Об утверждении Правил аттестации судебных экспертов
Приказ Министра юстиции Республики Казахстан от 30 марта 2017 года № 336. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 25 апреля 2017 года № 15033.
В соответствии с подпунктом 18) статьи 12 Закона Республики Казахстан "О судебно-экспертной деятельности" (далее - Закон) и с подпунктом 1) статьи 10 Закона Республики Казахстан от 15 апреля 2013 года "О государственных услугах" ПРИКАЗЫВАЮ:
Сноска. Преамбула в редакции приказа и.о. Министра юстиции РК от 21.05.2020 № 43 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования).
1. Утвердить Правила аттестации судебных экспертов согласно приложению 1 к настоящему приказу.
2. Признать утратившими силу некоторые приказы Министра юстиции Республики Казахстан согласно приложению 2 к настоящему приказу.
3. Департаменту по организации экспертной деятельности Министерства юстиции Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней со дня государственной регистрации настоящего приказа направление копий настоящего приказа в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Республиканский центр правовой информации Министерства юстиции Республики Казахстан" для размещения в Эталонном контрольном банке нормативных правовых актов Республики Казахстан;
3) размещение настоящего приказа на официальном интернет-ресурсе Министерства юстиции Республики Казахстан.
4. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего заместителя Министра юстиции Республики Казахстан.
5. Настоящий приказ вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования.
Министр М. Бекетаев
"СОГЛАСОВАНО"
Министр информации и коммуникаций
Республики Казахстан
____________ Д. Абаев
30 марта 2017 года
"СОГЛАСОВАНО"
Министр национальной экономики
Республики Казахстан
____________ Т. Сулейменов
30 марта 2017 года
Утверждены приказом
Министра юстиции
Республики Казахстан
от 30 марта 2017 года № 336
Правила аттестации судебных экспертов
Сноска. Правила в редакции приказа и.о. Министра юстиции РК от 21.05.2020 № 43 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования).
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила аттестации судебных экспертов (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 18) статьи 12 Закона Республики Казахстан от 10 февраля 2017 года "О судебно-экспертной деятельности" (далее - Закон) и с подпунктом 1) статьи 10 Закона Республики Казахстан от 15 апреля 2013 года "О государственных услугах" (далее - Закон "О государственных услугах") и определяют порядок оказания государственных услуг "Аттестация судебных экспертов" и "Аттестация судебно-медицинских, судебно-психиатрических, судебно-наркологических экспертов" (далее – государственные услуги).

Сот сарапшыларын аттестаттау қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Әділет министрінің 2017 жылғы 30 наурыздағы № 336 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2017 жылғы 25 сәуірде № 15033 болып тіркелді.
"Сот сараптамасы қызметі туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 12-бабының 18) тармақшасына және 2013 жылғы 15 сәуірдегі "Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 10-бабы 1) тармақшасына сәйкес" БҰЙЫРАМЫН:
Ескерту. Кіріспе жаңа редакцияда - ҚР Әділет министрінің м.а. 21.05.2020 № 43 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. Осы бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес Сот сарапшыларын аттестаттау қағидалары бекітілсін.
2. Осы бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес Қазақстан Республикасы Әділет министрінің кейбір бұйрықтарының күші жойылды деп танылсын.
3. Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің Сараптама қызметін ұйымдастыру департаменті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіпте:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты мемлекеттік тіркелген күнінен бастап күнтізбелік он күн ішінде осы бұйрықтың көшірмелерін Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне орналастыру үшін "Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің Республикалық құқықтық ақпарат орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жіберуді;
3) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің ресми интернет-ресурсына орналастыруды қамтамасыз етсін.
4. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Әділет министрінің жетекшілік ететін орынбасарына жүктелсін.
5. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Министр М. Бекетаев
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Ақпарат және коммуникациялар министрі
____________ Д. Абаев
2017 жылғы 30 наурыз
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Ұлттық экономика министрі
____________ Т. Сүлейменов
2017 жылғы 30 наурыз
Қазақстан Республикасы
Әділет министрінің
2017 жылғы 30 наурыздағы
№ 336 бұйрығына
1-қосымша
Сот сарапшыларын аттестаттау қағидалары
Ескерту. Қағида жаңа редакцияда - ҚР Әділет министрінің м.а. 21.05.2020 № 43 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Сот сарапшыларын аттестаттау қағидалары (бұдан әрі - Қағидалар) "Сот-сараптамасы қызметі туралы" 2017 жылғы 10 ақпандағы Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі - Заң) 12-бабының 18) тармақшасына және "Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер туралы" 2013 жылғы 15 сәуірдегі Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі - "Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер туралы" Қазақстан Республикасы Заңы) 10-бабы 1) тармақшасына сәйкес әзірленді және "Сот сарапшыларын аттестаттау" және "Сот-медициналық, сот-психиатриялық, сот-наркологиялық сарапшыларды аттестаттау" мемлекеттік көрсетілетін қызметтерді көрсету тәртібін айқындайды.

2. В настоящих Правилах предусмотрены следующие основные понятия:
1) Единый контакт-центр – юридическое лицо, определенное Правительством Республики Казахстан, выполняющее функции информационно-справочной службы по предоставлению услугополучателям информации по вопросам оказания государственных и иных услуг, а также государственным органам – информации по вопросам оказания информационно-коммуникационных услуг;
2) государственная услуга – одна из форм реализации отдельных государственных функций, осуществляемых в индивидуальном порядке по обращению или без обращения услугополучателей и направленных на реализацию их прав, свобод и законных интересов, предоставление им соответствующих материальных или нематериальных благ;
3) очередная аттестация судебного эксперта – периодически осуществляемая процедура каждые пять лет, за исключением лиц, осуществляющих судебно-экспертную деятельность более двадцати лет;
4) внеочередная аттестация судебного эксперта – процедура в случае несоответствия судебного эксперта квалификационным требованиям, установленным статьей 20 Закона;
5) аттестация судебного эксперта (далее - аттестация) – процедура в которую входит очередная и внеочередная аттестация по определению соответствия судебного эксперта квалификационным требованиям, установленным Законом;
6) судебный эксперт (далее – услугополучатель) – судебные, судебно-медицинские, судебно-наркологические и судебно-психиатрические эксперты, являющиеся сотрудниками органа судебных экспертиз, а также лица, занимающиеся судебно-экспертной деятельностью на основании лицензии;
7) веб-портал "электронного правительства" www.egov.kz, www.elicense.kz (далее – портал) – информационная система, представляющая собой единое окно доступа ко всей консолидированной правительственной информации, включая нормативную правовую базу, и к государственным услугам, услугам по выдаче технических условий на подключение к сетям субъектов естественных монополий и услугам субъектов квазигосударственного сектора, оказываемым в электронной форме;
8) электронная цифровая подпись (далее – ЭЦП) – набор электронных цифровых символов, созданный средствами электронной цифровой подписи и подтверждающий достоверность электронного документа, его принадлежность и неизменность содержания.
3. Услугополучатели, находившиеся в отпуске по уходу за детьми, аттестуются не ранее, чем через три месяца и не позднее шести месяцев после выхода на службу.
Глава 2. Порядок оказания государственных услуг

2. Осы Қағидаларда келесі негізгі түсініктер қарастырылған:
1) Бірыңғай байланыс-орталығы -ақпараттық-коммуникациялық, мемлекеттік қызметтер және өзге де қызметтер көрсету мәселелері жөніндегі ақпаратты көрсетілетін қызмет алушыларға, сондай-ақ ақпараттық-коммуникациялық қызметтер көрсету мәселелері жөніндегі ақпаратты мемлекеттік органдарға ұсыну бойынша ақпараттық-анықтамалық қызметінің функцияларын орындайтын Қазақстан Республикасының Үкіметі анықтайтын заңды тұлға;
2) мемлекеттік көрсетілетін қызмет - көрсетілетін қызметті алушылардың өтініш жасауы бойынша немесе өтініш жасауынсыз жеке тәртіппен жүзеге асырылатын және олардың құқықтарын, бостандықтары мен заңды мүдделерін іске асыруға, оларға тиісті материалдық немесе материалдық емес игіліктер беруге бағытталған жекелеген мемлекеттік функцияларды іске асыру нысандарының бірі;
3) сот сарапшысын кезекті аттестаттау - сот-сараптама қызметін жиырма жылдан аса жүзеге асырған адамдарды қоспағанда, әрбір бес жыл сайын кезеңмен өткізілетін рәсім;
4) сот сарапшысын кезектен тыс аттестаттау - Заңның 20-бабымен белгіленген біліктілік талаптарына сот сарапшысының сәйкес келмеген жағдайдағы жүргізілетін рәсім;
5) сот сарапшысын аттестаттау (бұдан әрі - аттестация) - Заңмен белгіленген біліктілік талаптарына сот сарапшысының сәйкес келуін айқындау бойынша кезекті және кезектен тыс аттестаттауды қамтитын рәсім;
6) сот сарапшысы (бұдан әрі - көрсетілетін қызметті алушы) - сот сараптамалары органының қызметкерлері болып табылатын сот, сот-медициналық, сот-наркологиялық және сот-психиатриялық сарапшылар, сондай-ақ, лицензия негізінде сот-сараптамасы қызметімен айналысатын адамдар;
7) "электрондық үкіметтің" веб-порталыwww.egov.kz., www.elicense.kz (бұдан әрі - портал) - нормативтік құқықтық базаны қоса алғанда, барлық шоғырландырылған үкіметтік ақпаратқа және электрондық нұсқада көрсетілетін мемлекеттік қызметтерге, табиғи монополия субъектілерінің желілеріне қосудың техникалық шарттарын беру қызметтерге және квазимемлекеттік сектор субъектілері қызметтеріне қолжетімділіктің бірыңғай терезесін білдіретін ақпараттық жүйе;
8) электрондық цифрлық қолтаңба (бұдан әрі - ЭЦҚ) -электрондық цифрлық қолтаңбамен құрылған және электрондық құжаттың түпнұсқалығын, оның тиесілігін және мазмұнның өзгермейтіндігін растайтын электрондық цифрлық нышандар жиынтығы.
3. Бала күтімі демалысында болған көрсетілетін қызметті алушылар қызметке шыққаннан кейін үш айдан кейін не алты айдан кешіктірілмей аттестатталады.
2-тарау. Мемлекеттік көрсетілетін қызметтерді көрсету тәртібі

4. Список лиц, занимающихся судебно-экспертной деятельностью на основании лицензии, подлежащих аттестации, утверждается приказом Министра юстиции Республики Казахстан либо лицом его замещающим не позднее чем за тридцать календарных дней до начала ее проведения.
5. Список судебных экспертов, являющихся сотрудниками органов судебных экспертиз, подлежащих аттестации и график прохождения аттестации утверждаются руководителем Республиканского государственного казенного предприятия "Центр судебных экспертиз Министерства юстиции Республики Казахстан" либо лицом его замещающим (далее - услугодатель).
6. Решение о проведении внеочередной аттестации лиц, занимающихся судебно-экспертной деятельностью на основании лицензии принимается комиссией по лицензированию судебно-экспертной деятельности Министерства юстиции Республики Казахстан (далее-Министерство), а судебных экспертов, являющихся сотрудниками органов судебных экспертиз принимается руководителем услугодателя, в порядке определенным пунктом 12 Правил.
7. Услугодатель письменно уведомляет услугополучателей, подлежащих к аттестации, о месте, времени, порядке проведения аттестации, не позднее тридцати календарных дней до начала ее проведения.
8. Услугополучатели, подлежащие аттестации, направляют документы в Комиссию по проведению аттестации судебных экспертов (далее - Комиссия) с момента получения письменного уведомления за три рабочих дня до даты проведения аттестации.
9. Для прохождения аттестации, услугополучатель предоставляет услугодателю документы для получения заключения заседания комиссии по проведению аттестации либо аттестационного свидетельства по проведению аттестации, в форме электронного документа согласно пунктов 8 Стандарт "Аттестация судебных экспертов" (далее – Стандарт 1) и Стандарт "Аттестация судебно-медицинских, судебно-психиатрических, судебно-наркологических экспертов" (Стандарт 2) государственных услуг через портал, приложение 1 и 2 к настоящим Правилам.
Услугополучатель дает согласие на использование сведений, составляющих охраняемую законом тайну, содержащихся в информационных системах при оказании государственной услуги, если иное не предусмотрено законами Республики Казахстан.
Перечень основных требований к оказанию государственной услуги, включающий характеристики процесса, форму, содержание и результат оказания, а также иные сведения с учетом особенностей предоставления государственной услуги изложены в Стандарте 1 и Стандарте 2 государственных услуг.
Общий срок рассмотрения документов и выдачи разрешения услугодателем составляет 7 (семь) рабочих дней.

4. Аттестаттауға жататын, лицензия негізінде сот-сараптамасы қызметімен айналысатын адамдардың тізімі оны өткізгенге дейін күнтізбелік отыз күннен кем емес мерзімде Қазақстан Республикасының Әділет министрінің не болмаса оны ауыстыратын адамның бұйрығымен бекітіледі.
5. Аттестаттауға жататын, сот сараптамалары органдарының қызметкерлері болып табылатын сот сарапшыларының тізімі мен аттестацияны өткізу кестесі "Қазақстан Республикасы Әділет министрілігінің Сот сараптамалары орталығы" республикалық мемлекеттік қазыналық кәспорынның (бұдан әрі - көрсетілетін қызметті беруші) басшысымен не боламаса оны ауыстыратын адаммен бекітіледі.
6. Лицензия негізінде сот-сараптамасы қызметімен айналысатын адамдарды кезектен тыс аттестаттаудан өткізу туралы шешім Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің (бұдан әрі - Министрлік) сот-сараптамасы қызметін лицнзиялау бойынша комиссиясымен қабылданады, ал сот-сараптамалары органдарының қызметкерлері болып табылатын сот сарапшыларын кезектен тыс аттестаттау осы Қағидаға 13-тармағымен белгіленген тәртіпте көрсетілетін қызмет берушінің басшысымен қабылданады.
7. Көрсетілетін қызметті беруші көрсетілетін қызметті алушыны, аттестацияға жіберілгендерді аттестацияны өткізгенге дейін күнтізбелік отыз күннен кешіктірмей өткізілетін орны, уақыты, аттестацияның өткізілу тәртібі туралы жазбаша хабарландырады.
8. Аттестацияға жататын көрсетілетін қызметті алушылар жазбаша хабарламаны алған сәттен бастап оны өткізгенге дейін күнтізбелік үш жұмыс күннен кешіктірмей сот сарапшыларын аттестаттау, аттестацияны өткізу жөніндегі Комиссияға (бұдан әрі - Комиссия) құжаттарды жолдайды.
9. Аттестацияны өту үшін, көрсетілетін қызметті алушы аттестацияны өткізу не аттестацияны өткізу бойынша аттестациялық куәлік бойынша комиссия отырысының қорытындысын алу үшін көрсетілетін қызметті берушіге осы Қағидаларға 1 және 2-қосымшаларға сәйкес мемлекеттік көрсетілетін қызметтер порталы арқылы "Сот сарапшылар аттестаттау" Стандартының (бұдан әрі - Стандарт1) және "Сот-медициналық, сот-психиатриялық, сот-наркологиялық сарапшыларды аттестаттау" Стандартының (бұдан әрі - Стандарт) 8-тармақтарына сәйкес электрондық құжат нысаны түрінде құжаттарды жібереді.
Мемлекеттік көрсетілетін қызметтерді көрсетудің негізгі талаптар тізімі үрдіс сипаттамасын, нысанды, көрсету мазмұны мен нәтижиесін, сондай-ақ, мемлекеттік көрсетілетін қызметтерді көрсету ерекшеліктері есебімен мәліметтерді қамтитын мемлекеттік көрсетілетін қызметтердің Стандарт 1 және Стандарт 2-де көрсетілген.
Мемлекеттік көрсетілетін қызметтердің жалпы мерзімі 7 (жеті) жұмыс күнін құрайды.

10. Услугодатель в день поступления документов осуществляет их прием и регистрацию.
Через портал услугополучателю в "личный кабинет" направляется статус о принятии заявления на государственную услугу.
При обращении услугополучателя после окончания рабочего времени, в выходные и праздничные дни, согласно трудовому законодательству, прием заявлений и выдача результатов оказания государственной услуги осуществляется следующим рабочим днем.
Ответственный исполнитель услугодателя в течение 2 (двух) рабочих дней с момента регистрации документов услугополучателя поступивших через Портал, проверяет полноту представленных документов, указанных в пункте 8 Стандарта 1 и Стандарта 2.
Сведения о документах, удостоверяющих личность услугополучателя, услугодатель получает из соответствующих государственных информационных систем через шлюз "электронного правительства".
Основания для мотивированного отказа приведены в пунктах 9 Стандарта 1 и Стандарта 2 государственных услуг, в соответствии с пунктом 2 статьи 19-1 Закона "О государственных услугах".
В случае установления факта неполноты представленных документов согласно перечню и (или) документов с истекшим сроком действия, услугодатель в указанные сроки готовит мотивированный отказ в дальнейшем рассмотрении заявления в форме электронного документа, подписанный ЭЦП руководителя, согласно приложения 3 к настоящим Правилам, и направляет в "личный кабинет" услугополучателя.
При наличии оснований, предусмотренных в пункте 9 Стандарта 1 и Стандарта 2, ответственный исполнитель услугодателя уведомляет услугополучателя о предварительном решении об отказе в оказании государственной услуги, а также времени и месте (способе) проведения заслушивания для возможности выразить услугополучателю позицию по предварительному решению.
Уведомление о заслушивании направляется не менее чем за 3 (три) рабочих дня до завершения срока оказания государственной услуги. Заслушивание проводится не позднее 2 (двух) рабочих дней со дня уведомления.
По результатам заслушивания услугополучатель допускается к сдаче квалификационного экзамена либо направляется мотивированный отказ в оказании государственной услуге.
В случае предоставления услугополучателем полного пакета документов, указанных в Стандарте 1 и Стандарте 2 государственных услуг, а также отсутствия оснований для мотивированного отказа в оказании государственной услуги, ответственный исполнитель услугодателя готовит материалы услугополучателей для проведения аттестации – срок исполнения 3 (три) рабочих дня.

10. Көрсетілетін қызметті беруші құжаттар келіп түскен күні оларды қабылдауды және тіркеуді жүзеге асырады.
Портал арқылы көрсетілетін қызметті алушының "жеке кабинетіне" мемлекеттік көрсетілетін қызметке өтініштің қабылданғаны туралы мәртебе жіберіледі.
Көрсетілетін қызметті алушы жұмыс уақыты аяқталғаннан кейін, еңбек заңнамасына сәйкес демалыс және мере кекүндері жүгінген кезде өтініштерді қабылдау және мемлекеттік қызметті көрсету нәтижелерін беру келесі жұмыс күні жүзеге асырылады.
Көрсетілетін қызметті берушінің жауапты орындаушысы портал арқылы келіп түскен көрсетілетін қызметті алушының құжаттарын тіркеген сәттен бастап 2 (екі) жұмыс күні ішінде 1-стандарттың және 2-стандарттың 8-тармағында көрсетілген ұсынылған құжаттардың толықтығын тексереді.
Көрсетілетін қызметті алушының жеке басын куәландыратын құжаттар туралы мәліметтерді көрсетілетін қызметті беруші "электрондық үкімет" шлюзі арқылы тиісті мемлекеттік ақпараттық жүйелерден алады.
Дәлелді бас тарту үшін негіздер "Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер туралы" Заңның 19-1-бабының 2-тармағына сәйкес 1-стандарттың және 2-стандарттың 9-тармақтарында келтірілген.
Тізбеге сәйкес ұсынылған құжаттардың толық болмауы және (немесе) құжаттардың қолданылу мерзімінің өтуі фактісі анықталған жағдайда, көрсетілетін қызметті беруші көрсетілген мерзімдерде осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес басшының ЭЦҚ қойылған электрондық құжат нысанындағы өтінішті одан әрі қараудан дәлелді бас тартуды дайындайды және көрсетілетін қызметті алушының "жеке кабинетіне" жібереді.
1-стандарттың және 2-стандарттың 9-тармақтарында көзделген негіздер болған кезде көрсетілетін қызметті берушінің жауапты орындаушысы көрсетілетін қызметті алушыны мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тарту туралы алдын ала шешім, сондай-ақ көрсетілетін қызметті алушыға алдын ала шешім бойынша позициясын білдіру мүмкіндігі үшін тыңдауды өткізу уақыты мен орны (тәсілі) туралы хабардар етеді.
Тыңдау туралы хабарлама мемлекеттік қызмет көрсету мерзімі аяқталғанға дейін кемінде 3 (үш) жұмыс күнінен бұрын жіберіледі. Тыңдау хабардар етілген күннен бастап 2 (екі) жұмыс күнінен кешіктірілмей жүргізіледі.
Тыңдау нәтижелері бойынша көрсетілетін қызметті алушы біліктілік емтиханын тапсыруға жіберіледі немесе оған мемлекеттік қызметті көрсетуден дәлелді бас тарту жіберіледі.
Көрсетілетін қызметті алушы 1-стандартта және 2-стандартта көрсетілген құжаттардың толық топтамасын ұсынған, сондай-ақ мемлекеттік қызметті көрсетуден дәлелді бас тарту үшін негіздер болмаған жағдайда, көрсетілетін қызметті берушінің жауапты орындаушысы көрсетілетін қызметті алушылардың материалдарын аттестаттау үшін дайындайды-орындау мерзімі 3 (үш) жұмыс күні.

Сноска. Пункт 10 - в редакции приказа Министра юстиции РК от 06.12.2021 № 1034 (вводится в действие до истечения шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
11. На четвертый рабочий день комиссия проводит аттестацию, в присутствии услугополучателя.
Аудитория тестирования обеспечивается системой аудио и видеонаблюдения.
12. Аттестация проводится в 2 этапа, на казахском или русском языках по выбору услугополучателя:
1) компьютерное тестирование 100 вопросов: по уголовно-процессуальному праву (20 вопросов); гражданско-процессуальному праву (20 вопросов); криминалистике (20 вопросов); административному праву (20 вопросов); Закону (20 вопросов).
Тестовые вопросы ориентируются на контроль знаний основных законов, используемых в процессе работы услугополучателя.
Разработчиками вопросов компьютерного тестирования являются главные эксперты услугодателя с наличием ученой степени либо не менее пяти лет стажа работы по экспертной специальности.
2) проверка знаний: устное собеседование по определенному виду судебной экспертизы (не более 5 вопросов по специальности).
13. Услугополучатели допускаются к тестированию при предъявлении документа, удостоверяющего личность либо электронного документа из сервиса "цифровой документ".
Время тестирования составляет 90 минут.
Во время тестирования услугополучатели не переговариваются между собой. Не допускается использование услугополучателями вспомогательных документов (справочная, специальная литература), средств связи и записей на электронном носителе. В случае первого нарушения данного пункта услугополучатель будет предупрежден в устном порядке, при повторном нарушении услугополучатель отстраняется от дальнейшего прохождения компьютерного тестирования.
Сноска. Пункт 13 - в редакции приказа Министра юстиции РК от 06.12.2021 № 1034 (вводится в действие до истечения шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
14. Пороговый уровень прохождения тестирования составляет 70 % правильных ответов от общего числа заданных вопросов.
Подсчет результатов тестирования проводится автоматически компьютерной программой.
Результаты распечатываются в двух экземплярах, которые заверяются печатью услугодателя с целью обеспечения подлинности и достоверности. Один экземпляр выдается услугополучателю, второй экземпляр с подписью услугополучателя хранится в аттестационном деле услугополучателя.
15. В случае, если результаты тестирования составляют менее установленного порогового уровня, услугополучатель, подлежащий аттестации, к следующему этапу аттестации, не допускается.

Ескерту. 10-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Әділет министрінің 06.12.2021 № 1034 бұйрығымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
11. Комиссия төртінші жұмыс күні көрсетілетін қызметті алушының қатысуымен аттестацияны өткізеді.
Тестілеу аудиториясы аудио және бейне бақылау жүйесімен қамтамасыз етілген.
12. Көрсетілетін қызметті алушының таңдауы бойынша аттестация 2 кезеңде қазақ және орыс тілдерінде өткізіледі.
1) тестілеу: қылмыстық-процестік құқық бойынша (20 сұрақ); азаматтық - процестік құқық бойынша (20 сұрақ); криминалистика бойынша (20 сұрақ); әкімшілік құқық бойынша (20 сұрақ); Заң бойынша (20 сұрақ) барлығы 100 сұрақты құрайды.
Тестілеу сұрақтары қызмет алушының жұмыс үрдісінде қолданатын негізгі заңдарды білуін тексеруге бағытталған.
Ғылыми атағы немесе сараптама мамандығы бойынша бес жылдан кем емес еңбек өтілі бар қызмет алушының бас сарапшылары компьютерлік тестілеу сұрақтарының әзірлеушілері болып табылады.
2) білімін тексеру: сот сараптамасының белгілі бір түрі бойынша ауызша әңгімелесу (мамандығы бойынша 5 сұрақтан көп емес).
13. Көрсетілетін қызметті алушылар тестілеуге жеке басын куәландыратын құжатты не "цифрлық құжат" сервисінен электрондық құжатты көрсеткен кезде жіберіледі.
Тестілеу уақыты 90 минутты құрайды.
Тестілеу кезінде көрсетілетін қызметті алушылар өзара сөйлеспейді. Көрсетілетін қызметті алушыларға қосалқы құжаттарды (анықтамалық, арнайы әдебиет), байланыс құралдарын және электрондық жеткізгіштегі жазбаларды пайдалануға жол берілмейді. Осы тармақты бірінші рет бұзған жағдайда көрсетілетін қызметті алушы ауызша түрде ескертіледі, қайта бұзған кезде көрсетілетін қызметті алушы компьютерлік тестілеуден одан әрі өтуден шеттетіледі.
Ескерту. 13-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Әділет министрінің 06.12.2021 № 1034 бұйрығымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
14. Тестілеудің өтудің шекті мәні қойылған сұрақтың жалпы санынан дұрыс жауаптың 70% құрайды.
Тестілеудің нәтижелерін есептеу автоматты түрде, компьютерлік бағдарлама арқылы жүргізіледі.
Нәтижиелер екі данада басып шығарылады, оларға түпнұсқалық пен анықтылығын қамтамасыз ету мақсатында сот сараптамалары органының мөрімен куәландырылады. Оның бір данасы қызмет алушыға беріледі, ал екінші данасы қызмет алушының қолымен қызмет алушының аттестациялық ісінде сақталады.
15. Егер тестілеудің нәтижиелері белгіленген шекті мәннен кем болса, аттестаттауға жататын қызмет алушы аттестацияның келесі кезеңіне жіберілмейді.

16. Проверка знаний проходит по определенному виду экспертной специальности и оценивает профессиональный уровень услугополучателя.
В ходе проверки знаний в форме устного собеседования, при положительном ответе не менее 70 % правильных ответов от общего числа вопросов, услугополучатель считается прошедшим аттестацию.
17. Рассмотрев документы, указанные в Стандарте 1 и Стандарте 2 государственных услуг, а также по результатам проведенных двух этапов аттестации, Комиссия принимает одно из следующих решений:
1) аттестован;
2) подлежит повторной аттестации.
Результаты аттестации, объявляются в день проведения аттестации и отражаются в протоколе заседания Комиссии по проведению аттестации услугополучателей по форме (далее – протокол), согласно приложению 4 к настоящим Правилам.
18. Услугополучатель, не прошедший аттестацию, подлежит повторной аттестации не более одного раза.
19. Повторная аттестация проводится не ранее одного месяца и не позднее трех месяцев со дня проведения аттестации в порядке, определенном пунктом 12 настоящих Правил.
20. При повторной аттестации услугополучатель, прошедший пороговый уровень по тестированию во время аттестации, допускается к собеседованию без прохождения повторного тестирования.
Комиссия, при прохождении услугополучателем повторной аттестации, принимает одно из следующих решений:
1) аттестован;
2) не аттестован.
В случае не прохождения лиц, занимающихся судебно-экспертной деятельностью, на основании лицензии повторной аттестации согласно подпункта 2) пункта 3 статьи 14 Закона в судебном порядке по иску Министерства осуществляется лишение лицензии на занятие судебно-экспертной деятельностью.
В случае не прохождения судебных экспертов, являющихся сотрудниками органов судебных экспертиз, повторной аттестации трудовой договор с ними расторгается согласно трудовому законодательству Республики Казахстан.
21. Результаты аттестации отражаются в протоколе.
22. Решение аттестационной Комиссии по государственной услуге "Аттестация судебных экспертов" оформляется в виде заключения аттестационной комиссии по проведению аттестации услугополучателя (далее – заключение) согласно приложению 5 к настоящим Правилам, а по государственной услуге "Аттестация судебно-медицинских, судебно-психиатрических, судебно-наркологических экспертов" в виде аттестационного свидетельства (далее – свидетельство) в одном экземпляре по форме, согласно приложению 6 к настоящим Правилам.
23. Ответственный исполнитель услугодателя оформляет и согласовывает с руководителем услугодателя проект заключения или свидетельства в электронном формате – срок исполнения 2 (два) рабочих дня.
Председатель аттестационной комиссии рассматривает и подписывает заключение или свидетельство– срок исполнения 1 (один) рабочий день.
Заключение или свидетельство услугополучателю направляется через портал – в "личном кабинете" услугополучателя в форме электронного документа, подписанного ЭЦП председателя комиссии услугодателя.

16. Білімін тексеру сараптамалық мамандықтың белгілі бір түрі бойынша өтеді және қызмет алушының кәсіптік деңгейі бағаланады.
Қызмет алушының ауызша әңгімелесу нысанында білімін тексеру барысында қойылған сұрақтың жалпы санынан 70% дұрыс жауап берген жағдайда, қызмет алушы аттестациядан өткен деп саналады.
17. Мемлекеттік көрсетілетін қызметтердің Стандарт 1 және Сатандарт 2 көрсетілген құжаттарды, сондай-ақ, аттестацияның екі кезеңінен өткен нәтижиелерді қарап, Комиссия келесі шешімдердің біреуін қабылдайды:
1) аттестатталды;
2) қайталама аттестаттауға жатады.
Аттестаттаудың нәтижиелері аттестаттау өткізілген күні жарияланады және осы Қағидаларға 4-қосымшасына сәйкес нысан бойынша қызмет алушының аттестациясын, өткізу жөніндегі комиссия отырысының хаттамасында (бұдан әрі - хаттама) көрсетіледі.
18. Аттестаттаудан өтпеген көрсетілетін қызметті алушы, бір реттік қайталама аттестаттаудан өтуге жатады.
19. Қайталама аттестация осы Қағидалардың 13-тармағымен белгіленген тәртіпте аттестацияны өткізген күнінен бастап бір айдан ерте емес және үш айдан кем емес мерзімде өткізіледі.
20. Қайталама аттестацияда, аттестаттауда тестілеудің шекті мәнін өткен соң, көрсетілетін қызметті алушы қайталама тест тапсырмай әңгімелесуге жіберіледі.
Комиссия, көрсетілетін қызметті алушының қайталама аттестацияны өткен кезде, келесі шешімдердің біреуін қабылдайды:
1) аттестатталды;
2) аттестатталмады.
Лицензия негізінде сот-сараптамасы қызметімен айналысатын адамдардың Заңның 14-бабы 3-тармағының 3) тармақшасына сәйкес қайталама аттестацияны өтпеген жағдайда, Министрлік талап арыз бойынша сот тәртібінде сот-сараптамасы қызметімен айналысуға лицензиядан айыруды жүзеге асырады.
Көрсетілетін қызметті алушы кезекті аттестацияны өтпеген жағдайда, Қазақстан Республикасының Еңбек кодексіне сәйкес көрсетілген қызметті алушымен жасалған еңбек шарты бұзылады.
21. Аттестацияның нәтижиелері хаттамада көрсетіледі.
22. "Сот сарапшыларын аттестаттау" мемлекеттік көрсетілетін қызметтер бойынша аттестаттау Комиссияның шешімімен осы Қағидалардың 5-қосымшасына сәйкес аттестацияны, оның ішінде көрсетілетін қызметті алушыны аттестаттау комиссиясының қорытындысы (бұдан әрі - қорытынды), ал "Сот-медициналық, сот-психиатриялық, сот-наркологиялық сарапшыларды аттестаттау" мемлекеттік көрсетілетін қызметтер бойынша осы Қағидаларға 6-қосымшасына сәйкес нысан бойынша бір данада аттестациялық куәлік (бұдан әрі - аттестациялық куәлік) түрінде ресімделінеді.
23. Қызмет берушінің жауапты орындаушысы электрондық нұсқада қорытынды немесе куәлік жобасын ресімдейді және қызмет берушінің басшысымен келіседі - орындау мерзімі 2 (екі) жұмыс күні.
Аттестациялық комиссияның төрағасы қорытынды немесе куәлікті қарастырады және қол қояды - орындау мерзімі 1 (бір) жұмыс күні.
Көрсетілетін қызметті алушыға қорытынды немесе куәлік-қызметті берушінің комиссия төрағасының ЭЦҚ қойылған электрондық құжат нысанында көрсетілетін қызметті алушының "жеке кабинетінде" - портал арқылы жіберіледі.

24. В случае сбоя информационной системы, при отсутствии электронной связи или возникновения иных обстоятельств, препятствующих отправке сообщений, уполномоченное подразделение услугодателя незамедлительно уведомляет оператора информационно-коммуникационной инфраструктуры "электронного правительства" (далее - оператор) с момента обнаружения возникновения технических сбоев принимает меры для выявления и устранения указанных причин (в рабочие дни с 9:00 часов до 18:30 часов).
25. Услугодатель обеспечивает внесение данных о стадии оказания государственной услуги в информационную систему мониторинга оказания государственных услуг в порядке, установленном уполномоченным органом в сфере информатизации в соответствии с подпунктом 11) пункта 2 статьи 25 Закона "О государственных услугах".
26. При оказании государственной услуги посредством государственной информационной системы разрешений и уведомлений, данные о стадии ее оказания поступают в автоматическом режиме в информационную систему мониторинга оказания государственных услуг.
Глава 3 Процедура апелляции решений Комиссии
27. Услугополучатели в случае неудовлетворения результатами аттестации имеют право подать на апелляцию в апелляционную комиссию.
28. Заявление на апелляцию подается на имя председателя апелляционной комиссии услугополучателем, в произвольной форме. Заявления на апелляцию принимаются в течение двух рабочих дней после прохождения аттестации либо повторной аттестации услугополучателем и рассматриваются апелляционной комиссией на заседании согласно графику, определяемому апелляционной комиссией.
Заседание апелляционной комиссии проводится по мере необходимости, в зависимости от количества поступающих заявлений.
29. Заявление на апелляцию принимается от услугополучателя в случаях обжалования:
1) корректности конкретных вопросов (по компьютерному тестированию и собеседованию);
2) результатов тестирования со ссылкой на технические неполадки;
3) акта о нарушении правил тестирования;
30. На заседании апелляционной комиссии рассматриваются компьютерное тестирование и вопросы, по которым услугополучатель, подавший заявление на апелляцию, ответил неверно, и его варианты ответов, и (или) видео- и аудиозаписи процесса тестирования судебного эксперта.
31. Решение апелляционной комиссии принимается большинством голосов от общего числа членов комиссии. При равенстве голосов, голос председателя является решающим. Решения апелляционной комиссии оформляются протоколами, которые должны быть составлены в двух экземплярах и подписаны всеми членами апелляционной комиссии, принимавшими участие в данном заседании. Второй экземпляр протокола заседания апелляционной комиссии передается услугодателю и хранится в течение одного года.

24. Ақпараттық жүйеде жаңылу болған жағдайда, электрондық байланыс болмағанда немесе хабарламаны жіберуге кедергі болатын өзгеде жағдайлар туындағанда, көрсетілетін қызметті көрсетушінің уәкілетті бөлімшесі "электрондық үкімет" ақпаратттық-коммуникациялық инфрақұрылымның операторын (бұдан әрі - оператор) хабардар етеді, оператор техникалық жаңылулардың туындауын анықтаған сәттен бастап көрсетілген себептерді анықтау және жою үшін (жұмыс күндері сағат 9:00-ден сағат 18:30-ға дейін) шараларды қабылдайды.
25. Көрсетілетін қызметті беруші "Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер туралы" Заңның 25-бабы 2-тармағының 11) тармақшасына сәйкес ақпараттандыру саласында уәкілетті органмен белгіленген тәртіпте мемлекеттік көрсетілетін қызметті көрсету мониторингінің ақпараттық жүйесіне мемлекеттік көрсетілетін қызметті көрсету кезеңі туралы деректерді енгізуді қамтамасыз етеді.
26. Мемлекеттік ақпараттық жүйе арқылы мемлекеттік көрсетілетін қызметті көрсету кезінде рұқсаттар мен хабарламалар, оның кезеңі туралы деректер автоматты түрде мемлекеттік көрсетілетін қызметтер мониторнигінің ақпараттық жүйесіне түседі.
3-тарау.Комиссия шешімін қайта қарау (аппелляция) тәртібі
27. Қызмет алушы аттестация нәтижиелерімен қанағаттанбаған жағдайда, апелляциялық комиссияға қайта қарау өтінішін беруге құқығы бар.
28. Қызметті алушы ерікті түрде апелляциялық комиссиясының атына өтінішті жазады. Қайта қарау үшін берілген өтініш аттестацияны өткенен кейін екі жұмыс күні ішінде қабылданады және апелляциялық комиссиямен белгіленген кестеге сәйкес апелляциялық комиссияның отырысында қарастырылады.
Апелляциялық комиссияның отырысы келіп түсетін өтініштерге байланысты қажеттілігі болған жағдайда жүргізіледі.
29. Қайта қарауға өтініш көрсетілетін қызметті алушыдан шағымдану кезінде қабылданады:
1) нақты сұрақтардың дұрыстығы (компьютерлік тестілеу және билеттері бойынша);
2) техникалық ақауларға сілтеме жасап тестілеу нәтижиелері бойынша;
3) тестілеу ережелерін бұзу туралы акт;
30. Апелляциялық комиссия отырысында қайта қарауға өтініш берген қызмет алушының компьютерлік тесттер мен сұрақтарына қайтарған дұрыс емес жауаптары мен оның нұсқалары және (немесе) көрсетілетін қызметті алушының тестілеу кезіндегі бейне - және аудио жазба үрдісі қарастырылады.
31. Апелляциялық комиссия шешімі комиссия мүшелерінің жалпы санынан комиссияның басым мүшелерінің берген дауыстарымен қабылданады. Комиссия мүшелерінің дауыс беру шешімі бірдей болған жағдайда, шешуші дауыс комиссия төрағасының дауысы болып табылады. Апелляциялық комиссияның шешімі екі данада жасалған хаттамамен ресімделеді және оған осы отырыста қатысқан барлық апелляциялық комиссияның мүшелерімен қол қойылады. Апелляциялық комиссия отырысы хаттамасының екінші нұсқасы көрсетілетін қызметті алушыға беріледі және бір жыл көлемінде сақталады.

Решение апелляционной комиссии правомочно при наличии 2/3 (двух трети) членов от общего числа.
Апелляционная комиссия состоит не менее чем из пяти членов, в том числе председателя.
32. По результатам рассмотрения полученного заявления на апелляцию, апелляционная комиссия в течение двух дней со дня поступления апелляции принимает одно из двух решений:
1) оставить апелляцию без удовлетворения;
2) удовлетворить апелляцию услугополучателя и допустить его на пересдачу государственной услуги.
Глава 4 Порядок обжалования решений, действий (бездействия) услугодателя и (или) их должностных лиц по вопросам оказания государственной услуги
33. Рассмотрение жалобы по вопросам оказания государственных услуг производится вышестоящим административным органом, должностным лицом, уполномоченным органом по оценке и контролю за качеством оказания государственных услуг (далее – орган, рассматривающий жалобу).
Жалоба подается услугодателю и (или) должностному лицу, чье решение, действие (бездействие) обжалуются.
Услугодатель, должностное лицо, чье решение, действие (бездействие) обжалуются, не позднее 3 (трех) рабочих дней со дня поступления жалобы направляют ее и административное дело в орган, рассматривающий жалобу.
При этом услугодатель, должностное лицо, чье решение, действие (бездействие) обжалуются, вправе не направлять жалобу в орган, рассматривающий жалобу, если он в течение 3 (трех) рабочих дней примет решение либо иное административное действие, полностью удовлетворяющие требованиям, указанным в жалобе.
Сноска. Пункт 33 - в редакции приказа Министра юстиции РК от 06.12.2021 № 1034 (вводится в действие до истечения шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
34. Жалоба услугополучателя, поступившая в адрес услугодателя, в соответствии с пунктом 2 статьи 25 Закона "О государственных услугах" подлежит рассмотрению в течение 5 (пяти) рабочих дней со дня ее регистрации.
Сноска. Пункт 34 - в редакции приказа Министра юстиции РК от 06.12.2021 № 1034 (вводится в действие до истечения шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
35. Жалоба услугополучателя, поступившая в адрес уполномоченного органа по оценке и контролю за качеством оказания государственных услуг, подлежит рассмотрению в течение 15 (пятнадцати) рабочих дней со дня ее регистрации.
36. Если иное не предусмотрено законом, обращение в суд допускается после обжалования в досудебном порядке.

Апелляциялық комиссияның шешімі комиссияның жалпы санынан 2/3 (екі де үш) мүшелерінің болғаны кезінде дұрыс болып саналады.
Апелляциялық комиссия комиссия төрағасын қоса алғанда бес комиссия мүшесінен тұрады.
32. Апелляциялық комиссия қайта қарауға түскен өтінішті қарастыру нәтижиелері бойынша өтініш түскен күннен бастап екі күн ішінде келесі екі шешімнің біреуін қабылдайды:
1) қайта қарауды қанағаттандырусыз қалдыру;
2) қызмет алушының өтінішін қанағаттандырып, оны қайталама мемлекеттік көрсетілетін қызметті тапсыруға жіберу.
4-тарау. Мемлекеттік көрсетілетін қызметтерді көрсету мәселелері бойынша көрсетілетін қызметті берушілердің және (немесе) олардың лауазымдық тұлғаларының шешімдеріне, әрекеттеріне (әрекетсіздігіне) шағымдану тәртібі
33. Мемлекеттік қызметтер көрсету мәселелері бойынша шағымды қарауды жоғары тұрған әкімшілік орган, лауазымды адам, мемлекеттік қызметтер көрсету сапасын бағалау және бақылау жөніндегі уәкілетті орган (бұдан әрі – шағымды қарайтын орган) жүргізеді.
Шағым көрсетілетін қызметті берушіге және (немесе) шешіміне, әрекетіне (әрекетсіздігіне) шағым жасалып отырған лауазымды адамға беріледі.
Көрсетілетін қызмет беруші, шешіміне, әрекетіне (әрекетсіздігіне) шағым жасалып отырған лауазымды адам шағым келіп түскен күннен бастап үш жұмыс күнінен кешіктірмей оны және әкімшілік істі шағымды қарайтын органға жібереді.
Бұл ретте көрсетілетін қызметті беруші, шешіміне, әрекетіне (әрекетсіздігіне) шағым жасалып отырған лауазымды адам егер ол 3 (үш) жұмыс күні ішінде шағымда көрсетілген талаптарды толық қанағаттандыратын шешім не өзге де әкімшілік әрекет қабылдаса, шағымды қарайтын органға шағым жібермеуге құқылы.
Ескерту. 33-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Әділет министрінің 06.12.2021 № 1034 бұйрығымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
34. Көрсетілетін қызметті берушінің атына келіп түскен көрсетілетін қызметті алушының шағымы "Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер туралы" Заңның 25-бабының 2-тармағына сәйкес тіркелген күнінен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде қаралуға жатады.
Ескерту. 34-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Әділет министрінің 06.12.2021 № 1034 бұйрығымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
35. Мемлекеттік көрсетілетін қызметтерді көрсету сапасын бағалау және бақылау жөніндегі уәкілетті органның мекенжайына көрсетілген қызметті алушыдан түскен шағым оны тіркеген күнінен бастап 15 (он бес) жұмыс күні ішінде қарастыруға жатады.
36. Егер заңда өзгеше көзделмесе, сотқа жүгінуге сотқа дейінгі тәртіппен шағым жасалғаннан кейін жол беріледі.

Сноска. Пункт 36 - в редакции приказа Министра юстиции РК от 06.12.2021 № 1034 (вводится в действие до истечения шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Приложение 1
к Правилам аттестации
судебного эксперта
Стандарт государственной услуги
"Аттестация судебных экспертов" (далее – Стандарт 1)
Сноска. Приложение 1 - в редакции приказа Министра юстиции РК от 06.12.2021 № 1034 (вводится в действие до истечения шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1
Наименование услугодателя
РГКП "Центр судебных экспертиз Министерства юстиции Республики Казахстан"
2
Способы предоставления государственной услуги
веб – портал "электронного правительства" www.egov.kz, www.eli​cense.kz
3
Срок оказания государственной услуги
срок оказания - 7 (семь) рабочих дней.
4
Форма оказания
электронная (полностью автоматизированная)
5
Результат оказания государственной услуги
заключение аттестационной комиссии либо мотивированный отказ в оказании государственной услуги по основаниям.
Форма предоставления результата оказания государственной услуги: электронная
6
Размер оплаты, взимаемой с услугополучателя при оказании государственной услуги, и способы ее взимания в случаях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан
государственная услуга оказывается бесплатно физическим лицам
7
График работы
1) услугодателя –с понедельника по пятницу, в соответствии с установленным графиком работы с 9:00 до 18:30 часов, за исключением выходных и праздничных дней, согласно Трудовому кодексу Республики Казахстан (далее - Кодекс) с перерывом на обед с 13:00 часов до 14:30 часов.
2) портала – круглосуточно, за исключением технических перерывов в связи с проведением ремонтных работ (при обращении услугополучателя после окончания рабочего времени, в выходные и праздничные дни согласно Кодексу, прием заявлений и выдача результатов оказания государственной услуги осуществляется следующим рабочим днем).
Адреса мест оказания государственной услуги размещены на официальном сайте интернет-ресурсе услугодателя www.adilet.gov.kz
8
Перечень документов
1) для судебных экспертов, являющихся сотрудниками органов судебных экспертиз:
заявление в форме электронного документа согласно приложению 1 к Стандартам;
электронная копия характеристики на судебного эксперта, подписанная руководителем территориального подразделения услугодателя либо лица его замещающего, в котором отражен уровень профессиональной подготовки;
электронная копия рецензии на заключения судебного эксперта за последний год;
сведения по форме согласно приложению 2 к Стандартам;.

Ескерту. 36-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Әділет министрінің 06.12.2021 № 1034 бұйрығымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
Сот сарапшыларын
аттестаттау қағидаларына
1-қосымша
"Сот сарапшыларын аттестаттау" мемлекеттік көрсетілетін қызметтер стандарты (бұдан әрі – Стандарт-1)
Ескерту. 1-қосымша жаңа редакцияда – ҚР Әділет министрінің 06.12.2021 № 1034 бұйрығымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
1
Көрсетілетін қызметті берушінің атауы
"Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің Сот сараптамалары орталығы" РМҚК
2
Мемлекетік көрсетілетін қызметтерді ұсыну тәсілі
www.egov.kz, www.elicense.kz "электрондық үкімет" веб-порталы
3
Мемлекеттік көрсетілетін қызметтерді көрсету мерзімі
7 (жеті) жұмыс күні
4
Көрсету нысаны
электрондық (толық автоматтандырылған)
5
Мемлекеттік көрсетілетін қызметтерді көрсету нәтижиелері
аттестациялық комиссияның қорытындысы немесе негіздемелер бойынша мемлекеттік көрсетілетін қызметтерді көрсетуден дәлелді бас тарту.
Мемлекеттік көрсетілетін қызметтерді көрсету нәтижиелерін ұсыну нысаны: электрондық
6
Мемлекеттік көрсетілетін қызметтерді көрсету кезінде қызмет алушыдан алынатын төлем көлемі және Қазақстан Республикасының заңнамасымен көзделген жағдайдағы оны алу тәсілі
мемлекеттік көрсетілетін қызметтер жеке тұлғаларға тегін көрсетіледі.
7
Жұмыс кестесі
1) көрсетілетін қызметті берушінің - Қазақстан Республикасының Еңбек кодексіне (бұдан әрі - Кодекс) сәйкес демалыс және мереке күндерін қоспағанда, белгіленген жұмыс кестесіне сәйкес дүйсенбіден жұма аралығында жұмыс уақыты сағат 9:00-ден 18:30 дейін, сағат 13:00 ден 14:30-ға дейін түскі үзіліспен.
2) порталдың - жөндеу жұмыстарын жүргізуге байланысты техникалық үзілістерді қоспағанда (көрсетілетін қызметті алушы жұмыс уақыты аяқталғаннан кейін, Кодекске сәйкес демалыс және мереке күндері жүгінген кезде өтініштерді қабылдау және мемлекеттік қызмет көрсету нәтижелерін беру келесі жұмыс күні жүзеге асырылады) тәулік бойы.
Мемлекеттік көрсетілетін қызметтерді көрсету орнының мекенжайы көрсетілетін қызмет берушінің www.adilet.gov.kz ресми нтернет-ресурсында орналастырылған.
8
Мемлекеттік көрсетілетін қызметтерді көрсету үшін қажетті құжаттардың тізімі
1) сот сараптамасы органдарының қызметкерлері болып табылатын сот сарапшылары үшін: Стандартқа 1-қосымшаға сәйкес электрондық құжат нысанындағы өтініш; көрсетілетін қызметті берушінің аумақтық бөлімшесінің басшысы не оны алмастыратын адам қол қойған кәсіби даярлық деңгейі көрсетілген сот сарапшысына мінездеменің электрондық көшірмесі; сот сарапшысының соңғы жылдағы қорытындыларына рецензиялардың электрондық көшірмесі; Стандарттарға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша мәліметтер;

2) лицу, осуществляющему судебно-экспертную деятельность на основании лицензии:
заявление в форме согласно приложению 1 к Стандартам;
электронная копия рецензии на заключения судебного эксперта за последний год;
сведения по форме согласно приложению 2 к Стандартам
9
Основания для отказа в оказании государственной услуги, установленные законодательством Республики Казахстан
1) установление недостоверности документов, представленных услугополучателем для получения государственной услуги, и (или) данных (сведений), содержащихся в них;
2) несоответствие услугополучателя и (или) представленных материалов и данных (сведений), необходимых для оказания государственной услуги, требованиям Правил;
3) в отношении услугополучателя имеется вступившее в законную силу решение суда, на основании которого услугополучатель лишен специального права, связанного с получением государственной услуги
10
Иные требования с учетом особенностей оказания государственной услуги, в том числе оказываемой в электронной форме
1. Услугополучатель имеет возможность получения государственной услуги в электронной форме через портал при условии наличия ЭЦП.
2. Услугополучатель имеет возможность получения информации о порядке и статусе оказания государственной услуги в режиме удаленного доступа посредством "личного кабинета" портала, а также единого контакт-центра.
3. При оказании государственной услуги через портал доступна версия для слабовидящих.
4. Контактные телефоны справочных служб по вопросам оказания государственной услуги указаны на интернет-ресурсе www.energo.gov.kz, раздел "Государственные услуги". Единый контакт-центр по вопросам оказания государственных услуг: 1414, 8 800 080 7777
Приложение 2
к Правилам аттестации
судебного эксперта
Стандарт государственной услуги
"Аттестация судебно-медицинских, судебно-психиатрических, судебно-наркологических экспертов"
(далее – Стандарт 2)
Сноска. Приложение 2 - в редакции приказа Министра юстиции РК от 06.12.2021 № 1034 (вводится в действие до истечения шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1
Наименование услугодателя
РГКП "Центр судебных экспертиз Министерства юстиции Республики Казахстан"
2
Способы предоставления государственной услуги
веб – портал "электронного правительства" www.egov.kz, www.elicense.kz
3
Срок оказания государственной услуги
срок оказания - 7 (семь) рабочих дней
4
Форма оказания
электронная (полностью автоматизированная)
5
Результат оказания государственной услуги
аттестационное свидетельство либо мотивированный отказ в оказании государственной услуги по основаниям.
Форма предоставления результата оказания государственной услуги: электронная
6
Размер оплаты, взимаемой с услугополучателя при оказании государственной услуги, и способы ее взимания в случаях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан
государственная услуга оказывается бесплатно физическим лицам
7
График работы

2) лицензия негізінде сот-сараптама қызметін жүзеге асыратын адамға: Стандарттарға 1-қосымшаға сәйкес нысандағы өтініш; сот сарапшысының соңғы жылдағы қорытындыларына рецензиялардың электрондық көшірмесі; Стандарттарға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша мәліметтер
9
Мемлекеттік көрсетілетін қызметтерді көрсетуден бас тарту үшін Қазақстан Республикасының заңнамасымен белгіленген негіздемелер
1) мемлекеттік көрсетілетін қызметтерді және (немесе) олардың ішіндегі деректерді (мәліметтерді) алу үшін қызмет алушы ұсынған құжаттардың дұрыс еместігі анықталғанда;
2) мемлекеттік көрсетілетін қызметтерді көрсету үшін қызмет алушы және (немесе) ұсынған материалдар мен деректердің (мәліметтердің) Қағидалардың талаптарына сәйкес келмеуі;
3) оның негізінде көрсетілетін қызметті алушы мемлекеттік көрсетілетін қызметті алуға байланысты арнайы құқығынан айырылған көрсетілетін қызметті алушыға қатысты соттың заңды күшіне енген шешімі болса
10
Мемлекеттік көрсетілетін қызметтерді, оның ішінде электрондық нысан түріндегіқызметтерді көрсету ерекшеліктерін ескере отырып өзгеде талаптар
1. Қызмет алушы ЭЦҚ болған жағдайда мемлекеттік көрсетілетін қызметтерді портал арқылы электрондық нысанда алуға мүмкіндігі бар
2. Мемлекеттіккөрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік қызмет көрсету тәртібі мен мәртебесі туралы ақпаратты қашықтықтан қол жеткізу режимінде порталдағы "жеке кабинеті", сондай-ақ бірыңғай байланыс-орталығы арқылы алуға мүмкіндігі бар
3. Портал арқылы мемлекеттік қызмет көрсету кезінде нашар көретіндерге арналған нұсқа қолжетімді
4. Мемлекеттік көрсетілетін қызметтерді көрсету мәселелері бойынша анықтамалық қызметтердің байланыс телефондары www.energo.gov.kz интернет ресурсында "Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер" бөлімінде көрсетілген. Мемлекеттік көрсетілетін қызметтерді көрсету мәселелері бойынша бірыңғай байланыс-орталығының нөмірі: 1414, 8 800 080 7777
Сот сарапшыларын
аттестаттау қағидаларына
2-қосымша
"Сот-медициналық, сот-психиатриялық және сот-наркологиялық сарапшыларын аттестаттау"" мемлекеттік көрсетілетін қызметтер стандарты (бұдан әрі– 2-Стандарт)
Ескерту. 2-қосымша жаңа редакцияда – ҚР Әділет министрінің 06.12.2021 № 1034 бұйрығымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
1
Көрсетілетін қызметті берушінің атауы
"Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің Сот сараптамалары орталығы" РМҚК
2
Мемлекетік көрсетілетін қызметтерді ұсынутәсілі
www.egov. kz, www.elicense.kz "электрондық үкімет" веб-порталы
3
Мемлекеттік көрсетілетін қызметтерді көрсету мерзімі
7 (жеті) жұмыс күні
4
Көрсету нысаны
электрондық (толық автоматтандырылған)
5
Мемлекеттік көрсетілетін қызметтерді көрсету нәтижелері
Аттестациялық комиссияның қорытындысы немесе негіздемелер бойынша мемлекеттік көрсетілетін қызметтерді көрсетуден дәлелді бас тарту.
Мемлекеттік көрсетілетін қызметтерді көрсету нәтижелерін ұсыну нысаны: электрондық
6
Мемлекеттік көрсетілетін қызметтерді көрсету кезінде қызмет алушыдан алынатын төлем көлемі және Қазақстан Республикасының заңнамасымен көзделген жағдайдағы оны алу тәсілі
мемлекеттік көрсетілетін қызметтер жеке тұлғаларға тегін көрсетіледі.
7
Жұмыс кестесі

1. Приказ Министра юстиции Республики Казахстан от 27 февраля 2015 года № 119 "Об утверждении Правил проведения аттестации судебного эксперта, в том числе внеочередной, аттестационными комиссиями Министерства юстиции Республики Казахстан" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 10490, опубликованный в информационно-правовой системе "Әділет" 27 марта 2015 года);
2. Приказ Министра юстиции Республики Казахстан от 2 октября 2015 года № 522 "О внесении изменения в приказ Министра юстиции Республики Казахстан от 27 февраля 2015 года № 119 "Об утверждении Правил проведения аттестации судебного эксперта аттестационными комиссиями Министерства юстиции Республики Казахстан" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 12281, опубликованный в информационно-правовой системе "Әділет" 18 декабря 2015 года);
3. Приказ Министра юстиции Республики Казахстан от 31 мая 2016 года № 375 "О внесении изменений в приказ Министра юстиции Республики Казахстан от 27 февраля 2015 года № 119 "Об утверждении Правил проведения аттестации судебного эксперта аттестационными комиссиями Министерства юстиции Республики Казахстан" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 13874, опубликованный в информационно-правовой системе "Әділет" 13 июля 2016 года);
4. Подпункт 2) пункта 1 приказа исполняющего обязанности Министра юстиции Республики Казахстан от 31 декабря 2015 года № 660 "О некоторых вопросах аттестации гражданских служащих органов юстиции Республики Казахстан" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 12783, опубликованный в информационно-правовой системе "Әділет" 20 января 2016 года).

1. "Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің аттестаттау комиссияларының сот сарапшысын аттестаттауын жүргізу, оның ішінде кезектен тыс жүргізу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Әділет министрінің 2015 жылғы 27 ақпандағы № 119 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10490 тіркелген, 2015 жылғы 27 наурызда "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде жарияланған).
2. "Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің аттестаттау комиссиясының сот сарапшысының аттестаттауын жүргізу ережесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Әділет министрінің 2015 жылғы 27 ақпандағы № 119 бұйрығына өзгеріс енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Әділет министрінің 2015 жылғы 2 қазандағы № 522 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 12281 тіркелген, 2015 жылғы 18 желтоқсанда "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде жарияланған).
3. "Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің аттестаттау комиссиясының сот сарапшысының аттестаттауын жүргізу ережесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Әділет министрінің 2015 жылғы 27 ақпандағы № 119 бұйрығына өзгеріс енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Әділет министрінің 2016 жылғы 31 мамырдағы № 375 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 13874 болып тіркелген, 2016 жылғы 13 шілдеде "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде жарияланған).
4. "Қазақстан Республикасы Әділет органдарының азаматтық қызметшілерін аттестаттаудың кейбір мәселелері туралы" Қазақстан Республикасы Әділет министрінің міндеттін атқарушының 2015 жылғы 31 желтоқсандағы № 660 бұйрығы 1 тармағының 2) тармақшасы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 12783 болып тіркелген, 2016 жылғы 20 қаңтарда "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде жарияланған).