Об утверждении Перечня видов судебных экспертиз, проводимых органами судебной экспертизы, и экспертных специальностей, квалификация по которым присваивается Министерством юстиции Республики Казахстан
Приказ Министра юстиции Республики Казахстан от 27 марта 2017 года № 306. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 7 апреля 2017 года № 14992.
В соответствии с пунктом 3) статьи 12 Закона Республики Казахстан от 10 февраля 2017 года "О судебно-экспертной деятельности" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемый Перечень видов судебных экспертиз, проводимых органами судебной экспертизы, и экспертных специальностей, квалификация по которым присваивается Министерством юстиции Республики Казахстан.
2. Признать утратившими силу некоторые приказы Министра юстиции Республики Казахстан согласно приложению к настоящему приказу.
3. Департаменту организации экспертной деятельности Министерства юстиции Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней со дня государственной регистрации настоящего приказа направление копий настоящего приказа в бумажном и электронном виде, заверенные электронной цифровой подписью лица, уполномоченного подписывать настоящий приказ, для включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
3) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства юстиции Республики Казахстан.
4. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего заместителя Министра юстиции Республики Казахстан.
5. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр юстиции
Республики Казахстан
М. Бекетаев
Утвержден
приказом Министра юстиции
Республики Казахстан
от 27 марта 2017 года № 306
Перечень видов судебных экспертиз, проводимых органами судебной экспертизы, и экспертных специальностей, квалификация по которым присваивается Министерством юстиции Республики Казахстан

Сот сараптамасы органдары жүргізетін сот сараптамалары түрлерінің және біліктілігін Қазақстан Республикасының Әділет министрлігі беретін сараптама мамандықтарының тізбесін бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Әділет министрінің 2017 жылғы 27 наурыздағы № 306 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2017 жылғы 7 сәуірде № 14992 болып тіркелді.
"Сот-сараптама қызметі туралы" 2017 жылғы 10 ақпандағы Қазақстан Республикасы Заңының 12-бабының 3) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Сот сараптамасы органдары жүргізетін сот сараптамалары түрлерінің және біліктілігін Қазақстан Республикасының Әділет министрлігі беретін сараптама мамандықтарының тізбесі бекітілсін.
2. Осы бұйрыққа қосымшаға сәйкес Қазақстан Республикасы Әділет министрінің кейбір бұйрықтарының күші жойылды деп танылсын.
3. Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің Сараптама қызметін ұйымдастыру департаменті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрық мемлекеттік тіркелген күннен бастап күнтізбелік он күн ішінде осы бұйрыққа қол қоюға уәкілетті тұлғаның электрондық цифрлық қолтаңбамен расталған осы бұйрықтың қағаз және электрондық түрдегі көшірмелерін Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне енгізу үшін жіберуді;
3) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды қамтамасыз етсін.
4. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Әділет министрінің жетекшілік ететін орынбасарына жүктелсін.
5. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Әділет министрі
М. Бекетаев
Қазақстан Республикасы
Әділет министрінің
2017 жылғы 27 наурыздағы
№ 306 бұйрығымен
бекітілді
Сот сараптамасы органдары жүргізетін сот сараптамалары түрлерінің және біліктілігін Қазақстан Республикасының Әділет министрлігі беретін сараптама мамандықтарының тізбесі

Сноска. Перечень с изменениями, внесенными приказами Министра юстиции РК от 12.12.2017 № 1568 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 08.06. 2018 № 899 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 28.06.2024 № 553 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Вид экспертизы
Экспертная специальность
Шифр специальности
1.
Судебная экспертиза документов
Судебно-экспертное исследование почерка и подписей
1.1
Судебно-техническое исследование документов
1.2
Судебно-автороведческое исследование
1.3
2.
Судебная портретная экспертиза
Судебно-экспертное габитологическое исследование
2.1
3.
Судебная видеофонографическая экспертиза
"Судебно-экспертное фонографическое исследование. Спектральное (инструментальное) исследование голоса и звучащей речи";
3.1
"Судебно-экспертное фонографическое исследование. Аудитивное и лингвистическое исследования голоса и звучащей речи";
3.2
4.
Судебная фототехническая экспертиза
Судебно-экспертное фототехническое исследование
4.1
5.
Судебная трасологическая экспертиза
Судебно-экспертное трасологическое исследование
5.1
6.
Судебная баллистическая экспертиза
Судебно-экспертное баллистическое исследование
6.1
7.
Судебная экспертиза веществ и материалов
Судебно-экспертное исследование лакокрасочных материалов, покрытий и полимерных материалов
7.1
Судебно-экспертное исследование нефтепродуктов и горюче-смазочных материалов
7.2
Судебно-экспертное исследование металлов и сплавов
7.3
Судебно-экспертное исследование почв
7.4
Судебно-экспертное исследование волокнистых материалов и изделий из них
7.5
Судебно-экспертное исследование спиртосодержащих жидкостей
7.6
Судебно-экспертное исследование специальных химических веществ
7.7
Судебно-экспертное исследование изделий из стекла, керамики и силикатных строительных материалов
7.8
8.
Судебная экспертиза обстоятельств дорожно-транспортных происшествий и транспортных средств
Судебно-экспертное исследование обстоятельств дорожно-транспортных происшествий
8.1
Судебно-экспертное транспортно-трасологическое исследование
8.2
Судебно-экспертное исследование транспортных средств
8.3
Судебно-экспертное исследование технического состояния дороги, дорожных условий на месте ДТП
8.4
9.
Судебная экономическая экспертиза
Судебно-экспертное исследование хозяйственных операций
9.1
Судебно-экспертное бухгалтерское исследование
9.2
Судебно-экспертное финансово-кредитное исследование
9.3
Судебно-экспертное финансово-бюджетное исследование
9.4
10.
Судебная товароведческая экспертиза
Судебно-экспертное товароведческое исследование непродовольственных товаров

Ескерту. Тізбеге өзгерістер енгізілді – ҚР Әділет министрінің 12.12.2017 № 1568 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 08.06.2018 № 899 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 28.06.2024 № 553 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.
Сараптама түрі
Сарапшылық мамандық
Мамандық шифрі
1
Құжаттардың сот сараптамасы
Жазу мен қолтаңбаны сот-сараптамалық зерттеу
1.1
Құжаттарды сот-техникалық зерттеу
1.2
Сот автортану зерттеуі
1.3
2
Сот портреттік сараптамасы
Сот-сараптамалық габитологиялық зерттеу
2.1
3
Сот бейнефонографиялық сараптамасы
"Сот-сараптамалық бейнефонографиялық зерттеу.
Дауысты және дыбысталған сөздерді спектральді (аспаптық) зерттеу"
3.1
"Сот-сараптамалық бейнефонографиялық зерттеу.
Дауыс және дыбысталған сөздерді аудитивтік және лингвистикалық зерттеу"
3.2
4
Сот фототехникалық сараптамасы
Сот-сараптамалық фототехникалық зерттеу
4.1
5
Сот трасологиялық сараптамасы
Сот-сараптамалық трасологиялық зерттеу
5.1
6
Сот баллистикалық сараптамасы
Сот-сараптамалық баллистикалық зерттеу
6.1
7
Заттар мен материалдардың сот сараптамасы
Лакты бояу материалдарын, жабындар мен полимер материалдарын сот-сараптамалық зерттеу
7.1
Мұнай өнімдері мен жанар-жағармай материалдарын сот-сараптамалық зерттеу
7.2
Металдар мен қорытпаларды сот-сараптамалық зерттеу
7.3
Топырақты сот-сараптамалық зерттеу
7.4
Талшықтық материалдар мен олардан жасалған бұйымдарды сот-сараптамалық зерттеу
7.5
Спирт құрамды сұйықтықтарды сот-сараптамалық зерттеу
7.6
Арнайы химиялық заттарды сот-сараптамалық зерттеу
7.7
Әйнектен, керамикадан және силикат құрылыс материалдарынан жасалған бұйымдарды сот-сараптамалық зерттеу
7.8
8
Жол-көлік оқиғасы жағдайлары мен көлік құралдарының сот сараптамасы
Жол-көлік оқиғасы жағдайларын сот-сараптамалық зерттеу
8.1
Сот-сараптамалық көлік-трасологиялық зерттеу
8.2
Көлік құралдарын сот-сараптамалық зерттеу
8.3
ЖКО орнындағы жолдың техникалық күйін, жол жағдайларын сот-сараптамалық зерттеу
8.4
9
Сот экономикалық сараптамасы
Шаруашылық операцияларын сот-сараптамалық зерттеу
9.1
Сот-сараптамалық бухгалтерлік зерттеу
9.2
Сот-сараптамалық қаржы-несиелік зерттеу
9.3
Сот-сараптамалық қаржы-бюджеттік зерттеу
9.4
10
Сот тауартану сараптамасы
Азық-түлік емес тауарларды сот-сараптамалық тауартану зерттеуі

31.1
Приложение
к приказу Министра юстиции
Республики Казахстан
от 27 марта 2017 года № 306
Перечень утративших сил некоторых приказов Министра юстиции Республики Казахстан
1. Приказ Министра юстиции Республики Казахстан от 26 января 2015 года № 52 "Об утверждении Перечня видов судебных экспертиз, производимых в органах судебной экспертизы Министерства юстиции Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 10277, опубликованный в информационно-правовой системе "Әділет" от 26 марта 2015 года);
2. Приказ Министра юстиции Республики Казахстан от 22 июня 2015 года № 348 "О внесении изменении и дополнений в приказ Министра юстиции Республики Казахстан от 26 января 2015 года № 52 "Об утверждении Перечня видов судебных экспертиз, производимых в органах судебной экспертизы Министерства юстиции Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 11482, опубликованный в информационно-правовой системе "Әділет" от 09 июля 2015 года);
3. Приказ Министра юстиции Республики Казахстан от 31 мая 2016 года № 374 "О внесении дополнения в приказ Министра юстиции Республики Казахстан от 26 января 2015 года № 52 "Об утверждении Перечня видов судебных экспертиз, производимых в органах судебной экспертизы Министерства юстиции Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 13859,опубликованный в информационно-правовой системе "Әділет" от 13 июля 2016 года).

31.1
Қазақстан Республикасы
Әділет министрінің
2017 жылғы 27 наурыздағы
306 бұйрығына
қосымша
Қазақстан Республикасы Әділет министрінің күші жойылған кейбір бұйрықтарының тізімі
1. "Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің Сот сараптамасы органдарында жүргізілетін сот сараптамалары түрлерінің тізбесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Әділет министрінің 2015 жылғы 26 қаңтардағы № 52 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10277 болып тіркелген, 2015 жылғы 26 наурызда "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде жарияланған);
2. "Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің Сот сараптамасы органдарында жүргізілетін сот сараптамалары түрлерінің тізбесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Әділет министрінің 2015 жылғы 26 қаңтардағы № 52 бұйрығына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Әділет министрінің 2015 жылғы 22 маусымдағы № 348 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11482 болып тіркелген, 2015 жылғы 09 шілдеде "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде жарияланған);
3. "Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің Сот сараптамасы органдарында жүргізілетін сот сараптамалары түрлерінің тізбесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Әділет министрінің 2015 жылғы 26 қаңтардағы № 52 бұйрығына толықтыру енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Әділет министрінің 2016 жылғы 31 мамырдағы № 374 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 13859 болып тіркелген, 2016 жылғы 13 шілдеде "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде жарияланған).