Об утверждении Правил оказания услуг технологического бизнес-инкубирования, а также определения стоимости таких услуг
Приказ и.о. Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 24 февраля 2015 года № 173. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 3 июля 2015 года № 11547. Утратил силу приказом Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 9 декабря 2015 года № 1178
Сноска. Утратил силу приказом Министра по инвестициям и развитию РК от 09.12.2015 № 1178 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
В соответствии с пунктом 4 статьи 11 Закона Республики Казахстан от 9 января 2012 года «О государственной поддержке индустриально-инновационной деятельности» ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила оказания услуг технологического бизнес-инкубирования, а также определения стоимости таких услуг.
2. Департаменту технологического и инновационного развития Министерства по инвестициям и развитию Республики Казахстан (Батырқожа А.Б.) обеспечить:
1) в установленном законодательством порядке государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан направление его копии на официальное опубликование в периодические печатные издания и информационно-правовую систему «Әділет» республиканского государственного предприятия на праве хозяйственного ведения «Республиканский центр правовой информации» Министерства юстиции Республики Казахстан;
3) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства по инвестициям и развитию Республики Казахстан и на интранет-портале государственных органов;
4) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Юридический департамент Министерства по инвестициям и развитию Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1), 2) и 3) пункта 2 настоящего приказа.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на вице-министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан Сагадиева Е.К.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Исполняющий обязанности
министра по инвестициям
и развитию Республики Казахстан            Ж. Касымбек
«СОГЛАСОВАН»:
Министр финансов
Республики Казахстан
__________________ Б. Султанов

Технологиялық бизнес-инкубациялау қызметтерін көрсету, сондай-ақ осындай қызметтер құнын айқындау қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің м.а. 2015 жылғы 24 ақпандағы № 173 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2015 жылы 3 шілдеде № 11547 болып тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің 2015 жылғы 9 желтоқсандағы № 1178 бұйрығымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Инвестициялар және даму министрінің 09.12.2015 № 1178 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
«Индустриялық-инновациялық қызметті мемлекеттік қолдау туралы» 2012 жылғы 9 қаңтарындағы Қазақстан Республикасының Заңы 11-бабының 4-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Технологиялық бизнес-инкубациялау қызметтерін көрсету, сондай-ақ осындай қызметтер құнын айқындау қағидалары бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрлігінің Технологиялық және инновациялық даму департаменті (А.Б. Батырқожа):
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде заңнамада белгіленген тәртіппен мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін, оның көшірмесін он күнтізбелік күн ішінде мерзімді баспа басылымдарында және Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің «Республикалық құқықтық ақпарат орталығы» республикалық мемлекеттік кәсіпорнының «Әділет» ақпараттық-құқықтық жүйесінде ресми жариялау үшін жіберуді;
3) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрлігінің интернет-ресурсында ресми жариялануын және мемлекеттік органдардың интранет-порталында орналастырылуын;
4) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде осы бұйрықтың 2-тармағының 1), 2) және 3) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрлігінің Заң департаментіне ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму вице-миниcтрі Е.К. Сағадиевке жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Инвестициялар және даму
министрінің міндетін атқарушы                   Ж. Қасымбек
«КЕЛІСІЛДІ»:
Қазақстан Республикасының
Қаржы министрі
__________________ Б. Сұлтанов

2 июня 2015 год
«СОГЛАСОВАН»:
Министр национальной экономики
Республики Казахстан
__________________ Е. Досаев
21 апреля 2015 год
Утверждены
приказом исполняющего обязанности
Министра по инвестициям
и развитию Республики Казахстан
от 24 февраля 2015 года № 173
Правила
оказания услуг технологического бизнес-инкубирования, а также определения стоимости таких услуг
1. Общие положения
1. Настоящие Правила оказания услуг технологического бизнес-инкубирования, а также определения стоимости таких услуг (далее – Правила) разработаны в соответствии с пунктом 4 статьи 11 Закона Республики Казахстан от 9 января 2012 года «О государственной поддержке индустриально-инновационной деятельности» и определяют порядок оказания услуг технологического бизнес-инкубирования, а также определения стоимости таких услуг.
2. В настоящих Правилах используются следующие понятия и термины:
1) продукция проекта – товары, работы или услуги, планируемые к производству заявителем в процессе реализации проекта с использованием услуг технологического бизнес-инкубирования;
2) индустриально-инновационный проект - комплекс мероприятий, направленный на трансферт технологий, создание новых или усовершенствованных производств, технологий, товаров, работ и услуг, реализуемых в течение определенного срока времени;
3) уполномоченный орган в области государственной поддержки индустриально-инновационной деятельности - центральный исполнительный орган, осуществляющий руководство в сфере индустрии и индустриально-инновационного развития, а также в пределах, предусмотренных законодательством, межотраслевую координацию и участие в реализации государственной поддержки индустриально-инновационной деятельности;
4) получатель услуг – заявитель, по заявлению которого в результате отбора в соответствии с настоящими Правилами принято решение об оказании услуг технологического бизнес-инкубирования;
5) заявитель – субъект индустриально-инновационной деятельности, представивший заявление в технопарк для получения услуг технологического бизнес-инкубирования в соответствии с настоящими Правилами;
6) экспертный совет – консультативно-совещательный орган, действующий при координаторе для рассмотрения заявления на предоставление услуг технологического бизнес-инкубирования;
7) внешняя экспертиза – экспертиза заявлений, проводимая специалистами в определенной области знаний, организуемая координатором в целях отбора заявлений для рассмотрения экспертным советом;
8) технологическое бизнес-инкубирование – оказание технопарком субъектам индустриально-инновационной деятельности на начальном этапе их функционирования услуг по предоставлению помещений, оборудования, ведению бухгалтерского учета, юридическому, информационному и консультационному сопровождению, привлечению инвестиций, управлению проектами, а также иных услуг, необходимых для реализации индустриально-инновационных проектов;

2015 жылғы 2 маусым
«КЕЛІСІЛДІ»:
Қазақстан Республикасының
Ұлттық экономика министрі
__________________ Е. Досаев
2015 жылғы 21 сәуір
Қазақстан Республикасы
Инвестициялар және даму министрінің
міндетін атқарушының
2015 жылғы 24 ақпандағы
№ 173 бұйрығымен бекітілген
Технологиялық бизнес-инкубациялау қызметтерін көрсету,
сондай-ақ мұндай көрсетілетін қызметтер құнын айқындау
қағидалары
1. Жалпы ережелер
1. Осы Технологиялық бизнес-инкубациялау қызметтерін көрсету, сондай-ақ осындай қызметтер құнын айқындау қағидалары (бұдан әрі - Қағидалар) «Индустриялық-инновациялық қызметті мемлекеттік қолдау туралы» Қазақстан Республикасының 2012 жылғы 9 қаңтардағы Заңының 11-бабының 4-тармағына сәйкес әзірленді және технологиялық бизнес-инкубациялау қызметтерін көрсету, сондай-ақ мұндай көрсетілетін қызметтер құнын айқындау тәртібін белгілейді.
2. Осы Қағидаларда мынадай ұғымдар мен терминдер пайдаланылады:
1) жобаның өнімі - жобаны іске асыру үдерісінде технологиялық бизнес-инкубациялау қызметтерін пайдалана отырып, өтініш беруші өндіруге жоспарлаған тауарлар, жұмыстар немесе қызмет көрсету;
2) индустриялық-инновациялық жоба - технологиялар, жаңа немесе жетілдірілген өндірістер, технологиялар, тауарлар, жұмыстар мен қызметтер жасауға бағытталған, белгілі бір уақыт мерзімі ішінде іске асырылатын іс-шаралар кешені;
3) индустриялық-инновациялық қызметті мемлекеттік қолдау саласындағы уәкілетті орган - индустрия және индустриялық-инновациялық даму саласындағы басшылықты жүзеге асыратын, сондай-ақ заңнамада көзделген шектерде салааралық үйлестіруді және индустриялық-инновациялық қызметті мемлекеттік қолдауды іске асыруға қатысуды жүзеге асыратын орталық атқарушы орган;
4) қызметтерді алушы - осы Қағидаларға сәйкес іріктеу нәтижесінде өтініші бойынша технологиялық бизнес-инкубациялау қызметтерін көрсету туралы шешім қабылдаған өтініш беруші;
5) өтініш беруші - осы Қағидаларға сәйкес технологиялық бизнес-инкубациялау қызметтерін алу үшін технопаркке өтініш ұсынған индустриялық-инновациялық қызмет субъектісі;
6) сараптамалық кеңес - технологиялық бизнес-инкубациялау қызметтерін ұсынуға арналған өтініштерді қарау үшін үйлестіруші жанында әрекет ететін консультативтік кеңесші орган;
7) сыртқы сараптама - сарапшылық кеңес қарау үшін өтініштерді іріктеу мақсатында үйлестіруші ұйымдастыратын, білімнің белгілі бір саласындағы мамандар өткізетін өтініштер сараптамасы;
8) технологиялық бизнес-инкубациялау – индустриялық - инновациялық қызмет субъектілеріне олардың жұмыс істеуінің бастапқы кезеңінде үй-жайлар, жабдықтар беру, бухгалтерлік есеп жүргізу, заңдық, ақпараттық және консультациялық сүйемелдеу, инвестициялар тарту, жобаларды басқару бойынша қызметтер, сондай-ақ индустриялық-инновациялық жобаларды іске асыру үшін қажетті өзге де қызметтер ұсыну бойынша технопарк көрсететін қызмет;

9) программа технологического бизнес-инкубирования – комплекс мероприятий, связанных с оказанием услуг технологического бизнес-инкубирования в соответствии с настоящими Правилами;
10) технологический парк (далее – технопарк) – юридическое лицо, созданное национальным институтом развития в области технологического развития, владеющее на праве собственности или иных законных основаниях территорией с единым материально-техническим комплексом, где создаются благоприятные условия для реализации индустриально-инновационной деятельности;
11) центр коммерциализации технологий – юридическое лицо, структурное или обособленное подразделение научной организации, высшего учебного заведения или автономной организации образования, осуществляющее коммерциализацию технологий;
12) технологическое прогнозирование – комплекс аналитических исследований, направленных на выявление технологий, освоение которых является необходимым условием для устойчивого индустриально-инновационного развития государства;
13) координатор – национальный институт развития в области технологического развития.
3. Координатор осуществляет управление программой технологического бизнес-инкубирования (далее – ТБИ) в соответствии с настоящими Правилами на основании договора, заключаемого с уполномоченным органом в области государственной поддержки индустриально-инновационной деятельности (далее – уполномоченный орган), а технологические парки (далее – технопарк) оказывают услуги получателям услуг ТБИ в соответствии с настоящими Правилами на основании договора.
4. Период оказания услуг ТБИ не должен превышать 24 месяцев с даты начала оказания услуг ТБИ.
Датой начала оказания услуг ТБИ считается дата заключения договора на оказание услуг ТБИ между технопарком и получателем услуг. Продолжительность периода оказания ТБИ по каждому конкретному индустриально-инновационному проекту (далее – проект) определяется календарным планом реализации проекта.
5. Результатами реализации проектов получателей услуг в рамках программы ТБИ являются:
1) создание юридического лица;
2) бизнес-план по развитию предпринимательской деятельности в рамках проекта;
3) техническая документация на продукцию;
4) документы, подтверждающие результаты испытаний и необходимые параметры продукции;
5) необходимые разрешительные документы на осуществление предпринимательской деятельности;
6) факты реализации продукции, произведенной в период оказания услуг ТБИ.
6. Для участия в программе ТБИ проект заявителя должен соответствовать следующим критериям:
1) иметь направленность на производство продукции с определенными количественными и качественными параметрами;

9) технологиялық бизнес-инкубациялау бағдарламасы - осы Қағидаларға сәйкес технологиялық бизнес-инкубациялау қызметтерін көрсетуге байланысты іс-шаралар кешені;
10) технологиялық парк (бұдан әрі – технопарк)- технологиялық даму саласындағы ұлттық даму институты құрған, индустриялық-инновациялық қызметті іске асыру үшін қолайлы жағдайлар жасалатын бірыңғай материалдық-техникалық кешені бар аумаққа меншік құқығында немесе өзге де заңды негіздерде иелік ететін заңды тұлға;
11) технологияларды коммерцияландыру орталығы – технологияларды коммерцияландыруды жүзеге асыратын заңды тұлға, ғылыми ұйымның, жоғары оқу орнының немесе дербес білім беру ұйымының құрылымдық немесе оқшауланған бөлімшесі;
12) технологиялық болжау – игерілуі мемлекеттің орнықты индустриялық-инновациялық дамуы үшін қажетті шарт болып табылатын технологияларды анықтауға бағытталған талдамалық зерттеулер кешені;
13) үйлестіруші - технологиялық даму саласындағы ұлттық даму институты.
3. Үйлестіруші индустриялық-инновациялық қызметті мемлекеттік қолдау саласындағы уәкілетті органмен (бұдан әрі – уәкілетті орган) жасалатын шарт негізінде осы Қағидаларға сәйкес технологиялық бизнес-инкубациялау (бұдан әрі - ТБИ) бағдарламасын басқаруды жүзеге асырады.
4. ТБИ қызметтерін көрсету кезеңі ТБИ қызметтерін көрсету басталған күннен бастап 24 айдан аспауы тиіс.
ТБИ қызметтерін көрсетудің басталған күні технопарктер мен қызметтерді алушы арасында ТБИ қызметтерін көрсетуге арналған шарт жасалған күн болып есептеледі. Әрбір нақты индустриялық-инновациялық жоба (бұдан әрі – жоба) бойынша ТБИ көрсету кезеңінің ұзақтығы жобаны іске асырудың күнтізбелік жоспарымен анықталады.
5. ТБИ бағдарламасы шеңберінде қызметтерді алушылардың жобаларды іске асыру нәтижелері:
1) заңды тұлғаны құру;
2) жоба шеңберінде кәсіпкерлік қызметті дамыту жөніндегі бизнес-жоспар;
3) өнімге арналған техникалық құжаттама;
4) сынақ нәтижелерін және өнімнің қажетті параметрлерін растайтын құжаттар;
5) кәсіпкерлік қызметті жүзеге асыруға арналған қажетті рұқсат ету құжаттары;
6) ТБИ қызметтерін көрсету кезеңінде өндірілген өнімдерді өткізу фактілері болып табылады.
ТБИ бағдарламасына қатысу үшін өтініш берушінің жобасы мынадай өлшемдерге сәйкес келуі тиіс:
1) белгілі бір сандық және сапалық параметрлері бар өнім өндірісіне бағытталуы;

2) иметь образец продукции, подтвержденный соответствующими экспертами, и не требующий проведения дополнительных научно-исследовательских работ;
3) соответствовать по планируемым в рамках оказания услуг ТБИ результатам, предусмотренным пунктом 5 настоящих Правил.
2. Порядок оказания услуг ТБИ
Параграф 1. Общие требования
7. Процедура оказания услуг ТБИ проводится в десять этапов:
1) прием заявлений от заявителей на оказание услуг ТБИ;
2) предварительное рассмотрение заявлений технопарками;
3) внешняя экспертиза заявлений, прошедших предварительный отбор, организуемая координатором;
4) оценка обоснованности стоимости услуг ТБИ, запрашиваемых заявителем;
5) рассмотрение заявлений экспертным советом;
6) принятие координатором решения об оказании и/или об отказе представления услуг ТБИ заявителям которые не получили наибольшие баллы согласно рекомендациям экспертного совета;
7) заключение между технопарком и получателем услуг договора на оказание услуг ТБИ на основании договора об оказании услуг ТБИ;
8) оказание услуг ТБИ технопарками;
9) мониторинг реализации проектов в рамках программы ТБИ;
10) оценка результатов оказания услуг ТБИ.
8. В рамках оказания услуг ТБИ получателям оказываются следующие услуги:
1) обеспечение инфраструктурой – предоставление во временное возмездное пользование заявителю помещений административного, производственного, вспомогательного назначения, необходимых для реализации проекта, включая оплату за коммунальные услуги и услуги связи, а также необходимого оборудования или услуг с использованием такого оборудования;
2) бухгалтерское сопровождение проекта – профессиональные услуги по ведению бухгалтерского учета, консультирование заявителя по различным вопросам, связанным с бухгалтерским учетом;
3) юридическое сопровождение проекта – профессиональные юридические услуги по вопросам, возникающим в процессе реализации проекта;
4) консультационное и инжиниринговое сопровождение проекта – специализированные услуги технического, технологического характера, оказываемые с привлечением соисполнителей, участие которых необходимо для реализации отдельных мероприятий по ТБИ в связи с наличием у них соответствующей квалификации, ресурсов;
5) проектный менеджмент – консультационные услуги при подготовке и принятии управленческих решений, связанных с реализацией проекта, по поиску партнеров и финансирования, подбору персонала, соисполнителей;
6) общее и административное сопровождение проекта – оказание информационной поддержки, обеспечение канцелярскими товарами и принадлежностями, консультации по получению инструментов государственной поддержки индустриально-инновационной деятельности, подготовка презентационных материалов, организация деловых встреч, услуги секретариата, иные сопутствующие услуги, не включенные в другие подпункты настоящего пункта;

2) тиісті сарапшылармен расталған және қосымша ғылыми-зерттеу жұмыстарын жүргізуді талап етпейтін өнім үлгісінің болуы;
3) ТБИ қызметтерін көрсету шеңберінде жоспарланған осы Қағидалардың 5-тармағында көзделген нәтижелерге сәйкес болуы.
2. ТБИ қызметтерін көрсету тәртібі 1 Параграф. Жалпы талаптар
7. ТБИ қызметтерін көрсету рәсімі мынадай он кезеңде жүргізіледі:
1) өтініш берушілерден ТБИ қызметтерін көрсетуге арналған өтініштерді қабылдау;
2) технопарктердің өтініштерді алдын ала қарастыруы;
3) үйлестіруші ұйымдастыратын алдын ала іріктеуден өткен өтініштердің сыртқы сараптамасы;
4) өтініш беруші сұратқан ТБИ қызметтері құнының негізділігін бағалау;
5) сараптамалық кеңестің өтініштерді қарауы;
6) үйлестірушінің сараптамалық кеңестің ұсынымдарына сәйкес ең көп балл алмаған өтініш берушілерге ТБИ қызметтерін көрсетуге және/немесе қызметтерді көрсетпеу туралы шешім қабылдауы;
7) технопарк пен қызметтерді алушы арасында шарттың негізінде ТБИ қызметтерін көрсетуге арналған шарт жасасу;
8) технопарктердің ТБИ қызметтерін көрсетуі;
9) ТБИ бағдарламалары шеңберінде жобалардың іске асырылу мониторингі;
10) ТБИ қызметтерін көрсету нәтижелерін бағалау.
8. ТБИ қызметтерін көрсету шеңберінде алушыларға мынадай қызметтер көрсетіледі:
1) инфрақұрылыммен қамтамасыз ету - қосымша қолдануға арналған, жобаны іске асыруға қажетті қосалқы мақсаттағы, коммуналдық қызметтер мен әкімшілік, өндірістік, үй-жайларды, байланыс қызметтеріне төлемді қоса алғанда, сондай-ақ қажетті жабдықтарды немесе осындай жабдықтарды пайдаланатын қызметтерді өтініш берушіге уақытша өтелімді пайдалануға беру;
2) жобаны бухгалтерлік сүйемелдеу - бухгалтерлік есеп жүргізу бойынша кәсіби қызметтер, бухгалтерлік есеппен байланысты әртүрлі мәселелер жөнінде өтініш берушіге консультация беру;
3) жобаны заңдық сүйемелдеу - жобаны іске асыру процесінде туындайтын мәселелер бойынша кәсіби заң қызметтері;
4) жобаны консультациялық және инжинирингтік сүйемелдеу - тиісті біліктілігі, ресурстар болуына байланысты қатысуы ТБИ бойынша жекелеген іс-шараларды іске асыру үшін қажет бірлесіп орындаушыларды тарту арқылы көрсетілетін техникалық, технологиялық сипаттағы мамандандырылған қызметтер;
5) жобалық менеджмент - серіктестерді іздеу және қаржыландыру, персонал құрамын, бірлесіп орындаушыларды іріктеу бойынша жобаны жүзеге асырумен байланысты басқарушылық шешімдерді дайындау және қабылдау кезіндегі консультациялық қызметтер;
6) жобаны жалпы және әкімшілік сүйемелдеу - ақпараттық қолдау көрсету, кеңсе тауарларымен және керек-жарақтармен қамтамасыз ету, индустриялық-инновациялық қызметті мемлекеттік қолдау құралдарын алу жөніндегі консультация, таныстыру материалдарын әзірлеу, іскерлік кездесулер ұйымдастыру, хатшылық қызметтері, осы тармақтың басқа да тармақшаларына қосылмаған өзге де ілеспе қызметтер;

7) экономическое сопровождение проекта – профессиональные услуги, связанные с экономическими расчетами, консультациями по вопросам экономического характера в рамках реализации проекта;
8) маркетинговое сопровождение проекта – оценка рынка, определение критериев конкурентоспособности, разработка маркетинговой стратегии, прочие исследования, связанные с продвижением продукции на рынок;
9) разработка бизнес-плана;
10) разработка технической документации – профессиональные услуги, связанные с применением современных технологий проектирования продукции, разработкой конструкторской, технологической, технической, нормативной документации;
11) продвижение проекта – разработка логотипа, дизайна презентационных материалов, иной символики проекта, обеспечение участия получателя услуг в выставках, размещение информационных материалов о проекте в средствах массовой информации, сетях трансферта технологий, специализированных информационных системах, прочие услуги, связанные с распространением информации по проекту;
12) переводческое сопровождение проекта;
13) организация деловых поездок получателя услуг, связанных с реализацией проекта;
14) проведение испытаний и апробации продукции для определения ее параметров в процессе освоения производства;
15) содействие в выпуске опытной партии продукции проекта с целью ее реализации на рынке;
16) оказание содействия в патентовании объектов интеллектуальной собственности, используемых при реализации проекта, на территории Республики Казахстан;
17) оказание содействия в получении разрешительных документов в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
9. Перечень и объем оказания услуг ТБИ, необходимые для реализации проекта заявителя, определяются заявителем из указанных в пункте 8 настоящих Правил услуг при оформлении заявления.
10. Услуги ТБИ, подлежащие оказанию получателю услуг, определяются решением координатора об оказании услуг ТБИ с учетом произведенных корректировок в процессе прохождения процедур предварительного отбора и устанавливаются договором на предоставление услуг ТБИ, заключаемым между технопарком и получателем услуг.
Параграф 2. Прием заявлений от заявителей на оказание услуг ТБИ
11. В процессе приема заявлений технопарки совместно с координатором организуют освещение оказания услуг ТБИ в республиканских и региональных средствах массовой информации, на интернет-ресурсе координатора, с указанием адреса приема заявлений, контактных лиц, а также проводят совещания, круглые столы, семинары с потенциальными заявителями с целью их привлечения к участию в программе ТБИ.

7) жобаны экономикалық сүйемелдеу - экономикалық есептермен, жобаны іске асыру шеңберіндегі экономикалық сипаттағы мәселелер бойынша консультациялармен байланысты кәсіби қызметтер;
8) жобаны маркетингтік сүйемелдеу - нарықты бағалау, бәсекеге қабілеттілік өлшемдерін айқындау, маркетингтік стратегияны әзірлеу, өнімді нарыққа жылжытумен байланысты өзге зерттеулер;
9) бизнес-жоспар әзірлеу;
10) техникалық құжаттама әзірлеу - өнімді жобалаудың заманауи технологияларын қолданумен, конструкторлық, технологиялық, техникалық, нормативтік құжаттамалар әзірлеумен байланысты кәсіби қызметтер;
11) жобаны жылжыту - жобаның логотипін, таныстыру материалдарының дизайнын, өзге символикасын әзірлеу, қызметтерді алушының көрмелерге қатысуы, бұқаралық ақпарат құралдарында, технологиялар трансферті желілерінде, мамандандырылған ақпараттық жүйелерде жоба туралы ақпараттық материалдарды орналастыру, жоба бойынша ақпаратты таратуға байланысты өзге де қызметтер;
12) жобаны аудармашылық сүйемелдеу;
13) қызметтерді алушының жобаны іске асыруға байланысты іскерлік сапарларын ұйымдастыру;
14) өндірісті игеру процесіндегі оның параметрлерін айқындау үшін өнімді сынау және сапасын анықтау;
15) нарыққа енгізу мақсатында жоба өнімінің тәжірибелік партиясын шығаруға жәрдемдесу;
16) Қазақстан Республикасының аумағында жобаны іске асыру кезінде пайдаланылатын зияткерлік меншік объектілерін патенттеуге жәрдем көрсету;
17) Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес рұқсат беру құжаттарын алуға жәрдем көрсету.
9. Өтініш берушінің жобасын іске асыру үшін қажетті ТБИ қызметтерінің тізбесі мен қызметтер көрсету көлемі өтінішті рәсімдеу кезінде өтініш беруші тарапынан осы Қағидалардың 8-тармағында көрсетілген ТБИ қызметтерінен анықталады.
10. Қызметтерді алушыға көрсетілуі тиіс ТБИ қызметтері, алдын-ала іріктеу рәсімдерін өткізу процесінде жасалған түзетулерді ескере отырып, ТБИ қызметтерін көрсету туралы үйлестірушінің шешімімен анықталады және технопарк пен қызметтерді алушы арасында жасалатын ТБИ қызметтерін ұсынуға арналған шартпен белгіленеді.
2 Параграф. Өтініш берушілерден ТБИ қызметтерін көрсетуге
арналған өтініштерді қабылдау
11. Өтініштерді қабылдау процесінде технопарктер үйлестірушімен бірлесіп ТБИ бағдарламаларының республикалық және өңірлік бұқаралық ақпарат құралдарында, өтініштерді қабылдау мекенжайларын, байланыстырушы адамдарды көрсете отырып, үйлестірушінің интернет-ресурсында жариялануын ұйымдастырады, сондай-ақ оларды ТБИ бағдарламаларына қатысуға тарту мақсатында әлеуетті өтініш берушілермен кеңестер, дөңгелек үстелдер, семинарлар өткізеді.

12. Заявитель представляет в технопарк заявление, включающее:
1) заявление на получение услуг ТБИ проекта по форме согласно приложению 1 к настоящим Правилам;
2) паспорт проекта по форме согласно приложению 2 к настоящим Правилам;
3) краткое описание проекта (оформляется в соответствии с требованиями к краткому описанию проекта согласно приложению 3 к настоящим Правилам);
4) смету расходов на оказание услуг ТБИ по форме, согласно приложению 4 к настоящим Правилам, с приложением расчетов либо подтверждающих документов;
5) календарный план реализации проекта по форме согласно приложению 5 к настоящим Правилам;
6) документы, определяющие правовой статус заявителя:
для физических лиц – документ, удостоверяющий личность;
для юридических лиц – устав, свидетельство* или справка о государственной регистрации.
Примечание: * Свидетельство о государственной (учетной) регистрации (перерегистрации) юридического лица (филиала, представительства), выданное до введения в действие Закона Республики Казахстан от 24 декабря 2012 года «О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам государственной регистрации юридических лиц и учетной регистрации филиалов и представительств», является действительным до прекращения деятельности юридического лица.
13. По документам, указанным в подпункте 6) пункта 12 настоящих Правил, заявитель представляет копии и оригиналы документов. Работник технопарка, принимающий заявление, производит сверку оригиналов документов с копиями и возвращает оригиналы заявителю.
14. Прием заявлений производится технопарками в период с 1 февраля по 1 октября соответствующего года реализации программы ТБИ.
15. В период с 1 февраля по 1 октября соответствующего года координатором устанавливаются не менее трех сроков представления заявлений, интервал между которыми составляет не менее 45 календарных дней. Так, заявители, не успевшие представить заявление в первый срок, представляют ее в последующие сроки, установленные координатором. Заявления, поступившие на рассмотрение после последнего срока соответствующего года, установленного координатором, рассматриваются в следующем календарном году.
16. Заявление представляется в технопарк на государственном или русском языках, на бумажном носителе в двух экземплярах - оригинал и копия оригинала, а также на электронном носителе.
Оригинал заявления подписывается заявителем и заверяется печатью и с материалами формируется в единую папку в прошитом виде с пронумерованными страницами, где последняя страница заверяется подписью и печатью заявителя.
Копия заявления заявителем не прошивается.

12. Өтініш берушілер технопарктерге мыналарды қамтитын өтініш береді:
1) осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша жобаның ТБИ қызметтерін алуға арналған өтініші;
2) осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша жобаның паспорты;
3) жобаның қысқаша сипаттамасы (осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес жобаның қысқаша сипаттамасына қойылатын талаптарға сәйкес ресімделеді);
4) осы Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес нысан бойынша ТБИ қызметтерін көрсетуге, есептермен немесе растайтын құжаттармен қоса шығындар сметасы;
5) осы Қағидаларға 5-қосымшаға сәйкес нысан бойынша жобаны іске асырудың күнтізбелік жоспар;
6) өтініш берушінің құқықтық мәртебесін айқындайтын құжаттар:
жеке тұлғалар үшін - жеке басын куәландыратын құжат;
заңды тұлғалар үшін - жарғы, мемлекеттік тіркеу туралы куәлік* немесе анықтама.
Ескертпе: * «Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне заңды тұлғаларды мемлекеттік тіркеу және филиалдар мен өкілдіктерді есептік тіркеу мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы» 2012 жылғы 24 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Заңы қолданысқа енгізілгенге дейін берілген заңды тұлғаны (филиалды, өкілдікті) мемлекеттік (есептік) тіркеу (қайта тіркеу) туралы куәлік заңды тұлғаның қызметі тоқтатылғанға дейін жарамды болып табылады.
13. Осы Қағидалардың 12-тармағының 6) тармақшасында көрсетілген құжаттар бойынша өтініш беруші құжаттардың түпнұсқалары мен көшірмелерін ұсынады. Өтінішті қабылдайтын технопарктің қызметкері құжаттардың түпнұсқаларын көшірмелерімен салыстырады және өтініш берушіге түпнұсқаларды қайтарады.
14. Өтініштер қабылдауды технопарктер ТБИ бағдарламаларын іске асыруды тиісті жылдың 1 ақпанынан бастап 1 қазанына дейінгі кезеңде жүргізеді.
15. Тиісті жылдың 1 ақпанынан бастап 1 қазанына дейінгі кезеңде үйлестіруші өтініштер берудің кемінде үш мерзімін белгілейді, олардың арасы кемінде күнтізбелік 45 күнді құрайды. Мәселен, бірінші мерзімде өтініш беруге үлгірмеген өтініш берушілер оны үйлестіруші белгілеген келесі мерзімдерде ұсынады. Үйлестіруші белгілеген тиісті жылдың соңғы мерзімінен кейін қарауға түскен өтініштер келесі күнтізбелік жылы қаралады.
16. Өтініш технопаркке мемлекеттік немесе орыс тілдерінде қағаз тасығышта екі данада - түпнұсқа және түпнұсқаның көшірмесі, сондай-ақ электрондық тасығышта ұсынылады.
Өтініштің түпнұсқасына өтініш беруші қол қояды және мөрмен бекітіледі және материалдармен бірге беттері нөмірленіп, тігілген түрде бірыңғай папкаға салынады, соңғы беті өтініш берушінің қолымен және мөрімен бекітіледі.
Өтініш көшірмесін өтініш беруші тікпейді.

17. В заявлении не должно быть никаких вставок между строками, подтирок или приписок.
18. Работник технопарка, принявший заявление, осуществляет ее регистрацию. Датой регистрации заявления является дата поступления заявления в технопарк.
19. Заявитель обеспечивает полноту и достоверность представленных документов, исходных данных, расчетов, обоснований, содержащихся в заявлении. Представление заявителем неполных или недостоверных данных является основанием для отказа в принятии заявления.
Параграф 3. Предварительное рассмотрение заявлений технопарками
20. Технопарк в течение 3 рабочих дней с даты регистрации заявления рассматривает ее на предмет соответствия настоящим Правилам в части наличия необходимых документов, содержания и полноты раскрытия информации, и в случае отсутствия замечаний, заявление направляется координатору в течение 3 рабочих дней с даты ее регистрации.
21. В случае несоответствия заявления требованиям настоящих Правил, технопарк не позднее 3 рабочих дней с даты регистрации заявления направляет заявителю письмо-уведомление с указанием замечаний по одному из указанных им в заявлении средств связи: телефон, факсимильная связь, почтовое отправление или электронная почта.
Заявление подлежит возврату заявителю для устранения замечаний.
22. Заявитель устраняет выявленные замечания и повторно представляет заявление, соответствующую настоящим Правилам. Повторное представление заявителем заявления в технопарк осуществляется в срок не позднее 20 рабочих дней с даты получения замечаний.
При необходимости технопарк оказывает заявителю консультационную помощь в вопросах устранения недоработок.
23. В случае отказа заявителя от повторного представления заявления с устранением указанных технопарком замечаний, заявитель в течение 10 рабочих дней с даты получения замечаний уведомляет об этом технопарк.
24. Технопарк в течение 2 рабочих дней с даты получения доработанного заявления проверяет устранение замечаний. В случае отсутствия повторных замечаний, копия заявления на бумажном носителе и в электронном формате в течение 3 рабочих дней с момента повторного получения заявления, передается координатору для организации внешней экспертизы.
Оригинал заявления сохраняется в технопарке.
Параграф 4. Внешняя экспертиза заявлений
25. Координатор по мере поступления заявлений от технопарков организует их внешнюю экспертизу. Направление заявлений с приложением необходимых документов согласно требованиям настоящих Правил на внешнюю экспертизу производится координатором в течение 5 рабочих дней с даты поступления заявлений от технопарка.

17. Өтініштегі жолдар арасына жазбалар жазылмауы, өшірілмеуі немесе қоса жазылмауы тиіс.
18. Өтінішті қабылдаған технопарк қызметкері оның тіркелуін жүзеге асырады. Өтініштің тіркелген күні өтініштің технопаркке түскен күні болып табылады.
19. Өтініш беруші өтініште қамтылған тапсырылған құжаттардың, бастапқы мәліметтердің, есептердің, негіздемелердің толықтығын және дұрыстығын қамтамасыз етеді. Өтініш берушінің толық емес немесе дұрыс емес мәліметтерді ұсынуы өтінішті қабылдаудан бас тартуға негіз болып табылады.
3 Параграф. Технопарктердің өтініштерді алдын ала шолуы
20. Технопарк өтініш тіркелген күннен бастап 3 жұмыс күні ішінде осы Қағидаларға сәйкес қажетті құжаттардың мазмұнының және оның ақпаратты ашуының толықтығына қатысты қағидаларға сәйкестілігін қарайды, ескерту болмаған жағдайда өтініш тіркелген күнінен бастап 3 жұмыс күні ішінде үйлестірушіге жіберіледі.
21. Өтініштер осы Қағидалардың талаптарына сәйкес келмеген жағдайда технопарк өтініштің тіркелген күнінен бастап 3 жұмыс күнінен кешіктірмей өтініште көрсетілген байланыс құралдарының бірі: телефон, факсимильді байланыс, пошталық жіберілім немесе электрондық пошта арқылы өтініш берушіге хат-хабарлама жібереді.
Өтініш өтініш берушіге ескертулерді жою үшін қайтарылады.
22. Өтініш беруші анықталған ескертулерді жояды және осы Қағидаларға сәйкес келетін өтінішті қайта тапсырады. Өтініш берушінің технопаркке өтінішті қайта тапсыруы ескерту алған күннен бастап 20 жұмыс күнінен кешіктірілмейтін мерзімде жүзеге асырылады.
Қажет болған жағдайда технопарк өтініш берушіге кемшіліктерін жою мәселелеріне қатысты консультациялық көмек көрсетеді.
23. Технопарк көрсеткен ескертулерді жою арқылы өтінішті қайта тапсырудан өтініш беруші бас тартқан жағдайда, ескерту алған күннен бастап 10 жұмыс күні ішінде өтініш беруші бұл туралы технопаркті хабардар етеді.
24. Технопарк пысықталған өтініштерді алған күнінен бастап 2 жұмыс күні ішінде ескертулердің жойылғанын тексереді. Қайта ескертулер болмаған жағдайда, өтініштің көшірмесі қағаз тасығышта және электрондық пішімде сыртқы сараптаманы ұйымдастыру үшін үйлестірушіге қайталанған өтініштің қабылданған күнінен бастап 3 жұмыс күні ішінде беріледі.
Өтініштің түпнұсқасы технопаркте сақталады.
4 Параграф. Өтініштің сыртқы сараптамасы
25. Үйлестіруші өтініштердің технопарктерден түсуіне қарай олардың сыртқы сараптамасын ұйымдастырады. Өтініштерді сыртқы сараптамаға жіберуді үйлестіруші технопарктерден өтініштер түскен күннен бастап 5 жұмыс күні ішінде жүргізеді.

26. Заявления по проектам, реализация которых производилась при участии центров коммерциализации технологий, на рассмотрение внешней экспертизы не направляются, а подлежат направлению на оценку обоснованности стоимости услуг ТБИ, запрашиваемых заявителем, в соответствии с параграфом 5 настоящих Правил.
27. Внешняя экспертиза организуется посредством направления заявления двум независимым экспертам:
1) в технологической части рассматриваемого заявления;
2) в экономической части рассматриваемого заявления.
28. Рассмотрение заявлений независимым экспертом с квалификацией в технологической части проводится с целью установления новизны, технологической целесообразности и реализуемости проекта.
29. Рассмотрение заявлений независимым экспертом с квалификацией в экономической части проводится с целью установления конкурентоспособности продукции проекта, а также экономической целесообразности развития предпринимательской деятельности на его основе.
30. Подбор независимых экспертов для рассмотрения каждого заявления производится координатором индивидуально, исходя из квалификации и опыта эксперта. К внешней экспертизе привлекаются отечественные и (или) зарубежные эксперты.
Расходы на проведение внешней экспертизы финансируются координатором из средств, предусмотренных уполномоченному органу на оказание услуг ТБИ.
31. Продолжительность внешней экспертизы не превышает 10 рабочих дней с даты получения независимым экспертом документов.
32. Координатор обеспечивает конфиденциальность при использовании информации, содержащейся в заявлении, а также объективность рассмотрения заявления путем:
1) исключения контактов между заявителем и независимыми экспертами;
2) неразглашения сведений о независимом эксперте, проводившем оценку;
3) неразглашения сведений о заявителе и его заявление независимому эксперту.
33. В результате внешней экспертизы независимыми экспертами принимается одно из следующих решений:
1) рекомендовать оказание услуг ТБИ заявителю – при отсутствии замечаний, способных привести к недостижению заявленных целей и параметров результата проекта;
2) рекомендовать оказание услуг ТБИ заявителю с учетом замечаний – при наличии замечаний, способных привести к недостижению заявленных целей и параметров результата проекта, но устранимых в процессе оказания услуг ТБИ;
3) отказать в оказании услуг ТБИ заявителю – при наличии замечаний, приводящих к недостижению заявленных целей и параметров результата проекта и неустранимых в процессе оказания услуг ТБИ.
34. Оценка независимого эксперта по каждому из критериев подлежит четкому, краткому обоснованию. Общий вывод независимого эксперта по результатам внешней экспертизы подлежит детальному обоснованию с разъяснением тех факторов, которые обусловили решение, в том числе с рекомендациями по устранению замечаний, в случае оценки, согласно подпункту 2) пункта 33 настоящих Правил.

26. Технологияларды коммерцияландыру орталықтарының қатысуымен іске асырылған жобалар бойынша өтініштер қарау үшін сараптамаға жіберілмейді, бірақ осы Қағидалардың 5-параграфына сәйкес өтініш беруші сұраған ТБИ қызметтері құнының негізділігін бағалауға жіберіледі.
27. Сыртқы сараптама өтініштерді екі тәуелсіз сарапшыға жіберу арқылы ұйымдастырылады:
1) қаралатын өтініштің технологиялық бөлігіне қатысты;
2) қаралатын өтініштің экономикалық бөлігіне қатысты.
28. Өтініштердің технологиялық бөлігіне қатысты біліктілігі бар тәуелсіз сарапшы жобаның жаңалығын, технологиялық орындылығын және іске асырылуын анықтау мақсатында қарайды.
29. Өтінішті экономикалық бөлігіне қатысты біліктілігі бар сарапшы жоба өнімінің бәсекеге қабілеттілігін, сондай-ақ оның негізінде тәуелсіз кәсіпкерлік қызметті дамытудың экономикалық орындылығын анықтау мақсатында қарайды.
30. Әр өтінішті қарау үшін тәуелсіз сарапшыларды таңдауды үйлестіруші сарапшының біліктілігі мен тәжірибесіне байланысты жеке жүргізеді. Сыртқы сараптамаға отандық және (немесе) шетелдік сарапшылар тартылады.
Сыртқы сараптаманы жүргізуге жұмсалатын шығыстарды үйлестіруші ТБИ қызметтерін көрсетуге уәкілетті органда көзделген қаражат есебінен қаржыландырады.
31. Сыртқы сараптаманың ұзақтығы тәуелсіз сарапшы құжаттарды алған күнінен бастап 10 жұмыс күнінен аспайды.
32. Үйлестіруші өтініште қамтылған ақпаратты пайдалану кезінде құпиялылықты, сондай-ақ өтініштерді қараудың объективтілігін:
1) өтініш беруші мен тәуелсіз сарапшылар арасында байланыстарды болдырмау;
2) бағалауды жүргізген тәуелсіз сарапшы туралы мәліметтерді таратпау;
3) тәуелсіз сарапшыға өтініш беруші және оның өтініші туралы мәліметтерді таратпау арқылы қамтамасыз етеді.
33. Тәуелсіз сарапшылар сыртқы сараптаманың нәтижесінде мынадай шешімдердің бірін қабылдайды:
1) жобаның мәлімделген мақсаттары мен нәтижесінің параметрлеріне қол жеткізе алмауына әкелетін ескертулер болмаған жағдайда өтініш берушіге ТБИ қызметтерін көрсетуді ұсыну;
2) жобаның мәлімделген мақсаттары мен нәтижесінің параметрлеріне қол жеткізе алмауына әкелетін ескертулер бар болған жағдайда, бірақ ТБИ қызметтерін көрсету процесінде түзетілетін ескертулерді ескере отырып, өтініш берушіге ТБИ қызметтерін көрсетуді ұсыну;
3) ТБИ қызметтерін көрсету процесінде жою мүмкін болмайтын және жобаның мәлімделген мақсаттары мен нәтижесінің параметрлеріне қол жеткізе алмауына әкелетін ескертулер бар болған жағдайда өтініш берушіге ТБИ қызметтерін көрсетуден бас тарту.
34. Өлшемдердің әрқайсысы бойынша тәуелсіз сарапшының бағалауы нақты, қысқаша негізделуге тиісті. Сыртқы сараптама нәтижелері бойынша тәуелсіз сарапшының жалпы қорытындысы шешімді негіздеген факторларды түсіндіру арқылы, оның ішінде осы Қағидалардың 33-тармағының 2) тармақшасына сәйкес бағаланған жағдайда ескертулерді жою жөніндегі ұсыныстар арқылы нақты негіздеуге жатады.

35. На основании рекомендаций независимых экспертов координатором принимается одно из следующих решений:
1) направить заявление на проведение оценки обоснованности стоимости услуг ТБИ, запрашиваемого заявителем – в случае, если рекомендации независимых экспертов соответствуют подпунктам 1), 2) пункта 33 настоящих Правил;
2) отклонить заявление – в случае, если одним из независимых экспертов заявление отклоняется в соответствии с подпунктом 3) пункта 33 настоящих Правил.
36. Координатор в течение 3 рабочих дней с даты получения результатов внешней экспертизы принимает решение на основании пункта 33 настоящих Правил и направляет соответствующее уведомление заявителю и в технопарк со ссылкой на результаты внешней экспертизы.
Параграф 5. Оценка обоснованности стоимости услуг ТБИ, запрашиваемых заявителем
37. Оценка обоснованности стоимости услуг ТБИ, запрашиваемых заявителем, производится координатором в течение 10 рабочих дней с даты получения результатов внешней экспертизы или заявления по проекту, реализация которого производилась при участии центров коммерциализации технологий.
38. Целью оценки обоснованности стоимости услуг ТБИ является определение оптимальной величины расходов путем оценки соответствия размера запрашиваемого заявителем финансирования объективным потребностям, обусловленным запланированными мероприятиями в рамках реализации проекта.
39. В случае необходимости представления дополнительных разъяснений для проверки обоснования стоимости услуг ТБИ, координатор через технопарк запрашивает необходимые материалы у заявителя.
40. По результатам оценки обоснованности стоимости услуг ТБИ координатор подготавливает заключение в течение 10 рабочих дней, которое доводится до технопарка в течение 3 рабочих дней с даты подготовки заключения. При отсутствии необходимости в корректировке заявления в соответствии с заключением заявление выносится на рассмотрение экспертного совета.
41. Технопарк в течение 5 рабочих дней с даты получения заключения совместно с заявителем производит необходимые корректировки стоимости услуг ТБИ.
42. В случае несогласия заявителя с заключением координатора и непредставления им запрашиваемых разъяснений, обосновывающих стоимость услуг ТБИ, в течение срока проведения оценки обоснованности стоимости услуг ТБИ, указанного в пункте 37 настоящих Правил, заявление подлежит отклонению координатором.
43. Доработанное заявление направляется координатору для вынесения на рассмотрение экспертного совета.
Параграф 6. Рассмотрение заявлений экспертным советом

35. Тәуелсіз сарапшылардың ұсыныстары негізінде үйлестіруші мынадай шешімдердің бірін қабылдайды:
1) егер тәуелсіз сарапшылардың ұсыныстары осы Қағидалардың 33-тармағының 1), 2) тармақшаларына сәйкес келсе, өтініш берушінің сұраған ТБИ қызметтері құнының негізділігін бағалау жүргізуге өтініш жіберу;
2) егер тәуелсіз сарапшылардың бірі осы Қағидалардың 33-тармағының 3) тармақшасына сәйкес өтінішті қайтарған жағдайда - өтінішті қабылдамау.
36. Үйлестіруші сыртқы сараптама нәтижелерін алған күннен бастап 3 жұмыс күні ішінде осы Қағидалардың 33-тармағының негізінде шешім қабылдайды және өтініш беруші мен сыртқы сараптама нәтижелеріне сілтеме бере отырып, технопаркке тиісті хабарлама жібереді.
5 Параграф. Өтініш беруші сұраған ТБИ қызметтері құнының
егізділігін бағалау
37. Өтініш беруші сұраған ТБИ қызметтері құнының негізділігін бағалауды үйлестіруші сыртқы сараптаманың нәтижелерін немесе технологияларды коммерцияландыру орталықтарының қатысуымен іске асырылған жоба бойынша өтінішті алған күннен бастап 10 жұмыс күні ішінде жүргізеді.
38. ТБИ қызметтері құнының негізділігін бағалаудың мақсаты жобаны іске асыру шеңберінде жоспарланған іс-шаралармен негізделген объективті қажеттіліктерді қаржыландырудың өтініш беруші сұраған көлемге сәйкестігін бағалау арқылы шығыстардың оңтайлы мөлшерін айқындау болып табылады.
39. ТБИ қызметтері құнының негізділігін тексеру үшін қосымша түсініктеме беру қажеттілігі туындаған жағдайда, үйлестіруші технопарк арқылы өтініш берушіден қажетті материалдарды сұратады.
40. ТБИ қызметтері құнының негізділігін бағалау нәтижелері бойынша үйлестіруші қорытындыны 10 жұмыс күні ішінде әзірлейді. Ол, әзірленген күнінен бастап 3 жұмыс күні ішінде технопаркке жеткізіледі. Қорытындыға сәйкес өтінішті түзетудің қажеттілігі болмаған жағдайда өтініш сараптамалық кеңестің қарауына шығарылады.
41. Технопарк қорытындыны алған күннен бастап 5 жұмыс күні ішінде өтініш берушімен бірлесіп ТБИ қызметтерінің құнына қажетті түзетулер енгізеді.
42. Өтініш беруші үйлестірушінің қорытындысымен келіспеген және ТБИ қызметтерінің құнын негіздейтін сұраған түсініктемелерді бермеген жағдайда, ТБИ қызметтері құнының негізділігіне бағалау жүргізу осы Қағидалардың 37-тармағында көрсетілген мерзімнің ішінде өтініш үйлестіруші тарапынан кері қайтарылуға жатады.
43. Пысықталған өтініш сараптамалық кеңестің қарауына шығару үшін үйлестірушіге жіберіледі.
6 Параграф. Сараптамалық кеңестің өтініштерді қарауы

44. Экспертный совет создается координатором в составе от 7 до 11 членов. Один из членов экспертного совета по решению координатора назначается председателем экспертного совета.
45. Заседания экспертного совета организуются координатором по мере поступления заключений оценки обоснованности стоимости услуг ТБИ при условии рассмотрения на одном заседании не менее пяти заявлений.
46. Члены экспертного совета определяются координатором из числа квалифицированных специалистов в области индустриально-инновационной деятельности по предложению:
1) государственных органов, участвующих в реализации индустриально-инновационной политики;
2) отраслевых ассоциаций, объединений предпринимателей, других общественных организаций, реализующих индустриально-инновационные проекты;
3) политических партий;
4) научных и научно-исследовательских организаций;
5) национальных компаний, промышленных предприятий, других организаций, реализующих индустриально-инновационную деятельность.
47. Экспертный совет проводит рассмотрение заявлений по следующим направлениям:
1) соответствие проекта приоритетным направлениям индустриально-инновационного развития Республики Казахстан согласно Закону Республики Казахстан «О государственной поддержке индустриально-инновационной деятельности» от 9 января 2012 года;
2) уникальность проекта;
3) востребованность продукции проекта;
4) степень участия заявителя в реализации проекта и его способность реализовать проект в соответствии с заявленными параметрами;
5) потенциальный экономический эффект проекта;
6) потенциальный социальный эффект проекта;
7) соответствие заявляемых затрат запланированным мероприятиям, целям и масштабу результатов проекта.
48. Заседания экспертного совета проводятся в очной форме путем заслушивания заявителей лично или посредством средств связи (видеоконференцсвязь, конференцсвязь).
49. Решения членов экспертного совета по каждому заявлению принимаются посредством балльной оценки по каждому направлению.
50. При сравнении баллов по рассмотренным заявлениям во внимание принимаются:
1) заявления, поступившие в течение одного периода в соответствии с пунктами 14-15 настоящих Правил;
2) заявления, поступившие в предыдущие периоды, прошедшие этапы внешней экспертизы и оценки обоснованности стоимости услуг ТБИ, но отклоненные по причине недостаточности баллов по результатам рассмотрения экспертным советом в сравнении с другими заявлениями, рассмотренными в предыдущие периоды.
В случае, если имеются заявления, предусмотренные подпунктом 2) пункта 50 настоящих Правил, с более высоким баллом оценки экспертного совета, чем заявления, поступившие в течение последнего периода, при подведении результатов отобранными считаются заявления, поступившие в предыдущие периоды.

44. Сараптамалық кеңесті үйлестіруші құрады, оның құрамы 7-ден 11 мүшеге дейін болады. Сараптамалық кеңес мүшелерінің бірі үйлестірушінің шешімімен сараптамалық кеңестің төрағасы болып тағайындалады.
45. Сараптамалық кеңестің отырыстарын, бір отырыста кемінде бес өтінішті қарастырған жағдайда ТБИ қызметтері құнының негізділігін бағалау қорытындысының түсуіне қарай ұйымдастырады.
46. Сараптамалық кеңестің мүшелерін үйлестіруші индустриялық-инновациялық қызмет саласындағы білікті мамандар қатарынан мыналардың:
1) индустриялық-инновациялық саясатты іске асыруға қатысатын мемлекеттік органдардың;
2) салалық қауымдастықтардың, кәсіпкерлер бірлестіктерінің, индустриялық-инновациялық жобаларды іске асыратын басқа да қоғамдық ұйымдардың;
3) саяси партиялардың;
4) ғылыми және ғылыми-зерттеу ұйымдарының;
5) ұлттық компаниялардың, өнеркәсіптік кәсіпорындардың, индустриялық-инновациялық қызметті іске асыратын басқа да ұйымдардың ұсыныстары бойынша тағайындайды.
47. Сараптамалық кеңес өтініштерді қарауды мынадай бағыттар бойынша жүргізеді:
1) Қазақстан Республикасының 2012 жылғы 9 қаңтардағы «Индустриялық-инновациялық қызметті мемлекеттік қолдау туралы» Заңына сәйкес жобаның Қазақстан Республикасының индустриялық-инновациялық дамуының басым бағыттарына сәйкестігі;
2) жобаның бірегейлігі;
3) жоба өнімінің талап етілуі;
4) өтініш берушінің жобаны іске асыруға қатысуы және мәлімделген параметрлерге сәйкес оның жобаны іске асыруға қабілеттілігі;
5) жобаның әлеуетті экономикалық тиімділігі;
6) жобаның әлеуетті әлеуметтік тиімділігі;
7) мәлімделген шығындардың жоспарланған іс-шараларға, мақсаттарға және жоба нәтижелерінің ауқымына сәйкестігі.
48. Сараптамалық кеңестің отырысы өтініш берушілерді жеке тыңдау арқылы немесе байланыс құралдарының (бейне конференция байланысы, конференция байланысы) көмегімен ашық түрде өткізіледі.
49. Сараптамалық кеңес мүшелерінің әр өтініш бойынша шешімі әрбір бағыт бойынша балдық бағалау арқылы қабылданады.
50. Балдарды қаралған өтініштермен салыстыру кезінде мыналар назарға алынады:
1) осы Қағидалардың 14-15-тармақтарына сәйкес бір кезең ішінде түскен өтініштер;
2) алдыңғы кезеңде түскен және сыртқы сараптама ТБИ қызметтері құқының негізділігін бағалау кезеңдерінен өткен, бірақ осыдан бұрын қаралған басқа да өтініштермен салыстыра отырып, сараптамалық кеңестің қарау нәтижелері бойынша балдарының жетіспеуіне байланысты бас тартылған өтініштер.
Соңғы кезең ішінде түскен өтініштерге қарағанда сараптамалық кеңес ең жоғары балмен бағалаған, осы Қағидалардың 50-тармағының 2) тармақшасында көзделген өтініштер бар болған жағдайда, нәтижелерді шығарған кезде алдыңғы кезеңдерде түскен өтініштер таңдап алынған болып есептеледі.

51. Количество заявлений, подлежащих отбору в рамках каждого периода, определяется от общего количества заявлений, подлежащих отбору в текущем году в рамках программы ТБИ, пропорционально количеству запланированных периодов.
52. Заявления, получившие наибольшие баллы, подлежат рекомендации координатору для оказания услуг ТБИ.
53. Заявления, получившие по результатам рассмотрения экспертным советом менее пятидесяти процентов максимально возможных баллов, не подлежат рекомендации координатору для оказания услуг ТБИ.
54. Решения экспертного совета в рамках каждого проведенного заседания оформляются протоколом в течение 3 рабочих дней с даты проведения заседания.
55. Деятельность членов экспертного совета, не являющихся государственными служащими, оплачивается координатором из средств, выделяемых уполномоченному органу на реализацию программы ТБИ в соответствующем году.
Параграф 7. Принятие координатором решения об оказании услуг ТБИ
56. На основании рекомендаций экспертного совета координатор в течение 5 рабочих дней с момента представления экспертного заключения, принимает решение об оказании услуг ТБИ заявителям и/или об отказе представления услуг ТБИ заявителям, которые не получили наибольшие баллы согласно рекомендациям экспертного совета.
57. Решение координатора в течение 3 рабочих дней с даты его принятия официально доводится до технопарков. Технопарки доводят решение координатора до заявителей, заявления которых выносились на рассмотрение экспертного совета, в течение 5 рабочих дней с даты получения уведомления от координатора.
Параграф 8. Заключение между технопарком и получателем услуг
договора на оказание услуг ТБИ
58. Заключение между технопарком и получателем услуг договора на оказание услуг ТБИ производится в порядке, определяемом гражданским законодательством Республики Казахстан.
59. Неотъемлемой частью договора между технопарком и заявителем являются:
1) техническое задание, содержащее перечень и объем услуг ТБИ, подлежащих оказанию заявителю;
2) смета расходов на оказание услуг ТБИ, скорректированная по результатам оценки обоснованности стоимости услуг ТБИ, запрашиваемых заявителем;
3) календарный план реализации проекта, содержащий поэтапное описание процесса его реализации, с указанием стоимости каждого из этапов и планируемого к достижению результата.
Параграф 9. Оказание услуг ТБИ технопарками
60. Оказание услуг ТБИ технопарком получателю услуг производится на основании заключенного между ними договора в соответствии с календарным планом реализации проекта согласно Приложению 5 к настоящим Правилам.

51. Әр кезеңнің шеңберінде іріктеуге жататын өтініштердің саны ТБИ бағдарламасы шеңберінде ағымдағы жылы іріктеуге жататын өтініштердің жалпы санынан жоспарланған кезеңдердің санына үйлесімді анықталады.
52. Ең көп балл алған өтініштер ТБИ қызметтерін көрсету үшін үйлестірушіге ұсынылады.
53. Сараптамалық кеңестің қарау нәтижелері бойынша ең жоғары мүмкін балдардың кемінде елу пайызын алған өтініштер ТБИ қызметтерін көрсету үшін үйлестірушіге ұсынылады.
54. Әрбір өткізілген отырыс шеңберінде сараптамалық кеңестің шешімі отырыс өткен күннен бастап 3 жұмыс күні ішінде хаттамамен ресімделеді.
55. Мемлекеттік қызметкерші болып табылмайтын сараптамалық кеңес мүшелерінің қызметші үйлестіруші тиісті жылы ТБИ бағдарламасын іске асыруға уәкілетті орган бөлетін қаражаттан ақы төлейді.
7 Параграф. ТБИ қызметтерін көрсету туралы үйлестірушінің шешім қабылдауы
56. Сараптамалық кеңес ұсыныстарының негізінде үйлестіруші сараптамалық қорытындыны ұсынғаннан бастап 5 жұмыс күні ішінде сараптамалық кеңестің ұсынымдарына сәйкес ең көп балл алмаған өтініш берушілерге ТБИ қызметтерін көрсетуге және/немесе қызметтерді көрсетпеу туралы шешім қабылдауы;
57. Үйлестірушінің шешімі қабылданған күнінен бастап 3 жұмыс күні ішінде технопарктерге жеткізіледі. Өтініштері сараптамалық кеңестің қарауына шығарылған өтініш берушілерге, үйлестірушіден хабарлама алған күннен бастап 5 жұмыс күні ішінде технопарктер үйлестірушінің шешімін жеткізеді.
8 Параграф. Технопарк пен қызметтерді алушы арасында ТБИ
қызметтерін көрсетуге шарт жасасу
58. Технопарктер мен қызметтерді алушы арасында ТБИ қызметтерін көрсетуге шарт жасасу Қазақстан Республикасының азаматтық заңнамасында белгіленген тәртіппен жүргізіледі.
59. Мыналар:
1) өтініш берушіге көрсетілуі тиіс ТБИ қызметтерінің тізбесі мен көлемін қамтитын техникалық тапсырма;
2) өтініш беруші сұраған ТБИ қызметтері құнының негізділігін бағалау нәтижелері бойынша түзетілген ТБИ қызметтерін көрсетуге арналған шығындар сметасы;
3) әрбір кезеңнің және қол жеткізілуі жоспарланған нәтиженің құнын көрсету арқылы оның іске асырылу барысының кезеңді сипаттамасын қамтитын жобаны іске асырудың күнтізбелік жоспары технопарк пен өтініш беруші арасындағы шарттың ажырамас бөлігі болып табылады.
9 Параграф. Технопарктердің ТБИ қызметтерін көрсетуі
60. Технопарктің қызмет алушыға ТБИ қызметтерін көрсетуі осы Қағидаттың 5-ші қосымшасына сәйкес жобаны іске асырудың күнтізбелік жоспарына сәйкес олардың жасасқан шартының негізінде жүргізіледі.

61. Факт оказания услуг ТБИ оформляется соответствующими актами оказанных услуг, заключаемыми между технопарком и получателем услуг, которые прилагаются к отчетности технопарка перед координатором.
62. Оплата услуг ТБИ, оказанных технопарком получателю услуг, производится координатором на основании сметы расходов на оказание услуг ТБИ по мере выполнения мероприятий, предусмотренных календарным планом реализации проекта. Источником для оплаты услуг ТБИ, оказанных технопарком, являются денежные средства, выделяемые из бюджета уполномоченному органу на реализацию программы ТБИ на соответствующий финансовый год.
63. Технопарк обеспечивает соответствие выполняемых ими мероприятий потребностям получателя услуг. При этом, технопарк при выборе соисполнителей учитывает мнение заявителя о способности соисполнителя выполнить необходимые мероприятия с надлежащим качеством.
64. В случае, если в процессе реализации проекта возникает необходимость корректировки сметы расходов на оказание услуг ТБИ, предложения по корректировке сметы расходов с детальным обоснованием необходимости корректировок подготавливаются технопарком совместно с заявителем и выносятся на рассмотрение координатора.
65. Координатор в течение 10 рабочих дней с даты получения предложений о корректировке сметы расходов на оказание услуг ТБИ рассматривает указанные предложения и подготавливает заключение о целесообразности или нецелесообразности внесения корректировок.
66. В случае признания внесения корректировок целесообразным, соответствующие корректировки оформляются на основании заключения координатора дополнительным соглашением к договору на оказание услуг ТБИ, заключенному между технопарком и получателем услуг.
Параграф 10. Мониторинг реализации
проектов в рамках программы ТБИ
67. Целью мониторинга реализации проектов в рамках программы ТБИ является отражение фактического хода реализации проекта в соответствии с договором.
68. Мониторинг реализации проектов в рамках программы ТБИ включает представление следующей отчетности по каждому проекту:
1) ежеквартальный отчет о реализованных мероприятиях по проекту и достигнутых результатах с рекомендациями;
2) ежегодный отчет о ходе реализации проекта с анализом достигнутых результатов и рекомендациями по его дальнейшему развитию.
69. Ежеквартальный отчет представляется технопарком координатору. Отчет согласовывается с получателем услуг и является одним из оснований для приемки координатором услуг, оказанных технопарком.
70. К ежеквартальному отчету прилагается пояснительная записка по каждому из пунктов, разъясняющая характер реализованных мероприятий, параметры достигнутых результатов, степень достижения запланированных показателей, причины отклонений от запланированных показателей, проблемные и постановочные вопросы, предложения по их решению.

61. ТБИ қызметтерін көрсету фактісі үйлестіруші алдында есептілікке қоса берілетін технопарк пен қызметтерді алушы арасында жасалатын көрсетілген қызметтердің тиісті актілерімен ресімделеді.
62. Қызметтерді алушыға технопарктің көрсеткен ТБИ қызметтерінің төлемін жобаны іске асырудың күнтізбелік жоспарында көзделген іс-шаралардың орындалуына қарай ТБИ қызметтерін көрсетуге арналған шығындар сметасы негізінде үйлестіруші төлейді. Технопарк көрсеткен ТБИ қызметтерінің төлем көзі тиісті қаржы жылына ТБИ бағдарламасын іске асыруға уәкілетті органға бюджеттен бөлінген ақшалай қаражат болып табылады.
63. Технопарк, қызметтерді алушы қажеттіліктерінің атқарылатын іс-шараларға сәйкестігін қамтамасыз етеді. Бұл ретте технопарк бірлесе орындаушыларды таңдау кезінде бірлесіп орындаушының қажетті іс-шараларды тиісті сапада орындауға қабілеттілігі туралы өтініш берушінің пікірін ескереді.
64. Егер жобаны іске асыру барысында ТБИ қызметтерін көрсетуге арналған шығындар сметасын түзету қажеттілігі туындаған жағдайда, түзету қажеттілігінің нақты негіздемесімен бірге шығындар сметасын түзету жөніндегі ұсынысты технопарк өтініш берушімен бірлесіп әзірлейді және үйлестірушінің қарауына шығарылады.
65. Үйлестіруші ТБИ қызметтерін көрсетуге арналған шығыстар сметасын түзету туралы ұсынысты алған күннен бастап 10 жұмыс күні ішінде көрсетілген ұсыныстарды қарайды және түзетуді енгізудің орындылығы немесе орынсыздығы туралы қорытынды әзірлейді.
66. Түзетулерді енгізудің орындылығы мойындалған жағдайда тиісті түзетулер технопарк пен қызметтерді алушы арасында жасалған ТБИ қызметтерін көрсетуге арналған шартқа қосымша келісімшарт жасасу арқылы үйлестірушінің қорытындысы негізінде ресімделеді.
10 Параграф. ТБИ бағдарламасы шеңберінде жобаларды іске асыру
мониторингі
67. ТБИ бағдарламасы шеңберінде жобаларды іске асыру мониторингінің мақсаты шартқа сәйкес жобаны іске асырудың нақты барысын көрсету болып табылады.
68. ТБИ бағдарламасы шеңберінде жобаларды іске асыру мониторингі әрбір жоба бойынша мынадай есептілікті ұсынуды қамтиды:
1) жоба бойынша іске асырылған іс-шаралар және кепілдемелерімен қоса қол жеткізілген нәтижелер туралы тоқсан сайын есеп беру;
2) қол жеткізілген нәтижелердің талдауымен және оны одан әрі дамыту жөніндегі ұсыныстарымен қоса жобаның іске асырылу барысы туралы жыл сайын есеп беру.
69. Тоқсан сайынғы есепті технопарк үйлестірушіге ұсынады. Есеп қызметтерді алушымен келісіледі және технопарк көрсеткен қызметтерді үйлестіруші қабылдау негіздерінің бірі болып табылады.
70. Тоқсандық есепке іске асырылған іс-шаралардың сипатын, қол жеткізілген нәтижелердің параметрлерін, жоспарланған көрсеткіштерге қол жеткізу деңгейін, жоспарланған көрсеткіштерді қабылдамау себептерін, өзекті және ортаға қойылған мәселелерді, оларды шешу жөніндегі ұсыныстарды түсіндіретін тармақтардың әрқайсысы бойынша түсіндірме жазба қоса беріледі.

71. Ежеквартальный отчет представляется координатору в срок не позднее 15 числа месяца, следующего за последним месяцем отчетного квартала. Форма представления ежеквартального отчета утверждается координатором.
72. На основании ежеквартальных отчетов технопарков координатор подготавливает уполномоченному органу аналитическую информацию о ходе реализации программы ТБИ в течение месяца после отчетного периода.
73. Ежегодный отчет о ходе реализации проекта оформляется в порядке, аналогичном ежеквартальному отчету, и дополнительно содержит:
1) копии документов, подтверждающих факты реализации мероприятий и достижения результатов, включая фотографические материалы;
2) анализ результативности проекта с рекомендациями о его дальнейшей реализации в рамках программы ТБИ, предложениями по необходимым корректировкам или прекращению реализации проекта.
74. Координатор ежегодно, в срок до 1 февраля года, следующего за отчетным, организует заслушивание отчетов технопарков о реализации проектов в рамках программы ТБИ.
75. В рамках осуществления мониторинга координатор в целях фактической оценки хода реализации проекта, осуществляет посещение технопарка и получателя услуг.
Параграф 11. Оценка результатов оказания услуг ТБИ
76. В рамках реализации программы ТБИ применяются две формы оценки результатов оказания услуг ТБИ:
1) текущая оценка – ежеквартально, на основании ежеквартальных отчетов о реализованных мероприятиях по проекту и достигнутых результатах;
2) итоговая оценка – по завершению оказания услуг ТБИ по каждому из проектов.
77. Текущая оценка производится координатором с целью определения эффективности реализованных мероприятий, выработки рекомендаций по дальнейшему развитию проекта и оценки результативности технопарков в рамках программы ТБИ.
78. Основанием для проведения текущей оценки являются ежеквартальные отчеты, представляемые технопарком в порядке, установленном главой 11 настоящих Правил.
79. Итоговая оценка проводится координатором по завершению оказания услуг ТБИ получателю услуг.
80. Оказание услуг ТБИ получателю завершаются в плановом или досрочном порядке.
81. Под плановым завершением оказания услуг ТБИ получателю услуг понимается истечение периода оказания услуг ТБИ в соответствии с пунктом 4 настоящих Правил.
82. Досрочное прекращение оказания услуг ТБИ получателю услуг осуществляется координатором в случаях:
1) принятия решения о нецелесообразности дальнейшей реализации проекта в рамках программы ТБИ по результатам текущей оценки;

71. Тоқсандық есеп есепті тоқсанның соңғы айынан кейінгі айдың 15 күнінен кешіктірілмей үйлестірушіге тапсырылады. Тоқсандық есепті тапсыру нысанын үйлестіруші бекітеді.
72. Технопарктердің тоқсандық есептері негізінде үйлестіруші тоқсандық есептен кейін бір айдың ішінде уәкілетті органға ТБИ бағдарламасын іске асыру барысы туралы талдамалы ақпарат әзірлейді.
73. Жобаны іске асыру барысы туралы жыл сайынғы есеп тоқсан сайын берілетін есепке ұқсас тәртіппен рәсімделеді және қосымша мыналарды қамтиды:
1) іс-шараларды іске асыру фактілерін және фотографиялық материалдарды қоса алғанда, нәтижелерге қол жеткізілгендігін растайтын құжаттардың көшірмелері;
2) жобаға қажетті түзетулер енгізу немесе іске асыруды тоқтату бойынша ТБИ бағдарламасы шегінде оның одан әрі іске асырылуы туралы ұсынымдарымен қоса, жобаның нәтижелілігін талдау.
74. Үйлестіруші жыл сайын есепті жылдан кейінгі жылдың 1 ақпанына дейінгі мерзімде ТБИ бағдарламасы шеңберінде жобаны іске асыру туралы есептерді тыңдауды ұйымдастырады.
75. Жобаның іске асырылу барысын нақты бағалау мақсатында үйлестіруші мониторингті жүзеге асыру шеңберінде технопаркті және қызметтерді алушыны аралап көруге құқылы.
11 Параграф. ТБИ қызметтерін көрсету нәтижелерін бағалау
76. ТБИ бағдарламасын іске асыру шеңберінде ТБИ қызметтерін көрсету нәтижелерін бағалаудың екі нысаны қолданылады:
1) ағымдағы бағалау - тоқсан сайын, жоба бойынша іске асырылған іс-шаралар мен қол жеткізілген нәтижелер туралы тоқсандық есептің негізінде;
2) қорытынды бағалау - әрбір жоба бойынша ТБИ қызметтерін көрсетуді тоқсан сайын аяқтау бойынша.
77. Ағымдағы бағалауды іске асырылған іс-шаралардың тиімділігін айқындау, ТБИ бағдарламасы шеңберінде технопарктердің нәтижелілігін бағалау және жобаны одан әрі дамыту бойынша ұсынымдар әзірлеу мақсатында үйлестіруші жүргізеді.
78. Ағымдағы бағалауды жүргізу үшін осы Қағидалардың 11-тарауында белгіленген тәртіппен технопарк тапсыратын тоқсандық есеп негіз болып табылады.
79. Қорытынды бағалауды қызметтерді алушыға ТБИ қызметтерін көрсетуді аяқтау бойынша үйлестіруші жүргізеді.
80. Қызметтерді алушыға ТБИ қызметтерін көрсетуді аяқтау жоспарлы немесе мерзімінен бұрын болады.
81. Қызметтерді алушыға ТБИ қызметтерін көрсетудің жоспарлы аяқталуы деп осы Қағидалардың 4-тармағына сәйкес ТБИ қызметтерін көрсету кезеңінің аяқталуы түсіндіріледі.
82. Қызметтерді алушыға ТБИ қызметтерін көрсетуді мерзімінен бұрын аяқтауды үйлестіруші мынадай жағдайларда жүзеге асырады:
1) ағымдағы бағалау нәтижелері жөніндегі ТБИ бағдарламасы шеңберіндегі жобаны одан әрі іске асырудың орынсыздығы туралы шешімнің қабылдануы;

2) досрочного достижения запланированных результатов и отсутствия дальнейшей целесообразности в услугах ТБИ;
3) отказа получателя услуг от дальнейшей реализации проекта в рамках программы ТБИ.
83. Основанием для досрочного прекращения оказания услуг ТБИ в соответствии с подпунктами 2), 3) пункта 82 настоящих Правил является решение Координатора, принимаемое по представлению технопарка, с обоснованием выносимого представления.
3. Порядок определения стоимости услуг ТБИ
84. Общая стоимость услуг ТБИ на реализацию одного проекта определяется в соответствии с особенностями конкретного проекта, но не более восьмитысячекратного минимального расчетного показателя в год, установленного законодательством Республики Казахстан на соответствующий финансовый год.
85. Стоимость услуг ТБИ, указанных в подпунктах 1) – 6) пункта 8 настоящих Правил, определяется исходя из единого почасового тарифа, разрабатываемого технопарком и утверждаемого координатором. При этом тарифы не должны превышать среднерыночный тариф, действующий на рынке для аналогичных услуг.
86. Расчет потребности в услугах ТБИ, указанных в подпунктах 1) – 6) пункта 8 настоящих Правил, производится с учетом следующих ограничений:
1) услуги по бухгалтерскому сопровождению – не более десяти часов в неделю на один проект;
2) услуги по юридическому сопровождению проекта – не более десяти часов в неделю на один проект;
3) услуги проектного менеджера – не более сорока часов в неделю на один проект;
4) услуги по общему и административному сопровождению проекта – не более двадцати часов в неделю на один проект;
5) услуги по экономическому сопровождению проекта – не более десяти часов в неделю на один проект;
6) услуги по маркетинговому сопровождению проекта – не более двадцати часов в неделю, но не более двухсот семидесяти часов на один проект.
При определении стоимости услуг по общему и административному сопровождению не учитывается стоимость обеспечения канцелярскими товарами и принадлежностями, доступа к внешним информационным ресурсам.
Затраты на обеспечение канцелярскими товарами и принадлежностями не должны превышать размер тридцатикратного размера минимального расчетного показателя в год, установленного законодательством Республики Казахстан на соответствующий финансовый год.
Затраты на доступ к внешним информационным ресурсам определяются по фактической стоимости, устанавливаемой владельцами соответствующих информационных ресурсов.
87. Стоимость услуг по разработке бизнес-плана согласно подпункту 7) пункта 8 настоящих Правил в зависимости от сложности проекта и наличия исходных данных не должна превышать семисоткратного размера минимального расчетного показателя, установленного законодательством Республики Казахстан на соответствующий финансовый год.

2) жоспарланған нәтижелерге мерзімінен бұрын қол жеткізу және одан әрі ТБИ қызметтерінің қажеттілігінің болмауы;
3) өтініш берушінің ТБИ бағдарламасы шеңберінде жобаны одан әрі іске асырудан бас тартуы.
83. Ұсынылған ұсынымдардың негіздемесімен қоса, үйлестірушінің технопаркті таныстыру бойынша қабылдаған шешімі осы Қағидалардың 82-тармағының 2), 3) тармақшаларына сәйкес ТБИ қызметтерін көрсетуді мерзімінен бұрын тоқтату үшін негіз болып табылады.
3. ТБИ қызметтерінің құнын айқындау тәртібі
84. Бір жобаны іске асыруға арналған ТБИ қызметтерінің жалпы құны нақты жобаның ерекшеліктеріне сәйкес белгіленеді, бірақ тиісті қаржы жылына Қазақстан Республикасында заңнамасында белгіленген жылына сегіз мың еселенген ең төменгі есептілік көрсеткіштен аспауы тиіс.
85. Осы Қағидалардың 8-тармағының 1)-6) тармақшаларында көрсетілген ТБИ қызметтерінің құны технопарк әзірлеген және үйлестіруші бекіткен бірыңғай сағаттық тарифке сүйеніп белгіленеді. Бұл ретте тарифтер ұқсас қызметтер үшін нарықтағы орташа нарықтық тарифтен аспауы тиіс.
86. ТБИ қызметтеріне деген қажеттіліктің есебі осы Қағидалардың 8-тармағының 1)-6) тармақшаларында көрсетілген мынадай шектеулерді ескере отырып жүргізіледі:
1) бухгалтерлік сүйемелдеу жөніндегі қызметтер - бір жобаға аптасына он сағаттан көп емес;
2) жобаны заңдық сүйемелдеу жөніндегі қызметтер - бір жобаға аптасына он сағаттан көп емес;
3) жоба менеджерінің қызметі - бір жобаға аптасына қырық сағаттан көп емес;
4) жобаны жалпы және әкімшілік сүйемелдеу жөніндегі қызметтер - бір жобаға аптасына жиырма сағаттан көп емес;
5) жобаны экономикалық сүйемелдеу жөніндегі қызметтер - бір жобаға аптасына он сағаттан көп емес;
6) жобаны маркетингтік сүйемелдеу жөніндегі қызметтер - бір жобаға аптасына жиырма сағаттан көп емес, бірақ екі жүз жетпіс сағаттан көп емес.
Жалпы және әкімшілік сүйемелдеу бойынша қызметтер құнын анықтау кезінде кеңсе тауарларымен және керек-жарақтармен, сыртқы ақпарат ресурстарына қол жеткізумен қамтамасыз ету құны ескерілмейді.
Кеңсе тауарларымен және керек-жарақтармен қамтамасыз етуге кететін шығындар тиісті қаржы жылына арналған Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген ең аз есептік көрсеткіштің отыз еселенген мөлшерінен аспауы тиіс.
Сыртқы ақпарат ресурстарына қол жеткізуде жұмсалатын шығындар тиісті ақпарат ресурстарының иелері белгілеген нақты құны бойынша айқындалады.
87. Жобаның күрделілігіне және бастапқы мәліметтердің болуына байланысты осы Қағидалардың 8-тармағының 7) тармақшасына сәйкес бизнес-жоспарды әзірлеу жөніндегі қызметтер құны тиісті қаржы жылына арналған Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген ең аз есептік көрсеткіштің жеті еселенген мөлшерінен аспауы тиіс.

88. При определении стоимости услуг по организации деловых поездок, связанных с реализацией проекта согласно подпункту 13) пункта 8 настоящих Правил, применяется порядок, установленный нормативным правовым актом, регулирующим порядок возмещения командировочных расходов работникам государственных учреждений, содержащихся за счет средств государственного бюджета, не являющихся руководителями и заместителями руководителей государственных учреждений.
89. В рамках оказания услуг ТБИ, предусмотренных подпунктами 14), 15) пункта 8 настоящих Правил, допускается приобретение оборудования, необходимого для надлежащего оказания данных услуг, при условии, что общая стоимость приобретаемого оборудования по одному проекту не превышает двухтысячекратного размера минимального расчетного показателя, установленного законодательством Республики Казахстан на соответствующий финансовый год.
90. В случае приобретения оборудования в рамках оказания услуг ТБИ, а также возникновения в результате оказания услуг ТБИ другого имущества, указанные активы являются собственностью технопарка. Их использование осуществляется получателем услуг в целях реализации проекта. Расходы, возникающие в связи с использованием указанных активов, финансируются из средств, выделяемых на оказание услуг ТБИ получателю услуг в рамках соответствующего проекта.
91. По завершению периода оказания услуг ТБИ по проекту приобретенные или образованные в рамках этого активы, принадлежащие технопарку, используются технопарком одним из следующих способов:
1) вносятся в уставный капитал юридического лица, созданного получателем услуг в рамках реализации проекта, в качестве вклада технопарка;
2) реализуются заявителю по стоимости, не ниже балансовой стоимости на момент реализации;
3) реализуются третьим лицам по стоимости, не ниже балансовой стоимости на момент завершения оказания услуг ТБИ.
Решение о способе использования активов принимается органами управления технопарком в порядке согласно уставу технопарков.
92. Требования, указанные в пунктах 9091 настоящих Правил, не распространяются на объекты интеллектуальной собственности и разрешительные документы, полученные в рамках оказания услуг ТБИ, которые являются собственностью получателя услуг.
93. В случае возникновения в процессе оказания услуг ТБИ нового объекта интеллектуальной собственности, первоначально не заявляемого получателем услуг, технопарк по согласованию с получателем услуг приобретает право на часть доходов от использования данного объекта интеллектуальной собственности в размере до пятидесяти процентов от получаемого чистого дохода. Часть чистого дохода, подлежащая выплате технопарку, устанавливается отдельным соглашением между получателем услуг и технопарком.

88. Осы Қағидалардың 8-тармағының 13) тармақшасына сәйкес жобаны іске асырумен байланысты іскерлік сапарларды ұйымдастыру жөніндегі қызметтер құнын айқындау кезінде мемлекеттік мекеме басшылары мен олардың орынбасарлары болып табылмайтын, мемлекеттік бюджет қаражаты есебінен ұсталатын мемлекеттік мекеме қызметкерлерінің іссапарлық шығыстарын өтеу тәртібін реттейтін нормативтік құқықтық актімен белгіленген тәртіп қолданылады.
89. Осы Қағидалардың 8-тармағының 14), 15) тармақшаларында көзделген ТБИ қызметтерін көрсету шеңберінде әрбір жоба бойынша сатып алынатын жабдықтың жалпы құны тиісті қаржы жылына арналған Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген ең аз есептік көрсеткіштің екі мың есе мөлшерінен аспайтын шарттарда, осы қызметтерді тиісінше көрсету үшін қажетті жабдықтарда сатып алуға жол беріледі.
90. ТБИ қызметтерін көрсету шеңберінде жабдықтарды сатып алған жағдайда, сондай-ақ ТБИ қызметтерін көрсету нәтижесінде басқа мүліктер пайда болған жағдайда көрсетілген активтер технопарктің меншігі болып табылады. Оларды пайдалануды жобаны іске асыру мақсатында қызметтерді алушылар жүзеге асырады. Көрсетілген активтерді пайдаланумен байланысты туындайтын шығындар тиісті жоба шеңберінде қызмет алушыға ТБИ қызметтерін көрсетуге бөлінген қаражаттан қаржыландырылады.
91. Технопаркке тиесілі сатып алынған немесе пайда болған активтер жоба бойынша ТБИ қызметтерін көрсету кезеңінің аяқталуына байланысты бойынша технопарк мына тәсілдердің бірін пайдаланады:
1) технопарктің қосқан үлесі ретінде жобаны іске асыру шеңберінде қызметтерді алушы құрған заңды тұлғаның жарғылық капиталына салынады;
2) іске асыру кезінде теңгерімдік құнынан төмен емес құн бойынша өтініш берушіге өткізіледі;
3) ТБИ кызметтерін көрсету аяқталған кезде теңгерімдік құнынан төмен емес құн бойынша үшінші тұлғаларға өткізіледі.
Активтерді пайдалану тәсілі туралы шешімді технопарктің басқару органдары технопарк жарғысына және Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасына сәйкес тәртіппен қабылдайды.
92. Осы Қағидалардың 9091-тармақтарында көрсетілген талаптар зияткерлік меншік объектілеріне және қызмет алушының меншігі болып табылатын ТБИ қызметтерін көрсету шеңберінде алынған рұқсат беру құжаттарына қолданылмайды.
93. ТБИ қызметтерін көрсету процесінде бастапқыда қызметтерді алушының мәлімдемеген жаңа зияткерлік меншік объектісі туындаған жағдайда технопарктің қызмет алушымен келісуі бойынша таза табыстың елу пайызына дейінгі көлемде осы зияткерлік меншік объектісін пайдаланудан түскен табыстың бір бөлігіне ие болуға құқығы бар. Технопаркке төленетін таза табыстың бір бөлігі қызметтерді алушы мен технопарк арасында жасалған басқа келісіммен белгіленеді.

94. Стоимость других услуг, предусмотренных пунктом 8 настоящих Правил, определяется координатором в процессе оценки обоснованности стоимости услуг ТБИ исходя из фактической стоимости, подтверждаемой соответствующими расчетами и ценовыми предложениями, предоставляемыми заявителем в составе заявления.
Приложение 1
к Правилам оказания услуг
технологического
бизнес-инкубирования, а также
определения стоимости таких услуг
Форма
Заявление на получение услуг технологического
бизнес-инкубирования проекта
Первому руководителю
_____________________
(наименование технопарка)
_____________________
(Ф.И.О. директора)
Заявление
Настоящим ____________________________________________________
(полностью Ф.И.О. – для физического лица, наименование
организации – для юридического лица,) обращается с заявлением на
участие в программе технологического бизнес-инкубирования и просит
рассмотреть ее в установленном порядке.
С Правилами оказания услуг технологического
бизнес-инкубирования и определения их стоимости ознакомлены и
согласны, замечаний и возражений не имеем.
Достоверность сведений, представленных в заявлении,
гарантируем.
Приложение: документы заявления, а именно:
1) паспорт проекта, на ___ л.
2) краткое описание проекта, на ____ л.
3) смета расходов на оказание услуг технологического
бизнес-инкубирования, на ____ л.
4) календарный план реализации проекта, на ____ л.
5) копии документов, подтверждающих правовой статус, на ____ л.
6) материалы, подтверждающие достоверность сведений,
представленных в заявлении, на ____ л.
_______________________
_______________________
(должность – для юридического лица)
(подпись)
(Ф.И.О.)
__________________
1 - для заявителей - юридических лиц заявление оформляется на
фирменном бланке юридического лица и скрепляется печатью юридического
лица
Приложение 2
к Правилам оказания услуг
технологического бизнес-инкубирования
и определения их стоимости
Форма
Паспорт проекта № ______________________
(присваивается работником технопарка)
Дата регистрации: _________________________
(день) (месяц) (год)
1. Наименование проекта:
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Отрасль проекта:_______________________________________________
Подотрасль проекта: _________________________________________________
2. Заявитель:
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
(Ф.И.О. полностью - для физических лиц, полное наименование - для
юридических лиц)

94. Осы Қағидалардың 8-тармағында көзделген басқа қызметтер құнын өтініштегі өтініш беруші беретін тиісті есептері мен баға ұсыныстарымен расталатын нақты құнға сүйене отырып, ТБИ қызметтері құнының негізділігін бағалау процесінде үйлестіруші айқындайды.
Технологиялық бизнес-инкубациялау
қызметтерін көрсету, сондай-ақ
мұндай көрсетілетін қызметтер
құнын айқындау қағидаларына
1-қосымша
Нысан
Жобаның технологиялық бизнес-инкубациялау қызметтерін
алуға арналған өтініш
Бірінші басшысы
___________________________
(технопарктің атауы)
___________________________
(директордың Т.А.Ә.А.)
Өтініш
Осы арқылы __________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
(Т.А.Ә.А. толығымен - жеке тұлға үшін, ұйымның толық атауы - заңды
тұлға үшін)
технологиялық бизнес-инкубациялау бағдарламасына қатысуға
арналған өтінішпен жүгінеді және оны белгіленген тәртіппен қарауды
сұрайды.
Технологиялық бизнес-инкубациялау қызметтерін көрсету және
олардың құнын айқындау қағидаларымен таныстық және келісеміз,
ескертулер мен қарсылығымыз жоқ.
Өтініште берілген мәліметтердің дұрыстығын кепілдік береміз.
Қосымша: өтініштің құжаттары, атап айтқанда:
1) жоба паспорты, ___ п.;
2) жобаның қысқаша сипаттамасы, ____ п.;
3) технологиялық бизнес-инкубациялау қызметтерін көрсетуге
арналған шығындар сметасы, ____ п.;
4) жобаны іске асырудың күнтізбелік жоспары, ____ п.;
5) құқықтық статусты растайтын құжаттардың көшірмелері, ___ п.;
6) өтініште берілген мәліметтердің дұрыстығын растайтын
материалдар, ____ п.
_____________________________
_______________________
(лауазымы - заңды тұлға үшін) лица)
(қолы)
(Т.А.Ә.А.)
_________________
1 - өтініш берушілер үшін - заңды тұлғалар үшін өтініш заңды
тұлғаның фирмалық бланкісінде ресімделеді және заңды тұлғаның мөрімен
бекітіледі.
Технологиялық бизнес-инкубациялау
қызметтерін көрсету, сондай-ақ
мұндай көрсетілетін қызметтер
құнын айқындау қағидаларына
2-қосымша
Нысан
Жобаның паспорты № _______________________________
(технопарк қызметкері береді)
Тіркелген күні _______________________
(жылы) (күні) (айы)
1. Жобаның атауы
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Жобаның саласы ______________________________________________________
Жобаның кіші саласы _________________________________________________
2. Өтініш беруші
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
(Т.А.Ә.А. толығымен - жеке тұлғалар үшін, толық атауы - заңды
тұлғалар үшін)

3. Уполномоченный представитель заявителя
_____________________________________________________________________
(для юридических лиц)
3.1. Должность: _____________________________________________________
3.2. Ф.И.О. _________________________________________________________
3.3. Основание _____________________________________________________
(реквизиты документа, на основании которого представитель
уполномочен представлять заявителя, копия документа прилагается к
материалам, подтверждающих достоверность информации, содержащейся
в заявлении)
4. Адрес заявителя:__________________________________________________
(адрес заявителя полностью, для юридических лиц - юридический адрес)
5. Место реализации проекта: ________________________________________
(город, район, область)
6. Руководитель проекта
Ф.И.О. ______________________________________________________________
Место работы: ______________ Должность: _____________________________
Специальность: ______________________________________________________
Специализация: ______________________________________________________
Ученая степень _____________________ Ученое звание:__________________
7. Стоимость услуг ТБИ в соответствии с заявлением, тыс тенге:
_____________________________________________________________________
(цифрами, прописью)
8. Объем софинансирования, тыс. тенге:_______________________________
(цифрами, прописью)
9. Продукция проекта:________________________________________________
10. Продолжительность оказания услуг ТБИ: ____________ недель
Этап 1 ______________ недель
Этап 2 ______________ недель
Этап … ______________ недель
Этап N ______________ недель
11. Конечный результат проекта:
Наименование показателя
Ед. изм.
Этап 1
Этап 2
Этап …
Этап N
Показатель 1
Показатель 2
Показатель N
12. Контактная информация заявителя: ________________________________
(телефон) (факс) (адрес эл. почты)
13. Потенциальные соисполнители:
1.___________________________________________________________________
2.___________________________________________________________________
3.___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
N.___________________________________________________________________
(для физических лиц - указать Ф.И.О., специальность, для юридических
лиц - полное наименование, основной вид деятельности)
14. Нежелательные эксперты:
1.___________________________________________________________________
2.___________________________________________________________________
3.___________________________________________________________________
(указать Ф.И.О., регион эксперта, привлечение которого для экспертизы
заявления не желательно по личным или иным субъективным причинам)
Заявитель ___________________________________________________________
(подпись заявителя или его уполномоченного лица) (Ф.И.О. полностью)
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Приложение 3
к Правилам оказания услуг
технологического
бизнес-инкубирования, также
определения стоимости
таких услуг
Требования к краткому описанию проекта
Краткое описание проекта оформляется заявителем в соответствии со следующей структурой:

3. Өтініш берушінің уәкілетті өкілі
_____________________________________________________________________
(заңды тұлғалар үшін)
3.1. Лауазымы _______________________________________________________
3.2. Т.А.Ә.А.________________________________________________________
3.3. Негіз __________________________________________________________
(құжаттың деректемелері, оның негізінде өкіл өтініш берушінің атынан
уәкілетті болады, өтініште қамтылған ақпараттың дұрыстығын растайтын
материалдарда құжаттың көшірмесі қоса беріледі)
4. Өтініш берушінің мекенжайы _______________________________________
(өтініш берушінің мекенжайы толығымен, заңды тұлғалар үшін - заңды
мекенжайы)
5. Жоба іске асырылатын орын: _______________________________________
(қала, аудан, облыс)
6. Жобаның жетекшісі
Т.А.Ә.А. ____________________________________________________________
Жұмыс орны: _______________________ Лауазымы: _______________________
Мамандығы: __________________________________________________________
Мамандануы __________________________________________________________
Ғылыми дәрежесі ___________________ Ғылыми атағы ____________________
7. Өтінішке сәйкес ТБИ қызметінің құны, мың:
_____________________________________________________________________
(цифрлармен, жазбаша)
8. Бірлесіп қаржыландыру көлемі, мың теңге:__________________________
(цифрлармен, жазбаша)
9. Жобаның өнімі ____________________________________________________
10. ТБИ-дың қызмет көрсету ұзақтығы ___________________ апта
1 кезең ___________________ апта
2 кезең ___________________ апта
...кезең ___________________ апта
N кезең ___________________ апта
11. Жобаның түпкілікті нәтижесі:
Көрсеткіштің атауы
Өлшем бірлігі
1 кезең
2 кезең
...кезең
N кезең
1 Көрсеткіш
2 Көрсеткіш
...
N Көрсеткіш
12. Өтініш берушінің байланыс ақпараты ______________________________
(телефоны) (факс) (электронды поштасының мекенжайы)
13. Әлеуетті бірлесіп орындаушылар
1. __________________________________________________________________
2. __________________________________________________________________
3. __________________________________________________________________
... _________________________________________________________________
N ___________________________________________________________________
(жеке тұлғалар үшін - Т.А.Ә.А., мамандығы, заңды тұлғалар үшін - толық атауы, қызметтің негізгі түрі)
14. Жағымсыз сарапшылар:
1. __________________________________________________________________
2. __________________________________________________________________
3. __________________________________________________________________
(Т.А.Ә.А., сарапшының өңірі, оны тарту өтініштің сараптамасы үшін
жеке немесе өзге де субъективті себептер бойынша қажет емес)
Өтініш беруші _______________________________________________________
(өтініш берушінің немесе оның уәкілетті тұлғасының қолы) (Т.А.Ә.А.
толығымен)
Технологиялық бизнес-инкубациялау
қызметтерін көрсету, сондай-ақ
мұндай көрсетілетін қызметтер
құнын айқындау қағидаларына
3-қосымша
Жобаның қысқаша сипаттамасына қойылатын
талаптар
Жобаның қысқаша сипаттамасын өтініш беруші мынадай құрылымға сәйкес ресімдейді:

1) наименование проекта;
2) общее описание концепции проекта;
3) продукция проекта;
4) рынок продукции проекта;
5) обоснование места реализации проекта;
6) степень готовности проекта к реализации;
7) видение развития предпринимательской деятельности в рамках проекта;
8) экономическая эффективность проекта;
9) команда проекта;
10) требуемые услуги технологического бизнес-инкубирования;
11) участие заявителя в реализации проекта;
12) планируемые результаты от реализации проекта.
При подготовке краткого описания заявитель по возможности должен избегать прямого указания сведений, позволяющих его идентифицировать.
Вся информация должна излагаться в четкой, понятной форме, исключающей двоякое толкование, содержащей конкретные факты, обосновывающие предлагаемые заявителем подходы к реализации проекта и раскрывающие содержание основных мероприятий.
Заявителем – физическим лицом или руководителем юридического лица – заявителя парафируется каждый лист краткого описания проекта. В электронном формате краткое описание проекта представляется без парафирования.
Раздел «Общее описание концепции проекта» должен содержать:
1) краткое описание применяемой технологии в объеме не более 1 страницы2;
2) обоснование актуальности проекта – конкретные причины, по которым проект целесообразен для реализации, проблемы, на решение которых направлен проект, в объеме не более 1 страницы;
3) новизна проекта – конкретные факты, определяющие уникальность проекта, новизну применяемых при его реализации решений, с обоснованием сделанных выводов в объеме не более 1 страницы;
4) цель проекта – конкретно сформулированную, измеримую, достижимую цель реализации проекта, достижение которой возможно в рамках участия в программе ТБИ, в объеме не более 0,5 страниц;
5) этапы реализации проекта – краткое описание основных этапов реализации проекта с обоснованием их необходимости, указанием продолжительности в неделях, предлагаемых к реализации мероприятий и ожидаемых результатов каждого этапа, в объеме не более 2 страниц.
В разделе «Продукция проекта» указывается краткое описание продукции, которую планируется производить в рамках проекта, в том числе:
1) ассортимент продукции;
2) сфера применения продукции;
3) технические параметры продукции;
4) экономические параметры продукции;
5) преимущества продукции в сравнении с продукцией конкурентов;
6) планируемый к освоению объем производства продукции, в том числе в рамках программы ТБИ;
7) сведения о результатах ранее проведенных испытаний продукции при наличии - о результатах ранее осуществленного производства продукции, продажах продукции.
Раздел «Продукция проекта» по объему не должен превышать 2 страниц.
Раздел «Рынок продукции проекта» содержит видение заявителя по продвижению продукции на рынок, в том числе:

1) жобаның атауы;
2) жоба тұжырымдаманың жалпы сипаттамасы;
3) жобаның өнімі;
4) жоба өнімінің нарығы;
5) жобаны іске асыру орнының негіздемесі;
6) жобаның іске асырылуының дайындық деңгейі;
7) жоба шеңберінде кәсіпкерлік қызметті дамыту пайымы;
8) жобаның экономикалық тиімділігі;
9) жобаның командасы;
10) технологиялық бизнес-инкубациялаудың талап етілетін қызметтері;
11) жобаны іске асыруға өтініш берушінің қатысуы;
12) жобаны іске асыру бойынша жоспарланатын нәтижелер.
Мүмкіндігіне қарай өтініш беруші қысқаша сипаттаманы дайындау кезінде оны сәйкестендіруге мүмкіндік беретін мәліметтерді тікелей көрсетуден сақтануы тиіс.
Барлық ақпарат нақты, түсінікті түрде баяндалуы тиіс, жобаның іске асырылуына қатысты өтініш беруші тарапынан ұсынылатын тәсілдерді негіздейтін және негізгі іс-шаралардың мазмұнын ашатын нақты деректерді қамтитын екі ойды білдірмеуі тиіс.
Өтініш беруші - жеке тұлға немесе заңды тұлғаның басшысы - өтініш беруші тарапынан жобаның қысқаша сипаттамасының әрбір бетіне қол қойылады. Электрондық пішімдегі жобаның қысқаша сипаттамасы әрбір бетіне қол қойылмай тапсырылады.
«Жоба тұжырымдамасының жалпы сипаттамасы» бөлімі мыналарды қамтуы тиіс:
1) қолданылатын технологияның 1 парақтан аспайтын көлемдегі қысқаша сипаттамасы2;
2) жоба өзектілігінің негіздемесі - жобаның іске асырылуы орынды болып табылатын нақты себептер, жоба арқылы шешілетін мәселелер, көлемі бір парақтан артық емес;
3) жобаның жаңашылдығы - 1 парақтан аспайтын көлемдегі негіздемесімен қоса берілген қорытындыларды, шешімдерді іске асыру барысында қолданатын жаңашылдықты, жобаның бірегейлігін анықтайтын нақты айғақтар;
4) жобаның мақсаты - 0,5 парақтан аспайтын көлемдегі ТБИ бағдарламасына қатысуға мүмкіндігі бар қол жеткізуге болатын нақты пысықталған жобаны жүзеге асырудың мақсаты;
5) жобаның іске асырылу кезеңдері - шаралар және әр кезеңінен күтілетін нәтижелер апталарға жалғасатындығы көрсетілген, қажеттілігінің негіздемесі бар жобаны іске асырудың негізгі кезеңдерінің 2 парақтан аспайтын көлемдегі қысқаша сипаттамасы.
«Жоба өнімі» бөлімінде жоба аясында өндірілуі жоспарланатын өнімнің қысқаша сипаттамасы көрсетіледі, оның ішінде:
1) өнімнің ассортименті;
2) өнімнің қолдану аясы;
3) өнімнің техникалық параметрлері;
4) өнімнің экономикалық параметрлері;
5) бәсекелестердің өнімімен салыстырғанда өнімнің басымдылығы;
6) жоспарланатын өнімнің, оның ішінде ТБИ бағдарламасы шегінде өндіріс көлемін игеру;
7) өнімді өндірудің бұрын жүзеге асырылған нәтижелері, өнім сатылымдары туралы-өнімнің бұрын өткізілген сынағының нәтижелері туралы мәліметтер.
«Жоба өнімдері» деген бөлім көлемі жағынан 2 парақтан аспауы тиіс.
«Жоба өнімінің нарығы» деген бөлім өтініш берушінің өнімді нарыққа шығару жөніндегі бағдарын, оның ішінде:

1) направления реализации продукции проекта: региональный, национальный или внешний рынки;
2) объем производства и потребления продукции проекта на рынке;
3) потенциальные потребители продукции проекта;
4) существующие на рынке производители и поставщики продукции проекта;
5) уровень цен на рынке, другая информация, имеющаяся у заявителя;
6) сведения о наличии предварительных договоренностей, соглашений, протоколов о намерениях, договоров с потребителями продукции проекта на ее реализацию.
Раздел «Рынок продукции проекта» по объему не должен превышать 2 страниц.
Раздел «Обоснование места реализации проекта» по объему не должен превышать 1 страницы и содержит описание места реализации проекта с указанием факторов, обуславливающих его выбор, преимуществ и недостатков.
Раздел «Степень готовности проекта к реализации» содержит описание существующих наработок по проекту, которые будут использованы при его дальнейшей реализации, в том числе:
1) информацию о ранее выполненных научно-исследовательских и опытно-конструкторских работах по проекту, их результатах с указанием источников финансирования указанных работ;
2) информацию о наличии у заявителя объектов интеллектуальной собственности, планируемых к использованию в процессе реализации проекта;
3) сведения о том, финансировался ли проект ранее, если да, то из каких источников, в каком объеме, какие результаты достигнуты;
4) другую информацию, характеризующую существующее состояние проработки проекта.
Раздел «Степень готовности проекта к реализации» по объему не должен превышать 2 страниц.
Раздел «Видение развития предпринимательской деятельности в рамках проекта» должен отражать понимание заявителем дальнейших направлений развития проекта для построения успешного бизнеса, в том числе после завершения оказания услуг ТБИ, и не должен превышать по объему 1 страницы.
В разделе «Экономическая эффективность проекта» указывается оценка экономической эффективности проекта, произведенная заявителем на основе имеющихся у него данных. В случае, если для достижения заявляемых в рамках программы ТБИ целей потребуется привлечение дополнительных инвестиций, приводится оценка потребности в дополнительных инвестициях и указываются потенциальные источники инвестиций.
Объем раздела «Экономическая эффективность проекта» не должен превышать 1 страницы.
В разделе «Команда проекта» указываются сведения:
1) о руководителе проекта с приложением краткого резюме с указанием специальности, специализации, опыта работы, другой информации, подтверждающей квалификацию;

1) жоба өнімінің жүзеге асырылу бағыты: аймақтық, ұлттық немесе сыртқы нарықтар;
2) нарықтағы жоба өнімінің өндіріс көлемі және тұтынылуы;
3) жоба өнімінің әлеуетті тұтынушылары;
4) нарықтағы жоба өнімінің өндірушілері мен жеткізушілері;
5) нарықтағы бағаның деңгейі, өтініш берушінің басқа да ақпараты;
6) бастапқы уағдаластықтар, келісімдер, ниет туралы хаттамалар, жобаның іске асырылуы үшін жоба өнімінің тұтынушыларымен арадағы шарттар туралы мәліметтерді қамтиды.
«Өнім жобасының нарығы» деген бөлім көлемі бойынша 2 парақтан аспауы тиіс.
«Жобаны іске асыру негіздемесі» деген бөлім көлемі жағынан 1 парақтан аспауы тиіс және оның таңдауын, басымдылықтарын және кемшіліктерін негіздейтін факторларын көрсете отырып, жобаны іске асыру сипаттамасын қамтиды.
«Жобаның іске асырылу дайындығының деңгейі» бөлімі одан әрі іске асырылу барысында пайдаланылатын жоба бойынша жасалымдарының сипаттамасын, оның ішінде:
1) жоба бойынша олардың нәтижелері, көрсетілген жұмыстарының қаржыландыру көздерін көрсету арқылы бұрын орындалған ғылыми-зерттеу және тәжірибелі конструкторлық жұмыстар туралы ақпаратты;
2) жобаны жүзеге асыру процесінде пайдалануға жоспарланатын зияткерлік меншік нысандарының өтініш берушіде бар болуы туралы ақпаратты;
3) жобаның бұрын соңды қаржыландырылғандығы, қаржыландырылған жағдайда қандай көздерден, қандай көлемде, қандай нәтижелерге қол жеткізілгендігі туралы мәліметтерді;
4) жобаның жасалуының қазіргі жай-күйін сипаттайтын басқа да ақпараттарды қамтиды.
«Жобаның іске асырылу дайындығының деңгейі» деген бөлім көлемі жағынан 2 беттен аспауы тиіс.
«Жоба шеңберінде кәсіпкерлік қызметтің даму бағдары» деген бөлім табысты бизнесті құру үшін жобаның келешектегі даму бағыттарын, сонымен бірге технологиялық бизнес-инкубациялау қызметін көрсету аяқталғаннан кейін де өтініш берушінің түсінуін айқындауы тиіс, және көлемі жағынан 1 беттен аспауы тиіс.
«Жобаның экономикалық тиімділігі» деген бөлімде өтініш берушінің өзінде бар мәліметтер негізінде өндірілген жобаның экономикалық тиімділігін бағалау көрсетіледі. ТБИ бағдарламасы шеңберінде мәлімделген мақсаттарға қол жеткізу үшін қосымша инвестициялардың тартылуы талап етіледі және қосымша инвестицияларға қажеттіліктің бағалануы келтіріледі және инвестициялардың әлеуетті көздері көрсетіледі.
«Жобаның экономикалық тиімділігі» деген бөлімнің көлемі 1 беттен аспауы тиіс.
«Жоба командасы» деген бөлімде мына мәліметтер көрсетіледі:
1) мамандығы, мамандануы, жұмыс тәжірибесі, біліктілігін растайтын басқа да ақпараты көрсетілген қысқаша түйіндемені қоса тіркеп жоба жетекшісі туралы;

2) о соисполнителях3 с указанием их роли в реализации проекта, обоснованием необходимости участия, приложением краткого резюме с указанием специальности, специализации, опыта работы, другой информации, подтверждающей квалификацию (для физических лиц), с обоснованием целесообразности их привлечения, выбора именно предлагаемых юридических лиц в качестве соисполнителей, планируемых к выполнению ими мероприятий (для юридических лиц).
Раздел «Команда проекта» с соответствующими приложениями формируется отдельно от остального текста краткого описания в целях его удаления из краткого описания при направлении проекта на внешнюю экспертизу.
Раздел «Команда проекта» по объему не должен превышать 2 страниц.
Раздел «Требуемые услуги технологического бизнес-инкубирования» должен содержать краткое описание услуг ТБИ, необходимых заявителю в целях реализации проекта, с указанием:
1) объема необходимых услуг;
2) обоснования объема необходимых услуг в разрезе видов и этапов оказания услуг с расчетами заявляемого объема оказываемых услуг;
3) расчетов стоимости услуг с обоснованием;
4) ожидаемых результатов от оказания каждого вида услуг, в том числе в разрезе этапов.
Объем раздела «Требуемые услуги технологического бизнес-инкубирования» не должен превышать 4 страниц.
В разделе «Участие заявителя в реализации проекта» указываются конкретные ресурсы, которые будут использоваться заявителем в целях реализации проекта в рамках программы ТБИ. В качестве ресурсов заявителя могут указываться:
1) помещения, оборудование, которые будут использоваться заявителем в процессе реализации проекта в рамках программы ТБИ с указанием помещений и оборудования;
2) денежные средства, которые будут израсходованы заявителем в рамках реализации проекта, с указанием периода и направлений расходования средств, ожидаемых результатов;
3) расходы на оплату услуг соисполнителей, привлекаемых для реализации проекта, производимые за счет собственных средств заявителей;
4) объекты интеллектуальной собственности, используемые при реализации проекта;
5) другие ресурсы, востребованные в процессе реализации проекта и используемые заявителем для соответствующих целей без затрат со стороны технопарка.
Кроме того, заявителем указывается стоимость ресурсов, которая будет им израсходована в процессе реализации проекта. Стоимость указанных ресурсов указывается в качестве софинансирования проекта со стороны заявителя на основе собственной оценки заявителя с обоснованием предлагаемой оценки.
Объем раздела «Участие заявителя в реализации проекта» не должен превышать 2 страниц.
В разделе «Планируемые результаты от реализации проекта» указываются конкретные количественные и качественные показатели, характеризующие экономический, социальный, экологический и другой положительный эффект, достигаемый в результате реализации проекта по завершению оказания услуг ТБИ. В частности, должны быть указаны в разрезе этапов реализации проекта:

2) 3 жобаны іске асырудағы рөлі, қатысу қажеттілігінің негіздемесімен, мамандығы, мамандануы, жұмыс тәжірибесі, біліктілігін растайтын басқа да ақпаратты көрсете отырып (жеке тұлғалар үшін) - олардың орындалуын жоспарлайтын іс-шараларды бірлесе орындаушы ретінде ұсынылған заңды тұлғаларды, атап айтқанда оларды таңдаудың, тартудың мақсатқа сәйкестілігінің негіздемесі мен (заңды тұлғалар үшін) бірлесе орындаушылар туралы.
Тиісті қосымшалары бар «Жобаның командасы» бөлімі жобаны сыртқы сараптамаға жіберу барысында қысқаша сипаттамадан алу мақсатында қысқаша қалған мәтіннен бөлек қалыптастырылады.
«Жобаның командасы» бөлімі көлемі жағынан 2 беттен аспауы тиіс.
«Технологиялық бизнес-инкубациялаудың талап ететін қызметтері» бөлімі жобаның жүзеге асырылуы мақсатында өтініш берушіге қажетті технологиялық бизнес-инкубациялау қызметтерін қысқаша сипатын қамтуы тиіс, мыналар көрсетілуі керек:
1) қажетті қызметтердің көлемі;
2) көрсетілетін қызметтердің мәлімделген көлемінің есептері бар қызметтерді көрсетудің түрлері мен кезеңдері бөлінісінде қажетті қызметтері көлемінің негіздемесі;
3) негіздемемен бірге қызметтер құнының есептері;
4) әрбір қызмет көрсету түрлерінің, оның ішінде кезеңдер бөлінісінде күтілетін нәтижелер;
«Технологиялық бизнес-инкубациялау» бөлімінің көлемі 4 беттен аспауы тиіс.
«Жобаның іске асырылуына өтініш берушінің қатысуы» бөліміне ТБИ бағдарламасы шеңберінде жобаны іске асыру мақсатында өтініш берушінің қолданатын нақты ресурстары көрсетіледі. Өтініш берушінің ресурсы ретінде мыналар көрсетіледі:
1) үй-жайлар мен жабдықтары көрсетілген ТБИ бағдарламалары шеңберіндегі жобаны іске асыру процесінде өтініш берушінің пайдаланатын үй-жайы, жабдықтары;
2) қаражаттардың қайда және қалай жұмсалуын және күтілетін нәтижелерін көрсете отырып, жобаны іске асыру шеңберінде өтініш берушінің жұмсайтын ақшалай қаражаттары;
3) өтініш берушілердің өз қаражаттары есебінен өндірілетін жобаның іске асырылуына тартылатын бірлесіп орындаушылар қызметтері үшін ақы төлеу шығыстары;
4) жобаны іске асыру барысында пайдаланатын зияткерлік меншік нысандары;
5) технопарк тарапынан ешбір шығынсыз мақсаттарын жүзеге асыру үшін өтініш беруші пайдаланатын және жобаның жүзеге асырылу үдерісінде талап ететін басқа да ресурстар.
Бұдан басқа, жобаны жүзеге асыру процесінде өтініш беруші жұмсалатын ресурстардың құнын көрсетеді. Ұсынылған бағаның негіздемесі арқылы өтініш берушінің өзіндік бағасы негізінде өтініш беруші тарапынан жобаны қоса қаржыландыру ретінде көрсетілген ресурстардың құны көрсетіледі.
«Жобаның іске асырылуына өтініш берушінің қатысуы» бөлімінің көлемі 2 беттен аспауы тиіс.
«Жобаны іске асырудан күтілетін жоспарланған нәтижелер» бөлімінде экономикалық, әлеуметтік, экологиялық және технологиялық бизнес-инкубациялауды аяқтау бойынша жобаны жүзеге асыру нәтижесінде қол жеткізілетін оңтайлы тиімділікті сипаттайтын нақты сандық және сапалық көрсеткіштер көрсетіледі. Атап айтқанда, жобаны іске асыру бөлінісінде мыналар көрсетілуі тиіс:

1) объем производства продукции проекта;
2) объем продаж и планируемые доходы от продаж;
3) количество рабочих мест в юридическом лице, создаваемом получателем услуг для реализации проекта;
4) другие показатели, определяемые отраслевой и иной спецификой проекта.
Объем раздела «Планируемые результаты от реализации проекта» не должен превышать 2 страниц, для простоты и удобства изложения показатели могут быть приведены в форме таблицы:
Показатель
Единица измерения
Значения показателя
Этап 1
Этап 2
Этап N
При необходимости, заявителем в каждом из разделов может быть указана дополнительная информация в соответствии с их тематикой при условии соблюдения ограничений по объему материала, указанных в настоящих требованиях.
Общий объем краткого описания проекта не должен превышать 25 страниц. Необходимые расчеты и другая объемная информация (таблицы, иллюстрации, др.), обосновывающие подходы, изложенные в кратком описании проекта, могут быть вынесены в качестве приложений к материалам, подтверждающих достоверность сведений, представленных в заявлении. При этом в тексте краткого описания проекта на них в обязательном порядке указывается ссылка.
Краткое описание проекта подписывается заявителем – для физических лиц, уполномоченным лицом заявителя и скрепляется печатью - для юридических лиц.
Приложение 4
к Правилам оказания услуг
технологического
бизнес-инкубирования, а также
определения стоимости таких услуг
Форма
Смета расходов на оказание услуг
технологического бизнес-инкубирования
Наименование проекта:_____________________________________
Для развития проекта в рамках программы технологического
бизнес-инкубирования необходимы следующие услуги:
Наименование услуг
Ед. измерения
Кол-во ед.
Стоимость, тенге
за ед.
всего
этап 1
этап 2
этап
этап N
1.
Услуги по бухгалтерскому сопровождению проекта
часов
2.
Услуги по юридическому сопровождению проекта
часов
3.
Услуги проектного менеджера
часов
4.
Услуги по общему и административному сопровождению проекта
часов
5.
Доступ к внешним источникам информации
6.
Обеспечение канцелярскими товарами и принадлежностями
7.
Услуги по экономическому сопровождению проекта
часов
8.
Услуги по маркетинговому сопровождению проекта
часов
9.
Услуги по разработке бизнес-плана
10.
Услуги по разработке технической документации
11.
Услуги инфраструктуры

1) жоба өнімі өндірісінің көлемі;
2) сатылым көлемі және сатудан түскен жоспарланатын табыстар;
3) жобаны іске асыру үшін қызметтерді алушы құрған заңды тұлғадағы жұмыс орындарының саны;
4) жобаның салалық және өзге де ерекшелігімен анықталатын басқа да көрсеткіштер.
«Жобаны іске асырудан күтілетін жоспарланатын нәтижелер» бөлімі 2 беттен аспауы тиіс, көлемі оңай және қолайлы болу үшін көрсеткіштер кесте түрінде берілуі мүмкін:
Көрсеткіш
Өлшем бірлігі
Көрсеткіштің маңызы
1 кезең
2 кезең
N кезең
Қажеттілік туындаған жағдайда, өтініш беруші әрбір бөлімде осы талаптарда көрсетілген материалдың көлемі бойынша шектеулердің сақталуы барысында олардың тақырыпқа сәйкес қосымша ақпарат көрсетуі мүмкін.
Жобаның қысқаша сипаттамасының жалпы көлемі 25 беттен аспауы тиіс. Жобаның қысқаша сипаттамасында баяндалған негіздейтін амалдар қажетті есептемелер және басқа көлемді ақпарат (кестелер, иллюстрациялар, басқалары) өтініште берілген мәліметтердің деректілігін растайтын материалдар қосымша ретінде шығарылуы мүмкін. Бұл ретте жобаның қысқаша сипаттамасының мәтінінде оларға міндетті түрде сілтеме көрсетіледі.
Жобаның қысқаша сипаттамасына жеке тұлғалар үшін - өтініш беруші қол қояды, заңды тұлғалар үшін және өтініш берушінің уәкілетті тұлғасы қол қояды - мөрмен бекітіледі.
Технологиялық бизнес-инкубациялау
қызметтерін көрсету, сондай-ақ
мұндай көрсетілетін қызметтер
құнын айқындау қағидаларына
4-қосымша
Нысан
Технологиялық бизнес-инкубациялау қызметтерін көрсетуге арналған шығыстар сметасы
Жобаның атауы: ______________________________________________________
Технологиялық бизнес-инкубациялау бағдарламасы шеңберінде жобаны дамыту үшін мынадай қызметтер көрсетілуі қажет:
Қызметтердің атауы
Өлшем бірлігі
Бірлік
Құны, теңге
бірлік үшін
Барлығы
1-кезең
2-кезең
…кезең
N кезең
1.
Жобаны бухгалтерлік сүйемелдеу жөніндегі қызметтер
сағат
2.
Жобаны заңдық сүйемелдеу жөніндегі қызметтер
сағат
3.
Жобалау менеджерінің қызметтері
сағат
4.
Жобаны жалпы және әкімшілік сүйемелдеу жөніндегі қызметтер
сағат
5.
Ақпараттың сыртқы көздеріне қол жеткізу
6.
Кеңселік тауарлармен және керек-жарақтармен қамтамасыз ету
7.
Жобаны экономикалық сүйемелдеу жөніндегі қызметтер
сағат
8.
Жобаны маркетингтік сүйемелдеу жөніндегі қызметтер
сағат
9.
Бизнес-жоспарды әзірлеу жөніндегі қызметтер
10.
Техникалық құжаттаманы әзірлеу жөніндегі қызметтер
11.
Инфрақұрылым қызметтері