Об утверждении типовых учебных планов и типовых образовательных учебных программ по специальностям технического и профессионального образования
Приказ Министра образования и науки Республики Казахстан от 15 июня 2015 года № 384. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 17 июля 2015 года № 11690. Утратил силу приказом Министра просвещения Республики Казахстан от 1 сентября 2022 года № 388.
Примечание РЦПИ!
См. начало V15011690_4
Приложение 331
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 15 июня 2015 года № 384
Типовой учебный план
технического и профессионального образования
Код и профиль образования: 1300000 – Автоматика и управление
Специальность: 1302000 – Автоматизация и управление (Автоматизация и управление технологическими процессами металлургии и энергетики)

Техникалық және кәсіптік білім беру мамандықтары бойынша үлгілік оқу жоспарлары және үлгілік оқу бағдарламаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2015 жылғы 15 маусымдағы № 384 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2015 жылы 17 шілдеде № 11690 тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрінің 2022 жылғы 1 қыркүйектегі № 388 бұйрығымен.
РҚАО-ның ескертпесі!
басы
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2015 жылғы 15 маусымдағы
№ 384 бұйрығына 331-қосымша
Үлгілік оқу жоспары
техникалық және кәсіптік білім
Білім беру коды және бейіні: 1300000 – Автоматика және басқару
Мамандығы: 1302000 – Автоматтандыру және басқару (Металлургия мен энергетиканың
технологиялық процестерін автоматтандыру және басқару)

468
ПП 03
технологическая практика
684
ПА
Промежуточная аттестация
108
ИА 00
Итоговая аттестация
72
ИА 01
итоговая аттестация**
60
ИА 02 (ОУППК)
оценка уровня профессиональной подготовленности и присвоение квалификации
12
Итого на обязательное обучение
4320
К
Консультации
Не более 100 часов на учебный год
Ф
Факультативные занятия
Не более 4-х часов в неделю
Всего часов учебного времени
4960
Примечание: ООД – общеобразовательные дисциплины; ОГД – общегуманитарные дисциплины; СЭД социально-экономические дисциплины; ОПД – общепрофессиональные дисциплины; СД – специальные дисциплины; ДОО – дисциплины, определяемые организацией образования с учетом требований работодателей;ПО – производственное обучение; ПП – профессиональная практика; ПА – промежуточная аттестация; ИА – итоговая аттестация; ОУППК – оценка уровня профессиональной подготовленности и присвоение квалификации; К – консультации; Ф – факультативные занятия.
В соответствии с ГОСО ТиПО обязательным для исполнения в типовом учебном плане является перечень дисциплин. Формы контроля (курсовые работы, контрольные работы, экзамены), порядок изучения дисциплин (распределение по курсам ) являются примерными и могут изменяться в зависимости от форм обучения, специфики специальностей, местных и других условий (обстоятельств), в т.ч. в соответствии с потребностями работодателей.
*Объем часов на дисциплины, определяемой организацией образования, может быть увеличен за счет сокращения объема часов (до 25%) циклов общепрофессиональных и специальных дисциплин.
**Рекомендуемые формы итоговой аттестации: сдача комплексного экзамена по дисциплинам ОПД (04, 05), СД (02, СД 03).
Примерный перечень учебно-производственных оборудований и технических средств обучения определяются исходя из содержания образовательных программ по дисциплинам соответствующей квалификации.
Перечень учебно-производственных оборудований и технических средств обучения для оснащения конкретного учебного заведения определяется учебным заведением совместно с предприятием-партнером, для которого готовятся кадры с учетом рабочих учебных программ. При этом рекомендуется учесть IT-технологии, 3D-технологии, ИКТ, дистанционное, модульное, дуальное, кредитное обучение с учетом перспективы развития отрасли.
Приложение 332
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 15 июня 2015 года № 384
Типовой учебный план
технического и профессионального образования
Код и профиль образования: 1300000 – Автоматика и управление
Специальность: 1302000 –Автоматизация и управление (Автоматизация и управление технологическими процессами металлургии и энергетики)

468
КП 03
технологиялық практика
684
АА
Аралық аттестаттау
108
ҚА 00
Қорытынды аттестаттау
72
ҚА 01
қорытынды аттестаттау**
60
ҚА 02 (КДДБ)
кәсіптік даярлық деңгейін бағалау және біліктілік беру
12
Міндетті оқытудың барлығы
4320
К
Консультациялар
Оқу жылында 100 сағаттан артық емес
Ф
Факультативтік сабақтар
Аптасына 4 сағаттан артық емес
Оқу уақытының барлық сағаты
4960
Ескерту: ЖБП– Жалпы білім беретін пәндер; ЖГП– Жалпы гуманитарлық пәндер; ӘЭП - Әлеуметтік-экономикалық пәндер; ЖКП – Жалпы кәсіптік пәндер; АП – арнайы пәндер; БҰАП – жұмыс берушілердің талаптары бойынша білім беру ұйымдары анықтайтын пәндер; ӨО – өндірістік оқыту; КП – кәсіптік практика; АА – аралық аттестаттау; ҚА – қорытынды аттестаттау; КДДБ – кәсіптік даярлық деңгейін бағалау және біліктілік беру; К – консультация; Ф – факультативтік сабақтар.
ТжКБ-ның МЖМБС-на сәйкес пәндердің тізімі үлгілік оқу жоспарында орындауға міндетті болып табылады. Бақылау нысандары (курстық жұмыстар, бақылау жұмыстары, емтихандар), пәнді оқыту тәртібі үлгі болып табылады және оқыту нысанына, мамандықтардың ерекшеліктеріне, жергілікті және басқа да жағдайларға (жайлар) қарай, о.і. жұмыс берушілердің қажеттіліктеріне сәйкес өзгертілуі мүмкін.
* Білім беру ұйымы анықтайтын пәндердің сағат көлемі жалпы кәсіптік және арнайы пәндер циклдерінің сағат көлемін (25% дейін) қысқарту есебінен ұлғайтылуы мүмкін.
** Қорытынды аттестаттауға ұсынылған нысандар: пәндер бойынша кешенді емтихан тапсыру ЖКП (04, 05), АП (02, 03).
Оқу-өндірістік жабдықтар мен оқытудың техникалық құралдарының үлгілік тізімі тиісті біліктіліктің пәндері бойынша білім беру бағдарламалары мазмұнын негізге ала отырып анықталады.
Нақты оқу орнын жабдықтауға арналған оқу-өндірістік жабдықтар мен оқытудың техникалық құралдарының тізімі жұмыс оқу бағдарламаларын есепке алумен, серіктес-кәсіпорындармен бірлесе отырып, оларға кадр даярлайтын оқу орнымен анықталады. Бұл ретте саланың даму болашағын есепке алып, ІТ-технологияны, 3D-технологияны, АКТ, қашықтан, модульдік, дуалды, кредитті оқытуды ұсынады.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2015 жылғы 15 маусымдағы
№ 384 бұйрығына 332-қосымша
Үлгілік оқу жоспары
техникалық және кәсіптік білім
Білім беру коды және бейіні: 1300000 – Автоматика және басқару
Мамандығы: 1302000Автоматтандыру және басқару (Металлургия мен энергетиканың
технологиялық процестерін автоматтандыру және басқару)

скважин; внутрискважинное оборудование; оборудование устья фонтанных скважин; оборудование для штанговой насосной эксплуатации; установки электроцентробежных насосов; принципиальная схема установки электроцентробежных насосов (ЭЦН); комплектность, область применения и классификация установок; погружные центробежные насосы, их типы и конструкция; установки погружных винтовых насосов, принципиальная схема, область применения, комплектность установок; область применения компрессоров в нефтяной и газовой промышленности; виды и классификация компрессоров; принцип действия и устройство поршневого компрессора, термодинамические основы его работы; принцип действия и область применения центробежных компрессоров; насосные установки для промывки скважин, их типы, кинематические схемы, устройство и технические характеристики; передвижные парогенераторные установки ППУА-1200/100 и агрегаты для депарафинизации скважин (типа АДП), их принципиальные схемы, технические данные, конструкция основных узлов.
Знания:
- устройство и принцип действия насосов, область их применения;
- схемы обвязки и правила эксплуатации насосов;
- конструкции эксплуатационной скважины и основных элементов фонтанных арматур, схемы фонтанных арматур, область применения;
- конструкции и область применения скважинных насосов различных типов;
- конструкцию привода, условные обозначения и основные параметры станков-качалок, согласно ГОСТу;
- оборудование скважины при эксплуатации погружным центробежным электронасосом, области применения;
- конструкцию и техническую характеристику основных элементов установок;
- расшифровывать условные обозначения установок;
- оборудование скважины при эксплуатации винтовыми, гидропоршневыми, диафрагменными и струйными насосами.
- конструкцию и принцип работы компрессоров;
- технологические схемы промысловых компрессорных станций;
- организовывать контроль за работой компрессора;
- конструкцию и принцип работы компрессоров, их достоинства и недостатки по сравнению с поршневыми, область их применения;
- конструкции основных видов насосных установок, вертлюгов и оборудования устья, их назначение;
- конструкцию парогенераторных установок, их технические данные, правила эксплуатации.
Умения:
- читать технологические схемы компрессорных станций и насосных установок.
БК 5,7,9
ПК 3.2.1
СД 04
Автоматическое регулирование.
Элементы автоматизированных систем: общие характеристики элементов автоматизированных систем; электромеханические элементы; ферромагнитные элементы; пневматические и гидравлические элементы; исполнительные механизмы (электрические, пневматические, гидравлические); регулирующие органы; основы теории автоматического регулирования: основные понятия и определения автоматического регулирования; типовые динамические звенья автоматизированных систем регулирования; автоматизированные системы регулирования (АСР); анализ устойчивости автоматизированных систем регулирования(АСР); анализ качества процессов регулирования; автоматические регуляторы: типы и характеристики автоматических регуляторов; автоматические регуляторы прямого действия;
электрические позиционные регуляторы; комплекс приборов и устройств "Контур"; комплекс регулирующих и функциональных блоков на микроэлектронной базе "Каскад-2"; пневматические регуляторы; экстремальное регулирование; выбор типа регулятора и параметров настройки; микропроцессоры в системах управления технологическими процессами: микропроцессорные средства контроля и регулирования для технологических процессов.
Знания:
- общие характеристики элементов автоматизированных систем;
- основы теории автоматического регулирования;
- типы и характеристики автоматических регуляторов;
- микропроцессорные средҒства контроля и регулироваҒния.
Умения:
- определять абсолютную статическую, относительную и приведенную погрешность;
- читать простейшие релейҒные схемы управления;
- применять полученные знаҒния при исследовании харакҒтеристик магнитных усилиҒтелей;
- применять полученные знаҒния при проектировании систем автоматического регулирования;
- моделировать структурные схемы автоматизированных систем регулирования;
- составлять уравнения объектов регулирования с использованием параметров из кривой разгона, полученной практическим путем;
- строить частотные характеристики звеньев и систем;
- рассчитывать устойчивость автоматизированных систем регулирования четвертого порядка;
- оценивать качество регулирования по критериям Найквиста и Михайлова;
- производить сравнительную характеристику различных типов регуляторов;
- разрабатывать структурную схему контура регулирования с использованием изученного регулятора;
- использовать микропроцессорные системы при проектировании автоматизированных систем;
- встраивать промышленные роботы в функциональные схемы АТП.
БК 5,7,9
ПК 3.2.1
СД 05
Вычислительная техника в автоматизированных системах.
Арифметические и логические основы ЭВМ: системы счисления; двоичная арифметика; логические
основы ЭВМ; логические функции; представление информации в ЭВМ: форма и способы представления информации в ЭВМ; устройства памяти: общие сведения и классификация запоминающих устройств (ЗУ); оперативные запоминающие устройства (ОЗУ); постоянные запоминающие устройства (ПЗУ); ЭВМ общего назначения: архитектура, особенности, область применения; каналы ввода-вывода; микропроцессоры: основные блоки микропроцессоров, архитектура; микропроцессорные комплекты; система команд микропроцессора; микроЭВМ: функциональные блоки, архитектура микроЭВМ; система ввода- вывода микроЭВМ; периферийные устройства: дисплеи и знакопечатающие устройства; использование ЭВМ в автоматизированных системах управления технологическими процессами (АСУТП): использование ЭВМ в технико-экономических и оперативных расчетах по специальности.
Знания:
- принципы организации вычислительных машин общего назначения;
- принципы действия и номенклатуру периферийных устройств;
- принципы организации вычислительных управляющих систем на базе микропроцессоров и микроЭВМ;
- основы использования ЭВМ в технико-экономических оперативных расчетах по специальности.
Умения:
- переводить числа из одной системы в другую;
- составлять логические функции алгоритмов работы простейших дискретных автоматических устройств;
- составлять программы для программирования МК, строить и определять таблицы истинности однократных автоматов;
- вести диалог с ЭВМ при помощи клавиатуры и монитора;
- составлять структурные схемы автоматизированных систем с использованием микропроцессорных устройств;
- использовать пакет программ по специальности;
- использовать ЭВМ в технико-экономических расчетах по специальности.
БК 5,7,9

Сорғылар; көлемді сорғылар; көлемді сорғылар; көлемді сорғылар мен динамикалық сорғылардың жұмыс қағидасы, жіктелуі және қолданылу саласы, олардың негізгі техникалық параметрлері; сорғыларды бекіту сұлбалары;монтаж негіздері және пайдалану ережелері;мұнай және газ өнеркәсібінде қолданылатын жаңа сорғылардың құрылымы мен техникалық мәліметтері: консолды, екі жақты кіретін сорғылар, көп секциялы; ұңғымаларды фонтанды пайдалануға арналған жабдық; ұңғымаішілік жабдық; фонтанды ұңғыма ернеулерінің жабдығы; штангалы сорғылық пайдалануға арналған жабдық; электр центрден тепкіш сорғыны орнату; электр центрден тепкіш сорғыны орнатудың (ЭЦСО) принциптік сұлбасы; қондырғылар жинақтылығы, қолданылу саласы және жіктелуі;жүктеу центрден тепкіш сорғылар,олардың типтері және құрылымы; жүктеу бұрандамалы сорғыларды орнату, принциптік сұлбасы,қолданылу саласы,орнату жинақтылығы; мұнай және газ өнеркәсібінде компрессорлардың қолданылу саласы; компрессорлардың түрлері мен жіктелуі; поршенді компрессордың жұмыс қағидасы мен құрылғысы, оның жұмысының термодинамикалық негіздері; центрден тепкіш компрессорлардың жұмыс қағидасы мен қолданылу саласы; ұңғымаларды жууға арналған сорғы қондырғылары, олардың типтері, кинематикалық сұлбалары, құрылғысы мен техникалық сипаттамалары; ППУА-1200/100жылжымалы бу генераторларын орнату және ұңғымаларды (АДП типті) депарафиндеуге арналған агрегаттар, олардың принциптік сұлбалары, техникалық мәліметтері, негізгі түйіндердің құрылымы.
Білімдер:
- сорғыларды орнатуды және жұмыс қағидасын, олардың қолданылу саласын;
- сорғыларды бекіту сұлбаларын және пайдалану ережесін;
- пайдаланатын ұңғымалардың құрылымын және фонтанды арматураның негізгі элементтерін, фонтанды арматураның сұлбаларын, қолданылу саласын;
- әртүрлі типті ұңғыма сорғылардың құрылымы мен қолданылу саласын;
- жетек құрылымын, МЕМСТ сәйкес білдек-тербеткіштің шартты таңбалануын, негізгі параметрлерін;
- жүктеу центрден тепкіш электр сорғыларын пайдалану кезінде ұңғымалардың жабдығын, қолданылу саласын;
- қондырғылардың негізгі элементтерінің құрылымы мен техникалық сипаттамасын;
- қондырғылардың шартты таңбалануын ашып оқуды;
- винтті, гидропоршенді, диафрагмалы және шапшымалық сорғыларды пайдалану кезіндегі ұңғымалардың жабдығын;
- компрессорлардың құрылымы мен жұмыс қағидасын;
- кәсіптік компресорлық станциялардың технологиялық сұлбасын;
- компрессор жұмысына бақылауды ұйымдастыруды;
- компрессорлардың құрылымы мен жұмыс қағидасын, поршенді компрессорлармен салыстырғанда олардың артықшылықтары мен кемшіліктерін, қолданылу саласын;
- сорғылық қондырғылардың, вертлюгтердің және ернеу жабдықтарының негізгі түрлерінің құрылымын, олардың тағайындауын;
- бу генераторларлы қондырғылардың құрылымын, олардың техникалық мәліметтерін, пайдалану ережелерін.
Іскерліктер:
- компрессорлық станциялар мен сорғылық қондырғылардың технологиялық сұлбасын оқу.
БҚ 5,7,9
КҚ 3.2.1
АП 04
Автоматтық реттеу.
Автоматтандырылған жүйелердің элементтері: автоматтандырылған жүйе элементтерінің жалпы сипаттамалары; электр механикалық элементтер; ферромагниттік элементтер; пневматикалық және гидравликалық элементтер; атқарушы механизмдер (электрлік, пневматикалық, гидравликалық); реттеуші органдар; автоматтық реттеу теориясының негіздері: автоматтық реттеудің негізгі ұғымдары мен анықтамалары; автоматтық реттеу жүйелерінің типтік динамикалық буындары; реттеудің автоматтандырылған жүйелері (РАЖ); реттеудің автоматтандырылған жүйелерінің беріктігін талдау (РАЖ); реттеу
процестерінің сапасын талдау; автоматтық реттеуіштер: автоматтық реттеуіштердің типтері мен сипаттамалары; тура әрекетті автоматтық реттеуіштер; электрлік позициялық реттеуіштер; "Контур" приборлары мен құрылғыларының жиынтығы; "Каскад-2" микроэлектронды базадағы реттеуіш және функционалдық оқшаулау жиынтығы; пневматикалық реттеуіштер; экстремалды реттеу; реттеуіш түрін таңдау және параметрлерін баптау; технологиялық процестерді басқару жүйесіндегі микропроцессорлар; технологиялық процестерге арналған микропроцессорлық бақылау және реттеу құралдары.
Білімдер:
- автоматтандырылған жүйе элементтерінің жалпы сипаттамаларын;
- автоматтық реттеу теориясының негіздерін;
- автоматтық реттеуіштердің типтері мен сипаттамаларын;
- бақылау мен реттеудің микропроцессорлық құралдарын.
Іскерліктер:
- абсолюттік статикалық, қатыстық және келтірілген қателіктерді анықтау;
- қарапайым релелік басқару сұлбаларын оқу;
- магниттік күшейткіштердің сипаттамаларын зерттеу кезінде алған білімдерін қолдану;
- автоматтық реттеу жүйелерін жобалау кезінде алған білімдерін қолдану;
- автоматтық реттеу жүйелерінің құрылымдық сұлбаларын моделдеу;
- практикалық жолмен қисық екпіннен параметрлерін пайдаланып, реттеу объектілерінің теңдеуін құру;
- буындар мен жүйелердің жиілік сипаттамаларын құру;
- төртінші реттегі реттеудің автоматтандырылған жүйелерін беріктікке есептеу;
- реттеу сапасын Наквист және Михайлов критерийлері бойынша бағалау;
- әртүрлі типті реттеуіштердің салыстырмалы сипаттамасын жасау;
- зерттелген реттеуішті пайдаланып, реттеу контурының құрылымдық сұлбасын жасау;
- автоматтандырылған жүйелерді жобалау кезінде микропроцессорлық жүйелерді қолдану;
- ТПА функционалдық сұлбаларына өнеркәсіптік роботтарды енгізу.
БҚ 5,7,9
КҚ 3.2.1
АП 05
Автоматтандырылған жүйелердегі есептеу техникасы.
ЭЕМ арифметикалық және логикалық негіздері: есептеу жүйелері; екілік арифметика; ЭЕМ логикалық негіздері; логикалық функциялар; ЭЕМ ақпаратты бейнелеу: ЭЕМ-да ақпаратты бейнелеу нысандары мен тәсілдері; есте сақтау құрылғылары: есте сақтау құрылғыларының (ЕҚ) жіктелуі және жалпы мәліметтер; жедел есте сақтау құрылғысы (ЖЕҚ); тұрақты есте сақтау құрылғысы (ТЕҚ); жалпы қолданыстағы ЭЕМ: сәулет, ерекшеліктері, қолданылу саласы; енгізу-шығару каналдары; микропроцессорлар: микропроцессорлардың негізгі шектеулері, сәулет; микропроцессорлық жинақтар; микропроцессор командаларының жүйесі; микроЭЕМ: функционалдық шектеулер, микроЭЕМ сәулеті; микроЭЕМ-ның енгізу-шығару жүйесі; перифериялық құрылғылар: дисплей және таңба басатын құрылғылар; технологиялық процестерді басқарудың автоматтандырылған жүйесінде (ТП БАЖ) ЭЕМ қолдану: мамандық бойынша техника-экономикалық және жедел есептеулерде ЭЕМ қолдану.
Білімдер:
- жалпы қолданыстағы есептеу машиналарын ұйымдастыру қағидасын;
- перифериялы құрылғылардың жұмыс қағидасы мен номенклатурасын;
- микропроцессорлар мен микроЭЕМ базасында есептеу басқару жүйелерін ұйымдастыру қағидасын;
- мамандық бойынша техника-экономикалық жедел есептеулерде ЭЕМ пайдалану негіздерін.
Іскерліктер:
- сандарды бір жүйеден екіншіге ауыстыру;
- қарапайым дискретті автоматтық құрылғылардың жұмыс алгоритмдерінің логикалық функцияларын құру;
- МК бағдарламалауға арналған бағдарламалар құру, бір реттік автоматтардың ақиқаттық кестелерін құру және анықтау;
- пернетақта және монитордың көмегімен ЭЕМ-мен сұхбат жүргізу;
- микропроцессорлық құрылғыларды қолдана отырып, автоматтандырылған жүйелердің құрылымдық сұлбаларын құру;
- мамандық бойынша бағдарламалар пакетін қолдану;
-мамандық бойынша техника-экономикалық есептеулерде ЭЕМ пайдалану.
БҚ 5,7,9

ПК 3.2.3
СД 06
Монтаж и эксплуатация автоматизированных систем.
Проектирование систем автоматизации технологических процессов; организация монтажных работ: состав проектной документации; стадии проектирования; материалы проекта; общие сведения об организации монтажных работ автоматизированных систем; подготовка производства монтажных работ; производственные базы монтажных организаций; индустриальный монтаж; показатели организационно-технического уровня монтажных работ; монтаж автоматизированных систем: роль стандартизации в обеспечении качества монтажных работ; изготовление и монтаж трубных проводок; монтаж электрических проводок; монтаж волоконно-оптических линий связи; монтаж щитов и пультов; монтаж систем измерения температуры; монтаж систем и устройств измерения давления и разряжения; монтаж систем и устройств измерения расхода; монтаж систем и устройств измерения уровня; монтаж систем измерения состава и содержания вещества; монтаж автоматических регуляторов; монтаж исполнительных механизмов и регулирующих органов; монтаж управляющих вычислительных комплексов; эксплуатация и ремонт систем автоматизации: структура, задачи и функции цеха; КИП и А; взаимоотношения служб эксплуатации систем автоматизации с другими службами и организациями; организация лабораторий и мастерских цеха КИП и А;содержание и периодичностьтехнического обслуживания и планово-предупредительных ремонтов; эксплуатация средств измерений и систем автоматизации; ремонт приборов и регуляторов: ремонти регулировка приборов температуры; ремонт и регулировка приборов давления; ремонт и регулировка приборов расхода; ремонт и регулировка приборов уровня; ремонт и регулировка приборов состава и содержания вещества; ремонт регуляторов и регулирующей аппаратуры.
Знания:
- состав и содержание проектной документации на
монтаж автоматизированных систем;
- передовые методы монтажа автоматизированных систем;
- основные вопросы монтажа, эксплуатации и ремонта автоматизированных систем;
- задачи и функции цехаКИП и А;
- назначение отдельных участков и групп; объемы проводимых работ; виды работ, выполняемых в лабораториях и мастерских цеха КИП и А;
- требования к помещениям лабораторий КИП и А;
- периодичность и содержание работ по техническому обслуживанию, ремонту и наладке систем контроля и автоматики.
Умения:
- читать чертежи общих видов щитов и пультов, схем соединений внешних проводок, планы расположения оборудования и проводок;
- разрабатывать проекты производства работ;
- собирать трубные проводки;
- читать исходную техническую документацию на монтаж трубных проводок;
- выполнять оконцевания, соединения, подключения и маркировку
электропроводок;
- правильно использовать приспособления в монтажных работах;
- выполнять коммутацию щита;
- составлять таблицы соединений и подключений проводов;
- выбирать соединительные линии систем измерения температуры;
- выбирать импульсные соединительные линии;
- унифицированные типовые конструкции для установки приборов;
- выбирать импульсные линии для систем измерения расхода;
- выбирать закладные конструкции для установки уровнемеров;
- выполнять сочленение с регулирующим органом и монтаж различных исполнительных механизмов; подключать их согласно проектной документации;
- устранять неисправности приборов и регуляторов;
- производить замену отдельных частей и деталей приборов и регуляторов.

КҚ 3.2.3
АП 06
Автоматтандырылған жүйелерді монтаждау және пайдалану.
Технологиялық процестерді автоматтандыру жүйелерін жобалау; монтаждау жұмыстарын ұйымдастыру; жобалық құжаттаманың құрамы; жобалау сатылары: жоба материалдары; автоматтандырылған жүйелердің монтаждау жұмыстарын ұйымдастыру туралы жалпы мәліметтер; өндірісті монтаждау жұмыстарына дайындау; монтаждау ұйымдарының өндірістік базалары; индустриалды монтаж; монтаждау жұмыстарының ұйымдастырушылық-техникалық деңгейінің көрсеткіштері; автоматтандырылған жүйелерді монтаждау: монтаждау жұмыстарының сапасын қамтамасыз етуде стандарттаудың рөлі; құбыр сымдарын дайындау және монтаждау; электр сымдарын монтаждау; байланыстың талшықты-оптикалық желілерін монтаждау; қалқандар мен пульттарды монтаждау; температураны өлшеу жүйелерін монтаждау; қысым мен разрядталуды өлшеу жүйелерін және құрылғыларын монтаждау; шығынды өлшеу жүйелерін және құрылғыларын монтаждау; деңгейді өлшеу жүйелерін және құрылғыларын монтаждау; заттың құрамы мен мөлшерін өлшеу жүйелерін монтаждау; автоматтық реттеуіштерді монтаждау; атқарушы механизмдер мен реттеуші органдарды монтаждау; басқарушы есептеу кешендерін монтаждау; автоматтандыру жүйелерін пайдалану және жөндеу:
цехтың құрылымы, міндеттері және функциялары; БӨАжәнеА; автоматтандыру жүйелерін пайдалану қызметтерінің өзге де қызметтермен және ұйымдармен өзара қарым қатынастары; БӨА және А цехының зертханалары мен шеберханаларын ұйымдастыру; техникалық қызмет көрсету және жоспарлы-алдын алу жөндеу жұмыстарының мазмұны мен кезеңдігі; өлшеу құралдары мен автоматтандыру жүйелерін пайдалану; аспаптар мен реттеуіштерді жөндеу: температураны өлшеу аспаптарын жөндеу және реттеу; қысым аспаптарын жөндеу және реттеу; шығын аспаптарын жөндеу және реттеу; деңгей аспаптарын жөндеу және реттеу; заттың құрамы мен мөлшерін өлшеу аспаптарын жөндеу және реттеу; реттеуіштер мен реттеу аппаратурасын жөндеу және реттеу.
Білімдер:
- автоматтандырылған жүйелерді монтаждауға арналған жобалық құжаттаманың құрамы мен мазмұнын;
- автоматтандырылған жүйелерді монтаждаудың озық әдістерін;
- автоматтандырылған жүйелерді монтаждау, пайдалану және жөндеудің негізгі сұрақтарын;
- БӨА мен А цехының міндеттері мен функцияларын;
- жеке уческелер мен топтардың белгіленуін; жүргізілетін жұмыстардың көлемін; БӨА мен А цехтары зертханалары мен шеберханаларында жүргізілетін жұмыс түрлерін;
- БӨА және А зертханалары жайларына қойылатын талаптарды;
- техникалық қызмет көрсету, бақылау және автоматика жүйелерін жөндеу және баптау жөніндегі жұмыстардың
кезеңдігі мен мазмұнын.
Іскерліктер:
- қалқандар мен пульттардың жалпы түрлерінің сызбаларын, сыртқы сымдар жалғанымдарының сұлбаларын, жабдық пен сымдардың орналасу жоспарларын оқу;
- жұмыстарды жүргізу жобаларын жасау;
- құбыр сымдарын жинау;
- құбыр сымдарын монтаждаудың техникалық шығыс құжаттамасын оқу;
- электр сымдарын ұштауды, жалғауды, қосуды және таңбалауды орындау;
- монтаждау жұмыстарында айлабұйымдарды дұрыс пайдалану;
- қалқанның коммутациясын орындау;
- сымдарды жалғау және ауыстырып қосу кестелерін құру;
- температураны өлшеу жүйелерінің жалғастырушы желілерді таңдау;
- импульсті жалғастырушы желілерін таңдау;
- аспаптарды орнатуға арналған бірегей типтік конструкциялар;
- шығынды өлшеу жүйелеріне арналған импульсті желіні таңдау;
- деңгей өлшеуіштерді орнатуға арналған төсеу конструкцияларын таңдау;
- реттеуші органдарға бөлшектеу жүргізу және әртүрлі атқарушы механизмдерін монтаждау; оларды жобалық құжаттамаға сәйкес іске қосу;
- аспаптар мен реттеуіштердің ақауларын жою;
- аспаптар мен реттеуіштердің жеке бөлшектерін және тетіктерін ауыстыру.

БК 1,2,3,5,7,9
ПК 3.2.1
СД 07
Охрана труда.
Правовые и организационные вопросы охраны труда: основы законодательства по охране труда в Республике Казахстан; система стандартов безопасности труда (ССБТ); организация работ по охране труда; опасные и вредные производственные факторы; расследование, учет и анализ несчастных случаев на производстве; организация труда на рабочем месте; гигиена труда и производственная санитария: общие санитарно-гигиенические требования к производственным помещениям, рабочим местам, технологическому оборудованию; требования к освещению производственных помещений; защита от шума, вибрации, ультразвука, ионизирующих и электромагнитных излучений; техника безопасности: техника безопасности при погрузочно-разгрузочных транспортных и складских работах; техникабезопасности при работе с ручным инструментом и приспособлениями; техника безопасности при монтаже систем контроля и автоматизации; основы электробезопасности; противопожарная защита: горение и взрывоопасные свойства веществ;средства и способы пожаротушения; организация пожарной охраны на предприятиях.
Знания:
- основы законодательства по охране труда;
- мероприятия по созданию оптимальных условий труда, общие санитарно-гигиенические требования к производственным помещениям и рабочим местам;
-основы электробезопасности и меры защиты от поражения электрическим током, основные медицинские сведения по оказанию доврачебной помощи пострадавшим при несчастных случаях.
Умения:
- пользоваться нормативно-технической документацией по охране труда;
- организовывать безопасное проведение работ на вверенном участке производства;
- проводить расследование несчастных случаев и оформлять акт по форме Н-1;
- выявлять отклонения и нарушения от параметров безопасности технологических процессов и оборудования;
- оценивать возможность негативного воздействия опасных и вредных производственных факторов, действующих на человека;
- проводить текущий и периодический инструктаж и оформлять наряд-допуск на работу с повышенной опасностью;
- оказывать первую помощь пострадавшим при несчастных случаях.
БК 4,6,7,9
ПК 3.2.2
СД 08
Экономика и управление производством.
Предприятие добычи нефти и газа и его управление в системе рыночной экономики: отраслевое деление промышленности; предприятие в системе рыночной экономики; основы управления предприятием добычи нефти и газа; управление персоналом предприятия; факторы производственной деятельности предприятия добычи нефти и газа: имущество предприятия добычи нефти и газа; нововведения и инвестиции на предприятии; экономический механизм управления предприятием добычи нефти и газа: основы технического нормирования; производительность труда; организация и оплата труда; внутрифирменное планирование; автоматизированная информационная система предприятия; аренда, лизинг, франчайзинг; издержки производства, прибыль и доход; рентабельность нефтедобывающего производства; учет и анализ производственно- хозяйственной деятельности.
Знания:
- основы управления предприятиями добычи нефти и газа; их структуру; состав, движение и учет имущества предприятий;
- действие экономического механизма управления предприятиями в области организации и оплаты труда;
- виды учета и отчетности на предприятиях добычи нефти и газа;
- основы анализа производственно-хозяйственной деятельности предприятий добычи нефти и газа.
Умения:
- ориентироваться в производственной характеристике отраслевого предприятия;
- ориентироваться в структуре предприятий добычи нефти и газа;
- формировать производственный коллектив с учетом индивидуальных особенностей каждого работника;
- производить расчет показателей использования основных производственных фондов предприятия и показателей движения имущества;
- ориентироваться в информационных потоках инноваций;
- определять все виды прибыли предприятия и рентабельности;
- применять результаты экономического анализа в деятельности предприятия.

БҚ 1,2,3,5,7,9
КҚ 3.2.1
АП 07
Еңбекті қорғау.
Еңбекті қорғаудың құқықтық және ұйымдастырушылық мәселелері: Қазақстан Республикасында еңбекті қорғау жөніндегі негізгі заңнамалар; еңбек қауіпсіздігінің стандарттар жүйесі (ЕҚСЖ); еңбекті қорғау бойынша жұмыстарды ұйымдастыру; қауіпті және зиянды өндіріс факторлары; өндірістегі жазатайым жағдайларды зерттеу, есепке алу және талдау; жұмыс орнында еңбекті ұйымдастыру; еңбек гигиенасы және өндірістік санитария: өндірістік жайларға, жұмыс орындарына, технологиялық жабдықтарға қойылатын жалпы санитарлық-гигиеналық талаптар; өндірістік жайларды жарықтандыруға қойылатын талаптар; шудан, вибрациядан, ультрадыбыстардан, ионданған және электр магниттік сәулеленуден қорғау; қауіпсіздік техникасы: тиеп-түсіру, тасымалдау және қойма жұмыстары кезіндегі қауіпсіздік техникасы; қолмен жұмыс жасайтын құрал-саймандармен және айлабұйымдармен жұмыс жасау кезіндегі қауіпсіздік техникасы; бақылау және автоматтандыру жүйелерін монтаждау кезіндегі қауіпсіздік техникасы; электрлік қауіпсіздік негіздері; өртке қарсы қорғаныс:
заттардың жануы және жарылу қаупі қасиеттері; өртті сөндіру құралдары мен тәсілдері; кәсіпорындарда өрт күзетін ұйымдастыру.
Білімдер:
- еңбекті қорғау жөніндегі заңнама негіздерін;
- тиімді жұмыс жағдайларын жасау бойынша іс-шараларды, өндірістік жайларға және жұмыс орындарына қойылатын жалпы санитарлық-гигиеналық талаптарды;
- электрлік қауіпсіздік негіздерін және электр тогымен жарақаттанудан қорғау шараларын, жазатайым жағдайларда зардап шегушілерге дәрігерге дейінгі көмек көрсету жөніндегі негізгі медициналық мәліметтерді.
Іскерліктер:
- еңбекті қорғау жөніндегі нормативтік-техникалық құжаттаманы пайдалану;
- өндірістің қарамағындағы учаскеде жұмыстарды қауіпсіз жүргізуді ұйымдастыру;
- жазатайым жағдайларға зерттеу жүргізу және Н-1 формасы бойынша акт рәсімдеу;
- технологиялық процестер мен жабдықтың қауіпсіздік параметрлерінен ауытқуын және бұзылуын анықтау;
- адамға кері әсер ететін қауіпті және зиянды өндірістік факторларды бағалау;
- ағымдағы және кезеңдік нұсқаулық өткізу, қауіптілігі жоғары жұмыстарға жоғары рұқсат-наряд рәсімдеу;
- жазатайым жағдайда зардап шеккендерге алғашқы көмек көрсету.
БҚ 4,6,7,9
КҚ 3.2.2
АП 08
Экономика және өндірісті басқару.
Мұнай және газ өндіру кәсіпорындары, оны нарықтық экономика жүйесінде басқару: өнеркәсіптің салаға бөлінуі; нарықтық экономика жүйесіндегі кәсіпорын; мұнай және газ өндіру кәсіпорындарын басқару негіздері; кәсіпорын қызметкерлерін басқару; мұнай және газ өндіру кәсіпорындарының өндірістік қызмет факторлары: мұнай және газ өндіру кәсіпорындарының мүлкі; кәсіпорындардағы жаңалықтар мен инвестициялар; мұнай және газ өндіру кәсіпорындарын басқарудың экономикалық механизмі: техникалық нормалау негіздері; еңбек өнімділігі; еңбек төлемі және ұйымдастыру; фирмаішілік жоспарлау; кәсіпорынның автоматтандырылған ақпараттық жүйесі; жалға алу, лизинг, франчайзинг; өндіріс шығындары, табыс және кіріс; мұнай өндіру өндірісінің рентабельділігі; мұнай және газ өндіру кәсіпорындарының өндірістік-шаруашылық қызметін есепке алу және талдау.
Білімдер:
- мұнай және газ өндіру кәсіпорындарын басқару негіздерін; олардың құрылымын; кәсіпорын құрамын, қозғалысын және мүлкін есепке алуды;
- еңбекті ұйымдастыру және еңбекақы төлеу саласында кәсіпорындарды басқаруға экономикалық механизмнің ықпалын;
- мұнай және газ өндіру кәсіпорындарындағы есеп және есеп беру түрлерін;
- мұнай және газ өндіру кәсіпорындарының өндірістік-шаруашылық қызметіне талдау жасау негіздерін.
Іскерліктер:
- салалық кәсіпорынның өндірістік сипаттамасына бейімделу;
- мұнай және газ өндіру кәсіпорындарының құрылымына бейімделу;
- әрбір қызметкердің жеке ерекшеліктерін ескере отырып, өндірістік ұжым қалыптастыру;
- кәсіпорынның негізгі өндірістік қорларын пайдаланатын көрсеткіштерге және мүлік қозғалысының көрсеткіштеріне есептеу жүргізу;
- инновациялардың ақпараттық ағымдарына бейімделу;
- кәсіпорын табыстарының барлық түрлерін және тиімділігін анықтау;
- кәсіпорын қызметінде экономикалық талдау нәтижелерін қолдану.

БК 7,10
ПК 3.2.3
СД 09
Наладка автоматизированных систем управления.
Подготовка и организация производства работ по наладке автоматизированных систем: подготовка и организация производства работ по наладке автоматизированных систем; понятие о надежности; приборы и устройства для пусконаладочных работ; наладка линий связи и проводок систем автоматизации: состав работ при наладке схем и проводок систем автоматизации технологических процессов; определение мест повреждения проводов и кабелей; состав работ при наладке схем и проводок систем автоматизации технологических процессов; наладка систем измерения температуры: состав работы по наладке систем измерения температуры; предмонтажная проверка иналадка систем измерения с манометрическими термопреобразователями; диагностика неисправностей; наладка систем измерения давления, расхода и уровня: наладка систем и устройств измерения давления; диагностика неисправностей; наладка систем и устройств измерения расхода и уровня: состав работ по наладке систем и устройств измерения давления и разрежения; диагностика неисправностей; наладка систем измерения состава и содержания вещества: наладка автоматических регуляторов и исполнительных механизмов; наладка автоматических систем регулирования технологическими процессами; наладка систем и устройств сигнализации и блокировки; наладка управляющих вычислительных комплексов автоматизированных систем.
Знания:
- задачи и цели работ по наладке автоматизированных систем;
- состав и содержание технической документации на наладку автоматизированных систем;
- строительные нормы и правила на наладку автоматизированных систем;
- оборудование, приспособления и инструмент, необходимые для производства наладочных работ автоматизированных систем;
- методы предмонтажной проверки средств измерений и автоматизации;
- методы наладки и включения в работу систем технологического контроля и автоматического управления;
- методы расчета и определения оптимальных параметров настройки автоматических регуляторов, наладку автоматических систем регулирования, систем технологической сигнализации, защиты и блокировки.
Умения:
- читать чертежи и прочую документацию проекта автоматизации;
- определять потребность в рабочей силе, материалах и оборудовании;
- проводить выбор образцовой аппаратуры для предмонтажной проверки и наладки автоматизированных систем;
- произвести проверку правильности монтажа электрического провода и трубных проводок;
- испытания электрического провода и трубных проводок;
- определять неисправности в приборах.

БҚ 7,10
КҚ3.2.3
АП 09
Басқарудың автоматтандырылған жүйелерін баптау.
Автоматтандырылған жүйелерді баптау жұмыстарын жүргізуге дайындау және ұйымдастыру: автоматтандырылған жүйелерді баптау жұмыстарын жүргізуге дайындау және ұйымдастыру; сенімділік туралы ұғым; іске қосу-баптау жұмыстарына арналған аспаптар мен құрылғылар; автоматтандыру жүйелерінің байланыс желілері мен сымдарын баптау: технологиялық процестерді автоматтандыру жүйелерінің сұлбалары мен сымдарын баптау кезінде жұмыстарды ұйымдастыру; сымдар мен кабельдердің бүлінген жерін анықтау; технологиялық процестерді автоматтандыру жүйелерінің сұлбалары мен сымдарын баптау кезіндегі жұмыстардың құрамы; температураны өлшеу жүйелерін баптау: температураны өлшеу жүйелерін баптау жұмыстарының құрамы; монтаждау алдындағы тексеру және манометриялық жылу түрлендіргіштермен өлшеу жүйелерін баптау; ақаулылықтар диагностикасы; қысымды, шығынды және деңгейді өлшеу жүйелерін баптау: қысымды өлшеу жүйелерін және құрылғыларын баптау; ақаулықтар диагностикасы; шығын мен деңгейді өлшеу жүйелерін және құрылғыларын баптау: қысым мен разрядталуды өлшеу жүйелерін және құрылғыларын баптау жұмыстарының құрамы; ақаулықтар диагностикасы; заттардың құрамы мен мөлшерін өлшеу жүйесін баптау: автоматтық реттеуіштер мен атқарушы механизмдерді баптау; технологиялық процестерді реттеудің автоматтық жүйелерін баптау; сигнал беру және шектеу жүйелері мен құрылғыларын баптау; автоматтандырылған жүйелердің басқарушы есептеу жинақтарын баптау.
Білімдер:
- автоматтандырылған жүйелерді баптау жұмыстарының міндеттері мен мақсаттарын;
- автоматтандырылған жүйелерді баптауға арналған техникалық құжаттаманың құрамы мен мазмұнын;
- автоматтандырылған жүйелерді баптауға арналған құрылыс нормалары мен ережелерін;
- автоматтандырылған жүйелердің баптау жұмыстарын жүргізуге қажетті жабдықтарды, айлабұйымдар мен құралдарды;
- өлшеу және автоматтандыру құралдарын монтаждау алдында тексеру әдістерін;
- технологиялық бақылау мен автоматты басқару жүйелерін баптауды және жұмысқа қосу әдістерін;
- автоматтық реттеуіштерді баптаудың тиімді параметрлерін есептеуді және анықтау әдістерін, автоматтық реттеу жүйелерін баптау, технологиялық сигнал беру, қорғаныс және шектеу жүйелерін.
Іскерліктер:
- автоматтандыру жобасының сызбаларын және басқа да құжаттамаларды оқу;
- жұмыс күшіне, материалдар мен жабдықтарға қажеттілікті анықтау;
- автоматтандырылған жүйелерді монтаждау алдындағы тексеруге және баптауға арналған үлгідегі аппаратураға таңдау жүргізу;
- электр сымының және құбыр сымдарының дұрыс монтаждалуына тексеру жүргізу;
- электр сымын және құбыр сымдарын сынау;
- аспаптардағы ақаулылықтарды анықтау.

БК 5,7,9
ПК 3.2.1
СД 10
Автоматизация технологических процессов отрасли.
Общие сведения по автоматизации технологических процессов: технологические процессы; основные понятия и определения; автоматизация общезаводских установок; техническая документация на принципиальные схемы: принцип построения схем автоматизации технологических процессов; принцип построения схем управления и сигнализации; автоматизация компрессорных станций; автоматизация насосных станций; автоматизация промышленных очистных сооружений; автоматизация котельных установок; автоматизация систем вентиляции и установок кондиционирования воздуха; автоматизация установок холодо- и теплоснабжения; автоматизация технологических процессов отрасли: автоматизация доменного и сталеплавильного производства; автоматизация управления производством: автоматизированные системы управления; понятие о системах телемеханики; робототехника: разработка и производство промышленных роботов; использование роботов в гибком автоматизированном производстве (ГАП).
Знания:
- технологию изучаемых процессов и режимы работы оборудования;
- аварийную и технологическую защиту и блокировку в системах автоматизации;
- устройство и применение манипуляторов с программным управлением (роботов).
Умения:
- классифицировать процессы и объекты автоматизации;
- читать схемы автоматизированного электропривода, регулирования технологической сигнализации, управления двигателями и исполнительными механизмами;
- составлять контуры регулирования параметров различных технологических процессов;
- читать схемы управления компрессорами и схемы защиты агрегатов; схемы управления насосами и вводом резерва;
- составлять контуры регулирования при автоматизации станций нейтрализации промышленных стоков;
- читать функциональные схемы автоматизации технологических процессов; выбирать приборы и средства автоматики;
- читать схемы числового и цифрового программного управления.
БК 1,2,3,5,7,9
ПК 3.2.1
ПО и ПП 00
Производственное обучение и профессиональная практика
ПО 01
Учебная практика.
Слесарно-механическая обработка материалов; техника безопасности и промсанитария; основы технологических измерений; плоскостная разметка; разрезание материалов; рубка металла; правка и гибка заготовок; опиливание; сверление и зенкование; нарезание резьбы; лужение проводов, пайка электромонтажных соединений; разделка, соединение, ответвление и оконцевание проводов; работа с радиоэлементами; электромонтажные работы при печатном монтаже; включение трехфазных счетчиков для измерения активной и реактивной энергии; проверка измерительных трансформаторов тока и напряжения; регулирование и нагрузочные устройства; устройство асинхронных двигателей; автоматические выключатели и плавкие предохранители; магнитные пускатели; кнопки управления, переключатели, конечные выключатели; устройство теплового реле; составление и сборка схем управления электроосвещением.
Умения:
- пользоваться линейкой, штангенциркулем, уровнем, резьбомером, щупами;
- пользоваться разметочными инструментами;
- выполнять резку металла ножовкой;
- выполнять рубку металла в тисках, на плите или наковальне;
- выполнять гибку труб на трубогибах;
- пользоваться напильником;
- выполнять сверление и зенкование;
- пользоваться таблицей резьб;
- собирать схемы;
- рассчитывать возможные токи и напряжения на участках цепи;
- рассчитывать и выбирать реостаты для регулирования тока и напряжения.
Навыки:
- определения полярности обмоток трансформатора;
- определения температурного коэффициента сопротивления;
- включения выключателей и предохранителей в схемы питания приборов и аппаратов;
- проверки действия нереверсивного магнитного пускателя;
- составления диаграмм замыканий контактов переключателей;
- сборки и опробования простейшей схемы управления электрическим освещением;
- выполнения монтажных работ и слесарной обработки материалов.
БК 4,6,7,9,10
ПК 3.2.1
ПК 3.2.2
ПК 3.2.3
ПО 02
Учебно-производственная практика.
Ремонт электромеханических реле и логических схем; монтаж аппаратов и деталей, оформление щита; изучение, сборка и опробование схем сигнализации; изучение, сборка и опробование схемы регулирования; изучение, сборка и опробование схемы питания с автоматическим вводом резерва; сборка и опробование схемы управления насосом; монтаж, наладка и испытание схемы управления асинхронным двигателем; сборка и опробование схемы ввода резервного двигателя; сборка и опробование схемы управления пуском поточно- транспортной системы; ремонт первичных измерительных преобразователей температуры; ремонт приборов давления и разряжения.
Умения:
- выбирать способы установки в зависимости от конструктивных особенностей приборов;
- вести монтаж аппаратуры, блоков зажимов и деталей оформления щита;
- выявлять и устранять неисправности в работе схем технологической сигнализации параметров;
- режимы работы схемы регулирования технологических параметров;
- выполнять сборку и опробование схемы питания с автоматическим вводом резерва;
- выполнять монтаж аппаратуры схемы управления насосом на стенде.
- читать принципиальных электрических схем;
- выполнять маркировку цепей схемы ввода резервного двигателя; составлять монтажную схему;
- выполнять диагностику отказов;
- читать схемы пуска;
- читать схемы ввода резервного двигателя;
- выполнять ремонт пружинных трубчатых манометров; ремонт манометров с рычажной передачей;
Навыки:
- прокладки электрических и трубных проводок внутри щита;
- составление монтажно-коммутационных схем;
- сборки и опробования схемы управления асинхронным двигателем;
- сборки и опробования схем ввода резервного двигателя;
- производство ремонтных работ систем автоматического контроля;
- выполнение работ по монтажу и наладки схем управления двигателями.
БК4,6,7,9,10
ПК 3.2.1
ПК 3.2.2
ПК 3.2.3
ПП 03
Технологическая практика.
Вводная беседа; цели и задачи практики; оформление на предприятие; инструктаж по технике безопасности и пожарной безопасности; распределение по участкам; общее знакомство с предприятием; экскурсия по предприятию; структура цеха (службы) КИП и А; работа в производственной бригаде по техническому обслуживанию (ремонту, монтажу, наладке) систем контроля и автоматизации; изучение технологических процессов и работы систем контроля и автоматизации цеха, служб эксплуатации и ремонта приборов; обобщение собранного материала на предприятии, оформление дневников.
Умения:
- читать функциональные, принципиальные и монтажные схемы;
- заполнять наряд на выполнение работ;
- составлять ведомости объема работ.
Навыки:
- обслуживание автоматизированных систем;
- ремонт приборов и регуляторов;
- монтаж трубных и электрических проводок, приборов, внутрищитовой аппаратуры.
БК4,5,6,7,9,10
ПК 3.2.1
ПК 3.2.2
ПК 3.2.3
ПП 04
Преддипломная практика.
Вводная беседа; цели и задачи практики; оформление на практику; инструктаж по технике безопасности и пожарной безопасности; ознакомление с участком работы; выполнение обязанностей дублера мастера; производственные экскурсии; обобщение материалов и оформление отчета.
Умения:
- оформлять документацию на техническое обслуживание и ремонт приборов;
- оформлять и закрывать наряды на выполнение работ;
- проводить инструктаж на рабочем месте.
Навыки:
- сбора данных для дипломного проекта;
- оформление технической документации.
БК4,5,6,7,9,10
ПК3.2.1
ПК3.2.2
ПК3.2.3

БҚ 5,7,9
КҚ 3.2.1
АП 10
Саланың технологиялық процестерін автоматтандыру.
Технологиялық процестерді автоматтандыру жөніндегі жалпы мәліметтер: технологиялық процестер; негізгі ұғымдар мен анықтамалар; жалпы зауыттық қондырғыларды автоматтандыру; қағидалық сұлбаларға техникалық құжаттама: технологиялық процестерді автоматтандыруды сұлбаларын құру қағидасы; басқару және сигнал беру сұлбаларын құру қағидасы; компрессорлық станцияларды автоматтандыру; сорғы станцияларын автоматтандыру; өнеркәсіптік тазарту құрылыстарын автоматтандыру; қазандық қондырғыларды автоматтандыру; желдету жүйелерін және ауаны баптау қондырғыларын автоматтандыру; суықпен және жылумен жабдықтау қондырғыларын автоматтандыру; саланың технологиялық процестерін автоматтандыру: домналық және болат балқыту өндірісін автоматтандыру; өндірісті басқаруды автоматтандыру: басқарудың автоматтандырылған жүйелері; телемеханика жүйелері туралы ұғым; робот техникасы: өнеркәсіптік роботтарды әзірлеу және жасау; бейімді автоматтандырылған өндірісте (БАӨ) роботтарды пайдалану.
Білімдер:
- зерттелетін процестердің технологиясы мен жабдықтың жұмыс режимдерін;
- автоматтандыру жүйелеріндегі апаттық және технологиялық қорғанысты, шектеуді;
- бағдарламамен басқарылатын манипуляторлардың (роботтардың) құрылғысы мен қолданылуын.
Іскерліктер:
- автоматтандыру процестері мен объектілерін жіктеу;
- автоматтандырылған электржетегінің сұлбаларын оқу, технологиялық сигнал беруді реттеу, қозғалтқыштар мен атқарушы механизмдерді басқару;
- әртүрлі технологиялық процестердің параметрлерін реттеу контурларын құру;
- компрессорларды басқару және агрегаттарды қорғау сұлбаларын оқу; сорғыларды басқару және резервті енгізу сұлбаларын оқу;
- өнеркәсіптік ағындарды бейтараптандыру станцияларын автоматтандыру кезіндегі реттеу контурларын құру;
- технологиялық процестерді автоматтандырудың функционалдық сұлбасын оқу; автоматика аспаптары мен құралдарын таңдау;
- сандық және цифрлық бағдарламалық басқару сұлбасын оқу.
БҚ 1,2,3,5,7,9
КҚ 3.2.1
ӨО ж КП 00
Өндірістік оқыту және кәсіптік практика
ӨО 01
Оқу практикасы.
Материалдарды слесарлы-механикалық өңдеу; қауіпсіздік техникасы және өнеркәсіптік санитария; технологиялық өлшеу негіздері; жазықтықтық таңбалау; материалдарды қию; металдарды кесу; дайындамаларды түзету және ию; егеу; бұрғылау және үңгілеу; бұранда кесу; сымдарды қалайылау; электр монтаждық жалғанымдарды дәнекерлеу; сымдарды тарқату, жалғау, тарамдау және ұштау; радио элементтерімен жұмыс жасау; баспалы монтаждауда электр монтаждау жұмыстары; активті және реактивті энергияны өлшеуге арналған үш фазалы есептеуіштерді қосу; ток пен кернеудің өлшеу трансформаторларын тексеру; реттеу және жүктеу құрылғылары; асинхронды қозғалтқыштардың құрылғысы; автоматтық ажыратқыштар және балқымалы сақтандырғыштар; магниттік іске қосқыштар; басқару батырмалары, ауыстырып қосқыштар, соңғы ажыратқыштар; жылу релесінің құрылғысы; электр жарығын басқару сұлбаларын құрастыру және жинақтау.
Іскерліктер:
- сызғышты, штангенциркульді, деңгейді, бұранда өлшеуішті, щуптарды қолдану;
- таңбалау құралдарын пайдалану;
- металды егеумен кесу;
- қысқыштарда, плитада немесе наковальнада металды шабу;
- құбыр игіштерде құбырды ию;
- егеуді қолдану;
- бұрғылау және үңгілеу;
- бұранда кестесін пайдалану;
- сұлбаларды жинау;
- тізбек бөлігінде болатын ток пен кернеуді есептеу;
- ток пен кернеуді реттеуде қолданылатын реостаттарды есептеу және таңдау.
Дағдылар:
-трансформатор орамдарының полярлылығын анықтау;
- кедергінің температуралық коэффициентін анықтау;
- аспаптар мен аппараттарды қоректендіру сұлбасында ажыратқыштар мен сақтандырғыштарды қосу; - реверсивті емес магниттік іске қосқыштардың жұмысын тексеру;
- ауыстырып қосқыш түйіспелерінің тұйықталу диаграммасын құру;
- қарапайым басқару сұлбасын жинақтау және электрлік жарықтандырумен тексеру;
- монтаждау жұмыстарын және материалдарды слесарлық өңдеу жұмыстарын орындау.
БҚ4,6,7,9,10
КҚ 3.2.1
КҚ 3.2.2
КҚ 3.2.3
ӨО 02
Оқу-өндірістік практика.
Электр механикалық релені және логикалық сұлбаны жөндеу; аппараттар мен тетіктерді монтаждау; қалқанды рәсімдеу; сигнал беру сұлбаларын зерттеу, жинау және сынау; реттеу сұлбасын зерттеу, жинау және сынау; резервті автоматты енгізетін қоректендіру сұлбасын зерттеу, жинау және сынау; сорғыны басқару сұлбасын зерттеу, жинау және сынау; асинхронды қозғалтқышты басқару сұлбасын монтаждау, баптау және сынау; резервті қозғалтқышты енгізу сұлбасын жинау және сынау; ағынды-көлік жүйесін іске қосып басқару сұлбасын жинау және сынау; температураның алғашқы өлшеу түрлендіргіштерін жөндеу; қысым мен разрядталу аспаптарын жөндеу.
Іскерліктер:
- аспаптардың конструктивті ерекшеліктеріне қарай орнату тәсілдерін таңдау;
- аппаратураға, қалқанды рәсімдеу қысқыштары мен тетіктерінің оқшаулауына монтаждауды жүргізу;
- параметрлердің технологиялық сигнал беру сұлбаларының жұмысындағы ақауларды анықтау және жою;
- технологиялық параметрлерді реттеу сұлбаларының жұмыс режимдері;
- резервті қозғалтқышты енгізумен қоректендіру сұлбасын жинауды және сынауды орындау;
- стендте сорғыны басқару сұлбасының аппаратурасына монтаждауды орындау;
- принциптік электр сұлбаларын оқу;
- резервті қозғалтқышты енгізу сұлбасының тізбектеріне таңбалауды орындау;
- істен шығу диагностикасын орындау;
- іске қосылу сұлбасын оқу;
- резервті қозғалтқышты енгізу сұлбасын оқу;
- серіппелі түтікті манометрге жөндеуді орындау; иінтіректі берілістері бар манометрлерді жөндеу.
Дағдылар:
- қалқанша ішіне электрлік және түтікті сымдарды төсеу;
- монтаждық-коммутациялық сұлбаларды құру;
- асинхронды қозғалтқышпен басқару сұлбасын жинау және сынау;
- резервті қозғалтқышты енгізу сұлбасын жинау және сынау;
- автоматты басқару жүйесіне жөндеу жұмыстарын жүргізу;
- қозғалтқышпен басқару сұлбасына монтаждау және баптау бойынша жұмыстарды орындау.
БҚ4,6,7,9,10
КҚ 3.2.1
КҚ 3.2.2
КҚ 3.2.3
КП 03
Технологиялық практика.
Кіріспе әңгіме; практиканың мақсаттары мен міндеттері; кәсіпорынға рәсімделу; қауіпсіздік техникасы мен өрт қауіпсіздігі бойынша нұсқаулық; учаскелерге бөліну; кәсіпорынмен жалпы танысу; кәсіпорынға саяхат; БӨА және А цехының (қызметінің) құрылымы; бақылау және автоматтандыру жүйелеріне техникалық қызмет көрсету (жөндеу, монтаждау және баптау) жөніндегі өндірістік бригададағы жұмыс; цехтың бақылау және автоматтандыру жүйелерінің, аспаптарды пайдалану және жөндеу қызметтерінің технологиялық процестері мен жұмысын зерттеу; кәсіпорында жинақталған материалдарды қорыту, күнделік жүргізу.
Іскерліктер:
- функционалдық, принциптік және монтаждық сұлбаларды оқу;
- жұмыстарды орындауға наряд толтыру;
- жұмыстардың көлеміне ведомость құру.
Дағдылар:
-автоматтандырылған жүйелерге қызмет көрсету;
- аспаптар мен реттегіштерді жөндеу;
- құбыр және электр сымдарын, аспаптарды, қалқан ішіндегі аппаратураларды монтаждау.
БҚ4,5,6,7,9,10
КҚ 3.2.1
КҚ 3.2.2
КҚ 3.2.3
КП 04
Диплом алдындағы практика.
Кіріспе әңгіме; практиканың мақсаттары мен міндеттері; практикаға рәсімделу; қауіпсіздік техникасы мен өрт қауіпсіздігі бойынша нұсқаулық; жұмыс орнымен танысу; шебер дублерінің міндеттерін орындау; өндірістік саяхаттар; материалдарды қорыту және есеп беруді рәсімдеу.
Іскерліктер:
- аспаптарды техникалық қызмет көрсетуге және жөндеуге құжаттамалар рәсімдеу;
- жұмыстарды орындауға нарядтар рәсімдеу және жабу;
- жұмыс орнында нұсқаулық өткізу.
Дағдылар:
- дипломдық жобаға мәліметтер жинау;
- техникалық құжаттаманы рәсімдеу.
БҚ4,5,6,7,9,10
КҚ 3.2.1
КҚ 3.2.2
КҚ 3.2.3

Квалификация: 130203 3 - Промышленный электронщик
ОПД 00
Общепрофессиональные дисциплины
ОПД 01
Делопроизводство на государственном языке.
Работа со словарем по делопроизводству; нормативно-методические документы по документированию и вопросам обеспечения документами шаблонизации и стандартизации, объяснения с шаблонизации документов, правила составления документов, входящих в перечень административно-организационных документов; основы офисной и документационной работы; технология документирования с помощью технических средств.
Знания:
- структура службы документирования, должностная структура, должностные обязанности, технология документирования с помощью технических средств.
Умения:
- составлять и оформлять административно-организационные документы, служебную переписку на государственном языке;
- работать с документами с момента их поступления до оформления дел;
- работать со справочной литературой.
БК 4,5,6,8
ОПД 02
Математика специального цикла.
Метод математической индукции; уравнение прямых и плоскостей в пространстве; кривые второго порядка; теория пределов и непрерывность функции; производная и дифференциал; приложение производной; неопределенный интеграл; определенный интеграл; функции нескольких переменных; функции комплексных переменных; дифференциальные уравнения; приближенные и точные числа и их погрешности; алгебра матриц; решение систем линейных уравнений; интерполирование и экстраполирование; метод наименьших квадратов; численное дифференцирование; численное интегрирование; одномерная оптимизация.
Знания:
-теорию пределов, производную и ее приложение;
- технику дифференцирования признаков сходимости, функцию комплексного переменного;
-основные численные методы нахождения значений функции;
- математические методы планирования;
- методы нахождения минимума.
Умения:
- использовать математические методы и вычислительную технику на всех этапах от постановки до получения результата на ЭВМ;
- применять аналитическую геометрию, дифференциальные уравнения и интегралыв решениипрактических задач.
БК 4,5,6,8
ОПД 03
Основы алгоритмизации и программирования.
Основы программирования; работа в консольном режиме Delphi; основы объектно-ориентированного программирования; ИСР Delphi; классы Delphi; основные компоненты Delphi; файлы, классификация файлов; компоненты внешнего оформления; процедуры и функции; динамические переменные и структуры; разработка приложений баз данных.
Знания:
-технология программирования;
- основные компоненты;
- отладка приложений;
- создание программ в визуальной среде программирования Delphi;
- стандартные классы;
- динамические структуры.
Умения:
- проводить трансляцию и отладку программы;
- создавать главное и контекстное меню;
- создавать и работать с локальными и удаленными базами данных;
- использовать автоматизированные системы обработки информации;
- анализировать, проектировать и программировать прикладные задачи.

Біліктілігі: 130203 3 - Өнеркәсіп электроншысы
ЖКП 00
Жалпы кәсіптік пәндер
ЖКП 01
Мемлекеттік тілде іс қағаздарын жүргізу.
Іс жүргізу бойынша сөздікпен жұмыс істеу; құжаттау және шаблондау мен стандарттауды құжаттармен қамтамасыз ету мәселелері бойынша нормативтік-әдістемелік құжаттар; құжаттарды шаблондаудан түсінік; әкімшілік-ұйымдастыру құжаттарының тізіміне кіретін құжаттарды құру ережелері; офистік және құжаттамалық жұмыс негіздері; техникалық құралдардың көмегімен құжаттау технологиясы.
Білімдер:
- құжаттау қызметінің құрылымын, лауазымдық міндеттерді, техникалық құралдардың көмегімен құжаттау технологиясын.
Іскерліктер:
- әкімшілік-ұйымдастыру құжаттарын, мемлекеттік тілде қызметтік хат алысуды құру және рәсімдеу;
- құжаттармен келіп түскен сәтінен, істі рәсімдеуге дейін жұмыс жасау;
- анықтамалық әдебиетпен жұмыс жасау.
БҚ 4,5,6,8
ЖКП 02
Арнайы циклдер математикасы.
Математикалық индукция әдісі; кеңістікте түзулерді және жазықтарды теңестіру; екінші қатардағы қисықтар; шектік теориясы және функциялардың үздіксіздігі; туынды және дифференциал; туынды қосымшасы; белгісіз интеграл; белгілі интеграл; бірнеше айнымалының функциялары; кешенді айнымалылар функциялары; дифференциалды теңдеу; шамаланған және нақты сандар мен олардың қателіктері; матрицалар алгебрасы; сызықтық теңдеулер жүйесін шешу; интерполяциялау және экстраполяциялау; ең аз шаршылар әдісі; сандық дифференцалдау; сандық интегралдау; бір өлшемді оңтайландыру.
Білімдер:
- шектік теориясын, туындыны және оның қосымшаларын;
- ұқсастық белгілерін дифференциалдау техникасын, кешенді айнымалы функциясын;
- функция мәндерін табудың негізгі сандық әдістерін;
- жоспарлаудың математикалық әдістерін;
- минимумды табу әдістерін.
Іскерліктер:
- ЭЕМ-да міндеттерді қоюдан нәтижесін алғанға дейінгі барлық кезеңдерде математикалық әдістер мен есептеу техникасын пайдалану;
- практикалық есептерді шешуде аналитикалық геометрияны, дифференциалды теңдеуді және интегралды қолдану.
БҚ 4,5,6,8
ЖКП 03
Алгоритимдеу және бағдарламалау негіздері.
Бағдарламалау негіздері; Delphi консольдық режимде жұмыс істеу; объектілік-бағдарлы бағдарламалау негіздері; Delphi ӘАО; Delphi кластары; Delphi негізгі құрауыштары; файлдар, файлдардың жіктемесі; сыртқы рәсімдеу құрауыштары; процедуралар және функциялар;
динамикалық ауыспалы және құрылымдар; деректер базасы қосымшаларын өңдеу.
Білімдер:
- бағдарламалау технологиясын;
- негізгі құрауыштарды;
- қосымшаларды ретке келтіруді;
- Delphi визуалды бағдарламалау жағдайында бағдарламалар құруды;
- стандартты кластарды;
- динамикалыққұрылымдарды.
Іскерліктер:
- бағдарламаларға трансляцияжәне ретке келтіружүргізу;
- басты және контексті мәзір құру;
- жергілікті және қашықтағы деректер базасын құру және жұмыс жасау;
- ақпараттарды өңдеудің автоматтандырылған жүйелерін қолдану;
- қолданбалы есептерді талдау, жобалау және бағдарламалау.

БК 5,7,9
ПК 3.3.1
ПК 3.3.2
ПК 3.3.3
ОПД 04
Электрорадиоматериалы и радиоэлементы.
Строение и свойства металлов; сплавы железа с углеродом; цветные металлы и их сплавы; магнитные материалы; магнитомягкие электротехнические материалы, проводниковые материалы; классификация проводниковых материалов; провода, шины, кабели; полупроводниковые материалы: свойства, область применения; электроизоляционные материалы; физика диэлектриков; физико-механические характеристики; газообразные диэлектрики; поляризационные материалы; электроизоляционные материалы и компаунды; резины; электроизоляционная слюда, керамика, стекло; слоистые пластмассы.
Знания:
- строение электротехнических материалов, их электрические, магнитные, тепловые, механические и физико- химические характеристики;
- область применения и способы получения электротехнических материалов.
Умения:
- классифицировать проводниковые материалы;
- расшифровывать марки проводов и кабелей;
- выбирать электротехнический материал в соответствии с требованиями производства.
БК 1,2,7,9,10
ПК 3.3.1
ОПД 05
Теоретические основы электротехники.
Электрические цепи постоянного тока; понятие об электрическом поле, потенциале и разности потенциалов; электрический ток, его физическая сущность и методы расчета; сопротивление, проводимость; электродвижущая сила; законы электротехники, связывающие параметры электрической цепи; электромагнитное поле и его составляющие; электромагнитные процессы, протекающие в магнитных и электрических цепях; расчеты магнитных цепей; электромагнитная индукция; электрические цепи синусоидального тока; расчеты электрических цепей переменного и постоянного тока; нелинейные цепи переменного тока и постоянного тока; понятия и методы расчетов; электрические цепи несинусоидального тока; понятия и методы расчетов; переходные процессы в электрических цепях; электрические цепи с распределенными параметрами.
Знания:
- основные электрические и магнитные явления, их фиҒзическую сущность и возҒможность практического использования;
- физические законы, на которых основана электротехника и вытекаюҒщие из этих законов следстҒвия; правила, методы расчеҒтов;
- наиболее употребляемые термины и определения теоҒретической электротехники;
- условные графические обоҒзначения элементов электриҒческих цепей, применяемых в схемах замещения;
- единицы измерения и букҒвенные обозначения элекҒтрических и магнитных велиҒчин.
Умения:
- производить расчеты элекҒтрических цепей постоянного и переменного тока;
- применять законы электроҒмагнитной индукции в изучеҒнии электрических машин и трансформаторов;
- определять параметры элекҒтрических величин и времени протекания переходных проҒцессов.

БҚ5,7,9
КҚ 3.3.1
КҚ 3.3.2
КҚ 3.3.3
ЖКП 04
Электррадиоматериалдарыжәне радио элементтері.
Металдардың құрылымы мен қасиеттері, темірдің көміртекті қорытпалары; түсті металдар және олардың қорытпалары; магниттік материалдар; магниттіжұмсақ электротехникалық материалдар,
өткізгіш материалдар; өткізгіш материалдарының жіктемесі; сымдар, шиналар, кабельдер; жартылай өткізгіш материалдар; қасиеттері, қолданылу саласы; электр өлшеу материалдары; диэлектриктер физикасы; физика-механикалық сипаттамалары; газ тәрізді диэлектриктер; поляризациялық материалдар;
электр оқшаулау материалдары және компаундтар; резеңкелер; электр оқшаулағыш слюда,
керамика, шыны, қабатты пластмасса.
Білімдер:
- электротехникалық материалдардың құрылымын, олардың электрлік, магниттік, жылу, механикалық және физика-химиялық сипаттамаларын;
- электротехникалық материалдарды қолдану саласын және алу тәсілдерін.
Іскерліктер:
- өткізгіш материалдарды жіктеу;
- сымдар мен кабельдердің маркаларын ашып оқу;
- өндіріс талаптарына сай электротехникалық материалдарды таңдау.
БҚ 1,2,7,9,10
КҚ 3.3.1
ЖКП 05
Электротехниканың теориялық негіздері.
Тұрақты токтың электр тізбектері; электр өрісі туралы ұғым; потенциалдар және потенциялардың түрлілігі, электр тогы, оның физикалық мәні және есептеу әдістері; кедергі, өтімділік; электр қозғаушы күштер; электр тізбегін байланыстырушы электротехника заңдары; электр тізбегінің байланыстырушы параметрлері; электрмагниттік өріс және оның құрауыштары; магниттік және электрлік тізбектерде өтетін электрмагниттік процестер; магниттік тізбектерді есептеу; электрмагниттік индукция; синусоидалы токтың электр тізбектері; тұрақты және айнымалы токтың электр тізбегін есептеу; тұрақты және айнымалы токтың сызықты емес тізбектері; есептеу ұғымдары мен әдістері;
синусоидалы емес токтың электр тізбектері; есептеу ұғымдары мен әдістері; электр тізбектеріндегі өтпелі процестер; тарату параметрлері бар электр тізбектері.
Білімдер:
- негізгі электрлік және магниттік құбылыстарды, олардың физикалық мәнін және іс-жүзінде қолдану мүмкіндігін;
- электротехника негізделген физикалық заңдарды және бұл заңдардан туындайтын салдарларын; ережелерін, есептеу әдістерін;
- теориялық электротехникада жиі қолданылатын терминдер мен анықтамаларынды;
- алмастыру сұлбаларында қолданылатын электр тізбектері элементтерінің шартты графикалық белгіленуін;
- электрлік және магниттік шамалардың өлшем бірліктері мен әріптік таңбалануын.
Іскерліктер:
- тұрақты және айнымалы токтың электрлік тізбектеріне есептеу жүргізу;
- электр машиналары мен трансформаторларды оқыған кезде электрмагниттік индукция заңын қолдану,
- өтпелі процестердің электрлік шамалары мен өту уақытының параметрлерін анықтау.

БК 1,2,3,7
ПК 3.3.1
ОПД 06
Основы автоматики.
Арифметические и логические основы ЭВМ: системы счисления; двоичная арифметика; логические основы ЭВМ; логические функции; представление информации в ЭВМ: форма и способы представления информации в ЭВМ; устройства памяти: общие сведения и классификация запоминающих устройств (ЗУ); оперативные запоминающие устройства (ОЗУ); постоянные запоминающие устройства (ПЗУ); ЭВМ общего назначения: архитектура, особенности, область применения; каналы ввода-вывода; микропроцессоры: основные блоки микропроцессоров, архитектура; микропроцессорные комплекты; система команд микропроцессора; микроЭВМ: функциональные блоки, архитектура микроЭВМ; система ввода- вывода микроЭВМ; периферийные устройства: дисплеи и знакопечатающие устройства; использование ЭВМ в автоматизированных системах управления технологическими процессами (АСУТП): использование ЭВМ в технико-экономических и оперативных расчетах по специальности.
Знания:
- принципы организации вычислительных машин общего назначения;
- принципы действия и номенклатуру периферийных устройств;
- принципы организации вычислительных управляющих систем на базе микропроцессоров и микроЭВМ;
- основы использования ЭВМ в технико-экономических оперативных расчетах по специальности.
Умения:
- переводить числа из одной системы в другую;
- составлять логические функции алгоритмов работы простейших дискретных автоматических устройств;
- составлять программы для программирования МК, строить и определять таблицы истинности однократных автоматов;
- вести диалог с ЭВМ при помощи клавиатуры и монитора;
- составлять структурные схемы автоматизированных систем с использованием микропроцессорных устройств;
- использовать пакет программ по специальности;
- использовать ЭВМ в технико-экономических расчетах по специальности.
БК 5,7,9
ПК 3.3.1
ПК 3.3.2
ОПД 07
Электрические машины автоматических устройств.
Машины постоянного тока; генератор независимого возбуждения и его характеристики; двигатель параллельного возбуждения; потери мощности и КПД МПТ; специальные машины; назначение трансформаторов; принцип действия; схемы и группы соединения трансформаторов; режимы холостого хода и КЗ трансформаторов; потери мощности и КПД трансформаторов; принцип работы и конструкция синхронных генераторов; принцип работы и конструкция синхронных двигателей; рабочие характеристики синхронных двигателей; асинхронные машины; принцип работы и конструкция асинхронных машин; рабочие характеристики асинхронных двигателей; механика электропривода; структура и расчетные схемы механической части электропривода; электропривод с двигателями постоянного тока; электропривод с двигателями переменного тока асинхронными и синхронными; энергетические показатели работы электропривода, расчет мощности, выбор и проверка электродвигателей.
Знания:
- электромагнитные и электромеханические процессы, лежащие в основе принципа работы электрических машин и трансформаторов;
- основные свойства, конструктивные особенности и характеристики электрических машин и трансформаторов;
область их применения;
- схемы управления электроприводами;
- способы регулирования скорости и определения устойчивости работы электропривода.
Умения:
- определять тип электрической машины и трансформатора по конструкции и паспортным данным;
- собирать схемы двигателей и снимать характеристики;
- производить расчеты электрических и электромеханических параметров электроприводов.
БК 5,7,9
ПК 3.3.1
ОПД 08
Основы электропривода.
Механика электропривода:
структура и расчетные схемы механической части электропривода; неустановившееся механическое движение электропривода; понятие регулирования координат электропривода; электропривод с двигателями постоянного тока: электропривод с двигателями постоянного тока независимого возбуждения, электропривод с двигателями постоянного тока последовательного асинхронными и синхронными; энергетика электропривода: расчет мощности, выбор и проверка электродвигателей.
Знания:
- схемы управления электроприводами;
- условия выбора и проверки двигателей механизмов;
- способы регулирования скорости и определения устойчивости работы электропривода.
Умения:
- производить расчеты электрических и электромеханических параметров электроприводов.
БК 5,7,9
ПК 3.3.1
ОПД 09
Основы электроники и микроэлектроники.
Электровакуумные и ионные приборы; полупроводниковые приборы: диоды, транзисторы, тиристоры; интегральные микросхемы; классификация микроэлектронных устройств; маркировка; технология изготовления элементов и схем в микроинтегральном исполнении; усилители; источники питания: выпрямители, сглаживающие фильтры, умножители напряжения, стабилизаторы, инверторы и преобразователи частоты; генераторы линейных колебаний; элементы импульсных и цифровых устройств; элементы микропроцессорной техники: счетчики, регистры, дешифраторы, компараторы, информаторы; формирователи и преобразователи импульсов.
Знания:
- устройство, принцип действия, вольтамперные характеристики и основные параметры элементов электроники;
- принципы построения типовых узлов и схем электронных устройств и элементов микропроцессорной техники;
- условия эксплуатации и область применения промышленной электроники.
Умения:
- читать типовые электронные схемы;
- выполнять эксперименты по лабораторному исследованию электронных приборов и устройств, пользоваться технической и справочной литературой;
- производить расчеты по основным расчетным соотношениям.

БҚ 1,2,3,7
КҚ 3.3.1
ЖКП 06
Автоматика негіздері.
ЭЕМ арифметикалық және логикалық негіздері: есептеу жүйелері; екілік арифметика; ЭЕМ логикалық негіздері; логикалық функциялар; ЭЕМ ақпаратты бейнелеу: ЭЕМ-да ақпаратты бейнелеу нысандары мен тәсілдері; есте сақтау құрылғылары: есте сақтау құрылғыларының (ЕҚ) жіктелуі және жалпы мәліметтер; жедел есте сақтау құрылғысы (ЖЕҚ); тұрақты есте сақтау құрылғысы (ТЕҚ); жалпы қолданыстағы ЭЕМ: сәулет, ерекшеліктері, қолданылу саласы; енгізу-шығару каналдары; микропроцессорлар: микропроцессорлардың негізгі шектеулері, сәулет; микропроцессорлық жинақтар; микропроцессор командаларының жүйесі; микроЭЕМ: функционалдық шектеу, микроЭЕМ сәулеті; микроЭЕМ-ның енгізу-шығару жүйесі; перифериялық құрылғылар: дисплей және таңба басатын құрылғылар; технологиялық процестерді басқарудың автоматтандырылған жүйесінде (ТП БАЖ) ЭЕМ қолдану: мамандық бойынша техника-экономикалық және жедел есептеулерде ЭЕМ қолдану.
Білімдер:
- жалпы қолданыстағы есептеу машиналарын ұйымдастыру қағидасын;
- перифериялы құрылғылардың жұмыс қағидасы мен номенклатурасын;
- микропроцессорлар мен микроЭЕМ базасында есептеу басқару жүйелерін ұйымдастыру қағидасын;
- мамандық бойынша техника-экономикалық жедел есептеулерде ЭЕМ пайдалану негіздерін.
Іскерліктер:
- сандарды бір жүйеден екіншіге ауыстыру;
- қарапайым дискретті автоматтық құрылғылардың жұмыс алгоритмдерінің логикалық функцияларын құру;
- МК бағдарламалауға арналған бағдарламалар құру, бір реттік автоматтардың ақиқаттық кестелерін құру және анықтау;
- пернетақта және монитордың көмегімен ЭЕМ-мен сұхбат жүргізу;
- микропроцессорлық құрылғыларды қолдана отырып, автоматтандырылған жүйелердің құрылымдық сұлбаларын құру;
- мамандық бойынша бағдарламалар пакетін қолдану;
- мамандық бойынша техника-экономикалық есептеулерде ЭЕМ пайдалану.
БҚ5,7,9
КҚ 3.3.1
КҚ 3.3.2
ЖКП 07
Автоматтық құрылғылардың электрмашиналары.
Тұрақты ток машиналары; тәуелсіз қоздыру генераторы және оның сипаттамалары; параллель қозу қозғалтқышы; қуат шығыны және ТТМ ПӘК; арнайы машиналар; трансформаторлардың белгіленуі; жұмыс қағидасы; трансформаторлардың жалғану сұлбалары және топтары; трансформаторлардың бос жүріс және қысқа тұйықталу режимдері; трансформаторлардың қуат шығыны және ПӘК; синхронды генераторлардың жұмыс қағидасы және құрылымы; синхронды қозғалтқыштардың жұмыс қағидасы және құрылымы; синхронды қозғалтқыштардың жұмыс сипаттамасы; асинхронды машиналар; асинхронды машиналардың жұмыс қағидасы және құрылымы; асинхронды қозғалтқыштардың жұмыс сипаттамасы; электржетегінің механикасы; электржетегінің механикалық бөлігінің құрылымыжәне есептік сұлбалары; тұрақты ток электр қозғалтқыштарымен электржетегі; асинхронды және синхронды тұрақты ток қозғалтқыштары бар электржетегі; асинхронды және синхронды айнымалы ток қозғалтқыштары бар электржетегі; электржетегі жұмысының энергетикалық көрсеткіштері, қуатты есептеу, электрқозғалтқыштарын таңдау және тексеру.
Білімдер:
- электр машиналары мен трансформаторлардың жұмыс қағидасы негізіндегіэлектр магниттік және электрлі механикалық процестерді;
- электр машиналары мен трансформаторлардың негізгі қасиеттерін, құрылымдық ерекшеліктерін және сипаттамаларын; олардың қолданылу саласын;
- электржетегін басқару сұлбаларын;
- электржетегінің жұмыс жылдамдығын реттеу және беріктігін анықтау тәсілдерін.
Іскерліктер:
- құрылымы және паспорттық мәліметтері бойынша электрлік машиналар мен трансформатордың типін анықтау;
- қозғалтқыш сұлбаларын жинау және сипаттамаларын алу;
- электржетегінің электрлік және электромеханикалық параметрлеріне есептеу жүргізу.
БҚ5,7,9
КҚ 3.3.1
ЖКП 08
Электржетегінің негіздері.
Электржетегінің механикасы:
электржетегінің механикалық бөлігінің құрылымы және есептік сұлбасы; электржетегінің орнықпаған механикалық қозғалысы; электржетегі координатын реттеу ұғымы; тұрақты ток қозғалтқышы бар электржетегі; тәуелсіз қоздырғышты тұрақты ток қозғалтқышы бар электржетегі; асинхронды және синхронды қозғалтқыштары тізбекті тұрақты ток қозғалтқышы бар электржетегі;
электржетек энергетикасы: қуатты есептеу, электрқозғалтқыштарды таңдау және тексеру.
Білімдер:
- электржетегін басқару сұлбасын;
- механизм қозғалтқыштарын таңдау және тексеру шарттарын;
- электржетегі жұмысының жылдамдығын реттеу және тұрақтылығын анықтау тәсілдерін.
Іскерліктер:
- электржетегінің электрлік және электр механикалық параметрлерін есептеу.
БҚ5,7,9
КҚ 3.3.1
ЖКП 09
Электроника және микроэлектроника негіздері.
Электр вакуумдық және ионды аспаптар; жартылай өткізгіш аспаптар: диодтар, транзисторлар, тиристорлар; интегралды микросұлбалар; микроэлектронды құрылғылар жіктемесі; таңбалануы; микроинтегралды орындауда элементтер мен сұлбаларды дайындау технологиясы; күшейткіштер; қорек көздері: түзеткіштер, жазу сүзгілері, кернеу көбейткіштері, тұрақтандырғыштар, инверторлар мен жиілік түрлендіргіштер; желілік тербеліс генераторлары; импульстік және сандық құрылғы элементтері; микропроцессорлық техника элементтері: санауыштар, тіркеуіштер, дешифраторлар, компараторлар, информаторлар; импульс қалыптастырғыштар мен түрлендіргіштер.
Білімдер:
- электроника элементтерінің құрылысын, жұмыс принципін, вольтамперлік сипаттамаларын және негізгі параметрлерін;
- микропроцессорлық техниканың электронды құрылғылары мен элементтерінің құрылу принципін, типтік түйіндерін және сұлбаларын;
- өнеркәсіптік электрониканы пайдалану шарттары мен қолданылу саласын.
Іскерліктер:
- үлгілік электронды сұлбаларды оқу;
- электронды аспаптар мен құрылғыларға зертханалық зерттеу бойынша эксперименттер жүргізу,
техникалық және анықтамалық әдебиетті пайдалану;
- негізгі есептік арақатынастар бойынша есептер шығару.

БК 1,3,5,7,9
ПК 3.3.1
ОПД 10
Электрорадиоизмерения.
Основные сведения о метрологии и средствах измерений: основные понятия, определения и терминология метрологии; обработка результатов измерений; меры основных электрических величин; средства электрорадиоизмерений: электромеханические измерительные приборы; электрические измерительные цепи; преобразователи токов и напряжений; электронные измерительные приборы; цифровые измерительные приборы; регистрирующие приборы; измерение параметров электрических цепей и их элементов: измерение токов и напряжений; измерение сопротивлений, емкостей и индуктивности; измерение мощности и энергии; измерение коэффициента мощности и угла сдвига фаз; измерение частоты и интервалов времени; измерение магнитных величин; измерение амплитудно-частотных характеристик; измерение искажений формы сигналов; автоматизированные измерительно-вычислительные комплексы.
Знания:
- основы метрологии;
- принципы построения современных измерительных систем и приборов;
- методику определения погрешностей измерений;
- меры основных электрических величии;
методы измерения электрических и радиотехнических величин;
- условные обозначения на шкалах приборов;
- меры безопасности при выполнении электрорадиоизмерений;
- современные достижения и перспективы развития измерительной техники.
Умения:
- подобрать соответствующий прибор в зависимости от требований к точноҒсти измерения и
предела измерения;
- правильно выполнить включение измерительного прибора в цепь;
- определить значение измеряемой величины;
- пользоваться электрорадиоизмерительными приборами при выполнении лаҒбораторных работ;
- самостоятельно осваивать правила работы с новыми измерительными приборами и выполнять необходимые расчеты, связанные с применением измерительных устройств;
- пользоваться инструкциями заводов-изготовителей приборов, каталогами, технической и справочной литературой.
БК 1,3,4,5,7,9
ПК 3.3.1
ОПД 11
Основы рыночной экономики.
Предприятие и его управление в системе рыночной экономики: отраслевое деление промышленности; предприятие в системе рыночной экономики; основы управления предприятием; управление персоналом предприятия; факторы производственной деятельности предприятия: имущество предприятия; нововведения и инвестиции; экономический механизм управления предприятием: основы технического нормирования; производительность труда; организация и оплата труда; внутрифирменное планирование; автоматизированная информационная система предприятия; аренда, лизинг, франчайзинг; издержки производства, прибыль и доход; рентабельность энергетического производства; учет и анализ производственно-хозяйственной деятельности предприятий; учет и отчетность предприятий; анализ производственно-хозяйственной деятельности предприятий.
Знания:
- основы управления предприятиями, их структура; состав, движение и учет имущества предприятий;
- действие экономического механизма управления предприятиями в области организации и оплаты труда;
- виды учета и отчетности на предприятиях;
- основы анализа производственно-хозяйственной деятельности предприятий.
Умения:
- ориентироваться в производственной характеристике отраслевого предприятия;
- ориентироваться в структуре предприятий;
- формировать производственный коллектив с учетом индивидуальных особенностей каждого работника;
- производить расчет показателей использования основных производственных фондов предприятия и показателей движения имущества;
- ориентироваться в информационных потоках инноваций;
- определять все виды прибыли предприятия и рентабельности;
- применять результаты экономического анализа в деятельности предприятия.

БҚ 1,3,5,7,9
КҚ 3.3.1
ЖКП 10
Электррадио өлшемдер.
Метрология және өлшеу құралдары туралы негізгі мәліметтер; метрологияның негізгі ұғымдары, анықтамалары және терминологиясы; өлшеу нәтижелерін өңдеу; негізгі электр шамаларының мөлшері; электр радио өлшеу құралдары: электр механикалық өлшеу аспаптары; электр өлшеу тізбектері; ток пен кернеу түрлендіргіштері; электронды өлшеу аспаптары; сандық өлшеу аспаптары; тіркеу аспаптары; электр тізбектерінің параметрлерін және олардың элементтерін өлшеу; ток пен кернеуді өлшеу; кедергілерді, сыйымдылықтарды және индуктивтілікті өлшеу; қуат пен энергияны өлшеу; фазалардың қуат коэффициентін және ығысу бұрышын өлшеу; уақыт жиілігі мен аралығын өлшеу; магниттік шамаларды өлшеу; амплитудалық-жиіліктік сипаттамаларды өлшеу; сигнал беру түрінің бұрмалануын өлшеу; автоматтандырылған өлшеу-есептеу кешендері.
Білімдер:
- метрология негіздерін;
- қазіргі өлшеу жүйелері мен аспаптардың құрылу қағидаларын;
- өлшеу қателіктерін анықтау әдістемесін;
- негізгі электр шамаларының мөлшерін;
- электрлік және радиотехникалық шамаларды өлшеу әдістерін;
- аспап шкалаларындағы шартты белгілерді;
- электр радио өлшемдерді орындау кезіндегі қауіпсіздік шараларын;
- өлшеу техникасының қазіргі жетістіктерін және болашақтағы дамуын.
Іскерліктер:
- өлшеу дәлдігі мен өлшеу шегі талаптарына тәуелді сәйкес аспапты таңдап алу;
- тізбекке өлшеу аспабын қосуды дұрыс орындау;
- өлшенетін шаманың мәнін анықтау;
- зертханалық жұмыстарды орындау барысында электр радио өлшеу аспаптарын пайдалану;
- жаңа өлшеу аспаптарымен жұмыс істеу ережелерін өз бетімен меңгеру және өлшеу құралдарын қолданумен байланысты қажетті есептеулерді орындау;
- аспап дайындаушы зауыттардың нұсқаулықтарын, каталогтарын, техникалық және анықтамалық әдебиеттерді пайдалану.
БҚ 1,3,4,5,7,9
КҚ 3.3.1
ЖКП 11
Нарықтық экономика негіздері.
Кәсіпорын және оны нарықтық экномика жүйесінде басқару: өнеркәсіптің салаға бөлінуі; нарықтық экономика жүйесіндегі кәсіпорын; кәсіпорынды басқару негіздері; кәсіпорын қызметкерлерін басқару; кәсіпорындардың өндірістік қызмет факторлары: кәсіпорындардың мүлкі; кәсіпорындардағы жаңалықтар мен инвестициялар; кәсіпорындарды басқарудың экономикалық механизмі: техникалық нормалау негіздері; еңбек өнімділігі; еңбек төлемі және ұйымдастыру; фирмаішілік жоспарлау; кәсіпорынның автоматтандырылған ақпараттық жүйесі; жалға алу, лизинг, франчайзинг; өндіріс шығындары, табыс және кіріс; энергетикалық өндірістің рентабельділігі; кәсіпорнындардың өндірістік-шаруашылық қызметін есепке алу және талдау; кәсіпорындардың есебі мен есеп берушілігі; кәсіпорындардың өндірістік-шаруашылық қызметін талдау.
Білімдер:
- кәсіпорындарды басқару негіздерін; олардың құрылымын; кәсіпорын құрамын, қозғалысын және мүлкін есепке алуды;
- еңбекті ұйымдастыру және еңбекақы төлеу саласында кәсіпорындарды басқаруға экономикалық механизмнің ықпалын;
- кәсіпорындардағы есеп және есеп беру түрлерін;
- кәсіпорындардың өндірістік-шаруашылық қызметіне талдау жасау негіздерін.
Іскерліктер:
- салалық кәсіпорынның өндірістік сипаттамасына бейімделу;
- кәсіпорындардың құрылымына бейімделу;
- әрбір қызметкердің жеке ерекшеліктерін ескере отырып, өндірістік ұжым қалыптастыру;
- кәсіпорынның негізгі өндірістік қорларын пайдаланатын көрсеткіштерге және мүлік қозғалысының көрсеткіштеріне есептеу жүргізу;
- инновациялардың ақпараттық ағымдарына бейімделу;
- кәсіпорын табыстарының барлық түрлерін және тиімділігін анықтау;
- кәсіпорын қызметінде экономикалық талдау нәтижелерін қолдану.

БК 4,5,7,10
СД 00
Специальные дисциплины
СД 01
Основы метрологии и средства измерения.
Основы метрологии и средств измерений: основы метрологии; системы и средства измерений; измерение давления: единицы измерения давления, классификация приборов; жидкостные манометры; деформационные манометры; измерительные преобразователи давления и разряжения; измерительные преобразователи разности давлений; грузопоршневые манометры; измерение температуры: температурные шкалы; классификация приборов; термометры расширения; манометрические термометры; термоэлектрические термометры; электрические термометры сопротивления; измерение температуры по тепловому излучению; измерение уровня жидкостей и сыпучих материалов: измерение уровня жидкостей; измерение уровня сыпучих материалов; измерение расхода и количества веществ: единицы измерения и классификация методов измерения; измерение расхода уровнемеров; переменного перепада давления; расходомеры постоянного перепада давления; электромагнитные (индукционные) расходомеры; измерение количества жидкости и газа; измерение количества твердых веществ; измерение физических свойств веществ: измерение плотности жидкости и газа; измерение вязкости жидкостей; измерение влажности веществ; методы и приборы для определения состава и показателей качества вещества: определение состава газов газоанализаторами; анализ многокомпонентных газовых смесей; потенциометрический метод анализа жидкостей (рН-метрия); кондуктометрические методы анализа жидкостей; оптические методы анализа жидкостей.
Знания:
- основные виды и методы измерений;
- виды погрешностей приборов;
- основные элементы системы автоматического контроля;
- единицы измерения давления в системах СИ;
- классификацию приборов для измерения давления;
- разновидности жидкостных манометров, их преимущества,
область применения;
- виды упругих чувствительных элементов и их статические характеристики;
- назначение и принцип работы измерительных преобразователей, грузопоршневых манометров, термометров расширения, манометрических термометров;
- принцип действия и работу приборов, работающих в комплекте с термопарами;
- принцип действия и устройство электрических термометров сопротивления;
- принцип действия и
устройство пирометров;
- принцип действия и устройство всех видов уровнемеров;
- классификацию расходомеров по методам измерения;
- принцип работы счетчиков измерения количества жидкостей и газов; весов и дозаторов; плотномеров; вискоземетров; психометра и гигрометра; кондуктометрического влагомера;
газоанализаторов;
- типы промышленных хромотографов;
- принцип работы промышленного рН-метра; автоматических фотокалоримеров.
Умения:
- выбирать оптимальную структуру системы автоматического контроля для измерения технологических параметров;
- применять знания и решать задачи в области общей теории измерений;
- осуществлять перевод физических величин из одной системы единиц в другую;
- оценивать результаты измерений;
- рассчитывать параметры, составлять и собирать схемы включения приборов при измерении различных электрических и неэлектрических величин;
- выбирать стандартные средства измерения технических процессов по точности;
- использовать нормативные документы в своей профессиональной деятельности;
- собирать поверочные схемы;
- определять погрешность, вариацию, быстродействие, чувствительность прибора;
- оценить качество записи регистрирующих приборов;
- измерять параметры сопротивлений, индуктивностей, Ұмкостей.

БҚ 4, 5,7,10
АП 00
Арнайы пәндер
АП 01
Метрология негіздері және өлшеу құралдары.
Метрология негіздері және өлшеу құралдары: метрология негіздері; өлшеу жүйелері және құралдары; қысымды өлшеу; қысымды өлшеу бірліктері; аспаптардың жіктемесі; сұйықтық манометрлер; деформациялық манометрлер; қысым мен зарядтауды өлшеу түрлендіргіштері; жүкпоршенді манометрлер; температураны өлшеу: температура шкаласы; аспаптар жіктемесі; кеңейту термометрлері: маномерлік термометрлер; кедергінің электрлік термометрлері; жылулық сәулелену бойынша температураны өлшеу; сұйықтықтар мен сусымалы материалдардың деңгейін өлшеу: сұйықтық деңгейін өлшеу; сусымалы материалдардың деңгейін өлшеу; заттар шығынын және мөлшерін өлшеу: өлшем бірліктері және өлшеу әдістерінің жіктемесі; деңгей өлшегіш шығынын өлшеу; қысымның айнымалы айырмасын өлшеу; қысымның тұрақты айырмасы шығынын өлшеу; электрмагниттік (индукциялық) шығын өлшегіштер; сұйықтық пен газ мөлшерін өлшеу; қатты заттардың мөлшерін өлшеу; заттардың физикалық қасиеттерін өлшеу: сұйықтық пен газ тығыздығын өлшеу; сұйықтықтың тұтқырлығын өлшеу; заттардың ылғалдылығын өлшеу; заттар сапасы құрамын және көрсеткіштерін айқындауға арналған әдістер мен аспаптар: газдар құрамын газталдағыштармен анықтау; көпқұрамды газ қоспаларының талдамасы; сұйықтық талдамасының потенциометриялық әдістері (рН-метрия); сұйықтық талдамасының кондуктометриялық әдістері; сұйықтық талдамасының оптикалық әдістері.
Білімдер:
- өлшеудің негізгі түрлерін және әдістерін;
- аспаптар қателіктерінің түрлерін;
- автоматтық бақылау жүйесінің негізгі элементтерін;
- СИ жүйесінде қысымды өлшеу бірліктерін;
- қысымды өлшеуге арналған аспаптардың жіктемесін;
- сұйықтық манометрлерінің алуан түрлерін, олардың басымдылықтарын, қолдану саласын;
- нығыз сезімтал элементтердің түрлерін және олардың статикалық сипаттамаларын;
- өлшеу түрлендіргіштерінің, жүкпоршенді манометрлердің, кеңейту термометрлерінің, манометрлік термометрлердің міндеттері мен жұмыс қағидаларын;
- жылу булармен бірлесе жұмыс істейтін аспаптардың жұмыс қағидаларын;
- кедергінің электрлік термометрлерінің жұмыс қағидаларын және құрылғыларын;
- пирометрлердің жұмыс қағидаларын және құрылғыларын;
- барлық деңгейдегі деңгей өлшегіштердің жұмыс қағидаларын және құрылғыларын;
- өлшеу тәсілдері бойынша шығын өлшегіштердің жіктемесін;
- сұйықтықтар мен газдар мөлшерін өлшейтін есептеуіштердің, таразылар мен дозаторлардың, тығыздық өлшегіштердің, тұтқырлық өлшеуіштердің, психометрлердің, гигрометрлердің, кондуктометрлік ылғал өлшегіштердің жұмыс қағидаларын;
- өнеркәсіптік хромотографтардың типтерін;
- өнеркәсіптік рН-метрдің, автоматтық фотокалориметрлердің жұмыс қағидасын.
Іскерліктер:
- технологиялық параметрлерді өлшеу үшін автоматтық бақылау жүйенің тиімді құрылымын таңдап алу;
- өлшеудің жалпы теориясы саласында білімді қолдану және міндеттерді шешу;
- физикалық шаманы бірліктің бір жүйесінен екінші жүйесіне ауыстыруды жүзеге асыру,
- өлшеу нәтижелерін бағалау,
- электрлік және электрлік емес әртүрлі шамаларды өлшеу кезінде параметрлерді есептеу, аспаптарды іске қосу сұлбаларын құру және жинау;
- дәлдік бойынша технологиялық процестерді өлшеудің стандартты құралдарын таңдау;
- өзінің кәсіптік қызметінде нормативтік құжаттамаларды пайдалану;
- тексеру сұлбаларын жинау;
- аспаптың қателігін, вибрациясын, жылдам әрекет етуін, сезімталдығын анықтау;
- тіркеу аспаптарының жазу сапасын бағалау;
- кедергі, индуктивтілік, сыйымдылық параметрлерін өлшеу.

БК 1,3,4
ПК 3.3.1
СД 02
Анализ электротехнических систем и проверка их функционального назначения.
Производственные структуры; организация труда; производственная коммуникация продукции; обслуживание монтажных схем; графические условные обозначения электрических средств технического оснащения; главные схемы коммутации; основные электрические величины функций и характеристики конструктивных элементов и функциональных единиц опасности электрического тока; правила техники безопасности, безопасность труда, методика измерения; проверка работоспособности, функциональный тест, обнаружение повреждения; согласованная работа, методика получения и обработки информации.
Знания:
- задачи, требования к работе, рабочие процессы по своей профессии;
- электротехнические схемы на оборудование, приборы, узлы и элементы, взаимосвязь между ними;
- функции отдельных элементов и узлов и их роль в электротехнических схемах;
- техническая документация на английском языке;
- обслуживание монтажных схем;
- графические условные обозначения электрических средств технического оснащения;
- основные электрические величины функций и характеристики конструктивных элементов и функциональных единиц опасности электрического тока;
- правила техники безопасности.
Умения:
- определять электрические показатели при помощи измерения и вычисления, документировать и обрабатывать их;
- анализировать электротехнические схемы на оборудовании, приборах, узлах и элементах, а также взаимосвязь между ними;
- читать и составлять техническую документацию;
- определять функции отдельных элементов и узлов и их роль в электротехнических схемах;
- проверять функции электрических схем и производственных средств;
- анализировать и устранять ошибки;
- соблюдать аспекты техники безопасности.
БК2,3,5,6,9
ПК 3.3.1
СД 03
Приведение в исполнение электрического оборудования.
Электрооборудование предприятия: конструкция, принцип работы; потребность в энергии оборудования или прибора; технология монтажных работ по установке электрооборудования или приборов; подбор сечения проводов; наладка оборудования; исправление неполадок; ввод оборудования в эксплуатацию; контроль производственных показателей и составление документации; организация труда; расчет затрат, создание ценового предложения;техника безопасности при производстве работ.
Знания:
- конструкция и принцип работы электрооборудования предприятия;
- расчет потребности в электроэнергии;
- технология монтажа электрооборудования;
- наладочные работы;
- техника безопасности при производстве работ.
Умения:
- анализировать производственное задание по обеспечению электричеством приборов и оборудования;
- создавать планы и схемы по установке электрооборудования при помощи вычислительной техники;
- планировать типичные процессы при установке оборудования, определять способ выполнения задания, диспозицию материала, выбирать средства работы и координировать ход работы;
- высчитывать затраты на установку оборудования, составлять финансовые предложения и представлять их клиентам;
- соблюдать правила техники безопасности и предписания при несчастных случаях при работе на электрическом оборудовании;
- определять возможные риски в работе с электрическим током и соблюдать соответствующие меры по безопасности;
- вводить оборудование в эксплуатацию и контролировать производственные показатели и составлять документацию;
- проверять функциональность оборудования, осуществлять поиск и исправление неполадок;
- передавать клиентам оборудование в эксплуатацию, демонстрировать функции и выдавать инструкции по использованию.
БК2,3,5,6,9
ПК 3.3.1
СД 04
Анализ и корректировка комплексной аппаратуры управления.
Комплексная аппаратура управления; блочная схема; принцип "ввод-обработка-вывод", сенсоры, факторы, сопряжение; цепь воздействия; функциональное описание;
программная обработка сигнала;
логические основные соединения; функции сохранения, нормы; предписания и правила; техническая документация.
Знания:
- процессы управления и регулирования;
- система автоматического управления, узлы и их компоненты;
- техника управления, преимущества и недостатки с точки зрения экономических аспектов и техники безопасности;
- приемка систем управления в эксплуатацию, проверка их на функциональность, выявление производственных показателей при помощи технического измерения, необходимые настройки.
Умеют:
- анализировать оборудование и приборы, визуализировать строение и структуру, функциональные взаимосвязи;
- определять управление и различать процессы управления и регулирования;
-различать технику управления и определять их преимущества и недостатки;
- изменять систему автоматического управления и выбирать узлы и их компоненты согласно требованиям;
- принимать системы управления в эксплуатацию, проверять их на функциональность, выявлять производственные показатели при помощи технического измерения и осуществлять необходимые настройки;
- документировать технические изменения при использовании стандартных программ и специальных прикладных программ.

БҚ 1,3,4
КҚ 3.3.1
АП 02
Электротехникалық жүйелердің талдамасы және олардың функционалдық міндеттерін тексеру.
Өндірістік құрылымдар; еңбекті ұйымдастыру; өнімдердің өндірістік коммуникациясы; монтаждық сұлбаларға қызмет көрсету; техникалық жабдықтаудың электр құралдарының графикалық шартты белгіленуі; коммутацияның бас сұлбасы; функцияның негізгі электрлік шамалары және электр тогы қауіпсіздігінің құрылымдық элементтері мен функционалдық бірліктерінің сипаттамалары; қауіпсіздік техникасы, еңбекті қорғау қағидалары, өлшеу әдістері; жұмысқа қабілеттілікті тексеру, ақауды айқындауға функционалдық тест; келісілген жұмыс, ақпаратты алу және өңдеу әдістемесі.
Білімдер:
- өз кәсібі бойынша міндеттерді, жұмысқа қойылатын талаптарды, жұмыс процестерін;
- жабдықтарға, аспаптарға, түйіндер мен элементтерге арналған электротехникалық сұлбаларды, олардың өзара байланысын;
- жеке элементтер мен түйіндердің қызметтерін және олардың электротехникалық сұлбалардағы рөлін;
- ағылшын тіліндегі техникалық құжаттамаларды;
- монтаждық сұлбаларға қызмет көрсетуді;
- техникалық жабдықтаудың электр құралдарының графикалық шартты белгіленуін;
- функцияның негізгі электрлік шамаларын және электр тогы қауіпсіздігінің құрылымдық элементтері мен функционалдық бірліктерінің сипаттамаларын;
- қауіпсіздік техникасы ережелерін.
Іскерліктер:
- өлшеу және есептеу көмегімен электрлік көрсеткіштерді анықтау, оларды құжаттау және өңдеу;
- жабдықтарға, аспаптарға, түйіндер мен элементтерге арналған электротехникалық сұлбаларды, сонымен қатар олардың өзара байланысын талдау;
- техникалық құжаттаманы оқу және әзірлеу;
- жеке элементтер мен түйіндердің қызметтерін және олардың электротехникалық сұлбалардағы рөлін анықтау;
- электрлік сұлбалар мен өндірістік құралдардың қызметін тексеру;
- қателіктерді талдау және жою;
- қауіпсіздік техникасы аспектілерін сақтау.
БҚ 2,3,5,6,9
КҚ 3.3.1
АП 03
Электржабдықтарын жөнге келтіру.
Кәсіпорынның электржабдықтары: құрылымы; жұмыс қағидалары; жабдықтардың немесе аспаптардың энергия тұтынуы; электржабдықтарын немесе аспаптарды орнатудағы монтаждау жұмыстарының технологиясы; сымдар қимасын таңдау; жабдықтарды жөндеу; кемшіліктерді жою; жабдықты пайдалануға беру; өндірістік көрсеткіштерді бақылау және құжаттама толтыру; еңбекті ұйымдастыру; шығынды есептеу, құнды ұсыныстар енгізу; жұмыстарды жүргізу кезіндегі қауіпсіздік техникасы.
Білімдер:
- кәсіпорын жабдықтарының құрылымын және жұмыс қағидасын;
- электр энергиясын тұтыну есебін;
- электржабдықтарын монтаждау технологиясын;
- жөндеу жұмыстарын;
- жұмыстарды жүргізу кезіндегі қауіпсіздік техникасын.
Іскерліктер:
- аспаптар мен жабдықтарды энергиямен қамтамасыз ету бойынша өндірістік міндеттерді талдау;
- есептеу техникасы көмегімен электржабдықтарын орнату жоспарлары мен сұлбаларын әзірлеу;
- жабдықтарды орнату кезінде үлгілік процестерді жоспарлау, міндеттерді шешу тәсілдерін анықтау, материал диспозициясын анықтау, жұмыс құралдарын таңдау және жұмыс барысын үйлестіру;
- жабдықтарды орнатуға кететін шығындарды есептеу, қаржылық ұсыныстар әзірлеу және оны клиенттерге ұсыну;
- қауіпсіздік техникасы ережелерін сақтау және электржабдықтарымен жұмыс жасау барысындағы жазатайым жағдайларға ұйғарымдар жазып беру;
- электр тогымен жұмыс жасағанда ықтимал қатерлерді анықтау және қауіпсіздіктің тиісті шараларын сақтау;
- жабдықтарды пайдалануға беру және өндірістік көрсеткіштерді бақылап отыру, құжаттама толтыру;
- жабдықтардың функционалдығын тексеру, ақауларды табу және жөндеуді жүзеге асыру;
- клиенттерге жабдықтарды пайдалануға беру, жұмысын көрсету, қолдану бойынша нұсқаулық беру.
БҚ 2,3,5,6,9
КҚ 3.3.1
АП 04
Басқарудың кешенді аппаратураларын талдау және дәлдеу.
Басқарудың кешенді аппаратуралары; блокты сұлба; "енгізу-өңдеу-шығару" қағидасы; сенсорлар, факторлар, түйіндесу; ықпал ету тізбегі; функционалдысипаттамасы; сигналды бағдарламалық өңдеу; логикалық негізгі қосылыстар;
сақтау функциялары,нормалары;ұйғарымдар мен ережелер; техникалық құжаттама.
Білімдер:
- басқару және реттеу процестерін;
- автоматтық басқару жүйелерін, түйіндерді және олардың құрауыштарын;
- басқару техникасын, экономикалық аспект тұрғысынан алғанда басымдылықтары мен кемшіліктерін, қауіпсіздік техникасын;
- басқару жүйесін пайдалануға қабылдап алуды, олардың жұмыс істеуін тексеру, техникалық өлшеу көмегімен өндірістік көрсеткіштерді анықтауды, қажетті баптауды.
Іскерліктер:
- жабдықтар мен аспаптарды талдау, құрылымы мен құрылысын қарап шығу, функционалдық өзара байланысын;
- басқаруды анықтау және басқару мен реттеу процестерін ажырату;
- басқару техникасын айыра білу және олардың басымдылықтары мен кемшіліктерін анықтау;
- автоматтық басқару жүйесін өзгерту және түйіндер мен олардың құрауыштарын талаптарға сай таңдау;
- басқару жүйесін пайдалануға қабылдау, олардың жұмыс істеп тұруын тексеру, техникалық өлшеу көмегімен өндірістік көрсеткіштерді анықтау, қажетті баптау;
- стандартты бағдарламалар мен арнайы қолданбалы бағдарламаларды қолдану кезінде техникалық өзгерістерді құжаттау.

БК 3,4,5,7
ПК 3.3.1
ПК 3.3.2
СД 05
Подготовка информационно-технических систем.
Структура и функции обязательного инструкционного сопровождения; техническое обеспечение; производственные системы; стандартные и прикладные программы; процесс закупок; установка, конфигурация технического обеспечения и программирования; эргономическое планирование рабочего места; инструменты и методы диагноза ошибок; безопасность и защита данных, авторские права; техники и методы презентаций.
Знания:
-структура и функции обязательного инструкционного сопровождения;
- техническое обеспечение, производственные системы, стандартные и прикладные программы;
- инструменты и методы диагноза ошибок.
Умения:
- планировать расширение информационно-технических систем согласно техническим условиям;
- анализировать системы, проверять технические и экономические возможности выполнения задания и предлагать решения;
- выбирать программные компоненты согласно их функциям, мощности, области применения, совместимости, экономии и экологичности;
- устанавливать и конфигурировать информационно-технические системы, а также стандартные прикладные программы и применять их;
- документировать и презентовать процессы и результаты работ по приведению в готовность информационно-технических систем.
БК 3,4,5,9
ПК 3.3.1
СД 06
Электроснабжение и гарантия надежности средств производства.
Системы электроснабжения промышленных предприятий; внутрицеховое электроснабжение промышленных предприятий; общие сведения о силовом и осветительном оборудовании цехов; классификация приемников электроэнергии по степени бесперебойности электроснабжения и режимов работы; защита электрических сетей в установках до 1000 В.; электроснабжение заводов и промышленных площадок предприятий; схемы электроснабжения промышленных предприятий напряжением выше 1000 В.;главные понизительные подстанции (ГПП) и распределительные подстанции (ГРП); короткие замыкания; качество электроэнергии; способы регулирования напряжения, компенсация реактивной мощности в сетях напряжением выше 1000В.; экологическая безопасность; сетевые системы; предохранительные устройства; средства для измерения и контроля; степени защиты, степени изоляции; виды защиты.
Знания:
- основные сведения об энергетических системах, электроснабжении заводов и предприятий;
- общие сведения о силовом и осветительном оборудовании предприятий;
- классификацию приемником электрической энергии;
- конструктивные особенности линий электропередачи и электрооборудования электрических подстанций.
Умения:
- читать электрические схемы осветительных установок;
- читать схемы электроснабжения промышленных предприятий;
- читать схемы защиты от перенапряжения;
- планировать потребление электроэнергии для производственных средств и оборудования;
- анализировать и классифицировать возможности энергопотребления согласно функциональным, экономическим и экологическим аспектам;
- выбирать компоненты оборудования, измерять их и составлять электрические схемы, используя специальную литературу, листы с данными и описание оборудования и приборов;
- контролировать соблюдение норм, предписаний и правил по защите от удара электрическим током, а также безопасности труда и охраны от несчастных случаев при использовании и введении в эксплуатацию.
БК 3,4,5,9
ПК 3.3.1
СД 07
Проверка и анализ надежности устройств.
План разводки, коммутационная схема, пневматический план или гидравлическая схема, технологическая схема; элемент конструкции техники MSR; измерение электрических и неэлектрических величин; измерительная цепь; сенсорные датчики; исполнительный механизм; передаточная функция объекта регулирования; устройства сопряжения; управляющая и силовая цепи; режимы эксплуатации; функции старта-финиша; предотвращение неожиданного пуска; двухпозиционное переключение;
действия в аварийных случаях; бесконтактные работающие защитные устройства; резервирование и многообразие;
устная и письменная коммуникация.
Знания:
-методыизмерение электрических и неэлектрических величин;
- схемы гидравлические, технологические, коммутационные, электрические;
- сенсорные датчики, исполнительный механизм;
- функции объекта регулирования;
- бесконтактные работающие защитные устройства.
Умения:
- выполнять подготовку проверки автоматизированного оборудования;
- анализировать оборудование при помощи механических, электрических, пневматических и гидравлических компонентов, используя планы и документацию;
- оценивать безопасную производственную функциональность приборов и производственных средств;
- производить функциональную проверку, измерения отдельных компонентов и оборудования, учитывая аспекты производственной и личной безопасности;
- применять необходимые приборы для измерения и проверки.
БК 3,4,5,9
ПК 3.3.1
СД 08
Программирование и реализация комплексной аппаратуры управления оборудованием.
Компактные, модульные и базовые системы управления, сборочные единицы; шинная система на уровне наложения полей; цифровая и аналоговая сигнальная обработка; структурируемое программирование; методика проектирования; цепь звеньев;
языки программирования, а также графическое описание переменной; инстационность, символическая система адресации; программное моделирование; поиск ошибок, анализ ошибок; безопасность установки технического обеспечения и программирование онлайновой помощи.
Знания:
- компактные, модульные и базовые системы управления;
- цифровая и аналоговая сигнальная обработка;
- языки программирования;
- программное моделирование, поиск ошибок, анализ ошибок.
Умения:
- разрабатывать и составлять согласно нормам программы по управлению с функциями библиотек;
- программировать управление соединениями, используя функции времени и отсчета;
- разрабатывать, тестировать и документировать линеарные и разветвленные управления процессами с различными типами узловых соединений;
- программировать многоосные процессы перемещения или транспортно-технические процессы.
БК 3,4,5,9
ПК 3.3.1
СД 09
Выбор и интегрирование систем привода.
Конструктивные узлы и компоненты; класс изоляции; аналоговые, цифровые и программируемые сенсорные датчики; статический преобразователь тока; клапан непрямого действия; регулировка числа оборотов; регулировка положения; стандартный регулятор; настройка регулятора;
шинная система на уровне наложения полей; кинематика;
обслуживающий автомат.
Знания:
- аналоговые, цифровые и программируемые сенсорные датчики;
-интегрирование систем привода;
- методы регулирования привода;
- виды регуляторов, настройка регуляторов.
Умения:
- выбирать электрические и пневматические приводы, а также комплектующие компоненты согласно процессным требованиям;
- оценивать приводы на пригодность, учитывая экономические аспекты;
-устанавливать электрические приводные системы согласно предписаниям по электромагнитной совместимости;
- задавать параметры для электрических и пневматических приводных систем;
- интегрировать приводные системы в системы управления и регулировки и задавать необходимые параметры.
БК 3,4,5,9
ПК 3.3.1
ПК 3.3.2
СД 10
Интегрирование коммуникативных систем и систем управления.
Конфигурация сети; среда передачи данных; сетевые адреса и адреса узлов сети; шинная техника: система мономастер и мультимикро-процессорная система; процедура и протокол доступа; возможности в режиме реального времени; системы управления; права доступа, защита данных; табличная и графическая презентация результатов измерения; интерфейс "человек – машина"
планирование и управление производством.
Знания:
- конфигурация сети;
- сетевые адреса и адреса узлов сети;
- система мономастер и мультимикропроцессорная система;
- системы управления;
- планирование и управление производством.
Умения:
-планировать интегрирование систем управления и системных компонентов коммуникационной системы с информационно-техническими системами;
- производить и анализировать обмен данными между отдельными системами и компонентами;
- применять инструменты по разработке программ и визуализации;
-соединяют децентрализованные системы управления при помощи вышестоящей проводной системы;
- выбирать соответствующие системы коммуникации и компоненты соединения согласно процессным требованиям;
- конфигурировать и задавать параметры прикладных программ для ведущих систем управления машинами и процессами при соблюдении производственной безопасности.
БК 3,4,5,9
ПК 3.3.1
ПК 3.3.2
СД 11
Распределение и сдача в эксплуатацию системы автоматизации предприятия.
Временной менеджмент, менеджмент ресурсов и специалистов; техническая документация; онлайновая помощь; анализ возможных неисправностей; процессы диагностики; перепроверка компонентов аппаратного и программного обеспечения; аналоговые, цифровые и программируемые сенсорные датчики; статический преобразователь частоты и стабилизатор; визуализация производственного процесса;
безопасность установки; надежность эксплуатации;
протоколы ввода в эксплуатацию;
указания пользователю; взаимосвязь поставщик - клиент, гарантия.
Знания:
-системы автоматизации технологических процессов предприятия;
-менеджмент ресурсов и специалистов;
- анализ возможных неисправностей системы автоматизации;
- процессы диагностики, перепроверка компонентов аппаратного и программного обеспечения;
- аналоговые, цифровые и программируемые сенсорные датчики;
- обеспечение надежности эксплуатации систем автоматизации.
Умения:
- проверять функции системных компонентов, вводимых в эксплуатацию с помощью технической документации;
- анализировать процессы приема в эксплуатацию автоматических систем и задавать алгоритм действий;
- присоединять отдельные компоненты к функциональным автоматическим системам и производить ввод в эксплуатацию;
- производить необходимые изменения в процессах управления и регулировки, использовать возможности систем диагностики и интерпретировать протоколы функций и ошибок;
- проверять, устанавливать приспособления по безопасности;
- проверять оборудование согласно требованиям по качеству, составлять протоколы ввода в эксплуатацию, а также инструкции по применению и передавать оборудование в эксплуатацию.
БК 3,4,5,9
ПК 3.3.1
ПК 3.3.2
СД 12
Установка и оптимизация автоматизированных систем.
Эксплуатационная готовность оборудования; амортизация товарно-материальных запасов;
запасные части и приобретение запасных частей; самодиагностика; правила анализа технических неполадок;
установка регулятора; моделируемая программа;
сертификация.
Знания:
- методы оптимизации автоматизированных систем;
- запасные части и приобретение запасных частей;
-диагностика автоматизированных систем;
- анализ технических неполадок.
Умения:
- планировать мероприятия по обслуживанию автоматических систем;
- анализировать и оценивать влияния окружающей среды на производственную безопасность;
-проводить профилактические мероприятия по обслуживанию;
- применять диагностические системы и систематически разграничивать ошибки;
- устранять неполадки и учитывать внутренние и внешние возможности предоставления услуг;
- устанавливать сенсоры и факторы, проверять и изменять параметры системы и программы управления по оптимизации и самоконтролю процессов управления и регулирования;
- составлять анализ проблем и слабых мест с помощью инструментов по оценке качества и готовить статистические данные.
БК 3,4,5,9
ПК 3.3.1
ПК 3.3.2
СД 13
Планирование и реализация автоматизации системы.
Инструкции, прикладные программы, нормативные документы; менеджмент проектов; журнал распределения обязанностей; программное производство; программный тест;
экономическая эффективность;
капиталовложения и оформление продукции, нормы; предписания и инструкции; рециклирование;
высококачественный менеджмент;программная реализация; опытная эксплуатация; ввод в эксплуатацию; диагностика ошибок, древо ошибок; нормы, предписания и инструкции;
проектная документация и презентация; оценка и обобщение данных; проекта и проектный анализ.
Знания:
- нормативные документы планирования;
- менеджмент проектов;
- программное производство;
-экономическая эффективность;
- капиталовложения и оформление продукции.
Умения:
- планировать проекты из их сфер применения для создания и изменения автоматических систем;
- определять проектные цели, получать информацию, структурировать этапы выполнения заданий и анализировать их на предмет реализации;
- создавать техническую документацию, модели организации труда и времени и вычислять связанные с этим издержки;
- анализировать и оценивать интервалы прогресса в планировании;
- производить реализацию автоматизации системы и компонентов оборудования;
- производить ввод в эксплуатацию, проверять функции частично и полностью, анализировать неполадки и применять методы и стратегии системного поиска ошибок и устранения.

БҚ 3,4,5,7
КҚ 3.3.1
КҚ 3.3.2
АП 05
Ақпараттық техникалық жүйелерді дайындау.
Міндетті нұсқаулықпен таныстыру құрылымы және функциялары; техникалық қамтамасыз ету, өндірістік жүйелер; стандартты және қолданбалы бағдарламалар; сатып алу процесі, орнату, техникалық қамтамасыз ету және бағдарламалау конфигурациясы; жұмыс орнын эргономикалық жоспарлау; қателер диагнозы аспаптары және тәсілдері; қауіпсіздік және мәліметтерді қорғау, авторлық құқық; презентация техникасы және әдістері.
Білімдер:
- міндетті нұсқаулықпен таныстыру құрылымын және функцияларын;
- техникалық қамтамасыз етуді, өндірістік жүйелерді; стандартты және қолданбалы бағдарламаларды;
- қателер диагнозы аспаптарын және тәсілдерін.
Іскерліктер:
- техникалық шарттарға сай ақпараттық-техникалық жүйелерді кеңейтуді жоспарлау;
- жүйелерді талдау, міндеттерді орындауда техникалық және экономикалық мүмкіндіктерді тексеру, шешім ұсыну;
- бағдарламалық құрауыштарды олардың функциясына, қуатына, қолдану саласына, үйлесімділігіне, үнемділігі мен экологиялық жағдайына сәйкес таңдау;
- ақпараттық-техникалық жүйелерді, сонымен қатар стандартты қолданбалы бағдарламаларды орнату және пішімдеу, оларды қолдану;
- ақпараттық-техникалық жүйелерді дайындыққа келтіру процестері мен жұмыс нәтижелерін құжаттау және көрсету.
БҚ 3,4,5,9
КҚ 3.3.1
АП 06
Электрмен жабдықтау және өндіріс құралдарының сенімділігіне кепілдеме.
Өнеркәсіптік кәсіпорындарды электрмен жабдықтау жүйелері; өнеркәсіптік кәсіпорындардың цехішілік электрмен жабдықталуы; цехтардың күштік және жарықтандыру жабдықтары туралы жалпы мәліметтер; электрмен жабдықтаудың және жұмыс режимдерінің үздіксіздікдәрежесі бойынша электр энергиясы қабылдағыштарының жіктемесі; 1000 В. дейінгі қондырғыларда электр желісін қорғау; зауыттар мен кәсіпорындардың өнеркәсіптік алаңдарын электрмен жабдықтау; кернеуі 1000 В. жоғары өнеркәсіптік кәсіпорындарды электрмен жабдықтау; негізгі төмендеткіш қосалқы станциялар (НТҚС) және негізгі таратушы қосалқы станциялар (НТҚС); қысқа тұйықталу; электр энергиясының сапасы; кернеуді реттеу тәсілдері; кернеуі 1000 В. жоғары желідегі реактивті қуат өтемі; экологиялық қауіпсіздік; желілік жүйелер; сақтандырғыш құрылғылары; өлшеуге және бақылауға арналған құралдар; қорғаныс дәрежесі, оқшаулау дәрежесі; қорғаныс түрлері.
Білімдер:
- энергетикалық жүйе, зауыттар мен кәсіпорындарды электрмен жабдықтау туралы негізгі мәліметтерді;
- кәсіпорынның күштік және жарықтандыру жабдықтары туралы жалпы мәліметтерді;
- электр энергиясы қабылдағыштарының жіктемесін;
- электр беріліс желілерінің және қосалқы электр станциялары электржабдықтарының құрылымдық ерекшеліктерін.
Іскерліктер:
- жарықтандыру қондырғыларының сұлбасын оқу;
- өнеркәсіптік кәсіпорындардың электрмен жабдықтау сұлбасын оқу;
- асқан кернеуден қорғау сұлбасын оқу;
- өндірістік құралдар мен жабдықтар үшін электр энергиясын тұтынуды жоспарлау;
- функционалдық, экономикалық және экологиялық аспектілерге сай ықтимал энергия тұтынуды талдау және топтау;
- жабдықтар құрауыштарын таңдау, оларды өлшеу және арнайы әдебиеттерді, мәліметтер жазылған парақтарды, жабдықтар мен аспаптар сипаттамасы жазылған парақтарды қолдана отырып, электр сұлбасын құру;
- электр тогынан зақымданудан, сондай-ақ пайдалануға берген және іске қосқан кезде жазатайым жағдайлардан қорғану жөніндегі нормалардың, ұйғарымдардың, ережелердің, еңбек қауіпсіздігі мен еңбекті қорғау ережелерінің сақталуын бақылау.
БҚ 3,4,5,9
КҚ 3.3.1
АП 07
Құрылғы сенімділігін тексеру және талдау.
Ажырату жоспары, коммутациялық сұлба, пневматикалық жоспар немесе гидравликалық сұлба, технологиялық сұлба; MSR техникасы құрылымының элементі; электрлік және электрлі емес шамаларды өлшеу; өлшеу тізбектері; сенсорлық датчиктер; атқарушы механизм; реттеу объектісінің өткізу қызметі; жанасу құрылғысы; басқарушы және күштік тізбектер; пайдалану режимдері; старт-финиш функциялары; күтпеген іске қосылудың алдын алу; екі позициялы ауыстырып қосу; авариялық жағдайдағы әрекеттер; түйіспелерсіз жұмыс істейтін қорғаныс құрылғылары; резервтеу және алуан түрлілік; жазбаша және ауызша қатынасу.
Білімдер:
- электрлік және электрлі емес шамаларды өлшеу әдістерін;
-гидравликалық, технологиялық, коммутационды, электр сұлбаларын;
- сенсорлық датчиктерді, атқарушы механизмді;
- реттеу объектісінің қызметін;
- түйіспелерсіз жұмыс істейтін қорғаныс құрылғыларын.
Іскерліктер:
- автоматтандырылған жабдықтарды тексеруге дайындау;
- механикалық, электрлік, пневматикалық және гидравликалық құрауыштардың көмегімен, жоспарлар мен құжаттамаларды пайдалана отырып, жабдықтарды талдау;
- аспаптар мен өндірістік құралдардың қауіпсіз өндірістік қызметін бағалау;
- өндірістік және жеке қауіпсіздік аспектілерін ескере отырып жеке құрауыштар мен жабдықтарға функционалды тексеру, өлшеу жүргізу;
- өлшеу және тексеру үшін қажетті аспаптарды қолдану.
БҚ 3,4,5,9
КҚ 3.3.1
АП 08
Жабдықтары басқарудың кешенді аппаратураларын бағдарламалау және іске асыру.
Шағын, модульді және базалық басқару жүйелері, жинақтау бірліктері; өрістерді тудыру деңгейіндегі шина жүйесі; сандық және ұқсас сигналдық өңдеу; құрылымдық бағдарламалау; жобалау әдістемесі; буындар тізбегі; бағдарламалау тілі, сонымен қатар ауыспалы графикалық сипаттама; дербестендіру сатысы, символдық жүйесі; бағдарламалық модельдеу; қателіктерді іздеу, қателіктер талдамасы; техникалық қамсыздандыруды қауіпсіз орнату және онлайн көмегімен бағдарламалау.
Білімдер:
- шағын, модульді және базалық басқару жүйелерін;
- сандық және ұқсас сигналдық өңдеуді;
- бағдарламалау тілін;
- бағдарламалық модельдеуді; қателіктерді іздеуді, қателіктер талдамасын.
Іскерліктер:
- кітапхана қызметтерін басқару бағдарламалары нормаларына сәйкес әзірлеу және құру;
- уақыт және кері санау функциясын қолдана отырып, басқаруды жалғастырушылармен бағдарламалау;
- сызықтықтық және тарамдалған басқару процестерін әртүрлі тораптық қосылыстар түрімен әзірлеу, тестілеу және құжаттау;
- көп осьтік ығысу процестерін немесе көліктік-техникалық процестерді бағдарламалау.
БҚ 3,4,5,9
КҚ 3.3.1
АП 09
Жетек жүйесін таңдау және интегралдау.
Құрылымдық тораптар және құрауыштары; оқшаулау класы; ұқсас, сандық және бағдарланатын сенсорлық құрылғылар; статикалық ток түрлендіргіш; тура емес әрекет клапаны; айналым сандарын реттеу; жағдайды реттеу; стандартты реттегіш; реттегішті баптау, өрістерді тудыру деңгейіндегі шина жүйесі; кинематика; қызмет көрсетуші автомат.
Білімдер:
- ұқсас, сандық және бағдарланатын сенсорлық құрылғыларды;
- жетек жүйесін интегралдауды;
- жетекті реттеу әдістерін;
- реттегіш түрлерін, реттегіштерді баптауды.
Іскерліктер:
- электр және пневматикалық жетектерді, сонымен қатар процесс талаптарына сай жинақтаушы құрауыштарды таңдау;
- экономикалық аспектіні есепке ала отырып, жетектің жарамдылығын бағалау;
- электрмагниттік үйлесімділік ұйғарымдарына сәйкес электржетегі жүйесін орнату;
- электр және пневматикалық жетек жүйелері үшін параметрлерін белгілеу;
- жетек жүйелерін басқару және реттеу жүйелеріне интегралдау, қажетті параметрлерін белгілеу.
БҚ 3,4,5,9
КҚ 3.3.1
КҚ 3.3.2
АП 10
Коммуникативтік жүйелер мен басқару жүйелерін интегралдау.
Желі конфигурациясы; мәліметтерді беру ортасы; желілік адрестер және желі тораптарының адрестері; шина техникасы: мономастер жүйесі және мультимикропроцессорлы жүйе; мүмкіндік процедурасы және протоколдар; нақты уақыт режиміндегі мүмкіндіктер; басқару жүйелері; мүмкіндік құқығы және мәліметтерді сақтау; өлшеу нәтижелерінің кестелік және графиктік презентациясы; интерфейс "адам – машина"; жұмысты жоспарлау және басқару.
Білімдер:
- желі конфигурациясын;
- желілік адрестерді және желі тораптарының адрестерін;
- мономастер жүйесін және мультимикропроцессорлы жүйені;
- басқару жүйелерін;
- жұмысты жоспарлауды және басқаруды.
Іскерліктер:
- басқару жүйесін және коммуникация жүйелерінің жүйелік құрауыштарын ақпараттық-техникалық жүйелермен интегралдауды жоспарлау;
- жеке жүйелер мен құрауыштар арасында мәліметтерді алмастыру және талдау;
- бағдарламалар әзірлеу және визуалдау бойынша құрал-саймандарды пайдалану;
- басты өткізгіш жүйелер көмегімен орталықсыздандыру басқару жүйелерін қосу;
- коммуникацияның тиісті жүйелері мен жалғатырушы құрауыштарды процесс талаптарына сәйкес таңдау;
- машиналармен және процестермен басқаратын жүйелер үшін өндірістік қауіпсіздікті сақтай отырып, қолданбалы бағдарламалар параметрлерін пішімдеу және белгілеу.
БҚ 3,4,5,9
КҚ 3.3.1
КҚ 3.3.2
АП 11
Кәсіпорынның автоматтандыру жүйесін тарату және пайдалануға тапсыру.
Уақыт менеджменті; ресурстар және мамандар менеджменті; техникалық құжаттама, онлайн көмегі; ықтимал ақаулар талдамасы; диагностика процестері; аппараттық және бағдарламалық қамсыздандыру компоненттерін қайта тексеру; ұқсас, сандық және бағдарламаланатын сенсорлық датчиктер; жиілікті статикалық түрлендіргіш және тұрақтандырғыш; өндірістік процесті тексеру; орнату қауіпсіздігі; пайдалану сенімділігі; пайдалануға беру протоколдары; пайдаланушыға нұсқаулық; жеткізіп беруші – клиент арасындағы өзара байланыс; кепілдік.
Білімдер:
-кәсіпорынның технологиялық процестерін автоматтандыру жүйесін;
- ресурстар және мамандар менеджментін;
- автоматтандыру жүйесінің ықтимал ақаулар талдамасын;
- диагностика процестерін, аппараттық және бағдарламалық қамсыздандыру компоненттерін қайта тексеруді;
- ұқсас, сандық және бағдарламалық бағдарламаланатын сенсорлық датчиктерді;
- автоматтандыру жүйесін пайдалану сенімділігін қамтамасыз етуді.
Іскерліктер:
- пайдалануға берілетін жүйелік компоненттердің функциясын техникалық құжаттама көмегімен тексеру;
- автоматтық жүйелерді пайдалануға қабылдау процестерін талдау және әрекет ету алгоритмін беру;
- жеке компоненттерді функционалды автоматтық жүйелерге қосу және пайдалануға енгізу;
- басқару және реттеу процестерінде қажетті өзгерістер жүргізу, диагностика жүйесі мүмкіндіктерін пайдалану және функциялар мен қателіктер протоколын интерпретациялау;
- қауіпсіздіктің құрылғыларын тексеру, орнату;
- сапа жөніндегі талаптарға сәйкес жабдықтарды тексеру, пайдалануға беру протоколын, сонымен қатар пайдалану жөніндегі нұсқаулықты әзірлеу және жабдықты пайдалануға беру.
БҚ 3,4,5,9
КҚ 3.3.1
КҚ 3.3.2
АП 12
Автоматтандырылған жүйелерді орнату және оңтайландыру.
Жабдықтардың пайдалануға дайындау; тауарлық-материалдық қорлардың өтелімі; қосымша бөлшектер және қосымша бөлшектерді сатып алу; өз бетімен диагноз қою; техникалық ақауларды талдау ережесі; реттегішті орнату; модельденетін бағдарлама; сертификаттау.
Білімдер:
- автоматтандырылған жүйелерді оңтайландыру әдістерін;
- қосымша бөлшектерді және қосымша бөлшектерді сатып алуды;
- автоматтандырылған жүйелердің диагностикасын;
- техникалық ақауларды талдауды.
Іскерліктер:
- автоматтық жүйелерге қызмет көрсету іс-шараларын жоспарлау;
- қоршаған ортаның өндірістік қауіпсіздікке әсерін талдау және бағалау;
- қызмет көрсетудің алдын алу іс-шараларын өткізу;
- диагностикалық жүйелерді қолдану және қателіктерге жүйелі түрде шектеу қою;
- ақауларды жою, қызмет көрсетудің сыртқы және ішкі мүмкіндіктерін ескеру;
- сенсорлар мен факторлар орнату, басқару мен реттеу процестерін оңтайландыратын, өздігінен бақылайтын жүйе параметрлерін және басқару бағдарламаларын тексеру және өлшеу;
- сапаны бағалайтын аспаптар көмегімен проблемалардың және әлсіз жерлердің талдамасын жасау және статикалық деректер дайындау.
БҚ 3,4,5,9
КҚ 3.3.1
КҚ 3.3.2
АП 13
Жүйелерді автоматтандыруды жоспарлау және іске асыру.
Нұсқаулықтар, қолданбалы бағдарламалар, нормативтік құжаттар; жобалар менеджменті; міндетті бөлу журналы; бағдарламалық өндіріс; бағдарламалық тест; экономикалық тиімділік; қаржы салымы және өнімді рәсімдеу, нормалары; ұйғарым және нұсқаулық; қаражатты қайта бөлу; жоғары сапалы менеджмент;бағдарламалық іске асыру; тәжірибелі пайдалану; пайдалануға енгізу; қателіктер диагностикасы, қателіктер жиынтығы; нормалар, ұйғарымдар және нұсқаулықтар; жобалық құжаттама және презентация; бағалау және мәліметтерді қорытындылау; жобалар және жобалық талдау.
Білімдер:
- жоспарлаудың нормативтік құжаттарын;
- жобалар менеджментін;
- бағдарламалық өндірісті;
- экономикалық тиімділікті;
- қаржы салымын және өнімді рәсімдеуді.
Іскерліктер:
- олардың қолдану саласынан автоматтық жүйелерді құру және өзгерту үшін жобалар жоспарлау;
- жобалық мақсаттарды анықтау, ақпарат алу, міндеттерді орындау кезеңдерін құрылымдау және оларды іске асыру затына талдау;
- техникалық құжаттама әзірлеу, еңбек пен уақытты ұйымдастыру модельдері және онымен байланысты шығындарды есептеп шығару;
- жоспарлауда прогресс аралығын талдау және бағалау;
- жүйелерді және жабдықтар құрауыштарын автоматтандыруды іске асыру;
- пайдалануға беруді іске асыру, функцияларын жартылай және толық тексеру, ақауларға талдау жасау және қателерді жүйелік іздеу, оларды жою әдістері мен стратегиясын қолдану.

БК 3,4,5,7
ПК 3.3.1
ПК 3.3.2
СД 14
Охрана труда.
Правовые и организационные вопросы охраны труда: основы законодательства по охране труда в Республике Казахстан; система стандартов безопасности труда (ССБТ); организация работ по охране труда; опасные и вредные производственные факторы; расследование, учет и анализ несчастных случаев на производстве; организация труда на рабочем месте; гигиена труда и производственная санитария: общие санитарно-гигиенические требования к производственным помещениям, рабочим местам, технологическому оборудованию; требования к освещению производственных помещений; защита от шума, вибрации, ультразвука, ионизирующих и электромагнитных излучений; техника безопасности: техника безопасности при погрузочно-разгрузочных транспортных и складских работах; техникабезопасности при работе с ручным инструментом и приспособлениями; техника безопасности при монтаже систем контроля и автоматизации; основы электробезопасности; противопожарная защита: горение и взрывоопасные свойства веществ;средства и способы пожаротушения; организация пожарной охраны на предприятиях.
Знания:
- основы законодательства по охране труда;
- мероприятия по созданию оптимальных условий труда, общие санитарно-гигиенические требования к производственным помещениям и рабочим местам;
-основы электробезопасности и меры защиты от поражения электрическим током, основные медицинские сведения по оказанию доврачебной помощи пострадавшим при несчастных случаях.
Умения:
- пользоваться нормативно-технической документацией по охране труда;
- организовывать безопасное проведение работ на вверенном участке производства;
- проводить расследование несчастных случаев и оформлять акт по форме Н-1;
- выявлять отклонения и нарушения от параметров безопасности технологических процессов и оборудования;
- оценивать возможность негативного воздействия опасных и вредных производственных факторов, действующих на человека;
- проводить текущий и периодический инструктаж и оформлять наряд-допуск на работу с повышенной опасностью;
- оказывать первую помощь пострадавшим при несчастных случаях.
БК 6,7,9
ПК 3.3.2
ПО и ПП 00
Производственное обучение и профессиональная практика
ПО 01
Учебная электротехническая и электромонтажная практика.
Компоненты Electronics Workbеnch; моделирование схем; элементы электрических цепей; электрические цепи постоянного тока; цепи переменного тока; резонансные электрические цепи; пайка электромонтажных соединений; распайка одно- и многопроволочных медных проводов на коммутационных изделиях; типы радиоэлементов широкого применения; способы монтажа радиоэлементов; разделка, соединение, ответвление и оконцевание проводов, шнуров и кабелей; электроустановочные изделия, назначение, конструкция и их монтаж; устройство и монтаж осветительных проводок; неавтоматическая пусковая и защитная аппаратура; автоматическая пусковая и защитная аппаратура.
Умения:
- пользоваться инструментами;
- выполнять пайку проводов;
- выполнять разделку, соединение, ответвление и оконцевание проводов, шнуров и кабелей;
- выполнять монтаж и пайку полупроводниковых приборов;
- выполнять монтаж схемы осветительной сети;
- выполнять сборку и разборку пусковой и защитной аппаратуры.
Навыки:
- производить электромонтажные работы элементов электрических цепей ЭВМ.
БК 4,6,7,9,10
ПК 3.3.1
ПК 3.3.2
ПК 3.3.3
Учебная практика по технологии и разработке программного обеспечения.
Постановка задачи; сбор исходных данных; определение реквизитов задачи; определение формы и структуры входных и выходных документов; классификация объектов по признакам и кодирование; определение стадий и этапов разработки программ и документации; разработка тестов для задачи; оформление документа "Техническое задание"; определение алгоритма решения задачи; определение структуры файлов базы данных; разработка структуры программы; разработка тестов для модулей; разработка пояснительной записки; программирование головной программы; программирование модулей; комплексное тестирование; корректировка программ; разработка документов рабочего проекта.
Умения:
- оформлять "Введение" в разделе "Техническое задание";
- оформлять приложение "Формы входных и выходных документов";
- составлять тестовые задачи;
- уточнять структуры входных и выходных данных;
- определять алгоритм решения задачи;
- определять структуры базы данных;
- разрабатывать тесты для модулей;
- разрабатывать структуру программы;
- составлять пояснительную записку;
- выполнять стадии рабочего проекта.
Навыки:
- разрабатывать программные обеспечения;
- составлять документы рабочего проекта.
БК 4,6,7,9,10
ПК 3.3.1
ПК 3.3.2
ПК 3.3.3
ПО 02
Учебно-производственная практика.
Ремонт электромеханических реле и логических схем; монтаж аппаратов и деталей, оформление щита; изучение, сборка и опробование схем сигнализации; изучение, сборка и опробование схемы регулирования; изучение, сборка и опробование схемы питания с автоматическим вводом резерва; сборка и опробование схемы управления насосом; монтаж, наладка и испытание схемы управления асинхронным двигателем; сборка и опробование схемы ввода резервного двигателя; сборка и опробование схемы управления пуском поточно- транспортной системы; ремонт первичных измерительных преобразователей температуры; ремонт приборов давления и разряжения.
Умения:
- выбирать способы установки в зависимости от конструктивных особенностей приборов;
- вести монтаж аппаратуры, блоков зажимов и деталей оформления щита;
- выявлять и устранять неисправности в работе схем технологической сигнализации параметров;
- режимы работы схемы регулирования технологических параметров;
- выполнять сборку и опробование схемы питания с автоматическим вводом резерва;
- выполнять монтаж аппаратуры схемы управления насосом на стенде;
- читать принципиальных электрических схем;
- выполнять маркировку цепей схемы ввода резервного двигателя; составлять монтажную схему;
- выполнять диагностику отказов;
- читать схемы пуска;
- читать схемы ввода резервного двигателя;
- выполнять ремонт пружинных трубчатых манометров; ремонт манометров с рычажной передачей.
Навыки:
- сборки и монтажа схем регулирования и сигнализации;
- монтажа наладки и испытания схемы управления двигателями.
БК 4,6,7,9,10
ПК 3.3.1
ПК 3.3.2
ПК 3.3.3
ПП 03
Технологическая практика.
Вводная беседа; цели и задачи практики; оформление на предприятие; инструктаж по технике безопасности и пожарной безопасности; распределение по участкам; общее знакомство с предприятием; экскурсия по предприятию; структура цеха (службы) КИП и А; работа в производственной бригаде по техническому обслуживанию систем контроля и автоматизации; изучение технологических процессов и работы систем контроля и автоматизации цеха, служб эксплуатации и ремонта приборов; обобщение собранного материала на предприятии, оформление дневников.
Умения:
- читать функциональные, принципиальные и монтажные схемы;
- заполнять наряд на выполнение работ;
- составлять ведомости объема работ.
Навыки:
- техническое обслуживаниесистем контроля и автоматизации;
- обслуживание ЭВМ;
- проектирование, монтаж и настройка сетей и основных оборудовании;
- внедрение и сопровождение программ и программных средств.
БК4,5,6,7,9,10
ПК 3.3.1
ПК 3.3.2
ПК 3.3.3
ПП 04
Преддипломная практика.
Вводная беседа; цели и задачи практики; оформление на практику; инструктаж по технике безопасности и пожарной безопасности; ознакомление с участком работы; выполнение обязанностей по обслуживанию ЭВМ; производственные экскурсии; обобщение материалов и оформление отчета.
Умения:
- оформлять документацию на техническое обслуживание и ремонт приборов;
- оформлять и закрывать наряды на выполнение работ;
- проводить инструктаж на рабочем месте.
Навыки:
-сбор данных потеме дипломного проекта;
-использование информационных технологий для решения профессиональных задач.
БК4,5,6,7,9,10
ПК3.3.1
ПК3.3.2
ПК3.3.3

БҚ 3,4,5,7
КҚ 3.3.1
КҚ 3.3.2
АП 14
Еңбекті қорғау.
Еңбекті қорғаудың құқықтық және ұйымдастырушылық мәселелері: Қазақстан Республикасында еңбекті қорғау жөніндегі негізгі заңнамалар; еңбек қауіпсіздігінің стандарттар жүйесі (ЕҚСЖ); еңбекті қорғау бойынша жұмыстарды ұйымдастыру; қауіпті және зиянды өндіріс факторлары; өндірістегі жазатайым жағдайларды зерттеу, есепке алу және талдау; жұмыс орнында еңбекті ұйымдастыру; еңбек гигиенасы және өндірістік санитария: өндірістік жайларға, жұмыс орындарына, технологиялық жабдықтарға қойылатын жалпы санитарлық-гигиеналық талаптар; өндірістік жайларды жарықтандыруға қойылатын талаптар; шудан, вибрациядан, ультрадыбыстардан, ионданған және электрмагниттік сәулеленуден қорғау; қауіпсіздік техникасы: тиеп-түсіру, тасымалдау және қойма жұмыстары кезіндегі қауіпсіздік техникасы; қолмен жұмыс жасайтын құрал-саймандармен және айлабұйымдармен жұмыс жасау кезіндегі қауіпсіздік техникасы; бақылау және автоматтандыру жүйелерін монтаждау кезіндегі қауіпсіздік техникасы; электрлік қауіпсіздік негіздері; өртке қарсы қорғаныс:
заттардың жануы және жарылу қауіпі қасиеттері; өртті сөндіру құралдары мен тәсілдері; кәсіпорындарда өрт күзетін ұйымдастыру.
Білімдер:
- еңбекті қорғау жөніндегі заңнама негіздерін;
- тиімді жұмыс жағдайларын жасау бойынша іс-шараларды, өндірістік жайларға және жұмыс орындарына қойылатын жалпы санитарлық-гигиеналық талаптарды;
- электрлік қауіпсіздік негіздерін және электр тогымен жарақаттанудан қорғау шараларын, жазатайым жағдайларда зардап шегушілерге дәрігерге дейінгі көмек көрсету жөніндегі негізгі медициналық мәліметтерді.
Іскерліктер:
- еңбекті қорғау жөніндегі нормативтік-техникалық құжаттаманы пайдалану;
- өндірістің қарамағындағы учаскеде жұмыстарды қауіпсіз жүргізуді ұйымдастыру;
- жазатайым жағдайларға зерттеу жүргізу және Н-1 формасы бойынша акт рәсімдеу;
- технологиялық процестер мен жабдықтың қауіпсіздік параметрлерінен ауытқуын және бұзылуын анықтау;
- адамға кері әсер ететін қауіпті және зиянды өндірістік факторларды бағалау;
- ағымдағы және кезеңдік нұсқаулық өткізу, қауіптілігі жоғары жұмыстарға жоғары рұқсат-наряд рәсімдеу;
- жазатайым жағдайда зардап шеккендерге алғашқы көмек көрсету.
БҚ 6,7,9
КҚ 3.3.2
ӨО ж КП 00
Өндірістік оқыту және кәсіптік практика
ӨО 01
Оқу электротехникалық және электр монтаждау практикасы.
Electronics Workbеnch құрауыштары; сұлбаларды модельдеу; электр тізбектерінің элементтері; тұрақты токтың электр тізбектері;
айнымалы ток тізбектері; резонансты электр тізбектері; электр монтаждау қосылыстарын дәнекерлеу; коммутациялық бұйымдарда бір және көп талсымды мыс сымдарды дәнекерінен ыдырату; кеңінен қолданылатын радио элементтер типі; радио элементтерін монтаждау тәсілдері; сымдарды, шнурларды және кабельдерді өңдеу, жалғау, тарамдау және ұштау; электрлік орнату бұйымдары, тағайындалуы, құрылымы және оларды монтаждау; жарықтандырғыш сымдарды орнату және монтаждау; автоматтық емес іске қосу және қорғау аппаратуралары;
автоматтық іске қосу және қорғау аппаратуралары.
Іскерліктер:
- құрал-саймандарды қолдана білу;
- сымдарды дәнекерлеу;
- сымдарды, шнурларды және кабельдерді өңдеу, жалғау, тарамдау және ұштау;
- жартылай өткізгіш аспаптарды монтаждау және пісіру;
- жарықтандырғыш желілер жүйесін монтаждау;
- іске қосу және қорғау аппараттарын жинау және бөлшектеу.
Дағдылар:
- ЭЕМ электр тізбегі элементтеріне электрмонтаждау жұмыстарын жүргізу.
БҚ 4,6,7,9,10
КҚ 3.3.1
КҚ 3.3.2
КҚ 3.3.3
Бағдарламалық қамсыздандыру технологиясы және әзірлеу бойынша оқу практикасы.
Тапсырмалар орындау; бастапқы мәліметтерді жинау; тапсырмалар деректемелерінің анықтамасы; кіріс және шығыс құжаттарының құрылымы мен түрлерінің анықтамасы; белгілері және кодтау бойынша объектілердің жіктемесі; бағдарламалар мен құжаттамаларды әзірлеу сатыларының және кезеңдерінің анықтамалары; тапсырмалар үшін тестілер әзірлеу; "Техникалық тапсырмалар" құжатын рәсімдеу; тапсырмаларды орындау алгоритмінің анықтамасы; деректер базасы файлдары құрылымының анықтамасы; бағдарлама құрылымын әзірлеу; модульдер үшін тестілер әзірлеу; түсіндірме жазба әзірлеу; негізгі бағдарламаны бағдарламалау; модульдерді бағдарламалау; кешенді тестілеу; бағдарламаларға түзету енгізу; жұмыс жобасы құжаттарын әзірлеу.
Іскерліктер:
- "Техникалық тапсырмалар" бөліміне "Кіріспе" әзірлеу;
- "Кіріс және шығыс құжаттарының түрлері" қосымша әзірлеу;
- тестілік тапсырмаларды орындау;
- кіріс және шығыс мәліметтерінің құрылымын нақтылау;
- тапсырмаларды орындау алгоритмін анықтау;
- деректер базасының құрылымын анықтау;
- модульдер үшін тестілер әзірлеу;
- бағдарламалар құрылымын әзірлеу;
- түсіндірме жазбаны әзірлеу;
- жұмыс жобасы сатыларын орындау.
Дағдылар:
- бағдарламалық қамсыздандыруды әзірлеу;
- жұмыс жобасының құжаттарын әзірлеу.
БҚ 4,6,7,9,10
КҚ 3.3.1
КҚ 3.3.2
КҚ 3.3.3
ӨО 02
Оқу өндірістік практика.
Электр механикалық релені және логикалық сұлбаны жөндеу; аппараттар мен тетіктерді монтаждау; қалқанды рәсімдеу; сигнал беру сұлбаларын зерттеу, жинау және сынау; реттеу сұлбасын зерттеу, жинау және сынау; резервті автоматты енгізетін қоректендіру сұлбасын зерттеу, жинау және сынау; сорғыны басқару сұлбасын зерттеу, жинау және сынау; асинхронды қозғалтқышты басқару сұлбасын монтаждау, баптау және сынау; резервті қозғалтқышты енгізу сұлбасын жинау және сынау; ағынды-көлік жүйесін іске қосып басқару сұлбасын жинау және сынау; температураның алғашқы өлшеу түрлендіргіштерін жөндеу; қысым мен разрядталу аспаптарын жөндеу.
Іскерліктер:
- аспаптардың конструктивті ерекшеліктеріне қарай орнату тәсілдерін таңдау;
- аппаратураға, қалқанды рәсімдеу қысқыштары мен тетіктерінің оқшаулауына монтаждауды жүргізу;
- параметрлердің технологиялық сигнал беру сұлбаларының жұмысындағы ақауларды анықтау және жою;
- технологиялық параметрлерді реттеу сұлбаларының жұмыс режимдері;
- резервті қозғалтқышты енгізумен қоректендіру сұлбасын жинауды және сынауды орындау;
- стендте сорғыны басқару сұлбасының аппаратурасына монтаждауды орындау;
- принциптік электр сұлбаларын оқу;
- резервті қозғалтқышты енгізу сұлбасының тізбектеріне таңбалауды орындау;
- істен шығу диагностикасын орындау;
- іске қосылу сұлбасын оқу;
- резервті қозғалтқышты енгізу сұлбасын оқу;
- серіппелі түтікті манометрге жөндеуді орындау; иінтіректі берілістері бар манометрлерді жөндеу.
Дағдылар:
- реттеу және сигнал беру сұлбасын жинау және монтаждау;
- қозғалтқышпен басқару сұлбасын жөндеуді монтаждау және сынау.
БҚ 4,6,7,9,10
КҚ 3.3.1
КҚ 3.3.2
КҚ 3.3.3
КП 03
Технологиялық практика.
Кіріспе әңгіме; практиканың мақсаттары мен міндеттері; кәсіпорынға рәсімделу; қауіпсіздік техникасы мен өрт қауіпсіздігі бойынша нұсқаулық; учаскелерге бөліну; кәсіпорынмен жалпы танысу; кәсіпорынға саяхат; БӨА және А цехының (қызметінің) құрылымы; бақылау және автоматтандыру жүйелеріне техникалық қызмет көрсету жөніндегі өндірістік бригададағы жұмыс; цехтың бақылау және автоматтандыру жүйелерінің, аспаптарды пайдалану және жөндеу қызметтерінің технологиялық процестері мен жұмысын зерттеу;
кәсіпорында жинақталған материалдарды қорыту, күнделік жүргізу.
Іскерліктер:
- функционалдық, принциптік және монтаждық сұлбаларды оқу;
- жұмыстарды орындауға наряд толтыру;
- жұмыстардың көлеміне ведомость құру.
Дағдылар:
-автоматтандырылған жүйелерге техникалық қызмет көрсету;
- ЭЕМ қызмет көрсету;
- желілер мен негізгі жабдықтарды жобалау, монтаждау және баптау;
- бағдарламалар мен бағдарламалық құралдарды енгізу және қолдап отыру.
БҚ4,5,6,7,9,10
КҚ 3.3.1
КҚ 3.3.2
КҚ 3.3.3
КП 04
Диплом алдындағы практика.
Кіріспе әңгіме; практиканың мақсаттары мен міндеттері; практикаға рәсімделу; қауіпсіздік техникасы мен өрт қауіпсіздігі бойынша нұсқаулық; жұмыс орнымен танысу; ЭЕМ қызмет көрсету бойынша міндеттерін орындау; өндірістік саяхаттар; материалдарды қорыту және есеп беруді рәсімдеу.
Іскерліктер:
- аспаптарды техникалық қызмет көрсетуге және жөндеуге құжаттамалар рәсімдеу;
- жұмыстарды орындауға нарядтар рәсімдеу және жабу;
- жұмыс орнында нұсқаулық өткізу.
Дағдылар:
- дипломдық жобаға мәліметтер жинау;
- кәсіптік міндеттерді шешуде ақпараттық технологияны қолдану.
БҚ4,5,6,7,9,10
КҚ 3.3.1
КҚ 3.3.2
КҚ 3.3.3

Квалификация: 130204 3 - Промышленный электрик
ОПД 00
Общепрофессиональные дисциплины
ОПД 01
Делопроизводство на государственном языке.
Работа со словарем по делопроизводству; нормативно-методические документы по документированию и вопросам обеспечения документами шаблонизации и стандартизации, объяснения с шаблонизации документов, правила составления документов, входящих в перечень административно-организационных документов; основы офисной и документационной работы; технология документирования с помощью технических средств.
Знания:
- структура службы документирования, должностная структура, должностные обязанности, технология документирования с помощью технических средств.
Умения:
- составлять и оформлять административно-организационные документы, служебную переписку на государственном языке;
- работать с документами с момента их поступления до оформления дел;
- работать со справочной
литературой.
БК 4,5,6,8
ОПД 02
Черчение.
Введение, понятие ЕСКД, ГОСТ; графическое оформление чертежей; линии чертежа; форматы чертежей; выполнение надписей на чертежах стандартным шрифтом с помощью графического редактора; масштабы; нанесение размеров; приемы выполнения контуров деталей вручную и с помощью графического редактора; техническое черчение; общие правила выполнения чертежей и эскизов; обозначения условные графические в схемах, схемы по специальности.
Знания:
- линии по ГОСТ 2.303-68*, форматы по ГОСТ 2.301-68*;
- шрифты чертежные по ГОСТ 2.304-81;
- масштабы по ГОСТ 2.302-68, правила нанесения размеров по ГОСТ 2.307-68*.
Умения:
- вычерчивать различные линии с соблюдением стандарта;
- выполнять надписи на чертежах стандартным шрифтом с помощью графического редактора;
- определять масштаб чертежа, выполнять чертежи деталей в заданном масштабе вручную и с помощью графического редактора;
- наносить размеры на чертеже детали простой формы;
- читать технологические схемы по специальности.
БК 3,5,7,9
ПК 3.4.1
ОПД 03
Основы технической механики.
Статика; аксиомы статики, системы сил, сопротивление материалов; виды деформированного состояния: растяжение (сжатие), сдвиг, кручение, прямой изгиб, сложная деформация; расчет на прочность; детали механизмов и машин; чтение и составление кинематических схем механизмов и машин; геометрический расчет основных размеров звеньев передач различных видов.
Знания:
- основные понятия стаҒтики, плоская система сил, моҒменты сил, элементы киҒнемаҒтики и динамики;
- осҒновы соҒпротивления матеҒриалов, осҒновы деталей машин.
Умения:
- выполнять расчеты прочҒности механических сисҒтем;
- выбирать необходимый вид механизма, анализировать конструктивные особенности сборочных единиц механизмов и конструкций.

Біліктілігі: 130204 3 - Өнеркәсіп электригі
ЖКП 00
Жалпы кәсіптік пәндер
ЖКП 01
Мемлекеттік тілде іс қағаздарын жүргізу.
Іс жүргізу бойынша сөздікпен жұмыс істеу; құжаттау және шаблондау мен стандарттауды құжаттармен қамтамасыз ету мәселелері бойынша нормативтік-әдістемелік құжаттар; құжаттарды шаблондаудан түсінік; әкімшілік-ұйымдастыру құжаттарының тізіміне кіретін құжаттарды құру ережелері; офистік және құжаттамалық жұмыс негіздері; техникалық құралдардың көмегімен құжаттау технологиясы.
Білімдер:
- құжаттау қызметінің құрылымын, лауазымдық міндеттерді, техникалық құралдардың көмегімен құжаттау технологиясын.
Іскерліктер:
- әкімшілік-ұйымдастыру құжаттарын, мемлекеттік тілде қызметтік хат алысуды құру және рәсімдеу;
- құжаттармен келіп түскен сәтінен, істі рәсімдеуге дейін жұмыс жасау;
- анықтамалық әдебиетпен жұмыс жасау.
БҚ 4,5,6,8
ЖКП 02
Сызу.
Кіріспе, КҚБЖ, МЕМСТ түсініктемесі; сызбалардың графикалық рәсімделуі; сызба сызықтары; сызба форматтары; графикалық редактордың көмегімен сызбаларға стандартты қаріптермен жазулар түсіру; масштабтар; өлшемдер түсіру; қолмен және графикалық редактордың көмегімен тетіктердің контурларын түсіру тәсілдері; техникалық сызу; сызбалар мен нобайларды орындаудың жалпы ережелері; сұлбалардағы шартты, графикалық белгілеулер; мамандық бойынша сұлбалар.
Білімдер:
- МЕМСТ 2.303-68* бойынша сызықтарды, МЕМСТ 2.301-
68* бойынша форматтарды;
- МЕМСТ 2.304-81 бойынша
сызба қаріптерін;
- МЕМСТ 2.302-68 бойынша масштабтарды, МЕМСТ 2.307-68* бойынша өлшемдер түсіру ережелерін.
Іскерліктер:
- стандартты сақтай отырып, әртүрлі сызықтарды сызу;
- сызбаларда стандартты қаріппен жазба жазу;
графикалық редактордың көмегімен сызбаларға стандартты қаріптермен жазулар түсіру;
- сызба масштабын анықтау, берілген масштабта қолмен және графикалық редактордың көмегімен тетіктердің сызбаларын орындау;
- сызбада қарапайым түрдегі тетіктердің өлшемдерін түсіру;
- мамандық бойынша электр сұлбаларды оқу.
БҚ 3,5,7,9
КҚ 3.4.1
ЖКП 03
Техникалық механика негіздері.
Статика; статика аксиомалары, күш жүйелері, материалдар кедергісі; деформацияланған күйдің түрлері: созылу (сығылу), ығысу, айналдыру, тура иілу, күрделі деформация; беріктікке есептеу; механизмдер мен машиналардың бөлшектері, механизмдер мен машиналардың кинематикалық сұлбаларын оқу және құру; әртүрлі берілістегі буындардың негізгі өлшемдерін геометриялық есептеу.
Білімдер:
- статистиканың негізгі ұғымдарын, жазық күш жүйелерін, күш моменттерін, кинематика және динамика элементтерін;
- материалдардың кедергілер негіздерін, машина тетіктерінің негіздерін.
Іскерліктер:
- механикалық жүйелердің беріктігіне есептеулер жүргізу;
- механизмнің қажетті түрін таңдау, механизмдер мен құрылымдардың жиынтық бірліктерінің құрылымдық ерекшеліктеріне талдау жасау.

БК 3,7,8,10
ПК 3.4.1
ОПД 04
Теоретические основы электротехники.
Электрические цепи постоянного тока; понятие об электрическом поле, потенциале и разности потенциалов; электрический ток, его физическая сущность и методы расчета; сопротивление, проводимость; электродвижущая сила; законы электротехники, связывающие параметры электрической цепи; электромагнитное поле и его составляющие; электромагнитные процессы, протекающие в магнитных и электрических цепях; расчеты магнитных цепей; электромагнитная индукция; электрические цепи синусоидального тока; расчеты электрических цепей переменного и постоянного тока; нелинейные цепи переменного тока и постоянного тока; понятия и методы расчетов; электрические цепи несинусоидального тока; понятия и методы расчетов; переходные процессы в электрических цепях; электрические цепи с распределенными параметрами.
Знания:
-основные электрические и магнитные явления, их фиҒзическую сущность и возҒможность практического использования;
- физические законы, на которых основана электротехника и вытекаюҒщие из этих законов следстҒвия; правила, методы расчеҒтов;
- наиболее употребляемые термины и определения теоҒретической электротехники;
- условные графические обоҒзначения элементов электриҒческих цепей, применяемых в схемах замещения;
- единицы измерения и букҒвенные обозначения элекҒтрических и магнитных велиҒчин.
Умения:
- производить расчеты элекҒтрических цепей постоянного и переменного тока;
- применять законы электроҒмагнитной индукции в изучеҒнии электрических машин и трансформаторов;
- определять параметры элекҒтрических величин и времени протекания переходных проҒцессов.
БК 1,2,3,7
ПК 3.4.1
ОПД 05
Электротехнические материалы.
Строение и свойства металлов; сплавы железа с углеродом; цветные металлы и их сплавы; магнитные материалы; магнитомягкие электротехнические материалы, проводниковые материалы; классификация проводниковых материалов; провода, шины, кабели; полупроводниковые материалы: свойства, область применения; электроизмерительные материалы; физика диэлектриков; физико-механические характеристики; газообразные диэлектрики; поляризационные материалы; электроизоляционные материалы и компаунды; резины; электроизоляционная слюда, керамика, стекло; слоистые пластмассы.
Знания:
- строение электротехничеҒских материалов, их электриҒческие, магнитные, тепловые, механические и физико- хиҒмические характеристики;
- область применения и споҒсобы получения электротехҒнических материалов.
Умения:
- классифицировать проводҒниковые материалы;
- расшифровывать марки проводов и кабелей;
- выбирать электротехничеҒский материал в соответствии с требованиями производҒства.

БҚ 3,7,8,10
КҚ 3.4.1
ЖПК 04
Электротехниканың теориялық негіздері.
Тұрақты токтың электр тізбектері; электр өрісі туралы ұғым; потенциалдар және потенциялардың түрлілігі, электр тогы, оның физикалық мәні және есептеу әдістері; кедергі, өтімділік; электр қозғаушы күштер; электр тізбегін байланыстырушы электротехника заңдары; электр тізбегінің байланыстырушы параметрлері; электрмагниттік өріс және оның құрауыштары; магниттік және электрлік тізбектерде өтетін электрмагниттік процестер; магниттік тізбектерді есептеу; электрмагниттік индукция; синусоидалы токтың электр тізбектері; тұрақты және айнымалы токтың электр тізбегін есептеу; тұрақты және айнымалы токтың сызықты емес тізбектері; есептеу ұғымдары мен әдістері;
синусоидалы емес токтың электр тізбектері; есептеу ұғымдары мен әдістері; электр тізбектеріндегі өтпелі процестер; тарату параметрлері бар электр тізбектері.
Білімдер:
- негізгі электрлік және магниттік құбылыстарды, олардың физикалық мәнін және іс-жүзінде қолдану мүмкіндігін;
- электротехника негізделген физикалық заңдарды және бұл заңдардан туындайтын салдарларын; ережелерін, есептеу әдістерін;
- теориялық электротехникада жиі қолданылатын терминдер мен анықтамаларды;
- алмастыру сұлбаларында қолданылатын электр тізбектері элементтерінің шартты графикалық белгіленуін;
- электрлік және магниттік шамалардың өлшем бірліктері мен әріптік таңбалануын.
Іскерліктер:
- тұрақты және айнымалы токтың электрлік тізбектеріне есептеу жүргізу;
- электр машиналары мен трансформаторларды оқыған кезде электрмагниттік индукция заңын қолдану;
- өтпелі процестердің электрлік шамалары мен өту уақытының параметрлерін анықтау.
БҚ 1,2,3,7
КҚ 3.4.1
ЖКП 05
Электротехникалық материалдар.
Металдардың құрылымы мен қасиеттері, темірдің көміртекті қорытпалары; түсті металдар және олардың қорытпалары; магниттік материалдар; магниттіжұмсақ электротехникалық материалдар, өткізгіш материалдар; өткізгіш материалдарының жіктемесі; сымдар, шиналар, кабельдер; жартылай өткізгіш материалдар; қасиеттері, қолданылу саласы; электр өлшеу материалдары; диэлектриктер физикасы; физика-механикалық сипаттамалары; газ тәрізді диэлектриктер; поляризациялық материалдар; электр оқшаулау материалдары және компаундтар; резеңкелер; электр оқшаулағыш слюда, керамика, шыны, қабатты пластмасса.
Білімдер:
- электротехникалық материалдардың құрылымын, олардың электрлік, магниттік, жылу, механикалық және физика-химиялық сипаттамаларын;
- электротехникалық материалдарды қолдану саласын және алу тәсілдерін.
Іскерліктер:
- өткізгіш материалдарды жіктеу;
- сымдар мен кабельдердің маркаларын ашып оқу;
- өндіріс талаптарына сай электротехникалық материалдарды таңдау.

БК 1,2,7,9
ПК 3.4.1
ОПД 06
Электрические измерения.
Основы метрологии; средства измерений электрических величин; аналоговые электроизмерительные приборы, измерительные цепи; понятие об измерительных приборах и способах расширения пределов измерения; измерение электрических и магнитных величин; измерение параметров электрических цепей, измерение мощности электрической энергии; приборы сравнения: компенсаторы, потенциометры, электронные и цифровые приборы; понятие о методах измерения электродвижущей силы, напряжения, образцовым методом; измерение неэлектрических величин; регистрирующие приборы; измерение неэлектрических величин преобразователями; понятие о методах регистрации, о самопишущих, о способах измерения температуры.
Знания:
- основные положения метрологии; типы, устройство, принцип действия, характеристики и область применения электроизмерительных приборов; методику определения погрешностей измерений; способы измерения электрических, магнитных и неэлектрических величин; способы расширения пределов измерений.
Умения:
- использовать единицы измерения и формулы при выполнении лабораторных работ;
- определять сопротивление шунта и добавочные сопротивления;
- подбирать измерительные трансформаторы;
-определять параметры электрической цепи;
- пользоваться точными приборами и выполнять схемы включения;
-подобрать регистрирующий прибор.
БК 5,7,8
ПК 3.4.1
ОПД 07
Основы промышленной электроники.
Электровакуумные и ионные приборы; полупроводниковые приборы: диоды, транзисторы, тиристоры; интегральные микросхемы; усилители; источники питания: выпрямители, сглаживающие фильтры, умножители напряжения, стабилизаторы, инверторы и преобразователи частоты; генераторы линейных колебаний; элементы импульсных и цифровых устройств; элементы микропроцессорной техники.
Знания:
- терминологию, размерность величин и их основные соотношения;
- устройство и характеристики электронных, ионных, полупроводниковых приборов;
- область применения и условия эксплуатации приборов и устройств промышленной электроники.
Умения:
- читать типовые электронные схемы;
- выполнять эксперименты по лабораторному исследованию электронных приборов и устройств, пользоваться технической и справочной литературой;
- производить расчеты по основным расчетным соотношениям.
БК 5,7,8
ПК 3.4.1
ОПД 08
Электрические машины и трансформаторы.
Конструкция и принцип действия машины постоянного тока; магнитная цепь машины постоянного тока; коммутация; генераторы постоянного тока; способы возбуждения; характеристики генераторов; двигатели постоянного тока; принцип действия, пуск двигателей; рабочие характеристики; регулирование частоты вращения; конструкция и принцип действия трансформаторов; режимы работы; группы и схемы соединения трансформаторов; автотрансформаторы, трехобмоточные и специальные трансформаторы; конструкция и принцип действия синхронных генераторов; способы возбуждения, характеристики, регулирование активной и реактивной мощности; параллельная работа синхронных генераторов в сеть; методы синхронизации; принцип действия и конструкция синхронных двигателей, синхронные двигатели специального назначения; принцип действия и конструкция асинхронных двигателей; физические процессы, пуск в ход, рабочие характеристики асинхронных двигателей.
Знания:
- электромагнитные и электромеханические процессы, лежащие в основе принципа работы электрических машин и трансформаторов;
- основные свойства, конструктивные особенности и характеристики электрических машин и трансформаторов; область их применения.
Умения:
- определять тип электрической машины и трансформатора по конструкции и паспортным данным;
- собирать схемы двигателей и снимать характеристики;
- решать задачи по расчету параметров и выполнению развернутых схем обмоток якоря; расчету магнитной цепи постоянного тока; расчету ЭДС, электромагнитных моментов и частоты вращения коллекторных машин; расчету и построению характеристик этих машин;
- решать задаҒчи по расчету параметров и характеристик трансформаторов,по распределению нагрузки между параллельно включенными трансформаҒторами; расчету и построению рабочих характеристик трехфазных асинхронных двигатеҒлей; расчету потерь и КПД синҒхронной машины.
БК 5,7,8
ПК 3.4.1
ОПД 09
Основы компьютерной технологии.
ОС Windows; текстовый редактор Microsoft Word; электронная таблица Excel; базы данных; компьютерные сети; графический редактор Auto Cad; использование ЭВМ в курсовом проектировании; автоматизированные рабочие места.
Знания:
- основы алгоритмизации и программирования на языках высокого уровня;
- настройку компьютера на пользователя; работу в сети;
- работу с офисными программами.
Умения:
- настраивать ОС;
- форматировать и редактировать текст; создавать и редактировать таблицы;
- использовать локальную и глобальную сети для получения и отправки информации;
- создавать и редактировать чертеж.
БК 5,7,8
ПК 3.4.1
ОПД 10
Основы стандартизации, сертификации и метрологии.
Основы метрологии и средств измерений: основы метрологии; системы и средства измерений; измерение давления: единицы измерения давления, классификация приборов; жидкостные манометры; деформационные манометры; измерительные преобразователи давления и разряжения; измерительные преобразователи разности давлений; грузопоршневые манометры; измерение температуры: температурные шкалы; классификация приборов; термометры расширения; манометрические термометры; термоэлектрические термометры; электрические термометры сопротивления; измерение температуры по тепловому излучению; измерение уровня жидкостей и сыпучих материалов: измерение уровня жидкостей; измерение уровня сыпучих материалов; измерение расхода и количества веществ: единицы измерения и классификация методов измерения; измерение расхода уровнемеров; переменного перепада давления; расходомеры постоянного перепада давления; электромагнитные (индукционные) расходомеры; измерение количества жидкости и газа; измерение количества твердых веществ; измерение физических свойств веществ: измерение плотности жидкости и газа; измерение вязкости жидкостей; измерение влажности веществ; методы и приборы для определения состава и показателей качества вещества: определение состава газов газоанализаторами; анализ многокомпонентных газовых смесей; потенциометрический метод анализа жидкостей (рН-метрия); кондуктометрические методы анализа жидкостей; оптические методы анализа жидкостей.
Знания:
- основные виды и методы измерений;
- виды погрешностей приборов;
- основные элементы системы автоматического контроля;
- единицы измерения давления в системах СИ;
- классификацию приборов для измерения давления;
- разновидности жидкостных манометров, их преимущества,
область применения;
- виды упругих чувствительных элементов и их статические характеристики;
- назначение и принцип работы измерительных преобразователей, грузопоршневых манометров, термометров расширения, манометрических термометров;
- принцип действия и работу приборов, работающих в комплекте с термопарами;
- принцип действия и устройство электрических термометров сопротивления;
- принцип действия и
устройство пирометров;
- принцип действия и устройство всех видов уровнемеров;
- классификацию расходомеров по методам измерения;
- принцип работы счетчиков измерения количества жидкостей и газов; весов и дозаторов; плотномеров; вискоземетров; психометра и гигрометра; кондуктометрического влагомера;
газоанализаторов;
- типы промышленных хромотографов;
- принцип работы промышленного рН-метра; автоматических фотокалоримеров.
Умения:
- выбирать оптимальную структуру системы автоматического контроля для измерения технологических параметров;
- применять знания и решать задачи в области общей теории измерений;
- осуществлять перевод физических величин из одной системы единиц в другую;
- оценивать результаты измерений;
- рассчитывать параметры, составлять и собирать схемы включения приборов при измерении различных электрических и неэлектрических величин;
- выбирать стандартные средства измерения технических процессов по точности;
- использовать нормативные документы в своей профессиональной деятельности;
- собирать поверочные схемы;
- определять погрешность, вариацию, быстродействие, чувствительность прибора;
- оценить качество записи регистрирующих приборов;
- измерять параметры сопротивлений, индуктивностей, Ұмкостей.
БК 1,3,4
ПК 3.4.1
СД 00
Специальные дисциплины
СД 01
Электрооборудование промышленных предприятий.
Электроосвещение - основы светотехники, источники света; осветительные приборы, их типы, характеристиҒки; светотехнический расчет; расчет электросети освещения; электротермические установки: классификация электроҒтермических установок; печи сопротивления; расчет нагревательных элементов; автоматическое регулироҒвание температуры; электрооборудование дуговых печей, автоматическое регулирование мощности дуги; электрооборудование конструкционных печей и установок;электрооборудование сварочных установок переменҒного и постоянного тока; электрооборудование подъемно-транспортных установок, кранов, грузовых и пассажирских лифтов, механизмов непрерывного транспорта, компрессоров, насосов, металлорежущих станков; электрооборудование во взрыво- и пожароопасных помещениях; электрооборудование гражданских зданий; электрооборудование распределительных устройств и трансформаторных подстанций напряжением до 35 кВ. включительно.
Знания:
- основные типы электрооборудования;
- конструкцию оборудования.
Умения:
- выбирать аппаратуру для электроосвещения, выбирать сечение проводов, способы прокладки проводов;
- выбирать тип электрооборудования, способ регулирования температуры;
- выбирать тип сварочного аппарата и электрооборудование;
- рассчитывать, выбирать и проверять электродвигатели на все механизмы кранов и лифтов;
- рассчитывать и выбирать электропривод, аппараты управления, защиты, коммутации;
- выбирать электромашины и электрооборудование согласно категории В или П по ПУЭ;
- составлять несложные схемы; применять бесконтактный электропривод;
- выбирать для каждого механизма тип и мощность электродвигателя.
БК 5,7,8
ПК 3.3.1
СД 02
Эксплуатация и ремонт промышленного электрооборудования.

БҚ 1,2,7,9
КҚ 3.4.1
ЖКП 06
Электрлік өлшемдер.
Метрология негіздері; электрлік шамаларды өлшеу құралдары; ұқсас электрлік өлшеу аспаптары, өлшеу тізбектері; өлшеу аспаптары туралы және өлшеу шектерін кеңейту тәсілдері туралы ұғым; электрлік және магниттік көлемдерді өлшеу; электр тізбектері параметрлерін өлшеу, электр энергиясы қуатын өлшеу; салыстыру аспаптары: компенсаторлар, потенциометрлер, электронды және сандық аспаптар; электр қозғаушы күштері, кернеуді үлгілік әдіспен өлшеу әдістері туралы түсінік; электрлік емес шамаларды өлшеу; тіркеу құралдары; электрлік емес шамаларды түрлендіргіштермен өлшеу; тіркеу әдістері, өздігінен жазатын құралдар, температураны өлшеу тәсілдері туралы түсінік.
Білімдер:
- метрологияның негізгі қағидаларын; типтерін, құрылғыларын, қызмет принциптерін, сипаттамаларын және электрлік өлшеу аспаптарын қолдану саласын; өлшеу қателіктерін анықтау әдістемесін; электрлік, магниттік және электрлік емес шамаларды өлшеу тәсілдерін; өлшеу шектерін кеңейту тәсілдерін.
Іскерліктер:
- зертханалық жұмыстарды орындау кезінде өлшеу бірліктерін және формулаларды қолдану;
- шунт кедергісін және үстеме кедергілерді анықтау;
- өлшеу трансформаторларын таңдау;
-электр тізбектерінің параметрлерінанықтау;
- дәлдік аспаптарын қолдану және іске қосу сұлбасын орындау;
- тіркеу құралдарын таңдау.
БҚ 5,7,8
КҚ 3.4.1
ЖКП 07
Өнеркәсіптік электроника негіздері.
Электр вакуумдық және ионды аспаптар; жартылай өткізгіш аспаптар: диодтар, транзисторлар, тиристорлар; интегралды микросұлбалар; күшейткіштер; қорек көздері: түзеткіштер, жазу сүзгілері, кернеу көбейткіштері, тұрақтандырғыштар, инверторлар мен жиілік түрлендіргіштер; желілік тербеліс генераторлары; импульстік және сандық құрылғы элементтері; микропроцессорлық техника элементтері.
Білімдер:
- терминологияны, шаманың өлшемділігін және олардың негізгі қатынастарын;
- электронды, ионды, жартылай өткізгіш аспаптар құрылғыларын және сипаттамаларын;
- өнеркәсіптік электроника аспаптары мен құрылғыларын пайдалану шарттарын және қолданылу саласын.
Іскерліктер:
- үлгілік электронды сұлбаларды оқу;
- электронды аспаптар мен құрылғыларды зертханалық зерттеу бойынша эксперименттер жүргізу,
техникалық және анықтамалық әдебиетті пайдалану;
- негізгі есептік арақатынастар бойынша есептер шығару.
БҚ 5,7,8
КҚ 3.4.1
ЖКП 08
Электр машиналары және трансформаторлар.
Тұрақты ток машиналарының конструкциялары және жұмыс принциптері; тұрақты ток машиналарының магниттік тізбегі; коммутация; тұрақты ток генераторлары; қоздыру тәсілдері; генераторлар сипаттамалары; тұрақты ток қозғалтқыштары; жұмыс принципі, қозғалтқышты іске қосу; жұмыс сипаттамалары; айналу жиілігін реттеу; трансформаторлардың конструкциясы және жұмыс принципі; жұмыс режимі; трансформаторлар топтары және қосу сұлбалары; автотрансформаторлар, үш орамды және арнайы трансформаторлар; синхронды генераторлардың конструкциясы және жұмыс принципі; қоздыру тәсілдері; активті және реактивті қуатты реттеу; синхронды генераторлардың желідегі параллель жұмысы; синхрондау әдістері; арнайы тағайындаудағы синхронды қозғалтқыштардың жұмыс принципі және конструкциясы; асинхронды қозғалтқыштардың жұмыс принципі және құрылымы; физикалық процестер, іске қосу, асинхронды қозғалтқыштардың жұмыс сипаттамалары.
Білімдер:
- электр машиналары мен трансформаторлардың жұмыс принципі негізіне сүйенетін электрмагниттік және электр механикалық процестерді;
- электр машиналары мен трансформаторлардың негізгі қасиеттерін, құрылымдық ерекшеліктерін және сипаттамаларын; олардың қолданылу саласын.
Іскерліктер:
- электр машиналары мен трансформаторлардың типін конструкциялары және паспорттық мәліметтері бойынша анықтау;
- қозғалтқыш сұлбаларын жинау және сипаттамаларын алу;
- зәкір орамдарының толық сұлбалары параметрлерін есептеу және орындау бойынша есептер шығару; тұрақты токтың магниттік тізбегін есептеу бойынша есептер шығару; коллекторлы машиналардың ЭҚК, электрмагниттік моменттерін және жиілігін есептеу; бұл машиналар сипаттамларын есептеу;
- трансформаторлар параметрлері және сипаттамаларын есептеу арқылы параллель қосылған трансформаторлар арасындағы жүктемелерді тарату бойынша есептер шығару; үш фазалы асинхронды қозғалтқыштардың жұмыс сипаттамасын есептеу және құрау; синхронды машиналар шығынын есептеу және ПӘК.
БҚ 5,7,8
КҚ 3.4.1
ЖКП 09
Компьютерлік технология негіздері.
Windows АЖ; Microsoft Word мәтіндік редактор; Excel электронды кесте; деректер базасы; компьютерлік желілер; Auto Cad графикалық редактор; ЭЕМ және курстық жобалауда қолдану; автоматтандырылған жұмыс орындары.
Білімдер:
- жоғары деңгей тілінде алгоритмдеу және бағдарламалау негіздерін;
- пайдаланушыға компьютерді жөнге келтіруді; желіде жұмыс жасауды;
- офистік бағдарламалармен жұмыс жасауды.
Іскерліктер:
- АЖ баптау;
- мәтінді пішімдеу және түзету енгізу; кестелер құру және түзету енгізу;
- ақпаратты алу және жөнелту үшін жергілікті желі мен жаһандық желіні пайдалану;
- сызбалар құру және түзету енгізу.
БҚ 5,7,8
КҚ 3.4.1
ЖКП 10
Стандарттау, метрология
және сертификаттау негіздері.
Метрология негіздері және өлшеу құралдары: метрология негіздері; өлшеу жүйелері және құралдары; қысымды өлшеу; қысымды өлшеу бірліктері; аспаптардың жіктемесі; сұйықтық манометрлері; деформациялық манометрлер; қысым мен зарядтауды өлшеу түрлендіргіштері; жүкпоршенді манометрлер; температураны өлшеу: температура шкаласы; аспаптар жіктемесі; кеңейту термометрлері: манометрлік термометрлер; кедергінің электрлік термометрлері; жылулық сәулелену бойынша температураны өлшеу; сұйықтықтар мен сусымалы материалдардың деңгейін өлшеу: сұйықтық деңгейін өлшеу; сусымалы материалдардың деңгейін өлшеу; заттар шығынын және мөлшерін өлшеу: өлшем бірліктері және өлшеу әдістерінің жіктемесі; деңгей өлшегіш шығынын өлшеу; қысымның айнымалы айырмасын өлшеу; қысымның тұрақты айырмасы шығынын өлшеу; электрмагниттік (индукциялық) шығын өлшегіштер; сұйықтық пен газ мөлшерін өлшеу; қатты заттардың мөлшерін өлшеу; заттардың физикалық қасиеттерін өлшеу: сұйықтық пен газ тығыздығын өлшеу; сұйықтықтың тұтқырлығын өлшеу; заттардың ылғалдылығын өлшеу; заттар сапасы құрамын және көрсеткіштерін айқындауға арналған әдістер мен аспаптар: газдар құрамын газталдағыштармен анықтау; көпқұрамды газ қоспаларының талдамасы; сұйықтық талдамасының потенциометриялық әдістері (рН-метрия); сұйықтық талдамасының кондуктометриялық әдістері; сұйықтық талдамасының оптикалық әдістері.
Білімдер:
- өлшеудің негізгі түрлерін және әдістерін;
- аспаптар қателіктерінің түрлерін;
- автоматтық бақылау жүйесінің негізгі элементтерін;
- СИ жүйесінде қысымды өлшеу бірліктерін;
- қысымды өлшеуге арналған аспаптардың жіктемесін;
- сұйықтық манометрлерінің алуан түрлерін, олардың басымдылықтарын, қолдану саласын;
- нығыз сезімтал элементтердің түрлерін және олардың статикалық сипаттамаларын;
- өлшеу түрлендіргіштерінің, жүкпоршенді манометрлердің, кеңейту термометрлерінің, манометрлік термометрлердің міндеттері мен жұмыс қағидаларын;
- жылу булармен бірлесе жұмыс істейтін аспаптардың жұмыс қағидаларын;
- кедергінің электрлік термометрлерінің жұмыс қағидаларын және құрылғыларын;
-пирометрлердің жұмыс қағидаларын және құрылғыларын;
- барлық деңгейдегі деңгей өлшегіштердің жұмыс қағидаларын және құрылғыларын;
- өлшеу тәсілдері бойынша шығын өлшегіштердің жіктемесін;
- сұйықтықтар мен газдар мөлшерін өлшейтін есептеуіштердің, таразылар мен дозаторлардың, тығыздық өлшегіштердің, тұтқырлық өлшеуіштердің, психометрлердің, гигрометрлердің, кондуктометрлік ылғал өлшегіштердің жұмыс қағидаларын;
- өнеркәсіптік хромотографтардың типтерін;
- өнеркәсіптік рН-метрдің, автоматтық фотокалориметрлердің жұмыс қағидасын.
Іскерліктер:
- технологиялық параметрлерді өлшеу үшін автоматтық бақылау жүйесінің тиімді құрылымын таңдап алу;
- өлшеудің жалпы теориясы саласында білімді қолдану және міндеттерді шешу;
- физикалық шаманы бірліктің бір жүйесінен екінші жүйесіне ауыстыруды жүзеге асыру,
- өлшеу нәтижелерін бағалау,
- электрлік және электрлік емес әртүрлі шамаларды өлшеу кезінде параметрлерді есептеу, аспаптарды іске қосу сұлбаларын құру және жинау;
- дәлдік бойынша технологиялық процестерді өлшеудің стандартты құралдарын таңдау;
- өзінің кәсіптік қызметінде нормативтік құжаттамаларды пайдалану;
- тексеру сұлбаларын жинау;
- аспаптың қателігін, вибрациясын, жылдам әрекет етуін, сезімталдығын анықтау;
- тіркеу аспаптарының жазу сапасын бағалау;
- кедергі, индуктивтілік, сыйымдылық параметрлерін өлшеу.
БҚ 1,3,4
КҚ 3.4.1
АП 00
Арнайы пәндер
АП 01
Өнеркәсіптік кәсіпорындардың электржабдықтары.
Электрмен жабдықтау – жарық техникасының негіздері, жарық көздері; жарықтандыру аспаптары, олардың типтері, сипаттамалары; жарықтехникалық есептеу; жарықтандырудың электр желісін есептеу; электртермикалық қондырғылар: электртермикалық қондырғылардың жіктемесі; кедергі пештері; қыздырғыш элементтерді есептеу; температураны автоматты реттеу; доғал пештердің электржабдықтары, доғал қуатын автоматты реттеу; конструкциялық пештердің электржабдықтары және қондырғылары; айнымалы және тұрақты токтың пісіру қондырғыларының электржабдықтары; көтеру-көліктік қондырғылардың, крандардың, жүк және жолаушылар лифтілерінің, тоқтаусыз істейтін көлік механизмдерінің, компрессорлардың, сорғылардың, металл кесетін сорғылардың электржабдықтары; жарылу және өрт қауіпті жайлардағы электржабдықтар; азаматтық ғимараттардың электржабдықтары; тарату құрылғыларының және кернеуі 35 кВ. дейінгі трансформаторлы қосалқы станциялардың электржабдықтары.
Білімдер:
- электржабдықтарының негізгі жабдықтарын;
- жабдықтар құрылымын.
Іскерліктер:
- электрмен жабдықтауға арналған аппаратураларды таңдау, сымдар қимасын, сымдарды төсеу тәсілдерін таңдау;
- электржабдығы типін, температураны реттеу тәсілін таңдау;
- дәнекерлеу аппаратының және электржабдығының типін таңдау;
- крандар мен лифтілердің барлық механизмдеріне электр қозғалтқыштарды есептеу, таңдау және тексеру; - электржетегін, басқару, қорғау, коммутация аппараттарын есептеу және таңдау;
- ЭОҚ бойынша В немесе П категориясына сәйкес электр машиналарды және электржабдықтарды таңдау;
- күрделі емес сұлбаларды құру; түйіспесіз электржетегін қолдану;
- әрбір механизм үшін электрқозғалтқышының типі мен қуатын таңдау.
БҚ 5,7,8
КҚ 3.4.1
АП 02
Өнеркәсіптік кәсіпорындардың электржабдықтарын пайдалану және жөндеу.

Эксплуатация электрооборудования: организация эксплуатации и приемка смонтированного электрооборудования предприятий; эксплуатация внутренних электрических сетей и освещения предприятий, воздушных линий напряжением до 35 кВ. включительно, кабельных линий, трансформаторных подстанций и распределительных устройств, электроприводов, электрических печей и электросварочных установок, электрооборудования кранов и подъемников; оперативное управление электрооборудованием; ремонт внутренних электрических сетей и освещения предприятий, воздушных линий напряжением до 35 кВ., кабельных линий напряжением до 10 кВ., трансформаторов и электрооборудования подстанций, электрических машин постоянного и переменного тока, пускорегулирующей аппаратуры; монтаж электрооборудования внутренних электрических сетей предприятий, воздушных линий напряжением до 10 кВ., кабельных линий напряжением до 10 кВ., электрооборудования трансформаторных подстанций, электродвигателей, аппаратуры управления, электрооборудования кранов и подъемников.
Знания:
- основные сведения о поузловом опробовании, приемке отдельных элементов; пробном пуске и комплексном опробовании;
- техническую документацию на кабельную линию;
- порядок производства оперативных переключений;
- требования к монтажу электрооборудования предприятий;
- технологию ремонтных и монтажных работ;
- правила эксплуатации электрооборудования;
- меры безопасности при производстве отдельных видов работ;
- виды ремонтов; ремонтные циклы; системы и планы ремонтов; ремонтную документацию; системы организации ремонта; структуру электроремонтного цеха.
Умения:
- проводить испытание изоляции высоким напряжением;
- измерять токовую нагрузку и напряжения машины; проводить измерение вибрации и зазоров;
- выполнять оперативные переключения на тренажере;
- составлять сетевые графики на ремонт электрооборудования.
БК 5,7,8
ПК 3.4.1
СД 03
Основы электропривода.
Механика электропривода:
структура и расчетные схемы механической части электропривода; неустановившееся механическое движение электропривода; понятие регулирования координат электропривода; электропривод с двигателями постоянного тока: электропривод с двигателями постоянного тока независимого возбуждения, электропривод с двигателями постоянного тока последовательного асинхронными и синхронными; энергетика электропривода: расчет мощности, выбор и проверка электродвигателей.
Знания:
- схемы управления электроприводами;
- условия выбора и проверки двигателей механизмов;
- способы регулирования скорости и определения устойчивости работы электропривода.
Умения:
- производить расчеты электрических и электромеханических параметров электроприводов;
- составлять кинематической схемы ЭП;
- определять моментов инерции;
- монтажа простейшей схемы включения электропривода;
- монтажа простейшей схемы включения двигателя в сеть;
- включать электродвигатели в сеть.

Электржабдықтарын пайдалану: кәсіпорынның жөнделген электржабдықтарын пайдалануды және қабылдауды ұйымдастыру; кәсіпорынның ішкі электр желілерін және жарықтандырылуын, кернеуі 35кВ. дейінгі әуе желілерін, кабельдік желілерді, трансформаторлы қосалқы станцияларды, таратушы құрылғыларды, электржетектерін, электрпештерін, электрдәнекерлеу қондырғыларын, крандар мен көтеру механизмдерінің электржабдықтарын пайдалану; электржабдықтарын жедел басқару; кәсіпорынның ішкі электр желілерін және жарықтандырылуын, кернеуі 35кВ. дейінгі әуе желілерін, кернеуі 10 кВ. кабельдік желілерді, трансформаторлар мен қосалқы станциялардың электржабдықтарын, тұрақты және айнымалы токтың электр машиналарын, іске қосуды реттейтін аппаратураларды жөндеу; кәсіпорынның ішкі электр желілерін, кернеуі 10кВ. дейінгі әуе желілерін, кернеуі 10кВ. кабельдік желілерді, трансформаторлы қосалқы станциялардың электржабдықтарын, электрқозғалтқыштарды, басқару аппаратураларын, крандар мен көтеру механизмдерінің электржабдықтарын монтаждау.
Білімдер:
- жеке элементтерді түйіндік сыннан өткізу, қабылдау туралы; сынамалық іске қосу және кешенді тексеру туралы негізгі мәліметтерді;
- кабельдік желілерге техникалық құжаттарды;
- жедел ауыстырып қосқыштардың жұмыс тәртібін;
- кәсіпорын электржабдықтарын монтаждауға қойылатын талаптарды;
- жөндеу және монтаждау жұмыстарының технологиясын;
- электржабдықтарын пайдалану ережесін;
- жеке жұмыс түрлерін жүргізу кезіндегі қауіпсіздік шараларын;
- жөндеу түрлерін; жөндеу циклдерін; жөндеу жүйелері мен жоспарларын; жөндеу құжаттамаларын; жөндеуді ұйымдастыру жүйесін; электрлік жөндеу цехының құрылымын.
Іскерліктер:
- жоғары кернеуде оқшаулағышқа сынау жүргізу;
- машинаның ток жүктемесін және кернеуін өлшеу; діріл мен саңылауға өлшеу жүргізу;
- тренажерда жедел ауыстырып қосуды орындау;
- электржабдықтарын жөндеуге желілік графиктер құру.
БҚ 5,7,8
КҚ 3.4.1
АП 03
Электржетегінің негіздері.
Электржетегінің механикасы:
электржетегінің механикалық бөлігінің құрылымы және есептік сұлбасы; электржетегінің орнықпаған механикалық қозғалысы; электржетегі координатын реттеу ұғымы; тұрақты ток қозғалтқышы бар электржетегі; тәуелсіз қоздырғышты тұрақты ток қозғалтқышы бар электржетегі; асинхронды және синхронды қозғалтқышты тізбекті тұрақты ток қозғалтқышы бар электржетегі; электржетек энергетикасы: қуатты есептеу, электрқозғалтқыштарды таңдау және тексеру.
Білімдер:
- электржетегін басқару сұлбасын;
- механизм қозғалтқыштарын таңдау және тексеру шарттарын;
- электржетегі жұмысының жылдамдығын реттеу және тұрақтылығын анықтау тәсілдерін.
Іскерліктер:
- электржетектерінің электрлік және электрмеханикалық параметрлеріне есептеу жүргізу;
- ЭЖ кинематикалық сұлба құрау;
- инерция сәттерін анықтау;
- электржетегін қосудың қарапайым сұлбасын монтаждау;
- қозғалтқышты электржетегіне қосудың қарапайым сұлбасын монтаждау;
- желіге электрқозғалтқыштарын қосу.

БК 5,7,9
ПК 3.4.1
СД 04
Автоматическое управление электроприводом.
Разомкнутые структуры электроприводов: элементы и устройства разомкнутых систем управления электроприводами; разомкнутые системы управления электроприводами постоянного и переменного тока; замкнутые структуры электроприводов: элементы и устройства систем управления электроприводами, замкнутые системы управления электроприводами постоянного и переменного тока; электроприводы с программным управлением: классификация систем программного управления электроприводами; системы электроприводов с числовым программным управлением; основные понятия и определения надежности электропривода, методы расчета и повышения надежности.
Знания:
- схемы управления электроприводами;
- структурные схемы автоматизированного электропривода;
- основные виды обратных связей;
- аналоговые и дискретные элементы схем управления;
- типовые узлы схем управления; замкнутые схемы электроприводов с полупроводниковыми силовыми преобразователями; принцип построения следящего электропривода.
Умения:
- выбирать аппараты по основным параметрам;
- составлять несложные принципиальные схемы пусковых двигателей постоянного и переменного тока;
- составлять монтажные схемы;
- рассчитывать надежность несложной САУ ЭП;
- определять коэффициент безотказной работы каждого элемента;
- выполнять монтаж несложных схем;
- устранять неисправности;
- использовать практические методы повышения надежности электроприводов.
БК 5,7,8
ПК 3.4.1
СД 05
Электроснабжение промышленных предприятий.
Назначение и типы электрических станций и режимы их работы; структурные схемы передачи электроэнергии к потребителям; основное электрооборудование электрических станций и подстанций напряжением выше 1000В.; распределение электрической энергии с электрических станций и подстанций напряжением выше 1000В.; общие сведения о силовом и осветительном электрическом оборудовании на напряжение до1000В.; классификация приемников электроэнергии по требуемой степени бесперебойности электроснабжения и режимы работы; основная защитная и коммутационная аппаратура на напряжение до 1000В.; выполнение и конструкционное устройство электрических сетей; графики электрических нагрузок, определения и обозначения основных физических величин; расчет электрических нагрузок в электроустановках напряжением до 1000В.; расчет электрических нагрузок осветительных сетей; регулирование напряжения и компенсация реактивной мощности; выбор сечения проводов и кабелей по допустимому нагреву электрическим током и экономической плотности тока; защита электрических сетей в установках напряжением до 1000В.; выбор и расчет электрических сетей по потере напряжения; внутризаводское электроснабжение предприятий, короткие замыкания, расчет величин токов коротких замыканий; выбор высоковольтных токоведущих частей и аппаратов на подстанциях с учетом действия токов короткого замыкания; картограмма нагрузок, выбор качества и место положения подстанций; расчет электрических нагрузок высокого напряжения; выбор числа и мощности трансформаторов на подстанциях; цеховые и трансформаторные подстанции; главные понизительные и распределительные подстанции; заземление и зануление в электроустановках; релейная защита и автоматизация систем электроснабжения: основные понятия и виды релейных защит, защита отдельных элементов систем электроснабжения, схемы управления, учета и сигнализации систем электроснабжения; элементы техники высоких напряжений в системах электроснабжения: испытание изоляции высоковольтного электрооборудования и электрических сетей, перенапряжения внутренние, атмосферные и защита от перенапряжений.
Знания:
- основные сведения об энергетических системах;
- методы определения электрических нагрузок потребителей электрической энергии;
- устройство защитной коммутационной аппаратуры напряжением до и свыше 1000В.;
- конструктивные особенности линий электропередачи и электрооборудования электрических станций и подстанций;
- теоретические основы релейной защиты и автоматики в энергосистемах;
- внутренние атмосферные перенапряжения и защиту от перенапряжений.
Умения:
- выбирать необходимое оборудование в зависимости от технических требований;
- выбирать привод в зависимости от технических требований;
- составлять электрические схемы осветительных установок;
- производить расчет необходимой компенсационной мощности и производить ее выбор по каталогу;
- определять коэффициенты от условий среды, температуры и числа рядом лежащих проводов и кабелей;
- производить расчет по выбору сечений проводниковой продукции, по допустимому току и экономической плотности тока;
- определять потери напряжения в электрических сетях;
- выполнять конструирование цеховых трансформаторных подстанций в зависимости от схем электроснабжения;
- выполнять конструирование главных понизительных подстанций;
- производить расчет заземляющих устройств и их выполнение;
- испытывать изоляцию различных видов электрооборудования;
- составлять схемы защиты от перенапряжения, производить расчет защиты от прямых ударов молнии.

БҚ 5,7,9
КҚ 3.4.1
АП 04
Электржетегін автоматтық басқару.
Электржетектерінің алшаққұрылымдары: электржетектерімен алшақбасқару жүйесінің элементтері және құрылысы; тұрақты және айнымалы токтың электржетектерімен алшақбасқару жүйесі; электржетектерінің тұйықталған құрылымы: электржетектерімен басқару жүйесінің элементтері және құрылысы; тұрақты және айнымалы токтың электржетектерімен тұйықталғанбасқару жүйесі; бағдарламалық басқарылатын электржетектері: электр жетектерімен бағдарламалық басқару жүйесінің жіктемесі; электржетектерімен сандық бағдарламалау басқару жүйесінің жіктемесі; электржетектері сенімділігінің негізгі ұғымдары және анықтамасы: сенімділіктің негізгі ұғымдары мен анықтамалары; есептеу және сенімділікті арттыру әдістері.
Білімдер:
- электржетектерін басқару сұлбасын;
- автоматтандырылған электржетегінің құрылымдық сұлбасын;
- кері байланыстың негізгі түрлерін;
- ұқсас және дискреттік басқару сұлбасының элементтерін;
- басқару сұлбасының үлгілік тораптарын; жартылай өткізгішті күштік түрлендіргіштері бар электржетегінің тұйық сұлбаларын; байқау электржетегінің құрылу принципін.
Іскерліктер:
- негізгі параметрлері бойынша аппараттарды таңдау;
- тұрақты және айнымалы токты іске қосу қозғалтқыштарының күрделі емес принциптік сұлбаларын құру;
- монтаждық сұлбалар құру;
- күрделі емес ЭЖ АБЖ сенімділігін есептеу;
- әрбір элементтің тоқтаусыз жұмыс коэффициентін анықтау;
- күрделі емес сұлбалардың монтажын орындау;
- ақауларды жою;
- электржетегі сенімділігін арттырудың практикалық әдістерін қолдану.
БҚ 5,7,8
КҚ 3.4.1
АП 05
Өнеркәсіптік кәсіпорындарды электрмен жабдықтау.
Электр станцияларының міндеттері мен типтері, олардың жұмыс режимдері; электрэнергиясын тұтынушыларға берудің құрылымдық сұлбалары; кернеуі 1000 В. жоғары электр станциялары мен қосалқы станциялардың негізгі жабдықтары; кернеуі 1000 В. жоғары электр станциялары мен қосалқы станциялардан электр энергиясын тарату; 1000 В. дейінгі кернеудегі күштік және жарықтандырғыш электржабдықтары туралы жалпы мәліметтер; электрмен жабдықтау және жұмыс режимінің қажетті үздіксіздік деңгейі бойынша электр энергиясы қабылдағыштарының жіктемесі; 1000 В. дейінгі кернеудегі негізгі қорғаныс және коммутациялық жабдықтар; электр желілерін орындау және конструкциялық құрылғысы; электр жүктемесінің графиктері; негізгі физикалық шамаларды анықтау және белгіленуі; кернеуі 1000В. дейінгі электрқондырғылардағы электр жүктемені есептеу; жарықтандыру желілерінің электр жүктемесін есептеу; реактивті қуаттың кернеуін реттеу және өтемі; рұқсат етілген қыздыру бойынша электр тогымен және токтың экономикалық тығыздығымен сымдар мен кабельдердің қимасын таңдау; кернеуі 1000В. дейінгі қондырғыларда электр желісін қорғау; кернеу шығыны бойынша электр желісін таңдау және есептеу; кәсіпорынның зауытішілік электрмен жабдықталуы, қысқа тұйықталу, қысқа тұйықталу шамаларын есептеу; қосалқы станциялардағы жоғары вольтты ток өткізгіш бөлшектер мен аппараттарды қысқа тұйықталу токтарының әрекетін есепке ала отыра таңдау; жүктемелер картограммасы, қосалқы станцияларды сапасына қарай және орналасқан жерлеріне тәуелді таңдау; жоғары кернеулі электр жүктемелерін есептеу; қосалқы станциялардағы трансформаторлардың санын және қуатын таңдау; цехтық және трансформаторлық қосалқы станциялар; негізгі төмендеткіш және таратушы қосалқы станциялар; электр қондырғыларын жерге орналастыру және нөлдеу; релелік қорғаныс және электрмен жабдықтау жүйесін автоматтандыру: негізгі анықтамалары және релелік қорғаныс түрлері, электрмен жабдықтау жүйесінің жеке элементтерін қорғау, басқару сұлбасы, электрмен жабдықтау жүйесін есепке алу және сигнал орнату; энергиямен жабдықтау жүйелеріндегі жоғары кернеу техникасының элементтері: жоғары вольтты электржабдықтарының және электр желілерінің оқшаулануын зерттеу; ішкі атмосфералық асқын кернеу және асқын кернеуден қорғау.
Білімдер:
- энергетикалық жүйелер туралы негізгі мәліметтерді;
- электр энергиясын тұтынушылардың электр жүктемесін анықтау әдістерін;
- кернеуі 1000В. дейінгі және одан да жоғары қорғаныс коммутациялық аппаратураларды орнатуды;
- электр станциялары мен қосалқы станциялардың электр жабдықтарын және электр беріліс желілердің құрылымдық ерекшеліктерін;
- релелік қорғаныстың және энергожүйедегі автоматиканың теориялық негіздерін;
- ішкі атмосфералық асқын кернеуді және асқын кернеуден қорғауды.
Іскерліктер:
- техникалық шарттарына байланысты қажетті жабдықтарды таңдау;
- техникалық шарттарына байланысты жетекті таңдау;
- жарықтандыру қондырғыларының электр сұлбаларын құру;
- қажетті өтемдік қуатты есептеу және каталог бойынша оны таңдау;
- орта жағдайына, температураға және қасында жатқан сымдар мен кабельдердің санына байланысты коэффициентті анықтау;
- өткізгіш өнімдердің қимасын таңдау арқылы рұқсат етілген ток және токтың экономикалық тығыздығы бойынша есептеу жүргізу;
- электр желідегі кернеу шығынын анықтау;
- цехтық трансформаторлық қосалқы станцияларға электрмен жабдықтау сұлбасына тәуелді құрылымдау жүргізу;
- негізгі төмендеткіш қосалқы станцияларға құрылымдау жүргізу;
- жерге орнату құрылғыларына есептеу жүргізу және оларды орындау;
- әртүрлілі электржабдықтарының оқшаулағышын сынау;
- асқын кернеуден қорғау сұлбасын құру, жайдың тікелей соққысынан қорғануға есептеу жүргізу.

БК 5,7,8
ПК 3.4.1
СД 06
Наладка электрооборудования.
Подготовка и организация пусковых и наладочных работ; техника измерения при наладке электроустановок; объем испытания электроустановок; наладка аппаратов напряжением до 1000В.: контакторов, магнитных пускателей, электромагнитных и тепловых реле, автоматических выключателей, бесконтактных автоматических выключателей и магнитных усилителей; наладка электрооборудования подстанций: испытание и наладка силовых трансформаторов, силовых кабельных линий, измерительных трансформаторов тока и напряжения, масляных выключателей, воздушных выключателей, комплектных распредустройств напряжением выше 1000В.; проверка и настройка схем релейной защиты; наладка электрического привода: проверка и испытание электрических машин; наладка регулируемых электроприводов с асинхронными и синхронными двигателями; наладка приводов с двигателями постоянного тока; наладка частотно-регулируемых тиристорных электроприводов переменного тока; наладка цифровых систем управления и программируемых устройств управления.
Знания:
- организацию и состав пусковых и наладочных работ электрооборудования, находящегося в эксплуатации;
- правила безопасности при работе; технику измерения при наладке электроустановок;
- объем испытания электроустановок.
Умения:
- организовать рабочее место для испытаний и наладки;
- производить: измерения сопротивления изоляции; измерения тангенса угла диэлектрических потерь; испытание изоляции повышенным напряжением; снятие временных и скоростных характеристик выключателей;
- производить: испытания силового кабеля повышенным напряжением; отыскание повреждения силового кабеля; оформления протокола испытания.
БК 5,7,8
ПК 3.4.1
СД 07
Экономика отрасли.
Предприятия отрасли в системе рыночных отношений; менеджмент; основные принципы и методы управления; маркетинг; производственные фонды предприятий отрасли; капитальные вложения и капитальное строительство предприятий отрасли; организация основного и вспомогательного производства; научная организация труда; основы технического нормирования на предприятиях отрасли; производительность труда; организация оплаты труда на предприятиях отрасли; налоговая система Республики Казахстан в условиях рыночнойэкономики; банковское регулирование финансовой деятельности предприятий; организация планирования на предприятиях отрасли; основы учета и анализа производственно-хозяйственной деятельности предприятий отрасли.
Знания:
- основы управления предприятиями промышленности и энергетики и их структуру;
- состав, движение и учет имущества предприятий;
- действие экономического механизма управления предприятиями в области организации и оплаты труда;
- виды учета и отчетности на предприятиях промышленности и энергетики;
- основы анализа производственно-хозяйственной деятельности предприятий промышленности и энергетики.
Умения:
- выполнять экономические расчеты для составления технико-экономических обоснований и сметной документации рабочих проектов.

БҚ 5,7,8
КҚ 3.4.1
АП 06
Электржабдықтарын баптау.
Іске қосу және баптау жұмыстарына дайындау және ұйымдастыру; электрқондырғыларды баптау кезіндегі өлшеу техникасы; электрқондырғыларын сынау көлемі; кернеуі 1000В. дейінгі аппараттарды баптау: контакторлар, магниттік іске қосқыштар, электрмагниттік және жылу релесі, автоматты ажыратқыштар, түйіспесіз автоматты ажыратқыштар мен магнитті күшейткіштер; қосалқы станциялардың электржабдықтарын баптау: күштік трансформаторларды, күштік кабельдік желілерді, ток пен кернеуді өлшеу трансформаторларын, майлы ажыратқыштарды, әуе ажыратқыштарын, кернеуі 1000В. жоғары таратушы қондырғылар жиынтығын сынау және баптау; релелік қорғаныс сұлбасын тексеру және ретке келтіру; электржетегін баптау: электр машиналарын тексеру және сынау, асинхронды және синхронды қозғалтқыштары бар реттелетін электржетектерін баптау; тұрақты ток қозғалтқышы бар жетектерді баптау; айнымалы токтың жиі реттелетін тиристорлы электржетектерін баптау; сандық басқару жүйесін және бағдарламаланатын басқару құрылғыларын баптау.
Білімдер:
- қолданыстағы электржабдықтардың іске қосу және баптау жұмыстарын ұйымдастыруды және құрамын;
- жұмыс барысындағы қауіпсіздік техникасын; электрқондырғыларды баптау кезіндегі өлшеу техникасын;
- электрқондырғыларын сынау көлемін.
Іскерліктер:
- сынау және баптау үшін жұмыс орнын ұйымдастыру;
- оқушаулау кедергісіне өлшеу жүргізу; диэлектрлік шығын бұрышының тангенсіне есептеу жүргізу; жоғары кернеуде оқшаулауды сынау; ажыратқыштардың уақытша және жылдамдық сипаттамаларына алу жүргізу;
- жоғары кернеуде күштік кабельге сынау жүргізу; күштік кабельдің бүлінген жерін анықтау; сынау хаттамасын рәсімдеу.
БҚ 5,7,8
КҚ 3.4.1
АП 07
Сала экономикасы.
Нарықтық қатынас жүйесіндегі сала кәсіпорыны; менеджмент; басқарудың негізгі қағидалары және әдістері; маркетинг; сала кәсіпорнының өндірістік қорлары; сала кәсіпорындарының күрделі қаржы жұмсалымы күрделі құрылыстары; негізгі және қосымша өндірісті ұйымдастыру; еңбекті ғылыми түрде ұйымдастыру; сала кәсіпорындарындағы техникалық нормалау негіздері; еңбек өнімділігі; кәсіпорын саласындағы еңбекақы төлемін ұйымдастыру; нарықтық экономика жағдайындағы Қазақстан Республикасының салық жүйесі; кәсіпорынның қаржы қызметін банктік реттеу; сала кәсіпорындарындағы жоспарлауды ұйымдастыру; сала кәсіпорнының өндірістік-шаруашылық қызметін есепке алу және талдау негіздері.
Білімдер:
- өнеркәсіп және энергетика кәсіпорындарын және олардың құрылымдарын басқаруды;
- кәсіпорын құрамын, мүлік қозғалысын және есепке алуды;
- ұйымдастыру және еңбекақы саласында кәсіпорынды басқаруға экономикалық механизмінің ықпалын;
- өнеркәсіп және энергетика кәсіпорындарындағы есепке алуды және есеп беруді;
- өнеркәсіп және энергетика кәсіпорындарының өндірістік-шаруашылық қызметін талдау негізін.
Іскерліктер:
- техника-экономикалық негіздеме және жұмыс жобаларының сметалық құжаттарын құру үшін экономикалық есептеулер жүргізу.

БК 5,7,8,10
ПК 3.4.1
СД 08
Охрана труда.
Правовые и организационные вопросы охраны труда; основы трудового законодательства; организация работ по охране труда на производстве и на рабочем месте; электробезопасность; действие электрических и электромагнитных полей и электрического тока на человека; меры защиты от поражения электрическим током и воздействия электрического и электромагнитного полей; шаговое напряжение, напряжение прикосновения; средства защиты; меры безопасности при погрузочно-разгрузочных работах; производственная санитария; общие требования; водоснабжение, канализация, воздух рабочей зоны; освещение; вибрации; шум; оказание до врачебной помощи при несчастных случаях; основы пожарной безопасности; горючиевещества в энергетике; взрывоопасные вещества; пожаровзрывобезопасность; пожарная сигнализация; средства пожаротушения; основные требования техники безопасности при выполнении работ в электроустановках и в системах электроснабжения.
Знания:
- основные задачи и правовые основы охраны труда;
- правила техники безопасности при обслуживании электроустановок;
- правила противопожарной техники и производственной санитарии;
- виды инструктажей.
Умения:
- пользоваться основными и дополнительными средствами защиты в электроустановках до 1000 В;
- определять степень опасности воздействия электрического тока на человека в сети;
- оценить состояние пострадавшего и оказать первую помощь;
- проверять отсутствие напряжения и накладывать переносное заземление.
БК 5,7,8,9
ПК 3.4.1
ПК 3.4.2
СД 09
Основы вычислительной техники.
Арифметические и логические основы ЭВМ: системы счисления; двоичная арифметика; логические основы ЭВМ; логические функции; представление информации в ЭВМ: форма и способы представления информации в ЭВМ; устройства памяти: общие сведения и классификация запоминающих устройств (ЗУ); оперативные запоминающие устройства (ОЗУ); постоянные запоминающие устройства (ПЗУ); ЭВМ общего назначения: архитектура, особенности, область применения; каналы ввода-вывода; микропроцессоры: основные блоки микропроцессоров, архитектура; микропроцессорные комплекты; система команд микропроцессора; микроЭВМ: функциональные блоки, архитектура микроЭВМ; система ввода- вывода микроЭВМ; периферийные устройства: дисплеи и знакопечатающие устройства; использование ЭВМ в автоматизированных системах управления технологическими процессами (АСУТП): использование ЭВМ в технико-экономических и оперативных расчетах по специальности.
Знания:
- принципы организации вычислительных машин общего назначения;
- принципы действия и номенклатуру периферийных устройств;
- принципы организации вычислительных управляющих систем на базе микропроцессоров и микроЭВМ;
- основы использования ЭВМ в технико-экономических оперативных расчетах по специальности.
Умения:
- переводить числа из одной системы в другую;
- составлять логические функции алгоритмов работы простейших дискретных автоматических устройств;
- составлять программы для программирования МК, строить и определять таблицы истинности однократных автоматов;
- вести диалог с ЭВМ при помощи клавиатуры и монитора;
- составлять структурные схемы автоматизированных систем с использованием микропроцессорных устройств;
- использовать пакет программ по специальности;
- использовать ЭВМ в технико-экономических расчетах по специальности.

БҚ5,7,8,10
КҚ 3.4.1
АП 08
Еңбекті қорғау.
Еңбекті қорғаудың құқықтық және ұйымдастырушылық мәселелері; еңбек заңнамасының негіздері; өндірісте және жұмыс орнында еңбекті қорғау бойынша жұмыстар ұйымдастыру; электр қауіпсіздігі; электрлік және электрмагниттік өрістердің, электр тогының адамға әсері; электр тогымен зақымданудан, электрлік және электрмагниттік өрістердің ықпалынан қорғау шаралары; қадамдық кернеу; түйісу кернеуі; қорғаныс құралдары; түсіру-тиеу жұмыстары кезіндегі қауіпсіздік шаралары; өндірістік санитария; жалпы талаптар; сумен жабдықтау, кәріз, жұмыс аймағының ауасы; жарықтандыру; діріл; шуыл; жазатайым жағдайда дәрігерге дейінгі көмек көрсету; өрт қауіпсіздігі негіздері; энергетикадағы жанғыш заттар; жарылуы қауіпті заттар; өрт-жарылыс қауіпсіздігі; өрт дабылдары; өрт сөндіру құралдары; электрқондырғыларда және электрмен жабдықтау жүйесінде жұмыс жасаған кезде қауіпсіздік техникасына қойылатын негізгі талаптар.
Білімдер:
- еңбекті қорғаудың негізгі міндеттерін және құқықтық негіздерін;
- электрқондырғыларына қызмет көрсету кезіндегі қауіпсіздік техника ережесін;
- өрт техникасы және өндірістік санитария ережелерін;
- нұсқаулық түрлерін.
Іскерліктер:
- электрқондырғыларында 1000В. дейін негізгі және қосымша құралдарды қолдану;
- желіде электр тогының адамға әсер ету деңгейін анықтау;
- зардап шегушінің жағдайын анықтау және алғашқы көмек көрсету;
- кернеу жоқтығын тексеру және тасымалданатын жерге орнату төсеу.
БҚ 5,7,8,9
КҚ 3.4.1
КҚ 3.4.2
АП 09
Есептеу техникасының негіздері.
ЭЕМ арифметикалық және логикалық негіздері: есептеу жүйелері; екілік арифметика; ЭЕМ логикалық негіздері; логикалық функциялар; ЭЕМ ақпаратты бейнелеу: ЭЕМ-да ақпаратты бейнелеу нысандары мен тәсілдері; есте сақтау құрылғылары: есте сақтау құрылғыларының (ЕҚ) жіктелуі және жалпы мәліметтер; жедел есте сақтау құрылғысы (ЖЕҚ); тұрақты есте сақтау құрылғысы (ТЕҚ); жалпы қолданыстағы ЭЕМ: сәулет, ерекшеліктері, қолданылу саласы; енгізу-шығару каналдары; микропроцессорлар: микропроцессорлардың негізгі шектеулері, сәулет; микропроцессорлық жинақтар; микропроцессор командаларының жүйесі; микроЭЕМ: функционалдық шектеулер, микроЭЕМ сәулеті; микроЭЕМ-ның енгізу-шығару жүйесі; перифериялық құрылғылар: дисплей және таңба басатын құрылғылар; технологиялық процестерді басқарудың автоматтандырылған жүйесінде (ТП БАЖ) ЭЕМ қолдану: мамандық бойынша техника-экономикалық және жедел есептеулерде ЭЕМ қолдану.
Білімдер:
- жалпы қолданыстағы есептеу машиналарын ұйымдастыру қағидасын;
- перифериялы құрылғылардың жұмыс қағидасы мен номенклатурасын;
- микропроцессорлар мен микроЭЕМ базасында есептеу басқару жүйелерін ұйымдастыру қағидасын;
- мамандық бойынша техника-экономикалық жедел есептеулерде ЭЕМ пайдалану негіздерін.
Іскерліктер:
- сандарды бір жүйеден екіншіге ауыстыру;
- қарапайым дискретті автоматтық құрылғылардың жұмыс алгоритмдерінің логикалық функцияларын құру;
- МК бағдарламалауға арналған бағдарламалар құру, бір реттік автоматтардың ақиқаттық кестелерін құру және анықтау;
- пернетақта және монитордың көмегімен ЭЕМ-мен сұхбат жүргізу;
- микропроцессорлық құрылғыларды қолдана отырып, автоматтандырылған жүйелердің құрылымдық сұлбаларын құру;
- мамандық бойынша бағдарламалар пакетін қолдану;
- мамандық бойынша техника-экономикалық есептеулерде ЭЕМ пайдалану.

БК 5,7,9
ПК 3.4.3
ПО и ПП 00
Производственное обучение и профессиональная практика
ПО 01
Учебная практика.
Слесарно-механическая обработка материалов; техника безопасности и промсанитария; основы технологических измерений; плоскостная разметка; разрезание материалов; рубка металла; правка и гибка заготовок; опиливание; сверление и зенкование; нарезание резьбы; лужение проводов, шабрение, притирка, лужение и заливка подшипников;приемы дуговой электросварки, аппаратура и приспособления;обработка материалов на токарных и фрезерных станках; такелажные работы; вальцовочные соединения; область применения; инструмент; техника безопасности.
Умения:
- пользоваться линейкой, штангенциркулем, уровнем, резьбомером, щупами;
- пользоваться разметочными инструментами;
- выполнять резку металла ножовкой;
- выполнять рубку металла в тисках, на плите или наковальне;
- выполнять гибку труб на трубогибах;
- пользоваться напильником;
- выполнять сверление и зенкование;
- пользоваться таблицей резьб.
Навыки:
- слесарно-механическая обработки материалов;
- работы со слесарным инструментом.
БК 4,6,7,9,10
ПК 3.4.1
ПК 3.4.2
ПК 3.4.3
ПО 02
Учебно-производственная практика.
Разделка кромок трубных и плоских заготовок; изготовление прокладок из резины и паранита диаметром до 150 мм ручным инструментом; разборка, визуальное выявление дефектов, замена запирающего органа, шлифовка седла, шлифовка штревеля, замена сальника, сборка вентиля, гидравлические испытания; ревизия задвижки; визуальное выявление дефектов; притирка тарелок и седел запирающего органа ручным приспособлением; шлифовка штревеля; набивка сальника; сборка задвижки; гидравлические испытания; ревизия обратного клапана; выявление дефектов; притирка тарелок и седел запирающего органа; проверка качества притирки на плите; разборка рычажного и пружинного предохранительного клапана; визуальное определение дефектов; разборка поплавкового регулятора уровня; разборка и ревизия конденсатоотводчика; ремонт механических узлов;ремонт поверхностей нагрева паровых котлов; ремонт барабанов и устройств регулирования температуры перегретого пара; ремонт трубных воздухоподо-гревателей; ремонт горелок, гарнитуры и обдувочных аппаратов; ремонт сборочных единиц вращающихся механизмов; ремонт тягодутьевых механизмов; ремонт регенеративных воздухоподогревателей; ремонт оборудования систем пылеприготовления; ремонт оборудования систем золоулав-ливания и золоудаления.
Умения:
- зачищать трубные гнезда и концы труб под вальцовку;
- выполнять разделку кромок трубных и плоских заготовок; выполнять расчет и вычерчивание развертки переходного сечения, отводов, штуцеров;
- проводить ревизию механизмов и оборудования с целью выявления дефектов;
- выполнять демонтаж и монтаж подшипниковых узлов;
- выполнять центровку валов по полумуфтам,
статическую и динамическую балансировку роторов.
Навыки:
- работы с указателем напряжения до 1000 В.;
- проверки отсутствия напряжения;
- наложения переносного заземления;
- производства монтажных и ремонтных работ основного и вспомогательного электрооборудования предприятия.
БК 4,6,7,9,10
ПК 3.4.1
ПК 3.4.2
ПК 3.4.3
ПП 03
Технологическая практика.
Вводная беседа; цели и задачи практики; оформление на предприятие; инструктаж по технике безопасности и пожарной безопасности; распределение по участкам; общее знакомство с предприятием; экскурсия по предприятию; структура цеха (службы); работа в производственной бригаде по техническому обслуживанию (ремонту, монтажу, наладке) электромеханического оборудования; обобщение собранного материала на предприятии, оформление дневников.
Умения:
- читать функциональные, принципиальные и монтажные схемы;
- заполнять наряд на выполнение работ;
- составлять ведомости объема работ.
Навыки:
- работы в бригаде;
- выполнениетехнического обслуживание электрического и электромеханического оборудования.
БК4,5,6,7,9,10
ПК 3.4.1
ПК 3.4.2
ПК 3.4.3
ПП 04
Преддипломная практика.
Вводная беседа; цели и задачи практики; оформление на практику; инструктаж по технике безопасности и пожарной безопасности; ознакомление с участком работы; выполнение обязанностей дублера мастера; производственные экскурсии; обобщение материалов и оформление отчета.
Умения:
- оформлять документацию на техническое обслуживание и ремонт приборов;
- оформлять и закрывать наряды на выполнение работ;
- проводить инструктаж на рабочем месте.
Навыки:
- сбора данных для дипломного проекта;
- оформление технической документации.
БК4,5,6,7,9,10
ПК3.4.1
ПК3.4.2
ПК3.4.3
5 Типовые образовательные учебные программы технического и профессионального образованияпо специальности: 1302000 - Автоматизация и управление (Автоматизация и управление технологическими процессами нефтеперерабатывающей и химической промышленности)
Содержание образовательной программы по циклам дисциплин и профессиональной практике (повышенный уровень)
Индекс цикла (дисциплин)
Наименование и основные разделы дисциплины, практики
Формируемые знания, умения и навыки
Код формируемой компетенции
ООД 00
Общеобразовательные дисциплины
ОГД 00
Общегуманитарные дисциплины
ОГД 01
Профессиональный (русский) казахский язык.
Роль профессионального языка; терминология по специальности; техника чтения и перевода (со словарем) профессионально ориентированных текстов; профессиональное общение; составление рассказов, диалогов по текстам, ориентированным на специальность.
Знания:

БҚ 5,7,9
КҚ 3.4.3
ӨО ж КП 00
Өндірістік оқыту және кәсіптік практика
ӨО 01
Оқу практикасы.
Материалдарды слесарлы-механикалық өңдеу; қауіпсіздік техникасы және өнеркәсіптік санитария; технологиялық өлшеу негіздері; жазықтықтық таңбалау; материалдарды қию; металдарды кесу; дайындамаларды түзету және ию; егеу; бұрғылау және үңгілеу; бұранда кесу; сымдарды қалайылау; мойынтіректі қыру, сүрту, қалайылаужәнеқұю;электрмен имектеп пісіру тәсілдері, аппаратуралар және құрылғылар; жонғыш және фрезер білдегінде материалдарды өңдеу; такелаж жұмыстары; жаншып қосу; қолдану саласы; құрал-саймандар; қауіпсіздік техникасы.
Іскерліктер:
- сызғышты, штангенциркульді, деңгейді, бұранда өлшеуішті, щуптарды қолдану;
- таңбалау құралдарын пайдалану;
- металды егеумен кесу;
- қысқыштарда, плитада немесе темір соғатын плитада металды шабу;
- құбыр игіштерде құбырды ию;
- егеуді қолдану;
- бұрғылау және үңгілеу;
- бұранда кестесін пайдалану.
Дағдылар:
- материалдарды слесарлы-механикалық өңдеу;
- слесарлық құралдармен жұмыс жасау.
БК 4,6,7,9,10
КҚ 3.4.1
КҚ 3.4.2
КҚ 3.4.3
ӨО 02
Оқу-өндірістік практика.
Құбыр және жалпақ дайындамалар шеттерін өңдеу; резеңкеден және параниттен қол құрал-саймадарымен диаметрі 150 мм. дейін төсемдер дайындау; өңдеу, ақауларды көзбен тексеріп анықтау, жауып тұрған құралды алмастыру, ершікті ажарлау, тығыздағышты айырбастау, шұраны жинау, гидравликалық сынау; ысырманы тексеру; ақауларды көзбен тексеріп анықтау; тарелкелер мен жауып тұрған құралдың ершігін қол құрылғыларымен сүрту; штревельді ажарлау; тығыздаманы толтыру; ысырманы жинау; гидравликалық сынау; кері қақпақты тексеру; ақауларды анықтау; тарелкелер мен жауып тұрған құралдың ершігін сүрту; плитада сүрту сапасын тексеру; иінтіректі және серіппелі сақтандырғыш қақпақты бөлшектеу; ақауларды көзбен тексеріп анықтау; деңгейдің қалқымалы реттегішін бөлшектеу; конденсат бұрғышты бөлшектеу және тексеру; механикалық түйіндерді жөндеу; бу қазандарының қыздыру бетін жөндеу; барабандар мен қызған бу температурасын реттеу құрылғыларын жөндеу; ауа қыздырғыш құбырды жөндеу; оттықты, гарнитураларды және үрлеу аппараттарын жөндеу; айналдырушы механизмдердің құрастыру бірліктерін жөндеу; тартып үрлеу механизмдерін жөндеу; регенеративті ауа қыздырғыштарды жөндеу; шаң дайындау жүйесі жабдықтарын жөндеу; күлұстағыш және күл шығару жүйесі жабдықтарын жөндеу.
Іскерліктер:
- құбыр аралығын және құбыр ұштарын жаншылудан қорғау;
- құбыр шеттерін және жазық дайындамаларды бөлшектеу;
- ақауларды анықтау мақсатында механизмдер мен жабдықтарға тексеру жүргізу;
- мойынтіректі түйіндерге бөлшектеу және монтаждау;
- біліктерге жартылай муфталармен центрлеу, роторларға статикалық және динамикалық теңдестіру жүргізу.
Дағдылар:
- кернеуі 1000В. дейінгі көрсеткіште жұмыстар;
- кернеудің жоқтығын тексеру;
- тасымалданатын жерге орналастыруды төсеу;
- кәсіпорынның негізгі және қосымша жабдықтарына монтаждау және жөндеу жұмыстарын жүргізу.
БК 4,6,7,9,10
КҚ 3.4.1
КҚ 3.4.2
КҚ 3.4.3
КП 03
Технологиялық практика.
Кіріспе әңгіме; практиканың мақсаттары мен міндеттері; кәсіпорынға рәсімделу; қауіпсіздік техникасы мен өрт қауіпсіздігі бойынша нұсқаулық; учаскелерге бөліну; кәсіпорынмен жалпы танысу; кәсіпорынға саяхат; цехтың (қызметтің) құрылымы; электрлі механикалық жабдықтарға техникалық қызмет көрсету (жөндеу, монтаждау және баптау) жөніндегі өндірістік бригададағы жұмыс; кәсіпорында жинақталған материалдарды қорыту, күнделік жүргізу.
Іскерліктер:
- функционалдық, принциптік және монтаждық сұлбаларды оқу;
- жұмыстарды орындауға наряд толтыру;
- жұмыстардың көлеміне ведомость құру.
Дағдылар:
- бригадамен жұмыс жасай білу;
- электрлік және электрлі механикалық жабдықтарға техникалық қызмет көрсету.
БҚ4,5,6,7,9,10
КҚ 3.4.1
КҚ 3.4.2
КҚ 3.4.3
КП 04
Диплом алдындағы практика.
Кіріспе әңгіме; практиканың мақсаттары мен міндеттері; практикаға рәсімделу; қауіпсіздік техникасы мен өрт қауіпсіздігі бойынша нұсқаулық; жұмыс орнымен танысу; шебер дублерінің міндеттерін орындау; өндірістік саяхаттар; материалдарды қорыту және есеп беруді рәсімдеу.
Іскерліктер:
- аспаптарды техникалық қызмет көрсетуге және жөндеуге құжаттамалар рәсімдеу;
- жұмыстарды орындауға нарядтар рәсімдеу және жабу;
- жұмыс орнында нұсқаулық өткізу.
Дағдылар:
- дипломдық жобаға мәліметтер жинау;
- техникалық құжаттаманы рәсімдеу.
БҚ4,5,6,7,9,10
КҚ 3.4.1
КҚ 3.4.2
КҚ 3.4.3
3. 1302000 –Автоматтандыру және басқару (Мұнай өңдеу және химия өнеркәсібінің технологиялық процестерін автоматтандыру және басқару) мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білім берудің үлгілік білім беретін оқу бағдарламалары
Пәндер циклі және кәсіптік практика бойынша білім беретін оқу бағдарламасының мазмұны ( жоғары деңгей)
Циклдің (пәннің) индексі
Пәннің, практиканың атауы және негізгі бөлімдері
Қалыптасатын білім, іскерліктер мен дағдылар
Қалыптасатын құзырет коды
ЖБП 00
Жалпы білім беретін пәндер
ЖГП 00
Жалпы гуманитарлық пәндер
ЖГП 01
Кәсіптік қазақ (орыс) тілі.
Кәсіптік тілдің рөлі: мамандық бойынша терминология; кәсіптік бағдарлы мәтіндерді оқу және аудару техникасы (сөздікпен); кәсіптік қарым-қатынас; мамандыққа бағытталған мәтіндер бойынша әңгімелер, сұхбаттар құрастыру.
Білімдер:

- казахский(русский) язык и владеть лексическим (1200-1400 лексических единиц) и грамматическим минимумом, необходимым для чтения и перевода (со словарем) текстов профессиональной направленности.
Умения:
- грамотно использовать профессиональнуюлексику, применять знания казахского (русского) языка в своей профессиональной деятельности.
БК 3,4,6
ОГД 02
Профессиональный иностранный язык.
Лексико-грамматический материал по специальности, необходимый для профессионального общения;
различные виды речевой деятельности и формы речи (устной, письменной,
монологической, диалогической);техника перевода профессионально-ориентированных текстов.
Знания:
-лексико-грамматический материал по специальности, необходимый для профессионального общения.
Умения:
- различать виды речевой деятельности и формы речи (устной, письменной, монологической, диалогической).
БК 3,4,6
ОГД 03
История Казахстана.
ОГД 04
Физическая культура.
Роль физической культуры в подготовке специалиста, формирование его здорового образа жизни; социально-биологические и психофизиологические основы физической культуры; основы физического и спортивного самосовершенствования; профессионально-прикладная физическая подготовка.
Знания:
- социально-биологические и психофизиологические основы физической культуры;
- основы физического и спортивного самосовершенствования.
Умения:
- применять знания физической культуры для поддержания и укрепления
здоровья.
БК 8
ОПД 00
Общепрофессиональные дисциплины
ОПД 01
Делопроизводство на государственном языке.
Работа со словарем по делопроизводству; нормативно-методические документы по документированию и вопросам обеспечения документами шаблонизации и стандартизации; объяснения с шаблонизации документов; правила составления документов; входящих в перечень административно-организационных документов; основы офисной и документационной работы; технология документирования с помощью технических средств.
Знания:
- структура службы документирования, должностная структура, должностные обязанности, технология документирования с помощью технических средств.
Умения:
- составлять и оформлять административно-организационные документы, служебную переписку на государственном языке;
- работать с документами с момента их поступления до оформления дел;
- работать со справочной литературой.
БК 4,5,6,8
ОПД 02
Черчение.
Введение, понятие ЕСКД, ГОСТ; графическое оформление чертежей; линии чертежа; форматы чертежей; выполнение надписей на чертежах; масштабы; нанесение размеров; приемы выполнения контуров деталей вручную и с помощью графического редактора; техническое черчение; общие правила выполнения чертежей и эскизов; обозначения условные, графические в схемах; схемы по специальности.
Знания:
- линии по ГОСТ 2.303-68*, форматы по ГОСТ 2.301-68*;

- қазақ (орыс) тілінде және кәсіптік бағдарлы мәтіндерді оқып, аудару үшін (сөздікпен) қажетті лексикалық (1200-1400 лексикалық бірлік) және грамматикалық минимумды меңгеру.
Іскерліктер:
- кәсіптік лексиканы сауатты пайдалану, өзінің кәсіптік қызметінде қазақ (орыс) тілінен білімдерін пайдалану.
БҚ 3,4,6
ЖГП 02
Кәсіптік шет тілі.
Мамандық бойынша кәсіптік қарым-қатынас жасауға қажетті лексика-грамматикалық материалдар; сөйлесудің әртүрлі түрлері мен тілдік нысандарды (ауызша, жазбаша, монологтік, диалогтік); кәсіптік бағдарлы мәтіндерді аудару техникасы.
Білімдер:
- мамандық бойынша кәсіптік қарым-қатынас жасауға қажетті мамандық бойынша лексика-грамматикалық материалдарды.
Іскерліктер:
- тілдік іс-әрекет түрлерін және сөйлеу нысандарын ажырату (ауызша, жазбаша, монологтік, диалогтік).
БҚ 3,4,6
ЖГП 03
Қазақстан тарихы.
ЖГП 04
Дене тәрбиесі.
Маман дайындауда дене тәрбиесінің рөлі, оның салауатты өмір салтын қалыптастыру; дене тәрбиесінің әлеуметтік-экономикалық және психофизиологиялық негіздері; дене және спорттық өзін-өзі жетілдіру негіздері; кәсіптік-қолданбалы дене дайындығы.
Білімдер:
- дене тәрбиесінің әлеуметтік-экономикалық және психофизиологиялық негіздерін;
- дене және спорттық өзін-өзі жетілдіру негіздерін.
Іскерліктер:
- денсаулықты сақтау және нығайтуда дене тәрбиесі білімдерін қолдану.
БҚ 8
ЖКП 00
Жалпы кәсіптік пәндер
ЖКП 01
Мемлекеттік тілде іс қағаздарын жүргізу.
Іс жүргізу бойынша сөздікпен жұмыс істеу; құжаттау және шаблондау мен стандарттауды құжаттармен қамтамасыз ету мәселелері бойынша нормативтік-әдістемелік құжаттар; құжаттарды шаблондаудан түсінік; әкімшілік-ұйымдастыру құжаттарының тізіміне кіретін құжаттарды құру ережелері; офистік және құжаттамалық жұмыс негіздері; техникалық құралдардың көмегімен құжаттау технологиясы.
Білімдер:
- құжаттау қызметінің құрылымы, лауазымдық міндеттер, техникалық құралдардың көмегімен құжаттау технологиясын.
Іскерліктер:
- әкімшілік-ұйымдастыру құжаттарын, мемлекеттік тілде қызметтік хат алысуды құру және рәсімдеу;
- құжаттармен келіп түскен сәтінен, істі рәсімдеуге дейін жұмыс жасау;
- анықтамалық әдебиетпен жұмыс жасау.
БҚ 4,5,6,8
ЖКП 02
Сызу.
Кіріспе, КҚБЖ, МЕМСТ, түсініктемесі; сызбалардың графикалық рәсімделуі; сызба сызықтары; сызба форматтары; сызбаларда жазулар жазу; масштабтар; өлшемдер түсіру; қолмен және графикалық редактордың көмегімен тетіктердің контурларын түсіру тәсілдері; техникалық сызу; сызбалар мен нобайларды орындаудың жалпы ережелері; сұлбалардағы шартты, графикалық белгілеулер; мамандық бойынша сұлбалар.
Білімдер:
- МЕМСТ 2.303-68* бойынша сызықтарды, МЕМСТ 2.301-
68* бойынша форматтарды;

- шрифты чертежные по ГОСТ 2.304-81;
- масштабы по ГОСТ 2.302-68, правила нанесения размеров по ГОСТ 2.307-68*, виды сопряжений.
Умения:
- вычерчивать различные линии с соблюдением стандарта;
- выполнять надписи на чертежах стандартным шрифтом;
- определять масштаб чертежа, выполнять чертежи деталей в заданном масштабе;
- наносить размеры на чертеже детали простой формы;
- читать электрические схемы.
БК 3,5,7
ОПД 03
Основы технической механики.
Сопротивление материалов; виды деформированного состояния: растяжение (сжатие), сдвиг, кручение, прямой изгиб, расчет на прочность; детали механизмов и машин; чтение и составление кинематических схем механизмов и машин.
Знания:
-основы сопротивления материалов, основы деталей машин.
Умения:
- читать кинематические схемы передаточных механизмов.
БК 3,7,8,10
ОПД 04
Теоретические основы электротехники.
Электрические цепи постоянного тока; понятие об электрическом поле; электрический ток, его физическая сущность и методы расчета; сопротивление, проводимость; законы электротехники, связывающие параметры электрической цепи; расчеты электрических цепей переменного и постоянного тока; нелинейные цепи переменного тока и постоянного тока; понятия и методы расчетов; электрические цепи несинусоидального тока; переходные процессы в электрических цепях; электрические цепи с распределенными параметрами.
Знания:
- основные электрические и магнитные явления;
- наиболее употребляемые термины и определения теоретической электротехники;
- условные графические обозначения элементов электрических цепей, применяемых в электрических расчетных схемах (схемах замещения);
- единицы измерения и буквенные обозначения электрических и магнитных величин.
Умения:
- читать электрические схемы;
- определять параметры электрических величин.
БК 1,2,3,4
ОПД 05
Электроматериаловедение. Свойства металлов; сплавы железа с углеродом; цветные металлы и их сплавы; электротехнические материалы, магнитотвердые материалы; проводниковые материалы; провода, шины, кабели; полупроводниковые материалы: свойства, область применения; электроизоляционные материалы; газообразные диэлектрики; поляризационные материалы; электроизоляционные материалы и компаунды; резины; электроизоляционная слюда, керамика, стекло; слоистые пластмассы.
Знания:
- строение электротехнических материалов;
- область применения электротехнических материалов.
Умения:
- расшифровывать марки проводов и кабелей.
БК 1,2
ОПД 06
Основы электроники и микроэлектроники.
Электровакуумные и ионные приборы; полупроводниковые приборы: диоды, транзисторы, тиристоры; интегральные микросхемы; напряжения, стабилизаторы, инверторы и преобразователи частоты; генераторы линейных колебаний; элементы микропроцессорной техники.
Знания:
- терминологию, размерность величин и их основные соотношения;
- область применения и условия эксплуатации приборов и устройств промышленной электроники.
Умения:
- читать типовые электронные схемы;
-пользоваться технической и справочной литературой.

- МЕМСТ 2.304-81 бойынша
сызба қаріптерін;
- МЕМСТ 2.302-68 бойынша масштабтарды, МЕМСТ 2.307-68* бойынша өлшемдер түсіру ережелерін, жанасу түрлерін.
Іскерліктер:
- стандартты сақтай отырып, әртүрлі сызықтарды сызу;
- сызбаларда стандартты қаріппен жазба жазу;
- сызба масштабын анықтау, берілген масштабта тетіктердің сызбаларын орындау;
- сызбада қарапайым түрдегі тетіктердің өлшемдерін түсіру;
- электр сұлбаларды оқу.
БҚ 3,5,7
ЖКП 03
Техникалық механика негіздері.
Материалдар кедергісі; деформацияланған күйдің түрлері: созылу (сығылу), ығысу, айналдыру, тура иілу, беріктікке есептеу; механизмдер мен машиналардың бөлшектері, механизмдер мен машиналардың кинематикалық сұлбаларын оқу және құру.
Білімдер:
- материалдардың кедергілер негіздерін, машина тетіктерінің негіздерін.
Іскерліктер:
- беріліс механизмдерінің кинаматикалық сұлбаларын оқу.
БҚ 3,7,8,10
ЖКП 04
Электротехниканың теориялық негіздері.
Тұрақты токтың электр тізбектері; электр өрісі туралы ұғым; электр тогы, оның физикалық мәні және есептеу әдістері; кедергі, өтімділік; электр тізбегінің параметрлерін байланыстырушы электротехника заңдары; тұрақты және айнымалы токтың электр тізбегін есептеу; есептеу ұғымдары мен әдістері; синусоидалы емес токтың электр тізбектері; электр тізбектеріндегі өтпелі процестер; тарату параметрлерімен электр тізбектері.
Білімдер:
- негізгі электрлік және магниттік құбылыстарды;
- теориялық электротехникада жиі қолданылатын терминдері мен анықтамаларын;
- электрлік есептік сұлбаларда (алмастыру сұлбалаларында) қолданылатын электр тізбектері элементтерінің шартты графикалық белгіленулерін;
- электрлік және магниттік шамалардың өлшем бірліктері мен әріптік таңбалануын.
Іскерліктер:
- электрлік сұлбаларды оқу;
- электрлік шамалардың параметрлерін анықтау.
БҚ 1,2,3,4
ЖКП 05
Электрматериалтану.
Металдардың қасиеттері, темірдің көміртекті қорытпалары; түсті металдар және олардың қорытпалары; электротехникалық материалдар, магниттік қатты материалдар; өткізгіш материалдар; сымдар, шиналар, кабельдер; жартылай өткізгіш материалдар: қасиеттері, қолданылу саласы; электр оқшаулағыш материалдар; газ тәрізді диэлектриктер; поляризациялық материалдар; электр оқшаулағыш материалдар және компаундтар; резеңкелер; электр оқшаулағыш слюда, керамика, шыны, қабатты пластмасса.
Білімдер:
- электротехникалық материалдардың құрылымын;
- электротехникалық материалдардың қолданылу саласын.
Іскерліктер:
- сымдар мен кабельдердің таңбалануын ашып оқу.
БҚ 1,2
ЖКП 06
Электроника және микроэлектроника негіздері.
Электрвакуумды және ионды аспаптар; жартылай өткізгішті аспаптар: диодтар, транзисторлар, тиристорлар; интегралды микросұлбалар; кернеулер, тұрақтандырғыштар, инверторлар және жиілік түрлендіргіштер; сызықтық тербеліс генераторлары; микропроцессорлық техника элементтері.
Білімдер:
- терминологияны, шамалардың өлшемділігін және олардың негізгі арақатынастарын;
- өнеркәсіптік электроника аспаптары мен құрылғыларын пайдалану шарттарын және қолданылу саласын.
Іскерліктер:
- типтік электронды сұлбаларды оқу;
- техникалық және анықтамалық әдебиетті пайдалану.

БК 1,3,7
СД 00
Специальные дисциплины
Квалификация: 130201 2 – Слесарь по контрольно-измерительным приборам и автоматике
СД 01
Основы метрологии и средства измерения.
Основы метрологии: основные понятия и определения; средства измерения и их основные характеристики; первичные и вторичные измерительные преобразователи; электроизмерительные приборы и электрические измерения; электрические приборы; электрические измерения; приборы измерения давления и перепада давления; приборы измерения физико-химических свойств веществ; устройства отображения информации ГСП: аналоговые показывающие и регистрирующие вторичные приборы; цифровые показывающие вторичные приборы; средства централизованного контроля.
Знания:
- основные метрологические характеристики средств изҒмерения;
- основные виды и принципы действия электроизмерительных приборов и измерительных цепей;
- методику электрических измерений;
- комплектацию приборов для измерения различных параҒметров технологических проҒцессов.
Умения:
- определять наиболее достоверное значение измеряемой величины;
- включать средства измерения в работу.
БК 1,3,4
ПК 2.1.1
СД 02
Автоматизация технологических процессов.
Общие сведения по автоматизации технологических процессов: технологические процессы; основные понятия и определения: автоматизация общезаводских установок; техническая документация на принципиальные схемы; автоматизация компрессорных станций; автоматизация насосных станций; автоматизация промышленных очистных сооружений; автоматизация котельных установок; автоматизация систем вентиляции и установок кондиционирования воздуха; автоматизация установок холодо- и теплоснабжения; автоматизация технологических процессов отрасли; автоматизация доменного и сталеплавильного производства; автоматизация управления производством; автоматизированные системы управления; понятие о системах телемеханики; робототехника: разработка и производство промышленных роботов; использование роботов в гибком автоматизированном производстве (ГАП).
Знания:
- технологию изучаемых процессов и режимы работы оборудования;
- аварийную и технологичеҒскую защиту и блокировку в системах автоматизации;
- устройство и применение манипуляторов с программным управлением (роботов).
Умения:
- читать схемы автоматизированного электропривода, регулирования технологической сигнализации, управления двигателями и исполнительными механизмами;
- читать схемы управления компрессорами и схемы защиты агрегатов; схемы управления насосами и вводом резерва;
- читать функциональные схемы автоматизации технологических процессов;
- читать схемы числового и цифрового программного управления;
- встраивать промышленные роботы в функциональные схемы АТП.

БҚ 1,3,7
АП 00
Арнайы пәндер
Біліктілігі: 130201 2 - Бақылау-өлшеу аспаптары мен автоматика слесарі
АП 01
Метрология негіздері және өлшеу құралдары.
Метрология негіздері: негізгі ұғымдар мен анықтамалар; өлшеу құралдары және олардың негізгі сипаттамалары; бірінші және екінші өлшеу түрлендіргіштері; электр өлшеу аспаптары және электрлік өлшемдер; электр аспаптары; электрлік өлшемдер; қысымды және қысым айырмасын өлшеу аспаптары; заттардың физикалық-химиялық қасиеттерін өлшеу аспаптары; ГПС ақпаратты бейнелеу құрылғылары: аналогты көрсететін және қайталап тіркеу аспаптары; сандық көрсетуші екінші аспаптар; орталықтандырылған бақылау құралдары.
Білімдер:
- өлшеу құралдарының негізгі метрологиялық сипаттамаларын;
- электр өлшеу аспаптары мен өлшеу тізбектерінің негізгі түрлерін және жұмыс принциптерін;
- электрлік өлшеу әдістемесін;
- технологиялық процестердің әр түрлі параметрлерін өлшеуге арналған аспаптардың жинағын.
Іскерліктер:
- өлшенетін шаманың ең дұрыс мәнін анықтау;
- өлшеу құралдарын іске қосу.
БҚ 1,3,4
КҚ 2.1.1
АП 02
Технологиялық процестерді автоматтандыру.
Технологиялық процестерді автоматтандыру жөніндегі жалпы мәліметтер: технологиялық процестер; негізгі ұғымдар мен анықтамалар; жалпы зауыттық қондырғыларды автоматтандыру; қағидалық сұлбаларға техникалық құжаттама; компрессорлық станцияларды автоматтандыру; сорғы станцияларын автоматтандыру; өнеркәсіптік тазарту құрылыстарын автоматтандыру; қазандық қондырғыларды автоматтандыру; желдету жүйелерін және ауаны желдету қондырғыларын автоматтандыру; суықпен және жылумен қамсыздандыру қондырғыларын автоматтандыру; саланың технологиялық процестерін автоматтандыру; домналық және болат балқыту өндірісін автоматтандыру; өндірісті басқаруды автоматтандыру; басқарудың автоматтандырылған жүйелері; телемеханика жүйелері туралы ұғым; робот техникасы: өнеркәсіптік роботтарды дайындау және жасау; бейімді автоматтандырылған өндірісте (БАӨ) роботтарды пайдалану.
Білімдер:
- оқытылатын процестердің технологиясын және жабдықтардың жұмыс режимдерін;
- автоматтандыру жүйелеріндегі апаттық және технологиялық қорғаныс пен оқшаулауды;
- бағдарламамен басқарылатын (роботтардың) манипуляторлардың құрылғысы мен қолданылуын.
Іскерліктер:
- автоматтандырылған электржетегінің сұлбасын оқу, технологиялық сигналды реттеу; қозғалтқыштарды және атқарушы механизмдерді басқару;
- компрессорларды басқару сұлбасын және агрегаттарды қорғау сұлбаларын оқу; сорғыларды және резерв кірмелерін басқару сұлбаларын оқу;
- технологиялық процестерді автоматтандырудың функционалдық сұлбаларын оқу;
- сандық және цифрлық бағдарламалық басқару сұлбаларын оқу;
- ТПА функционалдық сұлбаларына өнеркәсіптік роботтарды енгізу.

БК 1,2,3,4,5,7
ПК 2.1.1
ПК 2.1.3
СД 03
Монтаж и эксплуатация автоматизированных систем.
Организация монтажных работ: состав проектной документации; общие сведения об организации монтажных работ автоматизированных систем; подготовка производства монтажных работ; производственные базы монтажных организаций; индустриальный монтаж; показатели организационно-технического уровня монтажных работ; монтаж автоматизированных систем: изготовление и монтаж трубных проводок; монтаж электрических проводок; монтаж волоконно-оптических линий связи; монтаж щитов и пультов; монтаж систем измерения температуры; монтаж систем и устройств измерения давления и разряжения; монтаж систем и устройств измерения расхода; монтаж систем и устройств измерения уровня; монтаж систем измерения состава и содержания вещества; монтаж автоматических регуляторов; монтаж исполнительных механизмов и регулирующих органов; монтаж управляющих вычислительных комплексов; эксплуатация и ремонт систем автоматизации; эксплуатация и ремонт средств измерений и систем автоматизации.
Знания:
- состав и содержание проектной документации на монтаж автоматизированных систем;
- передовые методы монтажа автоматизированных систем;
- основные вопросы монтажа, эксплуатации и ремонта автоматизированных систем.
Умения:
- читать чертежи общих видов щитов и пультов, схем соединений внешних проводок, планы расположения оборудования и проводок;
- читать исходную техническую документацию на монтаж трубных проводок; собирать трубные проводки;
- выполнять оконцевания, соҒединения, подключения и маркировку электропроводок;
- правильно использовать приспособления в монтажных работах;
- выполнять коммутацию щита;
- выполнять монтаж различных исполнительных механизмов; подключать их согласно проектной документации;
- устранять неисправности приборов и регуляторов;
- выполнять ремонт средств измерений и систем автомаҒтизации.
БК 1,2,3,4
ПК 2.1.1
ПК 2.1.3
СД 04
Вычислительная техника в автоматизированных системах.
Представление информации в ЭВМ: форма и способы представления информации в ЭВМ; устройства памяти: общие сведения и классификация запоминающих устройств (ЗУ); ЭВМ общего назначения: архитектура, особенности, область применения; каналы ввода-вывода; микропроцессоры: основные блоки микропроцессоров, архитектура; микропроцессорные комплекты; система команд микропроцессора; микроЭВМ: функциональные блоки, архитектура микроЭВМ; система ввода-вывода микроЭВМ; периферийные устройства: дисплеи и знакопечатающие устройства; использование ЭВМ в автоматизированных системах управления технологическими процессами (АСУТП).
Знания:
- принципы организации вычислительных машин общего назначения;
- принципы действия и номенклатуру периферийных устройств;
- принципы организации вычислительных управляющих систем на базе микропроцессоров и микроЭВМ.
Умения:
- вести диалог с ЭВМ при помощи клавиатуры и монитора;
-использовать пакет прикладных программ по специальности.

БҚ 1,2,3,4,5,7
КҚ 2.1.1
КҚ 2.1.3
АП 03
Автоматтандырылған жүйелерді монтаждау және пайдалану.
Монтаждау жұмыстарын ұйымдастыру: жобалық құжаттаманың құрамы; автоматтандырылған жүйелердің монтаждау жұмыстарын ұйымдастыру туралы жалпы мәліметтер; монтаждау жұмыстарын жүргізуді дайындау; монтаждау жүргізетін ұйымдардың өндірістік базалары; индустриалды монтаж; монтаждау жұмыстарының ұйымдастырушылық-техникалық деңгейінің көрсеткіштері; автоматтандырылған жүйелерді монтаждау: құбыр сымдарын дайындау және монтаждау; электр сымдарын монтаждау; байланыстың талшықты-оптикалық желілерін монтаждау; қалқандар мен пульттарды монтаждау; температураны өлшеу жүйелерін монтаждау; қысым мен разрядталуды өлшеу жүйелері мен құрылғыларын монтаждау; шығынды өлшеу жүйелерін және құрылғыларын монтаждау; деңгейді өлшеу жүйелері мен құрылғыларын монтаждау; заттардың құрамы мен мөлшерін өлшеу жүйелерін монтаждау; автоматтық реттеуіштерді монтаждау; атқарушы механизмдер мен реттеуші органдарды монтаждау; басқарушы есептеу кешендерін монтаждау; автоматтандыру жүйелерін пайдалану және жөндеу; өлшеу құралдары мен автоматтандыру жүйелерді пайдалану және жөндеу.
Білімдер:
- автоматтандырылған жүйелерді монтаждаудың жобалық құжаттамасының құрамы мен мазмұнын;
- автоматтандырылған жүйелерді монтаждаудың озық әдістерін;
- автоматтандырылған жүйелерді монтаждаудың, пайдаланудың және жөндеудің негізгі мәселелерін.
Іскерліктер:
- қалқандар мен пульттардың жалпы түрлерінің сызбаларын, сыртқы сымдардың жалғану сұлбаларын, жабдықтар мен сымдарды орналастыру жоспарларын оқуды;
- құбыр сымдарын монтаждаудың шығыс техникалық құжаттамасын оқуды; құбыр сымдарын сымдарын жинауды;
- электр сымдарын ұштауды, жалғауды, қосуды орындау;
- монтаждау жұмыстарында айлабұйымдарды дұрыс пайдалануды;
- қалқанның коммутациясын орындауды;
- әртүрлі атқару механизмдерін монтаждауды; оларды жобалық құжаттамаға сәйкес қосуды;
- аспаптар мен реттеуіштердің ақауын жоюды;
- өлшеу құралдарына және автоматтандыру жүйелеріне жөндеу жүргізуді.
БҚ 1,2,3,4
КҚ 2.1.1
КҚ 2.1.3
АП 04
Автоматтандырылған жүйелердегі есептеу техникасы.
ЭЕМ ақпаратты көру: ЭЕМ-ғы ақпаратты бейнелеу нысандары мен тәсілдері; есте сақтау құрылғылары: есте сақтау құрылғылары (ЕҚ) туралы жалпы мәліметтер және жіктелуі; жалпы қолданыстағы ЭЕМ: сәулет, ерекшеліктері, қолданылу саласы; енгізу-шығару каналдары; микропроцессорлар: микропроцессорлардың негізгі шектеулері, сәулет; микропроцессорлық жинақтар; микропроцессор командаларының жүйесі; микроЭЕМ: функционалдық шектеулер, микроЭЕМ сәулеті; микроЭЕМ-ның енгізу-шығару жүйесі; перифериялық құрылғылары: дисплей және таңба басатын құрылғылар; технологиялық процестерді басқарудың автоматтандырылған жүйесінде (ТП БАЖ) ЭЕМ қолдану.
Білімдер:
- жалпы қолданыстағы есептеу машиналарын ұйымдастыру қағидасын;
- перифериялық құрылғылардың жұмыс қағидасы мен номенклатурасын;
- микропроцессорлар мен микроЭЕМ базасында есептеу басқару жүйелерін ұйымдастыру қағидасын.
Іскерліктер:
- пернетақта мен монитордың көмегімен ЭЕМ-мен сұхбат жүргізу;
- мамандық бойынша қолданбалы бағдарламаларды қолдану.

БК 5,7
ПК 2.1.3
СД 05
Охрана труда.
Правовые и организационные вопросы охраны труда; опасные и вредные производственные факторы; расследование, учет и анализ несчастных случаев на производстве; организация труда на рабочем месте; гигиена труда и производственная санитария: общие санитарно-гигиенические требования к производственным помещениям, рабочим местам, технологическому оборудованию; требования к освещению производственных помещений; защита от шума, вибрации, ультразвука, ионизирующих и электромагнитных излучений; техника безопасности: техника безопасности при погрузочно-разгрузочных транспортных и складских работах; техника безопасности при работе с ручным инструментом и приспособлениями; техника безопасности при монтаже систем контроля и автоматизации; основы электробезопасности; противопожарная защита: горение и взрывоопасные свойства веществ; средства и способы пожаротушения; организация пожарной охраны на предприятиях.
Знания:
- основы законодательства по охране труда;
- основы электробезопасности и меры защиты от поражения электрическим током, основные медицинские сведения по оказанию доврачебной помощи пострадавшим при несчастных случаях.
Умения:
-пользоваться нормативно-технической документацией по охране труда;
- организовывать безопасное проведение работ на вверенном участке производства;
- оценивать возможность негативного воздействия опасных и вредных производственных факторов, действующих на человека;
- оказывать первую помощь пострадавшим при несчастных случаях.
БК4,6,7,9
ПК 2.1.2
СД 06
Экономика и управление производством.
Предприятия отрасли в системе рыночных отношений; научная организация труда; основы технического нормирования на предприятиях отрасли; производительность труда; организация оплаты труда на предприятиях отрасли; налоговая система Республики Казахстан в условиях рыночнойэкономики; основы учета и анализа производственно- хозяйственной деятельности предприятий отрасли.
Знания:
- действие экономического механизма управления предприятиями в области организации и оплаты труда.
Умения:
- выбирать рациональные способы организации производства, рассчитывать основные показатели работы предприятия.
БК 7,10
ПК 2.1.3
ПО и ПП 00
Производственное обучение и профессиональная практика
ПО 01
Учебная практика.
Слесарно-механическая обработка материалов; техника безопасности и промсанитария; основы технологических измерений; плоскостная разметка; разрезание материалов; рубка металла; правка и гибка заготовок; опиливание; сверление и зенкование; нарезание резьбы; лужение проводов, пайка электромонтажных соединений; разделка, соединение, ответвление и оконцевание проводов; работа с радиоэлементами; электромонтажные работы при печатном монтаже; включение трехфазных счетчиков для измерения активной и реактивной энергии; проверка измерительных трансформаторов тока и напряжения; регулирование и нагрузочные устройства; устройство асинхронных двигателей; автоматические выключатели и плавкие предохранители; магнитные пускатели; кнопки управления, переключатели, конечные выключатели; устройство теплового реле; составление и сборка схем управления электроосвещением.
Умения:
- пользоваться линейкой, штангенциркулем, уровнем, резьбомером, щупами;
- пользоваться разметочҒными инструментами;
- выполнять резку металла ножовкой;
- выполнять рубку металла в тисках, на плите или накоҒвальне;
- выполнять гибку труб на трубогибах;
- пользоваться напильником;
- выполнять сверление и зенҒкование;
- пользоваться таблицей резьб;
- собирать схемы;
- рассчитывать возможные токи и напряжения на участҒках цепи;
- рассчитывать и выбирать реостаты для регулирования тока и напряжения.
Навыки:
- определения полярности обмоток трансформатора;
- определения температурного коэффициента сопротивления;
- включения выключателей и предохранителей в схемы питания приборов и аппаратов;
- проверки действия нереверсивного магнитного пускателя;
- составления диаграмм замыканий контактов переключателей;
- сборки и опробования простейшей схемы управления электрическим освещением;
- выполнения монтажных работ и слесарной обработки материалов.
БК 4,6,7,9,10
ПК 2.1.1
ПК 2.1.2
ПК 2.1.3
ПО 02
Учебно-производственная практика.
Ремонт электромеханических реле и логических схем; монтаж аппаратов и деталей; оформление щита; изучение; сборка и опробование схем сигнализации; изучение, сборка и опробование схемы регулирования; изучение, сборка и опробование схемы питания с автоматическим вводом резерва; сборка и опробование схемы управления насосом; монтаж, наладка и испытание схемы управления асинхронным двигателем; сборка и опробование схемы ввода резервного двигателя; сборка и опробование схемы управления пуском поточно- транспортной системы; ремонт первичных измерительных преобразователей температуры; ремонт приборов давления и разряжения.
Умения:
- выбирать способы устаҒновки в зависимости от конҒструктивных особенностей приборов;
- вести монтаж аппаратуры, блоков зажимов и деталей оформления щита;
- выявлять и устранять неҒисправности в работе схем технологической сигнализаҒции параметров;
- режимы работы схемы реҒгулирования технологичеҒских параметров;
- выполнять сборку и опроҒбование схемы питания с авҒтоматическим вводом реҒзерва;
- выполнять монтаж аппараҒтуры схемы управления насоҒсом на стенде;
- читать принципиальных электрических схем;
- выполнять маркировку цеҒпей схемы ввода резервного двигателя; составлять монҒтажную схему;
- выполнять диагностику отҒказов;
- читать схемы пуска;
- читать схемы ввода резервҒного двигателя;
- выполнять ремонт пруҒжинных трубчатых манометҒров; ремонт манометров с рычажной передачей.
Навыки:
- прокладки электрических и трубных проводок внутри щита;
- составление монтажно-коммутационных схем;
- сборки и опробования схемы управления асинхронным двигателем;
- сборки и опробования схем ввода резервного двигателя;
- производство ремонтных работ систем автоматического контроля;
- выполнение работ по монтажу и наладки схем управления двигателями.
БК 4,6,7,9,10
ПК 2.1.1
ПК 2.1.2
ПК 2.1.3
ПП 03
Технологическая практика.
Вводная беседа; цели и задачи практики; оформление на предприятие; инструктаж по технике безопасности и пожарной безопасности; распределение по участкам; общее знакомство с предприятием; экскурсия по предприятию; структура цеха (службы) КИП и А; работа в производственной бригаде по техническому обслуживанию (ремонту, монтажу, наладке) систем контроля и автоматизации; изучение технологических процессов и работы систем контроля и автоматизации цеха, служб эксплуатации и ремонта приборов; обобщение собранного материала на предприятии, оформление дневников.
Умения:
- читать функциональные, принципиальные и монтажҒные схемы;
- заполнять наряд на выполҒнение работ;
- составлять ведомости объҒема работ.
Навыки:
- обслуживание автоматизированных систем;
- ремонт приборов и регуляторов;
- монтаж трубных и электрических проводок, приборов, внутрищитовой аппаратуры.

БҚ 5,7
КҚ 2.1.3
АП 05
Еңбекті қорғау.
Еңбекті қорғаудың құқықтық және ұйымдастырушылық мәселелері; қауіпті және зиянды өндіріс факторлары; өндірістегі жазатайым жағдайларды зерттеу, есепке алу және талдау; жұмыс орнында еңбекті ұйымдастыру; еңбек гигиенасы және өндірістік санитария: өндірістік жайларға, жұмыс орындарына, технологиялық жабдықтарға қойылатын жалпы санитарлық- гигиеналық талаптар; өндірістік жайларды жарықтандыруға қойылатын талаптар; шудан, дірілден, ультрадыбыстардан, ионданған және электр магниттік сәулеленуден қорғау; қауіпсіздік техникасы: тиеп-түсіру, тасымалдау және қойма жұмыстары кезіндегі қауіпсіздік техникасы; қолмен жұмыс жасайтын құрал-саймандармен және айлабұйымдармен жұмыс жасау кезіндегі қауіпсіздік техникасы; бақылау және автоматтандыру жүйелерін монтаждау кезіндегі қауіпсіздік техникасы; электрлік қауіпсіздік негіздері; өртке қарсы қорғаныс:
заттардың жануы және жарылу қаупі қасиеттері; өртті сөндіру құралдары мен тәсілдері; кәсіпорындарда өрт күзетін ұйымдастыру.
Білімдер:
- еңбекті қорғау жөніндегі заңнама негіздерін;
- электрлік қауіпсіздік негіздерін және электр тогымен жарақаттанудан қорғау шараларын, жазатайым жағдайларда зардап шегушілерге дәрігерге дейінгі көмек көрсету жөніндегі негізгі медициналық мәліметтерді.
Іскерліктер:
- еңбекті қорғау жөніндегі нормативтік-техникалық құжаттаманы пайдалану;
- өндірістің қарамағындағы учаскеде жұмыстарды қауіпсіз жүргізуді ұйымдастыру;
- адамға кері әсер ететін қауіпті және зиянды өндірістік факторларды бағалау;
- жазатайым жағдайда зардап шеккендерге алғашқы көмек көрсету.
БҚ 4,6,7,9
КҚ 2.1.2
АП 06
Экономика және өндірісті басқару.
Нарықтық қатынас жүйесіндегі сала кәсіпорыны; еңбекті ғылыми ұйымдастыру; сала кәсіпорындарында техникалық нормалау негіздері; еңбек өнімділігі; сала кәсіпорындарында еңбек төлемін ұйымдастыру; нарықтық экономика жағдайларында Қазақстан Республикасының салық жүйесі; сала кәсіпорындарының өндірістік-шаруашылық қызметін есепке алу және талдау негіздері.
Білімдер:
- ұйымдастыру және еңбек төлемі саласында кәсіпорындарды басқарудың экономикалық механизмінің жұмысын.
Іскерліктер:
- өндірісті ұйымдастырудың тиімді тәсілдерін таңдау, кәсіпорын жұмысының негізгі көрсеткіштерін есептеу.
БҚ 7,10
КҚ 2.1.3
ӨО ж КП 00
Өндірістік оқыту және кәсіптік практика
ӨО 01
Оқу практикасы.
Материалдарды слесарлы-механикалық өңдеу; қауіпсіздік техникасы және өнеркәсіптік санитария; технологиялық өлшеу негіздері; жазықтықтық таңбалау; материалдарды қию; металдарды кесу; дайындамаларды түзету және ию; егеу; бұрғылау және үңгілеу; бұранда кесу; сымдарды қалайылау; электр монтаждық жалғанымдарды дәнекерлеу; сымдарды тарқату, жалғау, тарамдау және ұштау; радио элементтерімен жұмыс жасау; баспалы монтаждауда электр монтаждау жұмыстары; активті және реактивті энергияны өлшеуге арналған үш фазалы есептеуіштерді қосу; ток пен кернеудің өлшеу трансформаторларын тексеру; реттеу және жүктеу құрылғылары; асинхронды қозғалтқыштардың құрылғысы; автоматтық ажыратқыштар және балқымалы сақтандырғыштар; магниттік іске қосқыштар; басқару батырмалары, ауыстырып қосқыштар, соңғы ажыратқыштар; жылу релесінің құрылғысы; электр жарығын басқару сұлбаларын құрастыру және жинақтау.
Іскерліктер:
- сызғышты, штангенциркульді, деңгейді, бұранда өлшеуішті, щуптарды қолдану;
- таңбалау құралдарын пайдалану;
- металды егеумен кесу;
- қысқыштарда, плитада немесе темір соғатын плитада металды шабу;
- құбыр игіштерде құбырды ию;
- егеуді қолдану;
- бұрғылау және үңгілеу;
- бұранда кестесін пайдалану;
- сұлбаларды жинау;
- тізбек бөлігінде болатын ток пен кернеуді есептеу;
- ток пен кернеуді реттеуде қолданылатын реостаттарды есептеу және таңдау.
Дағдылар:
- трансформатор орамдарының полярлылығын анықтау;
- кедергінің температуралық коэффициентін анықтау;
- аспаптар мен аппараттарды қоректендіру сұлбасында ажыратқыштар мен сақтандырғыштарды қосу; - реверсивті емес магниттік іске қосқыштардың жұмысын тексеру;
- ауыстырып қосқыш түйіспелерінің тұйықталу диаграммасын құру;
- қарапайым басқару сұлбасын жинақтау және электрлік жарықтандырумен тексеру;
- монтаждау жұмыстарын және материалдарды слесарлық өңдеу жұмыстарын орындау.
БҚ 4,6,7,9,10
КҚ 2.1.1
КҚ 2.1.2
КҚ 2.1.3
ӨО 02
Оқу-өндірістік практика.
Электр механикалық релені және логикалық сұлбаны жөндеу; аппараттар мен тетіктерді монтаждау; қалқанды рәсімдеу; сигнал беру сұлбаларын зерттеу, жинау және сынау; реттеу сұлбасын зерттеу, жинау және сынау; резервті автоматты енгізетін қоректендіру сұлбасын зерттеу, жинау және сынау; сорғыны басқару сұлбасын зерттеу, жинау және сынау; асинхронды қозғалтқышты басқару сұлбасын монтаждау, баптау және сынау; резервті қозғалтқышты енгізу сұлбасын жинау және сынау; ағынды-көлік жүйесін іске қосып басқару сұлбасын жинау және сынау; температураның алғашқы өлшеу түрлендіргіштерін жөндеу; қысым мен разрядталу аспаптарын жөндеу.
Іскерліктер:
- аспаптардың конструктивті ерекшеліктеріне қарай орнату тәсілдерін таңдау;
- аппаратураға, қалқанды рәсімдеу қысқыштары мен тетіктерінің оқшауларына монтаждауды жүргізу;
- параметрлердің технологиялық сигнал беру сұлбаларының жұмысындағы ақауларды анықтау және жою;
- технологиялық параметрлерді реттеу сұлбаларының жұмыс режимдері;
- резервті қозғалтқышты енгізумен қоректендіру сұлбасын жинауды және сынауды орындау;
- стендте сорғыны басқару сұлбасының аппаратурасына монтаждауды орындау;
- принциптік электр сұлбаларын оқу;
- резервті қозғалтқышты енгізу сұлбасының тізбектеріне таңбалауды орындау;
- істен шығу диагностикасын орындау;
- іске қосылу сұлбасын оқу;
- резервті қозғалтқышты енгізу сұлбасын оқу;
- серіппелі түтікті манометрге жөндеуді орындау; иінтіректі берілістері бар манометрлерді жөндеу.
Дағдылар:
- қалқанша ішіне электрлік және түтікті сымдарды төсеу;
- монтаждық-коммутациялық сұлбаларды құру;
- асинхронды қозғалтқышпен басқару сұлбасын жинау және сынау;
- резервті қозғалтқышты енгізу сұлбасын жинау және сынау;
- автоматты басқару жүйесіне жөндеу жұмыстарын жүргізу;
- қозғалтқышпен басқару сұлбасына монтаждау және баптау бойынша жұмыстарды орындау.
БҚ 4,6,7,9,10
КҚ 2.1.1
КҚ 2.1.2
КҚ 2.1.3
КП 03
Технологиялық практика.
Кіріспе әңгіме; практиканың мақсаттары мен міндеттері; кәсіпорынға рәсімделу; қауіпсіздік техникасы мен өрт қауіпсіздігі бойынша нұсқаулық; учаскелерге бөліну; кәсіпорынмен жалпы танысу; кәсіпорынға саяхат; БӨА және А цехының (қызметінің) құрылымы; бақылау және автоматтандыру жүйелеріне техникалық қызмет көрсету (жөндеу, монтаждау және баптау) жөніндегі өндірістік бригададағы жұмыс; цехтың бақылау және автоматтандыру жүйелерінің, аспаптарды пайдалану және жөндеу қызметтерінің технологиялық процестері мен жұмысын зерттеу; кәсіпорында жинақталған материалдарды қорыту, күнделік жүргізу.
Іскерліктер:
- функционалдық, принциптік және монтаждық сұлбаларды оқу;
- жұмыстарды орындауға наряд толтыру;
- жұмыстардың көлеміне ведомость құру.
Дағдылар:
-автоматтандырылған жүйелерге қызмет көрсету;
- аспаптар мен реттегіштерді жөндеу;
- құбыр және электр сымдарын, аспаптарды, қалқан ішіндегі аппаратураларды монтаждау.

БК 5,6,7,9,10
ПК 2.1.1
ПК 2.1.2
ПК 2.1.3
5.2 Содержание образовательной программы по циклам дисциплин и профессиональной практике (специалист среднего звена)
Индекс цикла (дисциплин)
Наименование и основные разделы дисциплины, практики
Формируемые знания, умения и навыки
Код формируемой компетенции
ООД 00
Общеобразовательные дисциплины
ОГД 00
Общегуманитарные дисциплины
ОГД 01
Профессиональный (русский) казахский язык.
Роль профессионального языка; терминология по специальности; техника чтения и перевода (со словарем) профессионально ориентированных текстов; профессиональное общение; составление рассказов, диалогов по текстам, ориентированным на специальность.
Знания:
- казахский(русский) язык и владеть лексическим (1200-1400 лексических единиц) и грамматическим минимумом, необходимым для чтения и перевода (со словарем) текстов профессиональной направленности.
Умения:
- грамотно использовать профессиональную лексику, применять знания казахского (русского) языка в своей профессиональной деятельности.
БК 3,4,6
ОГД 02
Профессиональный иностранный язык.
Лексико-грамматический материал по специальности, необходимый для профессионального общения;
различные виды речевой деятельности и формы речи (устной, письменной,
монологической, диалогической);техника перевода профессионально ориентированных текстов.
Знания:
-лексико-грамматический материал по специальности, необходимый для профессионального общения.
Умения:
- различать виды речевой деятельности и формы речи (устной, письменной, монологической, диалогической).
БК 3,4,6
ОГД 03
История Казахстана.
ОГД 04
Физическая культура.
Роль физической культуры в подготовке специалиста, формирование его здорового образа жизни; социально-биологические и психофизиологические основы физической культуры; основы физического и спортивного самосовершенствования; профессионально-прикладная физическая подготовка.
Знания:
- социально-биологические и психофизиологические основы физической культуры;
- основы физического и спортивного самосовершенствования.
Умения:
- применять знания физической культуры для поддержания и укрепления здоровья.
БК 8
СЭД 00
Социально-экономические дисциплины
СЭД 01
Культурология.
Культурология и ее роль в жизни общества; многообразность подходов в исследовании культуры; культура и цивилизация; становление культуры; конфуцианско-даосистский тип культуры;индо-буддийский тип культуры; мир исламской культуры; христианский тип культуры; западноевропейская культура и ее влияние на развитие современного мира; особенность и уникальность африканской культуры;проблема расизма; возникновение и уникальность кочевой цивилизации; культура Казахстана в период Средневековья; культурные традиции казахов в период 17-19 веков; культура современного Казахстана.
Знания:
- основные понятия;
- понятия: конфуцианство; даосизм; искусство Китая; иероглифика; пейзажная живопись Китая;
- особенности индийской культуры и ее основные достижения;
- понятия: ислам; курайш; Мухаммед; Коран; Аллах; Мекка;
- основные принципы христианского учения и ценностные ориентации;
- культура Франции; Ашельская культура: проманьонцы, галлы, франки, литература, философия;
- об образе жизни и системе ценностей кочевников;
- знания о культурном фундаменте казахского этноса в период средневековья;
- о влиянии тюркской и арабской культуры на средневековую культуру Казахстана.
Умения:
- раскрыть особенности китайской культуры;
- свободно пользоваться понятиями культурологи;
- показать специфику материальной и духовной культуры кочевников, ее место в общественной культуре.

БҚ 5,6,7,9,10
КҚ 2.1.1
КҚ 2.1.2
КҚ 2.1.3
5.2 Пәндер циклі және кәсіптік практика бойынша білім беретін оқу бағдарламасының мазмұны (орта буын маманы)
Циклдің (пәннің) индексі
Пәннің, практиканың атауы және негізгі бөлімдері
Қалыптасатын білім, іскерліктер мен дағдылар
Қалыптасатын құзырет коды
ЖБП 00
Жалпы білім беретін пәндер
ЖГП 00
Жалпы гуманитарлық пәндер
ЖГП 01
Кәсіптік қазақ (орыс) тілі.
Кәсіптік тілдің рөлі: мамандық бойынша терминология; кәсіптік бағдарлы мәтіндерді оқу және аудару техникасы (сөздікпен); кәсіптік қарым-қатынас; мамандыққа бағытталған мәтіндер бойынша әңгімелер, сұхбаттар құрастыру.
Білімдер:
- қазақ (орыс) тілінде және кәсіптік бағдарлы мәтіндерді оқып, аудару үшін (сөздікпен) қажетті лексикалық (1200-1400 лексикалық бірлік) және грамматикалық минимумды меңгеру.
Іскерліктер:
- кәсіптік лексиканы сауатты пайдалану, өзінің кәсіптік қызметінде қазақ (орыс) тілінен білімдерін пайдалану.
БҚ 3,4,6
ЖГП 02
Кәсіптік шет тілі.
Мамандық бойынша кәсіптік қарым-қатынас жасауға қажетті лексика-грамматикалық материалдар; сөйлесудің әртүрлі түрлері мен тілдік нысандарды (ауызша, жазбаша, монологтік, диалогтік); кәсіптік бағдарлы мәтіндерді аудару техникасы.
Білімдер:
- мамандық бойынша кәсіптік қарым-қатынас жасауға қажетті мамандық бойынша лексика-грамматикалық материал.
Іскерліктер:
- тілдік іс-әрекет түрлерін және сөйлеу нысандарын ажырату (ауызша, жазбаша, монологтік, диалогтік).
БҚ 3,4,6
ЖГП 03
Қазақстан тарихы.
ЖГП 04
Дене тәрбиесі.
Маман дайындауда дене тәрбиесінің рөлі, оның салауатты өмір салтын қалыптастыру; дене тәрбиесінің әлеуметтік-экономикалық және психофизиологиялық негіздері; дене және спорттық өзін-өзі жетілдіру негіздері; кәсіптік-қолданбалы дене дайындығы.
Білімдер:
- дене тәрбиесінің әлеуметтік-экономикалық және психофизиологиялық негіздерін;
- дене және спорттық өзін-өзі жетілдіру негіздері.
Іскерліктер:
- денсаулықты сақтау және нығайтуда дене тәрбиесі білімдерін қолдану.
БҚ 8
ӘЭП 00
Әлеуметтік-экономикалық пәндер
ӘЭП 01
Мәдениеттану.
Мәдениеттану және оның қоғамдық өмірдегі рөлі; мәдениетті зерттеудегі көзқарстардың алуан түрлілігі; мәдениет және өркениет; мәдениеттің орнауы; мәдениеттің конфуциан-даосистік түрі; мәдениеттің индо-буддалық түрі;
ислам мәдениті әлемі; мәдениеттің христиандық түрі; батыс еуропалық мәдениет және оның қазіргі әлемнің дамуына ықпалы; африка мәдениетінің ерекшелігі мен бірегейлігі; расизм проблемасы; көшпенді өркениеттің пайда болуы және бірегейлігі; Орта ғасырдағы Қазақстан мәдениеті; 17-19 ғасырдағы қазақтардың мәдени салттары; қазіргі Қазақстанның мәдениеті.
Білімдер:
- негізгі ұғымдарды;
- конфуцийшілдік; даосизм ұғымдарын; Қытайдың өнерін; иероглифін; Қытайдың пейзаж суреттерін;
- индия мәдениетінің ерекшеліктерін және оның негізгі жетістіктерін;
- ислам; курайш ұғымдарын; Мұхаммед; Құран; Аллах; Мекке ұғымдарын;
- христиан оқуларының негізгі принциптерін және оның құндылық бағыттарын;
- Франция мәдениетін; Ашель мәдениетін: проманьондар, галлалар, франктар әдебиеті, философиясы;
- көшпенділердің өмір сүрулері мен құндылық жүйесі туралы;
- орта ғасыр кезеңінде қазақ этносының мәдени негізі туралы білімдерін;
- түрік және араб мәдениетінің орта ғасырдағы Қазақстан мәдениетіне әсері туралы.
Іскерліктер:
- қытай мәдениетінің
ерекшеліктерін ашу;
- мәдениеттану ұғымдарын еркін пайдалану;
- көшпенділердің материалдық және рухани мәдениетінің ерекшелігін, оның қоғамдық мәдени өмірдегі орнын көрсету.

БК 4,7,8
СЭД 02
Основы философии.
Философия и ее роль в обществе; исторические типы философии; материя и сознание; диалектика и ее альтернативы; философское понимание общества; теория познания; общественное сознание и многообразие его форм; бытие человека как проблема философии; человек как объект и субъект общественных отношений.
Знания:
- основные философские понятия: материя, основной вопрос философии, диалектика, законы диалектики, сознание, познание, бытие;
- общие вопросы бытия, общие вопросы познания, функционирования и развития общества, общие и существенные проблемы человека.
Умения:
- свободно оперировать основными философскими понятиями, обосновывать и подвергать критике те или иные суждения, раскрывать взаимосвязи между разнообразными явлениями действительности, анализировать противоречия окружающей реальности.
БК 6,7,8
СЭД 03
Основы экономики.
Цели, основные понятия, функции, сущность, принципы; формы и виды собственности, управление собственностью; виды планов, их основные этапы, содержание, стратегическое планирование; методы экономического обоснования планов и разработки прогнозов; бизнес- планирование; экономический анализ; анализ со стояния рынка товаров народного потребления и услуг; рыночная инфраструктура.
Знания:
- общие положения экономической теории;
- экономические ситуации в стране и за рубежом;
- основы макро- и микро-экономики, о налоговой, денежно- кредитной, социальной и инвестиционной политике.
Умения:
- находить и использовать экономическую информацию, необходимую для ориентации в своей профессиональной деятельности.
БК 1,7,9
СЭД 04
Основы политологии и социологии.
Предмет политологии; структура политологического знания; история политической мысли; власть как волевое отношение между людьми; легитимность и принципы власти; политическая система как механизм власти; политический режим; государство как политический институт; политические партии и партийные системы; политическая элита; политическое лидерство; политические идеологии; мировой политический процесс; внешнеполитическая стратегия Республики Казахстан; социология как наука; основные социологические понятия.
Знания:
- основные политологические понятия: власть, ресурсы власти, легитимность власти, политическая система, политический режим, государство, формы государственного правления; формы государственного устройства, политические партии, партийные системы; политическая элита, политическое лидерство, геополитика;
- предмет и метод политической науки.
Умения:
- анализировать международные политические процессы, геополитическую обстановку, место и роль Казахстана в современном мире;
- владеть навыками политической культуры;
- применять политологические знания в повседневной жизни и в профессиональной деятельности.

БҚ 4,7,8
ӘЭП 02
Философия негіздері.
Философия және оның қоғамдағы рөлі; философияның тарихи типтері; материя және сана; диалектика және оның баламасы; қоғамның философиялық ұғымы; таным теориясы; қоғамдық сана және оның нысандарының алуан түрлілігі; адам болмысы философия проблемалары ретінде; адам қоғамдық қарым-қатынастар объектісі және субъектісі ретінде.
Білімдер:
- негізгі философиялық ұғымдарды: материя, философияның негізгі сұрақтары, диалектика, диалектика заңдары, сана, таным, болмыс;
- болмыстың жалпы мәселелерін, танымның жалпы мәселелерін, қоғамның қалыптасуын және дамуын, адамның ортақ және маңызды проблемаларын.
Іскерліктер:
- негізгі философиялық ұғымдарға еркін сүйене білу, сол немесе басқа сындарды дәлелдеу және сынға алу, ақиқаттың әртүрлі құбылыстары арасындағы өзара байланысты аша білу, қоршаған шындықтың қарама-қайшылықтарын талдау.
БҚ 6,7,8
ӘЭП 03
Экономика негіздері.
Мақсаттары, негізгі ұғымдары, функциялары, мәні, қағидалары; меншік нысандары мен түрлері, меншікті басқару; жоспарлардың түрлері, олардың негізгі кезеңдері, мазмұны, стратегиялық жоспарлау; жоспарлаудың және болжам жасаудың экономикалық негіздеу әдістері; бизнес-жоспарлау; экономикалық талдау; халық тұтынатын нарық тауарлары мен қызметтердің жағдайына талдау жасау; нарықтық инфрақұрылым.
Білімдер:
- экономикалық теорияның жалпы ережелерін;
- елдегі және шетелдердегі экономикалық жағдайларды;
- макро және микро экономика негіздерін, салық, ақша-несиелік, әлеуметтік және инвестициялық саясат туралы.
Іскерліктер:
- өзінің кәсіптік қызметінде бағдары үшін қажетті экономикалық ақпаратты тауып, қолдана білу.
БҚ 1,7,9
ӘЭП 04
Саясаттану және әлеуметтану негіздері.
Саясаттану пәні; саясаттану білімінің құрылымы; саяси ойдың тарихы; билік адамдар арасындағы еркін қарым-қатынас ретінде; үкіметті заңды деп танушылық және қағидалары; саяси жүйе үкімет механизмі ретінде; саяси тәртіп; мемлекет саяси институт ретінде; саяси партиялар және партия жүйелері; саяси элита; саяси көшбасшылық; саяси идеологиялар; дүние жүзілік саяси процесс; Қазақстан Республикасының сыртқы саяси стратегиясы; әлеуметтану ғылым ретінде; негізгі әлеуметтік ұғымдар.
Білімдер:
- негізгі саяси ұғымдарды: билік, билік ресурстары, биліктің заңдылығы, саяси жүйе, саяси тәртіп, мемлекет, мемлекетті басқару нысандары, мемлекеттің орналасу нысандары, саяси партиялар, партия жүйелері, саяси элита, саяси көшбасшылық, геосаясат;
- саяси ғылым пәні мен әдісін.
Іскерліктер:
- халықаралық саяси процестерді талдау, геосаяси жағдай, Қазақстанның қазіргі өмірдегі орны мен рөлі;
- саяси мәдениет дағдыларын меңгеру;
- күнделікті өмірде және кәсіптік қызметте саясаттану білімдерді қолдану.

БК 3,5,7,9
ПК 3.2.1
ОПД 03
Основы технической механики.
Статика; аксиомы статики, системы сил, сопротивление материалов; виды деформированного состояния: растяжение (сжатие), сдвиг, кручение, прямой изгиб, сложная деформация; расчет на прочность; детали механизмов и машин; чтение и составление кинематических схем механизмов и машин; геометрический расчет основных размеров звеньев передач различных видов.
Знания:
- основные понятия стаҒтики, плоская система сил, моҒменты сил, элементы киҒнемаҒтики и динамики;
- осҒновы соҒпротивления матеҒриалов, осҒновы деталей машин.
Умения:
- выполнять расчеты прочҒности механических сисҒтем;
- выбирать необходимый вид механизма, анализировать конструктивные особенности сборочных единиц механизмов и конструкций.
БК 3,7,8,10
ПК 3.2.1
ОПД 04
Теоретические основы электротехники.
Электрические цепи постоянного тока; понятие об электрическом поле, потенциале и разности потенциалов; электрический ток, его физическая сущность и методы расчета; сопротивление, проводимость; электродвижущая сила; законы электротехники, связывающие параметры электрической цепи; электромагнитное поле и его составляющие; электромагнитные процессы, протекающие в магнитных и электрических цепях; расчеты магнитных цепей; электромагнитная индукция; электрические цепи синусоидального тока; расчеты электрических цепей переменного и постоянного тока; нелинейные цепи переменного тока и постоянного тока; понятия и методы расчетов; электрические цепи несинусоидального тока; понятия и методы расчетов; переходные процессы в электрических цепях; электрические цепи с распределенными параметрами.
Знания:
- основные электрические и магнитные явления, их фиҒзическую сущность и возҒможность практического использования;
- физические законы, на которых основана электротехника и вытекаюҒщие из этих законов следстҒвия; правила, методы расчеҒтов;
- наиболее употребляемые термины и определения теоҒретической электротехники;
- условные графические обоҒзначения элементов электриҒческих цепей, применяемых в схемах замещения;
- единицы измерения и букҒвенные обозначения элекҒтрических и магнитных велиҒчин.
Умения:
- производить расчеты элекҒтрических цепей постоянного и переменного тока;
- применять законы электроҒмагнитной индукции в изучеҒнии электрических машин и трансформаторов;
- определять параметры элекҒтрических величин и времени протекания переходных проҒцессов.
БК 1,2,3,7
ПК 3.2.1
ОПД 05
Электрические машины и электропривод.
Машины постоянного тока; генератор независимого возбуждения и его характеристики; двигатель параллельного возбуждения; потери мощности и КПД МПТ; специальные машины; назначение трансформаторов, принцип действия; схемы и группы соединения трансформаторов; режимы холостого хода и КЗ трансформаторов; потери мощности и КПД трансформаторов; принцип работы и конструкция синхронных генераторов; принцип работы и конструкция синхронных двигателей; рабочие характеристики синхронных двигателей; асинхронные машины, принцип работы и конструкция асинхронных машин; рабочие характеристики асинхронных двигателей; механика электропривода; структура и расчетные схемы механической части электропривода; электропривод с двигателями постоянного тока; электропривод с двигателями переменного тока асинхронными и синхронными; энергетические показатели работы электропривода, расчет мощности, выбор и проверка электродвигателей.
Знания:
- электромагнитные и электромеханические процессы, лежащие в основе принципа работы электрических машин и трансформаторов;
- основные свойства, конструктивные особенности и характеристики электрических машин и трансформаторов;
область их применения;
- схемы управления электроприводами;
- способы регулирования скорости и определения устойчивости работы электропривода.
Умения:
- определять тип электрической машины и трансформатора по конструкции и паспортным данным;
- собирать схемы двигателей и снимать характеристики;
- производить расчеты электрических и электромеханических параметров электроприводов.

БҚ 3,5,7,9
КҚ 3.2.1
ЖКП 03
Техникалық механика негіздері.
Статика; статика аксиомалары, күш жүйелері, материалдар кедергісі; деформацияланған күйдің түрлері: созылу (сығылу), ығысу, айналдыру, тура иілу, күрделі деформация; беріктікке есептеу; механизмдер мен машиналардың бөлшектері, механизмдер мен машиналардың кинематикалық сұлбаларын оқу және құру; әртүрлі берілістегі буындардың негізгі өлшемдерін геометриялық есептеу.
Білімдер:
- статистиканың негізгі ұғымдарын, жазық күш жүйелерін, күш моменттерін, кинематика және динамика элементтерін;
- материалдардың кедергілер негіздерін, машина тетіктерінің негіздерін.
Іскерліктер:
- механикалық жүйелердің беріктігіне есептеулер жүргізу;
- механизмнің қажетті түрін таңдау, механизмдер мен құрылымдардың жиынтық бірліктерінің құрылымдық ерекшеліктеріне талдау жасау.
БҚ 3,7,8,10
КҚ 3.2.1
ЖКП 04
Электротехниканың теориялық негіздері.
Тұрақты токтың электр тізбектері; электр өрісі туралы ұғым; электр тогы, оның физикалық мәні және есептеу әдістері; кедергі, өтімділік; электротехника заңдары; электр тізбегінің байланыстырушы параметрлері; тұрақты және айнымалы токтың электр тізбегін есептеу; тұрақты және айнымалы токтың сызықты емес тізбектері; есептеу ұғымдары мен әдістері;
синусоидалы емес токтың электр тізбектері; есептеу ұғымдары мен әдістері; электр тізбектеріндегі өтпелі процестер; тарату параметрлері бар электр тізбектері.
Білімдер:
- негізгі электрлік және магниттік құбылыстарды;
- теориялық электротехникада жиі қолданылатын терминдер мен анықтамаларды;
- электрлік есептеу сұлбаларында (алмастыру сұлбаларында) қолданылатын электр тізбектері элементтерінің шартты графикалық белгіленуін;
- электрлік және магниттік шамалардың өлшем бірліктері мен әріптік таңбалануын.
Іскерліктер:
- электр сұлбаларын оқу;
- электрлік шамалар параметрлерін анықтау.
БҚ 1,2,3,7
КҚ 3.2.1
ЖКП 05
Электр машиналары және электржетек.
Тұрақты ток машиналары; тәуелсіз қоздыру генераторы және оның сипаттамалары; параллель қоздыру қозғалтқышы; ТТМ қуат шығыны мен ПӘК; арнайы машиналар;
трансформаторлардың міндеті, жұмыс принципі; трансформаторларды жалғау сұлбалары мен топтары; трансформаторлардың бос жүріс және тұйықталу режимдері; трансформаторлардың қуат шығындары мен ПӘК; синхронды генераторлардың жұмыс принципі мен конструкциясы; синхронды қозғалтқыштардың жұмыс принципі мен конструкциясы; синхронды қозғалтқыштардың жұмыс сипаттамалары; асинхронды машиналар, асинхронды машиналардың жұмыс принципі мен конструкциясы; асинхронды қозғалтқыштардың жұмыс сипаттамалары; электржетектің механикасы; электржетектің механикалық бөлігінің құрылымы мен есептік сұлбалары; тұрақты ток электр қозғалтқышты электржетегі; асинхронды және синхронды тұрақты ток қозғалтқышты электржетегі; электржетегі жұмысының энергетикалық көрсеткіштері, қуатын есептеу, электрқозғалтқыштарды таңдау және тексеру.
Білімдер:
- электр машиналары мен трансформаторлардың жұмыс принципі негізіне сүйенетін электр магниттік және электр механикалық процестерді;
- электр машиналары мен трансформаторлардың негізгі қасиеттерін, құрылымдық ерекшеліктерін және сипаттамаларын; олардың қолданылу саласын;
- электржетегімен басқару сұлбаларын;
- жылдамдықты реттеу тәсілдерін және электржетегі жұмысының тұрақтылығын анықтауды.
Іскерліктер:
- электр машиналары мен трансформаторлардың типін конструкциялары және паспорттық мәліметтері бойынша анықтау;
- қозғалтқыш сұлбаларын жинау және сипаттамаларын алу;
- электржетегінің электрлік және электрлі механикалық параметрлеріне есептеу жүргізу.

БК 1,3,4,5,7,9
ПК 3.2.1
ОПД 08
Основы электроники и микроэлектроники.
Электровакуумные и ионные приборы; полупроводниковые приборы: диоды, транзисторы, тиристоры; интегральные микросхемы; классификация микроэлектронных устройств; маркировка; технология изготовления элементов и схем в микроинтегральном исполнении; усилители; источники питания: выпрямители, сглаживающие фильтры, умножители напряжения, стабилизаторы, инверторы и преобразователи частоты; генераторы линейных колебаний; элементы импульсных и цифровых устройств; элементы микропроцессорной техники: счетчики, регистры, дешифраторы, компараторы, информаторы; формирователи и преобразователи импульсов.
Знания:
- устройство, принцип действия, вольтамперные характеристики и основные параметры элементов электроники;
- принципы построения типовых узлов и схем электронных устройств и элементов микропроцессорной техники;
- условия эксплуатации и область применения промышленной электроники.
Умения:
- читать типовые электронные схемы;
- выполнять эксперименты по лабораторному исследованию электронных приборов и устройств, пользоваться технической и справочной литературой;
- производить расчеты по основным расчетным соотношениям.
БК 1,3,5,7,9
ПК 3.2.1
ОПД 09
Детали и узлы средств автоматизации.
Основные положения теоретической механики: понятия и определения статики; понятия и определения кинематики; понятия и аксиомы динамики; соединение деталей: неразъемные соединения; разъемные соединения; валы,оси и опоры: валы и оси; опоры; упругие элементы: пружины; мембраны и мембранные коробки; сильфоны; трубчатые пружины; механизмы приборов: рычажно-шарнирные механизмы; фрикционные передачи; зубчатые механизмы; кулачковые механизмы; отсчетные устройства.
Знания:
- виды деталей и узлов, применяемых в средствах контроля и автоматизации;
- устройство, назначение, работу деталей и узлов средств автоматизации.
Умения:
- выполнять необходимые расчеты по применению деталей и узлов средств автоматизации;
- пользоваться технической литературой.
БК 5,7,9
ПК 3.2.1
СД 00
Специальные дисциплины
СД 01
Основы метрологии и средства технологического контроля.
Основы метрологии: основные понятия и определения; средства измерения и их основные характеристики; измерительные преобразователи: первичные измерительные преобразователи; электрические измерительные цепи; преобразователи сигналов ГСП; электроизмерительные приборы и электрические измерения; термометры расширения; термопреобразователи сопротивления; термоэлектрические преобразователи; пирометры; вторичные приборы преобразователей; приборы измерения давления и перепада давления: жидкостные приборы; пружинные приборы; мембранные приборы; сильфонные приборы; деформационные бесшкальные приборы и виды дистанционной передачи; приборы измерения количества и расхода вещества: измерение расхода методом переменного перепада давления; скоростные расходомеры и счетчики; объемные расходомеры; тахометрические расходомеры; гидростатические и акустические уровнемеры; приборы измерения физико-химических свойств веществ: приборы измерения влажности и запыленности воздуха; приборы измерения плотности; приборы измерения вязкости; приборы измерения электропроводимости жидких сред; приборы измерения химического состава; приборы измерения уровня: поплавковые и буйковые уровнемеры; емкостные, кондуктометрические и радиоактивные уровнемеры; устройства отображения информации ГСП: аналоговые показывающие и регистрирующие вторичные приборы; цифровые показывающие вторичные приборы; средства централизованного контроля.
Знания:
- основные метрологические характеристики средств измерения;
- структуру средств измерения;
- структуру Государственной системы промышленных приборов и средств автоматизации;
- основные виды и принципы действия электроизмерительных приборов и измерительных цепей;
- методику электрических измерений; методику анализов результатов измерений;
- основные виды и принципы действия приборов для измерения неэлектрических величин;
- основные виды и принципы действия аналоговых и цифровых приборов ГСП;
- комплектацию приборов для измерения различных параметров технологических процессов;
- структуру систем централизованного контроля.
Умения:
- применять знания и решать задачи в области общей теории измерений;
- осуществлять перевод физических величин из одной системы единиц в другую;
- оценивать результаты измерений;
- рассчитывать параметры, составлять и собирать схемы включения приборов при измерении различных электрических и неэлектрических величин;
- выбирать стандартные средства измерения технических процессов по точности;
- использовать нормативные документы в своей профессиональной деятельности;
- собирать поверочные схемы;
- определять погрешность, вариацию, быстродействие, чувствительность прибора;
- оценить качество записи регистрирующих приборов;
- измерять параметры сопротивлений, индуктивностей, Ұмкостей.
БК 1,3,4,5,7,9
ПК 3.2.1
СД 02
Основы технологии отрасли.
Переработка нефти: химический и фракционный состав нефти; физические свойства нефти и нефтепродуктов; классификация нефти и нефтепродуктов; подготовка нефти к переработке; первичная переработка нефти; термические процессы переработки нефтяных фракций; термокаталические процессы переработки нефтяных фракций; переработка нефтяных газов; производства нефтяных масел; производство углеводородного сырья и его подготовка к химической переработке; производство продуктов на базе нефтяного сырья.
Знания:
- общие сведения о составе нефти, ее свойствах;
- теоретические основы технологических процессов и способов производства важнейших продуктов нефтеперерабатывающей и нефтехимической промышленности, шинного производства и технологий производства технического углерода.
Умения:
- определять основные теплофизические характеристики; составлять материальные балансы процессов;
- пользоваться технической документацией.

БҚ 1,3,4,5,7,9
КҚ 3.2.1
ЖКП 08
Электроника және микроэлектроника негіздері.
Электр вакуумдық және ионды аспаптар; жартылай өткізгіш аспаптар: диодтар, транзисторлар, тиристорлар; интегралды микросұлбалар; микроэлектронды құрылғылар жіктемесі; таңбалануы; микроинтегралды орындауда элементтер мен сұлбаларды дайындау технологиясы; күшейткіштер; қорек көздері: түзеткіштер, жазу сүзгілері, кернеу көбейткіштері, тұрақтандырғыштар, инверторлар мен жиілік түрлендіргіштер; желілік тербеліс генераторлары; импульстік және сандық құрылғы элементтері; микропроцессорлық техника элементтері: санауыштар, тіркеуіштер, дешифраторлар, компараторлар, информаторлар; импульс қалыптастырғыштар мен түрлендіргіштер.
Білімдер:
- электроника элементтерінің құрылысын, жұмыс принципін, вольтамперлік сипаттамаларын және негізгі параметрлерін;
- микропроцессорлық техниканың электронды құрылғылары мен элементтерінің құрылу принципін, типтік түйіндерін және сұлбаларын;
- өнеркәсіптік электрониканы пайдалану шарттары мен қолданылу саласын.
Іскерліктер:
- үлгілік электронды сұлбаларды оқу;
- электронды аспаптар мен құрылғыларды зертханалық зерттеу бойынша эксперименттер жүргізу,
техникалық және анықтамалық әдебиетті пайдалану;
- негізгі есептік арақатынастар бойынша есептер шығару.
БҚ 1,3,5,7,9
КҚ 3.2.1
ЖКП 09
Автоматтандыру құралдарының тетіктері және түйіндері.
Теориялық механиканың негізгі қағидалары: статика ұғымдары және анықтамалары; кинематика ұғымдары және анықтамалары; динамика ұғымдары және аксиомалары; тетіктердің жалғануы: ажыратылмайтын жалғанымдар; ажыратылатын жалғанымдар; біліктер, осьтер мен тіректер: біліктер мен осьтер; тіректер; берік элементтер: серіппелер; мембраналар мен мембраналық қораптар; сильфондар; құбырлы серіппелер; приборлар механизмдері: иінтіректі-шарнирлі механизмдер; фрикциялы берілістер; тісті механизмдер; жұдырықша механизмдер; есептеу құрылғылары.
Білімдер:
- бақылау және автоматтандыру құралдарында қолданылатын тетіктер мен түйіндердің түрлерін;
- автоматтандыру құралдарының тетіктері мен түйіндерінің құрылғысын, тағайындалуын, жұмысын.
Іскерліктер:
- автоматтандыру құралдарының тетіктері мен түйіндерін қолдану бойынша қажетті есептеулер орындау;
- техникалық әдебиетті пайдалану.
БҚ5,7,9
КҚ3.2.1
АП 00
Арнайы пәндер
АП 01
Метрология негіздері және технологиялық бақылау құралдары.
Метрология негіздері және өлшеу құралдары: метрология негіздері; өлшеу жүйелері және құралдары; қысымды өлшеу; қысымды өлшеу бірліктері; аспаптардың жіктемесі; сұйықтық манометрлер; деформациялық манометрлер; қысым мен зарядтауды өлшеу түрлендіргіштері; жүкпоршенді манометрлер; температураны өлшеу: температура шкаласы; аспаптар жіктемесі; кеңейту термометрлері: маномерлік термометрлер; кедергінің электрлік термометрлері; жылулық сәулелену бойынша температураны өлшеу; сұйықтықтар мен сусымалы материалдардың деңгейін өлшеу: сұйықтық деңгейін өлшеу; сусымалы материалдардың деңгейін өлшеу; заттар шығынын және мөлшерін өлшеу: өлшем бірліктері және өлшеу әдістерінің жіктемесі; деңгей өлшегіш шығынын өлшеу; қысымның айнымалы айырмасын өлшеу; қысымның тұрақты айырмасы шығынын өлшеу; электрмагниттік (индукциялық) шығын өлшегіштер; сұйықтық пен газ мөлшерін өлшеу; қатты заттардың мөлшерін өлшеу; заттардың физикалық қасиеттерін өлшеу: сұйықтық пен газ тығыздығын өлшеу; сұйықтықтың тұтқырлығын өлшеу; заттардың ылғалдылығын өлшеу; заттар сапасы құрамын және көрсеткіштерін айқындауға арналған әдістер мен аспаптар: газдар құрамын газталдағыштармен анықтау; көпқұрамды газ қоспаларының талдамасы; сұйықтық талдамасының потенциометриялық әдістері (рН-метрия); сұйықтық талдамасының кондуктометриялық әдістері; сұйықтық талдамасының оптикалық әдістері.
Білімдер:
- өлшеудің негізгі түрлерін және әдістерін;
- аспаптар қателіктерінің түрлерін;
- автоматтық бақылау жүйесінің негізгі элементтерін;
- СИ жүйесінде қысымды өлшеу бірліктерін;
-қысымды өлшеуге арналған аспаптардың жіктемесін;
- сұйықтық манометрлерінің алуан түрлерін, олардың басымдылықтарын, қолдану саласын;
-нығыз сезімтал элементтердің түрлерін және олардың статикалық сипаттамаларын;
- өлшеу түрлендіргіштерінің, жүкпоршенді манометрлердің, кеңейту термометрлерінің, манометрлік термометрлердің міндеттері мен жұмыс қағидаларын;
- жылу булармен берлесе жұмыс істейтін аспаптардың жұмыс қағидаларын;
- кедергінің электрлік термометрлерінің жұмыс қағидаларын және құрылғыларын;
-пирометрлердің жұмыс қағидаларын және құрылғыларын;
- барлық деңгейдегі деңгей өлшегіштердің жұмыс қағидаларын және құрылғыларын;
- өлшеу тәсілдері бойынша шығын өлшегіштердің жіктемесін;
- сұйықтықтар мен газдар мөлшерін өлшейтін есептеуіштердің, таразылар мен дозаторлардың, тығыздық өлшегіштердің, тұтқырлық өлшеуіштердің, психометрлердің, гигрометрлердің, кондуктометрлік ылғал өлшегіштердің жұмыс қағидаларын;
-өнеркәсіптік хромотографтардың типтерін;
- өнеркәсіптік рН-метрдің, автоматтық фотокалориметрлердің жұмыс қағидасын.
Іскерліктер:
- технологиялық параметрлерді өлшеу үшін автоматтық бақылау жүйенің тиімді құрылымын таңдап алу;
- өлшеудің жалпы теориясы саласында білімді қолдану және міндеттерді шешу;
- физикалық шаманы бірліктің бір жүйесінен екінші жүйесіне ауыстыруды жүзеге асыру,
- өлшеу нәтижелерін бағалау,
- электрлік және электрлік емес әртүрлі шамаларды өлшеу кезінде параметрлерді есептеу, аспаптарды іске қосу сұлбаларын құру және жинау;
- дәлдік бойынша технологиялық процестерді өлшеудің стандартты құралдарын таңдау;
- өзінің кәсіптік қызметінде нормативтік құжаттамаларды пайдалану;
- тексеру сұлбаларын жинау;
- аспаптың қателігін, вибрациясын, жылдам әрекет етуін, сезімталдығын анықтау;
- тіркеу аспаптарының жазу сапасын бағалау;
- кедергі, индуктивтілік, сыйымдылық параметрлерін өлшеу.
БҚ 1,3,4
КҚ 3.2.1
АП 02
Сала технологиясының негіздері.
Мұнай өңдеу: мұнайдың химиялық және фракциялық құрамы; мұнай мен мұнай өнімдерінің физикалық қасиеттері; мұнай мен мұнай өнімдерінің жіктелуі; мұнайды өндіруге дайындау; мұнайды алғашқы өңдеу; мұнай фракцияларын өңдеудің термикалық процестері; мұнай фракцияларын өңдеудің термокаталикалық процестері; мұнай газдарын өңдеу; мұнай майларын өндіру; көмір сутегі өнімі өндірісі және оны химиялық өңдеуге дайындау; өнімдерді мұнай шикізаты негізінде өндіру.
Білімдер:
- мұнай құрамы, оның қасиеттері туралы жалпы мәліметтерді;
- мұнай өңдеу және мұнай химия өнеркәсібінің, шиналы өндірістің және техникалық көміртегі өндірісі технологиясының маңызды өнімдерін өндірудің технологиялық процестері мен тәсілдерінің теориялық негіздерін.
Іскерліктер:
- негізгі жылуфизикалық сипаттамаларын анықтау; процестердің материалдық теңгерімін құру;
- техникалық құжаттаманы пайдалану.

2. Повышенный уровень
2.1
130201 2 – Слесарь по контрольно-измерительным приборам и автоматике
ПК 2.1.1 Осуществлять самостоятельную работу в типовых ситуациях и под руководством в сложных ситуациях профессиональной деятельности:
- выполнять слесарную обработку деталей по 11 - 12 квалитетам с подгонкой и доводкой деталей;
- выполнять пайку различными припоями (медными, серебряными и др.);
- выполнять термообработку деталей с последующей доводкой их;
- пользоваться инструментом для производства слесарных и монтажных работ;
- пользоваться измерительными и образцовыми приборами, средствами малой механизации и инструментами;
- определять дефекты ремонтируемых приборов и устранять их;
- выполнять настройку и наладку устройства релейной защиты, электроавтоматики, телемеханики;
- выполнять ремонт, сборку, проверку, регулировку, испытание, юстировку, монтаж и сдачу теплоизмерительных, электромагнитных, электродинамических, счетных, оптико-механических, пирометрических, автоматических, самопишущих и других приборов средней сложности со снятием схем.
ПК 2.1.2 Нести ответственность за результаты выполнения работ; за свою безопасность и безопасность других; за выполнение требований по защите окружающей среды:
- соблюдать правила техники безопасности и пожаробезопасности;
- соблюдать технологию ремонтных и монтажных работ.
ПК 2.1.3 Решать типовые практические задачи; выбирать способ действия из известных на основе знаний и практического опыта:
- составлять схемы соединений средней сложности и выполнять монтаж схем соединений средней сложности;
- вычислять абсолютную и относительную погрешности при проверке и испытании приборов;
- составлять дефектные ведомости и заполнять паспорта и аттестаты на приборы и автоматы;
- владеть основами технического нормирования и организации оплаты труда на предприятиях отрасли;
- применять информационные технологии для решения профессиональных задач.
3. Специалист среднего звена
3.1
1302023 – Электромеханик
ПК 3.2.1 Осуществлять исполнительско-управленческую деятельность по реализации технологических процессов, предусматривающую самостоятельное определение задач, организацию и контроль реализации нормы подчиненными работниками:
- организовать работу на производственном участке в соответствии с технологическими регламентами;
- выявлять причины неполадок, аварий и устранять их;
- контролировать качество выполняемых работ;
- читать и разрабатывать технические чертежи и схемы;
- эксплуатировать системы автоматики и технологического контроля основного и вспомогательного оборудования по профилю предприятия;
- производить установку, поверку, ремонт и наладку средств контроля, измерений, автоматического регулирования технологических параметров, технологической защиты, сигнализации и блокировки, электропривода, дистанционного управления и автоматизации по профилю предприятия;
- монтировать импульсные и соединительные линии, измерительные преобразователи, вторичные приборы и средства автоматизации;
- применять элементы новых технологий, передового опыта на объектах профессиональной деятельности;
- обеспечивать надежную, безопасную экономическую работу электрооборудования на производственных участках;
- выбирать электротехнический материал в соответствии с требованиями производства.

2. Жоғары деңгей
2.1
130201 2 - Бақылау-өлшеу аспаптары мен автоматика слесарі
КҚ 2.1.1 Жұмыстарды үлгілік жағдайларда өз бетімен және кәсіптік қызметтің күрделі жағдайларында басшылықпен жүзеге асыру:
- тетіктерді сәйкестендіріп және қиыстырып 11-12 квалитеттер бойынша тетіктерге слесарлық өңдеуді орындау;
- әр түрлі дәнекерлермен (мыс, күміс және т.б) пісіруді орындау;
- тетіктерге, артынан оларды жеткізе отырып, жылумен өңдеу;
- слесарлық және монтаждау жұмыстарын жүргізу үшін құралдарды пайдалану;
- өлшеу және үлгілік аспаптарды, кіші механизация құралдары мен құрал-саймандарды пайдалану;
- жөнделетін аспаптардың ақауларын табу және оларды жою;
- релелік қорғаныс, электравтоматика, телемеханика құрылғыларын баптау және жөндеу;
- жылу өлшеу, электрмагниттік, электрдинамикалық, санайтын, оптика-механикалық, пирометрлік, автоматтық, өзі жазатын және өзге де күрделілігі орташа аспаптарға сұлбаларын түсіріп жөндеу, жинау, тексеру, реттеу, сынау, салыстыру, монтаждау және тапсыру орындау.
КҚ 2.1.2 Жұмыстарды орындау үшін; өзінің және өзгелердің қауіпсіздігі үшін; қоршаған ортаны қорғау бойынша талаптарды орындау үшін жауапты болу:
- қауіпсіздік техникасы ережелерін және өрт қауіпсіздігі ережелерін сақтау;
- жөндеу және монтаждау жұмыстарының технологиясын сақтау.
КҚ 2.1.3 Үлгілік тәжірибелік есептерді шығару; білімдері мен тәжірибелері негізінде білетіндерден әрекет ету тәсілдерін таңдау:
- орташа күрделіліктегі жалғаулардың сұлбаларын құру және орташа күрделіліктегі жалғау сұлбаларын монтаждау;
- аспаптарды тексеру және сынау кезінде абсолюттік және қатыстық қателіктерді есептеп шығару;
- ақау ведомосін құру және аспаптар мен автоматтарға паспорттар мен аттестаттар толтыру;
- сала кәсіпорындарында техникалық нормалау және еңбекке ақы төлеуді ұйымдастыру негіздерін меңгеру;
- кәсіптік міндеттерді шешуде ақпараттық технологияларды қолдану.
3. Орта буын маманы
3.2
130202 3 – Электромеханик
КҚ 3.2.1 Өздігінен міндеттерді анықтауды, бағынышты қызметкерлермен норманы ұйымдыстыруды және бақылауды орындауды қарастыратын технологиялық процестерді іске асыру бойынша атқарушылық-басқару қызметін жүзеге асыру:
- технологиялық регламентке сәйкес өндірістік учаскеде жұмысты ұйымдастыру;
- ақаулар мен апаттардың себептерін анықтау және оларды жою;
- орындалатын жұмыстардың сапасын бақылау;
- техникалық сызбалар мен сұлбаларды оқу және әзірлеу;
- кәсіпорын бейіні бойынша негізгі және қосалқы жабдықтардың автоматика жүйесі мен технологиялық бақылау жүйесін пайдалану;
- кәсіпорын бейіні бойынша бақылау, өлшеу, технологиялық параметрлерді автоматты реттеу, технологиялық қорғау, сигнал беру және шектеу, электржетегі, қашықтан басқару және автоматтандыру құралдарын орнату, тексеру, жөндеу және баптау жүргізу;
- импульсті және жалғастырушы желілерді, өлшеу түрлендіргіштерін, қайталама аспаптарды және автоматтандыру құралдарын жөндеу;
- жаңа технология элементтерін, кәсіптік қызмет объектілерде алдыңғы қатарлы тәжірибені қолдану;
- өндірістік учаскелерде электржабдықтарының сенімді, қауіпсіз, үнемді жұмысын қамтамасыз ету;
- өндіріс талаптарына сәйкес электртехникалық материалды таңдау.

ПК 3.2.2 Нести ответственность за результаты деятельности подчиненных работников; за свою безопасность и безопасность других; за выполнение требований по защите окружающей среды:
- выполнять организационные и технические мероприятия по технике безопасности при производстве работ;
- выполнять требования экологической безопасности производства и защиты окружающей среды;
- оказывать первую помощь пострадавшему от электрического тока;
- анализировать причины производственного травматизма;
- обеспечивать безопасное ведение работ на производственных участках;
- осуществлять контроль за выполнением правил техники безопасности;
- осуществлять контроль качества ремонтных и монтажных работ;
- проводить инструктаж на рабочем месте.
ПК 3.2.3 Выполнять решение различных типовых практических задач, требующих самостоятельного анализа рабочих ситуаций:
- рассчитывать основные технико-экономические показатели деятельности производственного подразделения;
- оценивать эффективность производственной деятельности;
- оформлять техническую документацию по монтажу, наладке, настройке, ремонту, техническому обслуживанию, эксплуатации систем автоматического управления, приборов контроля систем регулирования и защит;
- проводить испытания новых приборов и систем автоматического управления технологическими процессами, измерение их параметров;
- применять информационные технологии для решения профессиональных задач;
- владеть программным обеспечением в сфере профессиональной деятельности.
3. Специалист среднего звена
3.2
130203 3 – Промышленный электронщик
ПК 3.3.1 Осуществлять исполнительско-управленческую деятельность по реализации технологических процессов, предусматривающую самостоятельное определение задач, организацию и контроль:
- применять актуальные информационные и коммуникационные системы по получению информации, обработке заданий и проектов, документации и презентаций по рабочим процессам;
- выполнять проектирование, монтаж и настройку сети и основного оборудования;
- выполнять внедрение и сопровождение программ и программных средств;
- устанавливать и конфигурировать компоненты программного обеспечения и вычислительной техники;
- управлять и программировать автоматизированные системы;
- применять процессы проверки и измерения и делать выводы по устранению, оптимизации ошибок; предпринимать конструктивные изменения на основании диагностики ошибок;
- обеспечивать бесперебойную работу оборудования и систем посредством соблюдения предписаний по изготовлению, проверке и обслуживанию.
ПК 3.3.2 Нести ответственность за результаты деятельности подчиненных работников; за свою безопасность и безопасность других; за выполнение требований по защите окружающей среды:
- определять причины возникновения неисправностей и методы их поиска;
- разрабатывать обоснованный алгоритм действий по вводу в эксплуатацию, поиску ошибок и устранению неполадок;
- проверять эффективность мер по защите;
- выполнять организационные и технические мероприятия по технике безопасности при производстве работ;
- выполнять требования экологической безопасности производства и защиты окружающей среды;
- оказывать первую помощь пострадавшему от электрического тока;
- обеспечивать безопасное ведение работ на производственных участках.

КҚ 3.2.2 Бағынышты қызметкерлердің қызмет нәтижелері үшін; өзінің және өзгенің қауіпсіздігі үшін; қоршаған ортаны қорғау бойынша талаптарды орындауда жауапкершілік алу:
- жұмыстарды орындау кезінде қауіпсіздік техникасы бойынша ұйымдастырушылық және техникалық іс-шараларды орындау;
- өндірістің экологиялық қауіпсіздік талаптарын және қоршаған ортаны қорғау талаптарын орындау;
- электр тогынан зардап шеккендерге алғашқы көмек көрсету;
- өндірістік жарақаттану себептерін талдау;
- өндірістік учаскелерде жұмыстарды қауіпсіз жүргізуді қамтамасыз ету;
- қауіпсіздік техникасы ережелерінің орындалуына бақылауды жүзеге асыру;
- жөндеу және монтаждау жұмыстарының сапасын бақылауды жүзеге асыру;
- жұмыс орнында нұсқаулық өткізу.
КҚ 3.2.3 Жұмыс жағдайларына өз бетімен талдау жүргізуді талап ететін әр түрлі үлгілік тәжірибелік есептерді шешу:
- өндірістік бөлімше қызметінің негізгі техникалық-экономикалық көрсеткіштерін есептеу;
- өндірістік қызметтің тиімділігін бағалау;
- автоматтық басқару, реттеу және қорғаныс жүйелерін бақылау аспаптарын монтаждау, баптау, жөндеу, техникалық қызмет көрсету, пайдалану жөніндегі техникалық құжаттамаларды рәсімдеу;
- жаңа автоматты басқару аспаптары мен жүйелеріне технологиялық процестермен сынау жүргізу, олардың параметрлерін өлшеу;
- кәсіптік міндеттерді шешуде ақпараттық технологияларды қолдану;
- кәсіптік қызмет саласында бағдарламалық қамтамасыз етуді меңгеру.
3. Орта буын маманы
3.3
130203 3 – Өнеркәсіп электроншысы
КҚ 3.3.1 Өздігінен міндеттерді анықтауды, ұйымдыстыру мен бақылауды орындауды қарастыратын технологиялық процестерді іске асыру бойынша атқарушылық-басқару қызметін жүзеге асыру:
- жұмыс процестері бойынша ақпараттар алу, тапсырмалар мен жобаларды өңдеу, құжаттамалар мен презентациялар алуда өзекті ақпараттық және коммуникативтік жүйелерді қолдану;
- желілер мен негізгі жабдықтарға жобалау, баптау және жөндеу жүргізу;
- бағдарламалар мен бағдарламалық құралдарды енгізу және орындау;
- бағдарламалық қамсыздандыру және есептеу техникасы компоненттерін орнату және конфигурациялау;
- автоматтандырылған жүйелерді басқару және бағдарламалу;
- тексеру және өлшеу процестерін қолдану, кемшіліктерді жою, қателерді оңтайландыру жөнінде қорытындылар жасау, диагностикалық қателік негізінде құрылымдық өзгертулер енгізу;
- дайындау, тексеру және қызмет көрсету жөніндегі ұйғарымдарды сақтау арқылы жабдықтар мен жүйелердің үздіксіз жұмысын қамтамасыз ету.
КҚ 3.3.2 Бағынышты қызметкерлердің қызмет нәтижелері үшін; өзінің және өзгенің қауіпсіздігі үшін; қоршаған ортаны қорғау бойынша талаптарды орындауда жауапкершілік алу:
- ақаулардың туындау себептерін анықтау және оларды іздеу әдістері;
- пайдалануға енгізу, қателерді іздеу, кемшіліктерді жою бойынша әрекеттердің негізделген алгоритімін әзірлеу;
- қорғау шараларының тиімділігін тексеру;
- жұмыстар жүргізген кезде қауіпсіздік техникасы жөніндегі ұйымдастырушылық және техникалық іс-шараларды орындау;
- өндірістің экологиялық қауіпсіздік талаптарын және қоршаған ортаны қорғау талаптарын орындау;
- электр тогынан зардап шеккендерге алғашқы көмек көрсету;
- өндірістік жарақаттану себептерін талдау;
- өндірістік учаскелерде жұмыстарды қауіпсіз жүргізуді қамтамасыз ету.

ПК 3.3.3 Выполнять решение различных типовых практических задач, требующих самостоятельного анализа рабочих ситуаций:
- рассчитывать основные технико-экономические показатели деятельности производственного подразделения;
- оценивать эффективность производственной деятельности;
- оформлять техническую документацию по монтажу, наладке, настройке, ремонту, техническому обслуживанию, эксплуатации систем автоматического управления, приборов контроля систем регулирования и защит;
- проводить разборку, сборку, замену деталей, узлов, блоков в процессе эксплуатации различных видов электронных устройств;
- применять информационные технологии для решения профессиональных задач;
- владеть программным обеспечением в сфере профессиональной деятельности.
3. Специалист среднего звена
3.3
130204 3 – Промышленный электрик
ПК 3.4.1 Осуществлять исполнительско-управленческую деятельность по реализации технологических процессов, предусматривающую самостоятельное определение задач, организацию и контроль реализации нормы подчиненными работниками:
- составлять расчетные схемы механической части электроприводов;
- производить расчеты электрических и электромеханических параметров электроприводов;
- производить расчет мощности и выбор электродвигателя для различного рода рабочих машин;
- производить выбор электрооборудования электрических сетей, подстанций и распределительных пунктов по расчетным электрическим параметрам;
- составлять классификацию приемников электроэнергии; выполнять график и картограмму электрических нагрузок; расчет нагрузок потребителей до и выше 1000 В; производить выбор числа и мощности трансформаторов на подстанции; рассчитывать токи короткого замыкания;
- выполнять выбор защит и электроавтоматики для сетей электроснабжения производственного предприятия и гражданских зданий;
- выполнять выбор систем учета электрической энергии для предприятия и его структурных подразделений;
- работать на слесарных, токарных и фрезерных станках;
- пользоваться контрольно-измерительными приборами; инструментом для производства слесарных работ; выполнять резку, рубку, правку, гибку, клепку, шабрение, сверление, электросварку металлов;
- выполнять резку проводов, тросов, кабелей; разделку оконцевания и соединение проводов и жил кабелей;
- выполнять монтаж осветительной электропроводки; монтаж заземления электрооборудования; измерение сопротивлений электрических цепей, обмоток электрических машин и аппаратов; проверку изоляции электрооборудования;
- составлять графики организации ремонта, монтажа и наладки электрооборудования.

КК 3.3.3 Жұмыс жағдайларына өз бетімен талдау жүргізуді талап ететін әр түрлі үлгілік тәжірибелік есептерді шешу:
- өндірістік бөлімше қызметінің негізгі техникалық-экономикалық көрсеткіштерін есептеу;
- өндірістік қызметтің тиімділігін бағалау;
- автоматтық басқару, реттеу және қорғаныс жүйелерін бақылау аспаптарын монтаждау, баптау, жөндеу, техникалық қызмет көрсету, пайдалану жөніндегі техникалық құжаттамаларды рәсімдеу;
- электронды құрылғылардың әр алуан түрлерін пайдалану процесінде тетіктерді, тораптарды, оқшаулауды бөлшектеу, жинақтау, алмастыру;
- кәсіптік міндеттерді шешуде ақпараттық технологияларды қолдану;
- кәсіптік қызмет саласында бағдарламалық қамтамасыз етуді меңгеру.
3. Орта буын маманы
3.4
130204 3 – Өнеркәсіп электригі
КҚ 3.4.1 Өздігінен міндеттерді анықтауды, бағынышты қызметкерлермен норманы ұйымдыстыруды және бақылауды орындауды қарастыратын технологиялық процестерді іске асыру бойынша атқарушылық-басқару қызметін жүзеге асыру:
- электржетегінің механикалық бөлігінің есептік сұлбасын құру;
- электржетегінің электрлік және электрлі механикалық параметрлеріне есептеу жүргізу;
- қуатты есептеу және әртүрлі жұмыс машиналары үшін электр қозғалтқышын таңдау;
- есептік электрлік параметрлері бойынша электр станциялардың, қосалқы станциялардың және тарату пункттерінің электржабдықтарын таңдау;
- электр энергиясы қабылдағыштарының жіктемесін құру; электр жүктемелердің кестесі мен картограммасын жасау; 1000 В дейінгі және одан жоғары тұтынушылардың жүктемесін есептеу; қосалқы станциядағы трансформаторлар санына және қуатына таңдау жүргізу; қысқа тұйықталу тогын есептеу;
- өндірістік кәсіпорындар мен азамтаттық ғимараттарды электрмен жабықтау желілері үшін қорғанысқа және электравтоматикасына таңдауды жүргізу;
- кәсіпорындар мен оның құрылымдық бөлімшелерінің электр энергиясын есепке алу жүйесіне таңдау жүргізу;
- слесарлық, токарлық және фрезарлық білдектерде жұмыс жасау;
- бақылау-өлшеу аспаптарын қолдану; слесарлық жұмысты жүргізуге арналған құралдарды қолдану; кесу, шаппа, түзету, ию, бастыру, бедерлеу, тесу, бұрғылау, металдарды электрпісіру жұмыстарын орындау;
- сымдарға, арқандарға, кабельдерге, кесу жүргізу; сымдар мен кабельдер тал сымдарына ұштарын өңдеу және жалғау;
- жарықтандырғыш электр сымдарына монтаждау жүргізу; электржабдықтарын жерге орналастыруды монтаждау; электр тізбектерінің, электр машиналар мен аппараттар орамдарының кедергілерін өлшеу; электржабдықтарына оқшаулауды тексеру;
- электржабдықтарына жөндеуді, монтаждауды және баптауды ұйымдастыру графигін құру.

ПК 3.4.2 Нести ответственность за результаты деятельности подчиненных работников; за свою безопасность и безопасность других; за выполнение требований по защите окружающей среды:
- выполнять организационные и технические мероприятия по технике безопасности при производстве работ;
- выполнять требования экологической безопасности производства и защиты окружающей среды;
- оказывать первую помощь пострадавшему от электрического тока;
- анализировать причины производственного травматизма;
- обеспечивать безопасное ведение работ на производственных участках;
- осуществлять контроль за выполнением правил техники безопасности;
- осуществлять контроль качества ремонтных и монтажных работ.
ПК 3.4.3 Выполнять решение различных типовых практических задач, требующих самостоятельного анализа рабочих ситуаций:
- рассчитывать основные технико-экономические показатели деятельности производственного подразделения;
- оценивать эффективность производственной деятельности;
- оформлять техническую документацию по монтажу, наладке, настройке, ремонту, техническому обслуживанию, эксплуатации систем автоматического управления, приборов контроля систем регулирования и защит;
- проводить испытания новых приборов и систем автоматического управления технологическими процессами, измерение их параметров;
- применять информационные технологии для решения профессиональных задач;
- владеть программным обеспечением в сфере профессиональной деятельности.
Обозначения и сокращения
-ЭВМ – электронно – вычислительная машина
-КИП и А- контрольно-измерительные приборы и автоматизация
-АСУТП- Автоматизированные системы управления технологическими процессами
- КПД- коэффициент полезного действия;
-АД –асинхронный двигатель;
-ГСП- Государственная система промышленных приборов и автоматизации;
-СИ – система измерений;
- ОС- оперативная система;
- ПУЭ – правила устройства электрооборудования;
- САУ ЭП- система автоматического управления электроприводом;
- САР- система автоматического регулирования;
- КЗ- короткое замыкание;
Приложение 352
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 15 июня 2015 года № 384
Типовой учебный план
технического и профессионального образования
Код и профиль образования: 1300000 – Связь, телекоммуникации и информационные технологии. Электронная техника
Специальность: 1304000 – Вычислительная техника и программное обеспечение (по видам)

КҚ 3.4.2 Бағынышты қызметкерлердің қызмет нәтижелері үшін; өзінің және өзгенің қауіпсіздігі үшін; қоршаған ортаны қорғау бойынша талаптарды орындауда жауапкершілік алу:
- жұмыстар жүргізген кезде қауіпсіздік техникасы жөніндегі ұйымдастырушылық және техникалық іс-шараларды орындау;
- өндірістің экологиялық қауіпсіздік талаптарын және қоршаған ортаны қорғау талаптарын орындау;
- электр тогынан зардап шеккендерге алғашқы көмек көрсету;
- өндірістік жарақаттану себептерін талдау;
- өндірістік учаскелерде жұмыстарды қауіпсіз жүргізуді қамтамасыз ету;
- қауіпсіздік техникасы ережелерінің орындалуына бақылауды жүзеге асыру;
- жөндеу және монтаждау жұмыстарының сапасына бақылауды жүзеге асыру.
КҚ 3.4.3 Жұмыс жағдайларына өз бетімен талдау жүргізуді талап ететін әр түрлі үлгілік тәжірибелік есептерді шешу:
- өндірістік бөлімше қызметінің негізгі техникалық-экономикалық көрсеткіштерін есептеу;
- өндірістік қызметтің тиімділігін бағалау;
- автоматтық басқару, реттеу және қорғаныс жүйелерін бақылау аспаптарын монтаждау, баптау, жөндеу, техникалық қызмет көрсету, пайдалану жөніндегі техникалық құжаттамаларды рәсімдеу;
- жаңа аспаптар мен технологиялық процестерді автоматты басқару жүйелеріне сынау жүргізу, олардың параметрлерін өлшеу;
- кәсіптік міндеттерді шешуде ақпараттық технологияларды қолдану;
- кәсіптік қызмет саласында бағдарламалық қамтамасыз етуді меңгеру.
Қысқартулар мен белгілер
МЕМСТ –мемлекеттік стандарт
ЭЕМ-электронды есептегіш машина
ТПБАЖ- Технологиялық процестердi басқарудың автоматты жүйесi
ӨЖ-өлшеу жүйесі
ЖЖ-жедел жүйе
ӨАБЖ- Өндірісті автоматты басқару жүйесі
ТТМ -тұрақты ток машиналары
АРЖ-автоматы реттеу жүйесі
ҚТ-қысқа тұйықталу
ПӘК-пайдалы әсер коэффициенті
АМЖ-Автоматтандырудың мемелекеттік жүйесі
ЭЕМ-электронды- есептеуіш машина
ЕҚ-есте сақтау құрылғылары
ЖЕҚ-жедел есте сақтау құрылғысы
ТЕҚ-тұрақты есте сақтау құрылғысы
НТҚС-негізгі төмендеткіш қосалқы станциялар
ЕҚСЖ-еңбек қауіпсіздігінің стандарттар жүйесі
БӨА-бақылау өлшеу аспаптары
ЭЖ-электржетек
ЭЖ АБЖ- электржетек автоматты басқару жүйесі
ЭҚК-электр қуаты коэффициенті
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2015 жылғы 15 маусымдағы
№ 384 бұйрығына 352-қосымша
Үлгілік оқу жоспары
техникалық және кәсіптік білім
Білім беру коды мен бейіні: 1300000 -Байланыс, телекоммуникация және ақпараттық технологиялар. Электрондық техника
Мамандығы: 1304000 – Есептеу техникасы және бағдарламалық қамтамасыз ету (түрлері бойынша)

990
ПП 03
Преддипломная практика
186
ПА 00
Промежуточная аттестация
72
ИА 00
Итоговая аттестация
72
ИА 01
Итоговая аттестация**
60
ИА 02
(ОУППК)
Оценка уровня профессиональной подготовленности и присвоение квалификации
12
Итого на обязательное обучение
4320
К
Консультация
не более 100 часов на учебный год
Ф
Факультативные занятия
не более 4-х часов в неделю
Всего:
4960
Примечание: ООД – общеобразовательные дисциплины; ОГД – общегуманитарные дисциплины; СЭД социально-экономические дисциплины; ОПД – общепрофессиональные дисциплины; СД – специальные дисциплины; ДОО – дисциплины, определяемые организацией образования с учетом требований работодателей;ПО – производственное обучение; ПП – профессиональная практика; ПА – промежуточная аттестация; ИА – итоговая аттестация; ОУППК – оценка уровня профессиональной подготовленности и присвоение квалификации; К – консультации; Ф – факультативные занятия.
В соответствии с ГОСО ТиПО обязательным для исполнения в типовом учебном плане является перечень дисциплин. Формы контроля (количество курсовых работ, контрольных работ, экзаменов), порядок изучения дисциплин (распределение по курсам ) являются примерными и могут изменяться в зависимости от форм обучения, специфики специальностей, местных и других условий (обстоятельств), в т.ч. в соответствии с потребностями работодателей.
* Объем часов на дисциплины, определяемые организацией образования, может быть увеличен за счет сокращения объема часов (до 25%) циклов общепрофессиональных и специальных дисциплин.
** Рекомендуемые формы итоговой аттестации: комплексный экзамен – по дисциплинам СД (01, 02).
Примерный перечень учебно-производственных оборудований и технических средств обучения определяются исходя из содержания образовательных программ по дисциплинам соответствующей квалификации.
Перечень учебно-производственных оборудований и технических средств обучения для оснащения конкретного учебного заведения определяется учебным заведением совместно с предприятием-партнером, для которого готовятся кадры с учетом рабочих учебных программ. При этом рекомендуется учесть IT-технологии, 3D-технологии, ИКТ, дистанционное, модульное, дуальное, кредитное обучение с учетом перспективы развития отрасли.
Приложение 353
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 15 июня 2015 года № 384
Типовой учебный план
технического и профессионального образования
Код и профиль образования: 1300000 – Связь, телекоммуникации и информационные технологии. Электронная техника
Специальность: 1304000 – Вычислительная техника и программное обеспечение (по видам)

990
КП 03
Диплом алды практикасы
186
АА 00
Аралық аттестаттау
72
ҚА 00
Қорытынды аттестаттау
72
ҚА 01
Қорытынды аттестаттау**
60
ҚА 02
(КДДБ)
Кәсіптік даярлық деңгейін бағалау және біліктілікті беру
12
Міндетті оқыту жиыны
4320
К
Консультация
оқу жылына 100 сағаттан артық емес
Ф
Факультативтік сабақтар
аптасына 4 сағаттан артық емес
Барлығы:
4960
Ескерту: ЖБП– Жалпы білім беретін пәндер; ЖГП– Жалпы гуманитарлық пәндер; ӘЭП - Әлеуметтік-экономикалық пәндер; ЖКП – Жалпы кәсіптік пәндер; АП – арнайы пәндер; БҰАП – жұмыс берушілердің талаптары бойынша білім беру ұйымдары анықтайтын пәндер; ӨО – өндірістік оқыту; КП – кәсіптік практика; АА – аралық аттестаттау; ҚА – қорытынды аттестаттау; КДДБ – кәсіптік даярлық деңгейін бағалау және біліктілік беру; К – консультация; Ф – факультативтік сабақтар.
ТжКБ-ның МЖМБС-на сәйкес пәндердің тізімі үлгілік оқу жоспарында орындауға міндетті болып табылады. Бақылау нысандары (курстық жұмыстардың, бақылау жұмыстарының, емтихандардың саны), пәнді оқыту тәртібі (курстарға бөлу) үлгі болып табылады және оқыту нысанына, мамандықтардың ерекшеліктеріне, жергілікті және басқа да жағдайларға (жайлар) қарай, о.і. жұмыс берушілердің қажеттіліктеріне сәйкес өзгертілуі мүмкін.
*Білім беру ұйымы анықтайтын пәндерге арналған сағат көлемі жалпы кәсіптік және арнайы пәндер циклдарының сағат көлемін (25% дейін) қысқарту есебінен ұлғайтылуы мүмкін.
** Қорытынды аттестаттауды өткізуге ұсынылатын нысандар: АП (01, 02) пәндері бойынша кешенді емтихан тапсыру.
Оқу-өндірістік жабдықтар және техникалық оқыту құралдарының тізімі шамамен тиісті біліктілік пәндері бойынша білім беру бағдарламаларының мазмұнына қарай анықталады.
Нақты оқу орнын жабдықтау үшін оқу-өндірістік жабдықтар және техникалық оқыту құралдарының тізімі жұмыс оқу бағдарламаларын есепке ала отырып, кадрлар даярланатын серіктес кәсіпорынмен бірлесіп анықталады. Бұл ретте саланың даму келешектерін есепке алғанда,IT-технологиялар, 3D-технологиялар, АКТ, қашықтықтық, модульдік, дуалдық, кредиттік оқыту ұсынылады.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2015 жылғы 15 маусымдағы
№ 384 бұйрығына 353-қосымша
Үлгілік оқу жоспары
техникалық және кәсіптік білім
Білім беру коды мен бейіні: 1300000 - Байланыс, телекоммуникация және ақпараттық технологиялар. Электрондық техника
Мамандығы: 1304000 – Есептеу техникасы және бағдарламалық қамтамасыз ету (түрлері бойынша)

108
ИА 00
Итоговая аттестация
72
ИА 01
Итоговая аттестация**
60
ИА 02
(ОУППК)
Оценка уровня профессиональной подготовленности и присвоение квалификации
12
Итого на обязательное обучение
4320
К
Консультация
не более 100 часов на учебный год
Ф
Факультативные занятия
не более 4-х часов в неделю
Всего:
4960
Примечание: ООД – общеобразовательные дисциплины; ОГД – общегуманитарные дисциплины; СЭД социально-экономические дисциплины; ОПД – общепрофессиональные дисциплины; СД – специальные дисциплины; ДОО – дисциплины, определяемые организацией образования с учетом требований работодателей;ПО – производственное обучение; ПП – профессиональная практика; ПА – промежуточная аттестация; ИА – итоговая аттестация; ОУППК – оценка уровня профессиональной подготовленности и присвоение квалификации; К – консультации; Ф – факультативные занятия.
В соответствии с ГОСО ТиПО обязательным для исполнения в типовом учебном плане является перечень дисциплин. Формы контроля (количество курсовых работ, контрольных работ, экзаменов), порядок изучения дисциплин (распределение по курсам ) являются примерными и могут изменяться в зависимости от форм обучения, специфики специальностей, местных и других условий (обстоятельств), в т.ч. в соответствии с потребностями работодателей.
* Объем часов на дисциплины, определяемые организацией образования, может быть увеличен за счет сокращения объема часов (до 25%) циклов общепрофессиональных и специальных дисциплин.
** Рекомендуемые формы итоговой аттестации: защита дипломного проекта.
Примерный перечень учебно-производственных оборудований и технических средств обучения определяются исходя из содержания образовательных программ по дисциплинам соответствующей квалификации.
Перечень учебно-производственных оборудований и технических средств обучения для оснащения конкретного учебного заведения определяется учебным заведением совместно с предприятием-партнером, для которого готовятся кадры с учетом рабочих учебных программ. При этом рекомендуется учесть IT-технологии, 3D-технологии, ИКТ, дистанционное, модульное, дуальное, кредитное обучение с учетом перспективы развития отрасли.
Приложение 368
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 15 июня 2015 года № 384
Типовые учебные программы технического и профессионального
образования по специальности "Вычислительная техника и
программное обеспечение (по видам)"
Сноска. Наименование приложения 368 в редакции приказа Министра образования и науки РК от 22.01.2016 № 72 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Содержание образовательной программы по циклам дисциплин и профессиональной практике (повышенный уровень)
Индекс цикла и дисциплин
Наименование и основные разделы дисциплины, практики
Формируемые знания, умения и навыки
Код формируемой компетенции
ООД 00
Общеобразовательные дисциплины для всех квалификаций
ОГД 00
Общегуманитарные дисциплины для всех квалификаций
ОГД 01
Профессиональный казахский язык
Профессиональный казахский язык изучает понятия профессиональных терминов вычислительной техники и оборудования IT технологии, значение терминов программного обеспечения. Профессиональное и конструктивное общение
знания:
- закон о языке РК;
- значение профессиональных терминов, использование их на практике;
умения:
- сформулировать правильно мысли письменно и устно при ответе на вопросы, освоить профессиональные термины и применять их на практике;
- излагать грамотно мысли, заполнить технические документации, составлять технологические документации и программируемых пакетов на казахском языке;
БК 1, БК 3
ОГД 02
Профессиональный русский язык
Профессиональный русский язык изучает понятия профессиональных терминов вычислительной техники и оборудования IT технологии, значение терминов программного обеспечения. Профессиональное и конструктивное общение
знания:
- значение профессиональных терминов, использование их на практике;
умения:
- сформулировать правильно мысли письменно и устно при ответе на вопросы, освоить профессиональные термины и применять их на практике;
- излагать грамотно мысли, заполнить технические документации, составлять технологические документации и программируемых пакетов на русском языке;
БК 1, БК 3
ОГД 03
Профессиональный иностранный язык
Изучение профессионального английского языка способствует развитию у студентов умений слушать, читать, писать и говорить согласно выбранной специальности. Целью изучения профессионального английского языка является развитие навыков межкультурной коммуникации в профессиональной сфере.
знания:
- значения и возможности употребления новых лексических единиц, определенных программой;
умения:
- работать с техническими текстами,
- переводить правильно специфические лексико-грамматические явления, характерные для вычислительной техники и программного обеспечения;
- излагать грамотно содержание технической документации, переводить технологические документации и программируемых пакетов на английский язык;
БК 1, БК 3
ОГД 04
Физическая культура
Физическое воспитание у студентов формируют личности и способности направленного использования разнообразных средств физической культуры и спорта для сохранения и укрепления здоровья, психофизической подготовки и самоподготовки к будущей профессиональной деятельности.
знания:
- развитие психофизических качеств, воспитание профессионально-прикладных умений и навыков;
умения:
- развивать физические качества: быстроту, силу, выносливость, гибкость и ловкость;
- соблюдать основы физической культуры и здорового образа жизни, основ физического самосовершенствования и самовоспитания;
БК 1, БК 3

108
ҚА 00
Қорытынды аттестаттау
72
ҚА 01
Қорытынды аттестаттау**
60
ҚА 02
(КДДБ)
Кәсіптік даярлық деңгейін бағалау және біліктілікті беру
12
Міндетті оқытудың барлығы
4320
К
Консультация
оқу жылына 100 сағаттан артық емес
Ф
Факультативтік сабақтар
аптасына 4 сағаттан артық емес
Барлығы:
4960
Ескерту: ЖБП– Жалпы білім беретін пәндер; ЖГП– Жалпы гуманитарлық пәндер; ӘЭП - Әлеуметтік-экономикалық пәндер; ЖКП – Жалпы кәсіптік пәндер; АП – арнайы пәндер; БҰАП – жұмыс берушілердің талаптары бойынша білім беру ұйымдары анықтайтын пәндер; ӨО – өндірістік оқыту; КП – кәсіптік практика; АА – аралық аттестаттау; ҚА – қорытынды аттестаттау; КДДБ – кәсіптік даярлық деңгейін бағалау және біліктілік беру; К – консультация; Ф – факультативтік сабақтар.
ТжКБ-ның МЖМБС-на сәйкес пәндердің тізімі үлгілік оқу жоспарында орындауға міндетті болып табылады. Бақылау нысандары (курстық жұмыстардың, бақылау жұмыстарының, емтихандардың саны), пәнді оқыту тәртібі (курстарға бөлу) үлгі болып табылады және оқыту нысанына, мамандықтардың ерекшеліктеріне, жергілікті және басқа да жағдайларға (жайлар) қарай, о.і. жұмыс берушілердің қажеттіліктеріне сәйкес өзгертілуі мүмкін.
*Білім беру ұйымы анықтайтын пәндерге арналған сағат көлемі жалпы кәсіптік және арнайы пәндер циклдарының сағат көлемін (25% дейін) қысқарту есебінен ұлғайтылуы мүмкін.
** Қорытынды аттестаттауды өткізуге ұсынылатын нысандар: дипломдық жобаны қорғау.
Оқу-өндірістік жабдықтар және техникалық оқыту құралдарының тізімі шамамен тиісті біліктілік пәндері бойынша білім беру бағдарламаларының мазмұнына қарай анықталады.
Нақты оқу орнын жабдықтау үшін оқу-өндірістік жабдықтар және техникалық оқыту құралдарының тізімі жұмыс оқу бағдарламаларын есепке ала отырып, кадрлар даярланатын серіктес кәсіпорынмен бірлесіп анықталады. Бұл ретте саланың даму келешектерін есепке алғанда,IT-технологиялар, 3D-технологиялар, АКТ, қашықтықтық, модульдік, дуалдық, кредиттік оқыту ұсынылады.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2015 жылғы 15 маусымдағы
№ 384 бұйрығына 368-қосымша
"Есептеу техникасы және бағдарламалық қамтамасыз ету (түрлері бойынша)" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оку бағдарламалары
Ескерту. 368-қосымшаның тақырыбы жаңа редакцияда - ҚР Білім және ғылым министрінің 22.01.2016 № 72 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Кәсіптік практика және циклдер бойынша білім беретін бағдарламалар мазмұны (жоғарғы деңгей)
Циклдің (пәннің) индексі
Пәннің, практиканың атаулары және негізгі бөлімдері
Қалыптасатын білімдер, іскерліктер және дағдылар
Қалыптасатын құзыреттер коды
ЖБП00
Барлық біліктіліктер бойынша жалпы білім беретін пәндер
ЖГП 00
Барлық біліктіліктер бойынша жалпы гуманитарлық пәндер
ЖГП 01
Кәсіптік қазақ тілі
Кәсіптік қазақ тілі кәсіптік терминдерді, есептеуіш техникасы жабдықтары IT технологиясы терминдердің маңызын бағдарламамен қамтамасыз етуді оқытады.
Кәсіптік және конструктивті қарым-қатынас
білімдер:
-ҚР тілдер туралы заңды;
-кәсіптік терминдерді, практикада қолдану маңызын.
іскерліктер:
-жазбаша, ауызша сұрақтарға дұрыс жауап беру, кәсіптік терминдерді практикаде қолдану;
-техникалық,технологиялық және конструкторлық құжаттарды қазақ тілінде сауатты құрастыру, техникалық құжаттарды толтыру;
БҚ1, БҚ3
ЖГП 02
Кәсіптік орыс тілі
Кәсіптік орыс тілі кәсіптік терминдерді, есептеуіш техникасының жабдықтары мен есептеуіш техника құрылысының экономикалық терминдерінің маңызын оқытады.
Кәсіптік және конструктивті қарым-қатынас
білімдер:
-кәсіптік терминдерді практикада қолдану маңызын.
іскерліктер:
-жазбаша, ауызша сұрақтарға дурыс жауап беру, кәсіптік терминдерді практикаде қолдану;
-техникалық,технологиялық және конструкторлық құжаттарды орыс тілінде сауатты құрастыру техникалық құжаттарды толтыру.
БҚ1, БҚ3
ЖГП 03
Кәсіптік шетел тілі
Студенттердің өзі таңдаған мамандығы бойынша Кәсіптік шетел тілінде сөйлеу,оқу,жазуды және сөйлеуді қалыптастырып дамыту.
Кәсіптік шетел тілінің мақсаты кәсіптік сферада мәдениет аралық коммуникативтік дағдысын дамытып оқыту
білімдер:
-бағдарлама бойынша анықталған жаңа лексика бірліктерін маңызы мен мүмкіншілігін қолдану.
іскерліктер:
- техникалық мәтіндер мазмұнымен жұмыс істеу,оқу;
-машина құрылысына арналған грамматикалық-лексикалық арнайы сөздерді дұрыс аудару;
-техникалық,технологиялық және конструкторлық құжаттарды ағылшын тілінде сауатты құрастыру және техникалық құжаттардың мазмұнын сауатты, түсінікті жазу.
БҚ1, БҚ3
ЖГП 04
Дене тәрбиесі
Студенттердің болашақ мамандықтарына бейімдеп психофизикалық түрде дайындап, денсаулығын сақтау үшін спортпен шынықтыру және дене тәрбиесінде әртүрлі құралдарды қолданып, өзін-өзі жетілдіріп, қабылеттілігін бағыттап, тұлғалық қалыптастыру.
білімдер:
-психофизикалық сапасын дамыту, Кәсіптік қолданбалы іскерлігімен дағдыларын тәрбиелеу, тәрбиені дамыту сапасының меңгерілуін.
іскерліктер:
- икемділік, шапшаңдық, шыдамдылық, күштілік, тез қимылдау физикалық сапасындамыту;
-өзін-өзі жетілдіру және тәрбиелеу негіздерін, салауатты өмір сүру және денсаулығын сақтау негіздерін дамыту.
БҚ1, БҚ3

130401 2 -Оператор электронно-вычислительных машин
ОПД 00
Общепрофессиональные дисциплины
ОПД 01
Делопроизводство на государственном языке
Понятие о делопроизводстве и корреспонденции, история возникновения делопроизводства, способы создания документов, характеристика, особенности оформления, состав документов, способы документирования на компьютере, оформление трудовых отношений, номенклатура дел, технология организации делопроизводства.
знания:
- способы создания и методики составления служебного письма, документов;
- правила оформления документов;
- регистрация исходящей и входящей корреспонденции с применением различных программ;
умения:
- унифицировать систему организационно-распорядительной документации (ОРД);
- организовывать работу с документами, документооборотом, документопотоком;
- вести учҰт, хранить и контролировать исполнение документов;
БК 1, БК 3
ПК 2.1.8
ОПД 02
Черчение
Единые правила выполнения и оформления конструкторских документов.
Составление схемы в соответствии требований к выполнению электрических схем согласно ГОСТ.
Понятие о проекции, методе проекций, элементах о видах проецирования.
Выполнение технического рисунка, геометрических фигур и предметов.
Выполнение алгоритма построения сечений.
Сравнение рабочих и сборочных чертежей, составление их сравнительно-сопоставительной характеристики
знания:
-оформление эскизов, чертежей, схем;
-правила и требования, установленные стандартами ЕСКД:
- правила выполнения чертежей различных изделий, схем и условных графических обозначений согласно ГОСТ;
умения:
- выполнять чертежи с установленным государственным стандартом ЕСКД, ЕСПП;
- выполнять чертежи в системе проекций, аксонометрических проекции с преобразованием формы геометрических тел;
- читать и анализировать форму геометрических тел и объектов по чертежам, эскизам, аксонометрическим проекциям и техническим рисункам;
- уметь применять конструкторские, технические решения самостоятельно.
БК 1, БК 3
ПК 2.1.6
ОПД 03
Электротехника
Основы электротехники, трехфазные системы и их соединения, сигналы, электромагнетизм и электромагнитная индукция, модулированные сигналы электросвязи, переходные процессы.
Трансформаторы, электроприводы и их виды; ремонт электрических установок.
знания:
-условные обозначения элементов электротехники;
-принцип построения электрических схем;
-электрические цепи постоянного и переменного тока
- реальные электрические схемы по программе "Workbench"
- электровакуумные и газоразрядные приборы, электронные выпрямители и генераторы.
умения:
-рассчитывать сложные цепи с использованием 1- и 2-го законов Кирхгофа
БК 2

130401 2- Электрондық есептеу машиналарының операторы біліктілігі
ЖКП 00
Жалпы кәсіптік пәндер
ЖКП 01
Мемлекеттік тілде іс жүргізу
Іс жүргізу туралы түсінік және корреспонденциялар, іс жүргізудің шығу тарихын, құжаттарды құрастыру әдісін,сипаттамасын,рәсімдеу ерекшеліктері, құжаттар құрамы, компьютерде құжаттау тәсілдері,еңбек қатынасын рәсімдеу,істер номенклатурасын, іс жүргізуді ұйымдастыру технологиясын оқытады
білімдер:
-қызметтік хаттармен құжаттарды құрастыру әдісімен тәсілдерін;
- құжаттарды рәсімдеу ережесін;
-кіріс және шығыс корреспонденцияларын әртүрлі программада қолдану.
іскерліктер:
-ұйымдастыру және тарату құжаттарының жүйесін унификациялау;
-құжаттар айналымымен,құжат ағымын ұйымдастыру жұмыстары;
-құжаттарды есепке алу, сақтау және бақылауды есепке алу.
БҚ1, БҚ3
ҚҚ 2.1.8
ЖКП 02
Сызу
Конструкциялық құжаттарды біркелкі ереже бойынша орындау және рәсімдеу.
Электр схемаларын МССТ талабына сәйкес құрастыру. Проекциялау түсінігі, әдісі, элемент түрлері.
Техникалық сурет, геометриялық фигураларды орындау.
Қималардың құрастыру алгоритмін орындау.
Жинақтау және жұмыс сызбаларын салыстыру, салыстырып ұйқастыру сипаттамасын құрастыру.
білімдер:
-сызбаларды, сұлбаларды, схемаларды рәсімдеу.
- КҚБЖ бойынша ереже мен талаптарды орындау.
- әртүрлі бұйымдардың схемасын, сызбасын және шартты графикалық белгіленуін МССТ бойынша орындау ережесі.
іскерліктер:
-КҚБЖ, БПБЖ мемлекеттік стандарты бойынша сызбаларды орындау:
- проекция жүйесінде, геометриялық денелер формасын түрлендіріп акцианаметриялық проекциялық сызбада орындау.
- техникалық суреттер және акцонометриялық проекцияда сызу, обектілер мен геометриялық денелер формасын сызба бойынша анықтап талдау.
- өз бетінше техникалық конструкторлық шешімдер қабылдай білу.
БҚ1, БҚ3
КҚ2.1.6
ЖКП 03
Электротехника
Электротехника негіздері, үш фазалық жүйе және оның байланысы, дабылдар, электр магниттілік және электро магниттік индукция, электр байланысы дабылдарын модулдеу, өтпелі процестер.
Трансформаторлар, электр жетектері және олардың түрлері,электр қондырғыларын жөндеу.
білімдер:
-электротехника элементтерінің шартты белгіленуі;
-электр схемаларын құрастыру принципі:
- тұрақты және айнымалы ток электр тізбектері.
- "Workbench" бағдарламасында реалды электр схемаларын құру:
-электровакуумды,газразрядты аспаптар,электронды түзеткіштер және генераторлар.
іскерліктер:
- 1 және 2 ші Кирхгоф заңдарын қолданып күрделі тізбектерді есептеу.
БҚ 2

ПК 2.1.6
ОПД 04
Стандартизация, метрология и сертификация
Роль метрологии, стандартизации и сертификации в обеспечении качества. Нормативно-правовые и организационные основы обеспечения единства измерений. Процессы измерений и погрешности измерений. Нормативно-правовые и организационные основы стандартизации. Системы стандартизации.
Стандартизация в области обеспечения качества. Нормативно-правовые и организационные основы сертификации. Системы сертификации. Сертификация производств и систем управления качеством
знания:
- нормативно-правовые и организационные основы стандартизации, метрологии и сертификации;
- средства измерений и технология их применения;
умения:
- сертифицировать продукции различного производства;
- использовать средств измерений;
- разработать программы сертификационных испытаний программного продукта;
- составлять макета сертификата соответствия продукции (услуги) установленным требованиям
БК 1,БК 14
ПК 2.1.8
ОПД 05
Охрана труда
Закон об Охране труда. Нормативно-правовые акты. Организация рабочего места и ее особенности при использовании ВТ. Профессиональные заболевания при работе с вычислительной техники и профилактика. Защитные фильтры для дисплеев. Создание благоприятных условий труда. Охрана труда и техника безопасности на предприятиях информационного обслуживания. Электробезопасность на предприятиях информационного обслуживания
знания:
- закон об охране труда
умения:
- содержать рабочее место в надлежащем порядке;
- соблюдать технику безопасности и пожароопасности.
БК 2, БК 10
ПК 2.1.6
ОПД 06
Профессиональная этика и психология
Профессиональная этика. Честь. Совесть, ответственность, патриотизм, гуманизм, отношение к труду, нравственные и человеческие факторы, забота общественной и частной собственности. Смысл жизни.
знания:
- нормы профессиональной этики;
умения:
- выполнять своевременно порученные работы;
- соблюдать общеэтические нормы жизни;
БК 1, БК 3
ПК 2.1.8
СД 00
Специальные дисциплины
СД 01
Программное обеспечение компьютерной техники
Назначение и виды программного обеспечения. Текстовые редакторы.
Электронные таблицы. Программные средства.
знания:
-виды программного обеспечения;
умения:
-работать с программными средствами;
БК 15,
ПК 2.1.1
СД 02
Аппаратное обеспечение компьютерной техники
Внутренние устройства ПК. Типы портов. Звуковая карта. Устройство CD.  Устройство однократной записи CD-R. BIOS (Basic Input - Output System). Внешние устройства ПК. Устройство многократной записи CD-RW. Материнская плата. Процессоры.
знания:
-виды внутренних устройств ПК;
умения:
-различать порты;
-управлять внутренними и внешними устройствами ПК;
БК 13,

КҚ 2.1.6
ЖКП 04
Стандарттау, метрология және сертификация
Метрология ролі,
стандарттау және сертификаттау сапасын қамтамасыз ету.
Нормативті – құқықтық және өндірістік негізді бірыңғай өлшемде қамтамасыз ету.Процес өлшемі және өзгерту ауыспашылығы.Нормативті- құқықтық және өндіріс негізін стандарттау. Сапа көрсеткішін қамтамасыздандыру, стандарттау. Нормативті- құқықтық және өндіріс негізін сертификаттау.Сертификаттау жүйесі.Сертификаттаудағы өндіріс және жүйе басқару сапасы.
білімдер:
- нормативті- құқықтық және өндіріс негізін стандарттау, метрология және сертификаттау;
- өлшеу құралдарын және технология қолдану;
іскерліктер:
-өндірістегі әртүрлі өнімді сертификаттау;
- өлшеу құралдарын пайдалану;
- бағдарламалық өнімге сертификаттық сынақ бағдарламасын құрастыру;
- өнімнің сертификаттауға сәйкес (қызметі) орындалуын талап ету, макетін құру;
БҚ 1, БҚ 14
КҚ 2.1.8
ЖКП 05
Еңбек қорғау
Еңбек қорғаудағы заң. Нормативті - құқықтық акті. Жұмыс орнындағы кәсіпорын және оның пайдаланудағы ерекшелігінің ЕТ.
Есептеуіш техникасындағы кәсіптік аурулардың алдын алу жұмыстары.
Дисплейге арналған қорғау фильтрі. Қолайлы еңбек шартын құру. Еңбек қорғау және техника қауіпсіздігіне өндірістік ақпараттық қызмет көрсету. Электр қауіпсіздігіне өндірістік ақпараттық қызмет көрсету.
білімдер:
-еңбек қорғаудағы заң
іскерліктер:
-жұмыс орнын ретімен құру;
-техника қауіпсіздігін және өрт қауіптілігін сақтау;
БҚ 2, БҚ10
ҚҚ 2.1.6
ЖКП 06
Кәсіптік этика және психология
Кәсіптік этика. Абырой ар-ождан, жауапкершілік, патриоттық, адамдық, еңбек қатынасы, адамдық және адами факторлар, жекеменшік және жалпы ұйымдардың жауапкершілігі. Өмірдің мағынасы.
білімдер:
кәсіби этиканың шамалары;
іскерліктер:
жұмыстардың дер кезінде орындалуы;
өмірдің жалпы этикалық норма шамаларын сақтау;
БҚ 1, БҚ 3
ҚҚ 2.1.8
АП 00
Арнайы пәндер
АП 01
Компьютер техникасын бағдарламамен қамтамасыздандыру
- Бағдарламалық қамтамасыздандыру түрлері және белгіленуі. Мәтіндік редакторлар
Электрондық таблицалар. Бағдарламалық құралдар
білімдер:
бағдарламалық қамтамасыздандыру түрлері;
іскерліктер:
бағдарламалық құралдар мен жұмыс;
БҚ 15,
КҚ 2.1.1
АП 02
Компьютер техникасын аппаратты қамтамасыздандыру
КҚ ішкі құрылысы. Порттың түрі Карта дыбысы. CD құрылғысы..  CD-R. BIOS (Basic Input - Output System) бір реттік жазу құрылғылары. КҚ сыртқы құрылысы. CD-RW бірнеше реттік жазу құрылғылары. Аналық плата. Процессорлар.
білімдер:
- КҚ ішкі құрылысы;
іскерліктер:
-портты ажырату;
-КҚ ішкі және сыртқы құрылысын басқару;
БҚ 13,

ПК 2.1.2
СД 03
Эксплуатация и обслуживание компьютерной техники
Виды эксплуатации и обслуживания
компьютерной техники. Срок эксплуатации. Виды ремонтов.
Корпус РС. Блоки питания. Кабельная сеть.
знания:
-назначение эксплуатации;
-виды обслуживания ПК;
умения:
-ориентироваться в сроках эксплуатации ПК;
БК 11,
ПК 2.1.3
СД 04
Программирование
Принципы программирования. Программирование на языке высокого уровня. Автоматизация программирования.
знания:
-виды стандартных подпрограмм;
-значение программирования на языке высокого уровня;
умения:
-управлять искусственным интеллектом программирования;
БК 4,
ПК 2.1.7
СД 05
Локальные вычислительные сети
Классификация ЛВС. Построение сети. Адресация. Топология сетей.
знания:
-назначение ЛВС;
-виды построения сети;
умения:
-разбивать сети на подсети;
-построить структуру топологии сетей;
БК 6,
ПК 2.1.4,
ПК 2.1.5
СД 06
Радиоэлектроника
Радиотехнические параметры, влияющие на качество организации спутниковой линии связи. Разработка приҰмника радиолокационной станции обнаружения. Оптоэлектронные запоминающие устройства. Проектирование схем в Electronics Workbench. Применение pin диодов. Система для проверки микросхем методом сигнатурного анализа. Ультразвук и измерения дальности. Цифровые системы передачи информации. ПриҰмо-передающий модуль компьютерной радиосети
знания:
- назначение радиотехнических параметров;
- виды радиолокационной станции обнаружения;
умения:
-работать в реальной схеме Electronics Workbench;
- измерять дальность;
-владеть приемами передачи информации;
БК 3,
ПК 2.1.6
ПО и ПП
Производственное обучение и профессиональная практика
ПП 01
Производственная практика
Техническое обслуживание и ремонт оборудование вычислительной техники.
умения:
-использовать типы ремонтов оборудования вычислительной техники;
навыки:
-описания постановки задач по избранной профессии;
БК 2, БК 8,
ПК 2.8.7
ПП 02
Профессиональная практика на предприятиях
Изучение профессиональных компетенций по выбранной профессий – квалификаций.
умения:
-использовать профессиональные компетенции в профессиональной деятельности;
навыки:
-ориентироваться на рынке труда в соответствии с избранной квалификацией;
БК 2, БК 8,
ПК 2.8.7
ПП 03
Преддипломная практика
Разработка мероприятий по комплексному обслуживанию вычислительной техники и электросвязи по выбранной профессии.
умения:
-разработать мероприятий по выбранной профессии;
навыки:
-освоить полученные знания в соответствии выбранной профессии;
БК 2, БК 8,
ПК 2.8.7
130402 2 Монтажник связи - кабельщик
ОПД 00
Общепрофессиональные дисциплины
ОПД 01
Черчение
Правила выполнения чертежей в соответствии с основными стандартами ЕСКД, ЕСПП и приемы основных геометрических построений.
Основные правила выполнения и обозначения сечений и их назначение.
Условности изображения и обозначения резьбы,
способы построения развҰрток преобразованных геометрических тел, выполнения схем с помощью инженерно-технических программ.
знания:
- правила оформления чертежей: форматы, масштабы, типы линий, чертежный шрифт, нанесение размеров;
умения:
- выполнять несложные сборочные и электрические чертежи, пользоваться ЕСКД и справочной литературой
- ориентироваться при выборе инженерно-технических программ для разработки технологической и конструкторской документации;
БК 2
ПК 2.2.1
ОПД 02
Электротехника
Электротехника: Основы электротехники, трехфазная система и их соединение; синхронные и асинхронные машины переменного и постоянного тока,
трансформаторы, электроприводы и их виды; ремонт электрических установок и техники безопасности;
Электроника: основы электроники, полупроводниковые приборы и электроизоляционные материалы, измерение электрических и неэлектрических величин, электронные генераторы, интегральные схемы, электронные устройства автоматики и вычислительной техники; программа "Workbench, Электрик"
знания:
-условные обозначения элементов электротехники и электроники;
-принципы построения электрических схем;
умения:
-составлять реальные электрические схемы по программе: "Электрик", "Workbench";
-работать на виртуальных тренажерах;
-различать элементы автоматики;
БК 2,БК 6,
ПК 2.2.1
ОПД 03
Радиоэлектроника
Радиотехнические параметры, влияющие на качество организации спутниковой линии связи. Разработка приҰмника радиолокационной станции обнаружения. Оптоэлектронные запоминающие устройства. Проектирование схем в Electronics Workbench. Применение pin диодов. Система для проверки микросхем методом сигнатурного анализа. Ультразвук и измерения дальности. Цифровые системы передачи информации. ПриҰмо-передающий модуль компьютерной радиосети
знания:
- назначение радиотехнических параметров;
- виды радиолокационной станции олбнаружения;
умения:
-работать в реальной схеме Electronics Workbench;
- измерять дальность;
-владеть приемами передачи информации;
БК 2, БК 6,
ПК 2.2.1
ОПД 04
Автоматика производства электросвязи и вычислительной техники
Изучение характеристики, классификации и принципа действия электронно-вычислительной техники и электросвязи. Настройка и программное обеспечение персонального компьютера. Особенности автоматизации производства электросвязи. Классификация автоматических систем по назначению электросвязи и вычислительных систем.
знания:
-устройство и принцип действия электронно-вычислительной техники;
-устройство и технические характеристики ВТ;
-основные виды и назначение автоматизированных систем на линиях электросвязей.
умения:
- настроить программное обеспечение ВТ;
- классифицировать автоматические системы;
- отладить неполадки на линиях электросвязи;
БК 2,

КҚ 2.1.2
АП 03
Компьютер техникасына қызмет көрсету және пайдалану
Компьютер техникасын пайдалану түрлері мен қызмет көрсету. Пайдалану мерзімі. Жөндеудің көріністері. РС қорабы. Қорек блогі. Кабельдік желі.
білімдер:
- пайдалануды орнату;
-КҚ қызмет көрсету түрлері;
іскерліктер:
-КҚ пайдалануды уақытында бағыттау;
БҚ 11,
КҚ 2.1.3
АП 04
Бағдарламалау
Бағдарламалау принциптері. Жоғары деңгейдегі бағдарламалау тілдері. Бағдарламаны автоматтау.
білімдер:
-стандартты бағдарлама түрлері;
- жоғары деңгейдегі бағдарламалау тілдері;
іскерліктер:
- өнер интеллектілі бағдарламалауды басқару;
БҚ 4,
КҚ 2.1.7
АП 05
Локальдық есептеуіш желі
ЛЕЖ жіктелуі. Желіні жүргізу. Адресациялау. Желі топологиясы.
білімдер:
- ЛВС орнату;
-желіні жүргізу түрлері;
іскерліктер:
-желіні бөліп шығару;
- топологиялық желінінің структурасын тұрғызу;
БҚ6,
КҚ 2.1.4
КҚ 2.1.5
АП 06
Радиоэлектроника
Спутник байланыс желісін ұйымдастыру сапасына әсер ететін радиотехникалық параметрлер. Радиолокациялық қабылдағыш станциясын анықтау, құру. Оптоэлектронды есте сақтау құрылғылары. Electronics Workbench схемасын жобалау. Рin диодты қолдану. Бақылау жүйелерін микросхемалық әдіспен сигнатуралық талдау. Ұзақтықты өлшеу және ултрадыбыс. Компьютерлік радио желісін қабылдау тарату модулі.
білімдер:
радиотехникалық параметрлердің маңызы;
радиолокациондық станция түрлері;
іскерліктер:
- Electronics Workbench реалды схемада жұмыс істеу;
- ұзақтықты өлшеу;
- ақпараттарды қабылдау тарату;
БҚ 3,
КҚ 2.1.6
ӨО и КП
Өндірістік оқыту және кәсіптік практика
КП 01
Өндірістік практика
Есептеуіш техникасы жабдықтарына қызмет көрсету және жөндеу.
іскерліктер:
-есептеуіш техника жабдықтарын жөндеу түрлері;
дағдылар:
-қалаған мамандығы бойынша берілген тапсырмаларды орындау;
БҚ2,БҚ8,
КҚ2.8.7
КП 02
Өндірістік кәсіптік практика
Қалаған мамандығы – біліктілігі бойынша кәсіптік құзыреттіліктерді оқып үйрену.
іскерліктер:
-кәсіптік қызметтің маңызы;
дағдылар:
-қалаған біліктілігіне сәйкес еңбек нарығына бейімделу;
БҚ2,БҚ8,
КҚ2.8.7
КП 03
Диплом алды практикасы
Қалаған мамандығы бойынша есептеуіш техникасы мен электр байланысына кешенді қызмет көрсету іс- шараларын құрастыру.
іскерліктер:
-қалаған мамандығының рөлі мен маңызы;
дағдылар:
-қалаған мамандығына сәйкес алған білімдерін бекіту;
БҚ 2, БҚ 8,
КҚ 2.8.7
130402 2- Байланыс құрастырушысы - кабельші біліктілігі
ЖКП 00
Жалпы кәсіптік пәндер
ЖКП 01
Сызу
КҚБЖ стандартына сәйкес сызуды орындау ережесі және негізгі геометриялық құрастыру тәсілі.
Қиманың белгіленуі және негізгі қолданылуын орындау ережесі.
Бұранданы белгілеу мен бейнелеудің негізгі шарттары,
геометриялық денелерді түрлендіріп құрастыру әдісі, инженерлі-техникалық программаларды қолданып, схемаларды сызу. Қайта қалпына келтірілетін детальдарға жөндеу өлшемдерін жүргізу
білімдер:
-сызбалардың рәсімделуінің, форматын, масштабын, сызбалық шрифін, сызықтар типтерін, өлшемдерді жалпы рәсімдеу.
іскерліктер:
-КҚБЖ бойынша күрделі емес жинақтау және құрастыру сызбасын анықтама әдебиеттерді қолданып сызу;
-инженерлі-техникалық бағдарламада конструктор құжаттарын еркін құрастыруды;
-қайта қалпына келтірілген детальдарды сызбада көрсете білу.
БҚ 2
ҚҚ 2.2.1
ЖКП 02
Электротехника
Электротехника: Электротехника негіздері, үш фазалық жүйе және оның байланысы,айнымалы және тұрақты тоқтың синхронды және асинхронды машиналары, трансформаторлар, электр жетектері және олардың түрлері: электр қондырғыларын жөндеу және техника қауіпсіздігі.
Электроника: Электроника негізі, электроизоляциялық материалдар және жартылай өткізгіш аспаптар, электрлік және электр емес шамаларды өлшеу, электронды генераторлар, интегральды схемалар, автоматиканың және есептеуіш техниканың электронды құрылғылары, "Workbench,Электрик" бағдарламалары
білімдер:
-электротехника және электроника элементтерінің шартты белгіленуін;
-электр схемаларын құрастыру принципін.
іскерліктер:
-"Электрик", "Workbench" программасында реалды электр схемаларын құру;
-виртуальды тренажерда жұмыс істеу;
- "Электрик", "Workbench" программасында жұмыс істеу;
-автоматика элементтерін ажырату;
-өз бетінше станоктың электр қозғалтқыш электрлік схемаларын анықтау.
БҚ 2, БҚ 6
КҚ 2.2.1
ЖКП 03
Радиоэлектроника
Спутник байланыс желісін ұйымдастыру сапасына әсер ететін радиотехникалық параметрлер. Радиолокациялық қабылдағыш станциясын анықтау, құру. Оптоэлектронды есте сақтау құрылғылары. Electronics Workbench схемасын жобалау. Рin диодты қолдану. Бақылау жүйелерін микросхемалық әдіспен сигнатуралық талдау. Ұзақтықты өлшеу және ултрадыбыс. Компьютерлік радио желісін қабылдау тарату модулі.
білімдер:
радиотехникалық параметрлердің маңызы;
радиолокациондық станция түрлері;
іскерліктер:
- Electronics Workbench реалды схемада жұмыс істеу;
- ұзақтықты өлшеу;
- ақпараттарды қабылдау тарату;
БҚ 2, БҚ 6
КҚ 2.2.1
ЖКП 04
Электр байланысы және есептеу техникасының өндіріс автоматикасы
Электронды - есептеуіш техника принциптері мен жіктелуін, сипаттамасын оқып үйрену. Дербес компьютерлерде бағдарламамен қамтамасыз ету және жөндеу. Автоматтандырылған электр байланысы өндірісінің ерекшеліктері. Еспетеуіш жүйелері мен электр байланысына арналған автоматтық жүйелердің жіктелуі.
білімдер:
-электронды есептеуіш техникасының принциптері мен құрылғылары;
- ЕТ құрылғылары және техникалық сипаттамасы;
- электр байланысы желілеріндегі автоматтандырылған жүйелердің негізгі түрлері және маңызы.
іскерліктер:
ЕТ- да бағдарламаларды қамтамасыздандыру;
автоматикалық жүйелерді жіктеу;
электр байланысы желілеріндегі ақауларды жөндеу;
БҚ 2,

ПК 2.2.4
ОПД 05
Экономика предприятия
Экономика и ее роль в обществе. Спрос и предложение. Рыночное равновесие. Конкуренция и монополия деньги и банковское дело. Экономический рост и цикличность развития национального хозяйства. Всемирная экономика и мировой рынок. Предприниматели и предпринимательство. Бизнес –план. Менеджмент. Маркетинг и реклама
знания:
-основы экономики производства и особенности экономического развития и потребления;
-организационно- правовые основы предпринимательства РК;
-преимущества малого предпринимательства;
умения:
-анализировать экономический рост и развитие Казахстана;
-составлять Бизнес- план
БК 1, БК 3
ПК 2.2.12
СД 00
Специальные дисциплины
СД 01
Спецтехнология
Строительство, ремонт и монтаж линейно – кабельных сооружений связи
Конструкция кабелей связи, маркировка. Монтаж муфт в металлической и пластмассовой оболочках.
Устройство и монтаж волоконно- оптических линий связи. Пассивные компоненты ВОЛС
Монтаж оптических муфт всех типов;
Монтаж оконечных кабельных устройств; Распределения распределительного кабеля внутри здания;
Электрические параметры кабелей связи и их измерения;
Измерения параметров ВОЛС;
Структурные схемы QPON и PON;
Подключение и обслуживание сети Интернет;
знания:
- основные требования ГОСТов, ЕСКД, ЕСТД, ЕСПП, ТУ, нормативные документы, руководящие инструкции, законы, методы и основы технических чертежей;
- технологические документации по обслуживанию и техническому учету линейных сооружений телефонной связи;
- технологические процессы прокладки, монтажа и ремонта линейно- кабельных сооружений связи;
- модернизация проектирования линейных сооружений телефонной связи;
умения:
- внедрить новые модернизированные, эффективные оборудования в производство;
- ремонтировать и эксплуатировать линейные сооружения телефонной связи;
- выявлять и устранять повреждений на линиях связи
БК 5, БК 6,
БК 9,
ПК 2.2.8,
ПК 2.2.9,
ПК 2.2.10,
ПК 2.2.11.
СД 02
Оборудования станционных и линейных сооружений электросвязи и проводного вещания
Тракт телефонной передачи и оконечные кабельные устройства. Телефонная коммутация и коммутационные приборы. Автоматические телефонные станции (от координатных до электронных). Сеть Интернет технологии QPON и PON.
знания:
-современные виды электрической связи;
-основные величины, характеризующие звуковые колебания;
-детали телефонных аппаратов;
-современные технологические процессы, происходящих в аппаратурах связи;
-правила проектирования абонентских устройств ГТС;
-основы телефонной связи
-знание техники безопасности при работе с телефонной сетью.
навыки:
- читать принципиальные и функциональные схемы;
- выявлять и устранять несправностей в аппаратурах связи;
-строить и ремонтирует, эксплуатирует абонентские устройства ГТС

КҚ 2.2.4
ЖКП 05
Экономика негіздері
Экономика және оның қоғамдағы рөлі.Сұраныс және ұсыныс. Нарықтық тепе- теңдік. Банк ісіндегі және қаражат монополиясы, бәсекелестік. Ұлт шаруашылығының даму циклі және экономикалық өсуі. Кәсіпкерлік және кәсіпкерлер. Менеджмент. Маркетинг және жарнама
білімдер:
- өндіріс экономикасының негіздері және экономикалық даму ерекшеліктері, тұтынушы;
- ҚР кәсіпкерліктің ұйымдастыру құқықтық негіздері;
- шағын кәсіпкерліктің артықшылығы;
іскерліктер:
- Қазақстанның дамуын және экономикалық өсуін талдау;
- бизнес жоспарын құрастыру;
БҚ 1, БҚ 3
ҚҚ 2.2.12
АП 00
Арнайы пәндер
АП 01
Арнайы технология
Желілі - кабельдік байланыс құрылысын монтаждау және жөндеу, құрастыру.
Байланыс кабельдерінің құрылуы, маркіленуі. Метал және пластмас муфтыларын монтаждау.
Талшықты оптикалық байланыс желілерінің құрылысын монтаждау.
ВОЛС пассивті компоненттері омтикалық муфтыларды монтаждау;
Соңғы кабельдер құрылғысын монтаждау; ғимараттың ішіндегі таратушы кабельді тарту;
Электрлік параметрдегі кабель байланысы және оның өлшемі;
ВОЛС параметрлерінің өлшемі;
QPON және PON құрылымдық схемасы;
Интернет желісін қосу және қызмет көрсету;
білімдер:
- МССТ, КҚБЖ, БПБЖ,ТШ нормативтік құжаттары, басшылық нұсқаулықтары, заңдар,техникалық сызбалардың әдісі мен негізі;
- желілік телефон байланысын техникалық есепке алу және қызмет көрсету құжаттары;
- желілік байланыс құрылысын монтаждау, жөндеу және төсеу технологиялық процестері;
Өндіріске жаңа модернизацияланған тиімді жабдықтарды енгізу;
іскерліктер:
- жаңа модернизациялауды енгізу, өндірістің тиімді жабдықтары;
телефон байланысын линиялық жөндеу және пайдалану;
-байланыс желісіндегі ақауларды болдыртпау
БҚ 5, БҚ 6
БҚ 9,
КҚ 2.2.8,
КҚ 2.2.9,
КҚ 2.2.10
КҚ 2.2.11
АП 02
Желілік және станциялық жабдықтар құрылысы, желілік тарату және электробайланыс
Телефон желісінің трактісі және соңғы кабельді құрылғылар.
Телефондық жалғанулар және жалғаушы аспаптар.
Автоматтандырылған телефон станциялары (кординатталған және электронды). QPON және PON интернет технология желісі.
білімдер:
- электр байланысының заманауи түрлері;
-дыбыс тербелісін сипаттайтын негізгі шамалар;
-телефон апараттарының деталдары;
-заманауи технологиялық процестер, апаратуралардың байланысы;
-ҚТБ абонентінің құрылысын жобалау;
-телефон байланысының негізі;
-телефон желісі мен жұмыс істеу кезінде техника қауіпсіздігін білу.
іскерліктер:
- функцияналдық және принципиальдық схемаларын оқу; телефон құрылғыларындағы ақауларды табу және оларды жою;
- телефон құрылғыларындағы ақауларды анықтауды;

БК 9, БК 10
ПК 2.2.3,
ПК 2.2.5,
ПК 2.2.11
СД 03
Электроматериаловедение
Общие понятия о строении материалов. Классификация электроматериалов. Свойства, характеристики и применение проводниковых материалов. Свойства и соединения полупроводниковых материалов. Свойства органических неорганических диэлектрических материалов. Основные характеристики, классификация магнитных материалов. Материалы для электронной техники.
знания:
-основы радиоэлектроники и электротехники;
-численные данные о свойствах электротехнических материалов;
-справочные материалы по электротехническим материалам;
- электрические свойства электротехнических материалов, широко применяемые в электротехнике: проводниковые, магнитные, электроизоляционные и полупроводниковые.
умения:
-применять электротехнические материалы по назначению в радиоэлектронной аппаратуре и линиях связи.
БК 2, БК 9,
ПК 2.2.12
СД 04
Охрана труда
Правовое обеспечение в области охраны труда (законодательная база). Производственный травматизм и профессиональная заболеваемость на производстве. Пожарная безопасность. Электробезопасность на предприятиях связи. Техника безопасности во время монтажа кабелей связи и установке сети Интернет.
знания:
-законодательную базу по охране труда и техники безопасности;
-правила расследования и учета несчастных случаев связанных с трудовой деятельностью;
-о безопасности и гигиене труда в производственной среде;
-категория помещения по степени электробезопасности
умения:
-расследовать несчастные случаи;
-оказать первую медицинскую помощь пострадавшим;
-соблюдать техники безпасности при монтаже кабелей связи и обслуживании сети Интернет.
БК 2, БК 9
ПК 2.2.12
ПО и ПП
Производственное обучение и профессиональная практика
ПП 01
Производственная практика
Техническое обслуживание и ремонт оборудование вычислительной техники.
умения:
-использовать типы ремонтов оборудования вычислительной техники;
навыки:
-описания постановки задачи по избранной профессии;
БК 2, БК 8,
ПК 2.8.7
ПП 02
Профессиональная практика на предприятиях
Изучение профессиональных компетенций по избранной профессий – квалификаций.
умения:
- использовать профессиональные компетенции в профессиональной деятельности;
навыки:
-ориентироваться на рынке труда в соответствии с избранной квалификацией;
БК 2, БК 8,
ПК 2.8.7
ПП 03
Преддипломная практика
Разработка мероприятий по комплексному обслуживанию вычислительной техники и электросвязи по выбранной профессии.
умения:
- разработать мероприятий по выбранной профессии;
навыки:
-освоить полученные знания в соответствии выбранной профессии;
БК 2, БК 8,
ПК 2.8.7

БҚ 9, БҚ 10
КҚ 2.2.3,
КҚ 2.2.5,
КҚ 2.2.11
АП 03
Электроматериалтану
Материалтану негіздеріне жалпы түсінік. Электроматериалдарды классификациялау. Өткізгіш материалдардың құрылысына сипаттама. Жартылай өткізгіш материалдарды құру. Магниттік материалдардың классификациясы. Электронды техникасы материалдары
білімдер:
-радиоэлектроника және электротехника негіздері;
- электротехникалық материалдардың сандық құрылымы;
- электротехникалық материалдардың анықтамасы;
- электротехника материалдарының ерекшелігі; электротехниканы кең көлемде қабылдау, өткізгіш, магниттік электроизоляциялау және жартылай өткізгіш.
іскерліктер:
электротехникалық материалды радиоэлектронникалық аппаратурада және сызбалық байланыста қабылдау.
БҚ 2, БҚ 9
КҚ 2.2.12
АП 04
Еңбек қорғау
Еңбек қорғаудағы құқықтық қамтамасыздандыру(заңдылық базасы).Өндірістік травма және өндірістегі кәсіптік ауру.
Өрт қауіпсіздігі.
Өндіріс байланысында электр қауіпсіздігі.
Кабельді байланыс пен интернет желісін орнату, монтаждау кезіндегі техика қауіпсіздігі.
білімдер:
-техника қауіпсіздігі және еңбек қорғаудағы заңдылық базасы;
-еңбек шартындағы оқыс оқиғаны есептеп анықтау;
-өндірістегі қауіпсіздік және еңбек гигиенасы;
-ғимарат категориясында электр қауіпсіздігі;
іскерліктер:
-оқыс оқиғаны анықтау;
-зардап шеккендерге алғашқы медициналық көмек көрсету;
- кабельді байланыс пен интернет желісін орнату, монтаждау кезіндегі техика қауіпсіздігін сақтау.
БҚ2,БҚ9
ҚҚ 2.2.12
ӨО ж/е КП 00
Өндірістік оқыту және кәсіптік практика
КП 01
Өндірістік практика
Есептеуіш техникасы жабдықтарына қызмет көрсету және жөндеу.
іскерліктер:
-есептеуіш техника жабдықтарын жөндеу түрлері;
дағдылар:
-қалаған мамандығы бойынша берілген тапсырмаларды орындау;
БҚ 2, БҚ 8,
КҚ 2.8.7
КП 02
Өндірістік кәсіптік практика
Қалаған мамандығы – біліктілігі бойынша кәсіптік құзыреттіліктерді оқып үйрену.
іскерліктер:
-кәсіптік қызметтің маңызы;
дағдылар:
-қалаған біліктілігіне сәйкес еңбек нарығына бейімделу;
БҚ 2, БҚ 8,
КҚ 2.8.7
КП 03
Диплом алды практикасы
Қалаған мамандығы бойынша есептеуіш техникасы мен электр байланысына кешенді қызмет көрсету іс- шараларын құрастыру.
іскерліктер:
-қалаған мамандығының рөлі мен маңызы;
дағдылар:
-қалаған мамандығына сәйкес алған білімдерін бекіту;
БҚ 2, БҚ 8,
КҚ 2.8.7

130408 2 - Наладчик электронно-вычислительных машин
ОПД 00
Общепрофессиональные дисциплины
ОПД 01
Делопроизводство на государственном языке
Понятие о делопроизводстве и корреспонденции, история возникновения делопроизводства, способы создания документов, характеристика, особенности оформления, состав документов, способы документирования на компьютере, оформление трудовых отношений, номенклатура дел, технология организации делопроизводства.
знания:
- способы создания и методики составления служебного письма, документов;
- правила оформления документов;
- регистрация исходящей и входящей корреспонденции с применением различных программ;
умения:
- унифицировать систему организационно-распорядительной документации (ОРД);
- организовывать работу с документами, документооборотом, документопотоком;
- вести учҰт, хранить и контролировать исполнение документов;
БК 1, БК 3
ПК 2.8.5
ОПД 02
Черчение
Единые правила выполнения и оформления конструкторских документов.
Составление схемы в соответствии требований к выполнению электрических схем согласно ГОСТ.
Понятие о проекции, методе проекций, элементах о видах проецирования.
Выполнение технического рисунка геометрических фигур и предметов.
Выполнение алгоритма построения сечений.
Сравнение рабочих и сборочных чертежей, составление их сравнительно-сопоставительной характеристики.
знания:
-оформление эскизов, чертежей, схем;
-правила и требования, установленные стандартами ЕСКД,ЕСПП:
- правила выполнения чертежей различных изделий, схем и условных графических обозначений
умения:
- выполнять чертежи с установленным государственным стандартом ЕСКД,ЕСПП;
- выполнять чертежи в системе проекций, аксонометрические проекции с преобразованием формы геометрических тел;
- читать и анализировать форму геометрических тел и объектов по чертежам, эскизам, аксонометрическим проекциям и техническим рисункам;
- применять графические знания;
БК 1, БК 3
ПК 2.8.1
ОПД 03
Электротехника
Электротехника: Основы электротехники, трехфазная система и их соединение; синхронные и асинхронные машины переменного и постоянного тока, трансформаторы, электроприводы и их виды; ремонт электрических установок и ТБ;
программа "Workbench,Электрик"
знания:
-условные обозначения элементов электротехники;
-принципы построения электрических схем;
умения:
-составлять реальные электрические схемы по программе: "Электрик", "Workbench";
-работать на виртуальных тренажерах;
БК 2, БК 9
ПК 2.8.3
ОПД 04
Стандартизация, метрология и сертификация
Роль метрологии, стандартизации и сертификации в обеспечении качества. Нормативно-правовые и организационные основы обеспечения единства измерений. Процессы измерений и погрешности измерений. Нормативно-правовые и организационные основы стандартизации. Системы стандартизации.
Стандартизация в области обеспечения качества. Нормативно-правовые и организационные основы сертификации. Системы сертификации. Сертификация производств и систем управления качеством
знания:
- нормативно-правовые и организационные основы стандартизации, метрологии и сертификации;
- средства измерений и технология их применения;
умения:
- сертифицировать продукции различного производства;
- использовать средств измерений;
- разработать программы сертификационных испытаний программного продукта;
- составлять макет сертификата соответствия продукции (услуги) установленным требованиям.
БК 14

130408 2 -  Электрондық- есептеу машиналарын баптаушы біліктілігі
ЖКП 00
Жалпы кәсіптік пәндер
ЖКП 01
Мемлекеттік тілде іс қағаздарын жүргізу
Іс жүргізу туралы түсінік және корреспонденциялар, іс жүргізудің шығу тарихын, құжаттарды құрастыру,сипаттамасы,рәсімдеу ерекшеліктері,құжаттар құрамы,компьютерде құжаттау тәсілдері,еңбек қатынасын рәсімдеу,істер номенклатурасын, іс- жүргізуді ұйымдастыру технологиясын оқытады
білімдер:
-қызметтік хаттар, құжаттар құрастыру әдісімен тәсілдерін;
-құжаттарды рәсімдеу ережесін;
- әртүрлі программада кіріс және шығыс корреспонденцияларын тіркеу.
іскерліктер:
-ұйымдастыру және тарату (ОРД) құжаттар жүйесін унификациялау;
-құжаттар айналымымен,құжат ағымын ұйымдастыру жұмыстары;
-құжаттарды есепке алу, сақтау және бақылауды есепке алу.
БҚ 1, БҚ 3
ҚҚ 2.8.5
ЖКП 02
Сызу
Конструкторлық құжаттарды рәсімдеу және біркелкі ережеде орындау.
МССТ талабына сәйкес электр схемаларын құрастыру.
Проекция түсінігі, проекция әдісі, проекция элементтерінің түрлері.
Техникалық суреттерді, геометриялық фигуралар мен денелерді құрастыру.
Қиманы құрастыру алгоритмі.
Жұмыс және жинақтау сызбаларын салыстыру, салыстырып нақтылау сипаттамасы.
білімдер:
сызбаларды,эскиздерді,схемаларды рәсімдеу;
-КҚБЖ,БПБЖ талаптары бойынша бекітілген ереже;
-схемаларда сызбаларда әртүрлі бұйымдардың графикалық шартты белгіленуін сызбада көрсету ережесі;
іскерліктер:
-КҚБЖ, БПБЖ белгіленген мемлекеттік стандарт бойынша сызба орындау;
- геометриалық денелер формасын аксонометриялық проекцияда түрлендіру сызбасын орындау;
- техникалық суреттер және аксонометриялық проекцияларды, эскиздерді, сызбалар обьектісін және геометриялық дене формаларын талдау;
-графикалық білімді қолдану;
БҚ 1,БҚ 3
ҚҚ 2.8.1
ЖКП 03
Электротехника
Электротехника: Электротехника негіздері, үш фазалық жүйе және оның байланысы, айнымалы және тұрақты тоқтың синхронды және асинхронды машиналары, трансформаторлар, электр жетектері және олардың түрлері: электр құрылғыларын жөндеу және техника қауіпсіздігі. "Workbench,Электрик" бағдарламалары.
білімдер:
-электротехника элементтерінің шартты белгіленуін;
-электр схемаларын құрастыру принципін.
іскерліктер:
-"Электрик", "Workbench" бағдарламасында реалды электр схемаларын құру;
-виртуальды тренажерда жұмыс істеу;
БҚ 2, БҚ 9
ҚҚ 2.8.3
ЖКП 04
Стандарттау, метрология және сертификациялау негіздері
Метрология рөлі,
стандарттау мен сертификаттау сапасын қамтамасыздандыру.
Өлшем бірлігін қамтамасыздандыру негіздерін нормативті – құқықты ұйымдастыру.Өлшеу процестері және өлшеу ауытқушылығы. Нормативті – құқықты және стандарттау негіздерін ұйымдастыру.Стандарттау жүйесі. Сапаны қамтамасыздандыру стандарты.
Нормативті – құқықты және сертификаттау негіздерін ұйымдастыру.Сертификаттау жүйесі.Сапаны қамтамасыздандыру сертификаты.
білімдер:
Нормативті – құқықты және стандарттау,сертификаттау және метрология негіздерін ұйымдастыру;
өлшеу құралдары және оларды қолдану технологиясы;
іскерліктер:
-өндірілген әртүрлі өнімдерді сертификаттау;
-өлшеу құралдарын пайдалану;
-бағдарламалау өнімін сынақтан өткізу бағдарламасын құрастырып сертификаттау;
-берілген талаптар бойынша өнім (қызмет) сәйкестік сертификатының макетін жасау;
БҚ14

ПК 2.8.2
ОПД 05
Охрана труда
Закон об Охране труда. Нормативно-правовые акты. Организация рабочего места и ее особенности при использовании ВТ. Профессиональные заболевания при работе с вычислительной техники и профилактика. Защитные фильтры для дисплеев. Создание благоприятных условий труда. Охрана труда и техника безопасности на предприятиях
информационного обслуживания
Электробезопасность на предприятиях информационного обслуживания
знания:
- закон об Охране труда
умения:
- содержать рабочее место в надлежащем порядке;
- соблюдать технику безопасности и пожароопасности.
БК 2
ПК 2.8.1
ОПД 06
Профессиональная этика и психология
Профессиональная этика. Честь. Совесть, ответственность, патриотизм, гуманизм, отношение к труду, нравственные и человеческие факторы, забота общественной и частной собственности. Смысл жизни.
знания:
- нормы профессиональной этики;
умения:
- выполнять своевременно порученные работы;
- соблюдать общеэтические нормы жизни;
БК 3, БК 5,
БК 10
ПК 2.8.8
СД 00
Специальные дисциплины
СД 01
Программное обеспечение вычислительных систем
Назначение программного обеспечения. Текстовые редакторы.
Электронные таблицы. Программные средства вычислительных систем.
знания:
- виды программного обеспечения;
умения:
- работать с электронными таблицами;
- использовать программные средства;
БК 13,
БК 15,
ПК 2.8.1
ПК 2.8.2
ПК 2.8.7
СД 02
Аппаратное обеспечение вычислительных систем
Типовые элементы ВС. Микропроцессорные системы. Работа микропроцессора. Запоминающие устройства. Периферийные устройства ПК.
знания:
- классификацию типовых элементов ВС;
умения:
- использовать устройства ВС;
БК 2,
ПК 2.8.1,
ПК 2.8.2,
ПК 2.8.4,
ПК 2.8.10
СД 03
Обслуживание вычислительных систем
Виды эксплуатации и обслуживания вычислительных систем. Сроки эксплуатации. Виды ремонтов. Корпус РС. Блоки питания. Кабельная сеть. Элементы памяти. Устройства для хранения данных. Материнская плата. Порты. Видеокарты. Контроллеры FDD и HDD. Мониторы. Устройства ввода и вывода. Диагностика ошибок. Обслуживание РС.
знания:
- сроки эксплуатации;
- виды ремонтов и обслуживания ВС;
умения:
-настроить устройства вычислительных систем;
-проводить диагностику ошибок;
- устранять неполадки;
БК11,
ПК 2.8.4,
ПК 2.8.6,
ПК 2.8.10
СД 04
Программирование
Принципы программирования. Программирование на языке высокого уровня. Автоматизация программирования.
знания:
-виды стандартных подпрограмм;
-значение программирования на языке высокого уровня;
умения:
-управлять искусственным интеллектом программирования;
БК 15,
ПК 2.8.4,
ПК 2.8.5,
ПК 2.8.9
СД 05
Наладка и модернизация вычислительных систем
Формализация требований к локальной вычислительной сети. Разработка структуры локально-вычислительной сети. Описание и обоснование топологии локально-вычислительной сети. Выбор и обоснование аппаратного обеспечения для коммутации и сегментации локально-вычислительной сети. Установка и настройка сетевых протоколов и служб. Разработка системы управления ЛВС. Система мониторинга сетевых узлов и сетевого трафика. Разработка методов обеспечения безопасности данных и контроля доступа ЛВС. Тестирование и отладка локально-вычислительной сети. Выявление неисправностей. Повышение эффективности работы сети.
знания:
- назначение структуры вычислительной сети;
умения:
- настроить сетевые протоколы;
- разработать методы обеспечения безопасности данных;
- выявлять неисправности и устранять их на месте;

ҚҚ 2.8.2
ЖКП 05
Еңбек қорғау
Еңбек қорғаудағы заң. Нормативті - құқықтық акті. Жұмыс орнындағы кәсіпорын және оның пайдаланудағы ерекшелігінің ЕТ.
Есептеуіш техникасындағы кәсіптік аурулардың алдын алу жұмыстары.
Дисплейге арналған қорғау фильтрі. Қолайлы еңбек шартын құру. Еңбек қорғау және техника қауіпсіздігіне өндірістік ақпараттық қызмет көрсету. Электр қауіпсіздігіне өндірістік ақпараттық қызмет көрсету.
білімдер:
-еңбек қорғаудағы заң;
іскерліктер:
-жұмыс орнын ретімен құру;
-техника қауіпсіздігін және өрт қауіптілігін сақтау;
БҚ 2
ҚҚ 2.8.1
ЖКП 06
Кәсіптік этика және психология
Кәсіптік этика. Абырой. Ар-ождан, жауапкершілік, патриоттық, гумандық, еңбек қатынасы, адамдық және адами факторлар, жекеменшік және қоғамдық қамқорлық. Өмірдің мағынасы.
білімдер:
кәсіби этиканың нормалары;
іскерліктер:
жұмыстардың дер кезінде орындалуы;
өмірдегі жалпы этикалық нормаларды сақтау;
БҚ 3, БҚ 5
БҚ10
ҚҚ 2.8.8
АП 00
Арнайы пәндер
АП 01
Есептеуіш жүйесін бағдарламамен қамтамасыздандыру
Бағдарламамен қамтамасыздандыру маңызы. Мәтіндік редактор. Электронды кесте. Есептеуіш жүйесіндегі бағдарламалау құралдары.
білімдер:
бағдарламамен қамтамасыздандыру түрлері;
іскерліктер:
электронды таблицамен жұмыс істеу;
бағдарламалау құралдарын пайдалану;
БҚ 13,
БҚ 15,
КҚ 2.8.1
КҚ 2.8.2
КҚ 2.8.7
АП 02
Есептеуіш жүйені аппаратпен қамтамасыздандыру
Есептеуіш жүйесінің типтік элементтері. Микропроцессорлық жүйе. Микропроцессордың жұмысы. Жадылық құрылғы. ДК дің перифериялық құрылғылар.
білімдер:
- есептеуіш жүйесінің типтік элементтерін жіктеу;
іскерліктер:
есептеуіш жүйенің құрылғыларын қолдану;
БҚ 2,
КҚ 2.8.1,
КҚ 2.8.2,
КҚ 2.8.4,
КҚ 2.8.10
АП 03
Есептеуіш техникаға қызмет көрсету
Есептеуіш техникасын пайдалану түрлері және қызмет көрсету жүйесі. Пайдалану мерзімі. Жөндеу түрлері.РС қорабы. Қорек блогы. Кабельді желі. Жады элементтері. Мәліметтерді сақтау құрылғысы. Аналық плата. Порттар. Бейне карталар. FDD және HDD контроллеры. Мониторлар. Кіргізу және шығару құрылғылары. Кателерді диогностикалау.РС қызмет көрсету.
білімдер:
-пайдалану мерзімі;
-есептеуіш жүйесін жөндеу түрлері және қызмет көрсету;
іскерліктер:
-есептеуіш жүйені жөндеу;
-қателік диогностикасын жүргізу;
-ақауларды болдыртпау;
БҚ 11,
КҚ 2.8.4,
КҚ 2.8.6,
КҚ 2.8.10
АП 04
Бағдарламалау
Бағдарламалау принциптері. Жоғарғы деңгейдегі бағдарламалау тілдері. Автоматтандырылған бағдарлама.
білімдер:
-стандартты бағдарлама түрлері;
- жоғары деңгейдегі бағдарламалау тілдері;
іскерліктер:
- бағдарламалаудың интеллектісін жасанды басқару;
БҚ 15,
КҚ 2.8.4,
КҚ 2.8.5,
КҚ 2.8.9
АП 05
Есептеуіш жүйені модернизациялау және жөндеу Локальдық есептеуіш желіні формальды талаптары. Локальды есептеуіш желі құрылымын құрастыру.
Локальді есептеуіш желі топологиясын сипаттау. Локальді есептеуіш желі сегменті және қосылатын аппаратпен қамтамасыздандыру, таңдау.
Желілік протоколдар мен қызметтерді орнату және жөндеу. Құрастырылған ЖЕЖ жүйесін басқару. Желілік трафик пен желілік түйіндерді мониторингтау жүйесі. ЖЕЖ бақылау және қауіпсіздікті қамтамасыздандыру әдістерін құрастыру. ЖЕЖ тестілеу және өңдеу. Ақауларды анықтау. Желі жұмысының тиімділігін арттыру:
білімдер:
есептеуіш желі құрылымының маңызы;
іскерліктер:
желілік протоколдарды күйіне келтіру;
мәліметтер қауіпсіздігін қамтамасыздандыру әдістерін құрастыру;
ақауларды анықтау және болдырмау;

БК 2, БК 9,
БК 11,
ПК 2.8.3,
ПК 2.8.6,
ПК 2.8.7,
ПК 2.8.10
ПО и ПП
Производственное обучение и профессиональная практика
ПП 01
Производственная практика
Техническое обслуживание и ремонт оборудование вычислительной техники.
умения:
-использовать типы ремонтов оборудования вычислительной техники;
навыки:
-описания постановки задач по избранной профессии;
БК 2, БК 8,
ПК 2.8.7
ПП 02
Профессиональная практика на предприятиях
Изучение профессиональных компетенций по избранным профессиям – квалификациям.
умения:
- использовать профессиональные компетенции в профессиональной деятельности;
навыки:
-ориентироваться на рынке труда в соответствии с избранной квалификаций;
БК 2, БК 8,
ПК 2.8.7
ПП 03
Преддипломная практика
Разработка мероприятий по комплексному обслуживанию вычислительной техники и электросвязи по выбранной профессии.
умения:
- разработать мероприятий по выбранной профессии;
навыки:
-освоить полученные знания в соответствии выбранной профессии;
БК 2, БК 8,
ПК 2.8.7
1304000 – Вычислительная техника и программное обеспечение (по видам)
Квалификации: 130403 3 - Техник
130404 3 – Техник-программист
130405 3 – Техник по защите информации
130406 3 – Техник по обслуживанию компьютерных устройств
130407 3 – Техник-электроник
Содержание образовательной программы по циклам дисциплин и профессиональной практике
Индекс цикла и дисциплин
Наименование и основные разделы дисциплины, практики
Формируемые знания, умения и навыки
Код формируемой компетенции
ООД 00
Общеобразовательные дисциплины для всех квалификаций
ОГД 00
Общегуманитарные дисциплины для всех квалификаций
ОГД 01
Профессиональный казахский язык
Профессиональный казахский язык изучает понятия профессиональных терминов вычислительной техники и оборудования IT технологии, значение терминов программного обеспечения. Профессиональное и конструктивное общение.
знания:
- закон о языке РК;
- значение профессиональных
терминов, использование их на практике;
умения:
- сформулировать правильно мысли письменно и устно при ответе на вопросы, освоить профессиональные термины и применять их на практике;
- излагать грамотно мысли, заполнять технические документации, составлять технологические документации и программируемые пакеты на казахском языке;
БК1, БК3
ОГД 02
Профессиональный русский язык
Профессиональный русский язык изучает понятия профессиональных терминов вычислительной техники и оборудования IT технологии, значение терминов программного обеспечения. Профессиональное и конструктивное общение.
знания:
- значение профессиональных терминов, использование их на практике;
-установить конструктивное общение;
умения:
- сформулировать правильно мысли письменно и устно при ответе на вопросы, освоить профессиональные термины и применять их на практике;
- излагать грамотно мысли, заполнить технические документации, составлять технологические документации и программируемые пакеты на русском языке;
БК1, БК3
ОГД 03
Профессиональный иностранный язык
Изучение профессионального английского языка способствует развитию у студентов умений слушать, читать, писать и говорить согласно выбранной специальности. Целью изучения профессионального английского языка является развитие навыков межкультурной коммуникации в профессиональной сфере.
знания:
- значение и возможности употребления новых лексических единиц, определенных программой;
умения:
- работать с техническими текстами;
- переводить правильно
специфические лексико - грамматические явления, характерные для вычислительной техники и программного обеспечения;
- излагать грамотно содержание технической документации, переводить технологические документации и программируемые пакеты на английский язык;
БК1, БК3
ОГД 04
Физическая культура
Физическое воспитание у студентов формируют личности и способности направленного использования разнообразных средств физической культуры и спорта для сохранения и укрепления здоровья, психофизической подготовки и самоподготовки к будущей профессиональной деятельности.
знания:
- развитие психофизических качеств, воспитание профессионально-прикладных умений и навыков;
умения:
- развивать физические качества: быстроту, силу, выносливость, гибкость и ловкость;
- соблюдать основы физической культуры и здорового образа жизни, основ физического самосовершенствования и самовоспитания;
БК1, БК3
СЭД 00
Социально- экономические дисциплины
СЭД 01
Культурология
Различные формы культурного развития, их взаимосвязь и зависимость, прогнозировать перспективы изменений в культурно – историческом процессе, сущность, законы, закономерности развития и функционирования культурных норм, а также источники их возникновения, сохранения и трансляции.
знания:
- понятие культуры, о сущности культуры в разных философских концепциях;
- формы мировой культуры и проблемах интеграции культурных процессов;
умения:
-анализировать и формировать целостное представление о развитии и измерении культурных явлений и процессов в обществе;
БК1, БК3
СЭД 02
Основы философии
Окружающий мир человека, место человека в этом мире, обществе и законах мышление. Зная законы мышления, студент приобретает способность мыслить категориями на уровне всеобщих связей и взаимозависимости. Историко-философский процесс в цивилизации человечества, формирование истинных мировоззренческих ориентиров.
знания:
-понятие и категории законов и закономерностей развития науки, мышления и взгляды общества;
умения:
- мыслить творчески и развивать продуктивное мышление в отношении человека, природы и общества;
БК1, БК3
СЭД 03
Основы политологии и социологии
Роль политико-социальных взаимосвязей в системе общественных отношений.
Представление о роли политики, прикладной социологии в современном мире. Основные идеи, концепции, методы, способы, процедуры политико-социальной деятельности, анализ, прогноз происходящих в мире событий на межнациональном и международном уровне.
знания:
- понятие и категории тенденция развитии политических процессов в Республике Казахстан и мире;
умения:
-анализировать и давать оценку политическим событиям происходящих в современном мире;
БК1, БК3
СЭД 04
Основы права
Основные понятия и положения, касающихся государства и права в их современном понимании, закономерности общественного развития, смысл и значение тенденций развития современного законодательства. Система государственной власти в РК, возникновение государства и права, принципы и функции права, роль и значение правосознания и правовой культуры в обществе.
знания:
-теорию государства и права;
- понятие принципов конституционного права, трудового права, гражданского права, уголовного права, семейного права, экологического права, взаимоотношение и взаимосвязь права и государства;
-Конституции РК и правовой статус человека и гражданина РК, правовой статус Президента РК и функции Правительства РК, Парламента РК;
-значение тенденций совершенствования законодательства РК, правовое регулирование предпринимательской деятельности, налоговое законодательство РК;
умения:
-характеризовать целостность материального мира, взаимосвязь общества и права;
-пользоваться практическими навыками правильного применения полученных юридических знаний в повседневной жизни;
БК1, БК3
СЭД 05
Основы экономики
Цели, основные понятия, функции, сущность, принципы; формы и виды собственности, управление собственностью;
виды планов, их основные этапы, содержание, стратегическое планирование; методы экономического обоснования планов и разработки прогнозов;
бизнес-планирование;
экономический анализ;
анализ со стояния рынка товаров программного обеспечения и услуг; рыночная инфраструктура
знания:
- общие положения экономической теории;
- экономические ситуации в стране и за рубежом;
- основы макро- и микроэкономики, о налоговой, денежно-кредитной, социальной и инвестиционной политике;
умения:
- находить и использовать экономическую информацию, необходимую для ориентации в своей профессиональной деятельности;
БК 1,БК 3
Специалист среднего звена

БҚ 2, БҚ 9,
БҚ 11,
КҚ 2.8.3,
КҚ 2.8.6,
КҚ 2.8.7,
КҚ 2.8.10
ӨО ж/е КП
Өндірістік оқыту және кәсіптік практика
КП 01
Өндірістік практика
Есептеуіш техникасы жабдықтарына қызмет көрсету және жөндеу.
іскерліктер:
-есептеуіш техника жабдықтарын жөндеу түрлері;
дағдылар:
-қалаған мамандығы бойынша берілген тапсырмаларды орындау;
БҚ 2,БҚ 8,
КҚ 2.8.7
КП 02
Өндірістік кәсіптік практика
Қалаған мамандығы – біліктілігі бойынша кәсіптік құзыреттіліктерді оқып үйрену.
іскерліктер:
-кәсіптік қызметтің маңызы;
дағдылар:
-қалаған біліктілігіне сәйкес еңбек нарығына бейімделу;
БҚ 2,БҚ 8,
КҚ 2.8.7
КП 03
Диплом алды практикасы
Қалаған мамандығы бойынша есептеуіш техникасы мен электр байланысына кешенді қызмет көрсету іс- шараларын құрастыру.
іскерліктер:
-қалаған мамандығының рөлі мен маңызы;
дағдылар:
-қалаған мамандығына сәйкес алған білімдерін бекіту;
БҚ 2, БҚ 8,
КҚ 2.8.7
1304000 – Есептеу техникасы және бағдарламалық қамтамасыз ету (түрлері бойынша)
Біліктілік: 130403 3 – Техник
130404 3- Техник-бағдарламашы
130405 3- Ақпаратты қорғау технигі
130406 3- Компьютер құрылғыларына қызмет көрсетуші техник
130407 3- Техник – электроник
Кәсіптік практика және циклдер бойынша білім беретін бағдарламалар мазмұны
Циклдің (пәннің) индексі
Пәннің, практиканың атаулары және негізгі бөлімдері
Қалыптасатын білімдер, біліктілік және дағдылар
Қалыптасатын құзыреттер коды
ЖБП 00
Барлық біліктіліктер бойынша жалпы білім беретін пәндер
ЖГП 00
Барлық біліктіліктер бойынша жалпы гуманитарлық пәндер
ЖГП 01
Кәсіптік қазақ тілі
Кәсіптік қазақ тілі кәсіптік терминдерді, есептеуіш техникасы жабдықтары мен IT технологиясын бағдарламамен қамтамасыздандыру терминдерінің маңызын оқытады.
Кәсіптік және конструктивті қарым-қатынас.
білімдер:
-ҚР тілдер туралы заңды;
-кәсіптік терминдерді, практикада қолдану маңызын;
іскерліктер:
-жазбаша, ауызша сұрақтарға дұрыс жауап беру, кәсіптік терминдерді практикада қолдану;
-техникалық,технологиялық және конструкторлық құжаттарды қазақ тілінде сауатты құрастыру,техникалық құжаттарды толтыру;
БҚ1, БҚ3
ЖГП 02
Кәсіптік орыс тілі
Кәсіптік орыс тілі кәсіптік терминдерді, есептеуіш техникасы жабдықтары мен IT технологиясын бағдарламамен қамтамасыздандыру терминдерінің маңызын оқытады.
Кәсіптік және конструктивті қарым-қатынас.
білімдер:
-кәсіптік терминдерді практикада қолдану маңызын;
- конструктивті қарым-қатынасты орнату;
іскерліктер:
-жазбаша, ауызша сұрақтарға дұрыс жауап беру, кәсіптік терминдерді практикада қолдану;
-техникалық, технологиялық және конструкторлық құжаттарды орыс тілінде сауатты құрастыру, техникалық құжаттарды толтыру;
БҚ1, БҚ3
ЖГП 03
Кәсіптік шетел тілі
Студенттердің өзі таңдаған мамандығы бойынша кәсіптік шетел тілінде сөйлеу, оқу, жазуды және сөйлеуді қалыптастырып дамытуды оқытады.
Кәсіптік шетел тілінің мақсаты кәсіптік сферада мәдениет аралық коммуникативтік дағдысын дамыту.
білімдер:
-бағдарлама бойынша анықталған жаңа лексика бірліктерінің маңызы мен мүмкіншілігін қолдану;
іскерліктер:
- техникалық мәтіндер мазмұнымен жұмыс істеу,оқу;
-есептеуіш техникасына арналған грамматикалық-лексикалық арнайы сөздерді дұрыс аудару;
-техникалық, технологиялық және конструкторлық құжаттарды ағылшын тілінде сауатты құрастыру және техникалық құжаттардың мазмұнын сауатты, түсінікті жазу;
БҚ1, БҚ3
ЖГП 04
Дене тәрбиесі
Студенттерді болашақ мамандықтарына бейімдеп психофизикалық түрде дайындап, денсаулығын сақтау үшін, спортпен шынықтыру және дене тәрбиесінде әртүрлі құралдарды қолданып, өзін-өзі жетілдіріп, қабылеттілігін бағыттап, тұлғаны қалыптастырады.
білімдер:
-психофизикалық сапасын дамыту, кәсіптік қолданбалы іскерлігімен дағдыларын тәрбиелеу;
іскерліктер:
- икемділік, шапшаңдық, шыдамдылық, күштілік, тез қимылдау сапасын физикалық дамыту;
-өзін-өзі жетілдіру және тәрбиелеу негіздерін, салауатты өмір сүру және денсаулығын сақтау негіздерін дамыту;
БҚ1, БҚ3
ӘЭП 00
Әлеуметтік – экономикалық пәндер
ӘЭП 01
Мәдениеттану
Әртүрлі образды түрде мәдениеттің дамуын үйрету, олардың бір-бірімен байланысы мен тәуелділігін, тарихи мәдениет процесіндегі перспективалық өзгерістерін болжау, заңдар маңызын, мәдениет нормасын және даму заңдылықтарын,пайда болу көздерін,трансляциялауды және сақтауды оқытады.
білімдер:
-әртүрлі мәдениеттің түсінігі туралы,
философиялық концепциядағы мәдениет маңызы;
-көп түрлі мәдениет процестерінің бүкіл әлемдік түрлеріндегі проблемаларды интегрлендіруді;
іскерліктер:
-мәдениет құбылыстарының және қоғамдағы процестерінің дамуын, өзгеруін қалыптастыру, талдау;
БҚ1, БҚ3
ӘЭП 02
Философия негіздері
Адамның қоршаған ортаға әсері, әлемдегі орны, заңдар туралы және қоғамдағы ойлау қабілеті. Заңды ойлау арқылы, студенттің ойлау дәрежесін жалпы өзара байланыстыруды үйрету. Адам цивилизациясында тарихи философиялық процесіндегі білімін қалыптастыру, әлемдік көзқарасты бағыттауды қалыптастыру.
білімдер:
-деңгейі мен негізгі түсінігін,қоғамдағы ойлау заңдылықтарын, ғылымдағы ойлауды дамыту көз қарасын;
іскерліктер:
-қоғам мен табиғаттағы адам қарым - қатынасын шығармашылық ойлау тұрғысында тиімді дамыту;
БҚ1, БҚ3
ӘЭП 03
Саясаттану және әлеуметтану негіздері
Қоғамдық қарым-қатынастағы жүйелеу рөлі және орны. Қазіргі әлемдегі қолданбалы әлеуметтің, саясаттың рөлі мен орнын бүтіндей қалыптастыру. Негізгі идеяларды, концепцияларды, әдістерді, тәсілдерді, саясат пен әлеуметтік қызметтің процедураларын, талдау негіздерін, әлемдегі оқиғаларды ұлтаралық және халықаралық тұрғыда болжауды қалыптастыру.
білімдер:
- ҚР және әлемдегі саясат процестерінің даму тенденциясы дәрежесі мен түсінігін;
іскерліктер:
-қазіргі әлемдегі болып жатқан оқиғаларға саяси баға беру және талдау;
БҚ1, БҚ3
ӘЭП 04
Құқық негіздері
Мемлекеттік және құқықтық заңдылықтарды, қоғамдағы даму тенденциясын, қазіргі заманғы заңнамалардың негізгі мазмұны мен маңызы.
ҚР-дағы мемлекеттік билік жүйесі, құқық принциптері мен міндеттері, қоғамдағы саналы құқық мәдениетінің рөлі мен маңызы.
білімдер:
-мемлекет пен құқық негіздері теориясы;
-конституциялық құқық принциптерін, еңбек, азаматтық, қылмыстық, отбасылық, экологиялық, қарым-қатынастық құқықтар түсінігін;
-адамның және азаматтың статусын, ҚР Конституциясын, сот органдар жүйесін, ҚР Президентінің, Үкіметінің, парламентінің функциясы туралы;
-ҚР заңнамаларын жетілдіру тенденциясын, кәсіпкерлікті құқықты реттеу, салықтық заңнама негіздерін;
іскерліктер:
-қоғам мен құқықтың өзара байланысын материалды әлемдік бүтінділігін сипаттау;
- заңды білімдерімен күнделікті практикаде дұрыс меңгеріп қолдану дағдыларын;
БҚ1, БҚ3
ӘЭП 05
Экономика негіздері
Мақсаты, негізгі түсініктері, құрылымы, маңызы, принциптері; жеке – меншік түрлері мен формалары,жеке – меншікті басқару; план түрлері және олардың негізгі кезеңдері, мазмұны, стратегиялық жобалау; экономикалық жоспарларды және болжап өңдеуді негіздеу әдісі; бизнес-жоспарлау; экономикалық талдау; бағдарламалық қамтамасыздандыру мен қызмет көрсетуде өнімнің нарықтық жағдайын талдау; нарықтық инфрақұрылым
білімдер:
-экономикалық теорияның жалпы жағдайы;
-мемлекеттегі және шетелдегі экономикалық жағдайлар;
-макро және микроэкономиканың негізі, салықтық, кредитті- қаржылық, инвестициялық және әлеуметтік саясаты;
іскерліктер:
-кәсіптік әрекетіне қажетті бағдар ұстау үшін экономикалық ақпаратты пайдалану және табу;
БҚ 1, БҚ 3

Квалификация 130403 3 - Техник
ОПД 00
Общепрофессиональные дисциплины
ОПД 01
Делопроизводство на государственном языке
Понятие о делопроизводстве и корреспонденции, история возникновения делопроизводства, способы создания документов, характеристика, особенности оформления, состав документов, способы документирования на компьютере, оформление трудовых отношений, номенклатура дел, технология организации делопроизводства.
знания:
- способы создания и методики составления служебного письма, документов;
- правила оформления документов;
- регистрация исходящей и входящей корреспонденции с применением различных программ;
умения:
- унифицировать систему организационно-распорядительной документации (ОРД);
- организовывать работу с документами, документооборотом, документопотоком;
- вести учҰт, хранить и контролировать исполнение документов;
БК1, БК3
ПК 3.3.15
ПК 3.3.17
ОПД 02
Охрана труда
Закон об Охране труда. Нормативно-правовые акты. Организация рабочего места и ее особенности при использовании ВТ. Профессиональные заболевания при работе с вычислительной техникой и профилактика. Защитные фильтры для дисплеев. Создание благоприятных условий труда. Охрана труда и техника безопасности на предприятиях
информационного обслуживания.
Электробезопасность на предприятиях информационного обслуживания.
знания:
- закон об Охране труда;
- виды инструктажей;
- виды зашиты от электробезопасности;
умения:
- содержать рабочее место в надлежащем порядке;
- соблюдать технику безопасности и пожароопасности;
- соблюдать санитарно-гигиенические нормы предприятия;
БК 2
ПК 3.3.1
ПК 3.3.4
ПК 3.3.11
ПК 3.3.12
ОПД 03
Стандартизация, метрология и сертификация
Роль метрологии, стандартизации и сертификации в обеспечении качества. Нормативно-правовые и организационные основы обеспечения единства измерений. Процессы измерений и погрешности измерений. Нормативно-правовые и организационные основы стандартизации. Системы стандартизации.
Стандартизация в области обеспечения качества. Нормативно-правовые и организационные основы сертификации. Системы сертификации. Сертификация производств и систем управления качеством.
знания:
- нормативно-правовые и организационные основы стандартизации, метрологии и сертификации;
- средства измерений и технология их применения;
умения:
- сертифицировать продукции различного производства;
- использовать средств измерений;
- разработать программы сертификационных испытаний программного продукта;
БК 14
ПК 3.3.15
ОПД 04
Электротехника
Основы электротехники, трехфазная система и их соединение, синхронные и асинхронные машины переменного и постоянного тока трансформаторы, электроприводы и их виды, ремонт электрических установок и ТБ, программное обеспечение "Workbench", "Электрик".
знания:
-условные обозначения элементов электротехники;
-принципы построения электрических схем;
умения:
-составлять реальные электрические схемы в программах: "Электрик", "Workbench";
-работать на виртуальных тренажерах;
БК 2, БК 10,

130403 3 - Техник біліктілігі
ЖКП 00
Жалпы кәсіптік пәндер
ЖКП 01
Мемлекеттік тілде іс қағаздарын жүргізу
Іс жүргізу туралы түсінік және корреспонденциялар, іс жүргізудің шығу тарихы, құжаттарды құрастыру әдісі,сипаттамасы,рәсімдеу ерекшеліктері, құжаттар құрамы, компьютерде құжаттау тәсілдері,еңбек қатынасын рәсімдеу,істер номенклатурасы, іс жүргізуді ұйымдастыру технологиясы.
білімдер:
-қызметтік хаттар, құжаттарды құрастыру әдісі мен тәсілдерін;
-құжаттарды рәсімдеу ережесін;
-кіріс және шығыс корреспонденцияларын әртүрлі программада қолдану;
іскерліктер:
-ұйымдастыру және тарату құжаттарының жүйесін унификациялау;
-құжаттар айналымы мен құжат ағымын ұйымдастыру жұмыстары;
-құжаттарды есепке алу, сақтау және бақылауды есепке алу;
БҚ1,БҚ3
КҚ 3.3.15
КҚ 3.3.17
ЖКП 02
Еңбек қорғау
Еңбек қорғау заңы. Нормативті - құқықтық акті.Жұмыс орныжәне есептеуіш техникасын пайдаланудағы ерекшелігі. Есептеуіш техникасындағы кәсіптік аурулардың алдын алу жұмыстары. Дисплейге арналған қорғау фильтрі. Қолайлы еңбек шартын құру. Ақпараттық қызмет көрсету өндірісінде еңбек қорғау және техника қауіпсіздігі. Өндірістік ақпараттық қызмет көрсетудегі электр қауіпсіздігі.
білімдер:
-еңбек қорғау заңы;
-нұсқаулықтар түрін;
-электр қауіпсіздігінен қорғану түрлерін;
іскерліктер:
-жұмыс орнын дұрыс ұстау;
-техника қауіпсіздігін және өрт қауіптілігін сақтау;
- тазалық гигиеналық өндіріс нормаларын сақтау;
БҚ2
КҚ 3.3.1
КҚ 3.3.4
КҚ 3.3.11
КҚ 3.3.12
ЖКП 03
Стандарттау, метрология және сертификаттау
Метрология рөлі, стандарттау мен сертификаттау сапасын қамтамасыздандыру.Өлшем бірлігін қамтамасыздандыру негіздерін нормативті – құқықты ұйымдастыру.Өлшеу процестері және өлшеу ауытқушылығы. Нормативті – құқықты және стандарттау негіздерін ұйымдастыру.Стандарттау жүйесі.Сапаны қамтамасыздандыру стандарты.
Нормативті – құқықты және сертификаттау негіздерін ұйымдастыру.Сертификаттау жүйесі. Өндірістік сапаны қамтамасыздандыру және басқару жүйесін сертификаттау.
білімдер:
- нормативті – құқықты және стандарттау,сертификаттау және метрология негіздерін ұйымдастыру;
өлшеу құралдары және оларды қолдану технологиясы;
іскерліктер:
-өндірілген әртүрлі өнімдерді сертификаттау;
-өлшеу құралдарын пайдалану;
-бағдарламалау өнімін сынақтан өткізуді сертификаттап бағдарлама құрастыру;
БҚ14
КҚ 3.3.15
ЖКП 04
Электротехника
Электротехника негіздері, үш фазалық жүйе және оның байланысы,айнымалы және тұрақты тоқтың синхронды және асинхронды машиналары, трансформаторлар, электр жетектері және олардың түрлері: электр құрылғыларын жөндеу және техника қауіпсіздігі.
"Workbench,Электрик" бағдарламалары.
білімдер:
-электротехника элементтерінің шартты белгіленуін;
-электр схемаларын құрастыру принципін;
іскерліктер:
-"Электрик", "Workbench" бағдарламасында реалды электр схемаларын құру;
-виртуальды тренажерда жұмыс істеу;
БҚ2,
БҚ10,

ПК 3.3.3
ОПД 05
Электрорадиоматериалы и радиоэлементы
Общие понятия о строении электрорадиоматериалов. Классификация электрорадиоматериалов. Свойства, характеристики и применение проводниковых материалов. Свойства и соединения полупроводниковых материалов. Свойства органических неорганических диэлектрических материалов. Основные характеристики, классификация магнитных материалов. Условные обозначения радиоэлементов. Характеристика и применение радиоэлементов.
знания:
-основы радиоэлектроники и электротехники;
-численные данные о свойствах электрорадиоматериалов;
- электрические свойства электрорадиоматериалов, широко применяемых в электротехнике: проводниковые, магнитные, электроизоляционные и полупроводниковые;
умения:
-применять электрорадиоматериалы по назначению в радиоэлектронной аппаратуре и линиях связи;
- различать радиоэлементы;
БК 2, БК 9,
ПК 3.3.2
ОПД 06
Электрорадиоизмерение
Назначение метрологии. Электрические приборы. Измерение электрических величин.
Измерение сигналов. Электронные приборы. Цифровые приборы. Измерение параметров устройств вычислительной техники.
знания:
- методы измерения параметров электрических цепей;
- марки электронных приборов;
умения:
- использовать электрорадио приборы в работе;
- измерять сигналы различного характера;
БК 2,
ПК 3.3.5,
ПК 3.3.9
ОПД 07
Электроника и импульсная техника
Полупроводниковые приборы. Электронно-оптические и фотоэлектрические приборы. Электровакуумные приборы. Усилители электрических сигналов. Импульсная техника.
знания:
- виды полупроводниковых приборов;
- назначение импульсной техники;
умения:
-использовать импульсные устройства;
- производить расчеты импульсных сигналов;
БК 2, БК 10,
ПК 3.3
ОПД 08
Основы алгоритмизации и программирование
Типы алгоритмов. Языки программирования. Визуальное программирование. Компоненты программирования. Процедуры и функции. Файлы. Графика. Приложения базы данных.
знания:
- способы обработки массивов, строк, записей файлов;
- работу интегрированной среды программирования;
умения:
- составлять алгоритм программирования;
- использовать алгоритм программных компонентов;
БК 15,
ПК 3.3.14
ОПД 09
Автоматика в вычислительной технике
Импульсные устройства. Основы дискретной автоматики. Цифровые устройства. Электронно-вычислительная техника.
знания:
- виды импульсных устройств;
- особенности дискретной автоматики;
умения:
-использовать цифровые устройства;
-работать с импульсными устройствами;
БК 2, БК 9,
ПК 3.3.5,
ПК 3.3.16
ОПД 10
Экономика отрасли
Основы рыночной экономики. Планирование и организация производства. Управленческая деятельность и менеджмент. Основы бухучета.
знания:
-принципы рыночного механизма;
-методы управления;
умения:
-планировать и организовать работу производства;
-составлять балансовые отчеты;

КҚ3.3.3
ЖКП 05
Электрорадиоматериалдар және радиоэлементтер
Электр материалдарының құрылысы туралы жалпы түсінік.Электр материалдарының жіктелуі.Өткізгіш материалдарының сипаттамасы, құрамы және қолдануы.Жартылай өткізгіш матариалдарды жалғау.Органикалық және органикалық емес диэлектрик материалдарының қасиеті.Магнитті материалдардың жіктелуі, негізгі сипаттамасы.Радиоэлементтердің шартты белгіленуі.Радиоэлементтердің сипаттамасы және қолданылуы.
білімдер:
- радиоэлектроника және электротехника негіздері;
-электрорадиоматериалдардың сандық мәліметтері;
- электротехникада кеңінен қолданылатын электрорадиоматериалдардың электрлік құрылымы: өткізгіштік, магниттік, электроизоляционды және жартылай өткізгіш;
іскерліктер:
-радиоэлектроника аппаратурасында және байланыс желісінде қолданылатын электр материалдарын пайдалану;
-радиоэлементтерді ажырату;
БҚ2,БҚ9,
КҚ3.3.2
ЖКП 06
Электрорадиоөлшеуіш
Метрология маңызы. Электр өлшеуіш аспаптары. Электр шамаларын өлшеу. Дабылдарды өлшеу. Электронды аспаптар. Сандық аспаптар. Есептеуіш техникасы құрылғыларын өлшеу параметрлері.
білімдер:
-электр тізбегі параметрін өлшеу әдісі;
-электронды аспаптардың маркілерін;
іскерліктер:
-электр радио аспаптарын пайдалану;
- әртүрлі сипаттағы дабылдарды өлшеу;
БҚ2,
КҚ 3.3.5,
КҚ 3.3.9
ЖКП 07
Электроника және импульсті техника
Жартылай өткізгіш аспаптар.Электронды оптикалық фотоэлектрлік аспаптар. Электровакуум аспаптары. Электр дабылдарын күшейткіштер.
Импульсті техника.
білімдер:
жартылай өткізгіш аспаптар түрлері;
импульсті техниканың маңызы
іскерліктер:
-импульсті құрылғыларды қолдану;
- импульс дабылдарын есептеу;
БҚ 2, БҚ 10,
КҚ 3.3.3
ЖКП 08
Алгоритмдеу негіздері және бағдарламалау
Алгоритм типтері. Бағдарламалау тілдері.Визуальды бағдарламалау.Бағдарламалау компоненттері.Процедуралар және функция. Файлдар.Графика.Мәліметтер базасының қосымшалары.
білімдер:
-файлдарды жазу,жолдар, массивтерді өңдеу тәсілдері;
-интегрленген бағдарламалау ортасындағы жұмыс;
іскерліктер:
- бағдарламалау алгоритмін құру;
- бағдарламалау алгоритмінің компоненттерін қолдану;
БҚ 15,
КҚ 3.3.14
ЖКП 09
Есептеуіш техникасындағы автоматика
Импульсті құрылғылар.Дискретті автоматика негіздері.Сандық құрылғылар. Электронды есептеуіш техникасы.
білімдер:
импульс құрылғыларының түрлері;
дискретті автоматиканың ерекшелігін;
іскерліктер:
-сандық құрылғыны қолдану;
-импульс құрылғыларымен жұмыс істеу;
БҚ2,БҚ9,
КҚ3.3.5,
КҚ3.3.16
ЖКП 10
Салалық экономика
Нарықтық экономика негіздері.
Өндірісті жоспарлау және ұйымдастыру. Басқару қызметінің менеджменті.Бухесеп негізі.
білімдер:
-нарық механизімінің принципі;
-басқару әдісі;
іскерліктер:
-өндіріс жұмыстарын жоспарлау және ұйымдастыру;
-баланс есебін жасау;

БК 1, БК 4
ПК 3.3.16
СД 00
Специальные дисциплины
СД 01
Микросхемотехника
Арифметические и логические основы построения вычислительного устройства.
Форматы представления данных в ПК. Принципы кодирования данных. Моделирование элементной базы микропроцессорной техники.
знания:
- основы логических интегральных микросхем;
- основы микросхемотехнического проектирования цифровых схем и микроэлектронных устройств;
умения:
- переводить числа из одной системы счисления в другие, производить с ними различные арифметические операции;
БК 2, БК 6,
ПК 3.3.11
ПК 3.3.12
СД 02
Операционные системы и программное обеспечение
Назначение, функции и состав операционных систем. Загрузка операционной системы. Приложения операционной системы. Системное программное обеспечение. Многопользовательская операционная система. Оболочка Windows. Виды программного обеспечения. Текстовые редакторы. Электронные таблицы. Базы данных. Антивирусные программы.
знания:
- состав операционных систем;
- виды программного обеспечения;
умения:
-определять функции операционных систем;
-использовать программные обеспечения;
- работать с текстовыми редакторами;
-построить электронные таблицы;
-установить антивирусное программное обеспечение;
БК 1, БК 6,
БК 10,
ПК 3.3.5,
ПК 3.3.14,
ПК 3.3.15
СД 03
Электронно-вычислительная техника
Суперскалярная архитектура ВТ. Характеристика вычислительной техники. Структура МП и его программно-доступные регистры. Организацию памяти ЭВТ. Система прерывания.
Этапы решения задач на ЭВТ.
знания:
- виды архитектуры вычислительной техники;
- виды памяти вычислительной техники;
- характеристики работ вычислительной техники;
умения:
- использовать доступные регистры;
- описать принцип работы вычислительной техники;
БК 13,
ПК 3.3.1,
ПК 3.3.4,
ПК 3.3.14
СД 04
Система автоматизированного проектирования
Пакеты автоматизированного проектирования. Технические средства САПР. Принципы и особенности работы с системами автоматизированного проектирования.
знания:
- назначение технических средств САПР;
- принципы работ САПР;
умения:
- работать с пакетами автоматизированного проектирования;
- подключать, настраивать и использовать технические средства САПР;
- инсталлировать программное обеспечение САПР;
БК 4, БК 6,
БК 8,
ПК 3.3.15,
ПК 3.3.16
СД 05
Электропитание
Вторичные источники питания. Активные фильтры операционных устройств. Сглаживающие фильтры. Импульсные стабилизаторы. Выпрямители. Стабилитроны.
знания:
- схемы преобразования тока;
- принцип работы фильтров;
- устройства стабилизаторов;
умения:
- различать схемы выпрямления тока;
- работать с фильтрами;
- собрать схему стабилизаторов;

БҚ1,БҚ4
КҚ 3.3.16
АП 00
Арнайы пәндер
АП 01
Микросхемотехника
Есептеуіш құрылғысында арифметикалық және логикалық негіз құру.ДК да мәліметтерді беру форматтары.Мәліметтерді кодтау принципі. Микропроцессор техникасының элементтер базасын модельдеу.
білімдер:
интегральды логикалық микросхема негіздерін;
цифрлық схемаларды және микроэлектрондық құрылғылар мен микросхемотехникада сандық схемаларды жобалау негіздерін;
іскерліктер:
сандарды санау жүйесінен басқа санау жүйесіне ауыстырып, әртүрлі арифметикалық операциялар жүргізу;
стандарт талаптары бойынша есептеу техникасы құрылғыларында принципиальды және функциональды түйін схемаларын құрастыру;
БҚ2,БҚ6,
КҚ3.3.11
КҚ3.3.12
АП  02
Операциялық жүйелер және бағдарламамен қамтамасыздандыру
Операциялық жүйелер құрамы, функциясы, қолданылуы. Операциялық жүйелерді жүктеу. Операциялық жүйелер қосымшасы. Жүйелі бағдарламамен қамтамасыздандыру. Көп тұтынушы операциялық жүйелер. Windows қабықшасы. Бағдарламамен қамтамасыздандыру түрлері. Мәтіндік редактор. Электронды кесте. Мәліметтер базасы. Антивирус бағдарламалары.
білімдер:
- операциялық жүйелер құрамы;
- бағдарламамен қамтамасыздандыру түрлері.
іскерліктер:
-операциялық жүйелер функциясын анықтау;
бағдарламамен қамтамасыздандыруды қолдану;
мәтіндік редактормен жұмыс;
электронды кестелерді құру;
антивирус бағдарламасымен қамтамасыздандыруды орнату;
БҚ1,БҚ6,
БҚ10,
КҚ3.3.5,
КҚ3.3.14
КҚ3.3.15
АП  03
Электронды есептеуіш техника
Есептеуіш техникасының суперскалярды архитектурасы. Есептеуіш техникасының сипаттамасы. МП құрылымы және оның бағдарламалау регистрлері. ЭЕТ жадысын ұйымдастыру. Үзілу жүйесі.
Электронды есептеуіш техникасында тапсырмалар кезеңдерін орындау.
білімдер:
есептеуіш техникасының архитектура түрлері;
есептеуіш техникасының жады түрлерін;
есептеуіш техникасының жұмыс істеу сипаттамасын;
іскерліктер:
қол жетімді регистрлерді қолдану;
есептеуіш техникасының жұмыс принциптерін сипаттау;
БҚ13,
КҚ3.3.1,
КҚ3.3.4,
КҚ3.3.14
АП  04
Автоматтандырылған жобалау жүйесі
Автоматтандырылған жобалау пакеті. АЖЖ техникалық құрылғылары. Автоматтандырылған жобалау жүйесінің ерекшеліктері мен жұмыс істеу принциптері.
білімдер:
АЖЖ техникалық құрылғыларын белгілеу;
АЖЖ жұмыс істеу принциптерін;
іскерліктер:
автоматтандырылған жобалау пакетімен жұмыс істеу;
-АЖЖ техникалық құрылғысын қосу, орнату, қолдану;
-АЖЖ бағдарламамен қамтамасыздандыруды инсталляциялау;
БҚ4,БҚ6,
БҚ8,
КҚ3.3.15
КҚ3.3.16
АП  05
Электр қорегі
Екінші қорек көздері. Операциялық құрылғының активті сүзгіштері. Тегістеуші сүзгіштер. Импульсті стабилизаторлар. Түзеткіштер. Стабилитрондар.
білімдер:
ток түрлендіргіштер схемасы;
сүзгіштердің жұмыс істеу принципі;
стабилизатор құрылғылары;
іскерліктер:
түзеткіш токтың схемасын ажырату;
сүзгіштермен жұмыс істеуді;
тұрақтандырғыштар схемасын жинауды;

БК 2, БК 3,
ПК 3.3.2,
ПК 3.3.5,
ПК 3.3.10
СД 06
Техническое обслуживание и ремонт СВТ
Работоспособность и надежность СВТ. Плановые работы по техническому обслуживанию и ремонту СВТ. Замена изношенных деталей или узлов устройства СВТ.
знания:
- виды ремонтов СВТ;
- виды механизмов СВТ;
умения:
- устранять технические неполадки при работе с СВТ;
- разработать план работы по техническому обслуживанию СВТ;
БК 6, БК 9,
ПК 3.3.1,
ПК 3.3.4,
ПК 3.3.5,
ПК 3.3.6,
ПК 3.3.7
СД 07
Периферийные устройства ПК
Типы устройств ввода – вывода. Печатающие устройства. Индикаторные устройства. Область применения, их особенности.
знания:
-назначение периферийных устройств;
- виды индикаторных устройств;
умения:
-использовать в работе периферийные устройства;
- работать с устройствами вводы и вывода;
БК 6, БК 9,
ПК 3.3.1,
ПК 3.3.4,
ПК 3.3.5,
ПК 3.3.6,
ПК 3.3.7
СД 08
Вычислительные комплексы, системы и сети
Классификация систем обработки данных. Принципы построения и функционирования сетей. Компьютерные сети. Локальные компьютерные сети. Корпоративные компьютерные сети. Вычислительные комплексы и системы.
знания:
- принципы построения сети;
- значение локальных и корпоративных сетей;
умения:
-построить локальные и корпоративные сети;
- работать с вычислительными комплексами и системами;
БК 6, БК 9,
ПК 3.3.1,
ПК 3.3.4,
ПК 3.3.5,
ПК 3.3.6,
ПК 3.3.7
ПО и ПП
Производственное обучение и профессиональная практика
ПП 01
Ознакомительная практика
Цели и задачи практики. Знакомство со специальностью и квалификациями. Экскурсии на предприятия по профилям. Техника безопасности. Разделы и темы ознакомительной практики определяются в соответствии квалификации организацией образования. Составление блок – схем. Анализ связи межпредметных (родственных) дисциплин, специальностей колледжа и связи социальными партнерами. Работа и анализ текстовых редакторов
(Блокнот, WordPad, MS Word) Создания и анализ таблиц средствами MS Word и MS Excel. Понятие алгоритма и программы. Решение задач.
умения:
-анализировать возможности программ;
-составлять блок – схемы к задачам;
навыки:
-ориентироваться в избранной специальности;
-освоить практическую направленность производства;
БК 2, БК 6
ПК 3.3.2
ПК 3.3.5
ПП 02
Практика по электротехнике
Расчет электрических цепей постоянного тока. Цепи однофазного переменного тока с различным характером нагрузки. Магнитное поле, магнитные цепи, их расчет. Трехфазные цепи и их расчет.
умения:
-использовать известные формулы и методы для расчета параметров разветвленных и неразветвленных схем;
-производить расчет коэффициента трансформатора;
навыки:
-методику расчета магнитной и трехфазной цепи;
-расчет электрических цепей постоянного и переменного тока;
БК 6

БҚ2,БҚ3,
КҚ3.3.2,
КҚ3.3.5,
КҚ3.3.10
АП  06
Есептеуіш техника жүйесіне техникалық қызмет көрсету және жөндеу
ЕТЖ сенімділігі және жұмысқа қабілеттілігі. ЕТЖ жөндеу және қызмет көрсету жұмыстарын жоспарлау. ЕТЖ құрылғылары түйіндерін немесе істен шыққан детальдарын ауыстыру.
білімдер:
-ЕТЖ жөндеу түрлері;
-ЕТЖ механизм түрлерін;
іскерліктер:
ЕТЖ мен жұмыс істеуде техникалық ақауларды болдырмау;
ЕТЖ техникалық қызмет көрсету жұмыс жоспарын құрастыру;
БҚ6,БҚ9,
КҚ3.3.1,
КҚ3.3.4,
КҚ3.3.5,
КҚ3.3.6,
КҚ3.3.7
АП  07
ДК-дің перифериялық құрылғылары
Шығару – басу құрылғыларының типтері. Жазба құрылғылары. Индикаторлық құрылғылар. Олардың ерекшеліктері,қолдану облысы.
білімдер:
-перифериялық құрылғылар маңызы;
-индикаторлық құрылғылар түрлері;
біліктілік:
- перифериялдық құрылғыларды жұмыста қолдану;
-шығару-басу құрылғыларында жұмыс істеу;
БҚ6,БҚ9,
КҚ3.3.1,
КҚ3.3.4,
КҚ3.3.5,
КҚ3.3.6,
КҚ3.3.7
АП  08
Есептеуіш кешендер, жүйелер мен желілер
Мәліметтерді өңдеу жүйесін жіктеу. Желілердің функциясы және құрастыру принципі. Компьютерлік желілер. Локальді компьютерлік желілер.Корпоративті компьютерлік желілер. Есептеуіш кешендер,жүйелер.
білімдер:
желі құру принциптері;
локальді корпоративті желілер маңызы;
іскерліктер:
локальді корпоративті желілерді құру;
есептеуіш кешендер мен жүйелерде жұмыс істеу;
БҚ6,БҚ9,
КҚ3.3.1,
КҚ3.3.4,
КҚ3.3.5,
КҚ3.3.6,
КҚ3.3.7
ӨО ж/е КП
Өндірістік оқыту және кәсіптік практика
КП 01
Танымдық практикасы
Тәжірибенің мақсаты мен міндеті. Мамандық және біліктіліктермен танысу. Өндіріс орнына профиль бойынша саяхат. Техника қауіпсіздігі. Танымдық тәжірибе бөлімдері мен тақырыптары оқу орнымен біліктілігіне сәйкес анықталады. Блок – схеманы құру. Колледж мамандықтарының пән аралық байланыстарына талдау және әлеуметтік серіктестер байланысы ( Блокнот, WordPad, MS Word ).Текстік редакторлар жұмысы мен талдау MS Word және MS Excel. Алгоритм және бағдарламалау түсінігі. Тапсырмаларды орындау.
іскерліктер:
-мүмкіндігінше бағдарламаны талдау;
-тапсырмаға сай блок-схеманы құру;
дағдылары:
-таңдалған мамандыққа бағытталу;
-өндірістік тәжірибеде бағытталу;
БҚ 2,БҚ 6
КҚ 3.3.2
КҚ 3.3.5
КП 02
Электротехника практикасы
Электрлік сымның жиілік тоқта есептелуі.
Әр- түрлі сипаттағы жүктемелі бір фазалық айнымалы ток тізбектері. Магниттік өріс, магниттік тізбектерді есептеу.Үш фазалық тізбектер және оны есептеу.
іскерліктер:
-тармақталмаған және тармақталған схемалар параметрін есептеу әдістеріне белгілі формулаларды қолдану;
-трансформатр коэффициентин есептеу;
дағдылары:
-магниттік үш фазалық токтын әдісін есептеу;
-жиілік айнымалы электрлік ток тізбегін есептеу;
БҚ 6

ПК 3.3.1
ПК 3.3.12
ПП 03
Практика по электронике и импульсный технике
Назначение, устройство и принцип действия полупроводниковых приборов; расчет их параметров в радиотехнике. Электронно-оптические и фотоэлектрические приборы. Электровакуумные приборы. Усилители электрических сигналов.
умения:
-правильно выбирать нужный прибор по техническим характеристикам;
-производить расчет параметров приборов;
навыки:
-основные этапы развития электроники;
-назначение конструкцию электроустановочных изделий, устройство и принцип работы пусковой и защитной аппаратуры;
БК 2
ПК 3.3.3
ПК 3.3.1
ПП 04
Практика по микросхемотехнике
Форматы представления данных в ПК. Принципы кодирования данных. Моделирование элементной базы микропроцессорной техники. Схемотехникапоследовательностных устройств: триггеры, регистры, счетчики; аналого-цифровые и цифро-аналоговые преобразователи.
умения:
- производить выбор элементной базы для построения узлов и устройств;
- производить синтез и анализ цифровых схем;
навыки:
-арифметические и логические основы построения типовых узлов электроники и ВТ;
-структуру и организацию микропроцессоров;
БК 9, БК 15
ПК 3.3.3
ПК 3.3.4
ПП 05
Практика по электропитанию
Общее понятие об электропитающих устройствах, принципы построения устройств электропитания, сглаживающих фильтров. Стабилизаторы напряжения и тока, импульсных источников питания.
умения:
-исследовать работу разновидностей схем выпрямительных устройств;
-исследовать работу выпрямителя на нагрузку, переходные процессы;
навыки:
-работу преобразователей на различные виды нагрузки, работу фильтров, работу импульсного источника питания, стабилизаторов источников электрического питания;
-схемы преобразования формы тока;
БК 3, БК 13
ПК 3.3.8
ПК 3.3.10
ПП 06
Практика по вычислительным комплексам, системам и сетям
Типы сетей. Технологии и принципы построения компьютерных сетей. Беспроводная передача данных. Безопасность работы в сети. Способы настраивания ОС Microsoft Windows для работы в сетях.
умения:
-использовать вычислительные системы в профессиональной деятельности;
- работать с сетевыми прикладными программами;
навыки:
- способы настраивания ОС Microsoft Windows для работы в сетях;
-современные сетевые технологии;
БК 13, ПК 3.3.14
ПП 07
Практика по техническому обслуживанию и ремонту СВТ
Организация технического обслуживания; методика планово-профилактического обслуживания и эксплуатации СВТ. Модернизация и конфигурирование СВТ. Типовые алгоритмы нахождения, диагностики и устранения неисправностей устройств СВТ и сетевого оборудования.
умения:
-использовать сервисную аппаратуру, тестовые и диагностические программы для поиска и устранения неисправности аппаратных средств ВТ и сетевого оборудования;
-осуществлять поддержку работоспособности имеющегося парка ЭВМ и сетей на их основе;
навыки:
-организацию технического обслуживания;
-виды аппаратных ошибок неисправностей;

КҚ 3.3.1
КҚ 3.3.12
КП 03
Электроника және импульсті техника практикасы
Анықталуы, жартылай өткізгіш құрылғылардың әрекет принципі және қондырғы; радиотехника параметрлерінің есептелуі. Электронды- оптикалық және бейне электрикалық құрылғылар. Электрлік вакумды құрылғылар. Электрлік дыбыстардың қосымшасы.
іскерліктер:
-керекті құрылғыларды техникалық сипаттамасы бойынша дурыс таңдау жасау;
-құрылғылар параметріне есеп жүргізу;
дағдылары:
-электрониканың дамуы негізгі этаптары;
- қорғаушы және қосу аппаратураларының, құрылғыларының жұмыс істеу принципі, электр қондырғыларының құрылымдық маңызы;
БҚ 2
КҚ 3.3.3
КҚ 3.3.1
КП 04
Микросхемотехника практикасы
ДК мәліметтер форматы мен танысу.Мәліметтерді жою принцпі. Микропроцессорлық техника базасының элементін модельдеу.Тізбектелген схемотехника құрылғысы: триггерлер, регистрлар, санауыштар; аналогты- санды және санды -аналогты түрленгіштер.
іскерліктер:
-құрылғылар мен түйіндер үшін элемент базасына таңдау жүргізу;
-сандық схемаларды талдау және синтездеу;
дағдылары:
-ЕТ және электрониканың типтік түйіндерін құрудың арифметикалық және логикалық негіздері;
-микропроцессор ұйымы және құрылымы;
БҚ 9,БҚ 15
КҚ 3.3.3
КҚ 3.3.4
КП 05
Электр қорегі практикасы
Электрлік қоректену құрылғысына жалпы түсінік, тізбектелу принципі, тегістеуші фильтр.Ток кернеуінің тұрақтандырғыштары, импульсті қорек көзі.
іскерліктер:
-түзеткіш құрылғының әр-түрлі схемадағы жұмысын зерттеу;
- ауысу процесін, түзету жүктеме жұмысын зерттеу;
дағдылары:
-әр түрлі жүктемедегі түрленгіштердің жұмыс түрлері; сүзгіш жұмысы, импульсті қоректену көзі жұмысы, қорек көздерінің тұрақтандырғыштары;
- түрлендіргіш форманың токтағы схемасы;
БҚ 3, БҚ 13
КҚ3.3.8
КҚ 3.3.10
КП 06
Есептеуіш кешендер, жүйелер мен желілер практикасы
Желі типтері. Компьютерлік желілерді құру принциптері және технологиясы. Мәліметтердің сымсыз берілісі. Желідегі қауіпсіздік жұмысы. ОЖ MicrosoftWindows желі жұмысын күйіне келтіру әдістері
іскерліктер:
-кәсіби қызметте есептеуіш жүйені пайдалану;
-желілік қолданбалы бағдарламамен жұмыс;
дағдылары:
- ОЖ MicrosoftWindows желі жұмысын күйіне келтіру әдістері;
-заманауи желілік технология;
БҚ 13,
КҚ 3.3.14
КП 07
Есептеуіш техника жүйесіне техникалық қызмет көрсету және жөндеу практикасы
Техникалық қызмет көрсету ұйымы, ЕТЖ пайдалану және жоспарлы- алдын алу қызметінің әдісі. ЕТЖ модернизациялау және конфигурациялау. Желілік жабдықпен ЕТЖ құрылғысының істен шығуын болдырмау және диагностикалау,типтік алгоритмін табу
іскерліктер:
-сервисті аппаратты қолдану, ЕТ және желілік жабдықтардың аппаратты құралдарының істен шығуын болдырмау және табу үшін тесттік, диагностикалық бағдарламалар;
-ЕТ және олардың желілік негізінде жұмысқа қабілеттілігін қолдап іске асыру;
дағдылары:
-техникалық қызмет көрсету ұйымы;
-аппараттағы істен шыққан қателіктердің түрлері;

БК 6, БК 12
ПК 3.3.2
ПК 3.3.5
ПП 08
Электрорадиомонтажная практика
Компоненты ElectronicsWorkbench. Моделирования электрических схем. Пайка электромонтажных соединений. Монтаж радиоэлементов. Монтаж электроустановочных конструкций.
умения:
-работу программы ElectronicsWorkbench;
- проводить электромонтажные работы;
навыки:
- смоделировать электрические схемы;
-проводить пайки электрических схем;
БК 2, БК 9,
ПК 3.3.2
ПП 09
Электрорадиоизмерительная практика
Измерение компонентов в программе ElectronicsWorkbench. Ремонт электрорадиоизмерительных приборов. Измерение параметров радиоэлементов. Характериограф радиоэлементов. Измерение параметров транзисторов.
умения:
-принцип работы электрических приборов;
-собрать схему транзисторов;
навыки:
-проводить измерение параметров радиоэлементов;
-измерять параметры с помощью программы Electronics Workbench;
БК 2,
ПК 3.3.5,
ПК 3.3.9
ПП 10
Практика на получение рабочей профессии "Оператор Call центров"
Принимает звонки и предоставляет информацию об оказываемых компанией услугах, тарифах, проводимых маркетинговых и иных акциях для физических и юридических лиц. Осуществляет сервисное обслуживание клиентов и решает текущие вопросы в пределах своей компетенции. Принимает заявки от абонентов, формирует запросы и направляет их в группу по контактам с клиентами.
умения:
- законодательные и иные нормативные правовые акты Республики Казахстан по вопросам оптовой и розничной торговли, налогообложения, хозяйственно-финансовой деятельности;
- правила этикета, особенности технологии работы предприятия, базу данных организации;
- основы законодательства о труде Республики Казахстан;
навыки:
- соблюдать правила безопасности и охраны труда, требования пожарной безопасности;
- подготавливает установленную в организации отчетность о своей деятельности;
БК 13,
ПК 3.3.1,
ПК 3.3.4,
ПК 3.3.14
ПП 11
Практика по периферийным устройствам
Архитектура ПК и назначения основных блоков. Обновление и диагностика аппаратного и программного обеспечения. Устройство системной (материнской) платы. BIOS (базовая система ввода и вывода). Параметры BIOS. Видеоадаптер. Установка, настройка. Параметры видеокарты. Мониторы. Сканер. Принтер. Тестирование и диагностика компоненты системы ПК.
умения:
-назначение основных блоков;
-различать архитектуру ПК;
навыки:
-диагностировать компоненты системы ПК;
-тестировать и диагностировать компонентов системы ПК;
БК 6, БК 9,
ПК 3.3.1,
ПК 3.3.4,
ПК 3.3.5,
ПК 3.3.6,
ПК 3.3.7
ПП 12
Практика по программированию
Принципы программирования. Программирование на языке высокого уровня. Автоматизация программирования. Методы программирования.
умения:
-виды стандартных подпрограмм;
-значение программирования на языке высокого уровня;
навыки:
-управлять искусственным интеллектом программирования;
-разработать реальные программы (по индивидуальному заданию);
БК 15,
ПК 3.3.14
ПП 13
Практика по сетевым технологиям
Компьютерные сети. Сетевые протоколы. Глобальная сеть интернет. Безопасность и защита сети.
умения:
-принципы работы компьютерных сетей;
-работать с сетями Интернет;
навыки:
-использовать в работе сетевые протоколы;
-соблюдать работу безопасности сетей;
БК 6, БК 9,
ПК 3.3.1,
ПК 3.3.4,
ПК 3.3.5,
ПК 3.3.6,
ПК 3.3.7
ПП 14
Производственно-технологическая практика
Выбор элементной базы для построения и устройств ВТ. Синтез и анализ цифровых схем. Способы ухода за аппаратурой в процессе дальнейшей эксплуатации и хранения. Проверка, установка, регулирование, настройка компьютерной техники. Модернизация устаревших компьютерных систем.
умения:
-синтез и анализ цифровых схем;
-проводить уход вычислительной техники;
навыки:
-регулировать и настроить компьютерные техники;
-модернизировать ПК;
БК 6, БК 9,
ПК 3.3.1,
ПК 3.3.4,
ПК 3.3.5,
ПК 3.3.6,
ПК 3.3.7
ПП 15
Преддипломная практика
Разработка технологического процесса ремонта периферийных устройств системы вычислительной техники. Сбор материалов по вычислительным системам, комплексам и сетям.
умения:
-алгоритм разработки технологического процесса и ремонта ПУ;
-разработать реальные дипломные проекты;
навыки:
-подготовить материалы для защиты ДП;
-подготовить реальные макеты дипломных проектов;
БК 6, БК 9,
ПК 3.3.1,
ПК 3.3.4,
ПК 3.3.5,
ПК 3.3.6,
ПК 3.3.7

БҚ 6, БҚ 12
КҚ 3.3.2
КҚ 3.3.5
КП 08
Электрорадиомонтаждау практикасы
Electronics Workbench компоненттері. Электр схемаларын модельдеу.Электромонтажды қосып жапсыру. Радиоэлементтерді монтаждау.Электр құрылғыларының құрылымын монтаждау.
іскерліктер:
- Electronics Workbench бағдарламамен жұмыс;
-электромонтаждау жұмыстарын жүргізу;
дағдылар:
-электр схемаларын модельдеу;
-электр схемаларын жапсыру;
БҚ2,БҚ9,
КҚ3.3.2
КП 09
Электрорадиоөлшеуіш практикасы
Electronics Workbench бағдарламасындағы компоненттерді өлшеу. Электрорадиоөлшеуіш аспаптарды жөндеу. Радиоэлемент параметрлерін өлшеу. Радиоэлементтер характериографы.Транзистор параметрін өлшеу.
іскерліктер:
- электр өлшеу аспаптарымен жұмыс;
- транзисторлар схемасын жинау,
дағдылар:
-радиоэлемент параметріне өлшеу жүргізу;
- Electronics Workbench бағдарламасын қолданып, параметрлерді өлшеу;
БҚ2,
КҚ3.3.5,
КҚ3.3.9
КП 10
Жұмысшы мамандығын алу практикасы "Саll орталығының операторы"
Заңды және жеке тұлғалардың, кампаниялардың акциясы мен маркетингін жүргізу, тарифтік қызмет көрсету ақпаратын ұсыну және қоңырауларды қабылдау. Клиенттерге өз құзыреттілігінде шешілетін ағымды сұрақтарды және қызмет көрсетуді ұйымдастыру. Абоненттерден тапсырыстарды қабылдау, ұсыныстарды қалыптастыру және клиенттермен байланысу топтарына бағыттау.
іскерліктер:
- ҚР көтерме және жеке саудалар,салық төлеу,шаруашылық-қаражат қызметіндегі сұрақтары бойынша нормативті – құқықты және заңнамалық актілері;
- этикет ережесі, өндірістегі жұмыстардың технологиялық ерекшеліктерін,ұйымдардың мәліметтер базасы;
- ҚР еңбек туралы заңнама негіздері;
дағдылар:
- өрт қауіпсіздігі мен еңбек қорғау ережесі және талаптары;
- өз қызметінде бекітілген есептеулерді ұйымдастырып дайындау;
БҚ 13,
КҚ 3.3.1,
КҚ 3.3.4,
КҚ 3.3.14
КП 11
Перифериялық құрылғылар практикасы
ДК архитектурасы және негізгі блоктарының белгіленуі. Бағдарламамен қамтамасыздандыру аппаратын жаңалау және диагностикалау. Аналық плата жүйесінің құрылғылары. BIOS(шығару және басу базалық жүйесі). BIOS параметрлері. Бейне адаптер.Құру, түзету. Бейне карта параметрлері.Мониторлар. Сканерлер. Принтерлер. ДК жүйесіндегі компоненттерді диагностикалау және тестілеу.
іскерліктер:
-негізгі блоктар жұмысын;
-ДК архитектурасын ажыратуды;
дағдылар:
- ДК жүйесіндегі компоненттерді диагностикалау;
- ДК жүйелік компоненттерін диагностикалау және тестілеу;
БҚ6,БҚ9,
КҚ3.3.1,
КҚ3.3.4,
КҚ3.3.5,
КҚ3.3.6,
КҚ3.3.7
КП 12
Бағдарламалау практикасы
Бағдарламалау принциптері. Жоғарғы деңгейдегі бағдарламалау тілдері. Автоматтандырылған бағдарламалау. Бағдарламалау әдістері.
іскерліктер:
-стандартты бағдарламалау түрлерін ажыратуды;
- жоғарғы деңгейдегі бағдарламалау тілдерін қолдану;
дағдылар:
-бағдарламалаудың жасанды интеллектісін басқару;
-нақты бағдарламаларды құрастыру(жеке тапсырмалар бойынша);
БҚ15,
КҚ3.3.14
КП 13
Желілік технологиялар практикасы
Компьютерлік желілер. Желілік протоколдар. Ғаламдық интернет желілері. Желі қауіпсіздігі және қорғау.
іскерліктер:
- компьютер желілерінің жұмыс істеу принципі;
-Интернет желілерімен жұмыс;
дағдылар:
- желілік протоколдармен жұмыс істеу;
-желілік жұмыс қауіпсіздігін сақтау;
БҚ6,БҚ9,
КҚ3.3.1,
КҚ3.3.4,
КҚ3.3.5,
КҚ3.3.6,
КҚ3.3.7
КП 14
Өндірістік технологиялық практикасы
Есептеуіш техникасын құрастырудағы базалық элементтерді таңдау. Сандық сызбаларды талдау және синтездеу. Аппаратураға күтім жасау тәсілі және пайдалану процесінде сақтау. Компьютер техникасын бақылау, құру, реттеу және жөндеу. Ескірген компьютер жүйесін модернизациялау.
іскерліктер:
-сандық схемаларды талдау және синтездеу жүргізу;
-есептеуіш техникасына күтім жүргізу;
дағдылар:
-компьютер техникасын реттеу және жөндеу;
-ДК- ны модернизациялау;
БҚ6,БҚ9,
КҚ3.3.1,
КҚ3.3.4,
КҚ3.3.5,
КҚ3.3.6,
КҚ3.3.7
КП 15
Диплом алды практикасы
Есептеу техникасы жүйесінің перифериялық құрылғыларын жөндеу технологиялық процесін құрастыру.Есептеу жүйелері,кешендері және желілері бойынша материалдар жинақтау.
іскерліктер:
-ПҚ жөндеу технологиялық процесін құрастыру;
- нақты диплом жобаларын құрастыру;
дағдылар:
-дипломдық жобаны қорғауға материалдар дайындау;
- дипломдық жобалардың нақты макетін дайындау;
БҚ6,БҚ9,
КҚ3.3.1,
КҚ3.3.4,
КҚ3.3.5,
КҚ3.3.6,
КҚ3.3.7

Квалификация 130404 3- Техник - программист
ОПД 00
Общепрофессиональные дисциплины
ОПД 01
Делопроизводство на государственном языке
Понятие о делопроизводстве и корреспонденции, история возникновения делопроизводства, способы создания документов, характеристика, особенности оформления, состав документов, способы документирования на компьютере, оформление трудовых отношений, номенклатура дел, технология организации делопроизводства.
знания:
- способы создания и методики составления служебного письма, документов;
- правила оформления документов;
- регистрация исходящей и входящей корреспонденции с применением различных программ;
умения:
- унифицировать систему организационно-распорядительной документации (ОРД);
- организовывать работу с документами, документооборотом, документопотоком;
- вести учҰт, хранить и контролировать исполнение документов;
БК 1, БК 3
ПК 3.4.12
ОПД 02
Охрана труда
Закон об Охране труда. Нормативно-правовые акты. Организация рабочего места и ее особенности при использовании ВТ. Профессиональные заболевания при работе с вычислительной техники и профилактика. Эргономика. Защитные фильтры для дисплеев. Создание благоприятных условий труда. Охрана труда и техника безопасности на предприятиях информационного обслуживания.
Электробезопасность на предприятиях информационного обслуживания.
знания:
-закон об Охране труда;
- правила техники безопасности на рабочем месте;
- эргономические требования к организации рабочего места
умения:
-содержать рабочее место в надлежащем порядке;
-соблюдать технику безопасности и пожароопасности;
БК 2, БК 10
ПК 3.4.2
ОПД 03
Основы высшей и дискретной математики
Понятие комплексного числа. Дифференциальные уравнения. Ряды. Двойное интегрирование. Функции нескольких переменных. Основные понятия теории множеств. Основные определения теории графов. Операции над графами. Характеристики графов. Характеристики расстояний в графах. Предмет комбинаторного анализа. Основные понятия и операции комбинаторики. Оптимизационные задачи. Математические выражения количественных и качественных отношений между объектами.
знания:
-операции над комплексными числами; дифференциалные уравнения І, ІІ и высших порядков; ряды: виды рядов и операции над ними; понятие интеграла, нахождение площадей фигур; функции нескольких переменных: дифференцирование и интегрирование;
-основные дискретные структуры: множества, отношения, графы, комбинаторные структуры, системы счисления;
- основные методы и алгоритмы теории графов,
- теории отношений, комбинаторики, связанные с оптимизацией и моделированием систем различной природы.
умения:
- выполнять операции интегрирования и дифференцирования, применять правила для решения задач, исследовать правила перехода из одной формы в другую на заданные свойства;
-употреблять специальную математическую символику для выражения количественных и качественных отношений между объектами;
-выполнять операции над множествами, применять аппарат теории множеств для решения задач, исследовать бинарные отношения на заданные свойства;
-решать оптимизационные задачи на графах.
БК 1, БК 3
ПК 3.4.1
ОПД 04
Математическая статистика
Элементы комбинаторики. Основы теории вероятностей. Дискретные случайные величины. (ДСВ). Непрерывные случайные величины (НСВ).
Элементы математической статистики. Вероятность и частота.
знания:
- основные определения и понятия теории вероятностей и математической статистики;
- основы комбинаторики.
умения:
- производить свободные действия со случайными событиями и вероятностями их осуществления;
- применять методы статистического и вероятностного анализа в задачах, возникающих из экономической практики.
БК 1, БК 3
ПК 3.4.1
ОПД 05
Численные методы
Приближенные числа и их погрешности. Численное решение нелинейных уравнений. Алгебра матриц. Решение систем линейных уравнений. Интерполирование и экстраполирование. Метод наименьших квадратов. Численное дифференцирование. Численное интегрирование. Экстраполяционный метод Адамса. Метод Фибоначчи.
знание:
-виды погрешностей, основные методы решения нелинейных уравнений, систем линейных уравнений, задачи интерполяции, интегралов, дифференциальных уравнений.
-применить метод Адамса, метод Фибоначчи.
умение:
-выбрать метод решения задач.
-составить алгоритмы программ решения математических задач.
БК 1, БК 3
ПК 3.4.2
ОПД 06
Основы стандартизации
Роль стандартизации в области вычислительной техники и программного обеспечения. Нормативно-правовые и организационные вопросы. Международная и региональная стандартизация, межгосударственная стандартизация в СНГ. Государственная система стандартизации в Республике Казахстан.
Стандартизация в области обеспечения качества. Нормативно-правовые и организационные основы сертификации. Системы сертификации. Основные термины и определения в области сертификации. Организационная структура сертификации. Порядок и правила сертификации. Схемы сертификации.
знания:
- нормативно-правовые и организационные вопросы стандартизации в области программного обеспечения;
- обзор имеющихся стандартов международного и регионального уровня в области вычислительной техники и программного обеспечения;
- основные понятия, схемы и правила сертификации
умения:
- работать с нормативными документами согласно ГОСТ в области программного обеспечения;
- проводить сертификации продуктов;
БК 14

130404 3 - Техник – бағдарламашы біліктілігі
ЖКП 00
Жалпы кәсіптік пәндер
ЖКП 01
Мемлекеттік тілде іс қағаздарын жүргізу
Іс жүргізу туралы түсінік және корреспонденциялар, іс жүргізудің шығу тарихы, құжаттарды құрастыру әдісі,сипаттамасы, рәсімдеу ерекшеліктері, құжаттар құрамы,компьютерде құжаттау тәсілдері,еңбек қатынасын рәсімдеу,істер номенклатурасы, іс жүргізуді ұйымдастыру технологиясы.
білімдер:
-қызметтік хаттар, құжаттарды құрастыру әдісі мен тәсілдерін;
-құжаттарды рәсімдеу ережесін;
-кіріс және шығыс корреспонденцияларын әртүрлі программада қолдану;
іскерліктер:
-ұйымдастыру және тарату құжаттарының жүйесін унификациялау;
-құжаттар айналымы мен құжат ағымын ұйымдастыру жұмыстары;
-құжаттарды есепке алу, сақтау және бақылауды есепке алу;
БҚ1, БҚ3
КҚ 3.4.12
ЖГП 02
Еңбек қорғау
Еңбек қорғау заңы. Нормативті - құқықтық акті. Жұмыс орны және есептеуіш техникасын пайдалану ерекшелігі. Есептеуіш техникасындағы кәсіптік аурулардың алдын алу жұмыстары. Эргономика. Дисплейге арналған қорғау фильтрі. Қолайлы еңбек шартын құру. Ақпараттық қызмет көрсету өндірісінде еңбек қорғау және техника қауіпсіздігі. Ақпараттық қызмет көрсету өндірісдегі электр қауіпсіздігі.
білімдер:
-еңбек қорғау заңы;
-жұмыс орнындағы техника қауіпсіздік ережесі;
-электр қауіпсіздігінен қорғану түрлері;
іскерліктер:
-жұмыс орнын дұрыс ұстау;
-техника қауіпсіздігін және өрт қауіптілігін сақтау;
БҚ2, БҚ10
КҚ 3.4.2
ЖГП 03
Дискреттік және жоғарғы математика негіздері
Комплекс сандарға түсінік. Дифференциалдық теңдеулер. Қатарлар. Екі еселі интеграл. Бірнеше айнымалы функциялар. Теория жиынының негізгі түсінігі. Граф теориясының негізін анықтау. Графты операциялау. Граф сипаттамасы. Граф ара – қашықтығына сипаттама. Комбинаторлы таңдау пәні. Комбинаторика операциясы және негізгі түсінік. Ықшамдалған есептер. Нысандар арасындағы мөлшерлік және сапалық қатыстардың математикалық көрнектері.
білімдер:
- комплекс сандарға амалдар қолдану;
дифференциалдық теңдеулер: бірінші, екінші және жоғарғы ретті теңдеулер; қатарлар түрлері және оларға амалдар қолдану; екі еселі интеграл: интеграл түсінігі, фигуралар аудандарын табу, бірнеше айнымалы функциялар: дифференциалдау және интегралдау;
- дискретті құрылым негізі: көптік, қарым-қатынас, графтар, комбинаторлы құрылымдар, есептеу жүйесі;
-граф теориясының алгоритмі және негізгі әдістері;
-қарым – қатынас теориясы, комбинаторика, әр- түрлі табиғат жүйесіндегі моделдеу және ыңғайландырумен байланыс;
біліктілік:
- дифференциалдау және интегралдау амалдарын қолдану, есеп шығару басырында ережелерді қолдану, берілген қасиеттері бойынша бір түрден келесі түрге көшу ережесін қолдана білу;
-объект арасындағы қарым-қатынас сапасымен санын көрсететін арнайы математикалық символын қолдану;
-көптікке операция орындау, тапсырма шешу үшін көптік аппарат теориясын қолдану, бинарлы қарым-қатынастың өзіндік құрамын зерттеу;
-граф тапсырмасын ықшамдап шешу.
БҚ1,БҚ3
КҚ 3.4.1
ЖГП 04
Математикалық статистика
Комбинаторика элементы. Ықтималдық теория негізі. Дискретті кездейсоқ шамалар. (ДКШ). Үздіксіз кездейсоқ шамалар (ТКШ). Математикалық статистика элементтері. Ықтималдық және жиілік.
білімдер:
- математикалық статистика мен ықтималдық теориясының түсінігі және анықтау негізі;
-комбинаторика негізі;
іскерліктер:
-кездейсоқ оқиға мен ықтималдылықты жүзеге асыруда емін – еркін іс әрекет жүргізу;
-экономикалық практикада туындайтын тапсырманы статистикалық әдіспен талдау ықтималдылығын қолдану;
БҚ1,БҚ3
КҚ 3.4.1
ЖГП 05
Сандық әдістер
Шамалас сан және оның қателігі. Сызықтық емес теңестірудің сандық шешімі. Матрица алгебрасы. Сызықтық теңдеу жүйесінің шешімі. Интерполяциялау және экстраполияциялау. Ең кіші квадраттау әдісі. Сандық дифференциялау. Сандық интегрлеу. Адамстың экстраполяция әдісі. Фибоначчи әдісі.
білімдер:
қателік түрлері, сызықтық емес теңестіруді шешудің негізгі әдісі, сызықтық теңестіру жүйесі, интерполяция тапсырмасы, интегралдар, дифференциалды теңестіру.
Адамстың Фибоначчидің әдістерін қолдану.
іскерліктер:
тапсырманы шешу әдісін таңдау;
математикалық тапсырмалардың шешіміне алгоритмдік бағдарлама құру.
БҚ1, БҚ3
КҚ 3.4.2
ЖГП 06
Стандарттау негіздері
Бағдарламамен қамтамасыздандыру және есептеуіш техника облысындағы стандарттау рөлі. Нормативті-құқықтық және ұйымдық сұрақтар. Халықаралық және аймақтық стандарттау, ТМД мемлекетаралық стандарттау. ҚР мемлекеттік стандарттау жүйесі. Сапаны қамтамасыздандыру облысындағы стандарттау. Нормативті-құқықтық және ұйымдық сертификаттау негіздері. Сертификаттау жүйесі. Облыстық серттификаттаудағы термин негіздерін анықтау. Сертификаттаудың ұйымдық құрылымы. Сертификаттау тәртібі және ережесі. Сертификаттау сызбасы.
білімдер:
стандарттаудың бағдарламамен қамтамасыздандыру облысындағы нормативті-құқықтық және ұйымдық сұрақтары;
халықаралық және аймақтық деңгейде облыстық есептеуіш техниканың және бағдарламалық қамтамасыздандырудың стандарттарын қарау;
сертификаттаудың негізгі түсінігі, схемасы мен ережесі;
іскерліктер:
бағдарламамен қамтамасыздандыру облысында МССТ бойынша нормативті құжаттармен жұмыс істеу;
өнімдерді сертификаттау;
БК 14

ПК 3.4.12
ОПД 07
Микропроцессорная техника
Арифметические и логические основы вычислительной техники. Элементная база микропроцессорной техники. Устройства памяти микропроцессорной системы. Архитектура и структура микропроцессорных систем.
Классификация микропроцессоров и общая структурная схема микропроцессора. Программирование для микропроцессорных систем.
знания:
- устройства памяти микропроцессорных систем;
- основные параметры запоминающих устройств;
- архитектуру и структуру микропроцессорных систем;
- основы программирования для микропроцессоров.
умения:
- описать принцип работы микропроцессорной системы.
- определять архитектуру микропроцессоров;
- различать современные марки микропроцессоров;
- пользоваться основными конструкциями языка программирования для микропроцессоров, читать и понимать составленные программы.
БК 2, БК 9,
БК 10
ПК 3.4.2
ПК 3.4.5
ОПД 08
Экономика и управление производством
Основы рыночной экономики. Планирование и организация производства. Управленческая деятельность и менеджмент. Основы бухучета.
знания:
-принципы рыночного механизма экономики;
-методы управления производства;
умения:
-планировать и организовать работу производства;
-составлять балансовые отчеты;
БК 1, БК 3
ПК 3.4.4
СД 00
Специальные дисциплины
СД 01
Алгоритмизация и программирование
Понятие алгоритма. Свойства алгоритмов. Принципы построения алгоритмов, основные алгоритмические конструкции; классификация языков программирования; составление программ на современном алгоритмическом языке: основные элементы языка, структура программы, операторы и операции, управляющие структуры, структуры данных, файлы; подпрограммы; понятие объектно-ориентированного программирования, понятие классов и объектов, их свойств и методов, основные принципы объектно-ориентированного программирования: инкапсуляция, наследование и полиморфизм
знания:
- понятие алгоритма и свойства алгоритмов;
- типы данных;
- базовые конструкции алгоритмов;
- принципы структурного, модульного и объектно-ориентированного программирования;
умения:
- реализовывать алгоритмы на языке программирования высокого уровня;
- использовать компоненты, классы и объекты для построения программ.
БК 1, БК 6,
БК 12,
ПК 3.4.4,
ПК 3.4.6,
ПК 3.4.7
СД 02
Операционные системы и пакеты прикладных программ (ППП)
Понятие, основные функции, типы операционных систем; операционное окружение; обработка прерываний, обслуживание ввода-вывода, управление виртуальной памятью; работа с файлами, планирование заданий, распределение ресурсов; особенности работы в операционных системах семейства Windows, Unix/Linux; файловая структура; стандартные программы операционной системы; драйверы оборудования, виды пользовательского интерфейса; установка и настройка операционных систем.Понятие пакетов прикладных программ, структура и назначение пакета по выбору (MicrosoftOffice,Lotus, 1C и т.п.); язык программирования, используемый для программирования в среде выбранного пакета.
знания:
- типы операционных систем;
- функции, состав, принципы функционирования операционных систем;
- особенности построения операционных систем семейства Windows и Linux/Unix;
- понятие, функции и назначение пакетов прикладных программ.
умения:
- выполняет установку и настройку операционных систем;
- управлять учетными записями, настраивать параметры рабочей среды пользователей;
- настраивать сетевые параметры,
- выполнять профилактическое обслуживание операционной системы;
- создавать и управлять доступом к локальным ресурсам сети;
- создавать программные единицы в среде выбранного пакета.
БК 1, БК 2,
ПК 3.4.3,
ПК 3.4.8,
ПК 3.4.9,
ПК 3.4.10
СД 03
Web-программирование и Интернет-технологии
Технология "Клиент – Сервер"; принцип работы Web-сервера и протокол передачи гипертекста HTTP, методы передачи данных на веб-сервер (POST и GET); язык гипертекстовой разметки HTML5, взаимодействие с каскадными таблицами стилей CSS3; принципы верстки html-страниц; создание серверной части (бэкэнда) веб-приложения; инструментальные средства создания приложений (например, CGI, PHP, ASP и т.п.); принципы построения и основные задачи, выполняемые серверной частью приложения; взаимодействие с базой данных; создание клиентской части приложения с помощью JavaScript.
знания:
- понимание принципа работы технологии "Клиент-сервер" и настройки Web-сервера;
- принципы верстки гипертекстовых страниц;
- основные теги и их атрибуты языка HTML5;
- основные свойства языка CSS3;
- принципы функционирования фронтенда и бэкэнда сайта.
умения:
- настройка Web-сервера;
- верстать Web-страницы средней сложности с применением HTML5 и CSS3;
- создавать серверные скрипты для обеспечения работы сайта;
- использовать JavaScript для построения фронтэнда сайта.
БК 1, БК 2,
ПК 3.4.3,
ПК 3.4.8,
ПК 3.4.9,
ПК 3.4.10
СД 04
Компьютерные сети и сетевое администрирование
Классификация и топология компьютерных сетей, методы доступа, основные аппаратные компоненты сети. Сетевая модель и их задачи и функции; эталонная сетевая модель OSI. Сетевые протоколы, взаимодействие протоколов, стеки протоколов (TCP/IP, IPX/SPX и др.). Стандартизация сетей. Типы протоколов, Технология TCP/IP, семейство протоколов TCP/IP. Состав и характеристики линий связи, каналов связи, беспроводные линии связи. Понятие браузера, работа с браузерами, поисковые системы, создание и настройка соединения удаленного доступа. Службы Internet. Проблемы обеспечения информационной безопасности в компьютерных сетях, защита информации, средства и методы защиты сети, антивирусные программы. Адресация в сетях: IP и MAC адреса, классы адресов, подсети, маска подсети. Частные и общие адреса. Беспроводные сети: стандарты, принципы построения, уязвимости, обеспечение безопасности. Маршрутизация, протоколы и принципы маршрутизации; понятие шлюза, брандмауэра, фильтрация пакетов, NAT и PAT.Способы обнаружения и устранения ошибок при передаче данных; предоставление сетевых услуг пользовательскими программами; Основы администрирования локальных сетей.
знания:
- методы и способы построения компьютерных сетей;
- состав коммуникационных средств и их характеристики;
- виды сетевого программного обеспечения ПК и их функциональное назначение;
- способы организации и возможности использования компьютерных сетей;
умения:
- выбирать, комплексно эксплуатировать программно-аппаратные средства в создаваемых вычислительных и информационных системах и сетевых структурах;
- конфигурировать локальные сети,
- использовать сетевые протоколы с помощью программных средств.
БК 1, БК 2,
ПК 3.4.3,
ПК 3.4.8,
ПК 3.4.9,
ПК 3.4.10
СД 05
Моделирование производственных и экономических процессов
Основы моделирования. Модели сетевого планирования и управления. Анализ и оптимизация сетевого графика. Балансовые модели. Задачи линейного программирования и методы их решения. Графическая интерпретация. Симплекс методы. Транспортные задачи. Динамическое программирование. Стохастическое программирование. Вероятностные модели. Элементы теории матричных игр. Платежная матрица. Геометрическая интерпретация. Математическое моделирование экономических систем. Моделирование систем массового обслуживания. Метод Монте - Карло
знания:
- понятия модели и моделирования, системы, структурной схемы системы.
- классификацию моделей.
умения:
- применять методы математического моделирования и готовые математические модели для решения тематических прикладных задач;
- разрабатывать простые математические модели и оценивать их адекватность и точность;

КҚ 3.4.12
ЖГП 07
Микропроцессорлық техника
Есептеуіш техникасының арифметикалық және логикалық негіздері. Микропроцессорлық техниканың элементтер базасы. Микропроцессорлық жүйенің жады құрылғысы. Микропроцессорлық техниканың архитектурасы және құрылымы. Микропроцессорлар жіктелуі және жалпы микропроцессор құрылымының схемасы. Микропроцессорлық жүйелерді бағдарламалау.
білімдер:
-микропроцессорлық жүйелердің жады құрылғысы;
-сақтау құрылғыларының негізгі параметрі;
-микропроцессорлық жүйенің архитектурасы мен құрылымы;
-микропроцессорға арналған бағдарламалау негізі;
іскерліктер:
-микропроцессорлық жүйенің жұмыс принципін сипаттау;
-микропроцессор архитектурасын анықтау;
-микропроцесорға арналған бағдарламалау тілінің негізігі құрылымын пайдалану, құрастырылған бағдарламаны түсіну және оқу;
-заманауи микропроцессорлық марканы ажырату;
БҚ2, БҚ9,
БҚ10
КҚ 3.4.2
КҚ 3.4.5
ЖГП 08
Өндірісті басқару және экономика
Нарықтық экономика негіздері.Өндірісті жоспарлау және ұйымдастыру. Басқару қызметі және менеджмент. Бух есеп негізі.
білімдер:
-нарық механизмі принциптері;
-өндірісті басқару әдісі;
іскерліктер:
-өндірісті жоспарлау және ұйымдастыру жұмыстары;
-баланс есептерін жасау;
БҚ1,БҚ3
КҚ 3.4.4
АП 00
Арнайы пәндер
АП 01
Алгоритмдеу және бағдарламалау
Алгоритм түсінігі. Алгоритм құрамы. Алгортимнің құрылу принципі, алгоритмдік құрастыру негіздері. Бағдарламалау тілдерінің жіктелуі; заманауи алгоритмдік тілде бағдарламаны құру: тіл элементтерінің негіздері, бағдарламалық құрылым, операторлар мен операциялар, басқару құрылымдары, мәліметтер құрылымдары, файлдар; астыңғы бағдарламалар; Обьектілі бағытталған бағдарламалау түсініктері, клас және объект түсінігі, олардың әдісі мен құрамы, Обьектілі бағытталған бағдарламалаудың негізгі принциптері: инкапсуляция, полиморфизм және мұрагерлік
білімдер:
-алгоритм түсінігі және алгоритм құрамы;
-мәліметтер типтері;
- базалық алгоритмді құрастыру:
-құрылым принциптері, модульді және обьектілі бағытталған бағдарламалау;
іскерліктер:
-жоғарғы деңдейдегі бағдарламалау тілдері алгоритмін іске асыру;
-компонентті пайдалану, бағдарлама құрудағы кластар және объектілер;
БҚ1,БҚ6,
БҚ12,
КҚ3.4.4,
КҚ3.4.6,
КҚ3.4.7
АП 02
Операциялық жүйелер және қолданбалы бағдарламалар пакеті (ҚБП)
Түсінік, негізгі функциялар, ОЖ типтері; операциялық қоршау; үзілуді өңдеу, қосу және шығару қызметі, виртуальды жадыны басқару, файлдармен жұмыс істеу, тапсырмаларды жоспарлау, ресурстарды орналастыру; Әртүрлі модульдегі операциялық жүйелер. WINDOWS, UNIX/Linux операциялық жүйедегі жұмыс ерекшелігі; файлдық құрылым; операциялық жүйенің стандартты бағдарламасы; жабдық драйвері, қолданушы интерфейс түрлері; операция жүйені орнату және жөндеу. Қолданбалы бағдарламалау пакет түсінігі, (Microsoft Office. Lotus. 1C және т.б) таңдау пакеті бойынша құрылымын анықтау, бағдарламалау тілдері, таңдалған пакеттер арасынан пайдаланылған бағдарламалау.
білімдер:
-операциялық жүйелердің типтері;
- операциялық жүйелердің функциясы, құрамы, функционалды принциптері;
- WINDOWS, UNIX/Linux операциялық жүйедегі құру ерекшелігі;
- қолданбалы бағдарламаның функционалды ерекшелігі;
-қолданбалы бағдарлама пакетін анықтау және функциясы, түсінігі;
іскерліктер:
-операциялық жүйелерді жөндеу және орнату;
-аппарат қондырғыларын конфигурациялау;
-қолданушылардың жұмыс ортасы параметрін күйіне келтіру тіркелу жазбасын басқару;
-желілік параметрлерді күйіне келтіру;
-операциялық жүйеде профилактикалық қызмет көрсетуді орындау;
-локальды ресурсты желіні құру және басқару:
-қолданбалы пакет бағдарламасының жоғарғы деңгейін сенімді түрде таңдап, функцияларын игеру;
-таңдалған пакеттер арасынан бағдарламалық бірліктерді құру;
БҚ1,БҚ2,
КҚ 3.4.3,
КҚ 3.4.8,
КҚ 3.4.9,
КҚ 3.4.10
АП 03
Web- бағдарламалау және Интернет технологиялары
"Клиент – Сервер" технологиясы;
жұмыс принципі Web- сервер және HТТР берілу гипертексі, (POST және GET) веб-сервер әдісімен мәліметтер жіберу; HTML 5 гиптертекст тілдерін белгілеу; CSS3 стильді каскадты кестемен өзара араласу; HTML-беттерімен беттеу принциптері: веб-қосымшалар (бэкэнд) сервер бөлімін құру; (мысалы, CGI, PHP, ASP және т.б ) қосымшаны құрудағы аспаптар құралдары; негізгі тапсырмалар және құрастыру принципі; қосымшаның серверлік бөлімін орындау; мәліметтер базасымен өзара қарым – қатынас; JavaScript көмегімен тұтынушы бөлімінің қосымшасын құру;
білімдер:
-"Клиент – Сервер" және Web-сервер технологиясы нда жұмыс принципінің түсінігі;
- гипертекст беттерін беттеу принципі;
- HT ML 5 атрибут тілі және оның негізі;
- CSS3 тілінің құрылым негізі;
-фронтенд және бэкэнд сайтын функционалдау принциптері;
іскерліктер:
Web – серверді жөндеу;
HTML5 және CSS3-ді қолдану арқылы Web – беттерге орташа күрделі беттеу;
жұмыс сайтын қамтамасыздандыру серверлі скрипті құру;
фронтенд сайтын қолдану үшін JavaScript пайдалану;
БҚ1,БҚ2,
КҚ 3.4.3,
КҚ 3.4.8,
КҚ 3.4.9,
КҚ 3.4.10
АП 04
Компьютерлік желілер және желілік басқару
Компьютерлік желілер топологиясы және жіктеу, шектеу әдісі, желілердің негізгі аппаратты компоненттері. Желі модельінің түсінігі; OSI желі модель этолоны, OSI модель желісінің әр деңгейдегі функциялары және тапсырмалар; желілік протокол түсінігі,әртүрлі функционалды мүмкіншіліктердің өзара әрекеттесу протоколдары, стек протоколдар түсінігі,
айырықша таратылған стек протоколдары (TCP/IP, IPX/SPX және басқалары).
Стандарттау желісі. Протокол типтері, TCP/IP технологиясы, TCP/IP протоколдары. Сымсыз желілері, байланыс каналдары. Браузер түсінігі, іздеу жүйелері, Қасықағы қол жетімділік, Internet қызметі. Ақпараттық қауіпсіздік проблемаларын қамтамасыздандыру, компьютерлік желі. Құралдар мен әдістерді қолдау жүйелері, антивирус бағдарламалары.
Желілір адресациясы: ІР және МАС адрестері, адрес кластары, жүйе астылары, жүйе асты маскалары. Жеке меншік және жалпы адрестер. Сымсыз желілер: стандарттар, орналасу принциптері, әлсіздігі, қауіпсіздікті қамтамасыз ету. Өзара көпжелілік принципі: маршрутизация түсінігі, маршрутизацияның протоколы мен принциптері; шлюз түсінігі, бранмауэр, фильтр пакеті, NAT және PAT. Мәліметтерді беру кезіндегі ақауларды табу әдістері; тұтынушы бағдарламаларына желілік қызмет көрсету; локальді
желіні басқару жүйесі.
білімдер:
- компьютерлік желіні орналастыру әдісі және тәсілі;
- коммуникация құралдар құрамы және оларға сипаттама;
- ДК желілік бағдарламамен қамтамасыз ету түрлері және функционалды белгілеу;
-компьютерлік желіні пайдалану мүмкіндігі және ұйымдық тәсілдер;
іскерліктер:
- таңдау, аппаратты – бағдарламалық құралды және есептеуіш ақпараттық жүйемен желілік құрылымды жинау және пайдалану;
- локальды желіні конфигурациялау;
- бағдарламалық құрал көмегімен желілік протолды пайдалану;
БҚ1,БҚ2,
КҚ 3.4.3,
КҚ 3.4.8,
КҚ 3.4.9,
КҚ 3.4.10
АП 05
Өндірістік және экономикалық процесті модельдеу
Модельдеу негізі. Модельдік жоспарлау және басқару. Желілік графиканы ыңғайлау және талдау. Балансты моделдер. Сызықтық бағдарламалау тапсырмалары және әдісі, олардың шешімі. Графикалық интерпретация. Симплекс әдісі. Транспорттық тапсырма. Динамикалық бағдарламалау. Стохастикалық бағдарламалау. Ықтималдылық моделі. Матрицалық ойындардың теориялық элементтері. Ақылы матрица. Геометриялық интерпретация. Экономикалық жүйеде математикалық моделдеу. Жаппай қызмет көрсету модельдеу жүйесі. Монте – Карло әдісі.
білімдер:
- модель және модельдеу түсінігі, жүйелер, структуралық кесте жүйесі;
- модель жіктеуі;
іскерліктер:
- тематикалық қолданбалы тапсырманы шешу үшін математикалық модельді және дайын математикалық модельді қолдану;
- жай математикалық модельді өңдеу мен бағалау және олардың баламалық дәлдігі;

БК 6, БК 8,
ПК 3.4.1,
ПК 3.4.2
СД 06
Компьютерная графика
Понятие компьютерной графики, ее основные виды. Цветовые модели в компьютерной графике. Форматы графических файлов. Методы и способы обработки графических изображений.Выполнение основных операций с помощью программного обеспечения для векторной и растровой графики. Особенности подготовки графического материала для веб-дизайна. Создание макета сайта.
Понятие двумерной и трехмерной графики. Основные принципы и приемы создания трехмерных изображений с помощью специализированного программного обеспечения.
знания:
- виды компьютерной графики и способы ее применения;
- способы сжатия графической информации;
- форматы и процедуры обработки графических изображений;
умения:
- корректно выбирать формат для хранения, передачи графических файлов;
- применять графические пакеты для создания и обработки графических файлов разного типа;
- редактировать изображения с использованием различных средств художественного или делового оформления;
- создавать трехмерные изображения;
БК 1, БК3,
ПК 3.4.9,
ПК 3.4.12
СД 07
Объектно-ориентированное программирование
Процедурная и объектно-ориентированная композиция. Составные части объектного подхода, элементы объектной модели: абстрагирование, инкапсуляция, модульность, иерархия, наследование, типизация. Природа классов: определение, интерфейс класса, типы отношений, ассоциация, наследование, полиморфизм, агрегация, использование, инстанцирование. Природа объекта. Взаимосвязь классов и объектов.Понятия и основные компоненты платформы Microsoft NET. Создание и использование классов при разработке программного обеспечения на языке C#. Введение в WindowsPresentationFoundation (WPF). Основы работы с базами данных посредством ADO.NET
знания:
- основные положения объектно-ориентированного программирования (ООП);
- понятия и основные компоненты платформы MS.NET;
- управляющие языковые конструкции С#;
- подходы ООП в C# на платформе NET и дополнительные языковые конструкции;
- вводные сведения технологии WindowsPresentationFoundation (WPF) для создания настольных приложений;
- основы работы с базами данных посредством ADO.NET;
умения:
- создание консольных программ ввода-вывода данных;
- создание настольных приложений с графическим интерфейсом c использованием WPF;
- пользовательские приложения с подключением баз данных посредством технологии ADO.NET;
БК 1, БК 6,
БК 12,
ПК 3.4.4,
ПК 3.4.6,
ПК 3.4.7
СД 08
Проектирование и технология разработки программного обеспечения
Технология разработки программных продуктов: основные понятия и определения, классификация программ, особенности создания программного продукта, жизненный цикл программы; проектирование программных продуктов; модульное программирование; стиль программирования, эффективность и оптимизация программ; отладка, тестирование, сопровождение программ; инструментальные средства разработки программ; технологии программирования; защита программ; коллективная разработка программных средств; экономические аспекты создания и использования программных средств
знания:
- модели процесса разработки программного обеспечения;
- методы тестирования и верификации программного обеспечения;
- стандарты качества программного обеспечения;
- методы и средства разработки программной документации
- методы организации работы в коллективах разработчиков программного обеспечения;
умения:
- участвовать в выработке требований к программному обеспечению;
- использовать специализированное программное обеспечение для создания проектной документации и командной работы;
- производить тестирование и оценивать результаты с учетом спецификации;
БК 1, БК 3,
БК 6,
ПК 3.4.8,
ПК 3.4.10
СД 09
Облачные вычисления
Свойства и характеристики. Технологии виртуализации. Модели сервисов. Модели развертывания. Архитектура облачных систем. Основные модели предоставления услуг облачных вычислений: Softwareas a Service (SaaS) (ПО-как-услуга), Platformas a Service (PaaS), инфраструктура как сервис (Infrastructureas a Service, IaaS), другие облачные сервисы (XaaS). Infrastructureas a Service (IaaS).CasestudiesСреда общественного облака. Программирование для облака (например, в MicrosoftWondowsAzure). Принципы и методы создания программного обеспечения для облака.
Среда общественного облака. Обзор платформы AmazonEC2 случаев. Среда разработки. Обзор платформы Amazon EC2. Среда разработки. Средства для разработчиков. Основные компоненты платформы.
Создание и настройка частного облака.
знания:
- основные понятия и технология облачных вычислений;
- модели облачных сервисов;
- инфраструктура облачных вычислений;
- принципы разработки программного обеспечения для облачных сервисов.
умения:
- пользоваться облачными сервисами;
- пользоваться приемами облачного программирования с использованием современных средств разработки;
- управление облачным программным обеспечением;
- настройка собственного облака.
БК 1, БК 3,
БК 6,
ПК 3.4.8,
ПК 3.4.10
СД 10
Методы защиты информации
Рассматривает случаи нарушения безопасности и дает рекомендации по непрерывному улучшению защиты информации. Систематически сканирует информационную среду, выявляя и определяя уязвимые точки и угрозы для информационной безопасности. Фиксирует случаи нарушения и направляет соответствующие запросы компетентным сотрудникам в рамках иерархической структуры организации. Владеет методами защиты информации.
знания:
-передовые методы и стандарты в области;
-управления информационной безопасностью;
-методы внутреннего контроля информационной безопасности;
умения:
- составлять план управления рисками с целью предупреждения их появления;
- определить компетентный структуры иерархий.
БК 8,

БҚ 6, БҚ 8,
КҚ 3.4.1,
КҚ 3.4.2
АП 06
Компьютерлік графика
Компьютерлік графика түсінігі, оның негізгі түрлері. Компьютерлік графиканың түрлі – түсті модельдері. Графикалық файлдар форматы. Графикалық бейнені өңдеу әдісі мен тәсілі. Векторлы және расторлы графика үшін негізгі оерацияны баңдарламамен қамтамасыздандыру көмегімен орындау. Веб – дизайнға графикалық материалдар дайындау ерекшелігі. Сайт макеттерін құру.
Екі және үш өлшемді графика түсінігі. Мамандандырылған бағдарламалық қамтамасыздандыру көмегімен үш өлшемді бейнені құру және негізгі принциптері
білімдер:
компьютерлік графика түрлері мен пайдалану әдістері;
графикалық ақпаратты қысу әдістері;
графикалық бейнені өңдеу форматы мен процедурасы;
іскерліктер:
графикалық беріліс файлын сақтауда формат таңдау, түзету;
әртүрлі практикалық тапсырманы шешуде графикалық пакетті таңдау;
көркемдік немесе іскерлік рәсімдеуде бейнені әртүрлі құралдарда пайдалану;
үшөлшемді бейнені құру;
БҚ1,БҚ3,
КҚ 3.4.9,
КҚ 3.4.12
АП 07
Обьектілі - бағытталған бағдарламалау
Объектілі – бағытталған композиция процедурасы. Объектілі амалдаудың құрамдық бөлігі, объектілі модель элементі: абстрактілеу, инкапсуляциялау, модульдеу, иерархия, мұрағаттау, типтеу. Қоршаған орта класы: анықтау, интерфейс класы, қарым-қатынас типтері, ассоциация, мұрағаттау, полиморфизм, агрегация, пайдалану, инстанциялау. Қоршаған орта объектісі. Класс және объектінің өзара байланысы.
Microsoft NET платформа компоненті және негізгі түсінігі.
С# тілінде бағдарламалық қамтамасыздандыруды өңдеу, құру және пайдалану кластары..Класстар және объектілер. Windows Presentation Foundation (WPF) кірістіру. ADO NET арқылы базалық мәліметте жұмыс істеу негізі.
білімдер:
объектілі – бағытталған бағдарламалаудың негізгі жағдайы (ОББ);
MS NET платформа компоненті мен негізгі түсінігі;
басқарылатын тілдік С# конструкциясы;
ОББ мен С# платформасында амалдау NETжәне қосымша тілдік құрастырулар;
Windows Presentation Foundation технологиясы мәліметіне кіріспе;
- ADO NET арқылы базалық мәліметте жұмыс істеу негізі.
іскерліктер:
қосу –шығару мәліметтерінің консольды бағдарламасын құру;
WPF графикалық интерфейсін қолдану арқылы үстелді қосымша құру;
ADO NET технологиясы арқылы тұтынушылар қосымшасын мәліметтер базасына қосу;
БҚ1,БҚ6,
БҚ12,
КҚ3.4.4,
КҚ3.4.6,
КҚ3.4.7
АП 08
Бағдарламамен қамтамасыздандыруды жобалау және құрастыру технологиясы
Бағдарламалық өнімдерді технологиялық өңдеу: негізгі түсініктер және анықтау, бағдарламаны жіктеу, бағдарламалық өнімдерді құру ерекшеліктері, өмірлік цикл бағдарламасы; бағдарламалық өнімдерді жобалау; модульді бағдарламалау; бағдарламалау стилі, оңтайландыру бағдарламасы мен әсері; ретке келтіру, тестілеу, бағдарламаны шығару; бағдарламаны өндеу құралдары; бағдарламалау технологиясы; бағдарламаны қорғау; бағдарламалық құралды коллективті өңдеу; бағдарламалық құралды құру мен пайдаланудағы экономикалық аспекті
білімдер:
- бағдарламалық қамтамасыздандыруды өңдеу процесінің моделі;
-бағдарламамен қамтамасыздандырудағы верификация және тестілеу әдісі;
- бағдарламамен қамтамасыздандыру сапа стандарты;
-бағдарламамен құжаттауды өңдеу әдісі мен құралдары;
- бағдарламамен қамтамасыздандырудағы коллективті өңдеушінің жұмыс істеу әдісі;
іскерліктер:
- бағдарламамен қамтамасыздандыру талаптарын өндіруге қатысу;
- жоба құжаты мен команда жұмысын құруда мамандандырылған бағдарламамен қамтамасыздандыруды пайдалану;
-есеп бойынша спецификация нәтижесін бағалау мен тестілеуді жүргізу;
БҚ 1, БҚ 3,
БҚ 6,
КҚ 3.4.8,
КҚ 3.4.10
АП 09
Көлемді есептеулер
Құрамы мен сипаттамасы. Виртуальдану технологиясы. Сервис моделі. Кеңейту моделі. Көлемді жүйелер архитектурасы. Көлемді есептеудің негізгі моделін ұсыну қызметі: Software as a Service (SaaS) (ПО-қызмет түрінде), Platform as a Service (PaaS), инфрақұрылым сервисі түрінде (Infrastructure as a Service, IaaS), басқа да көлемді сервистер (XaaS). Infrastructure as a Service (IaaS).Case studies қоғамдық ортасы. Бағдарламалау(мысалы MicrosoftWondowsAzure). Бағдарламамен қамтамасыздандыруды құру принципі мен әдісі. Қоғамдық орта. AmazonEC2 жағдайын шолу платформасы. Өңдеу ортасы. Әзірлеуші құралдары. Платформаның негізгі компоненттері. Жеке бұлтты құру және жөндеу.
білімдер:
көлемді есептеуіш технологиясының негізгі түсінігі;
көлемді сервис моделі;
көлемді есептеуіш инфрақұрылымы;
бағдарламамен қамтамасыздандыру көлемді сервис принципін өңдеу;
іскерліктер:
көлемді сервисті пайдалану;
көлемді бағдарламаны пайдалануда заманауи құралды өңдеу әдісін пайдалану;
бағдарламамен қамтамасыздандыруда көлемді басқару;
- жеке бұлтты жөндеу;
БҚ 1, БҚ 3,
БҚ 6,
КҚ 3.4.8,
КҚ 3.4.10
АП 10
Ақпаратты қорғау әдісі
Ақпарат қорғауды үздіксіз жетілдіру ұсыныстарын және қауіпсіздіктің бұзылу жағдайларын қарастырады. Ақпараттық ортаны жүйелі сканерлеп, осал тұстарын анықтау және ақпараттық қауіпсіздік қатері. Иерархиялық ұйымдардың құзыретті құрылымына қызметкерлердің ұсыныстарын бұзу жағдайларын анықтап жіберу. Ақпаратты қорғау әдісін меңгереді.
білімдер:
-ақпараттық басқару облысындағы озат әдістер мен стандарттар;
-ақпаратты қауіпсіздіктің ішкі бақылау әдісі;
-ақпараттық қауіпсіздіктің ішкі әдісін бақылау;
іскерліктер:
- жалпы бизнес стратегиясымен байланысқан ақпараттық қауіпсіздікті басқару саясаты туралы құжаттарды жасау;
- Иерархиялық құзыретті құрылымын анықтау.
БҚ 8,

ПК 3.4.2
СД 11
Базы данных
Основы теории баз данных; основные понятия, модели данных; атрибуты и ключи; нормализация базы данных, нормальные формы; реляционная алгебра; основные принципы проектирования баз данных; обеспечение непротиворечивости и целостности данных; системы управления базами данных (СУБД); классификация и сравнительная характеристика СУБД; манипулирование данными: хранение, вставка, редактирование и удаление данных, навигация по набору данных; сортировка, поиск и фильтрация данных; язык SQL, принципы построения запросов к СУБД, основные операторы манипулирования данными, выборки; агрегатные функции; вложенные запросы, просмотры, триггеры, генераторы
знания:
- основные положения теории баз данных;
- основные принципы построения модели данных;
- современные инструментальные средства разработки базы данных;
умения:
- использовать средств управления и манипулирования данными конкретной СУБД;
- управлять объектами базы данных и управлять доступом к ним;
- работать с современнымиcase-средствами проектирования баз данных;
- применять базы данных и язык SQL в прикладных программах;
- создавать запросы, триггеры, хранимые процедуры на языке SQL;
БК 1, БК 3,
БК 6,
ПК 3.4.8,
ПК 3.4.10
ПО и ПП
Производственное обучение и профессиональная практика
ПП 01
Ознакомительная практика
Цели и задачи практики. Знакомство со специальностью и квалификациями. Экскурсии на предприятия по профилям. Техника безопасности. Разделы и темы ознакомительной практики определяются в соответствии квалификации организацией образования.Составление блок – схем. Анализ связи межпредметных (родственных) дисциплин, специальностей колледжа и связи социальными партнерами. Работа и анализ текстовых редакторов( Блокнот, WordPad, MS Word) Создания и анализ таблиц средствами MS Word и MS Excel. Понятие алгоритма и программы. Решение задач.
умения:
-анализировать возможности программ;
-составлять блок – схемы к задачам;
навыки:
-ориентироваться в избранной специальности;
-освоить практическую направленность производства;
БК 2, БК 6
ПК 3.4.1
ПК 3.4.4
ПП 02
Практика по компьютерным сетям и сетевым администрированием
Понятие браузера, работа с браузерами, поисковые системы, создание и настройка соединения удаленного доступа. Службы Internet. Проблемы обеспечения информационной безопасности в компьютерных сетях, защита информации, средства и методы защиты сети, антивирусные программы.Адресация в сетях: IP и MAC адреса, классы адресов, подсети, маска подсети. Частные и общие адреса.
умения:
- устанавливать необходимое программное обеспечение;
- пользоваться службами Интернет;
навыки:
-сетевые операционные системы и методику администрирования в них;
-основные технические характеристики сетевых устройств;
БК 13

КҚ 3.4.2
АП 11
Мәліметтер базасы
Мәліметтер базасының негізгі теориясы; негізгі түсінігі,
мәліметтер моделі; атрибуттар мен кілттер; мәліметтер базасын нормалау, қалыпты формалар; реляционды алгебра; мәліметтер базасын жобалаудағы негізгі принциптер; мәліметтер тұтастығы мен қайшылықты қамтамасыз ету; (ҚБМБ) мәліметтер базасын басқару жүйесі; ҚБМБ сәйкестендіру сипаттамасын жіктеу; мәліметтерді монипулдеу: сақтау, қою, өшірілген мәліметтерді теру, мәліметтердің жинақ бағыты; сұрыптау, мәліметтерді іздеу және фильтрация; SQL тілі, ҚБМБ сұранысын тұрғызу принципі, мәліметтерді манипульдеу оператор негізі, таңдау; агрегатты функциялар; сұраныстарды салу, көру, триггерлер, генераторлар.
білімдер:
мәліметтер база теориясының негізгі жағдайы;
мәліметтер тұрғызу моделінің негізгі принциптері;
заманауи аспаптар құралдарын өңдеу мәліметтер базасы;
іскерліктер:
- ҚБМБ нақты мәліметтерін манипулдеу мен басқару құралдарын пайдалану;
- ҚБМБ нақты практикалық дағдылану жұмысы;
-объектілі мәліметтер базасын басқару және оларға шектеуді басқару;
- заманауи case- құралдарын жобалаудағы мәліметтер базасымен жұмыс;
- SQL тілінде қолданбалы бағдарламаны мәліметтер базасында қолдану;
-сұранысты құру, триггерлер, SQL тілінде сақталған процедуралар;
БҚ1,БҚ3,
БҚ6,
КҚ3.4.8,
КҚ3.4.10
ӨО ж/е
КП
Өндірістік оқыту және кәсіптік практика
КП 01
Танымдық практикасы
Тәжірибенің мақсаты мен міндеті. Мамандық және біліктіліктермен танысу. Өндіріс орнына профиль бойынша саяхат. Техника қауіпсіздігі. Танымдық тәжірибе бөлімдері мен тақырыптары оқу орнымен біліктілігіне сәйкес анықталады. Блок – схеманы құру. Колледж мамандықтарының пән аралық байланыстарына талдау және әлеуметтік серіктестер байланысы ( Блокнот, WordPad, MS Word ).Текстік редакторлар жұмысы мен талдау MS Word және MS Excel. Алгоритм және бағдарламалау түсінігі. Тапсырмаларды орындау.
іскерліктер:
-мүмкіндігінше бағдарламаны талдау;
-тапсырмаға сай блок-схеманы құру;
дағдылары:
-таңдалған мамандыққа бағытталу;
-өндірістік тәжірибеде бағытталу;
БҚ 2, БҚ 6
КҚ 3.4.1
КҚ 3.4.4
КП 02
Компьютерлік желілер және желілік басқару практикасы
Браузер түсінігі, браузерлермен жұмыс, іздеу жүйесі, өшірілген шектеулік жалғауын құру және жөндеу. Internet қызметі.. Компьютерлік желіде ақпараттық қауіпсіздік мәселесімен қамтамасызету,ақпарат қорғау, құрал және әдіс қорғау желісі, антивирусты бағдарламалар.Желіде адрестеу: IP және MAC адресі, адрес классы, желіде, желідегі маска. Жеке және жалпы адрес.
іскерліктер:
қажетті бағдарламамен қамтамасыздандыруды орнату;
интернет қызметін пайдалану;
дағдылары:
-желілік операциялық жүйелер және басқару әдістемелігі;
- желілік құрылғыларға негізгі техникалық сипаттама;
БҚ 13

ПК 3.4.9
ПК 3.4.11
ПП 03
Практика по алгоритмизации и программированию
Практическое закрепление и углубление знаний, полученных при изучении учебной дисциплины "Алгоритмизация и программирование".
Освоение приемов программирования с применением изученных структур.
Составление программ на современном алгоритмическом языке: основные элементы языка, структура программы, операторы и операции, управляющие структуры, структуры данных, файлы; подпрограммы; понятие объектно-ориентированного программирования, понятие классов и объектов, их свойств и методов, основные принципы объектно-ориентированного программирования: инкапсуляция, наследование и полиморфизм
умения:
- этапы решения задач;
- типы данных;
- базовые конструкции алгоритмов;
- принципы структурного, модульного и объектно-ориентированного программирования;
навыки:
- реализация алгоритмов на языке программирования высокого уровня;
- использование компонентов, классов и объектов для построения программ.
БК 1, БК 6,
БК 12,
ПК 3.4.4,
ПК 3.4.6,
ПК 3.4.7
ПП 04
Практика по Web – программированию и Internet технологии
Практическое закрепление и углубление знаний, полученных при изучении учебной дисциплины "Web-программирование и интернет-технологии".
Освоение создания готовых веб-проектов: динамических сайтов, веб-приложений на основе полученных знаний.
умения:
- понимание принципа работы технологии "Клиент-сервер";
- основные теги и их атрибуты языка HTML5;
- основные свойства языка CSS3;
- принципы функционирования фронтенда и бэкэнда сайта.
навыки:
- настройка Web-сервера;
- верстка Web-страницы средней сложности с применением HTML5 и CSS3;
- создание серверных скриптов для обеспечения работы сайта;
- использовать JavaScriptдля построения фронтэнда сайта;
БК 1, БК 2,
ПК 3.4.3,
ПК 3.4.8,
ПК 3.4.9,
ПК 3.4.10
ПП 05
Практика по объектно-ориентированному программированию
Практическое закрепление и углубление знаний, полученных при изучении учебной дисциплины "Объектно-ориентированное программирование".
Освоение навыков создания готовых приложений, реализованных с использованием технологии NET.
умения:
- понятия и основные компоненты платформы MS NET;
- подходы ООП в C# на платформе.NET;
- основы работы с базами данных посредством ADO.NET;
навыки:
- создание настольных приложений с графическим интерфейсом c использованием NET;
- работать с готовыми приложениями с помощью технологии NET.
БК 1, БК 6,
БК 12,
ПК 3.4.4,
ПК 3.4.6,
ПК 3.4.7
ПП 06
Практика по операционным системам
Практическое закрепление и углубление знаний, полученных при изучении учебной дисциплины "Операционные системы и пакеты прикладных программ (ППП)".
Освоение навыков установки и настройки настольных операционных систем, проведение профилактического обслуживания операционных систем, установка и настройка программного обеспечения.
Поиск и установка драйверов программного обеспечения, навыки в определении установленного аппаратного обеспечения его настройка.
умения:
- типы операционных систем;
- функции, состав, принципы функционирования операционных систем;
- особенности построения операционных систем семейства Windows и Linux/Unix;
- функциональные особенности прикладных программ;
навыки:
- выполняет установку и настройку операционных систем;
- управлять учетными записями, настраивать параметры рабочей среды пользователей;
- настраивать сетевые параметры,
- выполнять профилактическое обслуживание операционной системы;
БК 13, БК 14

КҚ 3.4.9
КҚ 3.4.11
КП 03
Алгоритмдеу және бағдарламалау практикасы
"Алгоритмдеу және бағдарламалау" оқу пәнінде алған тереңдетілген білімін практикада бекіту. Қолданыстағы меңгерген құрылымды бағдарламалау әдісімен игеру. Заманауи алгоритм тілінде бағдарлама құру: негізгі элемент тілі, бағдарлама құрылымы, операторлар мен операциялар, басқарушы құрылымдар, мәлімет файлдарының құрылымы; бағдарламалауда: объектілі – бағытталған бағдарламалау түсінігі, класс және объект түсінігі, олардың құрамы және әдісі, объектілі – бағытталған бағдарламалау принципі, инкапсуляция, мұрагерлік және полиморфизм.
іскерліктер:
- тапсырма шешу этаптары;
-мәлімет типтері;
-алгоритмнің базалық құрастырылуы;
- объектілі – бағытталған бағдарламалау және модулдік, құрылымдық принциптері;
дағдылар:
-жоғарғы деңгейдегі бағдарламалау тілінде алгоритмді іске асыру;
-бағдарламаны құруға арналған класс пен объект компоненттерін пайдалану.
БҚ1,БҚ6,
БҚ12,
КҚ3.4.4,
КҚ3.4.6,
КҚ3.4.7
КП 04
Web – бағдарламалау және Internet технологиялар практикасы
"Web – бағдарламалау және Internet технологиялар" оқу пәнінде алған тереңдетілген білімін практикада бекіту. Дайын веб-проекттер құруды игеру: динамикалық сайттар, алынған тапсырма негізінде веб-қосымшалар.
іскерліктер:
-"Клиент-сервер" технологиясы жұмыс принципін түсіну;
- HTML5 тілі атрибуты оның негізгі тегі;
- CSS3тілінің негізгі құрамы;
-бэкэнд және фронтенд сайтының функционалды принципі.
дағдылар:
- Web – сервер жөндеу;
- Web беттердің орташа күрделі версткасын HTML5 және CSS3 мен қолдану;
-сайт жұмысын қамтамасыз етуге арналған серверлі сықырды құру;
- фронтенд сайтын құру үшін Java Script қолдану;
БҚ1,БҚ2,
КҚ3.4.3,
КҚ3.4.8,
КҚ3.4.9,
КҚ3.4.10
КП 05
Объектілі - бағытталған бағдарламалау практикасы
"Объектілі - бағытталған бағдарламалау" оқу пәнінде алған тереңдетілген білімін практикада бекіту. NET технологиясын қолдана отырып дайын қосымша құруға дағдылану.
іскерліктер:
- MS NET платформасының негізгі компоненті және түсінігі;
- С# да, NET платформасында ООБ ыңғайлау және қосымша тіл құрылымдары;
- ADO.NET арқылы мәліметтер базасымен жұмыс істеу негізі;
дағдылар:
- NET қолдану арқылы графикалық интерфейспен үстел қосымшасын құру;
- NET технологиясы көмегімен дайын қосымшада жұмыс.
БҚ1,БҚ6,
БҚ12,
КҚ3.4.4,
КҚ3.4.6,
КҚ3.4.7
КП 06
Операциялық жүйелер практикасы
(ҚБП) "Операциялық жүйелер және қолданбалы бағдарлама пакеті" оқу пәнінде алған тереңдетілген білімін практикада бекіту.
Үстелде операциялық жүйені орнату мен жөндеуде дағдысын игеру, операциялық жүйеде профилактикалық қызмет өткізу, бағдарламамен қамтамасыз етуді жөндеу және орнату.
Бағдарламамен қамтамасыз ету драйверін орнату және іздеу, орнатылған қамтамасыз ету аппаратын жөндеуді анықтау дағдысы.
іскерліктер:
-операциялық жүйелер типтері;
-функциясы, құрамы, принципі, операциялық жүйені функционалдау;
- Windows және Linux/Unix операциялық жүйелерін құру ерекшеліктері;
-қолданбалы бағдарламаның функционалды ерекшеліктері;
дағдылар:
- операциялық жүйеде орнату мен жөндеуді орындау;
-тіркеу жазбасын басқару, тұтынушылардың жұмыс істеу ортасының параметрін жөндеу;
-желілік параметрді жөндеу;
-операциялық жүйеде профилактикалық қызмет көрсетуді орындау;
БҚ13,
БҚ14,

ПК 3.6.12
ПП 07
Практика по технологии разработки программного обеспечения
Практическое закрепление и углубление знаний, полученных при изучении учебной дисциплины "Проектирование и технология разработки программного обеспечения".
Технология разработки программных продуктов, проектирование программных продуктов; эффективность и оптимизация программ; отладка, тестирование, сопровождение программ; инструментальные средства разработки программ; технологии программирования; защита программ; коллективная разработка программных средств; экономические аспекты создания и использования программных средств; разработка необходимой программной и технологической документации.
умения:
- основные принципы разработки программного обеспечения;
- основные методы и средства эффективной разработки;
- методы тестирования и верификации программного обеспечения;
- методы организации работы в коллективах разработчиков программного обеспечения;
навыки:
- участвовать в выработке требований к программному обеспечению;
- использовать специализированное программное обеспечение для создания проектной документации и командной работы;
- производить тестирование и оценивать результаты с учетом спецификации;
- создание программной и технологической документации.
БК 1, БК 3,
БК 6,
ПК 3.4.8,
ПК 3.4.10
ПП 08
Практика на получение рабочей профессии "Тестировщик"
Тестирование программного обеспечения осуществляет тестирование программного продукта в соответствии с протоколами тестирования, инструкциями и стандартами качества для обеспечения функционирования систем в соответствии со спецификацией. Проводит анализ и разрешает возникающие в системах проблемы функционирования и сбои. Тестирует отдельные простые компоненты программного обеспечения. Выполняет подготовительные операции, связанные с тестированием программного обеспечения. Разрабатывает простые тестовые наборы и тестовые процедуры. Настраивает тестовое окружение согласно установленным требованиям. Принимает участие в разработке и внедрении типовых и стандартных программных средств. Представляет в установленном порядке отчеты о проделанной работе.
умения:
- применять нормативные, методические материалы по вопросам испытания и тестирования программных продуктов;
- применять основы разработки программного обеспечения;
- использовать современные методики и методологии тестирования программного обеспечения;
навыки:
-организации работы по подготовке и проведению тестирования;
- различения технико-эксплуатационных характеристик, конструктивных особенностей, назначения и режимов работы компьютерной техники, правила их технической эксплуатации;
- рациональной организации своего рабочего места;
БК 2
БК 13

КҚ3.6.12
КП 07
Бағдарламамен қамтамасыздандыруды технологиялық құрастыру практикасы
"Бағдарламамен қамтамасыздандыру технологиясын құрастыру және жобалау" оқу пәнінде алған тереңдетілген білімін практикада бекіту.
Бағдарлама өнімін өңдеу технологиясы, бағдарлама өнімін жобалау; бағдарламаны ыңғайландыру және әсері; дұрыстау, тестілеу, бағдарламан сүйемелдеу;
Бағдарламаны өңдеуде аспапты құралдар; бағдарламаны қорғау; бағдарламалау технологиясы; бағдарламалық құралдарды коллективті өңдеу; бағдарламалық құралдарды қолдану және экономикалық аспектісін құру; технологиялық және бағдарламалық қажетті құжаттарды өңдеу.
іскерліктер:
- бағдарламамен қамтамасыздандыруды өңдеудің негізгі принциптері;
-әсерлі өңдеудің негізгі әдісі мен құралдары;
- бағдарламамен қамтамасыздандыру верификациясы және тестілеу әдісі;
- бағдарламамен қамтамасыздандыруды құрастырушылардың ұйыммен жұмыс істеу әдісі;
дағдылар:
- бағдарламамен қамтамасыздандыруда өндіруді талап етуге қатысу;
- жоба құжаттары мен команда жұмысын құру үшін мамандандырылған бағдарламамен қамтамасыздандыруды пайдалану;
-есептеу спецификациясымен тестілеу жүргізіп қорытындысын бағалау;
-бағдарламалық және технологиялық құжаттарды құру;
БҚ1,БҚ3,
БҚ6,
КҚ3.4.8,
КҚ3.4.10
КП 08
Жұмысшы мамандығын алу практикасы "Тестілеуші"
Мамандандыру бойынша жүйелердің жұмыс істеуін сапалық стандартқа сәйкес қамтамасыздандыру және бағдарламалық өнімді тестілеу протоколымен тестілеу нұсқаулығы. Жүйелердегі проблемалар мен істен шығуды талдау және рұқсат беру қызметі. Бағдарламамен қамтамасыздандырудың қарапайым жеке компоненттерін тестілеу. Тестілеуге байланысты бағдарламамен қамтамасыздандыру операциясын дайындауды орындау. Тестілеу процедурасы мен қарапайым тестілеу жинағын құрастыру. Бекітілген талаптар бойынша тестілеуді реттеу. Стандартты типті бағдарламалық құралдарды құрастыру және енгізуге қатысу. Орындалған жұмысы туралы бекітілген тәртіп бойынша есеп беру.
іскерліктер:
-бағдарламалық өнімдерді тестілеу және сынақтан өткізу сұрақтары бойынша нормативті, әдістемелік материалдарды қолдану;
-бағдарламамен қамтамасыздандыру құрастыру негіздерін қолдану;
-заманауи тестілеу бағдарламасын қамтамасыздандыру әдістемесі мен әдісін қолдану;
дағдылар:
-тестілеу жүргізуді дайындау жұмысын ұйымдастыру;
- компьютер техникасындағы жұмыс режимін және техникалық пайдалану сипаттамасын ажырату,конструктивтік ерекшеліктері, техникалық ережесін қолдану;
- өз жұмыс орнын рациональды ұйымдастыру;
БҚ 2
БҚ 13

ПК 3.5.13
ПК 3.5.15
ПП 09
Практика по компьютерной графике
Практическое закрепление и углубление знаний, полученных при изучении учебной дисциплины "Компьютерная графика".
Практическая работа с программными пакетами для обработки и создания растровой и векторной графики.
Создание двумерной и трехмерной графики с помощью специализированного программного обеспечения.
умения:
- форматы и процедуры обработки графических изображений;
-создать растровой и векторной графику.
навыки:
- применять графические пакеты для создания и обработки графических файлов разного типа;
- редактировать изображения с использованием различных средств художественного или делового оформления;
- создавать трехмерные изображения;
БК 2,БК 6,
БК 9, БК 10,
ПК 3.4.2,
ПК 3.4.3
ПП 10
Практика по сетевым технологиям
Практическое закрепление и углубление знаний, полученных при изучении учебной дисциплины "Компьютерные сети и сетевые администрирования".
Практическое создание и настройка локальных сетей малого и среднего офиса. Подбор оборудования для создания сети. Управление безопасностью сети. Подключение к сети интернет. Способы подключения к сети интернет. Межсетевое взаимодействие. Администрирование сетей.
умения:
- методы и способы построения компьютерных сетей, современные сетевые технологии,
- состав коммуникационных средств и их характеристики;
- способы организации и возможности использования компьютерных сетей;
навыки:
- конфигурировать локальные сети,
- использовать сетевые протоколы с помощью программных средств.
- уметь использовать в практической деятельности традиционные и перспективные технологии локальных и глобальных сетей
БК 1, БК 2,
ПК 3.4.3,
ПК 3.4.8,
ПК 3.4.9,
ПК 3.4.10
ПП 11
Производственно-технологическая практика
Ознакомление с предприятием или организацией по профилю специальности. Назначение и сетевая структура предприятия. Техника безопасности и научная организация труда предприятия.
Изучение технологического процесса обработки информации на предприятии. Программное и аппаратное обеспечение данного предприятия. Организация вычислительных работ и обработка информации. Обслуживание и эксплуатация вычислительной техники. Современные информационные технологии.
умения:
-технологических процессов обработки информации и работы с оборудованием, использованных на предприятии;
-использовать в работе перспективные программное обеспечение
навыки:
-обслуживания вычислительной техники;
-работы с соответствующим программным обеспечением;
-соблюдать правила безопасности и охраны труда, требования пожарной безопасности.
БК 1, БК 2,
ПК 3.4.3,
ПК 3.4.8,
ПК 3.4.9,
ПК 3.4.10
ПП 12
Преддипломная практика
Сбор и систематизация материалов для дипломного проекта. Постановка задачи. Разработка проектной документации и начало дипломного проектирования.
умения:
- технологический процесс разработки программного обеспечения;
- нормативная документация, стандарты в области программного обеспечения;
навыки:
- подготовка проектной документации для дипломного проекта;
-подготовить реальные дипломные проекты.
БК 1, БК 2,
ПК 3.4.3,
ПК 3.4.8,
ПК 3.4.9,
ПК 3.4.10,

КҚ 3.5.13
КҚ 3.5.15
КП 09
Компьютерлік графика практикасы
" Компьютерлік графика" оқу пәнінде алған тереңдетілген білімін практикада бекіту.
Растрлық және векторлық графиканы құруда және бағдарламалық пакетті өңдеуде практикалық жұмыс. Мамандандырылған бағдарламалық қамтамасыздандыру көмегімен екі немесе үш өлшемді графика құру.
іскерліктер:
- графикалық бейнені өңдеу форматы мен процедурасы;
- растрлық және векторлық графиканы құру.
дағдылар:
-әртүрлі типтегі графикалық файл өңдеуде, графикалық пакеттер құру және қолдану;
-көркем немесе іскерлік рәсімдеуде әртүрлі құралды пайдалану;
-үш өлшемді бейнені құру;
БҚ 2, БҚ6, БҚ 9,
БҚ10,
КҚ3.4.2,
КҚ3.4.3
КП 10
Желілік технологиялар практикасы
" Компьютерлік желі және желілік басқару" оқу пәнінде алған тереңдетілген білімін практикада бекіту.
Аз және орташа кеңселерде локальды желіні практикалық жөндеу және құру. Желіні құруда жабдықтарды жинау. Желі қауіпсізділігін басқару. Интернет желіні қосу. Интернет желіні қосу тәсілдері. Желі аралық өзара әрекеттесу. Желіні басқару.
іскерліктер:
- компьютерлік желіні құру әдісі мен тәсілі, заманауи желілік технологиялар;
-коммуникациялық құралдарды құру және оның сипаты;
-компьютерлік желіні пайдалану мүмкіншілігін ұйымдастыру тәсілі;
дағдылар:
-локалды желіні конфигурациялау;
-бағдарламалық құралдар көмегімен желілік протоколды пайдалану;
-локалды және ғаламдық желі технологиясын перспективті және дәстүрлі әрекетпен практикада қолдануды үйрену;
БҚ1,БҚ2,
КҚ3.4.3,
КҚ3.4.8,
КҚ3.4.9,
КҚ3.4.10
КП 11
Өндірістік –технологиялық практика
Мамандық профилі бойынша өндіріспен немесе ұйыммен танысу. Желілік құрылым кәсіпорнын белгілеу. Кәсіпорынның техника қауіпсіздігі мен ғылыми ұйым еңбегі. Кәсіпорында ақпаратты өңдеу технологиялық процесті оқу. Аталған кәсіпорында бағдарламалау және ақпаратты қамтамасыздандыру. Ақпаратты өңдеу және есептеуіш жұмыстарын ұйымдастыру. Есептеуіш техниканы пайдалану және қызмет көрсету. Заманауи ақпараттық технологиялар.
іскерліктер:
-өндірісте қолданылған жабдықтармен жұмыс және технологиялық процесстерді өңдеу ақпараты;
- перспективалық бағдарламамен қамтамасыздандыруды жұмыста қолдану.
дағдылар:
-есептеуіш техникасына қызмет көрсету;
-сәйкестендірілген бағдарламамен қамтамасыздандыруда жұмыс;
-өрт қауіпсіздігін талап ету, еңбек қорғау қауіпсіздігін сақтау ережесі.
БҚ1,БҚ2,
КҚ3.4.3,
КҚ3.4.8,
КҚ3.4.9,
КҚ3.4.10
КП 12
Диплом алды практикасы
ДЖ материалдарын жинау және жүйелеу. Тапсырманы қою. Дипломдық жобалауды бастау және жобалау құжаттарын құрастыру.
іскерліктер:
-бағдарламамен қамтамасыздандыруда технологиялық процесті құрастыру;
-нормативті құжаттар, бағдарламамен қамтамасыздандыру аумағындағы стандарт;
дағдылар:
- ДЖ жоба құжаттарын дайындау;
- нақты дипломдық жобаны дайындау.
БҚ1,БҚ2,
КҚ3.4.3,
КҚ3.4.8,
КҚ3.4.9,
КҚ3.4.10,

ПК 3.4.12
Квалификация 130405 3 - Техник по защите информации
ОПД 00
Общепрофессиональные дисциплины
ОПД 01
Делопроизводство на государственном языке
Понятие о делопроизводстве и корреспонденции, история возникновения делопроизводства, способы создания документов, характеристика, особенности оформления, состав документов, способы документирования на компьютере, оформление трудовых отношений, номенклатура дел, технология организации делопроизводства.
знания:
- способы создания и методики составления служебного письма, документов;
- правила оформления документов;
- регистрация исходящей и входящей корреспонденции с применением различных программ;
умения:
- унифицировать систему организационно-распорядительной документации (ОРД);
- организовывать работу с документами, документооборотом, документопотоком;
- вести учҰт, хранить и контролировать исполнение документов;
БК 1, БК 3
ПК 3.5.4
ОПД 02
Администрирование сетевых систем
Построение корпоративных сетей. Структура сетевых операционных систем. Функциональная модель производства. Планирование и администрирования локальной сети. Способ управления сетью. Размещение сервера. Сетевая архитектура. Сетевые ресурсы.
знания:
-назначение корпоративных и локальных сетей;
- способы размещение сервера;
умения:
-использовать сетевые операционные системы;
-управлять сетевым сервером;
БК 1, БК 2,
БК 4, БК 10,
ПК 3.5.1,
ПК 3.5.11,
ПК 3.5.13
ОПД 03
Системное программное обеспечение
Система программного обеспечения. Функции операционных систем. Состав и назначение системы программирования. Сервисные программы, универсальные устройства обработки информации.
знания:
-назначение системы программного обеспечения;
- функции операционных систем;
умения:
-использовать программы для обработки информации;
-работать с операционными системами.
БК 1, БК 6,
БК 15,
ПК 3.5.7,
ПК 3.5.14
ОПД 04
Создание пользовательской документации
Типы документации. Руководство пользователя. RTF формат. Автоматизированные средства - генерации документации. Шаблоны.
знания:
- назначение пользовательской документации;
- создать шаблоны;
умения:
-использовать шаблоны при работе с информацией;
-работать с RTF форматами.
БК 4, БК 6,
БК 12,
ПК 3.5.13
ОПД 05
Поддержка пользователей
Заявки и запросы пользователей. Контроль инцидентов, оптимизация работы системы. Проблемы пользователей. Идентификация проблем и потенциальные решения в базах данных. Отслеживание процедуры поддержки пользователей с момента получения заявки до ее разрешения.
знания:
- приложения, которые используют пользователи;
- структуры баз данных и организацией контента;
умения:
-эффективно взаимодействовать с пользователем для выявления признаков;
- разворачивать инструментальные средства поддержки;
- четко взаимодействовать с пользователями;
БК 4, БК 6,
БК 12,
ПК 3.5.13
ОПД 06
Программное обеспечение на сетевых компьютерах
Коллективный доступ к вычислительным и информационным ресурсам сети. Операционные системы компьютерных сетей. Быстродействие сетевых ресурсов.
знания:
- культуру доступа к ресурсам сети;
- виды информационных ресурсов сетей;
умения:
- соблюдать культуру доступа к ресурсам сети;
- обслуживать массовые запросы клиентов;
- работать с операционными системами компьютерных сетей;
БК 1, БК 6,
БК 15,
ПК 3.5.7,
ПК 3.5.14
ОПД 07
Авторские права, этика и конфиденциальность в IТ среде
Коммуникация. Этические аспекты искусственного интеллекта. Современные средства массовой информации и коммуникации.  Компьютерная этика.
Информационная этика. Виртуальная этика. Сетевая этика. Авторские права и Интернет.
Киберпреступления. Этические рамки виртуальной коммуникации. Этические аспекты научной работы в Интернете. Этические аспекты рекламы в Интернете.
Оригинальные формы Интернет-творчества. Образование в Интернете.
знания:
- понятие о коммуникативном общений;
- виды искусственных интеллектов;
умения:
- соблюдать культуру общения в виртуальной среде;
- сохранять конфиденциальность в информационной среде;
БК 4, БК 6,
БК 12,
ПК 3.5.13
ПК 3.5.15
ОПД 08
Управление сетью и данными
Пульсирующий трафик. Трансляция кадров. Framerelay и виртуальные соединения. Управление и каналы сетей. Структура управления сетей
знания:
- виды управления и каналов сетей;
- особенности трансляция кадров;
умения:
- работать со структурой управления сетей;
- сохранить виртуальные соединения.
БК1, БК 13,
ПК 3.5.5,
ПК 3.5.6,
ПК 3.5.11,
ПК 3.5.15
ОПД 09
Создание сценариев для сетей
Сценарии WSH для доступа к службе каталогов АDSI. Доступные домены в локальной сети.Сервер сценариев WSH. Языки сценариев VBScript и JScript.Возможности технологии ActiveX. Создание сценариев на примере Windows NT. Использование сетевых команд в сценарии. Команда NET с параметром USE и их разновидности.
знания:
- виды сценариев WSH для доступа к службе каталогов АDSI;
- VBScript и JScript языки сценариев;
умения:
- использовать возможности технологии ActiveX;
- создавать сценарий на примере Windows NT;
БК 1, БК 13,
ПК 3.5.5,
ПК 3.5.6,
ПК 3.5.11,
ПК 3.5.15
ОПД 10
Охрана труда
Закон об Охране труда. Нормативно-правовые акты. Организация рабочего места и ее особенности при использовании ВТ. Профессиональные заболевания при работе с вычислительной техники и профилактика. Защитные фильтры для дисплеев. Создание благоприятных условий труда. Охрана труда и техника безопасности на предприятиях
информационного обслуживания.
Электробезопасность на предприятиях информационного обслуживания.
знания:
-закон об Охране труда;
-виды инструктажей;
-виды зашиты от электробезопасности;
умения:
-содержать рабочее место в надлежащем порядке;
-соблюдать технику безопасности и пожароопасности;

КҚ3.4.12
130405 3 – Ақпаратты қорғау технигі біліктілігі
ЖКП 00
Жалпы кәсіптік пәндер
ЖКП 01
Мемлекеттік тілде іс қағаздарын жүргізу
Іс жүргізу туралы түсінік және корреспонденциялар, іс жүргізудің шығу тарихы, құжаттарды құрастыру әдісі,сипаттамасы,рәсімдеу ерекшеліктері,құжаттар құрамы,компьютерде құжаттау тәсілдері,еңбек қатынасын рәсімдеу,істер номенклатурасы, іс жүргізуді ұйымдастыру технологиясы.
білімдер:
-қызметтік хаттар, құжаттарды құрастыру әдісі мен тәсілдерін;
-құжаттарды рәсімдеу ережесін;
-кіріс және шығыс корреспонденцияларын әртүрлі программада қолдану;
іскерліктер:
-ұйымдастыру және тарату құжаттарының жүйесін унификациялау;
-құжаттар айналымы мен құжат ағымын ұйымдастыру жұмыстары;
-құжаттарды есепке алу, сақтау және бақылауды есепке алу;
БҚ1,БҚ3
КҚ 3.5.4
ЖКП 02
Желілік жүйені басқару
Корпоративті желіні құру.Желілік операциялық жүйе құрылымы. Өндірістің функциональды моделі. Локальды желіні жобалау және басқару. Желі басқару тәсілі. Серверді орналастыру. Желілік архитектура. Желілік ресурстар.
білімдер:
корпоративті және локальды желінінің маңызы;
серверді орналастыру тәсілі;
іскерліктер:
-желілік операциялық жүйені пайдалану;
- сервер желісін басқару;
БҚ1,БҚ2,
БҚ4, БҚ10,
КҚ3.5.1,
КҚ3.5.11,
КҚ3.5.13
ЖКП 03
Жүйелік бағдарламамен қамтамасыздандыру  Бағдарламамен қамтамасыздандыру жүйесі. Операциялық жүйе функциясы.  Жүйелік бағдарлама құрамы және қолдануы. Сервистік бағдарламалар, әмбебап ақпаратты өңдеу құрылғылары.
білімдер:
бағдарламамен қамтамасыздандыру жүйесінің маңызы;
операциялық жүйе функциясы;
іскерліктер:
ақпаратты өңдеуде бағдарлама қолдану;
операциялық жүйеде жұмыс істеу.
БҚ1,БҚ6,
БҚ15,
КҚ3.5.7,
КҚ3.5.14
ЖКП 04
Тұтынушы құжаттарын құрастыру
Құжаттар типтері. Тұтынушы нұсқаулығы. RTF форматы. Құжаттарды автоматтандырылған құралдармен генерациялау. Шаблондар.
білімдер:
-тұтынушы құжаттарының маңызы;
-шаблондар құру;
іскерліктер:
-ақпаратпен жумыс жасауда шаблондарды пайдалану;
- RTF форматында жұмыс істеу.
БҚ4,БҚ6,
БҚ12,
КҚ3.5.13
ЖКП 05
Тұтынушыларды қолдау
Тұтынушылар тапсырыстары мен сұрақтары. Оқиғаларды бақылау, жүйе жұмысын ыңғайлау. Мәліметтер базасында потенциалды шешімдер мен проблемаларды сәйкестендіру. Тұтынушыларды қолдау процедурасын тапсырыс алғаннан бастап, тапсырыс шешілгенге дейін бақылау.
білімдер:
— тұтынушылар қолданатын қосымшалар;
— ұйымдастыру контенттері мен мәліметтер базасының құрылымы;
іскерліктер:
- тұтынушылармен белгілерді анықтау үшін тиімді байланысу;
— қолдау құралдарын кеңейту;
— тұтыншылармен тығыз байланыста әрекет ету;
БҚ 4, БҚ 6,
БҚ 12,
КҚ 3.5.13
ЖКП 06
Желілік компьютерлерді бағдарламамен қамтамасыздандыру
Желідегі ақпараттық және есептеуіш ресурстарға ұжымдасып қол жеткізу. Компьютерлік желідегі операциялық жүйелер. Желілік ресурстардың жылдамдылығы.
білімдер:
қолдану мәдениеттілігі;
желілік ақпараттық ресурстар түрлері;
іскерліктер:
ресурстарға қол жеткізуде мәдениеттілікті сақтау;
клиенттердің жаппай сұранысына қызмет көрсету;
компьютерлік желілерде операциялық жүйелермен жұмыс істеу;
БҚ1,БҚ6,
БҚ15,
КҚ3.5.7,
КҚ3.5.14
ЖКП 07
Авторлық құқық, IТ - ортадағы конфиденциалдық этика
Коммуникация. Жасанды интеллекттердің этикалық аспектілері. Коммуникациялық және жаппай ақпараттық заманауи құралдары. Компьютерлік этика.
Ақпараттық этика.Виртуальды этика. Желілік этика.
Авторлық құқық және Интернет. Кибер қылмыс. Виртуальды коммуникациялардың этикалық шектеуліктері. Интернеттегі ғылыми жұмыс этикасының аспектісі. Интернет-шығармашылығының түп нұсқалық формасы. Интернеттегі білім.
білімдер:
коммуникативті қарым- қатынас түсінігі;
жасанды интеллект түрлері;
іскерліктер:
виртуальды желіде мәдениеттілік қарым – қатынасын сақтау;
ақпараттық ортада конфиденциалдылықты сақтау;
БҚ4,БҚ6,
БҚ12,
КҚ3.5.13
КҚ3.5.15
ЖКП 08
Желілер және мәліметтерді басқару
Пульстік трафик. Трансляция кадры. FRAME RELAY және виртуальды қосылу. Желілік каналдар және басқару. Желіні басқару құрылымы.
білімдер:
желілер каналы және басқару түрлері;
трансляция кадрының ерекшеліктері;
іскерліктер:
желілерді басқару құрылымымен жұмыс істеу;
виртуальды қосылуды сақтау.
БҚ1,БҚ13,
КҚ3.5.5,
КҚ3.5.6,
КҚ3.5.11,
КҚ3.5.15
ЖКП 09
Желілік сценарий құру
АDSI қызмет каталогына арналған WSH сценарийына қол жеткізу. Локальды желідегі қолданылатын домендер. WSH сценарий сервері. VBScript және Jscript тілдер сценариі . ActiveX технологиясының мүмкіншілігі. Windows NT – да сценарий құру. Сценарийда желілік командаларды қолдану. USE және NET командалық параметр түрлері.
білімдер:
АDSI қызмет каталогына арналған WSH сценарийына қол жеткізу түрлері;
VBScript және Jscript тілдер сценариі;
іскерліктер:
ActiveX технологиясын пайдалану мүмкіншілігі;
Windows NT – да сценарий құру;
БҚ1,БҚ13,
КҚ3.5.5,
КҚ3.5.6,
КҚ3.5.11,
КҚ3.5.15
ЖКП 10
Еңбек қорғау
Еңбек қорғау заңы. Нормативті - құқықтық акті.Жұмыс орныжәне есептеуіш техникасын пайдаланудағы ерекшелігі. Есептеуіш техникасындағы кәсіптік аурулардың алдын алу жұмыстары. Дисплейге арналған қорғау фильтрі. Қолайлы еңбек шартын құру. Ақпараттық қызмет көрсету өндірісінде еңбек қорғау және техника қауіпсіздігі. Өндірістік ақпараттық қызмет көрсетудегі электр қауіпсіздігі.
білімдер:
-еңбек қорғау заңы;
- жұмыс орнындағы техника қауіпсіздік ережесі;
-электр қауіпсіздігінен қорғану түрлері;
іскерліктер:
-жұмыс орнын дұрыс ұстау;
-техника қауіпсіздігін және өрт қауіптілігін сақтау;

БК 2, БК 10
ПК 3.5.15
СД 00
Специальные дисциплины
СД 01
Разработка и внедрение безопасности для сетей ИКТ
Разработка проекта "Электронное правительство". Государственный информационный менеджмент. Информационное присутствие. Интерактивное, транзакционное взаимодействие. Электронные государственные закупки. Обеспечение безопасности информационной системы.
знания:
- понятие о государственном информационном менеджменте;
- принцип работы электронное правительство;
умения:
- разработать студенческие проекты по электронному руководству;
- соблюдать безопасность информационной системы;
БК4,БК6,
БК7,
ПК3.5.9,
ПК3.5.14,
ПК3.5.15
СД 02
Управление информационной безопасностью и защита информации
Внедряет политику обеспечения информационной безопасности. Обеспечивает постоянный анализ и управление рисками в отношении информационной безопасности данных предприятия. Рассматривает случаи нарушения безопасности и дает рекомендации по непрерывному улучшению защиты информации. Систематически сканирует информационную среду, выявляя и определяя уязвимые точки и угрозы для информационной безопасности. Фиксирует случаи нарушения и направляет соответствующие запросы компетентным сотрудникам в рамках иерархической структуры организации. Владеет методами защиты информации. Анализирует важнейшие активы компании и определять слабые места и уязвимые точки для несанкционированного вторжения или атак.
знания:
-политику организации в области обеспечения безопасности, особенности ее воздействия на взаимодействие с клиентами, поставщиками и субподрядчиками;
-передовые методы и стандарты в области управления информационной безопасностью;
- виды рисков при управлении информационной безопасностью;
-методы внутреннего контроля информационной безопасности;
умения:
-создавать документы, в которых излагается политика управления информационной безопасностью, взаимосвязанная с общей стратегией бизнеса;
- составлять план управления рисками с целью предупреждения их появления;
- проводить проверки уровня безопасности;
БК10,
БК12,
ПК3.5.1
ПК3.5.10
СД 03
Управление IТ и контроль безопасности системы
Альтернативная модель управления доступа IТ. Дискреционное управление доступом. Мандатное управление доступом. Модели политики безопасности. Алгоритм проверки прав доступа. Расширенные атрибуты. Гибкая система безопасности. Защита файлов и каталогов.
знания:
- модель управления IТ;
-модели политики безопасности;
умения:
-управлять моделями доступа;
- обеспечить защиту файлов и каталогов;
БК4,БК6,
БК7,
ПК3.5.9,
ПК3.5.14,
ПК3.5.15
СД 04
Исследование и бизнес реакция на технологии ИКТ
Информационно-коммуникационные технологии,
используемые в государственном
регулировании национальной экономикой. Развитие системы государственного регулирования экономики в условиях информационного общества. Технологии управления знаниями; использование электронной почты в бизнес-процессах; управление контентом; использование данных и синхронизация данных. Управление финансовыми потоками; идентификация агентств и ведомств.
знания:
-виды информационно-коммуникационных технологии;
-особенности синхронизации данных;
умения:
-регулировать бизнес-реакциями ИКТ;
-управлять информационно- коммуникационных технологии.

БҚ2, БҚ10
КҚ 3.5.15
АП 00
Арнайы пәндер
АП 01
Желілерге арналған ақпараттық коммуникативтік технология (АКТ) қауіпсіздігін құрастыру және енгізу
"Электронды үкімет" жобасын құрастыру. Мемлекеттік ақпараттық менеджмент. Ақпараттық қатысу. Интерактивті, транзакционды өзара қарым - қатынас. Электронды мемлекеттік сатып алу. Ақпараттық жүйенің қауіпсіздігін қамтамасыздандыру.
білімдер:
мемлекеттік ақпараттық менеджмент туралы түсінік;
электронды үкіметте жұмыс принципі;
іскерліктер:
- электронды нұсқаулықпен студенттік жоба құрастыру;
- ақпараттық жүйе қауіпсіздігін сақтау;
БҚ4,БҚ6,
БҚ7,
КҚ3.5.9,
КҚ3.5.14,
КҚ3.5.15
АП 02
Ақпараттық қауіпсіздікті басқару және ақпаратты қорғау
Ақпараттық қауіпсіздікті қамтамасыздандыру саясатын енгізеді. Өндірісте ақпараттық қауіпсіздік қатынасында қауіптілікті басқару және тұрақты талдауды қамтамасыздандырады. Ақпарат қорғауды үздіксіз жетілдіру ұсыныстарын және қауіпсіздіктің бұзылу жағдайларын қарастырады. Ақпараттық ортаны жүйелі сканерлеп, осал тұстарын анықтау және ақпараттық қауіпсіздік қатері. Иерархиялық ұйымдардың құзыретті құрылымына қызметкерлердің ұсыныстарын бұзу жағдайларын анықтап жіберу. Ақпаратты қорғау әдісін меңгереді. Санкцияланбаған басқыншылық пен шабуылдың осал тұстарын анықтау және компанияның негізгі активтерін талдау.
білімдер:
-клиеттермен,қосалқы жеткізушілермен,жабдықтаушылармен өзара байланысу ерекшеліктері және қамтамасыздандыру қауіпсіздігін ұйымдастыру саясаты;
-ақпараттық басқару облысындағы озат әдістер мен стандарттар;
- ақпараттық қауіпсіздікті басқарудағы қатерлер түрі;
-ақпараттық қауіпсіздіктің ішкі әдісін бақылау;
іскерліктер:
- жалпы бизнес стратегиясымен байланысқан ақпараттық қауіпсіздікті басқару саясаты туралы құжаттарды жасау;
- қатер пайда болуын алдын ала ескерту мақсатында жоспар құрастыру;
- деңгей қауіпсіздігіне тексеру жүргізу;
БҚ10,
БҚ12,
КҚ3.5.1
КҚ 3.5.10
АП 03
IТ - басқару және жүйе қауіпсіздігін бақылау
IТ қол жетімді альтернативті басқару моделі. Дискреционды басқаруды қолдану. Мандатты басқаруды қолдану. Саясат моделінің қауіпсіздігі. Алгоритмді құқықты бақылау. Кеңейтілген атрибуттар. Көнімді қауіпсіздік жүйесі. Файлдар мен каталогтарды қорғау.
білімдер:
- IТ басқару моделі;
- қауіпсіздік саясаты және моделі;
іскерліктер:
- басқару модельдерін қолдану;
-файлдар
мен каталогтордың қауіпсіздігін қамтамасыздандыру;
БҚ4,БҚ6,
БҚ7,
КҚ3.5.9,
КҚ3.5.14,
КҚ3.5.15
АП 04
АКТ технологиясын зерттеу және бизнес әсері
Мемлекеттік ұлттық экономиканы ақпараттық коммуникативтік технологияларда қолдануды реттеу.Ақпараттық қоғамдағы экономиканың мемлекеттік жүйесін реттеп дамыту. Білім басқару технологиясы; электронды поштаны бизнес-процесте пайдалану; контентті басқару; мәліметтерді синхрондау және пайдалану. Қаражат ағымын басқару; агенттік пен ведомстволарды сәйкестендіру.
білімдер:
- ақпараттық коммуникативтік технологиялардың түрлері;
- мәліметтерді синхрондау ерекшелігі;
іскерліктер:
- ақпараттық коммуникативтік технологияларга бизнес әсерін реттеу;
- ақпараттық коммуникативтік технологиялардың түрлерін басқару;

БК4,БК6,
БК10,
ПК3.5.3,
ПК3.5.4
СД 05
Управление неисправностей в интегрированных сетях
Организация управления связью. Система управления связи общего пользования. Архитектура системы управления сетью связи. Функциональные блоки и их компоненты. Каналы управления сетью. Протокол обмена данными SNMP и TCP/IP в системе управления сети.
знания:
-назначение систем управления связи общего пользования;
-применять функциональные блоки и их компоненты;
умения:
-устранять неисправностей интегрированных сетей;
-составлять управления данными.
БК 10,
БК 12,
ПК 3.5.1
ПК 3.5.10
СД 06
Разработка и внедрение безопасности беспроводных сетей
Беспроводные глобальные и локальные сети. Их топология. Инструментальная среда диагностики беспроводных сетей. Основные компоненты беспроводной политики. Сегрегация сети. Защита беспроводной точки доступа.
знания:
-типы топологии сетей;
-сегрегация сети;
умения:
-диагностировать беспроводные сети;
- контролировать доступ локальных сетей.
БК 2, БК 10,
БК 11,
ПК 3.5.9,
ПК 3.5.14
СД 07
План настройки и тестирование безопасности сервера
Понятие о безопасности сервера. Защита от компьютерных вирусов. Средства контроля доступа.
Криптографические методы защиты. Виды настройки. Виды тестирования безопасности сервера.
знания:
-работа безопасности сервера;
- средства контроля доступа;
умения:
-контролировать доступ к серверу;
-разработать план настройки безопасности сервера;
БК 1, БК 5,
ПК 3.5.2,
ПК 3.5.4,
ПК 3.5.7
СД 08
Тестирование сетевой безопасности
Прогрессивный подход к безопасности. Технология SDL. Мониторинг и реагирование. Безопасность при разработке, по умолчанию, при развертывании. Встроенные средства безопасности ОС Vista. Панель управления безопасности. Защита Windows. Брандмауэр. Контроль учетных записей пользователей. Обновление Windows.
знания:
-виды тестирования сетевой безопасности;
-особенности технология SDL;
умения:
-определять встроенные средства безопасности;
-контролировать учетные записи пользователей;
БК2,
ПК3.5.3
СД 09
Внедрение безопасности в виртуальные частные сети
Пакетные технологии передачи информации. Передача конфигурационной информации в сетевые устройства. Автоматизация процессов отслеживания состояния сетевой топологии. Подсистема планирования виртуальных частных сетей. Канальная модель PVN.
знания:
-виды отслеживания состояния сетевой топологии;
- назначения конфигурационной информации в сетевые устройства;
умения:
-передает информации в сетевые устройства;
-контролирует отслеживания
состояния сетевой топологии;
БК4,БК6,
ПК3.5.8,
ПК3.5.9,

БҚ4,БҚ6,
БҚ10,
КҚ3.5.3,
КҚ3.5.4
АП 05
Интегрленген желілердің ақауларын басқару
Басқару байланысын ұйымдастыру. Басқару байланыс жүйесін ортақ пайдалану. Байланыс желілеріндегі архитектуралық жүйелік басқару. Функционалды блоктар және олардың компоненттері. Желілік басқару каналдары. Басқару желісіндегі SNMP және TCP/Ip мәліметтерін жүйелік ауыстыру протоколы.
білімдер:
- ортақ пайдалану байланыс жүйесін басқару маңызы;
- функционалды блоктар және олардың компоненттерін қолдану;
іскерліктер:
- интегрленген IР желісіндегі ақауларды жою;
-мәліметтерді басқаруды құру.
БҚ10,
БҚ12,
КҚ3.5.1
КҚ3.5.10
АП 06
Сымсыз желілер қауіпсіздігін құрастыру және енгізу
Сымсыз ғаламдық және локальды желілер. Олардың топологиясы. Сымсыз желідегі құралдарды диагностикалау. Сымсыз желі саясатының негізгі компоненттері. Желіні сегрегациялау. Сымсыз желінің қорғау нүктесіне қолжетімділік.
білімдер:
- топология желілерінің типтері;
- желіні сегрегациялау;
іскерліктер:
-сымсыз желіні диагностикалау;
- локальды желі қолжетімділігін басқару.
БҚ2,БҚ10,
БҚ11,
КҚ3.5.9,
КҚ3.5.14
АП 07
Сервер қауіпсіздігін тестілеу және жөндеу жоспары
Сервер қауіпсіздігінің түсінігі. Компьютерлік вирустардан қорғау. Қол жетімді бақылау құралдарын қолдану.Криптографикалық қорғау әдісі. Реттеу түрлері. Серверді қауіпсіздігін тестілеу түрлері.
білімдер:
- сервер қауіпсіздігі жұмысы;
- қол жетімді бақылау құралдарын;
іскерліктер:
-серверге қол жетімділікті бақылау;
-сервер қауіпсіздігін реттеу жоспарын құрастыру;
БҚ1,БҚ5,
КҚ3.5.2,
КҚ3.5.4,
КҚ3.5.7
АП 08
Желілік қауіпсіздікті тестілеу
Қауіпсіздіктің прогрессивті жолдары. SDL технологиясы. Мониторинг және әсерлесу. Қолдануда және құрастырудағы берілетін қауіпсіздік. Қондырылған Vista операциялық жүйенің қауіпсіздік құралдары.Басқару қауіпсіздігінің панелі. Windows қорғау. Брандмауэр. Тұтынушы жазбаларын есептеу, бақылау. Windows жаңарту.
білімдер:
желілік қауіпсіздіктің тестілеу түрлері;
SDL технологиясынын ерекшеліктері;
іскерліктер:
-қондырылған құралдар қауіпсіздігін анықтау;
- тұтынушы жазбаларын есептеу, бақылау
БҚ2,
КҚ3.5.3
АП 09
Виртуальды жеке-меншік желілерге қауіпсіздік енгізу
Ақпаратты беру технологиялық пакеті.Желілік құрылғыларға конфигурациялық ақпараттарды беру. Желілік топология жағдайын автоматтандыру процесін бақылау. Виртуальды жеке меншік желілерді жоспарлау жүйесі. PVN каналды моделі.
білімдер:
-желілік топология жағдайын бақылау түрлері;
- желілік құрылғыларға конфигурациялық ақпараттарды беру;
іскерліктер:
-желілік құрылғыларға ақпаратты беру;
- желілік топология жағдайын бақылау;
БҚ4,БҚ6,
КҚ3.5.8,
КҚ3.5.9,

ПК3.5.15
ПО и ПП
Производственное обучение и профессиональная практика
ПП 01
Ознакомительная практика
Цели и задачи практики. Знакомство со специальностью и квалификациями. Экскурсии на предприятия по профилям. Техника безопасности. Разделы и темы ознакомительной практики определяются в соответствии квалификации организацией образования.Составление блок – схем. Анализ связи межпредметных (родственных) дисциплин, специальностей колледжа и связи социальными партнерами. Работа и анализ текстовых редакторов ( Блокнот, WordPad, MS Word ) Создания и анализ таблиц средствами MS Word и MS Excel. Понятие алгоритма и программы. Решение задач. Антивирусные программы.
умения:
-анализировать возможности программ;
-составлять блок – схемы к задачам;
навыки:
-ориентироваться в избранной специальности;
-освоить практическую направленность производства;
БК 2, БК 6
ПК 3.5.4
ПК 3.5.8
ПК 3.5.12
ПП 02
Практика по разработке корпоративных локальных беспроводных сетей
Перспективные технологии построения абонентской части сети. Системы фиксированного широкополосного радиодоступа. Организация радиоинтерфейса. Разработка корпоративных, локальных беспроводных сетей.
умения:
-виды построения абонентской части сети;
-виды корпоративных, локальных сетей.
навыки:
-организовать широкополосные радиодоступы;
-разработать корпоративные, беспроводные локальные сети;
БК 2, БК10,
БК 11,
ПК 3.5.9,
ПК 3.5.14
ПП 03
Практика по защите информации
Криптографические методы защиты информации. Создание антивирусов. Обеспечение информационной безопасности. Нормативные акты о защите информации. Организационно-правовая защита информации.
умения:
-криптографические методы защиты информации;
-создание антивирусов;
навыки:
-обеспечивает информационную безопасность;
-соблюдает нормативные акты по защите информации;
БК 10,
БК 12,
ПК 3.5.1
ПК 3.5.10
ПП 04
Практика по установке и оптимизации программного обеспечения операционной системы
IP адрес. Настройка рабочего стола. Настройка звуков. Создание иконок. Сведения о конфигурации. Настройка проводника MS-Windows.
Оптимизация системного реестра.
умения:
-назначение  IP адреса;
- виды настройки операционной системы;
-классификация программного обеспечения;
навыки:
-устанавливать системный реестр;
-работать с программным обеспечением ОС;
БК 2,
ПК 3.5.3
ПП 05
Практика по сетевым технологиям
Компьютерные сети. Сетевые протоколы. Глобальная сеть интернет. Безопасность и защита сети.
умения:
-принципы работы компьютерных сетей;
-соблюдать безопасность и защита сети;
навыки:
-работать с сетевыми протоколами;
-построить защиту сети;
БК 2,
ПК 3.5.3
ПП 06
Практика по управлению системой предотвращения вторжений на сетевые сенсоры
Функции стекирования и кластеризации. Система управления сетевых сенсоров. Доступные топологии развертывания. Отслеживание бесконтрольных подключений. Пассивные и активные системы обнаружения вторжений. Виды систем обнаружения вторжений.
умения:
-системы управления сенсоров;
-виды систем обнаружения вторжений;
навыки:
-определяет систему обнаружения вторжений;
-отслеживает бесконтрольные подключения;
БК 4, БК 6,
БК 10,
ПК 3.5.3,
ПК 3.5.4
ПП 07
Практика по поддерживанию связей пользователей клиента
Безопасность канала связи. Доверенный канал передачи между FTP_ITC. Криптографический протокол. Узлы и клиенты. Установка параметров соединения.
умения:
-работы доверенных каналов;
-установка параметров соединения;
навыки:
-контролировать не правильное поведение в Интернете;
-запрашивает необходимые информации;
БК 2,
ПК 3.5.3
ПП 08
Практика по обеспечению процессов действительной аутентификации
Хэш функции. Виды асимметричных алгоритмов. Модели атак и их возможные результаты. Электронная подпись. Подделка подписей. Получение двух документов с одинаковой подписью. Социальные атаки. Управление ключами. Управление открытых ключей. Хранение закрытых ключей.
умения:
-значение электронной подписи;
- виды асимметричных алгоритмов;
навыки:
-управлять ключами;
-обеспечить безопасность ключей;
БК 2,
ПК 3.5.3
ПП 09
Практика по администрированию сетевой операционной системы
Структура сетевой операционной системы. Средства управления локальными и коммуникационными средствами. Установка, настройка сетевых операционных систем. Планирования приобретения и установки системы.
умения:
-значение операционной системы;
-структура операционной системы;
навыки:
-управлять локальными и коммуникационными средствами;
-настроить и установить операционные системы;
БК 4, БК 6,
БК 10,
ПК 3.5.3,
ПК 3.5.4
ПП 10
Практика по выявлению и устранению сетевых проблем
Системы обнаружения атак. Системы контроля целостности. Обманные системы. Этапы сканирования.
умения:
-виды атак;
-особенности обманных систем;
навыки:
-устранять проблемы атак;
-выявлять и устранять сетевые проблемы;
БК 10,
БК 12,
ПК 3.5.1
ПК 3.5.10
ПП 11
Практика по обеспечению безопасности сети малого офиса и домашней сети
Стандартная технология для построения сети. Сетевое оборудование. Проектирование схемы прокладки кабеля. Разработка мероприятия информационной безопасности сети. Эксплуатация локальной сети. Особенности малого офиса и домашней сети.
умения:
-значение построения сети;
-виды схем прокладки кабелей;
навыки:
-определять тип кабельной системы;
-использовать доступные ресурсы локальной сети;
- обеспечить безопасность сети малого офиса и домашней сети;
БК 4, БК 6,
БК 10,
ПК 3.5.3,
ПК 3.5.4
ПП 12
Практика по настройке сети среднего предприятия
Интернет и его использование. Служба поддержки. Планирование и обновление сети. Планирование структуры адресации. Настройка сетевых устройств. Маршрутизация. Службы ISP. Устранение неполадок.
умения:
- структуры адресации;
- особенности сети среднего предприятия;
навыки:
- настроить сетевые устройства;
- устранить неполадки службы ISP;
- работать со службой поддержки;
БК4, БК 6,
БК 10,
ПК 3.5.3,
ПК 3.5.4
ПП 13
Практика по построению малых корпоративных беспроводных сетей
Сети передачи данных и глобальные многофункциональные сети. Модель OSI. Сетевое
оборудование и среды передачи данных. Стек протоколов. Локальные сети на основе Ethernet. Корпоративные и Wi-Fi сети.
умения:
- виды работ локальных сетей;
- виды работ беспроводных корпоративных сетей;
навыки:
- передать данные через многофункциональные сети;
- работать на сетевых оборудованиях;
БК 2, БК 10,
БК 11,
ПК 3.5.9,
ПК 3.5.14
ПП 14
Практика по выполнению стандартных диагностических тестов
Средства тестирования и диагностики. Операционные оболочки. Анализ диагностических данных. Организационные блоки обработки ошибок.
умения:
- характеристики операционных оболочек;
- работать с операционные оболочки;
навыки:
- обрабатывать ошибки;
- анализировать тесты;
- проводить диагностику данных после тестирования;
БК 4, БК 6,
БК 10,
ПК 3.5.10
ПП 15
Практика на получение рабочей профессии "Оператор Call центров"
Принимает звонки и предоставляет информацию об оказываемых компанией услугах, тарифах, проводимых маркетинговых и иных акциях для физических и юридических лиц. Осуществляет сервисное обслуживание клиентов и решает текущие вопросы в пределах своей компетенции. Принимает заявки от абонентов, формирует запросы и направляет их в группу по контактам с клиентами.
умения:
- законодательные и иные нормативные правовые акты Республики Казахстан по вопросам оптовой и розничной торговли, налогообложения, хозяйственно-финансовой деятельности;
- правила этикета, особенности технологии работы предприятия, базу данных организации;
- основы законодательства о труде Республики Казахстан;
навыки:
- соблюдать правила безопасности и охраны труда, требования пожарной безопасности;
- подготавливает установленную в организации отчетность о своей деятельности;
БК 13,

КҚ3.5.15
ӨО ж/е КП
Өндірістік оқыту және кәсіптік практика
КП 01
Танымдық практикасы
Тәжірибенің мақсаты мен міндеті. Мамандық және біліктіліктермен танысу. Өндіріс орнына профиль бойынша саяхат. Техника қауіпсіздігі. Танымдық тәжірибе бөлімдері мен тақырыптары оқу орнымен біліктілігіне сәйкес анықталады. Блок – схеманы құру. Колледж мамандықтарының пән аралық байланыстарына талдау және әлеуметтік серіктестер байланысы. ( Блокнот, WordPad, MS Word ). MS Word және MS Excel текстік редакторлар жұмысы мен талдау. Алгоритм және бағдарламалау түсінігі. Тапсырмаларды орындау.
іскерліктер:
-мүмкіндігінше бағдарламаны талдау;
-тапсырмаға сай блок-схеманы құру;
дағдылары:
-таңдалған мамандыққа бағытталу;
-өндірістік тәжірибеде бағытталу;
БҚ 2, БҚ 6
КҚ 3.4.1
КҚ 3.4.4
КП 02
Корпоративті сымсыз локальді желіні құрастыру практикасы
Абоненттік желі бөліктерінің перспективті технологиясын құру. Кең жолақты радио жүйесін құру. Радиоинтерфейсті ұйымдастыру. Корпоративті локальды сымсыз желілерді құрастыру.
іскерліктер:
- абоненттік желілер бөліктері құру түрлерін қолдану;
- корпоративті локальды желі түрлері;
дағдылар:
- кең жолақты радио жүйесін ұйымдастыру;
- корпоративті локальды сымсыз желілерді құру;
БҚ2,БҚ10,
БҚ11,
КҚ3.5.9,
КҚ3.5.14
КП 03
Ақпаратты қорғау практикасы
Криптографиялық ақпаратты қорғау әдісі. Антивирустарды құру. Ақпарат қауіпсіздігін қамтамасыздандыру. Ақпаратты қорғау туралы нормативті актілер.Ақпаратты құқықты-ұйымдастырып қорғау.
іскерліктер:
- криптографиялық ақпаратты қорғау әдісін пайдалану;
- антивирустарды құру;
дағдылар:
-ақпараттық қауіпсіздікті қаматамсыздандыру;
- ақпаратты құқықты-ұйымдастырып қорғауды сақтау;
БҚ10,
БҚ12,
КҚ 3.5.1
КҚ 3.5.10
КП 04
Операциялық жүйені бағдарламамен қамтамасыздандыруды ыңғайлау және орнату практикасы
IP адрес. Жұмыс үстелін жөндеу. Дыбыстарды жөндеу. Иконкаларды құрастыру. Конфигурация туралы түсінік. MS-Windows өткізгішін жөндеу.
Жүйелік реестрді оптимизациялау.
іскерліктер:
- IP адрес мәнін қолдану;
-операциялық жүйелерді жөндеу түрлерін қолдану;
-бағдарламалық қамтамасыздандыруды жіктеу;
дағдылар:
- жүйелік реестрді орнату;
- ОЖ бағдарламамен қамтамасыздандыру жұмысы;
БҚ2,
КҚ3.5.3
КП 05
Желілік технологиялар практикасы
Компьютерлік желілер. Желілік протоколдар. Ғаламдық интернет желілері. Желілер қауіпсіздігі және қорғау.
іскерліктер:
-компьютерлік желілермен жұмыс істеу принципі;
- желілер қауіпсіздігі және сақтау;
дағдылар:
-желілік протоколдармен жұмыс;
-желілік қорғау құру;
БҚ 2,
КҚ 3.5.3
КП 06
Желілік сенсорлардағы жүйелік басқыншылықты тойтаруды басқару практикасы
Стекерлеу және кластерлеу қызметі. Сенсорлардың желілік жүйесін басқару. Кеңейту топологиясын қолдану. Бақылаусыз қосылуларды тексеру. Пассивті және активті басқыншылық жүйесін анықтау. Басқыншылық жүйені анықтау түрлері.
іскерліктер:
- сенсор жүйесін басқару;
- басқыншылық жүйені анықтау түрлері;
дағдылар:
- басқыншылық жүйесін анықтау;
- бақылаусыз қосылуларды тексеру;
БҚ 4,БҚ 6,
БҚ10,
КҚ 3.5.3,
КҚ 3.5.4
КП 07
Тұтынушы клиенттер байланысын қолдау практикасы
Байланыс каналының қауіпсіздігі. FTP_ITC арасындағы сенімді каналды беру. Криптографиялық протокол. Клиенттер және түйіндер. Қосылу параметрін орнату.
іскерліктер:
- сенімді каналдармен жұмыс;
- қосылу параметрін орнату;
дағдылар:
- Интернеттегі дұрыс емес тәртіпті бақылау;
-қажетті ақпаратты алу;
БҚ 2,
КҚ 3.5.3
КП 08
Процестің расталуын аутентификациялауды қамтамасыздандыру практикасы
Хэш функциясы. Асимметриялық алгоритмдер. Шабуыл моделі және оның нәтижелік мүмкіндігі. Электронды қол қою. Жасанды қол қою. Екі құжатта бірдей қол қойылуы. Әлеуметтік шабуыл. Кілттерді басқару. Ашық кілттерді басқару. Жабық кілттерді сақтау.
іскерліктер:
- электронды қол қоюды қолдану;
- асимметриялық алгоритмдер түрлері;
дағдылар:
- кілттерді басқару;
-кілттердің қауіпсіздігін қамтамасыздандыру;
БҚ 2,
КҚ 3.5.3
КП 09
Желілік операциялық жүйелерді басқару практикасы
Операциялық жүйелердің желілік құрылымы. Локальды және коммуникативті құралдарды басқару. Желілік операциялық жүйені жөндеу және орнату.Жүйелерді орнату және сатып алуды жоспарлау.
іскерліктер:
-операциялық жүйелерді қолдану;
-операциялық жүйе құрылымын пайдалану;
дағдылар:
- локальды және коммуникативті құралдарды басқару;
- операциялық жүйелерді орнату және жөндеу;
БҚ4,БҚ6,
БҚ10,
КҚ3.5.3,
КҚ3.5.4
КП 10
Желілік проблеманы анықтау және жою практикасы Шабуылды анықтау жүйесі. Жүйе бүтіндігін бақылау. Алдау жүйелері. Сканерлеу кезеңдері.
іскерліктер:
шабуыл түрлерін қолдану;
алдау жүйесінің ерекшелігін пайдалану;
дағдылар:
шабуыл проблемаларын болдырмау;
желілік проблемаларды анықтау және
болдырмау;
БҚ10,
БҚ12,
КҚ3.5.1
КҚ3.5.10
КП 11
Үй желісі және шағын кеңсе желісінің қауіпсіздігін қамтамасыздандыру практикасы
Желіні құруға арналған стандартты технология.Желілік жабдықтар. Кабель жүргізу схемаларын жобалау.Желідегі ақпараттық қауіпсіздік іс- шараларын құрастыру. Локальді желіні пайдалану. Шағын кеңсе және үй желілерінің ерекшеліктері
іскерліктер:
-желі құру;
-кабель жүргізу схемасының түрлерін қолдану;
дағдылар:
-кабельдік жүйе типтерін анықтау;
-локальді желідегі ресурстарды қолдану;
-шағын кеңсе және үй желісіндегі қауіпсіздікті қамтамасыздандыру;
БҚ4,БҚ6,
БҚ10,
КҚ3.5.3,
КҚ3.5.4
КП 12
Орта өндірістік желілерді жөндеу практикасы
Интернет және оны пайдалану.  Қолдау қызметі.Желілерді жаңалау және жоспарлау. Адрестеу құрылымын жоспарлау. Желілік құрылғыларды жөндеу. Бағыттау.  ISP қызметі. Ақауларды болдырмау.
іскерліктер:
адрес құрылымын пайдалану;
орта өндіріс желілерінің ерекшеліктерін қолдану;
дағдылар:
желілік құрылғыларды жөндеу;
ISP қызметіндегі ақауларды болдырмау;
қолдау қызметімен жұмыс істеу;
БҚ4,БҚ6,
БҚ10,
КҚ3.5.3,
КҚ3.5.4
КП 13
Кіші корпоративтік сымсыз желілерді құру практикасы
Ғаламдық көп функцианальды желілерде мәліметтерді беру. OSI моделі. Желілік жабдықтар және мәліметтерді беру ортасы. Протоколдар стегі. Ethernet негізіндегі локальді желілер. Wi-Fi және корпоративті желілер.
іскерліктер:
- локальді желісі жұмысының түрлерін қолдану;
- сымсыз корпоративті желілердегі жұмыс түрлерін пайдалану;
дағдылар:
- көп функционалды желілерде мәліметтерді беру;
- желілік жабдықтармен жұмыс;
БҚ2,БҚ10,
БҚ11,
КҚ3.5.9,
КҚ3.5.14
КП 14
Стандартты диагностикалық тестілеу практикасы
Тестілеу құралдары және диагностикасы. Операциялық қабықшалар. Мәліметтер диагностикасын талдау. Қателіктерді өңдеу блогын ұйымдастыру.
іскерліктер:
- операциялық қабықшалар сипаттамасын қолдану;
- операциялық қабықшалар мен жұмыс;
дағдылар:
- қателіктерді өңдеу;
- тестілеуді талдау;
- мәліметтер диагностикасын жүргізу;
БҚ4,БҚ6,
БҚ10,
КҚ3.5.10
КП 15
Жұмысшы мамандығын алу практикасы "Саll орталығының операторы"
Заңды және жеке тұлғалардың, кампаниялардың акциясы мен маркетингін жүргізу, тарифтік қызмет көрсету ақпаратын ұсыну және қоңырауларды қабылдау. Клиенттерге өз құзыреттілігінде шешілетін ағымды сұрақтарды және қызмет көрсетуді ұйымдастыру. Абоненттерден тапсырыстарды қабылдау, ұсыныстарды қалыптастыру және клиенттермен байланысу топтарына бағыттау.
іскерліктер:
- ҚР көтерме және жеке саудалар,салық төлеу,шаруашылық-қаражат қызметіндегі сұрақтары бойынша нормативті – құқықты және заңнамалық актілері;
- этикет ережесі, өндірістегі жұмыстардың технологиялық ерекшеліктерін,ұйымдардың мәліметтер базасы;
- ҚР еңбек туралы заңнама негіздері;
дағдылар:
- өрт қауіпсіздігі мен еңбек қорғау ережесі және талаптары;
- өз қызметінде бекітілген есептеулерді ұйымдастырып дайындау;
БҚ 13,

ПК 3.3.1,
ПК 3.3.4,
ПК 3.3.14
ПП 16
Производственно-технологическая практика
Методика защиты информации. Разработка антивирусных программ. Анализ информационной технологии по защите информации.
умения:
-постановка задачи по защите информации;
-разработка антивирусных программ;
навыки:
-разработать мероприятия по защите информации;
- методика защиты информации.
БК4,БК6,
БК10,
ПК3.5.3,
ПК3.5.4
ПП 17
Преддипломная практика
Изучение технологии защиты информации. Создание проекта по защите информации. Сбор материалов для защиты ДП.
умения:
-назначение технологии защиты информации;
-сбор материалов для защиты ДП.
навыки:
-подготовить собранный материал для защиты ДП.
-изучить технологии защиты информации.
БК 2, БК 10,
БК11,
ПК 3.5.9,
ПК 3.5.14
Квалификация 130406 3 - Техник по обслуживанию компьютерной техники
ОПД 00
Общепрофессиональные дисциплины
ОПД 01
Делопроизводство на государственном языке
Понятие о делопроизводстве и корреспонденции, история возникновения делопроизводства, способы создания документов, характеристика, особенности оформления, состав документов, способы документирования на компьютере, оформление трудовых отношений, номенклатура дел, технология организации делопроизводства.
знания:
- способы создания и методики составления служебного письма, документов;
- правила оформления документов;
- регистрация исходящей и входящей корреспонденции с применением различных программ;
умения:
- унифицировать систему организационно-распорядительной документации (ОРД);
- организовывать работу с документами, документооборотом, документопотоком;
- вести учҰт, хранить и контролировать исполнение документов;
БК 1, БК 3
ПК 3.6.14
ОПД 02
Уход за компьютерной техникой
Уход за системным блоком. Чистка монитора. Уход за вентилятором системного блока.
Контроль за сроком службы устройств ПК. Пожарная безопасность.
знания:
-техники безопасности и пожарной безопасности;
-виды системного блока;
умения:
-контролировать уход за компьютерной техникой;
- проводить диагностику вентилятором системного блока.
БК 2, БК 14,
ПК 3.6.2
ОПД 03
Компьютерные устройства
Классификация компьютерных устройств. Основные устройства: материнская плата, процессор, системный блок, блок питания, жесткий диск, видеокарта, ОЗУ дополнительные устройства и их применения, принцип работы, дальнейшая эксплуатация.
знания:
-виды основных устройств компьютера;
-,дополнительные устройства и их применения;
умения:
- проводит ремонт и обслуживание компьютерных устройств;
- работать с компьютерной техникой.
БК 2
ПК 3.6.2
ОПД 04
Системное администрирование офисной сети
Администрирование веб-сервера, баз данных, сети и безопасности сети. Подготовка и сохранение резервных копий данных, их периодическая проверка и уничтожение. Установка и конфигурирование необходимых обновлений для операционной системы и используемых программ. Установка и конфигурирование нового аппаратного и программного обеспечения.
Создание и поддержание в актуальном состоянии пользовательских  учҰтных записей.
знания:
- особенности системы администрирования сети;
- виды аппаратных и программных обеспечений;
умения:
- различать работу веб-сервера;
- описывать базы данных и их обработку;
- несет ответственность за информационную безопасность в компании;
-устраняет неполадки в системе;
- планирует и проводит работу по расширению сетевой структуры предприятия;

КҚ 3.3.1,
КҚ 3.3.4,
КҚ 3.3.14
КП 16
Өндірістік технологиялық практика
Ақпараттарды қорғау әдісі. Антивирустық бағдарламаларды құрастыру.Ақпараттар технологиясында ақпаратты қорғауды талдау.
іскерліктер:
-ақпаратты қорғау тапсырмасын орындау;
- антивирустық бағдарламаларды құрастыру;
дағдылар:
-ақпаратты қорғау іс- шарасын құрастыру;
- ақпараттарды қорғау әдісі.
БҚ4,БҚ6,
БҚ10,
КҚ3.5.3,
КҚ3.5.4
КП 17
Диплом алды практикасы
Ақпаратты қорғау технологиялық процесін оқып үйрену.Ақпаратты қорғау жобасын құру.Дипломдық жобаны қорғауға арналған материалдарды жинау.
іскерліктер:
-ақпаратты қорғау технологиясын белгілеу;
- дипломдық жобаны қорғауға арналған материалдарды жинау.
дағдылар:
- дипломдық жобаны қорғауға арналған материалдарды дайындау;
- ақпаратты қорғау технологиялық процесін оқып үйрену
БҚ2,БҚ10,
БҚ11,
КҚ3.5.9,
КҚ3.5.14
130406 3 - Компьютер құрылғыларына қызмет көрсетуші техник біліктілігі
ЖКП 00
Жалпы кәсіптік пәндер
ЖКП 01
Мемлекеттік тілде іс қағаздарын жүргізу
Іс жүргізу туралы түсінік және корреспонденциялар, іс жүргізудің шығу тарихы, құжаттарды құрастыру әдісі,сипаттамасы,рәсімдеу ерекшеліктері,құжаттар құрамы,компьютерде құжаттау тәсілдері,еңбек қатынасын рәсімдеу, істер номенклатурасы, іс жүргізуді ұйымдастыру технологиясы.
білімдер:
-қызметтік хаттар, құжаттарды құрастыру әдісі мен тәсілдерін;
-құжаттарды рәсімдеу ережесін;
-кіріс және шығыс корреспонденцияларын әртүрлі программада қолдану;
іскерліктер:
-ұйымдастыру және тарату құжаттарының жүйесін унификациялау;
-құжаттар айналымы мен құжат ағымын ұйымдастыру жұмыстары;
-құжаттарды есепке алу, сақтау және бақылауды есепке алу;
БҚ1,БҚ3
КҚ 3.6.14
ЖКП 02
Компьютерлік техника күтімі
Жүйелік блокқа күтім. Мониторды тазалау. Жүйелік блоктың желдеткіш күтімі.
ДК құрылғысының қызмет мерзімін бақылау.Өрт қауіпсіздігі.
білімдер:
-техника және өрт қауіпсіздігі;
- Жүйелік блоктың түрлері;
іскерліктер:
- компьютер техникасы күтімін бақылау;
- жүйелік блоктың желдеткіш күтімін диагностикалау;
БҚ2,БҚ14
КҚ3.6.2
ЖКП 03
Компьютер құрылғылары
Компьютер құрылғыларын жіктеу. Негізгі құрылғылар: аналық плата, процессор, жүйелі блок, блок қорегі, қатты диск, бейнекарта, ОЗУ,қосымша құрылғылар және оны қолдану, жұмыс принципі, алдағы эксплуатация.
білімдер:
- компьютер құрылғыларының негізгі түрлері;
- қосымша құрылғылар және оны қолдану;
іскерліктер:
компьютер құрылғыларын жөндеу және техникалық қызмет көрсету;
компьютер техникасында жұмыс;
БҚ 2
КҚ 3.6.2
ЖКП 04
Кеңселік желілерді басқару жүйесі
Веб-серверді, мәліметтер базасын, желілер мен желілік қауіпсіздікті асқару. Мәліметтерді резервті көшіруді сақтау және дайындау. Қолданылатын бағдарламалардағы операциялық жүйелерді жаңарту және қажетті конфигурациялау,орнату. Аппаратты және бағдарламаларды конфигурациялау және орнату. Тұтынушылардың есептеу жазбаларын актаульды түрде қолдау және құру.
білімдер:
желілік жүйені басқаруң ерекшелігі;
аппараттық және бағдарламамен қамтамасыздандыру түрлері;
іскерліктер:
веб-сервер жұмысын ажырату;
мәліметтер базасын сипаттау және өңдеу;
-компаниядағы ақпараттық қамтамасыздандыруға жауаптылықты мойнына алу;
жүйедегі ақауларды болдырмау;
өндіріс желілік құрылымдарын кеңейту жұмыстарын жоспарлау және жүргізу;

БК 1,БК 9,
ПК 3.6.3,
ПК 3.6.13
ОПД 05
Автоматика в компьютерных устройствах
Импульсные устройства. Основы дискретной автоматики. Цифровые устройства. Электронно-вычислительные техники. Особенности компьютерных устройств. Автоматика электронных устройств.
знания:
- виды импульсных устройств;
- особенности компьютерных устройств;
умения:
-использовать цифровые устройства;
-работать сэлектронно–вычислительной техникой;
БК 2
ПК 3.6.1
ОПД 06
Электроника и импульсная техника
Полупроводниковые приборы. Электронно-оптические и фотоэлектрические приборы. Электровакуумные приборы. Усилители электрических сигналов. Импульсная техника.
знания:
- виды полупроводниковых приборов;
- назначение импульсной техники;
умения:
-использовать импульсные устройства;
- производить расчеты импульсных сигналов;
БК 2,БК 10
ПК 3.6.12
ОПД 07
Инструменты программного и аппаратного тестирования
Инструментальная среда программирования. Эволюция тестирования. Виды тестирования, используемые в настоящее время. Перспективы развития тестирования.
знания:
- виды инструментов программного и аппаратного тестирования;
- перспективы развития тестирования;
умения:
- использовать в работе инструментальную среду программирования;
- проверять эволюцию тестирования.
БК 3, БК 11,
ПК 3.6.3,
ПК 3.6.4,
ПК 3.6.9
ОПД 08
Управление разрешением системных проблем на работающей системе
Решение задач с нечеткой логикой. Адаптивное программирование. Имитация творческой деятельности. Обработка и трансформация данных. Построение виртуальной реальности. Категории BI-продуктов. BI-инструменты и BI-приложения. BI-платформы. Генераторы запросов и отчетов (Query/Report Generator — QRG). Оперативная аналитическая обработка данных (Online Analytical Processing — OLAP).корпоративные BI-наборы (Enterprise BI Suites — EBIS) различной конфигурации, встраиваемые в ERP-системы
знания:
- многомерные серверы, реляционные механизмы;
- инфраструктура для BI-платформ;
умения:
- проводить многомерный и многофакторный анализ и генерации отчетов по данным;
- работать с BI-приложениями информационной системы и поддержки деятельности руководителя;
БК 4, БК 6,
ПК 3.6.12,
ПК 3.6.14
ОПД 09
Мониторинг и администрирование безопасности IТ системы
Общие понятия о степени доверия системы, политика безопасности. Механизмы обеспечения безопасности. Анализ возможных угроз и выбор мер противодействия. Уровень гарантированности. Анализ результатов тестирования. Механизм подотчетности (протоколирования). Аудит и анализ регистрационной информации. Доверенная вычислительная база. Работа системного администратора. Оценки доверия безопасности ИС.
Функции монитора обращений.
знания:
- политику безопасности;
- механизмы обеспечения безопасности;
умения:
- аудировать результаты тестирования;
- контролировать монитор обращений;
- проверять каждое обращение пользователя;
БК4, БК6,
ПК3.6.12,
ПК3.6.14
ОПД 10
Создание сценариев для сетей
Сценарий WSN для доступа к службе каталогов ADSI. Объекты каталогов. Доступные домены в локальной сети. Запуск сценария из командной строки в консольном и графическом режиме.
знания:
-виды каталогов ADSI;
- доступные домены в локальной сети;
умения:
-выполнить запуск сценария;
-подключать и отключать сетевые ресурсы;
БК 4, БК6,
ПК 3.6.12,
ПК 3.6.14
ОПД 11
Охрана труда
Закон об Охране труда. Нормативно-правовые акты. Организация рабочего места и ее особенности при использовании ВТ. Профессиональные заболевания при работе с вычислительной техники и профилактика. Защитные фильтры для дисплеев. Создание благоприятных условий труда. Охрана труда и техника безопасности на предприятиях информационного обслуживания
Электробезопасность на предприятиях информационного обслуживания
знания:
- закон об Охране труда;
- нормативно-правовые акты;
умения:
- содержать рабочее место в надлежащем порядке;
- соблюдать техники безопасности и пожароопасности.
БК 2

БҚ1,БҚ9,
КҚ3.6.3,
КҚ3.6.13
ЖКП 05
Компьютер құрылғыларындағы автоматика
Импульсті құрылғылар. Дискретті автоматика негіздері. Сандық құрылғылар. Электронды есептеуіш техникалары. Компьютер құрылғыларының ерекшеліктері. Электронды құрылғы автоматикасы.
білімдер:
испульсті құрылғылар түрлері;
компьютер құрылғыларының ерекшеліктері;
іскерліктер:
-сандық құрылғыларды қолдану;
- электронды есептеуіш техникасында жұмыс.
БҚ2
КҚ 3.6.1
ЖКП 06
Электроника және импульсті техника
Жартылай өткізгіш аспаптар. Электронды-оптикалық және фотоэлектрлік аспапатар. Электровакуумды аспаптар. Электр дабылдарын күшейіткіштер. Импульсті техника.
білімдер:
жартылай өьткішгіш аспаптар түрлері;
импульсті техника маңызы;
іскерліктер:
- импульсті құрылғыларды қолдану;
- импульс дабылдарын есептеу;
БҚ 2, БҚ 10
КҚ 3.6.12
ЖКП 07
Аппаратты және бағдарламалық тестілеу құралдары
Бағдарламалаудың құралдар ортасы. Тестілеу эволюциясы. Қазіргі кездегі қолданылатын тестілеу түрлері.Тестілеудің перспективті дамуы.
білімдер:
- бағдарламалы және аппаратты тестілеу құралдарының түрлері;
- тестілеудің перспективті дамуы;
іскерліктер:
- жұмыс істеуде бағдарламалық құралдар ортасын қолдану;
- тестілеу эволюциясын тексеру.
БҚ3,БҚ11,
КҚ 3.6.3,
КҚ 3.6.4,
КҚ 3.6.9
ЖКП 08
Жұмыс жүйесіндегі проблемаларға рұқсат беруді басқару
Нақты емес логиканы есептеу. Адаптивті бағдарламалау. Шығармашылық қызметті имитациялау.Мәліметтерді тасымалдау және өңдеу. Реальды виртуальды құру. BI-өнімдер категориясы. BI-құралдары және BI-қосымшалары. BI-платформалары. Сұрау және есептеу генераторы. (Query/Report Generator — QRG). Мәліметтерді оперативті талдап өңдеу. (Online Analytical Processing — OLAP). Әртүрлі конфигурациядағы корпоративті BI-жинағы (Enterprise BI Suites — EBIS), ERP қондырылған жүйесі.
білімдер:
- көп өлшемді серверлер, реляционды механизмдері;
- BI-платформасына арналған инфраструктура;
іскерліктер:
- мәліметтердің генерациялық есептеулері және көп факторлі, көп өлшемді талдама жүргізу;
BI ақпараттық жүйедегі басшылық қызметті қолдау қосымшасымен жұмыс істеу;
БҚ4,БҚ6,
КҚ3.6.12,
КҚ3.6.14
ЖКП 09
IТ - жүйесі қауіпсіздігін басқару және мониторинг Қауіпсіздік саясаты, жүйе сенімділік дәрежесі туралы жалпы түсінік. Қауіпсіздікті қамтамасыздандыру механизмі.Қарсыласу шарасын таңдау және қатерлік мүмкіншілігін талдау. Кепілдік деңгейі.Тестілеу нәтижесін талдау.Есеп беру механизмі (протоколдау). Ақпаратты тіркеп талдау және аудит. Сенімді есептеу базасы.Желілік әкімшілік жұмысы.
АЖ қауіпсіздігін бағалау сенімділігі.Сұрау мониторының функциясы.
білімдер:
- қауіпсіздік саясаты;
- қауіпсіздікті қамтамасыздандыру механизмі;
іскерліктер:
- тестілеу нәтижесін аудиттау;
- сұрау мониторын бақылау;
- әрбір тұтынушы сұрауын тексеру;
БҚ4,БҚ6,
КҚ3.6.12,
КҚ3.6.14
ЖКП 10
Желілік сценарий құру
ADSI каталог қызметіндегі қолданылатын WSN сценариі. Каталог объектілері. Локальды желідегі қолданылатын домендер. Графикалық және консольдық режимдегі командалық жолдардан тұратын сценарийді қосу.
білімдер:
- ADSI каталог түрлері;
- локальды желідегі қолданылатын домендер;
біліктілік:
- сценарийді қосу;
-желілік ресурстарды қосу және ажырату;
БҚ4,БҚ6,
КҚ3.6.12,
КҚ3.6.14
ЖКП 11
Еңбек қорғау
Еңбек қорғау заңы. Нормативті - құқықтық акті.Жұмыс орныжәне есептеуіш техникасын пайдаланудағы ерекшелігі. Есептеуіш техникасындағы кәсіптік аурулардың алдын алу жұмыстары. Дисплейге арналған қорғау фильтрі. Қолайлы еңбек шартын құру. Ақпараттық қызмет көрсету өндірісінде еңбек қорғау және техника қауіпсіздігі. Өндірістік ақпараттық қызмет көрсетудегі электр қауіпсіздігі.
білімдер:
-еңбек қорғау заңы;
- нормативті – құқықтық акті;
іскерліктер:
-жұмыс орнын дұрыс ұстау;
-техника қауіпсіздігін және өрт қауіптілігін сақтау;
БҚ 2

ПК 3.6.4
СД 00
Специальные дисциплины
СД 01
Управление сетевой безопасностью
Стандарты информационной безопасности. Криптографические основы безопасности. Протоколы безопасного сетевого взаимодействия. Политика безопасности. Уровень гарантированности безопасности. Механизмы безопасности.
знания:
-виды стандартов информационной безопасности;
- политику безопасности;
умения:
-управлять доступом с субъектами и объектами;
-контролировать о выполнении политики безопасности;
- работать с механизмами безопасности;
БК 6, БК 8,
БК 10,
ПК 3.6.4,
ПК 3.6.14
СД 02
Планирование и реализация комплексных IТ проектов
Документация действий по управлению IТ проектов. Формирование иерархической структуры проекта. Построение ИСР. Определение содержания проекта.
знания:
-виды структур проекта;
- построение ИСР;
умения:
-подбирать квалификацию персонала проекта;
-обучать персонал для разработки проекта;
БК 1, БК 6,
БК 12,
ПК 3.6.3,
ПК 3.6.4,
ПК 3.6.15
СД 03
Разработка и внедрение системы безопасности
Принципы и модель создания информационной системы. Структура среды информационной системы. Внедрение модулей ИС.
Потребность в объемах закупаемого программного и аппаратного обеспечения.
Реальные оценки сроков развертывания и запуска ИСУ. Ключевые пользователи ИС и уточненный список членов команды внедрения.
Степень соответствия прикладного программного обеспечения специфике бизнеса компании. Реинжиниринг бизнес-процессов.
Обеспечение процесса анализа и проектирования ИС с возможностями CASE-технологий
знания:
- бизнес цели предприятия;
- структура среды информационной системы;
умения:
- определять правила, связь и взаимодействие между всеми что, как, где, когда и кто.
- участвовать в закупке программного и аппаратного обеспечения;
- разработать систему безопасности;
БК 1, БК 6,
БК 12,
ПК 3.6.3,
ПК 3.6.4,
ПК 3.6.15
СД 04
Настройка и тестирование компьютерных устройств
Настройка загрузки компьютера. Базовые установки BIOS. Первоначальная инициализация основных системных компонентов. Тестирование процессора. Детектирование оперативной памяти, копирование кода BIOS в оперативную память и проверка контрольных сумм BIOS. Проверка регенерации памяти и тестирование 64 Кбайт нижней памяти. Первоначальная настройка чипсета. Тестирование полного объема оперативной памяти. Проверка контрольной суммы CMOS и состояния батарейки. Инициализация СОМ- и LPT-портов.
знания:
- базовые установки BIOS;
- виды настройки загрузки компьютера;
умения:
-тестирует процессор, оперативную память;
-проверяет регенерацию памяти;
- подключает и тестирует клавиатуры, порты ввода/вывода и другие устройства.
- управляет жизненными циклами процесса тестирования;
БК 2

КҚ 3.6.4
АП 00
Арнайы пәндер
АП 01
Желілік қауіпсіздікті басқару
Ақпараттық қауіпсіздік стандарты. Криптографикалық қауіпсіздік негізі. Желілік өзара әсер ету қауіпсіздік протоколы. Қауіпсіздік саясаты. Кепілдік қауіпсіздік деңгейі.Қауіпсіздік механизмі.
білімдер:
-ақпараттық қауіпсіздік стандарт түрлері;
-қауіпсіздік саясаты
іскерліктер:
- субъектілер мен объектілерді қолжетімді басқару;
-қауіпсіздік саясатын орындауды бақылау;
-қауіпсіздік механизмдерімен жұмыс істеу;
БҚ6,БҚ8,
БҚ10,
КҚ3.6.4,
КҚ3.6.14
АП 02
Кешенді IТ – жобаларды жоспарлау және жүзеге асыру
IТ жобасындағы құжаттар қозғалысын басқару. Жобаны иерархиялық құрылымын қалыптастыру. АЖР құру. Жоба мазмұнын анықтау.
білімдер:
-жоба құрылымы түрлері;
- АЖР құру;
іскерліктер:
-жоба персоналдарының біліктілігін таңдау;
- жоба құрастыру үшін персоналды оқыту;
БҚ1,БҚ6,
БҚ12,
КҚ3.6.3,
КҚ3.6.4,
КҚ3.6.15
АП 03
Жүйелік қауіпсіздікті құрастыру және енгізу
Ақпараттық жүйені құрастыру моделін құру және принциптері. Ақпараттық жүйелік орта құрылымы.АЖ модульдерін енгізу.Аппарат қауіпсіздігі және сатып алынатын бағдараламалар көлемін мұқтаждық. АЖБ қосу және кеңейту мерзімін реальды бағалау. АЖ негізгі тұтынушылары және енгізуші команданың нақтыланған мүшелері.Бизнес компаниясының қолданбалы бағдарламамен қамтамасыздандыру спецификасына сәйкес дәрежесі. Бизнес – процесінің реинжинирингі. CASE-технологиясы мүмкіншіліктерінің АЖ жобалары және процесс таладамасын қамтамасыздандыру
білімдер:
өндірістегі бизнестің мақсаты;
ақпараттық жүйелік орта;
іскерліктер:
- заңды анықтау,байланыс және өзара әсерлесу, не, калай, кайда, кашан және кім;
- базалық компоненттер моделінің құрамын ажырату;
БҚ1,БҚ6,
БҚ12,
КҚ3.6.3,
КҚ3.6.4,
КҚ3.6.15
АП 04
Компьютер құрылғыларын тестілеу және жөндеу
Компьютерді жүктеуді реттеу. BIOS базалық құрылғылары. Негізгі жүйелік компоненттерді алғашқы инициализациялау. Процессорды тестілеу. Оперативті жадыны детектілеу, BIOS кодын көшіру және BIOS бақылау сомасын тексеру. Жады регенерациясын тексеру және 64 Кбайт төменгі жадысын тестілеу. Чипсетті алғаш рет жөндеу.Толық көлемді оперативті жадыны тестілеу. CMOS бақылауын тексеру және батарейдің жағдайы. СОМ- и LPT- портын инициализациялау.
білімдер:
BIOS базалық құрылғылары;
компьютерді жүктеуді реттеу түрлері;
іскерліктер:
- оперативті жадыны,процессорді тестілейді;
- жадыны регенерациялауды тексеру;
- пернетақтаны қосу және тестілеу, басу/шығару порты және басқа құрылғыларда жұмыс істеу;
- тестілеу процесчінің өмірлік циклын басқару;
БҚ 2

ПК 3.6.2
ПК 3.6.7
СД 05
Обновление и аварийное восстановление данных
Программы архивации. Мастер аварийного восстановления системы. Оптимизация занимаемого пространства. Настройка свойств системы. Переменная среда.
знания:
- понятия о мастере аварийного восстановления системы;
- особенности программой архивации;
умения:
-настроить свойств системы;
-оптимизировать занимаемые пространства;
БК5,БК8,
ПК3.6.14,
ПК3.6.15
СД 06
Установка и управление сервером
Управление сервером на базе Unix. Webmin - графический web интерфейс. Управление ОС (загрузка, процессы, состояние, log-файлы).
Управление серверами: (Apache, FTP, SSH, Samba). Настройка сети Firewall. PECL и PEAR php-расширения для работы с Gearman.
Организация параллельных вычислений в PHP.
знания:
- виды серверов;
- работу серверов;
умения:
- управлять серверами;
- настроить сети;
БК 2
ПК 3.6.8
ПК 3.6.9
СД 07
Операционные системы
Основные функции операционной системы. Понятия об операционных системах. Ядро операционной системы. Пакетные режимы исполнения программ.
знания:
- виды ОС;
- работу ОС;
умения:
- управлять операционными системами;
- исполнять режим пакетных программ;
БК 7, БК 8,
БК 13,
ПК 3.6.11,
ПК 3.6.13
СД 08
Встроенные системы
Краткое описание архитектуры микроконтроллеров, способов их подключения и программирования. Архитектуры CISC, RISC, Гарвардская и Фон Неймана (Принстонская). Взаимодействие вычислительного ядра, периферии микроконтроллера и памяти. Режим программирования микроконтроллера. Языки программирования. Библиотеки. Прерывания. Константы, определения, массивы. Отладка. Дизассемблирование. Порты ввода-вывода. Время. Таймер-счетчик. Система событий Работа с Atmel Software Framework (ASF) Виды сигналов. Согласование сигналов. Датчики и схемы их включения.
знания:
- устройства и работы вычислительного ядра микроконтроллера;
- виды прошивки памяти программ микроконтроллера.
умения:
-работать со средой разработки программного кода для микроконтроллеров;
-установить помехоустойчивость;
- управлять нагрузкой;
БК 7, БК 8,
БК 13,
ПК 3.6.11,
ПК 3.6.13
СД 09
Техническое обслуживание и ремонт компьютерных устройств
Структура и внутренние компоненты IBM PC.
Обзор семейства IBM PC и совместимых компьютеров. Блоки питания, корпуса и их разновидности. Шинная архитектура. Устройства ввода. Клавиатуры: типы, способы подключения. Манипуляторы " мышь", их характеристики. Видеоподсистема: мониторы и их характеристики. Видеоадаптеры и их характеристики. 2D и 3D ускорители, принципы работы. Типичные проблемы видеоадаптеров. Форм фактор. Шины, материнские платы. Конфигурирование системных плат. Система прерываний. Микропроцессоры. Характеристики слотов для CPU. Типы памяти. Диагностика памяти. Оптимизация памяти. Внешние устройства: жесткие диски, звуковые карты CD ROM. Типы интерфейсов и их характеристики. Настройка и подготовка жҰсткого диска. Сохранение и восстановление информации с диска. Сборка и настройка компьютера. Подключение и настройка внешних устройств. Установка программного обеспечения. Диагностика и устранение неисправностей. Ошибки системы питания. Ошибки материнской платы. Установка дополнительных устройств. Программная диагностика. Подготовка и установка различных операционных систем. Конфликты дополнительного оборудования. Устранение ошибок установки операционной системы.
знания:
- структуру компонентов компьютерных устройств;
- обзор совместимости компьютеров;
умения:
- подключить и настроить внешние устройства;
- установить программные обеспечения;
- диагностировать и устранить неисправности;
БК 2

КҚ3.6.2
КҚ 3.6.7
АП 05
Мәліметтерді қалпына келтіруді жаңалау
Бағдарламаларды мұрағаттау. Апатты қайта қалпына келтіру жүйесінің шебері. Кеңістік оптимизациясы. Жүйелерді реттеу. Айнымалы орта.
білімдер:
апатты қайта қалпына келтіру жүйесінің шебері туралы түсінік;
бағдарламаларды мұрағаттау ерекшелігі;
іскерліктер:
- жүйелерді реттеу;
- кеңістікті оптимизациялау;
БҚ5,БҚ8,
КҚ3.6.14,
КҚ3.6.15
АП 06
Серверді орнату және басқару
Unix базасында серверді басқару. Webmin – графикалық web интерфейс. ОЖ басқару (жүктеу,процестер,log-файлдар).Серверлерді басқару (Apache, FTP, SSH, Samba). Firewall желісін құру. Gearman-ға арналған кеңейтілген PECL и PEAR php жұмысы. PHP параллельджі есептеулерді ұйымдастыру.
білімдер:
сервер түрлері;
сервер жұмысы;
іскерліктер:
серверлерді басқару;
желілерді құру;
БҚ 2,
КҚ 3.6.8,
КҚ 3.6.9
АП 07
Операциялық жүйелер
Операциялық жүйелердің негізгі қызметі. Операциялық жүйелер туралы түсінік. Операциялық жүйелер ядросы. Бағдарламалар пакетінің орындалу тәртібі.
білімдер:
ОЖ түрлері;
ОЖ жұмысы;
іскерліктер:
операциялық жүйелерді басқару;
-бағдарламалар пакетінің орындалу тәртібі.
БҚ 7,БҚ 8,
БҚ 13,
КҚ 3.6.11,
КҚ 3.6.13
АП 08
Қондырылған жүйелер
Бағдарламалау мен оларды қосуды, микроконтроллер архитектурасына қысқаша сипаттама. CISC архитектурасы, RISC, Гарвард және Фон Нейман (Принстонская). Есептеуіш ядросының әрекеттесуі, перифериялық микроконтроллер және жады. Микроконтроллердің бағдарламалау режимі. Бағдарламалау тілі. Кітапханалар. Үзілу. Константтар, анықтаулар, массивтер. Реттеу. Дизассемблирлеу. Қосу – шығару порттары. Уақыт. Таймер-есептеуіш. Оқиға жүйелері AtmelSoftwareFramework (ASF) жұмыс істеу. Дабыл түрлері. Дабылдармен келісім. Датчиктер мен қосу схемалары.
білімдер:
- микроконтроллер есептеуіш ядросының жұмысы және жабдықтары;
- микроконтроллер бағдарламасының жадысын тіркеу түрлері;
іскерліктер:
-микроконтроллерге арналған бағдарламалық кодты өңдеу ортасымен жұмыс істеу;
-шуға беріктілікті орнату;
- салмақ түсіруді басқару;
БҚ 7, БҚ 8,
БҚ 13,
КҚ 3.6.11,
КҚ 3.6.13
АП 09
Компьютер құрылғыларын жөндеу және техникалық күтімі
IBM PC ішкі компоненттері және құрылымы.
IBM PC құрамына шолу және компьютерлерді сәйкестендіру. Қоректену блогы, қорабы және түрлері.Шинді архитектура. Шығару құрылғысы. Пернетақталар: типтері, қосу тәсілдері. Манипуляторлар "тінтуір", олардың сипаттамасы. Бейне жүйелер: мониторлар және олардың сипаттамасы. Бейне адаптер және олардың сипаттамасы. 2D және 3D күшейткіштері, жұмыс істеу принципі. Бейне адаптердің типтік проблемалары. Фактор түрлері. Шиналар, аналық платалар. Жүйелік платаны конфигурациялау. Үзілу жүйесі. Микропроцессорлар. CPU арналған слот сипаттамасы. Жады типтері. Жадыны диагностикалау. Жадыны оптимизациялау. Ішкі құрылғылар: қатты дискілер, CD ROM дыбыс карталары. Интерфейс типтері және оардың сипаттамасы. Қатты искілерді дайындау және реттеу.дискідегі ақпараттарды қайта қалпына келтіру және сақтау. Компьютерді жинау және жөндеу. Сыртқы құрылғыларды қосу және жөндеу. Бағдарламамен қамтамасыздандыруды орнату. Аауларды жою және диагностикалау. Қоректендіру жүйесінің қателіктері. Аналық платаның қателіктері. Қосымша құрылғыларды орнату. Бағдарламаны диагностикалау. Әр түрлі операциялық жүйелерді дайындау және орнату. Қосымша жабдықтардағы келіспеушілік. Операциялық жүйелердегі орнату қателіктерін болдырмау.
білімдер:
компьютер құрылғылары компоненттерінің құрылымы;
компьютер сәйкесігіне шолу;
іскерліктер:
сыртқы құрылғыларды қосу және жөндеу;
бағдарламамен қамтамасыздандыруды орнату;
ақауларды диагностикалау және болдырмау;
БҚ 2

ПК 3.6.2
ПК 3.6.9
ПК 3.6.12
ПП и ПП
Производственно-профессиональная практика
ПП 01
Ознакомительная практика
Цели и задачи практики. Знакомство со специальностью и квалификациями. Экскурсии на предприятия по профилям. Техника безопасности. Разделы и темы ознакомительной практики определяются в соответствии квалификации организацией образования. Составление блок – схем. Анализ связи межпредметных (родственных) дисциплин, специальностей колледжа и связи социальными партнерами. Работа и анализ текстовых редакторов ( Блокнот, WordPad, MS Word ) Создания и анализ таблиц средствами MS Word и MS Excel. Понятие алгоритма и программы. Решение задач. Сервисное обслуживания.
умения:
-анализировать возможности программ;
-составлять блок – схемы к задачам;
навыки:
-ориентироваться в избранной специальности;
-освоить практическую направленность производства;
БК 2, БК 6
ПК 3.6.11
ПК 3.6.15
ПП 02
Практика по электронике и импульсной технике
Назначение, устройство и принцип действия полупроводниковых приборов; генераторы: импульсы и виды; расчет основных элементов импульсных устройств;
умения:
-рассчитывать параметры импульсных сигналов;
- выбрать марку импульсных устройств;
навыки:
-параметры, схемы работы импульсных сигналов;
- назначение и конструкцию электроустановок;
БК 12, БК 13
ПК 3.6.3
ПК 3.6.13
ПП 03
Практика по подключению внутренних аппаратных компонентов
Виды аппаратных компонентов. Средства коммутации. Микропрограммное управление. Алгоритм функционирования ПК. Программное обеспечение ПК. Аппаратная поддержка прерываний.
умения:
-значение средств коммутации;
-виды аппаратных компонентов;
навыки:
-обработать прерываний;
-обеспечить функционирование ПК;
БК2,БК8,
БК13,
ПК3.6.2,
ПК3.6.12
ПП 04
Практика по выявлению и устранению сетевых проблем
Настройка сетевых подключений. Неполадки связанные с сетевым адаптером. Обновление программного обеспечения.
умения:
-виды сетевых подключений;
-обновление программного обеспечения.
навыки:
-проверить подлинность шифрования данных;
-настроить сервер удаленного доступа;
-осуществлять обновление программного обеспечения;
БК4,БК6,
ПК3.6.9,
ПК3.6.11
ПП 05
Практика по выполнению стандартных диагностических тестов
Методы тестирования. Количественный дифференцированный характер оценки. Надежность тестирования. Диагностика тестирования. Опасность профанации. Кабельные сканеры и тестеры.
умения:
-методика тестирования;
-кабельные сканеры и тестеры;
навыки:
-разработать аппарат психометрики;
-сформулировать стандартные диагностические заключения;
БК13,
БК14,
ПК3.6.7,
ПК3.6.14
ПП 06
Практика по операционным системам
Процессы и их поддержка в операционной системе. Планирование процессов. Кооперация процессов и основные аспекты ее логической организации. Алгоритмы и механизмы синхронизации. Управление памятью. Файловые системы. Ввод-вывод. Проблемы безопасности операционных систем.
умения:
-процессы операционных системы;
-разработать алгоритм синхронизации;
навыки:
-настроить механизмы синхронизации;
-устранять проблемы безопасности операционных систем.
БК13,
БК14,

КҚ 3.6.2
КҚ 3.6.9
КҚ 3.6.12
ӨП ж/е КП
Өндірістік оқыту және кәсіптік практика
КП 01
Танымдық практикасы
Тәжірибенің мақсаты мен міндеті. Мамандық және біліктіліктермен танысу. Өндіріс орнына профиль бойынша саяхат. Техника қауіпсіздігі. Танымдық тәжірибе бөлімдері мен тақырыптары оқу орнымен біліктілігіне сәйкес анықталады. Блок – схеманы құру. Колледж мамандықтарының пән аралық байланыстарына талдау және әлеуметтік серіктестер байланысы. ( Блокнот, WordPad, MS Word ). MS Word и MS Excel текстік редакторлар жұмысы мен талдау. Алгоритм және бағдарламалау түсінігі. Тапсырмаларды орындау.
іскерліктер:
-мүмкіндігінше бағдарламаны талдау;
-тапсырмаға сай блок-схеманы құру;
дағдылары:
-таңдалған мамандыққа бағытталу;
-өндірістік тәжірибеде бағытталу;
БҚ 2, БҚ 6
КҚ 3.4.1
КҚ 3.4.4
КП 02
Электроника және импульсті техника практикасы
Анықталуы, жартылай өткізгіш құрылғылардың әрекет принципі және қондырғы; генераторлар; импульс және түрлері; импульсті қондырғылардың негізгі элементтер есебі;
іскерліктер:
-керекті құрылғыларды техникалық сипаттамасы бойынша дурыс таңдау жасау;
-құрылғылар параметріне есеп жүргізу;
дағдылары:
-электрониканың дамуы негізгі этаптары;
- қорғаушы және қосу аппаратураларының, құрылғыларының жұмыс істеу принципі, электр қондырғыларының құрылымдық маңызы;
БҚ 2
КҚ 3.3.3
КҚ 3.3.1
КП 03
Аппараттың ішкі компоненттерін қосу практикасы
Аппарат компоненттерінің түрлері. Коммутация құралдары. Микробағдарламалы басқару. ДК жұмыс істеу алгоритмі. ДК бағдарламамен қамтамасыздандыру. Аппараттың үзілген жерін қосу.
іскерліктер:
- коммутация құралдарының қолдану;
- аппарат компоненттерінің түрлері;
дағдылар:
- үзілісті өңдеу;
- ДК қызметін қамтамасыздандыру;
БҚ2,БҚ8,
БҚ13,
КҚ3.6.2,
КҚ3.6.12
КП 04
Желілік проблеманы анықтау және жою практикасы
Желілік қосылуларды реттеу. Желілік адаптерге байланысты ақаулар. Бағдарламамен қамтамасыздандыруды жаңалау.
іскерліктер:
-желілік қосылу түрлерін пайдалану;
- бағдарламамен қамтамасыздандыруды жаңалау;
дағдылар:
-мәліметтердің түп нұсқасын шифрлауды тексеру;
-қашықтықтағы серверді реттеу;
-бағдарламамен қамтамасыздандыруды жаңартуды жүргізу;
БҚ4,БҚ6,
КҚ3.6.9,
КҚ3.6.11
КП 05
Стандартты диагностикалық тестілеу практикасы
Тестілеу әдісі. Санды дифференциальды бағалау сипаты. Тестілеу сенімділігі. Тестілеу диагностикасы. Профанация қауіптілігі. Тесттер және кабельді сканерлер.
іскерліктер:
-тестілеу әдісін қолдану;
- тесттер және кабельді сканерлер;
дағдылар:
-психометрика аппаратын құру;
-стандартты диагностика қорытындысын қалыптастыру;
БҚ13,
БҚ14,
КҚ3.6.7,
КҚ3.6.14
КП 06
Операциялық жүйелер практикасы
Операциялық жүйелер процесі және оларды қолдау. Процессті жоспарлау. Процесстерді ұйымдастыру және негізгі логикалық ұйымдастыру аспектілері. Синхрондау механизмдері және алгоритмдеу. Жадыны басқару. Файлдық жүйелер. Басу – шығару. Операциялық жүйелердің қауіпсіздік проблемалары.
іскерліктер:
-операциялық жүйелер процесін қолдану;
- синхрондау алгоритмін өңдеу;
дағдылар:
- синхрондау механизмдерін реттеу;
- операциялық жүйелердің қауіпсіздік проблемаларын шектеу.
БҚ13,
БҚ14,

ПК3.6.12
ПП 07
Практика по сетевым технологиям
Компьютерные сети. Сетевые протоколы. Глобальная сеть интернет. Безопасность и защита сети.
умения:
-принципы работы компьютерных сетей;
-соблюдать безопасность и защита сети;
навыки:
-использовать в работе сетевые протоколы;
- работать глобальным сетям в интернете.
БК 2, БК 11,
ПК 3.6.12,
ПК 3.6.15
ПП 08
Практика по установке и настройке безопасности домашнего офиса
Установка серверного и клиентского модулей. Установка и настройка RadminViewer. Встроенные системы диагностики и управления безопасностью.
умения:
-принципы установки серверного и клиентского модулей;
- установить и настроить RadminViewer.
навыки:
-настроить безопасность домашнего офиса;
-установить серверного и клиентского модуля.
БК1, БК 9,
ПК 3.6.3,
ПК 3.6.13
ПП 09
Практика по подключению и настройке компонентов вычислительной техники
Система учетной записи администратора. Подключение к виртуальной частной сети интернет. Устройство ввода и вывода. Подключение доменов.
умения:
-назначение систем учетной записи администратора;
-подключить доменов;
навыки:
- подключить и настроить компоненты вычислительной техники;
- установить устройство ввода и вывода.
БК 2, БК 9,
БК 10,
ПК 3.6.2
ПП 10
Практика по сборке корпоративных беспроводных сетей
Надежность ІТ инфраструктуры. Выбор аппаратной и программной платформы. Настройка корпоративного сервера. Подключение сетевого узла к тонкому кабелю Ethernet. Монтаж беспроводной сети Wi-Fi.
умения:
-назначение аппаратной и программной платформы;
-сборке корпоративных беспроводных сетей;
навыки:
-смонтировать беспроводной сети Wi-Fi;
-подключить сетевого узла к тонкому кабелю Ethernet.
БК 2, БК 13,
ПК 3.6.8
ПП 11
Практика по настройке сетевых устройств
Безопасная инфраструктура. Создание безопасных сетей для поддержки приложений. Настройка сетей. Работа с исправлениями. Проверка авторизации.
умения:
-структуру сетевой инфраструктуры;
- проверить авторизации и работа с исправлениями;
навыки:
- отслеживать уязвимые места инфраструктуры;
- устанавливать брандмауэры;
- устранять неполадки в приложениях;
БК 2, БК 13,
ПК 3.6.12
ПП 12
Практика по настройке и управлению системой предотвращения вторжений на сетевые устройства
Обзор межсетевого экрана и системы предотвращения вторжений нового поколения SourceFire и FirePower. Система управления DefenseCenter. Виртуальный сенсор конфигурации Inline размещения. Инспекция и фильтрация активного трафика и размещение в режиме IDS копии трафика.
умения:
-виды гибридных топологий;
-виды аппаратной платформы;
навыки:
-управлять системой DefenseCenter;
-фильтровать активные трафики;
-предотвратить вторжений на сетевых сенсорах;
БК 2

КҚ3.6.12
КП 07
Желілік технологиялар практикасы
Компьютерлік желілер. Желілік протоколдар. Ғаламдық интернет желісі. Желілер қауіпсіздігі және қорғау.
іскерліктер:
-компьютер желілерінің жұмыс істеу принципін қолдану;
- желілер қауіпсіздігі және қорғау;
дағдылар:
-желілік протоколдармен жұмыс істеу;
- ғаламдық интернет желісінде жұмыс.
БҚ 2, БҚ11,
КҚ 3.6.12,
КҚ 3.6.15
КП 08
Үй кеңселік қауіпсіздігін орнату және жөндеу практикасы
Клиент модульдері мен сервер орнату. Radmin Viewer орнату және реттеу. Қондырылған жүйелерді диагностикалау және қауіпсіздігін басқару.
іскерліктер:
- клиент модульдері мен сервер орнату принципін пайдалану;
- Radmin Viewer орнату және реттеу;
дағдылар:
-үй кеңсесі қауіпсіздігін реттеу;
- Клиент модульдері мен сервер орнату.
БҚ1,БҚ9,
КҚ3.6.3,
КҚ3.6.13
КП 09
Есептеуіш техника компоненттерін қосу және жөндеу практикасы
Жазбаларды есептеу жүйесі әкімшілігі. Интернетке виртуальды жеке меншік желіні қосу. Басу және шығару құрылғылары. Домендерді қосу.
іскерліктер:
- әкімшіліктің есептеу жүйесіндегі жазбаларды пайдалану;
- домендерді қосу;
дағдылар:
- есептеу техникасы компоненттерін реттеу және қосу;
- басу және шығару құрылғыларын орнату;
БҚ2,БҚ9,
БҚ10,
КҚ3.6.2
КП 10
Корпоративтік сымсыз желіні жинау практикасы
ІТ инфрақұрылымының сенімділігі. Аппаратты және бағдарламалар платформаларын таңдау. Корпоративті серверді орнату. Ethernet жұқа кабелін желілік түйінге қосу. Wi-Fi сымсыз желісін монтаждау.
іскерліктер:
- аппаратты және бағдарламалық платформаны қолдану;
- корпоративтік сымсыз желіні жинау;
дағдылар:
- Wi-Fi сымсыз желісін монтаждау;
- Ethernet жұқа кабелін желілік түйінге қосу.
БҚ2,БҚ13,
КҚ3.6.8
КП 11
Желілік құрылғыларды жөндеу практикасы
Инфрақұрылым қауіпсіздігі. Қосымшаны қолдау үшін желі қауіпсіздігін құру. Желіні реттеу. Түзету жұмыстары. Авторлауды тексеру.
іскерліктер:
- желілік инфра құрылымдарын қолдану;
- авторлауды тексеружәне түзету жұмыстарын тексеру;
дағдылар:
-инфрақұрылымның осал тұстарын бақылау;
- брандмауэрді орнату;
-қосымшадағы ақауларды болдырмау;
БҚ2,БҚ13,
КҚ3.6.12
КП 12
Желілік сенсорына басқыншылықты тойтару жүйесін басқару практикасы
Заманауи SourceFire и FirePower басқыншылықты тойтару жүйесі және желі аралық экранды шолу. Defense Center басқару жүйесі.  Inlineға виртуальды сенсорлы конфигурацияны орналастыру. IDS көшірмелі режимді трафигін және активті трафикті сүзгіден өткізіп орналастыру, инспекциялау.
іскерліктер:
-гибридті топология түрлерін қолдану;
-аппараттық платформа түрлерін қолдану;
дағдылар:
- Defense Cente жүйесін басқару;
-активті трафик сүзгіден өткізу;
- желілік сенсорға басқыншылықты тойтару;
БҚ 2

БК 1, БК 3
ПК 3.7.1
ОПД 02
Математическая статистика
Теория вероятностей. Элементы математической статистики. Частота. Моделирование случайных величин. Методы статических испытаний.
знания:
- элементы математической статистики;
- методы статических испытаний;
умения:
- моделировать случайные величины;
- изучить теорию вероятностей.
БК1, БК11
ПК3.7.11,
ПК 3.7.7
ОПД 03
Микроэлектроника
Физические основы полупроводниковой микроэлектроники, физические явления и процессы в полупроводниковых структурах. Основы реализации оперативных и долговременных запоминающих устройств. Принципы построения микроэлектронных приборов и устройств, цифровая и аналоговая микроэлектроника: узлы, блоки, устройства. Микропроцессоры. Понятие об интегральных схемах, элементы полупроводниковой микроэлектроники.
знания:
- историю развития микроэлектроники;
- устройства микроэлектронных приборов;
умения:
- построить узлы, блоки микроэлектронных устройств;
- характеризовать оперативные запоминающие устройства;
БК 10,
БК 14,
ПК 3.7.3
ПК 3.7.5
ОПД 04
Микросхемотехника
Арифметические и логические основы построения вычислительного устройства. Форматы представления данных в ПК. Принципы кодирования данных. Моделирование элементной базы микропроцессорной техники.
знания:
- основы логических интегральных микросхем;
- основы микросхемотехнического проектирования цифровых схем и микроэлектронных устройств.
умения:
- переводить числа из одной системы счисления в другие, производить с ними различные арифметические операции;
- строить функциональные и принципиальные схемы узлов устройств вычислительной техники с соблюдением требований стандартов;
БК 2, БК 6,
ПК 3.3.11,
ПК 3.3.12
ОПД 05
Электротехника
Основы электротехники, трехфазная система и их соединение, синхронные и асинхронные машины переменного и постоянного тока,
трансформаторы, электроприводы и их виды, ремонт электрических установок и ТБ, программа "Workbench, Электрик"
знания:
-условные обозначения элементов электротехники и электроники;
-принципы построения электрических схем;
умения:
-составлять реальные электрические схемы по программе: "Электрик", "Workbench";
-работать на виртуальных тренажерах;
БК 2, БК 10,
ПК 3.3.3
ОПД 06
Организация вычислительных систем и сетей
Принципы построения и архитектура компьютеров. Информационно-логические основы компьютеров. Элементная база компьютеров. Функциональная и структурная организация компьютеров. Управление внешними устройствами. Системы мультимедиа. Вычислительные системы. Принципы построения телекоммуникационных сетей. Телекоммуникационные системы в компьютерных сетях. Локальные, глобальные, корпоративные компьютерные сети. Эффективность функционирования и перспективы развития компьютерных сетей.
знания:
- виды архитектур компьютеров;
- принципы построения телекоммуникационных сетей;
умения:
- определить элементную базу компьютеров;
- управлять внешними устройствами компьютерной техники;

БҚ1, БҚ3
КҚ 3.7.1
ЖКП 02
Математикалық статистика
Ықтималдық теориясы. Математикалық статистика элементтері. Жиілік. Кездейсоқ шамаларды модельдеу. Статистикалық сынаулар әдісі.
білімдер:
-математикалық статистика элементтерін;
- статистикалық сынаулар әдісі;
іскерліктер:
-кездейсоқ шамаларды модельдеу;
- ықтималдық теориясын меңгеру.
БҚ1, БҚ11
КҚ3.7.11,
КҚ 3.7.7
ЖКП 03
Микроэлектроника
Жартылай өткізгіш құрылымындағы процестер және физикалық құбылыстар, жартылай өткізгіш микроэлектрониканың физикалық негіздері. Ұзақ уақыттағы жады құрылғылары мен оперативті тарату негізі.  Аналогты,санды микроэлектроника құрылғылары және микроэлектронды аспаптарды құру принциптері: түйіндер,блоктары,құралдары. Микропроцессорлар. Жартылай өткізгіш микроэлектроника элементтері, интегральды схемалар туралы түсінік.
білімдер:
микроэлектрониканың даму тарихы;
микроэлектрон құрылғыларының аспаптары;
іскерліктер:
микроэлектрон құрылғыларының түйіндері мен блоктарын құру;
оперативті жады құрылғыларын сипаттау;
БҚ10,
БҚ14
КҚ 3.7.3
КҚ 3.7.5
ЖКП 04
Микросхемотехника
Есептеуіш құрылғысында арифметикалық және логикалық негіз құру.ДК да мәліметтерді беру форматтары.Мәліметтерді кодтау принципі. Микропроцессор техникасының элементтер базасын модельдеу.
білімдер:
интегральды логикалық микросхема негіздерін;
цифрлық схемаларды және микроэлектрондық құрылғылар мен микросхемотехникада сандық схемаларды жобалау негіздерін;
іскерліктер:
сандарды санау жүйесінен басқа санау жүйесіне ауыстырып, әртүрлі арифметикалық операциялар жүргізу;
стандарт талаптары бойынша есептеу техникасы құрылғыларында принципиальды және функциональды түйін схемаларын құрастыру;
БҚ 2, БҚ 6,
КҚ 3.3.11,
КҚ 3.3.12
ЖКП 05
Электротехника
Электротехника негіздері, үш фазалық жүйе және оның байланысы,айнымалы және тұрақты тоқтың синхронды және асинхронды машиналары, трансформаторлар, электр жетектері және олардың түрлері: электр құрылғыларын жөндеу және техника қауіпсіздігі.
"Workbench,Электрик" бағдарламалары.
білімдер:
-электротехника элементтерінің шартты белгіленуін;
-электр схемаларын құрастыру принципін;
іскерліктер:
-"Электрик", "Workbench" бағдарламасында реалды электр схемаларын құру;
-виртуальды тренажерда жұмыс істеу;
БҚ 2, БҚ 10,
КҚ 3.3.3
ЖКП 06
Есептеуіш жүйелер мен желілерді ұйымдастыру
Компьютер архитектурасы және құрылу принципі. Компьютердің ақпаратты логикалық негізі. Компьютердің элементтер базасы. Компьютердің функциональды құрылымын ұйымдастыру. Сыртқы құрылғыларды басқару. Мультимедиа жүйесі. Есептеу жүйесі. Телекоммуникациялық жүйе құру принциптері. Компьютер желісіндегі телекоммуникациялық жүйелер. Локальді, ғаламдық, корпоративті компьютер желілері. Компьютер желілерінің перспективті дамуы және функциональды тиімділігі.
білімдер:
компьютер архитектурасының түрлері;
телекоммуникациялық желілік құру принциптері;
іскерліктер:
компьютердің элементтер базасын анықтау;
компьютер техникасының сыртқы құрылғыларын басқару;

БК 1, БК 6,
ПК 3.7.1,
ПК 3.7.2,
ПК 3.7.4
ОПД 07
Основы высшей и дискретной математики
Понятие комплексного числа. Дифференциальные уравнения. Ряды. Двойное интегрирование. Функции нескольких переменных. Основные понятия теории множеств. Основные определения теории графов. Операции над графами. Характеристики графов. Характеристики расстояний в графах. Предмет комбинаторного анализа. Основные понятия и операции комбинаторики. Оптимизационные задачи. Математические выражения количественных и качественных отношений между объектами.
знания:
-операции над комплексными числами; дифференциалные уравнения І,ІІ и высших порядков; ряды: виды рядов и операции над ними; понятие интеграла, нахождение площадей фигур; функции нескольких переменных: дифференцирование и интегрирование;
-основные дискретные структуры: множества, отношения, графы, комбинаторные структуры, системы счисления;
- основные методы и алгоритмы теории графов,
- теории отношений, комбинаторики, связанные с оптимизацией и моделированием систем различной природы.
умения:
- выполнять операции интегрирования и дифференцирования, применять правила для решения задач, исследовать правила перехода из одной формы в другую на заданные свойства;
-употреблять специальную математическую символику для выражения количественных и качественных отношений между объектами;
-выполнять операции над множествами, применять аппарат теории множеств для решения задач, исследовать бинарные отношения на заданные свойства;
-решать оптимизационные задачи на графах.
БК 1, БК 3
ПК 3.7.4
ОПД 08
Программирование
Введение в программирование.
Представление данных в компьютере,
хранение данных в компьютере, типы данных языка Си. Основные операторы и структура программы на Си. Функция main, функции ввода-вывода, препроцессор.
массивы и строки, библиотечные функции ввода-вывода. Операторы выбора, безусловный переход, циклы. структуры и объединения. связные списки, рекурсия, бинарные деревья, динамическое программирование.
знания:
- особенности языка Си;
- виды основных операторов;
умения:
- выбирать типы данных языка Си;
- программировать по индивидуальному заданию;
БК 6,
ПК 3.7.12
ОПД 09
Операционные системы
Процессы и их поддержка в операционной системе. Планирование процессов. Кооперация процессов и основные аспекты ее логической организации. Алгоритмы и механизмы синхронизации. Управление памятью. Файловые системы. Ввод-вывод. Проблемы безопасности операционных систем
знания:
- виды операционных систем;
- алгоритмы и механизмы синхронизации;
умения:
- управлять памятью;
- решать проблемы безопасности операционных систем;

БҚ1,БҚ6,
КҚ3.7.1,
КҚ3.7.2,
КҚ3.7.4
ЖКП 07
Дискреттік және жоғарғы математика негіздері
Комплекс сандарға түсінік. Дифференциалдық теңдеулер. Қатарлар. Екі еселі интеграл. Бірнеше айнымалы функциялар. Теория жиынының негізгі түсінігі. Граф теориясының негізін анықтау. Графты операциялау. Граф сипаттамасы. Граф ара – қашықтығына сипаттама. Комбинаторлы таңдау пәні. Комбинаторика операциясы және негізгі түсінік. Ықшамдалған есептер. Нысандар арасындағы мөлшерлік және сапалық қатыстардың математикалық көрнектері.
білімдер:
комплекс сандарға амалдар қолдану;
Дифференциалдық теңдеулер: бірінші, екінші және жоғарғы ретті теңдеулер; қатарлар: түрлері және оларға амалдар қолдану; екі еселі интеграл: интеграл түсінігі, фигуралар аудандарын табу, бірнеше айнымалы функциялар: дифференциалдау және интегралдау;
- дискретті құрылым негізі: көптік, қарым-қатынас, графтар, комбинаторлы құрылымдар, есептеу жүйесі;
-граф теориясының алгоритмі және негізгі әдістері;
-қарым – қатынас теориясы, комбинаторика, әр- түрлі табиғат жүйесіндегі моделдеу және ыңғайландырумен байланыс;
іскерліктер:
-дифференциалдау және интегралдау амалдарын қолдану, есеп шығару басырында ережелерді қолдану, берілген қасиеттері бойынша бір түрден келесі түрге көшу ережесін қолдана білу;
-объект арасындағы қарым-қатынас сапасымен санын көрсететін арнайы математикалық символын қолдану;
-көптікке операция орындау, тапсырма шешу үшін көптік аппарат теориясын қолдану, бинарлы қарым-қатынастың өзіндік құрамын зерттеу;
-граф тапсырмасын ықшамдап шешу.
БҚ1,БҚ3
КҚ 3.7.4
ЖКП 08
Бағдарламалау
Бағдарламалауға кіріспе.
Си тіліндегі мәліметтер типтері,компьютерде мәліметтерді сақтау,мәліметтерді көрсету. Основные операторы и структура программы на Си. Библиотекалық басу шығару функциясы,жолдар және массивтер, басу шығару, препроцессор, main функциялары. Динамикалық бағдарламалау, бинарлы ағаш,рекурсия, циклдар құрылымы мен бірлестігі,өту шарттары, таңдау операторы.
білімдер:
- Си тілінің ерекшеліктері;
-негізгі операторлар түрлері;
іскерліктер:
-Си тілінде мәліметтер типін таңдау;
-Жеке тапсырмалар бойынша бағдарламалау;
БҚ6,
КҚ 3.7.12
ЖКП 09
Операциялық жүйелер
Операциялық жүйені қолдау және процестері. Процесті жоспарлау. Ұйымдастырудың логикалық негізгі аспектілері және процестерді кооперациялау. Синхрондау алгоритмі және механизмдері. Жадыны басқару. Файлдық жүйе. Басу шығару. Операциялық жүйелер қауіпсіздігінің проблемалары.
білімдер:
-операциялық жүйелер түрлері;
- синхрондау алгоритмі және механизмдері;
іскерліктер:
- жадыны басқару;
-операциялық жүйелер қауіпсіздігінің проблемаларын шешу;

БК 2, БК 7,
ПК 3.7.5,
ПК 3.7.6
ПК 3.7.8
ОПД 10
Интернет технологии
Развитие сети ARPANET.
Структура Internet. Современная структура управления Internet. Сетевые поставщики информационных услуг.
Национальная информационная инфраструктура. Организации, связанные с работой Internet.
Культура Internet. Сервисы и протоколы. WorldWideWeb (WWW). Электронная почта (E-mail). Телеконференции UseNet. Передача файлов по протоколу FTP. SOCKS5 и браузеры. Создание Internet-центра. Собственный Mail-сервер. Организация сайта.
знания:
- виды структуры Internet;
- особенности национальной информационной инфраструктуры;
умения:
- соблюдать культуру Internet;
- создать Internet-центры;
- проводить телеконференции;
- создавать сайты;
БК 1,
ПК 3.7.9,
ПК 3.7.10
ОПД 11
Экономика и организация производства
Основы рыночной экономики. Планирования и организация производства. Управленческая деятельность и менеджмент. Основы бухучета.
знания:
-принципы рыночного механизма;
-методы управления;
умения:
-планировать и организовать работу производства;
-составлять балансовые отчеты;
БК 1, БК 3
ПК 3.7.4
ОПД 12
Охрана труда
Закон об Охране труда. Нормативно-правовые акты. Организация рабочего места и ее особенности при использовании ВТ. Профессиональные заболевания при работе с вычислительной техники и профилактика. Защитные фильтры для дисплеев. Создание благоприятных условий труда. Охрана труда и техника безопасности на предприятиях
информационного обслуживания.
Электробезопасность на предприятиях информационного обслуживания.
знания:
- закон об Охране труда;
- нормативно-правовые акты;
умения:
- содержать рабочее место в надлежащем порядке;
- соблюдать техники безопасности и пожароопасности.
БК 2, БК 4
ПК 3.7.8
СД 00
Специальные дисциплины
СД 01
Модели и методы управления IТ системы
ИТ, системный подход, информационные системы.
Информационные потоки, модели и их описание. Понятие информационной системы. Системный подход к построению информационных систем. Программная, аппаратная и человеческие части ИС. Разновидности ИС.
Инфраструктурные свойства информационных технологий. Гомогенизация процессов. Типы обеспечивающих подсистем. Информационное обеспечение. Техническое обеспечение.
Математическое и программное обеспечение. Организационное обеспечение. Правовое обеспечение.
знания:
-роль и развития управления IТ систем;
-характеристику инфраструктурных свойств информационных технологий;
умения:
- описать информационные потоки;
- анализировать гомогенизацию процессов;
- классифицировать информационные системы;
БК 1, БК 6,
ПК 3.7.6,
ПК 3.7.10
СД 02
Инструментальные средства разработки программ
Источники ошибок в программных средствах. Специфика разработки программных средств. Жизненный цикл ПС. Внешнее описание ПС. Архитектура программного средства. Модульное программирование. Тестирование программных средств. Отладка программных средств. Документирование программных средств. Обеспечение качества программных средств.
Надежность программного обеспечения. Проектирование программного продукта при объектном подходе. CASE технологии.
знания:
- виды разработки программных средств;
- документацию программных средств;
умения:
- проектировать программный продукт;
- разрабатывать CASE технологии;
- тестировать программные средства;

БҚ2,БҚ7,
КҚ3.7.5,
КҚ3.7.6
КҚ3.7.8
ЖКП 10
Интернет технологиялар
ARPANET желісін дамыту.
Internet құрылымы. Заманауи Internet құрылымын басқару. Тапсырыс алушы желілік ақпараттық қызметі.
Ұлттық ақпаратты инфраструктура. Internet жұмысымен байланысты ұйымдар. Internet мәдениеті. Сервистер және протоколдар.World Wide Web (WWW). Электронды пошта (E-mail). UseNet телеконференциялары.
FTP. SOCKS5 протоколы бойынша файлдар беру және браузерлер.  Internet орталықтарын құру. Жеке меншік Mail-сервер. Сайт ұйымдастыру.
білімдер:
Internet құрылым түрлері;
ұлттық ақпаратты инфраструктура ерекшелігі;
іскерліктер:
Internet мәдениетін сақтау;
Internet орталықтарын құру;
телеконференциялар өткізу;
сайттар құру;
БҚ1,
КҚ3.7.9,
КҚ3.7.10
ЖКП 11
Өндірісті ұйымдастыру және экономика
Нарық экономикасының негіздері. Өндірісті ұйымдастыру және жоспарлау. Басқару қызметі және менеджмент. Бухесеп негіздері.
білімдер:
-нарықтық механизм принципі;
-басқару әдісі;
іскерліктер:
- өндірісті ұйымдастыру және жоспарлау;
- баланс есептеулерді жасау;
БҚ1,БҚ3
КҚ 3.4.7
ЖКП 12
Еңбек қорғау
Еңбек қорғау заңы. Нормативті - құқықтық акті.Жұмыс орныжәне есептеуіш техникасын пайдаланудағы ерекшелігі. Есептеуіш техникасындағы кәсіптік аурулардың алдын алу жұмыстары. Дисплейге арналған қорғау фильтрі. Қолайлы еңбек шартын құру. Ақпараттық қызмет көрсету өндірісінде еңбек қорғау және техника қауіпсіздігі. Өндірістік ақпараттық қызмет көрсетудегі электр қауіпсіздігі.
білімдер:
-еңбек қорғау заңы;
- нормативті - құқықтық акті;
іскерліктер:
-жұмыс орнын дұрыс ұстау;
-техника қауіпсіздігін және өрт қауіптілігін сақтау;
БҚ2,БҚ4
КҚ 3.7.8
АП 00
Арнайы пәндер
АП 01
IТ жүйесін басқару әдісі мен моделі
АТ, жүйелілік,ақпараттық жүйелер.
Ақпараттық ағындар, моделі және сипаттамасы. Ақпараттық жүйелер түсінігі. Ақпараттық жүйелерді құру жүйелілігі. АЖ адами бөліктері және аппараттау, бағдарламалау.
АЖ түрлері. Ақпараттық технологиялардың инфраструктуралық қасиеті.
Процестерді гомогендеу. Жүйелілікті қамтамасыздандыру типтері.Ақпаратты қамтамасыздандыру. Техникалық қамтамасыздандыру. Математикалық және бағдарламамен қамтамасыздандыру. Ұйымдастыруды қамтамасыздандыру.Құқықтық қамтамасыздандыру.
білімдер:
-IТ жүйесін басқаруды дамыту және рөлі;
- ақпараттық технология инфраструктурасының қасиеті;
іскерліктер:
- ақпараттық ағындарды сипаттау;
- гомогендеу процесін талдау;
- ақпараттық жүйелерді жіктеу;
БҚ1,БҚ6,
КҚ3.7.6,
КҚ3.7.10
АП 02
Бағдарламаларды құрастыру құралдары
Бағдарламалау ортасындағы қателіктер көзі. Бағдарламалау ортасында специфика құрастыру. БЖ өмірлік циклі. БЖ сыртқы сипаты.
Бағдарламалау архитектурасының құралдары. Модульді бағдарламалау.
Бағдарламалау құралдарын тестілеу. Бағдарламалау құралдарын түзеу. Бағдарламалау құралдарын құжаттау. Бағдарламалау құралдарының сапасын қамтамасыздандыру.
Бағдарламалау сенімділігін қамтамасыздандыру. Объектілеуде бағдарламалар өнімін жобалау.
CASE технологиялары.
білімдер:
бағдарламалау құралдарын құрастыру түрлері;
бағдарламалау құралдарының құжаттары;
іскерліктер:
бағдарламалау өнімін жобалау;
CASE технологияларын құру;
бағдарламалау құралдарын тестілеу;

БК 3, БК 5,
ПК 3.7.12,
ПК 3.7.14
СД 03
Интерфейсы компьютерных систем
Методы и инструментальные средства проектирования
пользовательских интерфейсов. Стандартные и специализированные элементы управления, применяемые
при создании интерфейсов оператора. Интерфейсы web-приложений их особенности. Многоуровневая модель управления производственным процессом. Шины CANbus, Profibusи Modbus их особенностии специфика применения в системах управления. Классификация интерфейсов
пользователя. Полный WIMP-интерфейс, SILK (speech, image, language, knowledge)
знания:
- принципы построения интерфейсов оператора;
- виды пользовательских интерфейсов;
умения:
-определять различные уровни шин CANbus, Profibus и Modbus;
- работать на web-приложениях;
БК 4, БК 6,
ПК 3.7.1,
ПК 3.7.3,
ПК 3.7.5
СД 04
Аппаратно-программные комплексы
Базовый, системный, служебный уровни. Прикладной уровень. Их характеристики. Трансляторы. Утилиты. Структура системного программного обеспечения. Классы программных продуктов.
знания:
- роль и развитие аппаратно-программных комплексов;
- классификация аппаратно-программных комплексов;
умения:
- использовать аппаратно-программные комплексы;
- структировать системы программного обеспечения;
БК 2, БК 10,
БК 12,
ПК 3.7.10,
ПК 3.7.11
СД 05
Администрирование систем и сетей
Задачи и цели сетевого администрирования.
Администрирование сетей на платформе MS WindowsServer. Планирование сети. Модели межсетевого взаимодействия (модель OSI, модель TCP/IP).
Локальные, глобальные, городские сети. Сетевая инфраструктура. Установка и настройка сетевых протоколов и служб.
знания:
- принципы сетевого администрирования;
- виды сетей;
- особенности платформы MS WindowsServer;
умения:
- планировать сети;
- настраивать сетевые протоколы;
- моделировать межсетевые взаимодействия протоколов;
БК 1, БК 13,
ПК 3.7.14
СД 06
Информационная безопасность и защита информации
Информационная безопасность человека и общества. Информационные ресурсы. Анализ угроз сохранности информации. Характеристика методов и средств защиты информации. Уровни и классы защиты информации. Организационные методы защиты данных. Технические средства охраны объектов и защиты от утечки информации. Программные средства защиты в компьютерах и компьютерных сетях.
знания:
-стратегия информационной безопасности;
-уровни и классы защиты информации;
умения:
-использовать методы защиты данных;
-обеспечить сохранность информации;
-разрабатывать программные средства защиты в компьютерах и компьютерных сетях;
БК 1, БК 4,
ПК 3.7.8,
ПК 3.7.10,
ПК 3.7.11
СД 07
Компьютерные и телекоммуникационные сети
Классификация и топология компьютерных сетей, телекоммуникационные сети, основные компоненты сети. Сетевые технологии Ethernet, TokengRing, FDDI, D-Link.Сетевые модели, понятие сетевой модели, модель OSI. Стандартизация сетей. Типы протоколов, Технология TCP/IP, семейство протоколов TCP/IP. Состав и характеристики линий связи, каналов связи, беспроводные линии связи. Понятие браузера, работа с браузерами, поисковые системы, создание и настройка соединения удаленного доступа. Службы Internet. Проблемы обеспечения информационной безопасности в компьютерных сетях, защита информации, средства и методы защиты сети, антивирусные программы.
знания:
-средства информационной технологии, коммуникации и связи;
- характеристики беспроводных линий связи;
умения:
-использовать средства информационной технологии, коммуникации и связи;
-систематизировать учет и хранение действующих законодательных актов;
-производить отметки об отмене, изменениях и дополнениях в нормативных документах;

БҚ3,БҚ5,
КҚ3.7.12,
КҚ3.7.14
АП 03
Компьютерлік жүйенің интерфейсі
Тұтынушы интерфейстер құралдарын жобалау әдістері. Оператор интерфейсін құруда қолданылатын стандартты және арнайы басқару элементтері. web-қосымшаның интерфейс ерекшеліктері. Өндіріс процесіндегі көп деңгейлі басқару моделі. CANbus, Profibus
және Modbus шиналары,ерекшеліктері және басқару жүйесін пайдалану спецификасы.
Тұтынушы интерфейсінің жіктелуі.   Толық WIMP-интерфейсі, SILK (speech, image, language, knowledge)
білімдер:
оператор интерфейсін құру принципі;
тұтынушы интерфейс түрлері;
іскерліктер:
- CANbus Profibus және Modbus әртүрлі шиналар деңгейін анықтау;
- web-қосымшада жұмыс істеу;
БҚ4,БҚ6,
КҚ3.7.1,
КҚ3.7.3,
КҚ3.7.5
АП 04
Аппаратты-бағдарламалық кешендер
Базалық,жүйелік,қызметтік денгей.Қолданбалы денгей.Олардың сипаттамасы.Трансляторлар. Утилиттер. Бағдарламалық қамтамасыздандыру жүйесінің құрылымы.Бағдарламалық өнімнің класы.
білімдер:
- аппаратты –бағдарламалық кешендердің ролі мен дамуы;
- аппаратты –бағдарламалық кешендер классификациясы;
іскерліктер:
аппаратты –бағдарламалық кешендерді пайдалану;
бағдарламалық қамтамасыздандыру жүйесінің құрылымы;
БҚ2,БҚ10,
БҚ12,
КҚ3.7.10,
КҚ3.7.11
АП 05
Жүйелер мен желілерді басқару
MS Windows Server платформасындағы әкімшілік желілер.
Желіні жоспарлау. Желі аралық өзара әрекеттену моделі.
(модель OSI, модель TCP/IP).
Локальды, ғаламды, қалалық желілер. Желілік инфраструктура. Желі протоколдары мен қызметтерін орнату және жөндеу.
білімдер:
желілік әкімшілік принциптері;
желілер түрі;
MS Windows Server платформасының ерекшеліктері;
іскерліктер:
желіні жоспарлау;
желілік протоколдарды реттеу;
- желі аралық өзара әрекеттену протоколдарын модельдеу;
БҚ1,БҚ13
КҚ3.7.14
АП 06
Ақпараттық қауіпсіздік және ақпараттық қорғау
Ақпараттық ресурстар. Ақпаратты сақтау қауіптілігін талдау. Ақпаратты қорғау құралдары және әдістерінің сипаттамасы.Ақпаратты қорғау деңгейлері және класы. Мәліметтерді қорғауды ұйымдастыру әдісі.Объектьілерді техникалық қорғау құралдары және ақпараттардың жоғалуын қорғау.Компьютерлердегі бағдарламаны қорғау құралдары және компьютерлік желілер.
білімдер:
ақпараттық қауіпсіздік стратегиясы;
ақпаратты қорғау деңгейлері және класы.;
іскерліктер:
мәліметтерді қорғау әдісі;
ақпаратты сақтауды қамтамасыздандыру;
- компьютерлердегі бағдарламаны қорғау құралдары және компьютерлік желілерге бағдарламалар құрастыру;
БҚ1,БҚ4,
КҚ3.7.8,
КҚ3.7.10,
КҚ3.7.11
АП 07
Компьютерлік және телекоммуникациялық желілер
Компьютерлік желілер, телекоммуникациялық желілер, компоненті желілердің негізін жіктеу және топологиясы.
Ethernet, TokengRing, FDDI, D-Link желілер технологиясы.Желілерді стандарттау. OSI желі түрлерінің моделі,түсінігі.Протокол типтері, TCP/IP технологиясы, TCP/IP протоколдары. Каналдар желісінің құрамы және байланыс желісінің сипаттамасы, сымсыз желілердің байланысы. Браузер туралы түсінік, браузерлермен жұмыс, іздеу жүйелері, қол жетімді браузерлерді қосу. Internet қызметі. Компьютерлік желідегі ақпарат проблемаларының қауіпсіздігін қамтамасыздандыру, ақпаратты қорғау құралдары және желіні қорғау әдісі, антивирустық бағдарламалар.
білімдер:
- ақпараттық технологиялар, коммуникация және байланыс құрылғылары;
- сымсыз байланыс желілерінің сипаттамасы;
іскерліктер:
- ақпараттық технологиялар, коммуникация және байланыс құралдарын пайдалану;
- есептеулерді жүйелеу және заң актілерін сақтау;
- нормативті құжаттарға қосымша өзгертулер енгізу; қайтару;

БК1,БК2,
ПК3.4.3,
ПК3.4.8,
ПК3.4.9,
ПК3.4.10
СД 08
Встроенные системы
Краткое описание архитектуры микроконтроллеров, способов их подключения и программирования. Архитектуры CISC, RISC, Гарвардская и Фон Неймана (Принстонская). Взаимодействие вычислительного ядра, периферии микроконтроллера и памяти. Режим программирования микроконтроллера. Языки программирования. Библиотеки. Прерывания. Константы, определения, массивы. Отладка. Дизассемблирование. Порты ввода-вывода. Время. Таймер-счетчик. Система событий Работа с AtmelSoftwareFramework (ASF) Виды сигналов. Согласование сигналов. Датчики и схемы их включения.
знания:
- устройства и работы вычислительного ядра микроконтроллера;
- виды прошивки памяти программ микроконтроллера.
умения:
-работать со средой разработки программного кода для микроконтроллеров;
-установить помехоустойчивость;
- управлять нагрузкой;
БК 1,БК 2
ПК 3.7.6
СД 09
Менеджмент в IТ
Основы современного менеджмента в телекоммуникациях и IT. Сущность, функции и виды управления. Принципы менеджмента и методы управления. Методы бизнес-планирования и управления проектом в IТ. Системы обслуживания и управления взаимоотношениями с клиентами в IТ.
знания:
- сущность, функции и виды управления IТ;
- принципы менеджмента и методы управления;
умения:
- заниматься бизнес - планированием и управлением проекта в IТ;
- системы обслуживания и управления взаимоотношениями с клиентами в IТ.
БК 1, БК 5,
БК 11,
БК 12,
ПП 3.7.6
ПО и ПП
Производственное обучение и профессиональная практика
ПП 01
Ознакомительная практика
Цели и задачи практики. Знакомство со специальностью и квалификациями. Экскурсии на предприятия по профилям. Техника безопасности. Разделы и темы ознакомительной практики определяются в соответствии квалификации организацией образования.Составление блок – схем. Анализ связи межпредметных (родственных) дисциплин, специальностей колледжа и связи социальными партнерами. Работа и анализ текстовых редакторов ( Блокнот, WordPad, MS Word ) Создания и анализ таблиц средствами MS Word и MS Excel. Понятие алгоритма и программы. Решение задач.
умения:
-анализировать возможности программ;
-составлять блок – схемы к задачам;
навыки:
-ориентироваться в избранной специальности;
-освоить практическую направленность производства;
БК 2, БК 6
ПК 3.7.5
ПП 02
Практика по микросхемотехнике
Форматы представления данных в ПК. Принципы кодирования данных. Моделирование элементной базы микропроцессорной техники. Схемотехника последовательностных устройств: триггеры, регистры, счетчики; аналого-цифровые и цифро-аналоговые преобразователи.
умения:
- производить выбор элементной базы для построения узлов и устройств;
- производить синтез и анализ цифровых схем;
навыки:
-арифметические и логические основы построения типовых узлов электроники и ВТ;
-структуру и организацию микропроцессоров;
БК 3, БК 8
ПК 3.7.5
ПК 3.7.6
ПП 03
Практика по программированию
Принципы программирования. Программирование на языке высокого уровня. Автоматизация программирования. Методы программирования.
умения:
-виды стандартных подпрограмм;
-значение программирования на языке высокого уровня;
навыки:
-управлять искусственным интеллектом программирования;
-разработать реальные программы (по индивидуальному заданию);

БҚ1,БҚ2,
КҚ3.4.3,
КҚ3.4.8,
КҚ3.4.9,
КҚ3.4.10
АП 08
Қондырылған жүйелер
Микроконтроллер архитектурасын қысқаша сипаттау,қосу тәсілдері және бағдарламалау. CISC, RISC, Гарвардтық және Фон Нейман архитектуралары (Принстондық). Микроконтроллер мен жадының перифериясы есептеу ядросын өзара байланыстыру. Микроконтроллерді бағдарламалау режимі. Бағдарламалау тілдері. Кітапхана. Үзілулер. Константтар,, массивтер,анақтамалар. Реттеулер. Дизассемблерлеу. Басу-шығару порттары.Уақыт. Таймер-еспетеуіштер. Atmel Software Framework (ASF) оқығалар жүйесімен жұмыс. Дабылдар түрлері. Дабылдармен келісулер. Берілістер және қосылу схемалары.
білімдер:
- есептеуіш техникасында микроконтроллер ядросының жұмысы және құрылғылары;
- микроконтроллер бағдарламасының жадысын тігу түрлері;
іскерліктер:
- микроконтроллер үшін бағдарламалау кодын құрастырушылармен жұмыс істеу;
-тосқауыл беріктілігін орнату;
- жүктеме басқару;
БҚ 1,БҚ 2
КҚ 3.7.6
АП 09
IТ менеджменті
IT және телекоммуникациялар заманауи менеджмент негізі.. Басқару түрлері, функциясы, маңызы. Менеджмент принципі және басқару әдісі. Бизнес жоспарлау әдісі және IТ жобасын басқару. IТ жүйесіндегі қызмет пен клиенттердің өзара қарым –қатынасын басқару.
білімдер:
IT басқару түрлері, функциясы, маңызы;
менеджмент принципі және басқару әдісі;
іскерліктер:
- бизнес жоспарлау әдісі мен IТ жобасын басқарумен айналысу;
- IТ жүйесіндегі қызмет пен клиенттердің өзара қарым –қатынасын басқару.
БҚ1,БҚ5,
БҚ11,
БҚ12,
ӨО ж/е КП
Өндірістік оқыту және кәсіптік практика
КП 01
Танымдық практикасы
Тәжірибенің мақсаты мен міндеті. Мамандық және біліктіліктермен танысу. Өндіріс орнына профиль бойынша саяхат. Техника қауіпсіздігі. Танымдық тәжірибе бөлімдері мен тақырыптары оқу орнымен біліктілігіне сәйкес анықталады. Блок – схеманы құру. Колледж мамандықтарының пән аралық байланыстарына талдау және әлеуметтік серіктестер байланысы. ( Блокнот, WordPad, MS Word ). MS Word және MS Excel текстік редакторлар жұмысы мен талдау. Алгоритм және бағдарламалау түсінігі. Тапсырмаларды орындау.
іскерліктер:
-мүмкіндігінше бағдарламаны талдау;
-тапсырмаға сай блок-схеманы құру;
дағдылары:
-таңдалған мамандыққа бағытталу;
-өндірістік тәжірибеде бағытталу;
БҚ 2, БҚ 6
КҚ 3.4.1
КҚ 3.4.4
КП 02
Микросхемотехника практикасы
ДК мәліметтер форматы мен танысу.Мәліметтерді жою принцпі. Микропроцессорлық техника базасының элементін модельдеу.Тізбектелген схемотехника құрылғысы: триггерлер, регистрлар, санауыштар; аналогты- санды және санды -аналогты түрленгіштер.
іскерліктер:
-құрылғылар мен түйіндер үшін элемент базасына таңдау жүргізу;
-сандық схемаларды талдау және синтездеу;
дағдылары:
-ЕТ және электрониканың типтік түйіндерін құрудың арифметикалық және логикалық негіздері;
-микропроцессор ұйымы және құрылымы;
БҚ 9,БҚ 15
КҚ 3.3.3
КҚ 3.3.4
КП 03
Бағдарламалау практикасы
Бағдарламалау принципі. Жоғарғы деңгейдегі бағдарламалау тілдері. Бағдарламалауды автоматтандыру. Бағдарламалау әдісі.
іскерліктер:
-стандартты бағдарламаның түрлері;
- жоғарғы деңгейдегі бағдарламалау тілдері;
дағдылары:
-интелектуалды бағдарламалауды жасанды басқару;
-нақты бағдарламаны құру(жеке тапсырма бойынша);

БК 6, БК 13
ПК 3.7.9
ПК 3.7.11
ПП 04
Практика по интернет технологии
Виды подключения к Интернет. Служба интернет. Настройка компьютерной сети. Семейство протоколов ТСР/ІР. Работа в сети Интернет.
умения:
-выполнять настройку компьютерной сети;
- работать в сети Интернет;
навыки:
-виды подключения к Интернет;
-протоколы семейства ТСР/ІР;
БК 2, БК 15
ПК 3.7.2
ПК 3.7.14
ПП 05
Практика по операционным системам
Процессы и их поддержка в операционной системе. Планирование процессов. Кооперация процессов и основные аспекты ее логической организации. Алгоритмы и механизмы синхронизации. Управление памятью. Файловые системы. Ввод-вывод. Проблемы безопасности операционных систем.
умения:
-процессы операционных системы;
-разработать алгоритм синхронизации;
навыки:
-настроить механизмы синхронизации;
-устранять проблемы безопасности операционных систем.
БК 9, БК 10
ПК 3.7.6
ПК 3.7.13
ПП 06
Практика по аппаратно-программным комплексам
Базовый, системный, служебный уровни. Прикладная уровень. Их характеристики. Трансляторы. Утилиты. Структура системного программного обеспечения. Классы программных продуктов.
умения:
-назначение базовых, системных, служебных уровней;
-прикладная уровень и их характеристики;
навыки:
-определять классы программных продуктов;
-создать структуру системного программного обеспечения
БК 2, БК 10,
БК 12,
ПК 3.7.10,
ПК 3.7.11
ПП 07
Практика по администрированию систем и сетей
Задачи и цели сетевого администрирования.
Администрирование сетей на платформе MS WindowsServer. Планирование сети. Модели межсетевого взаимодействия (модель OSI, модель TCP/IP).
Локальные, глобальные, городские сети. Сетевая инфраструктура. Установка и настройка сетевых протоколов и служб.
умения:
-назначение сетевого администрирования;
-планировать сетей;
навыки:
-организовать планирование сети;
-настроить сетевые протоколы;
БК 1, БК 13,
ПК 3.7.14
ПП 08
Практика по информационной безопасности и защиты информации
Информационная безопасность человека и общества. Информационные ресурсы.
Анализ угроз сохранности информации. Характеристика методов и средств защиты информации. Уровни и классы защиты информации. Организационные методы защиты данных. Технические средства охраны объектов и защиты от утечки информации. Программные средства защиты в компьютерах и компьютерных сетях.
умения:
-сущность информационных ресурсов;
-виды угроз сохранности информации;
навыки:
-организовать методы защиты данных;
-не допускать утечку информации;
БК 1, БК 4,
ПК 3.7.8,
ПК 3.7.10,
ПК 3.7.11
ПП 09
Практика по инструментальным средствам разработки программ
Источники ошибок в программных средствах. Специфика разработки программных средств. Жизненный цикл ПС. Внешнее описание ПС. Архитектура программного средства. Модульное программирование. Тестирование программных средств. Отладка программных средств. Документирование программных средств. Обеспечение качества программных средств. Надежность программного обеспечения. Проектирование программного продукта при объектном подходе.
Проектирование программного продукта при структурном подходе. CASE технологии. Инструменты разработки программных средств.
умения:
-описание архитектуры программного средства;
-характеристику документирования программных средств;
навыки:
- обеспечить качества программных средств;
-разработать CASE технологии;

БҚ 6, БҚ 13
КҚ 3.7.9
КҚ 3.7.11
КП 04
Интернет технологиялар практикасы
Интернет қосу түрлері. Интернет қызметі. Компьютерлік желіні жөндеу. ТСР/ІР протоколы. Интернет желісінде жұмыс.
іскерліктер:
-компьютер желісінде жөндеу жүргізу;
- интернет желісінде жұмыс;
дағдылары:
-интернет қосу түрлері;
- ТСР/ІР топтама протоколы;
БҚ 2, БҚ 15
КҚ 3.7.2
КҚ 3.7.14
КП 05
Операциялық жүйелер практикасы
Операциялық жүйеде қолдау және оның процесі. Процестерді жоспарлау. Кооперация процесі және негізгі аспекті оның логикалық ұйымы. Синхрондау алгоритмі және механизмі. Жадыны басқару. Файлды жүйелер. Кіріс – шығыс. Операциялық жүйелердің қауіпсіздік проблемалары.
іскерліктер:
-операциялық жүйелер процесі;
- синхрондау алгоритмін құру;
дағдылары:
- синхрондау механизмін жөндеу;
- операциялық жүйелердің қауіпсіздік проблемаларын болдырмау;
БҚ 9, БҚ 10
КҚ 3.7.6
КҚ 3.7.13
КП 06
Аппаратты – бағдарламалық кешен практикасы Базалық, жүйелік, қызметтік деңгей. Қолданбалы деңгей. Олардың сипаттамасы. Трансляторлар. Утилиттар. Бағдарламамен қамтамасыздандыру жүйесінің құрылымы. Бағдарламалық өнімнің класы.
іскерліктер:
- базалық, жүйелік, қызметтік деңгейді қолдану;
- қолданбалы деңгей және олардың сипаттамасы;
дағдылар:
- бағдарламалық өнімнің класын анықтау;
- бағдарламамен қамтамасыздандыру жүйесінің құрылымын құру.
БҚ2,БҚ10
БҚ12,
КҚ3.7.10,
КҚ3.7.11
КП 07
Жүйелер мен желілерді басқару практикасы
Желілік басқарудағы тамсырмалар мен мақсаттар.
MS Windows Server платформасын басқару желісі.
Желіні жобалау. Көп желілі (модель OSI, модель TCP/IP) модельдері.
Локальды, ғаламды, қалалық желі. Желілік инфраструктура. Желілік протоколдар мен қызметтерді орнату және жөндеу.
іскерліктер:
-әкімшілік желіні қолдану;
-желіні жобалау;
дағдылар:
-желіні жобалауды ұйымдастыру;
-желілік протоколдарды жөндеу;
БҚ1,БҚ13,
КҚ 3.7.14
КП 08
Ақпаратты қауіпсіздік және ақпараттық қорғау практикасы
Адам және қоғамның ақпараттық қауіпсіздігі. Ақпараттық ресурстар.Ақпаратты сақтау қауіптілігін талдау.
Ақпаратты әдіс және құралдар қорғау сипаттамасы.Ақпаратты қорғау деңгейі және класы. Мәліметтерді қорғау әдісін ұйымдастыру. Объектілерді қорғау техникалық құралдары және ақпараттардың жоғалуынан қорғауы. Компьютерлік желіде және компьютерде бағдарламаны қорғау құралы.
іскерліктер:
-ақпараттық ресурстардың мәнін қолдану;
-ақпаратты сақтау түрлерін қолдану;
дағдылар:
-мәліметтерді қорғау әдісін ұйымдастыру;
-ақпараттың жоғалуына жол бермеу;
БҚ1,БҚ4,
КҚ 3.7.8,
КҚ 3.7.10,
КҚ 3.7.11
КП 09
Бағдарламаны құрастыру құралдары практикасы
Бағдарламалық құралдардың қателік көзі.Бағдарламалау құралдарының спецификациясы. ПС циклдық өмірі.
Бағдарламалық құралдың архитектурасы. Модульді бағдарламалау.Бағдарламалық құралдарды тестілеу. Бағдарламалау құралдарын реттеу. Бағдарламалық құралдарды құжаттау. Бағдарламалық құралдар сапасы.
Бағдарламамен қамтамасыздандыру сенімділігі.Обектілеудегі өнімді бағдарламамен қамтамасыздандыруды жобалау. CASE технологиясы. Бағдарлама құралдарын құрастыру.
іскерліктер:
-бағдарламалық құралдың архитектурасын сипаттау;
-бағдарламалық құралдар құжаттарының сипаттамасын қолдану;
дағдылар:
- бағдарламалық құрал сапасын қамтамасыздандыру;
- CASE технологиясын құрастыру;

БК 3, БК 5,
ПК 3.7.12,
ПК 3.7.14
ПП 10
Практика по аудиту информационной безопасности
Установка степени защищенности информационных ресурсов предприятия. Политика безопасности предприятия. Выдача заключений в соответствий определенным требованиям. Аудиторский отчет и аттестация.
умения:
-сущность защиты информационных ресурсов;
-работать соответствий определенным требованиям;
навыки:
-аудировать информационные ресурсы;
-установить степени защищенности информационных ресурсов предприятиях.
БК 1, БК 4,
ПК 3.7.8,
ПК 3.7.10,
ПК 3.7.11
ПП 11
Практика по встроенным системам
Измерения. Цифровые интерфейсы связи: SPI, TWI, USART, USB. Периферия для работы с аналоговыми сигналами: АЦП, ЦАП, АК Питание. Безопасность. Надежность. Шифрование. Загрузочный сектор. Операционные системы для микроконтроллеров Актуальность и применение встраиваемых систем.
умения:
-значение интерфейсов связи;
-работать операционными системами для микроконтроллеров;
навыки:
-применить встраиваемые системы по назначению;
-применить актуальность встраиваемых систем.
БК 1, БК 4,
БК 10
ПК 3.7.8,
ПК 3.7.10,
ПК 3.7.11
ПК 3.7.14
ПП 12
Практика на получение рабочей профессии "Оператор Call центров"
Принимает звонки и предоставляет информацию об оказываемых компанией услугах, тарифах, проводимых маркетинговых и иных акциях для физических и юридических лиц. Осуществляет сервисное обслуживание клиентов и решает текущие вопросы в пределах своей компетенции. Принимает заявки от абонентов, формирует запросы и направляет их в группу по контактам с клиентами.
умения:
- законодательные и иные нормативные правовые акты Республики Казахстан по вопросам оптовой и розничной торговли, налогообложения, хозяйственно-финансовой деятельности;
- правила этикета, особенности технологии работы предприятия, базу данных организации;
- основы законодательства о труде Республики Казахстан;
навыки:
- соблюдать правила безопасности и охраны труда, требования пожарной безопасности;
- подготавливает установленную в организации отчетность о своей деятельности;
БК 13,
ПК 3.3.1,
ПК 3.3.4,
ПК 3.3.14
ПП 13
Производственно-технологическая практика
Разработка технологического процесса по информационной безопасности. Модели защиты программ информационной безопасности.
умения:
-сущность информационной безопасности;
-разработать технологически процесса по информационной безопасности;
навыки:
-разработать мероприятия по защите информационной безопасности;
-применять в работе разработанные модели защиты программ информационной безопасности.
БК 1, БК 15,
ПК 3.7.12,
ПК 3.7.14
ПП 14
Преддипломная практика
Сбор материалов по информационной безопасности. Разработать алгоритм работы по информационной безопасности.
умения:
-алгоритм создания проекта;
-подбор материала для ДП;
навыки:
-подготовить собранный материал для защиты ДП.
-подготовить реальный макет ДП.

БҚ3,БҚ5,
КҚ3.7.12,
КҚ3.7.14
КП 10
Ақпараттық қауіпсіздік аудиті практикасы
Өндірістегі ақпарарат ресурстарына қорғану дәрежесін орнату. Өндіріс қауіпсіздік саясаты. Белгілі талаптарға сай қортынды нәтижесін беру. Аудиттік есеп және аттестация.
іскерліктер:
-ақпараттық ресурстарды қорғауды пайдалану;
- белгілі талаптарға сай қортынды нәтижесімен жұмыс;
дағдылар:
-ақпараттық ресурсты аудиттау;
- өндірістегі ақпарарат ресурстарына қорғану дәрежесін орнату.
БҚ1,БҚ4,
КҚ3.7.8,
КҚ3.7.10,
КҚ3.7.11
КП 11
Қондырылған жүйелер практикасы
Өлшеу. Сандық байланыс интерфейсі: SPI, TWI, USART, USB. Аналогты дабылдардың перифериясымен жұмыс істеу: АЦП, ЦАП, АК қорегі. Қауіпсіздік. Сенімділік. Шифрлеу. Жүктеме секторы.Микроконтроллердің операциялық жүйелері. Актуальді қондырылған жүйелерді қолдану.
іскерліктер:
-байланыс интерфейсін қолдану;
- микроконтроллердің операциялық жүйелерімен жұмыс;
дағдылар:
-қондырылған жүйелерді нақты пайдалану;
- актуальді қондырылған жүйелерді қолдану.
БҚ 1, БҚ 4,
БҚ 10
КҚ3.7.8,
КҚ 3.7.10,
КҚ3.7.11
КҚ 3.7.14
КП 12
Жұмысшы мамандығын алу практикасы "Саll орталығының операторы"
Заңды және жеке тұлғалардың, кампаниялардың акциясы мен маркетингін жүргізу, тарифтік қызмет көрсету ақпаратын ұсыну және қоңырауларды қабылдау. Клиенттерге өз құзыреттілігінде шешілетін ағымды сұрақтарды және қызмет көрсетуді ұйымдастыру. Абоненттерден тапсырыстарды қабылдау, ұсыныстарды қалыптастыру және клиенттермен байланысу топтарына бағыттау.
іскерліктер:
- ҚР көтерме және жеке саудалар,салық төлеу,шаруашылық-қаражат қызметіндегі сұрақтары бойынша нормативті – құқықты және заңнамалық актілері;
- этикет ережесі, өндірістегі жұмыстардың технологиялық ерекшеліктерін,ұйымдардың мәліметтер базасы;
- ҚР еңбек туралы заңнама негіздері;
дағдылар:
- өрт қауіпсіздігі мен еңбек қорғау ережесі және талаптары;
- өз қызметінде бекітілген есептеулерді ұйымдастырып дайындау;
БҚ 13,
КҚ 3.3.1,
КҚ 3.3.4,
КҚ 3.3.14
КП 13
Өндірістік технологиялық практика
Ақпараттың қауіпсіздік технологиялық процесін құрастыру.Ақпаратты қауіпсіздік бағдарламаны қорғау моделі.
іскерліктер:
-ақпараттық қауіпсіздік маңызын қолдану;
- ақпараттың қауіпсіздік технологиялық процесін құрастыру;
дағдылар:
-ақпарат қауіпсіздігін қорғау іс-шарасын құрастыру;
-ақпарат қауіпсіздік бағдарламасын қорғау моделін өңдеу жұмысында қолдану.
БҚ1,БҚ15,
КҚ3.7.12,
КҚ3.7.14
КП 14
Диплом алды практикасы
Ақпараттық қауіпсіздік материалдарын жинау.Ақпараттық қауіпсіздікте алгоритм жұмысын құру.
іскерліктер:
-алгоритм жобасын жасау;
-ДЖ материалдарды іріктеу;
дағдылар:
-ДЖ қорғау,жиналған материалдарды дайындау.
-ДЖ –ға нақты макет дайындау.

БК 1, БК 4,
ПК 3.7.8,
ПК 3.7.10,
ПК 3.7.11
Примечание: Таблица 1 Базовые компетенции
Код компетенции
Базовые компетенции
БК 1
использовать современные информационные технологии;
БК 2
соблюдать техники безопасности, правила пожарной безопасности и электробезопасность;
БК 3
проявлять способности к непрерывному самообразованию и модернизации профессиональной квалификации;
БК 4
выявлять, анализировать и оценивать информации из различных источников;
БК 5
управлять деятельностью членов команды проекта (совместная работа с членами команды);
БК 6
анализировать и планировать подходы технических проблем и требований к управлению, разработки проекта;
БК 7
применять теоретически концепций технических или творческих навыков в различных ситуациях;
БК 8
использовать навыки планирования проектов в отношении масштаба проекта, сроков, стоимости, качества выполнения, связей и управлять рисками;
БК 9
предусмотреть возможные аварийные ситуаций и реагировать в соответствии с планом экстренных мероприятий;
БК 10
принять личную ответственность и самоуправление в выполнении сложных технических, организационных и других операций;
БК 11
управлять собственным временем и приоритетными направлениями работы для планирования проекта и графика выполнения;
БК 12
самобучаться и развиваться по выявлению технологических потребностей членов команды;
БК 13
администрировать средства диагностики - поиск, приобретение, установка, настройка и тестирование компонентов вычислительной техники;
БК 14
принять ответственность за своих и чужих результатов работы в отношении обозначенных стандартом качества;
БК 15
управлять процессами безопасности системы расширение собственных навыков и знаний в сфере средств разработки программного обеспечения и приложений, предоставляемых товаров и услуг.
Таблица 2 Профессиональные компетенции
Уровень ТиПО
Квалификация
Профессиональные компетенции (ПК)
Повышенный уровень
2.1 130401 2Оператор электронно-вычислительных машин
ПК 2.1.1 Использовать программное обеспечение ПК;
ПК 2.1.2 Использовать аппаратное обеспечение ПК;
ПК 2.1.3 Использовать периферийные устройства ПК;
ПК 2.1.4 Использовать и настраивать локальные вычислительные сети и Internet;
ПК 2.1.5 Выполнять обслуживание ПК;
ПК 2.1.6 Различать электрические и электронные схемы;
ПК 2.1.7 Создавать прикладные программы с помощью языков программирования высокого уровня;
ПК 2.1.8 Оформлять документы профессионально и работать с организационной техникой;
2.2 130402 2 – Монтажник связи-кабельщик
ПК 2.2.1 Различать схемы организаций линий связи;
ПК 2.2.2 Уметь организовать и владеть технологией работ по прокладке кабелей в земле и кабельной канализации;

БҚ1,БҚ4,
КҚ3.7.8,
КҚ3.7.10,
КҚ3.7.11
Ескерту: 1 Кесте Базалық құзіреттер
Құзыреттер коды
Базалық құзыреттер (БҚ)
БҚ 1
Заманауи ақпараттық технологияларды қолдану;
БҚ 2
Электр қауіпсіздігі және өрт қауіпсіздігі, техника қауіпсіздігін сақтау;
БҚ 3
Кәсіптік біліктілікті модернизациялау және үздіксіз өз білімін жетілдіру қабілетін көрсету;
БҚ 4
Әртүрлі материалдардан алынған ақпараттарды бағалау және талдау, табу;
БҚ 5
Жобалау командасының мүшелерінің қызметін басқару (команда мүшелерімен бірлескен жұмыс);
БҚ 6
Жобаны құрастыру, басқару талаптары және техникалық проблемаларды жобалау және талдау;
БҚ 7
Әртүрлі жағдайдағы шығармашылық дағдыларын техникалық концепциясын теориялық түрде қолдану;
БҚ 8
Жоба масштабын, мерзімін, бағасын, жасалу сапасын,байланысын, жобалау дағдысын қолдану және басқару;
БҚ 9
Оқыстан болған іс – шараларды жоспарға сәйкес қабылдау және апаттық жағдайларды болдырмауды қарастыру;
БҚ 10
Әртүрлі операцияларды ұйымдастыру және күрделі техниканы, өзін – өзі басқаруды қолдану және жеке жауапкершілікті өз қолына алу;
БҚ 11
Жобаны жоспарлауға бағытталған басымдық жұмыстар және орындалу кестесі, өз уақытын басқару;
БҚ 12
Команда мүшелерінің технологиялық тұтынушылығына байланысы мен өз бетінше оқуын, дамуын бақылау;
БҚ 13
Есептеу техника компоненттерін тестілеу және күйіне келтіру, құру, алу, іздеу диагностика құралдарын әкімшілік басқару;
БҚ 14
Сапа стандартында көрсетілгендей өзінің және басқалардың жұмыс нәтижесін жауапкершілікпен қолға алу;
БҚ 15
Қосымша және бағдарламамен қамтамасыз ету құралдарын құрастыру сферасында білімін және тауарларды ұсынуда және қызмет көрсетудегі жеке дағдыларын,процестің жүйелік қауіпсіздігін басқару.
2 кесте - Кәсіптік құзіреттер
ТжКБ деңгейі
Біліктілік
Кәсіптік құзіреттер(КҚ)
Жоғары деңгей
2.1 130401 2 – Электрондық есептеу машиналарының операторы
КҚ 2.1.1 ДК де бағдарлама мен қамтамасыз етуді қолдану;
КҚ 2.1.2 ДК- де аппаратпен қамтамасыз етуді қолдану;
КҚ 2.1.3 ДК – де периферия құрылғыларын қолдану;
КҚ 2.1.4 Internet және локальді есептеу желілерін күйіне келтіру және қолдану;
КҚ 2.1.5 ДК –да қызмет көрсетуді орындау;
КҚ 2.1.6 Электрлік және электронды сызбаларды ажырату;
КҚ 2.1.7 Жоғары деңгейдегі бағдарламалау тілдері көмегімен қолданбалы бағдарламалар құрастыру;
КҚ 2.1.8 Техника жұмыстарын ұйымдастыру және құжаттарды кәсіби рәсімдеу;
2.2 130402 2–Байланыс құрастырушысы - кабельші
КҚ 2.2.1 Байланыс желілерін ұйымдастыру сызбаларын ажырату;
КҚ 2.2.2 Жер асты кабельдерді төсеу және кабель каналдарын ұйымдастыра білу;

ПК 2.2.3 Выполнять прокладку и монтаж кабеля;
ПК 2.2.4 Работать с автоматическими телефонными станциями;
ПК 2.2.5 Настраивать беспроводную сеть;
ПК 2.2.6. Уметь обслуживать компьютерную технику и периферийное оборудование;
ПК 2.2.7 Выполнять настройку сетевого оборудования;
ПК 2.2.8 Прокладка и монтаж оптических кабелей, коробок, панелей, шкафов;
ПК 2.2.9 Выявлять содержание кабелей под избыточным воздушным давлением;
ПК 2.2.10 Производить монтаж газонепроницаемых муфт;
ПК 2.2.11 Производить прокладку кабелей связи по назначению (под землей, под водой, по воздуху, по телефонной канализации, по стенам, по мосту);
ПК 2.2.12 Заполнять техническую документацию, паспортизацию линейно-кабельных сооружений связи.
2.3 130408 2 - Наладчик электронно-вычислительных машин
ПК 2.8.1 Вводить компьютерную технику в эксплуатацию;
ПК 2.8.2 Диагностировать работоспособность, устранять неполадки и сбои аппаратного обеспечения ПК;
ПК 2.8.3 Заменять расходные материалы, используемые в ПК и организационной техники;
ПК 2.8.4 Устанавливать операционные системы на ПК и серверах, а также производить настройку интерфейса пользователя;
ПК 2.8.5 Администрировать операционные системы ПК и серверов;
ПК 2.8.6 Устанавливать и настраивать работу периферийных устройств и оборудования;
ПК 2.8.7 Диагностировать работоспособность, устранять неполадки и сбои операционной системы и прикладного программного обеспечения; ПК 2.8.8 Оптимизировать конфигурацию ПК в зависимости от предъявляемых требований и решаемых пользователем задач;
ПК 2.8.9 Обновлять и удалять драйвера устройств персональных компьютеров и серверов, периферийных устройств и оборудования.
Таблица 3 Профессиональные компетенции
Уровень ТиПО
Квалификация
Профессиональные компетенции (ПК)
Специалист среднего звена
3.1 130403 3 - Техник
ПК 3.3.1 Уметь технически обслуживать и эксплуатировать ВТс учетом технико-эксплуатационные характеристики, конструктивные особенности оборудования;
ПК 3.3.2 Подбирать необходимые комплектующие и произвести сборку компьютера требуемой конфигурации;
ПК 3.3.3 Уметь читать электрические и электронные схемы;
ПК 3.3.4 Организовать ремонт обслуживания ПК, уметь проверять, устанавливать, регулировать, настраивать компьютерную технику;
ПК 3.3.5 Использовать тестовые и диагностические программы для поиска и устранения неисправностей аппаратных средств ВТ;
ПК 3.3.6 Произвести уход за аппаратурой в процессе дальнейшей эксплуатации и хранения;
ПК 3.3.7 Использовать современные периферийные устройства ПК;
ПК 3.3.8 Применять измерительные средства, обрабатывать полученные данные;

КҚ 2.2.3 Кабельдерді монтаждау және төсеу;
КҚ 2.2.4 Автоматтандырылған телефон станциялары мен жұмыс;
КҚ 2.2.5 Өткізгішсіз желілерді күйіне келтіру;
КҚ 2.2.6. Перифериялық компьютерге қызмет көрсете білу;
КҚ 2.2.7 Желілік жабдықтарды күйіне келтіру;
КҚ 2.2.8 Оптикалық кабельдерді, панельдерді, шкафты монтаждау және төсеу;
КҚ 2.2.9 Жоғарғы ауа кысымындағы кабельдерді анықтау;
КҚ 2.2.10 Газ өткізбейтін муфтілерді монтаждауды жүргізу;
КҚ 2.2.11 Байланыс кабельдерін төсеуді жүргізу;
КҚ 2.2.12 Желілік – кабельдік байланыс құрылысын паспорттау, техникалық құжаттарын толтыру.
2.3 130408 2 - Электрондық- есептеу машиналарын баптаушы
КҚ 2.8.1 Компьютер техникасын пайдалануды енгізу;
КҚ 2.8.2 ДК – да аппаратпен қамтамасыз етудегі ақауларды болдыртпау,жұмысқа қабілеттілігін диагностикалау;
КҚ 2.8.3 ДК – да қолданылатын техниканы ұйымдастыру, шығын материалдарын ауыстыру;
КҚ 2.8.4 ДК мен серверге операция желілерін қондыру және тұтынушы интерфейсін баптау;
КҚ 2.8.5 ДК – да және операциялық серверді әкімшілік жіктеу;
КҚ 2.8.6 Перифериялық құрылғылармен жұмыстарын баптау және кұру;
КҚ 2.8.7 Қолданбалы бағдарламалар мен қамтамасыз ету, ақауларды болдыртпау, жұмысқа қабілеттілігін арттыру; КҚ 2.8.8 Тұтынушының талабына байланысты ДК конфигурациясын оңтайландыру және шешу;
КҚ 2.8.9 Перифериялық қондырғылар мен жабдықтардың, серверлер мен дербес компьютерлерінің драйверларын жою және жаңалау.
3 кесте – Кәсіптік құзыреттер
ТжКБ деңгейі
Біліктілік
Кәсіптік құзіреттер(КҚ)
Орта буын маманы
3.1 130403 3 - Техник
КҚ 3.3.1 Жабдықтардың конструкциялық ерекшелігі, техникалық пайдалану сипаттамасын есептеуіш техникасында қызмет корсете білу және пайдалану;
КҚ 3.3.2 Компьютердің керекті конфигурациясын жинау және қажетті қосалқы бөлшектерін таңдау;
КҚ 3.3.3 Электронды және электрлік сызбаларды оқи білу;
КҚ 3.3.4 ДК-да компьютер техникасын баптау, реттеу, қондыру, тексеру, дербес компьютерді жөндеу қызметтерін ұйымдастыру;
КҚ 3.3.5 Есептеу техника құралдарының аппаратындағы ақауларды жою және іздеу бағдарламаларын диагностикалау және тестілеуді қолдану;
КҚ 3.3.6 Аппаратураларды пайдалану және сақтау процесіне күтім жүргізу;
КҚ 3.3.7 ДК –да перифериялық заманауи құрылғыларын қолдану;
КҚ 3.3.8 Алынған мәліметтерді өлшеу құрылғылары мен өңдеп қолдану;

ПК 3.3.9 Уметь пользоваться контрольно-измерительной аппаратурой;
ПК 3.3.10 Подключить внешние устройства к сети;
ПК 3.3.11 Выполнять монтаж и установку современных оконечных кабельных устройств;
ПК 3.3.12 Выполнять все измерительные работы с современными измерительными приборами на линиях;
ПК 3.3.13 Выполнять работы по строительству и обслуживанию линейно-кабельных сооружений связи;
ПК 3.3.14 Использовать, настраивать и администрировать локальные вычислительные сети и Internet;
ПК 3.3.15 Разбираться в документациях и отраслевых стандартах для требований и определения соответствующего применения к пользовательской документации;
ПК 3.3.16 Документировать окончательный проект сети и связанных с ним особенностей оборудования, программного обеспечения и безопасности;
ПК 3.3.17 Оформлять документы профессионально и работать с организационной техникой.
3.2 130404 3 – Техник-программист
ПК 3.4.1 Владеть методами проектирования механизированной и автоматизированной обработки информации;
ПК 3.4.2 Пользоваться средствами вычислительной техники, передачи и обработки информации и правила их эксплуатации;
ПК 3.4.3 Разработать технологию механизированной и автоматизированной обработки информации;
ПК 3.4.4 Уметь пользоваться с рабочими программами, инструкциями, макетами и другими руководящими материалами, определяющие последовательность и технику выполнения расчетных операций;
ПК 3.4.5 Различать виды технических носителей информации, правила их хранения и эксплуатации;
ПК 3.4.6 Уметь работать с системами счислений, шифров и кодов;
ПК 3.4.7 Владеть основными формализованными языками программирования;
ПК 3.4.8 Уметь работать с базами данных
ПК 3.4.9 Уметь создавать сайты на HTML и CSS
ПК 3.4.10 Владеть работой с несколькими языками программирования высокого уровня;
ПК 3.4.11 Работать с сетевыми технологиями;
ПК 3.4.12 Оформлять документы профессионально и инструкции к написанным программам.
3.3 130405 3Техник по защите информации
ПК 3.5.1 Выявлять доступ к источникам информации и данных по вопросам ГБТ;
ПК 3.5.2 Использовать средства и методы для предоставления информации от других по вопросам ГБТ и опасностям;
ПК 3.5.3 Поднять соответствующие вопросы по ГБТ на совещаниях и регистрация соответствующих аспектов обсуждения в соответствии с рабочими процедурами;
ПК 3.5.4 Изучить документации и отраслевые стандарты для требований и определение соответствующего применения к пользовательской документации;
ПК 3.5.5 Идентифицировать и демонстрировать знаний базовых функций операционных систем, включая файловую систему, управление памятью, планирование выполнения задач;

КҚ 3.3.9 Бақылау өлшеу аппаратураларын қолдана білу;
КҚ 3.3.10 Желілерге сыртқы құрылғыларды қосу;
КҚ 3.3.11 Заманауи кабельдік құрылғыларды қондыру және монтаждауды жүргізу;
КҚ 3.3.12 Заманауи өлшеуіш аспаптары мен желілерде өлшеу жұмыстарын жүргізу;
КҚ 3.3.13 Байланыс құрылысындағы желілік кабельдерге қызмет көрсету және құрылыс жұмыстарын жүргізу;
КҚ 3.3.14 Internet және локальді есептеуіш желілерін баптау және қолдану;
КҚ 3.3.15 Салалық стандарттар талабы мен тұтынушы құжаттарын қолдануда шешім қабылдай білу;
КҚ 3.3.16 Қауіпсіздік және бағдарламамен қамтамасыз ету,жабдықтар ерекшелігіне байланысты соңғы желілік жобаны құжаттау;
КҚ 3.3.17 Техниканы ұйымдастыру жұмысы және кәсіби құжаттарды рәсімдеу.
3.2 130404 3 – Техник-бағдарламашы
КҚ 3.4.1 Ақпараттарды автоматты өңдеу және механикалық жобалау әдісін меңгеру;
КҚ 3.4.2 Есептеуіш техника құралдарын қолдану, ақпараттарды өңдеп, пайдалану ережесін қолдану;
КҚ 3.4.3 Ақпаратты автоматты өңдеу және механикаланған технологияны құрастыру;
КҚ 3.4.4 Операцияларда есептеу техникасы мен және орындалуын анықтайтын макетпен, нұсқаулықпен, бағдарламалармен жұмыс істеу және басқа басшылық материалдарды қолдана білу;
КҚ 3.4.5Техникалық ақпараттар түрін, сақталу ережесімен құру;
КҚ 3.4.6 Санау, шифрлау, кодтау жүйелерімен жұмыс істеу;
КҚ 3.4.7 Негізгі формальді тілдерін меңгеру;
КҚ 3.4.8 Мәліметтер базасымен жұмыс істей білу;
КҚ 3.4.9 HTML және CSS сайтын құра білу;
КҚ 3.4.10 Бірнеше жоғары деңгейдегі бағдарламалармен жұмыс істей білу;
КҚ 3.4.11 Желілік технологиямен жұмыс істеу;
КҚ 3.4.12 Жазылған бағдарламалар нұсқаулығы мен кәсіби құжаттарды рәсімдеу
3.3 130405 3 – Ақпаратты қорғау технигі
КҚ 3.5.1 Еңбек гигиенасы қауіпсіздігі бойынша сұрақтар мәліметін және ақпараттар жіберуді тексеру;
КҚ 3.5.2 Еңбек гигиенасы қауіпсіздігі бойынша ақпараттарды алу әдісі және құралдарды қолданудағы қауіптілік;
КҚ 3.5.3 Еңбек қауіпсіздік гигиенасы сұрақтарына сәйкес жұмыс процедурары бойынша аспектілерді талдап тіркеу жүргізу;
КҚ 3.5.4 Тұтыну құжаттарына сәйкес талаптар бойынша салалық стандарттар мен құжаттарды оқып үйрену;
КҚ 3.5.5 Базалық операциялық жүйелер функциясын, файлдық жүйені, жадыны басқару, есептеу жұмыстарын жобалау, көрсету және сәйкестендіру;

ПК 3.5.6 Создать систему резервного копирования данных;
ПК 3.5.7 Налаживать контакт с производителями операционных систем для получения технических спецификаций и системных требований;
ПК 3.5.8 Определять и применять знаний лицензирования, оборудования и требований безопасности;
ПК 3.5.9 Обеспечить защиты от несанкционированного доступа к данным;
ПК 3.5.10 Настроить хосты и рабочие станции для использования IP-адресов вручную или с помощью автоматического распределения адресов.
ПК 3.5.11 Производить проверку доступных сетевых технологий, устройств и протоколов и определять наиболее подходящих вариантов для удовлетворения требований клиента;
ПК 3.5.12 Устранять различные виды симптомов и проблем по защите от вторжения;
ПК 3.5.13 Уметь документировать окончательные сетевые разработки и связанных с ней оборудования, программного обеспечения и особенностей безопасности;
ПК 3.5.14 Производить защиту от вирусов, шпионских и вредоносных программ;
ПК 3.5.15 Обеспечить безопасную передачу данных, предотвратить перехват информации.
3.2 130406 3Техник по обслуживанию компьютерных устройств
ПК 3.6.1 Определять и демонстрировать знание основных функций операционной системы, включая файловую систему, управление памятью, планирование процессов;
ПК 3.6.2Установить, настроить и тестировать операционные системы с использованием компонентов и загрузки параметров утилиты;
ПК 3.6.3 Использовать соответствующие пользовательские интерфейсы операционной системы для правильной конфигурации установки;
ПК 3.6.4 Оптимизировать системы в соответствии с организационными требованиями;
ПК 3.6.7 Исправлять идентифицированные недостатки системы и запись действий;
ПК 3.6.8 Определять требований клиентов и выявлять существующие проблемы;
ПК 3.6.9 Выявлять и устранять сетевые проблемы;
ПК 3.6.10 Хранить или утилизировать компоненты в соответствии с руководящими и экологическими принципами;
ПК 3.6.11 Выявлять и внедрять антивирусной защиты и требований к сети в соответствии с организационными процедурами;
ПК 3.6.12 Настройка и администрирование сетей операционных систем;
ПК 3.6.13 Обзор процедур и принятия мер для отключения, удаления или изменения учетных записей пользователей, которые больше не являются частью организации;
ПК 3.6.14 Применение системы для обеспечения резервного копирования и возможности восстановления обслуживания в случае непредвиденных ситуаций в соответствии с организационной политикой;
ПК 3.6.15 Документальное оформление и распространение процедуры аварийного восстановления;
3.4 130407 3 – Техник-электроник

КҚ 3.5.6 Мәліметтерді резервті көшіру жүйесін құрастыру;
КҚ 3.5.7 Жүйе талаптары мен техникалық спецификация алу үшін операциялық жүйе өндірушілерімен байланысу;
КҚ 3.5.8 Қауіпсіздікті талап ететін лицензияланған жабдықтарды анықтау және оларды қолдану;
КҚ 3.5.9 Санкцияланбаған шектеуліктерді қорғау және қамтамасыздандыру;
КҚ 3.5.10 Хосттарды және жұмыс станцияларын IP-адресі арқылы автоматты немесе қолмен тарату;
КҚ 3.5.11 Клиентердің талаптарын қанағаттандыру үшін, ыңғайлы нұсқаларды анықтап, протоколдар мен жабдықтарда және желілік технологияларға тексеру жүргізу;
КҚ 3.5.12 Әртүрлі симптом түрлері мен проблемалардың қорғанысын бұзуды болдыртпау;
КҚ 3.5.13 Соңғы желілік құрастырылған құжаттарға байланысты жабдықтарды бағдарламамен қамтамасыз ету және қауіпсіздік ерекшелігін қарау;
КҚ 3.5.14 Зиянды шпиондық бағдарламалар мен вирустардан қорғануды жүргізу;
КҚ 3.5.15 Мәліметтерді беруде қауіпсіздікті сақтау, ақпараттарды басқа біреулердің алуына жол бермеу.
3.2 130406 3 – Компьютер құрылғыларына қызмет көрсетуші техник
КҚ 3.6.1 Жадыны басқару, процесті жобалау, файлдық системаларды, негізгі операциялық жүйелерді анықтау және құрау;
КҚ 3.6.2 Операциялық жүйені тестілеу,құралдарды жүктеу,орнату және компоненттерді қолдану;
КҚ 3.6.3 Операциялық жүйеге дұрыс конфигурацияларды орнату және қолданыстағы интерфейсті сәйкестендіріп қолдану;
КҚ 3.6.4 Кәсіпорын талабына сай жүйені ыңғайлау;
КҚ 3.6.7 Жүйе және жазба жетіспеушілігін сәйкестендіру;
КҚ 3.6.8 Клиенттердің талабын анықтау және проблемаларды анықтау;
КҚ 3.6.9 Желілік проблемаларды анықтау;
КҚ 3.6.10 Компоненттерді экологиялық принціптер бойынша сақтау және утилизациялау;
КҚ 3.6.11 Процедураға сәйкес желідегі антивирусты қорғауды ұйымдастыру және табу;
КҚ 3.6.12 Операциялық жүйедегі желіні жөндеу және басқару;
КҚ 3.6.13 Кәсіпорын қолданушыларының оқу жазбасын өшіру немесе өзгерту, процедуралық таңдау қабылдауға шара қолдану;
КҚ 3.6.14 Кәсіпорынның есебіне сай жасалынбаған жағдайда резервтік көшірмемен қамтамасыз ету, жүйені өзгерту және мүмкіндігінше орнына келтіру,қызмет көрсету;
КҚ 3.6.15 Апаттық жағдайдағы процедураны күйіне келтіру, құжатты рәсімдеу және тарату;
3.4 130407 3 – Техник - электроник

ПК 3.7.1 Выполнение технических задач по исследованию, разработке и испытанию опытных образцов;
ПК 3.7.2 Подготовка оборудования к работе;
ПК 3.7.3 Наблюдение за правильностью эксплуатации электронного оборудования;
ПК 3.7.4 Обучать персонал в рамках принятой организации процесса разработки объектов профессиональной деятельности;
ПК 3.7.5 Использование технических знаний и навыков обращения с электронной техникой для решения возникающих в процессе работы проблем;
ПК 3.7.6 Выполнять инсталляцию, настройку и обслуживание системного, инструментального и прикладного программного обеспечения, вычислительной техники и компьютерных систем обработки информации и управления;
ПК 3.7.7 Осуществлять тестовые проверки во избежание появления неисправностей, наладка отдельных элементов и блоков;
ПК 3.7.8 Анализировать условий безопасности и выбор технических и организационных мероприятий по безопасности на стадии проектирования, изготовления и эксплуатации средств компьютерных систем обработки информации и управления;
ПК 3.7.9 Выбрать технологии инструментальных программных средств и средств вычислительной техники при организации процесса разработки и исследования объектов профессиональной деятельности;
ПК 3.7.10 Применять методы анализа, исследования и моделирования вычислительных и информационных процессов, связанных с функционированием объектов профессиональной деятельности и их компонентов;
ПК 3.7.11 Владеть методами и средствами защиты интеллектуальной собственности;
ПК 3.7.12 Проектировать архитектуры компонентов аппаратно-программных комплексов и соответствующих человеко-машинных интерфейсов;
ПК 3.7.13 Осуществлять наладку отдельных элементов электронных устройств;
ПК 3.7.14 Осуществлять сопровождение программных продуктов, компьютерных систем обработки информации и управления.
Приложение 369
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 15 июня 2015 года № 384
Типовой учебный план
технического и профессионального образования
Код и профиль образования: 1300000 – Связь, телекоммуникации и информационные технологии. Электронная техника
Специальность: 1308000 – Эксплуатация автоматизированных систем связи
Квалификации:
130801 2 – Электромеханик по обслуживанию светотехнического оборудования систем обеспечения полетов
130802 2 – Монтажник оборудования связи
Форма обучения: очная

КҚ 3.7.1 Сынактан өткізу бойынша техникалық үлгілерді құрастыру
КҚ 3.7.2 Жұмыс жабдықтарына дайындық;
КҚ 3.7.3 Электрондық жабдықтар эксплуатациясының дұрыстығын бақылау;
КҚ 3.7.4 Қызметтік түрлеріне байланысты оқыту;
КҚ 3.7.5 Электрондық техниканың жұмыс процесінде орын алған проблемасын шешу, техникалық білімді қолдану;
КҚ 3.7.6 Инсталляция жасау, құралдармен және қолданбалы бағдарламамен қамтамасыз ету, есептеуіш техниканы және компьютерлік жүйені ақпаратты басқару;
КҚ 3.7.7 Жеке элементтер мен блоктардың мәтініне қызмет көрсетілуінің тексерілмеуі;
КҚ 3.7.8 Техникалық өндірісін қорғау және іс – шараның ұйымдастырылуының жобасы, компьютерлік жүйенің ақпараттық басқарылуы және пайдалануын дайындау;
КҚ 3.7.9 Есептеуіш техникасы мен технологиялық құралдық бағдарламаның өндіріс процесін құрастыру;
КҚ 3.7.10 Кәсіптік қызмет компоненттерінің әдісін алу, тексеру және есептеуіш ақпараттық процесті модульдеу;
КҚ 3.7.11 Интеллектуалдық әдісті білу және қорғау;
КҚ 3.7.12 Аппараттық бағдарламалық кешенді сәйкесінше адами-көліктік интерфейсті, архитектуралық компоненттерді жобалау;
КҚ 3.7.13 Электрондық қондырғылардың жеке элементтеріне қызмет көрсету;
КҚ 3.7.14 Компьютерлік жүйені ақпараттық басқару, бағдарламалық өнімнің шығарылуы.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2015 жылғы 15 маусымдағы
№ 384 бұйрығына 369-қосымша
Үлгілік оқу жоспары
техникалық және кәсіптік білім
Білім беру коды және бейіні: 1300000 – Байланыс, телекоммуникация және ақпараттық технологиялар. Электрондық техника
Мамандығы: 1308000 – Автоматтандырылған байланыс жүйесін пайдалану
Біліктілігі: 130801 2 – Ұшуды қамтамасыз ету жүйелердің жарық-техникалық құрал-жабдығына қызмет көрсету электр механигі
130802 2 – Байланыс құрал-жабдығын құрастырушы
Оқыту нысаны: күндізгі

468
ПО и ПП 04
Преддипломная практика (стажерская)
720
ПА 00
Промежуточная аттестация
144
ИА 00
Итоговая аттестация
36
ИА 01
Итоговая аттестация**
24
ИА 02
Оценка уровня профессиональной подготовленности и присвоения квалификации
12
Итого на обязательное обучение:
4320
К
Консультации
Не более 100 часов на учебный год
Ф
Факультативные занятия
Не более 4-х часов в неделю
Всего:
4960
Примечание:
ООД – общеобразовательные дисциплины; ОГД – общегуманитарные дисциплины; СЭД социально-экономические дисциплины; ОПД – общепрофессиональные дисциплины; СД – специальные дисциплины; ДОО – дисциплины, определяемые организацией образования с учетом требований работодателей; ПО – производственное обучение; ПП – профессиональная практика; ПА – промежуточная аттестация; ИА – итоговая аттестация; ОУППК – оценка уровня профессиональной подготовленности и присвоение квалификации; К – консультации; Ф – факультативные занятия.
В соответствии с ГОСО ТиПО обязательным для исполнения в типовом учебном плане является перечень дисциплин. Формы контроля (курсовые работы, контрольные работы, экзамены), порядок изучения дисциплин (распределение по курсам ) являются примерными и могут изменяться в зависимости от форм обучения, специфики специальностей, местных и других условий (обстоятельств), в т.ч. в соответствии с потребностями работодателей.
*Объем часов на дисциплины, определяемые организацией образования, может быть увеличен за счет сокращения объема часов (до 25%) циклов общепрофессиональных и специальных дисциплин.
Примерный перечень учебно-производственного оборудования и технических средств обучения определяются исходя из содержания образовательных программ по дисциплинам соответствующей квалификации.
Перечень учебно-производственных оборудований и технических средств обучения для оснащения конкретного учебного заведения определяется учебным заведением совместно с предприятием-партнером, для которого готовятся кадры с учетом рабочих учебных программ. При этом рекомендуется учесть IT-технологии, 3D-технологии, ИКТ, дистанционное, модульное, дуальное, кредитное обучение с учетом перспективы развития отрасли.
** Рекомендуемые формы итоговой аттестации:
для квалификации: 130801 2 – Электромеханик по обслуживанию светотехнического оборудования систем обеспечения полетов
I- вариант. Комплексный экзамен по дисциплинам: СД 04,05,06 или II-вариант. Дипломный проект (работа)
для квалификации: 130802 2 – Монтажник оборудования связи
I- вариант. Комплексный экзамен по дисциплинам: СД 05,06,09 или II-вариант. Дипломный проект (работа)
Приложение 370
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 15 июня 2015 года № 384
Типовой учебный план
технического и профессионального образования
Код и профиль образования: 1300000 – Связь, телекоммуникации и информационные технологии. Электронная техника
Специальность: 1308000 – Эксплуатация автоматизированных систем связи
Квалификации:

468
ӨО және КП 04
Диплом алды практика (стажерлық)
720
АА. 00
Аралық аттестаттау
144
ҚА. 00
Қорытынды аттестаттау:
36
ҚА. 01
Қорытынды аттестаттау**
24
ҚА 02
Кәсіптік даярлық деңгейін бағалау және біліктілікті беру
12
Міндетті оқытудың қорытындысы:
4320
К
Консультациялар
оқу жылына 100 сағ. артық емес
Ф
Факультативтік сабақтар
аптасына 4 сағ. артық емес
Барлығы:
4960
Ескерту:
ЖБП– Жалпы білім беретін пәндер; ЖГП– Жалпы гуманитарлық пәндер; ӘЭП - Әлеуметтік-экономикалық пәндер; ЖКП – Жалпы кәсіптік пәндер; АП – арнайы пәндер; БҰАП – жұмыс берушілердің талаптары бойынша білім беру ұйымдары анықтайтын пәндер; ӨО – өндірістік оқыту; КП – кәсіптік практика; АА – аралық аттестаттау; ҚА – қорытынды аттестаттау; КДДБ – кәсіптік даярлық деңгейін бағалау және біліктілік беру; К – консультация; Ф – факультативтік сабақтар.
ТжКБ-ның МЖМБС-на сәйкес пәндердің тізімі үлгілік оқу жоспарында орындауға міндетті болып табылады. Бақылау нысандары (курстық жұмыстар, бақылау жұмыстары, емтихандар), пәнді оқыту тәртібі үлгі болып табылады және оқыту нысанына, мамандықтардың ерекшеліктеріне, жергілікті және басқа да жағдайларға (жайлар) қарай, о.і. жұмыс берушілердің қажеттіліктеріне сәйкес өзгертілуі мүмкін.
*Білім беру ұйымы анықтайтын пәндерге арналған сағат көлемі жалпы кәсіптік және арнайы пәндер циклдарының сағат көлемін (25% дейін) қысқарту есебінен ұлғайтылуы мүмкін.
Оқу-өндірістік жабдықтар және техникалық оқыту құралдарының тізімі шамамен тиісті мамандықтың пәндері бойынша білім беру бағдарламаларының мазмұнына қарай анықталады.
Нақты оқу орнын жабдықтау үшін оқу-өндірістік жабдықтар және техникалық оқыту құралдарының тізімі жұмыс оқу бағдарламаларын есепке ала отырып, кадрлар даярланатын серіктес кәсіпорынмен бірлесіп анықталады. Бұл ретте саланың даму келешектерін есепке алғанда IT-технологиялар, 3D-технологиялар, АКТ, қашықтықтық, модульдік, дуалдық, кредиттік оқытуды ескеру ұсынылады.
**Қорытынды аттестаттаудың ұсынылатын түрлері:
130801 2 – Ұшуды қамтамасыз ету жүйелердің жарық-техникалық құрал-жабдығына қызмет көрсету электр механигі біліктілігі үшін:
I- нұсқа. Пәндер бойынша кешенді емтихан: АП 04,05,06 немесе II-нұсқа. Дипломдық жоба (жұмыс)
130802 2 – Байланыс құрал-жабдығын құрастырушы біліктілігі үшін:
I- нұсқа. Пәндер бойынша кешенді емтихан: АП 05,06,09 немесе II-нұсқа. Дипломдық жоба (жұмыс)
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2015 жылғы 15 маусымдағы
№ 384 бұйрығына 370-қосымша
Үлгілік оқу жоспары
техникалық және кәсіптік білім
Білім беру коды және бейіні: 1300000 – Байланыс, телекоммуникация және ақпараттық технологиялар. Электрондық техника
Мамандығы: 1308000 – Автоматтандырылған байланыс жүйесін пайдалану

Сноска. Наименование приложения 373 в редакции приказа Министра образования и науки РК от 22.01.2016 № 72 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Содержание образовательной программы по циклам дисциплин и профессиональной практике (повышенный уровень)
Индекс цикла (дисциплин)
Наименование и основные разделы дисциплины, практики
Формируемые знания, умения и навыки
Код формируемой компетенции
ООД.00
Общеобразовательные дисциплины
ОГД.00
Общегуманитарные дисциплины
ОГД.01
Профессиональный казахский (русский) язык.
Фонетика. Лексика. Морфология. Развитие профессионального языка. Синтаксис. Стиль делопроизводства.
Знания:
-понятие о языке;
-правила построения предложений, их смысловое содержание;
-лексические и грамматические минимум для чтения и перевода текстов профессиональной направленности.
Умения:
-воспринимать на слух информацию, конспектировать и реферировать материалы;
-оформлять деловые бумаги в соответствии с международными стандартами.
БК 1
БК 3
БК 7
ОГД.02
Профессиональный иностранный язык.
Основы делового языка по специальности, профессиональная лексика, фразеологические обороты и термины. Техника перевода (со словарем) профессионально-ориентированных текстов. Профессиональное общение.
Знания:
-лексический и грамматический минимум необходимый для чтения и перевода текстов профессиональной направленности.
Умения:
-элементарное умение общения на иностранном языке.
БК 1
БК 3
БК 7
БК 8
ОГД.03
Физическая культура.
Теоретические занятия. Легкая атлетика. Лыжная подготовка. Гимнастика. Волейбол. Баскетбол. Футбол. Национальные игры. Туризм.
Знания:
-представление о роли физической культуры в общекультурном, профессиональном и социальном развитии человека;
-основы физической культуры и здорового образа жизни.
Умения:
-система умений и навыков, обеспечивающих сохранение и укрепление здоровья, развитие и совершенствование психофизических способностей, самоопределение в физической культуре.
БК 2
БК 3
БК 5
БК 8
ОГД 04
История Казахстана
ОПД.00
Общепрофессиональные дисциплины
ОПД 01
Техническое черчение. Правила оформления чертежей. Геометрические построения на чертежах. Развертки геометрических фигур; основы технологического черчения; сечения и разрезы; выполнение чертежей деталей с применением необходимого и достаточного количества видов, сборочные чертежи, рабочий эскиз детали, технический рисунок детали, деталировка по сборочному чертежу.
Знания:
- правила оформления чертежей;
- построение разрезов;
- методы построения сборочные чертежи;
- обозначение шероховатости;
- точности обработки, допусков на обработку;
Умения:
- читать чертежи, схемы;
- выполнить эскиз детали;
- деталировать по сборочному чертежу.
БК 1
БК 3
БК 6

Ескерту. 373-қосымшаның тақырыбы жаңа редакцияда - ҚР Білім және ғылым министрінің 22.01.2016 № 72 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Пәндер циклдері және кәсіптік практика бойынша білім беру бағдарламасының мазмұны (жоғары деңгей)
Циклдің индексі
(пән)
Пәннің, практиканың атауы және негізгі бөлімдері
Қалыптасатын білім, іскерліктер және дағдылар
Қалыптасатын құзыреттер коды
ЖБП 00
Жалпы білім беретін пәндер
ЖГП 00
Жалпы гуманитарлық пәндер
ЖГП 01
Кәсіптік қазақ (орыс) тілі.
Фонетика. Лексика. Морфология. Кәсіптік тілді дамыту. Синтаксис. Іс жүргізудің стилі.
Білімдер:
- тіл туралы түсінік;
-сөйлем құрастырудың ережесі және олардың мағыналық мазмұны;
-кәсіптік бағыттағы текстерді оқу мен аударудағы лексикалық және грамматикалық минимум.
Іскерліктер:
-ақпаратты тыңдау, конспектілеу және реферат жасау;
-халықаралық стандартқа сай іскерлік қағаздарды жасау.
БҚ 1
БҚ 3
БҚ 7
ЖГП 02
Кәсіптік шетел тілі.
Мамандық бойынша іскерлік тіл негізі, кәсіптік лексика, фразеологиялық айналым және терминдер. Кәсіпке негізделген текстердің аударма техникасы (сөздікпен).
Білімдер:
кәсіптік бағыттағы текстерді оқу мен аударудағы лексикалық және грамматикалық минимум.
Іскерліктер:
-шет тілде қарапайым сөйлесуді білу.
БҚ 1
БҚ 3
БҚ 7
БҚ 8
ЖГП 03
Дене тәрбиесі.
Теориялық сабақ. Жеңіл атлетика. Шаңғыға дайындық. Гимнастика. Волейбол. Баскетбол. Футбол. Ұлттық ойындар. Туризм.
Білімдер:
- адамның әлеуметтік, кәсіптік, жалпы мәдениеттік дамуындағы дене тәрбие мәдениеттің орны;
-дене тәрбие мәдениетімен салауатты өмір сүру негізі.
Іскерліктер:
-дене тәрбиесінде денсаулықты шынықтыру, оңалту және психофизиологиялық мүмкіншіліктерді дамытуды білу және дағдыландыру жүйесі.
БҚ 2
БҚ 3
БҚ 5
БҚ 8
ЖГП 04
Қазақстан тарихы
ЖКП 00
Жалпы кәсіптік пәндер
ЖКП 01
Техникалық сызу.
Сызуды кестелік безендіру. Геомертриялық жобамен сызудың негіздері. Геометриялық фигуралар жайылымы. Технологиялық сызу негіздері. Қималар және кесінділер, деталдардың сызбаларын қажетті түрі бойынша келтіру. Жинақталған сызбалар, деталдың жұмыс эскизі, деталдың техникалық суреті.
Білімдер:
- Сызбаларды рәсімдеу ережелері;
- кесінділерді тұрғызу;
- жинақталған сызбаларды тұрғызу тәсілдері;
- тегіс еместікті белгілеу;
- өңдеу дәлдігі;
- өңдеу дәлдігіне рұқсат етілген шамалар;
Іскерліктер:
- сызбаларды, схемаларды оқу;
- детал эскиздерін орындау;
- жиылмалы сызбалар бойынша деталдарды көрсету;
БҚ 1
БҚ 3
БҚ 6

ПК 2.1.5.
ОПД 02
Прикладная информатика и вычислительная техника.
Основные устройства ПМК, их функции и принципы работы. Сущность алгоритмов, их свойства, способы описания алгоритмов. Комплексные числа: формулы модуля и аргумента, геометрическое изображение комплексного числа, три формы комплексного числа, формулы перевода из одной формы в другие формы. Производная, основные формулы дифференцирования, производные сложные функции, понятие дифференциала функций и аргумента, применение дифференциала к приближенным вычислениям. Интеграл и его приложения: основные формулы интегрирования, методы интегрирования. Ряды. Разложение четных и нечетных функций в ряд Фурье. Основные устройства ПЭВМ, их функций и принцип работы, виды памяти ПЭВМ. Состав программного обеспечения ПЭВМ. Основные термины (файл, каталог, подкаталог). Основные направления ПЭВМ в отрасли связи. Работа с прикладными программами Word, Excel, Paint.
Знания:
- виды памяти ЭВМ, их основные характеристики; типы алгоритмов и формы их записи; правила грамматики алгоритмического языка; виды программного обеспечения и прикладных программ.
Умения:
- работать на уровне оператора с элементами ОС, программами – оболочками, выполняющими функции ОС; текстовыми и графическими редакторами, СУБД.
БК 3
БК 5
БК 7
БК 8
ПК 2.1.2.
ПК 2.1.6.
ОПД 03
Цифровые устройства и микропроцессорные системы.
Комбинационные последовательные ЦУ. Системы управления процессора. Микропроцессоры. Средства отладки программ. Диагностика микропроцессорных устройств. Микропроцессорные устройства в системах передачи и обработки сигналов. Основы импульсной и цифровой техники. Комбинационные цифровые устройства. Последовательные цифровые устройства. Генераторы прямоугольных импульсов.
Знания:
-принцип функционирования основных устройств микропроцессорной систем;
-об основных устройствах микропроцессорной системы, способов адресаций, способы задания форматов команд.
-об импульсных и цифровых сигналов, разновидностей цифровых устройств, способы синтеза цифровых устройств на логических элементах, счисления кодов;
-об назначении наиболее распространенных цифровых устройств комбинационного типа; о назначении цифровых устройств последовательного типа, о назначении мультивибратов и блокинг-генераторов.
логические элементы, маркировка, структура и тип логики микросхем, основные параметры микросхем, принцип функционирования и основы структур комбинационных цифровых устройств, последовательных цифровых устройств, мультивибраторов и блокинг-генераторов.
Умения:
-составлять линейные, циклические, программы из под программы на языке Ассамблер, использовать форматы команд программ;
-производить составленные программы на УМК.
- расшифровать маркировку микросхем, выполнить синтез цифровых устройств с помощью логических элементов, анализировать работу цифровых устройств.
знать метод Вейча используя карты Карно минимизировать логические функции, любую логическую схему реализовать практически на микросхемах.
БК 1
БК 2
БК 4
БК 7

КҚ 2.1.5.
ЖКП 02
Қолданбалы информатика және есептеу техникасы.
ПМК-ның негiзгi құрылғылары, оның функциясы, жұмыс принциптерi. Алгоритмдердiң мәнi олардың қасиеттерi берiлу тәсiлдерi. Комплекс сандар оның модулi мен аргументтерiнiң формулалары, комплекс санның геометриялық кескiнi, үш түрi, бiр түрiнен екiншi түрiне көшу формулалары. Туынды және оның негiзгi формулалары, күрделi функцияның туындысы, функцияның және аргументтiң дифференциалының ұғымы, негiзгi бағыттары. Интеграл және оның қолданылуы: интегралдың негiзгi формулалары, интегралдау әдiстерi. Қатарлар: Тақ және жұп функцияларды Фурье қатарына жiктеу. Персональды электронды есептеу машинасының негiзгi құрылғылары, оның функциясы және жұмыс iстеу принциптерi, жады түрлерi. Олардың атқаратын қызметi және негiзгi сипаттамалары. ПЭЕМ-ның программалық жасағының құрамы. Негiзгi терминдер (файл, каталог, iшкi каталог). Операциялық жүйенiң негiзгi ұғымдары. Байланыс саласындағы ПЭЕМ-ның негiзгi бағыттары. Қолданбалы Word, Excel, Paint бағдарламаларымен жұмыс істеу.
Білімдер:
- ЭЕМ жады түрлері, оның негізге сиппатамалары, алгоритм түрлері, оның жазу кескіндері, алгоритм тілдерінің грамматикалық ережелері, бағдарламамен қамтамасыз ету және қолданбалы бағдарлама түрлері;
Іскерліктер:
-ДЭЕМ оператор деңгейінде қолдану;
қолданбалы бағдарламалар пакеттерін қолдлану;
графикалық редакторлармен жұмыс;
құжаттарды баспаға
жіберуді;
БҚ 3
БҚ 5
БҚ 7
БҚ 8
КҚ 2.1.2.
КҚ 2.1.6.
ЖКП 03
Цифрлық құрылғылар және микропроцессорлық жүйелер.
Цифрлық құрылғылардың комбинациялық тізбектері. Процессорды басқару жүйелері. Микропроцессорлар. Программаны өңдеу құралдары. Микропроцессорлық құрылғыларға диагностика жасау. Сигналдарды тарату және өңдеу жүйелеріндегі микропроцессорлық құрылғылар.
Импульстік және цифрлық техника негіздері. Комбинациялық цифрлық құрылғылар. Тізбектелген цифрлық құрылғылар. Тікбұрышты импульсті генераторлар.
Білімдер:
микропрофессорлық жүйелердегі негізгі құрылғылардың жұмысы;
микропроцессорлық жүйелердегі негізгі құрылғылардың адрестеу тәсілі, формат тапсырыстарын ұйымдастырылуы, команда беруі.
импульсті және цифрлық сигналдар, цифрлық құрылғылар түрлері, логикалық элементтердегі цифрлық құрылғыларды синтездеу тәсілі, кодтарды есептеу;
көптараған комбинациялық типті цифрлық құрылғының қажеттілігі, тізбектелген цифрлық құрылғының қажеттілігі, мультивибратормен блокинг-генераторлардың қажеттілігі.
логикалық элементтер, маркировка, микросхеманың құрылымдық және типтік логикасы, негізгі парамтерлері, жұмысы және комбинациялық цифрлық қондырғының құрылымы, тізбектелген цифрлық қондырғының, мультивибратордың және блокинг-генератордың құрылымы.
Іскерліктер:
Ассамблер тілінде желілік, циклдік бағдарламалар жасау, команда бағдарламаларын қолдану;
УМК бағдарламаларда құрастыруды жүргізу.
микросхеманың маркасын шешу, логикалық элементтер көмегімен цифрлық қондырғыларды синтезді орындау, цифрлық қондырғылар жұмысына сараптама жасау.
Вейча әдісімен Карно картасын қолданып, логикалық функцияларды құрастыру, кезкелген логикалық сұлбаны микросхемамен келтіру.
БҚ 1
БҚ 2
БҚ 4
БҚ 7

ПК 2.1.1.
ПК 2.1.6.
ОПД 04
Охрана труда и окружающей среды.
Основные понятия и терминология безопасности труда. Производственная санитария. Основы электробезопасности. Первая помощь пострадавшим при несчастных случаях. Основы пожарной безопасности. Меры безопасности при выполнении работ на производстве.
Знания:
- требования нормативно-технической документации по охране труда;
- основные положения законодательства РК об охране труда;
- порядок оказания первой помощи при поражении электрическим током, ранениях, переломах, вывихах, ушибах, растяжении связок, ожогах и обморожениях.
- правила приготовления электролита;
- порядок эксплуатации аккумуляторных устройств;
Умения:
- оказывать первую помощь пострадавшим;
- проводить эвакуацию людей при пожаре;
- быстро и умело оказывать первую помощь пострадавшему до прибытия врача;
- измерять плотность электролита и напряжения аккумулятора;
БК 1
БК 2
БК 3
ПК 2.1.3.
ПК 2.1.6.
ОПД 05
Основы электротехники.
Определение электрической и магнитной цепей. Источники и приемники (потребители) электрической энергии. Основные электрические и магнитные величины. Мост постоянного тока.
Понятие о нелинейных цепях постоянного тока.
Классификация магнитных цепей. Элементы магнитной цепи. Характеристики элементов магнитной цепи. Классификация электрических цепей переменного тока.
Принцип действия и устройство электрических машин.
Знания:
- основы электротехники;
- режим работы электрической цепи;
- приборы для измерения характеристик электрического тока;
- причины возникновения переходных процессов;
Умения:
- выполнять расчеты электрических цепей;
- включать, выключать и эксплуатировать оборудование оснащенное электрическими приводами;
- соблюдать электробезопасность;
БК 2
БК 3
БК 4
БК 5
ПК 2.1.6.
ОПД 06
Основы электроники и схемотехники.
Электропроводность полупроводников: электроны в твердом теле; электрические уровни и зоны; подвижность носителей заряда. Примесные полупроводники: донорные и акценторные носители заряда. Электронно-дырочный переход. Диффузия носителей заряда, потенциальный барьер. Прямое и обратное включение. ВАХ и ее анализ. Пробой р-п перехода. Полупроводниковые диоды. Виды диодов. Классификация ППД. Схема выпрямления. Параметры выпрямительного диода ВАХ. Стабилитроны. ВАХ, параметры схема стабилизации. Тунельные диоды. Устройство, принцип действия. ВАХ параметры. Преимущества тунельного диода импульсные диоды. Варикапы и их применение. Биполярные транзисторы. Устройство транзистора. ЭП и КП. Строение базы токи, схематическое изображение способы включения транзисторов статические характеристики. Эквивалентные схемы, системы параметров частотные свойства транзисторов. Параметры транзисторов технология изготовления. Полевые транзисторы: с управляющим р-п переходом, с изолированным затвором. Устройство и принцип действия статические характеристики параметры схематические изображения. Тиристоры: динисторы; тиристоры устройство, принцип действия, ВАХ, параметры. Электронные лампы: Диод, триод,тетрод, пентод, устройство электронных ламп. Электронная эмиссия. Виды эмиссии катоды прямого и косвенного накала. Динатронный эффект. Достоинство и недостатки. ЭЛТ, ионные приборы, фотоэлектронные приборы. Усиление, структурная схема усилителей. Параметры и характеристики усилителей. Входные и выходные показатели усилителей коэффициент усиления по I, И, Р, КПД усилителе, АЧХ, ФЧХ нелинейные искажения. Шумы усилителей АХ. Обратная связь. Виды ОС. Влияние ОС на показатели усилителя. Режимы работы усилительных элементов, способы питания усилительных элементов. Межкаскадные связи. Виды связи. Способы включения УЭ по переменному току. КПУ. Резисторный каскад усиления широкополосный и импульсный усилитель. Устройство импульсной техники электронные ключи, назначение. Принцип действия. Режимы работы. Разновидности схем мультивибраторов. Виды мультивибраторов. Физические процессы в схеме мультивибраторов. Триггеры. Общие сведения, Быстродействие ОК и ПОК, назначение, требования. Выбор режима работы схемы ОК и ПОК: однотактные трансформаторные каскады. Анализ схемы. Двухтактные трансформаторные каскады. Фазоинверсные каскады. Виды фазоинверсных каскадов токопрохождение. Анализ схем. Бестрансформаторные выходные каскады. ИМС: классификация ИМС. Перспективы развития микроэлектроники. Классификация ИМС по функциональному назначению. Усилители на ИМС. Операционные усилители.
Знания:
- виды полупроводниковых приборов, принцип их действия, характеристики, методику расчетов систем параметров; типы ИМС, принципы маркировки; классификацию и параметры усилителей, структурные и принципиальные схемы усилителей
Умения:
- определять структуру ИМС по рисункам и расшифровать маркировку; выполнять смещение р-п перехода в заданном направлении; строить нагрузочные прямые и определять параметры рабочей точки; строить АЧХ, входные и выходные передаточные характеристики усилителей.
БК 1
БК 2
БК 5
ПК 2.1.6.
ПК 2.1.2.
ОПД 07
Делопроизводство на государственном языке. Цели и задачи предмета. Документирование. Понятие документа, его правовое значение и направления. Управление документацией. Виды деловых бумаг, их распределение. Организационно-управленческие, нормативно-правовые и справочные документы. Информационно-справочные документы. Документирование трудовых отношений. Использование автоматизированной системы управления в делопроизводстве.
Знания:
понятие документации, его правовое значение и направления;
- виды деловых бумаг;
- учет и регистрация документов;
- требования к грамотному ведению и оформлению деловых бумаг;
Умения:
- различать виды деловых бумаг;
- пользоваться основными методами ведения служебных, объяснительных и срочных писем;
- оформлять трудовые отношения;
- работать по систематизации, оформлению, хранению деловых документов;
БК 1
БК 3
БК 5
БК 7
ПК 2.1.2
ПК 2.1.6.
СД. 00

КҚ 2.1.1.
КҚ 2.1.6.
ЖКП 04
Еңбекті және қоршаған ортаны қорғау.
Еңбек қауіпсіздігінің терминологиясы және негізгі түсініктер. Өндірістік санитария. Электрқауіпсіздік негіздері. Алғашқы көмек көрсету. Өрт қауіпсіздік жағдайлары. Кәсіпорындардың жұмыс істеу кезіндегі қауіпсіздік ережелері.
Білімдер:
еңбекті қорғау туралы техникалық нормативтік құжаттардың талаптарын;
еңбекті қорғау туралы Қазақстан Республикасының заңнамасының негізгі жағдайлары;
электрлік тоққа түскен жағдайда, жаралану кезіндегі, күю және үсу жағдайларында алғашқы көмек көрсету жағдайларын;
электролитты дайындау ережелерін;
аккумулятор жабдығын пайдалану ретін;
Іскерліктер:
зардап шеккендерге алғашқы көмек көрсету;
өрт кезінде адамдарды құтқаруды;
дәрігер келгенге дейін зардап шеккенге алғашқы көмекті тез және уақытында көрсетуді;
электролит тығыздығын өлшеуді және аккумулятор кернеуін өлшеуді;
БҚ 1
БҚ 2
БҚ 3
КҚ 2.1.3.
КҚ 2.1.3.
ЖКП 05
Электротехника негіздері.
Электрлік және магниттік тізбектер анықтамасы. Электрэнергиясының көздері және қабылдағыштары. Негізгі электрлік және магниттік шамалар. Тұрақты тоқ көпірі. Тұрақты тоқтың сызықтық емес тізбектері туралы түсінік. Магниттік тізбектер түрлері. Магниттік тізбектер элементтері. Магниттік тізбектер элементтерінің сипаттамалары. Айнымалы тоқтық электртізбектерінің түрлері. Электрмашиналарының құрылысы және жұмыс істеу принципі.
Білімдер:
- электротехника негіздері;
- электр тізбектерінің жұмыс істеу режимдері;
- электр тоғының сипаттамаларын өлшеу приборлары;
- ауыспалы процесстердің болу себептері;
Іскерліктер:
- электртізбектерін есептеуді орындау;
- электр жабдықтарымен пайдаланылатын тізбектерді қосу және ажырату;
- электр қауіпсіздігін сақтау.
БҚ 2
БҚ 3
БҚ 4
БҚ 5
КҚ 2.1.6.
ЖКП 06
Электроника және схемотехника негіздері.
Жартылай өткiзгiштердiң электр өткiзгiштiгi: қатты денедегi электрондар; электр деңгейлерi және зоналары; заряд тасушылардың қозғалғыштығы. Қоспалы жартылай өткiзгiштер: донорлық және акцепторлық заряд тасушылар. Электронды-кемтіктiк өту қабаты. Заряд тасушылардың диффузиясы, потенциалдық барьер. Оны тiкелей және керi бағытта қосу. ВАС және оны талдау. Жартылай өткiзгiштi диодтар. Диодтар түрлерi. Жартылай өткізгішті диодтардың түрлерi. Түзеткіш схемасы. Түзеткіш диодының ВАС, параметрлерi. Стабилитрондар. ВАС, параметрлерi, тұрақтандыру схемасы. Туннелдік диодтар. Құрылысы, жұмыс iстеу принципi. ВАС, параметрлерi. Туннелді диодтардың артықшылығы. Импульсты диодтар. Варикаптар және оның қолданылуы. Биополярлы транзисторлар. Транзистордың құрылысы. Эмитерлік және коллекторлық өту қабаттары. Базаның құрылысы, тогы, схемада белгіленуі, қосу схемалары, статикалық сипаттамалары. Эквиваленттi схемалар,параметрлер жүйелерi, транзистордың жиiлiк қасиеттерi. Транзистор параметрлерi, жасалу технологиясы. Өрістік транзисторлар: жасалу технологиясы. Өрісті транзисторлар: р-п өту қабатын басқаруымен жұмыс істейтін, изоляцияланған затворлы. Құрылысы және жұмыс істеу принципi, параметрлерi, статикалық сипаттамалары, схемада бейнеленуі. Тиристорлер: динисторлар; тринисторлар: құрылысы, жұмыс істеу принципі, ВАС, параметрлері. Электронды-сәулелі трубкалар (ЭСТ), ионды приборлар, фотоэлектронды приборлар. Күшейткiштер. Күшейткiштердiң структуралық схемасы. Күшейткiштердiң параметрлерi және сипаттамалары. Күшейткiштердiң кiрiс және шығыс көрсеткiштерi. Ток, кернеу және қуат бойынша күшейткiштердің күшейту коэффициенттерi. Пайдалы әсер коэффициенті (ПӘК). АЖС,ФЖС сызықтық емес бұзылысы. Күшейткiштердің шуылы. Керi байланыс. Керi байланыс түрлерi. Күшейткiштердiң көрсеткiштерiне керi байланыс-тың әсерi. Күшейткiш элементтердiң (А,АВ,В, С,Д) жұмыс режимi, күшейткiш элементтердiң қоректену тәсiлдерi. Транзисторлар кiрiсiне ығыстыру кернеуін беру схемасы. ИМС, олардың түрлері, микроэлектрониканың даму бағыты, микросхеманың атқаратын функциясына байланысты түрлері, интегралды микрасхемадан құрастырылған күшейткіштер, операциялық күшейткіштер.
Білімдер:
- жартылай өткізгіш аспаптар түрлері, жұмысы, сипаттамалары, параметрлерін есептеу тәсілдері. ИМС түрлері. Белгілену қағидалары. Күшейткіштердің жіктелуі және параметрлері. Күшейткіштің құрылымдық және принципиальдық сұлбалары;
Іскерліктер:
- ИМС элементтерінің құрылымын сурет бойынша оқып, анықтауды;
- р-п ауысу қабатын ығыстыру үшін қорек көзін ажыратуды;
- қарапайым сұлбаларды тұрғызуды және белгіленіп оқуды;
- жүктеме түзуін тұрғызу мен жұмыстық нүктенің орнын анықтауды;
Күшейткіштің негізгі көрсеткіштерін атап, АЖС және АС сызу және түсіндіру;
БҚ 1
БҚ 2
БҚ 5
КҚ 2.1.6.
КҚ 2.1.2.
ЖКП 07
Мемлекеттік тілде іс қағаздарын жүргізу.
Пәннің мақсаты және міндеттері. Құжаттандыру. Құжат туралы түсінік, оның құқықтық мәні және бағыттары. Құжаттандыруды басқару. Іскерлік қағаздар түрлері, олардың бөлінуі. Ұйымдастыру-басқару, нормативті-құқықтық және анықтамалық құжаттар. Ақпараттық анықтамалық құжаттар.Еңбек қатынастарын құжаттандыру. Іс қағаздарын жүргізуде автоматты басқару жүйесін пайдалану
Білімдер:
- құжат туралы түсінік, оның құқықтық мәні және бағыттары
-іскер қағаздар түрлері;
-құжаттарды есепке алу және тіркеу;
іскер қағаздарды сауатты жүргізу және рәсімдеу талаптарын;
Іскерліктер:
іскер қағаздар түрлерін айыра білу;
қызметтік,түсініктемелік және жедел хаттарды жүргізудің негізгі әдістерін қолдану;
еңбек қатынастарын құжаттандыру;
іскер қағаздарды рәсімдеу, сақтау, жүйелеу бойынша жұмыс істеуді.
БҚ 1
БҚ 3
БҚ 5
БҚ 7
КҚ 2.1.2
КҚ 2.1.6.
АП 00

Специальные дисциплины: 130801 2 – Электромеханик по обслуживанию светотехнического оборудования систем обеспечения полетов
СД.01
Основы электромеханики.
Электромеханическое и электрическое преобразование энергии. Электрические машины как основа электроэнергетики. Область применения электрических машин постоянного и переменного тока. Ведущая роль электромашиностроения в техническом прогрессе.
Математическое описание процессов преобразования энергии. Обобщенный электромеханический преобразователь. Электромеханические свойства двигателей постоянного и переменного тока.
Знания:
- основные виды энергии, процесс преобразование энергии;
Умения:
- определять назначение элементов электромеханических преобразователей, основные их функции;
БК 1
БК 7
БК 8
ПК 2.1.2.
ПК 2.1.6.
ПК 2.1.8.
СД.02
Электроизоляционная и кабельная техника.
Электрическая изоляция. Значение электроизоляционных материалов в производстве электротехнических изделий и конструкций. Диэлектрики и управляемые диэлектрики, классификация по электрофизическим характеристикам. Условия работы электрической изоляции. Классификация действующих на изоляцию нагрузок.
Высоковольтные изоляционные конструкции. Классификация высоковольтных изоляторов, изоляции электрических машин, трансформаторов, конденсаторов и требования к ним.
Кабельные изделия как средство передачи электромагнитной энергии. Классификация кабелей по составу конструктивных элементов, по материалу изоляции, по назначению и по области применения. Электрическое, тепловое и магнитное поле в кабелях. Материалы, применяемые в кабелях.
Знания:
- принцип преобразования электрической энергий в тепловую энергию;
Умения:
- определять параметры электроизоляционных материалов;
БК 1
БК 2
БК 3
БК 4
ПК 2.1.6.
ПК 2.1.9.
СД.03
Электротехнологические установки и системы.
Основы теории теплопередачи в электротермических установках. Теплотехнические материалы.
Физико-технические основы и классификация электротермических установок сопротивления. Основные типы, конструктивное выполнение и расчет нагревательных элементов. Регулирование температуры в электротермических установках.
Физические основы индукционного нагрева, классификация индукционных установок. Источники питания индукционных установок. Системы автоматического управления индукционными установками. Физические основы высокочастотного нагрева диэлектриков. Принципы построения схем и установок диэлектрического нагрева.
Знания:
- принцип преобразования электрической энергий в тепловую энергию;
Умения:
- определять параметры электротехнологических установок;
БК 1
БК 2
БК 3
БК 4

Арнайы пәндер: 130801 2-Ұшуды қамтамасыз ету жүйелердің жарық-техникалық құрал-жабдығына қызмет көрсету электр механигі
АП 01
Электромеханика негіздері.
Энергияның электрмеханикалық және электрлік өзгертілуі. Электрлік машиналар, электрэнергетиканың негізі, айнымалы және тұрақты тоқ электрмашиналарының пайдалану аймағы. Техникалық прогрестегі электрмашина құрастыруының жетекші ролі. Энергия түрлендіруінің математикалық түрде анықталуы. Жалпыланған электрмеханикалық түрлендіргіш. Тұрақты және айнымалы тоқ қозғалтқыштарының электрмеханикалық қасиеттері. Энергия түрлендірулерінің режимдері. Электрмеханикалық, электрондық және компьютерлік жабдықтардың бір жүйеге біріктірілуі электрмеханотроника болып табылады. Электромеханотрондық жүйелердің құрастыру қағидаларын және құрылысы, пайдалану аймағы және түрлері. Энергияның электромеханикалық түрге өзгеруін басқару.
Білімдер:
- Энергия түрлерін, энергияның өзгеру процесстерін.
Іскерліктер:
- электромеханикалық түрлендіргіштер элементтерінің атқаратын қызметін, олардың функцияларын.
БҚ 1
БҚ 7
БҚ 8
КҚ 2.1.2.
КҚ 2.1.6.
КҚ 2.1.8.
АП 02
Электрден оқшалаулау және кабельдік техника.
Электрлік оқшаулау. Электр оқшаулау материалдарының электротехникалық заттарды өндіру кезіндегі атқаратын қызметі. Диэлектриктер және басқарылатын диэлектриктер. Электрфизикалық қасиеттері бойынша түрлері, электр оқшаулаудың жұмыс істеу шарттары. Оқшаулауға түсірілетін жүктеменің түрлері. Жоғарғы волтті оқшаулау құрылғылары. Жоғарғы волтті изоляторлар түрлері. Электрлік машиналардағы, трансформаторлардағы, конденсаторлардағы оқшаулау және оларға қойылатын талаптар. Электрмагниттік энергияны тарату үшін қолданылатын кабелдік заттар. Элементтік құрамына оқшаулау материалына, қажеттілігіне байланысты кабелдер түрлері. Кабелдегі электрлік жылулық және магниттік өріс. Кабелдерде пайдаланылатын материалдар.
Білімдер:
- электрэнергиясын жылу энергиясына айналу қағидасы.
Іскерліктер:
-электроқшаулау материалдарының параметрлерін анықтау.
БҚ 1
БҚ 2
БҚ 3
БҚ 4
КҚ 2.1.6.
КҚ 2.1.9.
АП 03
Электротехнологиялық қондырғылар және жүйелер.
Қыздырумен байланысты процесстер және жабдықтар.
Жылулық материалдар. Электржылулық жабдықтардың физика-техникалық негіздері және түрлері. Қыздыру элементтерін есептеу, конструкторлық орныдалуы және түрлері. Электротермикалық жабдықтардағы температураны реттеу. Индукциялық қыздырудың физикалық негіздері. Индукциялық жабдықтардың қорек көздері. Индукциялық жабдықтарды автоматты басқару жүйелері. Диэлектриктердің жоғарғы жиелікті қызуының физикалық негіздері. Диэлектрлік қызу жабдықтарының схемаларын құрастыруқағидалары.
Білімдер:
- электрэнергиясының жылуэнергиясына айналу қағидалары.
Іскерліктер:
- электртехникалық жабдықтардың негізгі көрсеткіштерін анықтау.
БҚ 1
БҚ 2
БҚ 3
БҚ 4

ПК 2.1.2
ПК 2.1.6.
ПК 2.1.8.
ПК 2.1.12.
СД.04
Светотехника и источники света.
Излучение оптической области спектра. Оптические и светотехнические характеристики материалов. Излучение тепловое, люминесцентное и вынужденное. Интегральные характеристики светового поля и световой вектор. Общие законы преобразования излучения. Цвет и цветовые расчеты.
Основные законы геометрической оптики. Метрологические основы фотометрии. Приемники излучения и оптические системы фотометрических устройств. Методы фотометрии.
Знания:
- принцип излучения световых лучей, основные световые параметры;
Умения:
- определять параметры светильников, распределять их для нормального освещения;
БК 2
БК 3
ПК 2.1.1.
ПК 2.1.4.
ПК 2.1.9.
СД.05
Электропривод и автоматизация технологических комплексов.
Функции электропривода и требования к нему. Роль автоматизированного электропривода в производстве. Структура и типы электроприводов. Моменты и силы, действующие в электроприводе. Характеристики производственных механизмов и двигателей в электроприводе. Обобщенные расчетные схемы механической части электропривода.
Знания:
- принцип преобразования электрической энергий в механическую энергию;
Умения:
- определять параметры электромеханических установок;
БК 1
БК 2
БК 5
ПК 2.1.1.
ПК 2.1.5.
ПК 2.1.8.
ПК 2.1.10.
ПК 2.1.11.
СД.06
Светотехническое оборудование.
Системы светотехнического оборудования аэродромов. Основы светотехнического обеспечения полетов. Электрические источники света систем светотехнического оборудования. Характеристика светотехнического оборудования аэродромов. Технико-экономические требования, предъявляемые к светотехническому оборудованию. Классификация и состав систем светотехнического оборудования.
Знания:
- принцип формирование световых пучков, состав светотехнического оборудование систем посадки;
Умения:
- определять порядок размещения источников света для получения различных видов огней;
БК 1
БК 2
БК 6
ПК 2.1.1
ПК 2.1.3.
ПК 2.1.4.
ПК 2.1.10
ПК 2.1.11.
ПК 2.1.12.
СД. 00
Специальные дисциплины: 130802 2 – Монтажник оборудования связи
СД.01
Элементы и устройства систем управления.
Общие принципы организации автоматизированных систем. Пассивные компоненты узлов САУ.
Полупроводниковые элементы каналов ввода-вывода САУ. Техника датчиков используемых в автоматизированных системах. Предварительная обработка сигналов датчиков.
Цифровые элементы и устройства автоматизированных систем. Генераторы, формирователи импульсов, электронные ключи.
Знания:
-элементы и устройства автоматики, применяемые в автоматизированных системах управления.
Умения:
-осуществить выбор элементов и устройств автоматики для выполнения заданных операций.
БК 1
БК 2
БК 7
БК 8
ПК 2.2.1.
ПК 2.2.2.
ПК 2.2.9.
ПК 2.2.10.
СД.02
Передача данных в информационных управляющих системах.
Принципы передачи дискретных данных.
Построение сетей передачи данных. Стандарты последовательной передачи данных. Модемы и мультиплексоры. Введение в протоколы.
Знания:
- описания источников информации, модели каналов связи, интерфейсы обмена данными, передачу данных в системах реального времени
Умения:
- разбираться в структурных схемах устройств системы передачи данных разного типа, выполнять их настройку и регулировку.
БК 1
БК 7
БК 8

КҚ 2.1.2.
КҚ 2.1.6.
КҚ 2.1.8.
КҚ 2.1.12.
АП 04
Жарық техникасы және жарық көздері.
Оптиканың көрінетін бөлігінің спекторы. Заттардың оптикалық және жарық техникалық сипаттамалары. Жылулық лиминицентік және мәжбүрлі шығарылуы. Жарық өрісін интегралды сипаттамасы. Шығарылудың өзгерілуінің негізгі заңдары. Түс және түстік есептеулер. Гиеметриялық оптиканың негізгі заңдары. Фотометрияның метрологиялық негіздері. Фотометриялық жабдықтардың оптикалық жүйелері және шығарылудың қабылдағыштары. Фотометрия тәсілдері. Шығарылу көздері. Оптикалық шығарылудың жылулық көздері. Оптикалық шығарылудың газ разрядты көздері. Жарықтың импулстық көздері. Лазерлер. Жарық приборлары. Жарық приборларының жылулық есептеулері. Жарық приборларның жарық күшінің сызығы. Қосу реттеу аппараттары. Газ разрядты шамдардың сипаттамалары. Жұмыс режимінің тұрақтандыру шарттары. Газ разрядты шамдардың жағу және тұрақтандыру схемалары. Жарық техникалық құрылғылар. Жарықтандыру жабдықтарының нормалануы. Жарықтандыру сапасы. Жарық техникалық есептеудің негізгі жағдайлары. Жарық беру жиелерінің қоректендіру схемасы. Жарық беру қондырғыларының пайдалануы. Өндірістік жайлардың жарықтануы. Қоғамдық ғимараттардың жарықтануы. Қалалардағы сыртқы жарықтандыру. Спорттық жабдықтардың және көріністік жерлердің жарықтануы. Қонуды қамтамасыз ететін жарық беру жабдықтары. Барлық ауа райы жағдайында ұшу және бұруды қамтамасыз ететін жарық беру жабдықтары. Айродромдардың жарық беру электржабдықтары.
Білімдер:
- жарық сәулелерінің шығарылу принципі.
- жарықтың негізгі параметрлері.
Іскерліктер:
- жарық шамдарының параметрлерін анықтау және оларды қажетті жарықтандыруды қамтамасыз етуге орналастыру.
БҚ 2
БҚ 3
КҚ 2.1.1.
КҚ 2.1.4.
КҚ 2.1.9.
АП 05
Электр жетегі және технологиялық кешендерді автоматтандыру
Электр жетек фукциясы және оларға қойылатын талаптар. Автоматтандырылған электржетектің өндірістегі ролі. Электржетектің құрылымы және түрлері. Электржетекте пайда болатын күш моменті. Электржетектегі өндірістік механизмдер және қозғалтқыштар сипаттамалары. Электржетек механикалық бөлігінің жалпылама есептеу схемалары.
Білімдер:
- электрэнергиясының механикалық энергияға айналдыру қағидасы
Іскерліктер:
- электромеханикалық жабдықтардың параметрлерін анықтау.
БҚ 1
БҚ 2
БҚ 3
КҚ 2.1.1.
КҚ 2.1.5.
КҚ 2.1.8.
КҚ 2.1.10.
КҚ 2.1.11.
АП 06
Жарық техникалық жабдықтар.
Аэродромдардың жарықтехникалық жабдықтар жүйесі. Ұшудың светотехникалық тұрғыдан қамтамасыз етілу негіздері. Жарық техникалық жабдықтардың жарықтың электрлік көздері. Аэродромдардың жарық техникалық жабдықтарының сипаттамалары. Жарық техникалық жабдықтарға қойылатын техника-экономикалық талаптар.
Білімдер:
- сәуле түйіндерінің қалыптасу қағидалары;
- қондыру жүйелеріннің жарық техникалық жабдықтарының құрамы.
Іскерліктер:
- оттардың әр түрлерің алу үшін от көздерін орналастыру ретін анықтауды.
БК 1
БК 2
БК 3
АП 00
Арнайы пәндер: 130802 2 – Байланыс құрал-жабдығын құрастырушы
АП 01
Басқару жүйелерінің элементтері және жабдықтары.
Автоматты жүйені ұйымдастырудың жалпы принципі.
САУ түйіндерінің пассивті компоненттері.
САУ енгізу-шығару каналдарының жартылай өткізгішті элементтері.
Автоматтандырылған жүйеде қолданылатын датчиктер техникасы.
Датчиктердегі сигналдарын алдын-ала өңдеу.
Автоматтандыру жүйесінің құрылғысы және сандық элементтер.
Генераторлар, импульстерді ұйымдастыру, электрондық кілттер.
Білімдер:
автоматтандырылған басқару жүйесінде пайдаланылатын автоматикалық жабдықтары және элементтерін;
Іскерліктер:
-берілген амалды орындау үшін автоматика жабдықтарын және элементтерін таңдап алуды;
БҚ 1
БҚ 2
БҚ 7
БҚ 8
КҚ 2.2.1.
КҚ 2.2.2.
КҚ 2.2.9.
КҚ 2.2.10.
АП 02
Ақпаратты басқару жүйелерінде мәлімет тарату.
Дискреттік мәліметтерді тарату принциптері.
Мәлімет тарату желісінің құрылуы.
Мәліметтерді тарату стандарттары.
Модемдер және мультиплексорлар.Протоколдарға еңгізу.
Білімдер:
ақпарат көздерінің анықтамасы.
найланыс каналының моделі, мәлімет алмасу интерфейсі.
нақты уақыттағы жүйелерде мәлімет тарату.
Іскерліктер:
- мәлімет тарату жүйелеріндегі жабдықтардың структуралық схемасын талдауды, оларды келтіру және реттеуді орындау.
БҚ 1
БҚ 7
БҚ 8

ПК 2.2.12.
ПК 2.2.10
СД.03
Экономика отрасли и основы предпринимательской деятельности.
Основы предпринимательской деятельности.
Связь – отрасль экономики государства.
Планирование объема и качества работы Доходы отрасли связи. Производственные фонды и трудовые ресурсы предприятия. Себестоимость доходов (продукции) на предприятиях связи. Чистый доход и рентабельность предприятия.
Эффективность капитальных вложений.
Организация финансовой работы на предприятиях связи.
Знания:
-особенности расчета показания себестоимости в отрасли связи, пути снижения себестоимости на предприятиях связи
Умения:
-рассчитывать и анализировать показатели деятельности и делать выводы о том, как добиться повышения эффективности работы предприятия
БК 2
БК 4
БК 6
ПК 2.2.5.
ПК 2.2.8.
СД.04
Электропитание устройств связи.
Трансформаторы. Химические источники тока.
Преобразование электрической энергии.
Пульсация выпрямленного напряжения.
Стабилизация напряжения и тока.
Выпрямительные устройства, используемые на предприятиях связи. Источники вторичного электропитания. Системы электропитания, коммутации и электроснабжения предприятий связи.
Знания:
-правила включения обмоток трансформаторов, принципы работы выпрямителей
Умения:
-выполнить расчет параметров трансформаторов, основных узлов выпрямителей
БК 1
БК 2
БК 5
БК 6
БК 8
ПК 2.2.1.
ПК 2.2.3.
ПК 2.2.12.
СД 05
Системы автоматизации и управления.
Классификация и принципы построения.
Общий подход к проектированию САУ. Этапы проектирования, регламентированные ГОСТ.
Обобщенная функциональная схема электромеханической САУ. Модели базовых элементов САУ. Статические и динамические показатели САУ. Синтез систем автоматизации и управления. Программно – аппаратное обеспечение АСУ реального времени. Методы и средства искусственного интеллекта в системах автоматизации.
Знания:
-общие принципы построения систем автоматизации и управления.
Умения:
-осуществлять системный анализ технологических процессов, связанных с управлением и проектированием САУ.
БК 5
БК 6
БК 7
ПК 2.2.4
ПК 2.2.13.
СД 06
Автоматическая коммутация.
Терминалы и принципы преобразования информации.
Телефонные аппараты и абонентская сеть.
Преобразование информационного сигнала.
Цифровые абонентские линии. Принцип преобразования информации. Технологии высокоскоростных сетей.
Коммутационные станции. Построение коммутационных станций. Типы управления коммутационными станциями. Структуры коммутационных систем и принципы установления соединений. Управляющие устройства и абонентские комплекты. Алгоритмы функций, выполняемых в станциях с программным управлением.
Межстанционная сигнализация. Синхронизация.
Принципы построения телефонных сетей связи.
Принципы построения систем коммутации.
Основы теории телетрафика.
Знания:
-устройство и принцип действия узлов телефонных аппаратов, структуру управляющих устройств и коммутационных полей, функциональные схемы АТС разных систем, принципы построения сетей
Умения:
-работать с принципиальными схемами телефонных аппаратов, охарактеризовать сети телекоммуникаций.
БК 1
БК 5
БК 6
БК 7

КҚ 2.2.12.
КҚ 2.2.10
АП 03
Сала экономикасы және кәсіпкерлік қызмет негіздері
Кәсіпкерлік қызмет негіздері.
Байланыс – мемлекеттің экономикалық саласы.
Өнім көлемін жоспарлау мен оның сапасын бағалау. Кәсіпорынның табыстары. Байланыстың өндірістік қорлары және кәсіпорындардың еңбек ресурстары.
Табыстың (өнімнің) өзіндік құны мен кәсіпорынның таза табысы және рентабельділігі. Күрделі қаржы тиімділігі. Баланыс кәсіпорындарында қаржыландыру жұмысын ұйымдастыру.
Білімдер:
байланыс саласының өзіндік құнының есептеудің ерекшеліктерін өзіндік құнды төмендету жолдарын;
Іскерліктер:
-іс-әрекет көрсеткіштерін есептеуді және талдауды, кәсіпорынның жұмысының тиімділігін жоғарылату үшін атқарылатын жұмыстар туралы қорытынды жасау.
БҚ 2
БҚ 4
БҚ 6
КҚ 2.2.5.
КҚ 2.2.8.
АП 04
Байланыс қондырғыларын электрмен қоректендіру.
Трансформаторлар. Химиялық тоқ көздері.
Электрлік энергияны түрлендіргіштер.
Кернеудің түзетілу пульсациясы.Тоқ және кернеу тұрақтандырушылары. Байланыс кәсіпорындарында қолданылатын түзеткіш. Қондырғылары
Екінші реттік электрмен қоректендіру көзі.
Байланыс кәсіпорындарында электрмен қоректендіру коммутациялау және электрмен қамтамасыз ету.
Білімдер:
трасформаторлардың орамдарын қосу ережелерін;
түзеткіштердің жұмыс істеу принципін.
Іскерліктер:
-трансформатор параметрлерін есептеуді орында,
- түзеткіштердің негізгі бөліктерін есептеу.
БҚ 1
БҚ 2
БҚ 5
БҚ 6
БҚ 8
КҚ 2.2.1.
КҚ 2.2.3.
КҚ 2.1.6.
КҚ 2.2.12.
АП 05
Автоматтандыру және басқару жүйелері.
Құрастыру жіктеуіші және қағидалары. Автоматты басқару жүйелерін жобалаудың жалпы мәселелері. Мемлекеттік стандарт белгілеген жобалау сатылары. Автоматты басқару жүйелерінің базалық элементтер моделі. Автоматты басқару жүйелерінің статикалық және динамикалық көрсеткіштері. Автоматтандыру және басқару жүйелерін талдау. Нақты уакыттағы автоматты басқару жүйелерін бағдарламалық аппараттық қамтамасыз етілуі. Автоматтау жүйелеріндегі жасанды интеллектың әдістері және жабдықтары.
Білімдер:
автоматты басқару жүйелдерінің жалпы қағидалары;
Іскерліктер:
автоматты басқару жүйелерін жобалаумен байланысты технологиялық процесстерді жүйелі талдауды жүргізу;
БҚ 5
БҚ 6
БҚ 7
КҚ 2.2.4.
КҚ 2.2.13.
АП 06
Автоматты коммутация.
Ақпаратты өзгерту қағидасы және терминалдары.
Абоненттік желі және телефон аппараты. Ақпараттық сигналды түрлендіру.
Цифрлық абоненттік желілер. Ақпаратты түрлендіру қағидалары. Жоғарғы жылдамдықты желілер технологиясы.
Коммутациялық станциялар.
Коммутациялық станцияларды құру. Коммутациялық станцияларды басқару түрлері. Коммутациялық жүйелер құрылымы және жалғастыруды орнату қағидалары. Абоненттік комплектер және басқару жабдықтары. Бағдарлама арқылы басқарылатын станциялардағы орындалатын функция алгоритмі. Станцияаралық белгі беру. Синхронизациялау. Телефонды байланыс желілерін құрастыру қағидасы. Коммутация жүйелерін құрастыру қағидасы. Телетрафик теориясының негіздері.
Білімдер:
телефон аппаратының түйіндерінің жұмыс істеу қағидасы.
коммутациялық өріс және басқару жабдықтарының құрылымы.
АТС тың функцияналдық схемалары.
желілерді құрастыру қағидалары.
Іскерліктер:
-телефон аппараттарының принципиалды схемаларымен жұмыс істеу;
- телекоммуникация желілерін сипаттау.
БҚ 1
БҚ 5
БҚ 6
БҚ 7

ПК 2.2.1.
ПК 2.2.3.
ПК 2.2.9.
СД 07
Микропроцессорные устройства систем управления.
Устройства сбора и обработки информации.
Однокристальные микро-ЭВМ.
Периферийные устройства ОЭВМ.
Цифровые процессоры обработки сигналов.
Знания:
- назначение и область применения микропроцессорных устройств, архитектуру, организацию памяти, систему команд
Умения:
- грамотно эксплуатировать аппаратные средства микропроцессорных информационно-управляющих систем.
БК 6
ПК 2.2.8.
ПК 2.2.12.
СД 08
Основы измерений.
Общие сведения о метрологии и стандартизации.
Измерения напряжения и тока.
Генераторы измерительных сигналов.
Электронный осциллограф. Измерение частоты и временных интервалов. Измерение параметров компонентов и цепей. Измерение параметров, характеризующих нелинейные искажения и помехи. Измерение цепей связи с распределенными параметрами.
Знания:
-основы метрологии и стандартизации, основные параметры характеризующие линии передачи, методику их измерений.
Умения:
-настраивать и работать с измерительными приборами.
БК 1
БК 2
БК 3
БК 4
ПК 2.2.6.
ПК 2.2.7.
ПК 2.2.9.
СД 09
Автоматизированные системы контроля и управления.
Основные понятия и архитектура радиоэлектронных систем. Протоколы доступа.
Моделирование РЭС. Проектирование автоматизированных систем контроля и управления.
Знания:
- классификацию АСКи У, состав, виды обеспечения, информационно-вычислительные и управляющие функции
Умения:
-осуществить выбор средств автоматики и контроля в соответствии с требованиями технологического процесса.
БК 1
БК 2
БК 3
БК 7
ПК 2.2.8.
ПК 2.2.13.
ПО и ПП 00
Производственное обучение и профессиональная практика
ПО и ПП 01
130801 2 – Электромеханик по обслуживанию светотехнического оборудования систем обеспечения полетов
Монтаж силовых и осветительных цепей.
Электрорадио-измерительные и испытательные приборы. Светотехническое оборудование.
Обогревательное и противообледенительное оборудование.
Противопожарное оборудование.
Расположение огней и световых указателей светосигнальных средств посадки и руления.
Умения:
- составлять план проведения электропроводок внутри помещения;
-выполнять соединения различных элементов электроустановок.
-производить проверку исправности измерительных приборов;
- выполнять включения приборов;
- выполнять практическое включение измеряемых электронных приборов;
Навыки:
- составление схем соединения по заданным принципиальным схемам. Монтаж систем автоматики
- проверки кабели на исправность;
- проверка генераторов импульсов;
- эксплуатация осциллографа;
- проверка параметров с применением промышленных испытателей полупроводниковых приборов.
- снятия технических показателей светотехнических установок;
- организация подключения систем освещения и сигнализации.
БК 1
БК 2
БК 6
БК 7

КҚ 2.2.1.
КҚ 2.2.3.
КҚ 2.2.9.
АП 07
Бақару жүйелерінің микропрцессорлық жабдықтары.
Мәліметті өңдеу және жинау жабдықтары.
Бір кристалды микро-ЭЕМ.
ОЭЕМ сыртқы жабдықтары.
Сигналдың өңдеудің цифрлы процессорлары.
Білімдер:
микропроцессор жабдықтарының пайдалану аймағы;
архитектурасы, жадын ұйымдастыру, командалар жүйесі.
Іскерліктер:
-басқарушы микропроцессорлы ақпараттық жүйелердің аппараттық жабдықтарын сауатты пайдалану.
БҚ 6
КҚ 2.2.8.
КҚ 2.2.12.
АП 08
Өлшеу негіздері.
Метрология мен стандартизация туралы жалпы мәліметтер. Кернеуді және тоқты өлшеу.
Өлшеу сигналдарының генераторлары.
Электрондық осциллограф. Жиіліктер мен уақыттық интервалдарды өлшеу. Құраушылар мен тізбектер параметрлерін өлшеу. Сызықтық емес бұзылыстар және кедергілерді көрсететін параметрлерді өлшеу. Таратылған параметрлер байланыс тізбектерін өлшеу.
Білімдер:
метрология негіздерін және стандарттау, байланыс желілерін сипаттайтын негізгі көрсеткіштерін, оларды өлшеу әдістерін;
Іскерліктер:
-өлшеу приборларын келтіру және жұмыс істеу;
БҚ 1
БҚ 2
БҚ 3
БҚ 4
КҚ 2.2.6.
КҚ 2.2.7.
КҚ 2.2.9.
АП 09
Бақылау және басқарудың автоматтандырылған жүйелері
Радиоэлектронды жүйелерінің архитектурасы және негізгі түсініктер. Кіруге рұқсат хаттамалары.
РЭЖ өңдеу. Автоматтандырылған бақылау және басқару жүйелерін жобалау.
Білімдер:
автоматтандырылған басқару жүйесінде пайдаланылатын автоматикалық жабдықтары және элементтерін;
Іскерліктер:
-берілген амалды орындау үшін автоматика жабдықтарын және элементтерін таңдап алуды.
БҚ 1
БҚ 2
БҚ 3
БҚ 7
КҚ 2.1.8.
КҚ 2.2.13.
ӨО және КП 00
Өндірістік оқыту және кәсіптік практика
ӨО және КП 00
130801 2-Ұшуды қамтамасыз ету жүйелердің жарық-техникалық құрал-жабдығына қызмет көрсету электр механигі
Күштік және жарық беру тізбектерін монтаждау. Электрорадио –өлшеу және сынау құралдары. Жарық техникалық жабдықтар. Қыздырғыш және мұздануға қарсы пайдаланылатын жабдықтар. Өртке қарсы пайдаланылатын жабдықтар. Қону және бұру үшін жарық белгі жабдықтарының жарықты көрсететін және оттардың орналасуы.
Іскерліктер:
үй-жай ішінде желі жүргізу жоспарын құру;
электр жабдықтарының түрлі бөліктерін жалғастыруды орындау.
өлшеу приборларының дұрыстығын тексеру;
приборларды іске қосуды орындау;
өлшенетін электронды құралдарды жұмыс жағдайына іске қосуды орындау;
Дағдылар:
берілген схема бойынша жалғастыру желісін құру. Автоматика жүйесін монтаждау.
кабельді дұрыстығына тексеру;
импульс генераторларын тексеру;
осциллографты пайдалану;
жартылай өткізгіш приборларды өндірістік сынақтан өткізгіштерді пайдаланып, параметрлерін тексеру.
жарық техникалық қондырғылардың техникалық көрсеткіштерін алу;
жарық және сигнализация жүйелерін қосуды ұйымдастыру.
БҚ 1
БҚ 2
БҚ 6
БҚ 7

ПК 2.1.1.
ПК 2.1.2.
ПК 2.1.4
ПК 2.1.6.
ПК 2.1.7.
ПК 2.1.9.
ПК 2.1.10.
130802 2 – Монтажник оборудования связи.
Ознакомительная практика. Слесарно-механическая обработка материалов.
Учебная практика
Электромонтажная практика
Электрорадио-компоненты. Контрольно-измерительные приборы. Пайка электромонтажных соединений.
Монтаж стабилизированного выпрямителя.
Монтаж, измерение параметров и настройка усилителя звуковых частот.
Монтаж интегральных схем.
Умения:
-пользоваться линейкой, штангенциркулем, уровнем, резьбомером, щупами;
-пользоваться разметочными инструментами;
-выполнять резку металла ножовкой;
-выполнять рубку металла в тисках, на плите или наковальне;
- выполнять гибку труб на трубогибах;
- пользоваться напильником;
- выполнять сверление и зенкование;
- пользоваться таблицей резьб.
-различать на внешний вид основные электрорадиоматериалы;
- различать маркировку электрорадиокомпонентов;
- практически определять номиналы резисторов, конденсаторов в различных способах обозначения;
Навыки:
- измерения внешнего и внутреннего диаметра, глубины паза и отверстия;
- разметки контуров деталей, построения разверток гнутых деталей;
- резки труб ножовкой и труборезом;
- правки полосового металла;
- опиливания плоскостей с точностью;
- сверления сквозных отверстий;
- нарезания резьбы метчиками и плашками.
- выполнять простые виды электромонтажных работ с помощью ручного инструмента;
- проводить простые измерения с помощью измерительных приборов при ремонте и настройке электронных устройств;
- лудить и выполнять пайку электромонтажных соединений.
БК 1
БК 2
БК 6
БК 7
ПК 2.2.1.
ПК 2.2.4.
ПК 2.2.9.
ПК 2.2.10
ПК 2.2.11.
Содержание образовательной программы по циклам дисциплин и профессиональной практике (специалист среднего звена)
Индекс цикла (дисциплин)
Наименование и основные разделы дисциплины, практики
Формируемые знания, умения и навыки
Код формируемой компетенции
ООД.00
Общеобразовательные дисциплины
ОГД.00
Общегуманитарные дисциплины
ОГД.01
Профессиональный казахский(русский) язык.
Фонетика. Лексика. Морфология. Развитие профессионального языка. Синтаксис. Стиль делопроизводства.
Знания:
-понятие о языке;
-правила построения предложений, их смысловое содержание;
-лексические и грамматические минимумом для чтения и перевода текстов профессиональной направленности.
Умения:
-воспринимать на слух информацию, конспектировать и реферировать материалы;
-оформлять деловые бумаги в соответствии с международными стандартами.
БК 1
БК 3
БК 7
ОГД.02
Профессиональный иностранный язык.
Основы делового языка по специальности, профессиональная лексика, фразеологические обороты и термины. Техника перевода (со словарем) профессионально-ориентированных текстов. Профессиональное общение.
Знания:
-лексический и грамматический минимум необходимый для чтения и перевода текстов профессиональной направленности.
Умения:
-элементарное умение общения на иностранном языке.
БК 1
БК 3
БК 7
БК 8
ОГД.03
Физическая культура.
Теоретические занятия. Легкая атлетика. Лыжная подготовка. Гимнастика. Волейбол. Баскетбол. Футбол. Национальные игры. Туризм.
Знания:
-представление о роли физической культуры в общекультурном, профессиональном и социальном развитии человека;
-основы физической культуры и здорового образа жизни.
Умения:
-система умений и навыков, обеспечивающих сохранение и укрепление здоровья, развитие и совершенствование психофизических способностей, самоопределение в физической культуре.
БК 2
БК 3
БК 5
БК 8
ОГД 04
История Казахстана
СЭД.00
Социально-экономические дисциплины
СЭД 01
Культурология.
Культура и цивилизация. Формы и типы. Наука и культура Казахстана на современном этапе. Сущность религий и его роль. Происхождений религий и его типы.
Знания:
-сущность категории культуры, памятники материальной и духовной мировой культуры;
-специфика материальной и духовной культуры Казахстана.
Умения:
-определять процессы и явления, происходящие в культурном мире общества, анализировать основные периоды и материальные основы развития образования науки и искусства.
БК 1
БК 5
БК 7
СЭД 02
Основы философии.
Философия и его роль в обществе. Типы. Философское понимание общества. Общество как саморазвивающаяся система. Сознание. Нравственные проблемы философии.
Знания:
-нравственные нормы регулирования отношений между людьми в обществе;
-условия формирования личности, ее свободы и ответственности за сохранение жизни, культуры, окружающей природной среды.
Умения:
-определять различия в философских, научных и религиозных картинах мира, в смысле жизни человека;
-определить роль науки и научного познания, формы и методы социальных и этических проблем, связанных с развитием и использованием достижений науки, техники и технологии.
БК 1
БК 3
БК 5
СЭД 03
Основы политологии и социологии.
Основы понятия и категории социологии. Личность как субъект и объект общественных отношений. Социальная структура общества. Социальные конфликты. Основные понятия и категории политологии. Политическая система. Политические партии и движения.
Знания:
-о социологическом подходе в понимании закономерностей развития и функционирования общества и личности;
-о социальной структуре, социальном расслоении, социальном взаимодействии;
-особенности процесса социализации личности, формы регуляции и саморегуляции социального поведения.
Умения:
-определять виды социального движения и других факторов социального изменения и развития;
-определять сущность власти, субъекты политики, политических отношений и процессов;
-определять виды политической системы и политических режимов.
БК 1
БК 5
БК 7
СЭД 04
Основы экономики.
Экономическая ситуация. Рыночный механизм и принцип его функционирования. Виды рынков. Инфраструктура рынков. Предпринимательство. Виды фирм.
Знания:
-общие положения экономической теории;
-становление и развитие научной экономической теории, ее основные направления.
Умения:
-определять основы микро и макроэкономики;
-определять основу цепи производство-распределение-обмен-потребление;
-анализировать различные типы организаций хозяйства.
БК 1
БК 5
БК 7
СЭД 05
Основы права.
Право, понятие, система, источники. Конституция Республики Казахстан – ядро правовой системы. Всеобщая декларация прав человека. Юридическая ответственность и его виды. Основные отрасли права. Судебная система.
Знания:
-права и свободы человека и гражданина, механизмы их реализации;
-правовые нравственно-этические нормы в сфере профессиональной деятельности.
Умения:
-использовать правовые нормы, регламентирующие статус человека и гражданина.
БК 1
БК 2
БК 3
ОПД.00
Общепрофессиональные дисциплины
ОПД 01
Делопроизводство на государственном языке.
Объект делопроизводства - документ. Значение документа и его формирование. Понятие слов "информация", "документ". Составление, оформление документов и организация работы с ними. Регламентирующие законодательные и нормативно-методические акты. Систематизация документов. Принципы, задачи и цели систематизации. Международные стандарты. Порядок составления документов, основные требования. Понятие "реквизит". Формуляр - образец. Применение государственных реквизитов при оформлении документов. Порядок составления бланков. Сроки исполнения документов. Печать. Машинопись. Тексты документа и их виды. Порядок, содержания и элементы текста. Соблюдение орфографии. Организационно – распорядительные документы, их составление и оформление. Организация и технология делопроизводства. Понятие документооборота и его основные принципы. Прием, регистрация и контроль за исполнением поступивших документов. Номенклатура дел. Формирование и хранение дел. Экспертиза ценности бумаги. Сдача дел в архив.
Знания:
- принципы систематизации документов, регламентирующие законодательные и нормативно-методические акты, государственные реквизиты, номенклатуру дел, виды бланков.
Умения:
- оформлять организационно-распорядительные документы на государственном языке
БК 1
БК 3
БК 5
БК 7
ПК 3.3.2
ПК 3.3.6.
ОПД 02
Техническое черчение.
Правила оформления чертежей. Геометрические построения на чертежах. Развертки геометрических фигур; основы технологического черчения; сечения и разрезы; выполнение чертежей деталей с применением необходимого и достаточного количества видов, сборочные чертежи, рабочий эскиз детали, технический рисунок детали, деталировка по сборочному чертежу.
Знания:
- правила оформления чертежей;
- построение разрезов;
- методы построения сборочные чертежи;
- обозначение шероховатости;
- точности обработки, допусков на обработку;
Умения:
- читать чертежи, схемы;
- выполнить эскиз детали;
- деталировать по сборочному чертежу.
БК 1
БК 3
БК 6

КҚ 2.1.1.
КҚ 2.1.2.
КҚ 2.1.4
КҚ 2.1.6.
КҚ 2.1.7.
КҚ 2.1.9.
КҚ 2.1.10.
130802 2 – Байланыс құрал-жабдығын құрастырушы
Танысу практикасы
Материалдарды слесарлық-механикалық өңдеу.
Оқу пратикасы
Электромонтаждық практика.
Электрорадио компоненттер. Бақылау-өлшеу құралдары. Электромонтаждық қосылысты пайкілеу.
Стабизицияланған түзеткішті монтаждау.
Дыбыстық жиелілік күшейткішін монтаждау, келтіру және параметрлерін өлшеу.
Интегралдық сұлбаны монтаждау.
Іскерліктер:
сызғышты, штангенциркульды, деңгейді өлшеуді пайдалану;
белгі соғу құралдарын пайдалану;
металды қол ара арқылы кесуді пайдалану;
металды шабуды білу;
трубаларды иіуді білу;
қажағышты пайдалану;
металды бұрғылауды орындау;
кесу таблицасын пайдалануды;
электрорадиокомпонентерін белгіленуін ажырату;
резисторлер, конденсаторлардың түрлі белгілеу жүйесіндегі, олардың ең үлкен мәндерін анықтау;
Дағдылар:
тесілген саңылаулардың ішкі және сыртқы диамметрлерін өлшеу;
деталдар контурына белгі соғу;
трубаны пышақпен кесу;
валда шпондық паза орындау;
жазық беттерді дәлдікпен аралау;
саңылау бұрғылау.
белгі соғу құралы арқылы кесуді орындау;
қарапайым электромонтаждық жұмыстарды қол құралдармен орындау;
электрондық жабдықтарды келтіру және жөндеу кезінде өлшеу приборлары арқылы қарапайым өлшеу жұмыстарын жүргізу;
электромонтаждық жалғастыруды пайкілеу арқылы орындау.
БҚ 1
БҚ 2
БҚ 6
БҚ 7
КҚ 2.2.1
КҚ 2.2.4
КҚ 2.2.9
КҚ 2.2.10
КҚ 2.2.11
Пәндер циклдері және кәсіптік практика бойынша білім беру бағдарламасының мазмұны (орта буын маманы)
Циклдің индексі (пән)
Пәннің, практиканың атауы және негізгі бөлімдері
Қалыптасатын білім, шеберліктер мен дағдылар
Қалыптасатын құзыреттер коды
ЖБП 00
Жалпы білім беретін пәндер
ЖГП 00
Жалпы гуманитарлық пәндер
ЖГП 01
Кәсіптік қазақ (орыс) тілі.
Фонетика. Лексика. Морфология. Кәсіптік тілді дамыту. Синтаксис. Іс жүргізудің стилі.
Білімдер:
- тіл туралы түсінік;
-сөйлем құрастырудың ережесі және олардың мағыналық мазмұны;
-кәсіптік бағыттағы текстерді оқу мен аударудағы лексикалық және грамматикалық минимум.
Іскерліктер:
-ақпаратты тыңдау, конспектілеу және реферат жасау;
-халықаралық стандартқа сай іскерлік қағаздарды жасау.
БҚ 1
БҚ 3
БҚ 7
ЖГП 02
Кәсіптік шетел тілі.
Мамандық бойынша іскерлік тіл негізі, кәсіптік лексика, фразеологиялық айналым және терминдер. Кәсіпке негізделген текстердің аударма техникасы (сөздікпен).
Білімдер:
кәсіптік бағыттағы текстерді оқу мен аударудағы лексикалық және грамматикалық минимум.
Іскерліктер:
-шет тілде қарапайым сөйлесуді білу.
БҚ 1
БҚ 3
БҚ 7
БҚ 8
ЖГП 03
Дене тәрбиесі.
Теориялық сабақ. Жеңіл атлетика. Шаңғыға дайындық. Гимнастика. Волейбол. Баскетбол. Футбол. Ұлттық ойындар. Туризм.
Білімдер:
- адамның әлеуметтік, кәсіптік, жалпы мәдениеттік дамуындағы дене тәрбие мәдениеттің орны;
-дене тәрбие мәдениетімен салауатты өмір сүру негізі.
Іскерліктер:
-дене тәрбиесінде денсаулықты шынықтыру, оңалту және психофизиологиялық мүмкіншіліктерді дамытуды білу және дағдыландыру жүйесі.
БҚ 2
БҚ 3
БҚ 5
БҚ 8
ЖГП 04
Қазақстан тарихы
ӘЭП 00
Әлеуметтік-экономикалық пәндер
ӘЭП 01
Мәдениеттану.
Мәдениет және өркениет. Кескіні және түрі. Қазіргі кездегі Қазақстанның мәдениеті мен ғылымы. Діннің мәні және оның орны. Діннің пайда болуы және оның түрлері.
Білімдер:
-мәдениет түрлерінің мәні, дүниежүзілік мәдениеттердің материалдық және рухани ескерткіштері;
-Қазақстанның материалдық және рухани мәдениетінің ерекшелігі.
Іскерліктер:
-қоғамның мәдениетінде өтіп жатқан құбылыстарды анықтау, өнермен ғылымның материалдық негізімен даму кезеңдеріне сараптама жасау.
БҚ 1
БҚ 5
БҚ 7
ӘЭП 02
Философия негіздері.
Философия және оның қоғамдағы орны. Түрлері. Қоғамның философиялық түсінігі. Қоғам өзін-өзі дамыйтын жүйе тәріздес.Ой-пікір. Философияның өнегелі мәселесі.
Білімдер:
-қоғамдағы адамдардың арасындағы өнегелі қатынастарды реттеу нормалары;
-тұлғаның қалыптасу шарттары, бостандығы және өмірді, мәдениетті, қоршаған табиғи ортаны сақтауға жауапкершілігі.
Іскерліктер:
-адам өмірінде философиялық, ғылыми және діни көзқарастың ерекшеліктері;
-ғылымның және ғылыми көзқарастың орны, әлеуметтік және этикалық мәселелердің түрлерімен әдістерінің техниканың және технологияның дамуына байланысты қолданылуы.
БҚ 1
БҚ 3
БҚ 5
ӘЭП 03
Әлеуметтану және саясаттану негіздері.
Әлеуметтанудың түрлері негізгі түсініктері. Тұлға қоғамдық қатынастың субъектісімен нысанасы. Қоғамның әлеуметтік құрылымы. Әлеуметтік қақтығыстар. Саясаттың түрлерімен негізгі түсініктері. Саясаттану жүйесі. Саяси партияларымен қозғалыстар.
Білімдер:
-қоғаммен тұлғаның даму және жұмыс істеу заңдылығына әлеуметтік түсінік беру;
-әлеуметтік құрылым, әлеуметтік жіктелу, әлеуметтік қарым-қатынас туралы;
-тұлғаның әлеуметтік құбылысқа қатысу ерекшелігі, реттелу және әлеуметтік қимылдың өз-өзінен реттелу түрлері.
Іскерліктер:
-әлеуметтік қозғалыстың түрлерін және әлеуметтік өзгерістермен дамудың өзге факторларын анықтау;
-биліктің мәні, саясаттың субъектісі, саяси қатынастарымен құбылыстарды анықтау;
-саяси жүйелерімен саяси тәртіптерінің түрлерін анықтау.
БҚ 1
БҚ 5
БҚ 7
ӘЭП 04
Экономика негіздері.
Экономикалық жағдай. Нарықтық механизм және оның жұмыс істеу қағидасы. Нарық түрлері. Нарықтың инфрақұрылымы. Кәсіпкерлік. Фирма түрлері.
Білімдер:
-экономикалық теорияның жалпы жағдайы;
-ғылыми экономика теориясының қалыптасуымен дамуы, оның негізгі бағыттары.
Іскерліктер:
-микро және макроэкономика негіздерін анықтауға;
-өндіріс-бөлу-айырбастау-тұтыну тізбегінің негізін анықтауды;
-әртүрлі шаруашылықты ұйымдастырудың сараптама жасауды.
БҚ 1
БҚ 5
БҚ 7
ӘЭП 05
Құқық негіздері.
Құқық, түсінік, жүйе, көзі. Қазақстан Республикасының Конституциясы – құқықтық жүйелердің ядросы. Адамның құқығының дүниежүзілік декларациясы. Заңдылық жауапкершілік және оның түрлері.Құқықтың негізгі салалары. Сот жүйесі.
Білімдер:
-адамның және азаматтың құқығымен бостандығы, олардың жүзеге асу механизмдері;
-кәсіптік қызметтегі құқықтық өнегелі-этикалық нормалар.
Іскерліктер:
-адамның және азаматтың статусын реттейтін құқықтық нормаларды қолдану.
БҚ 1
БҚ 2
БҚ 3
ЖКП 00
Жалпы кәсіптік пәндер
ЖКП 01
Мемлекеттік тілде іс қағаздарын жүргізу.
Іс қағаз жүргізу нысанасы – құжат. Құжаттың міндеті және оны құрастыру. "Ақпарат", "Құжат" сөздерінің түсінігі. Құжаттарды рәсімдеу және олармен жұмыс істеу. Кәсіпорындарында, мекемелерде іс –қағаздарын ұйымдастырудың түсініктемесі және жүйесі
Халықаралық стандарттар. Құжаттарды құрастыру реті, негізгі талаптар. Реквизит туралы түсінік. Формуляр – үлгі. Құжаттарды рәсімдеу кезінде мемлекеттік үлгілерді пайлдалану. Бланклерді құрастыру реттері. Құжаттарды орындау мерзімдері. Мөр. Машинамен жазу. Құжат мәтіні оның түрлері. Мәтіннің элементтер, мазмұны және реті. Орфаграфияны сақтау. Ұйымдастырушы, басқарушы құжаттар. Оларды құрастыру және рәсімдеу. Іс – қағаздарын жүргізу технологиясы. Құжат алмасу туралы түсінік және оның негізгі қағидалары. Келіп түскен құжаттарды орындау, қабылдау және тіркеу. Іс-қағаздар наменклатурасы. Іс-қағаздарын сақтау және құрастыру. Құнды қағаздардың экспертизасы. Іс-қағаздарын архивке тапсыру.
Білімдер:
- жиналыс құжаттарының түрлерін;
- реквизиттердің орналасу тәртібін;
- құжаттарды жүйелеу;
- бұйрықтар мен жарғылардың мазмұнын, олардың ерекшклікттерін;
- қызметтік хаттарды рәсімдеу әдістерінің ережелері;
Іскерліктер:
- мемлекеттік тілде ұйымдастыру құжаттарын рәсімдеу
БҚ 6
БҚ 7
БҚ 8
КҚ 3.3.7.
КҚ 3.3.8.
ЖКП 02
Техникалық сызу.
Сызуды кестелік безендіру. Геомертриялық жобамен сызудың негіздері. Геометриялық фигуралар жайылымы. Технологиялық сызу негіздері. Қималар және кесінділер, деталдардың сызбаларын қажетті түрі бойынша келтіру. Жинақталған сызбалар, деталдың жұмыс эскизі, деталдың техникалық суреті.
Білімдер:
- Сызбаларды рәсімдеу ережелері;
- кесінділерді тұрғызу;
- жинақталған сызбаларды тұрғызу тәсілдері;
- тегіс еместікті белгілеу;
- өңдеу дәлдігі;
- өңдеу дәлдігіне рұқсат етілген шамалар;
Іскерліктер:
- сызбаларды, схемаларды оқу;
- детал эскиздерін орындау;
- жиылмалы сызбалар бойынша деталдарды көрсету;
БҚ 1
БҚ 3
БҚ 6

ПК 3.3.5.
ОПД 03
Прикладная информатика и вычислительная техника.
Техника безопасности; информация; кодирование информации; системы счисления; перевод из одной системы в другую; двоичная арифметика; логика – как предмет; математическая логика; моделирование; понятие модели; типы моделей; виды ОС WINDOWS; текстовый процессор WORD; электронные таблицы EXCEL; векторный редактор Corel DRAW; защита от вирусов; архиватор WinZip; ОС DOS; понятие алгоритма; свойства, способы представления; типы алгоритмов; язык программирования; программа, ее структуризация; команды и операторы; условные операторы; операторы цикла; типы данных; программирование линейных программ; программирование разветвляющихся программ; программирование цикличных программ; графические программы; разработка творческих проектов; автоматическое регулирование: понятие, определение.
Знания:
- правила кодирования информации;
- системы счисления;
- двоичную арифметику;
- логику – как предмет;
- формальную, математическую логику;
- виды ОС WINDOWS. Архиватор WinZip, ОС DOS;
- программы-оболочки;
- понятие алгоритма;
- свойства, способы представления;
- типы алгоритмов;
- языки программирования;
- способы программирования линейных программ;
- программирование разветвляющихся программ;
- графические программы;
Умения:
- переводить из одной системы в другую;
- работать с текстовым процессором WORD, с электронной таблицей EXCEL, с векторным редактором Corel DRAW;
- ставить защиту от вирусов.
БК 3
БК 5
БК 7
БК 8
ПК 3.3.2.
ПК 3.3.6.
ОПД 04
Цифровые устройства и микропроцессорные системы.
Комбинационные последовательные ЦУ. Системы управления процессора. Микропроцессоры. Средства отладки программ. Диагностика микропроцессорных устройств. Микропроцессорные устройства в системах передачи и обработки сигналов. Основы импульсной и цифровой техники. Комбинационные цифровые устройства. Последовательные цифровые устройства. Генераторы прямоугольных импульсов..
Знания:
-принцип функционирования основных устройств микропроцессорной систем;
-об основных устройствах микропроцессорной системы, способов адресаций, способы задания форматов команд.
-об импульсных и цифровых сигналов, разновидностей цифровых устройств, способы синтеза цифровых устройств на логических элементах, счисления кодов;
-об назначении наиболее распространенных цифровых устройств комбинационного типа; о назначении цифровых устройств последовательного типа, о назначении мультивибратов и блокинг-генераторов.
логические элементы, маркировка, структура и тип логики микросхем, основные параметры микросхем, принцип функционирования и основы структур комбинационных цифровых устройств, последовательных цифровых устройств, мультивибраторов и блокинг-генераторов.
Умения:
-составлять линейные, циклические, программы из под программы на языке Ассамблер, использовать форматы команд программ;
-производить составленные программы на УМК.
- расшифровать маркировку микросхем, выполнить синтез цифровых устройств с помощью логических элементов, анализировать работу цифровых устройств.
знать метод Вейча используя карты Карно минимизировать логические функции, любую логическую схему реализовать практически на микросхемах.
БК 1
БК 2
БК 4
БК 7

КҚ 3.3.5.
ЖКП 03
Қолданбалы информатика және есептеу техникасы.
Қауіпсіздік техникасы,, ақпарат, ақпаратты кодтау, есептеу жүйелері; бір есептеу жүйесінен екіншісіне көшу; екілік есептеу жүйесі; логика пән ретінде; математикаылқ логика, моделдеу, модельдер түсінігі; моделдер типі; ОС WINDOWS түрлері; WORD мәтіндік процессор, EXCEL электрондық таблица. Corel DRAW векторлық редактор. WinZip; OC DOS архиваторы. Алгаритм туралы түсінік, қасиеттері, келтіру тәсілдері, түрлері. Бағдарлама тілі; бағдарлама; командалар түрлері және операторлары; шартты операторлар, цикл операторы. Мәлімет түрлері. Сызықтық бағдарламаны құрастыру. Бөлінетін бағдарламаларды құрастыру. Графикалық бағдарламалар. Шығармашылық жобаларды әзірлеу;автоматты реттеу; түсінігі; анықтама.
Білімдер:
- ақпаратты кодтау ережелері;-
- есептеу жүйелері;
-екілік есептеу жүйесі;
-формалды математикалық логика;
- ОС WINDOWSтүрлері
- WinZip; OC DOS архиваторлары;
- алгоритм түсінігі, олардың қасиеттері, келтіру түрлері.
-бағдарлама құрастыру.
-сызықтық бағдарлама құрастыру;
-тарамдалатын бағдарлама құрастыру;
-Графикалық бағдарламалар.
Іскерліктер:
- бір жүйеден екінші жүйеге көшіруді;
- WORD мәтіндік процессормен, EXCEL электрондық таблицамен
Corel DRAW векторлық редактормен жұмыс істей білу.
- вирустан қорғауды білу.
БҚ 3
БҚ 5
БҚ 7
БҚ 8
КҚ 3.3.2.
КҚ 3.3.6.
ЖКП 04
Цифрлық құрылғылар және микропроцессорлық жүйелер.
Цифрлық құрылғылардың комбинациялық тізбектері. Процессорды басқару жүйелері. Микропроцессорлар. Программаны өңдеу құралдары. Микропроцессорлық құрылғыларға диагностика жасау. Сигналдарды тарату және өңдеу жүйелеріндегі микропроцессорлық құрылғылар.
Импульстік және цифрлық техника негіздері. Комбинациялық цифрлық құрылғылар. Тізбектелген цифрлық құрылғылар. Тікбұрышты импульсті генераторлар.
Білімдер:
микропрофессорлық жүйелердегі негізгі құрылғылардың жұмысы;
микропроцессорлық жүйелердегі негізгі құрылғылардың адрестеу тәсілі, формат тапсырыстарын ұйымдастырылуы, команда беруі.
импульсті және цифрлық сигналдар, цифрлық құрылғылар түрлері, логикалық элементтердегі цифрлық құрылғыларды синтездеу тәсілі, кодтарды есептеу;
көптараған комбинациялық типті цифрлық құрылғының қажеттілігі, тізбектелген цифрлық құрылғының қажеттілігі, мультивибратормен блокинг-генераторлардың қажеттілігі.
логикалық элементтер, маркировка, микросхеманың құрылымдық және типтік логикасы, негізгі парамтерлері, жұмысы және комбинациялық цифрлық қондырғының құрылымы, тізбектелген цифрлық қондырғының, мультивибратордың және блокинг-генератордың құрылымы.
Іскерліктер:
Ассамблер тілінде желілік, циклдік бағдарламалар жасау, команда бағдарламаларын қолдану;
УМК бағдарламаларда құрастыруды жүргізу.
микросхеманың маркасын шешу, логикалық элементтер көмегімен цифрлық қондырғыларды синтезді орындау, цифрлық қондырғылар жұмысына сараптама жасау.
Вейча әдісімен Карно картасын қолданып, логикалық функцияларды құрастыру, кезкелген логикалық сұлбаны микросхемамен келтіру.
БҚ 1
БҚ 2
БҚ 4
БҚ 7

ПК 3.3.1.
ПК 3.3.6.
ОПД 05
Охрана труда и окружающей среды.
Основные понятия и терминология безопасности труда. Производственная санитария. Основы электробезопасности. Первая помощь пострадавшим при несчастных случаях. Основы пожарной безопасности. Меры безопасности при выполнении работ на производстве.
Знания:
- требования нормативно-технической документации по охране труда;
- основные положения законодательства РК об охране труда;
- порядок оказания первой помощи при поражении электрическим током, ранениях, переломах, вывихах, ушибах, растяжении связок, ожогах и обморожениях.
- правила приготовления электролита;
- порядок эксплуатации аккумуляторных устройств;
Умения:
- оказывать первую помощь пострадавшим;
- проводить эвакуацию людей при пожаре;
- быстро и умело оказывать первую помощь пострадавшему до прибытия врача;
- измерять плотность электролита и напряжения аккумулятора.
БК 1
БК 2
БК 3
ПК 3.3.3.
ПК 3.3.6.
ОПД 06
Основы электротехники.
Определение электрической и магнитной цепей. Источники и приемники (потребители) электрической энергии. Основные электрические и магнитные величины. Мост постоянного тока.
Понятие о нелинейных цепях постоянного тока.
Классификация магнитных цепей. Элементы магнитной цепи. Характеристики элементов магнитной цепи. Классификация электрических цепей переменного тока.
Принцип действия и устройство электрических машин.
Знания:
- основы электротехники;
- режим работы электрической цепи;
- приборы для измерения характеристик электрического тока;
- причины возникновения переходных процессов;
Умения:
- выполнять расчеты электрических цепей;
- включать, выключать и эксплуатировать оборудование оснащенное электрическими приводами;
- соблюдать электробезопасность.
БК 2
БК 3
БК 4
БК 5
ПК 3.3.6.
ОПД 07
Основы электроники и схемотехники.
Электропроводность полупроводников: электроны в твердом теле; электрические уровни и зоны; подвижность носителей заряда. Примесные полупроводники: донорные и акценторные носители заряда. Электронно-дырочный переход. Диффузия носителей заряда, потенциальный барьер. Прямое и обратное включение. ВАХ и ее анализ. Пробой р-п перехода. Полупроводниковые диоды. Виды диодов.
Классификация ППД. Схема выпрямления. Параметры выпрямительного диода ВАХ. Стабилитроны. ВАХ, параметры схема стабилизации. Тунельные диоды. Устройство, принцип действия. ВАХ параметры. Преимущества тунельного диода импульсные диоды. Варикапы и их применение. Биполярные транзисторы. Устройство транзистора. ЭП и КП. Строение базы токи, схематическое изображение способы включения транзисторов статические характеристики. Эквивалентные схемы, системы параметров частотные свойства транзисторов. Параметры транзисторов технология изготовления. Полевые транзисторы: с управляющим р-п переходом, с изолированным затвором. Устройство и принцип действия статические характеристики параметры схематические изображения. Тиристоры: динисторы; тиристоры устройство, принцип действия, ВАХ, параметры. Фотоэлектронные приборы. Усиление, структурная схема усилителей. Параметры и характеристики усилителей. Входные и выходные показатели усилителей коэффициент усиления по I, И, Р, КПД усилителе, АЧХ, ФЧХ нелинейные искажения. Шумы усилителей АХ. Обратная связь. Виды ОС. Влияние ОС на показатели усилителя. Режимы работы усилительных элементов, способы питания усилительных элементов. Межкаскадные связи. Виды связи. Способы включения УЭ по переменному току. КПУ. Резисторный каскад усиления широкополосный и импульсный усилитель. Устройство импульсной техники электронные ключи, назначение. Принцип действия. Режимы работы. Разновидности схем мультивибраторов. Виды мультивибраторов. Физические процессы в схеме мультивибраторов. Триггеры. Общие
сведения, Быстродействие ОК и ПОК, назначение, требования. Выбор режима работы схемы ОК и ПОК: однотактные трансформаторные каскады. Анализ схемы. Двухтактные трансформаторные каскады. Фазоинверсные каскады. Виды фазоинверсных каскадов токопрохождение. Анализ схем. Бестрансформаторные выходные каскады. ИМС: классификация ИМС. Перспективы развития микроэлектроники. Классификация ИМС по функциональному назначению. Усилители на ИМС. Операционные усилители.
Знания:
- виды полупроводниковых приборов, принцип их действия, характеристики, методику расчетов систем параметров; типы ИМС, принципы маркировки; классификацию и параметры усилителей, структурные и принципиальные схемы усилителей
Умения:
- определять структуру ИМС по рисункам и расшифровать маркировку; выполнять смещение р-п перехода в заданном направлении; строить нагрузочные прямые и определять параметры рабочей точки; строить АЧХ, входные и выходные передаточные характеристики усилителей.
БК 1
БК 2
БК 5
ПК 3.3.6.

КҚ 3.3.1.
КҚ 3.3.6.
ЖКП 05
Еңбекті және қоршаған ортаны қорғау.
Еңбек қауіпсіздігінің терминологиясы және негізгі түсініктер. Өндірістік санитария. Электрқауіпсіздік негіздері. Алғашқы көмек көрсету. Өрт қауіпсіздік жағдайлары. Кәсіпорындардың жұмыс істеу кезіндегі қауіпсіздік ережелері.
Білімдер:
еңбекті қорғау туралы техникалық нормативтік құжаттардың талаптарын;
еңбекті қорғау туралы Қазақстан Республикасының заңнамасының негізгі жағдайлары;
электрлік тоққа түскен жағдайда, жаралану кезіндегі, күю және үсу жағдайларында алғашқы көмек көрсету жағдайларын;
электролитты дайындау ережелерін;
аккумулятор жабдығын пайдалану ретін;
Іскерліктер:
зардап шеккендерге алғашқы көмек көрсету;
өрт кезінде адамдарды құтқаруды;
дәрігер келгенге дейін зардап шеккенге алғашқы көмекті тез және уақытында көрсетуді;
электролит тығыздығын өлшеуді және аккумулятор кернеуін өлшеуді;
БҚ 1
БҚ 2
БҚ 3
КҚ 3.3.3.
КҚ 3.3.3.
ЖКП 06
Электротехника негіздері.
Электрлік және магниттік тізбектер анықтамасы. Электрэнергиясының көздері және қабылдағыштары.Негізгі электрлік және магниттік шамалар. Тұрақты тоқ көпірі. Тұрақты тоқтың сызықтық емес тізбектері туралы түсінік. Матниттік тізбектердің талдануы. Магниттік тізбектер элементтері. Магниттік тізбектер элементтерінің сипаттамалары.Айнымалы тоқ электр тізбектерінің талдануы. Электрлік машиналар жабдықтары және олардың жұмыс істеу қағидалары.
Білімдер:
- электротехника негіздерін;
- электр тізбектерінің жұмыс істеу режимдерін;
- электр тоғының сипаттамаларын өлшеу приборларын;
- ауысу процесстерінің пайда болу себептерін.
Іскерліктер:
- электр тізбектерін есептеуді орындау;
- электроприводтармен жабдықталған қондырғыларды қосуды, ажыратуды және пайдалануды;
- электроқауіпсіздік ережелерін сақтау.
БҚ 2
БҚ 3
БҚ 4
БҚ 5
КҚ 3.3.6.
ЖКП 07
Электроника және схемотехника негіздері.
Жартылай өткiзгiштердiң электр өткiзгiштiгi: қатты денедегi электрондар; электр деңгейлерi және зоналары; заряд тасушылардың қозғалғыштығы. Қоспалы жартылайөткiзгiштер: донорлық және акцепторлық заряд тасушылар. Электронды-кемтіктiк өту қабаты. Заряд тасушылардың диффузиясы, потенциалдық барьер. Оны тiкелей және керi бағытта қосу. ВАС және оны талдау.р-п өту қабатының тесілуі. Жартылайөткiзгiштi диодтар. Диодтар түрлерi. Жартылайөткізгішті диодтардың түрлерi. Түзеткіш схемасы. Түзеткіш диодының ВАС, параметрлерi. Стабилитрондар. ВАС, параметрлерi, тұрақтандыру схемасы. Туннелдік диодтар. Құрылысы, жұмыс iстеу принципi. ВАС, параметрлерi. Туннелді диодтардың артықшылығы. Импульсты диодтар. Варикаптар және оның қолданылуы. Биополярлы транзисторлар. Транзистордың құрылысы. Эмитерлік және коллекторлық өту қабаттары. Базаның құрылысы, тогы, схемада белгіленуі, қосу схемалары, статикалық сипаттамалары. Эквиваленттi схемалар,параметрлер жүйелерi, транзистордың жиiлiк қасиеттерi. Транзистор параметрлерi, жасалу технологиясы. Өрістік транзисторлар: жасалу технологиясы. Өрісті транзисторлар: р-п өту қабатын басқаруымен жұмыс істейтін, изоляцияланған затворлы. Құрылысы және жұмыс істеу принципi, параметрлерi, статикалық сипаттамалары, схемада бейнеленуі. Тиристорлер: динисторлар; тринисторлар: құрылысы, жұмыс істеу принципі, ВАС, параметрлері. Электронды-сәулелі трубкалар (ЭСТ), ионды приборлар, фотоэлектронды приборлар. Күшейт-кiштер. Күшейткiштердiң структуралық схемасы. Күшейткiштердiң параметрлерi және сипат-тамалары. Күшейткiштердiң кiрiс және шығыс көрсеткiштерi. Ток, кернеу және қуат бойынша күшейткiштердің күшейту коэффициенттерi. Пайдалы әсер коэффициенті (ПӘК). АЖС,ФЖС сызықтық емес бұзылысы. Күшейткiштердің шуылы. Керi байланыс. Керi байланыс түрлерi. Күшейткiштердiң көрсеткiштерiне керi байланыс-тың әсерi. Күшейткiш элементтердiң (А,АВ,В, С,Д) жұмыс режимi, күшейткiш элементтердiң қоректену тәсiлдерi. Резисторлы күшейту сатысы. Кең жолақты және импулсті кұшейткіштер. ИМС, ИМС тің түрлері. Микроэлектрониканың даму барысы. Функциональдық қызметіне байланысты микросхема түрлері. ИМС дағы күшейткіштер. Операциялық күшейткіштер.
Білімдер:
- жартылай өткізгіш аспаптар түрлері, жұмысы, сипаттамалары, параметрлерін есептеу тәсілдері. ИМС түрлері. Белгілену қағидалары. Күшейткіштердің жіктелуі және параметрлері. Күшейткіштің құрылымдық және принципиальдық сұлбалары;
Іскерліктер:
- ИМС элементтерінің құрылымын сурет бойынша оқып, анықтауды;
- р-п ауысу қабатын ығыстыру үшін қорек көзін ажыратуды;
- қарапайым сұлбаларды тұрғызуды және белгіленіп оқуды;
- жүктеме түзуін тұрғызу мен жұмыстық нүктенің орнын анықтауды;
Күшейткіштің негізгі көрсеткіштерін атап, АЖС және АС сызу және түсіндіру;
БҚ 1
БҚ 2
БҚ 5
КҚ 3.3.6.

ПК 3.3.9.
ПК 3.3.10.
ПК 3.3.11.
ПК 3.3.12.
СД. 00
Специальные дисциплины: 130804 3 – Электромеханик
СД 01
Электрические машины.
элементы и устройства разомкнутых систем управления электроприводами; аппараты управления разомкнутых систем электроприводов; разомкнутые схемы управления электроприводами постоянного и переменного тока; элементы и устройства замкнутых систем управления электроприводами постоянного и переменного тока; регулируемый тиристорный и транзисторный электропривод; средства управления электроприводами; программное, микропроцессорное управление электроприводами; надежность электропривода; комплектный интегрированный электропривод
Знания:
элементы и устройства электрических машин;
физические процессы являющиеся основы работы электрических машин;
принцип управления работой электроприводами.
Умения:
практический опыт эксплуатации электроприводами постоянного и переменного тока;
БК 1
БК 2
БК 3
БК 4
ПК 3.4.1
ПК 3.4.2.
СД 02
Электрооборудование промышленных и гражданских зданий.
Основы проектирования электроустановок; классификация электроустановок по условиям электробезопасности; средства защиты от поражения электрическим током; осветительные установки промышленных и гражданских зданий; расчет электрического освещения промышленных и гражданских зданий; электрооборудование производственных механизмов общего назначения: кранов, лифтов, механизмов непрерывного транспорта и поточно-транспортных систем, компрессоров, вентиляторов, воздуходувов, насосных станций, их разновидности, принципиальные электрические схемы управления; электрооборудование гражданских зданий: лифты, электронагревательные приборы, холодильники, кондиционеры; электрооборудование установок в пожароопасных и взрывоопасных зонах; энергоаудит промышленных и гражданских зданий
Знания:
основные законы электротехники, классификацию электротехнических материалов и кабельных изделий, их свойства и область применения; устройство, принцип действия и основные технические характеристики электроустановок;
Умения:
практический опыт;
организации и выполнения работ по
эксплуатации и ремонту электроустановок;
осуществлять коммутацию в электроустановках по принципиальным схемам;
БК 1
БК 4
БК 5
ПК 3.4.3.
ПК 3.4.4.
СД 03
Внешнее электроснабжение промышленных и гражданских зданий.
назначение и типы электростанций; структурные схемы электроснабжения; схемы и конструкции сетей свыше 1 кВ; главные понизительные подстанции; основное оборудование подстанций; схемы и конструкции цеховых комплектных трансформаторных подстанций (КТП); энергосберегающее оборудование для распределения электрической энергии; выбор и расчет трансформаторов на подстанции; методы расчета токов короткого замыкания, типы систем заземления в электрических сетях; электроснабжение гражданских зданий; релейная защита; источники оперативного тока; виды защит; управление и автоматизация систем электроснабжения; элементы техники высоких напряжений в системах электроснабжения; испытание изоляции высоковольтного оборудования
Знания:
требования приемки строительной части под монтаж линий; государственные, отраслевые и нормативные документы по монтажу и приемо-сдаточным испытаниям электрических сетей;
Умения:
организации и выполнения монтажа и наладки электрических сетей;
участия в проектировании электрических сетей;
выполнять монтаж воздушных и кабельных линий в соответствии с проектом производства работ, рабочими чертежами, требованиями нормативных документов и техники безопасности.
БК 1
БК 2
БК 3
БК 4

КҚ 3.3.9.
КҚ 3.3.10.
КҚ 3.3.11.
КҚ 3.3.12.
АП 00
Арнайы пәндер 130804 3 - Электромеханик:
АП 01
Электрлік машиналар.
Электржетекті басқару элементтері және жабдықтары;
Ажыратылған жүйелі электржетекті басқару аппараттары;
Тұрақты және айнымалы тоқ электржетектерін басқару;
Электржетектерді тұйықталған жүйе арқылы басқару; тиристрлы және транзистрлы электр жетектер;
Электржетекті басқару жабдықтары; Электр жетекті бағдарламалы микропроцессорлы басқару;
Электржетек сенімділігі;
Кешенді интеграцияланған электржетек.
Знания:
Электрлік машиналардың элементтерін және жабдықтарын;
Электрлік машинаның жұмысының негізі болатын физикалық процесстер.
Электржетек жұмысын басқару принципі.
Іскерлік:
Тұрақты және айнымалы тоқ электржетегін пайдаланудың тәжірибесі.
БҚ 1
БҚ 2
БҚ 3
БҚ 4
КҚ 3.4.1
КҚ 3.4.2.
АП 02
Өнеркәсіптік және азаматтық ғимараттардың электр жабдықтары.
Электржабдықтарды жобалау негіздері; түрлері, электр қауіпсіздік жағдайлары бойынша электр жабдықтары; электрлік тоқ әсерінен қорғау жабдықтары; азаматтық және өндірістік ғимараттардың жарықтандыру жабдықтары;
электрлік жарықтандыруды есептеу; жалпы қажетті өндірістік механизмдердің электржабдықтары;крандар, лифтілер, үздіксіз тасымал және бөліп тасымалдау жүйелерінің механизмдері; компрессорлар, вентиляторлар, ауа айдағыштар; насос станциялары, олардың түрлері; басқарудың принципалды электрлік схемалары; азаматтық ғимараттардың электржабдықтары; лифтер, электрлік қыздыру құралдары, мұздатқыштар, кондиоционерлер; өртке қауіпті және жарылғыш қауіпті аймақтардағы электр жабдықтары; азаматтық және өндірістік ғимараттардың энергия аудиті.
Білімер:
Электротехника заңдарының негіздерін түрлерін, электротехникалық материалдардың түрлерін және кабелдік заттар; олардың қасиеттері және пайдалану амағы; электржабдықтардың сипаттамалары және теъникалық параметрлері.
Іскерліктер:
- Электрқондырғыларын жөндеу, пайдалану және ұйымдастыру жұмыстарын жүргізудің тәжірибесі.
- принципиалдық схемалар негізінде электржабдықтарына коммутацияны орындау.
БҚ 1
БҚ 4
БҚ 5
КҚ 3.4.3.
КҚ 3.4.4.
АП 03
Өнеркәсіптік және азаматтық ғимараттарды сыртқы электрмен қамтамасыз ету.
Электрстанциялардың түрлері және қажеттілігі; электрмен қамтамасыз етудің структуралық схемасы;
1 кВ-тан жоғары жерлердің схемалары және конструкциясы;
негізгі төмендеткіш подстанциялар, олардың негізгі жабдықтары;
цехтық трансформаторлы подстанцияның схемалары және конструкциясы;
электр нергиясын тарату үшін қажетті энерго үнемдеуші жабдықтар.
Подстанциядағы трансформаторды таңдау және есептеу; қысқаша тұйықталу тоғын есептеу тәсілдері: электржелілердегі жерлестіру жүйелерінің түрлері;
Азаматтық ғимараттардың электрмен қамтамасыз етілуі; релейлі қорғау;
тоқ көздері; қорғау түрлері; электрмен қамтамасыз ету жүйелеріндегі автоматтандыру және басқару; жоғарғы кернеулі техника элементтері; жоғарғы кернеулі жабдықтардың оқшаулауын сынақтан өткізу.
Білімдер:
Желілерді монтаждауға алынатынбөліктерге қойылатын талаптар;
Электр желілерін сынақтан қткізу және қабылдау, монтаждауға қажетті мемлекеттік және салалық нормативті құжаттар;
Іскерліктер:
Электржелілерін келтіру және монтаждау жұмыстарын ұйымдастыру және орындау; электржелілерін жобалауға қатысу;
Жобаға сәйкес әуелік және кабелдік желілерді өндірістік жұмыстар жобасы, жұмысшы сызбалары және нормативтік құжаттарды пайдаланып монтаждауды орындау.
БҚ 1
БҚ 2
БҚ 3
БҚ 4

ПК 3.4.11.
СД 04
Организация деятельности электромонтажного подразделения.
структуру и функционирование электромонтажной организации; методы управления трудовым коллективом и структурными подразделениями; способы стимулирования работы членов бригады; методы контроля качества электромонтажных работ; правила технической эксплуатации и техники безопасности при выполнении электромонтажных работ; правила техники безопасности при работе в действующих электроустановках; виды и периодичность проведения инструктажей; состав, порядок разработки, согласования и утверждения проектно- сметной документации; виды износа основных фондов и их оценка; основы организации, нормирования и оплаты труда; издержки производства и себестоимость продукции организации деятельности электромонтажной бригады; составления смет; контроля качества электромонтажных работ; проектирования электромонтажных работ;
Знания:
структуру и функционирование электромонтажной организации; методы управления трудовым коллективом и структурными подразделениями; способы стимулирования работы членов бригады; методы контроля качества
электромонтажных работ; правила технической эксплуатации и техники безопасности
при выполнении
электромонтажных работ.
Умения:
практический опыт:
организации деятельности электромонтажной бригады; составления смет; контроля качества электромонтажных работ; проектирования электромонтажных работ.
БК 1
БК 2
БК 3
БК 4
БК 5
ПК 3.4.6.
ПК 3.4.9
СД 05
Внутреннее электроснабжение промышленных и гражданских зданий.
способы передачи электроэнергии; внутрицеховое электроснабжение; категории надежности электроснабжения потребителей; расчет силовых нагрузок в сетях до 1 кВ; расчет нагрузок в промышленных и гражданских зданиях; системы электроосвещения; защита сетей электроосвещения; выбор сечения проводов и кабелей до 1 кВ и выше; выбор защитных аппаратов; компенсация реактивной мощности; внутризаводское электроснабжение.
Знания:
способы передачи электроэнергии;
внутрицеховое электроснабжение;
Умения:
Расчет силовых нагрузок в сетях до 1 кВ;
расчет нагрузок в промышленных и гражданских зданиях.
БК 5
БК 6
БК 7
ПК 3.4.11.
ПК 3.4.10.
СД 06
Наладка электрооборудования.
общие вопросы испытания и наладки электрооборудования; средства и системы для производства наладочных работ, наладка аппаратов напряжением до 1000В; испытание и наладка электрооборудования подстанций; наладка устройств релейной защиты и электроприводов; наладка цифровых систем и программируемых устройств управления.
Знания:
требования приемки строительной части под монтаж электрооборудования; государственные, отраслевые нормативные документы по монтажу электрооборудования; номенклатуру наиболее распространенного электрооборудования, кабельной продукции и электромонтажный изделий.
Умения:
выполнять монтаж силового и соответствии с проектом производства работ, рабочими чертежами, требованиями нормативных документов и техники безопасности; выполнять приемо-сдаточные испытания.
Б К 5
БК 6
БК 7
БК 8
БК 9
ПК 3.4.10.

КҚ 3.4.11.
АП 04
Электромонтаждық бөлімшелер жұмысын ұйымдастыру.
Электрмонтажды үйымның жұмысы және құрлымы; еңбек ұжымын және құрлымдық бөлімдерін басқару; бригада мүшелерін ынталандыру; электрмонтаждық жұмыстардың сапасын бақылау тәсілдері; электрмонтаждық жұмыстар жүргізілу кезінде техникалық пайдалану және техникалық қауіпсіздік шараларын сақтау; нұсқаулар жүргізу кезендері және түрлері; жобалау - сметалық құжаттарды дайындау, келісілу және бекіту; негізгі қордың тозу түрлері және оларды бағалау; еңбекті төлеу және нормалауды ұйымдастыру;
Электрмонтаждық бригада жұмысын ұйымдастыру кезінде өнімнің өзіндік құны және өндірістік шығындары; электрмонтаждық жұмыстарды жобалау; жұмыс сапасын бақылау және смета құрастыру.
Білімдер:
Электрмонтажды үйымның жұмысы және құрлымы; еңбек ұжымын және құрлымдық бөлімдерін басқару; бригада мүшелерін ынталандыру; электрмонтаждық жұмыстардың сапасын бақылау тәсілдері; электрмонтаждық жұмыстар жүргізілу кезінде техникалық пайдалану және техникалық қауіпсіздік шараларын сақтау;
Іскерліктер:
Электрмонтажды бригаданың іс әрекетін ұйымдастыру тәжірибесі; электрмонтаждық жұмыстарды жобалау; жұмыс сапасын бақылау және смета құрастыру.
БҚ 1
БҚ 2
БҚ 3
БҚ 4
БҚ 5
КҚ 3.4.6.
КҚ 3.4.9
АП 05
Өнеркәсіптік және азаматтық ғимараттарды ішкі электрмен қамтамасыз ету.
электрэнергия тарату тәсілдері; цех ішінде электрмен қамтамасыз ету;
пайдаланушылардың электрмен қамтамасыз ету сенімділігінің категориялары; 1 кВ дейінгі желілердегі күштік жүктемені есептеу,азаматтық және өндірістік ғимараттағы жүктемені есептеу; электрмен жарықтандыру жүйелері; электрмен жарықтандыру желілерін қорғау; 1кВ - қа дейін және одан жоғары кернеуге қажетті сымдармен кабелдердің көлденен қимасын таңдап алу; қорғау аппараттарын таңдап алу; реактивті қуатты жабу; завод ішілік электрмен қамтамасыз ету;
Білімдер:
электрэнергия тарату тәсілдері; цех ішінде электрмен қамтамасыз ету;
Іскерліктер:
1 кВ дейінгі желілердегі күштік жүктемені есептеу,азаматтық және өндірістік ғимараттағы жүктемені есептеу;
БҚ 5
БҚ 6
БҚ 7
КҚ 3.4.11.
КҚ 3.4.10.
АП 06
Электржабдықтарын келтіру.
Электржабдықтарын сынақтан өткізу және келтірудің негізгі жағдайлары;
келтіру жұмыстарын орындауға қажетті жүйелер және жабдықтар, 1000 В дейінгі аппараттарды келтіру; подстанция электржабдықтарының сынақтан өткізу және келтіру; электропривод және релейлі қорғау қондырғыларын келтіру; бағдарламалық басқару қондырғыларын және цифрлық жүйелерді келтіру.
Білімдер:
Электржабдықтарын монтаждауға қажетті құрылыс бөлімдерін қабылдауға қойылатын талаптар;
Электр жабдықтарын монтаждаудық мемлекеттік және салалық құжаттары;
Кең таралған электржабдықтарының номенклатурасы; кабелдік өнім және электромонтаждық заттар.
Іскерліктер:
Жобаға сәйкес күштік және жарықтандыру жабдықтарын монтаждауды орындау, қабылдау, тапсыру сынақтарын өткізу.
БҚ 5
БҚ 6
БҚ 7
БҚ 8
БҚ 9
КҚ 3.4.10.

ПК 3.4.9
СД 07
Эксплуатация и ремонт электрооборудования промышленных и гражданских зданий.
эксплуатация и ремонт внутренних электрических сетей, кабельных линий напряжением до 10 кВ, электрооборудования трансформаторных подстанций, электродвигателей, аппаратуры управления, кранов и подъемников; механический ремонт электрических машин, пускорегулирующей аппаратуры; организация, эксплуатация и приемка смонтированного электрооборудования; меры безопасности при эксплуатации и ремонте электроустановок.
Знания:
составлять отдельные разделы проекта производства работ;
анализировать нормативные документы при составлении технологических карт на монтаж электрооборудования;
Умения:
практический опыт: организации и эксплуатации и ремонта электрооборудования; участия в проектировании электрооборудования промышленных и гражданских зданий.
БК 5
БК 6
БК 7
БК 8
БК 9
ПК 3.4.5.
ПК 3.4.8.
СД 08
Монтаж и наладка электрических сетей.
Организация и выполнение работ по монтажу и наладке электрических сетей. Организации и выполнения монтажа и наладки электрических сетей; участия в проектировании электрических сетей; отдельные разделы проекта производства работ; нормативные документы при составлении технологических карт на монтаж воздушных и кабельных линий; нормативные документы при составлении технологических карт на монтаж электрических сетей; монтаж воздушных и кабельных линий в соответствии с проектом производства работ, рабочими чертежами, требованиями нормативных документов и техники безопасности; приемо-сдаточные испытания; протоколы по завершению испытаний; работы по проверке и настройке устройств воздушных и кабельных линий; расчет электрических нагрузок электрических сетей, выбор токоведущих частей на разных уровнях напряжения; проектная документация с использованием персонального компьютера; требования приемки строительной части под монтаж линий; государственные, отраслевые и нормативные документы по монтажу и приемо-сдаточным испытаниям электрических сетей; номенклатура наиболее распространенных воздушных проводов, кабельной продукции и электромонтажных изделий; технология работ по монтажу воздушных и кабельных линий в соответствии с современными нормативными требованиями; методы наладки устройств воздушных и кабельных линий; основные методы расчета и условия выбора электрических сетей.
Знания:
требования приемки строительной части под монтаж линий; государственные, отраслевые и нормативные документы по монтажу и приемо-сдаточным испытаниям электрических сетей;
Умения:
практический опыт:
организации и выполнения монтажа и наладки электрических сетей.
БК 5
БК 6
БК 7
БК 8
БК 9

КҚ 3.4.9
АП 07
Өнеркәсіптік және азаматтық ғимараттардың электржабдықтарын пайдалану және жөндеу.
10 кВ дейінгі кернеулі кабелдік желілерін электржелілерін пайдалану және жөндеу; трансформаторлы подстанцияның электржабдықтары, электрқозғағыштар, басқару аппаратурасы, крандар және көтергіштер, электр машиналарын механикалық жөндеу; қосу реттеу аппаратурасы; жөнделген электржабдықтарын пайдалану және қабылдауды ұйымастыру; электрқондырғыларын пайдалану және жөндеу кезіндегі техникалық қауіпсіздік шаралары.
Білімер:
жұмысты орындаудың әрбір бөліктеріне жоба жұмыстарын құрастыру;
электржабдықтарын монтаждауға қажетті технологиялық карталарды құрастыру кезінде нормативті құжаттарды талдау.
Іскерліктер:
Электржабдықтарын пайдалану және жөндеу жұмыстарын ұйымдастыру тәжірибесі; азаматтық және өндірістік ғимараттар электржабдықтарын жобалауға қатысу.
БҚ 5
БҚ 6
БҚ 7
БҚ 8
БҚ 9
КҚ 3.4.5.
КҚ 3.4.8.
АП 08
Электржелілерін монтаждау және келтіру.
Электржелілерін монтаждау және келтіру жұмыстарын ұйымдастыру; электржелілерін жобалауға қатысу; жұмысты орындау жобасының негізгі бөліктері;
Кабелдік және әуелік желілерді монтаждау үшін технологиялық карта құрастыру кезіндегі нормативтік құжаттар;
Кабелдік және әуелік желілерді монтаждау;
Қабылдау-тапсыру сынақтары; сынақ аяқталғаннан кейінгі хаттамалар; әуелік және кабелдік желілер жұмысын тексеру және келтіру; электржелілерінің электрлік жүктемелерін есептеу; әртүрлі кернеулерге арналған тоқ өткізетін бөліктерін таңдап алу
Компьютерді пайдаланып жобалық құжатнама дайындау; желіні монтаждауға қажетті құрылыс бөлімін қабылдау талаптары; монтаждауға қажетті мемлекеттік және салалық құжаттар; кеі таралған әуе сымдарының наменклатурасы; кабелдік өнім және электромонтажды заттар; кабелдік және әуелік желілерді монтаждау технологиясы.
Білімдер:
Электржабдықтарын монтаждауға қажетті құрылыс бөлімдерін қабылдауға қойылатын талаптар;
Электр жабдықтарын монтаждаудың мемлекеттік және салалық құжаттары;
Іскерліктер:
Электржелілерін монтаждау және келтіру жұмысының тәжірибесі;
БҚ 5
БҚ 6
БҚ 7
БҚ 8
БҚ 9

ПК 3.3.1.
ПК 3.3.2.
ПК 3.3.6.
ПК 3.3.7.
ПК 3.3.10.
ПК 3.3.12.
ПО и ПП
130804 3 - Электромеханик
Ознакомительная практика. Слесарно-механическая обработка материалов.
Электрорадиокомпоненты.
Учебная практика.
Цеховые электрические сетей напряжением до 1000 В, воздушные и кабельные линий свыше 1000 В; расчет электрических нагрузок промышленных и гражданских зданий и защитные аппараты;
ростейшие релейно-контакторные и бесконтактные схемы управления электроприводами;
мощность двигателей для общепромышленных механизмов;
светильники для промышленных и гражданских зданий на основе их расчета;
монтаж и наладка электрооборудования промышленных и гражданских зданий;
- ремонт и эксплуатация электроустановок в соответствии с нормативными документами;
оборудования, приспособления и приборы при монтаже, эксплуатации и ремонте электрооборудования;
измерительные приборы при проверке и настройке электрооборудования;
техническая технологическая документацией, справочная литература и информационно-поисковая система.
Умения:
назначение, принцип действия и условия применения оборудования, приспособлений и приборов, используемых при монтаже, эксплуатации и ремонте электрооборудования; правила ремонта электрооборудования; требования к выполнению пуско-наладочных работ (ПНР);
Навыки:
производить расчет цеховых электрических сетей напряжением до 1000 В, воздушных и кабельных линий свыше 1000 В; выполнять расчет электрических нагрузок промышленных и гражданских зданий и выбирать защитные аппараты; читать и составлять простейшие релейно-контакторные и бесконтактные схемы управления электроприводами;
БК 1
БК 2
БК 3
БК 4
БК 5
ПК 3.4.3.
ПК 3.4.4.
ПК 3.4.6.
ПК 3.4.7.
ПК 3.4.9.
ПК 3.4.12.
ПО иПП
130805 3 – Техник-электроник
Ознакомительная практика. Слесарно-механическая обработка материалов.
Электрорадиокомпоненты.
Учебная практика. Электромонтажная практика.
Электрорадиокомпоненты. Контрольно-измерительные приборы. Пайка электромонтажных соединений.
Монтаж стабилизированного выпрямителя.
Монтаж, измерение параметров и настройка усилителя звуковых частот.
Монтаж интегральных схем.
Знания:
-пользоваться линейкой, штангенциркулем, уровнем, резьбомером, щупами;
- пользоваться
разметочными инструментами;
-выполнять резку металла ножовкой;
- выполнять рубку металла в тисках, на плите или наковальне;
- выполнять гибку труб на трубогибах;
-пользоваться напильником;
- выполнять сверление и зенкование;
- пользоваться таблицей резьб.
- различать на внешний вид основные электрорадиоматериалы;
- различать маркировку электрорадиокомпонентов;
- практически определять номиналы резисторов, конденсаторов в различных способах обозначения;
- выполнять разделку оконцевания, соединения проводов и кабелей;
- выполнять пайку электромонтажных соединений;
- составлять монтажные схемы ВС, УЗЧ по принципиальным;
-проверять исправность радиоэлементов;
- выполнить монтаж ВС, УЗЧ;
- произвести проверку работоспособности, настройку и измерение параметров ВС, УЗЧ.
Навыки:
- измерения внешнего и внутреннего диаметра, глубины паза и отверстия;
- разметки контуров деталей, построения разверток гнутых деталей;
- резки труб ножовкой и труборезом;
- вырубки шпоночного паза на валу;
- правки полосового металла;
- опиливания плоскостей с точностью;
- сверления сквозных отверстий;
- нарезания резьбы метчиками и плашками.
- выполнять простые виды электромонтажных работ с помощью ручного инструмента;
- проводить простые измерения с помощью измерительных приборов при ремонте и настройке электронных устройств;
- лудить и выполнять пайку электромонтажных соединений;
- распаивать однопроволочные и многопроволочные медные провода на лепестках и гребенках.
- снять и оформить карты сопротивлений и напряжений;
- измерить и оформить некоторые паспортные данные стабилизированного выпрямителя, УЗЧ.
БК 1
БК 2
БК 6
БК 7

КҚ 3.3.1.
КҚ 3.3.2.
КҚ 3.3.6.
КҚ 3.3.7.
КҚ 3.3.10.
КҚ 3.3.12.
ӨО және КП
130804 3 - Электромеханик
Танысу практикасы. Материалдарды слесарлық-механикалық өңдеу. Электрорадиокомпоненттер.
Оқу практикасы.
1000 В жоғары әуе және кабелдік желілерді, 1000 В дейінгі цехтық электржелілерін есептеу;
Азаматтық және өндірістік ғимараттардың электрлік жүктемесін есептеу, қорғау аппараттары;
Электроприводтың басқарудың контакторлық және контактісі жоқ релейлі схемалары;
Жалпы өндірістік механизмдерге қажетті қозғағыштар, олардың қуатын таңдап алу.
Есептеу негізінде азаматтық ғимараттарға пайдаланылатын шамдар.
азаматтық және өндірістік электрожабдықтарын монтаждау және келтіру;
нормативтік құжаттарға сәйкес электр қондырғыларын жөндеу және пайдалану;
электржабдықтарын жөндеу, пайдалану және монтаждау кезінде қолданылатын құралдар; электр жабдықтарын тексеру және келтіру кезінде қолданылатын өлшеу приборлары; ақпараттық іздеу жүйесі, анықтамалық әдебиет, техникалық құжаттар, технологиялық материалдар.
Білімдер:
Электржабдықтарын монтаждау, пайдалану және жөндеу кезінде қажетті жабдықтардың жұмыс істеу принципі, қажеттілігі, пайдалану шарттары;
Электржабдықтарын жөндеу ережесі; қосу-келтіру жұмыстарын орындауға қойылатын талартар.
Іскерліктер:
1000 В жоғары әуе және кабелдік желілерді, 1000 В дейінгі цехтық электржелілерін есептеуді орындау; азаматтық және өндірістік ғимараттардың электрлік жүктемесін есептеу, қорғау аппараттарын таңдап алу; релейлі контактолы және контактысы жоқ Электр жетектарды басқару схемалары.
БҚ 1
БҚ 2
БҚ 3
БҚ 4
БҚ 5
КҚ 3.4.3.
КҚ 3.4.4.
КҚ 3.4.6.
КҚ 3.4.7.
КҚ 3.4.9.
КҚ 3.4.12.
ӨО және КП
130805 3 –Техник-электроншы
Танысу практикасы.
Материалдарды слесарлық-механикалық өңдеу. Электрорадиокомпоненттер.
Оқу практикасы
Электромонтаждық практика.
Электрокомпоненттер. Бақылау-өлшеу құралдары. Электромонтаждық қосылысты пайкілеу.
Стабизицияланған түзеткішті монтаждау.
Дыбыстық жиелілік күшейткішін монтаждау, келтіру және параметрлерін өлшеу.
Интегралдық сұлбаны монтаждау.
Білімдер:
сызғышты, штангенциркульды, деңгейді өлшеуді пайдалану;
белгі соғу құралдарын пайдалану;
металды қол ара арқылы кесуді пайдалану;
металды шабуды білу;
трубаларды иіуді білу;
қажағышты пайдалану;
металды бұрғылауды орындау.
электрорадиокомпонентерін белгіленуін ажырату;
резисторлер, конденсаторлардың түрлі белгілеу жүйесіндегі, олардың ең үлкен мәндерін анықтау;
кабельдермен сымдарды жалғастыру және дайындауды орындау;
электромонтаждық жалғастыруды пайкілеу арқылы орындау.
принципиалдық схемасы арқылы монтаждық схеманы құрастыру;
радиоэлементтерінің дұрыстығын тексеру;
түзеткіштің монтажын орындау;
түзеткіштің көрсеткішін өлшеу, келтіру және жұмыс істеу қабілетін тексеру.
дыбыстық жиелік күшейткішінің принципиалдық схемасы арқылы монтаждық схеманы құрастыру;
радиоэлементтерінің дұрыстығын тексеру;
дыбыстық жиелік күшейткішінің монтажын орындау;
дыбыстық жиелік күшейткішінің көрсеткішін өлшеу, келтіру және жұмыс істеу қабілетін тексеру.
Іскерліктер:
тесілген саңылаулардың ішкі және сыртқы диамметрлерін өлшеу;
деталдар контурына белгі соғу;
трубаны пышақпен кесу;
валда шпондық паза орындау;
жазық беттерді дәлдікпен аралау;
саңылау бұрғылау.
қарапайым электромонтаждық жұмыстарды қол құралдармен орындау;
электрондық жабдықтарды келтіру және жөндеу кезінде өлшеу приборлары арқылы қарапайым өлшеу жұмыстарын жүргізу;
электромонтаждық жалғастыруды пайкілеу арқылы орындау;
бір сымдық және көп сымдық мыс сымдарды ерту арқылы босату.
кедергілер және кернеулер карталарын дайындау;
стабилизацияланған түзеткіштің паспорттық мәліметтерін дайындау.
БҚ 1
БҚ 2
БҚ 6
БҚ 7

ПК 3.5.1.
ПК 3.5.2.
ПК 3.5.4
ПК 3.5.6.
ПК 3.5.7.
ПК 3.5.9.
ПК 3.5.10.
Примечание: Таблица 1. Базовые компетенции
Код компетенции
Базовые компетенции
БК 1
БК 2
БК 3
БК 4
БК 5
БК 6
БК 7
БК 8
БК 9
БК 10
БК 11
- Соблюдать основу электробезопасности и правила работы с электромонтажным инструментом, меры безопасности при работе на электроустановках;
- Применять классификацию, основные параметры, маркировку, конструкцию и области применения электрорадиокомпонентов, электронных приборов и интегральных микросхем; определение цены деления измерительных приборов, конструкцию измерительных приборов;
- Определять состав, функции и возможности использования информационных и телекоммуникационных технологий в профессиональной деятельности;
- Применять основы электропитания электронных приборов радиоаппаратуры, общее сведение ремонта и регулировки радиоприемного устройства;
- Соблюдать общий состав и структуру персональных компьютеров и вычислительных систем, основные понятия автоматизированной обработки информации;
- Применять основы Конституции Республики Казахстан, этические и правовые нормы, регулирующие отношение человека к человеку, обществу и природе; уметь учитывать их при решении профессиональных задач;
- Обладать экологической, правовой, информационной и коммуникативной культурой, умением общения на государственном, языке межнационального общения (русском) и иностранном языках;
- Обладать широким кругозором; быть способным к осмыслению жизненных явлений, к самостоятельному поиску истины, к критическому восприятию противоречивых идей;
- Иметь научное представление о здоровом образе жизни, владеть умениями и навыками физического совершенствования.
- Применять принцип формирование световых пучков, состав светотехнического оборудование систем посадки;
- Применять элементы и устройства автоматики, применяемые в автоматизированных системах управления;
Таблица 2. Профессиональные компетенции
Уровень ТиПО
Квалификация
Профессиональные компетенции (ПК)
1.Повышенный уровень
130801 2 – Электромеханик по обслуживанию светотехнического оборудования систем обеспечения полетов
ПК 2.1.1. Регулировать яркость устройства, применяемого в эксплуатируемых на данном аэродроме системах светосигнального оборудования.
ПК 2.1.2. Регулировать устройство системы телемеханики, применяемой для управления светосигнальным оборудованием на данном аэродроме.
ПК 2.1.3. Понимать и обуславливать категории видимости на аэродроме по ИКАО, светосигнальные картины систем светосигнального оборудования, предназначенные для обеспечения взлета, посадки и руления ВС при категориях видимости.

КҚ 3.5.1.
КҚ 3.5.2.
КҚ 3.5.4
КҚ 3.5.6.
КҚ 3.5.7.
КҚ 3.5.9.
КҚ 3.5.10.
Ескерту: 1-кесте. Базалық құзыреттер
Құзыреттер коды
Базалық құзыреттер (БҚ)
БҚ 1
БҚ 2
БҚ 3
БҚ 4
БҚ 5
БҚ 6
БҚ 7
БҚ 8
БҚ 9
БҚ 10
БҚ 11
- Электрожабдықтармен жұмыс істеу кезінде электрлік қауіпсіздік негіздерін және электромонтаждық құралдарды пайдалану ережелерін сақтау;
- Электррадиокомпоненттер, электронды приборлар және интегралды микросхемалар түрлерін, негізгі көрсеткіштерін белгіленуін пайдалану, өлшеу құралдарының бөлік құның және келбетін анықтау;
Кәсіптік іс әрекетте ақпараттық және телекоммуникациялық технологияны пайдалану мүмкіндігі,
Радиоаппаратуралардың электронды приборларын электрмен қоректендіру негіздерін, радиоқабылдағыш жабдықтар туралы мәліметтер және реттеу
Ақпаратты автоматты түрде өңдеу туралы түсінік, дербес компьютерлердың құрылымы және құрамы.
Қазақстан Республикасы Конституция негіздерін, адамның адаммен, қоғам және табиғатпен қарым – қатынасын реттейтін этикалық және құқықтық нормаларын пайдалану, оларды кәсіптік жағдайларды шешу барысында пайдалана білу;
Мемлекеттік тілде, халықаралық тілде және шетел тілдерінде тілдесуді білу, экологиялық, құқықтық, ақпараттық және коммуникативтік мәдениетті меңгеру;
Кәсіптік жағдайларда жүйелік түрде әрекет етуге дайын болу, өз іс әрекетін талдауды және ұйымдастыруды білу;
Дене шынықтыруды жақсарту ережелерін білу, салауатты өмір сүру жағдайы туралы ғылыми көзқарасы болуы.
Қондыру жүйелерінің жарықтық қондырғыларының құрамын, жарық түйіндерін құрастыру қағидасын білу.
Автоматтандырылған басқару жүйелерінде қолданылатын автоматика элементтері және қондырғыларын білу;
2-кесте. Кәсіптік құзыреттер
ТжКБ деңгейі
Біліктілік
Кәсіптік құзыреттер (КҚ)
1. Жоғары деңгей
1.130801 2-Ұшуды қамтамасыз ету жүйелердің жарық-техникалық құрал-жабдығына қызмет көрсету электр механигі
КҚ 2.1.1. Аэродромдағы жарық арқылы белгі беретін жабдықтар жүйесінің жарықтығын реттеу.
КҚ 2.1.2. Аэродромдағы жарық арқылы белгі беретін жабдықтар жүйесінің телемеханика жүйелерінің жабдықтарын реттеу.
КҚ 2.1.3. ИКАО бойынша аэродромдағы көріну категорияларын түсіну, ұшу аппараттарының ұшуына, қонуына және бұрылуына қажетті жарықпен жұмыс істейтін жабдықтар жүйесінің жарықпен белгі беретін көріністерін түсіну және дәлелдеуді қамтамасыз ету.

ПК 2.1.4. Размещать на аэродроме различные подсистемы светосигнального оборудования, схем АВР.
ПК 2.1.5. Ознакомиться с элементами и схемой автоматики дизель-генераторов.
ПК 2.1.6. Соблюдать требования выполняемых работ электротехники, электроники, телемеханики, вычислительной техники.
ПК 2.1.7.Обслуживать светотехническое оборудование систем посадки с огнями высокой интенсивности (ОВИ) непосредственно на аэродроме (огни наземных и углубленных, информационных указателей руления неуправляемые и управляемые, глиссадные огни, импульсные линии, кабельные линии последовательного питания с изолирующими трансформаторами).
ПК 2.1.8. Обслуживать электронно-тиристорные и выполненные на других принципах действия регуляторов яркости и их комплектующие элементы (электронные узлы и блоки, реле и т. д.).
ПК 2.1.9.Обслуживать релейно-механические, электронные устройства телемеханики, применяемые для управления системами светосигнального оборудования конкретного аэродрома.
ПК 2.1.10.Обслуживать компьютерные устройства телемеханики, применяемые для управления системами светосигнального оборудования аэродрома.
ПК 2.1.11.Обслуживать схемы автоматического включения резервного электроснабжения (АВР) объекты радиосветотехнического обеспечения полетов ВС.
ПК 2.1.12.Обслуживать дизель-генераторы, силовые цепи, цепи автоматики и цепи автоматического регулирования системами дизель-генератора.
1.2. 130802 2 – Монтажник оборудования связи
ПК 2.2.1. Проводить технические работы по обслуживанию и ремонту узлов и механизмов оборудования связи, контрольно-измерительной аппаратуры, пультов и приборов;
ПК 2.2.2. Выполнять монтажные и несложные слесарные работы;
ПК 2.2.3. Проверять качество и исправность оборудования во время эксплуатации и при проверке его в процессе ремонта;
ПК 2.2.4. Выявлять причины неисправностей отдельных узлов и механизмов оборудования связи и контрольно-испытательной аппаратуры, пультов и приборов;
ПК 2.2.5. Составлять дефектные ведомости на ремонт оборудования;
ПК 2.2.6. Пользоваться простыми измерительными приборами;
ПК 2.2.7. Проверять на точность и испытывать под нагрузкой отремонтированное оборудование;
ПК 2.2.8. Оформлять техническую документацию, читать электрические схемы.
ПК 2.2.9. Осуществлять монтаж, регулировку, испытания и ремонт элементов и устройств систем управления, систем автоматизации, исполнительных устройств и механизмов;
ПК 2.2.10. Выполнять сборку схем различной сложности с применением завальцовки, запрессовки, пайки;
ПК 2.2.11. Проводить тестирование оборудования связи с использованием электроизмерительных приборов;

КҚ 2.1.4. Аэродромда жарықпен белгі беретін жабдықтарды орналастыру, АВР сызбаларын орналастыру.
КҚ 2.1.5. Дизель-генератор элементтерімен және автоматика сызбалармен танысу.
КҚ 2.1.6. Өлшеу техникасы, телемеханика, электроника және электротехника жұмыстары кезіндегі қажетті талаптарды сақтау.
ҚҚ 2.1.7.Аэродромда тікелей жоғарғы жарықты қондырудың жарық техникалық жабдықтар жүйесін пайдалану (жер бетіндегі және тереңдіктегі жарық ағындары, бұрудың ақпараттық басқарылатын және басқарылмайтын белгісі, импульсті желілер, оқшауланған трансформаторлы тізбектей қоректенетін кабельді желілер).
ҚҚ 2.1.8. Электронды-тиристорлы және басқа қағидада жұмыс істейтін жарықтық реттегіштерді пайдалану және олардың құрамындағы элементтер (электронды түйіндер, бөліктер, реле және т.б.)
ҚҚ 2.1.9. Аэродромдағы жарықпен белгі беретін жабдықтарды басқару үшін қолданылатын электронды, релейлі-механикалық телемеханика жабдықтарын пайдалану
ҚҚ 2.1.10. Аэродромдағы жарықпен белгі беретін жабдықтарды басқару үшін телемеханиканың компьютерлік жабдықтарын пайдалану.
ҚҚ 2.1.11. Электрмен қоректендіру қорын автоматты іске қосу схемаларын пайдалану, ұшу аппараттарының ұшуын радиожарықтехникалық тұрғыдан қамтамасыз ету.
ҚҚ 2.1.12. Дизель-генераторды пайдалану, автоматика және дизель-генераторындағы автоматты реттеу жүйелерінің тізбектерін пайдалану.
2. 130802 2 – Байланыс құрал-жабдығын құрастырушы
КҚ 2.2.1. Электронды жабдықтардың түйіндері мен механизмдерін және бақылау-өлшеу аппаратураларын, пульттер мен приборларды, пайдалану және жөндеу үшін техникалық жұмыстарды жүргізуді;
КҚ 2.2.2. Жай слесарлық және монтаждық жұмыстарды орындауды;
КҚ 2.2.3. Пайдалану кезіндегі жабдықтардың сапасын және дұрыс жұмыс істеп тұруын тексеруді;
КҚ 2.2.4. Электронды жабдықтардың түйіндері мен механизмдерінің және бақылау-өлшеу аппаратураларының, пульттер мен приборлардың ақауларын анықтау жұмысын орындауды;
КҚ 2.2.5. Жабдықтарды жөндеуге қажетті ақаулар ведомосін құрастыру;
КҚ 2.2.6. Қарапайым өлшеу приборларын пайдалану;
КҚ 2.2.7. Жөнделген жабдықтарды қайтадан сынақтан өткізу және дәлдігін тексеруді.
КҚ 2.2.8. Техникалық құжаттар дайындау, электрлік схемаларды оқу;
ҚҚ 2.2.9. Автоматтандыру жүйелерін, басқару қондырғыларын және механизмдерін монтаждау, реттеу, сынақтан өткізу және жөндеу;
ҚҚ 2.2.10. Пісіру, сығу, толтыру (завальцовка) тәсілдерін пайдаланып, күрделі схемаларды жинауды орындау;
ҚҚ 2.2.11. Электрөлшеу приборларын пайдаланып, байланыс жабдықтарын тестіден өткізу;

ПК 2.2.12. Проводить обслуживание систем электропитания, буферизацию и зарядку аккумуляторных батарей.
ПК 2.2.13. Проводить настройку испытания собираемых и монтируемых приборов, аппаратуры и их регулирования;
2.Специалист среднего звена
2.1. 130803 3 - Техник
ПК 3.3.1. Осуществлять техническую эксплуатацию систем судовой радиосвязи и электрорадионавигации.
ПК 3.3.2. Нести радиовахту с использованием процедуры связи в подсистемах Глобальной морской системы связи при бедствии.
ПК 3.3.3. Вести вахтенный журнал радиостанции и оформлять техническую документацию радиооборудования.
ПК 3.3.4. Пользоваться программным обеспечением микропроцессоров радиооборудования и методами устранения сбоев программного обеспечения.
ПК 3.3.5 Проводить профилактическое и регламентируемое техническое обслуживание оборудования радиосвязи и электрорадионавигации судов.
ПК 3.3.6. Диагностировать оборудование радиосвязи и средства электрорадионавигации судов при помощи контрольно-измерительных приборов.
ПК 3.3.7. Определять тип неисправностей в работе оборудования радиосвязи и средств электрорадионавигации судов и методику их устранения.
ПК 3.3.8. Проводить ремонт судового радиооборудования в море на уровне замены блоков/модулей.
ПК 3.3.9. Осуществлять монтаж оборудования радиосвязи и средств электрорадионавигации судов, включая подведение питающих силовых и сигнальных линий передач и антенн.
ПК 3.3.10. Осуществлять демонтаж оборудования радиосвязи и электрорадионавигации судов.
ПК 3.3.11. Выполнять операции по коммутации и сопряжению отдельных элементов оборудования радиосвязи и электрорадионавигации судов.
ПК 3.3.12. Выполнять операции по инсталляции и введению в действие оборудования радиосвязи и электрорадионавигации судов.
2.2. 130804 3 - Электромеханик
ПК 3.4.1. Организовывать и осуществлять эксплуатацию электроустановок промышленных и гражданских зданий.
ПК 3.4.2. Организовывать и производить работы по выявлению неисправностей электроустановок промышленных и гражданских зданий.
ПК 3.4.3. Организовывать и производить ремонт электроустановок промышленных и гражданских зданий.
ПК 3.4.4. Организовывать и производить монтаж силового электрооборудования промышленных и гражданских зданий с соблюдением технологической последовательности.
ПК 3.4.5. Организовывать и производить монтаж осветительного электрооборудования промышленных и гражданских зданий с соблюдением технологической последовательности.
ПК 3.4.6. Организовывать и производить наладку и испытания устройств электрооборудования промышленных и гражданских зданий.

ҚҚ 2.2.12. Электрмен қоректендіру жүйелеріне күту жасау, аккумулятор батареяларын зарядтау және буферлеу;
ҚҚ 2.2.13. Жиналған және монтаждалған приборлар, аппаратураларды сынақтан өткізу және реттеу;
2. Орта буын маманы
2.1. 130803 3 - Техник
КҚ 3.3.1. Кемедегі радиобайланыс және электронавигация жүйелерін техникалық пайдалануды орындау.
КҚ 3.3.2. Ғаламдық теңіз байланысының бір бөлігінде радиовахта байланысын жүргізу.
КҚ 3.3.3. Радиостанцияның вахта журналын толтыру және техникалық құжаттарды рәсімдеу.
КҚ 3.3.4. Радиожабдықтардың микропроцессорының бағдарламалық қамтамасыз етілуін және бағдарламаның бұзылуын болдырмау әдістерін пайдалану.
КҚ 3.3.5. Радиобайланыс және электронавигация жабдықтарына профилактикалық және регламеттік техникалық күтім көрсету.
КҚ 3.3.7. Бақылау - өлшеу құралдары арқылы радиобайланыс және электронавигация жабдықтарына диагностик жасау.
КҚ 3.3.7. Радиобайланыс және электронавигация жабдықтарындағы ақаулардың түрлерін және оларды жөндеу тәсілін анықтау.
КҚ 3.3.8. Кемедегі радиожабдықтардың блоктарын алмастыру түрінде жөндеу жұмыстарын жүргізу.
КҚ 3.3.9. Кемедегі радиобайланыс және электрорадионавигация жабдықтарын монтаждауды орындау, антенна және қоректендіруші күштік және сигнал беру желілерін қосу;
КҚ 3.3.10. Кемедегі радиобайланыс және электронавигация жабдықтарын тарқатуды орындау.
КҚ 3.3.11. Кемедегі радиобайланыс және электрорадионавигация жабдықтарының жекеленген элементтерін жалғастыруды орындау.
КҚ 3.3.12. Кемедегі радиобайланыс және электронавигация жабдықтарына инсталляция амалдарын орындау және іске қосу.
2.2. 130804 3 - Электромеханик
КҚ 3.4.1. Азаматтық және өндірістік ғимараттардың электроқондырғыларын пайдалануды ұйымдастыру және іске асыру.
КҚ 3.4.2. Азаматтық және өндірістік ғимараттардың электроқондырғыларындағы ақауларды анықтау.
КҚ 3.4.3. Азаматтық және өндірістік ғимараттардың электроқондырғыларын жөндеуді ұйымдастыру.
КҚ 3.4.4. Азаматтық және өндірістік ғимараттардың электроқондырғыларын технологилық тізбекті сақтай отырып монтаждау.
КҚ 3.4.5. Азаматтық және өндірістік ғимараттардың жарықтандыру электроқондырғыларын технологиялық тізбекті сақтай отырып монтаждау.
КҚ 3.4.6. Азаматтық және өндірістік ғимараттардың электроқондырғыларын келтіру және сынауды ұйымдастыру.

ПК 3.4.7.Участвовать в проектировании силового и осветительного электрооборудования.
ПК 3.4.8 Организовывать и производить монтаж воздушных и кабельных линий с соблюдением технологической последовательности.
ПК 3.4.9. Организовывать и производить наладку и испытания устройств воздушных и кабельных линий.
ПК 3.4.10 Участвовать в проектировании электрических сетей.
ПК 3.4.11. Организовывать работу производственного подразделения.
ПК 3.4.12.Контролировать качество выполнения электромонтажных работ.
ПК 3.4.13.Участвовать в расчетах основных технико-экономических показателей.
ПК 3.4.14.Обеспечивать соблюдение правил техники безопасности при выполнении электромонтажных и наладочных работ
2.3.130805 3 – Техник-электроник
ПК 3.5.1. Проводить технические работы по обслуживанию и ремонту электронного и телекоммуникационного оборудования.
ПК 3.5.2. Контролировать правильность эксплуатации электронного оборудования и телекоммуникационных систем, проведение профилактических осмотров и ремонта;
ПК 3.5.3. Проводить тестовые проверки с целью обнаружения неисправностей, подготавливать оборудование к работе;
ПК 3.5.4. Выполнять наладку отдельных элементов и блоков электронного и телекоммуникационного оборудования;
ПК 3.5.5. Выполнять учет показателей и режимы работы электронного оборудования;
ПК 3.5.6. Пользоваться специальными измерительными приборами;
ПК 3.5.7. Применять технические знания в области электронной техники и телекоммуникационных систем для решения возникающих в процессе работы проблем;
ПК 3.5.8. Оформлять техническую документацию, читать электрические схемы.
ПК 3.5.9. Осуществлять монтаж, регулировку, испытания и ремонт элементов и устройств систем управления, систем автоматизации, исполнительных устройств и механизмов;
ПК 3.5.10 Проводить выявления и устранения дефектов во время эксплуатации систем автоматики и управления промышленного оборудования;
ПК 3.5.11. Проводить тестирование оборудования связи с использованием электроизмерительных приборов;
ПК 3.5.12. Проводить учет показателей и режимов работы электронного оборудования, технических документации
ПК 3.5.13. Проводить наладку и настройку оборудования, применяемых при сборке и монтаже.
Сокращения и обозначения
ЭВМ – электронно – вычислительная машина
ПМК – персональный микрокалькулятор
ПЭВМ – персональные электронно – вычислительные машины
ОС – операционная система
СУБД – система управления безопасностью движения
ЦУ – цифровые устройства
УМК – усилитель модулированных колебании
ВАХ – вольт – амперная характеристика
ППД – полупроводниковый диод
ИМС – интегральные микросхемы
ЭП – эмиттерный переход
КП – коллекторный переход
ЭЛТ – электронно – лучевая трубка
КПД – коэффициент полезного действия
АЧХ – амплитудно – частотная характеристика
ФЧХ – фаза – частотная характеристика
АХ – амплитудная характеристика
УЭ – усилительный элемент
КПУ – каскад предварительного усиления
САУ – система автоматического управления
АСУ – автоматическая система управления
АТС – автоматическая телефонная станция
ОЭВМ – однокристальная электронно – вычислительная машина
РЭС – радиоэлектроника и связь
АСК и У – автоматическая система контроля и управления
ВС – выпрямитель стабилизированный
УЗЧ – усилитель звуковых частот
ИКАО – инфракрасный облучатель
Приложение 374
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 15 июня 2015 года № 384
Типовой учебный план
технического и профессионального образования
Код и профиль образования: 1400000 Строительство и коммунальное хозяйство
Специальность: 1413000 – Производство железобетонных и металлических изделий (по видам)
Квалификация:

КҚ 3.4.7. Күштік және жарықтандыру электрожабдықтарын жобалауға қатысу.
КҚ 3.4.8. Технологиялық тізбекті сақтай отырып әуе және кабел желілерін монтаждауды ұйымдастыру.
КҚ 3.4.9. Технологиялық тізбекті сақтай отырып әуе және кабел желілерін келтіру және сынауды ұйымдастыру.
КҚ 3.4.10. Электр желілерін жобалауға қатысу.
КҚ 3.4.11. Өндірістік құрылым бөлігінің жұмысын ұйымдастыру.
КҚ 3.4.12. Электромонтаждық жұмыстардың жүргізілу сапасын бақылау.
КҚ 3.4.13. Техника экономикалық көрсеткіштерді есептеуге қатысу.
КҚ 3.4.14. Электромонтаждық және келтіру жұмыстарын жүргізу кезінде техникалық қауіпсіздік ережелерін сақтау.
2.3. 130805 3 –Техник- электроншы
КҚ 3.5.1. Электронды жабдықтар және телекоммуникация жабдықтарын пайдалану және жөндеу үшін техникалық жұмыстарды жүргізу;
КҚ 3.5.2. Электронды жабдықтар және телекоммуникация жүйелерін дұрыс пайдалануды бақылау, алдын ала бақылау және жөндеу жұмыстарын жүргізу;
КҚ 3.5.3. Ақауларды анықтау үшін қажетті тестілік тексерулер жүргізу, жабдықтарды жұмысқа дайындау;
КҚ 3.5.4. Электронды жабдықтар мен телекоммуникация жабдықтарының бөліктеріне және жекеленген элементеріне келтіру жұмыстарын жүргізу;
КҚ 3.5.5. Электронды жабдықтардың жұмыс режимдеріне және көрсеткіштеріне есептеулер жүргізу;
КҚ 3.5.6. Арнайы өлшеу приборларын пайдалану;
КҚ 3.5.7. Жұмыс істеу кезінде пайда болған жағдайларды шешу үшін арнайы техникалық білімдерін пайдалану;
КҚ 3.5.8. Техникалық құжаттар дайындау, электрлік схемаларды оқу.
ҚҚ 3.5.9. Автоматтандыру жүйелерін, басқару қондырғыларын және механизмдерін монтаждау, реттеу, сынақтан өткізу және жөндеу;
ҚҚ 3.5.10. Өндірістік жабдықтардың автоматика және басқару жүйесін пайдалану кезіндегі ақауларды анықтап және оны жөндеу;
ҚҚ 3.5.11. Электрөлшеу приборларын пайдаланып, байланыс жабдықтарын тестіден өткізу;
ҚҚ 3.5.12. Электронды жабдықтардың жұмыс режимдеріне және көрсеткіштеріне есептеулер жүргізу, техникалық құжаттандыру;
ҚҚ 3.5.13. Құрастыру және монтаждау кезінде пайдаланатын жабдықтарды реттеу және келтіру
Қысқартулар мен белгілер
ЭЕМ – электронды-есептеуіш машиналар
ДМК – дербес микрокалькулятор
ДЭЕМ – дербес электронды-есептеуіш машиналар
ОЖ – операциялық жүйе
ҚҚБЖ – қозғалыс қауіпсіздігін басқару жүйесі
ЦҚ – цифрлық құрылғылар
МТК – модельдік тербеліс күшейткіші
ВАС – вольт-амперлік сипаттама
ЖӨД – жартылай өткізгіш диод
ИМС – интегралды микросхема
ЭӨ – эмиттерлік өту
КӨ – коллекторлық өту
ЭСТ – электронды-сәулелі трубка
ПӘК – пайдалы әсер коэффициенті
АЖС – амплитудалық-жиіліктік сипаттама
ФЖС – фаза-жиіліктік сипаттама
АС – амплитудалық сипаттама
КЭ – күшейткіш элемент
АКК – алдын ала күшейткіш каскады
АБЖ – автоматты басқару жүйесі
БАЖ – басқарудың автоматты жүйесі
АТС – автоматты телефон станциясы
БЭЕМ – біркристалдық электронды-есептеуіш машина
РЭБ – радиоэлектроника және байланыс
Б және БАЖ – басқару және бақылаудың автоматты жүйесі
ТТ – тұрақты түзеткіш
ДЖК – дыбыстық жиіліктік күшейткіш
ИҚС – инфрақызыл сәулелендіргіш
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2015 жылғы 15 маусымдағы
№ 384 бұйрығына 374-қосымша
Үлгілік оқу жоспары
техникалық және кәсіптік білім
Білім беру коды және бейіні: 1400000 Құрылыс және коммуналдық шаруашылық
Мамандығы: 1413000 – Темір бетон және металл бұйымдары өндірісі (түрлері бойынша)

1044
ПА 00
Промежуточная аттестация
72
ИА 00
Итоговая аттестация:
36
ИА 01
Итоговая аттестация**
24
ИА 02
(ОУППК)
Оценка уровня профессиональной подготовленности и присвоение квалификации
12
Итого на обязательное обучение
4320
К
Консультации
не более 100 часов на учебный год
Ф
Факультативные занятия
не более 4-х часов в неделю
Всего:
4960
Примечание:
ООД – общеобразовательные дисциплины; ОГД – общегуманитарные дисциплины; СЭД социально-экономические дисциплины; ОПД – общепрофессиональные дисциплины; СД – специальные дисциплины; ДОО – дисциплины, определяемые организацией образования с учетом требований работодателей; ПО – производственное обучение; ПП – профессиональная практика; ПА – промежуточная аттестация; ИА – итоговая аттестация; ОУППК – оценка уровня профессиональной подготовленности и присвоение квалификации; К – консультации; Ф – факультативные занятия.
В соответствии с ГОСО ТиПО обязательным для исполнения в типовом учебном плане является перечень дисциплин. Формы контроля (курсовые работы, контрольные работы, экзамены), порядок изучения дисциплин (распределение по курсам ) являются примерными и могут изменяться в зависимости от форм обучения, специфики специальностей, местных и других условий (обстоятельств), в т.ч. в соответствии с потребностями работодателей.
*Объем часов на дисциплины, определяемые организацией образования, может быть увеличен за счет сокращения объема часов (до 25%) циклов общепрофессиональных и специальных дисциплин.
** Рекомендуемые формы итоговой аттестации: комплексный экзамен по дисциплинам СД (01, 02, 03)
Примерный перечень учебно-производственного оборудования и технических средств обучения определяются исходя из содержания образовательных программ по дисциплинам соответствующей специальности.
Перечень учебно-производственных оборудований и технических средств обучения для оснащения конкретного учебного заведения определяется учебным заведением совместно с предприятием-партнером, для которого готовятся кадры с учетом рабочих учебных программ. При этом необходимо учесть IT-технологии, 3D-технологии, ИКТ, дистанционное, модульное, дуальное, кредитное обучение с учетом перспективы развития отрасли.
Приложение 375
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 15 июня 2015 года № 384
Типовой учебный план
технического и профессионального образования
Код и профиль образования: 1400000 - Строительство и коммунальное хозяйство
Специальность: 1413000 – Производство железобетонных и металлических и изделий (по видам)
Квалификация:

1044
АА 00
Аралық аттестаттау
72
ҚА 00
Қорытынды аттестаттау
36
ҚА 01
Қорытынды аттестаттау**
24
ҚА 02
(КДДБ)
Кәсіптік даярлық деңгейін бағалау және біліктілікті беру
12
Міндетті оқытудың қорытындысы
4320
К
Консультациялар
Оқу жылына 100 сағаттан артық емес
Ф
Факультативтік сабақтар
Аптасына 4 сағаттан артық емес
Барлығы:
4960
Ескерту:
ЖБП– Жалпы білім беретін пәндер; ЖГП– Жалпы гуманитарлық пәндер; ӘЭП - Әлеуметтік-экономикалық пәндер; ЖКП – Жалпы кәсіптік пәндер; АП – арнайы пәндер; БҰАП – жұмыс берушілердің талаптары бойынша білім беру ұйымдары анықтайтын пәндер; ӨО – өндірістік оқыту; КП – кәсіптік практика; АА – аралық аттестаттау; ҚА – қорытынды аттестаттау; КДДБ – кәсіптік даярлық деңгейін бағалау және біліктілік беру; К – консультация; Ф – факультативтік сабақтар.
ТжКБ-ның МЖМБС-на сәйкес пәндердің тізімі үлгілік оқу жоспарында орындауға міндетті болып табылады. Бақылау нысандары (курстық жұмыстар, бақылау жұмыстары, емтихандар), пәнді оқыту тәртібі үлгі болып табылады және оқыту нысанына, мамандықтардың ерекшеліктеріне, жергілікті және басқа да жағдайларға (жайлар) қарай, о.і. жұмыс берушілердің қажеттіліктеріне сәйкес өзгертілуі мүмкін.
*Білім беру ұйымы анықтайтын пәндерге арналған сағат көлемі жалпы кәсіптік және арнайы пәндер циклдарының сағат көлемін (25% дейін) қысқарту есебінен ұлғайтылуы мүмкін.
**Қорытынды аттестаттауға ұсынылатын нысандар: арнайы пәндерден емтихан АП (01, 02, 03)
Оқытудың оқу-өндірістік құралдары және техникалық құралдарының тізімі сәйкес мамандық пәндері бойынша білім беру бағдарламасының мазмұнымен анықталады.
Нақты оқу орнын жабдықтау үшін оқытудың оқу-өндірістік құралдары және техникалық құралдарының тізімін жұмыс оқу бағдарламасы арқылы мамандар дайындалатын кәсіпорын-серіктеспен бірге оқу орны анықтайды. Осы кезде саланың даму болашағын есептегенде IT-технология, 3D-технология, АКТ, дистанциялық, модульдік, дуалды, кредиттік оқытуды ұсынады.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2015 жылғы 15 маусымдағы
№ 384 бұйрығына 375-қосымша
Үлгілік оқу жоспары
техникалық және кәсіптік білім
Білім беру коды және бейіні: 1400000 Құрылыс және коммуналдық шаруашылық
Мамандығы: 1413000 – Темір бетон және металл бұйымдары өндірісі (түрлері бойынша)

108
ИА 00
Итоговая аттестация:
72
ИА 01
Итоговая аттестация**
60
ИА 02
(ОУППК)
Оценка уровня профессиональной подготовленности и присвоение квалификации
12
Итого на обязательное обучение
3744
К
Консультации
не более 100 часов на учебный год
Ф
Факультативные занятия
не более 4-х часов в неделю
Всего:
4320
Примечание: ООД – общеобразовательные дисциплины; ОГД – общегуманитарные дисциплины; СЭД социально-экономические дисциплины; ОПД – общепрофессиональные дисциплины; СД – специальные дисциплины; ДОО – дисциплины, определяемые организацией образования с учетом требований работодателей; ПО – производственное обучение; ПП – профессиональная практика; ПА – промежуточная аттестация; ИА – итоговая аттестация; ОУППК – оценка уровня профессиональной подготовленности и присвоение квалификации; К – консультации; Ф – факультативные занятия.
В соответствии с ГОСО ТиПО обязательным для исполнения в типовом учебном плане является перечень дисциплин. Формы контроля (количество курсовых работ, контрольных работ, экзаменов), порядок изучения дисциплин (распределение по курсам ) являются примерными и могут изменяться в зависимости от форм обучения, специфики специальностей, местных и других условий (обстоятельств), в т.ч. в соответствии с потребностями работодателей.
**Объем часов на дисциплины, определяемые организацией образования, может быть увеличен за счет сокращения объема часов (до 25%) циклов общепрофессиональных и специальных дисциплин.
** Рекомендуемые формы итоговой аттестации: защита дипломного проекта
Примерный перечень учебно-производственного оборудования и технических средств обучения определяются исходя из содержания образовательных программ по дисциплинам соответствующей квалификации.
Перечень учебно-производственных оборудований и технических средств обучения для оснащения конкретного учебного заведения определяется учебным заведением совместно с предприятием-партнером, для которого готовятся кадры с учетом рабочих учебных программ. При этом рекомендуется учесть IT-технологии, 3D-технологии, ИКТ, дистанционное, модульное, дуальное, кредитное обучение с учетом перспективы развития отрасли.
Приложение 378
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 15 июня 2015 года № 384
Типовые учебные программы технического и профессионального
образования по специальности "Производство железобетонных и
металлических изделий (по видам)"
Сноска. Наименование приложения 378 в редакции приказа Министра образования и науки РК от 22.01.2016 № 72 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Содержание образовательной программы по циклам дисциплин и профессиональной практике (повышенный уровень)
Обозначение цикла
Наименование и основные разделы дисциплины, практики
Формируемые знания, умения и навыки
Код формируемой компетенции
ООД. 00
Общеобразовательные дисциплины
ОГД. 00
Общегуманитарные дисциплины
ОГД 01
Профессиональный казахский (русский) язык
Роль профессионального языка. Терминология по специальности. Техника чтения и перевода (со словарем) профессионально ориентированных текстов. Профессиональное общение. Составление рассказов, диалогов по текстам, ориентированным на специальность.
Знания: государственный и русский языки, владение лексическим и грамматическим минимумом, необходимым для чтения и перевода (со словарем) текстов профессиональной направленности.
Умения: грамотно использовать профессиональную лексику; применять знания казахского и русского языков в своей профессиональной деятельности.
БК 1
ОГД. 02
Профессиональный иностранный язык
Основы делового языка по специальности, профессиональная лексика, фразеологические обороты и термины. Техника перевода (со словарем) профессионально-ориентированных текстов. Профессиональное общение.
Знания: лексико-грамматический материал по специальности, необходимый для профессионального общения.
Умения: использовать грамматический минимум, необходимый для чтения, перевода (со словарем) текстов профессиональной направленности и профессионального общения.
БК 1
ОГД. 03
История Казахстана
ОГД. 04
Физическая культура
Роль физкультуры в подготовке специалиста, формировании его здорового образа жизни. Социально-биологические и психофизиологические основы физической культуры. Основы физического спортивного самосовершенствования: средства физической культуры, обеспечивающие устойчивость к умственной и физической работоспособности.
Знания: основы здорового образа жизни: режим сна и физических нагрузок, закаливания, питания.
Умения: использовать физкультурно-спортивную деятельность для укрепления здоровья, достижения жизненных и профессиональных целей, физического самосовершенствования.
БК 7
ОПД. 00
Общепрофессиональные дисциплины
ОПД. 01
Черчение
Понятие ЕСКД, ГОСТ. Графическое оформление чертежей в соответствии с ЕСКД. Линии чертежа, форматы чертежей. Выполнение надписей на чертежах. Масштабы. Нанесение размеров. Приемы выполнения контуров деталей. Техническое рисование. Основы начертательной геометрии и проекционное черчение. Общие правила выполнения чертежей; виды, разрезы, сечения, изображения и обозначение детали, эскизы, чертежи по специальности, нормативно-техническая документация. Методы и средства машинной графики.
Знания: единая система конструкторской документации (ЕСКД); правила и приемы выполнения чертежей и эскизов; основы начертательной геометрии и проекционного черчения.
Умения: читать, выполнять и оформлять чертежи по специальности, в том числе методами компьютерной графики.
БК 3

108
ҚА 00
Қорытынды аттестаттау
72
ҚА 01
Қорытынды аттестаттау**
60
ҚА 02
(КДДБ)
Кәсіптік даярлық деңгейін бағалау және біліктілікті беру
12
Міндетті оқытудың қорытындысы
3744
К
Консультациялар
оқу жылына 100 сағаттан артық емес
Ф
Факультативтік сабақтар
аптасына 4 сағаттан артық емес
Барлығы:
4320
Ескерту:
ЖБП– Жалпы білім беретін пәндер; ЖГП– Жалпы гуманитарлық пәндер; ӘЭП - Әлеуметтік-экономикалық пәндер; ЖКП – Жалпы кәсіптік пәндер; АП – арнайы пәндер; БҰАП – жұмыс берушілердің талаптары бойынша білім беру ұйымдары анықтайтын пәндер; ӨО – өндірістік оқыту; КП – кәсіптік практика; АА – аралық аттестаттау; ҚА – қорытынды аттестаттау; КДДБ – кәсіптік даярлық деңгейін бағалау және біліктілік беру; К – консультация; Ф – факультативтік сабақтар.
ТжКБ-ның МЖМБС-на сәйкес пәндердің тізімі үлгілік оқу жоспарында орындауға міндетті болып табылады. Бақылау нысандары (курстық жұмыстар, бақылау жұмыстары, емтихандар), пәнді оқыту тәртібі үлгі болып табылады және оқыту нысанына, мамандықтардың ерекшеліктеріне, жергілікті және басқа да жағдайларға (жайлар) қарай, о.і. жұмыс берушілердің қажеттіліктеріне сәйкес өзгертілуі мүмкін.
*Білім беру ұйымы анықтайтын пәндерге арналған сағат көлемі жалпы кәсіптік және арнайы пәндер циклдарының сағат көлемін (25% дейін) қысқарту есебінен ұлғайтылуы мүмкін.
**Қорытынды аттестаттауға ұсынылатын нысандар: АП (01, 02, 03, 04)
Оқу-өндірістік жабдықтар және техникалық оқыту құралдарының тізімі шамамен тиісті біліктіліктің пәндері бойынша білім беру бағдарламаларының мазмұнына қарай анықталады.
Нақты оқу орнын жабдықтау үшін оқу-өндірістік жабдықтар және техникалық оқыту құралдарының тізімі жұмыс оқу бағдарламаларын есепке ала отырып, кадрлар даярланатын серіктес кәсіпорынмен бірлесіп анықталады. Бұл ретте саланың даму келешектерін есепке алғанда, IT-технологиялар, 3D-технологиялар, АКТ, қашықтықтық, модульдік, дуалдық, кредиттік оқытуды ұсынады.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2015 жылғы 15 маусымдағы
№ 384 бұйрығына 378-қосымша
"Темір бетон және металл бұйымдары өндірісі (түрлері бойынша)" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламалары
Ескерту. 378-қосымшаның тақырыбы жаңа редакцияда - ҚР Білім және ғылым министрінің 22.01.2016 № 72 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Пәндер циклы және кәсіптік практика бойынша білім беру бағдарламаларының мазмұны (жоғары деңгей)
Циклдің белгіленуі
Пәннің, практиканың атауы және негізгі бөлімдері
Қалыптасатын білім, іскерліктер мен дағдылар
Қалыптасатын құзыреттер коды
ЖБП.00
Жалпы білім беретін пәндер
ЖГП.00
Жалпы гуманитарлық пәндер
ЖГП.01
Кәсіптік қазақ (орыс) тілі
Кәсіби тіл рөлі. Мамандық бойынша терминология. Кәсіби бағдарланған мәтіндерді аудару (аудармамен) және оқу техникасы. Кәсіптік қарым-қатынас. Мамандыққа бағдарланған мәтін бойынша диалог, әңгіме құру.
Білімдер: мемлекеттік және орыс тілі, кәсіптік бағдарланған мәтінді аудару (аудармамен) және оқуға қажетті лексикалық және грамматикалық минимумды игеру
Іскерліктер:кәсіптік лексиканы сауатты пайдалану, өзінің кәсіптік қызметінде қазақ және орыс тіліндегі білімін пайдалану
БҚ 1
ЖГП. 02
Кәсіптік шетел тілі
Мамандық бойынша іскерлік тіл негіздері, фразеологиялық сөздер мен терминдер. Кәсіби бағдарланған мәтінді аудару (аудармамен) техникасы. Кәсіби қарым-қатынас.
Білімдер:кәсібиқатынас үшін қажетті мамандық бойыншалексика-грамматикалық материал.
Іскерліктер:Кәсіби бағыттағы және кәсіби қатынастағы мәтіндерді аудару (аударма арқылы), оқу үшін қажетті грамматикалық минимумды пайдалану
БҚ 1
ЖГП.03
Дене тәрбиесі
Маманды дайындауда, оның өмір сүру салтын қалыптастыруда Дене тәрбиесі рөлі. Дене тәрбиесідың әлеуметтік-биологиялық және психофизиологиялық негіздері. Физикалық спорттық өзін өзі жетілдіру негіздері: ақыл-ой және физикалық жұмысқа қабілеттілікке тұрақтылықты қамтамасыз ететін Дене тәрбиесі құралдары.
Білімдер: дұрыс өмір сүру салты негіздері: ұйықтау тәртібі және физикалық күш, шынығу, тамақтану
Іскерліктер:денсаулық қорғау, өмірлік және кәсіби мақсаттарға жету, физикалық өзін өзі жетілдіру үшін арналған Дене тәрбиесі-спорттық қызметті пайдалану.
БҚ 7
ЖГП.04
Қазақстан тарихы
ЖКП.00
Жалпы кәсіптік пәндер
ЖКП. 01
Сызу
КҚБЖ, МЕСТ ұғымы. КҚБЖ сәйкес сызбаларды графикалық дайындау. Сызбадағы сызықтар, сызба форматы. Сызбадағы жазуларды орындау. Масштабтар. Өлшемдерді енгізу. Бұйым пішінін орындау тәсілдері. Техникалық сурет салу. Сызба геометриясы негіздері және кескін сызбасы. Сызудың жалпы ережелері; түрлері, қималар, кескіндер, сұлбалар, эскиздер, бұйымдар белгісі, мамандық бойынша сызбалар, нормативті-икалық құжат. Машиналық графика құралдары мен әдістері.
Білімдер: конструкторлық құжаттыңбірлік жүйесі; сызбалар мен эскиздерді орындау тәсілдері мен ережелері; сызба геометриясы және проекциялық сызба негіздері
Іскерліктер:мамандық бойынша сызбаны оқу, орындау және дайындау, соның ішінде компьютерлік графика әдістерімен.
БҚ 3

ПК 2.1.1
ПК 2.1.6
ПК 2.1.8
ПК 2.1.9
ОПД. 02
Электротехника с основами электроники
Электрические цепи постоянного и переменного тока. Электромагнетизм, электрические измерения, электрические машины переменного и постоянного тока. Трансформаторы. Основы электропривода. Передача и распределение электрической энергии.
Электроника: физические основы электроники. Электронные приборы. Электронные генераторы и измерительные приборы.
Знания: закон Ома, законы Кирхгофа, определение постоянного и переменного токов, основные элементы цепи, устройство и принцип действия трансформаторов, машин постоянного и переменного тока; классификацию измерительных приборов и принцип действия.
Умения: снимать показания приборов, читать принципиальные электрические схемы электрооборудования; рассчитывать значения тока, напряжения, сопротивления, используя законы Ома и Кирхгофа.
ПК 2.1.4
ПК 2.2.8
ОПД. 03
Основы информатики и автоматизации производства
Система управления производством с применением ЭВМ. Иерархия систем управления производством. Уровни управления производством. Управляющие микроЭВМ. Периферийные устройства ЭВМ (устройства ввода и вывода). ЗУ ЭВМ (типы ЗУ). Микропроцессорное управление. Датчики, исполнительные механизмы и устройства связи с объектом управления.  Основы применения ЭВМ для автоматизации производственных процессов.
Знания: процессы автоматизации, роботизации и электронизации производства, систем управления и оборудования, основные виды и назначение автоматизированных систем (АСУ, АСУТП, АСУП, СЧПУ, САПР, ГАП и пр.), типы устройств контроля и защиты, их назначение и принципы функционирования, разновидности современных ЭВМ, современных микроЭВМ их назначение и характеристики, модульный принцип построения ЭВМ, основные характеристики и назначение устройств ПК, архитектура ЭВМ и материнской платы,
ЗУ ЭВМ, их назначение и особенности, принцип работы датчиков, исполнительных механизмов.
Умения: Определять место объекта в иерархической структуре управления, использовать средства контроля и защиты для обеспечения безопасности труда, различать виды микро ЭВМ по техническим характеристикам, скомплектовать компьютер необходимой конфигурации, выбрать подходящие для данного компьютера периферийные устройства, объяснять отличие одного вида памяти от другого.
БК 8
ПК 2.1.10
ПК 2.2.8
ОПД. 04
Основы стандартизации, сертификации и метрологии
Объекты и средства метрологии, стандартизации и сертификации. Метрология: основные понятия и определения; метрологические службы, обеспечивающие единство измерений; государственный метрологический контроль и надзор. Стандартизация: основные термины и определения в области стандартизации и управления качеством. Международная и региональная стандартизация. Государственная система стандартизации Республики Казахстан; качество продукции, показатели качества и методы их оценки; испытание и контроль продукции; технологическое обеспечение качества; системы качества. Система менеджмента качества в соответствии с требованиями стандартов ИСО серии 9000.
Знания: основные понятия метрологии, стандартизации, сертификации и управления качеством продукции; показатели качества и методы их оценки.
Умения: применять основные принципы системы качества в профессиональной деятельности.

КҚ 2.1.1
КҚ2.1.6
КҚ2.1.8
КҚ2.1.9
КҚ 2.2.1
КҚ2.2.3
ЖКП. 02
Электроника негіздерімен электротехника
Тұрақты және айналмалы токтың электрлік тізбесі. Электрмагнетизм, электрлік өлшемдер, тұрақты және айналмалы токтың электрлік машиналары.Трансформаторлар. Электрөткізгіш негіздері. Электр энергиясын тарату және беру.
Электроника: электрониканың физикалық негіздері. Электронды приборлар. Электронды генераторлар және өлшегіш приборлар.
Білімдер: Ом заңы, Кирхгоф заңы, тұрақты және айналмалы токты анықтау, тізбектің негізгі элементтері, трансформатор құрылғысы және әрекет ету принципі; өлшеу приборларын жіктеу және әрекет ету принципі.
Іскерліктер:приборларкөрсеткішін тазалау, электр қондырғыларының электрлік сызбасын оқу; Ом және Кирхгоф заңын пайдалана отырып ток, кернеу, кедергі мәнін есептеу.
КҚ 2.1.4
КҚ2.2.8
ЖКП. 03
Информатика негіздері және өндірісті автоматтандыру негіздері
ЭЕМ пайдалану арқылы өндірісті басқару жүйесі. Өндірісті басқару жүйесінің иерархиясы. Өндірісті басқару деңгейлері. ЭЕМ перифериялық құрылғысы (енгізу және шығару құрылғысы). ЗУ ЭЕМ (ЗУ түрлері). Микропроцессорлық басқару. Құрылғы, орындау механизмдері мен басқару объектісі бар байланыс қондырғысы. Өндірістік үрдісті автоматтандыруға арналған ЭЕМ-ді пайдалану негіздері.
Білімдер: өндірісті автоматтандыру, роботтандыру және электроникалау үрдістері, басқару жүйесі және қондырғылар, автоматтандырылған жүйелердің негізгі түрі мен белгілері (АСУ, АСУТП, АСУП, СЧПУ, САПР, ГАП және т.б.), бақылау және сақтау қондырғысының түрлері, олардың мақсаты және функцияландыру принциптері, заманауи ЭЕМ, заманауи микроЭЕМ түрлілігі, олардың мақсаты және сипаттамалары, ЭЕМ құрудың модульдік принципі, негізгі сипаттамалары мен КК құрылғысының мақсаты, ЭЕМ және бас төлемақы архитектурасы, ЗУ ЭЕМ, олардың мақсаты мен ерекшеліктері, орындаушы механизмдері құрылғы жұмысының принципі
Іскерліктер:басқарудың иерархиялық конструкциясында объект орнын анықтау, еңбек қауіпсіздігін қамтамасыз етуге арналған қорғау және бақылау құралдарын пайдалану, техникалық сипаттамалар бойынша микро ЭЕМ түрлерін ажырату, конфигурацияға қажетті компьютерді жинақтау, берілген компьютерлерге келетін перифериялық құрылғыларды таңдау, жадының бір түрінің екіншісінен айырмашылығын түсіндіру.
БҚ 8
КҚ 2.1.10
КҚ2.2.8
ЖКП. 04
Стандарттау, сертификаттау және метрология негіздері
Метрология, стандарттау және сертификаттау құралдары мен объектілері. Метрология: негізгі түсініктер мен анықтамалар; өлшем бірліктерді қамтамасыз ететін метрологиялық қызмет; мемлекеттік метрологиялық бақылау және қадағалау
Стандарттау: стандарттау және сапаны бақылау саласында анықтамалар мен негізгі терминдер. Халықаралық және аймақтық стандарттау. Қазақстан Республикасының стандарттаудың мемлекеттік жүйесі; өнім сапасы, сапа көрсеткіштері және оларды бағалау әдістері; өнімді бақылау және сынау; сапаны технологиялық қамтамасыз ету; сапа жүйелері. 9000 сериялы ИСО стандарты талаптарына сәйкес сапа менеджментінің жүйесі.
Білімдер: метрология, стандарттау, сертификаттаудың негізгі ұғымдары және өнім сапасын басқару; сапа көрсеткіштері және оларды бағалау әдістері.
Іскерліктер:кәсіптік қызметте сапа жүйесінің негізгі принциптерін пайдалану.

ПК 2.2.4
ПК 2.1.6
ПК 2.1.7
ПК 2.2.1
ПК 2.2.6
ОПД. 05
Охрана труда
Законодательство и органы надзора по охране руда. Техника безопасности. Правила и порядок регистрации случаев производственного травматизма. Мероприятия по технике безопасности на территории и в цехах предприятия. Правила безопасности при работе на обслуживаемом оборудовании. Производственная санитария и гигиена труда. Основные профилактические и защитные мероприятия. Противопожарные мероприятия. Противопожарные приспособления, приборы и сигнализация, средства пожаротушения.
Знания: правовые, нормативные и организационные основы охраны труда на предприятии; опасные факторы производства, причины производственного травматизма и профессиональных заболеваний; действие вредных веществ на организм человека, предельно допустимые концентрации и индивидуальные средства защиты; правила безопасности при работе на обслуживаемом оборудовании; правила поведения в огнеопасных местах и при пожарах; мероприятия по снижению уровня шума.
Умения: оценивать степень опасности производственной ситуации для персонала и окружающей среды; применять средства индивидуальной защиты и противопожарной безопасности, оказывать первую медицинскую помощь пострадавшему.
БК 8
БК 9
ОПД. 06
Основы рыночной экономики
Основные понятия и принципы рыночной экономики. Спрос и предложение. Рыночная система, монополия и конкуренция. Развитие предпринимательства и субъекты рыночных отношений. Экономические затраты и результаты деятельности предприятий. Маркетинг и реклама. Цена и ценообразование. Эффективность производственно-хозяйственной деятельности. Налоги и налогообложение. Инфляционные процессы. Безработица. Проблемы экономического роста. Международное разделение труда.
Знания: определения продукта, товара; сущность конкуренции; основные понятия по затратам субъекта рынка; сущность рекламы; виды налогов.
Умения: рассчитать доходы, расходы; определить цену себестоимости товара, оптовую цену, розничную цену (методом примера); объяснить сущность налога.
БК 6
ОПД 07
Делопроизводство на государственном языке. Классификация документов, реквизиты документов, роль документов и их значение, номенклатура дел и организация делопроизводства. Оформление документации на казахском языке: по личному составу, управленческой деятельности, информационно-справочной, финансово расчетной.
Знания: применять классификацию документов, реквизиты документов, роль документов и их значение, номенклатура дел и организацию делопроизводства.
Умения: оформлять документацию на казахском языке: по личному составу, управленческой деятельности, информационно-справочную и финансово-расчетную документацию
БК 1
СД. 00
Специальные дисциплины

КҚ 2.2.4
КҚ 2.1.6
КҚ 2.1.7
КҚ2.2.1
КҚ 2.2.6
ЖКП. 05
Еңбекті қорғау
Еңбекті қорғау бойынша қадағалау органдары мен Заңы. Қауіпсіздік техникасы. Өндірістік жарақаттану жағдайларынтіркеу тәртібі және ережелері. Кәсіпорын цехында және аймағында қауіпсіздік техникасы бойынша шаралар. Қызмет ететін қондырғыда жұмыс жасау кезінде қауіпсіздік ережелері. Өндірістік санитария және еңбек гигиенасы. Негізгі профилактикалық және қорғау шаралары. Өртке қарсы шаралар. Өртке қарсы құралдар, приборлар және сигнал беру жүйесі, өрт сөндіру құралдары.
Білімдер:кәсіпорында еңбек қорғаудың құқықтық, нормативті және ұйымдастыру негіздері; өндірістің қауіпті факторлары, өндірісітік жарақаттану және кәсіптік ауру себептері; адам ағзасына зиянды заттардың әсері, шектік жіберілген концентрация және қорғану жеке құралдары; қызмет ететін жабдықта жұмыс кезінде қауіпсіздік ережесі; өртқауіпті орындарда және өрт кезінде тәртіп ережелері; шу деңгейінің төмендеуі бойынша шаралар.
Іскерліктер:қызметкер және қоршаған орта үшін өндірістік жағдай қауіптілігінің дәрежесін бағалау; жеке қорғану құралдарын және өртке қарсы қауіпсіздігін пайдалану, зақымданушыға алғашқы медициналық көмек көрсету.
БҚ 8
БҚ 9
ЖКП. 06
Нарықтық экономика негіздері
Нарықтық экономика принциптері және негізгі түсініктер. Сұраныс және ұсыныс. Нарықтық жүйе, монополия және бәсекелестік. Кәсіпкерліктің дамуы және нарықтық қатынас субъектілері. Экономикалық шығындар және кәсіпорын қызметінің нәтижелері. Маркетинг және жарнама. Баға және бағаның құрылуы. Өндірістік-шаруашылық қызмет тиімділігі. Салық және салық салу. Инфляциялық үрдістер. Жұмыссыздық. Экономикалық өсу проблемасы. Еңбектің халықаралық бөлімі.
Білімдер: өнім, тауар анықтамалары; бәсекелестік маңыздылығы; нарық субъектісінің шығындары бойынша негізгі түсініктер; жарнама маңыздылығы; салық түрлері.
Іскерліктер:кіріс, шығысты есептеу; тауардың өзіндік құны бағасын, көтерме сауда бағасын, бөлшек сауда бағасын (мысал келтіру әдісімен) есептеу, салық маңызын түсіндіру.
БҚ 6
ЖКП.07
Мемлекеттік тілде іс қағаздарын жүргізу
Құжаттар, олардың қолданысы мен құжаттандыру әдістері. Құжаттама жүйесі, құжаттардың құрылысы. Іс қағаздарын жүргізуді ұйымдастыру және технологиясы. Істерді ұймдастыру және құру тәртібі.
Білімдер: құжаттардың қолданысын, құрамдас бөліктерін, рәсімдеу ережесін; құжаттарды құру әдістерін және қызметтерін; оргтехника құралдарының жалпы сипаттамасын, оларды кәсіпорынның ұйымдастыру және басқару процестеріне еңгізуді және қолдануды.
Іскерліктер: іскерлік қағаздарды құру: өтініш, бұйрықтар, қызыметтік хаттар және т.б.; құжаттармен жұмысты ұйымдастыру, тіркеу, олардың есебін жүргізу, қазіргі заманға сай оргтехниканы пайдалануды.
БҚ 1
БҚ 4
АП. 00
Арнайы пәндер

Квалификации:141301 2-Слесарь по сборке металлоконструкций
СД 01
Технология слесарных работ Устройство и назначение слесарного верстака, тисков, рабочего, измерительного и разметочного инструмента. Плоскостная разметка, правка и гибка металла, резание металла, опиливание металла, шабрение, сверление, зенкование, зенкерование и развертывание отверстий, обработка резьбовых поверхностей, выполнение неразъемных соединений, в т.ч. клепка, пайка и лужение, склеивание. Последовательность слесарных операций в соответствии с характеристиками применяемых материалов и требуемой формой изделия. Приемы выполнения общеслесарных работ (по видам). Требования к качеству обработки деталей.
Знания: виды слесарных работ; правила техники безопасности при слесарных работах; правила выбора и применения инструментов;
последовательность слесарных операций;
приемы выполнения общеслесарных работ;
требования к качеству обработки деталей;
виды износа деталей и узлов;
свойства смазочных материалов.
Умения: выполнять общеслесарные работы: разметку, рубку, правку, гибку, резку, опиливание, шабрение металла, сверление, зенкование и развҰртывание отверстий, клҰпку, пайку, лужение и склеивание, нарезание резьбы;
подбирать материалы и выполнять смазку деталей и узлов.
ПК 2.1.1
ПК 2.1.2
ПК 2.1.3
ПК 2.1.6
СД 02
Сварка и резка металлов. Сварочная дуга. Источники питания. Электроды ручной дуговой сварки. Технология газовой сварки. Материалы, применяемые при газовой сварке. Сварочное пламя. Способы газовой сварки. Технология кислородной и газоэлектрической резки. Сварка углеродистых легированных сталей. Сварка чугуна. Сварка цветных металлов и сплавов. Технология электродуговой сварки и резки металлов. Технология производства сварных конструкций.
Знания:
устройство обслуживаемых электросварочных и плазморезательных машин, газосварочной аппаратуры, автоматов, полуавтоматов, плазматронов и источники питания; свойства и назначение сварочных материалов, правила их выбора; марки и типы электродов;
правила установки режимов сварки по заданным параметрам;
особенности сварки и электродугового строгания на переменном и постоянном токе; технологию сварки изделий в камерах с контролируемой атмосферой;
основы электротехники в пределах выполняемой работы;
методы получения и хранения наиболее распространенных газов, используемых при газовой сварке;
процесс газовой резки легированной стали;
режим резки и расхода газов при кислородной и газоэлектрической резке;
правила чтения чертежей сварных пространственных конструкций, свариваемых сборочных единиц механизмов;
технологию изготовления сварных типовых машиностроительных деталей и конструкций;
материалы и нормативные документы на изготовление и монтаж сварных конструкций;
сущность технологичности сварных деталей и конструкций;
требования к организации рабочего места и безопасности сварных работ
Умения: выполнять технологические приемы ручной дуговой, плазменной и газовой сварки, автоматической и полуавтоматической сварки с использованием плазмотрона деталей, узлов, конструкций и трубопроводов различной сложности из конструкционных и углеродистых сталей, чугуна, цветных металлов и сплавов во всех пространственных положениях шва;
выполнять автоматическую сварку ответственных сложных строительных и технологических конструкций, работающих в сложных условиях;
выполнять автоматическую сварку в среде защитных газов неплавящимся электродом горячетканных полос из цветных металлов и сплавов под руководством электросварщика более высокой квалификации;
выполнять автоматическую микроплазменную сварку;
выполнять ручную кислородную, плазменную и газовую прямолинейную и фигурную резку и резку бензорезательными и керосинорезательными аппаратами на переносных, стационарных плазморезательных машинах деталей разной сложности из различных сталей, цветных металлов и сплавов по разметке;
производить кислородно-флюсовую резку деталей из высокохромистых и хромистоникелевых сталей и чугуна;
выполнять кислородную резку судовых объектов на плаву;
выполнять ручное электродуговое воздушное строгание разной сложности деталей из различных сталей, чугуна, цветных металлов и сплавов в различных положениях;
производить предварительный и сопутствующий подогрев при сварке деталей с соблюдением заданного режима;
устанавливать режимы сварки по заданным параметрам;
экономно расходовать материалы и электроэнергию, бережно обращаться с инструментами, аппаратурой и оборудованием;
соблюдать требования безопасности труда и пожарной безопасности;
читать рабочие чертежи сварных металлоконструкций различной сложности.

Біліктілігі: 141301 2 –Металл құрылымдарды жинау слесарі
АП 01
Слесарлық жұмыс технологиясы Слесарлық верстак, қысқыш, жұмыс, өлшегіш және белгілеу инструмент құралдары және мақсаты. Жазықтықта белгілеу, металды жану және иілу, металды кесу, металды егеу, жону, бұрғылау, үңгілеу, саңылауды үңгімен өңдеу және кеңейту, бұранда бетін өңдеу, ажырамас қосылысты орындау, оның ішінде дәнекерлеу және қалайылау, желімдеу. Қолданылатын материалдар мен бұйымның талап етілетін формасының сипаттарына сәйкес слесарлы операциялар жүйелілігі. Жалпы слесарлық жұмыстарды (түрлері бойынша) орындау әдістері. Бұйымдарды өңдеу сапасына қойылатын талаптар.
Білімдер: слесарлық жұмыстар түрлері, слесарлық жұмыс кезінде қауіпсіздік техникасы ережелері; инструменттерді пайдалану және таңдау ережелері; слесарлық операциялар реттілігі; жалпыслесарлық жұмыстарды орындау әдістері; бұйымдарды өңдеу сапасына қойылатын талаптар, бұйымдар мен тораптардың тозу түрлері; майлау материалдарының қасиеттері.
Іскерліктер:жалпыслесарлық жұмыстарды орындау: металды белгілеу, шабу, жану, иілу, кесу, егеу, қыру, саңылауды бұрғылау, үңгілеу және бекіту, шегелеу, дәнекерлеу, қалайылау және желімдеу, бұранданы кесу; материалдарды таңдау және бұйымдар мен тораптарды майлау.
КҚ 2.1.1
КҚ2.1.2
КҚ 2.1.3
КҚ2.1.6
АП 02
Металды пісіру және кесу
Дәнекерлеу доғасы. Қуат көзі. Қол доғалық дәнекерлеу электродтары. Газбен пісіру технологиясы. Газбен пісіру кезінде қолданылатын материалдар. Дәнекер жалыны. Газбен пісіру әдістері. Оттекті және газэлектрлі кесу. Көміртекті легірленген болатты дәнекерлеу. Шойынды дәнекерлеу. Түсті металдар мен қорытпаларды дәнекерлеу. Металды кесу және электрдоғалық дәнекерлеу технологиясы. Дәнекерлеу конструкциялары өндірісінің технологиясы.
Білімдер: қызмет ететін электрдәнекерлеу және плазмалы кескіш машиналар, газбен пісіру аппаратура, автомат, жартылай автомат, плазматрондар мен қор көзі құрылғылары; дәнекерлеу материалдарының қызметі, оларды таңдау ережелері; электрод түрлері және маркасы; бастапқы параметрлер бойынша дәнекерлеу тәртібін құру ережелері; тұрақты және айналмалы токта электрдоғалық сүргілету және дәнекерлеу ерекшеліктері; бақыланатын атмосферамен камераларда бұйымдарды дәнекерлеу технологиясы; орындалатын жұмыс аясында электротехника негіздері; газды дәнекерлеу кезінде пайдаланылатын кеңінен таратылатын газды сақтау және алу әдістері; легірленген болатты газбен кесу үрдісі; оттекті және газэлектрлі кесу кезінде газ шығыны және кесу тәртібі; механизмдердің дәнекерленетін құрама бірліктің дәнекерленген кеңістіктік конструкциялар сызбасын оқу ережелері; дәнекерленетін үлгілік машина құрылыс бұйымдары мен конструкцияларын дайындау технологиясы; дәнекерлеу конструкцияларын монтаждау және дайындауға арналған құжаттар; дәнекерлеу бұйымдары мен конструкциялары технологиялылығының маңызы; дәнекерлеу жұмыстарының қауіпсіздігі мен жұмыс орнын ұйымдастыруға қойлатын талаптар.
Іскерліктер:жапсардың барлық кеңістіктік түріндегі түрлі металдар мен қорытпалар, шойын, конструкциялық және көміртекті болаттардан жасалған түрлі күрделіліктегі конструкциялар мен құбырөткізгіштер, тораптар, бұйымдар плазматронды пайдалану арқылы автоматты және жартылай автоматты дәнекерлеу, қолмен доғалық, плазмалық және газбен дәнекерлеудің технологиялық әдістерін орындау; күрделі жағдайларда жұмыс жасайтын жауапты күрделіқұрылыс және технологиялық конструкциялардың автоматтық дәнекерленуін орындау; жоғарылатылған біліктілікті электрмен дәнекерлеуші басшылығымен түсті металдар мен қорытпалардан ыстықшүберектіжолақтардың балқымайтын электродымен қорғағыш газы ортасында автоматты дәнекерлеуді жүргізу; автоматты микроплазмалы дәнекерлеу; белгі бойынша түсті металдар мен қорытпалар, түрлі болаттардан жасалған түрлі күрделіліктегі бұйымдардың тасымалды, стационарлы плазмакескіш машиналардағы қолдай оттекті, плазмалы және газды турасызықты және фигуралық кесу мен бензинкескіштер мен керосинкескіш аппараттарымен кесу; жоғары хромды және хромды никельді болаттар мен шойындардан жасалған бұйымдарды оттекті-флюсті кесу; балқытпа кемесінде объектілерді оттекті кесу; түрлі жағдайларда түсті металдар мен қорытпалар, түрлі болаттар, шойындардан жасалған түрлі күрделіліктегі
бұйымдарды қолдай электр доғалы ауалы сүргілеу; бастапқы тәртіпті бақылау арқылы бұйымдарды дәнекерлеу кезінде алдын ала және жалғасқан қыздыру; бастапқы параметрлер бойынша дәнекерлеу тәртібін орнату; материалдар мен электр энергиясын үнемді шығындау, инструменттер, аппаратура және қондырғыларға ұқыпты қарау; еңбек қауіпсіздігі мен өрт қауіпсіздігі талаптарын қадағалау; түрлі күрделіліктегі дәнекерлеу металл конструкцияларының жұмыс сызбаларын оқу.

ПК 2.1.5
ПК 2.1.6
ПК 2.1.8
ПК 2.1.9
СД 03
Материаловедение.
Роль материалов в современной технике, основные понятия. Классификация чҰрных и цветных металлов, лигирующие компоненты и их влияние на материалы, маркировка сплавов. Технология производства металлов и сплавов. Стекло, древесина, полимерные и композиционные материалы. Горючесмазочные материалы и технически жидкости.
Знания: основные виды конструкционных и сырьевых, металлических и неметаллических материалов;
особенности строения металлов и сплавов;
основные сведения о назначении и свойствах металлов и их сплавов, о технологии их производства;
виды обработки металлов и сплавов.
Умения: выполнять производственные работы с учҰтом характеристик металлов и сплавов.
БК 3
ПК 2.1.6
ПК 2.1.10
141302 2-Монтажник по монтажу стальных и железобетонных конструкций
СД 01
Технология монтажных работ. Подготовительные работы при производстве монтажных работ.
Производство монтажа железобетонных конструкций при возведении всех типов зданий. Производство монтажа металлических конструкций зданий и сооружений. Контроль качества монтажных работ;
Знания: назначение и правила применения инструмента и приспособлений при монтаже строительных конструкций;
грузоподъемные машины и механизмы;
устройство электрифицированного и пневматического инструмента и правила работы с ними;
виды металлических и сборных бетонных и железобетонных конструкций;
правила маркировки строительных конструкций;
технологию подготовки конструкций к монтажу;
состав и технологию операций, выполняемых при подготовке мест установки конструкций;
правила чтения рабочих чертежей и схем производства монтажных работ;
способы рациональной организации рабочего места монтажника;
виды, назначение и правила применения грузозахватных устройств и приспособлений для монтажа сборных железобетонных конструкций;
правила складирования конструкций
в монтажной зоне;
технологическую последовательность монтажных работ;
методы монтажа сборных железобетонных конструкций зданий и сооружений;
технологию монтажа конструкций одноэтажных промышленных зданий;
технологию монтажа конструкций многоэтажных каркасных зданий;
технологию монтажа конструкций крупноблочных зданий;
технологию монтажа конструкций крупнопанельных зданий;
особенности монтажа в зимних условиях;
особенности монтажа в условиях жаркого климата;
правила безопасности при монтаже сборных железобетонных конструкций;
свойства сталей и сплавов;
виды, назначение и правила применения грузозахватных устройств и приспособлений для монтажа металлических конструкций;
правила складирования конструкций в монтажной зоне;
особенности монтажа стальных конструкций;
способы установки металлических конструкций и узлов;
способы временного и постоянного закрепления металлических конструкций и узлов;
правила безопасности при монтаже металлических конструкций;
документацию на поставку конструкций и узлов;
порядок визуального осмотра и проверки соответствия конструкций и размеров требованиям проекта;
допускаемые отклонения от строительных норм и правил при монтаже железобетонных и металлических конструкций;
требования к качеству заделки стыков и швов;
правила оценки качества монтажных работ;
способы проверки качества сварных швов;
способы защиты металла от коррозии;
основы геодезии;
правила подсчета объемов монтажных работ;
правила подсчета расхода материалов на заданный объем работ;
правила подсчета трудозатрат и стоимости выполненных работ.
Умения: выбирать инструменты, приспособления и инвентарь, машины и механизмы для монтажных работ;
сортировать строительные конструкции по маркам;
подготавливать конструкции к монтажу (укрупнительная сборка, временное усиление и предварительная оснастка конструкций элементами приспособлений для выверки и временного закрепления);
читать рабочие чертежи и схемы производства монтажных работ;
подготавливать места установки конструкций;
рационально организовывать рабочее место монтажника;
создавать безопасные условия работ;
выполнять строповку сборных железобетонных конструкций;
складировать конструкции в зоне монтажа для удобного подъема в проектное положение;
монтировать сборные железобетонные конструкции различными методами при возведении всех типов зданий;
выполнять подъем, перемещение, ориентирование и установку различных сборных железобетонных конструкций;
выполнять временное закрепление установленных сборных железобетонных конструкций;
выполнять расстроповку конструкций;
выполнять окончательную выверку и закрепление сборных железобетонных конструкций;
снимать временные крепления сборных железобетонных конструкций;
выполнять заделку и герметизацию стыков и швов сборных железобетонных конструкций;
выполнять монтаж сборных железобетонных конструкций в особых климатических условиях;
соблюдать безопасные условия труда при монтаже сборных железобетонных конструкций;
выполнять строповку металлических конструкций;
складировать конструкции в зоне монтажа для удобного подъема в проектное положение;
монтировать металлические колонны;
монтировать металлические балки и фермы;
монтировать металлические структурные конструкции;
монтировать листовые конструкции;
соблюдать безопасные условия труда при монтаже металлических конструкций;
выполнять входной контроль при монтаже железобетонных и металлических конструкций;
выполнять операционный контроль монтажа железобетонных и металлических конструкций;
производить приемочный контроль смонтированных железобетонных и металлических конструкций;
проверять качество сварных швов;
выполнять геодезический контроль монтажа конструкций;
выполнять подсчет объемов монтажных работ и потребность материалов;
выполнять подсчет трудозатрат и стоимости выполненных работ.

КҚ 2.1.5
КҚ2.1.6
КҚ 2.1.8
КҚ2.1.9
АП 03
Материалтану
Заманауи техникадағы материалдар рөлі, негізгі ұғымдар. Қара және түсті металдардың жіктелуі, легірленген компоненттер және олардың материалға әсері, қорытпаларды маркалау. Металдар мен қорытпалар өндірісі және технологиясы. Әйнек, ағаш, полимерлі және композициялық материалдар.Жанар жағармай материалдары және техникалық сұйықтықтар.
Білімдер: конструкциялық, шикізат, металл және бейметал материалдардың негізгі түрлері; металдар мен қорытпалар құырылысының ерекшеліктері; металдар мен қорытпалардың қасеттері мен тағайындалуы, оларды өндіру технологиясы туралы негізгі мәліметтер; металдар мен қорытпаларды өңдеу түрлері.
Іскерліктер:металдар мен қорытпалар сипаттамасы арқылы өндірістік жұмыстарды орындау.
БҚ 3
КҚ 2.1.6
КҚ2.1.10
141302 2 – Болат және темір-бетон құрылымдарын құрастырушы
АП 01
Монтаждау жұмыстарының технологиясы. Монтаждау жұмыстары өндірісі кезіндегі дайындық жұмыстары. Ғимарттардың барлық түрін салу кезінде темірбетон конструкцияларын монтаждау өндірісі. Үйлер мен ғимараттардың металды конструкцияларын монтаждау өндірісі. Монтаждау жұмыстары сапасын бақылау.
Білімдер: құрылыс конструкцияларын монтаждау кезінде инструменттер мен құралдарды пайдалану ережелері және мақсаты; жүккөтергіш машиналар мен механизмдер; электрфицирленген және пневматикалық инструменттер құрылғысы және олармен жұмыс жасау ережесі; металды және құрама бетон және темірбетон конструкцияларының түрлері; құрылыс конструкциясын маркалау ережелері; монтаждауға конструкцияларды дайындау технологиясы; конструкцияларды орнату орындарын дайындау кезінде орындалатын операциялар технологиясы мен құрамы;монтаждау жұмыстары өндірісінің жұмыс сызбалары мен схемаларын оқу ережелері; монтаждаушының жұмыс орнын рационалды ұйымдастыру әдістері; құрама темірбетон конструкцияларын монтаждау кезінде құралдар мен жүкұстағыш құралдарды пайдалану ережелері, мақсаты және түрлері; монтаждау аймағында конструкцияларды қоймалау ережелері; монтаждау жұмысының технологиялық реттілігі; үйлер мен ғимараттардың құрама темірбетон конструкцияларын монтаждау әдістері; бірқабатты өнеркәсіптік ғимараттар конструкциясын монтаждау технологиясы; көпқабатты каркас ғимараттар конструкцмясын монтаждау технологиясы; іріблокты ғимараттар конструкциясын монтаждау технологиясы; ірі панельді ғимараттар конструкциясын монтаждау технологиясы; қыс жағдайына монтаждау ерекшеліктері; ыстық климат жағдайына монтаждау ерекшеліктері; құрама темірбетон конструкцияларын монтаждау кезінде қауіпсіздік ережелері;; болат және қорытпа қасиеттері; металды конструкцияларды монтаждауға арналған жүкұстағыш қондырғылар мен құрылғыларды пайдалану ережелері және мақсаты, түрлері; монтаждау аймағында конструкцияларды қоймалау ережелері; болат конструкцияларын монтаждау ерекшеліктері; металды конструкциялар мен тораптарды құру әдістері; металды конструкциялар мен тораптарды уақытша және тұрақты бекіту әдістері; металл конструкцияларын монтаждау кезінде қауіпсіздік техникасы; конструкциялар мен тораптарды жеткізуге арналған құжат; жоба талаптарына конструкциялар мен өлшемдер сәйкестігін тексеру және көзбен шолу тәртібі; темірбетон конструкциялары мен металл конструкцияларын монтаждау кезінде құрылыс нормалары және ережелерінен жіберілетін ауытқулар; қосылыстар мен жапсарларды өңдеу сапасына қойылатын талаптар; монтаждау жұмыстарының сапасын бағалау ережелері;
металды коррозиядан қорғау әдістері; геодезия негіздері; монтаждау жұмыстары көлемін есептеу ережелері; жұмыстың берілген көлеміне материалдар шығынын есептеу ережелері; орындалған жұмыстардың құны мен еңбек шығынын есептеу ережелері.
Іскерліктер:монтаждау жұмыстарына машиналар мен механизмдер, инструменттер, құралдар мен жабдықтарды таңдау; маркалары бойынша құрылыс конструкцияларын сұрыптау; монтаждауға конструкцияларды дайындау (салыстыру және уақытша бекіту үшін құралдардың элементтерімен конструкцияларды үлкейтіп құрастыру, уақытша жұмылдыру және алдын ала жабдықтау); жұмыс сызбаларын оқу және монтаждау жұмыстары өндірісінің схемасы; конструкцияларды құру орындарын дайындау; монтаждаушының жұмыс орнын рационалды ұйымдастыру; жұмыстың қауіпсіз жағдайын жасау;
құрама темірбетон конструкцияларын строптау; жобалау жағдайына ыңғайлы көтеру үшін монтаждау аймағында конструкцияларды қоймалау; ғимараттардың барлық түрін салу кезінде түрлі әдістермен құрама темірбетон конструкцияларын монтаждау; түрлі құрама темірбетон конструкцияларын құру және бағдарлау, орналастыру, көтеру; орнатылған құрама темірбетон конструкцияларын уақытша бекіту; конструкцияларды строптау; құрама темірбетон конструкцияларын бекіту және ақтық дұрыстау; құрама темірбетон конструкцияларының уақытша бекітпесін ажырату; құрама темірбетон конструкцияларының тоғысқан жері мен жапсарын герметизациялау және өңдеу; ерекше климаттық жағдайларда құрама темірбетон конструкцияларын монтаждау; құрама темірбетон конструкцияларын монтаждау кезінде қауіпсіз еңбек жағдайын қадағалау; метал конструкцияларын строптау; жобалауға ыңғайлы көтеру үшін монтаждау аймағында конструкцияларды қоймалау; металдық тіректі монтаждау; металдық арқалықпен фермаларды монтаждау; металдық құрылымдық конструкцияларын монтаждау; беттік конструкцияларды монтаждау; металдық конструкцияларды монтаждау кезінде еңбектің қауіпсіз жағдайын бақылау; темірбетон және металдық конструкцияларды монтаждау кезінде кірме бақылауды орындау; темірбетон және металдық конструкцияларды монтаждауды операциялық бақылау; жөнделген темірбетон және металдық конструкцияларлы қабылдап бақылау; дәнекерлеу жапсары сапасын тексеру; конструкцияларды монтаждауды геодезиялық бақылау; материалдар қажеттілігі және монтаж жұмыстары көлемін есептеу; орындалған жұмыстар құны мен еңбек шығынын есептеу.

ПК 3.3.3-3.3.8
ПП. 02
Производственная технологическая практика
Изучение технологического процесса цеха (подразделения), работа в качестве дублера специалиста среднего звена.
Умения: выбирать рациональные способы изготовления железобетонных и металлических конструкций, составлять технологическую документацию.
Навыки: оформления изменений в технической документации в связи с корректировкой технологических процессов и режимов производства, составления технических заданий на проектирование, участия в разработке технически обоснованных норм времени(выработки), норм расхода сырья, материалов, инструмента, топлива и энергии, проектирования технологических процессов изготовления несложных металлических узлов и железобетонных конструкций.
БК 1-10
ПК 3.3.1-3.3.10
ПП. 03
Преддипломная практика и выполнение дипломного проекта
Сбор информации для выполнения дипломного проекта, стажировка на рабочем месте специалиста среднего звена.
Умения в качестве стажера выполнять функциональные обязанности техника-технолога.
Навыки:
линейного руководителя; контроля работы коллектива производственного участка и работы с нормативно-технической документацией.
БК 1-10
ПК 3.3.1-3.3.10
Примечание: Таблица 1 Базовые компетенции
Код компетенции
Базовые компетенции (БК)
БК 1
БК 2
БК 3
БК 4
БК 5
БК 6
БК 7
БК 8
БК 9
БК 10
Владеть лингвистическими навыками по государственному, русскому и иностранному языкам для обмена информацией межличностной и профессиональной направленности;
Иметь позитивные навыки общения в поликультурном, полиэтническом и многоконфессиональном обществе;
Осуществлять поиск, интерпретацию и использование информации, необходимой для эффективного выполнения профессиональных задач;
Планировать и организовать работу (индивидуальную и коллективную) на производственном участке в соответствии с трудовым кодексом Республики Казахстан и утвержденными отраслевыми нормативными документами;
Объективно оценивать результаты своей работы и команды в целом;
Управлять собственным личностным и профессиональным развитием, адаптируется к изменениям в условиях рыночной экономики;
Владеть навыками здоровье сбережения;
Применять знания правил безопасности труда, промышленной санитарии, пожарной и экологической безопасности в производственной деятельности;
Владеть навыками оказания первой доврачебной помощи пострадавшему;
Проявлять инициативу принятия решений в стандартных и нестандартных ситуациях.
Таблица 2 Профессиональные компетенции
Уровень ТиПО
Квалификация
Профессиональные компетенции (ПК)
2. Повышенный уровень
2.1 141301 2 –Слесарь по сборке металлоконструкций

КҚ 3.3.3-3.3.8
КП. 02
Өндірістік технологиялық практика
Цехтың (бөлімше) технологиялық үрдісін оқу, орта буынды мамани дублері ретінде жұмыс жасау
Іскерліктер: темірбетон және металл конструкцияларын дайындаудың рационалды әдістерін таңдау, технологиялық құжатты дайындау
Дағдылар: технологиялық үрдістер және өндіріс режимдерін түзетуге байланысты техникалық құжаттарда өзгерістерді рәсімдеу, жобалауға техникалық ғимараттарды құру, шикізат, материалдар, инструменттер, отын және энергия шығыны нормасы, уақыт нормасына техникалық негізделген жұмысқа қатысу, күрделі емес металл тораптары мен темірбетон конструкцияларын дайындауда технологиялық үрдістерді жобалау
БҚ 1-10
КҚ 3.3.1-3.3.10
КП. 03
Дипломалды практикасы және дипломдық жобаны орындау
Дипломдық жобаны орындау үшін ақпарат жинақтау, орта буынды маманды жұмыс орнында сынақтан өткізу.
Іскерліктер: машықтанушы ретінде техник-технологтың функционалды міндеттерін орындау
Дағдылар: желілік басшылар; өндірістік аймақ ұжымы жұмысын бақылау және нормативті-техникалық құжаттармен жұмыс
БҚ 1-10
КҚ 3.3.1-3.3.10
Ескерту: 1-кесте. Базалық құзыреттер
Құзыреттер коды
Базалық құзыреттер (БҚ)
БҚ 1
БҚ 2
БҚ 3
БҚ 4
БҚ 5
БҚ 6
БҚ 7
БҚ 8
БҚ 9
БҚ 10
Тұлғааралық және кәсіби бағыттағы ақпараттарды алмасу мақсатында мемлекеттік, орыс және шет тілдері бойынша лингвистикалық дағдыларды меңгеру;
Полимәдениетті, полиэтникалық және көпконфессионалдық қоғамда қарым қатынастың позитивті дағдылану;
Кәсіби міндеттерді тиімді орындау үшін қажетті ақпараттарды пайдалану, түсіндіру және ізденісті жүзеге асыру;
Қазақстан Республикасы Еңбек Кодексі және бекітілген салалық нормативті құжаттармен сәйкес өндірістік аймақта жұмысты (жеке және ұжымдық) ұйымдастыру және жоспарлау;
Өзі және тобының жұмыс нәтижелерін толықтай объективті бағалау;
Жеке тұлғалық және кәсіби дамуын басқару, нарық экономикасы жағдайында өзгерістерге бейімделу;
Денсаулық сақтау дағдысын меңгеру;
Өндірістік қызметте өрт және экологиялық қауіпсіздік, өнеркәсіптік санитария, еңбек қауіпсіздігі ережелерінпайдалану;
Зақымданған адамға алғашқы дәрігерге дейінгі көмек көрсетуге дағдыландыру;
Стандартты және стандартты емес жағдайларда шешім қабылдау инициативін білдіру.
2-кесте. Кәсіптік құзыреттер
ТжКО деңгейі
Біліктілігі
Кәсіптік құзыреттер (КҚ)
2. Жоғары деңгей
2.1 141301 2 –Металл құрылымдарды жинау слесарі

ПК 2.1.1 Иметь понятие о наименовании и назначении слесарного и измерительного инструментов и приспособлений и о их применении;
ПК 2.1.2 Владеть способами заправки слесарного инструмента;
ПК 2.1.3 Владеть приемами выполнения простых и средней сложности слесарных операций и процесс сборки простых и средней сложности узлов металлоконструкций;
ПК 2.1.4 Понимать устройство и правила эксплуатации подъемно-транспортных приспособлений, рабочего и контрольно-измерительных инструментов и приспособлений;
ПК 2.1.5 Иметь понятие о технологическом процессе, способах и приемах сборки, подгонки, проверки и правки металлоконструкций;
ПК 2.1.6 Владеть знаниями о системе допусков и посадок; о свойствах, марках и сортаменте применяемых материалов и труб; о соединениях деталей под сварку; о правилах и видах маркировки собранных узлов.
ПК 2.1.7 Собирать сложные узлы металлоконструкций под сварку и клепку по чертежам и сборочным схемам с применением универсальных приспособлений, а также собирать сложные узлы металлоконструкций с применением универсально-сборочных и специальных приспособлений и шаблонов.
ПК 2.1.8 Владеть навыками разметки мест под установку сложных базовых деталей и узлов металлоконструкций, правки сложных и сложных деталей и узлов металлоконструкций, зачистки под гуммирование сварных швов ручной пневматической шлифовальной машиной.
ПК 2.1.9 Владеть навыками разметки мест под установку сложных базовых деталей и узлов металлоконструкций, правки сложных деталей и узлов металлоконструкций, зачистки под гуммирование сварных швов ручной пневматической шлифовальной машиной.
ПК 2.1.10 Участвовать в устранении дефектов, обнаруженных после испытания сложных узлов металлоконструкций; составлении эскизов и сборочных схем; сборке, подъеме и установке с временным распределением элементов металлоконструкций в различных положениях на различной высоте.
2.2 141302 2 – Монтажник по монтажу стальных и железобетонных конструкций
ПК 2.2.1 Иметь понятие об основных видах деталей стальных и сборных бетонных и железобетонных конструкций.
ПК 2.2.2 Разбираться в видах основного такелажного и монтажного оборудования и приспособлений.
ПК 2.2.3 Владеть правилами транспортирования и складирования конструкций и изделий.
ПК 2.2.4 Разбираться в приспособлениях и владеть способами временного крепления конструкций.
ПК 2.2.5 Владеть простыми способами проверки плотности сварных швов.
ПК 2.2.6 Иметь понятие об основных свойствах и марках бетонных смесей.

КҚ 2.1.1 Слесарлы және өлшегіш аспаптар мен құралдардыңмақсаты мен атауы және оларды пайдалану туралы түсінік;
КҚ 2.1.2 Слесарлы инструменттерді жинау әдістерін үйрену;
КҚ 2.1.3 Қарапайым және орташа күрделіліктегі слесарлы операцияларды және металл конструкцияларының қарапайым және орташа күрделіліктегі тораптарын жинақтау үрдісін меңгеру;
КҚ 2.1.4 Көтергіш-транспорт құралдар, жұмыс және бақылау-өлшегіш инструменттер мен құралдарды пайдалану ережесі мен қондырғысын түсіну;
КҚ 2.1.5 Металл конструкцияларын түзету және тексеру, келтіру, құрастырып қабылдау мен әдістері, технологиялық үрдіс туралы ұғым;
КҚ 2.1.6 Шегі және отырғызу жүйелері, қолданылатын материалдар мен құбырлар сұрыптамасы мен маркалары, дәнекерленетін бұйымдар байланысы, жиналған түйіндерді маркалау түрлері мен ережелері туралы білу.
КҚ 2.1.7 Әмбебап құралдарды пайдалану арқылы құрастыру схемалары мен сызбалары бойынша дәнекерлеу және тойтару арқылы металл конструкцияларының күрделі торабын жинақтау, сонымен қатар әмбебап-құрастырма және арнайы құралдар мен шаблондарды пайдалану арқылы металл конструкцияларының күрделі торабын жинақтау.
КҚ 2.1.8 Металл конструкцияларының күрделі және күрделі бұйымдар мен торабын құру арқылы орындарды белгілеуге, металл конструкцияларының күрделі және күрделі торабы мен бұйымдарын жануға, қолмен жасайтын пневматикалық тегістейтін машинаның дәнекерлеу жапсарын гуммирлеу арқылы тазалауға дағдылану.
КҚ 2.1.9 Металл конструкцияларының күрделі негізгі бұйымдар мен торабын құру арқылы орынды белгілеуге, металл конструкцияларының күрделі торабы мен бұйымдарын жануға, қолмен жасайтын пневматикалық тегістейтін машинаның дәнекерлеу жапсарын гуммирлеу арқылы тазалауға дағдылану.
КҚ 2.1.10 Металл конструкцияларының күрделі торабын сынаудан кейін табылған ақауларды жоюға, үлгілер мен құрастыру схемаларын құруға, түрлі биіктікте түрлі жағдайларда металл конструкцияларының элементтерін уақытша үлестіру арқылы құру және көтеру, құрастыруға қатысу.
2.2 141302 2 – Болат және темір-бетон құрылымдарын құрастырушы
КҚ 2.2.1 Болат және құрама бетонды және темірбетонды конструкциялары бұйымдарының негізгі түрлері туралы ұғыну
КҚ 2.2.2 Негізгі такелажды және монтаждау құрылғылары мен құралдары түрлерін түсіну.
КҚ 2.2.3 Конструкциялар мен бұйымдарды қоймалау және тасымалдау ережелерін игеру.
КҚ 2.2.4 Құралдарды түсіну және конструкцияларды уақытша бекіту тәсілін үйрену.
КҚ 2.2.5 Дәнекерлеу жапсары тығыздығын тексерудің қарапайым тәсілдерін игеру.
КҚ 2.2.6 Бетонды қоспаның негізгі қасиеті мен маркасы туралы түсіну.

ПК 2.2.7 Владеть правилами подготовки поверхностей для изоляции.
ПК 2.2.8 Понимать устройство электрифицированных и пневматических инструментов и владеть правилами работы с ними.
ПК 2.2.9 Иметь понятие о способах защиты металла от коррозии.
ПК 2.2.10 Владеть умением выполнять простые работы при монтаже и укрупнительной сборке стальных и сборных бетонных и железобетонных конструкций.
3. Специалист среднего звена
141303 3 -Техник-технолог
ПК 3.3.1 Иметь понятие о единой системе технологической подготовки производства.
ПК 3.3.2 Владеть навыками работы со стандартами, техническими условиями и другими нормативными и руководящими материалами по проектированию, разработке и оформлению технологической документации.
ПК 3.3.3 Разбираться в видах конструкций изделия или состава продукта, на которые разрабатывается технологический процесс или режим производства.
ПК 3.3.4 Владеть знаниями о технических характеристиках проектируемого объекта и требованиях к нему; о технологии производства выпускаемой предприятием продукции.
ПК 3.3.5 Разбираться в основном технологическом оборудовании предприятия и принципах его работы; в типовых технологических процессах и режимах производства.
ПК 3.3.6 Понимать сущность методов проведения патентных исследований; основных требований организации труда при проектировании технологических процессов и оборудования.
ПК 3.3.7 Иметь понятие об основах экономики, организации труда и организации производства; об основах трудового законодательства, правилах и нормах охраны труда.
ПК 3.3.8 Принимать участие в разработке технически обоснованных норм времени (выработки), уметь рассчитывать подетальные и пооперационные материальные нормативы, нормы расхода сырья, материалов, инструмента, топлива и энергии, экономическую эффективность проектируемых технологических процессов.
ПК 3.3.9 Контролировать соблюдение технологической дисциплины в производственных подразделениях предприятия и правил эксплуатации оборудования.
ПК 3.3.10 Участвовать в испытаниях технологического оборудования, в проведении экспериментальных работ по проверке и освоению проектируемых технологических процессов и режимов производства.
Приложение 379
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 15 июня 2015 года № 384
Типовой учебный план
технического и профессионального образования
Код и профиль образования: 1300000 – Связь, телекоммуникации и информационные технологии. Связь, радиоэлектроника и телекоммуникации
Специальность: 1311000 – Эксплуатация устройств оперативной технологической связи железнодорожного транспорта

КҚ2.2.7Оқшаулау үшін бетті дайындау ережелерін игеру.
КҚ 2.2.8 Электрлендірілген және пневматикалық құралдар жабдығын түсіну және олармен жұмыс жасау ережелерін игеру.
КҚ 2.2.9 Металды коррозиядан қорғау әдістері туралы түсіну.
КҚ 2.2.10 Болатты және құрама бетонды және темірбетонды конструкцияларды іріленген құрастырма және монтаждау кезінде қарапайым жұмыстарды орындай білу.
3. Орта буын маманы
141303 3 -Техник-технолог
КҚ 3.3.1 Өндірісті технологиялық дайындаудың бірлік жүйесі туралы ұғыну
КҚ 3.3.2 Технологиялық құжаттарды жобалау, жасау және дайындау бойынша стандарттармен, техникалық шарттармен және басқа да нормативті және басқару материалдарымен жұмыстарға дағдылану.
КҚ 3.3.3 Өндіріс режимі және технологиялық үрдіс жүргізілетін өнімнің құрамы немесе бұйым конструкциясы түрлерін білу.
КҚ 3.3.4 Жобаланатын объект мен оған қойылатын талаптардың техникалық сипаттамасы, өнім шығаратын өнеркәсіп өндірісінің технологиясы туралы білу.
КҚ 3.3.5 Кәсіпорынның негізгі технологиялық құралы мен оның жұмысының принциптері, типтік технологиялық үрдістер мен өндіріс режимін түсіну.
КҚ 3.3.6 Технологиялық үрдістер мен құралдарды жобалау кезінде еңбекті ұйымдастырудың негізгі талаптары, патентті зерттеулерді өткізу әдістерінің маңыздылығын түсіну.
КҚ 3.3.7 Экономика негіздері, еңбекті ұйымдастыру және өндірісті ұйымдастыру туралы, еңбекті қорғаудың заңнамалары, ережелері мен нормалары туралы ұғыну.
КҚ 3.3.8 Уақыттың техникалық негізделген нормаларын жасауға қатысу (өнім), бұйымдар және операциялар бойынша материалдық нормативтерді, отын мен энергия, инструмент, материалдар, шикізат шығыны нормасын, жобаланатын технологиялық үрдістердің экономикалық тиімділігін есептей алу
КҚ 3.3.9 Кәсіпорынның өндірістік бөлімшелерінде технологиялық тәртібінің және құралдарды пайдалану ережелердің қадағалануын бақылау.
КҚ 3.3.10Өндірісрежимі және жобаланатын технологиялық үрдістерді меңгеру және тексеру бойынша эксперименталды жұмыстарды өткізуде, технологиялық құралдарды сынауларда қатысу
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2015 жылғы 15 маусымдағы
№ 384 бұйрығына 379-қосымша
Үлгілік оқу жоспары
техникалық және кәсіптік білім
Білім беру коды және бейіні: 1300000 - Байланыс, телекоммуникация және ақпараттық технологиялар.
Байланыс, радиоэлектроника және телекоммуникациялар
Мамандығы: 1311000 - Темір жол көлігінің жедел технологиялық байланыс құрылғыларын пайдалану

144
ПП 04
Дипломное проектирование
252
ПА 00
Промежуточная аттестация
168
ИА 00
Итоговая аттестация
72
ИА 01
Итоговая аттестация**
60
ИА 02 (ОУППК)
Оценка уровня профессиональной подготовленности и присвоения квалификации
12
Итого на обязательное обучение:
5760
К
Консультации***
Не более 100 часов на учебный год
Ф
Факультативные занятия
Не более 4-х часов в неделю
Всего:
6588
Примечание:
ООД – общеобразовательные дисциплины; ОГД – общегуманитарные дисциплины; СЭД - социально-экономические дисциплины; ОПД – общепрофессиональные дисциплины; СД – специальные дисциплины; ДОО – дисциплины, определяемые организацией образования с учетом требований работодателей; ПО – производственное обучение; ПП – профессиональная практика; ПА – промежуточная аттестация; ИА – итоговая аттестация; ОУППК – оценка уровня профессиональной подготовленности и присвоение квалификации; К – консультации; Ф – факультативные занятия
В соответствии с ГОСО ТиПО обязательным для исполнения в типовом учебном плане является перечень дисциплин. Формы контроля (курсовые работы, контрольные работы, экзамены), порядок изучения дисциплин (распределение по курсам ) являются примерными и могут изменяться в зависимости от форм обучения, специфики специальностей, местных и других условий (обстоятельств), в т.ч. в соответствии с потребностями работодателей
* Объем часов на дисциплины, определяемые организацией образования, может быть увеличен за счет сокращения объема часов (до 25%) циклов общепрофессиональных и специальных дисциплин.
** Рекомендуемые формы итоговой аттестации: выполнение и защита дипломного проекта.
***Консультации по дипломному проектированию планируются 16 часов на одного обучающегося, при численности группы - 25 человек, равно 400 часам. Не достающие 148 часов проводятся за счет консультации.
Консультации перед экзаменами производятся преподавателями в счет времени 428 часов на учебную группу, 60 часов из этого времени предусмотрено для консультации специалистами предприятий в период производственной практики.
Примерный перечень учебно-производственного оборудования и технических средств обучения определяются исходя из содержания образовательных программ по дисциплинам соответствующей квалификации.
Перечень учебно-производственного оборудования и технических средств обучения для оснащения конкретного учебного заведения определяется учебным заведением совместно с предприятием-партнером, для которого готовятся кадры с учетом рабочих учебных программ. При этом рекомендуется учесть IT-технологии, 3D-технологии, ИКТ, дистанционное, модульное, дуальное, кредитное обучение с учетом перспективы развития отрасли.
Приложение 380
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 15 июня 2015 года № 384
Типовой учебный план
технического и профессионального образования
Код и профиль образования: 1300000 – Связь, телекоммуникации и информационные технологии. Связь, радиоэлектроника и телекоммуникации
Специальность: 1311000 – Эксплуатация устройств оперативной технологической связи железнодорожного транспорта

144
КП 04
Дипломдық жобалау
252
АА 00
Аралық аттестаттау
168
ҚА 00
Қорытынды аттестаттау
72
ҚА 01
Қорытынды аттестаттау**
60
ҚА 02 (КДДБ)
Кәсіптік даярлық деңгейін бағалау және біліктілік беру
12
Міндетті оқыту жиыны:
5760
К
Консультациялар***
Оқу жылына 100 сағаттан артық болмауы керек
Ф
Факультативтік сабақтар
Аптасына 4 сағаттан артық болмауы керек
Барлығы:
6588
Ескерту:
ЖБП– Жалпы білім беретін пәндер; ЖГП– Жалпы гуманитарлық пәндер; ӘЭП - Әлеуметтік-экономикалық пәндер; ЖКП – Жалпы кәсіптік пәндер; АП – арнайы пәндер; БҰАП – жұмыс берушілердің талаптары бойынша білім беру ұйымдары анықтайтын пәндер; ӨО – өндірістік оқыту; КП – кәсіптік практика; АА – аралық аттестаттау; ҚА – қорытынды аттестаттау; КДДБ – кәсіптік даярлық деңгейін бағалау және біліктілік беру; К – консультация; Ф – факультативтік сабақтар.
ТжКБ-ның МЖМБС-на сәйкес пәндердің тізімі үлгілік оқу жоспарында орындауға міндетті болып табылады. Бақылау нысандары (курстық жұмыстар, бақылау жұмыстары, емтихандар), пәнді оқыту тәртібі үлгі болып табылады және оқыту нысанына, мамандықтардың ерекшеліктеріне, жергілікті және басқа да жағдайларға (жайлар) қарай, оның ішінде жұмыс берушілердің қажеттіліктеріне сәйкес өзгертілуі мүмкін.
*Білім беру ұйымы анықтайтын пәндерге арналған сағат көлемі жалпы кәсіптік және арнайы пәндер циклдарының сағат көлемін (25% дейін) қысқарту есебінен ұлғайтылуы мүмкін.
**Қорытынды аттестаттауға ұсынылатын нысандар: дипломдық жобалауды орындау және қорғау.
***Дипломдық жобалау бойынша консультациялар топта 25 адам болған жағдайда бір білім алушыға 400 сағатқа тең 16 сағаттан жоспарланады. Қалған 148 сағат консультация есебінде өткізіледі.
Емтихан алдындағы консультацияларды оқытушылар бір топқа 428 сағат мөлшерінде өткізеді, оның 60 сағаты өндірістік практика кезеңінде кәсіпорын мамандарына консультация өткізу үшін қарастырылған.
Оқу-өндірістік жабдықтар және техникалық оқыту құралдарының тізімі шамамен тиісті мамандықтың пәндері бойынша білім беру бағдарламаларының азмұнына қарай анықталады.
Нақты оқу орнын жабдықтау үшін оқу-өндірістік жабдықтар және техникалық оқыту құралдарының тізімі жұмыс оқу бағдарламаларын есепке ала отырып, кадрлар даярланатын серіктес кәсіпорынмен бірлесіп анықталады. Бұл ретте саланың даму келешектерін есепке алғанда IT-технологиялар, 3D-технологиялар, қашықтықтық, модульдік, дуалдық, кредиттік оқытуды ескеруұсынылады.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2015 жылғы 15 маусымдағы
№ 384 бұйрығына 380-қосымша
Үлгілік оқу жоспары
техникалық және кәсіптік білім
Білім беру коды және бейіні: 1300000 - Байланыс, телекоммуникация және ақпараттық технологиялар.
Байланыс, радиоэлектроника және телекоммуникациялар
Мамандығы: 1311000 - Темір жол көлігінің жедел технологиялық байланыс құрылғыларын пайдалану

Сноска. Наименование приложения 381 в редакции приказа Министра образования и науки РК от 22.01.2016 № 72 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Содержание образовательной учебной программы по циклам дисциплин и профессиональной практике для квалификации 131101 3 -Электромеханик связи (специалист среднего звена)
Нормативный срок обучения: 2 года 10 месяцев
Индекс цикла дисциплин
Наименование и основные разделы дисциплины, практики
Формируемые знания, умения и навыки
Код формируемых компетенции
СЭД 00
Социально-экономические дисциплины
СЭД 01
Культурология
Культурология и ее роль в жизни общества; многообразность подходов в исследовании культуры. Культура и цивилизация. Становление культуры. Конфуцианско-даосистский тип культуры. Индо-буддийский тип культуры. Мир исламской культуры. Христианский тип культуры. Западноевропейская культура и ее влияние на развитие современного мира. Особенность и уникальность африканской культуры. Проблема расизма. Возникновение и уникальность кочевой цивилизации. Культура Казахстана в период Средневековья. Культурные традиции казахов в период 17-19 веков. Культура современного Казахстана
Знания:
- основных понятий, развития, концепций культуры, научных, религиозных картин мира, исторические формы, типы, многообразие культур и цивилизаций их взаимосвязи, место человека в культуре, его нравственные обязанности и культурные ценности
Умения:
- анализировать культурологическую, социально-политическую и научную литературу, выявлять стили и направления в современном искусстве; классифицировать культурные общности, события и явления
БК 3
БК 8
СЭД 02
Основы философии
Предмет философии, основные вехи мировой философской мысли. Природа человека и смысл его существования. Человек и Бог; человек и космос. Человек, общество, цивилизация, культура. Свобода и ответственность личности. Человеческое познание и деятельность. Наука и ее роль. Человечество перед лицом глобальных проблем
Знания:
- сущность и содержание основных исторических типов философских знаний их эволюцию, сферы жизни общества, законов природы, закономерности и движущие силы исторического развития, основные нормы современного литературного языка
Умения:
-проводить элементарный анализ ситуации и проблемы, грамотно выражать свои мысли отличать и понимать ценностные нормы общественной жизни, соблюдать нормы отношений между людьми в обществе
БК 3
БК 8
СЭД 03
Основы политологии и социологии
Социология как наука. Общество как социокультурная система. Социальные общности; социальные и этнонациональные отношения. Социальные процессы. Социальные институты и организации. Личность: ее социальные роли и социальное поведение. Предмет политологии. Политическая власть и властные отношения; политическая система. Социально-экономические процессы в Казахстане
Знания:
- основных категории, понятий, законов, направлений развития политологии и социологии; основные закономерности и этапы исторического развития общества
Умения:
- применять основные законы гуманитарных и социальных наук в профессиональной деятельности; анализировать процессы и явления, происходящие в обществе
БК 3
БК 8
СЭД 04
Основы экономики
Общие основы экономических систем. Микро- и макро- экономика. Всемирная экономика и мировой рынок. Транспорт в системе общественного производства и его экономические особенности. Планирование производственно-финансовой деятельности на предприятиях, учет и анализ
Знания:
- теоретических основ общественного производства, сущности рыночной экономики, ее преимущества и недостатки, роль государства в регулировании экономических процессов, денежно-кредитной системы, международной экономики и переходной экономики с особенностями ее в мировом сообществе
Умения:
- использовать базовые экономические знания для понимания, объяснения социально - экономических процессов, вопросов современной экономической политики
БК 3

Ескерту. 381-қосымшаның тақырыбы жаңа редакцияда - ҚР Білім және ғылым министрінің 22.01.2016 № 72 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
131101 3 – Байланыс электромеханигі біліктілігіне арналған пәндер циклдері және кәсіптік практика бойынша білім беретін оқу бағдарламаларының мазмұны (орта буын маманы)
Нормативтік оқу мерзімі: 2 жыл 10 ай
Циклдің (пәннің) индексі
Пәннің, практиканың атауы және негізгі бөлімдері
Қалыптасатын білімдер, іскерліктер және дағдылар
Қалыптасатын құзыреттер коды
ӘЭП 00
Әлеуметтік-экономикалық пәндер
ӘЭП 01
Мәдениеттану
Мәдениеттану және оның қоғам өміріндегі рөлі. Мәдениетті зерттеудегі тәсілдің көптүрлілігі. Мәдениет және өркениет. Мәдениеттің қалыптасуы, конфуцишылдық-даосизм мәдениеті. Үнді-будда мәдениеті. Ислам мәдениетінің әлемі. Христиандық мәдениет. Батыс еуропа мәдениеті және оның заманауи әлемнің дамуына әсері. Африкандық мәдениеттің ерекшелігі мен бірегейлігі Нәсілшілдік мәселесі. Көшпенділер өркениетінің пайда болуы мен бірегейлігі. Ортағасырлық кезеңдегі Қазақстанның мәдениеті. 17-19 ғасырлардағы қазақтардың мәдени дәстүрі. Қазіргі таңдағы Қазақстан мәдениеті
Білімдер:
-негізгі түсініктер, мәдениет концепциясы, әлемнің ғылыми, діни көрінісінің дамуы, мәдениеттер мен өркениеттер түрлері және тарихи формалары, олардың өзара байланысы, мәдениеттегі адамның рөлі, оның адамгершілік міндеттері мен мәдени құндылықтары.
Іскерліктер:
- мәдени, әлеуметтік-саяси және ғылыми әдебиетті талдау, заманауи өнерде үлгілер мен бағыттарды анықтау; мәдени қауымдастықтарды, атаулы күндер мен құбылыстарды жіктеу
БҚ 3
БҚ 8
ӘЭП 02
Философия негіздері
Философия пәні, әлемдік философиялық ойлардың негізгі белгілері.Адам табиғаты мен оның өмір сүруінің мәні. Адам және Құдайадам және космос.Адам, қоғам, өркениет, мәдениет. Тұлғаның жауапкершілігі мен бостандығы.Адамдық таным және әрекет.Ғылым және оның рөлі. Адамзат ғаламдық мәселелер алдында
Білімдер:
- философиялық білімнің тарихи кезеңдері нің мәні мен мазмұнын және эволюциясын, қоғам өмірінің салалары, табиғат заңдары мен тарихи дамудың қозғаушы күштері мен заңдылықтары, заманауи әдеби тілдің негізгі нормалары
Іскерліктер:
- туындаған жағдайлар мен мәселелерді элементарлы түрде талдауды жүргізу, өз ойын сауатты түрде жеткізе білу, қоғамдық өмірдің құндылық нормаларын түсіну және ажырата білу, қоғамдағы адамдар арасындағы қарым-қатынастың нормаларын сақтау
БҚ 3
БҚ 8
ӘАП 03
Саясаттану және әлеуметтану негіздері
Әлеуметтану пән ретінде. Қоғам әлеуметтік мәдени жүйе ретінде. Әлеуметтік қауымдастықтар. Әлеуметтік және этноұлттық қатынастар. Әлеуметтік үрдістер. Әлеуметтік институттар мен ұйымдар. Тұлға. Оның әлеуметтік рөлі мен әлеуметтік жүріс-тұрысы. Саясаттану пәні. Саяси билік және билік қатынастары. Саяси жүйе. Қазақстандағы әлеуметтік-экономикалық үдерістер
Білімдер:
- саясаттану мен әлеуметтану дамуының негізгі категориялары, түсініктері мен бағыттары; негізгі заңнамалар мен қоғам дамуының тарихи кезеңдері
Іскерліктер:
- кәсіби қызметте гуманитарлық және әлеуметтік заңдардың негізгі заңдарын қолдану; қоғам өмірінде болып отыратын құбылыстар мен процестерді талдау
БҚ 3
БҚ 8
ӘАП 04
Экономика негіздері
Экономикалық жүйелердің жалпы негіздері. Микро-және макро- экономика. Дүниежүзілік экономика және әлемдік нарық. Қоғамдық өндіріс жүйесіндегі көлік және оның экономикалық ерекшеліктері. Кәсіпорындардағы өндірістік-қаржылық әрекетті жоспарлау, есептеу және талдау
Білімдер:
- қоғамдық өндірістің теориялық негіздері, нарықтық экономиканың мәні, оның артықшылықтары мен кемшіліктері, экономикалық процестерді, ақша-қаражат жүйесін, халықаралық экономика мен ауыспалы экономиканы әлемдік қауымдастықта ерекшеліктермен реттеудегі мемлекеттің рөлі
Іскерліктер:
- әлеуметтік-экономикалық процестерді, заманауи экономикалық саясаттың сауалдарын түсіну және түсіндіру үшін базалық экономикалық білімді қолдану
БҚ 3

ПК 3.1.13
СЭД 05
Основы права
Право: понятие, система, источники. Конституция Республики Казахстан. Всеобщая декларация прав человека. Право, правовое государство. Основы отраслей права, основные понятия и идеи государства и права, вопросы конституционного строя Республики Казахстан, система государственной власти, вопросы отраслей права суверенного Казахстана (административного, гражданского, трудового, уголовного и др.). Юридическая ответственность и ее виды. Судебная система, правоохранительные органы
Знания:
- Конституции Республики Казахстан, законов РК, законодательных актов, нормативно-правовых документов регулирующих отношения в процессе профессиональной деятельности
Умения:
- Ориентироваться в системе законодательства и нормативных правовых актов и использовать нормативно-правовые документы, регламентирующие профессиональную деятельность
БК 2
БК 3
ОГД 00
Общегуманитарные дисциплины
ОГД 01
Профессиональный казахский (русский) язык
Фонетика, лексика, морфология, синтаксис казахского (русского) языка; развитие речи; терминологии по специальностям: техника перевода со словарем; профессионально ориентированных текстов. Профессиональное общение
Знания:
- функциональных и структурно-языковых особенностей казахского (русского) языка в профессиональной сфере общения
Умения:
- читать и переводить прагматические тексты и тексты по широкому и узкому профилю специальности
БК 7
БК 2
ПК 3.1.3
ОГД 02
Профессиональный иностранный язык
Лексико-грамматический материал по специальности, необходимый для профессионального общения;
различные виды речевой деятельности и формы речи (устной, письменной, монологической, диалогической);
техника перевода профессионально ориентированных словосочетаний
Знания:
- функциональных и структурно-языковых особенностей иностранного языка в профессиональной сфере общения
Умения:
- читать и переводить прагматические тексты и тексты по широкому и узкому профилю специальности
БК 7
БК 2
ОГД 03
Физическая культура
Роль физической культуры в общекультурном, профессиональном, социальном развитии человека; социально-биологические и психофизиологические основы физической культуры; основы физического и спортивного самосовершенствования; профессионально-прикладная физическая подготовка
Знания:
- основ физического и спортивного самосовершенствования
Умения:
- выполнять нормативы физической подготовки
БК 4
БК 1
ОГД 04
История Казахстана
ОПД 00
Общепрофессиональные дисциплины
ОПД 01
Черчение
Основные сведения по оформлению технического чертежа Линии, форматы, шрифты. Основные надписи, масштабы. Приемы вычерчивания контуров технических деталей. Проекционное черчение
Чертежи общего вида. Деталирование.
Правила выполнения электрических, принципиальных, структурных схем. ГОСТ (условные графические обозначения элементов для выполнения электрических схем). Прикладные программы для оформления чертежей и схем
Знания:
- основные правила построения и оформления чертежей;
- способы графического представления пространственных образов;
- основные положения конструкторской, технологической и другой нормативной документации;
- основные правила построения чертежей общего вида;
- правила выполнения чертежей деталей по чертежу общего вида;
- основные правила построения схем;
- прикладные программы графопостроения
Умения:
- пользоваться ГОСТами, технической документацией и справочной литературой;
- оформлять чертежи в соответствии с действующей нормативной базой;
-применять прикладные программы при оформлении чертежей и схем

КҚ 3.1.13
ӘАП 05
Құқық негіздері
Құқық: түсінік, жүйе, қайнар көздері. Қазақстан Республикасының Конституциясы. Адам құқығының жалпылама декларациясы. Құқық, құқықтық мемлекет. Құқық саласының негіздері, негізгі түсініктері және мемлекет пен құқық идеялары. Қазақстан Республикасының Конституциялық құрылысының сұрақтары, мемлекеттік билік жүйесі. Егеменді Қазақстанның құқықтар саласының сұрақтары (әкімшілік, азаматтық, еңбек, қылмыстық және т.б.). Заңды жауапкершілік және оның түрлері. Сот жүйесі, құқық қорғау органдары
Білімдер:
- Қазақстан Республикасының Конституциясы, ҚР заңдары, заңнамалық актілер, кәсіби қызмет барысында қарым-қатынасты реттейтін нормативті-құқықтық құжаттамалар
Іскерліктер:
- заңнамалық және нормативті құқықтық актілер жүйесінде жол таба білу және кәсіби қызметті реттейтін нормативті-құқықтық құжаттамаларды қолдану
БҚ 2
БҚ 3
ЖГП 00
Жалпы гуманитарлық пәндер
ЖГП 01
Кәсіптік қазақ (орыс) тілі
Қазақ (орыс) тілінің фонетикасы, лексика, морфология және синтаксисі. Сөйлеудің дамуы. Мамандық бойынша термин сөздер: сөздікпен аудару техникасы. Кәсіптік бағытталған мәтіндер. Кәсіптік қарым-қатынас
Білімдер:
- қарым-қатынастың кәсіби саласындағы қазақ (орыс) тілінің функционалдық және құрылымдық-тілдік ерекшеліктері
Іскерліктер:
- мамандық бойынша мәтіндер мен прагматикалық мәтіндерді оқу және аудару
БҚ 7
БҚ 2
КҚ 3.1.3
ЖГП 02
Кәсіптік шетел тілі
Кәсіптік қарым-қатынас үшін қажетті мамандық бойынша лексикалық- грамматикалық материал. Сөйлеу әрекеті мен сөйлеу түрлерінің әртүрлі түрлері (ауызша, жазбаша,
монологты, сұхбаттық).
Кәсіби бағыттағы мәтіндерді аудару техникасы
Білімдер:
- қарым-қатынастың кәсіби саласындағы шетел тілінің функционалдық және құрылымдық-тілдік ерекшеліктері
Іскерліктер:
- мамандық бойынша мәтіндер мен прагматикалық мәтіндерді оқу және аудару
БҚ 7
БҚ 2
ЖГП 03
Дене тәрбиесі
Адамның әлеуметтік кәсіптік жалпы мәдени дамуындағы дене тәрбиесінің рөлі. Дене тәрбиесінің әлеуметтік-биологиялық және психофизиологиялық негіздері. Өзін-өзі жетілдірудің дене және спорттық негіздері. Кәсіптік-қолданбалы дене дайындығы
Білімдер:
- өзін-өзі жетілдірудің дене және спорттық негізі
Іскерліктер:
- дене дайындығының нормативтерін орындау
БҚ 4
БҚ 1
ЖГП 04
Қазақстан тарихы
ЖКП 00
Жалпы кәсіптік пәндер
ЖКП 01
Сызу
Техникалық сызбаны ресімдеудің негізгі деректері. Сызықтар, форматтар, шрифтілер. Негізгі жазбалар, масштабтар. Техникалық бөлшек контурларын сызу тәсілдері. Проекциялық сызу. Жалпы түрдегі сызу. Бөлшектеу. Құрылымдық, ұстанымдылық электр кестелерін орындау Ережелері. МЕМСТ (электрлік кесте орындаудың шартты графикалық белгілері). Сызбалар мен кестелерді ресімдеуге арналған қолданбалы бағдарлама
Білімдер:
- сызбаны құру мен ресімдеудің негізгі ережелерін;
-кеңістіктегі бейнелерді графикалық елестету тәсілдері;
-құрылыстық, технологиялық, басқа нормативті құжаттардың негізгі жағдайлары;
-жалпы сызбаларды құрудың негізгі
ережелері;
-жалпы сызба бойынша бөлшек сызбаларын орындау ережелері;
-кестені құрудың негізгі ережелері;
-графоқұрудың қолданбалы бағдарламасы
Іскерліктер:
-МЕМСТ, техникалық құжатты, анықтамалық әдебиетті қолдана алу,
-нормативтік база негізінде сызбаларды ресімдеу;
-сызбалар мен кестелерді ресімдеуде қолданбалы бағдарламаны пайдалану

ПК 3.1.4
ПК 3.1.7
ОПД 02
Теория электрических цепей
Электрическое поле; электрические цепи постоянного тока; физические процессы в электрических цепях постоянного тока; расчет электрических цепей постоянного тока; магнитное поле; магнитные цепи; магнитное поле постоянного тока; расчет магнитных цепей; электромагнит;
радиосигналы; последовательный и параллельный колебательный контуры, конструктивный расчет элементов контура, связанные контуры, фильтры; амплитудно-частотные и фазочастотные характеристики линейных электрических цепей; линейные электрические цепи с распределенными параметрами; режимы бегущих и стоячих волн, смешанные волны в длинных линиях; конструктивные и функциональные длинные линии; симметричные и несимметричные длинные линии; волноводы; отрезки длинных линий и объемные резонаторы как колебательные системы; нелинейные и параметрические электрические цепи, их характеристики; методы анализа нелинейных цепей; нелинейные преобразования сигналов в канале связи; умножение и преобразование частоты; классификация видов модуляции, процессы модуляции и детектирования, простейшие схемы модуляторов и детекторов; генераторы автоколебаний, условия самовозбуждения и стационарного режима работы автогенератора; параметрические электрические цепи
Знания:
- особенности физических явлений в электрорадиоматериалах;
- основные свойства и характеристики электрического и магнитного полей, электрических сигналов
Умения:
- рассчитывать параметры и элементы электрических и электронных устройств;
- по заданным параметрам рассчитывать типовые электронные устройства;
- составлять и читать схемы различных усилителей
БК 7
БК 5
ПК 3.1.6
ПК 3.1.8
ОПД 03
Охрана труда и основы экологии
Охрана труда. Правовая и нормативная база. Правила безопасной эксплуатации; пожарная безопасность; производственный травматизм и заболеваемость. Факторы, влияющие на условия труда. Мероприятия по охране труда; техника безопасности: виды, средства, меры предупреждения; причины электротравматизма; воздействие опасных факторов (высокого напряжения, электрических и магнитных полей, шагового напряжения и др.) на организм человека. Технические средства обеспечения электробезопасности, средства индивидуальной защиты. Гигиена труда и производственная санитария на объектах железной дороги
Знания:
- основ техники безопасности, производственной санитарии, гигиены труда на объектах железной дороги
Умение:
- соблюдать технику безопасности, производственную санитарию, гигиену труда при производстве работ на объектах железной дороги
БК 6

КҚ 3.1.4
КҚ 3.1.7
ЖКП 02
Электр тізбектерінің теориясы
Электр өрісі; тұрақты токтың электрлік тізбегі; тұрақты токтың электрлік тізбегіндегі физикалық үрдістер; тұрақты токтың тізбегіндегі электрлік есептеу; магнит өрісі; магнит тізбегі; тұрақты тоқтың магнит өрісі; магниттік тізбектің есебі; электромагнит; радиосигналдар; кезекті және параллельді тербелісті контур; контур бөлшектерінің құрылыстық есебі; байланған контурлар; фильтрлер; желілі электр тізбектерінің амплитудалық жиілігі фазалық жиілік мінездемесі; параметрлері бөлінген желілік электр тізбектері; тербелістердің тұрақты және жүгірмелі режимі; ұзын желілердегі аралас толқындар; құрылыстық және қызметтік ұзын желілер; симметриялы және симметриялы емес ұзын желілер; толқынөткізгіштер; ұзын желілердің бөлімдері және тербелмелі жүйенің көлемді резонаторлары; жүйелі емес және параметрлік электр тізбектері; олардың мінездемесі; желілік емес тізбектерді сараптау әдісі; байланыс каналдарындағы желілік емес белгілердің өзгеруі; жиіліктің өзгеруі мен көбеюі; модуляция түрлерін жіктеу; модуляция мен детектор үрдісі; модулятор мен детектордың қарапайым кестелері; автотербеліс генераторлары, параметрлі электр тізбегі.
Білімдер:
- электр материалдардағы физикалық көрініс ерекшеліктері;
- электр белгілерінің, магнитті және электр өрістерінің негізгі қасиеттері мен мінездемесі
Іскерліктер:
-электронды және электрлік құрылғының элементтері мен параметрлерін есептеу;
- типтік электронды құрылғының берілген параметрлері бойынша есептеу;
- әр түрлі күшейткіштердің кестесін құру және оқи алу
БҚ 7
БҚ 5
КҚ 3.1.6
КҚ 3.1.8
ЖКП 03
Еңбек қорғау және экология негіздері
Еңбек қорғау. Құқықтық және нормативтік база. Қауіпсіз пайдаланудың ережелері. Өрт қауіпсіздігі. Өндірістік жарақаттар және сырқаттар. Еңбек шартына әсер етуші факторлар. Еңбек қауіпсіздігі бойынша шаралар. Қауіпсіздік техникасы: түрлері, құралдары, алдын алу шаралары. Электр жарақатының себептері. Қауіпсіз заттардың адам ағзасына әсері (жоғары кернеулік, электр және магнит өрісі, қадамдық кернеулік және т.б.). Электр қауіпсіздігін қамтамасыз етудің техникалық құралдары, жеке қорғаныс құралдары. Теміржол объектілеріндегі еңбек гигиенасы мен өндірістік санитария
Білімдер:
- темір жол объектілеріндегі қауіпсіздік техникасы, өндірістік санитария мен еңбек гигиенасы
Іскерліктер:
- темір жол объектілерінде қауіпсіздік техникасын, өндірістік санитарияны, еңбек гигиенасын сақтау
БҚ 6

ПК 3.1.14
ОПД 04
Информационные технологии в профессиональной деятельности
Предмет и задачи курса. Методы хранения, обработки и передачи информации. Информационные технологии. Структура ПЭВМ. Программы для работы с текстовыми, табличными, графическими и звуковыми данными. Компьютерные коммуникации. Математическое моделирование. Основы программирования
Знания:
- назначения и применения информационных технологий для хранения, обработки и передачи информации и основ программирования в профессиональной деятельности
Умения:
- применять информационные технологии для хранения, обработки и передачи информации и основ программирования в профессиональной деятельности
БК 2
ПК 3.1.7
ОПД 05
Электронная техника
Физические основы электронной техники; образование и свойства p-n перехода; контактные явления; устройство, принцип действия, основные параметры и схемы включения полупроводниковых и фотоэлектронных приборов; устройства отображения информации; типовые электронные устройства: принцип действия, параметрические соотношения, схемы; электронные выпрямители, преобразователи, инверторы: принцип действия и схемы включения; защита электронных устройств;
основы микроэлектроники; элементы интегральных схем (ИС); функциональная микроэлектроника; цифровые электронные схемы: основные логические операции, параметры и характеристики логических элементов; применение логических элементов в электротехнических устройствах
Знания:
-принципы работы типовых электронных устройств;
-схемы включения полупроводниковых и фотоэлектронных приборов;
-элементы интегральных микросхем;
-параметры характеристики логических элементов, область применения
Умения:
- рассчитывать параметры и элементы электрических и электронных устройств;
- по заданным параметрам рассчитывать типовые электронные устройства;
- выбирать логические элементы для электротехнических схем;
- пользоваться справочной литературой
ПК 3.1.9
ПК 3.1.10
ОПД 06
Электрические измерения с основами стандартизации
Государственная система стандартизации РК (ГСС). Законодательные акты в области стандартизации, метрологии, серҒтификации; международная (ИСО), межгосударственная (СНГ) системы стандарҒтизации; понятия о метрологии и единиҒцах измерений. Государственная система обеспечения единства измерений (ГСИ). Качество продукции. Принципы стандартизации в предприятиях железнодорожного транспорта. Средства измерений. Эталоны величин. Сертификация. Основы сертификации. Термины и определения. Закон РК "О сертификации"
Знания:
- систем государственных, межгосударственных и международных стандартов в области метрологии и сертификации на железнодорожном транспорте
Умения:
- применять государственные, межгосударственные и международные стандарты в области метрологии и сертификации на железнодорожном транспорте

КҚ 3.1.14
ЖКП 04
Кәсіптік қызметтегі ақпараттық технологиялар
Курстың пәні мен міндеттері. Ақпараттарды тасымалдау, өңдеу мен сақтаудың әдістері. Ақпараттық технологиялар. ПЭВМ құрылысы. Мәтіндік, кестелік, кестелік және дауысты берілгендермен жұмыс жасаудың бағдарламалары. Желілік орта, түрлері, қасиеттері, ақпараттарды іздеу. Математикалық модель жасау. Бағдарламалау негіздері
Білімдер:
кәсіби қызметте бағдарламалау негіздері мен ақпараттарды беру, сақтау мен өңдеудің ақпараттық технологиялары мен міндеттері
Іскерліктер:
- кәсіби қызметте бағдарламалау негіздері мен ақпараттарды беру, сақтау мен өңдеудің ақпараттық технологиялары мен міндеттері
БҚ 2
КҚ 3.1.7
ЖКП 05
Электронды техника
Электронды техниканың физикалық негізі; р-n ауысуының пайда болуы және ерекшелігі; байланыс құбылысы; жартылай өткізгіш және фотоэлектронды құралдарды қосу кестесі, негізгі өлшемдері, қызмет ұстанымы, құрылымы; ақпаратты айқындау құралы; типтік электронды құрылымдар: қызметтік ұстанымы, өлшемдік қатынастары, кестелері; электронды түзеткіштер, инверторлар, ажыратқыш: қызметтік ұстанымы және қосу кестесі; электронды құрылымдардың қорғанысы; микроэлектроника негізі; интегралды кесте негізі (ИС); функциональды микроэлектроника; сандық электронды кестелер: негізгі логикалық операциялар, логикалық элементтердің өлшемдері мен сипаттамалары; логикалық элементтердің электротехникалық құрылымдарда қолданылуы.
Білімдер:
- типтік электронды құрылым жұмысын;
- жартылай өткізгіш және фотоэлектронды құралдарды қосу кестесін;
- интегралды микрокесте бөлшектерін;
-логикалық бөлшектердің сипаттамасының өлшемдерін, қолданылу аясын
Іскерліктер:
- электронды және электрлік құрылым бөлшектері мен өлшемдерін есептеу;
- типтік электронды құрылымдардың берілген өлшемдері бойынша есептеу;
-электротехникалық кестелердің логикалық бөлшектерін таңдау;
-анықтамалық әдебиетті қолдану
КҚ 3.1.9
КҚ 3.1.10
ЖКП 06
Стандарттау негіздерімен электрлік өлшемдер
ҚР стандарттаудың мемлекеттік жүйесі (СМЖ). Стандарттау, метрология, сертификаттау саласындағы заңнамалық актілер; халықаралық (ИСО), мемлекетаралық (ТМД) стандарттау жүйесі; метрология мен өлшем бірлігі туралы түсінік. Мемлекеттік өлшем бірлігін қамтамасыз ету жүйесі (МӨБҚЖ); Өнім сапасы. Темір жол көлігі кәсіпорындарындағы стандарттау қағидаттары. Өлшем құралдары. Өлшем эталондары. Сертификаттау. Сертификаттау негіздері. Терминдері мен анықтамалары. ҚР "Сертификаттау туралы" заңы
Білімдер:
- темір жол көлігіндегі метрология мен стандарттау саласындағы мемлекеттік, мемлекетаралық және халықаралық жүйелер
Іскерліктер:
- темір жол көлігіндегі метрология мен стандарттау саласында мемлекеттік, мемлекетаралық және халықаралық стандарттарды қолдану

ПК 3.1.4
ПК 3.1.5
ОПД 07
Цифровая схемотехника
Логические основы цифровых устройств; цифровые устройства; триггеры на логических элементах; шифраторы, дешифраторы, преобразователи кодов, мультиплексоры, демультиплексоры, регистры, счетчики, делители частоты, сумматоры, распределители, запоминающие устройства;
аналогоцифровые и цифроаналоговые преобразователи, построение и контроль цифровых устройств, микропроцессорные устройства и компоненты; архитектура микропроцессоров; организация микро-ЭВМ на базе микропроцессорного комплекта, система микрокоманд и реализация типовых функций; программирование микропроцессорных (МП) систем, интерфейсные большие интегральные схемы; использование МП систем в технике связи
Знания:
-классификацию, маркировку и систему условных обозначений микросхем, содержащих элементы цифровой техники и основные цифровые устройства;
-структуру, назначение, область применения и принцип функционирования основных цифровых устройств комбинационного и последовательностного типов, цифровых систем управления
Умения:
- проводить синтез и анализ работы цифровых устройств;
- пользоваться структурными и функциональными схемами цифровых устройств;
- работать со справочной литературой
ПК 3.1.9
ПК 3.1.10
ОПД 08
Экономика отрасли и основы менеджмента
Транспорт как отрасль народного хозяйства. Основы управленческой деятельности. Экономика, организация и планирование производства на железнодорожном транспорте. Планирование социально-экономического развития производства. Учет и анализ производственно-финансовой деятельности дистанции энергоснабжения. Изобретательство и патентное право. Повышение эффективности производства
Знания:
- основные фонды, показатели их использования, структуру управления производством, принцип организации труда
Умения:
- вычисления заработной платы, финансирование деятельности прибыли, учетная и отчетная документация
БК 7
ПК 3.1.12
ПК 3.1.13
ПК 3.1.2
ОПД 09
Основы транспортного законодательства
Правовое регулирование деятельности железнодорожного транспорта. Право собственности, приватизация, правовые вопросы обеспечения безопасности движения, основные нормаҒтивные акты, регламентирующие перевозки грузов, пассажиров, багажа. "Устав железных дорог". Ответственность на железнодорожном транспорте. Порядок предъявления и распределения претензий и исков. Трудовое право. Коллективные договоры и соглашения, трудовой договор (контракт). Правовое регулирование правовых отношений на железнодорожном транспорте. Дисциплина работников железнодорожного транспорта. Ответственность за нарушение безопасности движения. Порядок разрешения трудовых споров. Патентное право
Знания:
- Конституции Республики Казахстан, законов РК, законодательных актов, нормативно-правовых документов регулирующих отношения в процессе профессиональной деятельности
Умения:
- Ориентироваться в системе законодательства и нормативных правовых актов и
использовать нормативно-правовые документы, регламентирующие профессиональную деятельность
БК 3
БК 7
ОПД 10
Делопроизводство на государственном языке
Предмет, цели и задачи курса. Понятия, система и организация делопроизводства на предприятиях и организациях. Организационно-распорядительные, нормативно-правовые, денежно-финансовые и справочные документы. Основная методика служебного письма. Применение АСУ в делопроизводстве. Оформление и сдача дел в архив. Понятие о корреспонденции. Способы создания и функции документов; классификация, носители, назначение, составные части, правила оформления документов; унифицированная система организационно-распорядительной документации (ОРД), другие виды документов; государственная система документационного обеспечения управления (ГСДОУ). Организация работы с документами, документооборот, документопотоки, их виды; регистрация, учет, хранение и контроль исполнения документов; компьютеризация делопроизводства, оформление документов на ПЭВМ. Общая характеристика средств оргтехники, их назначение и внедрение в организационные и управленческие процессы на предприятии
Знания:
- Государственной системы документационного обеспечения управления (ГСДОУ) и правил оформления организационно-распорядительной документации (ОРД) в профессиональной деятельности.
Умения:
- организовывать делопроизводство в соответствии с требованиями Государственной системы документационного обеспечения управления (ГСДОУ) и правил оформления организационно-распорядительной документации (ОРД)
БК 2
БК 7
ОПД 11
Электроматериаловедение
Физико-химические основы материаловедения(ЕСКК); международная (ИСО), межгосударственная (СНГ), Проводниковые и полимерные материалы, их характеристики, маркировка по ГОСТу, применение. Комбинированные и биметаллические проводники, конструкционные материалы, их использование. Магнитные материалы и изделия из них. Полупроводниковые материалы, обработка, сварка, прессование и пайка материалов
Знания:
- свойства электрорадиоматериалов, физические явления, происходящие в них под воздействием различных факторов;
-маркировку материалов и области их применения
Умения:
- применять необходимые материалы для производства различных видов ремонтных работ

КҚ 3.1.4
КҚ 3.1.5
ЖКП 07
Сандық кесте техникасы
Сандық құрылымның логикалық негіздері; сандық құрылымдар; логикалық бөлшектердегі триггерлер; шифраторлар, дешифраторлар, код ажыратқыштары, регистрлар, мультиплексорлар, демультиплексорлар, электр өлшеу құралы, жиілікті бөлгіш, сумматорлар, таратқыштар, есте сақтау құралы; аналогялық сандық және санды аналогтық ажыратқыштар, сандық құралды құру және бақылау; микропроцессорлы құрылымдар және компоненттер; микропроцессор архитектурасы; микропроцессор кешеніндегі микро-ЭЕМ ұйымдастыру; микрокоманда жүйесі және типтік қызметін іске асыру; микропроцессорлық жүйені бағдарламалау (МБ); интерфейстік үлкен интегралды кестелер; байланыс техникасында МБ жүйесін қолдану
Білімдер:
- негізгі сандық құрылым және сандық техника элементтері бар шартты белгілі микрокесте жүйесі және оның таңбалануы, жіктелуі;
- жинақталған және кезектес түрлі негізгі сандық құрылымдардың, сандық басқару жүйелерінің қызмет ұстанымы және қолданылу аясы, мәні, құрылымы
Іскерліктер:
- сандық құрылым жұмысының синтезі мен сараптамасын жүргізу;
- сандық құралдың құрылымымен және қызмет кестесін қолдану;
- анықтамалық әдебиетпен жұмыс жасау
КҚ 3.1.9
КҚ 3.1.10
ЖКП 08
Сала экономикасы және менеджмент негіздері
Көлік халық шаруашылығының саласы ретінде. Басқару әрекетінің негіздері. Экономика, темір жол көлігінде өндірісті жоспарлау және ұйымдастыру. Өндірістің әлеуметтік-экономикалық дамуын жоспарлау. Электрмен жабдықтау дистансасының өндірістік-қаржылық әрекетін талдау және есептеу. Өнертапқыштық пен патенттік құқық. Өндіріс тиімділігін арттыру
Білімдер:
- негізгі қорлар, оларды қолдану көрсеткіштері, өндірісті басқару құрылысы, еңбекті ұйымдастыру қағидаты
Іскерліктер:
-еңбек ақысын есептеу, кіріс әрекетін қаржыландыру, есептік және есептеу құжаттамасы
БҚ 7
КҚ 3.1.12
КҚ 3.1.13
КҚ 3.1.2
ЖКП 09
Көлік заңнамасының негіздері
Теміржол көлігінің әрекетін құқықтық реттеу. Жекеменшіктің құқығы, жекешелендіру, қозғалыс қауіпсіздігін қамтамасыз етудің құқықтық сұрақтары, негізгі нормативті актілер, жүктер мен жолаушылар және жүктің регламент беруші тасымалы. "Темір жолының жарлығы". Теміржол көлігіндегі жауапкершілік. Талаптар мен дауларды бөлу мен ұсынудың тәртібі. Еңбек құқығы. Ұжымдық келісім мен келісулер, еңбек келісім-шарты (келісім-шарт). Теміржол көлігінде құқықтық қатынастарды құқықтық реттеу. Теміржол көлігінің пәні. Қозғалыс қауіпсіздігін бұзудың жауапкершілігі. Еңбек дауларын шешудің тәртібі. Патенттік құқық
Білімдер:
- Қазақстан Республикасының Конституциясы, ҚР заңдары, заңнамалық актілер, кәсіби қызмет барысында қарым-қатынасты реттейтін нормативті-құқықтық құжаттамалар
Іскерліктер:
- заңнамалық және нормативті құқықтық актілер жүйесінде жол таба білу және кәсіби қызметті реттейтін нормативті-құқықтық құжаттамаларды қолдану
БҚ 3
БҚ 7
ЖКП 10
Мемлекеттік тілде іс қағаздарын жүргізу
Пән, курстың мақсаты мен міндеттері. Түсінік, кәсіпорындар мен ұйымдардағы іс қағаздарын ұйымдастыру мен жүйесі. Ұымдастырушылық, тарату, нормативті-құқықтық және ақша-қаржылық және анықтамалық құжаттар. Қызмет хаттарының негізгі әдістемесі. Іс қағазындағы АСБ қолдану. мұрағатқа жұмыстарды тапсыру мен жасау. Ұйымдастырушылық техника құралдарының жалпы сипаттамасы, оларды кәсіпорындардағы басқару және ұйымдастырушылық үрдістерге енгізу. Коореспонденция туралы түсінік. Құжаттар қызметі мен құрылу тәсілдері. Құжаттарды жасаудың тәртібі, жіктелуі, белгісі, құрамды бөліктері. Ұйымдастырушылық-тарату құжаттамасының бірыңғайлау жүйесі (ҰТҚ), құжаттардың басқа да түрлері. Басқарудың құжаттамалық қамтамасыз етудің мемлекеттік жүйесі (БҚҚМЖ). Құжаттармен жұмысты ұйымдастыру, құжат айналымы, құжат ағымы, олардың түрлері. Құжаттардың орындалуын бақылау, сақтау, тіркеу және есепке алу. Іс қағаздарының компьютерленуі, ПЭВМда құжаттарды жасау
Білімдер:
- кәсіби қызметтегі ұйымдастыру-тарату құжаттамаларының ережелері (ҰТҚ) мен басқаруды құжаттамалық ұйымдастырудың мемлекеттік жүйесі.
Іскерліктер:
- іс қағаздарын кәсіби қызметтегі ұйымдастыру-тарату құжаттамаларының ережелері (ҰТҚ) мен басқаруды құжаттамалық ұйымдастырудың мемлекеттік жүйесімен сәйкес жасау
БҚ 2
БҚ 7
ЖКП 11
Электроматериалтану
Материалтанудың физика-химиялық негізі (ЕСКК), халықаралық (ИСО), мемлекетаралық (ТМД).
Өткізгіш және полимер материалдар, сипаттамасы, таңбалау, қолдану. Аралас және биметаллды өткізгіштер, құрылыстық материалдар, олардың қолданылуы. Магнитті материалдар және олардан жасалатын бұйымдар. Жартылай өткізгіш материалдар. Материалдарды нығыздау, дәнекерлеу, өңдеу, желімдеп жабыстыру. Қаптамалық материалдар. Баспа платтарына арналған материалдар
Білімдер:
-электрорадиоматериал қасиеті, әр түрлі факторлардың әсерінен пайда болған физикалық құбылысы,
-материалды таңбалау және қолдану аялары
Іскерліктер:
-анықтамалық әдебиетпен жұмыс істеу;
-аппаратты жөндеу кезінде материалдарды өзара ауыстыру;
- әр түрлі жөндеу жұмыстары кезінде қажетті материалдарды қолдану

ПК 3.1.6
ОПД 12
Общий курс железных дорог
Общие сведения о железнодорожном транспорте и системе управления им. Путь и путевое хозяйство. Подвижной состав железных дорог. ЛоҒкомотивы и локомотивное хозяйство. Раздельные пункты. Сооружение и устройства сигнализации, связи. Устройства электроснабжения жеҒлезных дорог. Организация движения поездов
Знания:
- основных элементов железнодорожного пути, видов подвижного состава, раздельных пунктов, систем интервального регулирования движения поездов и электроснабжения железных дорог
Умения:
- различать элементы железнодорожного пути, виды подвижного состава, разделительных пунктов и систем регулирования движения поездов
БК 5
ПК 3.1.1
СД 00
Специальные дисциплины
СД 01
Системы телекоммуникаций
Коммуникационные и сигнальные приборы; телефонные установки и коммутаторы оперативной директорской связи; междугородние телефонные коммутаторы;
основы автоматизации местной связи; АТС координатной и квазиэлектронной систем: технические характеристики, построение, принцип работы, комплектация; цифровые автоматические телефонные станции: технические характеристики, принцип передачи цифровой информации, построение АТС, принцип работы, техническое обслуживание; автоматизация междугородной телефонной связи на железнодорожном транспорте; построение сетей междугородной связи на железнодорожном транспорте; разработка схем организации местной автоматической связи; выбор и расчет необходимого оборудования; техника безопасности при эксплуатации и техническом обслуживании АТС
Знания:
-принцип телефонной передачи;
-принципы построения, технико-экономические показатели систем телекоммуникаций, применяемых на железнодорожной связи;
-организацию местной и междугородной связи, принципы их автоматизации;
-устройство, работу и схемы автоматических телефонных станций различных систем, имеющихся в эксплуатации, узлов автоматической коммутации;
-построение сетей телефонной связи ж.д. узла;
- порядок расчета необходимого оборудования
Умения:
-читать принципиальные и монтажные схемы обслуживаемых устройств и составлять электрические схемы отдельных устройств;
-выполнять регулировку и измерение параметров телефонных и телеграфных реле;
-проводить подключение, проверку работоспособности, устранение повреждений приборов и систем автоматической коммутации
ПК 3.1.5
ПК 3.1.8
ПК 3.1.12
СД 02
Многоканальные системы передачи
Принцип передачи информации с помощью средств электросвязи; построение каналов низких частот (НЧ); способы разделения каналов; физические основы и построение аналоговых систем передачи с частотным разделением каналов; линейные, групповые тракты; основные узлы, элементы аналоговых систем передач; электрические характеристики каналов и трактов; аналоговые системы передачи по кабельным линиям; оборудование линейно-аппаратных цехов; техническое обслуживание аналоговых систем передачи; проектирование первичной сети связи с аналоговыми системами передачи;
эксплуатация и техническое обслуживание многоканальных систем передачи; оборудование линейно-аппаратных цехов
Знания:
-принципы построения многоканальных систем передачи, технико-экономические характеристики, структурные и функциональные схемы аппаратуры, аналоговых систем передачи;
-устройство, принцип действия, основных узлов и блоков аппаратуры;
-основы расчета каналов и сетей
Умения:
-проводить проверку работоспособности и измерение параметров каналов, аппаратуры оконечных и вспомогательных устройств;
- проводить расчеты линейных и групповых трактов передачи;
- контролировать работу и осуществлять техническую эксплуатацию оборудования многоканальной связи

КҚ 3.1.6
ЖКП 12
Темір жолдардың жалпы курсы
Темір жол көлігі мен оларды басқару жүйесі туралы жалпы мәліметтер. Жол және жол шаруашылығы. Жылжымалы құрам: локомотивтер және локомотив шаруашылығы. Бөлек пунктер. Сигнализация және байланыс құрылыстары мен құрылғылары. Темір жолын электрмен жабдықтау құрылғылары. Пойыздар қозғалысын ұйымдастыру
Білімдер:
- теміржолдың негізгі элементтері, жылжымалы құрам мен бөлек пунктердің түрлері, пойыздар қозғалысының арақашықтығын реттеу жүйесі мен темір жолдарын электрмен жабдықтау
Іскерліктер:
- теміржолының элементтерін ажырата білу, жылжымалы құрам, бөлек пунктердің түрлері және пойыздар қозғалысын реттеу жүйесінің түрлері
БҚ 5
КҚ 3.1.1
АП 00
Арнайы пәндер
АП 01
Телекоммуникация жүйелері
Коммуникациялық және сигнал құралдары; телефон құрылымдары және жедел директорлық байланыс коммутаторлары; қалааралық телефон коммутаторлары;
Жергілікті байланысты автоматтандыру негізі; координатты және квазиэлектронды АТС жүйелері: техникалық сипаттамалары, құрылысы, жұмыс ұстанымы, жинақтау, сандық автоматты телефон стансалары: техникалық сипаттамасы, сандық ақпаратты жіберу ұстанымы, АТС құрылысы, жұмыс ұстанымы, техникалық қызмет көрсету, темір жол көлігінде қалааралық автоматтандырылған телефон байланысы, темір жол көлігінде қалааралық байланыс желісін орнату, жергілікті байланысты ұйымдастыру кестесін әзірлеу; қажетті жабдықтарды таңдау және есептеу; АТС техникалық қызмет көрсетуде пайдаланудың техникалық қауіпсіздігі
Білімдер:
-телефондық байланыс ұстанымын;
-құрылым ұстанымы, темір жол байланысында қолданылатын телекоммуникациялық жүйенің техника-экономикалық көрсеткіштері;
-жергілікті және қалааралық байланысты ұйымдастыру, оларды автоматтандыру ұстанымы;
-пайдаланымдағы әр түрлі автоматтандырылған телефон стансаларының, автоматтандырылған коммутациялық тораптың кестесі және жұмысы, құрылымы;
-т.ж.торабындағы телефон байланысы желісін құрастыру;
- қажетті жабдықты есептеу тәртібі
Іскерліктер:
-жекеленген құрылымдардың электрлік кестесін құру және монтажды кесте ұстанымын құрастыру мен оқу;
-телефон және телеграф релелерінің параметрін өлшеу және ретке келтіру;
-автоматттандырылған коммуникацияны қосу, жұмысын тексеру, құралдардың және жүйелердің ақауларын жөндеу
КҚ 3.1.5
КҚ 3.1.8
КҚ 3.1.12
АП 02
Көпарналы байланыс жүйелері
Электро байланыс құралдарының көмегімен ақпаратты жіберу ұстанымы; төмен жиілікті арналарды құрастыру (ТЖ); арналарды бөлу тәсілдері; арналарды жиілігіне қарай бөлу жүйесін құрастыру және физикалық негізі; сызықты, топтық трактар; ақпаратты электробайланыс құралдары арқылы беру ұстанымы; төмен жиілікті арналарды құру; арналарды бөлу тәсілдері; арналарды жиілікті бөлу арқылы берілістің осындай жүйесін құру мен физикалық негіздері; топтық, сызықтық трактар; негізгі тораптар, берілістің ұқсас жүйелерінің элементтері; арналар мен трактардың электрлік сипаттамалары; кабельді желі берілісінің ұқсас желілері; желілі-аппаратты цех жабдықтары; берілістің ұқсас жүйесіне техникалық қызмет көрсету; берілістің ұқсас жүйелерін алғашқы желімен жобалау; көпарналы байланыс жүйесін пайдалану және техникалық қызмет көрсету; желілі-аппаратты цехтың жабдығы
Білімдер:
-көпарналы байланыс жүйесін құрастыру ұстанымы, байланыс жүйесінің, қызметтегі, құрылымдағы аппаратура кестесі және техника-экономикалық мінездемесі,
-аппаратураның тораптары мен блоктарының қызмет ұстанымы, құрылымы;
-арна мен желіні есептеу негіздері
Іскерліктер:
-көмекші және қосымша аппаратураның құрылымы, арна параметрін өлшеу және жұмыс қабілеттілігін тексеруді жүргізу;
- байланыстың сызықтық және топтық есебін жүргізу;
- көпарналы байланыс жүйесінің жұмысын бақылау және техникалық қызмет көрсету

ПК 3.1.5
ПК 3.1.6
СД 03
Цифровые системы передачи
Передачи информации; общие требования к первичной цифровой сети; принцип временного разделения каналов; принципы построения цифровых систем передачи плезиохронной цифровой иерархии (ПЦИ); временное группообразование; аппаратура ПЦИ; особенности построения синхронной цифровой иерархии SDH;
функциональные методы защиты цифровых потоков; управление цифровыми сетями SDH; оптические сети передачи данных системы передачи по волоконно-оптическим линиям связи; особенности применения цифровых систем передач (ЦСП) на железнодорожном транспорте; проектирование первичной сети связи с использованием ЦСП
Знания:
-принцип построения цифровых систем каналообразующей аппаратуры, методы уплотнения;
-системы синхронной цифровой иерархии, принципы построения интегральных цифровых сетей связи
Умения:
-пользоваться принципиальными, структурными схемами и техническими описаниями аппаратуры;
-обеспечивать качественную и бесперебойную работу аппаратуры, поддерживать его технические параметры в соответствии с нормами
ПК 3.1.9
ПК 3.1.10
СД 04
Волоконно-оптические системы передачи
Система волоконно-оптической связи, основные компоненты и устройства сопряжения; оптические изоляторы; оптические переключатели и узлы; оптические распределительные (ОРУ) и кроссовые (ОКУ) устройства, их принципы построения, комплектность, маркировка, обслуживание, основные характеристики, рекомендации использования;
электронные компоненты систем оптической связи: передающие оптоэлектронные модули (ПОМ), типы и характеристики, составные элементы; приемные оптоэлектронные модули и их функции, составные элементы, типы, характеристики; повторители и оптические усилители (ретрансляторы), область применения, характеристики; оптические сети передачи данных системы передачи по волоконно-оптическим линиям связи;
аппаратура сопряжения сетей: типы устройств и портов, различаемых по обработке данных, типу подключения, количеству встроенных МАС-узлов; оптические соединители и разъемы;
аппаратура оптических сетей: оптические мультиплексоры и демультиплексоры спектрального уплотнения, оптические усилители, оптические коммутаторы с числом портов nЧn, фильтры, волновые конверторы, оптические комбайнеры, разветвители
Знания:
-особенности использования волоконно-оптических систем передачи, аппаратуру сопряжения ВОСП;
-методы измерения основных характеристик ВОСП;
-состав оборудования, характеристики и область применения устройств, применяемых в ВОСП;
Умения:
-производить выбор типа оптического кабеля при проектировании цифровой сети связи участка железной дороги;
-производить расчет технико-эксплуатационных характеристик сети, выбор состава оборудования сети;
-проводить эксплуатационные измерения параметров оптических сигналов
ПК 3.1.9
ПК 3.1.10
СД 05
Электропитание устройств связи
Трансформаторы; источники электрической энергии постоянного тока; преобразование электрической энергии; пульсация выпрямленного напряжения; стабилизация напряжения и тока; выпрямительные устройства, используемые на предприятиях связи; источники вторичного электропитания; электроснабжение и системы электропитания предприятий связи
Знания:
-источники, способы и организацию электропитания, обслуживаемых устройств;
-электроснабжение радиоцентров и узлов связи на железнодорожном транспорте;
- принципиальные монтажные схемы устройств электропитания;
-устройство, принцип работы и эксплуатации химических источников и преобразователей (выпрямителей-инверторов) электроэнергии, применяемых в отрасли связи;
-установки бесперебойного питания, основное оборудование электропитающих устройств, применяемых на предприятиях связи
Умения:
-выполнять расчеты устройств электропитания;
- проводить эксплуатационно-техническое обслуживание устройств электропитания

КҚ 3.1.5
КҚ 3.1.6
АП 03
Байланыстың сандық жүйелері
Ақпаратты жіберу; алғашқы сандық желінің жалпы талаптары; арналарды бөлудің уақытша ұстанымы; плезиохронды сандық иерархия байланысының сандық жүйесін құрастыру (ПЦИ); уақытша топ құрылуы; ПЦИ аппаратурасы; SDH сандық синхрондық құрылым ерекшеліктері; сандық ағымды қызметтік қорғау әдісі; SDH сандық желісін басқару; темір жол көлігінде SDH сандық желісін қолдану ерекшелігі; ЦСП қолданудың алғашқы желілік байланысын жобалау
Білімдер:
-арна құрушы аппаратураның сандық жүйені құру ұстанымы, тығыздық әдісі;
-сандық синхронды иерархия жүйесі және сандық желі байланысының интегралды құрылым ұстанымы
Іскерліктер:
-аппаратураның техникалық сипаттамасы және құрылым кестесінің ұстанымын пайдалану;
-аппаратураның үздіксіз және сапалы жұмысын қамтамасыз ету, нормаға сәйкес техникалық параметрлерін қолдау
КҚ 3.1.9
КҚ 3.1.10
АП 04
Талшықты-оптикалық байланыс жүйелері
Талшықты-оптикалық байланыс жүйесінің негізгі компоненттері және қуат қондырғысының құрылымы; оптикалық қаптамалар және тораптар; оптикалық айырғыштар және кросс құрылымдары, оның құрылымының ұстанымы жинақталуы маркіленуі, қызмет көрсету негізгі мінездемесі, қолдану нұсқаулықтары; оптикалық байланыс жүйесінің электронды компоненттері: байланысты жіберуші оптоэлектронды модульдер, түрлері мен мінездемелері, құрамдас бөлшектер; қабылдаушы оптоэлектронды модульдер, қызметі, құрамдас бөлшектері, түрлері мінездемесі; қайталағыштар және оптикалық күшейткіштер /ретрансляторлар/, қолдану аясы, мінездемесі; берілген оптикалық желі жүйесін талшықты-оптикалық сызық байланыс арқылы жіберу; желі қуатының аппаратурасы; құрылым және порт типтері, МАС-тораптарының құрылған саны, түрі, деректердің өңделуіне байланысты; оптикалық қосылымдар мен айырғыштар; оптикалық желі аппаратурасы; оптикалық спектрлы тығыздықтағы мультиплексорлар және демультиплексорлар, оптикалық күшейткіштер, nxn порт фильтрлі оптикалық коммутаторлар, толқынды конверторлар, оптикалық комбайнерлар
Білімдер:
- талшықты-оптикалық байланыс жүйесінің ерекшелігі және ВОСП қуат аппаратурасы;
-ВОСП мінездемесінің негізгі өлшем әдісі;
-жабдық құрамы, мінездемесі және ВОСП-да қолданылатын құрылым аясы
Іскерліктер:
-темір жол телімі байланысының сандық желісін жобалаудағы оптикалық кабельді таңдауды жүргізу:
-желі жабдықтарының құрамының таңдау, желінің техникалық пайдалану есебін жүргізу;
-оптикалық сигнал параметрлерінің пайдалану өзгерісін жүргізу
КҚ 3.1.9
КҚ 3.1.10
АП 05
Байланыс құрылғыларының электр қорлары
Трансформаторлар, тұрақты тоқ электр энергиясының бастаулары: электр энергиясының ажыратқышы; түзуленген тоқ қуатын пульсациялау; тоқты және қуатты реттеу; байланыс мекемесінде қолданылатын түзеткіш құрылымдар; электр қорының екінші бастауы және байланыс мекемесінің электрлік қор жүйесі, қосалқы электр қор көзі; электрмен жабдықтау және байланыс мекемесін электрмен қорландыру
Білімдер:
-қызмет құрылымдарының электр қорын ұйымдастыру және тәсілі; бастаулары;
-темір жол көлігіндегі тораптар мен радио орталықты электрмен жабдықтау;
-электр қорының құрылымының монтаждық кестесін оқу;
-байланыс саласында қолданылатын электроэнергия ажыратқыштарының химиялық бастауларын пайдалану және жұмыс ұстанымы;
- байланыс саласында қолданылатын электр қорлы құрылымның негізгі жабдығы, үздіксіз қорды орнату
Іскерліктер:
-электр қоры құрылымының есебін орындау;
- электр қоры құрылымын пайдаланудың техникалық қызметін жүргізу

ПК 3.1.8
ПК 3.1.12
СД 06
Передача сигналов электросвязи
Сигналы электросвязи: термины, параметры, классификация, затухание, уровни передачи; цепи с сосредоточенными параметрами; реактивные двухполюсники, колебательные контуры, четырехполюсники, их расчет; электрические фильтры, переходные трансформаторы; цепи с распределенными параметрами; распространение электромагнитной энергии по однородным и неоднородным цепям конечной длины; длинные линии, волноводы и световоды; передача сигналов по радиолиниям; генерирование колебаний; преобразование формы, частоты и спектра сигналов;
основы распространения света; преобразование и передача сигналов по волоконно-оптическим линиям; искажение сообщений и помехи в системах передачи, способы их уменьшения и меры защиты
Знания:
- классификацию каналов и линий связи;
- классификацию видов сигналов, их спектры;
- виды нелинейных преобразований сигналов в канале связи;
- классификацию видов модуляции;
- кодирование сигналов и преобразование частоты;
- основные понятия законов акустики
Умения:
- рассчитывать цепи и анализировать их, строить входные и выходные передаточные характеристики;
-определять коэффициент передачи и полосу пропускания, проводить оценку свойств цепей;
-строить временные и спектральные диаграммы сигналов
ПК 3.1.5
ПК 3.1.8
ПК 3.1.9
СД 07
Техническая эксплуатация и безопасность движения
Структура железнодорожного транспорта. Путь и путевое хозяйство. Подвижной состав
Раздельные пункты. Средства управления движением поездов. Организация движения поездов. Правила техники эксплуатации устройств электроснабжения
Знания:
- правил технической эксплуатации железных дорог, инструкций по сигнализации, связи, инструкции по движению поездов и производства маневровых работ
Умения:
- выполнять требования правил технической эксплуатации, инструкций по сигнализации, связи, инструкции по движению поездов и производства маневровых работ на железнодорожном транспорте
БК 6
ПК 3.1.14
СД 08
Радиосвязь с подвижными объектами
Принципы организации радиосвязи с подвижными объектами (РСПО); структурные схемы организации поездной (ПРС), станционной (СPC) и ремонтно-оперативной (РОРС) радиосвязи; обеспечение электромагнитной совместимости радиосредств; поездная радиосвязь, станционная радиосвязь, ремонтно-оперативная радиосвязь, их организация и аппаратура 2-3 поколений и системы "Транспорт"; аппаратура радиосвязи с подвижными объектами;
аппаратура линейного канала поездной и ремонтно-оперативной радиосвязи; антенно-фидерные устройства и направляющие линии в системе РСПО; помехи в каналах РСПО и способы их подавления; организация технического обслуживания аппаратуры РСПО и ее эксплуатации; техника безопасности при эксплуатации и обслуживании аппаратуры РСПО
Знания:
-физические основы радиосвязи, принципы организации радиосвязи с подвижными объектами;
-организацию поездной, станционной и ремонтно-оперативной радиосвязи на железнодорожном транспорте;
-принцип работы, состав оборудования, характеристики радиостанций для организации поездной, станционной и ремонтно-оперативной радиосвязи;
-антенно-фидерные и направляющие линии
Умения:
-производить измерение основных параметров в каскадах радиоустройств;
-производить настройку и регулировку аппаратуры

КҚ 3.1.8
КҚ 3.1.12
АП 06
Электр байланысы сигналдарын жіберу
Электр байланысы сигналдары, терминдер, өлшемдері, жіктелуі, сөнуіне байланысты жіберу деңгейі; негізгі өлшемді тізбектер; реактивті екі полюсниктер, тербелісті контурлар, төртполюсниктер, олардың есебі; электр фильтрлері, ауыспалы трансформаторлар; анықталған өлшемді тізбектер; электромагниттік энергиялы біртекті және біртекті емес ұзындықты тізбектерді тарату; ұзын сызықтар, толқын өткізгіштер, жарық өткізгіштер; радиожелі бойынша сигнал жіберу; сигнал спектрінің өзгеруі, жиілілігі, түрі; жарықтың жайылу негізі; талшықты-оптикалық сигналды жіберу және өзгерту; байланысты жіберу жүйесіндегі кедергілер және ақпараттың өзгеріске ұшырауы, оларды болдырмау тәсілі және қорғаныс әрекеттері
Білімдер:
- байланыс желісі мен арнасын жіктеу;
-сигнал түрлері, спектрлері, жіктелуі;
байланыс арналарындағы сызықты емес сигналдың түрлері;
-модуляция түрлерін жіктеу;
-сигналға код қою және жиіліктің өзгеруі;
-акустика заңдарының негізгі түсінігі
Іскерліктер:
- тізбектерді есептеу, сараптау, кіріс және шығыс өткізу сипаттамасы;
-өткізу коэффиценті мен жіберу жолағын анықтау, тізбек ерекшелігінің бағалауын жүргізу;
-сигналдың спектрлік және уақытша диаграммасын құру
КҚ 3.1.5
КҚ 3.1.8
КҚ 3.1.9
АП 07
Техникалық пайдалану және қозғалыс қауіпсіздігі
Темір жол көлігінің құрылысы. Жол мен жол шаруашылығы. Жылжымалы құрам. Бөлек пункттер. Пойыздар қозғалысын басқарудың құралдары. Пойыздар қозғалысын ұйымдастыру. Электрмен жабдықтау құрылғыларын пайдалану техникасының ережелері
Білімдер:
- маневрлік жұмыстарды өндіру мен пойыздар қозғалысы бойынша нұсқаулық, байланыс пен сигнализация бойынша нұсқаулық, темір жолдарын техникалық пайдаланудың ережелері
Іскерліктер:
- теміржол көлігіндегі маневрлік жұмысты өндіру мен пойыздар қозғалысы бойынша нұсқаулық, байланыс, сигнализация бойынша нұсқаулық, техникалық пайдалану ережелерінің талаптарын орындау
БҚ 6
КҚ 3.1.14
АП 08
Жылжымалы нысандармен радиобайланыс
Жылжымалы нысандармен радиобайланысты ұйымдастыру ұстанымдары (ЖНР); пойыздық, стансалық, жедел-жөндеу радиобайланысты ұйымдастырудың құрылымды кестесі; электромагнитті радиоқұралдардың бірігуін қамтамасыз ету; пойыз радиобайланысы, станса радиобайланысы, жедел-жөндеу радиобайланысы, оның ұйымдастырылуы және 2-3 ұрпақ аппаратурасы және "Көлік" жүйелері; жылжымалы құрамның радиобайланыс аппаратурасы; жедел-жөндеу радиобайланысы және пойыздың сызықты торап аппаратурасы; антеналы-фидерлі қондырғылар және ЖНР жүйесіндегі бағытты сызықтар; ЖНР жүйесі арнасындағы кедергілер және оларды басу тәсілдері; ЖНР аппаратурасына техникалық қызмет көрсетуді ұйымдастыру және оны пайдалану; ЖНР аппаратурасына қызмет көрсету және пайдаланудың техникалық қауіпсіздігі
Білімдер:
- радиобайланыстың физикалық негізі, жылжымалы нысандармен радиобайланысты ұйымдастыру ұстанымдары;
-темір жол көлігінде пойыз, станса, жедел-жөндеу радиобайланысын ұйымдастыру;
- пойыз, станса, жедел-жөндеу радиобайланысын ұйымдастыру мінездемесі;
- антеналы-фидерлі қондырғылар және бағытты сызықтар
Іскерліктер:
- радиоқондырғы каскадтары параметрлерінің негізгі өлшемдерін жүргізу, оларды реттеу және қалыпқа келтіру

ПК 3.1.9
ПК 3.1.12
ПК 3.1.11
СД 09
Сети электросвязи
Принцип построения общегосударственных сетей, сети связи общего пользования, взаимоувязанная сеть связи, ведомственные сети.
Классификация сетей и систем электросвязи по видам, назначению, типу использованной среды.
Архитектура сетей связи ж.д., первичные и вторичные сети.
Линии электросвязи, их типы, материалы, арматура, правила сооружения и монтажа кабельных линий.
Пассивные оптические компоненты, волоконно-оптические линии связи, особенности их монтажа и эксплуатации.
Строительство и монтаж линий передачи, механизмы и машины при производстве работ, нормы эксплуатации, требования правил технической эксплуатации.
Защита линий передачи от опасных и мешающих станций, грозовых разрядов, линий электропередач, электрифицированных ж.д., защита кабелей от коррозии. Устройство заземления
Знания:
-структуру сетей связи, назначение первичных и вторичных сетей;
-построение сети электросвязи железных дорог;
- устройство воздушных и кабельных линий передачи;
-материалы и арматуру линий связи;
-основные правила строительства и монтажа кабельных линий связи;
-особенности эксплуатации оптических линий связи;
-машины и механизмы для производства работ;
-нормы и правила технической эксплуатации линий связи;
-устройство и средства защиты их от опасных и мешающих влияний, устройство заземлений;
-защиту кабеля и кабельных сооружений от коррозии
Умения:
-выделять вторичные сети по виду информации и назначению;
-разбираться в конструкциях кабелей;
-подбирать инструменты и материалы для монтажа;
- определять порядок монтажа и производить монтаж кабеля и оконечных устройств;
- составлять основные схемы защиты станционных устройств связи от опасных и мешающих влияний и коррозии;
-составлять схемы скрещивания проводов телефонных цепей и ведомости симметрирования кабелей связи;
-производить расчет заземления
ПК 3.1.5
ПК 3.1.8
ПК 3.1.10
СД 10
Оперативно-технологическая связь
Основные законы акустики, принцип телефонной передачи; озвучение открытых пространств и закрытых помещений; устройство, принцип действия, эксплуатационные характеристики, область применения электроакустических преобразователей, система оперативно-технологической связи (ОТС); основные виды связи: магистральная, дорожная, отделенческая, станционная, их характеристика, принцип организации, область применения; виды отделенческой ОТС, принцип их построения, состав аппаратуры, схемы, принцип действия; аппаратура распорядительных станций и промежуточных пунктов;
простейшие телефонные аппараты, их схемы, принцип действия, назначение, типы, область применения; комплекты аппаратуры станционной связи; цифровая аппаратура ОТС; элементы проектирования ОТС, техническое обслуживание аппаратуры; системы оперативно-технологической радиосвязи: парковая связь громкоговорящего оповещения
Знания:
-устройство, работу и схемы аппаратуры оперативно-диспетчерской связи;
-назначение и организацию различных видов оперативно-технологической связи ОТС по руководству перевозочным процессом на железнодорожном транспорте;
-устройство, принцип действия аппаратуры ОТС, функциональные, принципиальные схемы, принцип действия;
-основные понятия и законы акустики;
-устройство и принцип действия, эксплуатационные характеристики, область применения электроакустических преобразователей и аппаратов
Умения:
-читать принципиальные и монтажные схемы обслуживаемых устройств и составлять электрические схемы отдельных устройств;
-рассчитывать основные характеристики звука, производить оценку качества и электроакустических преобразователей
ПК 3.1.5
ПК 3.1.8
ПК 3.1.10
СД 11
Эксплуатация и обслуживание устройств связи
Производственная база, структурные подразделения и зоны обслуживания дистанций железной дороги. Организация, нормирование и технология работ по техническому обслуживанию и ремонту устройств электросвязи Организация безопасных экологических условий труда и безопасность движения при производстве работ и технологическом обслуживании устройств. Оперативное обслуживание, монтаж и наладка устройств электросвязи на железнодорожном транспорте
Знания:
-технологию обслуживания, ремонта, нормы содержания, порядок восстановления и обеспечения надежности устройств электросвязи железнодорожного транспорта
Умения:
-выполнять основные виды работ по эксплуатации, техническому обслуживанию и ремонту аппаратуры оперативно-технологической связи в соответствии с требованиями технологических процессов
ПК 3.1.5
ПК 3.1.8
ПК 3.1.10
ДОО 00
Дисциплины, определяемые организацией образования *
ПО и ПП 00
Производственное обучение и профессиональная практика
ПО 01
Слесарная практика
Ознакомление со слесарным отделением. Измерение, разметка плоскостная. Рубка. Опиливание. Измерение и проверка. Гибка и правка. Сверление, зенкование и развертывание. Нарезание резьбы. Комплексные работы
- формирование у студентов умений и навыков в выполнении работ по слесарному оборудованию
ПК 3.1.1 – ПК 3.1.14
ПО 02
Электромонтажная практика
Техника безопасности. Электроматериалы. Измерительные приборы. Разделка и соединение проводов. Паяние и лужение проводов. Виды электрических цепей. Монтаж электрических цепей. Монтаж цепей электропитания. Монтаж силового электрооборудования
- формирование у студентов умений и навыков в выполнении работ по монтажу электрического и электромеханического оборудования
ПК 3.1.1 – ПК 3.1.14
ПО 03
Монтаж и регулировка системы устройств связи

КҚ 3.1.9
КҚ 3.1.12
КҚ 3.1.11
АП 09
Электр байланысы желілері
Жалпы мемлекеттік желілерді, ортақ қолдану байланыс желісін, өзара кіріккен байланыс желісін, ведомостволық желіні құру ұстанымы. Желілерді, электробайланыс түрлерінің жүйесін, мәні бойынша және қолдану ортасына байланысты жіктеу. Темір жол байланысы желілерінің архитектурасы. Электр байланысы желілері, олардың түрлері, материалдары, арматурасы, кабельді желіні монтаждау мен құрылыс тәртібі.
Пассивті оптикалық компоненттер, талшықты-оптикалық байланыс желілері, оларды монтаждау мен пайдалану ерекшеліктері. Беріліс желілерінің монтажы мен құрылысы, жұмыс өндірісі кезіндегі машиналар мен механизмдер, пайдалану нормалары, техникалық пайдалану ережелерінің талаптары. Беріліс желісін қауіпті және кедергі келтіретін стансалардан, найзағай разрядтарынан, электрлік беріліс желілерінен, электрленген т.ж., кабельдерді тот басуынан қорғау. Жерге қосылу құрылымы
Білімдер:
- бірінші және екінші желінің мәнін, байланыс желісінің құрылымын;
-темір жол электробайланысының желісін құрастыру;
-ауа және кабельді қабылдау сызығының құрылымын;
-байланыс сызығының материалы мен арматурасын;
-кабельді байланыс сызығының монтажын және негізгі құрылыс ережесін;
-оптикалық байланыс сызығын пайдалану ерекшелігін;
-өндірістік жұмысқа арналған машиналар мен механизмдер;
-байланыс желісін техникалық пайдаланудың ережесі мен нормасын;
-оларды қауіпті және кедергі келтіруші әсерлерден қорғау құралдары мен құрылысы, жерге қондыру;
-желілерді тоттанудан қорғау
Іскерліктер:
-ақпарат пен мәніне қарай екіншілік желілерді анықтау;
-желі құрылысын анықтай білу;
-монтаж үшін материалдар мен құралдарды таңдай білу;
-аяқтама құрылымдар мен желілердің монтажын жүргізу, монтаж тәртібін анықтай білу;
-стансалық байланыс құрылымдарын қауіпті және кедергі келтіруші әсерлерден, тоттанудан қорғаудың негізгі кестесін құрастыру;
-байланыс желілерінің симметриялы тізімдемесін және телефон тізбектері өткізгіштерінің байланысып қалу кестесін құрастыру;
-жерге қондыру есебін жүргізу
КҚ 3.1.5
КҚ 3.1.8
КҚ 3.1.10
АП 10
Жедел- технологиялық байланыс
Акустиканың негізгі заңдары, телефон байланысының ұстанымы; ашық кеңістік пен жабық бөлмені дыбыстандыру; электр акустикалық ажыратқыштардың жедел-технологиялық байланыс жүйесінің құрылымы, қызмет ұстанымы, сипаттамасы, қолданылу аясы; байланыстың негізгі түрлері: магистральды, жолдық, бөлімдік, стансалық, олардың сипаттамасы, ұйымдастыру ұстанымы, қолданылу аясы; бөлімшелік ОТС түрлері, оны құру ұстанымы, аппарат құрамы, кестесі, қызмет ұстанымы; аралық пункт пен басқармалық станса аппараттурасы;
қарапайым телефон аппараттары, кестесі, қызмет ұстанымы, мәні, түрі, қолданылу аясы; стансалық байланыс аппараттурасының топтамасы; ОТС сандық аппараттурасы; ОТС жобалау бөлшектері, аппаратқа техникалық қызмет көрсету; жедел-технологиялық радиобайланыс жүйесі: парктік дауысты хабарлама беру байланысы
Білімдер:
-жедел-диспетчерлік байланыс аппаратурасының кестесі және жұмысы, құрылымы;
-темір жол көлігінде тасымалдау үрдісін басқару бойынша ОТС жедел-технологиялық байланысының әр түрін ұйымдастыру және мәні;
- ОТС аппаратурасының жұмыс ұстанымы, құрылымы, кестелері;
- акустиканың негізгі заңдары мен түсініктері;
- электр акустикалық ажыратқыштардың жедел-технологиялық байланыс жүйесінің құрылымы, қызмет ұстанымы, мінездемесі, қолданылу аясы
Іскерліктер:
-қызмет қондырғыларының негізгі монтаждық кестесін оқи білу және жекелеген электр кестелерін құрастыру;
-дыбыстың негізгі мінездемесін есептеу, электроакустикалық ажыратқыштардың сапалық бағасын жүргізу
КҚ 3.1.5
КҚ 3.1.8
КҚ 3.1.10
АП 11
Байланыс құрылғыларына қызмет көрсету және пайдалану
Дистансалық темір жолға, өндірістік базаға, құрылымды бөлімшеге қызмет көрсету орындары. Электр байланысы құрылғыларын жөндеу және техникалық қызмет көрсетудің технологиясы, нормасы, ұйымдастырылуы. Еңбек шарттарының экологиялық және қозғалыс қауіпсіздігін құрылымдарға техникалық қызмет көрсетуде ұйымдастыру. Темір жол көлігінде жедел қызмет көрсету, монтаждау және қондырғыларды ретке келтіру.
Білімдер:
қызмет көрсету, жөндеу, қалыпты ұстау нормасы, орнына келтіру технологиясы және темір жол көлігі байланыс қондырғыларының сенімділігін қамтамасыз ету
Іскерліктер:
-пайдаланудың, техникалық қызмет көрсетудің, аппаратураны жедел-технологиялық талаптары негізде жөндеудің технологиялық үдерісі
КҚ 3.1.5
КҚ 3.1.8
КҚ 3.1.10
БҰАП 00
Білім беру ұйымы анықтайтын пәндер*
ӨО және КП 00
Өндірістік оқыту және кәсіптік практика
ӨО 01
Слесарлық практика
Слесарлық бөліммен танысу. Кеңістіктік және тегістікті таңбалау. Аралау. Шабу. Өлшеу және тексеру. Майыстыру және түзету. Бұрғылау, Зенкерлеу және үнгу. Кескінді кесу. Кешендік жұмыстар
- слесарлық жабдықтау бойынша жұмыстарды орындауда студенттерде іскерліктер пен дағдыларды қалыптастыру
КҚ 3.1.1-КҚ 3.1.14
ӨО 02
Электр монтаждау практикасы
Қауіпсіздік техникасы. Электрлі материалдар. Өлшеу құралдары. Сымдарды қосу және үзу. Сымдарды дәнекерлеу және қалайылау. Электрлі тізбектердің түрлері. Электрлі тізбектерді құрастыру. Электр қуатының тізбектерін құрастыру. Күш беретін жабдықтарды құрастыру
- электрлі және электромеханикалық жабдықтарды құрастыру бойынша жұмыстарды орындауда студенттерде іскерліктер мен дағдыларды қалыптастыру
КҚ 3.1.1-КҚ 3.1.14
ӨО 03
Байланыс құрылғыларының жүйесін монтаждау және реттеу

Телефонные аппараты. Устранение повреждений. Телефонное реле типа РПН и РЭС – 14. Многократные координатные соединители. Матричные герконовые соединения. Правила составления монтажных схем и таблиц. Монтаж рамок, паика. Монтаж схем на полупроводниковых элементах и на интегральных микросхемах. Монтаж релейных плат с выполнением монтажных схем и таблиц. Оборудование ЭАТС DRX-4. Программирование конфигурации DRX-4. Сервисное обслуживание.
Оборудование, инициализация и программирование абонентских данных FP-II. Проверка исправности кабеля. Монтаж международных боксов, симметричных международных кабелей, коаксиальных кабелей, волоконно – оптических кабелей. Работа с измерительными приборами
- формирование у студентов умений и навыков в выполнении работ по монтажу и регулировки системы устройств связи
ПК 3.1.1 – ПК 3.1.14
ПП 01
Ознакомительная практика на получение рабочей профессии
Инструктаж по технике безопасности. Ознакомление с базой практики. Работа в качестве электромеханика связи
- освоение практических навыков и умений на получение одного или несколько первичных рабочих профессии, в соответствии программ практики
ПК 3.1.1 – ПК 3.1.14
ПП 02
Технологическая производственная практика
Инструктаж по технике безопасности и охраны труда. Ознакомление со структурой дистанции пути. Изучение технологических и процессов, в соответствии графика перехода по рабочим местам. Работа на оплачиваемых рабочих местах или в качестве дублера (стажера). Оформление отчета по практике
-формирование у студентов умений и навыков по закреплению, расширению, углублению и систематизации знании полученных при изучении общепрофессиональных и специальных дисциплин, на основе изучения деятельности дистанции пути, а также приобретение первоначального практического опыта работы, развитие профессионального мышления
ПК 3.1.1 – ПК 3.1.14
ПП 03
Преддипломная практика
Инструктаж по технике безопасности и охрана труда. Производственная характеристика предприятия. Роль и значение дистанции пути. Ознакомление с технологическим процессом припроизводстве путевых работ. Анализ численности рабочих по профессиям и квалификациям. Уровень производительности труда и меры по ее повышению. Система заработной платы и материального стимулирования. Применение сетевых графиков по сборке подвижного состава и его узлов. Состояние охраны труда и окружающей среды. Оформление отчета по практике. В период прохождения практик должны производить сбор и подготовку материалов к выполнению дипломного проекта
-овладение первоначальным профессиональным опытом, обобщение и совершенствование знаний, умений и навыков по специальности, подготовка к самостоятельной трудовой деятельности, будущего специалиста и сбор материалов и итоговой государственной аттестации
ПК 3.1.1 – ПК 3.1.14

Телефон аппараттары. Ақауларды жою. РПН және РЭС – 14 үлгісіндегі телефон релесі. Көпарналы координатты байланыстар. Қалыптамалық герконды байланыстар. Монтаждық схемалар мен кестелерді құрудың ережелері. Рамаларды монтаждау, дәнекерлеу. Жартылай өткізгіш элементтер мен интегралды микросхемаларда схемаларды құрастыру. Монтаждық схемалар мен кестелерді орындаумен релелік платаларды монтаждау. ЭАТС DRX-4 жабдығы. DRX-4 конфигурацияны бағдарламалау. Қызметтік қызмет көрсету. FP-II абоненттік мәліметтерді бағдарламалау, жабдықтау және атау беру. Кабель ақауларын тексеру. Халықаралық бокстар, симметриялық халықаралық кабельдерді, коаксиалды кабельдерді, талшық-оптикалық кабельдерді монтаждау. Өлшеу құралдарымен жұмыс
-байланыс құрылғыларының жүйелерін реттеу мен құрастыру бойынша жұмыстарды орындауда студенттерде дағдылар мен ілімдерді қалыптастыру
КҚ 3.1.1-КҚ 3.1.14
КП 01
Жұмыс кәсібін игерудегі танысу практикасы
Қауіпсіздік техникасы бойынша нұсқаулық. Практика базасымен танысу. Байланыс электромеханигі ретінде жұмыс жасау.
- практика бағдарламасына сәйкес бір немесе бірнеше жұмыс кәсібін игерудегі практикалық дағдылар мен ілімдерді игеру.
КҚ 3.1.1-КҚ 3.1.14
КП 02
Технологиялық- өндірістік практика
Еңбек қауіпсіздігі мен қауіпсіздік техникасы бойынша нұсқаулық. Жол дистансасының құрылысымен танысу. Жұмыс орындары бойынша ауысу кестесіне сәйкес технологиялық процестерді оқып игеру. Төленетін жұмыс орындарында немесе дублер (өтілгер) ретінде жұмыс. Практика бойынша есеп беруді жасау
- темір жолының жылжымалы құрамын өндіруші нақты кәсіпорынның қызметін оқу негізінде жалпы кәсіптік және арнайы пәндерді оқу кезінде игерілген білімді жүйелеу, тереңдету, кеңейту және бекіту бойынша студенттерде дағды мен ілім-білімді қалыптастыру
КҚ 3.1.1-КҚ 3.1.14
КП 03
Диплом алды практикасы
Еңбек қауіпсіздігі мен қауіпсіздік техникасы бойынша нұсқаулық. Кәсіпорынның өндірістік сипаты. Жол дистансасының рөлі мен мәні. Жол жұмыстарын өндіру кезінде технологиялық процеспен танысу. Мамандық пен біліктілік бойынша жұмысшылар санын талдау. Еңбек өнімділігінің деңгейі мен оны жетілдіру шаралары. Жылжымалы құрамды және оның тораптарын құрастыру бойынша желілік кестелерді қолдану. Қоршаған орта мен еңбек қорғау күйі. Практика бойынша есеп беруді жасау. Практиканы өту кезінде диплом жобасын орындауға материалдарды жинау мен дайындауды жүзеге асыру қажет
- алғашқы кәсіптік практиканы игеру, мамандық бойынша дағдылар мен ілім-білімді жетілдіру және қорытындылау, болашақ маманның өзіндік еңбек әрекетіне дайындау және қорытынды мемлекеттік аттестация мен материалдарды жинау
КҚ 3.1.1-КҚ 3.1.14

ПК 3.1.4
ПК 3.1.7
ОПД 02
Теория электрических цепей
электрическое поле; электрические цепи постоянного тока; физические процессы в электрических цепях постоянного тока; расчет электрических цепей постоянного тока; магнитное поле; магнитные цепи; магнитное поле постоянного тока; расчет магнитных цепей; электромагнит;
радиосигналы; последовательный и параллельный колебательный контуры, конструктивный расчет элементов контура, связанные контуры, фильтры; амплитудно-частотные и фазочастотные характеристики линейных электрических цепей; линейные электрические цепи с распределенными параметрами; режимы бегущих и стоячих волн, смешанные волны в длинных линиях; конструктивные и функциональные длинные линии; симметричные и несимметричные длинные линии; волноводы; отрезки длинных линий и объемные резонаторы как колебательные системы; нелинейные и параметрические электрические цепи, их характеристики; методы анализа нелинейных цепей; нелинейные преобразования сигналов в канале связи; умножение и преобразование частоты; классификация видов модуляции, процессы модуляции и детектирования, простейшие схемы модуляторов и детекторов; генераторы автоколебаний, условия самовозбуждения и стационарного режима работы автогенератора; параметрические электрические цепи
Знания:
- особенности физических явлений в электрорадиоматериалах;
- основные свойства и характеристики электрического и магнитного полей, электрических сигналов
Умения:
- рассчитывать параметры и элементы электрических и электронных устройств;
-по заданным параметрам рассчитывать типовые электронные устройства;
-составлять и читать схемы различных усилителей
БК 7
БК 5
ПК 3.1.6
ПК 3.1.8
ОПД 03
Охрана труда и основы экологии
Охрана труда. Правовая и нормативная база. Правила безопасной эксплуатации; пожарная безопасность; производственный травматизм и заболеваемость. Факторы, влияющие на условия труда. Мероприятия по охране труда; техника безопасности: виды, средства, меры предупреждения; причины электротравматизма; воздействие опасных факторов (высокого напряжения, электрических и магнитных полей, шагового напряжения и др.) на организм человека. Технические средства обеспечения электробезопасности, средства индивидуальной защиты. Гигиена труда и производственная санитария на объектах железной дороги
Знания:
-основ техники безопасности, производственной санитарии, гигиены труда на объектах железной дороги
Умения:
-соблюдать технику безопасности, производственную санитарию, гигиену труда при производстве работ на объектах железной дороги
БК 6

КҚ 3.1.4
КҚ 3.1.7
ЖКП 02
Электр тізбектерінің теориясы
Электр өрісі; тұрақты токтың электрлік тізбегі; тұрақты токтың электрлік тізбегіндегі физикалық үрдістер; тұрақты токтың тізбегіндегі электрлік есептеу; магнит өрісі; магнит тізбегі; тұрақты тоқтың магнит өрісі; магниттік тізбектің есебі; электромагнит; радиосигналдар; кезекті және параллельді тербелісті контур; контур бөлшектерінің құрылыстық есебі; байланған контурлар; фильтрлер; желілі электр тізбектерінің амплитудалық жиілігі фазалық жиілік мінездемесі; параметрлері бөлінген желілік электр тізбектері; тербелістердің тұрақты және жүгірмелі режимі; ұзын желілердегі аралас толқындар; құрылыстық және қызметтік ұзын желілер; симметриялы және симметриялы емес ұзын желілер; толқынөткізгіштер; ұзын желілердің бөлімдері және тербелмелі жүйенің көлемді резонаторлары; жүйелі емес және параметрлік электр тізбектері; олардың мінездемесі; желілік емес тізбектерді сараптау әдісі; байланыс каналдарындағы желілік емес белгілердің өзгеруі; жиіліктің өзгеруі мен көбеюі; модуляция түрлерін жіктеу; модуляция мен детектор үрдісі; модулятор мен детектордың қарапайым кестелері; автотербеліс генераторлары, параметрлі электр тізбегі
Білімдер:
- электроматериалдардағы физикалық көрініс ерекшеліктері;
- электр белгілерінің, магнитті және электр өрістерінің негізгі қасиеттері мен мінездемесі
Іскерліктер:
-электронды және электрлік құрылғының элементтері мен параметрлерін есептеу;
- типтік электронды құрылғының берілген параметрлері бойынша есептеу;
- әр түрлі күшейткіштердің кестесін құру және оқи алу
БҚ 7
БҚ 5
КҚ 3.1.6
КҚ 3.1.8
ЖКП 03
Еңбек қорғау және экология негіздері
Еңбек қорғау. Құқықтық және нормативтік база. Қауіпсіз пайдаланудың ережелері. Өрт қауіпсіздігі., Өндірістік жарақаттар және сырқаттар. Еңбек шартына әсер етуші факторлар. Еңбек қауіпсіздігі бойынша шаралар. Қауіпсіздік техникасы: түрлері, құралдары, алдын алу шаралары. Электр жарақатының себептері. Қауіпсіз заттардың адам ағзасына әсері (жоғары кернеулік, электр және магнит өрісі, қадамдық кернеулік және т.б.). Электр қауіпсіздігін қамтамасыз етудің техникалық құралдары, жеке қорғаныс құралдары. Теміржол объектілеріндегі еңбек гигиенасы мен өндірістік санитария
Білімдер:
- темір жол объектілеріндегі қауіпсіздік техникасы, өндірістік санитария мен еңбек гигиенасы
Іскерліктер:
- темір жол объектілерінде қауіпсіздік техникасын, өндірістік санитарияны, еңбек гигиенасын сақтау
БҚ 6

ПК 3.1.4
ПК 3.1.5
ОПД 07
Цифровая схемотехника
логические основы цифровых устройств; цифровые устройства; триггеры на логических элементах; шифраторы, дешифраторы, преобразователи кодов, мультиплексоры, демультиплексоры, регистры, счетчики, делители частоты, сумматоры, распределители, запоминающие устройства;
аналогоцифровые и цифроаналоговые преобразователи, построение и контроль цифровых устройств, микропроцессорные устройства и компоненты; архитектура микропроцессоров; организация микро-ЭВМ на базе микропроцессорного комплекса, система микрокоманд и реализация типовых функций; программирование микропроцессорных (МП) систем, интерфейсные большие интегральные схемы; использование МП систем в технике связи
Знания:
-классификацию, маркировку и систему условных обозначений микросхем, содержащих элементы цифровой техники и основные цифровые устройства;
-структуру, назначение, область применения и принцип функционирования основных цифровых устройств комбинационного и последовательностного типов, цифровых систем управления
Умения:
- проводить синтез и анализ работы цифровых устройств;
- пользоваться структурными и функциональными схемами цифровых устройств;
- работать со справочной литературой
ПК 3.1.9
ПК 3.1.10
ОПД 08
Экономика отрасли и основы менеджмента
отрасль и рыночная экономика; особенности и перспективы развития отрасли; материально-технические, трудовые, финансовые ресурсы отрасли; отраслевой рынок труда; управление отраслью; экономические показатели развития отрасли; организация (предприятие) как хозяйствующий субъект; формы организаций (предприятий), их производственная и организационная структура; типы производств, их характеристика; основные производственные и технологические процессы; инфраструктура организации; капитал и имущество организации; основные и оборотные средства; трудовые ресурсы; организация, нормирование и оплата труда; маркетинговая деятельность организации; производственная программа и производственная мощность; издержки производства и себестоимость продукции, услуг; ценообразование; оценка эффективности деятельности организации; качество и конкурентоспособность продукции; инвестиционная политика; внешнеэкономическая деятельность организации; бизнес-план; методика расчета основных технико-экономических показателей вредных факторов
Знания:
- представление об основных аспектах развития отрасли, организации (предприятия) как хозяйствующих субъектов рыночной экономики;
- организацию производственного и технологического процессов;
- материально-технические, трудовые и финансовые ресурсы отрасли и организации (предприятия), показатели их эффективного использования;
- механизмы ценообразования на продукцию (услуги), формы оплаты труда в современных условиях;
- методику разработки бизнес-плана;
- расчет по принятой методологии основных технико-экономических показателей деятельности организации
Умения:
- применять методику разработки бизнес-плана;- рассчитывать по принятой методологии основные технико-экономические показатели деятельности предприятия
БК 7

КҚ 3.1.4
КҚ 3.1.5
ЖКП 07
Сандық кесте техникасы
Сандық құрылымның логикалық негіздері; сандық құрылымдар; логикалық бөлшектердегі триггерлер; шифраторлар, дешифраторлар, код ажыратқыштары, регистрлар, мультиплексорлар, демультиплексорлар, электр өлшеу құралы, жиілікті бөлгіш, сумматорлар, таратқыштар, есте сақтау құралы; аналогиялық сандық және санды аналогтық ажыратқыштар, сандық құралды құру және бақылау; микропроцессорлы құрылымдар және компоненттер; микропроцессор архитектурасы; микропроцессор кешеніндегі микро-ЭЕМ ұйымдастыру; микрокоманда жүйесі және типтік қызметін іске асыру; микропроцессорлық жүйені бағдарламалау (МБ); интерфейстік үлкен интегралды кестелер; байланыс техникасында МБ жүйесін қолдану
Білімдер:
- негізгі сандық құрылым және сандық техника элементтері бар шартты белгілі микрокесте жүйесі және оның таңбалануы, жіктелуі;
- жинақталған және кезектес түрлі негізгі сандық құрылымдардың, сандық басқару жүйелерінің қызмет ұстанымы және қолданылу аясы, мәні, құрылымы
Іскерліктер:
- сандық құрылым жұмысының синтезі мен сараптамасын жүргізу;
- сандық құралдың құрылымымен және қызмет кестесін қолдану;
- анықтамалық әдебиетпен жұмыс жасау
КҚ 3.1.9
КҚ 3.1.10
ЖКП 08
Сала экономикасы және менеджмент негіздері
Сала және нарықтық экономика; саланың даму болашағы мен ерекшелігі; саланың қаржылық, материалдық-техникалық, еңбек қорлары; саланы басқару; сала дамуының экономикалық көрсеткіші; ұйым, басты субъект; ұйым түрлері, оның өндірістік және ұйымдық құрылымы; өндіріс типтері, оның сипаттамалары; негізгі өндірістік және технологиялық үрдістер; ұйымның инфрақұрылымы; ұйымның мүлкі және капиталы; негізгі және айналым құралдары; еңбек қорлары; еңбекті ұйымдастыру, нормалау және ақысы; ұйымның маркетингтік қызметі; өндіріс бағдарламасы және қуаты; өндіріс үзінділері мен өнімнің, өз бағасы; қызметтің баға құрылымы; ұйым қызметінің тиімділік бағасы; өнімнің сапасы мен бәсекелестігі; инвестициялық саясат; ұйымның ішкі экономикалық қызметі; бизнес-жоспар; зиянды факторлар көрсеткіштерінің негізгі техника-экономикалық есебінің әдісі
Білімдер:
- нарықтық экономиканың негізгі субъектісі, ұйымның, саланың дамуы ретінде саланың негізгі аспектісі туралы білу;
- өндірістік және технологиялық үрдістер ұйымдастырылуын;
- саланың қаржылық, материалды-техникалық, еңбек қорлары, оны тиімді қолдану көрсеткіштері;
- өнімнің баға құрылымының механизмі, осы күнгі жағдайлардағы еңбек ақысы;
-бизнес-жоспарды әзірлеу әдісі;
- көрсеткіштердің негізгі техника-экономикалық есебінің әдісін есептеу
Іскерліктер:
-бизнес-жоспарды әзірлеу әдісін қолдану;
-қабылданған әдістеме бойынша кәсіпорын қызметінің техника-экономикалық есебінің көрсеткіштерін есептеу
БҚ 7

Телефонные аппараты. Устранение повреждений. Телефонное реле типа РПН и РЭС – 14. Многократные координатные соединители. Матричные герконовые соединения. Правила составления монтажных схем и таблиц. Монтаж рамок, паика. Монтаж схем на полупроводниковых элементах и на интегральных микросхемах. Монтаж релейных плат с выполнением монтажных схем и таблиц. Оборудование ЭАТС DRX-4. Программирование конфигурации DRX-4. Сервисное обслуживание. Оборудование, инициализация и программирование абонентских данных FP-II. Проверка исправности кабеля. Монтаж международных боксов, симметричных международных кабелей, коаксиальных кабелей, волоконно – оптических кабелей. Работа с измерительными приборами
формирование у студентов умений и навыков в выполнении работ по монтажу и регулировки системы устройств связи
ПК 3.1.1 – ПК 3.1.14
ПП 01
Ознакомительная практика на получение рабочей профессии
Инструктаж по технике безопасности. Ознакомление с базой практики. Работа в качестве электромеханика связи
- освоение практических навыков и умений на получение одного или несколько первичных рабочих профессии, в соответствии программ практики
ПК 3.1.1 – ПК 3.1.14
ПП 02
Технологическая практика
Инструктаж по технике безопасности и охраны труда. Ознакомление со структурой дистанции пути. Изучение технологических и процессов, в соответствии графика перехода по рабочим местам. Работа на оплачиваемых рабочих местах или в качестве дублера (стажера). Оформление отчета по практике
-формирование у студентов умений и навыков по закреплению, расширению, углублению и систематизации знании полученных при изучении общепрофессиональных и специальных дисциплин, на основе изучения деятельности дистанции пути, а также приобретение первоначального практического опыта работы, развитие профессионального мышления
ПК 3.1.1 – ПК 3.1.14
ПП 03
Преддипломная практика
Инструктаж по технике безопасности и охрана труда. Производственная характеристика предприятия. Роль и значение дистанции пути. Ознакомление с технологическим процессом припроизводстве путевых работ. Анализ численности рабочих по профессиям и квалификациям. Уровень производительности труда и меры по ее повышению. Система заработной платы и материального стимулирования. Применение сетевых графиков по сборке подвижного состава и его узлов. Состояние охраны труда и окружающей среды. Оформление отчета по практике. В период прохождения практик должны производить сбор и подготовку материалов к выполнению дипломного проекта
-овладение первоначальным профессиональным опытом, обобщение и совершенствование знаний, умений и навыков по специальности, подготовка к самостоятельной трудовой деятельности, будущего специалиста и сбор материалов и итоговой государственной аттестации
ПК 3.1.1 – ПК 3.1.14
Примечание
Базовые компетенции
Код компетенции
Базовые компетенции (БК)
БК 1
Иметь представление о медицинских знаниях;
БК 2
Быть способным научно организовать свой труд, с применением компьютерной техники и новых технологий в сфере профессиональной деятельности;
БК 3
Владеть основами знаний статей Конституции Республики Казахстан, этических и правовых норм, Трудового законодательства и методы организации делопроизводства:
БК 4
Иметь представление о здоровом образе жизни, владеть умениями и навыками физического совершенствования;
БК 5
Иметь представление о физических и химических процессах и явлениях происходящих при работе на технических объектов отрасли;
БК 6
Быть ответственным за соблюдение правил безопасности труда, санитарных требований;
БК 7
Пользоваться и применять техническую, нормативную и справочную литературу;
БК 8
Владеть основными аспектами научной целостности мира, классифицировать культурные общности, события и явления, исторические этапы развития Казахстана
Профессиональные компетенции
Уровень ТиПО
Квалификация
Профессиональные компетенции (ПК)
Специалист среднего звена

Телефон аппараттары. Ақауларды жою. РПН және РЭС – 14 үлгісіндегі телефон релесі. Көпарналы координатты байланыстар. Қалыптамалық герконды байланыстар. Монтаждық схемалар мен кестелерді құрудың ережелері. Рамаларды монтаждау, дәнекерлеу. Жартылай өткізгіш элементтер мен интегралды микросхемаларда схемаларды құрастыру. Монтаждық схемалар мен кестелерді орындаумен релелік платаларды монтаждау. ЭАТС DRX-4 жабдығы. DRX-4 конфигурацияны бағдарламалау. Қызметтік қызмет көрсету. FP-II абоненттік мәліметтерді бағдарламалау, жабдықтау және атау беру. Кабель ақауларын тексеру. Халықаралық бокстар, симметриялық халықаралық кабельдерді, коаксиалды кабельдерді, талшық-оптикалық кабельдерді монтаждау. Өлшеу құралдарымен жұмыс
-байланыс құрылғыларының жүйелерін реттеу мен құрастыру бойынша жұмыстарды орындауда студенттерде дағдылар мен ілімдерді қалыптастыру
КҚ 3.1.1-КҚ 3.1.14
КП 01
Жұмыс кәсібін игерудегі танысу практикасы
Қауіпсіздік техникасы бойынша нұсқаулық. Практика базасымен танысу. Байланыс электромеханигі ретінде жұмыс жасау
- практика бағдарламасына сәйкес бір немесе бірнеше жұмыс кәсібін игерудегі практикалық дағдылар мен ілімдерді игеру
КҚ 3.1.1-КҚ 3.1.14
КП 02
Технологиялық практика
Еңбек қауіпсіздігі мен қауіпсіздік техникасы бойынша нұсқаулық. Жол дистансасының құрылысымен танысу. Жұмыс орындары бойынша ауысу кестесіне сәйкес технологиялық процестерді оқып игеру. Төленетін жұмыс орындарында немесе дублер (өтілгер) ретінде жұмыс. Практика бойынша есеп беруді жасау
- темір жолының жылжымалы құрамын өндіруші нақты кәсіпорынның қызметін оқу негізінде жалпы кәсіптік және арнайы пәндерді оқу кезінде игерілген білімді жүйелеу, тереңдету, кеңейту және бекіту бойынша студенттерде дағды мен ілім-білімді қалыптастыру
КҚ 3.1.1-КҚ 3.1.14
КП 03
Диплом алды практикасы
Еңбек қауіпсіздігі мен қауіпсіздік техникасы бойынша нұсқаулық. Кәсіпорынның өндірістік сипаты. Жол дистансасының рөлі мен мәні. Жол жұмыстарын өндіру кезінде технологиялық процеспен танысу. Мамандық пен біліктілік бойынша жұмысшылар санын талдау. Еңбек өнімділігінің деңгейі мен оны жетілдіру шаралары. Жылжымалы құрамды және оның тораптарын құрастыру бойынша желілік кестелерді қолдану. Қоршаған орта мен еңбек қорғау күйі. Практика бойынша есеп беруді жасау. Практиканы өту кезінде диплом жобасын орындауға материалдарды жинау мен дайындауды жүзеге асыру қажет
- алғашқы кәсіптік практиканы игеру, мамандық бойынша дағдылар мен ілім-білімді жетілдіру және қорытындылау, болашақ маманның өзіндік еңбек әрекетіне дайындау және қорытынды мемлекеттік аттестация мен материалдарды жинау
КҚ 3.1.1-КҚ 3.1.14
Ескерту
Базалық құзыреттер
Базалық құзыреттер (БҚ)
БҚ 1
Медициналық білім туралы түсінігі болу;
БҚ 2
Кәсіби әрекет саласында жаңа технологиялар мен компьютерлі техниканы қолданумен өз еңбегін ғылыми ұйымдастыруға қабілетті болу;
БҚ 3
Қазақстан Республикасы Конституциясы бабының білім негізін, этикалық және құқықтық нормалар, Еңбек заңдылығының негізін игеру;
БҚ 4
Салауатты өмір салты туралы түсінік, денені жетілдірудің дағдылары мен білімін игеру;
БҚ 5
Саланың техникалық объектілерінің жұмысы барысында жүзеге асатын дене және химиялық үрдістер туралы білу;
БҚ 6
Еңбек қауіпсіздігі, санитарлық талаптар ережелерін сақтауға жауапкершілігін білу;
БҚ 7
Техникалық, нормативтік және анықтамалық әдебиеттерді оқу және қолдану;
БҚ 8
Қазақстан тарихының даму кезеңдерін, мәдени қоғамды топтастыру, әлемнің ғылыми негізгі аспектілерін білу
Кәсіптік құзыреттер
ТЖКБ деңгейі
Біліктілік
Кәсіптік құзыреттер (КҚ)
Орта буын маманы

131101 3 -Электромеханик связи
ПК 3.1.1 Быть готовым к профессиональной деятельности в качестве электромеханика связи;
ПК 3.1.2 Планировать и организовывать объем производственных работ;
ПК 3.1.3 Владеть профессиональной лексикой электромеханика связи;
ПК 3.1.4 Выполнять основные положения ЕСКД и ЕСТД Государственной системы стандартизации и метрологии РК;
ПК 3.1.5 Владеть методикой поиска и обнаружения неисправностей устройств оперативно – технологической связи на железнодорожном транспорте;
ПК 3.1.6 Иметь представление о свойствах электрических материалов, владеть методикой расчета норм расходов материалов при эксплуатации и ремонта оперативно – технологической связи на ж.д транспорте;
ПК 3.1.7 Оформлять конструкторскую и техническую документацию, составлять электрические схемы электросвязи и радиосвязи на железнодорожном транспорте;
ПК 3.1.8 Осуществлять электрическую и механическую регулировку средств оперативно – технологической связи;
ПК 3.1.9 Производить проверку правильности монтажа, электрических параметров радиоэлектронных приборов и устройств систем оперативно – технологической связи;
ПК 3.1.10 Осуществлять регулировку приборов на полупроводниковых и интегральных схемах и настройка сложных усилителей различных типов, применяемых в системе связи
ПК 3.1.11 Выбирать оптимальные решения при планировании работ в условиях нестандартных ситуациях
ПК 3.1.12 Осуществлять контроль качества выполняемых работ по эксплуатации и обслуживанию устройств связи
ПК 3.1.13 Участвовать в оценке экономической эффективности производственной деятельности
ПК 3.1.14 Обеспечивать технику безопасности на производственном участке
Сокращения и обозначения
ГОСТ – государственный стандарт
ПЭВМ – персональная электронно – вычислительная машина
ГСС – государственная система стандартизации
СНГ - содружество независимых государств
ГСИ – государственная система обеспечения единства измерении
МП – микропроцессорная система
АСУ – автоматизированные системы управления
ОРД – организационно – распорядительная документация
ГСДОУ – государственная система документационного обеспечения управления
ЕСКК – единый стандарт контроля компьютеризации
ИСО – международная организация по стандартизации
АТС – автоматическая связь
НЧ – низкие частоты
ПЦИ – плезиохронная цифровая иерархия
SDH – синхронная цифровая иерархия
ЦСП – цифровая система передач
ОРУ – оптические распорядительные устройства
ОКУ – оптические кроссовые устройства
ПОМ – передающие оптоэлектронные модули
МАС – микропроцессорная автоматизированная система
РСПО – радиосвязь с подвижными объектами
СРС – станционная радиосвязь
ПРС – поездная радиосвязь
РОРС – ремонтно – оперативная радиосвязь
ОТС – оперативно – технологическая связь
ПЭВМ – персональная электронно – вычислительная машина
ИСО – международная организация по стандартизации
РЭС – реле электронной связи
ЭАТС – электронная автоматизированная телемеханика и связь
ВОСП – волоконно-оптические системы передачи
Приложение 382
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 15 июня 2015 года № 384
Типовой учебный план
технического и профессионального образования
Код и профиль образования:1400000 – Строительство и коммунальное хозяйство
Специальность: 1414000 – Мебельное производство (по видам)
Квалификация:

131101 3 – Байланыс электромеханигі
КҚ 3.1.1 Байланыс электромехангі ретінде кәсіптік әрекетке дайын болу
КҚ 3.1.2 Өндірістік жұмыстардың көлемін жоспарлау және ұйымдастыру
КҚ 3.1.3 Байланыс электромеханигінің кәсіптік лексикасын игеру
КҚ 3.1.4 ҚР стандарттау және метрологиясының мемлекеттік жүйесінің ЕҚСЖ  және ЕСТД негізгі ережелерін орындау
КҚ 3.1.5 Темір жол көлігіндегі шұғыл-технологиялық байланыс құрылғыларының ақауларын анықтау және іздестірудің әдістерін игеру
КҚ 3.1.6 Темір жол көлігінде шұғыл-технологиялық байланысты жөндеу және пайдалану кезінде материалдар шығындарының нормаларын есептеудің әдістерін игеру, электрлі материалдардың қасиеттері туралы түсіну
КҚ 3.1.7 Темір жол көлігінде радиобайланыс пен электр байланысының электрлі схемасын құру, құрылымдық және техникалық құжаттаманы жасау
КҚ 3.1.8 Шұғыл-технологиялық байланыс құралдарын электрлі және механикалық реттеуді жүзеге асыру
КҚ 3.1.9 Шұғыл-технологиялық байланыс жүйесінің радио электронды құралдары мен құрылғыларының электрлі параметрлерін, құрастырудың дұрыстығын тексеруді жүзеге асыру
КҚ 3.1.10 Байланыс жүйесінде қолданылатын түрлі күрделі күшейіткіштерді икемдеу, жартылай өткізгіш және интегралды схемалардағы құралдарды реттеуді жүзеге асыру
КҚ 3.1.11 Қалыпсыз жағдайларда жұмыстарды жоспарлаудың тиімді шешімін таңдау
КҚ 3.1.12 Байланыс құрылғыларын пайдвлану және қызмет көрсету бойынша орындалатын жұмыстардың сапасын бақылауды жүзеге асыру
КҚ 3.1.13 Өндірістік әрекеттің экономикалық тиімділігін бағалауда қатысу
КҚ 3.1.14 Өндірістік учаскеде қауіпсіздік техникасын қамтамасыз ету
Қысқарту лар мен белгілер
МЕМСТ – мемлекеттік стандарт
ДЭЕМ – дербес электронды-есептеуіш машина
СМЖ – стандартаудың мемлекеттік жүйесі
ТМД – тәуелсіз мемлекеттер достастығы
ӨҚЕМЖ– өлшем бірліктерің қамтамасыз етудің мемлекеттікм жүйесі
МЖ – микропроцессорлық жүйе
БАЖ – басқарудың автоматты жүйесі
ҰТҚ– ұйымдастыру тарату құжаттары
БҚҚМЖ – басқарудың құжатнамалық қамтудың мемлекеттік жүйесі
КББЖ – компьютерлеуді бақылаудың бірыңғай жүйесі
ИСО – стандарттау бойынша халықаралық ұйым
ББС – бақылаудың бірыңғай стандарты
АБ – автоматты байланыс
ТЖ – төменгі желілер
ПСИ– плезиохронды сандық иерархия
ССИ – синхронды сандық иерархия
БСЖ – берілістің сандық жүйесі
ОТҚ – оптикалық тарату құрылғылары
ОКҚ – оптикалық кросстық құрылғылар
БООМ – беріліп отыратын оптоэлектронды модульдер
МАЖ – микропроцессорлы автоматты жүйе
ЖОРБ – жылжымалы объектілі радиобайланыс
СРБ – стансалы радиобайланыс
ПРБ – пойыз радиобайланысы
ЖЖРБ – жөндеу жедел радиобайланысы
ШТБ – шұғыл технологиялық байланыс
ЭБР– электрондық байланыс реле
ЭАТБ – электронды автоматтандырылған телемеханика және байланыс
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2015 жылғы 15 маусымдағы
№ 384 бұйрығына 382-қосымша
Үлгілік оқу жоспары
техникалық және кәсіптік білім
Білім беру коды және бейіні: 1400000 – Құрылыс және коммуналдық шаруашылық
Мамандығы: 1414000 – Жиһаз өндірісі (түрлері бойынша)

КҚ 2.1.1.
КҚ 2.6.7.
БК1
БК3
ПО и ПП 00
Производственное обучение и профессиональная практика
ПО и ПП 01
Производственное обучение
Обучение в учебных мастерских. Ручная обработка древесины. Механизированная обработка древесины. Изготовление мебельных изделий. Обучение на деревообрабатывающем и мебельном производстве, строительстве. Выполнение комплекса столярно-плотничных и мебельных работ на производстве.
Умения:
- техники безопасности во время выполнения столярных работ;
- комплекс столярно-плотничных и мебельных работ
Навыки:
- планировать свой труд, производить сборку изделия в конструкцию с соблюдением последовательности, мер безопасности;
- устанавливать фурнитуру.
БК 2
БК 3
ПК 2.5.1-2.5.7
ПК 2.7.1-2.7.7
ПО и ПП 02
Ознакомительная практика
Вводный инструктаж. Ознакомление с объектом практики, инструктаж по технике безопасности и противопожарной защите на производстве.
Отчетная документация по выполнению работ. Обработка и регистрация технической документации и порядок ее оформления. Составление монтажных чертежей, производственное снятие замеров и замерных эскизов, подготовка к монтажу.
Монтажно-сборочные работы. Техника безопасности. Транспортировка материалов и заготовка на объекте. Применение механизмов и оборудования, испытание и сдача в эксплуатацию.
Умения:
- инструктаж по технике безопасности и противопожарной защите на производстве;
- отчетную документацию по выполнению работ; - обработка и регистрация технической документации и порядок ее оформления;
- составление монтажных чертежей, производственное снятие замеров и замерных эскизов, подготовка к монтажу;
- монтажно-сборочные работы;
- транспортировку материалов и заготовка на объекте;
- применение механизмов и оборудования, испытание и сдача в эксплуатацию;
- состав рабочей и государственной приемных работ на объекте;
- изучение прав и обязанностей мастера производителя работ;
- организация труда внутри бригады, оплата труда рабочих и инженерно-технических работников;
- подготовку объекта под монтаж;
- заготовительные работы;
- контроль качества монтажа;
- испытание к сдаче в эксплуатацию.
Навыки:
- заполнять и составлять отчетную документацию по выполнению работ;
- обработку и регистрацию технической документации, и порядок ее оформления;
- составлять монтажные чертежи, производственное снятие замеров и замерных эскизов, подготовку к монтажу оборудования и систем.
БК 3
ПК 2.5.1-2.5.7
ПК 2.7.1-2.7.7
ПО и ПП 03
Профессиональная практика
Ознакомление с предприятием. Комплексные работы по изготовлению мебели. Изготовление столярных изделий на деревообрабатывающих станках.
Умения:
- правила пользования деревообрабатывающими станками;
- правила изготовления мебели на деревообрабатывающих станках.
Навыки:
- самостоятельного решения вопросов проектирования и компоновки оборудования в технологическую цепочку;
БК 3
БК 9
ПК 2.5.1-2.5.7
ПК 2.7.1-2.7.7
ПО и ПП 04
Преддипломная практика
Ознакомление со структурой управления производством. Обобщение и совершенствование знаний и практических навыков, полученных в процессе обучения. Ознакомление с передовой технологией и экономикой производства. Сбор информации и материалов для выполнения дипломного проекта, стажировка на рабочих местах.
Умения:
- применять стандарты и нормативно-техническую документацию;
- составлять технологические схемы производства;
- выбирать оборудование производства;
- понимать перспективы развития отрасли;
- применять правила техники безопасности и охраны окружающей среды;
Навыки:
- самостоятельного решения вопросов проектирования и компоновки оборудования в технологическую цепочку;
-выполнения графической части дипломного проекта;
оформления технической и учетно-отчетной документации;
БК 3
БК 9
ПК 2.5.1-2.5.7
ПК 2.7.1-2.7.7
Содержание образовательной учебной программы по циклам дисциплин и профессиональной практике (специалист среднего звена)
Индекс цикла (дисциплин)
Наименование и основные разделы дисциплины, практики
Формируемые знания, умения и навыки
Код формируемой компетенции
ООД 00
Общеобразовательные дисциплины
ОГД 00
Общегуманитарные дисциплины
ОГД 01
Профессиональный казахский (русский) язык
Фонетика, лексика, морфология, синтаксис казахского (русского) языка. Развитие речи. Терминология по специальности. Делопроизводство на государственном языке. Техника перевода (со словарем) профессионально-ориентированных текстов. Профессиональное общение.
Знания:
- фонетику, лексику, морфологию, синтаксис казахского (русского) языка;
- терминологию по специальности.
Умения:
- переводить (со словарем) профессионально-ориентированный текст;
- профессионально общаться.
БК 1
БК 6
ОГД 02
Профессиональный иностранный язык
Лексико-грамматический материал по специальности, необходимый для профессионального общения.
Различные виды речевой деятельности и формы речи (устной, письменной, монологической, диалогической).
Техника перевода профессионально ориентированных словосочетаний
Знания:
- лексико-грамматический материал по специальности, необходимый для профессионального общения;
Умения:
- различать виды речевой деятельности и формы речи (устной, письменной, монологической, диалогической)
БК 1
БК 6
ОГД 03
История Казахстана
ОГД 04
Физическая культура
роль физической культуры в общекультурном, профессиональном, социальном развитии человека; социально-биологические и психофизиологические основы физической культуры; основы физического и спортивного самосовершенствования; профессионально-прикладная физическая подготовка
Знания:
- роль физической культуры в общекультурном, профессиональном, социальном развитии человека;
-основы физического и спортивного самосовершенствования.
Умения:
-выполнять нормативы физической подготовки
БК 10
СЭД 00
Социально-экономические дисциплины
СЭД 01
Культурология
Общество и культура. Культура и цивилизация. Развитие культуры, традиции, новаторство. Преемственность культуры. Национальное и общечеловеческое в культуре. Познание культурно-исторических ценностей своего народа, нации в сочетании с достоянием общечеловеческой культуры. Этапы развития культуры Казахстана, от зарождения первых шагов в искусстве до эпохи ранней бронзы. Художественная культура средневековых народов Казахстана, их обряды, традиции, обычаи и народное искусство. Культура современного Казахстана, от музыки до прикладного искусства, театра, кино.
Знания:
-- основные понятия;
- понятия: конфуцианство; даосизм; искусство Китая;
- - особенности индийской культуры и ее основные достижения.
-- понятия: ислам; курайш; Мухаммед; Коран; Аллах; Мекка;
- - основные принципы христианского учения и его ценностные ориентации;
- культуру Франции: Ашельскую культуру, кроманьонцы, галлы, франки, литература, философия;
- об образе жизни и системе ценностей кочевников;
- сформировать знания о культурном фундаменте казахского этноса в период средневековья;
- о влиянии тюркской и арабской культуры на средневековую культуру Казахстана;
Умения:
- раскрыть особенности китайской культуры;
- свободно пользоваться понятиями культурологи;
- показать специфику материальной и духовной культуры кочевников.
БК6
СЭД 02
Основы философии
предмет философии, основные вехи мировой философской мысли;
природа человека и смысл его существования; человек и Бог;
человек и космос;
человек, общество, цивилизация, культура; свобода и ответственность личности;
человеческое познание и деятельность;
наука и ее роль;
человечество перед лицом глобальных проблем.
Знания:
- философские, научные и религиозные картины мира, смысл жизни человека;
- роль науки и научного познания, его структуру, формы и методы, социальные и этические проблемы;
Умения:
? определять поведение человека в биологическом и социальном, телесном и духовном началах, сущности его сознания, сознательного и бессознательного поведения;
- регулировать нравственные нормы отношений между людьми в обществе;
БК 6
СЭД 03
Основы экономики
цели, основные понятия, функции, сущность, принципы;
формы и виды собственности, управление собственностью;
виды планов, их основные этапы, содержание, стратегическое планирование;
методы экономического обоснования планов и разработки прогнозов;
бизнес-планирование;
экономический анализ;
анализ состояния рынка товаров народного потребления и услуг; рыночная инфраструктура
Знания:
-- общие положения экономической теории;
-экономические ситуации в стране и за рубежом;
-основы макро- и микроэкономики, о налоговой, денежно-кредитной, социальной и инвестиционной политике;
Умения:
-находить и использовать экономическую информацию, необходимую для ориентации в своей профессиональной деятельности.
БК 4
БК 5
СЭД 04
Основы политологии и социологии
социология как наука;
общество как социокультурная система;
социальные общности;
социальные и этнонациональные отношения;
социальные процессы;
социальные институты и организации;
личность: ее социальные роли и социальное поведение;
предмет политологии;
политическая власть и властные отношения;
политическая система;
социально-экономические
процессы в Казахстане.
Знания:
- - о социологическом подходе в понимании закономерностей;
- - о социальной структуре, социальном расслоении, социальном взаимодействии;
-знания особенности процесса социализации личности, формы регуляции;
Умения:
-- развивать социальные движения и другие факторы социального изменения и развития;
-- выявлять сущность власти, субъекты политики, политические отношения и процессы (в Казахстане и в мире в целом);
-составить представление о политических системах и политических режимах.
БК 6
СЭД 05
Основы права
понятие правового регулирования в сфере профессиональной деятельности; правовое положение субъектов предпринимательской деятельности; организационно-правовые формы юридических лиц; трудовое право; трудовой договор, порядок его заключения, основания прекращения; оплата труда; роль государственного регулирования в обеспечении
занятости населения;
дисциплинарная и материальная ответственность работников; право социальной защиты граждан; защита нарушенных прав и судебный порядок разрешения споров
Знания:
- основные положения Конституции Республики Казахстан;
- иметь представление об основных отраслях права Республики Казахстан;
- знания права и свободы человека и гражданина, механизмы их реализации;
Умения:
- применять знания о правах и обязанностях работников в сфере профессиональной деятельности;
- умения защищать свои права в соответствии с трудовым законодательством.
БК 6
БК 7
ОПД 00
Общепрофессиональные дисциплины
ОПД 01
Делопроизводство на государственном языке
Содержание дисциплины, ее задачи. Использование различных видов лингвистических словарей в делопроизводстве. Понятие, система и организация делопроизводства на предприятиях, организациях. Особенности технических словарей. Основы офисной и документационной работы. Организационно-распорядительные, нормативно-правовые, денежно-финансово-расчетные и справочные документы. Основная методика служебного письма. Применение АСУ в делопроизводстве. Понятие о сборниках документов. Первичные сборники текстовых документов. Сложные текстовые сборники. Понятие о фонде документов. Архив. Ведомственные архивы, государственные архивы. Национальный архивный фонд.
Знания:
- содержание изучаемой дисциплины, ее задачи;
- виды лингвистических и технических словарей;
- классификацию деловых и информационных документов;
- основные требования к современным стандартам делопроизводства;
- формуляры документов и его составные части;
Умения:
- классифицировать различные документы делового и информационного характеров;
- составлять формуляры документов;
- работать с организационно-административными документами;
- анализировать образцы текстов архивных документов;
- оформление, хранение и сдача дел в архив;
БК 6
ОПД 02
Инженерная графика
геометрическое черчение;
правила оформления чертежей; геометрические построения и правила вычерчивания контуров технических деталей;
проекционное черчение;
техническое рисование;
правила разработки и оформления конструкторской документации;
машиностроительное черчение;
категории изображений на чертеже; средства инженерной графики;
методы и приемы выполнения чертежей и схем изделий по специальности;
элементы художественного конструирования;
основные понятия о технических средствах отображения графической информации;
понятие о компьютерной графической системе.
Знания:
- правила и приемы геометрического и проекционного черчения;
- основные правила построения чертежей и схем;
- способы графического представления пространственных образов;
- правила разработки, оформления и чтения конструкторской и технологической документации;
Умения:
- выполнять чертежи деталей, чертежи общего вида по эскизам и копиям;
- использовать пакеты прикладных программ для разработки конструкторской и технологической документации;
БК 4
БК 5

КҚ 2.1.1.
КҚ 2.6.7.
БҚ1
БҚ3
ӨО және КП 00
Өндірістік оқыту және кәсіптік практика
ӨО және КП 01
Өндірістік оқыту Оқу шеберханаларында оқыту. Ағаштарды қолмен өңдеу. Ағаштарды механикаландырылған жолмен өңдеу. Жиһаз бұйымдарды дайындау. Ағаш өңдеу, жиһаз кәсіпорындарында, құрылыста оқыту. Ағаш ұстасы, жиһаз жасау жиынтықтары жұмыстарын өндірісте орындау.
Іскерлік: - ағаш ұсталық жұмысын жасау барысындағы техника қауіпсіздігі; - ағаш ұсталық, ұсталық және жиһаз жұмыстарының жиынтығы. Дағдылар: - өз еңбегін жоспарлау, техника қауіпсіздігін және бұйымдарды жинау тізбегін сақтай отырып құрастыру;
- фурнитураларды орналастыру.
БҚ 2
БҚ 3
КҚ 2.5.1-2.5.7 КҚ 2.7.1-2.7.7
ӨО және КП 02
Таныстыру практикасы
Кіріспе нұсқау. Тәжірибе жерлерін, өндірістегі еңбек және өрт қауіпсіздіктерімен таныстыру. Жасалған жұмыстарға есеп беру құжаттары. Техникалық құжаттарды өңдеу және тіркеу, оларды рәсімдеу тәртібі. Орнату сызбаларын құрастыру, орнату дайындықтары. Құрастыру – орнату жұмыстары. Техника қауіпсіздігі. Материалдарды тасымалдау. Жабдықтар мен механизмдерді қолдану, сынау және қолданысқа өткізу.
Іскерлік: - техника қауіпсіздігі туралы нұсқаулар, өндірістегі өрт қауіпсіздігі. - жасалған жұмыстарға есеп беру құжаттары;
- техникалық құжаттарды өңдеу, тіркеу, оларды рәсімдеу;
- орнату сызбаларын құрастыру;
- құрастыру – орнату жұмыстары; - материалдарды тасымалдау; - жабдықтар мен механизмдерді қолдану, сынау және қолданысқа өткізу; - өндіріс шебері жұмыстарының міндеттері мен құқықтарын оқу; - бригада ішілік жұмыстарды ұйымдастыру, инженер-техникалық және жұмысшылар еңбек ақылары;
- нысаналарды орналастыруға дайындау; - дайындық жұмыстары. Дағдылар; - жасалған жұмыстарға есеп беру құжаттары толтыру;
- техникалық құжаттарды өңдеу және тіркеу, оларды рәсімдеу; - орнату сызбаларын құрастыру; - практикалық тәжірибе: бригада ішілік жұмыстарды ұйымдастыру, инженер-техникалық және жұмысшылар еңбек ақылары.
БҚ 3
КҚ 2.5.1-2.5.7 КҚ 2.7.1-2.7.7
ӨО және КП 03
Кәсіптік практика
Өндіріс орнымен танысу. Жиһаз жасау жымыстарының жиынтығы. Ағаш өңдеу станоктарында ағаш ұсталық бұйымдарды жасау.
Іскерлік; – ағаш өңдеу станоктарын қолдану ережелері; - ағаш өңдеу станоктарында жиһаз жасау ережелері.
Дағдылар: - құрастыру және жинақтау сұрақтарын өзбетінше шеше білу.
БҚ 3
БҚ 9
КҚ 2.5.1-2.5.7 КҚ 2.7.1-2.7.7
ӨО және КП 04
Диплом алды практикасы Өндіріс орны ұйымымен танысу. Оқыту нәтижесінде алған білімдерін, дағдыларын одан әрі жетілдіру. Озық технологияларымен, кәсіпорын экономикасымен ианысу. Диплом жобаларға материалдар дайындау және оны талдау.
Іскерлік; - нормативті-техникалық, стандартты құжаттарды пайдалану; - кәсіпорынның технологиялық үлгілерін құрастыру;
- кәсіпорын жабдықтарын таңдау; - саланың өркендеу болашағын түсіну; -қоршаған ортаны қорғау және техника қауіпсіздігін қолдну. Дағдылық: - құрастыру және жинақтау сұрақтарын өзбетінше шеше білу; - дипломдық жобаның сызба бөлімін орындау; - техникалық есеп беру-есепке алу құжаттарын рәсімдеу.
БҚ 3
БҚ 9
КҚ 2.5.1-2.5.7 КҚ 2.7.1-2.7.7
Пәндер циклдері және кәсіптік практика бойынша білім беру бағдармаларының мазмұны (орта буын маманы)
Циклдің (пәннің) индексі
Пәннің, практиканың атауы және негізгі бөлімдері
Қалыптасатын білімдер, іскерліктер және дағдылар
Қалыптасатын құзыреттер коды
ЖБП 00
Жалпы білім беретін пәндер
ЖГП 00
Жалпы гуманитарлық пәндер
ЖГП 01
Кәсіптік қазақ (орыс) тілі
Қазақ (орыс) тілінің фонетикасы, лексикасы, морфологиясы, синтаксисі. Тілді дамыту. Мамандық бойынша терминология.Мемлекеттік тілде іс қағаздары. Кәсіби- мамандырылған мәтіндерді аудару техникасы (сөздікпен). Кәсіби қатынас.
Білімдер:
- қазақ (орыс) тілдерінің фонетикасын, лексикасын, морфологиясын, синтаксисін;
- мамандық бойынша терминдерді
Іскерліктер: - кәсіби мамандырылған мәтіндерді аудару (сөздікпен); - кәсіби қатынаста араласу.
БҚ 1 БҚ 6
ЖГП 02
Кәсіптік шетел тілі
Мамандығы бойынша кәсіби қатынасқа қажетті лексика-грамматикалық материалды сөйлесу әрекеті мен сөйлесу формалары түрлерін (ауызша, жазбаша, монологикалық, диалогтік) айыра алуы тиіс; кәсіби мамандырылған мәтіндерді аудару.
Білімдер: мамандығы бойынша кәсіби қатынасқа қажетті лексика-грамматикалық материалды
Іскерліктер: сөйлесу әрекетімен сөйлесу формалары түрлерін (ауызша, жазбаша, монологикалық, диалогтік) айыра алуы тиіс
БҚ 1
БҚ 6
ЖГП 03
Қазақстан тарихы
ЖГП 04
Дене тәрбиесі
Маман дайындауда дене тәрбиесінің ролі. Салауатты өмірді қалыптастыру. Дене тәрбиесінің әлеуметтік-биологиялық және психофизиологиялық негіздері. Өздігінен жетілудің физикалық және спорттық негіздері. Кәсіптік-таңдамалы денелі дайындық. Валеология негіздері.
Білімдер: - адамның жалпы мәдениеттегі, кәсіптік және әлеуметтік дамуындағы дене тәрбиесінің ролі туралы; салауаттық өмірдің негіздерін; Іскерліктер:
- дене шынықтыру спорттық қызметті, денсаулықты нығайтуға, өмірлік және кәсіптік мақсатқа жетуге, дене тәрбиесінде өзін-өзі билеуді пайдалана алуы.
БҚ 10
ӘЭП 00
Әлеуметтік – экономикалық пәндер
ӘЭП 01
Мәдениеттану
Қоғам және мәдениет. Мәдениет және мәдениеттілік. Мәдениеттің, дәстүрдің және жаңашылдықтың дамуы. Мәдениет сабақтастығы. Мәдениеттегі ұлтшылық және жалпы адамшылық. Жалпы адамның мәдениет игілігімен үйлестіре өз халқының, ұлтының мәдени-тарихтық құндылығын тану. Қазастан мәдениетінің тууынан өнердегі алғашқы қадамдарғаерте қала заманына дейінгі даму кезеңдері.Қазақстан орта ғасыр халықтарының көркемдік мәдениеті, олардың салттары, дәстүрлері, әдеп-ғұрыптары мен халық өнері. Қазіргі Қазастанның музыкадан, поэзиядан, қолданбалы өнерге, театрға, киноға дейінгі мәдениеті.
Білімдер:
- негізгі түсініктерді;
- түсініктер: конфуциандық; даосизм; Қытай өнері; Индия мәдениетінің ерекшеліктері, оның негізгі жетістіктері; түсініктер: ислам; Құрайш; Мухаммед; Құран; құдай; Мекке; Христиан дінінің негізгі принциптері және оның бағалық бейімделулерін; Франция мәдениетін: Ашель мәдениетін, проманьондықтар, галлалар, Франкилер, әдебиетін, философиясын; көшпнеділердің тұрмыс қалпы және құндылық жүйесі жөнінде; орта ғасыр кезеңіндегі қазақ этносының мәдени іргетасы жөнінде білім қалыптастыруды; түрік және араб мәдениетінің қазақстан орта ғасыр мәдениетіне ықпалы туралы. Іскерліктер: Қазақ мәдениеті ерекшеліктерін ашуды; мәдениеттану түсініктерін еркін қолдануды; халықтар мәдениетінің дамуын бақылай отыруды;
БҚ 6
ӘЭП 02
Философия негіздері. Философия тақырыбы, философиялық ойдың негізгі әлемдік асулы кезеңдері. Адам табиғаты және оның өмір сүрудегі мағынасы. Адам және құдай. Адам және ғарыш, адам, қоғам, мәдениеттілік, мәдениет. Адам бостандығы және жауапкершілік. Адам танымалылығы және қызметі. Ғылым және оның ролі. Ауқымды мәселелер алдындағы адамзат.
Білімдер: - әлемнің философиялық, ғылыми және діни суреттері жөнінде, адам өмірінің мағнасыжөніндегі түсінікті; - ғылымның және ғылыми түсініктің ролі, оның құрылымы, формасы мен әдістері, әлеуметтік және этикалық проблемалар жөнінде түсініктері. Іскерліктер:
- адамның биологиялық және әлеуметтік, денелік және діни бастамасындағы бағытын, оның түсінігінің маңызын, саналы және санасыз мінез қылығын анықтауды; қоғамдағы адамдар арасындағы қатынастардың өнегелік мөлшерін реттеуді.
БҚ 6
ӘЭП 03
Саясаттану және әлеуметтану негіздері Әлеуметтену ғылым ретінде. Қоғам әлеуметтік мәдениет жүйесі түрінде. Әлеуметтік ортақтылық. Әлеуметтік және этноұлттық қатынастар. Әлеуметтік процестер, әлеуметтік институттар мен ұйымдар. Жеке тұлға; оның әлеуметтік ролі және әлеуметтік мінез-құлқы; әлеуметтік қозғалыстар; әлеуметтік даулар және оларды шешу жолдары. Саясаттану тақырыбы; саяси билік және биліктік қатынастар; саяси жүйе, саясат субьектілері; саяси сезімдер. Саяси мәдениет; әлеуметтік саясат және халықаралық қатынастар. Қазастандағы әлеуметтік – экономикалық процестер.
Білімдер: -заңдылықтарды түсінудегі әлеуметтік қатынас жөнінде түсінік; - әлеуметтік құрылым, әлеуметтік жіктелуі, әлеуметтік өзара қатынасжөніндегі түсініктер; - тұлғану әлеуметтену процесінің ерекшеліктерін, реттеу формалары. Іскерліктер: -Әлеуметтік өзгерістер мен дамудың әлеуметтік қозғалыстары мен басқа факторларды дамыту; - билік маңызын, саясат субьектілерін, саяси қатынастар мен процестерді анықтау; - саяса жүйелер мен саяси режимдер жөнінде түсініктер дайындау.
БҚ 4
БҚ 5
ӘЭП 04
Экономика негіздері
Экономика және оның негіздері проблемалары. Микро- макро экономика. Ресурстар. Нарықтық туындауының механизмдері. Бәсекелестік. фирма қызметінің экономикалық негіздері. Антимонологиялық реттеу; халық кірісі; әлеуметтік экономикалық проблемаларды реттеу. Ел экономиясының құрылымы. Ақша – несиелік және салық жүйелері. Инфляция процесстері, жұмыссыздық; экономикалық өсудің проблемалары. Ресей экономиясының макро және микроэкономикалық проблемалары. Еңбекті халықаралық бөлу. Тауарлардың, қызметтер мен ақшаның дүние жүзілік нарығы. Бизнес негіздері.
Білімдер: -экономикалық теорияның жалпы жағдайлары;
-мемлекетіміздегі және шетелдегі экономикалық жағдайларды; - микро және макро экономика негіздері;
- салық, ақшалық-несие, әлеуметтік және инвестициялық саясат жөнінде. Іскерліктер:
- өзінің кәсіптік қызметінде хабардар болуы үшін қажетті экономикалық ақпараттарды табу және пайдалану.
БҚ 6
ӘЭП 05
Құқық негіздері
Құқық: түсінік, жүйесі, көздері. Қазақстан Ата Заңы – құқықтық жүйелер өзегі. Адам құқығының барлық жалпы декларациясы. Тұлға, құқық, құқықтық мемлекет. Заңгерлік жауапкершілік және оның түрлері. Құқықтың негізгі салалары. Мемлекеттік, әкімшілік, азаматтық, еңбектік, отбасылық, қылмыстық, Қазақстанның соттық жүйесі; құқық қорғау органдары.
Білімдер: - адам және азамат құқықтары мен бостандығы, оларды іске асыру механизмдері; - кәсіптік қызмет ортасында құқықтық және өнегелі – этикалық шамалары Іскерліктер: - маманның кәсіптік қызметін -құқықтық құжаттарды пайдалануы; - еңбек заңдылықтарына сәйкес өз құқықтарын қорғау.
БҚ6 БҚ 7
ЖКП 00
Жалпы кәсіптік пәндер
ЖКП 01
Мемлекеттік тілде іс қағаздарын жүргізу Құжаттардың жіктелуі, құжаттар риквизиттері, құжаттар ролі және олардың мағнасы, іс номенклатурасы мен әс жүргізу жұмыстарын ұйымдастыру. Техникалық сөздіктердің ерекшеліктері. Құжаттық және кеңселік жұмыстар негіздері. Ұйымдастыру-бұйрықтық, нормативті-құқылық, ақшалы-қаражатты, анықтамалық құжаттар. Қызметтік хаттардың негізгі әдістері. Құжаттар жинақтары туралы мәлімет. Алғашқы және күрделі мәтіндік құжаттар. Мұрағат. Мемлекеттік және халықтық мұрағат қорлары.Қызметтер құрамы, басқарушылық қызметті, ақпараттық – анықтама, қаржылық есепті, құжаттарды қазақ тілінде дайындау
Білімдер: - құжаттардың жіктелуін, құжаттар риквизиттерін, құжаттар ролін және олардың мағнасын, іс номенклатурасы мен іс жүргізу жұмыстарын ұйымдастыру; - лингвисттік және техникалық сөздіктер түрлері;
- құжаттар және олардың құрама бөліктері. Іскерліктер: - құжаттарды қазақ тілінде дайындау: - қызметкер құрамын, басқару қызметін, ақпараттық – анықтама және қаржылық есеп құжаттар;
- әкімшілілік-ұйымдастыру құжаттарымен хұмыс;
- мұрағат құжаттарыныңүлгілі мәтіндерін сараптау;
- рәсімдеу, сақтау, істерді мұрағатқа өткізу
БҚ 6
ЖКП 02
Инженерлік графика
Геометриялық сызбалар. Сызбаларды құжаттау ережелері. Техникалық детальдардың контурларын сызу ережелерін және геометриялық құрылымдар. Прекциялық сызбалар. Конструкторлық құжаттарды өңдеу және құжаттау ережелері. Техникалық суреттеу. Машина жасау сызбалары. Мамандықтар бойынша сызбалар мен үлгілерді орындау әдістері мен тәсілдері. Компьютерлі графикалық жүйелер туралы түсінік
Білімдер: - сызба сызықтарын сызбаларда жазуларды орындау ережелері; - сызба геометриясы мен проекциялық сызу негіздерін машина жасау сызуын: - бекіту тетіктерін резбалы қосылыстарды; - жиһаздар сызбаларын, детальдарды біріктіру.
Іскерліктер: - жұмыс нобайларын, құрастыру, біріктіру сызбаларын дайындау; - жиһаздар жалпы көрінісі мен қималарын сызу.
БҚ 4 БҚ 5

ПК 3.6.2
ОПД 03
Техническая механика
основы теоретической механики; статика;
плоская и пространственная система сил; кинематика;
кинематика точки и твердого тела; динамика; силы инерции; трение; работа и мощность; сопротивление материалов;
силы внешние и внутренние; метод сечения; растяжение и сжатие; расчеты на срез и смятие; кручение; изгиб;
расчеты на прочность и жесткость; напряженное состояние в токе, эквивалентное напряженное состояние;
гипотезы прочности и их применение; сопротивление усталости; устойчивость сжатых стержней; детали механизмов и машин; плоские механизмы; валы и оси; опоры валов и осей; муфты; соединения деталей машин; элементы конструкций; характеристики механизмов и машин.
Знания:
- основные понятия и аксиомы теоретической механики, законы равновесия и перемещения тел;
- основные положения статики, кинематики, динамики;
- приемы и методы испытания материалов;
- расчеты деталей машин на прочность, жесткость, устойчивость;
- конструирования деталей машин и механизмов общего назначения;
Умения:
- рассчитывать параметры движения точки, ее скорость и ускорение;
- определять возможные деформации деталей в практической работе;
- выполнять соединения деталей машин.
БК 3
БК 5
ПК 3.6.1
ОПД 04
Электротехника и электроника
электрические цепи постоянного однофазного и трехфазного синусоидального токов; электрические машины постоянного и переменного токов; силовые трансформаторы, специальные виды трансформаторов;
основы электроники; общие сведения о производстве, передаче и распределении электрической энергии;
электровакуумные и газоразрядные приборы, электронные выпрямители, стабилизаторы, усилители и генераторы.
Знания:
- электрические цепи постоянного однофазного и трехфазного синусоидального токов;
- электрические машины постоянного и переменного токов;
- основы электроники;
Умения:
- характеризовать силовые трансформаторы, специальные виды трансформаторов;
- применять электровакуумные и газоразрядные приборы, электронные выпрямители, стабилизаторы, усилители и генераторы.
БК 3
БК 4
ПК 3.6.3
ОПД 05
Электрорадиоизмерения
метрологические показатели средств измерений;
приборы формирования стандартных измерительных сигналов; измерение тока, напряжения и мощности;
измерение параметров и характеристик электрорадиотехнических цепей и компонентов; влияние измерительных приборов на точность измерений; автоматизация измерений.
Знания:
- понятие об измерениях и единицах физических величин;
- основные виды средств измерений и их классификация.
Умения:
- соблюдать методы измерений;
- выявлять погрешности измерений;
- исследовать формы сигналов, измерять параметры сигналов.
БК 4
ПК 3.6.3
ОПД 06
Основы электронной техники и электропривода
Основа электронной техники; образование и свойства р-n перехода; контактные явления; устройство, принцип действия, основные параметры и схемы включения полупроводниковых и фотоэлектронных приборов; устройства отображения информации; типовые электронные устройства; электронные выпрямители, преобразователи, инверторы; защита электронных устройств; цифровые электронные схемы; применение логических элементов в электротехнических устройствах; основа электропривода; неустановившееся механическое движение электропривода; электропривод с двигателями постоянного тока независимого, последовательного и смешанного возбуждения; электропривод с двигателем переменного тока, классификация электропривода с асинхронными и синхронными двигателями, особенности переходных процессов в них; энергетические показатели работы электропривода, расчет мощности; выбор и проверка электродвигателей.
Знания:
- физические основы электронной техники;
- принцип действия, параметрические соотношения, схемы выпрямителей и типовых электронных устройств;
- основные логические операции, параметры и характеристики логических элементов цифровых электронных систем;
- структура, механические характеристики и расчетные схемы механической части электропривода;
Умения:
- читать несложные схемы на логических элементах;
- производить расчеты электрических и электромеханических параметров электроприводов;
БК 4
ОПД 07
Экономика отрасли
Отрасль и рыночная экономика; особенности и перспективы развития отрасли; типы производства, их характеристика; основные производственные и технологические процессы; инфраструктура организации; капитал и имущество организации; основные и оборотные средства; трудовые ресурсы; организация, нормирование и оплата труда; маркетинговая деятельность организации; производственная программа и производственная мощность; издержки производства и себестоимость продукции, услуг; ценообразование; оценка эффективности деятельности организации; качество и конкурентоспособность продукции; патентоведение, изобретательство; инновационная и инвестиционная политика; внешнеэкономическая деятельность организации; бизнес-план; методики расчета основных технико-экономических показателей.
Знания:
- организацию производственного и технологического процессов;
- материально-технические, трудовые и финансовые ресурсы отрасли и предприятия (организации), показатели их эффективного использования;
- механизмы ценообразования на продукцию (услуги), формы оплаты труда в современных условиях;
- методику разработки бизнес-плана;
Умения:
- рассчитывать по принятой методологии основные технико-экономические показатели деятельности организации;
- рассчитывать показатели оперативных планов, принимать по ним практические решения.
БК 4
БК 5
ОПД 08
Материаловедение
Введение. Физические свойства древесины. Основные породы древесины, их характеристика и применение. Механические свойства древесины. Хранение, сушка, антисептирование и огнезащита древесины.
Круглые лесоматериалы, пиломатериалы, заготовки изделия. Лакокрасочные материалы. Электроизоляционные и смазочные материалы.
Изоляционные материалы.
Вспомогательные материалы.
Металлические изделия и мебельная фурнитура.
Знания:
- строение древесины;
- основные свойства древесины;
- причины растрескивания и коробления древесины;
- сильноусыхающие и слабоусыхающие породы древесины;
- пороки древесины;
- характеристики и макроскопическое строение основных пород древесины;
- условия хранения, антисептирования, меры защиты от огня и поражения насекомыми;
- состав, основные свойства клеев, их приготовление и правила хранения;
- материалы и заготовки, применяемые в деревообработке.
Умения:
- различать главные разрезы ствола;
- самостоятельно пользоваться справочной литературой;
- рассчитывать припуски под механическую обработку;
- замерять и определять вид сучков;
- замерять глубину трещин;
- по качеству, количеству и размерам пороков определять возможность применения заготовок;
- различать текстуру основных пород древесины;
- приготавливать по рецептам антисептирующие составы;
- приготавливать, правильно использовать и хранить клеи;
- правильно выбирать и применять
БК 4
БК 7
ПК 3.6.6
ОПД 09
Основы стандартизации, сертификации и метрологии
Метрология: основные понятия и определения; метрологические службы, обеспечивающие единства измерений; государственный метрологический контроль и надзор. Стандартизация: основные термины и определения в области стандартизации и управления качеством; испытание и контроль продукции; системы качества. Сертификация: системы сертификации; порядок и правила сертификации; система допусков и посадок; технические измерения.
Знания:
- цели, задачи, принципы, объекты, субъекты, средства, методы, правовые основы стандартизации, сертификации и метрологии;
- структуру международных и региональных стандартов;
- государственные стандарты, технические условия, инструкции;
Умения:
- систематизирует, обрабатывает и подготавливает данные для составления отчетов о работе по стандартизации и сертификации;
БК 4
ПК 3.6.6
ОПД 10
Менеджмент
Цели и задачи управления организациями различных организационно-правовых форм собственности и принадлежности; функции менеджмента; внутренняя и внешняя среда организации; основы теории принятия управленческих решений; стратегический менеджмент; система мотивации труда; управление рисками; управление конфликтами; психология менеджмента; этика делового общения; информационные технологии в сфере управления производством; особенности менеджмента в области профессиональной деятельности.
Знания:
- цели и задачи, функции менеджмента;
- стратегию и стиль управления;
- принципы делового общения в коллективе;
- особенности планирования действий в управленческий деятельности;
Умения:
- разрабатывать стратегию менеджмента;
- использовать информационные технологии в сфере управления производством.
БК 2
БК 4
ПК 3.6.6
ОПД 11
Охрана труда
Правила оформления первичных документов на месте дорожно-транспортного происшествия. Ответственность за нарушение правил, действующих на транспорте. Виды юридической ответственности (административная, гражданско-правовая, материальная, уголовная); опасные и вредные факторы, средства защиты и предупреждения об опасности; управление охраной труда, структура управления, организация работы службы охраны труда и деятельности совместных комитетов (комиссий) по охране труда, документация по безопасности труда, обучение безопасности труда; техника безопасности при использовании транспортных средств, машин, механизмов, приспособлений, оснастки и инструментов; аспекты безопасности в чрезвычайных ситуациях. Требования к техническому состоянию транспортных средств.
Знания:
- законодательные и нормативно-правовые основы охраны труда;
- опасные и вредные факторы, средства защиты и предупреждения об опасности;
- структуру управления, организацию работы службы охраны труда и деятельности совместных комитетов (комиссий) по охране труда, документацию по безопасности труда,
- виды ответственности за нарушение требований безопасности;
- аспекты безопасности в чрезвычайных ситуациях;
Умения:
- соблюдать технику безопасности при использовании транспортных средств, машин, механизмов, приспособлений, оснастки и инструментов;
- анализировать и прогнозировать опасности при проведении аварийно-спасательных работ.
БК 8
СД 00
Специальные дисциплины
СД 01
Основные сведения о древесине
Основы древесиноведения.
Материалы для столярно-мебельных изделий.
Способы продления сроков службы древесины.
Знания:
- основные пороки и породы древесины
- основные части дерева, части растущего дерева, главные разрезы ствола дерева
- поперечный разрез ствола дерева
- макроскопическое и микроскопическое строение дерева
- строение древесины хвойных и лиственных пород
- физические, механические и технологические свойства древесины
- лесоматериалы. Основы государственной системы стандартизации
- характеристики круглых лесоматериалов и пиломатериалов
- заготовки из древесины хвойных и лиственных пород древесины
- пороки древесины
- характеристики основных пород древесины, т.е. лиственные и хвойные породы древесины
- инородные включения, механические повреждения и пороки механической обработки
- краткую характеристику материалов, т.е. фанеру, шпон, ДСП, ДВП, столярные и мебельные щиты, МДФ
- сушку и хранение древесины.
- химическую защиту древесины от гниения
- огнезащиту древесины.
Умения:
- различать основные пороки и породы древесины
- различать главные разрезы ствола дерева
- изобразить эскиз поперечного разреза ствола дерева
- определять физические, технологические и механические свойства древесины
- определять пороки древесины
- различать породы древесины
- различать характеристики пиломатериалов и лесоматериалов
- определять инородные включения, механические повреждения и пороки механической обработки
- различать материалы для столярно-мебельных изделий
- пользоваться антисептиками, пастами

КҚ 3.6.2
ЖКП 03
Техникалық механика Теориялық механика: статика-негізгі түсініктер мен аксиомалар; байланыстар реакциясы; күштердің жазық және кеңістік жүйелері; олардың тепе-теңдік жағдайлары; қос күш және оның қасиеттері; жазық фигуралардың ауырлық центрі; кинематика және динамиканың негізгі түсініктері; материалдар кедергісі – сыртқы және ішкі күштері; материалдардың механикалық сипаттамамалары; кернеулер мен деформациялар; қарапайым деформациялар – созылу және сығылу, жылжу, жаншылу, бұралу; көлденең иіліс; беріктілік қаттылыққа есептеу, беріктілік теориясы; күрделі кедергілер; механизм мен машиналардың детальдаы; машина детальдарының бірігуі; құрылғылар элементтері; механизмдер мен машиналардың сипаттамасы.
Білімдер:
- теориялық механиканың негізгі түсініктері мен аксиомалары; тепе-теңдік заңдары және заттардың жылжуы;
- статика, кинематика және динамиканың негізгі түсініктері,
- материалдарды тексеру тәсілдері мен әдістері; машина детальдарын беріктілік пен қаттылыққа есептеу;
- жалпы арналған машина және механизм детальдарын құрастыру. Іскерліктер:
- күштерді осьтерге проекциялауды, графикалық және аналитикалық тәсілдермен тең әсерлі күштерді анықтауды;
- қос күш моменттерін есептеуді;
- машина детальдарінің бірігулерін орындау.
БҚ 3 БҚ 5
КҚ 3.6.1
ЖКП 04
Электротехника және электроника
Тұрақты бір және үш фазалы синусоилды тоқтардың электрлі тізбектері; тұрақты және айнымалы тоқтардың электрлі машиналары; күш беру трансформаторлары, трансформаторлардың арнайы түрлері; электроника негіздері; электр қондырғылары туралы негізгі түсініктер;электронды түзеткіштер, генераторлар және күштегіштер.
Білімдер:
- тұрақты бір және үш фазалы синусоилды тоқтардың электрлі тізбектері;
- тұрақты және айнымалы тоқтардың электрлі машиналарын;
- электроника негіздерін; Іскерліктер:
- күш беру трансформаторларын сипаттай білу; трансформаторлардың арнайы түрлерін;
- электровакуумды қондырғыларды, түзеткіштерді, генераторлар мен күштегіштерді пайдалана білу.
БҚ 3 БҚ 4
КҚ 3.6.3
ЖКП 05
Электрлік радио өлшеуіш
Өлшегіш құралдарының метрологиялық көрсеткіштері; қуатты, тоқты және кернеулерді өлшеу; электрлі радиотехникалық тізбектер мен қосылыстардың көрсеткіштерін өлшеу және сипаттамасы; өлшегіштерді автоматизациялау; өлшегіш құрылғыларының өлшеу дәлдіктеріне әсер етуі.
Білімдер:
- физикалық шамалардың өлшемі және бірліктері туралы төсінік; өлшегіш құралдарының негізгі түрлері және олардың жәктелуі; Іскерліктер: өлшеу әдістерін сақтау; өлшеу қателіктерін көрсете білу.
БҚ 4
КҚ 3.6.3
ЖКП 06
Электронды техника және электрлі жетек негіздері
Электронды техникалар негіздері; p-n өткелдерінің құрылуы және қасиеттері; жартылай өткізгішті және фотоэлектронды қондырғылардың негізгі параметрлері мен қосылу үлгілері; типті электронды қондырғылар; электронды түзегіштер; өзгерткіштер, инверторлар; электронды қондырғыларды қорғау; сандық электронды үлгілер; логикалық элементтер мен электроникалық қондырғылардың құрылысы; электр жүйелерінің негіздері; тұрақты тоқ двигателдерімен тоқ жүйелері; асинхронды және синхронды двигательді электр жүйелерінің жіктелуі; электр жүйелері жұмыстарының энергетикалық көрсеткіштері, қуат өлшемдерін есептеу; электр двигательдерін таңдау және тексеру.
Білімдер:
- электронды техникалардың физикалық негіздерін;
- типті злектронды қондырғылардың, түзеткіш үлгілердің параметрлік қатынастары, жұмыс принциптерін;
- сандық электронды жүйелердің логикалық элементтерінің сипаттамасы және параметрлерін;
- электр жүйелерінің механикалық есептегіш үлгілері мен механикалық сипаттамаларын;
Іскерліктер:
- логикалық элементтердің күрделі емес үлгілерін оқи білу;
- электр жүйелерінің электрлік және электромеханикалық көрсеткіштерінің есебін есептеу.
БҚ 4
ЖКП 07
Өндіріс экономикасы
Өндіріс және нарықтық экономика; өндірістің өркендеуінің ерекшеліктері мен болашағы; өндіріс типтері, олардың сипаттамасы; негізгі өндірістік және технологиялық процесстер; ұйымдардың капиталы мен мүліктері; еңбек ресурстары; еңбек ақыларын ұйымдастыру және қадағалау; өндіріс бағдарламасы және өндіріс қуаты; өзіндік құнды төмендетудің негізгі бағыттары; ұйым кірістері; еңбек өнімділігі; еңбек өнімділігіінің негізгі көрсеткіштері; кіріс және рентабельділік; салық салу жүйесі, салықтардың жіктелуі; бизнес – жоспар; инвистицияның экономикалық тиімділігі; маркетинг негіздері, нарықты зерттеу, тауар дайындау және өндіру, тауарды бағалау, жарнама сервис, тексеру.
Білімдер
- өндірістік және технологиялық процесстерді ұйымдастыру;
- мекемелер мен өндірістердің материалды – техникалық, еңбек және финанс ресурстарын;
- қазіргі заманғы еңбек ақы формалары; бизнес-жоспар әдісін жоспарлау; Іскерліктер:
- қабылданған әдістемелер бойынша ұйымдардың технико-экономикалық көрсеткіштерін есептеу;
БҚ 4 БҚ 5
ЖКП 08
Материалтану
Кіріспе. Ағаштардың физикалық қасиеттері. Ағаштардың негізгі тектері, олардың сипаттамасы және қолданылуы. Ағаштардың механикалық қасиеттері. Ағаштарды сақтау, кептіру, өрттен қорғау және дәрілеу. Дөңгелек орман материалдары, пиломатериалдар, бұйымдар дайындамалары. Лак- сыр материалдары. Электроңашалау және майлау материалдары. Көмекші материалдар. Металлдық бұйымдар және жиһаздық фурнитура.
Білімдер:
- ағаш құрылысын; ағаштардың негізгі қасиеттерін;
- ағаштардың жарылып-шытынау себептерін;
- ағаш ақауларын; негізгі ағаш тектерінің сипаттамаларымен микроскопикалық құрылымын;
- сақтау шарттарын, дәрілеуді, өрттен қорғау және жәндіктерден сақтау шарттарын, желімдер негіздерін, құрамын, олардың дайындалу жолдары мен сақталуын;
- ағаш өңдеуде қолданылатынматериалдармен дайындамаларды. Іскерліктер:
- діңгектің негізгі кесінділерін ажырата білу;
- анықтама әдебиеттерін өздігінен қолдана білу;
- бұтақ көздерін есептеу және анықтау;
- жарықшақтар тереңдігін өлшеу;
- ақаулар сапасы, саны, өлшемшамалары бойынша дайындамаларды дайындау мүмкіндіктерін анықтау;
- негізгі ағаш тектерінің текстурасын ажырата білу;
- желімдерді дұрыс қолдану, сақтау, дайындау.
БҚ 4
БҚ 7 КҚ 3.6.6
ЖКП 09
Стандарттау, сертификаттау және метрология негіздері
Метрология: негізгі түсініктемелер мен анықтамалар; өлшеу бірліктерін қамтамасыз ету метрологиялық қызмет көрсетуі; мемлекеттік метрологиялық бақылау және қадағалау; Стандарттау: стандарттау туралы негізгі терминдер мен анықтамалар, сапамен басқару; өнімдерді бақылау және сынау; сапа жүйелері. Сертификаттар:сертификация жүйелері; сертификация ережелері мен реттері; техникалық өлшемдер.
Білімдер:
- стандарттау, сертификаттау, метрология мақсаты, міндеті, принциптері, әдістері, құралдары және құқықтық негіздерін;
- аймақтық және халықаралық стандарттар құрылымын;
- мемлекеттік стандарттарды, техникалық шарттарды. Іскерліктер:
- стандарттармен сертификаттар туралы анықтамалар дайындау, оларды жіктеу, өңдеу және дайындау.
БҚ 4 КҚ 3.6.6
ЖКП 10
Менеджмент
Ұйымның меншіктік құқығын басқарудың қызметі мен міндеті. Менеджменттің қызметтері. Ішкі және сыртқы ұйымның ортасы. Басқарушылық шешімдерді қабылдаудың теориясы. Стратегиялық менеджмент. Еңбектің мотивациялық жүйесі. Қатерді басқару. Дау-жаңжалдарды басқару. Менеджмент технологиясы. Іскерлік қарым-қатынастың әдебі. Өндірісте мәліметтік технологияны басқарудың қызметі. Кәсіптік бағытта менеджменттің ерекшелігі.
Білімдер:
- менеджменттің мақсаты, міндеті, қызметі.
Басқарудың стратегиясы мен стилі.
Ұжымда іскерлік қарым-қатынастың міндеті.
Басқарушылық ұйымдастырудың ерекшілік қызметі.
Іскерліктер:
Менеджменттің стратегиясын қарастыру.
Өндірісте мәліметтік технологияны басқарудың қызметі.
БҚ 2 БҚ 4
КҚ 3.6.6
ЖКП 11
Еңбекті қорғау
Негативті факторлардың адамдарға әсері; жарақаттандыратын және зиянды факторларды теңестіру; техникалық жүйелердің және технологиялық процестердің қауіптілігінен қорғау әдістері мен құралдарын, экобиоқорғаныш техникасы; өндірістік тазалық, кәсіпорындарындағы еңбекті қорғаудың құқықтық мөлшерлік және ұйымдастыру негіздері, еңбекті қорғауға кететін материалдық шығындар; кәсіптік қызмет саласындағы еңбек қауіпсіздігі жағдайларын қамтамасыз ету ерекшеліктері, өрт сөндіру шаралары мен құралдары. Сәтсіз оқиғалар (соғып алған күйдірілген, кескен электр тоғымен жарақаттанған, буынған, уланған жағдайларда)
Білімдер:
- өндірістік тазалық жөнінде жалпы мағлұматтарды;
- қауіпсіздік техникасын; электр қауіпсіздігі негіздерін;
- өрт қауіпсіздігі жөнінде жалпы мағлұматтарды. Іскерліктер:
- қауіпсіздік техникасын сақтауды; өндірістік жарақаттану кезінде алғашқы көмек көрсетуді; өрт қауіпсіздігін сақтауды.
БҚ 8
АП 00
Арнайы пәндер
АП 01
Ағаштар туралы негізгі мағлұматтар Ағаш ұсталық – жиһаздық бұйымдар үшін материалдар Ағаштардың қызметін ұзарту тәсілдері. Ағаштар туралы негіздер.
Білімдер:
- ағаштардың негізгі ақаулары мен тектерін;ағаштың негізгі бөліктерін;
- өскен ағаштардың бөліктерін; діңгектің негізгі кесінділерін;
- ағаштардың макроскопикалық және микроскопикалық құрылымы; қылқан жапырақты және жапырақты ағаш тектерінің құрылымы;
- ағаштардың физикалық, механикалық, технологиялық қасиеттері; орман материалдары;
- мемлекеттік стандарттар жүйесінің негіздері;
- дөңгелек орман материалдарының сипаттамалары;
- қылқан және жапырақты ағаш тектерінен дайындамалар; - ағаш ақауларын;
- механикалық зақым және механикалық өңдеу ақаулары;
- материалдардың қысқаша сипаттамасы – фанера, сына, АТП, АЖП, ұсталық және жиһаздық қалқандар, МДФ.;
- ағаштарды кептіру және сақтау;
- ағаштарды шіруден химиялық қорғау; ағаштарды өрттен қорғау.
Іскерліктер:
- негізгі ағаш тектерін, ақауларды ажырата білу;
- ағаш діңгегінің негізгі кесінділерін ажырата білу;
- ағаштардың механикалық, физикалық, технологиялық қасиеттерін анықтай білу;
- ағаш тектерін ажырата білуорман матриалдарының сипаттамаларын ажырату;
- жиһаздық-ұсталық бұйымдар материалдарын ажырату;
- дәрілерді, жақпаларды пайдалану.

ПК 3.6.4
СД 02
Конструкция деревообрабатывающих станков
Грузоподъемные машины и оборудование. Струбцины и шаблоны. Пожарная безопасность. Техника безопасности. Конструкция и эксплуатация деревообрабатывающих станков. Электрифицированные ручные инструменты.
Знания:
- назначение, классификацию, основные виды станков, органы управления станков, приспособления, оснастку, применяемые при выполнении работ;
- технологию выполнения работ на станках различных видов, режимы работы станков, дефекты обработки, причины, предупреждения;
- методы и средства контроля, правила применения контрольно- измерительных инструментов, государственные стандарты на применяемое сырье и изготавливаемую продукцию;
- безопасные условия труда и организацию рабочего ме6ста при выполнении работ;
- основы черчения и геометрии, основы электротехники;
- породы древесины, строение и пороки;
наименование, маркировку и основные качества обрабатываемых материалов;
- устройства и правила наладки обслуживаемого оборудования;
- технологию настройки станков на параметры обработки деталей и режимы работы станков.
Умения:
- определять виды и назначение станков;
- определять основные узлы и механизмы станков;
- производить выбор приспособлений и оснастки по виду работ;
определять виды резания, угловые и линейные параметры резца;
- читать и оформлять чертежи, схемы, графики;
- составлять эскизы на обрабатываемые детали с указанием допусков и посадок;
- пользоваться спецификацией в процессе чтения сборочных чертежей, схем;
- объяснять все явления сопровождающие действия электрического тока;
- составлять электрические схемы;
- различать породы древесин и их пороки;
- определять основные свойства материалов и выбирать их для профессиональной деятельности;
- подготавливать инструмент к работе;
- осуществлять контроль качества работы и организации рабочего места;
- производить установку и смену режущего инструмента на станках средней сложности;
- выполнять наладку деревообрабатывающих станков;
- производить пиление по разметке;
- сверлить гнезда и отверстия;
- строгать и профилировать заготовки и детали;
- фрезеровать различной сложности детали, углубления под фурнитуру;
организовывать рабочее место;
- осуществлять контроль качества обрабатываемых деталей.
ПК 3.6.5
СД 03
Основы расчета мебельных конструкций
Виды и свойства материалов.
Фурнитура, используемая в конструкциях. Виды соединений. Технология изготовления изделий. Деталировка на изделия.
Знания:
- виды и свойства материалов;
- фурнитуру, используемую в конструкциях;
- основы черчения и рисования;
- виды соединений;
- основы экономики;
- математические формулы для определения площадей и т.д.
- функциональное назначение изделий;
- технологию изготовления изделий.
Умения:
- выполнять эскизы и чертежи на изделие;
- делать деталировку на изделие;
- производить расчет необходимых материалов и фурнитуры на изделие.

КҚ 3.6.4
АП 02
Ағаш өңдеу станоктарының құрылысы Көтергіш машиналар және құрылғылар Шаблондар мен струбциналар Өрт қауіпсіздігі Техника қауіпсіздігі Ағаш өңдеу станоктары құрылыстары және пайдалану Электрленген қол саймандары
Білімдер:
-станоктардың қолданылуын, жіктелуін, негізгі түрлерін, басқару органдарын және станокта қолданылатын қосымша құрылғы-қондырғыларды қолдана білу;
- станокта жұмыс жасау технологиясын, станокта жасалатын жұмыс түрлерін, станок ережелерін, жұмыс кезіндегі ақауларды және олардың алдын ала білуді;
- бақылау әдістері мен қондырғыларды, тексеру-өлшеу құралдарыныңқолдану ережелерін;
- дайындалатын өнімдер мен қолданылатын шикізаттардың мемлекеттік стандартын;
- жұмыс кезіндегі жұмыс орнын ұйымдастыру және қауіпсіздік еңбек шарттары;
- сызу-геометрия, электртехника негіздерін; ағаш тектерін, ақауларын, құрылымын;
-өңделетін материалдардың аталуын, маркаларын және негізгі қасиеттерін; қызмет көрсететін жабдықтардың құрылысы мен жөндеу ережелерін;
- станоктардың жөндеу технологиясын. Станоктардың түрлері мен қызметін ажырата білу;
Іскерліктер:
- станоктардың түрлері мен қызметін ажырата білу;
- станоктардың негізгі түйіндері мен механизмдерін анықтай білу; тілу түрлерін, пышақтардың сызықтық ңәне бұрыштық параметрлерін анықтай білу;
- үлгілерді, сызбаларды оқи және қолдана білу;
- электр үлгілерін құрастыра білу; материалдардың негізгі қасиеттерін анықтай және кәсіби тұрғыда таңдай білу;
- саймандарды жұмысқа дайындай білу;
- жұмыс орнын ұйымдастыра және жұмыс сапасын тексере білу;
- орташа дәрежедегі станоктарда пышақтарын алмастыру және дұрыс орнына келтіре білу;
- ағаш өңдеу станоктарын жөндей білу;
- белгі бойынша аралау;
- ойықшалар мен құлақшаларды бұрғылау;
- детальдар мен дайындамаларды сүргілеу;
- әртүрлі қиын детальдарды фрезерлеу, фурнитураларға ойық дайындау;
- жұмыс орындарын ұйымдастыру; өңделген детальдардың сапасын тексеру.
КҚ 3.6.5
АП 03
Жиһаздық кұрылымдарды есептеу негіздері
Материал түрлері, қасиеттері. Құрылғыларда қолданылатын фурнитура. Жалғау түрлері. Бұйымдарды жасау технологиясы. Бұйымдар детальдары.
Білімдер:
- материал түрлерін, қасиеттерін;
- құрылғыларда қолданылатын фурнитураларды;
- сызу негіздерін; жалғау түрлерін;
-экономика негіздерін;
- аудандарды анықтау үшін математикалық формулаларды; бұйымдардың қолдану мақсатын;
- бұйымдар жасау технологиясын. Іскерліктер:
- бұйымдарға сызбалар мен эскиздер дайындай білу;
- бұйым детальдарын жасай білу;
- бұйымдарға қажетті материалдар мен фурнитураларды есептей білу.

ПК 3.6.2
СД 04
Технология и организация мебельного производства
Операции по обработке древесины. Точность обработки поверхности древесины. Организация труда и рабочего места при работе на деревообрабатывающих станках. Части зданий.
Основные виды столярно-плотничных и мебельных соединений. Охрана труда. Пожарная безопасность.
Конструкции основных столярно-плотничных и мебельных изделий. Способы изготовления.
Конструкция и технология изготовления мебели.
Отделка и ремонт столярно-мебельных изделий.
Технология изготовления столярно-плотничных и мебельных изделий.
Ремонт столярно-мебельных изделий и реставрация мебели. Сведения по стандартизации и контролю качества продукции.
Конструирование столярно-мебельных изделий.
Ремонт столярно-плотничных изделий.
Столярно-плотничные работы на строительстве.
Настилка паркетных полов.
Облицовка столярных изделий. Отделка столярно-мебельных изделий.
Настилка линолеума и синтетических плиток.
Знания:
- основные породы древесины;
- ручной столярный инструмент;
- способы и приемы обработки древесины ручными инструментами, механизированными, ручными машинами, на деревообрабатывающих станках;
- виды и свойства материалов, применяемых для изготовления столярных изделий и мебели;
- назначение, устройство, правила эксплуатации, технического ухода, настройку и регулировку деревообрабатывающих станков, механизированных, ручных машин и приспособлений;
- виды и способы выполнения простых столярных работ;
- столярные соединения деталей и составных частей;
- способы и приемы заделки трещин, сучков и различных повреждений на поверхностях деталей;
- конструкцию и технологию изготовления встроенной мебели;
- способы и приемы изготовления деталей, сборки дверных полотен и оконных переплетов прямоугольной формы всех типов;
- приемы сборки и ремонта прямолинейных фрамуг, оконных створок, глухих переплетов всех типов;
- способы установки дверных, оконных блоков и подоконных досок;
- приемы заготовки, сборки и установки встроенной и корпусной мебели;
- свойства пород и способы обработки древесины твердых пород;
- способы изготовления, пригонки и навески сложных столярных изделий. Устройство арок, куполов, сводов;
- столярные соединения деталей и узлов; материалы для непрозрачной 11 прозрачной отделки изделий;
- способы подготовки изделий к отделке, отделки изделий непрозрачными и прозрачными материалами и сборки встроенной мебели;
- конструкцию, наладку и подготовку плотничного инструмента к работе;
- приемы чистой острожки пиломатериалов;
- способы заготовки прямолинейных щитов опалубки и перегородок под штукатурку;
- способы устройства цоколей, дощатых настилов, перегородок черных обшивок и элементов крыш;
- способы приготовления антисептических и огнеопасных составов, способы их нанесения краскопультами и распылителями;
способы разметки простых крыш и покрытия их рулонными (насухо) и штучными кровельными материалами;
- способы изготовления и установки опалубки колонн, балок, прогонов, щитов настила, стен перегородок и фундаментов;
- способы соединения деталей простыми врубками;
- приемы сборки и ремонта мебели всех типов;
- правила безопасности труда, пожарной безопасности и производственной санитарии, основы экономики труда и производства;
- способы и приемы заделки трещин, сучков и различных повреждений на поверхностях изделий;
- виды и способы выполнения столярных работ средней сложности.
Умения:
- составлять инструкционно-технологические карты по выполнению основных столярно-плотничных видов работ и карт по изготовлению мебели;
- решать задачи на нахождение объема работы, количества расходуемого материала;
- определять норму времени для выполнения основных видов столярно-плотничных работ по ЕНиР;
- применять передовые методы производства работ, организации труда и рабочего места для повышения производительности труда и экономии материалов;
- контролировать качество столярно-плотничных работ;
- решать вопросы дизайна интерьера и экстерьера здания, применяя современные методы евроотделки и евроремонта.
ПК 3.6.1
ПК 3.6.5
СД 05
Техническая эксплуатация машин и оборудования
Работа ручным столярным инструментом. Устройство и наладка деревообрабатывающего оборудования.
Знания:
- технологию подготовки инструмента к работе;
- назначение инструмента;
- правила и приемы работы ручным инструментом;
- технические требования к качеству выполняемых работ;
- способы рациональной работы ручным инструментом;
- устройство и правила наладки обслуживаемого оборудования;
- устройство деревообрабатывающих станков;
- технологию настройки станков на параметры обработки деталей и режимы работы станков;
- виды деревообрабатывающего инструмента и его назначение;
- правила установки инструмента;
- технологию выполнения работы на деревообрабатывающих станках;
- приспособления и оснастку, применяемые при выполнении работ;
- дефекты обработки, причины, способы устранения;
- методы и средства контроля;
- технические условия на изготавливаемую продукцию.
Умения:
- подготавливать инструмент к работе;
- производить выбор инструмента, исходя из поставленной задачи;
- подготавливать инструмент к работе;
- производить выбор инструмента, исходя из поставленной задачи;
- выполнять приемы работы ручным инструментом;
- осуществлять контроль качества работ и организации рабочего места;
- выбирать рациональные приемы работы ручным инструментом;
- пользоваться инструкционно-технологической справочной документацией.
ПК 3.6.5
ПО и ПП 00
Производственное обучение и профессиональная практика
ПО И ПП 01
Производственная практика
Ознакомление с сущностью технологических процессов и высоким качеством монтажных и ремонтных работ на производстве. Изучение прав и обязанностей рабочего. Сдача экзамена на получение рабочей профессии. Степень механизации, автоматизации производственных процессов. Изучение технологических процессов и технологических карт, графиков производства технических работ. Участие в приемке объектов под монтаж; в разработке проекта производства работ и технологических карт; в проведении инструктажей на рабочем месте по охране труда и технике безопасности; в подведении итогов работ за месяц (составление нарядов, материалов отчета). Ознакомление с работой структурных подразделений предприятия. Оформление дневника, отчета о практики.
Умения:
- сущность технологических процессов монтажных и ремонтных работ на производстве;
- права и обязанности рабочего;
- технологические процессы и технологические карты, графики производства технических работ; приемку объектов под монтаж;
Навыки:
- производить слесарные работы, работать в бригаде, соблюдать технику безопасности при проведении работ, выполнять распоряжения мастера и бригадира.
Иметь практический опыт: в проведении производственных технологических процессах.
БК 3
БК 5
ПК 3.6.1-3.6.7
ПО и ПП 02
Профессиональная практика
Ознакомление со структурой управления производством. Вводный инструктаж. Ознакомление с объектом практики, инструктаж по технике безопасности и противопожарной защите на производстве.
Отчетная документация по выполнению работ. Обработка и регистрация технической документации и порядок ее оформления. Составление монтажных чертежей, производственное снятие замеров и замерных эскизов, подготовка к монтажу.
Монтажно-сборочные работы. Техника безопасности. Транспортировка материалов и заготовка на объекте. Применение механизмов и оборудования, испытание и сдача в эксплуатацию. Состав рабочей и государственной приемных работ на объекте. Изучение прав и обязанностей мастера производителя работ. Организация труда внутри бригады, оплата труда рабочих и инженерно-технических работников. Подготовка объекта под монтаж. Заготовительные работы. Контроль качества монтажа. Испытание к сдаче в эксплуатацию. Оформление дневника, отчета по практике.
Умения:
- инструктаж по технике безопасности и противопожарной защите на производстве;
- отчетную документацию по выполнению работ; - обработка и регистрация технической документации и порядок ее оформления;
- составление монтажных чертежей, производственное снятие замеров и замерных эскизов, подготовка к монтажу;
- монтажно-сборочные работы;
- транспортировку материалов и заготовка на объекте;
- применение механизмов и оборудования, испытание и сдача в эксплуатацию;
- состав рабочей и государственной приемных работ на объекте;
- изучение прав и обязанностей мастера производителя работ;
- организация труда внутри бригады, оплата труда рабочих и инженерно-технических работников;
- подготовку объекта под монтаж;
- заготовительные работы;
- контроль качества монтажа;
- испытание к сдаче в эксплуатацию.
Навыки:
- заполнять и составлять отчетную документацию по выполнению работ;
- обработку и регистрацию технической документации, и порядок ее оформления;
- составлять монтажные чертежи, производственное снятие замеров и замерных эскизов, подготовку к монтажу оборудования и систем.
иметь практический опыт: в организации труда внутри бригады, оплате труда рабочих и инженерно- технических работников.
БК 3
БК 9
ПК 3.6.1-3.6.7
ПО и ПП 03
Преддипломная практика
Ознакомление со структурой управления производством. Вводный инструктаж. Ознакомление с объектом практики, инструктаж по технике безопасности и противопожарной защите на производстве.
Отчетная документация по выполнению работ. Обработка и регистрация технической документации и порядок ее оформления. Составление монтажных чертежей, производственное снятие замеров и замерных эскизов, подготовка к монтажу.
Монтажно-сборочные работы. Техника безопасности. Транспортировка материалов и заготовка на объекте. Применение механизмов и оборудования, испытание и сдача в эксплуатацию. Состав рабочей и государственной приемных работ на объекте. Изучение прав и обязанностей мастера производителя работ. Организация труда внутри бригады, оплата труда рабочих и инженерно-технических работников. Подготовка объекта под монтаж. Заготовительные работы. Контроль качества монтажа. Испытание к сдаче в эксплуатацию. Оформление дневника, отчета по практике.
Умения:
- инструктаж по технике безопасности и противопожарной защите на производстве.
Отчетную документацию по выполнению работ. Обработка и регистрация технической документации и порядок ее оформления. Составление монтажных чертежей, производственное снятие замеров и замерных эскизов, подготовка к монтажу.
Монтажно-сборочные работы. Технику безопасности. Транспортировку материалов и заготовка на объекте. Применение механизмов и оборудования, испытание и сдача в эксплуатацию. Состав рабочей и государственной приемных работ на объекте. Изучение прав и обязанностей мастера производителя работ. Организация труда внутри бригады, оплата труда рабочих и инженерно-технических работников. Подготовку объекта под монтаж. Заготовительные работы. Контроль качества монтажа. Испытание к сдаче в эксплуатацию.
Навыки:
- заполнять и составлять отчетную документацию по выполнению работ. Обработку и регистрацию технической документации, и порядок ее оформления. Составлять монтажные чертежи, производственное снятие замеров и замерных эскизов, подготовку к монтажу оборудования и систем. Иметь практический опыт: в организации труда внутри бригады, оплате труда рабочих и инженерно- технических работников.
БК 3
БК 5
ПК 3.6.1-3.6.7
Примечание: Таблица 1 Базовые компетенции
Код компетенции
Базовые компетенции (БК)
БК 1
Обновляет знания и навыки в течении всей жизни
БК 2
Умеет работать самостоятельно и в коллективе
БК 3
Организовывает рабочее место, готовит оборудование, инструменты, приспособления, исходное сырье к производственному процессу;
БК 4
Выбирает наиболее рациональные способы и средства осуществления профессиональной деятельности;
БК 5
Владеет навыками работы с технической документацией и справочной литературой, стандартами и нормативными документами;
БК 6
Обладать культурой мышления, владеть государственным языком Республики Казахстан-казахским и языком официального употребления русским. Грамотно использовать профессиональную лексику, применять знания иностранного языка в своей профессиональной деятельности;
БК 7
Совершенствует профессиональные знания и навыки;
БК 8
Соблюдает правила техники безопасности, пожарной безопасности, производственной санитарии;
БК 9
Владеет компьютерными методами сбора, хранения и обработки информации;
БК 10
Пропагандирует здоровый образ жизни, владеет умениями и навыками физического самосовершенствования
Таблица 2 Профессиональные компетенции
Уровень ТиПО
Квалификация
Профессиональные компетенции (ПК)

КҚ 3.6.2
АП 04
Жиһаз өндірісін ұйымдастыру және олардың технологиясы Ағаш өңдеу операциялары. Ағаш өңдеудегі дәлдіктер. Ағаш өңдеу станоктарында жұмыс кезінде жұмыс орнын, еңбекті ұйымдастыру. Ғимараттар бөліктері. Жалғаулардың негізгі түрлері. Еңбекті қорғау. Өрт қауіпсіздігі. Негізгі ұсталық және жиһаз бұйымдарының құрылысы. Жасау тәсілдері. Жиһаз құрылыстары және жасау технологиясы. Ұсталық,жиһаздық бұйымдарды әрлеу және жөндеу. Ұсталық,жиһаздық бұйымдарды жасау технологиясы. Ұсталық-жиһаздық бұйымдарды жөндеу және қалпына келтіру. Ұсталық-жиһаздық бұйымдарды құрастыру. Құрылыстағы ағаш ұсталық жұмыстары. Паркетті едендерді төсеу. Ұсталық бұйымдарды қаптау. Ұсталық-жиһаздық бұйымдарды әрлеу. Линолеум және жасанды плиталарды төсеу.
Білімдер
- негізгі ағаш тектерін; ұсталық қол саймандарды;
- ағаш өңдеу станоктарында, саймандармен, механикаландырылған және қол саймандарымен ағаш өңдеу тәсілдері мен амалдарын;
- ұсталық бұйымдар мен жиһаздар жасауда қолданылатын татериалдар түрлері мен қасиеттерін;
- ағаш өңдеу станоктарын, механикаландырылған, қол саймандар мен құрылғылардың техникалық күтімін, қызметін, құрылысын, тасымалдау ережелерін;
- қарапайым ұсталық жұмыстарының түрлері және дайындалу тәсілі;
- детальдар мен оның бөліктерінің ұсталық жалғаулары;
- қабырғалық жиһаздар құрылысы және жасалу технологиясы;
- есік-терезе қораптарын, жармаларын дайындау тәсілдері мен амалдары, оларды жинау;
- есік-терезе блоктарын, терезе алды тақтайларын орнату тәсілдері; қабырғалық және корпусты жиһаздарды жинау және орнату;
- қатты ағаш тектерінің қасиеттері, өңдеу тәсілдері;
- детальдар мен бөліктердің ұсталық жалғаулары; - бұйымдарды мөлдір және мөлдір емес әрлеу материалдары; - бұйымдарды әрлеуге дайындау тәсілдері; - ұсталық саймандар құрылысы және оларды жұмысқа дайындау; - цоколь, тақтай төсеніш, шатыр элементтері құрылыс тәсілдері; - антисептиктік және өртқауіпті құрамалары бар дәрілерді дайындау тәсілдері; - жай шатырларды белгілеу және оларды рулонды-дара материалдармен жабу; - жиһаздардың барлық түрлерін жинау және жөндеу әдістері мен тәсілдері; - еңбекті қорғау, өрт қауіпсіздігі және өндірістік санитария ережелері; - өндіріс және еңбек эеономикасы негіздері; - бұйым беттеріндегі жарықшаларды, бұтақ көздерін бітеу тәсілдері мен әдістері; - орта күрделіліктегі ағаш ұсталық жұмыс түрлері және оларды орындау. Іскерліктер:
- жиһаз жасауға, негізгі ағаш ұсталық-қсталық жұмыс түрлеріне нұсқаулық-технологиялық карта құрастыру; - жұмыс көлемін, материал шығындарын есептеу;
- ЕНиР бойынша ұсталық бұйымдар жасау уақытын есептеу;
- материалдарды үнемдеу, жұмыс өнімділігін арттыру үшін жаңа алдыңғы технологияларды қолдану; - ағаш ұсталық жұмыс сапаларын бақылау; - жаңа европалық әрлеулер мен еврожөндеу жұмыстарын пайдалана отырып ғимараттардың әдемілік дизайн сұрақтарын шешу.
КҚ 3.6.1
КҚ 3.6.5
АП 05
Машиналар мен жабдықтарды техникалық пайдалану
Қол ағаш ұсталық саймандармен жұмыс. Ағаш өңдеу станоктарының құрылысы және жөндеу.
Білімдер:
- саймандарды жұмысқа дайындау технологиясы;
- саймандар қызметі;
- саймандармен жұмыс жасау тәсілдері және ережелері;
- жасалатын жұмыстарға қойылатын талаптар;
- саймандармен ұтымды жұмыс жасау әдістері;
- қызмет көрсету жабдықтарын жөндеу ережелері мен құрылысы;
- ағаш өңдеу станоктарының құрылысы;
- ағаш өңдеу саймандары түрлері және қызметі;
- саймандарды орнату ережелері;
- ағаш өңдеу станоктарында жұмыс жасау технологиясы;
- жұмыс жасауға арналған қондырғылар мен жабдықтар;
- өңдеу ақаулары, себептері және жою тәсілдері;
- бақылау жабдықтары және әдістері; дайындалатын өнімдерге техникалық шарттар.
Іскерліктер:
- саймандарды жұмысқа дайындау;
- қойылған талаптарға байланысты саймандар таңдау;
- саймандарман жұмыс жасау тәсілдері;
- жұмыс сапасын тексеру, жұмыс орнын ұйымдастыру;
- саймандармен ұтымды жұмыс жасау әдістері;
-бағыттағыш-технологиялық анықтама құжаттарын пайдалану.
КҚ 3.6.5
ӨО және КП 00
Өндірістік оқыту және кәсіптік практика
ӨО және КП 01
Өндірістік практика
Өндірісте технологиялық процесстердің маңызы, сапалы орнату және жөндеу жұмыстарымен танысу. Жұмысшылардың құқықтары мен міндеттерін білу. Жұмысшы мамандығын алуға емтихан тапсыру. Өндірістік процестерді механикаландыру, автоматтандыру дәрежесі. Технологиялық процестер мен карталарды оқу. Жұмыс орнында нұсқауларды өткізу, технологиялық карталарды жобалағанда, айлық жұмыстарды қорытындылағанда қатысу. Мекемелердің структуралық бөлімшемелерімен танысу. Күнделікті, тәжірибе есептерін рәсімдеу.
Іскерлік: - өндірістегі технологиялық процесстердің маңызы, сапалы орнату және жөндеу жұмыстарымен танысу; - жұмысшылардың құқықтары мен міндеттері;
- технологиялық процестер мен карталар. Дағдылар: - слесарлық жұмыстарды өндіру, бригадада жұмыс жасау, жұмыс кезінде техника қауіпсіздігін сақтау, шебер мен бригадир тапсырмаларын орындау; - практикалық тәжірибе болу.
БҚ 3
БҚ 5
КҚ 3.6.1-3.6.7
ӨО және КП 02
Кәсіптік практика
Кәсіпорын басқару құрылымымен танысу. Кіріспе нұұсқау. Өндіріс объектісімен танысу. Өндірістегі техника қауіпсіздігі және өрт қауіпсіздігі туралы нұсқаулар. Жасалған жұмыстары жайлы есеп беру құжаттары. Техникалық құжаттарды өңдеу және рәсімдеу, рәсімдеу тәртібі. Орнату сызбаларын құрастыру. Орнату – құрастыру жұмыстары. Техника қауіпсіздіктері. Материалдарды тасымалдау. Механизмдер мен жабдықтарды пайдалану, сынау және пайдалануға тапсыру. Нысандардағы мемлекеттік қабылданатын жұмыстар құрамы. Жұмыс өндіретін шеберлердің міндеттері мен құқықтарын оқу. Бригада ішілік жұмыстарды, жұмысшы және инженер-техникалық жұмысшылардың еңбек ақыларын ұйымдастыру. Нысаналарды дайындау. Дайындама жұмыстры. Орнықтыру сапаларын бақылау. Күнделікті, тәжірибе есептерін рәсімдеу.
Іскерлік: - техника қауіпсіздігі және өрт қауіпсіздігі; - жасалған жұмыстары жайлы есеп беру құжаттары;
- техникалық құжаттарды өңдеу және рәсімдеу, рәсімдеу тәртібі; - орнату сызбаларын құрастыру; - орнату – құрастыру жұмыстары; - материалдарды тасымалдау; - механизмдер мен жабдықтарды пайдалану, сынау және пайдалануға тапсыру; - нысандардағы мемлекеттік қабылданатын жұмыстар құрамы; - жұмыс өндіретін шеберлердің міндеттері мен құқықтарын оқу; - бригада ішілік жұмыстарды, жұмысшы және инженер-техникалық жұмысшылардың еңбек ақыларын ұйымдастыру; - нысаналарды дайындау; - орнықтыру сапаларын бақылау; Дағдылар: - жасалған жұмыстары жайлы есеп беру құжаттарын толтыру; -. техникалық құжаттарды өңдеу және рәсімдеу, рәсімдеу тәртібі; - орнату сызбаларын құрастыру; - іскерлік тәжірибе болу: бригада ішілік жұмыстарды, жұмысшы және инженер-техникалық жұмысшылардың еңбек ақыларын ұйымдастыруда.
БҚ3
БҚ 9
КҚ 3.6.1- 3.6.7
ӨО және КП 03
Диплом алды практикасы
Кәсіпорын басқару құрылымымен танысу. Кіріспе нұсқау. Өндіріс объектісімен танысу. Өндірістегі техника қауіпсіздігі және өрт қауіпсіздігі туралы нұсқаулар. Жасалған жұмыстары жайлы есеп беру құжаттары. Техникалық құжаттарды өңдеу және рәсімдеу, рәсімдеу тәртібі. Орнату сызбаларын құрастыру. Орнату – құрастыру жұмыстары. Техника қауіпсіздіктері. Материалдарды тасымалдау. Механизмдер мен жабдықтарды пайдалану, сынау және пайдалануға тапсыру. Нысандардағы мемлекеттік қабылданатын жұмыстар құрамы. Жұмыс өндіретін шеберлердің міндеттері мен құқықтарын оқу. Бригада ішілік жұмыстарды, жұмысшы және инженер-техникалық жұмысшылардың еңбек ақыларын ұйымдастыру. Нысаналарды дайындау. Дайындама жұмыстры. Орнықтыру сапаларын бақылау. Күнделікті, тәжірибе есептерін рәсімдеу.
Іскерлік: - техника қауіпсіздігі және өрт қауіпсіздігі; - жасалған жұмыстары жайлы есеп беру құжаттары;
- техникалық құжаттарды өңдеу және рәсімдеу, рәсімдеу тәртібі; - орнату сызбаларын құрастыру; - орнату – құрастыру жұмыстары; - материалдарды тасымалдау; - механизмдер мен жабдықтарды пайдалану, сынау және пайдалануға тапсыру; - нысандардағы мемлекеттік қабылданатын жұмыстар құрамы; - жұмыс өндіретін шеберлердің міндеттері мен құқықтарын оқу; - бригада ішілік жұмыстарды, жұмысшы және инженер-техникалық жұмысшылардың еңбек ақыларын ұйымдастыру; - нысаналарды дайындау; - орнықтыру сапаларын бақылау; Дағдылар: - жасалған жұмыстары жайлы есеп беру құжаттарын толтыру; -. техникалық құжаттарды өңдеу және рәсімдеу, рәсімдеу тәртібі; - орнату сызбаларын құрастыру; - іскерлік тәжірибе болу: бригада ішілік жұмыстарды, жұмысшы және инженер-техникалық жұмысшылардың еңбек ақыларын ұйымдастыруда.
БҚ 3
БҚ 5
КҚ 3.6.1-3.6.7
Ескерту: 1 кесте Базалық құзыреттер
Құзыреттер коды
Базалық құзыреттер (БҚ
БҚ 1
Білімдері мен дағдыларын жыл бойы жаңартып отыру;
БҚ 2
Өздігінен және ұжымда жұмыс жасай алады;
БҚ 3
Жұмыс орнын ұйымдастырады, өндірістік процестерге жабдықтар, саймандар, құрылғылар, шығын шикізаттар әзірлейді;
БҚ 4
Кәсіби қызметті жоғары ұтымды әдіс-тәсілдерді таңдайды;
БҚ 5
Техникалық құжаттармен, анықтама әдебиеттермен, стандарттар және нормативті құжаттармен жұмыс жасайды;
БҚ 6
Ойлау мәдениетін игеру, мемлекеттік ҚР тілін – қазақша және арнайы қолданыстағы – орыс тілдерін меңгереді. Кәсіби лексиканы сауатты пайдалану, өзінің кәсіби қызметінде шетел тілін өолдану;
БҚ 7
Кәсіптік білімдері мен дағдыларын жетілдіреді;
БҚ 8
Техника қауіпсіздігі, өрт қауіпсіздігі, өндірістік санитария ережелерін сақтайды;
БҚ 9
Жинау, сақтау және өңдеу ақпараттарын компьютерлі әдіспен меңгеру;
БҚ 10
Салауатты өмір салтын насихаттайды, өзін-өзі жетілдіру ептілігі мен дағдылығын игереді.
2 кесте Кәсіптік құзыреттер
Т және КББ деңгейі
Біліктілік
Кәсіптік құзыреттер (КҚ)

1. Повышенный уровень
141401 2 -Комплектовщик мебели
ПК 2.1.1. Отбирать и сортировать пиломатериалы;
ПК 2.1.2. Вырабатывать шипы, проушины, гнезда в заготовках;
ПК 2.1.3. Выполнять угловые и серединные столярные соединения;
ПК 2.1.4. Составлять карты раскроя;
ПК 2.1.5. Выполнять сборку изделий из древесины;
ПК 2.1.6. Собирать и склеивать вручную коробы ящиков;
ПК 2.1.7. Производить комплектацию мебели;
141402 2 - Изготовитель декоративных элементов мебели
ПК 2.2.1. Пользоваться разметочным инструментом и шаблонами;
ПК 2.2.2. Производить склеивание простых соединений, зачистку потеков клея.
ПК 2.2.3. Выполнять основные операции по обработке древесины;
ПК 2.2.4. Заготавливать бруски вручную для декоративных изделий;
ПК 2.2.5. Наклеивать на изделия обивочные материалы;
ПК 2.2.6. Изготавливать различные элементы мебели;
ПК 2.2.7. Разбирать декоративные изделия с сохранением целостности детали
141403 2 - Станочник деревообрабатывающих станков
ПК 2.3.1. Применять методы и средства технических измерений в деревообработке
ПК 2.3.2. Выполнять технические чертежи, эскизы, спецификация
ПК 2.3.3. Осуществлять раскрой древесных материалов.
ПК 2.3.4. Производить черновую и чистовую обработку заготовок.
ПК 2.3.5.Применять различные способы защиты заготовок.
ПК 2.3.6. Выбирать режим настройки станков.
ПК 2.3.7. Использовать программное обеспечение.
141404 2 - Термообработчик древесноволокнистой
ПК 2.4.1. Применять методы и средства технических измерений в деревообработке
ПК 2.4.2. Знать правила штабелевки для сушки
ПК 2.4.3. Знать виды сушильных камер
ПК 2.4.4. Знать температуру сушки
141405 2 - Сборщик изделий из древесины
ПК 2.5.1. Отбирать и сортировать пиломатериалы;
ПК 2.5.2. Вырабатывать шипы, проушины, гнезда в заготовках;
ПК 2.5.3. Выполнять угловые и серединные столярные соединения;
ПК 2.5.4. Составлять карты раскроя;
ПК 2.5.5. Выполнять сборку изделий из древесины;
ПК 2.5.6. Собирать и склеивать вручную коробы ящиков;
ПК 2.5.7. Производить комплектацию мебели
141407 2 – Мастер столярного и мебельного производства
ПК 2.7.1. Отбирать и сортировать пиломатериалы;
ПК 2.7.2. Вырабатывать шипы, проушины, гнезда в заготовках;
ПК 2.7.3. Выполнять угловые и серединные столярные соединения;
ПК 2.7.4. Составлять карты раскроя;
ПК 2.7.5. Выполнять сборку изделий из древесины;
ПК 2.7.6. Собирать и склеивать вручную коробы ящиков
ПК 2.7.7. Производить комплектацию мебели
2.Специалист среднего звена
141406 3 - Техник-технолог

1. Жоғары деңгей
141401 2 - Жиһаз жинақтаушы
КҚ 2.1.1 Араланған материалдарды іріктеу және сұрыптау.
КҚ 2.1.2 Дайындамаларда шабақтар, құлақшалар, ойықшалар орындау
КҚ 2.1.3. Бұрыштық және орталық ағаш ұсталық жалғауларды орындау. КҚ 2.1.4. Пішу картасын құрастыру.
КҚ 2.1.5. Ағаштан жасалған бұйымдарды жинау.
КҚ 2.1.6. Қолмен жәшіктер қорабын жинау және желімдеу.
КҚ 2.1.7. Жиһаз жинақтарын өндіру.
141402 2 - Жиһаздың әсемдік элементін дайындаушы
КҚ 2.2.1. Белгі салғыш аспаптарды, шаблонды қолдану. КҚ 2.2.2. Жалғаулардың жай түрін желімдеу және желім тамшыларын тазарту. КҚ 2.2.3. Ағаш өңдеуде негізгі операцияларды орындау.
КҚ 2.2.4. Сәндік бұйымдар үшін кеспелтек ағаштардыдайындау.
КҚ 2.2.5. Жапсырма материалдарды бұйымға желімдеу.
КҚ 2.2.6. Жиһаздың әр түрлі элементтерін дайындау.
КҚ 2.2.7. Сәндік бұйымдарды детальдардың тұтастығын сақтай отырып бөлшектеу.
141403 2 – Ағаш өңдеу станоктарының жұмысшысы
КҚ 2.3.1. Техникалық өлшемдердің әдістері мен амалдарын ағаш өңдеуде қолдану. КҚ 2.3.2. Техникақ сызбаларды, эскиздерді, ерекшеліктерді орындау.
КҚ 2.3.3. Ағаш материалдарынна пішін жасау.
КҚ 2.3.4. Дайындамаларды қосалқы және таза өңдеу.
КҚ 2.3.5. дайындамаларды қорғаудың әртүрлі амалын қолдану.
КҚ 2.3.6. Станоктарды жөндеу тәртібін таңдау.
КҚ 2.3.7. Бағдарламамен қамтамассызданддыруды қолдану
141404 2 – Ағаш-талшық термоөңдеуші
КҚ 2.4.1. Техникалық өлшемдердің әдістері мен амалдарын ағаш өңдеуде қолдану. КҚ 2.4.2. Кептіру үшін қатарлардың ережесін білу.
КҚ 2.4.3. Кептіру камералардың түрлерін білу.
КҚ 2.4.4. Кептіру температурасын білу.
141405 2 - Ағаш бұйымдарын жинаушы
КҚ 2.5.1. Араланған материалдарды іріктеу және сұрыптау.
КҚ 2.5.2. Дайындамаларда шабақтар, құлақшалар, ойықшалар орындау КҚ 2.5.3. Бұрыштық және орталық ағаш ұсталық жалғауларды орындау. КҚ 2.5.4. Пішу картасын құрастыру.
КҚ 2.5.5. Ағаштан жасалған бұйымдарды жинау.
КҚ 2.5.6. Қолмен жәшіктер қорабын жинау және желімдеу.
КҚ 2.5.7. Жиһаз жинақтарын өндіру.
141407 2 – Ағаш және жиһаз өндірісінің шебері
КҚ 2.6.1. Араланған материалдарды іріктеу және сұрыптау.
КҚ 2.6.2. Дайындамаларда шабақтар, құлақшалар, ойықшалар орындау КҚ 2.6.3. Бұрыштық және орталық ағаш ұсталық жалғауларды орындау. КҚ 2.6.4. Пішу картасын құрастыру.
КҚ 2.6.5. Ағаштан жасалған бұйымдарды жинау.
КҚ 2.6.6. Қолмен жәшіктер қорабын жинау және желімдеу.
КҚ 2.6.7. Жиһаз жинақтарын өндіру
2. Орта буын маманы
141406 3 - Техник-технолог
КҚ 3.1.1.Жобалау-конструкторлық, технологиялық құжаттарды рәсімдеу. КҚ 3.1.2. Техникалық сызбаларды, эскиздерді орындау.
КҚ 3.1.3. Электрлі, магнитті, электронды тізбектердің негізгі көрсеткіштерін есептеу және өлшеу
КҚ 3.1.4. Араланған материалдардың тектерін, сұрыптарын анықтау.
КҚ 3.1.5. Өлшегіш аспаптарын қолдану.

1440
ПО и ПП 03
Преддипломная практика
216
ПА.00
Промежуточная аттестация
108
ИА.00
Итоговая аттестация
72
ИА.01
Итоговая аттестация**
60
ИА 02 (ОУППК)
Оценка уровня профессиональной подготовленности и присвоение квалификации
12
Итого на обязательное обучение
4320
К
Консультация
не более 100 часов на учебный год
Ф
Факультатив
не более 4-х часов в неделю
Всего:
4960
Примечание: ООД – общеобразовательные дисциплины; ОГД – общегуманитарные дисциплины; СЭД социально-экономические дисциплины; ОПД – общепрофессиональные дисциплины; СД – специальные дисциплины; ДОО – дисциплины, определяемые организацией образования с учетом требований работодателей; ПО – производственное обучение; ПП – профессиональная практика; ПА – промежуточная аттестация; ИА – итоговая аттестация; ОУППК – оценка уровня профессиональной подготовленности и присвоение квалификации; К – консультации; Ф – факультативные занятия.
В соответствии с ГОСО ТиПО обязательным для исполнения в типовом учебном плане является перечень дисциплин. Формы контроля (курсовые работы, контрольные работы, экзамены), порядок изучения дисциплин (распределение по курсам) являются примерными и могут изменяться в зависимости от форм обучения, специфики специальностей, местных и других условий (обстоятельств), в т.ч. в соответствии с потребностями работодателей.
*Объем часов на дисциплины, определяемые организацией образования, может быть увеличен за счет сокращения объема часов (до 25%) циклов общепрофессиональных и специальных дисциплин.
** Рекомендуемые формы проведения итоговой аттестации: комплексный экзамен по трем дисциплинам: ОПД 01, СД (01,07)
Примерный перечень учебно-производственного оборудования и технических средств обучения определяются исходя из содержания образовательных программ по дисциплинам соответствующей квалификации.
Перечень учебно-производственных оборудований и технических средств обучения для оснащения конкретного учебного заведения определяется учебным заведением совместно с предприятием-партнером, для которого готовятся кадры с учетом рабочих учебных программ. При этом рекомендуется учесть IT- технологии, 3D- технологии, ИКТ, дистанционное, модульное, дуальное, кредитное обучение с учетом перспективы развития отрасли.
Приложение 390
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 15 июня 2015 года № 384
Типовой учебный план
технического и профессионального образования
Код и профиль образования: 1500000 – Сельское хозяйство, ветеринария и экология
Специальность: 1506000 – Охотоведение и звероводство

1440
ӨО және КП 03
Дипломалды практикасы
216
АА 00
Аралық аттестаттау
108
ҚА 00
Қорытынды аттестаттау
72
ҚА 01
Қорытынды аттестаттау**
60
ҚА 02
(КДДБ)
Кәсіби даярлық деңгейін бағалау және біліктілікті беру
12
Міндетті оқытудың қорытындысы
4320
К
Консультациялар
оқу жылына 100 сағ. артық емес
Ф
Факультативтік сабақтар
аптасына 4 сағ. артық емес
Барлығы
4960
Ескерту: ЖБП– Жалпы білім беретін пәндер; ЖГП– Жалпы гуманитарлық пәндер; ӘЭП - Әлеуметтік-экономикалық пәндер; ЖКП – Жалпы кәсіптік пәндер; АП – арнайы пәндер; БҰАП – жұмыс берушілердің талаптары бойынша білім беру ұйымдары анықтайтын пәндер; КП – кәсіптік практика; АА – аралық аттестаттау; ҚА – қорытынды аттестаттау; КДДБ – кәсіптік даярлық деңгейін бағалау және біліктілік беру; К – консультация; Ф – факультативтік сабақтар.
ТжКБ-ның МЖМБС-на сәйкес пәндердің тізімі үлгілік оқу жоспарында орындауға міндетті болып табылады. Бақылау нысандары (курстық жұмыстар, бақылау жұмыстары, емтихандар), пәнді оқыту тәртібі үлгі болып табылады және оқыту нысанына, мамандықтардың ерекшеліктеріне, жергілікті және басқа да жағдайларға (жайлар) қарай, о.і. жұмыс берушілердің қажеттіліктеріне сәйкес өзгертілуі мүмкін.
*Білім беру ұйымы анықтайтын пәндерге арналған сағат көлемі жалпы кәсіптік және арнайы пәндер циклдарының сағат көлемін (25% дейін) қысқарту есебінен ұлғайтылуы мүмкін.
**Қорытынды аттестаттаудың ұсынылатын түрлері: ЖКП 01, АП (01,07)
Оқу-өндірістік жабдықтар және техникалық оқыту құралдарының тізімі шамамен тиісті мамандықтың пәндері бойынша білім беру бағдарламаларының мазмұнына қарай анықталады.
Нақты оқу орнын жабдықтау үшін оқу-өндірістік жабдықтар және техникалық оқыту құралдарының тізіміжұмыс оқу бағдарламаларын есепке ала отырып, кадрлар даярланатын серіктес кәсіпорынмен бірлесіп анықталады. Бұл ретте саланың даму келешектерін есепке алғанда, IT-технологиялар, 3D-технологиялар, АКТ, қашықтықтық, модульдік, дуалдық, кредиттік оқытуды ескеру ұсынылады.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2015 жылғы 15 маусымдағы
№ 384 бұйрығына 390-қосымша
Үлгілік оқу жоспары
техникалық және кәсіптік білім
Білім беру коды және бейіні: 1500000 – Ауыл шаруашылығы, ветеринария және экология
Біліктілігі: 1506000 – Аңшылық және аң өсіру шаруашылығы

150602 3 – Техник-охотовед
ПК 3.2.1 Подготавливать и разрабатывать предложения по улучшению использования охотничьих угодий в хозяйстве.
ПК 3.2.2 Организовывать и быть способным к системному действию в профессиональной ситуации, к анализу и проектированию своей деятельности, самостоятельным действиям и проводить работу по охоте, заготовкам продукции охотничьего хозяйства и сопутствующих ему промыслов;
ПК 3.2.3 Руководить работой егерей и промысловых рабочих;
ПК 3.2.4 Обеспечивать выполнение мероприятий по охране труда и технике безопасности; самостоятельно и эффективно решать проблемы в области профессиональной деятельности;
ПК 3.2.5 Осуществлять технику охотничьего промысла; организацию и технологию воспроизводства и рационального использования природных ресурсов охотничьего хозяйства; методикой работы со стандартами и документацией по ценообразованию на все виды заготавливаемой продукции
ПК 3.2.6 Организовывать и проводить все биотехнические мероприятия в охотничьих хозяйствах;
ПК 3.2.7 Классифицировать охотничьи угодий, определять их продуктивность;
ПК 3.2.8 Организовывать заготовки продукции, сопутствующей охотничьему промыслу;
ПК 3.2.9 Обучать охотников технике и правилам добычи охотничьих зверей и птиц, первичной обработке и консервированию шкурок.
Приложение 394
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 15 июня 2015 года № 384
Типовой учебный план
технического и профессионального образования
Код и профиль образования:
1200000 – Производство, монтаж, эксплуатация и ремонт (по отраслям).
Технология производства пищевых продуктов
Специальность:
1237000 – Хранение и переработка плодов и овощей
Квалификация:

Код және біліктіліктің атауы 150602 3 – Аңшы-техник
КҚ 3.2.1 Аңшылық аумағын шаруашылықта пайдаланудың тиімділігін жөнінде ұсыныстар дайындалу.
КҚ 3.2.2 Өңдеу, кәсіптік жағдайларда жүйелі түрде әрекетке дайын болуы ұйымдастыру, өз қызметтік жоспарлау және талдауға, аңшылық бойынша жұмыс жүргізу және өзіндік іс - әркеті болуы. Аңшылық шаруашылығындағы және оған сәйкес кәсіп өнімдерін дайындау;
КҚ 3.2.3 Кәсіптік жұмысшылармен мен орманшы жұмысына басшылық ету;
КҚ 3.2.4 Техника қауіпсіздігімен еңбекті қорғау шараларының орындалуын қамтамасыз ету. Кәсіптік қызмет аймағындағы туындаған мәселелерді өз бетінше нәтижелі түрде шешімін табу;
КҚ 3.2.5 Аңшылық кәсіптік техникасын жүзеге асыру, ұйым мен өндіріс технологиясын және аңшылық шаруашылығында табиғи қорларды мөлшерлі пайдалану, дайындалған өнімдердің барлық түрлерін бағалау бойынша құжаттар мен стандартпен жұмыс әдістері;
КҚ 3.2.6 Аң өсіру шарушылығындағы барлық биотехнологиялық іс-шараларды ұйымдастырып, өткізу;
КҚ 3.2.7 Аңшылық пайдалы жерлерінің жіктелуі, олардың өнімділігін анықтау;
КҚ 3.2.8 Аңшылық кәсіптік сәйкес өнімдерін дайындауды ұйымдастыру;
КҚ 3.2.9 Терілерді алғашқы өңдеу және концервілеу, аңдар мен құстарды аулау ережелері мен техникаларын үйрету.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2015 жылғы 15 маусымдағы
№ 384 бұйрығына 394-қосымша
Үлгілік оқу жоспары
техникалық және кәсіптік білім
Білім беру коды және бейіні: 1200000 "Өндіру, құрастыру, пайдалану және жөндеу (салалар бойынша)"
Азық-түлік тағамдарын өндіру технологиясы
Мамандығы: 1237000 – Жеміс-жидектер мен көкөністерді сақтау және қайта өңдеу

252
ПП. 03
Производственная практика
216
ПА. 00
Промежуточная аттестация
180
ИА. 00
Итоговая аттестация:
72
ИА. 01
Итоговая аттестация**
60
ИА. 02
(ОУПП)
Оценка уровня профессиональной подготовленности и присвоения квалификации
12
Итого на обязательное обучение
5184
К
Консультация
не более 100 часов на учебный год
Ф
Факультативные занятия
не более 4-х часов в неделю
Итого
5800
Примечание: ООД – общеобразовательные дисциплины; ОГД – общегуманитарные дисциплины; СЭД социально-экономические дисциплины; ОПД – общепрофессиональные дисциплины; СД – специальные дисциплины; ДОО – дисциплины, определяемые организацией образования с учетом требований работодателей; ПО – производственное обучение; ПП – профессиональная практика; ПА – промежуточная аттестация; ИА – итоговая аттестация; ОУППК – оценка уровня профессиональной подготовленности и присвоение квалификации; К – консультации; Ф – факультативные занятия.
В соответствии с ГОСО ТиПО обязательным для исполнения в типовом учебном плане является перечень дисциплин. Формы контроля (курсовой проект (работа), контрольная работа, экзамен, зачет), порядок изучения дисциплин (распределение по курсам) являются примерными и могут изменяться в зависимости от форм обучения, специфики специальностей, местных и других условий (обстоятельств), в т.ч. в соответствии с потребностями работодателей.
* Объем часов на дисциплины, определяемой организацией образования, может быть увеличен за счет сокращения объема часов (до 25%) циклов общепрофессиональных и специальных дисциплин.
** Рекомендуемые формы итоговой аттестации: сдача комплексного экзамена по общепрофессиональной дисциплине (ОПД 11) и специальным дисциплинам (СД 01, 02, 06, 07, 08, 09).
Примерный перечень учебно-производственного оборудования и технических средств обучения определяются исходя из содержания образовательных программ по дисциплинам соответствующей квалификации.
Перечень учебно-производственного оборудования и технических средств обучения для оснащения конкретного учебного заведения определяется учебным заведением совместно с предприятием-партнером, для которого готовятся кадры с учетом рабочих учебных программ. При этом рекомендуется учесть IT-технологии, 3D-технологии, ИКТ, дистанционное, модульное, дуальное, кредитное обучение с учетом перспективы развития отрасли.
Приложение 395
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 15 июня 2015 года № 384
Типовой учебный план
технического и профессионального образования
Код и профиль образования:
1200000 - Производство, монтаж, эксплуатация и ремонт (по отраслям)
Технология производства пищевых продуктов
Специальность:
1237000 - Хранение и переработка плодов и овощей
Квалификация:

252
КП. 03
Өндірістік практика
216
АА. 00
Аралық аттестаттау
180
ҚА. 00
Қорытынды аттестаттау
72
ҚА. 01
Қорытынды аттестаттау**
60
ҚА. 02
(КДДБ)
Кәсіптік даярлық деңгейін бағалау және біліктілікті беру
12
Міндетті оқыту бойынша барлығы
5184
К
Консультациялар
оқу жылына 100 сағаттан артық емес
Ф
Факультативтік сабақтар
аптасына 4 сағаттан артық емес
Барлығы:
5800
Ескерту: ЖБП– Жалпы білім беретін пәндер; ЖГП– Жалпы гуманитарлық пәндер; ӘЭП - Әлеуметтік-экономикалық пәндер; ЖКП – Жалпы кәсіптік пәндер; АП – арнайы пәндер; БҰАП – жұмыс берушілердің талаптары бойынша білім беру ұйымдары анықтайтын пәндер; ӨО – өндірістік оқыту; КП – кәсіптік практика; АА – аралық аттестаттау; ҚА – қорытынды аттестаттау; КДДБ – кәсіптік даярлық деңгейін бағалау және біліктілікті беру; К – консультация; Ф – факультативтік сабақтар.
ТжКБ-ның МЖМБС-на сәйкес пәндердің тізімі үлгілік оқу жоспарында орындауға міндетті болып табылады. Бақылау нысандары (курстық (жоба) жұмыс, бақылау жұмысы, емтихан, сынақ), пәнді оқыту тәртібі үлгі болып табылады және оқыту нысанына, мамандықтардың ерекшеліктеріне, жергілікті және басқа да жағдайларға (жайлар) қарай, оның ішінде жұмыс берушілердің қажеттіліктеріне сәйкес өзгертілуі мүмкін.
*Білім беру ұйымы анықтайтын пәндерге арналған сағат көлемі жалпы кәсіптік және арнайы пәндер циклдарының сағат көлемін (25% дейін) қысқарту есебінен ұлғайтылуы мүмкін.
**Ұсынылатын қорытынды аттестаттау түрлері: жалпы кәсіптік пәннен (ЖКП. 11) және арнайы пәндерден (АП.01, 02, 06, 07, 08, 09) кешенді емтихан тапсыру.
Оқу-өндірістік жабдықтар және техникалық оқыту құралдарының тізімі шамамен тиісті мамандықтың пәндері бойынша білім беру бағдарламаларының мазмұнына қарай анықталады.
Нақты оқу орнын жабдықтау үшін оқу-өндірістік жабдықтар және техникалық оқыту құралдарының тізімі жұмыс оқу бағдарламаларын есепке ала отырып, кадрлар даярланатын серіктес кәсіпорынмен бірлесіп анықталады. Бұл ретте саланың даму келешектерін есепке алғанда,IT-технологиялар, 3D-технологиялар, АКТ, қашықтықтық, модульдік, дуалдық, кредиттік оқытуды ескеру ұсынылады.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2015 жылғы 15 маусымдағы
№ 384 бұйрығына 395-қосымша
Үлгілік оқу жоспары
техникалық және кәсіптік білім
Білім беру коды және бейіні: 1200000 - Өндіру, құрастыру, пайдалану және жөндеу (салалар бойынша)
Азық-түлік тағамдарын өндіру технологиясы
Мамандығы: 1237000 – Жеміс-жидектер мен көкөністерді сақтау және қайта өңдеу

БК 1-9
ПК 1-7
ПП 02
Технологическая практика
Умения:
- применять современные технологии переработки плодов и овощей с использованием различных методов консервирования;
- определять показатели качества продуктов перереботки.
Навыки:
-выполнять требования к качеству продукции;
БК 1-9
ПК 1-9
ПП 03
Производственная практика
Умения:
- применять и составлять служебные письма, движение документов;
- применять знания биологических и биохимических процессов при хранении плодов и овощей;
Навыки:
- владения методикой контроля качества продукции;
- разработки технологии хранения.
БК 1-9
ПК 1-9
Примечание. Таблица 1. Базовые компетенции
Код компетенции
Базовые компетенции
Квалификация:123701 3 - Техник-технолог
БК 1
БК 2
БК 3
БК 4
БК 5
БК 6
БК 7
БК 8
БК 9
Организовать рабочее место;
Соблюдать санитарно-гигиенический режим;
Владеть навыками работы на компьютере;
Обновлять свои знания и навыки в течение всей жизни;
Выполнять действия, предусмотренные пищевой лабораторией; Выполнять действия, предусмотренные технологическим процессом хранения и переработки плодов и овощей;
Выбирать рациональные способы и средства осуществления деятельности;
Вести переговоры и делопроизводство на государственном и русском языках;
Применять правовые нормы, регулировать отношение между людьми, к обществу, к окружающей среде.
Таблица 2 Профессиональные компетенции
Уровень ТиПО
Квалификация
Профессиональные компетенции (ПК)
Специалист среднего звена
1237013- Техник-технолог
ПК 3.1.1. Осуществлять технологические операции в соответствии с технологическим процессом производства продукции на всех перерабатывающих предприятиях;
ПК 3.1. 2. Применять и составлять служебные письма, движение документов;
ПК 3.1. 3. Выполнять основные этапы технологического процесса;
ПК 3.1. 4. Обновлять знания по передовым технологиям уборки и товарной обработки, транспортировки и хранения продукции, режимы и способы хранения, типы хранилищ;
ПК 3.1. 5. Применять современные технологии переработки плодов и овощей с использованием различных методов консервирования;
ПК 3.1. 6. Выполнять требования к качеству продукции;
ПК 3.1. 7. Определять пути сокращения потерь и сохранения качества продукции при хранении;
ПК 3.1. 8. Владеть методикой контроля качества продукции;
ПК 3.1. 9. Определять показатели качества продуктов перереботки.
Продолжениесм. V15011690_6

БК 1-9
ПК 1-7
КП 02
Технологиялық практика
Іскерліктер:
- жемістер мен көкөністерді өңдеудің қазіргі заманғы технологияларын консервілеудің әртүрлі әдістерін пайдаланумен қолдану;
- қайта өңдеу өнімдерінің сапа көрсеткіштерін анықтау.
Дағдылар:
- өнім сапасына қойылатын талаптарды орындау.
БК 1-9
ПК 1-9
КП 03
Өндірістік практика
Іскерліктер:
- қызметтік хаттар жазу, құжаттарды жылжыту;
- жемістер мен көкөністерді сақтау кезінде биологиялық және биохимиялық процестер бойынша білімін қолдану;
Дағдылар:
- өнім сапасын бақылау әдістемесін меңгеру;
- сақтау технологиясын әзірлеу.
БК 1-9
ПК 1-9
Ескерту: 1-кесте. Базалық құзыреттер
Құзыреттер коды
Базалық құзыреттер
Біліктілік:123701 3 - Техник-технолог
БҚ 1
БҚ 2
БҚ 3
БҚ 4
БҚ 5
БҚ 6
БҚ 7
БҚ 8
БҚ 9
Жұмыс орнын ұйымдастыру;
Санитарлық-гигиеналық режимді орындау;
Компьютерде жұмыс істеу дағдысын игеру;
Бүкіл өмірінде білімі мен кәсіби дағдысын жетілдіру;
Тағамдық зертхана қарастырған іс-әрекетті орындау;
Көкөністер мен жемістерді сақтау және қайта өңдеудің технологиялық үрдістерімен қарастырылған іс-әрекетті орындау;
Іс-әрекетті жүзеге асыруда тиімді әдістер мен құралдарды таңдау, қолдану;
Іс-әрекетті жүзеге асыруда тиімді әдістер мен құралдарды таңдау, қолдану;
Құқықтық нормаларды білу, адамдар арасындағы, қоғамдағы, қоршаған ортада қарым-қатынасты реттеу.
2-кесте. Кәсіптік құзыреттер
ТжКБ деңгейі
Біліктілік
Кәсіптік құзыреттер
Орта буын маманы
1237013- Техник-технолог
КҚ 3.1.1 Барлық өңдеу кәсіпорындарында өнім өндірудің технологиялық үрдістеріне сәйкес технологиялық операцияларды іске асыру.
КҚ 3.1.2 Қызметтік хаттарды құрастыру және қолдана білу, құжаттарды жүргізу.
КҚ 3.1.3 Технологиялық үрдістің негізгі кезеңдерін орындау.
КҚ 3.1.4 Өнімдер жинау және тауарлық өңдеу, тасымалдау және сақтау, сақтау режимдері мен әдістері, сақтау қоймаларының алдыңғы технологиясы бойынша білімін жетілдіру.
КҚ 3.1.5 Консервілеудің түрлі әдістерін пайдалана отырып, жемістер мен көкөністерді өңдеудің заманауи технологияларын білу.
КҚ 3.1.6 Өнімнің сапасына қойылатын талаптарды орындау.
КҚ 3.1.7 Өнімді сақтау кезіндегі шығынды төмендету мен сапасын сақтау жолдарын анықтау
КҚ 3.1.8 Өнімнің сапасын бақылау әдістемесін игеру.
КҚ 3.1.9 Өңделген өнімнің сапа көрсеткіштерін анықтау.
жалғасы