должности ОГПС.
6. Основной задачей формирования кадрового резерва и организации работы с ним является обеспечение целенаправленной подготовки сотрудников и определение их пригодности для работы на вышестоящих и руководящих должностях в ходе их основной служебной деятельности.
7. Резерв кадров формируется, пересматривается и дополняется ежегодно, в соответствии с номенклатурой должностей Министерства и подразделений, и подразделяется на:
перспективный – на должности, относящиеся к номенклатуре Министерства;
общий – на должности, относящиеся к номенклатуре подразделений.
8. Подготовка и обучение резервистов в процессе практической служебной деятельности осуществляется непосредственными руководителями, совместно с работниками кадровых служб.
9. Для подготовки резервиста его непосредственным руководителем составляется индивидуальный план. План подготовки резервиста разрабатывается с учетом особенностей служебной деятельности сотрудника, участка предстоящей работы и содержать следующие мероприятия:
повышение уровня профессиональной, военной, морально-психологической и физической подготовки;
углубленное изучение законодательства Республики Казахстан, а также нормативных правовых актов в области предупреждения и ликвидации чрезвычайных ситуаций;
развитие организаторских и управленческих навыков, инициативы, творческого отношения к выполнению возложенных обязанностей;
выполнение поручений, участие в подготовке материалов к заседаниям Коллегий Министерства, Советов при начальниках департаментов и других совещаний;
участие в проведении комплексных, тематических проверок деятельности подразделений;
подготовка выступлений и участие в совещаниях, конференциях и семинарах;
составление аналитических документов;
выполнение заданий, входящих в компетенцию должности, на которую предполагается его выдвижение;
исполнение обязанностей руководителей в период его отсутствия (отпуска, командировки, болезни);
10. План подготовки резервиста утверждается руководителем структурного подразделения центрального аппарата, ведомства, территориального органа и подведомственного государственного учреждения Министерства в месячный срок с момента утверждения списка Резерва кадров.
11. В период нахождения в Резерве кадров резервист может быть назначен на вакантную должность с испытательным сроком, но не более 6 (шести) месяцев.

5. Кадр резервін құру мақсаты қойылған талаптарға жауап беретін үміткерлерді алдын ала іріктеу және даярлау жолымен бос лауазымдарды жоспарлы және тиімді орналастыруды қамтамасыз ету, сондай-ақ МӨҚҚО жоғары тұрған және басшылық лауазымдарға оларды жоғарлату және тағайындау кезінде субъективтік сәттерді болдырмау болып табылады.
6. Кадр резервін қалыптастырудың және онымен жұмыс істеуді ұйымдастырудың негізгі міндеті қызметкерлердің мақсатты даярлығын қамтамасыз ету, олардың негізгі қызметтік жұмыс барысында жоғары тұрған және басшылық лауазымдарда жұмыс істеуге жарамдылығын айқындау.
7. Кадр резерві Министрлік пен бөлімшелердің лауазымдар номенклатурасына сәйкес мына:
перспективалық – Министрліктің номенклатурасына жататын лауазымға;
жалпы – бөлімшелердің номенклатурасына жататын лауазымға жыл сайын қалыптастырылады, қайта қаралады және толықтырылады.
8. Практикалық қызметтік жұмыс барысында резервтегі адамдарды даярлау мен оқытуды тікелей басшылар кадр қызметтерінің қызметкерлерімен бірлесіп жүзеге асырады.
9. Резервтегі адамды даярлау үшін оның тікелей басшысы жеке жоспар жасайды. Резервтегі адамды даярлау қызметкердің қызметтік жұмысының, алдағы жұмыс учаскесінің ерекшелігі есебімен әзірленеді және де мына:
кәсіби, әскери, моральдық-психологиялық және физикалық дайындық деңгейін арттыру;
төтенше жағдайлардың алдын алу және оларды жою саласындағы Қазақстан Республикасының заңнамаларын, сондай-ақ нормативтік құқықтық актілерді тереңдетіп зерделеу;
ұйымдастырушылық және басқару дағдыларын, бастамаларын, жүктелген міндеттерді орындауға шығармашылық қарым-қатынасын дамыту;
тапсырмаларды орындау, Министрлік Алқасының отырыстарына, департаменттер бастықтары жанындағы кеңестері мен басқа жиналыстарына материалдарды дайындауға қатысу;
бөлімшелер қызметіне кешенді, тақырыптық тексерулерді жүргізуге қатысу;
кеңестерде, конференцияларда және семинарларда сөз сөйлеулерді дайындау және оларға қатысу;
талдау құжаттарын жасау;
резервтегі адамға оны жоғарлату болжанатын лауазым құзыретіне кіретін тапсырмаларды орындау;
басшылардың міндеттерін ол болмаған кезеңде (демалыс, іссапар, сырқаттанған) атқару іс-шаралардан тұруы тиіс.
10. Резервтегі адамды даярлау жоспарын Кадр резервінің тізімін бекіткен сәттен бастап бір айлық мерзімде Министрлік орталық аппараты, құрылымдық бөлімшелерінің, ведомстволарының, аумақтық органдары мен ведомстволық бағынысты мемлекеттік мекемелерінің басшылары бекітеді.
11. Кадр резервінде тұрған кезеңде резервтегі адам сынақ мерзімімен, бірақ 6 (алты) айдан аспайтын мерзімге бос лауазымға тағайындалады.

12. Резервисты проходят стажировку, обучение, повышение квалификации по предполагаемому направлению служебной деятельности в структурных подразделениях как Министерства по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан, так и других министерств, ведомств Республики Казахстан, и за ее пределами. Сроки командирования определяются служебной необходимостью, а также учебными программами принимающих сторон.
13. Структурные подразделения, ведомства, территориальные органы и подведомственные государственные учреждения Министерства представляют в Департамент кадрового обеспечения Министерства предложения по стажировке, обучению, повышению квалификации резервистов, с учетом предпочтительного для подготовки кандидата направления служебной деятельности.
14.По результатам стажировки кадровой службой принимающего структурного подразделения центрального аппарата, ведомства, территориального органа и подведомственного государственного учреждения Министерства готовится заключение, которое утверждается руководителем данного подразделения.
15. Материалы подготовки резервистов приобщаются в их личные дела. В данные материалы входят:
выписка из приказа о зачислении сотрудника в резерв кадров;
план подготовки резервиста;
заключение о результатах стажировки;
служебная характеристика о результатах деятельности сотрудника за время нахождения в резерве.
17. Подготовка резервиста считается завершенной при его назначении на должность, либо исключении из резерва кадров.
18. Контроль за своевременной реализацией плановых мероприятий, а также подготовкой итоговых документов возлагаются на кадровые службы.
19. Руководитель кадровой службы:
обеспечивает формирование резерва кадров и подготовку необходимых документов на резервистов;
оказывает помощь подразделениям в составлении планов работы с резервистами;
осуществляет контроль за работой с Резервом кадров в подразделениях;
готовит предложения о зачислении в Резерв кадров новых кандидатов (исключении из резерва);
обеспечивает подготовку необходимых документов при назначении сотрудников из Резерва кадров на руководящие должности;
20. Непосредственные руководители резервистов:
обеспечивают организацию работы с Резервом кадров в своих подразделениях;
совместно с кадровой службой формируют состав резерва кадров;
разрабатывают учебно-методические программы по направлениям служебной деятельности;
составляют планы работы с резервом кадров;
составляют индивидуальные планы подготовки для резервистов и контролируют их выполнение;
по итогам календарного года представляют в кадровую службу отчеты о выполнении индивидуальных планов резервистами;
вносят обоснованные предложения о включении в резерв кадров дополнительных кандидатов и об исключении из него.

12. Резервтегі адамдар Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлігімен қатар, Қазақстан Республикасының басқа да министрліктері мен ведомстволарының құрылымдық бөлімшелерінде және одан тыс жерлерде болжанатын қызметтік жұмыс бағыты бойынша тағылымдамадан, оқудан, біліктілікті арттырудан өтеді. Іссапарға жіберу қызметтік қажеттілікке, қабылдайтын тараптардың оқу бағдарламаларымен айқындалады.
13. Министрліктің құрылымдық бөлімшелері, ведомстволары, аумақтық органдары мен ведомстволық бағынысты мемлекеттік мекемелері Министрліктің Кадрлық қамтамасыз ету департаментіне үміткерді қызметтік жұмыс бағыты бойынша даярлау үшін басымдылықты ескере отырып, резервтегі адамдарды тағлымдамадан өткізу, оқыту, біліктігін арттыру бойынша ұсыныстар береді.
14. Тағылымдамадан өту нәтижелері бойынша қабылдайтын Министрліктің құрылымдық бөлімшелерінің, ведомстволарының, аумақтық органдары мен ведомстволық бағынысты мемлекеттік мекемелерінің кадр қызметі осы бөлімше басшысы бекітетін қорытындыны әзірлейді.
15. Резервтегі адамдарды даярлау материалдары олардың жеке істеріне тігіледі. Осы материалдарға:
қызметкерді кадр резервіне алу туралы бұйрықтан үзінді;
резервтегі адамдарды даярлау жоспары;
тағылымдамадан өту нәтижелері туралы қорытындылары;
резервте болу уақытында қызметкердің жұмыс нәтижелері туралы қызметтік мінездеме кіреді.
16. Резервтегі адамды даярлау оны лауазымға тағайындаған не кадр резервінен алған кезде аяқталған болып есептеледі.
17. Жоспарлы іс-шараларды, сондай-ақ қорытынды құжаттарды дайындауды уақытында іске асыруға бақылау кадр қызметтеріне жүктеледі.
2. Кадр резервін қалыптастыру және толықтыру тәртібі
18. Кадр резервін қалыптастыру мына қағидаттар:
қызмет бабында реттілік тәртібінде жоғарлауы;
үміткерлерді іріктеу және кәсіби-іскери, адамгершілік-психологиялық қасиеттері мен басқару дағдыларын бағалау кезіндегі объективтілік;
Кадр резервіне алған кезде алқалылығы негізінде жүргізіледі.
19. Кадр резерві лауазымдарға орналасу қажеттілігін ескере отырып, орналасуға жататын әрбір лауазымға кемінде екі үміткердің есебінен құрылады.
20. Қызметкерлерді Кадр резервіне енгізу туралы шешім қабылдаған кезде жеке оң қасиеттерімен қатар, бұрын қолданылған және алынбаған тәртіптік жазалар, басшылық етіп отырған орган немесе бөлімшеде қызметтік жұмыс және тәртіп жағдайы ескеріледі.

21. По решению Министра, руководителя ведомства, территориального органа и подведомственного государственного учреждения Министерства для работы с резервистами могут быть определены иные должностные лица.
2. Порядок формирования и пополнения Резерва кадров
22. Формирование Резерва кадров производится на основе следующих принципов:
последовательного продвижения по службе;
объективности при подборе и оценке профессионально-деловых, нравственно-психологических качеств и управленческих навыков кандидатов;
коллегиальности при зачислении в Резерв кадров.
23. Резерв кадров формируется с учетом потребности в замещении должностей, как правило, из расчета не менее двух человек на каждую должность, подлежащую замещению.
24. При принятии решения о включении сотрудника в Резерв кадров учитываются как положительные личностные качества, результаты работы, так и ранее наложенные и не снятые дисциплинарные взыскания, состояние служебной деятельности и дисциплины в руководимом органе или подразделении.
25. Включение в резерв кадров не является обязательным основанием для назначения на планируемую должность.
26. Резервисты, не выдвинутые по объективным причинам на планируемые должности, вновь включаются в Резерв кадров на следующий год. Объективными причинами могут являться:
отсутствие вакантных должностей;
направление для получения высшего профессионального образования в области предупреждения и ликвидации чрезвычайных ситуаций по очной форме обучения;
уход в отпуск по уходу за ребенком (декретный отпуск);
по состоянию здоровья;
другие причины, препятствующие назначению на вышестоящую или руководящую должность.
27. Подготовка предложений о включении сотрудников в Резерв кадров осуществляется кадровыми службами совместно с руководителями структурных подразделений, территориальных органов, подведомственных государственных учреждений Министерства на основании проведенных прогнозных оценок движения кадров, а также результатов аттестации сотрудников.
28. Предложения о комплектовании Резерва кадров представляются ежегодно, в срок до 1 ноября.
Предоставляемые сведения содержат:
1) прогнозные потребности в руководящих кадрах на предстоящий период, в том числе:
планируемые перемещения на другие должности, в другие подразделения;
увольнение по различным обстоятельствам;
прикомандирование к другим государственным органам;
убытие на обучение по очной форме в рамках повышения квалификации;
2) материалы на сотрудников, предлагаемых к зачислению в Резерв кадров:
ходатайство руководителя структурного подразделения центрального аппарата, ведомства, территориального органа и подведомственного государственного учреждения Министерства;
выписку из протокола заседания аттестационной комиссии центрального аппарата, ведомства, территориального органа и подведомственного государственного учреждения Министерства с выводом о целесообразности зачисления сотрудника в Резерв кадров;
служебную характеристику, отражающую деловые и моральные качества кандидата, результаты его служебной деятельности на занимаемой должности, показатели состояния служебной и исполнительской дисциплины;
справку о биографических данных (справка-объективка) по форме согласно приложения к.

21. Кадр резервіне енгізу жоспарланған лауазымға тағайындауға міндетті негіздеме болып табылмайды.
22. Жоспарланған лауазымдарға объективтік себептер бойынша ұсынылмаған резервшілер келесі жылға Кадр резервіне жаңадан енгізіледі. Объективті себептер:
бос лауазымдардың болмауы;
күндізгі оқу бөлімінде төтенше жағдайлардың алдын алу және оларды жою саласындағы жоғары кәсіби білім алу үшін жолдама;
баланы бағып-күтуге арналған демалыс;
денсаулық жағдайы бойынша;
жоғары тұрған немесе басшылық лауазымына тағайындауға кедергі ететін басқа себептер болуы мүмкін.
23. Қызметкерлерді Кадр резервіне енгізу туралы ұсыныстарды дайындау Министрлік уәкілетті органының, аумақтық органдары мен ведомстволық бағынысты мемлекеттік мекемелерінің басшыларымен бірлесіп кадр қызметі өткізілген кадрлар қозғалысын болжанатын бағалар, сондай-ақ қызметкерді аттестаттау нәтижелері негізінде жүзеге асырылады.
24. Кадр резервін қалыптастыру туралы ұсыныстар жыл сайын 1 қарашаға дейінгі мерзімде беріледі.
Ұсынылатын мәліметтер:
1) алдағы кезеңге басшылық кадрына болжанған қажеттіліктерді, оның ішінде:
басқа бөлімшелерге басқа лауазымдарға жоспарланған орын ауыстыруларды;
түрлі жағдайлар бойынша қызметтен босатуды;
басқа мемлекеттік органдарға қызметке жіберуді;
біліктілікті арттыру шеңберінде күндізгі бөлім бойынша оқытуға кетуді қамтиды.
Кадр резервіне алуға ұсынылған қызметкерлердің материалдары:
Министрлік орталық аппаратының құрылымдық бөлімшелері, ведомстволары, аумақтық органдары мен ведомстволық бағынысты мекемелері басшысының қолдаухаты;
қызметкерді Кадр резервіне алудың орындылығы туралы қорытындымен Министрлік орталық аппаратының құрылымдық бөлімшелері, ведомстволары, аумақтық органдары мен ведомстволық бағынысты мекемелерінің аттестаттау комиссиясы отырысының хаттамасынан үзінді;
үміткердің іскери және моральдық қасиеттерін, оның атқарып отырған лауазымдағы қызметтік жұмыс нәтижелерін, қызметтік және орындаушылық тәртібі жағдайы көрсеткіштерін көрсететін қызметтік мінездеме;
өмірбаян деректері туралы анықтама (айғақ анықтама).
25. Кадр резервіне алу осы Қағидаға 1-қосымшаға сәйкес үлгі бойынша оларды тізімге енгізу жолымен жүргізіледі. Резервке алынған қызметкерлер тізімдерін құру және жүйелендіру кадр қызметіне жүктеледі. Жыл сайынғы Кадр резервінің жиынтық тізімін құруды және оны іске асыруға бақылауды:
перспективалық кадр резервіне - Министрліктің Кадрлық қамтамасыз ету департаменті;
жалпы кадр резервіне - Министрлік ведомстволары, аумақтық  органдары мен ведомстволық бағынысты мемлекеттік мекемелерінің кадр қызметі жүзеге асырады.
26. Жиынтық тізімдер жыл сайын 20 желтоқсанға дейін:
перспективалық кадр резервінің тізімі – Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрінің бұйрығымен;
жалпы кадр резервінің тізімі - Министрліктің ведомстволары, аумақтық органдары мен ведомстволық бағынысты мемлекеттік мекемелері бірінші басшыларының бұйрықтарымен бекітіледі.
27. Кадр резервінің жиынтық тізіміне өзгерістер енгізу оны бекіткеннен кейін, ерекшелік ретінде, мүдделі Министрлік құрылымдық бөлімшелері, аумақтық органдары мен ведомстволық бағынысты мемлекеттік мекемелері басшыларының дәйектелген қолдаухаттары негізінде жүргізіледі.
28. Кадр қызметінің басшысы:
кадр резервін қалыптастыру және резервтегі адамдарға қажетті құжаттарды дайындауды қамтамасыз етеді;
бөлімшелерге резервтегі адамдармен жұмыс жоспарларын құруда көмек көрсетеді;
бөлімшелерде Кадр резервімен жұмысқа бақылауды жүзеге асырады;
жаңа үміткерлерді Кадр резервіне алу (резервтен алу) туралы ұсыныстар әзірлейді;
Кадр резервінен басшылық лауазымға қызметкерлерді тағайындаған кезде қажетті құжаттарды дайындауды қамтамасыз етеді.

29. Зачисление лиц в кадровый резерв производится путем включения их в список по форме согласно приложению 1 к настоящим Правилам. Составление и систематизация списков сотрудников, зачисленных в резерв, возлагается на кадровые службы. Ежегодное составление сводного списка Резерва кадров и контроль за его реализацией осуществляется:
для перспективного резерва кадров - Департаментом кадрового обеспечения Министерства.
для общего резерва кадров – кадровыми службами ведомств, территориальных органов и подведомственных государственных учреждений Министерства.
30. Сводные списки утверждаются ежегодно, до 20-го декабря:
список перспективного Резерва кадров – приказом Министра по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан;
списки общего Резерва кадров – приказами первых руководителей ведомств, территориальных органов и подведомственных государственных учреждений Министерства.
31. Внесение изменений в сводный список Резерва кадров после его утверждения производится, в порядке исключения, на основании мотивированного ходатайства заинтересованных руководителей структурных подразделений, ведомств, территориальных органов и подведомственных государственных учреждений Министерства.
3. Принятие решения о выдвижении резервиста
на вышестоящую или руководящую должность
32. По итогам выполнения резервистом плана подготовки производится его заслушивание на Коллегии Министерства, Совете при начальниках департамента, совещании подразделения, которые принимают решение о целесообразности назначения сотрудника на вышестоящую или руководящую должность. При этом:
1) для сотрудников, состоящих в перспективном кадровом резерве, протокол заседания направляется в Департамент кадрового обеспечения Министерства. Протокол прилагается к материалам с ходатайством о назначении на вышестоящую или руководящую должность. Перечень материалов, необходимых для назначения на вышестоящую или руководящую должность определяется в соответствии с принадлежностью сотрудника к конкретной категории сотрудников Министерства;
2) сотрудники, состоящие в общем резерве кадров, назначаются на вышестоящую или руководящую должность приказами Министра, руководителя территориального органа и подведомственного государственного учреждения Министерства по месту службы. Протокол заседания передается в кадровую службу данного подразделения для приобщения в личное дело.
33. Сотрудники ОГПС, состоящие в резерве, при назначении на вышестоящую или руководящую должность могут быть перемещены для прохождения службы в другой регион без их личного согласия.

29. Резервтегі адамдардың тікелей басшылары:
өз бөлімшелерінде Кадр резервімен жұмысты ұйымдастыруды қамтамасыз етеді;
кадр қызметімен бірлесіп кадр резервінің құрамын құрады;
қызметтік жұмыс бағыттары бойынша оқу-әдістемелік бағдарламаларды әзірлейді;
кадр резервімен жұмыс жоспарын құрады;
резервтегі адамдар үшін жеке дайындық жоспарын құрады және олардың орындалуын бақылайды;
күнтізбелік жыл қорытындысы бойынша кадр қызметіне резервтегі адамдармен жеке жоспарлардың орындалуы туралы есеп ұсынады;
қосымша үміткерлерді кадр резервіне енгізу және одан алып тастау туралы негізделген ұсыныстар енгізеді.
30. Министрдің, Министрліктің ведомстволары, аумақтық органдары мен ведомстволық бағынысты мемлекеттік мекемелері басшысының шешімі бойынша резервтегі адамдармен жұмыс істеуге өзге лауазымды адамдар айқындалуы мүмкін.
3. Жоғары тұрған немесе басшылық лауазымға резервтегі
адамды жоғарлату туралы шешім қабылдау
31. Резервтегі адамды даярлау жоспарын орындау қорытындылары бойынша, әдеттегідей жоғары тұрған немесе басшылық лауазымға қызметкерді тағайындаудың орындылығы туралы шешім қабылдайтын Министрлік алқасында, бөлімшенің кеңесінде, жиналысында оны тыңдау жүргізіледі. Бұл ретте:
1) перспективалық кадр резервінде тұрған қызметкерлер үшін отырыс хаттамасы Министрліктің Кадрлық қамтамасыз ету департаментіне жіберіледі. Хаттама жоғары тұрған немесе басшылық лауазымға тағайындау туралы қолдаухатпен материалдарға қосыла беріледі. Жоғары тұрған немесе басшылық лауазымға қызметкерді тағайындауға қажетті материалдар тізбесі қызметкердің Министрлік қызметкерлерінің нақты санатына жатуына сәйкес айқындалады.
2) жалпы кадр резервінде тұрған қызметкерлер жоғары тұрған немесе басшылық лауазымға қызмет орны бойынша Министрдің, Министрліктің аумақтық органдары мен ведомстволық бағынысты мемлекеттік мекемелері басшыларының бұйрықтарымен тағайындалады. Отырыс хаттамасы жеке іске тігу үшін осы бөлімшенің кадр қызметіне беріледі.
32. Резервтегі адам МӨҚҚО қызметкерлері жоғары тұрған немесе басшылық лауазымға қызметкерді тағайындалған кезде басқа өңірге олардың келісімінсіз қызметті өткеру үшін ауыстырылуы мүмкін.
33. Бөлімшелердің басшылары кадр резервін қалыптастыру туралы ұсыныстармен біруақытта жыл сайын Министрлік Кадрлық қамтамасыз ету департаментіне резервтегі адамдардың кадрлық орнын ауыстыруы туралы мәліметтер ұсынады. Қызметкерге қатысты жоғары тұрған немесе басшылық лауазымға жоғарлату туралы шешім қабылданбаған жағдайда себебі көрсетіледі.
4. Кадр резервінен шығару тәртібі

34. Руководители подразделений одновременно с предложениями о формировании резерва кадров, ежегодно представляют в Департамент кадрового обеспечения Министерства сведения о кадровых перемещениях резервистов. В случае, когда в отношении сотрудника не принималось решение о выдвижении на вышестоящую или руководящую должность, указывается причина.
4. Порядок исключения из резерва кадров
35. Исключение из кадрового резерва сотрудников осуществляется в случаях:
1) назначения на вышестоящую или руководящую должность;
2) достижения предельного возраста состояния на службе;
3) по заключению медицинского учреждения о наличии хронических, либо других серьезных заболеваний, препятствующих исполнению на должном уровне обязанностей по предполагаемой должности;
4) прекращения службы в системе Министерства;
5) неудовлетворительных результатов служебной деятельности в занимаемой должности;
6) низких показателей состояния морально-психологического климата, служебной, трудовой и исполнительской дисциплины, неудовлетворительного обеспечения безопасных условий труда в руководимом подразделении;
7) допущения серьезного дисциплинарного проступка, нарушения законности, в том числе и коррупционного правонарушения;
8) отказа от перемещения в другой регион Республики Казахстан при назначении на вышестоящую должность;
9) систематического нарушения служебной дисциплины;
10) неисполнения сотрудником мероприятий, предусмотренных индивидуальным планом подготовки кандидата на выдвижение.
11) подачи резервистом обращения об исключении его из резерва кадров.
36. Решение об исключении сотрудника из Резерва кадров осуществляется:
для сотрудников, включенных в перспективный резерв кадров – приказом Министра, по мотивированному ходатайству руководителя структурного подразделения, территориальных органов, а также Департамента кадрового обеспечения Министерства.
для сотрудников, включенных в общий резерв – приказом руководителя ведомства, территориального органа и подведомственного государственного учреждения Министерства по ходатайству руководителя структурного подразделения, кадровой службы или по результатам служебной деятельности, аттестации.
37. Повторное зачисление в Резерв кадров сотрудников, исключенных из резерва по основаниям, предусмотренным пунктом 33 (за исключением подпунктов 1, 2, 3, 4) настоящих Правил производится при обоснованных ходатайствах руководителей подразделений, но не ранее, чем через 1 (один) год.
38. О принятом решении по исключению сотрудника из Резерва кадров сообщается соответствующему руководителю подразделения и резервисту.
Приложение
к Правилам формирования и организации
работы с резервом кадров для выдвижения
на вышестоящие и руководящие должности
в органах государственной противопожарной службы
Республики Казахстан
Форма
УТВЕРЖДАЮ
Министр, руководитель ведомства,
территориального органов
и подведомственного государственного
учреждения Министерства
______________________________
(инициалы, фамилия)
«_____» _____________ 20___ г.
СПИСОК
______________ резерва кадров
____________________________________________________________
(полное наименование уполномоченного органа, ведомства,
территориального органа и подведомственного государственного
учреждения Министерства)
Специальное
звание,
Ф.И.О.,
занимаемая
должность
Стаж работы
Дата
рождения
(число,
месяц,
год),
нацио-
нальность,
знание
языков
(какими
языками
владеет
и на
каком
уровне)
Образо-
вание,
какое
учебное
заве-
дение
окончил
и когда,
специаль-
ность,
квали-
фикация
по
диплому,
ученая
степень
(если
имеется)
Дата
последней
аттестации
решение
аттестац.
комиссии
Когда
и где
прой-
дено
повы-
шение
квали-
фика-
ции
Какие
имеет
награды
(госу-
дар-
ственные
и ведом-
ствен-
ные)
Общий
стаж/
стаж
работы в
системе
МЧС РК
На рук.
должностях/
в занимаемой
должности
1
2
3
4
5
6
7
8
Приложение 8
к приказу Министра по
чрезвычайным ситуациям
Республики Казахстан
от 1 июня 2012 года № 24
Правила оформления личных дел сотрудников органов государственной противопожарной службы Республики Казахстан

34. Кадр резервінен шығару:
1) жоғары тұрған немесе басшылық лауазымға тағайындау;
2) қызметте шекті жас жағдайына жеткен;
3) болжанатын лауазым бойынша міндеттерді тиісті деңгейде орындауға кедергі жасайтын созылмалы не басқа қауіпті аурулардың болу туралы медициналық мекеменің қорытындысы бойынша;
4) Министрлік жүйесінде қызметті тоқтатқан;
5) атқарып отырған лауазымда қызметтік жұмыс нәтижелері қанағаттанарлықсыз болған;
6) басшылық етіп отырған бөлімшеде моральдық-психологиялық ахуалдық жағдайдың, қызметтік, еңбек және орындаушылық тәртіптің, еңбектің қауіпсіз жағдайларын қанағаттанарлықсыз қамтамасыз етудің төмен көрсеткіштері;
7) айтарлықтай тәртіптік теріс қылықты, заңды бұзушылықты, оның ішінде сыбайлас жемқорлық құқық бұзушылық жіберген;
8) жоғары тұрған лауазымға тағайындаған кезде Қазақстан Республикасының басқа өңіріне ауысудан бас тартқан;
9) қызметтік тәртіпті жүйелі бұзған;
10) үміткерді жоғарлатуға арналған даярлаудың жеке жоспарында көзделген іс-шараларды қызметкердің орындамаған;
11) резервтегі адамның оны кадр резервінен алу туралы өтініш бергені жағдайларда алынады.
35. Кадр резервінен қызметкерді алып тастау туралы шешім:
перспективалық кадр резервіне енгізілген қызметкерлер үшін – Министрліктің уәкілетті орган басшысының, дәйекті қолдаухат бойынша құрылымдық бөлімшелері, аумақтық органдары, сондай-ақ Кадрлық қамтамасыз ету департаменті басшысының бұйрығымен;
жалпы резервке енгізілген қызметкерлер үшін – құрылымдық бөлімше басшысының, кадр қызметінің қолдаухаты бойынша немесе қызметтік жұмыс, аттестаттаудан өткізу нәтижелері бойына Министрлік ведомстволары, аумақтық органдары мен ведомстволық бағынысты мемлекеттік мекемелері басшыларының бұйрығымен жүзеге асырылады.
36. Осы Қағиданың 33-тармағымен (1, 2, 3, 4) тармақшаларынан басқа) көзделген негіздер бойынша резервтен алынып тасталған қызметкерлерді Кадр резервіне қайта алу бөлімшелер басшыларының негізделген қолдаухаттары болғанда, 1 (бір) жылдан ерте емес уақытта жүргізіледі.
37. Қызметкерді Кадр резервінен алу бойынша қабылданған шешім туралы бөлімшенің тиісті басшысына және резервтегі адамға хабарланады.
Қазақстан Республикасы мемлекеттік
өртке қарсы қызмет органдарында жоғары
тұрған және басшылық лауазымға жоғарлату
үшін кадр резервімен жұмысты қалыптастыру
және ұйымдастыру қағидасына
қосымша
Нысан
БЕКІТЕМІН
Министрлік уәкілетті органының,
ведомстволарының, аумақтық органдары
мен ведомстволық бағынысты
мемлекеттік мекемелерінің басшысы
______________________________
(аты-жөні, тегі)
20___ ж. «_____»______________
Кадр резервінің ______________
ТІЗІМІ _______________________________________________________________
(Министрлік уәкілетті органының, ведомстволарының, аумақтық
органдары мен ведомстволық бағынысты мемлекеттік мекемелерінің толық атауы)
Арнайы атағы, Т.А.Ә., атқаратын лауазымы
Жұмыс өтілі
Туған күні (күні, айы, жылы), ұлты, тілдерді білуі (қандай тілдерді біледі және қандай деңгейде)
Білімі, қандай оқу орнын бітірді және қашан, мамандығы, диплом бойынша біліктілігі, ғылыми дәрежесі (егер болса)
Соңғы аттестаттау күні, аттестаттау комиссиясының шешімі
Біліктілікті арттыруды қашан және қайда өтті
Қандай наградалары бар (мемлекеттік және ведомстволық)
Жалпы өтіл/ ҚР ТЖМ жүйесіндегі жұмыс өтілі
Басшылық лауазымдарда/атқарып отырған лауазымында
1
2
3
4
5
6
7
8
Қазақстан Республикасы
Төтенше жағдайлар министрінің
2012 жылғы 1 маусымдағы
№ 242 бұйрығына
8-қосымша
Қазақстан Республикасының мемлекеттік өртке қарсы қызмет
органдары қызметкерлерінің жеке істерін ресімдеу
қағидасы

1. Общие положения
1. Настоящие Правила о порядке оформления личных дел сотрудников органов государственной противопожарной службы Республики Казахстан (далее - Правила) определяют порядок оформления, ведения и хранения личных дел сотрудников органов государственной противопожарной службы (далее - ОГПС).
2. Личные дела сотрудников ОГПС оформляются и ведутся кадровыми службами центрального аппарата, ведомств, территориальных органов Министерства по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан (далее - Министерство).
3. Все должностные лица, привлекаемые к составлению личных дел, должны знать и соблюдать правила их составления, ведения.
4. Личное дело представляет собой совокупность основных документов, материалов и сведений, отражающих служебную (трудовую) деятельность сотрудника, биографические данные и другие сведения о нем.
2. Порядок оформления и ведения личного дела
5. Все документы личного дела (кроме фотокарточки) подшиваются по разделам в обложку из плотного картона синего цвета.
6. На обложке личного дела надписи выполняются тиснением золотистого цвета согласно приложению 1 к настоящему Порядку.
7. Оформление обложки личного дела, включает указание фамилии, имени, отчества сотрудника в именительном падеже в строгом соответствии с документами, удостоверяющими личность, специальные звания и лчный номер размером 140х15 мм. На торцевой стороне личного дела указываются фамилия и инициалы сотрудника размером 120х10 мм. Оформление обложки и личного дела составляется эстетично и единообразно, без использования рукописного текста.
8. Номер, за которым учтено личное дело по книге учета, проставляется на бумажной наклейке без рамок размером 20х20 мм на обложке и в верхней части торца личного дела.
9. В случаях поступления из другого органа в кадровую службу личного дела на переведенного сотрудника, то данное дело оформляется в соответствии с настоящими Правилами.
10. На внутренней стороне располагается конверт, в которой вкладывается цветная фотокарточка (анфас, бюст) сотрудника в установленной повседневной форме одежды (китель с установленными знаками различий) размером 9х12 см (без верхней одежды и головного убора). На оборотной стороне фотокарточки чернилами записываются фамилия, имя, отчество сотрудника, которые заверяются подписью сотрудника кадровой службы и оттиском печати кадровой службы или подразделения ОГПС.
Знаки различия на погонах должны соответствовать присвоенному специальному званию. При присвоении очередного специального звания фотокарточки заменяются: при присвоении очередного специального звания – в месячный срок, если специальное звание не меняется – через 5 лет.

1. Жалпы ережелер
1. Осы Қазақстан Республикасының мемлекеттік өртке қарсы қызмет органдары қызметкерлерінің жеке істерін ресімдеу қағидасы (бұдан әрі – Қағида) мемлекеттік өртке қарсы қызмет органдары (бұдан әрі - МӨҚО) қызметкерлерінің жеке істерін ресімдеу, жүргізу және сақтау тәртібін анықтайды.
2. МӨҚҚО қызметкерлерінің жеке істерін Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлігі (бұдан әрі – Министрлік) орталық аппаратының, ведомстволарының, аумақтық органдарының кадр қызметі ресімдейді және жүргізеді.
3. Жеке істерді құрастыруға тартылатын барлық лауазымды тұлғалар оларды құру және жүргізу қағидаларын білуі және сақтауы тиіс.
4. Жеке іс қызметкердің қызметтік (еңбек) жұмысын, биографиялық деректері мен ол туралы басқа да мәліметтерді бейнелейтін негізгі құжаттардың, материалдар мен мәліметтердің жиынтығын білдіреді.
2. Жеке істі ресімдеу және жүргізу тәртібі
5. Жеке істің барлық құжаттары (фотосуреттен басқасы) көк түсті тығыз картоннан жасалған мұқабада бөлім бойынша тігіледі.
6. Жеке істің мұқабасындағы жазбалар осы Тәртіпке 1-қосымшаға сәйкес алтын түсті өрнекпен жазылады.
7. Жеке істің мұқабасын ресімдеу атау септігінде құжатқа, жеке куәлікке қатаң сәйкестікте қызметкердің тегі, аты мен әкесінің аты, арнайы атағы және жеке нөмірі 140х15 мм мөлшерінде көрсетіледі. Жеке істің қырында 120х10 мм мөлшерінде қызметкердің тегі және аты-жөні көрсетіледі. Мұқабаны және жеке істі ресімдеу қолжазба мәтінін қолданусыз, көркем және біркелкі жазылуы тиіс.
8. Есепке алу кітабы бойынша есепке алынған нөмір мұқабада 20х20 мм мөлшерінде рамасыз және жеке іс қырының жоғары бөлігінде желім қағазда қойылады.
9. Ауыстырылған қызметкердің жеке ісі кадр қызметіне басқа органнан келіп түскен жағдайда, осы іс осы Қағидаға сәйкес ресімделеді.
10. Ішкі жағында қызметкердің белгіленген күнделікті киім нысанында (белгіленген айырым белгілері бар китель) көлемі 9х12 см мөлшерінде (сыртқы киімсіз және бас киімсіз) түрлі-түсті фотосуреті (анфас, бюст) салынатын  конверт орналастырылады. Фотосуреттің сыртқы жағына қара сиямен қызметкердің тегі, аты, әкесінің аты жазылады, ол кадр қызметі қызметкерінің қолымен расталады және оған кадр қызметінің немесе МӨҚҚО бөлімшесі мөрінің оттискі басылады.
Погондағы айыру белгілері берілген арнайы атағына сәйкес болуы тиіс. Кезектегі арнайы атақ берілген кезде фотосурет: кезекті арнайы атақ берген кезде – айлық мерзімде, егер арнайы атағы өзгермесе - 5 жылдан кейін ауыстырылады.

Кадровые службы ведомств, территориальных органов и подведомственных государственных учреждений Министерства представляют в Департамент кадрового обеспечения Министерства по 2 фотокарточки размеров 9х12 см, 5х6 см, 3х4 см для включения в личные дела сотрудников ОГПС, относящихся к номенклатуре Министерства.
11. Личное дело сотрудников ОГПС состоит из разделов. В каждом разделе личного дела ведутся внутренние описи, в которые вносятся наименования, номера и даты всех подшитых в дело документов и количество листов.
12. Документы, находящиеся в личном деле, вносятся во внутренние описи разделов дела и нумеруются арабскими цифрами в правом верхнем углу.
13. Личные дела сотрудников ОГПС состоят из пяти разделов:
1) В первый раздел личного дела подшиваются следующие документы:
послужной список согласно приложению 2 к настоящим Правилам;
заключение комиссии по определению выслуги лет;
выписка из решения о продлении срока службы.
2) Во второй раздел личного дела подшиваются следующие документы:
заключения по итогам аттестации;
служебные характеристики;
представления к присвоению специальных званий сотрудникам, к снижению (восстановлению) в специальном звании и решение о задержке представления к присвоению;
результаты тестирования, нормативы по физической подготовке;
материалы по установлению надбавки к должностному окладу;
справки о выслуге лет для назначения пенсии;
наградные листы;
рапорты о перемещении по службе;
представление к увольнению из органов и подразделений Министерства.
3) В третий раздел личного дела подшиваются следующие документы:
заявление о приеме на службу в органы и подразделения Министерства;
личный листок по учету кадров;
автобиография, написанная от руки и отпечатанная на компьютере;
справка – объективка согласно приложению 3 к настоящему Порядку;
заключение о приеме на службу в органы и подразделения Министерства;
заключение военно-врачебной комиссии;
результаты психо-физиологического тестирования;
результаты полиграфологического исследования;
материалы стажировок;
лист с текстом Присяги;
три отзыва от соседей;
рапорт участкового инспектора полиции;
характеристика с последнего места работы;
подписка и обязательство о неразглашении сведений, составляющих государственную и служебную тайны;
обязательство государственного служащего по ограничениям, установленным Законом Республики Казахстан «О борьбе с коррупцией»;
копии дипломов (аттестатов) об окончании учебных заведений с приложениями об успеваемости, сертификатов, удостоверения личности, регистрационного номера налогоплательщика, социального индивидуального кода, водительского удостоверения, свидетельств о заключении или расторжении брака, рождении детей и т.д.

Министрліктің  ведомстволары, аумақтық органдары және ведомстволық бағынысты мемлекеттік мекемелерінің Кадр қызметтері Министрліктің Кадрлық қамтамасыз ету департаментіне Министрліктің номенклатурасына жататын, МӨҚҚО қызметкерлерінің жеке істеріне қосу үшін 9х12 см, 5х6 см, 3х4 см мөлшерінде 2 фотосурет ұсынады.
11. Жеке істе тұрған құжаттар іс бөлімдерінің ішкі тізімдемесіне енгізіледі және жоғары оң жақ бұрышы араб сандарымен нөмірленеді.
12. МӨҚҚО қызметкерлерінің жеке істері бөлімдерден тұрады. Жеке істің әр бөлімінде ішкі тізімдеме жүргізіледі, оған іске тігілген барлық құжаттардың атауы, нөмірі мен күні және парақтар саны енгізіледі.
13. МӨҚҚО қызметкерлерінің жеке істері бес бөлімнен тұрады:
1) Жеке істің бірінші бөлімінде мынадай құжаттар:
осы Қағидаға 2-қосымшаға сәйкес қызметтік тізім;
еңбек сіңірген жылдарын анықтау бойынша комиссияның қорытындысы;
қызмет мерзімін ұзарту туралы шешімнің көшірмесі тігіледі.
2) Жеке істің екінші бөліміне мынадай құжаттар:
аттестаттау нәтижелері бойынша қорытындылар;
қызметтік мінездемелер;
қызметкерлерге арнайы атақ беру, арнайы атағын төмендету (қалпына келтіру) ұсынымдары және арнайы атағын беруді кідіру туралы шешім;
тест нәтижелері, дене дайындығы бойынша нормативтері;
лауазымдық жалақыға үстемеақы белгілеу жөніндегі материалдар;
зейнетақы тағайындау үшін еңбек сіңірген жылдары туралы анықтамалар;
марапаттау парақтары;
қызмет бойынша орын ауыстыру жөніндегі баянаттар;
Министрлік органдары мен бөлімшелерінен шығаруға ұсыным тігіледі.
3) Жеке істің үшінші бөліміне мына құжаттар тігіледі:
Министрлік органдарына және бөлімшелеріне қабылдау туралы өтініш;
кадрды есепке алу жөніндегі жеке парақ;
қолдан жазылған және компьютерде басылған өмірбаян;
осы Тәртіпке 3-қосымшаға сәйкес ақиқат анықтама;
Министрліктің органдары мен бөлімшелеріне қызметке қабылдау туралы қорытынды;
әскери-дәрігерлік комиссияның қорытындысы;
психологиялық-физиологиялық тестілеу нәтижелері;
полиграфологиялық нәтижелер;
тағылымдамадан өту материалдары;
Ант мәтінімен парақ;
көршілерінен үш пікір;
учаскелік полиция инспекторының баянаты;
соңғы жұмыс орнынан мінездеме;
мемлекеттік және қызметтік құпияларды құрайтын мәліметтерді жарияламау туралы қол қою және міндеттеме;
«Сыбайлас жемқорлықпен күрес туралы» Қазақстан Республикасының Заңымен белгіленген шектеулер жөніндегі мемлекеттік қызметшінің міндеттемесі;
үлгерімі туралы қосымшалармен оқу орнын бітіру туралы дипломдар (аттестаттар), сертификаттар, жеке куәлік, салық төлеушінің тіркеу нөмірі, әлеуметтік жеке код, жүргізуші куәлігі, неке қию және некені бұзу, балалардың тууы туралы куәліктер және т.б.);

4) В четвертый раздел личного дела подшиваются архивные материалы:
послужные списки (копии послужных списков);
автобиографии;
справки-объективки;
заключения по материалам служебных расследований;
справки;
5) В пятый раздел личного дела подшиваются следующие документы:
материалы специальных проверок, справки по допускам к государственным секретам;
декларации о доходах и имуществе.
6) На второй (внутренней) стороне обложки подклеивается конверт, в котором хранятся личные документы сотрудника:
трудовая книжка (оригинал);
военный билет (свидетельство о приписке к призывному участку);
цветные фотографии размером 3х4 см., 4,5х6 см. по два экземпляра.
Сноска. Пункт 13 с изменением, внесенным приказом Министра по чрезвычайным ситуациям РК от 28.08.2013 № 390 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
14. Личные дела сотрудников, прибывших для дальнейшего прохождения службы из органов внутренних дел, прокуратуры, финансовой полиции, таможенных органов, внутренних войск и Вооруженных Сил, других войск и воинских формирований (далее – другие органы и воинские формирования), а также личные дела офицеров и прапорщиков запаса приобщаются к основному личному делу. При этом с послужного списка делается копия, которая заверяется подписью руководителя кадровой службы и подшивается в четвертый раздел личного дела.
3. Порядок оформления отдельных документов личного дела
15. Основным документом личного дела является послужной список, который заполняется согласно приложению 2 к настоящим Правилам от руки разборчиво без сокращений и подчисток, на основании предъявленных сотрудником подлинных документов или нотариально заверенных их копий и собственноручно написанной автобиографии. Правильность, занесенных в послужной список сведения подтверждается подписью сотрудника. Составленный послужной список заверяется подписью руководителя кадровой службы и гербовой печатью.
В последующем (при решении вопросов о перемещении по службе, перед убытием к новому месту службы, представлением к увольнению, а также и в других необходимых случаях) должностные лица, ответственные за ведение личных дел, уточняют у сотрудников достоверность и полноту записей в послужном списке личного дела.
16. Записи сведений в послужной список производятся по образцу их заполнения, в соответствии с общими требованиями по составлению и ведению учетных документов и с учетом особенностей, изложенных к настоящим Правилам:
1) в графе 1 указывается число, месяц и год рождения словесно-цифровым способом;

4) Жеке істің төртінші бөліміне мұрағаттық материалдар:
қызметтік тізім (қызметтік тізімдердің көшірмелері);
өмірбаяндар;
ақиқат-анықтамалар;
қызметтік тексеру материалдары бойынша қорытындылар;
анықтамалар тігіледі.
5) Жеке істің бесінші бөліміне мынадай құжаттар:
арнайы тексеру материалдары, мемлекеттік құпияларға рұқсат беру бойынша анықтамалар;
табысы және мүлкі жөніндегі декларациялар тігіледі.
6) Мұқабаның екінші (ішкі) жағына қызметкердің жеке құжаттары сақталатын конверт желімденеді, онда:
еңбек кітапшасы (түпнұсқа);
әскери билеті (шақырылған учаскеге тізімге алу туралы куәлік);
екі данада 3х4 см, 4,5х6 см көлемінде түрлі түсті фотосурет.
Ескерту. 13-тармаққа өзгеріс енгізілді- ҚР Төтенше жағдайлар министрінің 28.08.2013 № 390 (алғаш рет ресми жарияланған күнінен бастап он күнтізбелік күн өткеннен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
14. Одан әрі қызмет өткеру үшін ішкі істер органдарынан, прокуратурадан, қаржы полициясынан, кеден органдарынан, ішкі әскерлер мен Қарулы Күштер, басқа да әскерлер мен әскери құралымдардан (бұдан әрі – басқа органдар мен әскери құралымдардан) келген қызметкерлердің жеке істері, сондай-ақ запастағы офицерлер мен прапорщиктердің жеке істері негізгі жеке іске тіркеледі. Бұл ретте кадр қызметі басшысының қолымен куәландырылатын қызметтік тізімнің көшірмесі жасалады және жеке істің төртінші бөліміне тігіледі.
3. Жеке істің жеке құжаттарын ресімдеу тәртібі
15. Жеке істің негізгі құжаты қызметтік тізім болып табылады, ол осы Қағидаға 2-қосымшаға сәйкес қызметкер ұсынған құжаттардың түпнұсқасына немесе олардың нотариалды куәландырылған көшірмелері және өз қолымен жазылған өмірбаяны негізінде түсінікті етіп қысқартусыз және таза қолмен толтырылады. Қызметтік тізімде жазылған мәліметтердің дұрыстығын растау қызметкердің қолымен расталады. Құрылған қызметтік тізім кадр қызметі басшысының қолымен және елтаңбалық мөрмен куәландырылады.
Одан кейін (қызмет бойынша орын ауыстыру, жаңа қызмет орнына кетер алдында, жұмыстан босатуға ұсыну туралы мәселелерді шешкен кезде, сондай-ақ басқа да қажетті жағдайларда) жеке істердің жүргізілуіне жауапты лауазымды тұлғалар қызметкерлердің жеке істері қызметтік тізіміндегі жазбалардың шынайлығы мен толықтығын нақтылайды.
16. Қызметтік тізімге мәліметтерді жазу құжаттарды құру және жүргізу жөніндегі жалпы талаптарға сәйкес және осы Қағидада баяндалған ерекшеліктерді есепке ала отырып, олардың толтырылған үлгілері бойынша жүргізіледі:
1) 1-бағанда туған күні, айы және жылы ауызша-сандар тәсілімен көрсетіледі;

2) в графе 2 указывается место рождения (город, район, область, государство);
3) в графе 3 указывается сведения о национальности;
в графе 4 указывается сведения об образовании:
в графе 4-а – образование сотрудника (в последовательном порядке – наименование учебных заведений и год поступления и окончания, наименования факультетов высших учебных заведений, специальность, при незаконченном образовании – сколько классов или курсов окончил, в каком году);
в графе 4-б – военное (военно-специальное) образование (в последовательном порядке – наименование учебных заведений, специальность).
Сотрудникам, окончившим курсы переподготовки или повышения квалификации, записывается срок обучения на курсах.
5) в графе 5 указывается владение языками и в какой степени;
6) в графе 6 указывается наличие ученой степени, ученого звания, когда и кем присвоено;
7) в графе 7 указывается, сведения о научных трудах и изобретениях;
8) в графе 8 указывается в хронологическом порядке самостоятельная трудовая деятельность, исключая прохождение службы в органах и подразделениях по чрезвычайным ситуациям, внутренних дел, прокуратуры, финансовой полиции, внутренних войсках и Вооруженных Силах, других войсках и воинских формированиях. В данную графу включается и работа иных учреждениях и предприятиях, не относящаяся к службе в правоохранительных органах и воинской службе.
В самостоятельную трудовую деятельность не включается время учебы в общеобразовательных школах.
9) в графе 9 указывается прохождение службы в органах по чрезвычайным ситуациям, внутренних дел, прокуратуры, финансовой полиции, внутренних войсках и Вооруженных Силах, других войсках и воинских формированиях.
В том числе: пребывание в резерве и распоряжении (с указанием дат прохождения службы, номеров приказов, наименования и номера учреждения), а также служб за пределами Республики Казахстан. Кроме того, в графу 9 включаются следующие сведения:
о прибытии на службу в местности, дающие право на исчисление выслуги лет на пенсию на льготных условиях и убытии из них с указанием наименования местности и днях прибытия (убытия) при этом необходима ссылка на соответствующие постановления или нормативные правовые акты, устанавливающие льготные условия прохождения службы в этих местностях;
о прохождении сотрудником стажировки в вышестоящих органах или учебы в военных учебных заведениях, если направление в порядке прохождения стажировки или учебу оформляется приказом по личному составу;
о присвоении, снижении или лишении классной квалификации. При этом записи о выдаче нагрудного знака и о подтверждении классной квалификации не производятся;
о выдаче нагрудных знаков за отличное окончание учебного заведения Министерства с указанием даты выдачи нагрудных знаков;
об увольнении из органов государственной противопожарной службы;
об исключении из списков личного состава органов и подразделений по чрезвычайным ситуациям в связи со смертью (гибелью) или лишением специального звания;
Все записи в графе 9 производятся на основании приказов по личному составу.
При записи сведений «с какого времени» и «по какое время» состоял на должности (находился в распоряжении) указываются даты издания приказов по личному составу.
Наименования органов и подразделений по чрезвычайным ситуациям записываются без сокращений.
При повторном оформлении на службу указывается, каким органом или подразделением по чрезвычайным ситуациям и когда принят на службу.
При отчислении из военных учебных заведений указываются причины отчисления, номера приказов.
Записи, произведенные в графе 9, заверяются подписью начальника кадровой службы и гербовой печатью только в случаях:
назначения на новое место службы за пределы дислокации органа по чрезвычайным ситуациям;
при увольнении со службы и при исключении сотрудников из списков личного состава органов по чрезвычайным ситуациям.
Не подлежат записи сведения:
о нахождении на учебе на курсах переподготовки и повышения квалификации без освобождения от занимаемых должностей;
о переводе с одного курса на другой в период учебы в организации образовании Министерства.
Составленный послужной список ведется на протяжении всей службы в органах и подразделениях по чрезвычайным ситуациям.
Вторичное составление послужных списков допускается лишь в случаях прихода их в полную негодность и только с разрешения руководителя органа или подразделения по чрезвычайным ситуациям.
На сотрудников, переведенных из других правоохранительных органов, войск и воинских формирований, составляются новые личные дела в соответствии с настоящими Правилами. Старые послужные списки подшиваются в 4 раздел личного дела;

2) 2-бағанда туған жері (мемлекет, облыс, қала, аудан) көрсетіледі;
3) 3-бағанда ұлты туралы мәлімет көрсетіледі;
4) 4-бағанда білімі туралы мәлімет көрсетіледі:
4-а-бағанда қызметкердің білімі (реттік тәртіппен – жоғары оқу орнының атауы және оған түскен және оны бітірген жылы, жоғары оқу орнының факультет атауы, мамандығы, аяқталмаған білімі – қанша сынып немесе курс, қай жылы бітірген);
4-б-бағанда әскери (әскери арнайы) білімі (реттік тәртіппен – оқу орындарының атауы, мамандығы).
Қайта даярлау немесе біліктілікті арттыру курстарын бітірген қызметкерлердің курстағы оқу мерзімі жазылады.
5) 5-бағанда тілдерді меңгеруі және қандай дәрежеде білетіні көрсетіледі;
6) 6-бағанда ғылыми дәрежесі, ғылыми атағы, қашан және кім болып берілгені көрсетіледі;
7) 7-бағанда қандай ғылыми еңбектері мен жаңалықтары бары көрсетіледі;
8) 8-бағанда хронологиялық тәртіппен төтенше жағдайлар, ішкі істер органдары мен бөлімшелерінде, прокуратурада, қаржы полициясында, ішкі әскерлер мен Қарулы Күштер, басқа да әскерлер мен әскери құралымдарда қызмет өткеруден басқа дербес еңбек қызметі көрсетіледі. Бұл бағанға құқық қорғау органдары қызметіне және әскери қызметке жатпайтын өзге мекемелер мен кәсіпорындардағы жұмысы да жазылады.
Дербес еңбек қызметіне жалпы білім беру мектептеріндегі оқу уақыты жазылмайды.
9) 9-бағанда төтенше жағдайлар, ішкі істер органдары, прокуратурада, қаржы полициясында, ішкі әскерлері мен Қарулы Күштер, басқа да әскерлер мен әскери құралымдарда қызмет өткеруі көрсетіледі.
Оның ішінде: резервте және қарамағында болуы (қызмет өткеру мерзімі, бұйрық нөмірлерін, мекеме атауы мен нөмірін көрсетіп), сондай-ақ Қазақстан Республикасы тыс жердегі қызметі жазылады. Осыдан басқа 9-бағанда мынадай мәліметтер жазылады:
жеңілдік жағдайларда зейнетақысына еңбек сіңірген жылдарын есептеуге құқық беретін жергілікті жерде қызметте болуы және одан кетуі туралы жергілікті жердің атауын және келген (кеткен) күнін көрсете отырып, бұл ретте осы жергілікті жерлерде қызмет өткерудің жеңілдік жағдайларын белгілейтін қаулыға немесе нормативтік құқықтық актіге тиісті сілтеме қажет;
қызметкерлердің жоғары тұрған органдарда тағылымдамадан немесе әскери оқу орнындағы оқуы туралы, егер жолдама тағылымдама өту тәртібінде немесе оқу жеке құрам бойынша бұйрықпен ресімделсе;
сыныптық біліктілікті беру, төмендету немесе алу туралы. Бұл ретте төсбелгісін беру туралы және сыныптық біліктілігін растау туралы жазбалар жүргізілмейді;
Министрліктің оқу орнын үздік бітіргені үшін төсбелгісін тапсыру күнін көрсете отырып, төсбелгісін беру туралы;
мемлекеттік өртке қарсы қызмет органдарынан шығару туралы;
қаза табуына (қайтыс болуы) немесе әскери атағынан айырылуына байланысты төтенше жағдайлар органдары мен бөлімшелерінің жеке құрамы тізімінен алып тастау туралы;
9-бағандағы барлық жазба жеке құрам жөніндегі бұйрық негізінде жүргізіледі.
«Қай уақыттан бері» және «қай уақыт аралығында» лауазымда тұрған (қарамағында болу) мәліметтерді жазу кезінде жеке құрам бойынша бұйрықты беру күні көрсетіледі.
Төтенше жағдайлар органдары мен бөлімшелерінің атаулары қысқартусыз жазылады.
Қызметке қайта ресімдеу кезінде, қандай төтенше жағдайлар органдары немесе бөлімшелеріне және қашан қызметке қабылданғаны көрсетіледі.
Әскери оқу орындарынан шығару кезінде шығарудың себептері, бұйрықтардың нөмірлері көрсетіледі.
9-бағанда жазылған жазбалар кадр қызметі бастығының қолымен және мынадай жағдайларда ғана:
төтенше жағдайлар органдары орналасқан орны шегінен тыс жаңа қызмет орнына тағайындалғанда;
қызметтен босатылу кезінде және төтенше жағдайлар органдарының жеке құрам тізімінен қызметкерлерді алып тастау кезінде елтаңба мөрімен расталады.
Мыналар:
атқарып отырған лауазымынан босатусыз қайта даярлау және біліктілікті арттыру курстарында оқуда болуы туралы;
Министрліктің білім беру ұйымдарында оқу кезінде бір курстан басқаға ауыстыру туралы мәліметтер жазуға жатпайды.
Құрылған қызметтік тізім төтенше жағдайлар органдары мен бөлімшелеріндегі барлық қызмет ішінде жүргізіледі.
Қызметтік тізімдерді қайта жасау тек өту жағдайында олардың толық жарамсыздығы және тек төтенше жағдайлар органдары мен бөлімшелері басшыларының рұқсатымен жіберіледі.
Басқа да құқық қорғау органдарынан, әскерлері мен әскери құралымдардан ауыстырылған қызметкерлерге осы Қағидаға сәйкес жаңа жеке іс жасалады. Ескі қызметтік тізімдер жеке істің 4-бөліміне тігіледі.

10) в графе 10 указываются периоды прохождения службы, дающие право на исчисление выслуги лет на пенсию на льготных условиях.
Сведения о прохождении службы, дающей право на исчисление выслуги лет на пенсию на льготных условиях, записываются со ссылкой на постановление Правительства Республики Казахстан от 26 августа 1998 года № 803 «Об утверждении Правил исчисления выслуги лет военнослужащим, сотрудникам правоохранительных органов, а также лицам, права которых иметь воинские или специальные звания, классные чины и носить форменную одежду упразднены с 1 января 2012 года, назначения и выплаты единовременных пособий» и заверяются подписью руководителя кадровой службы органа или подразделения по чрезвычайным ситуациям и гербовой печатью. Эти сведения записываются на основании данных графы 9 послужного списка и листов.
11) в графе 11 указываются сведения о ранениях, контузиях, увечьях, полученных на службе и их характер.
Записи о ранениях, контузиях и других поражениях производятся на основании документов, выданных лечебными учреждениями, в которых сотрудник проходил службу, был ранен и проходил курс лечения по поводу ранений, контузий и других поражений.
При этом указывается характер ранений, контузий, увечий, полученные при исполнении служебных обязанностей, их характер, при каких обстоятельствах и когда они получены (населенные пункты, местность);
12) в графе 12 указывается, сведения о награждении орденами и медалями Республики Казахстан и других государств, а также все виды наград и поощрений за весь период срока службы.
Сведения записываются на основании Указов Президента Республики Казахстан, приказов о награждении и других документов.
При отсутствии сведений о приказах, о награждении в военное время запись делается по данным кадровой службы;
13) в графе 13 указываются сведения о дисциплинарных взысканиях при прохождении службы (даты и номера приказов, кем наложено дисциплинарное взыскание и формулировка, а также отметка о снятии взыскания);
14) в графе 14 указываются сведения о пребывании в заграничных служебных командировках при прохождении службы;
15) в графе 15 указывается где, когда и в какие выборные органы избирался или был избран;
16) в графе 16 записываются данные на родителей сотрудника и их местожительство. Если родители умерли, а сотрудник холост, кроме сведений о родителях записывается один из ближайших родственников и его адрес;

10) 10-бағанда жеңілдік жағдайларында зейнетақы үшін қызмет еткен жылдарын есептеуге құқық беретін қызметті өткеру кезеңі көрсетіледі.
Жеңілдік жағдайларында зейнетақы үшін қызмет еткен жылдарын есептеуге құқық беретін әскери қызметтен өткеру туралы мәлімет «Әскери қызметшiлерге, құқық қорғау органдарының қызметкерлеріне, сондай-ақ әскери немесе арнаулы атақтар, сыныптық шендер алу және нысанды киім киіп жүру құқықтары 2012 жылғы 1 қаңтардан бастап жойылған адамдарға еңбек сіңірген жылдарын есептеу, біржолғы жәрдемақылар тағайындау және оны төлеу ережесін бекіту туралы» Қазақстан Республикасы Үкіметінің 1998 жылғы 26 тамыздағы № 803 қаулысына сілтеме жасай отырып, жазылады және төтенше жағдайлар органдары немесе бөлімшелерінің кадр қызметі басшысының қолымен және елтаңба мөрімен расталды. Осы мәліметтер қызметтік тізімнің 9-бағанындағы және парақтағы деректер негізінде жазылады.
11) 11-бағанда қызмет барысында алған жарақат, контузия, зақымдар және олардың сипаттамасы туралы мәлімет көрсетіледі.
Жарақат, контузия және басқа да жаралар туралы жазбалар қызметкер қызмет өткеруде алған жарақаты, контузия және басқа да жаралар жөнінде емдеу курсынан өткен емдеу мекемесінің берген құжаттары негізінде жүргізіледі.
Бұл ретте қызметтік міндеттер орындау кезінде алған жарақат, контузия, зақым сипаттамасы, қандай жағдайларда алғаны және олар оны қашан алғаны (елді мекендер, жергілікті жерлер), олардың сипаттамасы көрсетіледі;
12) 12-бағанда Қазақстан Республикасының қандай ордені және медалі және басқа да мемлекеттік марапаттау туралы мәліметтер, сондай-ақ қызмет мерзімінің барлық кезеңіндегі наградалары мен көтермелеулердің барлық түрлері көрсетіледі.
Мәліметтер Қазақстан Республикасы Президентінің Жарлығы, марапаттау және басқа да құжаттар туралы бұйрықтар негізінде жазылады.
Бұйрықтар туралы, соғыс уақытындағы марапаттау туралы мәліметтер жоқ болған жағдайда осы кадр қызметі бойынша жазба жазылады.
13) 13-бағанда қызмет өткеру кезіндегі тәртіптік жаза туралы мәліметтер (бұйрықтардың күні мен нөмірі, тәртіптік жазаны кім берді және тұжырымдама, сондай-ақ тәртіптік жазаның алынғаны туралы белгі) көрсетіледі;
14) 14-бағанда қызмет өткеру кезінде шетелге қызметтік іссапарларында болуы туралы мәлімет көрсетіледі;
15) 15-бағанда қайда, қашан және қандай сайлау органдарына сайлауға іріктелді немесе сайланғандығы көрсетіледі.
16) 16-бағанда қызметкердің ата-анасы туралы мәліметтер және олардың тұрғылықты жерлері көрсетіледі. Егер ата-анасы қайтыс болған, ал бойдақ болса, ата-анасы туралы мәліметке жақын туысының бірі және оның мекенжайы жазылады;

17) в графе 17 указывается семейное положение сотрудника, а затем вносятся члены семьи и лица, состоящие на его иждивении. В эту графу кроме супруги записываются все дети сотрудника (в том числе усыновленные и дети, на содержание которых он платит алименты). Запись сведений о семейном положении (в том числе об усыновлении), о расторжении брака, о смерти членов семьи и иждивенцев производится только на основании соответствующих свидетельств, выдаваемых органами Регистрации акта гражданского состояния (РАГС). Слово «холост» (не замужем) пишется простым карандашом.
В данную графу записываются лица, состоящие на иждивении сотрудника: нетрудоспособные родители (усыновители) сотрудника, его братья и сестры (независимо от места жительства), а также нетрудоспособные родители его супруги (супруга), если они проживают совместно с ним, находятся на полном его содержании или получают от него помощь, которая является для них постоянным и основным источником средств к существованию;
18) в графе 18 записывается домашний адрес семьи сотрудника. Домашний адрес записывается простым карандашом.
17. Автобиография составляется по форме согласно приложению 3 к настоящим Правилам. Один экземпляр автобиографии составляется с помощью компьютерной техники в произвольной форме, которая включает сведения о: дате и месте рождении, национальности, об общем, специальном и военном образовании, присвоении ученой степени и звании, трудовой и служебной деятельности, награждении государственными наградами (чем, за что и когда награжден), семейном положении, а также краткие сведения о членах своей семьи, о родителях, братьях и сестрах своих и жены (мужа), (фамилии, имена и отчества, год и место рождения, национальность, где проживают и чем занимаются).
18. Автобиографии, собственноручно подписанные сотрудниками не заверяются подписями должностных лиц и гербовыми печатями. Если же автобиографии, напечатанные не подписаны, они должны быть заверены подписями должностных лиц, ответственных за ведение личных дел и гербовой печатью.
19. После первичного написания автобиографии все последующие изменения и дополнения в служебной и общественной деятельности, а также в биографических данных отражаются в послужных списках кадровыми службами.
20. В случаях изменений биографических данных сотрудников или выявления сведений, противоречащих данным послужного списка, не ранее, чем через 5 лет, от них запрашивается новая автобиография. При этом старый экземпляр автобиографии из личного дела не изымается.
4. Порядок заполнения послужного списка при увольнении
в запас и отставку с правом на пенсионное обеспечение

17) 17-бағанда қызметкердің отбасы жағдайы көрсетіледі, содан кейін оның асырауында тұрған отбасы мүшелері және тұлға енгізіледі. Осы бағанда қызметкердің әйелінен басқа барлық балалары (оның ішінде асырап алған және ол алимент төлейтін балалар) жазылады. Отбасы жағдайы (оның ішінде асырап алуы туралы), некені бұзу туралы, отбасы мүшелерінің және асырауындағылар қайтыс болуы туралы мәліметтерді жазу тек Азаматтық хал актiлерiн тіркеу (АХАТ) органдары беретін тиісті куәлік негізінде жүргізіледі. «Бойдақ» деген сөз (тұрмыс құрмаған) қарындашпен жазылады.
Осы бағанда қызметкердің асырауында тұрған тұлға жазылады: қызметкердің жұмысқа жарамсыз ата-анасы (асырап алушылары), оның аға және қарындастары (тұрғылықты жерлеріне қарамастан), сондай-ақ олармен бірге тұратын, оның ұстауында толықтай болуы немесе олар үшін өмір сүруіне тұрақты және негізгі қаражат көзі болатын, оның көмегін алатын оның күйеуінің (әйелінің) еңбекке жарамсыз ата-анасы жазылады.
18) 18-бағанда қызметкер отбасының үй мекенжайы жазылады. Үй мекенжайы қарындашпен жазылады.
17. Өмірбаян осы Қағидаға 4-қосымшаға сәйкес нысаны бойынша жазылады. Өмірбаянның бір данасы еркін нысанда компьютер техникасының көмегімен жазылады, онда мынадай мәліметтер: туған күні және жері, ұлты, жалпы, арнайы және әскери білімі, ғылыми дәрежесі және атағының берілуі, еңбек және қызметтік жұмыстары, мемлекеттік наградалармен марапаттаулар (не үшін және қашан марапатталды), отбасы жағдайы, сондай-ақ өзінің отбасы мүшелері туралы, ата-анасы, өзінің және әйелінің (күйеуі) ағалары және қарындастары туралы (тегі, аты және әкесінің аты, туған жылы және жері, ұлты, қайда тұрады және немен айналысады) қысқаша жазылады.
18. Қызметкердің өз қолымен қолы қойылған өмірбаяны лауазымдық тұлғаның қолымен және елтаңба мөрімен расталмайды. Егер өмірбаян басылған, қол қойылмаған болса, олар жеке істі жүргізуге жауапты лауазымды тұлғаның қолымен және елтаңба мөрімен расталуы тиіс.
19. Өмірбаян бірінші рет жазылғаннан кейін оған енгізілетін қызметтік және қоғамдық қызметтегі барлық кейінгі өзгерістер мен толықтырулар, сондай-ақ өмірбаяндық деректер кадр қызметінің қызметтік тізімдерінде көрсетіледі.
20. Қызметкерлердің өмірбаяндық деректері өзгерген жағдайда немесе қызметтік тізімдегі деректерге қайшылық білдіретін мәліметтер анықталғанда, 5 жылдан ерте емес мерзімде олардан жаңа өмірбаян талап етіледі. Бұл ретте өмірбаянның ескі данасы жеке істен алынып тастанбайды.
4. Запасқа шығару және зейнетақымен қамтамасыз ету құқығымен
отставка кезінде қызметтік тізімді толтыру тәртібі

21. Перед направлением личных дел в уполномоченные органы для расчета выслуги лет на пенсию все периоды службы, указанные в графе 9 послужного списка, а также записи в графе 10, дающие право на исчисление выслуги лет на пенсию на льготных условиях, тщательно проверены и сопоставлены с приказами или иными документами.
22. При подтверждении данных о прохождении службы подлинники документов или копии этих документов обязательно подшиваются в личное дело.
23. После уточнения и подтверждения данных о прохождении службы записи в 9 и 10 графах послужного списка заверяются руководителем кадровой службы.
24. После составления расчетов выслуги лет на пенсию личное дело с расчетами выслуги лет возвращается в органы по чрезвычайным ситуациям по месту службы сотрудников.
25. Перед представлением сотрудников к увольнению их знакомят с записями в послужных списках и с расчетами выслуги лет на пенсию.
26. После издания приказа об увольнении в графе 9 послужного списка вносится запись по какому подпункту, пункту статьи нормативного правового акта сотрудник уволен и формулировка пункта приказа об увольнении, а также место постановки на воинский учет.
27. В личные дела сотрудников, уволенных с правом на пенсионное обеспечение, приобщаются: оригинал расчета выслуги лет на пенсию, выписки из приказов об увольнении.
5. Учет, хранение, выдача (высылка) личных дел
28. Учет и хранение личных дел организуется кадровыми службами. Личные дела подлежат регистрации не позднее десяти дней после издания приказа о назначении сотрудника на должность.
29. Личные дела учитываются в журнале учета личных дел (в том числе и архивные) под одним учетным номером согласно приложению 5 к настоящим Правилам.
30. Один раз в год комиссией в составе не менее из трех сотрудников производится инвентаризация личных дел (сверка наличия личных дел с записями в журнале учета), о чем составляется акт согласно приложению 6 к настоящему Порядку.
31. Кроме журнала учета личных дел, ведется картотека по алфавитным карточкам согласно приложению 7 к настоящим Правилам.
32. Выдача (высылка) личных дел для ознакомления производится по контрольной карточке согласно приложению 8 к настоящим Правилам, хранящейся в личном деле, в которой расписывается получатель или указывается дата, исходящий номер и наименование адресата, которому выслано личное дело. При возвращении личного дела в него вкладывается контрольная карточка с указанием в ней даты возвращения.

21. Қызметтік тізімнің 9-бағанында көрсетілген қызметтің барлық кезеңіндегі зейнетақы үшін қызмет еткен жылдарын есептеу үшін уәкілетті органдарға жеке істерді жіберу алдында, сондай-ақ 10-бағандағы жеңілдетілген жағдайда зейнетақы үшін қызмет еткен жылдарын есептеуге құқық беретін жазба мұқият тексерілген және бұйрықпен немесе тиісті құжаттармен салыстырылған болуы тиіс.
22. Қызметті өткеру туралы деректерді растау кезінде құжаттардың түпнұсқалары немесе осы құжаттардың көшірмелері жеке іске міндетті түрде тігіледі.
23. Қызметті өткеру туралы деректер нақтыланған және расталғаннан кейін қызметтік тізімнің 9 және 10-бағандарындағы жазбаларды кадр қызметінің басшысы растайды.
24. Еңбек сіңірген жылдары есептелген жеке іс зейнетақы үшін қызмет еткен жылдары есептелгеннен кейін қызметкерлердің жұмыс орны бойынша төтенше жағдайлар органдарына қайтарылады.
25. Қызметкерлерді босатуға ұсыну алдында оларды қызметтік тізімдегі жазбалармен және зейнетақы үшін қызмет еткен жылдар есептеулерімен таныстырады.
26. Қызметтік тізімнің 9-бағанындағы босату туралы бұйрық шығарылғаннан кейін қызметкер нормативтік құқықтық актінің қандай тармағының тармақшасы және шығару туралы бұйрық туралы тұжырымдамасы, сондай-ақ әскери есепке қою орны бойынша жазба жазылады.
27. Зейнетақымен қамтамасыз ету құқығымен босатылған қызметкерлердің жеке істеріне мыналар: зейнетақы үшін қызмет еткен жылдары есебінің түпнұсқасы, босату туралы бұйрықтың көшірмесі тігіледі.
5. Жеке істерді есепке алу, сақтау, беру (жіберу)
28. Жеке істерді есепке алу және сақтауды кадр қызметі ұйымдастырады.
Жеке істер қызметкерді лауазымға тағайындау туралы бұйрық шығарылғаннан кейін он күннен кешіктірмей тіркеуге жатады.
29. Жеке істер осы Қағидаға 5-қосымшаға сәйкес бір есепке алу нөмірімен жеке істерді есепке алу (оның ішінде мұрағаттық) журналында жазылады.
30. Жылына бір рет құрамында үш қызметкерден кем емес комиссия жеке іске (жеке істердің бар-жоғын есепке алу журналындағы жазбамен салыстыру), осы Тәртіпке 6-қосымшаға сәйкес актінің не жайында құрылғанына түгендеу жүргізеді.
31. Жеке істі есепке алу журналынан басқа осы Қағидаға 7-қосымшаға сәйкес алфавиттік карточкалар картотека бойынша жүргізіледі.
32. Таныстыру үшін жеке істерді беру (жіберу), алушы қол қоятын жеке істе сақталатын осы Қағидаға 8-қосымшаға сәйкес бақылау карточкасы бойынша жүргізіледі немесе жеке іс жіберілген күні, шығыс нөмірі және мекенжайдың атауы көрсетіледі. Жеке іс қайтып келген кезде онда қайтып келу күні көрсетіліп оған бақылау карточкасы салынады.

33. Личные дела по запросу других органов и структур могут выдаваться (высылаться) на срок не более двух месяцев с разрешения руководителей органа или подразделения по чрезвычайным ситуациям, а также руководителя кадровой службы в соответствии с установленными правилами делопроизводства.
34. На сотрудников, откомандированных для дальнейшего прохождения службы в другие органы и подразделения по чрезвычайным ситуациям, силовые, правоохранительные структуры и воинские формирования, личные дела высылаются специальной почтой к новому месту службы не позднее десяти суток со дня издания приказа об откомандировании.
35. В журнале учета личных дел делается запись с указанием даты, исходящего номера и адресата, куда выслано личное дело.
36. Личные дела хранятся в отдельной комнате (далее - хранилище), на специально оборудованных стеллажах или шкафах в порядке нумерации. Руководитель кадровой службы обеспечивает сохранность личных дел и содержание в должном порядке помещении хранилищ.
37. При наличии небольшого количества личных дел и отсутствии специального хранилища допускается хранение личных дел в металлических шкафах (сейфах) в кабинетах сотрудников кадровой службы.
38. По окончании рабочего дня хранилище (кабинет) с личными делами сотрудников опечатывается.
6. Порядок оформления личных дел для сдачи в архив
39. Личные дела сотрудников ОГПС, уволенных со службы из органов и подразделений по чрезвычайным ситуациям, исключенных из списка личного состава сотрудников ОГПС подлежат хранению в ведомственных архивах по территориальности (по месту службы).
40. Личные дела уволенных, исключенных из списка личного состава сотрудников ОГПС, оформляются следующим образом:
1) в разделе 9 послужного списка делается запись о прекращении службы в органах и подразделениях по чрезвычайным ситуациям с указанием даты и номера приказа.
2) разделы 8-11 послужного списка заверяются подписью руководителя кадровой службы и скрепляются гербовой печатью.
3) все документы, находящиеся в личном деле, сверяются с внутренней описью и делается запись с указанием общего количества листов (цифрами и прописью), которая заверяется подписью работника кадровой службы.
4) в четвертый раздел личного дела подшивается лист-заверитель согласно приложению 9 к настоящим Правилам с указанием общего количества листов документов личного дела и отдельно количество листов в частях "Архивные материалы" и "Материалы специальной проверки".
Лист-заверитель подписывается руководителем кадровой службы.
5) за титульной обложкой личного дела помещается выписка из приказа об увольнении сотрудника.

33. Жеке істер басқа органдар мен құралымдардың сауалы бойынша екі айдан аспайтын мерзімге төтенше жағдайлар органдары немесе бөлімшелері басшыларының, сондай-ақ кадр қызметі басшысының рұқсатымен іс жүргізудің белгіленген қағидаларына сәйкес берілуі (жіберуі) мүмкін.
34. Төтенше жағдайлардың басқа органдары мен бөлімшелерінде, күш, құқық қорғау құрылымдары мен әскери құрамаларда әрі қарай қызметтен өту үшін іссапарға жіберілетін қызметкерлерге іссапар туралы бұйрықтың шығу күнінен бастап он тәуліктен кешіктірілмей жаңа қызмет орнына арнайы поштамен жеке ісі жіберіледі.
35. Жеке істі есепке алу журналында күні, шығыс нөмірі және жеке іс жіберілген мекенжайы көрсетіліп жазба жүргізіледі.
36. Жеке істер жеке бөлмеде (бұдан әрі - қоймада) арнайы жабдықталған сөрелерде немесе шкафтарда нөмірлеу тәртібінде сақталады. Кадр қызметінің басшысы жеке істің сақталуын және белгіленген тәртіппен қойма үй-жайында ұстауды қамтамасыз етеді.
37. Жеке істер аз болғанда және арнайы қойма болмағанда жеке істі кадр қызметі қызметкерлерінің бөлмелерінде металл шкафтарда (сейфтерде) сақталуға рұқсат етіледі.
38. Жұмыс күні аяқталғаннан кейін қызметкерлердің жеке істері бар қойма (бөлме) мөрленеді.
6. Мұрағатқа тапсыру үшін жеке істерді ресімдеу тәртібі
39. Төтенше жағдайлар органдары мен бөлімшелерінен қызметтен босатылған, МӨҚҚО қызметкерлерінің жеке құрамының тізімінен алып тасталған МӨҚҚО қызметкерлерінің жеке істері аумақтық бойынша (қызмет орны бойынша) ведомстволық мұрағатта сақталуы тиіс.
40. Жұмыстан босатылған МӨҚҚО қызметкерлерінің жеке құрамының тізімінен алып тасталған жеке істері мынадай үлгіде ресімделеді:
1) қызметтік тізімнің 9-бөлімінде бұйрықтың күні мен нөмірін көрсетіп төтенше жағдайлар органдары мен бөлімшелеріндегі қызметтің тоқтатылу туралы жазба жасалады.
2) қызметтік тізімнің 8-11 бөлімдері кадр қызметі басшысының қолымен расталады және елтаңба мөрімен бекітіледі.
3) жеке істегі барлық құжаттар ішкі тізімдемемен салыстырылады және кадр қызметінің қызметкері қолымен куәландырылатын парақтардың жалпы саны көрсетіліп (сандармен және жазумен) жазба жасалады;
4) жеке істің төртінші бөліміне жеке іс құжаттары парақтарының жалпы саны көрсетіліп осы Қағидаға 9-қосымшаға сәйкес куәландырма-парағы және «Мұрағат материалдары» мен «Арнайы тексерістің материалдары» бөлімдеріндегі парақ саны бөлек тігіледі.
Куәландырма-парағына кадр қызметінің басшысы қол қояды.
5) жеке істің титулды мұқабасының артына қызметкерді жұмыстан босату туралы бұйрықтың көшірмесі орналасады.

7. Дополнительное положение
41. В соответствии с нормативными правовыми актами в области трудовых отношений, в кадровых службах ведется Книга учета движения трудовых книжек и вкладышей в них, в которой регистрируются все трудовые книжки, принятые от сотрудников и работников при поступлении на службу или работу.
При получении трудовой книжки в связи с увольнением сотрудник расписывается в Книге учета движения трудовых книжек и вкладышей в них. Трудовые книжки, не полученные сотрудниками при увольнении либо в случае их смерти ближайшими родственниками, хранятся в течение двух лет в кадровой службе. По истечении указанного срока невостребованные трудовые книжки хранятся в ведомственном архиве в течение 50 лет, а затем подлежат уничтожению в установленном законом порядке.
42. Сотрудникам, уволенным из ОГПС, соответствующие кадровые службы в установленные сроки выдают трудовые книжки с внесенной в них записью об увольнении, возвращают военные билеты и выдают предписание, установленного образца (согласно действующим Правилам о порядке ведения воинского учета военнообязанных и призывников Республики Казахстан), обязывающее этих лиц в семидневный срок явиться в местные органы военного управления по месту жительства для постановки на воинский учет. Кроме этого, личные дела офицеров запаса их сокращенные воинские дела (вместе с жетоном) кадровые службы в месячный срок направляют в органы военного управления по месту жительства.
При этом на второй внутренней стороне обложки личного дела в описи документов, хранящихся в конверте личного дела, делается запись о выдаче личных документов, которая заверяется подписью получившего сотрудника. Дополнительно о получении трудовой книжки производится соответствующая запись в Книгу учета движения трудовых книжек и вкладышей в них.
Сотрудникам-женщинам, ранее до службы в ОГПС, не состоявших на воинском учете, после увольнения со службы из ОГПС предписания о направлении для постановки на воинский учет не выдаются.
43. При внесении записей о службе в ОГПС в трудовую книжку следует руководствоваться следующим:
а) перечисление занимаемых должностей и наименование органов и подразделений по чрезвычайным ситуациям, где служило увольняемое лицо не вносится;
б) в соответствующие графы трудовой книжки вносятся сведения о всех награждениях и поощрениях за время пребывания на службе в ОГПС;
в) сведения о дисциплинарных взысканиях в трудовую книжку не записываются;
г) основание увольнения, пункт и статья нормативного правового акта, в соответствии с которыми уволен сотрудник из ОГПС, в трудовой книжке не указываются;
д) все записи о датах приема на службу, увольнения с нее, награждения и поощрения (число и месяц двузначными цифрами, год указывается полностью), номера записей производятся арабскими цифрами на основании соответствующих приказов.
При увольнении сотрудников ОГПС все записи о службе (работе), награждениях и поощрениях, внесенные в трудовую книжку заверяются подписью руководителя кадрового аппарата (или лицом его заменяющим) с приложением печати кадровой службы органа или подразделения по чрезвычайным ситуациям.

7. Қосымша ережелер
41. Еңбек қатынастары саласындағы нормативтік құқықтық актілерге сәйкес кадр қызметтерінде еңбек кітапшаларының және олардың қосымша парақтарының қозғалысын есепке алу кітабы жүргізіледі, онда қызметке немесе жұмысқа түсер кезінде қызметкерлерден және жұмыскерлерден қабылданған барлық еңбек кітапшалары тіркеледі.
Қызметтен шығарылуына байланысты еңбек кітапшасын алу кезінде қызметкер немесе жұмыскер Еңбек кітапшаларының және олардың қосымша парақтарының қозғалысын есепке алу кітабына қол қояды. Қызметкерлер немесе жұмыскерлер қызметтен шығарылған кезде немесе олар қаза болған жағдайда алынбаған еңбек кітапшаларын жақын туыстары алады, олар кадр қызметінде екі жыл бойы сақталады. Көрсетілген мерзім өткеннен кейін сұратылмаған еңбек кітапшалары ведомстволық мұрағатта 50 жыл сақталады, содан кейін заңда белгіленген тәртіппен жойылуға жатады.
42. МӨҚҚО-дан қызметтен шығарылған қызметкерлерге тиісті кадр қызметтері белгіленген мерзімде оларға қызметтен шығарғаны туралы жазбалар енгізіле отырып, еңбек кітапшалары беріледі, әскери билеттерін және осы адамдарды әскери есепке қою үшін тұратын жері бойынша жергілікті әскери басқару органдарына жеті күн мерзімінде баруды міндеттейтін белгіленген үлгідегі (қолданыстағы Қазақстан Республикасының әскери міндеттілерді және әскерге шақырылғандарды әскери есепке алу тәртібін жүргізу тәртібі туралы ережеге сәйкес) ұйғарымды береді. Сонымен қатар кадр қызметі запастағы офицерлердің жеке істері, олардың қысқартылған әскери істері (жетонмен бірге) бір ай мерзімде олардың қысқартылған әскери істерін (жетонымен бірге) тұратын жері бойынша әскери басқару органына жолдайды.
Бұл ретте жеке істің конвертінде сақталатын құжаттардың тізімдемесінде жеке істің мұқабасының екінші ішкі жағында жеке құжаттарды бергені туралы жазба жүргізіледі, оны алған адам өз қолын қойып растайды. Еңбек кітапшасын алғаны туралы Еңбек кітапшалары мен олардың қосымша парақтарын есепке алу кітабында қосымша тиісті жазба енгізіледі.
МӨҚҚО-дағы қызметіне дейін әскери есепке тұрмаған әйел қызметкерлерге МӨҚҚО-дан қызметтен босатылғаннан кейін әскери есепке қою үшін жіберу туралы ұйғарым берілмейді.
43. Еңбек кітапшасына МӨҚҚО-дағы қызметі туралы жазбалар енгізу кезінде мыналарды басшылыққа алу керек:
а) атқарып отырған лауазымдары мен қызметтен шығарылатын адам қызмет өткерген төтенше жағдайлар органдары мен бөлімшелері атауларын санамалау енгізілмейді;
б) еңбек кітапшасының тиісті бағандарына МӨҚҚО-дағы қызметте болу уақытында барлық марапаттаулары мен көтермелеулері туралы мәліметтер енгізіледі;
в) тәртіптік жазалары туралы мәліметтер еңбек кітапшасына жазылмайды;
г) МӨҚҚО-дан шығарылған қызметкерге тиісті шығару негізі, нормативтік құқықтық актінің тармағы және бабы еңбек кітапшасында көрсетілмейді;
д) қызметке қабылдау, қызметтен шығару, марапаттаулар мен көтермелеулер (күні мен айы екі таңбалы сандармен, жыл толығымен көрсетіледі) күні туралы барлық жазбалар, жазба нөмірлері араб сандарымен тиісті бұйрықтардың негізінде жүргізіледі.
МӨҚҚО-ның қызметкерлері мен жұмыскерлерін қызметтен шығарған кезде еңбек кітапшасына енгізілген қызметі (жұмысы), марапаттаулары мен көтермелеулері төтенше жағдайлар органы немесе бөлімшесі кадр қызметінің мөрі қойыла отырып, кадр аппараты басшысының (немесе оны алмастыратын адамның) қолымен расталады.

Тест на знание государственного языка включает 50 вопросов, время отпущенное на выполнение теста не более 100 минут.
При этом можно использовать русско-казахский или казахско-русский словарь.
Тест на знание нормативно-правовых актов Министерства по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан 50 вопросов, время 50 минут
Тест на знание законодательства Республики Казахстан 100 вопросов, время 100 минут.
Во время тестирования сотрудникам запрещается пользоваться нормативными правовыми актами и другой литературой.
Пороговые значения по тестам на знание законодательства Республики Казахстан и нормативно-правовых актов Министерства по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан составляют для:
руководящего состава не менее 70 % положительных ответов;
не руководящего состава не менее 60 % положительных ответов;
рядового и младщего начальствующего состава органов государственной противопожарной службы не менее 40 % положительных ответов.
На знание государственного языка для сотрудников владеющих государственным языком - 70 %, не владеющих государственным языком - 50 %.
В ходе подготовки тестов должны учитываться вопросы по основам законодательства Республики Казахстан, нормативных правовых актов в области чрезвычайных ситуаций, а также приказы, Правила и Инструкции, отражающие специфику направления работы сотрудника.
6. Тестирование на знание законодательства Республики Казахстан и приказов Министра по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан, по психолого-социологическим тестам и методикам проводится отдельно. При этом язык тестирования государственный или русский язык определяется по желанию тестируемого сотрудника.
7. Тестируемые не менее чем за месяц предупреждаются о дате, времени, месте и продолжительности процедуры тестирования.
Помещение для проведения компьютерного тестирования должно соответствовать условию удобного расположения аттестуемых, в случае если тестируются несколько сотрудников одновременно, они должны располагаться на достаточном для самостоятельной работы расстоянии друг от друга.
8. Перед началом тестирования сотрудниками кадровых служб проводится подробный инструктаж по порядку прохождения тестирования.
9. Содержание инструктажа включает в себя следующие обязательные требования:
объявляется время, отведенное для тестирования, общее количество тестовых вопросов, пороговое значение;
во время тестирования тестируемые не должны разговаривать между собой и покидать помещение, кроме как в случае экстренного вызова по острой служебной необходимости или ухудшения состояния здоровья;
запрещается пользование текстами законодательных актов Республики Казахстан, нормативных правовых актов, приказов Министра по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан, конспектами, специально заготовленными ответами на тесты (ключами) на бумажных и иных носителях информации, а также мобильными телефонами, электронными средствами получения и передачи информации.

Мемлекеттік тілді білу тесті 50 сұрақты қамтиды, тестті орындауға 100 минуттан көп емес уақыт беріледі.
Бұл ретте, орысша-қазақша немесе қазақша-орысша сөздікті пайдалануға болады.
Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлігінің нормативтік құқықтық актілерін білу тесті 50 сұрақты қамтиды, оған 50 минут уақыт беріледі.
Қазақстан Республикасының заңнамасын білу тесті 100 сұрақты қамтиды, оған 100 минут уақыт беріледі.
Тестілеу уақытында қызметкерлерге нормативтік құқықтық актілерді және басқа да әдебиеттерді пайдалануға болмайды.
Қазақстан Республикасының заңнамасы мен Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлігінің нормативтік-құқықтық актілерін білуге тест бойынша шекті мәні мыналарды:
басшылық құрам үшін 70%-дан кем емес оң нәтижелі жауаптарды;
басшылық құрам емес үшін 60%-дан кем емес оң нәтижелі жауаптарды;
мемлекеттік өртке қарсы органдарының қатардағы және кіші басшылық құрам үшін 40%-дан кем емес оң нәтижелі жауаптарды құрайды.
Мемлекеттік тілді білетін қызметкерлер үшін мемлекеттік тілді білу деңгейі 70%, мемлекеттік тілді білмейтіндер үшін 50%-дан кем емес болуы тиіс.
Тесттерді дайындау барысында Қазақстан Республикасының заңнамасы, Министрліктің нормативтік құқықтық актілері, сондай-ақ қызметкердің жұмыс бағытының ерекшелігін көрсететін бұйрықтар, Қағидалар және Нұсқаулықтар негіздері бойынша мәселелер ескерілуі тиіс.
6. Қазақстан Республикасының заңнамасын мен Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрі бұйрықтарын білуге, сондай-ақ психологиялық-әлеуметтік тестілер және әдістемелер бойынша тестілеу жеке өтеді. Бұл ретте тестілеуден өтетін қызметкердің қалауы бойынша мемлекеттік немесе орыс тілдерінде өткізіледі.
7. Тестілеуден өтушілерге тестілеу күні, уақыты, орны және тестілеу рәсімінің ұзақтығы туралы бір ай бұрын ескертеді.
Аттестаттау парағына әскери, қызметтік және дене шынықтыру даярлығы бойынша жыл сайынғы нормативтерді тапсырудың соңғы нәтижелері енгізіледі.
Компьютерлік тестілеуді өткізуге арналған үй-жай аттестаттаудан өтушінің қолайлы орналасу жағдайына сәйкес келуі тиіс, егер бірнеше қызметкер бір уақытта тестілеуден өтететін болса, олар өз бетінше жұмыс істеуі үшін бір-бірінен жеткілікті ара қашықтықта орналасуы тиіс.
8. Тестілеуді бастау алдында Қазақстан Республикасы Төтенше министрлігі орталық аппаратының, ведомстволарының, аумақтық органдары мен ведомстволық мемлекеттік бағынысты мекемелерінің кадрлық қызмет қызметкерлерін тестілеуді өткізу тәртібі бойынша егжей-тегжейлі нұсқама жүргізеді.
9. Нұсқама мазмұны мынадай міндетті талаптарды қамтиды:
тестілеу үшін бөлінген уақыт, тест сұрақтарының жалпы саны, шекті мәні жарияланады;
тестен өтушілер тестілеу уақытында бір-бірімен сөйлеспеуі және аса қызметтік қажеттілік бойынша жедел шақырту болған немесе денсаулық жағдайы нашарлаған жағдайдан басқа жағдайларда үй-жайдан шығып кетпеуі тиіс;
Қазақстан Республикасы заңнамалық актілерінің, нормативтік құқықтық актілерінің, Қазақстан Республикасы Төтенше министрінің бұйрықтары мәтіндерін, қағаз және өзге де тасымалдағыштардағы тестіге арнайы дайындалған жауаптары бар конспектілерді (тест кілтін), сондай-ақ ұялы телефонды, ақпаратты алуға және жіберуге арналған электронды құралдарды пайдалануға тыйым салынады.

10. Сотрудники, проводящие тестирование, прием нормативов:
проводят инструктаж о порядке и условиях тестирования;
соблюдают равные для всех тестируемых условия проведения тестирования, приема нормативов;
не разглашают правильные ответы на вопросы тестов, а такжедругим лицам, в чьи прямые обязанности не входит проведение тестирования;
не допускают исправлений, подмены результатов тестирования, приема нормативов тестируемых;
пресекают попытки со стороны тестируемых или других лиц нарушать порядок тестирования, приема нормативов, а при повторном нарушении - немедленно прекратить тестирование и информировать о случившемся руководителя кадровой службы, а также председателя аттестационной комиссии.
11. Подсчет правильных ответов компьютерного тестирования проводится при помощи компьютерной программы.
12. Доступ к результатам тестирования разрешен только членам аттестационной комиссии, а также сотрудникам, обеспечивающим процесс проведения аттестации в части, их касающейся.
13. О результатах тестирования на знание нормативных правовых актов Республики Казахстан, аттестуемые сотрудники ставятся в известность непосредственно после проведения данных оценочных мероприятий.
14. Сотрудники, получившие при прохождении тестирования на знание нормативных правовых актов в области чрезвычайных ситуаций оценки ниже пороговых значений, - проходят повторное тестирование.
15. При выезде аттестуемого в командировку, на учебу, временной нетрудоспособности, повторного тестирование проводится в течение 3 месяцев со дня возвращения к месту постоянной службы.
16. Право повторного прохождения тестирования на знание законодательства Республики Казахстан и нормативных правовых актов Министерства предоставляются в течение трех месяцев.
17. Результаты тестирования сотрудников представляются секретарю аттестационной комиссии, не позднее, чем за три недели до даты проведения аттестации.
Приложение 10
к приказу Министра
по чрезвычайным ситуациям
Республики Казахстан
1 июня 2012 года № 24
Правила применения видов поощрения к сотрудникам органов государственной противопожарной службы Республики Казахстан
1. Общие положения
1. Настоящие Правила применения видов поощрения к сотрудникам органов государственной противопожарной службы Республики Казахстан (далее - Правила) определяют порядок применения видов поощрения к сотрудникам органов государственной противопожарной службы Республики Казахстан.

10. Тестілеуді өткізуге, нормативтерді қабылдауға жауапты қызметкерлер мыналарды:
тестілеу тәртібі және шарттары туралы нұсқамалар жүргізуге;
барлық тестен өтушілер үшін тестілеуді өткізу, нормативтерді қабылдау шарттарын тең сақтауға;
тестен өтушілерге, сондай-ақ басқа да тікелей міндетіне тест өткізу кірмейтін адамдарға тест сұрақтарының дұрыс жауаптарын жария етпеуге;
тестен өтуші немесе басқа адамдар тараптарынан тестілеу, нормативтерді қабылдау тәртіптерін бұзу әрекеттерінің жолын кесу, ал қайтадан бұзған кезінде тестілеуді тоқтатуы қажет және кадр қызметі басшысына, сондай-ақ аттестаттау комиссиясының төрағасына болған жағдай туралы хабарлауы міндетті.
11. Компьютерлік тестілеудің дұрыс жауаптарын санау компьютерлік бағдарлама көмегімен жүргізіледі.
12. Тестілеу нәтижелеріне тек аттестаттау комиссиясының мүшелері, сондай-ақ оларға қатысты бөлімде аттестаттау өткізу үдерісін қамтамасыз ететін қызметкерлер ғана қол жеткізе алады.
13. Аттестаттаудан өтуші қызметкерлер Қазақстан Республикасының заңнамасы мен Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрінің бұйрықтарын білуге жүргізілген тест нәтижелері туралы осы бағалау іс-шаралары өткеннен кейін тікелей хабардар етіледі.
14. Қазақстан Республикасының заңнамасы мен Министрліктің нормативтік құқықтық актілерін білуі бойынша тестілеуден өту кезінде шекті мәннен төмен баға алған қызметкерлер қайта тестілеуден өтеді.
15. Аттестаттаудан өтуші іссапарға, оқуға шығу кезінде, жұмысқа уақытша жарамсыздығы кезінде қайтадан тестілеу мерзімі тұрақты қызмет орнына оралған күннен бастап 3 ай ішінде өткізіледі.
16. Қазақстан Республикасының заңнамасы мен Министрліктің нормативтік құқықтық актілерін білуі бойынша тестілеуді қайта тапсыру құқығы үш айдың ішінде беріледі.
17. Қызметкерлерді тестілеу нәтижелері аттестаттау комиссиясының хатшысына аттестаттау өткізу күніне дейін үш аптадан кешіктірмей ұсынылады.
Қазақстан Республикасы
Төтенше жағдайлар министрінің
2012 жылғы 1 маусымдағы
№ 242 бұйрығына
10-қосымша
Қазақстан Республикасының мемлекеттік өрте қарсы қызмет
органдарының қызметкеріне көтермелеу түрлерін қолдану қағидасы
1. Жалпы ережелер
1. Осы Қазақстан Республикасының мемлекеттік өртке қарсы қызмет органдарының қызметкеріне көтермелеу түрлерін қолдану қағидасы Қазақстан Республикасының мемлекеттік өртке қарсы қызмет органдарының қызметкеріне көтермелеу түрлерін қолдану тәртібін айқындайды.
Көтермелеулер қызметтік жұмыстың бағасы, қызметкерлерді тәрбиелеудің және қызметтік тәртіпті нығайтудың пәрменді құралы болып табылады. Әрбір басшы берілген өкілеттіктер шегінде қарамағындағы қызметкерлерді қызмет бойынша табыстары, ынтасы мен үздік қызметі үшін көтермелейді. Оған берілген өкілеттіктері жеткіліксіз болған жағдайда басшы ерекше көзге түскен қызметкерлерді жоғары тұрған басшылық алдында көтермелеу туралы өтініш білдіре алады.

2. Поощрения являются оценкой служебной деятельности, действенным средством воспитания сотрудников и укрепления служебной дисциплины. Каждый руководитель в пределах предоставленных полномочий поощряет подчиненных сотрудников за успехи, усердие и отличие по службе. В случае, когда предоставленных ему полномочий недостаточно, руководитель ходатайствует о поощрении отличившихся сотрудников перед вышестоящим руководством.
3. За образцовое исполнение обязанностей и положительные результаты в служебной деятельности в отношении сотрудников применяются следующие виды поощрений:
1) объявление благодарности;
2) единовременное денежное вознаграждение;
3) награждение ценным подарком;
4) награждение грамотой;
5) награждение Благодарственным письмом Министра по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан;
6) награждение Почетной Грамотой Министерства по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан;
7) награждение ведомственной наградой;
8) досрочное присвоение очередного специального звания;
9) присвоение очередного специального звания на одну ступень выше специального звания, предусмотренного занимаемой штатной должностью;
10) занесение на Доску почета;
11) присвоение почетного звания;
12) награждение фотографией у развернутого знамени органа (подразделения);
13) увольнение из расположения учебного заведения;
14) иные виды поощрений.
4. В качестве поощрения к сотрудникам может применяться досрочное снятие ранее наложенного на сотрудника дисциплинарного взыскания.
5. За особые заслуги сотрудники представляются к награждению государственными наградами в порядке, предусмотренном законодательством Республики Казахстан о государственных наградах.
6. Руководитель ведомства, территориального органа и подведомственного государственного учреждения Министерства, имеющий полномочия для назначения на должность в праве применять следующие виды поощрений:
1) объявление благодарности;
2) награждение ценным (именным) подарком или денежным вознаграждением;
3) награждение грамотой;
4) занесение на Доску почета;
5) присваиваение очередного специального звания досрочно или на ступень выше специального звания, предусмотренного занимаемой штатной должностью лицам младшего начальствующего состава;
6) награждение личной фотографией у развернутого знамени применяется в отношении лиц рядового, младшего и среднего начальствующего состава. Каждому сотруднику, в отношении которого применяется данное поощрение, вручаются две фотографии (сотрудники фотографируются в парадной форме) с текстом на обороте: кому и за что вручено, заверяется подписью начальника и гербовой печатью.
7. Приказы о поощрении, предусмотренных подпунктами 1), 4) и 10) пункта 2 настоящих Правил издают: начальник специализированной пожарной части, пожарной части, пожарной части технической службы, специализированного отряда, отряда, начальник городского, районного Управления по чрезвычайным ситуациям.
8. К курсантам (слушателя) организации образования Министерства кроме поощрений, дополнительно применяется также разрешение увольнения из расположения учебного заведения до двух суток и производится в дни, установленные начальником учебного заведения, с учетом интересов курсантов (слушателей). При этом, учитывается наличие бытовых и других условий, позволяющих проведению увольнения вне расположения учебного заведения.

2. Мiндеттерiн үлгiлi атқарғаны және қызметтік жұмыста жоғары нәтижелерге қол жеткізгені үшін қызметкерлерге мынадай көтермелеу түрлері:
1) алғыс жариялау;
2) бір жолғы ақшалай сыйақы;
3) бағалы сыйлықпен марапаттау;
4) грамотамен марапаттау;
5) Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрінің Алғыс хатымен марапаттау;
6) Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлігінің Құрмет грамотасымен марапаттау;
7) ведомстволық наградамен марапаттау;
8) мерзімінен бұрын кезекті арнаулы атақ беру;
9) атқаратын штаттық лауазымында көзделген арнаулы атағынан бір сатыға жоғары кезекті арнаулы атақ беру;
10) Құрмет тақтасына енгізу;
11) құрмет атағын беру;
12) органның (бөлімшенің) ашық туының фото суретімен марапаттау;
13) оқу орынының аумағынан шығуға;
14) өзге де көтермелеу түрлері көзделген.
3. Қызметкерлерді көтермелеу ретінде қызметкерге бұрын қолданылған тәртіптік жазаны мерзімінен бұрын алып тастау қолданылуы мүмкін.
4. Ерекше еңбек сіңіргендері үшін қызметкерлерді Қазақстан Республикасының мемлекеттік наградалар туралы заңнамасында көзделген тәртіпте мемлекеттік наградалармен марапаттауға ұсынады.
11. Лауазымға тағайындау өкілеттілігі бар Министрліктің ведомствосы, аумақтық органы және ведомстволық бағынысты мемлекеттік мекеме басшылары мына көтермелеу түрлерін қолдануға:
1) алғыс жариялауға;
2) бағалы (атаулы) сыйлықпен немесе ақшалай сыйақымен марапаттауға;
3) грамотамен марапаттауға;
4) Құрмет тақтасына енгізуге;
5) атқаратын штаттық лауазымында көзделген кіші басшы құрам адамдарына кезекті арнаулы атақты мерзімінен бұрын бір сатыға жоғары беруге;
6) қатардағы, кіші және орта басшы құрамға қатысты ашық тұрған жалаудың қасында жеке фотосуретпен марапаттауға құқығы бар. Аталған көтермелеу қолданылған қызметкердің әрқайсысына сыртқы жағында кімге және не үшін берілгені, бастықтың қолы қойылып мөрмен бекітілген мәтіні бар екі фотосурет (қызметкерлер салтанатты киім нысанында фотосуретке түседі) табыс етіледі.
5. Осы Қағидалардың 2-тармағының 1), 4) және 10) тармақшаларында көзделген көтермелеу туралы бұйрықтарды шығарады: мамандандырылған өрт сөндіру бөлімі, өрт сөндіру бөлімі, техникалық қызметтің өрт сөндіру бөлімі, мамандандырылған жасақ, жасақ бастығы, қалалық, аудандық Төтенше жағдайлар басқармасының бастығы құқылы.
6. Министрліктің білім беру ұйымдарының курсанттарына (тыңдаушыларына) көтермелеулерден басқа қосымша оқу орынының аумағынан 2 тәулік мерзімге дейін және курсанттардың (тыңдаушылардың) мүдделерін ескере отырып, оқу орнының бастығы белгілеген күндері шығуға рұқсат беріледі. Бұл ретте, оқу орнынан тыс орналасқан жерге шығуды өткізуге мүмкіндік беретін тұрмыстық және басқа жағдайлардың болуы ескеріледі.

2. Порядок применения поощрений
9. Поощрения со стороны Министра, руководителя ведомства, территориального органа и подведомственного государственного учреждения Министерства в пределах их компетенции применяются как в отношении отдельного сотрудника, так и в отношении всего личного состава.
10. Поощрения сотрудников применяются только при отсутствии действующего дисциплинарного взыскания.
11. За одно и тоже отличие по службе сотруднику объявляется только одно поощрение.
12. При определении вида поощрения принимаются во внимание характер заслуг или отличия сотрудника.
13. Поощрения объявляются приказами.
14. Объявление приказа о поощрении сотрудников осуществляется в торжественной обстановке.
3. Учет поощрений
15. Учет поощрений ведется кадровыми службами центрального аппарата, ведомств, территориальных органов и подведомственных государственных учреждений Министерства.
16. Все поощрения, объявленные приказами, заносятся в личное дело сотрудника.
17. Подлинные (первые) экземпляры приказов о поощрении сотрудников хранятся в центральном аппарате, ведомствах, территориальных органов и подведомственных государственных учреждений Министерства, издавших эти приказы.
18. Последующие экземпляры приказов или выписки из них высылаются в кадровые службы, ведущие персональный и штатно-должностной учет сотрудников, поименованных в приказах по месту их службы.
Приложение 11
к приказу Министра
по чрезвычайным ситуациям
Республики Казахстан
1 июня 2012 года № 24
Правила и условия привлечения к дисциплинарной ответственности
сотрудников органов государственной противопожарной службы
Республики Казахстан
1. Общие положения
1. Настоящие Правила и условия привлечения к дисциплинарной ответственности сотрудников органов государственной противопожарной службы Республики Казахстан (далее – Правила) определяют порядок и условия привлечения к дисциплинарной ответственности сотрудников органов государственной противопожарной службы Республики Казахстан.
2. Дисциплинарная ответственность сотрудников есть вид юридической ответственности, которую несут сотрудники за совершение дисциплинарных проступков при исполнении ими служебных обязанностей.
3. Дисциплинарный проступок сотрудников (далее - проступок) есть противоправное, ненадлежащее исполнение сотрудником возложенных на него обязанностей, превышение должностных полномочий, нарушение служебной дисциплины, совершение коррупционного правонарушения, не имеющее признаков административного, уголовного правонарушения и наказуемого в дисциплинарном порядке.
4. За состояние дисциплины в органах по чрезвычайным ситуациям отвечает первый руководитель (начальник), его заместители и другие должностные лица, наделенные соответствующими обязанностями и правами.

2. Көтермелеуді қолдану тәртібі
7. Министр, ведомстволар, аумақтық органдар мен ведомстволық бағынысты мемлекеттік мекемелер басшысы тарапынан өз құзыреті шегінде жеке қызметкерге қатысты, сондай-ақ барлық жеке құрамға қатысты көтермелеу қолданады.
8. Қызметкерлерді көтермелеу қолданыстағы тәртіптік жаза болмаған кезде ғана қолданылады.
9. Қызмет бойынша бір және тағы да сондай жасаған ерекшелігі үшін қызметкерге тек бір көтермелеу жарияланады.
10. Көтермелеудің түрлерін айқындау кезінде қызметкер еңбегінің сипаттамасы немесе ерекшелігі ескеріледі.
11. Көтермелеу бұйрықтармен жарияланады.
12. Көтермелеу туралы бұйрықтар салтанатты түрде жарияланады.
3. Көтермелеулерді есепке алу
13. Көтермелеулерді есепке алуды Министрлік орталық аппаратының, ведомстволарының, аумақтық органдары мен ведомстволық бағынысты мемлекеттік мекемелерінің кадр қызметтері жүргізеді.
14. Бұйрықпен жарияланған барлық көтермелеулер қызметкердің жеке ісіне жазылады.
15. Қызметкерлерді көтермелеу туралы бұйрықтардың түпнұсқа (бірінші) көшірмелері осы бұйрықтарды шығарған Министрліктің орталық аппаратында, ведомстволарында, аумақтық органдары мен ведомстволық бағынысты мемлекеттік мекемелерінде сақталады.
16. Бұйрықтардың одан кейінгі даналары мен олардан үзінділер қызметкерлердің дербес және штаттық-лауазымдық есебін жүргізетін кадр қызметтеріне, бұйрықта көрсетілген қызмет орны бойынша жіберіледі.
Қазақстан Республикасы
Төтенше жағдайлар министрінің
2012 жылғы 1 маусымдағы
№ 242 бұйрығына
11-қосымша
Қазақстан Республикасы мемлекеттік өртке қарсы қызмет
органдарының қызметкерлерін тәртіптік жауапкершілікке
тарту қағидалары мен шарттары
1. Жалпы  ереже
1. Осы Қазақстан Республикасы мемлекеттік өртке қарсы қызмет органдарының қызметкерлерін тәртіптік жауапкершілікке тарту қағидалары мен шарттары (бұдан әрі – Қағида) Қазақстан Республикасы мемлекеттік өртке қарсы қызмет органдарының қызметкерлерін тәртіптік жауапкершілікке тарту тәртібі мен шарттарын айқындайды.
2. Қызметкерлердің тәртіптік жауапкершілігі - олар қызметтік міндеттерін атқару кезінде тәртіптік теріс қылық жасағаны үшін қызметкерлерге қолданылатын заңды жауапкершілік түрі.
3. Қызметкерлердің тәртіптік теріс қылықтары (бұдан әрі – теріс қылық) қызметкердің өзіне жүктелген міндеттерді құқыққа қарсы, тиісінше атқармауы, лауазымдық өкілеттігін асыра пайдалануы, қызметтік тәртіпті бұзуы, әкімшілік, қылмыстық құқық бұзушылық белгілері жоқ тәртіптік ретпен жазаланатын сыбайлас жемқорлық құқық бұзушылық жасауы.
4. Төтенше жағдайлар органдарындағы тәртіп жағдайы үшін бірінші басшы (бастық), тиісті міндеттер мен құқықтар берілген бастықтың орынбасарлары және басқа лауазымды адамдар жауап береді.

5. Право начальника отдавать приказ, обязанность подчиненного беспрекословно подчиняться начальнику является основными принципами единоначалия органов государственной противопожарной службы.
6. Взыскания налагаются путем издания приказа Министра, руководителя ведомства, территориального органа и подведомственного государственного учреждения Министерства.
7. В приказе о наложении взыскания указывается лицо, на которого налагается взыскание, проступок, за совершение которого налагается взыскание (предмет правонарушения), вид взыскания и основание (письменное объяснение сотрудника, заключение служебного расследования).
2. Права начальников по наложению дисциплинарных взысканий
8. Министр по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан (далее - Министр) применяет наказание в дисциплинарном порядке на всех сотрудников ОГПС.
9. Налагает дисциплинарные взыскания руководитель ведомства, территориального органа и подведомственного государственного учреждения Министерства, которым предоставлено право приема сотрудников на должности и увольнения. Привлечение к дисциплинарной ответственности сотрудников ведомств и территориальных органов, отнесенных к номенклатуре Министра, за исключением заместителей начальников Департаментов по чрезвычайным ситуациям областей, городов Астана и Алматы, решают руководители данных ведомств и Департаментов.
10. Правом наложения дисциплинарного взыскания при временном исполнении обязанностей Министра, руководителя ведомства, территориального органа и подведомственного государственного учреждения Министерства в соответствии с возложенными обязанностями имеет лицо его замещающее.
11. Налагать взыскание в виде увольнения из органов государственной противопожарной службы с лишением почетных званий, нагрудных знаков в праве только Министр.
12. Применять взыскание в виде понижения в специальном звании на одну ступень имеет право Министр, руководители ведомств, территориальных органов и подведомственных государственных учреждений Министерства, который присвоил данное специальное звание.
Сноска. Пункт 12 в редакции приказа Министра по чрезвычайным ситуациям РК от 28.08.2013 № 390 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
13. Право налагать взыскания, предусмотренные подпунктами 1), 2) и 3) пункта 16 настоящих Правил имеет: начальник специализированной пожарной части, пожарной части, пожарной части технической службы, специализированного отряда, отряда, городского, районного Управления по чрезвычайным ситуациям.

5. Бастықтың құқығы бұйрық беру, қарамағындағылардың міндеті бастыққа сөзсіз бағыну мемлекеттік өртке қарсы қызметтері органдарының дара басшылық негізгі қағидаттары болып табылады.
6. Жаза уәкілетті орган, Министрлік ведомстволары, аумақтық органдары және ведомстволық бағынысты мемлекеттік мекемелері басшысының бұйрығын шығару жолымен қолданылады.
7. Жаза қолдану туралы бұйрықта жаза қолданылған адам, жасағаны үшін қолданылатын жаза (құқық бұзушылық мәні), жазаның түрі және негіздемесі (қызметкердің жазбаша түсініктемесі, қызметтік тергеудің қорытындысы) көрсетіледі.
2. Бастықтардың тәртіптік жаза қолдану жөніндегі құқықтары
8. Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрі (бұдан әрі - Министр) барлық МӨҚҚО қызметкерлеріне тәртіптік негізде жаза қолданады.
9. Тәртіптік жазаны қызметкерлерді лауазымдарға қабылдауға және босатуға құқығы бар Министрлік ведомстволарының, аумақтық органдарының және ведомстволық бағыныстағы мемлекеттік мекемелерінің басшысы тартады. Облыстар, Астана және Алматы қалаларының Төтенше жағдайлар департаменттері бастықтарының орынбасарларын қоспағанда, Министр номенклатурасына жататын ведомстволар мен аумақтық органдардың қызметкерлерін тәртіптік жазаға тартуды осы ведомстволар мен Департаменттердің бастықтары шешеді.
10. Қызмет бойынша міндеттерді уақытша атқару кезінде уәкілетті органның, Министрлік ведомстволарының, аумақтық органдарының және ведомстволық бағынысты мемлекеттік мекемелерінің басшысы жүктелген міндеттерге сәйкес тәртіптік жаза қолдану құқығын пайдаланады.
11. Құрмет атақтарынан, төсбелгілерінен айыра отырып, мемлекеттік өрт қызметі органынан шығару түрдегі жаза қолдануға тек Министр ғана құқылы.
12. Арнаулы атақтан бiр саты төмендету түрінде жазаны қолдануға осы арнаулы атақты берген Министрдің, Министрлік ведомстволары, аумақтық органдары мен мемлекеттік ведомстволық мекемелері басшыларының құқығы бар
Ескерту. 12-тармақ жаңа редакцияда- ҚР Төтенше жағдайлар министрінің 28.08.2013 № 390 (алғаш рет ресми жарияланған күнінен бастап он күнтізбелік күн өткеннен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
13. Осы Қағиданың 16-тармағы 1), 2) және 3) тармақшаларымен көзделген жаза қолдануға мамандандырылған өрт сөндіру бөлімінің, өрт сөндіру бөлімінің, техникалық қызмет өрт сөндіру бөлімінің, мамандандырылған жасақ, жасақ, қалалық, аудандық Төтенше жағдайлар басқармасының бастығы құқылы.

14. При необходимости наложения на сотрудника дисциплинарного взыскания, выходящего за пределы полномочий руководителя ведомства, территориального органа и подведомственного государственного учреждения Министерства, руководитель представляет мотивированную служебную записку (рапорт) вышестоящему должностному лицу, уполномоченному применять эти меры взыскания.
15. Вышестоящий руководитель отменяет дисциплинарное взыскание, наложенное нижестоящим руководителем, если ранее объявленное взыскание не соответствует тяжести совершенного дисциплинарного проступка.
16. Руководитель, превысивший предоставленные ему права по применению, наложению дисциплинарных взысканий, несет за это дисциплинарную ответственность, а приказы о взыскании отменяются должностным лицом, уполномоченным применять меры взысканий.
3. Виды взысканий и проступков
17. За неисполнение или ненадлежащее исполнение служебных обязанностей на сотрудников могут налагаться следующие виды взысканий:
1) замечание;
2) выговор;
3) строгий выговор;
4) предупреждение о неполном служебном соответствии;
5) освобождение от занимаемой должности;
6) понижение в специальном звании на одну ступень;
7) увольнение из органов государственной противопожарной службы;
8) увольнение из органов государственной противопожарной службы с лишением почетных званий, нагрудных знаков, присвоенных или награжденных Министром.
9) увольнение из органов государственной противопожарной службы с лишением специального звания. Настоящее дисциплинарное взыскание применяется при увольнении сотрудника по отрицательным мотивам, предусмотренных подпунктами 13) и 14) пункта 1 статьи 80 Закона Республики Казахстан «О правоохранительной службе» (далее - Закон);
10) в связи с отказом от занятия предложенной должности и истечением срока нахождения в распоряжении правоохранительного органа.
Сноска. Пункт 17 с изменениями, внесенными приказом Министра по чрезвычайным ситуациям РК от 28.08.2013 № 390 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
18. На курсантов ведомственного учебного заведения, дополнительно за исключением подпункта 4) пункта 15) настоящих Правил налагаются следующие виды дисциплинарных взысканий:
1) назначение вне очереди в наряд (за исключением назначения в наряд по обеспечению охраны организации образования Министерства);
2) лишение очередного увольнения из расположения организации образования Министерства;
3) отчисление из организации образования Министерства.
19. Проступки подразделяются на следующие виды: незначительные, значительные и серьезные.

14. Қызметкерге Министрлік ведомство, аумақтық орган және ведомстволық бағынысты мемлекеттік мекеме басшысының өкілеттіктері шегінен шығатын шаралар қолдану қажет болған жағдайда, басшы осы жазалау шараларын қолдануға өкілетті жоғары тұрған лауазымды адамға дәледі қызметтік хат (баянат) ұсынады.
15. Егер төмен тұрған басшы бұрын жариялаған жаза жасалған тәртіптік теріс қылық ауырлығына сәйкес келмесе, жоғары тұрған басшы тәртіптік жазаны алып тастайды.
16. Тәртіптік жазалар қолдану бойынша өзiне берiлген құқықтарын асыра пайдаланған басшы ол үшiн тәртiптiк жауапкершілiкте болады, ал жазалау шараларын қолдануға уәкілетті лауазымды адам жазалау туралы бұйрықтардың күшін жояды.
3. Жазалар мен теріс қылықтар түрлері
17. Қызметтік міндеттерін орындамағаны немесе тиісінше орындамағаны үшін қызметкерлерге:
1) ескерту;
2) сөгіс;
3) қатаң сөгіс;
4) қызметке толық сәйкес еместігі туралы ескерту;
5) лауазымынан босату;
6) арнаулы атағын бір сатыға төмендету;
7) органдарынан шығару;
8) Министр берген немесе марапаттаған құрметті атақтарынан, төсбелгілерінен айыра отырып, мемлекеттік өртке қарсы қызмет органдарынан шығару;
9) арнайы атақтан айыра отырып, мемлекеттік өртке қарсы қызмет органдарынан шығару. Осы тәртіптік жаза «Құқық қорғау қызметі туралы» Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі – Заң) 80-бабы 1-тармағының 13) тармақшасында көзделген теріс себептер бойынша қызметкерді жұмыстан шығарған кезде қолданылады;
10) ұсынылған лауазымнан бас тартуына және құқық қорғау органдарының қарамағында болу мерзімінің өтуіне байланысты.
Ескерту. 17-тармаққа өзгеріс енгізілді -  ҚР Төтенше жағдайлар министрінің 28.08.2013 № 390 (алғаш рет ресми жарияланған күнінен бастап он күнтізбелік күн өткеннен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
18. Ведомстволық оқу орындарының курсанттарына қосымша осы Ереженің 15-тармақтың 4) тармақшасын қоспағанда мынадай тәртіптік жазалар:
1) кезектен тыс нарядқа тағайындау (Министрліктің оқу орындарын күзетуді қамтамасыз ету жөніндегі нарядқа тағайындауды қоспағанда);
2) Министрліктің оқу орынының аумағынан кезекті шығудан айыру;
3) Министрліктің оқу орынынан шығару қолданылады.
19. Теріс қылық мынадай: елеусіз, елеулі және ауыр түрлерге бөлінеді.

20. Незначительным проступком является проступок, совершенный сотрудником впервые или после снятия ранее наложенного взыскания, который влечет применение к сотруднику взыскания в виде замечания, выговора или строго выговора, за исключением проступка, за совершение которого предусмотрено увольнение.
21. Значительным проступком является проступок, совершенный сотрудником повторно в течении шести месяцев при наличии не снятого ранее наложенного взыскания в виде замечания, выговора или строго выговора, который влечет применение к сотруднику взыскания в виде предупреждения о неполном служебном соответствии.
22. Серьезным проступком является проступок, за совершение которого предусмотрено увольнение по основаниям в соответствии с Законами Республики Казахстан «О правоохранительной службы» и «О борьбе с коррупцией».
4. Основания и условия наложения взыскания
23. Основанием наложения взыскания является совершение сотрудником дисциплинарного проступка.
24. Взыскание должно соответствовать тяжести совершенного проступка, форме и степени вины сотрудника, его совершившего. Степень ответственности увеличивается, если проступок совершен во время несения службы и при исполнении других служебных обязанностей, в состоянии алкогольного, наркотического или иного опьянения.
25. При наложении дисциплинарного взыскания и определении его вида учитываются степень вины сотрудника, тяжесть и обстоятельства совершенного дисциплинарного проступка, личность сотрудника и отношение его к службе, негативные последствия проступка и причинение ущерба имиджу органам государственной противопожарной службы.
26. При выяснении обстоятельств совершения проступка с сотрудника истребуется письменное объяснение. В случае согласия сотрудника с фактом совершения им данного проступка Министр, руководитель ведомства, территориального органа и подведомственного государственного учреждения Министерства налагает дисциплинарное взыскание без проведения служебного расследования.
27. В случае, не согласия сотрудника в своем письменном объяснении с фактом совершения проступка, приказами Министра, руководителей ведомств, территориальных органов и подведомственных государственных учреждений Министерства назначается служебное расследование.
При проведении служебного расследования Министр, руководитель ведомства, территориального органа и подведомственного государственного учреждения Министерства, уполномоченный правом приема и увольнения сотрудников, имеет право временно отстранить сотрудника от исполнения должностных обязанностей на срок не более одного месяца с сохранением денежного содержания.

20. Елеусіз теріс қылық қызметкер бірінші рет немесе бұрын салынған жаза алғаннан кейін, теріс қылық жасағаны үшін жұмыстан шығару көзделгенді қоспағанда, қызметкерге ескерту, сөгіс немесе қатаң сөгіс түрінде жаза қолданылатын теріс қылық түрі болып табылады.
21. Елеулі теріс қылық қызметкерге қызметке толық сәйкес еместігі туралы ескерту түрінде жаза салынатын ескерту, сөгіс немесе қатаң сөгіс түрінде алынбаған жаза болған кезде алты ай ішінде қайта жасалған теріс қылық болып табылады.
22. Ауыр теріс қылық, оны жасағаны үшін Қазақстан Республикасының «Құқық қорғау қызметтері туралы» және «Сыбайлас жемқорлықпен күрес туралы» Заңдарына сәйкес негіздер бойынша жұмыстан шығару көзделген теріс қылық болып табылады.
4. Тәртіптік жаза салудың негіздері мен шарттары
23. Қызметкердің тәртіптік теріс қылық жасауы тәртіптік жаза салу үшін негіз болып табылады.
24. Тәртіптік жаза жасалған тәртіптік теріс қылықтың ауырлығына және оны жасаған қызметкер кінәсінің түрі мен дәрежесіне сәйкес болуы қажет. Егер теріс қылық алкогольдік немесе өзге мас күйде қызмет атқару уақытында және басқа да қызметтік міндеттерді атқару кезінде жасалса, жауапкершілік дәрежесі өседі.
25. Тәртіптік жаза қолдану және оның түрін анықтау кезінде қызметкердің кінәсінің болуы, жасалған тәртіптік теріс қылықтың ауырлығы және мән-жайы, қызметкердің жеке басы және оның қызметке қатысы, теріс салдарлардың болуы және мемлекеттік өртке қарсы қызмет органдарының беделіне нұқсан келтіруі ескеріледі.
26. Қызметкер тәртіптік теріс қылық жасаған кезде одан жазбаша түсініктеме талап етіледі. Егер жазбаша түсініктемесінде қызметкер өзінің тәртіптік теріс қылықты жасау фактісімен келіссе, онда уәкілетті органның, Министрлік ведомстволарының, аумақтық органдарының және ведомстволық бағынысты мемлекеттік мекемелерінің басшысы қызметтік тергеу жүргізбей жаза қолданады.
27. Өзінің жазбаша түсініктемесінде қызметкердің теріс қылықты жасау фактісімен келіспегені жағдайында Министрдің, Министрлік ведомстволары, аумақтық органдары мен мемлекеттік ведомстволық мекемелері басшыларының бұйрықтарымен қызметтік тексеру жүргізіледі.
Қызметтік тексеру жүргізу кезінде қызметкерлерді жұмысқа қабылдау және жұмыстан шығару құқығы берілген Министр, Министрлік ведомстволарының, аумақтық органдары мен мемлекеттік ведомстволық мекемелерінің басшылары ақшалай қамтуды сақтай отырып, қызметкерді бір айдан аспайтын мерзімге лауазымдық міндеттері орындаудан уақытша аластатуға құқығы бар.

Сноска. Пункт 27 в редакции приказа Министра по чрезвычайным ситуациям РК от 28.08.2013 № 390 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
28. Взыскание в виде предупреждения о неполном служебном соответствии, освобождения от занимаемой должности и увольнения налагается по результатам проведенного служебного расследования и соответствующим рекомендациям дисциплинарной комиссии уполномоченного органа, ведомств, территориальных органов и подведомственных государственных учреждений Министерства.
29. При совершении дисциплинарного проступка несколькими сотрудниками, дисциплинарные взыскания налагаются на каждого виновного в отдельности.
30. За каждый случай нарушения служебной дисциплины налагается только одно дисциплинарное взыскание.
31. Наложение взыскания не освобождает сотрудника, совершившего дисциплинарный проступок, от исполнения обязанности, за неисполнение или ненадлежащее исполнение которого было наложено взыскание.
32. Сотрудник ознакамливается со всеми материалами, связанными с привлечением его к дисциплинарной ответственности.
33. Дисциплинарное взыскание не может превышать шесть месяцев со дня его наложения. Если в течении этого срока сотрудник не будет подвергнут новому дисциплинарному взысканию, по истечении установленного срока он считается не имеющим дисциплинарное взыскание.
5. Вынесение решения и порядок наложения дисциплинарного взыскания
34. Министр, руководитель ведомства, территориального органа и подведомственного государственного учреждения Министерства на основании письменного объяснения сотрудника, совершившего проступок или заключений по итогам служебного расследования принимает одно из следующих решений: налагает соответствующее взыскание, направляет материалы на дополнительное служебное расследование или не налагает взыскание.
35. Приказ о наложении дисциплинарного взыскания объявляется сотруднику, подвергнутому дисциплинарному взысканию, под роспись в течение трех рабочих дней со дня его издания.
36. Отказ в ознакомлении с приказом о наложении дисциплинарного взыскания оформляется актом, который составляется должностными лицами и регистрируется в журнале регистрации актов об отказе сотрудников органов государственной противопожарной службы в ознакомлении с приказом о наложении дисциплинарного взыскания по форме согласно приложению 1 к настоящим Правилам.
37. В случае невозможности ознакомить сотрудника лично с приказом о наложении дисциплинарного взыскания, копия приказа о наложении дисциплинарного взыскания направляется сотруднику письмом с уведомлением.

Ескерту. 27-тармақ жаңа редакцияда- ҚР Төтенше жағдайлар министрінің 28.08.2013 № 390 (алғаш рет ресми жарияланған күнінен бастап он күнтізбелік күн өткеннен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
28. Қызметке толық сәйкес еместігі туралы ескерту, атқаратын лауазымынан босату және жұмыстан шығару түріндегі жаза жүргізілген қызметтік тергеу нәтижелері және уәкілетті орган, Министрлік ведомстволары, аумақтық органдары және ведомстволық бағынысты мемлекеттік мекемелері тәртіптік комиссияның тиісті қорытындысы бойынша қолданылады.
29. Бірнеше қызметкер бірлесіп тәртіптік теріс қылық жасаған кезде жаза әр кінәліге жеке – жеке қолданылады.
30. Қызметтік тәртiп бұзылуының әрбiр жағдайы үшiн бір тәртіптік жаза ғана қолданылуы мүмкiн.
31. Тәртіптік теріс қылық жасаған қызметкерге атқармағаны немесе тиісінше атқармағаны үшін жаза қолдану, оны міндеттерін орындаудан босатпайды.
32. Қызметкер тәртіптік жауапкершілікке тартуға байланысты барлық материалдармен танысады.
33. Тәртіптік жазаның мерзiмi оны қолданған күнiнен бастап алты айдан аспайды. Егер осы мерзім ішінде қызметкер жаңа тәртіптік жазаға тартылмаса, бекітілген мерзімі аяқталуы бойынша ол тәртіптік жазаға тартылмаған болып есептеледi.
5. Шешім шығару және тәртіптік жаза қолдану тәртібі
34. Уәкілетті органның, Министрлік ведомстволарының, аумақтық органдарының және ведомстволық бағынысты мемлекеттік мекемелерінің басшысы теріс қылық жасаған қызметкердің жазбаша түсініктемесі немесе қызметтік тергеу қорытындысы бойынша тұжырым негізінде мына шешімдердің бірін: тиісті жаза қолданады, қосымша қызметтік тергеуге материалдарды жолдайды немесе жаза қолданбайды.
35. Тәртіптік жаза қолдану туралы бұйрық тәртіптік жазаға тартылған қызметкерге бұйрық шыққан күннен бастап үш жұмыс күні ішінде қол қойғызып хабарланады.
36. Тәртіптік жаза қолдану туралы бұйрықпен танысудан бас тарту лауазымды адамдар жасайтын актпен ресімделеді және осы Қағидаға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша мемлекеттік өртке қарсы қызмет органдары қызметкерлерінің тәртіптік жаза қолдану туралы бұйрықпен танысудан бас тарту туралы актілерді тіркеу журналында тіркеледі.
37. Тәртіптік жазалау туралы бұйрықпен қызметкерді жеке таныстыруға мүмкіндік болмаған жағдайда, жазалау туралы бұйрықтың көшірмесі хабарламамен бірге хат арқылы қызметкерге жолданады.

38. Взыскание может быть объявлено сотруднику на заседаниях центрального аппарата, ведомств, территориальных органов и подведомственных государственных учреждений Министерства или в присутствии сотрудников, перечень которых определяется руководителем.
39. В случае совершения малозначительного проступка и согласии сотрудника (в письменной форме) с совершением им данного проступка, руководитель может ограничиться письменным или устным предупреждением сотрудника о необходимости строгого соблюдения дисциплины. Сотрудник, которому сделано письменное предупреждение, имеет право дать письменное объяснение.
40. Письменное предупреждение передается в кадровую службу и хранится в личном деле сотрудника.
Срок хранения – шесть месяцев с момента подачи. По истечении указанного срока оно изымается и уничтожается кадровой службой.
Письменное предупреждение не является взысканием.
Письменное предупреждение и объяснение могут быть в дальнейшем использованы в качестве дополнительных материалов в процессе проведения служебного расследования и наложения взыскания.
41. При наличии имеющегося дисциплинарного взыскания у сотрудника и повторном выявлении незначительного проступка Министр, руководитель ведомства, территориального органа и подведомственного государственного учреждения Министерства учитывая характер совершенного проступка может ограничиться ранее наложенным дисциплинарным взысканием.
42. Сведения о наложении дисциплинарного взыскания подлежат учету кадровой службой путем занесения в личное дело сотрудника.
43. Сведения о взысканиях, наложенных начальником на сотрудников, совершивших коррупционные правонарушения, наказуемые в дисциплинарном порядке, подлежат обязательному представлению кадровой службой в уполномоченный орган по правовой статистике и специальным учетам.
6. Сроки наложения взыскания
44. Взыскание налагается не позднее одного месяца со дня обнаружения проступка и не может быть наложено позднее шести месяцев со дня совершения проступка.
45. Днем обнаружения дисциплинарного проступка, с которого начинается течение месячного срока, считается день, когда лицу, которому по службе подчинен сотрудник, стало известно о совершении дисциплинарного проступка независимо от того, наделено ли оно правом наложения дисциплинарных взысканий или нет.
46. Взыскание не может быть применено:
1) в период временной нетрудоспособности;
2) в период нахождения сотрудника в отпуске или командировке;
3) в период производства по делу об административном правонарушении;
4) в период производства по уголовному делу.

38. Жазалау қызметкерге Министрлік орталық аппаратының, ведомстволарының, аумақтық органдары мен ведомстволық бағынысты мемлекеттік мекемелерінің отырысында немесе басшы белгілеген тізімдегі қызметкерлер алдында жариялана алады.
39. Елеусіз теріс қылық жасаған және қызметкер аталмыш теріс қылықты жасағанына келіскен (жазбаша нысанда) жағдайда басшы тәртіпті қатаң сақтау қажеттілігі туралы қызметкерді жазбаша түрде немесе ауызша түрде ескерту арқылы шектеле алады. Жазбаша ескерту жасалған қызметкер жазбаша түсініктеме беруге құқылы.
40. Жазбаша ескерту кадр қызметіне беріледі және қызметкердің жеке ісінде сақталады.
Сақталу мерзімі – берген сәттен бастап алты ай. Көрсетілген мерзім өткен соң кадр қызметі алып тастайды және жояды.
Жазбаша ескерту және түсіндіру бұдан әрі қызметтік тергеу жүргізу және жаза қолдану үдерісінде қосымша материалдар ретінде пайдаланыла алады.
41. Қызметкерде тәртіптік жаза болған және елеусіз теріс қылық қайта анықталған кезде уәкілетті органның, Министрлік ведомстволарының, аумақтық органдарының және ведомстволық бағынысты мемлекеттік мекемелерінің басшысы жасалған теріс қылық сипатын ескере отырып, бұрын салған тәртіптік жазамен шектеуі мүмкін.
42. Тәртіптік жаза қолдану туралы деректі қызметкердің жеке ісіне енгізу арқылы кадр қызметі есепке алады.
43. Кадр қызметі сыбайлас жемқорлық құқық бұзушылық жасаған тәртіптік жазаланатын қызметкерлерге бастық қолданған жазалар туралы деректерді құқықтық статистика және арнайы есеп жөніндегі уәкілетті органға ұсынады.
6. Жаза қолдану мерзімі
44. Жаза тәртіптік теріс қылық мәлім болған күннен бастап бір айдан және тәртіптік теріс қылық жасалған күннен бастап алты айдан кешіктірілмей қолданылады.
45. Қызмет бабында қызметкер бағынатын адамға тәртіптік жаза қолдану құқығы берілгеніне не берілмегеніне қарамастан, тәртіптік теріс қылық жасалғаны туралы белгілі болған, бір айлық мерзім басталатын күн тәртіптік теріс қылық байқалған күн болып есептеледі.
46. Жаза:
1) еңбекке уақытша жарамсыз кезеңде;
2) демалыста немесе iссапарда болған кезеңде;
3) әкімшілік құқық бұзушылық туралы іс жөніндегі өндіріс кезеңде;
4) қылмыстық іс жөніндегі өндіріс кезеңде қолданылмайды.

47. В случаях проведения служебного расследования, возбуждения уголовного дела или дела об административном правонарушении, рассмотренного судом, дисциплинарное взыскание налагается не позднее одного месяца соответственно со дня окончания расследования, принятия процессуального решения о прекращении уголовного дела или производства по делу об административном правонарушении, не считая времени отсутствия на работе по болезни виновного или нахождения его в отпуске, командировке.
48. В случаях отказа в возбуждении уголовного дела либо прекращения уголовного дела, но при наличии в действиях сотрудника признаков дисциплинарного проступка, административного правонарушения взыскание налагается не позднее одного месяца, признаков коррупционного правонарушения – не позднее трех месяцев со дня принятия решения об отказе в возбуждении уголовного дела либо о его прекращении.
49. В случае совершения коррупционного правонарушения либо правонарушения, создающего условия для коррупции, дисциплинарное взыскание налагается не позднее трех месяцев со дня обнаружения дисциплинарного проступка и не может быть наложено позднее одного года со дня совершения дисциплинарного проступка.
7. Снятие дисциплинарного взыскания
50. Сотрудник считается не имеющим взыскание по истечении шести месяцев с момента наложения на него последнего взыскания или после их снятия Министром, руководителем ведомства, территориального органа и подведомственного государственного учреждения Министерства.
51. Для досрочного снятия взыскания непосредственный начальник инициирует соответствующее представление о снятии взыскания с сотрудника в порядке поощрения.
Представление о досрочном снятии взыскания рассматривается Министром, руководителем ведомства, территориального органа и подведомственного государственного учреждения Министерства, наложившим взыскание, в срок не позднее пятнадцати дней со дня его получения.
52. Сотрудник, сниженный в специальном звании в порядке привлечения к дисциплинарной ответственности, не зависимо от занимаемой должности восстанавливается в прежнем специальном звании одновременно со снятием взыскания, но не ранее чем через шесть месяцев со дня снижения в специальном звании.
53. Право снятия взыскания принадлежит Министру, руководителю ведомства, территориального органа и подведомственного государственного учреждения Министерства, которым было наложено взыскание.
С сотрудника одновременно может быть снято только одно взыскание.
54. Взыскание, не снятое ко дню прекращения должностных обязанностей сотрудником, считается снятым со дня прекращения этих обязанностей.

47. Қызметтік тексеріс жүргізу кезінде сотпен қаралған қылмыстық іс козғау немесе әкімшілік құқық бұзушылық туралы іс бойынша, процессуалдық шешім қабылданған, қылмыстық іс тоқтау туралы немесе әкімшілік құқық бұзушылық бойынша тергеу біткен күннен кейін тәртіптік жазаға бір айдан кешіктірілмей тартылады, іс жүргізу бойынша өндіріс, сондай-ақ сырқаттануына немесе демалыста, іссапарда болуына байланысты жұмыста болмаған уақыты көрсетілген мерзімге қосылмайды.
48. Қылмыстық іс қозғаудан бас тартылған не қылмыстық іс қысқартылған жағдайда, бірақ қызметкердің әрекеттерінде тәртіптік теріс қылық болған кезде жаза қылмыстық іс қозғаудан бас тарту не оны қысқарту туралы шешім қабылданған күннен бастап бір айдан кешіктірілмей қолданылады.
49. Сыбайлас жемқорлық құқық бұзушылық не сыбайлас жемқорлыққа жағдай туғызатын құқық бұзушылық жасалған жағдайда, тәртіптік жаза тәртіптік теріс қылық жасалғаны мәлім болған күннен бастап үш айдан кешіктірілмей қолданылады және теріс қылық жасалған күннен бастап бір жылдан кешіктірілмей қолдануға болмайды.
7. Тәртіптік жазаны алып тастау
50. Қызметкерге соңғы жаза қолданылған сәттен бастап алты ай өткеннен кейін немесе Министр, Министрлік ведомствосының, аумақтық органы мен және ведомстволық бағынысты мемлекеттік мекемесінің басшысы оны алып тастағаннан кейін ол жазасы жоқ деп есептеледі.
51. Жазаны мерзімінен бұрын алып тастау үшін тікелей бастық жаза салынған қызметкерден көтермелеу тәртібінде жазаны алып тастау туралы тиісті ұсынысқа бастамашылық етеді.
Жазаны мерзімінен бұрын алып тастау туралы ұсынысты жаза қолданған Министр, Министрлік ведомствосының, аумақтық органы мен ведомстволық бағынысты мемлекеттік мекемесінің басшысы оны алған күннен бастап он бес күннен кешіктірілмейтін мерзімде қарайды.
52. Тәртіптік жауапкершілікке тарту тәртібінде арнаулы атағы төмендетілген қызметкерден атқарып жатқан лауазымына қарамастан, бір уақытта жазаны ала отырып, бұрынғы арнаулы атағы қайта беріледі, бірақ арнаулы әскери атағы төмендетілген күннен бастап алты ай бұрын берілмейді.
53. Жазаны алу құқығы жазаны қолданған уәкілетті органның, Министрлік ведомстволарының, аумақтық органдарының және ведомстволық бағынысты мемлекеттік мекемелерінің басшысына жатады.
Қызметкерден бір уақытта тек бір ғана жаза алынуы мүмкін.
54. Қызметкер лауазымдық міндеттерін тоқтатқан күнге дейін алынбаған жаза сол міндеттерін тоқтатқан күннен бастап алынған болып есептеледі.

8. Права сотрудников при привлечении их
к дисциплинарной ответственности
55. Сотрудник, привлекаемый к ответственности в обязательном порядке ознакамливается со всеми материалами, связанными с привлечением его к дисциплинарной ответственности.
56. В случае несогласия с действиями или решением Министра, руководителя ведомства, территориального органа и подведомственного государственного учреждения Министерства, привлекаемый к ответственности сотрудник вправе письменно обжаловать действия или решения в вышестоящем органе или в суде данных руководителей, налагавших дисциплинарное взыскание.
57. Обжалование решения о наложении взыскания может быть осуществлено сотрудником в течение одного месяца со дня ознакомления с актом (приказом) о наложении на него дисциплинарного взыскания.
58. Обжалование решения о наложении дисциплинарного взыскания не приостанавливает приведение его в исполнение.
9. Учет дисциплинарных взысканий
59. Учет дисциплинарных взысканий ведется сотрудниками кадровых служб центрального аппарата, ведомства, территориального органа и подведомственного государственного учреждения Министерства с занесением в журнал учета, снятии дисциплинарных взысканий сотрудников органов государственной противопожарной службы по форме согласно приложению 2 к настоящим Правилам.
Все дисциплинарные взыскания, предусмотренные настоящими Правилами и объявленные приказами, заносятся в личное дело сотрудника.
При снятии с сотрудника дисциплинарного взыскания в графе в послужном списке делается отметка о том, когда и кем взыскание снято.
Если наложенное на сотрудника дисциплинарное взыскание по истечении шести месяцев не будет снято и он не совершит за этот период другого дисциплинарного проступка, в соответствующей графе раздела «Взыскания» делается отметка о том, что по истечении срока взыскание снято.
60. Подлинные (первые) экземпляры приказов о наказании сотрудников хранятся в центральном аппарате, ведомствах, территориальных органах и подведомственных государственных учреждениях Министерства, издавших эти приказы.
Приложение 1
к Правилам и условиям привлечения
к дисциплинарной ответственности сотрудников
органов государственной противопожарной службы
Республики Казахстан
Форма
ЖУРНАЛ
регистрации актов об отказе сотрудников органов
государственной противопожарной службы в ознакомлении с приказом
___________________________________________________________________
(Министра, ведомства, территориального органа и подведомственного государственного
учреждения Министерства по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан)
о наложении дисциплинарного взыскания
№№
п/п
Дата
регистрации
акта
Ф.И.О.,
специальное
звание
Наименование
занимаемой
должности
Номер и дата
приказа
о наложении
дисциплинарного
взыскания
Причина
отказа
1
2
3
4
5
6
Приложение 2
к Правилам и условиям привлечения
к дисциплинарной ответственности сотрудников
органов государственной противопожарной службы
Республики Казахстан
Форма
ЖУРНАЛ
учета, снятии дисциплинарных взысканий
сотрудников органов государственной противопожарной службы
№№
п/п
Ф.И.О.,
специальное
звание
Наименование
занимаемой
должности
Вид
дисципли-
нарного
взыскания,
номер и дата
приказа
Краткое
содержание
проступка
Отметка
о снятии
дисципли-
нарного
взыскания,
номер и
дата приказа
1
2
3
4
5
6
Приложение 12
к приказу Министра по
чрезвычайным ситуациям
Республики Казахстан
от 1 июня 2012 года № 24
Правила формирования и работы дисциплинарной комиссии в органах
государственной противопожарной службы Республики Казахстан

8. Тәртіптік жауапкершілікке тарту кезінде
қызметкерлердің құқықтары
55. Жауапкершілікке тартылатын қызметкер өзінің тәртіптік жауапкершілікке тартылуына байланысты барлық материалдармен міндетті түрде таныстырылады.
56. Жауапкершілікке тартылған қызметкер уәкілетті орган, Министрлік ведомстволары, аумақтық органдары және ведомстволық бағынысты мемлекеттік мекемелері басшысының әрекетімен немесе шешімдерімен келіспеген жағдайда, ол тәртіптік жаза қолданған аталмыш басшылардың әрекеттерін немесе шешімдерін жоғары тұрған органға немесе сотқа жазбаша түрде шағымдануға құқылы.
57. Қызметкер өзіне тәртіптік жаза қолдану туралы актімен (бұйрықпен) танысқан күннен бастап бір ай ішінде жаза туралы шешімге шағымдануды жүзеге асыра алады.
58. Тәртіптік жаза салу туралы шешімге шағымдану оның орындалуын тоқтатпайды.
9. Тәртіптік жазаларды есепке алу
59. Тәртіптік жазаларды есепке алуды Министрлік орталық аппаратының, ведомствосы, аумақтық органы мен ведомстволық бағынысты мемлекеттік мекемесі кадр қызметінің қызметкерлері осы Қағидаға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша мемлекеттік өртке қарсы қызмет органдары қызметкерлерінің тәртіптік жазаларын есепке алу, алып тастау журналына енгізумен жүргізеді.
Осы Нұсқаулықта көзделген және бұйрықпен жарияланған тәртіптік жазалар қызметкердің жеке ісіне жазылады.
Қызметкерден тәртіптік жазасы алынған кезде қызметтік тізіміндегі бағанда кім және қашан алғаны туралы белгі қойылады.
Егер қызметкерге салынған тәртіптік жаза алты ай өткеннен кейін алынбаса және осы мерзімде ол басқа тәртіптік теріс қылық жасамаса, онда «Жазалар» деген бөлімде жаза мерзімі аяқталғаннан кейін алынды деген белгі жазылады.
60. Қызметкерлерді жазалау туралы бұйрықтардың түпнұсқа (бірінші) даналары Министрлік орталық аппаратында, ведомстволарында, аумақтық органдарында және ведомстволық бағынысты мемлекеттік мекемелерінде сақталады.
Қазақстан Республикасы
мемлекеттік өртке қарсы қызмет
органдарының қызметкерлерін
тәртіптік жауапкершілікке тарту
қағидалары мен шарттарына
1-қосымша
Нысан
Мемлекеттік өртке қарсы қызмет органдары қызметкерлерінің
тәртіптік жаза қолдану туралы
__________________________________________ бұйрықпен танысудан
(Министрдің, Министрлік ведомстволарының, аумақтық органдарының
және ведомстволық бағынысты мемлекеттік мекемелерінің)
бас тарту туралы актілерді тіркеу
р/с
№№
Актіні тіркеу күні
Т.А.Ә., арнаулы атағы
Атқарып отырған лауазымының атауы
Тәртіптік жаза қолдану туралы бұйрықтың нөмірі және күні
Бас тарту себебі
1
2
3
4
5
6
Қазақстан Республикасы
мемлекеттік өртке қарсы қызмет
органдарының қызметкерлерін
тәртіптік жауапкершілікке тарту
қағидалары мен шарттарына
2-қосымша
нысан
Мемлекеттік өртке қарсы қызмет органдары қызметкерлерінің
тәртіптік жазаларын есепке алу, алып тастау
ЖУРНАЛЫ
р/с
№№
Т.А.Ә., арнаулы атағы
Атқарып отырған лауазымының атауы
Тәртіптік жаза түрі, бұйрықтың нөмірі және күні
Кінәнің қысқаша мазмұны
Тәртіптік жазаны алу туралы белгі, бұйрықтың нөмірі және күні
1
2
3
4
5
6
Қазақстан Республикасы
Төтенше жағдайлар министрінің
2012 жылғы 1 маусымдағы
№ 242 бұйрығына 12-қосымша
Қазақстан Республикасының мемлекеттік өртке қарсы қызмет
органдарында тәртіптік комиссияны қалыптастыру және
оның жұмыс істеу қағидасы

1. Общие положения
1. Настоящие Правила формирования и работы дисциплинарной комиссии в органах государственной противопожарной службы Республики Казахстан (далее - Правила) определяют полномочия, организацию и порядок работы дисциплинарной комиссии по рассмотрению материалов служебного расследования и изучению фактов, касающихся проступка сотрудника органов государственной противопожарной службы.
2. Дисциплинарная комиссия (далее - Комиссия) - постоянно действующий коллегиальный консультативно-совещательный орган, осуществляющий рассмотрение материалов служебных расследований и исследования фактов, касающихся проступка сотрудников, в целях всестороннего, полного и объективного установления обстоятельств совершения проступка, выявления причин и условий, способствовавших его совершению, установления виновных лиц и вынесения рекомендаций о мере взыскания.
3. На рассмотрение дисциплинарной комиссии направляются материалы служебных расследований в отношении сотрудников, на которых предусматривается наложение дисциплинарного взыскания в виде предупреждения о неполном служебном соответствии, освобождении от занимаемой должности и подлежащих увольнению со службы по отрицательным мотивам в соответствии с законами Республики Казахстан «О правоохранительной службе» и «О борьбе с коррупцией», а также лиц, не согласных с выводами и заключениями служебных расследовании.
Взыскание в виде предупреждения о неполном служебном соответствии, освобождения от занимаемой должности и увольнения налагается по результатам проведенного служебного расследования и соответствующим рекомендациям дисциплинарной комиссии.
2. Порядок формирования дисциплинарной комиссии
4. Дисциплинарные комиссии создаются в Министерстве, ведомствах, территориальных органах и подведомственных учреждениях (далее – подразделение), где проходят службу сотрудники органов государственной противопожарной службы.
5. Члены Комиссии избираются из числа наиболее опытных и пользующихся авторитетом сотрудников основных служб обеспечивающих организацию пожарной безопасности, проведения тушения пожаров и спасательных работ, внутреннего контроля, правового и кадрового обеспечения и так далее. Состав Комиссии утверждается приказом руководителя соответствующего Подразделения с указанием председателя и секретаря Комиссии. При этом число членов Комиссии должно быть нечетным и не менее трех человек. Председателем Комиссии утверждается один из заместителей руководителя Подразделения, секретарем Комиссии является представитель кадровой службы. Секретарь Комиссии не является ее членом.

1. Жалпы ережелер
1. Осы Қазақстан Республикасының мемлекеттік өртке қарсы қызмет органдарында тәртіптік комиссияны қалыптастыру және оның жұмыс істеу қағидасы (бұдан әрі – Қағида) мемлекеттік өртке қарсы қызмет органдары қызметкерлерінің теріс қылығына қатысты фактілерді қызметтік тексеру және зерделеу материалдарын қарау бойынша тәртіптік комиссияның өкілеттігін, оны ұйымдастыруды және оның тәртібін анықтайды.
2. Тәртіптік комиссия (бұдан әрі – Комиссия) – жасалған теріс қылықтың жағдайларын толық және объективті анықтау, оны жасауға ықпал еткен себептер мен жағдайларды айқындау, кінәлі адамдарды белгілеу және жаза қолдану шарасы туралы ұсыныстар шығару мақсатында қызметкерлердің теріс қылығына қатысты қызметтік тексеру материалдарын қарауды және фактілерді зерттеуді жүзеге асыратын тұрақты жұмыс істейтін консультативтік-кеңес органы.
3. Тәртіптік комиссияның қарауына «Құқық қорғау қызметі туралы», «Сыбайлас жемқорлыққа қарсы күрес туралы» Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес қызметке толық сәйкес еместігі туралы ескерту, лауазымынан босату және теріс қылықтары бойынша қызметінен босату түріндегі тәртіптік жазалар көзделген қызметкерлерге, сондай-ақ қызметтік тергеу қорытындыларымен және шешімдерімен келіспейтін адамдарға қатысты қызметтік тексеру материалдары жіберіледі.
Қызметке толық сәйкес еместігі туралы ескерту, лауазымынан босату немесе жұмыстан шығару түріндегі жаза жүргізілген қызметтік тергеу нәтижелері бойынша және тәртіптік комиссияның тиісті ұсынымдарымен қолданылады.
2. Тәртіптік комиссияны құру тәртібі
4. Тәртіптік комиссиялар мемлекеттік өртке қарсы қызмет органдарының қызметкерлері қызмет өткеретін Министрлікте, ведомстволарында, аумақтық органдары мен ведомстволық бағынысты мекемелерінде (бұдан әрі – Бөлімше) құрылады.
5. Комиссия мүшелері өрт қауіпсіздігін ұйымдастыруды, өрт сөндіру мен құтқару жұмыстарын, ішкі бақылауды, құқықтық және кадрлық қамтамасыз етуді және т.б. жүргізетін негізгі қызметтердің едәуір тәжірибелі және беделге ие қызметкерлері қатарынан сайланады. Комиссия құрамы Комиссия төрағасы мен хатшысын көрсете отырып, тиісті Бөлімше басшысының бұйрығымен бекітіледі. Бұл ретте Комиссия мүшелерінің саны тақ және кемінде үш адам болуы қажет. Комиссия төрағасы болып Бөлімше басшысы орынбасарларының біреуі бекітіледі, кадр қызметінің өкілі Комиссия хатшысы болып табылады. Комиссия хатшысы оның мүшесі болмайды.

6. Члены Комиссии не вправе участвовать в рассмотрении материалов служебного расследования и исследовании фактов, касающихся проступка их руководителя, близкого родственника, а также, при наличии оснований полагать, что члены Комиссии имеют прямую или косвенную заинтересованность в принятии соответствующего решения.
Рассмотрение материалов служебного расследования и исследование фактов, касающихся проступков руководящего состава осуществляется соответствующей дисциплинарной комиссией.
3. Организация деятельности Комиссии
7. Председатель Комиссии:
1) возглавляет, организует и осуществляет общее руководство ее работой;
2) определяет повестку дня, время проведения и другие организационные вопросы по заседанию Комиссии.
8. Члены Комиссии участвуют в заседаниях без права замены. Заседание Комиссии правомочно, если на нем присутствуют не менее 2/3 ее членов.
9. Секретарь Комиссии:
1) информирует членов Комиссии о времени и месте заседаний Комиссии;
2) организует подготовку материалов к заседаниям Комиссии;
3) ведет протоколы заседаний Комиссии;
4) направляет решения Комиссии руководителю соответствующего Подразделения;
5) осуществляет иные функции по поручению председателя Комиссии.
10. Комиссия на своем заседании рассматривает материалы служебного расследования и исследует факты, касающиеся определенного проступка.
При изучении материалов служебного расследования Комиссия заслушивает объяснения сотрудника, в отношении которого проведено служебное расследование, также при необходимости и должностных лиц, проводивших служебное расследование.
11. Участие сотрудника, в отношении которого проводилось служебное расследование, на заседании Комиссии обязательно.
12. Также Комиссия проводит заслушивание свидетелей, запрашивает материалы и исследует любые факты, касающиеся проступка.
13. Рекомендации Комиссия принимает путем открытого голосования. Члены Комиссии обязаны ясно и четко высказать свое мнение и не воздерживаться при голосовании. При равенстве голосов, голос председателя является решающим.
14. Соответствующие рекомендации о привлечении к дисциплинарной ответственности сотрудника Комиссия вносит на рассмотрение руководителя Подразделения в течение трех рабочих дней с момента поступления материалов служебного расследования.
В случае несогласия с рекомендацией Комиссии руководитель подразделения поручает кадровой службе провести дополнительное служебное расследование или не налагать дисциплинарное взыскание.
15. Материалы дополнительного служебного расследования рассматриваются Комиссией по служебному расследованию в ином составе.
Членам Комиссии не допускается разглашать сведения, ставшие известными им в ходе рассмотрения материалов служебных расследований.
День проведения заседания определяется председателем Комиссии и через секретаря Комиссии доводится до сведения членов рабочей группы и сотрудника, совершившего проступок.

6. Комиссия мүшелері олардың басшысының, жақын туысының теріс қылығына қатысты фактілердің, сондай-ақ Комиссия мүшелері тиісті шешім қабылдауға тікелей немесе жанама мүдделі болатындай негіздер болса, қызметтік тергеу және зерттеу материалдарын қарауға құқығы жоқ.
Басшы құрамның теріс қылықтарына қатысты қызметтік тергеу материалдарын қарау және фактілерін зерттеуді тиісті тәртіптік комиссия жүзеге асырады.
3. Комиссия қызметін ұйымдастыру
7. Комиссия төрағасы:
1) оның жұмысын басқарады, ұйымдастырады және оған жалпы басшылықты жүзеге асырады;
2) Комиссия отырысын өткізу бойынша күн тәртібін, өткізу уақытын және өзге де ұйымдастырушылық мәселелерді анықтайды.
8. Комиссия мүшелері отырыстарға ауыстыру құқығынсыз қатысады. Егер Комиссия отырысында оның мүшелерінің кемінде 2/3 қатысса, ол заңды деп танылады.
9. Комиссия хатшысы:
1) Комиссия мүшелерін Комиссия отырыстарын өткізу уақыты мен орны туралы хабарландырады;
2) Комиссия отырыстарына материалдарды дайындауды ұйымдастырады;
3) Комиссия отырыстарының хаттамаларын жүргізеді;
4) Комиссия шешімдерін тиісті Бөлімшенің басшысына жібереді;
5) Комиссия төрағасының тапсырмасы бойынша өзге де функцияларды атқарады.
10. Комиссия өз отырысында қызметтік тергеу материалдарын қарайды және белгілі бір теріс қылыққа қатысты фактілерді зерттейді.
Қызметтік тергеу материалдарын зерделеу кезінде Комиссия өзіне қатысты қызметтік тергеу жүргізілген қызметкердің, сондай-ақ қажет болған жағдайда қызметтік тергеу жүргізген лауазымды адамдардың түсініктемесін тыңдауға міндетті.
11. Өзіне қатысты қызметтік тергеу жүргізілген қызметкер Комиссия отырысына қатысуға міндетті.
12. Сондай-ақ Комиссия куәгерлерді тыңдайды, материалдарды сұратып алады және теріс қылыққа қатысты кез келген фактілерді зерттейді.
13. Комиссия ұсыныстарды ашық дауыс беру жолымен қабылдайды. Комиссия мүшелері өзінің пікірін айтуға және дауыс беру кезінде қалыс қалмауға міндетті. Дауыстар тең болғанда төрағаның дауысы шешуші болып табылады.
14. Қызметкердің тәртіптік жауаптылығы туралы тиісті ұсынысты Комиссия қызметтік тергеу материалдары келіп түскен сәттен бастап үш жұмыс күні ішінде басшыға қарауға ұсынады.
Комиссия ұсынысымен келіспеген жағдайда, Бөлімше басшысы кадр қызметіне қосымша қызметтік тексеру жүргізуді немесе тәртіптік жаза қолданбауды тапсырады.
15. Қосымша қызметтік тергеу материалдарын Қызметтік тергеу комиссиясы өзге құрамда қарайды.
Комиссия мүшелеріне оларға қызметтік тергеу материалдарын қарау барысында белгілі болған мәліметтерді жариялауға жол берілмейді.
Отырыс өткізу күнін Комиссия төрағасы анықтайды және Комиссия хатшысы арқылы жұмыс тобының мүшелері мен теріс қылық жасаған қызметкерге хабарлайды.

16. По завершению рассмотрения материалов Комиссией выносится решение, которое подписывается председателем, секретарем и членами Комиссии, принимавших участие в работе Комиссии.
Заседание Комиссии проводится с обязательным ведением протокола и подписывается всеми членами Комиссии, присутствовавшими на заседании.
17. По результатам рассмотрения материалов служебного расследования, заслушивания сотрудника, в отношении которого проводилось служебное расследование, и выяснения других обстоятельств, Комиссия выносит следующие рекомендации:
о наложении дисциплинарного взыскания с учетом тяжести совершенного проступка;
об отмене наложения дисциплинарного взыскания;
о временном отстранении сотрудника до принятия решения по материалам служебного расследования.
18. Соответствующие рекомендации о привлечении к дисциплинарной ответственности сотрудника Комиссия вносит руководителю Подразделения в течение трех рабочих дней с момента поступления материалов служебного расследования на рассмотрение Комиссии.
19. Учет дисциплинарных взысканий, решений Дисциплинарной комиссии ведется сотрудниками кадрового подразделения с занесением в послужные списки личных дел сотрудников.
Все материалы работы Комиссии хранятся в кадровой службе.
Приложение 13
к приказу Министра по
чрезвычайным ситуациям
Республики Казахстан
от 1 июня 2012 года № 24
Правила проведения служебного расследования
в отношении сотрудников органов государственной
противопожарной службы Республики Казахстан
1. Настоящие Правила проведения служебного расследования в отношении сотрудников органов государственной противопожарной службы Республики Казахстан (далее – Правила) определяют порядок проведения служебного расследования в отношении сотрудников органов государственной противопожарной службы Республики Казахстан.
2. Служебное расследование - это деятельность по сбору и проверке материалов и сведений о дисциплинарном проступке сотрудника в целях полного, всестороннего и объективного выяснения обстоятельств его совершения.
Служебное расследование проводится по решению Министра, руководителя ведомства, территориального органа и подведомственного государственного учреждения Министерства по чрезвычайным ситуациям (далее - Министерство) в соответствии с законодательством Республики Казахстан, а также в соответствии с настоящими Правилами для выявления причин, характера и обстоятельств совершенного сотрудником органа государственной противопожарной службы (далее - ОГПС) дисциплинарного проступка, его подтверждения или отсутствия обстоятельств.
Основанием для проведения служебных расследований является любая информация о совершении сотрудником или в отношении него дисциплинарного проступка, чрезвычайного или иного происшествия.

16. Комиссия материалдарды қарауды аяқтағаннан кейін шешім шығарып, оған Комиссия төрағасы, хатшысы және Комиссияның жұмысына қатысқан мүшелер қолдарын қояды.
Комиссия отырысы міндетті түрде хаттама жүргізу арқылы жүргізіледі және оған отырысқа қатысқан Комиссияның барлық мүшелері қол қояды.
17. Қызметтік тергеу материалдарын қарау, өзіне қатысты қылмыстық тергеу жүргізілген қызметкерді тыңдау және өзге де жағдайларды анықтау нәтижелері бойынша Комиссия мынадай:
жасалған теріс қылықтың ауырлығын ескере отырып, тәртіптік жаза қолдану туралы;
тәртіптік жаза қолданудан бас тарту туралы;
қызметтік тергеу материалдары бойынша шешім қабылдауға дейін қызметкерді уақытша шеттету туралы ұсыныстар шығарады.
18. Қызметкерді тәртіптік жауапкершілікке тарту туралы тиісті ұсынымдарды Комиссияның қарауына Комиссия Бөлімшесінің басшысына қызметтік тергеу материалдары түскен сәттен бастап, үш жұмыс күн ішінде кіргізеді.
19. Тәртіптік жазаларды, Тәртіптік комиссияның шешімдерін есепке алуды қызметкерлердің жеке істерінің қызмет тізімдеріне енгізе отырып, бөлімшенің кадр қызметкерлері жүргізеді.
Комиссия жұмысының барлық материалдары кадр қызметінде сақталады.
Қазақстан Республикасы
Төтенше жағдайлар министрінің
2012 жылғы 1 маусымдағы
№ 242 бұйрығына
13-қосымша
Қазақстан Республикасының мемлекеттік өртке қарсы қызмет
органдарының қызметкерлеріне қатысты қызметтік тексеру
жүргізу қағидасы
1. Осы Қазақстан Республикасының мемлекеттік өртке қарсы қызмет органдарының қызметкерлеріне қатысты қызметтік тексеру жүргізу қағидасы (бұдан әрі – Қағида) Қазақстан Республикасының мемлекеттік өртке қарсы қызмет органдарының қызметкерлеріне қатысты қызметтік тексеру жүргізу тәртібін айқындайды.
2. Қызметтік тексеру – бұл қызметкердің тәртіптік теріс қылықты жасау мән-жайын толық, жан-жақты және объективті анықтау мақсатында ол туралы материалдар мен мәліметтерді жинау және тексеру жөніндегі қызмет.
Қызметтік тексеру мемлекеттік өртке қарсы қызмет органының (бұдан әрі - МӨҚҚО) қызметкері жасаған тәртіптік теріс қылықтық себептерін, сипатын және мән-жайларын анықтау, Қазақстан Республикасының заңнамасына, сондай-ақ осы Нұсқаулыққа сәйкес мән-жайлардың болуы немесе болмауын растау қажет болған кезде Министрдің, Төтенше жағдайлар министрлігінің (бұдан әрі – Министрлік) ведомствосының, аумақтық органы мен ведомстволық бағыныстағы мемлекеттік мекемесі басшысының шешімі бойынша жүргізіледі.
Қызметкердің немесе оған қатысты төтенше немесе өзге де жағдайларда жасалған теріс қылық туралы кез келген ақпарат қызметтік тексеру жүргізу үшін негіз болып табылады.

3. Служебное расследование проводится по приказу Министра, руководителя ведомства, территориального органа и подведомственного государственного учреждения Министерства на основании рапорта сотрудников ОГПС, сообщений работников или представителей правоохранительных и судебных органов.
3-1. По необходимости при проведении служебного расследования проводится полиграфологическое исследование.
Сноска. Правила дополнены пунктом 3-1 в соответствии с приказом Министра по чрезвычайным ситуациям РК от 28.08.2013 № 390 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
4. Состав комиссии для проведения служебного расследования формируется не менее чем из трех сотрудников. При необходимости более всестороннего и объективного служебного расследования, к его проведению привлекаются представители нескольких служб, а также соответствующие специалисты.
5. До начала проведения служебного расследования комиссия готовит перечень вопросов, необходимых для полного, объективного, всестороннего выяснения обстоятельств совершения проступка, который утверждает председатель комиссии. Перечень вопрос может дополняться в ходе служебного расследования.
6. В проведении служебного расследования не может участвовать сотрудник, прямо или косвенно заинтересованный в его результатах. В этом случае он обращается к лицу, принявшему решение о проведении служебного расследования, с письменным рапортом об освобождении его от участия в проведении этого расследования. До принятия решения руководителем расследование не приостанавливается. Решение о назначении другого сотрудника в состав комиссии принимается не позднее 2 рабочих дней с момента подачи рапорта. При несоблюдении указанного требования результаты служебного расследования считаются недействительными.
7. При проведении служебного расследования устанавливаются:
1) факты совершения сотрудником дисциплинарного проступка;
2) причины и условия, способствовавшие совершению сотрудником дисциплинарного проступка;
3) характер и размер вреда, причиненного сотрудником в результате совершения дисциплинарного проступка;
4) наличие или отсутствие обстоятельств, препятствующих прохождению сотрудником службы.
8. Служебное расследование завершается не позднее чем через один месяц со дня принятия решения о его проведении.
В указанный срок не засчитывается время нахождения сотрудника, в отношении которого проводится служебное расследование, в отпуске, в командировке или на лечении, а также время его отсутствия на службе по иным уважительным причинам. В этот период проведение служебного расследования приостанавливается и возобновляется по выходу сотрудника на службу.

3. Қызметтік тексеру МӨҚҚО қызметкерлерінің баянатының, құқық қорғау және сот органдары қызметкерлерінің немесе өкілдерінің хабарламаларының негізінде Министрдің, Министрліктің ведомствосы, аумақтық органы мен ведомстволық бағыныстағы мемлекеттік мекемесі басшысының бұйрығы бойынша жүргізіледі.
3-1. Қызметтік тексеруді жүргізген кезде қажет болғанда полиграфологиялық зерттеу жүргізіледі.
Ескерту. Қағида 3-1-тармақпен толықтырылды- ҚР Төтенше жағдайлар министрінің 28.08.2013 № 390 (алғаш рет ресми жарияланған күнінен бастап он күнтізбелік күн өткеннен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
4. Қызметтік тексеру жүргізу үшін комиссия құрамы кем дегенде үш қызметкерден қалыптасады. Қызметтік тексеруді неғұрлым жан-жақты және объективті жүргізу қажет болғанда, оны жүргізуге бірнеше қызметтер өкілдері, сондай-ақ тиісті мамандар тартылады.
5. Қызметтік тексеру жүргізуге дейін комиссия теріс қылық жасалудың мән-жайларын толық, объективті, жан-жақты анықтау үшін қажет мәселелердің тізбесін дайындайды, оны комиссия төрағасы бекітеді. Мәселелер тізбесі қызметтік тексеру барысында толықтырылады.
6. Қызметтік тексеру жүргізуге оның нәтижесіне тікелей немесе жанама мүдделі қызметкер қатыса алмайды. Мұндай жағдайда ол қызметтік тексеру жүргізу туралы шешім қабылдаған адамға, өзін осы тексеру жүргізуге қатысудан босату туралы жазбаша баянатпен жүгінуге міндетті. Шешім қабылдағанға дейін басшы тексеруді тоқтатпайды. Комиссия құрамына басқа қызметкерді тағайындау туралы шешім баянат берген сәттен бастап 2 жұмыс күнінен кешіктірілмей қабылданады. Осы аталған талаптар сақталмаған жағдайда, қызметтік тексеру нәтижелері заңсыз деп есептеледі.
7. Қызметтік тексеру жүргізу кезінде мыналар:
1) қызметкердің тәртіптік теріс қылық жасау фактісі;
2) қызметкердің тәртіптік теріс қылық жасауына ықпал еткен себептер мен жағдайлар;
3) қызметкердің тәртіптік теріс қылық жасау нәтижесінде келтірген залалдың сипаты мен мөлшері;
4) қызметкердің қызметін өткеруге кедергі келтіретін мән-жайлардың болуы немесе болмауы анықталады.
8. Қызметтік тексеру оны өткізу туралы шешім қабылданған күнінен бастап бір айдан кешіктірілмей аяқталады.
Аталған мерзімге қызметтік тексеру жүргізілетін қызметкердің демалыста, іссапарда немесе емделуде болған уақыты, сондай-ақ оның өзге де дәлелді себептермен қызметте болмаған уақыты есептелмейді. Бұл уақытта қызметтік тексеру тоқтатылады және қызметкердің қызметке шығуы бойынша жаңартылады.

9. Сотрудник, в отношении которого проводится служебное расследование, может быть временно отстранен от исполнения должностных обязанностей Министром, руководителем ведомства, территориального органа и подведомственного государственного учреждения Министерства по рекомендации Дисциплинарной комиссии до решения вопроса об ответственности, на срок не более одного месяца.
10. Сотрудники, осуществляющие служебное расследование, в соответствии с действующим законодательством несут ответственность за достоверность и объективность служебного расследования и принятых по его результатам решений.
11. От сотрудника, в отношении которого проводится служебное расследование, истребуется письменное объяснение по обстоятельствам проведения служебного расследования. При отказе сотрудника от дачи письменного объяснения составляется соответствующий акт отказа (в произвольной форме).
12. В случае нарушения дисциплины сотрудником вне службы при следовании железнодорожным, воздушным, водным или другим путем сообщения, а также находящимся в отпуске, командировке или на излечении, начальник органа или подразделения по чрезвычайным ситуациям, которому стало известно о нарушении дисциплины, принимает меры к пресечению нарушения, сообщает о происшедшем по месту службы сотрудника, совершившего проступок и делает соответствующую отметку в отпускном или командировочном удостоверении.
13. Комиссия в ходе проведения служебного расследования:
1) получает от сотрудников и граждан письменные объяснения, проводить опросы;
2) знакомиться с соответствующими документами, приобщать их или их копии к материалам расследования;
3) получает консультации у специалистов по вопросам, требующим специальных познаний;
4) готовит поручения и запросы другим службам о предоставлении необходимой информации и выяснения обстоятельств, подлежащих установлению;
5) с выездом на место, производит изучение места совершения дисциплинарного проступка.
14. Комиссия, при проведении служебного расследования:
1) принимает предусмотренные законодательством Республики Казахстан и нормативными актами Министерства меры к выяснению обстоятельств происшествия, нарушения дисциплины или иного правонарушения (время, место, способ и другие обстоятельства); причастности сотрудника к их совершению, цели и мотивов нарушения; обстоятельств, влияющих на степень и характер ответственности правонарушителя, характеризующих его личные качества; причин и условий, способствовавших совершению происшествий, нарушений дисциплины и иных правонарушений, степень ответственности нарушителя, непосредственных начальников и других руководителей органа, характера причиненного морального вреда и размера материального ущерба;

9. Қызметтік тексеру жүргізіліп жатқан қызметкерді Министр, Министрліктің ведомствосы, аумақтық органы мен ведомстволық бағыныстағы мемлекеттік мекемесінің басшысы Тәртіптік комиссияның ұсынымымен жауапкершілік туралы мәселе шешілгенге дейін бір айдан аспайтын мерзімге лауазымдық міндеттерін орындаудан шеттетуі мүмкін.
10. Қызметтік тексеруді жүзеге асыратын қызметкерлер қолданыстағы заңнамаға сәйкес қызметтік тексерудің шынайылығы және объективтілігі, ол бойынша қабылданған шешімдер үшін жауапты болады.
11. Өзіне қатысты қызметтік тексеру жүргізілетін қызметкерден қызметтік тексеру жүргізудің мән-жайлары бойынша түсініктеме талап етіледі. Жазбаша түсініктеме беруден бас тартқан жағдайда тиісті бас тарту актісі толтырылады (еркін түрде).
12. Егер қызметкердің темір жолда, әуе жолдарында, су немесе басқа да жолдарда, сондай-ақ демалыста, іссапарда болғанда немесе ем алғанда қызметтен тыс уақытта жасаған теріс қылықтарының орын алғаны туралы мәлім болған жағдайда, төтенше жағдайлар органы немесе бөлімшесі бастығы тәртіп бұзушылықтың жолын кесу бойынша шаралар қабылдайды, теріс қылық жасаған қызметкердің жұмыс орнына хабарлайды және демалыс немесе іссапар парағына тиісті белгі қояды.
13. Комиссия қызметтік тексеру жүргізу барысында:
1) қызметкерлер мен азаматтардан жазбаша түсініктемелер алады, жауап алуды жүргізеді;
2) тиісті құжаттармен танысады, оларды немесе олардың көшірмелерін тексеру материалдарына қосады;
3) арнайы білімді қажет ететін мәселелер бойынша мамандардан кеңестер алады;
4) анықтауға жататын мән-жайларды анықтау үшін қажетті ақпарат ұсыну туралы басқа қызметтерге тапсырмалар мен сұрау салулар дайындайды;
5) тәртіптік теріс қылық жасалған орынға барып, сол жерде зерттеу жүргізеді.
14. Қызметтік тексеру жүргізу кезінде комиссия:
1) оқиғаның, тәртіп бұзушылықтың немесе өзге де құқық бұзушылықтың мән-жайларын (уақыты, орны, тәсілі және басқа да мән-жайлар); оларды жасауға қызметкердің қатыстылығын, тәртіп бұзушылықтың мақсаттары мен себептерін; құқық бұзушының жауапкершілік дәрежесі мен сипаттамасына әсер ететін, оның жеке қасиеттерін сипаттайтын мән-жайларды, оқиғаларды, тәртіп бұзушылықты және өзге де құқық бұзушылықтарды жасауға ықпал еткен себептер мен жағдайларды, құқық бұзушының, тікелей бастықтарының және органның басқа да басшыларының жауапкершілік дәрежесін; келтірілген моральдық зиянның сипаттамасы мен материалдық залалдың мөлшерін анықтау бойынша Қазақстан Республикасының және Министрліктің нормативтік актілерінде көзделген шараларды қабылдайды;

2) соблюдает конституционные права и интересы заявителя и лица, в отношении которого проводится служебное расследование, а также иных лиц, принимающих в нем участие;
3) разъясняет и обеспечивает заявителям и лицам, в отношении которых проводится расследование, их права и обязанности, разрешает поступающие в ходе расследования и по его окончанию заявления и ходатайства;
4) своевременно докладывает начальнику, назначившему служебное расследование, о выявленных нарушениях и недостатках, фактах неисполнения требований нормативных актов, ведомственных распорядительных документов, причинах и условиях, способствовавших происшествию, нарушению дисциплины или иному правонарушению, вносить предложения по их устранению;
5) по результатам служебного расследования составляет мотивированное заключение с выводами и предложениями о привлечении к ответственности виновных лиц и их руководителей, а при необходимости готовит проект приказа о наложении дисциплинарных взысканий на сотрудников, допустивших нарушение;
6) ознакамливает с материалами и заключением служебного расследования лиц, в отношении которых оно проводилось, разъяснить им сущность допущенных нарушений, если таковые будут установлены. Выполнение этих действий удостоверяется подписью сотрудника, в отношении которого проводилось расследование. В случае отказа последнего от подписания заключения, комиссией составляется протокол об отказе в подписании заключения с указанием лиц, в присутствии которых составлен протокол;
7) при уклонении сотрудника, в отношении которого проводится служебное расследование, от дачи пояснений, выносит заключение о результатах проверки на основании собранных материалов с составлением соответствующего акта;
8) в случае установления служебным расследованием состава преступления в деянии лица, в отношении которого оно проводится, либо иных лиц, незамедлительно решает вопрос о передаче материалов в органы предварительного следствия.
15. По окончании служебного расследования составляется заключение.
В заключении служебного расследования констатируется факт допущенного нарушения дисциплины или иного правонарушения, его последствия, какими материалами подтверждается или исключается вина сотрудника, обстоятельства, отягчающие или смягчающие его ответственность, причины и условия, способствовавшие нарушению дисциплины или иному правонарушению, характер и размер причиненного ущерба, принятые либо предлагаемые меры по их устранению.
16. По результатам служебного расследования вносятся предложения Министру, руководителю ведомства, территориального органа и подведомственного государственного учреждения Министерства о принятии мер к устранению причин и условий, способствующих совершению нарушений дисциплины и иных правонарушений.
Результаты служебного расследования представляются лицу, принявшему решение о проведении служебного расследования, в виде заключения в письменной форме, которое утверждается им не позднее чем через три календарных дня со дня окончания служебного расследования.

2) өтініш иесінің және оған қатысты қызметтік тексеру жүргізіліп жатқан адамның, сондай-ақ оған қатысатын өзге де адамдардың конституциялық құқықтары мен мүдделерін сақтайды;
3) өтініш иесіне және оларға қатысты қызметтік тексеру жүргізіліп жатқан адамдарға олардың құқықтары мен міндеттерін түсіндіруге және қамтамасыз етеді, тексеру барысында және ол аяқталған соң келіп түсетін өтініштер мен қолдаухаттарды шешеді;
4) анықталған бұзушылықтар мен кемшіліктер, нормативтік актілердің, ведомстволық өкімдік құжаттардың талаптарын орындамау фактілері, оқиғаға, тәртіпті бұзуға және өзге де құқық бұзушылыққа ықпал еткен себептер мен жағдайлар туралы қызметтік тексеру тағайындаған бастыққа уақтылы баяндайды, оларды жою бойынша ұсыныстар енгізеді;
5) қызметтік тексеру нәтижелері бойынша кінәлі адамдарды және олардың басшыларын жауапкершілікке тарту туралы қорытындылармен және ұсынымдарымен бірге дәлелді қорытынды шығарады, қажет болған жағдайда, құқық бұзушыларға жаза қолдану туралы бұйрықтың жобасын дайындайды;
6) қызметтік тексеру материалдарымен және қорытындысымен соған қатысты тексеру жүргізілген адамды таныстырады, олар жол берген заң бұзушылықтар болса, олардың мәнін түсіндіруге міндетті. Осы іс-әрекеттерді орындау, оған қатысты тексеру жүргізілген адамның қолымен куәландырылады. Егер ол қорытындыға қол қоюдан бас тартса, комиссия қорытындыға қол қоюдан бас тарту туралы хаттама жасайды, ол хаттамада оны жасауға қатысқан адамдар көрсетіледі.
7) оған қатысты қызметтік тексеру жүргізіліп жатқан қызметкер жауап беруден, түсініктеме беруден бас тартқан кезде жиналған материалдардың негізінде тиісті акт толтыра отырып тексеріс нәтижелері туралы қорытынды шығарады;
8) оған қатысты қызметтік тексеру жүргізіліп жатқан адамның не болмаса өзге адамдардың іс-әрекетінде қылмыс құрамын анықтаған жағдайда, материалдарды алдын ала тексеру органдарына дереу береді.
15. Қызметтік тексеру аяқталған соң қорытынды жасалады.
Қызметтік тексеру қорытындысында анықталған тәртіп немесе өзге құқық бұзушылық фактісі, оның салдарлары, қызметкердің кінәсін растайтын немесе жоққа шығаратын материалдар, оның жауапкершілігін ауырлататын немесе жеңілдететін мән-жайлар, тәртіп немесе өзге де құқық бұзушылықты бұзуға ықпал еткен себептер мен жағдайлар, келтірілген зиянның сипаттамасы мен мөлшері, оларды жою бойынша қабылданған немесе ұсынылатын шаралар көрсетіледі.
16. Қызметтік тексеру нәтижелері бойынша Министрге, Министрлік ведомствосының, аумақтық органының және ведомстволық бағыныстағы мемлекеттік ұйымының басшысына тәртіп немесе өзге де құқық бұзушылық жасауға ықпал еткен себептер мен жағдайларды жою бойынша шаралар қабылдау туралы ұсыныстар енгізіледі.
Қызметтік тексеру нәтижелері қызметтік тексеру жүргізу туралы шешім қабылдаған адамға жазбаша қорытынды түрінде ұсынылады, ол қызметтік тексеру аяқталғаннан кейін күнтізбелік үш күннен кешіктірілмей бекітіледі.

17. В отношении сотрудников, допустивших нарушение дисциплины или иное правонарушение, в зависимости от тяжести совершенного проступка и степени вины, комиссия, проводившая расследование вносит предложение о применении конкретного вида дисциплинарного взыскания или мер общественного воздействия, возмещении материального ущерба, направлении материалов в органы предварительного следствия.
18. Материалы служебного расследования сшиваются, пронумеровываются, скрепляются печатью и хранятся в органе, проводившем служебное расследование.
Приложение 14
к приказу Министра по
чрезвычайным ситуациям
Республики Казахстан
от 1 июня 2012 года № 24
Инструкция
о предоставлении отпусков сотрудникам органов
государственной противопожарной службы Республики Казахстан
1. Виды отпусков
1. Настоящая Инструкция о предоставлении отпусков сотрудникам органов государственной противопожарной службы Республики Казахстан (далее - Инструкция) детализирует предоставление отпусков сотрудникам органов государственной противопожарной службы Республики Казахстан.
2. Для сотрудников органов государственной противопожарной службы (далее – ОГПС), курсантов (слушателей) организации образования Министерства по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан (далее - Министерство) устанавливаются следующие виды отпусков:
1) оплачиваемые ежегодные трудовые отпуска;
2) краткосрочные отпуска;
3) учебные отпуска (курсантам и слушателям организаций образования Министерства, сотрудникам, обучающимся по заочной форме обучения);
4) дополнительные оплачиваемые отпуска за выслугу лет и за особые условия прохождения службы;
5) отпуска по беременности и родам, отпуска сотрудникам, усыновившим или удочерившим новорожденного ребенка (детей), отпуска без сохранения заработной платы по уходу за ребенком до достижения им возраста трех лет.
3. Предоставление, продление отпуска либо перенос и отзыв из отпуска оформляются соответствующим приказом.
2. Исчисление продолжительности отпусков
4. Продолжительность отпусков исчисляется в календарных днях. Праздничные дни, установленные законодательством Республики Казахстан нерабочими днями, при определении длительности отпусков не учитываются. При объявлении в установленном законом порядке выходных дней рабочими эти дни присоединяются к оплачиваемому ежегодному трудовому отпуску.
5. При определении длительности отпусков не учитывается время на путь следования сотрудников к месту проведения отпуска и обратно.
Время, необходимое для проезда к месту проведения отпуска и обратно, исчисляется по расписанию движения того или иного вида транспорта.
При следовании к месту проведения отпуска самолетом время на проезд исчисляется из расчета одни сутки к месту проведения отпуска и обратно.
В тех случаях, когда сотрудники следуют в отпуск более быстрым видом транспорта, чем тот, для проезда которым им выделены дополнительные дни, время для проезда к месту проведения отпуска и обратно исчисляется по фактически затраченному, а общая продолжительность отпуска с учетом времени проезда к месту проведения отпуска и обратно этих лиц соответственно сокращается.
В случае, когда сотрудники следуют в очередной отпуск личным транспортом (автомототранспортом и иными транспортными средствами), время, необходимое для проезда к месту проведения отпуска и обратно, исчисляется по расписанию железнодорожного транспорта.
При проведении очередного отпуска в нескольких пунктах сотрудникам предоставляется время для проезда только к одному пункту и обратно (к наиболее отдаленному).

17. Тәртіп немесе өзге де құқық бұзушылыққа жол берген қызметкерлерге қатысты, жасалған теріс қылықтың ауырлығына және кінә дәрежесіне қарай қызметтік тексеру жүргізген қызметкер нақты тәртіптік жазалау түрін немесе қоғамдық ықпал ету, материалдық зиянды өтеу, материалдарды алдын ала тексеру органдарына жіберу шараларын қолдану туралы ұсыныс енгізеді.
18. Қызметтік тексеру материалдары тігіледі, нөмірленеді, мөрмен бекітіледі және қызметтік тексеру жүргізген органда сақталады.
Қазақстан Республикасы
Төтенше жағдайлар министрінің
2012 жылғы 1 маусымдағы
№ 242 бұйрығына
14-қосымша
Қазақстан Республикасының мемлекеттік өртке қарсы
қызмет органдарының қызметкерлерiне демалыстар
беру туралы нұсқаулық
1. Демалыс түрлерi
1. Осы Қазақстан Республикасының мемлекеттік өртке қарсы қызмет органдарының қызметкерлерiне демалыстар беру туралы нұсқаулық (бұдан әрі – Нұсқаулық) Қазақстан Республикасының мемлекеттік өртке қарсы қызмет органдарының қызметкерлерiне демалыстар беруді нақтылайды.
2. Мемлекеттік өртке қарсы қызмет органдарының (бұдан әрі – МӨҚҚО) қызметкерлерi, Қазақстан Республикасының Төтенше жағдайлар министрлігі (бұдан әрі – Министрлік) оқу орындарының курсанттары (тыңдаушылары) үшiн демалыстардың мынадай түрлерi:
1) ақылы жыл сайынғы еңбек демалысы;
2) қысқа мерзiмдi демалыс;
3) оқу демалысы (Министрліктің бiлiм беру ұйымдарының курсанттары мен тыңдаушыларына, сырттай оқу нысаны бойынша оқитын қызметкерлерге);
4) еңбек сiңiрген жылдары және қызмет өткерудiң ерекше жағдайлары үшiн қосымша ақылы демалыс;
5) жүктiлiгi және босануы бойынша демалыс, жаңа туылған баланы (балаларды) асырап алған қызметкерлерге демалыс, бала үш жасқа толғанға дейiн оны бағып-күтуге арналған жалақысы сақталмайтын демалыс белгiленедi.
3. Демалысты беру, ұзарту не ауыстыру және демалыстан керi шақыртып алу тиiсiнше бұйрықпен ресiмделедi.
2. Демалыстардың ұзақтығын есептеудiң жалпы тәртiбi
4. Демалыстардың ұзақтығы күнтiзбелiк күндермен есептеледi. Демалыстардың ұзақтығын анықтау кезiнде Қазақстан Республикасының заңнамасында жұмыс iстемейтiн күндер болып белгiленген мереке күндерi есепке алынбайды. Заңда белгiленген тәртiппен демалыс күндерi жұмыс күндерi деп жарияланған кезде, ол күндер ақылы жыл сайынғы еңбек демалысына қосылады.
5. Демалыс ұзақтығын анықтау кезiнде Қазақстан Республикасының шегiнде қызметкерлердiң демалыс орнына баруы мен қайту жолына кететiн уақыты есепке алынбайды.
Демалыс өткiзетiн жерге барып және қайтып келетiн қажеттi уақыт сол немесе өзге көлiк түрiнiң қозғалыс кестесi бойынша есептеледi.
Демалыс өткiзетiн жерге ұшақпен барған кезде жол уақыты демалыс өткiзетiн жерге баруы мен қайтуы бiр тәулiк есебiнен есептеледi.
Қызметкерлер демалысқа тез жүретiн көлiк түрiмен барған жағдайларда, оған қарағанда, оларға жолға қосылған қосымша бөлiнген күндер демалыс өткiзетiн жерге баруы және қайтып келуiнiң нақты шыққан уақыты бойынша есептеледi, ал бұл адамдардың жалпы демалысының ұзақтығы демалыс өткiзетiн жерге барып және қайтып келу уақытының есебiмен сәйкес қызметте қысқартылады.
Қызметкерлер кезектi демалыстарына жеке көлiктерiмен (автомотокөлiкпен және басқа да көлік құралдарымен) барған жағдайда, демалыс өткiзетiн жерге баруға және қайтып келуге қажет уақыт темiр жол көлiгiнiң кестесi бойынша есептеледi.
Бiрнеше пункттерде кезектi демалыс өткiзген кезде қызметкерлерге тек бiр пунктке (алыстау) ғана баруға және қайтып келуге уақыт берiледi.

6. Сотрудники, имеющие право на отпуск, могут использовать его по частям, но не более двух частей. Время на путь следования предоставляется только на одну часть отпуска.
7. Сотрудникам, увольняемым из ОГПС по достижении предельного возраста пребывания на службе, состоянию здоровья, сокращению штатов, в год увольнения по их желанию предоставляется оплачиваемый ежегодный трудовой отпуск за фактически отработанное ими в этом году время, или за неиспользованный в год увольнения оплачиваемый ежегодный трудовой отпуск выплачивается денежная компенсация пропорционально прослуженному в этом году времени, но не более чем за сорок календарных дней.
Лицам рядового и начальствующего состава (кроме лиц, указанных в части 1 настоящего пункта), увольняемым из ОГПС, за неиспользованный в году увольнения очередной отпуск выплачивается денежная компенсация пропорционально прослуженному в этом году времени, но не более чем за сорок календарных дней.
8. Сотрудникам, направляемым на учебу в организации образования системы правоохранительных органов, оплачиваемые ежегодные трудовые отпуска предоставляются до убытия в организацию образования.
9. Сотрудникам за время оплачиваемых ежегодных трудовых, краткосрочных, дополнительных отпусков, включая время, предоставленное на проезд к месту проведения отпуска и обратно, денежное довольствие выплачивается в размере, получаемом ими ко дню убытия в отпуск по занимаемой должности.
10. При перемещениях по службе сотрудников, не использовавших очередной отпуск до этого перемещения, отпуск предоставляется по новому месту службы в году перемещения.
В тех случаях, когда сотрудники по прежнему месту службы не использовали также и дополнительный отпуск за особые условия прохождения службы, этот отпуск им предоставляется по новому месту службы одновременно с очередным отпуском и исчисляется пропорционально времени работы с особыми условиями прохождения службы.
11. Продление очередного отпуска сотрудникам в связи с заболеванием во время отпуска производится начальником, предоставившим отпуск, после возвращения этих лиц к месту службы и представления документов лечебного учреждения, удостоверяющих получение ими освобождения по временной нетрудоспособности. При этом время нахождения в очередном отпуске у этих лиц, не должно прерываться. Отпуск продлевается на число неиспользованных дней по рапорту сотрудника и больничному листу и оформляется соответствующим приказом.
О заболевании в период очередного отпуска сотрудник обязан сообщить соответствующему начальнику (по телеграфу, телефону или иным способом) до окончания срока, на который ему предоставлен отпуск.

6. Демалыс алуға құқығы бар қызметкерлер оны бөлiп-бөлiп, алайда екi бөлiктен асырмай пайдалана алады. Жол жүруге арналған уақыт демалыстың бiр бөлiгiне ғана берiледi.
7. Қызметте болудың шектi жасына жетуi, денсаулық жағдайы, штаттардың қысқаруы бойынша МӨҚҚО-дан шығарылатын қызметкерлерге шығарылатын жылға өздерiнiң қалауы бойынша олардың сол жылға нақты еңбек еткен уақыт мерзiмiне ақылы жыл сайынғы еңбек демалысы берiледi немесе шығарылатын жылы пайдаланбаған ақылы жыл сайынғы еңбек демалысы үшiн сол жылы қызмет еткен уақытына тепе-тең, бiрақ күнтiзбелiк қырық күннен аспайтын ақшалай өтемақы төленедi.
МӨҚҚО-дан шығарылатын қатардағы және басшы құрамдағы адамдарға (осы тармақтың бiрiншi бөлiгiнде көрсетiлген адамдарды қоспағанда,) шығарылатын жылы пайдаланылмаған ақылы жыл сайынғы еңбек демалысы үшiн сол жылы қызмет еткен уақытына тепе-тең, бiрақ күнтiзбелiк қырық күннен аспайтын ақшалай өтемақы төленедi.
8. Құқық қорғау органдары жүйесiнiң бiлiм беру ұйымдарына оқуға жiберiлетiн қызметкерлерге ақылы жыл сайынғы еңбек демалысы бiлiм беру ұйымына кеткенге дейiн берiледi.
9. Қызметкерлерге демалыс өткiзу орнына бару және қайту жолына берiлген уақытын қоса алғанда, ақылы жыл сайынғы еңбек, қысқа мерзiмдi, қосымша демалыстар кезiнде ақшалай үлес олардың атқарып жүрген лауазымы бойынша демалысқа шыққан күнi алатын мөлшерде берiледi.
10. Қызметкерлердiң қызмет бойынша ауысуы кезiнде, осы ауысуға дейiн кезектi демалыстарын пайдаланбағандарға, ауысу жылында жаңа жұмыс орны бойынша демалыс берiледi.
Қызметкерлер бұрынғы қызмет орны бойынша қызмет өткерудiң ерекше жағдайлары үшiн қосымша демалысты да пайдаланбаған жағдайларда, бұл демалыс оларға жаңа қызмет орны бойынша кезектi демалысымен бiруақытта берiледi және қызмет өткерудiң ерекше жағдайларындағы жұмыс уақытымен тепе-тең есептеледi.
11. Демалыс кезiнде қызметкерлердiң ауырып қалуына байланысты кезектi демалысты ұзарту қызметкерлер жұмысқа келгеннен кейiн және емдеу орындарынан олардың уақытша еңбекке жарамсыздығы бойынша жұмыстан босату туралы куәлiгiн тапсырса, оны демалысты беруге құқығы бар бастық ұзарта алады. Бұл ретте осы қызметкерлердiң кезектi демалысы үзiлiп қалмауға тиiс. Қызметкердiң баянаты мен еңбекке уақытша жарамсыздық парағы бойынша пайдаланылмаған демалыс күндерi ұзартылады және тиiстi бұйрықпен ресiмделедi.
Кезектi демалыс кезiнде өзiнiң ауырып қалғаны туралы қызметкер бастығына демалыс мерзiмi бiтпей тұрып хабарлауы (телефонмен, телеграфпен немесе басқа жолмен) тиiс.

12. Сотрудникам, находящимся в распоряжении органа или подразделения по чрезвычайным ситуациям, в случае невозможности трудоустройства и не использовавшим оплачиваемый ежегодный трудовой отпуск, неиспользованный отпуск должен предоставляться, сразу же после освобождения от должностей (зачисления в распоряжение).
13. Кадровые службы органа или подразделения по чрезвычайным ситуациям, организаций образования Министерства регулярно в течение года осуществляет контроль за своевременным предоставлением сотрудникам всех видов отпусков, о всех выявленных недостатках немедленно докладывать своим непосредственным начальникам.
14. В случае задержки сотрудника в отпуске по причинам, от него не зависящим, он сообщает об этом непосредственному начальнику и в последующем представить соответствующий документ, удостоверяющий причину задержки.
3. Предоставление отпусков в первом
календарном году службы (при приеме вновь на службу)
15. При предоставлении сотрудникам оплачиваемого ежегодного трудового отпуска в первом календарном году службы (при приеме вновь на службу) принимается во внимание время со дня назначения их на должность рядового или начальствующего состава, независимо от даты присвоения специального звания или зачисления в кадры ОГПС.
16. Продолжительность оплачиваемого ежегодного трудового отпуска сотрудникам в году поступления на службу исчисляется пропорционально прослуженному времени со дня поступления их на службу до конца года из расчета: одна двенадцатая часть отпуска - за каждый полный месяц службы. При этом сотрудникам, имеющим право на отпуск продолжительностью десять календарных дней и более, предоставляется сверх отпуска время на путь следования. Оплачиваемый ежегодный трудовой отпуск продолжительностью менее десяти календарных дней указанным лицам по их желанию предоставляется одновременно с оплачиваемым ежегодным трудовым отпуском в следующем году.
При подсчете продолжительности очередного отпуска в первом календарном году службы половина дня отпуска округляется до целого дня.
17. Если право на дополнительный отпуск (или на его увеличение) возникло после момента предоставления сотруднику оплачиваемого ежегодного трудового отпуска, дополнительный отпуск за выслугу лет предоставляется в другое время до конца текущего года, или присоединяется к оплачиваемому ежегодному трудовому отпуску в следующем году, по согласованию с начальником, имеющим право предоставления отпуска.
4. Оплачиваемый ежегодный трудовой отпуск
18. Оплачиваемый ежегодный трудовой отпуск сотрудникам предоставляется продолжительностью тридцать календарных дней с выплатой пособия для оздоровления в размере двух должностных окладов.
Оплачиваемый ежегодный трудовой отпуск сотруднику предоставляется в течение календарного года в соответствии с графиком отпусков.

12. Төтенше жағдайлар органының немесе бөлінісінің қарамағындағы және жыл сайынғы ақылы еңбек демалысын пайдаланбаған қызметкерлерге пайдаланбаған еңбек демалысы лауазымдардан босатылғаннан кейiн (қарамағына қабылдау) дереу берiлуi тиiс.
13. Төтенше жағдайлар органының немесе бөлінісінің, Министрліктің оқу орындарының кадр аппараттары бiр жыл iшiнде қызметкерлерге демалыстардың барлық түрлерiнiң уақтылы берiлуiн үнемi бақылауды жүзеге асыруға, анықталған барлық кемшiлiктер туралы өзiнiң тiкелей бастықтарына дереу баяндайды.
14. Қызметкер өзiне байланысты емес себептермен демалыстан қызмет орнына кешiгiп шыққан жағдайда, ол бұл туралы тiкелей бастығына хабарлауға және кейiннен кешiгу себебiн дәлелдейтiн тиiстi құжатты ұсынады.
3. Қызметтiң бiрiншi күнтiзбелiк жылында демалыстар беру
тәртiбi (қызметке қайта қабылданған жағдайда)
15. Қызметтiң бiрiншi күнтiзбелiк жылында (қызметке қайта қабылдаған кезде) қызметкерлерге ақылы жыл сайынғы еңбек демалысын берген кезде арнайы атақ берiлу немесе МӨҚҚО-нiң кадрына қабылдау күнiне қарамастан, олардың қатардағы немесе басшы құрамның лауазымына тағайындалған күнi ескерiледi.
16. Қызметкерлердiң қызметке тұрған жылындағы ақылы жыл сайынғы еңбек демалысының ұзақтығы, олардың қызметке кiрген күнiнен бастап жылдың соңына дейiнгi қызмет өткерген уақытына тепе-тең, қызмет өткерген әрбiр толық айы демалысының он екiден бiр бөлiгi болып есептеледi. Бұл ретте ұзақтығы күнтiзбелiк он күн және одан көп демалыс алуға құқылы қызметкерлерге жол жүруiне демалыстан тыс уақыт берiледi. Ұзақтығы күнтiзбелiк он күнге жетпейтiн ақылы жыл сайынғы еңбек демалысы аталған адамдарға өздерiнiң қалауы бойынша келесi жылы ақылы жыл сайынғы еңбек демалысымен бiр мезгiлде берiлуi мүмкiн.
Қызметтiң бiрiншi күнтiзбелiк жылындағы кезектi демалыс күнiнiң ұзақтығын санаған кезде демалыстың жарты күнi толық күн болып есептеледi.
17. Егер қосымша демалыс (немесе оны көбейту) құқығы қызметкерге ақылы жыл сайынғы еңбек демалысы берiлген сәттен кейiн туындаса, еңбек сiңiрген жылдары үшiн берiлетiн қосымша демалыс ағымдағы жылдың соңына дейiн басқа уақытта берiледi немесе демалыс беру құқығы бар бастықтың келiсiмi бойынша келесi жылдың ақылы жыл сайынғы еңбек демалысына қосылады.
4. Ақылы жыл сайынғы еңбек демалысы
18. Ақылы жыл сайынғы еңбек демалысы қызметкерлерге сауықтыруға екi лауазымдық жалақы мөлшерiнде жәрдемақы төлене отырып, ұзақтығы күнтiзбелiк отыз күнге берiледi.
Ақылы жыл сайынғы еңбек демалысы қызметкерге күнтiзбелiк жылдың iшiнде демалыстар кестесiне сәйкес берiлуге тиiс.

19. Лицам рядового и начальствующего состава, заболевшим во время очередного отпуска, отпуск продлевается на число дней нахождения их на лечении.
Лицам рядового и начальствующего состава, направляемым на учебу в организации образования очередные отпуска предоставляются до убытия в организацию образования.
20. Донорам из числа сотрудников непосредственно после каждой сдачи крови для переливания предоставляется день отдыха.
Не допускается продление ежегодного трудового отпуска за счет дней отдыха предоставляемых после каждой сдачи крови для переливания.
5. Краткосрочные отпуска
21. Краткосрочные оплачиваемые отпуска предоставляются сотрудникам для решения неотложных социально-бытовых вопросов, выполнения родственного долга, а также по другим уважительным причинам до десяти календарных дней без учета времени на путь следования сотрудника к месту проведения отпуска и обратно.
22. Краткосрочный отпуск в счет оплачиваемого ежегодного трудового отпуска не засчитывается.
6. Учебный отпуск
23. Курсантам и слушателям, обучающимся в организациях образования по очной форме обучения, предоставляются следующие отпуска:
1) зимний каникулярный отпуск - продолжительностью четырнадцать календарных дней;
2) летний каникулярный отпуск - продолжительностью тридцать календарных дней;
3) в связи с окончанием организации образования - продолжительностью тридцать календарных дней после назначения на должность.
Курсантам и слушателям организаций образования Министерства выплачивается стоимость проезда на междугороднем автомобильном (кроме такси), железнодорожном и водном транспорте к месту постоянного проживания и обратно в период летних каникулярных отпусков.
24. Курсантам и слушателям организаций образования Министерства, имеющим учебную задолженность, каникулярные отпуска предоставляются после ее ликвидации в пределах сроков проведения отпусков, установленных учебными программами.
25. Отпуск в связи с окончанием организаций образования Министерства предоставляется выпускникам после непосредственного окончания очного обучения и предоставлением подтверждающих документов установленного образца в органы и подразделения по чрезвычайным ситуациям по месту персонального распределения, продолжительностью тридцать календарных дней с выплатой пособия для оздоровления в размере двух должностных окладов.
26. Дополнительный оплачиваемый отпуск в зависимости от выслуги лет и за особые условия прохождения службы, слушателям и курсантам не предоставляется.
Предоставление академического отпуска курсантам и слушателям организаций образования Министерства осуществляется на основании заключения центральной и окружной военно-врачебной комиссий в соответствии с приказом Министра внутренних дел Республики Казахстан от 27 июля 2010 года № 325 «Об утверждении Инструкции по проведению военно-врачебной экспертизы в органах внутренних дел» и в соответствии с нормативными правовыми актами Министерства и Министерства образования и науки Республики Казахстан.

19. Ақылы жыл сайынғы еңбек демалысы кезiнде ауырып қалған қатардағы және басшы құрамдағы адамдардың демалысы олардың емделуде болған күннiң санына ұзартылады.
Оқу орындарына оқуға жiберiлетiн қатардағы және басшы құрамдағы адамдарға кезектi демалыстар оқу орнына кеткенге дейiн берiледi.
20. Қызметкерлер қатарындағы донорларға қан құю үшiн қан тапсырғаннан кейiнгi күнi демалыс берiледi.
Жыл сайынғы еңбек демалысы күндерiн қан құю үшiн қан тапсырғаннан кейiнгi күн есебiнен ұзартуға болмайды.
5. Қысқа мерзiмдi демалыстар
21. Қысқа мерзiмдi ақылы демалыстар қызметкерлерге шұғыл әлеуметтiк-тұрмыстық мәселелердi шешу үшiн, туыстық борышын орындау үшiн, сондай-ақ басқа да дәлелдi себептер бойынша он күнтізбелік күнге дейін демалатын орынға бару және кері қайту үшін жолына кеткен уақытты есептемей:
22. Қысқа мерзiмдi демалыс ақылы жыл сайынға еңбек демалысына қосылмайды.
6. Оқу демалысы
23. Білім беру ұйымдарының күндiзгi оқу нысаны бойынша оқитын курсанттары мен тыңдаушыларына мынадай демалыстар берiледi:
1) қысқы каникулдық демалыс – ұзақтығы күнтiзбелiк он төрт күн;
2) жазғы каникулдық демалыс – ұзақтығы күнтiзбелiк отыз күн;
3) бiлiм беру ұйымын бiтiруiне байланысты ұзақтығы күнтiзбелiк отыз күн.
Министрліктің бiлiм беру ұйымдарының курсанттары мен тыңдаушыларына каникулдық демалыс кезеңiнде қалааралық автомобильде (таксиден басқа), темiр жол мен су көлiгiнде тұрғылықты жерiне баруға және қайтуға арналған жол жүру ақысы төленедi.
24. Министрліктің бiлiм беру ұйымдарының оқуы бойынша берешегi бар курсанттары мен тыңдаушыларына каникулдық демалыс берешектi өтегеннен кейiн, оқу бағдарламаларында белгiленген демалыс өткiзу мерзiмдерiнiң шегiнде берiледi.
25. Министрліктің бiлiм беру ұйымын бiтiруiне байланысты демалыс түлектерге күндiзгi оқу нысанын тiкелей бiтiргеннен және дербес бөлу орны бойынша төтенше жағдайлар органы мен бөлiнiсiне белгiленген үлгiдегi растайтын құжаттарды ұсынғаннан кейiн сауықтыру үшiн екi лауазымдық жалақы мөлшерiнде жәрдемақы төлей отырып, ұзақтығы күнтiзбелiк отыз күнге берiледi.
26. Еңбек сiңiру мерзiмiне байланысты және қызмет өткерудiң ерекше жағдайлары үшiн қосымша ақылы демалыстар тыңдаушылар мен курсанттарға берiлмейдi.
Министрліктің бiлiм беру ұйымдарының курсанттары мен тыңдаушыларына академиялық демалыс беру «Ішкі істер органдарында әскери-дәрігерлік сараптама өткізу жөніндегі нұсқаулықты бекіту туралы» Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2010 жылғы 27 шілдедегі № 325 бұйрығына Министрлік пен Бiлiм және ғылым министрлiгiнiң нормативтiк құқықтық актiлерiне сәйкес орталық және округтiк әскери-дәрiгерлiк комиссия қорытындысының негiзiнде жүзеге асырылады.

27. Сотрудникам, поступающим в организацию образования Министерства по очной и заочной формам обучения, для подготовки и сдачи вступительных экзаменов предоставляются учебные отпуска продолжительностью тридцать календарных дней с сохранением денежного содержания, а поступающим в другие организации образования для сдачи вступительных экзаменов - продолжительностью до пятнадцати календарных дней без сохранения денежного содержания.
Очередной отпуск сотрудникам, допущенным к вступительным экзаменам на очное обучение в организации образования Министерства, других министерств и ведомств, предоставляется с таким расчетом, чтобы он был ими использован до командирования в учебное заведение.
28. Слушателям (курсантам), обучающимся по очной форме в организациях образования правоохранительных органов Республики Казахстан, зарубежных стран возмещаются расходы на проезд к месту учебы и обратно в период летних каникулярных отпусков (проезд на междугороднем автомобильном (кроме такси), железнодорожном и водном транспорте).
29. Сотрудникам, обучающимся в организациях образования Министерства по заочной форме обучения, предоставляются учебные отпуска на период сдачи экзаменов продолжительностью, равной продолжительности экзаменационной сессии, но не более сорока пяти календарных дней в течение одного года, возмещаются расходы на проезд железнодорожным транспортом к месту учебы и обратно в пределах Республики Казахстан.
Сотрудникам, обучающимся по заочной форме обучения в организациях образования других министерств и ведомств, имеющих лицензию на образовательную деятельность, предоставляются дополнительные отпуска без сохранения заработной платы.
30. Сотрудникам, обучающимся в организациях образования правоохранительных органов Республики Казахстан и зарубежных стран, на курсах повышения квалификации и переподготовки кадров выплачиваются за каждый день нахождения на учебе суточные и возмещаются расходы по найму жилого помещения в порядке и по нормам, установленным на служебные командировки в соответствии с постановлением Правительства Республики Казахстан от 6 февраля 2008 года № 108 «О возмещении государственным служащим расходов на служебные заграничные командировки за счет средств республиканского и местных бюджетов».
31. Не отраженные вопросы оплаты труда, проезда к месту учебы,  предоставления отпусков сотрудникам, обучающимся в иных организациях образования по заочной (вечерней) форме обучения, регулируются трудовым законодательством Республики Казахстан.
32. Сотрудникам, поступившим в организации образования в рамках государственного заказа по подготовке государственных служащих, предоставляется учебный отпуск без сохранения денежного довольствия с освобождением от занимаемой должности и оставлением в кадрах Министерства.
По окончании обучения сотруднику предоставляется должность не ниже ранее занимаемой должности.

27. Министрліктің білім беру ұйымына күндiзгi және сырттай оқу нысаны бойынша түсетiн қызметкерлерге ақшалай қаражаты сақтала отырып, қабылдау емтихандарына дайындалу және тапсыру үшiн – ұзақтығы күнтiзбелiк отыз күндiк оқу демалысы, ал басқа бiлiм беру ұйымдарына түсетiн қызметкерлерге ақшалай қаражаты сақталмай, қабылдау емтихандарын тапсыру үшiн ұзақтығы күнтiзбелiк он бес күнге дейiн оқу демалысы берiледi.
Министрліктің, басқа министрлiктер мен ведомстволардың бiлiм беру ұйымдарында күндiзгi оқу нысаны бойынша түсу емтиханына жiберiлген қызметкерлерге кезектi демалыс оның осы оқу орнына iссапарға жiберiлгенге дейiн пайдалануы керек есеппен берiледi.
28. Қазақстан Республикасының, шет елдердiң құқық қорғау органдарының бiлiм беру ұйымдарында күндiзгi оқу нысаны бойынша оқитын тыңдаушыларға (курсанттарға) каникулдық демалыс кезiнде оқу орнына баруға және қайтуға арналған шығыстары қалааралық автокөлiкпен (таксиден басқа) темiр жол мен су көлiгiмен жол жүру өтеледi.
29. Министрліктің бiлiм беру ұйымдарында сырттай оқу нысаны бойынша оқитын қызметкерлерге емтихан тапсыру кезеңiне ұзақтығы емтихандық сессияның ұзақтығына тең, бiрақ бiр жылдың iшiнде күнтiзбелiк қырық бес күннен аспайтын оқу демалысы берiледi, Қазақстан Республикасы шегiнде оқу орнына темiр жол көлiгiмен баруға және қайтуға арналған шығыстары өтеледi.
Бiлiм беру қызметiне лицензиясы бар басқа да министрлiктер мен ведомстволардың бiлiм беру ұйымдарында сырттай оқу нысаны бойынша оқитын қызметкерлерге еңбекақысы сақталмайтын қосымша демалыс берiледi.
30. Қазақстан Республикасының және шет елдердiң құқық қорғау органдарының бiлiм беру ұйымдарында, кадрлардың бiлiктiлiгiн арттыру және оларды қайта даярлау курстарында оқитын қызметкерлерге оқуда болған әр күнi үшiн тәулiктiк ақы төленедi және қызметтiк iссапарлар үшiн белгiленген тәртiппен және нормалар бойынша тұрғынжай жалдау жөнiндегi шығыстары «Мемлекеттік қызметшілерге республикалық және жергілікті бюджеттер қаражаты есебінен қызметтік шетелдік іссапарларға арналған шығыстарды өтеу туралы» Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2008 жылғы 6 ақпандағы № 108 қаулысына сәйкес өтеледi.
31. Өзге де бiлiм беру ұйымдарында сырттай (кешкi) оқу нысаны бойынша оқитын қызметкерлерге еңбекақы төлеудiң, оқу орнына жол жүрудiң, демалыс берудiң көрсетiлмеген мәселелерi Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасымен реттеледi.
32. Мемлекеттік қызметшілерді дайындау бойынша мемлекеттік тапсырыс шеңберінде білім беру ұйымдарына түскен қызметкерлерге атқарып жатқан лауазымынан босатып және Министрліктің кадрында қалдыра отырып, ақшалай үлесті сақтамай оқу демалысы беріледі.
Оқуы аяқталған соң қызметкер бос лауазымға тағайындалады және кадр резервiне қабылданады.

Сноска. Пункт 32 с изменением, внесенным приказом Министра по чрезвычайным ситуациям РК от 28.08.2013 № 390 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
7. Дополнительный оплачиваемый отпуск в зависимости от выслуги лет
33. Дополнительный оплачиваемый отпуск в зависимости от выслуги лет (в календарном исчислении), учитываемой при назначении пенсии, сотрудникам предоставляется:
1) имеющим выслугу более десяти лет - продолжительностью пять календарных дней;
2) имеющим выслугу более пятнадцати лет - продолжительностью десять календарных дней;
3) имеющим выслугу более двадцати лет - продолжительностью пятнадцать календарных дней.
34. Сотрудникам, проходящим службу в высокогорных местностях (на высоте тысяча пятьсот метров и выше), в местностях с тяжелыми и неблагоприятными климатическими условиями, перечень которых определяется постановлением Правительством Республики Казахстан от 26 августа 1998 года № 803, оплачиваемый ежегодный трудовой отпуск предоставляется продолжительностью сорок пять календарных дней независимо от выслуги лет.
35. Сотрудникам, переведенным из местностей с неблагоприятными климатическими условиями в другие районы и местности и неиспользовавшим очередной отпуск, в том числе соединенный за истекший и текущий годы, отпуск предоставляется по новому месту службы из расчета: за период службы до перевода из местностей с неблагоприятными климатическими условиями - пропорционально времени, прослуженному в этих районах и местностях (с учетом дополнительных отпусков), после перевода - на общих основаниях.
8. Отпуска по беременности и родам, отпуска сотрудникам,
усыновившим или удочерившим новорожденного ребенка (детей),
отпуска без сохранения заработной платы по уходу за ребенком
до достижения им возраста трех лет
36. Отпуска по беременности и родам, отпуска сотрудникам, усыновившим или удочерившим новорожденного ребенка (детей), отпуска без сохранения заработной платы по уходу за ребенком до достижения им возраста трех лет предоставляются сотрудникам сверх оплачиваемого ежегодного трудового отпуска.
37. Продолжительность, условия предоставления и оплаты отпусков по беременности и родам, отпуска сотрудникам, усыновившим или удочерившим новорожденного ребенка (детей), отпуска без сохранения заработной платы по уходу за ребенком до достижения им возраста трех лет устанавливаются в порядке, определяемом законодательством Республики Казахстан.
38. Сотрудник на период нахождения в отпуске без сохранения заработной платы по уходу за ребенком до достижения им возраста трех лет зачисляется в распоряжение соответствующего органа или учреждения. За время отпуска без сохранения заработной платы по уходу за ребенком до достижения им трехлетнего возраста за сотрудником сохраняется место работы (должность).

Ескерту. 32-тармаққа өзгеріс енгізілді -  ҚР Төтенше жағдайлар министрінің 28.08.2013 № 390 (алғаш рет ресми жарияланған күнінен бастап он күнтізбелік күн өткеннен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
7. Еңбек сiңiрген жылдарына қарай қосымша ақылы демалыс
33. Зейнетақыны тағайындау кезiнде есепке алынатын еңбек сiңiрген жылдарына қарай қызметкерлерге қосымша ақылы демалыс (күнтiзбелiк есеппен):
1) он жылдан аса еңбек сiңiрген жылдары барларға – ұзақтығы күнтiзбелiк бес күнге;
2) он бес жылдан аса еңбек сiңiрген жылдары барларға – ұзақтығы күнтiзбелiк он күнге;
3) жиырма жылдан аса еңбек сiңiрген жылдары барларға ұзақтығы күнтiзбелiк он бес күнге берiледi.
34. Биiк таулы жерлерде (биiктiгi бiр мың бес жүз метр және одан жоғары), тiзбесiн Қазақстан Республикасы Үкiметiнің 1998 жылғы 26 тамыздағы № 803 қаулысымен айқындалатын, климат жағдайы ауыр және қолайсыз жерлерде қызмет өткерiп жүрген қызметкерлерге, еңбек сiңiрген жылдарына қарамастан, ұзақтығы күнтiзбелiк қырық бес күн ақылы жыл сайынғы еңбек демалысы берiледi.
35. Ауа райы қолайсыз жерлерден басқа жерлерге және аудандарға ауыстырылған және кезектi демалыстарын алмаған, олардың iшiнде өткен және ағымдағы жылдардағы уақытты қосқанда демалысы жаңа жұмыс орнындағы демалыс мынадай есеппен: ауа райы қолайсыз жерден ауысқанға дейiнгi қызметi атқарған уақыты осы жерлер мен аудандарда (қосымша демалыс есебiмен) қызмет атқарған уақытта тепе-тең, ауысқаннан кейiн – жалпы негiздерде берiледi.
8. Жүктiлiгi және босануы бойынша демалыс, жаңа туылған баланы
(балаларды) асырап алған қызметкерлерге арналған демалыс,
бала үш жасқа толғанға дейiн бағып-күтуге арналған
жалақысы сақталмайтын демалыс
36. Жүктiлiгi және босануы бойынша демалыс, жаңа туылған баланы (балаларды) асырап алған қызметкерлерге арналған демалыс, бала үш жасқа толғанға дейiн бағып-күтуге арналған жалақысы сақталмайтын демалыс қызметкерлерге ақылы жыл сайынғы еңбек демалысынан тыс берiледi.
37. Жүктiлiгi және босануы бойынша демалыс, жаңа туылған баланы (балаларды) асырап алған қызметкерлерге арналған демалыс, бала үш жасқа толғанға дейiн бағып-күтуге арналған жалақысы сақталмайтын демалыс ұзақтығы, беру және ақы төлеу шарттары Қазақстан Республикасының заңнамасында айқындалатын тәртiппен белгiленедi.
38. Бала үш жасқа толғанға дейiн бағып-күтуге арналған жалақысы сақталмайтын демалыста болған кезеңiнде қызметкер тиiстi органның немесе мекеменiң қарамағына есепке алынады. Үш жасқа толғанға дейiнгi бала күтiмi бойынша жалақысы сақталмай берiлетiн демалыс уақытында қызметкердiң жұмыс орны (лауазымы) сақталады.

9. Отзыв из отпуска
39. Оплачиваемый ежегодный трудовой отпуск может быть прерван в случае крайней служебной необходимости на основании письменного приказа прямого начальника, имеющего право предоставления отпусков, и только с письменного согласия сотрудника, с указанием в приказе количества неиспользованных дней отпуска. Кадровыми службами соответствующего органа или подразделений по чрезвычайным ситуациям в графике отпусков делается соответствующая отметка.
40. Если неиспользованная часть отпуска составляет десять календарных дней и более, сотрудникам предоставляется сверх отпуска время на путь следования.
41. По желанию сотрудника неиспользованная часть отпуска предоставляется в текущем году или присоединена к оплачиваемому ежегодному трудовому отпуску за следующий год.
10. Предоставление и оформление отпусков
42. Предоставление отпуска сотрудникам ОГПС оформляется приказом, в котором отражается вид отпуска, на какой период он предоставляется, на кого возлагается исполнение служебных обязанностей (для руководящего состава), место проведения отпуска, а также основание предоставления отпуска.
43. Основанием для предоставления очередных отпусков являются график, утвержденный начальником, имеющим право предоставления отпусков и рапорт сотрудника на имя этого начальника. В рапорте должно быть указано место проведения отпуска, дата предполагаемого убытия в отпуск, а также отражают, на кого будет возложено исполнение служебных обязанностей (для руководящего состава).
Очередные отпуска предоставляются сотрудникам равномерно в течение всего календарного года с расчетом ежемесячного нахождения сотрудников в отпусках. Начальникам, имеющим право предоставления отпусков, разрешается уменьшать эти нормы в напряженные периоды службы и, соответственно, увеличивать в другие периоды текущего календарного года.
Графики предоставления очередных отпусков и рапорта сотрудников на отпуск хранятся в кадровой службе.
На сотрудников, прибывших в данный орган или подразделения по чрезвычайным ситуациям, учебное заведение Министерства после утверждения графика предоставления очередных отпусков и не использовавших очередные отпуска по прежнему месту службы, а также вновь принятых на службу в ОГПС, составляются дополнительные графики, которые приобщаются к основному графику предоставления очередных отпусков. Очередной отпуск предоставляется сотруднику в течение текущего года.
44. Начальники органа или подразделений по чрезвычайным ситуациям, учебного заведения Министерства несут дисциплинарную ответственность за несвоевременное предоставление сотрудникам очередных отпусков.

9. Демалыстан керi шақырып алу
39. Қызмет бабында аса қажет болған жағдайда демалыстар беруге құқығы бар тiкелей бастығының жазбаша бұйрығының негiзiнде және қызметкердiң жазбаша келiсiмiмен ғана бұйрықта демалыстың пайдаланылмаған күндерiн көрсетiп, ақылы жыл сайынғы еңбек демалысы тоқтатылуы мүмкiн. Тиiстi төтенше жағдайлар органының немесе бөлімшелерінің кадр қызметтерi демалыс кестесiнде тиiстi белгi қояды.
40. Егер демалыстың пайдаланылмаған бөлiгi күнтiзбелiк он және одан көп күндi құраса, қызметкерлерге жол жүруге демалыстан тыс уақыт берiледi.
41. Қызметкердiң қалауы бойынша демалыстың пайдаланылмаған бөлiгi келесi жылғы ақылы жыл сайынғы еңбек демалысына қосылуы мүмкiн.
10. Демалыстарды беру және ресiмдеу
42. МӨҚҚО қызметкерлерiне демалыс беру бұйрықпен ресiмделедi, онда демалыстың түрi, қанша уақытқа берiлетiнi, қызметтік міндеттерді атқару кімге жүктелетіні (басшылық құрам үшін), демалысты өткiзу орны, сондай-ақ демалысты беру негiзi көрсетiледi.
43. Демалыстар беруге құқығы бар бастық бекiткен кесте және бастықтың атына жазылған баянат кезектi демалыстарды беру үшiн негiз болып табылады. Баянатта демалысты өткiзетiн орны, демалысқа қай күнi шығатыны көрсетілуі тиіс, сондай-ақ қызметтiк мiндеттерiн орындау кiмге жүктелетіні (басшылық құрам үшін) көрсетіледi.
Кезектi демалыстар қызметкерлерге бiрқалыпта барлық күнтiзбелiк жыл ай сайынғы демалыс есебiмен берiледi. Демалыс беруге құқығы бар бастықтарға қызметтiң қызу жұмыс кезеңiнде осы нормаларды азайтуға және ағымдағы жылдың басқа кезеңiнде көбейтуге рұқсат берiледi.
Кезектi демалыстарды беру кестелерi мен қызметкерлердiң баянаттары кадр қызметінде сақталады.
Аталған төтенше жағдайлар органына немесе бөлiнiсіне, Министрліктің оқу орнына кезектi демалыстарды беру кестесi бекiтiлiп қойғаннан кейiн келген және бұрынғы қызмет орны бойынша кезектi демалысын пайдаланбаған, сондай-ақ МӨҚҚО-ға қызметке жаңадан қабылданған қызметкерлерге қосымша кестелер құрастырылады, ол кезектi демалыстар берудiң негiзгi кестесiне қоса тiгiледi. Кезектi демалыс қызметкерге ағымдағы жылдың iшiнде берiледі.
44. Төтенше жағдайлар органдарының немесе бөлімшелерінің, Министрліктің оқу орындарының бастықтары қызметкерлерге кезектi демалыстарды уақтылы бермегенi үшiн тәртiптiк жауапкершiлiкте болады.

45. На основании приказа о предоставлении ежегодного трудового года, сотрудникам, убывающим в отпуск, кадровыми службами органа или подразделений по чрезвычайным ситуациям, учебного заведения Министерства, а там, где нет кадровых служб, специально уполномоченными на то лицами, выдаются отпускные удостоверения по форме согласно приложению к настоящим Правилам.
После возвращения из отпуска сотрудники сдают в кадровую службу органа или подразделений по чрезвычайным ситуациям, учебного заведения Министерства отпускное удостоверение (с отметками дней прибытия и убытия с места проведения отпуска и отметкой о дате выхода на работу). Данный документ приобщается к отпускным материалам сотрудников.
Сотрудники, убывающие в отпуск передают своим непосредственным начальникам все дела и материалы, предусмотренные служебными обязанностями, либо по их указанию другим сотрудникам.
Приложение к Инструкции
о предоставлении отпусков
сотрудникам органов
государственной противопожарной
службы Республики Казахстан
Министерство по чрезвычайным
ситуациям Республики Казахстан
_________________________________________________
(полное наименование государственного учреждения)
Отпускное удостоверение
№ ____
______________________________________
(Ф.И.О., имеющееся специальное звание,
____________________________________________
занимаемая должность сотрудника,
____________________________________________
убывающего в отпуск)
________________________________________________
С «____» _______ 20__г. по «___» _______ 20__ г.
С выездом ______________________________________
(наименование населенного пункта, района, города,
области)
Количество дней отпуска: _______________________
Количество дней, предоставленных на проезд: ____
________________________________________________
Количество праздничных дней: ___________________
Общее количество дней, предоставленного отпуска:
________________________________________________
Руководитель
кадровой службы _____________ __________________
(подпись)        (Ф.И.О)
(оборотная сторона)
Отметка о прибытии
Прибыл:
__________________________________
«___» _________________ 20__ года
МП
__________________________________
(Ф.И.О.,подпись)
- - - - - - - - - - - - - - - - -
Отметка об убытии
Убыл:
__________________________________
«___» __________________ 20__ года
МП
__________________________________
(Ф.И.О., подпись)
«____» _________________ 20__ года
Приложение 15
к приказу Министра по
чрезвычайным ситуациям
Республики Казахстан
от 1 июня 2012 года № 24
Инструкция об увольнении из органов
государственной противопожарной службы Республики Казахстан

45. Жыл сайын еңбек демалысын беру туралы бұйрықтың негiзiнде демалысқа шығатын қызметкерлерге төтенше жағдайлар органдарының немесе бөлімшелерінің, Министрліктің оқу орындарының кадр қызметтері, ал кадр қызметтері жерлерде қажет болған жағдайларда, осыған арнайы уәкiлеттi адамдар осы Қағидаға 1-қосымшаға сәйкес демалыс куәлiктерiн бередi.
Демалыстан келген соң қызметкерлер төтенше жағдайлар органдарының немесе бөлімшелерінің, Министрліктің оқу орындарының кадр қызметіне демалыс куәлiгiн (демалыс өткiзген орнына келген және кеткен күндерi туралы белгiсi бар және жұмысқа шыққан күнi туралы белгiсi бар) тапсырады. Бұл құжат қызметкерлердiң демалыс құжаттарына тiркеледi.
Демалысқа баратын қызметкерлер қызметтiк мiндеттерiнде көзделген барлық iстер мен материалдарды өздерiнiң тiкелей бастықтарына не болмаса олардың нұсқаулары бойынша басқа қызметкерлерге тапсырады.
Қазақстан Республикасының
Мемлекеттік өртке қарсы қызмет
органдарының қызметкерлерiне
демалыстар беру туралы нұсқаулыққа
1-қосымша
Қазақстан Республикасының
Төтенше жағдайлар министрлігі
_______________________________________
(мемлекеттік мекеменің толық атауы)
Демалыс куәлігі
№ ____
____________________________________
(демалысқа кететін қызметкердің
Т.А.Ә., арнаулы атағы,
_____________________________________
алып отырған лауазымы)
____________________________________
20__ ж. «___» _____ 20 __ ж. «___» ____
аралығында _____________________
_________________________________ шығумен
(елді мекеннің, ауданның, қаланың,
облыстың атауы)
Демалыс күндерінің саны:
________________________________________
Жолына берілген күндердің саны:
_____________________________________
Мерекелік күндер саны: __________________________________________
Берілген демалыс күндерінің жалпы саны:
_________________________________________
Кадр қызметінің
басшысы _________ __________________
(қолы)      (Т.А.Ә.)
20 __ жылғы «___» ___________
(сыртқы жағы)
Келгені туралы белгі
20 ___ жылғы «_____» ___________
_________________________ келді
МО
_____________________________
(Т.А.Ә., қолы)
-------------------------------------
Кеткені туралы белгі
20 ___ жылғы «_____» ________________
_______________________________ келді
МО
_____________________________
(Т.А.Ә., қолы)
Қазақстан Республикасы
Төтенше жағдайлар министрінің
2012 жылғы 1 маусымдағы
№ 242 бұйрығына
15-қосымша
Қазақстан Республикасының мемлекеттік өртке қарсы қызмет
органдарынан жұмыстан шығару туралы нұсқаулық

1. Увольнение из органов государственной противопожарной службы
1. Настоящая Инструкция об увольнении из органов государственной противопожарной службы Республики Казахстан (далее – Инструкция) детализирует увольнение из органов государственной противопожарной службы Республики Казахстан.
2. Прекращение службы в органах государственной противопожарной службы (далее - ОГПС) оформляется приказами соответствующих начальников об увольнении сотрудников из ОГПС, признанных судом безвестно отсутствующими или пропавшими без вести, а также умерших (погибших).
3. Сотрудники увольняются в запас с постановкой на воинский учет, если увольняемые не достигли предельного возраста, установленного законодательством Республики Казахстан для пребывания в запасе лиц, годных к воинской службе.
4. Сотрудники, увольняемые со службы, а также курсанты и слушатели, отчисленные из организаций образования Министерства, сдают служебное удостоверение.
5. Сотрудники, увольняющиеся со службы по собственному желанию, предупреждают непосредственного руководителя о принятом ими решении не позднее одного месяца до планируемого дня увольнения, о чем подают письменный рапорт.
6. Сотрудники, увольняемые со службы по выслуге лет (срока службы) и достижении предельного возраста пребывания на службе, дающих право на пенсию, достижении предельного возраста пребывания на службе, в связи с сокращением штатов или реорганизацией правоохранительного органа в случае невозможности использования в другой должности (подпункты 1)2)4) пункта 1 статьи 80 Закона Республики Казахстан «О правоохранительной службе» (далее - Закон)), уведомляются об этом не позднее, чем за один месяц до увольнения. В связи с чем, кадровые службы центрального аппарата, ведомства, территориального органа и подведомственного государственного учреждения Министерства по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан (далее - Министерство) выдают данным сотрудникам под роспись уведомления об увольнении из органов государственной противопожарной службы по форме согласно приложению 1 к Инструкции, в необходимых случаях уведомления согласно приложению 2 к Инструкции.
7. Увольнение в связи с сокращением штатов или реорганизацией правоохранительного органа (подпункт 4) пункта 1 статьи 80 Закона) может производиться в случае письменного отказа сотрудника от предлагаемой должности, при отказе от перемещения по службе в другую местность, невозможности использования сотрудника в другой должности центрального аппарата, ведомств, территориальных органов и подведомственных государственных учреждений Министерства.

1. Мемлекеттік өртке қарсы қызмет органдарынан
жұмыстан шығару
1. Қазақстан Республикасының мемлекеттік өртке қарсы қызмет органдарынан жұмыстан шығару туралы нұсқаулық (бұдан әрі – Нұсқаулық) Қазақстан Республикасының мемлекеттік өртке қарсы қызмет органдарынан жұмыстан шығаруды нақтылайды.
2. Мемлекеттік өртке қарсы қызмет органдарында (бұдан әрі – МӨҚҚО) қызметiн тоқтату сот ұшты-күйлi жоғалған, хабар-ошарсыз кеткен деп ұйғарған, сондай-ақ қайтыс болған (қаза тапқан) қызметкерлердi МӨҚҚО-дан жұмыстан шығару туралы тиiстi бастықтардың бұйрықтарымен ресiмделедi.
3. Егер жұмыстан шығарылатындар әскери қызметке жарамды адамдардың запаста болуы үшiн Қазақстан Республикасының заңнамасында белгiленген шектi жасқа жетпесе, қызметкерлер әскери есепке қойылып, запасқа шығарылады.
4. Жұмыстан шығарылатын қызметкерлер, сондай-ақ Министрліктің білім беру ұйымдарынан шығарылған курсанттар мен тыңдаушылар қызметтiк куәлiгiн тапсырады.
5. Өз еркi бойынша жұмыстан шығатын қызметкерлер жұмыстан шығу жоспарланған күннен кемiнде бiр ай бұрын өздерi қабылдаған шешiм туралы тiкелей басшысына ескертiп, ол туралы жазбаша баянат бередi.
6. Қызмет өткерген жылдары (қызмет мерзімі) және зейнетке құқық беретін қызмет өткерудің шекті жасына жетуі бойынша, штаттың қысқаруына немесе құқық қорғау органының қайта құрылуына байланысты басқа қызметте пайдаланылуы мүмкіндігі болмаған жағдайда, қызмет өткерудің шекті жасына жетуіне байланысты жұмыстан шығарылатын қызметкерлер («Құқық қорғау қызметi туралы» Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі – Заң) 80-бабы 1-тармағының 1)2)4) тармақшалар) бұл туралы жұмыстан шығарудан кемiнде бiр ай бұрын хабардар етiледi. Осыған байланысты орталық аппарттың кадр қызметтері, Қазақстан Республикасының Төтенше жағдайлар министрлігі (бұдан әрі – Министрлік) ведомствосының, аумақтық органдары мен ведомстволық бағыныстағы мемлекеттік мекемелерінің кадр қызметтері Нұсқаулыққа 1-қосымшаға сәйкес хабарлама берiп, қол қойдырады, қажет болған жағдайда Нұсқаулыққа 2-қосымшаға сәйкес хабарлама бередi.
7. Құқық қорғау органы штатының қысқаруына немесе қайта құрылуына байланысты (Заңның 80-бабы 1-тармағының 4) тармақшасы) жұмыстан шығару, қызметкердің ұсынылып отырған лауазымнан жазбаша түрде бас тартқан, осы уәкілетті органның, Министрліктің ведомстволарының, аумақтық органдары мен ведомстволық бағынысты мемлекеттік мекемелерінің басқа лауазымында пайдалану мүмкiн болмаған жағдайда, оның iшiнде қызметкердiң басқа орында қызмет атқаруынан бас тартқан жағдайда жүргізіле алады.

8. Увольнение сотрудников по выслуге лет или собственному желанию (подпункты 1)5) пункта 1 статьи 80 Закона) производится в месячный срок со дня подачи рапорта об увольнении. По желанию сотрудника, его увольнение по указанным основаниям может производиться и до истечения месячного срока.
9. Увольнение сотрудников в период нахождения их в отпусках и на излечении в лечебных учреждениях не производится.
10. Увольнение сотрудников в связи с излечением осуществляется в следующем порядке.
По истечении четырехмесячного срока непрерывного нахождения на излечении в лечебном учреждении или в отпуске по болезни (для больных туберкулезом после 12 месяцев) лечебное учреждение представляет в кадровую службу центрального аппарата, ведомства, территориального органа и подведомственного государственного учреждения Министерства, свое заключение об ориентировочном времени, в течение которого может быть закончено лечение.
На основании заключения лечебного учреждения, Министром, руководителем ведомства, территориального органа и подведомственного государственного учреждения Министерства, принимается решение о продолжении срока непрерывного нахождения на излечении либо об освидетельствовании его на военно-врачебной комиссии для решения вопроса о годности к военной службе.
Если лечение не будет закончено до истечения продленного срока, повторно рассматривает вопрос о дальнейшем продлении срока непрерывного нахождения сотрудника на излечении или об освидетельствовании в военно-врачебной комиссии.
Освидетельствование в военно-врачебных комиссиях для определения годности к военной службе сотрудников, получивших ранение, контузию или увечье при исполнении служебных обязанностей, производится только по окончании лечения в лечебном учреждении.
Сотрудники, находящиеся на излечении, увольняются из ОГПС, если настаивают на увольнении до излечения, о чем указывают в рапорте на увольнение.
11. Сотрудники, оставленные на службе сверх установленных для них возрастов, при наступлении срока, до которого они оставлены на службе, подлежат увольнению из ОГПС по достижении предельного возраста пребывания на службе (подпункт 2) пункта 1 статьи 80 Закона), либо по выслуге лет и достижении предельного возраста на службе (подпункт 1) пункта 1 статьи 80 Закона), а при наличии заключения военно-врачебной комиссии о непригодности или ограниченной пригодности к военной службе по состоянию здоровья (подпункт 3) пункта 1 статьи 80 Закона). Лица рядового и начальствующего состава, не выслужившие сроки, до которого они оставлены на службе, могут быть уволены на тех же основаниях.

8. Қызметкерлердi еңбек сiңiрген жылдары бойынша немесе өз еркi бойынша жұмыстан шығару (Заңның 80-бабы 1-тармағының 1)5) тармақшалары) жұмыстан шығару туралы баянат берген күннен бастап бiр ай мерзiмде жүргiзiледi. Қызметкердiң өз еркi бойынша оны көрсетiлген негiздемелер бойынша жұмыстан шығару бiр ай мерзiм өткеннен кейiн де жүргiзiлуi мүмкiн.
9. Еңбек демалысында және емдеу мекемелерiнде емделiп жүрген уақыт аралығында қызметкерлер жұмыстан шығарылмайды.
10. Қызметкерлердің емделуіне байланысты жұмыстан шығуы мынадай тәртіппен жүзеге асырылады.
Емдеу мекемесiнде үздiксiз төрт айдан аса уақыт емделсе, немесе ауруына байланысты демалыста болса (туберкулезбен ауыратын науқастар үшiн 12 айдан соң) емдеу мекемесi орталық аппараттың, Министрлік ведомствосының, аумақтық органдары мен ведомстволық бағыныстағы мемлекеттік мекемелерінің кадр қызметіне емдеу аяқталатын уақыты туралы өзiнiң қорытындысын ұсынады.
Емдеу мекемесiнiң қорытындысы негiзiнде Министр, Министрлік ведомствосының, аумақтық органдары мен ведомстволық бағыныстағы мемлекеттік мекемелерінің басшысы үздiксiз емдеуде болу мерзiмiн ұзарту туралы немесе әскери қызметке жарамдылығы мәселесiн шешу үшiн әскери-дәрiгерлiк комиссияға куәландыруға жiберу жөнiнде шешiм қабылдайды.
Егер ұзартылған уақыт аралығында емдеу аяқталмаса, аталған бастық қызметкердiң үздiксiз емдеуде болу мерзiмiн одан әрi ұзарту немесе әскери-дәрiгерлiк комиссияға куәландыру туралы мәселенi қайта қарайды.
Қызметтiк мiндеттерiн атқару кезiнде жарақат алған, контузия немесе жарымжан болған қызметкерлердi әскери қызметке жарамдылығын анықтау үшiн әскери-дәрiгерлiк комиссиямен куәландыру емдеу мекемесiнде емдеу аяқталғаннан кейiн ғана жүргiзiледi.
Егер қалаған жағдайда, емдеуде жүрген қызметкерлер МӨҚҚО-дан емдеу аяқталғанға дейiн шығарылуы мүмкiн, ол туралы қызметтен шығу баянатында көрсетуге тиiстi.
11. Белгiленген жастан артық мерзiмге қызметте қалдырылған қызметкерлер, сол мерзiм жеткен кезде МӨҚҚО-дан Заңның 80-бабы 1-тармағының 2) тармақшасы бойынша (қызметте болудың шектi жасына жетуi бойынша) немесе осы баптың 1-тармағының 1) тармақшасы бойынша (еңбек сiңiрген жылдары және шектi жасына жетуi бойынша), ал әскери қызметке жарамсыз немесе жарамдылығының шектеулiлiгi туралы әскери-дәрiгерлiк комиссияның қорытындысы бар жағдайда Заңның 80-бабы 1-тармағының 3) тармақшасы бойынша (денсаулық жағдайы бойынша) шығарылады. Қатардағы және басшы құрамдағы адамдар қызметте қалдырылған мерзiмнiң бәрiнде қызмет етпесе жоғарыда аталған негiздер бойынша шығарылуы мүмкiн.

12. Увольнение лиц среднего, старшего и высшего начальствующего состава, имеющих по запасу воинское офицерское звание, производится по подпункту 2) пункта 1 статьи 80 Закона (в запас Вооруженных Сил по возрасту). При этом лица среднего и старшего начальствующего состава до майора противопожарной службы включительно увольняются при достижении ими предельного возраста состояния на службе 45 лет, до подполковника противопожарной службы включительно увольняются при достижении ими предельного возраста состояния на службе 47 лет, имеющие специальные звания полковник противопожарной службы при достижении ими предельного возраста состояния на службе 53 года, лица высшего начальствующего состава включительно при достижении возраста 58 лет. Увольнение сотрудников-женщин, ранее до службы в ОГПС не состоявших на воинском учете, производится без направления их в запас Вооруженных Сил, а также без снятия с воинского учета.
13. При увольнении сотрудников по служебному несоответствию, выявившемуся по итогам аттестации (подпункт 9) части 1 статьи 80 Закона) составляется служебная характеристика, которая должна содержать объективное и всестороннее обоснование его профессиональной непригодности. Такой вывод должен вытекать из результатов служебной деятельности, отношения к делу данного сотрудника, практики соблюдения им дисциплины и норм законности, анализа его личных качеств, поведения, степени профессиональной подготовленности.
При этом сотрудник, уволенный, по данному пункту ознакамливается под роспись с решением аттестационной комиссии под роспись в течение трех рабочих дней со дня его принятия. В случае его отказа в протоколе и аттестационном листе об этом делается запись, которая подписывается секретарем аттестационной комиссии и не менее чем двумя членами этой комиссии.
14. При увольнении сотрудника за грубое нарушение служебной дисциплины (подпункт 12 пункта 1 статьи 80 Закона) составляется представление в котором подробно отображается сущность и характер совершенного сотрудником нарушения и несоблюдения требований нормативных правовых актов, регулирующих порядок и условия выполнения возложенных на него обязанностей, при этом необходимо руководствоваться Главой 7 Закона и настоящей Инструкцией.
К грубым нарушениям служебной дисциплины относятся: прогул в течение трех и более часов подряд за один рабочий день без уважительной причины; появление на службе в состоянии алкогольного, наркотического, токсикологического опьянения (их аналогов), очевидного для окружающих; нарушение правил пожарной безопасности, утвержденных постановлением Правительства Республики Казахстан от 30 декабря 2011 года № 1682 либо безопасности движения на транспорте, которое повлекло или могло повлечь тяжкие последствия (травмы, аварии и другие последствия).

12. Запаста әскери офицерлiк атағы бар орта, аға және жоғарғы басшы құрамдағы адамдарды жұмыстан шығару Заңның 80-бабы 1-тармағының 2) тармақшасы бойынша (жасы бойынша Қарулы Күштер запасына) жүргiзiледi. Бұл жағдайда орта және аға басшы құрамдағы адамдар, майорды қоса алғанда, қызметте тұрудың шектi жасына жетуiне байланысты - 45 жас, өртке қарсы қызмет подполковнигiн қоса алғанда, олардың қызметте тұрудың шектi жасына жетуiне байланысты - 47 жас, өртке қарсы қызмет полковнигi арнаулы атағы бар адамдар қызметте тұрудың шектi жасына жетуiне байланысты - 53 жас, жоғарғы басшы құрамдағы адамдарды қоса алғанда, шектi жасына жетуiне - 58 жас - байланысты жүзеге асырылады.
МӨҚҚО-да қызмет еткенге дейiн әскери есепте тұрмаған әйел қызметкерлердi жұмыстан шығару оларды Қарулы Күштер запасына жiбермей, сондай-ақ әскери есептен шығарусыз жүргiзiледi.
13. Қызметкердi аттестаттаудың қорытындысы бойынша анықталғандай қызметкерлердi қызметке сәйкес келмеуi бойынша жұмыстан шығару кезiнде (Заңның 80-бабы 1-тармағының 9) тармақшасы) оның кәсiби жарамсыздығын объективтi және жан-жақты негiздейтiн қызметтiк мiнездеме жазылады. Мұндай қорытынды қызметiнiң нәтижелерiнен, аталған қызметкердiң iске қарым-қатынасынан, тәртiп пен заңдылық нормаларын сақтау тәжiрибесiнен, оның жеке басының қасиеттерiн талдаудан, кәсiби даярлық деңгейiнен туындауы қажет.
Бұл ретте осы тармақ бойынша жұмыстан шығарылған қызметкер аттестациялық комиссия шешімі қабылданғаннан кейін үш жұмыс күні ішінде онымен танысып, қол қояды. Ол бас тартқан жағдайда, хаттамада және аттестаттауда жазбаша тiркелiп, аттестаттау комиссиясының хатшысы мен аттестаттау комиссияның кем дегенде екi мүшесi қол қоюлары қажет.
14. Қызметтiк тәртiптi өрескел бұзғаны үшiн қызметкердi жұмыстан шығару кезiнде (Заңның 80-бабы 1-тармағының 12) тармақшасы) ұсынымхатта қызметкер жасаған тәртiп бұзушылықтың мәнi мен сипаты, оған жүктелген мiндеттердi орындау тәртiбi мен шарттарын реттейтiн нормативтiк құқықтық актiлердiң талаптарын бұзуы мен сақтамауы қамтылады, бұл ретте Заңның 7-тарауын және осы Нұсқаулықты басшылыққа алу керек.
Қызметтiк тәртiптi өрескел бұзуға: бiр жұмыс күнiнiң iшiнде үш және одан да көп сағат жұмыстан себепсiз қалу; айналасындағылар үшiн айқын көрiнетiн алкогольдiк, нашақорлық, уытқұмарлық (оларға ұқсас) мас күйiнде қызметке келу; Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2011 жылғы 30 желтоқсандағы № 1682 қаулысымен бекітілген өрт қауiпсiздiгi немесе ауыр салдарларға (жарақаттар, апаттар және тағы басқа салдарлар) әкеп соққан немесе әкеп соғуы мүмкiн көлiктегi жол қозғалысы ережелерiн бұзу жатады.

15. В случае увольнения сотрудника по служебному несоответствию, выявившемуся по итогам аттестации, в случае обнаружившейся непригодности к службе в течение испытательного срока, грубое нарушение служебной дисциплины, непринятие мер руководителем территориального правоохранительного органа по недопущению укрытия преступлений от учета, за совершение проступка, дискредитирующего правоохранительный орган, в связи с совершением коррупционного правонарушения, вступление в законную силу обвинительного приговора суда или прекращение уголовного дела по нереабилитирующим основаниям, не предоставление или искажение сведений, указанных в пункте 2 статьи 6 Закона - подача рапорта сотрудника об увольнении его по собственному желанию не приостанавливает увольнение и не влечет за собой изменение оснований для увольнения.
16. Основания увольнения сотрудников за грубое нарушение служебной дисциплины, непринятие мер руководителем территориального правоохранительного органа по недопущению укрытия преступлений от учета, за совершение проступка, дискредитирующего правоохранительный орган, в связи с совершением коррупционного правонарушения, вступление в законную силу обвинительного приговора суда или прекращение уголовного дела по нереабилитирующим основаниям, непредоставление или искажение сведений признаются отрицательными мотивами.
Лица, уволенные по перечисленным основаниям, восстановлению на службе в ОГПС не подлежат.
17. За совершение проступка, дискредитирующего правоохранительный орган (подпункт 13) пункта 1 статьи 80 Закона) увольняются со службы лица рядового и начальствующего состава, совершившие действия, в том числе не связанные с исполнением служебных обязанностей, но явно подрывающие в глазах граждан достоинство и авторитет государственной службы, а именно: использование служебного положения в личных корыстных целях; неуставные взаимоотношения между сотрудниками, слушателями и курсантами учебных заведений, вызвавшие негативный общественный резонанс; занятие любыми видами предпринимательской деятельности, в том числе коммерческое посредничество, а также выполнение работ и оказание услуг с использованием служебного положения.
18. Увольнение из ОГПС за грубое нарушение служебной дисциплины, непринятие мер руководителем территориального правоохранительного органа по недопущению укрытия преступлений от учета, совершение проступка, дискредитирующего правоохранительный орган, в связи с совершением коррупционного правонарушения, не предоставление или искажение сведений (подпункты 12)13)14),  16)пункта 1 статьи 80 Закона) производится по результатам проведенного служебного расследования и соответствующим рекомендациям Дисциплинарной комиссии.

15. Аттесттация қорытындысы бойынша қызметкердің қызметіне сай келмеуі анықталуынан ол жұмыстан шыққан жағдайда, сынақ мерзімінде оның жұмысқа жарамсыздығы анықталған жағдайда, қызметтік тәртіпті өрескел бұзылуы, қылмысты есепке алудың жасыруын болдырмау бойынша аумақтық құқық қорғау органы басшысының шара қабылдамауы, құқық қорғау органының беделін түсіретін сыбайлас жемқорлық құқық бұзушылық жасалуына байланысты, сот үкімінің немесе ақтамайтын негіздер бойынша қылмыстық істі тоқтату бойынша күшіне енуі, Заңның 6-бабының 2-тармақшасында көрсетілген мәліметтерді бермеу немесе бұрмалау – қызметкердің оның өз еркімен жұмыстан шығуы туралы баянат беруі - жұмыстан шығаруды тоқтатпайды және жұмыстан шығаруға негіздемені өзгертпейді.
16. Қызметтік тәртіпті өрескел бұзғаны үшін қызметкерді жұмыстан шығару негіздемелері, қылмысты есепке алудың жасыруын болдырмау бойынша аумақтық құқық қорғау органы басшысының шара қабылдамауы, құқық қорғау органының беделін түсіретін сыбайлас жемқорлық құқық бұзушылық жасалуына байланысты, сот үкімінің немесе ақтамайтын негіздер бойынша қылмыстық істі тоқтату бойынша күшіне енуі, мәліметтерді бермеу немесе бұрмалау кері дәлелдер болып танылады.
Жоғарыда аталған негiздер бойынша қызметтен босатылған адамдар МӨҚҚО-ға қызметке қайта қабылданбайды.
17. Құқық қорғау органына кiр келтiретiн терiс қылық жасағаны үшiн Заңның 80-бабы 1-тармағының 13) тармақшасына сәйкес әрекет жасаған, оның iшiнде қызметтiк мiндеттерiн орындаумен байланысты емес, бiрақ азаматтардың алдында мемлекеттiк қызметтiң беделiн және қадiр-қасиетiне нұқсан келтiретiн, атап айтқанда: қызмет жағдайын жеке пайдакүнемдiк мақсатта пайдаланғаны; қызметкерлердiң, оқу орындарының тыңдаушылары мен курсанттарының арасында терiс қоғамдық резонанс тудырған жарғыдан тыс өзара қарым-қатынас жасағаны; кәсiпкерлiктiң кез-келген түрiмен, оның iшiнде коммерциялық делдалдықпен айналысқаны; сондай-ақ қызметтiк жағдайын пайдалана отырып, жұмыстар орындағаны және қызмет көрсеткенi үшiн қатардағы және басшы құрамдағы адамдар жұмыстан шығарылады.
18. Заңның 80-бабы 1-тармағының 12)13)14)16) тармақшалары бойынша МӨҚҚО-дан қызметтік тәртіпті өрескел бұзғаны үшін қызметкерді жұмыстан шығару негіздемелері, қылмысты есепке алудың жасыруын болдырмау бойынша, аумақтық құқық қорғау органы басшысының шара қабылдамауы, құқық қорғау органының беделін түсіретін сыбайлас жемқорлық құқық бұзушылық жасалуына байланысты, сот үкімінің немесе ақтамайтын негіздер бойынша қылмыстық істі тоқтату бойынша күшіне енуі, мәліметтерді бермеу немесе бұрмалауынан жұмыстан шығару жүргiзiлген қызметтiк нәтижелер және Тәртiптiк комиссияның тиiстi қорытындылары бойынша жүргiзiледi.

При увольнении сотрудника за грубое нарушение служебной дисциплины, непринятие мер руководителем территориального правоохранительного органа по недопущению укрытия преступлений от учета, совершение проступка, дискредитирующего правоохранительный орган, в связи с совершением коррупционного правонарушения (подпункты 12), 13), 14) пункта 1 статьи 80 Закона) учитывается содержание, характер и тяжесть совершенного проступка, форма и степень вины, обстоятельства, при которых он совершен, негативные последствия, которые повлекли или могли повлечь проступок, прежнее поведение лица, его совершившего, стаж службы, иные обстоятельства, характеризующие личность сотрудника.
19. Увольнение сотрудников в связи с переходом на работу в другие государственные органы и организации (подпункт 6) пункта 1 статьи 80 Закона) производится по мотивированному ходатайству соответствующего министерства, ведомства или организации, в соответствии с действующим законодательством.
20. Приказы об освобождении или увольнении сотрудников по результатам служебных расследований, рекомендаций Дисциплинарных комиссий и других решений регистрируются по личному составу, при этом при увольнении в обязательном порядке указывается соответствующий подпункт, пункт и статья увольнения согласно Закона.
21. Сотрудники, увольняемые в случае обнаружившейся непригодности к службе в течение испытательного срока, по служебному несоответствию в аттестационном порядке, за грубое нарушение служебной дисциплины, за совершение дискредитирующего проступка, в связи с совершением коррупционного правонарушения, в связи с вступлением в законную силу обвинительного приговора (подпункты 9), 10)12)15) пункта 1 статьи 80 Закона), о предстоящем увольнении ставятся в известность непосредственно перед представлением их к увольнению.
22. Лица рядового и младшего начальствующего состава, увольняемые по достижении предельного возраста пребывания на службе, по собственному желанию (подпункты 2)5)15) пункта 1 статьи 80 Закона), при наличии выслуги, дающей право на пенсию за выслугу лет, на освидетельствование в военно-врачебные комиссии не направляются. По просьбе этих лиц они направляются на медицинское освидетельствование после увольнения из ОГПС, за исключением лиц, увольняемых в связи с вступлением в законную силу обвинительного приговора суда, осужденным к мерам наказания, в том числе с лишением свободы.
23. Лица среднего, старшего и высшего начальствующего состава при увольнении не направляются на освидетельствование в военно-врачебные комиссии в случаях:

Қызметкердi тәртіпті өрескел бұзғаны үшін жұмыстан шығару негіздемелері, қылмысты есепке алудың жасыруын болдырмау бойынша аумақтық құқық қорғау органы басшысының шара қабылдамауы, құқық қорғау органының беделін түсіретін сыбайлас жемқорлық құқық бұзушылық жасалуына байланысты, сот үкімінің немесе ақтамайтын негіздер бойынша қылмыстық істі тоқтату бойынша күшіне енуі, мәліметтерді бермеу немесе бұрмалауы Заңның 80-бабы 1-тармағының 12)13)14) тармақшалары бойынша жұмыстан шығару кезiнде жасалған терiс қылықтың мазмұны, сипаты және ауырлығы, нысаны және кiнә дәрежесi; оны жасаудың мән-жайы; терiс қылық әкеп соқтырған немесе әкеп соқтыруы мүмкiн келеңсiз салдарлар; оны жасаған адамның бұрынғы мiнез-құлқы; еңбек өтiлi; қызметкердiң жеке басын сипаттайтын өзге де мән-жайлар ескерiледі.
19. Қызметкерлердi басқа мемлекеттiк органдар мен ұйымдарға жұмысқа ауысуына байланысты (Заңның 80-бабы 1-тармағының 6) тармақшасы) жұмыстан шығару тиiстi министрлiктердiң, ведомстволар мен ұйымдардың дәлелдi қолдаухаты бойынша жүргiзiледi.
20. Қызметкерлердi қызметтiк тергеу, Тәртiптiк комиссиялардың ұсынымдары мен басқа шешiмдерi бойынша қызметтен босату немесе шығару туралы бұйрықтар жеке құрам бойынша тiркеледi, бұл ретте қызметтен босату кезiнде Заңға сәйкес босатудың тиiстi тармақшасы, тармағы мен бабы мiндеттi түрде көрсетiледi.
21. Сынау мерзiмiнiң iшiнде қызметке жарамсыздығы байқалған жағдайда, аттестаттау тәртiбiмен қызметке сәйкес келмеуi бойынша, қызметтiк тәртiптi өрескел бұзғаны үшiн, кiр келтiретiн терiс қылық жасағаны үшiн, сыбайлас жемқорлық құқық бұзушылық жасауына байланысты, айыптау үкiмiнiң заңды күшiне енуiне байланысты (Заңның 80-бабы 1-тармағының 9)10)12) – 15) тармақшалары) шығарылатын қызметкерлерге алдағы шығарылатыны туралы оларды шығаруға ұсынудың тiкелей алдында хабарланады.
22. Заңның 80-бабы 1-тармағының 2)5) – 15) тармақшалары бойынша қызмет өткерудің шекті жасына жетуі бойынша, өз еркімен жұмыстан шығарылатын қатардағы және кiшi басшы құрамдағы адамдар еңбек сiңiрген жылдары бойынша зейнетақыға құқық беретiн қызмет мерзiмi бар болса, әскери-дәрiгерлiк комиссияларға медициналық куәландыруға жiберiлмейдi. Соттың айыптау үкiмiнiң заңды күшiне енуiне, бас бостандығынан айырумен байланысты жазалау шараларына сотталуына байланысты шығарылатын адамдарды қоспағанда, бұл адамдардың өтiнiшi бойынша олар МӨҚҚО-дан шығарылғанан кейiн медициналық куәландыруға жiберiлуi мүмкiн.
23. Орта, аға және жоғары басшы құрамдағы адамдар жұмыстан шығарылу кезiнде мынадай жағдайларда:

1) увольнения их по возрасту, и при наличии выслуги, дающей право на пенсию за выслугу лет;
2) достижения указанных в пункте 1 статьи 82 Закона возрастов, если они имеют право на пенсию за выслугу лет в максимальных размерах.
2. Оформление документов при увольнении
из органов государственной противопожарной службы
24. На лиц рядового и начальствующего состава, подлежащих увольнению, соответствующим прямым начальником направляется на имя начальника, пользующегося правом увольнения, представления, согласно приложения 3 к настоящей Инструкции, в которых кратко излагаются установочные и характеризующие данные на увольняемого, указывается его выслуга лет, степень годности к службе, мотивы и основания (формулировки) увольнения.
25. К представлениям прилагаются:
1) рапорт лица рядового и начальствующего состава с просьбой об увольнении из ОГПС (на представляемых к увольнению по собственному желанию, в связи с переходом в установленном порядке на работу в другие государственные органы и организации; в случае отказа от дальнейшего прохождения службы в связи с изменением условий труда);
2) заключение военно-врачебной комиссии (на представляемых к увольнению по состоянию здоровья, и при указанных выше случаях направления сотрудников на ВВК);
3) заключение служебного расследования (при увольнениях сотрудника за грубое нарушение служебной дисциплины и за совершение проступка, дискредитирующего правоохранительный орган);
4) материалы аттестации (при увольнении по служебному несоответствию, выявившемуся по итогам аттестации);
5) копия приговора суда или постановления о прекращении уголовного дела по нереабилитирующим основаниям (на представляемых к увольнению в связи с вступлением в законную силу обвинительного приговора суда или прекращения уголовного дела по нереабилитирующим основаниям).
6) справка-объективка.
26. Приказ об увольнении сотрудников является одновременно актом исключения их из кадров МЧС.
27. Сотрудникам, уволенным из ОГПС, соответствующие кадровые службы центрального аппарата, ведомства, территориального органа и подведомственного государственного учреждения Министерства выдают обходной лист, в день увольнения выдают трудовые книжки с внесенной в них записью об увольнении, возвращают военные билеты и вручают предписание, обязывают их явиться в установленные сроки в местный орган военного управления (города, района) по месту жительства для постановки на воинский учет. Письменно извещают об увольнении сотрудников местный орган военного управления (города, района), а по офицерам запаса направляют их сокращенные воинские дела в местные органы военного управления по месту жительства, при этом, на второй внутренней стороне обложки личного дела (где приклеен конверт для хранения личных документов) делается запись о выдаче личных документов, которая заверяется подписью получившего сотрудника.
Приложение 1
к Инструкции об увольнении из органов
государственной противопожарной службы,
Форма
УВЕДОМЛЕНИЕ
об увольнении из органов государственной
противопожарной службы
__________________________________________________________
(специальное звание, фамилия, имя, отчество сотрудника)

1) жасы бойынша және еңбек сiңiрген жылдары бойынша зейнетақыға құқық беретiн қызмет мерзiмi бар болса;
2) егер еңбек сiңiрген жылдары бойынша ең жоғары мөлшердегi зейнетақыға құқығы бар болса, "Құқық қорғау қызметi туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 82-бабының 1-тармағында көрсетiлген жасқа толса, әскери-дәрiгерлiк комиссияларға куәландыруға жiберiлмейдi.
2. Мемлекеттік өртке қарсы қызмет органдарынан шығару
кезiнде құжаттарды ресiмдеу
24. Жұмыстан шығаруға жататын қатардағы және басшы құрамдағы адамдарға тиiстi тура бастық команда бойынша жұмыстан шығару құқығын пайдаланатын бастықтың атына осы Нұсқаулыққа 3-қосымшаға сәйкес ұсынымхат жiбередi, онда жұмыстан босатылатын адамның анықтама және оған мiнездеме беретiн деректерi қысқаша баяндалады, еңбек сiңiрген жылдары, қызметке жарамдылық дәрежесi, жұмыстан шығару себептерi мен негiздерi (тұжырым) көрсетiледi.
25. Ұсынымхатқа:
1) қатардағы және басшы құрамдағы адамның МӨҚҚО-дан жұмыстан шығару туралы өтiнген баянаты (өз еркi бойынша, еңбек сiңiрген жылдары және зейнетақыға құқық беретiн қызметтi өткерудiң шектi жасына жетуi бойынша; денсаулық жағдайы бойынша; белгiленген тәртiппен басқа мемлекеттiк органдарға және ұйымдарға жұмысқа ауысуына байланысты; еңбек жағдайларының өзгеруiне байланысты қызметтi одан әрi өткеруден бас тартқан жағдайда жұмыстан шығаруға ұсынылатындарға);
2) әскери-дәрiгерлiк комиссияның қорытындысы (денсаулық жағдайы бойынша жұмыстан шығаруға ұсынылғандарға және ӘДК-ға қызметкерлердi жiберудiң жоғарыда көрсетiлген жағдайлары кезiнде);
3) қызметтiк тергеудiң қорытындысы (қызметтiк тәртiптi өрескел бұзғаны үшiн және құқық қорғау органына кiр келтiретiн терiс қылық жасағаны үшiн қызметкердi жұмыстан шығару кезiнде);
4) аттестаттау материалдары (аттестаттау қорытындысы бойынша анықталғандай қызметке сәйкес келмеуi бойынша жұмыстан шығару кезiнде);
5) сот үкiмiнiң немесе ақтамайтын негiздер бойынша қылмыстық iстi тоқтату бойынша қаулының көшiрмесi (соттың айыптау үкiмiнiң заңды күшiне енуiне немесе қылмыстық iстiң ақталмайтын негiздер бойынша тоқтатылуына байланысты жұмыстан шығаруға ұсынылатындарға);
6) анықтама-объективка қоса беріледі.
26. Қызметкерлердi шығару туралы бұйрық бiр уақытта оларды ТЖМ-нiң кадрларынан шығару актiсi болып табылады.
27. МӨҚҚО-дан шығарылған қызметкерлерге орталық аппараттың, Министрлік ведомстволарының, аумақтық органдары мен ведомстволық бағынысты мемлекеттік мекемелерінің тиісті кадр қызметтері кету қағазын бередi, шығарылған күнi шығарылғаны туралы жазба енгiзiлген еңбек кiтапшаларын бередi, әскери билеттерiн қайтарады және тұрғылықты жерi бойынша (қалалық, аудандық) әскери есепке тұру үшiн белгiленген мерзiмдерде осы адамдардың жергiлiктi әскери басқару органына келуiн мiндеттейтiн ұйғарым бередi. Жергiлiктi (қалалық, аудандық) әскери басқару органынан олардың шығарылғаны туралы жазбаша түрде хабарлайды, ал запастағы офицерлер бойынша кадр аппараты олардың қысқартылған әскери iстерiн тұрғылықты жерi бойынша жергiлiктi әскери басқару органына жiбередi, бұл ретте жеке iс мұқабасының екiншi iшкi жағына (жеке құжаттарды сақтауға арналған конверт желiмделген тұсқа) жеке құжаттарының берiлгенi туралы жазба жазылады, ол алған қызметкердiң қолымен расталады.
Мемлекеттік өртке қарсы қызмет
органдарынан жұмыстан шығару
туралы нұсқаулыққа
1-қосымша
Нысан
Мемлекеттік өртке қарсы қызмет
органдарынан босату туралы
Х А Б А Р Л А М А
_____________________________________________________________________
(қызметкердiң арнаулы атағы, тегi, аты, әкесiнiң аты)

В соответствии с главой 11 Закона Республики Казахстан «О правоохранительной службе» Вы ставитесь в известность о предстоящем увольнении из органов государственной противопожарной службы на основании подпункта ______ пункта 1 статьи 80 Закона Республики Казахстан «О правоохранительной службе» и направляетесь для прохождения военно-врачебной комиссии.
На период действия настоящего уведомления, Вы обязаны в полном объеме исполнять возложенные служебные обязанности и строго соблюдать служебно-воинскую дисциплину.
Фамилия, имя, отчество ______________________________________________
Должность ___________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Ознакомлен (а) ______________________________________________________
(личная подпись)
Дата «____» __________ 2011 года
Руководитель
Подразделения               _________________________
(инициалы, фамилия)
«_____» ______________ года
Приложение 2
к Инструкции об увольнении из органов
государственной противопожарной службы,
Форма
УВЕДОМЛЕНИЕ
об увольнении из органов государственной
противопожарной службы
С «___» ________ 20___ г. Вы находитесь в распоряжении _________________________ В соответствии со статьей 29 Закона Республики Казахстан "О правоохранительной службе" срок нахождения в распоряжении составляет не более 15 дней (с разрешения Министра по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан не более двух месяцев). Вы ставитесь в известность о предстоящем увольнении из органов государственной противопожарной службы в соответствии с настоящим законом.
На период действия настоящего уведомления, Вы обязаны в полном объеме исполнять возложенные служебные обязанности и строго соблюдать служебно-воинскую дисциплину.
Фамилия, имя, отчество ______________________________________________
Должность ___________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Ознакомлен (а) ______________________________________________________
(личная подпись)
Дата «____» __________ 2011 года
Руководитель
Подразделения               _________________________
(инициалы, фамилия)
«_____»______________ года
Приложение 3
к Инструкции об увольнении из органов
государственной противопожарной службы
Форма
ПРЕДСТАВЛЕНИЕ
К увольнению из органов противопожарной службы по подпункту __
пункта 1 статьи 80 Закона Республики Казахстан «О правоохранительной
службе» (в связи с __________)
____________________________________________________________________
(специальное звание, фамилия, имя, отчество,
____________________________________________________________________
личный номер, занимаемая должность)
Число, месяц и год рождения _____________________________________
Образование: ______________________________________________________
____________________________________________________________________
Служба в ВС, КНБ, ВВ, МВД, других войсках и воинских
формированиях с указанием воинского звания по запасу __________
____________________________________________________________________
Выслуга лет согласно расчету выслуги на «__» _____ 20___ года:
календарная _____________, в льготном исчислении _____________.
Краткая характеристика
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Степень годности к военной службе ________________________________
_____________________________________________________________________
Когда и кем проведена беседа об увольнении, отношение лица
начальствующего состава к увольнению:
_____________________________________________________________________
(специальное звание, фамилия, имя, отчество,
_____________________________________________________________________
занимаемая должность)
Подлежит направлению на воинский учет в _________________________
_____________________________________________________________________
Предложения о мерах поощрения ____________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Семейное положение (состав семьи с указанием возраста детей) __
_____________________________________________________________________
Заключение старших начальников
Приложение 16
к приказу Министра по
чрезвычайным ситуациям
Республики Казахстан
от 1 июня 2012 года № 24
Инструкция об описании, порядке присвоения, учета и выдачи
жетона с личным номером сотруднику органов государственной
противопожарной службы Республики Казахстан

«Құқық қорғау қызметi туралы» Қазақстан Республикасы Заңының 11-тарауына сәйкес Сiз «Құқық қорғау қызметi туралы» Қазақстан Республикасы Заңының 80-бабы 1-тармағының ______ тармақшасына сәйкес алдағы уақытта мемлекеттік өртке қарсы қызмет органдарынан босатылатындығыңыз туралы ескертемiз және Сiз әскери-дәрiгерлiк комиссиядан өтуге жiберiлесiз.
Осы хабарламаның қолданысы кезінде Сіз жүктелген қызметтік міндеттерді толық көлемде орындауға және қызметтік-әскери тәртіпті қатаң сақтауға міндеттісіз.
Тегі, аты, әкесінің аты _____________________________________________
Лауазымы ____________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Таныстым ____________________________________________________________
(жеке қолы)
Күні 2011 жылғы «____» __________
Бөлініс басшысы                  __________________________
(инициалдары, тегі)
жылғы «_____» ______________
Мемлекеттік өртке қарсы қызмет
органдарынан жұмыстан шығару
туралы нұсқаулыққа
2-қосымша
Нысан
Мемлекеттік өртке қарсы қызмет
органдарынан босату туралы
Х А Б А Р Л А М А
20 ___ жылғы «___» ____________ бастап Сiз ____________________ қарамағындасыз. «Құқық қорғау қызметi туралы» Қазақстан Республикасы Заңының 29-бабына сәйкес ____________________ қарамағында болу мерзiмi кемiнде 15 күндi құрайды (Төтенше жағдайлар министрiнiң рұқсатымен кемiнде екi ай). Сiз Заңға сәйкес мемлекеттік өртке қарсы қызмет органдарынан келешекте қызметтен босатылатыныңыз туралы хабардар етiлесiз.
Осы хабарламаның қолданысы кезінде Сіз жүктелген қызметтік міндеттерді толық көлемде орындауға және қызметтік-әскери тәртіпті қатаң сақтауға міндеттісіз.
Тегі, аты, әкесінің аты _____________________________________________
Лауазымы ____________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Таныстым ____________________________________________________________
(жеке қолы)
Күні 2011 жылғы «____» __________
Бөлініс басшысы                ____________________________
(инициалдары, тегі)
жылғы «_____» ______________
Мемлекеттік өртке қарсы қызмет
органдарынан жұмыстан шығару
туралы нұсқаулыққа
3-қосымша
Нысан
«Құқық қорғау қызметi туралы» Қазақстан Республикасы Заңы 80-бабының 1-тармағы бойынша
_____________________________________________________________________
(арнаулы атағы, тегi, аты,
_____________________________________________________________________
әкесiнiң аты, жеке нөмiрi, атқаратын лауазымы)
_____________________________________________________________________
мемлекеттік өртке қарсы қызмет органдарынан (____ байланысты) _______
___________________________________________________________ босатуға
ҰСЫНЫМХАТ
Туған күнi, айы мен жылы _________________________________________
Бiлiмi: ____________________________________________________________
Запас бойынша әскери атағын көрсете отырып, Қарулы Күштердегi,
ҰҚК-дағы, IӘ-дегi, IIМ-дегi, басқа да әскерлер мен әскери
құралымдардағы қызметi ____________________________________________
_____________________________________________________________________
Еңбек сiңiрген жылдарының есебiне сәйкес 20 __ жылғы «__» ___
еңбек сiңiрген жылдары:
күнтiзбелiк ____________, жеңiлдiкпен есептегенде ________________
Қысқаша мінездеме
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Әскери қызметке жарамдылық дәрежесi _____________________________
_____________________________________________________________________
Басшы құрамдағы адамға қатысты босату туралы әңгiмелесудi кiм және
қашан жүргiздi: _____________________________________________________
(арнаулы атағы, тегі, аты, әкесінің аты,
_____________________________________________________________________
алып отырған лауазымы)
__________________________ әскери есепке қою үшiн жiберiледi
_____________________________________________________________________
Көтермелеу шаралары туралы ұсыныстар _____________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Отбасы жағдайы (балаларының жасы көрсетiлген отбасы құрамы) ___
_____________________________________________________________________
Аға бастықтардың қорытындылары
Қазақстан Республикасы
Төтенше жағдайлар министрінің
2012 жылғы 1 маусымдағы
№ 242 бұйрығына
16-қосымша
Жеке нөмірі бар жетонды сипаттау, оны
Қазақстан Республикасының мемлекетті
өртке қарсы қызмет органдарының қызметкеріне
тағайындау, есепке алу және беру тәртібі
туралы нұсқаулық

1. Настоящая Инструкция об описании, порядке присвоения, учета и выдачи жетона с личным номером сотруднику органов государственной противопожарной службы Республики Казахстан (далее – Инструкция) детализирует описание, порядок присвоения, учет и выдачи жетона с личным номером сотруднику органов государственной противопожарной службы Республики Казахстан.
2. Всем лицам среднего, старшего и высшего начальствующего состава, состоящим на службе в органах государственной противопожарной службы (далее - ОГПС), присваиваются личные номера, которые сохраняются за ними на все время прохождения службы, состояния в запасе и не подлежат передаче другим лицам. Личный номер состоит из заглавной буквы, обозначающей серию и шестизначного числа. Личный номер штампуется на металлическом жетоне, описание которого изложено в приложении 1 к настоящей Инструкции.
3. Присвоение личных номеров производится приказом Министра по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан одновременно с присвоением первого специального звания начальствующего состава.
4. По личным номерам, присвоенным лицам среднего, старшего и высшего начальствующего состава кадровой службой Министерства по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан (далее - Министерство) ведется картотека пономерного учета. Карточки подбираются по сериям в порядке восходящих номеров каждой серии.
5. При откомандировании офицеров из Вооруженных Сил, Комитета национальной безопасности Республики Казахстан и правоохранительных органов и зачислении офицеров запаса на службу в ОГПС и увольнение их в запас, за ними сохраняются личные номера, присвоенные по месту прежней службы или учета по запасу.
6. Кадровые службы ведомств, территориальных органов и подведомственных государственных учреждений Министерства при оформлении документов на присвоение первого специального звания среднего, старшего и высшего начальствующего состава или о зачислении в кадры ОГПС офицеров Вооруженных Сил, Комитета национальной безопасности Республики Казахстан и правоохранительных органов и офицеров запаса, которым личные номера были присвоены в Вооруженных Силах, Комитете национальной безопасности Республики Казахстан, правоохранительных органах заполняют карточку пономерного учета среднего, старшего и высшего начальствующего состава ОГПС, по форме согласно приложению 2 к настоящей Инструкции, алфавитную карточку по форме согласно приложению 3 к настоящей Инструкции, которые вместе с представлением высылают в кадровую службу Министерства. В карточках пономерного учета лиц, которым личный номер был присвоен в Вооруженных Силах, Комитете национальной безопасности Республики Казахстан и правоохранительных органах указывается личный номер по которым они проходили службу в Вооруженных Силах, Комитете национальной безопасности Республики Казахстан, правоохранительных органах или состояли в запасе.

1. Жеке нөмірі бар жетонды сипаттау, оны Қазақстан Республикасының мемлекетті өртке қарсы қызмет органдарының қызметкеріне тағайындау, есепке алу және беру тәртібі туралы нұсқаулық (бұдан әрі – Нұсқаулық) Жеке нөмірі бар жетонды сипаттау, оны Қазақстан Республикасының мемлекетті өртке қарсы қызмет органдарының қызметкеріне тағайындау, есепке алу және беру тәртібін нақтылайды.
2. Мемлекеттік өртке қарсы қызмет органдарында (бұдан әрі – МӨҚҚО) қызметте тұрған орта, аға және жоғары басшы құрамның барлық адамдарына, қызмет өткерудің, запаста тұрудың барлық уақытында оларда сақталатын жеке нөмірлер беріледі және басқа адамдарға беруге жатпайды. Жеке нөмір сериясын білдіретін бас әріптен және алты таңбалы саннан тұрады. Жеке нөмір, сипаттамасы осы Нұсқаулыққа 1-қосымшада мазмұндалған металлды жетонға басылады.
3. Жеке нөмірлерін беру басшы құрамның алғашқы арнаулы атағын берумен бір мезгілде Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрінің бұйрығымен жүргізіледі.
4. Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлігінің (бұдан әрі – Министрлік) кадр қызметі орта, аға және жоғары басшы құрамның адамдарына берілген жеке нөмірлер бойынша әр нөмірлі есепке алу картотекасы жүргізілуде. Карточкалар әр серияның өсетін нөмірлері тәртібінде сериялар бойынша таңдалады.
5. Қазақстан Республикасының Қарулы Күштерінен, Ұлттық қауіпсіздік комитетінен және құқық қорғау органдарынан офицерлер іссапарға жіберген және запастағы офицерлерді МӨҚҚО-ға қызметке алған және оларды запасқа шығарған кезде оларда бұрынғы қызмет немесе запас бойынша есепке алу орны бойынша берілген жеке нөмірлері сақталады.
6. Министрліктің ведомстволарының, аумақтық органдары мен ведомствослық бағынысты мемлекеттік мекемелерінің кадр қызметтері орта, аға және жоғары басшы құрамның алғашқы арнаулы атағын беруге немесе жеке нөмірлері Қазақстан Республикасының Қарулы Күштерінде, Ұлттық қауіпсіздік комитетінде және құқық қорғау органдарында берілген Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерінің, Ұлттық қауіпсіздік комитетінің және құқық қорғау органдарының офицерлерін және запастағы офицерлерді МӨҚҚО кадрларына есепке алуға құжаттарды ресімдеген кезде осы Нұсқаулыққа 2-қосымшаға сәйкес әр нөмірлі есепке алу карточкасын, осы Нұсқаулыққа 3-қосымшаға сәйкес әліпбилік карточкасын толтырады, олар ұсынымхатпен бірге Министрліктің кадр қызметіне жіберіледі. Жеке нөмірлері Қазақстан Республикасының Қарулы Күштерінде, Ұлттық қауіпсіздік комитетінде, құқық қорғау органдарында берілген адамдардың әр нөмірлі есепке алу карточкасында олар Қазақстан Республикасының Қарулы Күштерінде, Ұлттық қауіпсіздік комитетінде, құқық қорғау органдарында қызмет өткерген жемесе запаста тұрған жеке нөмірлері көрсетіледі.

7. Присвоенные личные номера записываются во все документы персонального учета лиц среднего, старшего и высшего начальствующего состава, в послужном списке личного дела над словами «Послужной список», в алфавитной карточке, а также указывается в приказах по личному составу, в документах денежного и вещевого довольствия и служебной переписке, касающейся лиц среднего, старшего и высшего начальствующего состава.
8. Жетоны с личными номерами вручаются лицам начальствующего состава одновременно с объявлением приказа о присвоении первого специального звания. Лица, получившие жетоны расписываются за их получение в журнале согласно приложения 4 к настоящей Инструкции. Жетоны в журнале перечисляются по порядку восходящих номеров каждой серии. Журнал хранится в кадровой службе.
9. Офицерам запаса, зачисленных в кадры ОГПС, жетоны с личными номерами, поступившие из органов местного военного управления по месту учета военнообязанных с личными делами, вручаются при объявлении приказов о зачислении в кадры ОГПС. О получении жетона они расписываются внизу титульного листа послужного списка.
10. Лица начальствующего состава, уволенные из ОГПС в запас Вооруженных Сил Республики Казахстан, жетоны с личными номерами при получении предписаний об увольнении сдают в кадровые службы, которые одновременно сокращенными личными делами уволенных пересылаются в департаменты (управления) по делам обороны по месту жительства.
11. Лица начальствующего состава, уволенные в отставку, жетоны с личными номерами сдают в кадровые службы при получении предписаний об увольнении, которые приобщают к личным делам.
12. В случае утраты жетона, личный номер присвоенный лицу начальствующего состава не заменяется, а вместо утерянного жетона выдается дубликат за тем же номером.
13. В кадровых службах ОГПС жетоны с личными номерами учитываются по установленной форме согласно приложению 5 к настоящей Инструкции. Жетоны изготавливаются уполномоченным органом, территориальными органами и подведомственными государственными учреждениями Министерства согласно установленного образца.
14. Заявки на изготовление дубликатов жетонов составляются на основании рапортов лиц среднего, старшего и высшего начальствующего состава, утративших жетоны, с объяснением их утраты. Расходы на изготовление дубликатов жетона возмещаются за счет лиц утративших жетоны.
Приложение 1
к Инструкции об описании,
порядке присвоения, учета и
выдачи жетона с личным номером
сотруднику органов государственной
противопожарной службы Республики Казахстан
Форма
ОПИСАНИЕ
жетона с постоянным личным номером

7. Берілген жеке нөмірлер орта, аға және жоғары басшы құрам адамдарын дербес есепке алудың барлық құжаттарына, жеке істің қызметтік тізімінде «Қызметтік тізім» деген сөздердің үстінде, әліпбилік карточкаға жазылады, сондай-ақ жеке құрам бойынша бұйрықтарда, ақшалай және заттай үлес құжаттарында және орта, аға және жоғары басшы құрам адамдарына қатысты қызметтік хат алмасуда көрсетіледі.
8. Жеке нөмірлері бар жетондар басшы құрам адамдарына алғашқы арнаулы атақ беру туралы бұйрықты жариялаумен бір мезгілде табысталады. Жетондарды алған адамдар оларды алғаны үшін осы Нұсқаулыққа 4-қосымшаға сәйкес нысан бойынша журналына қол қояды. Журнал кадр қызметінде сақталады.
9. МӨҚҚО кадрларына есепке алынған запас офицерлеріне әскери міндеттілерді есепке алу орны бойынша жергілікті әскери басқару органдарынан жеке істерімен бірге келген жеке нөмірлері бар жетондар МӨҚҚО кадрларына есепке алу туралы бұйрықты жариялағаннан кезде табысталады. Жетонды алғаны туралы олар қызметтік тізімнің титул парағының астыңғы жағына қол қояды.
10. МӨҚҚО-дан Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерінің запасына шығарылған басшы құрам адамдары жұмыстан шығару туралы ұйғарым алған кезде жеке нөмірлері бар жетондарын кадр қызметіне тапсырады, олар жұмыстан шығарылғандардың қысқа жеке істерімен бірге тұрғылықты жері бойынша қорғаныс істері департаменттеріне (басқармаларына) жіберіледі.
11. Отставкаға кеткен басшы құрам адамдары жұмыстан шығару туралы ұйғарым алған кезде жеке нөмірлері бар жетондарын кадр қызметтеріне тапсырады, олар жеке істерге қоса тігіледі.
12. Жетон жоғалған жағдайда, басшы құрам адамына берілген жеке нөмір өзгертілмейді, жоғалған жетонның орнына сол нөмірмен көшірмесі беріледі.
13. МӨҚҚО кадр қызметтерінде жеке нөмірлері бар жетондар осы Нұсқаулыққа 5-қосымшаға сәйкес белгіленген нысан бойынша есепке алынады. Жетондарды белгіленген үлгіге сәйкес уәкілетті орган, Министрліктің аумақтық органдары және ведомстволық бағынысты мекемелері жасайды.
14. Жетондардың көшірмелерін жасауға жетондар, оларды жоғалтқанын түсіндірумен орта, аға және жоғары басшы құрам адамдары баянаттарының негізінде жасалады. Жетон көшірмелерін жасауға шығындар жетондарды жоғалтқан адамның есебінен өтеледі.
Жеке нөмірі бар жетонды сипаттау, оны
Қазақстан Республикасының өртке қарсы
қызмет органдарының қызметкеріне беру
және есепке алу тәртібі нұсқаулыққа
1-қосымша
Нысан
Тұрақты жеке нөмірі бар жетонның
СИПАТТАМАСЫ

Жетон изготавливается из алюминия в виде металлической пластинки овальной формы толщиной 1,5 – 2 мм. Размер по большой оси 45 мм, по малой оси 26 мм.
На лицевой стороне жетон имеет полоску, выштампованную по его продольной оси. Над полоской расположена надпись «ҚР ТЖМ», а под ней – серия и номер жетона. Слева от этих надписей имеется отверстие диаметром 4 мм, для прикрепления жетона к обмундированию или личному делу лица среднего, старшего и высшего начальтсвующего состава.
Общий вид жетона:
Приложение 2
к Инструкции об описании, порядке присвоения,
учета и выдачи жетона с личным номером
сотруднику органов государственной противопожарной
службы Республики Казахстан
КАРТОЧКА
пономерного учета среднего, старшего и высшего начальствующего
состава органов государственной противопожарной службы
Личный номер ______________
1. Фамилия, имя, отчество __________________________________________________
2. Число, месяц, год и место рождения ______________________________________
____________________________________________________________________________
____________________________________________________________________________
3. Специальное звание начальствующего
состава на день заполнения карточки
Чей приказ, его номер и дата
4. Наименование органа, заполнивших карточку ________________________________
_____________________________________________________________________________
Оборотная сторона
5. Семейное положение (холост, женат) ________________________________________
Фамилия, имя, отчество и адрес жены (мужа). Если холост – фамилия, имя
отчество и адрес одного из близких родственников _____________________________
______________________________________________________________________________
______________________________________________________________________________
6. Уволен из органов ГПС по __________________________________________________
№ ______ от _________________ 20___ г.
(с какой должности уволен, с указанием наименования подразделения ОГПС,
причина увольнения, куда передан на учет)
________________________________
(начальник кадрового аппарата)
________________________________
(специальное звание, подпись)
М.П.
« » _____________ 20__ г.
Приложение 3
к Инструкции об описании, порядке присвоения,
учета и выдачи жетона с личным номером
сотруднику органов государственной противопожарной
службы Республики Казахстан
Форма
АЛФАВИТНАЯ КАРТОЧКА
______________
(личный номер)
1. Фамилия _________________________________________________
2. Имя и отчество __________________________________________
3. Число, месяц и год рождения _____________________________

Жетон қалыңдығы 1,5-2 мм. сопақша пiшiнде металл пластинка түрiнде әзiрленедi. Үлкен бiлiктiң көлемi 45мм., кiшi бiлiктiң көлемi 26мм.
Жетонның бетiнде оның бiлiктiң бойымен жүргiзiлген сызықтар болады. Сызықтың үстiнде «ҚР ТЖМ» жазбасы орналасқан, ал оның астында жетонның сериясы мен нөмiрi жазылады. Осы жазбалардың сол жағында басшылық құрамдағы адамның нысанды киiмiне немесе жеке iсiне бекiту үшiн диаметрi 4 мм. ойық болады.
Жетонның жалпы түрі:
ҚР ТЖМ
О---------------
Ц-212555
Жеке нөмірі бар жетонды сипаттау, оны
Қазақстан Республикасының өртке қарсы
қызмет органдарының қызметкеріне беру
және есепке алу тәртібі нұсқаулыққа
2-қосымша
Нысан
Мемлекеттік өртке қарсы қызмет органдарының орта, аға және
жоғары басшы құрамын әр нөмірлі есепке алу
КАРТОЧКАСЫ
Жеке нөмірі ____________________________
3. Тегі, аты, әкесінің аты ___________________________________________________
4. Туған күні, айы, жылы, орны _______________________________________________
______________________________________________________________________________
______________________________________________________________________________
______________________________________________________________________________
______________________________________________________________________________
3. Басшы құрамның карточканы толтыру күніне арнаулы атағы
Кімнің бұйрығы, оның нөмірі және датасы
4. Карточканы толтырған органның атауы _______________________________________
______________________________________________________________________________
______________________________________________________________________________
Сыртқы жағы
5. Отбасылық жағдайы (үйленбеген, үйленген)___________________________________
Әйелінің (кеуінің) тегі, аты, әкесінің аты және мекенжайы. Үйленбеген болса –
тегі, аты, әкесінің аты және жақын туыстарының біреулерінің мекенжайы ______________________________________________________________________________
______________________________________________________________________________
______________________________________________________________________________
______________________________________________________________________________
______________________________________________________________________________
6. ______________________________________________________________ бойынша МӨҚҚ
органдарынан шығарылды
20 ___ жылғы _________________ № ______
(МӨҚҚО бөлімшесінің атауын көрсетумен қандай лауазымнан шығарылды, шығару
себебі, қайда есепке берілді)
_____________________________
(кадр аппаратының бастығы)
_____________________________
(арнаулы атағы, қолы)
М.О.
20 __ жылғы «____» ____________
Жеке нөмірі бар жетонды сипаттау, оны
Қазақстан Республикасының өртке қарсы
қызмет органдарының қызметкеріне беру
және есепке алу тәртібі нұсқаулыққа
3-қосымша
Нысан
ӘЛІПБИЛІК КАРТОЧКА
______________
(жеке нөмірі)
7. Тегі ______________________________________________________
8. Аты және әкесінің аты _____________________________________
9. Туған күні, айы, жылы _____________________________________

4. Присвоено специальное звание
Приказ МЧС, ОГПС
Дата
Младший лейтенант
Лейтенант
Старший лейтенант
Капитан
Майор
Подполковник
Полковник
Оборотная сторона
Дата прибытия
в ОГПС, МЧС
Место службы
Дата
откомандирования
из ОГПС, МЧС
Куда откомандирован
« » _________ 20__г. Начальник кадрового аппарата ____________________________
(подпись разборчиво)
Приложение 4
к Инструкции об описании, порядке присвоения,
учета и выдачи жетона с личным номером
сотруднику органов государственной противопожарной
службы Республики Казахстан
Форма
ЖУРНАЛ
учета лиц среднего, старшего и высшего начальствующего состава,
получивших жетоны с личными номерами
___________________________________________________
(наименование органа, учреждения)
№ п/п
Фамилия,
имя, отчество
Год
рождения
Звание
Личный
номер
Номер
и дата
приказа о
присвоении
звания
Расписка
в получении
жетона
Приложение 5
к Инструкции об описании, порядке присвоения,
учета и выдачи жетона с личным номером
сотруднику органов государственной противопожарной
службы Республики Казахстан
Форма
ЖУРНАЛ
учета жетонов с личными номерами
____________________________________________________________
(наименование органа, учреждения)
п/п
Наименование
органа,
основание
для записи
и дата
Приход
Расход
Остаток
Коли-
чество
Серия
Номера
жетонов
Коли-
чество
Серия
Коли-
чество
Коли-
чество
Серия
Коли-
чество
Примечание: Записи в журнале о приходе, расходе и остатке жетонов производится в день их получения или выдачи, на основании нарядов о получении и приказов Министерства по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан о присвоении первых специальных званий.
Приложение 17
к приказу Министра
по чрезвычайным ситуациям
Республики Казахстан
1 июня 2012 года № 24
Правила заключения, изменения и прекращения Контракта с лицами,
поступающие в организации образования Министерства
по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан, реализующие
профессиональные учебные программы высшего образования
1. Правила заключения, изменения и прекращения Контракта с лицами, поступающие в организации образования Министерства по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан, реализующие профессиональные учебные программы высшего образования (далее – Правила) определяют порядок заключения, изменения и прекращения Контракта с лицами, поступающие в организации образования Министерства по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан, реализующие профессиональные учебные программы высшего образования
2. Лица, поступающие на учебу в организации образования Министерства по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан (далее - Министерство), а также лица, поступающие в организации образования, реализующие профессиональные учебные программы высшего образования правоохранительных органов иностранных государств по направлениям Министерства с оплатой обучения за счет бюджетных средств, заключают контракты (далее - Контракты) на срок обучения в организации образования согласно приложению 1 к настоящим Правилам и одновременно о прохождении службы в органах и подразделениях по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан на пять лет в календарном исчислении после окончания обучения в организации образования на должностях среднего и старшего начальствующего состава согласно приложению 2 к настоящим Правилам.

4. Арнаулы атақ берілді
ТЖМ, МӨҚҚО бұйрығы
Күні
Кіші лейтенант
Лейтенант
Аға лейтенант
Капитан
Майор
Подполковник
Полковник
Сыртқы жағы
МӨҚҚО, ТЖ-ге келген күні
Қызмет орны
МӨҚҚО, ТЖ-ден іссапарға шығу күні
Қайда іссапарға жіберілді
20 __ жылғы « » ___________ Кадр аппаратының бастығы _________________________ (қолы түсінікті)
Жеке нөмірі бар жетонды сипаттау, оны
Қазақстан Республикасының өртке қарсы
қызмет органдарының қызметкеріне беру
және есепке алу тәртібі нұсқаулыққа
4-қосымша
Жеке нөмірі бар жетондарын алған орта, аға
және жоғары басшы құрам адамдарын есепке алу
ЖУРНАЛЫ
__________________________________________________________________
(органның, мекеменің атауы)
р/с
Тегі, аты, әкесінің аты
Туған жылы
Атағы
Жеке нөмірі
Атақты беру туралы бұйрықтың нөмірі мен датасы
Жетонды алғаны туралы қолхат
Жеке нөмірі бар жетонды сипаттау, оны
Қазақстан Республикасының өртке қарсы
қызмет органдарының қызметкеріне беру
және есепке алу тәртібі нұсқаулыққа
5-қосымша
Жеке нөмірі бар жетондарды
ЖУРНАЛЫ
____________________________________________________________________
(органның, мекеменің атауы)
р/с
Органның атауы, жазу үшін негіз және күні
Кіріс
Шығыс
Қалдық
Саны
Сериясы
Жетондар нөмірлері
Саны
Сериясы
Саны
Саны
Сериясы
Саны
Ескертпе: Жетондардың кірісі, шығысы және қалдығы туралы журналдарда жазулар алғаны туралы нарядтардың және Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлігінің алғашқы арнаулы атақтарды беру туралы бұйрықтардың негізінде оларды алған және берген күні жүргізіледі.
Қазақстан Республикасы
Төтенше жағдайлар министрінің
2012 жылғы 1 маусымдағы
№ 242 бұйрығына
17-қосымша
Жоғары білім беретін кәсіптік оқу бағдарламаларын іске
асыратын Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар
министрлігінің білім беру ұйымдарына оқуға түсетін
адамдармен келісімшарт жасасу, оны өзгерту
және бұзу қағидасы
1. Осы Жоғары білім беретін кәсіптік оқу бағдарламаларын іске асыратын Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлігінің білім беру ұйымдарына оқуға түсетін адамдармен келісімшарт жасасу, оны өзгерту және бұзу қағидасы (бұдан әрі – Қағида) Жоғары білім беретін кәсіптік оқу бағдарламаларын іске асыратын Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлігінің білім беру ұйымдарына оқуға түсетін адамдармен келісімшарт жасасу, оны өзгерту және бұзу тәртібін айқындайды.
2. Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар Министрлігінің (әрі қарай-Министрлік) білім беру ұйымына түсетін тұлғалар, сондай-ақ оқып жүргені үшін бюджеттік құралдар есебінен төленетін Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар Министрлігінің бағыттауы бойынша осы Ережелерге 1-қосымшаға сәйкес жоғары білімнің кәсіби оқу бағдарламаларын жүзеге асыратын ұйымдарға түсетін тұлғалар, білім беру ұйымында оқу мерзіміне және біруақытта оқуды бітіргеннен кейін Қазақстан Республикасы төтенше жағдайлар органдары және бөлімшелерінде қызметті күнтізбелік есепте білім беру ұйымында аға және орта басшы құрам лауазымдарында бес жыл өту туралы осы Ережелерге 2-қосымшаға сәйкес келісім-шарт (әрі қарай-келісім шарттар) жасайды.

3. В Контракте устанавливаются взаимные обязательства и ответственность сторон (лица, поступающего на учебу и должностного лица правоохранительного органа) и предусматриваются условия и сроки дальнейшего прохождения службы в органах и подразделениях по чрезвычайным ситуациям.
На кандидатов, поступивших на учебу в организации образования Министерства, распространяется общий порядок и условия прохождения службы в органах и подразделениях по чрезвычайным ситуациям, регулируемые Законом Республики Казахстан «О правоохранительной службе».
4. Контракт заключается после вынесения приемной комиссией решения о зачислении в организацию образования Министерства. Он составляется в письменной форме, подписывается курсантом (слушателем) и руководителем организации образования. Контракт оформляется в двух экземплярах на государственном и русском языках, один из которых приобщается к личному делу, а другой выдается курсанту (слушателю). Каждый из контрактов имеет одинаковую юридическую силу.
5. В случае заключения контракта с лицами, не достигшими восемнадцатилетнего возраста, запрашивается согласие их родителей, усыновителей (удочерителей) или попечителей, которое оформляется в установленном законодательством порядке. После достижения восемнадцатилетнего возраста Контракт со слушателем перезаключается.
6. Контракт вступает в силу со дня его подписания и может быть изменен только по соглашению сторон. Он является основанием для издания приказа о зачислении в число курсантов очного обучения в организации образования Министерства.
7. В случае возникновения между сторонами спора по выполнению условий контракта такой конфликт подлежит урегулированию путем непосредственных переговоров между сотрудником (слушателем, курсантом) и руководителем органа и подразделения по чрезвычайным ситуациям (организации образования Министерства), а при не достижении соглашения - рассмотрению в вышестоящем органе по чрезвычайным ситуациям, или обращением в суд.
8. Сотрудники, завершившие обучение по очной форме в организациях образования Министерства, реализующих профессиональные учебные программы высшего образования, проходят службу в органах и подразделениях по чрезвычайным ситуациям не менее пяти лет.
9. В случае отказа сотрудника от дальнейшего прохождения службы в органах и подразделениях по чрезвычайным ситуациям после окончания им организации образования Министерства, правоохранительных органов иностранных государств по направлениям Министерства с оплатой обучения за счет бюджетных средств либо досрочного расторжения контракта по подпунктам 5), 6), 7), 8), 9), 11), 12), 13), 14),  15)пункта 1 статьи 80 Закона Республики Казахстан «О правоохранительной службе» он возмещает государству бюджетные средства, затраченные на выплату стипендии, питание, вещевое довольствие в период его обучения. Сумма, подлежащая удержанию, рассчитывается пропорционально за каждый полный недослуженный месяц до окончания срока контракта.
Возмещение в пользу государства бюджетных средств с уволенных сотрудников осуществляется территориальными органами Министерства в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан.

3. Келісімшартта тараптардың өзара міндеттемелері мен жауапкершіліктері белгіленеді (оқуға түсетін адамның және құқық қорғау орган лауазымды адамының) және төтенше жағдайлар органдары мен бөлімшелерінде әрі қарай қызмет ету шарттары мен мерзімдері көзделеді.
Министрліктің білім беру ұйымына оқуға түскен үміткерлерге «Құқық қорғау қызметі туралы» Қазақстан Республикасының Заңымен реттелетін төтенше жағдайлар органдары мен бөлімшелерінде жалпы тәртіп пен қызметті өткеру шарттары таралады.
4. Келісімшарт қабылдау комиссиясының Министрліктің білім беру ұйымына енгізу туралы шешімін шығарғаннан кейін жасалады. Ол жазбаша түрде құралады, оған курсант (тыңдаушы) және білім беру ұйымының басшысы қол қояды. Келісімшарт екі данада мемлекеттік және орыс тілдерінде ресімделеді, оның біреуі жеке іске тіркеледі, екіншісі курсантқа беріледі. Келісімшарттың әр біреуінің заңды күші бірдей.
5. Он сегіз жасқа толмаған тұлғалармен келісімшартқа отыру жағдайында олардың ата-анасының (асырап алушының) немесе қамқоршысының рұқсаты сұралады, ол белгіленген заңнама тәртібінде ресімделеді. Он сегіз жасқа толғаннан кейін Келісімшарт қайта жасалады.
6. Келісімшарт қол қойған күнінен бастап күшіне енеді, тек екі тараптың келісімімен ғана өзгертілуі мүмкін. Ол Министрліктің білім беру ұйымына күндізгі оқу түріне тыңдаушылар қатарына енгізу үшін негіздеме болып табылады.
7. Келісімшарт шарттарын орындау бойынша тараптар арасында даулар пайда болғанда осы дау төтенше жағдайлар органы және бөлімшесінің (Министрліктің білім беру ұйымының) басшысы және қызметкер (тыңдаушы, курсант) арасында тікелей сөйлесу арқылы ретке келтіріледі, ал келісімге келмеген жағдайда жоғары тұрған төтенше жағдайлар органдарында қаралады, немесе сотқа шағымдалуға жатады.
8. Жоғары білімнің кәсіби оқу бағдарламаларын жүзеге асыратын Министрліктің білім беру ұйымдарында күндізгі түрі бойынша оқуды бітірген қызметкерлер төтенше жағдайлар органдары мен бөлімшелерінде бес жылдан кем емес уақыт қызмет өткереді.
9. Министрліктің білім беру ұйымын бітіргеннен кейін төтенше жағдайлар органдары мен бөлімшелерінде, оқуға бюджет қаражаты есебінен төлеумен Министрліктің жолдауы бойынша шетел құқық қорғау органында әрі қарай қызмет етуден қызметкердің бас тартуы кезінде немесе «Құқық қорғау қызметі туралы» Заңының 80-бабы 1-тармағының 5)6)7)8)9)11)12)13)14)15) тармақшалары бойынша келісімшартты бұзу жағдайында ол Министрліктің білім беру ұйымында оқуы барысында оған шәкіртақыға, тамағына, заттай үлеске жұмсалған бюджет қаражатын мемлекетке өтейді. Ұсталынатын сома келісімшарт мерзімінің аяқталуына қалған толық емес ай толық ай деп есептеледі.
Қызметтен босатылған қызметкерлерден мемлекетке бюджет қаражатын мемлекет пайдасына қайтару Қазақстан Республикасының заңнамасымен белгіленген тәртіпте Министрліктің аумақтық органдары жүзеге асырады.

10. Курсанты (слушатели) очных отделений организаций образования Министерства, а также обучающиеся по направлению Министерства в организациях образования зарубежных стран, достигшие призывного возраста и отчисленные по неуспеваемости, недисциплинированности, по собственному желанию, а также расторгнувшие контракт, снимаются со специального учета органа и подразделения по чрезвычайным ситуациям и направляются кадровыми аппаратами организаций образования Министерства для постановки на воинский учет в органы военного управления по месту жительства, для последующего их призыва на военную службу в установленном порядке. При этом они обязаны возместить государству бюджетные средства, затраченные на выплату стипендии, питание, вещевое довольствие в период их обучения. Сумма, подлежащая удержанию, рассчитывается пропорционально за каждый полный месяц нахождения в организации образования.
Возмещение в пользу государства бюджетных средств с отчисленных курсантов (слушателей) организаций образования Министерства осуществляется организацией образования Министерства в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан.
11. Для лиц, окончивших полный курс по очной форме обучения в организациях образования Министерства, время обучения приравнивается к прохождению срочной воинской службы.
Приложение 1
к Правилам заключения,
изменения и прекращения Контракта с лицами,
поступающие в организации образования
Министерства по чрезвычайным ситуациям
Республики Казахстан, реализующие
профессиональные учебные
программы высшего образования
Форма
КОНТРАКТ
на подготовку специалистов в организации образования
Министерства по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан
1. Общие положения
Настоящий контракт на подготовку специалистов в организации
образования Министерства по чрезвычайным ситуациям Республики
Казахстан (далее – контракт) заключен между организацией образования
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
(полное наименование учебного заведения – юридического лица и его
местонахождение, номер и ____________________________________________
(дата государственной регистрации юридического лица)
в лице ______________________________________________________________
(должность, специальное (воинское) звание, фамилия, имя, отчество)
с одной стороны, и поступившим на учебу слушателем (курсантом)
____________________________________________________________________,
Ф.И.О. слушателя (курсанта), наименование, номер, дата выдачи
документа, удостоверяющего его личность) проживающим по
адресу _____________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
(номер СИК) (номер РНН, ИИН)

10. Министрліктің білім беру ұйымы күндізгі оқу факультетінің курсанттары (тыңдаушылары), сондай-ақ Министрліктің жолдамасы бойынша шетелде білім беру ұйымдарында оқып жүргендер, әскерге шақыру жасына жеткендер, оқуда үлгермеулері бойынша оқудан шығарылғандар, тәртіпсіздіктері үшін, өз еріктерімен, сондай-ақ келісімшартты бұзғандар төтенше жағдайлар органы және бөлімшесінің арнайы есебінен шығарылады және Министрліктің білім беру ұйымының кадрлық бөлімшесі тұрғылықты жерлері бойынша әскери басқарма органдарына белгіленген тәртіпте әскери қызметке шақырылу және әскери есепке тұру үшін жіберіледі. Бұл ретте оларды оқыту кезеңіндегі шәкіртақыға, тамағына, заттай үлеске жұмсалған бюджет қаражатты мемлекетке өтеуге міндетті. Ұсталынатын сома білім беру ұйымында бар болған әр ай толық ай деп есептеледі.
Министрліктің білім беру ұйымдарынан оқудан шығарылған курсанттардан (тыңдаушылардан) мемлекетке бюджет қаражатын қайтару белгіленген Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес Министрліктің білім беру ұйымы жүзеге асырады.
11. Министрліктің білім беру ұйымдарының күндізгі оқу түрі бойынша толық курсты бітірген тұлғалар үшін оқу уақыты мерзімді әскери қызметке теңеледі.
Жоғары білім беретін кәсіптік
оқу бағдарламаларын іске асыратын
Қазақстан Республикасы Төтенше
жағдайлар министрлігінің білім беру
ұйымдарына оқуға түсетін адамдармен
келісімшарт жасасу, оны өзгерту
және бұзу қағидасына
1-қосымша
Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлігінің
білім беру ұйымдарында мамандар даярлауға арналған
КЕЛІСІМШАРТ
1. Жалпы ережелер
Осы Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлігінің
білім беру ұйымдарында мамандар даярлауға арналған келісімшарт
(бұдан әрі - келісімшарт)
____________________________________________________________________
(заңды тұлға – білім беру ұйымының толық атауы және орналасқан жері,
заңды тұлға -
____________________________________________________________________
білім беру ұйымының құрылтай құжаттарын мемлекеттік тіркеу нөмірі
және күні) _______________________________________________ білім беру
ұйымының атынан _____________________________________________________
(лауазымы, арнаулы (әскери) атағы, тегі, аты, әкесінің аты)
және ______________________________ мекенжайында тұратын оқуға түскен
тыңдаушы (курсант) __________________________________________________
_____________________________________________________________________
(тыңдаушының (курсанттың) Т.А.Ә., жеке басын куәландыратын құжаттың
атауы, нөмірі, берілген уақыты)
"____________________", _____________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
(ӘЖК нөмірі) (СТН нөмірі)
__________________________________________________ арасында жасалды.

1. Организация образования предоставляет слушателю (курсанту)
необходимые условия для получения образования по
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
(наименование и шифр специальности, форма обучения)
____________________________________________________________________
на срок ____________________________________________________________
Начало обучения с __________________________________________________
2. Права и обязанности организации образования
2. Организация образования имеет право:
1) в порядке, установленном действующим законодательством, изменять и расторгать данный контракт;
2) получить согласие родителей, усыновителей или попечителей в случае заключения контракта с Курсантами, не достигшими 18-ти летнего возраста;
3) издавать в пределах своих полномочий акты;
4) поощрять Курсанта, привлекать его к дисциплинарной и материальной ответственности в порядке, установленном Законом Республики Казахстан «О правоохранительной службе» и иным действующим законодательством;
5) на возмещение вреда, причиненного Курсантом имуществу Института в период обучения;
6) в случаях досрочного расторжения контракта по неуспеваемости, недисциплинированности, в случае появления Курсанта в Институте в состоянии алкогольного, наркотического или токсического опьянения, распития спиртных напитков, употребления им наркотических или токсических средств по месту учебы, а также по основаниям, предусмотренным подпунктами 5)7)12)13)15) статьи 80 Закона Республики Казахстан «О правоохранительной службе» на возмещение государству бюджетных средств, затраченных на обучение, включая выплату стипендий, питание, вещевого довольствия. Сумма, подлежащая удержанию, рассчитывается пропорционально за каждый полный месяц нахождения в учебном заведении.
7) в случае необходимости, по письменному распоряжению, привлекать Курсанта к выполнению служебных обязанностей сверх установленного времени, а также в ночное время, в выходные и праздничные дни;
8) привлекать Курсанта для участия в обеспечении правового режима чрезвычайного положения и ликвидации последствий чрезвычайных ситуаций, с разрешения руководства МЧС Республики Казахстан, но не более трех месяцев;
3. Организация образования обязана:
1) обеспечить Курсанту условия получения образования в соответствии с Законом Республики Казахстан «Об образовании» и требованиями государственных общеобязательных стандартов образования Республики Казахстан;
2) выплачивать Курсанту ежемесячно причитающееся ему денежное содержание (стипендию), установленное законодательством Республики Казахстан. Размер может быть изменен в соответствии с действующим законодательством;

1. Білім беру ұйымы тыңдаушыға (курсантқа)
____________________________________________________________________
______________________________________________________ мерзім ішінде
____________________________________________________________ бойынша
(мамандықтың атауы мен шифрі, оқу түрі) білім алуына
қажетті жағдайлар жасайды.
Оқыту ___________________________________________________ басталады.
2. Білім беру ұйымының құқықтары мен міндеттері:
2. Білім беру ұйымы:
1) қолданыстағы заңнамада белгіленген тәртіпте осы келісімшартты өзгертуге және бұзуға;
2) 18 жасқа толмаған Курсанттармен келісімшарт жасалған жағдайда, ата-анасының, асырап алушының немесе қамқоршыларының келісімін алуға;
3) өзінің өкілеттілігі шегінде актілер шығаруға;
4) «Құқық қорғау қызметі туралы» Қазақстан Республикасының Заңында және қолданыстағы өзге де заңнамада белгіленген тәртіпте Курсантты көтермелеуге, тәртіптік және материалдық жауапкершілікке тартуға;
5) оқу барысында Курсанттың Институт мүлігіне келтірілген шығынның орнын толтыруға;
6) Курсант келісімшартты үлгермеушілік, тәртіпсіздік жасау, Институтта мас болуы, есірткі немесе улану мастық күйде болуы, спиртті ішімдік ішуі, оқу орнында есірткі немесе уландыратын заттарды пайдалануы себептерімен, сондай-ақ «Құқық қорғау қызметі туралы» Қазақстан Республикасының Заңы 80-бабының 5)7)12)13),  15)тармақшаларында көзделген негіздер бойынша келісімшартты шұғыл түрде бұзған жағдайда, оның оқуына, стипендиясына, тамақтануына, киім-кешектеріне жұмсалған бюджеттік қаражаттың орнын толтыруға; Ұсталынатын сома оқу орнында болған әрбір толық ай үшін шамалап есептеледі.
7) жазбаша өкім бойынша қажет болған жағдайда белгіленген уақыттан тыс, сондай-ақ түнгі уақытта, демалыс және мереке күндерінде қызмет атқару үшін Курсантты қызметтік міндеттерін орындау үшін жұмылдыруға;
8) төтенше жағдайдағы құқықтық тәртіпті қамтамасыз етуге және төтенше жағдай салдарын жоюға қатысу үшін Курсантты үш айдан аспайтын мерзімге жұмылдыруға құқылы.
3. Білім беру ұйымы:
1) Қазақстан Республикасы «Білім туралы» Заңына және Қазақстан Республикасы мемлекеттік жалпыға міндетті стандарттар талаптарына сәйкес Курсанттың білім алуына жағдай жасауға;
2) Қазақстан Республикасының заңнамасымен белгіленген тиесілі ақшалай қаражатты (шәкіртақы) Курсантқа ай сайын төлеуге. Көлемі әрекеттегі заңнамамен сәйкес өзгерілуі мүмкін;

3) обеспечить Курсанта бесплатно форменным и специальным обмундированием, инвентарным и специальным имуществом по нормам положенности, установленным Правительством Республики Казахстан;
4) предоставлять ежегодно зимние и летние каникулярные отпуска, а также другие виды отпусков в соответствии с Законом Республики Казахстан «О правоохранительной службе»;
5) создать безопасные санитарные условия обучения и обеспечить Курсанта необходимыми средствами индивидуальной защиты;
6) обеспечить Курсанта медицинским обслуживанием в порядке, определяемым законодательством;
7) возмещать за причиненный Курсанту вред в связи с исполнением служебных обязанностей в порядке и условиях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан;
8) сдавать в государственный архив документы, подтверждающие периоды обучения Курсанта и сведения об отчислении денег на его счет в накопительный пенсионный фонд;
9) обеспечить хранение личного дела, военного билета (приписного свидетельства), документа об образовании, а также трудовой книжки и внесение в нее необходимых записей.
10) особые условия ____________________________________________
(указать дополнительные обязательства работодателя или сделать прочерк)
3. Права и обязанности Курсанта
4. Курсант имеет право:
1) в порядке, установленном законодательством, изменять и расторгать данный контракт;
2) на выплату денежного содержания согласно действующему законодательству;
3) на условия обучения, проживания и медицинского обеспечения, отвечающие требованиям безопасности и гигиены;
4) на возмещение вреда, причиненного его здоровью или имуществу в связи с исполнением им служебных обязанностей;
5) на предоставление гарантий и компенсаций, предусмотренных действующим законодательством;
6) на отпуска продолжительностью, установленным Законом Республики Казахстан «О правоохранительной службе» и иными нормативными правовыми актами.
5. Курсант обязан:
1) добросовестно овладевать всеми видами профессиональной деятельности по указанной в настоящем контракте специальности и специализации;
2) соблюдать служебно-воинскую дисциплину;
3) не допускать в процессе обучения нанесения имущественного вреда организации образования;
4) выполнять требования правил по охране труда, пожарной безопасности и санитарно-гигиенических норм;
5) не разглашать доверенные ему в соответствии с его должностным положением сведения, составляющие служебную и иную охраняемую законом тайну;
6) сообщать о возникшей ситуации, представляющей угрозу жизни и здоровью людей, сохранности имущества Института и обучаемых;

3) Курсантты Қазақстан Республикасы Үкіметімен белгілеген тиісті нормалар бойынша тегін арнайы киім-кешекпен, инвентарлық және арнайы мүлікпен қамтамасыз етуге;
4) Қазақстан Республикасы «Құқық қорғау қызметі туралы» Заңына сәйкес жыл сайын қысқы және жазғы, сондай-ақ басқа да демалыс түрлерін беруге;
5) Курсанттың оқудағы санитарлық жағдайын және қауіпсіздігін қамтамасыз етуге қажетті жеке қорғаныс құралдарымен қамтамасыз етуге;
6) Заңнамамен қарастырылатын медициналық қамтамасыз етумен Курсантқа қызмет ету;
7) Қазақстан Республикасы Заңнамасымен қарастырылатын тәртіпте және жағдайда қызметтік міндеттерді орындауда келтірілген зиян үшін курсантқа төлеу;
8) курсанттың оқыған уақытын растайтын құжаттарды және зейнетақы қорындағы жиналған ақша қоры туралы мәліметтерді мемлекеттік мұрағатқа тапсыруға;
9) жеке ісін, әскери билетін, (тіркеу куәлігі), сондай-ақ еңбек кітапшасын және білімі туралы құжатын сақтауды және оларға қажетті жазбалар енгізуді қамтамасыз етуге міндетті.
10) ерекше жағдайлар _________________________________________.
(жұмыс берушінің қосымша міндеттемелері көрсетілсін немесе бос орын қалсын)
3. Курсанттың құқықтары мен міндеттері
4. Курсант:
1) заңда белгіленген тәртіпке сәйкес осы келісім-шартты өзгертуге және бұзуға;
2) әрекеттегі заңнамаға сәйкес курсант ақшалай қаражат төлеміне;
3) қауіпсіздік және гигиена талаптарына жауап беретін оқыту шарттарына;
4) қызметтік міндеттерін орындауда денсаулығына немесе мүлкіне келтірілген шығынның орнын толтыруға;
5) әрекеттегі заңнамада қарастырылатын кепілдік пен өтемақыны ұсынуға;
6) Ұзақтығы «Құқық қорғау қызметі туралы» Қазақстан Республикасының Заңында және өзге нормативтік құқықтық актіде белгіленген демалысқа құқылы.
5. Курсант:
1) осы келісімшартта көрсетілген мамандықтар мен мамандандырулар бойынша кәсіби қызметтің барлық түрлерін адал білуге;
2) қызметтік және әскери тәртіпті сақтауға;
3) оқыту барысында білім беру ұйымының мүлкіне зиян келуіне жол бермеуге;
4) еңбекті қорғау, өрт қауіпсіздігі және санитарлық-гигиеналық қалыптар жөніндегі Ереже талаптарын орындауға;
5) қызметтік лауазымына сәйкес сеніп тапсырылған қызметтік және басқа да заңмен қорғалатын құжаттық мәліметтерді жарияламауға;
6) адамдардың өміріне, денсаулығына, білім беру және Институт мүліктерінің сақталуына қауіп төнген жағдайда ол туралы хабарлауға;

7) при приеме на учебу предоставлять в кадровый аппарат трудовую книжку, военный билет (при наличии) и другие личные документы;
8) в случаях изменения в семейном положении, привлечения его или близких родственников к уголовной ответственности, выезда кого-либо из них на постоянное местожительство за границу доложить об этом рапортом непосредственному начальнику в трехдневный срок;
9) по окончании Института прослужить в органах и подразделениях по чрезвычайным ситуациям не менее пяти лет и прибыть к месту распределения в трехдневный срок;
10) в случаях досрочного расторжения контракта по неуспеваемости, недисциплинированности, в случае появления Курсанта в Институте в состоянии алкогольного, наркотического или токсического опьянения, распития спиртных напитков, употребления им наркотических или токсических средств по месту учебы, а также по основаниям, предусмотренным подпунктами 5)7)12)13)15) статьи 80 Закона Республики Казахстан «О правоохранительной службе» возместить государству бюджетные средства, затраченные на обучение, включая выплату стипендий, питание, вещевого довольствия. Сумма, подлежащая удержанию, рассчитывается пропорционально за каждый полный месяц нахождения в учебном заведении.
11) в случае отказа Курсанта проходить службу в органах противопожарной службы в течение 5 лет после окончании учебного заведения или расторжения контракта по основаниям, предусмотренным законодательством Республики Казахстан, возместить государству бюджетные средства, затраченные на обучение, включая выплату стипендии, питания, вещевого довольствия в период его обучения. Сумма, подлежащая удержанию, рассчитывается пропорционально за каждый полный недослуженный месяц до окончания срока контракта;
12) строго соблюдать Конституцию и законодательство Республики Казахстан, требования присяги, уставов и иных нормативно-правовых актов Республики Казахстан, регламентирующих деятельность органов и подразделений по чрезвычайным ситуациям;
13) возмещать ущерб, в случае небрежного хранения, умышленного повреждения или уничтожения вверяемого имущества, технических средств, в соответствии с нормативными правовыми актами Республики Казахстан;
14) не допускать действий, препятствующих другим Курсантам выполнять их должностные обязанности;
15) не принимать участия в организации и проведении забастовок;
16) особые условия ____________________________________________
(указать дополнительные обязательства курсанта или сделать прочерк)
4. Основания изменения, расторжения и пролонгации контракта
6. Настоящий контракт до истечения срока может быть расторгнут по соглашению сторон или по инициативе одной из сторон, а также по иным основаниям, предусмотренным законодательными актами Республики Казахстан.
Настоящий контракт по инициативе одной из сторон может быть расторгнут, если эта сторона предупредила другую сторону письменно за 30 дней.

7) оқуға қабылданған жағдайда кадрлар аппаратына еңбек кітапшасын, әскери билетін (олар бар болса) және басқа да жеке құжаттарын тапсыруға;
8) отбасы жағдайында өзгеріс болған жағдайда, немесе оның жақын туыстары қылмыстық жауапкершілікке тартылса, олардың біреуі шетелге көшсе, бұл туралы үш күн мерзім ішінде тікелей бастығына баянат арқылы жазбаша баяндауға;
9) Институтты аяқтағаннан кейін сәйкесінше органда 5 жылдан кем етпей қызмет етуге және тарату орнына үш күн ішінде келуге;
10) Қазақстан Республикасының «Құқық қорғау қызметі туралы» Заңның 80 тармақтың 5)7)12)13)15) тармақшаларындағы қарастырылған негіздер бойынша келісім-шартты шұғыл бұзған жағдайда, сондай-ақ киім-кешектерді кию, жабдық заттармен (металлдық құты, құтыға тыс, металлдық қазан) және мүліктерді пайдалануы келісілген мерзіммен есептеген сомасына, жеке пайдалануына жататын киім-кешектермен және басқа да мүліктермен курсантты қамтамасыз етуге жұмсалған шығындардың орнын толтыруға міндетті. Ұстап қалатын сома оқу орнында болған әр айы үшін пропорционалды есептеледі.
11) Курсант оқу орнын бітірген соң өртке қарсы қызмет органдарында 5 жыл қызмет өтеуден бас тартса немесе Қазақстан республикасы заңнамасында қарастырылатын негіздер бойынша келісім-шартты бұзған жағдайда ол мемлекетке оқуға жұмсалған барлық шәкіртақыға, тамаққа, киім-кешекке кеткен шығындардын толығымен қайтаруға міндетті. Ұсталынатын сома келісім-шарт мерзімінің аяғына дейінгі өтелмеген айдың әр күніне пропорционалды есептеледі.
12) Қазақстан Республикасының Конституциясын және заңнамасын, төтенше жағдайлар органдары және бөлімшесінің қызметін реттейтін ант талаптарын, жарғыларды және Қазақстан Республикасының басқа да нормативтік-құқықтық актілерді қатаң сақтауға.
13) сендірілген мүлікті, техникалық құралдарды немқұрайлықпен сақтау, әдейі бүлдіру немесе жою жағдайында Қазақстан Республикасының нормативті құқықтық актілерге сәйкес залал қайтаруға.
14) басқа Курсанттарға олардың лауазымдық міндеттерін орындауға бөгет жасайтын әрекеттерді болдырмауға.
15) ереуілдерді ұйымдастырмауға және қатыспауға міндетті.
16) ерекше жағдайлар ________________________________________.
(жұмыс берушінің қосымша міндеттемелері көрсетілсін немесе бос орын қалсын)
4. Келісімшартты өзгерту, бұзу және ұзарту негіздері
6. Келісімшарт мерзімі біткенге дейін екі тараптың келісімімен немесе екі тараптың біреуінің бастамасымен, сондай-ақ Қазақстан Республикасының заңнамалық актілерінде көзделген өзге де негіздемелер бойынша бұзылуы мүмкін.
Осы келісімшарт егер бірінші тарап екінші тарапты жазбаша түрде 30 күн бұрын ескерткен жағдайда, екі тараптың біреуінің бастамасымен келісімшарт бұзылуы мүмкін.

7. Условия контракта не могут быть изменены сторонами в одностороннем порядке.
8. Контракт заключается в письменной форме в двух экземплярах на государственном и русском языках и скрепляется печатью с изображением Государственного Герба Республики Казахстан. Один экземпляр контракта хранится в личном деле Курсанта, другой выдается ему на руки.
9. Организацией образования изданы следующие приказы в отношении Курсанта:
о приеме на учебу и заключении контракта № __ от ____________
М.П.
о продлении срока № ______ от ______________
М.П.
о расторжении контракта № ______ от ________
М.П.
Основание расторжения контракта:
___________________________________________________________________
10. Основанием к прекращению настоящего контракта является окончание Курсантом учебного заведения с получением диплома и присвоения соответствующей квалификации.
11. За неисполнение и ненадлежащее исполнение обязательств, предусмотренным настоящим контрактом стороны несут ответственность в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
12. Вопросы, не предусмотренные настоящим контрактом, регулируются Законом Республики Казахстан «О правоохранительной службе» и иными законодательными актами Республики Казахстан.
13. Споры между сторонами настоящего контракта, возникшими по поводу исполнения его условий, разрешаются в предусмотренном законодательством Республики Казахстан порядке.
Слушатель (курсант)               Организация образования
________________________          ________________________
подпись, Ф.И.О.                  подпись, Ф.И.О.
«___» ______ 201__ г.             «___» ______ 201__ г.
М.П.
Приложение 2
к Правилам заключения,
изменения и прекращения Контракта с лицами,
поступающие в организации образования
Министерства по чрезвычайным ситуациям
Республики Казахстан, реализующие
профессиональные учебные
программы высшего образования
Форма
КОНТРАКТ
о службе в органах и подразделениях
по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан
«___» ________ 20 __ г.       _________________________________
(наименование населенного пункта)
Министерство по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан
(далее - МЧС) в лице
____________________________________________________________________
(должность, специальное звание, фамилия, имя, отчество)
____________________________________________________________________
(далее - Начальник), действующего в соответствии с Законом Республики
Казахстан «О правоохранительной службе» (далее - Закон), и гражданин
(Сотрудник) ________________________________________________________
(специальное звание, фамилия, имя, отчество)
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
(далее - Сотрудник) заключили настоящий контракт о нижеследующем:

7. Келісімшарт талаптары бір тараптан өзгертілуі мүмкін емес.
8. Келісімшарт мемлекеттік және орыс тілдерінде екі данада жасалады, Қазақстан Республикасының Мемлекеттік Елтаңбасы бар мөрімен бекітіледі. Біреуі курсанттың жеке ісінде сақталады, олардың әрқайсысының бірдей заңды күші бар.
9. Білім беру ұйымы Курсантқа қатысты мынадай бұйрықтар шығарды:
оқуға қабылдау және келісімшарт жасау туралы
____________________ № ____
М.О.
келісімшарт мерзімін ұзарту туралы
____________________ № ____
М.О.
келісімшартты бұзу туралы
____________________ № ____
М.О.
Келісімшартты бұзу негіздемесі _______________________________
10. Осы келісімшарттың тоқтатылу негізі диплом және тиісті біліктілік ала отырып Курсанттың оқу орнын аяқтауы болып табылады.
11. Осы келісімшартта көзделген міндеттерді орындамағаны немесе тиісінше орындамағаны үшін екі тарап та Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жауапкершілікке тартылады.
12. Осы келісімшартта көзделмеген мәселелер «Құқық қорғау қызметі туралы» Қазақстан Республикасының Заңымен және Қазақстан Республикасының өзге де заңнамалық актілерімен реттеледі.
13. Осы келісімшарт талаптарын орындау бойынша тараптар арасында пайда болған дау Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген тәртіпте шешіледі.
Тыңдаушы (курсант)                     Білім беру ұйымы
____________________________          ____________________________
қолы, Т.А.Ә.                          қолы, Т.А.Ә.
20 ___ ж. «____» ___________            20___ж. «____» __________
М.О.
Жоғары білім беретін кәсіптік
оқу бағдарламаларын іске асыратын
Қазақстан Республикасы Төтенше
жағдайлар министрлігінің білім беру
ұйымдарына оқуға түсетін адамдармен
келісімшарт жасасу, оны өзгерту
және бұзу қағидасына
2-қосымша
Қазақстан Республикасының төтенше жағдайлар органдарында
және бөлімшелерінде қызмет туралы
КЕЛІСІМШАРТ
«____» ___________ 20 __ ж. _________________________________________
(елді мекен атауы)
Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлігі (бұдан әрі
– ТЖМ) атынан _______________________________________________________
(лауазымы, арнайы атағы, тегі, аты, әкесінің аты)
____________________________________________________________________
сәйкесінше орган және бөлімше бастығы)
(бұдан әрі – Бастық), «Құқық қорғау қызметі туралы» Қазақстан
Республикасының Заңына сәйкес әрекет ететін (бұдан әрі – Заң), және
азамат (қызметкер) __________________________________________________
(арнайы атағы, тегі, аты, әкесінің аты)
_____________________________________________________________________
___________ (бұдан әрі - қызметкер) мыналар туралы осы келісімшартты
жасасты:

1. Начальник заключает контракт с
_____________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество)
на прохождение службы в органах и подразделениях по чрезвычайным
ситуациям Республики Казахстан на должностях
_____________________________________________________________________
(указывается категория должностей: рядового и младшего
начальствующего состава или среднего и старшего начальствующего
состава)
сроком на _ года (лет) __ месяцев с «_» ___ 20 __ г. по «_» _20 __ г.
Сотруднику устанавливается предварительное испытание
продолжительностью ___ месяца (для вновь принятых на службу).
2. Сотрудник обязан:
2.1. проходить службу по контракту в органах и подразделениях по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан в течение установленного настоящим контрактом срока;
2.2. пройти первоначальную подготовку и подтвердить свое соответствие занимаемой должности (для вновь принимаемых на службу);
2.3. добросовестно, своевременно и квалифицированно выполнять должностные обязанности, установленные Начальником;
2.4.строго соблюдать Конституцию и законодательство Республики Казахстан, требования присяги, уставов и иных нормативных правовых актов Республики Казахстан, регламентирующих деятельность органов и подразделений по чрезвычайным ситуациям;
2.5. соблюдать правила внутреннего распорядка, иные документы, регламентирующие вопросы дисциплины;
2.6. выполнять письменные и устные приказы (распоряжения) Начальника, не противоречащие законодательству и локальным нормативным актам;
2.7. соблюдать установленные нормативными правовыми актами требования по охране труда и безопасному ведению работ, пользоваться средствами индивидуальной защиты;
2.8. бережно относиться к имуществу и техническим средствам Начальника. Использовать это имущество только для выполнения работы согласно должностным обязанностям и (или) в соответствии с письменными и устными приказами Начальника, не противоречащими законодательству;
2.9. возмещать в установленном порядке ущерб, в случае небрежного хранения, умышленного повреждения или уничтожения вверяемого имущества, технических средств, а также стоимость обмундирования в случаях увольнения со службы, предусмотренных Законом;
2.10. не допускать действий, препятствующих другим Сотрудникам выполнять их должностные обязанности;
2.11. прослужить в органах и подразделениях по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан не менее пяти лет после окончания (по очной форме обучения) учреждения образования МЧС, других учреждений образования с оплатой обучения МЧС, адъюнктуры, докторантуры. При увольнении возместить в республиканский бюджет расходы, затраченные МЧС на его обучение, в случаях и порядке, установленных законодательством Республики Казахстан;
(Подпункт применяется только при заключении контрактов с Сотрудниками, окончившими учреждения образования МЧС, другие учреждения образования с оплатой обучения МЧС и не прослужившими в органах и подразделениях по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан пять лет после их окончания).

1. Бастық ________________________________ келісімшарт жасайды
тегі, аты, әкесінің аты)
____________________________________________________________________
Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар органдары және
бөлімшелерінде __________________________ лауазымдарында қызмет етуге
(лауазымдар санаты көрсетіледі: қатардағы және кіші басшы құрам немесе орта және басшы
құрам)
____________________________________________________________________
мерзімі __ жыл __ ай 20 __ ж. «___» ____ 20 __ ж. «___» ______ дейін.
Қызметкерге ұзақтығы ___ ай алдын ала сынау мерзімі белгіленді (қызметке жаңадан қабылданғандар үшін).
2. Қызметкер мыналарға:
2.1. осы келісімшартта белгіленген мерзімде Қазақстан Республикасының төтенше жағдайлар органдары мен бөлімшелерінде келісімшарт бойынша қызметті өткеруге;
2.2. бастапқы дайындықтан өтуге және атқарып отырған лауазымына сәйкестігін дәлелдеуге (қызметке жаңадан қабылданғандар үшін);
2.3. Бастық белгілеген лауазымдық міндеттерін адал, уақытында және білікті орындауға;
2.4. Қазақстан Республикасының Конституциясын және Қазақстан Республикасының заңнамасын, ант, жарғы және төтенше жағдайлар органдары мен бөлімшелерінің қызметін регламенттейтін Қазақстан Республикасының өзге де нормативті құқықтық актілерінің талаптарын қатаң сақтауға;
2.5.ішкі тәртіп қағидаларын, тәртіп мәселелерін регламенттейтін өзге де құжаттарды қатаң сақтауға;
2.6. заңнамаға және локалды нормативтік актілерге қайшы келмейтін Бастықтың ауызша және жазбаша бұйрықтарын (өкімдерін) орындауға;
2.7. еңбекті қорғау және жұмыстарды қауіпсіз жүргізу бойынша белгіленген нормативтік құқықтық актілер талаптарын сақтауға, жеке қорғану құралдарын пайдалануға;
2.8. Бастықтың мүлкіне және техникалық құралдарына ұқыпты қарауға. Осы мүлікті тек лауазымдық міндеттерге және (немесе) заңнамаға қайшы емес Бастықтың ауызша және жазбаша бұйрықтарына сәйкес жұмыс істеу үшін ғана пайдалануға;
2.9. Заңда көзделген немқұрайдылықпен сақтау, сендірілген мүлікті, техникалық құралдарды әдейі бүлдіру және жою жағдайында орнатылған тәртіпте залалды өтеуге, қызметтен кету жағдайында киім-кешек бағасын өтеуге;
2.10. басқа Қызметкерлерге олардың лауазымдық қызметтерін орындауға бөгет жасайтын әрекеттерді болдырмауға;
2.11. ТЖМ білім беру мекемелерін, оқуына ТЖМ төлеген басқа да білім беру мекемелерін, адьюнктураны, докторантураны бітіргеннен кейін Қазақстан Республикасының төтенше жағдайлар органдары мен бөлімшелерінде кем дегенде 5 жыл қызмет өткеруге (күндізгі оқу түрі бойынша). Қызметтен кеткен жағдайда республикалық бюджетке ТЖМ оқуына жұмсаған қаражатты Қазақстан Республикасының заңнамасымен белгіленген жағдайларда және тәртіпте қайтаруға;
(Тармақша ТЖМ білім беру мекемелерін, оқуына ТЖМ төлеген басқа да білім беру мекемелерін бітірген және Қазақстан Республикасы төтенше жағдайлар бойынша органдар мен бөлімшелерінде оқуды бітіргеннен кейін 5 жыл қызмет етпеген қызметкерлермен келісімшарт жасағанда ғана қолданылады)

2.12. не принимать участия в организации и проведении забастовок;
2.13. не заниматься предпринимательской деятельностью и работой по совместительству, за исключением научной, преподавательской и творческой деятельности, если она выполняется не в ущерб исполнению служебных обязанностей;
2.14. хранить государственную и служебную тайны;
2.15. в необходимых случаях по решению соответствующих начальников органов или подразделений по чрезвычайным ситуациям исполнять служебные обязанности сверх установленного рабочего времени, а также в ночное время, в выходные и праздничные дни;
2.16. представлять в установленном порядке декларацию о доходах.
3. Сотрудник имеет право на:
3.1. ежедневный и еженедельный отдых и отпуска продолжительностью не менее установленной Законом и иными нормативными правовыми актами;
3.2. социальное страхование, пенсионное и медицинское обеспечение, а также социальные гарантии в случаях профессионального заболевания, трудового увечья, инвалидности и потери работы в соответствии с законодательством;
3.3. получение денежного довольствия по занимаемой должности в соответствии с законодательством в размере и порядке, установленных условиями оплаты труда в органах и подразделениях по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан.
4. Начальник имеет право:
4.1. поощрять Сотрудника;
4.2. требовать от Сотрудника выполнения условий контракта, правил внутреннего распорядка.
4.3. проводить аттестацию Сотрудника в соответствии с Законом;
4.4. привлекать Сотрудника к дисциплинарной и материальной ответственности в соответствии с законодательством.
5. Начальник обязан:
5.1. организовать и рационально использовать труд Сотрудника;
5.2. обучать в установленном порядке, повышать квалификацию или осуществлять переподготовку Сотрудника;
5.3. обеспечивать Сотрудника всеми видами довольствия по нормам в размерах и в сроки, предусмотренные законодательством Республики Казахстан;
5.4. предоставлять Сотруднику отпуска, установленные Законом, и иные отпуска, предусмотренные законодательством Республики Казахстан;
5.5. выплачивать в установленный срок денежное довольствие в соответствии с законодательством Республики Казахстан в размере и порядке, установленных условиями оплаты труда в органах и подразделениях по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан;
5.6. соблюдать установленные нормативными правовыми актами требования по охране труда Сотрудника;
5.7. отстранять Сотрудника от работы в случаях, предусмотренных Законом и другими законодательными актами Республики Казахстан;
5.8. обеспечивать соблюдение иных прав Сотрудника, предусмотренных законодательством Республики Казахстан.

2.12. ереуілді ұйымдастырып өткізуге қатыспауға;
2.13. ғылыми, оқыту және шығармашылық әрекеттен басқа, кәсіпкерлік қызметпен және бірлескен жұмыспен, егер ол қызметтік міндеттерді орындауға зиян келтірмесе айналыспауға;
2.14. мемлекеттік және қызметтік құпияларды сақтауға;
2.15. қажетті жағдайларда төтенше жағдайлар органдары мен бөлімшелердің тиісті бастықтарының шешімі бойынша жұмыс уақытынан артық, сондай-ақ түнгі уақытта, демалыс және мереке күндері қызметтік міндеттерді орындауға;
2.16. кірістер туралы декларацияны белгіленген тәртіпте ұсынуға міндетті.
3. Қызметкер мыналарға:
3.1. ұзақтығы Заңмен және өзге нормативтік құқықтық актілермен белгіленген кем емес күнделікті және апта сайынғы демалу және демалысқа;
3.2. әлеуметтік сақтандыруға, зейнеткерлік және медициналық қамтамасыз етуге, сондай-ақ кәсіби ауру, еңбек жарақаттары, мүгедектік және жұмыссыз қалу жағдайында заңнамаға сәйкес әлеуметтік кепілдіктерге;
3.3. Қазақстан Республикасының төтенше жағдайлар органдары мен бөлімшелерінде еңбекті төлеу шарттарымен белгіленген жағдайда орнатылған мерзімде және тәртіпте ақша үлесін алуға құқылы;
4. Бастық мыналарға:
4.1. қызметкерді марапаттауға;
4.2. қызметкерден келісімшарт шарттарын, ішкі тәртіп қағидаларын орындауды талап етуге;
4.3. Заңға сәйкес қызметкердің аттестаттаудан өткізуге;
4.4. заңнамаға сәйкес Қызметкерді тәртіптік және материалдық жауапкершілікке тартуға құқылы;
5. Бастық мыналарға:
5.1. қызметкердің еңбегін ұйымдастырып дұрыс пайдалануға;
5.2. белгіленген тәртіпте Қызметкерді оқуға, біліктілікті арттыруға немесе қайта дайындығын жүзеге асыруға;
5.3. Қызметкерді нормаларға сай мөлшерде және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген мерзімде үлестің барлық түрлерімен қамтамасыз етуге;
5.4. Қызметкерге заңмен белгіленген демалысты және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген өзге де демалыстарды ұсынуға;
5.5. Қазақстан Республикасының төтенше жағдайлар органдары мен бөлімшелеріңде еңбекті төлеу шарттарымен белгіленген жағдайда белгіленген мерзімде Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес, мерзімі мен тәртіпте ақша үлесін беруге;
5.6. Қызметкердің еңбегін қорғау бойынша орнатылған нормативтік құқықтық актілер талаптарын сақтауға;
5.7. Қазақстан Республикасының Заңында және өзге де заңнамалық актілерде көзделген жағдайларда Қызметкерді жұмыстан босатуға;
5.8. Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген Қызметкердің өзге де құқықтарын сақтауға міндетті.

6. Начальник устанавливает Сотруднику режим рабочего времени и времени отдыха в соответствии с внутренним распорядком, установленным в органе (подразделении).
7. За неправомерность своих действий либо противоправное, виновное неисполнение или ненадлежащее исполнение служебных обязанностей, предусмотренных настоящим контрактом, причинение государству, юридическим или физическим лицам вреда Сотрудник привлекается к дисциплинарной, уголовной и материальной ответственности в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
8. Контракт подлежит расторжению за:
8.1. нарушение Сотрудником правил охраны труда и техники безопасности, повлекшее увечье или смерть иных лиц;
8.2. появление Сотрудника на службе в состоянии алкогольного, наркотического или токсического опьянения, а также распитие спиртных напитков, употребление им наркотических или токсических средств в рабочее время или на рабочем месте;
8.3. организацию забастовок и участие в их проведении;
8.4. не обеспечение Сотрудником (начальником, имеющим в подчинении личный состав) надлежащей служебной дисциплины подчиненных, сокрытие фактов нарушения ими дисциплины либо не привлечение без уважительных причин виновных лиц к установленной законодательством ответственности за такие нарушения.
9. Действие настоящего контракта прекращается:
9.1. в день истечения срока, на который он заключен;
9.2. со дня вступления в силу нового контракта о службе;
9.3. со дня исключения Сотрудника из списков личного состава органа или подразделения по чрезвычайным ситуациям при увольнении со службы, в связи с гибелью (смертью), признанием безвестно отсутствующим или объявлением умершим;
9.4. со дня приостановления Сотруднику службы в органах и подразделениях по чрезвычайным ситуациям;
9.5. в иных случаях, предусмотренных законодательными актами.
10. Контракт может быть досрочно расторгнут в случаях:
10.1. невыполнения или ненадлежащего выполнения Сотрудником условий и обязательств, предусмотренных настоящим контрактом;
10.2. отсутствия согласия Сотрудника с назначением на низшую должность при проведении организационно-штатных мероприятий;
10.3. отсутствия соответствующих вакантных должностей и невозможности использования на службе Сотрудника, признанного военно-врачебной комиссией годным к военной службе вне строя в мирное время (в военное время - ограниченно годным первой степени);
10.4. совершения Сотрудником административного правонарушения с обстоятельствами, отягчающими ответственность;
10.5. отказа от представления в установленном порядке декларации о доходах и имуществе в отношении себя, супруги (супруга) и совершеннолетних близких родственников или указания в ней неполных либо недостоверных сведений;

6. Бастық қызметкерге органда (бөлімшеде) белгіленген ішкі тәртіпке сәйкес жұмыс уақыты және демалыс уақыты режимін белгілейді;
7. Осы келісімшартта көзделген өзінің құқықтық емес әрекеті, кінәлі орындамаушылық немесе өз қызмет міндеттерін тиісінше орындамағаны үшін, мемлекетке, заңды және жеке тұлғаларға зиян келтіру жағдайында Қызметкер Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес тәртіптік, қылмыстық, материалдық жауапкершілікке тартылады.
8. Келісімшарт мынадай жағдайларда:
8.1. Қызметкердің өзге де тұлғалардың жарақат алуы мен өлімге алып келген еңбекті қорғау және қауіпсіздік техникасы қағидаларын бұзғаны үшін;
8.2. Қызметкердің қызметте алкогольді, есірткілік және уытты масаңдануы, жұмыс уақытында немесе қызмет (оқу) орнында спиртті ішімдіктерді ішу, есірткі және уландырғыш заттарды қабылдау көріністерінде;
8.3. ереуілді ұйымдастырғаны және оларды өткізуге қатысқаны үшін;
8.4. Қызметкердің (қарамағында жеке құрам бар бастық) қарамағындағылардың қажетті қызметтік тәртіпті қамтамасыз етпеуі, олармен тәртіпті бұзу немесе осындай бұзушылықтар үшін кінәлі тұлғаларды заңнамамен белгіленген жауапқа тартпау деректерін жасырғаны үшін бұзылады.
9. Осы келісімшарттың қолданысы:
9.1. келісім жасалған күннің аяқталу мерзімінде;
9.2. қызмет туралы жаңа келісімшарт күшіне енген күннен бастап;
9.3. Қызметкерді қаза болуына (өліміне), із-түссіз жоғалып кетуіне немесе өлді деп тануына байланысты төтенше жағдайлар органы мен бөлімшесінің жеке құрам тізімінен шығарған күнінен бастап;
9.4. Қызметкердің төтенше жағдайлар органдары мен бөлімшелердегі қызметін тоқтатқан күннен бастап;
9.5. заңнамалық актілерде көзделген өзге де жағдайларда тоқтатылады;
10. Келісімшарт:
10.1. Қызметкер осы келісімшартта көзделген шарттар мен міндеттемелерді орындамаған немесе тиісінше орындамаған;
10.2. ұйымдық-штаттық іс-шараларды өткізу кезінде төмен лауазымға тағайындауға Қызметкердің келісімі болмаған;
10.3. бейбіт уақытта саптан тыс әскери қызметке әскери-дәрігерлік комиссия жарамды деп есептеген Қызметкерге тиісті бос қызмет орны болмаған немесе оны қызметте пайдалана алмаған (соғыс уақытында – бірінші дәрежеде жарамды деп шектелген);
10.4. Қызметкер жауапкершілігін ауырлататын әкімшілік құқық бұзушылық жасаған;
10.5. белгіленген тәртіпте өзіне, жұбайына және кәмелетке толған жақын туыстарына қатысты кіріс және мүлік туралы декларацияны белгіленген тәртіпте ұсынудан бас тартқан немесе онда толық емес не жалған мәліметтер берген;

10.6. систематического или грубого нарушения Сотрудником дисциплины, совершения проступка, несовместимого с пребыванием на службе в органах и подразделениях по чрезвычайным ситуациям, а также наступления иных оснований, предусмотренных законодательством Республики Казахстан;
11. по инициативе Сотрудника в случаях:
11.1. увольнения по собственному желанию (с согласия Начальника);
11.2. систематического нарушения Начальником условий контракта;
11.3. Решение о заключении контракта на новый срок принимает Начальник по соглашению с Сотрудником, не позднее чем за 2 месяца до истечения срока его действия.
12. При назначении Сотрудника на другую должность (в пределах категории должностей, указанных в настоящем контракте) в том же органе или подразделении по чрезвычайным ситуациям, начальник которого являлся представителем МЧС при заключении контракта, заключение нового контракта не требуется.
13. Вопросы, не предусмотренные настоящим контрактом, регулируются Законом и законодательством Республики Казахстан.
14. Контракт составлен в двух экземплярах. Один экземпляр хранится у Сотрудника, другой в личном деле Сотрудника.
_________________________________ _____________________________
(начальник органа, подразделения)      (специальное звание)
___________________________ ___________________________________
(специальное звание)     (фамилия, имя, отчество Сотрудника)
________________________________ ______________________________
(фамилия, имя, отчество)               (подпись)
___________________________
(подпись)
М.П.
Примечания:
1. Контракт о службе в органах и подразделениях по чрезвычайным ситуациям (далее - Контракт) заключается в письменной форме в двух экземплярах на государственном и русском языках и скрепляется печатью с изображением Государственного Герба Республики Казахстан. Один экземпляр контракта хранится в личном деле Сотрудника, другой выдается ему на руки.
2. Представителями МЧС при заключении Контрактов выступают:
2.1. с гражданами (Сотрудниками), принимаемыми на службу (проходящими службу) - Министр по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан (далее - Министр), начальники органов и подразделений по чрезвычайным ситуациям, которым предоставлено право назначения на соответствующие должности нормативными правовыми актами МЧС;
2.2. с Сотрудниками, прикомандированными к другим государственным органам и организациям с освобождением от занимаемых должностей в органах и подразделениях по чрезвычайным ситуациям и оставлением в кадрах МЧС - Министр.
Приложение 18
к приказу Министра
по чрезвычайным ситуациям
Республики Казахстан
от 1 июня 2012 года № 24
Правила назначения обучающихся в организации образования
Министерства по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан
на вакантные должности в органы и подразделения по чрезвычайным ситуациям

10.6. Қызметкер жүйелі түрде немесе өрескел тәртіпті бұзған, төтенше жағдайлар органдары мен бөлімшелерінде қызмет өткерумен байланыссыз теріс қылық жасаған, сондай-ақ Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген өзге негіздемелер болған;
11. Қызметкердің бастамасы бойынша мынадай жағдайларда:
11.1. өз еркімен қызметтен шыққан (Бастықтың келісімімен);
11.2. Бастық келісімшарт талаптарын жүйелі түрде бұзған жағдайларда мерзімінен бұрын бұзылады.
3. Бастық жаңа келісімшарт жасасу туралы шешімді оның әрекет ету мерзімінің аяқталуына 2 ай қалғанға дейін Қызметкермен келісіп шығарады.
Қызметкерді төтенше жағдайлар бойынша сол органда немесе бөлімшеде басқа лауазымға тағайындау кезінде (осы келісімшартта көрсетілген лауазымдар санаты шегінде), келісімшарт жасасу кезінде бастығы ТЖМ өкілі болып табылса, жаңа келісімшарт жасасу талап етілмейді.
13. Осы келісімшартта көзделмеген мәселелер Қазақстан Республикасының Заңымен және заңнамасымен реттеледі.
14. Келісімшарт екі данада жасалды. Бірінші данасы Қызметкерде, екіншісі Қызметкердің жеке ісінде сақталады.
__________________________    ____________________________________
(орган, бөлімше бастығы)                 (арнайы атағы)
__________________________    ____________________________________
(арнайы атағы)       (Қызметкердің тегі, аты, әкесінің аты)
___________________________   _____________________________
(тегі, аты, әкесінің аты)                (қолы)
___________________________
(қолы)
М.О.
Ескертулер:
1. Төтенше жағдайлар органдары мен бөлімшелерінде қызмет ету туралы келісімшарт (бұдан әрі - Келісімшарт) жазбаша түрде, екі данада мемлекеттік және орыс тілдерінде жасалады, Қазақстан Республикасының Мемлекеттік елтаңбасы бар мөрмен куәландырылады. Бір данасы Қызметкердің жеке ісінде сақталады, екіншісі қолына беріледі.
2. Келісімшарт жасалғанда ТЖМ өкілдері болып шығады:
2.1. қызметке (қызмет өткеретін) қабылдайтын азаматтармен (Қызметкерлермен) - Қазақстан Республикасының Төтенше жағдайлар министрі (бұдан әрі – Министр), ТЖМ нормативтік құқықтық актілерімен тиісті лауазымға тағайындау құқығы ұсынылған төтенше жағдайлар органдары мен бөлімшелері бастықтары;
2.2. төтенше жағдайлар органдары мен бөлімшелерін атқарып отырған лауазымдарынан босатып өзге мемлекеттік органдар мен ұйымдарға іссапарға жіберілген және ТЖМ кадрларында қалдырылатын Қызметкерлермен - Министр.
Қазақстан Республикасы
Төтенше жағдайлар министрінің
2012 жылғы 1 маусымдағы
№ 242 бұйрығына
18-қосымша
Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлігінің
білім беру ұйымында білім алушыларды төтенше
жағдайлар органдары мен бөлімшелеріндегі бос
лауазымдарға тағайындау қағидасы

1. Правила назначения обучающихся в организации образования Министерства по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан на вакантные должности в органы и подразделения по чрезвычайным ситуациям (далее - Правила) определяют порядок назначения обучающихся в организации образования Министерства по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан на вакантные должности в органы и подразделения по чрезвычайным ситуациям.
2. Назначения обучающихся в организации образования Министерства по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан (далее - Министерство) на вакантные должности в органы и подразделения по чрезвычайным ситуациям осуществляется в соответствии с Законом Республики Казахстан от 6 января 2011 года «О правоохранительной службе» и настоящим Порядком.
3. После окончания полного курса обучения, в соответствии с протоколом персонального распределения курсанты (слушатели) организации образования Министерства направляются для прохождения производственной практики, с дальнейшим назначением на вакантные должности органов и подразделений по чрезвычайным ситуациям в период преддипломной практики.
4. Производственную практику проходят в должности начальника караула органов и подразделений по чрезвычайным ситуациям, в соответствии с учебной программой на основании приказа руководителя организации образования Министерства.
5. Преддипломную практику проходят в органах и подразделениях по чрезвычайным ситуациям путем назначения курсантов на вакантные должности (инженер, старший инженер, инспектор, начальник караула) в соответствии с протоколом персонального распределения мандатной комиссии. В период преддипломной практики испытательный срок не устанавливается.
6. С момента назначения на вакантные должности органов и подразделений по чрезвычайным ситуациям курсанты снимаются со всех видов довольствия в организации образования Министерства за исключением вещевого довольствия, в связи с чем, органами и подразделениями по чрезвычайным ситуациям им оформляется денежное довольствие. Основанием для назначения курсанта на вакантную должность является:
рапорт курсанта на имя руководителя органа и подразделения по чрезвычайным ситуациям;
выписка из приказа руководителя организации образования Министерства о направлении для дальнейшего прохождения службы;
протокол заседания мандатной комиссии;
заключение организацией образования Министерства контракта о прохождении службы в органах и подразделениях по чрезвычайным ситуациям сроком на 5 лет по форме согласно приложению 2 к Правилам заключения, изменения и прекращения Контракта с лицами, поступающие в организации образования Министерства по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан, реализующие профессиональные учебные программы высшего образования.
Организацией образования Министерства одновременно направляется личное дело выпускника с отражением записей о зачислении, о присвоении специальных званий, с указанием имеющихся дисциплинарных взысканий, поощрений, выпускной аттестации, один экземпляр контракта, сметы расходов за период обучения.

1. Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлігінің білім беру ұйымында білім алушыларды төтенше жағдайлар органдары мен бөлімшелеріндегі бос лауазымдарға тағайындау қағидасы (бұдан әрі – Қағида) Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлігінің білім беру ұйымында білім алушыларды төтенше жағдайлар органдары мен бөлімшелеріндегі бос лауазымдарға тағайындау тәртібін айқындайды.
2. Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлігінің (бұдан әрі – Министрлік) білім беру ұйымында оқып жүргендерді төтенше жағдайлар органдары және бөлімшелеріне бос лауазымдарға тағайындау «Құқық қорғау қызметі туралы» Қазақстан Республикасының 2011 жылғы Заңына және осы Тәртіпке сәйкес жүзеге асырылады.
3. Оқудың толық курсын аяқтағаннан кейін, жеке тарату хаттамасына сәйкес Министрліктің білім беру ұйымының курсанттары (тыңдаушылары) әрі қарай диплом алдындағы практика кезіне төтенше жағдайлар органдары және бөлімшелеріне бос лауазымдарға тағайындаумен, өндірістік практиканы өту үшін жолданады.
4. Өндірістік практиканы төтенше жағдайлар органдары және бөлімшелерінде қарауыл бастығы лауазымында Министрліктің білім беру ұйымы басшысының бұйрығы негізінде оқу бағдарламасына сай өтеді.
5. Диплом алдындағы практиканы төтенше жағдайлар органдары және бөлімшелерінде курсанттарды бос лауазымдарға (инженер, аға инженер, инспектор, қарауыл бастығы) тағайындау жолымен мандаттық комиссияның жеке тарату хаттамасына сәйкес өтеді.
Диплом алдындағы практика кезінде сынау мерзімі орнатылмайды.
6. Төтенше жағдайлар органдары және бөлімшелерінде бос лауазымдарға тағайындау кезінен бастап курсанттар Министрліктің білім беру ұйымының барлық үлес түрлерінен алынады, тек заттай үлестен басқа, осыған байланысты төтенше жағдайлар органдары және бөлімшелерімен оларға ақшалай үлес рәсімделеді. Курсантты бос лауазымға тағайындау негізі болып табылады:
Төтенше жағдайлар органы және бөлімшесі басшысының атына курсанттың баянаты;
Министрліктің білім беру ұйымы басшысының әрі қарай қызмет етуге бағыттау туралы бұйрығынан үзінді;
мандаттық комиссия отырысының хаттамасы;
Министрліктің білім беру ұйымымен төтенше жағдайлар органы және бөлімшесінде мерзімі 5 жылға Жоғары білім беретін кәсіптік оқу бағдарламаларын іске асыратын Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлігінің білім беру ұйымдарына оқуға түсетін адамдармен келісімшарт жасасу, оны өзгерту және бұзу қағидасына 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша қызмет ету туралы келісім-шартқа отыру. Министрліктің білім беру ұйымымен біруақытта енгізу, арнайы шеннің берілуі, бар болған тәртіп жазалары, марапаттары, шығарылым аттестациясы, келісім-шарттың бір данасы, оқу барысындағы шығыс сметасы көрсетілген түлектің жеке ісі жолданады.

7. После окончания преддипломной практики, назначенные курсанты на основании справок-вызовов организации образования Министерства, откомандировываются территориальными органами Министерства для прохождения государственной аттестации (сдачи государственного экзамена и защиты дипломных работ (проектов)) в установленные сроки. Оплата проездных билетов предусматривается в соответствии с действующим законодательством.
8. Выпускникам организации образования Министерства необходимо при себе иметь дневник, отчеты о прохождении производственной и преддипломной практики, служебную характеристику, подписанное непосредственным руководителем стажировки (наставником) и руководителями территориального органа Министерства, заверенные гербовой печатью.
9. Выпускники организаций образования иностранных государств (Академии Государственной противопожарной службы Министерства по чрезвычайным ситуациям Российской Федерации), приказом организации образования Министерства на основании двухстороннего договора на обучение и прохождение в установленном порядке учебной и преддипломной практики, обеспечивающей со стороны организации образования Министерства, согласно учебного плана организации образования иностранных государств направляются в территориальные органы Министерства, где проходят преддипломную практику, после чего направляются на защиту дипломных проектов в организации образования иностранных государств.
10. По результатам защиты дипломных проектов, решением государственной аттестационной комиссии на выпускников организации образования Министерства и иностранных государств на имя Министра по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан направляются представления на присвоение первых специальных званий «лейтенант противопожарной службы».
11. Назначение выпускников организаций образования иностранных государств производится после окончания учебного заведения, с одновременным заключением организацией образования Министерства контракта о прохождении службы в органах и подразделениях по чрезвычайным ситуациям сроком на 5 лет, после чего выпускники направляются по месту распределения, где производится их назначение на вакантные должности.
Организацией образования иностранных государств направляется личное дело выпускника с отражением записей о зачислении, о присвоении специальных званий, сведений об имеющихся дисциплинарных взысканиях, поощрениях, выпускной аттестации, один экземпляр контракта, сметы расходов за период обучения. С момента назначения территориальными органами выпускникам оформляется денежное и вещевое довольствие.

7. Диплом алдындағы практиканы аяқтағаннан кейін тағайындалған курсанттар Министрліктің шақыру-анықтамасы негізінде мемлекеттік аттестациядан өту үшін (мемлекеттік емтиханды тапсыру және дипломдық жұмыстарды (жобаларды) орнатылған уақытта Министрліктің аумақтық органдарымен іс-сапарландырылады. Бару-келу билеттерін төлеу әрекеттегі заңнамамен сәйкес қарастырылады.
8. Министрліктің білім беру ұйымы түлектерінің өздерімен бірге күнделіктері, өндірістік және диплом алдындағы практиканы өту туралы есептері, стажировканың тікелей басшысының (тәлімгерінің) және Министрліктің аумақтық органы басшысының қол қоюымен, елтаңба мөрімен бекітілген қызметтік мінездемесі болу керек.
9. Шетел мемлекеттердің білім беру ұйымдарының түлектері (Ресей Федерациясы Төтенше жағдайлар Министрлігі Мемлекеттік өртке қарсы қызмет академиясы) Министрліктің білім беру ұйымының бұйрығымен Министрліктің білім беру ұйымы жағынан қамтамасыз етілетін оқу және диплом алдындағы практиканы өтуге екі жақты келісім негізінде шетел мемлекеттердің оқу жоспарларына сәйкес Министрліктің аумақтық органына диплом алдындағы практиканы өту үшін жолданады, одан кейін шетел мемлекеттердің білім беру ұйымдарына дипломдық жобаларды қорғау үшін жолданады.
10. Дипломдық жобаларды қорғау нәтижелері бойынша, мемлекеттік комиссия шешімімен Министрліктің білім беру ұйымының және шетел мемлекет түлектеріне Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар Министрінің атына «өртке қарсы қызмет лейтенанты» алғашқы арнайы шендерді беруге ұсыныстар жолданады.
11. Шетел мемлекеттердің білім беру ұйымдарының түлектерін тағайындау оқу орнын бітіргеннен кейін жасалады, біруақытта төтенше жағдайлар органдары және бөлімшелерінде мерзімі бес жылға қызмет ету туралы келісім-шарт жасасумен, одан кейін түлектер тарату орындары бойынша жолданады, онда бос орындарға тағайындау жасалады.
Шетел мемлекеттердің білім беру ұйымымен енгізу, арнайы шеннің берілуі, бар болған тәртіп жазалары, марапаттары, шығарылым аттестациясы, келісім-шарттың бір данасы, оқу барысындағы шығыс сметасы көрсетілген түлектің жеке ісі жолданады. Аумақтық органдармен тағайындалу кезінен түлектерге ақшалай және заттай үлестер рәсімделеді.

12. После назначения, выпускникам иностранных государств предоставляется учебный отпуск, в связи с окончанием учебного заведения, продолжительностью 30 календарных дней, с выплатой пособия на оздоровление в размере двух должностных окладов.
13. Выпускникам организации образования Министерства по предоставлению подтверждающих документов (выписка из приказа о присвоении специального звания «лейтенант противопожарной службы», диплома с приложением, нагрудной знак) предоставляется учебный отпуск, в связи с окончанием учебного заведения, продолжительностью 30 календарных дней, с выплатой пособия на оздоровление в размере двух должностных окладов.

12. Тағайындалғаннан кейін шетел мемлекет түлектеріне оқу орнын бітіргенге байланысты, сауығуына екі лауазымдық жалақы беріліп ұзақтығы 30 күнтізбелік күн оқу демалысы беріледі.
13. Министрліктің білім беру ұйымының түлектеріне дәлелдеме құжаттарды («өртке қарсы қызмет лейтенанты» арнайы шеннің берілуі туралы бұйрықтан үзінді, қосымшасы бар диплом, омырау белгісі) ұсынумен бітіргенге байланысты, сауығуына екі лауазымдық жалақы беріліп ұзақтығы 30 күнтізбелік күн оқу демалысы беріледі.