Об утверждении Правил выдачи, изменения и погашения квот на выбросы парниковых газов
Приказ Министра энергетики Республики Казахстан от 28 июня 2016 года № 292. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 28 июля 2016 года № 14012. Утратил силу приказом и.о. Министра экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан от 4 августа 2021 года № 289
Сноска. Утратил силу приказом и.о. Министра экологии, геологии и природных ресурсов РК от 04.08.2021 № 289 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Примечание РЦПИ!
Вводится в действие с 01.01.2018.
В соответствии с подпунктом 30) статьи 17 Экологического кодекса Республики Казахстан от 9 января 2007 года ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила выдачи, изменения и погашения квот на выбросы парниковых газов.
2. Департаменту по изменению климата Министерства энергетики Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) направление копии настоящего приказа на официальное опубликование в периодические печатные издания и в информационно-правовую систему "Әділет" в течение десяти календарных дней после его государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан, а также в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Республиканский центр правовой информации";
3) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства энергетики Республики Казахстан и на интранет-портале государственных органов;
4) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Департамент юридической службы Министерства энергетики Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 2) и 3) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра энергетики Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие с 1 января 2018 года и подлежит официальному опубликованию.
Министр энергетики
Республики Казахстан
К. Бозумбаев
Утверждены
приказом Министра энергетики
Республики Казахстан
от 28 июня 2016 года № 292
Правила
выдачи, изменения и погашения квот на выбросы парниковых газов

Парниктік газдар шығарындыларына квоталарды беру, өзгерту және өтеу қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2016 жылғы 28 маусымдағы № 292 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2016 жылы 28 шілдеде № 14012 болып тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Экология, геология және табиғи ресурстар министрінің м.а. 2021 жылғы 4 тамыздағы № 289 бұйрығымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Экология, геология және табиғи ресурстар министрінің м.а. 04.08.2021 № 289 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
РҚАО-ның ескертпесі!
Бұйрық 01.01.2018 ж. бастап қолданысқа енгізіледі
2007 жылғы 9 қаңтардағы Қазақстан Республикасының Экологиялық кодексінің 17-бабының 30) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Парниктік газдар шығарындыларына квоталарды бөлу, өзгерту және өтеу қағидалары бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігінің Климаттың өзгеруі жөніндегі департаменті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрық Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгенінен кейін он күнтізбелік күн ішінде оның көшірмесін мерзімді баспа басылымдарында және "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде ресми жариялауға, сондай-ақ тіркелген бұйрықты алған күннен бастап бес жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің "Республикалық құқықтық ақпарат орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жіберуді;
3) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігінің ресми интернет-ресурсында және мемлекеттік органдардың интернет-порталында орналастыруды;
4) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігінің Заң департаментіне осы тармақтың 2) және 3) тармақшаларында қарастырылған іс-шараларды орындау бойынша мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Энергетика вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық 2018 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізіледі және ресми жариялануға жатады.
Қазақстан Республикасының
Энергетика министрі
Қ. Бозымбаев
Қазақстан Республикасы
Энергетика министрінің
2016 жылғы 28 маусымда
№ 292 бұйрығымен бекітілген
Парниктік газдар шығарындыларына квоталарды беру, өзгерту және өтеу қағидалары

Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила выдачи, изменения и погашения квот на выбросы парниковых газов (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 30) статьи 17 Экологического кодекса Республики Казахстан от 9 января 2007 года (далее – Кодекс) и определяют порядок выдачи, изменения и погашения квот на выбросы парниковых газов.
2. В настоящих Правилах используются следующие термины и определения:
1) базовая линия – объем выбросов парниковых газов, произведенных за установленный период;
2) новые установки – установки, подпадающие под требования пункта 1 статьи 94-2 Кодекса, и которые были введены в эксплуатацию в период действия Национального плана распределения квот на выбросы парниковых газов, утвержденного на соответствующий период (далее – Национальный план);
3) увеличение мощности установки – увеличение годового объема добычи, производства, переработки и транспортировки продукции;
4) блокирование счета оператора установки – временное приостановление использования оператором установки углеродных единиц, зачисленных на его счет до предоставления требуемых документов, указанных в пункте 3 статьи 94-2 Кодекса;
5) квота на выбросы парниковых газов – количественный объем регулируемых выбросов парниковых газов, установленный для оператора установки на период действия Национального плана;
6) удельный коэффициент выбросов парниковых газов – показатель соотношения выбросов парниковых газов на единицу продукции.
Сноска. Пункт 2 в редакции приказа и.о. Министра энергетики РК от 03.08.2018 № 301 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
3. Иные термины и определения, используемые в настоящих Правилах, применяются в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Глава 2. Порядок выдачи квот на выбросы парниковых газов
4. Для зачисления квот на выбросы парниковых газов оператор установки открывает счет в Государственном реестре углеродных единиц в соответствии с Правилами ведения государственного реестра углеродных единиц, утвержденными приказом Министра охраны окружающей среды Республики Казахстан от 10 мая 2012 года № 147-ө (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 7702).
5. Квота на выбросы парниковых газов зачисляется на счет оператора установки в Государственном реестре углеродных единиц (далее – Государственный реестр) в соответствии с объемами, указанными в Национальном плане, в течение десяти рабочих дней со дня его вступления в силу согласно пункту 2 статьи 94-2 Кодекса.

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Парниктік газдар шығарындыларына квоталарды беру, өзгерту және өтеу қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) 2007 жылғы 9 қаңтардағы Қазақстан Республикасы Экологиялық кодексінің 17-бабының 30) тармақшасына (бұдан әрі – Кодекс) сәйкес әзірленді және парниктік газдар шығарындыларына квоталарды беру, өзгерту және өтеу тәртібін айқындайды.
2. Осы Қағидаларда мынадай терминдер мен анықтамалар пайдаланылады:
1) базалық шек – белгіленген кезең ішінде шығарылған парниктік газдар шығарындыларының көлемі;
2) жаңа қондырғылар – Кодекстің 94-2-бабының 1-тармағына сәйкес келетін және тиісті кезеңге бекітілген Парниктік газдар шығарындыларына квоталар бөлудің ұлттық жоспарының (бұдан әрі – Ұлттық жоспар) қолданылуы кезеңінде пайдаланылуға енгізілген қондырғылар;
3) қондырғының қуатын ұлғайту – өнімді шығару, өндіру, қайта өңдеу және тасымалдаудың жылдық көлемін ұлғайту;
4) қондырғы операторының шотын бұғаттау – Кодекстің 94-2-бабының 3-тармағында көрсетілген талап етілетін құжаттарды бергенге дейін қондырғы операторының шотына салынған көміртегі бірліктерін пайдалануды уақытша тоқтатуы;
5) парниктік газдар шығарындыларына квота – Ұлттық жоспардың қолданылу кезеңінде қондырғы операторы үшін белгіленген реттелетін парниктік газдар шығарындыларының сандық көлемі;
6) парниктік газдар шығарындыларының үлестік коэффициенті –парниктік газдар шығарындыларының өнім бірлігіне арақатынасының көрсеткіші.
Ескерту. 2-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Энергетика министрінің м.а. 03.08.2018 № 301 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2-тарау. Парниктік газдар шығарындыларына квоталар беру тәртібі
4. Парниктік газдар шығарындыларына квоталар бөлу үшін қондырғы операторы Қазақстан Республикасы Қоршаған ортаны қорғау министрінің 2012 жылғы 10 мамырдағы № 147-ө бұйрығымен бекітілген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 7702 болып тіркелген) Көміртегі бірліктерінің мемлекеттік тізілімін жүргізу қағидаларына сәйкес Көміртегі бірліктерінің мемлекеттік тізілімінде шот ашады.
5. Парниктік газдар шығарындыларына квоталар Көміртегі бірліктерінің мемлекеттік тізіліміндегі қондырғы операторының (бұдан әрі – Мемлекеттік тізілім) шотына Ұлттық жоспарда көрсетілген көлемдерге сәйкес, Кодекстің 94-2-бабының 2-тармағына сәйкес оның күшіне енген күнінен бастап он жұмыс күні ішінде аударылады.

6. Оператор установки до первого апреля первого года действия Национального плана представляет валидированный план мониторинга выбросов парниковых газов и верифицированный паспорт установки в уполномоченный орган в области охраны окружающей среды (далее – уполномоченный орган).
7. В случае непредставления оператором установки документов, указанных в пункте 6 настоящих Правил, уполномоченный орган в течение пяти рабочих дней со дня окончания срока предоставления документов, уведомляет оператора Государственного реестра, являющегося подведомственной организацией по регулированию выбросов парниковых газов уполномоченного органа, о блокировании счета оператора установки до их предоставления.
Сноска. Пункт 7 в редакции приказа и.о. Министра энергетики РК от 03.08.2018 № 301 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
8. План мониторинга выбросов парниковых газов разрабатывается согласно форме плана мониторинга выбросов парниковых газов, утверждаемый в соответствии с подпунктом 29) статьи 17 Кодекса и подлежит валидированию.
9. Паспорт установки разрабатывается в соответствии с формой паспорта установки, утвержденной приказом Министра охраны окружающей среды Республики Казахстан от 15 мая 2013 года № 122-ө (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 8496), и подлежит верификации.
10. Уполномоченный орган в течение пятнадцати календарных дней с момента получения от оператора установки документов, указанных в пункте 6 настоящих Правил, рассматривает их на полноту и соответствие требованиям, установленным настоящими Правилами.
11. В случае выявления неполноты и (или) несоответствия представленных документов направляет их на доработку и уведомляет оператора Государственного реестра о блокировании счета оператора установки до представления доработанных документов.
12. По установке, включенной в Национальный план в период его действия, оператор установки представляет документы, указанные в пункте 6 настоящих Правил, в течение трех месяцев после его включения в Национальный план.
13. Выдача квот по новой установке, осуществляется из резерва объема квот Национального плана на отчетный год, в котором была введена в эксплуатацию новая установка. Со следующего отчетного года оператор новой установки подлежит включению в Национальный план в соответствии с Правилами распределения квот на выбросы парниковых газов и формирования резервов установленного количества и объема квот Национального плана распределения квот на выбросы парниковых газов, утверждаемых в соответствии с подпунктом 9) статьи 16 Кодекса.

6. Қондырғы операторы Ұлттық жоспардың алғашқы қолданылу жылының бірінші сәуіріне дейін қоршаған ортаны қорғау саласындағы уәкілетті органға (бұдан әрі – уәкілетті орган) парниктік газдар шығарындыларының валидацияланған мониторинг жоспарын және қондырғының верификацияланған паспортын ұсынады.
7. Қондырғы операторы осы Қағидалардың 6-тармағында көрсетілген құжаттарды бермеген жағдайда, уәкілетті орган құжаттарды беру мерзімі аяқталған күнінен бастап бес жұмыс күні ішінде уәкілетті органның парниктік газдар шығарындыларын реттеу бойынша ведомстволық бағынысты ұйымы болып табылатын Мемлекеттік тізілім операторына оларды бермегенге дейін қондырғы операторының шотын бұғаттау туралы хабарлайды.
Ескерту. 7-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Энергетика министрінің м.а. 03.08.2018 № 301 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
8. Парниктік газдар шығарындыларының мониторингі жоспары Кодекстің 17-бабының 29) тармақшасына сәйкес бекітілетін Парниктік газдар шығарындылары мониторингі жоспарының нысанына сәйкес әзірленеді және валидациялауға жатады.
9. Қондырғы паспорты Қазақстан Республикасы Қоршаған ортаны қорғау министрінің 2013 жылғы 15 мамырдағы № 122-ө бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 8496 болып тіркелген) бекітілген Қондырғы паспортының нысанына сәйкес әзірленеді және верификациялауға жатады.
10. Уәкілетті орган қондырғы операторынан осы Қағидалардың 6-тармағында көрсетілген құжаттарды алған күнінен бастап күнтізбелік он бес күннің ішінде олардың толықтығы мен осы Қағидалармен орнатылған талаптарға сәйкестігін қарастырады.
11. Берілген құжаттардың толық еместігі және (немесе) сәйкес еместігі анықталған жағдайда, оларды пысықтауға жібереді және Мемлекеттік тізілім операторына пысықталған құжаттар берілмегенге дейін қондырғы операторының шотын бұғаттау туралы хабарлама береді.
12. Қондырғы операторы Ұлттық жоспардың қолданылуы кезеңінде оған енгізілген қондырғы бойынша осы Қағидалардың 6-тармағында көрсетілген құжаттарды оны Ұлттық жоспарға енгізгеннен кейін үш айдың ішінде ұсынады.
13. Жаңа қондырғы бойынша квоталар беру жаңа қондырғы іске қосылған Ұлттық жоспардың есептік жылға арналған квоталар көлемінің резервінен жүзеге асырылады. Келесі есептік жылдан бастап жаңа қондырғы операторы Кодекстің 16-бабының 9) тармақшасына сәйкес бекітілетін Парниктік газдар шығарындыларына квоталар бөлудің және Парниктік газдар шығарындыларына квоталар бөлудің ұлттық жоспарындағы квоталардың белгіленген мөлшердегі резерві мен көлемін қалыптастыру қағидаларына сәйкес Ұлттық жоспарға енгізілуге жатады.

13-1. Выдача квот для новой установки осуществляется на основе применения удельных коэффициентов выбросов парниковых газов.
Оператор установки рассчитывает объем запрашиваемой квоты для новой установки путем умножения объема планируемого производства продукции в период действия Национального плана на удельный коэффициент выбросов парниковых газов в соответствии с перечнем удельных коэффициентов выбросов парниковых газов, утвержденным приказом Министра энергетики Республики Казахстан от 28 июня 2017 года № 222 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 15396) (далее – перечень).
Объем планируемого производства продукции в период действия Национального плана подтверждается данными производственных планов, технических проектов и производственной документации оператора установки.
При отсутствии удельных коэффициентов выбросов парниковых газов в перечне, оператор установки рассчитывает объем запрашиваемой квоты для новой установки путем применения формул, указанных в методиках расчетов выбросов, сокращений выбросов и поглощений парниковых газов, утвержденных уполномоченным органом в соответствии с подпунктом 29) статьи 17 Кодекса.
Сноска. Правила дополнены пунктом 13-1 в соответствии с приказом и.о. Министра энергетики РК от 03.08.2018 № 301 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
14. Для получения единиц квот на новую установку, оператор установки представляет в уполномоченный орган не позднее одного месяца до ввода в эксплуатацию соответствующей установки:
1) заявление на выдачу квот на выбросы парниковых газов по новой установке / для установок субъектов администрирования по форме согласно приложению 1 к настоящим Правилам;
2) валидированный план мониторинга выбросов парниковых газов;
3) верифицированный паспорт установки;
4) копию документа, удостоверяющего личность – для физического лица;
5) сведения о государственной регистрации (перерегистрации) юридического лица, уполномоченный орган получает из соответствующих государственных информационных систем.
Сноска. Пункт 14 с изменением, внесенным приказом и.о. Министра экологии, геологии и природных ресурсов РК от 03.11.2020 № 276 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
15. Уполномоченный орган в течение пятнадцати календарных дней с момента получения документов, указанных в пункте 14 настоящих Правил, проверяет полноту и соответствие представленных документов требованиям, установленным настоящими Правилами. В случае выявления неполноты и несоответствия представленных документов направляет их на доработку.

13-1. Жаңа қондырғы үшін квоталарды беру парниктік газдар шығарындыларының үлестік коэффициенттерін қолдану негізінде жүзеге асырылады.
Кондырғы операторы жаңа қондырғы үшін сұратылатын квоталар көлемін Ұлттық жоспардың қолданылуы кезеңінде жоспарланатын өнім өндірісінің көлеміне Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2017 жылғы 28 маусымдағы № 222 бұйрығымен бекітілген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде №15396 болып тіркелген) Парниктік газдар шығарындыларының үлестік коэффициенттерінің тізбесіне (бұдан әрі – тізбе) сәйкес парниктік газдар шығарындыларының үлестік коэффициентін көбейту арқылы есептейді.
Ұлттық жоспардың қолданылуы кезеңінде жоспарланатын өнім өндірісінің көлемі қондырғы операторының өндірістік жоспарларының, техникалық жобаларының деректерімен және өндірістік құжаттамасымен расталады.
Тізбеде парниктік газдар шығарындыларының үлестік коэффициенттері болмаған кезде, қондырғы операторы жаңа қондырғы үшін сұратылатын квоталар көлемін Кодекстің 17-бабының 29) тармақшасына сәйкес уәкілетті орган бекіткен парниктік газдар шығарындыларын, шығарындыларын азайтуды және сіңіруді есептеу әдістемелерінде көрсетілген формулаларды қолдану арқылы есептейді.
Ескерту. 2-тарау 13-1-тармақпен толықтырылды – ҚР Энергетика министрінің м.а. 03.08.2018 № 301 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
14. Жаңа қондырғыға квоталар бірліктерін алу үшін қондырғы операторы уәкілетті органға тиісті қондырғыны іске қосқанға дейін бір айдан кешіктірмей мынадай құжаттарды:
1) осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша жаңа қондырғы/әкімшілендіру субъектілерінің қондырғылары үшін парниктік газдар шығарындыларына квоталар беруге өтініш;
2) парниктік газдар шығарындыларының валидацияланған мониторинг жоспарын;
3) қондырғының верификацияланған паспортын;
4) жеке тұлға үшін – жеке басын куәландыратын құжаттың көшірмесін;
5) заңды тұлғаны мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу) туралы мәліметтерді уәкілетті орган тиісті мемлекеттік ақпараттық жүйелерден алады.
Ескерту. 14-тармаққа өзгеріс енгізілді – ҚР Экология, геология және табиғи ресурстар министрінің м.а. 03.11.2020 № 276 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
15. Уәкілетті орган осы Қағидалардың 14-тармағында көрсетілген құжаттарды алған күнінен бастап күнтізбелік он бес күннің ішінде ұсынылған құжаттардың толықтығы мен осы Қағидалармен орнатылған талаптарға сәйкестігін тексереді. Ұсынылған құжаттардың толық еместігі және сәйкес еместігі анықталған жағдайда, оларды пысықтауға жібереді.

16. После представления оператором установки доработанных документов, уполномоченный орган рассматривает документы в сроки, указанные в пункте 15 настоящих Правил.
17. В случае принятия положительного решения о выдаче единиц квот из резерва объема квот Национального плана по новым установкам, уполномоченный орган в течение трех рабочих дней направляет соответствующие уведомления оператору Государственного реестра с указанием оператора новой установки, объема распределенных единиц квот и оператору установки о необходимости открытия счета в Государственном реестре.
Квота по новой установке зачисляется оператором Государственного реестра в течение трех рабочих дней со дня открытия соответствующего счета оператора установки.
Сноска. Пункт 17 в редакции приказа и.о. Министра энергетики РК от 03.08.2018 № 301 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
18. Выдача квот для установки субъекта администрирования, эксплуатация которой в период действия Национального плана подпадает под требования пункта 1 статьи 94-2 Кодекса (далее – квотируемый субъект администрирования), осуществляется из резерва объема квот Национального плана. Со следующего отчетного года квотируемый субъект администрирования подлежит включению в Национальный план в соответствии с Правилами распределения квот на выбросы парниковых газов и формирования резервов установленного количества и объема квот Национального плана распределения квот на выбросы парниковых газов, утвержденными в соответствии с подпунктом 9) статьи 16 Кодекса.
Сноска. Пункт 18 в редакции приказа и.о. Министра энергетики РК от 03.08.2018 № 301 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
18-1. Выдача квот квотируемому субъекту администрирования осуществляется на основе применения удельных коэффициентов выбросов парниковых газов.
Квотируемый субъект администрирования рассчитывает объем запрашиваемой квоты путем умножения объема планируемого производства продукции в период действия Национального плана на удельный коэффициент выбросов парниковых газов в соответствии с перечнем.
Объем планируемого производства продукции в период действия Национального плана подтверждается данными производственных планов, технических проектов и производственной документации оператора установки.
При отсутствии удельных коэффициентов выбросов парниковых газов в перечне, квотируемый субъект администрирования рассчитывает объем запрашиваемой квоты путем применения формул, указанных в методиках расчетов выбросов, сокращений выбросов и поглощений парниковых газов, утвержденных уполномоченным органом в соответствии с подпунктом 29) статьи 17 Кодекса.
Сноска. Правила дополнены пунктом 18-1 в соответствии с приказом и.о. Министра энергетики РК от 03.08.2018 № 301 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

16. Қондырғы операторы пысықталған құжаттарды ұсынғаннан кейін уәкілетті орган құжаттарды осы Қағидалардың 15-тармағында көрсетілген мерзімде қарайды.
17. Жаңа қондырғылар бойынша Ұлттық жоспардағы квоталар көлемінің резервінен квоталар көлемін беру туралы оң шешім қабылданған жағдайда, уәкілетті орган Мемлекеттік тізілім операторына жаңа қондырғы операторын, бөлінген квоталар бірліктерінің көлемін көрсете отырып және қондырғы операторына Мемлекеттік тізілімде шот ашу қажеттілігі туралы тиісті хабарламаларды үш жұмыс күні ішінде жібереді.
Мемлекеттік тізілім операторы жаңа қондырғы бойынша квотаны қондырғы операторы тиісті шотты ашқан күнінен бастап үш жұмыс күні ішінде аударады.
Ескерту. 17-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Энергетика министрінің м.а. 03.08.2018 № 301 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
18. Ұлттық жоспардың қолданылуы кезеңінде пайдаланылуы Кодекстің 94-2-бабының 1-тармағының талаптарына сәйкес келетін әкімшілендіру субъектілерінің қондырғысы (бұдан әрі – әкімшілендірудің квоталанатын субъектісі) үшін квоталар беру Ұлттық жоспардағы квоталар көлемінің резервінен жүзеге асырылады. Келесі есептік жылдан бастап әкімшілендірудің квоталанатын субъектісі Кодекстің 16-бабының 9) тармақшасына сәйкес бекітілген Парниктік газдар шығарындыларына квоталар бөлудің және Парниктік газдар шығарындыларына квоталар бөлудің ұлттық жоспарындағы квоталардың белгіленген мөлшердегі резерві мен көлемін қалыптастыру қағидаларына сәйкес Ұлттық жоспарға енгізілуге жатады.
Ескерту. 18-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Энергетика министрінің м.а. 03.08.2018 № 301 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
18-1. Әкімшілендірудің квоталанатын субъектісіне квоталарды беру парниктік газдар шығарындыларының үлестік коэффициенттерін қолдану негізінде жүзеге асырылады.
Әкімшілендірудің квоталанатын субъектісі сұратылатын квоталар көлемін Ұлттық жоспардың қолданылуы кезеңінде жоспарланатын өнім өндірісінің көлеміне тізбеге сәйкес парниктік газдар шығарындыларының үлестік коэффициентін көбейту арқылы есептейді.
Ұлттық жоспардың қолданылуы кезеңінде жоспарланатын өнім өндірісінің көлемі қондырғы операторының өндірістік жоспарларының, техникалық жобаларының деректерімен және өндірістік құжаттамасымен расталады.
Тізбеде парниктік газдар шығарындыларының үлестік коэффициенттері болмаған кезде, әкімшілендірудің квоталанатын субъектісі сұратылатын квота көлемін Кодекстің 17-бабының 29) тармақшасына сәйкес уәкілетті орган бекіткен парниктік газдар шығарындыларын, шығарындыларын азайтуды және сіңіруді есептеу әдістемелерінде көрсетілген формулаларды қолдану арқылы есептейді.
Ескерту. 2-тарау 18-1-тармақпен толықтырылды – ҚР Энергетика министрінің м.а. 03.08.2018 № 301 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

19. Для получения единиц квот квотируемый субъект администрирования в течение трех месяцев после представления верифицированного отчета об инвентаризации парниковых газов, согласно которому выбросы соответствующей установки превышают эквивалент двадцати тысяч тонн двуокиси углерода в год, подает в уполномоченный орган следующие документы:
1) заявление на выдачу квот на выбросы парниковых газов по новой установке / для установок субъектов администрирования по форме согласно приложению 1 к настоящим Правилам;
2) валидированный план мониторинга выбросов парниковых газов;
3) верифицированный паспорт установки;
4) копию документа, удостоверяющего личность – для физического лица;
5) сведения о государственной регистрации (перерегистрации) юридического лица, уполномоченный орган получает из соответствующих государственных информационных систем.
Сноска. Пункт 19 с изменением, внесенным приказом и.о. Министра экологии, геологии и природных ресурсов РК от 03.11.2020 № 276 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
20. Уполномоченный орган в течение пятнадцати календарных дней с момента получения документов, указанных в пункте 19 настоящих Правил, проверяет полноту и соответствие представленных документов требованиям, установленным настоящими Правилами. В случае выявления неполноты и несоответствия представленных документов направляет их на доработку.
21. После предоставления квотируемым субъектом администрирования доработанных документов, уполномоченный орган рассматривает документы в сроки, указанные в пункте 20 настоящих Правил.
Сноска. Пункт 21 в редакции приказа и.о. Министра энергетики РК от 03.08.2018 № 301 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
22. В случае принятия положительного решения о выдаче единиц квот из резерва объема квот Национального плана квотируемому субъекту администрирования, уполномоченный орган в течение трех рабочих дней направляет соответствующие уведомления оператору Государственного реестра с указанием квотируемого субъекта администрирования, объема распределенных единиц квот и квотируемому субъекту администрирования о необходимости открытия счета в Государственном реестре.
Квота квотируемому субъекту администрирования зачисляется оператором Государственного реестра в течение трех рабочих дней со дня открытия соответствующего счета.
Сноска. Пункт 22 в редакции приказа и.о. Министра энергетики РК от 03.08.2018 № 301 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

19. Квоталар бірліктерін алу үшін әкімшілендірудің квоталанатын субъектісі уәкілетті органға шығарындылары жылына көміртегі қостотығының жиырма мың тоннасына тең келетін мөлшерден асатын тиісті қондырғыға сәйкес парниктік газдар шығарындыларын түгендеу туралы верификациялық есепті бергеннен кейін үш айдың ішінде мынадай құжаттарды:
1) осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша жаңа қондырғы/әкімшілендіру субъектілерінің қондырғылары үшін парниктік газдар шығарындыларына квоталар беруге өтініш;
2) парниктік газдар шығарындыларының валидацияланған мониторинг жоспарын;
3) қондырғының верификацияланған паспортын;
4) жеке тұлға үшін – жеке басын куәландыратын құжаттың көшірмесін;
5) заңды тұлғаны мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу) туралы мәліметтерді уәкілетті орган тиісті мемлекеттік ақпараттық жүйелерден алады.
Ескерту. 19-тармаққа өзгеріс енгізілді – ҚР Экология, геология және табиғи ресурстар министрінің м.а. 03.11.2020 № 276 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
20. Уәкілетті орган осы Қағидалардың 19-тармағында көрсетілген құжаттарды алған күнінен бастап күнтізбелік он бес күннің ішінде ұсынылған құжаттардың толықтығы мен осы Қағидалармен орнатылған талаптарға сәйкестігін тексереді. Ұсынылған құжаттардың толық еместігі және сәйкес еместігі анықталған жағдайда, оларды пысықтауға жібереді.
21. Әкімшілендірудің квоталанатын субъектісі пысықталған құжаттарды ұсынғаннан кейін уәкілетті орган құжаттарды осы Қағидалардың 20-тармағында көрсетілген мерзімде қарайды.
Ескерту. 21-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Энергетика министрінің м.а. 03.08.2018 № 301 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
22. Әкімшілендірудің квоталанатын субъектісіне Ұлттық жоспардағы квоталар көлемінің резервінен квоталар бірліктерін беру туралы оң шешім қабылданған жағдайда, уәкілетті орган Мемлекеттік тізілім операторына әкімшілендірудің квоталанатын субъектісін, бөлінген квоталар бірліктерінің көлемін көрсете отырып және әкімшілендірудің квоталанатын субъектісіне Мемлекеттік тізілімінде шот ашу қажеттілігі туралы тиісті хабарламаларды үш жұмыс күні ішінде жібереді.
Әкімшілендірудің квоталанатын субъектісіне квотаны Мемлекеттік тізілім операторы тиісті шотты ашқан күнінен бастап үш жұмыс күні ішінде аударады.
Ескерту. 22-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Энергетика министрінің м.а. 03.08.2018 № 301 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

Глава 3. Порядок изменения квот на выбросы парниковых газов
23. Изменение квот осуществляется путем выдачи дополнительного объема квот на выбросы парниковых газов.
24. Оператор установки обращается в уполномоченный орган для получения дополнительного объема квот на выбросы парниковых газов при отсутствии или недостатке объема квот в Национальном плане в случаях:
введения нового стационарного источника выбросов парниковых газов на установке, квотируемой на основе применения базовой линии, от начала года разработки и периода действия Национального плана;
увеличения мощности установки, квотируемой на основе применения удельных коэффициентов выбросов парниковых газов, в период действия Национального плана.
Сноска. Пункт 24 в редакции приказа и.о. Министра энергетики РК от 03.08.2018 № 301 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
25. В случаях, указанных в пункте 24 настоящих Правил, оператор установки подает в уполномоченный орган не ранее 1 апреля, но не позднее 1 октября года, следующего за отчетным, следующие документы:
1) заявление на изменение объема квот на выбросы парниковых газов по форме, согласно приложению 2 к настоящим Правилам;
2) верифицированный паспорт установки (в случае введения нового стационарного источника);
3) валидированный план мониторинга (в случае введения нового стационарного источника);
4) документ, подтверждающий ввод в эксплуатацию источника от начала года разработки и периода действия Национального плана (в случае введения нового стационарного источника);
5) расчеты, обосновывающие объем запрашиваемой дополнительной квоты на выбросы парниковых газов (в случае увеличения мощности установки).
Дополнительный объем квот на выбросы парниковых газов выдается на основе подтвержденных отчетов об инвентаризации парниковых газов за период действующего Национального плана в случае недостатка основного объема квот.
В случае обращения за дополнительным объемом квот на выбросы парниковых газов за период действия Национального плана, оператор установки подает в уполномоченный орган документы, указанные в настоящем пункте, не ранее 1 апреля, но не позднее 1 июля года, следующего за отчетным.
Сноска. Пункт 25 - в редакции приказа и.о. Министра экологии, геологии и природных ресурсов РК от 03.11.2020 № 276 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
25-1. При введении нового стационарного источника, дополнительный объем квоты выдается в объеме, равном выбросам парниковых газов от данного источника в соответствии с верифицированным отчетом об инвентаризации парниковых газов за предыдущий отчетный год.
При увеличении мощности установки, оператор установки рассчитывает запрашиваемый дополнительный объем квот на выбросы парниковых газов по следующей формуле:
М = (Х - У)×Z,
где:
М – запрашиваемый дополнительный объем квоты на выбросы парниковых газов;
Х – подтвержденный объем производства, указанный в верифицированном отчете об инвентаризации парниковых газов за предыдущий отчетный год;

3-тарау. Парниктік газдар шығарындыларына квоталарды өзгерту тәртібі
23. Квоталарды өзгерту парниктік газдар шығарындыларына қосымша квоталар көлемін беру арқылы жүзеге асырылады.
24. Қондырғы операторы Ұлттық жоспарда квоталар көлемі болмаған немесе жетпеген кезде парниктік газдар шығарындыларына қосымша квоталар көлемін алу үшін мынадай жағдайларда:
Ұлттық жоспарды әзірлеу жылынан бастап және оның қолданылу кезеңінде базалық шекті қолдану негізінде квоталанатын қондырғыға парниктік газдар шығарындыларының жаңа стационарлық көзі енгізілген;
Ұлттық жоспардың қолданылу кезеңінде парниктік газдар шығарындыларының үлестік коэффициенттерін қолдану негізінде квоталанатын қондырғының қуатын ұлғайтқан жағдайларда уәкілетті органға жүгінеді.
Ескерту. 24-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Энергетика министрінің м.а. 03.08.2018 № 301 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
25. Осы Қағидалардың 24-тармағында көрсетілген жағдайларда, қондырғы операторы уәкілетті органға есептік жылдан кейінгі жылдың 1 сәуірінен ерте емес, бірақ 1 қазанынан кешіктірмей, мынадай құжаттарды тапсырады:
1) осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша парниктік газдар шығарындыларына квоталар көлемін өзгертуге өтініш;
2) қондырғының верификацияланған паспорты (жаңа стационарлық көзді енгізген жағдайда);
3) валидацияланған мониторинг жоспары (жаңа стационарлық көзді енгізген жағдайда);
4) Ұлттық жоспарды әзірлеу жылының басынан және оның қолданысқа енгізілу кезеңінен бастап көздің іске қосылуын растайтын құжат (жаңа стационарлық көз енгізілген жағдайда);
5) парниктік газдар шығарындыларына сұратылатын қосымша квота көлемін негіздейтін есептеулер (қуаты ұлғайған жағдайда).
Парниктік газдар шығарындыларына квоталардың қосымша көлемі квоталардың негізгі көлемі жеткіліксіз болған жағдайда, қолданыстағы Ұлттық жоспар кезеңінде парниктік газдарды түгендеу туралы расталған есептер негізінде беріледі.
Ұлттық жоспардың қолданылу кезеңі үшін парниктік газдар шығарындыларына қосымша көлемге өтініш берген жағдайда, қондырғы операторы осы тармақта көрсетілген құжаттарды уәкілетті органға келесі есептік жылдан кейінгі жылдың 1 сәуірінен ерте емес, бірақ 1 шілдеден кешіктірмей береді.
Ескерту. 25-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Экология, геология және табиғи ресурстар министрінің м.а. 03.11.2020 № 276 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
25-1. Жаңа стационарлық көзді енгізген кезде, қосымша квота көлемі өткен есептік жылдағы парниктік газдарды түгендеу туралы верификацияланған есепке сәйкес осы көздегі парниктік газдар шығарындыларына тең көлемде беріледі.
Қондырғының қуаты ұлғайған кезде, қондырғы операторы сұратылатын парниктік газдар шығарындыларына қосымша квота көлемін мына формула бойынша есептейді:
М = (Х - У)×Z,
мұндағы:
М – парниктік газдар шығарындыларына сұратылатын қосымша квота көлемі;
Х – өткен есептік жылдағы парниктік газдарды түгендеу туралы верификацияланған есепте көрстілген расталған өндіріс көлемі;

У – среднее значение объема производства за 2013-2015 годы;
Z – удельный коэффициент выбросов парниковых газов, согласно перечню.
Сноска. Правила дополнены пунктом 25-1 в соответствии с приказом и.о. Министра энергетики РК от 03.08.2018 № 301 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
25-2. Срок обращения единиц квот резерва, предназначенных для выдачи дополнительных квот на выбросы парниковых газов, осуществляется в течение девяноста рабочих дней после даты окончания предоставления отчетности по последнему отчетному году соответствующего Национального плана.
Сноска. Правила дополнены пунктом 25-2 в соответствии с приказом и.о. Министра энергетики РК от 03.08.2018 № 301 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
26. Уполномоченный орган рассматривает документы, представленные оператором установки, указанные в пункте 25 настоящих Правил, в течение пятнадцати календарных дней с момента получения документов.
В случае принятия положительного решения о выдаче дополнительного объема квот на выбросы парниковых газов, уполномоченный орган в течение трех рабочих дней направляет соответствующие уведомления оператору Государственного реестра с указанием оператора установки, объема дополнительной квоты и оператору установки.
Сноска. Пункт 26 в редакции приказа и.о. Министра энергетики РК от 03.08.2018 № 301 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
27. Дополнительный объем квоты зачисляется оператором Государственного реестра на счет оператора установки в течение трех рабочих дней со дня получения письменного уведомления уполномоченного органа.
28. Информация о пересмотренных объемах квот на выбросы парниковых газов публикуется на официальном интернет-ресурсе уполномоченного органа.
29. В случаях неполноты и несоответствия представленных документов уполномоченный орган направляет на доработку документы, указанные в пункте 25 настоящих Правил.
30. После представления оператором установки доработанных документов, уполномоченный орган рассматривает документы в сроки, указанные в пункте 26 настоящих Правил.
31. В случаях смены оператора установки, его наименования либо организационно-правовой формы, уполномоченный орган в течение пяти рабочих дней со дня обращения заявителя на основе следующих подтверждающих документов уведомляет оператора Государственного реестра о внесении соответствующих изменений:

У – 2013-2015 жылдардағы өндіріс көлемінің орташа мәні;
Z – тізбеге сәйкес парниктік газдар шығарындыларының үлестік коэффициенті.
Ескерту. 3-тарау 25-1-тармақпен толықтырылды – ҚР Энергетика министрінің м.а. 03.08.2018 № 301 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
25-2. Парниктік газдар шығарындыларына қосымша квота беруге арналған резервтегі квота бірліктеріне өтініш беру мерзімі тиісті Ұлттық жоспардың соңғы есептік жылы бойынша есептілікті ұсынудың соңғы күні аяқталғаннан кейін тоқсан жұмыс күні ішінде жүзеге асырылады.
Ескерту. 3-тарау 25-2-тармақпен толықтырылды – ҚР Энергетика министрінің м.а. 03.08.2018 № 301 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
26. Уәкілетті орган осы Қағидалардың 25-тармағында көрсетілген құжаттарды алған сәтінен бастап он бес күнтізбелік күні ішінде қондырғы операторы ұсынған құжаттарды қарайды.
Парниктік газдар шығарындыларына қосымша квоталар көлемін беру туралы оң шешім қабылданған жағдайда, уәкілетті орган қондырғы операторына және Мемлекеттік тізілім операторына қондырғы операторын және қосымша квоталар көлемін көрсете отырып, үш жұмыс күні ішінде тиісті хабарламалар жібереді.
Ескерту. 26-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Энергетика министрінің м.а. 03.08.2018 № 301 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
27. Қосымша квоталар көлемін Мемлекеттік тізілімнің операторы қондырғы операторының шотына уәкілетті органнан жазбаша хабарлама алған күнінен бастап үш жұмыс күні ішінде аударады.
28. Парниктік газдар шығарындыларына қатысты қайта қаралған квоталар көлемі туралы ақпарат уәкілетті органның ресми интернет-ресурсында жарияланады.
29. Берілген құжаттар толық болмаған және сәйкес келмеген жағдайларда, уәкілетті орган осы Қағидалардың 25-тармағында көрсетілген құжаттарды пысықтауға жібереді.
30. Қондырғы операторы пысықталған құжаттарды ұсынғаннан кейін уәкілетті орган құжаттарды осы Қағидалардың 26-тармағында көрсетілген мерзімде қарайды.
31. Қондырғы операторы, оның атауы немесе ұйымдастыру-құқықтық нысаны ауысқан жағдайда, уәкілетті орган өтініш берушінің өтініш берген күнінен бастап бес жұмыс күні ішінде Мемлекеттік тізілімнің операторына мынадай расталатын құжаттар негізінде тиісті өзгерістер енгізілгені туралы хабарлама береді:

1) договор купли-продажи либо акт приема-передачи установки – в случае смены оператора установки (отчуждение);
2) копия документа, удостоверяющего личность – для физического лица;
3) сведения о государственной регистрации (перерегистрации) юридического лица оператор государственного реестра получает из соответствующих государственных информационных систем.
Сноска. Пункт 31 с изменением, внесенным приказом и.о. Министра экологии, геологии и природных ресурсов РК от 03.11.2020 № 276 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
32. Оператор Государственного реестра в течение пяти рабочих дней вносит соответствующие изменения.
Обязательства по выбросам парниковых газов переносятся на нового оператора установки согласно пункту 2 статьи 94-4 Кодекса.
33. В случае, когда при смене оператора установки происходит изменение объема квоты, установленного Национальным планом, оператор установки подает в уполномоченный орган документы, указанные в пункте 31 настоящих Правил.
34. Оператор установки, в случае его ликвидации, уведомляет уполномоченный орган о прекращении своей деятельности с приложением отчета об инвентаризации парниковых газов за отработанный период.
34-1. В случае непредставления отчета об инвентаризации парниковых газов ликвидированным оператором установки, уполномоченный орган принимает решение о переносе неиспользованного объема квот со счета ликвидированного оператора установки на счет Резерва Национального плана.
Сноска. Правила дополнены пунктом 34-1 в соответствии с приказом и.о. Министра экологии, геологии и природных ресурсов РК от 03.11.2020 № 276 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
35. Уполномоченный орган в течение трех рабочих дней после принятия решения, в случаях, указанных в пунктах 34,34-1 настоящих Правил, уведомляет оператора Государственного реестра о переносе неиспользованного объема квот на выбросы парниковых газов со счета ликвидированного оператора установки на счет резерва объема квот Национального плана.
Сноска. Пункт 35 - в редакции приказа и.о. Министра экологии, геологии и природных ресурсов РК от 03.11.2020 № 276 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
35-1. В случае снижения мощности установки, квотируемой на основе применения удельных коэффициентов выбросов парниковых газов, подтвержденной в отчете об инвентаризации парниковых газов за предыдущие отчетные годы, уполномоченный орган по итогам действия периода соответствующего Национального плана изымает соответствующий объем квот в резерв Национального плана за исключением объема квот, перераспределенного между установками одного оператора в соответствии с пунктом 5 статьи 94-2 Кодекса.
Уполномоченный орган уведомляет оператора установки об изъятии объема квот в течении трех рабочих дней после принятия решения об изъятии, образованного в результате снижения мощности установки. Уполномоченный орган уведомляет оператора государственного реестра в течении трех рабочих дней о необходимости перевода объема квот со счета оператору установки на счет резерва Национального плана с указанием объема квот.

1) қондырғыны сатып алу-сату шарты немесе қабылдау-тапсыру актісі – қондырғы операторы ауысқан жағдайда (иеліктен айыру);
2) жеке тұлға үшін – жеке басын куәландыратын құжаттың көшірмесі;
3) заңды тұлғаны мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу) туралы мәліметтерді мемлекеттік тізілім операторы тиісті мемлекеттік ақпараттық жүйелерден алады.
Ескерту. 31-тармаққа өзгеріс енгізілді – ҚР Экология, геология және табиғи ресурстар министрінің м.а. 03.11.2020 № 276 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
32. Мемлекеттік тізілімнің операторы бес жұмыс күні ішінде тиісті өзгерістерді енгізеді.
Парниктік газдар шығарындылары бойынша міндеттемелер Кодекстің 94-4-бабының 2-тармағына сәйкес жаңа қондырғы операторына беріледі.
33. Қондырғы операторы ауысқанда Ұлттық жоспармен белгіленген квоталар көлемі өзгерген жағдайда, қондырғы операторы осы Қағидалардың 31-тармағында көрсетілген құжаттарды уәкілетті органға береді.
34. Қондырғы операторы таратылған жағдайда, уәкілетті органды жұмыс істеген мерзім ішінде парниктік газдарды түгендеу туралы есеппен қоса, өзінің қызметінің тоқтатылғаны туралы хабардар етеді.
34-1. Таратылған қондырғы операторы парниктік газдарды түгендеу туралы есепті ұсынбаған жағдайда, уәкілетті орган квоталардың пайдаланылмаған көлемін қондырғының таратылған операторының шотынан ұлттық жоспар резервінің шотына ауыстыру туралы шешім қабылдайды.
Ескерту. 34-1-тармақпен толықтырылды – ҚР Экология, геология және табиғи ресурстар министрінің м.а. 03.11.2020 № 276 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
35. Уәкілетті орган шешім қабылдағаннан кейін үш жұмыс күні ішінде осы Қағидалардың 34, 34-1-тармақтарында көрсетілген жағдайларда Мемлекеттік тізілім операторын парниктік газдар шығарындыларына пайдаланылмаған квоталар көлемін қондырғының таратылған операторының шотынан Ұлттық жоспардың квоталар көлемі резервінің шотына ауыстыру туралы хабардар етеді.
Ескерту. 35-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Экология, геология және табиғи ресурстар министрінің м.а. 03.11.2020 № 276 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
35-1. Өткен есепті жылдардағы парниктік газдарды түгендеу туралы есепте расталған парниктік газдар шығарындыларының үлестік коэффициенттерін қолдану негізінде квоталанған қондырғының қуаты төмендеген жағдайда уәкілетті орган тиісті Ұлттық жоспар кезеңінің қолданылу қорытындылары бойынша Кодекстің 94-2-бабының 5-тармағына сәйкес бір оператордың қондырғылары арасында дербес бөлінген квоталар көлемін қоспағанда, тиісті квоталар көлемін Ұлттық жоспар резервіне алады.
Уәкілетті орган қондырғы операторын қондырғы қуатының төмендеуі нәтижесінде пайда болған алу туралы шешім қабылданғаннан кейін үш жұмыс күні ішінде квоталар көлемінің алынғаны туралы хабардар етеді.
Уәкілетті орган квоталар көлемін көрсете отырып, қондырғы операторының шотынан Ұлттық жоспар резервінің шотына квоталар көлемін аудару қажеттілігі туралы Мемлекеттік тізілім операторын хабардар етеді.

Сноска. Правила дополнены пунктом 35-1 в соответствии с приказом и.о. Министра экологии, геологии и природных ресурсов РК от 03.11.2020 № 276 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 4. Порядок погашения квот на выбросы парниковых газов
36. Погашение квот на выбросы парниковых газов осуществляется ежегодно путем изъятия из обращения (списания) углеродных единиц Национального плана согласно верифицированному отчету об инвентаризации выбросов парниковых газов за отчетный год (далее - отчет) в Государственном реестре.
37. Уполномоченный орган в течение пяти рабочих дней после регистрации отчета направляет оператору Государственного реестра уведомление о необходимости передачи единиц квот со счета оператора установки на счет погашения квот с указанием объема квот для погашения за отчетный год.
38. В случае совершения сделки путем прямой продажи-покупки недостающего объема квот от установленного объема Национальным планом, указанного в представленном отчете как планируемое к приобретению, в целях передачи их на погашение, оператор установки погашает единицы квот в следующем порядке:
1) операторы установок (продавец и покупатель) представляют в уполномоченный орган в течение пяти рабочих дней со дня совершения сделки сведения, включающие информацию об операторах установок (продавце и покупателе), объеме проданных/купленных единиц квот, цене, согласно Правилам торговли квотами на выбросы парниковых газов и углеродными единицами, утвержденным приказом Министра охраны окружающей среды Республики Казахстан от 11 мая 2012 года № 151-ө (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 7711) (далее – Правила торговли);
2) уполномоченный орган уведомляет оператора Государственного реестра о необходимости передачи соответствующего объема единиц квот между счетами операторов установок (счета продавца и покупателя) в Государственном реестре, с указанием объема квот для передачи согласно Правилам торговли;
3) оператор установки (покупатель) после зачисления купленных единиц квот на его счет, представляет в уполномоченный орган заявление на погашение квот на выбросы парниковых газов по форме, согласно приложению 3 к настоящим Правилам;
4) уполномоченный орган уведомляет оператора Государственного реестра о необходимости передачи соответствующего объема единиц квот со счета оператора установки на счет погашения квот с указанием объема квот в Государственном реестре.

Ескерту. 35-1-тармақпен толықтырылды – ҚР Экология, геология және табиғи ресурстар министрінің м.а. 03.11.2020 № 276 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
4-тарау. Парниктік газдар шығарындыларына квоталарды өтеу тәртібі
36. Парниктік газдар шығарындыларына квоталарды өтеу Мемлекеттік тізілімінде есептік жылдағы парниктік газдар шығарындыларын түгендеу туралы верификациялық есепке (бұдан әрі - есеп) сәйкес Ұлттық жоспардағы көміртегі бірліктерін жыл сайынғы айналымнан алып тастау (есептен шығару) арқылы жүзеге асырылады.
37. Уәкілетті орган есеп тіркелгеннен кейін бес жұмыс күні ішінде Мемлекеттік тізілім операторына есептік жылдағы өтеу үшін квоталар көлемін көрсете отырып, қондырғы операторының шотынан квоталарды өтеу шотына квоталар бірліктерін беру қажеттілігі туралы хабарлама жолдайды.
38. Сатып алуға жоспарланған ретінде оларды өтеуге беру мақсатында ұсынылған есепте көрсетілген, Ұлттық жоспармен белгіленген көлемнен квоталардың жетпеген көлемін тікелей сату-сатып алу жолымен мәміле жасалған жағдайда, қондырғы операторы квоталар бірліктерін мынадай тәртіппен өтейді:
1) қондырғылар операторлары (сатушы және сатып алушы) уәкілетті органға мәміле жасасқан күннен бастап бес жұмыс күні ішінде қондырғылар операторлары (сатушы және сатып алушы), сатылған/сатып алынған квоталар бірліктерінің көлемі, Қазақстан Республикасы Қоршаған ортаны қорғау министрінің 2012 жылғы 11 мамырдағы № 151-ө бұйрығымен (Нормативтiк құқықтық актiлерiнiң мемлекеттiк тіркеу тізілімінде № 7711 болып тіркелген) бекітілген Парниктік газдар шығарындыларына квоталармен және көміртегі бірліктерімен сауда жасау қағидаларына сәйкес (бұдан әрі - Сауда жасау қағидалары) бағасы туралы ақпаратты қамтитын мәліметтерді ұсынады;
2) уәкілетті орган Сауда жасау қағидаларына сәйкес Мемлекеттік тізілімдегі қондырғылар операторлары шоттарының (сатушы және сатып алушы шоты) арасындағы тиісті квоталар бірліктерінің көлемін беру үшін квоталар көлемін көрсете отырып, беру қажеттілігі туралы Мемлекеттік тізілім операторын хабардар етеді;
3) қондырғы операторы (сатып алушы) оның шотына сатып алынған квоталар салынғаннан кейін уәкілетті органға осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша парниктік газдар шығарындыларына квоталарды өтеуге өтініш береді;
4) уәкілетті орган қондырғы операторының шотынан квоталарды өтеу шотына Мемлекеттік тізілімдегі квоталар көлемін көрсете отырып, тиісті квоталар көлемін беру қажеттілігі туралы Мемлекеттік тізілім операторын хабардар етеді.

39. В случае совершения сделки на товарной бирже по продаже-покупке углеродных единиц, указанных в представленном отчете как планируемое к приобретению недостающего объема квот от установленного объема Национальным планом, в целях передачи их на погашение, оператор установки погашает единицы квот в следующем порядке:
1) оператор установки представляет оператору Государственного реестра лист учета биржевой сделки по итогам проведения продажи-покупки углеродных единиц;
2) оператор установки (покупатель) после зачисления купленных единиц квот на его счет представляет оператору Государственного реестра заявление на погашение квот на выбросы парниковых газов по форме, согласно приложению 3 к настоящим Правилам;
3) оператор Государственного реестра производит передачу соответствующего объема единиц квот со счета оператора установки на счет погашения квот.
40. В случае получения единиц внутреннего сокращения оператор установки представляет оператору Государственного реестра заявление на погашение квот на выбросы парниковых газов по форме, согласно приложению 3 к настоящим Правилам.
Оператор Государственного реестра производит передачу соответствующего объема единиц внутреннего сокращения со счета оператора установки на счет погашения квот.
41. В случае получения дополнительного объема квот на выбросы парниковых газов, в целях передачи их на погашение, оператор установки погашает единицы в следующем порядке:
1) оператор установки после зачисления дополнительного объема квот на выбросы парниковых газов на его счет представляет в уполномоченный орган заявление на погашение квот на выбросы парниковых газов по форме согласно приложению 3 к настоящим Правилам;
2) уполномоченный орган уведомляет оператора Государственного реестра о необходимости передачи дополнительного объема единиц квот со счета оператора установки на счет погашения квот с указанием объема квот в Государственном реестре;
3) оператор Государственного реестра производит передачу дополнительного объема единиц квот со счета оператора установки на счет погашения квот в течение трех рабочих дней.
Сноска. Правила дополнены пунктом 41 в соответствии с приказом и.о. Министра энергетики РК от 03.08.2018 № 301 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Приложение 1 к Правилам
выдачи, изменения и погашения
квот на выбросы
парниковых газов
Форма
Заявление на выдачу квот на выбросы парниковых газов по новой установке/для установок субъектов администрирования
Сноска. Приложение 1 - в редакции приказа и.о. Министра экологии, геологии и природных ресурсов РК от 03.11.2020 № 276 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

39. Сатып алуға жоспарланған ретінде оларды өтеуге беру мақсатында ұсынылған есепте көрсетілген, Ұлттық жоспармен белгіленген көлемнен квоталардың жетпеген көлемінің көміртегі бірліктерін сату-сатып алу бойынша тауар биржасында мәмілелер жасалған жағдайда, қондырғы операторы квоталар бірліктерін мынадай тәртіппен өтейді:
1) қондырғы операторы Мемлекеттік тізілім операторына көміртегі бірліктерін сату-сатып алу жүргізу қорытындылары бойынша биржалық мәмілені есепке алу парағын ұсынады;
2) қондырғы операторы (сатып алушы) оның шотына сатып алынған квоталар салынғаннан кейін Мемлекеттік тізілім операторына осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша парниктік газдар шығарындыларына квоталарды өтеуге өтініш береді;
3) Мемлекеттік тізілім операторы қондырғы операторының шотынан квоталарды өтеу шотына тиісті квоталар бірліктерінің көлемін беруді жүргізеді.
40. Ішкі азайту бірліктерін алған жағдайда, қондырғы операторы Мемлекеттік тізілім операторына осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша парниктік газдар шығарындыларына квоталарды өтеуге өтініш береді.
Мемлекеттік тізілім операторы қондырғы операторының шотынан квоталарды өтеу шотына тиісті ішкі азайту бірліктерінің көлемін беруді жүргізеді.
41. Парниктік газдар шығарындыларына қосымша квота көлемін алған жағдайда, оларды өтеуге беру мақсатында қондырғы операторы бірліктерді мынадай тәртіппен өтейді:
1) қондырғы операторы оның шотына қосымша квота көлемі аударылғаннан кейін уәкілетті органға осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша парниктік газдар шығарындыларына квоталарды өтеуге өтініш береді;
2) уәкілетті орган Мемлекеттік тізілім операторына Мемлекеттік тізілімдегі квота көлемін көрсете отырып, қондырғы операторының шотынан квоталарды өтеу шотына квота бірліктерінің қосымша көлемін беру қажеттілігі туралы хабарлайды;
3) Мемлекеттік тізілім операторы үш жұмыс күні ішінде қондырғы операторының шотынан квоталарды өтеу шотына квота бірліктерінің қосымша көлемін аударады.
Ескерту. 4-тарау 41-тармақпен толықтырылды – ҚР Энергетика министрінің м.а. 03.08.2018 № 301 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Парниктік газдар
шығарындыларына квоталарды
беру, өзгерту және өтеу
қағидаларына
1-қосымша
Нысан
Жаңа қондырғы бойынша/әкімшілендіру субъектілерінің қондырғылары үшін парниктік газдар шығарындыларына квоталар беруге өтініш
Ескерту. 1-қосымша жаңа редакцияда – ҚР Экология, геология және табиғи ресурстар министрінің м.а. 03.11.2020 № 276 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

1. Наименование оператора установки/квотируемого субъекта администрирования
2. Общие сведения:
2.1. Юридический адрес
2.2. Индивидуальный идентификационный номер (ИИН) или бизнес-идентификационный номер (БИН)
2.3. Контактные телефоны, факс, электронная почта
3. Сектор экономики, к которому относится установка, подпадающая под требования по квотированию выбросов парниковых газов (код и название) по общему классификатору видов экономической деятельности
4. Объем запрашиваемой квоты на выбросы парниковых газов из резерва объема квот на период действия Национального плана:
В том числе объем запрашиваемой квоты на выбросы парниковых газов на отчетный год:
5. Период действия Национального плана
с " "___ 20___ годапо " "___ 20__ года
Отчетный год, на который предназначается объем запрашиваемой квоты на выбросы парниковых газов:
6. К заявке прилагаются следующие документы:
1) Верифицированный паспорт установки (оригинал);
2) валидированный план мониторинга; выбросов парниковых газов (оригинал);
Руководитель _____________________________________________________
(фамилия, имя и отчество (при его наличии), должность, подпись)
печать (за исключением лиц, являющихся субъектами частного предпринимательства).
Приложение 2 к Правилам
выдачи, изменения и погашения
квот на выбросы
парниковых газов
Форма
Заявление на изменение объема квот на выбросы парниковых газов
Сноска. Приложение 2 - в редакции приказа и.о. Министра экологии, геологии и природных ресурсов РК от 03.11.2020 № 276 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Наименование оператора установки
2. Общие сведения:
2.1. Юридический адрес
2.2. Индивидуальный идентификационный номер (ИИН) или бизнес-идентификационный номер (БИН)
2.3. Контактные телефоны, факс, электронная почта
3. Вид экономической деятельности, согласно Общему классификатору видов экономической деятельности, к которому относится установка, подпадающая под требования по квотированию выбросов парниковых газов (код и название)
4. Объем квот, установленный согласно действующему Национальному плану:
5. Дополнительный объем квот:
6. Общий объем квот с учетом дополнительного объема квот
7. Причина запроса изменения объема квот (отметить необходимое):
7.1. Увеличение мощности установки
7.2. Введение нового стационарного источника выбросов парниковых газов, технологически связанного с установкой
8. Отчетный год, на который запрашивается дополнительный объем квот на выбросы парниковых газов
9. К заявлению прилагаются следующие документы:

1. Қондырғы операторының /квоталанатын әкімшілендіру субъектісінің атауы
2. Жалпы мәліметтер:
2.1. Заңды мекенжайы
2.2. Жеке сәйкестендіру нөмірі (ЖСН) немесе бизнес-сәйкестендіру нөмірі (БСН)
2.3. Байланыс телефондары, факс, электронды пошта
3. Экономикалық қызмет түрлерінің жалпы жіктеуіші бойынша (код және атауы) парниктік газдар шығарындыларын квоталау жөніндегі талаптарға сәйкес келетін қондырғы жататын экономика секторы
4. Ұлттық жоспардың қолдану кезеңінде квоталар көлемі резервінен парниктік газдар шығарындыларына сұратылатын квоталар көлемі
Соның ішінде есептік жылда парниктік газдар шығарындыларына сұратылатын квоталар көлемі
5. Ұлттық жоспар қолданылу кезеңі
20__ жылғы " " ___ бастап20__ жылғы " " _____ дейін
Парниктік газдар шығарындыларына сұратылатын квоталар көлемінің есептік жылы
6. Өтінімге мынадай құжаттар қоса беріледі:
1) қондырғының верификацияланған паспорты (түпнұсқа);
2) парниктік газдар шығарындыларының валидацияланған мониторинг жоспары (түпнұсқа);
Басшы ____________
(тегі, аты және әкесінің аты (бар болған кезде), лауазымы, қолы)
мөр (жеке кәсіпкерлікті субъектілерін қоспағанда)
Парниктік газдар
шығарындыларына квоталарды
беру, өзгерту және өтеу
қағидаларына
2-қосымша
Нысан
Парниктік газдар шығарындыларына квоталар көлемін өзгертуге өтініш
Ескерту. 2-қосымша жаңа редакцияда – ҚР Экология, геология және табиғи ресурстар министрінің м.а. 03.11.2020 № 276 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. Қондырғы операторының атауы
2. Жалпы мәліметтер:
2.1. Заңды мекенжайы
2.2. Жеке сәйкестендіру нөмірі (ЖСН), бизнес-сәйкестендіру нөмірі немесе (БСН)
2.3. Байланыс телефондары, факс, электронды пошта
3. Экономикалық қызмет түрлерінің жалпы жіктеуіші бойынша (код және атауы) парниктік газдар шығарындыларын квоталау талаптарына сәйкес келетін қондырғы жататын экономикалық қызмет түрі
4. Қолданыстағы Ұлттық жоспарға сәйкес белгіленген квоталар көлемі:
5. Квоталардың қосымша көлемі:
6. Квоталардың қосымша көлемі есебімен квоталардың жалпы көлемі
7. Квота көлемін өзгертуді сұрау себебі (қажеттісін белгілеу):
7.1.Қондырғы қуатын ұлғайту
7.2. Қондырғымен технологиялық байланысқан парниктік газдар шығарындыларының жаңа стационарлық көзін енгізу
8. Парниктік газдар шығарындыларына қосымша квоталар көлемі сұратылатын есептік жыл
9. Өтінішке мынадай құжаттар қоса беріледі:

1) верифицированный паспорт установки (в случае введения нового стационарного источника);
2) валидированный план мониторинга выбросов парниковых газов (в случае введения нового стационарного источника);
3) документ, подтверждающий ввод в эксплуатацию источника от начала года разработки и периода действия Национального плана (в случае введения нового стационарного источника);
4) расчеты, обосновывающие объем запрашиваемой дополнительной квоты на выбросы парниковых газов (в случае увеличения мощности).
Наименование ______________
Адрес_______Телефон______Электронный адрес_________
Исполнитель ________________
(фамилия, имя и отчество (при его наличии)),
подпись)______Телефон______
Руководитель_____________
Главный бухгалтер ___________
(фамилия, имя и отчество (при его наличии)),______________подпись)______
Руководитель _______________________________________________________
(фамилия, имя и отчество (при его наличии), должность, подпись)
печать (за исключением лиц, являющихся субъектами частного предпринимательства).
Приложение 3 к Правилам
выдачи, изменения и погашения
квот на выбросы
парниковых газов
Форма
Заявление на погашение квот на выбросы парниковых газов
Сноска. Приложение 3 - в редакции приказа и.о. Министра экологии, геологии и природных ресурсов РК от 03.11.2020 № 276 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Наименование оператора установки
2. Общие сведения:
2.1. Юридический адрес
2.2. Индивидуальный идентификационный номер (ИИН) или бизнес-идентификационный номер (БИН)
2.3. Контактные телефоны, факс, электронная почта
3. Сектор экономики, к которому относится установка, подпадающая под требования по квотированию выбросов парниковых газов (код и название) по общему классификатору видов экономической деятельности
4. Общий объем погашаемой квоты на выбросы парниковых газов
___ тонн
4.1. Единицы квот, приобретенные для погашения
____ тонн
4.2. Единицы внутреннего сокращения выбросов
____ тонн
4.3. Дополнительный объем единиц квот
____ тонн
5. Отчетный год
20__ год
Руководитель ____________________________________________________
(фамилия, имя и отчество (при его наличии), должность, подпись)
Печать (за исключением лиц, являющихся субъектами частного предпринимательства).

1) қондырғының верификацияланған паспорты (жаңа стационарлық көзді енгізген жағдайда);
2) парниктік газдар шығарындыларының валидацияланған мониторинг жоспары (жаңа стационарлық көзді енгізген жағдайда);
3) Ұлттық жоспарды әзірлеу жылынан бастап және оның қолданылу кезеңі ішінде көздің іске қосылуын растайтын құжат (жаңа стационарлық көзді енгізген жағдайда);
4) парниктік газдар шығарындыларына сұратылатын қосымша квоталар көлемін негіздейтін есептеулер (қуатын ұлғайтқан жағдайда).
Атауы ________________________________________________________________________________________________
Мекенжайы _______________________
Телефон _________________________
электронды мекенжайы ____________
Орындаушы __________________________________
(тегі, аты және әкесінің аты (бар болған кезде), қолы))
_______
Телефон _________________________
Басшы ____________________________
Бас бухгалтер ____________________
(тегі, аты және әкесінің аты (бар болған кезде), қолы))_______
(тегі, аты және әкесінің аты (бар болған кезде), қолы)) _______
Басшы _____________________________
(тегі, аты және әкесінің аты (бар болған кезде), лауазымы, қолы).
мөр (жеке кәсіпкерлікті субъектілерін қоспағанда)
Парниктік газдар
шығарындыларына квоталарды
беру, өзгерту және өтеу
қағидаларына
3-қосымша
Нысан
Парниктік газдар шығарындыларына квоталарды өтеуге өтініш
Ескерту. 3-қосымша жаңа редакцияда – ҚР Экология, геология және табиғи ресурстар министрінің м.а. 03.11.2020 № 276 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. Қондырғы операторының атауы
2. Жалпы мәліметтер:
2.1. Заңды мекенжайы
2.2. Жеке сәйкестендіру нөмірі (ЖСН) немесе бизнес-сәйкестендіру нөмірі (БСН)
2.3. Байланыс телефондары, факс, электронды пошта
3. Экономикалық қызмет түрлерінің жалпы жіктеуіші бойынша (код және атауы) парниктік газдар шығарындыларын квоталау талаптарына сәйкес келетін қондырғы жататын экономикалық қызмет түрі
4. Парниктік газдар шығарындыларына өтелетін квотаның жалпы көлемі
_________
тонна
4.1. Өтеу үшін сатып алынған квота бірліктері
__________
тонна
4.2. Шығарындыларды ішкі азайту бірліктері
__________
тонна
4.3. Квота бірліктерінің қосымша көлемі
__________
тонна
5. Есептік жыл
20__ жыл
Басшы _____________________________
(тегі, аты және әкесінің аты (бар болған кезде), лауазымы, қолы).
мөр (жеке кәсіпкерлікті субъектілерін қоспағанда)