О внесении изменений в приказ Министра образования и науки Республики Казахстан от 3 апреля 2013 года № 115 "Об утверждении типовых учебных программ по общеобразовательным предметам, курсам по выбору и факультативам для общеобразовательных организаций"
Приказ Министра образования и науки Республики Казахстан от 17 октября 2018 года № 576. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 19 ноября 2018 года № 17757.
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра образования и науки Республики Казахстан от 3 апреля 2013 года № 115 "Об утверждении типовых учебных программ по общеобразовательным предметам, курсам по выбору и факультативам для общеобразовательных организаций" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 8424, опубликован в газете "Казахстанская правда" 12 июня 2013 года за № 198-199 (27472-27473)) следующие изменения:
приложения 34, 70, 90, 188-2 к указанному приказу изложить в редакции согласно приложениям 1, 2, 3, 4 к настоящему приказу;
2. Департаменту дошкольного и среднего образования Министерства образования и науки Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней со дня государственной регистрации настоящего приказа направление его копии в бумажном и электронном виде на казахском и русском языках в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Республиканский центр правовой информации" для официального опубликования и включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
3) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства образования и науки Республики Казахстан после его официального опубликования;
4) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа представление в Департамент юридической службы Министерства образования и науки Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1), 2) и 3) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на вице-министра образования и науки Республики Казахстан Суханбердиевой Э.А.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования, за исключением типовых учебных программ для 4-х классов, которые вводятся в действие с 1 сентября 2019 года.
Министр образования и науки
Республики Казахстан
Е. Сагадиев
Приложение 1
к приказу Министра
образования и науки
Республики Казахстан
от 17 октября 2018 года № 576
Приложение 34
к приказу Министра
образования и науки
Республики Казахстан
от 3 апреля 2013 года № 115

"Жалпы білім беру ұйымдарына арналған жалпы білім беретін пәндердің, таңдау курстарының және факультативтердің үлгілік оқу бағдарламаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2013 жылғы 3 сәуірдегі № 115 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2018 жылғы 17 қазандағы № 576 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2018 жылғы 19 қарашада № 17757 болып тіркелді
РҚАО-ның ескертпесі!
Осы бұйрықтың қолданысқа енгізілу тәртібін 4 т. қараңыз.
БҰЙЫРАМЫН:
"Жалпы білім беру ұйымдарына арналған жалпы білім беретін пәндердің, таңдау курстарының және факультативтердің үлгілік оқу бағдарламаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2013 жылғы 3 сәуірдегі № 115 бұйрығына (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 8424 болып тіркелген, 2013 жылғы 12 маусымдағы "Егемен Қазақстан" газетінің № 198-199 (27472-27473) санында жарияланған) мынадай өзгерістер енгізілсін:
34, 70, 90, 188-2-қосымшалар осы бұйрыққа 1, 2, 3, 4-қосымшаларға сәйкес редакцияда жазылсын.
2. Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігінің Мектепке дейінгі және орта білім департаменті Қазақстан Республикасы заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрықты мемлекеттік тіркелген күнінен бастап күнтізбелік он күн ішінде оның көшірмесін баспа және электронды түрде қазақ және орыс тілдерінде Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне ресми жариялау және енгізу үшін "Республикалық құқықтық ақпарат орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жіберілуін;
3) ресми жарияланғаннан кейін осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
4) осы бұйрық мемлекеттік тіркеуден өткеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігінің Заң қызметі департаментіне осы тармақтың 1), 2) және 3) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Білім және ғылым вице-министрі Э.А. Суханбердиеваға жүктелсін.
4. Осы бұйрық 2019 жылғы 1 қыркүйектен бастап қолданысқа енгізілетін 4-сыныптарға арналған үлгілік оқу бағдарламаларын қоспағанда, алғаш ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Білім және ғылым министрі
Е. Сағадиев
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2018 жылғы 17 қазандағы
№ 576 бұйрығына
1-қосымша
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2013 жылғы 3 сәуірдегі
№ 115 бұйрығына
34-қосымша

Типовая учебная программа по предмету "Информатика" для 5-9 классов уровня основного среднего образования по обновленному содержанию
Глава 1. Общие положения
1. Учебная программа по предмету "Информатика" для 5-9 классов уровня основного среднего образования по обновленному содержанию (далее – Программа) разработана в соответствии с подпунктом 6) статьи 5 Закона Республики Казахстан от 27 июля 2007 года "Об образовании".
2. Целью изучения учебного предмета "Информатика" в 5-9 классах является обеспечение обучающихся базовыми знаниями, умениями и навыками в области компьютерных систем, информационных процессов, компьютерного мышления для эффективного использования современных информационных технологий на практике.
3. Задачи программы:
1) формирование у обучающихся понимания роли информационных процессов в обществе, технических возможностей и перспектив использования информационных технологий в различных сферах человеческой деятельности;
2) развитие умений эффективно использовать информационные технологии в повседневной жизни, в учебе и дальнейшей трудовой деятельности;
3) усвоение обучающимися базовых принципов работы компьютеров для анализа системы, разработки решения, формирования программного приложения и оценки своей продукции;
4) развитие умения решать разнообразные задачи посредством анализа, абстракций, моделирования и программирования;
5) развитие у обучающихся логического, алгоритмического, а также вычислительного мышления, включающего способность к обобщению и аналогии, разложению задачи на составные части и выделению общих закономерностей, нахождению эффективных и рациональных способов решения поставленных задач;
6) формирование у обучающихся информационной культуры – соблюдение общепринятых правил, учет интересов личности и всего казахстанского общества;
7) обогащение понятийного аппарата по предмету и овладение обучающимися академическим языком.
Глава 2. Организация содержания предмета "Информатика"
4. Объем учебной нагрузки по предмету "Информатика" составляет:
1) в 5 классе – 1 час в неделю, 34 часа в учебном году;
2) в 6 классе – 1 час в неделю, 34 часа в учебном году;
3) в 7 классе – 1 час в неделю, 34 часа в учебном году;
4) в 8 классе – 1 час в неделю, 34 часа в учебном году;
5) в 9 классе – 1 час в неделю, 34 часа в учебном году.
5. Содержание учебного предмета организовано по разделам обучения. Разделы разбиты на подразделы, которые отражают цели обучения по классам в виде ожидаемых результатов: навыка или умения, знания или понимания.
6. Базовое содержание учебного предмета "Информатика" включает следующие разделы:

Негізгі орта білім беру деңгейінің 5-9-сыныптарына арналған "Информатика" пәнінен жаңартылған мазмұн бойынша үлгілік оқу бағдарламасы
1-тарау. Негізгі ережелер
1. Негізгі орта білім беру деңгейінің 5-9-сыныптарына арналған "Информатика" пәнінен жаңартылған мазмұн бойынша үлгілік оқу бағдарламасы (бұдан әрі - Бағдарлама) "Білім туралы" 2007 жылғы 27 шілдедегі Қазақстан Республикасы Заңының 5-бабының 6 тармақшасына сәйкес әзірленген.
2. "Информатика" оқу пәнін оқыту мақсаты білім алушыларды заманауи ақпараттық технологияларды тиімді пайдалану үшін базалық білім, білік және дағдылармен қамтамасыз ету болып табылады.
3. Негізгі міндеттер:
1) білім алушыларда ақпараттық процестердің қоғамдағы түсінігін, ақпараттық технологияларды адам іс-әрекетінің әр түрлі салаларында пайдаланудың техникалық мүмкіндіктері мен перспективаларын түсінуді қалыптастыру;
2) ақпараттық технологияларды күнделікті өмірде, оқуда және келешек еңбек іс-әрекетінде тиімді пайдалану біліктерін дамыту;
3) білім алушыларды жүйелерді талдау, шешімдерді әзірлеу, программалық қосымшаларды жасау, өздерінің өнімдерін бағалау үшін компьютермен жұмыс істеудің базалық қағидаларды түсінуін қамтамасыз ету;
4) талдау, абстракциялау, модельдеу және программалау арқылы түрлі тапсырмалар шеше білуді дамыту;
5) білім алушылардың бойынша жалпылау және ұқсастық, есепті құрамдас бөліктерге бөлу және жалпы заңдылықтарды айқындау, қойылған міндеттерді шешудің тиімді және ұтымды тәсілдерін іздеу қабілеттілігін қамтитын логикалық, алгоритмдік, сондай-ақ есептеу ойлауын дамыту;
6) білім алушылардың бойында ақпараттық мәдениетті қалыптастыру – жалпы қабылданған қағидаларды сақтау, жеке адамның және бүкіл қазақстандық қоғам мүдделерін ескеру;
7) білім алушылардың академиялық тілді меңгеруіне және пән бойынша ұғымдық аппаратты байытуына ықпал ету.
2-тарау. "Информатика" пәнінің мазмұнын ұйымдастыру
4. "Информатика" оқу пәні бойынша оқу жүктемесінің көлемі:
1) 5-сыныпта – аптасына 1 сағатты, оқу жылында 34 сағатты;
2) 6-сыныпта – аптасына 1 сағатты, оқу жылында 34 сағатты;
3) 7-сыныпта – аптасына 1 сағатты, оқу жылында 34 сағатты;
4) 8-сыныпта – аптасына 1 сағатты, оқу жылында 34 сағатты;
5) 9-сыныпта – аптасына 1 сағатты, оқу жылында 34 сағатты құрайды.
5. Оқу пәнінің мазмұны оқыту бөлімдері бойынша ұйымдастырылған. Бөлімдер сыныптар бойынша күтілетін нәтижелер түрінде оқыту мақсаттары көрсетілетін бөлімшелерге бөлінген: дағды немесе білік, білім немесе түсінік.
6. "Информатика" пәні бойынша бағдарламаның мазмұны 4 бөлімді қамтиды:

1) компьютерные системы;
2) информационные процессы;
3) компьютерное мышление;
4) здоровье и безопасность.
7. Раздел "Компьютерные системы" включает следующие подразделы:
1) устройства компьютера;
2) программное обеспечение;
3) компьютерные сети.
8. Раздел "Информационные процессы" включает следующие подразделы:
1) представление и измерение информации;
2) создание и преобразование информационных объектов.
9. Раздел "Компьютерное мышление" включает следующие подразделы:
1) моделирование;
2) алгоритмы;
3) программирование.
10. Раздел "Здоровье и безопасность" включает следующие подразделы:
1) эргономика;
2) информационная и онлайн безопасность.
11. Базовое содержание учебного предмета "Информатика" для 5 класса включает следующие разделы:
1) "Устройства компьютера". Цифровые носители информации;
2) "Компьютерные сети". Работа с файлами общего доступа (размещение, редактирование, скачивание);
3) "Представление и измерение информации". Представление информации в разных формах. Каналы связи, источники и приемники информации. Кодирование текстовой информации. Двоичное представление информации;
4) "Создание и преобразование информационных объектов". Текстовый редактор: параметры страницы, предварительный просмотр. Компьютерная графика: создание и редактирование растровых изображений, создание и редактирование векторных изображений, преимущества и недостатки растровой и векторной графики;
5) "Программирование". Определение углового наклона робота. Поворот робота на заданные градусы. Датчик цвета для организации движения робота. Датчик ультразвука для нахождения объекта;
6) "Робототехника". Определение робота. Примеры разновидностей роботов и области их применения. Примеры технических достижений человечества в области робототехники. Принцип работы гироскопического датчика;
7) "Здоровье и безопасность". Правила техники безопасности. Незаконность копирования чужой работы. Пароль на документы.
12. Базовое содержание учебного предмета "Информатика" для 6 класса включает следующие разделы:
1) "Устройства компьютера". История развития вычислительной техники. Взаимодействие основных устройств компьютера;
2) "Программное обеспечение". Основные функции операционной системы. Возможности интерфейса IDE (Integrated Development Environment (интегрейтед девелопмент энвайронмент));
3) "Компьютерные сети". Преимущества беспроводной связи;
4) "Создание и преобразование информационных объектов". Организация ссылок в текстовых документах. Сноски. Гиперссылки. Оглавление. Создание реферата;
5) "Моделирование". Примеры применения 3D-моделей. Возможности 3D-редактора. Инструменты 3D-редактора для создания графических примитивов. Создание и преобразование тел вращения. Модели объектов в 3D-редакторе. Экспорт 3D-модели для печати. Настройка 3D-печати;

1) компьютерлік жүйелер; 2) ақпараттық процестер;
3) компьютерлік ойлау;
4) денсаулық және қауіпсіздік.
7. "Компьютерлік жүйелер" бөлімі келесі бөлімшелерді қамтиды:
1) компьютердің құрылғылары;
2) бағдарламалық қамтамасыз ету;
3) компьютерлік желілер.
8. "Ақпараттық процестер" бөлімі келесі бөлімшелерді қамтиды:
1) ақпаратты өлшеу мен ұсыну;
2) ақпараттық объектілерді құру және түрлендіру.
9. "Компьютерлік ойлау" бөлімі келесі бөлімшелерді қамтиды:
1) модельдеу;
2) алгоритмдер;
3) программалау.
10."Денсаулық және қауіпсіздік" бөлімі келесі бөлімшелерді қамтиды:
1) эргономика;
2) ақпараттық және онлайн қауіпсіздік.
11. 5-сыныпқа арналған "Информатика" оқу пәнінің базалық білім мазмұны келесі бөлімдерді қамтиды:
1) "Компьютердің құрылғылары". Ақпараттың цифрлық тасымалдаушылары;
2) "Компьютерлік желілер". Ортак файлдармен жұмыс (орналастыру, редакциялау, жүктеу);
3) "Ақпаратты ұсыну және өлшеу". Ақпаратты әртүрлі нысандарда ұсыну. Байланыс арналары, ақпарат көздері және қабылдағыштары. Мәтіндік ақпаратты кодтау. Ақпараттың екілік көрінісі;
4) "Ақпараттық объектілерді құру және түрлендіру". Мәтіндік редактор: беттің параметрлері, алдын ала қарау. Компьютерлік графика: растрлық кескіндерді жасау және өңдеу, векторлық суреттер жасау және өңдеу, растрлық және векторлық графиканың артықшылықтары мен кемшіліктері;
5) "Программалау". Роботтың бұрыштық бейімділігін анықтау. Роботты көрсетілген градусқа бұру. Робот қозғалысын ұйымдастыруға арналған түс датчигі. Объектіні табу үшін ультрадыбыстық датчик;
6) "Робототехника". Роботты анықтау. Робот түрлерінің үлгілері және оларды қолдану салалары. Робототехника саласындағы адамзаттың техникалық жетістіктерінің мысалдары. Гироскопиялық датчик жұмыс істеу принципі;
7) "Денсаулық және қауіпсіздік". Қауіпсіздік техникасының ережелері. Біреудің жұмысын көшірудің заңсыздығы. Құжаттарға арналған пароль.
12. 6-сыныпқа арналған "Информатика" оқу пәнінің базалық білім мазмұны келесі бөлімдерді қамтиды:
1) "Компьютердің құрылғылары". Есептеу техникасының даму тарихы. Компьютерлік негізгі құрылғылардың әрекеттестігі;
2) "Программалық қамтамасыз ету". Операциялық жүйелердің негізгі функциялары. IDE интерфейсінің мүмкіндіктері;
3) "Компьютерлік желілер". Сымсыз байланыстың артықшылықтары;
4) "Ақпараттық объектілерді құру және түрлендіру". Мәтіндік құжаттардағы сілтемелерді ұйымдастыру. Сілтемелер. Гиперсілтемелер. Мазмұны. Реферат құру;
5) "Модельдеу". 3D-модельдер қолдану мысалдары. 3D-редактордың мүмкіндіктері. 3D-редакторының графикалық примитивтерді құруға арналған құралдары. Айналу денелерін құру және түрлендіру. 3D-редактордағы объектілердің модельдері. Басып шығару үшін 3D-үлгіні экспорттау. 3D-баспаны баптау;

6) "Алгоритмы и программирование". Линейные алгоритмы на языке Python (пайтон). Алфавит и синтаксис языка программирования. Типы данных;
7) "Эргономика". Задачи эргономики (для максимального комфорта и эффективности);
8) "Информационная безопасность". Проблемы Интернет-зависимости. Понятия "авторское право", "плагиат". Сопровождение информации ссылками на автора.
13. Базовое содержание учебного предмета "Информатика" для 7 класса включает следующие разделы:
1) "Устройство компьютера". Виды памяти компьютера (оперативное запоминающее устройство, постоянное запоминающее устройство, внешняя память, кеш-память);
2) "Программное обеспечение". Сравнение размеров файлов разных форматов, хранящих одинаковую информацию. Сжатие информации, программы-архиваторы. Создание и распаковка архивов;
3) "Компьютерные сети". Назначение, классификация компьютерных сетей (по масштабу, по топологии, по принадлежности);
4) "Представление и измерение информации". Единицы измерения информации, перевод из одних единиц измерения информации в другие;
5) "Создание и преобразование информационных объектов". Создание, редактирование и форматирование таблиц в текстовом процессоре. Электронные таблицы, основные понятия электронных таблиц. Ввод, редактирование и форматирование данных, маркер заполнения. Типы данных. Ввод формул. Условное форматирование. Создание диаграмм;
6) "Алгоритмы и программирование". Программирование разветвляющихся алгоритмов, вложенных и составных условий. Чтение и запись файлов;
7) "Информационная безопасность". Защита информации от вредоносных программ;
14. Базовое содержание учебного предмета "Информатика" для 8 класса включает следующие разделы:
1) "Устройства компьютера". Процессор и его основные характеристики;
2) "Компьютерные сети". Пропускная способность компьютерной сети;
3) "Представление и измерение информации". Алфавитный подход к оценке количества информации;
4) "Создание и преобразование информационных объектов". Форматы данных в электронных таблицах. Абсолютная и относительная ссылки. Построение графиков функций. Использование встроенных функций: математические (сумма, произведение, степень), статистические (минимальный, максимальный, среднее значение, счет), логические (если);
5) "Моделирование". Решение прикладных задач в интегрированной среде разработки;
6) "Алгоритмы и программирование". Операторы цикла (цикл с параметром, цикл с предусловием, цикл с постусловием). Трассировка алгоритма. Решение задач в интегрированной среде разработки;
7) "Здоровье и безопасность". Влияние электронных устройств на организм человека, способы защиты от негативного влияния электронных устройств. Безопасность пользователя в сети: мошенничество, агрессия в интернете.

6) "Алгоритмдер және программалау". Python тіліндегі сызықтық алгоритмдер. Бағдарламалау тіліннің алфавиті және синтаксисі. Мәліметтер типтері;
7) "Эргономика". Эргономика міндеттері (барынша жайлылық пен тиімділік үшін);
8) "Ақпараттық қауіпсіздік". Интернетке тәуелділіктің проблемалары. "Авторлық құқық", "плагиат" ұғымдары. Авторға сілтеме жасайтын ақпаратты сақтау.
13. 7-сыныпқа арналған "Информатика" оқу пәнінің базалық білім мазмұны келесі бөлімдерді қамтиды:
1) "Компьютердің құрылғылары". Компьютердің жады түрлері (жедел есте сақтау құрылғысы, тұрақты есте сақтау құрылғысы, сыртқы жады, кеш-жады);
2) "Программалық қамтамасыз ету". Бірдей ақпаратты сақтайтын түрлі форматтағы файлдардың өлшемдерін салыстыру. Ақпаратты қысу, архиватор-бағдарламалар. Мұрағаттарды құру және ашу;
3) "Компьютерлік желілер". Компьютерлік желінің мақсаты, жіктелуі (ауқымы бойынша, топологиясы бойынша, тиістілігі бойынша);
4) "Ақпаратты ұсыну және өлшеу". Ақпаратты өлшеу бірліктері, ақпаратты бір өлшем бірлігінен басқаға аудару;
5) "Ақпараттық объектілерді құру және түрлендіру". Мәтіндік процессордағы кестелерді жасау, өңдеу және пішімдеу. Электрондық кестелер, электрондық кестенің негізгі ұғымдары. Деректерді енгізу, редакциялау және пішімдеу, маркер толтыру. Деректер типтері. Формулалар енгізу. Шартты пішімдеу. Диаграммаларды құру;
6) "Алгоритмдер мен программалау". Салынған және құрамдас шарттарды, тармақталған алгоритмдерді программалау. Файлдарды оқу және жазу;
7) "Ақпараттық қауіпсіздік". Ақпаратты зиянды бағдарламалардан қорғау;
14. 8- сыныпқа арналған "Информатика" оқу пәнінің базалық білім мазмұны келесі бөлімдерді қамтиды:
1) "Компьютердің құрылғылары". Процессор және оның негізгі сипаттамалары;
2) "Компьютерлік желілер". Компьютерлік желінің өткізу қабілеті;
3) "Ақпаратты ұсыну және өлшеу". Ақпараттың көлемін бағалаудың алфавиттік тәсілі;
4) "Ақпараттық объектілерді құру және түрлендіру" .Электрондық кестелердегі деректер пішімдері. Абсолюттік және салыстырмалы сілтемелер. Функциялар графиктерін құру. Кірістірілген функцияларды пайдалану: математикалық (сомасы, көбейтіндісі, дәрежесі), статистикалық (ең төменгі, ең жоғары, орташа, есеп), логикалық (егер);
5) "Модельдеу". Интеграцияланған дайындау ортасында қолданбалы міндеттерді шешу;
6) "Алгоритмдер және программалау". Цикл операторлары (параметрі бар цикл, алғышартты цикл, кейінгі шартты цикл). Алгоритм трассировкасы. Интеграцияланған дайындау ортасында міндеттерді шешу;
7) "Денсаулық және қауіпсіздік". Электрондық құрылғылардың адам ағзасына әсері, электрондық құрылғылардың теріс әсерінен қорғау тәсілдері. Желідегі пайдаланушының қауіпсіздігі: алаяқтық, интернеттегі агрессия.

15. Базовое содержание учебного предмета "Информатика" для 9 класса включает следующие разделы:
1) "Устройство компьютера". Выбор аппаратной конфигурации компьютера в зависимости от его назначения;
2) "Программное обеспечение". Выбор программного обеспечения в зависимости от потребностей пользователя;
3) "Компьютерные сети". Совместная работа с документами с использованием облачных технологий;
4) "Представление и измерение информации". Свойства информации (актуальность, точность, достоверность, ценность);
5) "Создание и преобразование информационных объектов". База данных, поле, запись. Создание базы данных в электронных таблицах. Поиск, сортировка и фильтрация данных;
6) "Моделирование". Исследование моделей процессов (физических, биологических, экономических) в электронных таблицах;
7) "Алгоритмы и программирование". Одномерный массив. Двумерный массив. Основные алгоритмы обработки массивов: поиск, сортировка, перестановка, удаление и вставка элементов массива. Библитотека PyGame (пайгейм). Задний фон игры. Готовые персонажи для игры. Движение персонажа. Программирование игры по готовому сценарию. Подсчет результатов игры;
8) "Эргономик". Оценка рисков продолжительного времени работы за компьютером;
9) "Информационная безопасность". Последствия нарушения этических и правовых норм работы в сети.
Глава 3. Система целей обучения
16. Цели обучения в программе представлены кодировкой. В коде первое число обозначает класс, второе и третье числа – раздел и подраздел программы, четвертое число показывает нумерацию учебной цели. Например, в кодировке 6.2.1.4 "6" – класс, "2.1" – раздел и подраздел, "4" – нумерация учебной цели.
17. Система целей обучения дана по разделу на каждый класс:
1) Компьютерные системы
Обучающиеся должны:
Подраздел
5 класс
6 класс
7 класс
8 класс
9 класс
1.
Устройства компьютера
5.​1.​1.​1 характеризовать цифровые носители информации
6.​1.​1.​1 рассказывать об истории и перспективах развития вычислительной техники;
6.​1.​1.​2 объяснять взаимодействие основных устройств компьютера
7.​1.​1.​1 описывать назначение видов памяти компьютера (оперативные запоминающие устройства, постоянные запоминающие устройства, внешние запоминающие устройства, кеш-память
8.​1.​1.​1 объяснять на элементарном уровне функции процессора и его основные характеристики
9.​1.​1.​1 выбирать конфигурацию компьютера в зависимости от его назначения
2. Программное обеспечение
6.​1.​2.​1 называть основные функции операционной системы;
6.​1.​2.​2 использовать возможности интерфейса IDE (Integrated Development Environment (интегрейтед девелопмент энвайронмент));

15. 9-сыныпқа арналған "Информатика" оқу пәнінің базалық білім мазмұны келесі бөлімдерді қамтиды:
1) "Компьютердің құрылғылары". Мақсатына байланысты компьютердің аппараттық конфигурациясын таңдау;
2) "Программалық қамтамасыз ету". Пайдаланушының қажеттіліктеріне байланысты бағдарламалық қамтамасыз етуді таңдау;
3) "Компьютерлік желілер". Бұлтты технологияларды қолдану арқылы құжаттармен ортақ жұмыс істеу;
4) "Ақпаратты ұсыну және өлшеу". Ақпарат қасиеттері (өзектілігі, дәлдігі, анықтығы, құндылығы);
5) "Ақпараттық объектілерді құру және түрлендіру". Дерекқор, өріс, жазба. Электрондық кестеде деректер базасын құру. Деректерді іздеу, сұрыптау және сүзгілеу;
6) "Модельдеу". Процесс моделдерін (физикалық, биологиялық, экономикалық) электрондық кестеде зерттеу;
7) "Алгоритмдер мен программалау". Бір өлшемді массив. Екі өлшемді массив. Массивтерді өңдеудің негізгі алгоритмдері: массив элементтерін іздеу, сұрыптау, орнын ауыстыру, жою және қою. PyGame кітапханасы. Ойынның артқы фоны. Ойынға арналған дайын кейіпкерлер. Кейіпкер қозғалысы. Дайын сценарий бойынша ойын программмалау. Ойын нәтижелерін есептеу;
8) "Эргономика". Компьютерде ұзақ уақыт жұмыс істеу тәуекелін бағалау;
9) "Ақпараттық қауіпсіздік". Желіде жұмыс істеудің этикалық және құқықтық нормаларын бұзу салдарлары.
3-тарау. Оқыту мақсаттарының жүйесі
16. Бағдарламада "оқыту мақсаттары" кодтық белгімен белгіленген. Кодтық белгідегі бірінші сан сыныпты, екінші және үшінші сандар бөлім және бөлімше ретін, төртінші сан бөлімшедегі оқу мақсатының реттік нөмірін көрсетеді. Мысалы, 6.2.1.4. кодында "6" – сынып, "2.1" – екінші бөлімнің бірінші бөлімшесі, "4" – оқыту мақсатының реттік саны.
17. Білім алушыларға қойылатын мақсаттар:
1) Компьютерлік жүйелер
Білім алушылар міндетті:
Бөлімше
5-сынып
6-сынып
7-сынып
8-сынып
9-сынып
1.
Компьютердің құрылғылары
5.1.1.1 ақпараттың цифрлық
тасымалдау құралдарын сипаттау
6.1.1.1 компьютерлік технологияның даму тарихы мен келешегі туралы әңгімелеу;
6.1.1.2
компьютердің негізгі құрылғыларының өзара әрекеттесуін түсіндіру
7.1.1.1 Компьютердің жады түрлерінің мақсаттарын сипаттау (жедел есте сақтау құрылғысы, тұрақты есте сақтау құрылғысы, сыртқы жады, кеш-жады)
8.1.1.1 процессордың функцияларын және оның негізгі сипаттамаларын қарапайым деңгейде түсіндіру
9.1.1.1 мақсатына байланысты компьютердің конфигурациясын таңдау
2. Программалық қамтамасыз ету
6.1.2.1
Операциялық жүйелердің негізгі функцияларын атау;
6.1.2.2
IDE интерфейсінің мүмкіндіктерін қолдану

7.​1.​2.​1 сравнивать размеры файлов разных форматов, хранящих одинаковую информацию;
7.​1.​2.​2 создавать и распаковывать архивы различных форматов
9.​1.​2.​1 выбирать программное обеспечение в зависимости от потребности пользователя
3. Компьютерные сети
5.​1.​3.​1 размещать, изменять, скачивать файлы общего доступа
6.​1.​3.​1 объяснять преимущества беспроводной связи
7.​1.​3.​1 классифицировать компьютерные сети
8.​1.​3.​1 определять пропускную способность сети
9.​1.​3.​1 осуществлять совместную работу с документами с использованием облачных технологий
2) Информационные процессы
Подраздел
5 класс
6 класс
7 класс
8 класс
9 класс
1. Представление и измерение информации
5.​2.​1.​1 приводить примеры разных видов информации и представлять информацию в разных формах;
5.​2.​1.​2 приводить примеры каналов связи, источников и приемников информации;
5.​2.​1.​3 кодировать и декодировать текстовую информацию;
5.​2.​1.​4 пояснять, что вся информация для компьютера представляется в двоичном виде
7.​2.​1.​1 осуществлять перевод из одних единиц измерения информации в другие
8.​2.​1.​1 применять алфавитный подход при определении количества информации
9.​2.​1.​1 определять свойства информации (актуальность, точность, достоверность, ценность)
2. Создание
и преобразование информационных объектов
5.​2.​2.​1 эффективно организовывать документ для печати (устанавливать параметры страницы, выполнять предвари-тельный просмотр);
5.​2.​2.​2 создавать и редактировать растровые изображения;
5.​2.​2.​3 создавать и редактировать векторные изображения;
5.​2.​2.​4 оценивать преимущества и недостатки растровой и векторной графики
6.​2.​2.​1 организовывать ссылки (гиперссылки, оглавления, названия, сноски)
7.​2.​2.​1 форматировать элементы таблицы в текстовом процессоре;
7.​2.​2.​2 форматировать элементы электронной таблицы;
7.​2.​2.​3 создавать диаграммы в электронной таблице;
7.​2.​2.​4 использовать условное форматирование в электронной таблице;
7.​2.​2.​5 использовать различные типы данных в электронной таблице;
7.​2.​2.​6 создавать формулы для вычислений в электронной таблице
8.​2.​2.​1 использовать различные форматы данных для решения задач в электронных таблицах;
8.​2.​2.​2 использовать абсолютную и относительную ссылки;
8.​2.​2.​3 использовать встроенные функции для решения задач с применением электронных таблиц;
8.​2.​2.​4 строить графики функций, заданных в таблице
9.​2.​2.​1 объяснять термины "базы данных, запись, поле";
9.​2.​2.​2 создавать базу данных в электронной таблице;
9.​2.​2.​3 осуществлять поиск, сортировку и фильтрацию данных

7.1.2.1 Бірдей ақпаратты сақтайтын түрлі форматтағы файлдардың өлшемдерін салыстыру;
7.1.2.2 Түрлі форматтағы мұрағаттарды жасау және ашу
9.1.2.1
пайдаланушының қажеттілігіне қарай программалық жасақтаманы таңдау
3.
Компьютерлік желілер
5.1.3.1 Ортақ пайдалану файлдарын орналастыру, редакциялау, жүктеу
6.1.3.1 Сымсыз байланыстың артықшылықтарын түсіндіру
7.1.3.1 Компьютерлік желілерді жіктеу
8.1.3.1
желінің өткізу қабілетін анықтау
9.1.3.1 бұлтты технологияларды қолданатын құжаттармен бірлескен жұмысты жүзеге асыру
2) Ақпараттық процестер
Бөлімше
5-сынып
6-сынып
7-сынып
8-сынып
9-сынып
1.
Ақпаратты ұсыну және өлшеу
5.2.1.1 әртүрлі ақпарат түрлерінің мысалдарын келтіру және ақпаратты әртүрлі нысандарда ұсыну;
7.2.1.1 Ақпаратты өлшеу бірліктері, ақпаратты бір өлшем бірлігінен басқаға аударуды жүзеге асыру
8.2.1.1
ақпараттың көлемін анықтағанда алфавиттік тәсіл қолдану
9.2.1.1 ақпараттың қасиеттерін анықтау (маңыздылық, дәлдік, сенімділік, құндылық)
5.2.1.2 байланыс арналары, ақпарат көздері және қабылдағыштарының мысалын келтіру;
5.2.1.3 мәтіндік ақпаратты кодтау және декодтау;
5.2.1.4 Компьютерге арналған барлық ақпарат екілік көрініс түрінде ұсынылғанын түсіндіру
2.
Ақпараттық объектілерді құру және түрлендіру
5.2.2.1 басып шығару үшін құжатты тиімді ұйымдастыру (бет параметрлерін орнату, алдын ала қарауды орындау);
5.2.2.2 растрлық кескіндерді жасау және өңдеу;
5.2.2.3 векторлық суреттер жасау және өңдеу;
5.2.2.4 растрлық және векторлық графиканың артықшылықтары мен кемшіліктерін бағалау
6.2.2.1 сілтемелерді ұйымдастыру (гиперсілтемелер, мазмұны, тақырыптар, түнідірмелер)
7.2.2.1
Мәтіндік процессордағы кестелерді пішімдеу;
7.2.2.2 электрондық кестенің элементтерін пішімдеу;
7.2.2.3 электрондық кестеде диаграммаларды жасау;
7.2.2.4 ;
электрондық кестеде шартты пішімдеуді қолдану;
7.2.2.5 электрондық кестеде деректердің әртүрлі түрлерін қолдану;
7.2.2.6 электрондық кестеде есептеулер үшін формулаларды жасау
8.2.2.1
электрондық кестелер мәселелерді шешу үшін түрлі деректер пішімдерін пайдалану;
8.2.2.2 абсолютті және салыстырмалы сілтемелерді пайдалану;
8.2.2.3 Электрондық кестелерді қолдану арқылы есептерді шешу үшін кірістірілген функцияларды пайдалану;
8.2.2.4
кестеде көрсетілген функциялардың графиктерін құрастыру
9.2.2.1 "Дерекқор, жазба, өріс" терминдерін түсіндіру;
9.2.2.2 Электрондық кестеде деректер базасын жасау;
9.2.2.3
Деректерді іздеу, сұрыптау және сүзгілеуді жүзеге асыру

3) Компьютерное мышление
Подраздел
5 класс
6 класс
7 класс
8 класс
9 класс
1. Моделирование
6.​3.​1.​1 приводить примеры применения 3D-моделей;
6.​3.​1.​2 описывать возможности 3D-редактора;
8.​3.​1.​1 создавать модели задач на языке программирования Python (пайтон)
9.​3.​1.​1 разрабатывать и исследовать модели процессов (физических, биологических, экономических) в электронных таблицах
6.​3.​1.​3 использовать инструменты 3D-редактора для создания графических примитивов;
6.​3.​1.​4 создавать тела вращения и преобразовывать их;
6.​3.​1.​5 создавать модели объектов в 3D – редакторе;
6.​3.​1.​6 экспортировать 3D-модель для печати
6.​3.​1.​7 настраивать 3D-печать
2. Алгоритмы
6.​3.​2.​1 записывать линейные алгоритмы на языке программирования Python (пайтон)
7.​3.​2.​1 записывать разветвляющиеся алгоритмы на языке программирования Python (пайтон)
8.​3.​2.​1 осуществлять трассировку алгоритма
9.​3.​2.​1 применять алгоритмы сортировки
3. Программирование
5.​3.​3.​1 создавать программы определения углового наклона робота;
5.​3.​3.​2 создавать программы для поворота робота на заданные градусы;
5.​3.​3.​3 использовать датчик цвета для организации движения робота;
5.​3.​3.​4 использовать датчик ультразвука для нахождения объекта
6.​3.​3.​1 класссифицировать типы данных
7.​3.​3.​1 осуществлять чтение и запись файла на языке программирования Python (пайтон);
7.​3.​3.​2 использовать вложенные условия на языке программирования Python (пайтон);
7.​3.​3.​3 использовать составные условия на языке программирования Python (пайтон)
8.​3.​3.​1 использовать оператор цикла while (уайл);
8.​3.​3.​2 использовать оператор цикла for (фор);
8.​3.​3.​3 использовать инструкции управления циклом (continue (континю), break (брик), else (элс))
9.​3.​3.​1 создавать программы на языке программирования Python (пайтон) с использованием одномерных массивов;
9.​3.​3.​2 создавать программы на языке программирования Python (пайтон) с использованием двумерных массивов;
9.​3.​3.​3 подключать библитотеку PyGame (пайгейм);
9.​3.​3.​4 использовать готовые модули библиотеки PyGame (пайгейм). для создания окна для игры;
9.​3.​3.​5 создавать задний фон игры;
9.​3.​3.​6 загружать готовые персонажи для игры;
9.​3.​3.​7 программировать движение персонажей;
9.​3.​3.​8 управлять персонажами с клавиатуры;
9.​3.​3.​9 разрабатывать игру по готовому сценарию;
9.​3.​3.​10 реализовать алгоритм подсчета результатов игры
4. Робототехника
5.​3.​4.​1 формулировать определение робота;
5.​3.​4.​2 приводить примеры разновидностей роботов и области их применения;
5.​3.​4.​3 приводить примеры технических достижений человечества в области робототехники;

3) Компьютерлік ойлау
Бөлімше
5-сынып
6-сынып
7-сынып
8-сынып
9-сынып
1. 1. Модельдеу
6.3.1.1
3D-модельдер қолдану мысалдарын келтіру;
6.3.1.2
3D-редактордың мүмкіндіктерін сипаттау;
6.3.1.3
3D-редакторының графикалық примитивтерді құруға арналған құралдарын пайдалану
6.3.1.4
Айналу денелерін құру және оларды түрлендіру;
6.3.1.5
3D-редактордағы объектілердің модельдерін құру;
6.3.1.6
Басып шығару үшін 3D-үлгіні экспорттау
8.3.1.1 Python программалау тілінде тапсырма модельдерін жасау
9.3.1.1 Процесс моделдерін (физикалық, биологиялық экономикалық) электрондық кестеде әзірлеу және зерттеу
2.
Алгоритмдер
6.3.2.1
Python тіліндегі сызықтық алгоритмдерді жазу
7.3.2.1 Python программалау тілінде тармақталған алгоритмдерді жазу
8.3.2.1 Алгоритмнің трассировкасын жүзеге асыру
9.3.2.1 сұрыптау алгоритмдерін қолдану
3.
Программалау
5.3.3.1 роботтың бұрыштық бейімділігін анықтау үшін программалар жасау;
5.3.3.2 Роботты көрсетілген градусқа бұру үшін программалар жасау;
5.3.3.3
Робот қозғалысын ұйымдастыруға арналған түс датчигін қолдану;
5.3.3.4 Объектіні табу үшін ультрадыбыстық датчикті пайдалану
6.3.3.1 деректер түрлерін жіктеу
7.3.3.1 Python программалау тілінде файлды оқу және жазу;
7.3.3.2 Python программалау тіліндегі кірістірілген шарттарды қолдану;
7.3.3.3 Python программалау тіліндегі күрделі шарттарды қолдану
8.3.3.1
While цикл операторын пайдалану;
8.3.3.2
for цикл операторын пайдалану
8.3.3.3
цикл басқару нұсқаулығын қолдану (continue, break, else)
9.3.3.1
Бір өлшемді массивтер пайдаланып Python программалау тілінде программалар жасау;
9.3.3.2
Екі өлшемді массивтер пайдаланып Python программалау тілінде программалар жасау;
9.3.3.3 PyGame; кітапханасын қосу
9.3.3.4
ойын терезесін жасау үшін PyGame кітапханасының дайын модульдерін пайдалану;
9.3.3.5 Ойынның артқы фонын құру
9.3.3.6
Ойынға арналған дайын кейіпкерлер жүктеу
9.3.3.7 Кейіпкер қозғалысын программалау
9.3.3.8
пернетақтадан кейпкерлерді басқару;
9.3.3.9
Дайын сценарий бойынша ойын әзірлеу
9.3.3.10 Ойынның нәтижелерін есептеу алгоритмін іске асыру
4. Робототехника
5.3.4.1 робот анықтамасын тұжырымдау;
5.3.4.2 Роботтардың түрлерінің үлгілеріне және оларды қолдану салаларына мысал келтіру;
5.3.4.3
Робототехника саласындағы адамзаттың техникалық жетістіктеріне мысалдар келтіру;

5.​3.​4.​4 объяснять принцип работы гироскопического датчика
4) Здоровье и безопасность
Подраздел
5 класс
6 класс
7 класс
8 класс
9 класс
1.
Эргономика
5.​4.​1.​1 рассуждать о последствиях нарушения правил техники безопасности
6.​4.​1.​1 формулировать и решать задачи эргономики (для максимального комфорта и эффективности)
7.​4.​1.​1 оценивать эргономичность пользовательских интерфейсов
8.​4.​1.​1 приводить примеры влияния различных электронных устройств на организм человека и эффективно использовать методы защиты
9.​4.​1.​1 критически оценивать риски, связанные с продолжительным использованием компьютеров
2.
Информационная безопасность
5.​4.​2.​1 рассуждать о незаконности копирования чужой работы;
5.​4.​2.​2 устанавливать пароль на документы
6.​4.​2.​1 обсуждать проблемы Интернет-зависимости
6.​4.​2.​2 объяснять понятия "авторское право", "плагиат";
6.​4.​2.​3 сопровождать информацию ссылками на автора
7.​4.​2.​1 защищать компьютер от вредоносных программ
8.​4.​2.​1 соблюдать правила обеспечения безопасности пользователя в сети (мошенничество и агрессия в интернете)
9.​4.​2.​1 рассуждать о последствиях нарушения этических и правовых норм в сети
18. Настоящая учебная программа реализуется в соответствии с Долгосрочным планом по реализации Типовой учебной программы по предмету "Информатика" для 5-9 классов уровня основного среднего образования по обновленному содержанию согласно приложению к Программе.
Приложение
к Типовой учебной программе
по предмету "Информатика" для
5-9 классов уровня основного
среднего образования по
обновленному содержанию
Долгосрочный план по реализации Типовой учебной программы по предмету "Информатика" для 5-9 классов уровня основного среднего образования по обновленному содержанию
1) 5 класс:
Разделы долгосрочного плана
Темы, содержание
Цели обучения
1 четверть
Представление информации
Информация вокруг нас
5.​2.​1.​1 приводить примеры разных видов информации и представлять информацию в разных формах
Передача информации
5.​2.​1.​2 приводить примеры каналов связи, источников и приемников информации
Шифрование информации
5.​2.​1.​3 кодировать и декодировать текстовую информацию
Двоичное представление информации
5.​2.​1.​4 пояснять, что вся информация для компьютера представляется в двоичном виде
2 четверть
Компьютерная графика
Создание и редактирование растровых изображений
5.​2.​2.​2 создавать и редактировать растрового изображения
Обработка растровых изображений
5.​2.​2.​2 создавать и редактировать растрового изображения
Создание векторных изображений
5.​2.​2.​3 создавать и редактировать векторные изображения
Работа с кривыми
5.​2.​2.​3 создавать и редактировать векторные изображения
Сравнение растровых и векторных изображений
5.​2.​2.​4 оценивать преимущества и недостатки растровой и векторной графики
3 четверть
Робототехника
Виды роботов и области их применения

5.3.4.4 Гироскопиялық датчиктің жұмыс істеу принципін түсіндіру
4) Денсаулық және қауіпсіздік
Бөлімше
5-сынып
6-сынып
7-сынып
8-сынып
9-сынып
1.
Эргономика
5.4.1.1 қауіпсіздік ережелерін бұзу салдары туралы талдау
6.4.1.1 Эргономика міндеттерін (барынша жайлылық пен тиімділік үшін) тұжырымдау және шешу
7.4.1.1
Пайдаланушы интерфейстердің эргономикалылығын бағалау
8.4.1.1 әртүрлі электрондық құрылғылардың адам ағзасына әсері туралы мысалдар келтіріп, қорғау әдістерін тиімді пайдалану
9.4.1.1 Компьютерде ұзақ уақыты жұмыс істеу тәуекелін сыни түрде бағалау
2.
Ақпараттық қауіпсіздік
5.4.2.1 біреудің жұмысын көшіру заңсыздығы туралы айту;
5.4.2.2 Құжаттарға арналған пароль орнату
6.4.2.1 Интернетке тәуелділіктің проблемаларын талқылау;
6.4.2.2 "Авторлық құқық", "плагиат" ұғымдарын түсіндіру
6.4.2.3
Авторға сілтеме жасайтын ақпаратпен ілестіру
7.4.2.1 компьютерді зиянды бағдарламалардан қорғау
8.4.2.1 желідегі пайдаланушының қауіпсіздігін қамтамасыз ету ережелерін сақтау (интернетте алаяқтық пен агрессия)
9.4.2.1 Желідегі этикалық және құқықтық нормаларын бұзу салдары туралы айту
18. Осы оқу бағдарламасы қосымшаға сәйкес негізгі орта білім деңгейінің 5-9 сыныптарына арналған "Информатика" пәні бойынша жаңартылған мазмұндағы үлгілілік оқу жоспарының ұзақ мерзімді жоспарына қосымшасына сәйкес іске асырылады.
Негізгі орта білім деңгейінің
5-9 сыныптарына арналған
"Информатика" пәні бойынша
жаңартылған мазмұндағы
үлгілік оқу бағдарламасына
қосымша
Негізгі орта білім беру деңгейінің 5-9-сыныптарына арналған "Информатика" пәнінен жаңартылған мазмұн бойынша үлгілік оқу бағдарламасын іске асыру жөніндегі ұзақ мерзімді жоспар
1) 5-сынып:
Ұзақ мерзімді жоспардың бөлімдері
Тақырыптар, мазмұны
Оқыту мақсаттары
1-тоқсан
Ақпаратты ұсыну
Біздің айналамыздағы ақпарат
5.2.1.1 әртүрлі ақпараттың мысалдарын келтіру және ақпаратты әртүрлі нысандарда ұсыну;
Ақпарат беру
5.2.1.2 байланыс арналары, ақпарат көздері және қабылдағыштарының мысалын келтіру;
Ақпаратты шифрлау
5.2.1.3 мәтіндік ақпаратты кодтау және декодтау;
Екілік ақпаратты ұсыну
5.2.1.4 компьютерге арналған барлық ақпарат екілік түрінде ұсынылғанын түсіндіру
2-тоқсан
Компьютерлік графика
Растрлық суреттерді құру және редакциялау
5.2.2.2
растрлық кескіндерді жасау және өңдеу;
Растрлық суреттерді өңдеу
5.2.2.2
растрлық кескіндерді жасау және өңдеу;
Векторлық суреттерді құру
5.2.2.3
векторлық суреттер жасау және өңдеу;
Қисық бетімен жұмыс
5.2.2.3
векторлық суреттер жасау және өңдеу;
Растрлық және векторлық суреттерді салыстыру
5.2.2.4
растрлық және векторлық графиканың артықшылықтары мен кемшіліктерін бағалау
3-тоқсан
Робототехника
Робот түрлері және оларды қолдану

5.​3.​4.​1 формулировать определение робота;
5.​3.​4.​2 приводить примеры разновидностей роботов и области их применения;
История и перспективы робототехники
5.​3.​4.​3 приводить примеры технических достижений человечества в области робототехники
Гироскопический датчик
5.​3.​4.​4 объяснять принцип работы гироскопического датчика;
5.​3.​3.​1 создавать программы определения углового наклона робота
Повороты
5.​3.​3.​2 создавать программы для поворота робота на заданные градусы
Соревнования роботов
Движение робота по линии
5.​3.​3.​3 использовать датчик цвета для организации движения робота
Робо-сумо
5.​3.​3.​4 использовать датчик ультразвука для нахождения объекта;
5.​3.​3.​3 использовать датчик цвета для организации движения робота
4 четверть
Компьютер и безопасность
Как не навредить себе при работе за компьютером?
5.​4.​1.​1 рассуждать о последствиях нарушения правил техники безопасности
Цифровые носители информации
5.​1.​1.​1 характеризовать цифровые носители информации
Какие есть опасности при работе в Интернете?
5.​4.​2.​1 рассуждать о незаконности копирования чужой работы
Как защитить свои данные на компьютере?
5.​4.​2.​2 устанавливать пароль на документы;
5.​1.​3.​1 размещать, изменять, скачивать файлы общего доступа
Мини-проект
5.​4.​2.​2 устанавливать пароль на документы;
5.​2.​2.​1 эффективно организовывать документ для печати (устанавливать параметры страницы, выполнять предварительный просмотр и так далее);
5.​1.​3.​1 размещать, изменять, скачивать файлы общего доступа
2) 6 класс:
Разделы долгосрочного плана
Темы, содержание
Цели обучения
1 четверть
Компьютерные системы и сети
Что такое эргономика
6.​4.​1.​1 формулировать и решать задачи эргономики (для максимального комфорта и эффективности);
6.​4.​2.​1 обсуждать проблемы Интернет-зависимости
История развития вычислительной техники
6.​1.​1.​1 рассказывать об истории и перспективах развития вычислительной техники
Как работает компьютер
6.​1.​1.​2 объяснять взаимодействие основных устройств компьютера;
6.​1.​2.​1 называть основные функции операционной системы
Беспроводные сети
6.​1.​3.​1 объяснять преимущества беспроводной связи
2 четверть
3D - печать
3D - редактор
6.​3.​1.​1 приводить примеры применения 3D-моделей;
6.​3.​1.​2 описывать возможности 3D-редактора
Инструменты 3D - редактора
6.​3.​1.​3 использовать инструменты 3D-редактора для создания графических примитивов
Создание конуса, цилиндра и сферы
6.​3.​1.​4 создавать тела вращения и преобразовывать их
3D модели объектов
6.​3.​1.​5 создавать модели объектов в 3D – редактор
3D - печать

5.3.4.1 робот анықтамасын тұжырымдау;
5.3.4.2 Роботтардың түрлерінің үлгілері және оларды қолдану салаларына мысал келтіру;
Робототехника тарихы және перспективалары
5.3.4.3 робототехника саласындағы адамзаттың техникалық жетістіктеріне мысалдар келтіру;
Гироскопиялық датчик
5.3.4.4 гироскопиялық датчик жұмыс істеу принципін түсіндіру;
5.3.3.1 роботтың бұрыштық бейімділігін анықтау үшін бағдарламалар жасау;
Бұрылыстар
5.3.3.2 роботты көрсетілген градусқа бұру үшін бағдарламалар жасау;
Роботтардың жарысы
Роботтың сызық бойымен қозғалысы
5.3.3.3 робот қозғалысын ұйымдастыруға арналған түс датчигін қолдану;
Робо-сумо
5.3.3.4 объектіні табу үшін ультрадыбыстық датчикті пайдалану;
5.3.3.3 робот қозғалысын ұйымдастыруға арналған түс датчигін қолдану;
4-тоқсан
Компьютер және қауіпсіздік
Компьютерде жұмыс істеу кезінде өзіңе зиян келтірмеуге қалай болады?
5.4.1.1 қауіпсіздік ережелерін бұзу салдары туралы талдау
Ақпаратты цифрлы тасымалдаушылары
5.1.1.1 сандық ақпараттың цифрлық тасымалдау құралдарын сипаттау
Интернетте жұмыс істеудің қандай қауіп-қатері бар?
5.4.2.1 біреудің жұмысын көшіру заңсыздығы туралы айту;
Компьютеріңіздегі деректерді қалай қорғауға болады?
5.4.2.2 құжаттарға арналған пароль орнату
5.1.3.1 ортақ пайдалану файлдарын орналастыру, редакциялау, жүктеу
Шағын жоба
5.4.2.2 құжаттарға арналған пароль орнату
5.2.2.1 құжатты басып шығару үшін тиімді ұйымдастыру (бет параметрлерін орнату, алдын ала қарауды орындау);
5.1.3.1 ортақ пайдалану файлдарын орналастыру, редакциялау, жүктеу
2) 6 класс:
Ұзақ мерзімді жоспардың бөлімдері
Тақырыптар, мазмұны
Оқыту мақсаттары
1-тоқсан
Компьютерлік жүйелер және желілер
Эргономика дегеніміз не?
6.4.1.1 эргономика міндеттерін (барынша жайлылық пен тиімділік үшін) тұжырымдау және шешу
6.4.2.1 интернетке тәуелділіктің проблемаларын талқылау
Есептеу техникасының даму тарихы
6.1.1. компьютерлік технологияның даму тарихы мен келешегі туралы әңгімелеу;
Компьютер қалай жұмыс істейді
6.1.1.2 компьютердің негізгі құрылғыларының өзара әрекеттесуін түсіндіру
6.1.2.1 операциялық жүйелердің негізгі функцияларын атау;
Сымсыз желілер
6.1.3.
сымсыз байланыстың артықшылықтарын түсіндіру;
2-тоқсан
3D - баспа
3D - редакторы
6.3.1.1 3D-модельдер қолдану мысалдарын келтіру;
6.3.1.2 3D-редактордың мүмкіндіктерісипаттау;
3D -редактор құралдары
6.3.1.3 3D-редакторының графикалық примитивтерді құруға арналған құралдарын пайдалану;
Конус, цилиндр және сфера құру
6.3.1.4 айналу денелерін құру және оларды түрлендіру;
Объектілердің 3D модельдері
6.3.1.5 3D-редактордағы объектілердің модельдерін құру;
3D - баспасы

6.​3.​1.​6 экспортировать 3D-модель для печати;
6.​3.​1.​7 настраивать 3D-печать
3 четверть
Программирование на языке Python (пайтон)
Знакомство с IDE (Integrated Development Environment (интегрейтед девелопмент энвайронмент))
6.​1.​2.​2 использовать возможности интерфейса IDE (Integrated Development Environment (интегрейтед девелопмент энвайронмент))
Алфавит языка. Синтаксис
6.​3.​2.​1 записывать линейные алгоритмы на языке Python (пайтон)
Типы данных
6.​3.​3.​1 классифицировать типы данных
Правила записи арифметических выражений
6.​3.​2.​1 записывать линейные алгоритмы на языке Python (пайтон)
Ввод и вывод чисел
6.​3.​2.​1 записывать линейные алгоритмы на языке Python (пайтон)
Программирование линейных алгоритмов
6.​3.​2.​1 записывать линейные алгоритмы на языке Python (пайтон)
4 четверть
Работа с текстовым документом
Сноски
6.​2.​2.​1 организовывать ссылки (гиперссылки, оглавления, названия, сноски)
Гиперссылки
6.​2.​2.​1 организовывать ссылки (гиперссылки, оглавления, названия, сноски);
6.​4.​2.​2 объяснять понятия "авторское право", "плагиат";
6.​4.​2.​3 сопровождать информацию ссылками на автора
Оглавление
6.​2.​2.​1 организовывать ссылки (гиперссылки, оглавления, названия, сноски)
Реферат
6.​2.​2.​1 организовывать ссылки (гиперссылки, оглавления, названия, сноски);
6.​4.​2.​2 объяснять понятия "авторское право", "плагиат";
6.​4.​2.​3 сопровождать информацию ссылками на автора
3) 7 класс:
Разделы долгосрочного плана
Темы, содержание
Цели обучения
1 четверть
Измерение информации и компьютерная память
Единицы измерения информации
7.​2.​1.​1 осуществлять перевод из одних единиц измерения информации в другие
Компьютерная память
7.​1.​1.​1 описывать назначение видов памяти компьютера (оперативные запоминающие устройства, постоянные запоминающие устройства, внешние запоминающие устройства, кеш-память)
Размеры файлов
7.​1.​2.​1 сравнивать размеры файлов разных форматов, хранящих одинаковую информацию;
7.​1.​2.​2 создавать и распаковывать архивы различных форматов
Сети и безопасность
Компьютерные сети и их классификация
7.​1.​3.​1 классифицировать компьютерные сети
Антивирусная безопасность
7.​4.​2.​1 защищать компьютер от вредоносных программ
Пользовательский интерфейс
7.​4.​1.​1 оценивать эргономичность пользовательских интерфейсов
2 четверть
Решение задач с помощью электронных таблиц
Таблицы в текстовом процессоре
7.​2.​2.​1 форматировать элементы таблицы в текстовом процессоре
Форматирование элементов электронных таблиц
7.​2.​2.​2 форматировать элементы электронной таблицы
Типы данных
7.​2.​2.​5 использовать различные типы данных в электронной таблице;

6.3.1.6 басып шығару үшін 3D-үлгіні экспорттау;
6.3.1.7 3D-баспасын баптау;
3-тоқсан
Python тілінде программалау
IDE мен танысу
6.1.2.2 IDE интерфейсінің мүмкіндіктерін қолдану;
Тіл әліппесі. Синтаксис
6.3.2.1 Python тіліндегі сызықтық алгоритмдерді жазу;
Мәліметтер типтері
6.3.3.1 деректер түрлерін жіктеу;
Арифметикалық амалдардың жазылу ережелері
6.3.2.1 Python тіліндегі сызықтық алгоритмдерді жазу;
Санды енгізу және шығару
6.3.2.1 Python тіліндегі сызықтық алгоритмдерді жазу;
Сызықтық алгоритмдерді программалау
6.3.2.1 Python тіліндегі сызықтық алгоритмдерді жазу;
4-тоқсан
Мәтіндік құжатпен жұмыс жасау
Сілтемелер (сноски)
6.2.2.1 сілтемелерді ұйымдастыру (гиперсілтемелер, мазмұны, тақырыптар, түсіндірмелер)
Гиперсілтемелер
6.2.2.1 сілтемелерді ұйымдастыру (гиперсілтемелер, мазмұны, тақырыптар, түсіндірмелер)
6.4.2.3 Авторға сілтеме жасайтын ақпаратпен ілестіру
6.4.2.2
"авторлық құқық", "плагиат" ұғымдарын түсіндіру
Мазмұны
6.2.2.1 сілтемелерді ұйымдастыру (гиперсілтемелер, мазмұны, тақырыптар, түсіндірмелер)
Реферат
6.2.2. сілтемелерді ұйымдастыру (гиперсілтемелер, мазмұны, тақырыптар, түнідірмелер)
6.4.2.2 "авторлық құқық", "плагиат" ұғымдарын түсіндіру
6.4.2.3 авторға сілтеме жасайтын ақпаратпен ілестіру
3) 7 класс:
Ұзақ мерзімді жоспардың бөлімдері
Тақырыптар, мазмұны
Оқыту мақсаттары
1-тоқсан
Компьютерлік жады және ақпараттық өлшембірлік
Ақпараттың өлшем бірліктері
7.2.1.1 ақпаратты өлшеу бірліктері, ақпаратты бір өлшем бірлігінен басқаға аударуды жүзеге асыру
Компьютер жады
7.1.1.1 компьютердің жад түрлерінің мақсаттарын сипаттау (жедел есте сақтау құрылғысы, тұрақты есте сақтау құрылғысы, сыртқы жады, кеш-жады)
Файлдар мөлшері
7.1.2.1 бірдей ақпаратты сақтайтын түрлі форматтағы файлдардың өлшемдерін салыстыру;
Желі және қауіпсізддік
Компьютерлік желілер және олардың жіктелуі
7.1.2.2
түрлі форматтағы мұрағаттарды жасау және ашу
7.1.3.1 компьютерлік желілерді жіктеу
Антивирустық қауіпсіздік
7.4.2.1 компьютерді зиянды бағдарламалардан қорғау
Пайдаланушы интерфейсі
7.4.1.1 пайдаланушы интерфейстердің эргономикалылығын бағалау
2-тоқсан
Электронды кесте арқылы есеп шығару
Мәтіндік процессордағы кесте
7.2.2.1 мәтіндік процессордағы кестелерді пішімдеу;
Электрондық кестелер элементтерін пішімдеу
7.2.2.2 Электрондық кестенің элементтерін пішімдеу;
Деректер типтері
7.2.2.5 электрондық кестеде деректердің әртүрлі түрлерін қолдану;

7.​2.​2.​6 создавать формулы для вычислений в электронной таблице
Условное форматирование
7.​2.​2.​4 использовать условное форматирование в электронной таблице
Графическое представление табличных данных
7.​2.​2.​3 создавать диаграммы в электронной таблице
Моделирование процессов в электронных таблицах
7.​2.​2.​2 форматировать элементы электронной таблицы;
7.​2.​2.​5 использовать различные типы данных в электронной таблице
7.​2.​2.​4 использовать условное форматирование в электронной таблице;
7.​2.​2.​3 создавать диаграммы в электронной таблице
3 четверть
Программирование алгоритмов на языке Python (пайтон)
Работа с файлами
7.​3.​3.​1 осуществлять чтение и запись файла на языке программирования Python (пайтон)
Программирование алгоритмов ветвления
7.​3.​2.​1 записывать разветвляющиеся алгоритмы на языке программирования Python (пайтон)
Программирование вложенных условий
7.​3.​3.​2 использовать вложенные условия на языке программирования Python (пайтон)
Программирование составных условий
7.​3.​3.​3 использовать составные условия на языке программирования Python (пайтон)
Организуем выбор
7.​3.​2.​1 записывать разветвляющиеся алгоритмы на языке программирования Python (пайтон)
4 четверть
Практическое программирование
Постановка проблемы
7.​3.​2.​1 записывать разветвляющиеся алгоритмы на языке программирования Python (пайтон)
Разработка алгоритма
7.​3.​2.​1 записывать разветвляющиеся алгоритмы на языке программирования Python (пайтон)
Программирование алгоритма
7.​3.​2.​1 записывать разветвляющиеся алгоритмы на языке программирования Python (пайтон)
Тестирование программы
7.​3.​2.​1 записывать разветвляющиеся алгоритмы на языке программирования Python (пайтон)
4) 8 класс:
Разделы долгосрочного плана
Темы, содержание
Цели обучения
1 четверть
Технические характеристики компьютера и сетей
Измерение информации
8.​2.​1.​1 применять алфавитный подход при определении количества информации
Процессор и его характеристики
8.​1.​1.​1 объяснять на элементарном уровне функции процессора и его основные характеристики
Компьютерные сети
8.​1.​3.​1 определять пропускную способность сети
Здоровье и безопасность
Негативные аспекты использования компьютера
8.​4.​1.​1 приводить примеры влияния различных электронных устройств на организм человека и эффективно использовать методы защиты
Безопасность в сети
8.​4.​2.​1 соблюдать правила обеспечения безопасности пользователя в сети (мошенничество и агрессия в интернете)
2 четверть
Обработка информации в электронных таблицах
Статистические данные
8.​2.​2.​2 использовать абсолютную и относительную ссылки;
8.​2.​2.​1 использовать различные форматы данных для решения задач в электронных таблицах
Встроенные функции
8.​2.​2.​3 использовать встроенные функции для решения задач с применением электронных таблиц
Анализ данных на основе имеющейся информации
8.​2.​2.​3 использовать встроенные функции для решения задач с применением электронных таблиц
Решение прикладных задач
8.​2.​2.​3 использовать встроенные функции для решения задач с применением электронных таблиц;
8.​2.​2.​1 использовать различные форматы данных для решения задач в электронных таблицах;

7.2.2.6 электрондық кестеде есептеулер үшін формулаларды жасау;
Шартты пішімдеу
7.2.2.4 электрондық кестеде шартты пішімдеуді қолдану;
Кестелік деректерді графикалық ұсыну
7.2.2.3 электрондық кестеде диаграммаларды жасау;
Электрондық кестелердегі процестерді модельдеу
7.2.2.2 электрондық кестенің элементтерін пішімдеу;
7.2.2.5 электрондық кестеде деректердің әртүрлі түрлерін қолдану;
7.2.2.4 электрондық кестеде шартты пішімдеуді қолдану;
7.2.2.3 электрондық кестеде диаграммаларды жасау;
3-тоқсан
Python тілінде алгоритмдерді программалау
Файлдармен жұмыс
7.3.3.1 Python программалау тілінде файлды оқу және жазу;
Тармақталған алгоритмдерді программалау
7.3.2.1 Python программалау тілінде тармақталған алгоритмдерді жазу;
Кірістірілген шарттарды программалау
7.3.3.2 Python программалау тіліндегі кірістірілген шарттарды қолдану;
күрделі шарттарды программалау
7.3.3.3 Python программалау тіліндегі күрделі шарттарды қолдану;
Таңдауды ұйымдастыру
7.3.2.1 Python программалау тілінде тармақталған алгоритмдерді жазу;
4-тоқсан
Практикалық программалау
Мәселені қалыптастыру
7.3.2.1 Python программалау тілінде тармақталған алгоритмдерді жазу;
Алгоритмді әзірлеу
7.3.2.1 Python программалау тілінде тармақталған алгоритмдерді жазу;
Алгоритмді программалау
7.3.2.1 Python программалау тілінде тармақталған алгоритмдерді жазу;
Программаны тестілеу
7.3.2.1 Python программалау тілінде тармақталған алгоритмдерді жазу;
4) 8 класс:
5)
Ұзақ мерзімді жоспардың бөлімдері
Тақырыптар, мазмұны
Оқыту мақсаттары
1-тоқсан
Компьютер мен желінің техникалық сипаттамалары
Ақпараттарды өлшеу
8.2.1.1 ақпараттың көлемін анықтағанда алфавиттік тәсіл қолдану
Процессор және оның сипаттамасы
8.1.1.1 процессордың функцияларын және оның негізгі сипаттамаларын қарапайым деңгейде түсіндіру
Компьютерлік желілер
8.1.3.1 желінің өткізу қабілетін анықтау
Денсаулық және қауіпсіздік
Компьютерді пайдаланудың теріс аспектілері
8.4.1.1 әртүрлі электрондық құрылғылардың адам ағзасына әсері туралы мысалдар келтіріп, қорғау әдістерін тиімді пайдалану
Желідегі қауіпсіздік
8.4.2.1 желідегі пайдаланушының қауіпсіздігін қамтамасыз ету ережелерін сақтау (интернетте алаяқтық пен агрессия)
2-тоқсан
Электрондық кестелердегі ақпаратты өңдеу
Статистикалық мәліметтер
8.2.2.2 абсолютті және салыстырмалы сілтемелерді пайдалану;
8.2.2.1 электрондық кестелер мәселелерді шешу үшін түрлі деректер пішімдерін пайдалану;
Кірістірілген функция
8.2.2.3 электрондық кестелерді қолдану арқылы есептерді шешу үшін кірістірілген функцияларды пайдалану;
Қолда бар ақпаратқа негізделген деректерді талдау
8.2.2.3 электрондық кестелерді қолдану арқылы есептерді шешу үшін кірістірілген функцияларды пайдалану;
Қолданбалы міндеттерін шешу
8.2.2.3 электрондық кестелерді қолдану арқылы есептерді шешу үшін кірістірілген функцияларды пайдалану;
8.2.2.1 электрондық кестелер мәселелерді шешу үшін түрлі деректер пішімдерін пайдалану;

8.​2.​2.​4 строить графики функций, заданных в таблице
3 четверть
Программирование алгоритмов на языке программирования Python (пайтон)
Цикл while (уайл)
8.​3.​3.​1 использовать оператор цикла while (уайл)
Цикл for (фор)
8.​3.​3.​2 использовать оператор цикла for (фор)
Управление циклом: continue (континю),
8.​3.​3.​3 использовать инструкции управления циклом (continue (континю), break (брик), else (элс))
Управление циклом: break (брик),
8.​3.​3.​3 использовать инструкции управления циклом (continue (континю), break (брик), else (элс))
Управление циклом: else (элс)
8.​3.​3.​3 использовать инструкции управления циклом (continue (континю), break (брик), else (элс))
Трассировка алгоритма
8.​3.​2.​1 осуществлять трассировку алгоритма
4 четверть
Практическое программирование
Постановка проблемы
8.​3.​1.​1 создавать модели задач на языке программирования Python (пайтон)
Разработка алгоритма
8.​3.​1.​1 создавать модели задач на языке программирования Python (пайтон);
8.​3.​2.​1 осуществлять трассировку алгоритма
Программирование алгоритма
8.​3.​1.​1 создавать модели задач на языке программирования Python (пайтон);
8.​3.​2.​1 осуществлять трассировку алгоритма
Тестирование программы
8.​3.​1.​1 создавать модели задач на языке программирования Python (пайтон)
8.​3.​2.​1 осуществлять трассировку алгоритма
5) 9 класс:
Разделы долгосрочного плана
Темы, содержание
Цели обучения
1 четверть
Работа с информацией
Свойства информации
9.​2.​1.​1 определять свойства информации (актуальность, точность, достоверность, ценность);
9.​4.​1.​1 критически оценивать риски, связанные с продолжительным использованием компьютеров
Совместная работа с документами
9.​1.​3.​1 осуществлять совместную работу с документами с использованием облачных технологий
Сетевой этикет
9.​4.​2.​1 рассуждать о последствиях нарушения этических и правовых норм в сети
Выбираем компьютер
Конфигурация компьютера
9.​1.​1.​1 выбирать конфигурацию компьютера в зависимости от его назначения
Выбор программного обеспечения
9.​1.​2.​1 выбирать программное обеспечение в зависимости от потребности пользователя
"Расчет стоимости компьютера"
9.​1.​1.​1 выбирать конфигурацию компьютера в зависимости от его назначения;
9.​1.​2.​1 выбирать программное обеспечение в зависимости от потребности пользователя;
9.​3.​1.​1 разрабатывать и исследовать модели процессов (физических, биологических, экономических) в электронных таблицах
2 четверть
Базы данных
Базы данных
9.​2.​2.​1 объяснять термины "базы данных, запись, поле
"
Создание базы данных в электронных таблицах
9.​2.​2.​2 создавать базу данных в электронной таблице
Методы поиска информации
9.​2.​2.​3 осуществлять поиск, сортировку и фильтрацию данных
Сортировка и фильтрация данных
9.​2.​2.​3 осуществлять поиск, сортировку и фильтрацию данных
Работа с базой данных
9.​2.​2.​2 создавать базу данных в электронной таблице;
9.​2.​2.​3 осуществлять поиск, сортировку и фильтрацию данных
3 четверть
Программирование алгоритмов на языке программирования Python (пайтон)
Одномерный массив
9.​3.​3.​1 создавать программы на языке программирования Python (пайтон) с использованием одномерных массивов
Поиск элемента с заданными свойствами
9.​3.​3.​1 создавать программы на языке программирования Python (пайтон) с использованием одномерных массивов
Перестановка элементов
9.​3.​3.​1 создавать программы на языке программирования Python (пайтон) с использованием одномерных массивов
Двумерный массив

8.2.2.4 кестеде көрсетілген функциялардың графиктерін құрастыру
3-тоқсан
Python тілінде алгоритмдерді программалау
Цикл while циклі
8.3.3.1 While цикл операторын пайдалану;
Цикл for циклі
8.3.3.2 For цикл операторын пайдалану
continue циклін басқару
8.3.3.3 цикл басқару нұсқаулығын қолдану (continue, break, else)
break циклін басқару
8.3.3.3 цикл басқару нұсқаулығын қолдану (continue, break, else)
Else циклін басқару
8.3.3.3 цикл басқару нұсқаулығын қолдану (continue, break, else)
Алгоритмнің трассировкасы
8.3.2.1 алгоритмнің трассировкасын жүзеге асыру
4-тоқсан
Практикалық программалау
Мәселені қалыптастыру
8.3.1.1 Python программалау тілінде тапсырма модельдерін жасау
Алгоритмді әзірлеу
8.3.1.1 Python программалау тілінде тапсырма модельдерін жасау
8.3.2.1 алгоритмнің трассировкасын жүзеге асыру
Алгоритмді программалау
8.3.1.1 Python программалау тілінде тапсырма модельдерін жасауһ
8.3.2.1 алгоритмнің трассировкасын жүзеге асыру
Программаны тестілеу
8.3.1.1 Python программалау тілінде тапсырма модельдерін жасау
8.3.2.1 алгоритмнің трассировкасын жүзеге асыру
6) 9 класс:
Ұзақ мерзімді жоспардың бөлімдері
Тақырыптар, мазмұны
Оқыту мақсаттары
1-тоқсан
Ақпаратпен жұмыс жасау
Ақпараттың сипаттары
9.2.1.1 ақпараттың қасиеттерін анықтау (маңыздылық, дәлдік, сенімділік, құндылық)
9.4.1.1 компьютерде ұзақ уақыты жұмыс істеу тәуекелін сыни түрде бағалау
Құжаттармен бірлесіп жұмыс жасау
9.1.3.1 бұлтты технологияларды қолданатын құжаттармен бірлескен жұмысты жүзеге асыру
Желілік этикет
9.4.2.1 желідегі этикалық және құқықтық нормаларын бұзу салдары туралы айту
Компьютер таңдаймыз
Компьютердің конфигурациясы
9.1.1.1 мақсатына байланысты компьютердің конфигурациясын таңдау
Бағдарламалық қамтамасыз етуді таңдау
9.1.2.1 пайдаланушының қажеттілігіне қарай бағдарламалық жасақтаманы таңдау
"Компьютер құнын есептеу"
9.1.1.1 мақсатына байланысты компьютердің конфигурациясын таңдау
9.1.2.1 пайдаланушының қажеттілігіне қарай бағдарламалық жасақтаманы таңдау
9.3.1.1 процесс моделдерін (физикалық, биологиялық, экономикалық) электрондық кестеде әзірлеу және зерттеу
2-тоқсан
Деректер базасы
Деректер базасы
9.2.2.1 "дерекқор, жазба, өріс" терминдерін түсіндіру;
Электрондық кестеде деректер базасын құру
9.2.2.2 электрондық кестеде деректер базасын жасау;
Ақпаратты іздеу әдістері
9.2.2.3 деректерді іздеу, сұрыптау және сүзгілеуді жүзеге асыру
Деректерді сұрыптау және сүзгілеу
9.2.2.3 деректерді іздеу, сұрыптау және сүзгілеуді жүзеге асыру
Деректер базасымен жұмыс
9.2.2.2 электрондық кестеде деректер базасын жасау;
9.2.2.3 деректерді іздеу, сұрыптау және сүзгілеуді жүзеге асыру
3-тоқсан
Python программалау тілінде алгоритмдерді программалау
Бірөлшемді массив
9.3.3.1 бір өлшемді массивтер пайдаланып Python программалау тілінде программаларды жасау;
Белгіленген сипаттары бар элементті іздеу
9.3.3.1 бір өлшемді массивтер пайдаланып Python программалау тілінде программаларды жасау;
Элементтердің орнын ауыстыру
9.3.3.1 бір өлшемді массивтер пайдаланып Python программалау тілінде программаларды жасау;
Екіөлшемді массив

9.​3.​3.​2 создавать программы на языке программирования Python (пайтон) с использованием двумерных массивов
Сортировка
9.​3.​2.​1 применять алгоритмы сортировки;
9.​3.​3.​1 создавать программы на языке программирования Python (пайтон) с использованием одномерных массивов;
9.​3.​3.​2 создавать программы на языке программирования Python (пайтон)с использованием двумерных массивов
Удаление и вставка элемента
9.​3.​3.​1 создавать программы на языке программирования Python (пайтон) с использованием одномерных массивов;
9.​3.​3.​2 создавать программы на языке программирования Python (пайтон) с использованием двумерных массивов
4 четверть
Создание 2D игры на языке программирования Python (пайтон)
Библиотека PyGame (пайгейм)
9.​3.​3.​3 подключать библиотеку PyGame (пайгейм);
9.​3.​3.​4 использовать готовые модули библиотеки PyGame (пайгейм) для создания окна для игры
Задний фон и персонажи игры
9.​3.​3.​5 создавать задний фон игры
9.​3.​3.​6 загружать готовые персонажи для игры
Анимирование персонажей
9.​3.​3.​7 программировать движение персонажа
9.​3.​3.​8 управлять персонажами с клавиатуры
Программирование условий
9.​3.​3.​9 разрабатывать игру по готовому сценарию
9.​3.​3.​10 реализовать алгоритм подсчета результатов игры
Приложение 2
к приказу Министра
образования и науки
Республики Казахстан
от 17 октября 2018 года № 576
Приложение 70
к приказу Министра
образования и науки
Республики Казахстан
от 3 апреля 2013 года № 115
Типовая учебная программа по предмету "Информатика" для 10-11 классов общественно-гуманитарного направления уровня общего среднего образования по обновленному содержанию
Глава 1. Общие положения
1. Учебная программа по предмету "Информатика" для 10-11 классов общественно-гуманитарного направления уровня общего среднего образования по обновленному содержанию (далее – Программа) разработана в соответствии с подпунктом 6) статьи 5 Закона Республики Казахстан от 27 июля 2007 года "Об образовании".
2. Целью изучения предмета "Информатика" в 10-11 классах общественно-гуманитарного направления является обеспечение обучающихся базовыми знаниями, умениями и навыками в области компьютерных систем, создания и преобразования информационных объектов, информационных процессов и систем, разработки приложений для эффективного использования современных информационных технологий на практике.
3. Задачи программы:
1) формировать у учащихся понимание роли информационных процессов в обществе, технических возможностей и перспектив использования информационных технологий в различных сферах человеческой деятельности;

9.3.3.2 екі өлшемді массивтер пайдаланып Python программалау тілінде бағдарламаларды жасау;
Сұрыптау
9.3.2.1 сұрыптау алгоритмдерін қолдану
9.3.3.1 бір өлшемді массивтер пайдаланып Python программалау тілінде программаларды жасау;
9.3.3.2 екі өлшемді массивтер пайдаланып Python программалау тілінде бағдарламаларды жасау;
Элементті жою және кірістіру
9.3.3.1 бір өлшемді массивтер пайдаланып Python программалау тілінде программаларды жасау;
9.3.3.2 екі өлшемді массивтер пайдаланып Python программалау тілінде бағдарламаларды жасау;
4-тоқсан
Python программалау тілінде 2D ойынын құру
PyGame кітапханасы
9.3.3.3 PyGame; кітапханасын қосу
9.3.3.4 ойын терезесін жасау үшін PyGame кітапханасының дайын модульдерін пайдалану;
Артқы фон мен ойын кейіпкерлері
9.3.3.5 ойынның артқы фонын құру
9.3.3.6 ойынға арналған дайын кейіпкерлер жүктеу
Кейіпкерлерді анимациялау
9.3.3.7 кейіпкер қозғалысын программалау
9.3.3.8 пернетақтадан кейпкерді басқару;
Шарттарды программалау
9.3.3.9 дайын сценарий бойынша ойын әзірлеу
9.3.3.10 ойынның нәтижелерін есептеу алгоритмін іске асыру
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2018 жылғы 17 қазандағы
№ 576 бұйрығына
2-қосымша
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2013 жылғы 3 сәуірдегі
№ 115 бұйрығына
70-қосымша
Жалпы орта білім беру деңгейінің 10-11-сыныптарына арналған қоғамдық-гуманитарлық бағытындағы "Информатика" оқу пәнінен жаңартылған мазмұн бойынша үлгілік оқу бағдарламасы
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Жалпы орта білім беру деңгейінің 10-11-сыныптарына арналған "Информатика" пәнінен жаңартылған мазмұн бойынша үлгілік оқу бағдарламасы (бұдан әрі - Бағдарлама) "Білім туралы" 2007 жылғы 27 шілдедегі Қазақстан Республикасы Заңының 5-бабының 6 тармақшасына сәйкес әзірленген.
2. "Информатика" пәнін оқыту мақсаты білім алушыларды негізгі біліммен, тиімді пайдалануға арналған заманауи ақпараттық технологиялармен жүретін жұмыс дағдылары және қабілеттерімен қамтамасыз ету болып табылады.
3. Негізгі міндеттері:
1) білім алушылардың ақпараттық процестердің қоғамдағы түсінігін, ақпараттық технологияларды адам іс-әрекетінің әр түрлі салаларында пайдаланудың техникалық мүмкіндіктері мен перспективаларын қалыптастыру;

2) способствовать формированию у учащихся умений эффективно использовать информационные технологии в повседневной жизни, в учебе и дальнейшей трудовой деятельности;
3) развивать у учащихся понимание базовых принципов работы компьютеров, для предоставления им возможности анализировать системы, разрабатывать решения, программные приложения, развивать и улучшать их, а также оценивать свои продукты;
4) научить учащихся решать разнообразные задачи посредством анализа, абстракций, моделирования и программирования;
5) развивать у учащихся логическое, алгоритмическое, а также вычислительное мышление, включающее способность к обобщению и аналогии, разложению задачи на составные части и выделению общих закономерностей, нахождению эффективных и рациональных способов решения поставленных задач;
6) формировать у учащихся информационную культуру – следовать общепринятым правилам и действовать в интересах личности и всего казахстанского общества;
7) понимать термины искусственный интеллект, Blockchain (блокчейн), Startup (стартап), Crowdfunding (краудфандинг);
8) способствовать овладению учащимися академического языка и обогащению понятийного аппарата по предмету;
Глава 2. Организация содержания предмета "Информатика"
4. Объем учебной нагрузки по предмету "Информатика" составляет:
1) в 10 классе – 2 часа в неделю, 68 часов в учебном году;
2) в 11 классе – 2 часа в неделю, 68 часов в учебном году.
5. Содержание учебного предмета организовано по разделам обучения. Разделы разбиты на подразделы, которые отражают цели обучения по классам в виде ожидаемых результатов: навыка или умения, знания или понимания.
6. Базовое содержание учебного предмета "Информатика" включает следующие разделы:
1) компьютерные системы;
2) создание и преобразование информационных объектов;
3) информационные процессы и системы;
4) разработка приложений.
7. Раздел "Компьютерные системы" включает следующие подразделы:
1) облачные технологии;
2) информационная безопасность.
8. Раздел "Создание и преобразование информационных объектов" включает следующие подразделы:
1) теория дизайна;
2) создание видео контента;
3) веб-проектирование;
4) 3D – моделирование.
9. Раздел "Информационные процессы и системы" включает раздел:
1) современные тенденции развития информационных технологий.
10. Раздел "Разработки приложений" включает следующие разделы:
1) мобильные приложения;
2) IT Startup (ай-ти стартап).
11. Базовое содержание учебного предмета "Информатика" для 10 класса включает следующие разделы:
1) "Компьютерные системы".
Информационная безопасность: "информационная безопасность", "конфиденциальность" и "целостность" данных; меры безопасности – резервное копирование и шифрование данных; методы идентификации личности;

2) білім алушылардың ақпараттық технологияларды күнделікті өмірде, оқуда және одан әрі жұмысында тиімді пайдалана алу мүмкіндігін қалыптастыру;
3) білім алушыларға жүйені талдау, шешімдерді әзірлеу, программалық қосымшалар жасау, өздерінің өнімдерін бағалау үшін, олардың компьютермен жұмыс істеудің базалық қағидаларды түсіну түсініктерін дамыту;
4) талдау, абстракция, модельдеу мен программалау арқылы білім аушыларға әр түрлі тапсырмаларды шешуді үйрету;
5) білім алушыларда логикалық, алгоритмдік, сонымен қатар, жалпылау мен үйлестік, тапсырмаларды құрамдас бөлікке ажырату мен ортақ заңдылықтарды бөлу, қойылған тапсырмаларды шешуге тиімді және рационалды тәсілдер табу мүмкіндіктерін қосатын есептік ойлауды дамыту;
6) білім алушыларда ақпараттық мәдениетті қалыптастыру – жалпы ережелерді ұстану және жеке тұлға мен бүкіл қазақстандық әлеуметтің мүддесін көздеу;
7) жасанды интеллект, Blockchain, Startup, Crowdfunding терминдерін түсіну;
8) білім алушылардың академиалық тілді меңгеруіне және пән бойынша ұғымдық аппаратты байытуға септік жасау.
2-тарау. "Информатика" пәнінің мазмұнын ұйымдастыру
4. "Информатика" оқу пәні бойынша оқу жүктемесінің көлемі:
1) 10-сыныпта – аптасына 1 сағатты, оқу жылында 34 сағатты;
2) 11-сыныпта – аптасына 1 сағатты, оқу жылында 34 сағатты құрайды.
5. Оқу пәнінің мазмұны бағдарламаның пән бойынша оқыту бөлімдерінен тұрады. Әр бөлім бөлімшелерге бөлінген. Бөлімшелер күтілетін нәтиже, дағды немесе білік, білім немесе түсінік түрінде оқыту мақсаттарын қамтиды.
6. "Информатика" оқу пәні бойынша қоғамдық-гуманитарлық бағыттағы базалық мазмұны 4 бөлімді қамтиды:
1) компьютерлік жүйелер;
2) ақпараттық нысандарды құру және түрлендіру;
3) ақпараттық процестер және жүйелер;
4) қосымшаны құру;
6) компьютерлік жүйелер және ақпараттық қауіпсіздік
7. "Компьютерлік жүйелер" бөлімі келесі бөлімшелерді қамтиды:
1) бұлттық технологиялар;
2) ақпараттық қауіпсіздік.
8. "Ақпараттық объектілерді құру және түрлендіру" бөлімі келесідей бөлімшелерді қамтиды:
1) дизайн теориясы;
2) видео контент құру;
3) веб-жобалау;
4) 3D – модельдеу.
9. "Ақпараттық процестер мен жүйелер" бөлімі келесідей бөлімшелерді қамтиды:
1) ақпараттық технологияларды дамытудың заманауи үрдістері.
10. "Қосымшаларды әзірлеу" бөлімі келесідей бөлімшелерді қамтиды:
1) мобильдік қосымшалар;
2) IT STARTUP (ай-ти стартап).
11. 10-сыныпқа арналған "Информатика" оқу пәнінің базалық білім мазмұны:
1) "Компьютерлік жүйелер"
Ақпараттық қауіпсіздік: "ақпараттық қауіпсіздік", деректер "құпиялылығы" және "тұтастығы"; қауіпсіздік шаралары - деректерді резервтік көшіру және шифрлау; жеке тұлғаны сәйкестендіру әдістері;

2) "Создание и преобразование информационных объектов"
Теория дизайна: понятия "дизайн", "применимость", классификация визуального дизайна; принципы восприятия информации; принципы "хорошего дизайна" (удобство, простота); форматы графических файлов; конвертация графических файлов; разработка дизайн-макета сайта.
Создание видео контента: основные принципы видеосъемки и видеомонтажа; программы для работы с видео; монтаж видеоклипов.
Веб-проектирование: конструктор сайтов; мультимедиа на веб-странице; методы продвижения сайта; публикация сайта.
3) Информационные процессы и системы"
Современные тенденции развития информационных технологий: принципы машинного обучения, нейронных сетей; сферы применения искусственного интеллекта; назначение и принцип работы технологий Blockchain (блокчейн).
12. Базовое содержание учебного предмета для 11 класса включает следующие разделы:
1) "Компьютерные системы"
Облачные технологии: совместный доступ к файлам.
Информационная безопасность: защита информации и интеллектуальной собственности; электронная цифровая подпись, назначение, алгоритм использования.
2) "Создание и преобразование информационных объектов"
3D – моделирование: виртуальная и дополненная реальности; их влияние на здоровье человека; создание 3D-панорамы (виртуального тура) с видом от первого лица.
3) "Информационные процессы и системы"
Современные тенденции развития информационных технологий: современные тенденции процесса цифровизации в Казахстане; портал электронного правительства.
4) "Разработка приложений"
Мобильные приложения: интерфейс мобильного приложения; разработка и установка мобильного приложения.
IT Startup (ай-ти стартап): принципы работы Crowdfunding (краудфандинг) платформ; пути продвижения и реализация продукта, маркетинговая реклама.
Глава 3. Система целей обучения
13. Цели обучения в программе представлены кодировкой. В коде первое число обозначает класс, второе и третье числа – раздел и подраздел программы, четвертое число показывает нумерацию учебной цели. Например, в кодировке 10.1.2.1 "10" – класс, "1.2" – раздел и подраздел, "1" – нумерация учебной цели.
14. Система целей обучения дана по разделу на каждый класс:
1) Компьютерные системы
Обучающиеся должны:
Подраздел
10 класс
11 класс
1. Облачные технологий
11.​1.​1.​1 объяснять что такое облочные технологии;
11.​1.​1.​2 использовать файлы (текстовые документы, календари, презентаций, таблицы) в общем доступе, удаленно и совместно их редактировать
2. Информационная безопасность
10.​1.​2.​1 объяснять значения терминов "информационная безопасность", "конфиденциальность" и "целостность" данных;

2) "Ақпараттық объектілерді құру және түрлендіру"
Дизайн теориясы: "дизайн", "қолданылуы", визуалды дизайнның классификациясы; Ақпаратты қабылдау принциптері; "жақсы дизайн" қағидаттары (ыңғайлылық, қарапайымдылық және т.б.); графикалық файл пішімдері; графикалық файлдарды түрлендіру; сайттың дизайн-макетін әзірлеу.
Бейне контентін құру: видео түсірілімнің негізгі қағидалары және бейнелерді өңдеу; бейнемен жұмыс істеу бағдарламалары; бейне клиптерді өңдеу.
Веб-жобалау: сайттар конструкторы; веб-беттегі мультимедиа; сайтты алға жылжыту әдістері; сайтты жариялау.
3) "Ақпараттық процестер мен жүйелер"
Ақпараттық технологияларды дамытудың қазіргі заманғы үрдістері: машиналық оқытудың принциптері, нейрондық желілер; жасанды интеллект қолдану салалары; Blockchain технологиясының мақсаты мен жұмыс принципі..
12. 11-сыныпқа арналған "Информатика" оқу пәнінің базалық білім мазмұны:
1) "Компьютерлік жүйелер"
Бұлттық технологиялар: файлдарды ортақ пайдалану.
Ақпараттық қауіпсіздік: ақпаратты және зияткерлік меншікті қорғау; электрондық цифрлық қолтаңба, мақсат, қолдану алгоритмі.
2) "Ақпараттық объектілерді құру және түрлендіру"
3D – модельдеу: виртуалды және кеңейтілген шындық; олардың адам денсаулығына әсері; бірінші тұлға көрінісімен 3D панорама (виртуалды саяхат) жасау.
3) "Ақпараттық процестер мен жүйелер"
Ақпараттық технологияларды дамытудағы заманауи үрдістер: Қазақстанда цифрландыру процесінің қазіргі заманғы үрдістері; электрондық үкімет порталы.
4) "Қосымшаларды әзірлеу"
Мобильді қосымшалар: мобильді қосымшалар интерфейсі; мобильді қосымшаларды әзірлеу және орнату.
IT Startup: Crowdfunding платформаларының жұмыс қағидалары; маркетингтік жарнама, өнімді өткізу және сату жолдары.
3-тарау. Оқыту мақсаттарының жүйесі
13. Бағдарламада оқыту мақсаттары кодтық белгімен белгіленді. Кодтық белгідегі бірінші сан сыныпты, екінші және үшінші сандар бөлім және бөлімше ретін, төртінші сан бөлімшедегі оқу мақсатының реттік нөмірін көрсетеді. Мысалы, 10.1.2.1. кодында "10" – сынып, "1.2" – бірінші бөлімнің екінші бөлімшесі, "1" – оқу мақсатының реттік саны.
14. Білім алушыларға қойылатын мақсаттар:
1) Компьютерлік жүйелер
Білім алушылар міндетті
Бөлімше
10-сынып
11-сынып
1.
Бұлттық технологиялар
11.1.1.1 бұлтты технологияның не екенін түсіндіру
11.1.1.2 жалпыға қолжетімділікке арналған файлдарды (мәтіндік құжаттар, күнтізбелер, презентациялар, кестелер) қолдану, қашықтан және бірлесіп өңдеу
2.
Ақпараттық қауіпсіздік
10.1.2.1 "ақпараттық қауіпсіздігі", "құпиялылық" және "тұтастық" терминдерінің мағынасын түсіндіру

10.​1.​2.​2 описывать меры безопасности, включая понятия: резервное копирование и шифрование данных;
10.​1.​2.​3 аргументировать использование разных методов идентификации личности
11.​1.​2.​1 обосновывать необходимость защиты информации и интеллектуальной собственности (Законы Республики Казахстан "Об авторском праве и смежных правах" от 10 июня 1996 года, "О доступе к информации" от 16 ноября 2015 года, "Об электронном документе и электронной цифровой подписи" от 7 января 2003 года);
11.​1.​2.​2 описывать назначения электронной цифровой подписи и сертификата;
11.​1.​2.​3 использовать электронную цифровую подпись на портале электронного правительства
2) Создание и преобразование информационных объектов
Подраздел
10 класс
11 класс
1. Теория дизайна
10.​2.​1.​1 объяснять понятия "дизайн", "применимость";
10.​2.​1.​2 классифицировать визуальный дизайн по видам;
10.​2.​1.​3 объяснять, как принципы восприятия информации реализуются в проекте;
10.​2.​1.​4 реализовывать принципы "хорошего дизайна" (удобство, простота);
10.​2.​1.​5 объяснять разницу между форматами графических файлов;
10.​2.​1.​6 объяснять необходимость конвертации графических файлов;
10.​2.​1.​7 разрабатывать дизайн-макет сайта средствами графического редактора с учетом особенностей веб-эргономики
2. Создание видео контента
10.​2.​2.​1 соблюдать основные принципы видеосъемки и видеомонтажа;
10.​2.​2.​2 монтировать видеоклипы по собственному сценарию, вставляя звуки, изображения, добавляя эффекты, переходы и текст;
10.​2.​2.​3 сравнивать возможности программ для работы с видео
3. Веб-проектирование
10.​2.​3.​1 создавать веб-сайт, используя конструктор сайтов;
10.​2.​3.​2 размещать мультимедиа на веб-странице (звук и видео);
10.​2.​3.​3 описывать методы продвижения сайта;
10.​2.​3.​4 использовать файловый обменник для публикации сайта
4. 3D - моделирование
11.​2.​4.​1 объяснять назначение виртуальной и дополненной реальностей;
11.​2.​4.​2 рассуждать о влиянии виртуальной и дополненной реальности на психическое и физическое здоровье человека;
11.​2.​4.​3 создавать 3D-панораму (виртуальный тур) с видом от первого лица
3) Информационные процессы и системы
Подраздел
10 класс
11 класс
1. Современные тенденции развития информационных технологий
10.​3.​1.​1 объяснять принципы машинного обучения, нейронных сетей (нейронов и синапсов);
10.​3.​1.​2 описывать сферы применения искусственного интеллекта в промышленности, образовании, игровой индустрии, обществе;
10.​3.​1.​3 объяснять назначение и принцип работы технологий Blockchain (блокчейн)
11.​3.​1.​1 анализировать современные тенденции процесса цифровизации в Казахстане;

10.1.2.2 қауіпсіздік шараларын, оның ішінде түсініктерді сипаттаңыз: деректерді резервтік көшіру және шифрлау
10.1.2.3 әртүрлі сәйкестендіру әдістерін қолдануды дәйектеу
11.1.2.1 ақпараттарды және зияткерлік меншікті (1996 жылғы 10 маусымдағы "Авторлық құқық және сабақтас құқықтар туралы", 2015 жылғы 16 қарашадағы "Ақпаратқа қол жеткізу туралы", 2003 жылғы 7 қаңтарғы "Электрондық құжат және электрондық цифрлық қолтаңба туралы" Қазақстан Республикасының Заңдары) қорғаудың қажеттілігін негіздеу
11.1.2.2 электрондық цифрлық қолтаңбаның және сертификаттың мақсатын сипаттау
11.1.2.3 электрондық үкімет порталында электрондық цифрлық қолтаңбаны қолдану
2) Ақпараттық нысандарды құру және түрлендіру
Бөлімше
10-сынып
11-сынып
1.
Дизайн теориясы
10.2.1.1 "дизайн", "қолдану" ұғымдарын түсіндіру
10.2.1.2 түрлер бойынша көрнекі дизайнды жіктеу
10.2.1.3 ақпараттарды қабылдау принциптері жобада қалай іске асырылатынын түсіндіру
10.2.1.4 "жақсы дизайн" қағидаттарын іске асыру (ыңғайлылық, қарапайымдылық және т.б.)
10.2.1.5 сурет файл форматтары арасындағы айырмашылықты түсіндіру
10.2.1.6 графикалық файлдарды түрлендіру қажеттілігін түсіндіру
10.2.1.7 Веб-эргономиканың ерекшеліктерін ескере отырып, графикалық редактор арқылы сайттың дизайн-макетін жасау
2.
Бейне контенттер құру
10.2.2.1 бейнемонтаж және бейнежазбаның негізгі қағидаларын қадағалау
10.2.2.2 бейне клиптерді өз сценарийіңізге сәйкес өңдеп, дыбыстарды, суреттерді, әсерлерді, өтулерді және мәтінді қосу
10.2.2.3 бейнемен жұмыс істеу үшін бағдарламалардың мүмкіндіктерін салыстыру
3
Веб-жобалау
10.2.3.1 сайттар конструкторын қолданып веб-сайт жасау
10.2.3.2 мультимедианы веб-бетте орналастыру (дыбыс және бейне)
10.2.3.3 веб-сайтты насихаттау әдістерін сипаттау
10.2.3.4 сайтты жариялау үшін файлды алмастырғышты пайдалану
4.
3D - модельдеу
11.2.4.1 виртуалды және кеңейтілген шындықтың мақсатын түсіндіру
11.2.4.2 адамның психикалық және физикалық денсаулығына виртуалды және кеңейтілген шындықтың әсері туралы айту
11.2.4.3 бірінші тұлға көрінісімен 3D панорама (виртуалды саяхат) жасау
3. Ақпараттық процестер және жүйелер
Бөлімше
10-сынып
11-сынып
1.
Ақпараттық технологияларды дамытудағы қазіргі заманғы үрдістер
10.3.1.1 Машиналық оқыту принциптерін, нейрондық желілерді (нейрондық және синапстар) түсіндіру
10.3.1.2 өнеркәсіпте, білім беруде, ойын индустриясында, қоғамда жасанды интеллект қолдану саласын сипаттау
10.3.1.3 Blockchain технологиясының мақсаты мен жұмысын түсіндіру
11.3.1.1 Қазақстанда цифрландыру процесінің ағымдағы үрдістерін талдау

11.​3.​1.​2 описывать функции портала электронного правительства
4) Разработка приложений
Подраздел
10 класс
11 класс
1. Мобильные приложения
11.​4.​1.​1 создавать дружественный интерфейс мобильного приложения в конструкторе;
11.​4.​1.​2 разрабатывать мобильное приложение, используя блоки кода с условиями и циклами;
11.​4.​1.​3 объяснять, как устанавливать разработанное мобильное приложение
2. IT Startup (ай-ти стартап)
11.​4.​2.​1 описывать понятие Startup (стартап);
11.​4.​2.​2 описывать принципы работы Crowdfunding (краудфандинг) платформ;
11.​4.​2.​3 описывать пути продвижения и реализации продукта;
11.​4.​2.​4 создавать маркетинговую рекламу (инфографика, видео)
15. Настоящая учебная программа реализуется в соответствии с Долгосрочным планом по реализации Типовой учебной программы по предмету "Информатика" для 10-11 классов общественно-гуманитарного направления уровня общего среднего образования по обновленному содержанию согласно приложению к Программе.
Приложение
к Типовой учебной программе
по предмету "Информатика" для
10-11 классов общественно-
гуманитарного направления
уровня общего среднего
образования по
обновленному содержанию
Долгосрочный план по реализации Типовой учебной программы по предмету "Информатика" для 10-11 классов общественно – гуманитарного направления уровня общего среднего образования по обновленному содержанию
1) 10 класс
Разделы
Темы, содержание
Цели обучения
1 четверть
10.1A Информационная безопасность
Информационная безопасность
10.​1.​2.​1 объяснять значения терминов "информационная безопасность", "конфиденциальность" и "целостность" данных
Методы защиты информации
10.​1.​2.​2 описывать меры безопасности, включая понятия: резервное копирование и шифрование данных
Методы идентификации личности
10.​1.​2.​3 аргументировать использование разных методов идентификации личности
10.1B Создание видео контента
Программы для работы с видео
10.​2.​2.​3 сравнивать возможности программ для работы с видео
Съемка видео
10.​2.​2.​1 соблюдать основные принципы видеосъемки и видеомонтажа
Правила видеомонтажа
10.​2.​2.​1 соблюдать основные принципы видеосъемки и видеомонтажа
Конвертация видео
10.​2.​2.​2 монтировать видеоклипы по собственному сценарию, вставляя звуки, изображения, добавляя эффекты, переходы и текст
Разработка и защита проекта
10.​2.​2.​1 соблюдать основные принципы видеосъемки и видеомонтажа;
10.​2.​2.​2 монтировать видеоклипы по собственному сценарию, вставляя звуки, изображения, добавляя эффекты, переходы и текст
2 четверть
10.2A Теория дизайна
Дизайн в нашей жизни
10.​2.​1.​1 объяснять понятия "дизайн", "применимость";

11.3.1.2 электрондық үкімет порталының функцияларын сипаттау
4) Қосымшаларды әзірлеу
Бөлімше
10-сынып
11-сынып
1.
Мобильді қосымшалар
11.4.1.1 конструкторде ыңғайлы мобильдік қосымшасының интерфейсін құру
11.4.1.2 кодтың блоктарымен және циклдарымен мобильді қосымшаны жасау
11.4.1.3 әзірленген мобильді қосымшаны орнату жолын түсіндіру
2.
IT STARTUP (ай-ти стартап)
11.4.2.1 Startup түсінігін баяндау
11.4.2.2 Crowdfunding платформаларының жұмыс істеу қағидаларын сипаттау
11.4.2.3 өнімді насихаттау және сату жолдарын сипаттау
11.4.2.4 маркетингтік жарнама жасау (инфографика, бейне)
15. Осы оқу бағдарламасы қосымшаға сәйкес жалпы орта білім беру деңгейінің қоғамдық-гуманитарлық бағыттағы 10-11-сыныптарына арналған "Информатика" оқу пәнінен жаңартылған мазмұндағы үлгілік оқу бағдарламасының ұзақ мерзімді жоспарына сәйкес іске асырылады.
Жалпы орта білім беру
деңгейінің
Қоғамдық-гуманитарлық
бағытындағы 10-11-
сыныптарына арналған
"Информатика" оқу пәнінен
жаңартылған мазмұндағы
үлгілік оқу бағдарламасына
қосымша
Жалпы орта білім беру деңгейінің қоғамдық-гуманитарлық бағыттағы 10-11-сыныптарына арналған "Информатика" оқу пәнінен жаңартылған мазмұн бойынша үлгілік оқу бағдарламасын жүзеге асыру бойынша ұзақ мерзімді жоспар
1) 10-сынып
Бөлімдер
Тақырыптар, мазмұны
Оқу мақсаттары
1 тоқсан
10.1A
Ақпараттық қауіпсіздік
Ақпараттық қауіпсіздік
10.1.2.1 "ақпарат қауіпсіздігі", "құпиялылық" және "тұтастық" терминдерінің мағынасын түсіндіру
Ақпаратты қорғау әдістері
10.1.2.2 қауіпсіздік шараларын, оның ішінде түсініктерді сипаттаңыз: деректерді резервтік көшіру және шифрлау
Жеке тұлғаны идентификациялау әдістері
10.1.2.3 әртүрлі сәйкестендіру әдістерін қолдануды дәйектеу
10.1B Бейне контент құру
Бейнемен жұмыс істеуге арналған программалар
10.2.2.3 бейнемен жұмыс істеу үшін бағдарламалардың мүмкіндіктерін салыстыру
Бейне түсіру
10.2.2.1 бейнемонтаж және бейнежазбаның негізгі қағидаларын қадағалау
Бейнемонтаждаудың ережесі
10.2.2.1 бейнемонтаж және бейнежазбаның негізгі қағидаларын қадағалау
Бейнені конвертациялау (түрлендіру)
10.2.2.2 бейне клиптерді өз сценарийіңізге сәйкес өңдеп, дыбыстарды, суреттерді, әсерлерді, өтулерді және мәтінді қосу
Жобаны әзірлеу және қорғау
10.2.2.1 бейнемонтаж және бейнежазбаның негізгі қағидаларын қадағалау
10.2.2.2 бейне клиптерді өз сценарийіңізге сәйкес өңдеп, дыбыстарды, суреттерді, әсерлерді, өтулерді және мәтінді қосу
2 тоқсан
Дизайн теориясы
Біздің өміріміздегі дизайн
10.2.1.1 "Дизайн", "қолдану" ұғымдардың түсіндіру

10.​2.​1.​2 классифицировать визуальный дизайн по видам
Принципы "хорошего дизайна"
10.​2.​1.​3 объяснять, как принципы восприятия информации реализуются в проекте;
10.​2.​1.​4 реализовывать принципы "хорошего дизайна" (удобство, простота)
Графика для веб-страницы
10.​2.​1.​5 объяснять разницу между форматами графических файлов;
10.​2.​1.​6 объяснять необходимость конвертации графических файлов
Разработка дизайна сайта
10.​2.​1.​7 разрабатывать дизайн-макет сайта средствами графического редактора с учетом особенностей веб-эргономики
3 четверть
10.3А Веб-проектирование
Карта сайта
10.​2.​1.​7 разрабатывать дизайн-макет сайта средствами графического редактора с учетом особенностей веб-эргономики
Главная страница сайта
10.​2.​3.​1 создавать веб-сайт, используя конструктор сайтов
Контент
10.​2.​3.​1 создавать веб-сайт, используя конструктор сайтов
Мультимедиа на веб-странице
10.​2.​3.​2 размещать мультимедиа на веб-странице (звук и видео)
Публикация сайта
10.​2.​3.​4 использовать файловый обменник для публикации и распространения результатов проекта
Продвижение сайта
10.​2.​3.​3 описывать методы продвижения сайта
4 четверть
10.4А Искусственный интеллект и технология Blockchain (блокчейн)
Принципы машинного обучения
10.​3.​1.​1 объяснять принципы машинного обучения, нейронных сетей (нейронов и синапсов)
Принципы организации и работы нейронных сетей
10.​3.​1.​1 объяснять принципы машинного обучения, нейронных сетей (нейронов и синапсов)
Сферы применения искусственного интеллекта
10.​3.​1.​2 описывать сферы применения искусственного интеллекта в промышленности, образовании, игровой индустрии, обществе
Технология Blockchain (блокчейн)
10.​3.​1.​3 объяснять назначение и принцип работы технологии Blockchain (блокчейн)
2) 11 класс
Разделы
Темы, содержание
Цели обучения
1 четверть
Облачные технологии
Применение облачных технологий в деловой сфере
11.​1.​1.​1 объяснять, что такое облачные технологии;
11.​1.​1.​2 использовать файлы (текстовые документы, календари, презентаций, таблицы) в общем доступе, удаленно и совместно их редактировать
2 четверть
11.2А 3D - моделирование
Виртуальная и дополненная реальность
11.​2.​4.​1 объяснять назначение виртуальной и дополненной реальностей
Человек в виртуальной реальности
11.​2.​4.​2 рассуждать о влиянии виртуальной и дополненной реальностей на психическое и физическое здоровье человека
Виртуальный тур
11.​2.​4.​3 создавать 3D-панораму (виртуальный тур) с видом от первого лица
3 четверть
10.3В Мобильные приложения
Создание мобильного приложения
11.​4.​1.​1 создавать дружественный интерфейс мобильного приложения в конструкторе;

10.2.1.2 түрлер бойынша көрнекі дизайнды жіктеу
"Жақсы дизайн" принципі
10.2.1.3 ақпараттарды қабылдау принциптері жобада қалай іске асырылатынын түсіндіру
10.2.1.4 "жақсы дизайн" қағидаттарын іске асыру (ыңғайлылық, қарапайымдылық және т.б.)
Веб-бетке арналған графика
10.2.1.5 сурет файл форматтары арасындағы айырмашылықты түсіндіру
10.2.1.6 графикалық файлдарды түрлендіру қажеттілігін түсіндіру
Сайт дизайнын әзірлеу
10.2.1.7 Веб-эргономиканың ерекшеліктерін ескере отырып, графикалық редактор арқылы сайттың дизайн-макетін жасау
3 тоқсан
10.3А
Веб-жобалау
Сайттың картасы
10.2.1.7 Веб-эргономиканың ерекшеліктерін ескере отырып, графикалық редактор арқылы сайттың дизайн-макетін жасау
Сайттың басты беті
10.2.3.1 сайттар конструкторын қолданып веб-сайт жасау
Мазмұны
10.2.3.1 сайттар конструкторын қолданып веб-сайт жасау
Веб-беттегі мультимедия
10.2.3.2 мультимедианы веб-бетте орналастыру (дыбыс және бейне)
Сайтты жариялау
10.2.3.4 сайтты жариялау үшін файлды алмастырғышты пайдалану
Сайтты насихаттау
10.2.3.3 веб-сайтты насихаттау әдістерін сипаттау
4 тоқсан
10.4А Жасанды интеллект және Blockchain технологиясы
Машиналық оқыту принциптері
10.3.1.1 машиналық оқыту принциптерін, нейрондық желілерді (нейрондық және синапстар) түсіндіру
Нейронды желілердің жұмысы және ұйымдастыру принциптері
10.3.1.1 машиналық оқыту принциптерін, нейрондық желілерді (нейрондық және синапстар) түсіндіру
Жасанды интеллектіні қолдану саласы
10.3.1.2 өнеркәсіпте, білім беруде, ойын индустриясында, қоғамда жасанды интеллект қолдану саласын сипаттау
Blockchain технологиясы
10.3.1.3 Blockchain технологиясының мақсаты мен жұмысын түсіндіру
2) 11-сынып
Бөлімдер
Тақырыптар, мазмұны
Оқу мақсаттары
1 тоқсан
Бұлттық технологиялар
Бұлттық технологияны іскерлік саласында қолдану
11.1.1.1 бұлтты технологияның не екенін түсіндіру
11.1.1.2 жалпыға қолжетімділікке арналған файлдарды (мәтіндік құжаттар, күнтізбелер, презентациялар, кестелер) қолдану, қашықтан және бірлесіп өңдеу
2 тоқсан
11.2А
3D – модельдеу
Виртуалды және кеңейтілген шындық
11.2.4.1 виртуалды және кеңейтілген шындықтың мақсатын түсіндіру
Виртуалды шындықтағы адам
11.2.4.2 адамның психикалық және физикалық денсаулығына виртуалды және кеңейтілген шындықтың әсері туралы айту
Виртуалды тур
11.2.4.3 бірінші тұлғадан көрінісі бар 3D панорама (виртуалды саяхат) жасау
3 тоқсан
10.3В Мобильді қосымшалар
Мобильді қосымшаларды құру
11.4.1.1 конструкторде ыңғайлы мобильдік қосымшасының интерфейсін құру

11.​4.​1.​2 разрабатывать мобильное приложение, используя блоки кода с условиями и циклами;
11.​4.​1.​3 объяснять, как устанавливать разработанное мобильное приложение
11.3В IT Startup (ай-ти стартап)
Как запустить свой Startup (стартап)
11.​4.​2.​1 описывать понятие Startup (стартап);
11.​4.​2.​2 описывать принципы работы Crowdfunding (краудфандинг) платформ
Продвижение проекта
11.​4.​2.​3 описывать пути продвижения и реализация продукта
IT Startup (ай-ти стартап) и реклама
11.​4.​2.​4 создавать маркетинговую рекламу (инфографика, видео)
4 четверть
11.4B Цифровая грамотность
Цифровизация в Казахстане
11.​3.​1.​1 анализировать современные тенденции процесса цифровизации в Казахстане
Правовая защита информации
11.​1.​2.​1 обосновывать необходимость защиты информации и интеллектуальной собственности (Законы Республики Казахстан "Об авторском праве и смежных правах" от 10 июня 1996 года, "О доступе к информации" от 16 ноября 2015 года, "Об электронном документе и электронной цифровой подписи" от 7 января 2003 года).
Электронная цифровая подпись и сертификат
11.​1.​2.​2 описывать назначение электронной цифровой подписи и сертификата;
11.​1.​2.​3 описывать алгоритм использования электронной цифровой подписи
Электронное правительство
11.​3.​1.​2 описывать функции портала электронного правительства
Приложение 3
к приказу Министра
образования и науки
Республики Казахстан
от 17 октября 2018 года № 576
Приложение 90
к приказу Министра
образования и науки
Республики Казахстан
от 3 апреля 2013 года № 115
Типовая учебная программа по предмету "Информатика" для 10-11 классов естественно-математического направления уровня общего среднего образования по обновленному содержанию
Глава 1. Общие положения
1. Учебная программа по предмету "Информатика" для 10-11 классов естественно-математического направления уровня основного общего среднего образования по обновленному содержанию (далее – Программа) разработана в соответствии с подпунктом 6) статьи 5 Закона Республики Казахстан от 27 июля 2007 года "Об образовании".
2. Целью изучения предмета "Информатика" в 10-11 классах естественно-математического направления является обеспечение обучающихся глубокими знаниями, умениями и навыками в области аппаратного и программного обеспечения, представления данных, информационных процессов и систем, создания и преобразования информационных объектов, компьютерных сетей и информационной безопасности для эффективного использования современных информационных технологий на практике.
3. Задачи программы:

11.4.1.2 кодтың блоктарымен және циклдарымен мобильді қосымшаны жасау
11.4.1.3 әзірленген мобильді қосымшаны орнату жолын түсіндіру
11.3В IT Startup
Өзіңнің Startup-ыңды қалай іске қосу керек
11.4.2.1 Startup түсінігін баяндау;
11.4.2.2 Crowdfunding платформаларының жұмыс істеу қағидаларын сипаттау
Жобаны алға жылжыту
11.4.2.3 өнімді насихаттау және сату жолдарын сипаттау
IT Startup және жарнама
11.4.2.4 маркетингтік жарнама жасау (инфографика, бейне)
4 тоқсан
11.4B Сандық сауаттылық
Қазақстандағы цифрлау
11.3.1.1 Қазақстанда цифрландыру процесінің ағымдағы үрдістерін талдау
Ақпараттарды құқылы қорғау
11.1.2.1 ақпараттарды және зияткерлік меншікті (1996 жылғы 10 маусымдағы "Авторлық құқық және сабақтас құқықтар туралы", 2015 жылғы 16 қарашадағы "Ақпаратқа қол жеткізу туралы", 2003 жылғы 7 қаңтарғы "Электрондық құжат және электрондық цифрлық қолтаңба туралы" Қазақстан Республикасының Заңдары) қорғаудың қажеттілігін негіздеу
Электронды цифрлық қолтаңба және сертификат
11.1.2.2 электрондық цифрлық қолтаңбаның және сертификаттың мақсатын сипаттау
11.1.2.3 электрондық үкімет порталында электрондық цифрлық қолтаңбаны қолдану
Электронды үкімет
11.3.1.2 электрондық үкімет порталының функцияларын сипаттау
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2018 жылғы 17 қазандағы
№ 576 бұйрығына
3-қосымша
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2013 жылғы 3 сәуірдегі
№ 115 бұйрығына
90-қосымша
Жалпы орта білім беру деңгейінің 10-11-сыныптарына арналған жаратылыстану-математика бағытындағы "Информатика" пәнінен жаңартылған мазмұн бойынша үлгілік оқу бағдарламасы
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Жалпы орта білім беру деңгейінің 10-11-сыныптарына арналған "Информатика" пәнінен жаңартылған мазмұн бойынша үлгілік оқу бағдарламасы (бұдан әрі - Бағдарлама) "Білім туралы" 2007 жылғы 27 шілдедегі Қазақстан Республикасы Заңының 5-бабының 6 тармақшасына сәйкес әзірленген.
2. "Информатика" пәні бойынша оқу бағдарламасының мақсаттары білім алушыларға заманауи технологияларды сапалы қолдану үшін дағдыларды, білімді түсіну мен дұрыс үйрету болып табылады. Информатика пәнінің оқу бағдарламасы білім алушылардың кез келген жаста университетке түсу үшін қажетті деңгейде компьютерлердің қалай жұмыс істейтінін түсінуіне және жүйелерді талдауына, шешімдерді, бағдарламалық қосымшаларды жобалауына, жүйелерді дамытуына және қол жеткізілген нәтижелерді бағалауына бағытталған.
3. "Информатика" пәнін оқу мақсаты білім алушылардың оқуы мен жұмысында компьютерлік технологияларды пайдалану дағдыларын қамтамасыз ету болып табылады. Білім алушыларға пайдалану үшін ең жақсы қосымшаларды анықтау барысында саналы түрде таңдау жасау мүмкіндігі берілу керек. Бағдарламаның басқа мақсаты білім алушыларға ақпараттық технологияларды пайдалану саласында терең білім беруді және бағдарламалық құралдар ғылыми, коммерциялық, инженерлік және мәдени дамуды қолдау үшін пайдаланылатынын түсіндіруді қамтамасыз ету болып табылады.
4. Негізгі міндеттері:

1) формировать у учащихся понимание роли информационных процессов в обществе, технических возможностей и перспектив использования информационных технологий;
2) обеспечение учащихся пониманием базовых принципов работы компьютеров, для предоставления им возможности анализировать системы, разрабатывать решения, программные приложения, развивать и улучшать их, а также оценивать свои продукты;
3) научить учащихся решать разнообразные задачи посредством анализа, абстракций, моделирования и программирования;
4) развивать у учащихся логическое, алгоритмическое, а также вычислительное мышление, включающее способность к обобщению и аналогии, разложению задачи на составные части и выделению общих закономерностей, нахождению эффективных и рациональных способов решения поставленных задач;
5) формировать у учащихся информационную культуру – следовать общепринятым правилам и действовать в интересах личности и всего казахстанского общества;
6) способствовать овладению академического языка и обогащению терминологического словаря учащимися в рамках предмета;
7) познакомить учащихся с принципами и методами разработки, конструирования и программирования управляемых электронных устройств на базе вычислительной платформы;
8) развить навыки программирования в современной среде программирования;
9) углубить знания, повысить мотивацию к обучению путем их практического применения;
10) интегрированного применения знаний, полученных в различных образовательных областях (математика, физика, информатика);
11) развить интерес к научно–техническому разработкам;
12) развить творческие способности учащихся.
Глава 2. Организация содержания предмета "Информатика"
4. Объем учебной нагрузки по предмету "Информатика" составляет:
1) в 10 классе – 2 часа в неделю, 68 часов в учебном году;
2) в 11 классе – 2 часа в неделю, 68 часов в учебном году.
5. Содержание учебного предмета организовано по разделам обучения. Разделы разбиты на подразделы, которые отражают цели обучения по классам в виде ожидаемых результатов: навыка или умения, знания или понимания.
6. Базовое содержание учебного предмета "Информатика" естественно-математического направления включает 6 разделов:
1) аппаратное и программное обеспечение;
2) представление данных;
3) информационные процессы и системы;
4) создание и преобразование информационных объектов;
5) разработка приложений;
6) компьютерные сети и информационная безопасность
7. Раздел "Аппаратное и программное обеспечение" включает следующие подразделы:
1) аппаратное обеспечение;
2) программное обеспечение.

1) білім алушылардың ақпараттық процестердің қоғамдағы рөлі жайлы, сондай-ақ ақпараттық технологияларды пайдаланудың техникалық мүмкіндіктері мен перспективалары туралы түсінігін қалыптастыру;
2) білім алушыларға жүйені талдау, шешім ұсыну, бағдарламалық қосымшалар жасау, оларды дамытып жетілдіру, сонымен қатар, өздерінің өнімдерін бағалау мүмкіндігін беру мақсатында компьютердің жұмыс істеуінің негізгі қағидаларын түсінуін қамтамасыз ету;
3) талдау, абстракция, үлгілеу мен программалау арқылы білім алушыларға әртүрлі тапсырмаларды шешуді үйрету;
4) білім алушылардың логикалық, алгоритмдік, сондай-ақ, жалпылау және үйлестік тапсырмаларды құрамдас бөліктерге бөлу және ортақ заңдылықтарды табу, қойылған міндеттерді орындауға қажетті тиімді және рационалды тәсілдер табу сияқты қамтитын есептік ойлау қабілетін дамыту;
5) білім алушылардың ақпараттық мәдениетін қалыптастыру – жалпы ережелерді ұстану және жеке тұлға мен бүкіл Қазақстандық қауымның мүддесінде әрекет ету;
6) білім алушылардың пән аясында академиялық тілді меңгеруіне және терминологиялық лексиканы байытуға жағдай жасау;
7) есептеуіш платформалар негізінде басқарылатын электрондық құрылғыларды құру, құру, программалаудың тәсілдері және қағидаттарымен білім алушыларды таныстыру;
8) қазіргі таңдағы программалау ортасында программалау дағдыларын дамыту;
9) тәжірибеде қолдану арқылы білімді тереңдету және оқуға деген ынтаны арттыру;
10) әртүрлі білім саласында (математика, физика, информатика) алған білімдерін кіріктіріп қолдану;
11) ғылыми-техникалық әзірлемелерге деген қызығушылықтарын дамыту;
12) білім алушылардың шығармашылық қабілеттерін дамыту.
2-тарау. "Информатика" пәнінің мазмұнын ұйымдастыру
5. "Информатика" оқу пәні бойынша оқу жүктемесінің көлемі:
1) 10-сыныпта – аптасына 2 сағатты, оқу жылында 68 сағатты.
2) 11-сыныпта – аптасына 2 сағатты, оқу жылында 68 сағатты құрайды.
6. Оқу пәнінің мазмұны оқыту бөлімдерінен тұрады. Бөлімшелер күтілетін нәтижелер: дағды немесе білік, білім немесе түсінік түрінде сыныптар бойынша оқыту мақсаттарын қамтитын әр бөлім бөлімшелерге бөлінген.
7. Жаратылыстану-математика бағытындағы "Информатика" оқу пәнінің базалық мазмұны 6 бөлімді қамтиды:
1) аппараттық және программалық қамтамасыз ету;
2) деректерді ұсыну;
3) ақпараттық процестер мен жүйелер;
4) ақпараттық объектілерді құру және түрлендіру ;
5) қосымшаларды әзірлеу;
6) компьютерлік желілер және ақпараттық қауіпсіздік

8. Раздел "Представление данных" включает следующие подразделы:
1) системы счисления;
2) логические основы компьютера;
3) кодирование информации.
9. Раздел "Информационные процессы и системы" включает следующие подразделы:
1) реляционная база данных;
2) разработка базы данных;
3) структурированные запросы;
4) современные тенденции развития информационных технологий.
10. Раздел "Создание и преобразование информационных объектов" включает следующие подразделы:
1) 3D – моделирование;
2) web-проектирование.
11. Раздел "Разработка приложений" включает следующие подразделы:
1) алгоритмы и программы;
2) мобильные приложения;
3) IT Startup (ай-ти стартап).
12. Раздел "Компьютерные сети и информационная безопасность" включает следующие подразделы:
1) организация компьютерных сетей;
2) меры безопасности при работе в сети.
13. Базовое содержание учебного предмета "Информатика" для 10 класса включает следующие разделы:
1) Аппаратное и программное обеспечение: функции устройства управления (далее - УУ), арифметико- логического устройства (далее - АЛУ) и регистров памяти как отдельных частей процессора.
2) Представление данных: системы счисления: перевод целых чисел из десятичной системы счисления в двоичную, восьмеричную, шестнадцатеричную и обратно. Логические основы компьютера: логические операции (дизъюнкция, конъюнкция, инверсия); логические выражения; таблицы истинности; логические элементы компьютера (конъюнктор, дизъюнктор, инвертор); логические схемы. Кодирование информации: таблицы кодировки символов Unicode (юникод) и ASCII (аск(и)и́).
3) Информационные процессы и системы: реляционная база данных: поле, запись, индекс, первичный ключ; Bigdata (бигдейта) (большие данные). Разработка базы данных "structured query language (стракчуред куери лангуйдж)" ("язык структурированных запросов") (далее – SQL (эс кю эль)): типы данных, однотабличная и многотабличная базы данных; формы; отчеты; запросы. Структурированные запросы: запросы на выборку в конструкторе и средствами SQL (эс кю эль); связь web-страницы с базой данных.
4) Создание и преобразование информационных объектов: web-проектирование: HTML (аш ти эм эл) (Hyper Text Markup Language ( хайпер текст маркап лангуйдж) — "язык гипертекстовой разметки"), CSS (си эс эс) (Cascading Style Sheets (каскадинг стайл шит) — каскадные таблицы стилей); использование скриптов; внедрение мультимедиа на web-страницу.
5) Разработка приложений: алгоритмы и программы: пользовательские функции и процедуры; работа со строками; работа с файлами; методы сортировки; алгоритмы поиска на графах.

8. "Аппараттық және программалық қамтамасыз ету" бөлімі келесі бөлімшелерден тұрады:
1) аппараттық қамтамасыз ету;
2) программалық қамтамасыз ету.
9. "Деректерді ұсыну" бөлімі келесі бөлімшелерден тұрады:
1) есептеу жүйелері;
2) компьютердің логикалық негіздері;
3) ақпаратты кодтау.
10. "Ақпараттық процестер мен жүйелер" бөлімі келесі бөлімшелерден тұрады:
1) реляциялық деректер қоры;
2) мәліметтер қорын құру;
3) құрылымдалған сұраныстар;
4) ақпараттық технологияларды дамытудағы қазіргі заманғы процестер.
11. "Ақпараттық объектілерді құру және түрлендіру" бөлімі келесідей бөлімшелерді қамтиды:
1) 3D – модельдеу;
2) web-жобалау.
12. "Қосымшаларды әзірлеу" бөлімі келесідей бөлімшелерді қамтиды:
1) алгоритмдер және программалар;
2) мобильдік қосымшалар;
3) IT Startup (ай-ти стартап).
13. "Компьютерлік желілер және ақпараттық қауіпсіздік" бөлімі келесі бөлімшелерден тұрады:
1) компьютерлік желілерді ұйымдастыру;
2) желіде жұмыс жасау кезіндегі қауіпсіздік шаралары.
14. 10-сыныпқа арналған "Информатика" оқу пәнінің базалық мазмұны:
1) Аппараттық және программалық қамтамасыз ету: басқару құрылғысының (бұдан әрі - БҚ), арифметика- логикалық құрылғының (бұдан әрі - АЛҚ) және жад регистрінің процессордың бір бөлігі ретінде функциясын сипаттау.
2) Деректерді ұсыну: есептеу жүйелері: ондық жүйедегі бүтін сандарды екілік, сегіздік, он алтылық санау жүйесіне аудару және кері аудару. Компьютердің логикалық негіздері: логикалық операциялар (дизъюнкция, конъюнкция, инверсия); логикалық өрнектер; ақиқат кестесі; Компьютердің логикалық элементтері (конъюнктор, дизъюнктор, инвертор); логикалық сызбалар. Ақпаратты кодтау: Unicode (юникод) және ASCII (аск(и)и) символдарын кодтау кестелері.
3) Ақпараттық процестер мен жүйелер: реляциондық деректер қоры: жол, жазба, индекс, бірінші кілт; Bigdata (үлкен деректер). Деректер қорын "structured query language" ("құрылымдалған сұраныстар тілі") (бұдан әрі SQL) әзірлеу: деректер қорын, мәліметтер типін, біркестелі және көпкестелі деректер қоры; формалар; есептер; сұраныстар. Құрылымдық сұраныстар: конструктор режимінде іріктеуге сұраныстар жасау, SQL, конструктордың және (SQL) көмегімен іріктеуге бағытталған сұраныстарды жасау; web-беттердің деректер қорымен байланысы.
4) Ақпараттық объектілерді құру және түрлендіру: web-жобалау: HTML (Hyper Text Markup Language — "гипермәтіндік белгілеу тілі"), CSS (Cascading Style Sheets — каскадты кестелер стилі); скрипттерді пайдалану, web-парақшаға мультимедиа нысандарын енгізу.
5) Қосымшаларды әзірлеу: алгоритмдер мен программалар: пайдаланушы функциялары және процедуралары, жолдармен жұмыс жасау, файлдармен жұмыс жасау, сұрыптау әдістері; графтардағы іздеу алгоритмдері.

6) Компьютерные сети и информационная безопасность: организация компьютерных сетей: компоненты сети (узлы, маршрутизаторы, коммутаторы); IP-адреса; DNS (ди эн эс) (Domain Name System (домейн нейм систем)- система доменных имен); частные виртуальные сети. Информационная безопасность: информационная безопасность, конфиденциальность, целостность и доступность; шифрование данных; меры безопасности данных пользователя -пароли, учетные записи, аутентификация, биометрическая аутентификация.
14. Базовое содержание учебного предмета "Информатика" для 11 класса включает следующие разделы:
1) аппаратное и программное обеспечение: характеристики мобильных устройств. Программное обеспечение: виртуальные машины; закономерности развития аппаратного и программного обеспечения;
2) информационные процессы и системы: современные тенденции развития информационных технологий: принципы машинного обучения, нейронных сетей; искусственный интеллект; проектирование нейронной сети; метод "обучение с учителем"; технология Blockchain (блокчейн); современные тенденции процесса цифровизации в Казахстане; портал электронного правительства; "интернет вещей";
3) создание и преобразование информационных объектов: 3D – моделирование: виртуальная и дополненная реальности; их влияние на здоровье человека; создание 3D-панорамы (виртуального тура) с видом от первого лица;
4) разработка приложений: мобильные приложения: интерфейс мобильного приложения; разработка и установка мобильного приложения; умный дом, разработка программы для управления устройством умного дома. IT Startup (ай-ти стартап): принципы работы Crowdfunding (краудфандинг) платформ; пути продвижения и реализация продукта, маркетинговая реклама;
5) компьютерные сети и информационная безопасность: информационная безопасность: защита информации и интеллектуальной собственности; электронная цифровая подпись, назначение, алгоритм использования.
Глава 3. Система целей обучения
15. Цели обучения в программе представлены кодировкой. В коде первое число обозначает класс, второе и третье числа – раздел и подраздел программы, четвертое число показывает нумерацию учебной цели. Например, в кодировке 10.2.1.4 "10" – класс, "2.1" – раздел и подраздел, "4" – нумерация учебной цели.
16. Система целей обучения дана о разделу на каждый класс:
1) Аппаратное и программное обеспечение
Обучающиеся должны:
Подраздел
10 класс
11 класс
1. Аппаратное обеспечение
10.1.1.1 описывать функции УУ, АЛУ и регистров памяти как отдельных частей процессора
11.1.1.1 сравнивать характеристики основных составляющих мобильных устройств: планшеты, телефоны
2. Программное обеспечение

6) Компьютерлік желілер және ақпараттық қауіпсіздік: компьютерлік желілерді ұйымдастыру: желілік компоненттер (тораптар, маршрутизаторлар, коммутаторлар); IP-мекен-жайы; DNS (Domain Name System — домендік атаулар жүйесі); жеке виртуалды желілер. Ақпараттық қауіпсіздік: ақпараттық қауіпсіздік, құпиялық, тұтастық және қол жетімділік; деректерді шифрлау; пайдаланушы деректерінің қауіпсіздік шаралары - құпиясөздер, есеп жазбалары, сәйкестендіру, биометриялық сәйкестендіру.
15. 11-сыныпқа арналған "Информатика" оқу пәнінің базалық мазмұны:
1) аппараттық және программалық қамтамасыз ету: мобильдік құрылғылар сипаттамасы. Программалық қамтамасыз ету: Виртуалды машиналар; аппараттық және программалық қамтамасыз етудің даму заңдылықтары;
2) ақпараттық процестер мен жүйелер: ақпараттық технологияларды дамытудағы қазіргі заманғы процестер: машина оқыту қағидаттары, нейрондық желілер; жасанды интеллект; нейрондық желілерді жобалау; "мұғаліммен оқыту" әдісі; Blockchain технологиясы; Қазақстанда цифрландыру процесінің ағымдағы үрдістері; электрондық үкімет порталы; "заттар интернеті";
3) ақпараттық объектілерді құру және түрлендіру: 3D – модельдеу: виртуалды және кеңейтілген шындық; олардың адам денсаулығына әсері; бірінші тұлға көрінісімен 3D панорама (виртуалды саяхат) жасау;
4) қосымшаларды әзірлеу: мобильді қосымшалар: мобильді қосымшалар интерфейсі; мобильді қосымшаларды әзірлеу және орнату; ақылды үй, ақылды үй құрылғысымен басқару үшін программаларды әзірлеу. IT Startup: Crowdfunding платформаларының жұмыс қағидалары; маркетингтік жарнама, өнімді өткізу және сату жолдары;
5) компьютерлік желілер және ақпараттық қауіпсіздік: ақпараттық қауіпсіздік: ақпараттарды және зияткерлік меншікті қорғау; электрондық цифрлық қолтаңба, сипаттау, пайдалану алгоритмі.
3-тарау. Оқыту мақсаттарының жүйесі
16. Бағдарламада "оқыту мақсаттары" кодтық белгімен белгіленді. Кодтық белгідегі бірінші сан сыныпты, екінші және үшінші сандар бөлім және бөлімше ретін, төртінші сан бөлімшедегі оқу мақсатының реттік нөмірін көрсетеді. Мысалы, 10.2.1.4. кодында "10" – сынып, "2.1" – екінші бөлімнің бірінші бөлімшесі, "4" – оқу мақсатының реттік саны.
17. Білім алушыларға қойылатын мақсаттар:
1) Аппараттық және программалық қамтамасыз ету
Білім алушылар міндетті:
Бөлімше
10-сынып
11-сынып
1.
Аппараттық қамтамасыз ету
10.1.1.1 басқару құрылғысының (БҚ), арифметика- логикалық құрылғының (АЛҚ) және жад регистрінің процессордың бір бөлігі ретінде функциясын сипаттау
11.1.1.1 ұялы құрылғылардың негізгі құрауыштарының сипаттамасын салыстыру: планшеттер, телефондар
2.
Программалық
қамтамасыз ету

11.1.2.1 описывать назначение виртуальных машин;
11.1.2.2 приводить примеры, описывающие закономерности развития аппаратного и программного обеспечения
2) Представление данных
Подраздел
10 класс
11 класс
1. Системы счисления
10.2.1.1 переводить целые числа из десятичной системы счисления в двоичную, восьмеричную, шестнадцатеричную и обратно
2. Логические основы компьютера
10.2.2.1 использовать логические операции (дизъюнкция, конъюнкция, инверсия);
10.2.2.2 строить таблицы истинности для заданного логического выражения;
10.2.2.3 объяснять назначение основных логических элементов: конъюнктор, дизъюнктор, инвертор;
10.2.2.4 преобразовать логические выражения в логические схемы и наоборот
3. Кодирование информации
10.2.3.1 сравнивать таблицы кодировки символов Unicode (юникод) и ASCII (аск(и)и́)
3) Информационные процессы и системы
Подраздел
10 класс
11 класс
1. Реляционная база данных
10.3.1.1 объяснять понятие "реляционная база данных";
10.3.1.2 формулировать определения терминов: поле, запись, индекс;
10.3.1.3 определять первичный ключ в базе данных;
10.3.1.4 оценивать положительные и отрицательные стороны использования Bigdata (бигдейта)
2. Разработка базы данных
10.3.2.1 определять типы данных в базе данных (SQL (эс кю эль));
10.3.2.2 создавать однотабличную базу данных (SQL (эс кю эль));
10.3.2.3 создавать многотабличную базу данных (SQL (эс кю эль));
10.3.2.4 создавать форму для ввода данных (SQL (эс кю эль));
10.3.2.5 создавать отчеты, используя извлеченные данные (SQL (эс кю эль))
3. Структурированные запросы
10.3.3.1 создавать запросы на выборку с помощью конструктора;
10.3.3.2 использовать структурированный язык запросов (SQL (эс кю эль)), чтобы выбрать данные из таблицы;
10.3.3.3 устанавливать связь web-страницы с базой данных
4. Современные тенденции развития информационных технологий
11.3.4.1 объяснять принципы машинного обучения, нейронных сетей (нейронов и синапсов);
11.3.4.2 описывать сферы применения искусственного интеллекта в промышленности, образовании, игровой индустрии, обществе;
11.3.4.3 проектировать нейронную сеть в электронных таблицах/программах математического моделирования по готовому алгоритму;
11.3.4.4 описывать области применения метода "обучение с учителем" при разработке искусственного интеллекта;
11.3.4.5 объяснять назначение и принцип работы технологии Blockchain (блокчейн);
11.3.4.6 анализировать современные тенденции процесса цифровизации в Казахстане;
11.3.4.7 описывать функции портала электронного правительства;
11.3.4.8 описывать принципы работы "интернета вещей";

11.1.2.1 виртуалды машиналардың қызметін сипаттау;
11.1.2.2 аппараттық және программалық
қамтамасыз етуде даму заңдылықтарын сипаттайтын мысалдар келтіру.
2) Деректерді ұсыну
Бөлімше
10-сынып
11-сынып
1.
Есептеу жүйелері
10.2.1.1 ондық жүйедегі бүтін сандарды екілік, сегіздік, он алтылық санау жүйесіне аудару және кері аудару
2.
Компьютердің логикалық негіздері
10.2.2.1 логикалық операцияларды қолдану (дизъюнкция, конъюнкция, инверсия);
10.2.2.2 берілген логикалық элементтер үшін ақиқат кестесін құру;
10.2.2.3 1 негізгі логикалық элементтердің нысаналы мақсатын түсіндіру: конъюнктор, дизъюнктор, инвертор;
10.2.2.4 логикалық өрнектерді логикалық сызбаға және керісінше ауыстыру
3.
Ақпаратты кодтау
10.2.3.1 Unicode және ASCII символдарын кодтау кестесін салыстыру
3) Ақпараттық процестер мен жүйелер
Бөлімше
10-сынып
11-сынып
1.
Реляциондық деректер қоры
10.3.1.1 "реляциондық деректер қоры" ұғымын түсіндіру
10.3.1.2 жол, жазба, индекс терминдерінің анықтамасын құрастыру
10.3.1.3 деректер қорында бірінші кілтті анықтау
10.3.1.4 Bigdata оң және теріс әсерлерін бағалау
2.
Мәліметтер қорын жасау
10.3.2.1 деректер қорында мәліметтер типін анықтау (SQL);
10.3.2.2 біркестелі деректер қорын құру (SQL);
10.3.2.3 көпкестелі деректер қорын құру (SQL);
10.3.2.4 деректерді енгізуге арналған форма жасау (SQL);
10.3.2.5 алынған мәліметтерді қолдана отырып, есептерді жасау (SQL);
3.
Құрылымдалған сұраныстар
10.3.3.1 конструктордың көмегімен іріктеуге бағытталған сұраныстарды жасау;
10.3.3.2 кестеден деректерді таңдау үшін құрылымдық сұраныстар тілін (SQL) қолдану
4.
Ақпараттық технологияларды дамытудағы қазіргі заманғы үрдістер
11.3.4.1 машиналық оқыту принциптерін, нейрондық желілерді (нейрондық және синапстар) түсіндіру;
11.3.4.2 өнеркәсіпте, білім беруде, ойын индустриясында, қоғамда жасанды интеллект қолдану саласын сипаттау;
11.3.4.3 дайын алгоритмдермен математикалық модельдеудің электрондық кестелеріндегі/ бағдарламаларындағы нейрондық желілерді жобалау;
11.3.4.4 жасанды интеллектіні әзірлеуде "мұғаліммен оқыту" әдісін қолдану ауқымын сипаттау;
11.3.4.5 Blockchain технологиясының мақсаты мен жұмысын түсіндіру;
11.3.4.6 Қазақстанда цифрландыру процесінің ағымдағы үрдістерін талдау; 11.3.4.7 2 электрондық үкімет порталының функцияларын сипаттау;
11.3.4.8 "заттар интернетінің" жұмыс қағидаларын сипаттау;

11.3.4.9 рассуждать о перспективах "интернета вещей"
4) Создание и преобразование информационных объектов
Подраздел
10 класс
11 класс
1. 3D - моделирование
11.4.1.1 объяснять назначение виртуальной и дополненной реальностей;
11.4.1.2 рассуждать о влиянии виртуальной и дополненной реальностей на психическое и физическое здоровье человека;
11.4.1.3 создавать 3D-панораму (виртуальный тур) с видом от первого лица
2. Веб-проектирование
10.4.2.1 использовать HTML (аш ти эм эл) - теги при разработке web-страниц;
10.4.2.2 использовать CSS (си эс эс) при разработке web-страниц;
10.4.2.3 использовать готовые скрипты при разработке web-страниц;
10.4.2.4 применять HTML (аш ти эм эл) - теги для вставки мультимедиа объектов на web-страницу
5) Разработка приложений
Подраздел
10 класс
11 класс
1. Алгоритмы и программы
10.5.1.1 писать код на языке программирования, используя функции и процедуры;
10.5.1.2 использовать процедуры и функции для обработки строк;
10.5.1.3 использовать файлы для чтения и записи информации;
10.5.1.4 реализовывать алгоритмы сортировки для решения практических задач;
10.5.1.5 реализовывать алгоритмы поиска на графах для решения практических задач
2. Мобильные приложения
11.5.2.1 создавать дружественный интерфейс мобильного приложения в конструкторе;
11.5.2.2 разрабатывать мобильное приложение, используя блоки кода с условиями и циклами;
11.5.2.3 объяснять, как устанавливать разработанное мобильное приложение;
11.5.2.4 организовывать передачу данных с датчиков умного дома;
11.5.2.5 разрабатывать программу для вывода данных, полученных с датчиков умного дома;
11.5.2.6 разрабатывать программу для управления устройством умного дома
3. IT Startup (ай-ти стартап)
11.5.3.1 описывать понятие Startup;
11.5.3.2 описывать принципы работы Crowdfunding (краудфандинг) платформ;
11.5.3.3 описывать пути продвижения и реализации продукта;
11.5.3.4 создавать маркетинговую рекламу (инфографика, видео)
6) Компьютерные сети и информационная безопасность
Подраздел
10 класс
11 класс
1. Организация компьютерных сетей
10.6.1.1 описывать назначение компонентов сети (узлы, маршрутизаторы, коммутаторы);
10.6.1.2 объяснять назначение и представление IP-адреса;
10.6.1.3 объяснять назначение системы доменных имен (DNS (ди эн эс));
10.6.1.4 объяснять назначение частной виртуальной сети
2. Информационная безопасность
10.6.2.1 объяснять значения терминов "информационная безопасность", "конфиденциальность", "целостность" и "доступность";
10.6.2.2 оценивать необходимость шифрования данных;
10.6.2.3 объяснять использование мер безопасности данных пользователя: пароли, учетные записи, аутентификация, биометрическая аутентификация

11.3.4.9 "заттар интернетінің" перспективасы туралы айту
4) Ақпараттық объектілерді құру және түрлендіру
1.
3D - модельдеу
11.4.1.1 виртуалды және кеңейтілген шындықтың мақсатын түсіндіру;
11.4.1.2 адамның психикалық және физикалық денсаулығына виртуалды және кеңейтілген шындықтың әсері туралы айту
11.4.1.3 бірінші тұлға көрінісімен 3D панорама (виртуалды саяхат) жасау;
2.
Web-жобалау
10.4.2.1 web-парақшаларды жасауда HTML-тегтерін қолдану
10.4.2.2 web-парақшаларды жасауда CSS қолдану
10.4.2.3 web-парақшаларды жасауда дайын скриптілерді қолдану
10.4.2.4Web-бетке мультимедиа нысандарын кірістіру үшін HTML тегтерін қолдану
5) Қосымшалар әзірлеу
Бөлімше
10-сынып
11-сынып
1.
Алгоритмдер және программалар
10.5.1.1 Функциялар мен процедураларды пайдаланып бағдарламалау тілінде кодты жазу;
10.5.1.2 жолдарды өңдеу үшін процедуралар мен функцияларды пайдалану; 10.5.1.3 ақпаратты оқу және жазу үшін файлдарды пайдалану;
10.5.1.4 практикалық есептерді шешу үшін сұрыптау алгоритмдерін іске асыру;
10.5.1.5 практикалық есептерді шешу үшін іздеу алгоритмдерін іске асыру
2.
Мобильдік қосымшалар
11.5.2.1 конструкторде ыңғайлы мобильдік қосымшасының интерфейсін құру;
11.5.2.2 разрабатывать мобильное приложение, используя блоки кода с условиями и циклами;
11.5.2.3 әзірленген мобильді қосымшаны орнату жолын түсіндіру
11.5.2.4 ақылды үй датчиктерінен деректер жіберуді ұйымдастыру;
11.5.2.5 ақылды үй датчиктерінен алынған деректерді шығару бағдарламаларын өңдеу;
11.5.2.6 ақылды үй құрылғысын басқару үшін бағдарлама әзірлеу
3.
IT Startup
11.5.3.1 Startup түсінігін баяндау; 11.5.3.2 Crowdfunding платформаларының жұмыс істеу қағидаларын сипаттау;
11.5.3.3 өнімді насихаттау және сату жолдарын сипаттау;
11.5.3.4 маркетингтік жарнама жасау (инфографика, бейне)
6) Компьютерлік желілер және ақпараттық қауіпсіздік
Бөлімше
10-сынып
11-сынып
1.
Компьютерлік желілерді ұйымдастыру
10.6.1.1 желілік компоненттердің қызметін сипаттау (желілік түйіндер, бағдарлауыш, коммутатор)
10.6.1.2 IP –адрестің жазылуы мен қызметтерін, ұсынылуын түсіндіре алу
10.6.1.3 (DNS) домен аттар жүйесінің қызметтерін сипаттау
10.6.1.4 жеке виртуалды желінің мақсатын түсін,діру
2.
Ақпараттық қауіпсіздік
10.6.2.1 "Ақпараттық қауіпсіздік", "құпиялық", "тұтастық" және "қолжетімділік" терминдерінің мағынасын түсіндіру;
10.6.2.2 Деректерді шифрлау қажеттілігін бағалау;
10.6.2.3 қолданушының мәліметтеріне қатысты қауіпсіздік шаралардың қолданылуын түсіндіру: құпиясөз, тіркелу жазулары, аутентификация, биометриялық аутентификация

11.6.2.1 обосновывать необходимость защиты информации и интеллектуальной собственности (Законы Республики Казахстан "Об авторском праве и смежных правах" от 10 июня 1996 года, "О доступе к информации" от 16 ноября 2015 года, "Об электронном документе и электронной цифровой подписи" от 7 января 2003 года);
11.6.2.2 описывать назначение электронной цифровой подписи и сертификата;
11.6.2.3 описывать алгоритм использования электронной цифровой подписи
17. Настоящая учебная программа реализуется в соответствии с Долгосрочным планом по реализации Типовой учебной программы по предмету "Информатика" для 10-11 классов естественно-математического направления уровня общего среднего образования по обновленному содержанию согласно приложению к Программе.
Приложение
к Типовой учебной программе
по предмету "Информатика" для
10-11 классов естественно -
математического направления
уровня общего
среднего образования
Долгосрочный план по реализации Типовой учебной программы по предмету "Информатика" для 10-11 классов естественно – математического направления уровня общего среднего образования по обновленному содержанию
1) 10 класс
Разделы
Темы, содержание
Цели обучения
1 четверть
10.1A Компьютерные сети и информационная безопасность
Принципы работы компьютерных сетей
10.6.1.1 описывать назначение компонентов сети (узлы, маршрутизаторы, коммутаторы);
10.6.1.2 объяснять назначение и представление IP-адреса;
10.6.1.3 объяснять назначение системы доменных имен (DNS (ди эн эс));
10.6.1.4 объяснять назначение частной виртуальной сети
Информационная безопасность
10.6.2.1 объяснять значения терминов "информационная безопасность", "конфиденциальность", "целостность" и "доступность"
Методы защиты информации
10.6.2.2 Оценивать необходимость шифрования данных
Методы идентификации личности
10.6.2.3 объяснять использование мер безопасности данных пользователя: пароли, учетные записи, аутентификация, биометрическая аутентификация
10.1B Представление данных
Перевод чисел из одной системы счисления в другую
10.2.1.1 переводить целые числа из десятичной системы счисления в двоичную, восьмеричную, шестнадцатеричную и обратно
Логические операции (дизъюнкция, конъюнкция, инверсия)
10.2.2.1 использовать логические операции (дизъюнкция, конъюнкция, инверсия)
Построение таблиц истинности
10.2.2.2 строить таблицы истинности для заданного логического выражения
Логические элементы компьютера
10.2.2.3 объяснять назначение основных логических элементов: конъюнктор, дизъюнктор, инвертор
Логические основы компьютера
10.2.2.4 преобразовать логические выражения в логические схемы и наоборот;

11.6.2.1 ақпараттарды немесе зияткерлік меншікті қорғау қажеттіліктерін дәлелдеу (1996 жылғы 10 маусымдағы "Авторлық құқық және сабақтас құқықтар туралы", 2015 жылғы 16 қарашадағы "Ақпаратқа қол жеткізу туралы", 2003 жылғы 7 қаңтарғы "Электрондық құжат және электрондық цифрлық қолтаңба туралы" Қазақстан Республикасының Заңдары);
11.6.2.2 электронды сандық қолтаңба және сертификаттың қолданылуын сипаттау;
11.6.2.3 электронды сандық қолтаңба қолдану алгоритмін сипаттау
18. Осы оқу бағдарламасы қосымшаға сәйкес жалпы орта білім беру деңгейінің жаратылыстану-математика бағытындағы 10-11-сыныптарына арналған "Информатика" оқу пәнінен жаңартылған мазмұндағы үлгілік оқу бағдарламасының ұзақ мерзімді жоспарына сәйкес іске асырылады.
Жалпы орта білім беру
деңгейінің жаратылыстану-
математика бағытындағы 10-11-
сыныптарына арналған
"Информатика" оқу пәнінен
жаңартылған мазмұндағы
үлгілік оқу бағдарламасына
қосымша
Жалпы орта білім беру деңгейінің жаратылыстану-математика бағытындағы 10-11-сыныптарына арналған "Информатика" оқу пәнінен жаңартылған мазмұн бойынша үлгілік оқу бағдарламасын жүзеге асыру бойынша ұзақ мерзімді жоспар
1) 10-сынып
Бөлімдер
Тақырыптар, мазмұны
Оқу мақсаттары
1-тоқсан
10.1A
Компьютерлік желілер және ақпараттық қауіпсіздік
Компьютерлік желілердің жұмыс жасау принциптері
10.6.1.1 желілік компоненттердің мақсатын сипаттау (тораптар, маршрутизаторлар, коммутаторлар);
10.6.1.2 IP-мекен-жайының мақсатын және көрсетілуін түсіндіру;
10.6.1.3 домендік атаулардың жүйесінің (DNS) мақсатын түсіндіру
10.6.1.4 жеке виртуалды желінің мақсатын түсіндіру
Ақпараттық қауіпсіздік
10.6.2.1 1 "ақпараттық қауіпсіздік", "құпиялық", "тұтастық" және "қол жетімділік" терминдер маңызын түсіндіру
Ақпаратты қорғау әдістері
10.6.2.2 Деректерді шифрлау қажеттілігін бағалау
Идентификациялау әдістері
10.6.2.3 Пайдаланушы деректерін қорғау шараларын қолдануды түсіндіру: парольдер, тіркеулік жазба, аутентификация, биометриялық аутентификация
10.1B
Деректерді ұсыну
Бір санау жүйесінен екінші санау жүйесіне сандарды аудару
10.2.2.1 ондық жүйедегі бүтін сандарды екілік, сегіздік, он алтылық санау жүйесіне және кері аудару
Логикалық операциялар (дизъюнкция, конъюнкция, инверсия)
10.2.2.1 логикалық операцияларды қолдану (дизъюнкция, конъюнкция, инверсия)
Ақиқат кестесін құру
10.2.2.2 берілген логикалық элементтер үшін ақиқат кестесін құру
Компьютердің логикалық элементтері
10.2.2.3 маңызды логикалық элементтердің мақсатын түсіндіру: конъюнктор, дизъюнктор, инвертор
Компьютердің логикалық негіздері
10.2.2.4 логикалық өрнекті логикалық сызбаға өзгерту немесе керісінше;

10.1.1.1 описывать функции Устройства управления, Арифметико-логического устройства и регистров памяти как отдельных частей процессора
Принципы кодирования текстовой информации
10.2.3.1 сравнивать таблицы кодировки символов Unicode (юникод) и ASCII (аск(и)и́).
2 четверть
10.2А Алгоритмизация и программирование
Пользовательские функции и процедуры
10.5.1.1 писать код на языке программирования, используя функции и процедуры
Работа со строками
10.5.1.2 использовать процедуры и функции для обработки строк
Работа с файлами
10.5.1.3 использовать файлы для чтения и записи информации
Методы сортировки
10.5.1.4 реализовывать алгоритмы сортировки для решения практических задач
Алгоритмы на графах
10.5.1.5 реализовывать алгоритмы поиска на графах для решения практических задач
3 четверть
10.3А Информационные системы
Bigdata (бигдейта)
10.3.1.4 оценивать положительные и отрицательные стороны использования Bigdata (бигдейта)
Основные понятия баз данных
10.3.1.1 объяснять понятие "реляционная база данных";
10.3.1.2 формулировать определения терминов: поле, запись, индекс
Первичный ключ в базе данных
10.3.1.3 определять первичный ключ в базе данных
Разработка базы данных
10.3.2.1 определять типы данных в базе данных (SQL (эс кю эль));
10.3.2.2 создавать однотабличную базу данных (SQL (эс кю эль));
10.3.2.3 создавать многотабличную базу данных (SQL (эс кю эль))
Формы
10.3.2.4 создавать форму для ввода данных (SQL (эс кю эль));
Отчеты
10.3.2.5 создавать отчеты, используя извлеченные данные (SQL (эс кю эль))
Запросы
10.3.3.1 создавать запросы на выборку с помощью конструктора
Структурированные запросы
10.3.3.2 использовать структурированный язык запросов (SQL (эс кю эль)), чтобы выбрать данные из таблицы
4 четверть
10.4А Веб-проектирование
Способы разработки веб-сайтов. HTML (аш ти эм эл)
10.4.2.1 использовать HTML (аш ти эм эл)-теги при разработке web-страниц
Форматирование текста (шрифт, абзац, списки)
10.4.2.1 использовать HTML (аш ти эм эл)-теги при разработке web-страниц
Таблицы
10.4.2.1 использовать HTML (аш ти эм эл)-теги при разработке web-страниц
CSS (си эс эс)
10.4.2.2 использовать CSS (си эс эс) при разработке web-страниц
Внедрение мультимедиа
10.4.2.4 применять HTML(аш ти эм эл)-теги для вставки мультимедиа объектов на web-страницу
Использование скриптов
10.4.2.3 использовать готовые скрипты при разработке web-страниц
Связь web-страницы с базой данных
10.3.3.3 устанавливать связь web-страницы с базой данных
2) 11 класс
Разделы
Темы, содержание
Цели обучения
1 четверть
11.1А Искусственный интеллект
Искусственный интеллект

10.1.1.1 басқару құрылғысының (БҚ), арифметика- логикалық құрылғының (АЛҚ) және жад регистрінің процессордың бір бөлігі ретінде функциясын сипаттау
Мәтіндік ақпаратты кодтау принциптері
10.2.3.1 Unicode және ASCII символдарын кодтау кестесін салыстыру
2-тоқсан
10.2А
Алгоритмдеу және программалау
Пайдаланушы функциялары мен процедуралары
10.5.1.1 функциялар мен процедураларды пайдаланып бағдарламалау тілінде код жазу
Жолдармен жұмыс жасау
10.5.1.2 жолдарды өңдеу үшін процедуралар мен функцияларды пайдалану
Файлдармен жұмыс жасау
10.5.1.3 Ақпаратты оқу және жазу үшін файлдарды пайдалану
Сұрыптау әдістері
10.5.1.4 практикалық есептерді шешу үшін сұрыптау алгоритмдерін іске асыру
Графтардағы алгоритмдер
10.5.1.5 практикалық есептерді шешу үшін графтардағы алгоритмдерді іске асыру
3-тоқсан
10.3А
Ақпараттық жүйелер
Bigdata
10.3.1.4 Bigdata-ны пайдалануда оң және теріс әсерлерін бағалау
Деректер қорының негізгі ұғымдары
10.3.1.1 "реляциондық деректер қоры" ұғымын түсіндіру
10.3.1.2. жол, жазба, индекс терминдерінің анықтамасын құрастыру
Деректер қорында бастапқы кілт
10.1.2.4 программалық жасақтаманы суреттерді өңдеу үшін пайдалану
деректер қорында бірінші кілтті анықтау
Деректер қорын әзірлеу
10.3.2.1 деректер қоры жолдарының мәліметтер типін анықтау (SQL);
10.3.2.2 біркестелі деректер қорын құру (SQL);
10.3.2.3 көпкестелі деректер қорын құру (SQL);
Формалар
10.3.2.4 деректерді енгізуге арналған форма жасау (SQL);
Есептер
10.3.2.5 алынған мәліметтерді қолдана отырып, есептер жасау (SQL);
Сұраныстар
10.3.3.1 конструкторды пайдаланып іріктеу сұрауын құру
Құрылымдалған сұраныстар
10.3.3.2 кестеден деректер таңдау үшін құрылымдалған сұраныстар тілін пайдалану (SQL);
4-тоқсан
10.4 А
Веб-жобалау
HTML web-сайттарын әзірлеу әдістері.
10.4.2.1 web-парақшаларды әзірлеуде HTML-тегтерін қолдану
Мәтінді форматтау (қаріп, абзац, тізімдер)
10.4.2.1 web-парақшаларды әзірлеуде HTML-тегтерін қолдану
Таблицалар
10.4.2.1 web-парақшаларды әзірлеуде HTML-тегтерін қолдану
CSS
10.4.2.2 web-парақшаларды жасауда CSS қолдану
Мультимедианы енгізу
10.4.2.4 веб-бетте мультимедиа нысандарын енгізу үшін HTML тегтерін қолдану
Скрипттер пайдалану
10.4.2.3 web-беттерді әзірлеу кезінде дайын скрипттерді пайдалану
Деректер базасымен web-беттердің байланысы
10.3.3.3 web-беттердің деректер базасымен байланысын орнату
2) 11-сынып
Бөлімдер
Тақырыптар, мазмұны
Оқу мақсаттары
1-тоқсан
11.1А Жасанды интеллект
Жасанды интеллект

11.3.4.1 объяснять принципы машинного обучения, нейронных сетей (нейронов и синапсов);
11.3.4.2 описывать сферы применения искусственного интеллекта в промышленности, образовании, игровой индустрии, обществе
Проектирование искусственного интеллекта
11.3.4.3 проектировать нейронную сеть в электронных таблицах/программах математического моделирования по готовому алгоритму;
11.3.4.4 описывать области применения метода "обучение с учителем" при разработке искусственного интеллекта
11.2А 3D - моделирование
Виртуальная и дополненная реальности
11.4.1.1 объяснять назначение виртуальной и дополненной реальностей;
Человек в виртуальной реальности
11.4.1.2 рассуждать о влиянии виртуальной и дополненной реальностей на психическое и физическое здоровье человека
3D-панорама и виртуальный тур
11.4.1.3 создавать 3D-панораму (виртуальный тур) с видом от первого лица
Разработка 3D-панорамы (виртуального тура)
11.4.1.3 создавать 3D-панораму (виртуальный тур) с видом от первого лица
11.2В Аппаратное обеспечение
Виртуальные машины
11.1.2.1 описывать назначение виртуальных машин
Характеристики мобильных устройств
11.1.1.1 сравнивать характеристики основных составляющих мобильных устройств: планшеты, телефоны;
11.1.2.2 приводить примеры, описывающие закономерности развития аппаратного и программного обеспечения
3 четверть
11.3А Интернет вещей
Что такое "интернет вещей"
11.3.4.8 описывать принципы работы "интернета вещей";
11.3.4.9 рассуждать о перспективах "интернета вещей"
Создание мобильного приложения
11.5.2.1 создавать дружественный интерфейс мобильного приложения в конструкторе;
11.5.2.2 разрабатывать мобильное приложение, используя блоки кода с условиями и циклами;
11.5.2.3 объяснить, как устанавливать разработанное мобильное приложение
Умный дом
11.5.2.4 организовывать передачу данных с датчиков умного дома;
11.5.2.5 разрабатывать программу для вывода данных, полученных с датчиков умного дома
Разработка проекта умного дома
11.5.2.6 разрабатывать программу для управления устройством умного дома
11.3В IT Startup (ай-ти стартап)
Как запустить свой Startup (стартап)
11.5.3.1 описывать понятие Startup (стартап);
11.5.3.2 описывать принципы работы Crowdfunding (краудфандинг) платформ;
Продвижение проекта
11.5.3.3 описывать пути продвижения и реализация продукта
IT Startup (ай-ти стартап) и реклама
11.5.3.4 создавать маркетинговую рекламу (инфографика, видео)
4 четверть
11.4А Цифровая грамотность
Цифровизация в Казахстане
11.3.4.6 анализировать современные тенденции процесса цифровизации в Казахстане
Технология Blockchain (блокчейн)

11.3.4.1 машина оқыту, нейрондық желілер (нейрондар және синапстардың) қағидаттарын түсіндіру;
11.3.4.2 өнеркәсіпте, білім беруде, ойын индустриясында, қоғамда жасанды интеллект қолдану саласын сипаттау;
Жасанды интеллекті жобалау
11.3.4.3 электрондық кестелердегі/математикалық модельдеу бағдарламаларындағы нейрондық желілерді жобалау;
11.3.4.4 жасанды интеллектіні әзірлеуде "мұғаліммен оқыту" әдісін қолдану ауқымын сипаттау;
2-тоқсан
11.2А 3D - жобалау
Виртуалды және кеңейтілген шындық
11.4.1.1 виртуалды және кеңейтілген шындықтың мақсатын түсіндіру ;
Виртуалды шындықтағы адам
11.4.1.2 Виртуалды және кеңейтілген шындықтың психикалық және физикалық денсаулыққа әсері туралы айту;
3D-панорама және виртуалды тур
11.4.1.3 бірінші тұлға көрінісі бар 3D-панорама жасау (виртуалды тур;
Виртуалды турдың 3D-панорамасын әзірлеу
11.4.1.3 бірінші тұлға көрінісі бар 3D-панорама жасау;
11.2В Аппараттық қамтамасыз ету
Виртуалды машиналар
11.1.2.1 виртуалды машиналардың мақсатын сипаттау;
Мобильдік құрылғылар сипаттамасы
11.1.1.1 мобильді құрылғылардың негізгі компоненттерінің сипаттамаларын салыстыру: планшеттер, телефондар;
11.1.2.2 аппараттық және программалық қамтамасыз етуде даму заңдылықтарын сипаттайтын мысалдар келтіру;
3-тоқсан
11.3А Заттар интернеті
Заттар интернеті деген не
11.3.4.8 "заттар интернетінің" жұмыс қағидаларын сипаттау;
11.3.4.9 "заттар интернетінің" перспективалары туралы айту;
Мобильді қосымшаны құру
11.5.2.1 конструкторде ыңғайлы мобильдік қосымшасының интерфейсін құру;
11.5.2.2 кодтың блоктарымен және циклдарымен мобильді қосымшаны жасау;
11.5.2.3 әзірленген мобильді қосымшаны орнату жолын түсіндіру;
Ақылды үй
11.5.2.4 ақылды үй датчиктерінен алынған деректерді шығаруды ұйымдастыру;
11.5.2.5 ақылды үй датчиктерінен алынған деректерді шығару бағдарламаларын әзірлеу;
Ақылды үй жобасын әзірлеу
11.5.2.6 ақылды үй құрылғысын басқару үшін бағдарлама әзірлеу;
11.3В IT Startup
Startup-ты іске қалай қосады?
11.5.3.1 Startup түсінігін баяндау
11.5.3.2 Crowdfunding платформасының жұмыс принциптерін сипаттау;
Жобаны алға жылжыту
11.5.3.3 өнімді нарықта алға жылжыту және сату жолдарын сипаттау;
IT Startup және жарнама
11.5.3.4 маркетингтік жарнама құру (инфографика, видео);
4-тоқсан
11.4А Сандық сауаттылық
Қазақстандағы цифрландыру
11.3.4.6 Қазақстанда цифрландыру процесінің ағымдағы үрдістерін талдау;
Blockchain технологиясы

11.3.4.5 объяснять назначение и принцип работы технологии Blockchain (блокчейн)
Правовая защита информации
11.6.2.1 обосновывать необходимость защиты информации и интеллектуальной собственности (Законы Республики Казахстан "Об авторском праве и смежных правах" от 10 июня 1996 года, "О доступе к информации" от 16 ноября 2015 года, "Об электронном документе и электронной цифровой подписи" от 7 января 2003 года);
Электронная цифровая подпись и сертификат
11.6.2.2 описывать назначение электронной цифровой подписи и сертификата;
11.6.2.3 описывать алгоритм использования электронной цифровой подписи
Электронное правительство
11.3.4.7 описывать функции портала электронного правительства
Приложение 4
к приказу Министра
образования и науки
Республики Казахстан
от 17 октября 2018 года № 576
Приложение 188-2
к приказу Министра
образования и науки
Республики Казахстан
от 3 апреля 2013 года № 115
Типовая учебная программа по предмету "Информационно-коммуникационные технологии" для 1- 4 классов уровня начального образования по обновленному содержанию
Глава 1. Общие положения
1. Учебная программа по предмету "Информационно-коммуникационные технологии" для 1-4 классов уровня начального образования по обновленному содержанию (далее – Программа) разработана в соответствии с подпунктом 6) статьи 5 Закона Республики Казахстан от 27 июля 2007 года "Об образовании".
2. Целью изучения предмета "Информационно-коммуникационные технологии" является обеспечение обучающихся базовыми знаниями, умениями и навыками по вопросам устройства компьютера, представления и обработки информации, работы в сети Интернет, вычислительного мышления, робототехники для эффективного использования современных информационных технологий на практике.
3. Задачи программы:
1) предоставить обучающимся первоначальные сведения о компьютере, современных цифровых устройствах и их роли в жизни общества;
2) формировать у обучающихся навыки вычислительного мышления, сборки и программирования роботов, поиска, сбора, обработки, хранения и передачи информации в различных формах с использованием информационно-коммуникационных технологий;
3) способствовать формированию навыков обучающихся представлять свои идеи, используя различные прикладные программы;
4) способствовать использованию информационно-коммуникационных технологий для общения, обмена информацией и сотрудничества;
5) прививать обучающимся правила безопасной работы с компьютером и уважение авторских прав.
4. В учебной программе предусмотрена реализация трехъязычного образования, которое предполагает не только обучение на трех языках, но и организацию внеурочной деятельности обучающихся на трех языках (казахском, русском и английском).

11.3.4.5 Blockchain технологиясының мақсаты мен жұмыс істеу қағидатын түсіндіру;
Ақпараттарды құқылы қорғау
11.6.2.1 ақпараттарды және зияткерлік меншікті (1996 жылғы 10 маусымдағы "Авторлық құқық және сабақтас құқықтар туралы", 2015 жылғы 16 қарашадағы "Ақпаратқа қол жеткізу туралы", 2003 жылғы 7 қаңтарғы "Электрондық құжат және электрондық цифрлық қолтаңба туралы" Қазақстан Республикасының Заңдары) қорғаудың қажеттілігін негіздеу;
Электронды цифрлық қолтаңба және сертификат
11.6.2.2 описывать назначение электронной цифровой подписи и сертификата
11.6.2.3 Электрондық үкімет порталында электрондық цифрлық қолтаңбаны қолдану
Электронды үкімет
11.3.4.7 электрондық үкімет порталының функцияларын сипаттау
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2018 жылғы 17 қазандағы
№ 576 бұйрығына
4-қосымша
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2013 жылғы 3 сәуірдегі
№ 115 бұйрығына
188-2-қосымша
Бастауыш білім беру деңгейінің 1-4-сыныптарына арналған "Ақпараттық-коммуникациялық технологиялар" пәнінен жаңартылған мазмұн бойынша үлгілік оқу бағдарламасы
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Бастауыш орта білім беру деңгейінің 1-4-сыныптарына арналған "Ақпараттық-коммуникациялық технологиялар" пәнінен жаңартылған мазмұндағы үлгілік оқу бағдарламасы (бұдан әрі - Бағдарлама) "Білім туралы" 2007 жылғы 27 шілдедегі Қазақстан Республикасы Заңының 5-бабының 6 тармақшасына сәйкес әзірленген.
2. "Ақпараттық-коммуникациялық технологиялар" пәнін оқыту мақсаты – білім алушылардың оқу мен күнделікті өмірде есептей білу дағдылары, робототехника, базалық білім, заманауи ақпараттық технологиялармен жұмыс жасаудағы білік және дағдыларды тиімді қолдануын қамтамасыз ету.
3. Негізгі міндеттері:
1) білім алушыларға компьютер туралы, қазіргі заманғы цифрлық құрылғылар және олардың қоғамдағы рөлі туралы бастапқы ақпараттар беру;
2) ақпараттық-коммуникациялық технологияларды пайдалана отырып, білім алушылардың есептей білу, роботтарды жинау және программалау, іздеу, жинақтау, өңдеу, ақпараттарды сақтау және тарату дағдыларын қалыптастыру;
3) білім алушылардың әртүрлі қолданбалы программаларды қолдану арқылы өз идеяларын ұсыну дағдыларын қалыптастыруға ықпал ету;
4) байланыс, ақпарат алмасу және ынтымақтастық үшін ақпараттық- коммуникациялық технологияларды пайдалануын ынталандыру;
5) білім алушыларды компьютермен қауіпсіз жұмыс істеу ережелері мен авторлық құқықтарды құрметтеуді үйрету.
4. Оқу бағдарламасында үш тілде оқыту ғана емес, сонымен қатар білім алушылардың мектептен тыс сабақтарын үш тілде (қазақ, орыс және шетел тілдерінде) ұйымдастыруды көздейтін үш тілде білім беруді жүзеге асыру қарастырылған.

5. Отличительной особенностью учебной программы является ее направленность на формирование не только предметных знаний и умений, но и навыков широкого спектра: функциональное и творческое применение знаний, критическое мышление, проведение исследовательских работ, использование информационно-коммуникационных технологий, применение различных способов коммуникации, умение работать в группе и индивидуально, решение проблем и принятие решений.
6. Развитие личностных качеств в органическом единстве с навыками широкого спектра являются основой для привития обучающимся базовых ценностей образования: "казахстанский патриотизм и гражданская ответственность", "уважение", "сотрудничество", "труд и творчество", "открытость", "образование в течение всей жизни". Эти ценности призваны стать устойчивыми личностными ориентирами ученика, мотивирующими его поведение и повседневную деятельность.
Глава 2. Организация содержания учебного предмета "Информационно-коммуникационные технологии"
7. Объем учебной нагрузки по предмету "Информационно-коммуникационные технологии" составляет:
1) в 1 классе 0,5 часа в неделю, 17 часов в учебном году;
2) во 2 классе 1 час в неделю, 34 часа в учебном году;
3) в 3 классе 1 час в неделю, 34 часа в учебном году;
4) в 4 классе 1 час в неделю, 34 часа в учебном году.
8. Требованием для преподавания предмета "Информационно-коммуникационные технологии" является доступ к компьютерным системам. Список оборудования, необходимый для эффективного проведения занятий по предмету "Информационно-коммуникационные технологии" включает:
1) персональные компьютеры, укомплектованные гарнитурой (наушниками с микрофоном);
2) высококачественная сеть открытого доступа для обеспечения обмена данными между устройствами и коммуникации учителей и обучающихся с широкополосным доступом к сети Интернет;
3) периферийные устройства: принтер, сканер, копировальная техника, интерактивный проектор/интерактивная доска;
4) наборы для робототехники.
9. Базовое содержание учебного предмета включает следующие разделы:
1) компьютер;
2) представление и обработка информации
3) работа в сети Интернет
4) вычислительное мышление
5) робототехника
10. Раздел "Компьютер" включает следующие подразделы:
1) устройства компьютера;
2) программное обеспечение;
3) безопасность.
11. Раздел "Представление и обработка информации" включает следующие подразделы:
1) тексты;
2) графика;
3) презентации;
4) мультимедиа.
12. Раздел "Работа в сети Интернет" включает следующие подразделы:
1) поиск информации;
2) обмен информацией.
13. Раздел "Вычислительное мышление" включает следующие подразделы:

5. Оқу бағдарламасының ерекшелігіне оның пән бойынша білім мен білігінің қалыптасуына бағдарлануы ғана емес, сонымен қатар, білімді функционалдық және шығармашылық жағынан қолдану, сын тұрғысынан ойлау, зерттеу жұмыстарын жүргізу, ақпараттық және коммуникациялық технологияларды, әртүрлі коммуникациялық әдістерді пайдалану, топта және жеке жұмыс істей білу, проблемаларды шешу және шешім қабылдау сияқты кең ауқымды дағдылар жатады.
6. Жеке тұлғалық қасиеттердің кең спектрлі дағдылардың табиғи үйлесімде дамуы - білім алушылардың бойында: "қазақстандық патриотизм және азаматтық жауапкершілік", "құрмет", "ынтымақтастық", "еңбек және шығармашылық", "ашықтық", "өмір бойы білім алу" сияқты базалық құндылықтарды қалыптастырудың негізі болып табылады. Бұл құндылықтар білім алушылардың мінез-құлқына және күнделікті іс-әрекеттеріне ынталандырушы болуға арналған оның тұрақты тұлғалық бағдары болуы тиіс.
2-тарау. "Ақпараттық-коммуникациялық технологиялар" пәнінің мазмұнын ұйымдастыру
7. "Ақпараттық-коммуникациялық технологиялар" пәні бойынша білім жүктемесінің көлемі:
1) 1-сыныпта, аптасына 0,5 сағаттан, оқу жылында 17 сағат;
2) 2-ші сыныпта аптасына 1 сағаттан, оқу жылында 34 сағат;
3) 3-сыныпта аптасына 1 сағаттан, оқу жылы бойынша 34 сағат;
4) 4-ші сыныпта аптасына 1 сағаттан, оқу жылында 34 сағат.
8. "Ақпараттық-коммуникациялық технологиялар" пәнін оқытудағы негізгі талап - компьютерлік жүйелерге қолжетімділік. "Ақпараттық-коммуникациялық технологиялар" пәнін тиімді өткізуге арналған қажетті жабдықтардың тізімі:
1) гарнитурамен жабдықталған дербес компьютерлер (микрофоны бар құлаққаптар);
2) Интернетке кең жолақты қосылуымен мұғалімдер мен білім алушылар арасындағы байланыс және құралдарын деректермен алмасуды қамтамасыз ететін жоғары сапалы ашық қатынас желісі;
3) перифериялық құрылғылар: принтер, сканер, көшіру техникасы, интерактивті проектор/интерактивті тақта;
4) робототехникаға арналған жиынтықтар.
9. Оқу пәнінің негізгі мазмұны 5 бөлімнен тұрады:
1) компьютер;
2) ақпаратты ұсыну және өңдеу;
3) интернет желісінде жұмыс істеу;
4) есептей білу;
5) робототехника.
10. "Компьютер" бөлімі келесі бөлімдерді қамтиды:
1) компьютердің құрылғылары;
2) программалық қамтамасыз ету;
3) қауіпсіздік.
11. "Ақпаратты ұсыну және өңдеу" бөлімі келесі бөлімдерден тұрады:
1) мәтіндер;
2) графика;
3) презентациялар;
4) мультимедия.
12. "Интернеттегі жұмыс" бөлімі келесі бөлімдерді қамтиды:
1) ақпаратты іздеу;
2) ақпаратпен алмасу.
13. "Есептей білу" бөлімі төмендегі бөлімдерді қамтиды:

1) алгоритмы;
2) программирование.
14. Раздел "Робототехника" включает следующие подразделы:
1) общая робототехника;
2) движение робота;
3) датчики и моторы.
15. Базовое содержание учебного предмета "Информационно-коммуникационные технологии" для 1 класса:
1) "Компьютер": правила поведения в кабинете информатики, безопасность при работе в сети Интернет;
2) "Работа в сети Интернет": достоверность и польза информации, размещаемой в сети, риски нежелательных контактов в сети;
3) "Вычислительное мышление": алгоритмы, исполнители линейных алгоритмов, интерфейс игровой среды программирования (Scratch (скретч)), создание, сохранение и открытие проекта в игровой среде программирования;
4) "Робототехника": сборка базовой модели образовательного робота, загрузка и запуск программы для робота, движение робота с заданной скоростью, на заданное количество оборотов колеса, вперед, назад, поворот робота на заданный угол (90, 180 градусов).
16. Базовое содержание учебного предмета "Информационно-коммуникационные технологии" для 2 класса:
1) "Компьютер": устройства компьютера, устройства ввода (мышь, клавиатура, микрофон) и вывода (монитор, принтер, колонки/наушники).
Программное обеспечение: понятие файла и папки, создание, копирование, перемещение и удаление файлов и папок, использование команд контекстного меню.
Безопасность: правила техники безопасности при работе с цифровыми устройствами;
2) "Представление и обработка информации".
Тексты: набор предложений в клавиатурном тренажере и текстовом редакторе.
Графика: редактирование рисунка, обрезка, поворот и изменение размера рисунка, копирование и отражение фрагмента рисунка.
Мультимедиа: запись и воспроизведение звука, редактирование звуковых файлов;
3) "Работа в сети Интернет": использование браузера для поиска информации на заданную тему, обмен данными между приложениями;
4) "Вычислительное мышление": алгоритмы, алгоритм ветвления, словесная форма записи алгоритма.
Программирование: создание собственного персонажа во встроенном графическом редакторе игровой среды программирования, организация управления спрайтом с клавиатуры, организация текстового диалога между персонажами;
5) "Робототехника": организация движения робота по заданному в словесной форме алгоритму, использование датчика касания, загрузка аудиофайла для робота, использование звука при разработке программы для робота, представление созданного робота аудитории.
17. Базовое содержание учебного предмета "Информационно-коммуникационные технологии" для 3 класса:
1) "Компьютер": устройства компьютера, клавиши для смены регистра символов, раскладки клавиатуры, управления курсором.
Программное обеспечение: "горячие" клавиши в прикладных программах.
Безопасность: основные правила личной безопасности при работе в сети Интернет;

1) алгоритмдер;
2) программалау.
14. "Робототехника" бөлімі келесі бөлімдерді қамтиды:
1) жалпы робототехника;
2) роботтың қозғалысы;
3) датчиктер мен қозғалтқыштар.
15. 1-сыныпқа арналған "Ақпараттық-коммуникациялық технологиялар" оқу пәнінің базалық мазмұны:
1) "Компьютер": Информатика кабинетінде жүріс-тұрыс ережелері; Интернет желісінде жұмыс істеу қауіпсіздігі;
2) "Интернет желісіндегі жұмыс": желіде орналастырылған ақпараттың сенімділігі мен пайдалылығы; желідегі қалаусыз байланыс тәуекелдері;
3) "Есептей білу": алгоритмдер; сызықты алгоритмдерді орындаушы; программалау ойын алаңынының интерфейсі (Scratch); программалау ойын алаңында жобаны құру, сақтау және ашу;
4) "Робототехника": білім беру роботының негізгі моделін құру; роботқа арналған программаны жүктеп алу және іске қосу; роботтың доңғалақ бұрылыстарының белгіленген саны бойынша қозғалысы, роботтың берілген бұрышта қозғалысы (90, 180 градус).
16. 2-сыныпқа арналған "Ақпараттық-коммуникациялық технологиялар" оқу пәнінің базалық мазмұны:
1) "Компьютер": компьютерлік құрылғылар; енгізу құрылғылары (тінтуір, пернетақта, микрофон) және шығыс (монитор, принтер, динамиктер/ құлаққаптар).
Программалық қамтамасыз ету: файл және бума туралы түсінік; файл мен буманы құру, көшіру, орнын ауыстыру және жою; контекстік мәзірді пайдалану.
Қауіпсіздік: цифрлық құрылғылармен жұмыс істеу кезінде қауіпсіздік ережелері;
2) "Ақпаратты ұсыну және өңдеу": мәтіндер: пернетақта симуляторы мен мәтін редакторында сөйлемдерді теру;
Графика: суретті өңдеу; суретті кесу, айналдыру, өлшемін өзгерту; сурет фрагментін көшіру және көрсету.
Мультимедиа: дыбысты жазу және ойнату; аудиофайлдарды өңдеу.
3) "Интернет желісіндегі жұмыс": берілген тақырып бойынша ақпарат іздеу үшін браузерді қолдану; қосымшалар арасындағы мәліметтермен ауысу.
4) "Есептей білу": алгоритмдер: тармақталған алгоритм; алгоритмнің ауызша түрі.
Программалау: программалау ойын алаңының кірістірілген графикалық редакторында жеке өзінің кейіпкерін жасау; пернетақтадан спрайтты басқаруды ұйымдастыру; кейіпкерлер арасындағы мәтіндік диалогті ұйымдастыру.
5) "Робототехника": ауызша түрінде берілген алгоритм бойынша роботтың қозғалысын ұйымдастыру; жанап өтетін датчикті қолдану; роботқа арналған аудиофайлды жүктеу; роботқа арналған программаны әзірлеуде дыбысты қолдану; құрылған роботты аудиторияға ұсыну.
17. 3-сыныпқа арналған "Ақпараттық-коммуникациялық технологиялар" оқу пәнінің базалық мазмұны:
1) "Компьютер": компьютер құрылғылары: таңба регистрін, пернетақтаның орналасуын, меңзерді басқаруды өзгертуге арналған клавиштер.
Программалық қамтамасыз ету: қолданбалы программаларда "қызу" клавиштерді пайдалану.
Қауіпсіздік: Интернет желісінде жұмыс істеуде жеке қауіпсіздігінің негізгі ережелері.

2) "Представление и обработка информации".
Тексты: правила набора текста, маркированные и нумерованные списки, редактирование текста, форматирование шрифта и абзаца (начертание, цвет, выравнивание), вырезание, копирование, вставка выделенного текста в документ, вставка изображение в текст и настройка обтекания.
Презентации: конструктор презентаций, меню программы, открытие и сохранение презентаций, размещение текста и изображений на слайде, переходы между слайдами, дизайн презентации.
Графика: программа для обработки фотографий (яркость, контрастность, рамки);
3) "Работа в сети Интернет": поиск информации: поиск фрагмента текста в документе.
Обмен информацией: способы обмена информацией в сети, использование мессенджеров для совместной работы над проектом;
4) "Вычислительное мышление".
Алгоритмы: цикл, система команд исполнителя при реализации циклического алгоритма.
Программирование: реализация циклического алгоритма при создании игры в игровой среде программирования, разработка игры по готовому сценарию, работа с несколькими сценами и персонажами в игровой среде программирования;
5) "Робототехника": настройка скорости и количества оборотов среднего мотора, использование цикла для организации движения робота.
18. Базовое содержание учебного предмета "Информационно-коммуникационные технологии" 4 класса:
1) "Компьютер": устройства компьютера, влияние научно-технического прогресса на устаревание компьютерной и мобильной техники.
Безопасность: критерий надежного пароля;
2) "Представление и обработка информации":
Тексты: таблицы в тексте.
Презентации: макет слайда, анимация объектов; вставка видео и звука.
Мультимедиа: создание видеоролика;
3) "Работа в сети Интернет".
Поиск информации: поиск файлов и папок на компьютере.
Обмен информацией: настройки браузера (закладки, история и загрузки).
Электронная почта: прием и отправка сообщений, сообщения с прикрепленными файлами;
4) "Вычислительное мышление".
Алгоритмы: вложенные циклы, логические операторы, операторы сравнения.
Программирование: переменные в игровой среде программирования, разработка игры по собственному сценарию;
5) "Робототехника": датчик цвета; датчик ультразвука.
Глава 3. Система целей обучения
19. Цели обучения в программе представлены с кодировкой. В коде первое число обозначает класс, второе и третье числа – раздел и подраздел, четвертое число показывает нумерацию учебной цели. Например, в кодировке 2.1.2.1: "2" – класс, "1.2" – подраздел, "1" – нумерация учебной цели.
20. Система целей обучения дана по разделу на каждый класс:

2) "Ақпаратты ұсыну және өңдеу": мәтіндер: мәтінді теру ережелері; маркіленген және нөмірленген тізімдер; мәтінді өңдеу; шрифт пен абзацты пішімдеу (жазылуы, түсі, тегістеу); кесу, көшіру, белгіленген мәтінді құжатқа қою; мәтінге суретті қою және орналастыруын реттеу;
Презентациялар: презентация конструкторы; программа мәзірі; презентацияның ашылуы мен сақталуы; мәтінді және суреттерді слайдқа орналастыру; слайдтар арасында ауысу; презентация дизайны.
Графика: фотосуреттерді өңдеуге арналған программа (жарықтық, контраст, жиектеме);
3) "Интернет желісіндегі жұмыс": ақпарат іздеу: құжаттан мәтін үзіндісін іздеу.
Ақпарат алмасу: желідегі ақпарат алмасу жолдары; жоба бойынша бірлесіп жұмыс істеуге арналған мессенджерлерді пайдалану.
4) "Есептей білу".
Алгоритмдер: цикл; циклдік алгоритмді іске асыру кезінде орындаушының командалары жүйесі.
Программалау: программалау ойын алаңын құру барысында алгоритмді жүзеге асыру; дайын сценарий бойынша ойын әзірлеу; программалау ойын алаңында бірнеше көріністер және кейіпкерлермен жұмыс істеу.
5) "Робототехника": орта мотордың жылдамдығы мен айналымның санын күйге келтіру; робот қозғалысын ұйымдастыру үшін циклді қолдану.
18. 4-сыныпқа арналған "Ақпараттық-коммуникациялық технологиялар" оқу пәнінің базалық мазмұны:
1) "Компьютер": компьютер құрылғылары: компьютерлік және мобильді технологиялардың ескіруі ғылыми-техникалық прогреспен байланысты екенін түсіндіру.
Қауіпсіздік: сенімді пароль критерийлері;
2) "Ақпаратты ұсыну және өңдеу".
Мәтін: мәтіндегі кестелер.
Презентациялар: слайдтың макеті; объектілердің анимациясы; бейне мен аудионы орналастыру.
Мультимедиа: бейнеролик жасау.
3) "Интернет желісіндегі жұмыс": ақпарат іздеу: компьютерде файл мен бумаларды іздеу; ақпарат алмасу : браузерді реттеу (бетбелгі, журнал мен жүктеу); электрондық пошта: хабарлама қабылдау және жіберу, файлдары қоса берілген хабарлама.
4) "Есептей білу": алгоритмдер: енгізілген циклдер, логикалық операторлар, салыстыру операторлары.
Программалау: программалау ойын алаңында айнымалыларды қолдану; жеке сценарийі бойынша ойын әзірлеу.
5) "Робототехника": түс датчигі; ультрадыбыс датчигі.
3-тарау. Оқу мақсаттарының жүйесі
19. Оқу мақсаттары программада кодпен берілген. Кодта бірінші нөмір сыныпты, екінші және үшінші сандар - бөлім мен бөлімше, төртінші сан оқу мақсатының нөмірленуін көрсетеді. Мысалы, 2.1.2.1 кодында: "2" – сынып, "1.2" – бөлімше, "1" – оқу мақсатының нөмірленуі.
20. Оқыту мақсаты жүйесі әр сыныпқа бөлім бойынша берілген:

1) Компьютер
Обучающиеся должны:
Подраздел
1 класс
2 класс
3 класс
4 класс
1.
Устройства компьютера
2.​1.​1.​1 отличать устройства ввода и вывода
3.​1.​1.​1 использовать клавиши для смены регистра символов, раскладки клавиатур, управления курсором
4.​1.​1.​1 объяснять, что устаревание компьютерной и мобильной техники связано с научно-техническим прогрессом
2.
Программное обеспечение
2.​1.​2.​1 объяснять понятия файла и папки;
2.​1.​2.​2 создавать, копировать, перемещать и удалять файлы и папки;
2.​1.​2.​3 использовать контекстное меню в своей работе
3.​1.​2.​1 использовать "горячие" клавиши в прикладных программах
3. Безопасность
1.​1.​3.​1 соблюдать правила поведения в кабинете информатики
2.​1.​3.​1 следовать основным правилам техники безопасности при работе с цифровыми устройствами
3.​1.​3.​1 следовать основным правилам личной безопасности при работе в сети Интернет
4.​1.​3.​1. выделять критерии надежного пароля
2) Представление и обработка информации
Подраздел
1 класс
2 класс
3 класс
4 класс
1. Тексты
2.​2.​1.​1. набирать текст в клавиатурном тренажере;
2.​2.​1.​2. записывать свои идеи в текстовом редакторе
3.​2.​1.​1. создавать маркированные, нумерованные списки;
3.​2.​1.​2. соблюдать правила набора текста;
3.​2.​1.​3. редактировать текст;
3.​2.​1.​4. форматировать шрифт и абзац;
3.​2.​1.​5. вставлять изображения в текст и настраивать его обтекание
4.​2.​1.​1 создавать простые таблицы в тексте
2. Графика
2.​2.​2.​1 копировать и отражать фрагмент рисунка;
2.​2.​2.​2 редактировать рисунок (обрезка, поворот, изменение размера)
3.​2.​2.​1 использовать программы для обработки фотографий (яркость, контрастность, рамки)
3. Презентации
3.​2.​3.​1 создавать простые презентации, содержащие текст и изображение;
3.​2.​3.​2 использовать переходы между слайдами;
3.​2.​3.​3 использовать готовый дизайн для оформления презентации
4.​2.​3.​1 выбирать макет для слайда;
4.​2.​3.​2 настраивать анимацию объектов в презентации;
4.​2.​3.​3 вставлять звук и видео в презентацию
4. Мультимедиа
2.​2.​4.​1 использовать программы для записи и воспроизведение звука;
2.​2.​4.​2 редактировать звуковые файлы.
44.​2.​4.​1 создавать видеоролики;
4.​2.​4.​2 использовать фотографии, звуки и видео при создании презентации
3) Работа в сети Интернет
Подраздел
1 класс
2 класс
3 класс
4 класс
1.
Поиск информации
1.​3.​1.​1 понимать, что не вся информация, размещаемая в сети достоверна и полезна.
2.​3.​1.​1 использовать браузер для поиска информации на заданную тему
3.​3.​1.​1 осуществлять поиск информации (фрагмента текста в документ)
4.​3.​1.​1 осуществлять поиск информации (файлов и папок на компьютере)
2.
Обмен информацией
1.​3.​2.​1. показывать элементарное понимание рисков нежелательных контактов в сети

1) Компьютер
Білім алушылар міндетті
Бөлімше
1-сынып
2-сынып
3-сынып
4-сынып
1.
Компьютердің құрылғылары
2.1.1.1
енгізу және шығару құрылғыларын ажырату;
3.1.1.1 таңба регистрін, пернетақтаның орналасуын, меңзерді басқаруды өзгерту үшін клавиштерді пайдалану;
4.1.1.1
компьютерлік және мобильді технологиялардың ескіруі ғылыми-техникалық прогреспен байланысты екенін түсіндіру;
2.
Программалық қамтамасыз ету
2.1.2.1
файл мен бума туралы түсінік беру
2.1.2.2
файлдар мен бумаларды жасау, көшіру, жылжыту және жою;
2.1.2.3 өз жұмысындағы контекстік мәзірді пайдалану;
3.1.2.1
қолданбалы программаларда "қызу" клавиштерді пайдалану;
3.
Қауіпсіздік
1.1.3.1 информатика кабинетінде тәртіп ережелерін сақтау;
2.1.3.1
цифрлық құрылғылар және интернет желілерімен жұмыс істеу кезінде негізгі қауіпсіздік ережелеріне сүйену;
2.1.2.2
файлдар мен бумаларды жасау, көшіру, жылжыту және жою;
3.1.3.1 Интернет желісінде жұмыс істеуде жеке қауіпсіздігінің негізгі ережелерін ескеру;
4.1.3.1. сенімді пароль критерийлерін айқындау;
2) Ақпаратты ұсыну және өңдеу
Бөлімше
1-сынып
2-сынып
3-сынып
4-сынып
1.
Мәтіндер
2.2.1.1 пернетақта симуляторында мәтін теру;
2.2.1.2. өз идеяларын мәтіндік редакторда жазу;
3.2.1.1. таңбалы, нөмірленген тізімдер жасау;
3.2.1.2. мәтінді теру ережесін сақтау;
3.2.1.3. мәтінді өңдеу;
3.2.1.4. шрифт пен абзацты пішімдеу;
3.2.1.5. суреттерді мәтінге енгізіп, реттеу;
4.2.1.1 мәтінде қарапайым кестелер жасау;
2
Графика
2.2.2.1 суреттің фрагментін көшіру және көрсету;
2.2.2.2 суретті өңдеу (кесу, айналдыру, өлшемін өзгерту);
3.2.2.1 фотосуреттерді өңдейтін (жарық, контраст, жиектеме) программаларын қолдану;
3.
Презентациялар
3.2.3.1 мәтін мен бейнені қамтитын қарапайым көрсетілімдерді жасау;
3.2.3.2 слайдтар арасындағы ауысуды қолдану;
3.2.3.3 презентацияларды безендіру үшін дайын
дизайнды қолдану;
4.2.3.1 слайд үшін макет таңдау;
4.2.3.2 презентациялардағы нысандардың анимациясын келтіру;
4.2.3.3 презентацияға дыбыс пен бейнені енгізу;
4.
Мультимедиа
2.2.4.1 дыбысты жазу және ойнату үшін программаларды пайдалану;
2.2.4.2 дыбыстық файлдарды өңдеу;
4.2.4.1
бейнеклиптерді жасау;
4.2.4.2 белгілі бір тақырыпта фотосуреттер, дыбыстар және бейнелерді пайдалану;
3) Интернет желісінде жұмыс істеу
Бөлімше
1-сынып
2-сынып
3-сынып
4-сынып
1.
Ақпараттар іздеу
1.3.1.1 желідегі барлық ақпарат сенімді және пайдалы емес екенін түсіну;
2.3.1.1 берілген тақырып бойынша ақпарат іздеу үшін браузерді қолдану;
3.3.1.1 ақпарат іздеуді іске асыру (құжаттағы мәтін үзіндісі);
4.3.1.1
ақпаратты іздеу (компьютердегі файлдар мен бумалар);
2.
Ақпарат алмасу
1.3.2.1.
желідегі қажетсіз байланыстардың тәуекелдерін түсінгенін көрсету;

2.​3.​2.​1 осуществлять обмен данными между приложениями
3.​3.​2.​1. использовать мессенджеры для совместной работы над проектом;
3.​3.​2.​2. объяснять способы обмена информацией в сети
4.​3.​2.​1. использовать настройки браузера (создавать закладки, просматривать историю и загрузки);
4.​3.​2.​2. получать и отправлять по электронной почте сообщения с прикрепленными файлами
4) Вычислительное мышление
Подраздел
1 класс
2 класс
3 класс
4 класс
1.
Алгоритмы
1.​4.​1.​1. реализовывать линейный алгоритм
2.​4.​1.​1. реализовывать алгоритм ветвления;
2.​4.​1.​2. реализовать заданный в словесной форме алгоритм;
2.​4.​1.​3. составлять алгоритм решения задачи
3.​4.​1.​1. строить алгоритмы, использующие повторение (цикл);
3.​4.​1.​2 реализовывать циклический алгоритм
4.​4.​1.​1. реализовать вложенный цикл;
4.​4.​1.​2. использовать логические операторы;
4.​4.​1.​3. использовать операторы сравнения
2. Программирование
1.​4.​2.​1. создавать, сохранять и открывать проект в игровой среде программирования (Scratch (скретч))
2.​4.​2.​1. создавать персонаж во встроенном графическом редакторе игровой среды программирования;
2.​4.​2.​2. организовать управление спрайтом с клавиатуры;
2.​4.​2.​3. организовать текстовый диалог между персонажами
3.​4.​2.​1. разрабатывать игру по готовому сценарию;
3.​4.​2.​2. работать с несколькими сценами в игровой среде программирования;
3.​4.​2.​3. работать с несколькими персонажами в игровой среде программирования;
4.​4.​2.​1 использовать переменные;
4.​4.​2.​2. создавать игру по собственному сценарию
3.​4.​2.​4. реализовать циклический алгоритм при создании игры в игровой среде программирования
5) Робототехника
Подраздел
1 класс
2 класс
3 класс
4 класс
1. Общая робототехника
1.​5.​1.​1. собирать базовую модель образовательного робота;
1.​5.​1.​2. загружать и запускать программу для робота
2.​5.​1.​1. загружать аудиофайл для робота;
2.​5.​1.​2. использовать звук при разработке программы для робота;
2.​5.​1.​3 представлять созданного робота аудитории
2. Движение робота
1.​5.​2.​1. организовать движение робота с заданной скоростью;
1.​5.​2.​2. организовать движение робота на заданное количество оборотов колеса;
1.​5.​2.​3. организовать движение робота вперед;
1.​5.​2.​4. организовать движение робота назад;
1.​5.​2.​5. организовать поворот робота на угол 90, 180 градусов
2.​5.​2.​1. организовать движение робота по заданному в словесной форме алгоритму
3.​5.​2.​1. использовать цикл для организации движения робота
3. Датчики и моторы
2.​5.​3.​1 использовать датчик касания
3.​5.​3.​1. настраивать скорость и
задавать количество оборотов среднего мотора
4.​5.​3.​1. использовать датчик цвета;
4.​5.​3.​2. использовать датчик ультразвука

2.3.2.1 қосымшалар арасындағы мәліметтермен ауысу;
3.3.2.1.
жоба бойынша бірлесіп жұмыс істеуге арнлаған мессенджерлерді пайдалану;
3.3.2.2. желідегі ақпарат алмасу жолдарын түсіндіру;
4.3.2.1. браузер параметрлерін қолдану (бетбелгілер жасау, журналды және жүктеуді көру);
4.3.2.2.
файлдары қоса берілген хабарламаларды электрондық пошта арқылы қабылдау және жіберу;
4) Есептей білу
Бөлімше
1-сынып
2-сынып
3-сынып
4-сынып
1.
Алгоритмдер
1.4.1.1. сызықтық алгоритмді іске асыру;
2.4.1.1. тармақталған алгоритмді іске асыру;
2.4.1.2. ауызша белгіленген алгоритмді іске асыру;
2.4.1.3. мәселені шешу үшін алгоритм құрастыру;
3.4.1.1. қайталауды қолданатын алгоритмдерді құрастыру (цикл);
3.4.1.2 циклдік алгоритмді іске асыру;
4.4.1.1. кірістірілген циклды іске асыру;
4.4.1.2. логикалық операторларды пайдалану;
4.4.1.3. салыстыру операторларын пайдалану;
2.
Программалау
1.4.2.1.программалау ойын алаңында жобаны құру, сақтау және ашу (Scratch)
2.4.2.1. программалау алаңының кірістірілген графикалық редакторында кейіпкер жасау
2.4.2.2. пернетақтадан спрайтты басқаруды ұйымдастыру
2.4.2.3. кейіпкерлер арасында мәтіндік диалог ұйымдастыру
3.4.2.1. дайын сценарий бойынша ойын әзірлеу
3.4.2.2. программалау ойын алаңында бірнеше көріністермен жұмыс істеу
3.4.2.3. бағдарламалау ойын алаңында бірнеше кейіпкерлермен жұмыс істеу
3.4.2.4. программалау ойын алаңында
ойын құру барысында циклдік алгоритмді жүзеге асыру
4.4.2.1 айнымалыларды қолдану
4.4.2.2. жеке сценарийі бойынша ойын жасау
4) Робототехника
Бөлімше
1-сынып
2-сынып
3-сынып
4-сынып
1.
Жалпы робототехника
1.5.1.1. білім беру роботының негізгі моделін жинау; 1.5.1.2. роботқа арналған программаны жүктеп алып, іске қосу;
2.5.1.1. роботқа арналған аудиофайлды жүктеу;
2.5.1.2. роботқа арналған программаны әзірлеу кезінде дыбысты пайдалану;
2.5.1.3 құрылған роботты аудиторияға ұсыну;
2.
Роботтың қозғалысы
1.5.2.1. белгілі бір жылдамдықта роботтың қозғалысын ұйымдастыру;
1.5.2.2. дөңгелек айналымының белгілі бір санына робот қозғалысын ұйымдастыру;
1.5.2.3. роботты алға жылжыту қозғалысын ұйымдастыру;
1.5.2.4. роботты артқа жылжыту қозғалысын ұйымдастыру;
1.5.2.5. роботтың 90, 180 градустағы бұрылысын ұйымдастыру;
2.5.2.1. ауызша түрінде берілген алгоритм бойынша робот қозғалысын ұйымдастыру;
3.5.2.1. робот қозғалысын ұйымдастыру үшін циклды пайдалану;
3. Датчиктер мен қозғалтқыштар
2.5.3.1 программаны бастау үшін жанап өтетін датчикті қолдану;
3.5.3.1. жылдамдығын реттеу және орта қозғалтқыш жылдамдығының мөлшерін орнату
4.5.3.1.
түс датчигін пайдалану;
4.5.3.2. ультрадыбыс датчигін қолдану;

21. Настоящая учебная программа реализуется в соответствии с Долгосрочным планом по реализации Типовой учебной программы по предмету "Информационно-коммуникационные технологии" для 1-4 классов уровня начального образования согласно приложению к Программе.
Приложение
к Типовой учебной программе
по учебному предмету
"Информационно-коммуникационные
технологии" для 1-4 классов
уровня начального образования
Долгосрочный план по реализации Типовой учебной программы по предмету "Информационно-коммуникационные технологии" для 1-4 классов уровня начального образования
1) 1 класс:
Разделы долгосрочного плана (сквозные темы)*
Темы предмета
Цели обучения
3 четверть
Раздел 1 – Информационный этикет (сквозная тема: "Путешествие")
Сохраняем свое здоровье
1.​1.​3.​1 соблюдать правила поведения в кабинете информатики
Безопасность при работе в сети Интернет
1.​3.​1.​1 понимать, что не вся информация, размещаемая в сети достоверна и полезна;
1.​3.​2.​1 показывать элементарное понимание рисков нежелательных контактов в сети
Раздел 2 – Программирование (сквозная тема: "Традиции и фольклор")
Моя первая программа
1.​4.​1.​1. реализовывать линейный алгоритм;
1.​4.​2.​1. создавать, сохранять и открывать проект в игровой среде программирования (Scratch (скретч))
4 четверть
Раздел 3 – Роботы в нашей жизни (сквозные темы: "Еда и напитки",
"В здоровом теле – здоровый дух")
Первое знакомство с роботом
1.​5.​1.​1 собирать базовую модель образовательного робота
Программа для робота
1.​5.​2.​1. организовать движение робота с заданной скоростью;
1.​5.​1.​2. загружать и запускать программу для робота
Движение робота
1.​5.​2.​2. организовать движение робота на заданное количество оборотов колеса;
1.​5.​2.​3 организовать движение робота вперед;
1.​5.​2.​4. организовать движение робота назад
Выход из лабиринта
1.​5.​2.​5. организовать поворот робота на угол 90, 180 градусов
2) 2 класс:
Разделы долгосрочного плана (сквозные темы)*
Темы предмета
Цели обучения
1 четверть
Раздел 1 – Компьютеры и программы (сквозная тема: "Все обо мне")
Сохраняем свое здоровье
2.​1.​3.​1 следовать основным правилам техники безопасности при работе с цифровыми устройствами и в ети Интернет;
2.​3.​1.​1 использовать браузер для поиска информации на заданную тему;
2.​1.​1.​1 отличать устройства ввода и вывода
Файлы и папки
2.​1.​2.​1 объяснять понятия файла и папки;
2.​1.​2.​2 создавать, копировать, перемещать и удалять файлы и папки;
2.​1.​2.​3 использовать контекстное меню в своей работе
Раздел 2 – Творчество и компьютер (сквозная тема: "Моя семья и друзья"
Продолжаем разрабатывать программы

21. Осы оқу бағдарламасы қосымшаға сәйкес бастауыш білім беру деңгейінің 1-4-сыныптарына арналған "Ақпараттық-коммуникациялық технологиялар" оқу пәні бойынша жаңартылған мазмұндағы Үлгілік оқу жоспарының ұзақ мерзімді жоспарына сәйкес іске асырылады.
Бастауыш білім деңгейінің 1-4
сыныптарына арналған
"Ақпараттық-коммуникациялық
технологиялар" пәні бойынша
жаңартылған мазмұндағы
үлгілік оқу бағдарламасына
қосымша
Бастауыш білім деңгейінің 1-4 сыныптарына арналған "Ақпараттық-коммуникациялық технологиялар" пәні бойынша үлгілік оқу жоспарын жүзеге асырудың ұзақ мерзімді жоспары
1) 1 сынып:
Ұзақ мерзімді жоспардың бөлімдері (ортақ тақырыптар) *
Пән тақырыптары
Оқу мақсаттары
3 тоқсан
1-бөлім –
Ақпараттық этикет (ортақ тақырыбы: "Саяхат")
Өз денсаулығымызды сақтаймыз
1.1.3.1 информатика кабинетінде тәртіп ережелерін сақтау;
Интернет желісінде жұмыс істеу кезіндегі қауіпсіздік
1.3.1.1 желідегі барлық ақпарат сенімді және пайдалы емес екенін түсіну;
1.3.2.1 желідегі қажетсіз байланыстардың тәуекелдерін түсіну;
2-бөлім – Бағдарламалау
(ортақ тақырыбы: "Дәстүр және фольклор")
Менің алғашқы программам
1.4.1.1. сызықтық алгоритмді іске асыру;
1.4.2.1.программалау ойын алаңында жобаны құру, сақтау және ашу (Scratch);
4 тоқсан
3-бөлім –
Біздің өміріміздегі роботтар (ортақ тақырыптар: "Тағам және сусындар",
"Дені саудың – жаны сау")
Роботпен алғашқы танысуым
1.5.1.1 білім беру роботының негізгі моделін жинау;
Роботқа арналған программа
1.5.2.1. роботтың белгілі бір жылдамдықтағы қозғалысын ұйымдастыру;
1.5.1.2. роботқа арналған программаны жүктеп алып, іске қосу;
Роботтың қозғалысы
1.5.2.2. дөңгелек айналымының белгілі бір санына робот қозғалысын ұйымдастыру;
1.5.2.3 роботты алға жылжыту қозғалысын ұйымдастыру;
1.5.2.4. роботты артқа жылжыту қозғалысын ұйымдастыру;
Лабиринттен шығу
1.5.2.5. роботтың 90, 180 градустағы бұрылысын ұйымдастыру
2) 2 сынып:
Ұзақ мерзімді жоспардың бөлімдері (ортақ тақырыптар) *
Пән тақырыптары
Оқу мақсаттары
1 тоқсан
1-бөлім - Компьютерлер мен бағдарламалар (ортақ тақырыбы: "Барлығы мен туралы")
Өз денсаулығымызды сақтаймыз
2.1.3.1 цифрлық құрылғылар және интернет желілерімен жұмыс істеу кезінде негізгі қауіпсіздік ережелеріне сүйену;
2.3.1.1 берілген тақырып бойынша ақпарат іздеу үшін браузерді қолдану;
2.1.1.1 енгізу шығару құрылғыларын ажырата білу;
Файлдар мен бумалар
2.1.2.1 Файл мен бума туралы түсінік беру;
2.1.2.2 файлдар мен бумаларды жасау, көшіру, жылжыту және жою;
2.1.2.3 өз жұмысындағы контекстік мәзірді пайдалану;
2-бөлім - Шығармашылық және компьютер (ортақ тақырыбы: "Менің отбасым және достарым"
Программалар құруды жалғастырамыз

2.​4.​1.​1 реализовывать алгоритм ветвления
Исполнение алгоритма
2.​4.​1.​2 реализовать заданный в словесной форме алгоритм
Создание собственного персонажа
2.​4.​2.​1 создавать персонаж во встроенном графическом редакторе игровой среды программирования;
2.​2.​2.​1 копировать и отражать фрагмент рисунка;
2.​2.​2.​2 редактировать рисунок (обрезка, поворот, изменение размера)
2 четверть
Раздел 3 – Слово за слово (сквозная тема: "Моя школа", "Мой родной край")
Знакомство с клавиатурой
2.​4.​2.​2 организовать управление спрайтом с клавиатуры
Клавиатурный тренажер
2.​2.​1.​1 набирать текст в клавиатурном тренажере
Работа с текстом
2.​4.​2.​3 организовать текстовый диалог между персонажами
Создание мультфильма
2.​4.​1.​1 реализовывать алгоритм ветвления;
2.​4.​2.​2 организовать управление спрайтом с клавиатуры;
2.​4.​2.​3 организовать текстовый диалог между персонажами
3 четверть
Раздел 4– Мультимедиа (сквозная тема: "В здоровом теле – здоровый дух!")
Запись и воспроизведение звука
2.​1.​1.​1 отличать устройства ввода и вывода;
2.​2.​4.​1 использовать программы для записи и воспроизведение звука
Звуковые эффекты
2.​2.​4.​2 редактировать звуковые файлы.
Редактирование звука
2.​2.​4.​2 редактировать звуковые файлы
Раздел 5 – Робототехника: датчики (сквозная тема: "Традиции и фольклор")
Движение робота
2.​5.​2.​1 организовать движение робота по заданному в словесной форме алгоритму
Запуск программы для робота
2.​5.​3.​1 использовать датчик касания
Звук для робота
2.​5.​1.​1 загружать аудиофайл для робота
2.​5.​1.​2 использовать звук при разработке программы для робота
4 четверть
Раздел 6 – Робототехника: проект "Танцующий робот" (сквозная тема: "Окружающая среда", "Путешествие")
Идея для проекта
2.​2.​1.​2 записывать свои идеи в текстовом редакторе;
2.​3.​2.​1 осуществлять обмен данными между приложениями
Алгоритм для проекта
2.​4.​1.​3 составлять алгоритм решения задачи
Создание "Танцующего робота"
2.​4.​1.​1 реализовывать алгоритм ветвления;
2.​4.​1.​2 реализовать заданный в словесной форме алгоритм;
2.​5.​2.​1 организовать движение робота по заданному в словесной форме алгоритму ;
2.​5.​3.​1 использовать датчик касания;
2.​5.​1.​1 загружать аудиофайл для робота;
2.​5.​1.​2 использовать звук при разработке программы для робота
Защита проекта
2.​5.​1.​3 представлять созданного робота аудитории
3) 3 класс:
Раздел (сквозные темы)
Темы предмета
Цели обучения
1 четверть
Раздел 1 – Программирование
(сквозные темы: "Живая природа", "Что такое хорошо, что такое плохо?")
Повторение в нашей жизни
3.​4.​1.​1 строить алгоритмы, использующие повторение (цикл)
Циклы

2.4.1.1 тармақталған алгоритмді жүзеге асыру;
Алгоритмді орындау
2.4.1.2 ауызша белгіленген алгоритмді іске асыру;
Жеке кейіпкер жасау
2.4.2.1. программалау алаңының кірістірілген графикалық редакторында кейіпкер жасау ;
2.2.2.1 суреттің фрагментін
көшіріп көрсету;
2.2.2.2 суретті өңдеу (кесу, айналдыру, өлшемін өзгерту);
2 тоқсан
3-бөлім – Сөзбе-сөз (ортақ тақырыптары: "Менің мектебім", "Менің туған жерім")
Пернетақтамен танысу
2.4.2.2 пернетақтадан спрайтты басқаруды ұйымдастыру
Пернетақта симуляторы
2.2.1.1 пернетақта симуляторында мәтін теру;
Мәтінмен жұмыс істеу
2.4.2.3 кейіпкерлер арасында мәтіндік диалог ұйымдастыру;
3 тоқсан
4-бөлім Мультимедиа (ортақ тақырыбы: "Жаны саудың –дені сау")
Дыбысты жазу және ойнату
2.1.1.1 енгізу шығару құрылғыларын ажырату;
2.2.4.1 дыбысты жазу және ойнату үшін программаларды пайдалану;
Дыбыс әсерлері
2.2.4.2 дыбыстық файлдарды өңдеу;
Дыбысты өңдеу
2.2.4.2 дыбыстық файлдарды өңдеу;
5-бөлім - Робототехника: сенсорлар (ортақ тақырыбы: "Дәстүрлер және фольклор")
Робот қозғалысы
2.5.2.1 ауызша нысанда көрсетілген алгоритм бойынша робот қозғалысын ұйымдастыру;
Роботқа арналған программаны іске қосу
2.5.3.1 программаны бастау үшін түрту сенсорын қолдану;
Роботқа арналған дыбыс
2.5.1.1 роботқа арналған аудиофайлды жүктеу;
2.5.1.2. роботқа арналған программаны әзірлеу кезінде дыбысты пайдалану;
4 тоқсан
6-бөлім - Робототехника: "Билейтін робот" жобасы
(ортақ тақырыптар: "Қоршаған орта", "Саяхат")
Жобаға идея
2.2.1.2 өз идеяларын мәтіндік редакторда жазу
2.3.2.1 қосымшалар арасындағы мәліметтермен ауысу;
Жобаға арналған алгоритм
2.4.1.3 мәселені шешу үшін алгоритм құрастыру;
"Билейтін робот" жасау
2.4.1.1 тармақталған алгоритмді жүзеге асыру;
2.4.1.2 ауызша алдын ала белгіленген алгоритмді іске асыру;
2.5.2.1 ауызша нысанда көрсетілген алгоритм бойынша робот қозғалысын ұйымдастыру;
2.5.3.1 программаны бастау үшін жанап өтетін датчикті қолдану
2.5.1.1 роботқа арналған аудиофайлды жүктеу;
2.5.1.2. роботқа арналған программаны әзірлеу кезінде дыбысты пайдалану;
Жобаны қорғау
2.5.1.3 құрылған роботты аудиторияға ұсыну.
3) 3 сынып:
Ұзақ мерзімді жоспардың бөлімдері (ортақ тақырыптар)
Пән тақырыптары
Оқу мақсаттары
1 тоқсан
1-бөлім - Бағдарламалау
(ортақ тақырыптары: "Жабайы табиғат", "Жақсы деген немене, жаман деген немене?")
Өміріміздегі қайталаулар
3.4.1.1 қайталауды қолданатын алгоритмдер құрастыру (цикл);
Циклдар

3.​4.​1.​2 реализовывать циклический алгоритм
Движение персонажа
3.​4.​2.​4 реализовать циклический алгоритм при создании игры в игровой среде программирования
Общение в сети
3.​3.​2.​1 использовать мессенджеры для совместной работы над проектом;
3.​3.​2.​2 объяснять способы обмена информацией в сети;
3.​1.​3.​1 следовать основным правилам личной безопасности при работе в сети Интернет;
2 четверть
Раздел 2 -
Создание игры (сквозные темы: "Время", "Архитектура")
Сценарий игры.
3.​4.​2.​1 разрабатывать игру по готовому сценарию;
3.​2.​1.​1 создавать маркированные, нумерованные списки
Сцены
3.​4.​2.​2 работать с несколькими сценами в игровой среде программирования
Персонажи
3.​4.​2.​3 работать с несколькими персонажами в игровой среде программирования;
3.​4.​2.​4 реализовать циклический алгоритм при создании игры в игровой среде программирования
Смена костюмов
3.​4.​2.​4 реализовать циклический алгоритм при создании игры в игровой среде программирования
Моя игра.
3.​4.​1.​1 строить алгоритмы, использующие повторение (цикл);
3.​4.​2.​3 работать с несколькими персонажами в игровой среде программирования;
3.​4.​2.​2 работать с несколькими сценами в игровой среде программирования;
3.​4.​2.​4 реализовать циклический алгоритм при создании игры в игровой среде программирования
3 четверть
Раздел 3 -
Робототехника. Проект (сквозные темы: "Искусство", "Выдающиеся личности")
Идея для проекта
3.​1.​1.​1 использовать клавиши для смены регистра символов, раскладки клавиатуры, управления курсором;
3.​2.​1.​2 соблюдать правила набора текста;
3.​2.​1.​3 редактировать текст
Оформляем документ
3.​2.​1.​4 форматировать шрифт и абзац
Иллюстрации в тексте
3.​3.​1.​1 осуществлять поиск информации (фрагмента текста в документе);
3.​2.​1.​5 вставлять изображения в текст и настраивать его обтекание
Движение руки робота
3.​5.​3.​1 настраивать скорость и
задавать количество оборотов среднего мотора
Блок Цикла
3.​5.​2.​1 использовать цикл для организации движения робота
Создание "Робота-уборщика"
3.​5.​3.​1 настраивать скорость и
задавать количество оборотов среднего мотора;
3.​5.​2.​1 использовать цикл для организации движения робота
4 четверть
Раздел 4 – Презентации (сквозная тема "Вода – источник жизни")
Создание презентации
3.​2.​3.​1 создавать простые презентации, содержащие текст и изображение;
3.​1.​2.​1 использовать "горячие" клавиши в прикладных программах
Дизайн презентации
3.​2.​3.​3 использовать готовый дизайн для оформления презентации
Анимация и переходы
3.​2.​3.​2 использовать переходы между слайдами
Раздел 5 – Текст, графика и презентация (сквозная тема: "Культура отдыха. Праздники.")
Фотографии

3.4.1.2 циклдік алгоритмді іске асыру;
Кейіпкердің қозғалысы
3.4.2.4. программалау ойын алаңында ойын құру барысында циклдік алгоритмді жүзеге асыру;
3.3.2.2 желідегі ақпарат алмасу жолдарын түсіндіру;
Желіде тілдесу
3.1.3.1 Интернет желісінде жұмыс істеуде жеке қауіпсіздігінің негізгі ережелерін ескеру.
2 тоқсан
2-бөлім -
Ойын құру
(ортақ тақырыптары: "Уақыт", "Сәулет")
Ойынның сценарийі.
3.4.2.1 дайын сценарий бойынша ойын әзірлеу;
3.2.1.1 таңбалы, нөмірленген тізімдер жасау;
Көріністер
3.4.2.2 программалау ойын алаңында бірнеше көріністермен жұмыс істеу;
Кейіпкерлер
3.4.2.3 программалау ойын алаңында бірнеше кейіпкерлермен жұмыс істеу;
3.4.2.4 . программалау ойын алаңында ойын құру барысында циклдік алгоритмді жүзеге асыру;
Костюм ауыстыру
3.4.2.4 . программалау ойын алаңында ойын құру барысында циклдік алгоритмді жүзеге асыру;
Менің ойыным
3.4.1.1 қайталауды қолданатын алгоритмдер құрастыру (цикл);
3.4.2.3 программалау ойын алаңында бірнеше кейіпкерлермен жұмыс істеу;
3.4.2.2 программалау ойын алаңында бірнеше көріністермен жұмыс істеу;
3.4.2.4 . программалау ойын алаңында ойын құру барысында циклдік алгоритмді жүзеге асыру.
3 тоқсан
3 бөлім - Робототехника. Жоба
(ортақ тақырыптары: "Өнер", "Көрнекті тұлғалар")
Жобаға идея
3.1.1.1 таңба регистрін, пернетақтаның орналасуын, меңзерді басқаруды өзгерту үшін клавиштерді пайдалану;
3.2.1.2 мәтінді теру ережесін сақтау;
3.2.1.3. мәтінді өңдеу.
Құжатты рәсімдейміз
3.2.1.4 шрифт пен абзацты пішімдеу.
Мәтіндегі иллюстрациялар
3.3.1.1 ақпарат іздеуді іске асыру (құжаттағы мәтін үзіндісі);
3.2.1.5. суреттерді мәтінге енгізіп, реттеу
Робот қолының қозғалысы
3.5.3.1 орта қозғалтқыш жылдамдығының мөлшерін орнату және жылдамдығын реттеу;
Цикл блогі
3.5.2.1 робот қозғалысын ұйымдастыру үшін циклды пайдалану;
"Робот-тазартқыш" жасау
3.5.3.1 орта қозғалтқыш жылдамдығының мөлшерін орнату және жылдамдығын реттеу;
3.5.2.1 робот қозғалысын ұйымдастыру үшін циклды пайдалану;
4 тоқсан
4-бөлім – Презентациялар
(ортақ тақырыбы: "Су – өмірдің қайнар көзі")
Презентация жасау
3.2.3.1 мәтін мен бейнені қамтитын қарапайым презентациялар жасау;
3.1.2.1 қолданбалы программаларда "қызу" клавиштерді қолдану;
Презентация дизайны
3.2.3.3 презентацияны безендіру үшін дайын дизайнды пайдалану;
Анимация және ауысу
3.2.3.2 слайдтар арасында ауысуды қолдану;
5-бөлім - Мәтін, графика және презентация
(ортақ тақырыбы: "Демалыс мәдениеті. Мерекелер").
Фотосуреттер

3.​2.​2.​1 использовать программы для обработки фотографий (яркость, контрастность, рамки)
Презентация проекта
3.​2.​3.​1 создавать простые презентации, содержащие текст и изображение;
3.​2.​3.​3 использовать готовый дизайн для оформления презентации;
3.​2.​3.​2 использовать переходы между слайдами
4) 4 класс:
Разделы (сквозные темы)
Темы предмета
Цели обучения
1 четверть
Раздел 1
Программирование (сквозные темы: "Моя Родина – Казахстан", "Человеческие ценности")
Переменные
4.​4.​2.​1 использовать переменные
Смена костюма персонажа
4.​4.​1.​1 реализовать вложенный цикл
Сценарий своей игры
4.​2.​1.​1 создавать простые таблицы в тексте
Логические операторы
4.​4.​1.​2 использовать логические операторы
Операторы сравнения
4.​4.​1.​3 использовать операторы сравнения
Своя игра
4.​4.​2.​2 создавать игру по собственному сценарию
2четверть
Раздел 2 -
Робототехника. Лабиринты и кегль-ринг (сквозные темы "Культурное наследие", "Мир профессий")
Датчик цвета
4.​5.​1.​1 использовать датчик цвета
Робот-светофор
4.​5.​1.​1 использовать датчик цвета
Датчик ультразвука
4.​5.​1.​2 использовать датчик ультразвука
Выход из лабиринта
4.​5.​1.​2 использовать датчик ультразвука
Кегль-ринг
4.​5.​1.​1использовать датчик цвета;
4.​5.​1.​2 использовать датчик ультразвука
3четверть
Раздел 3 - Создание видео
(сквозная тема: "Природные явления")
Видеозапись
4.​2.​4.​1 создавать видеоролики
Монтаж видео
4.​2.​4.​1 создавать видеоролики
Раздел 4 - Презентации
(сквозная тема: "Охрана окружающей среды")
Информация для презентации
4.​2.​3.​1 выбирать макет для слайда;
4.​3.​1.​1 осуществлять поиск информации (файлов и папок на компьютере;
4.​3.​2.​1 использовать настройки браузера (создавать закладки, просматривать историю и загрузки)
Звуки в презентации
4.​2.​4.​2 использовать фотографии, звуки и видео при создании презентации;
4.​2.​3.​3 вставлять звук и видео в презентацию
Видео в презентации
4.​3.​1.​1 осуществлять поиск информации (файлов и папок на компьютере;
4.​2.​3.​2 настраивать анимацию объектов в презентации;
4.​2.​4.​2 использовать фотографии, звуки и видео при создании презентации;
4.​2.​3.​3 вставлять звук и видео в презентацию
Анимация в презентации
4.​2.​3.​2 настраивать анимацию объектов в презентации;
4.​2.​1.​2 вставлять в документ рисунки
4 четверть
Раздел 5 - Компьютеры будущего (сквозные темы: "Путешествие в будущее", "Путешествие в Космос")
Передача данных в Интернет
4.​3.​2.​2 получать и отправлять по электронной почте сообщения с прикрепленными файлами
Надежность паролей
4.​3.​2.​1использовать настройки браузера (создавать закладки, просматривать историю и загрузки);

3.2.2.1 фотосуреттерді өңдейтін (жарық, контраст, жиектеме) программалар қолдану;
Жобамен таныстыру
3.2.3.1 мәтін мен бейнені қамтитын қарапайым презентациялар жасау;
3.2.3.3 презентацияны безендіру үшін дайын жобаны пайдалану;
3.2.3.2 слайдтар арасында ауысуды қолдану;
4) 4 сынып:
Ұзақ мерзімді жоспардың бөлімдері (ортақ тақырыптар) *
Пән тақырыптары
Оқу мақсаттары
1 тоқсан
1-бөлім
Программалау
(ортақ тақырыптары: "Менің Отаным - Қазақстан", "Адами құндылықтар")
Айнымалылар
4.4.2.1 айнымалыларды қолдану;
Кейіпкердің костюмін өзгерту
4.4.1.1 кірістірілген циклды жүзеге асыру;
Өз ойынының сценарийі
4.2.1.1 мәтінде қарапайым кестелер жасау;
Логикалық операторлар
4.4.1.2 логикалық операторларды пайдалану;
Салыстыру операторлары
4.4.1.3 салыстыру операторларын пайдалану;
Өз ойыным
4.4.2.2 өз сценарийі бойынша ойын жасау;
2 тоқсан
2-бөлім -
Робототехника. Лабиринт және кегль-ринг
(ортақ тақырыптары: ("Мәдени мұра", "Мамандықтар әлемі")
Түс датчигі
4.5.1.1 түс датчигін қолдану;
Бағдаршам-робот
4.5.1.1 түс датчигін қолдану;
Ультрадыбыс датчигі
4.5.1.2 ультрадыбыс датчигін қолдану;
Лабиринттан шығу
4.5.1.2 ультрадыбыс датчигін қолдану;
Кегль-ринг
4.5.1.1 түс датчигін қолдану;
4.5.1.2 ультрадыбыс датчигін қолдану;
3 тоқсан
3-бөлім - Бейне жасау
(ортақ тақырыбы: "Табиғи құбылыстар")
Бейнежазба
4.2.4.1 бейнеклиптерді жасау;
Бейнені өңдеу
4.2.4.1 бейнеклиптерді жасау;
4 бөлім - Презентациялар
(ортақ тақырыбы: "Қоршаған ортаны қорғау")
Презентацияларға арналған ақпарат
4.2.3.1 слайд үшін макет таңдау;
4.3.1.1 ақпарат іздеу (компьютердегі файлдар мен бумалар, құжаттағы мәтін үзіндісі);
4.3.2.1 браузер параметрлерін қолдану (бетбелгілер жасау, журналды және жүктеуді көру);
Презентациядағы дыбыстар
4.2.4.2 белгілі бір тақырыпта фотосуреттер, дыбыстар және бейнелерді пайдалану;
4.2.3.3 презентацияға дыбыс пен бейнені кірістіру;
Презентациядағы бейне
4.3.1.1 ақпарат іздеу (компьютердегі файлдар мен бумалар, құжаттағы мәтін үзіндісін);
4.2.3.2 презентациялардағы нысандар анимациясын келтіру;
4.2.4.2 белгілі бір тақырыпта фотосуреттер, дыбыстар және бейнелерді пайдалану;
4.2.3.3 презентацияға дыбыс пен бейнені кірістіру;
Презентациядағы анимация
4.2.3.2 презентациялардағы нысандардың анимациясын келтіру;
4.2.1.2 құжатқа сурет енгізу;
4 тоқсан
5-бөлім - Болашақтың компьютерлері (ортақ тақырыптары: "Болашаққа саяхат", "Ғарышқа саяхат")
Интернеткеі деректер жіберу
4.3.2.2 файлдары қоса берілген хабарламаларды электрондық пошта арқылы қабылдау және жіберу;
Пароль сенімділігі
4.3.2.1 браузер параметрлерін қолдану (бетбелгілер жасау, журналды және жүктеуді көру);

4.​3.​2.​2 получать и отправлять по электронной почте сообщения с прикрепленными файлами;
4.​1.​3.​1 выделять критерии надежного пароля
Компьютеры будущего
4.​1.​1.​1 объяснять, что устаревание компьютерной и мобильной техники связано с научно-техническим прогрессом
Мини-проект "Компьютер будущего"
4.​3.​1.​1 осуществлять поиск информации (файлов и папок на компьютере);
4.​2.​4.​2 использовать фотографии, звуки и видео при создании презентации

4.3.2.2 файлдары қоса берілген хабарламаларды электрондық пошта арқылы қабылдау және жіберу;
4.1.3.1 сенімді пароль критерийлерін айқындау;
Болашақтағы компьютерлер
4.1.1.1 компьютерлік және мобильді технологиялардың ескіруі ғылыми-техникалық прогреспен байланысты екенін түсіндіру;
"Болашақтағы компьютер" шағын жоба
4.3.1.1 ақпаратты іздеу (компьютердегі файлдар мен бумалар);
4.2.4.2 белгілі бір тақырыпта фотосуреттер, дыбыстар және бейнелерді пайдалану.