Об утверждении Правил проведения и использования анализа регуляторного воздействия
Приказ Министра национальной экономики Республики Казахстан от 30 ноября 2015 года № 748. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 26 декабря 2015 года № 12517.
Сноска. Заголовок - в редакции приказа Заместителя Премьер-Министра - Министра национальной экономики РК от 28.06.2024 № 52 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Примечание РЦПИ!
Настоящий приказ вводится в действие с 01.01.2016 г.
В соответствии с подпунктом 7) пункта 2 статьи 85 Предпринимательского кодекса Республики Казахстан (далее – Кодекс) ПРИКАЗЫВАЮ:
Сноска. Преамбула – в редакции приказа и.о. Министра национальной экономики РК от 19.04.2022 № 36 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Утвердить прилагаемые Правила проведения и использования анализа регуляторного воздействия.
Сноска. Пункт 1 - в редакции приказа Заместителя Премьер-Министра - Министра национальной экономики РК от 28.06.2024 № 52 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. Признать утратившим силу приказ Министра национальной экономики Республики Казахстан от 21 января 2015 года № 32 "Об утверждении Правил проведения анализа регуляторного воздействия" (зарегистрированный в Реестре нормативных правовых актов за № 10312, опубликованный в информационно-правовой системе "Әділет" 11 марта 2015 года).
3. Департаменту развития предпринимательства Министерства национальной экономики Республики Казахстан обеспечить в установленном законодательством порядке:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан направление его копии на официальное опубликование в периодических печатных изданиях и информационно-правовой системе "Әділет";
3) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства национальной экономики Республики Казахстан.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра национальной экономики Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие с 1 января 2016 года и подлежит официальному опубликованию.
Министр
национальной экономики
Республики Казахстан
Е. Досаев
Утверждены
приказом Министра
национальной экономики
Республики Казахстан
от 20 ноября 2015 года № 748
Правила проведения и использования анализа регуляторного воздействия

Реттеушілік әсерді талдауды жүргізу және пайдалану қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2015 жылғы 30 қарашадағы № 748 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2015 жылы 26 желтоқсанда № 12517 болып тіркелді.
Ескерту. Бұйрықтың тақырыбы жаңа редакцияда - ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Ұлттық экономика министрінің 28.06.2024 № 52 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
РҚАО-ның ескертпесі!
Бұйрық 01.01.2016 ж. бастап қолданысқа енгізіледі
Ескерту. Бұйрықтың тақырыбы жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық экономика министрінің 27.04.2016 № 190 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Қазақстан Республикасы Кәсіпкерлік кодексінің (бұдан әрі – Кодекс) 85-бабының 2-тармағының 7) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
Ескерту. Кіріспе жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық экономика министрінің м.а. 19.04.2022 № 36 (алғашқы ресми жариялағаннан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. Қоса беріліп отырған Реттеушілік әсерді талдауды жүргізу және пайдалану қағидалары бекітілсін.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Ұлттық экономика министрінің 28.06.2024 № 52 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2. "Реттеушілік әсерді талдауды жүргізу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2015 жылғы 21 қантардағы № 32 бұйрығының күші жойылсын (құқықтық актілердің тізілінде № 10312 тіркелінген 2015 жылғы 11 наурызда "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде жарияланған).
3. Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігінің Кәсіпкерлікті дамыту департаменті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде оның көшірмесін мерзімді баспасөз басылымдарында және "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде ресми жариялауға жіберілуін;
3) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігінің интернет-ресурсында орналастырылуын қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Ұлттық экономика вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық 2016 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізіледі және ресми жариялануға тиіс.
Қазақстан Республикасының
Ұлттық экономика министрі
Е. Досаев
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрінің
2015 жылғы 30 қарашадағы
№ 748 бұйрығымен
бекітілген
Реттеушілік әсерді талдауды жүргізу және пайдалану қағидалары

Сноска. Заголовок - в редакции приказа Заместителя Премьер-Министра - Министра национальной экономики РК от 28.06.2024 № 52 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Сноска. Правила – в редакции приказа и.о. Министра национальной экономики РК от 19.04.2022 № 36 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила проведения и использования анализа регуляторного воздействия (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 7) пункта 2 статьи 85 Предпринимательского кодекса Республики Казахстан (далее – Кодекс) и определяют порядок проведения и использования анализа регуляторного воздействия в отношении вводимых регуляторных инструментов и (или) требований, ужесточения регулирования, а также по действующим регуляторным актам.
Сноска. Пункт 1 - в редакции приказа Заместителя Премьер-Министра - Министра национальной экономики РК от 28.06.2024 № 52 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. В настоящих Правилах используются следующие понятия:
1) орган-разработчик – местный исполнительный орган, разрабатывающий проекты нормативных правовых актов в соответствии с их компетенцией и осуществляющий проведение анализа регуляторного воздействия в соответствии с настоящими Правилами;
2) управление предпринимательства – местный исполнительный орган области, городов республиканского значения, столицы, осуществляющий руководство в сфере предпринимательства;
3) реестр обязательных требований в сфере предпринимательства (далее – реестр требований) - общедоступная база данных регуляторных актов в разрезе видов предпринимательской деятельности по общему классификатору видов экономической деятельности;
4) общественные обсуждения – мероприятия, проводимые в целях обеспечения участия субъектов регулирования и иных заинтересованных лиц в процессе принятия решения по вопросам введения новых регуляторных инструментов и(или) требований, ужесточения действующего, пересмотра действующих регуляторных инструментов, в процессе которых происходит обратная связь с субъектами регулирования, получаются их мнения, замечания, вопросы и предложения;
5) заинтересованные лица – физические или юридические лица, чьи права и законные интересы затрагиваются в связи с проведением анализа регуляторного воздействия вводимых или действующих регуляторных инструментов и (или) требований;

Ескерту. Тақырып жаңа редакцияда - ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Ұлттық экономика министрінің 28.06.2024 № 52 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Ескерту. Қағидалар жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық экономика министрінің м.а. 19.04.2022 № 36 (алғашқы ресми жариялағаннан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1-тарау. Жалпы ережелері
1. Осы Реттеушілік әсерді талдауды жүргізу және пайдалану қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) Қазақстан Республикасы Кәсіпкерлік кодексінің (бұдан әрі – Кодекс) 85-бабы 2-тармағының 7) тармақшасына сәйкес әзірленді және енгізілетін реттегіш құралдарға және (немесе) талаптарға, реттеуді қатаңдатуға қатысты, сондай-ақ қолданыстағы реттеуші актілер бойынша реттеушілік әсерді талдауды жүргізу және пайдалану тәртібін айқындайды.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Ұлттық экономика министрінің 28.06.2024 № 52 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2. Осы Қағидаларда мынадай ұғымдар пайдаланылады:
1) әзірлеуші орган – нормативтік құқықтық актілердің жобаларын олардың құзыретіне сәйкес әзірлейтін және осы Қағидаларға сәйкес реттеушілік әсерге талдау жүргізуді жүзеге асыратын жергілікті атқарушы орган;
2) кәсіпкерлік басқармасы – облыстың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың кәсіпкерлік саласында басшылықты жүзеге асыратын жергілікті атқарушы органы;
3) кәсіпкерлік саласындағы міндетті талаптар тізілімі (бұдан әрі – талаптар тізілімі) – экономикалық қызмет түрлерінің жалпы сыныптауышы бойынша кәсіпкерлік қызмет түрлері бөлінісінде реттеуші актілердің жалпыға қолжетімді дерекқоры;
4) қоғамдық талқылаулар – жаңа реттегіш құралдарды және (немесе) талаптарды енгізу, қолданыстағыларын қатаңдату, қолданыстағы реттегіш құралдарды қайта қарау мәселелері бойынша шешім қабылдау процесіне реттеу субъектілерінің және өзге де мүдделі тұлғалардың қатысуын қамтамасыз ету мақсатында процесінде реттеу субъектілерімен кері байланыс орын алатын, олардың пікірлері, ескертулері, сұрақтары мен ұсыныстары алынып жүргізілетін іс-шаралар;
5) мүдделі тұлғалар – енгізілетін немесе қолданыстағы реттегіш құралдардың және (немесе) талаптардың реттеушілік әсеріне талдау жүргізуге байланысты құқықтары мен заңды мүдделері қозғалатын жеке немесе заңды тұлғалар;

6) региональная палата предпринимателей – палата предпринимателей области, города республиканского значения и столицы, входящая в систему Национальной палаты предпринимателей Республики Казахстан, на территориальном уровне (далее – Региональная палата);
7) акты регионального значения – документы Системы государственного планирования в Республике Казахстан и нормативные правовые акты, принятые местными представительными и исполнительными органами, в том числе акимом соответствующей территории;
8) регуляторный акт – действующие нормативные правовые акты, а также иные документы, содержащие в соответствии с законодательством Республики Казахстан требования, обязательные для исполнения субъектами предпринимательства;
9) регулирующий государственный орган – государственный орган, осуществляющий руководство в отдельной отрасли или сфере государственного управления, в которой осуществляется государственное регулирование предпринимательства;
10) регуляторный инструмент – средства обеспечения обязательных для исполнения субъектами предпринимательства требований, предусмотренные статьей 81 Кодекса;
11) субъекты регулирования – субъекты, на которых распространяется действие нормативных правовых актов, предусматривающих регуляторные инструменты и (или) требования или ужесточающих регулирование, в том числе субъекты предпринимательства и иные лица;
12) пересмотр регуляторного инструмента и (или) требования – аналитическая процедура сопоставления эффективности достигнутых целей государственного регулирования посредством проведения анализа регуляторного воздействия после введения регуляторного инструмента и (или) требования, в том числе по действующим регуляторным инструментам и (или) требования, в отношении которых ранее не проводился анализ регуляторного воздействия;
13) требования – количественные и качественные нормативы и показатели, обязательные для исполнения субъектами предпринимательства.
Сноска. Пункт 2 - в редакции приказа Заместителя Премьер-Министра - Министра национальной экономики РК от 28.06.2024 № 52 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
3. Анализу регуляторного воздействия подлежат проекты документов Системы государственного планирования в Республике Казахстан, проекты нормативных правовых актов Республики Казахстан, проекты технических регламентов Евразийского экономического союза, предусматривающих введение регуляторного инструмента и (или) требований или ужесточение регулирования в отношении субъектов предпринимательства, за исключением случаев, предусмотренных частью второй пункта 3 статьи 82 Кодекса.
Требования о проведении анализа регуляторного воздействия при введении нового регуляторного инструмента и (или) требования или ужесточении регулирования в отношении субъектов предпринимательства также не распространяются на проекты законов, разработанные в порядке законодательной инициативы Президента и депутатов Парламента Республики Казахстан, а также на процесс рассмотрения проектов законов в Парламенте Республики Казахстан.
По проектам законов, внесенным в порядке законодательной инициативы депутатов Парламента Республики Казахстан, а также по поправкам депутатов к проектам законов, находящимся на рассмотрении в Парламенте Республики Казахстан, может быть проведен анализ регуляторного воздействия по основаниям, установленным статьей 82 Кодекса, в рамках заключения Правительства Республики Казахстан.

6) өңірлік кәсіпкерлер палатасы – Қазақстан Республикасы Ұлттық Кәсіпкерлер палатасының жүйесіне кіретін облыстың, республикалық маңызы бар қаланың және астананың аумақтық деңгейдегі кәсіпкерлер палатасы (бұдан әрі – Өңірлік палата);
7) өңірлік маңызы бар актілер – Қазақстан Республикасындағы мемлекеттік жоспарлау жүйесінің құжаттары және жергілікті өкілді және атқарушы органдар, оның ішінде тиісті аумақтың әкімі қабылдаған нормативтік құқықтық актілер;
8) реттеуші акт – қолданыстағы нормативтік құқықтық актілер, сондай-ақ Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес кәсіпкерлік субъектілерінің орындауы үшін міндетті талаптарды қамтитын өзге де құжаттар;
9) реттеуші мемлекеттік орган – кәсіпкерлікті мемлекеттік реттеу жүзеге асырылатын жекелеген салада немесе мемлекеттік басқару саласында басшылықты жүзеге асыратын мемлекеттік орган;
10) реттегіш құрал – Кодекстің 81-бабында көзделген кәсіпкерлік субъектілерінің орындауы үшін міндетті талаптарды қамтамасыз ету құралдары;
11) реттеу субъектілері – реттегіш құралдарды және (немесе) талаптарды көздейтін немесе реттеуді қатаңдататын нормативтік құқықтық актілердің күші қолданылатын субъектілер, оның ішінде кәсіпкерлік субъектілері мен өзге де тұлғалар;
12) реттегіш құралды және (немесе) талаптарды қайта қарау – реттегіш құрал және (немесе) талаптар, оның ішінде қолданыстағы реттеушілік құралдар бойынша және (немесе) оларға қатысты бұрын реттеушілік әсерге талдау жүргізілмеген талаптар енгізілгеннен кейін реттеушілік әсерге талдауды жүргізу арқылы мемлекеттік реттеудің қол жеткізілген мақсаттарының тиімділігін салыстырудың талдамалық рәсімі;
13) талаптар – кәсіпкерлік субъектілерінің орындауы үшін міндетті сандық және сапалық нормативтер мен көрсеткіштер.
Ескерту. 2-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Ұлттық экономика министрінің 28.06.2024 № 52 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
3. Кодекстің 82-бабы 3-тармағының екінші бөлігінде көзделген жағдайларды қоспағанда, кәсіпкерлік субъектілеріне қатысты реттегіш құралды және (немесе) талаптарды енгізуді немесе реттеуді қатаңдатуды көздейтін Қазақстан Республикасындағы Мемлекеттік жоспарлау жүйесі құжаттарының жобалары, Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің жобалары, Еуразиялық экономикалық одақтың техникалық регламенттерінің жобалары реттеушілік әсерге талдауға жатады.
Кәсіпкерлік субъектілеріне қатысты жаңа реттегіш құралды және (немесе) талапты енгізу немесе реттеуді қатаңдату кезінде реттеушілік әсерге талдау жүргізу туралы талаптар сондай-ақ Қазақстан Республикасы Президентінің және Парламенті депутаттарының заңнамалық бастамасы тәртібінде әзірленген заңдардың жобаларына, сондай-ақ Қазақстан Республикасының Парламентінде заңдар жобаларын қарау процесіне қолданылмайды.
Қазақстан Республикасының Парламенті депутаттарының заңнамалық бастамасы тәртібінде енгізілген заңдардың жобалары бойынша, сондай-ақ Қазақстан Республикасының Парламентінде қаралудағы заңдардың жобаларына депутаттардың түзетулері бойынша Қазақстан Республикасы Үкіметінің қорытындысы шеңберінде Кодекстің 82-бабында белгіленген негіздер бойынша реттеушілік әсерге талдау жүргізілуі мүмкін.

Сноска. Пункт 3 - в редакции приказа Министра национальной экономики РК от 25.01.2023 № 10 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
4. Введение нового регуляторного инструмента и (или) требования или ужесточение регулирования в отношении субъектов предпринимательства осуществляется только после одобрения на заседании межведомственной комиссии по вопросам регулирования предпринимательской деятельности при Правительстве Республики Казахстан (далее – Межведомственная комиссия).
Требования части первой настоящего пункта не распространяются на государственное регулирование предпринимательства в области финансового, налогового и таможенного законодательства Республики Казахстан, деятельности финансовых организаций, филиалов банков – нерезидентов Республики Казахстан, филиалов страховых (перестраховочных) организаций – нерезидентов Республики Казахстан, филиалов страховых брокеров – нерезидентов Республики Казахстан и лиц, входящих в состав страховых групп и банковских конгломератов, на проекты нормативных правовых актов Национального Банка Республики Казахстан и уполномоченного органа по регулированию, контролю и надзору финансового рынка и финансовых организаций, а также на международные договоры, ратифицированные Республикой Казахстан, и на регуляторные инструменты и (или) требования международных договоров, имплементированные или планируемые к имплементированию в законодательство Республики Казахстан.
При этом, новые регуляторные инструменты и (или) требования или ужесточение регулирования, вводятся актами регионального значения, только после одобрения консультативно-совещательного органа при акимате области, городов республиканского значения, столицы по вопросам межведомственного характера, образуемого в соответствии с Законом Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан" (далее – Региональная комиссия).
Сноска. Пункт 4 - в редакции приказа Заместителя Премьер-Министра - Министра национальной экономики РК от 28.06.2024 № 52 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 2. Порядок проведения и использования анализа регуляторного воздействия регуляторных инструментов и (или) требований
Параграф 1. Общие условия проведения анализа регуляторного воздействия
5. Анализ регуляторного воздействия проводится регулирующими государственными органами/органами-разработчиками при:
введении регуляторного инструмента и (или) требования;
ужесточении регулирования в отношении субъектов предпринимательства;
пересмотре регуляторного инструмента и (или) требования;
анализе действующих регуляторных актов, включенных в реестр обязательных требований.

Ескерту. 3-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық экономика министрінің 25.01.2023 № 10 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
4. Кәсіпкерлік субъектілеріне қатысты жаңа реттегіш құралды және (немесе) талаптарды енгізу немесе реттеуді қатаңдату Қазақстан Республикасының Үкіметі жанындағы кәсіпкерлік қызметті реттеу мәселелері жөніндегі ведомствоаралық комиссияның (бұдан әрі – Ведомствоаралық комиссия) отырысында мақұлданғаннан кейін ғана жүзеге асырылады.
Осы тармақтың бірінші бөлігінің талаптары кәсіпкерлікті Қазақстан Республикасының қаржы, салық және кеден заңнамасы саласында, қаржы ұйымдарының, Қазақстан Республикасының бейрезидент – банктері филиалдарының, Қазақстан Республикасының бейрезидент – сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдары филиалдарының, Қазақстан Республикасының бейрезидент – сақтандыру брокерлері филиалдарының және сақтандыру топтары мен банк конгломераттарының құрамына кіретін тұлғалардың қызметін мемлекеттік реттеуге, – Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің және қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын реттеу, бақылау және қадағалау жөніндегі уәкілетті органның нормативтік құқықтық актілерінің жобаларына, сондай-ақ Қазақстан Республикасы ратификациялаған халықаралық шарттарға және Қазақстан Республикасының заңнамасына имплементацияланған немесе имплементациялануы жоспарланған халықаралық шарттардың реттегіш құралдарына және (немесе) талаптарына қолданылмайды.
Бұл ретте "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес құрылатын облыс, республикалық маңызы бар қалалар, астана әкімдігі жанындағы ведомствоаралық сипаттағы мәселелер жөніндегі консультативтік-кеңесші орган (бұдан әрі – Өңірлік комиссия) мақұлдағаннан кейін ғана жаңа реттегіш құралдар және (немесе) талаптар немесе реттеуді қатаңдату өңірлік маңызы бар актілермен енгізіледі.
Ескерту. 4-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Ұлттық экономика министрінің 28.06.2024 № 52 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2-тарау. Реттегіш құралдардың және (немесе) талаптардың реттеушілік әсеріне талдау жүргізу және пайдалану тәртібі
1-параграф. Реттеушілік әсерді талдауды жүргізудің жалпы шарттары
5. Реттеушілік әсерді талдауды реттеуші мемлекеттік органдар/әзірлеуші органдар:
реттегіш құралын және (немесе) талаптарды енгізу;
кәсіпкерлік субъектілеріне қатысты реттеуді қатаңдату;
реттегіш құралды және (немесе) талаптарды қайта қарау;
міндетті талаптар тізіліміне енгізілген қолданыстағы реттеуші актілерді талдау.

Сноска. Пункт 5 - в редакции приказа Заместителя Премьер-Министра - Министра национальной экономики РК от 28.06.2024 № 52 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
6. Процедура анализа регуляторного воздействия включает следующие этапы:
1) проведение анализа регуляторного воздействия;
2) проведение общественных обсуждений результатов анализа регуляторного воздействия в соответствии с параграфом 4 главы 2 настоящих Правил;
3) рассмотрение анализа регуляторного воздействия и предоставление заключения о соблюдении процедур проведения анализа регуляторного воздействия уполномоченного органа в соответствии с параграфом 5 главы 2 настоящих Правил;
4) проведение анализа регуляторного воздействия в порядке альтернативы, в случае несогласия с выводами анализа регуляторного воздействия в соответствии с параграфом 6 главы 2 настоящих Правил;
5) рассмотрение положительного заключения результатов анализа регуляторного воздействия Межведомственной комиссией или Региональной комиссией по актам регионального значения в соответствии с параграфом 7 главы 2 настоящих Правил.
7. Регулирующий государственный орган/орган-разработчик направляет в адрес уполномоченного органа следующие документы:
1) результаты анализа регуляторного воздействия, содержащие:
общую информацию по проекту правового акта;
оценку соответствия условиям формирования регуляторных инструментов и (или) требований;
аналитическую форму анализа регуляторного воздействия;
2) проекты правового акта, а также документов, предусмотренных пунктом 3 настоящих Правил, для введения новых регуляторных инструментов и (или) требований или ужесточения регулирования;
3) отчет общественных обсуждений на казахском и русском языках с приложением выгрузки с интернет-портала открытых нормативных правовых актов (далее – портал "Открытые НПА") и протокола общественных обсуждений;
4) аналитическая форма оценки воздействия на конкуренцию, заполненная антимонопольным органом в соответствии с Правилами проведения оценки воздействия на конкуренцию, утвержденными приказом Председателя Агентства по защите и развитию конкуренции Республики Казахстан от 10 августа 2023 года №198/НҚ.
Сноска. Пункт 7 - в редакции приказа Министра национальной экономики РК от 29.09.2023 № 170 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Параграф 2. Проведение анализа регуляторного воздействия при введении регуляторных инструментов и (или) требований и ужесточении регулирования

Ескерту. 5-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Ұлттық экономика министрінің 28.06.2024 № 52 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
6. Реттеушілік әсерді талдау рәсімі мынадай кезеңдерді:
1) реттеушілік әсерді талдауды жүргізуді;
2) осы Қағидалардың 2-тарауының 4-параграфына сәйкес реттеушілік әсерді талдау нәтижелеріне қоғамдық талқылау жүргізуді;
3) реттеушілік әсерді талдауды қарау және осы Қағидалардың 2-тарауының 5-параграфына сәйкес уәкілетті органның реттеушілік әсеріне талдау жүргізу рәсімдерін сақтау туралы қорытынды беру;
4) осы Қағидалардың 2-тарауының 6-параграфына сәйкес реттеушілік әсерді талдаудың тұжырымдарымен келіспеген жағдайда балама ретінде реттеушілік әсерге талдау жүргізуді;
5) осы Қағидалардың 2-тарауының 7-параграфына сәйкес Ведомствоаралық комиссияның немесе өңірлік маңызы бар актілер бойынша Өңірлік комиссияның реттеушілік әсерді талдау нәтижелерін қарауын қамтиды.
7. Реттеуші мемлекеттік орган/әзірлеуші орган уәкілетті органның атына мынадай құжаттарды жолдайды:
1) реттеушілік әсерді талдау нәтижелері, ол:
құқықтық акт жобасы бойынша жалпы ақпаратты;
реттегіш құралдарды және (немесе) талаптарды қалыптастыру шарттарына сәйкестікті бағалауды;
реттеушілік әсерді талдаудың талдамалық нысанын қамтиды;
2) жаңа реттегіш құралдарды және (немесе) талаптарды енгізу немесе реттеуді қатаңдату үшін осы Қағидалардың 3-тармағында көзделген құқықтық актінің, сондай-ақ құжаттардың жобасы;
3) ашық нормативтік құқықтық актілердің интернет-порталынан (бұдан әрі – "Ашық НҚА" порталы) жүктеуді және қоғамдық талқылаулардың хаттамасын қоса бере отырып, қоғамдық талқылаулардың қазақ және орыс тілдеріндегі есебі;
4) Қазақстан Республикасының Бәсекелестікті қорғау және дамыту агенттігі Төрағасының 2023 жылғы 10 тамыздағы № 198/НҚ бұйрығымен бекітілген Бәсекелестікке әсерге бағалау жүргізу қағидаларына сәйкес монополияға қарсы орган толтырған бәсекелестікке әсер етуді бағалаудың талдамалық нысаны.
Ескерту. 7-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық экономика министрінің 29.09.2023 № 170 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2-параграф. Реттегіш құралдарды және (немесе) талаптарды енгізу және реттеуді қатаңдату туралы реттеушілік әсерге талдау жүргізу

8. Анализ регуляторного воздействия вводимых регуляторных инструментов и (или) требований, ужесточения регулирования в отношении субъектов предпринимательства проводится регулирующими государственными органами/органами-разработчиками посредством выполнения следующих последовательных действий:
1) выявление проблемы, которую необходимо решить;
2) заполнение общей информации по проекту правового акта по форме согласно приложению 1 к настоящим Правилам;
3) заполнение оценки соответствия условиям формирования регуляторных инструментов и (или) требований по форме согласно приложению 2 к настоящим Правилам;
4) заполнение аналитической формы анализа регуляторного воздействия при введении регуляторных инструментов и (или) требований и ужесточения регулирования (далее – аналитическая форма) согласно приложению 3 к настоящим Правилам;
5) разработка проектов документов, предусмотренных пунктом 3 настоящих Правил, для введения новых регуляторных инструментов и (или) требований или ужесточения регулирования;
6) проведение процедуры анализа регуляторного воздействия в соответствии с подпунктом 2) пункта 6 настоящих Правил;
7) доработка аналитической формы и (или) проектов документов, предусмотренных пунктом 3 настоящих Правил, по результатам общественных обсуждений, а также формирование отчета общественных обсуждений по форме согласно приложению 4 к настоящим Правилам и направление их на казахском и русском языках в уполномоченный орган;
8) проведение процедуры анализа регуляторного воздействия в соответствии с подпунктами 3), 4) и 5) пункта 6 настоящих Правил.
9. В случае несоответствия регуляторных инструментов и (или) требований оценки соответствия условиям формирования регуляторных инструментов и (или) требований, обязательных для исполнения субъектами предпринимательства в соответствии с приложением 2 к Правилам, заполнение аналитической формы анализа регуляторного воздействия вводимых регуляторных инструментов и (или) требований или ужесточения регулирования признается не целесообразным.
10. Введение нового требования или ужесточение регулирования в отношении субъектов предпринимательства предусматривает отмену двух требований в той же области правового регулирования предпринимательской деятельности в соответствии с пунктом 2 статьи 82 Кодекса.
Параграф 3. Пересмотр регуляторных инструментов и (или) требований
11. План пересмотра регуляторных инструментов и (или) требований республиканского значения на предстоящий год формируется по форме согласно приложению 5 к настоящим Правилам, утверждается ежегодно до 20 декабря и размещается на официальном интернет-ресурсе государственного органа.

8. Енгізілетін реттегіш құралдардың және (немесе) талаптардың реттеушілік әсерін талдауды, кәсіпкерлік субъектілеріне қатысты реттеуді қатаңдатуды реттеуші мемлекеттік органдар/әзірлеуші органдар мына іс-қимылдарды рет-ретімен орындау арқылы жүргізеді:
1) шешу қажет проблеманы айқындау;
2) осы Қағидалардың 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша құқықтық актінің жобасы бойынша жалпы ақпаратты толтыру;
3) осы Қағидалардың 2-қосымшасына сәйкес нысан бойынша реттегіш құралдарды және (немесе) талаптарды қалыптастыру шарттарына сәйкестікті бағалауды толтыру;
4) осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес реттегіш құралдарды және (немесе) талаптарды енгізу және реттеуді қатаңдату кезіндегі реттеушілік әсерді талдаудың талдамалық нысанын (бұдан әрі – талдамалық нысан) толтыру;
5) жаңа реттегіш құралдарды және (немесе) талаптарды енгізу немесе реттеуді қатаңдату үшін осы Қағидалардың 3-тармағында көзделген құжаттардың жобаларын әзірлеу;
6) осы Қағидалардың 6-тармағының 2) тармақшасына сәйкес реттеушілік әсерді талдау нәтижелеріне қоғамдық талқылау жүргізу;
7) қоғамдық талқылау нәтижелері бойынша талдамалық нысанды және (немесе) осы Қағидалардың 3-тармағында көзделген құжаттардың жобаларын пысықтау және оларды, қазақ және орыс тілдерінде, сондай-ақ осы Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес нысан бойынша қоғамдық талқылау есебін уәкілетті органға жіберу;
8) осы Қағидалардың 6-тармағының 3), 4) және 5) тармақшаларына сәйкес реттеушілік әсерді талдау рәсімін жүргізу.
9. Реттегіш құралдар және (немесе) талаптар Қағидалардың 2-қосымшасына сәйкес кәсіпкерлік субъектілері орындауға міндетті реттегіш құралдарды және (немесе) талаптарды қалыптастыру шарттарына сәйкес келмеген жағдайда, енгізілетін реттегіш құралдардың және (немесе) талаптардың реттеушілік әсерін талдаудың немесе реттеуді қатаңдатудың талдамалық нысанын толтыру орынды емес деп танылады.
10. Кәсіпкерлік субъектілеріне қатысты жаңа талапты енгізу немесе реттеуді қатаңдату Кодекстің 82-бабының 2-тармағына сәйкес кәсіпкерлік қызметті құқықтық реттеудің сол саласындағы екі талаптың күшін жоюды көздейді.
3-параграф. Реттегіш құралдарды және (немесе) талаптарды қайта қарау
11. Алдағы жылға арналған республикалық маңызы бар реттегіш құралдарды және (немесе) талаптарды қайта қарау жоспары осы Қағидаларға 5-қосымшаға сәйкес нысан бойынша қалыптастырылады, жыл сайын 20 желтоқсанға дейін бекітіледі және мемлекеттік органның ресми интернет-ресурсында орналастырылады.

План пересмотра регуляторных инструментов и (или) требований регионального значения утверждается местным исполнительным органом области, городов республиканского значения, столицы и размещается на интернет-ресурсе управления предпринимательства в соответствии с частью третьей пункта 2 статьи 83 Кодекса.
12. Порядок проведения анализа регуляторного воздействия в порядке пересмотра проводится в отношении действующих регуляторных инструментов.
13. Пересмотр регуляторных инструментов и (или) требований проводится государственным органом посредством выполнения следующих последовательных действий:
1) заполнение оценки соответствия условиям формирования регуляторных инструментов и (или) требований по форме согласно приложению 2 к настоящим Правилам;
2) оценка достижения целей государственного регулирования и эффективности;
3) заполнение аналитической формы анализа регуляторного воздействия регуляторных инструментов, содержащие регуляторные инструменты и (или) требования, в порядке пересмотра в соответствии с приложением 6 к настоящим Правилам;
4) проведение процедуры анализа регуляторного воздействия в соответствии с подпунктом 2) пункта 6 настоящих Правил;
5) доработка аналитической формы и (или) проекта правового акта, по результатам общественных обсуждений, а также формирование отчета общественных обсуждений по форме согласно приложению 4 к настоящим Правилам и направление их на казахском и русском языках в уполномоченный орган;
6) проведение процедуры анализа регуляторного воздействия в соответствии с подпунктами 3), 4) и 5) пункта 6 настоящих Правил.
14. По критерию, установленному в подпункте 2) пункта 13 настоящих Правил, проводится анализ на предмет оценки достижения целей государственного регулирования и эффективности, заявленных при принятии регуляторных инструментов и (или) требований, а также последствий фактического воздействия регуляторных инструментов и (или) требования на субъектов регулирования.
15. Критериями неэффективности действующих регуляторных инструментов и (или) требований являются:
1) неоднозначные требования и (или) процедуры;
2) требования и (или) процедуры, не соответствующие требованиям законодательства;
3) невостребованные требования и (или) процедуры, фактически не применяемые регулирующими государственными органами/ органами-разработчиками;
4) требования и (или) процедуры, не соответствующие установленным законодательством целям регулирования в определенной отрасли, сфере, в том числе требованиям к безопасности осуществления деятельности, а также требованиям к безопасности и качеству поставляемой услуги;

Кодекстің 83-бабы 2-тармағының үшінші бөлігіне сәйкес реттегіш құралдарды және (немесе) талаптарды өңірлік маңызы бар қайта қарау жоспарын облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың жергілікті атқарушы органдары бекітеді және кәсіпкерлік басқармасының интернет-ресурсында орналастырылады.
12. Қайта қарау тәртібімен реттеушілік әсерге талдау жүргізу тәртібі қолданыстағы реттегіш құралдарға қатысты жүргізіледі.
13. Реттегіш құралдарды және (немесе) талаптарды қайта қарауды мемлекеттік орган мынадай дәйекті іс-қимылдарды орындау арқылы жүргізеді:
1) осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша реттегіш құралдарды және (немесе) талаптарды қалыптастыру шарттарына сәйкестікті бағалауды толтыру;
2) мемлекеттік реттеу мақсаттарына қол жеткізуді және тиімділікті бағалау;
3) осы Қағидаларға 6-қосымшаға сәйкес қайта қарау тәртібімен реттегіш құралдарды және (немесе) талаптарды қамтитын реттегіш құралдардың реттеушілік әсерін талдаудың талдамалық нысанын толтыру;
4) осы Қағидалардың 6-тармағының 2) тармақшасына сәйкес реттеушілік әсерді талдау рәсімін жүргізу;
5) құқықтық актінің талдамалық нысанын және (немесе) жобасын қоғамдық талқылаулардың нәтижелері бойынша пысықтау, сондай-ақ осы Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес нысан бойынша қоғамдық талқылаулардың есебін қалыптастыру және оларды қазақ және орыс тілдерінде уәкілетті органға жіберу;
6) осы Қағидалардың 6-тармағының 3), 4) және 5) тармақшаларына сәйкес реттеушілік әсерді талдау рәсімін жүргізу.
14. Осы Қағидалардың 13-тармағының 2) тармақшасында белгіленген өлшемшарт бойынша реттегіш құралдарды және (немесе) талаптарды қабылдау кезінде мәлімделген мемлекеттік реттеу мақсаттарына қол жеткізуді және тиімділікті бағалау, сондай-ақ реттегіш құралдардың және (немесе) талаптардың реттеу субъектілеріне нақты әсер етуінің салдарын да ескеру тұрғысынан талдау жүргізіледі.
15. Қолданыстағы реттегіш құралдардың және (немесе) талаптардың тиімсіз өлшемшарттары:
1) әр түрлі талаптар және (немесе) рәсімдер;
2) заңнама талаптарына сәйкес келмейтін талаптар және (немесе) рәсімдер;
3) реттеуші мемлекеттік органдар/әзірлеуші органдар іс жүзінде қолданбайтын, талап етілмейтін талаптар және (немесе) рәсімдер;
4) белгiлi бiр салада, аяда заңнамада белгіленген реттеу мақсаттарына, оның ішінде қызметті жүзеге асыру қауіпсіздігінің талаптарына, сондай-ақ көрсетiлетiн қызметтiң қауiпсiздiгi мен сапасына қойылатын талаптарға сәйкес келмейтiн талаптар және (немесе) рәсiмдер;

5) требования и (или) процедуры, дублируемые в рамках полномочий разных государственных органов, разных организаций, в том числе международных и других лиц;
6) требования, не обеспечивающие достижение установленных законодательством целей регулирования, в том числе имеющие формальный характер;
7) требования, в отношении которых определена необходимость и существует возможность замены более эффективным вариантом регулирования по сравнению с действующим регулированием;
8) меры воздействия, применяемые в отношении субъектов регулирования, несоразмерные с характером правонарушения, в том числе с тяжестью наступивших или предотвращенных вредных последствий, размером причиненного, добровольно возмещенного или устраненного вреда либо иными обстоятельствами.
16. Для осуществления периодического и полного пересмотра регуляторных инструментов и (или) требований регулирующими государственными органами/органами-разработчиками ежегодно разрабатываются и утверждаются планы пересмотра действующих регуляторных инструментов и (или) требований регулирующих государственных органов/органов-разработчиков (далее – планы пересмотра), в том числе с учетом обоснованных предложений уполномоченного органа и Национальной палаты предпринимателей Республики Казахстан "Атамекен" (далее – Национальная палата предпринимателей).
17. Если по результатам анализа регуляторного воздействия предусматривается замена действующего регуляторного инструмента и (или) требования новым или ужесточение регулирования, то регулирующий государственный орган/орган-разработчик проводит анализ регуляторного инструмента и (или) требования на введение регуляторного инструмента и (или) требования или ужесточение регулирования в соответствии с параграфом 2 настоящих Правил.
Параграф 3-1. Анализ действующих регуляторных актов
Сноска. Глава 2 дополнена параграфом 3-1 в соответствии с приказом Заместителя Премьер-Министра - Министра национальной экономики РК от 28.06.2024 № 52 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); в редакции приказа Заместителя Премьер-Министра - Министра национальной экономики РК от 10.10.2024 № 88 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
17-1. Анализ действующих регуляторных актов проводится регулирующими государственными органами/органами-разработчиками в сроки, установленные в реестре обязательных требований.
17-2. Предметом анализа действующих регуляторных актов является оценка их эффективности, в том числе достижения заявленных целей государственного регулирования и соответствия условиям формирования обязательных требований, предусмотренных статьей 81-1 Кодекса, и принципам взаимодействия субъектов предпринимательства и государства.

5) әртүрлi мемлекеттiк органдардың, әртүрлi ұйымдардың, оның iшiнде халықаралық ұйымдар мен өзге де тұлғалардың өкiлеттiгi шеңберінде қайталанатын талаптар және (немесе) рәсімдер;
6) заңнамада белгiленген реттеу мақсаттарына қол жеткiзудi қамтамасыз етпейтін, оның iшiнде формалды сипаты бар талаптар;
7) оларға қатысты қажеттігі анықталған және қолданыстағы реттеумен салыстырғанда, неғұрлым тиімді реттеу нұсқасын ауыстыруға мүмкін болатын талаптар;
8) реттеу субъектiлеріне қатысты қолданылатын, құқық бұзушылық сипатына, оның iшiнде келтірілген немесе жол берілмеген зиянды салдарлардың ауырлығына, келтiрiлген, өз еркiмен өтелген немесе жойылған зиян мөлшеріне немесе өзге де жағдайларға сәйкес емес әсер ету шаралары болып табылады.
16. Реттегіш құралдарға және (немесе) талаптарға мерзімді және толық қайта қарауды жүзеге асыру үшін реттеуші мемлекеттік органдар/әзірлеуші органдар реттеуші мемлекеттік органдардың/әзірлеуші органдардың қолданыстағы реттегіш құралдарды және (немесе) талаптарды қайта қарау жоспарларын (бұдан әрі – қайта қарау жоспарлары), оның ішінде уәкілетті органның және "Атамекен" Казақстан Республикасы Ұлттық кәсіпкерлер палатасының (бұдан әрі – Ұлттық кәсіпкерлер палатасы) негізделген ұсыныстарын ескере отырып жыл сайын әзірлейді және бекітеді.
17. Егер реттеушілік әсерді талдау нәтижелері бойынша қолданыстағы реттегіш құралды және (немесе) талапты жаңасына ауыстыру немесе реттеуді қатаңдату көзделсе, онда реттеуші мемлекеттік орган/әзірлеуші орган осы Қағидалардың 2-параграфына сәйкес реттегіш құралға және (немесе) реттегіш құралды енгізуге қойылатын талапқа және (немесе) талапқа немесе реттеуді қатаңдатуға талдау жүргізеді.
3-1-параграф. Қолданыстағы реттеуші актілерді талдау
Ескерту. 2-тарау 3-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Ұлттық экономика министрінің 28.06.2024 № 52 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); жаңа редакцияда – ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Ұлттық экономика министрінің 10.10.2024 № 88 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.
17-1. Қолданыстағы реттеуші актілерді талдауды реттеуші мемлекеттік органдар/әзірлеуші органдар міндетті талаптар тізілімінде белгіленген мерзімдерде жүргізеді.
17-2. Қолданыстағы реттеуші актілердің тиімділігін, оның ішінде мемлекеттік реттеудің мәлімделген мақсаттарына қол жеткізуді және Кодекстің 81-1-бабында көзделген міндетті талаптарды қалыптастыру шарттарына және кәсіпкерлік субъектілері мен мемлекеттің өзара іс-қимыл қағидаттарына сәйкестігін бағалау олардың талдау нысанасы болып табылады.

17-3. Анализ проводится регулирующими государственными органами/органами-разработчиками посредством выполнения следующих последовательных действий:
1) заполнение оценки соответствия условиям формирования регуляторных инструментов и (или) требований по форме согласно приложению 2 к настоящим Правилам;
2) заполнение аналитической формы анализа регуляторного акта согласно приложению 3-1 к настоящим Правилам;
3) проведение процедуры анализа регуляторного воздействия в соответствии с подпунктами 3) и 4) пункта 6 настоящих Правил.
17-4. В случае несоответствия действующего регуляторного акта условиям формирования регуляторных инструментов и (или) требований, обязательных для исполнения субъектами предпринимательства в соответствии с приложением 2 к Правилам, заполнение аналитической формы признается не целесообразным и применяются положения части первой пункта 6 статьи 83-1 Кодекса.
17-5. По результатам рассмотрения Уполномоченным органом в течение 10 (десяти) рабочих дней со дня поступления аналитической формы, формируется заключение о соблюдении процедур анализа регуляторного акта по форме согласно приложению 3-2 к настоящим Правилам.
Параграф 4. Проведение общественных обсуждений результатов анализа регуляторного воздействия
18. Общественные обсуждения результатов анализа регуляторного воздействия осуществляются посредством обсуждения:
1) с представителями общественности и заинтересованными лицами посредством круглых столов, конференций, совещаний и прочее;
2) в режиме "on-line" на портале "Открытые НПА") в течение 3 (трех) рабочих дней.
19. По итогам общественных обсуждений:
1) формируется протокол должностным лицом регулирующего государственного органа/органа-разработчик с комментариями, замечаниями и предложениями представителей общественности и заинтересованных лиц посредством круглых столов, конференций, совещаний и прочее;
2) на портале "Открытые НПА" формируется отчет об итогах "on-line" обсуждения, который подлежит размещению на интернет-ресурсе регулирующего государственного органа/органа-разработчика и (или) заинтересованного лица.
Общественные обсуждения проводятся в назначенное время и их результаты протоколируются должностным лицом регулирующего государственного органа/органа-разработчика.
Требование по проведению общественных обсуждений посредством обсуждения в режиме "on-line" на портале "Открытые НПА" не распространяется на проведение общественных обсуждений по результатам анализа регуляторного воздействия в порядке альтернативы.
20. Для проведения общественных обсуждений регулирующий государственный орган/орган-разработчик не менее чем за 10 (десять) рабочих дней, а по проектам законов Республики Казахстан, инициированных депутатами Парламента Республики Казахстан, или находящихся на рассмотрении в Парламенте Республики Казахстан, поступивших от Палат Парламента, а также по анализам регуляторного воздействия, проведенного по прямому поручению Президента о введении определенного регуляторного инструмента или требования, либо ужесточении определенного требования в отношении субъектов предпринимательства на ходатайство Премьер-Министра Республики Казахстан (далее – прямое поручение Президента) и в порядке альтернативы, не менее чем за 2 (два) рабочих дня, до даты их проведения, извещают о дате и времени начала и окончания их проведения:
заинтересованных лиц – посредством дачи объявления на своем официальном интернет-ресурсе;
уполномоченный орган, Национальную палату предпринимателей/региональную палату предпринимателей, членов общественных советов, экспертных советов при государственных органах; заинтересованные государственные органы – посредством письменного уведомления;
средства массовой информации – посредством пресс-релизов.

17-3. Талдауды реттеуші мемлекеттік органдар/әзірлеуші органдар мынадай дәйекті іс-қимылдарды орындау арқылы жүргізеді:
1) осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша реттеуші құралдарды және (немесе) талаптарды қалыптастыру шарттарына сәйкестікті бағалауды толтыру;
2) осы Қағидаларға 3-1-қосымшаға сәйкес реттеуші актілерді талдаудың талдамалық нысанын толтыру;
3) осы Қағидалардың 6-тармағының 3) және 4) тармақшаларына сәйкес реттеушілік әсерді талдау рәсімін жүргізу.
17-4. Қолданыстағы реттеуші акт реттегіш құралдарды қалыптастыру шарттарына және (немесе) кәсіпкерлік субъектілерінің Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес орындауы үшін міндетті талаптарға сәйкес келмеген жағдайда,талдамалық нысанды толтыру орынсыз деп танылады және Кодекстің 83-1-бабы 6-тармағының бірінші бөлігінің ережелері қолданылады.
17-5. Уәкілетті орган қарауының нәтижелері бойынша талдамалық нысан келіп түскен күннен бастап 10 (он) жұмыс күні ішінде осы Қағидаларға 3-2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша реттеушілік актіні талдау рәсімдерін сақтау туралы қорытынды қалыптастырылады.
4-параграф. Реттеушілік әсерді талдау нәтижелеріне қоғамдық талқылау жүргізу
18. Реттеушілік әсерді талдау нәтижелерін қоғамдық талқылау:
1) дөңгелек үстелдер, конференциялар, кеңестер арқылы қоғам өкілдерімен және мүдделі тұлғалармен;
2) "Ашық НҚА" порталында "on-line" режимінде 3 (үш) жұмыс күні ішінде талқылау арқылы жүзеге асырылады.
19. Қоғамдық талқылаулардың қорытындысы бойынша:
1) дөңгелек үстелдер, конференциялар, кеңестер және басқалар арқылы жұртшылық өкілдері мен мүдделі тұлғалардың түсініктемелерімен, ескертулерімен және ұсыныстарымен бірге реттеуші мемлекеттік органның/әзірлеуші органның лауазымды тұлғасы хаттама қалыптастырады;
2) "Ашық НҚА" порталында "on-line" талқылау қорытындылары туралы есеп қалыптастырылады, ол реттеуші мемлекеттік органның/әзірлеуші органның және (немесе) мүдделі тұлғаның интернет-ресурсында орналастырылуға жатады.
Қоғамдық талқылаулар белгіленген уақытта өткізіледі және олардың нәтижелерін реттеуші мемлекеттік органның/әзірлеуші органның лауазымды адамы хаттамалайды.
"Ашық НҚА" порталында "on-line" режимінде талқылау арқылы қоғамдық талқылаулар өткізу жөніндегі талаптар балама тәртібінде реттеушілік әсерді талдау нәтижелері бойынша қоғамдық талқылаулар жүргізуге қолданылмайды.
20. Қоғамдық талқылаулар жүргізу үшін реттеуші мемлекеттік орган/әзірлеуші орган кемінде 10 (он) жұмыс күні бұрын, ал Қазақстан Республикасы Парламентінің депутаттары бастамашылық жасаған немесе Қазақстан Республикасының Парламентінің қарауында жатқан Парламент Палаталарынан келіп түскен Қазақстан Республикасының заң жобалары бойынша, сондай-ақ Президенттің тікелей тапсырмасы бойынша және балама тәртіпте жүргізілген реттеушілік әсерді талдау бойынша, оларды өткізу күніне дейін кемінде 2 (екі) жұмыс күні бұрын олардың өткізілетін күні мен басталатын және аяқталатын уақыты туралы:
мүдделі тұлғаларды – өзінің ресми интернет-ресурсында хабарландыру беру арқылы;
уәкілетті органды, Ұлттық кәсіпкерлер палатасын/Өңірлік кәсіпкерлер палатасын, мемлекеттік органдардың жанындағы сараптамалық кеңестердің мүшелерін; мүдделі мемлекеттік органдарды – жазбаша хабарлама арқылы;
бұқаралық ақпарат құралдарын – баспасөз релизі арқылы хабардар етеді.

Сноска. Пункт 20 - в редакции приказа Заместителя Премьер-Министра - Министра национальной экономики РК от 10.10.2024 № 88 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Параграф 5. Формирование заключения о соблюдении процедур анализа регуляторного воздействия
21. Уполномоченный орган в течение 3 (трех) рабочих дней со дня поступления документов в соответствии с пунктом 7 настоящих Правил проводит сверку на полноту представленных документов.
В случае предоставления неполного пакета документов уполномоченный орган оставляет их без рассмотрения с направлением уведомления в регулирующий государственный орган/орган-разработчик.
22. Уполномоченный орган в течение 10 (десяти) рабочих дней со дня поступления аналитической формы и проектов документов, предусмотренных пунктом 3 настоящих Правил, рассматривает их на предмет соблюдения процедур анализа регуляторного воздействия в соответствии с пунктом 6 настоящих Правил, и правильности их заполнения за исключением случаев, предусмотренных частью второй настоящего пункта.
Аналитическая форма на введение определенного регуляторного инструмента или требования, либо ужесточение определенного требования, разработанные по прямому поручению Президента, рассматривается уполномоченным органом в течение 5 (пяти) рабочих дней со дня их поступления, а по проектам законов Республики Казахстан, инициированных депутатами Парламента Республики Казахстан, или находящихся на рассмотрении в Парламенте Республики Казахстан – в течение 7 (семи) рабочих дней.
По результатам рассмотрения формируется заключение о соблюдении процедур анализа регуляторного воздействия (далее – заключение) по форме согласно приложению 7 к настоящим Правилам.
Сноска. Пункт 22 - в редакции приказа Заместителя Премьер-Министра - Министра национальной экономики РК от 10.10.2024 № 88 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
23. Уполномоченный орган размещает на портале "Открытые НПА" положительное заключение, а также разработанные регулирующими государственными органами проекты документов и аналитическую форму регулирующего государственного органа.
Заключение по актам регионального значения формируется управлением предпринимательства. Управление предпринимательства размещает на официальном интернет-ресурсе органа-разработчика положительное заключение, а также разработанные разработчиком проекты актов регионального значения, аналитическую форму органа-разработчика, и направляет их уполномоченному органу для размещения на портале "Открытые НПА".

Ескерту. 20-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Ұлттық экономика министрінің 10.10.2024 № 88 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
5-параграф. Реттеушілік әсерді талдау рәсімдерін сақтау туралы қорытынды қалыптастыру
21. Уәкілетті орган осы Қағидалардың 7-тармағына сәйкес құжаттар келіп түскен күннен бастап 3 (үш) жұмыс күні ішінде ұсынылған құжаттардың толықтығын салыстырып тексереді.
Құжаттар топтамасы толық ұсынылмаған жағдайда уәкілетті орган хабарламаны реттеуші мемлекеттік органға/әзірлеуші органға жолдай отырып, қараусыз қалдырады.
22. Уәкілетті орган осы Қағидалардың 3-тармағында көзделген талдамалық нысан мен құжаттардың жобалары келіп түскен күннен бастап 10 (он) жұмыс күні ішінде оларды осы Қағидалардың 6-тармағына сәйкес реттеушілік әсерді талдау рәсімдерінің сақталуы және осы тармақтың екінші бөлігінде көзделген жағдайларды қоспағанда, оларды толтырудың дұрыстығы тұрғысынан қарайды.
Уәкілетті орган Президенттің тікелей тапсырмасы бойынша әзірленген белгілі бір реттеушілік құралды немесе талапты енгізуге не белгілі бір талапты қатаңдатуға арналған талдамалық нысанды олардың келіп түскен күнінен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде, ал Қазақстан Республикасы Парламентінің депутаттары бастамашылық жасаған немесе Қазақстан Республикасы Парламентінің қарауындағы Қазақстан Республикасы заңдарының жобалары бойынша – 7 (жеті) жұмыс күні ішінде қарайды.
Қараудың нәтижелері бойынша осы Қағидаларға 7-қосымшаға сәйкес нысан бойынша реттеушілік әсерді талдау рәсімдерінің сақталуы туралы қорытынды (бұдан әрі – қорытынды) қалыптастырылады.
Ескерту. 22-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Ұлттық экономика министрінің 10.10.2024 № 88 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
23. Уәкілетті орган оң қорытындыны, сондай-ақ реттеуші мемлекеттік органдар әзірлеген құжаттардың жобалары мен реттеуші мемлекеттік органның талдамалық нысанын "Ашық НҚА" порталына орналастырады.
Өңірлік маңызы бар актілер бойынша қорытындыны кәсіпкерлік басқармасы қалыптастырады. Кәсіпкерлік басқармасы әзірлеуші органның ресми интернет-ресурсында оң қорытындыны, сондай-ақ әзірлеуші әзірлеген өңірлік маңызы бар актілердің жобаларын, әзірлеуші-органның талдамалық нысанын орналастырады және оларды "Ашық НҚА" порталына орналастыру үшін уәкілетті органға жібереді.

24. Уполномоченный орган одновременно с размещением положительного заключения, на портале "Открытые НПА", направляет регулирующему государственному органу и в Национальную палату предпринимателей уведомление о соответствующем размещении для сведения.
Управление предпринимательства размещает положительное заключение по актам регионального значения на официальном интернет-ресурсе органа-разработчика, а также разработанные органом-разработчиком проекты актов регионального значения, аналитическую форму органа-разработчика, и направляет уведомление о соответствующем размещении органу-разработчику и в Региональную палату предпринимателей.
Уполномоченным органом в положительном заключении устанавливается срок проведения анализа регуляторного воздействия, в порядке альтернативы 15 (пятнадцать) рабочих дней со дня опубликования на портале "Открытые НПА", а по анализу регуляторного воздействия на введение определенного регуляторного инструмента или требования, либо ужесточении определенного требования по прямому поручению Президента, срок проведения анализа регуляторного воздействия в порядке альтернативы устанавливается 5 (пять) рабочих дней со дня опубликования на портале "Открытые НПА".
Аналитическая форма по результатам анализа регуляторного воздействия, в порядке альтернативы и отчет общественных обсуждений уполномоченным органом доводятся до сведения регулирующего государственного органа, а по актам регионального значения доводятся до сведения органа-разработчика управлением предпринимательства.
Регулирующий государственный орган/ орган-разработчик в течение 3 (трех) рабочих дней направляет ответ в уполномоченный орган о согласии/несогласии с выводами анализа регуляторного воздействия в порядке альтернативы.
Сноска. Пункт 24 - в редакции приказа Заместителя Премьер-Министра - Министра национальной экономики РК от 10.10.2024 № 88 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
25. В случае отрицательного заключения, регулирующий государственный орган/орган-разработчик дорабатывает аналитическую форму и (или) проекты документов, предусмотренных пунктом 3 настоящих Правил в течение 15 (пятнадцати) рабочих дней.
В случае нарушения сроков, предусмотренных частью первой настоящего пункта, несоблюдение регулирующими государственными органами/органами-разработчиками сроков предоставления доработанных документов в уполномоченный орган является отказом регулирующего государственного органа/органа-разработчика от предлагаемого регулирования, и (или) при замене предложенного регулирования другим вариантом процедура АРВ проводится заново.
Доработанные документы повторно представляются в уполномоченный орган на казахском и русском языках и рассматриваются в соответствии с настоящим параграфом.

24. Уәкілетті орган "Ашық НҚА" порталында оң қорытындыны орналастырумен бір уақытта реттеуші мемлекеттік органға және Ұлттық кәсіпкерлер палатасына мәлімет үшін тиісті орналастыру туралы хабарлама жібереді.
Кәсіпкерлік басқармасы өңірлік маңызы бар актілер бойынша оң қорытындыны, сондай-ақ әзірлеуші орган әзірлеген өңірлік маңызы бар актілердің жобаларын, әзірлеуші органның талдамалық нысанын әзірлеуші органның ресми интернет-ресурсында орналастырады және әзірлеуші органға және Өңірлік кәсіпкерлер палатасына тиісті орналастыру туралы хабарлама жібереді.
Уәкілетті орган оң қорытындыда "Ашық НҚА" порталында жарияланған күннен бастап реттеушілік әсерді талдау мерзімін баламалы тәртіппен 15 (он бес) жұмыс күні, ал белгілі бір реттеуші құралды немесе талапты енгізуге реттеушілік әсерді талдау не Президенттің тікелей тапсырмасы бойынша белгілі бір талапты қатаңдату бойынша реттеушілік әсерге талдау жүргізу мерзімін, баламалы тәртіппен "Ашық НҚА" порталында жарияланған күннен бастап 5 (бес) жұмыс күні деп белгілейді.
Балама тәртібінде реттеушілік әсерге талдаудың нәтижелері бойынша талдамалық нысанды және қоғамдық талқылаулардың есебін уәкілетті орган реттеуші мемлекеттік органның назарына жеткізеді, ал өңірлік маңызы бар актілер бойынша әзірлеуші органның назарына кәсіпкерлік басқармасы жеткізеді.
Реттеуші мемлекеттік орган/әзірлеуші орган 3 (үш) жұмыс күні ішінде уәкілетті органға балама тәртібінде реттеушілік әсерге талдаудың қорытындысымен келісу/келіспеу туралы жауап жолдайды.
Ескерту. 24-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Ұлттық экономика министрінің 10.10.2024 № 88 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
25. Теріс қорытынды болған жағдайда реттеуші мемлекеттік орган/әзірлеуші орган 15 (он бес) жұмыс күні ішінде осы Қағидалардың 3-тармағында көзделген құжаттардың талдамалық нысанын және (немесе) жобаларын пысықтайды.
Осы тармақтың бірінші бөлігінде көзделген мерзімдер бұзылған жағдайда реттеуші мемлекеттік органдар/әзірлеуші органдар пысықталған құжаттарды уәкілетті органға ұсыну мерзімдерін сақтамауы реттеуші мемлекеттік органның/әзірлеуші органның ұсынылатын реттеуден бас тартуы болып табылады және (немесе) ұсынылған реттеуді басқа нұсқамен ауыстырған кезде РӘТ рәсімі қайтадан жүргізіледі.
Пысықталған құжаттар уәкілетті органға қазақ және орыс тілдерінде қайталап ұсынылады және осы параграфқа сәйкес қаралады.

Сноска. Пункт 25 - в редакции приказа Заместителя Премьер-Министра - Министра национальной экономики РК от 10.10.2024 № 88 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
26. При несогласии с выводами анализа регуляторного воздействия, анализ регуляторного воздействия проводится уполномоченным органом по предпринимательству или другими заинтересованными лицами в порядке альтернативы.
Параграф 6. Проведение анализа регуляторного воздействия в порядке альтернативы
27. Национальная палата предпринимателей или иные заинтересованные лица при несогласии с выводами анализа регуляторного воздействия, проведенного регулирующими государственными органами, после опубликования на портале "Открытые НПА" положительного заключения уполномоченного органа, в сроки, определенные уполномоченным органом по предпринимательству в положительном заключении, проводят анализ регуляторного воздействия в порядке альтернативы.
Региональная палата предпринимателей или иные заинтересованные лица при несогласии с выводами анализа регуляторного воздействия, проведенного органом-разработчиком по актам регионального значения, после получения от управления предпринимательства положительного заключения, в сроки, определенные в положительном заключении управлением предпринимательства, проводят анализ регуляторного воздействия в порядке альтернативы.
28. Анализ регуляторного воздействия в порядке альтернативы включает следующие этапы:
1) заполнение оценки соответствия условиям формирования регуляторных инструментов и (или) требований по форме согласно приложению 2 к настоящим Правилам;
2) заполнение аналитической формы анализа регуляторного воздействия при введении новых регуляторных инструментов и (или) требований и ужесточения регулирования/аналитической формы анализа регуляторного воздействия согласно приложению 3 к настоящим Правилам;
3) разработка проектов правовых актов и документов, предусмотренных пунктом 3 настоящих Правил, для введения новых регуляторных инструментов и (или) требований или ужесточения регулирования;
4) направление в уполномоченный орган аналитической формы по результатам анализа регуляторного воздействия, на казахском и русском языках, за исключением случаев, когда анализ регуляторного воздействия, в порядке альтернативы проведен уполномоченным органом.
Аналитическая форма по результатам анализа регуляторного воздействия, в порядке альтернативы уполномоченным органом доводится до сведения регулирующего государственного органа, а по актам регионального значения доводятся до сведения органа-разработчика управлением предпринимательства.

Ескерту. 25-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Ұлттық экономика министрінің 10.10.2024 № 88 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
26. Реттеушілік әсерді талдау қорытындыларымен келіспеген кезде реттеушілік әсерді талдауды кәсіпкерлік жөніндегі уәкілетті орган немесе басқа да мүдделі тұлғалар балама тәртіппен жүргізеді.
6-параграф. Балама тәртіппен реттеушілік әсерге талдау жүргізу
27. Ұлттық кәсіпкерлер палатасы немесе өзге мүдделі адамдар реттеуші мемлекеттік органдар жүргізген реттеушілік әсерді талдаудың тұжырымдарымен келіспеген кезде, "Ашық НҚА" порталында кәсіпкерлік жөніндегі уәкілетті органның оң қорытындысы жарияланғаннан кейін, кәсіпкерлік жөніндегі уәкілетті орган оң қорытындыда айқындаған мерзімдерде, балама ретінде реттеушілік әсерге талдау жүргізеді.
Өңірлік кәсіпкерлер палатасы немесе өзге мүдделі адамдар әзірлеуші-органның өңірлік маңызы бар актілер бойынша жүргізген реттеушілік әсерді талдаудың тұжырымдарымен келіспеген кезде, кәсіпкерлік басқармасынан оң қорытындысын, кәсіпкерлік басқармасының оң қорытындысында айқындалған мерзімдерде балама ретінде реттеушілік әсерге талдау жүргізеді.
28. Балама ретінде реттеушілік әсерді баламалы талдау мынадай:
1) осы Қағидалардың 2-қосымшасына сәйкес реттегіш құралдарды және (немесе) талаптарды қалыптастыру шарттарына сәйкестікті бағалау жөніндегі нысанды толтыру;
2) осы Қағидалардың 3-қосымшасына сәйкес жаңа реттегіш құралдарды және (немесе) талаптарды енгізу және реттеуді қатаңдату кезінде реттеушілік әсерді талдаудың талдамалық нысанын/ реттеушілік әсерді талдаудың талдамалық нысанын толтыру;
3) жаңа реттегіш құралдарды және (немесе) талаптарды енгізу және (немесе) реттеуді қатаңдату үшін осы Қағидалардың 3-тармағында көзделген құқықтық актілердің және құжаттардың жобаларын әзірлеу;
4) уәкілетті орган реттеушілік әсерді талдауды балама тәртіппен жүргізген жағдайларды қоспағанда, реттеушілік әсерді талдау нәтижелері бойынша талдамалық нысанды қазақ және орыс тілдерінде уәкілетті органға жіберу кезеңдерін қамтиды.
Балама ретінде реттеушілік әсерді талдаудың нәтижелері бойынша талдамалық нысанды уәкілетті орган реттеуші мемлекеттік органның назарына жеткізеді, ал өңірлік маңызы бар актілер бойынша – кәсіпкерлік басқармасы әзірлеуші-органның назарына жеткізеді.

29. Регулирующий государственный орган/орган-разработчик размещает результаты альтернативного анализа регуляторного воздействия на портале "Открытые НПА".
В случае согласия с результатами анализа регуляторного воздействия в порядке альтернативы, регулирующий государственный орган/орган-разработчик дорабатывает аналитическую форму и (или) проекты правовых актов и документов, предусмотренных пунктом 3 настоящих Правил, и повторно представляет их в уполномоченный орган, которые рассматриваются в соответствии с параграфом 5 главы 2 настоящих Правил.
Параграф 7. Рассмотрение результатов анализа регуляторного воздействия Межведомственной комиссией или Региональной комиссией
30. В случае положительного заключения о соблюдении процедур анализа регуляторного воздействия, его выносятся уполномоченным органом на рассмотрение Межведомственной комиссии.
Результаты рассмотрения анализа регуляторного воздействия по актам регионального значения выносятся управлением предпринимательства на Региональную комиссию.
31. По результатам рассмотрения Межведомственная комиссия/Региональная комиссия принимает одно из следующих решений:
1) для анализа регуляторного воздействия при введении новых регуляторных инструментов и (или) требований и ужесточения регулирования:
одобрить введение нового регуляторного инструмента и (или) требования и ужесточения регулирования;
отказать в введении нового регуляторного инструмента и (или) требования и ужесточения регулирования;
отправить на доработку введение нового регуляторного инструмента и (или) требования и ужесточения регулирования;
2) для анализа регуляторного воздействия в порядке пересмотра регуляторных инструментов:
рекомендовать сохранить действующий регуляторный инструмент и (или) требования;
рекомендовать отменить действующий регуляторный инструмент и (или) требования;
рекомендовать изменить действующий регуляторный инструмент и (или) требования.

29. Реттеуші мемлекеттік орган/әзірлеуші орган реттеушілік әсерді баламалы талдаудың нәтижелерін "Ашық НҚА" порталында орналастырады.
Балама ретінде реттеушілік әсерді талдаудың нәтижелерімен келіскен жағдайда, реттеуші мемлекеттік орган/әзірлеуші орган талдамалық нысанды және (немесе) осы Қағидалардың 3-тармағында көзделген құқықтық актілердің және құжаттардың жобаларын пысықтайды және оларды уәкілетті органға қайта ұсынады, олар осы Қағидалардың 2-тарауының 5-параграфына сәйкес қаралады.
7-параграф. Ведомствоаралық комиссияның немесе Өңірлік комиссияның реттеушілік әсерді талдау нәтижелерін қарауы
30. Реттеушілік әсерді талдаудың рәсімдерін сақтау туралы оң қорытынды алынған жағдайда оны уәкілетті орган Ведомствоаралық комиссияның қарауына шығарады.
Өңірлік маңызы бар актілер бойынша реттеушілік әсерді талдауды қарау нәтижелерін кәсіпкерлік басқармасы Өңірлік комиссияның қарауына шығарады.
31. Қараудың нәтижелері бойынша Ведомствоаралық комиссия/Өңірлік комиссия келесі шешімдердің бірін қабылдайды:
1) жаңа реттегіш құралдарды және (немесе) талаптарды енгізу және реттеуді қатаңдату кезінде реттеушілік әсерді талдау үшін:
жаңа реттегіш құралды және (немесе) реттеуді қатаңдатуды енгізуді мақұлдау;
жаңа реттегіш құралды және (немесе) реттеуді қатаңдатуды енгізуден бас тарту;
жаңа реттегіш құралды және (немесе) реттеуді қатаңдатуды енгізуді пысықтауға жіберу;
2) реттегіш құралдарды қайта қарау тәртібімен реттеушілік әсерді талдау үшін:
қолданыстағы реттегіш құралды және (немесе) талаптарды сақтауды ұсыну;
қолданыстағы реттегіш құралды және (немесе) талаптарды алып тастауды ұсыну;
қолданыстағы реттегіш құралды және (немесе) талаптарды өзгертуді ұсыну.

32. Решения оформляются протоколом, копия которого и заключение уполномоченного органа по предпринимательству/управления предпринимательства о соблюдении регулирующими государственными органами установленных процедур, а также результаты анализа регуляторного воздействия являются обязательным приложением к проектам документов, предусмотренных пунктом 3 настоящих Правил до их утверждения.
Приложение 1
к Правилам проведения
и использования анализа
регуляторного воздействия
Сноска. Правый верхний угол - в редакции приказа Заместителя Премьер-Министра - Министра национальной экономики РК от 28.06.2024 № 52 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Общая информация по проекту правового акта
№ п.п.
Наименование
Примечание
1.
Проект документа регулирующего государственного органа/органа-разработчика
2.
Наименование проекта документа (название и статьи закона Республики Казахстан)
3.
Наименование регуляторного инструмента и (или) требования в соответствии с пунктом 2 статьи 81 Предпринимательского кодекса Республики Казахстан и (или) требования
4.
Название, номер и пункты постановлений Правительства Республики Казахстан, на основании которых осуществляется процедура анализ регуляторного воздействия
5.
Названия и номера приказов или других нормативных правовых актов государственных органов, устанавливающих необходимость и порядок
6.
Название и номер иного документа, содержащего обязательные требования и/или регуляторные инструменты
7.
Сфера регулирования
8.
Сфера деятельности, в которой вводится саморегулирование, основанного на обязательном членстве (участии)
*заполняется при введении саморегулирования, основанного на обязательном членстве (участии)
9.
Контактная информация исполнителя-разработчика
Приложение 2
к Правилам проведения
и использования анализа
регуляторного воздействия
Сноска. Правый верхний угол - в редакции приказа Заместителя Премьер-Министра - Министра национальной экономики РК от 28.06.2024 № 52 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Оценка соответствия условиям формирования регуляторных инструментов и (или) требований
№ п.п.
Наименование условия
Описание оценки соответствия условиям
Определение баллов по оценке соответствия регуляторного инструмента и (или) требования условиям
1.
Обоснованность
0-2
"0" - "не соответствует"
"1"-"частично соответствует"
"2"-"полностью соответствует"
2.
Равенство регулирования
0-2
"0" - "не соответствует"
"1"-"частично соответствует"
"2"-"полностью соответствует"
3.
Открытость
0-2
"0" - "не соответствует"
"1"-"частично соответствует"
"2"-"полностью соответствует"
4.
Исполнимость
0-2
"0" - "не соответствует"
"1"-"частично соответствует"
"2"-"полностью соответствует"
5.
Определенность
0-2
"0" - "не соответствует"
"1"-"частично соответствует"
"2"-"полностью соответствует"
6.
Соразмерность и рациональность
0-2
"0" - "не соответствует"
"1"-"частично соответствует"
"2"-"полностью соответствует"
7.
Последовательность и предсказуемость
0-2
"0" - "не соответствует"
"1"-"частично соответствует"
"2"-"полностью соответствует"
Уровень достижения целей регулирования
Достигнута полностью________
Достигнута частично_________
Не достигнута____________
* в случае не достижения заявленных целей, регулятором не заполняется аналитическая форма согласно приложению 3 к Правилам проведения и использования анализа регуляторного воздействия регуляторных инструментов и (или) требований.
Балл эффективности:
*максимальный балл – 40
*порог достаточности - 30
Пояснение по заполнению оценки соответствия условиям формирования регуляторных инструментов и (или) требований
При выборе нового регуляторного инструмента и (или) требования проводится на основе оценки соответствия вводимых регуляторных инструментов и (или) требований условиям их формирования:

32. Шешімдер хаттамамен ресімделеді, оның көшірмесі мен кәсіпкерлік жөніндегі уәкілетті органның/кәсіпкерлік басқармасының реттеуші мемлекеттік органдардың белгіленген рәсімдерді сақтауы туралы қорытындысы, сондай-ақ реттеушілік әсерді талдау нәтижелері олар бекітілгенге дейін осы Қағидалардың 3-тармағында көзделген құжаттардың жобаларына міндетті қосымша болып табылады.
Реттеушілік әсерді талдауды
жүргізу және пайдалану
қағидаларына
1-қосымша
Ескерту. 1-қосымшаның жоғарғы оң жақ бұрышындағы мәтін жаңа редакцияда - ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Ұлттық экономика министрінің 28.06.2024 № 52 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Құқықтық актінің жобасы бойынша жалпы ақпарат
Р.н. №
Атауы
Ескертпе
1.
Реттеуші мемлекеттік орган/әзірлеуші орган құжатының жобасы
2.
Құжат жобасының атауы (Қазақстан Республикасы Заңының атауы және баптары)
3.
Қазақстан Республикасы Кәсіпкерлік Кодексінің 81-бабының 2-тармағына және (немесе) талапқа сәйкес реттегіш құралдың және (немесе) талаптың атауы
4.
Реттеушілік әсерді талдау рәсімін жүзеге асыруға негіз болатын Қазақстан Республикасының Үкіметі қаулыларының атауы, нөмірі және тармақтары
5.
Қажеттілік пен тәртіпті белгілейтін мемлекеттік органдар бұйрықтарының немесе басқа да нормативтік құқықтық актілерінің атаулары мен нөмірлері
6.
Міндетті талаптарды және/немесе реттегіш құралдарды қамтитын өзге құжаттың атауы мен нөмірі
7.
Реттеу саласы
8.
Міндетті мүшелікке (қатысуға)негізделген өзін-өзі реттеу енгізілетін қызмет саласы
* міндетті мүшелікке (қатысуға)негізделген өзін-өзі реттеу енгізілген кезде толтырылады
9.
Әзірлеуші орындаушының байланыс ақпараты
Реттеушілік әсерді талдауды
жүргізу және пайдалану
қағидаларына
2-қосымша
Ескерту. 2-қосымшаның жоғарғы оң жақ бұрышындағы мәтін жаңа редакцияда - ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Ұлттық экономика министрінің 28.06.2024 № 52 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Реттегіш құралдарды және (немесе) талаптарды қалыптастыру шарттарына сәйкестікті бағалау
Р.н.
Шарттың атауы
Шарттарға сәйкестікті бағалаудың сипаттамасы
Реттегіш құралдың және (немесе) талаптың шарттарға сәйкестігін бағалау бойынша балдарды айқындау
1.
Негізділік
0-2
"0" - "сәйкес келмейді"
"1" - "ішінара сәйкес келеді"
"2" - "толық сәйкес келеді"
2.
Реттеу теңдігі
0-2
"0" - "сәйкес келмейді"
"1" - "ішінара сәйкес келеді"
"2" - "толық сәйкес келеді"
3.
Ашықтық
0-2
"0" - "сәйкес келмейді"
"1" - "ішінара сәйкес келеді"
"2" - "толық сәйкес келеді"
4.
Орындалушылық
0-2
"0" - "сәйкес келмейді"
"1" - "ішінара сәйкес келеді"
"2" - "толық сәйкес келеді"
5.
Айқындық
0-2
"0" - "сәйкес келмейді"
"1" - "ішінара сәйкес келеді"
"2" - "толық сәйкес келеді"
6.
Шамаластық және ұтымдылық
0-2
"0" - "сәйкес келмейді"
"1" - "ішінара сәйкес келеді"
"2" - "толық сәйкес келеді"
7.
Жүйелілік және болжамдылық
0-2
"0" - "сәйкес келмейді"
"1" - "ішінара сәйкес келеді"
"2" - "толық сәйкес келеді"
Реттеу мақсаттарына қол жеткізу деңгейі
Толық қол жеткізілді________
Ішінара қол жеткізілді_________
Қол жеткізілген жоқ____________
* мәлімделген мақсаттарға қол жеткізілмеген жағдайда реттеуші реттегіш құралдардың және (немесе) талаптардың реттеушілік әсеріне талдау жүргізу және пайдалану қағидаларына 3-қосымшаға сәйкес талдамалық нысанды толтырмайды.
Тиімділік балы:
* максималды балл – 40
* жеткіліктілік шегі – 30
Реттегіш құралдарды және (немесе) талаптарды қалыптастыру шарттарына сәйкестікті бағалауды толтыру бойынша түсіндірме
Жаңа реттегіш құралды және (немесе) талапты таңдау кезінде енгізілетін реттегіш құралдардың және (немесе) талаптардың оларды қалыптастыру шарттарына сәйкестігін бағалау негізінде жүргізіледі:

1. Оценка соответствия регуляторного инструмента и (или) требования "Обоснованности":
Справочно: согласно пункту 2 статьи 81-1 Предпринимательского кодекса Республики Казахстан (далее – Кодекс):
"под обоснованностью понимается, что регуляторные инструменты и (или) требования вводятся исключительно в целях защиты прав и законных интересов физических и юридических лиц, жизни и здоровья людей, окружающей среды, обороны и национальной безопасности Республики Казахстан".
При пересмотре регуляторного инструмента и (или) требования государственный орган оценивает данный регуляторный инструмент и (или) обязательное требование на обоснованность его сохранения путем ответа на следующие вопросы:
1) безопасность какого вида деятельности (процесса, действия) обеспечивается регуляторным инструментом и (или) обязательным требованием?
2) какую безопасность обеспечивает данный регуляторный инструмент и (или) требование?
3) имеется ли иной регуляторный инструмент и (или) требование, обеспечивающий указанную в вопросе 2 безопасность указанного вида деятельности (процесса, действия)?
2. Оценка соответствия регуляторного инструмента и (или) требования "Равенству регулирования":
Справочно: согласно пункту 2 статьи 81-1 Кодекса:
"под равенством регулирования предпринимательской деятельности понимается недопущение установления более выгодных правовых условий для отдельных субъектов рынка, в том числе для субъектов квазигосударственного сектора и субъектов естественных монополий, при осуществлении данного регулирования, если иное не установлено законами Республики Казахстан".
Выполнение данного базового условия при пересмотре регуляторного инструмента и (или) требования государственный орган оценивает путем ответа на следующие вопросы:
1) на каких субъектов предпринимательства распространяется данный регуляторный инструмент и (или) требование?
2) имеются ли исключения по применению данного регуляторного инструмента и (или) требования? Опишите данные исключения.
Данное базовое условие считается соблюденным в случае, если при ответе на второй вопрос в качестве обоснования имеется законодательно закрепленное исключение.
3. Оценка соответствия регуляторного инструмента и (или) требования "Открытости":
Справочно: согласно пункту 2 статьи 81-1 Кодекса:
"под открытостью понимается доступность информации о вводимом (изменяемом) регуляторном инструменте и (или) требовании, ясность мотивов их введения".
Соответствие пересматриваемого регуляторного инструмента и (или) требования условию "Открытости" регулирующим государственным органом определяется путем раскрытия следующих вопросов:

1. Реттегіш құралдың және (немесе) талаптың "Негізділікке" сәйкестігін бағалау:
Анықтамалық: Қазақстан Республикасы Кәсіпкерлік кодексінің (бұдан әрі – Кодекс) 81-1-бабының 2-тармағына сәйкес
- "негізділік деп реттегіш құралдардың және (немесе) талаптардың жеке және заңды тұлғалардың құқықтары мен заңды мүдделерін, адамдардың өмірі мен денсаулығын, қоршаған ортаны, Қазақстан Республикасының қорғанысы мен ұлттық қауіпсіздігін қорғау мақсатында ғана енгізілуі түсініледі".
Реттегіш құралды және (немесе) талапты қайта қарау кезінде мемлекеттік орган осы реттегіш құралды және (немесе) оны сақтаудың негізділігіне қойылатын міндетті талапты мынадай сұрақтарға жауап беру арқылы бағалайды:
1) қандай қызмет түрінің (процестің, іс-қимылдың) қауіпсіздігі реттегіш құралмен және (немесе) міндетті талаппен қамтамасыз етіледі?
2) осы реттегіш құрал және (немесе) талап қандай қауіпсіздікті қамтамасыз етеді?
3) 2-сұрақта көрсетілген қызмет түрінің (процестің, іс-қимылдың) қауіпсіздігін қамтамасыз ететін өзге де реттегіш құрал және (немесе) талап бар ма?
2. Реттегіш құралдың және (немесе) талаптың "Реттеу теңдігіне" сәйкестігін бағалау:
Анықтамалық: Кодекстің 81-1-бабының 2-тармағына сәйкес:
"кәсіпкерлік қызметті реттеудің теңдігі деп, егер Қазақстан Республикасының заңдарында өзгеше белгіленбесе, осы реттеуді жүзеге асыру кезінде нарықтың жекелеген субъектілері үшін, оның ішінде квазимемлекеттік сектор субъектілері мен табиғи монополиялар субъектілері үшін неғұрлым тиімді құқықтық жағдайлар белгілеуге жол бермеу түсініледі".
Реттегіш құралды және (немесе) талапты қайта қарау кезінде осы базалық шарттың орындалуын мемлекеттік орган мынадай сұрақтарға жауап беру арқылы бағалайды:
1) Осы реттегіш құрал және (немесе) талап қандай кәсіпкерлік субъектілеріне қолданылады?
2) Осы реттегіш құралды және (немесе) талапты қолдану бойынша ерекшеліктер бар ма? Осы ерекшеліктерді сипаттаңыз.
Егер екінші сұраққа жауап беру кезінде негіздеме ретінде заңнамалық тұрғыда бекітілген ерекшелік болған жағдайда, осы базалық шарт сақталған болып есептеледі.
3. Реттегіш құралдың және (немесе) талаптың "Ашықтыққа" сәйкестігін бағалау:
Анықтамалық: Кодекстің 81-1-бабының 2-тармағына сәйкес:
"ашықтық деп енгізілетін (өзгертілетін) реттегіш құралы және (немесе) оларды енгізу уәждерінің анықтығын талап ету туралы ақпараттың қолжетімділігі түсініледі".
Реттеуші мемлекеттік органмен қайта қаралатын реттегіш құралдың және (немесе) талаптың "Ашықтық" шартына сәйкестігі мынадай мәселелерді аша отырып айқындалады:

1) размещена и доступна ли для ознакомления информация о планируемом введении (изменении) регуляторного инструмента и (или) требования на открытых информационных ресурсах государственного органа (сайт, социальные сети).
2) проводились ли общественные обсуждения (при необходимости – общественные слушания) с заинтересованными субъектами предпринимательства, их общественными формированиями, иными заинтересованными физическими и юридическими лицами по инициативе государственного органа, намеревающегося ввести (изменить, пересмотреть) регуляторный инструмент и (или) обязательное требование – сроки проведения, количество участников, основные позиции.
Возможность ответа на указанные вопросы при одобрительном отношении субъектов предпринимательства к инициативе по введению (изменению, пересмотру) регуляторного инструмента и(или) обязательного требования дает основание положительной оценки их соответствия базовому условию – открытости.
4. Оценка соответствия регуляторного инструмента и (или) требования "Исполнимости":
Справочно: согласно пункту 2 статьи 81-1 Кодекса:
"под исполнимостью понимается возможность исполнения субъектами предпринимательства условий
вводимого регуляторного инструмента и (или) требования".
Оценить практическую возможность исполнения субъектами предпринимательства пересматриваемого регуляторного инструмента и (или) требования предполагает проведение регулирующим государственным органом следующего анализа:
1) наличие международной практики реализации аналогичного вводимого (изменяемого, пересматриваемого) регуляторного инструмента и(или) обязательного требования.
2) анализ возможности выполнения субъектом предпринимательства вводимого (изменяемого, пересматриваемого) регуляторного инструмента и(или) обязательного требования в зависимости от (по выбору):
объҰмов (мощности) производства
численности работников предприятия
среднегодового дохода
Изложение данного анализа осуществляется государственным органом в произвольной форме.
5. Оценка соответствия регуляторного инструмента и (или) требования "Определенности":
Справочно: согласно пункту 2 статьи 81-1 Кодекса:
"под определенностью понимается изложение норм нормативных правовых актов, регламентирующих регуляторные инструменты и (или) требования, в понятной, доступной форме, не допускающей двоякого толкования".
Пересматриваемый регуляторный инструмент и (или) требование в целях обеспечения соответствия данному условию при его формулировании должен соответствовать следующему:
1) действие регуляторного инструмента и (или) требования направлено на конкретных регулируемых субъектов предпринимательства или их деятельность (процесс, действие);

1) реттегіш құралды және (немесе) талаптарды жоспарланған енгізу (өзгерту) туралы ақпарат мемлекеттік органның ашық ақпараттық ресурстарында (сайт, әлеуметтік желілер) орналастырылды және танысу үшін қолжетімді бола ма.
2) реттегіш құралды және (немесе) міндетті талап – өткізу мерзімдерін, қатысушылар санын, негізгі ұстанымдарын енгізуге (өзгертуге, қайта қарауға) ниеттенген мемлекеттік органның бастамасы бойынша мүдделі кәсіпкерлік субъектілерімен, олардың қоғамдық құралымдарымен, өзге де мүдделі жеке және заңды тұлғалармен қоғамдық талқылаулар (қажет болған жағдайда – қоғамдық тыңдаулар) өткізілді ме?
Кәсіпкерлік субъектілерінің реттегіш құралды және (немесе) міндетті талапты енгізу(өзгерту, қайта қарау) жөніндегі бастамаға мақұлданған қатынасы кезінде көрсетілген сұрақтарға жауап беру мүмкіндігі олардың базалық – ашықтық шартына сәйкестігін оң бағалауға негіз береді.
4. Реттегіш құралдың және (немесе) талаптың "Орындалуға" сәйкестігін бағалау":
Анықтамалық: Кодекстің 81-1-бабының 2-тармағына сәйкес:
- "орындалуы деп кәсіпкерлік субъектілерімен енгізілетін реттегіш құралдың және (немесе) талаптың шарттарын орындау мүмкіндігі түсініледі".
Кәсіпкерлік субъектілерімен қайта қаралатын реттегіш құралды және (немесе) талапты орындаудың тәжірибелік мүмкіндігін бағалау реттеуші мемлекеттік органмен келесі талдаудың жүргізілуін болжайды:
1) осыған ұқсас енгізілетін (өзгертілетін, қайта қаралатын) реттегіш құралды және(немесе) міндетті талапты іске асырудың халықаралық практикасының болуы.
2) кәсіпкерлік субъектісінің енгізілетін (өзгертілетін, қайта қаралатын) реттегіш құралды және(немесе)міндетті талапты (таңдау бойынша) орындау мүмкіндігін талдау:
өндіріс көлемі (қуаты)
кәсіпорын қызметкерлерінің саны
жылдық орташа кіріс
Осы талдауды баяндауды мемлекеттік орган еркін нысанда жүзеге асырады.
5. Реттегіш құралдың және (немесе) талаптың "Анықтыққа" сәйкестігін бағалау:
Анықтамалық: Кодекстің 81-1-бабының 2-тармағына сәйкес:
"реттегіш құралдарды және (немесе) талаптарды екі түрлі мағынада түсіндіруге жол бермейтін түсінікті, қолжетімді нысанда регламенттейтін нормативтік құқықтық актілердің нормаларын баяндау айқындық деп түсіндіріледі".
Оны тұжырымдау кезінде осы шартқа сәйкестігін қамтамасыз ету мақсатында қайта қаралатын реттегіш құрал және (немесе) талап мыналарға сәйкес келуі тиіс:
реттегіш құралдың және (немесе) талаптың әрекеті нақты реттелетін кәсіпкерлік субъектілеріне немесе олардың қызметіне (процесс, әрекет) бағытталған;

2) обязательное требование имеет конкретный числовой параметр (при необходимости).
3) регуляторный инструмент и (или) требование не имеет дополнительного толкования.
6. Оценка соответствия регуляторного инструмента и (или) требования "Соразмерности и Рациональности":
Справочно: согласно пункту 2 статьи 81-1 Кодекса:
"под соразмерностью и рациональностью понимается соответствие уровня воздействия государственного регулирования предпринимательства степени риска наступления неблагоприятных событий для охраняемых Конституцией и законами Республики Казахстан ценностей".
Оценка данного условия требует от государственного органа проведения определенных расчетов в комплексе с анализом:
1) расчет администрирования исполнения пересматриваемого регуляторного инструмента и (или) требования:
С= ФЗП\365 х Т
ФЗП – годовой фонд заработной платы с учетом налогов госслужащих, осуществляющих контрольные функции, млн. тенге;
Т – продолжительность контрольных мероприятий, в днях;
С – затраты на администрирование пересматриваемого регуляторного инструмента и (или) требования, млн. тенге;
2) расчет затрат бизнеса на приведение в соответствие бизнеса в связи с пересматриваемым регуляторным инструментом и(или) требованием:
З = М + (ФЗП\365 х Т)
М – объем материальных затрат для приведения в соответствие, млн. тенге;
ФЗП – годовой фонд оплаты труда с учетом налогов сотрудников, которые будут привлечены к непосредственному исполнению пересматриваемого регуляторного инструмента и (или) требования, млн. тенге
Т – срок исполнения регуляторного инструмента и (или) требования, в днях;
З – затраты, связанные с исполнением пересматриваемого регуляторного инструмента и (или) требования, млн. тенге.
3) прогнозный расчет наступления негативного последствия от несоблюдения пересматриваемого регуляторного инструмента и (или) требования.
К – количество субъектов предпринимательства, на которых распространяется необходимость исполнения вводимого (пересматриваемого) регуляторного инструмента и (или) требования, чел;
ГШ = Ш х (К\100 х П)
П – процент нарушителей (прогнозно), в процентах;
Ш – размер штрафа за нарушение, тенге;
ГШ - Сумма годового штрафа, млн. тенге;
В – выгода государства от введения регуляторного инструмента и (или) требования, млн. тенге;
В = ГШ – С
4) При оценке соответствия пересматриваемого регуляторного инструмента и (или) требования "Рациональности" государственный орган должен в произвольной форме ответить на следующие вопросы:
1) Учитывает ли вводимый (изменяемый) регуляторный инструмент и(или) обязательное требование в отношении субъекта предпринимательства или его деятельности (процесса, действия) необременительность такого введения (изменения)?

2) міндетті талаптың нақты сандық параметрі болады (қажет болған жағдайда).
3) Реттегіш құралдың және (немесе) талаптың қосымша түсіндірмесі жоқ.
6. Реттегіш құралдың және (немесе) талаптың "Сәйкестікке және Ұтымдылыққа" сәйкестігін бағалау:
Анықтамалық: Кодекстің 81-1-бабының 2-тармағына сәйкес:
- "Қазақстан Республикасының Конституциясы мен заңдарында қорғалатын құндылықтарға кәсіпкерлікті мемлекеттік тұрғыдан реттеудің әсер ету деңгейінің қолайсыз оқиғаларының туындау тәуекелінің дәрежесіне сәйкестігі сәйкестігі және ұтымдылығы деп түсіндіріледі".
Бұл шартты бағалау мемлекеттік органнан талдаумен бірге белгілі бір есептеу жүргізуді талап етеді:
1) Қайта қаралатын реттегіш құралдың және (немесе) талаптың орындалуын әкімшілендіруді есептеу:
С= ЕАҚ\365 х Т
ЕАҚ - Бақылау функцияларын жүзеге асыратын мемлекеттік қызметшілердің салықтарын ескере отырып, жылдық еңбекақы қоры, млн. теңге;
Т – бақылау іс-шараларының ұзақтығы, күнмен;
С – қайта қаралатын реттегіш құралды әкімшілендіруге арналған шығындар және (немесе) талаптар, млн. теңге;
2) Қайта қаралатын реттегіш құралға және (немесе) талапқа байланысты бизнесті сәйкес келтіруге арналған бизнес шығындарын есептеу:
Ш=М + (ЕАҚ\365 х Т)
М – сәйкестікке келтіру үшін материалдық шығындардың көлемі, млн. теңге;
ЕАҚ – қайта қаралатын реттегіш құралды және (немесе) талапты тікелей орындауға тартылатын қызметкерлердің салықтарын ескере отырып, еңбекке ақы төлеудің жылдық қоры, млн. теңге
Т – реттегіш құралды және (немесе) талапты орындау мерзімі, күндермен;
З – қайта қаралатын реттегіш құралды және (немесе) талапты орындауға байланысты шығындар, млн. теңге.
3) Қайта қаралатын реттегіш құралды және (немесе) талапты сақтамаудан келеңсіз салдардың туындауының болжамды есебі.
С – енгізілетін (қайта қаралатын) реттегіш құралды және (немесе) талапты орындау қажеттілігі қолданылатын кәсіпкерлік субъектілерінің саны, адам;
ЖА= А х (С\100 х П)
П – бұзушылардың пайызы (болжамды), пайызбен;
Ш – бұзушылық үшін айыппұл көлемі, теңге;
ГШ - Жылдық айыппұл сомасы, млн. теңге;
П – реттегіш құралды және (немесе) талапты енгізуден мемлекеттің пайдасы, млн. теңге;
П = ЖА – С
4) Қайта қаралатын реттегіш құралдың және (немесе) талаптың "Ұтымдылыққа" сәйкестігін бағалау кезінде мемлекеттік орган мынадай сұрақтарға еркін нысанда жауап беруі тиіс:
1) Енгізілетін (өзгертілетін) реттегіш құрал және(немесе) кәсіпкерлік субъектісіне немесе оның қызметіне (процесіне, іс-әрекетіне) қатысты міндетті талап осындай енгізудің (өзгертудің) ауыртпалығын есепке ала ма?

2) Возможно ли обеспечить безопасность без введения нового (изменения действующего), а также его отмены в ходе анализа (пересмотра) регуляторного инструмента и(или) требования? Почему?
Оценка данного условия считается положительной, если государственный орган представит в произвольной форме ответ на каждый из выше перечисленных вопросов.
При этом, отвечая на первый вопрос, государственный орган должен представить в качестве аргумента международный опыт.
7. Оценка соответствия регуляторного инструмента и (или) требования "Последовательности и Предсказуемости":
Справочно: согласно пункту 2 статьи 81-1 Кодекса:
"под последовательностью и предсказуемостью понимается соответствие вводимых и (или) действующих регуляторных инструментов и (или) требований документам Системы государственного планирования в Республике Казахстан".
В соответствии с постановлением Правительства Республики Казахстан от 29 ноября 2017 года № 790 "Об утверждении Системы государственного планирования в Республике Казахстан" к документам данной системы относятся:
1) Стратегия развития Казахстана до 2050 года;
2) Общенациональные приоритеты;
3) Национальный план развития Республики Казахстан, Стратегия национальной безопасности Республики Казахстан;
4) План территориального развития страны;
5) концепция развития отрасли/сферы, национальные проекты;
6) планы развития государственных органов, планы развития области, города республиканского значения, столицы, планы развития национальных управляющих холдингов, национальных холдингов и национальных компаний.
При оценке соответствия вводимого регуляторного инструмента и (или) требования государственный орган должен в произвольной форме ответить на следующие вопросы:
1) каким документом Системы государственного планирования предусмотрена необходимость пересмотра регуляторного инструмента и (или) требования?
2) в случае отсутствия в документах Системы государственного планирования прямого указания на пересмотр регуляторного инструмента и (или) требования, указать положения данных документов, которые содержат нормы, обуславливающие необходимость их пересмотра?
3) установлены ли сроки, позволяющие субъектам предпринимательства подготовиться к исполнению вводимого (изменяемого) регуляторного инструмента и(или) требования? Отсутствие прямого ответа на указанные вопросы считается отрицательной оценкой соответствия вводимого (изменяемого, пересматриваемого) регуляторного инструмента и(или) обязательного требования.
При наличии в ходе оценки соответствия вводимых (изменяемых) регуляторных инструментов и(или) требований условиям их формирования полученные оценки - "не соответствует" или "частично соответствует" дает основание уполномоченному органу дать отрицательное заключение на анализ регуляторного воздействия.
Приложение 3
к Правилам проведения
и использования анализа
регуляторного воздействия
Аналитическая форма анализа регуляторного воздействия при введении новых регуляторных инструментов и (или) требований или ужесточения регулирования

2) Реттегіш құралды және (немесе) талапты талдау (қайта қарау) барысында жаңа(қолданыстағысын өзгерту) енгізбей, сондай-ақ оның күшін жоймай қауіпсіздікті қамтамасыз етуге бола ма? Неліктен?
Егер мемлекеттік орган жоғарыда аталған сұрақтардың әрқайсысына еркін нысанда жауап берсе, осы шартты бағалау оң деп есептеледі.
Бұл ретте бірінші сұраққа жауап бере отырып, мемлекеттік орган дәлел ретінде халықаралық тәжірибені ұсынуы тиіс.
7. Реттегіш құралдың және (немесе) талаптың "Реттілікке және Болжамдылыққа" сәйкестігін бағалау:
Анықтамалық: Кодекстің 81-1-бабының 2-тармағына сәйкес:
- "реттілігі мен болжамдығы деп енгізілетін және (немесе) қолданыстағы реттегіш құралдардың және (немесе) талаптардың Қазақстан Республикасындағы Мемлекеттік жоспарлау жүйесінің құжаттарына сәйкестігі түсіндіріледі".
В "Қазақстан Республикасындағы мемлекеттік жоспарлау жүйесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2017 жылғы 29 қарашадағы № 790 қаулысына сәйкес осы жүйенің құжаттарына мыналар жатады:
1) Қазақстанның 2050 жылға дейінгі Даму стратегиясы;
2) Жалпыұлттық басымдықтар;
3) Қазақстан Республикасының Ұлттық даму жоспары, Қазақстан Республикасының Ұлттық қауіпсіздік стратегиясы;
4) Елдің аумақтық даму жоспары;
5) саланы/аяны дамыту тұжырымдамасы, ұлттық жобалар;
6) мемлекеттік органдардың даму жоспарлары, облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың даму жоспарлары, Ұлттық басқарушы холдингтердің, ұлттық холдингтердің және ұлттық компаниялардың даму жоспарлары.
Енгізілетін реттегіш құралдың және (немесе) талаптың сәйкестігін бағалау кезінде мемлекеттік орган мынадай сұрақтарға еркін нысанда жауап беруі тиіс:
1) Мемлекеттік жоспарлау жүйесінің қандай құжатында реттегіш құралды және (немесе) талапты қайта қарау қажеттігі көзделген?
2) Мемлекеттік жоспарлау жүйесінің құжаттарында реттегіш құралды және (немесе) талапты қайта қарауға тікелей нұсқау болмаған жағдайда, оларды қайта қарау қажеттілігін негіздейтін нормаларды қамтитын осы құжаттардың ережелерін көрсету қажет пе?
3) кәсіпкерлік субъектілеріне енгізілетін (өзгертілетін) реттегіш құралды және(немесе) талапты орындауға дайындалуға мүмкіндік беретін мерзімдер белгіленді ме? Көрсетілген сұрақтарға тікелей жауаптың болмауы енгізілетін (өзгертілетін, қайта қаралатын) реттегіш құралдың және(немесе) міндетті талаптың сәйкестігін теріс бағалау болып саналады.
Енгізілетін (өзгертілетін) реттегіш құралдардың және(немесе) талаптардың оларды қалыптастыру шарттарына сәйкестігін бағалау барысында болған кезде алынған бағалар – "сәйкес келмейді" немесе "ішінара сәйкес келед" уәкілетті органға реттеушілік әсерді талдауға теріс қорытынды беруге негіз береді.
Реттеушілік әсерді талдауды
жүргізу және пайдалану
қағидаларына
3-қосымша
Ескерту. 3-қосымшаның жоғарғы оң жақ бұрышындағы мәтін жаңа редакцияда - ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Ұлттық экономика министрінің 28.06.2024 № 52 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Жаңа реттегіш құралдарды және (немесе) талаптарды енгізу және реттеуді қатаңдату кезінде реттеушілік әсерді талдаудың талдамалық нысаны

Сноска. Приложение 3 - в редакции приказа Заместителя Премьер-Министра - Министра национальной экономики РК от 10.10.2024 № 88 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
ШАГ 1: Определение проблемы и цели регулирования
Определение проблемы и причины существования проблемы (текст в произвольной форме, необходимо указать целевую группу и причинно-следственную связь)
Существуют ли данные (в цифровом измерении), доказывающие факт существования проблемы и показывающие ее масштаб
Нет ___
Да ___
(опишите их и приведите их величины)
Какова цель вводимого регулирования
ШАГ 2: Определение регуляторных инструментов/требований
Предлагаемый к введению регуляторный инструмент/требование
Действующий регуляторный инструмент/требование
Предлагаемые к исключению действующие требования, в рамках действующих регуляторных инструментов, в той же области правового регулирования предпринимательской деятельности *
1.
2.
* в соответствии с пунктом 10 параграфа 2 настоящих Правил
ШАГ 3: Механизмы реализации и возможные риски
* при введении юридической ответственности дополнительно заполняется ШАГ 7:
Возможные риски и непредвиденные последствия
Механизм реализации (описываются механизмы реализации, предусмотренные в рамках разрабатываемого проекта)
Предлагаемый регуляторный инструмент и (или) требования
1. Сроки и этапы внедрения _____.
2. Уполномоченный орган, ответственный за внедрение регулирования и осуществления оценки достижения поставленных индикаторов __________________.
ШАГ 4: Сравнительный анализ выгод и издержек
4.1. Воздействие на общество в целом и население
Проведите в произвольной форме описание выгод и издержек каждого регуляторного инструмента и (или) требования при ее воздействии на экономическую систему в целом с учетом таких элементов экономической системы как:
1. Влияние на здоровье и безопасность (включая экономическую) населения (доходы и расходы населения, продолжительность жизни, уровень бедности и другое)
2. Влияния на экологию.
3. Изменения потребительского выбора.
4. Изменения розничных цен.
5. Другое
Необходимо спрогнозировать последствия предполагаемого регулирования в произвольной форме.
Монетизируйте и посчитайте издержки для бизнеса согласно рекомендациям в "Пояснении по заполнению аналитической формы анализа регуляторного воздействия регуляторных инструментов и (или) требований" и по форме 1а
Выгоды
Издержки
Предлагаемый к введению регуляторный инструмент/требование
Действующий регуляторный инструмент/требование
Итого
4.2. Воздействие на бизнес
Проведите в произвольной форме описание выгод и издержек каждого регуляторного инструмента и (или) требования при его воздействии на бизнес с обязательным учетом:
Влияния на производительность и конкурентоспособность предприятий, влияния на прибыльность и устойчивость предприятий, в том числе на инновации и развитие, и другое.
При этом, необходимо произвести расчеты по следующим показателям (прогнозно):
объем производства продукции;
затраты на ресурсы;
численность работников предприятия;
среднегодовой доход;
налоговые отчисления;
заработная плата работников предприятий;
доля малого и среднего бизнеса в государственных закупках;
экспорт;
другое.
Монетизируйте и посчитайте издержки для бизнеса согласно рекомендациям в "Пояснении по заполнению аналитической формы анализа регуляторного воздействия регуляторных инструментов и (или) требований" и по форме 1б
Выгоды
Издержки
Предлагаемый к введению регуляторный инструмент/требование
Субъекты малого бизнеса
Субъекты среднего бизнеса
Субъекты крупного бизнеса
Издержки для бизнеса по форме 1а
Действующий регуляторный инструмент/требование
Субъекты малого бизнеса
Субъекты среднего бизнеса
Субъекты крупного бизнеса
Издержки для бизнеса по форме 1а
Итого

Ескерту. 3-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Ұлттық экономика министрінің 10.10.2024 № 88 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1-ҚАДАМ: Проблеманы анықтау және реттеу мақсаттары
Проблеманы анықтау және проблеманың болу себептері (3 сөйлемнен аспайтын, еркін нысандағы мәтін, мақсатты топты және себеп-салдарлық байланысты көрсету қажет)
Проблеманың болу фактісін дәлелдейтін және оның ауқымын көрсететін деректер бар ма (сандық өлшемде)
Жоқ ___
Иә ___ (оларды сипаттаңыз және олардың мәндерін келтіріңіз)
Енгізілетін реттеудің мақсаты қандай
2-ҚАДАМ: Реттегіш құралдарды/талаптарды анықтау
Енгізуге ұсынылатын реттегіш
құрал/талап
Қолданыстағы реттегіш құрал/талап
Кәсіпкерлік қызметті құқықтық реттеудің сол саласында қолданыстағы реттегіш құралдар шеңберінде алып тастауға ұсынылатын қолданыстағы талаптар*
1.
2.
* осы Қағидалардың 2-параграфының 10-тармағына сәйкес
3-ҚАДАМ: іске асыру тетіктері және ықтимал тәуекелдер
* 7-ҚАДАМ заңды жауапкершілік енгізілген кезде қосымша толтырылады
Ықтимал тәуекелдер және күтпеген салдар
Іске асыру тетігі (әзірленетін жоба аясында көзделген іске асыру тетіктері сипатталады)
Ұсынылатын реттегіш құрал және (немесе) талаптар
1. Енгізу мерзімдері мен кезеңдері_________.
2. Қойылған индикаторларға қолжетімділікті реттеуді енгізуге және бағалауды жүзеге асыруға жауапты уәкілетті орган______________________.
4-ҚАДАМ: Пайда мен шығысыларды салыстырмалы талдау
4.1. Жалпы қоғамға және халыққа әсері
Экономикалық жүйенің мынадай:
1. Халықтың денсаулығы мен қауіпсіздігіне (экономикалықты қоса алғанда) әсері (халықтың табыстары мен шығыстары, өмір сүру ұзақтығы, кедейлік деңгейі және басқалары)
2. Экологияға әсері.
3. Тұтынушы таңдауының өзгеруі.
4. Бөлшек сауда бағаларының өзгеруі.
5. Басқасы сияқты элементтерін ескере отырып, жалпы экономикалық жүйеге әсер еткен кезде әр реттегіш құралдың және (немесе) талаптың пайдасы мен шығысыларының сипаттамасын еркін нысанда жүргізіңіз
Болжанып отырған еркін нысанда реттеудің салдарын алдын алаболжау қажет.
"Реттегіш құралдардың және (немесе) талаптардың реттеушілік әсерін талдаудың талдамалық нысанын толтыру жөніндегі түсіндірмедегі" ұсынымдарға сәйкес және 1а нысаны бойынша бизнес үшін шығасыларды монетизациялаңыз және есептеңіз.
Пайда
Шығасылар
Енгізуге ұсынылатын реттегіш
құрал/талап
Қолданыстағы реттегіш құрал/талап
Жиыны
4.2. Бизнеске әсері
Мыналарды міндетті түрде:
Кәсіпорындардың өнімділігі мен бәсекеге қабілеттілігіне ықпал етуін, кәсіпорындардың кірістілігі мен тұрақтылығына, оның ішінде инновациялар мен дамуына әсер етуін және басқаларды ескере отырып, еркін нысанда әр реттегіш құралдың пайдасы мен шығысыларының және (немесе) оның бизнеске әсер етуі кезінде қойылатын талаптардың сипаттамасын жүргізіңіз.
Бұл ретте, мынадай көрсеткіштер бойынша (болжамды түрде) есеп жүргізу қажет:
- өнім өндіру көлемі;
- ресурстарға жұмсалған шығындар;
- кәсіпорын қызметкерлерінің саны;
- жылдық орташа табыс;
- салықтық аударымдар;
- кәсіпорын қызметкерлерінің жалақысы;
- мемлекеттік сатып алудағы шағын және орта бизнестің үлесі;
- экспорт;
- басқа.
"Реттегіш құралдардың және (немесе) талаптардың реттеушілік әсерін талдаудың талдамалық нысанын толтыру жөніндегі түсіндірмедегі" ұсынымдарға сәйкес және 1б нысаны бойынша бизнес үшін шығасыларды монетизациялаңыз және есептеңіз.
Пайда
Шығасылар
Енгізуге ұсынылатын реттегіш
құрал/талап
Шағын бизнес субъектілері
Орта бизнес субъектілері
Ірі бизнес субъектілері
Қолданыстағы реттегіш құрал/талап
Шағын бизнес субъектілері
Орта бизнес субъектілері
Ірі бизнес субъектілері
1а нысаны бойынша бизнеске арналған шығасылар
Жиыны

4.3 Воздействие на органы государственной власти и экономическую систему
Проведите в произвольной форме описание выгод и издержек каждого регуляторного инструмента и (или) требования при его воздействии на органы государственной власти и общество в целом с обязательным учетом:
1. Влияние на бюджет страны (прирост налоговых поступлений)
2. Влияния на преступность включая экономическую, коррупционные риски.
3. Воздействие на свободное перемещение товаров, услуг, капитала и рабочей силы, а также международную торговлю и международные инвестиционные потоки.
4. Общие последствия для экономического роста
5. Влияние на занятость, рабочие места
6. Другое.
Монетизируйте и посчитайте издержки на администрирование регулирования согласно рекомендациям в "Пояснении по заполнению аналитической формы анализа регуляторного воздействия регуляторных инструментов и (или) требований" и по форме 1а
Выгоды
Издержки
Предлагаемый к введению регуляторный инструмент/требование
Издержки на администрирование по форме 1б
Действующий регуляторный инструмент/требование
Издержки на администрирование по форме 1б
Итого
ШАГ 5: Индикаторы оценки и мониторинга
Определите индикаторы с учетом данных, указанных в пункте 2 шага 1 "данные, доказывающие факт существования проблемы и показывающие ее масштаб"
Индикатор 1
Индикатор 2
Индикатор 3
Индикатор 4
Укажите данные индикаторы в цифровом измерении
Индикатор 1
Индикатор 2
Индикатор 3
Индикатор 4
Укажите Методы проведения мониторинга (статистический анализ на базе государственной статистики или ведомственных данных, соцопросы, экспертное интервью.)
Индикатор 1
Индикатор 2
Индикатор 3
Индикатор 4
Рекомендуемый срок пересмотра регуляторного инструмента.
ШАГ 6: Введение саморегулирования
* заполняется в случае введения саморегулирования, основанного на обязательном членстве (участии)
6.1 Выбор оптимальной структуры саморегулирования
Обоснование выбора сферы деятельности, где вводится обязательное саморегулирование организаций (далее – СРО), исходя из принципа общности деятельности, отрасли, видов экономической деятельности, рынка произведенных товаров (работ, услуг).
Количество существующих субъектов профессиональной или предпринимательской деятельности в сфере, где планируется введение саморегулирования с разбивкой по годам за последние 5 лет.
Количество существующих субъектов профессиональной или предпринимательской деятельности в сфере, где планируется введение саморегулирования с разбивкой по годам за последние 5 лет.
Обоснование сопряженности сферы деятельности, где вводится обязательное СРО, сопряженностью с реализацией государственных функций либо необходимости делегирования определенных функций, выполняемых государственными органами.
Анализ готовности рынка к введению обязательного саморегулирования (заполняется в произвольной форме).
Перечень технических регламентов, стандартов и других нормативных правовых актов, содержащих требования к производимым товарам, (работам, услугам).
Перечень, место нахождения существующих некоммерческих организаций в форме ассоциации (союза), общественной организации или иной организационно-правовой форме, установленной законами Республики Казахстан, в том числе саморегулируемых организаций, в анализируемой сфере с разбивкой по годам за последние 5 лет
По каждой действующей некоммерческой организации или саморегулируемой организации, необходимо указать:
количество субъектов входящих в состав такой некоммерческой организации на момент проведения анализа объем произведенных товаров, работ и услуг членами такой некоммерческой организации, саморегулируемой организации, от общего количества произведенных товаров (работ, услуг) на рынке в анализируемой сфере

4.3 Мемлекеттік билік органдарына және экономикалық жүйеге әсері
Міндетті түрде:
1. Елдің бюджетіне ықпалын (салық түсімдерінің өсуі).
2. Экономикалық, сыбайлас жемқорлық тәуекелдерін қоса алғанда, қылмысқа ықпалын 3. Тауарларды, көрсетілетін қызметтерді, капиталды және жұмыс күшін еркін өткізуге, сондай-ақ халықаралық саудаға және халықаралық инвестициялық ағымдарға әсерін
4. Экономикалық өсу үшін жалпы салдарды
5. Жұмыспен қамтуға, жұмыс орындарына ықпалын
6. Басқасын ескере отырып, әр реттегіш құралдың және (немесе) оның мемлекеттік билік органдарына және жалпы қоғамға әсер етуі кезіндегі талаптардың пайдасы мен шығыстарының сипаттамасын еркін нысанда жазып алыңыз.
"Реттегіш құралдардың және (немесе) талаптардың реттеушілік әсерін талдаудың талдамалық нысанын толтыру жөніндегі түсіндірмедегі" ұсынымдарға сәйкес және 1а нысаны бойынша бизнес үшін шығасыларды монетизациялаңыз және есептеңіз.
Пайда
Шығасылар
Енгізуге ұсынылатын реттегіш
құрал/талап
1б нысаны бойыншаәкімшілендіруге арналған шығасылар
Қолданыстағы реттегіш құрал/талап
1б нысаны бойынша әкімшілендіркге арналған шығасылары
Жиыны
5-ҚАДАМ: Бағалау және мониторинг индикаторлары
"Проблеманың болу фактісін дәлелдейтін және оның ауқымын көрсететін деректер" деген 1-қадамның 2-тармағында көрсетілген деректерді ескере отырып, индикаторларды анықтаңыз
1-индикатор
2-индикатор
3-индикатор
4-индикатор
Цифрлық өлшемде осы индикаторларды көрсетіңіз
1-индикатор
2-индикатор
3-индикатор
4-индикатор
Мониторинг жүргізу әдістерін көрсетіңіз (мемлекеттік статистика немесе ведомстволық деректер базасында статистикалық талдау, әлеуметтік сауалнамалар, сараптамалық сұхбат.)
1-индикатор
2-индикатор
3-индикатор
4-индикатор
Реттегіш құралды қайта қараудың ұсынылатын мерзімі
6-ҚАДАМ: Өзін-өзі реттеуді енгізу
* міндетті мүшелікке (қатысуға) негізделген өзін-өзі реттеу енгізілген жағдайда толтырылады
6.1 Өзін-өзі реттеудің оңтайлы құрылымын таңдау
Қызметтің, саланың, экономикалық қызмет түрлерінің, өндірілген тауарлар (жұмыстар, көрсетілетін қызметтер) нарығының ортақ қағидатын негізге ала отырып, міндетті өзін-өзі реттеу ұйымы (бұдан әрі – ӨРҰ) енгізілетін қызмет саласын таңдаудың негіздемесі.
Өзін-өзі реттеуді жылдар бойынша соңғы 5 жылға бөле отырып, енгізу жоспарланған, жұмыс істеп тұрған кәсіби немесе кәсіпкерлік қызмет субъектілерінің саны.
Міндетті ӨРҰ енгізілетін қызмет саласының ұштасуын, мемлекеттік функцияларды іске асырумен ұштасуын не мемлекеттік органдар орындайтын белгілі бір функцияларды беру қажеттілігін негіздеу.
Нарықтың міндетті өзін-өзі реттеуді енгізуге дайындығын талдау (еркін нысанда толтырылады).
Өндірілетін тауарларға (жұмыстарға, көрсетілетін қызметтерге) қойылатын талаптарды қамтитын техникалық регламенттердің, стандарттардың және басқа да нормативтік құқықтық актілердің тізбесі.
Қауымдастық (одақ), қоғамдық ұйым нысанында немесе Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген өзге де ұйымдық-құқықтық нысандағы әрекеттегі коммерциялық емес ұйымдардың, оның ішінде соңғы 5 жылда жылдар бойынша бөле отырып, талданатын салада өзін-өзі реттейтін ұйымдардың тізбесі, орналасқан жері
Әр жұмыс істеп тұрған коммерциялық емес ұйым немесе өзін-өзі реттейтін ұйым бойынша:
талдау жүргізу кезінде осындай коммерциялық емес ұйымның құрамына кіретін субъектілер санын, осындай коммерциялық емес ұйымның, өзін-өзі реттейтін ұйымның мүшелері талдау саласындағы нарықта өндірілген тауарлардың (жұмыстардың, көрсетілетін қызметтердің) жалпы санынан өндірілген тауарлардың, жұмыстардың және көрсетілетін қызметтердің көлемін көрсету қажет

6.2 Прогноз результативности предлагаемого регулирования посредством введения саморегулирования, основанного на обязательном членстве (участии)
5-ти бальная система оценки результативности регулирования
5 – обеспечивается охват всего спектра деятельности в рассматриваемой отрасли/сфере; наблюдается доверие со стороны общества к способности саморегулируемой организации самостоятельно обеспечить регулирование отрасли/сферы и контроль за соблюдением установленных стандартов и правил; существуют механизмы рассмотрения претензий и конфликтов; существует цепочка связи в регионах.
В рассматриваемой отрасли/сфере существуют действующие некоммерческие организации, с обязательным членством.
4 – обеспечивается охват всего спектра деятельности в рассматриваемой отрасли/сфере; наблюдается доверие со стороны общества к способности саморегулируемой организации самостоятельно обеспечить регулирование отрасли/сферы и контроль за соблюдением установленных стандартов и правил; существуют механизмы рассмотрения претензий и конфликтов; связь в регионах частичная.
В рассматриваемой отрасли/сфере существуют действующие некоммерческие организации, с обязательным членством.
3 – обеспечивается охват всего спектра деятельности в рассматриваемой отрасли/сфере; в стадии становления вопросы самостоятельного обеспечения саморегулируемой организацией регулирования отрасли/сферы и контроля за соблюдением установленных стандартов и правил; существуют механизмы рассмотрения претензий и конфликтов; связь в регионах отсутствует.
В рассматриваемой отрасли/сфере существуют действующие некоммерческие организации, с обязательным членством.
2 – частичный охват всего спектра деятельности в рассматриваемой отрасли/сфере; в стадии становления вопросы самостоятельного обеспечения саморегулируемой организацией регулирования отрасли/сферы и контроля за соблюдением установленных стандартов и правил; существуют механизмы рассмотрения претензий и конфликтов; связь в регионах отсутствует.
В рассматриваемой отрасли/сфере существуют действующие некоммерческие организации, с обязательным членством.
1 – частичный охват деятельности в рассматриваемой отрасли/сфере, в стадии становления вопросы самостоятельного обеспечения саморегулируемой организацией регулирования отрасли/сферы и контроля за соблюдением установленных стандартов и правил, нет механизмов рассмотрения претензий и конфликтов; связь в регионах отсутствует.
В рассматриваемой отрасли/сфере существуют действующие некоммерческие организации, с обязательным членством.

6.2 Міндетті мүшелікке (қатысуға) негізделген өзін-өзі реттеуді енгізу арқылы ұсынылатын реттеудің нәтижелілігін болжау
Реттеу нәтижелігін бағалаудың 5 балдық жүйесі
5 – қаралатын саладағы / аядағы қызметтің барлық спектрін қамту қамтамасыз етіледі; қоғам тарапынан өзін-өзі реттейтін ұйымның саланы/аяны реттеуді және белгіленген стандарттар мен ережелердің сақталуын бақылауды дербес қамтамасыз ету қабілетіне сенім байқалады; шағымдар мен қақтығыстарды қарастырудың механизмдері бар; өңірлерде байланыс тізбегі бар.
Қарастырылып отырған салада/аяда мүшелігі міндетті жұмыс істейтін коммерциялық емес ұйымдар бар.
4 – қаралатын саладағы/аядағы қызметтің барлық спектрін қамту қамтамасыз етіледі; қоғам тарапынан өзін-өзі реттейтін ұйымның саланы/аяны реттеуді және белгіленген стандарттар мен ережелердің сақталуын бақылауды дербес қамтамасыз ету қабілетіне сенім байқалады; шағымдар мен қақтығыстарды қарастыру тетіктері бар; өңірлердегі байланыс жартылай.
Қарастырылып отырған салада/аяда мүшелілігі міндетті жұмыс істейтін коммерциялық емес ұйымдар бар.
3 – қаралатын саладағы/аядағы қызметтің барлық спектрін қамту қамтамасыз етіледі; өзін-өзі реттейтін ұйымның саланы/аяны реттеуді дербес қамтамасыз етуі және белгіленген стандарттар мен ережелердің сақталуын бақылау мәселелері қалыптасу сатысында; шағымдар мен қақтығыстарды қарастыру тетіктері бар; өңірлерде байланыс жоқ.
Қарастырылып отырған салада/аяда мүшелілігі міндетті жұмыс істейтін коммерциялық емес ұйымдар бар.
2 – қаралатын саладағы/аядағы қызметтің барлық спектрін қамту жартылай; өзін-өзі реттейтін ұйымның саланы/аяны реттеуді дербес қамтамасыз етуі және белгіленген стандарттар мен ережелердің сақталуын бақылау мәселелері қалыптасу сатысында; шағымдар мен қақтығыстарды қарастырутетіктері бар; өңірлерде байланыс жоқ.
Қарастырылып отырған салада/аяда мүшелілігі міндетті жұмыс істейтін коммерциялық емес ұйымдар бар.
1 – қаралатын саладағы/аядағы қызметтің қамту жартылай; өзін-өзі реттейтін ұйымның саланы/аяны реттеуді дербес қамтамасыз етуі және белгіленген стандарттар мен ережелердің сақталуын бақылау мәселелері қалыптасу сатысында, шағымдар мен қақтығыстарды қарастыру тетіктері жоқ; өңірлерде байланыс жоқ.
Қарастырылып отырған салада/аяда мүшелілігі міндетті жұмыс істейтін коммерциялық емес ұйымдар бар.

6.3 Рейтинг по результативности
Бал результативности (5-ти бальная система)
Объяснение присвоения соответствующего балла
Альтернатива 1
Два и более, указывается конкретное количество _____ (на базе действующих)
Альтернатива 2
Иная саморегулируемая организация (например, создание одной путем консолидации нескольких действующих саморегулируемых организаций и другое).
6.4 Архитектура саморегулируемой организации, основанной на обязательном членстве (участии)
Членство в обязательном СРО:
Юридические лица/физические лица
При выборе членства физических лиц, осуществляющих профессиональную деятельность, указывается нормативный правовой акт, в соответствии с которым предусмотрено данное право физического лица
ШАГ 7: Введение юридической ответственности
7.1. Недопустимость карательного характера мер юридической ответственности
7.1.1. Объем доходов в разрезе категорий:
субъект малого предпринимательства –
субъект среднего предпринимательства –
субъект крупного предпринимательства –
7.1.2. Средняя заработная плата на предприятиях и (или) в разрезе профессий в отраслях, где вводится юридическая ответственность –
7.2. Разумное соотношение размеров юридической ответственности
Существующие виды юридической ответственности и мер государственного понуждения
7.3. Расчет административного штрафа и его обоснование
Предлагаемый размер штрафа:
субъект малого предпринимательства -
субъект среднего предпринимательства -
субъект крупного предпринимательства –
должностное лицо –
Обоснование предлагаемого размера штрафа
Подпись ____________ дата "___" ________ 20__ года
Форма 1а Расчет издержек на администрирование регулирования для государственных органов (монетизация) Альтернатива 1- Сохранение текущего положения
Какие действия предполагает использование альтернативы?
Если альтернатива предполагает работу нескольких государственных органов,
Таблица 1 заполняется по каждому из них отдельно с указанием государственного органа
Таблица 1
Цена затраты рабочего времени (человек дни умножить на зарплату по квалификации) в год
Итого
Получение и анализ отчетности
х
х
Проведение проверок
х
х
Выдача разрешений
х
х
Иные формы контроля (определить)
х
х
Итого за 5 лет
х
х
Предполагает ли альтернатива создание нового государственного органа, либо нового структурного подразделения существующего органа
Да ____ Нет _Х__
Если да – определите полный планируемый годовой бюджет нового органа или структурного подразделения ____ х5 = _____
Форма 1б Расчет издержек для бизнеса (монетизация)
Какие регуляторные действия предполагает использование альтернативы?
Да
Нет
Инвестиции в средства производства, изменения помещений, лаборатории, обучение персонала, иные необходимые неадминистративные издержки
Необходимость использования третьих лиц для независимых экспертиз, оценок, заключений
Периодическая отчетность государству (или увеличение отчетности)
Становление субъектом специализированных государственных проверок (или ужесточение существующего режима проверок или санкций)
Получение справок и разрешений от государственных органов
-
Иное (определить)
Расчет издержек на одно среднестатистическое предприятие субъект регулирования
Таблица 1
Разовые инвестиции
Расходы на тех обслуживание, поддержание (в год)
Итого
Инвестиции в средства производства, изменения помещений, лаборатории, обучение персонала
0
0
Расходы за 5 лет
0
0
0
Таблица 2
Расходы на экспертизы и заключения
Периодическое обслуживание третьими лицами (в год)
Итого
Необходимость использования третьих лиц для независимых экспертиз, оценок, заключений
Расходы за 5 лет
Таблица 3
Государственные пошлины
Цена затраты рабочего времени (человеко дни умножить на зарплату по квалификации) в год
Итого
Периодическая отчетность государству
Расходы за 5 лет
Таблица 4
Цена затраты рабочего времени на работу с проверяющими (человеко дни умножить на зарплату по квалификации) в год
Вероятностные штрафные санкции (цена штрафа умножается на вероятность его наложения) в год
Итого
Государственные проверки (специализированные по альтернативе)
Расходы за 5 лет
Таблица 5
Государственные пошлины, другие прямые выплаты за документы
Цена затраты рабочего времени на их получение (человеко дни умножить на зарплату по квалификации) в год
Итого
Получение разрешений, иных государственных документов
Расходы за 5 лет
Таблица 6
Затраты, связанные с созданием саморегулируемой организации
Цена затраты рабочего времени работников саморегулируемой организации (человека дни умножить на зарплату по квалификации) в год
Обеспечение имущественной ответственности
Итого
Издержки, связанные с введением саморегулирования основанного на обязательном членстве (участии)
Расходы за 5 лет
Таблица 7
Сумма взносов в год
Цена затраты рабочего времени на заключение договора со страховой компанией (человека дни умножить на зарплату по квалификации) в год
Итого
Издержки, связанные с введением страхования гражданско-правовой ответственности
Расходы за 5 лет

6.3 Нәтижелілігі бойынша рейтинг
Нәтижелілік балы (5 балдық жүйе)
Тиісті балл беруді түсіндіру
1-балама
Екі және одан көп, нақты саны көрсетіледі __________(қолданыстағылар базқасында)
2-балама
Өзге өзін-өзі реттейтін ұйым (мысалы, бірнеше жұмыс істеп тұрған өзін-өзі реттейтін ұйымдарды біріктіре отырып біреуін құру және басқалары).
6.4 Міндетті мүшелікке (қатысуға) негізделген өзін-өзі реттейтін ұйымның архитектурасы
Міндетті ӨРҰ-ға мүшелілігі:
Заңды тұлғалар/жеке тұлғалар
Кәсіби қызметті жүзеге асыратын жеке тұлғалардың мүшелілігін таңдау кезінде, оған сәйкес жеке тұлғаның осы құқығы көзделген нормативтік құқықтық актілер көрсетіледі
7-ҚАДАМ: Заңды жауапкершілікті енгізу
7.1. Құқықтық жауапкершілік шараларының жазалаушы сипатына жол бермеу
7.1.1. Санаттар бөлінісіндегі кірістер көлемі:
шағын кәсіпкерлік субъектісі –
орта кәсіпкерлік субъектісі –
ірі кәсіпкерлік субъектісі –
7.1.2. Заңды жауапкершілік енгізілетін салалардағы кәсіпорындардағы және (немесе) кәсіптер бөлінісіндегі орташа жалақы –
7.2. Заңды жауапкершілік мөлшерінің ақылға қонымды қатынасы
Қолданыстағы заңды жауапкершілік пен мемлекеттік мәжбүрлеу шараларының түрлері
7.3. Әкімшілік айыппұлды есептеу және оның негіздемесі
Ұсынылатын айыппұл мөлшері:
шағын кәсіпкерлік субъектісі-
орта кәсіпкерлік субъектісі-
ірі кәсіпкерлік субъектісі –
лауазымды тұлға –
Ұсынылған айыппұл мөлшерінің негіздемесі
Қолы ____________ күні 20__ жылғы"___" ________
1а нысаны. Мемлекеттік органдар үшін реттеуді әкімшілендіруге арналған шығасыларды есептеу (монетизация)
1-балама – Ағымдағы жағдайды сақтау
Баламаны пайдалану қандай іс-әрекеттерді көздейді?
Егер балама бірнеше мемлекеттік органның жұмысын болжаса, 1-кесте мемлекеттік органды көрсете отырып, олардың әрқайсысы бойынша жеке толтырылады.
1-кесте
Жылына жұмыс уақыты шығындарының бағасы (адам күндерді біліктілігі бойынша жалақыға көбейту)
Жиыны
Есептілікті алу және талдау
х
х
Тексерулер жүргізу
х
х
Рұқсат беру
х
х
Бақылаудың өзге де нысандары (айқындау)
х
х
5 жыл үшін жиыны
х
х
Балама жаңа мемлекеттік органды немесе жұмыс істеп тұрған органның жаңа құрылымдық бөлімшесін құруды көздей ме жоқ па
Иә ____ Жоқ____ Х__
Егер иә болса - жаңа органның немесе құрылымдық бөлімшенің толық жоспарланған жылдық бюджетін анықтаңыз ____ х5 = _____
1б нысаны. Бизнес үшін шығасыларды есептеу (монетизация)
Баламаны пайдалану қандай реттеушілік әрекеттерді көздейді?
Иә
Жоқ
Өндіріс құралдарына, үй-жайларды, зертханаларды өзгертуге, персоналды оқытуға инвестициялар, өзге де қажетті әкімшілік емес шығындар
Тәуелсіз сараптамалар, бағалау, қорытындылар үшін үшінші тұлғаларды пайдалану қажеттігі
Мемлекетке мерзімді есептілік (немесе есептілікті ұлғайту)
Мамандандырылған мемлекеттік тексерулер субъектісіне айналу (немесе қолданыстағы тексеру режимін немесе санкцияларды қатаңдату)
Мемлекеттік органдардан анықтамалар мен рұқсаттар алу
-
Өзгесі (айқындау)
Реттеу субъектісінің бір орташа статистикалық кәсіпорнына арналған шығасыларды есептеу
1-кесте
Бір жолғы инвестициялар
Техникалық қызмет көрсетуге, күтіп-ұстауға арналған шығыстар (бір жылда)
Жиыны
Өндіріс құралдарына инвестициялар, үй-жайларды, зертханаларды өзгерту, персоналды оқыту
0
0
5 жыл ішіндегі шығыстар
0
0
0
2-кесте
Сараптамалар мен қорытындыларға арналған шығыстар
Үшінші тұлғалардың мерзімді қызмет көрсетуі (жылына)
Жиыны
Тәуелсіз сараптамалар, бағалау, қорытындылар үшін үшінші тұлғаларды пайдалану қажеттігі
5 жыл ішіндегі шығыстар
3-кесте
Мемлекеттік баждар
Жылына жұмыс уақыты шығындарының бағасы (адам күндерін біліктілігі бойынша жалақыға көбейту)
Жиыны
Мемлекетке мерзімді есеп беру
5 жыл ішіндегі шығыстар
4-кесте
Баға тексерушілермен жұмыс істеуге арналған жұмыс уақытының шығындары (адам күндерін біліктілігі бойынша жалақыға көбейту)
Жылына ықтималды айыппұл санкциялары (айыппұл бағасы оны салу ықтималдығына көбейтіледі)
Жиыны
Мемлекеттік тексерулер (балама бойынша мамандандырылған)
5 жыл ішіндегі шығыстар
5-кесте
Мемлекеттік баждар, құжаттар үшін басқа да тікелей төлемдер
Оларды алуға арналған жұмыс уақыты шығындарының бағасы (адам күндерін біліктілігі бойынша жалақыға көбейту)
Жиыны
Рұқсаттарды, өзге де мемлекеттік құжаттарды алу
5 жыл ішіндегі шығыстар
6-кесте
Өзін-өзі реттейтін ұйымды құруға байланысты шығындар
Өзін-өзі реттейтін ұйым қызметкерлерінің жұмыс уақыты шығындарының бағасы (адамның күндерін біліктілігі бойынша жалақыға көбейту)
Мүліктік жауапкершілікті қамтамасыз ету
Жиыны
Міндетті мүшелікке (қатысуға) негізделген өзін-өзі реттеуді енгізуге байланысты шығындар
5 жыл ішіндегі шығыстар
7-кесте
Жылына жарналардың сомасы
Сақтандыру компаниясымен шарт жасасуға арналған жұмыс уақыты шығындарының бағасы (адам күндерді біліктілігі бойынша жалақыға көбейту)
Жиыны
Азаматтық-құқықтық жауапкершілікті сақтандыруды енгізуге байланысты шығасылар
5 жыл ішіндегі шығыстар

Данные Таблиц 1-5 (расходы за 5 лет в колонках "Итого") суммируются ___ тенге
Данная величина умножается на количество предприятий (субъектов предпринимательства), которые являются субъектами этой альтернативы _________ тенге
Пояснение по заполнению аналитической формы анализа регуляторного воздействия регуляторных инструментов
При проведении анализа регуляторного воздействия аналитическая форма заполняется по следующим шагам:
ШАГ 1: Определение проблемы и цели регулирования
Рационализация принятия решений является главной задачей анализа регуляторного воздействия. Дизайн регулирования начинается с определения проблемы, причинно-следственной связи и субъектов регулирования.
Особое внимание следует обратить на сбор данных, подтверждающих масштаб проблемы.
Сбор, анализ и оценка данных состоит из следующих этапов:
планирование сбора информации;
анализ достоверности данных;
активные методы получения информации: социологические опросы, экспертные интервью, публичные обсуждения.
При этом источниками информации могут быть:
данные ведомственной статистики;
результаты исследований (мониторингов), проводимых независимыми исследователями;
научные и аналитические материалы;
данные, получаемые в ходе публичных обсуждений;
мнения экспертов, опубликованные в открытых источниках;
обращения граждан и предпринимателей (прямые обращения в органы государственной власти, обращения в бизнес-ассоциации);
данные бизнес-ассоциаций;
результаты социологических опросов и выборочных обследований компаний (информация в открытом доступе, исследования по заказу органов власти), экспертные интервью;
аналитические и научные материалы зарубежных организаций и авторов.
При определении проблем и постановки целей необходимо понимать, что государственная интервенция – это продукт, а не результат. Продукт влияет на результат, но на результат могут влиять и иные факторы. Это те факторы, которые не контролируются и на которые невозможно влиять.
Проблема должна быть сформулирована максимально четко и кратко (не более 3 предложений) с указанием изменений текущей ситуации. При этом, необходимо учесть целевую группу, на которую окажет воздействие предлагаемое регулятором регулирование.
Чем шире постановка проблемы, тем шире цели, тем выше вероятность, что цель не будет достигнута. Поэтому при постановке проблемы необходимо сужать проблему через причинно-следственные связи.
При определении проблемы через причинно-следственные связи следует учитывать следующее:
наличие данных о случаях причинения вреда, проблемах компенсации вреда;
наличие данных о размерах наносимого вреда (в денежном выражении);
наличие о нарушениях прав и законных интересов граждан и организаций, действующего законодательства (количество нарушений, категории нарушений);
наличие данных о невозможности выполнения действий, функций, в том числе данные и оценки убытков, упущенной выгоды, недопроизводства определенных видов товаров и услуг;
сведения правового характера, в том числе оценки полноты и непротиворечивости действующей нормативной правовой базы;
информация, включающая мнения заинтересованных лиц и экспертов о причинах существования проблемы;
наличие данных, подтверждающие воздействие проблемы на определенные группы лиц.
Цели регулирования должны соответствовать поставленной проблеме и включать количественные показатели, достижение которых планируется путем введения регулирования.
Цели регулирования определяются с учетом принципов:
конкретными, измеримыми, достижимыми, реалистичными, гибкими и/или определенными во времени.
Правильно поставленная проблема позволит определить ясные цели и найти рациональные пути ее решения.
ШАГ 2: Определение регулирования
Выбираются регуляторные инструменты и (или) требования, предлагаемые к введению, посредством которых возможно решение возникшей проблемы. Они учитываются в процессе анализа регуляторного воздействия для обоснования выбора.

1-5-кестелердің деректері (5 жыл ішіндегі шығыстар "Жиыны" бағадарында) ___ теңге қосылады.
Осы шама осы баламаның субъектілері болып табылатын кәсіпорындардың (кәсіпкерлік субъектілерінің) санына көбейтіледі ________теңге.
Реттегіш құралдардың реттеушілік әсерін талдаудың талдамалық нысанын толтыру жөніндегі түсіндірме.
Реттеушілік әсерге талдау жүргізу кезінде талдамалық нысан мынадай қадамдар бойынша толтырылады:
1-ҚАДАМ: Проблеманы анықтау және реттеу мақсаттары
Шешім қабылдауды оңтайландыру реттеушілік әсерді талдаудың басты міндеті болып табылады. Реттеу дизайны проблеманы, себеп-салдар байланысын және реттеу субъектілерін анықтаудан басталады.
Мәселенің ауқымын растайтын мәліметтерді жинауға ерекше назар аударған жөн.
Деректерді жинау, талдау және бағалау келесі кезеңдерден тұрады:
ақпарат жинауды жоспарлау;
деректердің дұрыстығын талдау;
ақпарат алудың белсенді әдістері: әлеуметтік сауалнамалар, сараптамалық сұхбаттар, қоғамдық пікірталастар.
Бұл ретте ақпарат көздері мыналардан құралуы мүмкін:
ведомстволық статистика деректері;
тәуелсіз зерттеушілер жүргізетін зерттеулердің (мониторингтердің) нәтижелері;
ғылыми және талдамалық материалдар;
қоғамдық талқылау барысында алынатын деректер;
ашық дереккөздерде жарияланған сарапшылардың пікірлері;
азаматтар мен кәсіпкерлердің өтініштері (мемлекеттік билік органдарына тікелей өтініштер, бизнес-қауымдастықтарға өтініштер);
бизнес-қауымдастықтардың деректері;
компаниялардың әлеуметтік сауалнамалары мен іріктемелі зерттеулерінің нәтижелері (ашық қолжетімділіктегі ақпарат, билік органдарының тапсырысы бойынша зерттеулер), сараптамалық сұхбаттар;
шетелдік ұйымдар мен авторлардың талдамалық және ғылыми материалдары.
Проблемаларды анықтау және мақсат қою кезінде мемлекеттік интервенция нәтиже емес, өнім екенін түсіну керек. Өнім нәтижеге әсер етеді, алайда нәтижеге басқа да факторлардың әсер етуі мүмкін. Бұл – бақыланбайтын және әсер етуі мүмкін емес факторлар.
Проблема ағымдағы ахуалдың өзгерістерін көрсете отырып, барынша нақты және қысқа (3 сөйлемнен артық емес) тұжырымдалуы тиіс. Бұл ретте реттеуші ұсынған реттеу әсер ететін мақсатты топты ескеру қажет.
Проблеманы белгілеу неғұрлым кең болса, мақсат соғұрлым кең, мақсатқа қол жеткізбеу ықтималдығы да соғұрлым жоғары болады. Сондықтан проблеманы шешу кезінде проблеманы себеп-салдар байланысы арқылы тарылту қажет.
Проблеманы себеп-салдар байланысы арқылы анықтаған кезде мыналарды ескеру қажет:
зиян келтіру жағдайлары, зиянды өтеу проблемалары туралы деректердің болуы;
келтірілген зиянның мөлшері туралы деректердің болуы (ақшалай мәнде);
азаматтар мен ұйымдардың құқықтары мен заңды мүдделерінің, қолданыстағы заңнаманың бұзылуының болуы (бұзушылықтардың саны, бұзушылықтардың санаттары);
іс-әрекеттерді, функцияларды орындаудың мүмкін еместігі туралы деректердің, оның ішінде шығындарды, жіберіп алған пайданы, тауарлар мен қызметтердің белгілі бір түрлерін өндірудің және т. б. деректері мен бағалауының болуы;
құқықтық сипаттағы мәліметтер, оның ішінде қолданыстағы нормативтік құқықтық базаның толықтығы мен сәйкестігін бағалау;
мүдделі тұлғалар мен сарапшылардың проблеманың болу себептері туралы пікірлерін қамтитын ақпарат;
проблеманың адамдардың белгілі бір топтарына әсерін растайтын деректердің болуы.
Реттеу мақсаттары қойылған проблемаға сәйкес келуі және реттеуді енгізу жолымен қол жеткізу жоспарланатын сандық көрсеткіштерді қамтуы тиіс.
Реттеу мақсаттары қағидаттарды ескере отырып айқындалады:
нақты, өлшенетін, қол жетімді, шыншыл, икемді және/немесе уақыт бойынша анықталған.
Дұрыс қойылған мәселе нақты мақсаттарды анықтауға және оны шешудің ұтымды жолдарын табуға мүмкіндік береді.
2-ҚАДАМ: Реттеуді анықтау
Туындаған проблеманы шешу мүмкін болатын реттегіш құралдар және (немесе) енгізуге ұсынылатын талаптар таңдалады. Олар таңдауды негіздеу үшін реттеушілік әсерді талдау процесінде ескеріледі.

В случае введения требования, в соответствии с пунктом 9 параграфа 2 настоящих Правил, исключаемое требование необходимо описать с указанием цели регулирования и причин исключения в рамках установленных критериев неэффективности, с указанием реквизитов правового акта, в рамках которого отражены данные требования.
ШАГ 3: Механизмы реализации и возможные риски.
Разработчику анализа регуляторного воздействия необходимо определить возможные риски от применения регуляторного инструмента и (или) требования, учитывая как прямые, так и косвенные возможно непреднамеренные эффекты воздействия.
Также важно описать механизм реализации регуляторного инструмента и (или) требования с учетом сроков и этапов его внедрения.
ШАГ 4: Сравнительный анализ выгод и издержек.
Анализ выгод и издержек регуляторных инструментов и (или) требований играет существенную роль. Разработчикам анализа регуляторного воздействия необходимо определить выгоды и издержки от применения регуляторных инструментов и (или) требований, учитывая как прямые, так и косвенные воздействия.
Регуляторные инструменты и (или) требования могут влиять на предпринимателей, потребителей, работников, другие социальные группы, экономику в целом, общество в целом и государство.
Разработчику при расчете издержек важно в обязательном порядке просчитать следующие выгоды/издержки на основе статистических данных:
объемы (мощности) производства;
численность работников предприятия;
среднегодовой доход;
объемы налоговых поступлений;
заработная плата работников предприятий (малого, среднего и крупного бизнеса);
доля малого и среднего бизнеса в государственных закупках;
объемы экспорта в физическом и денежном выражении и другие.
Оценить масштаб издержек или другими словами, ответить на вопрос, какому количеству субъектов частного предпринимательства необходимо соблюдать данное регулирование и какие издержки они при этом понесут (инвестиции в средства производства, изменения помещений, лаборатории, обучение персонала, иные необходимые неадминистративные издержки).
К примеру, при расчете издержек по предоставлению периодической отчетности государству или увеличению отчетности, необходимо представить все предполагаемые затраты, в том числе затраты по приобретению необходимого программного обеспечения для подготовки отчетов в случае представления отчетности в электронном виде. В случае наличия затрат на проведение контрольных мероприятий важно указать – какая форма контроля будет внедрена и в зависимости от формы контроля должны рассчитываться затраты рабочего времени на работу с проверяющими, вероятностные штрафные санкции.
Также необходимо рассмотреть относительное влияние издержек с учетом пропорциональности воздействия на малый средний и крупный бизнес, ограничивает ли предлагаемый регуляторный инструмент и (или) требование коммерческую деятельность субъекта частного предпринимательства через запреты или такие меры как определение цен на отдельные товары и услуги, установление рабочих часов, размера помещения и прочее.
Примеры формул для расчета выгод и издержек бизнеса:
расход ресурсов на производственные цели:
Pm= S NmiKm (Qi + Qmi) где Pm – потребность в m-м виде ресурса; Nmi – норма расхода m-го вида ресурса на единицу i- го вида продукции;
Km – резерв снижения базовых норм расхода i-го вида ресурсов, выявленный в ходе анализа; Qi – плановый объем производства i-го вида продукции; Qmi – плановый прирост числа i-х изделий в незавершенном производстве.
экономия от снижения материальных затрат:
Эм = (Р0 – Р1) Ц К1
где Р0 и Р1 – расход ресурсов на производство единицы продукции (услуг) до и после введения регулирования; Ц – цена единицы ресурсов;
К1 – количество единиц продукции, выпускаемое с момента введения регулирования.
экономия расходов на оплату труда:

Осы Қағидалардың 2-параграфының 9-тармағына сәйкес талап енгізілген жағдайда, алып тасталатын талапты осы талаптар шеңберінде көрсетілген құқықтық актінің деректемелерін көрсете отырып, тиімсіздіктің белгіленген өлшемшарттары шеңберінде реттеу мақсатын және алып тастау себептерін көрсете отырып сипаттау қажет.
3-ҚАДАМ: Іске асыру тетіктері және ықтимал тәуекелдер
Реттеушілік әсерді талдауды әзірлеуші әсер етудің тікелей де, жанама да болуы мүмкін абайсызда жасалған әсерлерін ескере отырып, реттегіш құралды және (немесе) талапты қолданудан болуы мүмкін тәуекелдерді айқындауы қажет.
Сондай-ақ реттегіш құралды және (немесе) талапты іске асырудың мерзімдері мен кезеңдерін ескере отырып, оны іске асыру тетігін сипаттау да маңызды.
4-ҚАДАМ: Пайда мен шығыстарды салыстырмалы талдау.
Реттегіш құралдардың және (немесе) талаптардың пайдасы мен шығасыларын талдау елеулі рөл атқарады. Реттеушілік әсерді талдауды әзірлеуші тікелей де, сол сияқты жанама да әсерді ескере отырып, реттегіш құралдарды және (немесе) талаптарды қолданудан түсетін пайдалар мен шығасыларды айқындауы қажет.
Реттегіш құралдар және (немесе) талаптар кәсіпкерлерге, тұтынушыларға, жұмыскерлерге, басқа да әлеуметтік топтарға, жалпы экономикаға, жалпы қоғамға және мемлекетке ықпал етуі мүмкін.
Шығасыларды есептеу кезінде әзірлеуші статистикалық деректердің негізінде мынадай пайданы/шығасыларды міндетті түрде есептеуі маңызды:
өндіріс көлемін (қуатын);
кәсіпорын қызметкерлерінің санын;
жылдық орташа табысты;
салықтық түсімдер көлемі;
кәсіпорындар (шағын, орта және ірі бизнес) қызметкерлерінің жалақысын;
мемлекеттік сатып алудағы шағын және орта бизнестің үлесін;
нақты және ақшалай мәндегі экспорт көлемін және тағы басқаларын.
Шығасылардың ауқымын бағалау немесе басқаша айтқанда, жеке кәсіпкерлік субъектілерінің қаншасы осы реттеуді сақтауы қажет және бұл ретте олар қандай шығасыларға (өндіріс құралдарына инвестициялар, үй-жайларды, зертханаларды өзгерту, персоналды оқыту, өзге де қажетті әкімшілік емес шығындар) ұшырайды деген сұраққа жауап беру.
Мысалы, мемлекетке мерзімді есептілікті ұсыну немесе есептілікті ұлғайту бойынша шығасыларды есептеу кезінде барлық болжамды шығындарды, оның ішінде есептілікті электрондық түрде ұсынған жағдайда есептерді дайындау үшін қажетті бағдарламалық жасақтаманы сатып алу бойынша шығындарды ұсыну қажет. Бақылау іс-шараларын жүргізуге шығындар болған жағдайда, бақылаудың қандай нысаны енгізілетінін және бақылау нысанына байланысты тексерушілермен жұмыс істеу үшін жұмыс уақытының шығындары, ықтимал айыппұлдар есептелуі керек екенін көрсету керек.
Сонымен қатар шағын, орта және ірі бизнеске әсерінің тепе-теңдігін ескере отырып, шығасылардың салыстырмалы әсерін, ұсынылып отырған реттегіш құрал және (немесе) талап тыйым салу немесе жекелеген тауарлар мен көрсетілетін қызметтерге бағаларды айқындау, жұмыс сағаттарын, үй-жайдың мөлшерін және өзгелерін белгілеу сияқты шаралар арқылы жеке кәсіпкерлік субъектісінің коммерциялық қызметін шектей ме, жоқ па екенін қарау қажет.
Бизнестің пайдасы мен шығасыларын есептеуге арналған формулалардың мысалдары:
өндірістік мақсаттарға арналған ресурстар шығысы:
Pm= S NmiKm (Qi + Qmi) - мұндағы Pm – ресурстың m-ші түріне қажеттілік; Nmi – өнімнің i-ші түрінің бірлігіне ресурстың m-ші түрінің шығыс нормасы; Km – талдау барысында анықталған ресурстардың i-ші түрінің базалық шығыс нормаларын төмендету резерві; Qi – өнімнің і-ші түрін өндірудің жоспарлы көлемі; Qmi – аяқталмаған өндірістегі i-ші өнім санының жоспарлы өсімі.
Материалдық шығындарды төмендетуден үнемдеу:
Эм = (Р0 – Р1) Б К1
мұнда Р0 және Р1 – реттеу енгізілгенге дейін және енгізілгеннен кейін өнім (көрсетілетін қызмет) бірлігін өндіруге арналған ресурстар шығысы; Б – ресурстар бірлігінің бағасы; К1 – реттеу енгізілген кезден бастап шығарылатын өнім бірліктерінің саны.
Еңбекке ақы төлеу шығындарын үнемдеу:

Эт = (Т0З0 – Т1З1К1 + В/100) + Кn Зm
где Т0 и Т1 – трудоемкость единицы продукции в нормочасах;
З0 и З1 - среднечасовая тарифная ставка работников; В – доля (в %) дополнительной заработной платы в общей сумме; К1 – количество единиц продукции; Кn – количество высвобождаемых работников; Зь – их заработная плата.
Полученная величина умножается на количество субъектов малого, среднего и крупного бизнеса, которые являются субъектами регулирования в сфере.
Также расчеты можно произвести согласно Правилам расчета среднегодовой численности работников и среднегодового дохода субъектов предпринимательства, утвержденным приказом Министра национальной экономики Республики Казахстан от 29 июня 2023 года № 125 (Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 30 июня 2023 года № 32985).
Выгоды определяются в виде улучшения благосостояния населения в результате применения регуляторного инструмента и (или) требования. Кроме того, издержки, которых удалось избежать в результате реализации государственной политики, также будут считаться выгодами.
Также в выгодах для государства и общества укажите объем налоговых поступлений в государственный бюджет до и после введения регуляторного инструмента и (или) требования.
Если регуляторный инструмент и (или) требование предполагает создание нового государственного органа, либо нового структурного подразделения существующего органа, необходимо определить полный планируемый годовой бюджет нового органа или структурного подразделения.
ШАГ 5: Индикаторы оценки и мониторинга.
Важный этап в проведении анализа регуляторного воздействия – определение индикаторов оценки. От того, насколько корректно определены индикаторы оценки, зависит процесс мониторинга достижения целей регулирования. При этом, следует обратить внимание на периодичность измерения достижения целей.
Индикаторы являются измеряемыми величинами. Индикаторы обычно базируются на данных, которые измеряют проблемы, задачи или издержки исполнения регулирования. Очень важно отбирать небольшое число индикаторов по задачам и издержкам по каждому предлагаемому регуляторному инструменту и (или) требованию. Данным индикаторам необходимо отражать ключевую сущность регуляторного инструмента и (или) требования и его наиболее значительные воздействия, быть доступными и периодически измеримыми.
Общие виды индикаторов оценки:
количественные индикаторы: они отображаются посредством прямых измерений в фиксированных цифровых значениях (например, количество летальных исходов в результате хронических респираторных заболеваний за год);
качественные индикаторы: они отображаются через косвенно измеримые аспекты, такие как точки зрения, предположения о чем-либо (например, данные социологических опросов);
прямые индикаторы: они напрямую измеряют переменные, относящиеся к задачам или издержкам;
косвенные индикаторы: они измеряют заменитель прямой переменной, когда слишком сложно измерить прямую переменную, если такое измерение требует значительных затрат, времени или сложных расчетов.
ШАГ 6: Введение саморегулирования.
Выбираются не менее 2-х альтернатив, посредством которых возможно решение возникшей проблемы. Они учитываются в процессе анализа регуляторного воздействия для обоснования выбора той альтернативы, являющейся наилучшей для разрешения проблемы.
Анализ степени самоорганизации сферы, в которой вводится саморегулирование, основанное на обязательном членстве (участии) проводится с обязательным учетом степени готовности рынка. Для чего необходимо прикладывать заключение Национальной палаты предпринимателей о готовности рынка к введению обязательного саморегулирования (в соответствии с законодательством Республики Казахстан).
ШАГ 7: Введение юридической ответственности.
Данный шаг заполняется в случаях, когда вводится юридическая ответственность или при ужесточении существующей юридической ответственности на уже действующие обязательные требования законодательства Республики Казахстан.

Эт = (Т0З0 – Т1З1К1 + В/100) + Кn Зm
мұндағы Т0 және Т1 – қалыпты сағаттардағы өнім бірлігінің еңбек сыйымдылығы; З0 және З1 – қызметкерлердің орташа сағаттық тарифтік мөлшерлемесі; В – жалпы сомадағы қосымша жалақының үлесі (%-бен); К1 – өнім бірліктерінің саны; К n – босатылатын қызметкерлердің саны; Зь – олардың жалақысы.
Алынған шама саладағы реттеу субъектілері болып табылатын шағын, орта және ірі бизнес субъектілерінің санына көбейтіледі.
Сондай-ақ есептеулерді Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2023 жылғы 29 маусымдағы № 125 (Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 2023 жылғыы 30 маусымда № 32985 болып тіркелген) бұйрығымен бекітілген Кәсіпкерлік субъектілері жұмыскерлерінің жылдық орташа санын және жылдық орташа табысын есептеу қағидаларына сәйкес жүргізуге болады.
Пайда реттегіш құралды және (немесе) талапты қолдану нәтижесінде халықтың әл-ауқатын жақсарту түрінде айқындалады. Бұдан басқа, мемлекеттік саясатты іске асыру нәтижесінде болдырмауға болатын шығасылар да пайда болып саналады.
Сондай-ақ мемлекет пен қоғам үшін пайдаларда да реттегіш құралды және (немесе) талапты енгізгенге дейін және одан кейін мемлекеттік бюджетке салық түсімдерінің көлемін көрсетіңіз.
Егер реттегіш құрал және (немесе) талап жаңа мемлекеттік органды не жұмыс істеп тұрған органның жаңа құрылымдық бөлімшесін құруды көздесе, жаңа органның немесе құрылымдық бөлімшенің толық жоспарланған жылдық бюджетін айқындау қажет.
5-ҚАДАМ: Бағалау және мониторинг индикаторлары
Реттеушілік әсерге талдау жүргізудегі маңызды кезең – бағалау индикаторларын айқындау. Реттеу мақсаттарына қол жеткізуді мониторингтеу процесі бағалау индикаторларының қаншалықты дұрыс анықталғанына байланысты болады. Бұл ретте мақсаттарға қол жеткізуді өлшеу мерзімділігіне назар аударған жөн.
Индикаторлар өлшенетін шамалар болып табылады. Индикаторлар, әдетте реттеуді орындаудағы проблемаларды, міндеттерді немесе шығасыларды өлшейтін деректерге негізделеді. Әрбір ұсынылатын реттегіш құрал және (немесе) талап бойынша міндеттер мен шығасылар бойынша индикаторлардың аз санын іріктеу өте маңызды. Осы индикаторлар реттегіш құралдың және (немесе) талаптың негізгі мәнін және оның неғұрлым елеулі әсерін көрсетуі, қолжетімді және кезең-кезеңімен өлшенетін болуы қажет.
Бағалау индикаторларының жалпы түрлері:
сандық индикаторлар: олар белгіленген сандық мәндерде тікелей өлшеу арқылы көрсетіледі (мысалы, бір жылдағы созылмалы респираторлық аурулардың салдарынан болатын өлім саны);
сапалық индикаторлар: олар жанама өлшенетін аспектілер арқылы көрсетіледі, мысалы, көзқарастар, бір нәрсе туралы болжамдар (мысалы, әлеуметтік сауалнама деректері);
тікелей индикаторлар: олар тапсырмалар мен шығындарға қатысты айнымалыларды тікелей өлшейді;
жанама индикаторлар: егер тікелей айнымалы мәнді өлшеу өте қиын болса, егер мұндай өлшеу айтарлықтай шығындарды, уақытты немесе күрделі есептеулерді қажет етсе, олар тікелей айнымалы алмастырғышты өлшейді.
6-ҚАДАМ: Өзін-өзі реттеуді енгізу.
Олар арқылы мәселені шешуге болатын кемінде 2 балама таңдалады. Олар проблеманы шешу үшін ең жақсы болып табылатын баламаны таңдауды негіздеу үшін реттеушілік әсерді талдау процесінде ескеріледі.
Міндетті мүшелікке (қатысуға) негізделген өзін-өзі реттеу енгізілетін саланың өзін-өзі ұйымдастыру дәрежесін талдау нарықтың дайындық дәрежесін міндетті түрде ескере отырып жүргізіледі. Ол үшін Ұлттық кәсіпкерлер палатасының нарықтың міндетті өзін-өзі реттеуді енгізуге дайындығы туралы қорытындысын (Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес) қоса беруі қажет.
7-ҚАДАМ: Заңды жауапкершілікті енгізу.
Бұл қадам заңдық жауапкершілік енгізілген немесе қолданыстағы заңдық жауапкершілік Қазақстан Республикасы заңнамасының қолданыстағы міндетті талаптарына қатаңдатылған жағдайларда толтырылады.
Реттеушілік әсерді
талдауды жүргізу және
пайдалану қағидаларына

Приложение 3-1
к Правилам проведения
и использования анализа
регуляторного воздействия
Форма
Аналитическая форма анализа регуляторного акта
Сноска. Правила дополнены приложением 3-1 в соответствии с приказом Заместителя Премьер-Министра - Министра национальной экономики РК от 28.06.2024 № 52 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Общая информация по проекту правового акта
№ п.п
Наименование
Информация регулирующего государственного органа
1.
Наименование регуляторного акта
_______________________
(указывается наименование регуляторного акта)
2.
Статьи (пункты) регуляторного акта, которые содержат обязательные требования и/или регуляторные инструменты
_______________________
(указывается нумерация и название статьи)
3.
Регуляторные инструменты и/или требования, на которые ранее проводились процедуры анализа регуляторного воздействия
* указать само требование и протокол Межведомственной комиссии по вопросам регулирования предпринимательской деятельности
_____________________
(указываются регуляторные инструменты и/или требования)
4.
Сфера регулирования акта в соответствии с классификатором ОКЭД*
_______________________
(может указываться несколько сфер одновременно)
5.
Сфера деятельности, в которой вводится саморегулирование, основанное на обязательном членстве (участии)
* заполняется при наличии СРО
_______________________
(заполняется при введении саморегулирования, основанного на обязательном членстве (участии)
6.
Контактная информация исполнителя-разработчика
*ОКЭД – общий классификатор видов экономической деятельности;
*СРО – саморегулируемая организация
Оценка эффективности, в том числе достижения заявленных целей государственного регулирования регуляторного акта
ШАГ 1: Проблема и цель регулирования
Опишите проблему, для решения которой было введено регулирование (с указанием цифровых данных, доказывающие факт существования проблемы)
Целевая группа
Какова была цель регулирования
ШАГ 2: Определение фактического воздействия регуляторного акта
*все показатели рассчитываются в соответствии с ОКЭД
Опишите изменения основных показателей финансово-хозяйственной деятельности юридических лиц
*смотреть пояснение по заполнению формы по оценке эффективности, в том числе достижения заявленных целей государственного регулирования регуляторного акта
Регуляторные инструменты и (или) требование регуляторного акта
Нумерация пункта и статьи, название статьи регуляторного акта, содержащая обязательные требования и/или регуляторные инструменты
Содержание статьи регуляторного акта, содержащая обязательные требования и/или регуляторные инструменты
Проведите в произвольной форме описание фактических последствий от действия требования и/или регуляторных инструментов
на период пересмотра регуляторного акта в соответствии с Реестром
выгоды
издержки
Население (доходы и расходы населения; уровень жизни и бедности; уровень безработицы и другое)
Государство (объемы доходов и расходов государственного бюджета)
Бизнес (производительность и конкурентоспособность предприятий, влияния на прибыльность и устойчивость предприятий, в том числе на инновации и развитие, и другое)
Расчет издержек субъектов бизнеса (монетизация)
*смотрите пояснение по заполнению формы по оценке эффективности, в том числе достижения заявленных целей государственного регулирования регуляторного акта
на период пересмотра регуляторного акта в соответствии с Реестром
инвестиции в средства производства, изменения помещений, лаборатории, обучение персонала, иные необходимые неадминистративные издержки
использование третьих лиц для независимых экспертиз, оценок, заключений
периодическая отчетность государству
получение справок и разрешений от государственных органов
по контрольным мероприятиям государственных органов
Иное
ШАГ 3: Результативность и эффективность регуляторного акта
Оценка динамики изменения индикаторов результативности и эффективности, на достижение которых направлен регуляторный акт
Индикатор
на период пересмотра регуляторного акта в соответствии с Реестром

3-1 қосымша
Реттеуші актіні талдаудың талдамалық нысаны
Ескерту. Қағидалар 3-1-қосымшамен толықтырылды - ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Ұлттық экономика министрінің 28.06.2024 № 52 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Құқықтық актінің жобасы бойынша жалпы ақпарат
Р/с
Атауы
Реттеуші мемлекеттік органның ақпараты
1.
Реттеуші актінің атауы
_______________________
(реттеуші актінің атауы көрсетіледі)
2.
Міндетті талаптарды және/немесе реттегіш құралдарды қамтитын реттеуші актінің баптары (тармақтары)
_______________________
(баптың нөмірі мен атауы көрсетіледі)
3.
Реттегіш құралдарды және/немесе бұрын реттеушілік әсерді талдау рәсімдері жүргізілген талаптарды
* Кәсіпкерлік қызметті реттеу мәселелері бойынша ведомствоаралық комиссия талаптары мен хаттамасын көрсету
_____________________
(реттегіш құралдары және/немесе талаптар көрсетіледі)
4.
ЭҚЖЖ жіктеуішіне сәйкес актіні реттеу саласы*
_______________________
(бір уақытта бірнеше сала көрсетілуі мүмкін)
5.
Міндетті мүшелікке (қатысуға) негізделген өзін-өзі реттеу енгізілетін қызмет саласы
* ӨРҰ болған кезде толтырылады
_______________________
(міндетті мүшелікке (қатысуға) негізделген өзін-өзі реттеу енгізілген кезде толтырылады)
6.
Әзірлеуші-орындаушының байланыс ақпараты
*ЭҚЖЖ – экономикалық қызмет түрлерінің жалпы жіктеуіші;
*ӨРҰ – өзін-өзі реттейтін ұйым
Тиімділікті бағалау, оның ішінде реттеуші актінің мемлекеттік реттеудің мәлімделген мақсаттарына қол жеткізу
1-ҚАДАМ: Реттеу мәселесі мен мақсаты
Реттеу енгізілген мәселені сипаттаңыз (мәселенің бар екендігін дәлелдейтін цифрлық деректерді көрсете отырып)
Нысаналы топ
Реттеудің мақсаты қандай болды
2-ҚАДАМ: Реттеуші актінің нақты әсерін анықтау
** барлық көрсеткіштер ЭҚЖЖ сәйкес есептеледі
Заңды тұлғалардың қаржы-шаруашылық қызметінің негізгі көрсеткіштерінің өзгеруін сипаттаңыз
* тиімділікті бағалау жөніндегі нысанды толтыру, оның ішінде реттеуші актіні мемлекеттік реттеудің мәлімделген мақсаттарына қол жеткізу бойынша түсіндірмені қарау
Реттегіш құралдар және (немесе) реттеуші актінің талабы
Міндетті талаптарды және/немесе реттеуші құралдарды қамтитын реттеуші актінің тармағы мен бабының нөмірленуі, бабының атауы
Міндетті талаптарды және/немесе реттегіш құралдарды қамтитын реттеуші акті бабының мазмұны
Талаптың және/немесе реттегіш құралдардың нақты салдарының сипаттамасын еркін түрде жүргізіңіз
тізілімге сәйкес реттеуші актіні қайта қарау кезеңіне
пайдасы
шығындар
Халық (халықтың кірістері мен шығыстары; өмір сүру және кедейлік деңгейі; жұмыссыздық деңгейі және басқалар)
Мемлекет (мемлекеттік бюджеттің кірістері мен шығыстарының көлемі)
Бизнес (кәсіпорындардың өнімділігі мен бәсекеге қабілеттілігі, кәсіпорындардың рентабельділігі мен тұрақтылығына, оның ішінде инновациялар мен дамуға әсері және т.б.)
Бизнес субъектілерінің шығындарын есептеу (табыс табу)
* тиімділікті бағалау жөніндегі нысанды толтыру, оның ішінде реттеуші актіні мемлекеттік реттеудің мәлімделген мақсаттарына қол жеткізу жөніндегі түсіндірмені қараңыз
тізілімге сәйкес реттеуші актіні қайта қарау кезеңіне
өндіріс құралдарына инвестициялар, үй-жайларды, зертханаларды өзгерту, персоналды оқыту, өзге де қажетті әкімшілік емес шығындар
тәуелсіз сараптамалар, бағалаулар, қорытындылар үшін үшінші тұлғаларды пайдалану
мемлекетке мерзімді есеп беру
мемлекеттік органдардан анықтамалар мен рұқсаттар алу
мемлекеттік органдардың бақылау іс-шаралары бойынша
Өзгелері
3-ҚАДАМ: реттеуші актінің нәтижелілігі мен тиімділігі
Реттеуші акт қол жеткізуге бағытталған нәтижелілік пен тиімділік индикаторларының өзгеру серпінін бағалау
Индикатор
Тізілімге сәйкес реттеуші актіні қайта қарау кезеңіне

1. Количество жалоб
2. Количество контрольных мероприятий
3. Количество выданных разрешительных документов и поданных уведомлений
4. Количество принятых информационных инструментов (отчетность бизнеса и иное)
5. Факты нарушения норм, содержащих регуляторные инструменты и (или) требования
6. Количество административных нарушений
7. Общая сумма штрафов
8. Информация по поступлениям в бюджет
……(иные)
ШАГ 4. Итоги анализа регуляторного акта
Решение регулирующего государственного органа (отменить (признать утратившим силу)/изменение и (или) дополнение/оставление без изменения)
Обоснование принятого решения
Пояснение по заполнению формы по оценке эффективности, в том числе достижения заявленных целей государственного регулирования регуляторного акта
При проведении оценки эффективности, в том числе достижения заявленных целей государственного регулирования регуляторного акта аналитическая форма заполняется по следующим шагам:
1. ШАГ 1: Определение проблемы и цели регулирования
При определении проблемы и ее масштаба изменения необходимо учесть цифровые данные, которые подлежали анализу до принятия регуляторного акта (данные о случаях причинения вреда, проблемах компенсации вреда; данные о размерах наносимого вреда (в денежном выражении); нарушения прав и законных интересов граждан и организаций, действующего законодательства (количество нарушений, категории нарушений); данные о невозможности выполнения действий, функций, в том числе данные и оценки убытков, упущенной выгоды, недопроизводства определенных видов товаров и услуг; сведения правового характера, в том числе оценки полноты и непротиворечивости действующей нормативной правовой базы; информация, включающая мнения заинтересованных лиц и экспертов о причинах существования проблемы; данных, подтверждающие воздействие проблемы на определенные группы лиц).
В разделе "Целевая группа" указываются заинтересованные лица и количественные показатели целевой группы на момент пересмотра регуляторного акта в соответствии с Реестром. В группу заинтересованных лиц могут входить:
субъекты предпринимательской деятельности в зависимости от содержания установленного регулирования;
государственные органы;
некоммерческие организации;
другое.
Цель регулирования описывается с учетом поставленной проблемы с указанием показателей, которые были достигнуты после принятия регуляторного акта.
ШАГ 2: Определение фактического воздействия регуляторного акта
Данный шаг состоит из трех разделов.
Первый раздел включает описание фактических последствий на момент пересмотра регуляторного акта для субъектов бизнеса, которое проводится согласно данным официальной статистики.
Государственному органу/органу-разработчику в обязательном порядке необходимо провести сравнительный анализ статистических данных по следующим показателям:
количество действующих субъектов,
выпуск продукции субъектами,
численность занятых.
Используя данные, указанные в разделе официальной статистики отраслей на сайте уполномоченного органа в области государственной статистики https://stat.gov.kz/, анализируются основные показатели финансово-хозяйственной деятельности юридических лиц.
В результате проведенного сравнительного анализа основных показателей финансово-хозяйственной деятельности юридических лиц, регулирующий государственный орган выявляет изменения данных показателей за период исполнения требований регуляторного акта.
Положительная динамика основных показателей показывает улучшение условий для ведения предпринимательской деятельности.
Во втором разделе необходимо определить регуляторные инструменты и (или) требования в отношении бизнеса, указав нумерацию пункта статьи регуляторного акта и их содержание, и провести анализ фактических последствий на момент пересмотра регуляторного акта на население, государство и бизнес.
В третьем разделе сравнительный анализ издержек для субъектов предпринимательства проводится по каждому регуляторному инструменту и (или) требованию регуляторного акта, при введении которых прогнозировались издержки.
В том случае, если регуляторный инструмент и (или) требование регуляторного акта не предполагали возникновение издержек для субъектов бизнеса, анализ по данному регуляторному инструменту и (или) требованию не требуется. Необходимость в проведении сравнительного анализа издержек определяется с учетом данных, указанных в предшествующем анализе на момент разработки регуляторного акта. При этом рассматриваются временные и финансовые издержки, возникшие на момент пересмотра регуляторного акта.
Регулирующий государственный орган в обязательном порядке анализирует издержки, возникшие на момент пересмотра регуляторного акта и связанные со следующими действиями субъекта бизнеса:
необходимость инвестиций в средства производства (приобретение оборудования, приборов, средств коммуникаций, технологий и тому подобное), приобретение или аренда помещений, создание лаборатории, обучение персонала, иные необходимые неадминистративные издержки;
необходимость в проведении экспертиз, оценок, получении заключений с привлечением третьих лиц, организаций;
необходимость в предоставлении периодической отчетности государству в бумажном или электронном формате;
необходимость в получении лицензий, разрешений, справок или других сопутствующих документов от государственных органов;
необходимость в проведении работ в ходе контрольных мероприятий государственных органов.
Если исполнение регуляторного инструмента и(или) требования регуляторного акта предполагало приобретение оборудования, средств измерения, производственных площадей и т.д., то расчеты производятся с учетом затрат на одно предприятие. Общая сумма издержек складывается путем умножения затрат одного предприятия на количество субъектов бизнеса в соответствии с ОКЭД.
В случае если ранее анализ издержек в рамках регуляторного инструмента и (или) требования регуляторного акта не проводился, то регулирующему государственному органу следует провести анализ данных, полученных в ходе проведенных исследований самого ведомства, социологических опросов, экспертных интервью, исследований (мониторингов) международных организаций, научных публикаций, аналитических материалов бизнес – ассоциаций и др.
Кроме того, регулирующему органу – разработчику предоставляется возможность указать другие виды издержек, не перечисленные в данном разделе.
ШАГ 3: Результативность и эффективность регуляторного акта
Результативность регуляторного акта определяется путем мониторинга индикаторов, указанных при анализе на момент пересмотра регуляторного акта.
В обязательном порядке согласно аналитической форме регулирующим государственным органом описываются указанные индикаторы в количественном измерении. При этом, регулирующий государственный орган может дополнить перечень конкретными и в цифровом измерении индикаторами, необходимыми для измерения масштабов изменения проблемы и достижения целей принятия регуляторного акта.
Результативность и эффективность регуляторного акта определяется по итогам проведенного сравнительного анализа основных показателей финансово-хозяйственной деятельности юридических лиц, фактического анализа последствий от действия требования и/или регуляторные инструменты на население, государство и бизнес, анализа издержек субъектов предпринимательства по каждому регуляторному инструменту и (или) требованию регуляторного акта (при наличии), мониторинга индикаторов.
ШАГ 4: Итоги анализа регуляторного акта
В заключительной части данного шага регулирующий государственный орган в обязательном порядке указывает в аналитической форме свое решение об отмене (признании утратившим силу)/изменении и (или) дополнении/оставлении без изменения регуляторного акта с обоснованием.
Оценка соответствия условиям формирования регуляторных инструментов и (или) требований, установленных в регуляторном акте
п.п
Наименование условия
Описание оценки соответствия условиям
Определение баллов по оценке соответствия регуляторного инструмента и (или) требования условиям
1.
Обоснованность

1. Шағым саны
2. Бақылау іс-шара саны
3. Берілген рұқсат құжаттарының және берілген хабарламалардың саны
4. Қабылданған ақпараттық құралдардың саны (бизнестің есептілігі және өзгелер)
5. Реттеу құралдары және (немесе) талаптары бар нормаларды бұзу фактілері
6. Әкімшілік бұзушылық саны
7. Айыппұлдардың жалпы сомасы
8. Бюджетке түсетін түсімдер бойынша ақпарат
……(өзге)
4-ҚАДАМ. Реттеуші актіні талдау қорытындылары
Реттеуші мемлекеттік органның шешімі (күшін жою; өзгерту; өзгеріссіз қалдыру)
Қабылданған шешімнің негіздемесі
Реттеуші актіні қайта қарау мерзімі (жыл және ай)
Тиімділікті бағалау жөніндегі нысанды толтыру, оның ішінде реттеуші актіні мемлекеттік реттеудің мәлімделген мақсаттарына қол жеткізу бойынша түсініктеме
Тиімділікке бағалау жүргізу, оның ішінде реттеуші актіні мемлекеттік реттеудің мәлімделген мақсаттарына қол жеткізу кезінде талдамалық нысан мынадай қадамдар бойынша толтырылады:
1.1-қадам: реттеу мәселесі мен мақсатын анықтау
Мәселені және оның өзгеру ауқымын айқындау кезінде реттеу актісі қабылданғанға дейін талдауға жататын цифрлық деректерді (зиян келтіру жағдайлары, зиянды өтеу проблемалары туралы деректер; келтірілген зиянның мөлшері туралы деректер (ақшалай түрде); азаматтар мен ұйымдардың құқықтары мен заңды мүдделерінің, қолданыстағы заңнаманың бұзылуы (бұзушылық саны, бұзушылық санаты) ескерілуі қажет; іс-әрекеттерді, функцияларды орындаудың мүмкін остігі туралы деректер, оның ішінде шығындар, жоғалған пайда, тауарлар мен көрсетілетін қызметтердің белгілі бір түрлерінің толық өндірілмеуі туралы деректер мен бағалау; құқықтық сипаттағы мәліметтер, оның ішінде қолданыстағы нормативтік құқықтық базаның толықтығы мен дәйектілігін бағалау; проблеманың болу себептері туралы мүдделі тұлғалар мен сарапшылардың пікірлерін қамтитын ақпарат; проблеманың адамдардың белгілі бір топтарына әсерін растайтын деректер).
"Нысаналы топ" бөлімінде тізілімге сәйкес реттеу актісін қайта қарау сәтіндегі мүдделі тұлғалар және нысаналы топтың сандық көрсеткіштері көрсетіледі. Мыналар мүдделі тұлғалар тобына кіруі мүмкін:
белгіленген реттеушілік мазмұнына байланысты кәсіпкерлік қызмет субъектілері;
мемлекеттік органдар;
коммерциялық емес ұйымдар;
өзгелер.
Реттеудің мақсаты реттеуші акт қабылданғаннан кейін қол жеткізілген көрсеткіштерді көрсете отырып, қойылған проблеманы ескере отырып сипатталады.
2-ҚАДАМ: Реттеуші актінің нақты әсерін анықтау
Бұл қадам үш бөлімнен тұрады.
БІРІНШІ БӨЛІМ ресми статистика деректеріне сәйкес жүргізілетін бизнес субъектілері үшін реттеу актісін қайта қарау кезіндегі нақты салдарлардың сипаттамасын қамтиды.
Мемлекеттік орган/әзірлеуші-орган міндетті түрде мынадай көрсеткіштер бойынша статистикалық деректерге салыстырмалы талдау жүргізуі қажет:
жұмыс істеп тұрған субъекті саны,
субъектілердің өнім шығаруы,
жұмыспен қамтылған адам саны.
Мемлекеттік статистика саласындағы уәкілетті органның сайтында салалардың ресми статистикасы бөлімінде көрсетілген деректерді пайдалана отырып https://stat.gov.kz/. заңды тұлғалардың қаржы-шаруашылық қызметінің негізгі көрсеткіштері талданады.
Заңды тұлғалардың қаржы-шаруашылық қызметінің негізгі көрсеткіштерін салыстырмалы талдау нәтижесінде реттеуші мемлекеттік орган реттеуші актінің талаптарын орындау кезеңінде осы көрсеткіштердің өзгерістерін анықтайды.
Негізгі көрсеткіштердің оң серпіні кәсіпкерлік қызметті жүргізу үшін жағдайдың жақсарғанын көрсетеді.
Екінші бөлімде реттеушілік актінің бабы тармағының нөмірленуін және олардың мазмұнын көрсете отырып, реттеушілік құралдарды және (немесе) бизнеске қатысты талаптарды айқындау және реттеушілік актіні халыққа, мемлекетке және бизнеске қайта қарау сәтіндегі нақты салдарларға талдау жүргізу қажет.
Үшінші бөлімде кәсіпкерлік субъектілері үшін шығындарды салыстырмалы талдау әрбір реттеуші құрал және (немесе) енгізу кезінде шығындар болжанған реттеуші актінің талабы бойынша жүргізіледі.
Егер реттеуші құрал және (немесе) реттеуші актінің талабы бизнес субъектілері үшін шығындардың туындауын көздемеген жағдайда, осы реттеуші құрал және (немесе) талап бойынша талдау талап етілмейді. Шығындарға салыстырмалы талдау жүргізу қажеттілігі реттеуші актіні әзірлеу кезінде алдыңғы талдауда көрсетілген деректерді ескере отырып айқындалады. Бұл ретте реттеушілік актіні қайта қарау кезінде туындаған уақытша және қаржылық шығындар қаралады.
Реттеуші мемлекеттік орган міндетті түрде реттеуші актіні қайта қарау кезінде туындаған және бизнес субъектісінің мынадай іс-әрекеттеріне байланысты шығындарды талдайды:
өндіріс құралдарына (жабдықтарды, аспаптарды, коммуникация құралдарын, технологияларды және тағы басқа сатып алу), үй-жайларды сатып алуға немесе жалға алуға, зертхана құруға, персоналды оқытуға, өзге де қажетті әкімшілік емес шығындарға инвестиция салу қажеттілігі;
үшінші тұлғаларды, ұйымдарды тарта отырып, сараптамалар, бағалаулар жүргізу, қорытындылар алу қажеттілігі;
мемлекетке мерзімді есептілікті қағаз немесе электрондық форматта ұсыну қажеттілігі;
мемлекеттік органдардан лицензиялар, рұқсаттар, анықтамалар немесе басқа да ілеспе құжаттарды алу қажеттілігі;
мемлекеттік органдардың бақылау іс-шаралары барысында жұмыстарды жүргізу қажеттілігі.
Мысалы, егер реттеуші құралды және (немесе) реттеуші актінің талаптарын орындау жабдықты, өлшеу құралдарын, өндірістік алаңдарды және тағы басқа сатып алуды көздесе, онда есептеулер бір кәсіпорынның шығындарын ескере отырып жүргізіледі. Шығындардың жалпы сомасы ЭҚЖЖ сәйкес бір кәсіпорынның шығындарын бизнес субъектілерінің санына көбейту жолымен қосылады.
Егер бұрын реттеу құралы және (немесе) реттеу актісінің талаптары шеңберіндегі шығындарды талдау жүргізілмеген жағдайда, реттеуші мемлекеттік орган ведомствоның өзі жүргізген зерттеулер, әлеуметтанулық сауалнамалар, сараптамалық сұхбаттар, халықаралық ұйымдардың зерттеулері (мониторингтері), ғылыми жарияланымдар, бизнес- қауымдастықтардың талдамалық материалдары және тағы басқа барысында алынған деректерге талдау жүргізуі тиіс.
Бұдан басқа, реттеуші әзірлеуші-органға осы бөлімде көрсетілмеген шығындардың басқа түрлерін көрсетуге мүмкіндік беріледі.
3-ҚАДАМ: реттеуші актінің нәтижелілігі мен тиімділігі
Реттегіш актінің нәтижелілігі реттеуші актіні қайта қарау сәтінде талдау кезінде көрсетілген индикаторларды мониторингтеу жолымен айқындалады.
Міндетті түрде Талдамалық нысанға сәйкес реттеуші мемлекеттік орган көрсетілген индикаторларды сандық өлшемде сипаттайды. Бұл ретте реттеуші мемлекеттік орган тізбені проблеманың өзгеру ауқымын өлшеу және реттеуші актіні қабылдау мақсаттарына қол жеткізу үшін қажетті нақты және цифрлық өлшемдегі индикаторлармен толықтыра алады.
Реттегіш актінің нәтижелілігі мен тиімділігі заңды тұлғалардың қаржы-шаруашылық қызметінің негізгі көрсеткіштерін салыстырмалы талдау, талаптың және/немесе реттеуші құралдардың халыққа, мемлекетке және бизнеске әсер етуінің салдарын нақты талдау, әрбір реттегіш құрал және (немесе) реттеуші актінің (бар болса) талабы бойынша кәсіпкерлік субъектілерінің шығындарын талдау, индикаторлар мониторингісінің қорытындысы бойынша айқындалады.
Осы қадамның қорытынды бөлігінде реттеуші мемлекеттік орган міндетті түрде талдамалық нысанда негіздемесімен реттеуші актінің күшін жою (күші жойылды деп тану)/өзгерту және (немесе) толықтыру/өзгертусіз қалдыру туралы өзінің шешімін көрсетеді.
Реттегіш құралдарды қалыптастыру шарттарына және (немесе) реттеуші актіде белгіленген талаптарға сәйкестігін бағалау
Р/с №
Шарттың атауы
Шарттарға сәйкестікті бағалау сипаттамасы
Реттегіш құралдың және (немесе) талаптың шарттарға сәйкестігін бағалау бойынша балдарды айқындау
1.
Негізділік

1) безопасность какого вида деятельности (процесса, действия) обеспечивается регуляторным инструментом и (или) обязательным требованием регуляторного акта?
____________________ (описывается регулирующим государственным органом) – от 0 до 2 баллов;
2) какую безопасность обеспечивает данный регуляторный инструмент и (или) требование регуляторного акта?
____________________ (описывается регулирующим государственным органом) – от 0 до 2 баллов;
3) имеется ли иной регуляторный инструмент и (или) требование регуляторного акта, обеспечивающий указанную в вопросе 2 безопасность указанного вида деятельности (процесса, действия)?
____________________ (описывается регулирующим государственным органом) – от 0 до 2 баллов;
"0" - "не соответствует"
"1"-"частично соответствует"
"2"-"полностью соответствует"
2.
Равенство регулирования
1) на каких субъектов предпринимательства распространяется данный регуляторный инструмент и (или) требование регуляторного акта?
____________________ (описывается регулирующим государственным органом) – от 0 до 2 баллов;
2) имеются ли исключения по применению данного регуляторного инструмента и (или) требования регуляторного акта? Опишите данные исключения:
____________________ (описывается регулирующим государственным органом) – от 0 до 2 баллов;
0-2
"0" - "не соответствует"
"1" - "частично соответствует"
"2" - "полностью соответствует"
3.
Открытость
1) размещена и доступна ли для ознакомления информация о планируемом введении (изменении) регуляторного инструмента и (или) требования регуляторного акта на открытых информационных ресурсах государственного органа (сайт, социальные сети)?
____________________ (описывается регулирующим государственным органом) – от 0 до 2 баллов;
2) проводились ли общественные обсуждения (при необходимости – общественные слушания) с заинтересованными субъектами предпринимательства, их общественными формированиями, иными заинтересованными физическими и юридическими лицами по инициативе государственного органа, намеревающегося ввести (изменить, пересмотреть) регуляторный инструмент и (или) обязательное требование регуляторного акта – сроки проведения, количество участников, основные позиции?
____________________ (описывается регулирующим государственным органом) – от 0 до 2 баллов;
0-2
"0" - "не соответствует"
"1" - "частично соответствует"
"2" - "полностью соответствует"
4.
Исполнимость
1) наличие международной практики реализации аналогичного вводимого (изменяемого, пересматриваемого) регуляторного инструмента и(или) обязательного требования регуляторного акта:
____________________ (описывается регулирующим государственным органом) – от 0 до 2 баллов;

1) қызметтің (процестің, іс-қимылдың) қандай түрінің қауіпсіздігі реттеуші құралмен және (немесе) реттеуші актінің міндетті талабымен қамтамасыз етіледі?
____________________ (реттеуші мемлекеттік орган сипаттайды) – 0-ден 2 балға дейін;
2) Осы реттегіш құрал және (немесе) реттеуші актінің талабы қандай қауіпсіздікті қамтамасыз етеді?
____________________ (реттеуші мемлекеттік орган сипаттайды) – 0-ден 2 балға дейін;
3) 2-сұрақта көрсетілген қызметтің (процестің, іс-қимылдың) көрсетілген түрінің қауіпсіздігін қамтамасыз ететін өзге де реттегіш құрал және (немесе) реттеуші актінің талабы бар ма?
____________________ (реттеуші мемлекеттік орган сипаттайды) – 0-ден 2 балға дейін;
"0" – "сәйкес келмейді"
"1" – "ішінара сәйкес келеді"
"2" – "толық сәйкес келеді"
2.
Реттеу теңдігі
1) осы реттегіш құрал және (немесе) реттеуші актінің талабы қандай кәсіпкерлік субъектілеріне қолданылады?
____________________ (реттеуші мемлекеттік орган сипаттайды) – 0-ден 2 балға дейін;
2) Осы реттегіш құралды қолдану бойынша ерекшеліктер және (немесе) реттеуші актінің талаптары бар ма? Ерекшелік деректерін сипаттаңыз:
____________________ (реттеуші мемлекеттік орган сипаттайды) – 0-ден 2 балға дейін;
0-2
"0" - "сәйкес келмейді"
"1" – "ішінара сәйкес келеді"
"2" – "толық сәйкес келеді"
3.
Ашықтық
1) мемлекеттік органның (сайт, әлеуметтік желілер) ашық ақпараттық ресурстарында реттегіш құралды және (немесе) реттеуші актінің талаптарын жоспарланып отырған енгізу (өзгерту) туралы ақпарат орналастырылған және танысу үшін қолжетімді ме?
____________________ (реттеуші Мемлекеттік орган сипаттайды) – 0-ден 2 балға дейін;
2) кәсіпкерліктің мүдделі субъектілерімен, олардың қоғамдық құрылымдарымен, өзге де мүдделі жеке және заңды тұлғалармен реттегіш құралды және (немесе) реттеуші актінің міндетті талабын – өткізу мерзімдерін, қатысушы санын, негізгі ұстанымдарын енгізуге (өзгертуге, қайта қарауға) ниет білдірген мемлекеттік органның бастамасы бойынша қоғамдық талқылаулар (қажет болған жағдайда – қоғамдық тыңдаулар) өткізілді ме?
____________________ (реттеуші мемлекеттік орган сипаттайды) – 0-ден 2 балға дейін;
0-2
"0" – "сәйкес келмейді"
"1" – "ішінара сәйкес келеді"
"2" – "толық сәйкес келеді"
4.
Орындалуы
1) осындай енгізілетін (өзгертілетін, қайта қаралатын) реттегіш құралды және (немесе) реттеуші актінің міндетті талабын іске асырудың халықаралық практикасының болуы:
____________________ (реттеуші мемлекеттік орган сипаттайды) – 0-ден 2 балға дейін;

2) анализ возможности выполнения субъектом предпринимательства вводимого (изменяемого, пересматриваемого) регуляторного инструмента и(или) обязательного требования регуляторного акта в зависимости от (по выбору):
____________________ (описывается регулирующим государственным органом) – от 0 до 2 баллов;
0-2
"0" - "не соответствует"
"1" - "частично соответствует"
"2" - "полностью соответствует"
5.
Определенность
1) действие регуляторного инструмента и (или) требования регуляторного акта направлено на конкретных регулируемых субъектов предпринимательства или их деятельность (процесс, действие)?
____________________ (описывается регулирующим государственным органом) – от 0 до 2 баллов;
2) обязательное требование имеет конкретный числовой параметр (при необходимости)?
____________________ (описывается регулирующим государственным органом) – от 0 до 2 баллов;
3) регуляторный инструмент и (или) требование регуляторного акта не имеет дополнительного толкования?
____________________ (описывается регулирующим государственным органом) – от 0 до 2 баллов;
0-2
"0" - "не соответствует"
"1" - "частично соответствует"
"2" - "полностью соответствует"
6.
Соразмерность и рациональность
1) учтены ли все выгоды и издержки всех целевых групп?:
____________________ (описывается регулирующим государственным органом) – от 0 до 2 баллов;
2) являются ли издержки бизнеса допустимыми с точки зрения конечного эффекта от вводимого регулирования?:
____________________ (описывается регулирующим государственным органом) – от 0 до 2 баллов;
3) являются ли расходы государства на государственное регулирование оправданными?:
____________________ (описывается регулирующим государственным органом) – от 0 до 2 баллов;
4) учитывает ли вводимый (изменяемый) регуляторный инструмент и(или) обязательное требование регуляторного акта в отношении субъекта предпринимательства или его деятельности (процесса, действия) необременительность такого введения (изменения)?
____________________ (описывается регулирующим государственным органом) – от 0 до 2 баллов;
5) возможно ли обеспечить безопасность без введения нового требования (изменения действующего), а также его отмены в ходе анализа (пересмотра) регуляторного инструмента и(или) требования регуляторного акта? Почему?
____________________ (описывается регулирующим государственным органом) – от 0 до 2 баллов;
0-2
"0" - "не соответствует"
"1" - "частично соответствует"
"2" - "полностью соответствует"
7.
Последовательность и предсказуемость
В соответствии с постановлением Правительства Республики Казахстан от 29 ноября 2017 года № 790 "Об утверждении Системы государственного планирования в Республике Казахстан" к документам системы государственного планирования относятся:

2) кәсіпкерлік субъектісінің енгізілетін (өзгертілетін, қайта қаралатын) реттеуші құралды және (немесе) реттеуші актінің міндетті талабын (таңдау бойынша) орындау мүмкіндігін талдау:
____________________ (реттеуші мемлекеттік орган сипаттайды) – 0-ден 2 балға дейін;
0-2
"0" – "сәйкес келмейді"
"1" – "ішінара сәйкес келеді"
"2" – "толық сәйкес келеді"
5.
Сенімділік
1) реттегіш құралдың қолданылуы және (немесе) реттеуші актінің талаптары нақты реттелетін кәсіпкерлік субъектілеріне немесе олардың қызметіне (процесіне, әрекетіне) бағытталған ба?
____________________ (реттеуші мемлекеттік орган сипаттайды) – 0-ден 2 балға дейін;
2) міндетті талаптың нақты сандық параметрі бар ма (қажет болған жағдайда)?
____________________ (реттеуші мемлекеттік орган сипаттайды) – 0-ден 2 балға дейін;
3) реттегіш құралдың және (немесе) реттеуші акті талабының қосымша түсіндірмесі жоқ па?
____________________ (реттеуші мемлекеттік орган сипаттайды) – 0-ден 2 балға дейін;
0-2
"0" - "сәйкес келмейді"
"1" - "ішінара сәйкес келеді"
"2" - "толық сәйкес келеді"
6.
Пропорционалдылық және ұтымдылық
1) барлық мақсатты топтардың барлық артықшылықтары мен шығындары ескерілді ме?
____________________ (реттеуші Мемлекеттік орган сипаттайды) – 0-ден 2 балға дейін;
2) енгізілген реттеудің түпкілікті әсері тұрғысынан бизнес шығындары рұқсат етіле ме?
____________________ (реттеуші мемлекеттік орган сипаттайды) – 0-ден 2 балға дейін;
3) мемлекеттің мемлекеттік реттеуге жұмсайтын шығыстары болып табыла ма?
____________________ (реттеуші мемлекеттік орган сипаттайды) – 0-ден 2 балға дейін;
4) енгізілетін (өзгертілетін) реттеуші құрал және (немесе) кәсіпкерлік субъектісіне немесе оның қызметіне (процесіне, әрекетіне) қатысты реттеуші актінің міндетті талабы осындай енгізудің (өзгерістің) ауыртпалығын ескере ме?
____________________ (реттеуші Мемлекеттік орган сипаттайды) – 0-ден 2 балға дейін;
5) реттегіш құралды талдау (қайта қарау) және (немесе) реттеуші актінің талаптары барысында жаңа (қолданыстағысын өзгертпей), сондай-ақ оның күшін жоймай қауіпсіздікті қамтамасыз етуге бола ма? Неліктен?
____________________ (реттеуші мемлекеттік орган сипаттайды) – 0-ден 2 балға дейін;
0-2
"0" - "сәйкес келмейді"
"1" - "ішінара сәйкес келеді"
"2" - "толық сәйкес келеді"
7.
Жүйелілік және болжамдылық
"Қазақстан Республикасындағы мемлекеттік жоспарлау жүйесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2017 жылғы 29 қарашадағы № 790 қаулысына сәйкес мыналар мемлекеттік жоспарлау жүйесінің құжаттарына жатады:

1) Национальный план развития Республики Казахстан;
2) Стратегия национальной безопасности Республики Казахстан;
3) Планы развития государственных органов, планы развития области, города республиканского значения, столицы;
4) Планы развития национальных управляющих холдингов, национальных холдингов и национальных компаний.
1) каким документом Системы государственного планирования предусмотрена необходимость пересмотра регуляторного инструмента и (или) требования?
____________________ (описывается регулирующим государственным органом) – от 0 до 2 баллов;
2) в случае отсутствия в документах Системы государственного планирования прямого указания на пересмотр регуляторного инструмента и (или) требования, указать положения данных документов, которые содержат нормы, обуславливающие необходимость их пересмотра?
____________________ (описывается регулирующим государственным органом) – от 0 до 2 баллов;
3) установлены ли сроки, позволяющие субъектам предпринимательства подготовиться к исполнению вводимого (изменяемого) регуляторного инструмента и(или) требования? Отсутствие прямого ответа на указанные вопросы считается отрицательной оценкой соответствия вводимого (изменяемого, пересматриваемого) регуляторного инструмента и(или) обязательного требования?
____________________ (описывается регулирующим государственным органом) – от 0 до 2 баллов;
0-2 "0" - "не соответствует"
"1" - "частично соответствует"
"2" - "полностью соответствует"
Уровень достижения целей регулирования
Достигнута полностью________
Достигнута частично_________
Не достигнута____________
* в случае не достижения заявленных целей, регулятором не заполняется аналитическая форма согласно приложению 3 к Правилам проведения и использования анализа регуляторного воздействия
Балл эффективности:
*максимальный балл – 40
*порог достаточности - 30
Определение соответствия регуляторного акта принципам взаимодействия субъектов предпринимательства и государства
п.п.
Наименование принципа
Обоснование по соблюдению принципа
Соответствует/ не соответствует принципу
1.
Законность
___________________________
*опишите в произвольной форме согласно статье 4 Кодекса
2.
Свобода предпринимательства
*опишите в произвольной форме согласно статье 5 Кодекса
3.
Равенство субъектов предпринимательства
*опишите в произвольной форме согласно статье 6 Кодекса
4.
Неприкосновенность собственности
*опишите в произвольной форме согласно статье 7 Кодекса
5.
Добросовестная конкуренция
*опишите в произвольной форме согласно статье 8 Кодекса
6.
Баланс интересов потребителей, субъектов предпринимательства и государства
*опишите в произвольной форме согласно статье 9 Кодекса
7.
Прозрачность деятельности государственных органов и доступность информации
*опишите в произвольной форме согласно статье 10 Кодекса
8.
Эффективность государственного регулирования предпринимательства
*опишите в произвольной форме согласно статье 11 Кодекса
9.
Повышение способности субъектов предпринимательства к самостоятельной защите своих прав и законных интересов
*опишите в произвольной форме согласно статье 12 Кодекса
10.
Приоритет предупреждения правонарушения
*опишите в произвольной форме согласно статье 13 Кодекса
11.
Презумпция добросовестности субъектов предпринимательства и взаимная ответственность государства и субъектов предпринимательства
*опишите в произвольной форме согласно статье 14 Кодекса
12.
Свобода от коррупции
*опишите в произвольной форме согласно статье 15 Кодекса
13.
Стимулирование предпринимательской деятельности и обеспечение ее защиты и поддержки
*опишите в произвольной форме согласно статье 16 Кодекса
14.
Поддержка отечественных производителей товаров, работ, услуг
*опишите в произвольной форме согласно статье 17 Кодекса
15.
Недопустимость незаконного вмешательства государства в дела субъектов предпринимательства
*опишите в произвольной форме согласно статье 18 Кодекса
16.
Участие субъектов частного предпринимательства в нормотворчестве
*опишите в произвольной форме согласно статье 19 Кодекса
17.
Стимулирование социальной ответственности предпринимательства
*опишите в произвольной форме согласно статье 20 Кодекса
18.
Ограниченное участие государства в предпринимательской деятельности
*опишите в произвольной форме согласно статье 21 Кодекса
19.
Саморегулирование
*опишите в произвольной форме согласно статье 22 Кодекса
Подпись ____________
дата "___" ________ 20__ года

1) Қазақстан Республикасының ұлттық даму жоспары;
2) Қазақстан Республикасының Ұлттық қауіпсіздік стратегиясы;
3) мемлекеттік органдардың даму жоспарлары, облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың даму жоспарлары;
4) ұлттық басқарушы холдингтердің, ұлттық холдингтердің және ұлттық компаниялардың даму жоспарлары.
1) мемлекеттік жоспарлау жүйесінің қандай құжатында реттеуші құралды және (немесе) талаптарды қайта қарау қажеттілігі көзделген?
____________________ (реттеуші мемлекеттік орган сипаттайды) – 0-ден 2 балға дейін;
2) құжаттарда реттеуші құралды қайта қарауға тікелей нұсқау және (немесе) талаптар болмаған жағдайда, оларды қайта қарау қажеттілігін негіздейтін нормаларды қамтитын осы құжаттардың ережелерін көрсету?
____________________ (реттеуші мемлекеттік орган сипаттайды) – 0-ден 2 балға дейін;
3) кәсіпкерлік субъектілеріне енгізілетін (өзгертілетін) реттеуші құралды және(немесе) талаптарды орындауға дайындалуға мүмкіндік беретін мерзімдер белгіленген бе? Көрсетілген сұрақтарға тікелей жауаптың болмауы енгізілетін (өзгертілетін, қайта қаралатын) реттеуші құралдың және(немесе) міндетті талаптың сәйкестігін теріс бағалау болып есептеледі?
____________________ (реттеуші мемлекеттік орган сипаттайды) – 0-ден 2 балға дейін;
0-2
"0" - "сәйкес келмейді"
"1" - "ішінара сәйкес келеді"
"2" - "толық сәйкес келеді"
Реттеу мақсаттарына қол жеткізу деңгейі
Толық қол жеткізілді________
Ішінара қол жеткізілді_________
Қол жеткізілмеді____________
* * мәлімделген мақсаттарға қол жеткізілмеген жағдайда реттегіш құралдардың және (немесе) талаптардың реттеушілік әсеріне талдау жүргізу және пайдалану қағидаларына 3-қосымшаға сәйкес талдамалық нысанды толтырмайды.
Тиімділік ұпайы:
* максималды балл-40
* жеткілікті шегі-30
Реттеуші актінің кәсіпкерлік субъектілері мен мемлекеттің өзара іс-қимыл қағидаттарына сәйкестігін айқындау
Р/с №
Қағидаттың атауы
Қағидатты сақтау негіздемесі
Қағидатқа сәйкес келеді/сәйкес келмейді
1.
Заңдылық
___________________________
* Кодекстің 4-бабына сәйкес еркін түрде сипаттаңыз
2.
Кәсіпкерлік еркіндігі
* Кодекстің 5-бабына сәйкес еркін түрде сипаттаңыз
3.
Кәсіпкерлік субъектілерінің теңдігі
* Кодекстің 6-бабына сәйкес еркін түрде сипаттаңыз
4.
Меншікке қол сұғылмаушылық
* Кодекстің 7-бабына сәйкес еркін түрде сипаттаңыз
5.
Адал бәсекелестік
* Кодекстің 8-бабына сәйкес еркін түрде сипаттаңыз
6.
Тұтынушылар, кәсіпкерлік субъектілері және мемлекет мүдделерінің теңгерімі
* Кодекстің 9-бабына сәйкес еркін түрде сипаттаңыз
7.
Мемлекеттік органдар қызметінің ашықтығы және ақпараттың қолжетімділігі
* Кодекстің 10-бабына сәйкес еркін түрде сипаттаңыз
8.
Кәсіпкерлікті мемлекеттік реттеудің тиімділігі
* Кодекстің 11-бабына сәйкес еркін түрде сипаттаңыз
9.
Кәсіпкерлік субъектілерінің өз құқықтары мен заңды мүдделерін өз бетінше қорғау қабілетін арттыру
* Кодекстің 12-бабына сәйкес еркін түрде сипаттаңыз
10.
Құқық бұзушылықтың алдын алу басымдығы
* Кодекстің 13-бабына сәйкес еркін түрде сипаттаңыз
11.
Кәсіпкерлік субъектілерінің адалдық презумпциясы және мемлекет пен кәсіпкерлік субъектілерінің өзара жауапкершілігі
* Кодекстің 14-бабына сәйкес еркін түрде сипаттаңыз
12.
Сыбайлас жемқорлықтан еркін болу
* Кодекстің 15-бабына сәйкес еркін түрде сипаттаңыз
13.
Кәсіпкерлік қызметті ынталандыру және оны қорғау мен қолдауды қамтамасыз ету
* Кодекстің 16-бабына сәйкес еркін түрде сипаттаңыз
14.
Тауарларды, жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді отандық өндірушілерді қолдау
* Кодекстің 17-бабына сәйкес еркін түрде сипаттаңыз
15.
Кәсіпкерлік субъектілерінің істеріне мемлекеттің заңсыз араласуына жол бермеу
* Кодекстің 18-бабына сәйкес еркін түрде сипаттаңыз
16.
Жеке кәсіпкерлік субъектілерінің норма шығаруда қатысуы
* Кодекстің 19-бабына сәйкес еркін түрде сипаттаңыз
17.
Кәсіпкерліктің әлеуметтік жауапкершілігін ынталандыру
* Кодекстің 20-бабына сәйкес еркін түрде сипаттаңыз
18.
Мемлекеттің кәсіпкерлік қызметке шектеулі қатысуы
* Кодекстің 21-бабына сәйкес еркін түрде сипаттаңыз
19.
Өзін-өзі реттеу
* Кодекстің 22-бабына сәйкес еркін түрде сипаттаңыз
Қолы ____________
күні 20__ жылғы "___" ________
Реттеушілік әсерді
талдауды жүргізу және
пайдалану қағидаларына

Приложение 3-2
к Правилам проведения
и использования анализа
регуляторного воздействия
Заключение о соблюдении процедур анализа регуляторного акта
Сноска. Правила дополнены приложением 3-2 в соответствии с приказом Заместителя Премьер-Министра - Министра национальной экономики РК от 28.06.2024 № 52 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Общие параметры оценки
Заполняется уполномоченным должностным лицом
1.
Наличие общей информации по правовому акту
Нет ___
Да ___
Комментарии
2.
Оценка эффективности, в том числе достижения заявленных целей государственного регулирования регуляторного акта:
2.1.
Определена ли проблема и цель регулирования
Нет ___
Да ___
Комментарии
2.2.
Определена ли целевая группа
Нет ___
Да ___
Комментарии
2.3
Определены ли изменения основных показателей финансово-хозяйственной деятельности юридических лиц
Нет ___
Да ___
Комментарии
2.4.
Определены ли фактические последствия от действия требования и/или регуляторного инструмента
Нет ___
Да ___
Комментарии
2.5.
Произведен ли расчет издержек субъектов бизнеса
Нет ___
Да ___
Комментарии
2.6.
Определена ли оценка результативности и эффективности регуляторного акта
Нет ___
Да ___
Комментарии
2.7.
Отражено ли решение регулирующего государственного органа
Нет ___
Да ___
Комментарии
2.8.
Обосновано ли принятое решение
Нет ___
Да ___
Комментарии
2.9.
Определен ли срок пересмотра регуляторного акта
Нет ___
Да ___
Комментарии
3.
Проведена ли оценка соответствия условиям формирования регуляторных инструментов и (или) требований, установленных в регуляторном акте
Нет ___
Да ___
Комментарии
4.
Определено ли соответствие регуляторного акта принципам взаимодействия субъектов предпринимательства и государства.
Нет ___
Да ___
Комментарии
Комментарии, замечания и предложения
Подпись ____________
дата "___" ________ 20__ года
Приложение 4
к Правилам проведения
и использования анализа
регуляторного воздействия
Сноска. Правый верхний угол - в редакции приказа Заместителя Премьер-Министра - Министра национальной экономики РК от 28.06.2024 № 52 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Отчет о проведении общественных обсуждений
1.
Общественное обсуждение: укажите дату информирования об их проведении, дату начала общественных обсуждений
2.
Способ проведения общественного обсуждения (онлайн обсуждение, посредством форумов, совещания, опрос и другое).
При проведении мероприятий в виде совещаний, круглых столов, форумов, опроса и других необходимо указать даты проведения и количество участвовавших.
3.
С кем проводились обсуждения (перечислить все организации, в том числе государственные органы, ассоциации, предпринимателей, общественные объединения и другие).
4.
Полученные комментарии, замечания и предложения
Необходимо приложить таблицу полученных комментарий, замечаний и предложений с соответствующим решением регулирующего государственного органа /органа-разработчика по каждой позиции, протокол и (или) итоги общественного обсуждений на интернет-ресурсе
Приложение 5
к Правилам проведения
и использования анализа
регуляторного воздействия
Сноска. Правый верхний угол - в редакции приказа Заместителя Премьер-Министра - Министра национальной экономики РК от 28.06.2024 № 52 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
План пересмотра действующих регуляторных инструментов государственных органов
№ п/п
Наименование требования
Ссылка на структурный элемент нормативного правового акта
Критерии согласно пункта 15 настоящих Правил
Ответственное структурное подразделение
Сроки внесения результатов процедуры анализа регуляторного воздействия в уполномоченный орган
Обоснование
Приложение 6
к Правилам проведения
и использования анализа
регуляторного воздействия
Сноска. Правый верхний угол - в редакции приказа Заместителя Премьер-Министра - Министра национальной экономики РК от 28.06.2024 № 52 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Аналитическая форма анализа регуляторного воздействия регуляторных инструментов, содержащие регуляторные инструменты и (или) требования, в порядке пересмотра
Наименование регуляторного инструмента и (или) требования
ШАГ 1: Индикаторы оценки и мониторинга

3-2-қосымша
Реттеуші актіні талдау рәсімдерін сақтау туралы қорытынды
Ескерту. Қағидалар 3-2-қосымшамен толықтырылды - ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Ұлттық экономика министрінің 28.06.2024 № 52 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Жалпы бағалау параметрлері
Уәкілетті лауазымды адам толтырады
1.
Құқықтық акт бойынша жалпы ақпараттың болуы
Жоқ ___
Иә ___
Пікір орны
2.
Тиімділікті бағалау, оның ішінде реттеуші актіні мемлекеттік реттеудің мәлімделген мақсаттарына қол жеткізу:
2.1.
Мәселе мен реттеу мақсаты анықталған ба?
Жоқ ___
Иә ___
Пікір орны
2.2.
Нысаналы топ анықталды ма?
Жоқ ___
Иә ___
Пікір орны
2.3
Заңды тұлғалардың қаржы-шаруашылық қызметінің негізгі көрсеткіштеріндегі өзгерістер анықталды ма?
Жоқ ___
Иә ___
Пікір орны
2.4.
Талаптың және/немесе реттегіш құралдың іс-әрекетінің нақты салдары анықталды ма?
Жоқ ___
Иә ___
Пікір орны
2.5.
Бизнес субъектілерінің шығындарын есептеу жүргізілді ме?
Жоқ ___
Иә ___
Пікір орны
2.6.
Реттеуші актінің нәтижелілігі мен тиімділігін бағалау анықталды ма?
Жоқ ___
Иә ___
Пікір орны
2.7.
Реттеуші мемлекеттік органның шешімі көрсетілген бе?
Жоқ ___
Иә ___
Пікір орны
2.8.
Қабылданған шешім негізделген бе?
Жоқ ___
Иә ___
Пікір орны
2.9.
Реттеуші актіні қайта қарау мерзімі айқындалған ба
Жоқ ___
Иә ___
Пікір орны
3.
Реттегіш құралдарды қалыптастыру шарттарына және (немесе) реттеуші актіде белгіленген талаптарға сәйкестігін бағалау жүргізілді ме?
Жоқ ___
Иә ___
Пікір орны
4.
Реттеуші актінің кәсіпкерлік субъектілері мен мемлекеттің өзара іс-қимыл қағидаттарына сәйкестігі айқындалған ба?
Жоқ ___
Иә ___
Пікір орны
Пікірлер, ескертулер мен ұсыныстар
Қолы ____________
күні 20__ жылғы "___" ________
Реттеушілік әсерді талдауды
жүргізу және пайдалану
қағидаларына
4-қосымша
Ескерту. 4-қосымшаның жоғарғы оң жақ бұрышындағы мәтін жаңа редакцияда - ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Ұлттық экономика министрінің 28.06.2024 № 52 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Қоғамдық талқылаулар өткізу туралы есеп
1.
Қоғамдық талқылау: олардың өткізілуі туралы хабардар ету күнін, қоғамдық талқылаулардың басталу күнін көрсетіңіз
2.
Қоғамдық талқылауды өткізу тәсілі (онлайн талқылау, форумдар, кеңестер, сұрау және т.б. арқылы).
Кеңестер, дөңгелек үстелдер, форумдар, сұрау және басқа да іс-шаралар өткізу кезінде өткізілген күні мен қатысқан адамдардың санын көрсету қажет.
3.
Талқылау кіммен өткізілді (барлық ұйымдарды, оның ішінде мемлекеттік органдарды, қауымдастықтарды, кәсіпкерлерді, қоғамдық бірлестіктерді және басқаларды көрсету).
4.
Алынған пікірлер, ескертулер мен ұсыныстар
Әрбір ұстаным бойынша реттеуші мемлекеттік органның /әзірлеуші органның тиісті шешімімен алынған түсініктемелердің, ескертулер мен ұсыныстардың кестесін, интернет-ресурстағы қоғамдық талқылаулардың хаттамасын және (немесе) қорытындыларын қоса беру қажет
Реттеушілік әсерді талдауды
жүргізу және пайдалану
қағидаларына
5-қосымша
Ескерту. 5-қосымшаның жоғарғы оң жақ бұрышындағы мәтін жаңа редакцияда - ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Ұлттық экономика министрінің 28.06.2024 № 52 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Мемлекеттік органдардың қолданыстағы реттегіш құралдарын қайта қарау жоспары
№ р/с
Талаптың атауы
Нормативтік құқықтық актінің құрылымдық элементіне сілтеме
Осы Қағидалардың 15-тармағына сәйкес өлшемшарттар
Жауапты құрылымдық бөлімше
Уәкілетті органға реттеушілік әсерді талдау рәсімінің нәтижелерін енгізу мерзімдері
Негіздеме
Реттеушілік әсерді талдауды
жүргізу және пайдалану
қағидаларына
6-қосымша
Ескерту. 6-қосымшаның жоғарғы оң жақ бұрышындағы мәтін жаңа редакцияда - ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Ұлттық экономика министрінің 28.06.2024 № 52 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Қайта қарау тәртібімен реттегіш құралдарды және (немесе) талаптарды қамтитын реттегіш актілердің реттеушілік әсерін талдаудың талдамалық нысаны
Реттегіш құралдың және (немесе) талаптың атауы
1-ҚАДАМ: Бағалау және мониторинг индикаторлары:

1.1. Опишите проблему, которую решает регуляторный инструмент и (или) требование
1.2. Для существующих регулирований – есть ли данные показывающие масштаб изменения проблемы после ввода в действие этого регулирования?
Нет ___
Да ___ (опишите их и приведите их величины)
Заявленные индикаторы
Фактические
Индикатор 1
Индикатор 1
Индикатор 2
Индикатор 2
Индикатор 3
Индикатор 3
Индикатор 4
Индикатор 4
1.3. Целевая группа
1.4. Для существующих регулирований – какая была указана цель регулирования?
1.5. Укажите Методы проведения мониторинга (статистический анализ на базе государственной статистики или ведомственных данных, соцопросы, экспертное интервью)
ШАГ 2: Определение воздействия регуляторного инструмента и (или) требования
2.1. Воздействие на общество в целом и население
Проведите в произвольной форме описание выгод и издержек каждого регуляторного инструмента и (или) требования при ее воздействии на экономическую систему в целом с учетом таких элементов экономической системы как:
1. Влияние на здоровье и безопасность (включая экономическую) населения (доходы и расходы населения, продолжительность жизни, уровень бедности)
2. Влияния на экологию.
3. Изменения потребительского выбора.
4. Изменения розничных цен.
5. Другое.
Монетизируйте и посчитайте издержки для бизнеса согласно рекомендациям в "Пояснении по заполнению аналитической формы анализа регуляторного воздействия регуляторных инструментов и (или) требований" и по форме 1а
Действующий регуляторный инструмент/требование
Выгоды
Издержки
До введения
После введения
До введения
После введения
2.2. Воздействие на бизнес
Воздействие на бизнес
Проведите в произвольной форме описание выгод и издержек каждого регуляторного инструмента и (или) требования при его воздействии на бизнес с обязательным учетом:
Влияния на производительность и конкурентоспособность предприятий, влияния на прибыльность и устойчивость предприятий, в том числе на инновации и развитие, и другое.
При этом, необходимо произвести расчеты по следующим показателям (прогнозно):
объем производства продукции;
затраты на ресурсы;
численность работников предприятия;
среднегодовой доход;
налоговые отчисления;
заработная плата работников предприятий;
доля малого и среднего бизнеса в государственных закупках;
экспорт;
другое.
Монетизируйте и посчитайте издержки для бизнеса согласно рекомендациям в "Пояснении по заполнению аналитической формы анализа регуляторного воздействия регуляторных инструментов и (или) требований" и по форме 1б
Действующий регуляторный инструмент/требования
Выгоды
Издержки
До введения
После введения
До введения
После введения
Субъекты малого бизнеса
Субъекты среднего бизнеса
Субъекты крупного бизнеса

1.1. Реттегіш құрал және (немесе) талап шешетін мәселені сипаттаңыз
1.2. Қолданыстағы реттеулер үшін-осы реттеуді іске қосқаннан кейін мәселенің өзгеру ауқымын көрсететін деректер бар ма?
Жоқ ___
Иә ___ (оларды сипаттаңыз және олардың шамаларын келтіріңіз)
Мәлімделген индикаторлар
Нақты
1-индикатор
1-индикатор
2-индикатор
2-индикатор
3-индикатор
3-индикатор
4-индикатор
4-индикатор
1.3. Нысаналы топ
1.4. Қолданыстағы реттеулер үшін-реттеудің мақсаты қандай болды?
1.5. Мониторинг жүргізу әдістерін көрсетіңіз (мемлекеттік статистика немесе ведомстволық деректер базасында статистикалық талдау, әлеуметтік сұраулар, сараптамалық сұхбат)
2-ҚАДАМ: Реттегіш құралдың және (немесе) талаптың әсерін айқындау
2.1. Жалпы қоғамға және халыққа әсері
Экономикалық жүйенің келесі элементтерін ескере отырып, жалпы алғанда, экономикалық жүйеге әсер еткен кезде әр реттегіш құралдың және (немесе) талаптың пайдасы мен шығындарының сипаттамасын еркін нысанда жүргізіңіз:
1. Халықтың денсаулығы мен қауіпсіздігіне (экономикалықты қоса алғанда) әсері (халықтың табыстары мен шығыстары, өмір сүру ұзақтығы, кедейлік деңгейі)
2. Экологияға әсері.
3. Тұтынушы таңдауының өзгеруі.
4. Бөлшек сауда бағаларының өзгеруі.
5. Басқасы
"Реттегіш құралдардың және (немесе) талаптардың реттеушілік әсерін талдаудың талдамалық нысанын толтыру жөніндегі түсіндірмедегі" ұсынымдарға сәйкес және 1а нысаны бойынша бизнес үшін шығасыларды монетизациялаңыз және есептеңіз
Қолданыстағы реттегіш құрал / талап
Пайда
Пайда
Енгізгенге дейін
Енгізгенге дейін
Енгізгенге дейін
Енгізгенге дейін
2.2. Бизнеске әсері
Бизнеске әсері
Мыналарды міндетті түрде ескере отырып, еркін нысанда әр реттегіш құралдың пайдасы мен шығыстарының сипаттамасын және (немесе) оның бизнеске әсер етуі кезінде қойылатын талаптарын жүргізіңіз:
Кәсіпорындардың өнімділігі мен бәсекеге қабілеттілігіне әсер ету, кәсіпорындардың кірістілігі мен тұрақтылығына, оның ішінде инновациялар мен дамуына әсер ету және басқалары.
Бұл ретте, мынадай көрсеткіштер (болжамды) бойынша есеп жүргізу қажет:
өнімді өндіру көлемі;
ресурстарға арналған шығындар;
кәсіпорын қызметкерлерінің саны;
орташа жылдық табыс;
салық аударымдары;
кәсіпорын қызметкерлерінің жалақысы;
мемлекеттік сатып алудағы шағын және орта бизнестің үлесі;
экспорт;
басқа.
"Реттегіш құралдардың және (немесе) талаптардың реттеушілік әсерін талдаудың талдамалық нысанын толтыру жөніндегі түсіндірмедегі" ұсынымдарға сәйкес және 1б нысаны бойынша бизнес үшін шығасыларды монетизациялаңыз және есептеңіз
Қолданыстағы реттегіш құрал / талап
Пайда
Шығасылар
Енгізгенге дейін
Енгізгеннен кейін
Енгізгенге дейін
Енгізгеннен кейін
Шағын бизнес субъектілері
Орта бизнес субъектілері
Ірі бизнес субъектілері

2.3 Воздействие на органы государственной власти и экономическую систему
Проведите в произвольной форме описание выгод и издержек каждого регуляторного инструмента и (или) требования при его воздействии на органы государственной власти и общество в целом с обязательным учетом:
1. Влияние на бюджет страны (прирост налоговых поступлений)
2. Влияния на преступность включая экономическую, коррупционные риски.
3. Воздействие на свободное перемещение товаров, услуг, капитала и рабочей силы, а также международную торговлю и международные инвестиционные потоки.
4. Общие последствия для экономического роста
5. Влияние на занятость, рабочие места
6. Косвенное влияние на отрасли экономики и другое
7. Другое.
Монетизируйте и посчитайте издержки для бизнеса согласно рекомендациям в "Пояснении по заполнению аналитической формы анализа регуляторного воздействия регуляторных инструментов и (или) требований" и по форме 1а
Действующий регуляторный инструмент/требование
Выгоды
Издержки
До введения
После введения
До введения
После введения
ШАГ 3: Итоги пересмотра регуляторного инструмента и (или) требования
Укажите индикаторы с учетом проведенного анализа
Укажите данные индикаторы в цифровом измерении
Укажите Методы проведения мониторинга (статистический анализ на базе государственной статистики или ведомственных данных, соцопросы, экспертное интервью и так далее)
Рекомендуемый срок пересмотра предлагаемых к введению регуляторных инструментов и (или) требований
Приложение 7
к Правилам проведения
и использования анализа
регуляторного воздействия
Сноска. Правый верхний угол - в редакции приказа Заместителя Премьер-Министра - Министра национальной экономики РК от 28.06.2024 № 52 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Заключение о соблюдении процедур анализа регуляторного воздействия при введении новых регуляторных инструментов и (или) требований или ужесточения регулирования
Заполняется уполномоченным органом
Общие параметры оценки
Общественное обсуждение анализа регуляторного воздействия проведено
Нет ___
Да ___, "___" _________20__ года
Отсутствуют один или несколько стандартных шагов в разработке анализа регуляторного воздействия
Нет ___
Да ___ (указываются шаги)
Отсутствуют первичные данные или соответствующие ссылки на их источники
Нет ___
Да ___ (указываются шаги и части анализа регуляторного воздействия)
Оценка частей анализа регуляторного воздействия
Определена ли проблема и причины существования проблемы
Нет ___
Да ___
Комментарии
Представлены ли данные доказывающие факт существования проблемы и показывающие ее масштаб
Нет ___
Да ___
Комментарии
Соответствует ли цель предлагаемого регулирования основным целям и задачам государственного регулирования предпринимательства? Соотносится ли она с определением проблемы?
Нет ___
Да ___
Комментарии
Представлено ли планируемое изменение данных и временные рамки этих изменений
Нет ___
Да ___
Комментарии
Определены ли индикаторы оценки и мониторинга предлагаемого регулирования
Нет ___
Да ___
Комментарии
Определен ли срок пересмотра
Нет ___
Да ___
Комментарии
Комментарии, замечания и предложения
Заключение:
Подпись _____________
дата "__" __________ 20__ года

2.3 Мемлекеттік билік органдарына және экономикалық жүйеге әсерін тигізу
Міндетті түрде мыналарды ескере отырып, әр реттегіш құралдың және (немесе) оның мемлекеттік билік органдарына және жалпы қоғамға әсер етуі кезіндегі талаптардың пайдасы мен шығыстарының сипаттамасын еркін нысанда жазып алыңыз:
1. Елдің бюджетіне әсерін ескере отырып (салық түсімдерінің өсуі)
2. Экономикалық, сыбайлас жемқорлық тәуекелдерін қоса алғанда, қылмысқа ықпалын ескере отырып.
3. Тауарлардың, қызметтердің, капиталдың және жұмыс күшінің еркін қозғалуына, сондай-ақ халықаралық саудаға және халықаралық инвестициялық ағымдарға ықпалын ескере отырып.
4. Экономикалық өсуге арналған жалпы салдары
5. Жұмыспен қамтуға, жұмыс орындарына әсері
6. Экономика салаларына және басқасына жанама әсер
7. Басқасы.
"Реттегіш құралдардың және (немесе) талаптардың реттеушілік әсерін талдаудың талдамалық нысанын толтыру жөніндегі түсіндірмедегі" ұсынымдарға сәйкес және 1а нысаны бойынша бизнес үшін шығасыларды монетизациялаңыз және есептеңіз
Қолданыстағы реттегіш құрал / талап
Пайда
Шығасылар
Енгізгенге дейін
Енгізгеннен кейін
Енгізгенге дейін
Енгізгеннен кейін
3-ҚАДАМ: Реттегіш құралды және (немесе) талапты қайта қарау қорытындылары
Жүргізілген талдауды ескере отырып, индикаторларды көрсетіңіз
Осы индикаторларды цифрлық өлшемде көрсетіңіз
Мониторинг жүргізу әдістерін көрсетіңіз (мемлекеттік статистикалық немесе ведомстволық деректер базасында статистикалық талдау, әлеуметтік сұраулар, сараптамалық сұхбат және т. б.)
Енгізуге ұсынылатын реттегіш құралдарды және (немесе) талаптарды қайта қараудың ұсынылатын мерзімі
Реттеушілік әсерді талдауды
жүргізу және пайдалану
қағидаларына
7-қосымша
Ескерту. 7-қосымшаның жоғарғы оң жақ бұрышындағы мәтін жаңа редакцияда - ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Ұлттық экономика министрінің 28.06.2024 № 52 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Жаңа реттегіш құралдарды және (немесе) талаптарды енгізу немесе реттеуді қатаңдату кезінде реттеушілік әсерді талдау рәсімдерін сақтау туралы қорытынды
Уәкілетті орган толтырады
Бағалаудың жалпы параметрлері
Реттеушілік әсерді талдауды қоғамдық талқылау жүргізілді
Жоқ ___
Иә ___, "___" _________20__ жылғы
Реттеушілік әсерді талдауды әзірлеуде бір немесе бірнеше стандартты қадамдардың болмауы
Жоқ ___
Иә ___ (қадамдар көрсетіледі)
Бастапқы деректер немесе олардың дереккөздеріне тиісті сілтемелер жоқ
Жоқ ___
Иә ___ (реттеушілік әсерді талдаудың қадамдары мен бөліктері көрсетіледі)
Реттеушілік әсерді талдау бөліктерін бағалау
Мәселе және проблеманың себептері анықталды ма
Жоқ ___
Иә ___
Түсініктемелер
Проблеманың болу фактісін дәлелдейтін және оның ауқымын көрсететін деректер келтірілді ме
Жоқ ___
Иә ___
Түсініктемелер
Реттеу мақсаты кәсіпкерлікті мемлекеттік реттеудің негізгі мақсаттары мен міндеттеріне сәйкес келе ме? Ол мәселені анықтаумен сәйкес келе ме?
Жоқ ___
Иә ___
Түсініктемелер
Деректердің жоспарланған өзгеруі және осы өзгерістердің уақыт шеңбері ұсынылды ма
Жоқ ___
Иә ___
Түсініктемелер
Ұсынылып отырған реттеуді бағалау және мониторинг индикаторлары айқындалды ма
Жоқ ___
Иә ___
Түсініктемелер
Қайта қарау мерзімі анықталды ма
Жоқ ___
Иә ___
Түсініктемелер
Түсініктемелер, ескертулер мен ұсыныстар
Қорытынды: Қолы ____________ күні "___" ________ 20__ жылғы