Об утверждении Положении о награждении Почетной грамотой Мангистауской области
Решение маслихата Мангистауской области от 05 февраля 2014 года № 14/218. Зарегистрировано Департаментом юстиции Мангистауской области 05 марта 2014 года № 2365.
Сноска. Заголовок решения - в редакции решения Мангистауского областного маслихата от 03.12.2021 № 8/83 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); внесены изменения на казахском языке, текст на русском языке не меняется, решением Мангистауского областного маслихата от 27.09.2023 № 5/53 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с подпунктом 12-3) пункта 1 статьи 6 Закона Республики Казахстан от 23 января 2001 года "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан" областной маслихат РЕШИЛ:
1. Утвердить прилагаемое Положение о награждении Почетной грамотой Мангистауской области.
Сноска. В пункт 1 внесено изменение на казахском языке, текст на русском языке не меняется, решением Мангистауского областного маслихата от 03.12.2021 № 8/83 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 27.09.2023 № 5/53 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. Настоящее решение вступает в силу со дня государственной регистрации в органах юстиции и вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Председатель сессии
Н. Сарсенбай
Секретарь
областного маслихата
Б. Жусупов
Приложение
к решению Мангистауского
областного маслихата
от 11 декабря 2014 года № 21/328
Утверждено
решением Мангистауского
областного маслихата
от 5 февраля 2014 года № 14/218
Сноска. Положение в соответствии с решением маслихата Мангистауской области от 11.12.2014 № 21/328 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня его первого официального опубликования) изложить в новой редакции; внесены изменения на казахском языке, текст на русском языке не меняется, решением Мангистауского областного маслихата от 03.12.2021 № 8/83 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
.
Положение
о награждении Почетной грамотой Мангистауской области
1. Общие положения
1. Настоящее Положение разработано в соответствии с Законом Республики Казахстан от 23 января 2001 года "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан" и определяет порядок представления к награждению Почетной грамотой области и ее вручения.

Маңғыстау облысының Құрмет грамотасымен наградтау жөніндегі Ережені бекіту туралы
Маңғыстау облыстық мәслихатының 2014 жылғы 05 ақпандағы № 14/218 шешімі. Маңғыстау облысы Әділет департаментінің 2014 жылғы 05 наурызда № 2365 болып тіркелді.
Ескерту. Шешімнің тақырыбы жаңа редакцияда - Маңғыстау облыстық мәслихатының 27.09.2023 № 5/53 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) шешімімен.
Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 23 қаңтардағы "Қазақстан Республикасындағы жергiлiктi мемлекеттiк басқару және өзiн-өзi басқару туралы" Заңының 6-бабының 1-тармағының 12-3) тармақшасына сәйкес, облыстық мәслихат ШЕШІМ ҚАБЫЛДАДЫ:
1. Қоса беріліп отырған Маңғыстау облысының Құрмет грамотасымен наградтау жөніндегі Ереже бекітілсін.
Ескерту. 1-тармақ мемлекеттік тілдегі жаңа редакцияда, орыс тіліндегі мәтіні өзгермейді - Маңғыстау облыстық мәслихатының 27.09.2023 № 5/53 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) шешімімен.
2. Осы шешім әділет органдарында мемлекеттік тіркелген күннен бастап күшіне енеді және ол алғаш ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Сессия төрағасы
Н. Сәрсенбай
Облыстық
мәслихат хатшысы
Б. Жүсіпов
Маңғыстау облыстық мәслихатының
2014 жылғы 11 желтоқсандағы
№ 21/328 шешіміне қосымша
Маңғыстау облыстық мәслихатының
2014 жылғы 5 ақпандағы
№ 14/218 шешімімен бекітілген
Маңғыстау облысының Құрмет грамотасымен наградтау жөніндегі
Ереже
Ескерту. Ережесі жаңа редакцияда - Маңғыстау облыстық мәслихатының 11.12.2014 № 21/328 (жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); қосымшаның мемлекеттік тілдегі бүкіл мәтіні бойынша "марапаттау", "марапаттауға", "марапатталады" деген сөздер "наградтау", "наградтауға", "наградталады" деген сөздермен ауыстырылды, орыс тіліндегі мәтіні өзгермейді Маңғыстау облыстық мәслихатының 03.12.2021 № 8/83 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) шешімдерімен.
1. Жалпы ереже
1. Осы Ереже "Қазақстан Республикасындағы жергiлiктi мемлекеттiк басқару және өзiн-өзi басқару туралы" 2001 жылғы 23 қаңтардағы Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес әзірленді және облыстың Құрмет грамотасымен наградтауға ұсыну мен оны тапсырудың тәртібін айқындайды.

2. Почетной грамотой Мангистауской области награждаются граждане за значительные достижения и личный вклад в развитие экономики, социальной сферы, науки, культуры, образования, воинской, а также иной государственной службы и общественной деятельности региона.
3. Представления к награждению Почетной грамотой Мангистауской области вносятся трудовыми, творческими коллективами, местными представительными и исполнительными органами, общественными объединениями.
4. В наградном листе излагаются данные, характеризующие личность награждаемого, общий трудовой стаж работы в отрасли и в данном коллективе, его конкретные заслуги, сведения об эффективности и качестве работы.
Наградной лист подписывается руководителем предприятия, организации, учреждения, государственного органа и скрепляется печатью.
На заместителей акима области, акимов городов и районов, руководителей управлений наградной лист подписывается акимом области.
5. Наградной лист и ходатайство трудового коллектива на имя акима области и председателя областного маслихата направляются в отдел кадровой работы аппарата акима области.
Затем поступившие документы для предварительного рассмотрения и подготовки предложения по награждению Почетной грамотой Мангистауской области направляются в постоянные комиссии областного маслихата.
Сноска. Пункт 5 с изменениями, внесенными решением Мангистауского областного маслихата от 27.09.2023 № 5/53 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
6. В случае, если представленная кандидатура или наградные материалы не отвечают требованиям, установленным настоящим Положением, данное предложение на рассмотрение сессии областного маслихата не вносится.
7. Решение о награждении Почетной грамотой принимается на сессии Мангистауского областного маслихата.
Решение о награждении Почетной грамотой публикуется в средствах массовой информации.
Повторно наградить Почетной грамотой можно не ранее чем через пять лет.
2. Описание Почетной грамоты Мангистауской области
8. Почетная грамота представляет собой папку из балакрона голубого цвета с изображением герба на лицевой стороне и со вкладышем с надписью "Құрмет грамотасы" на государственном языке. Вкладыш изготавливается типографским способом из плотной бумаги белого цвета.
На левой стороне разворота вкладыша расположено изображение символа Мангистауской области. С правой стороны вкладыша отводится место для указания фамилии, имени, отчества и заслуг награждаемого на фоне солнечных лучей, под которыми – парящий орел, как на государственном флаге Республики Казахстан. Изображение символа области солнца с лучами, орла и национальный орнамент – золотистого цвета.
Под текстом параллельно размещаются подписи акима области и председателя областного маслихата.

2. Маңғыстау облысының Құрмет грамотасымен өңірдің экономикасын, әлеуметтік саласын, ғылымын, мәдениетін, білім саласын дамытуда, әскери, сонымен қатар басқа да мемлекеттік және қоғамдық қызметтерде елеулі табыстарға жетіп және үлес қосқан азаматтар наградталады.
3. Маңғыстау облысының Құрмет грамотасымен наградтауға ұсыныстарды еңбек, шығармашылық ұжымдар, жергілікті өкілді және атқарушы органдар, қоғамдық бірлестіктер ұсынады.
4. Наградтау бетшесінде марапатталушының жеке басын сипаттайтын, оның сол саладағы және еңбек ұжымындағы жалпы еңбек өтілі, нақты сіңірген еңбегі, жұмысының тиімділігі және сапасы туралы мәліметтері көрсетіледі.
Наградтау бетшесіне кәсіпорынның, ұйымның, мекеменің, мемлекеттік органның басшысы қол қояды және мөрмен бекітіледі.
Облыс әкімі орынбасарларының, қалалар мен аудандар әкімдерінің, басқармалар басшыларының наградтау бетшесіне облыс әкімі қол қояды.
5. Облыс әкімі мен облыстық мәслихат төрағасының атына наградтау бетшесі мен еңбек ұжымының қолдаухаты облыс әкімі аппаратының кадр жұмыстары бөліміне жолданады.
Әрі қарай Маңғыстау облысының Құрмет грамотасымен наградтау жөнінде келіп түскен құжаттар алдын ала қарау үшін және ұсыныстарды дайындау үшін облыстық мәслихаттың тұрақты комиссияларына жолданады.
Ескерту. 5 - тармаққа өзгерістер енгізілді - Маңғыстау облыстық мәслихатының 27.09.2023 № 5/53 (алғашқы ресми жарияланған күніненкейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) шешімімен.
6. Егер ұсынылған кандидаттар немесе наградтау құжаттары осы Ережеде белгіленген талаптарға сәйкес болмаса, онда ұсыныс облыстық мәслихат сессиясының қарауына енгізілмейді.
7. Құрмет грамотасымен наградтау туралы шешім Маңғыстау облыстық мәслихатының сессиясында қабылданады.
Құрмет грамотасымен наградтау туралы шешім бұқаралық ақпарат құралдарында жарияланады.
Құрмет грамотасымен қайта наградтау бес жылдан кейін ғана мүмкін болады.
2. Маңғыстау облысының Құрмет грамотасының сипаттамасы
8. Құрмет грамотасы – беткі жағында Елтаңба бейнеленген және мемлекеттік тілде "Құрмет грамотасы" деп жазылған қосымша бетшемен көгілдір түсті балакроннан жасалған папканы білдіреді. Қосымша бетше типографиялық тәсілмен, ақ түсті тығыз қағаздан дайындалады.
Қосымша бетшенің айқармасының сол жағында Маңғыстау облысының символының бейнесі орналасқан. Қосымша бетшенің оң жағынан Қазақстан Республикасының мемлекеттік туындағыдай үстінде қыран бүркіт қалықтаған күн сәулесінің аясында марапатталушының тегін, атын, әкесінің атын және еңбегін көрсету үшін орын қалдырылады. Облыс символының бейнесі күн сәулесімен, қыран бүркіт және ұлттық ою – алтын түстес.
Мәтіннің астында қосарланып облыс әкімінің және облыстық мәслихат төрағасының қолдары орналастырылады.

Сноска. Пункт 8 в редакции решения Мангистауского областного маслихата от 27.09.2023 № 5/53 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
3. Порядок вручения Почетной грамоты Мангистауской области
9. Решение о награждении Почетной грамотой Мангистауской области заносится кадровыми службами в трудовую книжку, личное дело награжденного.
10. Сведения о награждении регистрируются в журнале вручения Почетной грамоты Мангистауской области. Журнал хранится у специалиста аппарата акима области по наградным вопросам в течение 5 лет, далее сдается на хранение в архив аппарата акима области.
11. Почетная грамота в торжественной обстановке вручается акимом области или его заместителями, председателем областного маслихата в трудовых коллективах по месту работы награждаемого, на сессиях, совещаниях и собраниях актива области.
Сноска. Пункт 11 в редакции решения Мангистауского областного маслихата от 27.09.2023 № 5/53 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

Ескерту. 8 - тармақ жаңа редакцияда - Маңғыстау облыстық мәслихатының 27.09.2023 № 5/53 (алғашқы ресми жарияланған күніненкейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) шешімімен.
3. Маңғыстау облысының Құрмет грамотасын тапсырудың тәртібі
9. Маңғыстау облысының Құрмет грамотасымен наградтау туралы шешім кадр қызметімен марапатталушының Еңбек кітапшасына, жеке ісіне енгізіледі.
10. Наградтау туралы мәліметтер Маңғыстау облысының Құрмет грамотасын тапсыру журналына тіркеледі. Журнал облыс әкімі аппаратының наградтау мәселесімен айналысатын маманында 5 жыл бойына сақталады, одан әрі облыс әкімі аппаратының мұрағатына сақтауға тапсырылады.
11. Құрмет грамотасы салтанатты түрде облыс әкімімен немесе оның орынбасарларымен, облыстық мәслихаттың төрағасымен марапатталушының жұмыс орны бойынша еңбек ұжымдарында, сессияларда, жиындарда және облыс активінің жиналыстарында табыс етіледі.
Ескерту. 11 - тармақ жаңа редакцияда - Маңғыстау облыстық мәслихатының 27.09.2023 № 5/53 (алғашқы ресми жарияланған күніненкейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) шешімімен.