Об утверждении Правил перевозок пассажиров городским рельсовым транспортом города Алматы
Постановление акимата города Алматы от 30 октября 2017 года N 4/444. Зарегистрировано Департаментом юстиции города Алматы 13 ноября 2017 года N 1423.
В соответствии со статьей 11 Закона Республики Казахстан от 21 сентября 1994 года "О транспорте в Республике Казахстан", акимат города Алматы ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить Правила перевозок пассажиров городским рельсовым транспортом города Алматы, согласно приложению к настоящему постановлению.
2. Признать утратившим силу постановление акимата города Алматы от 18 февраля 2015 года № 1/99 "Об утверждении Правил перевозок пассажиров метрополитеном города Алматы" (зарегистрированное в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 1147, опубликованное 21 марта 2015 года в газетах "Алматы ақшамы" и "Вечерний Алматы").
3. Управлению пассажирского транспорта и автомобильных дорог города Алматы в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить государственную регистрацию настоящего постановления в органах юстиции, последующее официальное опубликование в периодических печатных изданиях, в Эталонном контрольном банке нормативных правовых актов Республики Казахстан и на официальном интернет ресурсе акимата города Алматы.
4. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на заместителя акима города Алматы М. Дарибаева.
5. Настоящее постановление вступает в силу со дня государственной регистрации в органах юстиции и вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Аким города Алматы Б. Байбек
Приложение
к постановлению акимата
города Алматы
от 30 октября 2017 года № 4/444
Правила
перевозок пассажиров городским рельсовым транспортом
города Алматы
1. Общие положения
1. Настоящие Правила перевозок пассажиров городским рельсовым транспортом города Алматы (далее – Правила) разработаны в соответствии со статьей 11 Закона Республики Казахстан "О транспорте в Республике Казахстан", приказом исполняющего обязанности Министра индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан от 27 мая 2022 года № 301 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 28298) "Об утверждении Правил и требований к проведению досмотра пассажиров и лиц, посещающих объекты транспортной инфраструктуры, вещей, находящихся при них, в том числе ручной клади и багажа", и определяют порядок осуществления перевозок пассажиров на городском рельсовом транспорте города Алматы.

Алматы қаласының қалалық рельсті көлігімен жолаушыларды тасымалдау қағидаларын бекіту туралы
Алматы қаласы әкімдігінің 2017 жылғы 30 қазандағы № 4/444 қаулысы. Алматы қаласы әдiлет департаментінде 2017 жылғы 13 қарашада № 1423 болып тіркелді.
Қазақстан Республикасының 1994 жылғы 21 қыркүйектегі "Қазақстан Республикасындағы көлік туралы" Заңының 11 бабына сәйкес, Алматы қаласының әкімдігі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Осы қаулының қосымшасына сәйкес, Алматы қаласы қалалық рельсті көлігімен жолаушыларды тасымалдау қағидалары бекітілсін.
2. Алматы қаласы әкімдігінің "Алматы қаласы метрополитенімен жолаушыларды тасымалдау қағидаларын бекіту туралы" 2015 жылғы 18 ақпандағы № 1/99 (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу Тізілімінде № 1147 болып тіркелген, 2015 жылғы 21 наурыздағы "Алматы ақшамы" және "Вечерний Алматы" газеттерінде жарияланған) қаулының күші жойылды деп танылсын.
3. Алматы қаласы Жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары басқармасы Қазақстан Республикасының заңнамасымен белгіленген тәртіпте осы қаулыны әділет органдарында тіркеуді, кейіннен мерзімді баспа басылымдарында, Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкінде және Алматы қаласы әкімдігінің ресми интернет-ресурсында ресми жариялауды қамтамасыз етсін.
4. Осы қаулының орындалуын бақылау Алматы қаласы әкімінің орынбасары М. Дәрібаевқа жүктелсін.
5. Осы қаулы әділет органдарында мемлекеттік тіркелген күннен бастап күшіне енеді және ол алғаш ресми жарияланғаннан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Алматы қаласының әкімі Б. Байбек
Алматы қаласы әкімдігінің
2017 жылғы 30 қазандағы
№ 4/444
қаулысына қосымша
Алматы қаласының қалалық рельсті көлігімен
жолаушыларды тасымалдау қағидалары 1. Жалпы ережелер
1. Алматы қаласының қалалық рельсті көлігімен жолаушыларды тасымалдау қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) Қазақстан Республикасының "Қазақстан Республикасындағы көлік туралы" Заңының 11 бабына, "Жолаушыларды және көлік инфрақұрылымы объектілеріне келетін адамдарды, олардың алып жүретін заттарын, оның ішінде қол жүгі мен багажын жете тексеруді жүргізу қағидалары мен талаптарын бекіту туралы" 2022 жылғы 27 мамырдағы № 301 (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 28298 болып тіркелген) Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің міндетін атқарушының бұйрығына сәйкес әзірленді және Алматы қаласының қалалық рельсті көлігімен жолаушыларды тасымалдауды жүзеге асыру тәртібін айқындайды.

Сноска. Пункт 1 – в редакции постановления акимата города Алматы от 06.09.2024 № 3/488 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования)..
2. Основные понятия, используемые в настоящих Правилах:
1) городской рельсовый транспорт – вид транспорта (метрополитен, трамвай, легкорельсовый, монорельсовый транспорт), предназначенный для перевозки пассажиров по путям в границах города и пригородной зоне;
2) легкорельсовый транспорт – вид городского рельсового транспорта, осуществляющий регулярные социально значимые перевозки пассажиров и багажа по отдельно выделенным путям, и характеризующий меньшими, чем у метрополитена и железной дороги, габаритами, грузоподъемностью и скоростью сообщения;
3) метрополитен – вид городского рельсового транспорта, осуществляющий регулярные социально значимые перевозки пассажиров и багажа по путям, изолированным (отделенным, не имеющим одноуровневых пересечений) от линий иных видов транспорта и прохода пешеходов к ним;
4) перевозчик – физическое или юридическое лицо, владеющее транспортным средством на праве собственности или на иных законных основаниях, предоставляющее услуги по перевозке пассажиров и багажа.
2. Порядок перевозки пассажиров городским рельсовым транспортом
3. Факт оплаты проезда в городском рельсовом транспорте за наличный и безналичный расчет фиксируется выдачей пассажиру проездного документа.
4. Пассажир перевозится на городском рельсовом транспорте только после приобретения проездного документа.
5. Оплаченный проезд действителен с момента прохода пассажиром входного турникета на станции отправления до прохода выходного турникета на станции прибытия метрополитена, а на легкорельсовом транспорте с момента закрытия дверей подвижного состава.
6. Производить посадку пассажиров следует после полной остановки электропоезда, запрещается стоять перед дверьми состава и преграждать путь выходящим пассажирам.
7. Пассажиру разрешается:
1) приобрести проездной документ и совершить проезд в электроподвижном составе городского рельсового транспорта на условиях, оговоренных настоящими Правилами;
2) провозить с собой бесплатно детей в возрасте не старше 7 лет;
3) провозить с собой детей в возрасте от 7 до 15 лет по льготному проезду.
Плата за проезд детей в возрасте от 7 до 15 лет взыскивается в размере 50% от стоимости проезда, установленной для взрослого пассажира.
В кассу предъявляется документ, подтверждающий возраст ребенка;
4) бесплатно провозить с собой собаку-поводыря (в наморднике и на коротком поводке со специальным опознавательным знаком), сопровождающую пассажира с нарушением зрения.

Ескерту. 1-тармақ – жаңа редакцияда - Алматы қаласы әкімдігінің 06.09.2024 № 3/488 (алғаш ресми жарияланғаннан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
2. Осы Қағидаларда мынадай негiзгi ұғымдар пайдаланылады:
1) қалалық рельсті көлік – қала шекарасындағы және қала маңы аймағындағы жолдармен жолаушыларды тасымалдауға арналған көлік түрі (метрополитен, трамвай, жеңіл рельсті, монорельсті көлік);
2) жеңіл рельстi көлiк – жеке бөлінген жолдар бойынша жолаушыларды және багажды әлеуметтік маңызы бар тұрақты тасымалдауды жүзеге асыратын және метрополитен мен темір жолға қарағанда габариттерінің, жүк көтергіштігінің және қатынас жылдамдығының аздығымен сипатталатын қалалық рельсті көлік түрі;
3) метрополитен – көліктің өзге түрлерінің желілерінен және жүргіншілердің оларға өту жолынан оқшауланған (бөлінген, бір деңгейдегі қиылыстары жоқ) жолдар бойынша жолаушылар мен багажды әлеуметтік маңызы бар тұрақты тасымалдауды жүзеге асыратын қалалық рельсті көлік түрі;
4) тасымалдаушы – жолаушыларды және багажды тасымалдау жөнiнде қызметтер көрсететiн, меншiк құқығымен немесе өзге де заңды негiздерде көлiк құралын иеленушi жеке немесе заңды тұлға.
2. Жолаушыларды қалалық рельсті көлікпен тасымалдау тәртібі
3. Қалалық рельсті көлікте жол жүру қолма-қол ақша және қолма-қол ақшасыз төлемінің фактісі жолаушыға жол жүру құжаттарын берумен тіркеледі.
4. Жолаушы қалалық рельсті көлікте жол жүру құжаты сатып алғаннан кейін ғана тасымалданады.
5. Жолаушының төленген жол жүрісі метрополитеннің жөнелту станциясының кіру турникетінен жету станциясының шығу турникетіне дейін жарамды, ал жеңіл рельсті көлікте жылжымалы құрамның есіктері жабылғаннан кейін жарамды.
6. Электр пойызы толық тоқтағаннан кейін кіруге болады, шығып жатқан жолаушыларға кедергі жасамау үшін құрам есіктерінің алдында тұруға және жолға тосқауыл болуға рұқсат етілмейді.
7. Жолаушыға мыналарға рұқсат етіледі:
1) жол жүру құжатын сатып алуға және қалалық рельсті көліктің электржылжымалы құрамында осы Қағидаларда айтылған жағдайларда жол жүруге;
2) өзімен бірге жасы 7-ден аспаған балаларды тегін алып жүруге;
3) өзімен бірге жасы 7-ден 15-ке дейінгі балаларды жеңілдікпен алып жүруге.
Жасы 7-ден 15-ке дейінгі балаларға жол жүру төлемі ересек жолаушы үшін белгіленген жол жүру бағасынан 50% мөлшерінде төленеді.
Кассаға баланың жасын белгілейтін құжат ұсынылады;
4) көзі дұрыс көрмейтін жолаушыға өзімен бірге ілесіп жүретін жолсерік итті (тұмсық торда және арнайы танитын белгісі бар мойынша шылбырда) тегін алып жүруге.

8. Пассажир при нахождении в городском рельсовом транспорте должен:
1) соблюдать общественный порядок и настоящие Правила;
2) оплачивать свой проезд;
3) сообщать дежурному персоналу или машинисту электроподвижного состава при обнаружении посторонних предметов на пути, безнадзорных вещей и предметов, задымления или пожара, и в других ситуациях, которые могут повлиять на безопасность перевозки пассажиров или движения электроподвижного состава;
4) находясь в вагоне, уступать места лицам с ограниченными возможностями, лицам пожилого возраста, пассажирам с малолетними детьми и беременным женщинам;
5) при подъезде к станции и остановке назначения заблаговременно подготовиться к выходу из вагона;
6) освобождать вагоны на конечных станциях;
7) при сопровождении малолетних детей держать их за руку.
9. Во время нахождения в городском рельсовом транспорте пассажирам запрещается:
1) задерживать открытие и закрытие автоматических дверей электропоездов, открывать двери вагонов во время движения;
2) отвлекать машиниста во время движения электропоезда;
3) курить на остановках, станциях, в переходах и вагонах электропоезда;
4) засорять и загрязнять вестибюли, переходы, платформы станций, салоны вагонов, эскалаторы и пути;
5) распивать спиртные напитки, находиться на остановках станциях и в электроподвижных составах в нетрезвом состоянии, а также в состоянии наркотического опьянения;
6) провозить в вагонах легковоспламеняющиеся и взрывчатые, огнеопасные, зловонные, ядовитые и другие опасные вещества;
7) провозить мелкий садовый инвентарь, в том числе колющие и режущие предметы, не исключающие травмирования пассажиров, без соответствующей упаковки;
8) пользоваться открытым огнем, пиротехническими устройствами (фейерверками, петардами);
9) проходить на станцию без оплаты за проезд, а также проходить через закрытые турникеты и барьерные ограждения;
10) самовольно проникать в кабину машиниста электроподвижного состава, на пути электропоездов, в служебные и производственные помещения, в киоски вентиляционных шахт, тоннели и на огражденную территорию;
11) прислоняться к дверям вагонов электропоездов;
12) заходить за ограничительную линию у края платформы до полной остановки электроподвижного состава;
13) передвигаться на велосипедах, роликовых досках, коньках и на других аналогичных средствах передвижения, на станциях и в вагонах электроподвижного состава;
14) пользоваться в вагоне без надобности связью "пассажир-машинист";
15) бегать по платформам, нарушать направление движения потока пассажиров, установленные информационными указателями и спускаться на электрифицированный путь;

8. Жолаушы қалалық рельсті көлікте жол жүрген кезде:
1) қоғамдық тәртіпті және осы Қағидаларды орындауы;
2) өзінің жол ақысын төлеуі;
3) кезекші персоналға, электржылжымалы құрамы машинисіне жолға бөтен заттардың, қадағалаусыз нәрселер мен бұйымдардың құлағандығын, түтінді немесе өртті, жолаушыларды тасымалдау және электржылжымалы құрамы қозғалысының қауіпсіздігіне әсер ететін басқа да жағдайларды анықтаған кезде хабарлауы;
4) вагонда мүмкіндіктері шектеулі жандарға, қарттарға, жүкті әйелдер және жас балалары бар жолаушыларға орын беру;
5) белгіленген станцияға және аялдамаға жақындағанда вагоннан шығуға алдын ала дайындалуы;
6) соңғы станцияларда вагондарды босатуы;
7) жас балаларын қолдарынан ұстап жүруі тиіс.
9. Қалалық рельсті көлікте болған кезде жолаушыларға:
1) электрпойыздардың есіктерінің автоматты ашылуына және жабылуына кедергі келтіруге, қозғалыс кезінде вагон есіктерін ашуға;
2) электрпойыздың қозғалысы кезінде машинистің көңілін бөлуге;
3) аялдамада, станцияларда, электрпойыздарының өткелінде және вагондарында темекі шегуге;
4) вестибюлдерді, өткелдерді, станция тұғырнамаларын, вагон салондарын, эскалаторларды және жолдарды ластауға;
5) спирттік ішімдіктер ішуге, станциялар мен электржылжымалы құрамында мас күйінде, сондай-ақ есірткі немесе уытты мас болу жағдайында болуға;
6) вагондарда өртке қауіпті, жарылғыш, уландырғыш, жеңіл тұтанғыш, улы, күйдіргіш және жағымсыз иісі бар заттарды тасымалдауға;
7) бақша мүкәммалын, оның ішінде жолаушыларды жарақаттау мүмкіндігін жоққа шығармайтын шаншып алғыш және кескіш заттарды тиісті қаптамасыз алып өтуге;
8) ашық отты, пиротехникалық қондырғыларды (фейерверктерді, петардаларды) қолдануға;
9) станцияға жолақысыз өтуге, сондай-ақ жабық турникеттер және тосқауыл қоршаулар арқылы өтуге;
10) өз еркімен электржылжымалы құрамының машинистің кабинасына, қызметтік және өндірістік бөлмелерге, желдетпе шахталарының киоскілеріне, тоннельдеріне және қоршалған аумаққа кіруге;
11) электрпойыздар вагондарының есіктеріне сүйкенуге;
12) электржылжымалы құрамы толық тоқтағанға дейін тұғырнама шетіндегі шектеулі сызықтан өтуге;
13) электржылжымалы құрамының станциялары, аялдамалы мен вагондарында роликті тақталарда, конькилерде және басқа ұқсас спорт құралдарында жүруге;
14) вагонда "жолаушы-машинист" байланысымен қажетсіз қолдануға;
15) тұғырнамаларда жүгіруге, ақпараттық көрсеткіштермен белгіленген жолаушылар ағынының қозғалыс бағытын бұзуға және электрлендірілген жолға түсуге;

16) бросать на пути предметы, которые могут вызвать нарушение движения электропоезда.
10. Провоз ручной клади пассажирами на городском рельсовом транспорте осуществляется в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
11. В целях обеспечения безопасности транспортной деятельности досмотр ручной клади пассажиров осуществляется в соответствии с приказом исполняющего обязанности Министра индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан от 27 мая 2022 года № 301 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 28298) "Об утверждении Правил и требований к проведению досмотра пассажиров и лиц, посещающих объекты транспортной инфраструктуры, вещей, находящихся при них, в том числе ручной клади и багажа
Сноска. Пункт 11 – в редакции постановления акимата города Алматы от 06.09.2024 № 3/488 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования)..
12. Мелкие домашние животные, собаки и птицы перевозятся в ящиках, корзинах, клетках и контейнерах.
При перевозке мелких домашних животных, собак и птиц их владельцы или сопровождающие обеспечивают соблюдение санитарно-гигиенического режима в салоне городского рельсового транспорта.
Перевозка в салоне электропоезда городского рельсового транспорте в качестве ручной клади диких животных не допускается.
13. На станции и остановках городского рельсового транспорта пассажиры обеспечиваются необходимой и достоверной информацией о времени отправления и прибытия электроподвижных составов, стоимости проезда пассажиров, условий проезда и провоза багажа и предоставляемых услуг, неотложной медицинской помощи, месте нахождения книги жалоб и предложений, о режиме работы касс, расположении помещений метрополитена, а также перечне услуг, оказываемых населению.
Вся информация для пользователей услуг городского рельсового транспорта своевременно обновляется в зависимости от изменения условий перевозок. Уполномоченные структуры перевозчика выдают пассажирам письменную и/или устную информацию с применением громкоговорящей связи, визуальных носителей информации.

16) жолға электрпойыздар қозғалысының бұзылуын тудыратын заттарды лақтыруға тыйым салынады.
10. Жолаушылардың қалалық рельстік көлікте жол жүгін алып өту Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жүзеге асырылады.
11. Көлік қызметінің қауіпсіздігін қамтамасыз ету мақсатында жолаушылардың қол жүгін тексеру "Жолаушыларды және көлік инфрақұрылымы объектілеріне келетін адамдарды, олардың алып жүретін заттарын, оның ішінде қол жүгі мен багажын жете тексеруді жүргізу қағидалары мен талаптарын бекіту туралы" 2022 жылғы 27 мамырдағы № 301 (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 28298 болып тіркелген) Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің міндетін атқарушының бұйрығына сәйкес жүзеге асырылады.
Ескерту. 11-тармақ – жаңа редакцияда - Алматы қаласы әкімдігінің 06.09.2024 № 3/488 (алғаш ресми жарияланғаннан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
12. Ұсақ үй жануарлары, иттер және құстар жәшіктерде, себеттерде, торлар мен контейнерлерде тасымалданады.
Ұсақ үй жануарларын, иттерді және құстарды тасымалдау кезінде олардың иелері немесе алып жүрушілер қалалық рельсті көліктің салонында санитариялық-гигиеналық режимнің сақталуын қамтамасыз етеді.
Қалалық рельсті көліктің салонында қол жүгі ретінде жабайы жануарларды тасымалдауға рұқсат етілмейді.
13. Қалалық рельстік көліктің станциясында және аялдамаларында жолаушылар электр жылжымалы құрамының келу және кету уақыты, жолаушылар жол жүру төлемінің бағасы, жол жүру және қол жүгін тасымалдау шарттары мен көрсетілетін қызметтер, шұғыл медициналық көмек, шағын және ұсыныс жазатын кітаптың орналасқан жері, билет сататын кассалар жұмысының режимі туралы, метрополитен станцияларында орналасқан бөлмелер, метрополитен тұрғындарға көрсетілетін қызметтер тізбесі туралы қажетті және нақты ақпаратпен қамтамасыз етіледі.
Қалалық рельстік көлік қызметін тұтынушылар үшін барлық ақпарат тасымалдау шартының өзгеруіне байланысты уақтылы жаңартылып отырады. Тасымалдаушының уәкілетті құрылымдары жолаушыларға дауысты зорайтқыш құралын қолдана отырып, көрнекі тасығыш арқылы жазбаша және/немесе ауызша ақпаратты береді.