Об утверждении Правил отбора претендентов для участия в стипендиальных программах
Приказ Министра образования и науки Республики Казахстан от 8 октября 2018 года № 548. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 10 октября 2018 года № 17520.
В соответствии с подпунктом 24) статьи 5-3 Закона Республики Казахстан "Об образовании" и подпунктом 80) пункта 15 Положения о Министерстве науки и высшего образования Республики Казахстан, утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 19 августа 2022 года № 580 "О некоторых вопросах Министерства науки и высшего образования Республики Казахстан" ПРИКАЗЫВАЮ:
Сноска. Преамбула - в редакции приказа Министра науки и высшего образования РК от 18.09.2023 № 470 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
1. Утвердить прилагаемые Правила отбора претендентов для участия в стипендиальных программах.
2. Департаменту высшего и послевузовского образования Министерства образования и науки Республики Казахстан (Тойбаев А.Ж.) в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней со дня государственной регистрации настоящего приказа направление его копии в бумажном и электронном виде на казахском и русском языках в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Республиканский центр правовой информации" для официального опубликования и включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
3) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства образования и науки Республики Казахстан после его официального опубликования;
4) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа представление в Департамент юридической службы Министерства образования и науки Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1), 2), и 3) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на вице-министра образования и науки Республики Казахстан Аймагамбетова А.К.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр Е. Сагадиев
Утверждены приказом
Министра образования и науки
Республики Казахстан
от 8 октября 2018 года № 548
Правила отбора претендентов для участия в стипендиальных программах
Сноска. Правила - в редакции приказа Министра науки и высшего образования РК от 18.09.2023 № 470 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).

Cтипендиялық бағдарламаларға қатысу үшін үміткерлерді іріктеу қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2018 жылғы 8 қазандағы № 548 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2018 жылғы 10 қазанда № 17520 болып тіркелді.
"Білім туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 5-3-бабының 24) тармақшасына және "Қазақстан Республикасы Ғылым және жоғары білім министрлігінің кейбір мәселелері туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2022 жылғы 19 тамыздағы № 580 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасы Ғылым және жоғары білім министрлігі туралы ереженің 15-тармағының 80) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
Ескерту. Бұйрықтың кіріспесі жаңа редакцияда - ҚР Ғылым және жоғары білім министрінің 18.09.2023 № 470 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. Осы бұйрыққа қоса беріліп отырған Cтипендиялық бағдарламаларға қатысу үшін үміткерлерді іріктеу қағидалары бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігінің Жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білім департаменті (Ә.Ж. Тойбаев) Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрық мемлекеттік тіркеуден өткен күнінен бастап күнтізбелік он күн ішінде оның қазақ және орыс тілдеріндегі қағаз түріндегі және электронды көшірмелерін ресми жариялау және Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің Эталондық бақылау банкіне енгізу үшін "Республикалық құқықтық ақпарат орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жолдауды;
3) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігінің ресми интернет-ресурсында орналастыруды;
4) осы бұйрық мемлекеттік тіркеуден өткеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Респуликасы Білім және ғылым министрлігінің Заң қызметі департаментіне осы тармақтың 1), 2) және 3) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Білім және ғылым вице-министрі А.Қ. Аймағамбетовке жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Министр Е. Сағадиев
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2018 жылғы 8 қазандағы
№ 548 бұйрығымен
бекітілген
Cтипендиялық бағдарламаларға қатысу үшін үміткерлерді іріктеу қағидалары
Ескерту. Қағидалар жаңа редакцияда - ҚР Ғылым және жоғары білім министрінің 18.09.2023 № 470 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила отбора претендентов для участия в стипендиальных программах (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 24) статьи 5-3 Закона Республики Казахстан "Об образовании", подпунктом 80) пункта 15 Положения о Министерстве науки и высшего образования Республики Казахстан, утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 19 августа 2022 года № 580 "О некоторых вопросах Министерства науки и высшего образования Республики Казахстан", и определяют порядок отбора претендентов для участия в стипендиальных программах для обучения в организациях высшего и (или) послевузовского образования (далее – ОВПО) иностранцев, в том числе лиц казахской национальности, не являющихся гражданами Республики Казахстан.
2. Основные понятия, используемые в настоящих Правилах:
1) образовательная программа – единый комплекс основных характеристик образования, включающий цели, результаты и содержание обучения, организацию образовательного процесса, способы и методы их реализации, критерии оценки результатов обучения;
2) уполномоченный орган в области науки и высшего образования – центральный исполнительный орган Республики Казахстан, осуществляющий руководство и межотраслевую координацию в области высшего и послевузовского образования;
3) лица казахской национальности, не являющиеся гражданами Республики Казахстан – этнические казахи, проживающие за пределами Республики Казахстан;
4) средний балл успеваемости (GPA – Grade Point Average (Грейд Пойнт Эверейдж)) – средневзвешенная оценка учебных достижений обучающегося, определяемая за один учебный год по выбранной программе как отношение суммы произведений кредитов и цифрового эквивалента баллов оценки промежуточной аттестации по дисциплинам к общему количеству кредитов по дисциплинам промежуточной аттестации;
5) стипендия – сумма денег, предоставляемая обучающемуся для частичного покрытия расходов на питание, проживание, приобретение учебной литературы;
6) стипендиальные программы – программы, предусматривающие обучение в казахстанских ОВПО иностранцев, в том числе лиц казахской национальности, не являющихся гражданами Республики Казахстан, и финансируемые из средств государственного бюджета.
Глава 2. Порядок отбора претендентов для участия в стипендиальных программах
3. Оператором стипендиальных программ является акционерное общество "Центр международных программ" (далее – Оператор).
Сноска. Пункт 3 – в редакции приказом Министра науки и высшего образования РК от 20.05.2024 № 240 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Cтипендиялық бағдарламаларға қатысу үшін үміткерлерді іріктеу қағидалары (бұдан әрі - Қағидалар) "Білім туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 5-3-бабының 24) тармақшасына, "Қазақстан Республикасы Ғылым және жоғары білім министрлігінің кейбір мәселелері туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2022 жылғы 19 тамыздағы № 580 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасы Ғылым және жоғары білім министрлігі туралы ереженің 15-тармағының 80) тармақшасына сәйкес әзірленді және жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымдарында (бұдан әрі - ЖЖОКБҰ) шетел азаматтары, оның ішінде Қазақстан Республикасының азаматы болып табылмайтын ұлты қазақ тұлғалардың білім алуы үшін стипендиялық бағдарламаларға қатысу үшін үміткерлерді іріктеу тәртібін айқындайды.
2. Осы Қағидаларда мынадай негізгі ұғымдар пайдаланылады:
1) білім беру бағдарламасы - оқытудың мақсатын, нәтижелері мен мазмұнын, білім беру процесін ұйымдастыруды және оларды іске асыру тәсілдері мен әдістерін, оқыту нәтижелерін бағалау өлшемшарттарын қамтитын білім берудің негізгі сипаттамаларының біртұтас кешені;
2) ғылым және жоғары білім саласындағы уәкілетті орган – жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру саласында басшылықты және салааралық үйлестіруді жүзеге асыратын Қазақстан Республикасының орталық атқарушы органы;
3) Қазақстан Республикасының азаматы болып табылмайтын ұлты қазақ тұлғалар - Қазақстан Республикасының шекарасынан тыс аймақтарда тұратын этникалық қазақтар;
4) оқу үлгерімінің орташа балы (GPA - Grade Point Average (Грейд Пойнт Эверейдж)) - аралық аттестаттау пәндері бойынша кредиттердің жалпы санына қарай аралық аттестаттау пәндерінің балдық бағасының сандық эквиваленті мен кредиттер сомасының қатынасы ретінде білім алушының таңдаған бағдарлама бойынша бір оқу жылындағы қол жеткізген оқу үлгерімінің таразыланған орташа бағасы;
5) стипендия - білім алушыларға олардың тамақтануына, тұруына және оқу әдебиетін сатып алуына жұмсалатын шығыстарды ішінара жабу үшін берілетін ақша сомасы;
6) стипендиялық бағдарламалар - қазақстандық ЖЖОКБҰ-да шетел азаматтарын, оның ішінде Қазақстан Республикасының азаматы болып табылмайтын ұлты қазақ тұлғаларды оқытуды көздейтін және мемлекеттік бюджет қаражатынан қаржыландырылатын бағдарламалар.
2-тарау. Cтипендиялық бағдарламаларға қатысу үшін үміткерлерді іріктеу тәртібі
3. "Халықаралық бағдарламалар орталығы" акционерлік қоғамы (бұдан әрі – Оператор) стипендиялық бағдарламалардың Операторы болып табылады.
Ескерту. 3-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ғылым және жоғары білім министрінің 20.05.2024 № 240 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

4. Оператор размещает на своем портале объявление о начале приема документов от претендентов за 10 (десять) календарных дней до начала срока приема документов.
5. Сроки приема документов для участия в стипендиальных программах с 30 марта по 31 мая календарного года.
6. Оператор осуществляет прием документов от претендентов для участия в стипендиальных программах через портал Оператора в онлайн-режиме.
7. Претендент получает высшее и (или) послевузовское образование по стипендиальной программе, если образование каждого из этих уровней он получает впервые.
8. Претендент для участия в конкурсном отборе по направлению подготовки бакалавриата через портал Оператора предоставляет следующие документы:
1) копию документа, удостоверяющего личность, в том числе удостоверение беженца в соответствии с подпунктом 7) пункта 1 статьи 6 Закона Республики Казахстан "О документах, удостоверяющих личность";
2) копию документа о предыдущем уровне образования с транскриптом и приложением (при наличии) и нотариально заверенный перевод на казахский или русский, или английский языки. Для претендентов на получение степени бакалавра - средний балл успеваемости документа, подтверждающий среднее образование с оценкой не менее чем "хорошо" (за исключением лиц, имеющих удостоверение беженца). При их отсутствии предоставляется справка от организации, в которой обучается претендент, с приложением информации об оценках за текущий период с нотариально заверенным переводом на казахский или русский, или английский языки;
3) мотивационное эссе на казахском или русском, или английском языках;
4) рекомендательное письмо на казахском или русском, или английском языках от организации образования, в которой претендент обучался, или от работодателя;
5) медицинскую справку для выезжающего на обучение за рубеж, а также медицинскую справку об отсутствии вируса иммунодефицита человека (ВИЧ-инфекция) и заболевания СПИД, выданные официальным органом здравоохранения страны проживания претендента;
6) заполненную анкету по форме согласно приложению 1 к настоящим Правилам;
7) письмо-приглашение от казахстанской ОВПО (при наличии).
9. Претендент для участия в конкурсном отборе по направлению подготовки магистратуры через портал Оператора предоставляет следующие документы:
1) копию документа, удостоверяющего личность;
2) копию документа о предыдущем уровне образования с транскриптом и приложением (при наличии) и нотариально заверенный перевод на казахский или русский, или английский языки (диплом бакалавра или специалиста со средним баллом не менее 3.0 (из 4.0) GPA или его эквивалент, полученный в образовательных учреждениях;

4. Оператор өзінің порталында үміткерлерден құжаттарды қабылдаудың басталуы туралы хабарландыруды құжаттарды қабылдау мерзімі басталғанға дейін күнтізбелік 10 (он) күн бұрын орналастырады.
5. Стипендиялық бағдарламаларға қатысу үшін құжаттарды қабылдау мерзімі күнтізбелік жылғы 30 наурыз бен 31 мамыр аралығында.
6. Оператор стипендиялық бағдарламаларға қатысу үшін үміткерлерден құжаттарды қабылдауды Оператордың порталы арқылы онлайн-режимде жүзеге асырады.
7. Үміткер, егер ол осы деңгейлердің әрқайсысында бірінші рет білім алатын болса, стипендиялық бағдарлама бойынша жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім алады.
8. Үміткер Оператор порталы арқылы бакалавриат даярлау бағыты бойынша конкурстық іріктеуге қатысу үшін мынадай құжаттарды ұсынады:
1) жеке басын куәландыратын құжаттың көшірмесі, оның ішінде "Жеке басты куәландыратын құжаттар туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 6-бабы 1-тармағының 7) тармақшасына сәйкес босқын куәлігі;
2) транскриптімен және қосымшасымен (болған жағдайда) алдыңғы білім деңгейі туралы құжаттың көшірмесі және нотариалды куәландырылған қазақ немесе орыс немесе ағылшын тілдеріндегі аудармасы. Бакалавриатқа түсушілер үшін – орта білім туралы құжаттың орташа балы - кем дегенде "жақсы" (босқын куәлігі бар тұлғалардан басқа). Олар болмаған жағдайда үміткер оқитын ұйымның анықтамасы, қазақ немесе орыс немесе ағылшын тілдеріне нотариалды куәландырылған аудармасымен қоса ағымдағы кезеңдегі бағалары туралы мәліметтер ұсынылады;
3) қазақ немесе орыс немесе ағылшын тілдеріндегі уәждемелік эссе;
4) үміткер оқыған білім беру ұйымының немесе жұмыс берушінің қазақ немесе орыс немесе ағылшын тілдеріндегі ұсыным хаты;
5) үміткердің тұрғылықты жерінің ресми денсаулық сақтау органы берген шетелде білім алуға арналған денсаулық жағдайы туралы медициналық анықтама, сондай-ақ адамның иммун тапшылығы вирусының (АИТВ) және ЖҚТБ болмауы туралы медициналық анықтама;
6) осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша толтырылған сауалнама;
7) қазақстандық ЖЖОКБҰ-дан шақыру хат (бар болса).
9. Үміткер Оператор порталы арқылы магистратура даярлау бағыты бойынша конкурстық іріктеуге қатысу үшін мынадай құжаттарды ұсынады:
1) жеке басын куәландыратын құжаттың көшірмесі;
2) транскрипті және қосымшасы бар (бар болса) алдыңғы білім деңгейі туралы құжаттың көшірмесі және қазақ немесе орыс немесе ағылшын тілдеріне нотариалды куәландырылған аудармасы (бакалавр немесе маман дипломының орташа балы кемінде 3.0 (4.0-ден) GPA немесе оның білім беру мекемелерінде алынған баламасы;

3) мотивационное эссе на казахском или русском, или английском языках;
4) 2 рекомендательных письма на казахском или русском, или английском языках от организации образования, в которой обучался претендент, или от работодателя;
5) медицинскую справку для выезжающего на обучение за рубеж, а также медицинскую справку об отсутствии вируса иммунодефицита человека (ВИЧ-инфекция) и заболевания СПИД, выданные официальным органом здравоохранения страны проживания претендента;
6) заполненную анкету по форме согласно приложению 1 к настоящим Правилам;
7) письмо-приглашение от казахстанской ОВПО (при наличии);
8) международный сертификат по владению иностранным языком:
по владению английским языком:
Test of English as a Foreign Language Institutional Testing Programm (Тест ов Инглиш аз а Форин Лангудж Инститьюшнал Тестинг програм) Internet-based Test (Интернет бейзид тест) (TOEFL IBT (ТОЙФЛ АЙБИТИ), пороговый балл – не менее 46 баллов,
Test of English as a Foreign Language Paper-based testing (TOEFL PBT (Тест ов Инглиш аз а Форин Лангудж пэйпер бэйсед тэстинг) пороговый балл – не менее 453,
International English Language Tests System Academic (Интернашнал Инглиш Лангудж Тестс Систем Академик (IELTS Academic (АЙЛТС Академик), пороговый балл – не менее 5.5;
по владению немецким языком:
Deutsche Sprachpruеfung fuеr den Hochschulzugang (дойче щпрахпрюфун фюр дейн хохшулцуган ниво В2) (DSH, Niveau В2/уровень В2),
TestDaF-Prufung (тестдаф-прюфун ниво В2) (Niveau В2/уровень В2);
по владению французским языком:
Test de Français International -Тест де франсэ Интернасиональ (TFI (ТФИ) – не ниже уровня В2 по секциям чтения и аудирования),
Diplome d’Etudes en Langue français - Диплом дэтюд ан Ланг франсэз (DELF (ДЭЛФ), уровень B2),
Diplome Approfondi de Langue français - Диплом Аппрофонди де Ланг Франсэз (DALF (ДАЛФ), уровень B2),
Test de connaissance du français - Тест де коннэссанс дю франсэ (TCF (ТСФ) – не менее 400 баллов.
По владению китайским языком HSK – Hanyu Shuiping Kaushi (Эйч эс кей – Ханьюй Шуйпин Каоши), не ниже уровня 4.
Международный сертификат, подтверждающий владение иностранным языком, не требуется для лиц, в стране проживания которых выбранный претендентом язык является официальным или языком обучения на предыдущих уровнях образования, за давностью завершения учебного заведения не более 5 лет.
10. Претендент для участия в конкурсном отборе по направлению подготовки докторантуры PhD через портал Оператора предоставляет следующие документы:
1) копию документа, удостоверяющего личность;

3) қазақ немесе орыс немесе ағылшын тілдеріндегі уәждемелік эссе;
4) үміткер оқыған білім беру ұйымынан немесе жұмыс берушіден қазақ немесе орыс немесе ағылшын тілдеріндегі 2 ұсыным хат;
5) үміткердің тұрғылықты жерінің ресми денсаулық сақтау органы берген шетелде білім алуға арналған денсаулық жағдайы туралы медициналық анықтама, сондай-ақ адамның иммун тапшылығы вирусының (АИТВ) және ЖҚТБ болмауы туралы медициналық анықтама;
6) осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша толтырылған сауалнама;
7) қазақстандық ЖЖОКБҰ-дан шақыру хат (бар болса);
8) шет тілін меңгергенін растайтын халықаралық сертификат:
ағылшын тілін меңгеру бойынша:
Test of English as a Foreign Language Institutional Testing Programm (Тест ов Инглиш аз а Форин Лангудж Инститьюшнал Тестинг програм) Internet-based Test (Интернет бейзид тест) (TOEFL IBT (ТОЙФЛ АЙБИТИ), шекті балл - кемінде 46,
Test of English as a Foreign Language Paper-based testing (TOEFL PBT (Тест ов Инглиш аз а Форин Лангудж пэйпер бэйсед тэстинг)) шекті балл - кемінде 453,
International English Language Tests System Аcademic (Интернашнал Инглиш Лангудж Тестс Систем Академик (IELTS Academic (АЙЛТС Академик), шекті балл - кемінде 5.5;
неміс тілін меңгеру бойынша:
Deutsche Sprachpruеfung fuеr den Hochschulzugang (дойче щпрахпрюфун фюр дейн хохшулцуган ниво В2) (DSH, Niveau В2/В2 деңгейі),
TestDaF-Prufung (тестдаф-прюфун ниво В2) (Niveau В2/В2 деңгейі);
француз тілін меңгеру бойынша:
Test de Français International -Тест де франсэ Интернасиональ (TFI (ТФИ) - оқу және тыңдалым секциялары бойынша B2 деңгейден төмен емес),
Diplome d’Etudes en Langue français - Диплом дэтюд ан Ланг франсэз (DELF (ДЭЛФ), B2 деңгейі),
Diplome Approfondi de Langue français - Диплом Аппрофонди де Ланг Франсэз (DALF (ДАЛФ), B2 деңгейі),
Test de connaissance du français - Тест де коннэссанс дю франсэ (TCF (ТСФ) - кемінде 400 ұпай.
Қытай тілін меңгеру бойынша HSK – Hanyu Shuiping Kaushi (Эйч эс кей – Ханьюй Шуйпин Каоши), 4-деңгейден төмен емес.
Шет тілін меңгергенін растайтын халықаралық сертификат тұрғылықты елінде үміткер таңдаған тілі білім берудің алдыңғы деңгейлерінде ресми немесе оқыту тілі болып табылатын, оқу орнын бітіру мерзімі 5 жылдан аспайтын тұлғалар үшін талап етілмейді.
10. Үміткер Оператор порталы арқылы докторантура даярлау бағыты бойынша конкурстық іріктеуге қатысу үшін мынадай құжаттарды ұсынады:
1) жеке басын куәландыратын құжаттың көшірмесі;

9) обоснование темы диссертационного исследования на языке обучения (казахском или русском, или английском языках).
11. Оценивание документа об образовании при отборе претендентов на уровень бакалавриат, магистратура и докторантура проводится в соответствии с критериями по форме согласно приложению 2 к настоящим Правилам.
12. Документы об образовании, выданные зарубежными организациями образования, проходят процедуру признания в соответствии с Правилами признания документов об образовании, утвержденными приказом Министра науки и высшего образования Республики Казахстан от 12 июня 2023 года № 268 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 32800), а также в соответствии с Типовыми правилами приема на обучение в организации образования, реализующие образовательные программы высшего и послевузовского образования, утвержденными приказом Министра образования и науки Республики Казахстан от 31 октября 2018 года № 600 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 17650), после зачисления лиц.
13. Документы, представленные претендентами, в течение 5 (пяти) рабочих дней со дня их регистрации проверяются Оператором на предмет наличие документов в указанных пунктах 8 или 9, или 10 настоящих Правил.
14. В случае соответствия представленных документов, указанных в пунктах 8 или 9, или 10 настоящих Правил, в течение 5 (пяти) рабочих дней со дня регистрации документов, претенденты получают доступ на онлайн-тестирование на выявление адаптационного потенциала.
В случае несоответствия документов, указанных в пунктах 8 или 9, или 10 настоящих Правил, претенденту направляется уведомление с предоставлением мотивированного ответа о причинах отказа в регистрации документов.
При этом, претенденту предоставляется возможность повторно пройти регистрацию для участия в стипендиальных программах при условии полного соответствия настоящим Правилам.
15. Оператор направляет претенденту ссылку для прохождения онлайн-тестирования на выявление адаптационного потенциала претендента (далее – онлайн-тестирование).
Онлайн-тестирование включает 80 вопросов, время прохождения – 120 минут, срок прохождения 10 календарных дней со дня получения доступа к онлайн тестированию.
Оценивание результатов проводится по форме в соответствии с приложением 3 к настоящим Правилам.
Результат онлайн-тестирования появляется на портале в разделе "Тестирование" с указанием названия, типа теста, набранного балла, затраченного времени, даты сдачи.

9) диссертациялық зерттеу тақырыбына оқу тіліндегі негіздеме (қазақ немесе орыс немесе ағылшын тілінде).
11. Бакалавриат, магистратура және докторантура деңгейіне үміткерлерді іріктеу кезінде білімі туралы құжатты бағалау осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша жүзеге асырылады.
12. Тұлғаларды оқуға қабылдағаннан кейін Қазақстан Республикасы Ғылым және жоғары білім министрінің 2023 жылғы 12 маусымдағы № 268 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 32800 болып тіркелген) бекітілген Білім туралы құжаттарды тану қағидаларына, сондай-ақ, Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2018 жылғы 31 қазандағы № 600 бұйрығымен бекітілген Жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білімнің білім беру бағдарламаларын iске асыратын бiлiм беру ұйымдарына оқуға қабылдаудың үлгілік қағидаларына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 17650 болып тіркелген) сәйкес шетелдік білім беру ұйымдары берген білім туралы құжат нострификация рәсімінен өтеді.
13. Үміткерлер ұсынған құжаттарды олар тіркелген күннен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде Оператор осы Қағидалардың 8 немесе 9 немесе 10-тармақтарында көрсетілген құжаттардың болуы тұрғысынан тексереді.
14. Осы Қағидалардың 8 немесе 9 немесе 10-тармақтарында көрсетілген ұсынылған құжаттар сәйкес келген жағдайда, құжаттар тіркелген күннен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде үміткерлер бейімделу әлеуетін анықтау үшін онлайн-тестілеуге рұқсат алады.
Осы Қағидалардың 8 немесе 9 немесе 10-тармақтарында көрсетілген құжаттар сәйкес келмеген жағдайда үміткерге құжаттарды тіркеуден бас тарту себептері туралы дәлелді жауапты ұсына отырып хабарлама жіберіледі.
Бұл ретте, үміткерге осы Қағидаларға толық сәйкес келген жағдайда стипендиялық бағдарламаларға қатысу үшін қайта тіркеуден өту мүмкіндігі беріледі.
15. Оператор өтініш берушінің бейімделу әлеуетін анықтау үшін онлайн тестілеуден (бұдан әрі – онлайн-тестілеу) өтуге сілтеме жібереді.
Онлайн тестілеу 80 сұрақты қамтиды, өту уақыты – 120 минут, өту мерзімі – онлайн тестілеуге рұқсат алған күннен бастап күнтізбелік 10 күн.
Онлайн-тестілеу нәтижелерін бағалау осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша жүзеге асырылады.
Онлайн тестілеу нәтижесі порталда "Тестілеу" бөлімінде атауы, тест түрі, ұпайы, өткізілген уақыты, жеткізу күні көрсетіледі.

16. Претендент, получивший на онлайн-тестировании оценку со средним или высоким уровнем стрессоустойчивости согласно приложению 3 настоящих Правил, допускается к онлайн-собеседованию.
Онлайн-собеседование проводится для выявления общего уровня владения языком, который выбран претендентом для дальнейшего обучения, целей обучения претендента по выбранной образовательной программе и уточнения данных о претенденте.
После прохождения онлайн-тестирования Оператор направляет претенденту письмо о проведении онлайн-собеседования с указанием даты и времени на указанную почту претендентом.
Претендент, получивший оценку со средним или высоким уровнем стрессоустойчивости согласно приложениям 2 и 3 настоящих Правил, допускается к онлайн-собеседованию.
Онлайн-собеседование проводится на портале оператора в разделе "Вебинар", а также через видеоконференцсвязь.
Оценивание результатов онлайн-собеседования проводится по форме согласно приложению 4 к настоящим Правилам.
Онлайн-собеседование проводится на языке, выбранном при подаче документов претендентом для дальнейшего обучения. В случае выявления ошибки претендента при выборе языка на этапе подачи документов, онлайн-собеседование проводится на языке, выбранном им в начале онлайн-собеседования.
17. В соответствии с пунктом 3 статьи 26 Закона Республики Казахстан "Об образовании" для проведения конкурса по отбору претендентов на стипендиальные программы для иностранных граждан, в том числе лиц казахской национальности, не являющихся гражданами Республики Казахстан, приказом уполномоченного органа в области науки и высшего образования создается Конкурсная комиссия по отбору стипендиатов (далее – Комиссия).
18. Комиссия формируется из числа сотрудников уполномоченного органа в области науки и высшего образования, заинтересованных государственных органов и ведомств, представителей институтов гражданского общества, Национальной палаты предпринимателей Республики Казахстан "Атамекен", Ассоциации высших учебных заведений Республики Казахстан.
Председателем Комиссии является курирующий вице-министр уполномоченного органа в области науки и высшего образования.
Количество членов Комиссии является нечетным. Заседание Комиссии считается правомочным при участии в нем не менее двух третей ее состава и проводится до 30 июля календарного года.
19. Комиссия рассматривает представленные Оператором документы, указанные в пунктах 8, 9 и 10 настоящих Правил, и составляет основной и резервные списки стипендиатов на основе критериев согласно приложениям 2, 3 и 4 настоящих Правил.

16. Онлайн-әңгімелесуге осы Қағидалардың 3-қосымшасына сәйкес онлайн-тестілеуде стресске төзімділіктің орташа немесе жоғары деңгейін алған үміткер жіберіледі.
Онлайн-әңгімелесу үміткер одан әрі оқу үшін таңдаған тілді меңгерудің жалпы деңгейін, таңдалған білім беру бағдарламасы бойынша үміткерді оқыту мақсаттарын анықтау және үміткер туралы деректерді нақтылау үшін жүргізіледі.
Онлайн-тестілеуден өткеннен кейін Оператор үміткерге күні мен уақыты көрсетілген онлайн-әңгімелесуді өткізу бойынша хатты үміткер көрсеткен поштаға жібереді.
Осы Қағидалардың 2 және 3-қосымшаларына сәйкес стреске төзімділіктің орта немесе жоғары деңгейімен баға алған үміткерлер онлайн-әңгімелесуге жіберіледі.
Онлайн-әңгімелесу оператор порталында "Вебинар", сондай-ақ бейнеконференц-байланысы арқылы өткізіледі.
Онлайн-әңгімелесу нәтижелерін бағалау осы Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес нысан бойынша жүргізіледі.
Онлайн-әңгімелесу үміткер құжаттарды тапсырған кезде одан әрі оқу үшін таңдалған тілде жүргізіледі. Құжаттарды тапсыру кезеңінде тілді таңдау кезінде үміткердің қателігі анықталған жағдайда, онлайн-әңгімелесу онлайн-әңгімелесудің басында өзі таңдаған тілде жүргізіледі.
17. "Білім туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 26-бабының 3-тармағына сәйкес шетел азаматтарын, оның ішінде Қазақстан Республикасының азаматы болып табылмайтын ұлты қазақ тұлғаларға арналған стипендиялық бағдарламаларға үміткерлерді іріктеу бойынша конкурс өткізу үшін ғылым және жоғары білім саласындағы уәкілетті органның бұйрығымен стипендиаттарды іріктеу жөніндегі конкурстық комиссия (бұдан әрі - Комиссия) құрылады.
18. Комиссия ғылым және жоғары білім саласындағы уәкілетті органның, мүдделі мемлекеттік органдар мен ведомстволардың қызметкерлері, азаматтық қоғам институттарының, "Атамекен" Қазақстан Республикасының Ұлттық кәсіпкерлер палатасының, Қазақстан Республикасы жоғары оқу орындары қауымдастығының өкілдері қатарынан қалыптастырылады.
Комиссияның төрағасы жетекшілік ететін ғылым және жоғары білім саласындағы уәкілетті органның вице-министрі болып табылады.
Комиссия мүшелерінің саны тақ саннан тұрады. Комиссияның отырысы оның құрамының кемінде үштен екісі болған кезде заңды деп есептеледі және күнтізбелік жылдың 30 шілдеге дейін өткізіледі.
19. Комиссия осы Қағидалардың 8, 9 және 10-тармақтарында көрсетілген Оператор ұсынған құжаттарды қарастырады және осы Қағидалардың 2, 3 және 4-қосымшаларына сәйкес өлшемшарттар негізінде стипендиаттардың негізгі және резервтік тізімдерін құрастырады.

Сноска. Пункт 19 – в редакции приказом Министра науки и высшего образования РК от 20.05.2024 № 240 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
20. В случае равенства баллов претендентов в конкурсном отборе по образовательным программам бакалавриата, учитывается средний балл успеваемости документа, подтверждающего среднее образование.
В случае равенства баллов претендентов в конкурсном отборе по образовательным программам магистратуры и докторантуры, учитывается результаты международного сертификата, подтверждающего владение иностранным языком, а затем – GPA в приложении к диплому (предыдущего уровня образования).
21. На основании решения Комиссии список стипендиатов направляется в ОВПО и размещается на портале Оператора до 1 августа календарного года.
ОВПО направляют стипендиатам электронное уведомление о результатах отбора до 5 августа календарного года.
22. ОВПО издает приказ о зачислении иностранных граждан, и лиц казахской национальности, не являющихся гражданами Республики Казахстан, с указанием образовательной программы и срока обучения до 20 августа календарного года.
23. В случае отказа стипендиата от стипендии его замещение осуществляется Оператором согласно очередности резервного списка.
При отсутствии обратной связи со стороны стипендиата с ОВПО в течение 15 календарных дней со дня получения стипендиатом электронного уведомления в соответствии с пунктом 22 настоящих Правил, ОВПО отчисляет стипендиата из списка обучающихся, его замещение осуществляется Оператором согласно очередности резервного списка.
Приложение 1
к Правилам отбора претендентов
для участия в стипендиальных
программах
Форма
Анкета претендента для участия в стипендиальных программах
Фамилия
Гражданство
Имя
Номер международного паспорта
Отчество (при его наличии)
Кем выдан
Дата рождения
Когда выдан
Место рождения
Дата истечения срока
Адрес проживания
(Страна, город, улица, дом)
Телефон
Email
Место работы
Год окончания последнего образования
Наименование предыдущего учебного заведения, его местоположение
Сведения о предыдущем уровне образования: имею образование:
среднее образование
высшее образование (бакалавр)
послевузовское образование (магистр)
Ранее изучаемый иностранный язык/его уровень:
английский,
немецкий,
французский,
Другой _________________________.
А1. Beginner
А2. Elementary
B1. Intermediate
B2. Upper intermediate
C1. Advanced
C2. Proficiency
Прошу принять на обучение по:
Уровень образования
Бакалавриат
Магистратура
Докторантура
Специальность
(указать шифр и наименование специальности)
_____________________
(Подпись претендента)
Согласен(на) на обработку своих персональных данных в порядке,
установленном Законом Республики Казахстан "О персональных данных и их защите".
Приложение 2
к Правилам отбора претендентов
для участия в стипендиальных
программах
Форма
Критерии отбора претендентов на уровень бакалавриат,
магистратура и докторантура Оценивание документа об образовании
GPA

Ескерту. 19-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ғылым және жоғары білім министрінің 20.05.2024 № 240 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
20. Бакалавриаттың білім беру бағдарламалары бойынша конкурстық іріктеуде үміткерлердің балдары тең болған жағдайда, орта білімді растайтын құжаттың үлгерімінің орташа балы ескеріледі.
Магистратура мен докторантураның білім беру бағдарламалары бойынша конкурстық іріктеуде үміткерлердің балдары тең болған жағдайда, шет тілін меңгергенін растайтын халықаралық сертификаттың, одан кейін дипломға қосымшадағы (алдыңғы білім деңгейі) GPA ескеріледі.
21. Комиссияның шешімі негізінде стипендиаттардың тізімі күнтізбелік жылғы 1 тамызға дейін ЖЖОКБҰ жіберіледі және Оператор порталында орналастырылады.
ЖЖОКБҰ күнтізбелік жылғы 5 тамызға дейін стипендиаттарға іріктеу нәтижелері туралы электрондық хабарлама жібереді.
22. ЖЖОКБҰ күнтізбелік жылғы 20 тамызға дейін білім беру бағдарламасын және оқу мерзімін көрсете отырып, шетел азаматтарын және Қазақстан Республикасының азаматтары болып табылмайтын ұлты қазақ адамдарды қабылдау туралы бұйрық шығарады.
23. Стипендиат стипендиядан бас тартқан жағдайда, оны ауыстыруды Оператор резервтік тізімнің кезектілігіне сәйкес жүзеге асырады.
Осы Қағидалардың 22-тармағына сәйкес стипендиат электрондық хабарлама алған күннен бастап күнтізбелік 15 күн ішінде стипендиат тарапынан ЖЖОКБҰ-мен кері байланыс болмаған жағдайда ЖЖОКБҰ стипендиатты білім алушылар тізімінен шығарады, оны ауыстыруды резервтік тізімнің кезектілігіне сәйкес Оператор жүзеге асырады.
Стипендиялық бағдарламаларға
қатысуға үміткерлерді іріктеу
қағидаларына 1-қосымша
Нысан
Стипендиялық бағдарламаларға қатысуға өтініш
Аты (name)
Азаматтығы
Тегі (surname)
Паспорт нөмірі
Әкесінің аты (бар болған жағдайда)
Кім берді
Туған күні
Қашан берілді
Туған жері
Аяқталу мерзімі
Тұрақты мекен-жайы
(Ел, қала, көше, үй)
Телефон
Email
Жұмыс орны
Бұрынғы оқу орнының атауы, оның орналасқан жері
Бұрынғы білім деңгейі туралы мәліметтер:
Менің білімім бар:
орта білім
жоғары білім (бакалавр)
жоғары оқу орнынан кейінгі білім (магистр)
Бұрын оқыған шет тілі / оның деңгейі:
Ағылшын тілі,
Неміс тілі,
Француз тілі,
Басқа _________________________.
А1. Beginner
А2. Elementary
B1. Intermediate
B2. Upper intermediate
C1. Advanced
C2. Proficiency
Оқуға қабылдауыңызды сұраймын:
Білім деңгейі
Бакалавриат
Магистратура
Докторантура
Мамандығы
(мамандықтың коды мен атауын көрсетіңіз)
______________ (Үміткердің қолы)
"Дербес деректер және оларды қорғау туралы" Қазақстан Республикасының Заңында белгіленген тәртіппен өзімнің жеке деректерімді өңдеуге келісемін.
Стипендиялық бағдарламаларға
қатысуға үміткерлерді іріктеу
қағидаларына 2-қосымша
Нысан
Бакалавриат, магистратура және докторантура деңгейіне үміткерлерді іріктеу өлшемшарттары Білім туралы құжатты бағалау
GPA