Об утверждении Правил осуществления государственного учета жилищного фонда Республики Казахстан
Приказ Министра национальной экономики Республики Казахстан от 19 февраля 2015 года № 110. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 26 марта 2015 года № 10525.
Сноска. Заголовок - в редакции приказа Министра промышленности и строительства РК от 15.04.2025 № 126 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с подпунктом 10-12) статьи 10-2 Закона Республики Казахстан "О жилищных отношениях" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила осуществления государственного учета жилищного фонда Республики Казахстан.
Сноска. Пункт 1 - в редакции приказа Министра промышленности и строительства РК от 15.04.2025 № 126 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. Комитету по делам строительства, жилищно-коммунального хозяйства и управления земельными ресурсами Министерства национальной экономики Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего приказа его направление на официальное опубликование в периодических печатных изданиях и в информационно-правовой системе "Әділет";
3) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства национальной экономики Республики Казахстан.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра национальной экономики Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр
Е.Досаев
Утверждены
приказом Министра
национальной экономики
Республики Казахстан
от 19 февраля 2015 года № 110
Правила осуществления государственного учета жилищного фонда Республики Казахстан
Сноска. Заголовок - в редакции приказа Министра промышленности и строительства РК от 15.04.2025 № 126 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Общие положения
1. Настоящие Правила осуществления государственного учета жилищного фонда Республики Казахстан (далее - Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 10-12) статьи 10-2 Закона Республики Казахстан "О жилищных отношениях" и Закона Республики Казахстан "О государственной статистике" и определяют порядок осуществления государственного учета жилищного фонда Республики Казахстан.

Қазақстан Республикасының тұрғын үй қорын мемлекеттік есепке алуды жүзеге асырудың қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2015 жылғы 19 ақпандағы № 110 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2015 жылы 26 наурызда № 10525 тіркелді.
Ескерту. Тақырыбы жаңа редакцияда - ҚР Өнеркәсіп және құрылыс министрінің 15.04.2025 № 126 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
"Тұрғын үй қатынастары туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 10-2-бабының 10-12) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қазақстан Республикасының тұрғын үй қорын мемлекеттік есепке алуды жүзеге асырудың қоса беріліп отырған қағидалары бекітілсін.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Өнеркәсіп және құрылыс министрінің 15.04.2025 № 126 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2. Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігінің Құрылыс, тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық істері және жер ресурстарын басқару комитеті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелген соң күнтiзбелiк он күн ішінде мерзімдік баспасөз басылымдарында және "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде ресми жариялануын;
3) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігінің интернет-ресурсында орналастырылуын қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау салаға жетекшілік ететін Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейiн күнтiзбелiк он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Министр
Е. Досаев
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрінің
2015 жылғы 19 ақпандағы
№ 110 бұйрығымен
бекітілген
Қазақстан Республикасының тұрғын үй қорын мемлекеттік есепке алуды жүзеге асырудың қағидалары
Ескерту. Тақырыбы жаңа редакцияда - ҚР Өнеркәсіп және құрылыс министрінің 15.04.2025 № 126 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. Жалпы ережелер
1. Осы Қазақстан Республикасының тұрғын үй қорын мемлекеттік есепке алуды жүзеге асырудың қағидалары (бұдан әрі - Қағидалар) "Тұрғын үй қатынастары туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 10-2-бабының 10-12) тармақшасына және "Мемлекеттік статистика туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес әзірленді және Қазақстан Республикасының тұрғын үй қорын мемлекеттік есепке алуды жүзеге асыру тәртібін айқындайды.

Сноска. Пункт 1 - в редакции приказа Министра промышленности и строительства РК от 15.04.2025 № 126 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. Основной задачей государственного учета жилищного фонда Республики Казахстан является получение информации о наличии, местоположении, количественном и качественном составе, техническом состоянии, уровне благоустройства и стоимости жилищ всех форм собственности и изменении этих показателей.
3. Жилищный фонд - находящиеся на территории Республики Казахстан жилища всех форм собственности. Жилищный фонд Республики Казахстан включает частный и государственный жилищные фонды.
4. В жилищный фонд не входят нежилые помещения в жилых домах.
2. Государственный учет жилищного фонда
Республики Казахстан
5. Государственный учет жилищного фонда осуществляется путем ведения статистического регистра жилищного фонда, формируемого на основе административных данных из информационной системы "Единый государственный кадастр недвижимости (далее - ИС ЕГКН), из местных исполнительных органов по аварийности домов, от акима поселка, села, сельского округа из похозяйственного учета в населенных пунктах и общегосударственных статистических наблюдений.
Сноска. Пункт 5 - в редакции приказа Министра промышленности и строительства РК от 15.04.2025 № 126 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
6. Разработка методических рекомендаций по ведению статистического регистра жилищного фонда проводится уполномоченным органом в области государственной статистики в соответствии со статьей 12 Закона Республики Казахстан "О государственной статистике".
Сноска. Пункт 6 - в редакции приказа Министра промышленности и строительства РК от 15.04.2025 № 126 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
7. Перечень информации, содержащейся в статистическом регистре жилищного фонда, приведен в приложении 1 к настоящим Правилам.
8. Перечень информации, подлежащей передаче из ИС ЕГКН в Бюро, приведен в приложении 2 к настоящим Правилам.
Сноска. Пункт 8 - в редакции приказа Министра промышленности и строительства РК от 15.04.2025 № 126 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
9. Для передачи информации из ИС ЕГКН в Бюро используется единая транспортная среда государственных органов. Передача информации осуществляется ежедневно.

Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Өнеркәсіп және құрылыс министрінің 15.04.2025 № 126 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2. Қазақстан Республикасының тұрғын үй қорын мемлекеттік есепке алудың негізгі міндеті барлық меншік нысанындағы тұрғын үйлердің болуы, орналасқан орны, сандық және сапалық құрамы, техникалық жағдайы, абаттандыру деңгейі мен құны және осы көрсеткіштердің өзгерістері туралы ақпарат алу болып табылады.
3. Тұрғын үй қоры – Қазақстан Республикасының аумағындағы барлық меншік нысанындағы тұрғын үй. Қазақстан Республикасының тұрғын үй қоры жеке және мемлекеттік тұрғын үй қорларын қамтиды.
4. Тұрғын үй қорына тұрғын үйлердегі тұрғын емес үй-жайлар кірмейді.
2. Қазақстан Республикасының тұрғын үй қорын мемлекеттік есепке алу
5. Тұрғын үй қорын мемлекеттік есепке алу "Жылжымайтын мүліктің бірыңғай мемлекеттік кадастры" ақпараттық жүйесінен (бұдан әрі – ЖМБМК АЖ), үйлердің апаттығы жөніндегі жергілікті атқарушы органдардан, кент, ауыл, ауылдық округ әкімінен елді мекендердегі шаруашылық бойынша есепке алудан және жалпы мемлекеттік статистикалық байқаулардан әкімшілік деректер негізінде қалыптастырылатын тұрғын үй қорының статистикалық тіркелімін жүргізу арқылы жүзеге асырылады.
Ескерту. 5-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Өнеркәсіп және құрылыс министрінің 15.04.2025 № 126 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
6. Тұрғын үй қорының статистикалық тіркелімін жүргізу жөніндегі әдістемелік ұсынымдарды әзірлеуді "Мемлекеттік статистика туралы" Қазақстан Республикасының Заңының 12-бабына сәйкес мемлекеттік статистика саласындағы уәкілетті органдар жүргізеді.
Ескерту. 6-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Өнеркәсіп және құрылыс министрінің 15.04.2025 № 126 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
7. Тұрғын үй қоры статистикалық тіркеліміндегі ақпараттар тізбесі осы Қағидаларға 1-қосымшада келтірілген.
8. Бюроға ЖМБМК АЖ-ден берілуге жататын ақпараттар тізбесі осы Қағидаларға 2-қосымшада келтірілген.
Ескерту. 8-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Өнеркәсіп және құрылыс министрінің 15.04.2025 № 126 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
9. Бюроға ЖМБМК АЖ-ден ақпараттар беру үшін мемлекеттік органдардың бірыңғай көліктік ортасы пайдаланылады. Ақпараттарды беру күн сайын жүзеге асырылады.

Сноска. Пункт 9 - в редакции приказа Министра промышленности и строительства РК от 15.04.2025 № 126 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
10. Перечень информации, подлежащей обновлению в статистическом регистре жилищного фонда на основании регистрационных записей похозяйственного учета, приведен в приложении 3 к настоящим Правилам.
10-1. Перечень информации подлежащей передаче из местных исполнительных органов в Бюро по сведениям аварийности домов, приведен в приложении 4 к настоящим Правилам.
Сноска. Глава 2 дополнена пунктом 10-1 в соответствии с приказом Министра промышленности и строительства РК от 15.04.2025 № 126 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
11. Внесение изменений в статистический регистр жилищного фонда на основании информации местных исполнительных органов по аварийности домов и общегосударственных статистических наблюдений осуществляется в сроки, согласно плану статистических работ утвержденному уполномоченным органом в области государственной статистики в соответствии со статьей 19 Закона Республики Казахстан "О государственной статистике".
Сноска. Пункт 11 - в редакции приказа Министра промышленности и строительства РК от 15.04.2025 № 126 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
12. Статистическая информация о состоянии жилищного фонда подлежит распространению в соответствии с планом статистических работ, утвержденным уполномоченным органом в области государственной статистики согласно статьи 19 Закона Республики Казахстан "О государственной статистике".
Сноска. Пункт 12 - в редакции приказа Министра промышленности и строительства РК от 15.04.2025 № 126 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
13. Конфиденциальность информации, содержащейся в статистическом регистре жилищного фонда, гарантируется в соответствии с законодательством Республики Казахстан в области государственной статистики.
Приложение 1
к Единым правилам
государственного
учета жилищного фонда
Республики Казахстан
Сноска. Правый верхний угол приложения 1 – в редакции приказа Министра промышленности и строительства РК от 15.04.2025 № 126 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Перечень
информации, содержащейся
в статистическом регистре жилищного фонда
Сноска. Приложение 1 с изменениями, внесенными приказом Министра промышленности и строительства РК от 15.04.2025 № 126 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

Ескерту. 9-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Өнеркәсіп және құрылыс министрінің 15.04.2025 № 126 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
10. Әр шаруашылық бойынша есепке алудың тіркеу жазбалары негізінде тұрғын үй қорының статистикалық тіркелімін жаңартуға жататын ақпараттар тізбесі осы Қағидаларға 3-қосымшада келтірілген.
10-1. Жергілікті атқарушы органдардан үйлердің апаттылығы туралы Бюроға ұсынылатын ақпараттардың тізбесі осы Қағидаларға 4-қосымшада келтірілген.
Ескерту. Қағидалар 10-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Өнеркәсіп және құрылыс министрінің 15.04.2025 № 126 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
11. Тұрғын үй қорының статистикалық тіркеліміне жергілікті атқарушы органдардан үйлердің апаттылығы және жалпымемлекеттік статистикалық байқаулар бойынша ақпарат негізінде өзгерістер енгізу "Мемлекеттік статистика туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 19-бабына сәйкес мемлекеттік статистика саласындағы уәкілетті орган бекіткен статистикалық жұмыстар жоспарына сәйкес мерзімдерде жүзеге асырылады.
Ескерту. 11-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Өнеркәсіп және құрылыс министрінің 15.04.2025 № 126 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
12. Тұрғын үй қорының жай-күйі туралы статистикалық ақпарат "Мемлекеттік статистика туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 19-бабына сәйкес мемлекеттік статистика саласындағы уәкілетті орган бекіткен статистикалық жұмыстар жоспарына сәйкес таратылуға жатады.
Ескерту. 12-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Өнеркәсіп және құрылыс министрінің 15.04.2025 № 126 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
13. Тұрғын үй қорының статистикалық тіркеліміндегі ақпараттың құпиялылығына Қазақстан Республикасының мемлекеттік статистика саласындағы заңнамасына сәйкес кепілдік беріледі.
Қазақстан Республикасының
тұрғын үй қорын есепке алуды жүзеге асырудың қағидаларына
1-қосымша
Ескерту. 1-қосымшаның оң жақ жоғарғы бұрышы жаңа редакцияда - ҚР Өнеркәсіп және құрылыс министрінің 15.04.2025 № 126 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Тұрғын үй қорының статистикалық тіркеліміндегі ақпараттар тізбесі
Ескерту. 1-қосымшаға өзгеріс енгізілді - ҚР Өнеркәсіп және құрылыс министрінің 15.04.2025 № 126 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

1. Адрес объекта
2. Код КАТО
3. Кадастровый номер
4. Год ввода в эксплуатацию
5. Код РКА
6. Ситуация дома
7. Этажность
8. Тип жилого дома
9. Материал стен
10. Причина выбытия дома
11. Количество квартир
12. Количество жилых квартир
13. Наличие электроплиты
14. Наличие газа сетевого
15. Наличие газа сжиженного
16. Наличие отопления от ТЭЦ
17. Наличие отопления печного
18. Наличие отопления от индивидуальной установки
19. Наличие горячего водоснабжения
20. Наличие горячего водоснабжения от индивидуальных водонагревателей
21. Наличие водопровода
22. Наличие канализации
23. Наличие ванны или душа
24. Наличие электричества
25. Номер квартиры
26. Ситуация квартиры
27. Этаж
28. Количество комнат
29. Количество проживающих
30. Количество домохозяйств
31. Общая площадь жилища
32. Жилая площадь жилища
33. Вид собственности
34. Сумма сделки по договору купли-продажи
35. Сумма сделки по договору купли-продажи на дату
36. Стоимость для целей налогообложения
37. Дата проведения оценки для целей налогообложения
38. Категория дома
39. Тип помещения
40. Регистрационный код адреса квартиры
Приложение 2
к Единым правилам
государственного
учета жилищного фонда
Республики Казахстан
Сноска. Правый верхний угол приложения 2 – в редакции приказа Министра промышленности и строительства РК от 15.04.2025 № 126 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Перечень информации, подлежащей передаче из ГБД РН
в Комитет по статистике
Сведения о жилых домах
1. Адрес объекта
2. Код КАТО
3. Код РКА
4. Кадастровый номер
5. Материалы наружных стен
6. Год ввода в эксплуатацию
7. Этажность
8. Количество квартир
9. Количество жилых квартир
10. Наличие электроплиты
11. Наличие газа сетевого
12. Наличие отопления от ТЭЦ
13. Наличие отопления печного
14. Наличие отопления от индивидуальной установки
15. Наличие горячего водоснабжения
16. Наличие горячего водоснабжения от индивидуальных водонагревателей
17. Наличие водопровода
18. Наличие канализации
19. Наличие ванны или душа
Сведения о жилых помещениях (квартирах)
1. Код РКА
2. Кадастровый номер
3. Номер квартиры
4. Правообладатели
5. Этаж
6. Количество комнат
7. Общая площадь жилища
8. Жилая площадь жилища
9. Форма собственности
10. Сумма сделки по договору купли-продажи
11. Дата сделки
12. Стоимость для целей налогообложения
13. Дата проведения оценки для целей налогообложения
Приложение 3
к Единым правилам
государственного
учета жилищного фонда
Республики Казахстан
Сноска. Правый верхний угол приложения 3 – в редакции приказа Министра промышленности и строительства РК от 15.04.2025 № 126 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Перечень
информации, подлежащей обновлению
в статистическом регистре жилищного фонда
на основании регистрационных записей
похозяйственного учета

1. Объектінің мекенжайы
2. Әкімшілік-аумақтық обьектілер жіктеуішінің коды
3. Қадастрлық нөмірі
4. Пайдалануға берілген жылы
5. Мекенжайдың тіркеу коды
6. Үйдің жағдайы
7. Қабаттылығы
8. Тұрғын үй типі
9. Қабырғаларының материалы
10. Үйдің істен шығу себебі
11. Пәтерлер саны
12. Тұрғын пәтерлер саны
13. Электр плитасының болуы
14. Газ желісінің болуы
15. Сұйытылған газдың болуы
16. ЖЭО-дан жылытудың болуы
17. Пешпен жылытудың болуы
18. Жеке қондырғыдан жылытудың болуы
19. Ыстық сумен жабдықтаудың болуы
20. Жеке су жылытқыштардан ыстық сумен жабдықтаудың болуы
21. Су құбырының болуы
22. Кәріздің болуы
23. Ваннаның немесе себезгінің болуы
24. Электрдің болуы
25. Пәтердің нөмірі
26. Пәтердің жай-күйі
27. Қабаты
28. Бөлмелер саны
29. Тұрғындар саны
30. Үй шаруашылықтары саны
31. Тұрғын үйдің жалпы алаңы
32. Тұрғын үйдің тұрғын алаңы
33. Меншік түрі
34. Сатып алу-сату шарты бойынша мәміле сомасы
35. Сатып алу-сату шарты жасалған күнгі мәміле сомасы
36. Салық салу мақсатындағы құны
37. Салық салу мақсатында бағалау жүргізілген күн
38. Үй санаты
39. үй жайдың түрі
40. пәтердің мекен жайының тіркеу коды
Қазақстан Республикасының
тұрғын үй қорын есепке алуды жүзеге асырудың қағидаларына
2-қосымша
Ескерту. 2-қосымшаның оң жақ жоғарғы бұрышы жаңа редакцияда - ҚР Өнеркәсіп және құрылыс министрінің 15.04.2025 № 126 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Статистика комитетіне ЖМТ МДҚ–дан беруге жататын ақпараттар тізбесі
Тұрғын үй туралы мәліметтер
1. Объектінің мекенжайы
2. Әкімшілік-аумақтық обьектілер жіктеуішінің коды
3. Мекенжайдың тіркеу коды
4. Кадастрлық нөмірі
5. Сыртқы қабырғасының материалдары
6. Пайдалануға берілген жылы
7. Қабаттылығы
8. Пәтерлер саны
9. Тұрғын пәтерлер саны
10. Электр плитасының болуы
11. Газ желісінің болуы
12. ЖЭО-дан жылытудың болуы
13. Пешпен жылытудың болуы
14. Жеке қондырғыдан жылытудың болуы
15. Ыстық сумен жабдықтаудың болуы
16. Жеке су жылытқыштардан ыстық сумен жабдықтаудың болуы
17. Су құбырының болуы
18. Кәріздің болуы
19. Ванна немесе себезгінің болуы
Тұрғын үй-жайлар (пәтерлер) туралы мәліметтер
1. Мекенжайдың тіркеу коды
2. Кадастрлық нөмірі
3. Пәтердің нөмірі
4. Құқық иелері
5. Қабаты
6. Бөлмелер саны
7. Тұрғын үйдің жалпы алаңы
8. Тұрғын үйдің тұрғын алаңы
9. Меншік нысаны
10. Сатып алу-сату шарты бойынша мәміле сомасы
11. Мәміле күні
12. Салық салу мақсатындағы құны
13. Салық салу мақсатында бағалау жүргізілген күн
Қазақстан Республикасының
тұрғын үй қорын есепке алуды жүзеге асырудың қағидаларына
3-қосымша
Ескерту. 3-қосымшаның оң жақ жоғарғы бұрышы жаңа редакцияда - ҚР Өнеркәсіп және құрылыс министрінің 15.04.2025 № 126 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Әр шаруашылық бойынша тіркеу жазбалары негізінде тұрғын
үй қорының статистикалық тіркелімін жаңартуға жататын
ақпараттар тізбесі