Об утверждении Правил по подготовке, экспертизе, апробации и проведению мониторинга, изданию учебников для организаций среднего образования и учебно-методических комплексов для дошкольных организаций, организаций среднего образования
Приказ Министра образования и науки Республики Казахстан от 24 июля 2012 года № 344. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 28 августа 2012 года № 7876.
Сноска. Заголовок - в редакции приказа и.о. Министра образования и науки РК от 13.07.2021 № 338 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с подпунктом 66) статьи 5 Закона Республики Казахстан "Об образовании" ПРИКАЗЫВАЮ:
Сноска. Преамбула - в редакции приказа Министра просвещения РК от 14.08.2023 № 256 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Утвердить прилагаемые Правила по подготовке, экспертизе, апробации и проведению мониторинга, изданию учебников для организаций среднего образования и учебно-методических комплексов для дошкольных организаций, организаций среднего образования.
Сноска. Пункт 1 - в редакции приказа и.о. Министра образования и науки РК от 13.07.2021 № 338 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. Департаменту дошкольного и среднего образования (Жонтаева Ж.А.):
1) обеспечить в установленном порядке государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) после прохождения государственной регистрации опубликовать настоящий приказ в средствах массовой информации.
3. Признать утратившим силу:
1) приказ Министра образования и науки Республики Казахстан от 17 ноября 2010 года № 527 "Об утверждении Правил организации работы по подготовке, экспертизе и изданию учебников, учебно-методических комплексов и пособий" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан от 24 ноября 2010 года № 6653, опубликованный в "Казахстанской правде" от 21 декабря 2010 г. № 344-345 (26405-26406)).
2) приказ Министра образования и науки Республики Казахстан от 20 сентября 2011 года № 398 "О внесении изменений и дополнения в приказ Министра образования и науки Республики Казахстан от 17 ноября 2010 года № 527 "Об утверждении Правил организации работы по подготовке, экспертизе и изданию учебников, учебно-методических комплексов и пособий" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан от 6 октября 2011 года № 7242, опубликованный в "Казахстанской правде" от 19 октября 2011 года № 333 (26724)).

Орта білім беру ұйымдарына арналған оқулықтарды және мектепке дейінгі ұйымдарға, орта білім беру ұйымдарына арналған оқу-әдістемелік кешендерді дайындау, сараптау, сынақтан өткізу және мониторинг жүргізу, басып шығару жөніндегі қағидаларды бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2012 жылғы 24 шілдедегі № 344 Бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2012 жылы 28 тамызда № 7876 тіркелді.
Ескерту. Бұйрықтың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Білім және ғылым министрінің м.а. 13.07.2021 № 338 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
"Білім туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 5-бабы 66) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
Ескерту. Кіріспе жаңа редакцияда - ҚР Оқу-ағарту министрінің 14.08.2023 № 256 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. Қоса беріліп отырған Орта білім беру ұйымдарына арналған оқулықтарды және мектепке дейінгі ұйымдарға, орта білім беру ұйымдарына арналған оқу-әдістемелік кешендерді дайындау, сараптау, сынақтан өткізу және мониторинг жүргізу, басып шығару жөніндегі қағидалары бекітілсін.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Білім және ғылым министрінің м.а. 13.07.2021 № 338 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2. Мектепке дейінгі және орта білім департаменті (Ж.А. Жонтаева):
1) осы бұйрықтың белгіленген тәртіппен Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін қамтамасыз етсін;
2) мемлекеттік тіркеуден өткеннен кейін осы бұйрықты бұқаралық ақпарат құралдарында жарияласын.
3. Мыналардың:
1) "Оқулықтарды, оқу-әдістемелік кешендер мен құралдарды әзірлеу, сараптама жасау және басып шығару жөніндегі жұмысты ұйымдастыру ережесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2010 жылғы 17 қарашадағы № 527 бұйрығының (Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерінің мемлекеттік тіркеу тізілімінде 2010 жылы 24 қарашада № 6653 тіркелген, "Егемен Қазақстан" газетінің 2011 жылғы 11 қаңтардағы № 6-7 (26409) жарияланған);
2) "Оқулықтарды, оқу-әдістемелік кешендер мен құралдарды әзірлеу, сараптама жасау және басып шығару жөніндегі жұмысты ұйымдастыру ережесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2010 жылғы 17 қарашадағы № 527 бұйрығына өзгерістер мен толықтыру енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2011 жылғы 20 қыркүйектегі № 398 бұйрығының (Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерінің мемлекеттік тіркеу тізілімінде 2011 жылғы 6 қазанда № 7242 тіркелген, "Егемен Қазақстан" газетінің 2011 жылғы 19 қазандағы № 503-504 (26896) жарияланған) күші жойылды деп танылсын.

4. Контроль за исполнением данного приказа возложить на вице-министра Сарыбекова М.Н.
5. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня его первого официального опубликования.
Министр
Б. Жумагулов
Директор
Юридического департамента
Г. Оспанкулов
Утверждены
приказом Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 24 июля 2012 года № 344
Правила по подготовке, экспертизе, апробации и проведению мониторинга, изданию учебников для организаций среднего образования и учебно-методических комплексов для дошкольных организаций, организаций среднего образования
Сноска. В заголовок внесено изменение на казахском языке, текст на русском языке не меняется приказом Министра просвещения РК от 14.08.2023 № 256 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Сноска. Правила - в редакции приказа и.о. Министра образования и науки РК от 13.07.2021 № 338 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила по подготовке, экспертизе, апробации и проведению мониторинга, изданию учебников для организаций среднего образования и учебно-методических комплексов для дошкольных организаций, организаций среднего образования (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 66) статьи 5 Закона Республики Казахстан "Об образовании" (далее – Закон об образовании) и подпунктом 1) статьи 10 Закона Республики Казахстан "О государственных услугах" (далее – Закон о государственных услугах) и определяют порядок подготовки, экспертизы, апробации и проведения мониторинга, издания учебников для организаций среднего образования и учебно-методических комплексов для дошкольных организаций, организаций среднего образования.
Сноска. Пункт 1 - в редакции приказа Министра просвещения РК от 14.08.2023 № 256 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. Основные понятия и определения, используемые в настоящих Правилах:
1) автор – физическое лицо, творческим трудом которого создан учебник, учебно-методический комплекс и пособие;
2) разработчик – физическое лицо, осуществляющее подготовку и издание учебников, учебно-методических комплексов и пособий;
3) базовый учебник – учебная книга с единой концепцией для конкретной предметной области, обязательная для использования в организациях, реализующих общеобразовательные учебные программы начального, основного среднего и общего среднего образования;

4. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау вице-министр М.Н. Сарыбековке жүктелсін.
5. Осы бұйрық алғаш рет ресми жарияланғаннан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Министр Б. Жұмағұлов
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2012 жылғы 24 шілдедегі
№ 344 бұйрығымен бекітілді
Орта білім беру ұйымдарына арналған оқулықтарды және мектепке дейінгі ұйымдарға, орта білім беру ұйымдарына арналған оқу-әдістемелік кешендерді дайындау, сараптау, сынақтан өткізу және мониторинг жүргізу, басып шығару жөніндегі қағидалар
Ескерту. Тақырып жаңа редакцияда - ҚР Оқу-ағарту министрінің 14.08.2023 № 256 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Ескерту. Қағида жаңа редакцияда – ҚР Білім және ғылым министрінің м.а. 13.07.2021 № 338 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Орта білім беру ұйымдарына арналған оқулықтарды және мектепке дейінгі ұйымдарға, орта білім беру ұйымдарына арналған оқу-әдістемелік кешендерді дайындау, сараптау, сынақтан өткізу және мониторинг жүргізу, басып шығару жөніндегі қағидалар (бұдан әрі - Қағидалар) "Білім туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 5-бабы 66) тармақшасына және "Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 10-бабы 1) тармақшасына сәйкес әзірленді және орта білім беру ұйымдарына арналған оқулықтарды және мектепке дейінгі ұйымдарға, орта білім беру ұйымдарына арналған оқу-әдістемелік кешендерді дайындау, сараптау, сынақтан өткізу және мониторинг жүргізу, басып шығару тәртібін айқындайды.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Оқу-ағарту министрінің 14.08.2023 № 256 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2. Осы Қағидаларда пайдаланылатын негізгі ұғымдар:
1) автор – шығармашылық еңбегімен оқулық, оқу-әдістемелік кешен, оқу-әдістемелік құрал жасаған жеке тұлға;
2) әзірлеуші – оқулық, оқу-әдістемелік кешен және оқу-әдістемелік құралдарды жасау жөніндегі қызметті жүзеге асыратын жеке тұлға;
3) базалық оқулық - бастауыш, негізгі орта және жалпы орта білім берудің оқу бағдарламаларын іске асыратын ұйымдарда пайдалану үшін міндетті, нақты пән саласына арналған бірыңғай тұжырымдамасы бар оқу кітабы;

4) издательство – юридическое лицо, осуществляющее подготовку и издание учебников, учебно-методических комплексов и пособий;
5) учебно-методический комплекс (далее – УМК) для начального, основного среднего и общего среднего образования – учебные и методические издания, сопровождающие учебник в форме методического руководства, рабочей тетради, спутника букваря, хрестоматии, сборника диктантов, сборника задач и упражнений, картографического атласа, соответствующие государственным общеобязательным стандартам образования, типовым учебным программам и Требованиям к структуре и содержанию учебников для организаций среднего образования и учебно-методических комплексов для дошкольных организаций, организаций среднего образования, утвержденным приказом Министра образования и науки Республики Казахстан от 5 апреля 2022 года № 132 "Об утверждении требований к структуре и содержанию учебников для организаций среднего образования и учебно-методических комплексов для дошкольных организаций, организаций среднего образования (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 27415) (далее – Требования);
6) услугополучатель – физические и юридические лица, за исключением центральных государственных органов, загранучреждений Республики Казахстан, местных исполнительных органов областей, городов республиканского значения, столицы, районов, городов областного значения, акимов районов в городе, городов районного значения, поселков, сел, сельских округов;
7) учебно-методический комплекс для дошкольного воспитания и обучения – учебные и методические издания в форме методического руководства, рабочей тетради, демонстрационных материалов и альбомов, соответствующие государственному общеобязательному стандарту образования, типовой учебной программе дошкольного воспитания и обучения и Требованиям;
8) учебник – учебная книга, раскрывающая в соответствии с государственным общеобязательным стандартом образования, типовым учебным планом и типовой учебной программой содержание образования по конкретному учебному предмету;
9) пособие – учебное или методическое издание, не относящееся к учебно-методическому комплексу, соответствующее требованиям Государственного общеобязательного стандарта и учебных программ уровней образования, и используемое в учебно-воспитательном процессе организаций образования;
10) Тематический план экспертизы и апробации учебников и УМК – перечень учебников для организаций среднего образования и УМК для дошкольных организаций, организаций среднего образования, в том числе в электронном формате подлежащих экспертизе и апробации за счет средств республиканского бюджета (далее – Тематический план);

4) баспа – оқулық, оқу-әдістемелік кешен және оқу-әдістемелік құралдар әзірлеуді және басып шығаруды жүзеге асыратын заңды тұлға;
5) бастауыш, негізгі орта және жалпы орта білім беруге арналған оқу-әдістемелік кешен (бұдан әрі – ОӘК) – әдістемелік нұсқаулық, жұмыс дәптері, әліппе серігі, хрестоматия, диктанттар жинағы, тапсырмалар мен жаттығулар жинағы, картографиялық атлас нысанында оқулықты сүйемелдейтін және мемлекеттік жалпыға міндетті білім беру стандартына, үлгілік оқу бағдарламалары мен "Орта білім беру ұйымдарына арналған оқулықтардың және мектепке дейінгі ұйымдарға, орта білім беру ұйымдарына арналған оқу-әдістемелік кешендердің құрылымы мен мазмұнына қойылатын талаптарды бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2022 жылғы 5 сәуірдегі № 132 бұйрығымен бекітілген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 27415 болып тіркелген) Орта білім беру ұйымдарына арналған оқулықтардың және мектепке дейінгі ұйымдарға, орта білім беру ұйымдарына арналған оқу-әдістемелік кешендердің құрылымы мен мазмұнына қойылатын талаптарға (бұдан әрі – Талаптар) сәйкес оқу және әдістемелік басылымдар;
6) көрсетілетін қызметті алушы – орталық мемлекеттік органдарды, Қазақстан Республикасының шетелдегі мекемелерін, облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың, аудандардың, облыстық маңызы бар қалалардың жергілікті атқарушы органдарын, қаладағы аудандардың, аудандық маңызы бар қалалардың, кенттердің, ауылдардың, ауылдық округтердің әкімдерін қоспағанда, жеке және заңды тұлғалар;
7) мектепке дейінгі тәрбие мен оқыту деңгейіне арналған оқу-әдістемелік кешен – мемлекеттік жалпыға міндетті білім беру стандартына, мектепке дейінгі тәрбие мен оқытудың үлгілік оқу бағдарламасына және Талаптарға сәйкес келетін жұмыс дәптері, демонстрациялық материалдар мен альбомдар нысанындағы оқу және әдістемелік басылымдар;
8) оқулық – мемлекеттік жалпыға міндетті білім беру стандартына, үлгілік оқу жоспарына және үлгілік оқу бағдарламасына сәйкес нақты оқу пәні бойынша білім мазмұнын ашатын оқу кітабы;
9) оқу құралы - мемлекеттік жалпыға міндетті стандарт пен білім беру деңгейлерінің оқу бағдарламаларының талаптарына сәйкес келетін оқулықты толықтыратын немесе ішінара (толық) алмастыратын оқу басылымы.
10) Оқулықтар мен ОӘК сараптау мен сынақтан өткізудің тақырыптық жоспары – республикалық бюджет қаражаты есебінен сараптама жүргізуге және сынақтан өткізуге жататын орта білім беру ұйымдарына арналған оқулықтар және мектепке дейінгі ұйымдарға, орта білім беру ұйымдарына арналған, оның ішінде электронды форматтағы ОӘК тізбесі (бұдан әрі – Тақырыптық жоспар);

11) мониторинг качества учебников – отслеживание, анализ, оценка качества структуры, содержания учебников, вошедших в Перечень учебников для организаций среднего образования, учебно-методических комплексов для дошкольных организаций, организаций среднего образования, в том числе в электронной форме, утвержденный приказом Министра образования и науки Республики Казахстан от 22 мая 2020 года № 216 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 20708) (далее – Перечень) и используемых в организациях образования, по результатам которого принимается решение по доработке, переизданию или исключению из Перечня;
12) апробация учебников и учебно-методических комплексов – комплексное изучение практики использования нововведений, введенных в содержание разработанных учебников и учебно-методических комплексов;
13) оригинал-макет учебника – завершенный по внешним полиграфическим элементам и конструкции обезличенный оригинал учебника, каждая страница которого полностью совпадает с соответствующей страницей будущего издания;
14) электронная версия учебника – цифровая копия учебника, структура, содержание и художественное оформление которой идентичны с бумажным оригиналом;
15) ответственный эксперт по предмету – сотрудник услугодателя, имеющий соответствующую квалификацию, прошедший обучающие курсы и сертификацию, ответственный за организацию, проведение и качество научно-педагогической экспертизы учебников, учебно-методических комплексов и пособий;
16) база экспертов – база данных ученых и педагогов, прошедшие обучающие курсы услугодателя по результатам итогового оценивания;
17) экспертная группа – группа экспертов из числа ученых и педагогов, включенных в базу экспертов услугодателя, привлекаемых к научно-педагогической экспертизе;
18) сервис цифровых документов – объект информационно-коммуникационной инфраструктуры "электронного правительства", закрепленный за оператором и предназначенный для создания, хранения и использования электронных документов в целях реализации государственных функций и вытекающих из них государственных услуг, а также при взаимодействии с физическими и юридическими лицами, получении и оказании услуг в электронной форме;
19) электронный учебник – программный продукт на внешнем носителе информации и онлайн-платформе, замещающий бумажный учебник и имеющий мультимедийный, интерактивный контент и функции, соответствующий требованиям государственного общеобязательного стандарта образования, типовой учебной программе определенного уровня образования и Требованиям;

11) оқулықтар сапасына мониторинг жүргізу – Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2020 жылғы 22 мамырдағы № 216 бұйрығымен бекітілген (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 20708 болып тіркелген) орта білім беру ұйымдарына арналған оқулықтар, мектепке дейінгі ұйымдарға, орта білім беру ұйымдарына арналған оқу-әдістемелік кешендер, оның ішінде электрондық нысандағы білім беру ұйымдарында пайдаланылатын оқулықтар тізбесіне (бұдан әрі –Тізбе) енгізілген оқулықтар құрылымының, мазмұнының сапасын қадағалау, талдау, бағалау, оның нәтижелері бойынша өңдеу, қайта басып шығару немесе Тізбеден алып тастау жөнінде шешім қабылданады;
12) оқулықтарды және оқу-әдістемелік кешендерді сынақтан өткізу – оқулықтар мен оқу-әдістемелік кешендерді апробациялау - әзірленген оқулықтар мен оқу-әдістемелік кешендердің мазмұнына енгізілген жаңалықтарды пайдалану практикасын кешенді зерделеу;
13) оқулықтың түпнұсқа-макеті – сыртқы полиграфиялық элементтері мен құрылымы бойынша аяқталған, әрбір беті болашақ басылымның тиісті беттерімен толық сәйкес келетін оқулықтың иесіздендірілген түпнұсқасы;
14) оқулықтың электронды нұсқасы – құрылымы, мазмұны және көркем безендірілуі қағаз түпнұсқамен бірдей оқулықтың цифрлық көшірмесі;
15) пән бойынша жауапты сарапшы – тиісті біліктілігі бар, оқыту курстары мен сертификаттаудан өткен, оқулықтарға, оқу-әдістемелік кешендер мен оқу-әдістемелік құралдарға ғылыми-педагогикалық сараптаманы ұйымдастыруға, өткізуге және сапасына жауапты көрсетілетін қызметті беруші қызметкері;
16) сарапшылар базасы – қорытынды бағалау нәтижелері бойынша оқыту курстарынан өткен ғалымдар мен педагогтердің деректер базасы;
17) сараптамалық топ – көрсетілетін қызметті берушінің сарапшылар базасына енгізілген, ғылыми-педагогикалық сараптамаға ғалымдар мен педагогтер қатарынан тартылатын сарапшылар тобы;
18) цифрлық құжаттар сервисі – операторға бекітілген және мемлекеттік функцияларды және олардан туындайтын мемлекеттік қызметтерді, сондай-ақ, электронды нысанда қызметтерді алу және көрсету кезінде жеке және заңды тұлғалармен іс-қимыл жасауда электронды құжаттарды жасауға, сақтауға және пайдалануға арналған "электрондық үкіметтің" ақпараттық-коммуникациялық инфрақұрылымының нысаны;
19) электронды оқулық – мемлекеттік жалпыға міндетті білім беру стандартына, білім берудің белгілі бір деңгейінің үлгілік оқу бағдарламасына және осы Талаптарға сәйкес әзірленген қағаз оқулықты алмастыратын және мультимедиалық, интерактивті контент пен функциялары бар сыртқы ақпарат жеткізгіштегі және онлайн-платформадағы бағдарламалық өнім;

20) электронный учебно-методический комплекс – вид цифровых образовательных ресурсов на внешнем носителе информации и онлайн-платформе, охватывающий темы не менее двух четвертей учебного года, соответствующий требованиям государственного общеобязательного стандарта образования, типовой учебной программе определенного уровня образования и Требованиям в форме интерактивных мультимедийных обучающих программ, видеофильмов, тренажеров, виртуальных лабораторных работ, материалов контроля и оценки.
Сноска. Пункт 2 с изменением, внесенным приказом Министра просвещения РК от 14.08.2023 № 256 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 2. Порядок подготовки учебников для организаций среднего образования и учебно-методических комплексов для дошкольных организаций, организаций среднего образования
3. Основанием для подготовки учебников и УМК, в том числе электронных, служит Тематический план, формируемый Республиканским государственным предприятием на праве хозяйственного ведения "Республиканский научно-практический центр экспертизы содержания образования" (далее-услугодатель) по согласованию с уполномоченным органом в области образования.
Сноска. Пункт 3 - в редакции приказа Министра просвещения РК от 14.08.2023 № 256 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
4. Подготовка учебников, УМК и пособий организуется разработчиком или издательством путем формирования авторского коллектива, в который включаются не менее три человека из числа ученых и педагогов организаций среднего образования, имеющих профессиональное образование по предмету (специальности), квалификацию и опыт работы в организациях образования, прошедших обучающие курсы по вопросам разработки учебников и УМК.
5. Издательство и (или) разработчик обеспечивают качество содержания и оформления учебников и УМК в соответствии с государственными общеобязательными стандартами дошкольного воспитания и обучения, начального, основного среднего и общего среднего, технического и профессионального, послесреднего образования, утвержденными приказом Министра просвещения Республики Казахстан от 3 августа 2022 года № 348 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 29031) (далее – ГОСО), типовыми учебными программами, Требованиями, гигиеническими нормативами к учебным изданиям, утвержденными приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 2 декабря 2021 года № ҚР ДСМ-124 "Об утверждении гигиенических нормативов к учебным изданиям" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 25657) (далее – гигиенические нормативы к учебным изданиям).

20) электронды оқу-әдістемелік кешен - мемлекеттік жалпыға міндетті білім беру стандартына, белгілі бір білім беру деңгейінің үлгілік оқу бағдарламасына және интерактивті мультимедиялық оқыту бағдарламалары, бейнефильмдер, тренажерлер, виртуалды зертханалық жұмыстар, бақылау және бағалау материалдары нысанындағы Талаптарға сәйкес әзірленген оқу жылының кемінде төрттен екі тақырыбын қамтитын ақпаратты сыртқы жеткізгіштегі және онлайн-платформадағы цифрлық білім беру ресурстарының бір түрі.
Ескерту. 2-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Оқу-ағарту министрінің 14.08.2023 № 256 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2-тарау. Орта білім беру ұйымдарына арналған оқулықтарды және мектепке дейінгі ұйымдар, орта білім беру ұйымдарына арналған оқу-әдістемелік кешендерді әзірлеу тәртібі
3. Оқулықтар мен ОӘК, оның ішінде электрондық оқулықтар дайындау үшін білім беру саласындағы уәкілетті органның келісімі бойынша "Республикалық ғылыми-практикалық білім мазмұнын сараптау орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорын (бұдан әрі – көрсетілетін қызметті беруші) қалыптастыратын тақырыптық жоспар негіз болады.
Ескерту. 3-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Оқу-ағарту министрінің 14.08.2023 № 256 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
4. Оқулықтарды, ОӘК және құралдарды дайындауды әзірлеуші немесе баспа авторлық ұжым қалыптастыру жолымен ұйымдастырады, оған орта білім беру ұйымдарының пән (мамандық) бойынша кәсіптік білімі, оқулықтар мен ОӘК әзірлеу мәселелері бойынша оқыту курстарынан өткен, құрамында үш адамнан кем емес, ғалымдар мен білім беру ұйымдарында біліктілігі мен жұмыс тәжірибесі бар педагогтер қатарынан енгізіледі.
5. Баспа және (немесе) әзірлеуші Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрінің 2022 жылғы 3 тамыздағы № 348 бұйрығымен бекітілген мектепке дейінгі тәрбие мен оқытудың, бастауыш, негізгі орта, жалпы орта, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім берудің мемлекеттік жалпыға міндетті стандарттарына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 29031 болып тіркелген) (бұдан әрі – МЖБС), үлгілік оқу бағдарламаларына, Талаптарға, "Оқу басылымдарына қойылатын гигиеналық нормативтерді бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2021 жылғы 2 желтоқсандағы № ҚР ДСМ-124 бұйрығымен бекітілген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 25657 болып тіркелген) оқу басылымдарына қойылатын гигиеналық нормативтеріне сәйкес оқулықтар мен ОӘК мазмұны мен ресімделуінің сапасын қамтамасыз етеді.

Сноска. Пункт 5 - в редакции приказа Министра просвещения РК от 14.08.2023 № 256 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
6. Издательство проводит внутрииздательскую экспертизу учебников и УМК путем включения в штатное расписание должностей экспертов внутрииздательской экспертизы по направлениям обучения предметов (общественно-гуманитарный, естественно-математический и культурологический) и слепого рецензирования не менее двух сторонних экспертов (ученый в соответствующей области и практик-педагог с квалификационной категорией не ниже "педагога-исследователя" или первой категории).
Издательство готовит заключение внутрииздательской экспертизы учебников и УМК по форме согласно приложению 1 к настоящим Правилам.
7. Разработчик обеспечивает проведение независимой оценки учебников и УМК путем коллективного рецензирования профильными кафедрами не менее вузов на научность содержания и методическую составляющую.
Разработчик готовит заключение независимой оценки учебников и УМК по форме согласно приложению 2 к настоящим Правилам.
8. Учебники и УМК дорабатываются в связи с необходимостью периодического обновления фактологических, статистических, информационных данных и методических подходов (переиздание).
Глава 3. Порядок экспертизы учебников для организаций среднего образования и учебно-методических комплексов для дошкольных организаций, организаций среднего образования
9. Экспертиза учебников для организаций среднего образования и учебно-методических комплексов для дошкольных организаций, организаций среднего образования включает в себя:
1) планирование экспертизы учебников для организаций среднего образования и учебно-методических комплексов для дошкольных организаций, организаций среднего образования;
2) порядок оказания государственной услуги по выдаче экспертного заключения авторам и авторскому коллективу на учебные издания для дошкольного, начального, основного среднего и общего среднего образования;
3) порядок и условия работы предметной экспертной комиссии.
Реализация указанных видов деятельности возлагается уполномоченным органом в области образования на услугодателя в пределах его компетенций и на условиях настоящей главы. Экспертиза учебных изданий проходит четыре этапа (пред- и послеапробационная экспертиза, апробация, рассмотрение на предметной экспертной комиссии).
Параграф 1. Планирование экспертизы учебников для организаций среднего образования и учебно-методических комплексов для дошкольных организаций, организаций среднего образования

Ескерту. 5-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Оқу-ағарту министрінің 14.08.2023 № 256 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
6. Баспа пәндерді оқыту бағыттары бойынша (қоғамдық-гуманитарлық, жаратылыстану-математикалық және мәдениеттану) баспаішілік сараптаманың сарапшылар лауазымының штаттық кестесіне енгізу және кемінде екі сыртқы сарапшыны (тиісті саладағы ғалым және "зерттеуші педагогтен" немесе бірінші санаттан төмен емес біліктілік санаты бар педагог) тарта отырып, иесіздендірілген рецензиялау жолымен оқулықтар мен ОӘК-ке баспаішілік сараптаманы жүргізеді.
Баспа осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша оқулықтар мен ОӘК-нің баспаішілік сараптамасының қорытындысын дайындайды.
7. Әзірлеуші кемінде жоғары оқу орындарының бейінді кафедраларына ғылыми мазмұны мен әдістемелік құрамдас бөлігіне ұжымдық рецензиялау жолымен оқулықтар мен ОӘК-ге тәуелсіз бағалау жүргізуді қамтамасыз етеді.
Әзірлеуші осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша оқулықтар мен ОӘК-ті тәуелсіз бағалау қорытындысын дайындайды.
8. Оқулықтар мен ОӘК фактологиялық, статистикалық, ақпараттық деректер мен әдістемелік тәсілдерді мерзімді жаңарту қажеттілігіне байланысты өңделеді (қайта басып шығару).
3-тарау. Орта білім беру ұйымдарына арналған оқулықтарға және мектепке дейінгі ұйымдар, орта білім беру ұйымдарына арналған оқу-әдістемелік кешендерге сараптама жүргізу тәртібі
9. Орта білім беру ұйымдары үшін оқулықтарды және мектепке дейінгі ұйымдар, орта білім беру ұйымдары үшін оқу-әдістемелік кешендерді сараптау мыналарды қамтиды:
1) орта білім беру ұйымдарына арналған оқулықтарды және мектепке дейінгі ұйымдар, орта білім беру ұйымдарына арналған оқу-әдістемелік кешендерге сараптама жасауды жоспарлау;
2) мектепке дейінгі, бастауыш, негізгі орта және жалпы орта білім беруге арналған оқу басылымдарына авторлар мен авторлар ұжымына сараптамалық қорытынды беру бойынша мемлекеттік қызмет көрсету тәртібі;
3) пәндік сараптамалық комиссия жұмысының тәртібі мен шарттары.
Көрсетілген қызмет түрлерін іске асыруды білім беру саласындағы уәкілетті орган көрсетілетін қызметті берушіге оның құзыреті шегінде және осы тараудың шарттарында жүктейді. Оқу басылымдарын сараптау төрт кезеңнен (сынақтан өткізу алдындағы және одан кейінгі сараптама, сынақтан өткізу, пәндік сараптамалық комиссияда қарау) өтеді.
1-параграф. Орта білім беру ұйымдарына арналған оқулықтарға және мектепке дейінгі ұйымдар, орта білім беру ұйымдарына арналған оқу-әдістемелік кешендерге сараптама жасауды жоспарлау

10. Издательство, разработчик ежегодно с 5 января по 15 марта представляют услугодателю прогнозную заявку на включение учебников и УМК в Тематический план за год до внедрения их в учебный процесс. При необходимости в прогнозную заявку на включение учебников и УМК в Тематический план вносятся изменения.
11. Тематический план составляется в соответствии с графиком проведения экспертизы учебников и УМК, утверждаемым услугодателем по согласованию с уполномоченным органом в области образования.
График проведения экспертизы обеспечивает обновление Перечня через каждые 5 (пять) лет для организаций среднего образования, через каждые 6 (шесть) лет для организаций специального образования. При необходимости уполномоченный орган в области образования изменяет сроки разработки и переиздания учебников и УМК.
12. Тематический план на следующий финансовый год утверждается услугодателем по согласованию с уполномоченным органом в области образования в срок до 15 мая текущего года.
13. Услугодатель направляет выписку из утвержденного Тематического плана издательству или разработчику в течение 15 (пятнадцати) календарных дней со дня его утверждения.
14. В Тематический план вносятся дополнения и изменения в рамках средств, предусмотренных из республиканского бюджета.
Параграф 2. Порядок оказания государственной услуги по выдаче экспертного заключения авторам и авторскому коллективу на учебные издания для дошкольного, начального, основного среднего и общего среднего образования
15. Государственная услуга "Выдача экспертного заключения авторам и авторскому коллективу на учебные издания дошкольного, начального, основного среднего, общего среднего, технического и профессионального, послесреднего, высшего и послевузовского образования" (далее – Государственная услуга) оказывается услугодателем.
16. Для получения государственной услуги разработчик и (или) издательство (далее – услугополучатель) направляет услугодателю через некоммерческое акционерное общество "Государственная корпорация "Правительство для граждан" (далее – Государственная корпорация) заявление по форме согласно приложению 3 к настоящим Правилам, а также документы, указанные в пункте 8 приложения 4 Перечня основных требований к оказанию государственной услуги "Выдача экспертного заключения авторам и авторскому коллективу на учебные издания дошкольного, начального, основного среднего, общего среднего, технического и профессионального, послесреднего, высшего и послевузовского образования", утвержденному согласно приложению 4 к настоящим Правилам (далее – Перечень):

10. Баспа, әзірлеуші жыл сайын 5 қаңтардан 15 наурызға дейін көрсетілетін қызметті берушіге оқулықтар мен ОӘК-ті оқу процесіне енгізгенге дейін бір жыл бұрын Тақырыптық жоспарға енгізуге болжамды өтінімді ұсынады. Болжамды өтінімге оқулықтар мен ОӘК қосу қажет болған жағдайда Тақырыптық жоспарға өзгерістер енгізіледі.
11. Тақырыптық жоспар білім беру саласындағы уәкілетті органмен келісім көрсетілетін қызметті берушімен бекітілген оқулықтар мен ОӘК-ге сараптама жүргізу кестесіне сәйкес құрылады.
Сараптама жүргізу кестесі орта білім беру ұйымдары үшін әрбір 5 (бес) жыл, арнайы білім беру ұйымдары үшін 6 (алты) жыл сайын Тізбенің жаңартылуын қамтамасыз етеді. Қажет болған жағдайда білім беру саласындағы уәкілетті орган оқулықтар мен ОӘК әзірлеу және қайта басып шығару мерзімдерін өзгертеді.
12. Келесі қаржы жылына арналған тақырыптық жоспарды көрсетілетін қызметті беруші білім беру саласындағы уәкілетті органмен келісім бойынша ағымдағы жылғы 15 мамырға дейінгі мерзімде бекітеді.
13. Көрсетілетін қызметті беруші бекітілген тақырыптық жоспардан үзінді көшірмені оны бекіткен күннен бастап күнтізбелік 15 (он бес) күн ішінде баспаға немесе әзірлеушіге жібереді.
14. Тақырыптық жоспарға республикалық бюджеттен көзделген қаражат шеңберінде толықтырулар мен өзгерістер енгізіледі.
2-параграф. Мектепке дейінгі, бастауыш, негізгі орта және жалпы орта білім беруге арналған оқу басылымдарына авторлар мен авторлар ұжымына сараптамалық қорытынды беру бойынша мемлекеттік қызмет көрсету тәртібі
15. "Мектепке дейінгі, бастауыш, негізгі орта, жалпы орта, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі, жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білім берудің оқу басылымдары бойынша авторларға және авторлар ұжымына сараптамалық қорытынды беру" мемлекеттік көрсетілетін қызметін (бұдан әрі – Мемлекеттік көрсетілетін қызмет) көрсетілетін қызметті беруші көрсетеді.
16. Мемлекеттік көрсетілетін қызметті алу үшін әзірлеуші және (немесе) баспа (бұдан әрі – көрсетілетін қызметті алушы) көрсетілетін қызметті берушіге "Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясы" коммерциялық емес акционерлік қоғамы (бұдан әрі – Мемлекеттік корпорация) арқылы осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өтініш, сондай-ақ осы Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес бекітілген "Мектепке дейінгі, бастауыш, негізгі орта, жалпы орта, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі, жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі оқу басылымдарына авторлар мен авторлық ұжымға сараптамалық қорытынды беру" мемлекеттік қызметін көрсетуге қойылатын негізгі талаптар тізбесінің 4-қосымшасының 8-тармағында көрсетілген құжаттарды (бұдан әрі-Тізбе) жолдайды:

1) перечень основных требований к оказанию государственной услуги, включающий характеристики процесса, форму, содержание и результат оказания, а также сведения с учетом особенностей предоставления государственной услуги приведен в приложении 4 к настоящим Правилам;
2) объем (в печатных листах и минутах) учебника, УМК и пособий, направляемых на экспертизу, подтверждается руководителем издательства или руководителем разработчика;
3) при приеме документов услугополучателю выдается расписка о приеме соответствующих документов;
4) сведения о документах, удостоверяющих личность, работник Государственной корпорации получает из соответствующих государственных информационных систем через шлюз "электронного правительства" и направляет услугополучателю.
При внесении изменений и (или) дополнений в Правила уполномоченный орган в области образования в течение трех рабочих дней после государственной регистрации нормативного правового акта направляет информацию о внесенных изменениях и (или) дополнениях оператору информационно-коммуникационной инфраструктуры "электронное правительство" и услугодателям, а также в Единый контакт-центр.
Сноска. Пункт 16 - в редакции приказа Министра просвещения РК от 14.08.2023 № 256 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
17. При представлении услугополучателем неполного пакета документов, предусмотренного Перечнем, и (или) документов с истекшим сроком действия работник Государственной корпорации отказывает в приеме заявления и выдает расписку по форме согласно приложению 5 к настоящим Правилам. При обращении в Государственную корпорацию день приема не входит в срок оказания государственной услуги.
Сноска. Пункт 17 - в редакции приказа Министра просвещения РК от 14.08.2023 № 256 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
18. Сформированное заявление вместе с пакетом документов, в том числе оригиналы-макеты учебников, УМК и пособий, работником Государственной корпорации направляется и доставляется услугодателю через курьера или посредством почтовой связи.
19. Канцелярия услугодателя осуществляет прием и регистрацию документов в день их поступления и передает на исполнение в отдел работы с издательствами и планирования экспертизы.
Отдел работы с издательствами и планирования экспертизы в течение 5 (пяти) рабочих дней проверяет документы на соответствие перечню, указанному в пункте 8 приложения 4, в том числе соответствие поступивших наименований, их объема в печатных листах и минутах, указанным в письме руководителя издательства данным. Издания, экспертиза которых проводится за счет средств республиканского бюджета, проверяются на соответствие Тематическому плану.
При выявлении основания для отказа в оказании государственной услуги, услугодатель уведомляет услугополучателя о предварительном решении об отказе в оказании государственной услуги, а также времени, дате и месте, способе проведения заслушивания для предоставления возможности услугополучателю выразить позицию по предварительному решению.
Заслушивание проводится не позднее 2 (двух) рабочих дней со дня направления уведомления.
Уведомление (извещение) направляется заказным письмом с уведомлением о его вручении, телефонограммой или телеграммой, в кабинет пользователя на веб-портале "электронного правительства" с отправлением короткого текстового сообщения на абонентский номер сотовой связи, зарегистрированный на веб-портале "электронного правительства", текстовым сообщением по абонентскому номеру сотовой связи или по электронному адресу либо с использованием иных средств связи, обеспечивающих фиксацию извещения или вызова.
По результатам заслушивания услугополучатель в течение 2 рабочих дней дополняет направленный пакет документов.
По истечении 2 рабочих дней после проведения заслушивания услугодатель выдает уведомление о принятии учебника, УМК и пособия на экспертизу либо отказывает в оказании государственной услуги.

1) процестің сипаттамаларын, нысандарын, көрсетілетін қызметтің мазмұны мен нәтижесін қамтитын мемлекеттік қызметті көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесі, сондай-ақ мемлекеттік қызметті көрсету ерекшеліктерін ескере отырып, мәліметтер осы Қағидаларға 4-қосымшада келтірілген;
2) сараптамаға жіберілетін оқулықтың, ОӘК мен құралдардың көлемін (баспа парақтарымен және минуттарымен) баспа басшысы немесе әзірлеуші басшы растайды;
3) құжаттарды қабылдау кезінде көрсетілетін қызметті алушыға тиісті құжаттардың қабылданғаны туралы қолхат беріледі;
4) жеке басын куәландыратын құжаттар туралы мәліметтерді Мемлекеттік корпорация қызметкері "электрондық үкімет" шлюзі арқылы тиісті мемлекеттік ақпараттық жүйелерден алады және көрсетілетін қызметті алушыға жібереді.
Қағидаларға өзгерістер және (немесе) толықтырулар енгізілген кезде білім беру саласындағы уәкілетті орган нормативтік құқықтық актіні мемлекеттік тіркегеннен кейін үш жұмыс күні ішінде енгізілген өзгерістер және (немесе) толықтырулар туралы ақпаратты "электрондық үкімет" ақпараттық-коммуникациялық инфрақұрылым операторына және көрсетілетін қызметті берушілерге, сондай-ақ Бірыңғай байланыс орталығына жібереді.
Ескерту. 16-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Оқу-ағарту министрінің 14.08.2023 № 256 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
17. Тізбеде көзделген құжаттардың толық топтамасын ұсынбаған және (немесе) қолданылу мерзімі өткен құжаттарды ұсынған жағдайда Мемлекеттік корпорация қызметкері өтінішті қабылдаудан бас тартады және осы Қағидаларға 5-қосымшаға сәйкес нысан бойынша қолхат береді. Мемлекеттік корпорацияға жүгінген кезде қабылдау күні мемлекеттік қызмет көрсету мерзіміне кірмейді.
Ескерту. 17-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Оқу-ағарту министрінің 14.08.2023 № 256 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
18. Мемлекеттік корпорация қызметкері құжаттар топтамасымен бірге қалыптастырылған өтінішті, оның ішінде оқулықтардың, ОӘК-тің және оқу құралдарының түпнұсқа-макеттерін көрсетілетін қызметті берушіге курьер немесе пошта байланысы арқылы жібереді және жеткізеді.
19. Көрсетілетін қызметті берушінің кеңсесі құжаттарды қабылдауды және тіркеуді келіп түскен күні жүзеге асырады және баспалармен жұмыс және сараптаманы жоспарлау бөліміне орындауға береді.
Баспалармен жұмыс және сараптаманы жоспарлау бөлімі 5 (бес) жұмыс күні ішінде құжаттарды 4-қосымшаның 8-тармағында көрсетілген тізбеге сәйкестігін, оның ішінде келіп түскен атаулардың, олардың баспа беті және минуттағы көлемінің баспа басшысының хатында көрсетілген деректерге сәйкестігін тексереді. Сараптамасы республикалық бюджет қаражаты есебінен жүргізілетін басылымдар тақырыптық жоспарға сәйкестігі бойынша тексеріледі.
Мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тартудың негізі анықталған кезде, көрсетілетін қызметті беруші көрсетілетін қызметті алушыға алдын ала шешім бойынша ұстанымын білдіруге мүмкіндік беру үшін мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тарту туралы алдын ала шешім, сондай-ақ тыңдауды өткізу уақыты, күні мен орны, тәсілі туралы хабардар етеді.
Тыңдау хабарлама жіберілген күннен бастап 2 (екі) жұмыс күнінен кешіктірілмей жүргізіледі.
Хабарлама (хабархат) тапсырыс хаттың табыс етілгендігі туралы хабарламамен тапсырыс хатпен, телефонограммамен немесе телеграммамен, "электрондық үкіметтің" веб-порталында тіркелген ұялы байланыстың абоненттік нөміріне қысқа мәтіндік хабар жөнелте отырып, "электрондық үкіметтің" веб-порталындағы пайдаланушының кабинетіне, ұялы байланыстың абоненттік нөмірі бойынша мәтіндік хабармен немесе электрондық мекенжай бойынша не хабархаттың немесе шақырудың тіркеліп-бекітілуін қамтамасыз ететін өзге де байланыс құралдары пайдаланылып жіберіледі.
Тыңдау нәтижелері бойынша көрсетілетін қызметті алушы 2 жұмыс күні ішінде жіберілген құжаттар топтамасын толықтырады.
Тыңдау өткізілгеннен кейін 2 жұмыс күні өткен соң көрсетілетін қызметті беруші оқулықты, ОӘК және сараптамаға арналған жәрдемақыны қабылдағаны туралы хабарлама береді не мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тартады.

Сноска. Пункт 19 - в редакции приказа Министра просвещения РК от 14.08.2023 № 256 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
20. Экспертиза учебников для организаций начального, основного среднего и общего среднего образования и УМК для организаций дошкольного и среднего образования, включенных в Тематический план, проводится за счет средств республиканского бюджета.
Для электронных учебных изданий дополнительно проводится функционально-технологическая экспертиза по проверке педагогического применения электронных функций и функционально-технических характеристик.
21. Экспертиза учебников, УМК и пособий, а также цифровых образовательных ресурсов, не включенных в Тематический план, проводится за счет средств издательства или разработчика на основе двустороннего договора в соответствии с гражданским законодательством.
22. Прием на экспертизу учебников для начального, основного среднего, общего среднего образования и УМК для дошкольного, среднего образования, включенных в Тематический план, осуществляется до 31 мая текущего года.
На заключительную экспертизу учебники и УМК принимаются по утвержденному графику услугодателя в период с 5 по 10 января текущего года.
23. Прием на экспертизу учебников, УМК и пособий, не включенных в Тематический план, осуществляется в период с 5 января по 31 октября текущего года.
24. Сроки приема учебников и УМК на экспертизу, порядка и сроков проведения экспертизы и апробации изменяются в случаях введения чрезвычайного положения, ограничительных мероприятий, в том числе карантина, на соответствующих административно-территориальных единицах (на отдельных объектах), объявления чрезвычайных ситуаций.
25. Услугодатель разрабатывает и утверждает решением научно-экспертного совета критерии научно-педагогической экспертизы, которые размещаются на интернет-ресурсе услугодателя.
26. Для проведения экспертизы услугодатель присваивает учебникам, УМК и пособиям идентификационный код и направляет его экспертам без указания разработчика, издательства и авторов.
27. Срок оказания государственной услуги – 50 (пятьдесят) календарных дней со дня поступления пакета документов, в том числе оригиналов-макетов учебников, УМК и пособий, в канцелярию услугодателя.
28. База экспертов утверждается и обновляется услугодателем при необходимости.
29. Экспертиза осуществляется на основании договора, заключенного в соответствии с гражданским законодательством между услугодателем и экспертом, включающим ответственность за соблюдение режима конфиденциальности.

Ескерту. 19-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Оқу-ағарту министрінің 14.08.2023 № 256 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
20. Тақырыптық жоспарға енгізілген бастауыш, негізгі орта және жалпы орта білім беруге арналған оқулықтарға және мектепке дейінгі және орта білім беру ұйымдарына арналған ОӘК-ге сараптама республикалық бюджет қаражаты есебінен жүргізіледі.
Электрондық оқулық басылымдары үшін электрондық функциялар мен функционалдық-техникалық сипаттамалардың педагогикалық қолданылуын тексеру бойынша қосымша функционалдық-технологиялық сараптама жүргізіледі.
21. Тақырыптық жоспарға енгізілмеген оқулықтарға, ОӘК және құралдарға, сондай-ақ цифрлық білім беру ресурстарына сараптама екіжақты шарт негізінде баспаның немесе әзірлеушінің қаражаты есебінен жүргізіледі.
22. Тақырыптық жоспарға енгізілген бастауыш, негізгі орта, жалпы орта білім беруге арналған оқулықтарды және мектепке дейінгі және орта білім беруге арналған ОӘК-ні сараптамаға қабылдау ағымдағы жылғы 31 мамырға дейін жүзеге асырылады.
Қорытынды сараптамаға оқулықтар мен ОӘК ағымдағы жылғы 5-10 қаңтар аралығында көрсетілетін қызметті берушінің бекітілген кестесі бойынша қабылданады.
23. Тақырыптық жоспарға енгізілмеген оқулықтарды, ОӘК пен құралдарды сараптамаға қабылдау ағымдағы жылғы 5 қаңтар мен 31 қазан аралығында жүзеге асырылады;
24. Оқулықтар мен ОӘК-ні сараптамаға қабылдау мерзімдері, сараптама мен сынақтан өткізу тәртібі мен мерзімдері тиісті әкімшілік-аумақтық бірліктерде (жекелеген объектілерде) төтенше жағдай, шектеу іс-шаралары, оның ішінде карантин енгізілген, төтенше жағдайлар жарияланған жағдайларда өзгереді.
25. Көрсетілетін қызметті беруші ғылыми кеңестің шешімімен ғылыми және педагогикалық сараптаманың критерийлерін әзірлейді және бекітеді, олар көрсетілетін қызметті берушінің интернет-ресурсында орналастырылады.
26. Көрсетілетін қызметті беруші ғылыми және педагогикалық сараптама жүргізу үшін оқулықтарға, ОӘК пен құралдарға сәйкестендіру кодын береді және оны баспа мен авторлық ұжымды көрсетпей сарапшыларға жібереді.
27. Мемлекеттік қызметті көрсету мерзімі – көрсетілетін қызметті берушінің кеңсесіне, оның ішінде оқулықтардың, ОӘК-тің және құралдардың түпнұсқа-макеттері, құжаттар топтамасы келіп түскен күннен бастап күнтізбелік 50 (елу) күн.
28. Қызмет беруші Сарапшылар базасын бекітеді және қажет болған жағдайда жаңартады.
29. Сараптама азаматтық заңнамаға сәйкес көрсетілетін қызметті беруші мен сарапшы арасында жасалған шарт негізінде құпиялылық режимінің сақталуы үшін жауапкершілікті қамтитын шарт негізінде жүзеге асырылады.

30. Научно-педагогическая экспертиза учебников, УМК и пособий и электронных учебных изданий проводится экспертной группой, формируемой услугодателем.
31. Функционально-технологическая экспертиза электронных учебных изданий проводится экспертной группой, формируемой услугодателем.
32. В состав экспертной группы входят:
1) по уровню среднего образования – ученый и не менее двух педагогов организаций среднего образования по каждому предмету;
2) по уровню дошкольного образования – ученый и педагог дошкольной организации;
3) для функционально-технологической экспертизы электронных учебных изданий – не менее двух специалистов в области информационно-коммуникационных технологий;
4) для экспертизы переводных учебной литературы дополнительно привлекается лингвист (переводчик), за исключением авторов учебных изданий, являющихся предметом экспертизы; лиц, работающих в одной организации с авторами учебного издания; являющихся научными руководителями авторов учебного издания, руководителями или соисполнителями одного научного проекта с авторами учебного издания.
Экспертную группу возглавляет ученый, специализирующийся в соответствующей области.
33. Научно-педагогическая экспертиза включает следующие этапы:
1) для вновь разработанных учебников и УМК для среднего образования:
предапробационная научно-педагогическая экспертиза;
апробация в организациях среднего образования;
послеапробационная научно-педагогическая экспертиза;
рассмотрение на предметной экспертной комиссии;
2) для переиздаваемых учебников для среднего образования:
научно-педагогическая экспертиза;
рассмотрение на предметной экспертной комиссии.
34. Форма экспертного решения экспертной группы утверждается Ученым советом услугодателя.
35. Ответственный эксперт по предмету проводит анализ содержания учебников, УМК и пособий, поступивших на экспертизу, рассматривает экспертные решения после экспертизы, ответы с обоснованием авторов по замечаниям экспертной группы, оценивает объективность экспертизы качества учебных изданий и готовит аналитический материал.
36. В случае вмешательства издательств или разработчиков учебного издания в процесс экспертизы услугодатель принимает решение о его снятии с процесса экспертизы.
37. Услугодатель по итогам научно-педагогической экспертизы учебников для организаций среднего образования и УМК для дошкольных организаций, организаций среднего образования на основании экспертных решений выносит одно из следующих экспертных заключений на учебные издания по форме согласно приложению 4 к настоящим Правилам:

30. Оқулықтарға, ОӘК пен құралдарға және электронды оқулық басылымдарына ғылыми-педагогикалық сараптаманы көрсетілетін қызметті беруші қалыптастыратын сараптамалық топ жүргізеді.
31. Электронды оқу басылымдарына функционалдық-технологиялық сараптаманы көрсетілетін қызметті беруші қалыптастырған сарапшылар тобы жүргізеді.
32. Сараптамалық топтың құрамына мыналар кіреді:
1) орта білім деңгейі бойынша – ғалым және әрбір пән бойынша орта білім беру ұйымдарының кемінде екі педагогы;
2) мектепке дейінгі тәрбие мен оқыту деңгейі бойынша – ғалым және педагог;
3) электрондық оқу басылымдарына функционалдық-технологиялық сараптама жасау үшін – ақпараттық-коммуникациялық технологиялар саласындағы кемінде екі маман;
4) аударма оқу әдебиеттерін сараптау үшін сараптаманың пәні болып табылатын оқулық басылымдарының авторларын; оқу басылымының авторларымен бір ұйымда жұмыс істейтін; оқу басылымы авторларының ғылыми жетекшілері, оқу басылымының авторларымен бір ғылыми жобаның басшылары немесе бірлесіп орындаушылары болып табылатын адамдарды қоспағанда, лингвист (аудармашы) қосымша тартылады.
Сараптамалық топты тиісті білім саласында мамандандырылған ғалым басқарады.
33. Ғылыми-педагогикалық сараптама келесі кезеңдерді қамтиды:
1) орта білім беруге арналған алғаш әзірленген оқулықтар мен ОӘК:
сынаққа дейінгі ғылыми-педагогикалық сараптама;
орта білім беру ұйымдарында сынақ өткізу;
сынақтан кейінгі ғылыми-педагогикалық сараптама;
пәндік сарапталық комиссияда қарау;
2) орта білім беруге арналған қайта басып шығарылатын оқулықтар:
ғылыми-педагогикалық сараптама;
пәндік сарапталық комиссияда қарау.
34. Сараптамалық топтың сараптамалық шешімінің формасы көрсетілетін қызметті берушінің Ғылыми кеңесінде бекітіледі.
35. Пән бойынша жауапты сарапшы сараптамаға келіп түскен оқулықтардың, ОӘК пен құралдардың мазмұнына талдау жүргізеді, сараптамалардан кейінгі сараптамалық шешімдерді қарайды, сарапшылардың ескертулері бойынша авторлардың негіздемесімен жауаптарды қарайды, оқулықтардың сапасы бойынша сараптаманың объективтілігін бағалайды және талдамалық материал дайындайды.
36. Баспалардың немесе оқу басылымын әзірлеушілердің сараптама процесіне араласуы жағдайында көрсетілетін қызметті беруші оны сараптама процесінен алып тастау туралы шешім қабылдайды.
37. Көрсетілетін қызметті беруші орта білім беру ұйымдарына арналған оқулықтарға және мектепке дейінгі ұйымдарға, орта білім беру ұйымдарына арналған ОӘК-ге берілген ғылыми-педагогикалық сараптама қорытындылары бойынша сараптамалық шешімдердің негізінде осы Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес нысан бойынша оқу басылымдарына мынадай сараптамалық қорытындылардың бірін шығарады:

1) по итогам предапробационной научно-педагогической экспертизы (для вновь разработанных учебников) выносится (выдается) одно из следующих экспертных заключений:
"Допускается к апробацию";
"Не допускается к апробации";
"Требует доработки до апробации";
2) учебным изданиям, получившим экспертное заключение "Требует доработки до апробации", по итогам экспертизы после доработки выносится (выдается) одно из следующих экспертных заключений:
"Допускается к апробации",
"Не допускается к апробации";
3) по итогам научно-педагогической экспертизы (для переиздаваемых учебников) выносится (выдается) одно из следующих экспертных заключений:
"Рекомендуется к рассмотрению предметной экспертной комиссии",
"Не рекомендуется к использованию в организациях образования",
"Требует доработки";
4) учебным изданиям, получившим экспертное заключение "Требует доработки", по итогам экспертизы после доработки выносится (выдается) одно из следующих экспертных заключений:
"Рекомендуется к рассмотрению предметной экспертной комиссии",
"Не рекомендуется к использованию в организациях образования".
38. Услугодатель отказывает в оказании государственной услуги с указанием причин отказа по основаниям, предусмотренным пунктом 9 Перечня.
Сноска. Пункт 38 - в редакции приказа Министра просвещения РК от 14.08.2023 № 256 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
39. Услугодатель осуществляет доставку экспертного заключения как результата оказания государственной услуги в Государственную корпорацию не позднее чем за сутки до истечения срока оказания государственной услуги.
40. Выдача услугополучателю результаты государственной услуги осуществляется на основании расписки о приеме соответствующих документов при предъявлении документа, удостоверяющего личность, либо электронный документ из сервиса цифровых документов (либо его представителя по нотариально заверенной доверенности).
41. Услугодатель обеспечивает внесение сведений о стадии оказания государственной услуги в информационную систему мониторинга оказания государственных услуг в порядке, установленном согласно подпункту 11) пункта 2 статьи 5 Закона о государственных услугах.
42. Документы, не выданные в срок из-за отсутствия обращения услугополучателя, в течение одного месяца хранятся в Государственной корпорации, после истечения данного срока возвращаются услугодателю как невостребованные.
43. Разработчик и (или) издательство, получившее экспертное заключение "Требует доработки", обеспечивают доработку учебников, УМК и пособий в течение 40 (сорока) календарных дней со дня получения экспертного заключения и направляют в Государственную корпорацию для заключительной экспертизы.

1) сынақтан өткізу алдындағы ғылыми-педагогикалық сараптаманың (жаңадан әзірленген оқулықтар үшін) қорытындылары бойынша мынадай сараптамалық қорытындылардың бірі шығарылады (беріледі):
"Сынаққа жіберіледі";
"Сынаққа жіберілмейді";
"Сынаққа дейін өңдеуді талап етеді";
2) "Сынаққа дейін өңдеуді талап етеді" деген сараптамалық қорытынды алған оқу басылымдарына өңдеуден кейінгі сараптама қорытындылары бойынша мынадай сараптамалық қорытындылардың бірі шығарылады (беріледі):
"Сынаққа жіберіледі";
"Сынаққа жіберілмейді";
3) ғылыми-педагогикалық сараптаманың қорытындылары бойынша (қайта басып шығарылатын оқулықтар үшін) мынадай сараптамалық қорытындылардың бірі шығарылады (беріледі):
"Пәндік сараптамалық комиссияның қарауына ұсынылады",
"Білім беру ұйымдарында пайдалануға ұсынылмайды",
"Өңдеуді талап етеді";
4) "өңдеуді талап етеді" сараптамалық қорытындысын алған оқу басылымдарына өңдеуден кейінгі сараптама қорытындылары бойынша мынадай сараптамалық қорытындылардың бірі шығарылады (беріледі):
"Пәндік сараптамалық комиссияның қарауына ұсынылады";
"Білім беру ұйымдарында пайдалануға ұсынылмайды".
38. Көрсетілетін қызметті беруші Тізбенің 9-тармағында көзделген негіздер бойынша бас тарту себептерін көрсете отырып, мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тартады.
Ескерту. 38-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Оқу-ағарту министрінің 14.08.2023 № 256 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
39. Көрсетілетін қызметті беруші мемлекеттік қызмет көрсету нәтижелерін Мемлекеттік корпорацияға жеткізуді мемлекеттік қызмет көрсету мерзімінің аяқталуына дейін кемінде бір тәуліктен кешіктірмей жүзеге асырады.
40. Көрсетілетін қызметті алушыға дайын құжаттарды беру жеке басын куәландыратын құжатты немесе цифрлық құжаттар сервисінен электронды құжатты көрсеткен кезде (не нотариалды куәландырылған сенімхат бойынша оның өкілі) тиісті құжаттарды қабылдау туралы қолхат негізінде жүзеге асырылады.
41. Көрсетілетін қызметті беруші Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер туралы Заңның 5-бабы 2-тармағының 11) тармақшасына сәйкес белгіленген тәртіппен мемлекеттік қызметтерді көрсету мониторингінің ақпараттық жүйесіне мемлекеттік қызметті көрсету сатысы туралы мәліметтерді енгізуді қамтамасыз етеді.
42. Көрсетілетін қызметті алушының өтінішінің болмауына байланысты мерзімінде берілмеген құжаттар бір ай мерзім ішінде Мемлекеттік корпорацияда сақталады, осы берілген мерзім өткеннен кейін талап етілмеген құжат ретінде көрсетілетін қызметті берушіге қайтарылады.
43. Сараптама қорытындысын алған әзірлеуші және (немесе) баспа "Өңдеуді қажет етеді" деген сараптама қорытындысын алған оқулықтарды, ОӘК пен құраладарды алған күннен бастап оларды күнтізбелік 40 (қырық) күн ішінде өңдейді және қорытынды сараптама үшін Мемлекеттік корпорацияға жібереді.

44. Экспертное решение экспертной группы принимается простым большинством голосов. При равенстве голосов решающим является голос руководителя экспертной группы.
45. Экспертиза учебных изданий, направленных на повторную доработку, проводится один раз в текущем году и не более трех раз в течение последующих двух лет с условием отказа от дальнейшего проведения экспертизы. Экспертиза проводится за счет издательства или разработчика.
46. Представленное на экспертизу оригинал-макет учебников, УМК и пособий не возвращается разработчику и (или) издательству.
Параграф 3. Порядок и условия работы предметной экспертной комиссии
47. Для формирования списка учебников и УМК, включаемых в Перечень, услугодатель создает и утверждает предметную экспертную комиссию по предметам и языкам обучения.
48. Состав предметной экспертной комиссии формируется из числа ученых и педагогов, вошедших в базу экспертов, прошедших обучающий курс:
1) для экспертизы УМК дошкольного воспитания и обучения – ученые, методисты и воспитатели дошкольных организаций образования высшей категории;
2) для экспертизы учебников и УМК для начального, основного среднего и общего среднего образования – ученые по профилю, педагоги среднего образования, имеющие высшую квалификационную категорию, квалификационные категории "педагог-исследователь", "педагог-мастер", предпочтительно победители республиканских конкурсов "Лучший преподаватель" и "Лучший педагог", обладатели национальной премии "Учитель Казахстана".
49. Отбор в состав предметной экспертной комиссии осуществляется с соблюдением режима конфиденциальности.
50. Работа членов предметной экспертной комиссии осуществляется на основании договора, заключенного между услугодателем и членом предметной экспертной комиссии в порядке, предусмотренном действующим законодательством.
51. Членам предметной экспертной комиссии предоставляются электронные учебные издания, а также учебники и УМК без указания разработчика, издательства и автора.
52. Сроки и порядок проведения заседаний предметной экспертной комиссии определяются услугодателем по согласованию с уполномоченным органом в области образования. Заседание является правомочным, если на нем присутствуют не менее 2/3 членов предметной экспертной комиссии.
53. Предметная экспертная комиссия:
1) изучает, анализирует заключения по результатам экспертизы и апробации;
2) анализирует качество учебников и УМК, получивших положительные экспертные заключения;
3) осуществляет отбор учебников и УМК, базовых учебников;

44. Сараптамалық топтың сараптамалық шешімі көпшілік дауыспен қабылданады. Дауыстар тең болған жағдайда Сараптамалық топ басшысының дауысы шешуші болып табылады.
45. Қайта өңдеуге жіберілген оқу басылымдарына сараптама ағымдағы жылы бір рет және кейінгі екі жыл ішінде үш реттен асырмай, одан әрі сараптама жүргізуден бас тарту шартымен жүргізіледі. Сараптама баспаның немесе әзірлеушінің есебінен жүргізіледі.
46. Сараптамаға ұсынылған оқулықтың, ОӘК және құралдардың түпнұсқа-макеті әзірлеушіге және (немесе) баспаға қайтарылмайды.
3-параграф. Пәндік сараптамалық комиссия жұмысының тәртібі мен шарттары
47. Тізбеге енгізілетін оқулықтар пен ОӘК тізімін қалыптастыру үшін көрсетілетін қызметті беруші пәндер және оқыту тілдері бойынша пәндік сараптамалық комиссия құрады және бекітеді.
48. Пәндік сараптамалық комиссияның құрамы сарапшылар базасына кірген, оқыту курстарынан өткен ғалымдар мен педагогтерден қалыптастырылады:
1) мектепке дейінгі тәрбие мен оқыту деңгейіне арналған ОӘК сараптамасы үшін ғалымдар, әдіскерлер және мектепке дейінгі білім беру ұйымдарының жоғары санатты тәрбиешілері;
2) бастауыш, негізгі орта және жалпы орта білім беру деңгейлеріне арналған оқулықтар мен ОӘК сараптамасы үшін бейіні бойынша ғалымдар, орта білім беру ұйымдарының жоғары біліктілік санаты, "педагог-зерттеуші", "педагог-шебер" біліктілік санаты бар орта білім беру педагогтері, "Үздік оқытушы" және "Үздік педагог" республикалық конкурстарының жеңімпаздары, "Қазақстан мұғалімі" ұлттық сыйлығының иегерлері кіреді.
49. Пәндік сараптамалық комиссияның құрамына іріктеу құпиялылық режимін сақтай отырып жүзеге асырылады.
50. Пәндік сараптамалық комиссия мүшелерінің жұмысы қолданыстағы заңнамада көзделген тәртіппен көрсетілетін қызметті беруші мен пәндік сараптамалық комиссия мүшесі арасында жасалған шарт негізінде жүзеге асырылады.
51. Пәндік сараптамалық комиссияның мүшелеріне электрондық оқу басылымдары, сондай-ақ оқулықтар мен ОӘК әзірлеушінің, баспаның аты және авторы көрсетілмей беріледі.
52. Пәндік сараптамалық комиссияның отырыстарын өткізу мерзімдері мен тәртібі білім беру саласындағы уәкілетті органмен келісе отырып, көрсетілетін қызметті беруші айқындайды. Егер отырысқа пәндік сараптамалық комиссия мүшелерінің кемінде 2/3-і қатысса, ол заңды болып табылады.
53. Пәндік сараптамалық комиссия:
1) сараптама және сынақ нәтижелері бойынша қорытындыларды зерделейді, талдайды;
2) оң сараптамалық қорытынды алған оқулықтар мен ОӘК сапасын талдайды;
3) оқулықтар мен ОӘК, базалық оқулықтарды іріктеуді жүзеге асырады;

4) выносит одно из следующих протокольных решений о включении учебников и УМК, в том числе электронных, в Перечень:
"Включается в Перечень";
"Не включается в Перечень";
"Включается в Перечень в качестве базового учебника";
5) вырабатывает и вносит предложения по совершенствованию учебников и УМК.
54. Решение предметной экспертной комиссии принимается по каждому учебнику и УМК отдельно простым большинством голосов.
55. Для включения в Перечень рекомендуются базовые учебники и не более пяти альтернативных учебников и УМК по одному учебному предмету уровней основного среднего и общего среднего образования.
56. Услугодатель вносит список учебной литературы, сформированный предметной экспертной комиссией, на рассмотрение уполномоченного органа в области образования для включения в Перечень.
57. Решение предметной экспертной комиссии является окончательным и не подлежит пересмотру.
Глава 4. Порядок апробации учебников и УМК для организаций среднего образования
58. Апробация учебников и УМК проводится в организациях образования в порядке, определяемом услугодателем, по согласованию с уполномоченным органом в области образования.
59. Для организации апробации издательство и (или) разработчик за счет собственных средств предоставляют услугодателю необходимое количество учебников и УМК без указания разработчика, издательства и авторов.
60. Одновременно с апробацией проводится общественное обсуждение обезличенных оригиналов-макетов учебников на интернет-ресурсе услугодателя с участием представителей общественности и научно-педагогического сообщества.
61. В случае вмешательства издательств или разработчиков учебного издания в процесс апробации услугодатель принимает решение о его снятии с процесса апробации и экспертизы.
62. Ученый совет услугодателя разрабатывает и утверждает Руководство по апробации учебников и УМК.
63. Апробация осуществляется как в штатном, так и в дистанционном форматах.
64. Организации среднего образования, апробирующие учебники и УМК, приравниваются к экспериментальным площадкам. Управления образования и руководство данных организаций среднего образования оказывают содействие педагогам-апробаторам и принимают меры по их стимулированию в качестве участников экспериментальной работы.
65. Апробация учебников и УМК для организаций среднего образования проводится за счет средств республиканского и местного бюджета.
66. Замечания и предложения педагогов-апробаторов, рассмотренных на заседаниях педагогического совета организации среднего образования, апробировавшей учебники и УМК, представляются услугодателю для последующего анализа.

4) оқулықтар мен ОӘК-ні, оның ішінде электрондық оқулықтарды Тізбеге енгізу туралы мынадай хаттамалық шешімдердің бірін шығарады:
"Тізбеге енгізіледі";
"Тізбеге енгізілмейді";
"Тізбеге базалық оқулық ретінде енгізіледі";
5) оқулықтар мен ОӘК-ні жетілдіру жөнінде ұсыныстар әзірлейді және енгізеді.
54. Пәндік сараптамалық комиссияның шешімі әрбір оқулық пен ОӘК бойынша жеке қарапайым көпшілік дауыспен қабылданады.
55. Тізбеге енгізу үшін бірыңғай базалық оқулықтар және негізгі орта және жалпы орта білім беру деңгейлерінің бір оқу пәні бойынша бестен аспайтын балама оқулықтар мен ОӘК ұсынылады.
56. Көрсетілетін қызметті беруші пәндік сараптамалық комиссия қалыптастырған оқу әдебиетінің тізімін Тізбеге енгізу үшін білім беру саласындағы уәкілетті органның қарауына енгізеді.
57. Пәндік сараптамалық комиссияның шешімі нақты болып табылады және қайта қаралмайды.
4- тарау. Орта білім беру ұйымдарына арналған оқулықтарды сынақтан өткізу тәртібі
58. Оқулықтар мен ОӘК-ні сынақтан өткізу білім беру саласындағы уәкілетті органның келісімі бойынша көрсетілетін қызметті беруші айқындайтын тәртіппен білім беру ұйымдарында жүргізіледі.
59. Сынақтан өткізуді ұйымдастыру үшін баспа және (немесе) әзірлеуші өз қаражаты есебінен көрсетілетін қызметті берушіге әзірлеушіні, баспаны және авторларды көрсетпей оқулықтар мен ОӘК-нің қажетті санын ұсынады.
60. Сынақ өткізумен бір мезгілде қоғамдық және ғылыми-педагогикалық қоғамдастық өкілдерінің қатысуымен көрсетілетін қызметті берушінің интернет-ресурсында оқулықтардың иесіздендірілген түпнұсқа-макеттеріне қоғамдық талқылау жүргізіледі.
61. Баспалардың немесе оқу басылымын әзірлеушілердің сынақ процесіне араласуы жағдайында көрсетілетін қызметті беруші оны сынақ және сараптама процесінен шығару туралы шешім қабылдайды.
62. Көрсетілетін қызметті берушінің Ғылыми кеңесі оқулықтар мен ОӘК-ні сынақтан өткізу жөніндегі нұсқаулықты әзірлейді және бекітеді.
63. Апробация штаттық және қашықтық форматтарда жүзеге асырылады.
64. Оқулықтар мен ОӘК сынақтан өткізетін орта білім беру ұйымдары эксперименттік алаңдарға теңестіріледі. Білім басқармасы және осы орта білім беру ұйымдарының басшылығы сынақты жүргізуші педагогтердің қызметіне көмектеседі және оларды эксперименттік жұмыстың қатысушылары ретінде ынталандыру жөнінде шаралар қабылдайды.
65. Орта білім беру ұйымдары үшін оқулықтар мен ОӘК-ні сынақтан өткізу республикалық және жергілікті бюджет қаражаты есебінен жүргізіледі.
66. Оқулықтар мен ОӘК-ге сынақ жүргізген орта білім беру ұйымының педагогикалық кеңесі отырыстарында қаралған педагог-апробаторлардың ескертулері мен ұсыныстары кейіннен талдау үшін көрсетілетін қызметті берушіге ұсынылады.

Глава 5. Порядок обжалования решений, действий (бездействия) услугодателя и (или) его работников по вопросам оказания государственной услуги
67. Рассмотрение жалобы по вопросам оказания государственных услуг производится вышестоящим административным органом, должностным лицом, уполномоченным органом по оценке и контролю за качеством оказания государственных услуг (далее – орган, рассматривающий жалобу).
Жалоба подается услугодателю и (или) должностному лицу, чье решение, действие (бездействие) обжалуются.
Услугодатель, должностное лицо, чье решение, действие (бездействие) обжалуются, не позднее трех рабочих дней со дня поступления жалобы направляют ее и административное дело в орган, рассматривающий жалобу.
При этом услугодатель, должностное лицо, чье решение, действие (бездействие) обжалуются, вправе не направлять жалобу в орган, рассматривающий жалобу, если он в течение трех рабочих дней примет решение либо иное административное действие, полностью удовлетворяющие требованиям, указанным в жалобе.
Жалоба услугополучателя, поступившая в адрес услугодателя, в соответствии с пунктом 2 статьи 25 Закона о государственных услугах подлежит рассмотрению в течение 5 (пяти) рабочих дней со дня ее регистрации.
Жалоба услугополучателя, поступившая в адрес уполномоченного органа по оценке и контролю за качеством оказания государственных услуг, подлежит рассмотрению в течение 15 (пятнадцати) рабочих дней со дня ее регистрации.
Сноска. Пункт 67 - в редакции приказа Министра просвещения РК от 14.08.2023 № 256 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
68. Если иное не предусмотрено законами Республики Казахстан, обжалование в суде допускается после обжалования в административном (досудебном) порядке в соответствии с пунктом 5 статьи 91 Административным процедурно-процессуальным кодексом Республики Казахстан.
Сноска. Пункт 68 - в редакции приказа Министра просвещения РК от 14.08.2023 № 256 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 6. Порядок проведения мониторинга учебников для организаций среднего образования и учебно-методических комплексов для дошкольных организаций, организаций среднего образования
69. Услугодатель для оценки учебников и УМК начального, основного среднего, общего среднего образования, включенных в Перечень, проводит мониторинг их качества (далее – мониторинг).

5- тарау. Мемлекеттік қызмет көрсету мәселелері бойынша көрсетілетін қызметті берушінің және (немесе) оның қызметкерлерінің шешімдеріне, әрекетіне (әрекетсіздігіне) шағымдану тәртібі
67. Мемлекеттік қызмет көрсету мәселелері бойынша шағымды қарауды жоғары тұрған әкімшілік орган, лауазымды адам, мемлекеттік қызметтер көрсету сапасын бағалау және бақылау жөніндегі уәкілетті орган (бұдан әрі – шағымды қарайтын орган) жүргізеді.
Шағым көрсетілетін қызметті берушіге және (немесе) шешіміне, әрекетіне (әрекетсіздігіне) шағым жасалып отырған лауазымды адамға беріледі.
Көрсетілетін қызметті беруші, шешіміне, әрекетіне (әрекетсіздігіне) шағым жасалып отырған лауазымды адам шағым келіп түскен күннен бастап үш жұмыс күнінен кешіктірмей оны және әкімшілік істі шағымды қарайтын органға жібереді.
Бұл ретте көрсетілетін қызметті берушіге, шешіміне, әрекетіне (әрекетсіздігіне) шағым жасалып отырған лауазымды адам, егер ол үш жұмыс күні ішінде шағымда көрсетілген талаптарды толық қанағаттандыратын шешім не өзге де әкімшілік әрекет қабылдаса, шағымды қарайтын органға шағым жібермеуге құқылы.
Көрсетілетін қызметті берушінің атына келіп түскен көрсетілетін қызметті алушының шағымы Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер туралы Заңның 25-бабының 2-тармағына сәйкес тіркелген күнінен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде қаралуға жатады.
Мемлекеттік қызметтер көрсету сапасын бағалау және бақылау жөніндегі уәкілетті органның атына келіп түскен көрсетілетін қызметті алушының шағымы тіркелген күнінен бастап 15 (он бес) жұмыс күні ішінде қаралуға жатады.
Ескерту. 67-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Оқу-ағарту министрінің 14.08.2023 № 256 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
68. Егер Қазақстан Республикасының заңдарында өзгеше көзделмесе, сотқа шағым жасауға Қазақстан Республикасы Әкімшілік рәсімдік-процестік кодексінің 91-бабының 5-тармағына сәйкес әкімшілік (сотқа дейінгі) тәртіппен шағым жасалғаннан кейін жол беріледі.
Ескерту. 68-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Оқу-ағарту министрінің 14.08.2023 № 256 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
6-тарау. Орта білім беру ұйымдарына арналған оқулықтарға және мектепке дейінгі ұйымдар, орта білім беру ұйымдарына арналған оқу-әдістемелік кешендерге мониторинг жүргізу тәртібі
69. Көрсетілетін қызметті беруші Тізбеге енгізілген бастауыш, негізгі орта, жалпы орта білім беруге арналған оқулықтар мен ОӘК-ні бағалау мақсатында олардың сапасына мониторинг (бұдан әрі - мониторинг) жүргізеді.

70. Мониторинг качества учебников и УМК осуществляется путем опроса педагогов и родителей на основе методологии, утвержденной Ученым советом услугодателя.
71. Результаты мониторинга в виде аналитической справки представляются на рассмотрение уполномоченного органа в области образования. Итоги мониторинга являются основанием для принятия решения о разработке, переиздании учебников и УМК или исключении из Перечня невостребованных организациями образования учебников и УМК.
Глава 7. Порядок издания учебников для организаций среднего образования и учебно-методических комплексов для дошкольных организаций, организаций среднего образования
72. Издание учебной литературы для организаций дошкольного воспитания и обучения, начального, основного среднего и общего среднего образования осуществляется в соответствии с Перечнем.
73. Учебники и УМК, включенные в Перечень, издаются за счет средств издательства или разработчика.
74. Издательство или разработчик представляет услугодателю три экземпляра учебников и УМК, включенных в Перечень, и копию экспертного заключения на соответствие гигиеническим нормативам к учебным изданиям.
75. При тиражировании учебников и УМК для начального, основного среднего и общего среднего образования и УМК для дошкольного воспитания и обучения, включенных в Перечень учебников и УМК, на титульном листе прописывается гриф "Рекомендован Министерством просвещения Республики Казахстан".
Сноска. Пункт 75 - в редакции приказа Министра просвещения РК от 14.08.2023 № 256 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
76. Пособия, экспертиза которых проводилась за счет издательства или разработчика, включаются в отдельный перечень, формируемый и утверждаемый услугодателем, и размещается на его интернет-ресурсе.
77. При тиражировании учебных изданий, экспертиза которых проводилась за счет разработчика, не включенных в Перечень учебников и УМК, на титульном листе прописывается гриф "Рекомендован Республиканским научно-практическим центром экспертизы содержания образования Министерства просвещения Республики Казахстан".
Сноска. Пункт 77 - в редакции приказа Министра просвещения РК от 14.08.2023 № 256 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
78. Гриф уполномоченного органа в области образования "Рекомендован Министерством просвещения Республики Казахстан" действителен до следующего издания учебной литературы для дошкольного воспитания и обучения, начального, основного среднего, общего среднего образования и специального образования.

70. Оқулықтар мен ОӘК сапасының мониторингі көрсетілетін қызметті берушінің Ғылыми кеңесі бекіткен әдістеме негізінде педагогтер мен ата-аналар арасында сауалнама жүргізу арқылы жүзеге асырылады.
71. Талдау анықтамасы түріндегі мониторинг нәтижелері білім беру саласындағы уәкілетті органның қарауына ұсынылады. Мониторинг қорытындылары оқулықтар мен ОӘК әзірлеу, қайта басып шығару немесе білім беру ұйымдары талап етпеген оқулықтар мен ОӘК тізбесінен алып тастау туралы шешім қабылдау үшін негіз болып табылады.
7-тарау. Орта білім беру ұйымдарына арналған оқулықтарға және мектепке дейінгі ұйымдар, орта білім беру ұйымдарына арналған оқу-әдістемелік кешендерді басып шығару тәртібі
72. Мектепке дейінгі тәрбие мен оқыту, бастауыш, негізгі орта және жалпы орта білім беру ұйымдарына арналған оқу әдебиеттерін басып шығару Тізбеге сәйкес жүзеге асырылады.
73. Тізбеге енгізілген оқулықтар мен ОӘК баспа немесе әзірлеушінің қаражаты есебінен шығарылады.
74. Баспа немесе әзірлеуші көрсетілетін қызметті берушіге Тізбеге енгізілген оқулықтар мен ОӘК-нің үш данасын және оқу басылымдарының гигиеналық нормативтерге сәйкестігі туралы сараптамалық қорытындының көшірмесін ұсынады.
75. Оқулыртар мен ОӘК тізбесіне енгізілген бастауыш, негізгі орта және жалпы орта білім беру оқулықтары мен мектепке дейінгі тәрбие мен оқытуға арналған ОӘК-ні тираждау кезінде титулдық парақта "Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрлігі ұсынған" деген гриф қойылады.
Ескерту. 75-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Оқу-ағарту министрінің 14.08.2023 № 256 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
76. Сараптама баспаның немесе әзірлеушінің есебінен жүргізілген құралдар көрсетілетін қызметті беруші қалыптастыратын және бекітетін жеке тізбеге енгізіледі және оның интернет-ресурсында орналастырылады.
77. Сараптама әзірлеушінің есебінен жүргізілген және оқулықтар мен ОӘК тізбесіне енгізілмеген оқу басылымдарын тираждау кезінде титулдық парақта: "Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрлігінің Республикалық ғылыми-практикалық білім мазмұнын сараптау орталығы ұсынады" деген гриф қойылады.
Ескерту. 77-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Оқу-ағарту министрінің 14.08.2023 № 256 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
78. Білім беру саласындағы уәкілетті органның "Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрлігі ұсынған" деген грифі мектепке дейінгі тәрбие мен оқытуға, бастауыш, негізгі орта, жалпы орта білім беруге және арнайы білім беруге арналған оқу әдебиеттерін келесі рет қайта басып шығарғанға дейін жарамды болады.

Сноска. Пункт 78 - в редакции приказа Министра просвещения РК от 14.08.2023 № 256 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
79. Гриф услугодателя "Рекомендован Республиканским научно-практическим центром экспертизы содержания образования Министерства просвещения Республики Казахстан" действителен до следующего издания учебной литературы.
Сноска. Пункт 79 - в редакции приказа Министра просвещения РК от 14.08.2023 № 256 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Приложение 1 к Правилам
по подготовке, экспертизе,
апробации и проведению
мониторинга, изданию
учебников для организаций
среднего образования и учебно-
методических комплексов для
дошкольных организаций,
организаций среднего образования
Сноска. В правый верхний угол внесено изменение на казахском языке, текст на русском языке не меняется приказом Министра просвещения РК от 14.08.2023 № 256 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Форма
Заключение о проведении внутрииздательской экспертизы учебников и УМК
1. Издательство (полное наименование издательства) _________________
_______________________________________________________________ .
2. Детальная информация об учебной литературе
2.1. Уровень образования, для которого предназначена учебная литература
дошкольное воспитание и обучение
начальное образование
основное среднее образование
общее среднее образование
техническое и профессиональное образование
2.2. Направление обучения, к которому относится учебная литература (не относится к дошкольному обучению и воспитанию)
общественно-гуманитарное
естественно-математическое
Культурологическое
Техническое
2.3. Вид учебной литературы
учебник (бумажный)
учебно-методический комплекс (бумажный)
пособие (бумажное)
электронный учебник
электронный учебно-методический комплекс
цифровой образовательный ресурс
Пособие
- другое – ___________________________________________.
2.4. Предмет или организованная учебная деятельность учебной литературы
________________________________________________________________ .
2.5. Язык разработки учебной литературы
Казахский
Русский
английский
переводной, указать направление перевода (с какого на какой):
– __________________________________________________________ .
другой – ________________________________________________________.
2.6. Полное наименование учебной литературы с выходными данными, включая сведения о штатных должностях экспертов внутрииздательской экспертизы и рецензентах
________________________________________________________________
________________________________________________________________
________________________________________________________________
________________________________________________________________
________________________________________________________________.

Ескерту. 78-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Оқу-ағарту министрінің 14.08.2023 № 256 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
79. Көрсетілетін қызметті берушінің "Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрлігінің Республикалық ғылыми-практикалық білім мазмұнын сараптау орталығы ұсынған" деген грифі оқу әдебиетінің келесі басылымына дейін жарамды болады.
Ескерту. 79-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Оқу-ағарту министрінің 14.08.2023 № 256 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Орта білім беру ұйымдарына
арналған оқулықтарды және
мектепке дейінгі ұйымдарға,
орта білім беру ұйымдарына
арналған оқу-әдісмемелік
кешендерді дайындау, сараптау,
сынақтан өткізу және
мониторинг жүргізу, басып
шығару жөніндегі қағидаларға
1-қосымша
Ескерту. 1-қосымшада жоғарғы оң жақ бұрыш жаңа редакцияда - ҚР Оқу-ағарту министрінің 14.08.2023 № 256 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Нысан
Оқулықтар мен ОӘК-ге баспаішілік сараптама жүргізу қорытындысы туралы
1. Баспа (баспаның толық атауы)____________________________________.
2. Оқу әдебиеті туралы толық ақпарат
2.1. Оқу әдебиеті арналған білім деңгейі
мектепке дейінгі тәрбие және оқыту
бастауыш білім беру
негізгі орта білім беру
жалпы орта білім беру
техникалық және кәсіптік білім беру
2.2. Оқу әдебиеті жататын оқыту бағыты (мектепке дейінгі оқыту мен тәрбиелеуге жатпайды)
қоғамдық-гуманитарлық бағыт
жаратылыстану-математикалық бағыт
Мәдениеттану
техникалық
2.3. Оқу әдебиетінің түрі
оқулық (қағаз)
оқу-әдістемелік кешен (қағаз түрінде)
Оқу-әдістемелік құрал (қағаз түрінде)
электронды оқулық
электрондық оқу-әдістемелік кешен
сандық білім беру ресурсы
Оқу-әдістемелік құрал
басқасы _____________________________________________.
2.4. Оқу әдебиетінің пәні немесе ұйымдастырылған оқу қызметі_________________ .
2.5. Оқу әдебиетін әзірлеу тілі
казахский
орыс
ағылшын
Аударма, бағытын көрсету (қай тілден қай тілге):
– __________________________________________________________ .
басқасы – ________________________________________________________.
2.6. Баспаішілік сараптама сарапшыларының және рецензенттердің штаттық лауазымдары туралы мәліметтерді қоса алғанда, шығыс деректері бар оқу әдебиетінің толық атауы
________________________________________________________________
________________________________________________________________
________________________________________________________________
________________________________________________________________
________________________________________________________________.

2.7. Сведения об авторах учебной литературы
ФИО (при его наличии) полностью по удостоверению личности/паспорту
Гражданство автора
Специальность по высшему образованию
Квалификационная категория
Ученая степень, ученое звание
Номер, дата и организация, выдавшая сертификат о прохождении обучающих курсов в области разработки учебников
Опыт и стаж работы
1.
2.
3.
2.8. Вариант написания Ф.И.О. (при его наличии) авторов, подлежащий к использованию в полиграфических данных учебной литературы
________________________________________________________________ .
2.9. Количество частей, из которых состоит учебная литература
________________________________________________________________ .
2.10. Вид издания
первое издание (вновь разработанное)
дополненное и исправленное издание (переизданное)
2.11. Описание новшеств, содержащихся во вновь разработанном бумажном учебнике
впервые внедряемые теоретические сведения (не более 150 слов):
_____________________________________________________________
_____________________________________________________________
____________________________________________________________ .
инновационные методические подходы (не более 150 слов):
_____________________________________________________________
_____________________________________________________________
____________________________________________________________ .
новые технические решения (не более 150 слов):
_____________________________________________________________
_____________________________________________________________
____________________________________________________________ .
2.12. Формат учебной литературы
________________________________________________________________ .
2.13. Вес бумажной версии учебной литературы с учетом ожидаемой обложки, гр.
________________________________________________________________ .
2.14. Электронные опции, имеющиеся в бумажной учебной литературе
QR код для скачивания электронной версии учебника
QR код для отсылки к видео-, аудиофайлам в Интернете
- количество QR кодов – ______________________________________.
AR (дополненная реальность)
- количество AR объектов – ____________________________________.
электронное приложение в виде диска
другое – _______________________________________________________ .
2.15. Вместе с этой учебной литературой представляется на экспертизу:
учебник
методическое руководство
рабочая тетрадь
прописи
хрестоматия
спутник
сборник диктантов
сборник задач и упражнений
картографический атлас
пособие
электронный учебник
электронный учебно-методический комплекс
другое – ______________________________________________________.

2.7. Оқу әдебиетінің авторлары туралы мәліметтер
Тегі, Аты, Әкесінің аты (болған жағдайда) толық жеке куәлігі/паспорты бойынша
Автордың азаматтығы
Жоғары білімі бойынша мамандығы
Біліктілік санаты
Ғылыми дәрежесі, ғылыми атағы
Оқулықтар әзірлеу саласында оқыту курстарынан өткені туралы сертификат берген Ұйым, күні, нөмірі
Тәжірибесі және жұмыс өтілі
1.
2.
3.
2.8. Оқу әдебиетінің полиграфиялық деректерінде пайдалануға жататын авторлардың Т.А.Ә (болған жағдайда) жазу нұсқасы
________________________________________________________________ .
2.9. Оқу әдебиетін құрайтын бөлімдер саны
________________________________________________________________ .
2.10. Басылым түрі
бірінші басылым (жаңадан жасалған)
толықтырылған және түзетілген басылым (қайта шығарылған)
2.11. Жаңадан әзірленген қағаз оқулықтағы жаңалықтардың сипаттамасы
алғаш рет енгізілетін теориялық мәліметтер (150 сөзден артық емес):
_____________________________________________________________
_____________________________________________________________
____________________________________________________________ .
инновациялық әдістемелік тәсілдер (150 сөзден артық емес):
_____________________________________________________________
_____________________________________________________________
____________________________________________________________ .
жаңа техникалық шешімдер (150 сөзден артық емес):
_____________________________________________________________
_____________________________________________________________
____________________________________________________________ .
2.12. Оқу әдебиетінің форматы___________________________________ .
2.13. Күтілетін мұқабаны ескере отырып, оқу әдебиетінің қағаз нұсқасының салмағы, гр.
________________________________________________________________ .
2.14. Қағаз оқу әдебиетіндегі электрондық опциялар
Оқулықтың электронды нұсқасын жүктеуге арналған QR коды
Интернеттегі бейне, аудио файлдарға сілтеме жасауға арналған QR коды
- QR кодтарының саны– ______________________________________.
AR (кеңейтілген шындық)
- AR нысандар саны– ____________________________________.
диск түріндегі электрондық қосымша
басқасы – _______________________________________________________ .
2.15. Осы оқу әдебиетімен бірге сараптамаға ұсынылады:
оқулық
әдістемелік нұсқаулық
жұмыс дәптері
жазбалар
хрестоматия
серігі
диктанттар жинағы
тапсырмалар мен жаттығулар жинағы
картографиялық атлас
құрал
электронды оқулық
электрондық оқу-әдістемелік кешен
басқасы – ______________________________________________________.

3. Сведения о защите авторских прав. Подтверждает ли издательство принятие всех необходимых мер, в том числе путем оформления соответствующих документов, по соблюдению прав авторов учебной литературы и материалов, использованных в учебной литературе, в соответствии с законодательством Республики Казахстан об авторских и смежных правах?
Подтверждаю
Не подтверждаю
4. Информация о механизмах внутрииздательской экспертизы, задействованных в проверке данной учебной литературы
штатные должности экспертов внутрииздательской экспертизы
сторонние рецензенты
постоянный орган для проведения внутрииздательской экспертизы
– наименование органа – _________________________________.
временный орган для проведения внутрииздательской экспертизы
– наименование органа – _________________________________.
дополнительный редактор (научный и/или литературный)
другое – ______________________________________________________.
5. Сведения о штатных должностях экспертов внутрииздательской экспертизы, вовлеченных в проверку качества данной учебной литературы (включаются в выходные данные учебной литературы)
ФИО (при его наличии) полностью по удостоверению личности/паспорту
Наименование должности в издательстве и функциональные обязанности
Специальность по высшему образованию
Квалификационная категория
Ученая степень, ученое звание
1.
2.
6. Сведения о рецензентах данной учебной литературы (включаются в выходные данные учебной литературы)
ФИО (при его наличии) полностью по удостоверению личности/паспорту
Наименование должности в издательстве и функционал
Специальность по высшему образованию
Квалификационная категория
Ученая степень, ученое звание
1.
2.
7. Информация о рецензировании данной учебной литературы*
Реквизиты рецензий от данного рецензента (дата, номер, место составления)
ФИО (при его наличии) рецензента
Количество предоставления рецензий от данного эксперта
Наличие справки о проведенной работе по рецензиям
* Оригинал итоговой рецензии, заверенной рецензентом и издательством, а также справка о проведенной работе по данной рецензии, прилагаются к данному заключению.
8. Информация о работе органа внутрииздательской экспертизы по данной учебной литературе
Наименование органа издательства
Статус (постоянный, временный)
Количество и описание членов органа
Наличие справки о работе органа
* Справка о работе органа по данной учебной литературе, заверенная издательством прилагается к данному заключению.
9. Информация о научной и/или литературной редакции данной учебной литературы (при наличии включаются в выходные данные учебной литературы)
ФИО (при его наличии) научного и/или литературного редакторов по удостоверению личности/паспорту
Условия деятельности научного и/или литературного редактора (штатная должность, на основе гражданского договора)
Опыта и стаж работы
1.

3. Авторларының құқықтарын қорғау туралы мәлімет. Баспа Қазақстан Республикасының Авторлық және аралас құқықтар туралы заңнамасына сәйкес оқу әдебиеттері мен оқу әдебиеттерінде пайдаланылған материалдар авторларының құқықтарын сақтау бойынша тиісті құжаттарды ресімдеу жолымен барлық қажетті шаралардың қабылданғанын растай ма?
Растаймын
Растамаймын
4. Осы оқу әдебиетін тексеруге тартылған ішкі заңнамалық сараптама тетіктері туралы ақпарат
ішкі заңнамалық сараптама сарапшыларының штаттық лауазымдары
үшінші тарап рецензенттері
ішкі заңнамалық сараптама жүргізу үшін тұрақты орган
– органның атауы – _________________________________.
ішкі заңнамалық сараптама жүргізу үшін уақытша орган
– органның атауы – _________________________________.
қосымша редактор (ғылыми және / немесе әдеби)
басқасы – ______________________________________________________.
5. Осы оқу әдебиетінің сапасын тексеруге тартылған ішкі заңнамалық сараптама сарапшыларының штаттық лауазымдары туралы мәліметтер (оқу әдебиетінің шығыс деректеріне енгізіледі)
Тегі, Аты, Әкесінің аты (болған жағдайда) толық жеке куәлігі/паспорты бойынша
Баспадағы лауазымның атауы және функционалдық міндеттері
Жоғары білімі бойынша мамандығы
Біліктілік санаты
Ғылыми дәрежесі, ғылыми атағы
1.
2.
6. Осы оқу әдебиетінің рецензенттері туралы мәліметтер (оқу әдебиетінің шығыс деректеріне енгізіледі)
Тегі, Аты, Әкесінің аты (болған жағдайда) толық жеке куәлігі/паспорты бойынша
Баспадағы лауазымның атауы және функционалдық міндеттері
Жоғары білімі бойынша мамандығы
Біліктілік санаты
Ғылыми дәрежесі, ғылыми атағы
1.
2.
7. Осы оқу әдебиетін рецензиялау туралы ақпарат*
Осы рецензенттен рецензиялардың деректемелері (жасалған күні, нөмірі, орны)
Рецензенттің аты-жөні, тегі (бар болған жағдайда)
Осы сарапшының рецензияларын ұсыну саны
Рецензиялар бойынша жүргізілген жұмыс туралы анықтаманың болуы
* Рецензент және баспа растаған қорытынды рецензияның түпнұсқасы, сондай-ақ осы рецензия бойынша жүргізілген жұмыс туралы анықтама осы қорытындыға қоса беріледі.
8. Осы оқу әдебиеттері бойынша ішкі заңнамалық сараптама органының жұмысы туралы ақпарат
Баспа органының атауы
Мәртебесі (тұрақты, уақытша)
Орган мүшелерінің саны және сипаттамасы
Органның жұмысы туралы анықтаманың болуы
* Баспа растаған осы оқу әдебиеттері бойынша органның жұмысы туралы анықтама осы қорытындыға қоса беріледі.
9. Осы оқу әдебиетінің ғылыми және / немесе әдеби редакциясы туралы ақпарат (болған жағдайда оқу әдебиетінің шығыс деректеріне енгізіледі)
Жеке куәлік/паспорт бойынша ғылыми және/немесе әдеби редакторлардың Т.А.Ә, (болған жағдайда)
Ғылыми және/немесе әдеби редактор қызметінің шарттары (азаматтық шарт негізінде штаттық лауазым)
Тәжірибесі мен жұмыс өтілі
1.

10. Выводы по внутрииздательской экспертизе данной учебной литературы. Подтверждает ли издательство, что вышеперечисленные меры по обеспечению качества учебной литературы обеспечило реализацию требований ГОСО, типового учебного плана, типовой учебной программы и Требований?
Подтверждаю
Не подтверждаю
Должность руководителя издательства, ФИО (при его наличии) _____________ (подпись)
М.П. Дата
Приложение 2 к Правилам
по подготовке, экспертизе,
апробации и проведению
мониторинга, изданию
учебников для организаций
среднего образования и учебно-
методических комплексов для
дошкольных организаций,
организаций среднего образования
Сноска. В правый верхний угол внесено изменение на казахском языке, текст на русском языке не меняется приказом Министра просвещения РК от 14.08.2023 № 256 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Форма
Заключение о проведении независимой оценки учебников и УМК
1. Разработчик (ФИО (при его наличии) ____________________________
_______________________________________________________________ .
2. Детальная информация об учебной литературе
2.1. Уровень образования, для которого предназначена учебная литература
дошкольное воспитание и обучение
начальное образование
основное среднее образование
общее среднее образование
техническое и профессиональное образование
2.2. Направление обучения, к которому относится учебная литература (не относится к дошкольному обучению и воспитанию)
общественно-гуманитарное
естественно-математическое
культурологическое
техническое
2.3. Вид учебной литературы
учебник (бумажный)
учебно-методический комплекс (бумажный)
пособие (бумажное)
электронный учебник
электронный учебно-методический комплекс
цифровой образовательный ресурс
пособие
- другое – ___________________________________________ .
2.4. Предмет или организованная учебная деятельность учебной литературы
________________________________________________________________ .
2.5. Язык разработки учебной литературы
казахский
русский
английский
переводной, указать направление перевода (с какого на какой):
– __________________________________________________________ .
другой – ________________________________________________________ .
2.6. Полное наименование учебной литературы с выходными данными, включая сведения о профильных кафедрах вузов, проводивших коллективное рецензирование
________________________________________________________________ ________________________________________________________________ ________________________________________________________________ ________________________________________________________________ ________________________________________________________________.

10. Осы оқу әдебиеттерінің ішкі сараптамасы бойынша қорытындылар. Баспа оқу әдебиетінің сапасын қамтамасыз ету жөніндегі жоғарыда аталған шаралар МЖМБС, үлгілік оқу жоспары, үлгілік оқу бағдарламасы талаптарының және талаптардың іске асырылуын қамтамасыз еткенін растай ма?
Растаймын
Растамаймын
Басшысының лауазымы баспасы, аты-жөні (болған жағдайда) ________________
(қолы)
М.О. Күні
Орта білім беру ұйымдарына
арналған оқулықтарды және
мектепке дейінгі ұйымдарға,
орта білім беру ұйымдарына
арналған оқу-әдісмемелік
кешендерді дайындау, сараптау,
сынақтан өткізу және
мониторинг жүргізу, басып
шығару жөніндегі қағидаларға
2-қосымша
Ескерту. 2-қосымшада жоғарғы оң жақ бұрыш жаңа редакцияда - ҚР Оқу-ағарту министрінің 14.08.2023 № 256 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Нысан
Оқулықтар мен ОӘК-ге тәуелсіз бағалау жүргізу қорытындылары туралы
1. Баспа (баспаның толық атауы)____________________________________.
2. Оқу әдебиеті туралы толық ақпарат
2.1. Оқу әдебиеті арналған білім деңгейі
мектепке дейінгі тәрбие және оқыту
бастауыш білім беру
негізгі орта білім беру
жалпы орта білім беру
техникалық және кәсіптік білім беру
2.2. Оқу әдебиеті жататын оқыту бағыты (мектепке дейінгі оқыту мен тәрбиелеуге жатпайды)
қоғамдық-гуманитарлық бағыт
жаратылыстану-математикалық бағыт
мәдениеттану
техникалық
2.3. Оқу әдебиетінің түрі
оқулық (қағаз)
оқу-әдістемелік кешен (қағаз түрінде)
Оқу-әдістемелік құрал (қағаз түрінде)
электронды оқулық
электрондық оқу-әдістемелік кешен
сандық білім беру ресурсы
Оқу-әдістемелік құрал
басқасы_________________.
2.4. Оқу әдебиетінің пәні немесе ұйымдастырылған оқу қызметі_________________ .
2.5. Оқу әдебиетін әзірлеу тілі
қазақша
орысша
ағылшынша
Аударым, бағытын көрсету (қай тілден қай тілге):
– __________________________________________________________ .
басқасы – ________________________________________________________.
2.6. Ұжымдық рецензия жүргізген ЖОО-ның бейінді кафедралары туралы мәліметтерді қоса алғанда, шығу деректері бар оқу әдебиетінің толық атауы
________________________________________________________________
________________________________________________________________
________________________________________________________________
________________________________________________________________
________________________________________________________________.

3. Сведения о защите авторских прав. Подтверждает ли разработчик принятие всех необходимых мер, в том числе путем оформления соответствующих документов, по соблюдению прав авторов учебной литературы и материалов, использованных в учебной литературе, в соответствии с законодательством Республики Казахстан об авторских и смежных правах?
Подтверждаю
Не подтверждаю
4. Информация о способах независимой оценки, использованных в проверке данной учебной литературы
коллективное рецензирование профильной кафедрой вуза на научность содержания
коллективное рецензирование профильной кафедрой вуза на методическую составляющую
дополнительный редактор (научный и/или литературный)
другое – ______________________________________________________.
5. Информация о коллективном рецензировании профильной кафедры вуза, проводившей независимую оценку учебника и УМК на научность*
Реквизиты рецензий от данного рецензента (дата, номер, место составления)
ФИО (при его наличии) по удостоверению личности/паспорту, ученое степень и ученое звание заведующего кафедрой
Количество предоставления рецензий от кафедры
Наличие справки о проведенной работе по рецензиям
* Оригинал итоговой рецензии, подписанной заведующей кафедрой и заверенной вузом, а также справка о проведенной работе по данной рецензии, прилагаются к данному заключению.
6. Информация о коллективном рецензировании профильной кафедры вуза, проводившей независимую оценку учебника и УМК на методическую составляющую*
Реквизиты рецензий от данного рецензента (дата, номер, место составления)
ФИО (при его наличии) по удостоверению личности/паспорту, ученое степень и ученое звание заведующего кафедрой
Количество предоставления рецензий от кафедры
Наличие справки о проведенной работе по рецензиям
* Оригинал итоговой рецензии, подписанной заведующей кафедрой и заверенной вузом, а также справка о проведенной работе по данной рецензии, прилагаются к данному заключению.
7. Информация о научной и/или литературной редакции данной учебной литературы (при наличии включаются в выходные данные учебной литературы)
ФИО (при его наличии) научного и/или литературного редакторов по удостоверению личности/паспорту
Условия деятельности научного и/или литературного редактора (штатная должность, на основе гражданского договора)
Опыта и стаж работы
1.
8. Выводы по независимой оценке данной учебной литературы. Подтверждает ли разработчик, что вышеперечисленные меры по обеспечению качества учебной литературы обеспечило реализацию требований ГОСО, типового учебного плана, типовой учебной программы и Требований?
Подтверждаю
Не подтверждаю
ФИО (при его наличии) разработчика _____________
(подпись)
М.П. Дата
Приложение 3
к Правилам по подготовке,
экспертизе, апробации и
проведению мониторинга,
изданию учебников для
организаций среднего
образования и учебно-
методических комплексов для
дошкольных организаций,
организаций среднего образования
Форма
Директору республиканского
государственного предприятия
на праве хозяйственного ведения
"Республиканский научно-
практический центр экспертизы
содержания образования"
(от)_______________________
(фамилия, имя, отчество
(при его наличии) адрес:
телефон:
Заявление (для физических и (или) юридических лиц)

3. Авторларының құқықтарын қорғау туралы мәлімет. Баспа Қазақстан Республикасының Авторлық және сабақтас құқықтар туралы заңнамасына сәйкес оқу әдебиеттері мен оқу әдебиеттерінде пайдаланылған материалдар авторларының құқықтарын сақтау бойынша тиісті құжаттарды ресімдеу жолымен барлық қажетті шаралардың қабылданғанын растай ма?
Растаймын
Растамаймын
4. Осы оқу әдебиетін тексеруде пайдаланылған тәуелсіз бағалау тәсілдері туралы ақпарат
университеттің бейінді кафедрасының ғылыми мазмұнға ұжымдық шолуы
ЖОО бейіндік кафедрасының әдістемелік құрамдас бөлігіне ұжымдық рецензиялау
қосымша редактор (ғылыми және / немесе әдеби)
басқасы – ______________________________________________________.
5. Оқулыққа және ОӘК-ге тәуелсіз баға берген ЖОО-ның бейіндік кафедрасының ұжымдық рецензиясы туралы ақпарат*
Осы рецензенттен рецензиялардың деректемелері (жасалған күні, нөмірі, орны)
Жеке куәлік/паспорт бойынша кафедра меңгерушісінің ғылыми дәрежесі мен ғылыми атағы
Кафедрадан рецензиялар ұсыну саны
Рецензиялар бойынша жүргізілген жұмыс туралы анықтаманың болуы
1.
2.
* Кафедра меңгерушісі қол қойған және ЖОО куәландырған қорытынды рецензияның түпнұсқасы, сондай-ақ осы рецензия бойынша жүргізілген жұмыс туралы анықтама осы қорытындыға қоса беріледі.
6. Оқулық пен ОӘК-ні әдістемелік құрамдас бөлікке тәуелсіз бағалауды жүргізген ЖОО-ның бейінді кафедрасын ұжымдық рецензиялау туралы ақпарат*
Осы рецензенттен рецензиялардың деректемелері (жасалған күні, нөмірі, орны)
Жеке куәлік/паспорт бойынша кафедра меңгерушісінің ғылыми дәрежесі мен ғылыми атағы
Кафедрадан рецензиялар ұсыну саны
Рецензиялар бойынша жүргізілген жұмыс туралы анықтаманың болуы
1.
2.
* Кафедра меңгерушісі қол қойған және ЖОО куәландырған қорытынды рецензияның түпнұсқасы, сондай-ақ осы рецензия бойынша жүргізілген жұмыс туралы анықтама осы қорытындыға қоса беріледі.
7. Осы оқу әдебиетінің ғылыми және / немесе әдеби редакциясы туралы ақпарат (болған жағдайда оқу әдебиетінің шығыс деректеріне енгізіледі)
Жеке куәлік/паспорт бойынша ғылыми және/немесе әдеби редакторлардың Т.А.Ә (болған жағдайда)
Ғылыми және/немесе әдеби редактор қызметінің шарттары (азаматтық шарт негізінде штаттық лауазым)
Тәжірибесі мен жұмыс өтілі
8. Осы оқу әдебиетін тәуелсіз бағалау бойынша қорытындылар. Әзірлеуші оқу әдебиетінің сапасын қамтамасыз ету жөніндегі жоғарыда аталған шаралар МЖМБС, үлгілік оқу жоспары, үлгілік оқу бағдарламасы талаптарының және талаптардың іске асырылуын қамтамасыз еткенін растай ма?
Растаймын
Растамаймын
Басшысының лауазымы баспасы, аты-жөні (болған жағдайда) _____________
(қолы)
М.О.            Күні
Орта білім беру ұйымдарына
арналған оқулықтарды және
мектепке дейінгі ұйымдарға,
орта білім беру ұйымдарына
арналған оқу-әдістемелік
кешендерді дайындау, сараптау,
сынақтан өткізу және
мониторинг жүргізу, басып
шығару жөніндегі қағидаларға
3-қосымша
Нысан
"Республиқалық ғылыми-
практикалық білім мазмұнын
сараптау орталығы"
шаруашылық жүргізу
құқығындағы республикалық
мемлекеттік кәсіпорны
директорына
Кімнен ___________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар
болған жағдайда)) мекенжайы:
телефоны:
Өтініш (жеке және заңды тұлғалар үшін)

Сноска. Приложение 3 - в редакции приказа Министра просвещения РК от 14.08.2023 № 256 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Прошу провести экспертизу учебной литературы
"_________________________________________________________________",
разработанной издательством (автором (коллективом авторов),
разработчиком) ____________________________________________________
в количестве _____ наименований и разместить (учебники для уровня среднего образования)
на интернет-ресурсе услугодателя (Республиканское государственное предприятие на праве
хозяйственного ведения "Республиканский научно-практический центр экспертизы
содержания образования") http://www.okulyk-edu.kz, электронную версию бумажного
учебника в формате PDF с пометкой "Проект" для обеспечения доступа к ним широкого
круга общественности.
Уровень образования _______________________________________.
Наименование
Категория (учебник, УМК)
Форма разработки (бумажная, электронная)
Вновь разработанный или переизданный
Авторы
Возрастная группа (класс или группа)
Язык разработки
1
2
3
4
5
6
7
8
Согласен на использование сведений, составляющих охраняемую законом тайну,
содержащихся в информационных системах.
_______________________________________________________
(подпись заявителя)
"___" ______________ 20___ года.
Подпись, печать (для юридического лица) (при наличии) услугополучателя
_______________________________
Дата подачи заявления "___" _____________ 20___ года
Принял: ________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии) (подпись)
Приложение 4
к Правилам по подготовке,
экспертизе, апробации и
проведению мониторинга,
изданию учебников для
организаций среднего
образования и учебно-
методических комплексов для
дошкольных организаций,
организаций среднего
образования
Перечень основных требований к оказанию государственной услуги: Выдача экспертного заключения авторам и авторскому коллективу на учебные издания дошкольного, начального, основного среднего, общего среднего, технического и профессионального, послесреднего, высшего и послевузовского образования
Сноска. Приложение 4 - в редакции приказа Министра просвещения РК от 14.08.2023 № 256 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1
Наименование услугодателя
Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Республиканский научно-практический центр экспертизы содержания образования"
2
Способы предоставления государственной услуги
Прием заявлений и выдача результатов оказания государственной услуги осуществляются Государственной корпорацией
3
Срок оказания государственной услуги
50 (пятьдесят) календарных дней
4
Форма оказания государственной услуги
Бумажная
5
Результат оказания государственной услуги
Экспертное заключение авторам и авторскому коллективу на учебные издания дошкольного, начального, основного среднего, общего среднего, технического и профессионального, послесреднего, высшего и послевузовского образования, либо мотивированный отказ в оказании государственной услуги с указанием причин отказа
6
Размер оплаты, взимаемой с услугополучателя при оказании государственной услуги, и способы ее взимания в случаях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан
Государственная услуга оказывается платно (бесплатно).
Государственная услуга на учебные издания, включенные в Тематический план экспертизы и апробации учебников и УМК (далее – Тематический план), оказывается на бесплатной основе в соответствии с настоящими Правилами. На учебные издания, не включенные в Тематический план, государственная услуга оказывается платно.

Ескерту. 3-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Оқу-ағарту министрінің 14.08.2023 № 256 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
________________ баспасы (авторы (авторлар ұжымы), әзірлеуші) әзірлеген _________________ аталымдағы "_____________________" оқу әдебиетіне сараптама жасауды және (орта білім беру деңгейінің оқулықтарын) қағаз оқулығының PDF форматындағы электрондық нұсқасының жалпы жұртшылыққа қолжетімді болуын қамтамасыз ету үшін ( "Республиқалық ғылыми-практикалық білім мазмұнын сараптау орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорын) http://www.okulyk-edu.kz интернет-ресурсына "Жоба" белгісімен орналастыруды сұраймын.
Білім беру деңгейі ____________________.
Атауы
Санаты (оқулық, ОӘК)
Әзірлеу формасы (қағаз, электронды)
Қайта басылған (жаңадан әзірленген)
Авторлары
Жас тобы (сынып немесе топ)
Әзірлеу тілі
1
2
3
4
5
6
7
8
Ақпараттық жүйелердегі заңмен қорғалған құпиядан тұратын мәліметтерді пайдалануға келісім беремін.
______________________
(өтініш берушінің қолы)
20__ жылғы "___" _________.
Көрсетілетін қызметті алушының қолы, мөр (заңды тұлға үшін) (бар болған жағдайда) ______________
Өтінішті беру күні 20__ жылғы "___" __________.
Қабылдады: __________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда)) (қолы)
20__ жылғы "___" ____________.
Орта білім беру ұйымдарына
арналған оқулықтарды және
мектепке дейінгі ұйымдарға,
орта білім беру ұйымдарына
арналған оқу-әдістемелік
кешендерді дайындау, сараптау,
сынақтан өткізу және
мониторинг жүргізу, басып
шығару жөніндегі қағидаларға
4-қосымша
"Мектепке дейінгі, бастауыш, негізгі орта, жалпы орта, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі, жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білім берудің оқулық басылымдары бойынша авторларға және авторлар ұжымына сараптамалық қорытынды беру" мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесі
Ескерту. 4-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Оқу-ағарту министрінің 14.08.2023 № 256 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1.
Көрсетілетін қызметті берушінің атауы
"Республикалық ғылыми-практикалық білім мазмұнын сараптау орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорын
2.
Мемлекеттік көрсетілетін қызметті ұсыну тәсілі
Өтініштерді қабылдау және мемлекеттік қызмет көрсету нәтижелерін беруді Мемлекеттік корпорация жүзеге асырады
3.
Мемлекеттік қызметті көрсету мерзімі
Күнтізбелік 50 (елу) күн.
4.
Мемлекеттік қызметті көрсету нысаны
Қағаз түрінде
5.
Мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесі
Мектепке дейінгі тәрбие мен оқытудың, орта білімнің, жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білімнің оқу және әдістемелік басылымдарына авторлар мен авторлық ұжымға сараптамалық қорытынды беру немесе дәлелді себептерді көрсетіп мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тарту
6.
Мемлекеттік қызмет көрсету кезінде көрсетілетін қызметті алушыдан алынатын төлем мөлшері және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген жағдайларда оны алу тәсілдері
Мемлекеттік қызмет жеке және заңды тұлғаларға (бұдан әрі – көрсетілетін қызметті алушы) ақылы (тегін) көрсетіледі.
Мемлекеттік қызмет барлық білім беру деңгейлеріне арналған оқулықтарға, оқу-әдістемелік кешендер мен оқу-әдістемелік құралдарға ғылыми және педагогикалық сараптама жүргізу бойынша тақырыптық жоспарға (бұдан әрі – тақырыптық жоспар) енгізілген оқу басылымдарына осы Қағидаларға сәйкес ақысыз негізде көрсетіледі. Тақырыптық жоспарға енбеген оқу басылымдарына мемлекеттік қызмет ақылы көрсетіледі.

Стоимость оказания государственной услуги устанавливается услугодателем по согласованию с Комитетом по регулированию естественных монополий Министерства национальной экономики Республики Казахстан в соответствии с пунктом 1 статьи 120 Предпринимательского кодекса Республики Казахстан.
Стоимость экспертизы одного печатного листа учебников, учебно-методического комплекса и пособия, электронного учебника, электронного учебного издания для всех уровней образования:
1) по естественнонаучному циклу – 15 849 тенге;
2) по общественно-гуманитарному циклу – 11 887 тенге;
3) по культурологическому циклу – 9 906 тенге.
Стоимость экспертизы одной минуты электронного учебника, электронного учебного издания для всех уровней образования – 2 678 тенге.
Оплата производится путем ее внесения на расчетный счет услугодателя в безналичной форме через банки второго уровня или организации, осуществляющие отдельные виды банковских операций.
7
График работы
1) Услугодателя – с понедельника по пятницу с 9:00 до 18:30 часов с перерывом на обед с 13:00 до 14:30 часов, кроме выходных и праздничных дней в соответствии с трудовым законодательством Республики Казахстан;
2) Государственной корпорации – прием заявлений и выдача готовых результатов государственной услуги осуществляется через Государственную корпорацию с понедельника по пятницу включительно с 9.00 до 18.00 часов без перерыва, дежурные отделы обслуживания населения Государственной корпорации с понедельника по пятницу включительно с 9.00 до 20.00 часов и в субботу с 9.00 до 13.00 часов кроме праздничных и выходных дней согласно Трудового кодекса Республики Казахстан
В Государственной корпорации государственная услуга оказывается по выбору услугополучателя в порядке электронной очереди, без предварительной записи и ускоренного обслуживания, возможно бронирование электронной очереди посредством веб-портала "электронного правительства".
Адреса мест оказания государственной услуги размещены на:
1) интернет-ресурсе услугодателя;
2) сайте Государственной корпорации: www.gov4c.kz.
8
Перечень документов, необходимых для оказания государственной услуги (документы уполномоченного представителя юридического лица по документу, подтверждающему его полномочия или физического лица по нотариально заверенной доверенности)
1. Разработчик и (или) издательство (для дошкольного воспитания и обучения) направляют через Государственную корпорацию услугодателю следующие материалы:

Мемлекеттік қызмет көрсету құнын көрсетілетін қызметті беруші Қазақстан Республикасы Кәсіпкерлік кодексінің 120-бабының 1-тармағына сәйкес Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігінің Табиғи монополияларды реттеу және бәсекелестікті қорғау комитетімен келісе отырып белгілейді.
Барлық білім беру деңгейлеріне арналған оқулық, оқу-әдістемелік кешен мен құрал, қосымша әдебиет, электрондық оқулық, электрондық оқу басылымының бір баспа табағына сараптама жүргізу құны:
1) жаратылыстану-ғылыми цикл бойынша – 15 849 теңге;
2) қоғамдық-гуманитарлық цикл бойынша - 11 887 теңге;
3) мәдениеттану циклі бойынша – 9 906 теңге.
Барлық білім беру деңгейлеріне арналған электрондық оқулық, электрондық оқу басылымдарына сараптама жүргізудің бір минутының құны – 2 678 теңге.
Төлем екінші деңгейдегі банктер немесе банктік операциялардың жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдар арқылы қолма-қол ақшасыз нысанда Көрсетілетін қызметті берушінің есепшотына жіберу арқылы жүргізіледі.
7.
Жұмыс кестесі
1) Көрсетілетін қызметті берушіде - Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына сәйкес демалыс және мереке күндерінен басқа, дүйсенбі-жұма аралығында сағат 13.00-ден 14.30-ға дейінгі түскі үзіліспен сағат 9.00-ден 18.30-ға дейін;
2) Мемлекеттік корпорацияда - өтініштерді қабылдау және Мемлекеттік қызметтің дайын нәтижелерін беру мемлекеттік корпорация арқылы дүйсенбіден жұманы қоса алғанда сағат 9.00-ден 18.00-ге дейін үзіліссіз жүзеге асырылады, Мемлекеттік корпорацияның халыққа қызмет көрсету кезекші бөлімдері Қазақстан Республикасының Еңбек кодексіне сәйкес мереке және демалыс күндерінен басқа дүйсенбіден жұманы қоса алғанда сағат 9.00-ден 20.00-ге дейін және сенбі күні сағат 9.00-ден 13.00-ге дейін.
Мемлекеттік корпорацияда мемлекеттік көрсетілетін қызмет көрсетілетін қызметті алушының таңдауы бойынша алдын ала жазылусыз және жеделдетілген қызмет көрсетусіз "электрондық" кезек түрінде көрсетіледі, электрондық кезекті "электрондық үкімет" веб-порталы арқылы брондауға болады.
Мемлекеттік қызмет көрсететін орындардың мекен-жайлары:
1) көрсетілетін қызметті берушінің интернет-ресурсында;
2) Мемлекеттік корпорацияның www.gov4c.kz. интернет-ресурсында орналасқан.
8.
Мемлекеттік корпорацияда мемлекеттік қызмет көрсету үшін қажетті құжаттардың тізбесі (заңды тұлғаның өкілеттігін растайтын құжат бойынша оның уәкілетті өкілінің немесе нотариалды куәландырылған сенімхат бойынша жеке тұлғаның құжаттары)
1. Автор, авторлық ұжым, баспа (мектепке дейінгі тәрбие мен оқытуға арналған оқу әдебиетін әзірлеушілер) Мемлекеттік корпорация арқылы көрсетілетін қызметті берушіге мынадай материалдарды жібереді:

1) заявление на проведение экспертизы учебно-методических комплексов и пособий по форме согласно приложению 3 к настоящим Правилам;
2) сведения об авторе / авторском коллективе: копии документов, подтверждающих соответствие авторов квалификационным требованиям (ученая степень и звание, квалификационные категории, сертификаты о прохождении обучающих курсов в области разработки учебников);
3) заключение о проведении внутрииздательской экспертизы учебников и УМК по форме согласно приложению 1 к настоящим Правилам, подписанное руководителем издательства и заверенное печатью организации (при наличии);
4) заключение о независимой оценке учебников и УМК по форме согласно приложению 2 к настоящим Правилам, подписанное разработчиком;
5) письмо, подписанное руководителем издательства об объеме (в печатных листах и минутах) учебников и УМК, направляемых на экспертизу;
6) три экземпляра оригинала-макета учебников (печатный-электронный), УМК и пособий (в том числе его электронная версия на USB-носителе в формате PDF) без указания разработчика, издательства и авторов, один экземпляр оригинала-макета учебников (печатный-электронный), УМК и пособий (в том числе его электронная версия на USB носителе в формате PDF) с указанием разработчика, издательства и авторов;
7) руководство по установке и руководство для пользователя в свободной форме – для электронных УМК и пособий;
8) документ, подтверждающий оплату (при проведении экспертизы на платной основе).
2. Разработчик и (или) издательство (для начального, основного среднего, общего среднего, технического и профессионального, послесреднего, высшего и послевузовского образования) направляют через Государственную корпорацию услугодателю следующие материалы:
1) заявление на проведение экспертизы учебников, учебно-методических комплексов и пособий по форме согласно приложению 3 к настоящим Правилам;
2) сведения о разработчике и (или) издательстве, авторе/ авторском коллективе): копии документов, подтверждающих соответствие авторов квалификационным требованиям (ученая степень и звание, квалификационные категории, сертификаты о прохождении обучающих курсов в области разработки учебников;
3) письменное согласие издательства, разработчика о размещении электронной версии учебников, УМК и пособий в ePub формате на интернет ресурсе уполномоченного органа в области образования в случае его включения в Перечень учебников и УМК;
4) заключение о проведении внутрииздательской экспертизы учебников и УМК по форме согласно приложению 1 настоящих Правил, подписанное руководителем издательства и заверенное печатью организации;

1) осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша оқу-әдістемелік кешендер мен оқу-әдістемелік құралдарға сараптама жүргізуге өтініш.
2) автор/ авторлық ұжым туралы мәліметтер: авторлардың біліктілік талаптарына сәйкестігін растайтын құжаттардың көшірмелері (ғылыми дәрежесі мен атақтары, біліктілік санаттары, оқулықтарды әзірлеу саласында оқыту курстарынан өткені туралы сертификаттар;
3) баспа басшысының қолы қойылған және ұйымның мөрімен (болған жағдайда) осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша оқулықтар мен ОӘК-ге баспаішілік сараптама жүргізу туралы куәландырылған қорытынды;
4) әзірлеуші қол қойған осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша оқулықтар мен ОӘК-ні тәуелсіз бағалау туралы қорытынды;
5) сараптамаға жіберілетін ОӘК-нің көлемі (баспа парақтарымен және минуттарымен) туралы баспа басшысы қол қойған хат;
6) әзірлеуші, баспа және авторлар көрсетілмеген оқулықтардың, (баспа-электрондық) ОӘК және құралдардың (оның ішінде оның USB тасығыштағы, PDF форматындағы электрондық нұсқасы) макет-түпнұсқаның үш данасы, әзірлеуші, баспа және авторлар көрсетілген оқулықтардың, (баспа-электрондық) ОӘК және құралдардың (оның ішінде оның USB тасығыштағы, PDF форматындағы электрондық нұсқасы) макет-түпнұсқаның бір данасы;
7) электрондық оқулықтар, ОӘК және ОӘҚ үшін – еркін формада берілген орнату жөніндегі нұсқаулық және пайдаланушыға арналған нұсқаулық;
8) төлемді растайтын құжат (ақылы негізде сараптама жүргізілгенде).
2. Әзірлеуші және (немесе) Баспа (Бастауыш, негізгі орта, жалпы орта, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі, жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру үшін) Мемлекеттік корпорация арқылы көрсетілетін қызметті берушіге мынадай материалдарды жібереді:
1) осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша оқулықтарға, оқу-әдістемелік кешендер мен құралдарға сараптама жүргізуге өтініш;
2) әзірлеуші және (немесе) баспа, автор/ авторлық ұжым туралы мәліметтер): авторлардың біліктілік талаптарына сәйкестігін растайтын құжаттардың көшірмелері (ғылыми дәрежесі мен атағы, біліктілік санаттары, оқулықтарды әзірлеу саласында оқыту курстарынан өткені туралы сертификаттар;
3) оқулықтар мен ОӘҚ тізбесіне енгізілген жағдайда, баспаның, әзірлеушінің оқулықтардың, ОӘК-нің және оқу құралдарының электрондық нұсқасын ePub форматында білім беру саласындағы уәкілетті органның интернет-ресурсында орналастыру туралы жазбаша келісімі;
4) баспа басшысы қол қойған және ұйымның мөрімен расталған осы Қағидалардың 1-қосымшасына сәйкес нысан бойынша оқулықтар мен ОӘК-нің баспаішілік сараптамасын жүргізу туралы қорытынды;

5) заключение о независимой оценке учебников и УМК по форме согласно приложению 2 настоящих Правил, подписанное разработчиком;
6) гарантийное письмо, подписанное руководителем издательства об отсутствии нарушений авторских и гражданских прав в использовании учебных материалов и первоисточников;
7) письмо, подписанное руководителем издательства об объеме (в печатных листах и минутах) учебников, УМК и пособий, направляемых на экспертизу;
8) четыре экземпляра оригинала-макета учебников (печатный-электронный), УМК и пособий (в том числе его электронная версия на USB носителе в формате PDF) без указания разработчика, издательства и авторов, один экземпляр оригинала-макета учебников (печатный-электронный), УМК и пособий (в том числе его электронная версия на USB носителе в формате PDF) с указанием разработчика, издательства и автора (авторов);
9) руководство по установке и руководство для пользователя в свободной форме – для электронных учебников, УМК и пособий;
10) документ, подтверждающий оплату (при проведении экспертизы на платной основе).
Примечание:
При оказании услуги на платной основе (прием на экспертизу учебных изданий, не включенных в Тематический план), для составления двухстороннего договора на оказание услуг, требуется удостоверение личности автора/руководителя издательства, либо электронный документ посредством сервиса цифровых документов (для идентификации личности).
При получении государственной услуги услугополучатель представляет письменное согласие на использование сведений, составляющих охраняемую законом тайну, содержащихся в информационных системах, если иное не предусмотрено законами Республики Казахстан.
При приеме документов услугополучателю выдается расписка о приеме соответствующих документов.
Сведения о документах, удостоверяющих личность, работник Государственной корпорации получает из соответствующих государственных информационных систем через шлюз "электронного правительства" и направляет услугодателю.
9
Основания для отказа в оказании государственной услуги, установленные законодательством Республики Казахстан
1) Установление недостоверности документов, представленных услугополучателем для получения государственной услуги, и (или) данных (сведений), содержащихся в них;
2) несоответствие услугополучателя и (или) представленных материалов, объектов, данных и сведений, необходимых для оказания государственной услуги, требованиям, установленным нормативными правовыми актами Республики Казахстан;
3) отрицательный ответ уполномоченного государственного органа на запрос о согласовании, которое требуется для оказания государственной услуги, а также отрицательное заключение экспертизы, исследования либо проверки;

5) осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша әзірлеуші қол қойған оқулықтар мен ОӘК-ні тәуелсіз бағалау туралы қорытынды;
6) Оқу материалдары мен бастапқы дереккөздерді пайдалануда авторлық және азаматтық құқықтардың бұзылуының жоқтығы туралы баспаның басшысы қол қойған кепілдік хат;
7) сараптамаға жіберілетін оқулықтар мен ОӘК-нің көлемі (баспа парақтары мен минуттары) туралы баспа басшысы қол қойған хат;
8) әзірлеуші, баспа және авторлар көрсетілмеген оқулықтардың, (баспа-электрондық) ОӘК және құралдардың (оның ішінде оның USB тасығыштағы, PDF форматындағы электрондық нұсқасы) макет-түпнұсқаның төрт данасы, әзірлеуші, баспа және авторлар көрсетілген оқулықтардың, (баспа-электрондық) ОӘК және құралдардың (оның ішінде оның USB тасығыштағы, PDF форматындағы электрондық нұсқасы) макет-түпнұсқаның бір данасы;
9) электрондық оқулықтар, ОӘК мен құрал үшін – еркін формада берілген орнату жөніндегі нұсқаулық және пайдаланушыға арналған нұсқаулық;
10) төлемді растайтын құжат (сараптама ақылы негізде жүргізілгенде).
Ескерту:
Ақылы негізде қызмет көрсету кезінде (Тақырыптық жоспарға енгізілмеген оқу басылымдарын сараптауға қабылдау) қызмет көрсетуге екі жақты шарт жасау үшін автордың/ баспа жетекшісінің жеке куәлік немесе цифрлық құжаттар сервисі арқылы электрондық құжат (жеке басын сәйкестендіру үшін) талап етіледі.
Мемлекеттік көрсетілетін қызметті алу кезінде көрсетілетін қызметті алушы Қазақстан Республикасының заңдарында өзгеше көзделмесе, ақпараттық жүйелердегі заңмен қорғалатын құпиядан тұратын мәліметтерді пайдалануға жазбаша келісім береді.
Құжаттар қабылданған жағдайда көрсетілетін қызметті алушыға тиісті құжаттардың қабылданғаны туралы қолхат беріледі.
Жеке басын куәландыратын құжаттар туралы мәліметтерді Мемлекеттік корпорация қызметкері "электрондық үкімет" шлюзі арқылы тиісті мемлекеттік ақпараттық жүйелерден алады және көрсетілетін қызметті берушіге жібереді.
9.
Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тартудың негіздемесі
1) Мемлекеттік көрсетілетін қызметті алу үшін көрсетілетін қызметті алушы ұсынған құжаттардың және (немесе) олардағы деректердің (мәліметтердің) дұрыс болмауы анықталғанда;
2) көрсетілетін қызметті алушының және (немесе) мемлекеттік қызметті көрсету үшін қажетті ұсынылған материалдардың, объектілердің, деректер мен мәліметтердің Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерінде белгіленген талаптарға сәйкес келмеуі;
3) мемлекеттік қызмет көрсету үшін талап етілетін келісу туралы сұрау салуға уәкілетті мемлекеттік органның теріс жауабы, сондай-ақ сараптаманың, зерттеудің не тексерудің теріс қорытындысы;

4) в отношении услугополучателя имеется вступившее в законную силу решение (приговор) суда о запрете на деятельность (отдельных видов деятельности), требующую получения определенной государственной услуги;
5) в отношении услугополучателя имеется вступившее в законную силу решение суда, на основании которого услугополучатель лишен специального права, связанного с получением государственной услуги;
6) законами Республики Казахстан устанавливаются иные основания для отказа в оказании государственных услуг. При представлении услугополучателем неполного пакета документов согласно перечню, предусмотренному пунктом 8 настоящего Перечня, и (или) документов с истекшим сроком действия работник Государственной корпорации отказывает в приеме заявления и выдает расписку по форме согласно приложению 5 к настоящим Правилам.
10
Требования с учетом особенностей оказания государственной услуги, в том числе оказываемой и через Государственную корпорацию
Максимально допустимое время ожидания для сдачи пакета документов услугополучателем в Государственную корпорацию – 15 (пятнадцать) минут.
Максимально допустимое время обслуживания услугополучателя в Государственной корпорации – 15 (пятнадцать) минут.
Прием на экспертизу учебников и УМК для дошкольного воспитания и обучения, начального, основного среднего, общего среднего образования, включенных в Тематический план, осуществляется в период до 31 мая.
На заключительную экспертизу учебники и УМК принимаются по утвержденному графику услугодателя в период с 5 по 10 января текущего года.
Прием на экспертизу учебных изданий, не включенных в Тематический план, осуществляется в период с 5 января по 31 октября текущего года;
Услугополучателям, имеющим в установленном законодательством порядке полную или частичную утрату способности, или возможности осуществлять самообслуживание, самостоятельно передвигаться, ориентироваться, прием документов для оказания государственной услуги производится работником Государственной корпорации с выездом по месту жительства посредством обращения через Единый контакт-центр 1414, 8 800 080777.
Услугополучатель имеет возможность получения информации о порядке и статусе оказания государственной услуги в режиме удаленного доступа посредством справочных служб услугодателя, а также Единого контакт-центра "1414", 8-800-080-7777.
Приложение 5
к Правилам по подготовке,
экспертизе, апробации и
проведению мониторинга,
изданию учебников для
организаций среднего
образования и учебно-
методических комплексов для
дошкольных организаций,
организаций среднего
образования
Форма
_________________________
(фамилия, имя, отчество (при его
наличии) либо наименование
организации ___________
(адрес услугополучателя)
Расписка об отказе в приеме документов

4) көрсетілетін қызметті алушыға қатысты белгілі бір мемлекеттік қызметті алуды талап ететін қызметке немесе жекелеген қызмет түрлеріне тыйым салу туралы заңды күшіне енген сот шешімі (үкімі) болған жағдайда;
5) көрсетілетін қызметті алушыға қатысты заңды күшіне енген сот шешімі болған, оның негізінде көрсетілетін қызметті алушы мемлекеттік көрсетілетін қызметті алуға байланысты арнайы құқықтан айырылған жағдайда;
6) Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес мемлекеттік қызметтер көрсетуден бас тарту үшін өзге де негіздер белгіленеді. Көрсетілетін қызметті алушы осы Тізбенің 8-тармағында көзделген тізбеге сәйкес құжаттардың толық топтамасын ұсынбаған және (немесе) қолданылу мерзімі өткен құжаттарды ұсынған жағдайда, Мемлекеттік корпорация қызметкері өтінішті қабылдаудан бас тартады және осы Қағидаларға 5-қосымшаға сәйкес нысан бойынша қолхат береді.
10.
Мемлекеттік қызмет көрсетудің, оның ішінде Мемлекеттік корпорация арқылы көрсетудің ерекшеліктері ескерілген өзге де талаптар
Көрсетілетін қызметті алушының құжаттар топтамасын Мемлекеттік корпорацияға тапсыруы үшін күтудің барынша рұқсат етілетін уақыты - 15 (он бес) минут.
Мемлекеттік корпорацияда көрсетілетін қызметті алушыға қызмет көрсетудің барынша рұқсат етілетін уақыты - 15 (он бес) минут.
Тақырыптық жоспарға енгізілген мектепке дейінгі тәрбие мен оқыту, бастауыш, негізгі орта, жалпы орта білім беру үшін оқулықтар мен ОӘК-ні сараптамаға қабылдау 31 мамырға дейінгі кезеңде жүзеге асырылады.
Қорытынды сараптамаға оқулықтар мен ОӘК ағымдағы жылғы 5-10 қаңтар аралығында көрсетілетін қызметті берушінің бекітілген кестесі бойынша қабылданады.
Тақырыптық жоспарға енгізілмеген оқулық басылымдарын сараптамаға қабылдау ағымдағы жылдың 5 қаңтарынан 31 қазанына дейінгі кезеңде жүзеге асырылады;
Заңнамада белгіленген тәртіппен өзіне-өзі қызмет көрсету, өз бетінше жүріп-тұру, бағдарлану қабілетін немесе мүмкіндігін толық немесе ішінара жоғалтқан көрсетілетін қызметті алушыларға мемлекеттік қызмет көрсету үшін құжаттарды қабылдауды Бірыңғай байланыс орталығының 1414, 8 800-080-7777 телефондары арқылы өтініш беру жолымен Мемлекеттік корпорация қызметкері тұрғылықты жеріне барып жүргізеді.
Көрсетілетін қызметті алушы мемлекеттік қызмет көрсету тәртібі мен мәртебесі туралы ақпаратты қашықтықтан қол жеткізу режимінде көрсетілетін қызметті берушінің анықтамалық қызметтері, сондай-ақ Бірыңғай байланыс орталығының "1414" 8-800-080-7777 телефондары арқылы ала алады.
Орта білім беру ұйымдарына
арналған оқулықтарды және
мектепке дейінгі ұйымдарға,
орта білім беру ұйымдарына
арналған оқу-әдістемелік
кешендерді дайындау, сараптау,
сынақтан өткізу және
мониторинг жүргізу, басып
шығару жөніндегі қағидаларға
5-қосымша
Нысан
____________________________
(көрсетілетін қызметті алушының
тегі, аты, әкесінің аты (бар болған
жағдайда) не ұйымының атауы)
____________________________
(көрсетілетін қызметті алушының
мекенжайы)
Құжаттарды қабылдаудан бас тарту туралы қолхат

Сноска. Приложение 5 - в редакции приказа Министра просвещения РК от 14.08.2023 № 256 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Руководствуясь пунктом 2 статьи 20 Закона Республики Казахстан "О
государственных услугах", отдел № __ филиала Государственной корпорации
"Правительство для граждан" (указать адрес) отказывает в приеме документов на оказание
государственной услуги "Выдача экспертного заключения авторам и авторскому коллективу
на учебные издания дошкольного, начального, основного среднего, общего среднего,
технического и профессионального, послесреднего, высшего и послевузовского
образования" ввиду представления Вами неполного пакета документов, предусмотренному
перечнем основных требований к оказанию государственной услуги, и (или) документов с
истекшим сроком действия, а именно:
Наименование отсутствующих документов:
1) ____________________________________
2) ____________________________________
Настоящая расписка составлена в двух экземплярах, по одному для каждой стороны.
_______________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии) работника некоммерческого акционерного
общества "Государственная корпорация "Правительство для граждан") __________________
(подпись)
Исполнитель: _____________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии) (подпись)
Телефон: _________________________________________________________
Получил: _________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии) (подпись услугополучателя)
"___" _________ 20__ года
Приложение 6
к Правилам по подготовке,
экспертизе, апробации и
проведению мониторинга,
изданию учебников для
организаций среднего
образования и учебно-
методических комплексов для
дошкольных организаций,
организаций среднего образования
Форма
Экспертное заключение на учебное издание
№___________ "___" _______ 20___ г.
Сноска. Приложение 6 - в редакции приказа Министра просвещения РК от 14.08.2023 № 256 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Наименование: __________________________________________________
2. Вид издания ____________________________________________________
3. Автор (авторы) учебной литературы: _______________________________
4. Издательство (разработчик), год издания: ____________________________
5. Уровень образования (класс, возрастная группа): ______________________
6. Результаты экспертизы: ___________________________________________
Директор (заместитель директора)
(Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения
"Республиканский научно-практический центр экспертизы содержания образования")

Ескерту. 5-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Оқу-ағарту министрінің 14.08.2023 № 256 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
"Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 20-бабының 2-тармағын басшылыққа ала отырып, "Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясы филиалының №__ бөлімі (мекенжайын көрсету) Сіздің мемлекеттік көрсетілетін қызмет қағидаларында көзделген Тізбеге сәйкес құжаттардың толық топтамасын ұсынбауыңызға байланысты "Мектепке дейінгі, бастауыш, негізгі орта, жалпы орта, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі, жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білім берудің оқулық басылымдары бойынша авторларға және авторлар ұжымына сараптамалық қорытынды беру" мемлекеттік қызметін көрсетуге құжаттарды қабылдаудан бас тартады, атап айтқанда:
Жоқ құжаттардың атауы:
1) _______________________________;
2) _______________________________.
Осы қолхат әрбір тарапқа бір-бірден екі данасы жасалды.
___________________________________________________________
("Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясы" коммерциялық емес акционерлік қоғамы қызметкерінің тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда)) ______________
(қолы)
Орындаушы: ___________________________________ ____________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда)) (қолы)
Телефоны: ____________________
Алдым: ________________________________ ___
(көрсетілетін қызмет алушының тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда)) (қолы)
20__ жылғы "___" _________
Орта білім беру ұйымдарына
арналған оқулықтарды және
мектепке дейінгі ұйымдарға,
орта білім беру ұйымдарына
арналған оқу-әдістемелік
кешендерді дайындау, сараптау,
сынақтан өткізу және
мониторинг жүргізу, басып
шығару жөніндегі қағидаларға
6-қосымша
Нысан
Оқу басылымына сараптамалық қорытынды
Ескерту. 6-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Оқу-ағарту министрінің 14.08.2023 № 256 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
20___ жылғы "___" _______ №___________
1. Аталым: ___________________________________________________
2. Басылым түрі ______________________________________________
3. Оқу әдебиетінің авторы (авторлары): __________________________
4. Баспа (әзірлеуші), басылып шыққан жылы: _____________________
5. Білім беру деңгейі (сынып, жас тобы): _________________________
6. Сараптама нәтижесі: ________________________________________
"Республиқалық ғылыми-практикалық білім мазмұнын сараптау орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнының директоры (директордың орынбасары) _____________