Об утверждении правил проведения мирных собраний, митингов, шествий, пикетов и демонстраций на территории города Кызылорда
Решение Кызылординского городского маслихата от 01 февраля 2016 года № 53/2. Зарегистрировано Департаментом юстиции Кызылординской области 01 марта 2016 года № 5378. Утратило силу решением Кызылординского городского маслихата от 24 июня 2020 года № 347-62/5
Сноска. Утратило силу решением Кызылординского городского маслихата от 24.06.2020 № 347-62/5 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня первого официального опубликования).
В соответствии Законом Республики Казахстан от 17 марта 1995 года "О порядке организации и проведения мирных собраний, митингов, шествий, пикетов и демонстраций в Республике Казахстан" Кызылординский городской маслихат РЕШИЛ:
1. Утвердить прилагаемые правила проведения миpных собpаний, митингов, шествий, пикетов и демонстpаций на территории города Кызылорды согласно приложению.
2. Признать утратившим силу следующих решении Кызылординского городского маслихата:
1) "О дополнительном регламентировании порядка проведения собраний, митингов, шествий, пикетов и демонстраций" Қызылординского городского маслихата от 16 июля 2013 года № 19/2 (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов №4490, опубликовано в газетах "Ақмешіт ақшамы" от 21 августа 2013 года №34, "Ел тілегі" от 21 августа 2013 года №34);
2) "О внесении изменений в решение Кызылординского городского маслихата от 16 июля 2013 года № 19/2 "О дополнительном регламентировании порядка проведения собраний, митингов, шествий, пикетов и демонстраций" Қызылординского городского маслихата от 29 октября 2013 года № 23/2 (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 4544, опубликовано в газетах "Ақмешіт ақшамы" от 11 декабря 2013 года №50, "Ел тілегі" от 11 декабря 2013 года № 50);
3) "О внесении изменений в решение Кызылординского городского маслихата от 16 июля 2013 года № 19/2 "О дополнительном регламентировании порядка проведения собраний, митингов, шествий, пикетов и демонстраций" Кызылординского городского маслихата от 18 февраля 2014 года № 26/3 (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 4604, опубликовано в газетах "Ақмешіт ақшамы" от 5 марта 2014 года №10, "Ел тілегі" от 5 марта 2014 года № 10).
3. Настоящее решение вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Председатель внеочередной Секретарь Кызылординского
ХХХХХІІІ сессии Кызылординского городского маслихата
городского маслихата
М. БАЕКЕЕВ И. КУТТЫКОЖАЕВ
Утверждены
решением Кызылординского
городского маслихата
от 1 февраля 2016 года № 53/2
Правила проведения миpных собpаний, митингов, шествий, пикетов и демонстpаций на территории города Кызылорды

Қызылорда қаласы аумағында бейбіт жиналыстар, митингілер, шерулер, пикеттер және демонстрациялар өткізудің қағидаларын бекіту туралы
Қызылорда қалалық мәслихатының 2016 жылғы 01 ақпандағы № 53/2 шешімі. Қызылорда облысының Әділет департаментінде 2016 жылғы 01 наурызда № 5378 болып тіркелді. Күші жойылды - Қызылорда қалалық мәслихатының 2020 жылғы 24 маусымдағы № 347-62/5 шешімімен
Ескерту. Күші жойылды - Қызылорда қалалық мәслихатының 24.06.2020 № 347-62/5 шешімімен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
"Қазақстан Республикасында бейбiт жиналыстар, митингiлер, шерулер, пикеттер және демонстрациялар ұйымдастыру мен өткiзу тәртiбi туралы" Қазақстан Республикасының 1995 жылғы 17 наурыздағы Заңына сәйкес Қызылорда қалалық мәслихаты ШЕШIМ ҚАБЫЛДАДЫ:
1. Қоса беріліп отырған Қызылорда қаласы аумағында бейбіт жиналыстар, митингілер, шерулер, пикеттер және демонстрациялар өткізудің қағидалары бекітілсін.
2. Қызылорда қалалық мәслихатының келесі шешімдерінің күші жойылды деп танылсын:
1) "Жиналыстар, митингілер, шерулер, пикеттер мен демонстрациялар өткізу тәртібін қосымша реттеу туралы" Қызылорда қалалық мәслихатының 2013 жылғы 16 шілдедегі № 19/2 шешiмiнің (нормативтiк құқықтық актілерді мемлекеттiк тiркеу Тiзiлiмiнде №4490 нөмiрiмен тiркелген, 2013 жылғы 21 тамыздағы №34 "Ақмешiт ақшамы", 2013 жылғы 21 тамыздағы №34 "Ел тілегі" газеттерiнде жарияланған);
2) "Жиналыстар, митингілер, шерулер, пикеттер мен демонстрациялар өткізу тәртібін қосымша реттеу туралы" Қызылорда қалалық мәслихатының 2013 жылғы 16 шілдедегі № 19/2 шешіміне өзгерістер енгізу туралы" Қызылорда қалалық мәслихатының 2013 жылғы 29 қазандағы № 23/2 шешiмiнің (нормативтiк құқықтық актілерді мемлекеттiк тiркеу Тiзiлiмiнде №4544 нөмiрiмен тiркелген, 2013 жылғы 11 желтоқсандағы №50 "Ақмешiт ақшамы", 2013 жылғы 11 желтоқсандағы №50 "Ел тілегі" газеттерiнде жарияланған);
3) "Жиналыстар, митингілер, шерулер, пикеттер мен демонстрациялар өткізу тәртібін қосымша реттеу туралы" Қызылорда қалалық мәслихатының 2013 жылғы 16 шілдедегі № 19/2 шешіміне өзгерістер енгізу туралы" Қызылорда қалалық мәслихатының 2014 жылғы 18 ақпандағы № 26/3 шешiмiнің (нормативтiк құқықтық актілерді мемлекеттiк тiркеу Тiзiлiмiнде №4604 нөмiрiмен тiркелген, 2014 жылғы 5 наурыздағы №10 "Ақмешiт ақшамы", 2014 жылғы 5 наурыздағы №10 "Ел тілегі" газеттерiнде жарияланған).
3. Осы шешім оның алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қызылорда қалалық Қызылорда қалалық
мәслихатының кезектен тыс мәслихатының хатшысы
ХХХХХІІІ сессиясының төрағасы
М. БАЕКЕЕВ И. ҚҰТТЫҚОЖАЕВ
Қызылорда қалалық мәслихатының
2016 жылғы 1 ақпандағы
№ 53/2 шешімімен бекітілген
Қызылорда қаласы аумағында бейбіт жиналыстар, митингілер, шерулер, пикеттер және демонстрациялар өткізудің қағидалары

1. Настоящие Правила на проведение собраний, митингов, шествий, пикетов и демонстpаций в Кызылординской области (далее - Правила) разработаны в соответствии с Законом Республики Казахстан от 17 маpта 1995 года "О поpядке оpганизации и пpоведения миpных собpаний, митингов, шествий, пикетов и демонстpаций в Республике Казахстан" и иными нормативными правовыми актами Республики Казахстан.
1. Специальные места для проведения миpных собpаний, митингов, шествий, пикетов и демонстpаций на территории города Кызылорды
2. Определить следующие специальные места для проведения мирных собраний, митингов на территории города Кызылорда:
1) Парк на территории Областного центра по развитию народного творчества и культурно-продюсерской деятельности (улица Е.Ауельбекова №41).
2) Площадь перед зданием дома культуры имени М.Ералиевой (улица А.Кашаубаева, без номера).
3) Парк "Тасбугет" в поселке Тасбугет.
4) Аллея возле государственного коммунального казенного предприятия "Городской учебно-методический центр дополнительного образования" (улица А.Токмаганбетова №9).
5) Аллея возле памятника "Келмембет батыр" по улице К.Яссауи.
3. Определить следующие специальные маршруты для проведения мирных шествий, демонстраций на территории города Кызылорда:
1) Улица С.Толыбекова (от улицы Е.Ауелбекова до улицы Желтоксан).
2) Улица Бейбитшилик (от улицы Жанкожа батыра до улицы Хон Бен До).
3) Улица Женис (от улицы Б.Матеновой до улицы Астана).
4) Поселок Тасбугет улица Ш.Есенова (от улицы М.Шокая до Парка Тасбугет).
4. Для мирных пикетов специальные места не устанавливаются.
2. Требования к порядку проведения миpных собpаний, митингов, шествий, пикетов и демонстpаций
5. Заявление о проведении миpных собpаний, митингов, шествий, пикетов и демонстpаций (далее - мероприятие) подается в письменной форме не позднее, чем за 10 дней до намеченной даты их проведения.
6. В заявлении указываются цель, форма, место проведения мероприятия или маршруты движения, время его начала и окончания, предполагаемое количество участников, фамилии, имена, отчества уполномоченных (организаторов) и лиц, ответственных за соблюдение общественного порядка, место их жительства и работы (учебы), дата подачи заявления.
Заявление может быть подано по общедоступным информационным системам и в соответствии с требованиями законодательства Республики Казахстан об электронном документе и электронной цифровой подписи.
При непосредственном обращении в акимат города Кызылорда заявителю выдается талон с указанием даты и времени, фамилии и инициалов лица, принявшего заявление.

1. Осы Қызылорда қаласында жиналыстар, митингілер, шерулер, пикеттер және демонстрациялар өткізудің қағидасы (бұдан әрі - Қағида) 1995 жылғы 17 наурыздағы "Қазақстан Республикасында бейбіт жиналыстар, митингілер, шерулер, пикеттер және демонстрациялар ұйымдастыру және өткізу туралы" Қазақстан Республикасының Заңына және Қазақстан Республикасының басқа да нормативтік құқықтық актілеріне сәйкес әзірленген.
1. Қызылорда қаласы аумағында бейбіт жиналыстар, митингілер, шерулер, пикеттер және демонстрациялар өткізуге арналған арнайы орындар
2. Қызылорда қаласы аумағында бейбіт жиналыстар, митингілер өткізу үшін келесі арнайы орындар белгіленсін:
1) Облыстық халық шығармашылығын дамыту және мәдени-продюсерлiк орталығының аумағындағы саябақ (Е.Әуелбеков көшесi, №41).
2) М.Ералиева атындағы мәдениет үйi ғимаратының алдындағы алаң (Ә.Қашаубаев көшесi, нөмiрсiз).
3) Тасбөгет кентiндегi "Тасбөгет" саябағы.
4) "Қалалық қосымша оқу-әдістемелік орталығы" мемлекеттік коммуналдық қазыналық кәсіпорнының жанындағы саябақ (А.Тоқмағамбетов көшесі, №9).
5) Қ.Яссауи көшесінің бойындағы "Келмембет батыр" ескерткішінің жанындағы саябақ.
3. Қызылорда қаласы аумағында бейбіт жиналыстар, демонстрациялар өткізу үшін келесі арнайы маршруттар белгіленсін:
1) С.Толыбеков көшесінің бойы (Е.Әуелбеков көшесінен Желтоқсан көшесі аралығы).
2) Бейбітшілік көшесінің бойы (Жанқожа батыр көшесінен Хон Бен До көшесіне дейін).
3) Жеңіс көшесінің бойы (Б.Мәтенова көшесінен Астана даңғылына дейін).
Тасбөгет кентiндегi Ш.Есенов көшесінің бойы (М.Шоқай көшесінің қиылысындағы Тасбөгет саябағына дейін).
4. Бейбіт пикеттер өткізу үшін арнайы орындар белгіленбейді.
2. Бейбіт жиналыстар, митингілер, шерулер, пикеттер және демонстрациялар өткізу тәртібінің талаптары
5. Бейбіт жиналыстар, митингілер, шерулер, пикеттер және демонстрациялар (әрі қарай – шара) өткізу туралы өтініш оларды өткізудің белгіленген күнінен кемінде он күн бұрын жазбаша нысанда беріледі.
6. Өтініште шараны өткізудің мақсаты, нысаны, өткізілетін орны немесе қозғалыс маршруттары, оның басталатын және аяқталатын уақыты, қатысушылардың ықтимал саны, уәкілдердің (ұйымдастырушылардың) және қоғамдық тәртіптің сақталуына жауапты адамдардың тегі, аты, әкесінің аты, олардың тұратын және жұмыс істейтін (оқитын) жері, өтініштің берілген күні көрсетіледі.
Өтініш жалпыға қолжетімді ақпараттық жүйелер бойынша және Қазақстан Республикасының электрондық құжат және электрондық цифрлық қолтаңба туралы заңнама талаптарына сәйкес берілуі мүмкін.
Қызылорда қаласы әкімдігіне тікелей жүгіну барысында өтініш берушіге өтінішті қабылдаған тұлғаның аты-жөні, қабылдаған күні мен уақыты көрсетілген талон беріледі.

7. Срок подачи заявления исчисляется со дня его регистрации в акимат города Кызылорда.
8. Заявление о проведении мероприятия подают уполномоченные трудовых коллективов, общественных объединений или отдельных групп граждан Республики Казахстан, достигшие восемнадцатилетнего возраста.
Оформление представительства производится в порядке, установленном гражданским законодательством Республики Казахстан.
9. Акимат города Кызылорда рассматривает заявление и сообщает уполномоченным (организаторам) о принятом решении не позднее, чем за пять дней до времени проведения мероприятия, указанного в заявлении.
10. Акимат города Кызылорда в целях обеспечения прав и свобод других лиц, общественной безопасности, а также нормального функционирования транспорта, объектов инфраструктуры, сохранности зеленых насаждений и малых архитектурных форм при необходимости предлагает обратившимся с заявлением иные время и место проведения мероприятия или альтернативную площадку для обсуждения, рассмотрения поднимаемых вопросов.
Решение может быть обжаловано в порядке, установленном действующим законодательством.
11. При подаче заявления о проведении мероприятия с нарушением требований статьи 3 Закона Республики Казахстан от 17 маpта 1995 года "О поpядке оpганизации и пpоведения миpных собpаний, митингов, шествий, пикетов и демонстpаций в Республике Казахстан" акиматом города Кызылорда дается официальный ответ с предложением устранить допущенные нарушения путем подачи нового заявления.
Сроки рассмотрения нового заявления исчисляются с момента его поступления.
12. Акимат города Кызылорда запрещает мероприятие, если целью его проведения является разжигание расовой, национальной, социальной, религиозной нетерпимости, сословной исключительности, насильственное ниспровержение конституционного строя, посягательство на территориальную целостность республики, а также нарушение других положений Конституции, законов и иных нормативных актов Республики Казахстан, либо их проведение угрожает общественному порядку и безопасности граждан.
13. Не допускается проведение массовых мероприятий на объектах железнодорожного, водного и воздушного транспорта, а также у организаций, обеспечивающих обороноспособность, безопасность государства и жизнедеятельность населения (городской общественный транспорт, снабжение водой, электроэнергией, теплом и другими энергоносителями), и учреждений здравоохранения и образования.
14. В случае отказа организаторам письменно указывается на незамедлительное принятие мер по отмене всех подготовительных процедур и по надлежащему оповещению об этом потенциальных участников.

7. Өтініштің берілген мерзімі Қызылорда қаласы әкімдігіне тіркелген күннен бастап есептеледі.
8. Шараны өткізу туралы өтінішті еңбек ұжымының, қоғамдық ұйымдардың немесе Қазақстан Республикасы азаматтарының жекелеген топтарының 18 жасқа толған уәкілдері береді.
Өкілдікті рәсімдеу Қазақстан Респуликасының Азаматтық заңнамасымен бекітілген тәртіппен жасалады.
9. Қызылорда қаласының әкімдігі өтінішті қарайды және өтініште көрсетілген шараның өткізілетін уақытынан бес күн бұрын уәкілдерге (ұйымдастырушыларға) қабылданған шешім туралы хабарлайды.
10. Қызылорда қаласының әкімдігі басқа адамдардың құқықтары мен бостандықтарын, қоғамдық қауіпсіздікті, сондай-ақ, көліктің, инфрақұрылым объектілерінің қалыпты жұмыс жасауын, жасыл желектер мен шағын сәулет нысандарының сақталуын қамтамасыз ету мақсатында, қажет болған жағдайда өтініш жасағандарға шараны өткізудің өзге уақыты мен орнын немесе көтерілген мәселелерді талқылауға, қарауға арналған балама алаңды ұсынады.
Қабылданған шешімге қолданыстағы заңнамада бекітілген тәртіппен шағым жасауға болады.
11. Шара өткізу туралы өтініш беру барысында 1995 жылғы 17 наурыздағы "Қазақстан Республикасында бейбіт жиналыстар, митингілер, шерулер, пикеттер және демонстрациялар ұйымдастыру және өткізу туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 3-бабының талаптары бұзылған жағдайда жіберілген қателерді жою туралы ұсыныспен Қызылорда қаласы әкімдігімен ресми жауап беріледі.
Жаңадан түскен өтінішті қарау мерзімі оның келіп түскен сәтінен бастап есептеледі.
12. Егер шараның өткізілу мақсаты нәсілдік, ұлттық, әлеуметтік араздықты, діни төзімдікті, тектік астамшылықты, республиканың конституциялық құрылымын күш қолданып құлату, аумақтық тұтастығына қол сұғу, сондай-ақ, Қазақстан Республикасы Конституциясының, заңдары мен өзге де нормативтік актілерінің басқа ережелерін бұзу немесе оларды өткізу қоғамдық тәртіп пен азаматтардың қауіпсіздігіне қатер төндіретін болса, Қызылорда қаласының әкімдігі бұларды өткізуге тыйым салады.
13. Бұқаралық шараларды теміржол, су және әуе көлігінің объектілерінде, сондай-ақ, мемлекеттің қорғаныс қабілетін, қауіпсіздігін және халықтың тіршілігін қамтамасыз ететін ұйымдардың (қалалық қоғамдық көлік, сумен, электр қуатымен, жылумен және басқада энергия тасымалдаушы) және, денсаулық сақтау мен білім беру мекемелерінің жанында өткізуге жол берілмейді.
14. Бас тартылған жағдайда ұйымдастырушыларға барлық дайындық рәсімдерін тез арада тоқтату жөніндегі шараларын қабылдау және бұл жөнінде әлеуетті қатысушыларды тиісті түрде хабардар ету көрсетіледі.

15. Если организаторы не принимают самостоятельно меры по отмене подготовительных процедур, акимат города Кызылорда вправе разместить информацию об отказе в разрешении мероприятия с предупреждением об ответственности за участие в несанкционированном мероприятии на своем официальном интернет-ресурсе, а также на иных ресурсах, где организаторами размещались (размещаются) призывы, приглашения на незаконное мероприятие.
16. Акимат города Кызылорда вправе по согласованию с организаторами мероприятия изменить время, место (маршрут) и порядок проведения мероприятия в целях обеспечения общественного порядка, нормальной работы транспорта, государственных органов, органов местного самоуправления, предприятий, учреждений и организаций, предотвращения опасности для жизни и здоровья граждан, а также в случае совпадения мероприятия по форме, месту и времени, но не по направленности и целям с другим мероприятием, заявление о проведении которого в установленные сроки было подано ранее или одновременно.
Предложение акимата города Кызылорда должно носить конкретный характер, но может содержать несколько вариантов.
17. Мероприятие проводится в соответствии с целями, указанными в заявлении, в указанные в нем сроки, время и в обусловленных местах (по указанному маршруту).
18. В случае, если возникает необходимость изменения формы мероприятия, то организатору мероприятия необходимо обратиться в акимат города Кызылорда для получения соответствующего разрешения.
19. При проведении мероприятия организатор, подписавший заявление, должен иметь отличительный знак организатора, лично присутствовать и нести полную ответственность за проведение мероприятия в соответствии с установленным порядком.
20. При проведении мероприятия организаторы и участники обязаны соблюдать Конституцию и законы Республики Казахстан, иные нормативные акты, общественный порядок.
21. Организаторы мероприятия и акимат города Кызылорда принимают меры для обеспечения общественного порядка, медицинского обслуживания, пожарной безопасности и эвакуации участников в случае возникновения чрезвычайной ситуации.
22. В местах проведения мероприятия запрещается распитие алкогольных напитков, употребление наркотических средств, психотропных веществ, их аналогов, прекурсоров.
Организаторы мероприятия обязаны не допускать участие в мероприятии лиц, находящихся в состоянии алкогольного или наркотического опъянения.
Участникам мероприятия запрещается иметь при себе оружие, взрывчатые, ядовитые, наркотические вещества, алкогольные напитки, а также специально изготовленные или приспособленные предметы, которые могут быть использованы против жизни и здоровья людей, для причинения материального ущерба физическим и юридическим лицам, провоцировать к беспорядкам, срывам митингов и т.п.

15. Егер ұйымдастырушылар дайындық шараларын тоқтату жөніндегі шараларды өздігінен қабылдамаса, Қызылорда қаласының әкімдігі шараны өткізуге рұқсат беруден бас тартылғандығы туралы ақпаратты, санкцияланбаған шараға қатысқаны үшін жауапкершілікке тартылатындығы туралы ескертумен бірге өзінің ресми интернет-ресурстарына, сондай-ақ, ұйымдастырушылар заңсыз шараға шақыру, шақырту орналастырған (орналастырылып жатқан) басқа да ресурстарға орналастыруға құқылы.
16. Қызылорда қаласының әкімдігі ұйымдастырушылардың келісімі бойынша қоғамдық тәртіпті, көліктің, мемлекеттік органдардың, жергілікті өзін-өзі басқару органдарының, кәсіпорындардың, мекемелер мен ұйымдардың қалыпты жұмысын қамтамасыз ету, азаматтардың өмірі мен денсаулығына төнетін қауіптің алдын алу мақсатында, сондай-ақ, шаралардың нысаны, өткізілу орны мен уақыты тура келіп, алайда басқа шараның бағыты мен мақсатына сәйкес келмеген жағдайда, белгіленген мерзімге бұрын немесе бір мезгілде түскен шараны өткізу туралы арыздардағы шараның өткізілу уақытын, орнын (маршрутын) және өткізілу тәртібін өзгертуге құқылы.
Қызылорда қаласы әкімдігінің ұсынысы нақты сипатта болуы тиіс, дегенмен бірнеше нұсқаны қамти алады.
17. Шара өтініште көрсетілген мақсаттарға сәйкес, онда көрсетілген мерзімде, уақытта және шартты орындарда (белгіленген маршрутпен) өткізіледі.
18. Егер шараның нысанын өзгерту қажеттілігі туындаса, шараны ұйымдастырушы тиісті рұқсатты алу үшін Қызылорда қаласының әкімдігіне жүгінуі қажет.
19. Шараны өткізу барысында өтінішке қол қойған ұйымдастырушыда айырмалық белгісі болуы тиіс, бекітілген тәртіпке сәйкес өзі келіп және шараның өткізілуіне толық жауапкершілікте болады.
20. Шараны өткізу барысында ұйымдастырушылар мен қатысушылар Қазақстан Республикасының Конституциясы мен заңдарын, басқа да нормативтік актілерін, қоғамдық тәртіпті сақтауға міндетті.
21. Шараны ұйымдастырушылар мен Қызылорда қаласының әкімдігі қоғамдық тәртіпті қамтамасыз ету үшін, медициналық қызметті, өрт қауіпсіздігін және төтенше жағдайлар туындағанда қатысушыларды эвакуациялауға шаралар қабылдайды.
22. Шара өткізілетін орындарда алкогольді сусындарды ішу, есірткі құралдарын, психотроптық және оларға ұқсас заттарды пайдалануға тыйым салынады.
Шараны ұйымдастырушылар мас және есірткі пайдаланған тұлғалардың шараға қатысуына жол бермеуге міндетті.
Шараға қатысушыларға өзімен бірге қару, жарылғыш, улы, есірткі заттарын, алкогольдік сусындарды, сондай-ақ, адамдардың өмірімі мен денсаулығына қарсы қолданатын, жеке және заңды тұлғаларға материалдық шығын келтіретін, тәртіпсіздікті арандату, митингіге кедергі келтіру және т.б. жағдайда қолданылуы мүмкін арнайы дайындалған немесе бейімделген заттарды алып жүруге тыйым салынады.

23. Организаторы мероприятия при его проведении обязаны не допускать использование громкоговорителей, подготовку и (или) использование транспарантов, лозунгов и иных материалов, а также публичных выступлений, содержащих призывы к нарушению общественного порядка, совершению преступлений, а также оскорблений в адрес кого бы то ни было.
24. При пикетировании разрешается:
стоять, сидеть у пикетируемого объекта;
использовать средства наглядной агитации;
выкрикивать краткие лозунги, слоганы по теме пикета.
25. В целях обеспечения общественного порядка и в интересах безопасности самих пикетчиков, участники различных одиночных пикетов должны располагаться друг относительно друга на расстоянии не менее 50 метров.
26. При проведении мероприятия местная полицейская служба органов внутренних дел в соответствии с законодательством обеспечивает охрану общественного порядка, безопасность, защиту прав и законных интересов граждан, предупреждение и пресечение преступлений и административных правонарушений, выполняет иные функции, предусмотренные действующим законодательством.
27. Требования местной полицейской службы органов внутренних дел в части обеспечения общественной безопасности являются обязательными для всех граждан, должностных лиц, организаций и объединений, участвующих в мероприятии.
28. Все действия государственных органов, организаторов, участников, препятствующие осуществлению прав граждан на свободу миpных собpаний, митингов, шествий, пикетов и демонстpаций, могут быть обжалованы в вышестоящих государственных органах и суде.

23. Шараны ұйымдастырушылар оны өткізу барысында дауыс күшейткіштер, транспаранттар, ұрандар және басқа да материалдарды дайындау және (немесе) пайдалану, сондай-ақ, қоғамдық тәртіпті бұзуға, қылмыс жасауға шақыратын, кімге де болмасын тіл тигізетін көпшілік алдында сөз сөйлеулерге жол бермеуге міндетті.
24. Пикетке шығушыларға рұқсат етіледі:
пикет өткізілетін объектінің жанында отыруға, тұруға;
көрнекі үгіт-насихат құралдарын пайдалануға;
пикеттің тақырыбына сәйкес қысқа ұрандар мен лозунгілерді айқайлап айтуға.
25. Қоғамдық тәртіпті сақтау және пикетке қатысушылардың қауіпсіздігін қамтамасыз ету мақсатында түрлі жекелеген пикетке қатысушылар бір-бірінен шамамен 50 метрден кем емес қашықтықта орналасуы қажет.
26. Шараның өткізілуі барысында ішкі істер органдарының жергілікті полиция қызметі заңнамаға сәйкес қоғамдық тәртіпті, қауіпсіздікті, азаматтардың құқықтары мен заңды мүдделерін қорғауды, қылмыстар мен әкімшілік құқық бұзушылықтардың алдын алу және жол бермеуді қамтамасыз етеді, қолданыстағы заңнамада қарастырылған басқа да қызметтерді атқарады.
27. Ішкі істер органдарының жергілікті полиция қызметінің қоғамдық қауіпсіздікті қамтамасыз ету бөлігіндегі талаптары барлық азаматтарға, шараға қатысушы азаматтарға, лауазымды тұлғаларға, ұйымдармен бірлестіктерге міндетті болып табылады.
28. Азаматтардың бейбіт жиналыстар, митингілер, шерулер, пикеттер және демонстрацияларға бостандығы құқығын жүзеге асыруға кедергі келтіретін мемлекеттік органдардың, ұйымдастырушылардың, қатысушылардың барлық іс-әрекеттеріне жоғары тұрған мемлекеттік органдар мен сотқа шағымдануға болады.