Об утверждении Положения о патронатном воспитании
Приказ Министра образования и науки Республики Казахстан от 16 января 2015 года № 14. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 18 февраля 2015 года № 10285.
В соответствии с пунктом 3 статьи 133 Кодекса Республики Казахстан от 26 декабря 2011 года "О браке (супружестве) и семье" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемое Положение о патронатном воспитании.
2. Комитету по охране прав детей Министерства образования и науки Республики Казахстан (Оразалиева З.) обеспечить:
1) в установленном порядке государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан направление на официальное опубликование в периодических печатных изданиях и информационно-правовой системе "Әділет";
3) размещение настоящего приказа на официальном интернет–ресурсе Министерства образования и науки Республики Казахстан.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на вице-министра образования и науки Республики Казахстан Е.Н. Имангалиева.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после его первого официального опубликования.
Министр
А. Саринжипов
Утверждены
приказом Министра
образования и науки
Республики Казахстан
от 16 января 2015 года № 14
Положение о патронатном воспитании
1. Общие положения
1. Настоящее Положение о патронатном воспитании (далее – Положение) разработано в соответствии с Кодексом Республики Казахстан от 26 декабря 2011 года "О браке (супружестве) и семье" (далее – Кодекс).
2. Опека или попечительство в форме патроната устанавливается над несовершеннолетними детьми-сиротами и детьми, оставшимися без попечения родителей (далее – ребенок (дети)), в том числе находящимися в организации образования, медицинской или другой организации, несовершеннолетними детьми, подозреваемыми в совершении уголовного правонарушения.
3. В настоящем Положении используются следующие понятия:
1) близкие родственники – родители (родитель), дети, усыновители (удочерители), усыновленные (удочеренные), полнородные и неполнородные братья и сестры, дедушка, бабушка, внуки;
2) патронатный воспитатель – лицо, которому органом, осуществляющим функции по опеке или попечительству (далее – орган), передан на воспитание ребенок (дети), в том числе находящийся в организации образования, медицинской или другой организации, ребенок, подозреваемый в совершении преступления на основании договора о передаче ребенка (детей) на патронатное воспитание (далее – договор);

Патронаттық тәрбие туралы ережені бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2015 жылғы 16 қаңтардағы № 14 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2015 жылы 18 ақпанда № 10285 тіркелді.
"Неке (ерлі-зайыптылық) және отбасы туралы" 2011 жылғы 26 желтоқсандағы Қазақстан Республикасы Кодексінің 133-бабының 3-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Патронаттық тәрбие туралы ереже бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігінің Балалардың құқықтарын қорғау комитеті (З. Оразалиева):
1) осы бұйрықтың белгіленген тәртіппен Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде тіркелуін;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуден өткеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде мерзімді баспа басылымдарында және "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде ресми жариялауға жіберуді;
3) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігінің ресми интернет-ресурсында орналастыруды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Білім және ғылым вице-министрі Е.Н. Иманғалиевке жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланғаннан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Министр А. Сәрінжіпов
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2015 жылғы 16 қаңтардағы
№ 14 бұйрығына
Патронаттық тәрбие туралы ереже
1. Жалпы ережелер
1. Осы Патронаттық тәрбие туралы ереже (бұдан әрі – Ереже) "Неке (ерлі-зайыптылық) және отбасы туралы" 2011 жылғы 26 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Кодексіне (бұдан әрі – Кодекс) сәйкес әзірленген.
2. Патронат нысанындағы қорғаншылық немесе қамқоршылық кәмелетке толмаған жетім балаларға және ата-анасының қамқорлығынсыз қалған, оның ішінде білім беру ұйымдарындағы, медициналық немесе басқа да ұйымдардағы қылмыстық құқық бұзушылықты жасады деп күдік келтірілген кәмелетке толмаған балаларға (бұдан әрі – бала (балалар)) белгіленеді.
3. Осы Ережеде мынадай ұғымдар пайдаланылады:
1) жақын туыстар – ата-аналар (ата-ана), балалар, асырап алушылар, асырап алынғандар, ата-анасы бір және ата-анасы бөлек ағалы-інілер мен апалы-сіңлілер (аға-қарындастар), ата, әже, немерелер;
2) патронат тәрбиеші – қорғаншылық немесе қамқоршылық жөніндегі функцияларды жүзеге асыратын орган (бұдан әрі – орган) баланы (балаларды) оның ішінде білім беру ұйымдарындағы, медициналық немесе басқа да ұйымдағы баланы (балаларды), қылмыс жасады деп күдіктенген баланы патронаттық тәрбиеге беру туралы шарттың негізінде баланы (балаларды) (бұдан әрі – шарт) тәрбиелеуге берген адам;

3) родственники – лица, находящиеся в родственной связи, имеющие общих предков до прадедушки и прабабушки.
Сноска. Пункт 3 – в редакции приказа Министра просвещения РК от 18.08.2022 № 373 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
4. На патронатное воспитание передается ребенок (дети), не находящийся под опекой (попечительством), за исключением ребенка подозреваемого в совершении уголовного правонарушения.
5. Общее число детей, передаваемых на воспитание патронатному воспитателю, составляет не более трех детей, за исключением случаев, связанных с детьми из одной семьи.
6. Передача ребенка (детей) на патронатное воспитание осуществляется исходя из интересов ребенка (детей) для обеспечения семейного воспитания.
7. Орган осуществляет контроль за условиями содержания, воспитания и обучения ребенка (детей), анализирует деятельность патронатных воспитателей.
2. Организация передачи детей на патронатное воспитание
8. Подбор патронатных воспитателей осуществляется органами.
9. Патронатными воспитателями являются совершеннолетние лица, за исключением следующих лиц:
1) лиц, признанных судом недееспособными или ограниченно дееспособными;
2) лиц, лишенных судом родительских прав или ограниченных судом в родительских правах;
3) отстраненных от обязанностей опекуна или попечителя за ненадлежащее исполнение возложенных на него законом Республики Казахстан обязанностей;
4) бывших усыновителей, если усыновление отменено судом по их вине;
5) лиц, которые по состоянию здоровья не могут осуществлять обязанности опекуна или попечителя;
6) лиц, не имеющих постоянного места жительства;
7) лиц, имеющих непогашенную или неснятую судимость за совершение умышленного преступления на момент установления опеки (попечительства), а также лиц, указанных в подпункте 12) настоящего пункта;
8) лиц без гражданства;
9) лиц мужского пола, не состоящих в зарегистрированном браке (супружестве), за исключением случаев фактического воспитания ребенка не менее трех лет в связи со смертью матери или лишением ее родительских прав;
10) лиц, которые на момент установления опеки или попечительства не имеют дохода, обеспечивающего подопечному прожиточный минимум, установленный законодательством Республики Казахстан;
11) лиц, состоящих на учетах в наркологическом или психоневрологическом диспансерах;
12) лиц, имеющих или имевших судимость, подвергающихся или подвергавшихся уголовному преследованию (за исключением лиц, уголовное преследование в отношении которых прекращено на основании подпунктов 1) и 2) части первой статьи 35 Уголовно-процессуального кодекса Республики Казахстан) за уголовные правонарушения: убийство, умышленное причинение вреда здоровью, против здоровья населения и нравственности, половой неприкосновенности, за экстремистские или террористические преступления, торговлю людьми;

3) туыстар – үлкен атасы мен үлкен әжесіне дейін ортақ ата-бабалары бар туыстық байланыстағы адамдар.
Ескерту. 3-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Оқу-ағарту министрінің 18.08.2022 № 373 (алғаш ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
4. Қылмыстық құқық бұзушылықты жасады деп күдік келтірілген баланы қоспағандар қорғаншылықта (қамқоршылықта) болмаған бала (балалар) патронаттық тәрбиеге беріледі.
5. Патронат тәрбиешіге тәрбиелеуге берілетін балалардың жалпы саны бір отбасының балаларына байланысты жағдайларды қоспағанда, үш баладан аспайды.
6. Баланы (балаларды) патронаттық тәрбиеге беру отбасылық тәрбиелеуді қамтамасыз ету үшін баланың (балалардың) мүдделеріне сүйене отырып жүзеге асырылады.
7. Орган баланы (балаларды) күтіп-бағу, тәрбиелеу және оқыту жағдайларына бақылауды жүзеге асырады, патронат тәрбиешілердің қызметін талдайды.
2. Балаларды патронаттық тәрбиеге беруді ұйымдастыру
8. Патронат тәрбиешілерді іріктеуді орган жүзеге асырады.
9. Мына адамдарды:
1) сот әрекетке қабiлетсiз немесе әрекетке қабiлеті шектеулi деп таныған адамдарды;
2) сот ата-ана құқықтарынан айырған немесе ата-ана құқықтарын шектеген адамдарды;
3) өзіне Қазақстан Республикасының заңында жүктелген мiндеттердi тиісінше орындамағаны үшiн қорғаншы (қамқоршы) мiндеттерін орындаудан шеттетiлгендердi;
4) егер бала асырап алуды сот олардың кiнәсi бойынша жойса, бұрынғы асырап алушыларды;
5) денсаулық жағдайы бойынша баланы қорғаншы немесе қамқоршы мiндеттерін орындай алмайтын адамдарды;
6) тұрақты тұрғылықты жері жоқ адамдарды;
7) қорғаншылықты (қамқоршылықты) белгілеу кезінде қасақана қылмыс жасағаны үшін жойылмаған немесе алынбаған соттылығы бар адамдарды;
8) азаматтығы жоқ адамдарды;
9) анасының қайтыс болуына немесе оның ата-ана құқықтарынан айырылуына байланысты баланың кемінде үш жыл іс жүзінде тәрбиелену жағдайларын қоспағанда, тіркелген некеде тұрмаған (ерлі-зайыпты болмаған) еркек жынысты адамдарды;
10) қорғаншылықты немесе қамқоршылықты белгілеу кезінде қамқорлыққа алынған баланы Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген ең төмен күнкөріс деңгейімен қамтамасыз ететін табысы жоқ адамдарды;
11) наркологиялық немесе психоневрологиялық диспансерлерде есепте тұратын адамдарды;
12) адам өлтіру, денсаулыққа қасақана зиян келтіру, халық денсаулығына және адамгершілікке, жыныстық тиіспеушілікке қарсы қылмыстық құқық бұзушылықтары, экстремистік немесе террористік қылмыстары, адам саудасы қылмыстық құқық бұзушылығы үшін соттылығы бар немесе болған, қылмыстық қудалауға ұшырап отырған немесе ұшыраған адамдарды (Қазақстан Республикасы Қылмыстық-процестік кодексінің 35-бабы бірінші бөлігінің 1) және 2) тармақшалары негізінде өздеріне қатысты қылмыстық қудалау тоқтатылған адамдарды қоспағанда);

13) граждан Республики Казахстан, постоянно проживающих на территории Республики Казахстан, не прошедших психологическую подготовку в порядке, установленном пунктом 4 статьи 91 Кодекса (за исключением близких родственников ребенка).
Сноска. Пункт 9 – в редакции приказа Министра просвещения РК от 18.08.2022 № 373 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
10. Лицо, выразившее желание взять ребенка (детей) на патронатное воспитание предоставляет в орган следующие документы:
1) заявление о желании стать патронатным воспитателем (далее – заявление), по форме согласно приложению 1 к настоящему Положению;
2) документ, удостоверяющий личность (для идентификации личности);
3) согласие супруга(-и), в случае если лицо, изъявившее желание стать патронатным воспитателем состоит в браке;
4) копию свидетельства о заключении брака, если состоит в браке;
5) копию документов, подтверждающие право собственности или право пользования жилищем;
6) справку о состоянии здоровья лица, желающего стать патронатным воспитателем и его супруга(-и), если состоит в браке, подтверждающую отсутствие заболеваний в соответствии с перечнем заболеваний, при наличии которых лицо не может усыновить ребенка, принять его под опеку или попечительство, патронат, утвержденным приказом Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан от 28 августа 2015 года № 692 "Об утверждении перечня заболеваний, при наличии которых лицо не может усыновить ребенка, принять его под опеку или попечительство, патронат" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 12127), а также справки об отсутствии сведений о состоянии на учете в наркологическом и психиатрическом диспансерах в соответствии с формой, утвержденной приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 18 мая 2020 года № ҚР ДСМ-49/2020 "О некоторых вопросах оказания государственных услуг в области здравоохранения" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 20665);
7) копию диплома об образовании;
8) справку об обучении ребенка (детей) в организации образования (для детей школьного возраста);
9) сертификат о прохождении психологической подготовки граждан Республики Казахстан, постоянно проживающих на территории Республики Казахстан, желающих принять детей-сирот, детей, оставшихся без попечения родителей, на воспитание в свою семью по форме, утвержденной приказом Министра образования и науки Республики Казахстан от 27 апреля 2020 года № 165 "Об утверждении требований к содержанию программы психологической подготовки, порядка организации деятельности по психологической подготовке граждан Республики Казахстан, постоянно проживающих на территории Республики Казахстан, желающих принять детей-сирот, детей, оставшихся без попечения родителей, на воспитание в свою семью и формы сертификата о прохождении такой подготовки" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 20507) (за исключением близких родственников ребенка);

13) Қазақстан Республикасының аумағында тұрақты тұратын, "Неке (ерлі-зайыптылық) және отбасы туралы" Қазақстан Республикасы Кодекстің 91-бабының 4-тармағында белгіленген тәртіппен психологиялық даярлықтан өтпеген азаматтарды (баланың жақын туыстарын қоспағанда) қоспағанда, тек кәмелетке толған тұлғалар патронат тәрбиешілер болып табылады.
Ескерту. 9-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Оқу-ағарту министрінің 18.08.2022 № 373 (алғаш ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
10. Баланы (балаларды) патронаттық тәрбиеге алуға тілек білдірген адам органға мынадай құжаттарды:
1) осы Ережеге 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша патронаттық тәрбиеші болу туралы өтінішті (бұдан әрі – өтініш);
2) тұлғаны куәландыру құжатын (тұлғаны сәйкестендіру үшін);
3) егер патронат тәрбиеші болуға тілек білдірген адам некеде тұрса, зайыбының (жұбайының) келісімін;
4) егер некеде тұрса, некеге тұру туралы куәліктің көшірмесін;
5) тұрғын үйге меншік құқығын немесе тұрғын үйді пайдалану құқығын растайтын құжаттардың көшірмесін;
6) Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің 2015 жылғы 28 тамыздағы № 692 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 12127 болып тіркелген) бекітілген Адамның бала асырап алуы, оны қорғаншылыққа немесе қамқоршылыққа, патронатқа қабылдап алуына мүмкін болмайтын аурулардың тізбесіне сәйкес ауруының жоқ екендігін растайтын патронат тәрбиеші болуға тілек білдірген адамның және егер некеде тұрса зайыбының (жұбайының) денсаулық жағдайы туралы анықтаманың, сондай-ақ "Денсаулық сақтау саласында мемлекеттік қызметтер көрсетудің кейбір мәселелері туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 13 мамырдағы № ҚР ДСМ-49/2020 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 20665 болып тіркелген) бекітілген нысандарына сәйкес наркологиялық және психиатриялық диспансерлерде тіркеуде тұрғандығы туралы мәліметтің жоқтығы туралы анықтаманы;
7) білімі туралы дипломның көшірмесін;
8) баланың (балалардың) білім беру ұйымында оқуы туралы анықтаманы (мектеп жасындағы балалар үшін);
9) "Қазақстан Республикасының аумағында тұрақты тұратын, жетім балаларды, ата-аналарының қамқорлығынсыз қалған балаларды өз отбасына тәрбиелеуге қабылдауға тілек білдірген Қазақстан Республикасының азаматтарын психологиялық даярлау бағдарламасының мазмұнына қойылатын талаптарды, оларды психологиялық даярлау жөніндегі қызметті ұйымдастыру тәртібін және осындай даярлықтан өткені туралы сертификаттың нысанын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2020 жылғы 27 сәуірдегі № 165 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 20507 тіркелді) бекітілген нысанына сәйкес Қазақстан Республикасының аумағында тұрақты тұратын жетім балаларды, ата-аналарының қамқорлығынсыз қалған балаларды өз отбасына тәрбиелеуге қабылдауға тілек білдірген Қазақстан Республикасы азаматтарының психологиялық даярлықтан өткені туралы сертификат (баланың жақын туыстарын қоспағанда);

10) договор об открытии текущего счета в банке второго уровня;
11) копии документов, подтверждающие факт родства с ребенком (детьми) (для родственников, отчима (мачехи) ребенка (детей).
Предоставление документа, указанного в подпункте 8) перечня, не требуется, в случае проживания ребенка (детей) в организациях для детей-сирот и детей, оставшихся без попечения родителей.
Сведений о наличии либо отсутствии судимости в отношении лица, желающего взять ребенка (детей) на патронатное воспитание и его супруга(-и), если состоит в браке орган получает из информационной системы Комитета по правовой статистике и специальным учетам Генеральной прокуратуры Республики Казахстан.
Орган передает детей-сирот и детей, оставшихся без попечения родителей, родственникам, отчимам (мачехам) на патронатное воспитание в соответствии с требованиями пункта 1 статьи 122 Кодекса.
Сноска. Пункт 10 – в редакции приказа Министра просвещения РК от 26.05.2023 № 150 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); с изменением, внесенным приказом Министра просвещения РК от 30.06.2023 № 189 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
11. По итогам проверки документов орган в течение двух рабочих дней со дня подачи заявления проводит обследование жилища, по результатам которого составляет акт обследования жилищно-бытовых условий лиц, желающих принять ребенка (детей) на патронатное воспитание по форме согласно приложению 2 к настоящему Положению и выносит заключение о возможности (невозможности) заключения договора о передаче ребенка (детей) на патронатное воспитание (далее – заключение) по форме согласно приложению 3 к настоящему Положению.
В течение двух рабочих дней со дня подписания заключения орган выдает оригинал заключения лицам, изъявившим желание взять ребенка (детей) на патронатное воспитание, и вносит сведения о лицах, получивших положительное заключение в Республиканский банк данных детей-сирот и детей, оставшихся без попечения родителей, а также лиц, желающих принять детей на воспитание в свои семьи (далее – Республиканский банк данных) в соответствии со статьей 118-3 Кодекса.
Лица, желающие принять ребенка на патронат, получившие положительное заключение осуществляют подбор детей в Республиканском банке данных в соответствии с Правилами формирования и использования Республиканского банка данных, утвержденными приказом Министра образования и науки Республики Казахстан от 16 ноября 2016 года № 661 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 14666).

10) екінші деңгейдегі банкте дербес шоттың ашылуы туралы шарт;
11) баламен (балалармен) туыстық фактісін растайтын құжаттардың көшірмелері (туыстары, баланың (балалардың) өгей әкесі (өгей шешесі) үшін) ұсынады.
Бала (балалар) жетім балалар мен ата-анасының қамқорлығынсыз қалған балаларға арналған білім беру ұйымдарында тұрған жағдайда баланың (балалардың) туу туралы куәлігін көрсетілетін қызметті берушіге тапсырылатын тізбенің 8) тармақшасындағы көрсетілген құжаттардың электронды көшірмелерін тіркеу талап етілмейді.
Баланы (балаларды) патронаттық тәрбиеге алғысы келетін адам, егер некеде болса, оның жұбайына (зайыбына) қатысты соттылықтың болуы немесе болмауы туралы мәліметтерді орган Қазақстан Республикасы Бас Прокуратурасының Құқықтық статистика және арнайы есепке алу жөніндегі комитетінің ақпараттық жүйесінен алады.
Кодекстің 122-бабы 1-тармағының талаптарына сәйкес орган жетім балаларды және ата-аналарының қамқорлығынсыз қалған балаларды туыстарына, өгей әкелеріне (өгей шешелеріне) патронаттық тәрбиелеуге береді.
Ескерту. 10-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Оқу-ағарту министрінің 26.05.2023 № 150 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); өзгеріс енгізілді – ҚР Оқу-ағарту министрінің 30.06.2023 № 189 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.
11. Құжаттарды тексеру қорытындылары бойынша орган өтініш берілген күннен бастап үш жұмыс күні ішінде баланы (балаларды) патронаттық тәрбиелеуге қабылдауға тілек білдерген адамдардың тұрғын үйін тексереді, нәтижелері бойынша осы Ережеге 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша тұрғын үй-тұрмыстық жағдайын тексеріп-қарау актісін жасайды және осы Ережеге 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша баланы патронаттық тәрбиелеуге беру туралы шартты жасау мүмкіндігі (мүмкін еместігі) туралы қорытынды (бұдан әрі – Қорытынды) шығарады.
Қорытындыға қол қойылған күннен бастап екі жұмыс күні ішінде орган оның түпнұсқасын баланы (балаларды) патронаттық тәрбиелеуге алуға тілек білдірген адамдарға береді және оң қорытынды алған тұлғалар туралы мәліметтерді Кодекстің 118-3-бабына сәйкес Жетім балалардың, ата-аналарының қамқорлығынсыз қалған балалардың, сондай-ақ балаларды өз отбасына тәрбиелеуге қабылдауға тілек білдірген адамдардың республикалық деректер банкіне (бұдан әрі – Республикалық деректер банкі) енгізеді.
Баланы патронаттық тәрбиелеуге қабылдауға тілек білдірген, оң қорытынды алған адамдар Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2016 жылғы 16 қарашадағы № 661 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 14666 болып тіркелген) бекітілген Республикалық деректер банкін қалыптастыру және пайдалану қағидаларына сәйкес балаларды Республикалық деректер банкінде іріктеуді жүзеге асырады.

Сноска. Пункт 11 - в редакции приказа Министра просвещения РК от 18.08.2022 № 373 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
12. При определении ребенка (детей) на патронатное воспитание орган руководствуется интересами ребенка с учетом его этнического происхождения, принадлежности к определенной религии и культуре, родного языка, возможности обеспечения преемственности в воспитании и обучении.
13. Предварительный выбор ребенка (детей) для передачи его по договору осуществляется лицами, желающими принять ребенка в семью, по согласованию с органом и администрацией организации, в которой содержится ребенок.
Разъединение братьев и сестер не допускается, за исключением случаев, когда это отвечает интересам детей, и дети не знают о своем родстве, не проживали и не воспитывались совместно.
14. Передача ребенка (детей), достигшего возраста десяти лет, патронатным воспитателям осуществляется только с его согласия, за исключением ребенка подозреваемого в совершении уголовного правонарушения.
15. При назначении ребенку (детям) патронатного воспитателя учитываются нравственные и иные личные качества патронатного воспитателя, способность его к выполнению обязанностей патронатного воспитателя, отношения между патронатным воспитателем и ребенком (детьми), отношение к ребенку (детям) членов семьи патронатного воспитателя, а также желание ребенка (детей), достигшего возраста десяти лет.
16. Договор, заключаемый между лицом, выразившим желание взять ребенка (детей) на патронатное воспитание (патронатным воспитателем), и органом по месту жительства лиц, желающих принять ребенка (детей) на патронат предусматривает:
1) условия содержания, воспитания и обучения ребенка (детей);
2) права и обязанности патронатных воспитателей;
3) обязанности органа по отношению к патронатным воспитателям;
4) основания прекращения договора.
На каждого ребенка (детей), переданного на патронатное воспитание, составляется отдельный (индивидуальный) договор.
В случае окончания срока действия договора возможна его дальнейшая пролонгация.
Сноска. Пункт 16 в редакции приказа Министра образования и науки РК от 23.11.2017 № 590 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
17. Орган или организация, из которой ребенок (дети) передается на патронатное воспитание:
1) проводит подготовительную работу с ребенком (детьми), являющимся воспитанником этой организации, по передаче его на патронатное воспитание;

Ескерту. 11-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Оқу-ағарту министрінің 18.08.2022 № 373 (алғаш ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
12. Баланы (балаларды) патронаттық тәрбиеге анықтау кезiнде орган оның этникалық шығу тегін, белгілі бір дінге және мәдениетке қатыстылығын, ана тілін, тәрбиелеу мен оқытудағы сабақтастықты қамтамасыз ету мүмкіндігін ескере отырып, баланың мүддесiн басшылыққа алады.
13. Баланы (балаларды) шарт бойынша беру үшін оны алдын ала таңдауды органмен және баланы күтіп-бағатын ұйым әкімшілігінің келісімі бойынша баланы отбасына қабылдауға тілек білдірген адамдар жүзеге асырады.
Ағалы-інілерді, апалы-сіңлілерді-қарындастарды ажыратуға, бұл балалардың мүдделеріне сай келетін және балалар өздерінің туыстығы туралы білмеген, бірге тұрмаған және бірге тәрбиеленбеген жағдайларды қоспағанда, жол берілмейді.
14. Қылмыстық құқық бұзушылықты жасады деп күдік келтірілген баланы қоспағанда, он жасқа толған баланы (балаларды) патронат тәрбиешілерге беру оның келісімімен ғана жүзеге асырылады.
15. Балаға (балаларға) патронат тәрбиешіні тағайындау кезінде патронат тәрбиешінің адамгершілік және жеке басының өзге де қасиеттері, оның патронат тәрбиеші міндеттерін орындауға қабілеті, патронат тәрбиеші мен бала (балалар) арасындағы қарым-қатынас, патронат тәрбиешінің отбасы мүшелерінің балаға (балаларға) қарым-қатынасы, сондай-ақ мүмкін болса, баланың (балалардың) өз тілегі ескеріледі.
16. Баланы (балаларды) патронаттық тәрбиеге алуға тiлек бiлдiрген адам (патронат тәрбиешi) мен орган арасында баланы (балаларды) патронаттық тәрбиеге алуға тiлек бiлдiрген адамдардың тұрғылықты жері бойынша жасалатын шарт:
1) баланы (балаларды) күтіп-бағу, тәрбиелеу және оқыту жағдайларын;
2) патронат тәрбиешiлердiң құқықтары мен мiндеттерiн;
3) органның патронат тәрбиешiлерге қатысты мiндеттерiн;
4) шартты тоқтатудың негiздерiн көздейді.
Патронаттық тәрбиеге берілген әрбір балаға (балаларға) жеке (дербес) шарт жасалады.
Шарттың қолданылу мерзімі аяқталған жағдайда оны ұзартуға болады.
Ескерту. 16-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Білім және ғылым министрінің 23.11.2017 № 590 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
17. Бала (балалар) патронаттық тәрбиеге берілетін ұйым:
1) осы ұйымның тәрбиеленушісі болып табылатын баламен (балалармен) патронаттық тәрбиеге беру жөніндегі дайындық жұмысын жүргізеді;

2) способствует его успешной социальной адаптации;
3) осуществляет подготовку документов для передачи ребенка (детей) на патронатное воспитание;
4) осуществляет подготовку лиц, желающих стать патронатными воспитателями;
5) осуществляет передачу ребенка (детей), являющегося воспитанником этой организации, на патронатное воспитание;
6) оказывает организационно-методическую, психолого-педагогическую помощь патронатному воспитателю;
7) ведет учет детей, переданных на патронатное воспитание.
18. На каждого ребенка (детей), переданного патронатным воспитателям, организация, в которой содержится ребенок предоставляет:
1) свидетельство о рождении ребенка (детей);
2) медицинскую документацию формы № 026/у, прививочный паспорт и медицинскую документацию формы № 063/у, утвержденные приказом и.о. Министра здравоохранения Республики Казахстан "Об утверждении форм первичной медицинской документации организаций здравоохранения" от 23 ноября 2010 года № 907 (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 6697);
3) документ об образовании;
4) копии свидетельства о смерти, приговора или решения суда, справку о болезни или розыске родителей и другие документы, подтверждающие утрату ребенком (детьми) попечения родителей;
5) информацию о наличии и местонахождении братьев и сестер;
6) опись имущества, принадлежащего ребенку (детям), и сведения о лицах, отвечающих за его сохранность (при наличии);
7) документ, подтверждающий наличие у ребенка (детей) жилища;
8) в случае передачи на патронат ребенка, подозреваемого в совершении уголовного правонарушения - постановление органа, ведущего уголовный процесс;
9) иные документы, имеющиеся в личном деле ребенка (детей).
Сноска. Пункт 18 в редакции приказа Министра образования и науки РК от 05.06.2019 № 256 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
19. Указанные в пункте 18 настоящего Положения документы передаются непосредственно патронатным воспитателям после заключения договора.
20. Передача ребенка (детей) патронатному воспитателю осуществляется на основании решения органа или постановления органа, ведущего уголовный процесс и после заключения договора.
21. Передача ребенка (детей) на патронатное воспитание не влечет за собой возникновения между патронатным воспитателем и ребенком (детьми) алиментных и наследственных правоотношений.
22. Ребенок (дети), переданный патронатным воспитателям, сохраняет право на алименты, пенсионные накопления в едином накопительном пенсионном фонде и добровольном накопительном пенсионном фонде, которые переходят к нему в порядке наследования, пособия и другие социальные выплаты, а также право собственности на жилое помещение или право пользования жилым помещением. При отсутствии жилого помещения ребенок (дети) имеет право на предоставление ему жилого помещения в соответствии с жилищным законодательством Республики Казахстан.

2) оның сәтті әлеуметтік бейімделуіне ықпал етеді;
3) баланы (балаларды) патронаттық тәрбиеге беру үшін құжаттар дайындауды жүзеге асырады;
4) патронат тәрбиешілер болуға тілек білдірген адамдарды дайындауды жүзеге асырады;
5) осы ұйымның тәрбиеленушісі болып табылатын баланы (балаларды) патронаттық тәрбиеге беруді жүзеге асырады;
6) патронат тәрбиешіге ұйымдық-әдістемелік, психологиялық-педагогикалық көмек көрсетеді;
7) патронаттық тәрбиеге берілген балаларды есепке алуды жүргізеді.
18. Патронат тәрбиешілерге берілген әрбір балаға (балаларға) баланы күтіп бағатын ұйым:
1) баланың (балалардың) тууы туралы куәлігін;
2) "Денсаулық сақтау ұйымдарының бастапқы медициналық құжаттама нысандарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің міндетін атқарушысының 2010 жылғы 23 қарашадағы № 907 (Нормативтік құқықтық актілерінің мемлекеттік реестрінде № 6697 болып тіркелген) бұйрығымен бекітілген № 026/е нысанды медициналық құжаттаманы, егу паспортын және № 063/е нысанды медициналық құжаттаманы;
3) білімі туралы құжатты;
4) баланың (балалардың) ата-ана қамқорлығынан айырылғанын растайтын қайтыс болуы туралы куәліктің, сот үкімінің немесе шешімінің, ата-анасының сырқаттануы немесе іздестірілуі туралы анықтаманың және басқа да құжаттардың көшірмелерін;
5) аға-інілерінің және апа-сіңлілерінің-қарындастарының болуы және тұратын жерлері туралы ақпаратты;
6) балаға (балаларға) тиесілі мүліктің тізімдемесін және оның сақталуына жауапты адамдар туралы мәліметтерді (бар болған жағдайда);
7) балада (балаларда) тұрғын үй-жайдың болуын растайтын құжатты;
8) баланы қылмыс жасаған күдікті патронатқа берген жағдайда қылмыстық процесті жүргізетін органның қаулысын;
9) баланың (балалардың) жеке ісінде бар өзге де құжаттарды береді.
Ескерту. 18-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Білім және ғылым министрінің 05.06.2019 № 256 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
19. Осы Ереженің 18-тармағында көрсетілген құжаттар шарт жасасқаннан кейін патронат тәрбиешілерге тікелей беріледі.
20. Баланы (балаларды) патронат тәрбиешіге беру органның шешімі немесе қылмыстық процесті жүргізетін органның қаулысы негізінде шартты жасасқаннан кейін жүзеге асырылады.
21. Баланы (балаларды) патронаттық тәрбиеге беру патронат тәрбиеші мен бала (балалар) арасында алименттік және мұрагерлік құқықтық қарым-қатынастардың туындауына әкеп соқпайды.
22. Патронат тәрбиешілерге берілген бала (балалар) өзіне мұрагерлік тәртібінде өтетін алименттерге, бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорындағы және ерікті жинақтаушы зейнетақы қорындағы зейнетақы жинақтарына, жәрдемақыға және басқа да әлеуметтік төлемдерге құқығын, сондай-ақ тұрғын үй-жайға меншік құқығын немесе тұрғын үй-жайды пайдалану құқығын сақтайды. Баланың (балалардың) тұрғын үй-жайы болмаған кезде Қазақстан Республикасының тұрғын үй заңнамасына сәйкес өзіне тұрғын үй-жай беру құқығына ие.

23. В случае если ребенок (дети) имеет право на пособия или иные социальные выплаты, патронатному воспитателю разъясняется порядок обращения в соответствующие органы, осуществляющие выплату данных денежных средств или иных социальных выплат.
24. Основными функциями патронатного воспитателя являются:
1) исполнение договора;
2) обеспечение совместного проживания со своим ребенком (детьми);
3) создание и организация условий для воспитания и содержания ребенка (детей);
4) забота о здоровье, физическом, психическом, нравственном и духовном развитии ребенка (детей);
5) выбор образовательного учреждения и формы обучения с учетом мнения ребенка (детей);
6) обеспечение патронатным воспитателем сохранности переданных ему документов на ребенка (детей), денежных средств и другого имущества, принадлежащего ребенку (детям);
7) обеспечение защиты прав и интересов своих подопечных в отношениях с любыми лицами, в том числе в судах, без специального полномочия;
8) организация досуга ребенка (детей);
9) извещение органа или отдела по делам несовершеннолетних о возникновении неблагоприятных условий для содержания, воспитания и образования ребенка (детей);
10) осуществление иных функций в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
25. На содержание каждого ребенка (детей), переданного патронатному воспитателю, ежемесячно выплачиваются денежные средства в порядке и размере, согласно пункта 1 статьи 137 Кодекса Республики Казахстан "О браке (супружестве) и семье".
Сноска. Пункт 25 - в редакции приказа Министра просвещения РК от 30.06.2023 № 189 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
26. Размер оплаты услуг патронатных воспитателей составляет тридцать пять месячных расчетных показателей в месяц.
Сноска. Пункт 26 - в редакции приказа Министра просвещения РК от 16.02.2024 № 35 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
27. Орган отдела образования района, города областного значения, орган управления образования города республиканского значения, столицы производит оплату услуг патронатного воспитателя путем перечисления денежных средств на его текущий счет, ежемесячно не позднее 25-го числа текущего месяца, на основании договора.
Сноска. Пункт 27 - в редакции приказа Министра просвещения РК от 16.02.2024 № 35 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
28. В случае возникновения обстоятельств (расторжение договора), влекущих за собой прекращение оплаты услуг патронатного воспитателя, орган в течение пяти рабочих дней извещает в письменном виде об этом патронатного воспитателя.

23. Егер баланың (балалардың) жәрдемақыға немесе өзге де әлеуметтiк төлемдерге құқығы болған жағдайда патронат тәрбиешіге аталған ақша қаражатын немесе әлеуметтік төлемдерді төлеуді жүзеге асыратын тиісті органдарға жүгіну тәртібі түсіндіріледі.
24. Патронат тәрбиешінің негізгі функциялары:
1) шартты орындау;
2) өз баласымен (балаларымен) бірге тұруды қамтамасыз ету;
3) баланы (балаларды) тәрбиелеу мен күтіп-бағу үшін оңтайлы жағдай жасау және ұйымдастыру;
4) баланың (балалардың) денсаулығы, дене, психикалық, адамгершілік және рухани дамуы туралы қамқорлық жасау;
5) баланың (балалардың) пікірін ескере отырып, білім беру мекемесін және оқыту нысанын таңдау;
6) баланың (балалардың) патронат тәрбиешiге берiлген құжаттарының, балаға (балаларға) тиесілі ақшалай қаражаттың және өзге де мүліктің сақталуын қамтамасыз ету;
7) өзінің қамқорлыққа алынушыларының басқа адамдармен қатынасындағы, оның ішінде соттарда арнайы өкiлеттiктерсiз қатынасындағы құқықтары мен мүдделерінің қорғалуын қамтамасыз ету;
8) баланың (балалардың) демалысын ұйымдастыру;
9) баланы (балаларды) күтіп-бағу, тәрбиелеу және оқыту үшін қолайсыз жағдайлар туындағаны туралы органды хабардар ету;
10) Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес өзге де функцияларды жүзеге асыру болып табылады.
25. Патронат тәрбиешіге берілген әрбір баланы (балаларды) күтіп-бағуға Қазақстан Республикасы "Неке (ерлі-зайыптылық) және отбасы туралы" Кодексінің 137-бабының 1-тармағына сәйкес тәртіппен және мөлшерде ай сайын ақшалай қаражат төленеді.
Ескерту. 25-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Оқу-ағарту министрінің 30.06.2023 № 189 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
26. Патронат тәрбиешілердің қызметтеріне ақы төлеу мөлшері айына отыз бес айлық есептік көрсеткішті құрайды.
Ескерту. 26-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Оқу-ағарту министрінің 16.02.2024 № 35 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
27. Облыстық маңызы бар аудандардың, қалалардың білім беру бөлім органдары, республикалық маңызы бар қаланың, астананың білім беруді басқару органдары патронат тәрбиешінің қызметіне ақы төлеуді шарттың негізінде ақшалай қаражатты оның ағымдағы шотына ағымдағы айдың 25-күнінен кешіктірмей ай сайын аудару арқылы жүргізеді.
Ескерту. 27-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Оқу-ағарту министрінің 16.02.2024 № 35 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
28. Патронат тәрбиешіге қызметтерге ақы төлеудің тоқтатылуына әкеп соғатын мән-жайлар туындаған жағдайда (шарттың бұзылуы) орган бұл туралы патронат тәрбиешiге бес жұмыс күні ішінде жазбаша түрде хабарлайды.

Сноска. Пункт 28 - в редакции приказа Министра просвещения РК от 16.02.2024 № 35 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
29. Патронатные воспитатели в течение десяти календарных дней с момента переезда в письменном виде извещают орган о перемене места жительства в пределах области, города республиканского значения, столицы.
30. В случае переезда на постоянное место жительства патронатного воспитателя за пределы области, города республиканского значения, столицы договор расторгается.
31. В случае госпитализации патронатных воспитателей либо длительного их отсутствия в семье по иным уважительным причинам в соответствии с законодательством Республики Казахстан органы обеспечивают временное устройство ребенка (детей) под опеку или попечительство либо заключают договор с другим патронатным воспитателем на время отсутствия основного патронатного воспитателя.
32. Временное размещение ребенка (детей) патронатным воспитателем в организацию здравоохранения не прекращает права и обязанности патронатного воспитателя в отношении этого ребенка (детей).
33. При передаче на усыновление ребенка (детей), находящегося на патронатном воспитании в семье, преимущественное право усыновления этого ребенка (детей) предоставляется патронатному воспитателю, в семье которого воспитывается ребенок (дети), с учетом его желания.
34. В случае трудоустройства ребенка (детей) по достижении возраста 16 лет договор продолжает действовать до его совершеннолетия.
35. Досрочное расторжение договора возможно:
1) по инициативе патронатных воспитателей при наличии уважительных причин (болезнь, изменение семейного или материального положения, отсутствие взаимопонимания с ребенком, конфликтные отношения между детьми и другие обстоятельства);
2) по инициативе органа при возникновении неблагоприятных условий для содержания, воспитания, обучения ребенка (детей);
3) в случаях возвращения ребенка (детей) родителям, передачи родственникам или усыновления ребенка (детей).
Сноска. Пункт 35 - в редакции приказа Министра просвещения РК от 18.08.2022 № 373 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
36. Органы осуществляют контроль за выполнением возложенных на патронатных воспитателей обязанностей по содержанию, воспитанию и обучению ребенка (детей) по месту жительства патронатного воспитателя в порядке, установленном Кодексом и настоящим Положением.
37. Контроль за воспитанием и содержанием ребенка (детей), переданного на патронатное воспитание, осуществляется органами не реже 1 раза в 6 месяцев в виде:

Ескерту. 28-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Оқу-ағарту министрінің 16.02.2024 № 35 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
29. Патронат тәрбиешілер облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың шегінде тұрғылықты жерінің өзгергені туралы көшкен сәтінен бастап күнтізбелік он күн ішінде органды жазбаша түрде хабардар етеді.
30. Патронат тәрбиеші облыстан, республикалық маңызы бар қаладан, астанадан тыс жерлерге тұрақты тұруға көшкен жағдайда шарт бұзылады.
31. Патронат тәрбиешiлер ауруханаға түскен не өзге де дәлелді себептер бойынша отбасында ұзақ уақыт болмаған жағдайда органдар Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес баланы (балаларды) қорғаншылыққа немесе қамқоршылыққа уақытша орналастыруды қамтамасыз етеді не негізгі патронат тәрбиешінің болмау уақытына басқа патронат тәрбиешімен шарт жасасады.
32. Патронат тәрбиешінің баланы (балаларды) денсаулық сақтау ұйымына уақытша орналастыруы патронат тәрбиешінің осы балаға (балаларға) қатысты құқықтары мен міндеттерін тоқтатпайды.
33. Отбасында патронаттық тәрбиедегі баланы (балаларды) асырап алуға беру кезінде осы баланы (балаларды) асырап алуға басым құқық оның қалауы ескеріле отырып, өз отбасында бала (балалар) тәрбиеленіп жатқан патронат тәрбиешіге беріледі.
34. Баланы (балаларды) 16 жасқа толғанда жұмысқа орналастырған жағдайда ол кәмелетке толғанша шарттың қолданылуы жалғасады.
35. Шарт:
1) дәлелді себептері (сырқаттануы, отбасылық немесе материалдық жағдайының өзгеруі, баламен өзара түсіністіктің болмауы, балалар арасындағы жанжалдар және басқалар) болған кезде патронат тәрбиешілердің бастамасы бойынша;
2) баланы (балаларды) күтіп-бағу, тәрбиелеу және білім беру үшін қолайсыз жағдайлар туындаған кезде органның бастамасы бойынша;
3) бала (балалар) ата-анасына қайтарылған, туыстарына берілген немесе бала (балалар) асырап алынған жағдайларда мерзімінен бұрын бұзылуы мүмкін.
Ескерту. 35-тармаққа орыс тілінде өзгеріс енгізілді, мемлекеттік тіліндегі мәтіні өзгермейді - ҚР Оқу-ағарту министрінің 18.08.2022 № 373 (алғаш ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
36. Органдар патронат тәрбиешілерге жүктелген баланы (балаларды) күтіп-бағу, тәрбиелеу және оқыту бойынша міндеттеріне бақылауды Кодексте және осы Ережеде белгіленген тәртіппен патронат тәрбиешінің тұрғылықты жері бойынша жүзеге асырады.
37. Патронаттық тәрбиеге берілген баланы (балаларды) тәрбиелеуге және күтіп-бағуға бақылауды органдар 6 айда кемінде 1 рет:

1) посещения ребенка (детей), переданного на патронатное воспитание, с целью проверки условий его воспитания и содержания;
2) контроля за своевременностью оформления и получения реабилитационных мероприятий, в том числе средств реабилитации согласно индивидуальной программе реабилитации, а также их адресного использования ребенком с инвалидностью;
3) проверок использования патронатными воспитателями материальных средств для воспитания и содержания ребенка (детей), переданного на патронатное воспитание.
Сноска. Пункт 37 - в редакции приказа Министра просвещения РК от 18.08.2022 № 373 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
38. Патронатный воспитатель предоставляет органу копию паспорта здоровья ребенка по форме, утвержденной приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 19 декабря 2023 года № 173 "О внесении дополнения в приказ исполняющего обязанности Министра здравоохранения Республики Казахстан от 30 октября 2020 года № ҚР ДСМ-175/2020 "Об утверждении форм учетной документации в области здравоохранения, а также инструкций по их заполнению" и о признании утратившим силу приказа Министра здравоохранения Республики Казахстан от 24 июня 2003 года № 469 "Об утверждении Инструкции по заполнению и ведению учетной формы 026/у-3 "Паспорта здоровья ребенка" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 33791), и отчеты о работе по его воспитанию, расходовании денег, выделенных на его содержание, и об управлении его имуществом не реже одного раза в шесть месяцев.
Сноска. Пункт 38 - в редакции приказа Министра просвещения РК от 31.03.2025 № 54 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Приложение 1
к Положению
о патронатном воспитании
_________________________
(наименование органа)
Заявление о желании стать патронатным воспитателем
Сноска. Положение дополнено приложением 1 в соответствии с приказом Министра образования и науки РК от 23.11.2017 № 590 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); в редакции приказа Министра просвещения РК от 30.06.2023 № 189 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Прошу Вас признать меня патронатным воспитателем
_____________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)
и индивидуальный идентификационный номер)
Против проведения обследования жилищно-бытовых условий не возражаю.
В случае переезда обязуюсь в течение 10 (десять) календарных дней сообщить о перемене места жительства.
Предупрежден (а) об ответственности за предоставление недостоверных сведений и поддельных документов.
Согласен(а) на использования сведений, составляющих охраняемую Законом Республики Казахстан
"О персональных данных и их защите" тайну, содержащихся в информационных системах.
"___" _____________ 20 ___ года
________________
подпись заявителя
_______
Приложение 2
к Положению
о патронатном воспитании
Сноска. Положение дополнено приложением 2 в соответствии с приказом Министра образования и науки РК от 23.11.2017 № 590 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Форма
Утверждаю
Руководитель
Управления образования
городов республиканского
значения и столицы, отдела
образования районов, городов
областного значения
_____________________________
_____________________________
фамилия, имя, отчество (при его наличии)
"__" ______________ 20___ года
дата, подпись, место печати

1) патронаттық тәрбиеге берілген балаға (балаларға) оның тәрбиелену және күтіп-бағылу жағдайларын тексеру мақсатында бару;
2) жеке оңалту бағдарламасына сәйкес оңалту іс-шараларының, оның ішінде оңалту құралдарының уақтылы ресімделуіне және алынуына, сондай-ақ мүгедектігі бар баланың оны мақсатты пайдалануына бақылау жасау;
3) патронат тәрбиешілердің патронаттық тәрбиеге берілген баланы (балаларды) тәрбиелеу және күтіп-бағу үшін материалдық құралдарды пайдалануын тексеру түрінде жүзеге асырады.
Ескерту. 37-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Оқу-ағарту министрінің 18.08.2022 № 373 (алғаш ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
38. Патронат тәрбиеші органға "Денсаулық сақтау саласындағы есепке алу құжаттамасының нысандарын, сондай-ақ оларды толтыру жөніндегі нұсқаулықтарды бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің міндетін атқарушының 2020 жылғы 30 қазандағы № ҚР ДСМ-175/2020 бұйрығына толықтыру енгізу туралы және Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау министрлігінің "Бала денсаулығы паспорты" 026/у-3 есеп нысанын толтыру және жүргізу жөніндегі Нұсқаулықты бекіту туралы" 2003 жылғы 24 маусымдағы № 469 бұйрығының күші жойылды деп тану туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2023 жылғы 19 желтоқсандағы № 173 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 33791 болып тіркелген) бекітілген нысан бойынша қамқорлыққа алынушының денсаулық паспортының көшірмесін және оны тәрбиелеу жөніндегі жұмыс, оны ұстауға бөлінген ақшаны жұмсау және оның мүлкін басқару туралы есептерді кемінде алты айда бір рет береді.
Ескерту. 38-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Оқу-ағарту министрінің 31.03.2025 № 54 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Патронаттық тәрбие туралы
ережеге
1-қосымша
_______________________
(органның атауы)
Патронаттық тәрбиеші болуға ниет білдіру туралы өтініш
Ескерту. Ереже 1-қосымшамен толықтырылды – ҚР Білім және ғылым министрінің 23.11.2017 № 590 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); жаңа редакцияда – ҚР Оқу-ағарту министрінің 30.06.2023 № 189 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.
Мені патронат тәрбиеші ретінде тануыңызды сұраймын _____________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болғана) _________ және жеке сәйкестендіру нөмірі)
Тұрғын үй-тұрмыстық жағдайларға тексеру жүргізуге қарсы емеспін.
Мекенжайым өзгерген жағдайда 10 жұмыс күні iшiнде ол туралы мәліметті міндетті түрде хабарлаймын.
Дұрыс емес мәлiметтер мен жалған құжаттар ұсынғаны үшiн жауапкершiлiк туралы маған ескертiлдi.
Ақпараттық жүйелерде сипатталған "Дербес деректер және оларды қорғау туралы" Қазақстан Республикасының Заңымен құпия қорғалатын мәліметтерді қолдануға келісемін.
20__жылғы "___"______________ _____ өтініш берушінің қолы
Нысан
Бекітемін
Республикалық маңызы бар
қалалардың және астананың
білім басқарманың,
аудандардағы, облыстық
маңызы бар қалалардағы білім
бөлімінің басшысы
____________________________
(тегі, аты және әкесінің аты
(бар болғанда)
20 ___ жылғы "__"__________
____________________________
күні, қолы, мөрдің орны

Сноска. Правый верхний угол приложения 2 - в редакции приказа Министра просвещения РК от 18.08.2022 № 373 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Акт
обследования жилищно-бытовых условий лиц,
желающих принять ребенка (детей) на патронатное воспитание
Дата проведения обследования
________________________________________________________________________________
Обследование проведено ________________________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии), должность лица
проводившего
обследование____________________________________________________________________
Адрес и телефон органа, осуществляющего функции по опеке и
попечительству:__________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
1. Проводилось обследование условий жизни
(Ф.И.О. (при его наличии), год
рождения)_______________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
Документ, удостоверяющий
личность________________________________________________________________________
Место жительства (по месту
регистрации)_____________________________________________________________________
Место фактического проживания_____________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
Образование_____________________________________________________________________
Место работы__________________________________________________________________________
(Ф.И.О. (при его наличии), год
рождения)_______________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
Документ, удостоверяющий
личность________________________________________________________________________
Место жительства (по месту
регистрации)_____________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
Место фактического
проживания_____________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
Образование_____________________________________________________________________
Место работы__________________________________________________________________________

Ескерту. 2-қосымшаның оң жақ жоғарғы бұрышы жаңа редакцияда – ҚР Оқу-ағарту министрінің 18.08.2022 № 373 (алғаш ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Баланы (балаларды) патронаттық тәрбиелеуге қабылдауға ниет білдірген тұлғалардың тұрғын үй-тұрмыстық жағдайын тексеріп-қарау актісі
Ескерту. Ереже 2-қосымшамен толықтырылды – ҚР Білім және ғылым министрінің 23.11.2017 № 590 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Тексеріп-қарау жүргізілген күн _____________________________________________
Тексеріп-қарауды жүргізген ________________________________________________
(тексеріп-қарауды жүргізген адамдардың тегі, аты, әкесінің аты
(бар болған жағдайда), лауазымы, жұмыс орны) ______________________________________________________________________________
______________________________________________________________________________
Қорғаншылық немесе қамқоршылық жөніндегі функцияларды жүзеге асыратын
органның мекенжайы және телефоны: ___________________________________________
1. ____________________________________________________________________
(Т.А.Ә. (бар болған жағдайда), туған жылы) тұрғын үй-тұрмыстық
жағдайлары тексерілді.
Жеке басын куәландыратын құжат ________________________________________
Тұрғылықты жері (тіркеу орны бойынша) __________________________________
Нақты тұрғылықты жері _________________________________________________
Білімі _________________________________________________________________
Жұмыс орны ___________________________________________________________
Жеке басын куәландыратын құжат ________________________________________
Тұрғылықты жері (тіркеу орны бойынша) __________________________________
Нақты тұрғылықты жері _________________________________________________
Білімі _________________________________________________________________
Жұмыс орны _____________________________________________________________

2. Общая характеристика жилищно-бытовых условий
Документ, подтверждающий право пользования жилищем
________________________________________________________________________________
Ф.И.О. (при его наличии ) собственника
жилья___________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
Общая площадь ___________ (кв. м) жилая площадь _____________ (кв. м)
Количество жилых комнат _________ прописаны ________(постоянно, временно)
Благоустроенность жилья
________________________________________________________________________________
(благоустроенное, неблагоустроенное, с частичными удобствами)
Санитарно-гигиеническое состояние
________________________________________________________________________________
(хорошее, удовлетворительное, неудовлетворительное)
Дополнительные сведения о жилье ( наличие отдельного спального места для ребенка,
подготовки уроков, отдыха, наличие
мебели)_________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
3. Другие члены семьи, проживающие совместно:
Фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Дата рождения,
Место работы, должность или место учебы
Родственное отношение
примечание
4. Сведения о доходах семьи: общая сумма _____________, в том числе
заработная плата, другие доходы ________________________ (расписать).
5. Характеристика семьи (межличностные взаимоотношения в семье, личные
качества, интересы, опыт общения с детьми, готовность всех членов семьи к
приему детей)
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
6. Мотивы для приема ребенка на воспитание в семью
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
7. Заключение (наличие условий для передачи детей в семью на патронат)
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
_________      ___________________
(подпись)      (инициалы, фамилия)
_______________      (дата)
Ознакомлены:____________________________________________________________________
Ф.И.О. (при его наличии), дата, подпись лиц, желающих принять ребенка (детей) в семью на патронат)
Приложение 3
к Положению
о патронатном воспитании

2. Тұрғын үй-тұрмыстық жағдайларының жалпы сипаттамасы
Тұрғын үйді пайдалану құқығын растайтын құжат
____________________________________________________________________________
_____________________________________________________________________________
Тұрғын үйдің меншік иесінің Т.А.Ә. (бар болған жағдайда),
_____________________________________________________________________________
_____________________________________________________________________________
Жалпы көлемі __________ (ш.м.) тұрғын көлемі __________________________ (ш.м.)
Тұрғын бөлмелердің саны ______, тіркеуде тұрғандар __________________________
(тұрақты, уақытша)
Тұрғын үйдің жайлылығы ___________________________________________________
(абаттандырылған, абаттандырылмаған, ішінара жайлы)
Санитариялық-гигиеналық жай-күйі
__________________________________________________________________________
(жақсы, қанағаттанарлық, қанағаттанарлықсыз)
Тұрғын үй туралы қосымша мәліметтер (балаға арналған жеке жатын орны,сабақ
дайындауға, демалуға арналған орынның, жиһаздардың және т.б.бар болуы)
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
3. Отбасының бірге тұратын басқа мүшелері:
Тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда)
Туған күні
Жұмыс орны, қызметі немесе оқу орны
Туыстық қатынастары
Ескерту
4. Отбасының табысы туралы мәлімет: жалпы сома __________, оның ішінде жалақы,
басқа да табыстар _________________________________________________________ (жазу).
5. Отбасының сипаттамасы (отбасындағы адамдар арасындағы өзара қарым-қатынас,
олардың жеке қасиеттері, қызығушылығы, балалармен қарым-қатынас тәжірибесі, барлық
отбасы мүшелерінің балаларды қабылдауға дайындығы) ______________________________
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
6. Баланы отбасына тәрбиелеуге қабылдау себептері:
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
7. Қорытынды (балаларды отбасына патронатқа беру үшін жағдайдың бар болуы)
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
(қолы) (тегі,аты-жөні) (күні)
Таныстық: ________________________________________________________________________________
(баланы (балаларды) отбасына патронатқа қабылдауға тілек білдірген тұлғалардың
Т.А.Ә. (бар болған жағдайда), күні, қолы)
Нысан
Бекітемін
Республикалық маңызы бар
қалалардың және астананың
білім басқарманың,
аудандардағы, облыстық
маңызы бар қалалардағы білім
бөлімінің басшысы
____________________________
(тегі, аты және әкесінің аты
(бар болғанда)
20___ жылғы "__" ___________
____________________________
күні, қолы, мөрдің орны
Ескерту. 3-қосымшаның оң жақ жоғарғы бұрышы жаңа редакцияда – ҚР Оқу-ағарту министрінің 18.08.2022 № 373 (алғаш ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Баланы патронаттық тәрбиелеуге беру туралы шартты жасау мүмкіндігі (мүмкін еместігі) туралы