Об утверждении Методики по проведению отраслевых (ведомственных) функциональных обзоров деятельности государственных органов
Приказ Министра национальной экономики Республики Казахстан от 27 февраля 2017 года № 84. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 27 марта 2017 года № 14941.
В соответствии с подпунктом 107) пункта 15 Положения о Министерстве национальной экономики Республики Казахстан, утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 24 сентября 2014 года № 1011, ПРИКАЗЫВАЮ:
Сноска. Преамбула - в редакции приказа Министра национальной экономики РК от 08.04.2022 № 33 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Утвердить прилагаемую Методику по проведению отраслевых (ведомственных) функциональных обзоров деятельности государственных органов.
2. Департаменту развития системы государственного управления Министерства национальной экономики обеспечить в установленном законодательством порядке:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) направление копии настоящего приказа в печатном и электронном виде на официальное опубликование в периодические печатные издания в течение десяти календарных дней после его государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан, а также в Республиканский центр правовой информации для включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
3) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства национальной экономики Республики Казахстан;
4) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Юридический департамент Министерства национальной экономики Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1), 2) и 3) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра национальной экономики Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования.
Министр
национальной экономики
Республики Казахстан
Т. Сулейменов
Утверждена
приказом Министра
национальной экономики
Республики Казахстан
от 27 февраля 2017 года № 84
Методика по проведению отраслевых (ведомственных) функциональных обзоров деятельности государственных органов
Глава 1. Общие положения
1. Настоящая методика по проведению отраслевых (ведомственных) функциональных обзоров деятельности государственных органов (далее – Методика) разработана в соответствии с подпунктом 107) пункта 15 Положения о Министерстве национальной экономики Республики Казахстан, утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 24 сентября 2014 года № 1011.

Мемлекеттік органдардың қызметіне салалық (ведомстволық) функционалдық шолу жүргізу жөніндегі әдістемені бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2017 жылғы 27 ақпандағы № 84 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2017 жылғы 27 наурызда № 14941 болып тіркелді.
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2014 жылғы 24 қыркүйектегі № 1011 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігі туралы ереженің 15-тармағының 107) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
Ескерту. Кіріспе жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық экономика министрінің 08.04.2022 № 33 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. Қоса беріліп отырған Мемлекеттік органдардың қызметіне салалық (ведомстволық) функционалдық шолу жүргізу жөніндегі әдістеме бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігінің Мемлекеттік басқару жүйесін дамыту департаменті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрық Қазақстан Ресупбликасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде оның баспа және электрондық түрдегі көшірмесін ресми жариялауға мерзімді баспа басылымдарына, сондай-ақ Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерінің эталонды бақылау банкіне енгізу үшін Республикалық құқықтық ақпарат орталығына жіберуді;
3) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігінің ресми интернет-ресурсында орналастыруды;
4) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуден өткеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министірлігінің Заң департаментіне осы тармақтың 1), 2) және 3) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Ұлттық экономика вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Ұлттық экономика министрі
Т. Сүлейменов
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрінің
2017 жылғы 27 ақпандағы № 84
бұйрығымен бекітілді
Мемлекеттік органдардың қызметіне салалық (ведомстволық) функционалдық шолулар жүргізу жөніндегі әдістеме
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы мемлекеттік органдардың қызметіне салалық (ведомстволық) функционалдық шолу жүргізу жөніндегі әдістеме (бұдан әрі – Әдістеме) Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2014 жылғы 24 қыркүйектегі № 1011 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігі туралы ереженің 107-тармағының 15) тармақшасына сәйкес әзірленді.

Сноска. Пункт 1 - в редакции приказа Министра национальной экономики РК от 08.04.2022 № 33 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. Основными целями Методики являются:
установление соответствия функций государственного органа его задачам и целям;
выявление излишних функций государственного органа;
выявление несвойственных функций у государственного органа;
исключение дублирования в деятельности государственного органа;
определение недостающих функций государственного органа;
определение оптимального лимита штатной численности государственного органа для эффективной реализации поставленных перед ним задач.
3. В настоящей Методике используются следующие термины:
1) поддерживающие функции – функции, направленные на обеспечение внутренней административно-хозяйственной деятельности, а также функции служб внутреннего контроля, и средств массовой информации государственного органа;
2) содержательно схожие функции – функции, которые могут быть объединены в группу за счет содержательной близости их действий, прямых результатов, целевых групп;
3) целевая группа – получатель прямого результата функции;
4) передача функций саморегулируемым организациям (далее – передача функций) – полная передача государственных функций, регулирующие деятельность конкретного вида экономической деятельности или профессии, от государственных органов саморегулируемым организациям;
5) отраслевые функции – функции государственного органа, направленные на реализацию государственной политики в соответствующей сфере (отрасли) государственного управления;
6) функциональный обзор – инструмент анализа функций и штатной численности государственных органов на предмет их оптимизации;
7) аутсорсинг функций – передача в конкурентную среду функций государственных органов по реализации конкретных видов государственных функций путем заключения контрактов;
8) исполнитель на конкурсной основе – внешние субъекты конкурентной среды – физические или юридические лица, осуществляющие предоставление услуг населению, в условиях конкуренции;
9) передача функций – передача функций, несвойственных государству, от государственных органов в конкурентную среду, за исключением стратегических, контрольных и надзорных функций;
10) процессная группировка функций – выборка групп функций, неполноценных по отдельности и представляющих собой последовательные операции единого действия;
11) семантическая группировка функций – выборка групп функций, неполноценных по отдельности и содержащих подвиды одного прямого результата;

Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық экономика министрінің 08.04.2022 № 33 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2. Мыналар:
мемлекеттік орган функцияларының оның міндеттері мен мақсаттарына сәйкестігін белгілеу;
мемлекеттік органның артық функцияларын анықтау;
мемлекеттік органға тән емес функцияларды анықтау;
мемлекеттік орган қызметінде қайталануды болдырмау;
мемлекеттік органның жетіспейтін функцияларын айқындау;
мемлекеттік органның алға қойған міндеттерін тиімді іске асыру үшін оның штат санының оңтайлы лимитін айқындау әдістеменің негізгі мақсаттары болып табылады.
3. Осы Әдістемеде мынадай терминдер қолданылады:
1) қолдаушы функциялар – ішкі әкімшілік-шаруашылық қызметті қамтамасыз етуге бағытталған функциялар, сондай-ақ мемлекеттік органның ішкі бақылау және бұқаралық ақпарат құралдары қызметтерінің функциялары;
2) мазмұны жағынан ұқсас функциялар - іс-қимылдарының мазмұндық жақындығы, тікелей нәтижелері, нысаналы топтары есебінен бір топқа біріктірілуі мүмкін функциялар;
3) нысаналы топ - функцияның тікелей нәтижесін алушы;
4) өзін-өзі реттейтін ұйымдарға функциялар беру (бұдан әрі - функцияларды беру) - экономикалық қызметтің немесе мамандықтың нақты түрінің қызметін реттейтін мемлекеттік функцияларды мемлекеттік органдардан өзін-өзі реттейтін ұйымдарға толығымен беру;
5) салалық функциялар - мемлекеттік органның мемлекеттік басқарудың тиісті аясында (саласында) мемлекеттік саясатты іске асыруға бағытталған функциялары;
6) функциялар аутсорсингі - конкурстық негізде орындаушылармен келісімшарттар жасасу арқылы мемлекеттік органдардың мемлекеттік функциялардың нақты түрлерін іске асыру өкілеттіктерін бәсекелес ортаға беру;
7) функцияларды аутсорсингілеу - мемлекеттік функциялардың жекелеген түрлерін жүзеге асыру жөніндегі мемлекеттік органдың функцияларын келісім шарт жасау арқылы бәсекелес ортаға беру;
8) конкурстық негізде орындаушы - бәсекелес ортаның сыртқы субъектілері - бәсекелестік жағдайында халыққа қызмет көрсетуді жүзеге асыратын жеке немесе заңды тұлғалар.
9) функцияларды беру - стратегиялық бақылау және қадағалау функцияларын қоспағанда, мемлекетке тән емес функцияларды мемлекеттік органдардан бәсекелес ортаға беру;
10) функцияларды процестік топтастыру - жеке алғанда толыққанды емес және бірыңғай іс-қимылдың дәйекті операцияларын білдіретін функциялардың топтарын іріктеу;
11) функцияларды семантикалық топтастыру - жеке алғанда толыққанды емес және бір тікелей нәтиженің кіші түрлерін қамтитын функциялардың топтарын іріктеу;

12) синтаксический анализ функций – приведение действующих (содержащихся в законодательных актах и положениях об исследуемом государственном органе, его ведомствах, территориальных органах, и предложенных в ходе опроса работников исследуемого государственного органа) формулировок функций исследуемого государственного органа к единому стандарту формулировки государственной функции;
13) постоянные функции – функции, которые государственные органы осуществляют в течение всей своей деятельности, то есть это функции, направленные на разрешение задач, в той или иной степени, всегда стоящих перед государством;
14) временные функции – функции, которые носят краткосрочный характер и прекращают свое действие с решением определенной задачи;
15) несвойственная функция – функция государственного органа, не присущая его деятельности и подлежащая передаче в конкурентную среду, саморегулируемым организациям или исключению, соответствующая одному из следующих признаков:
является избыточной (исключение которой из административно – управленческого процесса государственного органа не приведет к снижению качества работы или предоставлению государственной услуги);
является поддерживающей;
является основной, но при этом выходит за пределы государственного регулирования, а также результаты и цели введения такой функции неэффективны (разрешительный или уведомительный порядок, государственный контроль);
16) прямой результат функции – непосредственный результат реализации функции государственного органа;
17) уполномоченный орган в сфере развития системы государственного управления (далее – уполномоченный орган) – центральный исполнительный орган, ответственный за проведение отраслевого (ведомственного) функционального обзора деятельности государственных органов;
18) хронометражные работы – вид наблюдений, при котором изучаются циклически повторяющиеся элементы оперативной, а также элементы подготовительно-заключительной работы или работы по обслуживанию рабочего места;
19) инициатор – государственные органы, уполномоченные органы по государственному планированию, Национальная палата предпринимателей Республики Казахстан, инициирующие пересмотр функций государственных органов с целью передачи их в конкурентную среду или саморегулируемым организациям.
4. Путем выявления несвойственных функций, ликвидации дублирующих функций, закрепления новых функций в соответствии с задачами, целями государственного органа, а также передачи несвойственных функций в конкурентную среду и саморегулируемым организациям, обеспечивается формирование оптимального объема функций в каждом конкретном государственном органе и установление роли государства как в отдельных сферах (отраслях), так и на разных уровнях государственного управления.

12) функцияларды синтаксистік талдау - зерттеліп отырған мемлекеттік орган функцияларының қолданыстағы (зерттеліп отырған мемлекеттік орган жұмыскерлеріне пікіртерім жүргізу барысында заңнамалық актілерде және зерттеліп отырған мемлекеттік орган, оның ведомстволары, аумақтық органдары туралы ережелерде қамтылған) тұжырымдарын мемлекеттік функцияны бірыңғай тұжырымдау стандартына сәйкестендіру;
13) тұрақты функциялар - мемлекеттік органдар өзінің бүкіл қызметі барысында жүзеге асыратын функциялар, яғни олар белгілі бір дәрежедегі міндеттерді шешуге бағытталған, әрдайым мемлекет алдында тұратын функциялар;
14) уақытша функциялар - қысқа мерзімді сипаттағы және белгілі бір міндет шешілгеннен кейін қолданысын тоқтататын функциялар;
15) тән емес функция - мемлекеттік органның қызметіне тән емес және бәсекелес ортаға, өзін-өзі реттейтін ұйымдарға беруге немесе алып тастауға жататын мына белгілердің біреуіне сәйкес келетін:
артық болып табылатын (мемлекеттік органның әкімшілік - басқарушылық процесінен алып тастау жұмыс сапасының төмендеуіне немесе мемлекеттік қызметті көрсетуге әкеп соқпайды);
қолдаушы болып табылатын;
негізгі болып табылатын, бірақ бұл ретте мемлекеттік реттеу шегінен шығатын, сондай-ақ осындай функцияны енгізу нәтижелері мен мақсаттары тиімсіз (рұқсат беру немесе хабардар ету тәртібі, мемлекеттік бақылау) функция;
16) функцияның тікелей нәтижесі - мемлекеттік органның функциясын іске асырудың тікелей нәтижесі;
17) мемлекеттік басқару жүйесін дамыту саласындағы уәкілетті орган (бұдан әрі -уәкілетті орган) - мемлекеттік органдардың қызметіне салалық (ведомстволық) функционалдық шолу жүргізуге жауапты орталық атқарушы орган.
18) хронометраждық жұмыстар - жедел жұмыстың жүйелі түрде қайталатын элементтері, сондай-ақ дайындау-қорытындылау жұмыстарының немесе жұмыс орнына қызмет көрсету жөніндегі жұмыстардың элементтері зерделенетін бақылаулардың түрі.
19) бастамашы – мемлекеттік органдардың функцияларын бәсекелес ортаға немесе өзін-өзі реттейтін ұйымдарға беру мақсатында қайта қарауға бастамашылық жасайтын мемлекеттік органдар, мемлекеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті органдар, Қазақстан Республикасы Ұлттық кәсіпкерлер палатасы.
4. Тән емес функцияларды анықтау, қайталанатын функцияларды жою, мемлекеттік органның міндеттеріне, мақсаттарына сәйкес жаңа функцияларды бекіту, сондай-ақ тән емес функцияларды бәсекелес ортаға және өзін-өзі реттейтін ұйымдарға беру арқылы әрбір нақты мемлекеттік органда функциялардың оңтайлы көлемін қалыптастыру және жекелеген аяларда (салаларда) да, мемлекеттік басқарудың түрлі деңгейлерінде де мемлекеттің рөлін белгілеу қамтамасыз етіледі.

5. Основным инструментом формирования оптимального набора государственных функций являются отраслевые (ведомственные) функциональные обзоры деятельности государственных органов.
6. В настоящей Методике представлен комплексный алгоритм проведения отраслевого (ведомственного) функционального обзора деятельности государственного органа (далее – функциональный обзор), а также расчет оптимальной штатной численности государственных органов в зависимости от функциональной нагрузки и с учетом соответствующих специальных критериев.
7. Основу функционального обзора составляет метод экспертной оценки, при этом, итоговое заключение принимается коллегиально.
8. Функциональный обзор деятельности государственных органов состоит из восьми стадий по схеме функционального обзора деятельности государственного органа согласно приложению 1 к настоящей Методике.
9. Функциональный обзор государственных органов проводится в следующих случаях:
1) по поручению Администрации Президента Республики Казахстан, Канцелярии Премьер-Министра Республики Казахстан;
2) при реорганизации государственного органа;
3) при перераспределении полномочий и компетенций между государственными органами;
4) при запросе государственного органа об увеличении штатной численности, и по передаче функций в конкурентную среду и саморегулируемым организациям;
5) по ходатайству первого руководителя государственного органа.
10. Методика предназначена для руководства в работе государственных органов, непосредственно подчиненных и подотчетных Президенту Республики Казахстан, центральных государственных и местных исполнительных органов Республики Казахстан.
11. Проведение функционального обзора на основе Методики будет способствовать повышению эффективности деятельности государственных органов в рамках Системы ежегодной оценки эффективности деятельности центральных государственных и местных исполнительных органов областей, городов республиканского значения, столицы, утвержденной Указом Президента Республики Казахстан от 19 марта 2010 года № 954.
Сноска. Пункт 11 в редакции приказа Министра национальной экономики РК от 31.03.2021 № 32 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 2. Подготовка к проведению функционального обзора (стадия 1)
12. Подготовка к проведению функционального обзора включает следующие этапы:
создание рабочей группы для проведения функционального обзора;
участие независимого отраслевого эксперта в проведении хронометражных работ;
определение действующей структуры государственного регулирования в соответствующей сфере (отрасли) государственного управления;
сбор информации для проведения функционального обзора и проведение опроса сотрудников исследуемого государственного органа.

5. Мемлекеттік функциялардың оңтайлы жиынтығын қалыптастырудың негізгі құралы мемлекеттік органдардың қызметіне салалық (ведомстволық) функционалдық шолулар жүргізу болып табылады.
6. Осы Әдістемеде мемлекеттік орган қызметіне салалық (ведомстволық) функционалдық шолу (бұдан әрі - функционалдық шолу) жүргізудің кешенді алгоритмі, сондай-ақ фукционалдық жүктемесіне байланысты және тиісті арнайы өлшемшарттарды ескере отырып, мемлекеттік органдардың оңтайлы штат санының есебі берілген.
7. Функционалдық шолудың негізін сараптамалық бағалау әдісі құрайды, бұл ретте, қорытынды шешім алқалы түрде қабылданады.
8. Мемлекеттік органдар қызметінің функционалдық шолуы осы Әдістемеге 1-қосымшаға сәйкес ұсынылып отырған схема бойынша сегіз кезеңнен тұрады.
9. Мемлекеттік органдардың функционалдық шолуы мынадай жағдайларда:
1) Қазақстан Республикасы Президентi Әкiмшiлiгiнің, Қазақстан Республикасының Премьер-Министрі Кеңсесінің тапсырмасы бойынша;
2) мемлекеттік орган қайта ұйымдастырылған кезде;
3) мемлекеттік органдар арасында өкілеттіктер мен құзыреттерді қайта бөлу кезінде;
4) мемлекеттік органның штат санын ұлғайту туралы және функцияларды бәсекелес ортаға және өзін-өзі реттейтін ұйымдарға беру бойынша сұрау салуы кезінде;
5) мемлекеттік органның бірінші басшысының қолдаухаты бойынша;
10. Әдістеме Қазақстан Республикасының Президентіне тікелей бағынатын және есеп беретін мемлекеттік органдардың, Қазақстан Республикасының орталық мемлекеттік және жергілікті атқарушы органдарының жұмыста басшылыққа алуына арналған.
11. Әдістеме негізінде функционалдық шолу жүргізу Қазақстан Республикасы Президентінің 2010 жылғы 19 наурыздағы № 954 Жарлығымен бекітілген Орталық мемлекеттік органдар мен облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың жергілікті атқарушы органдары қызметінің тиімділігін жыл сайынғы бағалау жүйесі шеңберінде мемлекеттік органдар қызметінің тиімділігін арттыруға ықпал етеді.
Ескерту. 11-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық экономика министрінің 31.03.2021 № 32 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2-тарау. Функционалдық шолу жүргізуге дайындық (1-кезең)
12. Функционалдық шолу жүргізуге дайындық мынадай кезеңдерді:
функционалдық шолу жүргізу үшін жұмыс тобын құруды;
тәуелсіз салалық сарапшының хронометражды жұмыстарды жүргізуге қатысуы;
мемлекеттік басқарудың тиісті аясындағы (саласындағы) мемлекеттік реттеудің қолданыстағы құрылымын айқындауды;
функционалдық шолу жүргізу үшін ақпарат жинауды және тексеріліп отырған мемлекеттік орган қызметкерлеріне пікіртерім жүргізуді қамтиды.

Глава 3. Создание рабочей группы для проведения функционального обзора
13. Рабочая группа для проведения функционального обзора (далее – Рабочая группа) в своей деятельности руководствуется Конституцией Республики Казахстан, актами Президента и Правительства Республики Казахстан, иными нормативными правовыми актами Республики Казахстан, а также настоящей Методикой.
14. Целью деятельности Рабочей группы является выработка предложений, направленных на установление соответствия функций государственного органа его задачам и целям, выявление несвойственных функций государственного органа, исключение дублирования в деятельности государственного органа, определение недостающих функций государственного органа, определение оптимального лимита штатной численности государственного органа для эффективной реализации поставленных перед ним задач.
15. Координацию работы Рабочей группы осуществляет уполномоченный орган.
16. Заседания Рабочей группы проводятся по мере необходимости.
17. Задачей Рабочей группы является выработка предложений и рекомендаций по итогам функционального обзора.
18. Состав Рабочей группы утверждается приказом первого руководителя или лицом его замещающим.
19. В состав рабочей группы рекомендуется включать:
1) для центральных государственных органов:
представителя уполномоченного органа;
руководителя аппарата либо лица его заменяющего, заместителя руководителя государственного органа, руководителя/заместителя руководителя структурного подразделения, руководителя управления;
независимых отраслевых экспертов (для проведения хронометражных работ);
представителей Национальной палаты предпринимателей Республики Казахстан, субъектов предпринимательской или профессиональной деятельности;
2) для местных исполнительных органов области (города республиканского значения, столицы), района (города областного значения):
представителя уполномоченного органа;
заместителя акима области, городов Нур-Султан, Алматы и Шымкент, акима города, района и их заместителей, работников управленческого звена местных исполнительных органов (руководитель и заместитель руководителя Управлений), акимов городов районного значения, поселков, сел, сельских округов;
независимых отраслевых экспертов (для проведения хронометражных работ);
представителей региональной палаты предпринимателей Республики Казахстан соответствующей области (города республиканского значения, столицы), района (города областного значения) субъектов предпринимательской или профессиональной деятельности.
Сноска. Пункт 19 в редакции приказа Министра национальной экономики РК от 31.03.2021 № 32 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

3-тарау. Функционалдық шолу жүргізу үшін жұмыс тобын құру
13. Функционалдық шолу жүргізу үшін жұмыс тобы (бұдан әрі – Жұмыс тобы) өз қызметінде Қазақстан Республикасының Конституциясын, Қазақстан Республикасы Президенті мен Үкіметінің актілерін, Қазақстан Республикасының өзге де нормативтік құқықтық актілерін, сондай-ақ осы Әдістемені басшылыққа алады.
14. Жұмыс тобы қызметінің мақсаты мемлекеттік орган функцияларының оның міндеттері мен мақсаттарына сәйкестігін анықтауға, мемлекеттік органға тән емес функцияларды анықтауға, мемлекеттік орган қызметінде қайталануды болдырмауға, мемлекеттік органның жетіспейтін функцияларын айқындауға, мемлекеттік органның алға қойған міндеттерін тиімді іске асыру үшін оның штат санының оңтайлы лимитін айқындауға бағытталған ұсыныстар әзірлеу болып табылады.
15. Жұмыс тобының жұмысын үйлестіруді уәкілетті орган жүзеге асырады.
16. Жұмыс тобының отырыстары қажеттігіне қарай өткізіледі.
17. Жұмыс тобының міндеті функционалды шолу қорытындысы бойынша ұсыныстар мен ұсынымдар әзірлеу болып табылады.
18. Жұмыс тобының құрамы бірінші басшының немесе оны ауыстыратын тұлғаның бұйрығымен бекітіледі.
19. Жұмыс тобынының құрамына:
1) орталық мемлекеттік органдар үшін:
уәкілетті органның өкілін;
аппарат басшысын не оны алмастыратын адамды, мемлекеттік орган басшысының орынбасарын, құрылымдық бөлімшенің басшысын/басшы орынбасарын, басқарма басшысын;
тәуелсіз салалық сарапшыларды (хронометраждық жұмыстар жүргізу үшін);
Қазақстан Республикасы Ұлттық кәсіпкерлер палатасының өкілдерін, кәсіпкерлік немесе кәсіптік қызмет субъектілерін қосу ұсынылады;
2) облыстың (республикалық маңызы бар қаланың, астананың), ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жергілікті атқарушы органдары үшін:
уәкілетті органның өкілін;
облыс, Нұр-Сұлтан, Алматы және Шымкент қалалары әкімінің орынбасарын, қала, аудан әкімін және олардың орынбасарларын, жергілікті атқарушы органдардың басқарушы буынының жұмыскерлерін (Басқармалардың басшысын және басшының орынбасарын), аудандық маңызы бар қалалардың, кенттердің, ауылдардың, ауылдық округтердің әкімдерін;
тәуелсіз салалық сарапшыларды (хронометраждық жұмыстар жүргізу үшін);
тиісті облыстың (республикалық маңызы бар қаланың, астананың), ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) Қазақстан Республикасы өңірлік кәсіпкерлер палатасының өкілдерін, кәсіпкерлік немесе кәсіптік қызмет субъектілерін қосу ұсынылады.
Ескерту. 19-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық экономика министрінің 31.03.2021 № 32 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

20. В рамках разграничения функций государственных органов на стадии 5 в состав рабочей группы также включаются работники иных государственных органов в соответствии с пунктом 19 настоящей Методики.
21. На первом заседании Рабочей группы определяются председатель и секретарь, по схеме создания рабочей группы для проведения функционального обзора и назначение председателя рабочей группы согласно приложению 2 к настоящей Методике.
22. Решения, связанные с организацией, проведением и определением результатов функционального обзора, принимаются на заседаниях Рабочей группы методом голосования.
Глава 4. Участие независимого отраслевого эксперта в проведении хронометражных работ
23. Для проведения хронометражных работ в государственном органе может привлекаться независимый отраслевой эксперт. Квалификационные требования для независимого отраслевого эксперта по проведению хронометражных работ заполняется по форме согласно приложению 3 к настоящей Методике.
Целями хронометража являются: установление норм времени и получение данных для разработки нормативов по труду; изучение и внедрение передовых приемов и методов труда; проверка качества действующих норм; выявление причин невыполнения норм отдельными сотрудниками.
24. Независимый отраслевой эксперт руководствуется навыками планирования работы, мониторинга и контроля, ведения деловых переговоров, анализа и прогнозирования последствий принимаемых решений, организации работы по взаимодействию с государственными органами, практического применения нормативных правовых актов, разработки заключительных документов, работы со служебными документами, владения компьютерной и другой организационной техникой.
25. Отбор независимого отраслевого эксперта для проведения хронометражных работ проводится в рамках государственного заказа, в соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан.
Глава 5. Определение действующей структуры государственного регулирования в соответствующей сфере (отрасли) государственного управления
26. В целях представления роли государственного органа в регулировании соответствующей сферы (отрасли) государственного управления и изучения межведомственного взаимодействия государственных органов Рабочей группой определяется действующая структура (общая схема) государственного регулирования в соответствующей сфере (отрасли) государственного управления (далее – действующая структура государственного регулирования).
27. В общей схеме государственного регулирования отражаются основные функции государственных органов, участвующих в реализации государственной политики в соответствующей сфере (отрасли) государственного управления:

20. 5-сатыда мемлекеттік органдар функцияларының аражігін ажырату шеңберінде жұмыс тобының құрамына осы Әдістеменің 19-тармағына сәйкес өзге мемлекеттік органдардың жұмыскерлері де кіреді.
21. Жұмыс тобының бірінші отырысында функционалдық шолу жүргізу үшін жұмыс тобын құру мен жұмыс тобының төрағасын тағайындау осы Әдістемеге 2-қосымшаға сәйкес схема бойынша белгіленеді.
22. Функционалдық шолуды ұйымдастыруға, жүргізуге және оның нәтижелерін айқындауға байланысты шешімдер Жұмыс тобының отырыстарында дауыс беру әдісімен қабылданады.
4-тарау. Тәуелсіз салалық сарапшының хронометраждық жұмыстар жүргізуге қатысуы
23. Хронометраждық жұмыстарды жүргізу үшін мемлекеттік органда тәуелсіз салалық сарапшы тартылуы мүмкін. Тәуелсіз салалық сарапшы мәліметтерінің нысаны және хронометраждық жұмыстарды жүргізетін тәуелсіз салалық сарапшыға арналған біліктілік талаптары осы Әдістемеге 3-қосымшаға нысанына сәйкес толтырылады.
Хронометраждың мақсаттары уақыт нормасын белгілеу және еңбек жөніндегі нормативтерді әзірлеу үшін деректерді алу; еңбек әдістері мен озық тәсілдерін зерделеу және енгізу; қолданыстағы нормалардың сапасын тексеру; жекелеген қызметкерлердің нормаларды орындамау себептерін анықтау.
24. Тәуелсіз салалық сарапшы жұмысты жоспарлау, мониторингтеу және бақылау, іскерлік келіссөздер жүргізу, қабылданатын шешімдердің салдарын талдау және болжамдау, мемлекеттік органдармен өзара іс-қимыл жасау жұмысын ұйымдастыру, нормативтік құқықтық актілерді практикада қолдану, қорытынды құжаттар әзірлеу, қызметтік құжаттармен жұмыс істеу, компьютерді және басқа ұйымдастыру техникасын білу дағдыларын басшылыққа алады.
25. Хронометраждық жұмыстарды жүргізу үшін салалық тәуелсіз сарапшыларды іріктеу Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасына сәйкес мемлекеттік тапсырыс шеңберінде жүргізіледі.
5-тарау. Мемлекеттік басқарудың тиісті аясындағы (саласындағы) мемлекеттік реттеудің қолданыстағы құрылымын айқындау
26. Мемлекеттік органның мемлекеттік басқарудың тиісті аясын (саласын) реттеудегі рөлін білдіру және мемлекеттік органдардың ведомствоаралық өзара іс-қимылын зерделеу мақсатында Жұмыс тобы мемлекеттік басқарудың тиісті аясындағы (саласындағы) мемлекеттік реттеудің қолданыстағы құрылымын (жалпы схемасын) айқындайды (бұдан әрі - қолданыстағы мемлекеттік реттеу құрылымы).
27. Мемлекеттік реттеудің жалпы схемасында мемлекеттік басқарудың тиісті аясындағы (саласындағы) мемлекеттік саясатты іске асыруға қатысатын мемлекеттік органдардың:

1) Правительства Республики Казахстан;
2) центральных государственных органов, их ведомств и территориальных органов;
3) местных исполнительных органов области (города республиканского значения, столицы), района (города областного значения);
4) акимов городов районного значения, поселков, сел, сельских округов.
28. В случае, если государственный орган реализует функции в нескольких сферах (отраслях) государственного управления, то общая схема государственного регулирования составляется отдельно для каждой сферы (отрасли) государственного управления.
Типовая общая схема действующей структуры государственного регулирования в соответствующей сфере (отрасли) государственного управления представлена по схеме определение действующей структуры государственного регулирования в соответствующей сфере (отрасли) государственного управления согласно приложению 4 к настоящей Методике.
Глава 6. Сбор информации для проведения функционального обзора и проведение опроса сотрудников исследуемого государственного органа (стадия 2)
29. Информация, подлежащая анализу в рамках проведения функционального обзора в соответствующей сфере (отрасли) государственного управления, по схеме сбор информации для проведения функционального обзора согласно приложению 5 к настоящей Методике, включает:
1) перечень законодательных актов, регламентирующих деятельность государственного органа;
2) положения государственного органа, его ведомств и территориальных органов;
3) документы Системы государственного планирования Республики Казахстан, план развития государственного органа (при наличии), и отчет о его реализации, планы развития области, города республиканского значения, столицы;
4) результаты оценки государственного органа за прошедший год;
5) информацию из внешних источников;
6) результаты опроса сотрудников государственного органа.
Сноска. Пункт 29 с изменением, внесенным приказом Министра национальной экономики РК от 08.04.2022 № 33 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
30. Информация из внешних источников является важной информацией для проведения функционального обзора и может включать статистические данные о реализации задач государственного органа, результаты оценки эффективности деятельности государственных органов и реализации программных документов, зарубежный опыт работы, исследования отечественных отраслевых экспертов, отчеты международных организаций по вопросам государственного регулирования в соответствующей сфере (отрасли) государственного управления.

1) Қазақстан Республикасы Үкіметінің;
2) орталық мемлекеттік органдардың, олардың ведомстволары мен аумақтық органдарының;
3) облыстың (республикалық маңызы бар қаланың, астананың), ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жергілікті атқарушы органдарының;
4) аудандық маңызы бар қалалар, ауылдар, кенттер, ауылдық округтер әкімдерінің негізгі функциялары көрсетіледі.
28. Егер мемлекеттік орган функцияларды мемлекеттік басқарудың бірнеше аясында (саласында) іске асырған жағдайда, мемлекеттік реттеудің жалпы схемасы мемлекеттік басқарудың әрбір аясы (саласы) үшін бөлек жасалады.
Мемлекеттік басқарудың тиісті аясында (саласында) мемлекеттік реттеудің қолданыстағы құрылымын айқындау схемасы осы Әдістемеге 4-қосымшаға сәйкес схема бойынша ұсынылған.
6-тарау. Функционалдық шолу жүргізу үшін ақпарат жинау және зерделеніп отырған мемлекеттік орган қызметкерлеріне пікіртерім жүргізу (2-саты)
29. Мемлекеттік басқарудың тиісті аясында (саласында) функционалдық шолу жүргізу шеңберінде талдауға жататын ақпарат жинау осы Әдістемеге 5-қосымшаға сәйкес схема бойынша мыналарды:
1) мемлекеттік органның қызметін регламенттейтін заңнамалық актілердің тізбесін;
2) мемлекеттік органның, оның ведомстволары мен аумақтық органдарының ережелерін;
3) Қазақстан Республикасының Мемлекеттік жоспарлау жүйесінің құжаттарын, мемлекеттік органның стратегиялық жоспарын (болған жағдайда) және оның іске асырылуы туралы есепті, облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың даму жоспарлары;
4) мемлекеттік органның өткен жылдағы бағалау нәтижелерін;
5) сыртқы көздерден алынған ақпаратты;
6) мемлекеттік орган қызметкерлеріне жүргізілген пікіртерім нәтижелерін қамтиды.
Ескерту. 29-тармаққа өзгеріс енгізілді – ҚР Ұлттық экономика министрінің 08.04.2022 № 33 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
30. Сыртқы көздерден алынған ақпарат функционалдық шолу жүргізу үшін маңызды ақпарат болып табылады және мемлекеттік органның міндеттерін іске асыру туралы статистикалық деректерді, мемлекеттік органдар қызметінің тиімділігін бағалау және бағдарламалық құжаттардың іске асырылу нәтижелерін, шетелдік жұмыс тәжірибесін, отандық салалық сарапшылардың зерттеулерін, мемлекеттік басқарудың тиісті аясындағы (саласындағы) мемлекеттік реттеу мәселелері жөніндегі халықаралық ұйымдардың есептерін қамтуы мүмкін.

31. Информация из внешних источников является основой для определения необходимости соответствующей функции в эффективной реализации задач государственного органа, для проведения сравнения эффективности реализации соответствующей государственной функции государственным органом и негосударственной структурой, а также для проведения сравнительного анализа государственного регулирования в соответствующей сфере (отрасли) государственного управления или реализации отдельных функций в зарубежных государствах.
32. Участниками опроса являются:
1) для центральных государственных органов:
руководители структурных подразделений и их заместители, руководители управления, главные эксперты и эксперты центрального аппарата и ведомств государственного органа;
руководители, заместители руководителей структурных подразделений территориальных органов государственного органа;
2) для местных исполнительных органов области (города республиканского значения, столицы), района (города областного значения), села, сельского округа:
руководитель, заместители руководителей местных исполнительных органов (города республиканского значения, столицы), района (города областного значения), села, сельского округа;
главные/ведущие специалисты исполнительного органа области (города республиканского значения, столицы), района (города областного значения), села, сельского округа.
33. Информация по опросу, подлежащая анализу в рамках проведения функционального обзора, заполняется руководителем структурного подразделения, определенным руководителем государственного органа и представляется в дальнейшем Рабочей группе для обсуждения и принятия решений.
34. В случае, если государственный орган реализует функции в нескольких сферах (отраслях) государственного управления, то опрос проводится отдельно по каждой сфере (отрасли) государственного управления. Форма опросника для работников исследуемого государственного органа приведена в приложении 6 к настоящей Методике.
35. По результатам опроса Рабочая группа формирует сводную таблицу по форме согласно приложению 7 к настоящей Методике.
36. Рабочей группой формируется полный перечень функций исследуемого государственного органа по форме согласно приложению 8 к настоящей Методике.
37. На основе экспертизы полученных по форме результатов опроса работников государственного органа Рабочей группой формируются предложения по:
1) исключению из нормативных правовых актов невостребованных (не направленных на реализацию задач и достижение целей государственного органа), фактически нереализуемых государственным органом функций;

31. Сыртқы көздерден алынған ақпарат мемлекеттік органның міндеттерін тиімді іске асыру үшін тиісті функцияның қажеттігін айқындау үшін, мемлекеттік органның және мемлекеттік емес құрылымның тиісті мемлекеттік функцияны іске асыру тиімділігін салыстыру үшін, сондай-ақ мемлекеттік басқарудың тиісті аясындағы (саласындағы) мемлекеттік реттеуге салыстырмалы талдау жүргізу немесе шет мемлекеттерде жекелеген функцияларды іске асыру үшін негіз болып табылады.
32. Пікіртерімге қатысушылар:
1) орталық мемлекеттік органдар үшін:
құрылымдық бөлімшелердің басшылары, мемлекеттік органның орталық аппараты мен ведомстволарының басқарма басшылары, бас сарапшылары мен сарапшылары;
мемлекеттік органның аумақтық органдарының құрылымдық бөлімшелерінің басшылары, немесе басшыларының орынбасарлары, бөлімшенің басшылары;
2) облыстың (республикалық маңызы бар қаланың, астананың), ауданның (облыстық маңызы бар қаланың), ауылдың, ауылдық округтің жергілікті атқарушы органдары үшін:
облыстың (республикалық маңызы бар қаланың, астананың), ауданның (облыстық маңызы бар қаланың), ауылдың, ауылдық округтің жергілікті атқарушы органдарының басшылары, басшыларының орынбасарлары;
облыстың (республикалық маңызы бар қаланың, астананың), ауданның (облыстық маңызы бар қаланың), ауылдың, ауылдық округтің атқарушы органының бас/жетекші мамандары болып табылады.
33. Функционалдық шолу жүргізу шеңберінде талдауға жататын пікіртерім жөніндегі ақпаратты мемлекеттік органның басшысы айқындаған құрылымдық бөлімше басшысымен толтырады және одан әрі талқылау және шешімдер қабылдау үшін Жұмыс тобына ұсынылады.
34. Егер мемлекеттік орган өз функцияларын мемлекеттік басқарудың бірнеше аясында (саласында) іске асырған жағдайда, пікіртерім мемлекеттік басқарудың әрбір аясы (саласы) бойынша жеке жүргізіледі. Пікіртерімнің зерттеліп отырған мемлекеттік орган жұмыскерлеріне арналған сауалнама нысаны осы Әдістемеге 6-қосымшада келтірілген.
35. Пікіртерімнің нәтижелері бойынша жұмыс тобы жиынтық кестені осы Әдістемеге 7-қосымшаға нысанына сәйкес қалыптастырады.
36. Жұмыс тобы осы Әдістемеге 8-қосымшаға нысанына сәйкес зерттеліп отырған мемлекеттік орган функцияларының толық тізбесін қалыптастырады.
37. Мемлекеттік орган жұмыскерлеріне жүргізілген пікіртерім нәтижелерін сараптау негізінде Жұмыс тобы:
1) талап етілмеген (мемлекеттік органның міндеттерін іске асыруға және мақсаттарына қол жеткізуге бағытталмаған), мемлекеттік орган іс жүзінде іске асырмайтын функцияларды нормативтік құқықтық актілерден алып тастау;

2) наделению государственного органа востребованными функциями, но не предусмотренными действующим законодательством;
3) передаче несвойственных и неэффективно реализуемых функций государственным органом в конкурентную среду;
4) изменению структуры государственного органа;
5) изменению лимита штатной численности;
6) передаче функций государственного органа.
Глава 7. Анализ соответствия функций и целей плана развития государственного органа исследуемого государственного органа, плана развития области, города республиканского значения, столицы (стадия 3)
Сноска. Заголовок главы 7 - в редакции приказа Министра национальной экономики РК от 08.04.2022 № 33 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
38. Анализ соответствия функций задачам положения государственного органа (далее – Положение), включает следующие этапы:
1) определение задач положения, целей планов развития государственных органов и программ развития регионов местных исполнительных органов, для реализации/формирования которых отсутствуют функции (определение потребности в закреплении дополнительных функций для формирования целей планов развития государственных органов и программ развития регионов местных исполнительных органов);
2) определение функций, незадействованных в реализации задач положения и формирования целей планов развития государственных органов и программ развития регионов местных исполнительных органов.
Сноска. Пункт 38 - в редакции приказа Министра национальной экономики РК от 08.04.2022 № 33 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
39. При проведении анализа взаимодействия функций задачам положения и целям планов развития государственных органов и программ развития регионов местных исполнительных органов Рабочая группа основывается на следующих определениях:
задачи государственного органа – основные направления (предмет) деятельности государственного органа;
прямой результат функции – непосредственный результат реализации функции государственного органа.
Пример:
функция акимата области, города республиканского значения, столицы (подпункт 1-9) статьи 27 Закона Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан"): обеспечивает включение мероприятий по энергосбережению и повышению энергоэффективности в программу развития соответствующей территории, заключает соглашения в области энергосбережения и повышения энергоэффективности, а также осуществляет информационную деятельность в области энергосбережения и повышения энергоэффективности;
цель, программы развития регионов местных исполнительных органов:
"Увеличение использования предприятиями коммунальной сферы города Нур-Султан новых технологий и возобновляемых ресурсов";
целевой индикатор:

2) мемлекеттік органға қолданыстағы заңнамада көзделмеген, бірақ талап етілетін функцияларды беру;
3) мемлекеттік органға тән емес және тиімсіз іске асырылатын функцияларды бәсекелес ортаға беру;
4) мемлекеттік органның құрылымын өзгерту;
5) штат санының лимитін өзгерту;
6) мемлекеттік органның функцияларын беру бойынша ұсыныстар қалыптастырады.
7-тарау. Зерттеліп отырған мемлекеттік органның функциялары мен мемлекеттік органдардың даму жоспарлары, облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың даму жоспарларының сәйкестігін талдау (3-саты).
Ескерту. 7-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық экономика министрінің 08.04.2022 № 33 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
38. Функциялардың мемлекеттік органның ережесінің (бұдан әрі - Ереже) міндеттеріне сәйкестігін талдау мынадай кезеңдерді:
1) ереженің міндеттерін, іске асырылуы/қалыптастырылуы үшін функциялар жоқ (мемлекеттік органдардың даму жоспарлары мен облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың дамыту жоспарларын мақсаттарын қалыптастыру үшін қосымша функцияларды бекіту қажеттігін айқындау) мемлекеттік органдардың даму жоспарлары мен облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың дамыту жоспарларын мақсаттарын айқындау;
2) ереженің міндеттерін іске асыруға және мемлекеттік органдардың даму жоспарлары мен облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың дамыту жоспарларын мақсаттарын қалыптастыруға тартылмаған функцияларды айқындау кезеңдерін қамтиды.
Ескерту. 38-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық экономика министрінің 08.04.2022 № 33 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
39. Ереженің міндеттерімен функциялардың және мемлекеттік органдардың жоспарлары мен жергілікті атқарушы органдардың өңірлерді дамыту бағдарламаларының мақсаттарымен өзара іс-қимылына талдау жүргізу кезінде Жұмыс тобы мынадай анықтамаларға:
мемлекеттік органның міндеттеріне – мемлекеттік орган қызметінің негізгі бағыттарына (нысанасына);
функцияның тікелей нәтижесіне – мемлекеттік органның функцияларын іске асырудың тікелей нәтижесіне негізделеді.
Мысалы:
облыс, республикалық маңызы бар қала, астана әкімдігінің функциясы ("Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" 2001 жылғы 23 қаңтардағы Қазақстан Республикасы Заңының 27-бабының 1-9) тармақшасы): энергия үнемдеу және энергия тиімділігін арттыру жөніндегі іс-шараларды тиісті аумақты дамыту бағдарламасына енгізуді қамтамасыз етеді, энергия үнемдеу және энергия тиімділігін арттыру саласында келісімдерді жасасады, сондай-ақ энергия үнемдеу және энергия тиімділігін арттыру саласындағы ақпараттық қызметті жүзеге асырады;
жергілікті атқарушы органдардың өңірлерді дамыту бағдарламасының мақсаты: "Нұр-Сұлтан қаласының коммуналдық саласындағы кәсіпорындарының жаңа технологиялар мен жаңартылатын ресурстарды қолдануын ұлғайту";
нысаналы индикатор:

"Сократить потребление воды населением города с 220-240 литров в день на человека в 2005 году на 50 % к 2030 году";
"К 2030 году использовать 30 % сточных вод для выработки энергии".
Сноска. Пункт 39 - в редакции приказа Министра национальной экономики РК от 08.04.2022 № 33 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
40. Для выборки задач положения, целей и конечных результатов деятельности государственного органа Рабочей группой на основе изучения положения, планов развития государственных органов и планов развития области, города республиканского значения, столицы на соответствующий период формируется перечень задач Положения и целей плана развития государственного органа и плана развития области, города республиканского значения, столицы исследуемого государственного органа по форме согласно приложению 9 к настоящей Методике.
Пример:
задача положения: "Участие в разработке и реализация государственной политики в областях культуры, охраны и использования объектов историко-культурного наследия, развития языков, архивного дела и документации, религиозной деятельности и взаимодействия с религиозными объединениями, физической культуры и спорта, игорного бизнеса";
цель планов развития государственных органов и планов развития области, города республиканского значения, столицы: "Развитие массового спорта и спорта высших достижений";
целевой индикатор: "К 2018 году увеличение охвата граждан, занимающихся физической культурой и спортом до 19%".
Сноска. Пункт 40 - в редакции приказа Министра национальной экономики РК от 08.04.2022 № 33 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
41. Для определения прямых результатов функций государственного органа Рабочей группой на базе переработанного перечня функций формируется перечень функций исследуемого государственного органа с их прямыми результатами по форме согласно приложению 10 к настоящей Методике.
42. Анализ соответствия функций основывается на экспертном соотнесении прямых результатов функций, определенных его положением, планами развития области, города республиканского значения, столицы на соответствующий период, по схеме сопоставление целей плана развития государственного органа и плана развития области, города республиканского значения, столицы и конечных результатов государственного органа с его функциями и прямыми результатами согласно приложению 11 к настоящей Методике.
Экспертное соотнесение прямых результатов функций государственного органа и целевых индикаторов его деятельности оформляется соответствие функций и целей плана развития государственного органа и плана развития области, города республиканского значения, столицы исследуемого государственного органа по форме в соответствии с приложением 12 к настоящей Методике.

"Қала халқының бір адамға шаққандағы бір күнге суды пайдалануын 2005 жылғы 220-240 литрден 2030 жылға қарай 50%-ға қысқарту";
"2030 жылға қарай энергия өндіру үшін ағынды сулардың 30%-ын қолдану".
Ескерту. 39-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық экономика министрінің 08.04.2022 № 33 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
40. Мемлекеттік орган ережесінің міндеттерін, қызметінің мақсаттары мен түпкілікті нәтижелерін іріктеп алу үшін Жұмыс тобы ережені, тиісті кезеңге арналған мемлекеттік органдардың даму жоспарлары және облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың дамыту жоспарларын зерделеу негізінде зерттеліп отырған мемлекеттік орган Ережесінің міндеттері мен мемлекеттік органдардың даму жоспарлары және облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың дамыту жоспарларын мақсаттарының тізбесі осы Әдістемеге 9-қосымшаға нысанына сәйкес нысаналы индикаторлары бар міндеттер мен мақсаттар тізбесін қалыптастырады.
Ескерту. 40-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық экономика министрінің 08.04.2022 № 33 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
41. Мемлекеттік орган функцияларының тікелей нәтижелерін айқындау үшін Жұмыс тобы қайта пысықталған функциялар тізбесі базасында Зерттеліп отырған мемлекеттік органның тікелей нәтижелерімен бірге функцияларының тізбесі осы Әдістемеге 10-қосымшаға нысанына сәйкес функцияларды іске асырудың тікелей нәтижелерін жеке көрсете отырып (бөліп көрсете отырып) мемлекеттік орган функцияларының тізбесін қалыптастырады.
42. Мемлекеттік органдардың функцияларының сәйкестігін талдау мемлекеттік органның функциялары мен оның мемлекеттік органдардың даму жоспарлары және облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың даму жоспарының мақсаттарының сәйкестігін талдау осы Әдістемеге 11-қосымшаға нысанына сәйкес схема бойынша оның ережесінде, жергілікті атқарушы органдардың өңірлерді дамыту бағдарламаларында айқындалған функциялардың тікелей нәтижелерінің тиісті кезеңге сараптамалық арақатынасына негізделеді.
Мемлекеттік орган функцияларының тікелей нәтижелері мен оның қызметінің нысаналы индикаторларының сараптамалық арақатынасы зерттеліп отырған мемлекеттік органның функциялары мен мемлекеттік органдардың даму жоспарлары және облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың даму жоспарының мақсаттарының сәйкестігі осы Әдістемеге 12-қосымшаға нысанына сәйкес ресімделеді.

Сноска. Пункт 42 - в редакции приказа Министра национальной экономики РК от 08.04.2022 № 33 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
43. Для эффективной реализации всех поставленных целей и задач положений государственных органов Рабочая группа по итогам данной стадии анализирует:
оптимальный набор функций, которые полностью обеспечивают задачи положения и цели планов развития государственных органов и планов развития области, города республиканского значения, столицы государственного органа, и при этом максимально фокусируют ресурсы государственного органа на их достижении;
оптимальную организационную структуру, гармонирующую с набором задач и функций.
Сноска. Пункт 43 - в редакции приказа Министра национальной экономики РК от 08.04.2022 № 33 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
44. На основе экспертного анализа соответствия функций, целей планов развития государственных органов и планов развития области, города республиканского значения, столицы Рабочей группой формируются предложения по:
1) перечню новых функций, предлагаемых к включению в компетенцию государственного органа как необходимых для формирования целей планов развития государственных органов и планов развития области, города республиканского значения, столицы;
2) перечню функций, предлагаемых к исключению из компетенции государственного органа как незадействованных в формировании целей планов развития государственных органов и планов развития области, города республиканского значения, столицы.
Сноска. Пункт 44 - в редакции приказа Министра национальной экономики РК от 08.04.2022 № 33 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 8. Подготовка переработанного перечня функций исследуемого государственного органа на основе синтаксического анализа функций (стадия 4)
45. На основе полного перечня функций исследуемого государственного органа, приведенного по форме согласно приложению 8 к настоящей Методике, Рабочей группой проводится синтаксический анализ функций государственного органа с целью оптимизации и содержательного наполнения их формулировок, в соответствии с пунктами 56 и 57 к настоящей Методике.
46. Синтаксический анализ функций заключается в приведении действующих формулировок функций государственного органа к единому стандарту формулировки государственной функции.

Ескерту. 42-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық экономика министрінің 08.04.2022 № 33 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
43. Мемлекеттік органдардың алға қойылған барлық мақсаттары мен ережелерінің міндеттерін тиімді іске асыру үшін Жұмыс тобы осы сатының қорытындысы бойынша:
Ереженің міндеттерін және мемлекеттік органдардың даму жоспарлары мен облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың даму жоспарының мақсаттарын толығымен қамтамасыз ететін функциялардың оңтайлы жиынтығын талдайды және бұл ретте мемлекеттік органның ресурстарын оларға қол жеткізуге барынша шоғырландырады;
міндеттер мен функциялар жиынтығымен үйлесетін оңтайлы ұйымдастырушылық құрылымды талдайды.
Ескерту. 43-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық экономика министрінің 08.04.2022 № 33 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
44. Мемлекеттік органдардың функцияларының, мемлекеттік органдардың даму жоспарларының мақсаттары мен облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың даму жоспарының сәйкестігін сараптамалық талдау негізінде Жұмыс тобы:
1) мемлекеттік органдардың мемлекеттік органдардың даму жоспарларының және облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың даму жоспарының мақсаттарын қалыптастыру үшін қажетті функциялар ретінде мемлекеттік органның құзыретіне енгізуге ұсынылатын жаңа функциялар тізбесі;
2) мемлекеттік органдардың мемлекеттік органдардың даму жоспарларының және облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың даму жоспарының мақсаттарын қалыптастыруға тартылмаған функциялар ретінде мемлекеттік органның құзыретінен алып тастауға ұсынылатын функциялар тізбесі.
Ескерту. 44-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық экономика министрінің 08.04.2022 № 33 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
8-тарау. Функцияларды синтаксистік талдау негізінде зерттеліп отырған мемлекеттік орган функцияларының қайта қаралған тізбесін дайындау (4-саты)
45. Функциялардың толық тізбесі негізінде келтірілген осы Әдістемеге 8-қосымшаға нысанына сәйкес Жұмыс тобы тексеріліп отырылған мемлекеттік орган функцияларының тұжырымдарын оңтайландыру және мазмұны жағынан толықтыру мақсатында 55 және 56-тармақтарға сәйкес мемлекеттік органның функцияларына синтаксистік талдау жүргізеді.
46. Функциялардың синтаксистік талдауы мемлекеттік орган функцияларының қолданыстағы тұжырымдарын мемлекеттік функцияны тұжырымдаудың бірыңғай стандартына сәйкес келтіруді білдіреді.

47. Функции государственного органа формулируются Рабочей группой в соответствии с двумя вариантами:
1) "действие - прямой результат - получатель прямого результата";
Пример: "Осуществление контроля за соблюдением лицензиатами лицензионных условий";
Действие – осуществление контроля;
Прямой результат – соблюдение условий;
Получатель прямого результата – лицензиат.
2) "действие - прямой результат - сфера применения";
Пример: "Осуществление контроля за соблюдением законодательства в сфере массовых коммуникаций";
Действие – осуществление контроля;
Прямой результат – соблюдение законодательства;
Сфера применения – сфера массовых коммуникаций.
48. Выбор варианта формулировки функции осуществляется с учетом возможности однозначного определения получателя прямого результата.
49. Функции, для которых невозможно определить получателя прямого результата (получателем прямого результата реализации функции является широкий круг лиц), формулируются в соответствии с подпунктом 2) пункта 47 настоящей Методики.
50. Приведение функций к единому стандарту формулировки государственной функции осуществляется в соответствии со следующими требованиями:
1) действие в рамках функции выражается существительным образованным от глагола;
2) в формулировке функции допускается одно действие, имеющее один прямой результат;
3) прямой результат реализации функции отражается как результат, полученный в процессе реализации функции или непосредственно после реализации функции;
4) получатель прямого результата реализации функции определяется как контрагент действия государственного органа в рамках реализации функции (в исключительных случаях получателем прямого результата может являться и сам государственный орган).
51. Синтаксический анализ функций государственного органа основывается на следующем алгоритме:
1) отделение функций государственного органа от его целей и задач.
Рабочей группой проводится анализ смыслового значения функций государственного органа, на предмет их принадлежности к категории собственно функций.
При проведении анализа всех действующих формулировок функций, функция признается целью или задачей государственного органа, если в соответствии с формулировкой функции результат, получаемый в процессе ее реализации, определяется как конечный результат деятельности государственного органа.
Пример:
действующая формулировка функции:
"Обеспечение соблюдения конституционных прав и свобод граждан в сфере своей компетенции";
конечный результат деятельности государственного органа:
"Соблюдение конституционных прав и свобод граждан";

47. Мемлекеттік органның функцияларын Жұмыс тобы мынадай екі нұсқаға сәйкес тұжырымдайды:
1) "іс-қимылы + тікелей нәтижесі + тікелей нәтиже алушы"
Мысалы:
"Лицензиаттардың лицензиялық шарттарды сақтауын бақылауды жүзеге асыру";
Іс-қимылы - бақылауды жүзеге асыру;
Тікелей нәтижесі - шарттарды сақтау;
Тікелей нәтиже алушы - лицензиат.
2) "іс-қимылы + тікелей нәтижесі + қолданылу саласы"
Мысалы:
"Бұқаралық коммуникациялар саласындағы заңнаманың сақталуын бақылауды жүзеге асыру".
Іс-қимылы - бақылауды жүзеге асыру;
Тікелей нәтижесі - заңнаманың сақталуы;
Қолданылу саласы - бұқаралық коммуникациялар саласы.
48. Функцияны тұжырымдау нұсқасын таңдау тікелей нәтиже алушыны бірыңғай айқындау мүмкіндігін ескере отырып жүзеге асырылады.
49. Тікелей нәтиже алушыны айқындау мүмкін болмайтын (функцияны іске асырудың тікелей нәтижесін алушы қалың жұртшылық болып табылады) функциялар осы Әдістеменің 47-тармағының 2) тармақшасына сәйкес тұжырымдалады.
50. Функцияларды мемлекеттік функцияны тұжырымдаудың бірыңғай стандартына сәйкес келтіру мынадай талаптарға сәйкес жүзеге асырылады:
1) функция шеңберіндегі іс-қимыл етістіктен жасалатын зат есіммен көрсетіледі;
2) функцияны тұжырымдауда бір тікелей нәтижесі бар бір іс-қимылға жол беріледі;
3) функцияны іске асырудың тікелей нәтижесі функцияны іске асыру процесінде немесе функцияны іске асырғаннан кейін тікелей алынған нәтиже ретінде көрсетіледі;
4) функцияны іске асырудың тікелей нәтижесін алушы функцияны іске асыру шеңберінде мемлекеттік орган іс–қимылының контрагенті ретінде айқындалады (ерекше жағдайларда мемлекеттік органның өзі де тікелей нәтижені алушы болуы мүмкін).
51. Мемлекеттік органның функцияларын синтаксистік талдау:
1) мемлекеттік органның функцияларын оның мақсаттары мен міндеттерінен бөліп қарау алгоритміне негізделеді.
Жұмыс тобы мемлекеттік орган функцияларының мағыналық мәніне олардың функциялар санатына тиесілілігі тұрғысынан талдау жүргізеді.
Функциялардың барлық қолданыстағы тұжырымдарына талдау жүргізу кезінде, егер функция тұжырымына сәйкес оны іске асыру процесінде алынатын нәтиже мемлекеттік орган қызметінің түпкілікті нәтижесі ретінде айқындалатын болса, функция мемлекеттік органның мақсаты немесе міндеті деп танылады.
Мысалы:
функцияның қолданыстағы тұжырымы:
"Азаматтардың өз құзыреті саласындағы конституциялық құқықтары мен бостандықтарының сақталуын қамтамасыз ету";
мемлекеттік орган қызметінің түпкілікті нәтижесі:
"азаматтардың конституциялық құқықтары мен бостандықтарын сақтау";

2) преобразование функций государственного органа в рамках семантической и процессной группировок функций.
52. С учетом отделения функций государственного органа от его целей и задач, функции государственного органа, проходят выборку в две основные группировки функций:
1) семантическая группировка функций;
Каждая группа (пара) функций государственного органа, включенная в семантическую группировку, подлежит преобразованию в одну конечную функцию с формулировкой суммарного (общего) прямого результата, объединяющего подвиды прямых результатов исходных функций.
Пример:
действующая формулировка функции № 1:
"Разрабатывает в пределах своей компетенции нормативные правовые акты в регулируемой сфере";
действующая формулировка функции № 2:
"Разрабатывает в установленном порядке нормативно-технические документы в регулируемой сфере";
Таким образом, формулировка функции преобразована в следующей редакции:
"Разработка в пределах своей компетенции нормативных правовых актов в регулируемой сфере";
2) процессная группировка функций.
Каждая группа (пара) функций государственного органа, включенная в процессную группировку функций, подлежит преобразованию в одну конечную функцию с формулировкой полного (результирующего) действия, объединяющего поэтапные (отдельные) действия исходных функций.
Пример:
Действующая формулировка функции № 1:
"Получать на безвозмездной основе от респондентов первичные статистические данные";
Действующая формулировка функции № 2:
"При выявлении искажений респондентами первичных статистических данных требовать от респондентов внесения исправлений в статистические формы, содержащие первичные статистические данные";
преобразованная формулировка функции:
"Получать на безвозмездной основе от респондентов достоверные первичные статистические данные для производства статистической информации";
Действие – Получать на безвозмездной основе;
Получатель прямого результата – от респондентов достоверные статистические данные;
Прямой результат – для производства статистической информации;
3) приведение функций государственного органа, не включенных в семантическую и процессную группировки, к единому стандарту формулировки государственной функции.
53. Функции, не включенные в семантическую и процессную группировки, преобразуются в соответствии с требованиями пунктов 54 и 55 настоящей методики.
54. На основе общего списка преобразованных функций Рабочей группой формируется переработанный перечень функций государственного органа по форме согласно приложению 13 к настоящей Методике.

2) мемлекеттік органның функцияларын функцияларды семантикалық және процестік топтастырулар шеңберінде өзгерту алгоритміне негізделеді.
52. Мемлекеттік органның функцияларын оның мақсаттары мен міндеттерінен бөліп қарауды ескере отырып мемлекеттік органның функциялары екі негізгі топқа іріктеуден өтеді:
1) функцияларды семантикалық топтастыру;
Семантикалық топтастыруға енгізілген мемлекеттік орган функцияларының әрбір тобы (жұбы) бастапқы функциялардың тікелей нәтижелерінің кіші түрлерін біріктіретін жиынтық түріндегі (жалпы) тікелей нәтижені тұжырымдай отырып бір түпкілікті функцияға өзгертуге жатады.
Мысалы:
№ 1 функцияның қолданыстағы тұжырымы:
"Өз құзыреті шегінде реттелетін саладағы нормативтік құқықтық актілерді әзірлейді";
№ 2 функцияның қолданыстағы тұжырымы:
"Белгіленген тәртіппен реттелетін саладағы нормативтік техникалық құжаттарды әзірлейді";
Осылайша, функцияны тұжырымдау мынадай редакцияда:
"Өз құзыреті шегінде реттелетін саладағы нормативтік құқықтық актілерді әзірлеуге" деп өзгертілген;
2) функцияларды процестік топтастыру.
Функциялардың процестік топтастырылуына енгізілген мемлекеттік орган функцияларының әрбір тобы (жұбы) бастапқы функциялардың кезеңдік (жекелеген) іс–қимылдарын біріктіретін толық (нәтиже беретін) іс-қимылды тұжырымдай отырып бір түпкілікті функцияға өзгертуге жатады.
Мысалы:
№1 функцияның қолданыстағы тұжырымы:
"Респонденттерден бастапқы статистикалық деректерді өтеусіз негізде алу";
№2 функцияның қолданыстағы тұжырымы:
"Респонденттердің бастапқы статистикалық деректерді бұрмалауы анықталған кезде респонденттерден бастапқы статистикалық деректерді қамтитын статистикалық нысандарға түзетулер енгізуді талап ету".
функцияның өзгертілген тұжырымы:
"Статистикалық ақпаратты шығару үшін респонденттерден дұрыс бастапқы статистикалық деректерді өтеусіз негізде алу"
Іс-қимылы - Өтеусіз негізде алу
Тікелей нәтижені алушы - респондерттерден дұрыс статистикалық деректерді алушы;
Тікелей нәтижесі - статистикалық ақпарат шығару үшін
3) мемлекеттік органның семантикалық және процестік топтастыруға енгізілмеген функцияларын мемлекеттік функцияны тұжырымдаудың бірыңғай стандартына сәйкес келтіру.
53. Семантикалық және процестік топтастыруға енгізілмеген функциялар осы Әдістеменің 55 және 56-тармақтарының талаптарына сәйкес өзгертіледі.
54. Өзгертілген функциялардың жалпы тізімі негізінде Жұмыс тобы зерттеліп отырған мемлекеттік органның функцияларының қайта қаралған тізбесі осы Әдістемеге 13-қосымшаға нысанына сәйкес мемлекеттік орган функцияларының қайта қаралған тізбесін қалыптастырады.

55. На основе переработанного перечня функций, по схеме подготовка переработанного перечня функций государственного органа на основе синтаксического анализа функций согласно приложению 14 к настоящей Методике формируются предложения по:
доработке (приведению в соответствие) компетенции государственного органа функций, отнесенных в ходе синтаксического анализа к его целям и задачам;
регламентации в законодательных актах и положениях о государственном органе формулировок функций, полученных в ходе синтаксического анализа функций данного государственного органа.
Глава 9. Разграничение функций государственных органов (стадия 5)
56. Анализ в рамках разграничения функций государственных органов, включает следующие этапы:
1) выборка содержательно схожих функций государственных органов и определение их типа;
2) разграничение дублирующих функций государственных органов;
3) разграничение сопряженных функций государственных органов (вертикальных и горизонтальных функций);
4) формирование перечня функций государственных органов, предлагаемых к разграничению.
Глава 10. Выборка содержательно схожих функций государственных органов и определение их типа
57. На основе анализа результатов опроса работников государственного органа по выявлению функций, реализуемых совместно с другими государственными органами, и изучения функций государственных органов, включенных в действующую структуру государственного регулирования в соответствующей сфере (отрасли) государственного управления, Рабочей группой формируется перечень содержательно схожих функций государственных органов по форме согласно приложению 15 к настоящей Методике.
58. Определение типа и подтипа содержательно схожих функций, осуществляется путем проверки соответствия следующим критериям – сфера применения, действие, целевая группа и прямой результат формируется типология содержательно схожих функций по форме согласно приложению 16 к настоящей Методике.
59. В ходе определения типа и подтипа содержательно схожих функций Рабочей группой выделяются разграничение функций по схеме согласно приложению 17 к настоящей Методике:
1) дублирующие функции – тип содержательно схожих функций, у которых совпадают четыре критерия – сфера применения, действие, целевая группа, прямой результат.
Пример:
функция № 1:
"Регистрация и учет иностранных граждан, въезжающих на территорию страны" (органы миграции);
функция № 2:
"Регистрация и учет иностранных граждан, въезжающих на территорию страны в рамках привлечения иностранной рабочей силы" (органы занятости);
Сфера применения – миграция;
Действие – регистрация и учет;
Целевая группа – иностранные граждане;
Прямой результат – учет иностранных граждан;

55. Функциялардың қайта қаралған тізбесі негізінде функцияларды синтаксистік талдау негізінде мемлекеттiк орган функцияларның қайта қаралған тізбесін дайындау осы Әдістемеге 14-қосымшаға сәйкес схема бойынша:
синтаксистік талдау барысында функциялары оның мақсаттары мен міндеттеріне жатқызылған мемлекеттік органның құзыретін пысықтау (сәйкестікке келтіру);
заңнамалық актілерде және мемлекеттік орган туралы ережелерде аталған мемлекеттік органның функцияларын синтаксистік талдау барысында алынған фунциялардың тұжырымдарын регламенттеу бойынша ұсыныстар қалыптастырылады.
9-тарау. Мемлекеттік органдар функцияларының аражігін ажырату (5-саты)
56. Мемлекеттік органдар функцияларының аражігін ажырату шеңберіндегі талдау:
1) мемлекеттік органдардың мазмұны жағынан ұқсас функцияларын іріктеу және олардың түрін айқындау;
2) мемлекеттік органдардың қайталанатын функцияларының аражігін ажырату;
3) мемлекеттік органдардың ұштасқан функцияларының аражігін ажырату (сатылас және деңгейлес функциялар);
4) мемлекеттік органдардың аражігін ажыратуға ұсынылған функцияларының тізбесін қалыптастыру кезеңдерін қамтиды.
10-тарау. Мемлекеттік органдардың мазмұны жағынан ұқсас функцияларын іріктеу және олардың түрін айқындау
57. Басқа мемлекеттік органдармен бірлесіп іске асырылатын функцияларды анықтау бойынша мемлекеттік орган жұмыскерлеріне жүргізілген пікіртерім нәтижелерін талдау және мемлекеттік басқарудың тиісті аясындағы (саласындағы) мемлекеттік реттеудің қолданыстағы құрылымына енгізілген мемлекеттік органдардың функцияларын зерделеу негізінде Жұмыс тобы мемлекеттік органдардың мазмұны жағынан ұқсас функцияларының тізбесін осы Әдістемеге 15-қосымшаға нысанына сәйкес мемлекеттік органдардың мазмұны жағынан ұқсас функцияларының тізбесін қалыптастырады.
58. Мазмұны жағынан ұқсас функциялардың түрін және кіші түрін айқындау мазмұны жағынан ұқсас функциялардың типологиясы осы Әдістемеге 16-қосымшаға нысанына сәйкес қолданылу аясы, іс-қимылы, нысаналы тобы және тікелей нәтижесі өлшемшарттарына сәйкестігін тексеру жолымен жүзеге асырылады.
59. Мазмұны жағынан ұқсас функциялардың түрі мен кіші түрін айқындау барысында Жұмыс тобы функциялардың аражігін ажырату үшін осы Әдістемеге 17-қосымшаға сәйкес схема бойынша мыналарды:
1) қайталанатын функцияларды - төрт өлшемшарт бойынша - қолданылу аясы, іс-қимылы, нысаналы тобы, тікелей нәтижесі бойынша сәйкес келетін мазмұны жағынан ұқсас функциялар түрін;
Мысалы:
№ 1 функция:
"Ел аумағына келетін шетелдік азаматтарды тіркеу және есепке алу" (көші-қон органдары);
№ 2 функция:
"Шетелдік жұмыс күшін тарту шеңберінде ел аумағына келетін шетелдік азаматтарды тіркеу және есепке алу" (жұмыспен қамту органдары);
Қолданылу аясы – көші-қон;
Іс-қимылы - тіркеу және есепке алу;
Нысаналы тобы - шетелдік азаматтар;
Тікелей нәтижесі - шетелдік азаматтарды есепке алу.

2) сопряженные функции – тип содержательно схожих функций, у которых совпадают как минимум три критерия из вышеуказанных четырех критериев:
вертикально сопряженные функции – подтип сопряженных функций, реализуемых на разных уровнях государственного управления ( функции с разными целевыми группами).
Пример:
функция № 1:
"Проведение экологической экспертизы объектов республиканского значения" (уполномоченный орган);
функция № 2:
"Проведение экологической экспертизы объектов местного значения" (местный исполнительный орган);
Сфера применения – экологический контроль;
Действие – проведение экологической экспертизы;
Целевая группа – 1) объекты республиканского значения, 2) объекты местного значения;
Прямой результат – контроль на соответствие;
3) горизонтально сопряженные функции – подтип сопряженных функций, реализуемых на одном уровне государственного управления (функции с разными действиями).
Пример:
функция № 1:
"Проведение профилактики социально значимых заболеваний" (Министерство здравоохранения и социального развития);
функция № 2:
"Осуществление медико-санитарного обеспечения и принудительного лечения осужденных и лиц, содержащихся под стражей" (служба исполнения наказаний);
Сфера применения – здравоохранение;
Действие – 1) проведение профилактики, 2) медико-санитарного обеспечения и принудительного лечения;
Целевая группа – граждане;
Прямой результат – сокращение заболеваемости.
60. С учетом определения типов и подтипов содержательно схожих функций государственных органов Рабочей группой формируются перечни:
дублирующих функций с указанием государственных органов;
сопряженных функций с разбивкой на вертикально и горизонтально сопряженные функции и указанием государственных органов.
Глава 11. Разграничение дублирующих функций государственных органов
61. Разграничение дублирующих функций государственных органов осуществляется на основе критерия соответствия дублирующих функций, целей планов развития государственных органов и планов развития области, города республиканского значения, столицы. Рабочей группой осуществляется экспертная оценка степени соответствия государственных функций, целей планов развития государственных органов и планов развития области, города республиканского значения, столицы и задачам государственного органа.
Сноска. Пункт 61 - в редакции приказа Министра национальной экономики РК от 08.04.2022 № 33 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

2) ұштасқан функцияларды – жоғарыда көрсетілген төрт өлшемшарттың кемінде үш өлшемшарты сәйкес келетін мазмұны жағынан ұқсас функциялар түрін:
сатылас ұштасқан функцияларды – мемлекеттік басқарудың әртүрлі деңгейлерінде іске асырылатын ұштасқан функциялардың (әртүрлі нысаналы топтары бар функциялар) кіші түрін атап көрсетеді.
Мысалы:
№ 1 функция:
"Республикалық маңызы бар объектілерге экологиялық сараптама жүргізу" (уәкілетті орган);
№ 2 функция:
"Жергілікті маңызы бар объектілерге экологиялық сараптама жүргізу" (жергiлiктi атқарушы орган);
Қолданылу аясы - экологиялық бақылау;
Іс-қимылы - экологиялық сараптама жүргізу;
Нысаналы тобы - 1) республикалық маңызы бар объектілер, 2) жергілікті маңызы бар объектілер;
Тікелей нәтижесі - сәйкестік келуі тұрғысынан бақылау.
Деңгейлес ұштасқан функциялар – мемлекеттік басқарудың бір деңгейінде іске асырылатын ұштасқан функциялардың кіші түрі (әр түрлі іс-әрекеттері бар функциялар).
Мысалы:
№ 1 функция:
"Әлеуметтік маңызы бар аурулардың профилактикасын жүргізу" (Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрлігі);
№ 2 функция:
"Сотталған және қамаудағы адамдарды медициналық-санитариялық қамтамасыз етуді және оларды мәжбүрлеп емдеуді жүзеге асыру" (жазалауды орындау қызметі).
Қолданылу аясы – денсаулық сақтау;
Іс-қимылы - 1) профилактика жүргізу, 2) медициналық-санитариялық қамтамасыз ету және мәжбүрлеп емдеу;
Нысаналы тобы - азаматтар;
Тікелей нәтижесі - сырқаттанушылықты азайту.
60. Мемлекеттік органдардың мазмұны жағынан ұқсас функцияларының түрлері мен кіші түрлерін айқындауды ескере отырып Жұмыс тобы:
мемлекеттік органдарды көрсете отырып қайталанатын функциялардың;
сатылас ұштасқан және деңгейлес ұштасқан функцияларға бөле отырып және мемлекеттік органдарды көрсете отырып ұштасқан функциялардың тізбелерін қалыптастырады.
11-тарау. Мемлекеттік органдардың қайталанатын функцияларының аражігін ажырату
61. Мемлекеттік органдардың қайталанатын функцияларының аражігін ажырату қайталанатын функциялардың мемлекеттік органдардың мемлекеттік органдардың даму жоспарларының және облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың даму жоспарының мақсаттарына сәйкестігі өлшемшарты негізінде жүзеге асырылады. Жұмыс тобы мемлекеттік функциялардың, мемлекеттік органдардың және аумақтарды дамыту бағдарламалары мақсаттарының мемлекеттік органның міндеттеріне сәйкестігі дәрежесін сараптамалық бағалауды жүзеге асырады.
Ескерту. 61-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық экономика министрінің 08.04.2022 № 33 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

62. На основе экспертного сравнения определяется государственный орган, в компетенции которого целесообразно сохранение дублирующей функции.
После чего, формируются предложения по перечню дублирующих функций, предлагаемых к исключению из компетенции государственного органа.
63. Результаты разграничения сопряженных функций государственных органов оформляются согласно приложению 18 к настоящей Методике.
Глава 12. Разграничение вертикально сопряженных функций государственных органов
64. Разграничение вертикально сопряженных функций государственных органов заключается в определении оптимального уровня государственного управления для реализации вертикально сопряженных функций, по схеме разграничение сопряженных функций согласно приложению 19 к настоящей Методике.
65. Разграничение вертикально сопряженных функций государственных органов осуществляется Рабочей группой на основе следующего алгоритма:
1) оценка целесообразности сохранения существующего вертикального разграничения функций государственных органов.
Целесообразность сохранения вертикального разграничения функций государственных органов определяется на основе экспертного анализа близости реализации функций к их целевым группам, взаимодействие по сферам.
Если природа (содержание, назначение) и технические особенности реализации функций требуют их неукоснительного выполнения на разных уровнях государственного управления для обеспечения адекватной близости процесса реализации функций к их целевым группам или связанные с национальной безопасностью, то рабочей группой предлагается сохранить имеющееся вертикальное разграничение функций государственных органов;
2) оценка готовности местных исполнительных органов к реализации вертикально сопряженных функций.
В случае отсутствия целесообразности сохранения существующего вертикального разграничения функций государственных органов Рабочей группой осуществляется экспертная оценка потенциала местных исполнительных органов для реализации вертикально сопряженных функций с учетом анализа достаточности их кадровых ресурсов, финансового обеспечения, информационных ресурсов, опыта реализации подобных государственных функций.
Если местные исполнительные органы определяются готовыми к реализации вертикально сопряженных функций, то Рабочей группой предлагается ликвидировать существующее вертикальное разграничение функций государственных органов.
Если местные исполнительные органы определяются неготовыми к реализации вертикально сопряженных функций, то рабочей группой предлагается сохранить существующее вертикальное разграничение функций государственных органов и вырабатываются меры по обеспечению в перспективе готовности местных исполнительных органов к реализации вертикально сопряженных функций для их максимального приближения к целевой группе.

62. Сараптамалық салыстыру негізінде құзыретіне қайталанатын функцияны сақтау орынды болатын мемлекеттік орган айқындалады.
Одан кейін мемлекеттік органның құзыретінен алып тастауға ұсынылатын қайталанатын функциялар тізбесі бойынша ұсыныстар қалыптастырылады.
63. Мемлекеттік органдардың қайталанатын функцияларының аражігін ажырату нәтижелерін ұштасқан функциялардың аражігін ажырату нәтижелері осы Әдістемеге 18-қосымшаға сәйкес ресімделеді.
12-тарау. Мемлекеттік органдардың сатылас ұштасқан функцияларының аражігін ажырату
64. Мемлекеттік органдардың сатылас ұштасқан функцияларының аражігін ажырату сатылас ұштасқан функцияларды іске асыру үшін ұштасқан функциялардың аражігін ажырату нәтижелері осы Әдістемеге 19-қосымшаға сәйкес схема бойынша мемлекеттік басқарудың оңтайлы деңгейін айқындауды білдіреді.
65. Мемлекеттік органдардың сатылас ұштасқан функцияларының аражігін ажыратуды Жұмыс тобы:
1) мемлекеттік органдар функцияларының аражігін қазіргі сатылас ажыратуды сақтаудың орындылығын бағалау алгоритмі негізінде жүзеге асырады.
Мемлекеттік органдар функцияларының аражігін сатылас ажыратуды сақтаудың орындылығы функцияларды іске асырудың олардың нысаналы топтарға жақындығын, салалар бойынша өзара іс-қимылын сараптамалық талдау негізінде айқындалады.
Егер функцияларды іске асыру сипаты (мазмұны, тағайындалуы) мен техникалық ерекшеліктері функцияларды іске асыру процесінің олардың нысаналы топтарына барабар жақындығын қамтамасыз ету үшін немесе ұлттық қауіпсіздікпен байланысты олардың түрлі мемлекеттік басқару деңгейлерінде мүлтіксіз орындалуын талап еткен жағдайда, жұмыс тобы мемлекеттік органдар функцияларының аражігін сатылас ажыратуды сақтауды ұсынады;
2) жергілікті атқарушы органдардың сатылас ұштасқан функцияларды іске асыруға дайындығын бағалау алгоритмі негізінде жүзеге асырады.
Мемлекеттік органдар функцияларының аражігін қазіргі сатылас ажыратуды сақтау орынды болмаған жағдайда, Жұмыс тобы сатылас ұштасқан функцияларды іске асыру үшін жергілікті атқарушы органдардың әлеуетін, олардың кадр ресурстарының, қаржылық қамтамасыз етілуінің, ақпараттық ресурстарының, осыған ұқсас мемлекеттік функцияларды іске асыру тәжірибесінің жеткілікті болуын талдауды ескере отырып сараптамалық бағалауды жүзеге асырады.
Егер жергілікті атқарушы органдардың сатылас ұштасқан функцияларды іске асыруға дайын екендігі анықталған жағдайда, Жұмыс тобы мемлекеттік органдар функцияларының аражігін қазіргі сатылас ажыратуды жою ұсынады.
Егер жергілікті атқарушы органдардың сатылас ұштасқан функцияларды іске асыруға дайын еместігі анықталған жағдайда, жұмыс тобы мемлекеттік органдар функцияларының аражігін қазіргі сатылас ажыратуды сақтауды ұсынады және жергілікті атқарушы органдардың нысаналы топқа барынша жақындауы үшін сатылас ұштасқан функцияларды іске асыруға перспективада дайын болуын қамтамасыз ету бойынша шаралар әзірлейді.

66. В рамках экспертного разграничения вертикально сопряженных функций государственных органов Рабочей группой формируются предложения по:
1) перечню вертикально сопряженных функций, предлагаемых к исключению из компетенции государственного органа либо из компетенции других государственных органов, включенных в действующую структуру государственного регулирования;
2) мерам, направленным на повышение потенциала местных исполнительных органов для реализации вертикально сопряженных функций.
67. Результаты разграничения вертикально сопряженных функций государственных органов оформляются согласно приложению 18 к настоящей Методике.
Глава 13. Разграничение горизонтально сопряженных функций государственных органов
68. Разграничение горизонтально сопряженных функций государственных органов заключается в оптимизации (улучшении) межведомственной координации реализации государственных функций.
69. Разграничение горизонтально сопряженных функций государственных органов осуществляется Рабочей группой на основе следующего алгоритма:
1) определение государственного органа, несущего генеральную ответственность за достижение конечных результатов в сфере реализации горизонтально сопряженных функций государственных органов.
Государственный орган, несущий основную ответственность за достижение конечных результатов в сфере реализации горизонтально сопряженных функций государственных органов, экспертно определяется Рабочей группой с учетом анализа стратегических целей и конечных результатов деятельности государственных органов, содержащихся в их планах развития государственных органов на соответствующий период;
2) возложение дополнительных функций по межведомственной координации горизонтально сопряженных функций на государственный орган, несущий генеральную ответственность за достижение конечных результатов в сфере реализации горизонтально сопряженных функций государственных органов, и уточнение горизонтально сопряженных функций государственных органов.
Сноска. Пункт 69 с изменением, внесенным приказом Министра национальной экономики РК от 08.04.2022 № 33 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
70. В рамках экспертного разграничения горизонтально сопряженных функций государственных органов Рабочей группой формируются предложения по:
1) перечню дополнительных функций по межведомственной координации горизонтально сопряженных функций, возлагаемых на государственный орган и другие государственные органы, включенные в действующую структуру государственного регулирования;

66. Мемлекеттік органдардың сатылас ұштасқан функцияларының аражігін сараптамалық ажырату шеңберінде Жұмыс тобы:
1) мемлекеттік органның құзыретінен не мемлекеттік реттеудің қолданыстағы құрылымына енгізілген басқа мемлекеттік органдардың құзыретінен алып тастауға ұсынылатын сатылас ұштасқан функциялардың тізбесі;
2) сатылас ұштасқан функцияларды іске асыру үшін жергілікті атқарушы органдардың әлеуетін арттыруға бағытталған шаралар бойынша ұсыныстарды қалыптастырады.
67. Мемлекеттік органдардың сатылас ұштасқан функцияларының аражігін ажырату нәтижелері осы Әдістемеге 18-қосымшаға сәйкес ресімделеді.
13-тарау. Мемлекеттік органдардың деңгейлес ұштасқан функцияларының аражігін ажырату
68. Мемлекеттік органдардың деңгейлес ұштасқан функцияларының аражігін ажырату мемлекеттік функциялардың іске асырылуын ведомствоаралық үйлестіруді оңтайландыруды (жақсартуды) білдіреді.
69. Мемлекеттік органдардың деңгейлес ұштасқан функцияларының аражігін ажыратуды Жұмыс тобы:
1) мемлекеттік органдардың деңгейлес ұштасқан функцияларын іске асыру аясында түпкілікті нәтижелерге қол жеткізу үшін басты жауапкершілікте болатын мемлекеттік органды айқындау алгоритмі негізінде жүзеге асырады.
Мемлекеттік органдардың деңгейлес ұштасқан функцияларын іске асыру аясында түпкілікті нәтижелерге қол жеткізуге басты жауапкершілікте болатын мемлекеттік органды Жұмыс тобы мемлекеттік органдардың тиісті кезеңге арналған мемлекеттік органдардың даму жоспарларының стратегиялық мақсаттары мен қызметінің түпкілікті нәтижелерін талдауды ескере отырып, сараптамалық түрде айқындайды;
2) мемлекеттік органдардың деңгейлес ұштасқан функцияларын іске асыру саласында түпкілікті нәтижелерге қол жеткізуге басты жауапкершілікте болатын мемлекеттік органға деңгейлес ұштасқан функцияларды ведомствоаралық үйлестіру және мемлекеттік органдардың деңгейлес ұштасқан функцияларын нақтылау бойынша қосымша функциялар жүктеу алгоритмі негізінде жүзеге асырады.
Ескерту. 69-тармаққа өзгеріс енгізілді – ҚР Ұлттық экономика министрінің 08.04.2022 № 33 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
70. Мемлекеттік органның деңгейлес ұштасқан функцияларының аражігін сараптамалық ажырату шеңберінде Жұмыс тобы:
1) мемлекеттік реттеудің қолданыстағы құрылымына енгізілген мемлекеттік органға және басқа мемлекеттік органдарға жүктелген деңгейлес ұштасқан функцияларды ведомствоаралық үйлестіру бойынша қосымша функциялар тізбесі;

2) перечню уточненных горизонтально сопряженных функций государственного органа и других государственных органов, включенных в действующую структуру государственного регулирования.
71. Результаты разграничения горизонтально сопряженных функций государственных органов оформляются согласно приложению 18 к настоящей Методике.
Глава 14. Передача функций в конкурентную среду и саморегулируемым организациям (стадия 6)
72. Передача функций государственного органа в конкурентную среду и саморегулируемым организациям включает этапы согласно приложению 20 к настоящей Методике:
1 этап: Формирование предварительного перечня функций государственных органов, подлежащих к передаче в конкурентную среду, по итогам инвентаризации функций государственных органов;
2 этап: Проведение анализа готовности рынка (далее – АГР) для передачи функций государственных органов в конкурентную среду, или анализа регуляторного воздействия (далее – АРВ) для введения саморегулирования, основанного на обязательном членстве (участии);
Национальная палата предпринимателей Республики Казахстан координирует работу субъектов предпринимательства и их объединений по вопросу передачи функций государственных органов в конкурентную среду и саморегулируемым организациям, в том числе по проведению АГР и АРВ при введении саморегулирования, основанного на обязательном членстве (участии).
3 этап: Подготовка заключения уполномоченного органа по перечню функций, предлагаемых к передаче в конкурентную среду или саморегулируемым организациям, для рассмотрения на Комиссии для выработки предложений по вопросам передачи государственных функций государственных органов в конкурентную среду и саморегулируемым организациям (далее – Комиссия);
4 этап: Нормативно-правовое закрепление передачи функций государственных органов в конкурентную среду и саморегулируемым организациям.
Глава 15. Формирование перечня функций государственных органов, подлежащих к передаче в конкурентную среду и саморегулируемым организациям
73. Для формирования предварительного перечня функций государственных органов, подлежащих к передаче в конкурентную среду и саморегулируемым организациям, государственные органы:
1) ежегодно не позднее 30 мая месяца проводят инвентаризацию функций;
2) ежегодно не позднее 30 июля месяца представляют в уполномоченный орган Обзор инвентаризации функций, указанный в Паспорте функции по форме согласно приложению 21 к настоящей Методике.
74. Инвентаризация функций государственного органа основывается на:
1) определении типа (классификации) функций государственного органа;

2) мемлекеттік реттеудің қолданыстағы құрылымына енгізілген мемлекеттік органның және басқа мемлекеттік органдардың нақтыланған деңгейлес ұштасқан функцияларының тізбесі бойынша ұсыныстар қалыптастырады.
71. Мемлекеттік органдардың деңгейлес ұштасқан функцияларының аражігін ажырату нәтижелері осы Әдістемеге 18-қосымшаға сәйкес ресімделеді.
14 - тарау. Функцияларды бәсекелес ортаға және өзін-өзі реттейтін ұйымдарға беру (6-кезең)
72. Мемлекеттік органның функцияларын бәсекелес ортаға және өзін-өзі реттейтін ұйымдарға беру функцияларды бәсекелес ортаға беру осы Әдістемеге 20-қосымшаға сәйкес:
1-кезең: Бәсекелес ортаға беруге жататын мемлекеттік органдардың функцияларының алдын ала тізбесін, мемлекеттік органдардың функцияларын түгендеу қорытындылары бойынша қалыптастыру;
2-кезең: Мемлекеттік органдардың функцияларын бәсекелес ортаға беру үшін нарықтың дайын болуына талдау (бұдан әрі - НДТ) жүргізу немесе міндетті мүшелікке (қатысуға) негізделген өзін-өзі реттеуді енгізу үшін реттеуші әсерін талдау (бұдан әрі - РӘТ);
Қазақстан Республикасы Ұлттық кәсіпкерлер палатасы кәсіпкерлік субъектілерінің және олардың бірлестіктерінің мемлекеттік органдардың функцияларын бәсекелес ортаға және өзін-өзі реттейтін ұйымдарға беру мәселесі бойынша, оның ішінде міндетті мүшелікке (қатысу) негізделген өзін–өзі реттеуді енгізу кезінде НДТ мен РӘТ жүргізу бойынша жұмысын үйлестіреді.
3-кезең: Мемлекеттік органдардың мемлекеттік функцияларын бәсекелес ортаға және өзін–өзі реттейтін ұйымдарға беру мәселелері бойынша ұсыныстар әзірлеу үшін Комиссияның қарауына бәсекелес ортаға немесе өзін-өзі реттейтін ұйымдарға беруге ұсынылып отырған функциялар тізбесі бойынша уәкілетті органның қорытындысын дайындау;
4-кезең: Мемлекеттік органдардың функцияларын бәсекелес ортаға және өзін–өзі реттейтін ұйымдарға нормативтік құқықтық бекіту кезеңдерін қамтиды.
15-тарау. Мемлекеттік органдардың бәсекелес ортаға және өзін-өзі реттейтін ұйымдарға беруге жататын функцияларының тізбесін қалыптастыру
73. Мемлекеттік органдардың бәсекелес ортаға және өзін-өзі реттейтін ұйымдарға беруге жататын функцияларының алдын ала тізбесін қалыптастыру үшін мемлекеттік органдар:
1) жыл сайын 30 мамырдан кешіктірмей функцияларға түгендеу жүргізеді;
2) жыл сайын 30 шілдеден кешіктірмей орталық уәкілетті органға функциялар паспорты осы Әдістемеге 21-қосымшаға нысанына сәйкес паспортында көрсетілген функцияларды түгендеу Шолуын ұсынады;
74. Мемлекетті орган функцияларын түгендеу:
1) мемлекеттік орган функцияларының түрін (жіктемесін) айқындауға;

2) выявлении получателей прямого результата функций государственного органа вне государственного сектора;
3) определении целесообразности передачи функции государственного органа в конкурентную среду.
75. При проведении инвентаризации, в соответствии со статьей 9-2 Закона Республики Казахстан "Об административных процедурах" функции подразделяются на стратегические, регулятивные, реализационные и контрольные.
76. На предмет передачи функций государственного органа в конкурентную среду и саморегулируемым организациям не рассматриваются стратегические и контрольно-надзорные функции.
К контрольным функциям, не рассматриваемым для передачи относятся:
направленные на защиту национальной, информационной безопасности;
регламентирование миграционных процессов;
регламентирование вопроса вывоза капитала;
регламентирование государственного контроля в области государственной статистики;
регламентирование высшего надзора, осуществляемый прокуратурой;
регламентирование контроля и надзора в ходе досудебного производства по уголовному делу;
регламентирование правосудия;
регламентирование оперативно-розыскной деятельности;
регламентирование контроля за соблюдением требований законодательства Республики Казахстан о государственных секретах;
прочие контрольные функции, имеющие в последствии политический риск.
77. С учетом определения типа функции государственного органа устанавливаются получатели прямого результата.
78. Под получателями прямого результата функции вне государственного сектора понимаются физические и юридические лица, являющиеся контрагентами действий государственного органа, реализующего функцию.
79. Из процесса дальнейшего рассмотрения функций государственного органа на предмет передачи в конкурентную среду исключаются функции, не имеющие конкретного получателя прямого результата вне государственного сектора.
80. После распределения функции на стратегические, регулятивные, реализационные и контрольные, далее функции распределяются в зависимости от продолжительности их действия и степени общности на временные (не рассматриваются на предмет передачи), основные и несвойственные.
При этом, сначала группируются постоянные функции из регулятивных, реализационных и контрольных.
Далее группируются временные функции из регулятивных, реализационных и контрольных.
81. На каждую функцию заполняется Паспорт по форме согласно приложению 21 к настоящей Методике, с указанием следующей характеристики:
1) Кем функция выполняется:
самостоятельным подразделением госоргана (наименование/штат/ количество реальных исполнителей функции);
совместно с несколькими подразделениями (наименования/ количество подразделений/ штат/ количество реальных исполнителей функции/ степень участия в произвольной форме);
совместно с территориальными органами (наименование/ количество территориальных органов/ штат/ общее количество реальных исполнителей функции/ степень участия в произвольной форме);
ведомством госоргана (наименование/ наименование управления/штат/ количество реальных исполнителей функции);
подведомственными организациями: государственными учреждениями, республиканскими государственными предприятиями, республиканскими государственными казенными предприятиями, акционерными обществами, товариществами с ограниченной ответственностью: (наименование/доля участия государства/штат/количество реальных исполнителей функции). Дополнительно информация запрашивается у Комитета по регулированию естественных монополий и защите конкуренции Министерства национальной экономики Республики Казахстан;
конкурентной средой (наименование/способ передачи /штат/ количество реальных исполнителей функции);

2) мемлекеттік орган функцияларының тікелей нәтижесін мемлекеттік сектордан тыс алушыларды анықтауға;
3) мемлекеттік органның функцияларын бәсекелес ортаға берудің орындылығын айқындауға негізделеді.
75. Түгендеу кезінде функциялар жіктеме бойынша "Әкімшілік рәсімдер туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 9-2-бабына сәйкес стратегиялық, реттеуші, іске асыру және бақылау функцияларына бөлінеді.
76. Мемлекеттік органның функцияларын бәсекелес ортаға және өзін-өзі реттейтін ұйымдарға беру тұрғысынан стратегиялық және бақылау-қадағалау функциялары қаралмайды.
Беру үшін қаралмайтын бақылау функцияларына:
ұлттық, ақпараттық қауіпсіздікті қорғауға бағытталған ережелеу;
көші-қон процестерін ережелеу;
капиталды әкету мәселесін ережелеу;
мемлекеттік статистика саласындағы мемлекеттік бақылауды ережелеу;
прокуратура жүзеге асыратын жоғары қадағалауды ережелеу;
қылмыстық іс жөнінде сотқа дейінгі сотта іс жүргізу барысындағы бақылау және қадағалауды ережелеу;
әділ сотты ережелеу;
жедел-іздестіру қызметін ережелеу;
Қазақстан Республикасының мемлекеттік құпиялар туралы заңнамасы талаптарының сақталуын бақылауды ережелеу;
кейіннен саяси тәуекелі болатын өзге де бақылау функциялары жатады.
77. Мемлекеттік орган функциясының түрін айқындауды ескере отырып тікелей нәтижені алушылар белгіленеді.
78. Функцияны іске асыратын мемлекеттік орган іс-қимылдарының контрагенттері болып табылатын жеке және заңды тұлғалар мемлекеттік сектордан тыс функциялардың тікелей нәтижесін алушылар деп түсініледі.
79. Мемлекеттік органның функцияларын бәсекелес ортаға беру тұрғысынан одан әрі қарау процесінен мемлекеттік сектордан тыс тікелей нәтижені нақты алушы жоқ функциялар алып тасталады.
80. Стратегиялық, реттеуші, іске асыру және бақылау функцияларын бөлгеннен кейін одан әрі функциялар қолданылу ұзақтығы мен ортақтылық дәрежесіне қарай уақытша (берілу тұрғысынан қаралмайды), негізгі және тән емес функциялар болып бөлінеді.
Бұл ретте алдымен реттеуші, іске асыру және бақылау функцияларынан тұрақты функциялар топтастырылады.
Одан әрі реттеуші, іске асыру және бақылау функцияларынан уақытша функциялар топтастырылады.
81. Әр функцияға осы Әдістемеге 21-қосымшаға нысанына сәйкес Паспорт толтырылады, онда мынадай сипаттамалар көрсетіледі:
1) Функцияны:
мемлекеттік органның дербес бөлімшесі (атауы/штаты/функцияны нақты орындаушылардың саны);
бірнеше бөлімшелермен бірлесіп (атаулары/бөлімшелердің саны/штаты/функцияны нақты орындаушылардың саны / еркін нысанда қатысу дәрежесі);
аумақтық органдармен бірлесіп (атауы/аумақтық органдардың саны/штаты/функцияны нақты орындаушылардың жалпы саны/еркін нысанда қатысу дәрежесі);
мемлекеттік органның ведомствосы (атауы/басқарманың атауы/ /штаты/функцияны нақты орындаушылардың саны);
ведомстволық бағыныстағы ұйымдар: мемлекеттік мекемелер, республикалық мемлекеттік кәсіпорындар, республикалық мемлекеттік қазыналық кәсіпорындар, акционерлік қоғамдар, жауапкершілігі шектеулі серіктестіктер: (атауы/мемлекеттік қатысу үлесі/штаты/функцияны нақты орындаушылардың саны) орындайды. Қосымша ақпарат Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігінің табиғи монополияларды реттеу және бәсекелестікті қорғау комитетінен сұралады;
бәсекелес орта (атауы/ беру әдісі/ штаты /функцияларды нақты орындаушылардың саны) орындайды;

2) источник финансирования:
республиканский бюджет
местный бюджет
за счет услугополучателей (указать стоимость услуги)
иные источники (указать какие именно)
В случае если функция исполняется подведомственными организациями или конкурентной средой, то указывается:
годовое финансирование деятельности организации;
стоимость закупа услуг у конкурентной среды в год;
3) потребитель функции:
отсутствует;
государство (указывается количество и наименование госоргана, структурного подразделения, ведомства, подведомственной организации);
граждане, не связанные с предпринимательской деятельностью (указывается территориальный охват, возраст, социальный статус)
организации, не связанные с предпринимательской деятельностью (указывается организационно-правовую форму);
субъекты предпринимательства (указывается организационно-правовую форму и территориальный охват, вид экономической деятельности);
4) характеристика функции (краткое, поэтапное описание мероприятий, необходимых для реализации функции). В случае если нормативным правовым актом Республики Казахстан регламентирован порядок реализации функции, то дополнительно указывается его наименование;
5) осуществление контроля за потребителями функции:
отсутствует;
требует (указывается наименование контрольной функции/ субъект контроля/ вид контроля (проверки или иные формы контроля)/ вид ответственности (дисциплинарная, административная, уголовная);
6) в случае если функция является государственной услугой:
стоимость услуги для потребителя;
вид услуги в зависимости от уровня опасности регулируемой деятельности или действий (операций) (лицензия/ разрешение/уведомление);
форма оказания услуги (электронная, бумажная, смешанная)
срок оказания услуги для потребителя.
наименование организации через которую услуга предоставляется;
7) индикаторы оценки реализации функции (в произвольной форме описываются цели и задачи);
8) предлагаемый способ передачи функции:
не передается (излагается причина);
аутсорсинг (передача в конкурентную среду полномочий государственных органов по реализации конкретных видов государственных функций, не связанных с обеспечением социально-экономической стабильности государства, посредством заключения контрактов с исполнителями на конкурсной основе);
государственное задание (заказ юридическим лицам оказание отдельных государственных услуг, реализацию бюджетных инвестиционных проектов и выполнение других задач, направленных на обеспечение социально-экономической стабильности государства);
государственный социальный заказ (форма реализации социальных программ, социальных проектов, направленных на решение задач в социальной сфере, выполняемых неправительственными организациями за счет бюджетных средств);
за счет услугополучателей (передача функции без государственного финансирования);
саморегулирование, основанное на обязательном членстве (самостоятельное регулирование физическими и юридическими лицами осуществляемой ими предпринимательской или профессиональной деятельности, основанной на утверждении правил и стандартов саморегулируемой организации, осуществлении контроля за их соблюдением, а также обеспечении имущественной ответственности субъектов саморегулирования).

2) қаржыландыру көздері:
республикалық бюджет;
жергілікті бюджет;
қызмет алушылардың есебінен (көрсетілетін қызметтің құнын көрсету)
өзге де қаржыландыру көздері (нақты қандай көздер екенін көрсету керек) көрсетіледі.
Егер функцияны ведомстволық бағыныстағы ұйымдар немесе бәсекелес орта орындаса, онда:
ұйымның қызметін жылдық қаржыландыру;
бәсекелес ортадан көрсетілетін қызметтерді бір жылда сатып алу құны көрсетіледі;
3) функцияны тұтынушы:
жоқ;
мемлекет (мемлекеттік органның, құрылымдық бөлімшенің, ведомствоның, ведомстволық бағыныстағы ұйымның атауы және саны көрсетіледі);
кәсіпкерлік қызметке қатысы жоқ азаматтар (аумақтық қамту, жасы, әлеуметтік мәртебесі көрсетіледі);
кәсіпкерлік қызметке қатысы жоқ ұйымдар (ұйымдық-құқықтық нысаны көрсетіледі);
кәсіпкерлік субъектілері (ұйымдық-құқықтық нысан және аумақтық қамту, экономикалық қызметтің түрі көрсетіледі);
4) функцияның сипаттамасы (функцияларды іске асыру үшін қажетті іс-шаралардың қысқаша, кезең-кезеңмен сипаттамасы). Егер Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актісімен функцияның іске асырылу тәртібі регламенттелген болса, онда оның атауы қосымша көрсетіледі.
5) функцияларды тұтынушыларды бақылауды жүзеге асыру:
жоқ;
талап етеді (бақылау функциясының атауы/ бақылау субъектісі/ бақылаудың түрі (тексеру түрі немесе өзге де бақылау нысандары)/ жауапкершіліктің түрі (тәртіптік, әкімшілік, қылмыстық) көрсетіледі);
6) егер функция мемлекеттік көрсетілетін қызмет болып табылса:
тұтынушы үшін көрсетілетін қызметтің құны;
реттелетін қызметтің немесе іс-қимылдардың (операциялардың) қауіптілік деңгейіне байланысты көрсетілетін қызметтің түрі (лицензия/ рұқсат/ хабарлама);
қызмет көрсетудің нысаны (электронды, қағаз түрінде, аралас);
тұтынушы үшін қызмет көрсетудің мерзімі.
қызмет көрсететін ұйымның атауы.
7) іске асыру функциясын бағалау индикаторлары (еркін нысанда мақсаттары мен міндеттері сипатталады);
8) функцияны берудің ұсынылып отырған тәсілі:
берілмейді (себебі жазылады);
аутсорсинг (конкурстық негізде орындаушылармен келісімшарттар жасасу арқылы мемлекеттің әлеуметтік-экономикалық тұрақтылығын қамтамасыз етумен байланысты емес мемлекеттік органдардың мемлекеттік функциялардың нақты түрлерін іске асыру бойынша өкілеттіктерін бәсекелес ортаға беру);
мемлекеттік тапсырма (заңды тұлғаларға жекелеген мемлекеттік қызметтер көрсетуге, бюджеттік инвестициялық жобаларды іске асыруға және мемлекеттің әлеуметтік-экономикалық тұрақтылығын қамтамасыз етуге бағытталған басқа да міндеттерді орындауға тапсырыс беру);
мемлекеттік әлеуметтік тапсырыс (бюджет қаражаты есебінен үкіметтік емес ұйымдар орындайтын, әлеуметтік саладағы міндеттерді шешуге бағытталған әлеуметтік жобаларды, әлеуметтік бағдарламаларды іске асыру нысаны);
қызметті алушылардың есебінен (функцияны мемлекеттік қаржыландырусыз беру);
міндетті мүшелікке негізделген өзін-өзі реттеу (жеке және заңды тұлғалардың өзін-өзі реттейтін ұйымның қағидалары мен стандарттарын бекітуге, олардың сақталуын бақылауды жүзеге асыруға, сондай-ақ өзін-өзі реттеу субъектілерінің мүліктік жауапкершілігін қамтамасыз етуге негізделген, кәсіпкерлік немесе кәсіби қызметті өз бетінше реттеулері өздері жүзеге асыратын);

82. Итогом проведения инвентаризации функций является составление перечня функций государственного органа, подлежащих проведению АГР или АРВ на предмет передачи в конкурентную среду и саморегулируемым организациям, сформированный Экспертной группой по инвентаризации функций государственных органов, предлагаемых к передаче в конкурентную среду и саморегулируемым организациям (далее – Экспертная группа).
Заслушивание отчетов инвентаризации государственных органов осуществляется согласно Плану, утвержденному руководителем или заместителем руководителя Экспертной группы.
Глава 16. Проведение анализа готовности рынка по передаче функций государственных органов в конкурентную среду
83. Предварительный перечень подлежит опубликованию на официальном интернет-ресурсе уполномоченного органа и Национальной палате предпринимателей Республики Казахстан ежегодно не позднее 30 июля с целью привлечения инициатора по реализации функции государственных органов. Срок публикации – 30 календарных дней.
84. В Перечне функций государственных органов, предлагаемых для проведения АГР или АРВ, отражается следующая информация:
наименование функции государственного органа или их группы;
способ передачи и необходимые мероприятия;
ответственные лица и сроки.
При необходимости размещаются Паспорта функций.
85. При наличии инициатора для реализации функции государственного органа проводится АГР – процедура определения и оценки альтернативного варианта при пересмотре государственных функций с целью передачи государственных функций в конкурентную среду с использованием всей имеющейся доступной информации, а также с учетом различных мнений, полученных в ходе консультаций, анализа издержек и выгод выбранных альтернатив.
Инициатором заполняется аналитическая форма по результатам анализа готовности рынка согласно приложению 22 к настоящей Методике.
86. АГР по передаче государственных функций в конкурентную среду подлежат государственные функции, передаваемые следующими способами:
1) аутсорсинг;
2) государственный социальный заказ;
3) государственное задание;
4) за счет услугополучателей.
В случае передачи государственных функций в конкурентную среду посредством введения обязательного саморегулирования, проводится АРВ в соответствии с Правилами проведения и использования анализа регуляторного воздействия регуляторных инструментов, утвержденными приказом Министра национальной экономики Республики Казахстан от 30 ноября 2015 года № 748 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 12517).

82. Мемлекеттік органдардың бәсекелес ортаға және өзін-өзі реттейтін ұйымдарға беруге ұсынылып отырған функцияларын түгендеу жөніндегі Сараптамалық топ қалыптастырған, бәсекелес ортаға және өзін-өзі реттейтін ұйымдарға беру тұрғысынан НДТ немесе РӘТ жүргізуге жататын мемлекеттік орган функцияларының тізбесін жасау функцияларға түгендеу жүргізу қорытындысы болып табылады.
Сарапшылар тобының басшысы немесе басшының орынбасары бекіткен Жоспарға сәйкес мемлекеттік органдардың түгендеу есептерін тыңдау жүзеге асырылады.
16-тарау. Мемлекеттік органдардың функцияларын бәсекелес ортаға беруге нарықтың дайындығына талдау жүргізу
83. Алдын ала тізбе мемлекеттік органдар функцияларын іске асыру бойынша бастамашыны тарту мақсатында уәкілетті орган мен Қазақстан Республикасының Ұлттық кәсіпкерлер палатасының ресми интернет-ресурсында жыл сайын 30 шілдеден кешіктірмей жариялануға тиіс. Жариялау мерзімі - күнтізбелік 30 күн.
84. Мемлекеттік органдардың НДТ немесе РӘТ жүргізу үшін ұсынылатын функциялары тізбесінде мынадай ақпарат көрсетіледі:
мемлекеттік орган функциясының немесе олардың тобының атауы;
беру тәсілі және қажетті іс-шаралар;
жауапты тұлғалары мен мерзімдері.
Қажет болған жағдайда, функциялар Паспорты орналастырылады.
85. Мемлекеттік органның функцияларын іске асыру үшін бастамашы болған жағдайда, қолда бар барлық қолжетімді ақпаратты пайдалана отырып мемлекеттік функцияларды бәсекелес ортаға беру мақсатында мемлекеттік функцияларды қайта қарау кезінде, сондай-ақ, консультациялар барысында алынған әртүрлі пікірлер, таңдап алынған баламалардың шығасылары мен пайдаларын талдау ескеріле отырып, НДТ - айқындау рәсімді және балама нұсқаны бағалау жүргізіледі.
Бастамашы талдамалық нысанды нарықтың дайындығын талдау нәтижелері бойынша талдамалық нысанды осы Әдістемеге 22-қосымшаға сәйкес толтырады.
86. Мемлекеттік функцияларды бәсекелес ортаға беру жөніндегі НДТ-ге мынадай тәсілдермен:
1) аутсорсинг;
2) мемлекеттік әлеуметтік тапсырыс;
3) мемлекеттік тапсырма;
4) қызмет алушылардың есебінен берілетін мемлекеттік функциялар жатады.
Мемлекеттік функциялар міндетті өзін-өзі реттеуді енгізу арқылы бәсекелес ортаға берілген жағдайда, РӘТ Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2015 жылғы 30 қарашадағы № 748 (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 13309 болып тіркелген) бұйрығымен бекітілген Реттегіш құралдардың реттеушілік әсерін талдауды жүргізу және пайдалану қағидаларын сәйкес РӘТ жүргізіледі.

87. АГР по передаче государственных функций в конкурентную среду проводится инициатором в отношении передаваемых функций, опубликованных на официальных сайтах Министерства национальной экономики и Национальной палаты предпринимателей Республики Казахстан, способами, предусмотренными в пункте 86 настоящей Методики.
Для проведения АГР по передаче государственных функций в конкурентную среду могут быть созданы рабочие группы с участием представителей отраслевых государственных органов, Национальной палаты предпринимателей Республики Казахстан, субъектов предпринимательского и профессионального сообщества.
88. Результаты АГР по передаче государственных функций в конкурентную среду, а также другие предложения и рекомендации по вопросам передачи функций в конкурентную среду и саморегулируемым организациям выносятся на рассмотрение Комиссии.
Предварительно проекты АГР рассматриваются Экспертной группой согласно Плану, утвержденному руководителем или заместителем руководителя Экспертной группы.
89. АГР проводится посредством выполнения следующих последовательных действий:
1) инициатор заполняет аналитическую форму по результатам АГР в соответствии с приложением 22 к настоящей Методике и проводит общественные слушания. По результатам общественных слушаний, проект аналитической формы дорабатывается;
2) проект АГР по передаче государственных функций в конкурентную среду, а также другие предложения и рекомендации по вопросам передачи функций в конкурентную среду направляются в уполномоченный орган для инициирования проведения Экспертной группы;
3) Экспертная группа в течение 10 рабочих дней рассматривает проект аналитической формы на предмет соблюдения процедуры и дает:
положительное заключение, в случае соблюдения процедуры Анализа готовности рынка;
отрицательное заключение, в случае не соблюдения процедуры Анализа готовности рынка;
4) в случае положительного заключения Экспертная группа информирует уполномоченный орган о возможности вынесения результатов АГР на рассмотрение Комиссии.
В случае несогласия с выводами Анализа готовности рынка, проведенного инициатором, уполномоченный орган, Национальная палата предпринимателей Республики Казахстан и иные заинтересованные стороны проводят альтернативный АГР посредством заполнения аналитической формы;
5) аналитическая форма инициатора и альтернативные аналитические формы АГР рассматриваются на Экспертной группе.
6) в случае одобрения Комиссией решения о передаче функции в конкурентную среду, уполномоченный орган за осуществление политики в предлагаемой сфере, разрабатывает проект нормативного правового акта Республики Казахстан в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан.

87. Мемлекеттік функцияларды бәсекелес ортаға беру жөніндегі НДТ-ні осы Әдістеменің 86-тармағында көзделген Ұлттық экономика министрлігі мен Қазақстан Республикасы Ұлттық кәсіпкерлер палатасының ресми сайттарында жарияланған берілетін функцияларға қатысты бастамашы жүргізеді.
Мемлекеттік функцияларды бәсекелес ортаға беру жөніндегі НДТ-ні жүргізу үшін салалық мемлекеттік органдардың, Қазақстан Республикасы Ұлттық кәсіпкерлер палатасының, кәсіпкерлік субъектілерінің және кәсіптік қоғамдастық өкілдерінің қатысуымен жұмыс топтары құрылуы мүмкін.
88. Мемлекеттік функцияларды бәсекелес ортаға беру жөніндегі НДТ нәтижелері, сондай-ақ функцияларды бәсекелес ортаға және өзін-өзі реттейтін ұйымдарға беру мәселелері бойынша басқа да ұсыныстар мен ұсынымдар Комиссияның қарауына шығарылады.
Сарапшылар тобының басшысы немесе оның орынбасары бекітілген Жоспарға сәйкес Сараптамалық топ НДТ жобаларын алдын ала қарайды.
89. НДТ мынадай дәйекті іс-қимыл орындау арқылы жүргізіледі:
1) бастамашы осы Әдістемеге 22-қосымшаға сәйкес нарықтың дайын болуына талдау нәтижесі бойынша талдамалық нысанды толтырып, қоғамдық тыңдаулар өткізеді. Қоғамдық тыңдаулардың нәтижелері бойынша талдамалық нысанның жобасы пысықталады.
2) Мемлекеттік функцияларды бәсекелес ортаға беру жөніндегі НДТ жобасы, сондай-ақ функцияларды бәсекелес ортаға беру мәселелері бойынша басқа да ұсынымдар мен ұсыныстар сараптамалық топтың жүргізілуіне бастамашылық жасау үшін уәкілетті органға жіберіледі.
3) Сараптамалық топ 10 жұмыс күні ішінде рәсімді сақтау тұрғысынан талдамалық нысан жобасын қарайды және:
Нарықтың дайындығын талдау рәсімдері сақталса, оң қорытынды;
Нарықтың дайындығын талдау рәсімі сақталмаған жағдайда, теріс қорытынды;
4) оң қорытынды болған жағдайда, Сараптамалық топ НДТ нәтижелерін Комиссияның қарауына шығару мүмкіндігі туралы уәкілетті органға хабарлайды.
Бастамашы жүргізген нарықтың дайындығын талдау қорытындыларымен келіспеген жағдайда, уәкілетті орган Қазақстан Республикасының Ұлттық кәсіпкерлер палатасы және өзге де мүдделі тараптар талдамалық нысанды толтыру арқылы баламалы НДТ жүргізеді.
5) бастамашының талдамалық нысаны және НДТ баламалы талдамалық нысандары Сараптамалық топта қаралады.
6) функцияларды бәсекелес ортаға беру туралы шешімді Комиссия мақұлдаған жағдайда ұсынылып отырған саладағы саясатты жүзеге асыруға уәкілетті орган Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актісінің жобасын әзірлейді.

90. Общественные слушания по проектам АГР осуществляются одним из следующих способов:
онлайн обсуждение посредством сети интернет в режиме форума на сайте;
публичное обсуждение с представителями общественности и заинтересованными лицами посредством круглых столов, конференций, совещаний.
91. Для проведения общественных слушаний, инициатор не менее чем за пять рабочих дней до даты их проведения извещает о месте, способе и времени их проведения:
заинтересованных лиц, посредством дачи объявления на своем официальном сайте;
письменно – уполномоченный орган, Национальную палату предпринимателей Республики Казахстан;
посредством пресс – релизов – средства массовой информации.
Общественные слушания способом публичного обсуждения проводятся в назначенное время и их результаты протоколируются должностным лицом инициатора.
92. По усмотрению регулирующих государственных органов и Национальной палаты предпринимателей Республики Казахстан могут проводиться иные мероприятия в целях обсуждения или разъяснения вопросов передачи функций государственных органов в конкурентную среду.
93. Результаты АГР должны быть размещены на общедоступных интернет-ресурсах инициатора и уполномоченного органа, а в случае если вопрос передачи затрагивает интересы субъектов предпринимательства, то и на сайте Национальной палаты предпринимателей Республики Казахстан.
Глава 17. Вынесение на рассмотрение Комиссии для выработки предложений по вопросам передачи государственных функций государственных органов в конкурентную среду и саморегулируемым организациям
94. По итогам АГР и АРВ Экспертной группой формируется Реестр государственных функций и заключение на возможность/невозможность вынесения вопроса передачи функций государственных органов в конкурентную среду или саморегулируемым организациям на рассмотрение Комиссии.
95. Формированию Реестра предшествует процедура заслушивания Экспертной группой инициаторов об итогах проведения АГР или АРВ с участием государственного органа, чьи функции являлись объектом проведения АГР и АРВ.
96. В заключении отражается следующая информация:
наименование функции государственного органа, предлагаемого к передаче в конкурентную среду;
каким государственным органом реализовывается функция;
вывод о возможности/невозможности вынесения вопроса передачи функции в конкурентную среду или саморегулируемым организациям;
предлагаемый способ передачи функции государственных органов в конкурентную среду.
К заключению прилагаются Реестр государственных функций, предлагаемый к передаче в конкурентную среду и саморегулируемым организациям; аналитические формы АГР или АРВ; справки; Паспорта функций; слайды, отражающие механизм реализации функций государственных органов конкурентной средой или саморегулируемыми организациями; и иные аналитические материалы.

90. НДТ жобалары бойынша қоғамдық тыңдаулар мынадай тәсілдердің бірімен жүзеге асырылады:
сайтта форум режимінде интернет желісі арқылы онлайн талқылау;
дөңгелек үстелдер, конференциялар, кеңестер арқылы жұртшылық өкілдерімен және мүдделі тұлғалармен жария түрде талқылау.
91. Қоғамдық тыңдауларды өткізу үшін бастамашы олар өткізілгенге дейін кемінде бес жұмыс күнінде өткізілетін орны, тәсілі және уақыты туралы:
өз ресми сайтында хабарландыру беру арқылы мүдделі тұлғаларға;
уәкілетті органға, Қазақстан Республикасы Ұлттық кәсіпкерлер палатасына - жазбаша түрде;
бұқаралық ақпарат құралдарына баспасөз - релиздері арқылы хабарлайды.
Қоғамдық тыңдаулар жария түрде талқылау тәсілімен белгіленген уақытта өтеді және олардың нәтижелерін бастамашының лауазымды тұлғасы хаттамалайды.
92. Реттеуші мемлекеттік органдардың және Қазақстан Республикасы Ұлттық кәсіпкерлер палатасының қарауы бойынша мемлекеттік органдардың функцияларын бәсекелес ортаға беру мәселелерін талқылау немесе түсіндіру мақсатында өзге де іс-шаралар жүргізілуі мүмкін.
93. НДТ нәтижелері бастамашының және уәкілетті органның, жалпыға бірдей қолжетімді интернет-ресурстарында , ал егер беру мәселесі кәсіпкерлік субъектілерінің мүдделерін қозғайтын болса, онда Қазақстан Республикасы Ұлттық кәсіпкерлер палатасының сайтында да орналастырылуы қажет.
17-тарау. Мемлекеттік органдардың мемлекеттік функцияларын бәсекелес ортаға және өзін-өзі реттейтін ұйымдарға беру мәселелері бойынша ұсыныстар әзірлеу үшін Комиссияның қарауына шығару
94. НДТ және РӘТ қорытындылары бойынша Сараптамалық топ Мемлекеттік функцияларды тізілімін және мемлекеттік органдардың функцияларын бәсекелес ортаға немесе өзін-өзі реттейтін ұйымдарға беру мәселесін Комиссиясының қарауына шығару мүмкіндігі/мүмкін еместігі жөніндегі қорытындысын жасайды.
95. Тізілімді қалыптастыру алдында Сараптамалық топтың бастамашыларды НДТ немесе РӘТ жүргізу объектісі функциялары болған мемлекеттік органның қатысуымен НДТ немесе РӘТ талдау жүргізу қорытындылары туралы тыңдау рәсімі.
96. Қорытындыда мынадай ақпарат көрсетіледі
мемлекеттік органның бәсекелес ортаға беруге ұсынылып отырған функциясының атауы;
қандай мемлекеттік орган функцияны іске асырады;
функцияны бәсекелес ортаға немесе өзін-өзі реттейтін ұйымдарға беру мәселесінің мүмкіндігі/мүмкін еместігі туралы тұжырым;
мемлекеттік органдардың функцияларын бәсекелес ортаға беру бойынша ұсынылып отырған тәсіл.
Қорытындыға Бәсекелес ортаға және өзін-өзі реттейтін ұйымдарға беруге ұсынылып отырған мемлекеттік функциялардың тізілімі; НДТ және РӘТ талдамалық нысандары; анықтамалар; функциялардың Паспорты; мемлекеттік органдардың функцияларын бәсекелес ортаның немесе өзін-өзі реттейтін ұйымдардың іске асыру тетігін көрсететін слайдтар; және өзге де талдамалық материалдар қоса беріледі.

97. Комиссия по итогам рассмотрения результатов АГР и АРВ выносит рекомендации государственным органам по возможности/невозможности передачи функций государственных органов в конкурентную среду или саморегулируемым организациям.
Реестр государственных функций, подлежащих передаче в конкурентную среду и саморегулируемым организациям, одобренный на Комиссии опубликовывается на сайте уполномоченного органа и Национальной палаты предпринимателей Республики Казахстан.
98. На основании рекомендаций Комиссии государственными органами, совместно с Национальной палатой предпринимателей Республики Казахстан, разрабатываются проекты нормативных правовых актов Республики Казахстан по вопросам передачи функций государственных органов в конкурентную среду и саморегулируемым организациям.
Глава 18. Расчет средней нормативной численности сотрудников государственного органа (стадия 7)
99. Проведение хронометражных работ в государственном органе возможно осуществлять путем привлечения независимого эксперта, в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
100. Отбор независимого эксперта на проведение хронометражных работ для государственного органа, в котором проводится функциональный обзор проводится уполномоченным органом.
101. В целях создания эффективной организационной структуры и оптимизации бизнес – процессов в государственных органах данный хронометраж проводится в случаях, перечисленных в Главе 1 "Общие положения".
102. В ходе определения средней нормативной численности сотрудников государственного органа необходимо использовать проценты скрытых потерь в работе государственного аппарата (потери от встречи и сопровождения, от рассмотрения входящей корреспонденции, от звонков и иных отвлечений и совещаний).
103. В ходе проведения хронометражных работ заполняются таблицы хронометраж рабочего дня и хронометраж выполняемых работ по форме согласно приложениям 23 и 24 к настоящей Методике.
104. Расчет трудоемкости выполняемой работы может осуществляться с использованием минимального значения норматива трудоемкости, либо максимального значения этого параметра.
105. При оценке трудоемкости работы выбирается типовая работа из составленных нормативов трудоемкости выполнения стандартных функций структурного подразделения по форме согласно приложению 25 к настоящей Методике перечня типовых работ, и затем значение ее трудоемкости корректируется с учетом кратности (периодичности) ее выполнения, а также в соответствии со следующими поправочными коэффициентами:
потери от встречи и сопровождения – 18,2%;

97. Комиссия НДТ және РӘТ нәтижелерін қарау қорытындылары бойынша мемлекеттік органдарға мемлекеттік органдардың функцияларын бәсекелес ортаға немесе өзін-өзі реттейтін ұйымдарға беру мүмкіндігі/мүмкін еместігі бойынша ұсынымдар шығарады.
Комиссия отырысында мақұлданған бәсекелес ортаға және өзін-өзі реттейтін ұйымдарға беруге жататын мемлекеттік функциялардың тізілімі уәкілетті органның және Қазақстан Республикасы Ұлттық кәсіпкерлер палатасының сайтында жарияланады.
98. Комиссияның ұсынымдары негізінде мемлекеттік органдар Қазақстан Республикасы Ұлттық кәсіпкерлер палатасымен бірлесіп, мемлекеттік органдардың функцияларын бәсекелес ортаға және өзін-өзі реттейтін ұйымдарға беру мәселелері бойынша Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерінің жобаларын әзірлейді.
18-тарау. Мемлекеттік орган қызметкерлерінің орташа нормативтік санын есептеу (7-саты)
99. Мемлекеттік органда хронометраждық жұмыстарды жүргізу Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес тәуелсіз сарапшы тарту арқылы жүзеге асырылуы мүмкін.
100. Функционалдық шолу жүргізілетін мемлекеттік орган үшін хронометраждық жұмыстарды жүргізу үшін тәуелсіз сарапшыларды іріктеуді уәкілетті орган жүргізеді.
101. Мемлекеттік органдарда тиімді ұйымдық құрылым құру және бизнес - процестерді оңтайландыру мақсатында осы хронометраж "Жалпы ережелер" деген 1-тарауда тізбеленген жағдайларда жүргізіледі.
102. Мемлекеттік орган қызметкерлерінің орташа нормативтік санын айқындау барысында мемлекеттік аппараттың жұмысында жасырын шығындардың пайыздарын (кездесу және ілесіп жүру, кіріс корреспонденцияны қарау, қоңырау шалулар және өзге де шаралар мен кеңестердің шығындары) пайдалану қажет.
103. Хронометраждық жұмыстарды жүргізу барысында жұмыс күнінің өзіндік келбетін жасау картасы мен орындалатын жұмыстар хронометражы осы Әдістемеге 23 және 24-қосымшаларға нысанына сәйкес кесте толтырылады.
104. Орындайтын жұмысының еңбек сыйымдылығын есептеу еңбек сыйымдылығы нормативінің ең төменгі мәнін не осы параметрдің ең жоғарғы мәнін пайдалана отырып жүзеге асырылуы мүмкін.
105. Жұмыстың еңбек сыйымдылығын бағалау кезінде, осы Әдістемеге 25-қосымшаға нысанына сәйкес жасалған үлгілік жұмыстар тізбесінен үлгілік жұмыс таңдалады және одан кейін оның еңбек сыйымдылығының мәні оны орындаудың еселігі (кезеңділігі) ескеріле отырып, сондай-ақ мынадай түзету коэффициенттеріне сәйкес түзетіледі:
кездесулер мен ілесіп жүрулер шығындары - 18,2%

потери от рассмотрения входящей корреспонденции – 21,2%;
потери от звонков и иных отвлечений – 12%;
потери от совещаний – 1%;
При этом общее значение коэффициента потерь равно ее среднему значению – 1,52%.
106. Проведение хронометражных работ независимым экспертом на центральном (ведомства, территориальные подразделения) и местном уровне государственного управления позволит отразить функциональную нагрузку каждого сотрудника с учетом следующих критериев определения штатной численности местных исполнительных органов:
1) административно-территориальное деление;
2) плотность населения;
3) расстояние между районами, округами и сельскими населенными пунктами, удаленность от областного и районных центров;
4) количество населенных пунктов и компактность их расположения;
5) численность населения региона;
6) отраслевая особенность региона (количество объектов промышленности, сельского хозяйства, предпринимательства и пр.).
При этом одностороннее прямое применение вышеуказанных перечисленных критериев без применения хронометражных работ при определении оптимальной штатной численности не будет соответствовать объективности.
Пример № 1: территориальное расположение:
В Актюбинской области численность населения составляет 800 000 человек, занимаемая площадь составляет 300 600 квадратных километров Расстояние Шалкарского района от областного центра – город Актобе составляет 600 километров, а расстояние Мугалжарского района от областного центра составляет 93 километр Государственному служащему областного уровня для поездки в целях служебной необходимости в Шалкарский район затрачивается время 8 часов, а затраченное на вышеуказанные поездки, также будут учтено, т.е. в данном случае, увеличивается норматив трудоемкости вида работы за счет увеличения времени связанной с территориальным расположением.
Пример № 2: плотность населения (с учетом численности населения, количества населенных пунктов):
Численность населения Актюбинской области составляет 800 000 человек. В область входят 12 административных районов, 8 городов, 4 поселка городского типа. В регионе развита промышленность, на социально – экономическое развитие региона в основном влияние оказывает развитие нефтяных отраслей. Занимаемая площадь составляет 300 600 квадратных километров Плотность населения составляет 2,70 человека на квадратный километр.
Численность населения Кызылординской области составляет 712 000 человек. В область входят 7 административных районов, 2 города, 1 поселок городского типа. В регионе основным развитием является сельское хозяйство, выращивание риса. Занимаемая площадь составляет 226 000 тысяч квадратных километров Плотность населения составляет 3,15 человека на квадратный километр.
При этом, нагрузка государственного служащего зависит от плотности населения, отдаленности населенных пунктов от районного и областного центра, количества обращений, то есть активности населения региона что также учитывается в хронометраже (отмечается различная степень активности в разных регионах страны, в связи с чем распределение штатной численности в прямой зависимости только от этого показателя не будет обеспечивать объективность).
Пример № 3: отраслевая направленность региона:
На территории Павлодарской области сложился многоотраслевой индустриальный комплекс. Промышленный потенциал региона определяют крупные экспортоориентированные промышленные компании. Ими производится уголь, электро и теплоэнергия, глинозем, ферросплавы. На долю области приходится около 7 % промышленного производства Республики, около 70 % республиканской добычи угля, 3/4 республиканского производства ферросплавов, около 40 % республиканского производства электроэнергии и нефтепродуктов. В области активно действует около 5 000 предприятий различной формы собственности.
Южно-Казахстанская область является крупным производителем и поставщиком хлопка, каракуля, кожевенного сырья, растительного масла, фруктов, овощей, винограда, бахчевых, кондитерских, макаронных, табачных изделий, пивобезалкогольной продукции. В области производятся также свинец, цемент, желтый фосфор, нефтепродукты, кислота серная, шифер, автотракторные шины, экскаваторы, трансформаторы силовые, масляные выключатели, хлопчатобумажные ткани, чулочно-носочные, швейные изделия, мебель.
В этой связи, в рамках проводимого хронометража будет выявлена нагрузка на соответствующие управления, что позволит объективно распределить штатную численность между управлениями.

кіріс хаттарды қарау шығындары - 21,2%
қоңырау шалу және өзге де шаралар шығындары - 12%
кездесулер шығындары - 1%
Бұл ретте, шығындар коэффициентінің жалпы мәні оның орташа мәніне тең - 1,52%.
106. Тәуелсіз сарапшының мемлекеттік басқарудың орталық (ведомстволар, аумақтық бөлімшелер) және жергілікті деңгейлерінде хронометраждық жұмыстар жүргізуі жергілікті атқарушы органдардың штат санын айқындаудың:
1) әкімшілік-аумақтық бөлу;
2) халықтың тығыздығы;
3) аудандардың, округтердің және ауылдық елді мекендердің арасындағы қашықтық, облыс және аудан орталықтарынан шалғайлығы:
4) елді мекендердің саны және олардың орналасу тығыздығы;
5) өңірдегі халықтың саны;
6) өңірдің салалық ерекшелігі (өнеркәсіп, ауыл шаруашылығы, кәсіпкерлік және тағыда сол сияқты объектілер саны) өлшемшарттары ескеріле отырып әрбір қызметкердің функционалдық жүктемесін көрсетуге мүмкіндік береді.
Бұл ретте, оңтайлы штат санын айқындаған кезде хронометраждық жұмыстарды қолданбай жоғарыда көрсетілген өлшемшарттарды біржақты тікелей қолдану шындыққа сәйкес келмейді.
№1 мысал: аумақтық орналасу:
Ақтөбе облысында халық саны 800,0 мың адамды құрайды, алып жатқан аумағы 300,6 мың шаршы км құрайды. Шалқар ауданының облыс орталығы - Ақтөбе қаласынан арақашықтығы 600 км құрайды, ал Мұғалжар ауданының облыс орталығынан арақашықтығы 93 км құрайды. Облыстық
деңгейдегі мемлекеттік қызметшіге қызметтік қажеттік мақсатында Шалқар ауданына бару үшін 8 сағат уақыт жұмсалады, ал жоғарыда көрсетілген сапарларға жұмсалған уақыт та ескеріледі.
Яғни, бұл жағдайда, аумақтық орналасумен байланысты уақытты ұлғайту есебінен жұмыс түрінің еңбек сыйымдылығы нормативі ұлғаяды.
№2 мысал: халықтың тығыздығы (халық санын, елді мекендердің санын ескере отырып).
Ақтөбе облысы халқының саны 800,0 мың адамды құрайды. Облысқа 12 әкімшілік аудан, 8 қала, 4 қала үлгісіндегі кент кіреді. Өңірде өнеркәсіп дамыған, өңірдің әлеуметтік-экономикалық дамуына негізінен мұнай салаларының дамуы әсер етеді. Алып жатырған аумағы 300,6 мың шаршы километрді құрайды. Халықтың тығыздығы 2,70 адам/км құрайды.
Қызылорда облысы халқының саны 712,0 мың адамды құрайды. Облысқа 7 әкімшілік аудан, 2 қала, 1 қала үлгісіндегі кент кіреді. Өңірде негізінен ауыл шаруашылығы, күріш өсіру дамыған. Алып жатырған аумағы 226,0 мың шаршы км құрайды. Халықтың тығыздығы 3,15 адам/км құрайды.
Бұл ретте, мемлекеттік қызметшінің жүктемесі халықтың тығыздығына, елді мекендердің аудан және облыс орталықтарынан қашықтығына, өтініштер санына, яғни өңір халқының белсенділігіне байланысты, ол да хронометражда ескеріледі (елдің әртүрлі өңірлерінде белсенділіктің әртүрлі дәрежесі байқалады, осыған байланысты штат санын осы көрсеткішке тікелей байланысты бөлу объективтілікті қамтамасыз етпейді).
№3 мысал: өңірдің салалық бағыты
Павлодар облысының аумағында көп салалы индустриялық кешен қалыптасқан. Өңірдің өнеркәсіптік әлеуетін экспортқа бағдарланған ірі өнеркәсіптік компаниялар айқындайды. Олар көмір, электр және жылу энергиясын, саз балшық, ферроқорытпа шығарады. Облыстың үлесіне Республиканың өнеркәсіптік өндірісінің 7%-ға жуығы, республикалық көмір өндірудің 70%-ға жуығы, республикалық ферроқорытпа өндірудің ¾, республикалық электр энергиясы мен мұнай өнімдерін өндірудің 40%-ға жуығы тиесілі. Облыста 5 мыңға жуық әртүрлі меншік нысанындағы кәсіпорындар белсенді жұмыс істейді.
Оңтүстік Қазақстан облысы мақта, қаракөл, тері шикізаты, өсімдік майы, жемістер, көкөніс, жүзім, бақша, кондитер, макарон, темекі бұйымдары, алкогольсіз сыра өнімдерінің ірі өндірушісі және жеткізушісі болып табылады. Облыста қорғасын, цемент, сары фосфор, мұнай өнімдері, күкірт қышқылы, шифер, автотрактор шиналары, экскаваторлар, күш трансформаторлары, маймен жұмыс істейтін ажыратқыштар, мақта-матадан жасалған маталар, шұлық-ұйық, тігін бұйымдары, жиһаз өндіріледі.
Осыған байланысты, жүргізілетін хронометраж шеңберінде тиісті басқармалардың жүктемесі анықталады, ол басқармалар арасында штат санын объективті түрде бөлуге мүмкіндік береді.

107. Значения минимальных (максимальных) нормативов трудоемкости в человеко-часах по видам работ, выполняемых каждым структурным подразделением и приведенных по форме нормативов трудоемкости выполнения стандартных функций структурного подразделения согласно приложению 25 к настоящей Методике, с учетом поправочных коэффициентов составляют минимальную (максимальную) трудоемкость выполнения одной работы в указанном подразделений в человеко-часах, которая рассчитывается по формуле:
Т (min/max)= (Tn (min/max)*Kn);
где,
Т (min/max) – минимальное или максимальное значение норматива трудоемкости одного типа работы с учетом ее кратности/периодичности и возврата документов, ч/часах;
Tn (min/max) – фактически норматив трудоемкости одного типа работы, ч/часах;
Kn – кратность/периодичность повторения одного типа работы.
108. Суммарные значения минимальных (максимальных) нормативов трудоемкости в человеко-часах по всем работам, выполняемых каждым структурным подразделением и приведенных по форме согласно приложению 25 к настоящей Методике с учетом поправочных коэффициентов составляют общую минимальную (максимальную) трудоемкость выполнения полномочий указанным подразделением в человеко-часах, которая рассчитывается по формуле:
Тобщ. (min/max)= (Tm 1 (min/max)m 2 (min/max)+ Тm 3 (min/max)+…….+ Тmn (min/max))*1,52;
109. Общее доступное/недостающее количество штатных единиц рассчитывается путем деления разницы суммарного значения норматива трудоемкости от общего количества утвержденных человеко-часов на общее рабочее время за рассматриваемый период, в ч/часах или по формуле:
L= R/T,
где,
L - Общее доступное/недостающее количество штатных единиц;
R - разница суммарного значения норматива трудоемкости от общего количества утвержденных чел/часов;
T - общее рабочее время за рассматриваемый период, в ч/часах.
110. В результате оптимальная штатная численность для выполнения указанных видов работ рассчитывается как разница между утвержденным лимитом штатной численности рассматриваемого структурного подразделения и общим доступным/недостающим количеством штатных единиц.
111. При этом если его значение с отрицательным знаком – это свидетельствует о наличии в данном подразделений дополнительных резервов штатной численности, c положительным знаком – наоборот, о наличии потребности в выделении дополнительной численности.
112. Результат функционального анализа и проведение хронометражных работ позволят руководителю государственного органа принять соответствующие меры по улучшению качества и модернизации бизнес – процесса с целью дальнейшего повышения эффективности работ сотрудников государственного органа, которые будут влиять на эффективность государственного органа.

107. Әрбір құрылымдық бөлімше орындайтын және кезеңдегі құрылымдық бөлімшелердің стандартты функцияларды орындауының еңбек сыйымдылығы нормативтері осы Әдістемеге 25-қосымшаға нысанына сәйкес құрылымдық бөлімшелердің стандартты функцияларды орындауының еңбек сыйымдылығы нормативтеріне сәйкес келтірілген жұмыс түрлері бойынша еңбек сыйымдылығының ең төменгі (ең жоғарғы) нормативтерінің адам-сағаттармен есептегендегі мәндері түзету коэффициенттерін ескере отырып көрсетілген бөлімшелерде бір жұмысты орындаудың ең төменгі (ең жоғарғы) еңбек сыйымдылығын құрайды; ол мына формула бойынша адам-сағаттармен есептеледі:
Т (min/max) = (Tn (min/max)*Kn);
мұнда,
Т (min/max) - оның еселілігін/кезеңділігін және құжатты қайтаруды ескере отырып бір жұмыс түрінің, еңбек сыйымдылығы нормативінің ең төменгі немесе ең жоғарғы мәні, адам/сағатпен;
Tn (min/max) - бір жұмыс түрінің еңбек сыйымдылығының нақты нормативі, а/сағатпен;
Kn - бір жұмыс түрінің қайталану еселілігі/кезеңділігі.
108. Әрбір құрылымдық бөлімше орындайтын және осы Әдістемеге 25-қосымшаға нысанына сәйкес келтірілген барлық жұмыстар бойынша еңбек сыйымдылығы нормативтерінің адам-сағаттармен есептегендегі ең төменгі (ең жоғарғы) жиынтық мәндері түзету коэффициенттерін ескере отырып көрсетілген бөлімшенің өкілеттіктерді орындауының жалпы ең төменгі (ең жоғарғы) еңбек сыйымдылығын құрайды, ол мынадай формула бойынша адам–сағаттармен есептеледі:
Тобщ. (min/max)= (Tm 1 (min/max)m 2 (min/max)+ Тm 3 (min/max)+…….+ Тmn (min/max))*1,52;
109. Жалпы қолжетімді/қол жетпейтін штат бірліктерінің саны адам/сағаттармен немесе формула бойынша жалпы бекітілген адам/сағаттар санынан еңбек сыйымдылығы нормативінің жиынтық мәнінің айырмашылығын қаралып отырған кезеңдегі жалпы жұмыс уақытына бөлу жолымен есептеледі:
L= R/T,
мұнда,
L - штат бірліктерінің жалпы қолжетімді/қол жетпейтін саны;
R - бекітілген адам/сағаттардың жалпы санынан еңбек сыйымдылығы нормативінің жиынтық мәнінің айырмашылығы;
T - қаралып отырған кезеңдегі жалпы жұмыс уақыты, адам/сағаттармен.
110. Нәтижесінде көрсетілген жұмыс түрлерін орындау үшін оңтайлы штат саны қаралып отырған құрылымдық бөлімшенің бекітілген штат саны лимиті мен жалпы қолжетімді/қол жетпейтін штат бірліктері санының арасындағы айырмашылық ретінде есептеледі.
111. Бұл ретте, егер оның мәні теріс белгімен болса - бұл осы бөлімшеде штат санының қосымша резервтерінің бар екендігін, оң белгімен болса - керісінше, қосымша штат санының бөлінуіне қажеттіліктің бар екендігін айғақтайды.
112. Функционалдық талдау нәтижесі және хронометраждық жұмыстар жүргізу мемлекеттік органның басшысына мемлекеттік органның тиімділігіне әсер ететін мемлекеттік орган қызметкерлері жұмысының тиімділігін одан әрі арттыру мақсатында сапаны жақсарту және бизнес-процестерді жаңғырту бойынша тиісті шаралар қолдануға мүмкіндік береді.

Глава 19. Подготовка рекомендаций для государственного органа (стадия 8)
113. С учетом проведенного функционального обзора, Рабочей группой по форме подготовки рекомендаций для государственного органа согласно приложению 26 к настоящей Методике, подготавливаются предложения по:
1) перечню невостребованных, фактически нереализуемых государственным органом функций, предлагаемых к исключению из компетенции государственного органа, а также востребованных функций государственного органа;
2) правовой регламентации функций, фактически реализуемых государственным органом;
3) доработке (приведению в соответствие) компетенции государственного органа функций, отнесенных к его задачам;
4) перечню дублирующих функций, предлагаемых к исключению из компетенции государственного органа;
5) перечню дублирующих функций, предлагаемых к исключению из компетенции других государственных органов, включенных в действующую структуру государственного регулирования;
6) перечню вертикально сопряженных функций, предлагаемых к исключению из компетенции государственного органа;
7) перечню горизонтально сопряженных функций, предлагаемых к исключению из компетенции государственного органа;
8) мерам, направленным на повышение потенциала местных исполнительных органов для реализации вертикально сопряженных функций;
9) перечню функций государственного органа, предлагаемых для проведения АГР или АРВ на предмет передачи их в конкурентную среду или саморегулируемым организациям, определенные Главами 14-17 настоящей Методики;
10) оптимальной штатной численности государственного органа.
114. Рабочей группой на основе перечней, указанных в пункте 114 настоящей Методики, подготавливается перечень функций государственного органа, предлагаемый для регламентации в законодательных актах и положениях об исследуемом государственном органе, его ведомствах, территориальных органах.
115. Результаты, полученные на основе функциональных обзоров деятельности государственных органов, проведенных в соответствии с настоящей Методикой, будут носить рекомендательный характер.
116. Центральные государственные или местные исполнительные органы итоги проведенного функционального обзора:
1) направляют для согласования в уполномоченный орган, который в свою очередь проводит проверку поступивших материалов по функциональному обзору;
2) уполномоченный орган направляет предложение (с учетом своих выводов, анализа и рекомендации) на рассмотрение Правительства Республики Казахстан.
Приложение 1
к Методике по проведению
(ведомственных)
функциональных обзоров
деятельности государственных
органов
Схема функционального обзора деятельности государственного органа
Приложение 2
к Методике по проведению
(ведомственных)
функциональных обзоров
деятельности государственных
органов
Схема создания рабочей группы для проведения функционального обзора и назначение председателя рабочей группы
Приложение 3
к Методике по проведению
(ведомственных)
функциональных обзоров
деятельности государственных
органов
Форма
Квалификационные требования для независимого отраслевого эксперта по проведению хронометражных работ
Квалификационные требования включают следующие требования:
Документы
1.
Высшее образование
Форма сведений, содержащая информацию: об образовании и стаже работы
2.
Утвержденный регламент оказания услуг клиентам
Форма сведений, содержащая информацию о приказе об утверждении регламента оказания услуг клиентам и сам регламент оказания услуг
3.
Организация работ по взаимодействию с государственными органами
Форма сведений, содержащая информацию о договоре об оказании услуг по проведению хронометражных работ;
4.
Практическое применение
Форма сведений, содержащая информацию о наличии сертификата, свидетельства и так далее.

19-тарау. Мемлекеттік орган үшін ұсынымдар дайындау (8-саты)
113. Жүргізілген функционалдық шолуды ескере отырып мемлекеттік орган үшін ұсынымдар дайындау осы Әдістемеге нысаны бойынша 26-қосымшаға сәйкес Жұмыс тобы:
1) мемлекеттік органның құзыретінен алып тастауға ұсынылатын, талап етілмейтін, мемлекеттік орган нақты іске асырмайтын функциялардың, сондай-ақ мемлекеттік органның талап етілетін функцияларының тізбесі;
2) мемлекеттік орган нақты іске асыратын функцияларды құқықтық регламенттеу;
3) мемлекеттік органның функциялары оның міндеттеріне жатқызылған құзыретін пысықтау (сәйкестікке келтіру);
4) мемлекеттік органның құзыретінен алып тастауға ұсынылатын қайталанатын функциялар тізбесі;
5) мемлекеттік реттеудің қолданыстағы құрылымына енгізілген басқа мемлекеттік органдардың құзыретінен алып тастауға ұсынылатын қайталанатын функциялар тізбесі;
6) мемлекеттік органның құзыретінен алып тастауға ұсынылатын сатылас ұштасқан функциялар тізбесі;
7) мемлекеттік органның құзыретінен алып тастауға ұсынылатын деңгейлес ұштасқан функциялар тізбесі;
8) сатылас ұштасқан функцияларды іске асыру үшін жергілікті атқарушы органдардың әлеуетін арттыруға бағытталған шаралар;
9) мемлекеттік органның НДТ немесе РӘТ жүргізу үшін ұсынылатын функцияларын осы Әдістеменің 14-17-тарауында айқындалған бәсекелес ортаға немесе өзін-өзі реттейтін ұйымдарға беру тұрғысынан алғандағы функциялардың тізбесі.
10) мемлекеттік органның оңтайлы штат саны бойынша ұсыныстар дайындайды.
114. Жұмыс тобы осы Әдістеменің 114-тармағында көрсетілген тізбелер негізінде, заңнамалық актілер мен зерттеліп отырған мемлекеттік орган, оның ведомстволары, аумақтық органдары туралы ережелерде регламенттеу үшін ұсынылатын мемлекеттік орган функцияларының тізбесін дайындайды.
115. Осы Әдістемеге сәйкес жүргізілген мемлекеттік органдардың қызметіне функционалдық шолулар негізінде алынған нәтижелер ұсынымдық сипатқа ие болады.
116. Орталық мемлекеттік немесе жергілікті атқарушы органдар жүргізілген функционалдық шолудың қорытындыларын:
1) уәкілетті органға келісу үшін жібереді, ол өз кезегінде, функционалдық шолу бойынша түскен материалдарға тексеру жүргізеді;
2) уәкілетті орган шешім қабылдау үшін Қазақстан Республикасы Үкіметінің қарауына ұсыныс (өз тұжырымдары, талдау және ұсынымдар ескеріле отырып) жібереді.
Мемлекеттік органдардың
қызметіне салалық
(ведомстволық)
функционалдық шолу жүргізу
жөніндегі әдістемесіне
1-қосымша
Мемлекеттік орган қызметіне функционалдық шолу
Мемлекеттік органдардың
қызметіне салалық
(ведомстволық)
функционалдық шолу жүргізу
жөніндегі әдістемесіне
2-қосымша
Функционалдық шолу жүргізу үшін жұмыс тобын құру және жұмыс тобының төрағасын тағайындау
Мемлекеттік органдардың
қызметіне салалық
(ведомстволық)
функционалдық шолу жүргізу
жөніндегі әдістемесіне
3-қосымша
Хронометраждық жұмыстар жүргізу бойынша тәуелсіз салалық сарапшыға арналған біліктілік талаптар
Біліктілік талаптары мыналардың болуын қамтиды
Құжаттар
1.
Жоғары білім
Білімі мен жұмыс өтілі туралы ақпаратты қамтитын мәліметтер нысаны
2.
Клиенттерге қызметтер көрсетудің бекітілген регламенті
Клиенттерге қызмет көрсету регламентін және қызметтер көрсету регламентінің өзін бекіту туралы бұйрық жөніндегі ақпаратты қамтитын мәліметтер нысаны
3.
Мемлекеттік органдармен өзара іс-қимыл жасау жұмыстарын ұйымдастыру
- Хронометраждық жұмыстар жүргізу бойынша қызметтер көрсету туралы шарт жөніндегі ақпаратты қамтитын мәліметтер нысаны;
4.
Практикалық қолдану
Сертификаттың, куәліктің және тағы басқаларының болуы туралы ақпаратты қамтитын мәліметтер нысаны.

1. Сведения о независимом отраслевом эксперте:
Фамилия, имя, отчество (при его наличии)_______________________________________;
Высшее образование:
Номер диплома __________________________;
Дата выдачи диплома _____________________;
Место выдачи диплома ____________________;
Наименование учебного заведения, выдавшего диплом ___________________________;
Место работы ______________________________________________________________;
Период работы _____________________________________________________________;
Номер и дата приказа о принятии на работу, должность______________________________.
Приложение 4
к Методике по проведению
(ведомственных)
функциональных обзоров
деятельности государственных
органов
Схема определения действующей структуры государственного регулирования в соответствующей сфере (отрасли) государственного управления
Приложение 5
к Методике по проведению
(ведомственных)
функциональных обзоров
деятельности государственных
органов
Схема сбора информации для проведения функционального обзора
Приложение 6
к Методике по проведению
(ведомственных) функциональных
обзоров деятельности
государственных органов
Форма
Опросник для работников исследуемого государственного органа

1. Тәуелсіз салалық сарапшы туралы мәліметтер
Тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда)_____________________________________________;
Жоғары білімі:
Диплом нөмірі __________________________;
Диплом берілген күні _____________________;
Диплом берілген орны ____________________;
Диплом берілген оқу орнының атауы _____________________________;
Жұмыс орны ____________________________________________________________________;
Жұмыс кезеңі ___________________________________________________________________;
Жұмысқа қабылдау туралы бұйрықтың нөмірі мен күні, лауазымы ______________________.
Мемлекеттік органдардың
қызметіне салалық
(ведомстволық)
функционалдық шолу жүргізу
жөніндегі әдістемесіне
4-қосымша
Мемлекеттік басқарудың тиісті аясында (саласында) мемлекеттік реттеудің қолданыстағы құрылымын айқындау
Мемлекеттік органдардың
қызметіне салалық
(ведомстволық)
функционалдық шолу жүргізу
жөніндегі әдістемесіне
5-қосымша
Функционалдық шолу жүргізу шеңберінде талдауға жататын ақпарат жинау
Мемлекеттік органдардың
қызметіне салалық
(ведомстволық) функционалдық
шолу жүргізу жөніндегі
әдістемесіне
6-қосымша
Нысан
Зерттеліп отырған мемлекеттік орган жұмыскерлеріне арналған сауалнамасы

Сноска. Приложение 6 - в редакции приказа Министра национальной экономики РК от 08.04.2022 № 33 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Фамилия имя отчество (при его наличии)
Ответы
Занимаемая должность
Стаж работы в исследуемом государственном органе
Перечислите все свои функциональные обязанности (а именно функций) выполняемые Вами на занимаемой должности.
1.
2.
Из перечисленных Вами всех функциональных обязанностей (функций) распишите отдельно функциональные обязанности, которые относятся только к отраслевым вопросам.
1.
2.
Перечислите свои функциональные обязанности (а именно функций), которые влияют на целевой индикатор плана развития государственного органа или на показатель плана развития области, города республиканского значения, столицы Вашего государственного органа. И укажите, на какой конкретно целевой индикатор плана развития государственного органа или показатель плана развития области, города республиканского значения, столицы влияют Вами выполняемые функции.
1.
2.
С какими подразделениями при выполнений своих функций Вы взаимодействуете? Опишите как проходит взаимодействие между Вами по функциям (что делаете Вы, а что делает сотрудник другого подразделения).
1.
2.
Опишите каждый процесс реализации функций, выполняемых Вами (в разрезе подфункций и деталей его исполнения), включая взаимодействие с другими сферами.
1.
2.
Ваши предложения по дальнейшему совершенствованию реализации государственных функций в Вашем государственном органе?
1.
2.
В каких условиях государственные функции могут быть наиболее эффективно реализованы в Вашем государственном органе?
1.
2.
Приложение 7
к Методике по проведению
(ведомственных)
функциональных обзоров
деятельности государственных
органов
Форма
Сводная таблица
Цели и задачи госоргана
Функции госоргана
Нормативные правовые акты, регулирующий функцию
Структурное подразделение, исполняющее функцию
Детальное описание порядка реализации функции
Конечный результат реализации функции
Предложения опрашиваемых касательно функций госоргана
Задача 1
Функция 1
Подразделение 1
Цель 1
Целевой индикатор 1
Подразделение 2
Функция 2
Подразделение 1
Подразделение 2
Прямой результат 1
Мероприятие 1
Приложение 8
к Методике по проведению
(ведомственных) функциональных
обзоров деятельности
государственных органов
Форма
Полный перечень функций исследуемого государственного органа

Ескерту. 6-қосымша жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық экономика министрінің 08.04.2022 № 33 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Тегі аты әкесінің аты (болған жағдайда)
Жауаптар
Атқарып отырған лауазымы
Зерттеліп отырған мемлекеттік органдағы жұмыс өтілі
Сіз атқарып отырған лауазымдағы сіз орындайтын барлық функционалдық міндеттеріңізді (атап айтқанда функцияларыңызды) атап өтіңіз.
1.
2.
3.
Сіз атап өткен барлық функционалдық міндеттеріңізден (функцияларыңыздан) салалық мәселелерге ғана жататын функционалдық міндеттеріңізді бөлек жазыңыз.
1.
2.
3.
Сіздің мемлекеттік органдардың даму жоспарларының нысаналы индикаторына немесе облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың даму жоспарының көрсеткішіне әсер ететін өз функционалдық міндеттеріңізді (атап айтқанда функцияларыңызды) атап өтіңіз. Сондай-ақ Сіз орындап отырған функциялар қандай мемлекеттік органдардың даму жоспарларының нақты нысаналы индикаторына немесе облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың даму жоспарының көрсеткішіне әсер ететінін атап өтіңіз.
1.
2.
3.
...
Сіз өз функцияларыңызды орындаған кезде қандай құрылымдық бөлімшелермен өзара іс-қимыл жасайсыз? Функциялар бойынша араларыңыздағы өзара іс-қимыл қалай жүретінін сипаттаңыз (Сіз не істейсіз, басқа бөлімшенің қызметкері не істейді).
1.
2.
3.
...
Басқа салалармен өзара іс-қимыл жасауды қоса алғанда, Сіз орындайтын функциялардың әрбір іске асырылу процесін сипаттаңыз (кіші функциялар және оның орындалу бөліктері бөлінісінде)
1.
2.
3.
...
Сіздің мемлекеттік органда мемлекеттік функцияларды іске асыруды одан әрі жетілдіру бойынша Сіздің ұсыныстарыңыз?
1.
2.
3.
Мемлекеттік функциялар қандай жағдайда Сіздің мемлекеттік органыңызда неғұрлым тиімді іске асырылуы мүмкін.
1.
2.
3.
...
Мемлекеттік органдардың
қызметіне салалық
(ведомстволық)
функционалдық шолу жүргізу
жөніндегі әдістемесіне
7-қосымша
Нысан
Жиынтық кесте
Мемлекеттік органның мақсаттары мен міндеттері
Мемлекеттік органның функциялары
Функцияны реттейтін нормативтік құқықтық актілер
Функцияны орындайтын құрылымдық бөлімше
Функциялардың іске асырылу тәртібінің егжей-тегжейлі сипаттамасы
Функцияларды іске асырудың түпкілікті нәтижесі
Мемлекеттік органның функцияларына қатысты сұрау салынғандардың ұсыныстары
1-міндет
1-функция
1-бөлімше
1-мақсат
1-нысаналы индикатор
2-бөлімше
2-функция
1-бөлімше
2-бөлімше
1-тікелей нәтиже
1-іс-шара
Мемлекеттік органдардың
қызметіне салалық
(ведомстволық)
функционалдық шолу жүргізу
жөніндегі әдістемесіне
8-қосымша
Нысан
Зерттеліп отырған мемлекеттік орган функцияларының толық тізбесі

Сноска. Приложение 8 - в редакции приказа Министра национальной экономики РК от 08.04.2022 № 33 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Формулировка функции исследуемого государственного органа из соответствующего законодательного акта
Наименование нормативного правового акта, устанавливающего функцию (с указанием статьи, пункта)
Формулировка функции исследуемого государственного органа из положений об исследуемом государственном органе, его ведомствах, территориальных органах
Положение, устанавливающее функцию (с указанием пункта)
1
2
Функции, фактически реализуемые исследуемым государственным органом, и обеспечивающие воздействие на выполнение задач и целей государственного органа предусмотренного планом развития государственного органа или планом развития области, города республиканского значения, столицы.
1
2
Функции, фактически реализуемые исследуемым государственным органом, но не обеспечивающие воздействие на выполнение задач и целей государственного органа предусмотренного планом развития государственного органа или планом развития области, города республиканского значения, столицы.
1
2
….
Функции, фактически реализуемые исследуемым государственным органом, но непредусмотренные действующим законодательством
1
2
….
Приложение 9
к Методике по проведению
(ведомственных) функциональных
обзоров деятельности
государственных органов
Форма
Перечень задач Положения и целей плана развития государственного органа и плана развития области, города республиканского значения, столицы исследуемого государственного органа

Ескерту. 8-қосымша жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық экономика министрінің 08.04.2022 № 33 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Тиісті заңнамалық актіден алынған зерттеліп отырған мемлекеттік орган функциясының тұжырымы
Функцияны белгілейтін нормативтік құқықтық актінің атауы (бабын, тармағын көрсете отырып)
Зерттеліп отырған мемлекеттік орган, оның ведомстволары, аумақтық органдары туралы ережелерден алынған зерттеліп отырған мемлекеттік орган функциясының тұжырымы
Функцияны белгілейтін ереже (тармағын көрсете отырып)
1
2
Зерттеліп отырған мемлекеттік орган нақты іске асыратын және мемлекеттік органдардың даму жоспарларының немесе облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың көзделген мемлекеттік органның міндеттері мен мақсаттарын орындауға әсер етуді қамтамасыз ететін функциялар
1
2
Зерттеліп отырған мемлекеттік орган нақты іске асыратын, бірақ мемлекеттік органдардың даму жоспарларының немесе облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың көзделген мемлекеттік органның міндеттері мен мақсаттарын орындауға әсер етуді қамтамасыз етпейтін функциялар
1
2
...
Зерттеліп отырған мемлекеттік орган нақты іске асыратын, бірақ қолданыстағы заңнамада көзделмеген функциялар
1
2
...
Мемлекеттік органдардың
қызметіне салалық
(ведомстволық)
функционалдық шолу жүргізу
жөніндегі әдістемесіне
9-қосымша
Зерттеліп отырған мемлекеттік орган Ережесінің міндеттері мен мемлекеттік органдардың даму жоспарларының және облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың мақсаттарының тізбесі

Сноска. Приложение 9 - в редакции приказа Министра национальной экономики РК от 08.04.2022 № 33 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Задача исследуемого государственного органа
Цель планов развития государственных органов и плана развития области, города республиканского значения, столицы исследуемого государственного органа
Конечный результат деятельности исследуемого государственного органа
Примечание: Цель плана развития государственного органа и плана развития области, города республиканского значения, столицы может включать несколько задач Положения государственного органа.
Приложение 10
к Методике по проведению
(ведомственных)
функциональных обзоров
деятельности государственных
органов
Форма
Перечень функций исследуемого государственного органа с их прямыми результатами
Функция исследуемого государственного органа
Прямой результат функции исследуемого государственного органа
Приложение 11
к Методике по проведению
(ведомственных) функциональных
обзоров деятельности
государственных органов
Форма
Анализ соответствия функций и целей плана развития государственного органа
и плана развития области, города республиканского значения, столицы Схема сопоставления целей плана развития государственного органа и плана развития
области, города республиканского значения, столицы и конечных результатов
государственного органа с его функциями и прямыми результатами
Сноска. Приложение 11 - в редакции приказа Министра национальной экономики РК от 08.04.2022 № 33 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Приложение 12
к Методике по проведению
(ведомственных)
функциональных
обзоров деятельности
государственных органов
Форма
Соответствие функций и целей плана развития государственного органа и плана развития области, города республиканского значения, столицы исследуемого государственного органа
Сноска. Приложение 12 - в редакции приказа Министра национальной экономики РК от 08.04.2022 № 33 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Цель плана развития государственных органов и плана развития области, города республиканского значения, столицы исследуемого государственного органа
Конечный результат деятельности исследуемого государственного органа
Функция исследуемого государственного органа
Прямой результат функции исследуемого государственного органа
1
Цель № 1
Конечный результат № 1
1.
1.
2.
2.
2
Приложение 13
к Методике по проведению
(ведомственных)
функциональных обзоров
деятельности государственных
органов
Форма
Переработанный перечень функций исследуемого государственного органа
Формулировка функции из нормативного правового акта
Формулировка функции из положений об исследуемом государственном органе, его ведомствах, территориальных органах
Формулировка функции, предложенная в ходе опроса работников исследуемого государственного органа
Формулировка функции после синтаксического анализа
Приложение 14
к Методике по проведению
(ведомственных)
функциональных обзоров
деятельности государственных
органов
Схема подготовки переработанного перечня функций государственного органа на основе синтаксического анализа функций
Приложение 15
к Методике по проведению
(ведомственных)
функциональных обзоров
деятельности государственных
органов
Форма
Перечень содержательно схожих функций государственных органов
Исследуемый государственный орган
Функция исследуемого государственного органа
Функция государственного органа № 1
Государственный орган № 1
Приложение 16
к Методике по проведению
(ведомственных)
функциональных обзоров
деятельности государственных
органов
Типология содержательно схожих функций
Критерии определения типа/Типы функций
Тип 1. Дублирующие функции
Тип 2. Сопряженные функции
Подтип 1. Вертикально сопряженные функции (с указанием госорганов)
Подтип 2. Горизонтально сопряженные функции (с указанием госорганов)
Сфера применения
*
*
*
Действие
*
*
Целевая группа
*
*
Прямой результат
*
*
*
Приложение 17
к Методике по проведению
(ведомственных)
функциональных обзоров
деятельности государственных
органов
Схема по разграничению функций
Приложение 18
к Методике по проведению
(ведомственных)
функциональных обзоров
деятельности государственных
органов
Результаты разграничения сопряженных функций
Тип функции
Наименование функции
Предложения
Дублирующая
Функция №1
Сохранить за исследуемым государственным органом
Исключить из компетенции исследуемого государственного органа
Функция №2
Сохранить за исследуемым государственным органом
Исключить из компетенции исследуемого государственного органа
Функция №…
Сохранить за исследуемым государственным органом
Исключить из компетенции исследуемого государственного органа
Вертикально сопряженная
Функция №1
Сохранить за исследуемым государственным органом
Исключить из компетенции исследуемого государственного органа
Функция №2
Сохранить за исследуемым государственным органом
Исключить из компетенции исследуемого государственного органа
Функция №…
Сохранить за исследуемым государственным органом
Исключить из компетенции исследуемого государственного органа
Межведомственная координация горизонтально сопряженных функций
Функция №1
Включить в компетенцию исследуемого государственного органа
Приложение 19
к Методике по проведению
(ведомственных)
функциональных обзоров
деятельности государственных
органов
Схема разграничения сопряженных функций
Приложение 20
к Методике по проведению
(ведомственных)
функциональных обзоров
деятельности государственных
органов
Передача функций в конкурентную среду
Приложение 21
к Методике по проведению
(ведомственных)
функциональных обзоров
деятельности государственных
органов

Ескерту. 9-қосымша жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық экономика министрінің 08.04.2022 № 33 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Зерттеліп отырған мемлекеттік органның міндеті
Зерттеліп отырған мемлекеттік органның стратегиялық жоспарының және облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың мақсаты
Зерттеліп отырған мемлекеттік орган қызметінің түпкілікті нәтижесі
Ескертпе: мемлекеттік органдардың даму жоспарларының және облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың мақсаты мемлекеттік орган Ережесінің бірнеше міндеттерін қамтуы мүмкін.
Мемлекеттік органдардың
қызметіне салалық
(ведомстволық)
функционалдық шолу жүргізу
жөніндегі әдістемесіне
11-қосымша
Мемлекеттік органның функциялары мен оның мемлекеттік органдардың даму жоспарларының және облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың мақсаттарының сәйкестігін талдау мемлекеттік органдардың даму жоспарларының мен облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың мақсаттарын және мемлекеттік органның түпкі нәтижелерін оның функцияларымен және тікелей нәтижелерімен салыстыру сызбасы
Ескерту. 11-қосымша жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық экономика министрінің 08.04.2022 № 33 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Мемлекеттік органдардың
қызметіне салалық
(ведомстволық)
функционалдық шолу жүргізу
жөніндегі әдістемесіне
12-қосымша
Зерттеліп отырған мемлекеттік органның функциялары мен мемлекеттік органдардың даму жоспарларының және облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың мақсаттарының сәйкестігі
Ескерту. 12-қосымша жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық экономика министрінің 08.04.2022 № 33 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Зерттеліп отырған мемлекеттік органның стратегиялық жоспарының және аумақтарды дамыту бағдарламасының мақсаты
Зерттеліп отырған мемлекеттік орган қызметінің түпкілікті нәтижесі
Зерттеліп отырған мемлекеттік органның функциясы
Зерттеліп отырған мемлекеттік орган функциясының тікелей нәтижесі
№ 1 мақсат
№ 1 түпкілікті нәтиже
1.
1.
2.
2.
Мемлекеттік органдардың
қызметіне салалық
(ведомстволық)
функционалдық шолу жүргізу
жөніндегі әдістемесіне
13-қосымша
Нысан
Зерттеліп отырған мемлекеттік органның функцияларының қайта қаралған тізбесі
Функцияның нормативтік құқықтық актіден алынған тұжырымы
Зерттеліп отырған мемлекеттік орган, оның ведомстволары, аумақтық органдары туралы ережелерден алынған функцияның тұжырымы
Зерттеліп отырған мемлекеттік орган жұмыскерлеріне пікіртерім жүргізу барысында ұсынылған Функцияның тұжырымы
Функцияның синтаксистік талдаудан кейінгі тұжырымы
Мемлекеттік органдардың
қызметіне салалық
(ведомстволық)
функционалдық шолу жүргізу
жөніндегі әдістемесіне
14-қосымша
4-саты. Функцияларды синтаксистік талдау негізінде мемлекеттiк орган функцияларның қайта қаралған тізбесін дайындау сызбасы
Мемлекеттік органдардың
қызметіне салалық
(ведомстволық)
функционалдық шолу жүргізу
жөніндегі әдістемесіне
15-қосымша
Нысан
Мемлекеттік органдардың мазмұны жағынан ұқсас функцияларының тізбесі
Зерттеліп отырған мемлекеттік орган
Зерттеліп отырған мемлекеттік органның функциясы
Мемлекеттік органның № 1 функциясы
№ 1 мемлекеттік орган
Мемлекеттік органдардың
қызметіне салалық
(ведомстволық)
функционалдық шолу жүргізу
жөніндегі әдістемесіне
16-қосымша
Мазмұны жағынан ұқсас функциялардың типологиясы
Функциялардың типін айқындау өлшемшарттары/функциялардың типтері
1-тип. Қайталанатын функциялар
2-тип. Ұштасқан функциялар
1-кіші тип. Сатыласқан ұштасқан функциялар (мемлекеттік органдарды көрсете отырып)
2-кіші тип. Деңгейлес ұштасқан функциялар (мемлекеттік органдарды көрсете отырып)
Қолдану аясы
*
*
*
Іс-қимыл
*
*
Нысаналы топ
*
*
Тікелей нәтиже
*
*
*
Мемлекеттік органдардың
қызметіне салалық
(ведомстволық)
функционалдық шолу жүргізу
жөніндегі әдістемесіне
17-қосымша
5-саты. Функциялардың аражігін ажырату
Мемлекеттік органдардың
қызметіне салалық
(ведомстволық)
функционалдық шолу жүргізу
жөніндегі әдістемесіне
18-қосымша
Ұштасқан функциялардың аражігін ажырату нәтижелері
Функцияның типі
Функцияның атауы
Ұсыныстар
Қайталанатын
№1 функция
Зерттеліп отырған мемлекеттік органда сақтау
Зерттеліп отырған мемлекеттік органның құзыретінен алып тастау
№2 функция
Зерттеліп отырған мемлекеттік органда сақтау
Зерттеліп отырған мемлекеттік органның құзыретінен алып тастау
№…функция
Зерттеліп отырған мемлекеттік органда сақтау
Зерттеліп отырған мемлекеттік органның құзыретінен алып тастау
Сатылас ұштасқан
№1 функция
Зерттеліп отырған мемлекеттік органда сақтау
Зерттеліп отырған мемлекеттік органның құзыретінен алып тастау
№ 2 функция
Зерттеліп отырған мемлекеттік органда сақтау
Зерттеліп отырған мемлекеттік органның құзыретінен алып тастау
№… функция
Зерттеліп отырған мемлекеттік органда сақтау
Зерттеліп отырған мемлекеттік органның құзыретінен алып тастау
Деңгейлес ұштасқан функцияларды ведомствоаралық үйлестіру
№1 функция
Зерттеліп отырған мемлекеттік органның құзыретіне қосу
Мемлекеттік органдардың
қызметіне салалық
(ведомстволық)
функционалдық шолу жүргізу
жөніндегі әдістемесіне
19-қосымша
Ұштасқан функциялардың аражігін ажырату сызбасы
Мемлекеттік органдардың
қызметіне салалық
(ведомстволық)
функционалдық шолу жүргізу
жөніндегі әдістемесіне
20-қосымша
6-саты. Функцияларды бәсекелес ортаға беру
Мемлекеттік органдардың
қызметіне салалық
(ведомстволық) функционалдық
шолу жүргізу жөніндегі
әдістемеге 21-қосымша
Нысан
№ ___/_____/_____/_____ ФУНКЦИЯЛАР ПАСПОРТЫ (мемлекеттік органның нөмірі/құрылымдық бөлімше/функция түрі/реттік нөмірі)

Сноска. Приложение 21 в редакции приказа Министра национальной экономики РК от 31.03.2021 № 32 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Форма
ПАСПОРТ ФУНКЦИИ № ___/_____/_____/_____ (номер госоргана/структурное подразделение/вид функции/номер по порядку)
Наименование Государственного органа:
Структурное подразделение:
Контактное лицо:
Наименование функции в зависимости от источника: Полностью приводится текст функции из соответствующего нормативного правового акта РК
из положения о государственном органе
из отраслевых Законов и Указов Президента Республики Казахстан
из иных нормативных правовых актов (из постановление Правительства Республики Казахстан, приказов и так далее.)*
* В случае если функция является государственной услугой, то в третьем источнике указывается наименование в соответствии с Реестром государственных услуг и код услуги (приказ исполняющего обязанности Министра цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности Республики Казахстан от 31 января 2020 года № 39/НҚ. (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 19982) ХАРАКТЕРИСТИКА ФУНКЦИИ (укажите в соответствующей ячейке Х и иную информацию при необходимости)
1
ВИД ФУНКЦИИ В СООТВЕТСТВИИ С ЗАКОНОМ РК "ОБ АДМИНИСТРАТИВНЫХ ПРОЦЕДУРАХ"
1.1
Функция является стратегической?
Стратегическими являются функции по разработке, принятию плановых документов, определению системы государственного планирования, обеспечению международных отношений, национальной безопасности и обороноспособности
1.2
Функция является регулятивной?
Регулятивными являются функции по нормативному правовому обеспечению реализации государственных функций, регистрации и ведению анализа исполнения нормативных правовых актов, координации деятельности государственных органов, управлению государственными активами
1.3
Функция является реализационной?*
реализационными являются функции, направленные на исполнение плановых документов, нормативных правовых актов, достижение целей и задач, предусмотренных плановыми документами государственного органа, предоставление государственных услуг, выдачу разрешительных документов (включая лицензирование, регистрацию, сертификацию)
1.3.1
* Функция является государственной услугой
1.4
Функция является контрольной?
контрольными являются функции по проверке и наблюдению на предмет соответствия деятельности физических и юридических лиц, в том числе государственных учреждений, установленным нормативными правовыми актами требованиям, а в случаях, предусмотренных законами Республики Казахстан, требованиям, установленным законами Республики Казахстан, указами Президента Республики Казахстан и постановлениями Правительства Республики Казахстан
2
ВИД ФУНКЦИИ В ЗАВИСИМОСТИ ОТ ПРОДОЛЖИТЕЛЬНОСТИ ЕЕ ДЕЙСТВИЯ И СТЕПЕНИ ОБЩНОСТИ
Укажите в соответствующей ячейке Х и иную информацию при необходимости
временная Указывается срок реализации
постоянная
несвойственная *
* Несвойственная функция - функция государственного органа, не присущая его деятельности и подлежащая передаче в конкурентную среду институтам гражданского общества, соответствующая одному из следующих признаков:
является избыточной (исключение которой из административно-управленческого процесса государственного органа не приведет к снижению качества работы или предоставлению государственной услуги);
является поддерживающей (т.е. направленная на обеспечение внутренней административно-хозяйственной деятельности, а также функция службы внутреннего контроля, и средств массовой информации государственного органа);
является основной, но при этом выходит за пределы государственного регулирования, а также результаты и цели введения такой функции неэффективны(разрешительный или уведомительный порядок, государственный контроль)
3.
КЕМ ФУНКЦИЯ ВЫПОЛНЯЕТСЯ
самостоятельным подразделением госоргана наименование
штат количество реальных исполнителей функции совместно с несколькими подразделениями наименование количество подразделений
штат количество реальных исполнителей функции степень участия в произвольной форме (в процентном соотношении) совместно с территориальными органами наименование количество территориальных органов
штат общее количество реальных исполнителей функции степень участия в произвольной форме ведомством государственного органа наименование наименование управления
штат количество реальных исполнителей функции подведомственными организациями*:
Государственное учреждение
Республиканское Государственное Предприятие
Республиканское Государственное казначейское предприятие
Акционерное общество
Товарищество с ограниченной ответственностью
наименование доля участия государства штат количество реальных исполнителей функции
*Дополнительно информация запрашивается у Комитета по регулированию естественных монополий и защите конкуренции Министерство национальной экономики;
конкурентной средой наименование способ передачи штат количество реальных исполнителей функции.

Ескерту. 21-қосымша жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық экономика министрінің 31.03.2021 № 32 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Мемлекеттік органның атауы:
Құрылымдық бөлімше:
Байланысатын тұлға:
Құжат көзіне байланысты функцияның атауы: ҚР-ның тиісті нормативтік құқықтық актісінен функциялар мәтіні толық келтіріледі
мемлекеттік орган туралы ережеден
салалық Заңдардан және Қазақстан Республикасы Президентінің Жарлықтарынан
өзге де нормативтік құқықтық актілерден (Қазақстан Республикасы Үкіметінің қаулысынан, бұйрықтардан және тағы басқалары.)
* Егер функция мемлекеттік көрсетілетін қызмет болып табылса, онда үшінші көзде Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер тізіліміне сәйкес атауы және көрсетілетін қызмет коды көрсетіледі (Қазақстан Республикасы Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрінің міндетін атқарушының 2020 жылғы 31 қаңтардағы № 39/НҚ бұйрығы. (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 19982 болып тіркелген).ФУНКЦИЯ СИПАТТАМАСЫ (тиісті ұяшықта Х түрінде және өзге де ақпаратты қажет болған жағдайда көрсетіңіз)
1
“ӘКІМШІЛІК РӘСІМДЕР ТУРАЛЫ” ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫНЫҢ ЗАҢЫНА СӘЙКЕС ФУНКЦИЯНЫҢ ТҮРІ
1.1
Стратегиялық функция болып табыла ма?
Жоспарлы құжаттарды әзірлеу, қабылдау, мемлекеттік жоспарлау жүйесін айқындау, халықаралық қатынастарды, ұлттық қауіпсіздік пен қорғаныс қабілеттілігін қамтамасыз ету жөніндегі функциялар стратегиялық функциялар болып табылады
1.2
Реттеуші функция болып табыла ма?
Мемлекеттік функциялардың іске асырылуын нормативтік құқықтық қамтамасыз ету, нормативтік құқықтық актілерді тіркеу және олардың орындалуына талдау жүргізу, мемлекеттік органдардың қызметін үйлестіру, мемлекеттік активтерді басқару жөніндегі функциялар реттеуші функциялар болып табылады
1.3
Іске асыру функциясы болып табыла ма?*
жоспарлы құжаттарды, нормативтік құқықтық актілерді орындауға, мемлекеттік органның жоспарлы құжаттарында көзделген мақсаттар мен міндеттерге қол жеткізуге, мемлекеттік қызметтер көрсетуге, рұқсат беру құжаттарын (лицензиялауды, тіркеуді, сертификаттауды қоса алғанда) беруге бағытталған функциялар іске асыру функциялары болып табылады
1.3.1
1.4
* Функция мемлекеттік қызмет болып табыла ма?
Бақылау функциясы болып табыла ма?
жеке және заңды тұлғалар, оның ішінде мемлекеттік мекемелер қызметінің нормативтік құқықтық актілерде белгіленген талаптарға, ал Қазақстан Республикасының заңдарында көзделген жағдайда, Қазақстан Республикасының заңдарында, Қазақстан Республикасы Президентінің жарлықтарында және Қазақстан Республикасы Үкіметінің қаулыларында белгіленген талаптарға сәйкестігі тұрғысынан тексеру және бақылау жөніндегі функциялар бақылау функциялары болып табылады.
2. ІС-ӘРЕКЕТТЕРІНІҢ ҰЗАҚТЫҒЫНА ЖӘНЕ ОРТАҚТЫҒЫ ДӘРЕЖЕСІНЕ БАЙЛАНЫСТЫ ФУНКЦИЯНЫҢ ТҮРІ
Тиісті ұяшықта Х түрінде және өзге де ақпаратты қажет болған жағдайда көрсетіңіз
уақытша іске асыру мерзімі көрсетіледі
тұрақты
тән емес *
* Тән емес функция – мемлекеттік органның өз қызметіне тән емес және бәсекелес ортаға азаматтық қоғам институттарына беруге жататын, мынадай белгілердің біріне сәйкес келетін функциясы: артық болып табылады (мемлекеттік органның әкімшілік-басқару процесінен алып тастау жұмыс немесе мемлекеттік қызмет көрсету сапасының төмендеуіне алып келмесе); қолдайтын болып табылады (яғни ішкі әкімшілік-шаруашылық қызметті қамтамасыз етуге бағытталған, сондай-ақ ішкі бақылау қызметінің функциясы мен мемлекеттік органның бұқаралық ақпарат құралдарының функциясы); негізгі болып табылады, бірақ бұл ретте мемлекеттік реттеу шегінен тыс, сондай-ақ нәтижелері және осындай функцияларының енгізу нәтижелері мен мақсаты тиімсіз (рұқсат беру немесе хабарлама жасау тәртібі, мемлекеттік бақылау)
3. ФУНКЦИЯНЫ КІМ ОРЫНДАЙДЫ
мемлекеттік органның дербес бөлімшесі
атауы
штаты
функцияны нақты орындаушылардың саны
бірнеше бөлімшелермен бірлесіп
атауы
бөлімшелер саны
аты
функцияны нақты орындаушылардың саны
қатысу дәрежесі еркін нысанда (пайыздық қатынаста)
аумақтық органдармен бірлесіп
атауы
аумақтық органдар саны
штаты
функцияны нақты орындаушылардың жалпы саны
қатысу дәрежесі еркін нысанда
мемлекеттік органның ведомствосы
атауы
басқарманың атауы
штаты
функцияны нақты орындаушылардың саны
ведомстволық бағынысты ұйымдар:
Мемлекеттік мекеме
Республикалық мемлекеттік кәсіпорын
Республикалық мемлекеттік қазынашылық кәсіпорын
Акционерлік қоғам
Жауапкершілігі шектеулі серіктестік
атауы
мемлекеттің қатысу үлесі
штаты
функцияны нақты орындаушылардың саны
* Ұлттық экономика министрлігінің Табиғи монополияларды реттеу және бәсекелестікті қорғау комитетінен қосымша ақпарат сұралады;
бәсекелес орта
атауы
беру тәсілі
штаты
функцияны нақты орындаушылардың саны.

4. ИСТОЧНИК ФИНАНСИРОВАНИЯ:
республиканский бюджет
местный бюджет
за счет услугополучателей (указать стоимость услуги)
иные источники (указать какие именно)
если функция выполняется подведомственными организациями, то указывается годовое финансирование деятельности организации ___________________если функция выполняется конкурентной средой, то указывается стоимость закупа услуг у конкурентной среды в год __________________________
5. ПОТРЕБИТЕЛЬ ФУНКЦИИ:
Отсутствует
Государство
наименование госоргана, структурного подразделения, ведомства, подведомственной организации
граждане, не связанные с предпринимательской деятельностью
территориальный охват средний возраст социальный статус
организации, не связанные с предпринимательской деятельностью
организационно-правовая форма ( например общественное объединение)
субъекты предпринимательства
организационно-правовая форма (Индивидуальный предприниматель, Товарищество с ограниченной ответственностью, Акционерное общество, Саморегулируемая организация, Некоммерческая организация и другие). территориальный охватвид экономической деятельности
6. ХАРАКТЕРИСТИКА ФУНКЦИИ
(краткое, поэтапное описание мероприятий (например, проводится экспертиза документа, согласование документа, выдача документа и т.д.), необходимых для реализации функции)
В случае если нормативный правовой акт регламентирован порядок реализации функции, то дополнительно указывается его наименование.
7. ОСУЩЕСТВЛЕНИЕ КОНТРОЛЯ ЗА ПОТРЕБИТЕЛЯМИ ФУНКЦИИ:
Отсутствует
Требуется
наименование контрольной функции субъект контроля вид контроля (проверки или иные формы контроля)вид ответственности (дисциплинарная, административная, уголовная)
8. ЕСЛИ ФУНКЦИЯ ЯВЛЯЕТСЯ ГОСУДАРСТВЕННОЙ УСЛУГОЙ:
стоимость услуги для потребителя __________________вид услуги в зависимости от уровня опасности регулируемой деятельности или действий (операций)
Лицензия
Разрешение
Уведомление
форма оказания услуги
Электронная
Бумажная
Смешанная
срок оказания услуги для потребителя ______________________наименование организации ч/з которую услуга предоставляется____________________________________________________________________
9. ИНДИКАТОРЫ ОЦЕНКИ РЕАЛИЗАЦИИ ФУНКЦИИ (в произвольной форме описать цели и задачи)
10. ПРЕДЛАГАЕМЫЙ СПОСОБ ПЕРЕДАЧИ ФУНКЦИИ:
не передается
(изложить причину)
Аутсорсинг
(передача в конкурентную среду полномочий государственных органов по реализации конкретные видов государственных функций, не связанных с обеспечением социально-экономической стабильности государства, путем заключения контрактов с внешними исполнителями на конкурсной основе);
государственное задание
(заказ юридическим лицам оказание отдельных государственных услуг, реализацию бюджетных инвестиционных проектов и выполнение других задач, направленных на обеспечение социально-экономической стабильности государства);
государственный социальный заказ
(заказ форма реализации социальных программ, социальных проектов, направленных на решение задач в социальной сфере, выполняемых неправительственными организациями за счет бюджетных средств);
за счет услугополучателей
(передача функции без государственного финансирования);
саморегулирование, основанное на обязательном членстве
(самостоятельное регулирование физическими и юридическими лицами осуществляемой ими предпринимательской или профессиональной деятельности, основанной на утверждении правил и стандартов саморегулируемой организации, осуществлении контроля за их соблюдением, а также обеспечении имущественной ответственности субъектов саморегулирования)

4. ҚАРЖЫЛАНДЫРУ КӨЗІ:
республикалық бюджет
жергілікті бюджет
көрсетілетін қызметті алушылардың есебінен (көрсетілетін қызмет құнын көрсету)
өзге де қаржыландыру көздері (нақты қандай екенін көрсету)
егер функцияны ведомстволық бағынысты ұйымдар орындаса, онда ұйымдар қызметінің жылдық қаржыландырылуы көрсетіледі ___________________
егер функцияны бәсекелес орта орындаса, онда бәсекелес ортадан көрсетілетін қызметті сатып алу құны жылына __________________________ көрсетіледі
5. ФУНКЦИЯНЫ ТҰТЫНУШЫ:
мемлекеттік органның дербес бөлімшесі
жоқ
мемлекет
мемлекеттік органның, құрылымдық бөлімшенің, ведомствоның, ведомстволық бағынысты ұйымның атауы
кәсіпкерлік қызметпен байланысты емес азаматтар
аумақтық қамту
орташа жасы
әлеуметтік мәртебесі
кәсіпкерлік қызметпен байланысты емес ұйымдар
ұйымдық-құқықтық нысаны (мысалы қоғамдық бірлестік)
кәсіпкерлік субъектілері
ұйымдық-құқықтық нысаны (жеке кәсіпкер, жауапкершілігі шектеулі серіктестік, акционерлік қоғам, өзін-өзі реттейтін ұйым, коммерциялық емес ұйым және басқалары).
аумақтық қамту
экономикалық қызмет түрі
6. ФУНКЦИЯНЫҢ СИПАТТАМАСЫ
(функцияны іске асыру үшін қажетті іс-шаралардың (мысалы, құжаттың сараптамасы жүргізіледі, құжатты келісу, құжат беру және тағы басқа) қысқаша, кезең-кезеңдік сипаттамасы)
Егер нормативтік құқықтық актіде функцияны іске асыру тәртібі регламенттелген болса, онда оның атауы қосымша көрсетіледі.
7. ФУНКЦИЯНЫ ТҰТЫНУШЫЛАРДЫ БАҚЫЛАУДЫҢ ЖҮЗЕГЕ АСЫРЫЛУЫ:
жоқ
қажет
бақылау функциясының атауы
бақылау субъектісі
бақылау түрі (тексеру немесе бақылаудың өзге де нысандары)
жауаптылық түрі (тәртіптік, әкімшілік, қылмыстық)
8. ЕГЕР ФУНКЦИЯ МЕМЛЕКЕТТІК КӨРСЕТІЛЕТІН ҚЫЗМЕТ БОЛЫП ТАБЫЛСА:
тұтынушы үшін қызмет құны __________________
реттелетін қызметтің немесе әрекеттердің (операциялардың) қауіптілік деңгейіне байланысты көрсетілетін қызмет түрі
лицензия
рұқсат
хабарлама
қызметті көрсету нысаны
электрондық
қағаз түрінде
аралас
тұтынушы үшін қызмет көрсету мерзімі ______________________
сол арқылы қызмет көрсетілетін ұйымның атауы_________________________________________________________
9. ФУНКЦИЯНЫҢ ІСКЕ АСЫРЫЛУЫН БАҒАЛАУ ИНДИКАТОРЛАРЫ (мақсаттары мен міндеттерін еркін нысанда сипаттау)
10. ФУНКЦИЯНЫ БЕРУДІҢ ҰСЫНЫЛЫП ОТЫРҒАН ТӘСІЛІ:
берілмейді
(себебін жазу)
аутсорсинг
(конкурстық негізде сыртқы орындаушылармен келісімшарттар жасасу арқылы мемлекеттік органдардың мемлекеттің әлеуметтік-экономикалық тұрақтылығын қамтамасыз етумен байланысты емес мемлекеттік функцияларының нақты түрлерін іске асыру бойынша өкілеттіліктерін бәсекелес ортаға беру);
мемлекеттік тапсырма
(жекелеген мемлекеттік қызметтер көрсетуге, бюджеттік инвестициялық жобаларды іске асыруға және мемлекеттің әлеуметтік-экономикалық тұрақтылығын қамтамасыз етуге бағытталған басқа да міндеттерді орындауға заңды тұлғаларға тапсырыс беру);
мемлекеттік әлеуметтік тапсырыс
(бюджет қаражаты есебінен үкіметтік емес ұйымдар орындайтын, әлеуметтік салада міндеттерді шешуге бағытталған, әлеуметтік бағдарламаларды, әлеуметтік жобаларды іске асыру нысанына тапсырыс);
көрсетілетін қызметті алушылардың есебінен
(функцияларды мемлекеттік қаржыландырусыз беру);
міндетті мүшелікке негізделген өзін-өзі реттеу
(жеке және заңды тұлғалардың өздері жүзеге асыратын өзін-өзі реттейтін ұйымның қағидалары мен стандарттарын бекітуге, олардың орындалуын бақылауды жүзеге асыруға, сондай-ақ өзін-өзі реттеу субъектілерінің мүліктік жауапкершілігін қамтамасыз етуге негізделген кәсіпкерлік немесе кәсіптік қызметін өз бетінше реттеуі)

11. ПРЕДЛАГАЕМАЯ ФОРМА ПЕРЕДАЧИ
пилотный проект
этапная передача
альтернативная передача
(передача функции наряду с сохранением ее у государственного органа, при этом потребителю предоставляется выбор получения услуги у государства или конкурентной среды)
частичная передача
полная передача
Руководитель структурного подразделения
Приложение 22
к Методике по проведению
(ведомственных)
функциональных обзоров
деятельности государственных
органов
Аналитическая форма по результатам Анализа готовности рынка
_______________________________
(Наименование инициатора)
наименование передаваемой государственной функции или ее группы
наименование государственного органа, в компетенции которого находится функция
источник государственной функции (№, дата, наименование нормативно правового акта, подпункт, пункт, статья)
Способ передачи с указанием источника финансирования (за счет государственного бюджета или за счет потребителей с отсутствием государственного финансирования)
ШАГ 1: Определение проблемы и задач функций
1
Определение проблемы и причины существования проблемы (текст в произвольной форме не превышающий 3 предложений, необходимо указать причинно-следственную связь)
2
Существуют ли данные (в цифровом измерении) доказывающие факт существования проблеммы и показывающие ее масштаб
Нет ___
Да ___ (опишите их и приведите их величины)
3
Какая цель предлагаемого способа передачи конкретной государственной функции или их группы в конкурентную среду
ШАГ 2: Общественное обсуждение
1
Дата начала общественного обсуждения
2
Способ проведения общественного обсуждения (онлайн обсуждение посредством форумов, совещания, опрос и так далее.).
При проведении мероприятий в виде совещаний, круглых столов, форумов, опроса и другие необходимо указать даты проведения и количество участвовавших.
3
С кем из государственных органов проводились консультации (перечислить министерства, ведомства, департаменты)
4
С кем из неправительственных организаций проводились обсуждения (перечислить все организации, ассоциации, предпринимателей, общественные объединения и так далее.)
5
Полученные комментарии, замечания и предложения
Необходимо приложить к данному проекту Оценка регулирующего воздействия в виде таблицы полученные комментарии, замечания и предложения с соответствующим решением инициатора по каждой позиции.
ШАГ 3: Текущее состояние конкурентной среды
1
Описание состояния рынка, взаимодействующего с конкретной передаваемой государственной функцией, наличие и количество субъектов предпринимательской, профессиональной деятельности и их объединений в данной сфере

11. БЕРУДІҢ ҰСЫНЫЛЫП ОТЫРҒАН НЫСАНЫ
пилоттық жоба
кезеңдік беру
баламалы беру
(мемлекеттік органда сақтай отырып функцияны беру, бұл ретте тұтынушыға мемлекеттен немесе бәсекелес ортадан көрсетілетін қызметті алу таңдауы ұсынылады)
ішінара беру
толық беру
Құрылымдық бөлімшенің басшысы
Мемлекеттік органдардың
қызметіне салалық
(ведомстволық)
функционалдық шолу жүргізу
жөніндегі әдістемесіне
22-қосымша
Нарықтың дайындығын талдау нәтижелері бойынша талдамалық нысан _______________________________ (Бастамашының атауы)
берілетін мемлекеттік функцияның немесе оның тобының атауы
құзыретінде функциясы бар мемлекеттік органның атауы
мемлекеттік функцияның қайнар көзі (№, күні, нормативтік құқықтық актінің атауы, тармақша, тармақ, бап)
Қаржыландыру көзін көрсете отырып беру тәсілі (мемлекеттік бюджет есебінен немесе мемлекет қаржыландырмайтын тұтынушылардың есебінен)
1-ҚАДАМ: Проблеманы және функциялардың міндеттерін айқындау
1
Проблеманы және проблеманың болу себептерін айқындау (3 сөйлемнен аспайтын еркін нысандағы мәтін, себеп-салдарлық байланысты көрсету қажет)
2
Проблеманың болу фактісін дәлелдейтін және оның ауқымын көрсететін деректер (цифрлық өлшемде) бар ма?
Иә ___
Жоқ ___ (оларды сипаттаңыз және шамасын келтіріңіз)
3
Нақты мемлекеттік функцияны немесе олардың тобын бәсекелес ортаға берудің ұсынылып отырған тәсілінің мақсаты қандай?
2-ҚАДАМ: Қоғамдық талқылау
1
Қоғамдық талқылаудың басталу күні
2
Қоғамдық талқылауды өткізу тәсілі (форумдар, кеңестер, сауалнама және тағы басқалар арқылы онлайн талқылау.).
Кеңестер, дөңгелек үстелдер, форумдар, сауалнама жүргізу және басқа да іс-шараларды өткізу кезінде өткізу күнін және қатысқандардың санын көрсету қажет.
3
Мемлекеттік органдардың қайсысымен консультациялар өткізілді (министрліктерді, ведомстволарды, департаменттерді атап өту қажет)
4
Үкіметтік емес ұйымдардың қайсысымен талқылау жүргізілді (барлық ұйымдарды, қауымдастықтарды, кәсіпкерлерді, қоғамдық бірлестіктерді және тағы басқаларын атап өту қажет)
5
Алынған түсініктемелер, ескертулер мен ұсыныстар
Әрбір позиция бойынша бастамашының тиісті шешімімен Реттеушілік әсерді бағалауды кесте түрінде алынған ұсыныстарды, ескертулерді және түсініктемелерді осы жобаға қоса беру қажет.
3-ҚАДАМ: Бәсекелес ортаның ағымдағы жай-күйі
1
Нақты берілетін мемлекеттік функциямен өзара іс-қимыл жасайтын нарық жағдайының сипаттамасы, кәсіпкерлік, кәсіптік қызмет субъектілерінің осы салада олардың бірлестіктерінің болуы және саны

1. Вид экономической сферы ____________
2. Целевые группы, на которые влияет или может влиять проблема (укажите определение групп населения, бизнес-сообществ. Укажите их количество)______________
3. Количество существующих субъектов профессиональной или предпринимательской деятельности в анализируемой сфере ____________
4. Перечень существующих некоммерческих организаций и их организационно-правовая форма в анализируемой сфере
______________________
5. В каждой перечисленной некоммерческой организации необходимо указать:
количество субъектов входящих в состав такой некоммерческой организации: ____________;
доля рынка членами такой некоммерческой организации от общего количества произведенных товаров (работ, услуг) в анализируемой сфере: __________.
6. Перечень юридических и физических лиц, ранее привлекаемых государством по аутсорсингу, государственному заданию, по анализируемой государственной функции
2
В случае передачи государственных услуг дополнительно анализируются следующие вопросы в произвольной форме
1. доступность и охват на территории Республики Казахстан
2. предварительная схема предоставления услуги (сохранение принципа одного окна, прозрачность)
3. предлагаемые мероприятия по повышению качества предоставляемой услуги
4. мероприятия направленные на совершенствование процесса и эффективности предоставления государственной услуги
5. наличие кадровых и материальных ресурсов
ШАГ 4: Выбор способа передачи государственной функции
Рассматриваются следующие предлагаемые способы передачи государственной функции в зависимости от вида финансирования:
1 вид (при финансировании за счет государственного бюджета):
1. передача в аутсорсинг*
2. государственный социальный заказ*
3. государственное задание*
2 вид (при отсутствии финансирования за счет государственного бюджета):
1. за счет услугополучателя**
* выбор передачи государственных функций саморегулируемой организации, основанной на добровольном членстве, при государственном финансировании, осуществляется способом аутсорсинга или госзаказа;
** выбор передачи государственных функций саморегулируемой организации, основанной на добровольном членстве, при отсутствии государственного финансирования, осуществляется способом за счет услугополучателя;
При определении способа передачи посредством внедрения саморегулирования, основанного на обязательном членстве (участии), проводится процедура Анализа регуляторного воздействия в соответствии с Законом Республики Казахстан "О саморегулировании".
2
Необходимо выбрать способ передачи государственной функции и его описать (могут быть описаны несколько способов передачи для оценки каждого способа и выбора лучшего. Выбранные способы описываются в произвольной форме с указанием конкретики в зависимости от выбранного вида финансирования)
Вид финансирования _________
Способ:
1.
2.
3.
ШАГ 5: Определение воздействия способа передачи
Воздействие
Выгоды
Издержки
Для государства
Проведите в произвольной форме описание выгод и издержек каждой альтернативы с обязательным учетом:
1. Влияние на риски для здоровья жизни и безопасности (включая экономическую) населения

1. Экономикалық саланың түрі ____________
2. Проблема әсер ететін немесе әсер етуі мүмкін нысаналы топтар (халық топтарының, бизнес-қоғамдастықтардың анықтамасын көрсетіңіз. Олардың санын көрсетіңіз)______________
3. Талданып отырған саладағы қолданыстағы кәсіптік немесе кәсіпкерлік қызмет субъектілерінің саны. ____________
4. Талданып отырған саладағы қазіргі коммерциялық емес ұйымдар тізбесі мен олардың ұйымдық-құқықтық нысаны
______________________
5. Аталып өткен әрбір коммерциялық емес ұйымда мыналарды көрсету кажет:
осындай коммерциялық емес ұйымның құрамына кіретін субъектілер саны: ____________;
Талданып отырған саладағы өндірілген тауарлардың (жұмыстардың көрсетілетін қызметтердің) жалпы санынан осындай коммерциялық емес ұйым мүшелерінің нарықтық үлесі: __________.
6. Мемлекеттік бұрын аутсорсинг тартқан мемлекеттік тапсырма, талданып отырған мемлекеттік функциялар бойынша заңды және жеке тұлғалардың тізбесі.
2
Мемлекеттік көрсетілетін қызметтерді берген жағдайда, мынадай сұрақтар еркін түрде қосымша талданады
1. Қазақстан Республикасының аумағындағы қолжетімділігі және қамтылуы
2. көрсетілетін қызметті ұсынудың алдын ала схемасы (бір терезе қағидатын сақтау, ашықтық)
3. көрсетілетін қызметтің сапасын арттыру бойынша ұсынылып отырған іс-шаралар
4. мемлекеттік қызметті ұсыну процесін және оның тиімділігін жетілдіруге бағытталған іс-шаралар
5. кадрлық және материалдық ресурстардың болуы
4-ҚАДАМ: Мемлекеттік функцияны беру тәсілін таңдау
Қаржыландыру типіне байланысты мемлекеттік функцияны берудің мынадай ұсынылатын тәсілдері қаралады:
1 - түрі (мемлекеттік бюджет қаражаты есебінен қаржыландыру кезінде):
1. аутсорсингке беру*
2. мемлекеттік әлеуметтік тапсырыс*
3. мемлекеттік тапсырма*
2 - түрі (мемлекеттік бюджет есебінен қаржыландыру болмаған кезде):
1.көрсетілетін қызметті алушының есебінен**
* мемлекеттік қаржыландыру кезінде ерікті мүшелікке негізделген өзін-өзі реттейтін ұйымға мемлекеттік функцияларды беруді таңдау аутсорсинг немесе мемлекеттік тапсырыс тәсілімен жүзеге асырылады;
** мемлекеттік қаржыландыру болмаған жағдайда ерікті мүшелікке негізделген өзін-өзі реттейтін ұйымға мемлекеттік функцияларды беруді таңдау көрсетілетін қызметті алушының есебінен қаржыландыру тәсілімен жүзеге асырылады;
міндетті мүшелікке (қатысуға) негізделген өзін-өзі реттеуді енгізу арқылы беру тәсілін айқындау кезінде, "Өзін-өзі реттеу туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес Реттеушілік әсерді талдау рәсімі жүргізіледі.
2
Мемлекеттік функцияны беру тәсілін таңдап, оны сипаттау керек (әрбір тәсілді бағалау және жақсысын таңдау үшін бірнеше әдіс сипатталуы мүмкін. Қаржыландыру түріне байланысты нақтылығын көрсете отырып, еркін нысанда таңдалған тәсілдер сипатталады)
Қаржыландыру түрі _________
Тәсілі:
1.
2.
3.
5-ҚАДАМ: Беру тәсілінің әсер етуін айқындау
Әсері
Пайда
Шығасылар
Мемлекет үшін
1. Халықтың денсаулығы, өмірі және қауіпсіздігі (экономикалықты қоса алғанда) үшін тәуекелдерге әсерін

2. Влияние на преступность включая экономическую
3. Влияние на коррупционные возможности
4. Влияние на экологию
5. Влияние на занятость, рабочие места
1
Выбранный способ
(В случае выбора нескольких способов передачи, выгоды и издержки описываются на каждый выбранный способ)
1. Влияние на риски для здоровья жизни и безопасности (включая экономическую) населения -
2. Влияние на преступность включая экономическую
3. Влияние на коррупционные возможности -
4. Влияние на экологию -
5. Влияние на занятость, рабочие места -
2
Сохранение текущего положения (в произвольной форме описывается текущее состояние, т.е. оценка реализации государственной функции государством)
Для потребителей (целевые группы, которые получают результаты оказанной функции или услуги)
Проведите в произвольной форме описание выгод и издержек каждой альтернативы с обязательным учетом:
1. Изменение качества получаемых результатов оказанных функций или услуг
2. Изменение стоимости оказанных функций или услуг
3. Влияние на информированность потребителей и их защиту
1
Выбранный способ (В случае выбора нескольких способов передачи, выгоды и издержки описываются на каждый выбранный способ)
1. Изменение качества получаемых результатов оказанных функций или услуг -
2. Изменение стоимости оказанных функций или услуг -
3. Влияние на информированность потребителей и их защиту -
2
Сохранение текущего положения (в произвольной форме описывается текущее состояние, т.е. оценка реализации государственной функции государством)
Для конкурентной среды, которая принимает на себя осуществление функции или оказание услуги
Проведите в произвольной форме описание выгод и издержек каждой альтернативы с обязательным учетом:
1. Влияния на количество и конкурентоспособность, в том числе на инновации и развитие
2. Влияние на занятость, рабочие места
3. Другое
1
Выбранный способ
(В случае выбора нескольких способов передачи, выгоды и издержки описываются на каждый выбранный способ)
1. Влияния на количество и конкурентоспособность, в том числе на инновации и развитие -
2. Влияние на занятость, рабочие места -
3. Другое -
2
Сохранение текущего положения (в произвольной форме описывается текущее состояние, т.е. оценка реализации государственной функции государством)
ШАГ 6: Расчет издержек для способа передачи (из расчета на один календарный год в тысяч тенге)
Альтернатива
Издержки для государства
Издержки для конкурентной среды, которая принимает на себя осуществление функции или оказание услуги
Издержки для потребителя (при отсутствии финансирования за счет государственного бюджета)
Выбранный способ (В случае выбора нескольких способов передачи, стоимость рассчитывается на каждый выбранный способ)
Стоимость передачи государственные функции ____ тысяч тенге в год
Например:

2. Экономикалықты қоса алғанда қылмыстылыққа әсерін
3. Сыбайлас жемқорлық мүмкіндіктеріне әсерін
4. Экологияға әсерін
5. Жұмыспен қамтуға, жұмыс орындарына әсерін
міндетті түрде ескере отырып, әрбір баламаның пайдалары мен шығасыларының сипаттамасын еркін нысанда жасаңыз.
1
Таңдап алынған тәсіл (Бірнеше беру тәсілдері таңдалған жағдайда, пайда мен шығындар әрбір таңдап алынған тәсілге сипатталады)
1. Халықтың денсаулығы, өмірі және қауіпсіздігі (экономикалықты қоса алғанда) үшін тәуекелдер әсері -
2. Экономикалықты қоса алғанда қылмыстылыққа әсері -
3. Сыбайлас жемқорлық мүмкіндіктеріне әсері -
4. Экологияға әсері -
5. Жұмыспен қамтуға, жұмыс орындарына әсері -
2
Ағымдағы жағдайды сақтау (ағымдағы жағдай еркін нысанда сипатталады, яғни мемлекеттің мемлекеттік функцияны іске асыруын бағалау)
Тұтынушылар үшін (көрсетілген функцияның немесе қызметтің нәтижелерін алатын нысаналы топтар)
1. Көрсетілген функциялар немесе қызметтердің алынатын нәтижелерді сапасының өзгеруін
2. Көрсетілген функциялар немесе қызметтер құнының өзгеруін
3. Тұтынушылардың хабардар болуына және оларды қорғауға әсерін
міндетті түрде ескере отырып, әрбір баламаның пайдалары мен шығасыларының сипаттамасын еркін нысанда жасаңыз.
1
Таңдап алынған тәсіл (Бірнеше беру тәсілдері таңдалған жағдайда, пайда мен шығасылар әрбір таңдап алынған тәсілге сипатталады)
1. Көрсетілген функциялар немесе қызметтердің алынған нәтижелердің сапасының өзгеруі -
2. Көрсетілген функциялар немесе қызметтердің құнының өзгеруі -
3. Тұтынушылардың хабардар болуын және оларды қорғаудың әсері -
2
Ағымдағы жағдайды сақтау (ағымдағы жағдай еркін нысанда сипатталады, яғни мемлекеттің мемлекеттік функцияларды іске асыруын бағалау)
Функцияларды жүзеге асыруды немесе қызмет көрсетуді өзіне алатын бәсекелес орта үшін
1. Саны мен бәсекеге қабілеттілігіне, оның ішінде инновациялар мен дамуға әсерін
2. Жұмыспен қамтуға, жұмыс орындарына әсерін
3. Басқасын
міндетті түрде ескере отырып, әрбір баламаның пайдалары мен шығасыларының сипаттамасын еркін нысанда жасаңыз.
1
Таңдап алынған тәсіл (Бірнеше беру тәсілдері таңдалған жағдайда, пайда мен шығасылар әрбір таңдап алынған тәсілге сипатталады)
1. Саны мен бәсекеге қабілеттілігін, оның ішінде инновациялар және дамыту әсері -
2. Жұмыс орындары, жұмыспен қамту әсері-
3. Басқа әсері -
2
Ағымдағы жағдайды сақтау (ағымдағы жағдай еркін нысанда сипатталады, яғни мемлекеттің мемлекеттік функцияларды іске асыруын бағалау)
6-ҚАДАМ: Беру тәсілі үшін шығындарды есептеу (күнтізбелік бір жылға, мың теңге есебімен)
Балама
Мемлекет үшін шығасылар
Функцияларды жүзеге асыруды немесе қызмет көрсетуді өзіне алатын бәсекелес орта үшін шығасылар
Тұтынушы үшін шығасылар (мемлекеттік бюджет есебінен қаржыландыру болмаған кезде)
Таңдап алынған тәсіл (Бірнеше беру тәсілі таңдалған жағдайда құны әрбір таңдап алынған тәсілге есептеледі)
Мемлекеттік функцияларды беру құны жылына ____ мың теңге
Мысалы:

1) инвестиции на содержание штатных единиц, структурных подразделений, обучение персонала, командировочные и др. - ____ тысяч тенге
2) на материально-техническое содержание работников (помещение, оргтехника, канцтовары) ____ тысяч тенге
3) затраты на использование третьих лиц для независимых экспертиз, оценок и заключений____ тысяч тенге
4) иное____ тысяч тенге
Например:
1) стоимость результатов оказанной функции или услуги____ тысяч тенге;
2) затраты на доступность (территориальная отдаленность) ____ тысяч тенге
Сохранение текущего положения
Например:
1) затраты на содержание штатных единиц, структурных подразделений госоргана
2) на материально-техническое содержание работников (помещение, оргтехника, канцтовары)
3) дополнительные затраты (командировочные, премиальные и так далее.)
Например:
1) стоимость результатов оказанной функции или услуги (госпошлина, сбор необходимых документов и экспертиз);
2) затраты на доступность (территориальная отдаленность)
ШАГ 7: Выбор наиболее оптимального способа передачи или сохранение текущего состояния
Рейтинг по эфективности
Выгоды (итог)
Издержки (итог)
Итоговое объяснение почему альтернатива получила соответствующее место в рейтинге
1 МЕСТО
(выбранный способ или сохранение текущего положения) -
2 МЕСТО
(выбранный способ или сохранение текущего положения) -
3 МЕСТО
(выбранный способ или сохранение текущего положения) -
Выбор наилучшей альтернативы (производится на основании сопоставления данных предыдущих таблиц) с определением возможных рисков и механизма реализации
Рейтинг
Возможные риски и непредвиденные последствия
Механизм реализации предлагаемого регулирования (пилот, этапность, альтернатива (передача функции наряду с сохранением ее у госоргана), частичная передача, полная передача)
1 МЕСТО
Рекомендуемая альтернатива в конкретном виде финансирования
1.
2.
3.
1. Сроки и этапы внедрения _________;
2. Уполномоченный орган или заинтересованное лицо, ответственный за внесение изменений и осуществления оценки достижения поставленных индикаторов ______________________.
3. Необходимые мероприятия.
ШАГ 8: Индикатор оценки
1
Определите индикаторы, сопоставляя выгоды передачи госфункции с целями, установленными государственным органом (необходимо информацию взять из опубликованного перечня).
Определите рекомендуемые изменения в системе сбора и анализа информации для более полного мониторинга (возможные индикаторы и что надо сделать, чтобы они стали измеряемы) и указать источники информации, на основании которых будет осуществляться оценка достижения заявленного индикатора
Индикаторы оценки:
1.____________________________(цель госоргана________)
2.____________________________(цель госоргана________)
3.
Отразите источник статистических данных по которым возможно оценить индикаторы (отчетность, доступность, периодичность, источник размещения, опрос и другие.)
2
Планируемое изменение данных, указанных в шаге 1 "данные доказывающие факт существования проблемы и показывающие ее масштаб", в цифровом измерении, показывающих возможные изменения масштаба проблемы в сторону улучшения таких индикаторов как:
- равного доступа для потребителей;
- недопустимости бюрократии и волокиты;
- прозрачности;
- качества и доступности;
- постоянного совершенствования процесса;
- эффективности;
(в описании укажите временные рамки планируемых изменений)
________________________             ________________________________
(Фамилия, имя, отчество (при его наличии) и подпись руководителя инициатора)
"____" ________________ 20___год
________________________                  ________________________________
(Фамилия имя отчества (при его наличии) и подпись исполнителя (координатора)
инициатора с указанием контактных данных (тел, электронный адрес)
Приложение 23
к Методике по проведению
(ведомственных)
функциональных обзоров
деятельности государственных
органов
Хронометраж рабочего дня (Образец)
1.
Наименование государственного органа, в котором проводится хронометраж
Акимат города Астаны
2.
Наименование департамента, в котором проводится хронометраж
-
3.
Наименование структурного подразделения, в котором проводится хронометраж
Управление сельского хозяйства
4.
Должность государственного служащего, за которым проводится хронометраж
Главный специалист
5.
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) государственного служащего, за которым проводится хронометраж
Иванов И.И.
6.
Дата проведения наблюдения в государственном органе
03 августа 2015 года
7.
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) сотрудника Комитета статистики, который проводит хронометраж
Петрова П.П.
Затраты рабочего времени сотрудника структурного подразделения государственного органа.
Наименование работы/действий государственного служащего
Пример:
Примечание (в примечании указывается дополнительная информация о проводимой работе или действиям государственного служащего)
Начало операции (час:минут)
Конец операции (час:минут)
1.
Включил компьютер

1) құрылымдық бөлімшелердің штаттық бірліктерді ұстауға, персоналды оқытуға, іссапар шығыстарына және тағы басқаларға арналған инвестициялар - ____ мың теңге
2) жұмыскерлерді материалдық-техникалық ұстауға (үй-жай, ұйымдастыру техникасы, кеңсе тауарлары) ____ мың теңге
3) тәуелсіз сараптама, бағалау мен қорытындыларға үшінші тұлғаларды пайдалануға арналған шығындар ____ мың теңге
4) өзгелері____ мың теңге
Мысалы:
1) көрсетілген функциялардың немесе қызметтердің нәтижелерінің құны ____ мың теңге;
2) қолжетімділікке аналған шығындар (аумақтық қашықтығы) ____ мың теңге
Ағымдағы жағдайды сақтау
Мысалы:
1) мемлекеттік органның құрылымдық бөлімшелерін, штаттық бірліктерін ұстауға арналған шығындар
2) жұмыскерлерді материалдық-техникалық ұстауға (үй-жай, ұйымдастыру техникасы, кеңсе тауарлары)
3) қосымша шығындар (іссапар шығыстары, сыйлықақылар және тағы басқалар)
Мысалы:
1) функциялардың немесе қызметтердің көрсетілген нәтижелерінің құны(мемлекеттік баж, қажетті құжаттарды жинау және сараптама);
2) қолжетімділікке арналған шығындар (аумақтық қашықтығы)
7-ҚАДАМ: Ең оңтайлы беру тәсілін таңдау немесе ағымдағы жағдайды сақтау
Тиімділігі бойынша рейтинг
Пайда (жиыны)
Шығасылар (жиыны)
Баламаның рейтингте тиісті орын алуының қорытынды түсініктемесі
1 - ОРЫН
(таңдап алынған тәсіл немесе ағымдағы жағдайды сақтау) -
2 - ОРЫН
(таңдап алынған тәсіл немесе ағымдағы жағдайды сақтау) -
3 - ОРЫН
(таңдап алынған тәсіл немесе ағымдағы жағдайды сақтау) -
Іске асырудың ықтимал тәуекелдері мен тетігін айқындай отырып, ең үздік баламаны таңдау (алдыңғы кестелердің деректерін салыстыру негізінде жүргізіледі)
Рейтинг
Ықтимал тәуекелдер және күтпеген салдар
Ұсынылып отырған реттеуді іске асыру тетігі (пилот, кезеңділігі, балама (функцияны мемлекеттік органдарда сақтай отырып беру), ішінара беру, толық беру)
1 - ОРЫН
Нақты қаржыландыру түрінде ұсынылатын балама
1.
2.
3.
1. Енгізу мерзімдері және кезеңдері _________;
2. Өзгерістер енгізуге және қойылған индикаторлардың жетістіктерін бағалауды жүзеге асыруға жауапты уәкілетті орган немесе мүдделі тұлға ______________________.
3. Қажетті іс-шаралар.
8-ҚАДАМ: Бағалау индикаторы
1
Мемлекеттік орган белгілеген мақсаттар, мемлекеттік функцияны беру пайдасын салыстыра отырып, индикаторларды анықтаңыз (ақпаратты жарияланған тізбеден алу қажет).
Неғұрлым толық мониторинг үшін ақпарат жинау және талдау жүйесінде ұсынылатын өзгерістерді анықтаңыз (ықтимал индикаторлар және олар өлшенетін болуы үшін олар не істеу керек) және олардың негізінде мәлімденген индикаторға қол жеткізуді бағалау жүзеге асырылатын ақпарат көздерін көрсету қажет
Бағалау индикаторлары:
1.____________________________( мемлекеттік органның мақсаты ________)
2.____________________________( мемлекеттік органның мақсаты ________)
3.
Индикаторларды бағалау мүмкіндігі бойынша статистикалық деректер көзін көрсетіңіз (есептілік, қолжетімділік, кезеңділік, орналастыру көзі, пікіртерім және басқалар.)
2
Цифрлық өлшемде, "мәселенің болу фактісін дәлелдейтін және оның ауқымын көрсететін деректер" деген 1- қадамда көрсетілген, жоспарланатын деректердің өзгерісі, ықтимал өзгерістерін көрсететін проблема ауқымының жақсаруы жағына қарай мынадай индикаторлардың:
- тұтынушылар үшін тең қолжетімділік жеткізу;
- төрешілдікке және сөзбұйдалыққа жол бермеу,
- ашықтық;
- сапа және қолжетімділік;
- процесті үнемі жетілдіру;
- тиімділік;
(жоспарланатын өзгерістердің уақыт шектерін сипаттамада көрсетіңіз)
________________________ _______________________________________________________
(Тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда) және бастамашы басшысының қолы)
20___жылғы "____" ________________
________________________                  ________________________________
(Байланыс деректерін (телефон, электрондық мекенжайын) көрсете отырып, бастамашы
орындаушысының (үйлестірушісінің) тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда) және қолы.
Мемлекеттік органдардың
қызметіне салалық
(ведомстволық)
функционалдық шолу жүргізу
жөніндегі әдістемесіне
23-қосымша
Жұмыс күнінің өзіндік келбетін жасау картасы (Үлгі)
1.
Хронометраж жүргізілетін мемлекеттік органның атауы
Астана қаласының әкімдігі
2.
Хронометраж жүргізілетін департаменттің атауы
-
3.
Хронометраж жүргізілетін құрылымдық бөлімшенің атауы
Ауыл шаруашылығы басқармасы
4.
Хронометраж жүргізілетін мемлекеттік қызметшінің лауазымы
Бас маман
5.
Хронометраж жүргізілетін мемлекеттік қызметшінің тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда)
Иванов И.И.
6.
Мемлекеттік органда бақылау жүргізу күні
2015 жылғы 3 тамыз
7.
Хронометражды жүргізетін Статистика комитеті қызметкерінің тегі, аты, әкесінің аты ( болған жағдайда)
Петрова П.П.
Мемлекеттік органның құрылымдық бөлімшесі қызметкерінің жұмсаған жұмыс уақыты
Жұмыстың атауы/мемлекеттік қызметшінің іс-қимылы
Мысалы:
Ескертпе (Ескертпеде мемлекеттік қызметшінің жүргізетін жұмысы немесе іс-қимыл туралы қосымша ақпарат көрсетіледі)
Операцияның басталуы (сағат:мин)
Операцияның аяқталуы (сағ:мин)
1.
Компьютерді қосты

9:00
9:05
2.
Запустил программу единая система электронного документооборота
9:06
9:08
3.
9:09
10:00
4.
10:00
10:05
5.
10:06
10:10
6.
10:11
10:30
7.
10:35
10:55
8.
10:56
11:05
9.
11:06
11:30
10.
14:55
11.
14:56
16:00
ИТОГО время затраченное на работу (по функционалу)
6 часов
ИТОГО время затраченное по нецелевому назначению (перекур, уборная, разговор по телефону и так далее.)
2 часа
Заключительное мнение (в произвольной форме изложения) по хронометражной работе проведенного за текущий день:
_______________________________________________________________________________________________________
Фамилия имя отчества (полностью):
____________________________________________________
Дата:
____________________________________________________
Подпись:
____________________________________________________
Приложение 24
к Методике по проведению
(ведомственных)
функциональных обзоров
деятельности государственных
органов
Хронометраж выполняемых работ
Функции структурного подразделения государственного органа
Поступления
Автор поручения
Соисполнители (количество)
Время затраченное на рассмотрение и формирование (бизнес-процессы) проекта ответа исполнителем
Фактически исполнен
Общее время затраченное на исполнение (закрытие) документа
Время затраченное по нецелевому назначению
дата
время
дата
время
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Основные функции
1
вырабатывает предложения по формированию основных направлений административной реформы;
разработка нормативно правовых актов
рассмотрение нормативно правовых актов
рассмотрение писем Администрация президента, Канцелярия премьер - министра
изучение действующего законодательства
анализ текущих проблем
анализ международного опыта
формирование запроса в центральный государственный орган и местный государственный орган для предложений
анализ представленной информации
выработка общих рекомендаций и предложений
обобщение проанализированной и представленной информации
формирование проекта ответа (предложений)
согласование с руководством проекта ответа (предложений)
доработка проекта ответа (предложений)
согласование с руководством проекта ответа (предложений)
подписание проекта ответа (предложений)
отправка
телефонные переговоры
посещение других кабинетов для согласования
организация совещания
2
ИТОГО
.....
.....
Руководитель
структурного подразделения
Исполнитель
Приложение 25
к Методике по проведению
(ведомственных) функциональных
обзоров деятельности
государственных органов
Форма
Нормативы трудоемкости выполнения стандартных функций структурного подразделения
______________________ за период __________________ года
№ п/п
Наименование работ
Лимит штатной численности, единиц.
Кратность повторения работ

9:00
9:05
2.
ЭҚАБЖ бағдарламасын іске қосты
9:06
9:08
3.
9:09
10:00
4.
10:00
10:05
5.
10:06
10:10
6.
10:11
10:30
7.
10:35
10:55
8.
10:56
11:05
9.
11:06
11:30
10.
14:55
11.
14:56
16:00
жұмысқа жұмсаған жалпы уақыты (функционал бойынша)
6 сағат
Нысаналы емес мақсаты бойынша жұмсаған жалпы уақыты (жұмыс арасындағы қысқа үзіліс, дәретхана, телефонмен тілдесу және тағы басқалар)
2 сағат
Ағымдағы күні жүргізілген хронометраждық жұмыс бойынша қорытынды пікір (еркін нысанда жазу):
________________________________________________________________________________
тегі, аты, әкесінің аты (толығымен)
________________________________________________
Күні
________________________________________________
Қолы:
_________________________________________
Мемлекеттік органдардың
қызметіне салалық
(ведомстволық)
функционалдық шолу жүргізу
жөніндегі әдістемесіне
24-қосымша
Орындалатын жұмыстар хронометражы
Мемлекеттік органның құрылымдық бөлімшесінің функциялары
Келіп түсуі
Тапсырманың авторы
Бірлесіп орындаушылар (саны)
Орындаушының жауап жобасын қарауға және қалыптастыруға (бизнес-процестерді) жұмсаған уақыты
Іс-жүзінде орындалды
Құжатты орындауға (жабуға) жұмсалған жалпы уақыт
Мақсатты жұмсалмаған уақыт
күні
уақыты
күні
уақыты
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Негізгі функциялар
1
Әкімшілік реформаның негізгі бағыттарын қалыптастыру бойынша ұсыныстарды әзірлейді
Нормативтік құқықтық актілер әзірлеу
Нормативті құқықтық актілерді қарау
Президент Әкімшілігі, Премьер-Министрдің Кеңсесі хаттарын қарау
қолданыстағы заңнаманы зерделеу
ағымдағы проблемаларды талдау
халықаралық тәжірибені талдау
Орталық мемлекеттік орган және жергілікті атқарушы органға ұсыныстар үшін сұрау салу дайындау
берілген ақпаратты талдау
жалпы ұсынымдар мен ұсыныстарды әзірлеу
талданған және ұсынылған ақпаратты қорыту
жауап жобасын қалыптастыру
жауап жобасын (ұсыныстарды) басшымен келісу
жауап жобасын (ұсыныстарды) пысықтау
жауап жобасын (ұсыныстарды) басшылықпен келісу
жауап жобасына (ұсыныстарға) қол қою
жіберу
телефонмен тілдесу
келісу үшін басқа кабинеттерге бару
кеңес ұйымдастыру
ЖИЫНЫ
2
мемлекетті басқару жүйесін жетілдіру және жаңғырту бойынша ұсыныстарды әзірлейді
.....
.....
Құрылымдық бөлімшенің басшысы
Орындаушы
Мемлекеттік органдардың
қызметіне салалық
(ведомстволық)
функционалдық шолу жүргізу
жөніндегі әдістемесіне
25-қосымша
Нысан
_______________________ жылғы ____________________ кезеңдегі құрылымдық бөлімшелердің стандартты функцияларды орындауының еңбек сыйымдылығы нормативтері
р/с
Жұмыс атауы
Штат санының лимиті, бірл.
Жұмысты қайталау еселігі, Е

Фактическая трудоемкость, в человек/час с 2.02.15 г. по 26.02.15 г.
Суммарные значения min/max фактической трудоемкости, человек/часах
Средние суммарные значения фактической трудоемкости, человек/часах (переработка/ недоработка часов)
Общее количество фактических человек/часов с учетом утвержденного лимита
Разница между суммарным значением фактической трудоемкости и общим количеством утвержденных человек/часов
Показатель избытка / недостатка штатных единиц
Расчет оптимальной штатной численности, единиц.
min
max
min
max
1
2
3
4
5
6

2.02.15ж. бастап 26.02.15жадам/сағат нақты еңбек сайымдылығы нысаны
Адам/сағат нақты еңбек сайымдылығының mix/max жиынтық мәні
Нақты еңбек сайымдылығының орташа жиынтық мәні, адам/сағатта (асыра орындалған/толық орындамаған сағаттар)
Бекітілген лимитті ескерек отырып, нақты адам/сағат жалпы саны
Нақты еңбек сайымдылығының жиынтық мәні мен бекітілген адам/сағаттағы жалып санының арасындағы айырма
Штат бірлігінің артықтығының/жетіспеушілігінің көрсеткіші
Оңтайлы штат санын есептеу, бірл.
min
max
min
max
1
2
3
4
5
6

9 (7)
10 (11*количество рабочих человек/час. в периоде)
11 (9-10)
12 (11/количество рабочих человек/час. в периоде)
13 (3-12)
1
Рассмотрение проектов Указа
*
*
*
*
*
2
Разработка проекта Указа
*
*
*
*
*
3
Разработка проекта Закона
*
*
*
*
*
4
Разработка проекта постановления
*
*
*
*
*
5
Рассмотрение депутатских запросов
*
*
*
*
*
6
Рассмотрение писем Канцелярия Премьер-Министра и подготовка ответа
*
*
*
*
*
7
Рассмотрение писем Администрации Президента и подготовка ответа
*
*
*
*
*
8
Рассмотрение писем центральный государственный орган и подготовка ответа
*
*
*
*
*
9
Рассмотрение писем местный исполнительный орган
*
*
*
*
*
10
Рассмотрение проекта закона
*
*
*
*
*
11
Рассмотрение проекта постановление Правительства
Республики Казахстан
*
*
*
*
*
12
рассмотрение внутренних писем
*
*
*
*
*
13
рассмотрение обращений граждан
*
*
*
*
*
14
рассмотрение обращений от других организаций
*
*
*
*
*
15
Подготовка доклада, справки, презентационных материалов
*
*
*
*
*
16
Организация совещаний
*
*
*
*
*
17
Участие на совещаниях
*
*
*
*
*
18
Рассмотрение аналитических отчетов
*
*
*
*
*
19
Письма требующие ознакомления, но не требующие ответа
*
*
*
*
*
20
Подготовка информации в табличной форме по запросу структурных подразделений
*
*
*
*
*
21
*
*
*
*
*
22
*
*
*
*
*
Итого
8
Примечание: Поправочный коэффициент 1,52
Приложение 26
к Методике по проведению
(ведомственных)
функциональных обзоров
деятельности государственных
органов
Форма
Стадия 8. Подготовка рекомендаций для государственного органа

9 (7
10(/ сағ жұмыс істейтін адамдардың 11 *саны.)
11 (9-10)
12 (/ сағ жұмыс істейтін адамдардың 11/саны. Кезеңде
13 (3-12)
1
Жарлық жобаларын қарау
*
*
*
*
*
2
Жарлық жобасын әзірлеу
*
*
*
*
*
3
Заң жобасын әзірлеу
*
*
*
*
*
4
Қаулы жобасын әзірлеу
*
*
*
*
*
5
Депутаттық сауалдарды қарау
*
*
*
*
*
6
Премьер-Министрдің Кеңсесі хаттарын қарау және жауап
*
*
*
*
*
7
Президент Әкімшілігі хаттарын қарау және жауабын дайындау
*
*
*
*
*
8
Орталық атқарушы орган хаттарын қарау және жауап
*
*
*
*
*
9
жергілікті ақарушы орган
*
*
*
*
*
10
Заң жобасын қарау
*
*
*
*
*
11
Қазақстан Республикасының Үкіметі қаулыларын қарау
*
*
*
*
*
12
ішкі хаттарды қарау
*
*
*
*
*
13
азаматтардың өтініштерін қарау
*
*
*
*
*
14
басқа ұйымдардың хаттарын қарау
*
*
*
*
*
15
Баяндамаларды, анықтамаларды, таныстырылым материалдарын дайындау
*
*
*
*
*
16
Кеңестер ұйымдастыру
*
*
*
*
*
17
Кеңестерге қатысу
*
*
*
*
*
18
Талдамалық есептерді дайындау
*
*
*
*
*
19
Танысуды талап ететін, бірақ жауап талап етпейтін хаттар
*
*
*
*
*
20
Құрылымдық бөлімшелердің өтініші бойынша кесте нысанында ақпарат дайындау
*
*
*
*
*
21
*
*
*
*
*
22
*
*
*
*
*
ЖИЫНЫ
8
Ескертпе: Түзету коэффиценті 1,52
Мемлекеттік органдардың
қызметіне салалық
(ведомстволық)
функционалдық шолу жүргізу
жөніндегі әдістемесіне
26-қосымша
Нысан
8-саты. Мемлекеттік орган үшін ұсынымдар дайындау