Об утверждении Правил проведения таможенной экспертизы уполномоченным таможенным органом и формы решения органа государственных доходов о назначении таможенной экспертизы
Приказ Министра финансов Республики Казахстан от 19 февраля 2018 года № 228. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 6 марта 2018 года № 16521.
В соответствии с пунктом 2 статьи 45, пунктом 1 статьи 46, пунктом 6 статьи 466 и пунктами 2, 3 статьи 468 Кодекса Республики Казахстан "О таможенном регулировании в Республике Казахстан" ПРИКАЗЫВАЮ:
Сноска. Преамбула - в редакции приказа Министра финансов РК от 24.01.2022 № 80 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Утвердить:
1) Правила проведения таможенной экспертизы уполномоченным таможенным органом согласно приложению 1 к настоящему приказу;
2) форму решения органа государственных доходов о назначении таможенной экспертизы согласно приложению 2 к настоящему приказу.
2. Признать утратившими силу:
1) приказ Министра финансов Республики Казахстан от 3 августа 2010 года № 392 "Об утверждении форм заключения таможенного эксперта (эксперта) и решения органа государственных доходов о назначении таможенной экспертизы" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 6387, опубликован 4 сентября 2010 года в газете "Казахстанская правда" № 233 (26294));
2) пункт 2 Перечня приказов Министерства финансов Республики Казахстан, в которые вносятся изменения, утвержденного приказом Министра финансов Республики Казахстан от 18 марта 2016 года № 139 "О внесении изменений в некоторые приказы Министерства финансов Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 13622, опубликован 7 июня 2016 года в Эталонном контрольном банке нормативных правовых актов Республики Казахстан).
3. Комитету государственных доходов Министерства финансов Республики Казахстан (Тенгебаев А.М.) в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней со дня государственной регистрации настоящего приказа направление его копии в бумажном и электронном виде на казахском и русском языках в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Республиканский центр правовой информации" для официально опубликования и включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;

Уәкілетті кеден органдарының кедендік сараптама жүргізу қағидаларын және мемлекеттік кірістер органының кедендік сараптаманы тағайындау туралы шешімінің нысанын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2018 жылғы 19 ақпандағы № 228 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2018 жылғы 6 наурызда № 16521 болып тіркелді.
"Қазақстан Республикасындағы кедендік реттеу туралы" Қазақстан Республикасы Кодексінің 45-бабының 2-тармағына, 46-бабының 1-тармағына, 466-бабының 6-тармағына және 468-бабының 2, 3-тармақтарына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
Ескерту. Бұйрықтың кіріспесі жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 24.01.2022 № 80 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. Мыналар:
1) осы бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес уәкілетті кеден органының кедендік сараптаманы жүргізу қағидалары;
2) осы бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес мемлекеттік кірістер органының кедендік сараптаманы тағайындау туралы шешімінің нысаны бекітілсін.
2. Мыналардың:
1) "Кедендік сарапшының (сарапшының) қорытындысының және мемлекеттік кірістер органының кедендік сараптаманы тағайындау туралы шешімінің нысандарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2010 жылғы 3 тамыздағы № 392 бұйрығының (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 6387 болып тіркелген, 2010 жылғы 4 қыркүйектегі № 233 (26294) "Казахстанская правда" газетінде жарияланған);
2) "Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің кейбір бұйрықтарына өзгерістер енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министірінің 2016 жылғы 18 наурыздағы № 139 бұйрығымен бекітілген өзгерістер енгізілетін Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігі бұйрықтары тізбесінің 2-тармағының (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 13622 болып тіркелген, Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің Эталондық бақылау банкінде 2016 жылғы 7 маусымда жарияланған) күші жойылды деп танылсын.
3. Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Мемлекеттік кірістер комитеті (А.М.Теңгебаев) заңнамада белгіленген тәртіпте:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрық мемлекеттік тіркелген күннен бастап күнтізбелік он күн ішінде оның қазақ және орыс тілдеріндегі қағаз және электрондық түрдегі көшірмелерін Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне ресми жариялау және енгізу үшін "Республикалық құқықтық ақпарат орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жолдауды;

3) размещение его копии на интернет-ресурсе Министерства Финансов Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр финансов
Республики Казахстан
Б. Султанов
Приложение 1
к приказу Министра финансов
Республики Казахстан
от 19 февраля 2018 года № 228
Правила проведения таможенной экспертизы уполномоченным таможенным органом
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила проведения таможенной экспертизы уполномоченным таможенным органом (далее – Правила) определяет порядок проведения таможенной экспертизы уполномоченным таможенным органом.
2. Таможенные экспертизы, проводимые уполномоченным таможенным органом, по своим видам подразделяются в соответствии с пунктом 5 статьи 466, статьи 470 Кодекса Республики Казахстан "О таможенном регулировании в Республике Казахстан" (далее – Кодекс).
Сноска. Пункт 2 - в редакции приказа Министра финансов РК от 24.01.2022 № 80 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 2. Порядок проведения таможенной экспертизы уполномоченным таможенным органом
Параграф 1. Направления материалов и приема документов и материалов для проведения таможенной экспертизы
3. Таможенная экспертиза назначается при принятии предварительного решения о классификации товаров (далее – ПКР) и при осуществлении таможенного контроля.
4. При принятии ПКР должностное лицо органа государственных доходов в течение трех рабочих дней со дня поступления запроса о принятии ПКР, назначает таможенную экспертизу путем принятия решения о назначении таможенной экспертизы (далее – Решение). К Решению прилагаются документы, предусмотренные в приложении к решению Объединенной коллегии таможенных служб государств-членов Таможенного союза от 7 декабря 2012 года № 6/14 "Перечень документов, направляемых на экспертизу товаров должностным лицом таможенного органа" (далее – Перечень документов).
При принятии ПКР и осуществлении таможенного контроля товаров и транспортных средств таможенная экспертиза назначается в случае, если для разъяснения вопросов, возникающих при совершении органами государственных доходов таможенных операций и (или) проведении таможенного контроля, требуются специальные и (или) научные познания.
Сноска. Пункт 4 в редакции приказа Министра финансов РК от 22.10.2018 № 929 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
5. При проведении таможенной экспертизы должностное лицо органа государственных доходов, назначившее таможенную экспертизу, направляет в течение трех рабочих дней руководителю уполномоченного таможенного органа в письменном и (или) электронном виде решение и материалы согласно Перечню документов, а также пробы и (или) образцы товаров, необходимые для проведения таможенной экспертизы.

3) оның көшірмелерін Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің интернет-ресурсына орналастыруды қамтамасыз етсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күннен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Қаржы министрі
Б. Сұлтанов
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2018 жылғы 19 ақпандағы
№ 228 бұйрығына
1-қосымша
Уәкілетті кеден органдарының кедендік сараптама жүргізу қағидалары 1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Уәкілетті кеден органдарының кедендік сараптама жүргізу қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) уәкілетті кеден органының кедендік сараптаманы жүргізу тәртібін айқындайды.
2. Уәкілетті кеден органы жүргізетін кедендік сараптама өзінің түрлері бойынша "Қазақстан Республикасындағы кедендік реттеу туралы" Қазақстан Республикасы Кодексінің (бұдан әрі – Кодекс) 466-бабының 5-тармағына, 470-бапқа сәйкес бөлінеді.
Ескерту. 2-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 24.01.2022 № 80 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2-тарау. Уәкілетті кеден органдарының кедендік сараптама жүргізу тәртібі 1-параграф. Кедендік сараптаманы жүргізу үшін материалдарды жолдау және құжаттар мен материалдарды қабылдау
3. Кедендік сараптама тауарларды сыныптау туралы алдын-ала шешімді (бұдан әрі – АСШ) қабылдау кезінде және кедендік бақылауды жүзеге асыру кезінде тағайындалады.
4. АСШ қабылдау кезінде мемлекеттік кірістер органының лауазымды тұлғасы АСШ қабылдау туралы сұрау салу түскен күнінен бастап үш жұмыс күні ішінде кедендік сараптаманы тағайындау туралы шешімді (бұдан әрі - Шешім) қабылдау жолымен кедендік сараптаманы тағайындайды. Шешімге "Кеден органының лауазымды тұлғасы сараптамаға жолдайтын тауарлар құжаттарының тізбесі" (бұдан әрі – Құжаттар тізбесі) Кеден одағына мүше мемлекеттердің кеден қызметтерінің біріккен алқасының 2012 жылғы 7 желтоқсандағы № 6/14 шешіміне қосымшада көзделген құжаттар қоса беріледі.
Кедендік сараптама тауарлар мен көлік құралдарына кедендік бақылауды жүзеге асыру және АСШ қабылдау кезінде туындайтын мәселелерді түсіндіру үшін арнайы және (немесе) ғылыми білімдер талап етілетін жағдайда тағайындалады.
Ескерту. 4-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қаржы министрінің 22.10.2018 № 929 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
5. Кедендік сараптаманы жүргізу кезінде, кедендік сараптаманы тағайындаған мемлекеттік кірістер органының лауазымды тұлғасы үш жұмыс күні ішінде уәкілетті кеден органының басшысына жазбаша және (немесе) электронды түрде Құжаттар тізбесіне сәйкес шешімді және материалдарды, осыған қоса кедендік сараптама жүргізуге керекті тауар сынамалары және (немесе) үлгілерін жолдайды.

Сноска. Пункт 5 в редакции приказа Министра финансов РК от 22.10.2018 № 929 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
6. Решение, документы, материалы и прилагаемые к ним объекты исследования принимаются уполномоченным таможенным органом в день поступления. Объектами таможенной экспертизы являются пробы и (или) образцы товаров, тара, упаковка товаров, таможенные, транспортные (перевозочные), коммерческие и иные документы, а также средства идентификации таких товаров и документов.
7. Прилагаемые к Решению объекты таможенной экспертизы принимаются в упакованном и опечатанном виде, если в Решении не указано на отсутствие упаковки. Упаковка должна содержать пояснительные надписи, включая сведения о лице, проводившем упаковку, его подпись и дату. Необходимо исключить возможность доступа к содержимому без повреждения упаковки.
8. Вскрытие упаковки поступивших объектов осуществляется только таможенным экспертом (эксперт), которому поручено проведение таможенной экспертизы.
9. При наличии на объектах, направленных на таможенную экспертизу, повреждения, порчи либо частичной утраты, произведенных при доставке (транспортировке), исследования и (или) испытания по ним не проводятся. При этом факты повреждений, порчи либо частичной утраты фиксируются уполномоченным таможенным органом в виде фото и видеосъҰмки.
Сноска. Пункт 9 - в редакции приказа Министра финансов РК от 24.01.2022 № 80 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Параграф 2. Организация производства таможенных экспертиз
10. Организация производства таможенных экспертиз возлагается на руководителя уполномоченного таможенного органа или лица, его замещающего.
11. Таможенная экспертиза проводится как в помещениях уполномоченного таможенного органа, так и вне их пределов, если это необходимо по характеру исследования (испытания) объектов, либо в силу невозможности доставить объект исследования (испытания) на таможенную экспертизу.
12. Таможенная экспертиза, в том числе дополнительная и повторная, проводится в срок, не превышающий двадцати рабочих дней со дня принятия таможенным экспертом (экспертом) материалов и документов для проведения таможенной экспертизы, за исключением проведения таможенной экспертизы при принятии ПКР.
Таможенная экспертиза при принятии ПКР проводится в течение десяти рабочих дней со дня принятия таможенным экспертом (экспертом) материалов и документов для проведения таможенной экспертизы.

Ескерту. 5-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қаржы министрінің 22.10.2018 № 929 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
6. Шешімдер, құжаттар, материалдар және оларға қоса берілген зерттеу объектілері уәкілетті кеден органымен түскен күні қабылданады. Тауарлардың сынамалары және (немесе) үлгілері, ыдыс, тауарлардың орамалары, кедендік, көліктік (тасымалдау), коммерциялық және өзге құжаттар, сондай-ақ осындай тауарлар мен құжаттарды сәйкестендіру құралдары кедендік сараптама объектілері болып табылады.
7. Егер Шешімде ораманың жоқ екендігі көрсетілмесе, Шешімге қоса берілетін кедендік сараптама объектілері оралған және мөр басылған түрде қабылданады. Орамада орауды жүргізген тұлға туралы мәліметтерді, оның қолы мен күнін қоса алғанда, түсіндірме жазбаның болуы тиіс. Орамаға зақым келтірмей оның ішіндегіге қол жеткізу мүмкіндігін болдырмау қажет.
8. Келіп түскен объектілердің орамаларын ашу, кедендік сараптаманы жүргізу тапсырылған кеден сарапшысымен (сарапшымен) ғана жүзеге асырылады.
9. Кедендік сараптамаға жолданған объектілерде жеткізу (тасымалдау) кезінде зақымдану, бүліну не ішінара жоғалу болған кезде, олар бойынша зерттеулер және (немесе) сынақтар жүргізілмейді. Бұл ретте зақымдану, бүліну не ішінара жоғалу фактілерін уәкілетті кеден органы фото және бейнетүсірілім түрінде тіркейді.
Ескерту. 9-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 24.01.2022 № 80 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2-параграф. Кедендік сараптамалар өндірісін ұйымдастыру
10. Кедендік сараптамалар өндірісін ұйымдастыру уәкілетті кеден органының басшысына немесе оны алмастыратын тұлғаға жүктеледі.
11. Кедендік сараптама уәкілетті кеден органының үй-жайларында да, сондай-ақ, егер бұл объектілерді зерттеу (сынау) сипаты бойынша қажет не зерттеу (сынау) объектісін кедендік сараптамаға жеткізу мүмкін болмауына байланысты болған кезде, одан тыс жерлерде де жүргізіледі.
12. Кедендік, оның ішінде қосымша және қайталама сараптама АСШ қабылдау кезіндегі кедендік сараптаманы жүргізуді қоспағанда, кедендік сарапшы (сарапшы) кедендік сараптама жүргізу үшін материалдар мен құжаттарды қабылдаған күнінен бастап жиырма жұмыс күнінен аспайтын мерзімде жүргізіледі.
АСШ қабылдау кезіндегі кедендік сараптама кедендік сарапшымен (сарапшымен) кедендік сараптама жүргізу үшін құжаттар мен материалдар қабылданған күннен бастап он жұмыс күні ішінде жүргізіледі.

Сноска. Пункт 12 - в редакции приказа Министра финансов РК от 24.01.2022 № 80 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
13. Случаи проведения таможенной экспертизы в более продолжительные сроки, чем сроки, предусмотренные статьей 46 Кодекса, установлены параграфом 3 настоящих Правил.
14. Поступившие на таможенную экспертизу документы и материалы передаются конкретному таможенному эксперту, либо нескольким таможенным экспертам в течение одного рабочего дня.
Параграф 3. Порядок и сроки приостановления таможенной экспертизы
15. Проведение таможенной экспертизы в более продолжительные сроки осуществляется в следующих случаях:
1) запроса дополнительной информации в отношении рассматриваемых объектов;
2) необходимости получения письменного разрешения от должностного лица органа государственных доходов, назначившего таможенную экспертизу, на существенное повреждение или уничтожение в ходе проведения исследований или испытаний представленных на таможенную экспертизу товаров, документов, проб или образцов, которые подлежат возврату органу государственных доходов, назначившему таможенную экспертизу;
3) обращения уполномоченного органа государственных доходов в иные уполномоченные экспертные организации (к экспертам).
16. Срок проведения таможенной экспертизы, в том числе дополнительной и повторной, приостанавливается с письменного разрешения руководителя уполномоченного таможенного органа или лица, его замещающего, в течение трех рабочих дней со дня регистрации документов и материалов, поступивших на таможенную экспертизу в соответствии с пунктом 2 статьи 468 Кодекса в следующих случаях:
1) наличия ходатайства таможенного эксперта (эксперта) перед органом государственных доходов, назначившим таможенную экспертизу, о предоставлении ему дополнительных материалов, а также проб и (или) образцов.
Срок проведения таможенной экспертизы приостанавливается до получения дополнительных материалов, документов, проб и (или) образцов товаров. Если данные материалы не предоставляются таможенному эксперту в течение тридцати календарных дней, то в этом случае оформляется мотивированный отказ в проведении таможенной экспертизы;
2) необходимости получения письменного разрешения от должностного лица органа государственных доходов, назначившего таможенную экспертизу, на существенное повреждение или уничтожение в ходе проведения исследований или испытаний, представленных на таможенную экспертизу товаров, документов, проб или образцов, которые подлежат возврату органу государственных доходов, назначившему таможенную экспертизу.
Уполномоченный таможенный орган в течение одного рабочего дня со дня приостановления таможенной экспертизы направляет в орган государственных доходов, назначивший таможенную экспертизу, запрос для получения письменного разрешения на существенное повреждение или уничтожение в ходе проведения исследований или испытаний, представленных на таможенную экспертизу товаров, документов, проб или образцов.
Должностное лицо органа государственных доходов, назначившее таможенную экспертизу, в течение трех рабочих дней со дня получения запроса на существенное повреждение или уничтожение в ходе проведения исследований или испытании представленных на таможенную экспертизу товаров, документов, проб или образцов, направляет ответ в уполномоченный таможенный орган.
При получении отказа от должностного лица органа государственных доходов, назначившего таможенную экспертизу, на существенное повреждение или уничтожение в ходе проведения исследований или испытании представленных на таможенную экспертизу товаров, документов, проб или образцов, уполномоченным таможенным органом в течении одного рабочего дня оформляется отказ в проведении таможенной экспертизы;

Ескерту. 12-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 24.01.2022 № 80 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
13. Кедендік сараптаманы Кодекстің 46-бабында көзделген мерзімдерден ұзағырақ мерзімдерде жүргізу жағдайлары осы Қағидалардың 3-параграфымен белгіленген.
14. Кедендік сараптамаға келіп түскен құжаттар мен материалдар, бір жұмыс күні ішінде нақты кедендік сарапшыға (сарапшыға) не бірнеше кедендік сарапшыларға (сарапшыларға) беріледі.
3-параграф. Кедендік сараптаманы тоқтату тәртібі мен мерзімдері
15. Кедендік сараптаманы ұзағырақ мерзімдерді жүргізу мынадай:
1) қаралатын объектілерге қатысты қосымша ақпаратқа сұрау салған;
2) кедендік сараптаманы тағайындаған мемлекеттік кірістер органының лауазымды адамынан зерттеулер немесе сынақтар жүргізу барысында кедендік сараптамаға ұсынылған, кедендік сараптаманы тағайындаған мемлекеттік кірістер органына қайтарылуға жататын тауарларды, құжаттарды, сынамаларды немесе үлгілерді елеулі зақымдауға немесе жоюға жазбаша рұқсат алу қажет болған;
3) уәкілетті мемлекеттік кірістер органы өзге уәкілетті сараптамалық ұйымдарға (сарапшыларға) жүгінген жағдайларда жүзеге асырылады.
16. Кедендік, оның ішінде қосымша және қайталама сараптама жүргізу мерзімі Кодекстің 468-бабының 2-тармағына сәйкес кедендік сараптамаға келіп түскен құжаттар мен материалдар тіркелген күнінен бастап үш жұмыс күні ішінде уәкілетті кеден органы басшысының немесе оны алмастыратын тұлғаның жазбаша рұқсатымен мынадай жағдайларда:
1) кедендік сарапшының (сарапшының) кедендік сараптаманы тағайындаған мемлекеттік кірістер органы алдында оған қосымша материалдарды, сондай-ақ сынамаларды және (немесе) үлгілерді беру туралы өтінішхаты болғанда.
Кедендік сараптаманы жүргізу мерзімі қосымша материалдарды, құжаттарды, тауарлардың сынамаларын және (немесе) үлгілерін алғанға дейін тоқтатыла тұрады. Егер аталған материалдар кедендік сарапшыға күнтізбелік отыз күн ішінде берілмесе, онда бұл жағдайда кедендік сараптама жүргізуден дәлелді бас тарту ресімделеді;
2) кедендік сараптаманы тағайындаған мемлекеттік кірістер органының лауазымды тұлғасынан зерттеулер немесе сынақтар жүргізу барысында кедендік сараптамаға ұсынылған, кедендік сараптаманы тағайындаған мемлекеттік кірістер органына қайтарылуға жататын тауарларды, құжаттарды, сынамаларды немесе үлгілерді елеулі зақымдауға немесе жоюға жазбаша рұқсат алу қажет болғанда.
Уәкілетті кеден органы кедендік сараптама тоқтатылған күннен бастап бір жұмыс күні ішінде кедендік сараптаманы тағайындаған мемлекеттік кірістер органына, кедендік сараптамаға ұсынылған тауарларды, құжаттарды, сынамаларды немесе үлгілерді, зерттеулер немесе сынақтар жүргізу барысында елеулі зақымдауға немесе жоюға жазбаша рұқсат алу үшін сұранысты жолдайды.
Кедендік сараптаманы тағайындаған мемлекеттік кірістер органының лауазымды тұлғасы кедендік сараптамаға ұсынылған тауарларды, құжаттарды, сынамаларды немесе үлгілерді, зерттеулер немесе сынақтар жүргізу барысында елеулі зақымдауға немесе жоюға сұранысты қабылдаған күннен бастап үш жұмыс күні ішінде уәкілетті кеден органына жауап жолдайды.
Кедендік сараптаманы тағайындаған мемлекеттік кірістер органының лауазымды тұлғасы кедендік сараптамаға ұсынылған тауарларды, құжаттарды, сынамаларды немесе үлгілерді, зерттеу немесе сынақтар жүргізу барысында елеулі зақымдау немесе жоюдан бас тартқан жағдайда, уәкілетті кеден органымен бір жұмыс күні ішінде кедендік сараптаманы жүргізуден бас тарту ресімделеді;

3) отсутствия по уважительной причине (временная нетрудоспособность, командировка) таможенного эксперта (эксперта), приступившего к проведению таможенной экспертизы.
Срок проведения таможенной экспертизы приостанавливается при отсутствии таможенного эксперта (эксперта) на срок не более десяти календарных дней. При отсутствии таможенного эксперта (эксперта) на срок более десяти календарных дней, проведение таможенной экспертизы поручается другому таможенному эксперту (эксперту);
4) обращения уполномоченного органа государственных доходов в иные уполномоченные экспертные организации (к экспертам);
5) привлечения для проведения таможенной экспертизы эксперта (специалиста), не являющегося должностным лицом органов государственных доходов.
Срок приостановления таможенной экспертизы, в том числе дополнительной и повторной, в случаях предусмотренных подпунктами 4) и 5) настоящего пункта не должен превышать двадцати рабочих дней.
Сноска. Пункт 16 - в редакции приказа Министра финансов РК от 24.01.2022 № 80 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
17. Уполномоченный таможенный орган в течение одного рабочего дня уведомляет орган государственных доходов, назначивший таможенную экспертизу о приостановлении сроков проведения таможенной экспертизы, с указанием причин и обосновании о приостановлении таможенной экспертизы.
18. При проведении исследования двух и более объектов таможенной экспертизы, требующего применения сравнительных (сопоставительных) методов исследования и использования различных научно-технических средств, являющегося длительным по времени, срок таможенной экспертизы в соответствии с пунктом 1 статьи 468 Кодекса продлевается с письменного разрешения руководителя уполномоченного таможенного органа или лица, его замещающего, с указанием причин такого продления на срок, не превышающий срок временного хранения товаров, если выпуск товаров не осуществляется до получения результатов таможенной экспертизы.
Параграф 4. Оформления и направления результатов таможенной экспертизы
19. По результатам таможенной экспертизы таможенный эксперт составляют Заключение таможенного эксперта (эксперта) в соответствии со статьей 469 Кодекса.
20. Если Заключение таможенного эксперта (эксперта) сопровождается материалами и документами в виде: протоколов испытаний, протоколов исследований, иллюстративным материалом в виде фототаблиц, ксерокопий, чертежей, таблиц, схем, графиков, распечаток с приборов и оборудования, которые иллюстрируют ход исследования и (или) испытания и содержат сведения о полученных результатах, то такие материалы и документы прилагаются к Заключению таможенного эксперта (эксперта) и служат его составной частью.
Вышеуказанные материалы и документы подписываются таможенным экспертом (эксперт) и заверяются печатью уполномоченного таможенного органа или личной печатью таможенного эксперта (при ее наличии).

3) кедендік сараптама жүргізуге кіріскен кедендік сарапшы (сарапшы) дәлелді себеппен болмағанда (еңбекке уақытша жарамсыздық, іссапар).
Кедендік сараптаманы жүргізу мерзімі кедендік сарапшы (сарапшы) болмаған кезде, күнтізбелік он күннен аспайтын мерзімге тоқтатыла тұрады. Кедендік сарапшы (сарапшы) күнтізбелік он күннен артық мерзімде болмаған кезде, кедендік сараптаманы жүргізу басқа кедендік сарапшыға (сарапшыға) тапсырылады;
4) уәкілетті мемлекеттік кірістер органы өзге уәкілетті сараптамалық ұйымдарға (сарапшыларға) жүгінгенде;
5) мемлекеттік кірістер органдарының лауазымды тұлғасы болып табылмайтын сарапшыны (маманды) кедендік сараптама жүргізу үшін тартқанда тоқтатыла тұрады.
Осы тармақтың 4) және 5) тармақшаларында көзделген жағдайларда кедендік, оның ішінде қосымша және қайталама сараптаманы тоқтата тұру мерзімі жиырма жұмыс күнінен аспауға тиіс.
Ескерту. 16-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 24.01.2022 № 80 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
17. Уәкілетті кеден органы бір жұмыс күні ішінде, кедендік сараптаманы тағайындаған мемлекеттік кірістер органын кедендік сараптаманы тоқтата тұру туралы себептер мен негіздемелерді көрсете отырып, кедендік сараптаманы жүргізу мерзімінің тоқтатыла тұруы туралы хабардар етеді.
18. Зерттеудің салыстыру (салыстырмалы) әдістерін қолдануды және әртүрлі ғылыми-техникалық құралдарды пайдалануды талап ететін, ұзақ уақытты алатын кедендік сараптаманың екі және одан көп объектілеріне зерттеу жүргізу кезінде кедендік сараптама мерзімі Кодекстің 468-бабының 1-тармағына сәйкес, егер кедендік сараптама нәтижелері алынғанға дейін тауарларды шығару жүзеге асырылмайтын болса, тауарларды уақытша сақтау мерзімінен аспайтын мерзімге осындай ұзарту мерзімінің себептері көрсетіліп, уәкілетті кеден органы басшысының немесе оны алмастыратын тұлғаның жазбаша рұқсатымен ұзартылады.
4-параграф. Кедендік сараптама нәтижелерін ресімдеу және жолдау
19. Кедендік сараптама нәтижелері бойынша кедендік сарапшы (сарапшы) Кодекстің 469-бабына сәйкес Кедендік сарапшының (сарапшының) қорытындысын жасайды.
20. Егер Кедендік сарапшының (сарапшының) қорытындысы: сынақ хаттамалары, зерттеу хаттамалары, фотокесте, ксерокөшірмелер, сызбалар, кестелер, сұлбалар, графиктер түріндегі, зерттеу және (немесе) сынақ барысын суреттейтін құрылғылар мен жабдықтардан басып шығарылған иллюстративті материалдар түріндегі материалдармен және құжаттармен қоса берілсе және алынған нәтижелері туралы мәліметтерді қамтитын болса, онда осындай материалдар мен құжаттар Кедендік сарапшының (сарапшының) қорытындысына қоса беріледі және оның құрамдас бөлігі болып табылады.
Жоғарыда көрсетілген материалдар мен құжаттарға кедендік сарапшының (сарапшының) қолы қойылады және уәкілетті кеден органының мөрімен немесе кедендік сарапшының (сарапшының) жеке мөрімен (ол болған кезде) куәландырылады.

21. В случае невозможности предоставления ответов на отдельные вопросы, поставленные на разрешение таможенного эксперта (эксперта), таможенный эксперт (эксперт) в течение трех рабочих дней уведомляет об этом орган государственных доходов, назначивший таможенную экспертизу, с указанием причин отсутствия возможности предоставления ответов, для дальнейшего обращения уполномоченного органа государственных доходов в другие независимые организации, осуществляющие экспертную деятельность.
Сноска. Пункт 21 в редакции приказа Министра финансов РК от 22.10.2018 № 929 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
22. Уполномоченный таможенный орган при необходимости в течение одного рабочего дня перенаправляет в другое подразделение уполномоченного органа государственных доходов поступившие к нему Решение, документы, материалы и объекты таможенной экспертизы при условии, что поставленные перед ним вопросы находятся вне его компетенции либо у него отсутствует необходимые для проведения исследований и (или) испытаний оборудование и приборы.
23. Уполномоченный таможенный орган в течение одного рабочего дня уведомляет орган государственных доходов, назначивший таможенную экспертизу, о перенаправлении документов, материалов и объектов таможенной экспертизы.
Срок проведения таможенной экспертизы по вышеуказанному перенаправлению будет исчисляться с момента получения документов, материалов и объектов таможенной экспертизы таможенным экспертом уполномоченного органа государственных доходов, в который они перенаправлены.
24. Таможенный эксперт (эксперт), выполнившие таможенную экспертизу, лично упаковывают все подлежащие возвращению объекты таможенной экспертизы. Упаковка должна обеспечивать их сохранность, исключать доступ к содержимому без ее нарушения, иметь необходимые пояснительные надписи и подпись таможенного эксперта. Упаковка опечатывается оттиском печати уполномоченного органа государственных доходов, личной печатью таможенного эксперта (при ее наличии). Материалы, документы и упакованные и опечатанные объекты таможенной экспертизы отправляются в орган государственных доходов, назначивший таможенную экспертизу почтовой связью, специальной связью или доставляются нарочно.
25. Если Заключение таможенного эксперта (эксперта) и объекты вместе с сопроводительным письмом выдаются нарочно должностному лицу органа государственных доходов, назначившему таможенную экспертизу, то вносится соответствующая запись в журнале регистрации проб и образцов товаров, расписка о получении Заключения таможенного эксперта (эксперта) и объектов выполняется получателем на втором экземпляре сопроводительного письма и должна содержать сведения о соответствии полученных материалов перечню, указанному в сопроводительном письме, должность, фамилию, имя и отчество (при его наличии) получателя, дату получения и подпись.

21. Кедендік сарапшының (сарапшының) шешуі үшін қойылған жекелеген сұрақтарға жауап беру мүмкін болмаған жағдайда, кедендік сарапшы (сарапшы) бұл туралы үш жұмыс күні ішінде кедендік сараптаманы тағайындаған мемлекеттік кірістер органын жауап беру мүмкіндігінің болмау себептерін көрсете отырып, уәкілетті мемлекеттік кірістер органының одан әрі сараптамалық қызметті жүзеге асыратын басқа да тәуелсіз ұйымдарға жүгінуі үшін хабардар етеді.
Ескерту. 21-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қаржы министрінің 22.10.2018 № 929 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
22. Уәкілетті кеден органы қажет болған жағдайда, оның алдында қойылған мәселелер оның құзыретінен тыс болған не оның зерттеулерді және (немесе) сынақтарды жүргізу үшін қажетті жабдықтары мен аспаптары болмаған жағдайда, оған келіп түскен Шешімді, құжаттарды, материалдарды және кедендік сараптама объектілерін бір жұмыс күні ішінде уәкілетті мемлекеттік кірістер органының басқа бөлімшесіне қайта жолдайды.
23. Уәкілетті кеден органы бір жұмыс күнінің ішінде кедендік сараптаманы тағайындаған мемлекеттік кірістер органына құжаттардың, материалдардың және кедендік сараптама объектілерінің қайта жолданғаны туралы хабарлайды.
Жоғарыда көрсетілген қайта жолдау бойынша кедендік сараптаманы жүргізу мерзімі, олар қайта жолданған уәкілетті мемлекеттік кірістер органының кедендік сарапшысы құжаттарды, материалдарды және кедендік сараптама объектілерін алған сәтінен бастап есептелінеді
24. Кедендік сараптаманы жасаған кедендік сарапшы (сарапшы) жеке өзі барлық қайтаруға жататын кедендік сараптама объектілерін буып-түйеді. Орама олардың сақталуын қамтамасыз етуі, оны зақымдамай ішіндегіге қол жеткізуді болдырмауы, қажетті түсіндірме жазбалардың және кедендік сарапшының қолы болуы тиіс. Орама уәкілетті мемлекеттік кірістер органының мөр бедерімен, кедендік сарапшының жеке мөрімен (ол болған кезде) мөрленеді. Материалдар, құжаттар мен оралған және мөрленген кедендік сараптама объектілері кедендік сараптаманы тағайындаған мемлекеттік кірістер органына пошта байланысымен, арнайы байланыспен жөнелтіледі немесе қолма-қол жеткізіледі.
25. Егер Кедендік сарапшының (сарапшының) қорытындысы және объектілер ілеспе хатпен бірге кедендік сараптаманы тағайындаған мемлекеттік кірістер органының лауазымды тұлғасына қолма-қол берілсе, онда тауарлардың сынамалары мен үлгілерін тіркеу журналына тиісті жазба енгізіледі, Кедендік сарапшының қорытындысын және объектілерін алғандығы туралы қолхат алушымен ілеспе хаттың екінші данасында орындалады және алынған материалдардың ілеспе хатта көрсетілген тізбеге сәйкестігі, алушының лауазымы, тегі, аты және әкесінің аты (ол болған кезде), алған күні және қолы туралы мәліметтерді қамтуы тиіс.

26. После выполнения таможенной экспертизы, материалы, документы и (или) объекты таможенной экспертизы, которые не могут быть направлены почтовой связью, руководитель уполномоченного органа государственных доходов или лицо, его замещающее, в течение одного рабочего дня информирует об этом орган государственных доходов, назначивший таможенную экспертизу.
Параграф 5. Организация производства дополнительных таможенных экспертиз
27. Дополнительная таможенная экспертиза назначается в соответствии со статьей 470 Кодекса и проводится в срок, установленный статьей 468 Кодекса.
Сноска. Пункт 27 в редакции приказа Министра финансов РК от 22.10.2018 № 929 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
28. В решении о назначении дополнительной таможенной экспертизы должны быть указаны вновь открывшиеся обстоятельства.
29. Место проведения дополнительной таможенной экспертизы определяется руководителем уполномоченного таможенного органа или лицом, его замещающим.
30. Производство дополнительной таможенной экспертизы поручается тому же таможенному эксперту, который проводил первичную таможенную экспертизу или же другому таможенному эксперту.
31. При назначении дополнительной таможенной экспертизы таможенному эксперту (эксперту) предоставляются результаты первичной таможенной экспертизы.
32. В Заключении таможенного эксперта (эксперта) дополнительной таможенной экспертизы указываются:
наименование уполномоченного таможенного органа;
место, дата начала и завершения проведения дополнительной таможенной экспертизы;
основания назначения дополнительной экспертизы, с указанием вновь открывшиеся обстоятельства по результатам первичной таможенной экспертизы;
сведения о первичной таможенной экспертизе;
фамилия, имя и отчество (при его наличии) таможенного эксперта (эксперта), проводившего дополнительную таможенную экспертизу, его квалификация;
отметка, удостоверенная подписью таможенного эксперта (эксперта), о том, что они предупреждены об административной ответственности за дачу заведомо ложного Заключения таможенного эксперта (эксперта) при проведении дополнительной таможенной экспертизы;
вопросы, поставленные перед таможенным экспертом (экспертом);
перечень документов, материалов, проб и образцов товаров, изъятых документов или средств их идентификации, представленных таможенному эксперту (эксперту) для проведения дополнительной таможенной экспертизы;
содержание и результаты исследований с указанием примененных методов, выводы по поставленным вопросам и их обоснование.

26. Кедендік сараптаманы орындалғаннан кейін, материалдар, құжаттар және (немесе) кедендік сараптама объектілері почта байланысымен жолдануы мүмкін болмаса, уәкілетті кеден органының басшысы немесе оны алмастыратын тұлға кедендік сараптаманы тағайындаған мемлекеттік кірістер органын бұл туралы хабардар етеді.
5-параграф. Қосымша кедендік сараптамалар өндірісін ұйымдастыру
27. Қосымша кедендік сараптама Кодекстің 470-бабына сәйкес тағайындалады және Кодекстің 468-бабындағы көрсетілген мерзімінде жүргізіледі.
Ескерту. 27-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қаржы министрінің 22.10.2018 № 929 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
28. Қосымша кедендік сараптаманы тағайындау туралы шешімде жаңадан ашылған мән-жайлар көрсетілуі тиіс.
29. Қосымша кедендік сараптаманы жүргізу орны уәкілетті кеден органының басшысымен немесе оны алмастыратын тұлғамен айқындалады.
30. Қосымша кедендік сараптаманы жүргізу өндірісі бастапқы кедендік сараптама жүргізген кедендік сарапшыға немесе басқа кедендік сарапшыға тапсырылады.
31. Қосымша кедендік сараптаманы тағайындау кезінде кедендік сарапшыға (сарапшыға) бастапқы кедендік сараптаманың нәтижелері ұсынылады.
32. Кедендік сарапшының (сарапшының) қосымша кедендік сараптама қорытындысында:
уәкілетті кеден органының атауы;
қосымша кедендік сараптаманы жүргізу орны, басталу және аяқталу күні;
бастапқы кедендік сараптама нәтижесі бойынша жаңадан ашылған мән-жайларды көрсете отырып, қосымша кедендік сараптаманы тағайындауға негіздер;
бастапқы кедендік сараптама туралы мәліметтер;
қосымша кедендік сараптаманы жүргізген кедендік сарапшының (сарапшының) тегі, аты және әкесінің аты (ол болған кезде), оның біліктілігі;
қосымша кедендік сараптаманы жүргізу кезінде қасақана жалған Кедендік сарапшы (сарапшы) қорытындысын бергені үшін әкімшілік жауапкершілік туралы ескертілгені туралы кедендік сарапшының (сарапшының) қолымен куәландырылған белгі;
кедендік сарапшының (сарапшының) алдына қойылған мәселелер;
қосымша кедендік сараптаманы жүргізу үшін кедендік сарапшыға (сарапшыға) ұсынылған құжаттардың, материалдардың, тауарлардың сынамалары мен үлгілерінің, алынған құжаттардың немесе оларды сәйкестендіру құралдарының тізбесі;
қолданылған әдістерді көрсете отырып, зерттеулердің мазмұны мен нәтижелері, қойылған мәселелер бойынша пікірлер және олардың негіздемесі көрсетіледі.

Параграф 6. Организация проведения повторных таможенных экспертиз
33. Повторная таможенная экспертиза назначается в соответствии со статьей 470 Кодекса и проводится в срок, установленный статьей 468 Кодекса.
Сноска. Пункт 33 в редакции приказа Министра финансов РК от 22.10.2018 № 929 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
34. Место проведения повторной таможенной экспертизы определяется руководителем уполномоченного таможенного органа или лицом, его замещающим.
35. Повторная таможенная экспертиза поручается комиссии, состоящей из двух и более таможенных экспертов (экспертов), за исключением таможенного эксперта (эксперта), проводившего таможенную экспертизу.
В состав комиссии для проведения повторной таможенной экспертизы входят эксперты одной специальности, имеющие опыт в проведении таких экспертиз.
При разногласиях результатов таможенной экспертизы между таможенными экспертами (экспертами) каждый из них или часть экспертов представляет отдельное заключение таможенного эксперта (эксперта).
Сноска. Пункт 35 - в редакции приказа Министра финансов РК от 24.01.2022 № 80 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
36. Таможенные эксперты (эксперты), проводившие таможенную экспертизу, могут присутствовать при проведении повторной таможенной экспертизы и давать комиссии необходимые пояснения.
37. При назначении повторной таможенной экспертизы комиссии таможенных экспертов (эксперт) предоставляются результаты ранее проведенных таможенных экспертиз.
38. В Заключении таможенного эксперта (эксперта) повторной таможенной экспертизы указываются:
наименование уполномоченного таможенного органа;
место, дата начала и завершения проведения повторной таможенной экспертизы;
основания назначения повторной экспертизы;
сведения о первичной и (или) дополнительной таможенных экспертизах;
фамилия, имя и отчество (при его наличии) таможенных экспертов (экспертов), проводивших повторную таможенную экспертизу, их квалификация;
отметка, удостоверенная подписью таможенных экспертов (экспертов), о том, что они предупреждены об административной ответственности за дачу заведомо ложного Заключения таможенного эксперта (эксперта) при проведении повторной таможенной экспертизы;
вопросы, поставленные перед таможенным экспертом (экспертом);
перечень документов, материалов, проб и образцов товаров, изъятых документов или средств их идентификации, представленных таможенному эксперту (эксперту) для проведения повторной таможенной экспертизы;
содержание и результаты исследований с указанием примененных методов, оценка результатов исследований повторной таможенной экспертизы в сравнении с результатами первичной и (или) дополнительной таможенных экспертиз, выводы по поставленным вопросам и их обоснование.
Приложение 2 к приказу
Министра финансов
Республики Казахстан
от 19 февраля 2018 года № 228
форма
Решение о назначении таможенной экспертизы

6-параграф. Қайталама кедендік сараптамаларды жүргізуді ұйымдастыру
33. Қайталама кедендік сараптама Кодекстің 470-бабына сәйкес тағайындалады және Кодекстің 468-бабындағы көрсетілген мерзімінде жүргізіледі.
Ескерту. 33-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қаржы министрінің 22.10.2018 № 929 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
34. Қайталама кедендік сараптаманы жүргізу орны уәкілетті кеден органының басшысымен немесе оны алмастыратын тұлғамен айқындалады.
35. Қайталама кедендік сараптама, кедендік сараптаманы жүргізген кедендік сарапшыны (сарапшыны) қоспағанда, екі және одан көп кедендік сарапшылардан (сарапшылардан) тұратын комиссияға тапсырылады.
Қайталама кедендік сараптама жүргізу үшін комиссияның құрамына осындай сараптамаларды жүргізуде тәжірибесі бар бір мамандықтың сарапшылары кіреді.
Кедендік сарапшылар (сарапшылар) арасында кедендік сараптама нәтижелері әртүрлі болған кезде, олардың әрқайсысы немесе сарапшылардың бір бөлігі кедендік сарапшының (сарапшының) жеке қорытындысын ұсынады.
Ескерту. 35-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 24.01.2022 № 80 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
36. Кедендік сараптама жүргізген кедендік сарапшылар (сарапшылар) қайталама кедендік сараптаманы жүргізу кезінде оған қатыса алады және комиссияға қажетті түсіндірме бере алады.
37. Қайталама кедендік сараптаманы тағайындау кезінде кедендік сарапшылар (сарапшылар) комиссиясына бұрын жүргізілген кедендік сараптамалардың нәтижелері ұсынылады.
38. Кедендік сарапшының (сарапшының) қайталама қайта жүргізілген Кедендік сараптама қорытындысында:
уәкілетті мемлекеттік кірістер органының атауы;
кедендік сараптаманы қайта жүргізу орны, басталу және аяқталу күні;
кедендік сараптаманы қайта тағайындау негізі;
бастапқы және (немесе) қосымша кедендік сараптамалар туралы мәліметтер;
кедендік сараптаманы қайта жүргізген кедендік сарапшылардың (сарапшылардың) тегі, аты және әкесінің аты (ол болған кезде), олардың біліктілігі;
кедендік сараптаманы қайта жүргізу кезінде қасақана жалған Қорытынды бергені үшін әкімшілік жауапкершілік жөнінде ескертілгені туралы кедендік сарапшылардың (сарапшылардың) қолдарымен куәландырылған белгі;
кедендік сарапшының (сарапшының) алдына қойылған мәселелер;
қайталама кедендік сараптаманы жүргізу үшін кедендік сарапшыға (сарапшыға) ұсынылған құжаттардың, материалдардың, тауарлардың сынамалары мен үлгілерінің, алынған құжаттардың немесе оларды сәйкестендіру құралдарының тізбесі;
қолданылған әдістерді көрсете отырып, зерттеулердің мазмұны мен нәтижелері, қайталама кедендік сараптама зерттеулерінің нәтижелерін бастапқы және (немесе) қосымша кедендік сараптама нәтижелерімен салыстырғандағы баға, қойылған мәселелер бойынша пікірлер және олардың негіздемесі көрсетіледі.
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2018 жылғы 19 ақпандағы
№ 228 бұйрығына
2-қосымша
нысан
Кедендік сараптаманы тағайындау туралы шешім

Сноска. Форма - в редакции приказа Министра финансов РК от 24.01.2022 № 80 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
ХХХХХ/ДДММГГ/YY/ХХХХХХ
1. Наименование и адрес органа государственных доходов, назначившего
таможенную экспертизу
________________________________________________________________________
________________________________________________________________________
2. № Таможенной декларации (далее – ТД) и "№ и наименование иных документов"
в соответствии с пунктом 6 статьи 176 Кодекса Республики Казахстан
"О таможенном регулировании в Республике Казахстан" (далее – Кодекс)
________________________________________________________________________
________________________________________________________________________
3. Основание для проведения таможенной экспертизы
________________________________________________________________________
________________________________________________________________________
4. Цель проведения таможенной экспертизы
________________________________________________________________________
________________________________________________________________________
5. В соответствии со статьей 466 Кодекса
________________________________________________________________________
________________________________________________________________ РЕШИЛ:
(должность, фамилия, имя, отчество (при его наличии) (далее – Ф.И.О.) должностного лица)
назначить
________________________________________________________________________
____________________________________________________ таможенную экспертизу
(указать вид таможенной экспертизы в соответствии со статьей 466 Кодекса)
и поручить ее проведение
_________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________
(наименование организации, проводящей таможенную экспертизу)
6. Предупредить таможенного эксперта об ответственности за дачу заведомо ложного
заключения таможенного эксперта в соответствии со статьей 659 Кодекса Республики
Казахстан об административных правонарушениях и статьей 420 Уголовного кодекса
Республики Казахстан.
7. Поставить перед таможенным экспертом вопрос:
1) _______________________________________________________________________
2) _______________________________________________________________________
3) _______________________________________________________________________
8. Наименование товара
_________________________________________________________________________

Ескерту. Нысан жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 24.01.2022 № 80 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
ХХХХХ/ККААЖЖ/YY/ХХХХХХ
1. Кедендік сараптаманы тағайындаған мемлекеттік кірістер органының атауы және
мекенжайы
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
2. "Қазақстан Республикасындағы кедендік реттеу туралы" Қазақстан Республикасы
Кодексінің (бұдан әрі – Кодекс) "176-бабының 6-тармағына сәйкес кедендік декларация
(бұдан әрі – КД) № және "өзге құжаттардың № мен атауы"
__________________________________________________________________________
3. Кедендік сараптаманы жүргізу үшін негіз_____________________________________
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
4. Кедендік сараптаманы жүргізудің мақсат_____________________________________
__________________________________________________________________________
5. Кодексінің 466-бабына сәйкес ______________________________________________
__________________________________________________________________________
(лауазымды тұлғаның лауазымы, тегі, аты, әкесінің аты (ол болған кезде)
(бұдан әрі – Т.А.Ә.)
ШЕШТІМ:________________________________________________________________
________________________________________________________кедендік сараптама
тағайындалсын, (Кодексінің 466-бабына сәйкес кедендік сараптаманың түрін көрсету)
оны жүргізуге______________________________________________________________
____________________________________________________________тағайындалсын.
(кедендік сараптаманы жүргізетін ұйымның атауы)
6. Кедендік сарапшыны (сарапшыны) қасақана жалған кедендік сарапшы (сарапшы)
қорытындысын бергені үшін Әкімшілік құқық бұзушылық туралы Қазақстан
Республикасы Кодексінің 659-бабына және Қазақстан Республикасы Қылмыстық
кодексінің 420-бабына сәйкес жауапкершілігі туралы ескерту.
7. Кедендік сарапшының (сарапшының) алдына мәселелер қою:
1) _______________________________________________________________________
2) _______________________________________________________________________
3) _______________________________________________________________________
8. Тауардың атауы_________________________________________________________

(по ТД либо иным документам в соответствии с пунктом 6 статьи 176 Кодекса)
9. В распоряжение таможенного эксперта представлены следующие документы:
1) _______________________________________________________________________
2) _______________________________________________________________________
3) _______________________________________________________________________
4) _______________________________________________________________________
10. Пробы, образцы товаров, их количество
_________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________
11. Видоизменение, частичное или полное уничтожение, разрушение материалов,
документов, проб и образцов исследования
_________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________
(разрешить/не разрешить – нужное заполнить письменно)
12. Описание упаковки или отметка об отсутствии упаковки
_________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________
13. Должностное лицо органа государственных доходов, назначившего таможенную
экспертизу _______________________________________________________________
_________________________________________________________________________
(Ф.И.О., должность, подпись, заверенная личной номерной печатью (при ее наличии)
либо печатью органа, назначившего таможенную экспертизу)
14. Служебный телефон должностного лица органа государственных доходов,
назначившего таможенную экспертизу
_________________________________________________________________________
Расшифровка аббревиатуры:
В каждом органе государственных доходов устанавливается единый порядок
формирования номера решения о назначении таможенной экспертизы:
ХХХХХ/ДДММГГ/YY/XXXXXX, где:
1      2      3      4
элемент 1 – код органа государственных доходов Республики Казахстан,
используемые для таможенных целей (пять знаков);
элемент 2 – день (два знака), месяц (два знака), две последние цифры года;
элемент 3 – буквенное обозначение этапа принятия решения (два знака):
ДВ – до выпуска товаров;
ПВ – после выпуска товаров.
элемент 4 – порядковый номер (шесть знаков, начиная с 000001 с 1 января календарного года).
Ф.И.О. ___________________________________
Подпись _________________________________
ЛНП.

(Кодексінің 176-бабының 6-тармағына сәйкес КД не өзге құжаттар бойынша)
9. Кедендік сарапшының (сарапшының) қарауына мынадай құжаттар ұсынылды:
1) _______________________________________________________________________
2) _______________________________________________________________________
3) ________________________________________________________________________
4) ________________________________________________________________________
10. Тауардың сынамалары, үлгілері, олардың саны_______________________________
11.Зерттеу материалдарының, құжаттарының, сынамалары мен үлгілерінің түрін
өзгертуі, ішінара немесе толықтай жойылуы, бұзылуы ___________________________
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
(рұқсат берілді/рұқсат берілмеді – керегін жазбаша толтыру)
12. Ораманың сипаттамасы немесе ораманың жоқтығы туралы белгі _______________
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
13. Кедендік сараптаманы тағайындаған мемлекеттік кірістер органынының лауазымды
тұлғасы___________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
(Т.А.Ә., лауазымы, жеке нөмірленген мөр (ол болған кезде), немесе кедендік
сараптаманы тағайындаған органның мөрімен куәландырылған қолы)
14. Кедендік сараптаманы тағайындаған мемлекеттік кірістер органының лауазымды
тұлғасының қызметтік телефоны_____________________________________________
Аббревиатураларды ашып жазу:
Әрбір мемлекеттік кірістер органында кедендік сараптаманы тағайындау туралы
шешімнің нөмірі бірыңғай қалыптастыру тәртібінде белгіленеді:
ХХХХХ/ККААЖЖ/YY/XXXXXX, мұндағы:
1 2 3 4
1-элемент – кедендік мақсаттар үшін қолданылатын Қазақстан Республикасы
мемлекеттік кірістер органының коды (бес белгі);
2-элемент – күні (екі белгі), айы (екі белгі), жылдың соңғы екі саны;
3-элемент – шешімді қабылдау кезеңінің әріптік мағынасы (екі белгі)
ШД – тауарлар шығарылғанға дейін;
ШК – тауарлар шығарылғаннан кейін.
4-элемент – реттік нөмір (алты белгі, 000001 басталады күнтізбелік жылдың
1 қаңтарынан бастап).
Т.А.Ә. _____________________________________
Қолы ______________________________________
ЖНМ.