Об утверждении Правил расчета коэффициентов, характеризующих убыточность (коэффициент убыточности, коэффициент затрат, комбинированный коэффициент) страховой (перестраховочной) организации, филиала страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан
Постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 19 декабря 2015 года № 240. Зарегистрировано в Министерстве юстиции Республики Казахстан 12 февраля 2016 года № 13056.
Сноска. Заголовок в редакции постановления Правления Агентства РК по регулированию и развитию финансового рынка от 12.02.2021 № 28 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
В соответствии с законами Республики Казахстан от 18 декабря 2000 года "О страховой деятельности" и от 19 марта 2010 года "О государственной статистике" Правление Национального Банка Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемые Правила расчета коэффициентов, характеризующих убыточность (коэффициент убыточности, коэффициент затрат, комбинированный коэффициент) страховой (перестраховочной) организации, филиала страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан.
Сноска. Пункт 1 в редакции постановления Правления Агентства РК по регулированию и развитию финансового рынка от 12.02.2021 № 28 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
2. Признать утратившими силу нормативные правовые акты Республики Казахстан согласно приложению к настоящему постановлению.
3. Департаменту надзора за субъектами страхового рынка (Калиев А.Е.) в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) совместно с Департаментом правового обеспечения (Досмухамбетов Н.М.) государственную регистрацию настоящего постановления в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) направление настоящего постановления на официальное опубликование в информационно-правовой системе "Әділет" республиканского государственного предприятия на праве хозяйственного ведения "Республиканский центр правовой информации Министерства юстиции Республики Казахстан" в течение десяти календарных дней после его государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
3) размещение настоящего постановления на официальном интернет-ресурсе Национального Банка Республики Казахстан после его официального опубликования.
4. Департаменту международных отношений и связей с общественностью (Казыбаев А.К.) обеспечить направление настоящего постановления на официальное опубликование в периодических печатных изданиях в течение десяти календарных дней после его государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан.

Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының, Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы филиалының шығындылықты (шығындылық коэффициенті, шығындар коэффициенті, аралас коэффициент) сипаттайтын коэффициенттерін есептеу қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2015 жылғы 19 желтоқсандағы № 240 қаулысы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2016 жылы 12 ақпанда № 13056 болып тіркелді.
Ескерту. Қаулының тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 12.02.2021 № 28 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
"Сақтандыру қызметі туралы" 2000 жылғы 18 желтоқсандағы және Мемлекеттік статистика туралы" 2010 жылғы 19 наурыздағы Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Басқармасы ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының, Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы филиалының шығындылықты (шығындылық коэффициенті, шығындар коэффициенті, аралас коэффициент) сипаттайтын коэффициенттерін есептеу қағидалары бекітілсін.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 12.02.2021 № 28 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
2. Осы қаулының қосымшасына сәйкес Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерінің күші жойылды деп танылсын.
3. Сақтандыру нарығының субъектілерін қадағалау департаменті (Қалиев Ә.Е.) заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) Құқықтық қамтамасыз ету департаментімен (Досмұхамбетов Н.М.) бірлесіп осы қаулыны Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы қаулыны Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде "Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің республикалық құқықтық ақпарат орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнының "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде ресми жариялауға жіберуді;
3) осы қаулы ресми жарияланғаннан кейін оны Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің ресми интернет-ресурсына орналастыруды қамтамасыз етсін.
4. Халықаралық қатынастар және жұртшылықпен байланыс департаменті (Қазыбаев А.Қ.) осы қаулыны Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде мерзімді баспасөз басылымдарында ресми жариялауға жіберуді қамтамасыз етсін.

5. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на заместителя Председателя Национального Банка Республики Казахстан Смолякова О.А.
6. Настоящее постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Председатель
Национального Банка
Д. Акишев
"СОГЛАСОВАНО"
И.о. Председателя Комитета по статистике
Министерства национальной экономики
Республики Казахстан
_______________ Б. Иманалиев
13 января 2016 года
Утверждены
постановлением Правления
Национального Банка
Республики Казахстан
от 19 декабря 2015 года № 240
Правила расчета коэффициентов, характеризующих убыточность (коэффициент убыточности, коэффициент затрат, комбинированный коэффициент) страховой (перестраховочной) организации, филиала страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан
Сноска. Заголовок в редакции постановления Правления Агентства РК по регулированию и развитию финансового рынка от 12.02.2021 № 28 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
Настоящие Правила расчета коэффициентов, характеризующих убыточность (коэффициент убыточности, коэффициент затрат, комбинированный коэффициент) страховой (перестраховочной) организации, филиала страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан (далее - Правила) разработаны в соответствии Законом Республики Казахстан от 18 декабря 2000 года "О страховой деятельности" и определяют порядок расчета коэффициентов, характеризующих убыточность (коэффициент убыточности, коэффициент затрат, комбинированный коэффициент) страховой (перестраховочной) организации, филиала страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан.
Требования настоящих Правил, применяемые по отношению к страховым (перестраховочным) организациям, распространяются на филиалы страховых (перестраховочных) организаций-нерезидентов Республики Казахстан.
Сноска. Преамбула в редакции постановления Правления Агентства РК по регулированию и развитию финансового рынка от 12.02.2021 № 28 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
1. Общие положения
1. В Правилах используются следующие понятия:
1) отчетный период – двенадцать месяцев, предшествующих отчетной дате;
2) чистые расходы по выплате комиссионного вознаграждения - расходы по выплате комиссионного вознаграждения по страховой деятельности за вычетом комиссионных вознаграждений, полученных от перестраховщика;
3) комиссионные вознаграждения, полученные от перестраховщика - комиссионные вознаграждения, полученные от перестраховщика, начисленные в отчетном периоде, увеличенные на величину отложенных комиссионных вознаграждений от перестраховщика на начало отчетного периода и уменьшенные на величину отложенных комиссионных вознаграждений от перестраховщика на конец отчетного периода;

5. Осы қаулының орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Төрағасының орынбасары О.А. Смоляковқа жүктелсін.
6. Осы қаулы алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Ұлттық Банк
Төрағасы
Д. Ақышев
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Ұлттық экономика министрлігі
Статистика комитеті Төрағасының
міндетін атқарушы
_______________ Б. Иманәлиев
2016 жылғы 13 қаңтар
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкі Басқармасының
2015 жылғы 19 желтоқсандағы
№ 240 қаулысымен
бекітілген
Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының, Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы филиалының шығындылықты (шығындылық коэффициенті, шығындар коэффициенті, аралас коэффициент) сипаттайтын коэффициенттерін есептеу қағидалары
Ескерту. Қағиданың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 12.02.2021 № 28 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Осы Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының, Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы филиалының шығындылықты (шығындылық коэффициенті, шығындар коэффициенті, аралас коэффициент) сипаттайтын коэффициенттерін есептеу қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Сақтандыру қызметі туралы" 2000 жылғы 18 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес әзірленді және сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының, Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы филиалының шығындылықты (шығындылық коэффициенті, шығындар коэффициенті, аралас коэффициент) сипаттайтын коэффициенттерін есептеу тәртібін айқындайды.
Осы Қағидалардың сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарына қатысты қолданылатын талаптары Қазақстан Республикасының аумағында ашылған Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарының филиалдарына қолданылады.
Ескерту. Кіріспе жаңа редакцияда – ҚР Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 12.02.2021 № 28 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
1. Жалпы ережелер
1. Осы Қағидаларда мынадай ұғымдар пайдаланылады:
1) есепті кезең – есепті күннің алдындағы он екі ай;
2) комиссиялық сыйақы төлеу бойынша таза шығыстар – қайта сақтандырушыдан алынған комиссиялық сыйақыларды шегергенде, сақтандыру қызметі бойынша комиссиялық сыйақы төлеу бойынша шығыстар;
3) қайта сақтандырушыдан алынған комиссиялық сыйақылар – қайта сақтандырушыдан алынған, есепті кезеңде есептелген, есепті кезеңнің басында қайта сақтандырушыдан кейінге қалдырылған комиссиялық сыйақылар шамасына көбейтілген және есепті кезеңнің соңында қайта сақтандырушыдан кейінге қалдырылған комиссиялық сыйақылар шамасына азайтылған комиссиялық сыйақылар;

4) понесенные убытки без учета доли перестраховщика – чистая сумма выплат, расходы по урегулированию страховых убытков, а также чистая сумма изменений в резервах убытков;
5) расходы по выплате комиссионного вознаграждения по страховой деятельности - расходы по выплате комиссионного вознаграждения по страховой деятельности, начисленные в отчетном периоде, увеличенные на величину отложенных комиссионных расходов на начало отчетного периода и уменьшенные на величину отложенных комиссионных расходов на конец отчетного периода;
6) расходы по урегулированию страховых убытков – сумма расходов страховой (перестраховочной) организации понесенных для оплаты экспертных, консультационных или иных услуг, связанных с оценкой размера и снижением ущерба (вреда), нанесенного имущественным интересам страхователя, возникших в связи со страховыми случаями;
7) чистый резерв незаработанной премии - резерв незаработанной премии без учета доли перестраховщика;
8) чистые расходы – чистые расходы по выплате комиссионного вознаграждения, общие и административные расходы, а также прочие расходы, соответствующие аналогичным статьям расходов, предусмотренным в приложении 10 к Правилам представления финансовой отчетности финансовыми организациями, утвержденным постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 28 января 2016 года № 41, зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 13504 (далее – постановление № 41);
9) чистая сумма выплат - сумма страховых выплат без учета доли перестраховщика и за вычетом возмещения по регрессному требованию;
10) уполномоченный орган - государственный орган, осуществляющий регулирование, контроль и надзор финансового рынка и финансовых организаций;
11) понесенные убытки - страховые выплаты, расходы по урегулированию страховых убытков, а также изменение в резервах убытков;
12) чистая сумма изменений в резервах убытков – изменения в резервах убытков без учета доли перестраховщика;
13) расходы - расходы по выплате комиссионного вознаграждения по страховой деятельности, общие и административные расходы, а также прочие расходы, соответствующие аналогичным статьям расходов, предусмотренным постановлением № 41.
Сноска. Пункт 1 - в редакции постановления Правления Агентства РК по регулированию и развитию финансового рынка от 23.11.2022 № 102 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. Расчет коэффициентов, характеризующих убыточность страховой (перестраховочной) организации распространяется на все классы (виды) страхования, за исключением классов (видов) накопительного страхования.

4) қайта сақтандырушының үлесі ескерілмеген шеккен шығындар – төлемдердің таза сомасы, сақтандыру шығындарын реттеу бойынша шығыстар, сондай-ақ шығындар резервтеріндегі өзгерістердің таза сомасы;
5) сақтандыру қызметі бойынша комиссиялық сыйақы төлеу бойынша шығыстар – есепті кезеңде есептелген, есепті кезеңнің басында кейінге қалдырылған комиссиялық сыйақылар шамасына көбейтілген және есепті кезеңнің соңында кейінге қалдырылған комиссиялық сыйақылар шамасына азайтылған сақтандыру қызметі бойынша комиссиялық сыйақы төлеу бойынша шығыстар;
6) сақтандыру шығындарын реттеу бойынша шығындар – сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарының сараптамалық, консультациялық немесе сақтанушының сақтандандыру жағдайларына байланысты туындаған мүліктік мүдделерге келтірілген шығын (зиян) мөлшерін және төмендеуімен байланысты өзге қызметтерге ақы төлеу үшін шеккен шығындарының сомасы;
7) таза еңбек сіңірілмеген сыйлықақы резерві – қайта сақтандырушының үлесі ескерілмеген еңбек сіңірілмеген сыйлықақы резерві;
8) таза шығыстар – комиссиялық сыйақы төлеу бойынша шығыстар, жалпы және әкімшілік шығыстар, сондай-ақ Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 13504 тіркелген Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2016 жылғы 28 қаңтардағы № 41 қаулысымен (бұдан әрі – № 41 қаулы) бекітілген қаржы ұйымдарының қаржылық есептілікті ұсынуы қағидаларына 10-қосымшада көзделген ұқсас шығыстар баптарына сәйкес келетін басқа да шығыстар;
9) төлемдердің таза сомасы – қайта сақтандырушының үлесі ескермегендегі және регрестік талап қою бойынша өтеуді шегергендегі сақтандыру төлемдерінің сомасы;
10) уәкілетті орган – қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу, бақылау мен қадағалауды жүзеге асыратын мемлекеттік орган;
11) шеккен шығындар – сақтандыру төлемдері, реттеуге арналған шығыстар, сондай-ақ шығындар резервтеріндегі өзгерістер;
12) шығындар резервтеріндегі өзгерістердің таза сомасы – қайта сақтандырушының үлесі ескерілмеген шығындар резервтеріндегі өзгерістер;
13) шығыстар – сақтандыру қызметі бойынша комиссиялық сыйақы төлеу бойынша шығыстар, жалпы және әкімшілік шығыстар, корпоративтік табыс салығын қоспағандағы салықтар және № 41 қаулыда көзделген ұқсас шығыстар баптарына сәйкес келетін өзге шығыстар.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 23.11.2022 № 102 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
2. Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының шығындылықты сипаттайтын коэффициенттерін есептеу жинақтаушы сақтандырудың сыныптарын (түрлерін) қоспағанда, сақтандырудың барлық сыныптарына (түрлеріне) қолданылады.

3. Исключен постановлением Правления Агентства РК по регулированию и развитию финансового рынка от 26.03.2020 № 25 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
4. Исключен постановлением Правления Агентства РК по регулированию и развитию финансового рынка от 26.03.2020 № 25 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
5. Исключен постановлением Правления Агентства РК по регулированию и развитию финансового рынка от 26.03.2020 № 25 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
6. Исключен постановлением Правления Агентства РК по регулированию и развитию финансового рынка от 26.03.2020 № 25 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. Порядок расчета коэффициентов, характеризующих убыточность
7. Расчет комбинированного коэффициента, коэффициента убыточности за отчетный период, коэффициента убыточности по полисам и коэффициента затрат производится как с учетом доли перестраховщика, так и без учета доли перестраховщика.
Сноска. В пункт 7 внесено изменение на государственном языке, текст на русском языке не меняется постановлением Правления Национального Банка РК от 28.01.2017 № 17 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования).
8. Коэффициент убыточности за отчетный период с учетом доли перестраховщика рассчитывается по каждому классу (виду) страхования отдельно и по всему страховому портфелю страховой (перестраховочной) организации по формуле:
Коэффициент убыточности за отчетный период с учетом доли перестраховщика
=
Понесенные убытки
________________________
Заработанные страховые премии
*100%.
Заработанные страховые премии, используемые для расчета коэффициента убыточности за отчетный период с учетом доли перестраховщика, рассчитываются как страховые премии, начисленные в отчетном периоде с учетом расходов, связанных с расторжением договоров страхования, увеличенные на величину резерва незаработанной премии на начало отчетного периода и уменьшенные на величину резерва незаработанной премии на конец этого же периода.
При расчете коэффициента убыточности за отчетный период с учетом доли перестраховщика понесенные убытки и заработанные страховые премии относятся к одному отчетному периоду.
Сноска. Пункт 8 с изменениями, внесенными постановлением Правления Национального Банка РК от 28.01.2017 № 17 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования).

3. Алып тасталды – ҚР Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 26.03.2020 № 25 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
4. Алып тасталды – ҚР Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 26.03.2020 № 25 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
5. Алып тасталды – ҚР Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 26.03.2020 № 25 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
6. Алып тасталды – ҚР Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 26.03.2020 № 25 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
2. Шығындылықты сипаттайтын коэффициентерін есептеу тәртібі
7. Аралас коэффициент, есептік кезеңдегі шығындылық коэффициенті, полистер бойынша шығындылық коэффициенті және жұмсалған қаражат коэффициенті қайта сақтандырушының үлесі ескеріліп те, қайта сақтандырушының үлесі ескерілмей де есептеледі.
Ескерту. 7-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 28.01.2017 № 17 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
8. Қайта сақтандырушының үлесін ескергенде есепті кезең үшін шығындылық коэффициенті сақтандырудың әрбір сыныбы (түрі) бойынша жеке және сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының барлық сақтандыру портфелі бойынша мына формуламен есептеледі:
Қайта сақтандырушының үлесін ескергенде есепті кезең үшін шығындылық коэффициенті
=
Шеккен шығындар
*100%.
Еңбек сіңірілген сақтандыру сыйлықақылары
Қайта сақтандырушының үлесін ескергендегі есепті кезең үшін шығындылық коэффициентін есептеу үшін пайдаланылатын еңбек сіңірілген сақтандыру сыйлықақылары сақтандыру шарттарын бұзуға байланысты шығыстар ескеріле отырып есепті кезеңде есептелген, есепті кезең басталғанда еңбек сіңірілмеген сыйлықақы резервінің шамасына ұлғайтылған және осы кезеңнің соңында еңбек сіңірілмеген сыйлықақы резервінің шамасына азайтылған сақтандыру сыйлықақылары ретінде есептеледі.
Есепті кезең үшін қайта сақтандырушының үлесін ескергенде шығындылық коэффициентін есептеу кезінде шеккен шығындар және еңбек сіңірілген сақтандыру сыйлықақылары бір есепті кезеңге жатады.
Ескерту. 8-тармаққа өзгеріс енгізілді – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 28.01.2017 № 17 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.

9. Коэффициент убыточности за отчетный период без учета доли перестраховщика рассчитывается по каждому классу (виду) страхования отдельно и по всему страховому портфелю страховой (перестраховочной) организации по формуле:
Коэффициент убыточности за отчетный период без учета доли перестраховщика
=
Понесенные убытки без учета доли перестраховщика
________________________
Чистые заработанные страховые премии
*100%.
Чистые заработанные страховые премии, используемые для расчета коэффициента убыточности за отчетный период без учета доли перестраховщика, рассчитываются как страховые премии, начисленные в отчетном периоде без учета доли перестраховщика и с учетом расходов, связанных с расторжением договоров страхования и доходов, связанных с расторжением договоров, переданных на перестрахование, увеличенные на величину чистого резерва незаработанной премии на начало отчетного периода и уменьшенные на величину чистого резерва незаработанной премии на конец этого же периода.
При расчете коэффициента убыточности за отчетный период без учета доли перестраховщика понесенные убытки без учета доли перестраховщика и чистые заработанные страховые премии относятся к одному отчетному периоду.
При расчете чистых заработанных страховых премий доля перестраховщика в резерве незаработанной премии учитывается в полном объеме, без вычета комиссионного вознаграждения, полученного от перестраховщика.
Сноска. Пункт 9 - в редакции постановления Правления Агентства РК по регулированию и развитию финансового рынка от 23.11.2022 № 102 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
10. Коэффициент затрат с учетом доли перестраховщика рассчитывается по всему страховому портфелю страховой (перестраховочной) организации по формуле:
Коэффициент затрат
с учетом доли перестраховщика
=
Расходы
________________________
Заработанные страховые премии
*100%.
Заработанные страховые премии, используемые для расчета коэффициента затрат с учетом доли перестраховщика, рассчитываются как страховые премии, начисленные в отчетном периоде с учетом расходов, связанных с расторжением договоров страхования, увеличенные на величину резерва незаработанной премии на начало отчетного периода и уменьшенные на величину резерва незаработанной премии на конец этого же периода.
При расчете коэффициента затрат с учетом доли перестраховщика расходы и заработанные страховые премии относятся к одному отчетному периоду.
Для страховых организаций, осуществляющих деятельность в отрасли "страхование жизни", при расчете коэффициента затрат с учетом доли перестраховщика расходы, за исключением расходов по выплате комиссионного вознаграждения, учитываются пропорционально доле страховых премий, принятых по классам (видам) страхования, в общей сумме страховых премий, принятых по всем классам (видам) страхования в отчетный период.

9. Қайта сақтандырушының үлесін ескермегенде есепті кезең үшін шығындылық коэффициенті сақтандырудың әрбір сыныбы (түрі) бойынша жеке және сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының барлық сақтандыру портфелі бойынша мына формуламен есептеледі:
Қайта сақтандырушының үлесін ескермегенде есепті кезең үшін шығындылық коэффициенті
=
Қайта сақтандырушының үлесін ескермегенде шеккен шығындар
________________________
Таза еңбек сіңірілген сақтандыру сыйлықақылары
*100%.
Қайта сақтандырушының үлесін ескермегендегі есепті кезең үшін шығындылық коэффициентін есептеу үшін пайдаланылатын таза еңбек сіңірілген сақтандыру сыйлықақылары қайта сақтандырушының үлесі ескерілмей және сақтандыру шарттарын бұзуға байланысты шығыстар және қайта сақтандыруға берілген шарттарды бұзуға байланысты кірістер ескеріле отырып есепті кезеңде есептелген, есепті кезең басталғанда таза еңбек сіңірілмеген сыйлықақы резервінің шамасына ұлғайтылған және осы кезеңнің соңында таза еңбек сіңірілмеген сыйлықақы резервінің шамасына азайтылған сақтандыру сыйлықақылары ретінде есептеледі.
Қайта сақтандырушының үлесін ескермегенде есепті кезең үшін шығындылық коэффициентін есептеу кезінде қайта сақтандырушының үлесін ескермегенде шеккен шығындар және таза еңбек сіңірілген сақтандыру сыйлықақылары бір есепті кезеңге жатады.
Таза еңбек сіңірілген сақтандыру сыйлықақыларын есептеу кезінде еңбек сіңірілмеген сыйлықақылар резервіндегі қайта сақтандырушының үлесі қайта сақтандырушыдан алған комиссиялық сыйақыны есептемей толық көлемде ескеріледі.
Ескерту. 9-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 23.11.2022 № 102 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
10. Қайта сақтандырушының үлесін ескергендегі жұмсалған қаражат коэффициенті сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының барлық сақтандыру портфелі бойынша мына формула арқылы есептеледі:
Қайта сақтандырушының үлесін ескергенде шығындар коэффициенті
=
Шығыстар
*100%.
Еңбек сіңірілген сақтандыру сыйлықақылары
Қайта сақтандырушының үлесін ескергендегі жұмсалған қаражат коэффициентін есептеу үшін пайдаланылатын таза еңбек сіңірілген сақтандыру сыйлықақылары қайта сақтандырушының үлесі ескерілмей және сақтандыру шарттарын бұзуға байланысты шығыстар ескеріле отырып есепті кезеңде есептелген, есепті кезең басталғанда таза еңбек сіңірілмеген сыйлықақы резервінің шамасына ұлғайтылған және осы кезеңнің соңында таза еңбек сіңірілмеген сыйлықақы резервінің шамасына азайтылған сақтандыру сыйлықақылары ретінде есептеледі.
Қайта сақтандырушының үлесін ескергенде шығындар коэффициентін есептеу кезінде шығыстар және еңбек сіңірілген сақтандыру сыйлықақылары бір есепті кезеңге жатады.
"Өмірді сақтандыру" саласындағы қызметті жүзеге асыратын сақтандыру ұйымы үшін қайта сақтандырушының үлесін ескергенде есепті кезең үшін шығыстар, комиссиялық сыйақыны төлеу бойынша шығыстарды қоспағанда, есепті кезеңде сақтандырудың барлық сыныптары (түрлері) бойынша қабылданған сақтандыру сыйлықақыларының жалпы сомасында сақтандыру сыныптары (түрлері) бойынша қабылданған сақтандыру сыйлықақыларын төлеу үлесіне пропорционалды есептеледі.

Сноска. Пункт 10 с изменениями, внесенными постановлением Правления Национального Банка РК от 28.01.2017 № 17 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования).
11. Коэффициент затрат без учета доли перестраховщика рассчитывается по всему страховому портфелю страховой (перестраховочной) организации по формуле:
Коэффициент затрат
без учета доли перестраховщика
=
Чистые расходы
________________________
Чистые заработанные страховые премии
*100%.
Чистые заработанные страховые премии, используемые для расчета коэффициента затрат без учета доли перестраховщика, рассчитываются как страховые премии, начисленные в отчетном периоде без учета доли перестраховщика и с учетом расходов, связанных с расторжением договоров страхования, увеличенные на величину чистого резерва незаработанной премии на начало отчетного периода и уменьшенные на величину чистого резерва незаработанной премии на конец этого же периода.
При расчете коэффициента затрат без учета доли перестраховщика чистые расходы и чистые заработанные страховые премии относятся к одному отчетному периоду.
Для страховых организаций, осуществляющих деятельность в отрасли "страхование жизни", при расчете коэффициента затрат без учета доли перестраховщика чистые расходы, за исключением чистых расходов по выплате комиссионного вознаграждения, учитываются пропорционально доле страховых премий, принятым по классам (видам) страхования, в общей сумме страховых премий, принятым по всем классам (видам) страхования в отчетный период.
Сноска. Пункт 11 с изменениями, внесенными постановлением Правления Национального Банка РК от 28.01.2017 № 17 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования).
12. Комбинированный коэффициент характеризует общую эффективность страховой деятельности и финансовое положение страховой (перестраховочной) организации.
13. Комбинированный коэффициент с учетом доли перестраховщика рассчитывается по формуле:
Комбинированный коэффициент с учетом доли перестраховщика
=
Коэффициент
убыточности
за отчетный
период с учетом
доли
перестраховщика
+
Коэффициент
затрат
с учетом доли
перестраховщика.
Сноска. В пункт 13 внесено изменение на государственном языке, текст на русском языке не меняется постановлением Правления Национального Банка РК от 28.01.2017 № 17 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования).
14. Комбинированный коэффициент без учета доли перестраховщика рассчитывается по формуле:
Комбинированный коэффициент без учета доли перестраховщика
=
Коэффициент
убыточности
отчетный период
без учета доли
перестраховщика
+
Коэффициент
за затрат без учета
доли
перестраховщика.

Ескерту. 10-тармаққа өзгеріс енгізілді – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 28.01.2017 № 17 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
11. Қайта сақтандырушының үлесін ескермегендегі жұмсалған қаражат коэффициенті сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының барлық сақтандыру портфелі бойынша мына формула арқылы есептеледі:
Қайта сақтандырушының үлесін ескермегенде шығындар коэффициенті
=
Таза шығыстар
*100%.
Таза еңбек сіңірілген сақтандыру сыйлықақылары
Қайта сақтандырушының үлесін ескермегендегі жұмсалған қаражат коэффициентін есептеу үшін пайдаланылатын таза еңбек сіңірілген сақтандыру сыйлықақылары қайта сақтандырушының үлесі ескерілмей және сақтандыру шарттарын бұзуға байланысты шығыстар ескеріле отырып есепті кезеңде есептелген, есепті кезең басталғанда таза еңбек сіңірілмеген сыйлықақы резервінің шамасына ұлғайтылған және осы кезеңнің соңында таза еңбек сіңірілмеген сыйлықақы резервінің шамасына азайтылған сақтандыру сыйлықақылары ретінде есептеледі.
Қайта сақтандырушының үлесін ескермегенде шығындар коэффициентін есептеу кезінде таза шығыстар және таза еңбек сіңірілген сақтандыру сыйлықақылары бір есепті кезеңге жатады.
"Өмірді сақтандыру" саласындағы қызметті жүзеге асыратын сақтандыру ұйымы үшін қайта сақтандырушының үлесін ескергенде есепті кезең үшін таза шығыстар, комиссиялық сыйақыны төлеу бойынша таза шығыстарды қоспағанда, есепті кезеңде сақтандырудың барлық сыныптары (түрлері) бойынша қабылданған сақтандыру сыйлықақыларының жалпы сомасында сақтандыру сыныптары (түрлері) бойынша қабылданған сақтандыру сыйлықақыларын төлеу үлесіне пропорционалды есептеледі.
Ескерту. 11-тармаққа өзгеріс енгізілді – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 28.01.2017 № 17 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
12. Аралас коэффициент сақтандыру қызметінің жалпы тиімділігін және сақандыру (қайта сақтандыру) ұйымының қаржылық жағдайын сипаттайды.
13. Қайта сақтандырушының үлесін ескергендегі аралас коэффициент мына формула бойынша есептеледі:
Қайта сақтандырушының үлесін ескергендегі аралас коэффициент
=
Қайта сақтандырушының үлесін ескергендегі есепті кезең үшін шығындылық коэффициенті
+
Қайта сақтандырушының үлесін ескергендегі жұмсалған қаражат коэффициенті.
Ескерту. 13-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 28.01.2017 № 17 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
14. Қайта сақтандырушының үлесін ескермегендегі аралас коэффициент мына формула бойынша есептеледі:
Қайта сақтандырушының үлесін ескермегендегі аралас коэффициент
=
Қайта сақтандырушының үлесін ескермегендегі есепті кезең үшін шығындылық коэффициенті
+
Қайта сақтандырушының үлесін ескермегендегі жұмсалған қаражат коэффициенті.

Сноска. В пункт 14 внесено изменение на государственном языке, текст на русском языке не меняется постановлением Правления Национального Банка РК от 28.01.2017 № 17 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования).
14-1. Коэффициент убыточности без учета доли перестраховщика анализируется актуарием при пересмотре расчета страховых тарифов с учетом требований Инструкции по требованиям к методам оценки и принципам расчета страховых тарифов по классам (видам) страхования страховых (перестраховочных) организаций, филиалов страховых (перестраховочных) организаций-нерезидентов Республики Казахстан, утвержденной постановлением Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 25 марта 2006 года № 85, зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 4204.
Сноска. Правила дополнены пунктом 14-1 в соответствии с постановлением Правления Агентства РК по регулированию и развитию финансового рынка от 23.11.2022 № 102 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
15. Коэффициент убыточности по полисам рассчитывается по договорам страхования (перестрахования), вступившим в силу в течение 12 (двенадцати) месяцев, предшествующих отчетному периоду.
16. Коэффициент убыточности по полисам с учетом доли перестраховщика рассчитывается по каждому классу (виду) страхования отдельно и по всему страховому портфелю страховой (перестраховочной) организации по формуле:
Коэффициент убыточности по полисам с учетом доли перестраховщика
=
Понесенные убытки
________________________
Заработанные страховые премии
*100%.
Заработанные страховые премии, используемые для расчета коэффициента убыточности по полисному году, рассчитываются как страховые премии по договорам страхования (перестрахования), вступившим в силу в течение 12 (двенадцати) месяцев, предшествующих отчетному периоду с учетом расходов, связанных с расторжением договоров страхования, уменьшенные на величину резерва незаработанной премии на отчетную дату по договорам страхования (перестрахования), вступившим в силу в течение 12 (двенадцати) месяцев, предшествующих отчетному периоду.
Понесенные убытки и заработанные страховые премии относятся к договорам страхования (перестрахования), вступившим в силу в течение 12 (двенадцати) месяцев, предшествующих отчетному периоду.
При расчете коэффициента убыточности по полисам понесенные убытки и заработанные страховые премии учитываются за последние 2 (два) года, предшествующие отчетной дате.

Ескерту. 14-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 28.01.2017 № 17 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
14-1. Қайта сақтандырушының үлесін ескермегенде шығындылық коэффициентін актуарий сақтандыру тарифтерінің есебін қайта қараған кезде Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 4204 болып тіркелген, Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2006 жылғы 25 наурыздағы № 85 қаулысымен бекітілген Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарының, Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдары филиалдарының сақтандыру сыныптары (түрлері) бойынша сақтандыру тарифтерін бағалау әдістері мен есептеу қағидаттарына қойылатын талаптар туралы нұсқаулығының талаптарын ескере отырып талдайды.
Ескерту. 14-1-тармақпен толықтырылды – ҚР Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 23.11.2022 № 102 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
15. Полистер бойынша шығындылық коэффициенті есепті кезеңнің алдындағы 12 (он екі) ай ішінде күшіне енген сақтандыру (қайта сақтандыру) шарттары бойынша есептеледі.
16. Қайта сақтандырушының үлесін ескергенде полистер бойынша шығындылық коэффициенті сақтандырудың әрбір сыныбы (түрі) бойынша жеке және сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының барлық сақтандыру портфелі бойынша мына формуламен есептеледі:
Қайта сақтандырушының үлесін ескергенде полистер бойынша шығындылық коэффициенті
=
Шеккен шығындар
*100%.
Еңбек сіңірілген сақтандыру сыйлықақылары
Полистік жыл бойынша шығындылық коэффициентін есептеу үшін пайдаланылатын еңбек сіңірілген сақтандыру сыйлықақылары есепті кезеңнің алдындағы 12 (он екі) ай ішінде күшіне енген сақтандыру (қайта сақтандыру) шарттары бойынша сақтандыру шарттарын бұзуға байланысты шығыстар ескерілген, есепті кезеңнің алдындағы 12 (он екі) ай ішінде күшіне енген сақтандыру (қайта сақтандыру) шарттары бойынша есепті күнгі еңбек сіңірілмеген сыйлықақы резервінің шамасына азайтылған сақтандыру сыйлықақылары ретінде есептеледі.
Шеккен шығындар және еңбек сіңірілген сақтандыру сыйлықақылары есепті кезеңнің алдындағы 12 (он екі) ай ішінде күшіне енген сақтандыру (қайта сақтандыру) шарттары бойынша есептеледі.
Полистер бойынша шығындылық коэффициентін есептеу кезінде шеккен шығындар және еңбек сіңірілген сақтандыру сыйлықақылары есепті кезеңнің алдындағы соңғы 2 (екі) жыл үшін есептеледі.

Сноска. Пункт 16 с изменениями, внесенными постановлением Правления Национального Банка РК от 28.01.2017 № 17 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования).
17. Коэффициент убыточности по полисам без учета доли перестраховщика рассчитывается по каждому классу (виду) страхования отдельно либо по всему страховому портфелю страховой (перестраховочной) организации по формуле:
Коэффициент убыточности по полисам без учета доли перестраховщика
=
Понесенные убытки *100%.
без учета доли перестраховщика
________________________
Чистые заработанные страховые премии
Чистые заработанные страховые премии рассчитываются как страховые премии по договорам страхования (перестрахования), вступившим в силу в течение 12 (двенадцати) месяцев, предшествующих отчетному периоду без учета доли перестраховщика и с учетом расходов, связанных с расторжением договоров страхования и доходов, связанных с расторжением договоров, переданных на перестрахование, уменьшенные на величину чистого резерва незаработанной премии на отчетную дату по договорам страхования (перестрахования), вступившим в силу в течение 12 (двенадцати) месяцев, предшествующих отчетному периоду.
Понесенные убытки без учета доли перестраховщика и чистые заработанные страховые премии относятся к договорам страхования (перестрахования), вступившим в силу в течение 12 (двенадцати) месяцев, предшествующих отчетному периоду.
При расчете коэффициента убыточности по полисам понесенные убытки без учета доли перестраховщика и чистые заработанные страховые премии учитываются за последние 2 (два) года, предшествующие отчетной дате.
При расчете чистых заработанных страховых премий доля перестраховщика в резерве незаработанной премии учитывается в полном объеме без вычета комиссионного вознаграждения, полученного от перестраховщика.
Сноска. Пункт 17 - в редакции постановления Правления Агентства РК по регулированию и развитию финансового рынка от 23.11.2022 № 102 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
18. Итоговые значения коэффициентов убыточности, имеющие отрицательное значение, принимают значение ноль.
Приложение 1
к Правилам расчета
коэффициентов, характеризующих
убыточность (коэффициент
убыточности, коэффициент
затрат, комбинированный
коэффициент) страховой
(перестраховочной) организации
Отчет о расчете комбинированного коэффициента страховой (перестраховочной) организации

Ескерту. 16-тармаққа өзгеріс енгізілді – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 28.01.2017 № 17 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
17. Қайта сақтандырушының үлесін ескермегенде полистер бойынша шығындылық коэффициенті сақтандырудың әрбір сыныбы (түрі) бойынша жеке және сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының барлық сақтандыру портфелі бойынша мына формуламен есептеледі:
Қайта сақтандырушының үлесін ескермегенде полистер бойынша шығындылық коэффициенті
=
Қайта сақтандырушының үлесін ескермегенде шеккен шығындар *100%.
________________________
Таза еңбек сіңірілген сақтандыру сыйлықақылары
Таза еңбек сіңірілген сақтандыру сыйлықақылары қайта сақтандырушының үлесін ескермегенде есепті кезеңнің алдындағы 12 (он екі) ай ішінде заңды күшіне енген сақтандыру (қайта сақтандыру) шарттары бойынша және сақтандыру шарттарын бұзуға байланысты шығыстарды және қайта сақтандыруға берілген шарттарды бұзуға байланысты кірістерді ескере отырып, есепті кезеңнің алдындағы 12 (он екі) ай ішінде заңды күшіне енген сақтандыру (қайта сақтандыру) шарттары бойынша есепті күні таза еңбек сіңірілмеген сыйлықақылардың резерві шамасына азайтылған сақтандыру сыйлықақылары ретінде есептеледі.
Қайта сақтандырушының үлесін ескермегенде шеккен шығындар және таза еңбек сіңірілген сақтандыру сыйлықақылары есепті кезеңнің алдындағы 12 (он екі) ай ішінде күшіне енген сақтандыру (қайта сақтандыру) шарттары бойынша есептеледі.
Қайта сақтандырушының үлесін ескермегенде полистер бойынша шығындылық коэффициентін есептеу кезінде шеккен шығындар және таза еңбек сіңірілген сақтандыру сыйлықақылары есепті кезеңнің алдындағы соңғы 2 (екі) жыл үшін есептеледі.
Еңбек сіңірілген таза сақтандыру сыйлықақыларын есептеу кезінде еңбек сіңірілмеген сыйлықақылар резервіндегі қайта сақтандырушының үлесі қайта сақтандырушыдан алған комиссиялық сыйақыны есептемей толық көлемде ескеріледі.
Ескерту. 17-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 23.11.2022 № 102 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
18. Теріс мәні бар шығындылық коэффициентінің қорытынды мәндері нөл мәнін қабылдайды.
Сақтандыру (қайта сақтандыру)
ұйымының шығындылығын
сипаттайтын коэффициенттерді
(шығындылық коэффициентін,
жұмсалған қаражат
коэффициентін, аралас
коэффициентті) есептеу
қағидаларына 1-қосымша
Әкімшілік деректерді жинауға арналған нысан
Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының аралас коэффициентін есептеу туралы есеп
Есепті кезең: на 20 ____жылғы "_____" ___________

Сноска. Приложение 1 исключено постановлением Правления Агентства РК по регулированию и развитию финансового рынка от 26.03.2020 № 25 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Приложение 2
к Правилам расчета
коэффициентов, характеризующих
убыточность (коэффициент
убыточности, коэффициент
затрат, комбинированный
коэффициент) страховой
(перестраховочной) организации
Отчет о расчете коэффициента убыточности страховой (перестраховочной) организации по полисам
Сноска. Приложение 2 исключено постановлением Правления Агентства РК по регулированию и развитию финансового рынка от 26.03.2020 № 25 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Приложение
к постановлению Правления
Национального Банка
Республики Казахстан
от 19 декабря 2015 года № 240
Перечень нормативных правовых актов Республики Казахстан,
признаваемых утратившими силу
1. Постановление Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 25 марта 2006 года № 83 "Об утверждении Правил расчета коэффициентов, характеризующих убыточность страховой (перестраховочной) организации" (зарегистрированное в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 4218).
2. Подпункт 2) пункта 1 постановления Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 30 апреля 2007 года № 125 "О внесении изменений и дополнений в некоторые нормативные правовые акты Республики Казахстан по вопросам регулирования и надзора страховых (перестраховочных) организаций и страховых брокеров" (зарегистрированного в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 4724).
3. Постановление Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 25 июня 2007 года № 181 "О внесении изменений в постановление Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 25 марта 2006 года № 83 "Об утверждении Правил расчета коэффициента убыточности страховой (перестраховочной) организации" (зарегистрированное в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 4862).
4. Постановление Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 15 июля 2010 года № 106 "О внесении изменений в постановление Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 25 марта 2006 года № 83 "Об утверждении Правил расчета коэффициентов, характеризующих убыточность страховой (перестраховочной) организации" (зарегистрированное в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 6381, опубликованное 13 ноября 2010 года в газете "Казахстанская правда" № 310-311 (26371-26372)).

Ескерту. 1-қосымша алып тасталды – ҚР Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 26.03.2020 № 25 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Сақтандыру (қайта сақтандыру)
ұйымының шығындылығын
сипаттайтын коэффициенттерді
(шығындылық коэффициентін,
жұмсалған қаражат
коэффициентін, аралас
коэффициентті) есептеу
қағидаларына 2-қосымша
Әкімшілік деректерді жинауға арналған нысан
Полистер бойынша сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының шығындылық коэффициентін есептеу туралы есеп
Есепті кезең: 20 ____жылғы "_____" ___________
Ескерту. 2-қосымша алып тасталды – ҚР Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 26.03.2020 № 25 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкі Басқармасының
2015 жылғы 19 желтоқсандағы
№ 240 қаулысына
қосымша
Қазақстан Республикасының күші жойылған нормативтік құқықтық актілерінің тізбесі
1. "Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының шығындылықты сипаттайтын коэффициенттерін есептеу ережесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2006 жылғы 25 наурыздағы № 83 қаулысы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 4218 тіркелген).
2. "Қазақстан Республикасының кейбір нормативтік құқықтық актілеріне сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарын және сақтандыру брокерлерін реттеу және қадағалау мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2007 жылғы 30 сәуірдегі № 125 қаулысының 1-тармағының 2) тармақшасы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 4724 тіркелген).
3. "Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының "Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының шығындылықты сипаттайтын коэффициенттерін есептеу ережесін бекіту туралы" 2006 жылғы 25 наурыздағы № 83 қаулысына өзгерістер енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2007 жылғы 25 маусымдағы № 181 қаулысы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 4862 тіркелген).
4. "Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының "Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының шығындылықты сипаттайтын коэффициенттерін есептеу ережесін бекіту туралы" 2006 жылғы 25 наурыздағы № 83 қаулысына өзгерістер енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2010 жылғы 15 шілдедегі № 106 қаулысы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 6381 тіркелген, "Егемен Қазақстан" газетінде 2010 жылғы 3 қарашада № 456 (26299) жарияланған).

5. Пункт 15 Перечня изменений и дополнений, которые вносятся в некоторые нормативные правовые акты Республики Казахстан по вопросам регулирования и надзора финансового рынка и финансовых организаций, утвержденного постановлением Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 3 сентября 2010 года № 131 "О внесении изменений и дополнений в некоторые нормативные правовые акты Республики Казахстан по вопросам регулирования и надзора финансового рынка и финансовых организаций" (зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 6554).

5. "Қазақстан Республикасының кейбір нормативтік құқықтық актiлерiне қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2010 жылғы 3 қыркүйектегі № 131 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасының кейбір нормативтiк құқықтық актілеріне қаржы ұйымдары ұсынатын есеп беру нысанын жетілдіру бойынша енгiзiлетiн өзгерістер мен толықтырулар тiзбесiнің 15-тармағы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 6554 тіркелген).