Об утверждении Правил ведения раздельного учета доходов, затрат и задействованных активов субъектами естественных монополий, оказывающими услуги морских портов
Приказ и.о. Председателя Агентства Республики Казахстан по регулированию естественных монополий от 31 июля 2013 года № 241-ОД. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 18 сентября 2013 года № 8719. Утратил силу приказом Министра национальной экономики Республики Казахстан от 22 мая 2020 года № 42.
Сноска. Утратил силу приказом Министра национальной экономики РК от 22.05.2020 № 42 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с подпунктом 2) статьи 12-1 и подпунктом 15) пункта 1 статьи 14 Закона Республики Казахстан от 9 июля 1998 года "О естественных монополиях и регулируемых рынках", подпунктом 2) пункта 3 статьи 16 Закона Республики Казахстан от 19 марта 2010 года "О государственной статистике", ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила ведения раздельного учета доходов, затрат и задействованных активов субъектами естественных монополий, оказывающими услуги морских портов.
2. Признать утратившим силу:
1) приказ Председателя Агентства по регулированию естественных монополий от 26 сентября 2005 года № 280-ОД "Об утверждении Правил ведения раздельного учета доходов, затрат и задействованных активов субъектами естественных монополий, оказывающими услуги морских портов" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 3866);
2) пункт 3 Перечня изменений и дополнений, которые вносятся в некоторые приказы Председателя Агентства Республики Казахстан по регулированию естественных монополий, утвержденного приказом Председателя Агентства Республики Казахстан по регулированию естественных монополий от 24 сентября 2010 года № 279-ОД "О внесении изменений и дополнений в некоторые приказы Председателя Агентства Республики Казахстан по регулированию естественных монополий" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 6567, опубликованный в газете "Казахстанская правда" от 30 октября 2010 года № 288-289 (26349-26350)).
3. Департаменту по регулированию в сфере железнодорожного транспорта, гражданской авиации и портов Агентства Республики Казахстан по регулированию естественных монополий (Ибраева Г.К.) обеспечить:
1) в установленном законодательством порядке государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;

Теңіз порттарының қызметтерін көрсететін табиғи монополиялар субъектілерінің кірістердің, шығындар мен қолданысқа енгізілген активтердің бөлек есебін жүргізу қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Табиғи монополияларды реттеу агенттiгi төрағасының м.а. 2013 жылғы 31 шілдедегі № 241-НҚ бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2013 жылы 18 қыркүйекте № 8719 тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2020 жылғы 22 мамырдағы № 42 бұйрығымен
Ескерту. Күші жойылды – ҚР Ұлттық экономика министрінің 22.05.2020 № 42 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi) бұйрығымен.
"Табиғи монополиялар және реттелетін нарықтар туралы" 1998 жылғы 9 шілдедегі Қазақстан Республикасы Заңының 12-1-бабының 2) тармақшасына және 14-бабы 1-тармағының 15) тармақшасына, "Мемлекеттік статистика туралы" 2010 жылғы 19 наурыздағы Қазақстан Республикасы Заңының 16-бабы 3-тармағының 2) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Теңіз порттарының қызметтерін көрсететін табиғи монополиялар субъектілерінің кірістердің, шығындар мен қолданысқа енгізілген активтердің бөлек есебін жүргізу қағидалары бекітілсін.
2. Мыналар:
1) "Теңiз порттарының қызметтерiн көрсететiн табиғи монополиялар субъектiлерiнiң табыстарды, шығындар мен қолданысқа енгiзiлген активтердi бөлектеп есепке алуды жүргiзу ережесiн бекiту туралы" Қазақстан Республикасы Табиғи монополияларды реттеу агенттігі төрағасының 2005 жылғы 26 қыркүйектегі № 280-НҚ бұйрығының (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 3866 нөмірмен тіркелген, "Ресми газетте" 2005 жылғы 29 қаңтарда № 5 (214) нөмірінде жарияланған);
2) "Қазақстан Республикасы Табиғи монополияларды реттеу агенттігі төрағасының кейбір бұйрықтарына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасының Табиғи монополиялар реттеу агенттігі төрағасының 2010 жылғы 24 қыркүйектегі № 279-НҚ бұйрығымен бекітілген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 6567 нөмірмен тіркелген, "Казахстанская правда" 2010 жылғы 30 қазандағы № 288-289 (26349-26350) нөмірінде жарияланған) Қазақстан Республикасы Табиғи монополияларды реттеу агенттігі төрағасының кейбір бұйрықтарына енгізілетін өзгерістер мен толықтырулардың тізбесінің 3) тармақшаның күші жойылсын.
3. Қазақстан Республикасы Табиғи монополияларды реттеу агенттігінің Темір жол көлігі, азаматтық авиация және порттар саласындағы реттеу департаменті (Г.Қ. Ыбыраева):
1) заңнамада белгіленген тәртіппен осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;

2) опубликование настоящего приказа на интернет-ресурсе Агентства Республики Казахстан по регулированию естественных монополий после официального опубликования в средствах массовой информации.
4. Департаменту административной работы Агентства Республики Казахстан по регулированию естественных монополий (Базарбаев С.П.) после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан:
1) обеспечить в установленном законодательством порядке его официальное опубликование в средствах массовой информации с последующим представлением в Юридический Департамент Агентства Республики Казахстан по регулированию естественных монополий (Метенова С.С.) сведений об опубликовании;
2) довести его до сведения структурных подразделений и территориальных органов Агентства Республики Казахстан по регулированию естественных монополий, Министерства транспорта и коммуникаций Республики Казахстан и акционерного общества "Национальная компания "Актауский международный морской торговый порт".
5. Контроль за исполнением настоящего приказа оставляю за собой.
6. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его официального опубликования.
И.о. Председателя
А. Дуйсебаев
"СОГЛАСОВАНО":
Исполняющий обязанности
Министра транспорта и
коммуникаций
Республики Казахстан
_______________ С. Сарсенов
2 августа 2013 год
"СОГЛАСОВАНО":
Председатель Агентства
Республики Казахстан
по статистике
_______________ А. Смаилов
20 августа 2013 год
"СОГЛАСОВАНО":
Исполняющий обязанности
Министра экономики и
бюджетного планирования
Республики Казахстан
_______________ М. Кусаинов
9 августа 2013 год
Утверждены
приказом и.о.Председателя
Агентства Республики Казахстан по
регулированию естественных монополий
от 31 июля 2013 года № 241- ОД
Правила ведения раздельного учета доходов, затрат и
задействованных активов субъектами естественных
монополий, оказывающими услуги морских портов
1. Общие положения
1. Настоящие Правила ведения раздельного учета доходов, затрат и задействованных активов субъектами естественных монополий, оказывающими услуги морских портов (далее - Правила) разработаны в соответствии с Законом Республики Казахстан от 9 июля 1998 года "О естественных монополиях и регулируемых рынках" (далее - Закон).
2. Основной целью Правил является определение порядка и принципов ведения раздельного учета доходов, затрат и задействованных активов субъектами естественных монополий по видам регулируемых услуг морских портов и в целом по иной деятельности для установления экономически обоснованных тарифов.

2) осы бұйрықты бұқаралық ақпарат құралдарында ресми жарияланғаннан кейін Қазақстан Республикасы Табиғи монополияларды реттеу агенттігінің интернет-ресурсында жариялауды қамтамасыз етсін.
4. Қазақстан Республикасы Табиғи монополияларды реттеу агенттігінің Әкімшілік жұмысы департаменті (С.П. Базарбаев) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін:
1) оны бұқаралық ақпарат құралдарында заңнамада белгіленген тәртіппен ресми жариялауды қамтамасыз етсін, кейін жарияланғаны туралы мәліметтерді Қазақстан Республикасы Табиғи монополияларды реттеу агенттігінің Заң департаментіне (С.С. Метенова) ұсынсын;
2) оны Қазақстан Республикасы Табиғи монополияларды реттеу агенттігінің құрылымдық бөлімшелері мен аумақтық органдарының, Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация министрлігінің және "Ақтау халықаралық теңіз сауда порты" Ұлттық компаниясы" акционерлік қоғамның назарына жеткізсін.
5. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау өзіме қалдырамын.
6. Осы бұйрық алғаш ресми жарияланғанынан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Төрағаның міндетін атқарушы
А. Дүйсебаев
"КЕЛІСІЛГЕН":
Қазақстан Республикасының
Көлік және коммуникация
министрінің міндетін атқарушы
_______________С. Сарсенов
2013 жылғы 2 тамыз
"КЕЛІСІЛГЕН":
Қазақстан Республикасының
Статистика агенттігінің
төрағасы
_____________А. Смайылов
2013 жылғы 20 тамыз
"КЕЛІСІЛГЕН":
Қазақстан Республикасының
Экономика және бюджеттік жоспарлау
министрінің міндетін атқарушы
_______________М. Құсайынов
2013 жылғы 9 тамыз
Қазақстан Республикасы Табиғи
монополияларды реттеу агенттігі
төрағасының міндетін атқарушының
2013 жылғы 31 шілдедегі
№ 241-НҚ бұйрығымен
бекітілген
Теңіз порттарының қызметтерін көрсететін табиғи монополиялар
субъектілерінің кірістердің, шығындар мен қолданысқа енгізілген
активтердің бөлек есебін жүргізу қағидалары
1. Жалпы ережелер
1. Осы Теңіз порттарының қызметтерін көрсететін табиғи монополиялар субъектілерінің кірістердің, шығындар мен қолданысқа енгізілген активтердің бөлек есебін жүргізу қағидасы (бұдан әрі - Қағида) "Табиғи монополиялар және реттелетін нарықтар туралы" 1998 жылғы 9 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңына (бұдан әрі - Заң) сәйкес әзірленді.
2. Қағидалардың негізгі мақсаты уәкілетті орган бекітетін экономикалық негізделген тарифтерді белгілеу үшін теңіз порттарының реттеліп көрсетілетін қызметтерінің түрлері бойынша және тұтастай өзге қызмет бойынша субъектілердің кірістердің, шығындар мен қолданысқа енгізілген активтердің бөлек есебін жүргізу тәртібін және қағидаттарын анықтау болып табылады.

3. Субъекты ведут раздельный учет доходов, затрат и задействованных активов по каждому виду регулируемых услуг морских портов.
4. Ведение раздельного учета представляет собой систему сбора и обобщения данных о доходах, затратах и задействованных активах раздельно по каждому виду регулируемых услуг (товаров, работ) морских портов с предоставлением сведений в уполномоченный орган, осуществляющий руководство в сферах естественных монополий и на регулируемых рынках (далее – уполномоченный орган).
5. Раздельный учет основан на первичных документах бухгалтерского и управленческого учета, которые обеспечивают необходимый уровень детализации доходов, затрат и задействованных активов по видам услуг в соответствии с настоящими Правилами.
6. На основе настоящих Правил субъекты для целей ведения раздельного учета в соответствии с подпунктом 17) статьи 7 Закона разрабатывают отдельный раздел учетной политики.
7. В настоящих Правилах применяются следующие основные понятия:
абсорбированные производственные затраты - совокупность общих производственных затрат по регулируемым услугам морских портов;
бизнес-процесс - статьи калькулирования производственных затрат по элементам статей затрат;
раздельный учет - система сбора и обобщения информации о затратах, доходах, задействованных активах и производственных показателях раздельно по видам деятельности, услугам, операциям субъекта, в целях анализа себестоимости регулируемых видов деятельности, формирования тарифной сметы и определения тарифов (цен, ставок сборов) на услуги;
косвенные операции - операции, выполняемые для осуществления нескольких основных операций, включаемых в себестоимость регулируемых услуг морских портов;
косвенные затраты - затраты, которые имеют причинно-следственные связи одновременно с несколькими услугами (группой услуг), и поэтому не могут быть прямо и однозначно отнесены к определенной услуге, но могут быть распределены на услуги на основе баз распределения, отражающих причины возникновения затрат;
регулируемые услуги морских портов - услуги субъекта, осуществляемые в сфере торгового мореплавания;
прямые затраты - затраты, которые имеют прямые причинно-следственные связи с определенной услугой, и поэтому могут быть прямо и однозначно отнесены к определенной услуге.
Иные понятия и термины, используемые в настоящих Правилах, применяются в соответствии с законодательством об естественных монополиях и регулируемых рынках.

3. Субъектілер теңіз порттарының реттеліп көрсетілетін қызметтерінің әрбір түрі бойынша кірістердің, шығындар мен қолданысқа енгізілген активтердің бөлек есебін жүргізеді.
4. Мәліметтерді табиғи монополиялар және реттелетін нарықтар саласында басшылықты жүзеге асыратын уәкілетті органға (бұдан әрі – уәкілетті орган) ұсынумен бірге бөлек есебін жүргізу алу теңіз порттарының реттеліп көрсетілетін қызметтерінің әрбір түрі бойынша жеке кірістерді, шығындар мен қолданысқа енгізілген активтер туралы деректерді жинау және қорыту жүйесін білдіреді.
5. Бөлек есепке алу осы Қағидаларға сәйкес қызметтердің түрлері бойынша кірістерді, шығындар мен қолданысқа енгізілген активтерді нақтылаудың қажетті деңгейін қамтамасыз етуге тиіс бухгалтерлік пен басқару есептің бастапқы құжаттарына негізделуге тиіс.
6. Осы Қағидалардың негізінде Заңның 7-бабының 17) тармақшасына сәйкес субъектілер бөлек есебін жүргізу үшін есеп алу саясатының жеке өлігін әзірлейді.
7. Осы Қағидаларда мынадай негізгі ұғымдар қолданылады:
абсорбирленген өндірістік шығындар - теңіз порттарының реттеліп көрсетілетін қызметтері бойынша жалпы өндірістік шығындарының жиынтығы;
бизнес-процесс - шығындар баптарының элементтері бойынша өндірістік шығындарды калькуляциялау баптары;
бөлек есепке алу - қызметтің реттеліп көрсетілетін түрлерінің өзіндік құнын талдау, қызметтерге арналған тарифтік сметаны қалыптастыру және қызметтерге тарифтер (бағалар, алымдар ставкаларын) анықтау мақсатында субъектінің қызмет түрлері, қызмет көрсетулері, операциялары бойынша шығындар, кірістер, қолданысқа енгізілген активтер мен өндірістік көрсеткіштер туралы ақпаратты жинау және қорыту жүйесі;
жанама операциялар - теңіз порттарының реттеліп көрсетілетін қызметтерінің өзіндік құнына енгізілетін бірнеше негізгі операцияларды жүзеге асыру үшін орындалатын операциялар;
жанама шығындар - бірнеше қызметтермен (қызметтер тобымен) бір мезгілде себеп-салдар байланыстары бар, сондықтан да белгілі бір қызметке тікелей және бір мәнді жатқызылуы мүмкін емес шығындар, бірақ шығындар туындауының себептерін көрсететін бөлу базаларының негізінде қызметтерге бөлінуі мүмкін;
теңіз порттарының реттеліп көрсетілетін қызметтері - теңізде сауда мақсатында жүзу саласында жүзеге асырылатын субъектінің қызметтері;
тікелей шығындар - белгілі бір қызметпен тікелей себеп-салдар байланыстары бар, сондықтан да белгілі бір қызметке тікелей және бір мәнді жатқызылуы мүмкін шығындар.
Осы Қағидаларда пайдаланылатын өзге ұғымдар мен терминдер Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес қолданылады.

8. Правила включают следующие положения:
1) виды деятельности, услуг и операций;
2) принципы ведения и организации раздельного учета доходов, затрат и задействованных активов;
3) порядок учета и распределения активов, затрат и задействованных активов;
4) учет производственных показателей;
5) отчетность по доходам, расходам и задействованным активам по видам регулируемых услуг.
9. При ведении раздельного учета субъектом отдельно выделяются следующие виды деятельности:
1) регулируемые услуги морских портов;
2) иная деятельность.
10. Каждая регулируемая и нерегулируемая услуги последовательно распределяются в определенную номенклатуру операций и бизнес-процессов. Ряд вспомогательных производственных операций являются общими для нескольких видов услуг.
11. Доходы, затраты и задействованные активы распределяются по видам услуг, а также по операциям, включаемым в регулируемые услуги морских портов:
1) погрузочно-разгрузочные работы на причалах генеральных грузов;
2) услуги за заход судна в морской порт для производства грузовых операций и (или) иных целей с последующим выходом из порта (судозаход).
12. Регулируемые услуги (товары, работы) морских портов включают следующие основные операции:
1) погрузочно-разгрузочные работы на причалах генеральных грузов:
обеспечение погрузочно-разгрузочных работ;
перегрузка насыпных и навалочных грузов;
перегрузка грузов накатным способом;
перегрузка контейнеров;
перегрузка крановым способом грузов;
перегрузка крановым способом негабаритных и тяжеловесных грузов;
погрузка/выгрузка в/из железнодорожный состав;
2) услуги за заход судна в морской порт для производства грузовых операций и (или) иных целей с последующим выходом из порта (судозаход):
корабельные услуги;
маячные услуги;
услуги по проходу каналом;
причальные услуги под грузовыми операциями;
причальные услуги вне грузовых операций;
якорные услуги;
швартовые услуги;
услуги в сфере природоохранных мероприятий.
13. В регулируемые виды услуг морских портов, кроме основных операций, включаются вспомогательные операции, заданные в отчетности по доходам, расходам и задействованным активам по видам регулируемых услуг морских портов.
14. Каждая основная и вспомогательная операции регулируемых услуг морских портов распределяются в определенную номенклатуру бизнес-процессов. Бизнес-процесс является статьей калькулирования производственных затрат по элементам для целей настоящих Правил.

8. Қағида мынадай ережелерді:
1) қызмет, қызмет көрсетулер мен операциялар түрлерін;
2) кірістер, шығындар мен қолданысқа енгізілген активтерді бөлек есепке алуды жүргізу және ұйымдастыру қағидаттарын;
3) активтерді, шығындар мен қолданысқа енгізілген активтерді есепке алу және бөлу тәртібін;
4) өндірістік көрсеткіштерді есепке алуды;
5) реттеліп көрсетілетін қызметтердің түрлері бойынша кірістер, шығыстар және қолданысқа енгізілген активтер бойынша есептілікті қамтиды.
9. Субъект бөлек есепке алуды жүргізген кезде қызметтің мынадай түрлері жеке бөлінеді:
1) теңіз порттарының реттеліп көрсетілетін қызметтері;
2) өзге қызмет.
10. Әрбір реттеліп көрсетілетін және реттеліп көрсетілмейтін қызмет операциялардың және бизнес-процестердің белгілі бір номенклатурасына бірізділікпен бөлінеді. Бірқатар қосалқы өндірістік операциялар қызметтердің бірнеше түрлері үшін жалпы болып табылады.
11. Кірістер, шығындар мен қолданысқа енгізілген активтер қызметтердің түрлері бойынша, сондай-ақ теңіз порттарының реттеліп көрсетілетін қызметтеріне енгізілетін операциялар бойынша бөлінеді:
1) бас жүктердің айлақтарындағы тиеу-түсіру жұмыстары;
2) кейіннен порттан шығып жүк операцияларын жүргізу және (немесе) өзге мақсаттар үшін теңіз портына кеменің кіргені үшін (кеменің кіруі) қызметтер.
12. Теңіз порттарының реттеліп көрсетілетін қызметтері (тауарлары, жұмыстары) мынадай негізгі операцияларды қамтиды:
1) бас жүктердің айлақтарындағы тиеу-түсіру жұмыстары:
тиеу-түсіру жұмыстарын қамтамасыз ету;
үйінді және тастанды жүктерді қайта тиеу;
жүктерді еркін жүріс тәсілімен қайта тиеу;
контейнерлерді қайта тиеу;
жүктерді әмбебап кран тәсілімен қайта тиеу;
габариттік емес және ауыр салмақты жүктерді әмбебап кран тәсілімен қайта тиеу;
темір жол құрамына/нан/ тиеу/түсіру;
2) кейіннен порттан шығып жүк операцияларын жүргізу және (немесе) өзге мақсаттар үшін теңіз портына кеменің кіргені үшін (кеменің кіруі) қызметтер:
кеме қызметтері;
жарықшырақ қызметтері;
арна арқылы өту қызметтері;
жүк операцияларына арналған айлақ қызметтері;
жүк операцияларынан тыс айлақ қызметтері;
зәкір қызметтері;
байлау қызметтері;
табиғатты қорғау іс-шаралары саласындағы қызметтер.
13. Теңіз порттарының реттеліп көрсетілетін қызметтеріне, негізгі операциялардан басқа, теңіз порттарының реттеліп көрсетілетін қызметтерінің түрлері бойынша кірістер, шығындар мен қолданысқа енгізілген активтер бойынша есептілікте тапсырылған қосалқы операциялар енгізіледі.
14. Теңіз порттарының реттеліп көрсетілетін қызметтерінің әрбір негізгі және қосалқы операциялары бизнес-процестердің белгілі бір номенклатурасына бөлінеді. Бизнес-процесс осы Қағиданың мақсаттары үшін элементтер бойынша өндірістік шығындарды калькуляциялау бабы болып табылады.

15. Перечень статей калькулирования затрат основных и вспомогательных операций регулируемых услуг морских портов устанавливаются настоящими Правилами.
2. Порядок ведения раздельного учета
доходов, затрат и задействованных активов
16. Ведение раздельного учета субъектами основывается на принципах ведения бухгалтерского учета, принятых в соответствии с Международными Стандартами Финансовой Отчетности (МСФО). Для целей раздельного учета первоначальным и наиболее достоверным источником информации при интерпретации МСФО являются интерпретации Международного комитета по интерпретации финансовой отчетности (IFRIC), рекомендации Экспертного Совета Министерства финансов Республики Казахстан по вопросам бухгалтерского учета и аудита.
17. При ведении раздельного учета субъектами выполняются следующие требования:
1) все производственные показатели, доходы и расходы, отнесенные к регулируемым услугам морских портов подтверждаются соответствующими учетными документами;
2) записи организованы в форме облегчающей их обзор, аудит и сравнение данных взаимоконтролирующих документов;
3) если информация в бухгалтерских и статистических учетных документах представлена не в полной мере, то она подкрепляется перекрестными ссылками на документы, содержащие дополняющую информацию.
18. Документы бухгалтерской, статистической (производственной) и иной отчетности, статистические данные, рабочие документы и отчеты, используемые в соответствии с настоящими Правилами, для ведения раздельного учета и учета натуральных производственных показателей, объемных натуральных показателей услуг и калькуляций удельных расходов и доходов на единицы натуральных показателей, и иных целей, предусмотренных законодательством, храниться в течение пяти лет.
19. Сведения о ведении раздельного учета по доходам, расходам и задействованным активам по видам регулируемых услуг морских портов (далее – Сведения), установленные настоящими Правилами составляется им за период равный одному календарному году, начиная с 1 января по 31 декабря.
20. Субъекты представляют в уполномоченный орган не позднее 1 мая года следующего за отчетным годом сведения о доходах и затратах субъектов естественных монополий, оказывающие услуги морских портов по форме согласно приложению 1 к настоящим Правилам, сведения о наличии основных средств и нематериальных активов субъектов естественных монополий, оказывающие услуги морских портов по форме согласно приложению 15 к настоящим Правилам, сведения о задействованных основных средствах субъектов естественных монополий, оказывающие услуги морских портов по форме согласно приложению 16 к настоящим Правилам, сведения о задействованных нематериальных активах субъектов естественных монополий, оказывающие услуги морских портов по форме согласно приложению 17 к настоящим Правилам и аудированную финансовую отчетность, составленную в соответствии с МСФО.

15. Теңіз порттарының реттеліп көрсетілетін қызметтерінің негізгі және қосалқы операцияларының шығындарын калькуляциялау баптарының тізбесі осы Қағидалармен белгіленеді.
2. Кірістерді, шығындар мен қолданысқа енгізілген активтерді
бөлек есепке алуды жүргізу тәртібі
16. Субъектілердің бөлек есепке алуды жүргізу Қаржылық Есептіліктің Халықаралық Стандарттарына (ҚЕХС) сәйкес қабылданған бухгалтерлік есепті жүргізу қағидаттарына негізделеді. Бөлек есепке алудың мақсаттары үшін ҚЕХС пайымдауы кезінде ақпараттың бастапқы және неғұрлым шынайы көзі Қаржылық есептілікті пайымдау жөніндегі халықаралық комитеттің пайымдауы (IFRIC), бухгалтерлік есеп және аудит мәселелері жөніндегі Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Сараптама Кеңесінің ұсынымдары болып табылады.
17. Бөлек есебін жүргізу кезінде субъектілер мынадай талаптарды орындауға тиіс:
1) теңіз порттарының реттеліп көрсетілетін қызметтеріне жатқызылған барлық өндірістік көрсеткіштер, кірістер мен шығыстар тиісті есептік құжаттармен расталуға тиіс;
2) жазбалар олардың шолуын, аудитін және өзара бақылайтын құжаттар деректерінің салыстыруын жеңілдететін нысанда ұйымдастырылуға тиіс;
3) егер бухгалтерлік және статистикалық есептік құжаттарда ақпарат толық мөлшерде ұсынылмаған болса, онда ол ақпаратты толықтыратын құжаттарға тоғыспалы сілтемелермен бекітілуге тиіс.
18. Бөлек есепке алуды және қызметтердің заттай өндірістік көрсеткіштерін, көлемдік заттай көрсеткіштерін және заттай көрсеткіштердің бірліктеріне үлестік шығыстар мен табыстардың калькуляциясын жүргізу және заңнамада көзделген өзге мақсаттар үшін осы Қағидаларға сәйкес пайдаланылатын бухгалтерлік, статистикалық (өндірістік) және өзге де есептіліктің құжаттары, статистикалық деректер, жұмыс құжаттары мен есептер бес жыл бойы сақталуға тиіс.
19. Осы Қағидаларда белгіленген теңіз порттарының реттеліп көрсетілетін қызметтерінің түрлері бойынша кірістер, шығыстар мен қолданысқа енгізілген активтер бойынша бөлек есебін жүргізу туралы мәліметтер (бұдан әрі – Мәлімет) ол 1 қаңтардан бастап 31 желтоқсанды қоса күнтізбелік бір жылға тең кезеңге жасайды.
20. Субъектілер уәкілетті органға есепті жылдан кейінгі жылдың 1 мамырынан кешіктірмей осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысаны бойынша теңіз порттарының қызметтерін көрсететін табиғи монополия субъектілерінің кірістер мен шығындар туралы мәліметтер, осы Қағидаларға 15-қосымшаға сәйкес нысаны бойынша теңіз порттарының қызметтерін көрсететін табиғи монополия субъектілерінің есепті жылдың аяғындағы жағдай бойынша негізгі құралдар мен материалдық емес активтердің болуы туралы мәліметтер, осы Қағидаларға 16-қосымшаға сәйкес нысаны бойынша теңіз порттарының қызметтерін көрсететін табиғи монополия субъектілерінің қолданысқа енгізілген негізгі құралдар туралы мәліметтер, осы Қағидаларға 17-қосымшаға сәйкес нысаны бойынша теңіз порттарының қызметтерін көрсететін табиғи монополия субъектілерінің қолданысқа енгізілген материалдық емес активтер туралы мәліметтер және ҚЕХС-қа сәйкес жасалған аудиттелген қаржылық есептілікті ұсынады.
Субъектілер уәкілетті органға есепті жылдан кейінгі жылдың 1 мамырынан кешіктірмей: осы Қағидаларда берілген 1, 1517-қосымшаларға сәйкес субъектінің есептілігін және ҚЕХС-қа сәйкес жасалған аудиттелінген қаржылық есептілікті ұсынады.

21. Основными принципами ведения раздельного учета:
1) баланс между пользой от представленной информации и затратами на ее получение;
2) баланс между качественными характеристиками для выполнения основного предназначения отчетности.
22. Критериями распределения затрат при раздельном учете являются:
1) причинно-следственная связь;
2) справедливость.
23. Задействованные основные средства и нематериальные активы, доходы и затраты учитываются по регулируемым услугам морских портов и иной деятельности, операциям, бизнес-процессам по месту их возникновения и в соответствии с их функциональным назначением.
24. Доходы определяются по всем оказываемым услугам (товарам, работам) регулируемым и относящимся к иной деятельности в отдельности.
25. По регулируемым услугам морских портов в себестоимость оказываемых услуг (товаров, работ) включаются затраты за исключением затрат, не учитываемых в соответствии с Особым порядком формирования затрат, применяемом при утверждении тарифов (цен, ставок сборов) на регулируемые услуги (товары, работы) субъектов естественных монополий, утвержденных приказом Председателя Агентства Республики Казахстан по регулированию естественных монополий от 25 апреля 2013 года № 130-ОД (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 8480).
26. По способу отнесения на себестоимость оказанных услуг (работ, товаров) затраты подразделяются на прямые и косвенные.
27. Затраты признаются по причинно-следственному критерию по каждой операции по каждой калькулируемой статье отдельно по следующим элементам затрат:
1) выплаты персоналу, входящие в фонд оплаты труда;
2) выплаты персоналу, не входящие в фонд оплаты труда;
3) отчисления от оплаты труда;
4) материалы;
5) топливо;
6) электроэнергия;
7) услуги;
8) аренда;
9) износ основных средств, амортизация нематериальных активов;
10) текущий ремонт, выполненный хозяйственным способом;
11) текущий ремонт, выполненный подрядным способом;
12) капитальный ремонт, выполненный хозяйственным способом;
13) капитальный ремонт, выполненный подрядным способом;
14) прочие расходы.
28. Затраты по вспомогательным (косвенным) операциям распределяются пропорционально базам распределения на:
1) косвенные операции регулируемых услуг морских портов;
2) основные операции регулируемых услуг морских портов;
3) произведенные работы, услуги и продукцию для собственного потребления;
4) общие и административные расходы;
5) проекты инвестиционной деятельности.

21. Бөлек есепке алудың негізгі қағидаттары:
1) ұсынылған ақпараттан түскен пайдамен және оны алуға арналған шығындар арасындағы теңгерім;
2) есептіліктің негізгі мақсатын орындау үшін сапалы сипаттамалар арасындағы теңгерім.
22. Бөлек есепке алу кезінде шығындарды бөлу өлшемдері:
1) себеп-салдар байланысы;
2) әділеттілік болып табылады.
23. Қолданысқа енгізілген негізгі құралдар мен материалдық емес активтер, кірістер мен шығындар олар туындаған орын бойынша және олардың функционалдық мақсаттылығына сәйкес теңіз порттарының реттеліп көрсетілетін қызметтері және өзге қызмет, операциялар, бизнес-процестер бойынша ескеріледі.
24. Кірістер реттеліп көрсетілетін және өзге қызметке жататын барлық көрсетілетін қызметтер (тауарлар, жұмыстар) бойынша жеке-жеке анықталады.
25. Теңіз порттарының реттеліп көрсетілетін қызметтері бойынша көрсетілетін қызметтердің (тауарлардың, жұмыстардың) өзіндік құнына Қазақстан Республикасы Табиғи монополияларды реттеу агенттігі төрағасының 2013 жылғы 25 сәуірдегі № 130-НҚ бұйрығымен бекітілген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 8480 нөмірмен тіркелген) "Табиғи монополиялар субъектiлерiнiң реттелiп көрсетiлетiн қызметтерiне (тауарларына, жұмыстарына) тарифтер (бағалар, алым ставкаларын) бекiту кезiнде қолданылатын шығындарды қалыптастырудың ерекше тәртібіне сәйкес ескерілмейтін шығындарды қоспағанда, шығындар енгізіледі.
26. Көрсетілген қызметтердің (тауарлардың, жұмыстардың) өзіндік құнына жатқызу тәсілі бойынша шығындар тікелейге және жанамаға бөлінеді.
27. Шығындар жеке себеп-салдар өлшемі бойынша әрбір операция бойынша әрбір калькуляцияланатын бап бойынша шығындардың мынадай элементтері:
1) еңбекке ақы төлеу қорына кіретін персоналға төлемдер;
2) еңбекке ақы төлеу қорына кірмейтін персоналға төлемдер;
3) еңбекке ақы төлеуден аударымдар;
4) материалдар;
5) отын;
6) электр энергиясы;
7) қызметтер;
8) жалдау;
9) негізгі құралдардың тозуы, материалдық емес активтердің амортизациясы;
10) шаруашылық тәсілмен атқарылған ағымды жөндеу;
11) мердігерлік тәсілмен атқарылған ағымды жөндеу;
12) шаруашылық тәсілмен атқарылған күрделі жөндеу;
13) мердігерлік тәсілмен атқарылған күрделі жөндеу;
14) өзге шығыстар бойынша жеке танылады.
28. Қосалқы (жанама) операциялар бойынша шығындар:
1) операциялық қызмет түрлерінің қызмет көрсетулерінің жанама операцияларына;
2) операциялық қызмет түрлерінің қызмет көрсетулерінің негізгі операцияларына;
3) жүргізілген жұмысқа, қызметтерге және өзі тұтынатын өнімге;
4) жалпы және әкімшілік шығыстарға;
5) инвестициялық қызметтің жобаларына бөлу базаларына тепе-тең бөлінеді.

29. Общие и административные расходы распределяются по регулируемым услугам морских портов и иным видам деятельности, пропорционально удельному весу производственных затрат каждой услуги, за исключением случаев прямого отнесения на услугу.
30. В случае осуществления субъектом регулируемых услуг в иных сферах естественных монополий раздельный учет доходов, затрат и задействованных расходов по ним ведется в порядке установленном уполномоченным органом для соответствующей сферы естественных монополий.
31. Задействованные основные средства и нематериальные активы учитываются в соответствии с принципами, установленными настоящими Правилами.
32. Основные средства и нематериальные активы подразделяются на категории по видам деятельности, услугам, операциям, бизнес-процессам:
первая категория - основные средства и нематериальные активы, непосредственно участвующие в бизнес-процессах основных операций регулируемых услуг и иной деятельности. Затраты по их содержанию и обслуживанию относятся к прямым производственным расходам;
вторая категория - основные средства и нематериальные активы, используемые в бизнес-процессах вспомогательных (косвенных) операций. Затраты по их содержанию и обслуживанию относятся к косвенным затратам;
третья категория - основные средства и нематериальные активы, участвующие:
в бизнес-процессах операций административного и общехозяйственного назначения. Затраты по их содержанию и обслуживанию относятся к общим и административным расходам;
в бизнес-процессах операций по реализации. Затраты по их содержанию и обслуживанию относятся к расходам по реализации.
33. Доходы учитываются в соответствии с принципами, установленными настоящими Правилами.
34. Себестоимость операций регулируемых услуг морских портов включает:
1) производственные затраты;
2) долю абсорбированных производственных затрат;
3) долю общих и административных расходов;
4) долю расходов по реализации;
5) долю расходов по вознаграждению.
35. Производственные затраты учитываются по основным операциям услуг морских портов в соответствии с принципами, установленными настоящими Правилами, и включают прямые и косвенные затраты.
36. Абсорбированные производственные затраты по регулируемым услугам морских портов учитываются в соответствии с принципами, установленными настоящими Правилами, и распределяются пропорционально доле от производственных затрат каждой основной операции регулируемых услуг морских портов.

29. Жалпы және әкімшілік шығыстар теңіз порттарының реттеліп көрсетілетін қызметтері және қызметтің өзге түрлері бойынша қызметке тікелей жатқызу үшін шығыстарды ықтимал жағдайларын қоспағанда, әрбір қызметтің өндірістік шығындарының үлес салмағына тепе-тең бөлінеді.
30. Субъект табиғи монополиялардың өзге салаларында реттеліп көрсетілетін қызметтерді жүзеге асырған жағдайда, олар бойынша кірістерді, шығындар мен қолданысқа енгізілген активтерді бөлек есепке алу уәкілетті орган табиғи монополиялардың тиісті саласы үшін белгілеген тәртіппен жүргізіледі.
31. Қолданысқа енгізілген негізгі құралдар мен материалдық емес активтер осы Қағидаларда белгіленген қағидаттарға сәйкес есепке алынады.
32. Негізгі құралдар мен материалдық емес активтер қызмет түрлері, қызметтер, операциялар, бизнес-процестер бойынша санаттарға бөлінеді:
бірінші санат - реттеліп көрсетілетін қызметтердің және өзге қызметтің негізгі операцияларының бизнес-процестеріне тікелей қатысатын негізгі құралдар мен материалдық емес активтер. Оларды ұстау және оларға қызмет көрсету бойынша шығындар тікелей өндірістік шығындарға жатады;
екінші санат - қосалқы (жанама) операциялардың бизнес-процестерінде пайдаланылатын негізгі құралдар мен материалдық емес активтер. Оларды ұстау және оларға қызмет көрсету бойынша шығындар жанама шығындарға жатады;
үшінші санат:
әкімшілік және жалпы шаруашылық мақсаттағы операциялардың бизнес-процестеріне қатысатын негізгі құралдар мен материалдық емес активтер. Оларды ұстау және оларға қызмет көрсету бойынша шығындар жалпы және әкімшілік шығыстарға жатады;
сату бойынша операциялардың бизнес-процестеріне қатысатын негізгі құралдар мен материалдық емес активтер. Оларды ұстау және оларға қызмет көрсету бойынша шығындар сату бойынша шығыстарға жатады.
33. Кірістер осы Қағидаларда белгіленген қағидаттарға сәйкес ескеріледі.
34. Теңіз порттарының реттеліп көрсетілетін қызметтерінің өзіндік құны:
1) өндірістік шығындарды;
2) абсорбирленген өндірістік шығындардың үлесін;
3) жалпы және әкімшілік шығыстардың үлесін;
4) сату бойынша шығыстардың үлесін;
5) сыйақы бойынша шығыстардың үлесін қамтиды.
35. Өндірістік шығындар теңіз порттары қызметтерінің негізгі операциялары бойынша осы Қағидаларда белгіленген қағидаттарға сәйкес ескеріледі және тікелей мен жанама шығындарды қамтиды.
36. Теңіз порттарының реттеліп көрсетілетін қызметтері бойынша абсорбирленген өндірістік шығындар осы Қағидада белгіленген қағидаттарға сәйкес ескеріледі және теңіз порттарының реттеліп көрсетілетін қызметтерінің әрбір негізгі операцияларының өндірістік шығындарынан үлеске тепе-тең бөлінеді.

37. Общие и административные расходы учитываются и распределяются в соответствии с принципами, установленными настоящими Правилами, и подразделяются на:
прямые общие и административные расходы при прямом отнесении по видам деятельности;
косвенные общие и административные расходы.
Общие и административные расходы по регулируемым услугам морских портов определяются пропорционально удельному весу производственных и косвенных затрат по регулируемым услугам от производственных и косвенных затрат морского порта.
38. Расходы по реализации регулируемых услуг морских портов учитываются в соответствии с принципами, установленными настоящими Правилами, и распределяются пропорционально доле от производственных затрат регулируемых услуг морских портов.
39. Расходы по вознаграждению (не капитализируемые) по регулируемым услугам морских портов учитываются в соответствии с принципами, установленными настоящими Правилами, и распределяются пропорционально доле от производственных затрат регулируемых услуг морских портов.
40. Субъект ведет учет натуральных показателей эксплуатационной деятельности, используемых для распределения доходов, затрат и задействованных активов, расчета единичных расходных и доходных ставок для расчета и утверждения тарифов (цен, ставок сборов) и тарифных смет.
41. Учет показателей производства (статистический учет) организовывается в форме, обеспечивающей возможность проверки по первичным источникам информации.
42. Производственные показатели в формах отчетности, согласно Приложениям, устанавливаются в целях расчета удельных расходов, доходов и утверждения тарифов (цен, ставок сборов) и тарифных смет.
43. В случае использования части показателей статистического учета в целях, отличных от целей раздельного учета, различия объектов и способов измерения четко определяются во избежание неправильного использования производственной статистики.
44. Формы отчетности заполняются в соответствии с предусмотренными в них показателями. Внесение в утвержденные формы дополнительных показателей и кодов не допускается.
45. Сведения на бумажном носителе подписываются руководителем, главным бухгалтером и исполнителем субъекта и заверяется печатью. Сведения представляются в уполномоченный орган на электронном и бумажном носителе.
Приложение 1
к Правилам ведения раздельного
учета доходов, затрат и
задействованных активов
субъектами естественной
монополии, оказывающими
услуги морских портов
Форма
Сведения о доходах и затратах субъектов естественных
монополий, оказывающие услуги морских портов
Отчетный период 20 ___ г.
Индекс: Морской порт – 1
Периодичность: Годовая
Представляют: Акционерное общество "Национальная компания "Актауcкий международный морской торговый порт".
Куда представляется форма: В Агентство Республики Казахстан по регулированию естественных монополий
Срок представления – не позднее 1 мая года следующего за отчетным годом
Наименование субъекта естественной монополии
_____________________________________________________________________
Организационно-правовая форма
_____________________________________________________________________
Юридический адрес организации
_____________________________________________________________________
тыс. тенге
Код показателя
Наименование показателей
Расходы
Доходы
1
Доход по регулируемым услугам морских
портов
2
Себестоимость по регулируемым услугам
морских портов
3
Производственные затраты
4
Общие и административные расходы
5
Расходы по реализации
6
Расходы по вознаграждению
7
Доход (убыток) по регулируемым услугам
морских портов
8
Доход по регулируемым услугам в сферах
передачи энергоресурсов
9
Себестоимость по регулируемым услугам в
сферах передачи энергоресурсов
10
Производственные затраты
11
Общие и административные расходы
12
Расходы по реализации
13
Расходы по вознаграждению
14
Доход (убыток) по регулируемым услугам
в сферах передачи энергоресурсов
15
Доход по иной деятельности
16
Себестоимость по иной деятельности
17
Производственные затраты
18
Общие и административные расходы
19
Расходы по реализации
20
Расходы по вознаграждению
21
Доход (убыток) по иной деятельности
22
Производственные затраты, не учитываемые при
формировании тарифов
23
Косвенные производственные затраты, не
учитываемые при формировании тарифов
24
Общие и административные расходы, не
учитываемые при формировании тарифов
25
Расходы по реализации, не учитываемые при
формировании тарифа
26
Расходы по вознаграждению, не учитываемые
при формировании тарифов
27
Доход (убыток) от основной деятельности
28
Доходы по вторичной деятельности
29
Доходы по финансированию
30
Расходы по вторичной деятельности
31
Доход (убыток) от вторичной
деятельности
32
Доход (убыток) от обычной деятельности
до налогообложения
33
Корпоративный подоходный налог
34
- по данным налоговой декларации
35
- отсроченный подоходный налог
36
Чистый доход (убыток)
Руководитель ___________________________
подпись
Главный бухгалтер ______________________ МП
подпись
Пояснение по заполнению формы, предназначенной для сбора
административных данных
Сведения о доходах и затратах субъектами естественной
монополии, оказывающие услуги морских портов

37. Жалпы және әкімшілік шығыстар осы Қағидаларда белгіленген қағидаттарға сәйкес ескеріледі және бөлінеді:
қызмет түрлері бойынша тікелей жатқызу үшін шығыстарды ықтималы болған кезде тікелей және әкімшілік шығыстарға;
жанама жалпы және әкімшілік шығыстарға бөлінеді.
Теңіз порттарының реттеліп көрсетілетін қызметтері бойынша жалпы және әкімшілік шығыстары теңіз портының өндірістік және жанама шығындарынан реттеліп көрсетілетін қызметтер бойынша өндірістік және жанама шығындардың үлес салмағына тепе-тең анықталады.
38. Теңіз порттарының реттеліп көрсетілетін қызметтерін сату бойынша шығыстар осы Қағидаларда белгіленген қағидаттарға сәйкес ескеріледі және теңіз порттарының реттеліп көрсетілетін қызметтерінің өндірістік шығындарынан үлеске тепе-тең бөлінеді.
39. Теңіз порттарының реттеліп көрсетілетін қызметтері бойынша сыйақылар бойынша (капиталданбайтын) шығыстар осы Қағидаларда белгіленген қағидаттарға сәйкес ескеріледі және теңіз порттарының реттеліп көрсетілетін қызметтерінің өндірістік шығындарынан үлеске тепе-тең бөлінеді.
40. Субъект кірістерді, шығындар мен қолданысқа енгізілген активтерді бөлу, тарифтер (бағалар, алымдар мөлшерлемелерін) және тарифтік сметаларды есептеу және бекіту үшін санаулы шығыс және кіріс мөлшерлемелерін есептеу үшін пайдаланылатын пайдалану қызметтің заттай көрсеткіштерін есепке алуды жүргізуге тиіс.
41. Өндіріс көрсеткіштерін есепке алу (статистикалық есеп) ақпараттың бастапқы көздері бойынша тексеру мүмкіндігін қамтамасыз ететін нысанда ұйымдастырылуға тиіс.
42. Қосымшаларға сәйкес есептіліктің нысандарындағы өндірістік көрсеткіштер үлес шығыстарын, кірістерін есептеу және тарифтерді (бағалар, алымдар мөлшерлемелерін) және тарифтік сметаларды бекіту мақсатында белгіленеді.
43. Статистикалық есеп көрсеткіштерінің бөлігін бөлек есепке алудың мақсатынан айырмашылығы бар мақсатта пайдаланған жағдайда, объектілердің және өлшеу тәсілдерінің айырмашылықтары өндірістік статистиканы қате пайдалануды болдырмау үшін нақты анықталуға тиіс.
44. Мәлімет нысандары оларды көзделген көрсеткіштерге сәйкес толтырылады. Бекітілген нысандарға қосымша көрсеткіштер мен кодтарды енгізуге жол берілмейді.
45. Қағаз жеткізгіштегі мәліметтерге Субъектінің басшысы, бас бухгалтері мен орындаушысы қол қояды және мөрмен расталады. Өткен жыл үшін мәліметтер уәкілетті органға электрондық және қағаз түріндегі жеткізгіште ұсынады.
Теңіз порттарының қызметтерін
көрсететін табиғи монополиялар
субъектілерінің кірістерді,
шығындар мен қолданысқа
енгізілген активтерді бөлек
есепке алуды жүргізу қағидаларына
1-қосымша
Нысан
Теңіз порттарының қызметтерін көрсететін табиғи монополия
субъектілерінің кірістер мен шығындар туралы мәліметтер Есепті кезең 20___ ж.
Индекс: Теңіз порты – 1
Кезеңділігі: Жылдық
Теңіз порттарының қызметін көрсететін табиғи монополиялар субъектілері ұсынады.
Нысан қайда жіберіледі: Қазақстан Республикасы Табиғи монополияларды реттеу агенттігіне
Ұсыну мерзімі: есепті жылдан кейінгі есептің жылдың 1 мамырынан кешіктірмей ұсынады.
Табиғи монополия субъектісінің атауы
___________________________________________________________________
Ұйымдастыру-құқықтық нысан
___________________________________________________________________
Ұйымның заңды мекенжайы
___________________________________________________________________
мың теңге
Көрсеткіштің коды
Көрсеткіштердің атауы
Шығыстар
Кірістер
1
Теңіз порттарының реттеліп көрсетілетін қызметтері бойынша кіріс
2
Теңіз порттарының реттеліп көрсетілетін қызметтері бойынша өзіндік құны
3
Өндірістік шығындар
4
Жалпы және әкімшілік шығыстар
5
Сату бойынша шығыстар
6
Сыйақы бойынша шығыстар
7
Теңіз порттарының реттеліп көрсетілетін қызметтері бойынша кіріс (залал)
8
Энергоресурстарды тарату салаларында реттелетін қызмет бойынша кіріс
9
Энергоресурстарды тарату салаларында реттелетін қызмет бойынша өзіндік құны
10
Өндірістік шығындар
11
Жалпы және әкімшілік шығыстар
12
Сату бойынша шығыстар
13
Сыйақы бойынша шығыстар
14
Энергоресурстарды тарату салаларында реттелетін қызметтер бойынша кіріс (залал)
15
Өзге қызмет бойынша кіріс
16
Өзге қызмет бойынша өзіндік құн
17
Өндірістік шығындар
18
Жалпы және әкімшілік шығыстар
19
Сату бойынша шығыстар
20
Сыйақы бойынша шығыстар
21
Өзге қызмет бойынша кіріс (залал)
22
Тарифтерді қалыптастыру кезінде ескерілмейтін өндірістік шығындар
23
Тарифтерді қалыптастыру кезінде ескерілмейтін жанама өндірістік шығындар
24
Тарифтерді қалыптастыру кезінде ескерілмейтін жалпы және әкімшілік шығыстар
25
Тарифті қалыптастыру кезінде ескерілмейтін сату бойынша шығыстар
26
Тарифтерді қалыптастыру кезінде ескерілмейтін сыйақы бойынша шығыстар
27
Негізгі қызметтен түскен кіріс (залал)
28
Қосалқы қызмет бойынша кірістер
29
Қаржыландыру бойынша кірістер
30
Қосалқы қызмет бойынша шығыстар
31
Қосалқы қызметтен түскен кіріс (залал)
32
Салық салынғанға дейінгі қарапайым қызметтен түскен кіріс (залал)
33
Корпоративтік табыс салығы
34
- салық декларациясының мәліметтері бойынша
35
- кейінге қалдырған табыс салығы
36
Таза кіріс (залал)
Басшы ____________
қолы
Бас бухгалтер ___________
қолы
МО
Әкімшілік деректерді жинауға арналған нысанды толтыру жөніндегі түсіндірме
Теңіз порттарының қызметтерін көрсететін табиғи монополия
субъектілерінің кірістер мен шығындар туралы мәлімет

1. Общие указания
Настоящее пояснение предназначено для подготовки субъектами естественных монополий, являющимися организацией по предоставлению услуг морских портов, годовой информации о доходах и затратах. В соответствии с пунктом 20 настоящих Правил организации представляющие услуги морских портов ежегодно не позднее 1 мая предоставляет в уполномоченный орган информацию о доходах и затратах с приложением обосновывающих материалов.
Сведения подписывает первый руководитель или лицо, исполняющее его обязанности.
2. Пояснения по заполнению формы
При заполнении формы Субъекту необходимо указать в левом верхнем углу наименование предприятия и его адрес.
Указанная информация состоит из семи разделов доходов (убыток) по регулируемым услугам морских портов, по иной деятельности, от основной деятельности, от вторичной деятельности, от обычной деятельности до налогообложения, от обычной деятельности после налогообложения, от чрезвычайных ситуаций.
В графе 1 – указывается доход по регулируемым услугам морских портов;
В графе 2 – указывается себестоимость по регулируемым услугам морских портов;
В графе 3 – указывается производственные затраты;
В графе 4 – указывается общие и административные расходы;
В графе 5 – указывается расходы по реализации;
В графе 6 – указывается расходы по вознаграждению;
В графе 7 – указываются доходы (убытки) по регулируемым услугам морских портов;
В графе 8 – указывается доход по регулируемым услугам в сферах передачи энергоресурсов;
В графе 9 – указывается себестоимость по регулируемым услугам в сферах передачи энергоресурсов;
В графе 10 – указывается производственные затраты;
В графе 11 – указывается общие и административные расходы;
В графе 12 – указывается расходы по реализации;
В графе 13 – указывается расходы по вознаграждению;
В графе 14 – указывается доход (убыток) по регулируемым услугам в сферах передачи энергоресурсов;
В графе 15 – указывается доход по иной деятельности;
В графе 16 – указывается себестоимость по иной деятельности:
В графе 17 – указывается производственные затраты;
В графе 18 – указывается общие и административные расходы;
В графе 19 – указывается расходы по реализации;
В графе 20 – указывается расходы по вознаграждению;
В графе 21 – указывается доход (убыток) по иной деятельности;
В графе 22 – указывается производственные затраты, не учитываемые при формировании тарифов;
В графе 23 – указывается косвенные производственные затраты (причинно-следственные связи одновременно с несколькими услугами), не учитываемые при формировании тарифов;
В графе 24 – указывается общие и административные расходы, не учитываемые при формировании тарифов;
В графе 25 – указывается расходы по реализации, не учитываемые при формировании тарифа;
В графе 26 – указывается расходы по вознаграждению, не учитываемые при формировании тарифов;
В графе 27 – указывается доход (убыток) от основной деятельности;
В графе 28 – указываются доходы по вторичной деятельности;
В графе 29 – указываются доходы по финансированию;
В графе 30 – указываются расходы по вторичной деятельности;
В графе 31 – указывается доход (убыток) от вторичной деятельности;
В графе 32 – указывается доход (убыток) от обычной деятельности до налогообложения;
В графе 33 – указываются корпоративный подоходный налог;
В графе 34 – указываются данные налоговой декларации;
В графе 35 – указывается отсроченный подоходный налог;
В графе 36 – указывается чистый доход (убыток).
Финансовые показатели в стоимостном выражении заполняются в тысячах тенге без десятичного знака с учетом требовании Особого порядка.
Приложение 2
к Правилам ведения раздельного
учета доходов, затрат и
задействованных активов
субъектами естественной
монополии, оказывающими
услуги морских портов
Форма
Доходы
тыс. тенге
Код
показателя
Наименование показателей
За отчетный период
Регулируемые услуги морских портов
1
регулируемые услуги морских портов
Иная деятельность
1
иная деятельность
Итого по основной деятельности
.......
Итого по вторичной деятельности
Приложение 3
к Правилам ведения раздельного
учета доходов, затрат и
задействованных активов
субъектами естественной
монополии, оказывающими
услуги морских портов
Форма
Доходы от оказания регулируемых услуг морских портов
тыс. тенге
Код
показателя
Код
услуги
Код
операции
Бизнес-процесс
Всего
А
1
1
Доходы от оказания регулируемых услуг морских портов
А
Погрузочно-разгрузочные работы на причалах
генеральных грузов, всего
01
Обеспечение погрузочно-разгрузочных работ
02
Перегрузка насыпных и навалочных грузов
03
Перегрузка грузов накатным способом
04
Перегрузка контейнеров
05
Перегрузка крановым способом грузов
06
Перегрузка крановым способом негабаритных
и тяжеловесных грузов
07
Погрузка/выгрузка в/из железнодорожный
состав
D
Услуги за заход судна в морской порт для
производства грузовых операций и (или) иных
целей с последующим выходом из порта
(судозаход), всего
08
Корабельные услуги
10
Маячные услуги
12
Услуги по проходу каналом
13
Причальные услуги под грузовыми
операциями
14
Причальные услуги вне грузовых операций
15
Якорные услуги
16
Швартовые услуги
17
Услуги в сфере природоохранных
мероприятий
18
Карантинные услуги
Приложение 4
к Правилам ведения раздельного
учета доходов, затрат и
задействованных активов
субъектами естественной
монополии, оказывающими
услуги морских портов
Форма
Доходы по регулируемым услугам морских портов
тыс. тенге
Код
показа-
теля
Код
опера-
ции
Доход за год,
тыс. тенге
Ставка
сбора
(базо-
вый
тариф)
Объем до
изменения
ставок с
начала года
Доход до
измене-
ния
ставок с
начала
года
Ставка
сбора
после
измене-
ния
Объем после
изменения
ставок с
начала года
Доход
после
изменения
ставок,
тыс.
тенге
Годовой объем
с начала года
Доход за
год, тыс.
тенге
единица
измере-
ния
объем
единица
измере-
ния
объем
единица
измерения
объем
А
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
1
Доходы от оказания
регулируемых услуг
морских портов, всего
01
Обеспечение
погрузочно-разгрузочных
работ
тн
тн
тн
02
Перегрузка
насыпных и
навалочных
грузов
тн
тн
тн
03
Перегрузка
грузов накатным
способом
тн
тн
тн
04
Перегрузка
контейнеров
тн
тн
тн
05
Перегрузка
крановым
способом
грузов
тн
тн
тн
06
Перегрузка
крановым
способом
негабаритных и
тяжеловесных
грузов
тн
тн
тн
07
Погрузка/
выгрузка в/из
железнодорожный
состав
тн
тн
тн
08
Корабельные
услуги
бр.
рeг. тн
бр.
рeг. тн
бр.
рeг. тн
09
Маячные услуги
бр.
рeг. тн
бр.
рeг. тн
бр.
рeг. тн
10
Услуги по
проходу
каналом
бр.
peг. тн
бр.
рeг. тн
бр.
рeг. тн
11
Причальные
услуги под
грузовыми
операциями
бр.
peг. тн
бр.
рeг. тн
бр.
рeг. тн
12
Причальные
услуги вне
грузовых
операций
бр.
peг. тн
бр.
рeг. тн
бр.
рeг. тн
13
Якорные услуги
1
стоянка
1
стоянка
1
стоянка
14
Швартовые
услуги
1
операция
1
операция
1
операция
15
Услуги в сфере
природоохранных
мероприятий
1
сутки
1
сутки
1
сутки
16
Карантинные
услуги
1
судо-
заход
1
судо-
заход
1
судозаход
Приложение 5
к Правилам ведения раздельного
учета доходов, затрат и
задействованных активов
субъектами естественной
монополии, оказывающими
услуги морских портов
Форма
Затраты
тыс. тенге
Код
показателя
Наименование показателей
За отчетный период
Удельный вес, %*
Регулируемые услуги морских портов
х
регулируемые услуги морских портов
Иная деятельность
х
иная деятельность
Основная деятельность
.......
Вторичная деятельность
Приложение 6
к Правилам ведения раздельного
учета доходов, затрат и
задействованных активов
субъектами естественной
монополии, оказывающими
услуги морских портов
Форма
Затраты по регулируемым услугам морских портов
тыс. тенге
Код
пока-
зателя
деятель-
ности
Код
услуги
Код
операции
Бизнес-процесс
№ строки
Всего
Производственные
товары
Абсорби-
рованные
произ-
водственные
затраты
Прямые
общие и
админист-
ратив-
ные
расходы
Косвенные
общие и
админист-
ративные
расходы
Расходы
по
реализа-
ции
Расходы
по
вознаг-
раждению
сумма
тыс.
тенге
Удельный
вес, %*
А
1
2
3
4
5
6
7
8
Затраты по регулируемым услугам
морских портов
1

1. Жалпы нұсқаулар
Осы түсіндірме теңіз порттарының қызметін ұсыну бойынша ұйым болып табылатын табиғи монополия субъектілерінің жылдық қорытындылары бойынша кірістер мен шығындар туралы ақпаратты дайындауға арналған. осы Қағиданың 20-тармағына сәйкес теңіз порттарының қызметін ұсынатын ұйым жыл сайын 1 мамырдан кешіктірмей уәкілетті органға негіздейтін материалдарды қоса бере отырып кірістер мен шығындар туралы ақпаратты ұсынады.
Мәліметке бірінші басшы немесе оның міндетін атқарушы тұлға қол қояды.
2. Нысанды толтыру бойынша түсіндірме
Нысанды толтыру кезінде Субъект оң жақтағы жоғарғы бұрышта кәсіпорынның атауы мен оның мекенжайын көрсету керек.
Көрсетілген ақпарат теңіз порттарының реттеліп көрсетілетін қызметтері өзге қызмет, негізгі қызмет, қосалқы қызмет, салық салынғанға дейінгі қарапайым қызмет, салық салынғаннан кейінгі қарапайым қызмет, төтенше жағдайлардан түскен кіріс (залал) бойынша жеті бөлімнен тұрады.
1-бағанда - теңіз порттарының реттеліп көрсетілетін қызметтері бойынша кіріс көрсетіледі;
2-бағанда - теңіз порттарының реттеліп көрсетілетін қызметтері бойынша өзіндік құны көрсетіледі;
3-бағанда - өндірістік шығындар көрсетіледі;
4-бағанда - жалпы және әкімшілік шығыстар көрсетіледі;
5-бағанда - сату бойынша шығыстар көрсетіледі;
6-бағанда - сыйақы бойынша шығыстар көрсетіледі;
7-бағанда - теңіз порттарының реттеліп көрсетілетін қызметтері бойынша кіріс (залал) көрсетіледі;
8-бағанда – энергоресурстарды тарату салаларында реттелетін қызмет бойынша кіріс көрсетіледі;
9-бағанда – энергоресурстарды тарату салаларында реттелетін қызмет бойынша өзіндік құны көрсетіледі;
10-бағанда – өндірістік шығындар көрсетіледі;
11-бағанда – жалпы және әкімшілік шығыстар көрсетіледі;
12-бағанда – сату бойынша шығыстар көрсетіледі;
13-бағанда – сыйақы бойынша шығыстар көрсетіледі;
14-бағанда – энергоресурстарды тарату салаларында реттелетін қызметтер бойынша кіріс (залал) көрсетіледі;
15-бағанда – өзге қызмет бойынша кіріс көрсетіледі;
16-бағанда – өзге қызмет бойынша өзіндік құны көрсетіледі;
17-бағанда – өндірістік шығындар көрсетіледі;
18-бағанда – жалпы және әкімшілік шығыстар көрсетіледі;
19-бағанда – сату бойынша шығыстар көрсетіледі;
20-бағанда – сыйақы бойынша шығыстар көрсетіледі;
21-бағанда – өзге қызмет бойынша кіріс (залал) көрсетіледі;
22-бағанда – тарифтерді қалыптастыру кезінде ескерілмейтін өндірістік шығындар көрсетіледі;
23-бағанда – тарифтерді қалыптастыру кезінде ескерілмейтін жанама өндірістік шығындар (бірнеше қызметтермен бір мезгілде себеп-салдар байланыстар) көрсетіледі;
24-бағанда – тарифтерді қалыптастыру кезінде ескерілмейтін жалпы және әкімшілік шығыстар көрсетіледі;
25-бағанда – тарифті қалыптастыру кезінде ескерілмейтін сату бойынша шығыстар көрсетіледі;
26-бағанда – тарифтерді қалыптастыру кезінде ескерілмейтін сыйақы бойынша шығыстар.
27-бағанда - негізгі қызметтен түскен кіріс (залал) көрсетіледі, оның ішінде;
28-бағанда – қосалқы қызмет бойынша кірістер көрсетіледі;
29-бағанда – қаржыландыру бойынша кірістер көрсетіледі;
30-бағанда – қосалқы қызмет бойынша шығыстар көрсетіледі;
31-бағанда – қосалқы қызметтен түскен кіріс (залал)көрсетіледі;
32-бағанда – салық салынғанға дейінгі қарапайым қызметтен түскен кіріс (залал) көрсетіледі;
33-бағанда – корпоративтік табыс салығы көрсетіледі;
34-бағанда – салық декларациясының мәліметтері бойынша көрсетіледі;
35-бағанда – кейінге қалдырған табыс салығы көрсетіледі;
36-бағанда – таза кіріс (залал) көрсетіледі.
Қаржылық көрсеткіштер Ерекше тәртіп талаптарын ескере отырып, он таңбалы белгісіз мың теңге құны көрінісінде толтырылады.
Теңіз порттарының қызметтерін
көрсететін табиғи монополиялар
субъектілерінің кірістерді,
шығындар мен қолданысқа
енгізілген активтерді бөлек
есепке алуды жүргізу қағидаларына
2-қосымша
Нысан
Кірістер
Көрсеткіштің коды
Көрсеткіштердің атауы
Есепті кезең үшін
Теңіз порттарының реттеліп көрсетілетін қызметтерi
1
теңіз порттарының реттеліп көрсетілетін қызметтерi
Өзге қызмет
1
өзге қызмет
Негізгі қызмет бойынша қорытынды
...
Қосалқы қызмет бойынша қорытынды
Теңіз порттарының қызметтерін
көрсететін табиғи монополиялар
субъектілерінің кірістерді,
шығындар мен қолданысқа
енгізілген активтерді бөлек
есепке алуды жүргізу қағидаларына
3-қосымша
Нысан
Теңіз порттарының реттеліп көрсетілетін қызметтерін көрсетуден түскен кірістер
Көрсеткіштің коды
Қызмет коды
Операцияның коды
Бизнес-процесс
Барлығы
А
1
1
Теңіз порттарының реттеліп көрсетілетін қызметтерін көрсетуден түскен кірістер
А
Бас жүктердің айлақтарындағы тиеу-түсіру жұмыстары, барлығы
01
Тиеу-түсіру жұмыстарын қамтамасыз ету
02
Үйінді және тастанды жүктерді қайта тиеу
03
Жүктердің еркін жүрісі тәсілімен қайта тиеу
04
Контейнерлерді қайта тиеу
05
Жүктердің әмбебап кран тәсілімен қайта тиеу
06
Габариттік емес және ауыр салмақты жүктердің кран тәсілімен қайта тиеу
07
Темір жол құрамына/нан тиеу/түсіру
D
Кейіннен порттан шығып жүк операцияларын жүргізу және (немесе) өзге мақсаттар үшін теңіз портына кеменің кіруі үшін (кеменің кіруі) қызметтер, барлығы
08
Кеме қызметтерi
10
Манар қызметтерi
12
Арна арқылы өту қызметтерi
13
Жүк операцияларына арналған айлақ қызметтерi
14
Жүк операцияларынан тыс айлақ қызметтерi
15
Зәкір қызметтерi
16
Байлау қызметтерi
17
Табиғатты қорғау іс-шаралары саласындағы қызметтер
18
Карантиндік қызметтер
Теңіз порттарының қызметтерін
көрсететін табиғи монополиялар
субъектілерінің кірістерді,
шығындар мен қолданысқа
енгізілген активтерді бөлек
есепке алуды жүргізу қағидаларына
4-қосымша
Нысан
Теңіз порттарының реттеліп көрсетілетін қызметтері бойынша кірістер
мың теңге
Көрсеткіштің коды
Операцияның коды
Жыл үшін кіріс, мың теңге
Алым Мөлшерлемесі (базалық тариф)
Жыл басынан Мөлшерлемелердің өзгеруіне дейінгі көлем
Жыл басынан мөлшермелердің өзгеруіне дейінгi кіріс
Өзгергеннен кейінгі алым мөлшерлемесі
Жыл басынан мөлшерлеме өзгергеннен кейінгi көлем
Мөлшермелер өзгергеннен кейінгi кіріс, мың теңге
Жыл басынан жылдық көлем
Жыл ішіндегі кіріс, мың теңге
өлшем бірлігі
көлем
өлшем бірлігі
көлем
өлшем бірлігі
көлем
А
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
1
Теңіз порттарының реттеліп көрсетілетін қызметтерін көрсетуден түскен кіріс
01
Тиеу-түсіру жұмыстарын қамтамасыз ету
тн
тн
тн
02
Үйінді және тастанды жүктерді қайта тиеу
тн
тн
тн
03
Жүктердің еркін жүріс тәсілімен қайта тиеу
тн
тн
тн
04
Контейнерлерді қайта тиеу
тн
тн
тн
05
Жүктердің әмбебап кран тәсілімен қайта тиеу
тн
тн
тн
06
Габариттік емес және ауыр жүктердің әмбебап кран тәсілімен қайта тиеу
тн
тн
тн
07
Темір жол құрамына/нан тиеу/түсіру
тн
тн
тн
08
Кеме қызметтерi
бр. peг. тн
бр. peг. тн
бр. peг. тн
09
Манар қызметтерi
бр. peг. тн
бр. peг. тн
бр. peг. тн
10
Арналар арқылы өту қызметтерi
бр. peг. тн
бр. peг. тн
бр. peг. тн
11
Жүк операцияларына арналған айлақтық қызметтер
бр. peг. тн
бр. peг. тн
бр. peг. тн
12
Жүк операцияларынан тыс айлақ қызметтерi
бр. peг. тн
бр. peг. тн
бр. peг. тн
13
Зәкір қызметтерi
1-тұрақ
1-тұрақ
1-тұрақ
14
Байлау қызметтерi
1-операция
1-операция
1-операция
15
Табиғатты қорғау іс-шаралары саласындағы қызметтер
1 тәулік
1 тәулік
1 тәулік
16
Карантиндік
қызметтер
1 кеменің кіруі
1 кеменің кіруі
1 кеменің кіруі
Теңіз порттарының қызметтерін
көрсететін табиғи монополиялар
субъектілерінің кірістерді,
шығындар мен қолданысқа
енгізілген активтерді бөлек
есепке алуды жүргізу қағидаларына
5-қосымша
Нысан
Шығындар
мың теңге
Көрсеткіштің коды
Көрсеткіштердің атауы
Есепті кезең үшін
Үлес салмағы, %*
Теңіз порттарының реттеліп көрсетілетін қызметтерi
х
теңіз порттарының қызметтерi
Өзге қызмет
х
өзге қызмет
Негізгі қызмет
...
Қосалқы қызмет
Теңіз порттарының қызметтерін
көрсететін табиғи монополиялар
субъектілерінің кірістерді,
шығындар мен қолданысқа
енгізілген активтерді бөлек
есепке алуды жүргізу қағидаларына
6-қосымша
Нысан
Теңіз порттарының реттеліп көрсетілетін қызметтері бойынша шығындар
мың теңге
Қызмет көрсеткішінің коды
Қызметтің коды
Операцияның коды
Бизнес-процесс
№ жол
Барлығы
Өндірістік
шығындар
Абсорбирленген өндірістік шығындар
Тікелей жалпы және әкімшілік шығыстар
Жанама жалпы және әкімшілік шығыстар
Сату бойынша шығыстар
Сыйақы бойынша шығыстар
сома мың теңге
Үлес салмағы, %*
А
1
2
3
4
5
6
7
8
Теңіз порттарының реттеліп көрсетілетін қызметтері бойынша шығындар
1

100 %
А
Погрузочно-разгрузочные
работы на причалах
генеральных грузов, всего
2
Х
01
Обеспечение
погрузочно-разгрузочных работ
3
02
Перегрузка насыпных и
навалочных грузов
4
03
Перегрузка грузов
накатным способом
5
04
Перегрузка
контейнеров
6
05
Перегрузка крановым
способом грузов
7
06
Перегрузка крановым
способом негабаритных
и тяжеловесных грузов
8
07
Погрузка/выгрузка
в/из железнодорожный
состав
9
D
Услуги за заход судна в
морской порт для
производства грузовых
операций и (или) иных
целей с последующим
выходом из порта
(судозаход), всего
17
Х
08
Корабельные услуги
18
09
Маячные услуги
19
10
Услуги по проходу
каналом
20
11
Причальные услуги под
грузовыми операциями
21
12
Причальные услуги вне
грузовых операций
22
13
Якорные услуги
23
14
Швартовые услуги
24
15
Природоохранных
мероприятий
25
16
Карантинные услуги
26
Приложение 7
к Правилам ведения раздельного
учета доходов, затрат и
задействованных активов
субъектами естественной
монополии, оказывающими
услуги морских портов
Форма
Производственные затраты по регулируемым
услугам морских портов
тыс. тенге
Код
показа-
теля
Код
услуги
Код
операции
Код
статьи
Наименование статьи
Количество
Единица
измерения
Прямые затраты
Выплаты
производственному
персоналу
входя-
щие в
ФОТ
не
входящие
в ФОТ
1
2
А
1
2
3
4
2
Производственные затраты, включаемые в
себестоимость, всего
х
х
А
Погрузочно-разгрузочные работы
на причалах генеральных грузов,
всего
х
х
01
Обеспечение
погрузочно-разгрузочных
работ
тн
1
Организация
погрузочно-разгрузочных работ
тн
х
х
2
Документальное
оформление
тн
3
Досмотр и
приемосдаточные
операции
тн
4
Содержание и
обслуживание
производственных
зданий I категории
и их хоз. инвентаря
м2
Косвенные затраты по
операции
х
х
х
х
02
Перегрузка насыпных и
навалочных грузов
тн
5
Выполнение
немеханизированных
операций
тн
6
Эксплуатация
специализированных
основных средств по
погрузке и
разгрузке
тн
Косвенные затраты по
операции
х
х
х
х
03
Перегрузка грузов
накатным способом
тн
7
Крепление,
раскрепление,
сепарирование,
штивка грузов
тн
8
Выполнение
немеханизированных
операций
тн
9
Эксплуатация
специализированных
основных средств по
погрузке и
разгрузке
тн
Косвенные затраты по
операции
х
х
х
х
04
Перегрузка контейнеров
тн
10
Затарка, растарка
контейнеров и
роллтрейлеров
1 конт
11
Эксплуатация
специализированных
основных средств по
погрузке и
разгрузке
1 конт
Косвенные затраты по
операции
х
х
х
х
05
Перегрузка крановым
способом грузов
тн
12
Крепление,
раскрепление,
сепарирование,
штивка грузов
тн
13
Эксплуатация
специализированных
основных средств по
погрузке и
разгрузке
тн
Косвенные затраты по
операции
х
х
х
х
06
Перегрузка крановым
способом негабаритных и
тяжеловесных грузов
тн
14
Крепление,
раскрепление,
сепарирование,
штивка грузов
тн
15
Эксплуатация
специализированных
основных средств по
погрузке и
разгрузке
тн
Косвенные затраты по
операции
х
х
х
х
07
Погрузка/выгрузка в/из
железнодорожный состав
тн
16
Содержание и
эксплуатация
железнодорожного
пути, устройств и
платформ,
обслуживающих
причалы генеральных
грузов
тн
17
Расстановка вагонов
по фронту
погрузки/выгрузки
грузов
тн
18
Пломбирование ж/д
вагонов и
контейнеров
1 ваг
Косвенные затраты по
операции
х
х
х
х
Косвенные затраты по
операции
х
х
х
х
Е
Услуги за заход судна в морской
порт для производства грузовых
операций и (или) иных целей с
последующим выходом из порта
(судозаход), всего
х
х
08
Корабельные услуги
бр. рег. тн
19
Образование
акватории,
содержание и
эксплуатация
волноломов,
ограждений,
волнорезов и других
гидротехнических
сооружений
х
х
Косвенные затраты по
операции
х
х
х
х
09
Маячные услуги
бр. рег. тн
20
Содержание и
эксплуатация
маячного комплекса
1 объект
21
Эксплуатация
средств навигации
судно
Косвенные затраты по
операции
х
х
х
х
10
Услуги по проходу
каналом
бр. рег. тн
22
Содержание и
эксплуатация
судоходных каналов
1 объект
Косвенные затраты по
операции
х
х
х
х
11
Причальные услуги под
грузовыми операциями
бр. рег. тн
х
х
Косвенные затраты по
операции
х
х
х
х
12
Причальные услуги вне
грузовых операций
бр. рег. тн
23
Эксплуатация
причалов,
используемых только
для стоянки
1 объект
Косвенные затраты по
операции
х
х
х
х
13
Якорные услуги
1 стоянка
24
Дноуглубления
рейдов в акватории
х
х
Косвенные затраты по
операции
х
х
х
х
14
Швартовые услуги
1 операция
25
Разноска швартовых
концов, отшвартовка,
перетяжка,
перешвартовка судов
Косвенные затраты по
операции
х
х
х
х
15
Услуги в сфере природных
мероприятий
1 сутки
26
Прием, выгрузка и
транспортировка
отходов с судов
судно
Косвенные затраты по
операции
х
х
х
х
16
Карантинные
1
судозаход
27
Профилактические
услуги по
дератизации,
дезинсекции,
дезинфекции
судно
28
Мероприятия по
обеспечению режима
карантина
судно
Косвенные затраты по
операции
х
х
х
х
G
Абсорбированные производственные
затраты, всего
х
х
17
Абсорбированные
производственные затраты по
услугам морских портов
х
х
29
Морская
администрация порта
судно
30
Содержание и
обслуживание
причала для
хранения бонов
1 объект
31
Содержание и
обслуживание здания
морского вокзала
м2
32
Эксплуатация здания
санитарной и
миграционной служб
м2
Косвенные затраты по
операции
х
х
х
х
2
Производственные затраты, не
учитываемые при формировании тарифа,
всего
х
х
Н
Исключаемые производственные
затраты
х
х
74
Производственные
затраты, не учитываемые
при формировании тарифа,
всего
х
х

100%
А
Бас жүктердің айлақтардағы тиеу-түсіру жұмыстары, барлығы
2
Х
01
Тиеу-түсіру жұмыстарын қамтамасыз ету
3
02
Үйінді және тастанды жүктерді қайта тиеу
4
03
Жүктердің еркін жүрісі тәсілімен қайта тиеу
5
04
Контейнерлерді қайта тиеу
6
05
Жүктердің кран тәсілімен қайта тиеу
7
06
Габариттік емес және ауыр салмақты жүктердің кран тәсілімен қайта тиеу
8
07
Темір жол құрамына/нан тиеу/түсіру
9
D
Кейіннен порттан шығып жүк операцияларын жүргізу және (немесе) өзге мақсаттар үшін теңіз портына кеменің кіргені үшін (кеменің кіруі) қызметтер, барлығы
17
Х
08
Кеме қызметтерi
18
09
Манар қызметтерi
19
10
Арналар арқылы өту жөніндегі қызметтер
20
11
Жүк операцияларына арналған айлақ қызметтерi
21
12
Жүк операцияларынан тыс айлақ қызметтерi
22
13
Зәкір қызметтерi
23
14
Байлау қызметтерi
24
15
Табиғатты қорғау іс-шараларының саласындағы қызметтер
25
16
Карантиндік қызметтер
26
Теңіз порттарының қызметтерін
көрсететін табиғи монополиялар
субъектілерінің кірістерді,
шығындар мен қолданысқа
енгізілген активтерді бөлек
есепке алуды жүргізу қағидаларына
7-қосымша
Нысан
Теңіз порттарының реттеліп көрсетілетін қызметтері бойынша өндірістік шығындар
мың теңге
Көрсеткіштің коды
Қызметтің коды
Операцияның коды
Баптың коды
Баптың атауы
Саны
Өлшем бірлігі
Тікелей шығындар
Өндірістік персоналға төлемдер
ЕАҚ-на кіретін
ЕАҚ-на кірмейтін
1
2
А
1
2
3
4
2
Өзіндік құнға енгізілетін өндірістік шығындар, барлығы
х
х
А
Бас жүктердің айлақтағы тиеу-түсіру жұмыстары, барлығы
х
х
01
Тиеу-түсіру жұмыстарын қамтамасыз ету
тн
1
Тиеу-түсіру жұмыстарын ұйымдастыру
тн
х
х
2
Құжатты ресімдеу
тн
х
3
Қарау және қабылдау-өткізу операциялары
тн
х
4
I санаттағы өндірістік ғимараттарды және олардың шаруашылық түгендегішін ұстау және оларға қызмет көрсету
м2
Операция бойынша жанама шығындар
х
х
х
х
02
Yйінді және тастанды жүктерді қайта тиеу
тн
5
Механизланбаған операцияларды орындау
тн
6
Тиеу және түсіру бойынша арнайыландырылған негізгi құралдарды пайдалану
тн
Операция бойынша жанама шығындар
х
х
х
х
03
Жүктердің еркін жүріс тәсілімен қайта тиеу
тн
7
Жүктерді бекіту, ажырату, сепарациялау, штивкалау
тн
8
Механикаландырылмаған операцияларды орындау
тн
9
Тиеу және түсіру бойынша арнайыландырылған негізгi құралдарды пайдалану
тн
Операция бойынша жанама шығындар
х
х
х
х
04
Контейнерлерді қайта тиеу
тн
10
Контейнерлер мен роллтрейлердi затарка, растарка
1
конт
11
Тиеу және түсіру бойынша арнайыландырылған негізгi құралдарды пайдалану
1
конт
Операция бойынша жанама шығындар
х
х
х
х
05
Жүктердің кран тәсілімен қайта тиеу
тн
12
Жүктерді бекіту, ажырату, сепараттау, штивкалау
тн
13
Тиеу және түсіру бойынша арнайыландырылған негізгi құралдарды пайдалану
тн
Операция бойынша жанама шығындар
х
х
х
х
06
Габариттік емес және ауыp салмақты жүктердің кран тәсілімен қайта тиеу
тн
14
Жүктерді бекіту, ажырату, сепарациялау, штивкалау
тн
15
Тиеу және түсіру бойынша арнайыландырылған негізгі құралдарды пайдалану
тн
Операция бойынша жанама шығындар
х
х
х
х
07
Темір жол құрамына/нан тиеу/түсіру
тн
16
Бас жүктердің айлақтарына қызмет көрсететін темір жолдарды, құрылғылар мен платформаларды ұстау және пайдалану
тн
17
Жүктердi тиеу/түсіру шебі бойынша вагондарды орналастыру
тн
18
Темір жол вагондары мен контейнерлердi пломбылау
1 ваг
Операция бойынша жанама шығындар
х
х
х
х
Е
Кейіннен порттан шығып жүк операцияларын жүргізу және (немесе) өзге мақсаттар үшін теңіз портына кеменің кіргені үшін (кеменің кіруі) қызметтер, барлығы 13
Операция бойынша жанама шығындар
х
х
х
х
х
х
Кеме қызметтерi
бр. рег. тн
19
Акваторияны жасау, толқын тосқындарын, қоршауларды, толқын кескіштер мен басқа да сутехникалық құрылыстарды ұстау мен пайдалану
х
х
08
Операция бойынша жанама шығындар
х
х
х
х
09
Манар қызметтерi
бр. рег. тн
20
Манар кешенін ұстау мен пайдалану
1 объект
10
21
Навигация құралдарын пайдалану
кеме
х
Операция бойынша жанама шығындар
х
х
х
х
Арналар арқылы өту жөніндегі қызметтер
бр. рег. тн
22
Су кемелерінің арналарын ұстау мен пайдалану
1 объект
G Тарифті қалыптастыру кезінде ескерілмейтін өндірістік шығындар, барлығы
Н
Операция бойынша жанама шығындар
х
х
х
х
11
Жүк операцияларына арналған айлақ қызметтерi
бр. рег. тн
х
х
Операция бойынша жанама шығындар
х
х
х
х
12
Жүк операцияларынан тыс айлақ қызметтерi
бр. рег. тн
13
23
Тұрақ үшін ғана пайдаланылатын айлақтарды пайдалану
1 объект
Операция бойынша жанама шығындар
х
х
х
х
Зәкір қызметтерi
1 тұрақ
24
Акваториядағы рейдтердің түптереңдіктерi
х
Х
14
Операция бойынша жанама шығындар
х
Х
х
х
Байлау қызметтерi
1 операция
25
Байлау ұштарын тарату, кемелердi байлау, тарту, қайта байлау
Операция бойынша жанама шығындар
х
х
х
х
15
Табиғатты қорғау іс-шаралары саласындағы қызметтер
1 тәулік
26
Кемелерден қалдықтарды алу, шығару және тасымалдау
Кеме
Операция бойынша жанама шығындар
х
Х
х
х
16
Карантиндік
1 кеменің кіруі
27
Дератизация, деинсекция, дезинфекция бойынша алдын алу қызметтер
кеме
28
Карантин режимін қамтамасыз ету бойынша іс-шаралар
кеме
17
Операция бойынша жанама шығындар
х
х
х
х
Абсорбирленген өндірістік шығындар, барлығы
23
Х
х
Теңіз порттарының қызметтерi бойынша абсорбирленген өндірістік шығындар
х
х
29
Порттың теңіз әкімшілігi
кеме
30
Бондарды сақтау үшін айлақты ұстау және оларға қызмет көрсету
1 объект
31
Теңіз вокзалының ғимаратын ұстау және оларға қызмет көрсету
м2
18
32
Санитарлық және көші-қон қызметтерінің ғимаратын пайдалану
м2
х
Алынып тасталатын өндірістік шығындар
Операция бойынша жанама шығындар
х
х
х
х
х
х
х
74
Тарифті қалыптастыру кезінде ескерілмейтін өндірістік шығындар, барлығы
х
х

240
Доплаты и надбавки
за условия труда,
непредусмотренные
системой оплаты
труда в
соответствии с
трудовым
законодательством
х
х
241
Оплата отпусков
работникам,
обучающихся в
организациях
образования
х
х
242
Премирование и
другие формы
вознаграждения по
итогам работы
х
х
243
Оплата
дополнительно
предоставленных
отпусков (сверх
предусмотренного
законодательством)
работникам
х
х
244
Компенсация за
неиспользованный
отпуск
х
х
245
Выплаты по
производственным
травмам
х
х
246
Расходы, связанные
с изобретательством
и
рационализаторством
производства,
включая выплаты за
рационализаторские
предложения
х
х
247
Выплаты социального
характера
х
х
248
Расходы по найму
жилых помещений для
проживания
персонала
х
х
249
Расходы на
проведение
праздничных,
культурно-массовых
и спортивных
мероприятий
х
х
254
Затраты на
финансирование
НИОКР, проектные и
технологические
работы
х
х
256
Содержание и
обслуживание
основных средств не
используемых при
оказании,
предоставлении
(услуг)
х
х
257
Нематериальные
активы, не
используемые при
оказании,
предоставлении
(услуг)
х
х
258
Страхование
имущества
х
х
259
Страхование
персонала
х
х
260
Хеджирование рисков
х
х
261
Расходы по рекламе
в СМИ, по изданию
рекламной,
плакатной и
типографской
продукции
х
х
262
Проведение и
организация лекций,
выставок, диспутов,
встреч с деятелями
науки и искусства,
научно-технических
конференций
х
х
263
Членские взносы в
общественные
организации и
ассоциации
х
х
264
Выполнение работ по
благоустройству
города, оказанию
помощи сельскому
хозяйству и другие
подобные работы
х
х
265
Благоустройство
садовых товариществ
(в том числе
строительство
дорог, энерго- и
водоснабжение,
осуществление
других расходов
общего характера)
х
х
266
Медицинские услуги,
оказываемые
персоналу по
договорам,
заключенным с
организациями
здравоохранения
х
х
267
Сверхнормативные
технические и
коммерческие потери
х
х
268
Потери и расходы в
результате браков
х
х
269
Непроизводительные
расходы и потери
х
х
273
Убытки от хищений,
пожаров, порчи
ценностей
х
х
282
Платежи за
сверхнормативные
выбросы (сбросы)
загрязняющих
веществ
х
х
284
Другие виды
расходов,
непосредственно не
относящиеся к
производству и
оказанию услуг
х
х
Продолжение Приложения 7
Прямые затраты
Косвен-
ные
затраты
по
операции
Всего
за
отчет-
ный
период
Отчисления
от оплаты
труда
Мате-
риалы
Топливо
Электро-
энергия
Услуги
Аренда
Износ
ОС,
амор-
тизация
НМА
Ремонт
Прочие
текущий
капитальный
хоз.
спо-
собом
подрядным
способом
хоз.
спосо-
бом
подрядным
способом
Всего
в том
числе
давальчес-
кие
Всего
в том
числе
давальчес-
кие
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
Приложение 8
к Правилам ведения раздельного
учета доходов, затрат и
задействованных активов
субъектами естественной
монополии, оказывающими
услуги морских портов
Форма
Распределение косвенных затрат
тыс. тенге
Код
показа-
теля
Код
операции
Наименование
статьи
База
распределе-
ния
Всего
косвенных
расходов,
включаемых
в
себестои-
мость
в том числе
Базовая деятельность
Косвенные
затраты
Косвенные операции
Услуги морского порта
Ремонтные
мастерские
Группа по
ремонту и
обслуживанию
кранового
оборудования
Обеспе-
чение
погру-
зочно-разгру-
зочных
работ
Пере-
грузка насып-
ных и
нава-
лочных грузов
Перегрузка
грузов
накатным
способом
база распределения
затраты
база распределения
затраты
1
2
3
А

240
Еңбек заңнамасына сәйкес еңбекке ақы төлеу жүйесінде көзделмеген еңбек жағдайларына арналған қосымша төлем және үстеме ақылар
х
х
241
Білім беру ұйымдарында оқитын қызметкерлердің демалыстарына ақы төлеу
х
х
242
Жұмыс қорытындылары бойынша сыйлықақы және сыйақының басқа да нысандары
х
х
243
Қызметкерлерге қосымша берілген демалыстарға (заңнамада көзделгеннен тыс) ақы төлеу
х
х
244
Пайдаланылмаған демалыс үшін өтемақы
х
х
245
Өндірістік жарақат бойынша төлемдер
х
х
2
246
Рационализаторлық ұсыныстарға арналған төлемдерді қоса отырып, өндірістің өнер тапқыштылығымен және рационализаторлығымен байланысты шығыстар
х
247
Әлеуметтік сипаттағы төлемдер
х
х
248
Персоналдың тұруына тұрғын үй-жайларды жалдау бойынша шығыстар
х
х
249
Мерекелік, мәдени-бұқаралық және спорттық іс-шараларды өткізуге арналған шығыстар
х
х
254
ҒЗТҚӘ жобалық және технологиялық жұмыстарды қаржыландыруға арналған шығындар
х
х
256
(Қызметтерді) көрсету, ұсыну кезінде пайдаланылмайтын негізгi құралдарды ұстау және оларға қызмет көрсету
х
х
257
(Қызметтерді) көрсету, ұсыну кезінде пайдаланылмайтын материалдық емес активтер
х
х
258
Мүлікті сақтандыру
х
х
259
Персоналды сақтандыру
х
х
260
Тәуекелдерді сақтандыру
х
х
261
БАҚ-тағы жарнамалар бойынша, жарнамалық, плакаттық және баспа өнімдерін баспадан шығару бойынша шығыстар
х
х
262
Дәрістерді, көрмелерді, пікірталастарды, ғылым және өнер қайраткерлерімен кездесулерді, ғылыми-техникалық конференцияларды өткізу және ұйымдастыру
х
х
263
Қоғамдық бірлестіктер мен қауымдастықтарға мүшелік жарналар
х
х
264
Қаланы көркейту, ауыл шаруашылығына көмек көрсету мен басқа да ұқсас жұмыстар бойынша жұмыстар орындау
х
х
265
Бақша серіктестіктерін (оның ішінде жолдарды салу, энергиямен және сумен жабдықтау, жалпы сипаттағы басқа да шығыстарды жүзеге асыру) көркейту
х
х
266
Денсаулық сақтау ұйымдарымен жасалған шарттар бойынша персоналға көрсетілетін медициналық қызметтер
х
х
267
Нормативтен тыс техникалық және коммерциялық ысыраптар
х
х
268
Ақаулардың нәтижесінде пайда болған ысыраптар мен шығыстар
х
х
269
Өндірістік емес шығыстар мен ысыраптар
х
х
273
Ұрлаудан, өрттен, құндылықтардың бүлінуінен болған залалдар
х
х
282
Ластайтын заттардың нормативтен тыс тастандылары (шығарылымдары) үшін төлемдер
х
х
284
Қызметтер өндіруге және көрсетуге тікелей жатқызылмаған шығыстардың басқа да түрлерi
х
х
7-қосымшаның жалғасы
Тікелей шығындар
Операция бойынша жанама шығындар
Есепті кезең үшін барлығы
Еңбекке ақы төлеуден аударым
Материалдар
Отын
Электроэнергия
Қызметтер
Жалдау
НҚ-дың тозуы, МЕА-дің амортизациясы
Жөндеу
Өзге де
ағымды
күрделі
шаруашылық тәсілімен
мердігерлік тәсілмен
шаруашылық тәсілімен
мердігерлік тәсілмен
барлығы
оның ішінде алыс-беріс
барлығы
оның ішінде алыс-беріс
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
Теңіз порттарының қызметтерін
көрсететін табиғи монополиялар
субъектілерінің кірістерді,
шығындар мен қолданысқа
енгізілген активтерді бөлек
есепке алуды жүргізу қағидаларына
8-қосымша
Нысан
Жанама шығындарды бөлу
мың теңге
Көрсеткіштің коды
Операцияның коды
Баптың атауы
Бөлу базасы
өзіндік құнға енгізілетін барлық жанама шығыстар
оның ішінде
Негізгі қызмет
Жанама шығындар
жанама операциялар
Теңіз портының қызметі
Жөндеу шеберханалары
Кран жабдығын жөндеу мен оған қызмет көрсету бойынша топ
Тиеу-түсіру жұмыстарын қамтамасыз ету
Үйінді және тастанды жүктерді қайта тиеу
Жүктерді еркін жүріс тәсілімен қайта тиеу
бөлу базасы
шығындар
бөлу базасы
шығындар
1
2
3
А

гр. 1=гр. 2+гр. 4+гр. 6
2
3
4
5
6
7
8
9
2k
Косвенные затраты
х
х
24
Эксплуатация
причалов
генеральных
грузов,
специализиро-
ванных
устройств и
сооружений
час/бр.
рег. тн
чел-час
х
х
х
х
х
25
Эксплуатация
нефтеналивных
причалов,
специализиро-
ванных
устройств и
сооружений
час/бр.
рег. тн
х
х
х
х
х
х
х
26
Эксплуатация
зернового
причала,
специализиро-
ванных
устройств и
сооружений
час/бр.
рег. тн
х
х
х
х
х
х
х
27
Эксплуатация
паромного
причала
час/бр.
рег. тн
х
х
х
х
х
х
х
28
Эксплуатация
грузовых
площадок,
обслуживающих
причалы
генеральных
грузов
тонна
х
х
х
х
х
29
Эксплуатация
складских
площадок
час-тн.
х
х
х
х
х
30
Эксплуатация
рельсовых
кранов, их
оборудования
и рельсового
пути на
грузовой
площадке
маш-час
х
х
чел-час
х
31
Эксплуатация
мобильных
кранов и их
оборудования
маш-час
х
х
чел-час
х
32
Эксплуатация
комплекса
погрузочно-разгрузочных
машин
маш-час
чел-час
х
х
х
33
Эксплуатация
железнодорож-
ных путей и
устройств
общего
назначения на
территории
порта
тонна
х
х
х
х
х
34
Эксплуатация
локомотивов
лок-час
х
х
х
х
х
х
х
35
Работа
буксиров
маш-час
х
х
х
х
х
х
х
36
Эксплуатация
авто-
транспортного
комплекса
маш-час
чел-час
х
х
37
Электро-
снабжение
кВт-час
х
х
х
х
38
Производстве-
нно-техно-
логическая
связь
ППР
х
х
х
х
39
Водоснабже-
ние и
канализация
м3
х
х
х
х
40
Теплоснабже-
ние
Гкал
х
х
х
х
х
х
41
Охрана
окружающей
среды
акватории
порта
ППР
х
х
х
х
х
х
х
42
Охрана
окружающей
среды
территории
порта
ППР
х
х
х
х
43
Проезд
производст-
венного
персонала
ППР
х
х
х
х
44
Метрология
ППР
х
х
х
х
45
Техника
безопасности
и охрана
труда
ППР
х
х
х
х
46
Материальное
обеспечение
ППР
х
х
х
х
47
Прочее
обслуживание
производст-
венного
процесса
ППР
х
х
х
х
48
Командировки
производст-
венного
персонала
ППР
х
х
х
х
49
Повышение
квалификации
и
перепод-
готовка
работников
производст-
венного
персонала
ППР
х
х
х
х
50
Территория и
объекты порта
общего
назначения
100 м2
х
х
х
х
51
Содержание и
обслуживание
водного
портового
транспорта
(за
исключением
буксиров) и
причала
бр. рег. тн
х
х
х
х
х
х
х
52
Эксплуатация
админис-
тративно-
производст-
венных зданий
м2
х
х
х
х
х
х
52-1
Организация
погрузочно-разгрузочных
работ
тонна
х
х
х
х
х
х
53
Ремонтные
мастерские
(расходы по
основным
операциям
услуг видов
операционной
деятельности)
чел-час
чел-час
х
х
Продолжение Приложения 8
Базовая деятельность
Услуги морского порта
Перегрузка
контейне-
ров
Перегрузка
крановым
способом
Пере-
грузка
крановым
способом
негаба-
ритных и
тяжело-
весных
грузов
Погрузка
/
выгрузка
в/из
железно-
дорожный
подвижной
состав
Загрузка/
выгрузка
вагонов
накатным
способом
Загрузка/
выгрузка
авто-
транспорта
накатным
(самоход-
ным)
способом
Предоставление
инфраструктуры
порта (за
исключением
причалов) для
осуществления
погрузки
разгрузки
нефти силами
клиента
Предоставле-
ние ифр-ры
порта (за
исключением
причалов) для
осуществления
погрузки
разгрузки
генеральных
грузов силами
клиентов
Предостав-
ление
ифр-ры
порта (за
исключением
причалов)
для
осуществле-
ния
погрузки
разгрузки
зерна
силами
клиентов
Корабе-
льные
услуги
Маячные
услуги
Услуги
по
проходу
каналом
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
Продолжение Приложения 8
Базовая деятельность
Услуги морского порта
Инвестиционная
деятельность
Причальные
услуги под
грузовыми
операциями
Причальные
услуги вне
грузовых
операций
Якорные
услуги
Швартовые
услуги
Услуги в сфере
природоохранных
мероприятий
Карантинные
Обслуживание
пассажиров
Абсорбированные
производственные
затраты
16
17
18
19
20
21
22
23
22
23
24
25
26
27
28
29
30
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
Продолжение Приложения 8
Другие регулируемые виды
деятельности
Другие нерегулируемые виды
деятельности
Общие и
административные
расходы
Эксплуатацион-
ная
деятельность
Инвестицион-
ная
деятельность
Работы,
услуги и
продукция
для
собствен-
ного
потребления
Эксплуатацион-
ная
деятельность
Инвестиции
Эксплуа-
тационная
деятель-
ность
Инвестиции
31
32
33
34
35
36
37
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
Приложение 9
к Правилам ведения раздельного
учета доходов, затрат и
задействованных активов
субъектами естественной
монополии, оказывающими
услуги морских портов
Форма
Расшифровка косвенных затрат
тыс. тенге
Код
показателя
Код
опе-
ра-
ции
Код
статьи
Наименование статьи
количест-
во
единица
измерения
Прямы затраты
Выплаты
производствен-
ному персоналу
Отчисления
от оплаты
труда
Материалы
Топливо
Электро-
энергия
входящие
в ФОТ
не
входящие
в ФОТ
1
2
3
4
5
6
А
1
2
3
4
5
6
7
8
2 k
Косвенные затраты,
включаемые в
себестоимость
х
х
24
Эксплуатация причалов
генеральных грузов,
специализированных
устройств и сооружений1
х
х
43
Содержание и
обслуживание
причалов,
специализированных
устройств и
сооружений
погонный метр
44
Паспортизация
причалов
1 объект
45
Учет использования
причалов при
оказании услуг
чел-час
25
Эксплуатация
нефтеналивных причалов,
специализированных
устройств и сооружений
х
х
46
Содержание и
обслуживание
причалов,
специализированных
устройств и
сооружений
погонный метр
47
Паспортизация
причалов
1 объект
48
Учет использования
причалов при
оказании услуг
чел-час
26
Эксплуатация зернового
причала,
специализированных
устройств и сооружений
х
х
49
Содержание и
обслуживание
причалов,
специализированных
устройств и
сооружений
погонный метр
50
Паспортизация
причалов
1 объект
51
Учет использования
причалов при
оказании услуг
чел-час
27
Эксплуатация паромного
причала
х
х
52
Содержание и
обслуживание
причалов,
специализированных
устройств и
сооружений
погонный метр
53
Паспортизация
причалов
1 объект
54
Учет использования
причалов при
оказании услуг
чел-час
28
Эксплуатация грузовых
площадок, обслуживающих
причалы генеральных
грузов
х
х
55
Содержание и
обслуживание
причалов,
специализированных
устройств и
сооружений
м2
29
Эксплуатация складских
площадок
х
х
56
Содержание и
обслуживание
причалов,
специализированных
устройств и
сооружений
м2
30
Эксплуатация рельсовых
кранов, их оборудования
и рельсового пути на
грузовой площадке
х
х
57
Содержание и
обслуживание
кранов,
оборудования и
инструментов
1 объект
58
Содержание и
обслуживание
крановых путей и
устройств
км
59
Работа кранов
маш-час
60
Повышение
квалификации,
аттестация и
инструктаж
крановщиков
человек
61
Медицинский осмотр
человек
31
Эксплуатация мобильных
кранов и их
оборудования
х
х
62
Содержание и
обслуживание
кранов,
оборудования и
инструментов
1 объект
63
Работа кранов
маш-час
64
Повышение
квалификации,
аттестация и
инструктаж
крановщиков
человек
32
Эксплуатация комплекса
погрузочно-разгрузочных
машин
х
х
65
Содержание и
обслуживание
погрузочно-разгрузочных машин,
оборудования и
инструментов
1 объект
66
Содержание
территории
транспортного
комплекса
м2
67
Работа машин
маш-час
68
Повышение
квалификации,
аттестация и
инструктаж
операторов машин
человек
33
Эксплуатация
железнодорожных путей и
устройств общего
назначения на
территории порта
х
х
69
Содержание и
обслуживание
железнодорожных
путей и устройств
общего назначения
км
34
Эксплуатация
локомотивов
х
х
70
Содержание и
обслуживание
локомотивов,
оборудования и
инструментов
1 объект
71
Работа локомотивов
(включая
экипировку)
лок-час
72
Повышение
квалификации,
аттестации и
инструктаж
машинистов
человек
73
Медицинский осмотр
человек
35
Работа буксиров
х
х
74
Содержание и
обслуживание
буксиров,
оборудования и
инструментов
1 объект
75
Работа буксиров
маш-час
76
Повышение
квалификации,
аттестации и
инструктаж экипажа
человек
36
Эксплуатация
автотранспортного
комплекса
х
х
77
Содержание и
обслуживание
гаражей и других
основных средств
транспортного
комплекса (исключая
транспортные
средства)
м2
78
Содержание и
обслуживание
грузового
автопарка
машина-км
79
Содержание и
обслуживание
легкового автопарка
машина-км
80
Содержание и
обслуживание
автобусного парка
машина-км
81
Обязательное
страхование ГПО
владелец
автотранспортных
средств
1 машина
82
Диспетчерское
управление
1 машина
83
Содержание
территории
автотранспортного
комплекса
м2
37
Электроснабжение
х
х
84
Содержание и
эксплуатация
основных средств
электроснабжения
объектов на
территории и
акватории порта
(ТП, линии
электропередач)
1 объект
85
Содержание и
обслуживание
основных средств,
предназначенных для
резервного
электроснабжения
1 объект
86
Содержание и
эксплуатация
ремонтно-ревизионных
участков
1 объект
38
Производственно-технологическая связь
х
х
87
Содержание и
обслуживание
оборудования и
устройств систем
радиосвязи, расходы
по использованию
радиочастот
1 радио-станция
88
Содержание и
обслуживание
оборудования и
устройств систем
спутниковой связи,
расходы по
использованию
каналов связи
Мбит/с
89
Содержание и
обслуживание
оборудования и
устройств
диспетчерской и
громкоговорящей
связи
1 станция
90
Содержание и
обслуживание
воздушных и
кабельных линий
связи
Км
39
Водоснабжение и
канализация
х
х
91
Содержание и
эксплуатация систем
водоснабжения и
канализации
1 объект
92
Содержание и
эксплуатация
очистных
сооружений
1 объект
40
Теплоснабжение
х
х
93
Содержание и
техническое
обслуживание
тепловых сетей
км
41
Охрана окружающей среды
и налоги за
использование акватории
порта
х
х
94
Работы по очистке
акватории порта от
загрязнений
км2
95
Лабораторные
обследования
морской воды
х
96
Платы за
пользование водными
ресурсами
поверхностных
источников
х
42
Охрана окружающей среды
х
х
97
Содержание и
обслуживание
очистных сооружений
и других основных
средств
1 объект
98
Захоронение
экологических
опасных отходов
х
х
99
Демеркуризация
люминисцентных ламп
х
х

гр. 1=гр. 2+гр. 4+гр. 6
2
3
4
5
6
7
8
9
2k
жанама шығындар
х
х
24
Бас жүктер айлақтарын, арнайландырылған құрылғылар мен құрылыстарды пайдалану
сағат/бр.рег.тн
адам/ сағ
х
х
х
х
х
25
Мұнай құю айлақтарын, арнайландырылған құрылғылар мен құрылыстарды пайдалану
сағат/бр.рег.тн
х
х
х
х
х
х
х
26
Астық айлақтарын, арнайландырылған құрылғылар мен құрылыстарды пайдалану
сағат/ бр.рег.тн
х
х
х
х
х
х
х
27
Паром айлағын пайдалану
сағат/ бр.рег.тн
х
х
х
х
х
х
х
28
Бас жүк айлағына қызмет көрсететін жүк алаңдарын пайдалану
тонна
х
х
х
х
х
29
Қойма алаңдарын пайдалану
сағат-тн.
х
х
х
х
х
30
Жүк алаңында рельс крандарын, олардың жабдықтары мен рельс жолын пайдалану
маш-сағ
х
х
адам-сағ
х
31
Мобильдік крандар мен олардың жабдықтарын пайдалану
маш-сағ
х
х
адам-сағ
х
32
Тиеу-түсіру машиналар кешенін пайдалану
маш-сағ
адам-сағ
х
х
х
33
Порт аумағындағы темір жолдарды және жалпы мақсаттағы құрылғыларды
тонна
х
х
х
х
х
34
Локомитерді пайдалану
лок-сағ
х
х
х
х
х
х
х
35
Тіркеп сүйреу жұмысы
маш-сағ
х
х
х
х
х
х
х
36
Автокөлік кешенін пайдалану
маш-сағ
адам-час
х
х
37
Электрмен жабдықтау
кВт-сағ
х
х
х
х
38
Өндірістік-технологиялық байланыс
ӨШС
х
х
х
х
39
Сумен жабдықтау және кәріз
м3
х
х
х
х
40
Жылумен жабдықтау
Гкал
х
х
х
х
х
х
41
Порт акваториясының қоршаған ортасын қорғау
ӨШС
х
х
х
х
х
х
х
42
Порт аумағының қоршаған ортасын қорғау
ӨШС
х
х
х
х
43
өндірістік персоналдың жол жүруі
ӨШС
х
х
х
х
44
Метрология
ӨШС
х
х
х
х
45
Техника қауіпсіздігі және еңбекті қорғау
ӨШС
х
х
х
х
46
Материалдық қамтамасыз ету
ӨШС
х
х
х
х
47
Өндірістік процесске өзге де қызмет көрсету
ӨШС
х
х
х
х
48
Өндірістік персоналдың іссапары
ӨШС
х
х
х
х
49
өндірістік персонал қызметкерлерінің біліктілігін арттыру және оларды қайта даярлау
ӨШС
х
х
х
х
50
Жалпы мақсаттағы порттың аумағы мен объектілері
100 м2
х
х
х
х
51
Су порт көлігін (тіркеп сүйрегішті қоспағанда) және айлақты ұстау мен оларға қызмет көрсету
бр. рег. тн
х
х
х
х
х
х
х
52
Әкімшілік-өндірістік ғимараттарды пайдалану
м2
х
х
х
х
х
х
52-1
Тиеу-түсіру жұмыстарын ұйымдастыру
тонна
х
х
х
х
х
х
53
Жөндеу щеберхана қызметі (операциялық қызметтің түрлері қызметтерінің негізгі операциялары бойынша шығыстар)
адам-сағ
адам-сағ
х
х
8-кестенің жалғасы
Негізгі қызмет
Теңіз портының қызметтері
Контейнерлерді қайта тиеу
Жүктерді кран тәсілімен қайта тиеу
Габариттік емес және ауыр салмақты жүктерді кран тәсілімен қайта тиеу
Темір жол құрамына/нан тиеу/түсіру
Вагондарды еркін жүріс тәсілімен тиеу/түсіру
Автокөлікті еркін жүріс (өзі жүретін) тәсілімен тиеу/түсіру
Клиенттің күштерімен мұнайды тиеу-түсіруді жүзеге асыру үшін порттың (айлақтарды қоспағанда) инфрақұрылымын ұсыну
Клиенттің күштерімен генералдық жүктерді тиеу-түсіруді жүзеге асыру үшін порттың (айлақтарды қоспағанда) инфрақұрылымын ұсыну
Клиенттің күштерімен астықты тиеу-түсіруді жүзеге асыру үшін порттың (айлақтарды қоспағанда) инфрақұрылымын ұсыну
Кеме қызметтері
Манар қызметтері
Арналар арқылы бойынша қызметтері
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
8-қосымшаның жалғасы
Негізгі қызмет
Теңіз портының қызметтері
Инвестициялық қызмет
Жүк операцияларына арналған айлақ қызметтері
Жүк операциялардан тыс айлақ қызметтері
Зәкір қызметтері
Байлау қызметтері
Табиғатты қорғау іс-шаралары саласындағы қызметтері
Карантиндік
Жолаушыларға қызмет көрсету
Абсорбирленген өндірістік шығындар
16
17
18
19
20
21
22
23
22
23
24
25
26
27
28
29
30
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
8-қосымшаның жалғасы
Басқа да реттелетін қызметтердің түрлері
Басқа да реттелмейтін қызметтердің түрлері
Жалпы және әкімшілік шығыстар
Пайдалану қызметі
Инвестициялық қызмет
Өзінің тұтынуына арналған жұмыстар, қызметтер мен өнім
Пайдалану қызметі
Инвестиция
Пайдалану қызметі
Инвестиция
31
32
33
34
35
36
37
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
Теңіз порттарының қызметтерін
көрсететін табиғи монополиялар
субъектілерінің кірістерді,
шығындар мен қолданысқа
енгізілген активтерді бөлек
есепке алуды жүргізу қағидаларына
9-қосымша
Нысан
Жанама шығындарды таратып жазу
мың теңге
Көрсеткіштің коды
Операцияның коды
Баптың коды
Баптың атауы
саны
өлшем бірлігі
Тікелей шығындар
Өндірістік персоналға ақы төлеу
Еңбекке ақы төлеу аударымдары
Материалдар
Отын
Электро-энергия
ЕАҚ-на кіретін
ЕАҚ-на кірмейтін
1
2
3
4
5
6
А
1
2
3
4
5
6
7
8
2k
Өзіндік құнға енгізілетін жанама шығындар
х
х
24
Бас жүктер айлақтарын, арнайландырылған құрылғыларды және құрылыстарды пайдалану 1
х
х
43
Айлақтарды, арнайландырылған құрылғылар мен құрылыстарды ұстау мен оларға қызмет көрсету
погондық метр
44
Айлақтарды паспорттау
1 объект
45
Қызметтер көрсету кезінде айлақтарды пайдалануды есептеу
адам сағат
25
Мұнай құю айлақтарын, арнайландырылған құрылғылар мен құрылыстарды пайдалану
х
х
46
Айлақтарды, арнайландырылған құрылғылар мен құрылыстарды ұстау мен оларға қызмет көрсету
погондық метр
47
Айлақтарды паспорттау
1 объект
48
Қызметтер көрсету кезінде айлақтарды пайдалануды есептеу
адам-сағат
26
Астық айлағын, арнайландырылған құрылғылар мен құрылыстарды пайдалану
х
х
49
Айлақтарды, арнайландырылған құрылғылар мен құрылыстарды ұстау мен оларға қызмет көрсету
погондық метр
50
Айлақтарды паспорттау
1 объект
51
Қызметтер көрсету кезінде айлақтарды пайдалануды есептеу
адам- сағат
27
Паром айлағын пайдалану
х
х
52
Айлақтарды, арнайландырылған құрылғылар мен құрылыстарды пайдалану мен оларға қызмет көрсету
погондық
метр
53
Айлақтарды паспорттау
1 объект
54
Қызметтер көрсету кезінде айлақтарды пайдалануды есептеу
адам-сағат
28
Бас жүк айлақтарына қызмет көрсететін жүк алаңдарын пайдалану
х
х
55
Алаңдарды, айналдырылған құрылғылар мен құрылыстарды ұстау мен оларға қызмет көрсету
м2
29
Қойма алаңдарын пайдалану
х
х
56
Алаңдарды, айналдырылған құрылғылар мен құрылыстарды ұстау мен оларға қызмет көрсету
м2
30
Жүк алаңында рельс крандарын, олардың жабдығы мен рельс жолын пайдалану
х
х
57
Крандарды, жабдық пен аспаптарды ұстау мен оларға қызмет көрсету
1 объект
58
Кран жолдары мен құрылғыларды ұстау мен оларға қызмет көрсету
км
59
Кран жұмыстары
маш-
сағат
60
Кран жүргізушілердің біліктілігін арттыру, аттестаттау мен оларға нұсқау беру
адам
61
Медициналық тексеру
адам
31
Мобильдік крандар мен олардың жабдықтарын пайдалану
х
х
62
Крандарды, жабдық пен аспаптарды ұстау Мен оларға қызмет көрсету
1 объект
63
Крандар жұмысы
маш-
сағат
64
Кран жүргізушілердің біліктілігін арттыру, аттестаттау мен оларға нұсқау беру
адам
32
Тиеу-түсіру машиналардың кешенін пайдалану
х
х
65
Тиеу-түсіру машиналарын, жабдық пен аспаптарды ұстау мен оларға қызмет көрсету
1 объект
66
Көлік кешенінің аумағын ұстау
м2
67
Машиналардың жұмысы
маш-
сағат
68
Машина операторларының біліктілігін арттыру, аттестаттау мен оларға нұсқау беру
адам
33
Порт аумағындағы темір жолдар мен жалпы мақсаттағы құрылғыларды пайдалану
х
х
69
Темір жолдарды және жалпы мақсаттағы құрылғыларды ұстау мен оларға қызмет көрсету
км
34
Локомотивтерді пайдалану
х
х
70
Локомотивтерді, жабдықтар мен аспаптарды ұстау мен оларға қызмет көрсету
1 объект
71
Локомотивтердің жұмысы (жабдықтауды қоса)
лок-сағат
72
Машинистердің біліктілігін арттыру, аттестаттау мен оларға нұсқау беру
адам
73
Медициналық тексеру
адам
35
Тіркеп сүйреу жұмысы
х
х
74
Тіркеп сүйрегішті, жабдық пен аспаптарды ұстау мен оларға қызмет көрсету
1 объект
75
Тіркеп сүйрегіштердің жұмысы
маш-
сағат
76
Экипаждың біліктілігін арттыру, аттестаттау мен оларға нұсқау беру
адам
36
Автокөлік кешенін пайдалану
х
х
77
Гараждарды және көлік кешенінің басқа да негізгі құралдарын (көлік құралдарын қоспағанда) ұстау мен оларға қызмет көрсету
м2
78
Жүк автопаркін ұстау мен оған қызмет көрсету
машина-км
79
Жеңіл автопаркін ұстау мен оған қызмет көрсету
машина-км
80
Автобус паркін ұстау мен оған қызмет көрсету
машина-км
81
Автокөлік құралдарына иеленушілерінің АҚЖ міндетті сақтандыру
1 машина
82
Диспетчерлік басқару
1 машина
83
Автокөлік кешенінің аумағын ұстау
м2
37
Электрмен жабдықтау
х
х
84
Порттың аумағы мен акваториясында электрмен жабдықтау объектілерінің негізгі құралдарын (ТҚС, электр беру желісін) ұстау мен пайдалану
1 объект
85
Резервтік электрмен жабдықтауға арналған негізгi құралдарды ұстау мен оларға қызмет көрсету
1 объект
86
Жөндеу-тексерушi учаскелерін ұстау мен пайдалану
1 объект
38
Өндірістік-технологиялық байланыс
х
х
87
Радио байланыс жүйелерінің жабдығы мен құрылғыларын ұстау мен оларға қызмет көрсету, радио жиеліктердi пайдалану бойынша шығыстар
1 радио-станция
88
Спутник байланысы жүйелерінің жабдығын және құрылғыларын ұстау мен оларға қызмет көрсету, байланыс арналарын пайдалану бойынша шығыстар
Мбит/с
89
Диспетчерлік және дауысты байланыс жабдығы мен құрылғыларды ұстау мен оларға қызмет көрсету
1 станция
90
Байланыстың әуе және кабельдік желілерін ұстау мен оларға қызмет көрсету
км
39
Сумен жабдықтау және кәріз
х
х
91
Сумен жабдықтаумен және кәріз жүйелерін ұстау мен пайдалану
1 объект
92
Тазалау құрылыстарын ұстау мен
пайдалану
1 объект
40
Жылумен жабдықтау
х
х
93
Жылу желілерін ұстау мен оларға техникалық қызмет көрсету
км
41
Қоршаған ортаны қорғау және порттың акваториясын пайдаланғаны үшін салықтар
х
х
94
Порттың акваториясын ластанудан тазалау жөніндегі жұмыстар
км2
95
Теңіз суын лаборториялық тексеру
х
96
Беткі көздердің су ресурстарын пайдалану ақысы
х
42
Порт аумағындағы қоршаған ортаны қорғау
х
х
97
Тазалау құрылыстары мен басқа да негізгі құралдарды ұстау мен оларға қызмет көрсету
1 объект
98
Экологиялық жағынан қауіпті қалдықтарды көму
х
х
99
Люминисценттік шамдарды демеркуриязациялау
х
х

100
Разработка проектов
ПВД, ПДС,
экологических
паспортов
1 объект
101
Плата за
загрязнение
окружающей среды
х
х
43
Проезд
производственного
персонала
х
х
102
Проезд работников
по проездным
билетам в городском
общественном
транспорте
человек
44
Метрология
х
х
103
Поверка СИ
1 СИ
104
Калибровка СИ
1 СИ
105
Пломбирование и
сертификация СИ
1 СИ
106
Градуировка
1 объект
45
Техника безопасности и
охрана труда
х
х
107
Ремонт, заправка,
перезарядка
огнетушителей
1 объект
108
Аттестация рабочих
мест
1 рабочее место
109
ТМЗ, относящиеся к
ТБ и ОТ
(специальная
одежда, обувь,
средств
индивидуальной
защиты, молоко,
медицинские аптечки
и др.)
чел
110
Обследование
основных средств
(объектов
котлонадзора,
энергонадзора, тех.
осмотра (кранов) и
др.)
1 объект
111
Знаки безопасности,
нанесение знаков
безопасности
х
х
112
Обязательный
медицинский осмотр
человек
46
Материальное
обеспечение порта
х
х
113
Операции по
заключению и
обеспечению
исполнения
договоров
х
х
114
Оформление
таможенных операций
х
х
115
Складирование и
хранение
х
х
116
Содержание и
обслуживание
складских помещений
и открытых
площадок, и других
основных средств,
используемых в
процессе снабжения
м2
117
Погрузочно-разгрузочные работы
тонна
118
Транспортные услуги
(покупные), при
транспортировке
внутри границ
обслуживания
предприятия
тонна
47
Прочее обслуживание
производственного
процесса
х
х
119
Дозиметрические
работы
х
х
120
Разработка,
приобретение и
подписка НТД и
литературы
х
х
121
Гидрометео-
обслуживание
х
х
122
Услуги связи по
общим телефонам
х
х
123
Другие расходы по
обслуживанию и
организации
производственного
процесса
х
х
48
Командировки
производственного
персонала
х
х
124
суточные внутри
страны
человеко-дни
125
суточные за
пределами страны
человеко-дни
126
оформление виз
х
человек
127
проезд
х
х
128
проживание
дни
49
Повышение квалификации
и переподготовка
работников
производственного
персонала
х
х
129
стоимость обучения
часы
130
аренда помещений при
проведении обучения
человеко-часы
131
суточные внутри
страны
человеко-дни
132
суточные за
пределами страны
человеко-дни
133
оформление виз
х
человек
134
проезд
х
х
135
проживание
дни
50
Территория и объекты
порта общего назначения
х
х
136
Содержание и
обслуживание
территории порта и
объектов общего
назначения
км2
137
Содержание и
обслуживание
устройств наружного
освещения объектов
общего назначения
км2
138
Содержание и
обслуживание системы
противопожарной
безопасности
объектов общего
назначения
1 объект
139
Содержание и
обслуживание
технических систем
охраны территории
порта и объектов
общего назначения
1 объект
140
Охрана территории
порта и объектов
общего назначения
км2

100
ШЖШ, ШЖТ жобаларын, экологиялық паспорттарды әзірлеу
1 объект
101
Қоршаған ортаны ластағаны үшін ақы
х
х
43
Өндірістік персоналдың жол жүруi
х
х
102
Қызметкерлердің қалалық қоғамдық көлікте жүру билеттері бойынша жол жүруi
адам
44
Метрология
х
х
103
ӨЖ тексеру
1 ӨЖ
104
ӨЖ калибровкасы
1 ӨЖ
105
ӨЖ пломбылау мен сертификаттау
1 ӨЖ
106
Градуировка
1 объект
45
Техника қауіпсіздігі мен еңбекті қорғау
х
х
107
өрт сөндіргіштерді жөндеу, толтыру, қайта зарядтау
1 объект
108
жұмыс орындарын аттестациялау
1 жұмыс орны
109
ТҚ және ЕҚ қатысы жоқ ТМҚ (арнайы киім, аяқ киім, жеке қорғау құралдары, сүт, медициналық дәрi қобдишалары және басқалар)
адам
110
негізгі құралдарды (қатаң қадағалау, энергия қадағалау, тех. тексеру (крандарды) және басқа объектілерді) тексеру
1 объект
111
қауіпсіздік белгілері, қауіпсіздік белгілерін қою
х
х
112
міндетті медициналық тексеру
адам
46
Портты материалдық қамтамасыз ету
х
х
113
Шарттарды жасасумен қамтамасыз ету бойынша операциялар
х
х
114
Кеден операцияларын ресімдеу
х
х
115
Жинау мен сақтау
х
х
116
Қойма үй-жайлары мен ашық алаңдарды және жабдықтау процесінде пайдаланылатын басқа да негізгі құралдарды ұстау мен оларға қызмет көрсету
м2
117
Тиеу-түсіру жұмыстары
тонна
118
Қызмет көрсету шекарасының ішінде тасымалдаған кездегі көлік қызметтері (сатып алынатын), кәсіпорынға қызмет көрсету
тонна
47
Өндірістік процеске өзгедей қызмет көрсету
х
х
119
дозиметриялық жұмыстар
х
х
120
НТҚ және әдебиетті әзірлеу, сатып алу және оларға жазылу
х
х
121
суметео қызмет көрсету
Х
х
122
жалпы телефондар бойынша байланыс қызметтерi
х
х
123
өндірістік процеске қызмет көрсету мен оны ұйымдастыру жөніндегi басқа шығыстар
х
х
48
Өндірістік персоналдың іссапары
х
х
124
ел ішіндегі тәуліктік
адам-
күндер
125
ел сыртындағы тәуліктік
адам-
күндер
126
визаларды ресімдеу
х
адам
127
жол жүру
х
Х
128
тұру
адам-
күндер
49
Өндірістік персонал қызметкерлерінің біліктілігін арттыру мен оларды қайта даярлау
х
х
129
оқу құны
адам-
сағат
130
оқуды жүргізу кезінде үй-жайларды жалдау
адам-
сағат
131
ел ішіндегі тәуліктік
адам-
күндер
132
ел сыртындағы тәуліктік
адам-
күндер
133
визаларды ресімдеу
х
адам
134
жол жүру
х
Х
135
тұру
адам-
күндер
50
Жалпы мақсаттағы порттың аумағы мен объектілерi
х
х
136
Порттың аумағын және жалпы мақсаттағы объектілерді ұстау мен оларға қызмет көрсету
км2
137
Жалпы мақсаттағы объектілердің сыртын жарықтандыру құрылғыларын ұстау мен оларға қызмет көрсету
км2
138
Жалпы мақсаттағы объектілері өрт қауіпсіздігінің жүйелерін ұстау мен оларға қызмет көрсету
1 объект
139
Порт аумағын қорғаудың техникалық жүйелері мен жалпы мақсаттағы объектілерді ұстау мен оларға қызмет көрсету
1 объект
140
Порт аумағы мен жалпы мақсаттағы объектілердi күзету
км2

141
Содержание и
обслуживание системы
видеонаблюдения и
контроля за
осуществлением
погрузочно-разгрузочных работ
1 объект
51
Содержание и
обслуживание водного
портового транспорта и
причала
х
х
142
Эксплуатация флота
порта (за
исключением
буксиров)
бр. рег. тонна
143
Страхование,
лицензирование и
освидетельствование
судов и экипажей
бр. рег. тонна
144
Экипировка судов
бр. рег. тонна
145
Эксплуатация
служебного причала
1 объект
52
Эксплуатация
административно-производственных зданий
х
х
146
Эксплуатация
основных средств
административно-производственных
зданий
м2
53
Ремонтные мастерские
х
х
285
Содержание и
эксплуатация
основных средств
ремонтных
мастерских
парк машин
54
Группа по ремонту и
обслуживанию кранового
оборудования
х
х
286
Содержание и
эксплуатация
основных средств
группы по ремонту и
обслуживанию
кранового
оборудования
парк машин
3 k
Косвенные затраты, не
учитываемые при
формировании тарифа
х
х
75
Косвенные затраты, не
учитываемые при
формировании тарифа,
всего
х
х
240
Доплаты и надбавки
за условия труда,
непредусмотренные
системой оплаты
труда в соответствии
с трудовым
законодательством
х
х
241
Оплата отпусков
работникам,
обучающихся в
организациях
образования
х
х
242
Премирование и
другие формы
вознаграждения по
итогам работы
х
х
243
Оплата дополнительно
предоставленных
отпусков (сверх
предусмотренного
законодательством)
работникам
х
х
244
Компенсация за
неиспользованный
отпуск
х
х
245
Выплаты по
производственным
травмам
х
х
246
Расходы, связанные с
изобретательством и
рационализмом и
рационализаторством
производства,
включая выплаты за
рационализаторские
предложения
х
х
247
Выплаты социального
характера
х
х
248
Расходы по найму
жилых помещений для
проживания персонала
х
х
249
Расходы на
проведение
праздничных,
культурно-массовых и
спортивных
мероприятий
х
х
254
Затраты на
финансирование
НИОКР, проектные и
технологические
работы
х
х
255
Содержание
региональных центров
рационализации и
библиотечного
обслуживания
х
х
256
Содержание и
обслуживание
основных средств не
используемых при
оказании,
предоставлении
(услуг)
х
х
257
Нематериальные
активы, не
используемые при
оказании,
предоставлении
(услуг)
х
х
258
Страхование
имущества
х
х
259
Страхование
персонала
х
х
260
Хеджирование рисков
х
х
261
Расходы по рекламе в
СМИ, по изданию
рекламной, плакатной
и типографской
продукции
х
х
262
Проведение и
организация лекций,
выставок, диспутов,
встреч с деятелями
науки и искусств,
научно-технологических
конференций
х
х
263
Членские взносы в
общественные
организации и
ассоциации
х
х
264
Выполнение работ по
благоустройству
города, оказанию
помощи сельскому
хозяйству и другие
подобные работы
х
х

141
Тиеу-түсіру жұмыстарын жүзеге асыруға бейнеқадағалау мен бақылау жүйесін ұстау мен оларға қызмет көрсету
1 объект
51
Су порт көлігiмен айлақты ұстау мен оларға қызмет көрсету
х
х
142
Порт флотын (сүйрегіштердi қоспағанда) пайдалану
бр.рег.
тонна
143
Кемелер мен экипаждарды сақтандыру, лицензиялау мен куәландыру
бр.рег.
тонна
144
Кемелерді құрал-жарақпен жабдықтау
бр.рег.
тонна
145
Қызметтік айлақты пайдалану
1 объект
52
Әкімшілік өндірістік ғимараттарды пайдалану
х
х
146
Әкімшілік-өндірістік ғимараттардың негізгі құралдарын пайдалану
м2
53
Жөндеу шеберханасы
х
х
285
Жөндеу шеберханасының негізгі құралдарын ұстау мен пайдалану
машиналар паркі
54
Кран жабдығын жөндеу мен оған қызмет көрсету бойынша топ
х
х
286
Кран жабдығын жөндеу мен оған қызмет көрсету бойынша топтың негізгі құралдарын ұстаумен пайдалану
машиналар паркі
3k
Тарифті қалыптастыру кезінде ескерілмейтін жанама шығындар
х
х
75
Тарифті қалыптастыру кезінде ескерілмейтін жанама шығындар, барлығы
х
х
240
Еңбек заңнамасына сәйкес еңбекке ақы төлеу жүйесінде көзделмеген еңбек талаптарына арналған қосымша ақылар мен үстеме- ақылар
х
х
241
Білім беру ұйымдарында оқитын қызметкерлердің демалыстарына ақы төлеу
х
х
242
Жұмыс қорытындылары бойынша сыйлықақы мен сыйақының басқа да нысандары
х
х
243
Қызметкерлерге (заңнамада көзделгеннен тыс) қосымша демалыс беру төлемi
х
х
244
Пайдаланылмаған демалыс үшін өтемақы
х
х
245
Өндірістік жарақаттар бойынша төлемдер
х
х
246
Рационализаторлық ұсыныстарға төлемді қоса отырып, өндірістік өнертапқырлыққа және рационализаторлыққа байланысты шығыстар
х
х
247
Әлеуметтік сипаттағы төлемдер
х
х
248
Персоналдың тұруына арналған тұрғын үй-жайларды жалдау бойынша шығыстар
х
х
249
Мерекелік, мәдени Бұқаралық және спорттық іс-шараларды өткізу шығыстары
х
х
254
ҒЗТҚӘ жобалық және технологиялық жұмыстарды қаржыландыру шығындары
х
х
255
Рационализациялау және кітапханалық қызмет көрсетудің өңірлік орталықтарын ұстау
х
х
256
(Қызметтерді) көрсету, ұсыну кезінде пайдаланылмайтын негізгі құралдарды ұстау мен оған қызмет көрсету
х
х
257
(Қызметтерді) көрсету, ұсыну кезінде пайдаланылмайтын материалдық емес активтер
х
х
258
Мүлікті сақтандыру
х
х
259
Персоналды сақтандыру
х
х
260
Тәуекелдерді сақтандыру
х
х
261
БАҚ-ты жарналар бойынша, жарнамалық, плакаттық және баспалық өнімдерді баспадан шығару бойынша шығыстар
х
х
262
Дәрістерді, көрмелерді, пікірталастарды, ғылым және өнер қайраткерлерімен кездесулерді, ғылыми-техникалық конференциялар өткізу мен ұйымдастыру
х
х
263
Қоғамдық ұйымдар мен қауымдастықтарға мүшелік жарналар
х
х
264
Қаланы көркейту, ауыл шаруашылығына көмек көрсету мен басқа да ұқсас жұмыстар бойынша жұмыстар орындау
Х
х

265
Благоустройство
садовых товариществ
(в том числе
строительство дорог,
энерго- и
водоснабжение,
осуществление других
расходов общего
характера)
х
х
266
Медицинские услуги,
оказываемые
персоналу по
договорам,
заключенным с
организациями
здравоохранения
х
х
267
Сверхнормативные
технические и
коммерческие потери
х
х
268
Потери и расходы в
результате браков
х
х
269
Непроизводительные
расходы и потери
х
х
273
Убытки от хищений,
пожаров, порчи
ценностей
х
х
282
Платежи за
сверхнормативные
выбросы (сбросы)
загрязняющих веществ
х
х
284
Другие виды
расходов,
непосредственно не
относящиеся к
производству и
оказанию услуг
х
х
Продолжение Приложения 9
Прямые затраты
Всего
за
отчет-
ный
период
Услуги
Аренда
Износ ОС,
амортизация
НМА
Ремонт
Прочие
текущий
капитальный
хоз.
способом
подрядным
способом
хоз.
спосо-
бом
подрядным
способом
Всего
в том
числе
даваль-
ческие
мате-
риалы
Всего
в том
числе
даваль-
ческие
мате-
риалы
7
8
9
10
11
12
13
14
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
Приложение 10
к Правилам ведения раздельного
учета доходов, затрат и
задействованных активов
субъектами естественной
монополии, оказывающими
услуги морских портов
Форма
Распределение общих административных расходов
тыс. тенге
Код
показателя
Наименование
показателя
Всего за отчетный период
Прямое
отнесение, при
возможной
идентификации
Косвенные*
Всего
Удельный
вес, %
сумма, тыс. тенге
А
1
2
3
4
3
Общие и
административные
расходы
100 %
Регулируемые
услуги морских
портов
х
иная
деятельность
х
Приложение 11
к Правилам ведения раздельного
учета доходов, затрат и
задействованных активов
субъектами естественной
монополии, оказывающими
услуги морских портов
Форма
Общие и административные расходы
тыс. тенге
Код
показа-
теля
Код
опера-
ции
Код
статьи
Наименование статей
Всего за отчетный период
Лимит,
утвержденный
СЕМ,
согласованный с
уполномоченным
органом
Всего за отчетный период
за вычетом затрат сверх
лимита
в том
Всего
в том
Всего
Прямые, при
возможной
идентификации
Косвенные
Прямые
Косвенные
А
1
2
3
4
5
6
7
3
Общие и административные расходы
х
55
Администрация
х
х
х
147
Выплаты персоналу
администрации,
входящие в ФОТ
х
х
х
148
Выплаты персоналу
администрации, не
входящие в ФОТ
х
х
х
149
Отчисления от оплаты
труда
х
х
х
56
Повышение квалификации
административного
персонала, согласованное с
уполномоченным органом
х
х
х
150
стоимость обучения
х
х
х
151
аренда помещений при
проведении обучения
х
х
х
152
суточные внутри страны
х
х
х
153
суточные за пределами
страны
х
х
х
154
оформление виз
х
х
х
155
Проезд
х
х
х
156
Проживание
х
х
х
57
Командировки
административного персонала
х
х
157
суточные внутри страны
х
х
158
суточные за пределами
страны
х
х
159
оформление виз
х
х

265
Бақша серіктестіктерін (оның ішінде жолдар салу, энергия мен және сумен жабдықтау, жалпы сипаттағы басқа шығыстарды жүзеге асыру) көркейту
х
х
266
Денсаулық сақтау ұйымдарымен жасалған шарттар бойынша персоналға көрсетілетін медициналық қызметтер
х
х
267
Нормативтен тыс техникалық және коммерциялық ысыраптар
х
х
268
Ақаулардың нәтижесінде пайда болған ысыраптар мен шығыстар
х
х
269
Өндірістік емес шығыстар мен ысыраптар
х
х
273
Ұрлаудан, өрттен, құндылықтардың бүлінуінен түскен залал
х
х
282
Ластайтын заттардың нормативтен тыс тастандылары (шығарылымдылары) үшін төлемдер
х
х
284
Қызметтерді өндіруге және көрсетуге тікелей қатысы жоқ шығыстардың басқа түрлерi
х
х
9-қосымшаның жалғасы
Тікелей шығындар
Есепті
кезең
үшін
барлығы
Қызметтер
Жалға алу
НҚ-дың тозуы, МЕА-дің амортизациясы
Жөндеу
Өзге
ағымдағы
күрделі
шаруашылық тәсілмен
мердігерлік
тәсілмен
шаруашылық
тәсілмен
мердігерлік
тәсілмен
Барлығы
оның ішінде алыс-беріс материалдары
Барлығы
оның
ішінде
алыс-
беріс материалдары
7
8
9
10
11
12
13
14
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
Теңіз порттарының қызметтерін
көрсететін табиғи монополиялар
субъектілерінің кірістерді,
шығындар мен қолданысқа
енгізілген активтерді бөлек
есепке алуды жүргізу қағидаларына
10-қосымша
Нысан
Жалпы және әкімшілік шығыстарды бөлу
мың теңге
Көрсеткіштің коды
Көрсеткіштердің атауы
Есепті кезең үшін барлығы
Бір ізге
түсіру
мүмкін
болған
кезде
тікелей
жатқызу
Жанама*
Барлығы
Үлес
салмағы,
%
сома,
мың
теңге
А
1
2
3
4
3
Жалпы және әкімшілік шығыстар
100%
теңіз порттарының реттеліп көрсетілетін қызметтері
х
өзге қызмет
х
Теңіз порттарының қызметтерін
көрсететін табиғи монополиялар
субъектілерінің кірістерді,
шығындар мен қолданысқа
енгізілген активтерді бөлек
есепке алуды жүргізу қағидаларына
11-қосымша
Нысан
Жалпы және әкімшілік шығыстар
мың теңге
Көрсеткіштің коды
Операцияның коды
Баптың коды
Баптың атауы
Есепті кезең
үшін барлығы
ТМС
бекіткен,
уәкілетті
органмен
келісілген
лимит
Лимиттен тыс шығындарды
ескере отырып, есепті кезең
үшін барлығы
оның ішінде
Барлығы
оның ішінде
Барлығы
Бірлендендіру ықтимал болған кезде тікелей
Жанама
Тікелей
Жанама
1
2
3
4
5
6
7
3
Жалпы және әкімшілік шығыстар
х
55
Әкімшілік
х
х
х
147
ЕАҚ кіретін әкімшіліктің персоналына төлемдер
х
х
х
148
ЕАҚ кірмейтін әкімшіліктің персоналына төлемдер
х
х
х
149
Еңбекке ақы төлеуден аударымдар
х
х
х
56
Уәкілетті органмен келісілген әкімшілік персоналдың біліктілігін арттыру
х
х
х
150
оқыту құны
х
х
х
151
оқытуды жүргізген кезде үй-жайларды жалдау
х
х
х
152
ел ішіндегі тәуліктік
х
х
х
153
ел сыртындағы тәуліктік
х
х
х
154
визаларды ресімдеу
х
х
х
155
жол жүру
х
х
х
156
тұру
х
х
х
57
Әкімшілік персоналдың іссапарлары
х
х
157
ел ішіндегі тәуліктік
х
х
158
ел сыртындағы тәуліктік
х
х
159
визаларды ресімдеу
х
х

160
проезд
х
х
161
проживание
х
х
58
Содержание офисных
помещений
х
х
х
162
Износ офисных
помещений (включая
установленное
оборудование (например
лифты), системы
безопасности,
инженерные сети)
х
х
х
163
Аренда офисных
помещений
х
х
х
164
Коммунальные услуги
(электроэнергия,
теплоэнергия, услуги
за воду и канализацию,
уборка мусора)
х
х
х
165
Уборка офисных
помещений (включая
персонал, инвентарь,
моющие средства)
х
х
х
166
Обслуживание офисных
помещений,
установленного
оборудования (включая
персонал, инвентарь,
материальные затраты)
х
х
х
167
Ремонт офисных
помещений,
установленного
оборудования
х
х
х
168
Охрана офисных
помещений (включая
персонал, содержание
охранно-пожарной
сигнализации, средств
видеонаблюдения)
х
х
х
169
Благоустройство
территории офиса
х
х
х
59
Телекоммуникационные услуги
х
х
х
170
мобильная спутниковая
связь
х
х
171
другие виды связи
х
х
х
172
радио
х
х
х
173
кабельное телевидение
х
х
х
174
настройка
телекоммуникационного
оборудования (включая
электронную сеть)
х
х
х
60
Содержание и эксплуатация
х
х
175
Износ
автотранспортного
комплекса
х
х
176
Аренда автотранспорта,
гаражей
х
х
177
Содержание гаражей
х
х
178
Обслуживание
автотранспорта
(включая персонал,
материальные затраты)
х
х
179
Обязательное
страхование ГПО
владельцев
автотранспортных
средств
х
х
180
Осмотр и ремонт
автотранспорта
х
х
181
Осмотр и ремонт
арендованного
автотранспорта
х
х
182
Ремонт гаражей
х
х
183
Диспетчерское
управление
х
х
184
Благоустройство
территории
автотранспортного
комплекса
х
х
61
Материально-техническое
обеспечение работы
администрации
х
х
х
185
Износ основных
средств, используемых
администрацией
х
х
х
186
Аренда основных
средств, используемых
администрацией
х
х
х
187
Амортизация
программного
обеспечения
х
х
х
188
Сопровождение
программного
обеспечения
х
х
х
189
Содержание и
обслуживание основных
средств
х
х
х
190
Ремонт основных
средств
х
х
х
191
Канцелярские товары
х
х
х
192
Канцелярские расходы
(почты, телеграфа,
курьера)
х
х
х
193
Расходы по публикациям
в СМИ (не рекламного
характера)
х
х
х
194
Подписка на
периодическую печать
х
х
195
Доступ к
справочно-правовым
системам
х
х
х
196
Бланочная продукция,
нормативно-методические указания,
специализированная
литература по
менеджменту
х
х
х
197
Изготовление печатей,
штампов
х
х
х
198
Услуги по переводу с
одного языка на другой
язык
х
х
х
199
Услуги типографии
х
х
х
200
Нотариальные услуги
х
х
х
201
Стоимость форменной
одежды, выдаваемой
бесплатно работникам в
соответствии с
законодательством РК
х
х
х
202
Содержание сайта
х
х
х
62
Проезд административного
персонала
х
х
х
203
Проезд работников по
проездным билетам в
городском общественном
транспорте
х
х
х
63
Техника безопасности и
охрана труда
х
х
х
204
ремонт, заправка,
перезарядка
огнетушителей
х
х
х
205
аттестация рабочих
мест
х
х
х
206
ТМ относящиеся к ТБ и
ОТ (специальная
одежда, обувь,
средства
индивидуальной защиты,
молоко, медицинские
аптечки и др.)
х
х
х

160
жол жүру
х
х
161
тұру
х
х
58
Офистік үй-жайларды ұстау
х
х
х
162
Офистік үй-жайлардың орнатылған жабдықты қоса отырып, (мысалы, лифттер), қауіпсіздік жүйелерінің, инженерлік желілері) тозуы
х
х
х
163
Офистік үй-жайларды жалдау
х
х
х
164
Коммуналдық қызметтер (электр энергиясы, жылу энергиясы, су және кәріз қызметтері үшін, қоқысты жинау)
х
х
х
165
Офистік үй-жайларды (персоналды, түгендегішті, жуу құралдарын қоса) жинау
х
х
х
166
Офистік үй-жайларға, орнатылған жабдықтарға (персоналды, түгендегішті, материалдық шығындарды қоса) қызмет көрсету
х
х
х
167
Офистік үй-жайларға, орнатылған жабдықты жөндеу
х
х
х
168
Офистік үй-жайларды (персоналды, күзет-өрт дабылын, видеоқадағалау құралдарын ұстауды қоса) күзету
х
х
х
169
Офистің аумағын көркейту
х
х
х
59
Телекоммуникация қызметтерi
х
х
х
170
мобильдік спутник байланысы
х
х
171
байланыстың басқа түрлерi
х
х
х
172
радио
х
х
х
173
кабельдік теледидар
х
х
х
174
телекоммуникация жабдығын (электрондық желіні қоса) баптау
х
х
х
60
Автокөлік кешенін ұстау мен пайдалану
х
х
175
Автокөлік кешенінің тозуы
х
х
176
Автокөлікті, гараждарды жалдау
х
х
177
Гараждарды ұстау
х
х
178
Автокөлікке (персоналды, материалдық шығындарды қоса) қызмет көрсету
х
х
179
Автокөлік
құралдарына иеленушілердің АҚЖ міндеттi сақтандыру
х
х
180
Автокөлікті қарау мен жөндеу
х
х
181
Жалға алынған автокөлікті қарау мен жөндеу
х
х
182
Гараждарды жөндеу
х
х
183
Диспетчерлік басқару
х
х
184
Автокөлік кешенінің аумағын көркейту
х
х
61
Әкімшілік жұмысын материалдық-техникалық қамтамасыз ету
х
х
х
185
Әкімшілік пайдаланатын негізгі құралдардың тозуы
х
х
х
186
Әкімшілік пайдаланатын негізгі құралдарды жалдау
х
х
х
187
Бағдарламалық қамтамасыз етудің амортизациясы
х
х
х
188
Бағдарламалық қамтамасыз етудi сүйемелдеу
х
х
х
189
Негізгі құралдарды ұстау мен оған қызмет көрсету
х
х
х
190
Негізгі құралдарды жөндеу
х
х
х
191
Кеңсе тауарлары
х
х
х
192
Кеңсе шығыстары (почтаның, телеграфтың, курьердің)
х
х
х
193
БАҚ-тағы жариялымдар бойынша шығыстар (жарнама сипаттағы емес)
х
х
х
194
Мерзімді баспасөзге жазылу
х
х
195
Анықтамалық-құқықтық жүйелерге қол жеткізу
х
х
х
196
Бланк өнімі, нормативтік-әдістемелік нұсқаулар, менеджмент бойынша арнайландырылған әдебиет
х
х
х
197
Мөрлерді,
мөртаңбаларды жасау
х
х
х
198
Бір тілден басқа тілге аудару бойынша қызметтер
х
х
х
199
Баспахана қызметтерi
х
х
х
200
Нотариалдық қызметтер
х
х
х
201
ҚР заңнамасына сәйкес қызметкерлерге тегін берілетін нысаналы киімнің құны
х
х
х
202
Сайтты ұстау
х
х
х
62
Әкімшілік персоналдың жол жүруі
х
х
х
203
Қалалық қоғамдық көлікте жол жүру билеттері бойынша қызметкерлердің жол жүруі
х
х
х
63
Техника қауіпсіздігі мен еңбекті қорғау
х
х
х
204
өртсөндіргішті жөндеу, толтыру, қайта зарядтау
х
х
х
205
жұмыс орындарын аттестациялау
х
х
х
206
ТҚ және ЕҚ қатысты ТМҚ (арнайы киім, аяқ киім, жеке қорғау құралдары, сүт, медициналық дәрi қобдишалары және басқалар)
х
х
х

207
Обследование основных
средств (объектов
котлонадзора,
энергонадзора и др.)
х
х
х
208
Обязательный
медицинский осмотр
х
х
х
64
Метрология
х
х
х
209
Поверка СИ
х
х
х
210
Калибровка СИ
х
х
х
211
Пломбирование и
сертификация СИ
х
х
х
212
Градуировка
х
х
х
65
Расходы по созданию и
совершенствованию систем
и средств
административного
управления
х
213
Создание и
совершенствование
систем и средств адм.
управления,
согласованные
уполномоченным органом
х
66
Представительские
расходы
х
х
214
Официальные обеды,
ужины, кофе брейки,
фуршеты
х
х
215
Приобретение
сувениров, памятных
подарков
х
х
216
Автотранспортное
обслуживание (внешнее)
х
х
217
Оплата услуг
переводчиков
х
х
218
Аренда зала
х
х
67
Содержание
представительств
х
х
х
219
Выплаты персоналу
Представительств,
входящие в ФОТ
х
х
х
220
Выплаты персоналу
Представительств, не
входящие в ФОТ
х
х
х
221
Отчисления от оплаты
труда
х
х
х
222
Другие расходы
х
х
х
68
Консультационные,
аудиторские услуги
х
х
223
Аудиторские услуги
согласно п. 9 Правил
об особом порядке
формирования затрат
х
х
224
Консультационные и
маркетинговые услуги
225
Юридические и
информационные услуги
х
69
Услуги банка
х
х
х
226
Услуги банка
х
х
х
70
Налоги
х
227
Земельный налог
х
228
Налог на имущество
х
229
Налоги на транспортные
средства
х
230
Другие обязательные
платежи
х
231
НДС, не отнесенный в
зачет при
пропорциональном
методе отнесения в
зачет НДС
х
х
х
232
Налоговые платежи,
предусмотренные
законодательством РФ
х
х
х
71
Ценные бумаги
х
х
х
233
Кредитный рейтинг
х
х
х
234
Листинговый сбор
х
х
х
235
Ведение реестра
держателей ценных
бумаг
х
х
х
72
Участие в организациях
регионального
сотрудничества морских
портов
х
х
х
236
Членские взносы в
организации
регионального
сотрудничества морских
портов
х
х
х
3
Общие и административные
расходы, не учитываемые при
формировании тарифа
х
х
х
х
х
76
Общие и административные
расходы, не учитываемые при
формировании тарифа
х
х
х
х
х
238
Оплата труда,
превышающая в 15 раз
мин. уровень
должностных окладов по
штатному расписанию
х
х
х
х
х
239
Отчисления от оплаты
труда, превышающей в
15 раз мин. уровень
должностных окладов по
штатному расписанию
х
х
х
х
х
240
Доплаты и надбавки за
условия труда,
непредусмотренные
системой оплаты труда
в соответствии с
трудовым
законодательством
х
х
х
х
х
241
Оплата отпусков
работникам,
обучающихся в
организациях
образования
х
х
х
х
х
242
Премирование и другие
формы вознаграждения
по итогам работы
х
х
х
х
х
243
Оплата дополнительно
предоставленных
отпусков (сверх
предусмотренного
законодательством)
работникам
х
х
х
х
х
244
Компенсация за
неиспользованный
отпуск
х
х
х
х
х
245
Выплаты по
производственным
травмам
х
х
х
х
х
246
Расходы, связанные с
изобретательством и
рационализаторством
производства, включая
выплаты за
рационализаторские
предложения
х
х
х
х

207
негізгi құралдарды (қазандық қадағалау, энергия қадағалау және басқа объектілерді) тексеру
х
х
х
208
міндетті медициналық тексеру
х
х
х
64
Метрология
х
х
х
209
ӨЖ тексеру
х
х
х
210
ӨЖ калибровкасы
х
х
х
211
ӨЖ пломбылау мен сертификаттау
х
х
х
212
Градуировка
х
х
х
65
Әкімшілік басқару жүйелері мен құралдарын құру және жетілдіру жөніндегi шығыстар
х
213
Уәкілетті органмен келісілген әкімшілік басқару жүйелері мен құралдарын құру және жетілдіру
х
66
Өкілдік шығыстар
х
х
214
Ресми түстіктер, кешкі тамақтар, кофе-брейктер, фуршеттер
х
х
215
Базарлықтарды, естелік сыйлықтарды сатып алу
х
х
216
Автокөлікке (сыртқы) қызмет көрсету
х
х
217
Аударма қызметтеріне ақы төлеу
х
х
218
Залды жалдау
х
х
67
Өкілдіктерді ұстау
х
х
х
219
ЕАҚ-қа кіретін Өкілдіктердің персоналына төлемдер
х
х
х
220
ЕАҚ-қа кірмейтін Өкілдіктердің персоналына төлемдер
х
х
х
221
Еңбекке ақы төлеуден аударымдар
х
х
х
222
Басқа шығыстар
х
х
х
68
Консультациялық, аудиторлық және ақпараттық қызметтер
х
х
223
Шығындарды қалыптастырудың ерекше тәртібі туралы ереженің 9-тармағына сәйкес аудиторлық қызметтер
х
х
224
Консультациялық және маркетингтік қызметтер
225
Заңды және ақпараттық қызметтер
х
69
Банк қызметтерi
х
х
х
226
Банк қызметтерi
х
х
х
70
Салықтар
х
227
Жер салығы
х
228
Мүлікке арналған салық
х
229
Көлік құралдарына салық
х
230
Басқа міндетті салықтар
х
231
ҚҚС есепке жатқызудың тепе-тең әдісі кезінде есептеуге жатқызылмаған ҚҚС
х
х
х
232
РФ заңнамасында көзделген салық төлемдерi
х
х
х
71
Бағалы қағаздар
х
х
х
233
Кредиттік рейтинг
х
х
х
234
Листингтік алым
х
х
х
235
Бағалы қағаздарды ұстаушылардың тізілімін жүргізу
х
х
х
72
Теңіз порттарының өңірлік ынтымақтастық ұйымдарына қатысу
х
х
х
236
Теңіз порттарының өңірлік ынтымақтастық ұйымдарына мүшелік жарналар
х
х
х
3
Тарифті қалыптастыру кезінде ескерілмейтін жалпы және әкімшілік шығыстар
х
х
х
х
х
76
Тарифті қалыптастыру кезінде ескерілмейтін жалпы және әкімшілік шығыстар
х
х
х
х
х
238
Штат кестесi бойынша лауазымдық жалақыларының ең төменгi деңгейінен 15 рет артатын еңбекке ақы төлеу
х
х
х
х
х
239
Штат кестесi бойынша лауазымдық жалақыларының ең төменгі деңгейіне 15 рет артатын еңбекке ақы төлеуден аударым
х
х
х
х
х
240
Еңбек заңнамасына сәйкес еңбекке ақы төлеу жүйесінде көзделмеген еңбек талаптарына арналған қосымша төлемдер мен үстеме ақылар
х
х
х
х
х
241
Білім беру ұйымдарында оқитын қызметкерлердің демалыстарына ақы төлеу
х
х
х
х
х
242
Жұмыс қорытындылары бойынша сыйлықақы беру мен сыйақының басқа да нысандары
х
х
х
х
х
243
Қызметкерлерге қосымша берілген демалыстарына (заңнамада көзделгеннен тыс) ақы төлеу
х
х
х
х
х
244
Пайдаланылмаған еңбек үшін өтемақы
х
х
х
х
х
245
Өндірістік жарақаттар бойынша төлемдер
х
х
х
х
х
246
Рационализаторлық ұсыныстарға арналған төлемдерді қоса отырып, өндірістің өнертапқырлығымен және рационализаторлығымен байланысты шығыстар
х
х
х
х

247
Выплаты социального
характера
х
х
х
х
х
248
Расходы по найму жилых
помещений для
проживания персонала
х
х
х
х
249
Расходы на проведение
праздничных,
культурно-массовых и
спортивных мероприятий
х
х
х
х
х
250
Содержание и
эксплуатация объектов
социальной сферы
х
х
х
х
х
251
Спонсорская помощь
х
х
х
х
х
252
Повышение квалификации
административного
персонала,
несогласованное с
уполномоченным органом
х
х
х
х
х
253
Создание и
совершенствование
систем и средств адм.
управления,
несогласованные
уполномоченным органом
х
х
х
х
х
254
Затраты на
финансирование НИОКР,
проектные и
технологические работы
х
х
х
х
х
255
Содержание
региональных центров
рационализации и
библиотечного
обслуживания
х
х
х
х
х
256
Содержание и
обслуживание основных
средств не
используемых при
оказании,
предоставлении (услуг)
х
х
х
х
х
257
Нематериальные активы,
не используемые при
оказании,
предоставлении (услуг)
х
х
х
х
х
258
Страхование имущества
х
х
х
х
х
259
Страхование персонала
х
х
х
х
х
260
Хеджирование рисков
х
х
х
х
х
261
Расходы по рекламе в
СМИ, по изданию
рекламной, плакатной и
типографской продукции
х
х
х
х
х
262
Проведение и
организация лекций,
выставок, диспутов,
встреч с деятелями
науки и искусства,
научно-технических
конференций
х
х
х
х
х
263
Членские взносы в
общественные
организации и
ассоциации
х
х
х
х
х
264
Выполнение работ по
благоустройству
города, оказанию
помощи сельскому
хозяйству и другие
подобные работы
х
х
х
х
х
265
Благоустройство
садовых товариществ (в
том числе
строительство дорог,
энерго- и
водоснабжение,
осуществление других
расходов общего
характера)
х
х
х
х
х
266
Медицинские услуги,
оказываемые персоналу
по договорам,
заключенным с
организациями
здравоохранения
х
х
х
х
х
267
Сверхнормативные
технические и
коммерческие потери
х
х
х
х
х
268
Потери и расходы в
результате браков
х
х
х
х
269
Непроизводительные
расходы и потери
х
х
х
х
х
270
Судебные издержки
х
х
х
х
х
271
Штрафы, пени,
неустойки и другие
виды санкций за
нарушение условий
договоров
х
х
х
х
х
272
Штрафы, пени за
сокрытие (занижение)
доходов
х
х
х
х
х
273
Убытки от хищений,
пожаров, порчи
ценностей
х
х
х
х
х
274
Расходы по созданию
резервов по
сомнительным долгам
х
х
х
х
х
275
Списание дебиторской
задолженности
х
х
х
х
х
276
Штрафные санкции
(включая пени),
подлежащие внесению в
бюджет
х
х
х
х
х
277
Штрафные санкции за
осуществление без
лицензии лицензируемой
деятельности
х
х
х
х
х
278
НДС (ранее отнесенный
в зачет) по товарам
(работам, услугам),
использованным не в
целях облагаемых
оборотов
х
х
х
х
х
279
НДС (ранее отнесенный
в зачет) по
сверхнормативным
потерям, понесенным
субъектом естественной
монополии
х
х
х
х
х

247
Әлеуметтік сипаттағы төлемдер
х
х
х
х
х
248
Персоналдың тұруына тұрғын үй-жайларды жалдау бойынша шығыстар
х
х
х
х
249
Мерекелік, мәдени-бұқаралық және спорттық іс-шараларды өткізуге арналған шығыстар
х
х
х
х
х
250
Әлеуметтік саланың объектілерін ұстау мен пайдалану
х
х
х
х
х
251
Демеушілік көмек
х
х
х
х
х
252
Уәкілетті органмен келіспеген әкімшілік персоналдың біліктілігін арттыру
х
х
х
х
х
253
Уәкілеттi органмен келіспеген әкімшілік басқару жүйелері мен құралдарын құру және жетілдіру
х
х
х
х
х
254
ҒЗТҚӘ жобалық және технологиялық жұмыстарды қаржыландыруға арналған шығындар
х
х
х
х
х
255
Рационализация және кітапханалық қызмет көрсетудің өңірлік орталықтарын ұстау
х
х
х
х
х
256
(Қызметтерді) көрсету, ұсыну кезінде пайдаланылмайтын негізгi құралдарды ұстау мен оған қызмет көрсету
х
х
х
х
х
257
(Қызметтерді) көрсету, ұсыну кезінде пайдаланылмайтын негізгi құралдарды ұстау мен оған қызмет көрсету
х
х
х
х
х
258
Мүлікті сақтандыру
х
х
х
х
х
259
Персоналды сақтандыру
х
х
х
х
х
260
Тәуекелдерді сақтандыру
х
х
х
х
х
261
БАҚ-тағы жарнамалар бойынша, жарнамалық, плакаттық және баспа өнімдерін баспадан шығару бойынша шығыстар
х
х
х
х
х
262
Дәрістерді, көрмелерді, пікірталастарды, ғылым және өнер қайраткерлерімен кездесулерді, ғылыми-техникалық конференцияларды өткізу мен ұйымдастыру
х
х
х
х
х
263
Қоғамдық бірлестіктер мен қауымдастықтарға мүшелік жарналар
х
х
х
х
х
264
Қаланы көркейту, ауыл шаруашылығына көмек көрсету мен басқа да ұқсас жұмыстар бойынша жұмыстар орындау
х
х
х
х
х
265
Бақша серіктестіктерін (оның ішінде жолдарды салу, энергиямен және сумен жабдықтау, жалпы сипаттағы басқа да шығыстарды жүзеге асыру) көркейту
х
х
х
х
х
266
Денсаулық сақтау ұйымдарымен жасалатын шарттар бойынша персоналға көрсетілетін медициналық қызметтер
х
х
х
х
х
267
Нормативтен тыс техникалық және коммерциялық ысыраптар
х
х
х
х
х
268
Ақаулардың нәтижесінде пайда болған ысыраптар мен шығыстар
х
х
х
х
269
Өндірістік емес шығыстар мен ысыраптар
х
х
х
х
х
270
Сот шығындары
х
х
х
х
х
271
Шарттардың талаптарын бұзғаны үшін айыппұлдар, өсімпұлдар, тұрақсыздық айыппұлдар мен санкциялардың басқа да түрлерi
х
х
х
х
х
272
Табыстарды жасырғаны (төмендеткені) үшін айыппұлдар, өсімпұлдар
х
х
х
х
х
273
Ұрлаудан, өрттен, құндылықтардың бүлінуінен түскен залалдар
х
х
х
х
х
274
Күмәнді борыштар бойынша резервтерді құру жөнінде шығыстар
х
х
х
х
х
275
Дебиторлық берешектерді есептен шығару
х
х
х
х
х
276
Бюджетке енгізуге жататын (өсімпұлды қоса) айыппұл санкциялары
х
х
х
х
х
277
Лицензияланатын қызметтің лицензиясыз жүзеге асырылатын айыппұл санкциялары
х
х
х
х
х
278
Салық салынатын айналымдар мақсатында емес пайдаланылатын тауарлар (жұмыстар, қызметтер) бойынша (алдында есепке жатқызылған) ҚҚС
х
х
х
х
х
279
Табиғи монополия субъектісінің нормативтен тыс ысыраптары бойынша (алдында есепке жатқызылған) ҚҚС
х
х
х
х
х

280
НДС (ранее отнесенных
в зачет) на
безвозмездно
переданные активы
х
х
х
х
х
281
НДС (ранее отнесенный
в зачет) на утрату и
порчу основных средств
(за исключением
случаев, возникших в
результате
чрезвычайных ситуаций)
х
х
х
х
х
282
Платежи за
сверхнормативные
выбросы (сбросы)
загрязняющих веществ
х
х
х
х
х
283
Аудиторские услуги, не
отвечающие требованиям
п.9 Правил об особом
порядке формирования
затрат
х
х
х
х
х
284
Другие виды расходов,
непосредственно не
относящиеся к
производству и
оказанию услуг
х
х
х
х
Х
Приложение 12
к Правилам ведения раздельного
учета доходов, затрат и
задействованных активов
субъектами естественной
монополии, оказывающими
услуги морских портов
Форма
Расходы по реализации регулируемых услуг морских портов
тыс. тенге
Код
пока-
зателя
Код
операции
Код
статьи
Наименование
статьи
Измеритель
Прямые затраты
количество
единица
измерения
Выплаты
производственному
персоналу
Отчисления
от оплаты
труда
Материалы
Топливо
Элект-
ро-
энер-
гия
входящие в
ФОТ
не
входящие в
ФОТ
1
2
3
4
5
6
А
1
2
3
4
5
6
7
8
4
Расходы по реализации,
включаемые в себестоимость,
всего
х
х
73
Расходы по реализации
регулируемых услуг морских
портов, всего
х
х
237
Расчет стоимости и
маркетинг по
услугам морских
портов
тонна
4
Расходы по реализации, не
учитываемые при формировании
тарифа, всего
х
х
77
Производственные затраты,
не учитываемые при
формировании тарифа, всего
х
х
240
Доплаты и надбавки
за условия труда,
непредусмотренные
системой оплаты
труда в
соответствии с
трудовым
законодательством
х
х
241
Оплата отпусков
работникам,
обучающихся в
организациях
образования
х
х
242
Премирование и
другие формы
вознаграждения по
итогам работы
х
х
243
Оплата
дополнительно
предоставленных
отпусков (сверх
предусмотренного
законодательством)
работникам
х
х
244
Компенсация за
неиспользованный
отпуск
х
х
245
Выплаты по
производственным
травмам
х
х
246
Расходы, связанные
с
изобретательством
и
рационали-
заторством
производства
х
х
247
Выплаты
социального
характера
х
х
248
Расходы по найму
жилых помещений
для проживания
персонала
х
х
249
Расходы на
проведение
праздничных,
культурно-массовых
и спортивных
мероприятий
х
х
254
Затраты на
финансирование
НИОКР, проектные и
технологические
работы
х
х
255
Содержание
региональных
центров
рационализации и
библиотечного
обслуживания
х
х
256
Содержание и
обслуживание
основных средств
не используемых
при оказании,
предоставлении
(услуг)
х
х
257
Нематериальные
активы, не
используемые при
оказании,
предоставлении
услуг
х
х

280
Өтеусіз берілген активтерге арналған (алдында есепке жатқызылған) ҚҚС
х
х
х
х
х
281
Негізгі құралдардың (төтенше жағдайлардың нәтижесінде туындаған жағдайларды қоспағанда) жоғалту мен бүлінуге арналған (алдында есепке жатқызылған) ҚҚС
х
х
х
х
х
282
Ластайтын заттардың нормативтен тыс тастандылары (шығарылымдары) үшін төлемдер
х
х
х
х
х
283
Шығындарды қалыптастырудың ерекше тәртібі туралы ереженің 9-тармағына жауап бермейтін аудиторлық қызметтер
х
х
х
х
х
284
Қызметтердi өндіру мен көрсетуге тікелей жатқызылмаған шығыстардың басқа да түрлерi
х
х
х
х
х
Теңіз порттарының қызметтерін
көрсететін табиғи монополиялар
субъектілерінің кірістерді,
шығындар мен қолданысқа
енгізілген активтерді бөлек
есепке алуды жүргізу қағидаларына
12-қосымша
Нысан
Теңіз порттарының реттеліп көрсетілетін қызметтерінің сату бойынша шығыстары
мың теңге
Көрсеткіштің коды
Операция коды
Баптың коды
Баптың атауы
Өлшегіш
Тікелей шығындар
саны
өлшем бірлігі
Өндірістік персоналға төлемдер
Еңбекке ақы төлеуден аударымдар
Материалдар
Отын
Электро-энергия
ЕАҚ-на кіретін
АЕҚ-на кірмейтін
1
2
3
4
5
6
А
1
2
3
4
5
6
7
8
4
Өзіндік құнға енгізілетін сату бойынша шығыстар, барлығы
х
х
73
Теңіз порттарының реттеліп көрсетілетін қызметтерін сату бойынша шығыстар, барлығы
х
х
237
Құн есебі мен теңіз порттарының қызметтері бойынша маркетинг
тонна
4
Тарифті қалыптастыру кезінде ескерілмейтін сату бойынша шығыстар, барлығы
х
х
77
Тарифті қалыптастыру кезінде ескерілмейтін өндірістік шығындар, барлығы
х
х
240
Еңбек заңнамасына сәйкес еңбекке ақы төлеу жүйесінде көзделмеген еңбек талаптары үшін қосымша төлемдер мен үстемеақылар
х
х
241
Білім беру ұйымдарында оқитын қызметкерлердің демалыстарына ақы төлеу
х
х
242
Жұмыс қорытындылары бойынша сыйлықақы беру мен сыйақының басқа да нысандары
х
х
243
Қызметкерлерге қосымша берілген демалыстарына (заңнамада көзделгеннен тыс) ақы төлеу
х
х
244
Пайдаланылмаған еңбек үшін өтемақы
х
х
245
Өндірістік жарақаттар бойынша төлемдер
х
х
246
Рационализаторлық ұсыныстарға арналған төлемдерді қоса отырып, өндірістің өнертапқырлығымен және рационализаторлығымен байланысты шығыстар
х
х
247
Әлеуметтік сипаттағы төлемдер
х
х
248
Персоналдың тұруына тұрғын үй-жайларды жалдау бойынша шығыстар
х
х
249
Мерекелік, мәдени-бұқаралық және спорттық іс-шараларды өткізуге арналған шығыстар
х
х
254
ҒЗТҚӘ жобалық және технологиялық жұмыстарды қаржыландыруға арналған шығындар
х
х
255
Рационализация және кітапханалық қызмет көрсетудің өңірлік орталықтарын ұстау
х
х
256
(Қызметтерді) көрсету, ұсыну кезінде пайдаланылмайтын негізгі құралдарды ұстау мен оларға қызмет көрсету
х
х
257
Қызметтердi көрсету, ұсыну кезінде пайдаланылмайтын материалдық емес активтер
х
х

258
Страхование
имущества
х
х
259
Страхование
персонала
х
х
260
Хеджирование
рисков
х
х
261
Расходы по рекламе
в СМИ, по изданию
рекламной,
плакатной и
типографской
продукции
х
х
262
Проведение и
организация
лекций, выставок,
диспутов, встреч с
деятелями науки и
искусства,
научно-технических
конференций
х
х
263
Членские взносы в
общественные
организации и
ассоциации
х
х
264
Выполнение работ
по благоустройству
города, оказанию
помощи сельскому
хозяйству и другие
подобные работы
х
х
265
Благоустройство
садовых
товариществ
х
х
266
Медицинские
услуги,
оказываемые
персоналу по
договорам,
заключенным с
организациями
здравоохранения
х
х
267
Сверхнормативные
технические и
коммерческие
потери
х
х
268
Потери и расходы в
результате браков
х
х
269
Непроизводственные
расходы и потери
х
х
273
Убытки от хищений,
пожаров, порчи
ценностей
х
х
282
Платежи за
сверхнормативные
выбросы (сбросы)
загрязняющих
веществ
х
х
284
Другие виды
расходов,
непосредственно не
относящиеся к
производству и
оказанию услуг
х
х
Продолжение Приложения 12
Прямые затраты
Всего за
отчетный
период
Услуги
Аренда
Износ ОС,
амортиза-
ция НМА
Ремонт
Прочие
текущий
капитальный
хоз.
спосо-
бом
подрядным
способом
хоз.
способом
подрядным
способом
Все-
го
в том
числе
даваль-
ческие
материалы
Всего
в том числе
давальчес-
кие
материалы
7
8
9
10
11
12
13
14
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
Приложение 13
к Правилам ведения раздельного
учета доходов, затрат и
задействованных активов
субъектами естественной
монополии, оказывающими
услуги морских портов
Форма
Расходы по вознаграждению по регулируемым услугам
морских портов
тыс. тенге
Код
показателя
Код
проекта
Описание
проекта
строки
Код
валюты
кредита
Сумма
кредита, в
валюте
кредита
Процентная
ставка годового
вознаграждения
по кредитам
Сумма
начисленного
вознагражде-
ния, в валюте
кредита
Ср. курс
единицы
валюты к
тенге
Сумма
начисленного
вознаграждения,
в тенге
А
1
2
гр.3 = гр.1 * гр.2
4
гр.5 = гр.3 * гр.4
5
Расходы по
вознаграждению,
включаемые в
себестоимость,
всего
5
Расходы по
вознаграждению, не
учитываемые при
формировании
тарифа, всего
Приложение 14
к Правилам ведения раздельного
учета доходов, затрат и
задействованных активов
субъектами естественной
монополии, оказывающими
услуги морских портов
Форма
Инвестиционная деятельность
тыс. тенге
Код
проек-
та
Проект
На начало
отчетного
периода
Стоимость
приобрете-
ния
Прямые затраты
Выплаты
производственному
персоналу
Отчисления
от оплаты
труда
Материа-
лы
Топливо
Электро-
энергия
Услуги
Аренда
Износ
ОС,
аморти-
зация
НМА
Прочие
входящие
в ФОТ
не
входящие
в ФТО
1
2
3
4
5
6
7
8
9
14
А
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
Субъект
естественной
монополии,
всего
Продолжение Приложения 14
Косвенные
затраты
Всего за
отчетный
период
Всего затрат
нарастающим
итогом
Ввод
На конец отчетного
года
15
13
14
15
16
17
Приложение 15
к Правилам ведения раздельного
учета доходов, затрат и
задействованных активов
субъектами естественной
монополии, оказывающими
услуги морских портов
Форма
Сведения о наличии основных средств и
нематериальных активов субъектов естественных
монополий, оказывающие услуги морских портов
Отчетный период 20 ___ г.
Индекс: Морской порт – 2
Периодичность: Годовая
Представляют: Акционерное общество "Национальная компания "Актауcкий международный морской торговый порт".
Куда представляется форма: В Агентство Республики Казахстан по регулированию естественных монополий
Срок представления – не позднее 1 мая года следующего за отчетным годом
Наименование субъекта естественной монополии ___________________
Организационно-правовая форма _________________________________
Юридический адрес организации _________________________________
тыс. тенге
Группа основных
средств,
нематериальных
активов
Всего
Распределение активов
Регулируемые услуги
морских портов
иная
деятельность
Косвенные
операции
Операции по
реализации
услуг
Административные
расходы
1 категория*
1 категория
2 категория*
3 категория*
3 категория
Основные
средства, всего
121.01 Земля
122.01 Здания,
строения
122.02 Сооружения
123.01
Передаточные
устройства
123.02 Силовые
машины и
оборудование
123.03 Рабочие
машины и
оборудование по
видам деятельности
123.04 Другие
машины и
оборудование
123.05
Компьютерные
периферийные
устройства и
оборудование по
обработке данных
124.01 Транспорт
125.06 Инструменты
125.07
Производственный
инвентарь и
принадлежности
125.08
Хозяйственный
инвентарь
125.09 Рабочий и
продуктивный скот
125.10 Многолетние
насаждения
125.11 Прочие
основные средства
Нематериальные
активы, всего
101.01
Лицензионные
соглашения
102.01 Программное
обеспечение
103.01 Патенты
104.01
Организационные
затраты
105.01 Гудвилл
106.01 Прочие
Примечание: 1 категория - основные средства и нематериальные активы, непосредственно участвующие в бизнес-процессах основных операций регулируемых услуг и иной деятельности. Затраты по их содержанию и обслуживанию относятся к прямым производственным расходам;
2 категория - основные средства и нематериальные активы, используемые в бизнес-процессах вспомогательных (косвенных) операций. Затраты по их содержанию и обслуживанию относятся к косвенным затратам;
3 категория - основные средства и нематериальные активы, участвующие:
- в бизнес-процессах операций административного и общехозяйственного назначения. Затраты по их содержанию и обслуживанию относятся к общим и административным расходам;
- в бизнес-процессах операций по реализации. Затраты по их содержанию и обслуживанию относятся к расходам по реализации.
Руководитель _____________________________
подпись
Главный бухгалтер ________________________ МП
подпись
Пояснение по заполнению формы, предназначенной для сбора
административных данных
Сведения о наличии основных средств и нематериальных активов
субъектов естественных монополий, оказывающие услуги морских
портов

258
Мүлікті сақтандыру
х
х
259
Персоналды сақтандыру
х
х
260
Тәуекелдерді сақтандыру
х
х
261
БАҚ-тағы жарналар бойынша, жарнамалық, плакаттық және баспа өнімдерін баспадан шығару бойынша шығыстар
х
х
262
Лекцияларды, көрмелерді, пікірталастарды, ғылым және өнер қайраткерлерімен кездесулерді, ғылыми-техникалық конференцияларды өткізу мен ұйымдастыру
х
х
263
Қоғамдық ұйымдар мен қауымдастықтарға мүшелік жарналар
х
х
264
Қаланы көркейту, ауыл шаруашылығына көмек көрсету мен басқа да ұқсас жұмыстар бойынша жұмыстар орындау
х
х
265
Бақша серіктестіктерін (оның ішінде жолдарды салу, энергиямен және сумен жабдықтау, жалпы сипаттағы басқа да шығыстарды жүзеге асыру) көркейту
х
х
266
Денсаулық сақтау ұйымдарымен жасалатын шарттар бойынша персоналға көрсетілетін медициналық қызметтер
х
х
267
Нормативтен тыс техникалық және коммерциялық ысыраптар
х
х
268
Ақаулардың нәтижесінде пайда болған ысыраптар мен шығыстар
х
х
269
Өндірістік емес шығыстар мен ысыраптар
х
х
273
Ұрлаудан, өрттен, құндылықтардың бүлінуінен түскен залалдар
х
х
282
Ластайтын заттардың нормативтен тыс тастандылары (шығарылымдары) үшін төлемдер
х
х
284
Қызметтерді өндіру мен көрсетуге тікелей жатқызылмаған шығыстардың басқа да түрлерi
х
х
12-қосымшаның жалғасы
Тікелей шығындар
Есепті
кезең
үшін
барлығы
Қызметтер
Жалға алу
НҚ-дың
тозуы,
МЕА-дің
амортизациясы
Жөндеу
Өзге
ағымдағы
күрделі
шаруашылық
тәсілімен
мердігерлік
тәсілімен
шаруашылық тәсілімен
мердігерлік
тәсілімен
Барлығы
оның ішінде
алыс-беріс
Барлығы
оның ішінде алыс-беріс
7
8
9
10
11
12
13
14
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
Теңіз порттарының қызметтерін
көрсететін табиғи монополиялар
субъектілерінің кірістерді,
шығындар мен қолданысқа
енгізілген активтерді бөлек
есепке алуды жүргізу қағидаларына
13-қосымша
Нысан
Теңіз порттарының реттеліп көрсетілетін қызметтері бойынша
сыйақы бойынша шығыстар
мың теңге
Көрсеткіштің коды
Жобаның коды
Жобаны сипаттау
жол
Кредит валютасының коды
Кредиттің валютасындағы кредиттің сомасы
Кредиттер бойынша жылдық сыйақының пайыздық ставкасы
Кредит валютасында сыйақының есептелген сомасы
теңгеге валюта бірлігінің орташа бағамы
Теңгеде сыйақының есептелген сомасы
1
2
3-топ=1-
топ*
2-топ
4
5-топ=3-
топ*
4-топ
5
Өзіндік құнға енгізілетін сыйақы бойынша шығыстар, барлығы
5
Тарифті қалыптастыру кезінде ескерілмейтін сыйақы бойынша шығыстар, барлығы
Теңіз порттарының қызметтерін
көрсететін табиғи монополиялар
субъектілерінің кірістерді,
шығындар мен қолданысқа
енгізілген активтерді бөлек
есепке алуды жүргізу қағидаларына
14-қосымша
Нысан
Инвестициялық қызмет
мың теңге
Жобаның коды
Жоба
Есепті кезеңнің басына
Сатып алу құны
Тікелей шығындар
Өндірістік персоналға төлемдер
Еңбекке ақы төлеуден аударымдар
Материалдар
Отын
Электр энергиясы
Қызметтер
Жалға алу
НҚ-дың тозуы, МЕА-дің амортизациясы
Өзге
ЕАҚ-на кіретін
ЕАҚ-на кірмейтін
1
2
3
4
5
6
7
8
9
14
А
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
Табиғи монополия субъектісі, барлығы
14-қосымшаның жалғасы
Жанама
шығындар
Есепті
кезең
үшін
барлығы
Өспелі
қорытындымен
барлық
шығын
Енгізу
Есепті
жылдың
аяғына
15
13
14
15
16
17
Теңіз порттарының қызметтерін
көрсететін табиғи монополиялар
субъектілерінің кірістерді,
шығындар мен қолданысқа
енгізілген активтерді бөлек
есепке алуды жүргізу қағидаларына
15-қосымша
Нысан
Теңіз порттарының қызметтерін көрсететін табиғи монополия
субъектілерінің есепті жылдың аяғындағы жағдай бойынша негізгі
құралдар мен материалдық емес активтердің болуы туралы мәліметтер Есепті кезең 20___ ж.
Индекс: Теңіз порты – 2
Кезеңділігі: Жылдық
"Ақтау халықаралық теңіз сауда порты" Ұлттық компаниясы" акционерлік қоғамы тапсырады.
Нысан қайда жіберіледі: Қазақстан Республикасы Табиғи монополияларды реттеу агенттігіне
Тапсыру мерзімі: есепті жылдан кейінгі жылдың 1 мамырынан кешіктірмей ұсынады.
Табиғи монополия субъектісінің атауы
___________________________________________________________________
Ұйымдастыру-құқықтық нысан
___________________________________________________________________
Ұйымның заңды мекенжайы
___________________________________________________________________
мың теңге
Негізгі құралдардың, материалдық емес активтердің тобы
Барлығы
Активтерді бөлу
Реттеліп көрсетілетін қызметтер
өзге қызмет
Жанама операциялары
Сату бойынша операциялары
Әкімшілік
Теңіз порттарының қызметтерi
1-санат
1-санат
2-санат
3-санат
3-санат
Негізгі құралдар, барлығы
121.01 Жер
122.01 Ғимарат, құрылыс
122.02 Құрылыстар
123.01 Өткізу құрылғылары
123.02 Күштік машиналар мен жабдық
123.03 Қызмет түрлері бойынша жұмыс машиналары мен жабдық
123.04 Басқа машиналар мен жабдық
123.05 Деректерді өңдеу бойынша компьютерлік шет құрылғылар мен жабдық
124.01 Көлік
125.06 Аспаптар
125.07 Өндірістік түгендегіш пен керек-жарақ
125.08 Шаруашылық түгендегіш
125.09 Жұмыс және өнімді мал
125.10 Көпжылдық екпе ағаш
125.11 Өзге негізгі құралдар
Материалдық емес активтер, барлығы
101.01 Лицензияланған келісім
102.01 Бағдарламалық қамтамасыз ету
103.01 Патенттер
104.01 Ұйымдастыру шығындары
105.01 Гудвилл
106.01 Өзге
Ескерту: бірінші санат - реттеліп көрсетілетін қызметтердің және өзге қызметтің негізгі операцияларының бизнес-процестеріне тікелей қатысатын негізгі құралдар мен материалдық емес активтер. Оларды ұстау және оларға қызмет көрсету бойынша шығындар тікелей өндірістік шығындарға жатады;
екінші санат - қосалқы (жанама) операциялардың бизнес-процестерінде пайдаланылатын негізгі құралдар мен материалдық емес активтер. Оларды ұстау және оларға қызмет көрсету бойынша шығындар жанама шығындарға жатады;
үшінші санат -:
әкімшілік және жалпы шаруашылық мақсаттағы операциялардың бизнес-процестеріне қатысатын негізгі құралдар мен материалдық емес активтер. Оларды ұстау және оларға қызмет көрсету бойынша шығындар жалпы және әкімшілік шығыстарға жатады;
сату бойынша операциялардың бизнес-процестеріне қатысатын негізгі құралдар мен материалдық емес активтер. Оларды ұстау және оларға қызмет көрсету бойынша шығындар сату бойынша шығыстарға жатады.
Басшы ________________
қолы
Бас бухгалтер _________________
қолы
МО
Әкімшілік деректерді жинауға арналған нысанды
толтыру жөніндегі түсіндірме
Теңіз порттарының қызметтерін көрсететін табиғи монополия
субъектілерінің есепті жылдың аяғындағы жағдай бойынша негізгі
құралдар мен материалдық емес активтердің болуы туралы мәлімет

1. Общие указания
Настоящее пояснение предназначено для подготовки субъектами естественных монополий, являющимися организацией по предоставлению услуг морских портов, годовой информации о наличии основных средств и нематериальных активов. В соответствии с пунктом 20 настоящих Правил организации представляющие услуги морских портов ежегодно не позднее 1 мая предоставляет в уполномоченный орган информацию о наличии основных средств и нематериальных активов с приложением обосновывающих материалов.
Сведения подписывает первый руководитель или лицо, исполняющее его обязанности.
2. Пояснения по заполнению формы
При заполнении формы Субъекту обязательно указать в левом верхнем углу наименование предприятия и его адрес.
Указанная информация состоит из двух разделов основных средств и нематериальных активов.
В строке 1 – указываются основные средства, из них:
121.01 – указывается земля;
122.01 – указываются здания, строения;
122.02 – указываются сооружения;
123.01 – указываются передаточные устройства;
123.02 – указываются силовые машины и оборудование;
123.03 – указываются рабочие машины и оборудование по видам деятельности;
123.04 – указываются другие машины и оборудование;
123.05 – указываются компьютерные периферийные устройства и оборудование по обработке данных;
124.01 – указывается транспорт;
125.06 – указываются инструменты;
125.07 – указывается производственный инвентарь и принадлежности;
125.08 – указывается хозяйственный инвентарь;
125.09 – указывается рабочий и продуктивный скот;
125.10 – указываются многолетние насаждения;
125.11 – указываются прочие основные средства.
В строке 2 – указываются нематериальные активы, из них:
101.01 – указываются лицензионные соглашения;
102.01 – указывается программное обеспечение;
103.01 – указываются патенты;
104.01 – указываются организационные затраты;
105.01 – указываются активы, капитал фирмы (гудвилл);
106.01 – указываются прочие расходы.
Финансовые показатели в стоимостном выражении заполняются в тысячах тенге без десятичного знака с учетом требовании Особого порядка.
Приложение 16
к Правилам ведения раздельного
учета доходов, затрат и
задействованных активов
субъектами естественной
монополии, оказывающими
услуги морских портов
Форма
Сведения о задействованных основных средствах
субъектов естественных монополий,
оказывающие услуги морских портов
Отчетный период 20 ___ г.
Индекс: Морской порт – 3
Периодичность: Годовая
Представляют: Акционерное общество "Национальная компания "Актауcкий международный морской торговый порт".
Куда представляется форма: В Агентство Республики Казахстан по регулированию естественных монополий
Срок представления – не позднее 1 мая года следующего за отчетным годом
тыс. тенге
Код
операции
Код
группы
основных
средств
Описа-
ние
На начало года
Всего
Поступило
Всего
Перво-
начальная
стоимость
Накопленный
износ
Остаточная
стоимость
введено
новых
объектов
реконструкция,
модернизация,
увеличивающая
стоимость
Переоценка
Прочее
Задействованные основные средства 1 категории, всего
01
Обеспечение
погрузочно-разгрузочных
работ
02
Перегрузка
насыпанных и
наволочных
грузов
03
Перегрузка
грузов накатанным
способом
04
Перегрузка контейнеров
05
Перегрузка
кранов способом
грузов
06
Перегрузка
крановым способом
негабаритных и
тяжеловесных
грузов
07
Погрузка/выгрузка
в/из
железнодорожный
состав
08
Корабельные
услуги
10
Маячные услуги
12
За проход каналом
13
Причальные
услуги
14
Якорные услуги
15
Швартовые услуги
16
Услуги в сфере
природоохранных
мероприятий
17
Карантинные
услуги
18
Абсорбированные
производственные
затраты
Продолжение Приложения 16
Выбыло (по остаточной стоимости)
На конец года
За отчетный период
списано
реализовано
реиндексация
прочее
Первоначальная
стоимость
Накопленный
износ
Остаточная
стоимость
Начисленный
износ
капитальный
ремонт
текущий
ремонт
Руководитель ___________________________
подпись
Главный бухгалтер ______________________ МП
подпись
Пояснение по заполнению формы, предназначенной для сбора
административных данных
Сведения о предоставлении отчетов о задействованных основных
средствах субъектов естественных монополий, оказывающие
услуги морских портов

1. Жалпы нұсқаулар
Осы түсіндірме теңіз порттарының қызметін ұсыну бойынша ұйым болып табылатын табиғи монополия субъектілерінің жылдық қорытындылары бойынша есепті жылдың аяғындағы жағдай бойынша негізгі құралдар мен материалдық емес активтердің болуы туралы ақпаратты дайындауға арналған. Осы Қағиданың 20-тармағына сәйкес теңіз порттарының қызметін ұсынатын ұыйм жыл сайын 1 мамырдан кешіктірмей уәкілетті органға негіздейтін материалдарды қоса бере отырып негізгі құралдар мен материалдық емес активтер туралы есепті ұсынады.
Мәліметке бірінші басшы немесе оның міндетін атқарушы тұлға қол қояды.
2. Нысанды толтыру бойынша түсіндірме
Нысанды толтыру кезінде Субъект оң жақтағы жоғарғы бұрышта кәсіпорынның атауы мен оның мекенжайын көрсету керек.
Көрсетілген ақпарат негізгі құралдар мен материалдық емес активтер бойынша екі бөлімнен тұрады.
1-бағанда - негізгі құралдар көрсетіледі, оның ішінде;
121.01 – жер көрсетіледі;
122.01 – ғимарат, құрылыс көрсетіледі;
122.02 – құрылыстар көрсетіледі;
123.01 – өткізу құрылғылары көрсетіледі;
123.02 – күштік машиналар мен жабдық көрсетіледі;
123.03 – қызмет түрлері бойынша жұмыс машиналары мен жабдық көрсетіледі;
123.04 – басқа машиналар мен жабдық көрсетіледі;
123.05 – деректерді өңдеу бойынша компьютерлік шет құрылғылар мен жабдық көрсетіледі;
124.01 – көлік көрсетіледі;
125.06 – аспаптар көрсетіледі;
125.07 – өндірістік түгендегіш пен керек-жарақ көрсетіледі;
125.08 – шаруашылық түгендегіш көрсетіледі;
125.09 – жұмыс және өнімді мал көрсетіледі;
125.10 – көпжылдық екпе ағаш көрсетіледі;
125.11 – өзге негізгі құралдар көрсетіледі.
2-бағанда - материалдық емес активтер, барлығы көрсетіледі, оның ішінде;
101.01 – лицензияланған келісім көрсетіледі;
102.01 – бағдарламалық қамтамасыз ету көрсетіледі;
103.01 – патенттер көрсетіледі;
104.01 – ұйымдастыру шығындары көрсетіледі;
105.01 – фирманың активтері, капиталы (гудвилл) көрсетіледі;
106.01 – өзге көрсетіледі.
Қаржылық көрсеткіштер Ерекше тәртіп талаптарын ескере отырып, он таңбалы белгісіз мың теңге құны көрінісінде толтырылады.
Теңіз порттарының қызметтерін
көрсететін табиғи монополиялар
субъектілерінің кірістерді,
шығындар мен қолданысқа
енгізілген активтерді бөлек
есепке алуды жүргізу қағидасына
16-қосымша
Нысан
Теңіз порттарының қызметтерін көрсететін табиғи монополия
субъектілерінің қолданысқа енгізілген негізгі құралдар туралы мәліметтер Есепті кезең 20___ ж.
Индекс: Теңіз порты – 3
Кезеңділігі: Жылдық
"Ақтау халықаралық теңіз сауда порты" Ұлттық компаниясы" акционерлік қоғамы тапсырады.
Нысан қайда жіберіледі: Қазақстан Республикасы Табиғи монополияларды реттеу агенттігіне
Тапсыру мерзімі: есепті жылдан кейінгі жылдың 1 мамырынан кешіктірмей ұсынады.
Операция коды
Негізгі құралдар тобының коды
Сипаттама
Жыл басына
Барлығы
Түскен
Барлығы
Бастапқы құн
Жинақталған тозу
Қалдық құны
енгізілген жаңа объектілер
құнды арттыратын қайта құру, жаңарту
Қайта бағалау
Өзге
1-санаттағы қолданысқа енгізілген құралдар, барлығы
Тиеу-түсіру жұмыстарын қамтамасыз ету
02
Үйінді және тастанды жүктерді қайта тиеу
03
Жүктердің еркін жүріс тәсілімен қайта тиеу
04
Контейнерлерді қайта тиеу
05
Жүктердің кран тәсілімен қайта тиеу
06
Габариттік емес және ауыр салмақты жүктердің кран тәсілімен қайта тиеу
07
Темір жол құрамына/нан тиеу/түсіру
08
Кеме қызметтерi
10
Манар қызметтерi
12
Арналардан өткені үшін
13
Жүк операцияларынан тыс айлақ қызметтерi
14
Зәкір қызметтерi
15
Байлау қызметтерi
16
Табиғатты қорғау іс-шаралары саласындағы қызметтер
17
Карантиндік қызмет
18
Абсорбирленген өндірістік шығындар
16-қосымшаның жалғасы
Түсіп қалған (қалдық құны бойынша)
Жыл аяғына
Есепті кезең
үшін
есептен шығарылған
сатылған
реиндексация
Өзге
Бастапқы құн
Жинақталған тозу
Қалдық құн
Есептелген тозу
күрделі жөндеу
ағымдағы жөндеу
Басшы ______________
қолы
Бас бухгалтер ____________
қолы
МО
Әкімшілік деректерді жинауға арналған нысанды толтыру
жөніндегі түсіндірме
Теңіз порттарының қызметтерін көрсететін табиғи монополия
субъектілерінің қолданысқа енгізілген негізгі құралдар туралы мәлімет

1. Общие указания
Настоящее пояснение предназначено для подготовки субъектами естественных монополий, являющимися организацией по предоставлению услуг морских портов, годовой информации о задействованных основных средствах. В соответствии с пунктом 20 настоящих Правил организации представляющие услуги морских портов ежегодно не позднее 1 мая предоставляет в уполномоченный орган информацию о задействованных основных средствах с приложением обосновывающих материалов.
Сведения подписывает первый руководитель или лицо, исполняющее его обязанности.
2. Пояснения по заполнению формы
Указанная информация состоит из раздела задействованных основных средств.
В строке 1 – указываются задействованные основные средства 1 категории, непосредственно участвующие в бизнес-процессах основных операций регулируемых услуг и иной деятельности, из них:
01 – указывается обеспечение погрузочно-разгрузочных работ;
02 – указывается перегрузка насыпанных и наволочных грузов;
03 – указывается перегрузка грузов накатанным способом;
04 – указывается перегрузка контейнеров;
05 – указывается перегрузка кранов способом грузов;
06 – указывается перегрузка крановым способом негабаритных и тяжеловесных грузов;
07 – указывается погрузка/выгрузка в/из железнодорожный состав;
08 – указываются корабельные услуги;
10 – указываются маячные услуги;
12 – указывается за проход каналом;
13 – указываются причальные услуги;
14 – указываются якорные услуги;
15 – указываются швартовые услуги;
16 – указываются услуги в сфере природоохранных мероприятий;
17 – указываются карантинные услуги по дезинфекции территории порта;
18 – указываются абсорбированные производственные затраты.
Финансовые показатели в стоимостном выражении заполняются в тысячах тенге без десятичного знака с учетом требовании Особого порядка.
Приложение 17
к Правилам ведения раздельного
учета доходов, затрат и
задействованных активов
субъектами естественной
монополии, оказывающими
услуги морских портов
Форма
Сведения о задействованных нематериальных активах
субъектов естественных монополий, оказывающие услуги
морских портов
Отчетный период 20 ___ г.
Индекс: Морской порт – 4
Периодичность: Годовая
Представляют: Акционерное общество "Национальная компания "Актауcкий международный морской торговый порт".
Куда представляется форма: В Агентство Республики Казахстан по регулированию естественных монополий
Срок представления – не позднее 1 мая года следующего за отчетным годом
тыс. тенге
Код
операции
Код
группы
немате-
риаль-
ные
активы
Описание
На начало года
Всего
Поступило
Всего
Первона-
чальная
стоимость
Накоплен-
ный износ
Остаточная
стоимость
введено
новых
объектов
модернизация,
увеличивающая
стоимость
Переоценка
Прочее
Задействованные нематериальные активы 1 категории, всего
Продолжение приложения 17
Выбыло (по остаточной стоимости)
На конец года
За
отчетный
период
Списано
реализовано
реиндексация
прочее
Первоначальная
стоимость
Накопленный износ
Остаточная
стоимость
Начис-
ленный
износ
Руководитель ___________________________
подпись
Главный бухгалтер ______________________ МП
подпись
Пояснение по заполнению формы, предназначенной для сбора
административных данных
Сведения о задействованных нематериальных активах субъектов
естественных монополий, оказывающие услуги морских портов

1. Жалпы нұсқаулар
Осы түсіндірме теңіз порттарының қызметін ұсыну бойынша ұйым болып табылатын табиғи монополия субъектілерінің жылдық қорытындылары бойынша есепті жылдың аяғындағы жағдай бойынша қолданысқа енгізілген негізгі құралдар туралы ақпаратты дайындауға арналған. Осы Қағиданың 20-тармағына сәйкес теңіз порттарының қызметін ұсынатын ұыйм жыл сайын 1 мамырдан кешіктірмей уәкілетті органға негіздейтін материалдарды қоса бере отырып қолданысқа енгізілген негізгі құралдар туралы есепті ұсынады.
Мәліметке бірінші басшы немесе оның міндетін атқарушы тұлға қол қояды.
2. Нысанды толтыру бойынша түсіндірме
Көрсетілген ақпарат енгізілген негізгі құралдардан тұрады.
1-бағанда – 1-санаттағы қолданысқа енгізілген құралдар, реттеліп көрсетілетін қызметтердің және өзге қызметтің негізгі операцияларының бизнес-процестеріне тікелей қатысатын;
01 – тиеу-түсіру жұмыстарын қамтамасыз етуі көрсетіледі;
02 – үйінді және тастанды жүктерді қайта тиеу көрсетіледі;
03 – жүктердің еркін жүріс тәсілімен қайта тиеу көрсетіледі;
04 – контейнерлерді қайта тиеу көрсетіледі;
05 – жүктердің кран тәсілімен қайта тиеу көрсетіледі;
06 – габариттік емес және ауыр салмақты жүктердің кран тәсілімен қайта тиеу көрсетіледі;
07 – темір жол құрамына/нан тиеу/түсіру көрсетіледі;
08 – кеме қызметтерi көрсетіледі;
10 – манар қызметтерi көрсетіледі;
12 – арналардан өткені үшін қызметтер көрсетіледі;
13 – жүк операцияларынан тыс айлақ қызметтерi көрсетіледі;
14 – зәкір қызметтерi көрсетіледі;
15 – байлау қызметтерi көрсетіледі;
16 – табиғатты қорғау іс-шаралары саласындағы қызметтер көрсетіледі;
17 – порт аумағын дезинфекциялау бойынша карантиндік қызмет көрсетіледі;
18 – абсорбирленген өндірістік шығындар көрсетіледі.
Қаржылық көрсеткіштер Ерекше тәртіп талаптарын ескере отырып, он таңбалы белгісіз мың теңге құны көрінісінде толтырылады.
Теңіз порттарының қызметтерін
көрсететін табиғи монополиялар
субъектілерінің кірістерді,
шығындар мен қолданысқа
енгізілген активтерді бөлек
есепке алуды жүргізу қағидаларына
17-қосымша
Нысан
Теңіз порттарының қызметтерін көрсететін табиғи монополия
субъектілерінің қолданысқа енгізілген материалдық емес активтер туралы мәліметтер Есепті кезең 20___ ж.
Индекс: Теңіз порты – 4
Кезеңділігі: Жылдық
"Ақтау халықаралық теңіз сауда порты" Ұлттық компаниясы" акционерлік қоғамы тапсырады.
Нысан қайда жіберіледі: Қазақстан Республикасы Табиғи монополияларды реттеу агенттігіне
Тапсыру мерзімі: есепті жылдан кейінгі жылдың 1 мамырынан кешіктірмей ұсынады.
мың теңге
Операцияның коды
Материалдық емес активтер тобының коды
Сипаты
Жыл басына
Барлығы
Түскен
Барлығы
Бастапқы құн
Жинақталған тозу
Қалдық құны
енгізілген жаңа объектілер
құнды арттыратын жаңғырту
Қайта бағалау
Өзге
1-санаттағы қолданысқа енгізілген материалдық емес активтер, барлығы
17-қосымшаның жалғасы
Түсіп қалған
(қалдық құны бойынша)
Жыл аяғына
Есепті кезең үшін
есептен
шығарылған
сатылған
реиндексация
Өзге
Бастапқы құн
Жинақталған тозу
Қалдық құн
Есептелген тозу
Басшы ______________
қолы
Бас бухгалтер ____________
қолы
МО
Әкімшілік деректерді жинауға арналған нысанды толтыру жөніндегі түсіндірме
Теңіз порттарының қызметтерін көрсететін табиғи монополия
субъектілерінің қолданысқа енгізілген материалдық емес активтер туралы мәлімет

1. Общие указания
Настоящее пояснение предназначено для подготовки субъектами естественных монополий, являющимися организацией по предоставлению услуг морских портов, годовой информации о задействованных нематериальных активов. В соответствии с пунктом 20 настоящих Правил организации представляющие услуги морских портов ежегодно не позднее 1 мая предоставляет в уполномоченный орган информацию о задействованных нематериальных активов с приложением обосновывающих материалов.
Сведения подписывает первый руководитель или лицо, исполняющее его обязанности.
2. Пояснения по заполнению формы
Указанная информация состоит из раздела задействованных основных средств.
В данной таблице указываются задействованные основные средства 1 категории, непосредственно участвующие в бизнес-процессах основных операций регулируемых услуг и иной деятельности:
в графе "На начало года" указываются первоначальная стоимость, накопленный износ и остаточная стоимость нематериальных активов;
в графе "Поступило" указываются введенные новые объекты (активы), модернизация (обновление качества) активов, переоценка нематериальных активов и прочие операции;
в графе "Выбыло (по остаточной стоимости)" указываются списанные нематериальные активы, реализованные нематериальные активы (проданные активы), реиндексация балансовой стоимости нематериальных активов (переоценка) и прочие операции;
в графе "На конец года" указывается первоначальная стоимость, накопленный износ и остаточная стоимость нематериальных активов;
в графе "за отчетный период" указывается начисленный износ нематериальных активов.
Финансовые показатели в стоимостном выражении заполняются в тысячах тенге без десятичного знака с учетом требовании Особого порядка.

1. Жалпы нұсқаулар
Осы түсіндірме теңіз порттарының қызметін ұсыну бойынша ұйым болып табылатын табиғи монополия субъектілерінің жылдық қорытындылары бойынша есепті жылдың аяғындағы жағдай бойынша қолданысқа енгізілген материалдық емес активтер туралы ақпаратты дайындауға арналған. Осы Қағиданың 20-тармағына сәйкес теңіз порттарының қызметін ұсынатын ұыйм жыл сайын 1 мамырдан кешіктірмей уәкілетті органға негіздейтін материалдарды қоса бере отырып қолданысқа енгізілген материалдық емес активтер туралы есепті ұсынады.
Мәліметке бірінші басшы немесе оның міндетін атқарушы тұлға қол қояды.
2. Нысанды толтыру бойынша түсіндірме
Көрсетілген ақпарат қолданысқа енгізілген материалдық емес активтер тұрады.
"Жыл басына" графасында материалдық емес активтердің бастапқы құны, жинақталған тозу және қалдық құны көрсетіледі;
"Түскен" графасында енгізілген жаңа объектілер (активтер), құнды арттыратын жаңғырту (сапаны жаңарту), материалдық емес активтерді қайта бағалау және өзге де операциялар көрсетіледі;
"Түсіп қалған (қалдық құны бойынша)" графасында есептен шығарылған материалдық емес активтер, сатылған материалдық емес активтер, материалдық емес активтердің баланстық құнын ренидексациялау (қайта бағалау) және басқа да операциялар көрсетіледі;
"Жыл аяғына" графасында материалдық емес активтердің бастапқы құны, жинақталған тозу және қалдық құны көрсетіледі;
"Есепті кезең үшін" графасында материалдық емес активтердің есептелген тозуы көрсетіледі.
Қаржылық көрсеткіштер Ерекше тәртіп талаптарын ескере отырып, он таңбалы белгісіз мың теңге құны көрінісінде толтырылады.