О внесении изменений в приказ и.о. Председателя Агентства Республики Казахстан по статистике от 14 июля 2010 года № 183 "Об утверждении Правил представления административных данных административными источниками на безвозмездной основе"
Приказ и.о. Министра национальной экономики Республики Казахстан от 24 ноября 2015 года № 711. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 24 декабря 2015 года № 12496
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ и.о. Председателя Агентства Республики Казахстан по статистике от 14 июля 2010 года № 183 «Об утверждении Правил представления административных данных административными источниками на безвозмездной основе» (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 6394, опубликованный в газете «Казахстанская правда» от 28 сентября 2010 года № 255 (26316)) следующие изменения:
в заголовок внесено изменение на казахском языке, заголовок на русском языке не изменяется;
в пункт 1 внесено изменение в текст на казахском языке, текст на русском языке не изменяется;
Правила представления административных данных административными источниками на безвозмездной основе, утвержденные указанным приказом, изложить в новой редакции согласно приложению к настоящему приказу.
2. Комитету по статистике Министерства национальной экономики Республики Казахстан обеспечить в установленном законодательством порядке:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) официальное опубликование настоящего приказа в периодических печатных изданиях и информационно-правовой системе «Әділет»;
3) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсах Министерства национальной экономики Республики Казахстан и Комитета по статистике Министерства национальной экономики Республики Казахстан.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на Первого вице-министра национальной экономики Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Исполняющий обязанности
Министра национальной экономики
Республики Казахстан                       М. Кусаинов
«СОГЛАСОВАН»
Министр сельского хозяйства
Республики Казахстан
______________ А. Мамытбеков
25 ноября 2015 года
«СОГЛАСОВАН»
Министр юстиции
Республики Казахстан
______________ Б. Имашев
30 ноября 2015 года
«СОГЛАСОВАН»
Министр образования и науки
Республики Казахстан
_______________ А. Саринжипов
27 ноября 2015 года
«СОГЛАСОВАН»
Министр здравоохранения
и социального развития
Республики Казахстан
________________ Т. Дуйсенова
«___» __________ 2015 года
«СОГЛАСОВАН»
Исполняющий обязанности
Министра здравоохранения
и социального развития
Республики Казахстан
_______________ С. Жакупова
26 ноября 2015 года
«СОГЛАСОВАН»
Министр по инвестициям и развитию
Республики Казахстан
_______________ А. Исекешев
27 ноября 2015 года
«СОГЛАСОВАН»
Министр финансов
Республики Казахстан
_______________ Б. Султанов
25 ноября 2015 года
«СОГЛАСОВАН»
Министр культуры и спорта
Республики Казахстан
_______________ А. Мухамедиулы
27 ноября 2015 года
«СОГЛАСОВАН»
Председатель Агентства
по делам государственной службы и
противодействию коррупции
Республики Казахстан
_______________ К. Кожамжаров
3 ноября 2015 года
«СОГЛАСОВАН»
Председатель Национального Банка
Республики Казахстан
_______________ Д. Акишев
30 ноября 2015 года
«СОГЛАСОВАН»
Министр внутренних дел
Республики Казахстан
_______________ К. Касымов
26 ноября 2015 года
«СОГЛАСОВАН»
Министр энергетики
Республики Казахстан
_______________ В. Школьник
«__» _______ 2015 года
Приложение
к приказу исполняющего обязанности
Министра национальной
экономики Республики Казахстан
от 24 ноября 2015 года № 711
Утверждены
приказом и.о. Председателя Агентства
Республики Казахстан по статистике
от 14 июля 2010 года № 183
Правила представления административных данных
административными источниками на безвозмездной основе

"Әкімшілік дереккөздердің әкімшілік деректерді өтеусіз негізде ұсыну ережесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Статистика агенттігі төрағасының м.а. 2010 жылғы 14 шілдедегі № 183 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің міндетін атқарушының 2015 жылғы 24 қарашадағы № 711 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2015 жылы 24 желтоқсанда № 12496 болып тіркелді
БҰЙЫРАМЫН:
1. «Әкімшілік дереккөздердің әкімшілік деректерді өтеусіз негізде ұсыну ережесін бекіту туралы» Қазақстан Республикасы Статистика агенттігі төрағасының м.а. 2010 жылғы 14 шілдедегі № 183 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 6394 болып тіркелген, 2010 жылғы 24 тамыздағы № 342-343 (26186) «Егемен Қазақстан» газетінде жарияланған) мынадай өзгерістер енгізілсін:
тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
«Әкімшілік дереккөздердің әкімшілік деректерді өтеусіз негізде ұсыну қағидаларын бекіту туралы»;
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«1. Қоса беріліп отырған Әкімшілік дереккөздердің әкімшілік деректерді өтеусіз негізде ұсыну қағидалары бекітілсін.»;
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Әкімшілік дереккөздердің әкімшілік деректерді өтеусіз негізде ұсыну ережесі осы бұйрыққа  қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
2. Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігінің Статистика комитеті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрықтың мерзімді баспасөз басылымдарында және «Әділет» ақпараттық-құқықтық жүйесінде ресми жариялануын;
3) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігінің және Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігі Статистика комитетінің интернет-ресурстарында орналастырылуын қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Ұлттық экономика бірінші вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғаш ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрінің
міндетін атқарушы                          М. Құсайынов
«КЕЛІСІЛГЕН»
Қазақстан Республикасының
Ауыл шаруашылығы министрi
А. Мамытбеков ___________
2015 жылғы 25 қараша
«КЕЛІСІЛГЕН»
Қазақстан Республикасының
Әділет министрi
Б. Имашев ______________
2015 жылғы 30 қараша
«КЕЛІСІЛГЕН»
Қазақстан Республикасының
Білім және ғылым министрi
А. Сәрінжіпов ___________
2015 жылғы 27 қараша
«КЕЛІСІЛГЕН»
Қазақстан Республикасының
Денсаулық сақтау және
әлеуметтік даму министрi
Т. Дүйсенова _____________
2015 жылғы _______________
«КЕЛІСІЛГЕН»
Қазақстан Республикасының
Денсаулық сақтау және
әлеуметтік даму министрiнің
міндетін атқарушы
С. Жақыпов _____________
2015 жылғы 26 қараша
«КЕЛІСІЛГЕН»
Қазақстан Республикасының
Инвестициялар және даму министрi
Ә. Исекешев ______________
2015 жылғы 27 қараша
«КЕЛІСІЛГЕН»
Қазақстан Республикасының
Қаржы министрi
Б. Сұлтанов ____________
2015 жылғы 25 қараша
«КЕЛІСІЛГЕН»
Қазақстан Республикасының
Мәдениет және спорт министрi
А. Мұхамедиұлы ____________
2015 жылғы 27 қараша
«КЕЛІСІЛГЕН»
Қазақстан Республикасы
Мемлекеттік қызмет істері және
сыбайлас жемқорлыққа қарсы
іс-қимыл агенттігінің төрағасы
Қ. Қожамжаров ______________
2015 жылғы 03 қараша
«КЕЛІСІЛГЕН»
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкінің төрағасы
Д. Ақышев ______________
2015 жылғы 30 қараша
«КЕЛІСІЛГЕН»
Қазақстан Республикасының
Ішкі істер министрi
Қ. Қасымов ______________
2015 жылғы 26 қараша
«КЕЛІСІЛГЕН»
Қазақстан Республикасының
Энергетика министрi
В. Школьник ____________
2015 жылғы 25 қараша
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрінің
міндетін атқарушының
2015 жылғы 24 қарашадағы
№ 711 бұйрығына қосымша
Қазақстан Республикасы
Статистика агенттігі
төрағасының м.а.
2010 жылғы 14 шілдедегі
№ 183 бұйрығымен бекітілген
Әкімшілік дереккөздердің әкімшілік деректерді өтеусіз негізде ұсыну қағидалары

1. Общие положения
1. Настоящие Правила представления административных данных административными источниками на безвозмездной основе (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктами 2) и 10) статьи 12, подпунктом 3) пункта 3 статьи 16 Закона Республики Казахстан от 19 марта 2010 года «О государственной статистике» (далее – Закон).
2. Правила определяют порядок представления административных данных административными источниками на безвозмездной основе, сформированных на основании данных полученных по формам, предназначенных для сбора административных данных, согласованных с ведомством уполномоченного органа в области государственной статистики (далее – ведомство уполномоченного органа), которые в последующем размещаются в единый реестр отчетности, формируемой в государственных органах, а также информации об имеющихся и разрабатываемых административных данных.
3. Административные данные используются ведомством уполномоченного органа и его территориальными органами исключительно в статистических целях.
4. Понятия, используемые в настоящих Правилах, употребляются в значениях, определенных в Законе.
2. Порядок представления административных данных
административными источниками в Республике Казахстан
5. Административные источники согласовывают с ведомством уполномоченного органа формы, предназначенные для сбора административных данных, а также методики расчета показателей.
Процедура согласования форм, предназначенных для сбора административных данных административными источниками (далее – формы административных данных) с ведомством уполномоченного органа, регламентирована в Инструкции по согласованию форм, предназначенных для сбора административных данных, утвержденной приказом Председателя Агентства Республики Казахстан по статистике от 13 апреля 2012 года № 89, зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 7658.
6. На основе согласованных форм административных данных, ведомством уполномоченного органа на постоянной основе ведется единый реестр отчетности, формируемой в государственных органах (далее – реестр), в разрезе административных источников по форме согласно приложению 1 к настоящим Правилам.
Ведомство уполномоченного органа один раз в год запрашивает у административных источников информацию об имеющихся и разрабатываемых административных данных, которые формируются в процессе реализации стратегических, регулятивных, реализационных или контрольных функций, за исключением статистической деятельности по форме согласно приложению 2 к настоящим Правилам.

1. Жалпы ережелер
1. Осы Әкімшілік дереккөздердің әкімшілік деректерді өтеусіз негізде ұсыну қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) «Мемлекеттік статистика туралы» Қазақстан Республикасының 2010 жылғы 19 наурыздағы Заңының (бұдан әрі – Заң) 12-бабының 2) және 10) тармақшаларына және 16-бабының 3-тармағының 3) тармақшасына сәйкес әзірленді.
2. Қағидалар мемлекеттік статистика саласындағы уәкілетті орган ведомствосымен (бұдан әрі – уәкілетті орган ведомствосы) келісілген, әкімшілік деректерді жинауға арналған нысандар бойынша алынған деректердің негізінде қалыптастырылған, бұдан кейін мемлекеттік органдарда қалыптастырылатын есептіліктің бірыңғай тізіліміне орналастырылатын әкімшілік деректерді, сондай-ақ қолда бар және әзірленетін әкімшілік деректер туралы ақпараттарды әкімшілік дереккөздердің өтеусіз негізде ұсыну тәртібін айқындайды.
3. Әкімшілік деректерді уәкілетті органның ведомствосы және оның аумақтық органдары тек статистикалық мақсаттарда пайдаланады.
4. Осы Қағидаларда пайдаланылатын ұғымдар Заңда айқындалған мәндерде қолданылады.
2. Қазақстан Республикасында әкімшілік дереккөздердің
әкімшілік деректерді ұсыну тәртібі
5. Әкімшілік дереккөздер әкімшілік деректерді жинауға арналған нысандарды, сондай-ақ көрсеткіштерді есептеу әдістемесін уәкілетті органмен келіседі.
Әкімшілік дереккөздердің әкімшілік деректерді жинауға арналған нысандарды (бұдан әрі – әкімшілік деректер нысандары) уәкілетті органның ведомствосымен келісу рәсімі Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 7658 болып тіркелген, Қазақстан Республикасы Статистика агенттігі төрағасының 2012 жылғы 13 сәуірдегі № 89 бұйрығымен бекітілген әкімшілік деректерді жинауға арналған нысандарды келісу жөніндегі нұсқаулықта регламенттелген.
6. Уәкілетті органның ведомствосы әкімшілік деректердің келісілген нысандарының негізінде осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес әкімшілік дереккөздер бөлінісінде мемлекеттік органдарда қалыптастырылатын есептіліктің бірыңғай тізілімін (бұдан әрі – тізілім) тұрақты негізде жүргізеді.
Уәкілетті органның ведомствосы әкімшілік дереккөздерден жылына бір рет осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес, статистикалық қызметті қоспағанда стратегиялық, реттеуіш, іске асыру немесе бақылау функцияларын іске асыру процесінде қалыптастырылатын қолда бар және әзірленетін әкімшілік деректер туралы ақпаратты сұратады.

7. В целях использования административных данных для производства статистической информации и актуализации статистических регистров ведомство уполномоченного органа на основе данных реестра, а также информации об имеющихся административных данных, с учетом своих потребностей разрабатывает совместный документ об информационном взаимодействии с административными источниками, который подписывают руководители центральных (или ведомств) или местных исполнительных органов (либо лица, исполняющие их обязанности).
Порядок информационного взаимодействия по передаче административных данных определяет состав передаваемых данных, перечень сведений подлежащих передаче, режим, среду и способы передачи данных, режимы времени передачи, формы и форматы передачи данных, а также используемые классификаторы и справочники.
8. Представление данных похозяйственного учета в ведомство уполномоченного органа осуществляется в соответствии со Статистической методологией по ведению похозяйственного учета и форм организации ведения регистрационных записей, утвержденных приказом Председателя Агентства Республики Казахстан по статистике от 10 июня 2010 года № 136, зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 6334.
9. Полученные административные данные обрабатываются ведомством уполномоченного органа в соответствии с утвержденной статистической методологией и подлежат распространению только в виде официальной статистической информации.
10. Административные данные не передаются другим физическим и юридическим лицам, включая государственные органы и Национальный Банк Республики Казахстан, за исключением сведений приведенных в пункте 4 статьи 8 Закона.
11. Ведомство уполномоченного органа осуществляет государственный контроль в области государственной статистики с правом проведения проверок и иных форм контроля в отношении административных источников, в соответствии с Предпринимательским кодексом Республики Казахстан от 29 октября 2015 года, законодательством в области государственной статистики.
Государственный контроль проводится с целью выявления несогласованных форм административных данных, несогласованных методик расчета показателей, а также достоверности административных данных, представленных административными источниками и данных похозяйственного учета.
Приложение 1
к Правилам представления
административных данных
административными источниками
на безвозмездной основе
форма
Структура единого реестра отчетности,
формируемой в государственных органах
Наименование формы административных данных/Индекс формы административных данных
Наименование, дата и номер акта, которым утверждены формы административных данных/которыми внесены изменения и дополнения в формы административных данных
Дата согласования форм административных данных
Круг лиц представляющих форму административных данных/Куда представляется форма административных данных =
Периодичность сбора административных данных/Срок представления формы административных данных
Дата отмены (приостановления) формы административных данных
1
2
3
4
5
6
7
Примечание:
Пояснение по ведению Реестра ведомством уполномоченного органа:
в графе 1 заполняется номер по порядку «№»;
в графе 2 указывается наименование формы административных данных/индекс формы административных данных;
в графе 3 указывается наименование, дата и номер акта, которым
утверждены формы административных данных/которыми внесены изменения и
дополнения в формы административных данных;
в графе 4 указывается дата согласования форм административных
данных;
в графе 5 указывается круг лиц представляющих форму
административных данных/Куда представляется форма административных
данных;
в графе 6 указывается периодичность сбора форм административных
данных/Срок представления формы административных данных;
в графе 7 указывается дата отмены (приостановления) формы
административных данных.
Реестр представляет собой единую систему учета отчетности,
предусматривающую сбор административных данных административными
источниками в процессе реализации стратегических, регулятивных,
реализационных или контрольных функций в соответствии с
законодательством Республики Казахстан, а также обеспечение их
доступности и открытости.
В реестр подлежат включению:
данные по формам административных данных, утвержденные актами
государственных органов, и зарегистрированные в органах юстиции
Республики Казахстан со дня их официального опубликования в
информационно-правовой системе нормативных правовых актов Республики
Казахстан «Әділет» в течение 10 рабочих дней;
данные по формам административных данных, утвержденные актами
государственных органов, введенные в действие со дня их подписания.
Не подлежат включению в реестр данные административных
источников с грифом «особой важности», «совершенно секретно»,
«секретно».
Реестр поддерживается в актуальном состоянии, посредством
внесения текущих изменений и дополнений, а также признания отдельных
приостановлений их действия.
В целях поддерживания в актуальном состоянии реестра, ведомство
уполномоченного органа один раз в год запрашивает у административных
источников информацию о статусе (об изменении, дополнении, либо
приостановлении, отмены) актов ранее включенных в реестр.
Ведомство уполномоченного органа со дня получения
соответствующей информации, обеспечивает в течение 10 рабочих дней
актуализацию реестра, с учетом накопления информации в архиве данных.
Использование данных реестра осуществляется с помощью активной
графы 2 структуры реестра, при нажатии которой автоматически
открываются данные формы административных данных в формате PDF.
Приложение 2
к Правилам представления
административных данных
административными источниками
на безвозмездной основе
форма
Информация об имеющихся и разрабатываемых административных
данных _________________________________________________
(Наименование административного источника)
Наименование административных данных
Периодичность формирования
Форма сбора (на бумажном носителе, в электронном виде)
Наличие информационной системы
Код и наименование национального классификатора
Код и наименование ведомственной классификации
1
2
3
4
5
6
7
Примечание:
Пояснения по заполнению данной таблицы:
в графе 1 заполняется номер по порядку «№»;
в графе 2 заполняется краткое описание информации, получаемой
(собираемой) административными источниками, за исключением
статистической деятельности. То есть не включается информация,
собираемая в рамках ведомственных статистических наблюдений;
в графе 3 указывается периодичность получения (сбора)
административными источниками административных данных (допускается
следующие значения в данной графе: – по мере поступления, – по мере
необходимости, – ежедневно, – еженедельно, – ежемесячно, -
ежеквартально, – 1 раз в полугодие, – ежегодно);
в графе 4 указывается форма получения (сбора) информации
формируемой административными источниками, за исключением первичных
статистических данных.
Допускаются следующие значения:
«в электронном виде» (если сбор административных данных
осуществляется в электронном виде);
«на бумажных носителях» (если сбор административных данных
осуществляется на бумажных носителях);
допускается также наличие двух значений одновременно, в случае
если сбор информации осуществляется на бумажных носителях и в
электронном виде;
в графе 5 указывается наличие информационной системы для
получения (сбора) административных данных. Допускаются значения «Да»
или «Нет»;
в графе 6 перечисляются код по Реестру классификаций
(систематизированный перечень классификаций, формируемый с целью их
упорядочения в ИС «КЛАСС») и наименование используемых при получении
(сборе) административных данных классификаторов (указываются
национальные классификаторы, утвержденные в порядке, установленном
законодательством в области технического регулирования);
в графе 7 перечисляются код по Реестру классификаций и
наименование используемых при получении (сборе) административных
данных классификаций (указываются ведомственные классификации
(классификатор, номенклатура, справочник, введенные в установленном
порядке для применения в производстве официальной статистической
информации определенной отрасли министерств и ведомств),
разработанные и утвержденные административными источниками).

7. Статистикалық ақпаратты түзу және статистикалық тіркелімдерді өзектендіру үшін әкімшілік деректерді пайдалану мақсатында уәкілетті органның ведомствосы тізілім деректерінің, сондай-ақ қолда бар әкімшілік деректер туралы ақпараттың негізінде, өзінің қажеттіліктерін ескере отырып, әкімшілік дереккөздермен ақпараттық өзара іс-қимыл туралы бірлескен құжатты әзірлейді, оған орталық (немесе ведомстволардың) немесе жергілікті атқарушы органдардың басшылары (не олардың міндетін атқарушы адам) қол қояды.
Әкімшілік деректерді беру жөніндегі ақпараттық өзара іс-қимылдың тәртібі берілетін деректердің құрамын, беруге жататын мәліметтердің тізбесін, режимін, деректерді беру ортасын және тәсілдерін, беру уақытының режимін, беру нысандары мен пішімдерін, сондай-ақ пайдаланылатын жіктеуіштерді және анықтамалықтарды айқындайды.
8. Уәкілетті органның ведомствосына әр шаруашылық бойынша есепке алу деректерін ұсыну Қазақстан Республикасы Статистика агенттігі төрағасының 2010 жылғы 10 маусымдағы № 136 бұйрығымен бекітілген, Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеудің тізілімінде № 6334 болып тіркелген, Әр шаруашылық бойынша есепке алуды жүргізу және тіркеу жазбаларын жүргізуді ұйымдастыру нысандары бойынша статистикалық әдіснамаға сәйкес жүзеге асырылады.
9. Алынған әкімшілік деректерді уәкілетті органның ведомствосы бекітілген статистикалық әдіснамаға сәйкес өңдейді және ресми статистикалық ақпарат түрінде ғана таратуға жатады.
10. Әкімшілік деректер Заңның 8-бабының 4-тармағында келтірілген мәліметтерді қоспағанда, мемлекеттік органдарды және Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкін қоса алғанда, басқа жеке немесе заңды тұлғаларға берілмейді.
11. Уәкілетті органның ведомствосы 2015 жылғы 29 қазандағы Қазақстан Республикасының Кәсіпкерлік кодексіне, мемлекеттік статистика саласындағы заңнамаға сәйкес тексерулерді және әкімшілік дереккөздерге қатысты бақылаудың өзге нысандарын жүргізу құқығымен мемлекеттік статистика саласындағы мемлекеттік бақылауды жүзеге асырады.
Әкімшілік деректердің келісілмеген нысандарын, көрсеткіштерді есептеудің келісілмеген әдістемелерін, сондай-ақ әкімшілік дереккөздер ұсынған әкімшілік деректердің және әр шаруашылық бойынша есепке алу деректерінің дәйектілігін анықтау мақсатында мемлекеттік бақылау жүргізіледі.
Әкімшілік дереккөздердің
әкімшілік деректерді өтеусіз
негізде ұсыну қағидаларына
1-қосымша
Нысан
Мемлекеттік органдарда қалыптастырылатын есептіліктің
бірыңғай тізілімінің құрылымы
Әкімшілік деректер нысандарының атауы/Әкімшілік деректер нысандарының индексі
Әкімшілік деректер нысандары бекітілген/ Әкімшілік деректер нысандарына өзгерістер мен толықтырулар енгізілген актінің атауы, күні және нөмірі
Әкімшілік деректер нысандарын келісу күні
Әкiмшiлiк деректер нысанын ұсынатын адамдар тобы/ Әкiмшiлiк деректер нысандары ұсынылатын орын
Әкiмшiлiк деректерді жинау кезеңділігі/Әкiмшiлiк деректер нысандарын тапсыру мерзімі
Әкімшілік деректер нысанының күшін жою (тоқтату) күні
1
2
3
4
5
6
7
Ескертпе:
Уәкілетті орган ведомствосының тізілімді жүргізу жөніндегі түсініктемесі:
1-бағанда нөмір «№» ретімен толтырылады;
2-бағанда Әкімшілік деректер нысандарының атауы/Әкімшілік деректер нысанының индексі көрсетіледі;
3-бағанда Әкімшілік деректер нысаны бекітілген/Әкімшілік деректер нысанына өзгерістер мен толықтырулар енгізілген актінің атауы, күні және нөмірі көрсетіледі;
4-бағанда Әкімшілік деректер нысандарын келісу күні көрсетіледі;
5-бағанда Әкiмшiлiк деректер нысанын ұсынатын адамдар тобы/Әкiмшiлiк деректер нысаны ұсынылатын орын көрсетіледі;
6-бағанда әкiмшiлiк деректерді жинау кезеңділігі/Әкiмшiлiк деректер нысанын тапсыру мерзімі көрсетіледі;
7-бағанда әкімшілік деректер нысанының күшін жою (тоқтату) күні көрсетіледі.
Тізілімге енгізуге мыналар жатады:
мемлекеттік органдардың актілерімен бекітілген және Қазақстан Республикасының «Әділет» нормативтік құқықтық актілердің ақпараттық-құқықтық жүйесінде ресми жарияланған күнінен бастап 10 жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасының әділет органдарында тіркелген әкімшілік деректер нысандары бойынша деректер;
мемлекеттік органдардың актілерімен бекітілген, қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгізілген әкімшілік деректердің нысандары бойынша деректер;
әкімшілік дереккөздердің «ерекше маңызды», «аса құпия», «құпия» деген белгілері бар әкімшілік деректері тізілімге енгізуге жатпайды.
Тізілім ағымдағы өзгерістер мен толықтырулар енгізу, сондай-ақ олардың қолданылуының жекелеген тоқтатылуларын тану арқылы өзекті жағдайда ұсталады.
Тізілімді өзекті жағдайда ұстап тұру мақсатында уәкілетті органның ведомствосы әкімшілік дереккөздерден бұдан бұрын бірыңғай тізілімге енгізілген актілердің мәртебесі (өзгергені, толықтырылғаны немесе уақытша тоқтатылғаны, күші жойылғаны туралы) туралы ақпарат сұратады.
Уәкілетті органның ведомствосы тиісті ақпаратты алған күнінен бастап 10 жұмыс күні ішінде деректер мұрағатында ақпараттың жинақталуын ескере отырып, тізілімді өзектендіруді қамтамасыз етеді.
Тізілімнің деректерін қолдану тізілім құрылымының белсенді 2-бағанының көмегімен жүзеге асырылады, оны басқан кезде әкімшілік деректер нысанының деректері PDF форматында автоматты түрде ашылады.
Әкімшілік дереккөздердің
әкімшілік деректерді өтеусіз
негізде ұсыну қағидаларына
2-қосымша
Нысан
Қолда бар және әзірленетін әкімшілік деректер туралы ақпарат
___________________________________________________
(Әкімшілік дереккөздің атауы)
Әкімшілік деректер атауы Қалыптастыру кезеңділігі Жинау нысаны
(қағаз жеткізгіште, электрондық түрде)
Ақпараттық жүйенің болуы ұлттық жіктеуіштің коды және атауы ведомстволық жіктелімдердің коды және атауы
1 2 3 4 5 6 7
Ескертпе:
Осы кестені толтыру жөніндегі түсініктемелер:
1-бағанда нөмір № тәртібі бойынша толтырылады.
2-бағанда әкімшілік дереккөздердің статистикалық қызметті қоспағанда алатын (жинайтын) ақпараттарының қысқаша сипаттамасы толтырылады. Яғни, ведомстволық статистикалық байқаулар шеңберінде жинақталатын ақпараттар қосылмайды.
3-бағанда әкімшілік дереккөздердің әкімшілік деректерді алуының (жинауының) кезеңділігі көрсетіледі (осы бағанда мынадай мәндерге жол беріледі – түсуіне қарай, – қажеттілігі бойынша, – күн сайын, – апта сайын, – ай сайын, – тоқсан сайын, – жарты жылда 1 рет, – жыл сайын);
4-бағанда алғашқы статистикалық деректерді қоспағанда, әкімшілік дереккөздер қалыптастыратын ақпаратты алу (жинау) нысаны көрсетіледі.
Мынадай мәндерге рұқсат етіледі:
«электронды түрде» (егер әкімшілік деректерді жинау электронды түрде жүзеге асырылатын болса);
«қағаз жеткізгіштерде» (егер әкімшілік деректерді жинау қағаз жеткізгіштерде жүзеге асырылатын болса);
Егер ақпарат жинау қағаз жеткізгіштерде және электронды түрде де жүргізілген жағдайда, екі мәннің бір уақытта болуына рұқсат беріледі.
5-бағанда әкімшілік деректерді алу (жинау) үшін ақпараттық жүйенің болуы көрсетіледі. «Иә» немесе «жоқ» деген мәндерге рұқсат етіледі;
6-бағанда Жіктелім тізілімі (жіктелімдерді «КЛАСС» АЖ-да ретке келтіру мақсатында қалыптастырылған жіктелімдердің жүйелендірілген тізбесі) бойынша коды және әкімшілік деректерді алу (жинау) кезінде қолданылатын жіктерімдердің атауы (техникалық реттеу саласындағы заңнамада белгіленген тәртіппен бекітілген ұлттық жіктеуіштер ғана көрсетіледі) атап көрсетіледі;
7-бағанда Жіктелім тізілімі бойынша коды және әкімшілік деректер алу (жинау) кезінде қолданылған жіктеуіштердің атауы көрсетіледі (әкімшілік дереккөздер әзірлеген және бекіткен ведомстволық жіктелімдер (министрліктер мен ведомстволардың белгілі саласында ресми статистикалық ақпаратты түзуде қолдану үшін белгіленген тәртіппен енгізілген жіктеуіш, номенклатура және анықтамалық) көрсетіледі).

1. Метод классификации должен быть иерархическим либо фасетным,
в соответствии с Типовой методикой ведения ведомственных
классификаций, утвержденной приказом Председателя Комитета по
статистике Министерства национальной экономики Республики Казахстан
от 18 марта 2015 года № 50, зарегистрированный в Реестре
государственной регистрации нормативных правовых актов под № 10779.
2. При кодировании ведомственных классификаций должны
применяться следующие виды кодирования:
1) последовательный;
2) параллельный;
3) порядковый;
4) серийно-порядковый.
3. При внесении изменений и дополнений в ведомственные
классификации применяются следующие директивы для каждого кода
позиции ведомственных классификаций:
1) «А» «Аннулирован», аннулирование позиции;
2) «В» «Внесен», внесение новой позиции;
3) «И» «Изменен», изменение наименования позиции.
4. По каждому элементу ведомственных классификаций указывается
«дата начала» и «дата окончания» действия элемента.
5. При пересмотре или внесении изменений и дополнений в
ведомственные классификации необходимо прикладывать таблицу
соответствия (переходные ключи).
6. Ведомственные классификации и таблицы соответствия
предоставляются на государственном и русском языках в формате EXCEL.
7. В случае отмены ведомственных классификаций административные
источники обязаны письменно извещать ведомство уполномоченного органа
в течении 10 календарных дней со дня отмены классификации.

1. Жіктелім әдісі Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігі Статистика комитеті төрағасының 2015 жылғы 18 наурыздағы № 50 бұйрығымен бекітілген, Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10779 болып тіркелген, ведомстволық жіктелімдерді жүргізудің үлгілік әдістемесіне сәйкес сатылы немесе фасеттік болуы тиіс;
2. Ведомстволық жіктелімдерді кодтау кезінде кодтаудың мынадай түрлері қолданылуы қажет:
1) тізбектілік;
2) параллельдік;
3) реттік;
4) сериялық-реттік.
3. Ведомстволық жіктелімдерге өзгерістер мен толықтырулар енгізу кезінде ведомстволық жіктелімдер айқындамасының әр коды үшін келесі директивалар қолданылады:
1) «К» – «Күші жойылған», айқындаманың күшін жою;
2) «Е» – «Енгізу», жаңа айқындама енгізу;
3) «Ө» – «Өзгерту», айқындама атауын өзгерту.
4. Ведомстволық жіктелімнің әр элементі бойынша элементтің «басталған күні» және «аяқталған күні» көрсетіледі.
5. Ведомстволық жіктелімдерді қайта қарастырғанда немесе өзгерістер мен толықтырулар енгізгенде сәйкестендіру кестелерін (ауыспалы кілттерін) қоса беру қажет.
6. Ведомстволық жіктелімдер және сәйкестендіру кестелері мемлекеттік және орыс тілдерінде EXCEL форматында беріледі.
7. Ведомстволық жіктелімдердің күші жойылған жағдайда әкімшілік дереккөздер жіктелімнің күші жойылған күнінен бастап күнтізбелік 10 күн ішінде уәкілетті органның ведомствосына жазбаша түрде хабарлауға міндетті.