Об утверждении Правил приобретения недропользователями и их подрядчиками товаров, работ и услуг, используемых при проведении операций по добыче твердых полезных ископаемых
Приказ Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 21 мая 2018 года № 355. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 14 июня 2018 года № 17064.
В соответствии с частью пятой пункта 1 статьи 213 Кодекса Республики Казахстан "О недрах и недропользовании" ПРИКАЗЫВАЮ:
Сноска. Преамбула - в редакции приказа Министра промышленности и строительства РК от 24.04.2024 № 154 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Утвердить прилагаемые Правила приобретения недропользователями и их подрядчиками товаров, работ и услуг, используемых при проведении операций по добыче твердых полезных ископаемых.
2. Признать утратившими силу некоторые приказы Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан согласно приложению к настоящему приказу.
3. Комитету индустриального развития и промышленной безопасности Министерства по инвестициям и развитию Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней со дня государственной регистрации настоящего приказа направление его копии на бумажном носителе и в электронной форме на казахском и русском языках в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Республиканский центр правовой информации" для официального опубликования и включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
3) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства по инвестициям и развитию Республики Казахстан;
4) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Юридический департамент Министерства по инвестициям и развитию Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий согласно подпунктам 1), 2) и 3) настоящего пункта.
4. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан.
5. Настоящий приказ вводится в действие с 29 июня 2018 года и подлежит официальному опубликованию.
Министр по инвестициям
и развитию Республики Казахстан
Ж. Қасымбек
"СОГЛАСОВАН"
Министр национальной экономики
Республики Казахстан
______________ Т. Сулейменов

Жер қойнауын пайдаланушылар мен олардың мердігерлерінің пайдалы қатты қазбаларды өндіру жөнінде операциялар жүргізу кезінде пайдаланатын тауарларды, жұмыстар мен көрсетілетін қызметтерді сатып алу қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің 2018 жылғы 21 мамырдағы № 355 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2018 жылғы 14 маусымда № 17064 болып тіркелді.
РҚАО-ның ескертуі!
Осы бұйрық 29.06.2018 бастап қолданысқа енгізіледі.
"Жер қойнауы және жер қойнауын пайдалану туралы" Қазақстан Республикасы Кодексінің 213-бабы 1-тармағының бесінші бөлігіне сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
Ескерту. Кіріспе жаңа редакцияда - ҚР Өнеркәсіп және құрылыс министрінің 24.04.2024 № 154 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. Қоса беріліп отырған Жер қойнауын пайдаланушылар мен олардың мердігерлерінің пайдалы қатты қазбаларды өндіру жөнінде операциялар жүргізу кезінде пайдаланатын тауарларды, жұмыстар мен көрсетілетін қызметтерді сатып алу қағидалары бекітілсін.
2. Осы бұйрыққа қосымшаға сәйкес Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің кейбір бұйрықтарының күші жойылды деп танылсын.
3. Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрлігінің Индустриялық даму және өнеркәсіптік қауіпсіздік комитеті заңнамамен белгіленген тәртіпте:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрық мемлекеттік тіркелген күнінен бастап күнтізбелік он күн ішінде оның қазақ және орыс тілдеріндегі қағаз тасығыштағы және электрондық нысандағы көшірмелерін Қазақстан Республикасы Нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне ресми жариялау және енгізу үшін "Республикалық құқықтық ақпарат орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жіберуді;
3) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
4) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде осы тармақтың 1), 2) және 3) тармақшаларына сәйкес іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрлігінің Заң департаментіне ұсынуды қамтамасыз етсін.
4. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Инвестициялар және даму вице-министріне жүктелсін.
5. Осы бұйрық 2018 жылғы 29 маусымнан бастап қолданысқа енгізіледі және ресми жариялануға жатады.
Қазақстан Республикасының
Инвестициялар және даму министрі
Ж. Қасымбек
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Ұлттық экономика министрі
______________ Т. Сүлейменов

31 мая 2018 года
Утверждены
приказом Министра
по инвестициям и развитию
Республики Казахстан
от 21 мая 2018 года
№ 355
Правила приобретения недропользователями и их подрядчиками товаров, работ и услуг, используемых при проведении операций по добыче твердых полезных ископаемых
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила приобретения недропользователями и их подрядчиками товаров, работ и услуг, используемых при проведении операций по добыче твердых полезных ископаемых (далее – Правила) разработаны в соответствии с частью пятой пункта 1 статьи 213 Кодекса Республики Казахстан "О недрах и недропользовании" (далее – Кодекс) и определяют порядок приобретения недропользователями и их подрядчиками товаров, работ и услуг, используемых при проведении операций по добыче твердых полезных ископаемых.
Сноска. Пункт 1 - в редакции приказа Министра промышленности и строительства РК от 24.04.2024 № 154 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. Процедуры приобретения товаров, работ и услуг (далее – ТРУ), используемые при проведении операций по добыче твердых полезных ископаемых, проводятся на территории Республики Казахстан.
3. Действие настоящих Правил не распространяется на:
1) недропользователей, приобретающих товары, работы и услуги в соответствии с законодательством Республики Казахстан о государственных закупках;
2) юридические лица, обладающие правом недропользования, пятьюдесятью и более процентами голосующих акций (долей участия) которых прямо или косвенно владеет национальный управляющий холдинг.
4. В настоящих Правилах используются следующие понятия:
1) потенциальный поставщик – физическое лицо, осуществляющее предпринимательскую деятельность, юридическое лицо, временное объединение юридических лиц (консорциум), претендующее на заключение договора о приобретении ТРУ;
2) однородные ТРУ – ТРУ, которые, не являясь идентичными, имеют сходные характеристики и состоят из схожих компонентов, что позволяет им выполнять одни и те же функции и быть взаимозаменяемыми;
3) реестр товаров, работ и услуг, используемых при проведении операций по недропользованию, и их производителей (далее – реестр) – государственная информационная система, предназначенная для контроля и мониторинга закупок ТРУ, используемых при проведении операций по недропользованию, и их производителей, а также проведения электронных закупок и формирования перечня товаров, работ и услуг, используемых при проведении операций по недропользованию;

2018 жылғы 31 мамыр
Қазақстан Республикасы
Инвестициялар және
даму министрінің
2018 жылғы 21 мамырдағы
№ 355 бұйрығымен
бекітілген
Жер қойнауын пайдаланушылар мен олардың мердігерлерінің пайдалы қатты қазбаларды өндіру жөнінде операциялар жүргізу кезінде пайдаланатын тауарларды, жұмыстар мен көрсетілетін қызметтерді сатып алу қағидалары
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Жер қойнауын пайдаланушылар мен олардың мердігерлерінің пайдалы қатты қазбаларды өндіру жөнінде операциялар жүргізу кезінде пайдаланатын тауарларды, жұмыстар мен көрсетілетін қызметтерді сатып алу қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Жер қойнауы және жер қойнауын пайдалану туралы" Қазақстан Республикасы Кодексінің (бұдан әрі – Кодекс) 213-бабы 1-тармағының бесінші бөлігіне сәйкес әзірленген және жер қойнауын пайдаланушылар мен олардың мердігерлерінің пайдалы қатты қазбаларды өндіру жөнінде операциялар жүргізу кезінде пайдаланылатын тауарларды, жұмыстар мен көрсетілетін қызметтерді сатып алу тәртібін айқындайды.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Өнеркәсіп және құрылыс министрінің 24.04.2024 № 154 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Осы қағидалар сонымен қатар Кодекстің 277-бабының 3-тармағына сәйкес Кодекс қолданысқа енгізілгенге дейін берілген және жасалған рұқсаттар, лицензиялар және жер қойнауын пайдалануға арналған келісімшарттар бойынша қарым-қатынастарға қолданылады.
2. Қатты пайдалы қазбаларды өндіру жөніндегі операцияларды жүргізу кезінде тауарларды, жұмыстар мен көрсетілетін қызметтерді (бұдан әрі – ТЖҚ) сатып алу рәсімдері Қазақстан Республикасының аумағында жүргізіледі.
3. Осы Қағидалардың қолданысы:
1) ТЖҚ Қазақстан Республикасының мемлекеттік сатып алу туралы заңнамасына сәйкес сатып алатын жер қойнауын пайдаланушыларға;
2) дауыс беретін акцияларының (қатысу үлестерінің) елу және одан артық пайызын тікелей немесе жанама түрде ұлттық басқарушы холдинг иеленетін жер қойнауын пайдалану құқығына ие заңды тұлғаларға таралмайды.
4. Осы Қағидаларда мынадай ұғымдар пайдаланылады:
1) әлеуетті жеткізуші – ТЖҚ сатып алу туралы шартты жасасуға ниеттенетін, кәсіпкерлік қызметті жүзеге асыратын жеке тұлға, заңды тұлға, заңды тұлғалардың уақытша бірлестігі (консорциум);
2) біртекті ТЖҚ – бірдей болып табылмайтын, ұқсас сипаттамалары бар және бір функцияны орындауға және өзара алмасымды болуға мүмкіндік беретін ұқсас құрамдастардан тұратын ТЖҚ;
3) жер қойнауын пайдалану жөніндегі операцияларды жүргізу кезінде пайдаланылатын тауарлардың, жұмыстар мен көрсетілетін қызметтердің және оларды өндірушілердің тізілімі (бұдан әрі – тізілім) – жер қойнауын пайдалану жөніндегі операцияларды жүргізу кезінде пайдаланылатын ТЖҚ-ны сатып алуды бақылау және мониторингілеу, сондай-ақ электрондық сатып алу жүргізу мен жер қойнауын пайдалану жөніндегі операцияларды жүргізу кезінде пайдаланылатын ТЖҚ тізбесін қалыптастыруға арналған мемлекеттік ақпараттық жүйе;

4) уполномоченное лицо недропользователя (подрядчика) – физическое или юридическое лицо, уполномоченное недропользователем (подрядчиком) осуществлять от имени недропользователя (подрядчика) приобретение ТРУ при проведении операций по добыче твердых полезных ископаемых в соответствии с настоящими Правилами;
5) поставщик – физическое лицо, осуществляющее предпринимательскую деятельность, юридическое лицо, временное объединение юридических лиц (консорциум), выступающее в качестве контрагента заказчика в заключенном с ним договоре о приобретении ТРУ;
6) работы – деятельность, имеющая вещественный результат, а также иная деятельность, отнесенная к работам в соответствии с законами Республики Казахстан;
7) администратор системы – собственник или владелец системы;
8) Национальный удостоверяющий центр Республики Казахстан – удостоверяющий центр, предоставляющий средства электронной цифровой подписи и регистрационные свидетельства физическим или юридическим лицам для формирования электронных документов в государственных и негосударственных информационных системах;
9) товар казахстанского происхождения – товар, на который выдан сертификат о происхождении товара для внутреннего обращения, подтверждающий его происхождение на территории Республики Казахстан;
10) казахстанский производитель товара – граждане Республики Казахстан и (или) юридические лица Республики Казахстан, производящие товары казахстанского происхождения;
11) финансовый год – период времени, определенный в соответствии с бюджетным законодательством Республики Казахстан;
12) комплексная работа – совокупность работ и услуг, включающая выполнение проектных и (или) изыскательских работ, строительство "под ключ", поставку оборудования или программного обеспечения (лицензионного программного обеспечения) "под ключ", управление проектными и изыскательскими работами, строительством "под ключ" и сопутствующая указанным работам поставка товаров, оказание услуг;
13) конкурсная комиссия – коллегиальный орган, создаваемый заказчиком для выполнения процедуры проведения приобретения ТРУ в порядке и способами, установленными подпунктами 1), 3) пункта 6 настоящих Правил;
14) конкурсная документация – утвержденная заказчиком документация, в которой содержатся условия проведения открытого конкурса и открытого конкурса на понижение (электронные торги), представляемая потенциальному поставщику для подготовки конкурсной заявки;
15) электронная копия документа – документ, полностью воспроизводящий вид и информацию (данные) подлинного документа в электронно-цифровой форме;

4) жер қойнауын пайдаланушының (мердігердің) уәкілетті тұлғасы – осы Қағидаларға сәйкес қатты пайдалы қазбаларды өндіру жөніндегі операцияларды жүргізу кезінде ТЖҚ-ны жер қойнауын пайдаланушы (мердігер) атынан сатып алуды жүзеге асыруға жер қойнауын пайдаланушы (мердігер) уәкілеттік берген жеке немесе заңды тұлға;
5) жеткізуші – кәсіпкерлік қызметті жүзеге асыратын жеке тұлға, өзімен жасалған ТЖҚ сатып алу туралы шартта тапсырыс берушінің контрагенті ретінде әрекет ететін заңды тұлға, заңды тұлғалардың уақытша бірлестігі (консорциум);
6) жұмыстар – заттық нәтижесі бар қызмет, сондай-ақ Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес жұмыстарға жатқызылған өзге де қызмет;
7) жүйе әкімшісі – жүйенің иегері немесе иесі;
8) Қазақстан Республикасының ұлттық куәландырушы орталығы – мемлекеттік және мемлекеттік емес ақпараттық жүйелерде электрондық құжаттарды қалыптастыру үшін жеке немесе заңды тұлғаларға электрондық цифрлық қолтаңба құралдарын және тіркеу куәліктерін беретін куәландырушы орталық;
9) қазақстанда шығарылған тауар – Қазақстан Республикасының аумағында шығарылғандығын растайтын, ішкі айналым үшін тауардың шығу тегі туралы сертификат берілген тауар;
10) қазақстандық тауар өндірушісі – Қазақстан Республикасының азаматтары және (немесе) Қазақстанда шығарылатын тауарларды өндіретін заңды тұлғалар;
11) қаржы жылы – Қазақстан Республикасының бюджет заңнамасына сәйкес белгіленген уақыт кезеңі;
12) кешенді жұмыс – жобалық және (немесе) іздестіру жұмыстарын, "толық аяқталған" құрылыс, "толық аяқталған" жабдықты немесе бағдарламалық қамтуды (лицензиялық бағдарламалық қамту) жеткізуді, жобалық және (немесе) іздестіру жұмыстарын басқаруды, "толық аяқталған" құрылысты және көрсетілген жұмыстарға тауарларды ілеспелі жеткізуді, қызметтерді көрсетуді қамтитын жұмыстар мен көрсетілетін қызметтердің жиынтығы;
13) конкурстық комиссия – осы Қағидалардың 6-тармағының 1), 3) тармақшаларында белгіленген тәртіппен және тәсілдермен ТЖҚ-ны сатып алуды жүргізудің рәсімдерін орындау үшін тапсырыс беруші құратын алқалы орган;
14) конкурстық құжаттама – ашық конкурсты және бағаны төмендетуге бағытталған ашық конкурсты (электрондық сауда-саттық) өткізу шарттарын қамтитын, конкурстық өтінімді дайындау үшін әлеуетті жеткізушіге ұсынылатын, тапсырыс беруші бекіткен құжаттама;
15) құжаттың электрондық көшірмесі – түпнұсқа құжаттың түрі мен ақпаратын (деректерін) электрондық-цифрлық пішімде толық көрсететін құжат;

16) услуги – деятельность, направленная на удовлетворение потребностей заказчика, не имеющая вещественного результата;
17) подрядчик – физическое или юридическое лицо, привлекаемое недропользователем или его уполномоченным лицом для выполнения отдельных видов работ, связанных с проведением операций по добыче твердых полезных ископаемых;
18) код закупки – код, сформированный реестром (системой), при формировании объявлений о приобретении ТРУ способами, указанными в подпунктах 1), 3) пункта 6 настоящих Правил, или при формировании протокола подведения итогов приобретения ТРУ способом, указанным в подпункте 2) пункта 6 настоящих Правил;
19) лицо, находящееся с производителем в торгово-посреднических отношениях – потенциальный поставщик, которому представлено документальное подтверждение от завода-изготовителя о том, что он является дилером и (или) дистрибьютором и (или) официальным представителем завода-изготовителя и (или) торговым домом;
20) заказчик – недропользователь, подрядчик, уполномоченное лицо недропользователя (подрядчика), осуществляющие приобретение ТРУ в соответствии с настоящими Правилами;
21) товары – предметы (вещи), в том числе полуфабрикаты или сырье в твердом, жидком или газообразном состоянии, электрическая и тепловая энергия, объекты права интеллектуальной собственности, а также вещные права, с которыми можно совершать сделки купли-продажи в соответствии с законами Республик Казахстан;
22) приобретение ТРУ – приобретение за счет собственных средств ТРУ, используемых при проведении операций по добыче твердых полезных ископаемых, необходимых для выполнения обязательств лицензии (контракта) на недропользование, осуществляемое в порядке и способами, установленными настоящими Правилами;
23) существенные условия договора о приобретении ТРУ – условия о предмете договора, сроках и месте поставки товара, выполнения работ, оказания услуг и порядке оплаты;
24) строительство "под ключ" – строительство, его обеспечение и сдача заказчику объекта, готового к эксплуатации;
25) поставка оборудования или программного обеспечения (лицензионного программного обеспечения) "под ключ" – комплекс работ по проектированию, изготовлению (разработке), поставке, монтажным и пусконаладочным работам, установке оборудования или программного обеспечения (лицензионного программного обеспечения) и их гарантийному обслуживанию;
26) администратор реестра – уполномоченный орган в области твердых полезных ископаемых;
27) условная цена – цена, рассчитанная с учетом условного снижения ценового предложения конкурсной заявки потенциального поставщика, являющегося казахстанским производителем ТРУ, на двадцать процентов и используемая исключительно при оценке и сопоставлении конкурсных заявок с целью определения победителя открытого конкурса, открытого конкурса на понижение (электронные торги);

16) көрсетілетін қызметтер – тапсырыс берушінің қажеттіліктерін қанағаттандыруға бағытталған, заттық нәтижесі жоқ қызмет;
17) мердігер – қатты пайдалы қазбаларды өндіру жөніндегі операцияларды жүргізумен байланысты жұмыстардың жекелеген түрлерін орындау үшін жер қойнауын пайдаланушы немесе оның уәкілетті тұлғасы тартатын жеке немесе заңды тұлға;
18) сатып алу коды – осы Қағидалардың 6-тармағының 1), 3) тармақшаларында көрсетілген тәсілдермен ТЖҚ сатып алуды жүргізу туралы хабарландыруларды қалыптастыру кезінде немесе осы Қағидалардың 6-тармағының 2) тармақшасында көрсетілген тәсілмен ТЖҚ сатып алу қорытындыларын шығару хаттамасын қалыптастыру кезінде тізіліммен (жүйемен) қалыптастырылған код;
19) сауда-делдалдық қатынастарда өндірушімен бірге тұрған тұлға – ол дайындаушы зауыттың және (немесе) сауда үйінің дилері және (немесе) дистрибьюторы және (немесе) ресми өкілі болып табылатындығы туралы дайындаушы зауыттан құжаттық растау ұсынылған әлеуетті өнім беруші;
20) тапсырыс беруші – осы Қағидаларға сәйкес ТЖҚ сатып алуды жүзеге асыратын жер қойнауын пайдаланушы, мердігер, жер қойнауын пайдаланушының (мердігердің) уәкілетті тұлғасы;
21) тауарлар – нәрселер (заттар), оның ішінде жартылай фабрикаттар немесе қатты, сұйық немесе газ тәріздес күйдегі шикізат, электр және жылу энергиясы, зияткерлік меншік құқығының объектілері, сондай-ақ Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес сатып алу-сату мәмілелерін жасасуға болатын заттық құқықтар;
22) ТЖҚ сатып алу – осы Қағидаларда белгіленген тәртіппен және тәсілдермен жүзеге асырылатын, қатты пайдалы қазбаларды өндіру жөніндегі операцияларды жүргізу кезінде пайдаланылатын, жер қойнауын пайдалануға арналған лицензия (келісімшарт) бойынша міндеттемелерді орындау үшін қажетті ТЖҚ-ны өз қаражат есебінен сатып алу;
23) ТЖҚ сатып алу туралы шарттың елеулі талаптары - шарттың нысанасы, тауарды жеткізу, жұмыстарды орындау, қызметтерді көрсету мерзімдері мен орны және төлем тәртібі туралы талаптар;
24) "толық аяқталған" құрылыс – құрылыс, оны қамтамасыз ету және пайдалануға дайын объектіні тапсырыс берушіге өткізу;
25) "толық аяқталған" жабдықты немесе бағдарламалық қамтылымды (лицензиялық бағдарламалық қамтылым) жеткізу – жабдықты немесе бағдарламалық қамтылымды (лицензиялық бағдарламалық қамтылымды) жобалау, дайныдау (әзірлеу) жеткізу, монтаждау және іске қосу жұмыстары, орнату және оларға кепілдікті қызмет көрсету бойынша жұмыстар кешені;
26) тізілім әкімшісі – қатты пайдалы қазбалар саласындағы уәкілетті орган;
27) шартты баға – ТЖҚ қазақстандық өндірушісі болып табылатын әлеуетті жеткізушінің конкурстық өтінімінің баға ұсынысын шартты түрде жиырма пайызға төмендетуді ескере отырып есептеген және ашық конкурстың, бағаны төмендетуге бағытталған ашық конкурстың (электрондық сауда-саттық) жеңімпазын анықтау мақсатында конкурстық баға ұсыныстарын бағалау және салыстыру үшін ғана қолданылатын баға;

28) система электронных закупок (далее – система) – электронная информационная система, используемая организаторами закупа (недропользователями или лицами, уполномоченными недропользователями) для приобретения ТРУ в соответствии с настоящими Правилами.
Сноска. Пункт 4 - в редакции приказа Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 12.04.2023 № 241 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
5. Валютой, применяемой для облегчения процедуры оценки и сопоставления цен, предложенных потенциальными поставщиками, участвующими в приобретении ТРУ, выраженных в различных валютах, является валюта Республики Казахстан – тенге по официальному курсу, установленному Национальным Банком Республики Казахстан на дату оценки и сопоставления цен.
Приобретение ТРУ и оформление документации по приобретению ТРУ проводятся на государственном и русском языках.
Сноска. Пункт 5 в редакции приказа Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 11.04.2019 № 209 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
6. Приобретение ТРУ при проведении операций по добыче твердых полезных ископаемых осуществляется одним из следующих способов:
1) открытый конкурс;
2) из одного источника;
3) открытый конкурс на понижение (электронные торги);
4) закуп ТРУ без применения норм подпунктов 1), 2), 3) и 5) пункта 1 статьи 213 Кодекса;
5) на товарных биржах.
Приобретение ТРУ способами, указанными в подпунктах 1), 2) и 3) настоящего пункта Правил, осуществляются с обязательным использованием заказчиком реестра (системы).
Закуп ТРУ без применения норм подпунктов 1), 2), 3) и 5) пункта 1 статьи 213 Кодекса осуществляется в соответствии с перечнем ТРУ, согласно приложению 1 к настоящим Правилам.
7. Приобретение ТРУ, используемых при проведении операций по добыче твердых полезных ископаемых, осуществляется с соблюдением следующих принципов:
1) гласности и прозрачности процесса приобретения ТРУ;
2) добросовестной конкуренции среди потенциальных поставщиков;
3) поддержки казахстанских производителей ТРУ.
4) равноправия, справедливости, отсутствие дискриминации и необоснованных ограничений конкуренции по отношению к потенциальным поставщикам;
8. Процедура приобретения ТРУ включает в себя:
1) планирование приобретения ТРУ;
2) выбор потенциального поставщика;
3) заключение договора о приобретении ТРУ.
Сноска. Пункт 8 в редакции приказа Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 11.04.2019 № 209 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

28) электрондық сатып алу жүйесі (бұдан әрі – жүйе) – осы Қағидаларға сәйкес ТЖҚ сатып алу үшін сатып алуды ұйымдастырушылар (жер қойнауын пайдаланушылар немесе жер қойнауын пайдаланушылар уәкілетті берген тұлғалары) пайдаланатын электрондық ақпараттық жүйе.
Ескерту. 4-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 12.04.2023 № 241 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
5. Бағалау рәсімін жеңілдету және ТЖҚ сатып алуға қатысатын әлеуетті жеткізушілер ұсынған, әртүрлі валюталармен көрсетілген бағаларды салыстыру үшін қолданылатын валюта бағаларды бағалау және салыстыру күніне Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі белгілеген ресми бағам бойынша Қазақстан Республикасының валютасы – теңге болып табылады.
ТЖҚ сатып алу және ТЖҚ сатып алу бойынша құжаттамаларды ресімдеу мемлекеттік және орыс тілдерінде жүргізіледі.
Ескерту. 5-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 11.04.2019 № 209 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
6. Қатты пайдалы қазбаларды өндіру жөніндегі операцияларды жүргізу кезінде ТЖҚ сатып алу мынадай тәсілдердің бірімен жүзеге асырылады:
1) ашық конкурс;
2) бір көзден алу;
3) төмендетуге бағытталған ашық конкурс (электрондық сауда-саттық);
4) Кодекстің 213-бабы 1-тармағының 1), 2), 3) және 5) тармақшаларында көрсетілген талаптарын қолданбай ТЖҚ сатып алу;
5) Тауар биржалары арқылы тауарларды сатып алу.
Қағидалардың осы тармағының 1), 2) және 3) тармақшаларында көрсетілген тәсілдермен ТЖҚ сатып алу тапсырыс берушінің тізілімді (жүйені) міндетті пайдаланумен жүзеге асырылады.
Кодекстің 213-бабы 1-тармағының 1), 2), 3) және 5) тармақшаларында көрсетілген талаптарын қолданбай ТЖҚ сатып алу осы Қағидалардың 1-қосымшасына сәйкес қатты қазбаларды өндіру жөнінде операциялар жүргізу кезінде пайдаланатын ТЖҚ тізбесіне сәйкес жүзеге асырылады.
7. Қатты пайдалы қазбаларды өндіру жөніндегі операцияларды жүргізу кезінде пайдаланылатын ТЖҚ сатып алу мынадай қағидаттарды сақтай отырып, жүзеге асырылады:
1) ТЖҚ сатып алу процесінің жариялылығы мен ашықтығы;
2) әлеуетті жеткізушілердің арасындағы адал бәсекелестік;
3) қазақстандық ТЖҚ өндірушілерді қолдау.
4) тең құқықтық, әділдік, әлеуетті жеткізушілерге қатысты кемсітушіліктің жоқтығы.
8. ТЖҚ сатып алу рәсімі мыналарды қамтиды:
1) ТЖҚ сатып алуды жоспарлау;
2) әлеуетті жеткізушіні таңдау;
3) ТЖҚ сатып алу туралы шартты жасасу.
Ескерту. 8-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 11.04.2019 № 209 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

9. Пользование реестром и системой для потенциальных поставщиков является безвозмездной.
Информация, размещаемая заказчиком и потенциальными поставщиками в реестре (системе) не признается конфиденциальной.
Заказчик не имеет доступ к просмотру конкурсных заявок, протоколов рассмотрения конкурсных заявок и подведения итогов открытого конкурса, открытого конкурса на понижение (электронные торги), инициатором которых он не являлся.
Потенциальный поставщик не имеет доступ к просмотру конкурсных заявок, протоколов рассмотрения конкурсных заявок и подведения итогов открытого конкурса, открытого конкурса на понижение (электронные торги), для участия в которых он не подавал конкурсную заявку.
Администратор системы обеспечивает доступ уполномоченному органу в области твердых полезных ископаемых к просмотру конкурсной документации заказчика и конкурсных заявок потенциальных поставщиков без права изменения представленной информации.
Администратор реестра (системы) не просматривает ценовые предложения, представленные потенциальными поставщиками открытого конкурса или открытого конкурса на понижение (электронные торги) посредством реестра (системы) до момента их вскрытия реестром (системой).
Сноска. Пункт 9 - в редакции приказа Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 31.01.2022 № 45 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
10. Для участия в приобретении ТРУ, используемых при проведении операций по добыче твердых полезных ископаемых посредством реестра (системы), в регистр регистрационных свидетельств вносится электронная цифровая подпись, полученная в Национальном удостоверяющем центре Республики Казахстан, физическое и (или) юридическое лицо регистрируется в реестре (системе) в качестве заказчика или потенциального поставщика, а также регистрируются лица, уполномоченные на формирование и размещение информации в реестре (системе).
Данное требование не распространяется на поставщика, выбранного по итогам приобретения ТРУ способом из одного источника.
Заказчик определяет уполномоченное лицо, которое от имени заказчика совершает предусмотренные настоящими Правилами действия по формированию и размещению информации в реестре (системе).
11. Потенциальные поставщики, участники консорциума, в отношении которых решения суда о признании их банкротами вступили в законную силу, не участвуют в открытом конкурсе, открытом конкурсе на понижение (электронные торги).
12. Годовая программа закупа ТРУ разрабатывается на основе бюджетов недропользователя, среднесрочная программа закупа ТРУ разрабатывается на основе бюджетов и (или) иных документов недропользователя, определяющих основные направления деятельности и показатели финансово-хозяйственной деятельности недропользователя.
В годовой и среднесрочной программах закупа ТРУ отражаются все ТРУ, приобретаемые при проведении операций по добыче твердых полезных ископаемых и для исполнения договора подряда, заключенного между недропользователем и подрядчиком.

9. Тізілімді және жүйені пайдалану әлеуетті жеткізушілер үшін тегін.
Тапсырыс беруші және әлеуетті жеткізушілер тізілімде (жүйеде) орналастыратын ақпарат құпия болып табылмайды.
Тапсырыс беруші конкурстық өтінімдерді, конкурстық өтінімдерді қарау және өзі бастамашы болып табылмаған ашық конкурстың, бағаны төмендетуге бағытталған ашық конкурстың (электрондық сауда-саттық) қорытындысын шығару хаттамаларын қарай алмайды.
Әлеуетті жеткізуші қатысу үшін конкурстық өтінімді ұсынбаған ашық конкурстың, бағаны төмендетуге бағытталған ашық конкурстың (электрондық сауда-саттық) конкурстық өтінімдерін, конкурстық өтінімдерді қарау және қорытынды шығару хаттамаларын қарай алмайды.
Жүйе әкімшісі ұсынылған ақпаратты өзгерту құқығынсыз пайдалы қатты қазбалар саласындағы уәкілетті органға тапсырыс берушінің конкурстық құжаттамасын және әлеуетті жеткізушілердің конкурстық өтінімдерін қарауға қол жеткізуін қамтамасыз етеді.
Тізілім (жүйе) әкімшісі тізілім (жүйе) ашық конкурстың немесе тізілім (жүйе) арқылы бағаны төмендетуге бағытталған ашық конкурстың (электрондық сауда-саттық) әлеуетті жеткізушілері ұсынған баға ұсыныстарын оларды тізілім (жүйе) ашқан сәтке дейін қарамайды.
Ескерту. 9-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 31.01.2022 № 45 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
10. Тізілім (жүйе) арқылы қатты пайдалы қазбаларды өндіру жөніндегі операцияларды жүргізу кезінде ТЖҚ сатып алуға қатысу үшін тіркеу куәліктерінің тіркеліміне Қазақстан Республикасы Ұлттық куәландырушы орталығында алынған электрондық цифрлық қолтаңба қойылады, заңды және (немесе) жеке тұлға тізілімге (жүйеге) сатып алуға тапсырыс беруші немесе әлеуетті жеткізуші ретінде тіркеледі, сондай-ақ тізілімде (жүйеде) ақпаратты қалыптастыруға және орналастыруға уәкілетті тұлғалар тіркеледі.
Бұл талап бір көзден алу тәсілімен ТЖҚ сатып алудың қорытындысы бойынша таңдалған әлеуетті жеткізушіге қолданылмайды.
Тапсырыс беруші өз шешімімен тапсырыс беруші атынан осы Қағидаларда көзделген ақпаратты тізілімде (жүйеде) қалыптастыру мен орналастыру бойынша іс-қимылдарды жасайтын уәкілетті тұлғаны белгілейді.
11. Өздерін банкрот деп тану туралы сот шешімдері заңды күшіне енген әлеуетті жеткізушілер, консорциумның қатысушылары ашық конкурсқа, бағаны төмендетуге бағытталған ашық конкурсқа (электрондық сауда-саттық) қатыспайды.
12. ТЖҚ сатып алудың жылдық бағдарламасы жер қойнауын пайдаланушының бюджеті, ТЖҚ сатып алудың орта мерзімді бағдарламасы жер қойнауын пайдаланушының бюджеттері және (немесе) жер қойнауын пайдаланушының қаржылық-шаруашылық қызметінің негізгі бағыттары мен көрсеткіштерін айқындайтын жер қойнауын пайдаланушының өзге құжаттарының негізінде әзірленеді.
Пайдалы қатты қазбаларды өндіру жөнінде операциялар жүргізу кезінде және жер қойнауын пайдаланушы мен мердігер арасында жасалған мердігерлік шартты орындау үшін сатып алынатын барлық ТЖҚ жылдық және орта мерзімді ТЖҚ сатып алудың бағдарламаларында көрсетіледі.

Годовая и среднесрочная программы закупа ТРУ подлежат размещению в реестре (системе) ежегодно в срок установленный Приказом Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 27 апреля 2018 года № 283 "Об утверждении Правил представления уполномоченному органу в области твердых полезных ископаемых годовых (на один финансовый год) и среднесрочных (на пять финансовых лет) программ закупа товаров, работ и услуг, а также информации о планируемом закупе возмездных услуг оператора" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 16950).
Сноска. Пункт 12 - в редакции приказа Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 31.01.2022 № 45 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
13. Процедура приобретения ТРУ, используемых при проведении операций по добыче твердых полезных ископаемых, осуществляется в соответствии с годовой программой закупа ТРУ. Процедура приобретения ТРУ, используемые при проведении операций по добыче твердых полезных ископаемых, осуществляется в соответствии со среднесрочной программой закупа ТРУ в случаях, предусмотренных пунктом 123 настоящих Правил.
14. При необходимости в годовую и среднесрочную программы закупа ТРУ могут вноситься изменения и (или) дополнения.
В случае, предусмотренном подпунктом 11) пункта 122 настоящих Правил внесение изменений и (или) дополнений в годовую и среднесрочную программы закупа ТРУ не требуется.
Сноска. Пункт 14 в редакции приказа Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 11.04.2019 № 209 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 2. Порядок приобретения недропользователями и их подрядчиками товаров, работ и услуг, используемых при проведении операций по добыче твердых полезных ископаемых, способом открытого конкурса
Параграф 1. Общие положения
15. При приобретении способом открытого конкурса ТРУ, не являющихся однородными, организация и проведение заказчиком единого приобретения ТРУ указанным способом осуществляется с разделением таких ТРУ в конкурсной документации на лоты.
Приобретение нескольких видов однородных ТРУ способом открытого конкурса осуществляется путем разделения ТРУ на лоты по их однородным видам и по месту их поставки (выполнения, оказания). Заказчик при проведении открытого конкурса может по своему усмотрению дополнительно подразделять лоты по количеству (объемам) однородных ТРУ с одним местом поставки, выполнения работ и (или) оказания услуг.
В случае проведения заказчиком приобретения однородных ТРУ в рамках нескольких лицензий (контрактов) на недропользование приобретение таких ТРУ осуществляется одним лотом с указанием распределения объемов приобретаемых ТРУ по лицензиям (контрактам) на недропользование при условии единого места поставки (выполнения, оказания) ТРУ.
Местом поставки (выполнения, оказание) ТРУ является месторождение в пределах его границ, указанное в лицензии (контракте) на недропользование, или адрес (местонахождение объекта недвижимости).
Допускается приобретение одним лотом запасных частей (комплектующих) к определенной модели оборудования, транспортного средства.
Строительство "под ключ" или комплексные работы приобретаются одним лотом.

ТЖҚ сатып алудың жылдық және орта мерзімді бағдарламалары "Пайдалы қатты қазбалар саласындағы уәкілетті органға тауарларды, жұмыстарды және көрсетілетін қызметтерді сатып алудың жылдық (бір қаржы жылына арналған) және орта мерзімді (бес қаржы жылына арналған) бағдарламаларын, сондай-ақ оператордың өтеулі көрсетілетін қызметтерін жоспарланған сатып алу туралы ақпаратын ұсыну қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің 2018 жылғы 27 сәуірдегі № 283 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде №16950 болып тіркелген) бекітілген мерзімде жыл сайын тізілімде (жүйеде) орналастырылады.
Ескерту. 12-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 31.01.2022 № 45 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
13. Қатты пайдалы қазбаларды өндіру жөніндегі операцияларды жүргізу кезінде пайдаланылатын ТЖҚ сатып алу рәсімі ТЖҚ сатып алудың жылдық бағдарламасына сәйкес жүзеге асырылады. Қатты пайдалы қазбаларды өндіру жөніндегі операцияларды жүргізу кезінде пайдаланылатын ТЖҚ сатып алу рәсімі осы Қағидалардың 123-тармағында көзделген жағдайларда ТЖҚ сатып алудың орта мерзімді бағдарламасына сәйкес жүзеге асырылады.
14. Қажеттілік болса, ТЖҚ сатып алудың жылдық және орта мерзімді бағдарламаларына өзгерістерді және (немесе) толықтыруларды енгізуге болады.
Осы Қағидалардың 122-тармағы 11) тармақшасында көзделген жағдайда ТЖҚ сатып алудың жылдық және орта мерзімді бағдарламаларына өзгерістер және (немесе) толықтырулар енгізу талап етілмейді.
Ескерту. 14-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 11.04.2019 № 209 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
3-тарау. Қатты пайдалы қазбаларды өндіру жөніндегі операцияларды жүргізу кезінде ашық конкурс тәсілімен тауарларды, жұмыстар мен көрсетілетін қызметтердi сатып алу тәртібі
1-параграф. Жалпы ережелер
15. Ашық конкурс тәсілімен біртекті болып табылмайтын ТЖҚ сатып алу кезінде тапсырыс берушіге конкурстық құжаттамада мұндай ТЖҚ лоттарға бөле отырып, көрсетілген тәсілмен бірыңғай сатып алуды ұйымдастыруына және жүргізуіне жол беріледі.
Ашық конкурс тәсілімен біртекті ТЖҚ бірнеше түрін сатып алу ТЖҚ олардың біртекті түрлері бойынша лоттарға және оларды жеткізудің (орындаудың, көрсетудің) орны бойынша бөлу арқылы жүзеге асырылады. Тапсырыс беруші ашық конкурсты өткізген кезде өзінің қалауы бойынша лоттарды тауарларды жеткізудің, жұмыстарды орындаудың және (немесе) қызметтерді көрсетудің бір орнына ие біртекті ТЖҚ саны (көлемі) бойынша қосымша бөле алады.
Тапсырыс беруші біртекті ТЖҚ жер қойнауын пайдалануға арналған бірнеше лицензия (келісімшарт) шеңберінде сатып алған жағдайда, ТЖҚ жеткізу (орындау, көрсету) жері бірыңғай болу шартымен осындай ТЖҚ сатып алынатын ТЖҚ көлемдерінің жер қойнауын пайдалануға арналған лицензиялар (келісімшарттар) бойынша үлестірілуін көрсете отырып бір лотпен сатып алынады.
ТЖҚ жеткізу (орындау, көрсету) орны ретінде жер қойнауын пайдалануға арналған лицензияда (келісімшартта) көрсетілген өз шекаралары шегіндегі кен орын немесе мекенжай (жылжымайтын мүлік объектісінің орналасқан жері) болып табылады.
Бір лотпен жабдықтың, көлік құралының белгілі бір үлгісінің қосалқы бөліктерін (толымдаушы бұйымдарын) сатып алуға жол беріледі.
Толық аяқталған құрылыс немесе кешенді жұмыстар бір лотпен сатып алынады.

16. Открытый конкурс проводится в семь этапов:
1) формирование конкурсной комиссии;
2) формирование и утверждение конкурсной документации;
3) размещение объявления о проведении открытого конкурса и конкурсной документации в реестре (системе);
4) сбор конкурсных заявок;
5) исключен приказом Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 11.04.2019 № 209 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования);
6) вскрытие конкурсных заявок в реестре (системе), рассмотрение конкурсной комиссией конкурсных заявок на соответствие условиям открытого конкурса и составление протокола рассмотрения конкурсных заявок;
7) определение победителя открытого конкурса с составлением протокола подведения итогов;
8) заключение договора (-ов) о приобретении ТРУ с победителем открытого конкурса.
В случаях, предусмотренных настоящим пунктом, рассмотрение конкурсных заявок потенциальных поставщиков, оценка и сопоставление конкурсных ценовых предложений потенциальных поставщиков открытого конкурса, а также определение победителя открытого конкурса осуществляются по каждому лоту, предусмотренному в конкурсной документации.
Сноска. Пункт 16 с изменением, внесенным приказом Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 11.04.2019 № 209 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
17. В случае обнаружения нарушений настоящих Правил при проведении открытого конкурса заказчик до момента заключения договора о приобретении ТРУ отменяет открытый конкурс или лот открытого конкурса, в котором было допущено нарушение, приводит в соответствие конкурсную документацию в части устранения таких нарушений и проводит его вновь.
Заказчик уведомляет о принятом решении по отмене открытого конкурса или лота открытого конкурса потенциальных поставщиков, подавших конкурсные заявки для участия в открытом конкурсе, посредством извещения в реестре (системы) с указанием причины отмены.
Потенциальный поставщик в случае несогласия с решением заказчика об отмене открытого конкурса или лота открытого конкурса обращается в уполномоченный орган в области твердых полезных ископаемых.
Заказчик отказывается от проведения открытого конкурса или лота открытого конкурса не позднее одного рабочего дня до истечения окончательного срока представления конкурсных заявок посредством извещения в реестре (системе) об отказе от проведения открытого конкурса или лота открытого конкурса в случае сокращения расходов на приобретение ТРУ, предусмотренных утвержденными годовой и (или) среднесрочной программами закупа ТРУ недропользователя.
Отмена либо отказ от проведения открытого конкурса или лота открытого конкурса подписывается электронной цифровой подписью заказчика.

16. Ашық конкурс жеті кезеңмен өткізіледі:
1) конкурстық комиссияны құру;
2) конкурстық құжаттаманы құрастыру және бекіту;
3) ашық конкурстың өткізілуі туралы хабарландыруды және конкурстық құжаттаманы тізілімде (жүйеде) орналастыру;
4) конкурстық өтінімдерді жинау;
5) алып тасталды – ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 11.04.2019 № 209 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен;
6) тізілімде (жүйеде) конкурстық өтінімдерді ашу, конкурстық комиссияның конкурстық өтінімдердің ашық конкурс талаптарына сай келуі затына қарауы және конкурстық өтінімдерді қарау хаттамасын жасау;
7) қорытынды шығару хаттамасын жасаумен ашық конкурстың жеңімпазын айқындау;
8) ашық конкурстың жеңімпазымен шарт (-тар) жасасу.
Осы тармақта көзделген жағдайларда әлеуетті жеткізушілердің конкурстық өтінімдерін қарау, ашық конкурстың әлеуетті жеткізушілерінің конкурстық баға ұсыныстарын бағалау және салыстыру, сондай-ақ ашық конкурстың жеңімпазын айқындау конкурстық құжаттамада көзделген әрбір лот бойынша жүзеге асырылады.
Ескерту. 16-тармаққа өзгеріс енгізілді – ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 11.04.2019 № 209 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
17. Ашық конкурс өткізілген кезде осы Қағидалардың бұзылуы анықталған жағдайда тапсырыс беруші ТЖҚ сатып алу туралы шарт жасалған сәтке дейін ашық конкурсты немесе бұзушылық жіберілген ашық конкурстың лотын өткізбейді, конкурстық құжаттаманы мұндай бұзушылықтарды жою бөлігінде ретке келтіреді және оны қайтадан өткізеді.
Тапсырыс беруші ашық конкурсты немесе ашық конкурстың лотын өткізбеу жөнінде қабылдаған шешімі туралы оны өткізбеудің себебін көрсете отырып, ашық конкурсқа қатысу үшін конкурстық өтінімдерді ұсынған әлеуетті жеткізушілерді тізілім (жүйе) арқылы хабардар етеді.
Әлеуетті жеткізуші ашық конкурсты немесе ашық конкурстың лотын өткізбеу туралы тапсырыс берушінің шешімімен келіспеген жағдайда, қатты пайдалы қазбалар саласындағы уәкілетті органға жүгіне алады.
Жер қойнауын пайдаланушының бекітілген ТЖҚ сатып алудың жылдық және (немесе) орта мерзімді бағдарламаларында көзделген ТЖҚ сатып алуға арналған шығыстар қысқартылған жағдайда, тапсырыс беруші конкурстық өтінімдерді ұсынудың соңғы мерзімі аяқталғанға дейін бір жұмыс күнінен кешіктірмей тізілімде (жүйеде) ашық конкурсты немесе ашық конкурстың лотын өткізуден бас тартуы туралы хабарлама жасау арқылы ашық конкурсты немесе ашық конкурстың лотын өткізуден бас тартады.
Ашық конкурсты немесе ашық конкурстың лотын өткізбеу немесе оны өткізуден бас тартуға тапсырыс берушінің электрондық цифрлық қолтаңбасы қойылады.

Сноска. Пункт 17 - в редакции приказа Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 31.01.2022 № 45 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Параграф 2. Формирование конкурсной комиссии
18. Конкурсная комиссия создается заказчиком, как на отдельный открытый конкурс, так и на постоянной основе, но на срок не более одного финансового года.
19. В состав конкурсной комиссии входят председатель, заместитель председателя и члены конкурсной комиссии. Общее количество членов комиссии составляет нечетное число. Состав конкурсной комиссии должен быть не менее трех человек. Секретарь конкурсной комиссии не является членом конкурсной комиссии и не голосует при принятии конкурсной комиссией решений.
До момента подведения итогов открытого конкурса допускается изменение состава конкурсной комиссии.
Сноска. Пункт 19 в редакции приказа Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 11.04.2019 № 209 (вводится в действие с 01.07.2019).
20. Заседания конкурсной комиссии проводятся при условии присутствия простого большинства из общего числа членов конкурсной комиссии и оформляются протоколом, который подписывается присутствующими членами конкурсной комиссии, ее председателем, его заместителем и секретарем конкурсной комиссии.
21. Решение конкурсной комиссии принимается открытым голосованием и считается принятым, если за него подано большинство голосов от общего количества присутствующих на заседании членов конкурсной комиссии. В случае равенства голосов, принятым считается решение, за которое проголосовал председатель конкурсной комиссии или, в случае его отсутствия, заместитель председателя. В случае несогласия с решением конкурсной комиссии любой член конкурсной комиссии имеет особое мнение, которое излагается в письменном виде и прилагается к протоколу заседания конкурсной комиссии.
22. Председатель конкурсной комиссии руководит ее работой, председательствует на заседаниях комиссии.
23. Секретарь конкурсной комиссии организует проведение процедур открытого конкурса по приобретению ТРУ. Секретарь конкурсной комиссии подготавливает предложения по повестке дня заседания конкурсной комиссии, обеспечивает конкурсную комиссию необходимыми документами, организует проведение заседания конкурсной комиссии, подписывает сформированные реестром (системой) протокол рассмотрения конкурсных заявок и протокол подведения итогов открытого конкурса, обеспечивает сохранность документов и материалов открытого конкурса по приобретению ТРУ.

Ескерту. 17-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 31.01.2022 № 45 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2-параграф. Конкурстық комиссияны құру
18. Тапсырыс беруші жеке ашық конкурсқа да, сондай-ақ тұрақты негізде де, бірақ бір қаржы жылынан аспайтын мерзімге конкурстық комиссия құрады.
19. Конкурстық комиссияның құрамына төраға, төрағаның орынбасары және конкурстық комиссияның мүшелері кіреді. Комиссия мүшелерінің жалпы саны тақ саннан тұрады. Конкурстық комиссияның құрамында кемінде үш адам болуы тиіс. Конкурстық комиссияның хатшысы конкурстық комиссияның мүшесі болып табылмайды және конкурстық комиссияның шешім қабылдауы кезінде дауыс бермейді.
Ашық конкурс қорытындысын шығару сәтіне дейін конкурстық комиссия құрамын өзгертуге жол беріледі.
Ескерту. 19-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 11.04.2019 № 209 (01.07.2019 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
20. Конкурстық комиссияның отырыстары конкурстық комиссия мүшелерінің жалпы санының қарапайым көпшілігі қатысқан жағдайда өткізіледі және қатысқан конкурстық комиссия мүшелері, оның төрағасы, оның орынбасары мен конкурстық комиссияның хатшысы қол қоятын хаттамамен ресімделеді.
21. Конкурстық комиссияның шешімі ашық дауыс беру арқылы қабылданады және оған отырысқа қатысып отырған конкурстық комиссия мүшелерінің жалпы санының көпшілігі дауыс берген жағдайда, ол қабылданды деп есептеледі. Дауыстар тең болған жағдайда, конкурстық комиссияның төрағасы немесе, ол болмаған жағдайда, төрағаның орынбасары дауыс берген шешім қабылданған болып есептеледі. Конкурстық комиссияның шешімімен келіспеген жағдайда, конкурстық комиссияның кез келген мүшесі айрықша пікірге ие болады, ол жазбаша түрде жазылады және конкурстық комиссия отырысының хаттамасына қоса беріледі.
22. Конкурстық комиссияның төрағасы оның жұмысына басшылық жасайды, комиссияның отырыстарында төрағалық етеді.
23. Конкурстық комиссияның хатшысы ТЖҚ сатып алу жөніндегі ашық конкурс рәсімдерінің өткізілуін ұйымдастырады. Конкурстық комиссияның хатшысы конкурстық комиссия отырысының күн тәртібі бойынша ұсыныстарды дайындайды, конкурстық комиссияны қажетті құжаттармен қамтамасыз етеді, конкурстық комиссия отырысының өткізілуін ұйымдастырады, тізіліммен (жүйемен) қалыптастырылған конкурстық өтінімдерді қарау хаттамасына және ашық конкурстың қорытындысын шығару хаттамасына қол қояды, ТЖҚ сатып алу жөніндегі ашық конкурстың құжаттары мен материалдарының сақталуын қамтамасыз етеді.

Параграф 3. Формирование и утверждение конкурсной документации
24. Конкурсная документация предназначена для информирования потенциальных поставщиков о требованиях и условиях приобретения ТРУ. Конкурсная документация разрабатывается и утверждается заказчиком.
25. В конкурсной документации указываются следующие условия:
1) предмет приобретения ТРУ способом открытого конкурса (наименование и номер лота);
2) содержание конкурсной заявки потенциального поставщика в соответствии с пунктом 41 настоящих Правил;
3) наименование (для юридического лица), фамилия, имя, отчество (при наличии) (для физического лица), фактический адрес заказчика;
4) техническая спецификация по каждому лоту с описанием функциональных, технических, качественных и эксплуатационных характеристик приобретаемых ТРУ с указанием перечня документов, подтверждающих соответствие ТРУ этим условиям. В технической спецификации указываются национальные стандарты, а при их отсутствии, межгосударственные стандарты на приобретаемые ТРУ, при их наличии, в соответствии со статьей 26 Закона Республики Казахстан "О стандартизации".
К конкурсной документации прилагается проектная (проектно-сметная) документация (при наличии);
5) порядок формирования конкурсного ценового предложения, без учета налога на добавленную стоимость (далее – НДС);
6) условия платежа;
7) количество приобретаемого товара, объемы выполняемых работ и оказываемых услуг по каждому лоту;
8) места поставки товаров, выполнения работ или оказания услуг по каждому лоту;
9) срок поставки товаров, выполнения работ или оказания услуг по каждому лоту с даты заключения договора о приобретении ТРУ или с даты, определенной конкурсной документацией, или с даты наступления определенных конкурсной документацией событий после заключения договора о приобретении ТРУ;
10) время начала и окончания представления конкурсных заявок;
11) дата и время вскрытия конкурсных заявок, срок рассмотрения конкурсных заявок;
12) проект договора о приобретении ТРУ по каждому лоту в редактируемом формате;
13) условие об уменьшении цены конкурсной заявки потенциальных поставщиков, предусмотренное пунктом 1 статьи 213 Кодекса, а также предоставлении перечня документов, указанных в пункте 45 настоящих Правил, для расчета условной цены конкурсной заявки потенциального поставщика;
14) оформление конкурсной заявки, а также минимальный срок действия конкурсных заявок потенциальных поставщиков;
15) объем внесения обеспечения конкурсной заявки, исполнения договора о приобретении ТРУ (при установлении конкурсной документацией);

3-параграф. Конкурстық құжаттаманы құрастыру және бекіту
24. Конкурстық құжаттама ТЖҚ сатып алудың талаптары мен шарттары туралы әлеуетті жеткізушілерді хабардар етуге арналған. Конкурстық құжаттаманы тапсырыс беруші әзірлейді және бекітеді.
25. Конкурстық құжаттамада мынадай талаптар көрсетіледі:
1) ашық конкурс тәсілімен ТЖҚ сатып алудың нысанасы (лоттың атауы мен нөмірі);
2) осы Қағидалардың 41-тармағына сәйкес әлеуетті жеткізушінің конкурстық өтінімінің мазмұны;
3) тапсырыс берушінің атауы (заңды тұлға үшін), тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда) (жеке тұлға үшін), нақты мекенжайы;
4) сатып алынатын ТЖҚ-ның функционалдық, техникалық, сапалық және пайдалану және өзге де сипаттамаларын сипаттай отырып, ТЖҚ-ның осы талаптарға сәйкестігін растайтын құжаттар тізбесін көрсете отырып, әр лот бойынша техникалық ерекшелік. Техникалық ерекшелікте ұлттық стандарттар, ал олар болмаған кезде сатып алынатын ТЖҚ-ға мемлекетаралық стандарттар, олар болған кезде "Стандарттау туралы" Қазақстан Республикасының Заңының 26-бабына сәйкес көрсетіледі.
Конкурстық құжаттамаға жобалау (жобалау-сметалық) құжаттамасы (бар болса) қоса беріледі;
5) қосылған құн салығын (бұдан әрі – ҚҚС) қоспағанда, конкурстық баға ұсынысын қалыптастыру тәртібі;
6) төлем шарттары;
7) әрбір лот бойынша сатып алынатын тауарлардың саны, орындалатын жұмыстар мен көрсетілетін қызметтердің көлемі;
8) әрбір лот бойынша тауарларды жеткізу, жұмыстарды орындау немесе қызметтерді көрсету орындары;
9) әрбір лот бойынша тауарларды жеткізу, жұмыстарды орындау немесе қызметтерді көрсету мерзімі ТЖҚ-ны сатып алу туралы шарт жасалған күннен бастап немесе конкурстық құжаттамада айқындалған күннен бастап немесе ТЖҚ-ны сатып алу туралы шарт жасалғаннан кейін конкурстық құжаттамада айқындалған оқиғалар басталған күннен бастап;
10) конкурстық өтінімдерді ұсынудың басталу мен аяқталу уақыты;
11) конкурстық өтінімдерді ашу күні мен уақыты, конкурстық өтінімдерді қарау мерзімі;
12) редакциялауға болатын пішімде әрбір лот бойынша шарт жобасы;
13) Кодекстің 213-бабының 1-тармағында көзделген әлеуетті жеткізушінің конкурстық өтінімінің бағасын азайту, сондай-ақ әлеуетті жеткізушінің конкурстық өтінімінің шартты бағасын есептеу үшін осы Қағидалардың 45-тармағында көрсетілген құжаттар тізбесін ұсыну туралы талап;
14) конкурстық өтінімді ресімдеу, сондай ақ әлеуетті жеткізушілердің конкурстық өтінімдерінің ең аз қолданылу мерзімі;
15) конкурстық өтінімді ТЖҚ сатып алу туралы шарттың орындалуын қамтамасыз етуді енгізудің көлемі (конкурстық құжаттамада белгіленген кезде);

16) сведения о суммах, выделенных для приобретения ТРУ, являющихся предметом открытого конкурса по каждому лоту без учета НДС;
17) сведения о сроках и порядке отказа заказчиком от проведения открытого конкурса по приобретению ТРУ в соответствии с пунктом 17 настоящих Правил;
18) минимальные доли внутристрановой ценности в приобретаемых ТРУ, выраженные в процентах по каждому лоту (от 0 до 100).
Устанавливаются показатели по внутристрановой ценности в приобретаемых товарах, выраженных в процентах по каждому лоту (от 0 до 100), в том числе по лицензиям (контрактам) на недропользование, которые не содержат обязательств по внутристрановой ценности в товарах;
19) наличие соответствующих разрешений или уведомлений при приобретении ТРУ, для которых в соответствии с приложениями 1, 2 и 3 Закона Республики Казахстан "О разрешениях и уведомлениях" предусмотрен разрешительный и уведомительный порядок.
Сноска. Пункт 25 - в редакции приказа Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 20.05.2022 № 277 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
26. В конкурсной документации допускается установление условий:
1) о представлении документов, подтверждающих опыт работы на рынке приобретаемых работ, услуг и (или) в определенной отрасли.
Требование к опыту работы потенциального поставщика устанавливается заказчиком при приобретении работ и (или) услуг, годовой объем которых в стоимостном выражении превышает четырнадцатитысячекратный размер месячного расчетного показателя (далее – МРП) без учета НДС, установленного на соответствующий финансовый год.
Опыт работы потенциального поставщика подтверждается электронными копиями рекомендательных писем или положительных отзывов от организаций, для которых потенциальный поставщик выполнял работы, оказывал услуги, с приложением электронных копий соответствующих актов, подтверждающих прием-передачу выполненных работ (оказанных услуг). При этом не допускается установление условий о наличии опыта в сфере выполнения работ, оказания услуг превышающего последние 5 (пять) лет.
Документы, подтверждающие опыт работы, представляются за каждый год опыта работы.
Информация по выполнению объема работ (услуг) на сумму, превышающую четырнадцатитысячекратный размер МРП, установленного на соответствующий финансовый год, представляется не менее чем по одному договору за весь срок опыта работы;
2) о представлении потенциальным поставщиком заказчику выданных производителем приобретаемого товара писем:
о качестве товара на ранее произведенный товар или технического описания товара, когда данный товар ранее этим производителем не производился;
о гарантии поставки товара потенциальному поставщику в срок, достаточный для поставки таким потенциальным поставщиком приобретаемого товара заказчику;
о гарантии поставки потенциальному поставщику товара в объеме и с качеством, установленными конкурсной документацией;
о сопоставимости предлагаемых потенциальным поставщиком расходных материалов с ранее поставленным производителем оборудованием или транспортным средством, а также содержащее подтверждение, что при применении указанных расходных материалов, ранее поставленное оборудование или транспортное средство не будет снято с гарантии;

16) әрбір лот бойынша ҚҚС-ты есепке алмағанда ашық конкурстың нысанасы болып табылатын ТЖҚ сатып алуға бөлінген сомалар туралы мәліметтер;
17) осы Қағидалардың 17-тармағына сәйкес тапсырыс берушінің ТЖҚ сатып алу жөніндегі ашық конкурсты өткізуден бас тартуының мерзімдері мен тәртібі туралы мәліметтер;
18) әрбір лот бойынша пайызбен көрсетілген (0-ден 100-ге дейін) сатып алынатын ТЖҚ елішілік құндылықтың ең аз үлесі.
Әрбір лот бойынша пайызбен көрсетілген (0-ден 100-ге дейін) сатып алынатын тауарлардағы елішілік құндылық бойынша, оның ішінде тауарлардағы елішілік құндылық бойынша міндеттемелерді қамтымайтын жер қойнауын пайдалануға арналған лицензиялар (келісімшарттар) бойынша көрсеткіштер белгіленеді.
19) ТЖҚ сатып алу кезінде, оларға "Рұқсаттар және хабарламалар туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 1, 2 және 3-қосымшаларына сәйкес рұқсат беру және хабарлама жасау тәртібі көзделген кезде тиісті рұқсаттардың немесе хабарламалардың болуы.
Ескерту. 25-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 20.05.2022 № 277 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
26. Конкурстық құжаттамада мынадай талаптарды қоюға жол беріледі:
1) сатып алынатын жұмыстар, көрсетілет қызметтер нарығында және (немесе) белгілі бір салада жұмыс тәжірибесін растайтын құжаттарды ұсыну туралы.
Әлеуетті жеткізушінің жұмыс тәжірибесіне қойылатын талап жылдық көлемі құндық көріністе тиісті қаржы жылына белгіленген ҚҚС есепке алмағанда он төрт мың еселік айлық есептік көрсеткіштің (бұдан әрі – АЕК ) мөлшерінен асып түсетін жұмыстарды және (немесе) көрсетілетін қызметтерді сатып алу кезінде тапсырыс берушімен белгіленеді.
Әлеуетті жеткізушінің жұмыс тәжірибесі әлеуетті жеткізуші жұмыстарды орындаған, қызметтерді көрсеткен ұйымдардың ұсыныс хатының немесе оң пікірлерінің электрондық көшірмелерімен, орындалған жұмыстардың (көрсетілген қызметтердің) қабылдануын-тапсырылуын растайтын тиісті актілердің электрондық көшірмелері қоса беріліп расталады. Бұл ретте соңғы 5 (бес) жылдан асатын жұмыстарды орындау, қызметтерді көрсету саласында тәжірибенің бар болуы жөнінде талапты белгілеуге жол берілмейді.
Жұмыс тәжірибесін растайтын құжаттар жұмыс тәжірибесінің әрбір жылы үшін ұсынылады.
Тиісті қаржы жылына белгіленген он төрт мың еселік АЕК мөлшерінен асып түсетін сомаға жұмыстардың (көрсетілетін қызметтердің) көлемін орындау бойынша ақпарат жұмыс тәжірибесінің бүкіл мерзімі үшін кемінде бір шарт бойынша ұсынылады;
2) сатып алынатын тауар өндірушісімен:
бұрын шығарылған тауар сапасы немесе, егер өндіруші осы тауарды бұрын шығармаған болса, тауардың техникалық сипаттамасы туралы;
сатып алынатын тауарды осындай әлеуетті жеткізушімен жеткізу үшін жеткілікті мерзімде тауардың әлеуетті жеткізушіге жеткізілуінің кепілдігі туралы;
әлеуетті жеткізушіге конкурстық құжаттамада белгіленген көлем мен сапада тауар жеткізу кепілдігі туралы;
әлеуетті жеткізуші ұсынатын шығын материалдарын бұған дейін өндіруші жеткізген жабдықпен немесе көлік құралымен салыстырымдылығы, сондай-ақ аталған шығын материалдары қолданылған жағдайда, бұған дейін жеткізілген жабдық немесе көлік құралы кепілдіктен алынбайтындығы туралы растаманы қамтитын хаттарды әлеуетті жеткізушінің тапсырыс берушіге ұсынуы туралы;

3) о наличии дипломов, сертификатов, свидетельств и других документов, подтверждающих профессиональную квалификацию работников потенциального поставщика;
4) о представлении потенциальным поставщиком документов, подтверждающих наличие у потенциального поставщика сертифицированной аккредитованной согласно действующему законодательству Республики Казахстан организацией системы (сертифицированных систем) менеджмента в соответствии с требованиями государственных стандартов;
5) об указании в проекте договора о приобретении ТРУ порядка формирования цены приобретаемых ТРУ с указанием заказчиком его детальной расшифровки;
6) о представлении потенциальным поставщиком документа, подтверждающего, что потенциальный поставщик является лицом, находящимся с производителем в торгово-посреднических отношениях, ранее приобретенной модели оборудования или транспортного средства при приобретении к ней запасных частей (комплектующих).
Сноска. Пункт 26 - в редакции приказа Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 12.04.2023 № 241 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
27. В конкурсной документации не допускается:
1) установление любых не предусмотренных настоящими Правилами требований к потенциальным поставщикам;
2) установление требования о наличии опыта работы работников потенциального поставщика;
3) указания на товарные знаки, знаки обслуживания, фирменные наименования, патенты, полезные модели, промышленные образцы, наименование места происхождения товара и наименование производителя, а также иных характеристик, определяющих принадлежность приобретаемого товара, работы, услуги отдельному потенциальному поставщику либо производителю, за исключением случаев, когда осуществляются приобретение:
ТРУ для доукомплектования, модернизации, дооснащения, а также для дальнейшего технического сопровождения, сервисного обслуживания и ремонта, в том числе планового ремонта (при необходимости) основного (установленного) оборудования;
для определения поставщика услуг по предоставлению товара в лизинг и возникновения необходимости подробного описания предмета лизинга;
товаров в соответствии с проектной (проектно-сметной) документацией, имеющей положительное заключение государственной экспертизы.
28. Утвержденная заказчиком конкурсная документация, размещается заказчиком в реестре (системе) на государственном и русском языках.
В случае разногласия между переводами преимущество будут иметь документы, представленные на государственном языке.

3) әлеуетті жеткізуші жұмыскерлерінің кәсіби біліктілігін растайтын дипломдардың, сертификаттардың, куәліктердің және басқа да құжаттардың бар болуы туралы;
4) әлеуетті жеткізушілердің әлеуетті жеткізушіде Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасына сәйкес аккредиттелген ұйыммен сертификатталған, мемлекеттік стандарттардың талаптарына сәйкес менеджмент жүйесінің (сертификатталған жүйелердің) бар болуын растайтын құжаттарды ұсынуы туралы;
5) ТЖҚ сатып алу туралы шарт жобасында сатып алынатын ТЖҚ бағасын қалыптастыру тәртібін тапсырыс берушінің оның нақты мағынасын аша отырып көрсету туралы;
6) әлеуетті жеткізуші бұдан бұрын сатып алынған жабдық немесе көлік құралы моделінің қосалқы бөлшектерін (жиынтықтауыш құралдарын) сатып алған кезде оны өндірушімен сауда-делдалдық қатынастағы тұлға екенін растайтын құжатты әлеуетті жеткізушінің ұсынуы туралы.
Ескерту. 26-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 12.04.2023 № 241 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
27. Конкурстық құжаттамада:
1) әлеуетті жеткізушілерге осы Қағидаларда көзделмеген кез келген талаптар;
2) әлеуетті жеткізуші қызметкерлерінде жұмыс тәжірибесінің бар болуы туралы талап;
3) сатып алударды жүзеге асырудың төмендегі жағдайларын қоспағанда, тауар белгілеріне, қызмет көрсету белгілеріне, фирмалық атауларға, патенттерге, пайдалы үлгілерге, өнеркәсіптік үлгілерге, тауардың шығу орнының атауы мен өндірушінің атауына, сондай-ақ сатып алынатын тауардың, жұмыстың, қызметтің жеке әлеуетті жеткізушіге тиесілілігін айқындайтын өзге де сипаттамаларға сілтемелерді қамтитын талаптар белгіленбейді:
негізгі (орнатылған) жабдықты жете жинақтау, жаңғырту, жете жарақтандыру, одан әрі техникалық сүйемелдеу, сервистік қызмет көрсету және жөндеу, оның ішінде жоспарлы жөндеу (қажет болса) үшін ТЖҚ;
лизингке тауарларды ұсыну бойынша қызмет көрсетушіні анықтау үшін лизинг нысанының егжей-тегжейлі сипаттамасын беру қажеттілігі туындаған жағдайда;
мемлекеттік сараптаманың оң қорытындысын қамтитын жобалық (жобалық-сметалық) құжаттамаға сәйкес тауарлар.
28. Тапсырыс беруші бекіткен конкурстық құжаттаманы тапсырыс беруші тізілімде (жүйеде) мемлекеттік және орыс тілдерінде орналастырады.
Аудармалар арасында қайшылықтар болса, мемлекеттік тілдегі құжаттар артықшылыққа ие болады.

29. Для участия в открытом конкурсе потенциальные поставщики загружают (скачивают) конкурсную документацию и техническую спецификацию по каждому лоту.
30. Не допускается участие в лоте открытого конкурса потенциальных поставщиков, не загрузивших (не скачавших) конкурсную документацию и техническую спецификацию по данному лоту.
Факт представления (получения из реестра (системы) копии конкурсной документации и технической спецификации по каждому лоту автоматически регистрируется в реестре (системе).
31. Не допускается представление конкурсной документации до опубликования объявления о проведении открытого конкурса.
32. Потенциальный поставщик обращается к заказчику с запросом о разъяснении положений конкурсной документации путем размещения его в реестре (системе) не позднее пяти рабочих дней до истечения окончательного срока представления конкурсных заявок. Заказчик в течение трех рабочих дней с даты регистрации запроса отвечает на него и без указания от кого поступил запрос размещает обоснованное и мотивированное разъяснение в реестре (системе).
Отсутствие запросов о разъяснении положений конкурсной документации в реестре (системе) в сроки, указанные в первом абзаце настоящего пункта Правил, является выражением согласия потенциального поставщика с условиями конкурсной документации.
33. Заказчиком вносятся изменения и (или) дополнения в конкурсную документацию, за исключением сведений, предусмотренных подпунктом 1) пункта 25 настоящих Правил. Изменения и (или) дополнения в конкурсную документацию вносятся в порядке, предусмотренном пунктом 17 настоящих Правил, или в срок не позднее одного рабочего дня до истечения окончательного срока представления конкурсных заявок. При внесении изменений и (или) дополнений конкурсная документация подлежит повторному утверждению заказчиком, и окончательный срок представления конкурсных заявок продлевается заказчиком со дня повторного утверждения конкурсной документации не менее чем на десять рабочих дней с момента внесения изменений для учета потенциальными поставщиками этих изменений в конкурсных заявках, при этом, количество продлений окончательного срока представления конкурсных заявок не ограничивается.
При внесении изменений в конкурсную документацию по основанию, предусмотренному пунктом 36-1 настоящих Правил, окончательный срок представления конкурсных заявок продлевается заказчиком со дня повторного утверждения конкурсной документации не менее чем на семь рабочих дней с момента внесения изменений для учета потенциальными поставщиками этих изменений в конкурсных заявках.
Копия конкурсной документации с учетом внесенных изменений и (или) дополнений не позднее одного рабочего дня с даты внесения изменений и (или) дополнений представляется заказчиком всем потенциальным поставщикам путем размещения ее в реестре (системе).
Информация о продлении сроков представления конкурсной заявки подлежит размещению в реестре (системе).

29. Ашық конкурсқа қатысу үшін әлеуетті жеткізушілер әрбір лот бойынша конкурстық құжаттаманы және техникалық ерекшелікті жүктейді (көшіріп алады).
30. Ашық конкурстың лотына осы лот бойынша конкурстық құжаттаманы және техникалық ерекшелікті жүктемеген (көшіріп алмаған) әлеуетті жеткізушілер қатыспайды.
Әрбір лот бойынша конкурстық құжаттаманың және техникалық ерекшеліктің көшірмесін ұсыну (тізілімнен (жүйеден) алу) фактісі тізілімде (жүйеде) автоматты түрде тіркеледі.
31. Конкурстық құжаттама ашық конкурсты өткізу туралы хабарландырудың мәтіні жарияланғанға дейін әлеуетті жеткізушілерге ұсынылмайды.
32. Әлеуетті жеткізуші конкурстық құжаттаманың ережелерін түсіндіру туралы сұрау салумен тапсырыс берушіге оны тізілімде (жүйеде) орналастыру арқылы конкурстық өтінімдерді берудің соңғы мерзімі өткенге дейінгі бес жұмыс күнінен кешіктірмей жүгінеді. Тапсырыс беруші сұрау салу тіркелген күннен бастап үш жұмыс күні ішінде оған жауап береді және сұрау салудың кімнен түскенін көрсетпестен, негізделген және дәлелді түсіндіруді тізілімде (жүйеде) орналастырады
Тізілімде (жүйеде) Қағидалардың осы тармағының бірінші абзацында көрсетілген конкурстық құжаттама ережелерін түсіндіру туралы сұрау салулардың жоқтығы әлеуетті жеткізушінің конкурстық құжаттама талаптарымен келісетіндігін білдіреді.
33. Тапсырыс беруші осы Қағидалардың 25-тармағының 1) тармақшасында көзделген мәліметтерді қоспағанда, конкурстық құжаттамаға өзгерістер және (немесе) толықтырулар енгізеді. Конкурстық құжаттамаға өзгерістер және (немесе) толықтырулар осы Қағидалардың 17-тармағында көзделген тәртіппен немесе конкурстық өтінімдерді ұсынудың соңғы мерзімі өткенге дейін бір жұмыс күнінен кешіктірілмейтін мерзімде енгізіледі. Өзгерістер және (немесе) толықтырулар енгізілген кезде конкурстық құжаттаманы тапсырыс беруші қайта бекітуі тиіс және конкурстық өтінімдерді берудің соңғы мерзімін тапсырыс беруші конкурстық құжаттама қайта бекітілген күннен бастап конкурстық өтінімдерде әлеуетті өнім берушілердің осы өзгерістерді есепке алуы үшін өзгерістер енгізілген сәттен бастап кемінде он жұмыс күніне ұзартады, бұл ретте конкурстық өтінімдерді берудің түпкілікті мерзімін ұзарту саны шектелмейді.
Осы Қағидалардың 36-1-тармағында көзделген негіз бойынша конкурстық құжаттамаға өзгерістер енгізілген кезде конкурстық өтінімдерді берудің түпкілікті мерзімін тапсырыс беруші конкурстық құжаттама қайта бекітілген күннен бастап конкурстық өтінімдерде әлеуетті өнім берушілердің осы өзгерістерді есепке алуы үшін өзгерістер енгізілген сәттен бастап кемінде жеті жұмыс күніне ұзартады.
Енгізілген өзгерістерді және (немесе) толықтыруларды ескере отырып, конкурстық құжаттаманың көшірмесін өзгерістер және (немесе) толықтырулар енгізілген күннен бастап бір жұмыс күнінен кешіктірмей тапсырыс беруші оны тізілімде (жүйеде) орналастыру арқылы барлық әлеуетті өнім берушілерге ұсынады.
Конкурстық өтінімді ұсыну мерзімдерін ұзарту туралы ақпарат тізілімде (жүйеде) орналастырылуға тиіс.

Сноска. Пункт 33 - в редакции приказа Министра промышленности и строительства РК от 24.04.2024 № 154 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
34. В соответствии с настоящим пунктом не признается внесением изменений в конкурсную документацию исключение некоторых лотов ТРУ, являющихся предметом открытого конкурса в связи с отказом заказчика от осуществления приобретения этих ТРУ.
Параграф 4. Размещение объявления о проведении открытого конкурса и конкурсной документации в реестре (системе)
35. Объявление о проведении открытого конкурса размещается не менее чем за десять рабочих дней до истечения окончательного срока представления конкурсных заявок.
Объявление о проведении повторного открытого конкурса размещается не менее чем за пять рабочих дней до истечения окончательного срока представления конкурсных заявок.
Не допускается внесение изменений и (или) дополнений в условия конкурсной документации несостоявшегося открытого конкурса для проведения повторного открытого конкурса, за исключением условий, предусмотренных подпунктом 16) пункта 25 настоящих Правил.
Сноска. Пункт 35 в редакции приказа Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 11.04.2019 № 209 (вводится в действие с 01.07.2019).
36. В объявлении о проведении открытого конкурса, размещаемом в открытой части реестра (системе), указываются следующие сведения:
1) предмет открытого конкурса (наименование и номер лота);
2) наименование и местонахождение заказчика в соответствии с классификатором административно-территориальных объектов;
3) описание, единица измерения, количество приобретаемых товаров, объем выполняемых работ и оказываемых услуг по каждому лоту, а также электронная копия технической спецификации по каждому лоту;
4) сроки поставки товаров, выполнения работ или оказания услуг по каждому лоту с даты заключения договора о приобретении ТРУ или с даты, определенной конкурсной документацией, или с даты наступления определенных конкурсной документацией событий после заключения договора о приобретении ТРУ, место поставки товара, оказания услуг, выполнения работ по каждому лоту;
5) электронная копия конкурсной документации;
6) время начала и окончания представления конкурсных заявок в реестре (системе), а также дата и время вскрытия конкурсных заявок;
7) сумма, выделенная на приобретение ТРУ по каждому лоту, без учета НДС;
8) срок заключения договора о приобретении ТРУ по каждому лоту с даты подведения итогов открытого конкурса;

Ескерту. 33-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Өнеркәсіп және құрылыс министрінің 24.04.2024 № 154 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
34. Осы тармаққа сәйкес тапсырыс берушінің ашық конкурстың нысанасы болып табылатын осы ТЖҚ сатып алуды жүзеге асырудан бас тартуымен байланысты, ашық конкурстың нысанасы болып табылатын ТЖҚ кейбір лоттарын алып тастау конкурстық құжаттамаға өзгерістер енгізу болып табылмайды.
4-параграф. Ашық конкурсты өткізу туралы хабарландыруды және конкурстық құжаттаманы тізілімде (жүйеде) орналастыру
35. Ашық конкурсты өткізу туралы хабарландыру конкурстық өтінімдерді ұсынудың түпкілікті мерзімі өткенге дейін кемінде он жұмыс күні бұрын орналастырылады.
Ашық конкурсты қайтадан өткізу туралы хабарландыру конкурстық өтінімдерді ұсынудың түпкілікті мерзімі өткенге дейін кемінде бес жұмыс күні бұрын орналастырылады.
Осы Қағидалардың 25-тармағының 16) тармақшасында көзделген талаптарды қоспағанда, қайтадан ашық конкурс өткізу үшін өтпеген ашық конкурстың конкурстық құжаттамасының талаптарына өзгерістер және (немесе) толықтырулар енгізуге жол берілмейді.
Ескерту. 35-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 11.04.2019 № 209 (01.07.2019 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
36. Тізілімнің (жүйенің) ашық бөлігінде орналастырылатын ашық конкурсты өткізу туралы хабарландыруда мынадай мәліметтер көрсетіледі:
1) ашық конкурстың нысанасы (лоттың атауы және нөмірі);
2) әкімшілік-аумақтық объектілердің жіктеуішіне сәйкес тапсырыс берушінің атауы мен орналасқан орны;
3) әрбір лот бойынша сатып алынатын тауарлардың сипаттамасы, өлшем бірлігі, орындалатын жұмыстар мен көрсетілетін қызметтер көлемі, сондай-ақ әрбір лот бойынша техникалық ерекшеліктің электрондық көшірмесі;
4) әрбір лот бойынша тауарларды жеткізу, жұмыстарды орындау немесе қызметтерді көрсету мерзімдері сатып алу туралы шарт жасалған күннен бастап немесе конкурстық құжаттамада айқындалған күннен бастап немесе сатып алу туралы шарт жасалғаннан кейін конкурстық құжаттамада айқындалған оқиғалар басталған күннен бастап, әрбір лот бойынша тауарларды жеткізу, қызметтерді көрсету, жұмыстарды орындау орны;
5) конкурстық құжаттаманың электрондық көшірмесі;
6) тізілімде (жүйеде) конкурстық өтінімдерді ұсынудың басталу және аяқталу уақыты, сондай-ақ конкурстық өтінімдерді ашу күні мен уақыты;
7) ҚҚС есепке алмағанда, әрбір лот бойынша ТЖҚ сатып алуға бөлінген сома;
8) ашық конкурстың қорытындылары шығарылған күннен бастап әрбір лот бойынша ТЖҚ сатып алу туралы шарт жасасудың мерзімі;

9) минимальные доли внутристрановой ценности в приобретаемых товарах, работах (услугах), выраженные в процентах по каждому лоту (от 0 до 100).
Устанавливаются показатели по внутристрановой ценности в приобретаемых товарах, выраженных в процентах по каждому лоту (от 0 до 100), в том числе по лицензиям (контрактам) на недропользование, которые не содержат обязательств по внутристрановой ценности в товарах;
10) номер лицензии (-й) (контракта (-ов) на недропользование, в рамках которого осуществляется приобретение ТРУ, по каждому лоту;
11) включение потенциальным поставщиком в конкурсное ценовое предложение, помимо цены приобретаемых ТРУ, расходов, предусмотренных конкурсной документацией, без учета НДС;
12) срок действия конкурсной заявки;
13) код закупки.
Сноска. Пункт 36 - в редакции приказа Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 20.05.2022 № 277 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
36-1. Конкурсная документация на работы и услуги рассматривается потенциальными поставщиками на предмет поставки товаров местного производства.
Заявки на поставку товаров подаются производителями или лицами, находящимися с производителем в торгово-посреднических отношениях. К заявке прилагаются документы, предусмотренные подпунктами 2), 3), 5), 12), 13), 16) пункта 41 настоящих Правил и сертификат о происхождении товара формы "СТ-KZ" на ранее произведенный товар. Заявка направляется на электронный адрес заказчика, указанный в конкурсной документации, не позднее трех рабочих дней со дня размещения объявления в Реестре (системе).
Товары местного производства приобретаются согласно подпункту 10) пункта 85 настоящих Правил согласно перечню, указанному в поступивших заявках.
В конкурсную документацию на работы и услуги вносятся соответствующие изменения согласно пункту 33 настоящих Правил.
Исключением являются товары, приобретаемые в рамках договоров гарантийного и сервисного обслуживания основного или самоходного оборудования (техники), или обеспечивающие экологическую и индивидуальную защиту на вредных и опасных участках производств, или являющихся объектом интеллектуальной собственности.
Сноска. Правила дополнены пунктом 36-1 в соответствии с приказом Министра промышленности и строительства РК от 24.04.2024 № 154 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

9) әрбір лот бойынша пайызбен көрсетілген (0-ден 100-ге дейін) сатып алынатын тауарлардағы, жұмыстардағы (көрсетілетін қызметтердегі) елішілік құндылықтың ең аз үлесі.
Әрбір лот бойынша пайызбен көрсетілген (0-ден 100-ге дейін) сатып алынатын тауарлардағы елішілік құндылық бойынша, оның ішінде тауарлардағы елішілік құндылық бойынша міндеттемелерді қамтымайтын жер қойнауын пайдалануға арналған лицензиялар (келісімшарттар) бойынша көрсеткіштер белгіленеді;
10) әрбір лот бойынша, оның шеңберінде ТЖҚ сатып алу жүзеге асырылатын жер қойнауын пайдалануға арналған лицензия (-лар) (келісімшарт (-тар)) нөмірі;
11) сатып алынатын ТЖҚ бағасынан басқа, әлеуетті жеткізушінің конкурстық баға ұсынысына, ҚҚС есептемегенде, конкурстық құжаттамада көзделген өзге шығыстарды қосуы;
12) конкурстық өтінімнің қолданыс мерзімі;
13) сатып алу коды.
Ескерту. 36-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 20.05.2022 № 277 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
36-1. Жұмыстар мен көрсетілетін қызметтерге конкурстық құжаттаманы әлеуетті өнім берушілер жергілікті өндірілген тауарларды жеткізу мәніне қарайды.
Тауарларды жеткізуге өтінімдерді өндірушілер немесе өндірушімен сауда-делдалдық қатынастардағы адамдар береді. Өтінімге осы Қағидалардың 41-тармағының 2), 3), 5), 12), 13), 16) тармақшаларында көзделген құжаттар және бұрын өндірілген тауарға арналған "СТ-KZ" нысанындағы тауардың шығу тегі туралы сертификат қоса беріледі. Өтінім Тізілімде (жүйеде) хабарландыру орналастырылған күннен бастап үш жұмыс күнінен кешіктірілмей конкурстық құжаттамада көрсетілген тапсырыс берушінің электрондық мекенжайына жіберіледі.
Жергілікті өндірілген тауарлар келіп түскен өтінімдерде көрсетілген тізбеге сәйкес осы Қағидалардың 85-тармағының 10) тармақшасына сәйкес сатып алынады.
Жұмыстар мен көрсетілетін қызметтерге арналған конкурстық құжаттамаға осы Қағидалардың 33-тармағына сәйкес тиісті өзгерістер енгізіледі.
Негізгі немесе өздігінен жүретін жабдыққа (техникаға) кепілдік және сервистік қызмет көрсету шарттары шеңберінде сатып алынатын немесе өндірістердің зиянды және қауіпті учаскелерінде экологиялық және жеке қорғауды қамтамасыз ететін немесе зияткерлік меншік объектісі болып табылатын тауралар ерекше болып табылады.
Ескерту. Қағидалар 36-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Өнеркәсіп және құрылыс министрінің 24.04.2024 № 154 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

36-2. Заказчик не заключает договор на поставку товаров местного производства согласно пункту 36-1 настоящих Правил, по следующим основаниям:
1) не представлены или представлены с нарушением конкурсной документации и настоящих Правил документы, указанные в подпунктах 2), 3), 5), 12), 13) и 16) пункта 41 настоящих Правил;
2) указанных в подпунктах 4), 5), 6), 7), 9), 10), 12), 13) пункта 65 настоящих Правил;
3) не представлен сертификат о происхождении товара формы "СТ-KZ" на ранее произведенный товар;
4) срок поставки товара превышает сроки, предусмотренные планом выполнения работ (оказания услуг);
5) предложенная цена превышает сметную стоимость, указанную в конкурсной документации (при наличии);
6) поставщик не исполнил либо ненадлежащим образом исполнил свои обязательства по ранее заключенным договорам;
7) конкурс на выполнение работ (услуг) признан несостоявшимся или договор по итогам конкурса не заключен, за исключением последующего закупа из одного источника в соответствии с пунктом 84 настоящих Правил.
Сноска. Правила дополнены пунктом 36-2 в соответствии с приказом Министра промышленности и строительства РК от 24.04.2024 № 154 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Параграф 5. Сбор конкурсной заявки
37. Конкурсная заявка является выражением согласия потенциального поставщика, претендующего на участие в открытом конкурсе, осуществить поставку товара, или выполнить работу, или оказать услугу в соответствии с условиями конкурсной документации.
38. В случае внесения изменений в сведения, указанные в подпункте 13) пункта 41 настоящих Правил, потенциальный поставщик обновляет данную информацию в реестре (системе).
Сноска. Пункт 38 в редакции приказа Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 11.04.2019 № 209 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
39. Конкурсная заявка потенциального поставщика подписывается электронной цифровой подписью и размещается в реестре (системе).
Конкурсная заявка и документация к конкурсной заявке представляется потенциальными поставщиками на государственном и русском языках.
При отсутствии оригиналов (подлинников) документов на языках конкурсной документации потенциальными поставщиками предоставляются электронные копии переводов таких документов на языки конкурсной документации, засвидетельствованные нотариусом, в соответствии с законодательством Республики Казахстан о нотариате.
При разногласии между переводами преимущество будут иметь документы, представленные на государственном языке.
Документ, содержащий информацию, которая не идентифицируется с буквенными, цифровыми и иными символами, считается не представленным потенциальным поставщиком и подлежит отклонению как не соответствующий требованиям конкурсной документации.
Документы к конкурсной заявке представляются в реестр (систему) в виде подлинников электронных документов либо электронных копий оригиналов (подлинников) документов.
Документы, требуемые в соответствии с условиями конкурсной документации, имеющие подчистки, приписки, зачеркнутые слова или иные неоговоренные исправления, совершенные с целью сокрытия информации, а также документы, написанные карандашом либо имеющие нечитаемый оттиск печати, считаются непредставленными.

36-2. Тапсырыс беруші осы Қағидалардың 36-1-тармағына сәйкес мынадай:
1) осы Қағидалардың 41-тармағының 2), 3), 5), 12), 13) және 16) тармақшаларында көрсетілген құжаттар конкурстық құжаттаманы және осы Қағидаларды бұза отырып ұсынылмаған немесе ұсынылмаған;
2) осы Қағидалардың 65-тармағының 4), 5), 6), 7), 9), 10), 12), 13) тармақшаларда көрсетілген;
3) бұрын өндірілген тауарға "СТ-KZ" нысанындағы тауардың шығу тегі туралы сертификат ұсынылмаған;
4) тауарды жеткізу мерзімі жұмыстарды орындау (қызметтер көрсету) жоспарында көзделген мерзімдерден асқан;
5) ұсынылған баға конкурстық құжаттамада көрсетілген сметалық құннан асқан (бар болса);
6) өнім беруші бұрын жасалған шарттар бойынша өз міндеттемелерін орындамаған не тиісінше орындамаған;
7) осы Қағидалардың 84-тармағына сәйкес кейіннен бір көзден сатып алуды қоспағанда, жұмыстарды (көрсетілетін қызметтерді) орындауға арналған конкурс өтпеді деп танылған немесе конкурс қорытындылары бойынша шарт жасалмаған негіздер бойынша жергілікті өндірілген тауарларды жеткізуге шарт жасаспайды.
Ескерту. Қағидалар 36-2-тармақпен толықтырылды - ҚР Өнеркәсіп және құрылыс министрінің 24.04.2024 № 154 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
5-параграф. Конкурстық өтінімдерді жинау
37. Конкурстық өтінім ашық конкурсқа қатысуға ниет білдірген әлеуетті жеткізушінің конкурстық құжаттаманың шарттарына сәйкес тауарларды жеткізуді немесе жұмысты орындауды немесе қызметтерді көрсетуді жүзеге асыруға келісімін білдіру болып табылады.
38. Осы Қағидалардың 41-тармағының 13) тармақшасында көрсетілген мәліметтерге өзгерістер енгізілген жағдайда әлеуетті жеткізуші осы ақпаратты тізілімде (жүйеде) жаңартады.
Ескерту. 38-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 11.04.2019 № 209 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
39. Әлеуетті жеткізушінің конкурстық өтініміне электрондық цифрлық қолтаңба қойылады және тізілімде (жүйеде) орналастырылады.
Конкурстық өтінім мен конкурстық өтінімге құжаттама әлеуетті жеткізушілермен мемлекеттік және орыс тілдерінде ұсынылады.
Құжаттардың конкурстық құжаттама тілдеріндегі түпнұсқалары (төлнұсқалары) болмаған жағдайда, әлеуетті жеткізушілер Қазақстан Республикасының нотариат туралы заңнамасына сәйкес нотариус куәландырған, осындай құжаттардың конкурстық құжаттама тілдеріндегі аудармаларының электрондық көшірмелерін ұсынады.
Аудармалар арасында қайшылық болған жағдайда, мемлекеттік тілде ұсынылған құжаттар артықшылыққа ие болады.
Әріптік, цифрлық және өзге де нышандармен сәйкестендіруге келмейтін ақпаратты қамтитын құжат әлеуетті жеткізуші ұсынбаған болып есептелінеді және конкурстық құжаттаманың талаптарына сәйкес келмейтіндер ретінде қабылданбауы тиіс.
Конкурстық өтінімге құжаттар тізілімге (жүйеге) электрондық құжаттардың түпнұсқалары не құжаттар түпнұсқаларының (төлнұсқаларының) электрондық көшірмелері түрінде ұсынылады.
Конкурстық құжаттаманың шарттарына сәйкес талап етілетін, ақпаратты жасыру мақсатында өшірілген, қосымша жазылған, сызылған сөздері немесе келісілмеген түзетулері бар құжаттар, сондай-ақ қарындашпен жазылған немесе оқылмайтын мөр таңбасы бар құжаттар ұсынылмаған болып есептеледі.

Дополнительные документы, не предусмотренные конкурсной документацией и пунктами 41, 42 настоящих Правил, представленные потенциальными поставщиками с нарушением настоящего пункта Правил, не являются основанием для отклонения конкурсной заявки.
Сноска. Пункт 39 - в редакции приказа Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 12.04.2023 № 241 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
40. В реестре (системе) не размещаются конкурсные заявки потенциальных поставщиков открытого конкурса, представляемые после истечения срока окончания представления конкурсных заявок, указанного в объявлении открытого конкурса.
41. В конкурсной заявке потенциального поставщика содержатся:
1) электронные копии выданного разрешения или документа, подтверждающего направление уведомления, в соответствии с приложениями 1, 2 и 3 Закона Республики Казахстан "О разрешениях и уведомлениях" (при приобретении ТРУ, для которых в соответствии с приложениями 1, 2 и 3 Закона Республики Казахстан "О разрешениях и уведомлениях" введен разрешительный и уведомительный порядок);
2) электронная копия справки банка или филиала банка с подписью и печатью, в котором обслуживается потенциальный поставщик, об отсутствии просроченной задолженности по обязательствам потенциального поставщика перед банком или филиалом банка (потенциальный поставщик, являющийся клиентом нескольких банков второго уровня или филиалов, а так же иностранного банка, данная справка представляется от каждого из таких банков). Справка выдается не ранее одного месяца, предшествующего дате вскрытия конкурсных заявок;
3) электронная копия справки соответствующего налогового органа об отсутствии задолженности, за исключением случаев, когда срок уплаты отсрочен в соответствии с Кодексом Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (далее – Налоговый кодекс), либо о наличии задолженности менее одного тенге, по состоянию на дату не ранее одного месяца, предшествующего дате вскрытия конкурсных заявок;
4) электронная копия документа, что деятельность потенциального поставщика-нерезидента Республики Казахстан не прекращена в связи с признанием данного поставщика банкротом, выданная уполномоченным на то лицом;
5) электронные копии технической спецификации с описанием функциональных, технических, качественных и эксплуатационных характеристик ТРУ, а также документов, подтверждающих соответствие ТРУ этим характеристикам.
При приобретении товара в технической спецификации указывается страна происхождения, производитель, наименование модели и технические характеристики предлагаемого к поставке товара.
При установлении в конкурсной документации срока поставки менее шестидесяти календарных дней, казахстанский производитель закупаемых товаров в конкурсной заявке указывает срок поставки не более девяноста календарных дней с даты заключения договора или с момента направления заявки на первую партию поставляемого товара;

Конкурстық құжаттамада және осы Қағидалардың 41, 42-тармақтарында көзделмеген, әлеуетті жеткізушілермен Қағидалардың осы тармағын бұза отырып ұсынылған қосымша құжаттар конкурстық өтінімді қабылдамау үшін негіз болып табылмайды.
Ескерту. 39-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 12.04.2023 № 241 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
40. Ашық конкурс туралы хабарландыруда көрсетілген конкурстық өтінімдерді ұсынудың аяқталу мерзімі аяқталған соң ұсынылатын ашық конкурстың әлеуетті жеткізушілерінің конкурстық өтінімдері тізілімде (жүйеде) орналастырылмайды.
41. Әлеуетті жеткізушінің конкурстық өтінімінде мыналардың:
1) "Рұқсаттар және хабарламалар туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 1, 2 және 3-қосымшаларына сәйкес хабарламаның жіберілгендігін растайтын, берілген рұқсаттың немесе құжаттың электрондық көшірмелері (ТЖҚ сатып алу кезінде, олар үшін "Рұқсаттар және хабарламалар туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 1, 2 және 3-қосымшаларына сәйкес рұқсат беру немесе хабарлама жасау тәртібі енгізілген кезде);
2) банктің немесе банк филиалының алдындағы әлеуетті жеткізушінің міндеттемелері бойынша анықтама берілген күннің алдындағы үш айдан астам мерзімі өткен берешектің жоқтығы туралы әлеуетті жеткізушіге қызмет көрсететін банктің немесе банк филиалының қол және мөр қойылған анықтамасының электрондық көшірмесі (екінші деңгейдегі бірнеше банктің немесе филиалдарының, сондай-ақ шетелдік банктің клиенті болып табылатын әлеуетті жеткізуші, осы анықтама осындай банктердің әрқайсысынан ұсынылады). Анықтама конкурстық өтінімдер ашылатын күннің алдындағы бір айдан кейін беріледі;
3) төлем мерзімі "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасының Кодексіне (бұдан әрі – Салық кодексі) сәйкес ұзартылған жағдайларды қоспағанда берешегінің жоқтығы туралы немесе конкурстық өтінімдерді ашу күнінің алдындағы бір айдан кешіктірілмеген күндегі жағдай бойынша бір теңгеден кем берешегінің болуы туралы тиісті салық органы анықтамасының электрондық көшірмесі;
4) әлеуетті жеткізушінің – Қазақстан Республикасы бейрезидентінің қызметі осы жеткізушінің банкрот деп танылуына байланысты тоқтатылмағандығы туралы осыған уәкілетті тұлғамен берілген құжаттың электрондық көшірмесі;
5) ТЖҚ-ның функционалдық, техникалық, сапалық және пайдалану сипаттамалары қамтылған техникалық ерекшеліктің, сондай-ақ ТЖҚ-ның осы сипаттамаларға сәйкестігін растайтын құжаттардың электрондық көшірмелері болуға тиіс.
Тауар сатып алынған кезде техникалық ерекшелікте жеткізуге ұсынылатын тауардың шығарушы елі, өндірушісі, модельдің атауы және техникалық сипаттамалары көрсетіледі.
Конкурстық құжаттамада жеткізу мерзімі күнтізбелік алпыс күннен кем болып белгіленген кезде, сатып алынатын тауарларды қазақстандық өндіруші конкурстық өтінімде жеткізу мерзімі шарт жасалған күннен бастап немесе жеткізілетін тауардың бірінші партиясына өтінім жіберілген кезден бастап күнтізбелік тоқсан күннен аспайтын мерзімді көрсетеді;

6) обязательства по внутристрановой ценности в предлагаемых ТРУ, выраженные в процентах по каждому лоту (от 0 до 100).
Устанавливаются показатели по внутристрановой ценности в приобретаемых товарах, выраженных в процентах по каждому лоту (от 0 до 100), в том числе по лицензиям (контрактам) на недропользование, которые не содержат обязательств по внутристрановой ценности в товарах;
7) согласие подрядчика о соблюдении настоящих Правил при исполнении договора на выполнение отдельных видов работ, связанных с проведением операций по добыче твердых полезных ископаемых (при приобретении потенциальным поставщиком ТРУ, необходимых для исполнения договора подряда);
8) электронные копии рекомендательных писем или положительных отзывов от организаций, для которых потенциальный поставщик ранее выполнял работы, оказывал услуги и электронные копии актов за каждый год опыта работы, подтверждающих прием-передачу выполненных работ или оказанных услуг, совокупный объем которых не менее чем по одному договору составляет четырнадцатитысячекратный размер МРП, установленного на соответствующий финансовый год (при установлении конкурсной документацией);
9) электронная копия письма, выданного производителем приобретаемых товаров заказчику и потенциальному поставщику, в соответствии с условиями конкурсной документации (при установлении соответствующего условия заказчиком в конкурсной документации);
10) электронная копия платежного поручения, подтверждающего внесение гарантийного денежного взноса на банковский счет заказчика, либо банковская гарантия, внесенная в соответствии с пунктом 43 настоящих Правил, представленные в качестве обеспечения конкурсной заявки (при установлении соответствующего условия заказчиком в конкурсной документации);
11) электронная копия документа, подтверждающего наличие у потенциального поставщика сертифицированной аккредитованной согласно статье 13 Закона Республики Казахстан "О техническом регулировании" и статье 13 Закона Республики Казахстан "Об аккредитации в области оценки соответствия" организацией системы (сертифицированных систем) менеджмента в соответствии с государственными стандартами (при установлении соответствующего условия заказчиком в конкурсной документации);
12) конкурсное ценовое предложение потенциального поставщика открытого конкурса в электронной форме, представляемое в реестре (системе) отдельно по каждому лоту без учета НДС в соответствии с конкурсной документацией;
13) потенциальный поставщик, являющийся физическим лицом, представляет электронную копию документа, удостоверяющего личность и электронную копию документа о регистрации в качестве субъекта индивидуального предпринимательства с указанием индивидуального или бизнес-идентификационного номера (для субъектов индивидуального предпринимательства).
Потенциальный поставщик, являющийся юридическим лицом, представляет следующие документы:
электронную копию устава, утвержденного в соответствии со статьей 7 Закона Республики Казахстан "О государственной регистрации юридических лиц и учетной регистрации филиалов и представительств" (далее – Закон о государственной регистрации юридических лиц) или электронную копию заявления о государственной регистрации;
электронную копию выписки из учредительных документов, содержащей сведения об учредителях (участниках) или составе учредителей (участников) (при отсутствии сведений об учредителях (участниках) или составе учредителей (участников) в уставе);
электронную копию выписки из реестра держателей акций, выданной не ранее одного месяца, предшествующего дате вскрытия конкурсных заявок (для акционерных обществ);
электронную копию свидетельства или справки о государственной регистрации (перерегистрации) юридического лица, полученных в порядке, установленном в соответствии со статьей 12 Закона о государственной регистрации юридических лиц.
Нерезидентами Республики Казахстан представляются электронные копии документов, содержащих информацию, аналогичную информации, указанной в настоящем подпункте, и полученных в установленном в государстве нерезидента Республики Казахстан порядке;

6) әрбір лот бойынша пайызбен көрсетілген (0-ден 100-ге дейін), ұсынылатын ТЖҚ-ның елішілік құндылығы бойынша міндеттемелер.
Әрбір лот бойынша пайызбен көрсетілген (0-ден 100-ге дейін) сатып алынатын тауарлардағы елішілік құндылық бойынша, оның ішінде тауарлардағы елішілік құндылық бойынша міндеттемелерді қамтымайтын жер қойнауын пайдалануға арналған лицензиялар (келісімшарттар) бойынша көрсеткіштер белгіленеді;
7) пайдалы қатты қазбаларды өндіру жөніндегі операцияларды жүргізумен байланысты жұмыстардың жекелеген түрлерін орындауға арналған шартты орындау кезінде мердігердің осы Қағидаларды сақтау туралы келісімі (әлеуетті жеткізуші мердігерлік шартын орындауға қажетті ТЖҚ сатып алған кезде);
8) әлеуетті жеткізуші жұмыстарды орындаған, қызметтерді көрсеткен ұйымдардың ұсыныс хаттары немесе оң пікірлері және жұмыс тәжірибесінің әр жылы үшін жиынтық көлемі кемінде бір шарт бойынша тиісті қаржы жылына белгіленген он төрт мың еселік айлық есептік көрсеткіштің мөлшерінен асқан сомаға орындалған жұмыстардың немесе көрсетілген қызметтердің қабылдануын-тапсырылуын растайтын актілердің электрондық көшірмелері (конкурстық құжаттамада белгіленген кезде);
9) конкурстық құжаттаманың талаптарына сәйкес, сатып алынатын тауарлардың өндірушісі тапсырыс берушіге және әлеуетті жеткізушіге берген хаттың электрондық көшірмесі (тапсырыс беруші конкурстық құжаттамада тиісті талапты белгілеген кезде);
10) тапсырыс берушінің банк шотына кепілдікті ақшалай жарнаның енгізілуін растайтын төлем тапсырмасының электрондық көшірмесі немесе конкурстық өтінімді қамтамасыз ету ретінде ұсынылған, осы Қағидалардың 43-тармағына сәйкес енгізілген банк кепілдігі (тапсырыс беруші конкурстық құжаттамада тиісті талапты белгілеген кезде);
11) әлеуетті жеткізушіде "Техникалық реттеу туралы" Қазақстан Республикасының Заңының 13-бабына және "Сәйкестікті бағалау саласындағы аккредиттеу туралы" Қазақстан Республикасының Заңының 13-бабына сәйкес аккредиттелген ұйыммен сертификатталған, мемлекеттік стандарттарға сәйкес менеджмент жүйесінің (сертификатталған жүйелердің) бар болуын растайтын құжаттың электрондық көшірмесі (тапсырыс беруші конкурстық құжаттамада тиісті талапты белгілеген кезде);
12) конкурстық құжаттамаға сәйкес ҚҚС есепке алусыз әрбір лот бойынша бөлек тізілімде (жүйеде) электрондық нысанда ұсынылатын ашық конкурсқа әлеуетті қатысушының конкурстық баға ұсынысы болуға тиіс;
13) жеке тұлға болып табылатын әлеуетті жеткізуші, жеке басын куәландыратын құжаттың электрондық көшірмесін, жеке немесе бизнес-сәйкестендіру нөмірін көрсете отырып, дара кәсіпкерлік субъектісі ретінде тіркелгені туралы құжаттың электрондық көшірмесін (дара кәсіпкерлік субъектілері үшін) ұсынады.
Әлеуетті жеткізуші заңды тұлға болып табылса мынадай құжаттарды ұсынады:
"Заңды тұлғаларды мемлекеттік тіркеу және филиалдар мен өкілдіктерді есептік тіркеу туралы" Қазақстан Республикасының Заңының (бұдан әрі – Заңды тұлғаларды мемлекеттік тіркеу туралы заңы) 7-бабына сәйкес бекітілген жарғының электрондық көшірмесі немесе мемлекеттік тіркеу туралы өтініштің электрондық көшірмесі;
құрылтайшылар (қатысушылар) немесе құрылтайшылар (қатысушылар) құрамы туралы мәліметтерден тұратын құрылтай құжаттарының үзіндісінің электрондық көшірмесі (жарғы құрылтайшылар (қатысушылар) немесе құрылтайшылар (қатысушылар) құрамы туралы мәліметтерді қамтымаса);
конкурстық өтінімдерді ашу күнінің алдындағы бір айдан кешіктірілмей берілген акциялар ұстаушылардың тізілімінен үзінді көшірме (акционерлік қоғамдар үшін);
Заңды тұлғаларды мемлекеттік тіркеу туралы заңының 12-бабына сәйкес белгіленген тәртіппен алынған заңды тұлғаны мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу) туралы куәліктің немесе анықтаманың электрондық көшірмесі.
Қазақстан Республикасының бейрезиденттері осы тармақшада көрсетілген және Қазақстан Республикасының бейрезиденті мемлекетінде белгіленген тәртіпте алынған ақпаратты, ұқсас ақпаратты қамтитын құжаттардың электрондық көшірмелерін ұсынады;

14) электронные копии дипломов, сертификатов, свидетельств и других документов, подтверждающих профессиональную квалификацию работников потенциального поставщика (при установлении соответствующего условия заказчиком в конкурсной документации);
15) электронная копия документа, подтверждающего согласие либо отказ от применения заказчиком в проекте договора о приобретении ТРУ порядка формирования цены приобретаемых ТРУ с указанием его детальной расшифровки (при установлении соответствующего условия заказчиком в конкурсной документации).
Отказ потенциального поставщика от применения заказчиком в проекте договора о приобретении ТРУ порядка формирования цены приобретаемых ТРУ не является основанием для отклонения конкурсной заявки такого потенциального поставщика от участия в открытом конкурсе;
16) электронная копия документа, подтверждающего, что этот потенциальный поставщик является производителем приобретаемого товара или документа, выданного производителем приобретаемого товара, о том, что этот потенциальный поставщик находится в торгово-посреднических отношениях с производителем приобретаемого товара (при установлении соответствующего условия заказчиком в конкурсной документации);
17) электронные копии документов, предусмотренные конкурсной документацией, подтверждающие владение потенциальным поставщиком ресурсами для выполнения (оказания) приобретаемых работ (услуг) (при установлении соответствующего условия заказчиком в конкурсной документации).
При невозможности представления нерезидентом Республики Казахстан информации, предусмотренной условиями, установленными в каком-либо из подпунктов 2), 3), 4), 13) настоящего пункта, нерезидентом Республики Казахстан представляется электронная копия гарантийного письма о его соответствии указанным условиям, а также содержащего мотивированное обоснование невозможности представления информации, предусмотренной подпунктами 2), 3), 4), 13) настоящего пункта, обусловленной порядком, установленным в государстве нерезидента Республики Казахстан.
Сноска. Пункт 41 - в редакции приказа Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 20.05.2022 № 277 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
42. В случае если потенциальным поставщиком является временное объединение юридических лиц (консорциум) документы, представленные его участниками в составе конкурсной заявки, должны отвечать требованиям пункта 41, 43 настоящих Правил. При этом каждым участником консорциума представляются документы, предусмотренные подпунктами 2), 3), 4) и 13) пункта 41 настоящих Правил, а также электронная копия договора о совместной хозяйственной деятельности, подписанного уполномоченными представителями юридических лиц, входящих во временное объединение юридических лиц (консорциум), и скрепленного фирменными печатями (при их наличии) этих юридических лиц, с указанием бизнес-идентификационного номера каждого участника консорциума.

14) әлеуетті жеткізуші жұмыскерлерінің кәсіби біліктілігін растайтын дипломдардың, сертификаттардың, куәліктердің және басқа да құжаттардың электрондық көшірмелері (тапсырыс беруші конкурстық құжаттамада тиісті талапты белгілеген кезде);
15) тапсырыс берушінің ТЖҚ сатып алу туралы шарт жобасында сатып алынатын ТЖҚ толық көрсетумен ТЖҚ бағасын қалыптастыру тәртібін қолданудан бас тартуын немесе келісімін растайтын құжаттың электрондық көшірмесі (тапсырыс беруші конкурстық құжаттамада тиісті талапты белгілеген кезде).
Әлеуетті жеткізушінің ТЖҚ сатып алу туралы шарт жобасында тапсырыс берушінің сатып алынатын ТЖҚ бағасын қалыптастыру тәртібін қолданудан бас тартуы осындай әлеуетті жеткізушінің конкурстық өтінімін ашық конкурсқа қатысуға қабылдамау үшін негіз болып табылмайды;
16) осы әлеуетті жеткізуші сатып алынатын тауардың өндірушісі екендігін немесе сатып алынатын тауардың өндірушісімен берілген осы әлеуетті жеткізуші сатып алынатын тауардың өндірушісімен сауда-делдалдық қатынаста екендігін растайтын құжаттың электрондық көшірмесі (тапсырыс беруші конкурстық құжаттамада тиісті талапты белгілеген жағдайда);
17) әлеуетті жеткізушінің сатып алынатын жұмыстарды (қызметтерді) орындау (көрсету) үшін жеткілікті материалдық ресурстарға меншік құқығын немесе басқа да заңдық негіздемелерді растайтын құжаттардың электрондық көшірмелері (тапсырыс беруші конкурстық құжаттамада тиісті талапты белгілеген кезде).
Қазақстан Республикасының бейрезиденті осы тармақтың 2), 3), 4), 13) тармақшаларының бірімен белгіленген шарттарда көзделген ақпаратты ұсына алмаған кезде Қазақстан Республикасының бейрезидентіне оның аталған шарттарға сәйкестігі туралы, сондай-ақ, Қазақстан Республикасы бейрезидентінің мемлекетінде белгіленген тәртіппен шартталған осы тармақтың 2), 3), 4), 13) тармақшаларында көзделген ақпаратты ұсыну мүмкін еместігін дәлелді негіздеуден тұратын кепілдік хаттың электрондық көшірмесін ұсынады.
Ескерту. 41-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 20.05.2022 № 277 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
42. Егер әлеуетті жеткізуші заңды тұлғалардың уақытша бірлестігі (консорциум) болып табылған жағдайда, оның қатысушыларымен конкурстық өтінім құрамында ұсынылған құжаттар осы Қағидалардың 41, 43-тармақтарының талаптарына сай болуы тиіс. Бұл ретте, консорциумның әр қатысушысы осы Қағидалардың 41-тармағының 2), 3), 4) және 13) тармақшаларында көзделген құжаттарды ұсынады, сондай-ақ, консорциумның әр қатысушысының бизнес-сәйкестендіру нөмірін көрсетумен, заңды тұлғалардың уақытша бірлестігіне (консорциум) енетін заңды тұлғалардың уәкілетті өкілдерімен қол қойылған және осы заңды тұлғалардың фирмалық мөрлерімен (бар болған жағдайда) бекітілген бірлескен шаруашылық қызметі туралы шарттың электрондық көшірмесі.

Сноска. Пункт 42 в редакции приказа Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 11.04.2019 № 209 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
43. В случае внесения обеспечения конкурсной заявки в форме банковской гарантии, оригинал банковской гарантии представляется в запечатанном конверте до истечения окончательного срока представления конкурсных заявок, указанного в конкурсной документации.
На лицевой стороне запечатанного конверта потенциальный поставщик указывает:
полное наименование и почтовый адрес потенциального поставщика;
полное наименование и почтовый адрес заказчика, которые должны соответствовать аналогичным сведениям, указанным в конкурсной документации;
наименование открытого конкурса (лота) для участия в котором представляется банковская гарантия, подтверждающая внесение обеспечения конкурсной заявки.
Конверт с банковской гарантией, подтверждающей внесение обеспечения конкурсной заявки, представленный после истечения установленного срока не вскрывается и возвращается потенциальному поставщику.
44. В случае если потенциальный поставщик-нерезидент Республики Казахстан, предоставляются документы, указанные в пункте 41 настоящих Правил, либо документы, содержащие аналогичные сведения о потенциальном поставщике-нерезиденте Республики Казахстан.
45. Для расчета условной цены казахстанские производители работ и услуг, являющиеся предметом приобретения ТРУ открытого конкурса, помимо документов, предусмотренных пунктом 41 настоящих Правил, представляют сведения о наличии и количестве работников по форме, согласно приложению 2 к настоящим Правилам.
Сноска. Пункт 45 - в редакции приказа Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 12.04.2023 № 241 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
46. Конкурсная заявка представляется в реестре (системе) потенциальным поставщиком до истечения окончательного срока представления, указанного в конкурсной документации.
Факт представления потенциальным поставщиком конкурсной заявки автоматически регистрируется в реестре (системе).
47. Потенциальному поставщику не позднее окончания срока представления конкурсных заявок допускается:
1) изменить и (или) дополнить конкурсную заявку;
2) отозвать свою конкурсную заявку, не утрачивая права на возврат внесенного им обеспечения конкурсной заявки.
48. Не допускаются внесение:
1) потенциальным поставщиком более одной конкурсной заявки на один лот;

Ескерту. 42-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 11.04.2019 № 209 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
43. Конкурстық өтінімді қамтамасыз ету банк кепілдігі түрінде енгізілген жағдайда, банк кепілдігінің түпнұсқасы конкурстық құжаттамада көрсетілген конкурстық өтінімдерді ұсынудың түпкілікті мерзімі аяқталғанға дейін жабық конвертте ұсынылады.
Жабық конверттің бет жағында әлеуетті жеткізуші мыналарды:
әлеуетті жеткізушінің толық атауын және пошталық мекенжайын;
конкурстық құжаттамада көрсетілген ұқсас мәліметтерге сәйкес келуге тиіс тапсырыс берушінің толық атауы мен пошталық мекенжайын;
конкурстық өтінімді қамтамасыз етудің енгізілгендігін растайтын, қатысу үшін банк кепілдігі ұсынылатын ашық конкурстың (лоттың) атауын көрсетеді.
Белгіленген мерзім өткен соң ұсынылған конкурстық өтінімді қамтамасыз етудің енгізілгендігін растайтын банк кепілдігін қамтитын конверт ашылмайды және әлеуетті жеткізушіге қайтарылады.
44. Егер әлеуетті жеткізуші Қазақстан Республикасының бейрезиденті болған жағдайда, онда осы Қағидалардың 41-тармағында көрсетілген құжаттар немесе Қазақстан Республикасының бейрезиденті болып табылатын әлеуетті жеткізуші туралы ұқсас мәліметтерді қамтитын құжаттар ұсынылады.
45. Шартты бағаны есептеу үшін ашық конкурстың ТЖҚ сатып алу нысанасы болып табылатын қазақстандық жұмыстар мен көрсетілетін қызметтерді өндірушілер осы Қағидалардың 41-тармағында көзделген құжаттардан басқа, осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша қызметкерлердің болуы мен саны туралы мәліметтерді ұсынады.
Ескерту. 45-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 12.04.2023 № 241 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
46. Әлеуетті жеткізуші конкурстық өтінімді конкурстық құжаттамада көрсетілген оларды ұсынудың түпкілікті мерзімі аяқталғанға дейін тізілімде (жүйеде) ұсынады.
Әлеуетті жеткізушінің конкурстық өтінімді ұсыну фактісі тізілімде (жүйеде) автоматты түрде тіркеледі.
47. Әлеуетті жеткізушіге конкурстық өтінімдерді ұсыну мерзімінің аяқталуынан кешіктірмей мыналарға:
1) конкурстық өтінімді өзгертуге және (немесе) толықтыруға;
2) өзі енгізген конкурстық өтінімдерді қамтамасыз етуді қайтару құқығын жоғалтпай, өзінің конкурстық өтінімін қайтарып алуға жол беріледі.
48. Әлеуетті жеткізуші:
1) бір лотқа бірден артық конкурстық өтінімді;

2) потенциальным поставщиком изменений и (или) дополнений в конкурсную заявку после истечения окончательного срока представления конкурсных заявок.
Не допускается отзыва потенциальным поставщиком конкурсной заявки после истечения окончательного срока представления конкурсных заявок.
49. В случае участия потенциального поставщика в нескольких лотах открытого конкурса, документы, предусмотренные подпунктами 1), 5), 6), 7), 8), 9), 10), 14), 15), 16) пункта 41 настоящих Правил, и конкурсное ценовое предложение представляются для каждого лота открытого конкурса отдельно.
Сноска. Пункт 49 в редакции приказа Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 11.04.2019 № 209 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
50. Потенциальный поставщик несет все расходы, связанные с его участием в приобретении ТРУ способом открытого конкурса. Заказчик не несет обязательства по возмещению этих расходов независимо от итогов приобретения ТРУ.
Параграф 6. Обеспечение конкурсной заявки
51. Не допускается установление заказчиком размера обеспечения конкурсной заявки более одного процента от суммы, предусмотренной конкурсной документацией для приобретения ТРУ.
52. Обеспечение конкурсной заявки вносится одним из следующих способов:
1) гарантийный денежный взнос, который вносится на банковский счет заказчика;
2) банковскую гарантию одного или нескольких банков второго уровня Республики Казахстан.
Право выбора способа внесения обеспечения конкурсной заявки осуществляется потенциальным поставщиком.
53. Не допускается совершение поставщиком действий, приводящих к возникновению у третьих лиц права требования в целом, либо в части на внесенный гарантийный денежный взнос.
54. Не допускается использование заказчиком гарантийного денежного взноса, внесенного потенциальным поставщиком, до наступления случаев, предусмотренных пунктом 56 настоящих Правил.
55. Положения, предусмотренные настоящим параграфом настоящих Правил, о внесении обеспечения конкурсной заявки не распространяется на общественные организации инвалидов.
56. Обеспечение конкурсной заявки не возвращается заказчиком при наступлении одного из следующих случаев:
1) потенциальный поставщик определенный победителем и (или) второй потенциальный поставщик, чье конкурсное ценовое предложение является наиболее предпочтительным после конкурсного ценового предложения победителя открытого конкурса, не представил договор о приобретении ТРУ в установленный уведомлением срок или положения договора о приобретении ТРУ не соответствуют проекту договора о приобретении ТРУ и (или) конкурсной заявки победителя и (или) второго потенциального поставщика, чье конкурсное ценовое предложение является наиболее предпочтительным после конкурсного ценового предложения победителя открытого конкурса;

2) конкурстық өтінімдерді ұсынудың түпкілікті мерзімі аяқталғаннан кейін конкурстық өтінімге өзгерістер және (немесе) толықтырулар енгізбейді.
Әлеуетті жеткізуші конкурстық өтінімдерді ұсынудың түпкілікті мерзімі аяқталған соң конкурстық өтінімді қайтарып алмайды.
49. Әлеуетті жеткізуші ашық конкурстың бірнеше лотына қатысқан жағдайда осы Қағидалардың 41-тармағының 1), 5), 6), 7), 8), 9), 10), 14), 15), 16) тармақшаларында көзделген құжаттар және конкурстық баға ұсынысы ашық конкурстың әр лоты үшін жеке ұсынылады.
Ескерту. 49-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 11.04.2019 № 209 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
50. Әлеуетті жеткізуші өзінің ашық конкурс тәсілімен ТЖҚ сатып алуға қатысуымен байланысты барлық шығыстарды көтереді. Тапсырыс беруші ТЖҚ сатып алудың қорытындыларына қарамастан, осы шығындарды өтеу бойынша міндеттемелерді өзіне алмайды.
6-параграф. Конкурстық өтінімді қамтамасыз ету
51. Тапсырыс беруші ТЖҚ сатып алу үшін конкурстық құжаттамада көзделген сомадан бір пайыздан артық конкурстық өтінімді қамтамасыз ету мөлшерін белгілемейді.
52. Конкурстық өтінімді қамтамасыз ету мынадай тәсілдердің бірімен енгізіледі:
1) тапсырыс берушінің банк шотына енгізілетін кепілдікті ақшалай жарнасы;
2) Қазақстан Республикасының бір немесе бірнеше екінші деңгейдегі банктерінің банк кепілдігі.
Конкурстық өтінімді қамтамасыз етуді енгізу тәсілін таңдау құқығын әлеуетті жеткізуші жүзеге асырады.
53. Жеткізуші үшінші тұлғаларда енгізілген кепілдікті ақшалай жарнаны толық не бір бөлігінде талап ету құқығының туындауына әкелетін әрекет жасамайды.
54. Тапсырыс беруші әлеуетті жеткізуші енгізген кепілдікті ақшалай жарнаны осы Қағидалардың 56-тармағында көзделген жағдайлар туындағанға дейін пайдаланбайды.
55. Конкурстық өтінімді қамтамасыз етуді енгізу туралы талап мүгедектердің қоғамдық ұйымдарына қолданылмайды.
56 Тапсырыс беруші конкурстық өтінімді қамтамасыз етуді мынадай жағдайлардың бірі туындаған кезде:
1) ашық конкурстың жеңімпазы деп айқындалған әлеуетті жеткізуші және (немесе) конкурстық баға ұсынысы ашық конкурс жеңімпазының конкурстық баға ұсынысынан кейін тәуірлеу болып табылатын екінші әлеуетті жеткізуші хабарламада белгіленген мерзімде шартты ұсынбаса немесе ТЖҚ сатып алу туралы шарттың ережелері ТЖҚ сатып алу туралы шарт жобасына және (немесе) жеңімпаздың және (немесе) конкурстық баға ұсынысы ашық конкурс жеңімпазының конкурстық баға ұсынысынан кейін тәуірлеу болып табылатын екінші әлеуетті жеткізушінің конкурстық өтініміне сәйкес келмесе;

2) оригиналы или нотариально засвидетельствованные копии документов, прилагаемые к договору о приобретении ТРУ, не прошли процедуру сверки с электронными копиями документов, представленных для участия в открытом конкурсе или оригиналы или нотариально засвидетельствованные копии документов не представлены;
3) победитель и (или) второй потенциальный поставщик, чье конкурсное ценовое предложение является наиболее предпочтительным после конкурсного ценового предложения победителя открытого конкурса, заключив договор о приобретении ТРУ, не исполнил требования, установленные конкурсной документацией о внесении обеспечения исполнения договора о приобретении ТРУ, в случае, если его внесение предусмотрено конкурсной документацией.
Сноска. Пункт 56 с изменением, внесенным приказом Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 31.01.2022 № 45 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
57. При наступлении одного из случаев, предусмотренных пунктом 56 настоящих Правил, сумма обеспечения конкурсной заявки зачисляется в доход заказчика.
58. Заказчик возвращает потенциальному поставщику внесенное им обеспечение конкурсной заявки в течение десяти рабочих дней со дня наступления случаев:
1) отзыва данным потенциальным поставщиком своей конкурсной заявки до истечения окончательного срока представления конкурсных заявок;
2) подписания заказчиком протокола рассмотрения конкурсных заявок. Условия настоящего подпункта распространяются на потенциальных поставщиков, не получивших допуск к участию в приобретении ТРУ;
3) подписания заказчиком протокола подведения итогов открытого конкурса.
Настоящий подпункт не распространяется на потенциального поставщика открытого конкурса, определенного победителем и вторым потенциальным поставщиком, чье конкурсное ценовое предложение является наиболее предпочтительным после конкурсного ценового предложения победителя открытого конкурса;
4) вступления в силу договора о приобретении ТРУ и внесения победителем открытого конкурса обеспечения исполнения договора о приобретении ТРУ, в случае, если его внесение предусмотрено конкурсной документацией;
Обеспечение конкурсной заявки возвращается победителю и второму потенциальному поставщику, чье конкурсное ценовое предложение является наиболее предпочтительным после конкурсного ценового предложения победителя открытого конкурса;
5) истечения срока действия конкурсной заявки потенциального поставщика;
6) исключения некоторых лотов ТРУ, являющихся предметом открытого конкурса в связи с отказом заказчика от осуществления приобретения этих ТРУ.
Условие настоящего подпункта распространяется на потенциальных поставщиков, подавших конкурсные заявки на участие в лоте, который был исключен заказчиком;

2) ТЖҚ сатып алу туралы шартқа қоса берілетін құжаттардың түпнұсқалары немесе нотариус куәландырған көшірмелері ашық конкурсқа қатысу үшін ұсынылған құжаттардың электрондық көшірмелерімен салыстырып тексеру рәсімінен өтпесе немесе құжаттардың түпнұсқалары немесе нотариус куәландырған көшірмелері ұсынылмаса;
3) ашық конкурстың жеңімпазы және (немесе) конкурстық баға ұсынысы ашық конкурс жеңімпазының конкурстық баға ұсынысынан кейін тәуірлеу болып табылатын екінші әлеуетті жеткізуші ТЖҚ сатып алу туралы шарт жасасып, егер оның енгізілуі конкурстық құжаттамада көзделген жағдайда, ТЖҚ сатып алу туралы шарттың орындалуын қамтамасыз етуді енгізу туралы конкурстық құжаттамада белгіленген талаптарды орындамаса, қайтармайды.
Ескерту. 56-тармаққа өзгеріс енгізілді – ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 31.01.2022 № 45 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
57. Осы Қағидалардың 56-тармағында көзделген жағдайлардың бірі туындаса, конкурстық өтінімді қамтамасыз ету сомасы тапсырыс берушінің кірісіне есептеледі.
58. Тапсырыс беруші әлеуетті жеткізушіге ол енгізген конкурстық өтінімді қамтамасыз етуді мынадай жағдайлар туындаған күннен бастап он жұмыс күні ішінде қайтарады:
1) осы әлеуетті жеткізуші конкурстық өтінімді ұсынудың соңғы мерзімі аяқталғанға дейін өзінің конкурстық өтінімін кері қайтарып алса;
2) тапсырыс беруші конкурстық өтінімдерді қарау хаттамасына қол қойса.
Осы тармақшаның шарттары ТЖҚ сатып алуға қатысуға рұқсат алмаған әлеуетті жеткізушілерге қолданылады;
3) тапсырыс беруші ашық конкурстың қорытындыларын шығару хаттамасына қол қойса.
Осы тармақша ашық конкурс жеңімпазы және (немесе) конкурстық баға ұсынысы ашық конкурс жеңімпазының конкурстық баға ұсынысынан кейін тәуірлеу болып табылатын екінші әлеуетті жеткізуші деп айқындалған ашық конкурстың әлеуетті жеткізушісіне қолданылмайды;
4) ТЖҚ сатып алу туралы шарт күшіне енген және ашық конкурс жеңімпазы ТЖҚ сатып алу туралы шарттың орындалуын қамтамасыз етуді енгізген жағдайда, егер оның енгізілуі конкурстық құжаттамада көзделсе.
Конкурстық өтінімді қамтамасыз ету жеңімпазға және конкурстық баға ұсынысы ашық конкурс жеңімпазының конкурстық баға ұсынысынан кейін тәуірлеу болып табылатын екінші әлеуетті жеткізушіге қайтарылады;
5) әлеуетті жеткізушінің конкурстық өтінімінің қолданылу мерзімі өтсе;
6) тапсырыс берушінің ТЖҚ сатып алудан бас тартуына байланысты ашық конкурстың нысанасы болып табылатын осы ТЖҚ кейбір лоттары алынып тасталса.
Осы тармақтың шарты тапсырыс беруші алып тастаған лотқа қатысу үшін конкурстық өтінімдерді ұсынған әлеуетті жеткізушілерге таралады;

7) отказа заказчика от проведения открытого конкурса по приобретению ТРУ.
Параграф 7. Вскрытие конкурсных заявок в реестре (системе), рассмотрение конкурсной комиссией конкурсных заявок на соответствие условиям открытого конкурса и составление протокола рассмотрения конкурсных заявок
59. Факт представления конкурсной заявки в автоматическом режиме регистрируется в реестре (системе) с указанием следующих сведений:
1) предмет открытого конкурса (наименования и номера лотов, в случае, если в предмет открытого конкурса входит несколько лотов);
2) наименование и адрес местонахождения (для юридических лиц) или фамилия, имя, отчество и местонахождение (для физических лиц) потенциального поставщика;
3) дата и время представления конкурсной заявки потенциального поставщика;
4) дата и время отзыва потенциальным поставщиком конкурсной заявки.
Конкурсные заявки находятся в закрытой части реестра (системы) и не доступны для просмотра администратором, заказчиком и потенциальными поставщиками до момента вскрытия конкурсных заявок.
Конкурсные ценовые предложения размещаются в закрытой части реестра (системы) и не доступны для просмотра администратором, заказчиком и потенциальными поставщиками до размещения в реестре (системе) протокола рассмотрения конкурсных заявок.
Сноска. Пункт 59 - в редакции приказа Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 31.01.2022 № 45 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
60. В реестре (системе) не размещаются конкурсные заявки потенциальных поставщиков, представляемые после истечения окончательного срока их представления, указанного в конкурсной документации.
61. Вскрытие конкурсных заявок потенциальных поставщиков, осуществляется в реестре (системе) в установленный конкурсной документацией срок.
62. Конкурсная комиссия рассматривает конкурсные заявки и принимает решение о допуске к участию в открытом конкурсе потенциальных поставщиков отдельно по каждому лоту не позднее пяти рабочих дней следующих за последним днем срока приема конкурсных заявок, если иной больший срок не предусмотрен конкурсной документацией.
63. Конкурсная комиссия рассматривает конкурсную заявку как отвечающую требованиям настоящих Правил и соответствующую требованиям конкурсной документации, если в ней присутствуют грамматические ошибки, которые можно исправить, не затрагивая существа конкурсной заявки.
64. При рассмотрении конкурсных заявок:
1) для облегчения рассмотрения конкурсных заявок допускается запрос конкурсной комиссией путем размещения в реестре (системе) у потенциальных поставщиков открытого конкурса разъяснений в связи с их конкурсными заявками без изменения их содержания, но не позднее трех рабочих дней до истечения окончательного срока рассмотрения конкурсных заявок. Потенциальный поставщик в течение двух рабочих дней с даты размещения запроса отвечает на него в реестре (системе);

7) тапсырыс беруші ТЖҚ сатып алу жөніндегі ашық конкурсты өткізуден бас тартса.
7-параграф. Конкурстық өтінімдерді тізілімде (жүйеде) ашу, конкурстық комиссияның конкурстық өтінімдерді ашық конкурстың талаптарына сай келу затына қарауы және конкурстық өтінімдерді қарау хаттамасын жасау
59. Конкурстық өтінімді ұсыну фактісі мынадай мәліметтерді көрсете отырып, тізілімде (жүйеде) автоматты режимде тіркеледі:
1) ашық конкурстың нысанасы (егер ашық конкурс нысанасына бірнеше лот кірген жағдайда лоттардың атаулары мен нөмірлері);
2) әлеуетті жеткізушінің атауы мен орналасқан орнының мекенжайы (заңды тұлғалар үшін) немесе тегі, аты, әкесінің аты және орналасқан орны (жеке тұлғалар үшін);
3) әлеуетті жеткізушінің конкурстық өтінімді ұсынған күні және уақыты;
4) әлеуетті жеткізушінің конкурстық өтінімді қайтарып алған күні мен уақыты.
Конкурстық өтінімдер тізілімнің (жүйенің) жабық бөлігінде орналасады және конкурстық өтінімдер ашылғанға дейін әкімші, тапсырыс беруші және әлеуетті жеткізушілер оларды қарай алмайды.
Конкурстық баға ұсыныстары тізілімнің (жүйенің) жабық бөлігінде орналастырылады және конкурстық өтінімдерді қарау хаттамасы тізілімде (жүйеде) орналастырылғанға дейін әкімші, тапсырыс беруші және әлеуетті жеткізушілер оларды қарай алмайды.
Ескерту. 59-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 31.01.2022 № 45 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
60. Конкурстық құжаттамада көрсетілген ұсынудың соңғы мерзімі аяқталғаннан кейін ұсынылатын әлеуетті жеткізушілердің конкурстық өтінімдері тізілімде (жүйеде) орналастырылмайды.
61. Әлеуетті жеткізушілердің конкурстық өтінімдері конкурстық құжаттамада белгіленген мерзімде тізілімде (жүйеде) ашылады.
62. Конкурстық комиссия конкурстық өтінімдерді қарайды және егер конкурстық құжаттамада өзгеше ұзағырақ мерзім көзделмесе, әлеуетті жеткізушілерді әрбір лот бойынша конкурстық өтінімдерді қабылдау мерзімінің соңғы күнінен кейінгі бес жұмыс күнінен кешіктірмей ашық конкурсқа қатысуға рұқсат беру туралы шешім қабылдайды.
63. Конкурстық комиссия конкурстық өтінімді талаптарға сәйкес келетін өтінім ретінде қарайды, егер онда конкурстық өтінімнің мәнін қозғамай түзетуге келетін грамматикалық қателер бар болса;
64. Конкурстық өтінімдерді қараған кезде:
1) конкурстық өтінімдерді қарауды жеңілдету үшін конкурстық комиссияның тізілімде (жүйеде) орналастыру арқылы ашық конкурстың әлеуетті жеткізушілерінен олардың мазмұнын өзгертпестен, бірақ конкурстық өтінімдерді қараудың түпкілікті мерзімі өткенге дейін үш жұмыс күнінен кешіктірмей, олардың конкурстық өтінімдеріне байланысты түсіндірмелерді сұратуға жол беріледі. Әлеуетті жеткізуші сұрау салу орналастырылған сәттен бастап екі жұмыс күн ішінде оған тізілімде (жүйеде) жауап береді;

2) заказчику не допускается вносить изменения в конкурсную заявку потенциального поставщика;
3) заказчику не допускается направлять запросы, предложения или разрешения, в целях приведения конкурсной заявки, не отвечающей условиям конкурсной документации и настоящих Правил, в соответствие с этими условиями.
65. Конкурсная комиссия отклоняет конкурсную заявку и не допускает потенциального поставщика к участию в открытом конкурсе по следующим основаниям:
1) не представлены или представлены с нарушением конкурсной документации и настоящих Правил документы, указанные в пунктах 41, 42 и 43 настоящих Правил;
2) конкурсная заявка содержит информацию, представленную с ошибкой открытия файла;
3) конкурсная заявка, содержит документы, представленные или оформленные с нарушением норм пункта 39 настоящих Правил;
4) наличие в справке соответствующего налогового органа сведений о задолженности в размере одного тенге и более, за исключением случаев, когда срок уплаты отсрочен в соответствии с Налоговым кодексом;
5) наличие в электронной копии справки банка или филиала банка с подписью и печатью просроченной задолженности, хотя бы по одному виду обязательств потенциального поставщика;
6) имеет ограничения, связанные с участием в открытом конкурсе, предусмотренные пунктом 11 настоящих Правил.
Конкурсная комиссия рассматривает информацию, размещенную на интернет-ресурсе уполномоченного органа, осуществляющего контроль за проведением процедур банкротства;
7) представление потенциальным поставщиком технической спецификации, не соответствующей конкурсной документации;
8) обязательства по внутристрановой ценности в предлагаемых ТРУ, выраженные в процентах по каждому лоту (от 0 до 100), ниже показателей по внутристрановой ценности, указанных в конкурсной документации;
9) установлен факт представления недостоверной информации;
10) потенциальный поставщик (участники консорциума), привлекаемый им подрядчик, их руководитель, учредители (акционеры) и участники включены в перечень организаций и лиц, связанных с финансированием терроризма и экстремизма, в порядке, установленном статьей 12 Закона Республики Казахстан "О противодействии легализации (отмыванию) доходов, полученных преступным путем, и финансированию терроризма";
11) потенциальным поставщиком ранее представлена заявка на участие в данном открытом конкурсе, открытом конкурсе на понижение (электронные торги);
12) потенциальный поставщик (участники консорциума), привлекаемый им подрядчик имеют неисполненные обязательства по исполнительным документам и включены в Единый реестр должников, размещенный на официальном интернет-ресурсе уполномоченного органа, осуществляющего реализацию государственной политики и государственное регулирование деятельности в сфере обеспечения исполнения исполнительных документов;

2) тапсырыс беруші әлеуетті жеткізушінің конкурстық өтініміне қандай да бір өзгерістер енгізбейді;
3) тапсырыс беруші конкурстық құжаттаманың және осы Қағидалардың талаптарына сәйкес келмейтін конкурстық өтінімді осы талаптарға сәйкес келтіру үшін ешқандай сұрау салуларды, ұсыныстарды немесе рұқсаттарды жібермейді.
65. Конкурстық комиссия мынадай негіздер бойынша конкурстық өтінімді қабылдамайды және әлеуетті жеткізушіні ашық конкурсқа қатысуға жібермейді:
1) осы Қағидалардың 41, 42 және 43-тармақтарында көзделген құжаттар ұсынылмаса немесе конкурстық құжаттаманы және осы Қағидаларды бұза отырып ұсынылса;
2) конкурстық өтінім файлды ашудағы қатемен ұсынылған ақпараттан тұрса;
3) конкурстық өтінім осы Қағидалардың 39-тармағының нормаларын бұза отырып ресімделген немесе ұсынылған құжаттарды қамтыса;
4) төлем мерзімі Салық кодексіне сәйкес ұзартылған жағдайларды қоспағанда, тиісті салық органының анықтамасында бір теңге және одан артық мөлшердегі берешек туралы мәліметтер болса;
5) банк немесе банк филиалының қолы және мөрі қойылған анықтаманың электрондық көшірмесінде әлеуетті жеткізуші міндеттемелерінің кемінде бір түрі бойынша мерзімі өткен берешегі болса;
6) осы Қағидалардың 11-тармағында көзделген ашық конкурсқа қатысуға байланысты шектеулер болса.
Конкурстық комиссия банкроттық рәсімдердің өткізілуіне бақылау жүргізетін уәкілетті органның интернет-ресурсында орналастырылған ақпаратты қарайды;
7) әлеуетті жеткізуші конкурстық құжаттамаға сәйкес келмейтін техникалық ерекшелікті ұсынса;
8) әрбір лот бойынша пайызбен көрсетілген (0-ден 100-ге дейін), ұсынылатын ТЖҚ-ның елішілік құндылығы бойынша міндеттемелер конкурстық құжаттамада көрсетілген елішілік құндылық көрсеткіштерінен төмен болса;
9) күмәнді ақпаратты ұсыну фактісі анықталса;
10) әлеуетті жеткізуші (консорциум қатысушылары), ол тартатын мердігер, оның басшысы, құрылтайшылар (акционерлер) және қатысушылар "Қылмыстық жолмен алынған кірістерді заңдастыруға (жылыстатуға) және терроризмді қаржыландыруға қарсы іс-қимыл туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 12-бабында белгіленген тәртіпте терроризм мен экстремизмді қаржыландыруға байланысты ұйымдар мен тұлғалардың тізбесіне енгізілсе;
11) әлеуетті жеткізуші осы ашық конкурсқа, бағаны төмендетуге бағытталған ашық конкурсқа (электрондық сауда) қатысуға бұған дейін өтінім ұсынса;
12) әлеуетті жеткізушінің (консорциум қатысушылары), ол тартатын мердігердің атқарушылық құжаттар бойынша орындалмаған міндеттемелері болса және атқарушылық құжаттарды орындауды қамтамасыз ету саласындағы қызметті мемлекеттік реттеу мен мемлекеттік саясатты іске асыратын уәкілетті органның ресми интернет-ресурсында орналастырылған Борышкерлердің бірыңғай тізіліміне енгізілген болса;

13) потенциальный поставщик является:
бездействующим в соответствии с Налоговым кодексом;
его регистрация признана недействительной на основании вступившего в законную силу судебного акта;
лжепредприятием на основании вступившего в законную силу судебного акта;
отсутствует по месту нахождения, указанному в регистрационных данных, по результатам налогового обследования;
реорганизован с нарушением норм Налогового Кодекса;
по результатам категорирования, осуществленного в соответствии с Налоговым кодексом, деятельность поставщика отнесена к категории высокой степени риска.
Конкурсной комиссией рассматривается информация, размещенная в соответствии с Налоговым кодексом, на интернет-ресурсе уполномоченного органа, осуществляющего руководство в сфере обеспечения поступлений налогов и платежей в бюджет.
В протоколе рассмотрения конкурсных заявок заказчиком указываются основания для отклонения конкурсных заявок, указанные в настоящем пункте, с пояснением причин и указанием документов, послуживших основанием для отклонения конкурсной заявки потенциального поставщика.
К протоколу рассмотрения конкурсных заявок прикладываются электронные копии следующих документов:
официальных писем автора информации, представленной потенциальным поставщиком, подтверждающие факт представления недостоверной информации, по основанию, предусмотренному подпунктом 9) настоящего пункта;
подтверждающих факт включения потенциального поставщика (участников консорциума), привлекаемого им подрядчика, их руководителя, учредителей (акционеров) и участников в перечень организаций и лиц, предусмотренных подпунктом 10) настоящего пункта.
Конкурсная заявка отклоняется при наличии у заказчика информации, содержащейся на официальных общедоступных электронных информационных ресурсах, собственники которых уполномочены на размещение этой информации на законных основаниях, согласно которой в отношении потенциального поставщика (участников консорциума), его учредителей, акционеров, участников, и/или производителя, чей товар планируется к поставке потенциальным поставщиком, либо лиц, опосредованно участвующих в управлении, в уставном капитале потенциального поставщика (участников консорциума), и/или производителя, вынесен вступивший в законную силу приговор суда по коррупционным или уголовным правонарушениям, в отношении которых введены ограничительные меры (санкции) политического, экономического характера со стороны международных и региональных организаций, участником которых является Республика Казахстан, а также стран юридически и фактически признанных Республикой Казахстан.
К протоколу рассмотрения конкурсных заявок прикладываются электронные копии вступивших в законную силу приговоров суда, вынесенных в отношении потенциального поставщика (участников консорциума), его учредителей, акционеров, участников, производителя, чей товар планируется к поставке потенциальным поставщиком, либо лиц, опосредованно участвующих в управлении или в уставном капитале потенциального поставщика (участников консорциума), по коррупционным и уголовным правонарушениям, и подтверждающие, что в отношении этих лиц введены ограничительные меры.
Отклонение конкурсных заявок по основаниям, не предусмотренным настоящим пунктом, не допускается.

13) әлеуетті жеткізуші:
Салық кодексіне сәйкес әрекетсіз болып табылса;
оны тіркеу заңды күшіне енген сот актісі негізінде жарамсыз деп танылса;
заңды күшіне енген сот актісі негізінде жалған кәсіпорын болып табылса;
салық тексеруі нәтижелері бойынша тіркеу деректерінде көрсетілген орналасқан жері бойынша болмаса;
Салық кодексінің нормаларын бұзуға байланысты қайта құрылған болса;
Салық кодексіне сәйкес жүзеге асырылған санаттау нәтижелері бойынша жеткізушінің қызметі жоғары деңгейдегі тәуекел санатына жатқызылған болса.
Конкурстық комиссия бюджетке салықтар мен төлемдер түсуді қамтамасыз ету саласында басшылық жүзеге асыратын уәкілетті органның интернет-ресурсында Салық кодексіне сәйкес орналастырылған ақпаратты қарайды.
Конкурстық өтінімдерді қарау хаттамасында тапсырыс берушімен әлеуетті жеткізушінің конкурстық өтінімін қабылдамауға негіз болған себептерді түсіндіре және құжаттарды көрсете отырып, осы тармақта көрсетілген конкурстық өтінімдерді қабылдамауға арналған негіздер көрсетіледі.
Конкурстық өтінімдерді қарау хаттамасына мынандай құжаттардың электрондық көшірмелері қоса беріледі:
осы тармақтың 9) тармақшасында көзделген негіз бойынша күмәнді ақпарат ұсыну фактісін растайтын, әлеуетті жеткізуші ұсынған ақпарат авторының ресми хаттары;
әлеуетті жеткізушіні (консорциум қатысушылары), ол тартатын мердігерді, олардың басшысын, құрылтайшыларды (акционерлерді) және қатысушыларды осы тармақтың 10) тармақшасында көзделген ұйымдар мен тұлғалардың тізбесіне енгізу фактін растайтын құжат.
Конкурстық өтінім тапсырыс берушіде ресми көпшілікке қолжетімді электрондық ақпараттық ресурстарда қамтылған, олардың меншік иелері осы ақпаратты заңды негізде орналастыруға уәкілетті, соған сәйкес әлеуетті жеткізуші (консорциум қатысушылары), оның құрылтайшылары, акционерлері немесе құрылтайшы қатысушылары және/немесе тауарын әлеуетті өнім беруші жеткізуі жоспарланып отырған немесе әлеуетті жеткізушінің (консорциум қатысушылары) және/немесе өндірушінің жарғылық капиталына жанама қатысатын өзге тұлғаларға қатысты сыбайлас жемқорлық немесе қылмыстық құқық бұзушылықтар жөніндегі соттың заңды күшіне енген үкімі шыққан немесе оларға қатысты Қазақстан Республикасы қатысушы болып табылатын халықаралық және өңірлік ұйымдар, сондай-ақ, Қазақстан Республикасымен заңды немесе іс жүзінде мойындалған елдер тарапынан саяси, экономикалық сипаттағы шектеу шаралары (санкциялар) енгізілгенін растайтын ақпарат болған кезде конкурстық өтінім қабылданбайды.
Конкурстық өтінімдерді қарау хаттамасына әлеуетті жеткізуші (консорциум қатысушылары), оның құрылтайшылары, акционерлері немесе құрылтайшы қатысушылары немесе тауарын әлеуетті өнім беруші жеткізуді жоспарлаған өндіруші немесе басқаруға немесе әлеуетті жеткізушінің (консорциум қатысушылары) жарғылық капиталына жанама қатысатын өзге тұлғаларға қатысты сыбайлас жемқорлық және қылмыстық құқық бұзушылықтар жөніндегі соттың заңды күшіне енген үкімі және оларға қатысты шектеу шаралары енгізілгенін растайтын құжаттардың электрондық көшірмелері қоса беріледі.
Конкурстық өтінімдерді осы тармақта көзделмеген негіздер бойынша қабылдамауға жол берілмейді.

Сноска. Пункт 65 - в редакции приказа Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 12.04.2023 № 241 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
66. Конкурсная комиссия при рассмотрении конкурсных заявок потенциальных поставщиков учитывает сведения, представленные потенциальным поставщиком в соответствии с пунктом 45 настоящих Правил, для определения соответствия потенциального поставщика статусу казахстанского производителя ТРУ.
В случае непредставления потенциальным поставщиком документов, подтверждающих его соответствие статусу казахстанского производителя ТРУ, конкурсная комиссия не применяет к конкурсному ценовому предложению такого потенциального поставщика условное уменьшение цены в соответствии пунктом 1 статьи 213 и пунктом 29 статьи 278 Кодекса.
67. Конкурсная заявка потенциального поставщика не отклоняется по причине истечения срока действия документов, в связи с продлением заказчиком окончательного срока представления конкурсных заявок.
68. Несоответствие технической спецификации потенциального поставщика технической спецификации, указанной в конкурсной документации, не является основанием для отклонения конкурсной заявки, если предлагаются товары и услуги с более лучшими функциональными и другими характеристиками, а также когда предлагаются более лучшие технологические решения и (или) выполнение работ из лучших материалов.
69. Протокол рассмотрения конкурсных заявок формируется в реестре (системе) заказчиком, подписывается электронной цифровой подписью заказчика и размещается в открытой части реестра (системе) лицом заказчика, уполномоченным на формирование и размещение информации в реестре (системе) по форме, согласно приложению 3 к настоящим Правилам.
70. Исключен приказом Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 12.04.2023 № 241 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
71. Извещением заинтересованных лиц о результатах допуска к участию в открытом конкурсе или отклонения является размещение в реестре (системе) лицом заказчика, уполномоченным на формирование и размещение информации в реестре (системе) протокола рассмотрения конкурсных заявок.
72. В случае отсутствия по всем лотам открытого конкурса представленных потенциальными поставщиками конкурсных заявок или не отклоненных конкурсных заявок в реестре (системе), принимается решение о признании открытого конкурса несостоявшимся и оформляется протокол подведения итогов открытого конкурса по приобретению ТРУ в порядке согласно пунктам 82 и 83 к настоящим Правилам.

Ескерту. 65-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 12.04.2023 № 241 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
66. Конкурстық комиссия әлеуетті жеткізушілердің конкурстық өтінімдерін қарау кезінде әлеуетті жеткізушінің қазақстандық ТЖҚ өндірушісінің мәртебесіне сәйкестігін анықтау үшін әлеуетті жеткізуші осы Қағидалардың 45-тармағына сәйкес ұсынған мәліметтерді ескереді.
Әлеуетті жеткізуші оның қазақстандық ТЖҚ өндірушісінің мәртебесіне сәйкестігін растайтын құжаттарды ұсынбаған жағдайда, конкурстық комиссия осындай әлеуетті жеткізушінің конкурстық баға ұсынысына Кодекстің 213-бабының 1-тармағына және 278-бабының 29-тармағына сәйкес бағаны шартты төмендетуді қолданбайды.
67. Әлеуетті жеткізушінің конкурстық өтінімін тапсырыс берушінің конкурстық өтінімдерді ұсынудың түпкілікті мерзімін ұзартуына байланысты құжаттардың қолдану мерзімінің өтуі себебі бойынша қабылдамауға жол берілмейді.
68. Егер анағұрлым жақсы функционалдық және басқа да сипаттамалары бар тауарлар мен көрсетілетін қызметтер ұсынылса, сондай-ақ егер анағұрлым жақсы технологиялық шешімдер және (немесе) ең жақсы материалдардан жасалған жұмыстарды орындау ұсынылса, әлеуетті жеткізушінің техникалық ерекшелігінің конкурстық құжаттамада көрсетілген техникалық ерекшелікке сәйкес келмеуі конкурстық өтінімді қабылдамауға негіз болып табылмайды.
69. Тапсырыс беруші конкурстық өтінімдерді қарау хаттамасын тізілімде (жүйеде) қалыптастырады, оған тапсырыс берушінің электрондық цифрлық қолтаңбасы қойылады және тапсырыс берушінің тізілімде (жүйеде) ақпаратты қалыптастыру мен орналастыруға уәкілеттік берген тұлғасы оны тізілімнің (жүйенің) ашық бөлігінде осы Қағиданың 3-қосымшасына сәйкес орналастырады.
70. Алып тасталды - ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 12.04.2023 № 241 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
71. Ашық конкурсқа қатысуға рұқсат беру нәтижелері немесе қабылданбауы туралы мүдделі тұлғаларды хабардар ету тапсырыс берушінің тізілімде (жүйеде) ақпаратты қалыптастыруға және орналастыруға уәкілетті тұлғасының конкурстық өтінімдерді қарау хаттамасын тізілімде (жүйеде) орналастыру болып табылады.
72. Ашық конкурстың барлық лоттары бойынша әлеуетті жеткізушілердің ұсынылған немесе бас тартылмаған конкурстық өтінімдері тізілімде (жүйеде) жоқ болған жағдайда, ашық конкурсты өткізілмеді деп тану туралы шешім қабылданады және осы Қағидалардың 82 және 83-тармақтарына сәйкес тәртіппен ТЖҚ сатып алу жөніндегі ашық конкурстың қорытындысын шығару хаттамасы ресімделеді.

Параграф 8. Определение победителя открытого конкурса с составлением протокола подведения итогов
73. После подписания и размещения в открытой части реестра (системы) протокола рассмотрения конкурсных заявок, в реестре (системе) в автоматическом режиме осуществляется вскрытие конкурсных ценовых предложений потенциальных поставщиков открытого конкурса, конкурсные заявки которых были допущены к участию в открытом конкурсе, а также оценка и сопоставление конкурсных ценовых предложений.
74. В реестре (системе) отклоняются представленные конкурсные ценовые предложения, если цена конкурсного ценового предложения потенциального поставщика открытого конкурса превышает сумму, выделенную на приобретение ТРУ, являющихся предметом открытого конкурса (лота).
75. В случае наличия единственного потенциального поставщика открытого конкурса, конкурсное ценовое предложение которого не было отклонено, как не соответствующее условиям открытого конкурса, такой потенциальный поставщик признается победителем.
76. В реестре (системе) оцениваются и сопоставляются конкурсные ценовые предложения, которые не были отклонены по условию, приведенному в пункте 74 настоящих Правил, и определяется победитель открытого конкурса (по лотам) на основе самой низкой цены конкурсного ценового предложения с учетом условного уменьшения цены в соответствии с пунктом 1 статьи 213 и пунктом 29 статьи 278 Кодекса.
77. При определении победителя открытого конкурса, в случае равенства цен конкурсных ценовых предложений потенциальных поставщиков открытого конкурса, с учетом условного уменьшения цены, предусмотренного пунктом 1 статьи 213 и пунктом 29 статьи 278 Кодекса, предпочтение отдается казахстанскому производителю ТРУ.
78. Победителем открытого конкурса признается потенциальный поставщик, предложивший наибольший процент по внутристрановой ценности в приобретаемых ТРУ, являющихся предметом открытого конкурса, при:
1) равенстве конкурсных ценовых предложений потенциальных поставщиков открытого конкурса с учетом условного уменьшения цены, предусмотренного пунктом 1 статьи 213 Кодекса, являющихся казахстанскими производителями работ и услуг;
2) равенстве конкурсных ценовых предложений потенциальных поставщиков товаров, являющихся казахстанскими производителями товаров;
3) равенстве конкурсных ценовых предложений потенциальных поставщиков открытого конкурса, не являющихся казахстанскими производителями товаров.
Сноска. Пункт 78 - в редакции приказа Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 20.05.2022 № 277 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

8-параграф. Ашық конкурстың жеңімпазын айқындау
73. Конкурстық өтінімдерді қарау хаттамасына қол қойылғаннан және тізілімнің (жүйенің) ашық бөлігінде орналастырылғаннан кейін, тізілімде (жүйеде) автоматты түрде конкурстық өтінімдері ашық конкурсқа қатысуға жіберілген ашық конкурсқа қатысушылардың конкурстық баға ұсыныстарын ашу, сондай-ақ конкурстық баға ұсыныстарын бағалау мен салыстырып тексеру жүзеге асырылады.
74. Ашық конкурсқа қатысушының конкурстық баға ұсынысының бағасы ашық конкурстың (лоттың) нысанасы болып табылатын ТЖҚ сатып алуға бөлінген сомадан асқан жағдайда, ұсынылған конкурстық баға ұсыныстары тізілімде (жүйеде) қабылданбайды.
75. Конкурстық баға ұсынысы ашық конкурстың шарттарына сәйкес келмейді деп қабылданбай қоймаған ашық конкурстың жалғыз әлеуетті жеткізушісі болған жағдайда, ондай әлеуетті жеткізуші жеңімпаз болып танылады.
76. Осы Қағидалардың 74-тармағында келтірілген шарт бойынша бас тартылмаған конкурстық баға ұсыныстары тізілімде (жүйеде) бағаланады және салыстырылады және Кодекстің 213-бабының 1-тармағында және 278-бабының 29-тармағында көзделген бағаны шартты түрде азайту бойынша талапты ескере отырып, конкурстық баға ұсынысының ең төмен бағасының негізінде ашық конкурстың жеңімпазы (лоттар бойынша) айқындалады.
77. Ашық конкурстың жеңімпазын айқындау кезінде Кодекстің 213-бабының 1-тармағында және 278-бабының 29-тармағында көзделген бағаны шартты түрде азайту бойынша талапты қолдануды ескере отырып, ашық конкурстың әлеуетті жеткізушілерінің конкурстық баға ұсыныстарының бағасы тең болған жағдайда, артықшылық қазақстандық ТЖҚ өндірушіге беріледі.
78. Ашық конкурс мәні болып табылатын, сатып алынатын ТЖҚ-дағы елішілік құндылық бойынша ең жоғары пайыз ұсынған әлеуетті жеткізуші:
1) Кодекстің 213-бабының 1-тармағында көзделген бағаны шартты азайтуды ескере отырып, қазақстандық жұмыстар мен көрсетілетін қызметтер өндірушілері болып табылатын ашық конкурстың әлеуетті жеткізушілерінің конкурстық баға ұсыныстарының теңдігі;
2) қазақстандық тауар өндірушілер болып табылатын әлеуетті тауар жеткізушілердің конкурстық баға ұсыныстарының теңдігі;
3) қазақстандық тауар өндірушілер болып табылмайтын ашық конкурстың әлеуетті жеткізушілерінің конкурстық баға ұсыныстарының теңдігі кезінде ашық конкурс жеңімпазы болып танылады.
Ескерту. 78-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 20.05.2022 № 277 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

79. Победителем открытого конкурса признается потенциальный поставщик, конкурсная заявка которого поступила в реестре (системе) ранее конкурсных заявок других потенциальных поставщиков открытого конкурса при:
1) равенстве конкурсных ценовых предложений с учетом условного уменьшения цены, предусмотренного пунктом 1 статьи 213 и процентного выражения обязательств по внутристрановой ценности в приобретаемых работах и услугах, являющихся предметом открытого конкурса, предложенных потенциальными поставщиками открытого конкурса, являющихся казахстанскими производителями работ, услуг;
2) равенстве конкурсных ценовых предложений и процентного выражения обязательств по внутристрановой ценности в приобретаемых товарах, являющихся предметом открытого конкурса, предложенных потенциальными поставщиками открытого конкурса, являющихся казахстанскими производителями товаров;
3) равенстве конкурсных ценовых предложений и процентного выражения обязательств по внутристрановой ценности в приобретаемых работах и услугах, являющихся предметом открытого конкурса, предложенных потенциальными поставщиками открытого конкурса, не являющихся казахстанскими производителями работ и услуг.
Сноска. Пункт 79 - в редакции приказа Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 20.05.2022 № 277 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
80. Открытый конкурс признается конкурсной комиссией несостоявшимся:
1) в связи с отсутствием представленных конкурсных заявок;
2) в случае, когда все конкурсные заявки или все конкурсные ценовые предложения потенциальных поставщиков были отклонены как несоответствующие условиям открытого конкурса;
81. Если открытый конкурс признан несостоявшимся, заказчик принимает одно из следующих решений:
1) о проведении повторного открытого конкурса. При этом процедуры приобретения ТРУ при проведении повторного открытого конкурса соответствуют процедурам проведения открытого конкурса, за исключением случаев, предусмотренных частью первой пункта 35 и пунктами 32, 33 настоящих Правил. При этом количество проводимых повторных открытых конкурсов не ограничивается;
2) о приобретении ТРУ способом из одного источника.
Сноска. Пункт 81 в редакции приказа Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 11.04.2019 № 209 (вводится в действие с 01.07.2019).
82. Решение по итогам оценки и сопоставления конкурсных ценовых предложений не позднее дня вскрытия конкурсных ценовых предложений формируется и публикуется в открытой части реестра (системе) в виде протокола подведения итогов открытого конкурса по приобретению ТРУ, подписанного электронной цифровой подписью заказчика по форме, согласно приложению 4 к настоящим Правилам.

79. Конкурстық өтінімі ашық конкурстың басқа әлеуетті жеткізушілерінің конкурстық өтінімдерінен тізілімге (жүйеге) бұрын келіп түскен әлеуетті жеткізуші:
1) 213-баптың 1-тармағында көзделген бағаны шартты азайтуды ескерумен, конкурстық баға ұсыныстары және қазақстандық жұмыстар, қызметтер болып табылатын ашық конкурстың әлеуетті жеткізушілері ұсынған ашық конкурстың мәні болып табылатын сатып алынатын жұмыстар мен қызметтердегі елішілік құндылық бойынша міндеттемелердің пайыздық көрінісінің теңдігі;
2) конкурстық баға ұсыныстары мен қазақстандық тауар өндірушілер болып табылатын ашық конкурстың әлеуетті жеткізушілері ұсынған ашық конкурстың мәні болып табылатын сатып алынатын тауарлардағы елішілік құндылық бойынша міндеттемелердің пайыздық көрінісінің теңдігі;
3) конкурстық баға ұсыныстары мен қазақстандық жұмыстар мен қызметтер өндірушілер болып табылмайтын, ашық конкурстың әлеуетті жеткізушілері ұсынған ашық конкурстың мәні болып табылатын сатып алынатын жұмыстар мен қызметтердегі елішілік құндылық бойынша міндеттемелердің пайыздық көрінісінің теңдігі кезінде ашық конкурс жеңімпазы болып танылады.
Ескерту. 79-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 20.05.2022 № 277 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
80. Конкурстық комиссия ашық конкурсты мына жағдайларда өтпеген деп таниды:
1) ұсынылған конкурстық өтінімдердің болмауына байланысты;
2) әлеуетті жеткізушілердің барлық конкурстық өтінімдері немесе барлық конкурстық баға ұсыныстары ашық конкурстың талаптарына сәйкес келмейтіндер ретінде қабылданбаған жағдайда..
81. Ашық конкурс өтпеді деп танылса, тапсырыс беруші мына шешімдердің бірін қабылдайды:
1) қайтадан ашық конкурс өткізу туралы. Бұл ретте, қайтадан ашық конкурс өткізу кезінде ТЖҚ сатып алу рәсімдері осы Қағидалардың 35-тармағының бірінші бөлімінде және 32, 33-тармақтарында көзделген жағдайларды қоспағанда, ашық конкурс өткізу рәсімдеріне сәйкес келеді. Сонымен бірге, қайтадан ашық конкурс өткізу саны шектелмейді;";
2) бір көзден алу тәсілімен ТЖҚ сатып алу туралы.
Ескерту. 81-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 11.04.2019 № 209 (01.07.2019 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
82. Конкурстық баға ұсыныстарын бағалау және салыстыру қорытындылары бойынша шешім конкурстық баға ұсыныстары ашылған күнінен кешіктірмей тізілімнің (жүйенің) ашық бөлігінде тапсырыс берушінің электрондық цифрлық қолтаңбасы қойылған, ТЖҚ сатып алу жөніндегі ашық конкурстың қорытындысын шығару хаттамасы түрінде, осы Қағиданың 4-қосымшасындағы насанаға сәйкес қалыптастырылады және орналастырылады.

83. Не позднее дня подписания и размещения в открытой части реестра (системе) протокола подведения итогов, в реестре (системе) в автоматическом режиме формируется уведомление, которое направляется на электронный адрес победителя, содержащее перечень документов, представленных им в составе конкурсной заявки, оригиналы или нотариально засвидетельствованные копии которых необходимо предоставить, и с указанием срока для представления победителем подписанного договора о приобретении ТРУ с приложением запрашиваемых документов, оригинала доверенности, выданной лицу, уполномоченному подписывать договор о приобретении ТРУ (в случае, если договор о приобретении ТРУ подписывает не первый руководитель) в адрес заказчика, указанного в конкурсной документации.
Сноска. Пункт 83 - в редакции приказа Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 31.01.2022 № 45 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 3. Порядок приобретения недропользователями и их подрядчиками ТРУ, используемых при проведении операций по добыче твердых полезных ископаемых, способом из одного источника
84. Приобретение ТРУ способом из одного источника по итогам проведенного открытого конкурса, повторного открытого конкурса, открытого конкурса на понижение (электронные торги), повторного открытого конкурса на понижение (электронные торги) проводится в случаях, когда:
1) открытый конкурс, повторный открытый конкурс, открытый конкурс на понижение (электронные торги), повторный открытый конкурс на понижение (электронные торги) признан несостоявшимся:
в связи с отсутствием представленных потенциальными поставщиками конкурсных заявок;
когда все конкурсные заявки или все конкурсные ценовые предложения потенциальных поставщиков были отклонены как несоответствующие условиям открытого конкурса, повторного открытого конкурса, открытого конкурса на понижение (электронные торги), повторного открытого конкурса на понижение (электронные торги);
2) потенциальный поставщик определенный победителем и второй потенциальный поставщик, конкурсное ценовое предложение которого является наиболее предпочтительным после конкурсного ценового предложения победителя открытого конкурса, повторного открытого конкурса, открытого конкурса на понижение (электронные торги), повторного открытого конкурса на понижение (электронные торги) (при его наличии), не представил договор о приобретении ТРУ в установленный уведомлением срок или положения договора о приобретении ТРУ не соответствуют проекту договора и (или) конкурсной заявки победителя, второго потенциального поставщика, конкурсное ценовое предложение которого является наиболее предпочтительным после конкурсного ценового предложения победителя;

83. Тізілімнің (жүйенің) ашық бөлігінде қорытынды шығару хаттамасына қол қойылған және орналастырылған күннен кешіктірмей тізілімде (жүйеде) конкурстық өтінім құрамында ұсынылған құжаттардың тізбесінен тұратын автоматты түрде хабарлама жасалады, ол конкурстық құжаттамада көрсетілген тапсырыс берушінің мекенжайына құжаттардың түпнұсқаларын немесе нотариус куәландырған көшірмелерін, ТЖҚ сатып алу туралы шартқа қол қоюға уәкілеттік берілген тұлғаға берілген сенімхаттың түпнұсқасын (егер ТЖҚ сатып алу туралы шартқа бірінші басшы қол қоймаған жағдайда), сұратылған құжаттарды қоса беріп, қол қойылған ТЖҚ сатып алу туралы шартты жеңімпаздың жіберуіне арналған мерзімді көрсетумен жеңімпаздың электрондық мекенжайына жіберіледі.
Ескерту. 83-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 31.01.2022 № 45 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
3-тарау. Қатты пайдалы қазбаларды өндіру жөніндегі операцияларды жүргізу кезінде тауарларды, жұмыстар мен көрсетілетін қызметтерді бір көзден алу тәсілімен сатып алу тәртібі
84. Өткен ашық конкурстың, қайтадан ашық конкурстың, бағаны төмендетуге бағытталған ашық конкурстың (электрондық сауда-саттық), бағаны төмендетуге бағытталған қайтадан ашық конкурстың (электрондық сауда-саттық) қорытындысы бойынша бір көзден алу тәсілімен ТЖҚ сатып алу мына жағдайларда өткізіледі:
1) ашық конкурс, қайтадан ашық конкурс, бағаны төмендетуге бағытталған ашық конкурс (электрондық сауда-саттық), бағаны төмендетуге бағытталған қайтадан ашық конкурс (электрондық сауда-саттық):
әлеуетті жеткізушілер конкурстық өтінімдерді ұсынбағандықтан;
әлеуетті жеткізушілердің барлық конкурстық өтінімдері немесе барлық конкурстық баға ұсыныстары ашық конкурс, қайтадан ашық конкурс, бағаны төмендетуге бағытталған ашық конкурс (электрондық сауда-саттық), бағаны төмендетуге бағытталған қайтадан ашық конкурс (электрондық сауда-саттық) талаптарына сәйкес келмейтіндер ретінде қабылданбағандықтан, өтпеді деп танылса;
2) жеңімпаз деп айқындалған әлеуетті жеткізуші және конкурстық баға ұсынысы ашық конкурс, қайтадан ашық конкурс, бағаны төмендетуге бағытталған ашық конкурс (электрондық сауда-саттық), бағаны төмендетуге бағытталған қайтадан ашық конкурс (электрондық сауда-саттық) (болған кезде) жеңімпазының конкурстық баға ұсынысынан кейін тәуірлеу болып табылатын екінші әлеуетті жеткізуші хабарламада белгіленген мерзімде ТЖҚ сатып алу туралы шартты ұсынбаса немесе ТЖҚ сатып алу туралы шарттың ережелері шарт жобасына және (немесе) конкурстық баға ұсынысы жеңімпаздың конкурстық баға ұсынысынан кейін тәуірлеу болып табылатын екінші әлеуетті жеткізушінің конкурстық өтініміне сәйкес келмесе;

3) оригиналы или нотариально засвидетельствованные копии запрашиваемых документов, прилагаемые к договору о приобретении ТРУ, не прошли процедуру сверки с электронными копиями документов, представленных для участия в открытом конкурсе, повторном открытом конкурсе, открытом конкурсе на понижение (электронные торги), повторном открытом конкурсе на понижение (электронные торги) или оригиналы или нотариально засвидетельствованные копии запрашиваемых документов не представлены;
4) победитель и второй потенциальный поставщик, конкурсное ценовое предложение которого является наиболее предпочтительным после конкурсного ценового предложения победителя открытого конкурса, повторного открытого конкурса, открытого конкурса на понижение (электронные торги), повторного открытого конкурса на понижение (электронные торги) (при его наличии), заключив договор о приобретении ТРУ, не исполнил требования, установленные конкурсной документацией о внесении обеспечения исполнения договора о приобретении ТРУ, в случае, если его внесение предусмотрено конкурсной документацией;
5) победитель и (или) второй потенциальный поставщик, конкурсное ценовое предложение которого является наиболее предпочтительным после конкурсного ценового предложения победителя открытого конкурса, повторного открытого конкурса, открытого конкурса на понижение (электронные торги), повторного открытого конкурса на понижение (электронные торги) отказался от заключения договора о приобретении ТРУ.
При этом к протоколу подведения итогов приобретения ТРУ способом из одного источника прикладывается электронная копия письма победителя и (или) второго потенциального поставщика, конкурсное ценовое предложение которого является наиболее предпочтительным после конкурсного ценового предложения победителя открытого конкурса, повторного открытого конкурса, открытого конкурса на понижение (электронные торги), повторного открытого конкурса на понижение (электронные торги) об отказе от заключения договора о приобретении ТРУ.
Сноска. Пункт 84 - в редакции приказа Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 31.01.2022 № 45 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
85. Приобретение ТРУ из одного источника осуществляется по следующему перечню:
1) при возникновении поломок, выхода из строя механизмов, агрегатов, расходных материалов в пути следования, требующих незамедлительного восстановления;
2) научно-исследовательские, научно-технические и опытно-конструкторские работы у казахстанских производителей работ (услуг);

3) ТЖҚ сатып алу туралы шартқа қоса берілетін, сұратылған құжаттардың түпнұсқалары немесе нотариус куәландырған көшірмелері ашық конкурсқа, қайтадан ашық конкурсқа, бағаны төмендетуге бағытталған ашық конкурсқа (электрондық сауда-саттық), бағаны төмендетуге бағытталған қайтадан ашық конкурсқа (электрондық сауда-саттық) қатысу үшін ұсынылған құжаттардың электрондық көшірмелерімен салыстырып тексеру рәсімінен өтпесе немесе сұратылған құжаттардың түпнұсқалары немесе нотариус куәландырған көшірмелері ұсынылмаса;
4) жеңімпаз және конкурстық баға ұсынысы ашық конкурс, қайтадан ашық конкурс, бағаны төмендетуге бағытталған ашық конкурс (электрондық сауда-саттық), бағаны төмендетуге бағытталған қайтадан ашық конкурс (электрондық сауда-саттық) (болған кезде) жеңімпазының конкурстық баға ұсынысынан кейін тәуірлеу болып табылатын екінші әлеуетті жеткізуші ТЖҚ сатып алу туралы шарт жасасып, ТЖҚ сатып алу туралы шарттың орындалуын қамтамасыз етуді енгізу конкурстық құжаттамада көзделген жағдайда оларды енгізу туралы конкурстық құжаттамада белгіленген талаптарды орындамаса;
5) конкурстық баға ұсынысы ашық конкурс, қайтадан ашық конкурс, бағаны төмендетуге бағытталған ашық конкурс (электрондық сауда-саттық), бағаны төмендетуге бағытталған қайтадан ашық конкурс (электрондық сауда-саттық) жеңімпазының конкурстық баға ұсынысынан кейін тәуірлеу болып табылатын жеңімпаз және (немесе) екінші әлеуетті жеткізуші ТЖҚ сатып алу туралы шарт жасаудан бас тартса.
Бұл ретте, бір көзден алу тәсілімен ТЖҚ сатып алу қорытындыларын шығару хаттамасына жеңімпаздың және (немесе) конкурстық баға ұсынысы ашық конкурс, қайтадан ашық конкурс, бағаны төмендетуге бағытталған ашық конкурс (электрондық сауда-саттық), бағаны төмендетуге бағытталған қайтадан ашық конкурс (электрондық сауда-саттық) жеңімпазының конкурстық баға ұсынысынан кейін тәуірлеу болып табылатын екінші әлеуетті жеткізушінің ТЖҚ сатып алу туралы шарт жасаудан бас тарту туралы хатының электрондық көшірмесі қоса беріледі.
Ескерту. 84-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 31.01.2022 № 45 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
85. ТЖҚ бір көзден алу тәсілімен сатып алу мына тізбе бойынша жүзеге асырылады:
1) жол сапарларында кідірмей қалпына келтіруді талап ететін сынықтар пайда болғанда, механизмдер, агрегаттар, шығын материалдары істен шыққан кезде;
2) қазақтандық жұмыстарды (көрсетілетін қызметтерді) берушілерден ғылыми-зерттеу, ғылыми-техникалық және тәжірибелік-конструкторлық жұмыстарды ;

3) ТРУ для локализации и ликвидации последствий чрезвычайных ситуаций, ликвидации аварий;
4) ТРУ при выходе из строя оборудования, механизмов, агрегатов, расходных материалов, выход из строя которых приведет к остановке производственного цикла;
5) ТРУ, являющиеся объектами интеллектуальной собственности, в том числе техническое сопровождение лицензионных программных продуктов, у лица, обладающего исключительными правами в отношении приобретаемых ТРУ или у лица, которому лицом, обладающим исключительными правами в отношении приобретаемых ТРУ, представлено право на продажу на территории Республики Казахстан приобретаемых ТРУ;
6) товары, произведенные в рамках офтейк-контрактов, заключенных в целях реализации государственных или правительственных программ, а также сопутствующие производству таких товаров, работы и услуги (шеф-монтажные, монтажные или пуско-наладочные работы) у производителей этих товаров.
При незаключении недропользователями офтейк-контрактов о приобретении товара в соответствии со статьей 47 Закона Республики Казахстан "О промышленной политике", не допускается закуп аналогичного товара в соответствии с настоящими Правилами;
7) работ по переработке, удалению, размещению, транспортировки и утилизации образуемых в процессе хозяйственной деятельности отходов у потенциального поставщика, производственные мощности которого обеспечивают минимальное перемещение отходов от источника их образования;
8) ТРУ у казахстанских производителей ТРУ, зарегистрированных в моногороде, где предприятие заказчика является градообразующим предприятием.
Местом поставки товара (выполнения работ, оказания услуг) является моногород либо территория в границах района, в котором находится месторождение заказчика, указанное в лицензии (контракте) на недропользование;
9) когда у заказчика, закупившего ТРУ у какого-либо поставщика, возникает необходимость приобрести ТРУ у того же поставщика в целях унификации, стандартизации или обеспечения совместимости с имеющимися ТРУ;
10) товаров казахстанского происхождения при наличии экономической целесообразности для недропользователей.
Товары приобретаются на основании сертификата о происхождении товара формы "CT-KZ" и (или) индустриального сертификата, выданного Национальной палатой предпринимателей Республики Казахстан "Атамекен".
При отсутствии сертификата о происхождении товара формы "CT-KZ" договор о приобретении товара заключается на основании индустриального сертификата, выданного Национальной палатой предпринимателей Республики Казахстан "Атамекен", и гарантийного письма о представлении с поставкой товара сертификата о происхождении товара формы "CT-KZ" с указанием прогнозной доли ВЦ;

3) төтенше жағдайлардың салдарын оқшаулау және жою, аварияларды жою үшін ТЖҚ;
4) істен шығуы барлық өндірістік циклдің тоқтауына әкелетін жабдықтардың, механизмдердің, агрегаттардың, шығын материалдарының істен шығуы кезінде ТЖҚ;
5) сатып алынатын ТЖҚ-ға қатысты айрықша құқықтарға ие тұлғада немесе сатып алынатын ТЖҚ-ға қатысты айрықша құқықтарға ие тұлға сатып алынатын ТЖҚ-ны Қазақстан Республикасының аумағында сатуға құқық берген тұлғадан зияткерлік меншік объектілері болып табылатын, оның ішінде лицензиялық бағдарламалық өнімдерді техникалық сүйемелдейтін ТЖҚ;
6) мемлекеттік немесе үкіметтік бағдарламаларды іске асыру мақсатында жасалған офтейк-келісімшарттар шеңберінде өндірілген, сондай-ақ осындай тауарлар өндірушілерден осындай тауарларды, жұмыстар мен көрсетілетін қызметтер (шеф-монтаждау, монтаждау немесе іске қосу мен жөндеу жұмыстары) өндіруді сүйемелдейтін тауарлар.
Жер қойнауын пайдаланушының тауарды "Өнеркәсіптік саясат туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 47-бабына сәйкес сатып алу туралы офтейк-келісімшарттарды жасаспау кезінде осы Қағидаларға сәйкес ұқсас тауарды сатып алуға жол берілмейді;
7) өндірістік қуаттары қалдықтарды олардың түзілу көзінен барынша аз тасымалдауды қамтамасыз ететін, шаруашылық қызмет процесінде әлеуетті жеткізушіде түзілетін қалдықтарды қайта өңдеу, алып тастау, орналастыру, тасымалдау және кәдеге жарату жұмыстары;
8) тапсырыс берушінің кәсіпорны қала қалыптастырушы кәсіпорын болып табылатын моноқалада тіркелген қазақстандық ТЖҚ өндірушілеріндегі ТЖҚ.
Тауарды жеткізу (жұмыстарды орындау, қызметтерді көрсету) орны моноқала немесе жер қойнауын пайдалану туралы лицензияда (келісімшартта) көрсетілген тапсырыс берушінің кен орны орналасқан моноқалаға жақын аудан шекарасындағы аумақ болып табылады;
9) қандай да бір жеткізушіден ТЖҚ-ны сатып алған тапсырыс берушінің қолда бар ТЖҚ-мен үйлесімділігін біріздендіру, стандарттау немесе қамтамасыз ету мақсатында дәл сол жеткізушіден ТЖҚ-ны сатып алудың қажеттілігі туындаса;
10) жер қойнауын пайдаланушылар үшін экономикалық орындылығы болған кезде қазақстанда шығарылған тауарлар.
Тауарлар "CT-KZ" нысанындағы тауардың шығу тегі туралы сертификат және (немесе) "Атамекен" Қазақстан Республикасының Ұлттық кәсіпкерлер палатасы берген индустриялық сертификат негізінде сатып алынады.
"CT-KZ" нысанындағы тауардың шығу тегі туралы сертификат болмаған кезде тауарды сатып алу туралы шарт "Атамекен" Қазақстан Республикасының Ұлттық кәсіпкерлер палатасы берген индустриялық сертификат және ЕҚ болжамды үлесін көрсете отырып, тауарды жеткізе отырып, "CT-KZ" нысанындағы тауардың шығу тегі туралы сертификатты ұсыну туралы кепілдік хат негізінде жасалады;

11) проектных работ и услуг;
12) ТРУ в целях выполнения постановлений или предписаний, вынесенных по результатам проведения должностным(-и) лицом (-ами) органов контроля и надзора контрольных или надзорных мероприятий в отношении заказчика;
13) ТРУ в период действия чрезвычайного положения в Республике Казахстан:
казахстанского происхождения, при условии предоставления сертификата о происхождении товара формы "CT-KZ", или индустриального сертификата, выданного Национальной палатой предпринимателей Республики Казахстан "Атамекен", или размещения в информационной системе интернет-портал "Казахстанское содержание", либо иностранного происхождения, при условии, что такие ТРУ не производятся на территории Республики Казахстан.
Настоящий подпункт применяется исключительно в целях недопущения остановки и снижения объемов производства, а также должного обеспечения безопасности работников, задействованных в производственных процессах;
14) ТРУ, необходимые для принятия незамедлительных мер по ремонту зданий и сооружений в связи с наличием угрозы для жизни или здоровья людей.
Сноска. Пункт 85 - в редакции приказа Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 12.04.2023 № 241 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
86. В случае приобретения ТРУ способом из одного источника в соответствии с пунктом 84 настоящих Правил, условия приобретения ТРУ должны соответствовать требованиям конкурсной документации несостоявшегося открытого конкурса, повторного открытого конкурса, открытого конкурса на понижение (электронные торги), повторного открытого конкурса на понижение (электронные торги).
Сноска. Пункт 86 в редакции приказа Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 11.04.2019 № 209 (вводится в действие с 01.07.2019).
87. Если приобретение ТРУ в соответствии с подпунктами 1), 3) пункта 6 настоящих Правил осуществлено с нарушением настоящих Правил, не допускается приобретение ТРУ способом из одного источника в соответствии с пунктом 84 настоящих Правил.
88. При приобретении ТРУ способом из одного источника, не являющихся однородными, допускаются организация и проведение заказчиком единого приобретения ТРУ указанным способом с обязательным разделением таких ТРУ в протоколе подведения итогов на лоты.
Приобретение нескольких видов однородных ТРУ способом из одного источника осуществляется одним лотом.
Допускается приобретение в соответствии с пунктом 85 настоящих Правил запасных частей (комплектующих) к определенной модели оборудования, транспортного средства одним лотом.
Приобретение способом из одного источника однородных товаров, работ или услуг в рамках нескольких лицензий (контрактов) на недропользование осуществляется заказчиком с обязательным указанием распределения объемов приобретаемых ТРУ по лицензиям (контрактам).

11) жобалық жұмыстар мен көрсетілген қызметтер;
12) тапсырыс берушіге қатысты бақылау және қадағалау органдарының лауазымдық тұлғасымен(ларымен) жүргізілген бақылау немесе қадағалау іс-шараларының нәтижелері бойынша шығарылған қаулыларды немесе нұсқамаларды орындау мақсатындағы ТЖҚ;
13) Қазақстан Республикасында төтенше жағдайдың қолданылу кезеңіндегі:
"Атамекен" Қазақстан Республикасы Ұлттық кәсіпкерлер палатасы берген "CT-KZ" түріндегі тауардың шығарылуы туралы сертификатты немесе индустриялық сертификатты ұсынған немесе "Қазақстандық қамту" интернет-порталы ақпараттық жүйесінде орналастырылған жағдайда, қазақстанда шығарылған ТЖҚ не мұндай ТЖҚ Қазақстан Республикасының аумағында өндірілмейтін жағдайда, шет елде шығарылған ТЖҚ.
Осы тармақша өндірістің тоқтауына және көлемін төмендетуге жол бермеу, сондай-ақ өндірістік процестерге тартылған қызметкерлердің қауіпсіздігін тиісінше қамтамасыз ету мақсатында ғана қолданылады.
14) адамдардың өміріне немесе денсаулығына қауіптің болуына байланысты ғимараттар мен құрылыстарды жөндеу бойынша шұғыл шаралар қабылдау үшін қажетті ТЖҚ.
Ескерту. 85-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 12.04.2023 № 241 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
86. Осы Қағидалардың 84-тамағына сәйкес бір көзден алу тәсілімен ТЖҚ сатып алынған жағдайда, ТЖҚ сатып алудың шарттары өтпеген ашық конкурстың, қайтадан ашық конкурстың, бағаны төмендетуге бағытталған ашық конкурстың (электрондық сауда-саттық), бағаны төмендетуге бағытталған қайтадан ашық конкурстың (электрондық сауда-саттық) конкурстық құжаттама талаптарына сәйкес болуы тиіс.
Ескерту. 86-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 11.04.2019 № 209 (01.07.2019 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
87. Егер сатып алу осы Қағидалардың 6-тармағының 1), 3) тармақшаларына сәйкес осы Қағидаларды бұза отырып өткізілген болса, осы Қағидалардың 84-тармағына сәйкес бір көзден сатып алу тәсілімен ТЖҚ сатып алу қолданылмайды.
88. Бір көзден алу тәсілімен біртекті болып табылмайтын ТЖҚ сатып алуды жүзеге асыру кезінде тапсырыс берушіге қорытынды шығару хаттамасында мұндай ТЖҚ міндетті түрде лоттарға бөле отырып, көрсетілген тәсілмен бірыңғай ТЖҚ сатып алуды ұйымдастыруға және өткізуге жол беріледі.
Бір көзден алу тәсілімен біртекті ТЖҚ бірнеше түрін сатып алу бір лотпен жүзеге асырылады.
Осы Қағидалардың 85-тармағына сәйкес жабдықтың, көлік құралының белгілі бір моделіне қосалқы бөлшектерді (жиынтықтауыш құралдарды) бір лотпен сатып алуға жол беріледі.
Біртекті тауарларды, жұмыстар мен көрсетілетін қызметтерді жер қойнауын пайдалануға арналған бірнеше лицензияның (келісімшарттың) шеңберінде бір көзден алу тәсілімен сатып алуды тапсырыс беруші лицензиялар (келісімшарттар) бойынша сатып алынатын ТЖҚ көлемдерінің үлестірілуін міндетті түрде көрсете отырып жүзеге асырады.

Сноска. Пункт 88 в редакции приказа Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 11.04.2019 № 209 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
89. Протокол подведения итогов приобретения ТРУ способом из одного источника формируется, подписывается электронной цифровой подписью заказчика и размещается в открытой части реестра (системы) лицом заказчика, уполномоченным на формирование и размещение информации в реестре (системе), с указанием сведений по форме, согласно приложению 5 к настоящим Правилам, не позднее даты заключения договора.
Сноска. Пункт 89 - в редакции приказа Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 12.04.2023 № 241 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 4. Порядок приобретения недропользователями и их подрядчиками ТРУ, используемых при проведении операций по добыче твердых полезных ископаемых, способом открытого конкурса на понижение (электронные торги)
90. Процедуры приобретения ТРУ способом открытого конкурса на понижение (электронные торги), соответствуют процедурам открытого конкурса, за исключением процедур представления конкурсных ценовых предложений и определения победителя.
91. Потенциальные поставщики, допущенные к участию в приобретении ТРУ способом открытого конкурса на понижение (электронные торги), представляют конкурсные ценовые предложения на лот в реестре (системе) и подписывают их электронной цифровой подписью.
Срок представления конкурсных ценовых предложений – сорок восемь часов с момента размещения в открытой части реестра (системы) протокола рассмотрения конкурсных заявок, если менее короткий срок не предусмотрен конкурсной документацией. Срок представления конкурсных ценовых предложений устанавливается не менее пяти часов в период времени с 9-00 до 20-00 часов времени Нур-Султан с учетом требований, изложенных в последнем абзаце настоящего пункта.
Протокол рассмотрения конкурсных заявок способом открытого конкурса на понижение (электронные торги) размещается в открытой части реестра (системы) в рабочие дни с учетом времени, необходимого для проведения торгов, которые не выпадают или не прерываются выходными и (или) праздничными днями в соответствии с законодательством Республики Казахстан о праздниках в Республике Казахстан.
Сноска. Пункт 91 с изменением, внесенным приказом Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 14.08.2019 № 640 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования).

Ескерту. 88-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 11.04.2019 № 209 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
89. Бір көзден алу тәсілімен ТЖҚ сатып алудың қорытындыларын шығару хаттамасын тапсырыс беруші қалыптастырады, оған тапсырыс берушінің электрондық цифрлық қолтаңбасы қойылады және тапсырыс берушінің осы Қағидалардға 5-қосымшаға сәйкес нысан бойынша мәліметтерді көрсете отырып, шарт жасалған күннен кешіктірмей тізілімде (жүйеде) ақпаратты қалыптастыруға және орналастыруға уәкілеттік берген тұлғасы тізілімнің (жүйенің) ашық бөлігінде орналастырады.
Ескерту. 89-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 12.04.2023 № 241 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
4-тарау. Қатты пайдалы қазбаларды өндіру жөніндегі операцияларды жүргізу кезінде тауарларды, жұмыстар мен көрсетілетін қызметтерді бағаны төмендетуге бағытталған ашық конкурс (электрондық сауда-саттық) тәсілімен сатып алу тәртібі
90. Бағаны төмендетуге бағытталған ашық конкурс (электрондық сауда-саттық) тәсілімен ТЖҚ сатып алу рәсімдері конкурстық баға ұсыныстарын ұсыну және жеңімпазды айқындау рәсімдерін қоспағанда, ашық конкурстың рәсімдеріне сай келеді.
91. Бағаны төмендетуге бағытталған ашық конкурс (электрондық сауда-саттық) тәсілімен ТЖҚ сатып алуға жіберілген әлеуетті жеткізушілер тізілімде (жүйеде) лотқа конкурстық баға ұсыныстарын береді және оларға электрондық цифрлық қолтаңба қояды.
Конкурстық баға ұсыныстарын беру мерзімі – егер конкурстық құжаттамада одан қысқа мерзім көзделмесе тізілімнің (жүйенің) ашық бөлігінде конкурстық өтінімдерді қарау хаттамасы орналастырылған сәттен бастап қырық сегіз сағат. Конкурстық баға ұсыныстарын беру мерзімі осы тармақтың соңғы абзацында айтылған талаптарды ескере отырып, Нұр-Сұлтан уақыты бойынша сағат 9-00-ден 20-00-ге дейінгі кезеңде кем дегенде бес сағатқа белгіленеді.
Бағаны төмендетуге бағытталған ашық конкурс (электрондық сауда-саттық) тәсілімен конкурстық өтінімдерді қарау хаттамасы сауда-саттықты өткізуге қажетті уақытты ескере отырып, Қазақстан Республикасындағы мерекелер туралы Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес демалыс және (немесе) мереке күндеріне түспейтін және олармен бөлінбейтін жұмыс күндері тізілімнің (жүйенің) ашық бөлігінде орналастырылады.
Ескерту. 91-тармаққа өзгеріс енгізілді – ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 14.08.2019 № 640 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

92. Количество представляемых потенциальным поставщиком конкурсных ценовых предложений не ограничено, потенциальный поставщик имеет возможность многократно изменить свое ценовое предложение в сторону уменьшения.
93. Потенциальные поставщики открытого конкурса на понижение (электронные торги) имеют возможность видеть конкурсные ценовые предложения с учетом условной цены и количество участвующих в потенциальных поставщиков без указания их наименования.
94. Если в течение трех минут до закрытия торгов один из потенциальных поставщиков вводит новое наименьшее конкурсное ценовое предложение, время закрытия торгов автоматически продлевается на пятнадцать минут, но не более трех раз.
95. Оценка и сопоставление конкурсных ценовых предложений осуществляются в реестре (системе), и определяется победитель на основе самой низкой цены конкурсного ценового предложения с учетом условного уменьшения цены, предусмотренного пунктом 1 статьи 213 и пунктом 29 статьи 278 Кодекса.
96. При определении победителя приобретения ТРУ способом открытого конкурса на понижение (электронные торги), в случае равенства конкурсных ценовых предложений потенциальных поставщиков приобретения ТРУ, с учетом применения условного уменьшения цены, предусмотренного пунктом 1 статьи 213 и пунктом 29 статьи 278 Кодекса, предпочтение отдается казахстанскому производителю ТРУ.
97. Победителем открытого конкурса на понижение (электронные торги) признается потенциальный поставщик, предложивший наибольший процент обязательств по внутристрановой ценности в приобретаемых ТРУ, являющихся предметом открытого конкурса на понижение (электронные торги) при:
1) равенстве конкурсных ценовых предложений потенциальных поставщиков открытого конкурса с учетом условного уменьшения цены, предусмотренного пунктом 1 статьи 213 Кодекса, являющихся казахстанскими производителями работ и услуг;
2) равенстве конкурсных ценовых предложений потенциальных поставщиков товаров, являющихся казахстанскими производителями товаров;
3) равенстве конкурсных ценовых предложений потенциальных поставщиков открытого конкурса, не являющихся казахстанскими производителями ТРУ.
Сноска. Пункт 97 - в редакции приказа Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 20.05.2022 № 277 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
98. Победителем открытого конкурса на понижение (электронные торги) признается потенциальный поставщик, конкурсное ценовое предложение которого поступило ранее конкурсных ценовых предложений других потенциальных поставщиков, при:

92. Әлеуетті жеткізуші ұсынатын конкурстық баға ұсыныстарының саны шексіз, әлеуетті жеткізуші өз баға ұсынысын төмендету жағына қарай көп мәрте өзгерте алады.
93. Бағаны төмендетуге бағытталған ашық конкурстың (электрондық сауда-саттық) әлеуетті жеткізушілері шартты бағаны ескере отырып конкурстық баға ұсыныстарын және атауы көрсетілмеген қатысып отырған әлеуетті жеткізушілердің санын көре алады.
94. Сауда-саттық жабылғанға дейін үш минуттың ішінде әлеуетті жеткізушілердің біреуі ең төменгі жаңа конкурстық баға ұсынысын енгізсе, сауда-саттықтың жабылу уақыты автоматты түрде он бес минутқа, бірақ үш реттен артық емес ұзартылады.
95. Конкурстық баға ұсыныстарын бағалау және салыстырып тексеру тізілімде (жүйеде) жүзеге асырылады, және Кодекстің 213-бабының 1-тармағында және 278-бабының 29-тармағында көзделген бағаны шартты түрде азайту жөніндегі өлшемшартты ескере отырып, конкурстық баға ұсынысының ең төменгі бағасы негізінде жеңімпаз анықталады.
96. Бағаны төмендетуге бағытталған ашық конкурс (электрондық сауда-саттық) тәсілімен ТЖҚ сатып алудың жеңімпазын анықтау кезінде, ТЖҚ сатып алуға қатысқан әлеуетті жеткізушілердің конкурстық баға ұсыныстары тең болған жағдайда, Кодекстің 213-бабының 1-тармағында және 278-бабының 29-тармағында көзделген бағаны шартты түрде азайту бойынша талапты қолдануды ескере отырып, артықшылық қазақстандық ТЖҚ өндірушісіне беріледі.
97. Бағаны төмендетуге бағытталған ашық конкурс (электрондық сауда-саттық) мәні болып табылатын, сатып алынатын ТЖҚ елішілік құндылық бойынша міндеттемелердің ең жоғары пайызын ұсынған әлеуетті жеткізуші:
1) Кодекстің 213-бабы 1-тармағында көзделген бағаны шартты азайтуды ескере отырып, қазақстандық жұмыстар мен қызметтерді өндірушілер болып табылатын, ашық конкурстың әлеуетті жеткізушілерінің конкурстық баға ұсыныстарының теңдігі;
2) қазақстандық тауар өндірушілер болып табылатын әлеуетті тауар өндірушілердің конкурстық баға ұсыныстарының теңдігі;
3) қазақстандық ТЖҚ өндірушілер болып табылмайтын ашық конкурстың әлеуетті жеткізушілерінің конкурстық баға ұсыныстарының теңдігі кезінде бағаны төмендетуге бағытталған ашық конкурс (электрондық сауда-саттық) жеңімпазы болып танылады.
Ескерту. 97-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 20.05.2022 № 277 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
98. Конкурстық баға ұсынысы басқа әлеуетті жеткізушілердің конкурстық баға ұсыныстарынан бұрын келіп түскен әлеуетті жеткізуші:

1) равенстве конкурсных ценовых предложений с учетом условного уменьшения цены, предусмотренного пунктом 1 статьи 213 и процентного выражения обязательств по внутристрановой ценности в приобретаемых работах и услугах, являющихся предметом открытого конкурса, предложенных потенциальными поставщиками открытого конкурса, являющихся казахстанскими работ, услуг;
2) равенстве конкурсных ценовых предложений и процентного выражения обязательств по внутристрановой ценности в приобретаемых товарах, являющихся предметом открытого конкурса, предложенных потенциальными поставщиками открытого конкурса, являющихся казахстанскими производителями товаров;
3) равенстве конкурсных ценовых предложений и процентного выражения обязательств по внутристрановой ценности в приобретаемых ТРУ, являющихся предметом открытого конкурса, предложенных потенциальными поставщиками открытого конкурса, не являющихся казахстанскими производителями ТРУ.
Сноска. Пункт 98 - в редакции приказа Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 20.05.2022 № 277 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
99. Открытый конкурс на понижение (электронные торги) признается конкурсной комиссией несостоявшимся:
1) в связи с отсутствием представленных конкурсных заявок или конкурсных ценовых предложений;
2) в случае, когда все конкурсные заявки или все конкурсные ценовые предложения потенциальных поставщиков были отклонены как несоответствующие условиям открытого конкурса на понижение (электронные торги).
Сноска. Пункт 99 в редакции приказа Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 11.04.2019 № 209 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
100. Если открытый конкурс на понижение (электронные торги) признан несостоявшимся, заказчик принимает одно из следующих решений:
1) о проведении повторного открытого конкурса на понижение (электронные торги). При этом процедуры приобретения ТРУ при проведении повторного открытого конкурса на понижение (электронные торги) соответствуют процедурам проведения открытого конкурса на понижение (электронные торги), за исключением случаев, предусмотренных частью первой пункта 35 и пунктами 32, 33 настоящих Правил. При этом количество проводимых повторных открытых конкурсов на понижение (электронные торги) не ограничивается;

1) 213-бап 1-тармақта көзделген бағаны шартты азайтуды ескерумен конкурстық баға ұсыныстары мен қазақстандық жұмыстар, қызметтер болып табылатын ашық конкурстың әлеуетті жеткізушілері ұсынған ашық конкурс мәні болып табылатын сатып алынатын жұмыстар мен қызметтердегі елішілік құндылық бойынша міндеттемелердің пайыздық көрінісінің теңдігі;
2) конкурстық баға ұсыныстары мен қазақстандық тауар өндірушілер болып табылатын ашық конкурстың әлеуетті жеткізушілері ұсынған ашық конкурс мәні болып табылатын сатып алынатын тауарлардағы елішілік құндылық бойынша міндеттемелердің пайыздық көрінісінің теңдігі;
3) конкурстық баға ұсыныстары мен қазақстандық ТЖҚ өндірушілер болып табылмайтын, ашық конкурстың әлеуетті жеткізушілерімен ұсынылған, ашық конкурс мәні болып табылатын, сатып алынатын ТЖҚ-дағы елішілік құндылық бойынша міндеттемелердің пайыздық көрінісінің теңдігі жағдайында бағаны төмендетуге бағытталған ашық конкурс (электрондық сауда-саттық) жеңімпазы болып танылады.
Ескерту. 98-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 20.05.2022 № 277 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
99. Конкурстық комиссия бағаны төмендетуге бағытталған ашық конкурсты (электрондық сауда-саттық) мына жағдайларда өтпеген деп таниды:
1) ұсынылған конкурстық өтінімдердің немесе конкурстық баға ұсыныстарының болмауына байланысты;
2) әлеуетті жеткізушілердің барлық конкурстық өтінімдері немесе барлық конкурстық баға ұсыныстары бағаны төмендетуге бағытталған ашық конкурстың (электрондық сауда-саттық) талаптарына сәйкес келмейтіндер ретінде қабылданбаған жағдайда.
Ескерту. 99-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 11.04.2019 № 209 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
100. Бағаны төмендетуге бағытталған ашық конкурс (электрондық сауда-саттық) өтпеді деп танылса, тапсырыс беруші мына шешімдердің бірін қабылдайды:
1) бағаны төмендетуге бағытталған қайтадан ашық конкурсты (электрондық сауда-саттық) өткізу туралы. Бұл ретте, бағаны төмендетуге бағытталған қайтадан ашық конкурсты (электрондық сауда-саттық) өткізу кезінде ТЖҚ сатып алу рәсімдері осы Қағидалардың 35-тармағының бірінші бөлімінде және 32, 33-тармақтарында көзделген жағдайларды қоспағанда, бағаны төмендетуге бағытталған ашық конкурс (электрондық сауда-саттық) өткізу рәсімдеріне сәйкес келеді. Сонымен бірге, бағаны төмендетуге қайтадан өткізілетін ашық конкурстар (электрондық сауда-саттық) саны шектелмейді;

2) о приобретении ТРУ способом из одного источника.
Сноска. Пункт 100 в редакции приказа Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 11.04.2019 № 209 (вводится в действие с 01.07.2019).
101. По итогам приобретения ТРУ способом открытого конкурса на понижение (электронные торги), в открытой части реестра (системы) формируется протокол подведения итогов приобретения ТРУ способом открытого конкурса на понижение (электронные торги), в котором указываются сведения по форме, согласно приложению 6 к настоящим Правилам.
102. Решение по итогам оценки и сопоставления конкурсных ценовых предложений не позднее последнего дня представления конкурсных ценовых предложений формируется и публикуется в открытой части реестра (системе) в виде протокола подведения итогов приобретения ТРУ способом открытого конкурса на понижение (электронные торги), подписанного электронной цифровой подписью лицом заказчика, уполномоченным на формирование и размещение информации в реестре (системе).
Не позднее дня подписания и размещения в открытой части реестра (системе) протокола итогов, в реестре (системе) в автоматическом режиме формируется уведомление, которое направляется на электронный адрес победителя, содержащее перечень документов, представленных им в составе конкурсной заявки, оригиналы или нотариально засвидетельствованные копии которых необходимо предоставить, и с указанием срока для представления победителем подписанного договора о приобретении ТРУ с приложением запрашиваемых документов, оригинала доверенности, выданной лицу, уполномоченному подписывать договор о приобретении ТРУ (в случае, если договор подписывает не первый руководитель) в адрес заказчика, указанного в конкурсной документации.
Сноска. Пункт 102 - в редакции приказа Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 31.01.2022 № 45 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 5. Порядок приобретения недропользователями и их подрядчиками товаров, используемых при проведении операций по добыче твердых полезных ископаемых, на товарных биржах
103. Приобретение недропользователями и их подрядчиками товаров, используемых при проведении операций по добыче твердых полезных ископаемых, на товарных биржах осуществляется в соответствии с законодательством Республики Казахстан о товарных биржах.
Глава 6. Обеспечение исполнения договора о приобретении ТРУ

2) бір көзден алу тәсілімен ТЖҚ сатып алу туралы.
Ескерту. 100-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 11.04.2019 № 209 (01.07.2019 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
101. Бағаны төмендетуге бағытталған ашық конкурс (электрондық сауда-саттық) тәсілімен ТЖҚ сатып алудың қорытындысы бойынша тізілімнің (жүйенің) ашық бөлігінде бағаны төмендетуге бағытталған ашық конкурс (электрондық сауда-саттық) тәсілімен ТЖҚ сатып алудың қорытындысын шығару хаттамасы осы Қағиданың 5-қосымшасындағы нысанға сәйкес ақпарат көрсетіле отырып жасалады.
102. Конкурстық баға ұсыныстарын бағалау және салыстыру қорытындылары бойынша шешім конкурстық баға ұсыныстарын ұсынған соңғы күннен кешіктірмей тізілімнің (жүйенің) ашық бөлігінде тапсырыс берушінің тізілімде (жүйеде) ақпарат қалыптастыруға және орналастыруға уәкілетті тұлғасының электрондық цифрлық қолтаңбасы қойылған, бағаны төмендетуге бағытталған ашық конкурс (электрондық сауда-саттық) тәсілімен ТЖҚ сатып алудың қорытындысын шығару хаттамасы түрінде қалыптастырылады және орналастырылады.
Тізілімнің (жүйенің) ашық бөлігінде қорытынды шығару хаттамасына қол қойылған және орналастырылған күннен кешіктірмей тізілімде (жүйеде) конкурстық өтінім құрамында ұсынылған құжаттардың тізбесінен тұратын автоматты түрде хабарлама жасалады, ол конкурстық құжаттамада көрсетілген тапсырыс берушінің мекенжайына құжаттардың түпнұсқаларын немесе нотариус куәландырған көшірмелерін, ТЖҚ сатып алу туралы шартқа қол қоюға уәкілеттік берілген тұлғаға берілген сенімхаттың түпнұсқасын (егер ТЖҚ сатып алу туралы шартқа бірінші басшы қол қоймаған жағдайда), сұратылған құжаттарды қоса беріп, қол қойылған ТЖҚ сатып алу туралы шартты жеңімпаздың жіберуіне арналған мерзімді көрсетумен жеңімпаздың электрондық мекенжайына жіберіледі.
Ескерту. 102-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 31.01.2022 № 45 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
5-тарау. Жер қойнауын пайдаланушылар мен олардың мердігерлерінің қатты пайдалы қазбаларды өндіру жөніндегі операцияларды жүргізу кезінде тауар биржалары арқылы тауарларды сатып алу тәртібі
103. Жер қойнауын пайдаланушылар мен олардың мердігерлерінің қатты пайдалы қазбаларды өндіру жөніндегі операцияларды жүргізу кезінде тауар биржалары арқылы тауарларды сатып алу Қазақстан Республикасының тауар биржалары туралы заңнамасына сәйкес жүзеге асырылады.
6-тарау. Тауарларды, жұмыстар мен көрсетілетін қызметтерді сатып алу туралы шарттың орындалуын қамтамасыз ету

104. Обеспечение исполнения договора о приобретении ТРУ вносится победителем в случаях, предусмотренных конкурсной документацией, в качестве гарантии того, что он своевременно, полно и надлежащим образом исполнит свои обязательства по заключенному с ним договору о приобретении ТРУ.
Обеспечение исполнения договора вносится в течение десяти рабочих дней со дня заключения договора о приобретении ТРУ.
105. Не допускается установление заказчиком размера обеспечения исполнения договора о приобретении ТРУ более трех процентов от суммы этого договора.
106. Обеспечения исполнения договора о приобретении ТРУ вносится одним из следующих способов:
1) гарантийный денежный взнос, который вносится на банковский счет заказчика;
2) банковскую гарантию одного или нескольких банков второго уровня Республики Казахстан.
Право выбора способа внесения обеспечения исполнения договора о приобретении ТРУ осуществляется поставщиком ТРУ.
107. Не допускается совершение поставщиком действий, приводящих к возникновению у третьих лиц права требования в целом либо в части на внесенный гарантийный денежный взнос до полного исполнения обязательств по договору о приобретении ТРУ.
108. Не допускается использование заказчиком гарантийного денежного взноса, внесенного поставщиком до полного исполнения обязательств по договору о приобретении ТРУ.
109. Положения, предусмотренные настоящей главой настоящих Правил, о внесении обеспечения исполнения договора о приобретении ТРУ не распространяется на общественные организации инвалидов.
110. Обеспечение исполнения договора о приобретении ТРУ не возвращается заказчиком, в случае, если поставщик не исполнил свои обязательства по заключенному с ним договору о приобретении ТРУ.
111. В случае ненадлежащего исполнения поставщиком ТРУ обязательств по заключенному с ним договору о приобретении ТРУ, заказчик удерживает из суммы обеспечения исполнения договора о приобретении ТРУ суммы неустойки, предусмотренных договором.
Оставшаяся сумма обеспечения исполнения договора о приобретении ТРУ возвращается поставщику в течение десяти рабочих дней с даты подписания актов приема-передачи ТРУ, предусмотренных договором о приобретении ТРУ.
112. Заказчик возвращает поставщику внесенное им обеспечение исполнения договора о приобретении ТРУ в течение трех рабочих дней, в случае, если он своевременно, полно и надлежащим образом исполнил свои обязательства по заключенному с ним договору о приобретении ТРУ.
Глава 7. Договор о приобретении товаров, работ и услуг, используемых при проведении операций по добыче твердых полезных ископаемых

104. ТЖҚ сатып алу туралы шарттың орындалуын қамтамасыз етуді жеңімпазы оның өзімен жасалған ТЖҚ сатып алу туралы шарт бойынша өз міндеттемелерін уақтылы, толық және тиісті түрде орындайтындығының кепілдігі ретінде, конкурстық құжаттамада көзделген жағдайларда енгізеді.
Шарттың орындалуын қамтамасыз ету ТЖҚ сатып алу туралы шартты жасасқан күннен бастап он жұмыс күні ішінде енгізіледі.
105. Тапсырыс берушіге шарт сомасынан үш пайыздан артық болатын ТЖҚ сатып алу туралы шарттың орындалуын қамтамасыз етудің мөлшерін белгілеуге жол берілмейді.
106. Шарттың орындалуын қамтамасыз ету мынадай тәсілдердің бірімен енгізіледі:
1) тапсырыс берушінің банк шотына енгізілетін кепілдікті ақшалай жарнасы;
2) Қазақстан Республикасының бір немесе бірнеше екінші деңгейдегі банктерінің банктік кепілдігі.
Шарттың орындалуын қамтамасыз етуді енгізу тәсілін таңдау құқығын ТЖҚ жеткізушісі жүзеге асырады.
107. Жеткізуші шарт бойынша міндеттемелер толық орындалғанға дейін үшінші тұлғаларда енгізілген кепілдікті ақшалай жарнаның барлығын не бір бөлігін талап ету құқығының туындауына әкелетін іс-қимылдарды жасамайды.
108. Тапсырыс беруші шарт бойынша міндеттемелер толық орындалғанға дейін жеткізуші енгізген кепілдікті ақшалай жарнаны пайдаланбайды.
109. ТЖҚ сатып алу туралы шарттың орындалуын қамтамасыз етуді енгізу туралы талап мүгедектердің қоғамдық ұйымдарына қолданылмайды.
110. Егер жеткізуші өзімен жасалған ТЖҚ сатып алу туралы шарт бойынша өз міндеттемелерін орындамаса, тапсырыс беруші ТЖҚ сатып алу туралы шарттың орындалуын қамтамасыз етуді қайтармайды.
111. ТЖҚ жеткізушісі онымен жасалған ТЖҚ сатып алу туралы шарт бойынша міндеттемелерді тиісті түрде орындамаған жағдайда, тапсырыс беруші ТЖҚ сатып алу туралы шартты орындауды қамтамасыз ету сомасынан шартта көзделген тұрақсыздық айыбының сомасын ұстап қалады.
ТЖҚ сатып алу туралы шарттың орындалуын қамтамасыз етудің қалған сомасы шартта көзделген ТЖҚ қабылдау-тапсыру актілеріне қол қойылған күннен бастап он жұмыс күні ішінде жеткізушіге қайтарылады.
112. Тапсырыс беруші жеткізушіге ол енгізген ТЖҚ сатып алу туралы шарттың орындалуын қамтамасыз етуді, онымен жасалған ТЖҚ сатып алу туралы шарт бойынша өз міндеттемелерін уақтылы, толық және тиісті түрде орындаған жағдайда, он жұмыс күні ішінде қайтарады.
7-тарау. Тауарларды, жұмыстар мен көрсетілетін қызметтерді сатып алу туралы шарт

113. При приобретении ТРУ способами, указанными в подпунктах 1), 3) пункта 6 и пунктом 84 настоящих Правил, договор о приобретении ТРУ заключается в соответствии с содержащимся в конкурсной документации проектом договора о приобретении ТРУ и конкурсной заявкой победителя.
Сноска. Пункт 113 в редакции приказа Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 11.04.2019 № 209 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
114. Договор о приобретении ТРУ должен содержать цену, предложенную победителем открытого конкурса, повторного открытого конкурса, открытого конкурса на понижение (электронные торги), повторного открытого конкурса на понижение (электронные торги) с начислением к ней НДС, за исключением случаев, когда победитель открытого конкурса, повторного открытого конкурса, открытого конкурса на понижение (электронные торги), повторного открытого конкурса на понижение (электронные торги) не является плательщиком НДС или поставляемый товар, выполняемая работа, оказываемая услуга не облагается НДС в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Сноска. Пункт 114 в редакции приказа Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 11.04.2019 № 209 (вводится в действие с 01.07.2019).
115. Победитель открытого конкурса, повторного открытого конкурса, открытого конкурса на понижение (электронные торги), повторного открытого конкурса на понижение (электронные торги) подписывает и представляет в адрес заказчика, указанного в конкурсной документации, договор о приобретении ТРУ с приложением оригиналов или нотариально засвидетельствованных копий запрашиваемых документов, представленных победителем в составе конкурсной заявки, оригинала доверенности, выданной лицу, уполномоченному подписывать договор о приобретении ТРУ (в случае, если договор подписывает не первый руководитель) в течение десяти рабочих дней с даты подписания протокола подведения итогов, в порядке определенном пунктами 82, 101 настоящих Правил.
Дополнительные документы, не предусмотренные конкурсной документацией, пунктами 41, 42 настоящих Правил и не указанные в уведомлении, направленном на электронный адрес победителя, не представляются потенциальным поставщиком для прохождения процедуры сверки с электронными копиями документов, представленных для участия в открытом конкурсе, повторном открытом конкурсе, открытом конкурсе на понижение (электронные торги), повторном открытом конкурсе на понижение (электронные торги).
Для прохождения процедуры сверки представляется оригинал (подлинник) либо нотариально засвидетельствованная копия такого документа, представленные в составе конкурсной заявки в виде электронных копий оригиналов (подлинников) документов.
Заказчик не возвращает документы, представленные потенциальным поставщикам для прохождения процедуры сверки.
Заказчик направляет победителю открытого конкурса, повторного открытого конкурса, открытого конкурса на понижение (электронные торги), повторного открытого конкурса на понижение (электронные торги) уведомление, содержащее отказ от заключения (исполнения) договора с пояснением причин, послужившими основанием для такого отказа в случаях, если потенциальный поставщик, определенный победителем открытого конкурса, повторного открытого конкурса, открытого конкурса на понижение (электронные торги), повторного открытого конкурса на понижение (электронные торги):
положения договора о приобретении ТРУ не соответствуют условиям проекта договора о приобретении ТРУ и (или) конкурсной заявки победителя;
представил запрашиваемые заказчиком оригиналы или нотариально засвидетельствованные копии документов, прилагаемые к договору о приобретении, ТРУ не прошедшие процедуру сверки с электронными копиями документов, представленных для участия в открытом конкурсе, повторном открытом конкурсе, открытом конкурсе на понижение (электронные торги), повторном открытом конкурсе на понижение (электронные торги) или оригиналы или нотариально засвидетельствованные копии документов не представлены;
заключив договор о приобретении ТРУ, не исполнил требования, установленные конкурсной документацией о внесении обеспечения исполнения договора о приобретении, ТРУ (если обеспечение исполнения договора предусмотрено конкурсной документацией).
Заказчик направляет победителю открытого конкурса, повторного открытого конкурса, открытого конкурса на понижение (электронные торги), повторного открытого конкурса на понижение (электронные торги) уведомление, содержащее отказ от заключения (исполнения) договора с пояснением причин, послужившими основанием для такого отказа в случаях, если победителем не представлен договор о приобретении ТРУ в установленный уведомлением срок.

113. Осы Қағидалардың 6-тармағының 1), 3) тармақшаларында және 84-тармағында көрсетілген тәсілдермен ТЖҚ сатып алу кезінде ТЖҚ сатып алу туралы шарт конкурстық құжаттамадағы ТЖҚ сатып алу туралы шарт жобасына және жеңімпаздың конкурстық өтініміне сәйкес жасалады.
Ескерту. 113-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 11.04.2019 № 209 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
114. ТЖҚ сатып алу туралы шарт ашық конкурстың, қайтадан ашық конкурстың, бағаны төмендетуге бағытталған ашық конкурстың (электрондық сауда-саттық), бағаны төмендетуге бағытталған қайтадан ашық конкурстың (электрондық сауда-саттық) жеңімпазы ҚҚС төлеушісі болып табылмаған немесе жеткізілетін тауарға, орындалатын жұмысқа, көрсетілетін қызметке Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес ҚҚС салынбаған жағдайларды қоспағанда, ашық конкурстың, қайтадан ашық конкурстың, бағаны төмендетуге бағытталған ашық конкурстың (электрондық сауда-саттық), бағаны төмендетуге бағытталған қайтадан ашық конкурстың (электрондық сауда-саттық) жеңімпазы ұсынған, оған ҚҚС есептелген бағаны қамтуға тиіс.
Ескерту. 114-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 11.04.2019 № 209 (01.07.2019 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
115. Ашық конкурстың, қайтадан ашық конкурстың, бағаны төмендетуге бағытталған ашық конкурстың (электрондық сауда-саттық), бағаны төмендетуге бағытталған қайтадан ашық конкурстың (электрондық сауда-саттық) жеңімпазы осы Қағидалардың 82, 101-тармақтарында белгіленген тәртіппен, қорытынды шығару хаттамасына қол қойылған күннен бастап он жұмыс күні ішінде, ТЖҚ сатып алу туралы шартқа қол қояды және оны жеңімпаз конкурстық өтінім құрамында ұсынған сұратылған құжаттардың түпнұсқаларын және нотариус куәландырған көшірмелерін, ТЖҚ сатып алу туралы шартқа қол қоюға уәкілеттік берілген тұлғаға берілген сенімхаттың түпнұсқасын (шартқа бірінші басшы қол қоймаған жағдайда) қоса бере отырып, оны конкурстық құжаттамада көрсетілген тапсырыс берушінің мекенжайына ұсынады.
Әлеуетті жеткізуші ашық конкурсқа, қайтадан ашық конкурсқа, бағаны төмендетуге бағытталған ашық конкурсқа (электрондық сауда-саттық), бағаны төмендетуге бағытталған қайтадан ашық конкурсқа (электрондық сауда-саттық) қатысу үшін ұсынылған құжаттардың электрондық көшірмелерімен салыстырып тексеру рәсімінен өту үшін конкурстық құжаттамада және осы Қағидалардың 41, 42-тармақтарында және жеңімпаздың электрондық адресіне жіберілген хабарламада көзделмеген қосымша құжаттарды ұсынбайды.
Салыстырып тексеру рәсімінен өту үшін түпнұсқа (төлнұсқа) құжаттардың электрондық көшірмелері түрінде конкурстық өтінім құрамында ұсынылған құжаттардың нотариалды куәландырылған көшірмелерін ұсынуға жол беріледі.
Тапсырыс беруші әлеуетті жеткізушімен салыстырып тексеру рәсімінен өту үшін ұсынылған құжаттарды қайтармайды.
Тапсырыс беруші ашық конкурстың, қайтадан ашық конкурстың, бағаны төмендетуге бағытталған ашық конкурстың (электрондық сауда-саттық), бағаны төмендетуге бағытталған қайтадан ашық конкурстың (электрондық сауда-саттық) жеңімпазына шартты жасасудан (орындаудан) бас тартуды қамтитын, осындай бас тартуға негіз болған себептерді түсіндіре отырып, хабарлама жібереді, егер ашық конкурстың, қайтадан ашық конкурстың, бағаны төмендетуге бағытталған ашық конкурстың (электрондық сауда-саттық), бағаны төмендетуге бағытталған қайтадан ашық конкурстың (электрондық сауда-саттық) жеңімпазы болып танылған әлеуетті жеткізуші:
ТЖҚ сатып алу туралы шарттың ережелері жеңімпаздың ТЖҚ сатып алу туралы шартының және (немесе) конкурстық өтінімінің жобасының талаптарына сәйкес келмесе;
ТЖҚ сатып алу туралы шартқа қоса берілетін, ашық конкурсқа, қайтадан ашық конкурсқа, бағаны төмендетуге бағытталған ашық конкурсқа (электрондық сауда-саттық), бағаны төмендетуге бағытталған қайтадан ашық конкурсқа (электрондық сауда-саттық) қатысу үшін ұсынылған құжаттардың электрондық көшірмелерімен салыстырып тексеру рәсімінен өтпеген тапсырыс беруші сұратқан құжаттардың түпнұсқаларын немесе нотариус куәландырған көшірмелерін ұсынса немесе құжаттардың түпнұсқалары немесе нотариус куәландырған көшірмелері ұсынылмаса;
ТЖҚ сатып алу туралы шарт жасасып, ТЖҚ сатып алу туралы шарттың орындалуын қамтамасыз етуді енгізу туралы конкурстық құжаттамада белгіленген талаптарды орындамаса (егер шарттың орындалуын қамтамасыз ету конкурстық құжаттамада көзделсе);
Тапсырыс беруші ашық конкурстың, қайталама ашық конкурстың, төмендетуге арналған ашық конкурстың (электрондық сауда-саттықтың), қайтадан төмендетуге арналған ашық конкурстың (электрондық сауда-саттықтың) жеңімпазына, егер жеңімпаз хабарламада белгіленген мерзімде ТЖҚ-ны сатып алу туралы шартты ұсынбаған жағдайда, мұндай бас тарту үшін негіз болған себептерді түсіндіре отырып, шарт жасасудан (орындаудан) бас тартуды қамтитын хабарламаны жіберуге жол беріледі.

Сноска. Пункт 115 - в редакции приказа Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 31.01.2022 № 45 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
116. Уведомление заказчика, содержащее отказ от заключения (исполнения) договора, является основанием для заключения договора о приобретении ТРУ со вторым потенциальным поставщиком, конкурсное ценовое предложение которого является наиболее предпочтительным после конкурсного ценового предложения победителя в порядке, предусмотренном пунктом 83, 102, 115 настоящих Правил.
117. Договор о приобретении ТРУ способом открытого конкурса, повторного открытого конкурса, открытого конкурса на понижение (электронные торги), повторного открытого конкурса на понижение (электронные торги) заключается в сроки, указанные в объявлении, но не ранее десяти рабочих дней с даты подписания протокола об итогах. По соглашению сторон срок, указанный в настоящем пункте, сокращается.
В случае, если приобретение ТРУ состоялось по нескольким лотам, проекты договоров о приобретении ТРУ составляются заказчиком на каждый лот отдельно.
В случае признания потенциального поставщика победителем по нескольким лотам заключается единый договор о приобретении ТРУ с разделением каждого лота на отдельные технические спецификации. При этом технические спецификации излагаются в одном приложении к договору о приобретении ТРУ.
Сноска. Пункт 117 - в редакции приказа Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 31.01.2022 № 45 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
118. В случаях заключения договора о приобретении ТРУ с нерезидентом Республики Казахстан допускается оформление договора о приобретении ТРУ в предлагаемой им форме с учетом требований гражданского законодательства Республики Казахстан, законодательства о трансфертном ценообразовании Республики Казахстан и настоящих Правил.
119. Договор о приобретении ТРУ содержит:
1) обязательство подрядчика по соблюдению настоящих Правил при исполнении договора на выполнение работ;
2) ответственность подрядчика за несоблюдение настоящих Правил при исполнении договора на выполнение работ;
3) обязательство поставщика по внутристрановой ценности в ТРУ согласно протоколу подведения итогов приобретения ТРУ;
4) ответственность поставщика за неисполнение обязательств по внутристрановой ценности в ТРУ согласно протоколу подведения итогов приобретения ТРУ;
5) условие об оплате за поставленный товар, выполненные работы, оказанные услуги.
При этом казахстанским производителям товаров за поставленный товар казахстанского происхождения оплата производится в срок не позднее тридцати календарных дней с даты подписания актов приема-передачи товаров;

Ескерту. 115-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 31.01.2022 № 45 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
116. Шартты жасасудан (орындаудан) бас тартуды қамттитын тапсырыс берушінің хабарламасы ТЖҚ сатып алу туралы шартты осы Қағидалардың 83, 102 және 115 тармақтарында көзделген тәртіппен конкурстық баға ұсынысы жеңімпаздың конкурстық баға ұсынысынан кейін тәуірлеу болып табылатын екінші әлеуетті жеткізушімен жасасу үшін негіз болып табылады.
117. Ашық конкурс, қайталама ашық конкурс, төмендетуге арналған ашық конкурс (электрондық сауда-саттық), төмендетуге арналған қайталама ашық конкурс (электрондық сауда-саттық) тәсілімен ТЖҚ-ны сатып алу туралы шарт хабарландыруда көрсетілген мерзімдерде, бірақ қорытындылар туралы хаттамаға қол қойылған күннен бастап он жұмыс күнінен ерте емес жасалады. Тараптардың келісімі бойынша осы тармақта көрсетілген мерзім қысқартылады.
Егер ТЖҚ-ны сатып алу бірнеше лот бойынша жүргізілген жағдайда, сатып алу туралы шарттардың жобаларын Тапсырыс беруші әрбір лотқа жеке жасайды.
Әлеуетті өнім беруші бірнеше лот бойынша жеңімпаз деп танылған жағдайда, әрбір лотты жеке техникалық ерекшелікке бөле отырып, ТЖҚ сатып алу туралы бірыңғай шарт жасалады. Бұл ретте техникалық ерекшеліктер ТЖҚ сатып алу туралы шартқа бір қосымшада баяндалады.
Ескерту. 117-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 31.01.2022 № 45 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
118. Қазақстан Республикасының бейрезидентімен ТЖҚ сатып алу туралы шарт жасалған жағдайда, Қазақстан Республикасының азаматтық заңнамасының, Қазақстан Республикасының трансферттік баға белгілеу туралы заңнамасының және осы Қағидалардың талаптарын ескере отырып, ол ұсынып отырған нысан бойынша ТЖҚ сатып алу туралы шартты ресімдеуге жол беріледі.
119. ТЖҚ сатып алу туралы шарт:
1) жұмыстарды орындауға арналған шартты орындаған кезде осы Қағидаларды сақтау бойынша мердігердің міндеттемесін;
2) жұмыстарды орындауға арналған шартты орындаған кезде осы Қағидаларды сақтамағаны үшін мердігердің жауапкершілігін;
3) ТЖҚ сатып алудың қорытындыларын шығару хаттамасына сәйкес ТЖҚ-дағы елішілік құндылық бойынша жеткізушінің міндеттемесін;
4) ТЖҚ сатып алудың қорытындыларын шығару хаттамасына сәйкес ТЖҚ елішілік құндылық бойынша міндеттемелерді орындамағаны үшін жеткізушінің жауапкершілігін;
5) жеткізілген тауар, орындалған жұмыстар, көрсетілген қызметтер үшін төлем туралы талаты;
Бұл ретте, қазақстандық тауар өндірушілерге Қазақстанда шығарылған тауарды жеткізгені үшін төлем тауарларды қабылдау-тапсыру актілеріне қол қойылған күннен бастап күнтізбелік отыз күннен кешіктірілмей жүргізіледі;

6) условие о подписании заказчиком актов приема-передачи товаров (оказанных услуг, выполненных работ) или устранении нарушений условий договора в течение десяти рабочих дней с момента получения заказчиком актов.
В договоре о приобретении товара казахстанского происхождения содержится условие о подписании заказчиком актов приема-передачи таких товаров или устранении нарушений условий договора в течение десяти рабочих дней с даты подписания заказчиком товарно-транспортной накладной (накладной).
При этом акты приема-передачи товаров с приложением документов, подтверждающих казахстанское происхождение, предоставляются заказчику в течение пяти рабочих дней с даты подписания заказчиком товарно-транспортной накладной (накладной). При непредставлении заказчику актов приема-передачи товаров в течение пяти рабочих дней с даты подписания заказчиком товарно-транспортной накладной (накладной), акты приема-передачи подписываются в течение десяти рабочих дней с даты их фактического предоставления заказчику;
7) техническую спецификацию, являющуюся неотъемлемой частью договора о приобретении ТРУ;
8) условие по инвестированию не менее 5 (пять) процентов от суммы договора о приобретении ТРУ, в экономику Республики Казахстан в соответствии со статьей 49 Закона Республики Казахстан "О промышленной политике".
Данное условие предусматривается когда:
годовая сумма, выделенная на закуп ТРУ, превышает пятисоттысячекратный размер МРП, установленный на соответствующий финансовый год;
производство закупаемого товара отсутствует в Республике Казахстан;
поставка товара не осуществляется в рамках офтейк-контракта.
Условия, предусмотренные настоящим подпунктом, устанавливаются в договоре о приобретении ТРУ при проведении закупок в соответствии с подпунктами 1), 2), 3) и 4) пункта 6 настоящих Правил.
Сноска. Пункт 119 - в редакции приказа Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 20.05.2022 № 277 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
120. При заключении заказчиком договора о приобретении товара с казахстанским производителем товара, в положениях договора указывается условие о представлении поставщиком нотариально засвидетельствованной копии сертификата о происхождении товара формы "CT-KZ", подтверждающего происхождение на территории Республики Казахстан, соответствующего номенклатуре приобретаемого товара, при этом объем товара, указанный в сертификате, указывается не менее объема товара, поставляемого в рамках заключенного договора.
При заключении заказчиком договора о приобретении ТРУ с казахстанским производителем работ или услуг, в положениях этого договора указывается условие о представлении поставщиком отчета о приобретаемых ТРУ и доле внутристрановой ценности в них, в соответствии со статьей 215 Кодекса.

6) тапсырыс берушінің тауарларды (көрсетілген қызметтерді, орындалған жұмыстарды) қабылдау-тапсыру актілеріне қол қою туралы немесе шарт талаптарының бұзушылықтарын тапсырыс беруші актілерді алған сәттен бастап он жұмыс күні ішінде жою туралы талапты қамтиды.
Қазақстанда шығарылған тауарды сатып алу туралы шарт тауарларды қабылдау-тапсыру актілеріне қол қою туралы немесе шарт талаптарының бұзушылықтарын тапсырыс беруші тауар-көлік жүкқұжатына (жүкқұжатқа) қол қойған күннен бастап он жұмыс күні ішінде жою туралы талапты қамтиды.
Бұл ретте, Қазақстанда шығарылғандығын растайтын құжаттарды қоса бере отырып, тауарларды қабылдау-тапсыру актілері тапсырыс берушіге тауар-көлік жүкқұжатына (жүкқұжатқа) тапсырыс беруші қол қойған күннен бастап бес жұмыс күні ішінде ұсынылады. Тапсырыс беруші тауар-көлік жүкқұжатына (жүкқұжатқа) қол қойған күннен бастап бес жұмыс күні ішінде тауарларды қабылдау-тапсыру актілерін тапсырыс берушіге ұсынбаған кезде қабылдау-тапсыру актілеріне тапсырыс берушіге нақты ұсынылған күннен бастап он жұмыс күні ішінде қол қойылады;
7) ТЖҚ сатып алу туралы шарттың ажырамас бөлігі болып табылатын техникалық ерекшелікті;
8) ТЖҚ сатып алу туралы шарт сомасынан "Өнеркәсіптік саясат туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 49-бабына сәйкес Қазақстан Республикасының экономикасына кемінде 5 (бес) пайыз инвестициялау бойынша шарт қамтылады.
Бұл шарт:
ТЖҚ сатып алуға бөлінген жылдық сома тиісті қаржы жылына белгіленген бес жүз мың есе АЕК асқан;
сатып алынатын тауар өндірісі Қазақстан Республикасында болмаған;
тауар жеткізу офтейк-келісімшарт шеңберінде жүзеге асырылмаған кезде көзделеді.
Осы тармақшада көзделген шарттар осы Қағидалардың 6-тармағының 1), 2), 3) және 4) тармақшаларына сәйкес сатып алулар өткізген кезде ТЖҚ сатып алу туралы шартта белгіленеді.
Ескерту. 119-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 20.05.2022 № 277 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
120. Тапсырыс беруші қазақстандық тауар өндірушімен ТЖҚ сатып алу туралы шарт жасасқан кезде шарттың ережелерінде жеткізушінің сатып алынатын тауардың номенклатурасына сәйкес келетін, Қазақстан Республикасы аумағында шығарылғандығын растайтын, "CT-KZ" нысанды тауардың шығуы туралы сертификаттың нотариалды куәландырылған көшірмесін ұсынуы туралы талап көрсетіледі, бұл ретте сертификатта көрсетілген тауар көлемі жасалған шарт шеңберінде жеткізілетін көлемнен кем емес болып көрсетіледі.
Тапсырыс беруші қазақстандық жұмыстардың немесе көрсетілетін қызметтердің өндірушісімен ТЖҚ сатып алу туралы шарт жасасқан кезде осы шарттың ережелерінде әлеуетті жеткізушінің Кодекстің 215-бабына сәйкес сатып алынатын ТЖҚ және олардағы елішілік құндылық үлесі туралы есепті ұсынуы туралы талап көрсетіледі.

Сноска. Пункт 120 - в редакции приказа Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 20.05.2022 № 277 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
121. Изменения в проект договора о приобретении ТРУ вносятся по взаимному согласию сторон в части условий договора, не являющихся существенными, а также в части изменения цены проекта договора о приобретении ТРУ в случае если в период с даты определения потенциального поставщика победителем и до даты подписания договора о приобретении ТРУ официальный курс национальной валюты (тенге), установленный Национальным банком Республики Казахстан, относительно иностранной валюты изменился. Пересчет сторонами цены проекта договора о приобретении ТРУ производится по текущему курсу национальной валюты (тенге), установленному Национальным банком Республики Казахстан, к иностранной валюте на день подписания договора о приобретении ТРУ.
При этом потенциальный поставщик предоставляет заказчику обоснование необходимости увеличения или уменьшения цены проекта договора о приобретении ТРУ с указанием детальной калькуляции затрат на производство и (или) факторов, влияющих на увеличение или сокращения затрат на поставку товара, выполнение работ, оказание услуг, с приложением подтверждающих документов.
Сноска. Пункт 121 - в редакции приказа Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 31.01.2022 № 45 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
122. Внесение изменения в заключенный договор о приобретении ТРУ при условии неизменности качества и других условий, явившихся основой для выбора поставщика, осуществляется по взаимному согласию сторон:
1) в части увеличения суммы договора о приобретении товаров не более чем на десять процентов от общей суммы договора, связанной с увеличением потребности в объеме приобретаемых товаров при условии неизменности цены за единицу товара, указанной в заключенном договоре о приобретении данного товара;
2) в части увеличения суммы договора о приобретении работ, услуг не более чем на десять процентов от общей суммы договора, связанной с увеличением потребности в объеме приобретаемых работ, услуг;
3) в части изменения цены по договору о приобретении ТРУ в случае, если после даты заключения договора о приобретении ТРУ официальный курс национальной валюты (тенге), установленный Национальным банком Республики Казахстан, относительно иностранной валюты изменился.
Соразмерный пересчет сторонами цены по договору о приобретении ТРУ производится по текущему курсу национальной валюты (тенге), установленному Национальным банком Республики Казахстан, к иностранной валюте на момент оплаты суммы по договору о приобретении ТРУ.
При этом поставщик предоставляет заказчику обоснование необходимости увеличения или уменьшения цены договора о приобретении ТРУ с указанием детальной калькуляции затрат на производство и (или) факторов, влияющих на увеличение или сокращение затрат на поставку товара, выполнение работ, оказание услуг с приложением подтверждающих документов;

Ескерту. 120-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 20.05.2022 № 277 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
121. ТЖҚ сатып алу туралы туралы шарт жобасына өзгерістер тараптардың өзара келісімі бойынша елеулі болып табылмайтын шарт талаптары, сондай-ақ, әлеуетті жеткізуші жеңімпаз болып айқындалған күннен ТЖҚ сатып алу туралы шартқа қол қойылған күнге дейінгі кезеңде Қазақстан Республикасының Ұлттық банкі белгілеген ұлттық валютаның (теңге) шетел валютасының бағамына қатысты ресми бағамы өзгерген жағдайда, ТЖҚ сатып алу туралы шарт жобасы бағасының өзгеруі бөлігінде енгізіледі. ТЖҚ сатып алу туралы шарт жобасы бағасын тараптардың мөлшерлей отырып қайта есептеуі ТЖҚ сатып алу туралы шартқа қол қойылған күнге шетел валютасына қатысты Қазақстан Республикасының Ұлттық банкі белгілеген ұлттық валютаның (теңге) ағымдағы бағамы бойынша жүргізіледі.
Бұл ретте әлеуетті жеткізуші растайтын құжаттарды қоса берумен, өндіріс шығыстарының толық калькуляциясын және (немесе) тауарлар жеткізу, жұмыстарды орындау, қызметтерді көрсету шығыстарының артуына немесе қысқаруына әсер ететін факторларды көрсете отырып, ТЖҚ сатып алу туралы шарт жобасының бағасын арттыру немесе азайту қажеттілігінің негіздемесін тапсырыс берушіге ұсынады.
Ескерту. 121-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 31.01.2022 № 45 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
122. ТЖҚ сатып алу туралы жасалған шартқа өзгерістер енгізу жеткізушіні таңдау үшін негіз болған, сапасы мен басқа талаптарының тұрақтылығы жағдайында тараптардың өзара келісімі бойынша жүзеге асырылады:
1) осы тауарды сатып алу туралы жасалған шартта көрсетілген тауар бірлігі үшін бағаның өзгермеуі шартымен сатып алынатын тауар көлеміндегі қажеттіліктің артуына байланысты, шарттың жалпы сомасының он пайызынан аспайтын мөлшерге шарт сомасын ұлғайту бөлігінде;
2) сатып алынатын жұмыстар, қызметтер көлеміндегі қажеттіліктің артуына байланысты, шарттың жалпы сомасының он пайызынан аспайтын мөлшерге шарт сомасын ұлғайту бөлігінде;
3) ТЖҚ сатып алу туралы шарт жасалған күннен кейін шетел валютасына қатысты Қазақстан Республикасының Ұлттық банкі белгілеген ұлттық валютаның (теңге) ресми бағамы өзгерген жағдайда ТЖҚ сатып алу туралы шарттың бағасын өзгерту бөлігінде.
ТЖҚ сатып алу туралы шарт бағасын тараптардың мөлшерлей отырып қайта есептеуі ТЖҚ сатып алу туралы шарт бойынша төлем жүргізілген сәтте шетел валютасына қатысты Қазақстан Республикасының Ұлттық банкі белгілеген ұлттық валютаның (теңге) ағымдағы бағамы бойынша жүргізіледі.
Бұл ретте жеткізуші растайтын құжаттарды қоса берумен, өндіріс шығыстарының толық калькуляциясын және (немесе) тауарлар жеткізу, жұмыстарды орындау, қызметтерді көрсету шығыстарының артуына немесе қысқаруына әсер ететін факторларды көрсете отырып, ТЖҚ сатып алу туралы шарттың бағасын арттыру немесе азайту қажеттілігінің негіздемесін тапсырыс берушіге ұсынады;

4) в части условий, не являющихся существенными, за исключением условия о цене договора о приобретении ТРУ;
5) в части изменения срока поставки ТРУ и (или) срока действия договора о приобретении ТРУ, заключенного с поставщиком ТРУ, являющимся нерезидентом Республики Казахстан, в случае несвоевременной поставки товаров, выполнения работ, оказания услуг, обусловленной требованиям действующего Закона Республики Казахстан "О валютном регулировании и валютном контроле";
6) в части увеличения срока поставки товара, произведенного казахстанским производителем, необходимого для производства приобретаемого товара;
7) в части уменьшения или увеличения суммы договора на поставку товаров, заключенного с казахстанским производителем, вследствие уменьшения или увеличения цены товара, вызванного значительным изменением стоимости сырья и (или) комплектующих, необходимых для производства товара, а также тарифов, влияющих на ценообразование товара;
8) с субъектами естественных монополий либо с субъектами государственной монополии по основному предмету их деятельности;
9) в части изменения суммы договора финансового лизинга, связанного с изменением размера лизинговых платежей, ставки вознаграждения, индексацией суммы договора;
10) в части изменения цены договора о приобретении ТРУ, заключенного на период более одного финансового года, исходя из уровня инфляции, определенной на соответствующий период;
11) в части изменения цены договора о приобретении ТРУ в случае применения порядка формирования цены договора о приобретении ТРУ;
12) в части уменьшения цены договора, связанного с уменьшением потребности в объеме приобретаемых ТРУ, а также уменьшением цены за единицу товара, выполненной (оказанной) работы (услуги).
При внесении изменений в заключенный договор о приобретении ТРУ в части уменьшения цены договора, связанного с уменьшением потребности в объеме приобретаемых ТРУ, приобретение таких ТРУ в текущем финансовом году не допускается.
13) в части изменения цены по договору о приобретении ТРУ в случае изменения цен (тарифов), подлежащих государственному регулированию.
Сноска. Пункт 122 - в редакции приказа Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 31.01.2022 № 45 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
123. Договор о приобретении ТРУ заключается на срок не более одного финансового года, за исключением случаев:
1) приобретения работ со сроком их завершения в следующем (последующие) финансовом году (годы), предусмотренном в проектно-сметной документации;

4) ТЖҚ сатып алу туралы шарт бағасы бойынша талаптарды қоспағанда елеулі болып табылмайтын талаптар бөлігінде;
5) тауарлар уақтылы жеткізілмеген, жұмыстар уақтылы орындалмаған, қызметтер уақтылы көрсетілмеген жағдайда қолданыстағы валюталық реттеу туралы заңнаманың талаптарына негізделген Қазақстан Республикасының бейрезиденті болып табылатын ТЖҚ жеткізушісімен жасасқан ТЖҚ сатып алу туралы шарттың қолданылу мерзімін және (немесе) ТЖҚ жеткізу мерзімін өзгерту бөлігінде;
6) сатып алынатын тауардың өндірісіне қажетті қазақстандық өндіруші шығарған тауарды жеткізу мерзімін арттыруға бөлігінде;
7) тауарды өндіру үшін қажетті шикізат және (немесе) толымдаушы бұйымдар бағасының айтарлықтай өзгеруінен туындаған тауар бағасының, сондай-ақ тауар бағасының белгіленуіне әсер ететін тарифтердің азаюы немесе артуы салдарынан, қазақстандық өндірушімен жасалған тауарды жеткізуге арналған шарт сомасын азайту немесе арттыру бөлігінде;
8) табиғи монополия субъектілерімен немесе мемлекеттік монополия субъектілерімен олардың қызметінің негізгі нысанасы бойынша;
9) лизингтік төлемдер, сыйақы жарнасы мөлшерінің өзгеруіне, шарт сомасының индекстелуіне байланысты қаржылық лизинг шартының сомасын өзгерту бөлігінде;
10) бір қаржылық жылдан артық мерзімге жасалған ТЖҚ сатып алу туралы шарт бағасын тиісті кезеңге белгіленген инфляция деңгейін ескере отырып, өзгерту бөлігінде;
11) ТЖҚ сатып алу туралы шарт бағасын қалыптастыру тәртібін қолданған жағдайда ТЖҚ сатып алу туралы шарт бағасын өзгерту бөлігінде;
12) сатып алынатын ТЖҚ көлемінде қажеттілікті, сондай-ақ тауар бірлігі, жұмыстар (қызметтер) орындау (көрсету) бағасын азайтуға байланысты шарт бағасын азайту бөлігінде.
Сатып алынатын ТЖҚ көлемінде қажеттілікті азайтуға байланысты шарт бағасын азайту бөлігінде ТЖҚ сатып алу туралы жасалған шартқа өзгерістер енгізу кезінде ағымдағы қаржы жылында осындай ТЖҚ сатып алуға жол берілмейді;
13) мемлекеттік реттеуге жататын бағалар (тарифтер) өзгерген жағдайда ТЖҚ сатып алу туралы шарт бағасының өзгеруі бөлігінде.
Ескерту. 122-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 31.01.2022 № 45 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
123. ТЖҚ сатып алу туралы шарт мынадай жағдайларды қоспағанда, бір қаржы жылынан аспайтын мерзімге жасалады:
1) жұмыстарды жобалау-сметалық құжаттамада көзделген, аяқталу мерзімі келесі (кейінгі) қаржы жылындағы (жылдарындағы) мерзіммен сатып алу;

2) приобретения активов и других товаров, длительность технологического срока изготовления которых обуславливает их поставку в следующем (последующие) финансовом году (годы);
3) приобретения ТРУ, срок выполнения (оказания, поставки) которых в связи с длительностью исполнения обусловлен в следующем (последующем) финансовом году (годы), установленном в рабочей программе;
4) приобретения ТРУ, предусмотренных среднесрочной программой закупа ТРУ.
123-1. В течении пяти рабочих дней со дня заключения договора о приобретении ТРУ, заказчик размещает электронную копию договора о приобретении ТРУ в закрытой части реестра. В случае, если заказчик использует для проведения закупок систему, электронная копия договора о приобретении ТРУ размещается заказчиком в системе и реестре.
Для передачи информации о заключенном договоре на приобретение ТРУ в интернет-портал "Единое окно закупок", заказчик в течении пяти рабочих дней со дня заключения договора представляет информацию о заключенном договоре путем заполнения формы, размещенной в реестре. Заполненная форма подписывается электронной цифровой подписью заказчика и размещается в закрытой части реестра лицом заказчика, уполномоченным на формирование и размещение информации в реестре (системе).
В случае внесения изменений, дополнений в договор о приобретении ТРУ и (или) досрочного расторжения договора о приобретении ТРУ заказчик в течении пяти рабочих дней со дня наступления указанных событий размещает электронную копию дополнительного соглашения к заключенному договору на приобретение ТРУ (соглашения о расторжении договора на приобретение ТРУ) в закрытой части реестра. В случае, если заказчик использует для проведения закупок систему, электронная копия дополнительного соглашения к заключенному договору на приобретение ТРУ (соглашения о расторжении договора на приобретение ТРУ) размещается заказчиком в системе и реестре.
В случае изменения данных о заключенном договоре на приобретение ТРУ, указанных в ранее заполненной форме в реестре, заказчик в течении пяти рабочих дней со дня заключения дополнительного соглашения к договору на приобретение ТРУ (соглашения о расторжении договора на приобретение ТРУ) представляет актуальную информацию о заключенном договоре путем заполнения формы, размещенной в реестре. Заполненная форма подписывается электронной цифровой подписью заказчика и размещается в закрытой части реестра лицом заказчика, уполномоченным на формирование и размещение информации в реестре (системе).

2) дайындаудың технологиялық мерзімінің ұзақтығы олардың келесі (кейінгі) қаржы жылында (жылдарында) жеткізілуін негіздейтін активтерді және басқа тауарларды сатып алу;
3) орындаудың ұзақтығына байланысты орындау (көрсету, жеткізу) мерзімі жұмыс бағдарламасында белгіленген келесі (кейінгі) қаржы жылына (жылдарына) негізделген ТЖҚ сатып алу;
4) ТЖҚ сатып алудың орта мерзімді бағдарламасында көзделген ТЖҚ сатып алу.
123-1. Сатып алу туралы шарт жасалған күннен бастап бес жұмыс күні ішінде тапсырыс беруші сатып алу туралы шарттың электрондық көшірмесін тізілімнің жабық бөлігіне орналастырады. Тапсырыс беруші сатып алуды өткізу үшін жүйені пайдаланған жағдайда сатып алу туралы шарттың электрондық көшірмесін тапсырыс беруші жүйеде және тізілімде орналастырады.
ТЖҚ сатып алуға жасалған шарт туралы ақпаратты "Сатып алудың бірыңғай терезесі" интернет-порталына беру үшін тапсырыс беруші шарт жасалған күннен бастап бес жұмыс күні ішінде тізілімде орналастырылған нысанды толтыру арқылы жасалған шарт туралы ақпаратты ұсынады. Толтырылған нысанға тапсырыс берушінің электрондық цифрлық қолтаңбасы қойылады және тізілімде (жүйеде) ақпаратты қалыптастыруға және орналастыруға уәкілетті тапсырыс берушінің тұлғасы тізілімнің жабық бөлігіне орналастырады.
ТЖҚ сатып алу туралы шартқа өзгерістер, толықтырулар енгізілген және (немесе) сатып алу туралы шартты мерзімінен бұрын бұзған жағдайда тапсырыс беруші көрсетілген оқиғалар басталған күннен бастап бес жұмыс күні ішінде тізілімнің жабық бөлігінде жасалған ТЖҚ сатып алуға арналған шартқа қосымша келісімнің (ТЖҚ сатып алуға арналған шартты бұзу туралы келісімнің) электрондық көшірмесін орналастырады. Егер тапсырыс беруші сатып алуды өткізу үшін жүйені пайдаланған жағдайда, тапсырыс беруші ТЖҚ сатып алуға жасалған шартқа қосымша келісімнің (ТЖҚ сатып алуға арналған шартты бұзу туралы келісімнің) электрондық көшірмесін жүйеде және тізілімде орналастырады.
Тізілімде бұрын толтырылған нысанда көрсетілген ТЖҚ сатып алуға жасалған шарт туралы деректер өзгерген жағдайда, тапсырыс беруші ТЖҚ сатып алуға арналған шартқа қосымша келісім (ТЖҚ-ны сатып алуға арналған шартты бұзу туралы келісім) жасалған күннен бастап бес жұмыс күні ішінде тізілімде орналастырылған нысанды толтыру арқылы жасалған шарт туралы өзекті ақпаратты ұсынады. Толтырылған нысанға тапсырыс берушінің электрондық цифрлық қолтаңбасы қойылады және тізілімде (жүйеде) ақпаратты қалыптастыруға және орналастыруға уәкілетті тапсырыс берушінің тұлғасы тізілімнің жабық бөлігіне орналастырады.

Сноска. Правила дополнены пунктом 123-1 в соответствии с приказом Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 31.01.2022 № 45 (вводится в действие с 01.07.2022).
124. Договор о приобретении ТРУ считается исполненным при условии полного выполнения заказчиком и поставщиком принятых обязательств по указанному договору.
125. Не допускается передача права требования исполнения обязательств по договору (уступка требования), а также исполнение обязательств по договору третьими лицами, за исключением финансовых обязательств и (или) перехода прав и обязанностей в порядке правопреемства при реорганизации юридических лиц.
Приложение 1
к Правилам приобретения
недропользователями и их
подрядчиками товаров,
работ и услуг, используемых
при проведении операций
по добыче твердых
полезных ископаемых
Перечень ТРУ, используемых при проведении операций по добыче твердых полезных ископаемых
Сноска. Приложение 1 - в редакции приказа Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 31.01.2022 № 45 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Без применения норм подпунктов 1), 2), 3) и 5) пункта 1 статьи 213 Кодекса приобретается:
1) услуга, оказываемая физическими лицами по трудовым договорам либо физическими лицами, не являющимися субъектами предпринимательской деятельности, по договорам возмездного оказания услуг;
2) внесение членских взносов (вкладов), в том числе в уставный капитал юридических лиц;
3) пакеты акций (доли участия) в уставном капитале юридических лиц;
4) финансовая услуга, связанная с проведением банковских операций, осуществляемых Национальным Банком Республики Казахстан, банками и организациями, осуществляющими отдельные виды банковских операций на основании лицензий, полученных в соответствии с законодательством Республики Казахстан, в том числе связанных с получением банковских выписок;
5) коммунальные услуги;
6) услуг, связанных с осуществлением командировочных расходов;
7) ТРУ, связанных с представительскими расходами;
8) услуга государственных учреждений, если иное не установлено для них законами Республики Казахстан;
9) оплата сборов, других расходов, связанных с разрешением споров в судах, арбитражах и третейских судах;
10) услуга по подготовке, переподготовке и повышению квалификации работников;
11) услуга по доверительному управлению имуществом;
12) недвижимое имущество, а также услуга по аренде недвижимого имущества;
13) ТРУ, относящихся к сферам естественных монополий, а также услуга энергоснабжения или купли-продажи электрической энергии;

Ескерту. Қағида 123-1-тармақпен толықтырылды – ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 31.01.2022 № 45 (01.07.2022 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
124. ТЖҚ сатып алу туралы шарт тапсырыс беруші мен жеткізуші көрсетілген шарт бойынша қабылдаған міндеттемелерді толық орындаған жағдайда орындалды деп есептеледі.
125. Заңды тұлғалар қайта құрылған кезінде қаржылық міндеттемелерді және (немесе) құқықтар мен міндеттердің құқықтық мирасқорлық тәртібімен берілуін қоспағанда, шарт бойынша міндеттемелерді орындауды талап ету құқығы, сондай-ақ үшінші тұлғалардың шарт бойынша міндеттемелерді орындау (талаптан қайту) құқығы берілмейді.
Жер қойнауын
пайдаланушылар мен олардың
мердігерлерінің пайдалы қатты
қазбаларды өндіру жөнінде
операциялар жүргізу кезінде
пайдаланатын тауарларды,
жұмыстар мен көрсетілетін
қызметтерді сатып алу
қағидаларына
1-қосымша
Қатты пайдалы қазбаларды өндіру жөнінде операцияларды жүргізу кезінде пайдаланылатын ТЖҚ тізбесі
Ескерту. 1-қосымша жаңа редакцияда – ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 31.01.2022 № 45 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Кодекстің 213-бабы 1-тармағының 1), 2), 3) және 5) тармақшаларының нормаларын қолданбай мыналар сатып алынады:
1) еңбек шарттары бойынша жеке тұлғалар немесе кәсіпкерлік қызмет субъектілері болып табылмайтын жеке тұлғалар өтеулі қызмет көрсету шарттары бойынша көрсететін қызмет;
2) мүшелік жарналарды (салымдарды) енгізу, оның ішінде заңды тұлғалардың жарғылық капиталына;
3) заңды тұлғалардың жарғылық капиталындағы акциялардың пакеттері (қатысу үлестері);
4) Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі, банктер және Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес алынған лицензиялардың негізінде банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдар жүзеге асыратын банк операцияларын жүргізумен байланысты, оның ішінде банктің үзінді көшірмелерін алумен байланысты қаржы қызметтері;
5) коммуналдық қызметтер;
6) іссапар шығындарын жүзеге асыруға байланысты қызметтер;
7) өкілдік шығындармен байланысты ТЖҚ;
8) егер Қазақстан Республикасының заңдарында олар үшін өзгеше белгіленбесе, мемлекеттік мекемелердің қызметі;
9) соттардағы, төреліктердегі және аралық соттардағы дауларды шешумен байланысты алымдарды, басқа шығыстарды төлеу;
10) қызметкерлерді даярлау, қайта даярлау және біліктілігін арттыру жөніндегі қызмет;
11) мүлікті сенімгерлікпен басқару қызметі:
12) жылжымайтын мүлік, сондай-ақ, жылжымайтын мүлікті жалға алу қызметі;
13) табиғи монополия саласына жататын ТЖҚ, сондай-ақ, энергиямен жабдықтау немесе электр энергиясын сатып алу-сату қызметі;

14) ТРУ, производимые и реализуемые субъектами государственной монополии;
15) медицинские услуги;
16) ТРУ согласно перечню отдельных видов ТРУ, закупаемых у общественных объединений инвалидов Республики Казахстан и (или) организаций, созданных общественными объединениями инвалидов Республики Казахстан, производящих и (или) поставляющих товары, выполняющих работы, оказывающих услуги, определенному Правительством Республики Казахстан;
17) материалы выставок, семинаров, конференций, совещаний, форумов, симпозиумов, тренингов, а также оплачивается участие в указанных мероприятиях;
18) периодические печатные издания на бумажном и (или) электронном носителях, услуга по размещению информации в средствах массовой информации, а также услуга по представлению информации, размещенной на интернет-ресурсах, озвученных книгах, изданных на различных магнитных носителях, книгах, изданных рельефно-точечным шрифтом;
19) услуга, связанная с организацией отдыха, лечением работников недропользователя, их детей, пенсионеров, состоящих на учете недропользователя (включая транспортировку и сопровождение до мест отдыха, лечения);
20) услуга рейтинговых агентств, финансовая услуга;
21) услуга специализированных библиотек;
22) имущество (активы), реализуемое на торгах (аукционах) в соответствии с гражданским законодательством Республики Казахстан;
23) услуга пользования системой электронного закупа, работа которой синхронизирована с работой реестра;
24) продукты питания и (или) услуг по организации питания;
25) ТРУ, направленных на исполнение недропользователем лицензионных (контрактных) обязательств по финансированию обучения казахстанских кадров;
26) лекарственные средства и медицинские изделия (за исключением медицинских аппаратов, приборов и оборудования);
27) услуги юридической помощи, нотариальные услуги;
28) услуга телефонной и сотовой связи, доступа в интернет;
29) запасные части (комплектующие) к определенной модели, типу, группе оборудования или транспортного средства, а также к узлам и агрегатам, установленным на этом оборудовании или транспортном средстве, у производителей либо у лиц, находящихся с этими производителями в торгово-посреднических отношениях, если такие запасные части (комплектующие) невозможно приобрести у других субъектов;
30) услуга авторского надзора;
31) ТРУ, годовой объем которых в стоимостном выражении не превышает пятисоткратный размер МРП, установленного на соответствующий финансовый год;

14) мемлекеттік монополия субъектілерімен өндірілетін және сатылатын ТЖҚ;
15) медициналық қызметтер;
16) Қазақстан Республикасының Үкіметімен анықталған тауарларды өндіретін және (немесе) беретін, жұмыстарды орындайтын, қызметтер көрсететін Қазақстан Республикасы мүгедектерінің қоғамдық бірлестіктерінен және (немесе) Қазақстан Республикасы мүгедектерінің қоғамдық бірлестіктері құрған ұйымдардан сатып алынатын жекелеген ТЖҚ түрлерінің тізбесіне сәйкес ТЖҚ;
17) көрмелердің, семинарлардың, конференциялардың, кеңестердің, форумдардың, симпозиумдардың, тренингтердің материалдары, сондай-ақ көрсетілген іс-шараларға қатысқаны үшін ақы төлеу;
18) қағаздағы және (немесе) электрондық жеткізгіштердегі мерзімді баспасөз басылымдары, ақпаратты бұқаралық ақпарат құралдарында орналастыру жөніндегі қызмет, сондай-ақ интернет-ресурстарда, дыбыстандырылған кітаптарда шығарылған, әр түрлі магниттік жеткізгіштерде, рельефтік-нүктелік шрифтімен басылған кітаптарда орналастырылған ақпаратты ұсыну жөніндегі қызмет;
19) жер қойнауын пайдаланушы қызметкерлерінің, олардың балаларының, зейнеткерлерінің, жер қойнауын пайдаланушының есебінде тұрғандардың демалысын, емделуін ұйымдастырумен байланысты қызмет (демалу, емделу орындарына дейін тасымалдауды және алып жүруді қоса);
20) рейтингтік агенттіктердің қызметі, қаржы қызметі;
21) мамандырылған кітапханалардың қызметі;
22) Қазақстан Республикасының азаматтық заңнамасына сәйкес сауда-саттықта (аукциондарда) сатылатын мүлік (активтер);
23) Тізілім жұмысымен синхрондалған электрондық сатып алу жүйесін пайдалану қызметі;
24) азық-түлік және (немесе) тамақтандыруды ұйымдастыру қызметі;
25) білім беру саласындағы қазақстандық кадрларды оқытуды қаржыландыру бойынша жер қойнауын пайдаланушылардың лицензиялық (келісімшарттық) міндеттемелерді орындауына бағытталған ТЖҚ;
26) дәрілік заттар және медициналық мақсаттағы бұйымдар (медициналық аппараттарды, құралдар мен жабдықтарды қоспағанда).
27) заң көмекгі қызметтері, нотариалдық қызметтер;
28) телефон және ұялы байланыс, интернетке қосылу қызметі;
29) жабдықтың немесе көлік құралының белгілі бір моделіне, типіне, тобына, сондай-ақ, осы жабдықта немесе көлік құралында орнатылған тораптар мен агрегаттарға қосалқы бөлшектерді (жиынтықтауыш құралдар), егер мұндай қосалқы бөлшектерді (жиынтықтауыштарды) басқа субъектілерден сатып алу мүмкін болмаса, оларды өндірушілерден немесе осы өндірушілермен сауда-делдалдық қатынастағы тұлғалардан сатып алу;
30) авторлық қадағалау қызметі;
31) жылдық көлемі құндық тұлғада тиісті қаржы жылына белгіленген бес жүз еселік айлық есептік көрсеткіштен аспайтын ТЖҚ;

32) канцелярские товары, включающие изделия и принадлежности, используемые для переписки и оформления бумажной документации;
33) товары хозяйственно-бытового назначения, необходимые для содержания помещений в чистоте, стирки белья, приготовления пищи;
34) право ограниченного целевого пользования чужим земельным участком (сервитут);
35) электрическая энергия на балансирующем рынке;
36) приобретение возмездных услуг оператора в случае его привлечения недропользователем в соответствии с главой 6 Кодекса;
37) услуга физического или юридического лица на осуществление от имени недропользователя (подрядчика) приобретения ТРУ, используемых при проведении операций по добыче твердых полезных ископаемых в соответствии с настоящими Правилами;
38) получение займа на условиях платности и возвратности от юридических и физических лиц, не являющихся банками и организациями, осуществляющие отдельные виды банковских операций на основании лицензий, полученных в соответствии с законодательством Республики Казахстан;
39) товары, или работы, или услуги подрядчиками, годовая выделенная сумма которых не превышает сто тысячекратный размер МРП;
40) услуга по предоставлению имущества в лизинг;
41) товар у недропользователя по цене, не превышающей цену, по которой соответствующий товар был приобретен.
Расшифровка аббревиатур:
Кодекс – Кодекс Республики Казахстан "О недрах и недропользовании";
ТРУ – товары, работы и услуги;
МРП – месячный расчетный показатель.
Приложение 2
к Правилам приобретения
недропользователями и их
подрядчиками товаров,
работ и услуг, используемых
при проведении операций
по добыче твердых
полезных ископаемых
Форма
Сведения о наличии и количестве работников
Сноска. Приложение 2 - в редакции приказа Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 31.01.2022 № 45 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
№ п/п
Фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Должность
Стаж работы в сфере выполнения работ, оказания услуг, приобретаемых на данном открытом конкурсе
Квалификация или специальность по диплому, свидетельству и другим документам об образовании
Номер документа, удостоверяющего личность
Номер трудового договора
Гражданство
1
2
3
4
5
6
7
8
Подпись потенциального поставщика.
Место печати (при наличии)
Приложение 3
к Правилам приобретения
недропользователями и их
подрядчиками товаров,
работ и услуг, используемых
при проведении операций
по добыче твердых
полезных ископаемых
Форма
ПРОТОКОЛ № _____
рассмотрения конкурсных заявок, представленных потенциальными поставщиками
для участия в открытом конкурсе/открытом конкурсе на понижение
(электронные торги) по приобретению ТРУ (название открытого конкурса)
__________________________________________________
(Дата и время проведения)

32) орынжайларды тазалықта ұстау, кір жуу, тамақ дайындау үшін қажетті шаруашылық-тұрмыстық мақсаттағы тауарлар;
33) тапсырыс берушінің шаруашылық қажеттіліктерін қанағаттандыру үшін қажетті шаруашылық-тұрмыстық мақсаттағы тауарлар (бөлмелерді тазалықта ұстау, кір жуу, тамақ дайындау және бөлмелерді шағын жөндеу);
34) бөтен жер учаскесін шектеулі түрде мақсатты пайдалану құқығы (сервитут).
35) теңгеруші нарықтағы электр энергиясы;
36) Кодекстің 6-бабына сәйкес жер қойнауын пайдланушы операторды тартқан жағдайда, оның ақылы қызметтерін сатып алу;
37) осы Қағидаларға сәйкес қатты пайдалы қазбаларды өндіру жөніндегі операцияларды жүргізу кезінде жер қойнауын пайдаланушының (мердігердің) атынан ТЖҚ сатып алуды жүзеге асыру бойынша жеке немесе заңды тұлғаның қызметі;
38) банктер немесе ұйымдар болып табылмайтын, Қазақстан Респуликасының заңнамасына сәйкес алынған лицензиялардың негізінде банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын заңды және жеке тұлғалардан ақылылық және қайтарымдылық шарттарымен қарыз алу;
39) жылдық бөлінген сомасы жүз мың еселік АЕК аспайтын мердігерлердің тауарлары немесе жұмыстары немесе қызметтері;
40) мүлікті лизингке беру бойынша қызмет;
41) жер қойнауын пайдаланушыда тиісті тауардың сатып алынған бағасынан аспайтын бағадағы тауар.
Аббревиатуралардың толық жазылуы:
Кодекс – "Жер қойнауы және жер қойнауын пайдалану туралы" Қазақстан Республикасының Кодексі;
ТЖҚ – тауарлар, жұмыстар және көрсетілетін қызметтер;
АЕК – айлық есептік көрсеткіш.
Жер қойнауын пайдаланушылар
мен олардың мердігерлерінің
пайдалы қатты қазбаларды
өндіру жөнінде операциялар
жүргізу кезінде пайдаланатын
тауарларды, жұмыстар мен
көрсетілетін қызметтерді сатып
алу қағидаларына
2-қосымша
Нысан
Қызметкерлердің саны туралы мәліметтер
Ескерту. 2-қосымша жаңа редакцияда – ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 31.01.2022 № 45 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
№ р/с
Тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда)
Лауазымы
Осы ашық конкурста сатып алынатын жұмыстарды орындау, қызметтерді көрсету саласындағы жұмыс тәжірибесі
Дипломы, куәлігі және білім туралы басқа да құжат бойынша біліктілігі немесе мамандығы
Жеке басын куәландыратын құжаттың нөмірі
Еңбек шартының нөмірі
Азамат
тығы
1
2
3
4
5
6
7
8
Әлеуетті жеткізушінің қолы.
Мөр орны (бар болса)
Жер қойнауын пайдаланушылар
мен олардың мердігерлерінің
пайдалы қатты қазбаларды
өндіру жөнінде операциялар
жүргізу кезінде пайдаланатын
тауарларды, жұмыстар мен
көрсетілетін қызметтерді
сатып алу қағидаларына
3-қосымша
Нысан
ТЖҚ сатып алу жөніндегі (ашық конкурстың атауы) ашық конкурсқа/бағаны төмендетуге бағытталған ашық конкурсқа (электрондық сауда-саттық) қатысу үшін әлеуетті жеткізушілермен ұсынылған конкурстық өтінімдерді қараудың ХАТТАМАСЫ_________________________(Өткізу күні мен уақыты)

Сноска. Приложение 3 - в редакции приказа Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 31.01.2022 № 45 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Наименование заказчика __________________________________________________
2. Местонахождение заказчика _______________________________________________
3. Конкурсная комиссия в составе:
Председатель конкурсной комиссии:
__________________________________________________________________________
(Фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Члены конкурсной комиссии:
__________________________________________________________________________
(Фамилия, имя, отчество (при его наличии)
__________________________________________________________________________
(Фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Секретарь конкурсной комиссии
__________________________________________________________________________
(Фамилия, имя, отчество (при его наличии)
произвела процедуру вскрытия конкурсных заявок.

Ескерту. 3-қосымша жаңа редакцияда – ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 31.01.2022 № 45 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. Тапсырыс берушінің атауы _________________________________________
2. Тапсырыс берушінің орналасқан жері ________________________________
3. Конкурстық комиссия құрамы:
Конкурстық комиссия төрағасы: _______________________________________
(Тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда)
Конкурстық комиссия мүшелері: _______________________________________
(Тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда)
____________________________________________________________________
(Тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда)
Конкурстық комиссия хатшысы ________________________________________
(Тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда)) конкурстық өтінімдерді қарау рәсімін өткізді.

10. Признать участниками открытого конкурса следующих потенциальных поставщиков:
Номер лота
Наименование лота
Наименование (фамилия, имя, отчество (при его наличии) - для физических лиц) потенциального поставщика
Применение условного уменьшения цены
1
2
3
4
11. Срок представления конкурсных ценовых предложений (при приобретении ТРУ способом открытого конкурса на понижение (электронные торги):
12. ЭЦП заказчика либо уполномоченным им лица.
Расшифровка аббревиатур:
ТРУ – товары, работы и услуги;
ЭЦП – электронная цифровая подпись.
Приложение 4
к Правилам приобретения
недропользователями и их
подрядчиками товаров,
работ и услуг, используемых
при проведении операций
по добыче твердых
полезных ископаемых
Форма
ПРОТОКОЛ № _____
подведения итогов открытого конкурса по приобретению ТРУ
(название открытого конкурса) __________________________
(Дата и время проведения)
Сноска. Приложение 4 - в редакции приказа Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 31.01.2022 № 45 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Наименование заказчика
____________________________________________________________
2. Местонахождение заказчика
____________________________________________________________
3. Конкурсная комиссия в составе:
Председатель конкурсной комиссии:
____________________________________________________________
(Фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Члены конкурсной комиссии:
____________________________________________________________
(Фамилия, имя, отчество (при его наличии)
_____________________________________________________________
(Фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Секретарь конкурсной комиссии
_____________________________________________________________
(Фамилия, имя, отчество (при его наличии)
провела процедуру определения победителя открытого конкурса по закупке:

10. Мына әлеуетті жеткізушілер ашық конкурс қатысушылары болып танылсын:
Лот нөмірі
Лот атауы
Әлеуетті жеткізушінің атауы (тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда) – жеке тұлғалар үшін)
Бағаны шартты азайтуды қолдану
1
2
3
4
11. Бағаны төмендетуге бағытталған ашық конкурс (электрондық сауда-саттық) тәсілімен ТЖҚ сатып алу кезінде конкурстық баға ұсыныстарын ұсыну мерзімі: 12. Тапсырыс берушінің немесе ол уәкілеттік берген тұлғаның ЭЦҚ. Аббревиатуралардың мағынасын ашу: ТЖҚ – тауарлар, жұмыстар және қызметтер; ЭЦҚ – электрондық цифрлық қолтаңба.
Жер қойнауын пайдаланушылар
мен олардың мердігерлерінің
пайдалы қатты қазбаларды
өндіру жөнінде операциялар
жүргізу кезінде пайдаланатын
тауарларды, жұмыстар мен
көрсетілетін қызметтерді
сатып алу қағидаларына
4-қосымша
Нысан
ТЖҚ сатып алу бойынша ашық конкурстың (ашық конкурс атауы) қорытындысын шығарудың № ____ ХАТТАМАСЫ__________________________(Өткізу күні мен уақыты)
Ескерту. 4-қосымша жаңа редакцияда – ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 31.01.2022 № 45 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. Тапсырыс берушінің атауы ___________________________________________
2. Тапсырыс берушінің орналасқан жері __________________________________
3. Конкурстық комиссияның құрамы:
Конкурстық комиссия төрағасы: _________________________________________
(Тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда)
Конкурстық комиссия мүшелері: _________________________________________
(Тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда)
______________________________________________________________________
(Тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда)
Конкурстық комиссия хатшысы __________________________________________
(Тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда)
мыналарды сатып алу бойынша ашық конкурс жеңімпазын айқындау рәсімін өткізді:

4. Предмет открытого конкурса:
Номер и наименование лота:
Предмет закупки
Описание ТРУ
Единица измерения
Количество приобретаемых ТРУ
Перечень документов, запрашиваемых для прохождения процедуры сверки, представленных в составе конкурсной заявки, подлинники или нотариально засвидетельствованные копии которых необходимо предоставить потенциальному поставщику, определенному победителем
1
2
3
4
5
5. Номера лицензии (контрактов) на недропользование, в рамках которых осуществляется закуп:
Номер и наименование лота:
Лицензия (контракт) № ____________ от _______________.
6. Участники открытого конкурса:
Номер и наименование лота:
№ п/п
Наименование (фамилия, имя, отчество (при его наличии) - для физических лиц) участника открытого конкурса
Адрес местонахождения и КАТО
Дата и время представления конкурсной заявки
1
2
3
4
7. Конкурсные ценовые предложения следующих участников открытого конкурса отклонены: Номер и наименование лота:
№ п/п
Наименование (фамилия, имя, отчество (при его наличии) - для физических лиц) участника конкурса
Цена конкурсного ценового предложения
Причина отклонения конкурсного ценового предложения
Примечание
1
2
3
4
5
8. Цены не отклоненных конкурсных ценовых предложений участников открытого конкурса с учетом применения критерия условного уменьшения цены:
Номер и наименование лота:
Сумма, выделенная для закупа __________________ тенге.
№ п/п
Наименование (фамилия, имя, отчество (при его наличии) - для физических лиц) участника конкурса
Стоимость в тенге без учета НДС
Условная цена в тенге без учета НДС
Обязательства по казахстанскому содержанию в процентах (от 0 до 100)
1
2
3
4
5
9. 1) Признать победителем открытого конкурса
Номер и наименование лота:
№ п/п
Наименование (фамилия, имя, отчество (при его наличии) - для физических лиц)
Адрес местонахождения и КАТО
Предложенная цена без учета НДС
Обязательства по казахстанскому содержанию в процентах (от 0 до 100)
1
2
3
4
5

4. Ашық конкурс нысанасы: Лот нөмірі мен атауы:
Сатып алу мәні
ТЖҚ сипаттау
Өлшем бірлігі
Сатып алынатын ТЖҚ көлемі
Жеңімпазбен анықталған әлеуетті жеткізушіге ұсынылуы тиіс конкурстық өтінім құрамында ұсынылған, салыстырып тексеру рәсімінен өту үшін сұратылған құжаттардың тізбесі, түпнұсқалар немесе нотариус куәландырған көшірмелер
1
2
3
4
5
5. Олардың шеңберінде сатып алу жүзеге асырылатын жер қойнауын пайдалануға арналған лицензиялар (келісімшарттар) нөмірлері:
Лот нөмірі мен атауы: _______________ № ____________ лицензия (келісімшарт).
6. Ашық конкурстың қатысушылары:
Лот нөмірі мен атауы:
№ р/с
Ашық конкурсқа қатысушының атауы (тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда) – жеке тұлғалар үшін)
Орналасқан мекенжайы және ӘАОЖ
Конкурстық өтінімді ұсыну күні мен уақыты
1
2
3
4
7. Ашық конкурсқа мына қатысушылардың конкурстық баға ұсыныстары қабылданбады: Лот нөмірі мен атауы:
№ р/с
Конкурсқа қатысушының атауы (тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда) - жеке тұлғалар үшін)
Конкурстық баға ұсынысының құны
Конкурстық баға ұсынысын қабылдамау себебі
Ескерту
1
2
3
4
5
8. Бағаны шартты түрде азайтуды қолдануды ескере отырып ашық конкурсқа қатысушылардың қабылданған конкурстық баға ұсыныстарының бағалары: Лот нөмірі мен атауы: Сатып алуға бөлінген сома __________________________ теңге.
№ р/с
Конкурс қатысушысының атауы (тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда) - жеке тұлғалар үшін)
ҚҚС есепке алусыз құны, теңгеде
ҚҚС есепке алмағанда, шартты бағасы, теңгеде
Қазақстандық қамту бойынша пайыз түріндегі міндеттемелер (0-ден 100-ге дейін)
1
2
3
4
5
9. 1) Ашық конкурстың жеңімпазы деп танылсын. Лот нөмірі мен атауы:
№ р/с
Атауы (тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда) - жеке тұлғалар үшін)
Орналасқан мекенжайы және ӘАОЖ
ҚҚС есепке алмаған
да, ұсыныл
ған баға
Қазақстандық қамту бойынша пайыз түріндегі міндеттемелер (0-ден 100-ге дейін)
1
2
3
4
5

2) Признать открытый конкурс несостоявшимся (указать соответствующую причину):
10. Информация о втором потенциальном поставщике, чье ценовое предложение является наиболее предпочтительным после конкурсного ценового предложения победителя
№ п/п
Наименование (фамилия, имя, отчество (при его наличии) - для физических лиц)
Адрес местонахождения и КАТО
Предложенная цена без учета НДС
Обязательства по казахстанскому содержанию в процентах (от 0 до 100)
1
2
3
4
5

2) Ашық конкурс өтпеді деп танылсын (тиісті себебін көрсету): 10. Конкурстық баға ұсыныстары жеңімпаздың конкурстық баға ұсынысынан кейін барынша басым болып табылатын екінші әлеуетті жеткізуші туралы ақпарат
№ р/с
Атауы (жеке тұлғалар үшін - тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда))
Орналасқан мекенжайы және ӘАОЖ
ҚҚС есепке алмағанда, ұсынылған баға
Қазақстандық қамту бойынша пайыз түріндегі міндеттемелер (0-ден 100-ге дейін)
1
2
3
4
5

11. Код закупки: _____________.
Адрес интернет-ресурса реестра: ______________.
12. Номера лицензии (контрактов) на недропользование, в рамках которых осуществляется закуп.
13. ЭЦП заказчика либо уполномоченным им лица.
Расшифровка аббревиатур:
ТРУ – товары, работы и услуги;
КАТО – классификатор административно-территориальных объектов;
НДС – налог на добавленную стоимость;
ЭЦП – электронная цифровая подпись.
Приложение 5
к Правилам приобретения
недропользователями
и их подрядчиками товаров,
работ и услуг, используемых при проведении операций по
добыче твердых полезных
ископаемых
Форма
Протокол подведения итогов приобретения ТРУ способом из одного источника
(название закупа)
1. Наименование заказчика
_________________________________________________________________
2. Местонахождение заказчика
_________________________________________________________________

11. Сатып алу коды: _____________.
Тізілімнің интернет-ресурсының адресі: ______________.
12. Сатып алу жүзеге асырылатын жер қойнауын пайдалануға арналған лицензиялар (келісімшарттар) нөмірлері.
13. Тапсырыс берушінің немесе ол уәкілеттік берген тұлғаның ЭЦҚ.
Аббревиатуралардың мағынасын ашу:
ТЖҚ – тауарлар, жұмыстар және қызметтер;
ӘАОЖ – әкімшілік-аумақтық объектілер жіктеуіші;
ҚҚС – қосымша құн салығы;
ЭЦҚ – электрондық цифрлық қолтаңба.
Жер қойнауын
пайдаланушылардың және
олардың мердігерлерінің қатты
пайдалы қазбаларды өндіру
жөніндегі операцияларды
жүргізу кезінде тауарларды,
жұмыстар мен көрсетілетін
қызметтерді сатып алу
қағидаларына
5-қосымша
Нысан
Бір көзден алу тәсілімен сатып алу (сатып алу атауы) қорытындыларын шығару хаттамасы
1. Тапсырыс берушінің атауы
_________________________________________________________________
2. Тапсырыс берушінің орналасқан орны
_________________________________________________________________

3. Основание для закупа способом из одного источника:
4. Предмет приобретения ТРУ способом из одного источника:
Номер и наименование лота
Сумма, выделенная для закупа, без учета НДС: _________ тенге.
Предмет закупки
Описание ТРУ
Единица измерения
Количество приобретаемых ТРУ
1
2
3
4
5. Номера лицензии (контрактов) на недропользование, в рамках которых
осуществляется закуп:
Номер и наименование лота:
Лицензия (контракт) № ____________ от _______________.

3. Бір көзден алу тәсілімен сатып алу негіздемесі:
_________________________________________________________________
4. Бір көзден алу тәсілімен сатып алу негіздемесі:
Лот нөмірі және атауы:
ҚҚС-ны есепке алмағанда, сатып алу үшін бөлінген сома: ________ теңге.
Сатып алу нысанасы
ТЖҚ сипаттамасы
Өлшем бірлігі
Сатып алынатын ТЖҚ көлемі
1
2
3
4
5. Олардың шеңберінде сатып алу жүзеге асырылатын жер қойнауын пайдалануға арналған лицензиялар (келісімшарттар) нөмірлері:
Лот нөмірі және атауы:
_______________ № ____________ лицензия (келісімшарт).

4. Предмет приобретения ТРУ способом открытого конкурса на понижение
(электронные торги):
Номер и наименование лота
Сумма, выделенная для закупа, без учета НДС: __________ тенге.
Предмет закупки
Описание ТРУ
Единица измерения
Количество приобретаемых ТРУ
Перечень документов, запрашиваемых для прохождения процедуры сверки, представленных в составе конкурсной заявки, подлинники или нотариально засвидетельствованные копии которых необходимо предоставить потенциальному поставщику, определенному победителем
1
2
3
4
5
5. Номера лицензии (контрактов) на недропользование, в рамках которых осуществляется закуп:
Лицензия (контракт) № ____________ от _______________.
6. Конкурсные ценовые предложения представлены следующими участниками
приобретения ТРУ способом открытого конкурса на понижение (электронные торги):
Номер лота
Наименование лота
Наименование (фамилия, имя, отчество (при его наличии) - для физических лиц) участника закупа
Адрес местонахождения и КАТО
Дата и время представления конкурсного ценового предложения
1
2
3
4
5
7. Цены конкурсных ценовых предложений участников приобретения ТРУ способом открытого конкурса на понижение (электронные торги):
Номер и наименование лота
№ п/п
Наименование (фамилия, имя, отчество (при его наличии) - для физических лиц) участника закупа
Стоимость в тенге без учета НДС
Условная цена в тенге без учета НДС

4. Бағаны төмендетуге бағытталған ашық конкурс (электрондық сауда-саттық) тәсілімен ТЖҚ сатып алу нысанасы:
Лот нөмірі мен атауы ҚҚС есепке алмағанда, сатып алуға бөлінген сома:____ теңге.
Сатып алудың нысанасы
ТЖҚ сипаттамасы
Өлшем бірлігі
Сатып алынатын ТЖҚ көлемі
Жеңімпазбен анықталған әлеуетті жеткізушіге ұсынылуы тиіс конкурстық өтінім құрамында ұсынылған, салыстырып тексеру рәсімінен өту үшін сұратылған құжаттардың тізбесі, түпнұсқалар немесе нотариус куәландырған көшірмелер
1
2
3
4
5
5. Оның шеңберінде сатып алу жүзеге асырылатын жер қойнауын пайдалануға арналған лицензиялар (келісімшарттар) нөмірлері: _______________ № ____________
лицензия (келісімшарт).
6. Конкурстық баға ұсыныстарын бағаны төмендетуге бағытталған ашық конкурс (электрондық сауда-саттық) тәсілімен ТЖҚ сатып алуға мына қатысушылар ұсынды:
Лот нөмірі
Лот атауы
Сатып алуға қатысушының атауы (тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда) - жеке тұлғалар үшін)
Орналасқан мекенжайы және ӘАОЖ
Конкурстық баға ұсынысын ұсынған күні мен уақыты
1
2
3
4
5
7. Бағаны төмендетуге бағытталған ашық конкурс (электрондық сауда-саттық) тәсілімен ТЖҚ сатып алуға қатысушылардың конкурстық баға ұсыныстарының бағалары: Лот нөмірі мен атауы
№ р/с
Сатып алуға қатысушының атауы (тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда) - жеке тұлғалар үшін)
ҚҚС есепке алмағанда құны, теңгеде
ҚҚС есепке алмағанда ұсынылған баға

Обязательства по казахстанскому содержанию в процентах (от 0 до 100)
1
2
3
4
5
8. Конкурсная комиссия оценила и сопоставила цены конкурсных ценовых предложений участников приобретения ТРУ способом открытого конкурса на понижение (электронные торги) и приняла решение (выбрать нужное):
1) признать победителем приобретения ТРУ способом открытого конкурса на понижение (электронные торги):
Номер и наименование лота
№ п/п
Наименование (фамилия, имя, отчество (при его наличии) - для физических лиц)
Адрес местонахождения и КАТО
Предложенная цена без учета НДС
Обязательства по казахстанскому содержанию в процентах (от 0 до 100)
1
2
3
4
5
Второй поставщик, конкурсное ценовое предложение которого является наиболее предпочтительным после конкурсного ценового предложения победителя:
Номер и наименование лота
№ п/п
Наименование (фамилия, имя, отчество (при его наличии) - для физических лиц)
Адрес местонахождения и КАТО
Предложенная цена без учета НДС
Обязательство по казахстанскому содержанию в процентах (от 0 до 100)
1
2
3
4
5

Қазақстандық қамту бойынша пайыз түріндегі міндеттемелер (0-ден 100-ге дейін)
1
2
3
4
5
8. Конкурстық комиссия бағаны төмендетуге бағытталған ашық конкурс (электрондық сауда-саттық) тәсілімен ТЖҚ сатып алуға қатысушылардың конкурстық баға ұсыныстарын бағалады және бағаларын салыстырды және мынадай шешім қабылдады (қажеттісін таңдау):
1) Бағаны төмендетуге бағытталған ашық конкурс (электрондық сауда-саттық) тәсілімен ТЖҚ сатып алу жеңімпазы болып танылсын: Лот нөмірі мен атауы
№ р/с
Атауы (жеке тұлғалар үшін тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда))
Орналасқан мекенжайы және ӘАОЖ
ҚҚС есепке алмағанда, ұсынылған баға
Қазақстандық қамту бойынша пайыз түріндегі міндеттемелер (0-ден 100-ге дейін)
1
2
3
4
5
Конкурстық баға ұсыныстары жеңімпаздың конкурстық баға ұсынысынан кейін неғұрлым басым болып табылатын екінші әлеуетті жеткізуші:
Лот нөмірі мен атауы
№ р/с
Атауы (жеке тұлғалар үшін тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда))
Орналасқан мекенжайы және ӘАОЖ
ҚҚС есепке алмағанда, ұсынылған баға
Қазақстандық қамту бойынша пайыз түріндегі міндеттемелер (0-ден 100-ге дейін)
1
2
3
4
5

2) признать приобретение ТРУ способом открытого конкурса на понижение (электронные торги) несостоявшимся (указать соответствующую причину)
Номер и наименование лота:
9. Код закупки: _____________.
Адрес интернет-ресурса реестра: _____________________________________.
10. ЭЦП заказчика либо уполномоченным им лица.
Расшифровка аббревиатур:
ТРУ – товары, работы и услуги;
КАТО – классификатор административно-территориальных объектов;
НДС – налог на добавленную стоимость;
ЭЦП – электронная цифровая подпись.
Приложение
к приказу Министра
по инвестициям и развитию
Республики Казахстан
от 21 мая 2018 года № 355
Перечень утративших силу некоторых приказов Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан
1. Приказ Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 30 января 2015 года № 96 "Об утверждении Правил приобретения товаров, работ и услуг при проведении операций по недропользованию посредством государственной информационной системы "Реестр товаров, работ и услуг, используемых при проведении операций по недропользованию, и их производителей" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 11123, опубликован 2 октября 2015 года в информационно-правовой системе "Әділет").
2. Пункт 2 перечня некоторых приказов Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан, в которые вносятся изменения и дополнения, утвержденного приказом Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 30 января 2016 года № 138 "О внесении изменений и дополнений в некоторые приказы Министерства по инвестициям и развитию Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 13629, опубликован 17 июня 2016 года в информационно-правовой системе "Әділет").
3. Приказ Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 28 марта 2017 года № 167 "О внесении изменений и дополнений в приказ Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 30 января 2015 года № 96 "Об утверждении Правил приобретения товаров, работ и услуг при проведении операций по недропользованию посредством государственной информационной системы "Реестр товаров, работ и услуг, используемых при проведении операций по недропользованию, и их производителей" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 15264, опубликован 1 августа 2017 года в эталонном контрольном банке нормативных правовых актов Республики Казахстан в электронном виде).

2) бағаны төмендетуге бағытталған ашық конкурс (электрондық сауда-саттық) тәсілімен ТЖҚ сатып алу өтпеді деп танылсын (тиісті себебін көрсету).
Лот нөмірі мен атауы:
9. Сатып алу коды: _____________.
Тізілімнің интернет-ресурсының адресі: ___________________________________.
10. Тапсырыс берушінің немесе ол уәкілеттік берген тұлғаның ЭЦҚ.
Аббревиатуралардың мағынасын ашу:
ТЖҚ – тауарлар, жұмыстар және қызметтер;
ӘАОЖ – әкімшілік-аумақтық объектілердің жіктеуіші;
ҚҚС – қосымша құн салығы;
ЭЦҚ – электрондық цифрлық қолтаңба.
Қазақстан Республикасы
Инвестициялар және даму
министрінің
2018 жылғы 21 мамырдағы
№ 355 бұйрығына
қосымша
Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің күші жойылған кейбір бұрықтарының тізбесі
1. "Жер қойнауын пайдалану жөніндегі операцияларды жүргізу кезінде пайдаланылатын тауарлардың, жұмыстар мен көрсетілетін қызметтердің және оларды өндірушілердің тізілімі" мемлекеттік ақпараттық жүйесі арқылы жер қойнауын пайдалану жөніндегі операцияларды жүргізу кезінде тауарларды, жұмыстар мен көрсетілетін қызметтерді сатып алу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің 2015 жылғы 30 қаңтардағы № 96 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11123 тіркелген, "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде 2015 жылғы 2 қарашада жарияланған).
2. "Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрлігінің кейбір бұйрықтарына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің 2016 жылғы 30 қаңтардағы № 138 бұйрығымен бекітілген Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрлігінің өзгерістер мен толықтырулар енгізілетін кейбір бұйрықтары тізбесінің 2-тармағы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 13629 тіркелген, "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде 2016 жылғы 7 маусымда жарияланған).
3. "Жер қойнауын пайдалану жөніндегі операцияларды жүргізу кезінде пайдаланылатын тауарлардың, жұмыстар мен көрсетілетін қызметтердің және оларды өндірушілердің тізілімі" мемлекеттік ақпараттық жүйесі арқылы жер қойнауын пайдалану жөніндегі операцияларды жүргізу кезінде тауарларды, жұмыстар мен көрсетілетін қызметтерді сатып алу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің 2015 жылғы 30 қаңтардағы № 96 бұйрығына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің 2017 жылғы 28 наурыздағы № 167 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 15264 тіркелген, Қазақстан Республикасы Нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкінде 2017 жылғы 1 тамызда жарияланған).