Об утверждении Правил организации деятельности платежных организаций
Постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 31 августа 2016 года № 215. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 20 октября 2016 года № 14347.
В соответствии с подпунктом 52-1) части второй статьи 15 Закона Республики Казахстан "О Национальном Банке Республики Казахстан", законами Республики Казахстан "О государственных услугах", "О разрешениях и уведомлениях", и подпунктом 1) пункта 1 статьи 4 Закона Республики Казахстан "О платежах и платежных системах" Правление Национального Банка Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
Сноска. Преамбула - в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 20.12.2021 № 116 (вводится в действие с 01.04.2022).
1. Утвердить прилагаемые Правила организации деятельности платежных организаций.
2. Департаменту платежных систем (Ашыкбеков Е.Т.) в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) совместно с Юридическим департаментом (Сарсенова Н.В.) государственную регистрацию настоящего постановления в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) направление настоящего постановления в республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Республиканский центр правовой информации Министерства юстиции Республики Казахстан":
на официальное опубликование в информационно-правовой системе "Әділет" в течение десяти календарных дней после его государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
для включения в Государственный реестр нормативных правовых актов Республики Казахстан, Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан в течение десяти календарных дней со дня его государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
3) размещение настоящего постановления на официальном интернет-ресурсе Национального Банка Республики Казахстан после его официального опубликования.
3. Управлению по защите прав потребителей финансовых услуг и внешних коммуникаций (Терентьев А.Л.) обеспечить направление настоящего постановления на официальное опубликование в периодические печатные издания в течение десяти календарных дней после его государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан.
4. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на заместителя Председателя Национального Банка Республики Казахстан Пирматова Г.О.
5. Настоящее постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Председатель
Национального Банка
Д. Акишев
"СОГЛАСОВАНО"
Министерство информации и коммуникаций
Республики Казахстан
Министр _______________ Д. Абаев

Төлем ұйымдарының қызметін ұйымдастыру қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2016 жылғы 31 тамыздағы № 215 қаулысы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2016 жылы 20 қазанда № 14347 болып тіркелді.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Кіріспе жаңа редакцияда көзделген
"Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 15-бабы екінші бөлігінің 52-1) тармақшасына, "Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер туралы", "Рұқсаттар және хабарламалар туралы" Қазақстан Республикасының заңдарына және "Төлемдер және төлем жүйелері туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 4-бабы 1-тармағының 1) тармақшасына сәйкес Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Басқармасы ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
Ескерту. Кіріспе жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 20.12.2021 № 116 (01.04.2022 бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
1. Қоса беріліп отырған Төлем ұйымдарының қызметін ұйымдастыру қағидалары бекітілсін.
2. Төлем жүйелері департаменті (Ашықбеков Е.Т.) Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) Заң департаментімен (Сәрсенова Н.В.) бірлесіп осы қаулыны Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы қаулыны "Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің Республикалық құқықтық ақпарат орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына:
Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгенінен кейін күнтізбелік он күн ішінде "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде ресми жариялауға;
Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелген күннен бастап күнтізбелік он күн ішінде Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің мемлекеттік тізіліміне, Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне енгізуге жіберуді;
3) осы қаулы ресми жарияланғаннан кейін оны Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің ресми интернет-ресурсына орналастыруды қамтамасыз етсін.
3. Қаржылық қызметтерді тұтынушылардың құқықтарын қорғау және сыртқы коммуникациялар басқармасы (Терентьев А.Л.) осы қаулыны Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде мерзімді баспасөз басылымдарында ресми жариялауға жіберуді қамтамасыз етсін.
4. Осы қаулының орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Төрағасының орынбасары Ғ.О. Пірматовқа жүктелсін.
5. Осы қаулы алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Ұлттық Банк
Төрағасы
Д. Ақышев
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Ақпарат және коммуникация министрлігі
Министр __________________ Д. Абаев

14 сентября 2016 года
"СОГЛАСОВАНО"
Министр национальной экономики
Республики Казахстан
_________________ К. Бишимбаев
23 сентября 2016 года
Утверждены
постановлением Правления
Национального Банка
Республики Казахстан
от 31 августа 2016 года № 215
Правила
организации деятельности платежных организаций
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила организации деятельности платежных организаций (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 52-1) части второй статьи 15 Закона Республики Казахстан "О Национальном Банке Республики Казахстан", законами Республики Казахстан "О государственных услугах", "О разрешениях и уведомлениях", подпунктом 1) пункта 1 статьи 4 Закона Республики Казахстан "О платежах и платежных системах" (далее – Закон о платежах и платежных системах) и определяют порядок организации деятельности платежных организаций.
Порядок организации деятельности платежных организаций включает учетную регистрацию платежных организаций в Национальном Банке Республики Казахстан (далее – Национальный Банк), ведение Национальным Банком реестра платежных организаций (далее – реестр), оказание платежных услуг платежными организациями, уведомление платежными организациями об открытии филиалов, требования к программно-техническим средствам платежных организаций и системе управления информационной безопасности.
Сноска. Пункт 1 - в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 20.12.2021 № 116 (вводится в действие с 01.04.2022).
2. В Правилах используются понятия, предусмотренные Законом о платежах и платежных системах, и следующие понятия:
Примечание ИЗПИ!
Подпункт 1) предусмотрен в редакции постановления Национального Банка РК от 20.02.2025 № 6 (вводится в действие с 01.06.2025).
1) информация об инцидентах информационной безопасности, включая сведения о нарушениях, сбоях в информационных системах – информация об отдельно или серийно возникающих сбоях в работе информационно-коммуникационной инфраструктуры или отдельных ее объектов, создающих угрозу их надлежащему функционированию и (или) условия для незаконного получения, копирования, распространения, модификации, уничтожения или блокирования электронных информационных ресурсов платежной организации;
Примечание ИЗПИ!
Подпункт 2) предусмотрен в редакции постановления Национального Банка РК от 20.02.2025 № 6 (вводится в действие с 01.06.2025).
2) инцидент информационной безопасности, включая нарушения, сбои в информационных системах (далее – инцидент информационной безопасности) – отдельно или серийно возникающие сбои в работе информационно-коммуникационной инфраструктуры или отдельных ее объектов, создающие угрозу их надлежащему функционированию и (или) условия для незаконного получения, копирования, распространения, модификации, уничтожения или блокирования электронных информационных ресурсов платежной организации;

2016 жылғы 14 қыркүйек
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Ұлттық экономика министрі
__________________ Қ. Бишімбаев
2016 жылғы 23 қыркүйек
Қазақстан Республикасының
Ұлттық Банкі Басқармасының
2016 жылғы 31 тамыздағы
№ 215 қаулысымен
бекітілген
Төлем ұйымдарының қызметін ұйымдастыру қағидалары
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Төлем ұйымдарының қызметін ұйымдастыру қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 15-бабы екінші бөлігінің 52-1) тармақшасына, "Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер туралы", "Рұқсаттар және хабарламалар туралы" Қазақстан Республикасының заңдарына, "Төлемдер және төлем жүйелері туралы" Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі – Төлемдер және төлем жүйелері туралы заң) 4-бабы 1-тармағының 1) тармақшасына сәйкес әзірленді және төлем ұйымдарының қызметін ұйымдастыру тәртібін айқындайды.
Төлем ұйымдарының қызметін ұйымдастыру тәртібінде Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкінде (бұдан әрі – Ұлттық Банк) төлем ұйымдарының есептік тіркелуі, Ұлттық Банктің төлем ұйымдарының тізілімін (бұдан әрі – тізілім) жүргізуі, төлем ұйымдарының төлем қызметтерін көрсетуі, төлем ұйымдарының филиалдарды ашу туралы хабарлауы, төлем ұйымдарының бағдарламалық-техникалық құралдары мен ақпараттық қауіпсіздікті басқару жүйесіне қойылатын талаптар қамтылады.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 20.12.2021 № 116 (01.04.2022 бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
2. Қағидаларда Төлемдер және төлем жүйелері туралы заңда көзделген ұғымдар және мына ұғымдар пайдаланылады.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
1) тармақша жаңа редакцияда көзделген – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 20.02.2025 № 6 (01.06.2025 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1) ақпараттық жүйелердегі бұзушылықтарды, іркілістерді қоса алғанда, ақпараттық қауіпсіздіктің оқыс оқиғасы (бұдан әрі – ақпараттық қауіпсіздіктің оқыс оқиғасы) – ақпараттық-коммуникациялық инфрақұрылымның немесе оның жекелеген объектілерінің жұмысында олардың тиісінше жұмыс істеуіне қауіп төндіретін және (немесе) төлем ұйымының электрондық ақпараттық ресурстарын заңсыз алу, көшіріп алу, тарату, түрлендіру, жою немесе бұғаттау үшін жағдай жасайтын, жеке түрде немесе сериялы түрде туындайтын іркілістер;
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
2) тармақша жаңа редакцияда көзделген – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 20.02.2025 № 6 (01.06.2025 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2) ақпараттық жүйелердегі бұзушылықтар, іркілістер туралы мәліметтерді қоса алғанда, ақпараттық қауіпсіздіктің оқыс оқиғалары туралы ақпарат – ақпараттық-коммуникациялық инфрақұрылымның немесе оның жекелеген объектілерінің жұмысында олардың тиісінше жұмыс істеуіне қауіп төндіретін және (немесе) төлем ұйымының электрондық ақпараттық ресурстарын заңсыз алу, көшіріп алу, тарату, түрлендіру, жою немесе бұғаттау үшін жағдай жасайтын, жеке түрде немесе сериялы түрде туындайтын іркілістер туралы ақпарат;

3) информационная безопасность – состояние защищенности электронных информационных ресурсов, информационных систем и информационно-коммуникационной инфраструктуры от внешних и внутренних угроз;
4) угроза информационной безопасности – совокупность условий и факторов, создающих предпосылки к возникновению инцидента информационной безопасности;
5) обеспечение информационной безопасности – процесс, направленный на поддержание состояния конфиденциальности, целостности и доступности информационных активов платежной организации;
6) периметр защиты информационно-коммуникационной инфраструктуры – совокупность программно-аппаратных средств, отделяющих информационно-коммуникационную инфраструктуру платежной организации от внешних информационных сетей и обеспечивающих защиту от угроз информационной безопасности;
7) информационно-коммуникационная инфраструктура платежной организации (далее – информационная инфраструктура) – совокупность объектов информационно-коммуникационной инфраструктуры, предназначенных для обеспечения функционирования технологической среды в целях формирования электронных информационных ресурсов и предоставления доступа к ним.";
8) информационный актив платежной организации – совокупность информации и объекта информационно-коммуникационной инфраструктуры, используемого для ее хранения и (или) обработки.
Сноска. Пункт 2 - в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 20.12.2021 № 116 (вводится в действие с 01.04.2022).
3. Платежная организация при наличии регистрационного номера учетной регистрации платежной организации, присвоенного Национальным Банком, (далее – регистрационный номер) оказывает следующие виды платежных услуг:
1) услуги по приему наличных денег для осуществления платежа без открытия банковского счета отправителя денег;
2) услуги по реализации (распространению) электронных денег и платежных карточек;
3) услуги по приему и обработке платежей, совершаемых с использованием электронных денег;
4) услуги по обработке платежей, инициированных клиентом в электронной форме, и передаче необходимой информации банку, филиалу банка-нерезидента Республики Казахстан, организации, осуществляющей отдельные виды банковских операций, для осуществления платежа и (или) перевода либо принятия денег по данным платежам.
Сноска. Пункт 3 с изменением, внесенным постановлением Правления Национального Банка РК от 30.11.2020 № 139 (вводится в действие с 16.12.2020).
Глава 2. Учетная регистрация платежных организаций
в Национальном Банке
4. Для прохождения учетной регистрации в Национальном Банке платежная организация представляет в Национальный Банк через веб-портал "электронного правительства" заявление по форме согласно приложению 1 к Правилам, содержащее, в том числе сведения о руководителе (членах) исполнительного органа платежной организации (с приложением копий диплома (дипломов) и документа, подтверждающего трудовую деятельность руководителя (члена) исполнительного органа платежной организации в соответствии с Трудовым кодексом Республики Казахстан.

3) ақпараттық қауіпсіздік – электрондық ақпараттық ресурстардың, ақпараттық жүйелердің және ақпараттық-коммуникациялық инфрақұрылымның сыртқы және ішкі қауіптерден қорғалу жай-күйі;
4) ақпараттық қауіпсіздік қатері – ақпараттық қауіпсіздіктің оқыс оқиғаcының туындауына алғышарттар жасайтын жағдайлар мен факторлардың жиынтығы;
5) ақпараттық қауіпсіздікті қамтамасыз ету – төлем ұйымының ақпараттық активтерінің конфиденциалдылық, тұтастық және қолжетімділік күйін ұстап тұруға бағытталған процесс;
6) ақпараттық-коммуникациялық инфрақұрылымды қорғау аясы – төлем ұйымның ақпараттық-коммуникациялық инфрақұрылымын сыртқы ақпараттық желілерден оқшаулайтын және ақпараттық қауіпсіздік қатерлерінен қорғауды қамтамасыз ететін бағдарламалық-ақпараттық құралдардың жиынтығы;
7) төлем ұйымының ақпараттық активі – ақпараттың және оны сақтау және (немесе) өңдеу үшін пайдаланылатын ақпараттық-коммуникациялық инфрақұрылым объектісінің жиынтығы;
8) төлем ұйымының ақпараттық-коммуникациялық инфрақұрылымы (бұдан әрі – ақпараттық инфрақұрылым) – электрондық ақпараттық ресурстарды қалыптастыру және оларға қолжетімділікті ұсыну мақсатында технологиялық ортаның жұмыс істеуін қамтамасыз етуге арналған ақпараттық-коммуникациялық инфрақұрылым объектілерінің жиынтығы.
Ескерту. 2-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 20.12.2021 № 116 (01.04.2022 бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
3. Төлем ұйымы төлем ұйымын есептік тіркеудің Ұлттық Банк берген тіркеу нөмірі (бұдан әрі – тіркеу нөмірі) болған кезде көрсетілетін төлем қызметтерінің мынадай түрлерін көрсетеді:
1) ақша жөнелтушінің банктік шотын ашпай төлемдерді жүзеге асыру үшін қолма-қол ақша қабылдау бойынша көрсетілетін қызметтер;
2) электрондық ақшаны және төлем карточкаларын өткізу (тарату) бойынша көрсетілетін қызметтер;
3) электрондық ақшаны пайдалана отырып жасалатын төлемдерді қабылдау және өңдеу бойынша көрсетілетін қызметтер;
4) клиент электрондық нысанда бастама жасаған төлемдерді өңдеу және төлемдерді және (немесе) ақша аударымын жүзеге асыру не осы төлемдер бойынша ақша қабылдау үшін банкке, Қазақстан Республикасы бейрезидент банкінің филиалына, банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымға қажетті аппарат беру бойынша көрсетілетін қызметтер.
Ескерту. 3-тармаққа өзгеріс енгізілді – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 30.11.2020 № 139 (16.12.2020 бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
2-тарау. Төлем ұйымдарын Ұлттық Банкте есептік тіркеу
4. Ұлттық Банкте есептік тіркеуден өту үшін төлем ұйымы Ұлттық Банкке Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша төлем ұйымының атқарушы органының басшысы (мүшелері) туралы мәліметтер қамтылатын өтінішті (төлем ұйымының атқарушы органы басшысының (мүшесінің) дипломының (дипломдарының) және Қазақстан Республикасының Еңбек кодексіне сәйкес еңбек қызметін растайтын құжаттың көшірмелері қоса беріледі) "электрондық үкімет" веб-порталы арқылы ұсынады.

К заявлению также прилагаются документы, предусмотренные подпунктами 1-1), 2), 3) и 7) пункта 2 статьи 16 Закона о платежах и платежных системах.
Сноска. Пункт 4 - в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 21.09.2020 № 119 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования); с изменением, внесенным постановлением Правления Национального Банка РК от 19.02.2024 № 10 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
5. Исключен постановлением Правления Национального Банка РК от 19.03.2020 № 35 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его официального опубликования).
6. Исключен постановлением Правления Национального Банка РК от 19.03.2020 № 35 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его официального опубликования).
7. Правила осуществления деятельности платежной организации содержат следующие обязательные условия:
1) описание платежных услуг, оказываемых платежной организацией;
2) порядок и сроки оказания платежных услуг клиентам платежной организации;
3) стоимость платежных услуг (тарифы), оказываемых платежной организацией;
4) порядок взаимодействия с третьими лицами, обеспечивающими технологическое обеспечение платежных услуг, оказываемых платежной организацией;
5) сведения о системе управления рисками, используемой платежной организацией;
6) порядок урегулирования спорных ситуаций и разрешения споров с клиентами;
7) порядок соблюдения мер информационной безопасности;
8) описание программно-технических средств и оборудования, необходимого для осуществления платежных услуг.
Сноска. Пункт 7 - в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 20.12.2021 № 116 (вводится в действие с 01.04.2022).
8. Исключен постановлением Правления Национального Банка РК от 19.03.2020 № 35 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его официального опубликования).
9. Исключен постановлением Правления Национального Банка РК от 19.03.2020 № 35 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его официального опубликования).
10. Национальный Банк рассматривает заявление платежной организации и принимает по нему решение в течение десяти рабочих дней со дня представления полного пакета документов, предусмотренных пунктом 2 статьи 16 Закона о платежах и платежных системах.
При повторном представлении платежной организацией заявления в случае, предусмотренном пунктом 2 статьи 17 Закона о платежах и платежных системах, заявление рассматривается Национальным Банком в срок, предусмотренный частью первой настоящего пункта.
Сноска. Пункт 10 с изменением, внесенным постановлением Правления Национального Банка РК от 21.09.2020 № 119 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования).

Өтінішпен бірге Төлемдер және төлем жүйелері туралы заңның 16-бабы 2-тармағының 1-1), 2), 3) және 7) тармақшаларында көзделген құжаттар беріледі
Ескерту. 4-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 21.09.2020 № 119 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); өзгеріс енгізілді - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 19.02.2024 № 10 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулыларымен.
5. Алып тасталды – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 19.03.2020 № 35 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
6. Алып тасталды – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 19.03.2020 № 35 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
7. Төлем ұйымының қызметін жүзеге асыру қағидаларында мынадай міндетті талаптар қамтылады:
1) төлем ұйымы көрсететін төлем қызметтерінің сипаттамасы;
2) төлем ұйымының клиенттеріне төлем қызметтерін көрсету тәртібі мен мерзімдері;
3) төлем ұйымы көрсететін төлем қызметтерінің құны (тарифтері);
4) төлем ұйымы көрсететін төлем қызметтерін технологиялық қамтамасыз етуді қамтамасыз ететін үшінші тұлғалармен өзара іс-қимыл тәртібі;
5) төлем ұйымы пайдаланатын тәуекелдерді басқару жүйесі туралы мәліметтер;
6) клиенттермен даулы ахуалдарды реттеу және дауларды шешу тәртібі;
7) ақпараттық қауіпсіздік шараларын сақтау тәртібі;
8) көрсетілетін төлем қызметтерін жүзеге асыру үшін қажетті бағдарламалық-техникалық құралдардың және жабдықтардың сипаттамасы.
Ескерту. 7-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 20.12.2021 № 116 (01.04.2022 бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
8. Алып тасталды – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 19.03.2020 № 35 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
9. Алып тасталды – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 19.03.2020 № 35 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
10. Ұлттық Банк төлем ұйымының өтінішін қарайды және Төлемдер және төлем жүйелері туралы заңның 16-бабының 2-тармағында көзделген құжаттардың толық топтамасын ұсынған күннен бастап он жұмыс күні ішінде ол бойынша шешім қабылдайды.
Төлем ұйымы Төлемдер және төлем жүйелері туралы заңның 17-бабының 2-тармағында көзделген жағдайда өтінішті қайта ұсынған кезде Ұлттық Банк осы тармақтың бірінші бөлігінде көзделген мерзімде өтінішті қарайды.
Ескерту. 10-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 19.03.2020 № 35 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); өзгеріс енгізілді - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 21.09.2020 № 119 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулыларымен.

11. Национальный Банк по итогам рассмотрения заявления принимает решение об учетной регистрации платежной организации либо об отказе в учетной регистрации платежной организации.
12. В случае внесения изменений и (или) дополнений в документы, предусмотренные пунктом 2 статьи 16 Закона о платежах и платежных системах, платежная организация представляет в Национальный Банк измененные и (или) дополненные документы в течение десяти календарных дней со дня внесения таких изменений и (или) дополнений.
Сноска. Пункт 12 - в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 21.09.2020 № 119 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования).
12-1. Платежная организация, прошедшая учетную регистрацию в Национальном Банке, в случае необходимости включения в перечень оказываемых платежных услуг дополнительных платежных услуг представляет в Национальный Банк документы, предусмотренные подпунктами 1-1), 3) и 7) пункта 2 статьи 16 Закона о платежах и платежных системах, с внесенными изменениями и (или) дополнениями с учетом планируемых к оказанию платежных услуг в течение десяти календарных дней со дня внесения таких изменений и (или) дополнений.
Сноска. Правила дополнены пунктом 12-1 в соответствии с постановлением Правления Национального Банка РК от 28.11.2019 № 221 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 21.09.2020 № 119 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования).
13. Исключен постановлением Правления Национального Банка РК от 19.03.2020 № 35 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его официального опубликования).
14. Учетная регистрация платежной организации, образованной в результате добровольной реорганизации платежной организации (платежных организаций) в соответствии со статьей 20 Закона о платежах и платежных системах, производится Национальным Банком в порядке, предусмотренном настоящей главой.
15. Исключение из реестра реорганизованной (реорганизованных) платежной организации (платежных организаций) осуществляется Национальным Банком в день включения образованной (образованных) в результате добровольной реорганизации платежной организации (платежных организаций) в реестр.
Глава 2-1. Порядок оказания государственной услуги "Включение в реестр платежных организаций, прошедших учетную регистрацию в Национальном Банке Республики Казахстан" (далее – государственная услуга по учетной регистрации)

11. Ұлттық Банк өтінішті қараудың қорытындылары бойынша төлем ұйымын есептік тіркеу не төлем ұйымын есептік тіркеуден бас тарту жөнінде шешім қабылдайды.
12. Төлемдер және төлем жүйелері туралы заңның 16-бабының 2-тармағында көзделген құжаттарға өзгерістер және (немесе) толықтырулар енгізген жағдайда, төлем ұйымы осындай өзгерістер және (немесе) толықтырулар енгізілген күннен бастап күнтізбелік он күн ішінде өзгертілген және (немесе) толықтырылған құжаттарды Ұлттық Банкке ұсынады.
Ескерту. 12-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 21.09.2020 № 119 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
12-1. Ұлттық Банкте есептік тіркеуден өткен төлем ұйымы көрсетілетін төлем қызметтерінің тізбесіне қосымша төлем қызметтерін қосу қажет болған жағдайда, осындай өзгерістер және (немесе) толықтырулар енгізілген күннен бастап күнтізбелік он күн ішінде көрсету жоспарланып отырған төлем қызметтері ескеріле отырып енгізілген өзгерістері және (немесе) толықтырулары бар Төлемдер және төлем жүйелері туралы заңның 16-бабы 2-тармағының 1-1), 3) және 7) тармақшаларында көзделген құжаттарды Ұлттық Банкке ұсынады.
Ескерту. 12-1-тармақпен толықтырылды – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 28.11.2019 № 221 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 21.09.2020 № 119 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулыларымен.
13. Алып тасталды – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 19.03.2020 № 35 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
14. Ұлттық Банк Төлемдер және төлем жүйелері туралы заңның 20-бабына сәйкес төлем ұйымын (төлем ұйымдарын) ерікті түрде қайта ұйымдастыру нәтижесінде құрылған төлем ұйымын есептік тіркеуді осы тарауда көзделген тәртіпте жүргізеді.
15. Ұлттық Банк ерікті түрде қайта ұйымдастыру нәтижесінде құрылған төлем ұйымын (төлем ұйымдарын) тізілімге енгізу күні қайта ұйымдастырылған төлем ұйымын (төлем ұйымдарын) тізілімнен алып тастайды.
2-1-тарау. Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкінде есептік тіркеуден өткен төлем ұйымдарының тізіліміне енгізу" мемлекеттік көрсетілетін қызметін (бұдан әрі - есептік тіркеу бойынша мемлекеттік көрсетілетін қызмет) көрсету тәртібі

Сноска. Правила дополнены главой 2-1 в соответствии с постановлением Правления Национального Банка РК от 19.03.2020 № 35 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его официального опубликования).
15-1. Перечень основных требований к оказанию государственной услуги по учетной регистрации, включающие характеристики процесса, форму, содержание и результат оказания, а также иные сведения с учетом особенностей предоставления государственной услуги по учетной регистрации установлен в приложении 2 к Правилам.
Сноска. Пункт 15-1 - в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 21.09.2020 № 119 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования).
15-2. Работник Национального Банка, уполномоченный на прием и регистрацию корреспонденции, в день поступления заявления осуществляет его прием, регистрацию и направление на исполнение в подразделение, ответственное за оказание государственной услуги по учетной регистрации (далее – ответственное подразделение). При поступлении заявления после окончания рабочего времени, в выходные и праздничные дни согласно трудовому законодательству Республики Казахстан прием заявлений осуществляется следующим рабочим днем.
При направлении платежной организацией заявления через веб-портал "электронного правительства" в личном кабинете автоматически отображается статус о принятии запроса на оказание государственной услуги с указанием даты и времени получения результата.
Национальный Банк получает из соответствующих государственных информационных систем через шлюз "электронного правительства" сведения о документах, удостоверяющих личность руководителя платежной организации, и о государственной регистрации (перерегистрации) юридического лица.
15-3. Работник ответственного подразделения в течение пяти рабочих дней со дня регистрации заявления проверяет полноту представленных документов.
В случае установления факта неполноты представленных документов ответственное подразделение в течение пяти рабочих дней со дня регистрации заявления готовит и направляет письменный мотивированный отказ в дальнейшем рассмотрении заявления.
Примечание ИЗПИ!
Пункт 15-4 предусмотрен в редакции постановления Национального Банка РК от 20.02.2025 № 6 (вводится в действие с 01.06.2025).
15-4. При установлении факта полноты представленных документов ответственное подразделение в течение восьми рабочих дней со дня регистрации заявления рассматривает документы на предмет их соответствия требованиям законодательства Республики Казахстан, готовит проект уведомления о прохождении учетной регистрации для предоставления разрешения (права) на предоставление платежной организацией платежных услуг (далее – уведомление) согласно приложению 3 к Правилам либо проект мотивированного отказа.
Руководитель ответственного подразделения согласовывает и подписывает уведомление либо мотивированный отказ в течение двух рабочих дней.
После согласования и подписания руководителем ответственного подразделения уведомления либо мотивированного отказа, работник ответственного подразделения в день принятия решения осуществляет включение платежной организации в реестр платежных организаций (при подписании уведомления), направляет платежной организации результат оказания государственной услуги по учетной регистрации.
На веб-портале "электронного правительства" результат оказания государственной услуги по учетной регистрации направляется платежной организации в личный кабинет в форме электронного документа, удостоверенного электронной цифровой подписью (далее – ЭЦП) уполномоченного лица.

Ескерту. 2-1-тараумен толықтырылды – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 19.03.2020 № 35 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
15-1. Мемлекеттік қызмет көрсету процесінің сипаты, нысаны, мазмұны және нәтижелері қамтылған есептік тіркеу бойынша мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптар тізбесі, сондай-ақ есептік тіркеу бойынша мемлекеттік көрсетілетін қызмет ерекшеліктері есепке алынған өзге де мәліметтер Қағидаларға 2-қосымшада белгіленген.
Ескерту. 15-1-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 21.09.2020 № 119 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
15-2. Ұлттық Банктің хат-хабарды қабылдауға және тіркеуге уәкілетті қызметкері өтініш түскен күні оны қабылдайды, тіркейді және есептік тіркеу бойынша мемлекеттік қызмет көрсетуге жауапты бөлімшеге (бұдан әрі - жауапты бөлімше) орындауға жібереді. Өтініш жұмыс уақыты аяқталғаннан кейін, демалыс және мереке күндері келіп түскен жағдайда, Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына сәйкес өтініштерді қабылдау келесі жұмыс күні жүзеге асырылады.
Төлем ұйымы өтінішті "электрондық үкімет" веб-порталы арқылы жіберген кезде жеке кабинетте нәтиже алған күні мен уақыты көрсетілген мемлекеттік қызметті көрсетуге сұрату қабылданғаны туралы мәртебесі автоматты түрде көрсетіледі.
Ұлттық Банк "электрондық үкімет" шлюзі арқылы тиісті мемлекеттік ақпараттық жүйелерден төлем ұйымы басшысының жеке басын куәландыратын құжат туралы және заңды тұлғаны мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу) туралы мәліметтерді алады.
15-3. Жауапты бөлімшенің қызметкері өтініш тіркелген күннен бастап бес жұмыс күні ішінде ұсынылған құжаттардың толықтығын тексереді.
Ұсынылған құжаттардың толық болмау фактісі белгіленген жағдайда, жауапты бөлімше өтініш тіркелген күннен бастап бес жұмыс күні ішінде өтінішті одан әрі қараудан жазбаша дәлелді бас тартуды дайындайды және жібереді.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
15-4-тармақ жаңа редакцияда көзделген – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 20.02.2025 № 6 (01.06.2025 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
15-4. Ұсынылған құжаттардың толық болу фактісі белгіленген жағдайда, жауапты бөлімше өтініш тіркелген күннен бастап сегіз жұмыс күні ішінде құжаттарды Қазақстан Республикасы заңнамасының талаптарына сәйкестігі тұрғысынан қарайды, Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес төлем ұйымының төлем қызметтерін көрсетуге рұқсат (құқық) беру үшін есептік тіркеуден өтуі туралы хабарламаның (бұдан әрі - хабарлама) жобасын немесе дәлелді бас тартудың жобасын дайындайды.
Жауапты бөлімшенің басшысы екі жұмыс күні ішінде хабарламаны не дәлелді бас тартуды келіседі және қол қояды.
Жауапты бөлімшенің басшысы хабарламаны не дәлелді бас тартуды келіскеннен кейін және қол қойған соң жауапты бөлімшенің қызметкері шешім қабылдайтын күні төлем ұйымын төлем ұйымдарының тізіліміне енгізуді (хабарламаға қол қойылғаннан кейін) жүзеге асырады, төлем ұйымына есептік тіркеу бойынша көрсетілген мемлекеттік қызмет нәтижесін жібереді.
"Электрондық үкімет" веб-порталында есептік тіркеу бойынша көрсетілген мемлекеттік қызмет нәтижесі уәкілетті тұлғаның электрондық цифрлық қолтаңбасымен (бұдан әрі - ЭЦҚ) куәландырылған электрондық құжат нысанында төлем ұйымының жеке кабинетіне жіберіледі.

15-5. Информация о стадии оказания государственной услуги по учетной регистрации обновляется в автоматическом режиме в информационной системе мониторинга оказания государственных услуг.
Глава 3. Ведение реестра
16. Реестр содержит сведения о платежных организациях, прошедших учетную регистрацию в Национальном Банке.
Реестр ведется Национальным Банком в целях контроля за рынком платежных услуг и размещается на официальном интернет-ресурсе Национального Банка.
17. Национальный Банк при принятии решения об учетной регистрации платежной организации в течение десяти рабочих дней со дня представления полного пакета документов, предусмотренных пунктом 2 статьи 16 Закона о платежах и платежных системах:
1) присваивает платежной организации регистрационный номер и осуществляет запись в реестре по форме согласно приложению 4 к Правилам;
2) в письменной форме направляет платежной организации уведомление о прохождении учетной регистрации платежной организации с указанием регистрационного номера.
Сноска. Пункт 17 - в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 19.03.2020 № 35 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его официального опубликования); с изменением, внесенным постановлением Правления Национального Банка РК от 21.09.2020 № 119 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования).
18. Национальный Банк при принятии решения об отказе в учетной регистрации платежной организации в течение десяти рабочих дней со дня представления полного пакета документов, предусмотренных пунктом 2 статьи 16 Закона о платежах и платежных системах, направляет платежной организации мотивированный отказ в учетной регистрации с указанием причины отказа.
Сноска. Пункт 18 - в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 21.09.2020 № 119 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования).
19. Национальный Банк ведет досье по каждой платежной организации, прошедшей учетную регистрацию в Национальном Банке, на бумажном носителе или в электронном виде.
20. Национальный Банк исключает платежную организацию из реестра по основаниям, предусмотренным пунктом 1 статьи 18 Закона о платежах и платежных системах.
21. Платежная организация в течение трех рабочих дней со дня вступления в законную силу решения суда о прекращении деятельности платежной организации либо принятия решения о добровольном прекращении деятельности путем реорганизации (присоединения, слияния, разделения, выделения, преобразования) или ликвидации направляет в Национальный Банк в произвольной письменной форме уведомление с приложением подтверждающих документов.

15-5. Есептік тіркеу бойынша мемлекеттік қызмет көрсету кезеңі туралы ақпарат мемлекеттік қызмет көрсету мониторингінің ақпараттық жүйесінде автоматты түрде жаңартылады.
3-тарау. Тізілімді жүргізу
16. Тізілімде Ұлттық Банкте есептік тіркеуден өткен төлем ұйымдары туралы мәліметтер қамтылады.
Тізілімді Ұлттық Банк оны төлем қызметі нарығын бақылау мақсатында жүргізеді және Ұлттық Банктің ресми интернет-ресурсында жарияланады.
17. Ұлттық Банк төлем ұйымын есептік тіркеу туралы шешім қабылдаған кезде Төлемдер және төлем жүйелері туралы заңның 16-бабының 2-тармағында көзделген құжаттардың толық топтамасын ұсынған күннен бастап он жұмыс күні ішінде:
1) төлем ұйымына тіркеу нөмірін береді және тізілімде Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес нысан бойынша жазба жасайды;
2) төлем ұйымына тіркеу нөмірін көрсете отырып, төлем ұйымы есептік тіркеуден өткені туралы төлем ұйымына жазбаша нысанда хабарлама жібереді.
Ескерту. 17-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 19.03.2020 № 35 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); өзгеріс енгізілді - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 21.09.2020 № 119 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулыларымен.
18. Ұлттық Банк төлем ұйымын есептік тіркеуден бас тарту туралы шешім қабылдаған кезде Төлемдер және төлем жүйелері туралы заңның 16-бабының 2-тармағында көзделген құжаттардың толық топтамасын ұсынған күннен бастап он жұмыс күні ішінде бас тарту себептерін көрсете отырып, төлем ұйымына есептік тіркеуден дәлелді бас тартуды жібереді.
Ескерту. 18-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 21.09.2020 № 119 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
19. Ұлттық Банк Ұлттық Банкте есептік тіркеуден өткен әр төлем ұйымы бойынша қағаз тасымалдағышта немесе электрондық түрде досье жүргізеді.
20. Ұлттық Банк Төлемдер және төлем жүйелері туралы заңның
18-бабының 1-тармағында көзделген негіздер бойынша төлем ұйымын тізілімнен алып тастайды.
21. Төлем ұйымы соттың төлем ұйымының қызметін тоқтату туралы шешімі заңды күшіне енген не төлем ұйымының қызметін қайта ұйымдастыру (қосу, біріктіру, бөлу, бөліп шығару, қайта құру) немесе тарату арқылы ерікті тоқтату туралы шешім қабылданған күннен бастап үш жұмыс күні ішінде Ұлттық Банкке растайтын құжаттарды қоса бере отырып, ерікті жазбаша нысанда хабарлама жібереді.

22. Национальный Банк в течение пяти рабочих дней со дня исключения Национальным Банком платежной организации из реестра письменно уведомляет платежную организацию по фактическому местонахождению платежной организации либо адресу, указанному в заявлении, и публикует информацию об этом на официальном интернет-ресурсе Национального Банка.
Сноска. Пункт 22 - в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 21.09.2020 № 119 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования).
23. В случае исключения из реестра платежная организация в течение тридцати календарных дней со дня уведомления Национальным Банком об исключении из реестра принимает решение об изменении наименования при наличии в нем слов "платежная организация" либо реорганизации, либо ликвидации платежной организации.
Примечание ИЗПИ!
Пункт 23-1 предусмотрен в редакции постановления Национального Банка РК от 20.02.2025 № 6 (вводится в действие с 01.06.2025).
23-1. Выдача согласия на проведение добровольной реорганизации платежной организации осуществляется при предоставлении платежной организацией в Национальный Банк через веб-портал "электронного правительства" решения о добровольной реорганизации.
Сноска. Правила дополнены пунктом 23-1 в соответствии с постановлением Правления Национального Банка РК от 19.02.2024 № 10 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 3-1. Порядок оказания государственной услуги "Выдача согласия на проведение добровольной реорганизации (присоединение, слияние, разделение, выделение, преобразование) платежных организаций" (далее – государственная услуга по добровольной реорганизации)
Сноска. Правила дополнены главой 3-1 в соответствии с постановлением Правления Национального Банка РК от 19.03.2020 № 35 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его официального опубликования).
23-1. Выдача согласия на проведение добровольной реорганизации платежной организации осуществляется при предоставлении платежной организацией в Национальный Банк на бумажном носителе или через веб-портал "электронного правительства" решения о добровольной реорганизации.
Перечень основных требований к оказанию государственной услуги по добровольной реорганизации, включающие характеристики процесса, форму, содержание и результат оказания, а также иные сведения с учетом особенностей предоставления государственной услуги по добровольной реорганизации установлен в приложении 5 к Правилам.
К решению прилагаются документы, предусмотренные подпунктами 2), 4), 5) и 7) пункта 2 статьи 20 Закона о платежах и платежных системах.
23-2. Работник Национального Банка, уполномоченный на прием и регистрацию корреспонденции, в день поступления документов осуществляет прием, регистрацию и направление на исполнение в подразделение, ответственное за оказание государственной услуги по добровольной реорганизации (далее – ответственное подразделение). При поступлении документов после окончания рабочего времени, в выходные и праздничные дни согласно трудовому законодательству Республики Казахстан прием документов осуществляется следующим рабочим днем.
При направлении платежной организацией заявления через портал в личном кабинете автоматически отображается статус о принятии запроса на оказание государственной услуги с указанием даты и времени получения результата.
23-3. Работник ответственного подразделения в течение пяти рабочих дней со дня регистрации документов проверяет их полноту.
В случае установления факта неполноты представленных документов ответственное подразделение в течение пяти рабочих дней со дня регистрации заявления готовит и направляет письменный мотивированный отказ в дальнейшем рассмотрении заявления.
Примечание ИЗПИ!
Пункт 23-4 предусмотрен в редакции постановления Национального Банка РК от 20.02.2025 № 6 (вводится в действие с 01.06.2025).
23-4. При установлении факта полноты представленных документов ответственное подразделение в течение восьми рабочих дней со дня регистрации документов рассматривает документы на предмет их соответствия требованиям законодательства Республики Казахстан, готовит проект уведомления о выдаче согласия на проведение добровольной реорганизации (далее – уведомление) либо мотивированного отказа;
Руководитель ответственного подразделения согласовывает и подписывает уведомление либо мотивированный отказ в течение двух рабочих дней.
После согласования и подписания руководителем ответственного подразделения уведомления либо мотивированного отказа, работник ответственного подразделения в день принятия решения направляет платежной организации результат оказания государственной услуги по добровольной реорганизации.
На веб-портале "электронного правительства" результат оказания государственной услуги по добровольной реорганизации направляется платежной организации в личный кабинет в форме электронного документа, удостоверенного ЭЦП уполномоченного лица.

22. Ұлттық Банк төлем ұйымын тізілімнен алып тастаған күннен бастап бес жұмыс күні ішінде Ұлттық Банк төлем ұйымына оның нақты орналасқан жері бойынша не өтініште көрсетілген мекенжай бойынша жазбаша хабарлайды және бұл жөніндегі ақпаратты Ұлттық Банктің ресми интернет-ресурсында жариялайды.
Ескерту. 22-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 21.09.2020 № 119 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
23. Төлем ұйымы тізілімнен алып тасталған жағдайда, Ұлттық Банк тізілімнен алып тастау жөнінде хабарлаған күннен бастап күнтізбелік отыз күн ішінде атауында "төлем ұйымы" деген сөздер болған кезде атауын өзгерту не төлем ұйымын қайта ұйымдастыру не тарату жөнінде шешім қабылдайды.
3-1-тарау. "Төлем ұйымдарын ерікті түрде қайта ұйымдастыруды жүргізуге келісім беру" мемлекеттік қызмет көрсету (бұдан әрі - ерікті түрде қайта ұйымдастыру бойынша мемлекеттік қызмет) тәртібі
Ескерту. 3-1-тараумен толықтырылды – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 19.03.2020 № 35 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
23-1-тармақ жаңа редакцияда көзделген – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 20.02.2025 № 6 (01.06.2025 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
23-1. Төлем ұйымын ерікті түрде қайта ұйымдастыруды жүргізуге келісім беру төлем ұйымы Ұлттық Банкке "электрондық үкімет" веб-порталы арқылы ерікті түрде қайта ұйымдастыру туралы шешімді берген кезде жүзеге асырылады.
Ескерту. 23-1-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 19.02.2024 № 10 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
23-2. Ұлттық Банктің хат-хабарды қабылдауға және тіркеуге уәкілетті қызметкері құжаттар келіп түскен күні оларды қабылдайды, тіркейді және ерікті түрде қайта ұйымдастыру бойынша мемлекеттік қызметтер көрсетуге жауапты бөлімшеге (бұдан әрі - жауапты бөлімше) орындауға жібереді. Құжаттар жұмыс уақыты аяқталғаннан кейін, демалыс және мереке күндері келіп түскен жағдайда, Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына сәйкес құжаттарды қабылдау келесі жұмыс күні жүзеге асырылады.
Төлем ұйымы өтінішті портал арқылы жіберген кезде жеке кабинетте нәтиже алған күні мен уақыты көрсетілген мемлекеттік қызметті көрсетуге сұрау қабылданғаны туралы мәртебесі автоматты түрде көрсетіледі.
23-3. Жауапты бөлімшенің қызметкері құжаттар тіркелген күннен бастап бес жұмыс күні ішінде олардың толықтығын тексереді.
Ұсынылған құжаттардың толық болмау фактісі белгіленген жағдайда, жауапты бөлімше өтініш тіркелген күннен бастап бес жұмыс күні ішінде өтінішті одан әрі қараудан жазбаша дәлелді бас тартуды дайындайды және жібереді.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
23-4-тармақ жаңа редакцияда көзделген – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 20.02.2025 № 6 (01.06.2025 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
23-4. Ұсынылған құжаттардың толық болу фактісі белгіленген жағдайда жауапты бөлімше құжаттар тіркелген күннен бастап сегіз жұмыс күні ішінде құжаттарды Қазақстан Республикасы заңнамасының талаптарына сәйкес келуі тұрғысынан қарастырады, ерікті түрде қайта ұйымдастыруды жүргізуге келісім беру туралы хабарламаның (бұдан әрі - хабарлама) немесе дәлелді бас тартудың жобасын дайындайды.
Жауапты бөлімшенің басшысы екі жұмыс күні ішінде хабарламаны не дәлелді бас тартуды келіседі және оған қол қояды.
Жауапты бөлімшенің басшысы хабарламаны не дәлелді бас тартуды келіскеннен кейін және оған қол қойған соң жауапты бөлімшенің қызметкері шешім қабылдайтын күні төлем ұйымына ерікті түрде қайта ұйымдастыру бойынша мемлекеттік қызмет көрсетудің нәтижесін жібереді.
"Электрондық үкімет" веб-порталында ерікті түрде қайта ұйымдастыру бойынша мемлекеттік қызмет көрсетудің нәтижелері уәкілетті тұлғаның ЭЦҚ-мен куәландырылған электрондық құжат нысанында төлем ұйымының жеке кабинетіне жіберіледі.

23-5. Информация о стадии оказания государственной услуги по добровольной реорганизации обновляется в автоматическом режиме в информационной системе мониторинга оказания государственных услуг.
Глава 3-2. Порядок обжалования решений, действий (бездействия) Национального Банка и (или) его должностных лиц по вопросам оказания государственных услуг
Сноска. Правила дополнены главой 3-2 в соответствии с постановлением Правления Национального Банка РК от 19.03.2020 № 35 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его официального опубликования).
23-6. Обжалование решений, действий (бездействий) Национального Банка и (или) его должностных лиц по вопросам оказания государственных услуг производится в письменном виде на имя руководителя Национального Банка.
В жалобе платежной организации указываются его наименование, почтовый адрес, исходящий номер и дата подачи жалобы.
Жалоба подписывается платежной организацией.
Подтверждением принятия жалобы является ее регистрация (штамп, входящий номер и дата) в канцелярии Национального Банка с указанием фамилии и инициалов лица, принявшего жалобу, срока и места получения ответа на поданную жалобу.
Жалоба платежной организации по вопросам оказания государственных услуг, поступившая в адрес Национального Банка, рассматривается в течение пяти рабочих дней со дня ее регистрации.
В случае несогласия с результатами оказанной государственной услуги платежная организация обращается с жалобой в уполномоченный орган по оценке и контролю за качеством оказания государственных услуг.
Жалоба платежной организации, поступившая в адрес уполномоченного органа по оценке и контролю за качеством оказания государственных услуг, рассматривается в течение пятнадцати рабочих дней со дня ее регистрации.
23-7. В случае несогласия с результатами оказанной государственной услуги платежная организация обращается в суд в установленном законодательством Республики Казахстан порядке.
Глава 4. Оказание платежных услуг платежными организациями
24. Платежная организация после оказания платежной услуги выдает клиенту документ, подтверждающий факт оказания платежной услуги, на бумажном носителе либо посредством сети телекоммуникаций.
25. При оказании платежной организацией платежных услуг, предусмотренных подпунктами 1) и 4) пункта 3 Правил, документ, подтверждающий факт оказания платежной услуги, содержит следующие реквизиты:
1) номер документа, число, месяц, год его выписки;
2) наименование платежной организации;
3) сумма операции;
4) валюта операции;

23-5. Ерікті түрде қайта ұйымдастыру бойынша мемлекеттік қызмет көрсету кезеңі туралы ақпарат мемлекеттік қызмет көрсету мониторингінің ақпараттық жүйесінде автоматты түрде жаңартылады.
3-2-тарау. Ұлттық Банктің және (немесе) оның лауазымды тұлғаларының мемлекеттік қызметтер көрсету мәселелері бойынша шешімдеріне, әрекеттеріне (әрекетсіздігіне) шағымдану тәртібі
Ескерту. 3-2-тараумен толықтырылды – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 19.03.2020 № 35 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
23-6. Ұлттық Банктің және (немесе) оның лауазымды тұлғаларының мемлекеттік қызмет көрсету мәселелері бойынша шешімдеріне, әрекеттеріне (әрекетсіздігіне) шағымдану Ұлттық Банк басшысының атына жазбаша түрде жүргізіледі.
Төлем ұйымының шағымында оның атауы, пошталық мекенжайы, шағымның шығыс нөмірі мен берілген күні көрсетіледі.
Шағымға төлем ұйымы қол қояды.
Ұлттық Банктің кеңсесінде шағымды қабылдаған адамның аты-жөні, берілген шағымға жауап алудың мерзімі мен орны көрсетіле отырып тіркеу (мөртабан, кіріс нөмірі және күні) шағымның қабылданғанын растау болып табылады.
Төлем ұйымының мемлекеттік қызметтер көрсету мәселесі бойынша Ұлттық Банктің атына келіп түскен шағымы оны тіркеген күннен бастап бес жұмыс күні ішінде қаралады.
Төлем ұйымы көрсетілген мемлекеттік қызметтің нәтижесімен келіспеген жағдайда, мемлекеттік қызметтер көрсету сапасын бағалау және бақылау жөніндегі уәкілетті органға шағымдана алады.
Төлем ұйымының мемлекеттік қызметтер көрсету сапасын бағалау және бақылау жөніндегі уәкілетті органның атына келіп түскен шағымы оны тіркеген күннен бастап он бес жұмыс күні ішінде қаралады.
23-7. Төлем ұйымы көрсетілген мемлекеттік қызметтің нәтижесімен келіспеген жағдайда, Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен сотқа жүгінеді.
4-тарау. Төлем ұйымдарының төлем қызметтерін көрсетуі
24. Төлем ұйымы төлем қызметін көрсеткеннен кейін клиентке төлем қызметін көрсету фактісін растайтын құжатты қағаз тасымалдағышта не телекоммуникациялар желісі арқылы береді.
25. Төлем ұйымы Қағидалардың 3-тармағының 1) және 4) тармақшаларында көзделген төлем қызметін көрсеткен кезде төлем қызметін көрсету фактісін растайтын құжатта мынадай деректемелер қамтылады:
1) құжаттың нөмірі, оның жазылған күні, айы, жылы;
2) төлем ұйымының атауы;
3) операция сомасы;
4) операция валютасы;

5) сумма комиссионного вознаграждения;
6) назначение платежа;
7) наименование поставщика услуг (в случае оказания платежной услуги, предусмотренной подпунктом 1) пункта 3 Правил);
8) наименование либо банковский идентификационный код банка, филиала банка-нерезидента Республики Казахстан или организации, осуществляющей отдельные виды банковских операций, которому (которой) платежная организация представляет информацию для осуществления платежа и (или) перевода либо принятия денег по данным платежам в соответствии с подпунктом 9) пункта 1 статьи 12 Закона о платежах и платежных системах (в случае оказания платежной услуги, предусмотренной подпунктом 4) пункта 3 Правил).
Допускается проставление платежной организацией в документе, подтверждающем факт оказания платежной услуги, дополнительных реквизитов по оказанной платежной услуге.
Сноска. Пункт 25 с изменением, внесенным постановлением Правления Национального Банка РК от 30.11.2020 № 139 (вводится в действие с 16.12.2020).
26. При оказании платежной организацией платежных услуг, предусмотренных подпунктами 2) и 3) пункта 3 Правил, документ, подтверждающий факт оказания платежной услуги, выдается платежной организацией в соответствии с Правилами выпуска, использования и погашения электронных денег, а также требованиями к эмитентам электронных денег и системам электронных денег на территории Республики Казахстан, утвержденными постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 31 августа 2016 года № 202 "Об утверждении Правил выпуска, использования и погашения электронных денег, а также требований к эмитентам электронных денег и системам электронных денег на территории Республики Казахстан", зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 14298, Правилами выпуска платежных карточек, а также требованиями к деятельности по обслуживанию операций с их использованием на территории Республики Казахстан, утвержденными постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 31 августа 2016 года № 205 "Об утверждении Правил выпуска платежных карточек, а также требований к деятельности по обслуживанию операций с их использованием на территории Республики Казахстан", зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 14299.
27. Платежная организация при оказании платежных услуг, предусмотренных подпунктами 1) и 2) пункта 3 Правил, через платежного агента и (или) платежного субагента обеспечивает:
1) ведение реестра платежных агентов и (или) платежных субагентов в соответствии с внутренним документом платежной организации;

5) комиссиялық сыйақы сомасы;
6) төлемнің мақсаты;
7) қызметті жеткізушінің атауы (Қағидалардың 3-тармағының 1) тармақшасында көзделген төлем қызметі көрсетілген жағдайда);
8) Төлемдер және төлем жүйелері туралы заңның 12-бабы 1-тармағының 9) тармақшасына сәйкес (Қағидалардың 3-тармағының 4) тармақшасында көзделген төлем қызметі көрсетілген жағдайда) төлем ұйымы төлемді және (немесе) аударымды жүзеге асыру үшін не осы төлемдер бойынша ақша қабылдау үшін ақпарат ұсынатын банктің, Қазақстан Республикасының бейрезидент банкі филиалының немесе банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымның атауы не банктік идентификациялау коды.
Төлем ұйымына төлем қызметін көрсету фактісін растайтын құжатқа көрсетілген төлем қызмет бойынша қосымша деректемелер қоюына рұқсат етіледі.
Ескерту. 25-тармаққа өзгеріс енгізілді – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 30.11.2020 № 139 (16.12.2020 бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
26. Төлем ұйымы Қағидалардың 3-тармағының 2) және 3) тармақшаларында көзделген төлем қызметін көрсеткен кезде, төлем қызметін көрсету фактісін растайтын құжатты Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 14298 тіркелген "Қазақстан Республикасының аумағында электрондық ақша шығару, пайдалану және өтеу қағидаларын, сондай-ақ электрондық ақша эмитенттеріне және электрондық ақша жүйелеріне қойылатын талаптарды бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2016 жылғы 31 тамыздағы № 202 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасының аумағында электрондық ақша шығару, пайдалану және өтеу қағидаларына, сондай-ақ электрондық ақша эмитенттеріне және электрондық ақша жүйелеріне қойылатын талаптарға, Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 14299 тіркелген "Төлем карточкаларын шығару қағидаларын, сондай-ақ Қазақстан Республикасының аумағында оларды пайдалана отырып жүргізілген операцияларға қызмет көрсету бойынша қызметке қойылатын талаптарды бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2016 жылғы 31 тамыздағы № 205 қаулысымен бекітілген Төлем карточкаларын шығару қағидаларына, сондай-ақ Қазақстан Республикасының аумағында оларды пайдалана отырып жүргізілген операцияларға қызмет көрсету бойынша қызметке қойылатын талаптарға сәйкес төлем ұйымы береді.
27. Төлем ұйымы Қағидалардың 3-тармағының 1) және 2) тармақшаларында көзделген төлем қызметтерін көрсету кезінде төлем агенті және (немесе) қосалқы төлем агенті арқылы:
1) төлем агенттерінің және (немесе) қосалқы төлем агенттерінің тізілімін төлем ұйымының ішкі құжаттарына сәйкес жүргізуді;

2) контроль за соблюдением платежным агентом требований Закона о платежах и платежных системах, а также условий оказания платежных услуг, предусмотренных договором между платежным агентом и платежной организацией.
Контроль, предусмотренный подпунктом 2) части первой настоящего пункта, осуществляется в соответствии с договором между платежной организацией и платежным агентом и (или) внутренними документами платежной организации.
Сноска. Пункт 27 с изменением, внесенным постановлением Правления Национального Банка РК от 28.11.2019 № 221 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
28. Платежная организация оказывает платежные услуги, предусмотренные подпунктом 1) пункта 3 Правил, в соответствии с договором между платежной организацией и поставщиком услуги.
Платежная организация оказывает платежные услуги по приему платежей в бюджет без открытия банковского счета клиента в соответствии с агентским договором по оказанию платежных услуг между платежной организацией и банком, филиалом банка-нерезидента Республики Казахстан и (или) организацией, осуществляющей отдельные виды банковских операций.
Сноска. Пункт 28 с изменением, внесенным постановлением Правления Национального Банка РК от 30.11.2020 № 139 (вводится в действие с 16.12.2020).
29. Платежная организация оказывает платежные услуги в качестве платежного агента банка, филиала банка-нерезидента Республики Казахстан и (или) организации, осуществляющей отдельные виды банковских операций либо платежного субагента в соответствии с агентским договором по оказанию платежных услуг между платежной организацией и банком, филиалом банка-нерезидента Республики и (или) организацией, осуществляющей отдельные виды банковских операций или платежным агентом.
Сноска. Пункт 29 - в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 30.11.2020 № 139 (вводится в действие с 16.12.2020).
30. Договор с поставщиком услуги и агентский договор по оказанию платежных услуг содержат условия, предусмотренные частью четвертой пункта 3 статьи 13 Закона о платежах и платежных системах.
31. При осуществлении деятельности в качестве платежного агента платежная организация представляет в банк, филиал банка-нерезидента Республики Казахстан либо организацию, осуществляющую отдельные виды банковских операций, с которым (которой) заключен агентский договор по оказанию платежных услуг, информацию о привлеченных платежных субагентах в соответствии с договором между ними.
Сноска. Пункт 31 - в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 30.11.2020 № 139 (вводится в действие с 16.12.2020).

2) төлем агентінің Төлемдер және төлем жүйелері туралы заңның талаптарының, сондай-ақ төлем агенті мен төлем ұйымы арасындағы шартта көзделген төлем қызметтерін көрсету талаптарының сақталуын бақылауды қамтамасыз етеді.
Осы тармақтың бірінші бөлігінің 2) тармақшасында көзделген бақылау төлем ұйымы мен төлем агенті арасындағы шартқа және (немесе) төлем ұйымының ішкі құжаттарына сәйкес жүзеге асырылады.
Ескерту. 27-тармаққа өзгеріс енгізілді – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 28.11.2019 № 221 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
28. Төлем ұйымы Қағидалардың 3-тармағының 1) тармақшасында көзделген төлем қызметтерін төлем ұйымы мен төлем қызметін беруші арасындағы шартқа сәйкес көрсетеді.
Төлем ұйымы бюджетке төлемдерді қабылдау бойынша төлем қызметтерін клиенттің банктік шотын ашпай төлем ұйымы мен банк, Қазақстан Республикасы бейрезидент банкінің филиалы және (немесе) банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдар арасында төлем қызметін көрсету жөніндегі агенттік шартқа сәйкес көрсетеді.
Ескерту. 28-тармаққа өзгеріс енгізілді – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 27.08.2018 № 182 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 30.11.2020 № 139 (16.12.2020 бастап қолданысқа енгізіледі) қаулыларымен.
29. Төлем ұйымы төлем қызметтерін банктің, Қазақстан Республикасының бейрезидент банкі филиалының және (немесе) банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымның төлем агенті не қосалқы төлем агенті ретінде төлем ұйымы мен банк, Қазақстан Республикасының бейрезидент банкінің филиалы және (немесе) банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйым немесе төлем агенті арасында төлем қызметін көрсету бойынша агенттік шартқа сәйкес көрсетеді.
Ескерту. 29-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 30.11.2020 № 139 (16.12.2020 бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
30. Қызметті жеткізушімен жасалған шартта және төлем қызметтерін көрсету бойынша агенттік шарта Төлемдер және төлем жүйелері туралы заңның 13-бабының 3-тармағының төртінші бөлігінде көзделген талап бар.
31. Төлем ұйымы төлем агенті ретінде қызметін жүзеге асырған кезде төлем қызметтерін көрсету бойынша агенттік шарт жасалған банкке, Қазақстан Республикасы бейрезидент банкінің филиалына не банктік операциялардың жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымға тартылған қосалқы төлем агенттермен жасалған шартқа сәйкес олар туралы ақпарат береді.
Ескерту. 31-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 30.11.2020 № 139 (16.12.2020 бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.

Глава 5. Уведомление платежными организациями
об открытии филиалов
32. Платежная организация в течение десяти рабочих дней со дня открытия филиала платежной организации на территории Республики Казахстан и за пределами Республики Казахстан представляет в Национальный Банк уведомление об открытии филиала по форме согласно приложению 6 к Правилам на бумажном носителе либо в электронном виде через финансовую автоматизированную систему транспорта информации.
К уведомлению об открытии филиала прилагаются:
1) копия решения органа управления платежной организации об открытии филиала и избрании (назначении) первого руководителя филиала платежной организации;
2) нотариально засвидетельствованная копия положения о филиале;
3) бизнес-план филиала;
4) копия доверенности, выданной первому руководителю филиала.
33. Документы, предусмотренные пунктом 32 Правил, хранятся в досье платежной организации на бумажном носителе и в электронном виде.
Глава 6. Требования к программно-техническим средствам платежных организаций и системе управления информационной безопасностью
Сноска. Правила дополнены главой 6 в соответствии с постановлением Правления Национального Банка РК от 20.12.2021 № 116 (вводится в действие с 01.04.2022).
34. Программное обеспечение обеспечивает:
1) надежное хранение информации, защиту от несанкционированного доступа, целостность баз данных и полную сохранность информации в электронных архивах и базах данных при полном или частичном отключении электропитания в любое время на любом участке оборудования;
2) многоуровневый доступ к входным данным, функциям, операциям, отчетам, реализованным в программном обеспечении, предусматривающим как минимум, два уровня доступа: администратор и пользователь;
3) контроль полноты вводимых данных полей обязательных к заполнению, необходимых для проведения и регистрации операций (при выполнении функций или операций без полного заполнения всех полей программа обеспечивает выдачу соответствующего уведомления);
4) поиск информации по критериям и параметрам, определенным для данной информационной системы, с сохранением запроса, а также сортировку информации по любым параметрам (определенным для данной информационной системы) и возможность просмотра информации за предыдущие даты, если такая информация подлежит хранению в информационной системе;
5) обработку информации и ее хранение по дате и времени;
6) автоматизированное формирование форм отчетов, представляемых платежными организациями в Национальный Банк, а также отчетов о проведенных операциях;

5-тарау. Төлем ұйымдарының филиалдар ашу туралы хабарлауы
32. Төлем ұйымы Қазақстан Республикасының аумағында және Қазақстан Республикасынан тыс жерде төлем ұйымының филиалы ашылған күннен бастап он жұмыс күні ішінде Ұлттық Банкке филиалдың ашылғаны туралы хабарламаны Қағидалардың 6-қосымшасына сәйкес нысан бойынша қағаз тасымалдағышта не қаржылық автоматтандырылған ақпарат тасымалдау жүйесі арқылы электрондық түрде хабарлайды.
Филиалдың ашылғаны туралы хабарламаға:
1) төлем ұйымының басқару органының төлем ұйымының филиалын ашу және оның бірінші басшысын сайлау (тағайындау) туралы шешімінің көшірмесі;
2) филиал туралы ереженің нотариат куәландырған көшірмесі;
3) филиалдың бизнес-жоспары;
4) филиалдың бірінші басшысына берілген сенімхаттың көшірмесі.
33. Қағидалардың 32-тармағында көзделген құжаттар төлем ұйымының досьесінде қағаз тасымалдағышта және электрондық түрде сақталады.
6-тарау. Төлем ұйымдарының бағдарламалық-техникалық құралдарына және ақпараттық қауіпсіздікті басқару жүйесіне қойылатын талаптар
Ескерту. Қағида 6-тараумен толықтырылды - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 20.12.2021 № 116 (01.04.2022 бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
34. Бағдарламалық қамтылым мыналарды:
1) жабдықтың кез келген учаскесінде кез келген уақытта электр қуаты толығымен немесе ішінара ажыратылған кезде ақпаратты сенімді сақтауды, рұқсат етілмеген қолжеткізуден қорғауды, дерекқордың тұтастығын және электрондық архивтер мен дерекқорлардағы ақпараттың толық сақталуын;
2) қолжеткізудің кемінде екі: басқарушы және пайдаланушы деңгейі көзделетін бағдарламалық қамтылымда іске асырылған кіріс деректеріне, функцияларға, операцияларға, есептерге көп деңгейлі қолжетімділікті;
3) операцияларды жүргізу және тіркеу үшін қажетті, толтырылуы міндетті жолдардың енгізілетін деректерінің толықтығын бақылауды (функцияларды немесе операцияларды барлық жолдарды толық толтырмай орындаған кезде бағдарлама тиісті хабарлама беруді қамтамасыз етеді);
4) сұратуды сақтай отырып, осы ақпараттық жүйе үшін айқындалған өлшемшарттар мен параметрлер бойынша ақпаратты іздеуді, сондай-ақ ақпаратты кез келген параметр (осы ақпараттық жүйе үшін айқындалған) бойынша сұрыптауды және егер мұндай ақпарат ақпараттық жүйеде сақталуға тиіс болса, алдыңғы күндердегі ақпаратты қарап шығу мүмкіндігін;
5) ақпаратты өңдеуді және оны күні мен уақыты бойынша сақтауды;
6) төлем ұйымдары Ұлттық Банкке ұсынатын есептердің, сондай-ақ жүргізілген операциялар туралы есептердің нысандарын автоматты түрде қалыптастыруды;

7) ведение и автоматизированное формирование журналов системы внутреннего учета. Программное обеспечение формирует журнал полностью, а также частично (на указанный диапазон дат, определенную дату);
8) возможность резервирования и восстановления данных, хранящихся в учетных системах;
9) возможность вывода выходных документов на экран, принтер или в файл;
10) возможность обмена электронными документами;
11) регистрацию и идентификацию происходящих в информационной системе событий с сохранением следующих атрибутов: дата и время начала события, наименование события, пользователь, производивший действие, идентификатор записи, дата и время окончания события, результат выполнения события;
12) изменение паролей предустановленных учетных записей средств обеспечения безопасности периметра защиты информационно-коммуникационной инфраструктуры.
Сноска. Пункт 34 - в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 19.02.2024 № 10 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Примечание ИЗПИ!
Пункт 35 предусмотрен в редакции постановления Национального Банка РК от 20.02.2025 № 6 (вводится в действие с 01.06.2025).
35. Платежные организации обеспечивают создание и функционирование системы управления информационной безопасностью, являющейся частью общей системы управления платежной организации, предназначенной для управления процессом обеспечения информационной безопасности.
36. Система управления информационной безопасностью обеспечивает защиту информационных активов платежной организации, допускающую минимальный уровень потенциального ущерба для бизнес-процессов платежной организации.
Примечание ИЗПИ!
Главу 6 предусмотрено дополнить пунктом 36-1 в соответствии с постановлением Национального Банка РК от 20.02.2025 № 6 (вводится в действие с 01.06.2025).
37. Платежная организация обеспечивает надлежащий уровень системы управления информационной безопасностью, ее развитие и улучшение.
Примечание ИЗПИ!
Главу 6 предусмотрено дополнить пунктами 37-1, 37-2 и 37-3 в соответствии с постановлением Национального Банка РК от 20.02.2025 № 6 (вводится в действие с 01.06.2025).
38. Платежная организация в целях обеспечения конфиденциальности, целостности и доступности информации платежной организации осуществляет следующие функции:
1) организует систему управления информационной безопасностью, осуществляет координацию и контроль деятельности по обеспечению информационной безопасности и мероприятий по выявлению и анализу угроз, противодействию атакам и расследованию инцидентов информационной безопасности;

7) ішкі есепке алу жүйесінің журналдарын жүргізуді және автоматтандырылған қалыптастыруды қамтамасыз етеді. Бағдарламалық қамтылым журналды толығымен, сондай-ақ ішінара (көрсетілген күндер ауқымына, белгілі бір күнге) қалыптастырады;
8) есепке алу жүйелерінде сақталатын деректерді резервтеу және қалпына келтіру мүмкіндігін;
9) шығыс құжаттарды экранға, принтерге немесе файлға шығару мүмкіндігін;
10) электрондық құжаттармен алмасу мүмкіндігін;
11) мынадай атрибуттарды: оқиғаның басталған күні мен уақытын, оқиғаның атауын, іс-әрекетті жүргізген пайдаланушыны, жазбаның сәйкестендіргішін, оқиғаның аяқталған күні мен уақытын, оқиғаның орындалу нәтижесін сақтай отырып, ақпараттық жүйеде болып жатқан оқиғаларды тіркеуді және сәйкестендіруді;
12) ақпараттық-коммуникациялық инфрақұрылымды қорғау периметрінің қауіпсіздігін қамтамасыз ету құралдарының алдын ала орнатылған есептік жазбаларының парольдерін өзгертуді қамтамасыз етеді.
Ескерту. 34-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 19.02.2024 № 10 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
35-тармақ жаңа редакцияда көзделген – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 20.02.2025 № 6 (01.06.2025 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
35. Төлем ұйымдары ақпараттық қауіпсіздікті қамтамасыз ету процесін басқаруға арналған төлем ұйымының жалпы басқару жүйесінің бөлігі болып табылатын ақпараттық қауіпсіздікті басқару жүйесін құруды және оның жұмыс істеуін қамтамасыз етеді.
36. Ақпараттық қауіпсіздікті басқару жүйесі төлем ұйымының бизнес-процестері үшін ықтимал залалдың ең төменгі деңгейіне жол беретін төлем ұйымының ақпараттық активтерін қорғауды қамтамасыз етеді.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
6-тарауды 36-1-тармақпен толықтыру көзделген – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 20.02.2025 № 6 (01.06.2025 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
37. Төлем ұйымы ақпараттық қауіпсіздікті басқару жүйесінің тиісті деңгейін, оның дамуы мен жақсаруын қамтамасыз етеді.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
6-тарауды 37-1, 37-2 және 37-3-тармақтармен толықтыру көзделген – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 20.02.2025 № 6 (01.06.2025 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
38. Төлем ұйымы ақпаратының жасырындылығын, тұтастығын және қолжетімділігін қамтамасыз ету мақсатында төлем ұйымы мынадай функцияларды жүзеге асырады:
1) ақпараттық қауіпсіздікті басқару жүйесін ұйымдастырады, ақпараттық қауіпсіздікті қамтамасыз ету жөніндегі қызметті және қатерлерді анықтау мен талдау, шабуылдарға қарсы іс-қимыл жасау және ақпараттық қауіпсіздіктің оқыс оқиғаларын тергеп-тексеру жөніндегі іс-шараларды үйлестіреді және бақылайды;

2) обеспечивает методологическую поддержку процесса обеспечения информационной безопасности;
3) осуществляет выбор, внедрение и применение методов, средств и механизмов управления, обеспечения и контроля информационной безопасности в рамках своих полномочий;
4) осуществляет сбор, консолидацию, хранение и обработку информации об инцидентах информационной безопасности;
5) осуществляет анализ информации об инцидентах информационной безопасности;
6) обеспечивает внедрение, надлежащее функционирование программно-технических средств, автоматизирующих процесс обеспечения информационной безопасности, а также предоставление доступа к ним;
7) определяет ограничения по использованию привилегированных учетных записей;
8) организует и проводит мероприятия по обеспечению осведомленности работников платежной организации в вопросах информационной безопасности;
9) осуществляет мониторинг состояния системы управления информационной безопасностью платежной организации;
10) периодически (но не реже одного раза в год) осуществляет информирование руководства платежной организации о состоянии системы управления информационной безопасностью платежной организации;
11) поддерживает в актуальном состоянии схемы периметра защиты информационно-коммуникационной инфраструктуры и перечень администраторов средств обеспечения его безопасности;
12) устанавливает на периметре защиты информационно-коммуникационной инфраструктуры межсетевые экраны;
13) обеспечивает безопасность доступа пользователей к ресурсам сети Интернет из периметра защиты информационно-коммуникационной инфраструктуры.
Примечание ИЗПИ!
Пункт 38 предусмотрено дополнить подпунктом 14) в соответствии с постановлением Национального Банка РК от 20.02.2025 № 6 (вводится в действие с 01.06.2025).
Сноска. Пункт 38 - в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 19.02.2024 № 10 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
39. Платежная организация управляет рисками информационной безопасности с указанием критериев приемлемого уровня по отношению к информационным активам.
При реализации рисков информационной безопасности разрабатывается план мероприятий, направленный на минимизацию возникновения подобных рисков.
40. Информация об инцидентах информационной безопасности, полученная в ходе мониторинга деятельности по обеспечению информационной безопасности, подлежит консолидации, систематизации и хранению.
41. Срок хранения информации об инцидентах информационной безопасности составляет не менее 5 (пяти) лет.

2) ақпараттық қауіпсіздікті қамтамасыз ету процесін әдіснамалық қолдауды қамтамасыз етеді;
3) өз өкілеттіктері шеңберінде ақпараттық қауіпсіздікті басқару, қамтамасыз ету және бақылау әдістерін, құралдары мен тетіктерін таңдайды, енгізеді және қолданады;
4) ақпараттық қауіпсіздіктің оқыс оқиғалары туралы ақпаратты жинайды, шоғырландырады, сақтайды және өңдейді;
5) ақпараттық қауіпсіздіктің оқыс оқиғалары туралы ақпаратты талдайды;
6) ақпараттық қауіпсіздікті қамтамасыз ету процесін автоматтандыратын бағдарламалық-техникалық құралдарды ендіруді, тиісінше жұмыс істеуін, сондай-ақ оларға қолжеткізуді қамтамасыз етеді;
7) артықшылықты есептік жазбаларды пайдалану бойынша шектеулерді айқындайды;
8) төлем ұйымы қызметкерлерінің ақпараттық қауіпсіздік мәселелері бойынша хабардар болуын қамтамасыз ету жөніндегі іс-шараларды ұйымдастырады және өткізеді;
9) төлем ұйымының ақпараттық қауіпсіздігін басқару жүйесінің жай-күйіне мониторингті жүзеге асырады;
10) мерзімді түрде (бірақ жылына бір реттен сиретпей) төлем ұйымының басшылығына төлем ұйымының ақпараттық қауіпсіздігін басқару жүйесінің жай-күйі туралы хабарлайды;
11) ақпараттық-коммуникациялық инфрақұрылымды қорғау периметрінің схемасын және оның қауіпсіздігін қамтамасыз ету құралдарын басқарушылар тізбесін жаңартылған күйде ұстайды;
12) ақпараттық-коммуникациялық инфрақұрылымды қорғау периметріне желіаралық экрандарды орнатады;
13) пайдаланушылардың ақпараттық-коммуникациялық инфрақұрылымды қорғау ауқымынан Интернет желісінің ресурстарына кіру қауіпсіздігін қамтамасыз етеді.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
38-тармақты 14) тармақшамен толықтыру көзделген – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 20.02.2025 № 6 (01.06.2025 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Ескерту. 38-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 19.02.2024 № 10 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
39. Төлем ұйымы ақпараттық активтерге қатысты қолайлы деңгейдің өлшемшарттарын көрсете отырып, ақпараттық қауіпсіздік тәуекелдерін басқарады.
Ақпараттық қауіпсіздік тәуекелдерін іске асыру кезінде осындай тәуекелдердің туындауын барынша азайтуға бағытталған іс-шаралар жоспары әзірленеді.
40. Ақпараттық қауіпсіздікті қамтамасыз ету жөніндегі қызметке мониторинг жүргізу барысында алынған ақпараттық қауіпсіздіктің оқыс оқиғалары туралы ақпарат шоғырландырылуға, жүйелендірілуге және сақталуға тиіс.
41. Ақпараттық қауіпсіздіктің оқыс оқиғалары туралы ақпаратты сақтау мерзімі кемінде 5 (бес) жылды құрайды.

42. Платежной организацией определяется порядок принятия неотложных мер к устранению инцидента информационной безопасности, его причин и последствий.
43. В платежной организации ведется журнал учета инцидентов информационной безопасности с отражением всей информации об инциденте информационной безопасности, принятых мерах и предлагаемых корректирующих мерах.
44. Платежная организация предоставляет в Национальный Банк информацию о следующих выявленных инцидентах информационной безопасности:
1) эксплуатация уязвимостей в прикладном и системном программном обеспечении;
2) несанкционированный доступ в информационную систему;
3) атака "отказ в обслуживании" на информационную систему или сеть передачи данных;
4) заражение сервера вредоносной программой или кодом;
5) совершение несанкционированного перевода денежных средств вследствие нарушения контролей информационной безопасности;
6) инцидентах информационной безопасности, несущих угрозу стабильности деятельности платежной организации.
Информация об инцидентах информационной безопасности, указанных в настоящем пункте, предоставляется платежной организацией в возможно короткий срок, но не позднее 48 часов с момента выявления, в виде карты инцидента информационной безопасности по форме согласно приложению 7 к Правилам.
Информация по обработанным инцидентам информационной безопасности представляется в электронном формате с использованием платформы Национального Банка для обмена событиями и инцидентами информационной безопасности.
На каждый инцидент информационной безопасности заполняется отдельная карта инцидента информационной безопасности.
Примечание ИЗПИ!
Главу 6 предусмотрено дополнить пунктами 45, 46, 47, 48 и 49 в соответствии с постановлением Национального Банка РК от 20.02.2025 № 6 (вводится в действие с 01.06.2025).
Приложение 1
к Правилам организации
деятельности
платежных организаций
Форма
Национальный Банк
Республики Казахстан
Заявление
Сноска. Приложение 1 - в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 19.03.2020 № 35 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его официального опубликования).
___________________________________________________________________
(наименование и бизнес-идентификационный номер платежной организации)
просит осуществить учетную регистрацию платежной организации и включить платежную организацию
в реестр платежных организаций
1. Место нахождения платежной организации:
________________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________
(индекс, город (область), район, улица, номер дома (офиса)
_________________________________________________________________________________________
__________________________________________________________________
(телефон, факс, адрес электронной почты, интернет-ресурс (при наличии)

42. Төлем ұйымы ақпараттық қауіпсіздіктің оқыс оқиғасын, оның себептері мен салдарын жоюға шұғыл шаралар қабылдау тәртібін айқындайды.
43. Төлем ұйымында ақпараттық қауіпсіздіктің оқыс оқиғасы, қабылданған шаралар және ұсынылатын түзету шаралары туралы барлық ақпаратты көрсете отырып, ақпараттық қауіпсіздіктің оқыс оқиғаларын есепке алу журналы жүргізіледі.
44. Төлем ұйымы Ұлттық Банкке ақпараттық қауіпсіздіктің мынадай анықталған оқыс оқиғалары:
1) қолданбалы және жүйелік бағдарламалық қамтамасыз етудегі осалдықтарды пайдалану;
2) ақпараттық жүйеге рұқсатсыз кіру;
3) ақпараттық жүйеге немесе деректерді беру желісіне "қызмет көрсетуден бас тарту" шабуылы;
4) серверді зиянды бағдарламамен немесе кодпен зақымдау;
5) ақпараттық қауіпсіздікті бақылауды бұзу салдарынан ақша қаражатын санкциясыз аудару;
6) төлем ұйымы қызметінің тұрақтылығына қатер төндіретін ақпараттық қауіпсіздіктің оқыс оқиғалары туралы ақпарат ұсынады.
Осы тармақта көрсетілген ақпараттық қауіпсіздіктің оқыс оқиғалары туралы ақпаратты төлем ұйымы Қағидаларға 7-қосымшаға сәйкес нысан бойынша ақпараттық қауіпсіздіктің оқыс оқиғасы картасы түрінде мүмкіндігінше қысқа мерзімде, бірақ анықталған кезден бастап 48 сағаттан кешіктірмей ұсынады.
Ақпараттық қауіпсіздіктің өңделген оқыс оқиғалары бойынша ақпарат ақпараттық қауіпсіздіктің оқиғалары мен оқыс оқиғаларын алмасу үшін Ұлттық Банктің платформасын пайдалана отырып, электрондық форматта ұсынылады.
Ақпараттық қауіпсіздіктің әрбір оқыс оқиғасына ақпараттық қауіпсіздіктің оқыс оқиғасының жеке картасы толтырылады.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
6-тарауды 45, 46, 47, 48 және 49-тармақтармен толықтыру көзделген – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 20.02.2025 № 6 (01.06.2025 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Төлем ұйымдарының қызметін
ұйымдастыру қағидаларына
1-қосымша
Нысан
Қазақстан Республикасының
Ұлттық Банкі
Өтініш
Ескерту. 1-қосымша жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 19.03.2020 № 35 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
________________________________________________________________________________
(төлем ұйымының атауы және бизнес-сәйкестендіру нөмірі)
төлем ұйымын есептік тіркеуден өткізуді және төлем ұйымын төлем ұйымдары тізіліміне қосуды сұрайды.
1. Төлем ұйымының орналасқан жері:
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
(индексі, қаласы (облысы), ауданы, көшесі, үйдің (офистің) нөмірі)
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
(телефоны, факсі, электрондық поштасының мекенжайы, интернет-ресурсы (бар болса)

2. Сведения о государственной регистрации (перерегистрации) платежной организации:
___________________________________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
(наименование документа, номер и дата выдачи, кем выдан)
3. Перечень планируемых к оказанию платежных услуг в соответствии с пунктом 3 Правил организации
деятельности платежных организаций:
1) ____________________________________________________________;
2) ____________________________________________________________;
3) ___________________________________________________________
4. Перечень представляемых документов в соответствии с пунктом 2 статьи 16 Закона
Республики Казахстан от 26 июля 2016 года "О платежах и платежных системах":
1) ___________________________;
2) ___________________________;
5. Сведения о руководителе (членах) исполнительного органа платежной организации:
Общие сведения:
Фамилия, имя, отчество (при его наличии)
__________________________________________________
(в соответствии с документом, удостоверяющим личность, в случае изменения фамилии, имени, отчества – указать, когда и по какой причине произошли изменения)
Индивидуальный идентификационный номер
Данные документа, удостоверяющего личность
(наименование документа, номер, серия (при наличии) и дата выдачи, кем выдан)
Место жительства
(место жительства, включая номера домашнего, служебного телефонов, а также адрес электронной почты)
Гражданство
Полный перечень места работ и должностей:
Период работы (месяц/год)
Наименование организации, занимаемые должности
Должностные обязанности
1.
Иная информация:
Наличие неснятой или непогашенной судимости
Да/нет
(если да, то указать реквизиты приговора суда, статью Уголовного кодекса Республики Казахстан)
Если ранее являлся руководителем, членом органа управления, руководителем, членом исполнительного органа, главным бухгалтером финансовой организации, в период не более чем за один год до принятия решения о консервации финансовой организации либо принудительном выкупе ее акций, лишении лицензии финансовой организации, повлекших ее ликвидацию и (или) прекращение осуществления деятельности на финансовом рынке, либо вступления в законную силу решения суда о принудительной ликвидации финансовой организации или признании ее банкротом в порядке, определенном Законом Республики Казахстан от 7 марта 2014 года "О реабилитации и банкротстве"
Да/нет
(если да, то указывается наименование организации, должность, реквизиты решения о консервации финансовой организации либо принудительном выкупе ее акций, лишении лицензии финансовой организации, повлекших ее ликвидацию и (или) прекращение осуществления деятельности на финансовом рынке, либо вступившего в законную силу решения суда о принудительной ликвидации финансовой организации или признании ее банкротом в порядке, определенном Законом Республики Казахстан от 7 марта 2014 года "О реабилитации и банкротстве")
Иная информация (при наличии)
Подтверждаю, что прилагаемые сведения мною проверены и являются достоверными и полными.
Согласен (согласна) на использование сведений, составляющих охраняемую законом тайну, содержащихся в
информационных системах.
Первый руководитель платежной организации
или лицо, уполномоченное на подписание
______________________________________ ___________
фамилия, имя, отчество (при его наличии)       подпись
Приложение 2
к Правилам организации
деятельности платежных
организаций
Форма
Перечень основных требований к оказанию государственной услуги "Включение в реестр платежных организаций, прошедших учетную регистрацию в Национальном Банке Республики Казахстан"

2. Төлем ұйымын мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу) туралы мәліметтер:
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
(құжаттың атауы, нөмірі және берілген күні, кім берді)
3.Төлем ұйымдарының қызметін ұйымдастыру қағидаларының 3-тармағына сәйкес көрсету жоспарланып отырған көрсетілетін төлем қызметтерінің тізбесі:
1) _______________________________________________________________________;
2) _______________________________________________________________________;
3) _______________________________________________________________________
4. "Төлемдер және төлем жүйелері туралы" 2016 жылғы 26 шілдедегі Қазақстан
Республикасы Заңының 16-бабы 2-тармағына сәйкес ұсынылатын құжаттар тізбесі:
1) ___________________________;
2) ___________________________;
3) ___________________________
5. Төлем ұйымының атқарушы органының басшысы (мүшелері) туралы мәліметтер:
Жалпы мәліметтер:
Тегі, аты, әкесінің аты (ол бар болса)
__________________________________________________
(жеке басын куәландыратын құжатқа сәйкес, тегін, атын, әкесінің атын өзгерткен жағдайда - олар қашан және қандай себеппен өзгертілгені көрсетілсін)
Жеке сәйкестендіру нөмірі
____________________________________________________________
Жеке басын куәландыратын құжаттың деректері
____________________________________________________________
(құжаттың атауы, нөмірі, сериясы (бар болса) және берілген күні, кім берді)
Тұрғылықты жері
____________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
(үй, қызметтік телефондарының нөмірлерін қоса алғанда, тұрғылықты жері, сондай-ақ электрондық поштасының мекенжайы)
Азаматтығы
Жұмыс орындары мен лауазымдарының толық тізбесі
Жұмыс кезеңі (ай/жыл)
Ұйымның атауы, атқаратын лауазымы
Лауазымдық міндеттері
1.
Өзге ақпарат:
Алынбаған немесе жойылмаған соттылығының болуы
Иә/жоқ
(егер иә болса, онда сот үкімінің деректемелері, Қазақстан Республикасы Қылмыстық кодексінің бабы көрсетілсін)
Егер қаржы ұйымын таратуға және (немесе) қаржы нарығында қызметін жүзеге асыруды тоқтатуға алып келген, қаржы ұйымын консервациялау не оның акцияларын мәжбүрлеп сатып алу, қаржы ұйымын лицензиядан айыру туралы шешім қабылданғанға дейін не қаржы ұйымын мәжбүрлеп тарату немесе "Оңалту және банкроттық туралы" 2014 жылғы 7 наурыздағы Қазақстан Республикасының Заңында айқындалған тәртіппен оны банкрот деп тану туралы соттың шешімі заңды күшіне енгенге дейін бір жылдан аспайтын кезеңде қаржы ұйымының басқару органының басшысы, мүшесі, атқарушы органының басшысы, мүшесі, бас бухгалтері болып табылған жағдайда
Иә/жоқ
(егер иә болса, онда ұйымның атауы, лауазымы, қаржы ұйымын таратуға және (немесе) қаржы нарығында қызметін жүзеге асыруды тоқтатуға алып келген қаржы ұйымын консервациялау не оның акцияларын мәжбүрлеп сатып алу, қаржы ұйымын лицензиядан айыру туралы шешімнің не қаржы ұйымын мәжбүрлеп тарату немесе "Оңалту және банкроттық туралы" 2014 жылғы 7 наурыздағы Қазақстан Республикасының Заңында айқындалған тәртіппен оны банкрот деп тану туралы заңды күшіне енген сот шешімінің деректемелері көрсетіледі)
Өзге ақпарат (бар болса)
Осы мәліметтерді тексергенімді және олардың дәйекті және толық болып табылатынын растаймын.
Ақпараттық жүйелерде бар, заңмен қорғалатын құпияны құрайтын мәліметтерді пайдалануға келісемін.
Төлем ұйымының бірінші басшысы
немесе қол қоюға өкілетті тұлға
______________________________________________ _________
тегі, аты, әкесінің аты (ол болса)                              қолы
Төлем ұйымдарының қызметін
ұйымдастыру қағидаларына
2-қосымша
Нысан
"Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкінде есептік тіркеуден өткен төлем ұйымдарының тізіліміне енгізу" мемлекеттік қызмет көрсетудің негізгі талаптарының тізбесі

Сноска. Приложение 2 - в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 19.02.2024 № 10 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1.
Наименование услугодателя
Национальный Банк Республики Казахстан
2.
Способы предоставления государственной услуги
Веб-портал "электронного правительства"
www.egov.kz, www.elicense.kz (далее - портал).
3.
Срок оказания государственной услуги
В течение десяти рабочих дней со дня регистрации заявления и полного перечня документов.
4.
Форма оказания государственной услуги
Электронная (автоматизированная).
5.
Результат оказания государственной услуги
Уведомление о прохождении учетной регистрации для предоставления разрешения (права) на предоставление платежной организацией платежных услуг, установленных Законом Республики Казахстан "О платежах и платежных системах" (далее - Закон) либо мотивированный отказ.
Форма результата оказания государственной услуги: электронная
6.
Размер платы, взимаемой с услугополучателя при оказании государственной услуги, и способы ее взимания в случаях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан
Услуга оказывается бесплатно.
7.
График работы услугодателя, Государственной корпорации и объектов информации

Ескерту. 2-қосымша жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 19.02.2024 № 10 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
1.
Көрсетілетін қызметті берушінің атауы
Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі
2.
Мемлекеттік қызметті көрсету тәсілдері
"Электрондық үкіметтің"
www.egov.kz, www.elicense веб-порталы (бұдан әрі – портал).
3.
Мемлекеттік қызмет көрсету мерзімі
Өтініш және құжаттардың толық тізбесі тіркелген күннен бастап он жұмыс күні ішінде.
4.
Мемлекеттік қызмет көрсету нысаны
Электрондық (автоматтандырылған).
5.
Мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесі
Төлем ұйымының "Төлемдер және төлем жүйелері туралы" Қазақстан Республикасының Заңында (бұдан әрі – Заң) белгіленген төлем қызметтерін ұсынуға рұқсат (құқық) беру үшін есептік тіркеуден өткені туралы хабарлама не дәлелді бас тарту.
Мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесінің нысаны: электрондық
6.
Мемлекеттік қызмет көрсету кезінде көрсетілетін қызметті алушыдан алынатын төлемақы мөлшері және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген жағдайларда оны өндіріп алу тәсілдері
Қызмет тегін көрсетіледі.
7.
Көрсетілетін қызметті берушінің, Мемлекеттік корпорацияның және ақпарат объектілерінің жұмыс кестесі

1) услугодателя - с понедельника по пятницу с 9.00 до 18.30 часов с перерывом на обед с 13.00 до 14.30 часов, кроме выходных и праздничных дней, в соответствии с трудовым законодательством Республики Казахстан.
График приема документов и выдачи результатов оказания государственной услуги - с понедельника по пятницу с 9.00 до 17.30 часов с перерывом на обед с 13.00 до 14.30 часов;
2) портала - круглосуточно, за исключением технических перерывов в связи с проведением ремонтных работ (при обращении услугополучателя после окончания рабочего времени, в выходные и праздничные дни, согласно трудовому законодательству Республики Казахстан, прием заявлений и выдача результатов оказания государственной услуги осуществляется на следующий рабочий день).
8.
Перечень документов, необходимых для оказания государственной услуги
1) заявление по форме согласно приложению 1 к Правилам организации деятельности платежных организаций, утвержденным постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан № 215 от 31 августа 2016 года (далее - Правила).
2) копия диплома (дипломов) руководителя (члена) исполнительного органа платежной организации;
3) копия документа, подтверждающего трудовую деятельность руководителя (члена) исполнительного органа платежной организации в соответствии с Трудовым кодексом Республики Казахстан;
4) копии документов, подтверждающих формирование уставного капитала;
5) устав, за исключением случаев, когда платежная организация осуществляет деятельность по типовому уставу;
6) документ, определяющий порядок взаимодействия платежной организации с соответствующим банком, филиалом банка-нерезидента Республики Казахстан или организацией, осуществляющей отдельные виды банковских операций, осуществляющими перевод денег по оказываемым платежным услугам;
7) правила осуществления деятельности платежной организации, утвержденные органом управления платежной организации.
Перечень обязательных условий правил осуществления деятельности платежной организации, устанавливается в Правилах.
9.
Основания для отказа в оказании государственной услуги, установленные законами Республики Казахстан
1) представление неполных и (или) недостоверных сведений, подлежащих отражению в документах, указанных в пункте 2 статьи 16 Закона;
2) представление неполного перечня документов или несоответствие документов требованиям Закона и Правил;
3) если руководитель исполнительного органа платежной организации не соответствует требованиям, установленным в статье 19 Закона;
4) если платежная организация в течение одного года со дня ее государственной регистрации (перерегистрации) в Государственной корпорации "Правительство для граждан" не обратилась с заявлением о прохождении учетной регистрации.
В случае отказа в учетной регистрации юридическое лицо повторно представляет заявление на учетную регистрацию при устранении причин, повлекших отказ в учетной регистрации платежной организации, или принимает решение об изменении своего наименования либо реорганизации или ликвидации.
Неустранение причин, повлекших отказ в учетной регистрации платежной организации, является основанием для отказа в повторном рассмотрении.
10.
Иные требования с учетом особенностей оказания государственной услуги, в том числе оказываемой в электронной форме и через Государственную корпорацию
Адреса мест оказания государственной услуги размещены на портале и на официальном интернет-ресурсе услугодателя: www.nationalbank.kz, раздел "Государственные услуги".
Услугополучателю открыт доступ для получения информации о порядке и статусе оказания государственной услуги в режиме удаленного доступа посредством Единого контакт-центра по вопросам оказания государственных услуг.

1) көрсетілетін қызметті беруші – Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына сәйкес демалыс және мереке күндерін қоспағанда, дүйсенбіден жұмаға дейін сағат 13.00-ден 14.30-ға дейінгі түскі үзіліспен сағат 9.00-ден 18.30-ға дейін.
Құжаттарды қабылдау және мемлекеттік қызмет көрсету нәтижелерін беру кестесі – дүйсенбіден жұмаға дейін сағат 13.00-ден 14.30-ға дейінгі түскі үзіліспен сағат 9.00-ден 17.30-ға дейін;
2) портал – тәулік бойы, жөндеу жұмыстарын жүргізуге байланысты техникалық үзілістерді қоспағанда (көрсетілетін қызметті алушы жұмыс уақыты аяқталғаннан кейін, Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына сәйкес демалыс және мереке күндері жүгінген кезде өтініштерді қабылдау және мемлекеттік қызмет көрсету нәтижелерін беру келесі жұмыс күні жүзеге асырылады).
8.
Мемлекеттік қызмет көрсету үшін қажетті құжаттар тізбесі
1) Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының 2016 жылғы 31 тамыздағы № 215 қаулысымен бекітілген Төлем ұйымдарының қызметін ұйымдастыру қағидаларына (бұдан әрі - Қағидалар) 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өтініш.
2) төлем ұйымының атқарушы органы басшысының (мүшесінің) дипломының (дипломдарының) көшірмелері;
3) Қазақстан Республикасының Еңбек кодексіне сәйкес төлем ұйымының атқарушы органы басшысының (мүшесінің) еңбек қызметін растайтын құжаттың көшірмесі;
4) жарғылық капиталды қалыптастыруды растайтын құжаттардың көшірмелері;
5) төлем ұйымы қызметті үлгі жарғы бойынша жүзеге асыратын жағдайларды қоспағанда, жарғы;
6) төлем ұйымының көрсетілген төлем қызметтері бойынша ақша аударымдарын жүзеге асыратын тиісті банкпен, Қазақстан Республикасының бейрезидент банкінің филиалымен немесе банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйыммен өзара іс-әрекет жасау тәртібін айқындайтын құжат;
7) төлем ұйымының басқару органы бекіткен төлем ұйымының қызметін жүзеге асыру қағидалары.
Төлем ұйымының қызметін жүзеге асыру қағидаларына қойылатын міндетті талаптардың тізбесі Қағидаларда белгіленеді.
9.
Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тарту үшін негіздер
1) Заңның 16-бабының 2-тармағында көрсетілген құжаттарда көрсетілуге тиіс толық емес және (немесе) анық емес мәліметтерді ұсыну;
2) құжаттардың толық емес тізбесін ұсыну немесе құжаттардың Заң және Қағидалар талаптарына сәйкес келмеуі;
3) егер төлем ұйымының атқарушы органының басшысы Заңның 19-бабында белгіленген талаптарға сәйкес келмесе;
4) егер төлем ұйымы "Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясында мемлекеттік тіркелген (қайта тіркелген) күннен бастап бір жыл ішінде есептік тіркеуден өту туралы өтінішпен жүгінбесе.
Есептік тіркеуден бас тартылған жағдайда заңды тұлға төлем ұйымын тіркеуден бас тартуға себеп болған себептерді жойған кезде тіркеуге өтінішті қайта береді немесе атауын өзгерту немесе қайта ұйымдастыру немесе тарату туралы шешім қабылдайды.
Төлем ұйымын есептік тіркеуден бас тартуға себеп болған себептердің жойылмауы қайта қарастырудан бас тартуға негіз болып табылады.
10.
Мемлекеттік қызметті көрсету, оның ішінде электрондық формада және Мемлекеттік корпорация арқылы көрсетілетін ерекшеліктерді ескере отырып өзге де талаптар
Мемлекеттік қызмет көрсету орындарының мекенжайлары порталда және көрсетілетін қызметті берушінің ресми интернет-ресурсында орналастырылған: www.nationalbank.kz, "Мемлекеттік қызметтер" бөлімі.
Көрсетілетін қызметті алушыға Мемлекеттік қызметтерді көрсету мәселелері бойынша бірыңғай байланыс-орталығы арқылы қашықтан қол жеткізу режимінде мемлекеттік қызмет көрсету тәртібі мен мәртебесі туралы ақпарат алу үшін қолжетімділік ашылды.
Мемлекеттік қызмет көрсету мәселелері жөніндегі анықтамалық қызметтердің байланыс телефондары көрсетілетін қызметті берушінің ресми интернет-ресурсында орналастырылған:
www.nationalbank.kz, "Мемлекеттік қызметтер" бөлімі.

Контактные телефоны справочных служб по вопросам оказания государственной услуги размещены на официальном интернет-ресурсе услугодателя: www.nationalbank.kz, раздел "Государственные услуги". Единый контакт-центр по вопросам оказания государственных услуг: 8-800-080-7777, 1414.
Приложение 3
к Правилам организации
деятельности платежных организаций
Сноска. Приложение 3 - в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 19.03.2020 № 35 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его официального опубликования).
Форма
"ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫНЫҢ
ҰЛТТЫҚ БАНКІ"
РЕСПУБЛИКАЛЫҚ
МЕМЛЕКЕТТІК МЕКЕМЕСІ
РЕСПУБЛИКАНСКОЕ
ГОСУДАРСТВЕННОЕ УЧРЕЖДЕНИЕ
"НАЦИОНАЛЬНЫЙ БАНК
РЕСПУБЛИКИ КАЗАХСТАН"
[Реквизиты уполномоченного
органа на гос. языке]
[Реквизиты уполномоченного органа
на рус. языке]
[номер решения]
[дата выдачи решения]
[Наименование услугополучателя]
[Реквизиты услугополучателя]
Национальный Банк Республики Казахстан по итогам рассмотрения
заявления _______________________________________________________
наименование услугополучателяи
приложенных документов в соответствии с пунктом 4 статьи 16 Закона
Республики Казахстан от 26 июля 2016 года "О платежах и платежных
системах" уведомляет о прохождении ________________________________
наименование услугополучателя
учетной регистрации в качестве платежной организации, присвоении регистрационного
номера № _____________ и записи в реестр платежных организаций.
В соответствии с подпунктом 4) пункта 2 статьи 13 Закона Республики Казахстан
от 26 июля 2016 года "О платежах и платежных системах" платежная организация
________________________________________________________________
наименование услугополучателя
оказывает следующие платежные услуги:
____________________________________________________________;
____________________________________________________________;
___________________________________________________________
[Должность подписывающего]       [ФИО подписывающего]
Приложение 4
к Правилам организации деятельности
платежных организаций
Форма
Реестр платежных организаций

Мемлекеттік қызметтер көрсету мәселелері бойынша бірыңғай байланыс орталығы: 8-800-080-7777, 1414.
Төлем ұйымдарының қызметін
ұйымдастыру қағидаларына
3-қосымша
Нысан
Ескерту. 3-қосымша жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 19.03.2020 № 35 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
"ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫНЫҢ
ҰЛТТЫҚ БАНКІ"
РЕСПУБЛИКАЛЫҚ
МЕМЛЕКЕТТІК МЕКЕМЕСІ
РЕСПУБЛИКАНСКОЕ
ГОСУДАРСТВЕННОЕ УЧРЕЖДЕНИЕ
"НАЦИОНАЛЬНЫЙ БАНК
РЕСПУБЛИКИ КАЗАХСТАН"
[Уәкілетті органның деректемелері
мемлекеттік тілде]
[Уәкілетті органның деректемелері
орыс тілінде]
[шешім нөмірі]
[шешім шығару күні]
[Көрсетілетін қызметті алушының атауы]
[ Көрсетілетін қызметті алушының деректемелері]
Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі "Төлемдер және төлем жүйелері туралы"
2016 жылғы 26 шілдедегі Қазақстан Республикасы Заңының 16-бабының 4-тармағына сәйкес
өтінішті ________________________________________________________________________
көрсетілетін қызметті алушының атауы және қоса берілген құжаттарды қарау қорытындысы бойынша төлем ұйымы
____________________________________________________________
көрсетілетін қызметті алушының атауы
ретінде есептік тіркеуден өткені, № _____________ есептік нөмір және төлем ұйымдарының
тізіліміне жазба берілгені туралы хабарлайды.
Төлемдер және төлем жүйелері туралы" 2016 жылғы 26 шілдедегі Қазақстан
Республикасы Заңының 16-бабының 4-тармағына сәйкес төлем ұйымы
________________________________________________________________________________
көрсетілетін қызметті алушының атауы
мынадай төлем қызметтерін көрсетеді:
____________________________________________________________; ____________________________________________________________; ___________________________________________________________
[Қол қоюшының лауазымы]                        [Қол қоюшының аты-жөні]
Төлем ұйымдарының қызметін
ұйымдастыру қағидаларына
4-қосымша
Нысан
Төлем ұйымдарының тізілімі

Сноска. Приложение 4 - в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 19.03.2020 № 35 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его официального опубликования).
№ п/п
Дата регистрации платежной организации
Регистрационный номер платежной организации
Наименование платежной организации
Фамилия и инициалы руководите-ля
Бизнес-идентификационный номер платежной организации
Место нахождения платежной организации, телефон, факс, адрес электронной почты, интернет- ресурс (при наличии)
Перечень оказываемых платежных услуг
Примечания
1
2
3
4
5
6
7
8
9
Приложение 5
к Правилам организации
деятельности
платежных организаций
Перечень основных требований к оказанию государственной услуги "Выдача согласия на проведение добровольной реорганизации (присоединение, слияние, разделение, выделение, преобразование) платежных организаций"

Ескерту. 4-қосымша жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 19.03.2020 № 35 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
р/р
Төлем ұйымын тіркеген күн
Төлем ұйымының тіркеу нөмірі
Төлем ұйымының атауы
Басшының аты-жөні
Төлем ұйымының бизнес-сәйкестендіру нөмірі
Төлем ұйымының орналасқан жері, телефоны, факсы, электрондық поштасының мекенжайы, интернет-ресурсы (бар болса)
Көрсетілетін төлем қызметтерінің тізбесі
Ескертпе
1
2
3
4
5
6
7
8
9
Төлем ұйымдарының қызметін
ұйымдастыру қағидаларына
5-қосымша
"Төлем ұйымдарын ерікті түрде қайта ұйымдастыруды (біріктіруді, қосуды, бөлуді, бөліп шығаруды, қайта құруды) жүргізуге келісім беру" мемлекеттік қызмет көрсетудің негізгі талаптарының тізбесі

Сноска. Приложение 5 - в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 19.02.2024 № 10 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1.
Наименование услугодателя
Национальный Банк Республики Казахстан
2.
Способы предоставления государственной услуги
Веб-портал "электронного правительства" www.egov.kz, www.elicense.kz (далее - портал).
3.
Срок оказания государственной услуги
В течение десяти рабочих дней со дня регистрации решения и полного перечня документов.
4.
Форма оказания государственной услуги
Электронная (автоматизированная).
5.
Результат оказания государственной услуги
Уведомление о принятом решении по результатам согласования либо мотивированный ответ об отказе в оказании государственной услуги.
Форма результата оказания государственной услуги: электронная
6.
Размер платы, взимаемой с услугополучателя при оказании государственной услуги, и способы ее взимания в случаях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан
Услуга оказывается бесплатно.
7.
График работы услугодателя, Государственной корпорации и объектов информации

Ескерту. 5-қосымша жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 19.02.2024 № 10 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
1.
Көрсетілетін қызметті берушінің атауы
Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі
2.
Мемлекеттік көрсетілетін қызметті ұсыну тәсілдері
"Электрондық үкіметтің" www.egov.kz, www.elicense.kz веб-порталы (бұдан әрі - портал).
3.
Мемлекеттік қызметті көрсету мерзімі
Шешім және құжаттардың толық тізбесі тіркелген күннен бастап он жұмыс күні ішінде.
4.
Мемлекеттік қызметті көрсету нысаны
Электрондық (автоматтандырылған).
5.
Мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесі
Келісу нәтижелері бойынша қабылданған шешім туралы хабарлама не мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тарту туралы дәлелді жауап.
Мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесінің нысаны: электрондық
6.
Көрсетілетін қызметті алушыдан мемлекеттік қызметтер көрсету кезінде өндіріп алынатын төлем мөлшері және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген жағдайларда оны өндіру тәсілдері
Қызмет тегін көрсетіледі.
7.
Көрсетілетін қызметті берушінің, Мемлекеттік корпорацияның және ақпарат объектілерінің жұмыс кестесі

1) услугодателя - с понедельника по пятницу с 9.00 до 18.30 часов с перерывом на обед с 13.00 до 14.30 часов, кроме выходных и праздничных дней, в соответствии с трудовым законодательством Республики Казахстан.
График приема документов и выдачи результатов оказания государственной услуги - с понедельника по пятницу с 9.00 до 17.30 часов с перерывом на обед с 13.00 до 14.30 часов;
2) портала - круглосуточно, за исключением технических перерывов в связи с проведением ремонтных работ (при обращении услугополучателя после окончания рабочего времени, в выходные и праздничные дни, согласно трудовому законодательству Республики Казахстан, прием заявлений и выдача результатов оказания государственной услуги осуществляется на следующий рабочий день).
8.
Перечень документов, необходимых для оказания государственной услуги
1) решение о добровольной реорганизации платежной организации;
2) документы, описывающие предполагаемые условия, формы, порядок и сроки добровольной реорганизации платежной организации;
3) договор о присоединении (слиянии), подписанный руководителями исполнительных органов реорганизуемых платежных организаций;
4) аудиторский отчет в соответствии с законодательством Республики Казахстан об аудиторской деятельности;
5) правила осуществления деятельности образованной в результате добровольной реорганизации платежной организации.
9.
Основания для отказа в оказании государственной услуги, установленные законами Республики Казахстан
1) установление недостоверности документов, представленных услугополучателем для получения государственной услуги, и (или) данных (сведений), содержащихся в них;
2) несоответствие услугополучателя и (или) представленных материалов, объектов, данных и сведений, необходимых для оказания государственной услуги, требованиям, установленным нормативными правовыми актами Республики Казахстан;
3) если руководитель исполнительного органа образованной в результате добровольной реорганизации платежной организации не соответствует требованиям статьи 19 Закона Республики Казахстан "О платежах и платежных системах";
4) если добровольная реорганизация платежных организаций препятствует осуществлению контроля за рынком платежных услуг, а также причиняет вред интересам получателей платежных услуг.
10.
Иные требования с учетом особенностей оказания государственной услуги, в том числе оказываемой в электронной форме и через Государственную корпорацию
Адреса мест оказания государственной услуги размещены на портале и на официальном интернет-ресурсе услугодателя: www.nationalbank.kz, раздел "Государственные услуги".
Услугополучателю открыт доступ для получения информации о порядке и статусе оказания государственной услуги в режиме удаленного доступа посредством Единого контакт-центра по вопросам оказания государственных услуг.

1) көрсетілетін қызметті берушінің - Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына сәйкес демалыс және мереке күндерін қоспағанда, дүйсенбіден жұмаға дейін сағат 9.00-ден 18.30-ға дейін, түскі үзіліс 13.00-ден 14.30-ға дейін.
Құжаттарды қабылдау және мемлекеттік қызмет көрсету нәтижелерін беру кестесі дүйсенбі - жұма аралығында сағат 9.00-ден 17.30-ға дейін, түскі үзіліс 13.00-ден 14.30-ға дейін;
2) порталдың - жөндеу жұмыстарына байланысты техникалық үзілістерді қоспағанда, тәулік бойы (көрсетілетін қызметті алушы жұмыс уақыты аяқталғаннан кейін, демалыс және мереке күндері өтініш жасаған кезде, Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына сәйкес өтініштерді қабылдау және мемлекеттік қызметтер көрсету нәтижелерін беру келесі жұмыс күні жүзеге асырылады).
8.
Мемлекеттік қызметті көрсетуге қажетті құжаттар тізбесі
1) төлем ұйымын ерікті түрде қайта ұйымдастыру туралы шешім;
2) төлем ұйымын ерікті түрде қайта ұйымдастырудың болжанатын талаптарын, нысандарын, тәртібін және мерзімдерін сипаттайтын құжаттар;
3) қайта ұйымдастырылатын төлем ұйымдарының атқарушы органдарының басшылары қол қойған қосу (біріктіру) туралы шарт;
4) Қазақстан Республикасының аудиторлық қызмет туралы заңнамасына сәйкес аудиторлық есеп;
5) төлем ұйымын ерікті түрде қайта ұйымдастыру нәтижесінде құрылған қызметті жүзеге асыру қағидалары.
9.
Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тарту үшін негіздер
1) көрсетілетін қызметті алушы мемлекеттік көрсетілетін қызметті алу үшін ұсынған құжаттардың және (немесе) олардағы деректердің (мәліметтердің) дәйексіздігін анықтау;
2) көрсетілетін қызметті алушының және (немесе) мемлекеттік қызметті көрсету үшін қажетті ұсынылған материалдардың, объектілердің, деректердің және мәліметтердің Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерінде белгіленген талаптарға сәйкес келмеуі;
3) егер төлем ұйымын ерікті түрде қайта ұйымдастыру нәтижесінде құрылған атқарушы органының басшысы "Төлемдер және төлем жүйелері туралы" Қазақстан Республикасы Заңы 19-тармағының талаптарына сәйкес келмесе;
4) егер төлем ұйымдарын ерікті түрде қайта ұйымдастыру төлем қызметтері нарығын бақылауға кедергі келтіретін, сондай-ақ төлем қызметтерін алушылардың мүдделеріне зиян келтіретін болса.
10.
Мемлекеттік қызметті көрсету, оның ішінде электрондық формада және Мемлекеттік корпорация арқылы көрсетілетін ерекшеліктерді ескере отырып өзге де талаптар
Мемлекеттік қызмет көрсету орындарының мекенжайлары порталда және көрсетілетін қызметті берушінің www.nationalbank.kz ресми интернет-ресурсында "Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер" бөлімінде орналастырылған.
Көрсетілетін қызметті алушыға Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер мәселелері бойынша бірыңғай байланыс-орталығы арқылы қашықтан қол жеткізу режимінде Мемлекеттік қызмет көрсетудің тәртібі мен мәртебесі туралы ақпарат алу үшін қолжетімділік ашылды.

Контактные телефоны справочных служб по вопросам оказания государственной услуги размещены на официальном интернет-ресурсе услугодателя: www.nationalbank.kz, раздел "Государственные услуги". Единый контакт-центр по вопросам оказания государственных услуг: 8-800-080-7777, 1414.
Приложение 6
к Правилам организации деятельности
платежных организаций
Форма
Национальный Банк Республики Казахстан
Уведомление об открытии филиала
_________________________________________________________________________
(наименование, место нахождения и бизнес-идентификационный номер
платежной организации)
Сноска. Приложение 6 в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 28.11.2019 № 221 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
настоящим сообщает об открытии филиала:
на территории Республики Казахстан (в случае открытия):
_______________________________________________________________
(наименование, место нахождения и бизнес-идентификационный номер филиала платежной организации)
Данные о руководителе: _______________________________________________________________
(должность, фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Перечень платежных услуг, оказываемых филиалом платежной организации, в соответствии
с пунктом 3 Правил организации деятельности платежных организаций:
1) ______________________________________________________________;
2) ______________________________________________________________;
3) ______________________________________________________________.
□ за пределами Республики Казахстан (в случае открытия):
_______________________________________________________________
(наименование, место нахождения филиала платежной организации)
Данные о руководителе: _______________________________________________________________
(должность, фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Перечень платежных услуг, оказываемых филиалом платежной организации в соответствии
с пунктом 3 Правил организации деятельности платежных организаций:
1) __________________________________________________________;
2) __________________________________________________________;
3) __________________________________________________________.
Подтверждаю, что прилагаемые сведения мною проверены и являются достоверными и полными.
Согласен (согласна) на использование сведений, составляющих охраняемую законом тайну, содержащихся в информационных системах.
Первый руководитель платежной организации или лицо, уполномоченное на подписание
_____________________________________ _________ фамилия, имя, отчество (при его наличии) подпись
Приложение 7
к Правилам организации деятельности
платежных организаций
Форма
Карта инцидента информационной безопасности

Мемлекеттік қызмет көрсету мәселелері бойынша анықтама қызметтерінің байланыс телефондары көрсетілетін қызметті берушінің www.nationalbank.kz ресми интернет-ресурсында "Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер" бөлімінде орналастырылған. Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер мәселелері бойынша бірыңғай байланыс-орталығы: 8-800-080-7777, 1414.
Төлем ұйымдарының қызметін
ұйымдастыру қағидаларына
6-қосымша
Нысан
Қазақстан Республикасының
Ұлттық Банкі
Филиалдың ашылғаны туралы хабарлама
Ескерту. 6-қосымша жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 28.11.2019 № 221 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
_______________________________________________________________
(төлем ұйымының атауы, орналасқан жері және бизнес- сәйкестендіру нөмірі)
осы арқылы филиалының ашылғандығы туралы хабарлайды:
□ Қазақстан Республикасының аумағында (ашылған жағдайда):
_______________________________________________________________
_______________________________________________________________
(төлем ұйымы филиалының атауы, орналасқан жері және бизнес-сәйкестендіру нөмірі)
Басшысы туралы деректер:
_______________________________________________________________
_______________________________________________________________
(лауазымы, тегі, аты, әкесінің аты (ол болған кезде)
Төлем ұйымдарының қызметін ұйымдастыру қағидаларының 3-тармағына сәйкес төлем ұйымының филиалы көрсететін төлем қызметтерінің тізбесі:
1) _____________________________________________________________;
2) ___________________________________________________________;
3)____________________________________________________________.
Қазақстан Республикасынан тысқары (ашылған жағдайда):
________________________________________________________________
________________________________________________________________
(төлем ұйымы филиалының атауы, орналасқан жері)
Басшысы туралы деректер:
________________________________________________________________
___________________________________________________________________
(лауазымы, тегі, аты, әкесінің аты (ол болған кезде)
Төлем ұйымдарының қызметін ұйымдастыру қағидаларының 3-тармағына сәйкес төлем ұйымының филиалы көрсететін төлем қызметтерінің тізбесі:
1) _______________________________________________________________;
2) _______________________________________________________________;
3) _______________________________________________________________.
Осы мәліметтерді тексергенімді және олардың дәйекті және толық болып табылатынын растаймын.
Ақпараттық жүйелерде бар, заңмен қорғалатын құпияны құрайтын мәліметтерді пайдалануға келісемін.
Төлем ұйымының бірінші басшысы немесе қол қоюға өкілетті тұлға
_____________________________________ _________
тегі, аты, әкесінің аты (ол болған кезде)      қолы
Төлем ұйымдарының қызметін
ұйымдастыру қағидаларына
7-қосымша
Нысан
Ақпараттық қауіпсіздіктің оқыс оқиғасы картасы

Сноска. Правила дополнены приложением 7 в соответствии с постановлением Правления Национального Банка РК от 20.12.2021 № 116 (вводится в действие с 01.04.2022).
Общие сведения
Характеристики инцидента информационной безопасности
Информация об инциденте информационной безопасности
1
Наименование инцидента информационной безопасности
2
Дата и время выявления (дд.мм.гггг и чч:мм с указанием часового пояса UTC+X)
3
Место выявления (организация, филиал, сегмент информационной инфраструктуры)
4
Источник информации об инциденте информационной безопасности (пользователь, администратор, администратор информационной безопасности, работник подразделения информационной безопасности или техническое средство)
5
Использованные методы при реализации инцидента информационной безопасности (социальная инженерия, внедрение вредоносного кода)
Содержание инцидента информационной безопасности
6
Симптомы, признаки инцидента информационной безопасности
7
Основные события (эксплуатация уязвимостей в прикладном и системном программном обеспечении;
несанкционированный доступ в информационную систему;
атака "отказ в обслуживании" на информационную систему или сеть передачи данных;
заражение сервера вредоносной программой или кодом;
совершение несанкционированного перевода денежных средств;
инциденты информационной безопасности, несущие угрозу стабильности деятельности платежной организации)
8
Пораженные активы (физический уровень информационной инфраструктуры,
уровень сетевого оборудования,
уровень сетевых приложений и сервисов, уровень операционных систем,
уровень технологических процессов и приложений и уровень бизнес-процессов платежной организации)
9
Статус инцидента информационной безопасности (свершившийся инцидент информационной безопасности, попытка осуществления инцидента информационной безопасности, подозрение на инцидент информационной безопасности)
10
Ущерб
11
Источник угрозы (выявленные идентификаторы)
12
Преднамеренность (намеренный, ошибочный)
Предпринятые меры по инциденту информационной безопасности
13
Предпринятые действия (идентификация уязвимости, блокирование, восстановление)
14
Запланированные действия, направленные на минимизацию возникновения рисков информационной безопасности
15
Оповещенные лица (фамилия, имя, отчество (при его наличии) должностных лиц, наименование государственных органов, организаций)
16
Привлеченные специалисты
(фамилия, имя, отчество (при его наличии) место работы, должность, номер телефона)
Ответственный работник по информационной безопасности
____________________________________________ __________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии) (подпись)
Дата "____" ______ 20 ___ года

Ескерту. Қағида 7-қосымшамен толықтырылды - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 20.12.2021 № 116 (01.04.2022 бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Жалпы мәліметтер
Ақпараттық қауіпсіздіктің оқыс оқиғасының сипаттамасы
Ақпараттық қауіпсіздіктің оқыс оқиғасы туралы ақпарат
1
Ақпараттық қауіпсіздіктің оқыс оқиғасының атауы
2
Анықталған күні мен уақыты (кк.аа.жжжж және сс:мм сағат белдеуін көрсете отырып UTC+X)
3
Анықталған орны (ұйым, филиал, ақпараттық инфрақұрылым сегменті)
4
Ақпараттық қауіпсіздіктің оқыс оқиғасы туралы ақпараттың дереккөзі (пайдаланушы, әкімші, ақпараттық қауіпсіздік әкімшісі, ақпараттық қауіпсіздік бөлімшесінің қызметкері немесе техникалық құрал)
5
Ақпараттық қауіпсіздіктің оқыс оқиғасы іске асырылған кезде қолданылған әдістер (әлеуметтік инженерия, зиянды кодты ендіру)
Ақпараттық қауіпсіздіктің оқыс оқиғасының мазмұны
6
Ақпараттық қауіпсіздіктің оқыс оқиғасының нышандары, белгілері
7
Негізгі оқиғалар (қолданбалы және жүйелік бағдарламалық қамтамасыз етуде осалдылықтарды пайдалану; ақпараттық жүйеге рұқсатсыз кіру; ақпараттық жүйеге немесе деректерді беру желісіне "қызмет көрсетуден бас тартуға" шабуылы; сервердің зиянды бағдарламамен немесе кодпен зақымдануы; ақша қаражатын рұқсат етілмеген аудару; электрондық ақша жүйесі операторы қызметінің тұрақтылығына қауіп төндіретін ақпараттық қауіпсіздіктің оқыс оқиғалары)
8
Зақымданған активтер (электрондық ақша жүйесі операторының ақпараттық инфрақұрылымының нақты деңгейі, желілік жабдығының деңгейі, желілік қосымшалар мен сервистердің деңгейі, операциялық жүйе деңгейі, технологиялық процестер мен қосымшаларының деңгейі және бизнес-процестердің деңгейі)
9
Ақпараттық қауіпсіздіктің оқыс оқиғасының мәртебесі (аяқталған ақпараттық қауіпсіздіктің оқыс оқиғасы, ақпараттық қауіпсіздіктің оқыс оқиғасын жүзеге асыру әрекеті, ақпараттық қауіпсіздіктің оқыс оқиғасына күмән)
10
Залал
11
Қауіп көздері (анықталған идентификаторлар)
12
Ниеттілік (қасақана, қате)
Ақпараттық қауіпсіздіктің оқыс оқиғасы бойынша қабылданған шаралар
13
Қабылданған іс-әрекеттер (осалдылықты сәйкестендіру, оқшаулау, қалпына келтіру)
14
Ақпараттық қауіпсіздік тәуекелдерінің туындауын барынша азайтуға бағытталған жоспарланған іс-әрекеттер
15
Хабардар болған тұлғалар (лауазымды тұлғалардың (тегі, аты, әкесінің аты (ол бар болса), мемлекеттік органдардың, ұйымдардың атауы)
16
Тартылған мамандар (тегі, аты, әкесінің аты (ол бар болса), жұмыс орны, қызметі)
Ақпараттық қауіпсіздік бөлімшесінің жауапты қызметкері
____________________________________________ __________________
(тегі, аты, әкесінің аты (ол бар болса) (қолы)
Күні 20 ___ жылғы "____" ______