Об утверждении типовых форм договоров на ведение охотничьего, рыбного хозяйств
Приказ Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан - Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 27 декабря 2018 года № 542. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 8 января 2019 года № 18158.
В соответствии с подпунктом 12) пункта 1 статьи 9 Закона Республики Казахстан от 9 июля 2004 года "Об охране, воспроизводстве и использовании животного мира", ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить Типовые формы договоров:
1) на ведение охотничьего хозяйства согласно приложению 1 к настоящему приказу;
2) на ведение рыбного хозяйства (при ведении промыслового или любительского (спортивного) рыболовства) согласно приложению 2 к настоящему приказу;
3) на ведение рыбного хозяйства (при ведении озерно-товарного рыбоводного хозяйства или садкового рыбоводного хозяйства) согласно приложению 3 к настоящему приказу.
Сноска. Пункт 1 в редакции приказа Министра экологии, геологии и природных ресурсов РК от 16.09.2020 № 222 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. Признать утратившим силу приказ Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 15 января 2015 года № 18-04/16 "Об утверждении типовой формы договоров на рыболовство и ведение рыбного хозяйства" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 10229, опубликован 13 февраля 2015 года в информационно-правовой системе "Әділет").
3. Комитету лесного хозяйства и животного мира Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней со дня государственной регистрации настоящего приказа направление его в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Республиканский центр правовой информации" для официального опубликования и включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
3) в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего приказа направление его копии на официальное опубликование в периодические печатные издания;
4) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан после его официального опубликования;
5) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа представление в Департамент юридической службы сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1), 2), 3) и 4) настоящего пункта.

Аңшылық, балық шаруашылықтарын жүргізуге арналған шарттардың үлгілік нысандарын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары – Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2018 жылғы 27 желтоқсандағы № 542 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2019 жылғы 8 қаңтарда № 18158 болып тіркелді.
"Жануарлар дүниесін қорғау, өсімін молайту және пайдалану туралы" 2004 жылғы 9 шілдедегі Қазақстан Республикасы Заңының 9-бабы 1-тармағының 12) тармақшасына сәйкес, БҰЙЫРАМЫН:
1. Мыналардың:
1) осы бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес аңшылық шаруашылығын жүргізуге арналған;
2) осы бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес балық шаруашылығын жүргізуге арналған (кәсіпшілік немесе әуесқойлық (спорттық) балық аулауды жүргізу кезінде);
3) осы бұйрыққа 3-қосымшаға сәйкес балық шаруашылығын жүргізуге арналған (көл-тауарлы балық өсіру шаруашылығын немесе шарбақтық балық өсіру шаруашылығын жүргізу кезінде) шарттардың үлгілік нысаны бекітілсін.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Экология, геология және табиғи ресурстар министрінің 16.09.2020 № 222 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2. "Балық аулау және балық шаруашылығын жүргізу шарттарының үлгілік нысанын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 15 қаңтардағы № 18-04/16 бұйрығының (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10229 болып тіркелген, 2015 жылғы 13 ақпанда "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде жарияланған) күші жойылды деп танылсын.
3. Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің Орман шаруашылығы және жануарлар дүниесі комитеті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрық мемлекеттік тіркелген күннен бастап күнтізбелік он күн ішінде оның ресми жариялау және Қазақстан Республикасы Нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне енгізу үшін "Республикалық құқықтық ақпарат орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жіберілуін;
3) осы бұйрық мемлекеттік тіркелгеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде оның көшірмесінің мерзімді баспа басылымдарына ресми жариялауға жіберілуін;
4) осы бұйрық ресми жарияланғаннан кейін оның Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің интернет-ресурсында орналастырылуын;
5) осы бұйрық мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің Заң қызметі департаментіне осы тармақтың 1), 2), 3) және 4) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтердің ұсынылуын қамтамасыз етсін.

4. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра сельского хозяйства Республики Казахстан.
5. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Заместитель Премьер-Министра
Республики Казахстан –
Министр сельского хозяйства
Республики Казахстан
У. Шукеев
Приложение 1 к приказу
Заместителя Премьер-Министра
Республики Казахстан
– Министра сельского хозяйства
Республики Казахстан
от 27 декабря 2018 года № 542
Типовая форма
Договор на ведение охотничьего хозяйства
Сноска. Приложение 1 - в редакции приказа Министра экологии, геологии и природных ресурсов РК от 02.09.2022 № 594 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
__________________________
(населенный пункт)
"___" _________20__ года
На основании постановления акимата __________________________________ области
от "__" _______________ 20___ года №_________________________________
(Территориальное подразделение ведомства уполномоченного органа), действующая
на основании положения, в дальнейшем именуемая "Территориальное подразделение
ведомства уполномоченного органа", с одной стороны и (наименование
юридического лица или фамилия, имя, отчество (при его наличии) гражданина, адрес)
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
фамилия, имя, отчество (при его наличии), должность представителя охотничьего
пользователя) в лице _____________________________________________ именуемый
в дальнейшем "Пользователь", действующий на основании
__________________________________________________________________________
заключили настоящий договор (далее – договор) о нижеследующем:
Глава 1. Предмет договора
1. Территориальное подразделение ведомства уполномоченного органа предоставляет
право ведения охотничьего хозяйства на закрепленных за Пользователем охотничьих
угодий, расположенных в _____________ области ________________ районе, общей
площадью ___ гектар, из них земельные участки: сельскохозяйственного назначения
________ гектар, государственного лесного фонда ________ гектар, государственного
земельного запаса ___________ гектар; водоемы _____ гектар; прочие: ______ гектар,
в границах: ____________________________ (указать описание границ согласно
межевым точкам и другим параметрам, которые указаны в прилагаемом к настоящему
договору паспорте охотничьего хозяйства).
Глава 2. Права и обязанности сторон

4. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы вице-министріне жүктелсін.
5. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің орынбасары –
Қазақстан Республикасының
Ауыл шаруашылығы министрі Ө. Шөкеев
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің
орынбасары –
Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылығы
министрінің
2018 жылғы 27 желтоқсандағы
№ 542 бұйрығына
1-қосымша
Үлгілік нысан
Аңшылық шаруашылығын жүргізуге арналған шарт
Ескерту. Үлгілік нысан жаңа редакцияда – ҚР Экология, геология және табиғи ресурстар министрінің 02.09.2022 № 594 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
____________________ (елді мекен)
20__жылғы " _" ______
__________ облысы әкiмдігінiң 20__ жылғы "____"________________________
№__ қаулысы негізiнде, бұдан әрi "Уәкілетті орган ведомствосының аумақтық бөлімшесі"
деп аталатын, Ереже негізінде әрекет ететін _________________________________,
(Уәкілетті орган ведомствосының аумақтық бөлімшесі) бiр тараптан және бұдан әрі
"Пайдаланушы" деп аталатын, ________________ негізінде әрекет
ететін ___________________________________________________________________
(заңды тұлғаның атауы немесе азаматтың аты, әкесінің аты (бар болса), тегі, мекенжайы)
атынан _____________________________________________________________
(аңшылық ісін пайдаланушы өкілінің аты, әкесінің аты (бар болса), тегі, лауазымы)
екінші тараптан, төмендегiлер туралы осы шартты (бұдан әрі – шарт) жасасты:
1-тарау. Шарттың нысанасы
1. Уәкілетті орган ведомствосының аумақтық бөлімшесі
___________________________ облысы ___________ауданында,
________________________________________________________
_____________________ шекараларында (осы шартқа қоса берілген
аңшылық шаруашылық паспортында көрсетілген межелі нүктелер
мен басқа да параметрлерге сәйкес шекаралардың сипаттауын көрсету керек)
орналасқан, жалпы алаңы_______гектар, оның iшiнде: ауыл
шаруашылығы мақсатындағы жер учаскелерi_____гектар, мемлекеттiк
орман қорының жер учаскелерi ____гектар, мемлекеттiк жер қорының
жер учаскелерi____гектар; су айдындары_____гектар;
басқалары______ гектар болатын Пайдаланушыға бекiтiп берiлген
аңшылық алқаптарда аңшылық шаруашылығын жүргiзу құқығын бередi.
2-тарау. Тараптардың құқықтары мен мiндеттерi

2. Пользователь имеет право:
1) выдавать и устанавливать срок действия путевки в установленном законодательством
Республики Казахстан порядке;
2) осуществлять только те виды пользования животным миром, которые им разрешены;
3) пользоваться объектами животного мира в соответствии с условиями их предоставления;
4) собственности на добытые объекты животного мира, в том числе охотничьи трофеи
и полученную при этом продукцию, а также на их перевозку и реализацию;
5) заключать договоры с физическими и юридическими лицами на пользование животным миром;
6) строительства временных сооружений для нужд охотничьего хозяйства в соответствии с установленным сервитутом;
7) обеспечить егерей служебным оружием в соответствии с нормами и правилами,
установленными законодательством Республики Казахстан;
8) осуществлять дичеразведение и проводить любительскую (спортивную) охоту на территории,
отведенной для дичеразведения (в неволе и (или) полувольных условиях), а также самостоятельно
использовать воспроизведенных в результате дичеразведения животных.
3. Пользователь обязан:
1) соблюдать требования законодательства Республики Казахстан в области охраны,
воспроизводства и использования животного мира;
2) своевременно вносить плату за пользование животным миром по месту получения разрешения в порядке,
установленном налоговым законодательством Республики Казахстан;
3) не допускать ухудшения среды обитания животных;
4) соблюдать требования пожарной безопасности;
5) пользоваться животным миром способами, безопасными для населения и окружающей среды,
не допускающими нарушения целостности естественных сообществ и жестокого обращения с животными;
6) проводить ежегодный учет численности используемых объектов животного мира и представлять
отчетность в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан;
7) обеспечивать охрану и воспроизводство объектов животного мира, в том числе редких и находящихся
под угрозой исчезновения, и не допускать снижение их численности;
8) утверждать внутренний регламент охотничьего хозяйства;
9) выдавать путевки на проведение любительской (спортивной) охоты физическим лицам по их устному
и письменному заявлению;
10) проводить необходимые мероприятия, обеспечивающие воспроизводство объектов животного мира
в соответствии с внутрихозяйственным охотоустройством;
11) устанавливать аншлаги;
12) создать егерскую службу в количестве ____ (человек);
13) обеспечивать проведение ветеринарных мероприятий;
14) провести до "___" _______ 20__ года внутрихозяйственное охотоустройство и обеспечить его выполнение;

2. Пайдаланушының:
1) Қазақстан Республикасының заңнамасында белгiленген тәртiппен жолдамалар беруге және олардың пайдалану мерзімін белгiлеуге;
2) жануарлар дүниесін пайдаланудың тек рұқсат берiлген түрлерін ғана жүзеге асыруға;
3) жануарлар дүниесi объектiлерiн оларды беру шарттарына сәйкес пайдалануға;
4) ауланған жануарлар дүниесi объектiлерiн, оның ішінде аңшылық олжаларын және бұл ретте алынған өнiмдi меншiктенуге, сондай-ақ оларды тасымалдауға және сатуға;
5) жануарлар дүниесін пайдалануға жеке және заңды тұлғалармен шарттар жасасуға;
6) белгіленген сервитутқа сәйкес аңшылық шаруашылығының мұқтаждықтары үшін уақытша құрылысжайлар салуға;
7) Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген нормалар мен қағидаларға сәйкес қорықшыларды қызметтік қарумен қамтамасыз етуге;
8) аң-құс өсіруді жүзеге асыруға және аң-құс өсіруге (еріксіз және (немесе) жартылай ерікті жағдайларда) арналған аумақта әуесқойлық (спорттық) аң аулауды жүргізуге, сондай-ақ аң-құс өсіру нәтижесінде өсімі молайған жануарларды өз бетінше пайдалануға құқығы бар.
3. Пайдаланушы:
1) жануарлар дүниесiн қорғау, өсiмiн молайту және пайдалану саласындағы Қазақстан Республикасы заңнамасының талаптарын сақтауға;
2) Қазақстан Республикасының салық заңнамасында белгiленген тәртiппен рұқсат алынған жер бойынша жануарлар дүниесiн пайдаланғаны үшiн төлемақыны дер кезiнде төлеуге;
3) жануарлар мекендейтiн ортаның нашарлауына жол бермеуге;
4) өрт қауіпсіздігі талаптарын сақтауға;
5) жануарлар дүниесін табиғи қауымдастықтар тұтастығының бұзылуына және жануарларға қатыгез қарауға жол бермейтiн халық пен қоршаған орта үшiн қауiпсiз тәсiлдермен пайдалануға;
6) пайдаланылатын жануарлар дүниесi объектiлерi санының жыл сайынғы есебін жүргізіп, Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен есеп беріп тұруға;
7) жануарлар дүниесi объектiлерiн, оның iшiнде сирек кездесетiн және құрып кету қаупі төнгендерiн қорғау мен өсiмiн молайтуды қамтамасыз етуге және олардың санының азайып кетуіне жол бермеуге;
8) аңшылық шаруашылығының ішкі регламентін бекітуге;
9) жеке тұлғаларға олардың жазбаша және ауызша өтініштері бойынша әуесқойлық (спорттық) аң аулауды жүргізуге жолдама беруге;
10) шаруашылық ішіндегі аңшылық ісін ұйымдастыруға сәйкес жануарлар дүниесi объектiлерiнің өсімін молайтуды қамтамасыз ететiн қажеттi iс-шаралар жүргiзуге;
11) аншлагтар орнатуға;
12) ______ адам мөлшерінде қорықшылық қызметiн құруға;
13) ветеринариялық iс-шаралардың өткiзiлуiн қамтамасыз етуге;
14) 20 __жылғы "___" ______ дейін шаруашылық ішіндегі аңшылық ісін ұйымдастыруға және оның орындалуын қамтамасыз етуге;

15) исполнять обязательства, заявленные Пользователем при участии в конкурсе на закрепление охотничьих угодий;
16) выполнять условия настоящего договора;
17) не препятствовать осуществлению проверок в целях государственного контроля и надзора за соблюдением
требований законодательства Республики Казахстан об охране, воспроизводстве и использовании животного мира;
18) в порядке и сроки, установленные уполномоченным органом, направлять в территориальное подразделение
ведомства информацию о заключенных договорах с физическими и юридическими лицами на пользование
животным миром, в том числе об их расторжении;
19) обеспечить егерей средствами транспорта, связи, специальной одеждой со знаками различия, нагрудным
знаком егеря, удостоверением егеря;
20) вести культурно-просветительскую работу в области охраны природы и использования животного мира;
21) уведомлять ведомство уполномоченного органа о создании зоологической коллекции. Подача уведомления
в ведомство уполномоченного органа осуществляется не менее чем за десять рабочих дней до начала осуществления деятельности;
22) финансировать мероприятий по охране, воспроизводству и устойчивому использованию животного мира на закрепленных
охотничьих угодьях производится за счет средств субъектов охотничьего хозяйства;
23) обеспечить производственный контроль по охране, воспроизводству и использованию животного мира
на закрепленных охотничьих угодьях;
24) предоставить физическим лицам сервитут для осуществления любительской (спортивной) охоты;
25) при осуществлении эмиссий в окружающую среду получать экологическое разрешение в соответствии
с Экологическим кодексом Республики Казахстан.
4. Территориальное подразделение ведомства уполномоченного органа в пределах компетенции,
установленной законодательством Республики Казахстан, имеет право расторгать в одностороннем порядке договор:
1) при систематическом нарушении условий договора на ведение охотничьего хозяйства;
2) при систематическом нарушении требований законодательства Республики Казахстан в области охраны,
воспроизводства и использования животного мира.
Глава 3. Ответственность сторон
5. Пользователь ни полностью, ни частично не должен передавать кому-либо свои обязательства по настоящему договору.
6. Местный исполнительный орган выдает разрешения на пользование животным миром в порядке, установленном
законодательством Республики Казахстан.
7. В случае невыполнения Пользователем обязательств по настоящему договору к нему могут быть применены меры
воздействия в соответствии с законодательством Республики Казахстан.

15) аңшылық алқаптарды бекiтiп беруге арналған конкурсқа қатысу кезінде Пайдаланушы мәлiмдеген мiндеттемелердi орындауға;
16) осы шарттың талаптарын орындауға;
17) жануарлар дүниесiн қорғау, өсiмiн молайту және пайдалану саласындағы Қазақстан Республикасы заңнамасы талаптарының сақталуын мемлекеттiк бақылау және қадағалау мақсатында тексерістерді жүзеге асыруға кедергi жасамауға;
18) уәкілетті орган белгілеген тәртіппен және мерзімдерде ведомствоның аумақтық бөлімшесіне жеке және заңды тұлғалармен жануарлар дүниесін пайдалануға жасалған шарттар туралы, оның ішінде оларды бұзу туралы ақпарат жіберуге;
19) қорықшыларды көлік, байланыс құралдарымен, айырым белгілері бар арнайы киіммен, қорықшының төсбелгісімен, қорықшының куәлігімен қамтамасыз етуге;
20) табиғатты қорғау және жануарлар дүниесін пайдалану саласында мәдени-ағарту жұмыстарын жүргізуге;
21) зоологиялық коллекцияның жасалғаны туралы уәкілетті органның ведомствосын хабардар етуге міндетті. Уәкілетті органның ведомствосына хабарламалар беру қызметтің жүзеге асырылуы басталғанға дейін кемінде он жұмыс күні бұрын жүзеге асырылады;
22) бекiтiп берiлген аңшылық алқаптарда жануарлар дүниесiн қорғау, өсiмiн молайту және пайдалану жөніндегі іс-шараларды аңшылық шаруашылығы субъектілері есебінен қаржыландыруға;
23) бекiтiп берiлген аңшылық алқаптарда жануарлар дүниесiн қорғау, өсiмiн молайту және пайдалану бойынша өндірістік бақылауды қамтамасыз етуге;
24) жеке тұлғаларға әуесқойлық (спорттық) аң аулауды жүзеге асыру үшін сервитут беруге;
25) қоршаған ортаға эмиссияларды жүзеге асырғанда Қазақстан Республикасының Экологиялық кодексіне сәйкес экологиялық рұқсат алуға міндетті.
4. Уәкілетті орган ведомствосының аумақтық бөлімшесі Қазақстан Республикасының заңнамасымен белгіленген құзырет шегінде:
1) аңшылық шаруашылығын жүргізу шартының талаптары жүйелі түрде бұзылғанда;
2) жануарлар дүниесiн қорғау, өсiмiн молайту және пайдалану саласындағы Қазақстан Республикасы заңнамасының талаптары жүйелі түрде бұзылғанда шартты бір жақты тәртіппен бұзуға құқығы бар.
3-тарау. Тараптардың жауапкершiлiгi
5. Пайдаланушы осы шарт бойынша міндеттемелерін ешкімге толықтай да, ішінара да бермеуі тиіс.
6. Уәкілетті орган ведомствосының аумақтық бөлімшесі Қазақстан Республикасының заңнамасымен белгіленген тәртіппен жануарлар дүниесін пайдалануға рұқсат береді.
7. Пайдаланушы осы шарт бойынша міндеттемелерін орындамаған жағдайда, Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес оған ықпал ету шаралары қолданылуы мүмкін.

8. В случае нарушения прав Пользователя, Территориальное подразделение ведомства уполномоченного органа
несет ответственность в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Глава 4. Обстоятельства непреодолимой силы
9. Ни одна из сторон не будет нести ответственности за неисполнение или ненадлежащее исполнение каких-либо
обязательств договора, если такое неисполнение или ненадлежащее исполнение вызваны обстоятельствами непреодолимой силы.
10. Обстоятельством непреодолимой силы признается событие, препятствующее исполнению настоящего договора, неподвластное
контролю Сторон, не связанное с их просчетом или небрежностью и имеющее непредвиденный характер.
11. В случае возникновения обстоятельств непреодолимой силы, Пользователь незамедлительно уведомляет об этом
Территориальное подразделение ведомства уполномоченного органа путем вручения и (или) отправки письменного
уведомления по почте либо факсимильной связью, уточняющего дату начала и описание обстоятельств непреодолимой силы.
12. При возникновении обстоятельств непреодолимой силы Стороны незамедлительно проводят совещание с участием
представителей Территориального подразделения ведомства уполномоченного органа, для поиска решения выход
из сложившейся ситуации и используют все не противоречащие законодательству средства, для сведения к минимуму
последствий обстоятельств непреодолимой силы.
13. Обстоятельства непреодолимой силы, указанные в настоящей главе, признаются правомочными, если они подтверждены
компетентными государственными органами и организациями.
Глава 5. Заключительные положения
14. Настоящий договор вступает в силу с момента подписания и заключен сроком на ____ лет до "___" _________ 20__ года.
15. Действие настоящего договора прекращается в случаях:
1) добровольного отказа от ведения охотничьего хозяйства;
2) истечения срока действия договора;
3) прекращения деятельности Пользователя;
4) изъятия земельных участков, на которых произведено закрепление охотничьих угодий и (или) участков,
для государственных нужд в порядке, определенном законодательством Республики Казахстан.
16. При разрешении споров по ведению охотничьего хозяйства стороны руководствуются условиями настоящего договора,
внутрихозяйственным охотоустройством и законодательством Республики Казахстан.
17. Паспорт установленной формы, с картами–схемами спроектированных охотничьих хозяйств с указанием учетных
площадок и маршрутов учета животных, согласно приложению к настоящему договору, является неотъемлемой частью договора.
18. Все изменения и дополнения к настоящему договору имеют юридическую силу и являются неотъемлемой его частью,
если они совершены в письменной форме и подписаны уполномоченными представителями обеих сторон.

8. Пайдаланушының құқықтары бұзылған жағдайда, Уәкілетті орган ведомствосының аумақтық бөлімшесі Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жауапты болады.
4-тарау. Еңсерілмейтін күштің мән-жайлары
9. Егер шарттың қандай да бір міндеттемелерін орындамау немесе тиісінше орындамау еңсерілмейтін күштің мән-жайларынан туындаса, Тараптардың ешқайсысы осылай орындамағаны немесе тиісінше орындамағаны үшін жауапты болмайды.
10. Еңсерілмейтін күштің мән-жайлары деп Тараптардың бақылауына көнбейтін, олардың қателігімен немесе салақтығымен байланысты емес және тосын сипатқа ие осы шартты орындауға кедергі келтіретін оқиға танылады.
11. Еңсерілмейтін күштің мән-жайлары туындаған жағдайда, Пайдаланушы бұл жайында почтамен немесе факсимильді байланыспен еңсерілмейтін күштің мән-жайлары басталған уақытты және сипаттамасын нақтылайтын жазбаша хабарлама тапсыру және (немесе) жөнелту арқылы Уәкілетті орган ведомствосының аумақтық бөлімшесі дереу хабардар етеді.
12. Еңсерілмейтін күштің мән-жайлары туындаған кезде, Тараптар орын алып отырған жағдайдан шығудың амалын іздестіру үшін Инспекция өкілдерінің қатысуымен дереу кеңес өткізеді және еңсерілмейтін күштің мән-жайларының зардаптарын барынша азайту үшін заңнамаға қайшы келмейтін барлық құралдарды пайдаланады.
13. Осы тарауда көрсетілген еңсерілмейтін күштің мән-жайларын құзыретті мемлекеттік органдар мен ұйымдар растаған болса, олар заңды болып танылады.
5-тарау. Қорытынды ережелер
14. Осы шарт қол қойылған сәттен бастап күшiне енедi және 20 __ жылғы "___" ______ дейін ____ жыл мерзiмге жасалды.
15. Осы шарттың қолданылуы:
1) аңшылық шаруашылығын жүргізуден ерікті түрде бас тартқан;
2) шарттың қолданылу мерзімі аяқталған;
3) Пайдаланушының қызметі тоқтатылған;
4) аңшылық алқаптар және (немесе) учаскелер бекітіп берілген жер учаскелері Қазақстан Республикасының заңнамасында айқындалған тәртіппен мемлекет мұқтаждығы үшін алып қойылған жағдайларда тоқтатылады.
16. Аңшылық шаруашылығын жүргізу жөніндегі дауларды шешу кезінде тараптар осы шарттың талаптарын, шаруашылық ішіндегі аңшылық ісін ұйымдастыруды және Қазақстан Республикасының заңнамасын басшылыққа алады.
17. Есепке алу алаңдары мен жануарлардың маршруты көрсетіле отырып жоспарланған аңшылық шаруашылықтардың карта-схемалары бар осы шартқа қосымшаға сәйкес бекітілген нысандағы паспорт осы шарттың ажырамас бөлігі болып табылады.
18. Осы шартқа енгізілетін барлық өзгерістер мен толықтырулар жазбаша түрде жасалып, оған екі тараптың уәкілетті өкілдері қол қойған болса, олардың заңды күші болады және шарттың ажырамас бөлігі болып табылады.

19. Стороны стремятся к разрешению споров, возникающих из настоящего договора, путем переговоров, а в случае
не достижения сторонами соглашения, разрешаются в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан.
20. Настоящий договор составлен в __ экземплярах на государственном и русском языках, имеющих одинаковую юридическую силу.
Глава 6. Юридические адреса, реквизиты и подписи сторон
Территориальное подразделение
ведомства уполномоченного органа
________________________________
(наименование)
________________________________
(почтовый адрес)
________________________________
(банковские реквизиты)
________________________________
(должность, фамилия, имя, отчество
(при его наличии))
________________________________
(подпись, печать (при наличии))
Пользователь
______________________________
(наименование)
______________________________
(почтовый адрес)
______________________________
(банковские реквизиты)
______________________________
(должность, фамилия, имя, отчество
(при его наличии))
______________________________
(подпись, печать (при наличии))
Приложение
к Договору на ведение
охотничьего хозяйства
Форма
Паспорт охотничьего хозяйства
Глава 1. Описание охотничьего хозяйства
1. Наименование охотничьего хозяйства: _____________________________________________
2. Пользователь: __________________________________________________________________
(наименование и адрес организации)
3. Основание - постановление акимата ______________________________ области № ______
от "_____" ___________ 20___ года и договор на ведение охотничьего хозяйства
№ _____ от "____" _________ 20___ года, заключенный между__________________________
и _______________________________________________________________________________
Срок закрепления ________ лет, с "___" ________20___ года
по "___" ________20___ года.
4. Охотничье хозяйство находится на территории: ______________________________ района
_________________________ области.
5. Границы охотничьего хозяйства "________________________________________________"
(указать описание границ согласно межевых точек)
6. Площадь охотничьего хозяйства _____ гектар, в том числе: земли государственного
лесного фонда _______ гектар, закрепленные земли сельскохозяйственного
назначения ________ гектар, водоемы ______ гектар, земли государственного
земельного запаса ______ гектар, прочие ________ гектар.
7. Количество егерских участков (обходов) в охотничьем хозяйстве:
_______________________________________________________________________________.
Глава 2. Показатели охотоустройства
8. Внутрихозяйственное охотоустройство выполнено в 20___году
_______________________________________________________________________________
(исполнитель)

19. Тараптар осы шарттан туындайтын дауларды келіссөздер арқылы шешуге тырысады, ал тараптар келісімге қол жеткізбеген жағдайда, Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен шешіледі.
20. Осы шарт заңдық күші бірдей _______ данада мемлекеттік және орыс тілдерінде жасалды.
6-тарау. Тараптардың заңды мекенжайлары, деректемелері және қолтаңбалары
Уәкілетті орган ведомствосының аумақтық бөлімшесі
Пайдаланушы _______________________ ___________________________
(атауы)            (атауы)
______________________________ _________________________________
(почталық мекенжайы)                   (почталық мекенжайы)
______________________________ _________________________________
(банктік деректемелері)                   (банктік деректемелері)
______________________________ _________________________________
(лауазымы, аты, әкесінің аты (лауазымы, аты, әкесінің аты
(бар болса), тегі) (бар болса), тегі)
______________________________ _________________________________
(қолы, мөрі (бар болса))             (қолы, мөрі (бар болса))
Аңшылық шаруашылығының паспорты 1-тарау.
Аңшылық шаруашылығының сипаттамасы
1. Аңшылық шаруашылығының атауы: ____________________________
2. Пайдаланушы: _______________________________________________
(ұйымның атауы және мекенжайы)
3. Негiздеме - __________облысы әкiмдiгiнiң 20__ жылғы "__"_______ № ___ қаулысы
және 20__жылғы "__"________ 20__жылғы "_"__________ дейін _____ жыл мерзімге
жасалған ________________ мен _____________ арасындағы 20__жылғы
"__"______________ № ______ аңшылық шаруашылығын жүргізуге арналған шарт.
Бекіту мерзімі _________жыл, 20__жылғы "__"_______ 20__жылғы "__"______ дейін.
4. Аңшылық шаруашылығы __________________облысы ___________________ ауданының аумағында орналасқан.
5. Аңшылық шаруашылығының шекаралары ________________________ (межелі нүктелерге сәйкес шекаралардың сипатталуы көрсетілуі керек)
6. Аңшылық шаруашылығының алаңы: _____ гектар, оның iшiнде: мемлекеттік орман қорының жерлерi___ гектар, ауыл шаруашылығы мақсатындағы бекiтiп берiлген жерлер __ гектар, су айдындары ___ гектар; мемлекеттiк жер қоры жерлерi ___ гектар, өзгелері ____ гектар.
7. Аңшылық шаруашылығындағы қорықшы учаскелердің (айналмалардың) саны:
________________________________________________________________
2-тарау. Аңшылық iсiнің көрсеткiштерi
8. Шаруашылық iшiндегі аңшылық iсiн 20___ жылы ________________
_____________________________________________________ орындады.
(орындаушы)

9. Категория охотничьего хозяйства _______________________________________________,
основные направления деятельности охотничьего хозяйства: сохранение видового
разнообразия животного мира, их среды обитания, устойчивое использование,
воспроизводство и охрана видов животных, в том числе не относящихся к объектам
охоты, организация любительской (спортивной) охоты.
10. Бонитетная оценка по основным видам животных, являющихся объектами охоты,
приводится в материалах внутрихозяйственного охотоустройства.
11. Пропускная способность охотничьих угодий по видам животных:
по водоплавающей дичи:
_______________________________________________________________________________;
по полевой и степной дичи:
_______________________________________________________________________________;
по боровой дичи: _______________________________________________________________;
по болотной дичи: ______________________________________________________________;
по фазану: _____________________________________________________________________;
по зайцу: ______________________________________________________________________;
по копытным: __________________________________________________________________;
прочие виды: ___________________________________________________________________;
(наименования видов).

9. __________________ аңшылық шаруашылығының санаты, аңшылық
шаруашылығы қызметiнiң негiзгi бағыты: жануарлар дүниесі түрлерінің әр
алуандылығын, олардың мекендеу ортасын, жануарларды, оның ішінде
аң аулау объектісіне жатпайтындарды, тұрақты пайдалануды, өсімін молайтуды
және қорғауды сақтау, әуесқой (спорттық) аң аулауды ұйымдастыру.
10. Аң аулау объектілері болып табылатын жануарлардың негізгі түрлері
бойынша бонитеттік бағалау шаруашылық ішіндегі аңшылық ісін ұйымдастыру
материалдарында келтіріледі.
11. Аңшылық алқаптардың жануарлар түрлерi бойынша өткiзу қабiлетi:
суда жүзетiн аң-құстар бойынша:___________________________________;
егіс және дала аң-құстары бойынша: _______________________________;
орман аң-құстары бойынша: ______________________________________;
батпақты жерлердің аң-құстары бойынша: __________________________;
қырғауыл бойынша: _____________________________________________;
қоян бойынша: _________________________________________________;
тұяқты жануарлар бойынша: _____________________________________;
өзге түрлер:____________________________________________________;
(түрлердiң атауы)

Глава 4. Экономические показатели
20. Борьба с браконьерством
Выявлено фактов нарушений правил:
20___ год
20___ год
20___ год
20___ год
1
2
21. Наличие в охотничьем хозяйстве охотничьих собак, подсадных уток
Виды
20___ год
20___ год
20___ год
20___ год
1
2
3
22. Наличие строений в охотничьем хозяйстве
Вид строения
Год постройки
Количество
Площадь (квадратный метр)
Количество койко- мест
Примечание
1
2
23. Наличие транспорта в охотничьем хозяйстве
Виды транспорта
20___ год
20___ год
20___ год
20___ год
20___ год
1
2
3
4
5
6
7
Пользователь: _________________ ________________________
____________________________ _______________/_________/
Паспорт охотничьего хозяйства заполняется Пользователем, ежегодно в первом квартале следующим за отчетным годом на основании документов статистического и бухгалтерского учетов. К паспорту прилагается карта-схема охотничьего хозяйства с нанесенными границами и межевыми точками и карта-схема с указанием учетных площадок и маршрутов учета животных.
Приложение 2 к приказу
Заместителя Премьер-Министра
Республики Казахстан
Министра сельского хозяйства
Республики Казахстан
от 27 декабря 2018 года № 542
Сноска. Приложение 2 – в редакции приказа Министра экологии, геологии и природных ресурсов РК от 20.06.2022 № 223 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня их первого официального опубликования).
Договор на ведение рыбного хозяйства (при ведении промыслового или любительского (спортивного) рыболовства)
_________________
(населенный пункт)
"___" ___________ 20 ___ года
На основании решения (постановления) акимата ________________________________
области (района) о закреплении рыбохозяйственных водоемов и (или) участков
от "___" __________ 20__ года в целях ведения
__________________________________________________________________________
(промыслового, любительского (спортивного) рыболовства)
__________________________________________________________________________
(территориальное подразделение ведомства уполномоченного органа) действующего
на основании Положения, в дальнейшем именуемый
"Территориальное подразделение ведомства уполномоченного органа",
с одной стороны и _________________________________________________________
_________________________________________________________________________
(наименование юридического лица или фамилия, имя, отчество (при его наличии)
физического лица, адрес)
в лице ___________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии), должность представителя пользователя)
именуемый в дальнейшем "Пользователь", действующий на основании
_________________________________________________________________________
заключили настоящий Договор о нижеследующем.

4-тарау. Экономикалық көрсеткіштер
20. Браконьерлiкпен күрес
р/с №
Анықталған қағидаларды бұзу фактілері
20_ жыл
20_ жыл
20_ жыл
20_ жыл
1
Аң аулауда
2
Өзгелерiнде
21. Аңшылық шаруашылығында аң аулайтын иттердiң, елiктiрушi үйректердiң болуы
р/с №
Түрлерi
20_ жыл
20_ жыл
20_ жыл
20_ жыл
1
Аң аулайтын иттер
2
Елiктiрушi үйректер
3
Өзгелерi
22. Аңшылық шаруашылығындағы құрылыстардың болуы
р/с№
Құрылыс түрі
Салынған жылы
Саны
Алаңы (шаршы метр)
Төсек орнының саны
Ескертпе
1
Қорықшы кордоны
2
Басқа да құрылыстар
23. Аңшылық шаруашылығындағы көлiктердің болуы
р/с №
Көлiк түрлерi
20___ж.
20___ж.
20___ж.
20___ж.
20___ж.
1
Жүк автомашиналары
2
Жеңiл автомашиналар
3
Мотоциклдер
4
Қайықтар
5
Аттар
6
Қaршаналар
7
Өзгелері
Пайдаланушы:___________ __________________________
_______________________________ ________/_____________/
Аңшылық шаруашылығының паспортын Пайдаланушы жыл сайын есепті жылдан кейінгі жылдың бірінші тоқсанында статистикалық және бухгалтерлiк есепке алу құжаттарының негiзiнде толтырады. Паспортқа аңшылық шаруашылығының шекаралары мен межелі нүктелері көрсетілген карта-схема және жануарлардың есепке алу алаңдары мен есепке алу маршруттары көрсетілген карта-схема қоса беріледі.
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің
орынбасары –
Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылығы
Министрінің
2018 жылғы 27 желтоқсандағы
№ 542 бұйрығына
2-қосымша
Балық шаруашылығын жүргізуге арналған шарт (кәсіпшілік немесе әуесқойлық (спорттық) балық аулауды жүргізу кезінде)
Ескерту. 2-қосымша жаңа редакцияда – ҚР Экология, геология және табиғи ресурстар министрінің 20.06.2022 № 223 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
_________________ (елді мекен)
20 ___ жылғы
"___" ___________
___________________ облысы (ауданы) әкімдігінің балық шаруашылығы су айдындарын және (немесе) учаскелерін бекітіп беру туралы 20 ___ жылғы "____"_____________№____шешімі (қаулысы)
негізінде_________________________________________________________________
(кәсіпшілік, әуесқойлық (спорттық) балық аулауды)
жүргізу мақсатында Ереже негізінде әрекет ететін, бұдан әрі "Уәкілетті органның ведомствосының аумақтық бөлімшелері" деп аталатын, __________ бір тараптан және
__________________________________________________________________________
(уәкілетті органның ведомствосының аумақтық бөлімшелері)
__________________________________________________________________________
__________________
негізінде әрекет ететін, бұдан әрі "Пайдаланушы" деп аталатын
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
(заңды тұлғаның атауы немесе жеке тұлғаның аты,
әкесінің аты (бар болса), тегі, мекенжайы) атынан
__________________________________________________________________________
(пайдаланушы өкілінің аты, әкесінің аты (бар болса), тегі, лауазымы)
__________________________________________________________________________
екінші тараптан төмендегілер туралы осы шартты жасасты.

Глава 1. Предмет договора
1. "Территориальное подразделение ведомства уполномоченного органа" предоставляет право ведения рыбного хозяйства на закрепленном (- ных) за "Пользователем" рыбохозяйственном (ых) водоеме (ах) и (или) участках в целях ведения ____________________________________________________________________ (промыслового, любительского (спортивного) рыболовства)
расположенного (ых) в _____________________ области ___________________________ районе, площадь, размеры и другие параметры, которых указаны в прилагаемом к настоящему Договору паспорте рыбохозяйственного водоема и (или) участка.
2. Перечень рыбохозяйственных водоемов и (или) участков и/или их номера______________________________________________________________
Глава 2. Права сторон
3. "Пользователь" в соответствии с Законом Республики Казахстан "Об охране, воспроизводстве и использовании животного мира" имеет право:
1) осуществлять только те виды пользования животным миром, которые им разрешены;
2) собственности на добытые объекты животного мира, в том числе рыболовные трофеи, и полученную при этом продукцию, а также на их перевозку и реализацию.
4. "Территориальное подразделение ведомства уполномоченного органа" в пределах компетенции, установленной с Законом Республики Казахстан "Об охране, воспроизводстве и использовании животного мира", расторгает в одностороннем порядке настоящий Договор:
1) при систематическом нарушении условий настоящего Договора (трех и более раз в год);
2) при систематическом нарушении требований законодательства Республики Казахстан в области охраны, воспроизводства и использования животного мира (трех и более раз в год);
3) при невыполнении или неполном выполнении обязательств в соответствии с Планом развития субъектов рыбного хозяйства по форме, утвержденной приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 31 марта 2015 года № 18-04/287 "Об утверждении типовой формы плана развития субъектов охотничьего и рыбного хозяйств" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 10890).
Глава 3. Обязанности сторон
5. "Пользователь" в соответствии с Законом Республики Казахстан "Об охране, воспроизводстве и использовании животного мира" обязан:
1) соблюдать требования законодательства Республики Казахстан в области охраны, воспроизводства и использования животного мира;
2) своевременно вносить плату за пользование животным миром в порядке, установленном налоговым законодательством Республики Казахстан;
3) не допускать ухудшения среды обитания животных;

1-тарау. Шарттың нысаны
1. "Уәкілетті органның ведомствосының аумақтық бөлімшелері" осы шартқа қоса беріліп отырған балық шаруашылығы су айдынының және (немесе) учаскесінің паспортында алаңы, мөлшері және басқа параметрлері көрсетілген, ________________ облысы _________________________ ауданында орналасқан "Пайдаланушыға" ___________________________________жүргізу мақсатында
(кәсіпшілік, әуесқойлық (спорттық) балық аулауды)
бекітіліп берілген балық шаруашылығы су айдын (дар) ында және (немесе) учаскелерінде балық шаруашылығын жүргізу құқығын береді.
2. Балық шаруашылығы су айдындарының және (немесе) учаскелерінің тізбесі және/немесе олардың нөмірлері __________________________________
2-тарау. Тараптардың құқықтары
3. "Пайдаланушы" "Жануарлар дүниесiн қорғау, өсiмiн молайту және пайдалану туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес:
1) жануарлар дүниесiнiң өздерiне рұқсат етiлген түрлерiн ғана пайдалануды жүзеге асыруға;
2) ауланған жануарлар дүниесi объектiлерiн, оның ішінде балық аулау олжаларын және бұл ретте алынған өнiмдi меншiктенуге, сондай-ақ оларды тасымалдауға және сатуға құқығы бар.
4. "Уәкілетті органның ведомствосының аумақтық бөлімшелері" Жануарлар дүниесiн қорғау, өсiмiн молайту және пайдалану туралы" Қазақстан Республикасының Заңында белгіленген құзіреті шегінде осы шартты біржақты тәртіппен мынадай жағдайларда:
1) осы шарттың талаптары жүйелі түрде бұзылғанда (жылына үш немесе одан да көп рет);
2) жануарлар дүниесін қорғау, өсімін молайту және пайдалану саласындағы Қазақстан Республикасы заңнамасының талаптары жүйелі түрде бұзылғанда (жылына үш немесе одан да көп рет);
3) "Аңшылық және балық шаруашылықтары субъектілерін дамыту жоспарының үлгілік нысанын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 31 наурыздағы № 18-04/287 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10890 болып тіркелген) бекітілген нысан бойынша Балық шаруашылығы субъектілерін дамыту жоспарына сәйкес міндеттемелер орындалмағанда немесе толық орындалмағанда бұзады.
3-тарау. Тараптардың міндеттері
5. "Пайдаланушы" "Жануарлар дүниесiн қорғау, өсiмiн молайту және пайдалану туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес:
1) жануарлар дүниесiн қорғау, өсiмiн молайту және пайдалану саласындағы Қазақстан Республикасы заңнамасының талаптарын сақтауға;
2) Қазақстан Республикасының салық заңдарында белгiленген тәртiппен жануарлар дүниесiн пайдаланғаны үшiн төлемақыны уақтылы енгізуге;
3) жануарлар мекендейтiн ортаның нашарлауына жол бермеуге;

4) пользоваться животным миром способами, безопасными для населения и окружающей среды, не допускающими нарушения целостности естественных сообществ и жестокого обращения с животными;
5) предоставить сервитут для осуществления:
контрольного лова – территориальным подразделениям ведомства уполномоченного органа (далее – Инспекция);
научно-исследовательского лова – физическим и юридическим лицам;
любительского (спортивного) рыболовства – физическим лицам;
6) на основании биологического обоснования производить рыбохозяйственную мелиорацию на закрепленном рыбохозяйственном водоеме и (или) участке, ежегодную корректировку данных промыслового запаса рыбных ресурсов и других водных животных;
7) вести на каждом рыбохозяйственном водоеме и (или) участке, судне (рыбодобывающем и транспортном), приемном пункте, бригаде или звене журнал учета лова рыбных ресурсов и других водных животных (промысловый журнал) по форме, утвержденной приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 13 марта 2012 года № 25-03-02/96 "Об утверждении образцов аншлагов границ охотничьих хозяйств, воспроизводственных участков и зон покоя, рыбохозяйственных водоемов и (или) участков, а также запретные для охоты и рыболовства сроки и места, форму журнала учета лова рыбных ресурсов и других водных животных (промысловый журнал)" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 7573) (далее – Образцы) и предъявлять его по требованию должностных лиц Инспекций;
8) представлять в Инспекцию сведения о вылове рыбных ресурсов и других водных животных, промысловой обстановке на водоеме и выданных путевках в порядке и в сроки, установленные Правилами предоставления сведений в уполномоченный орган о вылове рыбных ресурсов и других водных животных, промысловой обстановке на водоеме, выданных путевках, утвержденными приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 19 марта 2010 года № 185 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 6196);
9) обеспечивать охрану и воспроизводство объектов животного мира, в том числе редких и находящихся под угрозой исчезновения, и не допускать снижение их численности;
10) проводить необходимые мероприятия, обеспечивающие воспроизводство объектов животного мира в соответствии с планами развития субъектов рыбного хозяйства;

4) жануарлар дүниесiн халық пен қоршаған ортаға қауiпсiз, табиғи үйiрлер тұтастығының бұзылуына және жануарларға қатыгез қарауға жол бермейтiн тәсiлдермен пайдалануға;
5) мыналарды:
бақылау үшін аулауды жүзеге асыру үшін – уәкілетті орган ведомствосының аумақтық бөлімшесіне (бұдан әрі – Инспекция);
ғылыми-зерттеу үшін аулауды жүзеге асыру үшін – жеке және заңды тұлғаларға;
әуесқойлық (спорттық) балық аулауды жүзеге асыру үшін – жеке тұлғаларға сервитут беруге;
6) биологиялық негіздеменің негізінде бекітіліп берілген балық шаруашылығы су айдынында және (немесе) учаскесінде балық шаруашылығы мелиорациясын, балық ресурстарының және басқа да су жануарларының кәсіптік запасының деректерін жыл сайын түзетуді жүргізуге;
7) әрбір балық шаруашылығы су айдынында және (немесе) учаскесінде, кемеде (балық аулайтын және көліктік), қабылдау пунктінде, бригадада немесе звенода "Аңшылық шаруашылықтар, өсімін молайту учаскелері мен тыныштық аймақтары, балық шаруашылығы су айдындарының және (немесе) учаскелерінің шекаралары аншлагтарының үлгілерін, сондай-ақ аң аулау мен балық аулау үшін тыйым салынған мерзімдер мен орындарды, балық ресурстарын және басқа да су жануарларын аулауды есепке алу журналының (кәсіпшілік журналдың) нысанын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2012 жылғы 13 наурыздағы № 25-03-02/96 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 7573 болып тіркелген) бекітілген нысан бойынша (бұдан әрі –Үлгілер) балық ресурстарын және басқа да су жануарларын аулауды есепке алу журналын (кәсіпшілік журналын) жүргізуге және оны Инспекцияның лауазымды адамдарының талап етуі бойынша ұсынуға;
8) Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2010 жылғы 19 наурыздағы № 185 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізімінде № 6196 болып тіркелген) бекітілген Балық ресурстарын және басқа да су жануарларын аулап алу, су айдынындағы кәсіпшілік жағдай, берілген жолдамалар туралы мәліметтерді уәкілетті органға ұсыну ережесімен белгіленген тәртіппен және мерзімде Инспекцияға ауланған балық ресурстары және басқа да су жануарлары, су айдынындағы кәсіпшілік жағдай және берілген жолқұжаттар туралы мәліметтерді ұсынуға;
9) жануарлар дүниесi объектiлерiн, оның iшiнде сирек кездесетiн және құрып кету қаупі төнгендерiн қорғауды және олардың өсімін молайтуды қамтамасыз ету және олардың санының азаюына жол бермеуге;
10) балық шаруашылығы субъектілерін дамыту жоспарларына сәйкес жануарлар дүниесi объектiлерiнiң өсiмiн молайтуды қамтамасыз ететiн қажеттi iс-шараларды жүргiзуге;

11) устанавливать аншлаги, обозначающие границы зимовальных ям, нерестилищ, границы рыбохозяйственных водоемов и (или) участков и мест, запретных для рыболовства по Образцам;
12) создать егерскую службу и организовать ее охранную деятельность;
13) обеспечить егерей средствами транспорта, связи, специальной одеждой со знаками различия, нагрудным знаком егеря, удостоверением егеря;
14) представлять в Инспекцию сведения по формам и в порядке, утвержденных приказом исполняющего обязанности Министра окружающей среды и водных ресурсов Республики Казахстан от 29 ноября 2013 года № 363-Ө "Об утверждении форм, предназначенных для сбора административных данных" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 9203);
15) выдавать путевки на проведение любительского (спортивного) рыболовства физическим лицам по их устному и письменному заявлению;
16) соблюдать нормативы промыслового усилия;
17) возмещать компенсацию вреда, наносимого и нанесенного рыбным ресурсам, в том числе и неизбежного, в соответствии с Методикой исчисления размера компенсации вреда, наносимого и нанесенного рыбным ресурсам и другим водным животным, в том числе и неизбежного, в результате хозяйственной деятельности, утвержденной приказом Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан − Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 21 августа 2017 года № 341 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 15739);
18) не препятствовать осуществлению проверок в целях государственного контроля и надзора за соблюдением требований законодательства Республики Казахстан об охране, воспроизводстве и использовании животного мира;
19) при осуществлении эмиссий в окружающую среду получать экологическое разрешение в соответствии с Экологическим кодексом Республики Казахстан;
20) согласовывать движение водного транспорта в запретный для рыболовства нерестовый период и в запретных для рыболовства водоемах и (или) участках;
21) соблюдать требования пожарной безопасности;
22) содержать берега водных объектов или их части в местах их использования в соответствии с санитарно-эпидемиологическими и экологическими требованиями, установленными законодательством Республики Казахстан.
6. "Местный исполнительный орган (Акимат)" в пределах компетенции, установленной законодательством Республики Казахстан обязан:
1) выдать "Пользователю" разрешение на пользование животным миром на условиях соблюдения им требований, установленных Правилами выдачи разрешений на пользование животным миром, утвержденными приказом исполняющего обязанности Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 19 декабря 2014 года № 18-04/675 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 10168).

11) үлгілер бойынша қыстау шұңқырларының, уылдырық шашатын жерлердің шекараларын, балық аулауға тыйым салынған балық шаруашылығы су айдындары және (немесе) учаскелерінің және жерлердің шекараларын белгілейтін аншлагтарды орнатуға;
12) қорықшылық қызметiн құруға және оның күзет қызметін ұйымдастыруға;
13) қорықшыларды көлік, байланыс құралдарымен, айырым белгілері бар арнайы киіммен, қорықшының төсбелгісімен, қорықшының куәлігімен қамтамасыз етуге;
14) "Әкімшілік деректерді жинауға арналған нысандарды бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қоршаған орта және су ресурстары министрінің міндетін атқарушының 2013 жылғы 29 қарашадағы № 363-Ө бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 9203 болып тіркелген) бекітілген нысандар бойынша және тәртіппен Инспекцияға мәліметтер ұсынуға;
15) жеке тұлғаларға олардың ауызша және/немесе жазбаша өтініштері бойынша әуесқойлық (спорттық) балық аулауға жолдама беруге;
16) кәсіпшілік күш-жүгер нормативтерін сақтауға;
17) Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары –Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2017 жылғы 21 тамыздағы № 341 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 15739 болып тіркелген) бекітілген Шаруашылық қызметі нәтижесінде балық ресурстары мен басқа да су жануарларына келтірілетін және келтірілген зиянды, оның ішінде болмай қоймайтын зиянды өтеу мөлшерін есептеу әдістемесіне сәйкес балық ресурстарына келтірілетін және келтірілген зиянды, оның ішінде болмай қоймайтын зиянды өтеуге;
18) Қазақстан Республикасының жануарлар дүниесін қорғау, өсімін молайту және пайдалану туралы заңнамасы талаптарының сақталуына мемлекеттік бақылау мен қадағалау мақсатында тексерулерді жүзеге асыруға кедергі келтірмеуге;
19) қоршаған ортаға эмиссияларды жүзеге асырғанда Қазақстан Республикасының Экологиялық кодексіне сәйкес экологиялық рұқсат алуға;
20) балық аулауға тыйым салынған уылдырық шашу кезеңінде және балық аулауға тыйым салынған су айдындарында және (немесе) учаскелерінде су көлігінің қозғалысын келісуге;
21) өрт қауіпсіздігі талаптарын сақтауға міндетті;
22) Қазақстан Республикасы заннамасында санитарлық-эпидемиологиялық және экологиялық талаптарға сәйкес су объектілерінің жағауларын немесе олардың бөліктерін олар пайдаланатын жерлерде күтіп ұстауға міндетті.
6. "Жергілікті атқарушы орган (Әкімдік)" Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген құзыреті шегінде:
1) Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің міндетін атқарушының 2014 жылғы 19 желтоқсандағы № 18-04/675 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10168 болып тіркелген) бекітілген Жануарлар дүниесiн пайдалануға рұқсат беру қағидаларында белгіленген талаптарды сақтаған жағдайда, "Пайдаланушыға" жануарлар дүниесін пайдалануға рұқсат беруге міндетті.

Глава 4. Ответственность сторон
7. "Пользователь" ни полностью, ни частично не должен передавать кому-либо свои обязательства по настоящему Договору.
8. Финансирование мероприятий по охране, воспроизводству и устойчивому использованию животного мира на закрепленных рыбохозяйственных водоемах и (или) участках производится за счет собственных средств "Пользователя".
9. В случае нарушения прав "Пользователя" в рамках данного договора, Инспекция или "Местный исполнительный орган (Акимат)" несут ответственность в соответствии с Законом Республики Казахстан "О государственной службе Республики Казахстан" и Законом Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан".
Глава 5. Обстоятельства непреодолимой силы
10. Ни одна из сторон не будет нести ответственности за неисполнение или ненадлежащее исполнение каких-либо обязательств настоящего Договора, если такое неисполнение или ненадлежащее исполнение вызваны обстоятельствами непреодолимой силы.
11. Обстоятельством непреодолимой силы признается событие, препятствующее исполнению настоящего Договора, неподвластное контролю Сторон, не связанное с их просчетом или небрежностью и имеющее непредвиденный характер.
12. При возникновении обстоятельств непреодолимой силы, Пользователь незамедлительно уведомляет об этом Инспекцию путем вручения и (или) отправки письменного уведомления по почте либо факсимильной связью, уточняющего дату начала и описание обстоятельств непреодолимой силы.
13. При возникновении обстоятельств непреодолимой силы Стороны незамедлительно проводят совещание с участием представителей Инспекции для поиска решения выхода из сложившейся ситуации и используют все не противоречащие законодательству Республики Казахстан средства для сведения к минимуму последствий обстоятельств непреодолимой силы.
14. Обстоятельства непреодолимой силы, указанные в настоящей главе признаются правомочными, если они подтверждены компетентным государственными органами и организациями.
Глава 6. Заключительные положения
15. Настоящий Договор вступает в силу с момента подписания и заключен сроком на ____ лет.
16. Действие настоящего Договора прекращается в случаях:
1) добровольного отказа от ведения рыбного хозяйства;
2) истечения срока действия настоящего Договора;
3) прекращения деятельности "Пользователя";
4) изъятия земельных участков, на которых произведено закрепление рыбохозяйственных водоемов и (или) участков, для государственных нужд в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан.
В случае прекращения деятельности "Пользователь" в течение десяти календарных дней уведомляет территориальные подразделения ведомства уполномоченного органа о прекращении деятельности путем отправки письменного уведомления по почте.

4-тарау. Тараптардың жауапкершілігі
7. "Пайдаланушы" осы Шарт бойынша өзінің міндеттемелерін ешкімге толығымен де, ішінара да бермеуі тиіс.
8. Бекiтiлiп берiлген балық шаруашылығы су айдындарында және (немесе) учаскелерінде жануарлар дүниесiн қорғау, өсімін молайту және орнықты пайдалану жөніндегі iс-шараларды қаржыландыру "Пайдаланушының" өз қаражаты есебiнен жүргiзiледi.
9. Осы шарттың шеңберінде "Пайдаланушының" құқықтары бұзылған жағдайда Инспекция немесе "Жергілікті атқарушы орган (Әкімдік)" "Қазақстан Республикасының мемлекеттік қызметі туралы" Қазақстан Республикасының Заңына және "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес жауапты болады.
5-тарау. Бой бермейтін күштің мән-жайлары
10. Егер Шарттың қандай да бір міндеттемелерін орындамау немесе тиісінше орындамау бой бермейтін күштің мән-жайларынан туындаса, Тараптардың ешқайсысы оларды орындамағаны немесе тиісінше орындамағаны үшін жауапты болмайды.
11. Бой бермейтін күштің мән-жайлары деп Тараптардың бақылауына көнбейтін, олардың қателігімен немесе салақтығымен байланысты емес және тосын сипатқа ие осы Шартты орындауға кедергі келтіретін оқиға танылады.
12. Бой бермейтін күштің мән-жайлары туындаған жағдайда, Пайдаланушы бұл жайында почтамен немесе факсимильді байланыспен бой бермейтін күштің мән-жайлары басталған уақытты және сипаттамасын нақтылайтын жазбаша хабарлама тапсыру және (немесе) жөнелту арқылы "Жергілікті атқарушы органды (Әкімдікті)" және Инспекцияны дереу хабардар етеді.
13. Бой бермейтін күштің мән-жайлары туындаған кезде, Тараптар орын алып отырған жағдайдан шығудың амалын іздестіру үшін Инспекция өкілдерінің қатысуымен дереу кеңес өткізеді және бой бермейтін күш мән-жайларының зардаптарын барынша азайту үшін Қазақстан Республикасының заңнамасына қайшы келмейтін барлық құралдарды пайдаланады.
14. Осы тарауда көрсетілген бой бермейтін күштің мән-жайларын құзыретті мемлекеттік органдар мен ұйымдар растаған болса, олар заңды болып танылады.
6-тарау. Қорытынды ережелер
15. Осы Шарт қол қойылған сәттен бастап күшiне енедi және____ жыл мерзiмге жасалған.
16. Осы Шарттың қолданылуы мынадай:
1) балық шаруашылығын жүргізуден ерікті түрде бас тартқан;
2) осы шарттың қолданылу мерзімі аяқталған;
3) "Пайдаланушының" қызметі тоқтатылған;
4) балық шаруашылығы су айдындары және (немесе) учаскелерi бекiтiлiп берiлген жер учаскелерi Қазақстан Республикасының заңнамасында белгiленген тәртiппен мемлекет мұқтажына алып қойылған жағдайларда тоқтатылады.
"Пайдаланушы" қызметі тоқтатылған жағдайда күнтізбелік он күн ішінде уәкілетті органның ведомствосының аумақтық бөлімшелерін пошта арқылы жазбаша хабарлама жіберу арқылы қызметінің тоқтатылғаны туралы хабардар етеді.

17. При разрешении споров по ведению рыбного хозяйства, Стороны руководствуются условиями настоящего Договора и законодательством Республики Казахстан.
18. Паспорт рыбохозяйственного водоема и (или) участка установленной формы, согласно приложению к настоящему Договору, закрепленного за "Пользователем", является неотъемлемой частью Договора.
19. Все изменения и дополнения к настоящему Договору имеют юридическую силу и являются неотъемлемой его частью, если они совершены в письменной форме и подписаны уполномоченными представителями обеих сторон.
20. Стороны стремятся к разрешению споров, возникающих из настоящего Договора, путем переговоров, а в случае не достижения Сторонами соглашения, разрешаются в порядке, установленном Гражданским кодексом Республики Казахстан.
21. Настоящий Договор составлен в __ экземплярах на государственном и русском языках, имеющих одинаковую юридическую силу.
Глава 7. Юридические адреса, реквизиты и подписи сторон
"Территориальное подразделение
ведомства уполномоченного органа"
_______________________________
(наименование)
_______________________________
(почтовый адрес)
_______________________________
(банковские реквизиты)
_______________________________
(должность, фамилия, имя, отчество
(при его наличии)
_______________________________
(подпись, печать (при наличии)
"Пользователь"
_____________________________
(наименование)
_____________________________
(почтовый адрес)
_____________________________
(банковские реквизиты)
_____________________________
(должность, фамилия, имя,
отчество (при его наличии)
_____________________________
(подпись, печать (за исключением
лиц, являющихся субъектами
частного предпринимательства)
Приложение 3 к приказу
Заместителя Премьер-Министра
Республики Казахстан –
Министра сельского хозяйства
Республики Казахстан
от 27 декабря 2018 года № 542
Договор на ведение рыбного хозяйства
(при ведении озерно-товарного рыбоводного хозяйства
или садкового рыбоводного хозяйства)
Сноска. Приказ дополнен приложением 3 Министра экологии, геологии и природных ресурсов РК от 16.09.2020 № 222 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); в редакции приказа Министра экологии, геологии и природных ресурсов РК от 17.06.2021 № 201 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
_________________
(населенный пункт)
"___" ___________ 20 ___ года
На основании решения (постановления) акимата ________________________________
области (района)
о закреплении рыбохозяйственных водоемов и (или) участков
от "___" _____________ 20__ года в целях ведения ___________________________________
_______________________________________________________________________________
(озерно-товарного рыбоводного хозяйства (далее – ОТРХ),
садкового рыбоводного хозяйства)
_______________________________________________________________________________
(Территориальное подразделение ведомства уполномоченного органа)
действующего на основании Положения, в дальнейшем именуемый "Территориальное
подразделение ведомства уполномоченного органа", с одной стороны и _________________
_______________________________________________________________________________
(наименование юридического лица или фамилия, имя, отчество (при его наличии)
физического лица, адрес)
в лице _________________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии), должность представителя пользователя)
именуемый в дальнейшем "Пользователь", действующий на основании__________________
________________________________________________________________________________
заключили настоящий Договор о нижеследующем.

17. Балық шаруашылығын жүргізу бойынша дауларды шешу кезінде Тараптар осы Шарттың талаптарын және Қазақстан Республикасының заңнамасын басшылыққа алады.
18. "Пайдаланушыға" бекітіліп берілген осы шартқа қосымшаға сәйкес белгіленген нысандағы балық шаруашылығы су айдынының және (немесе) учаскесінің паспорты осы шарттың ажырамас бөлігі болып табылады.
19. Осы Шартқа барлық өзгерістер мен толықтырулар жазбаша түрде жасалса және оған екі тараптың уәкілетті өкілдері қол қойса заңды күшке ие болады және оның ажырамас бөлігі болып табылады.
20. Тараптар осы Шарттан туындаған дауларды келіссөздер арқылы шешуге тырысады, ал егер Тараптар келісімге келе алмаса, Қазақстан Республикасының Азаматтық кодексінде белгіленген тәртіппен шешіледі.
21. Осы Шарт мемлекеттік және орыс тілдерінде бірдей заңды күші бар ___ данада жасалды.
7-тарау. Тараптардың заңды мекенжайлары, деректемелері және қолтаңбалары
"Уәкілетті органның
ведомствосының
аумақтық бөлімшелері"
_______________________
(атауы)
_______________________
(почталық мекенжайы)
_______________________
(банктік деректемелері)
_______________________
(лауазымы, аты, әкесінің
аты (бар болса), тегі)
_______________________
(қолы, мөрі (бар болса)
"Пайдаланушы"
___________________________
(атауы)
___________________________
(почталық мекенжайы)
___________________________
(банктік деректемелері)
___________________________
(лауазымы, аты, әкесінің аты
(бар болса), тегі
___________________________
(қол, мөр орны (жеке
кәсіпкерлік субъектісі болып
табылатын адамдарды
қоспағанда)
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің
орынбасары –
Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылығы
министрінің
2018 жылғы 27 желтоқсандағы
№ 542 бұйрығына
3-қосымша
Балық шаруашылығын жүргізуге арналған шарт (көл-тауарлы балық өсiру шаруашылығын немесе тор қоршамада балық өсіру шаруашылығын жүргізу кезінде)
Ескерту. Бұйрық 3-қосымшамен толықтырылды – ҚР Экология, геология және табиғи ресурстар министрінің 16.09.2020 № 222 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); жаңа редакцияда – ҚР Экология, геология және табиғи ресурстар министрінің 17.06.2021 № 201 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.
_______________________
(елді мекен)                              20 ___ жылғы "___"___________
___________________ облысы (ауданы) әкімдігінің балық шаруашылығы су айдындарын және
(немесе) учаскелерін бекітіп беру туралы 20___ жылғы "___" _____ № ____ шешімі (қаулысы)
негізінде __________________ ____________________________________________________
(көлде тауарлы балық шаруашылығын (бұдан әрі – КТБШ), тор қоршамада балық өсіру шаруашылығын)
жүргізу мақсатында Ереже негізінде әрекет ететін, бұдан әрі "Уәкілетті органның аумақтық бөлімшесі" деп аталатын, _______________________________________________ бір тараптан
және __________________________________________________________________________
(уәкілетті органның ведомствосының аумақтық бөлімшелері)
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
негізінде әрекет ететін, бұдан әрі "Пайдаланушы" деп аталатын _________________________
________________________________________________________________________________
(заңды тұлғаның атауы немесе жеке тұлғаның аты, әкесінің аты (бар болса), тегі, мекенжайы)
атынан ______________________________________________________________
(пайдаланушы өкілінің аты, әкесінің аты (бар болса), тегі, лауазымы)
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
екінші тараптан төмендегілер туралы осы шартты жасасты.

Глава 1. Предмет договора
1. "Территориальное подразделение ведомства уполномоченного органа"
предоставляет право ведения рыбного хозяйства на закрепленном (-ных) за "Пользователем"
рыбохозяйственном (ых) водоеме (ах) и (или) участках в целях ведения _________________
_______________________________________________________________________________
(ОТРХ, садкового рыбоводного хозяйства)
расположенного (ых) в ___________________________________________________________
области _____________________________________ районе, площадь, размеры и другие
параметры, которых указаны в прилагаемом к настоящему Договору паспорте
рыбохозяйственного водоема и (или) участка.
2. Перечень рыбохозяйственных водоемов и (или) участков и/или их номера
_______________________________________________________________________________
Глава 2. Права сторон
3. "Пользователь" в соответствии с Законом Республики Казахстан "Об охране, воспроизводстве и использовании животного мира" имеет право:
1) осуществлять выращивание всех видов рыб и других водных животных, за исключением запрещенных действующим законодательством;
2) осуществлять товарное рыбоводство в коммерческих целях, в целях обеспечения туризма, а также рекреационной деятельности граждан, в том числе любительского (спортивного) рыболовства на закрепленном за ним рыбохозяйственном водоеме и (или) участке;
3) осуществлять выращивание молоди промысловых, а также редких и находящихся под угрозой исчезновения видов рыб в целях зарыбления естественных водоемов и в качестве рыбопосадочного материала для товарного выращивания;
4) собственности на выращенные объекты животного мира, в том числе и полученную из них продукцию, а также на их перевозку и реализацию;
5) заключать договоры с физическими и юридическими лицами на приобретение маточного поголовья выращиваемых видов рыб и их молоди;
6) содержать маточное и ремонтно-маточное стадо производителей;
7) круглогодично перегораживать залив или участок тросами и буями, препятствующими проникновению туристических, частных, любительских и любых иных посторонних плавательных средств и лиц, в целях недопущения попадания горюче-смазочных материалов в воду, а также исключения фактора беспокойства рыб, при этом не препятствующих передвижению плавательных средств государственных органов, а также судоходству, движущемуся по линии фарватера (для садковых рыбоводных хозяйств);
8) устанавливать обловочные сети с разной ячеей для предотвращения возможной потери рыбы при порыве или прогрызании хищниками садка, при необходимости ремонта садков (устранение прорывов) (для садковых рыбоводных хозяйств);

1-тарау. Шарттың нысанасы
1. "Уәкілетті органның ведомствосының аумақтық бөлімшелері" осы шартқа қоса беріліп отырған балық шаруашылығы су айдынының және (немесе) учаскесінің паспортында алаңы, мөлшері және басқа параметрлері көрсетілген, ___________________________________ облысы _________________________ ауданында орналасқан "Пайдаланушыға" ______________________________________________________ _____________________________________________________________ жүргізу мақсатында
(КТБШ, тор қоршамада балық өсіру шаруашылығын)
бекітіліп берілген балық шаруашылығы су айдын (дар) ында және (немесе) учаскелерінде балық шаруашылығын жүргізу құқығын береді.
2. Балық шаруашылығы су айдындарының және (немесе) учаскелерінің тізбесі және/немесе олардың нөмірлері __________________________________
2-тарау. Тараптардың құқықтары
3. Пайдаланушы" "Жануарлар дүниесiн қорғау, өсiмiн молайту және пайдалану туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес:
1) қолданыстағы заңнамамен тыйым салынғандарды қоспағанда, балықтардың және басқа да су жануарларының барлық түрлерін өсіруді жүзеге асыруға;
2) туризмді, сондай-ақ азаматтардың рекреациялық қызметін, оның ішінде өзіне бекітілген балық шаруашылығы су айдынында және (немесе) учаскесінде әуесқойлық (спорттық) балық аулауды қамтамасыз ету мақсатында коммерциялық мақсаттарда тауарлық балық өсіруді жүзеге асыруға;
3) табиғи су қоймаларын балық жіберу мақсатында және тауарлы өсіру үшін отырғызу материалы ретінде кәсіпшілік, сондай-ақ сирек кездесетін және құрып кету қаупі төнген балық түрлерінің шабақтарын өсіруді жүзеге асыруға;
4) жануарлар дүниесінің өсірілген объектілеріне, оның ішінде балық аулау олжаларын және бұл ретте алынған өнiмдi меншiктенуге, сондай-ақ оларды тасымалдауға және сатуға;
5) жеке және заңды тұлғалармен өсірілетін балық түрлерінің аналық балықтар басы және олардың шабақтарын сатып алуға шарттар жасасуға;
6) өндірушілердің аналық және аналық табындарын ұстауға;
7) жанар-жағар май материалдарының суға түсуіне жол бермеу мақсатында, сондай-ақ мемлекеттік органдардың жүзу құралдарының қозғалысына, сондай-ақ фарватер желісі бойынша жүріп келе жатқан кеме қатынасына кедергі келтірмейтін балықтардың мазасыздану факторын болдырмау мақсатында, бұл ретте туристік, жеке, әуесқойлық және кез келген өзге де бөгде жүзу құралдарының және адамдардың кіруіне кедергі келтіретін арқандармен және буйлармен жыл бойы (шарбақтық балық өсіру шаруашылықтары үшін) бөгеуге;
8) жыртқыштар шарбақты жыртқан немесе жеген кезде балықтың жоғалуының алдын алу үшін, шарбақтарды жөндеу қажет болған жағдайда (шарбақтық балық өсіру шаруашылықтары үшін) әртүрлі ұяшықтары бар жаппай ауларын (бұзуларды жою) орнатуға;

9) своевременно выполнять план развития субъектов рыбного хозяйства и сдавать отчеты территориальным подразделениям ведомства уполномоченного органа (далее – Инспекция);
10) в случае обстоятельств непреодолимой силы вносить предложения в конкурсную комиссию, создаваемую в соответствии с Правилами проведения конкурса по закреплению охотничьих угодий и рыбохозяйственных водоемов и (или) участков и квалификационных требований, предъявляемых к участникам конкурса, утвержденными приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 19 марта 2015 года № 18-04/245 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 11227) (далее – комиссия) по пересмотру плана развития субъектов рыбного хозяйства.
4. "Территориальное подразделение ведомства уполномоченного органа" в пределах компетенции, установленной с Законом Республики Казахстан "Об охране, воспроизводстве и использовании животного мира", расторгает в одностороннем порядке настоящий Договор:
1) при систематическом нарушении условий настоящего Договора;
2) при систематическом нарушении требований законодательства Республики Казахстан в области охраны, воспроизводства и использования животного мира;
3) в случае невыполнения или неполного выполнения обязательств в соответствии с Планом развития субъектов рыбного хозяйства по форме, утвержденной приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 31 марта 2015 года № 18-04/287 "Об утверждении типовой формы плана развития субъектов охотничьего и рыбного хозяйств" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 10890).
Глава 3. Обязанности сторон
5. "Пользователь" в соответствии с Законом Республики Казахстан "Об охране, воспроизводстве и использовании животного мира" обязан:
1) соблюдать требования законодательства Республики Казахстан в области охраны, воспроизводства и использования животного мира;
2) своевременно выполнять план развития субъектов рыбного хозяйства на закрепляемый период с указанием объемов выращивания рыб по годам*;
3) осуществлять выращивание только разрешенных видов рыб и других водных животных;
4) использовать технологии по воспроизводству и товарному выращиванию рыб и других водных животных, безопасные для населения и окружающей среды, а также не допускающие отрицательного воздействия на окружающую среду и животный мир;
5) представлять в Инспекцию сведения по формам и в порядке, утвержденном приказом исполняющего обязанности Министра окружающей среды и водных ресурсов Республики Казахстан от 29 ноября 2013 года № 363-Ө "Об утверждении форм, предназначенных для сбора административных данных" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 9203);

9) балық шаруашылығы субъектілерінің даму жоспарын мерзімінен бұрын орындау және уәкілетті орган ведомствосының аумақтық бөлімшелеріне (бұдан әрі – Инспекция) есеп беруге;
10) еңсерілмейтін күш жағдайлары болған жағдайда, Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 19 наурыздағы № 18-04/245 бұйрығымен бекітілген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11227 болып тіркелген) Аңшылық алқаптар мен балық шаруашылығы су айдындарын және (немесе) учаскелерiн бекiтiп беру жөнiнде конкурс өткiзу қағидаларына және конкурсқа қатысушыларға қойылатын бiлiктiлiк талаптарына сәйкес құратын конкурстық комиссия (бұдан әрі – комиссия) балық шаруашылығы субъектілерін дамыту жоспарын қайта қарау жөнінде ұсыныс енгізуге құқығы бар.
4. "Уәкілетті органның ведомствосының аумақтық бөлімшелері" Жануарлар дүниесiн қорғау, өсiмiн молайту және пайдалану туралы" Қазақстан Республикасының Заңында белгіленген құзіреті шегінде осы шартты біржақты тәртіппен мынадай жағдайларда:
1) осы Шарттың талаптары жүйелі түрде бұзылған кезде;
2) жануарлар дүниесін қорғау, өсімін молайту және пайдалану саласындағы Қазақстан Республикасы заңнамасының талаптары жүйелі түрде бұзылғанда;
3) "Аңшылық және балық шаруашылықтары субъектілерін дамыту жоспарының үлгілік нысанын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 31 наурыздағы № 18-04/287 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10890 болып тіркелген) бекітілген нысан бойынша Балық шаруашылығы субъектілерін дамыту жоспарына сәйкес міндеттемелер орындалмағанда немесе толық орындалмағанда бұзады.
3-тарау. Тараптардың міндеттері
5. Пайдаланушы" "Жануарлар дүниесiн қорғау, өсiмiн молайту және пайдалану туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес:
1) жануарлар дүниесiн қорғау, өсiмiн молайту және пайдалану саласындағы Қазақстан Республикасы заңнамасының талаптарын сақтауға;
2) жыл бойынша балық өсіру көлемін көрсете отырып, бекітіліп берілетін кезеңге балық шаруашылығы субъектілерінің даму жоспарын жасау және оны уақтылы орындау*;
3) балық және басқа да су жануарларының рұқсат етілген түрлерін ғана өсіруді жүзеге асыруға;
4) балық және басқа да су жануарларын өсімін молайту және тауарлы өсіру жөніндегі технологияларды халыққа және қоршаған ортаға қауіпсіз, қоршаған орта мен жануарлар дүниесіне теріс әсер етуге жол бермейтін тәсілдермен пайдалануға;
5) "Әкімшілік деректерді жинауға арналған нысандарды бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қоршаған орта және су ресурстары министрінің міндетін атқарушының 2013 жылғы 29 қарашадағы № 363-Ө бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 9203 болып тіркелген) бекітілген нысандар бойынша және тәртіппен Инспекцияға мәліметтер ұсынуға;

6) не препятствовать осуществлению проверок в целях государственного контроля и надзора за соблюдением требований законодательства в области охраны, воспроизводства и использовании животного мира;
7) при осуществлении эмиссий в окружающую среду получать экологическое разрешение в соответствии с Экологическим кодексом Республики Казахстан;
8) обеспечить содержание в надлежащем санитарном и экологическом состоянии мест выращивания, садков на закрепленных за ним рыбохозяйственных водоемах и (или) участках, а также береговых полос.
6. Территориальное подразделение ведомства уполномоченного органа в пределах компетенции, установленной законодательством Республики Казахстан, обеспечивает рассмотрение комиссией предложений "Пользователя" по пересмотру Плана развития субъектов рыбного хозяйства.
Глава 4. Ответственность сторон
7. "Пользователь" ни полностью, ни частично не должен передавать кому-либо свои обязательства по настоящему Договору.
8. В случае нарушения прав "Пользователя" в рамках данного договора, Инспекция или "Местный исполнительный орган (Акимат)" несут ответственность в соответствии с Законом Республики Казахстан "О государственной службе Республики Казахстан" и Законом Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан".
Глава 5. Обстоятельства непреодолимой силы
9. Ни одна из сторон не будет нести ответственности за неисполнение или ненадлежащее исполнение каких-либо обязательств настоящего Договора, если такое неисполнение или ненадлежащее исполнение вызваны обстоятельствами непреодолимой силы.
10. Обстоятельством непреодолимой силы признается событие, препятствующее исполнению настоящего Договора, неподвластное контролю Сторон, не связанное с их просчетом или небрежностью и имеющее непредвиденный характер.
11. В случае возникновения обстоятельств непреодолимой силы, "Пользователь" незамедлительно уведомляет об этом Инспекцию путем вручения и (или) отправки письменного уведомления по почте либо факсимильной связью, уточняющего дату начала и описание обстоятельств непреодолимой силы.
12. При возникновении обстоятельств непреодолимой силы Стороны незамедлительно проводят совещание с участием представителей Инспекции, для поиска решения выхода из сложившейся ситуации и используют все не противоречащие законодательству Республики Казахстан средства, для сведения к минимуму последствий обстоятельств непреодолимой силы.
13. Обстоятельства непреодолимой силы, указанные в настоящей главе, признаются правомочными, если они подтверждены компетентными государственными органами и организациями.

6) Қазақстан Республикасының жануарлар дүниесін қорғау, өсімін молайту және пайдалану туралы заңнамасы талаптарының сақталуына мемлекеттік бақылау мен қадағалау мақсатында тексерулерді жүзеге асыруға кедергі келтірмеуге;
7) қоршаған ортаға эмиссияларды жүзеге асырғанда Қазақстан Республикасының Экологиялық кодексіне сәйкес экологиялық рұқсат алуға;
8) өздеріне бекітіліп берілген балық шаруашылығы су айдындарында және (немесе) учаскелерінде, сондай-ақ жағалау жолақтарында өсіру орындарын, бақтарды тиісті санитарлық және экологиялық жағдайда ұстауды қамтамасыз етсін.
6. "Уәкілетті органның ведомствосының аумақтық бөлімшелері" Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген құзыреті шегінде комиссияның "пайдаланушының" балық шаруашылығы субъектілерін дамыту жоспарын қайта қарау жөніндегі ұсыныстарын қарауын қамтамасыз етеді.
4-тарау. Тараптардың жауапкершілігі
7. "Пайдаланушы" осы шарт бойынша өзінің міндеттемелерін ешкімге толығымен де, ішінара да бермеуі тиіс.
8. Осы шарттың шеңберінде "Пайдаланушының" құқықтары бұзылған жағдайда Инспекция немесе "Жергілікті атқарушы орган (Әкімдік)" "Қазақстан Республикасының мемлекеттік қызметі туралы" Қазақстан Республикасының Заңына және "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес жауапты болады.
5-тарау. Бой бермейтін күштің мән-жайлары
9. Егер осы Шарттың қандай да бір міндеттемелерін орындамау немесе тиісінше орындамау бой бермейтін күштің мән-жайларынан туындаса, Тараптардың ешқайсысы оларды орындамағаны немесе тиісінше орындамағаны үшін жауапты болмайды.
10. Бой бермейтін күштің мән-жайлары деп Тараптардың бақылауына көнбейтін, олардың қателігімен немесе салақтығымен байланысты емес және тосын сипатқа ие осы Шартты орындауға кедергі келтіретін оқиға танылады.
11. Бой бермейтін күштің мән-жайлары туындаған жағдайда, Пайдаланушы бұл жайында почтамен немесе факсимильді байланыспен бой бермейтін күштің мән-жайлары басталған уақытты және сипаттамасын нақтылайтын жазбаша хабарлама тапсыру және (немесе) жөнелту арқылы Инспекцияны дереу хабардар етеді.
12. Бой бермейтін күштің мән-жайлары туындаған кезде, Тараптар орын алып отырған жағдайдан шығудың амалын іздестіру үшін Инспекция өкілдерінің қатысуымен дереу кеңес өткізеді және бой бермейтін күш мән-жайларының зардаптарын барынша азайту үшін Қазақстан Республикасының заңнамасына қайшы келмейтін барлық құралдарды пайдаланады.
13. Осы тарауда көрсетілген бой бермейтін күштің мән-жайларын құзыретті мемлекеттік органдар мен ұйымдар растаған болса, олар заңды болып танылады.

Глава 6. Заключительные положения
14. Настоящий Договор вступает в силу с момента подписания и заключен сроком на 49 лет.
15. Действие настоящего Договора прекращается в случаях:
1) добровольного отказа от ведения рыбного хозяйства;
2) истечения срока действия настоящего Договора;
3) прекращения деятельности "Пользователя";
4) изъятия земельных участков, на которых произведено закрепление рыбохозяйственных водоемов и (или) участков, для государственных нужд в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан;
5) возникновения иных оснований, предусмотренных законодательными актами Республики Казахстан.
В случае прекращения деятельности "Пользователь" в течение десяти календарных дней уведомляет территориальные подразделения ведомства уполномоченного органа о прекращении деятельности путем отправки письменного уведомления по почте.
16. При разрешении споров по ведению рыбного хозяйства Стороны руководствуются условиями настоящего Договора и законодательством Республики Казахстан.
17. Паспорт рыбохозяйственного водоема и (или) участка установленной формы, согласно приложению к настоящему Договору, закрепленного за "Пользователем", является неотъемлемой частью Договора.
18. Все изменения и дополнения к настоящему Договору имеют юридическую силу и являются неотъемлемой его частью, если они совершены в письменной форме и подписаны уполномоченными представителями обеих сторон.
19. Стороны стремятся к разрешению споров, возникающих из настоящего Договора, путем переговоров, а в случае не достижения Сторонами соглашения, разрешаются в порядке, установленном Гражданским кодексом Республики Казахстан.
20. Настоящий Договор составлен в __ экземплярах на государственном и русском языках, имеющих одинаковую юридическую силу.
Глава 7. Юридические адреса, реквизиты и подписи сторон
"Территориальное подразделение ведомства
уполномоченного органа"
________________________________
(наименование)
________________________________
(почтовый адрес)
________________________________
(банковские реквизиты)
________________________________
(должность, фамилия, имя, отчество (при его наличии))
________________________________
(подпись, печать (при наличии))
"Пользователь"
________________________________
(наименование)
________________________________
(почтовый адрес)
________________________________
(банковские реквизиты)
________________________________
(должность, фамилия, имя, отчество (при его наличии))
________________________________
(подпись, печать (за исключением лиц,
являющихся субъектами частного предпринимательства))
Примечание: * − в случае обстоятельств непреодолимой силы, в планы развития субъектов рыбного хозяйства могут вноситься изменения в части корректировки ежегодных объемов товарного выращивания рыб.
Приложение к договору на
ведение рыбного хозяйства
(при ведении озерно-товарного
рыбоводного хозяйства или
садкового рыбоводного хозяйства)
Форма
Паспорт рыбохозяйственного водоема и (или) участка
____________________________________________________________________
(наименование водоема и (или) участка)

6-тарау. Қорытынды ережелер
14. Осы Шарт қол қойылған сәттен бастап күшiне енедi және 49 жыл мерзiмге жасалған.
15. Осы шарттың қолданылуы:
1) балық шаруашылығын жүргізуден ерікті түрде бас тартқан;
2) осы шарттың қолданылу мерзімі аяқталған;
3) "Пайдаланушының" қызметі тоқтатылған;
4) балық шаруашылығы су айдындары және (немесе) учаскелерi бекiтiлiп берiлген жер учаскелерi Қазақстан Республикасының заңнамасында белгiленген тәртiппен мемлекет мұқтажына алып қойылған;
5) Қазақстан Республикасының заңнамалық актілерінде көзделген өзге де негіздер туындаған жағдайларда тоқтатылады.
"Пайдаланушы" қызметі тоқтатылған жағдайда күнтізбелік он күн ішінде уәкілетті органның ведомствосының аумақтық бөлімшелерін пошта арқылы жазбаша хабарлама жіберу арқылы қызметінің тоқтатылғаны туралы хабардар етеді.
16. Балық шаруашылығын жүргізу бойынша дауларды шешу кезінде Тараптар осы Шарттың талаптарын және Қазақстан Республикасының заңнамасын басшылыққа алады.
17. "Пайдаланушыға" бекітіліп берілген осы балық шаруашылығын жүргізуге арналған шартқа қосымшаға сәйкес белгіленген нысандағы паспорт шарттың ажырамас бөлігі болып табылады.
18. Осы Шартқа барлық өзгерістер мен толықтырулар жазбаша түрде жасалса және оған екі тараптың уәкілетті өкілдері қол қойса заңды күшке ие болады және оның ажырамас бөлігі болып табылады.
19. Тараптар осы Шарттан туындаған дауларды келіссөздер арқылы шешуге тырысады, ал егер Тараптар келісімге келе алмаса, Қазақстан Республикасының Азаматтық кодексінде белгіленген тәртіппен шешіледі.
20. Осы Шарт мемлекеттік және орыс тілдерінде бірдей заңды күші бар ___ данада жасалды.
7-тарау. Тараптардың заңды мекенжайлары, деректемелері және қолтаңбалары
Уәкілетті органның ведомствосының аумақтық бөлімшелері
_______________________
(атауы)
________________________________
(почталық мекенжайы)
________________________________
(банктік деректемелері)
________________________________
(лауазымы, аты, әкесінің аты
(бар болса), тегі)
________________________________
(қолы, мөрі (бар болса)
"Пайдаланушы" ________________________________
(атауы) ________________________________
(почталық мекенжайы) ________________________________
(банктік деректемелері)
________________________________ (лауазымы, аты, әкесінің аты (бар болса), тегі
________________________________
(қол, мөр орны (жеке кәсіпкерлік субъектісі болып табылатын адамдарды қоспағанда)
Ескертпе: * − бой бермейтін күштің мән-жайларында балық шаруашылығы субъектілерінің даму жоспарларына балықтарды тауарлық өсірудің жыл сайынғы көлемін түзету бөлігінде өзгерістер енгізілуі мүмкін.
Балық шаруашылығын
жүргізуге арналған шартқа
(көлде тауарлы балық
шаруашылығын немесе тор
қоршамада балық өсіру
шаруашылығын жүргізу кезінде)
қосымша
Нысан
Балық шаруашылығы су айдынының және (немесе) учаскесінің паспорты
____________________________________________________________________
(су айдынының және (немесе) учаскенің атауы)

Глава 1. Географическое расположение
Административная область _________________________________________
Административный район ________________________________________________
Месторасположение водоема _____________________________________________
(наименование ближайшего населенного пункта,
_______________________________________________________________________
направление расположения водоема, удаленность в километрах)
Границы участка ________________________________________________________
(описание границ, координаты)
______________________________________________________________________
Глава 2. Физическая характеристика
Длина, в километрах _______________________________________________
Ширина, в километрах ___________________________________________________
Площадь, в гектарах _____________________________________________________
Глубина максимальная, в метрах __________________________________________
Глубина средняя, в метрах ________________________________________________
Глава 3. Биологическая характеристика
Степень зарастания водоема:
надводной растительностью __________________________________________
(сильно, средне, слабо)
подводной растительностью __________________________________________
(сильно, средне, слабо)
Степень развития фитопланктона (цветение воды) _______________________
___________________________________________________________________
(сильно, средне, слабо)
Видовой состав фауны водоема:
ихтиофауны _______________________________________________________
млекопитающих ___________________________________________________
беспозвоночных водных животных ___________________________________
Видовой состав промысловой фауны водоема:
ихтиофауны _______________________________________________________
беспозвоночных водных животных ___________________________________
Рыбопродуктивность водоема, килограмм/гектар:
ихтиофауны _______________________________________________________
беспозвоночных водных животных ___________________________________
Глава 4. Хозяйственная характеристика
Загрязнение водоема (участка) ________________________________________
(стоками промышленных предприятий,
________________________________________________________________________
другими отходами производства)
водозаборы _____________________________________________________________
(типы водозаборных сооружений, мощность)
________________________________________________________________________
ведомственная принадлежность)
________________________________________________________________________
Другие сведения____________________________________________________
_______________________________________________________________________
Настоящий паспорт составлен в двух экземплярах и является неотъемлемой частью
договора на ведение рыбного хозяйства (при ведении озерно-товарного рыбоводного
хозяйства или садкового рыбоводного хозяйства).
Наименование местного исполнительного органа, оформившего настоящий паспорт
_____________________________________________________________
Место печати
(при наличии)
Руководитель __________________________________________________________
(Фамилия, имя, отчество (при его наличии))
______________
(подпись)

1-тарау. Географиялық орналасуы
Әкімшілік облысы ____________________________________________________
Әкімшілік ауданы ____________________________________________________
Су айдынының орналасқан жері ________________________________________
(жақын маңдағы елді мекеннің атауы, су айдынының,
____________________________________________________________________
орналасу бағыты, шақырыммен қашықтығы)
Учаскенің шекаралары ________________________________________________
(шекараның сипаттамасы, координаталары)
____________________________________________________________________
2-тарау. Физикалық сипаттамасы
Ұзындығы, шақырым __________________________________________________
Ені, шақырым ________________________________________________________
Алаңы, гектар ________________________________________________________
Ең жоғарғы тереңдігі, метр _____________________________________________
Орташа тереңдігі, метр ________________________________________________
3-тарау. Биологиялық сипаттамасы Глава
Су айдынын:
суүсті өсімдігінің басу дәрежесі ___________________________________
(қатты, орташа, әлсіз)
суасты өсімдігінің басу дәрежесі ______________________________________
(қатты, орташа, әлсіз)
Фитопланктонның даму дәрежесі (судың гүлденуі) ______________________
__________________________________________________________________
(қатты, орташа, әлсіз)
Су айдыны фаунасының түрлік құрамы:
ихтиофауна ________________________________________________________
сүтқоректілер ______________________________________________________
омыртқасыз су жануарлары __________________________________________
Су айдыны кәсіпшілік фаунасының түрлік құрамы:
ихтиофауна ________________________________________________________
сүтқоректілер ______________________________________________________
омыртқасыз су жануарлары __________________________________________
Су айдынының балық өнімділігі, гектарына килогамм:
ихтиофауна ________________________________________________________
сүтқоректілер ______________________________________________________
омыртқасыз су жануарлары __________________________________________
4-тарау. Шаруашылық сипаттамасы
____________________________________________________________________
(өнеркәсіптік кәсіпорындардың ағын суларымен, өндірістің басқа да қалдықтарымен) су айдынының ластануы
Сутартқыштар ________________________________________________________
(сутартқыш құрылыстардың типтері, қуаттылығы, ведомстволық тиістілігі)
Тартымдардың, қалқымалардың, қосындардың, су айдынының (учаскесінің) балық ресурстарын пайдаланудың басқа да тұрақты орындарының саны
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
Басқа мәліметтер
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
Осы паспорт екі данада жасалды және балық шаруашылығын жүргізуге арналған шарттың ажырамас бөлігі болып табылады. Осы паспортты рәсімдеген жергілікті атқарушы органның атауы
___________________________________________________________________
Мөрдің (бар болса)орны                        Басшы ________________
(Аты, әкесінің аты (бар болса), тегі)
________________
(қолы)