Об утверждении правил формирования тарифов
Приказ Министра индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан от 30 марта 2019 года № 171. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 8 апреля 2019 года № 18470.
В соответствии с подпунктом 5) статьи 8 Закона Республики Казахстан "О естественных монополиях" ПРИКАЗЫВАЮ:
Сноска. Преамбула – в редакции приказа Министра транспорта РК от 03.07.2024 № 229 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Утвердить прилагаемые Правила формирования тарифов.
2. Комитету гражданской авиации Министерства индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней со дня государственной регистрации настоящего приказа направление его на казахском и русском языках в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Республиканский центр правовой информации" для официального опубликования и включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
3) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр индустрии и
инфраструктурного развития
Республики Казахстан
Р. Скляр
"СОГЛАСОВАН"
Министерство национальной экономики
Республики Казахстан
Утверждены приказом
Министра индустрии и
инфраструктурного развития
Республики Казахстан
от 30 марта 2019 года № 171
Правила формирования тарифов
Глава 1. Общие положения
1. Правила формирования тарифов (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 5) статьи 8 Закона Республики Казахстан "О естественных монополиях" (далее – Закон) и определяют порядок формирования тарифов на регулируемые услуги субъектов естественной монополии в области услуг аэропортов и аэронавигации.
Сноска. Пункт 1 – в редакции приказа Министра транспорта РК от 03.07.2024 № 229 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. Настоящие Правила определяют:
1) механизм расчета тарифа с учетом методов тарифного регулирования сфер естественных монополий, включающий в себя затратный, стимулирующий методы и метод индексации;

Тарифтерді қалыптастыру қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 2019 жылғы 30 наурыздағы № 171 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2019 жылғы 8 сәуірде № 18470 болып тіркелді.
"Табиғи монополиялар туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 8-бабының 5) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
Ескерту. Кіріспе жаңа редакцияда – ҚР Көлік министрінің 03.07.2024 № 229 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. Қоса беріліп отырған Тарифтерді қалыптастыру қағидалары бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрлігінің Азаматтық авиация комитеті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіпте:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрық мемлекеттік тіркелген күнінен бастап күнтізбелік он күн ішінде қазақ және орыс тілдерінде Қазақстан Республикасы Нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне ресми жариялау және енгізу үшін "Республикалық құқықтық ақпарат орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жіберуді;
3) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Индустрия және инфрақұрылымдық даму вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрі
Р. Скляр
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрлігі
Қазақстан Республикасы
Индустрия және
инфрақұрылымдық
даму министрінің
2019 жылғы 30 наурыздағы
№ 171 бұйрығымен
бекітілген
Тарифтерді қалыптастыру қағидалары
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Тарифтерді қалыптастыру қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Табиғи монополиялар туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 8-бабының 5) тармақшасына (бұдан әрі – Заң) сәйкес әзірленді, әуежайлар мен аэронавигация қызметтері саласындағы табиғи монополия субъектілерінің реттеліп көрсетілетін қызметтеріне тарифтерді қалыптастыру тәртібін айқындайды.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Көлік министрінің 03.07.2024 № 229 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2. Осы Қағидалар:
1) табиғи монополиялар салаларының тарифтік реттеудің шығындық, ынталандыру және индекстеу әдістерін қамтитын тарифті есептеудің тетігі;

2) порядок утверждения временного компенсирующего тарифа;
3) порядок утверждения тарифа в упрощенном порядке;
4) порядок утверждения инвестиционной программы и ее изменения;
5) порядок определения тарифа на основании заключенного договора государственно-частного партнерства, в том числе договора концессии;
6) порядок утверждения временного понижающего коэффициента;
7) порядок ведения раздельного учета доходов, затрат и задействованных активов по каждому виду регулируемых услуг и в целом по деятельности, не относящейся к регулируемым услугам;
8) порядок изменения утвержденного ведомством уполномоченного органа тарифа до истечения его срока действия;
9) перечень затрат, учитываемых и не учитываемых в тарифе, порядок ограничения размеров затрат, учитываемых в тарифе;
10) порядок индексации тарифа;
11) порядок определения допустимого уровня прибыли субъекта естественной монополии;
12) порядок дифференциации тарифа;
13) формы проектов тарифа, тарифной сметы, инвестиционной программы, отчетов об исполнении утвержденной тарифной сметы, об исполнении утвержденной инвестиционной программы согласно приложениям 2, 4, 5, 6, 7 и 8 к настоящим Правилам.
Сноска. Пункт 2 – в редакции приказа Министра транспорта РК от 03.07.2024 № 229 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
3. Основные термины и определения, используемые в настоящих Правилах:
1) коэффициент задействованности активов – показатель в процентном выражении, характеризующий фактическое использование (задействованность) основных средств субъекта естественной монополии при производстве и предоставлении услуг, отнесенных к сфере естественной монополии, от их технологической мощности;
2) авиационная техника - гражданские воздушные суда, их оборудование, комплектующие изделия, двигатели, тренажеры и средства наземного обслуживания гражданских воздушных судов;
3) авиапредприятие - юридическое лицо, занятое хозяйственно-коммерческой деятельностью по перевозке пассажиров, багажа, грузов и почты, хранению, техническому обслуживанию и ремонту авиатранспортных средств, действующее в соответствии с законодательством Республики Казахстан;
4) аэронавигационная информация - сведения, включающие характеристики фактического состояния аэродромов, порядка маневрирования в районе аэродрома, воздушных трасс и их оборудования радио электротехническими средствами;
5) управленческие процессы - процессы управления производством, результатом которых является повышение результативности и эффективности всех остальных производственных процессов;

2) уақытша өтемдік тарифті бекіту тәртібін;
3) тарифті оңайлатылған тәртіппен бекіту тәртібін;
4) инвестициялық бағдарламаны және оның өзгерістерін бекіту тәртібін;
5) жасалған мемлекеттік-жекешелік әріптестік шарты, оның ішінде концессия шарты негізінде тарифті белгілеу тәртібін;
6) уақытша төмендету коэффициентін бекіту тәртібін;
7) реттеліп көрсетілетін қызметтердің әрбір түрі бойынша және тұтастай алғанда реттеліп көрсетілетін қызметтерге жатпайтын қызмет бойынша кірістерді, шығындар мен тартылған активтерді бөлек есепке алуды жүргізу тәртібін;
8) уәкілетті органның ведомствосы бекіткен тарифті оның қолданылу мерзімі өткенге дейін өзгерту тәртібін;
9) тарифте есепке алынатын және есепке алынбайтын шығындар тізбесін, тарифте есепке алынатын шығындардың мөлшерін шектеу тәртібін;
10) тарифті индекстеу тәртібін;
11) табиғи монополия субъектісі пайдасының жол берілетін деңгейін анықтау тәртібін;
12) тарифті саралау тәртібін;
13) осы Қағидаларға 2, 4, 5, 6, 7 және 8-қосымшаларға сәйкес тариф, тарифтік смета, инвестициялық бағдарлама жобаларының, бекітілген тарифтік сметаның орындалуы туралы, бекітілген инвестициялық бағдарламаның орындалуы туралы есептердің нысандарын айқындайды.
Ескерту. 2-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Көлік министрінің 03.07.2024 № 229 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
3. Осы Қағидаларда қолданылатын негізгі терминдер мен анықтамалар:
1) активтердің қолданысқа енгізілген коэффициенті – табиғи монополия саласына жатқызылған қызметтерді өндіру және ұсыну кезінде табиғи монополия субъектісінің негізгі құралдарының олардың технологиялық қуатынан іс жүзінде пайдаланылуын (іске қосылуын) сипаттайтын пайыздық мәндегі көрсеткіш;
2) авиациялық техника - азаматтық әуе кемелері, олардың жабдықтары, жинақтаушы бұйымдары, қозғалтқыштар, жаттығу құрылғылары және азаматтық әуе кемелеріне жерде қызмет көрсету құралдары;
3) авиакәсіпорын - жолаушыларды, багажды, жүктер мен почтаны тасымалдау, авиакөлік құралдарын сақтау, оларға техникалық қызмет көрсету және жөндеу жөніндегі шаруашылық-коммерциялық қызметпен айналысатын, Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес әрекет ететін заңды тұлға;
4) аэронавигациялық ақпарат - әуеайлақтардың нақты жай-күйінің сипаттамасын, әуеайлақ, әуе трассалары ауданында маневр жасау тәртібін және олардың радио электротехникалық құралдармен жабдықталуын қамтитын мәліметтер;
5) басқарушылық процестер - нәтижесі барлық қалған өндірістік процестердің нәтижелілігі мен тиімділігін арттыру болып табылатын өндірісті басқару процестері;

6) база распределения - количественный или процентный показатель (показатели), используемый для распределения затрат и степени задействованности активов на виды услуг;
7) совместные активы - задействованные активы, которые используются для предоставления нескольких услуг (группы услуг), но не имеют какой-либо определенной причинно-следственной связи с этими услугами, но степень их задействованности в предоставлении услуг определяется на основе баз распределения либо факторов издержек;
8) совместные затраты - затраты, которые используются для предоставления нескольких услуг (группы услуг), но не имеют какой-либо определенной причинно-следственной связи с этими услугами, поэтому распределяются на основе факторов издержек либо баз распределения;
9) отчетный период - законченный финансовый год, предшествующий дате подачи заявки на изменение тарифов на регулируемые услуги субъекта естественной монополии;
10) внутренние услуги - условно выделяемые этапы предоставления внешних услуг, являющиеся услугами, предоставляемыми одной группой производственных процессов другой группе производственных процессов субъекта естественных монополий, оказывающими услуги аэронавигации;
11) общие активы - активы, которые связаны с предоставлением всех видов услуг, но не имеют какой-либо определенной причинно-следственной связи с этими услугами, поэтому степень их задействованности в предоставлении услуг определяется на основе факторов издержек либо баз распределения;
12) внутренние (трансфертные) услуги - услуги, являющиеся составной частью предоставления внешних услуг, предоставляемыми одним направлением деятельности аэропорта другому направлению деятельности;
13) общие затраты - затраты, которые связаны с предоставлением всех видов услуг, но не имеют какой-либо определенной причинно-следственной связи с этими услугами, поэтому распределяются на основе баз распределения либо факторов издержек;
14) инвестированный капитал – сумма собственных средств и заемного капитала субъекта государственно-частного партнерства, в том числе субъекта концессии для создания или реконструкции объекта государственно-частного партнерства, в том числе объекта концессии;
15) стоимость капитала - величина, характеризующая ставку вознаграждения на заемные и собственные средства, отражающая инвестиционные и иные риски, связанные с осуществлением деятельности, отнесенной к сферам естественной монополии;
16) прямые затраты на услуги - затраты, которые имеют прямые причинно-следственные связи с определенной услугой, и поэтому прямо и однозначно относятся к определенной услуге;

6) бөлу базасы - шығындар мен активтердің қолданысқа енгізілу дәрежесін қызметтер түрлеріне бөлу үшін пайдаланылатын сандық немесе пайыздық көрсеткіш (көрсеткіштер);
7) бірлескен активтер - бірнеше қызметтерді (қызметтер тобын) ұсыну үшін пайдаланылатын, бірақ осы қызметтермен қандай да бір белгілі себеп-салдарлық байланысы жоқ қолданысқа енгізілген активтер, бірақ қызметтер көрсетуде олардың қолданысқа енгізілу дәрежесі бөлу базасының не шығындар факторларының негізінде айқындалады.;
8) бірлескен шығындар - бірнеше қызметтерді (қызметтер тобын) ұсыну үшін пайдаланылатын, бірақ осы қызметтермен қандай да бір белгілі себеп-салдарлық байланысы жоқ шығындар, сондықтан (шығындар факторлары) негізінде бөлінеді;
9) есепті кезең – табиғи монополия субъектісінің реттеліп көрсетілетін қызметтеріне арналған тарифтерді өзгертуге өтінім беру күнінің алдындағы аяқталған қаржылық жыл;
10) ішкі қызметтер - аэронавигация қызметтерін көрсететін табиғи монополиялар субъектісінің өндірістік процестерінің басқа тобына өндірістік процестердің бір тобы ұсынатын қызметтер болып табылатын, сыртқы қызметтерді ұсынудың шартты түрде бөлінетін кезеңдері;
12) ішкі (трансферттік) қызметтер - әуежай қызметінің басқа бағытына бір бағыт ұсынатын сыртқы қызметтерді ұсынудың құрамдас бөлігі болып табылатын қызметтер;
13) жалпы шығындар - қызметтердің барлық түрлерін ұсынуға байланысты, бірақ осы қызметтермен қандай да бір белгілі себеп-салдарлық байланысы жоқ шығындар, сондықтан бөлу базалары не шығындар факторлары негізінде бөлінеді;
14) жалпы активтер - қызметтердің барлық түрлерін ұсынумен байланысты, бірақ осы қызметтермен қандай да бір белгілі себеп-салдарлық байланысы жоқ активтер, сондықтан олардың Қызметтерді ұсынуда іске қосылу дәрежесі шығындар факторларының не бөлу базасының негізінде айқындалады;
15) инвестицияланған капитал – мемлекеттік-жекешелік әріптестік субъектісін, оның ішінде концессия объектісін құру немесе реконструкциялау үшін мемлекеттік-жекешелік әріптестік субъектісінің меншікті қаражаты мен қарыз капиталының сомасы;
16) капиталдың құны – қарыз және меншікті қаражаттарға сыйақы мөлшерлемесін сипаттайтын, табиғи монополия салаларына жатқызылған қызметті жүзеге асыруға байланысты инвестициялық және өзге тәуекелдерді көрсететін шама;

17) качество услуги - совокупность технических, технологических и эксплуатационных характеристик аэропортового и аэронавигационного обслуживания, установленных требованиями Международной организацией гражданской авиации (ИКАО) и государственными органами в пределах их компетенции;
18) регулируемые услуги субъекта государственно-частного партнерства, в том числе субъекта концессии – услуги, предоставляемые субъектом государственно-частного партнерства, в том числе субъектом концессии в сфере естественной монополии и подлежащие государственному регулированию ведомством уполномоченного органа, включая случаи предоставления услуг в виде передачи определенного товара потребителю;
19) собственные средства – денежные средства (акционерный (уставный) капитал, нераспределенная прибыль (чистый доход) или амортизационные отчисления) субъекта государственно-частного партнерства, в том числе субъекта концессии, используемые в создании и реконструкции объекта государственно-частного партнерства, в том числе объекта концессии;
20) просроченная кредиторская задолженность – неисполненная в установленный срок в соответствии с договором о сроках оплаты сумма финансовых обязательств, денежных долгов эксплуатанта воздушных судов перед аэропортом или аэронавигационной организацией;
21) собственный капитал – капитал, принадлежащий участникам или акционерам субъекта естественных монополий, и состоящий из определенного числа долей или акций, дающий участникам или акционерам субъекта естественных монополий право на получение определенного дохода, а также включающий накопленную нераспределенную прибыль и резервный капитал, дополнительно оплаченный и дополнительно неоплаченный капитал;
22) основные производственные процессы - производственные процессы, результатом которых является оказание услуг;
23) ортодромия – линия кратчайшего расстояния между двумя точками на поверхности земного шара, представляющая собой дугу большого круга и пересекающая меридианы под различными углами;
24) график погашения – график погашения просроченной кредиторской задолженности эксплуатанта воздушных судов перед аэропортом или аэронавигационной организацией, заверенный подписями первого руководителя эксплуатанта воздушных судов, аэропорта или аэронавигационной организации;
25) группы производственных процессов (далее - ГПП) - совокупность определенных производственных процессов оказания услуг, которые участвуют в оказании услуг как самостоятельно, так и во взаимодействии друг с другом;

17) көрсетілетін қызметтерге арналған тікелей шығындар – белгілі бір көрсетілетін қызметпен тікелей себеп-салдары бар шығындар, сондықтан белгілі бір көрсетілетін қызметке тікелей және бір мәнді жатады;
18) мемлекеттік-жекешелік әріптестік субъектісі, оның ішінде концессия субъектісінің реттеліп көрсетілетін қызметтері – табиғи монополия саласында мемлекеттік-жекешелік әріптестік субъектісі, оның ішінде табиғи монополия саласындағы концессия субъектісі көрсететін және белгілі тауарды тұтынушыға беру түрінде қызмет көрсету жағдайын қоса алғанда, уәкілетті органның ведомствосы мемлекеттік реттеуге жататын қызмет;
19) мемлекеттік-жекешелік әріптестік субъектісі, оның ішінде концессия субъектісінің реттеліп көрсетілетін қызметтері – табиғи монополия саласында мемлекеттік-жекешелік әріптестік субъектісі, оның ішінде табиғи монополия саласындағы концессия субъектісі көрсететін және белгілі тауарды тұтынушыға беру түрінде қызмет көрсету жағдайын қоса алғанда, уәкілетті орган мемлекеттік реттеуге жататын қызмет;
20) меншікті қаражат – мемлекеттік-жекешелік әріптестік субъектісінің, оның ішінде концессия субъектісінің мемлекеттік-жекешелік әріптестік объектісін, оның ішінде концессия объектісін құру мен реконструкциялауға пайдаланылатын ақша қаражаты (акционерлік (жарғылық) капиталы, бөлінбеген пайдасы (таза табысы) немесе амортизациялық аударымдары);
21) мерзімі өткен кредиторлық берешек – төлеу мерзімдері туралы шартқа сәйкес белгіленген мерзімде орындалмаған әуе кемелерін пайдаланушының әуежай немесе аэронавигациялық ұйым алдындағы қаржылық міндеттемелерінің, ақшалай борыштарының сомасы;
22) меншікті капитал – табиғи монополиялар субъектісінің қатысушыларына немесе акционерлеріне тиесілі және үлестердің немесе акциялардың белгілі бір санынан тұратын, табиғи монополиялар субъектісінің қатысушыларына немесе акционерлеріне белгілі бір табыс алуға құқық беретін, сондай-ақ жинақталған бөлінбеген пайда мен резервтік капиталды, қосымша төленген және қосымша төленбеген капиталды қамтитын капитал.
23) негізгі өндірістік процестер - нәтижесі қызмет көрсету болып табылатын өндірістік процестер;
24) ортодромия – үлкен дөңгелек доғасын бейнелейтін және әртүрлі бұрыштарда меридианды қиып өтетін жер шары бетіндегі екі нүкте арасындағы қысқа арақашықтық сызығы;
25) өтеу кестесі – әуе кемелерін пайдаланушының, әуежай немесе аэронавигациялық ұйымның бірінші басшысының қолымен куәландырылған, әуе кемелерін пайдаланушының әуежай немесе аэронавигациялық ұйым алдындағы мерзімі өткен кредиторлық берешегін өтеу кестесі;

26) производственные процессы - последовательность определенных действий в деятельности субъектов естественных монополий, оказывающих услуги аэронавигации и аэропортов с использованием их экономических ресурсов с конечной целью оказания услуг. Включают в себя основные производственные, вспомогательные и управленческие процессы;
27) элементы группы производственных процессов (далее - элементы ГПП) - группы персонала и основных средств, используемые при оказании услуг аэронавигации, объединенные по группам производственных процессов для распределения их стоимости и связанных с ними затрат на виды услуг аэронавигации;
28) косвенные затраты на элементы групп производственных процессов - затраты, которые имеют причинно-следственные связи одновременно с несколькими элементами ГПП, и поэтому не могут быть прямо и однозначно отнесены к определенному элементу группы, но могут быть распределены по элементам ГПП на основе баз распределения, отражающих причины возникновения затрат;
29) косвенно задействованные активы на элементы групп производственных процессов - задействованные активы, которые имеют причинно-следственные связи одновременно с несколькими элементами ГПП, и поэтому они не могут быть прямо и однозначно отнесены к определенному элементу ГПП, но степень их задействованности определяется на основе баз распределения, отражающих эти причинно-следственные связи;
30) прямо задействованные активы по элементам ГПП - задействованные активы, которые имеют прямые причинно-следственные связи с определенным элементом ГПП, и поэтому могут быть прямо и однозначно отнесены к определенному элементу ГПП;
31) прямые затраты на элементы ГПП - затраты, которые имеют прямые причинно-следственные связи с определенным элементом ГПП, и поэтому могут быть прямо и однозначно отнесены к определенному элементу ГПП;
32) переменная часть прибыли – часть прибыли, не превышающая 30% от прибыли, включенной в тариф, формируемая с учетом показателей качества, надежности регулируемых услуг и показателей эффективности деятельности субъекта естественных монополий;
33) задействованные активы - основные средства и нематериальные активы субъекта естественной монополии, используемые для предоставления услуг;
34) направления деятельности - совокупность определенных процессов оказания услуг, которые участвуют в оказании услуг как самостоятельно, так и во взаимодействии друг с другом;
35) ставка прибыли на регулируемую базу задействованных активов - норма операционной прибыли, соответствующая стоимости капитала субъекта естественной монополии, оказывающего услуги аэронавигации и (или) услуги аэропортов;

26) өндірістік процестер топтары (бұдан әрі - ӨПТ) - қызметтер көрсетуге жеке де, бір-бірімен өзара іс-қимыл жасап отырып та қатысатын қызметтер көрсетудің белгілі бір өндірістік процестерінің жиынтығы;
27) өндірістік процестер - аэронавигация қызметтерін көрсететін табиғи монополиялар субъектілерінің және әуежайлардың қызметіндегі белгілі бір іс-қимылдардың, олардың экономикалық ресурстарын пайдалана отырып, қызметтер көрсетудің түпкілікті мақсаты болып табылады. Негізгі өндірістік, қосалқы және басқарушылық процестерді қамтиды;
28) өндірістік процестер топтарының элементтері (бұдан әрі - ӨПТ элементтері) - аэронавигациялық қызметтер көрсеткен кезде пайдаланылатын, олардың құны мен олармен байланысты шығындарды аэронавигация қызметтерінің түрлеріне бөлу үшін өндірістік процестердің топтары бойынша біріктірілген персонал мен негізгі құралдар топтары;
29) өндірістік процестер топтарының элементтеріне жанама шығындар - бір мезгілде бірнеше ӨПТ элементтерімен себеп-салдарлық байланысы бар шығындар, сондықтан топтың белгілі бір элементіне тікелей және бір мәнді жата алмайды, бірақ шығындардың пайда болу себебін көрсететін бөлу базасының негізінде ӨПТ элементтері бойынша бөлінеді;
30) өндірістік процестер топтарының элементтеріне жанама шығындар - ӨПТ-ның бірнеше элементтерімен бір мезгілде себеп-салдарлық байланысы бар және сондықтан топтың белгілі бір элементіне тікелей және бір мәнді жатқызылуы мүмкін емес, бірақ шығындардың туындау себептерін көрсететін бөлу базасының негізінде ӨПТ элементтері бойынша бөлінуі мүмкін шығындар;
31) ӨПТ элементтері бойынша тікелей іске қосылған активтер - ӨПТ белгілі бір элементімен тікелей себеп-салдарлық байланысы бар және сондықтан ӨПТ белгілі бір элементіне тікелей және бір мәнді жатқызылуы мүмкін іске қосылған активтер;
32) ӨПТ элементтеріне тікелей шығындар - ӨПТ белгілі бір элементімен тікелей себеп-салдарлық байланысы бар шығындар, сондықтан ӨПТ белгілі бір элементіне тікелей және бір мәнді жатқызылуы мүмкін;
33) пайданың ауыспалы бөлігі – реттеліп көрсетілетін қызметтердің сапа көрсеткіштерін, сенімділігін және табиғи монополия субъектісі қызметінің тиімділік көрсеткіштерін ескере отырып, қалыптастырылатын тарифке енгізілген пайданың 30% - ынан аспайтын пайданың бөлігі;
34) қолданысқа енгізілген активтер – көрсетілетін қызметтерді ұсыну үшін пайдаланылатын табиғи монополия субъектісінің негізгі құралдары мен материалдық емес активтері;
35) қызмет бағыттары – дербес, сол сияқты бір-бірімен өзара іс-қимыл жасайтын қызмет көрсетуге қатысатын белгілі бір қызмет көрсету процестерінің жиынтығы;

36) заемный капитал - суммарная стоимость долгосрочных займов банков и организаций, осуществляющих отдельные виды банковских операций, и прочих займов, имеющихся на балансе субъекта естественной монополии на конец отчетного периода, за исключением займов, связанных с пополнением оборотных средств;
37) регулируемая база задействованных активов (далее - РБЗА) - суммарная стоимость долгосрочных активов (основных средств и нематериальных активов) и чистого оборотного капитала (рассчитываемого как разность между текущими активами и текущими обязательствами) на конец отчетного периода, находящихся в собственности или на иных законных основаниях у субъекта естественной монополии и используемых при предоставлении услуг аэронавигации и (или) услуг аэропортов;
38) косвенно задействованные активы на услуги - задействованные активы, которые имеют причинно-следственные связи одновременно с несколькими услугами (группой услуг), и поэтому они не могут быть прямо и однозначно отнесены к определенной услуге, но степень их задействованности в оказании определенных услуг определяется на основе баз распределения, отражающих эти причинно-следственные связи;
39) косвенные затраты на услуги - затраты, которые имеют причинно-следственные связи одновременно с несколькими услугами (группой услуг), и поэтому не могут быть прямо и однозначно отнесены к определенной услуге, но могут быть распределены на услуги на основе баз распределения, отражающих причины возникновения затрат;
40) прямо задействованные активы на услуги - задействованные активы, которые имеют прямые причинно-следственные связи с предоставлением определенной услуги, и поэтому могут быть прямо и однозначно отнесены к определенной услуге;
41) вспомогательные процессы - производственные процессы, результатом которых является создание необходимых условий для осуществления основных производственных и управленческих процессов;
42) косвенно задействованные активы на элементы направлений деятельности - задействованные активы, которые имеют причинно-следственные связи одновременно с несколькими элементами направлений деятельности, и поэтому они прямо и однозначно не относятся к определенному элементу направлений деятельности, но степень их задействованности определяется на основе факторов издержек, отражающих эти причинно-следственные связи;
43) косвенные затраты на элементы направлений деятельности - затраты, которые имеют причинно-следственные связи одновременно с несколькими элементами направлений деятельности, и поэтому они прямо и однозначно не относятся к определенному элементу направлений деятельности, но распределяются по элементам направлений деятельности на основе факторов издержек, отражающих причины возникновения затрат;

36) қолданыстағы активтердің реттелетін базаға пайда мөлшерлемесі – аэронавигация және (немесе) әуежайлар қызметтерін көрсететін табиғи монополия субъектісі капиталының құнына сәйкес келетін операциялық пайданың нормасы;
37) қарыз капиталы – айналым қаражатының орнын толтыруға байланысты қарыздарды қоспағанда, есепті кезеңнің аяғында табиғи монополия субъектісінің теңгерімінде болған банк операцияларының және өзге қарыздардың жеке түрлерін жүзеге асыратын банктер мен ұйымдардың ұзақмерзімді қарыздарының жиынтықты құны;
38) қолданыстағы активтердің реттелетін базасы (бұдан әрі – ҚАРБ) – меншіктегі немесе табиғи монополия субъектісінің заңды негіздемесінде тұрған және аэронавигация және (немесе) әуежайлар қызметтерін көрсету кезінде пайдаланылатын есептік кезеңнің соңына ұзақмерзімді активтердің (негізгі құралдар мен материалдық емес активтердің) және таза айналым капиталының (ағымдағы активтер мен ағымдағы міндеттемелер арасындағы айырмасы ретінде есептелетін) ұзақмерзімді активтерінің жиынтық құны;
39) қызметтерге жанама қолданысқа енгізілген активтер - бір мезгілде бірнеше қызметтермен (қызметтер тобымен) себеп-салдарлық байланысы бар қолданысқа енгізілген активтер, сондықтан олар белгілі бір қызметке тікелей және бір мәнді жата алмайды, бірақ белгіленген қызметтер көрсетуде олардың қолданысқа енгізілген дәрежесі осы себеп-салдарлық байланыстарды көрсететін бөлу базасының негізінде анықталады;
40) қызметтерге арналған жанама шығындар - бір мезгілде бірнеше қызметтермен (қызметтер тобымен) себеп-салдарлық байланысы бар шығындар, сондықтан олар белгілі бір қызметке тікелей және бір мәнді жата алмайды, бірақ шығындардың пайда болу себептерін көрсететін бөлу базасының негізінде қызметтерге бөлінуі мүмкін;
41) қызметтерге тікелей іске қосылған активтер - белгілі бір қызметті ұсынумен тікелей себеп-салдарлық байланысы бар іске қосылған активтер, сондықтан белгілі бір қызметке тікелей және бір мәнді жатқызылуы мүмкін;
42) қосалқы процестер - нәтижесі негізгі өндірістік және басқарушылық процестерді жүзеге асыру үшін қажетті жағдайлар жасау болып табылатын өндірістік процестер;
43) қызмет бағыттарының элементтеріне жанама іске қосылған активтер - қызмет бағыттарының бірнеше элементтерімен бір мезгілде себеп-салдарлық байланысы бар іске қосылған активтер және сондықтан олар қызмет бағыттарының белгілі бір элементіне тікелей және бір мәнді жатпайды, бірақ олардың іске қосылу дәрежесі осы себеп-салдарлық байланыстарды көрсететін шығын факторларының негізінде айқындалады;

44) прямо задействованные активы по направлениям деятельности - задействованные активы, которые имеют прямые причинно-следственные связи с определенным элементом направления деятельности, и поэтому прямо и однозначно относятся к определенному элементу направления деятельности;
45) прямые затраты на элементы направлений деятельности - затраты, которые имеют прямые причинно-следственные связи с определенным элементом направления деятельности, и поэтому прямо и однозначно относятся к определенному элементу направления деятельности;
46) элементы направлений деятельности - группы основных средств и нематериальных активов, используемые при оказании услуг аэропортов, объединенные для распределения их стоимости и связанных с ними затрат на виды услуг аэропорта;
47) ресурсы - совокупность источников, средств, используемых в производственно-хозяйственной деятельности, подразделяемых на природные (сырьевые, геофизические), трудовые (человеческий капитал), капитальные (физический капитал - основные средства), оборотные средства (материалы), информационные ресурсы, финансовые (денежный капитал) ресурсы;
48) внешние услуги - услуги, предоставляемые субъектами естественных монополий, оказывающими услуги аэронавигации и аэропортов внешним пользователям;
49) внешние пользователи - юридические и физические лица, являющиеся потребителями услуг субъекта естественных монополий, оказывающими услуги аэронавигации и аэропортов;
50) распределение на основе причинно-следственной связи - распределение доходов, затрат и задействованных активов по видам регулируемых услуг на основе предварительных исследований причин возникновения, связей затрат, доходов и задействованных активов с определенными услугами;
51) причинно-следственная связь - это связь, установленная на основе предварительных исследований причин возникновения затрат, доходов и задействованных активов, а также степени их влияния на определенные виды услуг. Причинно-следственные связи используются для распределения доходов, затрат и задействованных активов по видам услуг;
52) раздельный учет доходов, затрат и задействованных активов - система сбора и обобщения информации о доходах, затратах и задействованных активах раздельно по каждому виду регулируемых услуг и в целом по иной деятельности;
53) затратная часть тарифа – совокупность затрат, связанных с оказанием услуг субъектом естественной монополии, которые учитываются при утверждении тарифа и тарифных смет, состоящих из производственных расходов и расходов периода;

44) қызмет бағыттарының элементтеріне жанама шығындар - қызмет бағыттарының бірнеше элементтерімен бір мезгілде себеп-салдарлық байланысы бар шығындар, сондықтан олар қызмет бағыттарының белгілі бір элементіне тікелей және бір мәнді жатпайды, бірақ шығындардың туындау себептерін көрсететін шығындар факторлары негізінде қызмет бағыттарының элементтері бойынша бөлінеді;
45) қызмет бағыттары бойынша тікелей іске қосылған активтер - қызмет бағытының белгілі бір элементімен тікелей себеп-салдарлық байланысы бар іске қосылған активтер, сондықтан қызмет бағытының белгілі бір элементіне тікелей және бір мәнді жатқызылады;
46) қызмет бағыттарының элементтеріне тікелей шығындар - қызмет бағытының белгілі бір элементімен тікелей себеп-салдарлық байланысы бар шығындар, сондықтан қызмет бағытының белгілі бір элементіне тікелей және бір мәнді жатқызылады;
47) қызмет бағыттарының элементтері - әуежайлар қызметтерін көрсету кезінде пайдаланылатын, олардың құнын және олармен байланысты шығындарды әуежай қызметтерінің түрлеріне бөлу үшін біріктірілген негізгі құралдар мен материалдық емес активтер топтары;
48) ресурстар - өндірістік-шаруашылық қызметте пайдаланылатын, табиғи (шикізат, геофизикалық), еңбек (адам капиталы), күрделі (физикалық капитал - негізгі құралдар), айналым қаражаты (материалдар), ақпараттық ресурстар, қаржы (ақша капиталы) ресурстары болып бөлінетін көздердің, құралдардың жиынтығы;
49) сыртқы қызметтер - аэронавигация және әуежай қызметтерін көрсететін табиғи монополиялар субъектісінің сыртқы пайдаланушыларға ұсынатын қызметтері;
50) сыртқы пайдаланушылар - аэронавигация және әуежай қызметтерін көрсететін табиғи монополиялар субъектісі қызметтерін тұтынушылар болып табылатын заңды және жеке тұлғалар;
51) себеп-салдарлық байланыс негізінде бөлу - шығындардың, кірістер мен қолданысқа енгізілген активтердің белгілі бір қызметтермен байланыстарын алдын ала зерттеу негізінде реттеліп көрсетілетін қызметтердің түрлері бойынша кірістерді, шығындар мен қолданысқа енгізілген активтерді бөлу;
52) себеп-салдарлық байланыс - бұл шығындардың, кірістер мен қолданысқа енгізілген активтердің туындау себептерін, сондай-ақ олардың қызметтердің белгілі бір түрлеріне әсер ету дәрежесін алдын ала зерттеу негізінде белгіленген байланыс. Себеп-салдарлық байланыстар қызмет түрлері бойынша кірістерді, шығындар мен қолданысқа енгізілген активтерді бөлу үшін пайдаланылады;
53) табыстарды, шығындар мен қолданысқа енгізілген активтерді бөлек есепке алу - реттеліп көрсетілетін қызметтердің әрбір түрі бойынша және тұтастай өзге қызмет бойынша кірістер, шығындар мен қолданысқа енгізілген активтер туралы ақпаратты жинау және қорыту жүйесі;

54) ограничение видов затрат, включаемых в затратную часть тарифа – установление перечня расходов, не учитываемых при утверждении тарифа и тарифных смет;
55) ограничение прибыли, включаемой в тариф – установление предела величины прибыли, определенной в установленном порядке, с учетом средств, необходимых для реализации инвестиционной программы;
56) трансфертные платежи - стоимостное выражение объема оказанных внутренних (трансфертных) услуг;
57) трансфертные таксы - стоимостное выражение затрат на единицу оказанных внутренних услуг;
58) ограничение уровня затрат – установление предела уровня затрат, учитываемых в тарифе на основании расчетов потребности сырья, материалов, топлива и энергии, произведенных на основе типовых норм и нормативов, действующих в соответствующей отрасли (сфере), и лимитов;
58-1) уполномоченный орган – государственный орган, осуществляющий руководство в сферах естественных монополий в области услуг аэропортов и аэронавигации;
58-2) ведомство уполномоченного органа – ведомство государственного органа, осуществляющего руководство в сферах естественных монополий в области услуг аэропортов и аэронавигации;
59) фактор издержек - количественный показатель (показатели), используемый для распределения затрат и степени задействованности активов на виды услуг;
60) экономически обоснованные затраты - затраты субъектов естественных монополий, оказывающих услуги аэронавигации, связанные с обеспечением операционной деятельности, возмещения по задействованному капиталу, вложенному в задействованные активы, и амортизационным отчислениям на воспроизводство задействованных активов;
61) экономические ресурсы - совокупность источников, средств, используемых в производственно-хозяйственной деятельности, подразделяемых на природные (сырьевые, геофизические), трудовые (человеческий капитал), капитальные (физический капитал - основные средства), оборотные средства (материалы), информационные ресурсы, финансовые (денежный капитал) ресурсы;
Сноска. Пункт 3 с изменениями, внесенными приказом Министра транспорта РК от 03.07.2024 № 229 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 2. Механизм расчета тарифов с учетом затратного метода тарифного регулирования сфер естественных монополий
Параграф 1. Основные принципы механизма расчета тарифов с учетом затратного метода тарифного регулирования сфер естественных монополий

54) тарифтің шығын бөлігі – тарифті және тарифтік сметаларды бекіту кезінде ескерілетін, кезеңнің өндірістік шығыстары мен шығыстарынан тұратын табиғи монополия субъектісінің қызметтер көрсетуіне байланысты шығындар жиынтығы;
55) тарифтің шығын бөлігіне енгізілетін шығындар түрлерін шектеу -тарифті және тарифтік сметаларды бекіту кезінде ескерілмейтін шығыстар тізбесін белгілеу;
56) тарифке енгізілетін пайданы шектеу – инвестициялық бағдарламаны іске асыру үшін қажетті қаражатты ескере отырып, белгіленген тәртіппен айқындалған пайда шамасының шегін белгілеу;
57) трансферттік төлемдер - көрсетілген ішкі (трансферттік) қызметтер көлемінің құндық көрінісі;
58) трансферттік таксалар - көрсетілген ішкі қызметтер бірлігіне жұмсалатын шығындардың құндық көрінісі;
58-1) уәкілетті орган – әуежайлар мен аэронавигация қызметтері саласындағы табиғи монополиялар салаларында басшылықты жүзеге асыратын мемлекеттік орган;
58-2) уәкілетті органның ведомствосы – әуежайлар мен аэронавигация қызметтері саласындағы табиғи монополиялар салаларында басшылықты жүзеге асыратын мемлекеттік органның ведомствосы;
59) шығындар деңгейін шектеу – тиісті салада қолданыстағы үлгілік нормалар мен нормативтер және лимиттер негізінде өндірілген шикізаттың, материалдардың, отын мен энергияның қажеттілігін есептеу негізінде тарифте ескерілетін шығындар деңгейінің шегін белгілеу;
60) шығындар факторы - шығындарды бөлу үшін пайдаланылатын сандық көрсеткіш (көрсеткіштер) және активтердің қызмет түрлеріне іске қосу дәрежесі;
61) экономикалық негізделген шығындар - аэронавигация қызметтерін көрсететін табиғи монополиялар субъектілерінің операциялық қызметті қамтамасыз етуге, қолданысқа енгізілген активтерге салынған қолданысқа енгізілген капитал бойынша өтеуге және қолданысқа енгізілген активтерді ұдайы өндіруге амортизациялық аударымдар бойынша шығындары;
62) экономикалық ресурстар - өндірістік-шаруашылық қызметте пайдаланылатын, табиғи (шикізат, геофизикалық), еңбек (адам капиталы), күрделі (физикалық капитал - негізгі құралдар), айналым қаражаты (материалдар), ақпараттық ресурстар, қаржы (ақша капиталы) ресурстары болып бөлінетін көздердің, құралдардың жиынтығы.
Ескерту. 3-тармаққа өзгеріс енгізілді – ҚР Көлік министрінің 03.07.2024 № 229 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2-тарау. Табиғи монополиялар салаларын тарифтік реттеудің шығындық әдісін ескере отырып, тарифтерді есептеу тетігі
1-параграф. Табиғи монополиялар салаларын тарифтік реттеудің шығындық әдісін ескере отырып, тарифтерді есептеу тетігінің негізгі қағидаттары

4. Основополагающими принципами Механизма расчета тарифов с учетом затратного метода тарифного регулирования сфер естественных монополий являются:
1) возмещение экономически обоснованных затрат на оказание регулируемых услуг субъектов естественных монополий на основе ведения субъектами естественных монополий раздельного учета доходов, затрат и задействованных активов;
2) обеспечение прозрачности расчета тарифов на регулируемые услуги субъектов естественных монополий;
3) получение субъектом естественных монополий прибыли, направляемой на развитие и обеспечивающей его эффективное функционирование по оказанию услуг аэронавигации и услуг аэропортов, а также совершенствование технологии аэронавигационного и аэропортового обслуживания.
5. Тариф утверждается ведомством уполномоченного органа путем определения экономически обоснованных затрат и прибыли сроком на пять и более лет, за исключением тарифа, утверждаемого в упрощенном порядке для субъектов естественных монополий, созданных впервые, оказывающих новую регулируемую услугу (новые регулируемые услуги) или приобретающих (строящих) новые объекты и (или) участки, если действующий тариф утвержден раздельно по объектам и (или) участкам, для которых тариф утверждается на срок не более одного года.
Сноска. Пункт 5 – в редакции приказа Министра транспорта РК от 03.07.2024 № 229 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
5-1. Для утверждения тарифа ведомством уполномоченного органа субъект естественной монополии предоставляет заявку в электронной форме через веб-портал "База "Монополист".
Сноска. Параграф 1 дополнен пунктом 5-1 в соответствии с приказом Министра транспорта РК от 03.07.2024 № 229 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
5-2. Ведомство уполномоченного органа рассматривает заявку в срок не более 90 (девяноста) рабочих дней со дня ее представления, при утверждении тарифа на долгосрочный период и не более 30 (тридцати) календарных дней, при утверждении тарифа в соответствии с пунктом 5 статьи 20 Закона.
Сноска. Параграф 1 дополнен пунктом 5-2 в соответствии с приказом Министра транспорта РК от 03.07.2024 № 229 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
5-3. Для изменения утвержденной тарифной сметы без повышения тарифа субъект естественной монополии обращается в ведомство уполномоченного органа с заявлением об изменении утвержденной тарифной сметы без повышения тарифа в электронной форме через веб-портал "База "Монополист" в срок до 1 ноября текущего календарного года.
Сноска. Параграф 1 дополнен пунктом 5-3 в соответствии с приказом Министра транспорта РК от 03.07.2024 № 229 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

4. Табиғи монополиялар салаларын тарифтік реттеудің шығындық әдісі ескерілген тарифтерді есептеу тетігінің негізін қалаушы қағидаттары:
1) табиғи монополиялар субъектілерінің табыстарды, шығындар мен қолданысқа енгізілген активтерді бөлектеп есепке алуды жүргізуі негізінде табиғи монополиялар субъектілерінің реттеліп көрсетілетін қызметтерін көрсетуге арналған экономикалық негізделген шығындарды өтеу;
2) табиғи монополиялар субъектілерінің реттеліп көрсетілетін қызметтеріне тарифтер есебінің ашықтығын қамтамасыз ету;
3) табиғи монополиялар субъектісінің дамуға бағытталатын және оның аэронавигация қызметтерін және әуежайлар қызметтерін көрсету бойынша тиімді жұмыс істеуін қамтамасыз ететін пайда алуы, сондай-ақ аэронавигациялық және әуежайлық қызмет көрсету технологиясын жетілдіру.
5. Тариф уәкілетті органның ведомствосы экономикалық негізделген шығындар мен пайданы айқындау жолымен бес және одан көп жыл мерзімге, алғаш рет құрылған, жаңа реттелетін қызметті (жаңа реттелетін қызметтерді) көрсететін, егер қолданыстағы тариф объектілер және (немесе) учаскелер бойынша бөлек бекітілген болса, жаңа объектілерді және (немесе) учаскелерді сатып алған (салған) жағдайда табиғи монополия субъектісінен басқаларға бекітіледі.
Ескерту. 5-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Көлік министрінің 03.07.2024 № 229 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
5-1. Уәкілетті органның ведомствосы тарифті бекіту үшін табиғи монополия субъектісі өтінімді "Монополист" базасы" веб-порталы арқылы электрондық нысанда ұсынады.
Ескерту. 5-1-тармақпен толықтырылды – ҚР Көлік министрінің 03.07.2024 № 229 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
5-2. Уәкілетті органның ведомствосы ұзақ мерзімді кезеңге тариф бекітілген кезде өтінімді ұсынылған күнінен бастап 90 (тоқсан) жұмыс күнінен аспайтын мерзімде және Заңның 20-бабының 5-тармағына сәйкес тариф бекітілген кезде күнтізбелік 30 (отыз) күнінен аспайтын мерзімде қарайды.
Ескерту. 5-2-тармақпен толықтырылды – ҚР Көлік министрінің 03.07.2024 № 229 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
5-3. Тарифті көтермей бекітілген тарифтік сметаны өзгерту үшін табиғи монополия субъектісі уәкілетті органның ведомствосына ағымдағы күнтізбелік жылдың 1 қарашасына дейінгі мерзімде "Монополист" базасы" веб-порталы арқылы электрондық нысанда тарифтерді көтермей бекітілген тарифтік сметаны өзгерту туралы өтінішпен жүгінеді.
Ескерту. 5-3-тармақпен толықтырылды – ҚР Көлік министрінің 03.07.2024 № 229 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

5-4. К заявлению об изменении утвержденной тарифной сметы без повышения тарифа прилагаются проект тарифной сметы с учетом изменений без повышения тарифа и материалы, обосновывающие и подтверждающие необходимость внесения изменений (копии договоров, актов выполненных работ/приемов-передачи, накладных, счет-фактур, пообъектный перечень основных средств и нематериальных активов с указанием балансовой и остаточной стоимости, срока службы, годовой амортизации, расчеты).
Заявление об изменении утвержденной тарифной сметы без повышения тарифа, а также прилагаемые к нему расчеты и обосновывающие материалы подготавливаются и подаются в ведомство уполномоченного органа субъектом естественной монополии в отдельности на каждый вид регулируемых услуг.
Сноска. Параграф 1 дополнен пунктом 5-4 в соответствии с приказом Министра транспорта РК от 03.07.2024 № 229 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
5-5. Ведомство уполномоченного органа рассматривает заявление об изменении утвержденной тарифной сметы без повышения тарифа в срок не более 30 (тридцати) календарных дней со дня его представления.
Сноска. Параграф 1 дополнен пунктом 5-5 в соответствии с приказом Министра транспорта РК от 03.07.2024 № 229 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
5-6. Ведомство уполномоченного органа отказывает в изменении утвержденной тарифной сметы в случае, если такое изменение приводит к повышению тарифа субъекта естественной монополии.
Сноска. Параграф 1 дополнен пунктом 5-6 в соответствии с приказом Министра транспорта РК от 03.07.2024 № 229 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
5-7. Ведомство уполномоченного органа вносит изменения в тарифную смету и тариф в сторону его снижения при внесении изменений в инвестиционную программу в сторону уменьшения ее суммы.
Сноска. Параграф 1 дополнен пунктом 5-7 в соответствии с приказом Министра транспорта РК от 03.07.2024 № 229 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
6. При утверждении тарифа на каждый год периода его действия тариф определяется по формуле:
где:
i - год периода действия тарифа, год;
ПТДi - планируемый тарифный доход на каждый i год периода действия тарифа, тенге;
ПОУi - планируемый объем регулируемой услуги на каждый i год периода действия тарифа в натуральном выражении.
7. При утверждении тарифа на весь период его действия тариф определяется по формуле:
где:
n – периоде действия тарифа, год.

5-4. Тарифті көтермей бекітілген тарифтік сметаны өзгерту туралы өтінішке тарифті көтермей өзгерістерді ескере отырып, тарифтік сметаның жобасы және өзгерістер енгізу қажеттілігін негіздейтін және растайтын материалдар (шарттардың, орындалған жұмыстар/қабылдап алу-беру актілерінің, жүкқұжаттардың, шот-фактуралардың көшірмелері, теңгерімдік және қалдық құнды, жұмыс істеу мерзімін, жылдық амортизацияны, есептемелерді көрсете отырып, негізгі құралдар мен материалдық емес активтердің объектілер бойынша тізбесі) қоса беріледі.
Тарифті көтермей бекітілген тарифтік сметаны өзгерту туралы өтінішті, сондай-ақ оған қоса берілетін есептемелерді және негіздейтін материалдарды табиғи монополия субъектісі реттеліп көрсетілетін қызметтердің әрбір түріне жеке дайындайды және уәкілетті органның ведомствосына береді.
Ескерту. 5-4-тармақпен толықтырылды – ҚР Көлік министрінің 03.07.2024 № 229 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
5-5. Уәкілетті органның ведомствосы ұсынған күннен бастап күнтізбелік 30 (отыз) күннен аспайтын мерзімде тарифті көтермей бекітілген тарифтік сметаны өзгерту туралы өтінішті қарайды.
Ескерту. 5-5-тармақпен толықтырылды – ҚР Көлік министрінің 03.07.2024 № 229 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
5-6. Уәкілетті органның ведомствосы егер мұндай өзгеріс табиғи монополия субъектісінің тарифін көтеруге әкеп соқтырған жағдайда, бекітілген тарифтік сметаны өзгертуден бас тартады.
Ескерту. 5-6-тармақпен толықтырылды – ҚР Көлік министрінің 03.07.2024 № 229 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
5-7. Уәкілетті органның ведомствосы инвестициялық бағдарламаға оның сомасын азайту жағына қарай өзгерістер енгізген кезде тарифтік сметаға және оны төмендету жағына өзгерістер енгізеді.
Ескерту. 5-7-тармақпен толықтырылды – ҚР Көлік министрінің 03.07.2024 № 229 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
6. Әрбір жылға бекітілген тарифтің қолданылу мерзімі кезінде тариф келесі формуламен анықталады:
мұндағы:
і – тарифтің қолданылу мерзімі, жыл;
ПТДі – әрбір і жылдағы тарифтің қолданылу мерзіміндегі жоспарланған тарифтік кіріс, теңге;
ПОУі – әрбір і жылдағы тарифтің қолданылу мерзіміндегі заттай мәндегі реттеліп көрсетілетін қызмет көлемі.
7. Тариф барлық мерзімге бекітілген кезінде тариф келесі формуламен анықталады:
мұндағы:
n – тарифтің қолданылу мерзімі, жыл.

Параграф 2. Основы расчета тарифов на услуги аэронавигации, отнесенные к сфере естественных монополий с учетом затратного метода тарифного регулирования
8. Тарифы на услуги аэронавигации дифференцируются в зависимости от максимальной взлетной массы воздушного судна и вида осуществляемой перевозки (регулярные или нерегулярные).
9. Услуги аэронавигации включают пять основных компонентов:
1) обеспечение аэронавигационной информацией;
2) организация воздушного движения - комплекс бортовых и наземных функций, необходимых для обеспечения безопасного движения воздушных судов на всех этапах полета, включая обслуживание воздушного движения (далее - ОВД), организацию воздушного пространства и организацию потоков воздушного движения;
ОВД объединяет в себе управление воздушным движением (далее - УВД), полетно-информационное обслуживание и аварийное оповещение.
УВД включает в себя: аэродромное диспетчерское обслуживание, диспетчерское обслуживание подхода, районное диспетчерское обслуживание;
3) радиотехническое обеспечение полетов (состоит из службы авиационной электросвязи, а также службы авиационной радиолокации и радионавигации);
4) обеспечение метеорологической информацией;
5) поисково-спасательное обеспечение.
10. При расчете тарифа на услуги аэронавигации в воздушном пространстве учитываются следующие виды работ:
аварийное оповещение и координация полетов при проведении поиска и спасания;
организация воздушного движения;
планирование и координация использования воздушного пространства;
обеспечение функционирования органов обслуживания воздушного движения на запасных аэродромах;
предоставление средств радиолокации, радионавигации и связи;
передача экипажам оперативной аэронавигационной информации и изменений в аэронавигационной обстановке;
передача экипажам оперативной метеорологической информации;
максимальная взлетная масса воздушного судна;
дальность полета воздушного судна.
11. Дальность полета измеряется по ортодромии маршрута полета воздушного судна, которое уменьшается на 20 километров при каждом взлете и каждой посадке воздушного судна, и последняя цифра дальности полета в километрах округляется следующим образом:
5 километров и менее округляется до нуля;
более 5 километров округляется до 10 километров.
12. Для учета веса воздушных судов применяется шкала максимальной взлетной массы воздушных судов (тонн), состоящая из 9 весовых групп в соответствии с приложением 1 к настоящим Правилам.
13. Тарифы на услуги аэронавигации в воздушном пространстве рассчитываются на 100 километров расстояния, рассчитанного по ортодромии маршрута полета воздушного судна на каждую весовую группу воздушного судна согласно данной шкале с помощью коэффициентов приведения.

2-параграф. Тарифтік реттеудің шығындық әдісін ескере отырып, табиғи монополиялар салаларына жатқызылған аэронавигация қызметтеріне тарифтерді есептеу негізгі
8. Аэронавигация қызметтерінің тарифтері әуе кемесінің ең көп ұшу массасына және жүзеге асырылып отырған тасымалдау түріне (тұрақты немесе тұрақты емес) қарай сараланады.
9. Аэронавигацияның көрсетілетін қызметі бес негізгі құрамдауышты қамтиды:
1) аэронавигациялық ақпаратпен қамтамасыз ету;
2) әуе қозғалысын ұйымдастыру - әуе қозғалысына қызмет көрсетуді (бұдан әрі - ӘҚҰ), әуе кеңістігін ұйымдастыруды және әуе қозғалысы ағындарын ұйымдастыруды қосқанда, ұшудың барлық кезеңдерінде әуе кемелерінің қауіпсіз қозғалысын қамтамасыз ету үшін қажетті борттық және жердегі функцияларының кешені;
ӘҚҰ өзіне әуе қозғалысын басқаруды (бұдан әрі - ӘҚБ), ұшу-ақпараттық қызмет көрсетуді және апаттық хабарлауды қамтиды.
ӘҚБ өзіне: әуеайлақтық диспетчерлік қызмет көрсетуді, жақындауға диспетчерлік қызмет көрсетуді, аудандық диспетчерлік қызмет көрсетуді;
3) ұшуларды радиотехникалық қамтамасыз етуді (авиациялық электр байланыс қызметінен, сондай-ақ авиациялық радиолокация және радионавигация қызметінен тұрады);
4) метеорологиялық ақпаратпен қамтамасыз етуді;
5) іздестіру-құтқарумен қамтамасыз етуді қамтиды.
10. Әуе кеңістігінде аэронавигациялық көрсетілетін қызметтер тарифтерін есептеу кезінде мынадай жұмыс түрлері:
апаттық хабарлау және іздестіру мен құтқару жұмыстарын жүргізу кезінде ұшуларды үйлестіру;
әуе қозғалысын ұйымдастыру;
әуе кеңістігін пайдалануды жоспарлау және үйлестіру;
қосалқы әуеайлақтарында әуе қозғалысына қызмет көрсету органдарының жұмысын қамтамасыз ету;
радиолокация, радионавигация және байланыс құралдарын беру;
экипаждарға жедел аэронавигациялық ақпаратты және аэронавигациялық жағдайдағы өзгерістерді беру;
экипаждарға жедел метеорологиялық ақпаратты беру;
әуе кемесінің ең көп ұшу массасы;
әуе кемесінің ұшу қашықтығы ескеріледі.
11. Ұшу қашықтығы әуе кемесінің ұшу маршрутының ортодромиясы бойынша өлшенеді, ол әуе кемесінің әрбір ұшуы және әрбір қонуы кезінде 20 километрге азаяды және километрдегі ұшу қашықтығының соңғы саны былайша дөңгелектенеді:
5 километр және одан аз болса нөлге дейін дөңгелектенеді;
5 километрден жоғары болса 10 километрге дейін дөңгелектенеді.
12. Әуе кемелерінің салмағын есепке алу үшін 9 салмақтық топтан тұратын әуе кемелерінің ең жоғарғы ұшу массасының (тонна) шкаласы осы Қағидалардың 1-қосымшасына сәйкес қолданылады.
13. Әуе кеңістігінде аэронавигация қызметінің тарифтері осы шкалаға сәйкес келтіру коэффициенттерінің көмегімен әуе кемесінің әрбір салмақтық тобына әуе кемесінің ұшу маршрутының ортодромиясы бойынша есептелген 100 километр арақашықтыққа есептеледі.

14. При расчете тарифов на услуги аэронавигации в районе аэродрома учитываются следующие виды работ:
аварийное оповещение и координация полетов при проведении поиска и спасания;
организация воздушного движения при посадке на аэродром, на этапах снижения для посадки, захода на посадку, посадки и руления до места стоянки;
организация воздушного движения при вылете с аэродрома, на этапах руления с места стоянки, взлета и набора высоты до выхода на воздушную трассу;
планирование и координация использования воздушного пространства;
предоставление средств радиолокации, радионавигации и связи;
предоставление экипажам оперативной аэронавигационной информации и изменений в аэронавигационной обстановке;
предоставление экипажам метрологической информации.
15. Тариф на услуги аэронавигации в районе аэродрома рассчитывается на одну тонну взлетной массы воздушного судна.
Размер платы определяется умножением тарифа на услуги аэронавигации в районе аэродрома на максимальную взлетную массу воздушного судна согласно представленным документам или справочной информации.
Последние две цифры массы воздушного судна в кг округляются:
менее 50 килограмм в меньшую сторону, 50 и более килограмм в большую сторону.
16. Расходы по оказываемым регулируемым услугам аэронавигации включаются в затратную часть тарифов на услуги в соответствии с требованиями глав 10 и 12 настоящих Правил.
17. В случаях, когда отдельное средство или работа имеет двойное назначение, связанные с ними расходы распределяются на соответствующие тарифы на основе ведения субъектами естественных монополий раздельного учета затрат.
Параграф 3. Механизм расчета тарифов на услуги аэронавигации в воздушном пространстве и в районе аэродрома, отнесенные к сфере естественных монополий с учетом затратного метода тарифного регулирования
18. Прогнозируемый тарифный доход субъектов естественных монополий от оказания услуг аэронавигации в воздушном пространстве определяется по формуле:
ТДВП = ЗВП + ДУПВП,
где:
ТДВП – прогнозируемый тарифный доход субъекта естественных монополий от оказания услуг аэронавигации в воздушном пространстве, тенге;
ЗВП – суммарные экономически обоснованные плановые затраты субъекта естественных монополий от оказания услуг аэронавигации в воздушном пространстве, рассчитанные на плановый объем услуг, тенге;
ДУПВП – допустимый уровень прибыли на услуги аэронавигации в воздушном пространстве, тенге.
19. Суммарные экономически обоснованные плановые затраты от оказания услуг аэронавигации в воздушном пространстве формируются на основе данных раздельного учета затрат.

14. Әуеайлақ аумағында аэронавигация қызметтерінің тарифтерін есептеу кезінде мынадай жұмыс түрлері:
апаттық хабарлау және іздестіру мен құтқару жұмыстарын жүргізу кезінде ұшуларды үйлестіру;
әуеайлаққа қону кезінде, қону үшін төмендету, қонуға кіру, қону және тұрақ орнына дейін жеткізу кезінде әуе қозғалысын ұйымдастыру;
әуеайлақтан ұшып шығу кезінде, тұрақ орнынан рөлді басқару, ұшу және әуе трассасына шыққанға дейін биіктікке көтерілу кезеңдерінде әуе қозғалысын ұйымдастыру;
әуе кеңістігін пайдалануды жоспарлау және үйлестіру;
радиолокация, радионавигация және байланыс құралдарын беру;
экипаждарға жедел аэронавигациялық ақпаратты және аэронавигациялық жағдайдағы өзгерістерді беру;
экипаждарга жедел метеорологиялық ақпаратты беру ескеріледі.
15. Әуеайлақ маңында аэронавигация қызметтерінің тарифі әуе кемесінің ұшу массасының бір тоннасына есептеледі.
Төлем мөлшері әуеайлақ маңында аэронавигация қызметтері тарифтерін ұсынылған құжат немесе анықтамалық ақпаратқа сәйкес әуе кемесінің ең жоғарғы ұшу массасына көбейтумен анықталады.
Әуе кемесінің кг бойынша массасының соңғы екі саны:
50 килограммнан аз болса, аз жаққа, 50 килограмм және одан көп болса, үлкен жағына дөңгелектенеді.
16. Аэронавигациялардың реттеліп көрсетілетін қызметтер шығындары тарифтердің шығындық бөлігінде осы Қағидалардың 10 және 12-тарауларындағы талаптарға сәйкес қосылады.
17. Жекелеген құралдың немесе жұмыстың қосарлы мақсаты болған жағдайда, олармен байланысты шығыстар табиғи монополиялар субъектілері шығындарын бөлек есепке алудың негізінде тиісті тарифтерге бөлінеді.
3-параграф. Тарифтік реттеудің шығындық әдісін ескере отырып, әуе кеңістігінде және әуеайлақ маңында көрсетілетін табиғи монополиялар саласына жатқызылған аэронавигациялық қызметтерге тарифтерді есептеу тетігі
18. Табиғи монополиялар субъектілерінің әуе кеңістігінде көрсетілетін аэронавигациялық қызметтерінен болжамды тарифтік кірістер мынадай формула бойынша анықталады:
ТКж = Шж + РПДж,
мұндағы:
ТКж - табиғи монополиялар субъектілерінің әуе кеңістігінде аэронавигациялық көрсетілетін қызметтерді көрсетуден түсетін, жоспарлы қызмет көлеміне есептелген жиынтық экономикалық негізделген жоспарлы шығындар, теңге;
Шж - ТМС қызметтердің жоспарлы көлеміне есептелген әуе кеңістігінде аэронавигациялық көрсетілетін қызметтерді көрсетуге шығарған экономикалық негізделген жиынтықты жоспарлы шығындар, теңге;
РПДж - әуе кеңістігінде аэронавигациялық көрсетілетін қызметтерді ұсыну бойынша түскен пайданың қол жетімді деңгейі, теңге.
19. Әуе кеңістігінде аэронавигациялық көрсетілетін қызметтерді ұсыну бойынша жиынтықты экономикалық негізделген, жоспарлы шығындарды бөлек есепке алу деректері негізінде қалыптасады.

20. Допустимый уровень прибыли на услуги аэронавигации в воздушном пространстве определяется в соответствии с главой 14 настоящих Правил.
21. Тариф на один приведенный самолето-километр определяется по формуле:
где:
Tm – тариф на один приведенный самолето-километр;
ki – коэффициент приведения для i-гo типа воздушного судна, определяемый с учетом максимальной взлетной массы i-гo типа воздушного судна;
Nij – количество самолето-километров, выполненных i-м типом воздушного судна,
j – количество весовых групп воздушных судов;
n – верхняя граница суммирования;
i - индекс суммирования.
22. Коэффициент приведения для i-гo типа воздушного судна определяется по формуле:
где:
Q maxi – максимальная взлетная масса i – го типа воздушного судна, тонн;
50 – минимальный базовый размер максимальной взлетной массы воздушного судна равный 50 тоннам.
23. Тариф на услуги аэронавигации в воздушном пространстве на 100 самолето-километров для j-ой весовой группы определяется по формуле:
Tjm = Tm * Kj * 100,
где:
Tjm – тариф для j-ой весовой группы воздушных судов;
Kj – средневзвешенный коэффициент приведения для воздушных судов, входящих в j-ую весовую группу, определенный исходя из планируемого объема услуг аэронавигации в воздушном пространстве в j-ой весовой группе, учтенной в общем объеме услуг аэронавигации в воздушном пространстве.
24. Прогнозируемый тарифный доход субъектов естественных монополий от оказания услуг аэронавигации в районе аэродромов определяется по формуле:
ТДра = Зра + ДУПра,
где:
ТДра – прогнозируемый тарифный доход субъектов естественных монополий от оказания услуг аэронавигации в районе аэродромов, тенге;
Зра – суммарные экономически обоснованные плановые затраты субъектов естественных монополий от оказания услуг аэронавигации в районе аэродромов, рассчитанные на плановый объем услуг, тенге;
ДУПра – допустимый уровень прибыли на услуги аэронавигации в районе аэродромов, тенге.
25. Суммарные экономически обоснованные плановые затраты субъектов естественных монополий от оказания услуг аэронавигации в районе аэродромов формируются на основе данных раздельного учета затрат.
26. Допустимый уровень прибыли на услуги аэронавигации в районе аэродрома определяется в соответствии с главой 14 настоящих Правил.
27. Тариф на услуги аэронавигации в районе аэродромов на один взлет или одну посадку определяется по формуле:
где:
Qmax i – максимальная взлетная масса воздушных судов, тонн;
Vij – количество самолето-вылетов, выполненных i-м типом воздушного судна;
n, m – верхняя граница суммирования;
i- индекс суммирования типов воздушного судна;
j – индекс суммирования весовых групп воздушных судов.

20. Әуе кеңістігінде аэронавигациялық көрсетілетін қызметтерге рұқсат етілген пайданың көлемі Қағидалардың 14-тарауына сәйкес анықталады.
21. Келтірілген бір ұшак-километр тарифі мынадай формула бойынша анықталады:
мұндағы:
Tm - келтірілген бір ұшақ-километр тарифі;
kі - әуе кемесінің і-үлгісіндегі ең көп ұшу массасын ескере отырып анықталатын і-үлгісіндегі әуе кемесі үшін келтіру коэффициенті;
Nіj - әуе кемесінің і-үлгісімен орындалған ұшақ-километр саны, j - әye кемелерінің салмақ бойынша топтарының саны;
n - сомалаудың жоғарғы шегі;
і - сомалау индексі.
22. Әуе кемесінің і-үлгісі үшін келтіру коэффициенті мынадай формула бойынша анықталады:
мұндағы:
Qmaxі - і-үлгісіндегі әуе кемесінің ең көп ұшу массасы, тонна;
50 - әуе кемесінің ең көп ұшу массасының ең аз мөлшері, 50 тоннаға тең.
23. j-салмақтық тобы үшін 100 ұшақ-километрге әуе кеңістігінде аэронавигацияның көрсетілетін қызметтерінің тарифі мынадай формула бойынша белгіленеді:
Тjm = Тm * Кj * 100
мұндағы:
Тjm - әуе кемелерінің j-салмақ тобының тарифі;
Kj - әуе кеңістігіндегі аэронавигацияның көрсетілетін қызметтердің жалпы көлемінде есепке алынған, j-салмақ тобында аэронавигацияның көрсетілетін қызметтердің жоспарлы көлеміне сүйене отырып анықталатын j-салмақтық тобына кіретін әуе кемелері үшін орташа өлшемді келтіру коэффициенті.
24. Табиғи монополиялар субъектілерінің әуеайлақ маңында аэронавигация қызметтерін көрсетуден түсетін болжамды тарифтік кірісі мынадай формула бойынша анықталады:
ТКаа = Заа + РПДаа
мұндағы:
ТКаа -әуеайлақ маңында аэронавигациялық көрсетілетін қызметтерді көрсету бойынша болжамды тарифтік кірісі, теңге;
Заа - қызметтердің жоспарлы көлеміне есептелген әуеайлақ маңында аэронавигацияның көрсетілетін қызметтерді көрсетуден түскен табиғи монополиялар субъектілерінің экономикалық негізделген жиынтық жоспарлы шығындары, теңге;
РПДаа - әуеайлақ маңында аэронавигациялық көрсетілетін қызметтерді көрсетуден түскен пайдалардың қол жетімді деңгейі, теңге.
25. Әуеайлақ маңында аэронавигацияның көрсетілетін қызметтерін ұсынудан түскен табиғи монополиялар субъектілерінің экономикалық негізделген, жоспарлы шығындары, шығындарды бөлек есепке алу деректері негізінде қалыптасады.
26. Әуеайлақ маңында аэронавигация қызметтеріне рұқсат етілген пайданың көлемі Қағидалардың 14-тарауына сәйкес анықталады.
27. Бір ұшу немесе бір қону үшін әуеайлақ маңындағы аэронавигация қызметтерінің тарифі мынадай формула бойынша анықталады:
мұндағы:
Qmax і - әуе кемелерінің ең көп ұшу массасы, тонна;
Vіj - әуе кемесінің і-үлгісімен орындалған ұшақ-ұшу саны;
n, m - сомалаудың жоғары шегі;
і - әуе кемелерінің түрлерін сомалау индексі;
j - әуе кемелерінің салмақтық тобын сомалау индексі.

Параграф 4. Основы расчета тарифов на услуги аэропортов, отнесенные к сфере естественных монополий с учетом затратного метода тарифного регулирования
28. Тариф на услугу по обеспечению взлета и посадки воздушного судна, за исключением обслуживания авиаперевозок, осуществляющих транзитные пролеты через воздушное пространство Республики Казахстан с осуществлением технических посадок в аэропортах Республики Казахстан в некоммерческих целях и по международным направлениям (далее - услуга по обеспечению взлета и посадки воздушного судна), включает расчет затрат по операциям согласно Перечня товаров, работ, услуг аэродромного и наземного обслуживания, входящих в состав аэропортовской деятельности, утвержденного приказом Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 30 октября 2018 года № 749 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативно правовых актов № 17718) (далее – Перечень услуг).
Единицей измерения услуги по обеспечению взлета и посадки воздушного судна является 1 тонна максимальной взлетной массы, при определении размера тарифов максимальная взлетная масса воздушного судна округляется до целого в тоннах: до 500 килограмм - в меньшую сторону, 500 килограмм - и выше в большую сторону.
29. Тариф на услугу по обеспечению авиационной безопасности, за исключением обслуживания авиаперевозок, осуществляющих транзитные пролеты через воздушное пространство Республики Казахстан с осуществлением технических посадок в аэропортах Республики Казахстан в некоммерческих целях и по международным направлениям (далее - услуга по обеспечению авиационной безопасности), включает расчет затрат по операциям согласно Перечня услуг.
Единицей измерения услуги по обеспечению авиационной безопасности является 1 тонна максимальной взлетной массы, при определении размера тарифов максимальная взлетная масса воздушного судна округляется до целого в тоннах: до 500 килограмм - в меньшую сторону, 500 килограмм - и выше в большую сторону.
30. Тариф на услугу по предоставлению места стоянки воздушному судну сверх трех часов после посадки для пассажирских и шести часов для грузовых и грузопассажирских сертифицированных типов воздушных судов при наличии грузов (почты), подлежащих обработке (погрузке и/или выгрузке) в аэропорту посадки, за исключением обслуживания авиаперевозок, осуществляющих транзитные пролеты через воздушное пространство Республики Казахстан с осуществлением технических посадок в аэропортах Республики Казахстан в некоммерческих целях и по международным направлениям (далее - услуга по предоставлению места стоянки воздушному судну), рассчитывается за каждый час фактического нахождения воздушного судна на стоянке.
Единицей измерения услуги по предоставлению места стоянки воздушному судну, является 1 тонна-час максимальной взлетной массы.
Неполный час считается за один час.

4-параграф. Тарифтік реттеудің шығындық әдісін ескере отырып, табиғи монополиялар саласына жатқызылған әуежайлардың қызметтеріне тарифтерді есептеудің негізгі
28. Қазақстан Республикасының әуежайларында коммерциялық емес мақсаттарда және халықаралық бағыттар бойынша техникалық қонуларды жүзеге асыра отырып, Қазақстан Республикасының әуе кеңістігі арқылы транзиттік ұшуларды жүзеге асыратын авиатасымалдарға қызмет көрсетуді қоспағанда, әуе кемесінің ұшып көтерілуін және қонуын қамтамасыз ету бойынша қызметке арналған тариф (бұдан әрі - әуе кемесінің ұшып көтерілуін және қонуын қамтамасыз ету бойынша қызмет) - Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің 2018 жылғы 30 қазандағы № 749 бұйрығымен бекітілген Әуежай қызметінің құрамына кіретін әуеайлақтық және жердегі қызмет көрсету тауарларының, жұмыстарының, қызметтерінің тізбесіне (бұдан әрі – Қызметтер тізбесі) (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 17718 болып тіркелген) сәйкес операциялар бойынша шығындардың есебін қамтиды.
Әуе кемесінің ұшып көтерілуі мен қонуын қамтамасыз ету бойынша көрсетілетін қызметтердің өлшем бірлігі ең жоғары ұшу массасының 1 тоннасы болып табылады, тарифтер мөлшерін анықтау кезінде әуе кемесінің ең жоғары ұшу массасы тоннамен бүтінге дейін дөңгелектеледі: 500 килограммға дейін - азаю жағына, 500 килограмм және одан жоғары - ұлғаю жағына.
29. Қазақстан Республикасының әуежайларында коммерциялық емес мақсаттарда және халықаралық бағыттар бойынша техникалық қонуларды жүзеге асыра отырып, Қазақстан Республикасының әуе кеңістігі арқылы транзиттік ұшуларды жүзеге асыратын авиатасымалдарға қызмет көрсетуді қоспағанда, авиациялық қауіпсіздікті қамтамасыз ету бойынша қызметке арналған тариф (бұдан әрі - авиациялық қауіпсіздікті қамтамасыз ету бойынша қызмет) Қызметтер тізбесіне сәйкес операциялар бойынша шығындардың есебін қамтиды.
Авиациялық қауіпсіздікті қамтамасыз ету бойынша қызметтердің өлшем бірлігі ең жоғары ұшу массасының 1 тоннасы болып табылады, тарифтер мөлшерін анықтау кезінде әуе кемесінің ең жоғары ұшу массасы тоннада бүтін болғанға дейін дөңгелектеледі: 500 килограмға дейін – азаю жағына, 500 килограмм - және одан жоғары ұлғаю жағына.
30. Қазақстан Республикасының әуежайларында коммерциялық емес мақсаттарда техникалық қонуды жүзеге асыра отырып, Қазақстан Республикасының әуе кеңістігі арқылы транзиттік ұшып өтуді жүзеге асыратын және халықаралық бағыттар бойынша авиатасымалдарға қызмет көрсетуді қоспағанда, қонатын әуежайда өңдеуге (тиеуге және/немесе түсіруге) жататын жүктер (пошталар) болған жағдайда, жолаушылар тасымалдайтын әуе кемесіне қонғаннан кейін үш сағаттан және жүк тасымалдайтын және жүк-жолаушылар тасымалдайтын әуе кемелерінің сертификатталған түрлері үшін алты сағаттан астам тұрақ орнын беру жөніндегі қызметтерге (бұдан әрі – әуе кемесіне тұрақ орнын беру бойынша қызмет) тариф әуе кемесінің тұрақта нақты болған әрбір сағаты үшін есептеледі.
Әуе кемесіне тұрақты орын ұсыну бойынша қызмет өлшем бірлігі ең жоғары ұшу салмағының 1 тонна-сағат болып табылады.
Толық емес сағат бір сағат болып есептеледі.

31. Тариф на услугу по предоставлению места стоянки воздушного судна на базовом аэродроме, за исключением международных направлений, устанавливается за сутки.
Неполные сутки считаются за сутки.
Единицей измерения услуги по предоставлению места стоянки воздушному судну на базовом аэродроме, за исключением международных направлений, является 1 тонна-сутки максимальной взлетной массы.
Параграф 5. Механизм расчета тарифов на услуги аэропортов, отнесенные к сфере естественных монополий с учетом затратного метода тарифного регулирования
32. Расчет экономически обоснованного тарифа на единицу услуги аэропортов состоит из:
1) расчета затратной части тарифа на единицу услуги;
2) расчета доходной части тарифа на единицу услуги и рассчитывается по следующей формуле:
Д = Тз + Р,
где:
Д – доходная часть тарифа на единицу услуги;
Тз - затратная часть тарифа (затраты, приходящиеся на единицу услуги);
P - допустимый уровень прибыли, приходящийся на единицу услуги.
33. Допустимый уровень прибыли на услуги аэропортов определяется в соответствии с главой 14 настоящих Правил.
34. Расходы по оказываемым услугам включаются в затратную часть тарифов на услуги в соответствии с главами 10 и 12 настоящих Правил.
35. Формирование затратной части тарифа состоит из следующих этапов:
1) определение производственных затрат аэропорта в целом по предприятию и в разрезе всех структурных подразделений;
2) распределение затрат вспомогательных служб аэропорта;
3) распределение расходов периода;
4) определение затратной части тарифа.
36. На первом этапе определяются производственные затраты каждого структурного подразделения аэропорта. Производственные расходы состоят из расходов по содержанию производственного штата, отчисления от фонда оплаты труда, расходов на материалы, расходов по проведению ремонтов основных производственных фондов, расходов на содержание и обслуживание специальной автотранспортной техники, расходов на амортизацию, расходов на содержание и эксплуатацию основных производственных фондов, затраты на материалы, электроэнергию и топливо.
37. На втором этапе формирования затратной части тарифов на услуги производится распределение расходов вспомогательных служб аэропорта. Производится перераспределение затрат производственных структурных подразделений, не выпускающих конечный продукт, на подразделения, которые выпускают конечный продукт пропорционально количеству потребленных услуг вспомогательных служб.
Источником для перераспределения затрат вспомогательных служб служит ежемесячная информация (в течение периода, принимаемого за базу для расчета тарифа, сформированная руководителем вспомогательных служб аэропорта об оказанных услугах каждому структурному подразделению).
Указанная информация заполняется на основе показателей, снятых с приборов учета, установленных для каждого структурного подразделения, и будет являться первичным документом для распределения расходов вспомогательных служб.
Распределение расходов внутренних услуг вспомогательных служб:
Служба обеспечения горюче-смазочными материалами, направления деятельности службы:

31. Халықаралық бағыттарды қоспағанда, әуе кемесіне базалық әуеайлақта тұрақ орнын беру бойынша қызметке тариф бір тәулікке белгіленеді.
Толық емес тәулік бір тәулік болып есептеледі.
Ең жоғары ұшу салмағының 1 тоннасы-тәулігі халықаралық бағыттарды қоспағанда, әуе кемесіне базалық әуеайлақта тұрақ орнын беру бойынша қызметтің өлшем бірлігі болып табылады.
5-параграф. Тарифтік реттеудің шығындық әдісін ескере отырып, табиғи монополиялар саласына жатқызылған әуежайлардың қызметтеріне тарифтерді есептеу тетігі
32. Әуежайлардың реттеліп көрсетілетін қызметтерінің бірлігіне арналған экономикалық жағынан негізделген тарифті есептеу мыналардан:
1) көрсетілетін қызметтің бірлігіне арналған тарифтің шығынды бөлігін есептеуден;
2) көрсетілетін қызметтің бірлігіне арналған тарифтің кіріс бөлігін есептеуден тұрады және мынадай формула бойынша есептеледі:
Д = Тш + Р,
мұндағы:
Д – қызмет бірлігіне арналған тарифтің кіріс бөлігі;
Тш - тарифтің шығынды бөлігі (қызметтің бірлігіне келетін шығындар);
Р –қызметтің бірлігіне келетін пайданың жол берілген деңгейі.
33. Әуежайлардың көрсететін қызметтеріне жіберілетін пайданың көлемі Қағидаларың 14-тарауына сәйкес анықталады.
34. Көрсетілетін қызметтер бойынша шығыстар тарифтің шығыс бөлігіне Қағидалардың 10 және 12-тарауларына сәйкес қосылады.
35. Тарифтердің шығынды бөлігін қалыптастыру мынадай кезеңдерден тұрады:
1) жалпы кәсіпорын бойынша және барлық құрылымдық бөлімшелер бөлінісінде әуежайдың өндірістік шығындарын айқындау;
2) әуежайдың көмекші қызметтерінің шығындарын бөлу;
3) кезең шығындарын бөлу;
4) тарифтің шығынды бөлігін айқындау.
36. Бірінші кезеңде әуежайдың әрбір құрылымдық бөлімшесінің өндірістік шығындары айқындалады. Өндірістік шығыстар өндірістік штатты ұстау шығыстарынан, еңбекке ақы төлеу қорының аударымдарынан, материалдарға жұмсалатын шығыстарынан, негізгі өндірістік қорларға жөндеу жүргізу шығыстарынан, арнаулы автокөлік техникасын ұстау және қызмет көрсету шығыстарынан, амортизация шығыстарынан, негізгі өндірістік қорларды ұстау мен пайдалану шығыстарынан, материалдар, энергия және отын шығындарынан тұрады.
37. Тарифтерді қалыптастырудың екінші кезеңінде әуежайдың көмекші қызметтерінің шығыстарын бөлу жүргізіледі. Соңғы өнімді шығармайтын құрылымдық бөлімшелердің өндірістік шығындарын соңғы өнім шығаратын бөлімшелерге көмекші қызметтер тұтынған қызметтердің санына тепе-тең қайта бөлінеді.
Көмекші қызметтердің шығындарын қайта бөлу көзі әрбір құрылымдық бөлімшеге әуежайдың көмекші қызметінің басшысы қалыптастырған көрсетілген қызметтер туралы ай сайынғы ақпарат (тарифті есептеу үшін базаға алынған кезең ішіндегі) болады.
Көрсетілген ақпарат әрбір құрылымдық бөлімшеге орнатылған есепке алу аспаптарынан алынған көрсеткіштердің негізінде толтырылады және көмекші қызметтердің шығыстарын бөлу үшін бастапқы құжат болып табылады.
Қосалқы қызметтердің ішкі көрсететін қызметтерінің шығыстарын бөлу:
Жанар-жағар май материалдарымен қамтамасыз ету қызметі, қызмет жұмысының бағыттары:

1) обеспечение авиационными горюче-смазочными материалами (далее – авиа ГСМ) и специальными жидкостями воздушных судов, является услугой оказываемой внешним потребителям аэропорта;
2) обеспечение автомобильными горюче-смазочными материалами (далее – авто ГСМ) аэропорта является внутренней услугой, оказываемой структурным подразделениям аэропорта.
Расходы по направлению деятельности обеспечение авто ГСМ аэропорта включают в себя затраты на доставку, хранение и приобретение авто ГСМ, заработную плату производственного штата, непосредственно связанного с обеспечением служб аэропорта авто ГСМ, отчислений от фонда оплаты труда, материальных затрат, амортизационных отчислений основных производственных фондов, необходимых для хранения и распределения авто ГСМ.
Не распределенные расходы службы между указанными направлениями складываются как накладные расходы и распределяются между направлениями деятельности пропорционально прямым затратам, сформированным по направлениям деятельности.
Расходы по направлению деятельности обеспечение авто ГСМ аэропорта распределяются между службами аэропорта пропорционально количеству авто ГСМ, потребляемого каждым структурным подразделением.
Для полноты и достоверности информации о расходовании авто ГСМ, руководителем службы горюче-смазочных материалов ведется учет потребления авто ГСМ в разрезе структурных подразделений аэропорта, что позволит качественно производить расчет перераспределения расходов, сформированных по указанному направлению между службами аэропорта.
Служба теплотехнического и сантехнического обеспечения (далее – ТиСТО), направления деятельности:
1) водо- и канализационное обеспечение аэропорта;
2) теплоснабжение аэропорта.
Расходы по направлению деятельности водо- и канализационное обеспечение аэропорта состоят из затрат на оплату труда производственного персонала службы, непосредственно связанного с водо- и канализационным обеспечением служб аэропорта, отчислений от фонда оплаты труда, материальных затрат, амортизационных отчислений основных производственных фондов службы, связанных непосредственно с водо – и канализационным обеспечением аэропорта.
Расходы, сформированные по данному направлению, распределяются пропорционально количеству потребленного объема воды.
Расходы по направлению деятельности теплоснабжение аэропорта включают в себя расходы на оплату труда производственного персонала, непосредственно связанного с обеспечением теплоснабжения аэропорта, отчислений от фонда оплаты труда, материальных затрат, амортизационных отчислений основных производственных фондов, непосредственно участвующих в процессе теплоснабжения аэропорта.
Расходы, сформированные по указанному направлению, распределяются пропорционально площади отапливаемого помещения.
Не распределенные расходы службы ТиСТО между указанными направлениями деятельности складываются как накладные расходы и распределяются между направлениями деятельности пропорционально прямым затратам, сформированным по направлениям деятельности.
Основанием для проведения расчетов по распределению расходов является информация руководителя службы ТиСТО о потребленном количестве воды и канализационных стоках, отопления.
Служба энерго-светотехнического обеспечения полетов (далее – ЭСТОП), направления деятельности:

1) әуе кемелерін авиациялық жанар-жағар май материалдарымен (бұдан әрі - авиа ЖЖМ) және арнайы сұйықтықтармен қамтамасыз ету әуежайдың сыртқы тұтынушыларына көрсетілетін қызмет болып табылады;
2) әуежайды автомобильдік жанар-жағар май материалдарымен (бұдан әрі - авто ЖЖМ) қамтамасыз ету әуежайдың құрылымдық бөлімшелеріне көрсетілетін ішкі қызмет болып табылады.
Әуежайды авто ЖЖМ-мен қамтамасыз ету қызметінің бағыты бойынша шығыстар авто ЖЖМ-ды жеткізуге, сақтауға және сатып алуға арналған шығындарды, авто ЖЖМ-мен әуежайдың қызметтерін қамтамасыз етуге тікелей байланысты өндірістік штаттың жалақысын, еңбекке ақы төлеу қорының аударымдарын, авто ЖЖМ-ды сақтау және бөлу үшін қажетті негізгі өндірістік қорлардың материалдық шығындарын, амортизациялық аударымдарын қамтиды.
Қызметтердің көрсетілген бағыттар арасындағы шығыстары қосымша шығыстар болып жинақталады және қызмет бағыттары бойынша қалыптасқан тікелей шығындар қызмет бағыттарының арасында тепе-тең бөлінеді
Әуежайды авто ЖЖМ-мен қамтамасыз ету қызметінің бағыты бойынша шығыстар әуежай қызметтерінің арасында әрбір құрылымдық бөлімше тұтынатын авто ЖЖМ-ның мөлшеріне тепе-тең бөлінеді.
Авто ЖЖМ-ның жұмсалуы туралы ақпараттың толықтығы мен шынайылығы үшін жанар-жағар май материалдары қызметінің басшысы әуежайдың құрылымдық бөлімшелері бөлінісінде авто ЖЖМ-ды тұтыну есебін жүргізеді, бұл көрсетілген бағыт бойынша қалыптасқан шығыстарды әуежай қызметтерінің арасында қайта бөлу есебін сапалы жүргізуге мүмкіндік береді.
Жылумен техникалық және сантехникалық қамтамасыз ету қызметі (бұдан әрі - ЖжСТҚ), қызмет бағыттары:
1) әуежайды сумен және кәрізбен қамтамасыз ету;
2) әуежайды жылумен қамтамасыз ету.
Әуежайды сумен және кәрізбен қамтамасыз ету қызмет бағыты бойынша шығыстар әуежай қызметтерін сумен және кәрізбен қамтамасыз етуге тікелей байланысты қызметтің өндірістік персоналына еңбекақы төлеу шығындарынан, еңбекке ақы төлеу қорының аударымдарынан, материалдық шығындардан, әуежайды сумен және кәрізбен қамтамасыз етуге тікелей байланысты қызметтің негізгі өндірістік қорларының амортизациялық аударымдарынан, басқа шығындардан тұрады.
Осы бағыт бойынша қалыптастырылған шығыстар тұтынылған судың көлеміне тепе-тең бөлінеді.
Әуежайдың жылумен жабдықтау қызметінің бағыты бойынша шығыстар әуежайды жылумен жабдықтауды қамтамасыз етуге тікелей байланысты өндірістік персоналдың еңбекақысына жұмсалған шығыстарды, еңбекақы қорынан аударымдарды, материалдық шығындарды, әуежайдың жылумен қамтамасыз ету процесіне тікелей қатысатын негізгі өндірістік қорлардың амортизациялық аударымдарын қамтиды.
Көрсетілген бағыт бойынша қалыптасқан шығыстар жылытылатын ғимараттың алаңына тепе-тең бөлінеді.
Көрсетілген қызмет бағыттарының арасындағы бөлінбеген ЖжСТҚ қызметінің шығыстары қосымша шығыстар ретінде қалыптасады және қызмет бағыттарының арасында қызмет бағыттары бойынша қалыптасқан тікелей шығындарға тепе-тең бөлінеді.
ЖжСТҚ қызметі басшысының тұтынылған судың және кәріздік сарқынды сулардың, жылудың саны туралы ақпараты шығыстарды бөлу жөнінде есеп айырысу үшін негіз болып табылады.
Ұшуларды энергиямен-жарықпен техникалық қамтамасыз ету (бұдан әрі - ҰЭЖТҚ) қызметі, қызмет бағыттары:

1) светотехническое обеспечение взлетно-посадочной полосы;
2) энергетическое обеспечение аэропорта.
Расходы по направлению деятельности энергетическое обеспечение аэропорта состоят из расходов на оплату труда производственного персонала, непосредственно связанного с обеспечением служб аэропорта, отчислений от фонда оплаты труда, материальных затрат, непосредственно связанных с обеспечением аэропорта электроэнергией, амортизации и прочих расходов.
Расходы распределяются пропорционально объему потребленного количества электроэнергии. Источником достоверной информации служат ежемесячные отчеты руководителя службы.
Не распределенные расходы службы между указанными направлениями складываются как накладные расходы и распределяются между направлениями деятельности пропорционально прямым затратам, сформированным по направлениям деятельности.
Расходы службы спецавтотранспорта (далее – ССТ) распределяются по следующим направлениям деятельности:
1) транспортное сопровождение аэродромной службы. Включают в себя расходы по эксплуатации и содержанию автотранспорта, деятельность которого непосредственно связана с содержанием взлетно-посадочной полосы, рулежной дорожки и перронов.
Расходы, сформированные по данному направлению в полном объеме относятся на аэродромную службу;
2) транспортное сопровождение службы аварийно-спасательного и противопожарного обеспечения (далее – СПАСПО).
Расходы по эксплуатации и содержанию автотранспорта, деятельность которого непосредственно связана с аварийно- спасательными работами.
Расходы, сформированные по данному направлению, в полном объеме распределяются на службу СПАСПО;
3) транспортное сопровождение аэродромного диспетчерского обслуживания (далее – ДСА).
Расходы по эксплуатации и содержанию автотранспорта, деятельность которого непосредственно связана с деятельностью ДСА.
Расходы, сформированные по данному направлению, в полном объеме распределяются на службу ДСА;
4) транспортное сопровождение службы обслуживания пассажиров (далее – СОП).
Расходы по эксплуатации и содержанию автотранспорта, деятельность которого непосредственно связана с доставкой пассажиров на/с борт(а) воздушного судна.
Расходы, сформированные по данному направлению, в полном объеме распределяются на СОП;
5) транспортное сопровождение службы обслуживания груза, почты (далее – СОГП).
Расходы по эксплуатации и содержанию автотранспорта, деятельность которого непосредственно связана с доставкой багажа и грузобагажа на/с борт(а) ВС.
Расходы, сформированные по данному направлению, в полном объеме распределяются на СОГП;

1) ұшу-қону жолақтарын жарықпен техникалық қамтамасыз ету;
2) әуежайды энергетикалық қамтамасыз ету.
Әуежайды энергетикалық қамтамасыз ету қызметінің бағыты бойынша шығыстар әуежай қызметін қамтамасыз етуге тікелей байланысты өндірістік персоналдың еңбекақысына жұмсалған шығыстардан, еңбекақы қорының аударымдарынан, әуежайды электр энергиясымен қамтамасыз етуге тікелей байланысты материалдық шығындардан амортизациямен және өзге де шығыстардан тұрады.
Шығыстар тұтынылған электр энергиясы санының көлеміне тепе-тең бөлінеді. Шынайы ақпараттың көзі қызмет басшысының ай сайынғы есептері болып табылады.
Көрсетілген бағыттардың арасындағы бөлінбеген шығыстар қосымша шығыстар ретінде жинақталады және қызмет бағыттары бойынша қалыптасқан тікелей шығындар қызмет бағыттарының арасында тепе-тең бөлінеді.
Арнайы автокөлік қызметінің шығыстары (бұдан әрі - АКҚ) мынадай қызмет бағыттары бойынша бөлінеді:
1) әуеайлақ қызметін көлікпен сүйемелдеу. Қызметі ұшу-қону жолақтарын, рульдік жолдарын және перрондарды ұстаумен тікелей байланысты автокөлікті пайдалану және ұстау жөніндегі шығыстарды қамтиды.
Осы бағыт бойынша қалыптасқан шығыстар толық көлемінде әуеайлақ қызметіне жатады;
2) авариялық-құтқару және өртке қарсы қамтамасыз ету қызметін (бұдан әрі - АҚӨҚҚ) көліктік сүйемелдеу.
Қызметі авариялық-құтқару жұмыстарымен тікелей байланысты автокөлікті пайдалану және ұстау жөніндегі шығыстар.
Осы бағыт бойынша қалыптасқан шығыстар толық көлемінде АҚӨҚҚ қызметіне бөлінеді;
3) әуеайлақтық диспетчерлік қызмет көрсетуді (бұдан әрі - ӘДҚ) көліктік сүйемелдеу.
Қызметі ӘДҚ тікелей байланысты автокөлікті пайдалану және ұстау жөніндегі шығыстар.
Осы бағыт бойынша қалыптасқан шығыстар толық көлемде ӘДҚ қызметіне бөлінеді;
4) жолаушыларға қызмет көрсету қызметін (бұдан әрі - ЖҚҚ) көліктік сүйемелдеу.
Қызметі жолаушыларды әуе кемесінің бортына (бортынан) жеткізуге тікелей байланысты автокөлікті пайдалану және ұстау жөніндегі шығыстар.
Осы бағыт бойынша қалыптасқан шығыстар толық көлемде ЖҚҚ қызметіне бөлінеді;
5) жүктерге, поштаға қызмет көрсету қызметін (бұдан әрі - ЖПҚҚ) көліктік сүйемелдеу.
Қызметі жүктерді, қол жүктерін ӘК бортына (нан) жеткізуге тікелей байланысты автокөлікті пайдалану және ұстау жөніндегі шығыстар.
Осы бағыт бойынша қалыптасқан шығыстар толық көлемде ЖПҚҚ қызметіне бөлінеді;

6) транспортное сопровождение службы по обеспечению горюче-смазочными материалами (далее – СГСМ).
Расходы по эксплуатации и содержанию автотранспорта, деятельность которого непосредственно связана с заправкой воздушного судна авиа ГСМ и спецжидкостями.
Расходы, сформированные по данному направлению, в полном объеме распределяются на направление деятельности СГСМ обеспечение авиа ГСМ.
Расходы по эксплуатации и содержанию автотранспорта, деятельность которого непосредственно связана доставкой и распределением авто ГСМ, в полном объеме распределяются на направление деятельности СГСМ обеспечение авто ГСМ;
7) транспортное сопровождение службы авиационной безопасности (далее – САБ).
Расходы по эксплуатации и содержанию автотранспорта, деятельность которого непосредственно связана с патрулированием территории аэропорта, в полном объеме распределяются на САБ;
8) транспортное сопровождение службы ЭСТОП.
Расходы по эксплуатации и содержанию автотранспорта, деятельность которого непосредственно связана с производственной деятельностью службы ЭСТОП.
Расходы, сформированные по данному направлению, в полном объеме распределяются на службу ЭСТОП;
9) транспортное сопровождение службы ТиСТО.
Расходы по эксплуатации и содержанию автотранспорта, деятельность которого непосредственно связана с производственной деятельностью службы ТиСТО.
Расходы, сформированные по данному направлению, в полном объеме распределяются на службу ТиСТО;
10) транспортное сопровождение инженерно-авиационной службы (далее – ИАС).
Расходы по эксплуатации и содержанию автотранспорта, деятельность которого непосредственно связана с производственной деятельностью ИАС.
Расходы, сформированные по данному направлению, в полном объеме распределяются на службу ИАС;
11) транспортное сопровождение административно-управленческого персонала.
Расходы по эксплуатации и содержанию автотранспорта администрации.
Расходы поданному направлению полностью относятся на административные расходы;
12) транспорт общего пользования.
Расходы по эксплуатации и содержанию автотранспорта общего назначения.
Расходы по данному направлению распределяются пропорционально прямым затратам служб.
Не распределенные расходы службы ССТ между указанными направлениями складываются как накладные расходы и распределяются между направлениями деятельности пропорционально прямым затратам, сформированным по направлениям деятельности.
38. На третьем этапе формирования затратной части тарифов на услуги распределяются расходы периода субъекта естественной монополии.
Расходы периода распределяются пропорционально следующим показателям:
общехозяйственные расходы – пропорционально производственным затратам по каждому виду услуг, оказываемых субъектом естественной монополии;
налоги и сборы (связанные с основными средствами) пропорционально остаточной стоимости активов, отнесенных на каждый вид услуг, оказываемых субъектом естественной монополии;
расходы на выплату вознаграждения банкам – по степени участия денежных средств в услугах, для оказания которых получен кредит.

6) жанар-жағар материалдармен қамтамасыз ету жөніндегі қызметті (бұдан әрі - ЖЖМҚ) көліктік сүйемелдеу.
Қызметі әуе кемесін авиа ЖЖМ және басқа сұйықтықтар құюға тікелей байланысты автокөлікті пайдалану және ұстау жөніндегі шығыстар.
Осы бағыт бойынша қалыптасқан шығыстар толық көлемде авиа ЖЖМ-мен қамтамасыз ету ЖЖМҚ қызметінің бағытына бөлінеді.
Қызметі авто ЖЖМ жеткізу мен бөлуге тікелей байланысты автокөлікті пайдалану және ұстау жөніндегі шығыстар толық көлемде авто ЖЖМ-мен қамтамасыз етудің ЖЖМҚ қызметінің бағытына бөлінеді.
7) авиациялық қауіпсіздік қызметін (бұдан әрі - АҚҚ) көліктік сүйемелдеу.
Қызметі әуежай аумағын патрульдеуге тікелей қатысты автокөлікті пайдалану және ұстау жөніндегі шығыстар толық көлемде АҚҚ қызметіне бөлінеді;
8) ҰЭЖТҚ көліктік сүйемелдеу.
Қызметі ҰЭЖТҚ қызметінің өндірістік қызметімен тікелей байланысты автокөлікті пайдалану және ұстау жөніндегі шығыстар.
Осы бағыт бойынша қалыптасқан шығыстар толық көлемде ҰЭЖТҚ қызметіне бөлінеді;
9) ЖжСТҚ көліктік сүйемелдеу.
Қызметі ЖжСТҚ қызметінің өндірістік қызметімен тікелей байланысты автокөлікті пайдалану және ұстау жөніндегі шығыстар.
Осы бағыт бойынша қалыптасқан шығыстар толық көлемде ЖжСТҚ қызметіне бөлінеді;
10) инженерлік-авиациялық қызметті (бұдан әрі - ИАҚ) көліктік сүйемелдеу.
Қызметі ИАҚ қызметінің өндірістік қызметімен тікелей байланысты автокөлікті пайдалану және ұстау жөніндегі шығыстар.
Осы бағыт бойынша қалыптасқан шығыстар толық көлемде ИАҚ қызметіне бөлінеді;
11) әкімшілік-басқару персоналын көліктік сүйемелдеу.
Әкімшіліктің автокөлігін пайдалану және ұстау жөніндегі шығыстар.
Осы бағыт бойынша қалыптасқан шығыстар толық көлемде әкімшілік шығыстарға жатады;
12) жалпы пайдаланудағы көліктер.
Жалпы мақсаттағы автокөлікті пайдалану және ұстау жөніндегі шығыстар.
Осы бағыт бойынша шығыстар қызметтердің тікелей шығындарына тепе-тең бөлінеді.
Арнайы автокөлік қызметтің көрсетілген бағыттары арасында бөлінбеген шығыстары қосымша шығыстар ретінде қалыптасады және қызмет бағыттары бойынша қалыптасқан қызмет бағыттарының арасында тікелей шығындарға тепе-тең бөлінеді.
38. Қызметтерге арналған тарифтердің шығынды бөлігін қалыптастырудың үшінші кезеңінде табиғи монополия субъектісінің кезең шығыстары бөлінеді.
Кезең шығыстары мынадай көрсеткіштерге тепе-тең бөлінеді:
жалпы шаруашылық шығыстар - табиғи монополия субъектісі көрсететін қызметтердің әрбір түрі бойынша өндірістік шығындарға тепе-тең;
салықтар мен алымдар (негізгі құралдарға байланысты) табиғи монополия субъектісі көрсететін қызметтердің әрбір түріне жатқызылатын активтердің қалдық құнына тепе-тең;
банктерге сыйақы төлеуге арналған шығыстар - қызметтерді көрсету үшін кредит алынған ақша қаражатының оларға қатысу дәрежесі бойынша бөлінеді.

39. На четвертом этапе определяется затратная часть тарифа.
Расходы аэродромной службы распределяются между двумя направлениями деятельности – содержание взлетно-посадочной полосы и содержание стоянки для воздушных судов – пропорционально площади.
Затратная часть тарифа на услугу по обеспечению взлета и посадки воздушного судна определяется делением затрат на оказание данной услуги на натуральный объем услуги.
Затраты по оказанию данной услуги – это сумма расходов:
основных структурных подразделений – аэродромная служба по направлению деятельности содержание взлетно-посадочной полосы, ЭСТОП по направление деятельности светотехническое обеспечение взлетно-посадочной полосы, СПАСПО, ДСА, за исключением расходов, которые подлежат распределению;
расходов вспомогательных служб, распределенных на указанные основные службы;
расходов периода, отнесенных на данную услугу.
Затратная часть тарифа на услугу по обеспечению авиационной безопасности определяется делением затрат на оказание данной услуги на натуральный объем услуги.
Затраты по оказанию данной услуги – это сумма расходов:
основных структурных подразделений САБ, ДС, за исключением расходов, связанных с досмотром и обеспечением пропусками сотрудников и транспортных средств сторонних организаций, проходящих в зону ограниченного доступа, в случае оказания субъектом естественных монополий дополнительных авиационных услуг;
расходов вспомогательных служб, распределенных на указанные основные службы;
расходов периода, отнесенных на данную услугу.
Определение затратной части по услугам по предоставлению места стоянки воздушному судну и предоставлению места стоянки воздушному судну на базовом аэродроме:
расходы аэродромной службы, сформированные по направлению деятельности содержание стоянки для воздушных судов, распределяются между двумя услугами – по предоставлению места стоянки воздушному судну на аэродроме в течение 3 часов после посадки для пассажирских и 6 часов для грузовых и грузопассажирских сертифицированных типов воздушных судов при наличии грузов (почты), подлежащих обработке (погрузке и (или) выгрузке) в аэропорту посадки, и предоставлению места стоянки воздушному судну на базовом аэродроме пропорционально натуральному объему данных услуг;
расходов вспомогательных служб, распределенных на указанные основные службы;
расходов периода, отнесенных на данные услуги.
Сноска. Пункт 39 - в редакции приказа Министра транспорта РК от 03.07.2024 № 229 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

39. Төртінші кезеңде тарифтің шығын бөлігі анықталады.
Әуеайлақ қызметінің шығыстары қызметтің екі бағытының арасында – ұшу-қону жолақтарын ұстауға және әуе кемелеріне арналған тұрақтар алаңдарын ұстауға – тепе-тең бөлінеді.
Әуе кемесінің ұшуы мен қонуын қамтамасыз ету жөніндегі қызметке тарифтің шығын бөлігі осы қызметті көрсетуге арналған шығындарды қызметтің заттай көлеміне бөлу арқылы айқындалады.
Осы қызметті көрсету жөніндегі шығындар – осы шығыстар сомасы:
негізгі құрылымдық бөлімшелер – бөлінуге жататын шығыстарды қоспағанда, ұшу-қону жолағын күтіп-ұстау қызмет бағыты бойынша әуеайлақ қызметі, ұшу-қону жолағын жарықпен қамтамасыз ету қызмет бағыты бойынша ҰЭЖТҚ, АҚӨҚҚ, ӘДҚ;
көрсетілген негізгі қызметтерге бөлінген көмекші қызметтердің шығыстары;
осы көрсетілетін қызметке жатқызылған кезең шығыстары.
Осы көрсетілетін қызметке арналған тарифтің шығынды бөлігі авиациялық қауіпсіздікті қамтамасыз ету бойынша қызметті көрсетуге арналған шығындарды қызметтің нақты көлеміне бөлу арқылы анықталады.
Осы қызметті көрсету жөніндегі шығындар – осы шығыстар сомасы:
АҚҚ, ДҚ негізгі құрылымдық бөлімшелері табиғи монополия субъектімен қосымша авиациялық қызметтерін көрсету жағдайда, тексеру және қызметшілерді өткізумен қамтамасыз ету және өзге мекемелер көлік құралдарының, рұқсат беру аймағына кіру шектелген шығындарды қоспағанда;
көрсетілген негізгі қызметтерге бөлінген көмекші қызметтердің шығыстары;
осы көрсетілетін қызметке жатқызылған кезең шығыстары.
Әуе кемесіне тұрақ орнын беру және қону әуеайлағында әуе кемесіне тұрақ орнын беру жөнінде көрсетілетін қызметтер бойынша шығынды бөлігін анықтау:
әуе кемелері үшін тұрақ орнын ұстау қызметінің бағыты бойынша қалыптасқан әуеайлақ қызметінің шығыстары екі көрсетілетін қызмет арасындағы бағыт бойынша – қону әуежайында өңдеуге (тиеуге және (немесе) түсіруге) жататын жүктер (пошталар) болған жағдайда, жолаушылар тасымалдайтын әуе кемесіне қонғаннан кейін 6 жүк тасымалдайтын және жүк-жолаушылар тасымалдайтын әуе кемелерінің сертификатталған үлгілері үшін 3 сағат бойы тұрақ орнын беру жөнінде және базалық әуеайлақта әуе кемесіне тұрақ орын беру жөнінде көрсетілетін қызметтерге осы көрсетілетін қызметтердің нақты көлеміне тепе-тең бөлінеді;
көрсетілген негізгі қызметтерге бөлінген көмекші қызметтердің шығыстары;
осы қызметтерге жатқызылатын кезең шығыстары.
Ескерту. 39-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Көлік министрінің 03.07.2024 № 229 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

Глава 3. Механизм расчета тарифов с учетом стимулирующего метода тарифного регулирования сфер естественных монополий
Параграф 1. Основные принципы механизма расчета тарифов с учетом стимулирующего метода тарифного регулирования
40. Тариф с применением стимулирующего метода тарифного регулирования утверждается ведомством уполномоченного органа сроком на пять и более лет с учетом показателей качества и надежности регулируемых услуг и показателей эффективности деятельности субъектов естественных монополий.
Сноска. Пункт 40 - в редакции приказа Министра транспорта РК от 03.07.2024 № 229 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
41. Перечень субъектов естественных монополий в области услуг аэронавигации и аэропортов, тарифы которым утверждаются с применением стимулирующего метода тарифного регулирования утверждается ведомством уполномоченного органа. Предложения по включению в перечень субъектов естественных монополий в области услуг аэронавигации и аэропортов, тарифы которым утверждаются с применением стимулирующего метода тарифного регулирования могут вноситься ведомству уполномоченного органа Советом по тарифной политике.
Сноска. Пункт 41 - в редакции приказа Министра транспорта РК от 03.07.2024 № 229 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
42. Субъект естественной монополии предоставляет ведомству уполномоченного органа заявку на утверждение тарифа с применением стимулирующего метода тарифного регулирования по истечении срока действия утвержденного тарифа, за исключением случаев утверждения тарифов с применением стимулирующего метода тарифного регулирования для субъектов естественных монополий, перечень которых определяется ведомством уполномоченного органа.
Сноска. Пункт 42 - в редакции приказа Министра транспорта РК от 03.07.2024 № 229 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
43. Сроки рассмотрения заявки и порядок утверждения тарифа с применением стимулирующего метода тарифного регулирования определены статьей 15 Закона.
44. Основополагающими принципами механизма расчета тарифов с учетом стимулирующего метода тарифного регулирования являются:
1) возмещение экономически обоснованных затрат на оказание регулируемых услуг субъектов естественных монополий в области услуг аэронавигации и аэропортов на основе ведения субъектами естественных монополий раздельного учета доходов, затрат и задействованных активов;

3-тарау. Табиғи монополия салаларын тарифтік реттеудің ынталандыру әдісін ескере отырып, тарифтерді есептеу тетігі
1-параграф. Тарифтік реттеудің ынталандыру әдісін ескере отырып, тарифтерді есептеу тетігінің негізгі қағидаттары
40. Тарифтік реттеудің ынталандыру әдісін қолдана отырып тарифті уәкілетті органның ведомствосы реттеліп көрсетілетін қызметтердің сапасы мен сенімділік көрсеткіштерін және табиғи монополия субъектілері қызметінің тиімділік көрсеткіштерін ескере отырып, бес және одан көп жыл мерзімге бекітеді.
Ескерту. 40-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Көлік министрінің 03.07.2024 № 229 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
41. Тарифтер тарифтік реттеудің ынталандыру әдісін қолдана отырып қызметтерге бекітілетін аэронавигация мен әуежайлар саласындағы табиғи монополия субъектілерінің тізбесін уәкілетті органның ведомствосы бекітеді. Тарифтер тарифтік реттеудің ынталандыру әдісін қолдана отырып бекітілетін аэронавигация мен әуежайлар қызметтері саласындағы табиғи монополия субъектілерінің тізбесіне енгізу жөніндегі ұсыныстарды уәкілетті органның ведомствосына Тарифтік саясат жөніндегі кеңес енгізе алады.
Ескерту. 41-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Көлік министрінің 03.07.2024 № 229 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
42. Табиғи монополия субъектісі уәкілетті органның ведомствосына, уәкілетті органның ведомствосы айқындайтын табиғи монополия субъектілері үшін тарифтік реттеудің ынталандыру әдісін қолдана отырып тарифтерді бекіту жағдайларын қоспағанда, бекітілген тарифтің қолданылу мерзімі аяқталғаннан кейін тарифтік реттеудің ынталандыру әдісін қолдана отырып тарифті бекітуге өтінім береді.
Ескерту. 42-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Көлік министрінің 03.07.2024 № 229 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
43. Өтінімді қарау мерзімі және тарифтік реттеудің ынталандырушы әдісін қолдана отырып тарифті бекіту тәртібі Заңның 15-бабында айқындалған.
44. Тарифтік реттеудің ынталандыру әдісін ескере отырып, тарифтерді есептеу тетігінің негізгі қағидаттары:
1) аэронавигация және әуежайлар қызметтері саласындағы табиғи монополия субъектілерінің реттеліп көрсетілетін қызметтерін көрсетуге арналған экономикалық негізделген шығындарды табиғи монополия субъектілерінің табыстарды, шығындар мен қолданысқа енгізілген активтерді бөлектеп есепке алуды жүргізуі негізінде өтеу;

2) обеспечение прозрачности расчета тарифов на услуги субъектов естественных монополий;
3) получение субъектом естественных монополий прибыли, направляемой на развитие и обеспечивающей его эффективное функционирование по оказанию услуг аэронавигации им услуг аэропортов, а также совершенствование технологии аэронавигационного и аэропортового обслуживания;
4) стимулирование повышения качества регулируемых услуг и удовлетворения спроса на них.
45. Стимулирующий метод тарифного регулирования предусматривает:
1) ограничение видов и размеров затрат, учитываемых в тарифе, с учетом их экономической обоснованности;
2) применение технических и технологических норм расходов сырья, материалов, топлива, энергии при их наличии, нормативных технических потерь, нормативной численности персонала, определенных на основе типовых норм и нормативов, действующих в соответствующей отрасли (сфере).
Действие настоящего подпункта применяется при утверждении тарифа в случае перехода с затратного метода тарифного регулирования на стимулирующий метод тарифного регулирования;
3) определение контролируемых и неконтролируемых затрат;
4) утверждение временного компенсирующего тарифа за неисполнение мероприятий утвержденной инвестиционной программы и неконтролируемых затрат;
5) определение прибыли с учетом возврата инвестированного капитала и норм доходности инвестированного капитала, а также балансовой стоимости активов субъекта естественной монополии, задействованных при предоставлении регулируемой услуги, и ставки прибыли, рассчитанной по методу, определенному ведомством уполномоченного органа;
6) определение показателей качества и надежности регулируемых услуг;
7) определение показателей эффективности деятельности субъектов естественных монополий;
8) применение прямолинейного метода начисления износа;
9) утверждение инвестиционной программы.
Сноска. Пункт 45 с изменением, внесенным приказом Министра транспорта РК от 03.07.2024 № 229 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
46. При расчете тарифа на регулируемую услугу субъекта естественной монополии используются следующие источники информации:
1) сведения, полученные от субъектов естественной монополии;
2) данные мониторинга о соблюдении субъектами естественных монополий стандартов качества услуг;
3) сведения, полученные от компетентных органов;
4) сведения, полученные от государственного органа, осуществляющего руководство в сфере государственной статистической деятельности;
5) сведения, полученные от субъектов естественных монополий и аккредитованных объединений субъектов частного предпринимательства при уполномоченном органе;

2) табиғи монополия субъектілерінің қызметтеріне тарифтерді есептеудің ашықтығын қамтамасыз ету;
3) табиғи монополия субъектісінің дамуға бағытталатын және оның әуежайлар қызметтерін аэронавигация қызметтерін көрсету бойынша тиімді жұмыс істеуін қамтамасыз ететін пайда алуы, сондай-ақ аэронавигациялық және әуежайлық қызмет көрсету технологиясын жетілдіру;
4) реттеліп көрсетілетін қызметтердің сапасын арттыруды және оларға сұранысты қанағаттандыруды ынталандыру болып табылады.
45. Тарифтік реттеудің ынталандырушы әдісі:
1) тарифте ескерілетін шығындардың түрлері мен мөлшерін шектеу, олардың экономикалық негізділігін ескере отырып;
2) тиісті салада (аяда) қолданыстағы үлгілік нормалар мен нормативтер негізінде айқындалған шикізат, материалдар, отын, энергия шығыстарының техникалық және технологиялық нормаларын, нормативтік техникалық ысыраптарды, персоналдың нормативтік санын қолдану.
Осы тармақшаның қолданылуы тарифтік реттеудің шығындық әдісінен тарифтік реттеудің ынталандырушы әдісіне ауысқан жағдайда тарифті бекіту кезінде қолданылады;
3) бақыланатын және бақыланбайтын шығындарды айқындау;
4) бекітілген инвестициялық бағдарламаның іс-шараларын және бақыланбайтын шығындарды орындамағаны үшін уақытша өтемдік тарифті бекіту;
5) инвестицияланған капиталды қайтаруды және инвестицияланған капитал кірістілігінің нормаларын, сондай-ақ реттеліп көрсетілетін қызметті ұсыну кезінде іске қосылған табиғи монополия субъектісі активтерінің теңгерім құнын және уәкілетті органның ведомствосы айқындаған әдіс бойынша есептелген пайда мөлшерлемесін ескере отырып пайданы айқындау;
6) реттеліп көрсетілетін қызметтердің сапа және сенімділік көрсеткіштерін айқындау;
7) табиғи монополиялар субъектілері қызметінің тиімділік көрсеткіштерін айқындау;
8) тозуды есептеудің тура сызықты әдісін қолдану;
9) инвестициялық бағдарламаны бекіту.
Ескерту. 45-тармаққа өзгеріс енгізілді – ҚР Көлік министрінің 03.07.2024 № 229 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
46. Табиғи монополия субъектісінің реттеліп көрсетілетін қызметіне тарифті есептеу кезінде мынадай ақпарат көздері пайдаланылады:
1) табиғи монополия субъектілерден алынған мәліметтер;
2) табиғи монополия субъектілердің қызметтер сапасы стандарттарын сақтауы туралы мониторинг деректері;
3) құзыретті органдардан алынған мәліметтер;
4) мемлекеттік статистикалық қызмет саласында басшылықты жүзеге асыратын мемлекеттік органнан алынған мәліметтер;
5) уәкілетті орган жанындағы жеке кәсіпкерлік субъектілерінің, табиғи монополия субъектілерінен және аккредиттелген бірлестіктерінен алынған мәліметтер;

6) другие источники информации.
47. При формировании тарифа расходы распределяются на контролируемые и неконтролируемые расходы.
48. К неконтролируемым расходам относятся следующие расходы:
1) материальные расходы на приобретение стратегических товаров, перечень которых определен законодательством о естественных монополиях;
2) амортизационные отчисления основных средств и нематериальных активов;
3) расходы на обязательные виды страхования, налоги, сборы и платежи, определенные в соответствии с законодательством Республики Казахстан;
4) расходы, связанные с уровнем нормативных технических потерь, в соответствии с расчетами технических потерь, произведенными на основе типовых норм и нормативов, действующих в соответствующей отрасли (сфере).
49. К контролируемым расходам субъекта естественной монополии относятся расходы на оказание регулируемой услуги, не относящиеся к неконтролируемым и учитываемые в тарифе в соответствии с главами 10 и 12 настоящих Правил.
50. Источниками финансирования мероприятий инвестиционной программы являются собственные средства: не более 70% допустимого уровня прибыли от регулируемой услуги и амортизационные отчисления.
51. Максимальная прибыль субъекта естественной монополии включает средства, необходимые на реализацию инвестиционной программы, в размере не более 70 % от допустимого уровня прибыли и переменной части допустимого уровня прибыли в размере 30 % направляемой на повышение качества и надежности услуги и эффективности деятельности субъекта естественной монополии.
52. Допустимый уровень прибыли для реализации инвестиционной программы, в размере не более 70% ограничивается с учетом средств, необходимых для реализации инвестиционной программы и амортизационных отчислений.
53. Основания изменения утвержденного ведомством уполномоченного органа тарифа до истечения его срока действия определены статьей 22 Закона.
Сноска. Пункт 53 - в редакции приказа Министра транспорта РК от 03.07.2024 № 229 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
54. При достижении либо несоблюдении показателей качества и надежности регулируемых услуг, а также показателей эффективности деятельности подлежат изменению контролируемые расходы субъекта естественной монополии, а также допустимый уровень прибыли в размере 30 %.
55. Порядок определения и утверждения показателей качества, надежности регулируемых услуг, а также эффективности деятельности субъектов естественных монополий определяется в соответствии со статьей 15 Закона.

6) басқа да ақпарат көздері.
47. Тарифті қалыптастыру кезінде шығыстар бақыланатын және бақыланбайтын шығыстарға бөлінеді.
48. Бақыланбайтын шығыстарға мынадай шығыстар жатады::
1) тізбесі табиғи монополиялар туралы заңнамада айқындалған стратегиялық тауарларды сатып алуға арналған материалдық шығыстар;
2) негізгі құралдар мен материалдық емес активтердің амортизациялық аударымдары;
3) Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес айқындалған міндетті сақтандыру түрлеріне арналған шығыстар, салықтар, алымдар мен төлемдер;
4) тиісті салада (аяда) қолданыстағы үлгілік нормалар мен нормативтер негізінде жүргізілген техникалық ысыраптардың есептеріне сәйкес нормативтік техникалық ысыраптардың деңгейіне байланысты шығыстар.
49. Табиғи монополия субъектісінің бақыланатын шығыстарына бақыланбайтын және осы Қағидалардың 10 және 12-тарауларына сәйкес тарифте ескерілетін реттеліп көрсетілетін қызметтерді көрсетуге арналған шығыстар жатады.
50. Инвестициялық бағдарламаның іс-шараларын қаржыландыру көздері меншікті қаражат болып табылады: реттелетін қызметтен түсетін пайданың рұқсат етілген деңгейінің 70%-ынан аспайтын және амортизациялық аударымдар.
51. Табиғи монополия субъектісінің ең жоғары пайдасы инвестициялық бағдарламаны іске асыруға қажетті пайданың рұқсат етілген деңгейінің 70%-нан аспайтын мөлшерде және субъект қызметінің сапасы мен сенімділігін және қызметінің тиімділігін арттыруға бағытталған пайданың рұқсат етілген деңгейінің ауыспалы бөлігінің 30%-нан аспайтын мөлшерде қаражатты қамтиды.
52. Инвестициялық бағдарламаны іске асыру үшін 70%-дан аспайтын мөлшерде пайданың рұқсат етілген деңгейі инвестициялық бағдарламаны іске асыру үшін қажетті қаражатты және амортизациялық аударымдарды ескере отырып шектеледі.
53. Уәкілетті органның ведомствосы бекіткен тарифті оның қолданылу мерзімі аяқталғанға дейін өзгерту негіздері Заңның 22-бабында айқындалған.
Ескерту. 53-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Көлік министрінің 03.07.2024 № 229 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
54. Реттеліп көрсетілетін қызметтердің сапа және сенімділік көрсеткіштеріне, сондай-ақ қызмет тиімділігінің көрсеткіштеріне қол жеткізу не сақтамау кезінде табиғи монополия субъектісінің бақыланатын шығыстары, сондай-ақ 30% мөлшеріндегі пайданың жол берілетін деңгейі өзгертілуге тиіс.
55. Реттелетін қызметтердің сапа, сенімділік көрсеткіштерін, сондай-ақ табиғи монополия субъектілері қызметінің тиімділігін айқындау Заңның 15-баныа сәйкес анықталады.

56. Ежегодно не позднее 1 мая года, следующего за отчетным периодом, субъект естественной монополии представляет ведомству уполномоченного органа отчет о фактически достигнутых за отчетный год доходах, расходах, соблюдении показателей качества и надежности регулируемых услуг, достижении показателей эффективности деятельности субъекта естественной монополии.
Сноска. Пункт 56 - в редакции приказа Министра транспорта РК от 03.07.2024 № 229 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
57. В случае непредставления субъектом естественной монополии материалов, подтверждающих выполнение установленных критериев качества, надежности регулируемых услуг и эффективности деятельности субъекта естественной монополии, коэффициент качества, надежности регулируемых услуг и эффективности деятельности субъекта естественной монополии применяется в нулевом значении.
58. Сроки введения в действие измененного тарифа, проведения публичных слушаний, информирования потребителей определены статьей 22 Закона.
Параграф 2. Механизм расчета тарифов на услуги аэронавигации в воздушном пространстве и в районе аэродрома, отнесенные к сфере естественных монополий с учетом стимулирующего метода тарифного регулирования
59. Прогнозируемый тарифный доход субъектов естественных монополий от оказания услуг аэронавигации в воздушном пространстве определяется по формуле:
ТДВП = ЗВПконт + ЗВПнеконт + ДУПВПинвест + ДУПВПкачест,
где:
ТДВП – прогнозируемый тарифный доход субъекта естественной монополии от оказания услуг аэронавигации в воздушном пространстве, тенге;
ЗВПконт – суммарные экономически обоснованные плановые контролируемые затраты субъекта естественной монополии от оказания услуг аэронавигации в воздушном пространстве, рассчитанные на плановый объем услуг, тенге;
ЗВПнеконт – суммарные экономически обоснованные плановые неконтролируемые затраты субъекта естественной монополии от оказания услуг аэронавигации в воздушном пространстве, рассчитанные на плановый объем услуг, тенге;
ДУПВПинвест – допустимый уровень прибыли от оказания услуг аэронавигации в воздушном пространстве, направляемый на реализацию инвестиционной программы, тенге;
ДУПВПинвест – допустимый уровень прибыли от оказания услуг аэронавигации в воздушном пространстве, направляемый на повышение качества, надежности регулируемых услуг и эффективности деятельности субъекта, тенге.

56. Табиғи монополия субъектісі жыл сайын есепті жылдан соң жылдың 1 мамырынан кешіктірмей уәкілетті органның ведомствосына реттеліп көрсетілетін қызметтердің нақты қол жеткізілген кірістер, шығыстар, реттеліп көрсетілетін қызметтердің сапа мен сенімділік көрсеткіштерінің сақталуы, табиғи монополия субъектілері қызметінің тиімділік көрсеткіштеріне қол жеткізу туралы есептерді ұсынады.
Ескерту. 56-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Көлік министрінің 03.07.2024 № 229 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
57. Табиғи монополия субъектісі реттеліп көрсетілетін қызметтер сапасының, сенімділігінің және табиғи монополия субъектісі қызметінің тиімділігінің белгіленген критерийлерінің орындалуын растайтын материалдарды ұсынбаған жағдайда реттеліп көрсетілетін қызметтер сапасының, сенімділігінің және табиғи монополия субъекті қызметінің тиімділігінің коэффициенті нөлдік мәнде қолданылады.
58. Өзгертілген тарифті қолданысқа енгізу, жария тыңдаулар өткізу, тұтынушыларды ақпараттандыру мерзімдері Заңның 22-бабында айқындалған.
2-параграф. Тарифтік реттеудің ынталандырушы әдісін ескере отырып, табиғи монополиялар саласына жатқызылған әуе кеңістігіндегі және әуеайлақ маңындағы аэронавигация қызметтеріне тарифтерді есептеу тетігі
59. Табиғи монополиялар субъектілерінің әуе кеңістігінде аэронавигация қызметтерін көрсетуден түсетін болжамды тарифтік кірісі мынадай формула бойынша айқындалады::
ТКәк = Шәкбақыланатын + Шәкбақыланбайтын + РПДәкинвест + РПДәксапа,
ондағы:
ТКәк – табиғи монополия субъектісінің әуе кеңістігінде аэронавигация қызметтерін көрсетуден түсетін болжамды тарифтік кірісі, теңге;
Шәкбақыланатын – табиғи монополия субъектісінің әуе кеңістігінде аэронавигация қызметтерін көрсетуден түскен қызметтердің жоспарлы көлеміне есептелген жиынтық экономикалық негізделген жоспарлы бақыланатын шығындары, теңге;
Шәкбақыланбайтын – қызметтердің жоспарлы көлеміне есептелген табиғи монополия субъектісінің әуе кеңістігінде аэронавигация қызметтерін көрсетуден түскен жиынтық экономикалық негізделген жоспарлы бақыланбайтын шығындары, теңге;
РПДәкинвест – инвестициялық бағдарламаны іске асыруға бағытталатын әуе кеңістігінде аэронавигация қызметтерін көрсетуден түсетін пайданың рұқсат етілген деңгейі, теңге;
РПДәксапа – реттеліп көрсетілетін қызметтердің сапасын, сенімділігін және субъект қызметінің тиімділігін арттыруға бағытталған әуе кеңістігінде аэронавигация қызметтерін көрсетуден түсетін пайданың рұқсат етілген деңгейі, теңге.

60. Допустимый уровень прибыли на услуги аэронавигации в воздушном пространстве определяется в соответствии с главой 14 настоящих Правил.
61. Тариф на один приведенный самолето-километр определяется по формуле:
где:
Tm – тариф на один приведенный самолето-километр;
ki – коэффициент приведения для i-гo типа воздушного судна, определяемый с учетом максимальной взлетной массы i-гo типа воздушного судна;
Nij – количество самолето-километров, выполненных i-м типом воздушного судна,
j – количество весовых групп воздушных судов;
n – верхняя граница суммирования;
i - индекс суммирования.
62. Коэффициент приведения для i-гo типа воздушного судна определяется по формуле:
где:
Q maxi – максимальная взлетная масса i – го типа воздушного судна, тонн;
50 – минимальный базовый размер максимальной взлетной массы воздушного судна равный 50 тоннам.
63. Тариф на услуги аэронавигации в воздушном пространстве на 100 самолето-километров для j-ой весовой группы определяется по формуле:
Tjm = Tm * Kj * 100,
где:
Tjm – тариф для j-ой весовой группы воздушных судов;
Kj – средневзвешенный коэффициент приведения для воздушных судов, входящих в j-ую весовую группу, определенный исходя из планируемого объема услуг аэронавигации в воздушном пространстве в j-ой весовой группе, учтенной в общем объеме услуг аэронавигации в воздушном пространстве.
64. Прогнозируемый тарифный доход субъекта естественной монополии от оказания услуг аэронавигации в районе аэродромов определяется по формуле:
ТДра = Зраконт + Зранеконт + ДУПраинвест + ДУПракачест,
где:
ТДра – прогнозируемый тарифный доход субъекта естественной монополии от оказания услуг аэронавигации в районе аэродромов, тенге;
Зраконт – суммарные экономически обоснованные плановые контролируемые затраты субъекта естественной монополии от оказания услуг аэронавигации в районе аэродромов, рассчитанные на плановый объем услуг, тенге;
Зранеконт – суммарные экономически обоснованные плановые неконтролируемые затраты субъекта естественной монополии от оказания услуг аэронавигации в районе аэродромов, рассчитанные на плановый объем услуг, тенге;
ДУПраинвест – допустимый уровень прибыли от оказания услуг аэронавигации в районе аэродромов, направляемый на реализацию инвестиционной программы, тенге;
ДУПраинвест – допустимый уровень прибыли от оказания услуг аэронавигации в районе аэродромов, направляемый на повышение качества, надежности регулируемых услуг и эффективности деятельности субъекта естественной монополии, тенге.
65. Допустимый уровень прибыли на услуги аэронавигации в районе аэродрома определяется в соответствии с главой 14 настоящих Правил.

60. Әуе кеңістігіндегі аэронавигация қызметтеріне пайданың рұқсат етілген деңгейі осы Қағиданың 14-тарауына сәйкес айқындалады.
61. Келтірілген бір ұшақ-километрге тариф мынадай формула бойынша айқындалады:
ондағы:
Tm – бір келтірілген ұшақ-километрге тариф;
kі –әуе кемесінің ең жоғары ұшып көтерілу массасын ескере отырып анықталатын әуе кемесінің і типі үшін келтіру коэффициенті;
Nіj – і типті әуе кемесі орындаған ұшақ-километр саны,
j – әуе кемелерінің салмақ топтарының саны;
n – қосындылаудың жоғарғы шегі;
і – қосындылау индексі.
62. Әуе кемесінің і үлгісі үшін келтіру коэффициенті мынадай формула бойынша анықталады:
ондағы:
Q maxі – і типті әуе кемесінің ең жоғары ұшу салмағы, тонна;
50 – әуе кемесінің ең жоғары ұшу массасының 50 тоннаға тең ең төменгі базалық мөлшері.
63. J салмақ тобы үшін әуе кеңістігіндегі аэронавигация қызметтеріне 100 ұшақ-километрге арналған Тариф мынадай формула бойынша айқындалады::
Tjm = Tm * Kj * 100,
ондағы:
Tjm – әуе кемелерінің j салмақ тобына арналған тариф;
Kj – j салмақ тобында әуе кеңістігіндегі аэронавигация қызметтерінің жалпы көлемінде ескерілген әуе кеңістігіндегі аэронавигация қызметтерінің жоспарланған көлеміне сүйене отырып айқындалған j салмақ тобына кіретін әуе кемелері үшін келтірудің орташа өлшемдік коэффициенті.
64. Әуеайлақтар маңында аэронавигация қызметтерін көрсетуден табиғи монополия субъектісінің болжанатын тарифтік кірісі мынадай формула бойынша айқындалады::
ТКәа = Шәабақыланатын + Шәабақыланбайтын + РПДәаинвест + РПДәасапа,
ондағы:
ТКәа – табиғи монополия субъектісінің әуеайлағында аэронавигация қызметтерін көрсетуден түсетін болжамды тарифтік кірісі, теңге;
Шәабақыланатын – табиғи монополия субъектісінің әуеайлағында аэронавигация қызметтерін көрсетуден түскен қызметтердің жоспарлы көлеміне есептелген жиынтық экономикалық негізделген жоспарлы бақыланатын шығындары, теңге;
Шәабақыланбайтын – қызметтердің жоспарлы көлеміне есептелген табиғи монополия субъектісінің әуеайлағында аэронавигация қызметтерін көрсетуден түскен жиынтық экономикалық негізделген жоспарлы бақыланбайтын шығындары, теңге;
РПДәаинвест – инвестициялық бағдарламаны іске асыруға бағытталатын әуеайлағында аэронавигация қызметтерін көрсетуден түсетін пайданың рұқсат етілген деңгейі, теңге;
РПДәасапа – реттеліп көрсетілетін қызметтердің сапасын, сенімділігін және субъект қызметінің тиімділігін арттыруға бағытталған әуеайлағында аэронавигация қызметтерін көрсетуден түсетін пайданың рұқсат етілген деңгейі, теңге.
65. Әуеайлақ маңындағы аэронавигация қызметтеріне пайданың рұқсат етілген деңгейі осы Қағиданың 14-тарауына сәйкес анықталады.

66. Тариф на услуги аэронавигации в районе аэродромов на один взлет или одну посадку определяется по формуле:
где:
Qmax i – максимальная взлетная масса воздушных судов, тонн;
Vij – количество самолето-вылетов, выполненных i-м типом воздушного судна;
n, m – верхняя граница суммирования;
i- индекс суммирования типов воздушного судна;
j – индекс суммирования весовых групп воздушных судов.
Параграф 3. Механизм расчета тарифов на услуги аэропортов, отнесенные к сфере естественных монополий с учетом стимулирующего метода тарифного регулирования
67. Прогнозируемый тарифный доход субъектов естественных монополий на оказание услуг аэропорта определяется по формуле:
ТДуа = Зуаконт + Зуанеконт + ДУПуаинвест + ДУПуакачест,
где:
ТДуа – прогнозируемый тарифный доход субъекта естественной монополии на оказание услуги аэропорта, тенге;
Зуаконт – суммарные экономически обоснованные плановые контролируемые затраты субъекта естественной монополии от оказания услуг аэропорта, рассчитанные на плановый объем услуг, тенге;
Зуанеконт – суммарные экономически обоснованные плановые неконтролируемые затраты субъекта естественной монополии от оказания услуг аэропорта, рассчитанные на плановый объем услуг, тенге;
ДУПуаинвест – допустимый уровень прибыли от оказания аэропорта, направляемый на реализацию инвестиционной программы, тенге;
ДУПуаинвест – допустимый уровень прибыли от оказания услуг аэропорта, направляемый на повышение качества, надежности регулируемых услуг и эффективности деятельности субъекта естественной монополии, тенге.
68. Допустимый уровень прибыли на услуги аэропортов определяется в соответствии с главой 14 настоящих Правил.
69. Расходы по оказываемым услугам включаются в затратную часть тарифов на услуги аэропортов в соответствии с главами 10 и 12 настоящих Правил.
Глава 4. Механизм расчета тарифов в сфере естественных монополий в области аэропортов и аэронавигации с применением метода индексации
70. Тариф с применением метода индексации устанавливается в соответствии с требованиями статьи 18 Закона.
71. Порядок индексации тарифа определен в главе 13 настоящих Правил.
72. Переход на метод индексации для субъекта естественной монополии малой мощности, указанного в подпунктах 1), 2) и 3) пункта 96 настоящих Правил, осуществляется после утверждения тарифа, в соответствии с требованием пункта 107 настоящих Правил.
Сноска. Пункт 72 - в редакции приказа Министра транспорта РК от 03.07.2024 № 229 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

66. Әуеайлақтар маңындағы аэронавигация қызметтеріне бір ұшуға немесе бір қонуға арналған тариф мынадай формула бойынша айқындалады::
ондағы:
Qmax і – әуе кемелерінің ең жоғары ұшу салмағы, тонна;
Vіj – әуе кемесінің І түрінде орындалған ұшақ ұшуларының саны;
n, m – қосындылаудың жоғарғы шегі;
і – әуе кемесінің үлгілерін жинақтау индексі;
j – әуе кемелерінің салмақ топтарын қосындылау индексі.
3-параграф. Тарифтік реттеудің ынталандырушы әдісін ескере отырып, табиғи монополиялар саласына жатқызылған әуежайлар қызметтеріне тарифтерді есептеу тетігі
67. Әуежайдың қызметтерін көрсетуге арналған табиғи монополиялар субъектілерінің болжамды тарифтік кірісі мынадай формула бойынша айқындалады::
ТКәқ = Шәқбақыланатын + Шәқбақыланбайтын + РПДәқинвест + РПДәқкачест,
ондағы:
ТКәқ – табиғи монополия субъектісінің әуежай қызметін көрсетуге болжамды тарифтік кірісі, теңге;
Шәқбақыланатын – табиғи монополия субъектісінің әуежай қызметтерін көрсетуден түскен қызметтердің жоспарлы көлеміне есептелген жиынтық экономикалық негізделген жоспарлы бақыланатын шығындары, теңге;
Шәқбақыланбайтын – табиғи монополия субъектісінің әуежай қызметтерін көрсетуден түскен қызметтердің жоспарлы көлеміне есептелген жиынтық экономикалық негізделген жоспарлы бақыланбайтын жоспарлы шығындары, теңге;
РПДәқинвест – инвестициялық бағдарламаны іске асыруға бағытталатын әуежай қызметтерін көрсетуден түсетін пайданың рұқсат етілген деңгейі, теңге;
РПДәқсапа – табиғи монополия субъектісі қызметінің сапасын, сенімділігін және тиімділігін арттыруға бағытталатын әуежай қызметтерін көрсетуден түсетін пайданың рұқсат етілетін деңгейі, теңге.
68. Әуежайлар қызметтеріне пайданың рұқсат етілген деңгейі осы Қағиданың 14-тарауына сәйкес анықталады.
69. Көрсетілетін қызметтер бойынша шығыстар осы Қағиданың 10 және 12-тарауларына сәйкес әуежайлар қызметтеріне арналған тарифтердің шығын бөлігіне енгізіледі.
4-тарау. Индекстеу әдісін қолдана отырып, әуежайлар мен аэронавигация саласындағы табиғи монополиялар саласындағы тарифтерді есептеу тетігі
70. Индекстеу әдісі қолданылатын тариф Заңның 18-бабының талаптарына сәйкес белгіленеді.
71. Тарифті индекстеу тәртібі осы Қағиданың 13-тарауында айқындалған.
72. Осы Қағидалардың 96-тармағының 1), 2) және 3) тармақшаларында көрсетілген қуаты аз табиғи монополия субъектілері үшін индекстеу әдісіне ауысу, Қағидалардың 107-тармағына сәйкес тариф бекітілген жағдайдан кейін жүзеге асырылады.
Ескерту. 72-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Көлік министрінің 03.07.2024 № 229 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

Глава 5. Порядок утверждения временного компенсирующего тарифа
Параграф 1. Основание и механизм утверждения временного компенсирующего тарифа
73. Основаниями утверждения временного компенсирующего тарифа являются:
1) превышение тарифа, утвержденного в соответствии с Законом;
2) нецелевое использование средств амортизационных отчислений;
3) неисполнение мероприятий утвержденной инвестиционной программы, учтенных в тарифе, за исключением следующих случаев:
снижения объемов, повлекших недополучение средств, предусмотренных в утвержденной тарифной смете на реализацию утвержденной инвестиционной программы. При этом из общей суммы неисполнения мероприятий утвержденной инвестиционной программы исключается сумма недополученного дохода, соразмерная снижению объемов, на оставшуюся сумму необоснованного дохода ведомством уполномоченного органа вводится временный компенсирующий тариф;
экономии денег, сложившейся по результатам проведенных конкурсных (тендерных) процедур;
экономии затрат в связи с введением более эффективных методов и технологий;
4) неисполнение статей затрат утвержденной тарифной сметы более чем на 5 процентов от размеров, предусмотренных утвержденной тарифной сметой, за исключением следующих случаев:
экономии затрат в связи с применением более эффективных методов и технологий, реализацией плана мероприятий по энергосбережению и повышению энергоэффективности, разработанного по итогам энергетического аудита, проведением мероприятий по снижению нормативных технических потерь;
экономии затрат в связи со снижением объемов регулируемых услуг по причинам, не зависящим от субъекта естественной монополии. При этом из общей суммы неисполнения утвержденной тарифной сметы исключается сумма недополученного дохода, соразмерная снижению объемов, на оставшуюся сумму необоснованного дохода ведомством уполномоченного органа вводится временный компенсирующий тариф;
экономии денег, сложившейся по результатам проведенных конкурсных (тендерных) процедур.
Сноска. Пункт 73 - в редакции приказа Министра транспорта РК от 03.07.2024 № 229 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
73-1. В период действия тарифа субъект естественной монополии ежегодно не позднее 1 мая года, следующего за отчетным периодом, предоставляет отчет об исполнении утвержденной тарифной сметы в ведомство уполномоченного органа в электронной форме через веб-портал "База "Монополист" по форме согласно приложению 4 к настоящим Правилам.
Прилагаемые к отчету об исполнении утвержденной тарифной сметы расчеты и обосновывающие материалы подготавливаются субъектом естественной монополии в отдельности на каждый вид регулируемых услуг.
Сноска. Параграф 1 дополнен пунктом 73-1 в соответствии с приказом Министра транспорта РК от 03.07.2024 № 229 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

5-тарау. Уақытша өтемдік тарифті бекіту тәртібі
1-параграф. Уақытша өтемдік тарифті бекіту негізі мен тетігі
73. Уақытша өтемдік тарифті бекіту негіздері:
1) Заңға сәйкес бекітілген тарифтен асып кету;
2) амортизациялық аударымдар қаражатын орынсыз пайдалану;
3) мынадай жағдайларды қоспағанда, бекітілген инвестициялық бағдарламаның тарифте ескерілген іс-шараларын орындамау:
инвестициялық бағдарламаны іске асыруға бекітілген тарифтік сметада көзделген қаражатты толық алмауға әкеп соққан көлемдердің төмендеуі. Бұл ретте бекітілген инвестициялық бағдарламаның іс-шараларын орындамаудың жалпы сомасынан көлемнің төмендеуіне мөлшерлес алынбаған кіріс сомасы алынып тасталады, негізсіз кірістің қалған сомасына уәкілетті органның ведомствосы уақытша өтемдік тарифті енгізеді;
өткізілген конкурстық (тендерлік) рәсімдер нәтижелері бойынша қалыптасқан ақшаны үнемдеу;
тиімді әдістер мен технологияларды енгізуге байланысты шығындарды үнемдеу;
4) мынадай жағдайларды қоспағанда, бекітілген тарифтік сметаның шығын баптарын бекітілген тарифтік сметада көзделген мөлшерлердің 5 процентінен астам орындамау:
неғұрлым тиімді әдістер мен технологияларды қолдануға, энергетикалық аудит қорытындылары бойынша әзірленген энергия үнемдеу және энергия тиімділігін арттыру жөніндегі іс-шаралар жоспарын іске асыруға, нормативтік техникалық ысыраптарды төмендету жөніндегі іс-шараларды жүргізуге байланысты шығындарды үнемдеу;
табиғи монополия субъектісіне байланысты емес себептер бойынша реттеліп көрсетілетін қызметтер көлемінің төмендеуіне байланысты шығындарды үнемдеу. Бұл ретте бекітілген тарифтік сметаны орындамаудың жалпы сомасынан көлемдердің төмендеуіне мөлшерлес алынбаған табыс сомасы алынып тасталады, негізсіз кірістің қалған сомасына уәкілетті органның ведомствосы уақытша өтемдік тарифті енгізеді;
жүргізілген конкурстық (тендерлік) рәсімдер нәтижелері бойынша қалыптасқан ақшаны үнемдеу.
Ескерту. 73-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Көлік министрінің 03.07.2024 № 229 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
73-1. Тарифтің қолданылуы кезеңінде табиғи монополия субъектісі жыл сайын есепті кезеңнен кейінгі жылдың 1 мамырынан кешіктірмей, уәкілетті органның ведомствосына "Монополист" базасы" веб-порталы арқылы электрондық нысанда осы Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес нысандар бойынша бекітілген тарифтік сметаның орындалуы туралы есепті ұсынады.
Бекітілген тарифтік сметаның орындалуы туралы есепке қоса берілетін есептемелерді және негіздейтін материалдарды табиғи монополия субъектісі реттеліп көрсетілетін қызметтердің әрбір түріне жеке дайындайды.
Ескерту. 73-1-тармақпен толықтырылды – ҚР Көлік министрінің 03.07.2024 № 229 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

73-2. К отчету об исполнении тарифной сметы прилагаются:
1) пояснительная записка об исполнении тарифной сметы с объяснением причин ее неисполнения;
2) отчет о прибылях и убытках субъекта естественной монополии по форме, утвержденной приказом Министра финансов Республики Казахстан от 28 июня 2017 года № 404 "Об утверждении перечня и форм годовой финансовой отчетности для публикации организациями публичного интереса (кроме финансовых организаций)" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 15384);
3) сведения о реализации смет затрат, направленных на ремонт, не приводящий к росту стоимости основных средств;
4) материалы, подтверждающие фактические затраты субъекта естественной монополии по тарифной смете (копии договоров, актов выполненных работ/приемов-передачи, накладных, счет-фактур, пообъектный перечень основных средств и нематериальных активов с указанием балансовой и остаточной стоимости, срока службы, годовой амортизации, расчеты);
5) материалы, подтверждающие постатейную экономию затрат с приложением материалов, подтверждающих фактическое использование указанной экономии, и (или) сокращения объемов предоставляемых регулируемых услуг;
протоколы конкурсных (тендерных) комиссий;
акты сверок с потребителями объемов предоставленных регулируемых услуг, выставленные счет-фактуры к оплате, реестры предоставленных регулируемых услуг.
Сноска. Параграф 1 дополнен пунктом 73-2 в соответствии с приказом Министра транспорта РК от 03.07.2024 № 229 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
73-3. Анализ отчета субъекта естественной монополии об исполнении утвержденной тарифной сметы проводится ведомством уполномоченного органа в срок не более 90 (девяноста) календарных дней со дня его поступления.
В случае, если при рассмотрении отчета субъекта естественной монополии об исполнении утвержденной тарифной сметы необходима дополнительная информация, ведомство уполномоченного органа запрашивает ее в письменном виде с установлением срока, но не менее пяти рабочих дней.
При этом срок проведения анализа отчета субъекта естественной монополии об исполнении утвержденной тарифной сметы приостанавливается до получения необходимой информации с извещением об этом субъекта естественной монополии.
Сноска. Параграф 1 дополнен пунктом 73-3 в соответствии с приказом Министра транспорта РК от 03.07.2024 № 229 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

73-2. Тарифтік сметаның орындалуы туралы есепке:
1) орындалмау себептері түсіндіріле отырып, тарифтік сметаның орындалуы туралы түсіндірме жазба;
2) "Жария мүдделі ұйымдардың (қаржы ұйымдарынан басқа) жариялау үшін жылдық қаржылық есептіліктің тізбесі мен нысандарын бекіту туралы)" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2017 жылғы 28 маусымдағы № 404 бұйрығымен бекітілген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тіркелімінде № 15384 болып тіркелген) нысан бойынша табиғи монополия субъектісінің пайдасы мен шығындары туралы есебі;
3) негізгі құралдар құнының өсуіне алып келмейтін, жөндеуге бағытталған шығындар сметаларының іске асырылуы туралы мәліметтер;
4) тарифтік смета бойынша табиғи монополия субъектісінің нақты шығындарын растайтын материалдар (шарттардың, орындалған жұмыстар/қабылдау-тапсыру актілерінің, жүкқұжаттардың, шот-фактуралардың көшірмелері, баланстық және қалдық құнын, қызмет мерзімін, жылдық амортизацияны көрсете отырып негізгі құралдар мен материалдық емес активтердің объектілер бойынша тізбесі, есептеулер).
5) көрсетілген үнемдеудің іс-жүзінде пайдаланылған және (немесе) көрсетілетін реттеліп көрсетілетін қызметтердің көлемдерінің қысқарғанын растайтын материалдарды қоса бере отырып, шығындарды баптар бойынша үнемдеуді растайтын материалдар:
конкурстық (тендерлік) комиссиялардың хаттамалары;
тұтынушылармен ұсынылған реттеліп көрсетілетін қызметтердің көлемін салыстыру актілері, төлеуге берілген шот-фактуралар, көрсетілетін қызметтер көлемдерінің тізілімі.
Ескерту. 73-2-тармақпен толықтырылды – ҚР Көлік министрінің 03.07.2024 № 229 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
73-3. Табиғи монополия субъектісінің бекітілген тарифтік сметаның орындалуы туралы есебіне талдауды уәкілетті органның ведомствосы келіп түскен күнінен бастап күнтізбелік 90 (тоқсан) күннен аспайтын мерзімде қаралады.
Егер табиғи монополия субъектісінің бекітілген тарифтік сметаның орындалуы туралы есебін қарау кезінде қосымша ақпарат қажет болса, уәкілетті органның ведомствосы бес жұмыс күнінен кем болмайтын мерзімді белгілей отырып, жазбаша түрде сұратады.
Бұл ретте бекітілген тарифтік сметаның орындалуы туралы табиғи монополия субъектісінің есебіне талдау жасау мерзімі табиғи монополия субъектісін бұл туралы хабардар ете отырып, қажетті ақпарат алғанға дейін тоқтатыла тұрады.
Ескерту. 73-3-тармақпен толықтырылды – ҚР Көлік министрінің 03.07.2024 № 229 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

73-4. Ведомство уполномоченного органа по итогам анализа отчета об исполнении утвержденной тарифной сметы субъекта естественной монополии в случаях, предусмотренных пунктом 73 настоящих Правил, принимает решение о введении временного компенсирующего тарифа.
Сноска. Параграф 1 дополнен пунктом 73-4 в соответствии с приказом Министра транспорта РК от 03.07.2024 № 229 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
74. Субъект естественной монополии представляет в ведомство уполномоченного органа материалы, подтверждающие постатейную экономию затрат с приложением материалов, подтверждающих фактическое использование указанной экономии, и (или) сокращения объемов оказываемых регулируемых услуг:
информацию о внедрении субъектом естественной монополии новых методов и технологий предоставления регулируемых услуг;
протоколы конкурсных (тендерных) комиссий;
акты сверок с потребителями объемов оказанных регулируемых услуг, выставленные счета к оплате.
Сноска. Пункт 74 - в редакции приказа Министра транспорта РК от 03.07.2024 № 229 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
75. Временный компенсирующий тариф утверждается по результатам:
1) проверки деятельности субъекта естественной монополии;
2) ежегодного анализа отчетов об исполнении утвержденной тарифной сметы, об исполнении утвержденной инвестиционной программы, представляемых субъектом естественной монополии.
76. Временный компенсирующий тариф утверждается с учетом базовой ставки Национального Банка Республики Казахстан на день принятия решения.
Сноска. Пункт 76 - в редакции приказа Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 30.03.2021 № 140 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
77. Временный компенсирующий тариф не применяется в случае полного возмещения субъектом естественной монополии необоснованно полученного им дохода потребителям, в том числе по решению суда.
78. Для подтверждения фактов, указанных в пункте 73 настоящих Правил, ведомство уполномоченного органа, с учетом требования подпункта 22) пункта 2 статьи 26 Закона, запрашивает у субъекта естественной монополии необходимую информацию с указанием сроков ее предоставления.
При этом сроки проведения анализа приостанавливаются до получения необходимой информации.
Сноска. Пункт 78 - в редакции приказа Министра транспорта РК от 03.07.2024 № 229 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

73-4. Уәкілетті органның ведомствосы осы Қағидалардың 73-тармағында көзделген жағдайларда табиғи монополия субъектісінің тарифтік сметасының орындалуы туралы есебін қарау нәтижелері туралы қорытынды негізінде уақытша өтемдік тарифті енгізу туралы шешім қабылдайды.
Ескерту. 73-4-тармақпен толықтырылды – ҚР Көлік министрінің 03.07.2024 № 229 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
74. Табиғи монополия субъектісі уәкілетті органның ведомствосына көрсетілген үнемдеудің нақты пайдаланылуын және (немесе) көрсетілетін реттеліп көрсетілетін қызметтер көлемінің қысқартылуын растайтын материалдарды қоса бере отырып, шығындардың сатыдан кейінгі үнемін растайтын материалдарды ұсынады:
табиғи монополия субъектісінің реттеліп көрсетілетін қызметтерді ұсынудың жаңа әдістері мен технологияларын енгізуі туралы ақпарат;
конкурстық (тендерлік) комиссиялардың хаттамалары;
көрсетілген реттеліп көрсетілетін қызметтердің көлемін тұтынушылармен салыстыру актілері, төлемге ұсынылған шоттар.
Ескерту. 74-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Көлік министрінің 03.07.2024 № 229 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
75. Уақытша өтемдік тариф мыналардың нәтижелері бойынша бекітіледі:
1) табиғи монополия субъектісінің қызметін тексеру;
2) бекітілген тарифтік сметаның орындалуы туралы, табиғи монополия субъектісі ұсынатын бекітілген инвестициялық бағдарламаның орындалуы туралы есептерді жыл сайынғы талдау негізінде жүзеге асырылады.
76. Уақытша өтемдік тариф шешім қабылданған күнге Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің базалық мөлшерлемесін ескере отырып бекітіледі.
Ескерту. 76-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 30.03.2021 № 140 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
77. Уақытша өтемдік тариф табиғи монополия субъектісі тұтынушыларға негізсіз алған табысын, оның ішінде сот шешімі бойынша толық өтеген жағдайда қолданылмайды.
78. Осы Қағидаларға 73-тармағында көрсетілген Заңның 26-бабы 2-тармағы 22) тармақшасының талаптарын ескере отырып, фактілерді растау үшін уәкілетті органның ведомствосы табиғи монополия субъектісінен оны ұсыну мерзімдерін көрсете отырып, қажетті ақпаратты сұратады.
Бұл ретте талдау жүргізу мерзімі қажетті ақпарат алынғанға дейін тоқтатыла тұрады.
Ескерту. 78-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Көлік министрінің 03.07.2024 № 229 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

79. Информация, составляющая коммерческую тайну, не является основанием для отказа в ее предоставлении ведомству уполномоченного органа, при этом заинтересованные лица при предоставлении информации указывают исчерпывающий перечень сведений, составляющих коммерческую тайну, либо прилагают копию акта заинтересованного лица об утверждении перечня сведений, составляющих коммерческую тайну.
Сноска. Пункт 79 - в редакции приказа Министра транспорта РК от 03.07.2024 № 229 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
80. Введение временного компенсирующего тарифа осуществляется с первого числа второго месяца, следующего за месяцем проведения проверки, анализа исполнения субъектом естественной монополии тарифной сметы и (или) анализа информации субъекта естественной монополии об исполнении инвестиционной программы предоставляемой субъектом естественной монополии по форме согласно приложению 2 к настоящим Правилам.
81. Субъект естественной монополии доводит до сведения потребителя информацию об утверждении временного компенсирующего тарифа не позднее, чем за 30 (тридцать) календарных дней до введения его в действие.
82. Решение ведомства уполномоченного органа об утверждении временного компенсирующего тарифа на регулируемые услуги субъекта естественной монополии оформляется приказом ведомства уполномоченного органа. Информация о принятом решении размещается на интернет-ресурсе ведомства уполномоченного органа не позднее 5 (пяти) календарных дней со дня принятия решения.
Сноска. Пункт 82 - в редакции приказа Министра транспорта РК от 03.07.2024 № 229 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
83. В период действия временного компенсирующего тарифа субъект естественной монополии может обратиться в ведомство уполномоченного органа с заявкой на утверждение тарифа в соответствии с Законом.
При этом доход, принятый в обоснование уровня нового тарифа, уменьшается на сумму необоснованно полученного дохода с учетом базовой ставки Национального Банка Республики Казахстан на день принятия решения за минусом уже возмещенного субъектом естественной монополии потребителям его регулируемых услуг.
При этом, отдельной строкой в тарифной смете указывается сумма неисполнения тарифной сметы и (или) инвестиционной программы.
При рассмотрении ведомством уполномоченного органа заявки субъекта естественной монополии на утверждение нового тарифа, ведомство уполномоченного органа, при выявлении суммы необоснованного дохода с учетом базовой ставки Национального Банка Республики Казахстан, исключает ее из дохода, принятого в обоснование уровня нового тарифа.

79. Коммерциялық құпияны құрайтын ақпарат оны уәкілетті органның ведомствосына беруден бас тарту үшін негіз болып табылмайды, бұл ретте мүдделі тұлғалар ақпаратты ұсыну кезінде коммерциялық құпияны құрайтын мәліметтердің толық тізбесін көрсетеді не мүдделі тұлғаның коммерциялық құпияны құрайтын мәліметтердің тізбесін бекіту туралы актісінің көшірмесін қоса береді.
Ескерту. 79-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Көлік министрінің 03.07.2024 № 229 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
80. Уақытша өтемдік тарифті енгізу табиғи монополия субъектісінің тарифтік сметаны орындауына тексеру, талдау және (немесе) осы Қағидаларға 2-қосымшадағы нысанға сәйкес табиғи монополия субъектісінің инвестициялық бағдарламаның орындалуы туралы ақпаратына талдау жүргізілген айдан кейінгі екінші айдың бірінші күнінен бастап жүзеге асырылады.
81. Табиғи монополия субъектісі тұтынушының назарына уақытша өтемдік тарифті бекіту туралы ақпаратты ол қолданысқа енгізілгенге дейін күнтізбелік 30 (отыз) күннен кешіктірмей жеткізеді.
82. Уәкілетті органның ведомствосы табиғи монополия субъектісінің реттеліп көрсетілетін қызметтеріне уақытша өтемдік тарифті бекіту туралы шешімі уәкілетті органның ведомствосының бұйрығымен ресімделеді. Қабылданған шешім туралы ақпарат уәкілетті орган ведомствосының интернет-ресурсында шешім қабылданған күннен бастап күнтізбелік 5 (бес) күннен кешіктірілмей орналастырылады.
Ескерту. 82-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Көлік министрінің 03.07.2024 № 229 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
83. Уақытша өтемдік тарифтің қолданылу кезеңінде табиғи монополия субъектісі Заңға сәйкес тарифті бекітуге арналған өтініммен уәкілетті органның ведомствосына жүгіне алады.
Бұл ретте жаңа тариф деңгейінің негіздемесіне қабылданған табыс табиғи монополия субъектісі өзінің реттеліп көрсетілетін қызметтерін тұтынушыларға өтеуін шегере отырып, шешім қабылданған күнге Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің базалық мөлшерлемесін ескере отырып, негізсіз алынған табыс сомасына азайтылады.
Бұл ретте тарифтік сметада тарифтік сметаның және (немесе) инвестициялық бағдарламаның орындалмау сомасы жеке жолмен көрсетіледі.
Уәкілетті органның ведомствосы табиғи монополия субъектісінің жаңа тарифті бекітуге арналған өтінімін қараған кезде уәкілетті органның ведомствосы Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің базалық мөлшерлемесін ескере отырып, негізсіз табыс сомасын анықтаған кезде оны жаңа тарифтің деңгейін негіздеуге қабылданған табыстан алып тастайды.

Сноска. Пункт 83 - в редакции приказа Министра транспорта РК от 03.07.2024 № 229 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
84. В случае полной компенсации убытков, причиненных потребителям субъектом естественной монополии, до окончания периода действия временного компенсирующего тарифа, субъект естественной монополии может обратиться в ведомство уполномоченного органа с заявлением об отмене временного компенсирующего тарифа до окончания периода действия временного компенсирующего тарифа с приложением документов, подтверждающих факт возмещения убытков потребителям (квитанции, счета-извещения, счета-фактуры, акты выполненных работ).
Заявление об отмене временного компенсирующего тарифа рассматривается ведомством уполномоченного органа и по результатам рассмотрения принимается решение об изменении периода действия временного компенсирующего тарифа, либо уведомляет субъекта естественных монополий об отказе с указанием причин отказа, в течение 30 (тридцати) календарных дней со дня поступления заявления.
Сноска. Пункт 84 - в редакции приказа Министра транспорта РК от 03.07.2024 № 229 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Параграф 2. Расчет размера временного компенсирующего тарифа
85. В случае выявления нарушений, указанных в пункте 73 настоящих Правил, ведомство уполномоченного органа определяет объем фактически оказанных регулируемых услуг и фактически полученные доходы за период допущенных субъектом естественной монополии нарушений.
Сноска. Пункт 85 - в редакции приказа Министра транспорта РК от 03.07.2024 № 229 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
86. Периодом допущенных субъектом естественной монополии нарушений считается в случае, предусмотренном:
1) подпунктом 1) пункта 73 настоящих Правил – период, в течение которого субъект естественной монополии взимал оплату по стоимости, превышающей тариф, утвержденный ведомством уполномоченного органа;
2) подпунктами 2), 3) и 4) пункта 73 настоящих Правил – год, на который ведомством уполномоченного органа утверждена тарифная смета на регулируемые услуги субъекта естественной монополии.
Сноска. Пункт 86 - в редакции приказа Министра транспорта РК от 03.07.2024 № 229 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
87. В случае, предусмотренном подпунктом 1) пункта 73 настоящих Правил, необоснованно полученный доход (НД1) определяется по формуле:

Ескерту. 83-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Көлік министрінің 03.07.2024 № 229 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
84. Табиғи монополия субъектісі тұтынушыларға келтірген залалдарды уақытша өтемдік тарифтің қолданылу кезеңі аяқталғанға дейін толық өтеген жағдайда, табиғи монополия субъектісі уәкілетті органның ведомствосына тұтынушыларға залалдарды өтеу фактісін растайтын құжаттарды қоса бере отырып (квитанциялар, шот-ескертпелер, шот-фактуралар, атқарылған жұмыстардың актісі), уақытша өтемдік тарифтің қолданылу кезеңі аяқталғанға дейін уақытша өтемдік тарифті жою туралы өтінішпен жүгіне алады.
Уақытша өтемдік тарифтің күшін жою туралы өтінішті уәкілетті органның ведомствосы қарайды және қарау нәтижелері бойынша уақытша өтемдік тарифтің қолданылу кезеңін өзгерту туралы шешім қабылдайды не бас тарту себептерін көрсете отырып, өтініш келіп түскен күннен бастап күнтізбелік 30 (отыз) күн ішінде табиғи монополия субъектісін бас тарту туралы хабардар етеді.
Ескерту. 84-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Көлік министрінің 03.07.2024 № 229 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2-параграф. Уақытша өтемдік тарифтің мөлшерін есептеу
85. Осы Қағидалардың 73-тармағында көрсетілген бұзушылықтар анықталған жағдайда уәкілетті органның ведомствосы нақты көрсетілген реттеліп көрсетілетін қызметтердің көлемін және табиғи монополия субъектісі жол берген бұзушылықтар кезеңінде нақты алынған кірістерді айқындайды.
Ескерту. 85-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Көлік министрінің 03.07.2024 № 229 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
86. Табиғи монополия субъектісі жол берген бұзушылықтар кезеңі:
1) осы Қағидалардың 73-тармағының 1) тармақшасында – табиғи монополия субъектісі уәкілетті органның ведомствосы бекіткен тарифтен асатын құны бойынша төлем алған кезең;
2) осы Қағидалардың 73-тармағының 2), 3) және 4) тармақшаларында көзделген жағдайларда – уәкілетті органның ведомствосы табиғи монополия субъектісінің реттеліп көрсетілетін қызметтеріне тарифтік сметаны бекіткен жыл болып табылады.
Ескерту. 86-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Көлік министрінің 03.07.2024 № 229 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
87. Осы Қағидалардың 73-тармағының 1) тармақшасында көзделген жағдайда негізсіз алынған табыс (НК1) мынадай формула бойынша айқындалады:

НД1 = (Т1 – Т) * V1,
где:
T1 – фактически применявшаяся субъектом естественной монополии стоимость оказываемых услуг, тенге;
T – тариф, утвержденный ведомством уполномоченного органа на день принятия решения, тенге;
V1 – объем фактически оказанных субъектом естественной монополии регулируемых услуг за период, в котором допущены нарушения.
Сноска. Пункт 87 - в редакции приказа Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 02.12.2021 № 629 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
88. В случае, предусмотренном подпунктом 2) пункта 73 настоящих Правил, необоснованно полученный доход (НД2) определяется по формуле:
НД2 = Анецел.,
где:
Анецел. – средства, предусмотренные в утвержденном тарифе и (или) тарифной смете за счет средств амортизационных отчислений, направленные субъектом естественной монополии на цели, не связанные с капиталовложениями в фиксированные активы, используемые в предоставлении регулируемых услуг, и возвратом основного долга по привлеченным кредитным ресурсам, тенге.
89. В случае, предусмотренном подпунктом 3) пункта 73 настоящих Правил, необоснованно полученный доход (НД3) определяется по формуле:
НД3 = SИПi,
где:
ИПi – затраты, предусмотренные в инвестиционной программе, на реализацию полностью или частично неисполненного i.-го мероприятия инвестиционной программы, учтенные при утверждении тарифов, тенге.
Сноска. Пункт 89 - в редакции приказа Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 02.12.2021 № 629 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
90. В случае, предусмотренном подпунктом 4) пункта 73 настоящих Правил, необоснованно полученный доход (НД4) определяется по формуле:
где:
– недоосвоение затрат по
- ой статье превышающее 5 процентов по сравнению с затратами, учтенными в утвержденной тарифной смете, тенге.
91. Сумма необоснованно полученного дохода (НД) определяется по формуле:
НД = НД1 + НД2 + НД3 + НД4 + НДутв. - НДвозм.,
где:
НДутв. – необоснованно полученный доход, учтенный при утверждении действующего временного компенсирующего тарифа, тенге;
НДвозм. – необоснованно полученный доход, возмещенный на день принятия решения, тенге.
92. Окончательная сумма необоснованно полученного дохода (НДк) определяется с учетом базовой ставки Национального Банка Республики Казахстан на день принятия решения по формуле:
НДк = НД * (100 + к), где 100
НДк – сумма необоснованно полученного дохода с учетом базовой ставки, в тенге;
НД – общая сумма необоснованно полученного дохода по видам нарушений, предусмотренных пунктом 75 настоящих Правил;
к – базовая ставка Национального Банка Республики Казахстан на день принятия решения, в %.

НК1= (Т1 – Т) * V1,
ондағы:
Т1 – табиғи монополия субъектісі нақты қолданған көрсетілетін қызметтердің құны, теңге;
T – шешім қабылданған күнге уәкілетті органның ведомствосы бекіткен тариф, теңге;
V1 – табиғи монополия субъектісі бұзушылықтарға жол берілген кезеңде нақты көрсеткен реттеліп көрсетілетін қызметтердің көлемі.
Ескерту. 87-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 02.12.2021 № 629 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
88. Осы Қағиданың 73-тармағының 2) тармақшасында көзделген жағдайда негізсіз алынған табыс (НК2) мынадай формула бойынша айқындалады:
НК2 = Амақсатсыз
ондағы:
Амақсатсыз – бекітілген тарифте және (немесе) тарифтік сметада амортизациялық аударымдар қаражаты есебінен көзделген, табиғи монополия субъектісі реттеліп көрсетілетін қызметтерді ұсынуда пайдаланылатын тіркелген активтерге күрделі салымдарға және тартылған кредиттік ресурстар бойынша негізгі борышты қайтаруға байланысты емес мақсаттарға бағытталған қаражат, теңге.
89. Осы Қағидалардың 73-тармағының 3) тармақшасында көзделген жағдайда негізсіз алынған табыс (НК3) мынадай формула бойынша айқындалады:
НК3 = SИПi,\ ондағы:
ИПi – тарифтерді бекіту кезінде ескерілген инвестициялық бағдарламаның толық немесе ішінара орындалмаған i. іс-шараларын іске асыруға инвестициялық бағдарламада көзделген шығындар, теңге.
Ескерту. 89-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 02.12.2021 № 629 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
90. Осы Қағиданың 73-тармағының 4) тармақшасында көзделген жағдайда негізсіз алынған табыс (НК4) мынадай формула бойынша айқындалады:
ондағы:
- бекітілген тарифтік сметада ескерілген шығындармен салыстырғанда 5 пайыздан асатын бап бойынша шығындардың игерілмеуі, теңге.
91. Негізсіз алынған табыс сомасы (НК) мынадай формула бойынша айқындалады::
НК = НК1 + НК2 + НК3 + НК4 + НКбек. - НКқайт.,
ондағы:
НКбек. - қолданыстағы уақытша өтемдік тарифті бекіту кезінде ескерілген негізсіз алынған кіріс, теңге;
НКқайт. - шешім қабылданған күнге өтелген негізсіз алынған табыс, теңге.
92. Негізсіз алынған табыстың түпкілікті сомасы (НКк) шешім қабылданған күнге Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің базалық мөлшерлемесін ескере отырып, мынадай формула бойынша айқындалады:
НТк = НТ * (100 + к), мұндағы
100
НТк – базалық мөлшерлемесін ескере отырып, негізсіз алынған табыс сомасы, теңгемен;
НТ – осы Қағиданың 75-тармағында көзделген бұзушылық түрлері бойынша негізсіз алынған табыстың жалпы сомасы;
к – шешім қабылданған күнге Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің базалық мөлшерлемесі, % - бен.

Сноска. Пункт 92 - в редакции приказа Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 30.03.2021 № 140 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
93. Временный компенсирующий тариф определяется на год по следующей формуле:
где:
Ткомп. – временный компенсирующий тариф, тенге;
Vгод – годовой объем регулируемых услуг на период введения временного компенсирующего тарифа, учтенный в утвержденной тарифной смете.
94. Если при расчете временного компенсирующего тарифа согласно пункту 93, тариф складывается с отрицательным значением, временный компенсирующий тариф определяется со сроком до трех лет по следующей формуле:
где:
Ткомп. – временный компенсирующий тариф, тенге;
V – объем регулируемых услуг на период введения временного компенсирующего тарифа, учтенный в утвержденной тарифной смете;
n – период действия временного компенсирующего тарифа, который зависит от того в каком периоде при расчете тариф сложился с положительным значением.
95. Пример расчета временного компенсирующего тарифа приведен в приложении 3 к настоящим Правилам.
Глава 6. Порядок утверждения тарифов в упрощенном порядке
Параграф 1. Упрощенный порядок представления заявок
96. Утверждение тарифов в упрощенном порядке определяет порядок представления и рассмотрения заявки, утверждения и введения в действие тарифа на регулируемые услуги субъекта естественной монополии:
1) созданного впервые;
2) оказывающего новую регулируемую услугу (новые регулируемые услуги);
3) в случае приобретения (строительства) новых объектов и (или) участков, если действующий тариф утвержден раздельно по объектам и (или) участкам;
4) малой мощности.
97. Субъект естественной монополии, указанный в подпунктах 1), 2) и 3) пункта 96 настоящих Правил, в течение 10 (десяти) календарных дней с момента получения уведомления ведомства уполномоченного органа о включении его в Государственный регистр субъектов естественных монополий представляет заявку в ведомство уполномоченного органа в электронной форме через веб-портал "База "Монополист".
К заявке прилагаются:
1) проект тарифа и тарифной сметы в виде прейскуранта;
2) данные о проектной мощности;
3) данные о наличии или отсутствии кредиторской и дебиторской задолженности с приложением расшифровки;
4) расчеты численности персонала, потребности сырья, материалов, топлива, энергии, произведенные на основе типовых норм и нормативов, действующих в соответствующей отрасли (сфере);
5) расчет амортизационных отчислений с указанием сроков эксплуатации основных средств;

Ескерту. 92-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 30.03.2021 № 140 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
93. Уақытша өтемдік тариф келесі формула бойынша бір жылға анықталады:
ондағы:
Төтем. - уақытша өтемдік тариф, теңге;
Vжыл – бекітілген тарифтік сметада ескерілген уақытша өтемдік тарифті енгізу кезеңіндегі реттеліп көрсетілетін қызметтердің жылдық көлемі.
94. Егер 93-тармаққа сәйкес уақытша өтемдік тарифті есептеу кезінде тариф теріс мәнмен қалыптасса, уақытша өтемдік тариф мынадай формула бойынша үш жылға дейінгі мерзіммен айқындалады:
ондағы:
Төтем. – уақытша өтемдік тариф, теңге;
V – бекітілген тарифтік сметада ескерілген уақытша өтемдік тарифті енгізу кезеңіндегі реттеліп көрсетілетін қызметтердің көлемі;
n – есептеу кезінде тариф қай кезеңде оң мәнмен қалыптасқанына байланысты болатын уақытша өтемдік тарифтің қолданылу кезеңі.
95. Уақытша өтемдік тарифті есептеу үлгісі осы Қағидаға 3-қосымшаға сәйкес редакцияда жазылған.
6-тарау. Тарифтерді оңайлатылған тәртіппен бекіту тәртібі
1-параграф. Өтінімдерді ұсынудың оңайлатылған тәртібі
96. Тарифтерді оңайлатылған тәртіппен бекіту:
1) алғаш рет құрылған;
2) жаңа реттеліп көрсетілетін қызметті (жаңа реттеліп көрсетілетін қызметтер);
3) егер қолданыстағы тариф объектілер және (немесе) учаскелер бойынша бөлек бекітілсе, жаңа объектілерді және (немесе) учаскелерді сатып алған (салған) жағдайда;
4) қуаты аз табиғи монополия субъектісінің реттеліп көрсетілетін қызметтеріне өтінімді ұсынуды және қарауды, тарифті бекітудің және қолданысқа енгізудің тәртібін айқындайды.
97. Осы Қағидалардың 96-тармағының 1), 2) және 3) тармақшаларында көрсетілген табиғи монополия субъектісі уәкілетті органның ведомствосына оны табиғи монополиялар субъектілерінің мемлекеттік тіркеліміне енгізу туралы хабарламасын алған сәттен бастап 10 (он) күнтізбелік күн ішінде уәкілетті органның ведомствосына "Монополист" базасы" веб-порталы арқылы электрондық нысанда ұсынады.
Өтінімге қоса беріледі:
1) прейскурант түріндегі тариф пен тарифтік сметаның жобасы;
2) жобалық қуат туралы деректер;
3) таратып жазылуы қоса берілген кредиторлық және дебиторлық берешектің болуы немесе болмауы туралы деректер;
4) тиісті салада (салада) қолданылатын үлгілік нормалар мен нормативтер негізінде жүргізілген персонал санының, шикізат, материалдар, отын, энергия қажеттілігінің есебі;
5) негізгі құралдарды пайдалану мерзімдерін көрсете отырып амортизациялық аударымдарды есептеу;

6) проект сметы затрат, необходимых для поддержания основных производственных фондов в рабочем состоянии;
7) расчет допустимого уровня прибыли;
8) решение органа по управлению государственным имуществом или государственным предприятием об установлении фонда оплаты труда и должностных окладов руководителей (для государственных предприятий либо предприятий с преобладающей долей участия государства);
9) документы, подтверждающие планируемый объем регулируемых услуг исходя из обязанности всеобщего обслуживания в соответствии с требованиями к качеству предоставляемых регулируемых услуг, установленными государственными органами в пределах их компетенции и возможностей субъекта естественной монополии (протоколы намерений и (или) договоры, расчеты объемов производства товаров).
Сноска. Пункт 97 - в редакции приказа Министра транспорта РК от 03.07.2024 № 229 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
98. Субъект естественной монополии малой мощности при изменении тарифа на величину, не превышающую уровень индексации тарифа, определенную ведомством уполномоченного органа, руководствуется порядком индексации тарифа согласно главы 13 настоящих Правил.
Субъект естественной монополии малой мощности при изменении тарифа на величину, превышающую уровень индексации тарифа, определенный ведомством уполномоченного органа, представляет заявку в ведомство уполномоченного органа в электронной форме.
К заявке прилагаются:
1) пояснительная записка, раскрывающая необходимость утверждения тарифов, и содержащая анализ финансово-хозяйственной деятельности субъекта естественной монополии малой мощности за период, прошедший с момента последнего утверждения тарифов в разрезе годов по регулируемым видам услуг;
2) отчет об исполнении тарифной сметы на регулируемые услуги по форме, согласно приложению 4 к настоящим Правилам;
3) проект тарифа и тарифной сметы на регулируемые услуги по форме, согласно приложению 5 к настоящим Правилам;
4) финансовая отчетность в соответствии с законодательством Республики Казахстан о бухгалтерском учете и финансовой отчетности;
5) расчеты потребности численности персонала, сырья, материалов, топлива, энергии, произведенные на основе типовых норм и нормативов, действующих в соответствующей отрасли (сфере);
6) проект годовых смет затрат, направляемых на текущий и капитальный ремонты и другие ремонтно-восстановительные работы, не приводящие к росту стоимости основных средств субъекта естественной монополии малой мощности;

6) негізгі өндірістік қорларды жұмыс жағдайында ұстау үшін қажетті шығындар сметасының жобасы;
7) пайданың рұқсат етілген деңгейін есептеу;
8) мемлекеттік мүлікті немесе мемлекеттік кәсіпорынды басқару жөніндегі органның басшылардың еңбегіне ақы төлеу қорын және лауазымдық жалақыларын белгілеу туралы шешімі (мемлекеттік кәсіпорындар не мемлекеттің қатысу үлесі басым кәсіпорындар үшін);
9) мемлекеттік органдар өздерінің құзыреті және табиғи монополия субъектісінің мүмкіндіктері шегінде белгілеген ұсынылатын реттеліп көрсетілетін қызметтердің сапасына қойылатын талаптарға сәйкес жалпыға бірдей қызмет көрсету міндетін негізге ала отырып, реттеліп көрсетілетін қызметтердің жоспарланатын көлемін растайтын құжаттар (ниет хаттамалары және (немесе) шарттар, тауарларды өндіру көлемінің есептері).
Ескерту. 97-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Көлік министрінің 03.07.2024 № 229 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
98. Қуаттылығы аз табиғи монополия субъектісі уәкілетті органның ведомствосы айқындаған тарифті индекстеу деңгейінен аспайтын шамаға тарифті өзгерту кезінде осы Қағидалардың 13-тарауына сәйкес тарифті индекстеу тәртібін басшылыққа алады.
Қуаттылығы аз табиғи монополия субъектісі уәкілетті органның ведомствосы айқындаған тарифті индекстеу деңгейінен асатын шамаға тарифті өзгерту кезінде уәкілетті органға электрондық нысанда өтінім береді.
Өтінімге қоса беріледі:
1) тарифтерді бекіту қажеттілігін ашатын және реттеліп көрсетілетін қызметтер түрлері бойынша жылдар бөлінісінде тарифтер соңғы бекітілген сәттен бастап өткен кезең үшін қуаты аз табиғи монополия субъектісінің қаржы-шаруашылық қызметін талдауды қамтитын түсіндірме жазба;
2) осы Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес нысан бойынша реттеліп көрсетілетін қызметтерге арналған тарифтік сметаның орындалуы туралы есеп;
3) осы Қағидаларға 5-қосымшаға сәйкес нысан бойынша реттеліп көрсетілетін қызметтерге арналған тарифтің және тарифтік сметаның жобасы;
4) Қазақстан Республикасының бухгалтерлік есеп пен қаржылық есептілік туралы заңнамасына сәйкес қаржылық есептілік;
5) тиісті салада (салада) қолданылатын үлгілік нормалар мен нормативтер негізінде жүргізілген персонал, шикізат, материалдар, отын, энергия қажеттілігінің есептері);
6) қуаты аз табиғи монополия субъектісінің негізгі құралдары құнының өсуіне алып келмейтін ағымдағы және күрделі жөндеуге және басқа да жөндеу-қалпына келтіру жұмыстарына жұмсалатын шығындардың жылдық сметаларының жобасы;

7) годовые сметы затрат, направляемых на проведение капитальных ремонтных работ, приводящих к увеличению стоимости основных средств;
8) расчет амортизационных отчислений с указанием сроков эксплуатации основных средств;
9) данные о проектной мощности оборудования субъекта естественной монополии малой мощности и фактическом ее использовании;
10) документы, подтверждающие планируемый объем регулируемых услуг (протоколы намерений, договоры);
11) документы, подтверждающие цены закупок товаров, работ и услуг;
12) сведения о результатах последней переоценки основных средств (при наличии);
13) расчет прибыли;
14) документы, подтверждающие фактические данные о затратах и об объемах регулируемых услуг за четыре квартала, предшествующие представлению заявки, и за предыдущий календарный год.
Сноска. Пункт 98 - в редакции приказа Министра транспорта РК от 03.07.2024 № 229 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
99. Прилагаемые к заявке субъекта естественной монополии малой мощности расчеты и обосновывающие материалы представляются в отдельности на каждый вид регулируемых услуг.
100. Ведомство уполномоченного органа не позднее 5 (пяти) рабочих дней со дня получения заявки проверяет полноту прилагаемых расчетов и обосновывающих материалов на соответствие пункту 97 и 98 настоящих Правил и в письменном виде информирует субъекта естественной монополии о принятии заявки к рассмотрению или об отказе в ее принятии с указанием причин отказа в соответствии с пунктом 101 настоящих Правил.
Сноска. Пункт 100 - в редакции приказа Министра транспорта РК от 03.07.2024 № 229 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
101. Основаниями отказа в принятии заявки являются:
1) непредставление субъектом естественной монополии документов, предусмотренных пунктами 97 и 98 настоящих Правил;
2) несоответствие представленных документов пункту 99 настоящих Правил;
3) отнесение к коммерческой тайне сведений, не предусмотренных пунктом 7 статьи 25 Закона.
Параграф 2. Упрощенный порядок утверждения и введения в действие тарифа
102. Ведомство уполномоченного органа рассматривает заявку на утверждение тарифа в упрощенном порядке в срок не более 30 (тридцати) календарных дней со дня ее представления.
Срок рассмотрения проекта тарифа исчисляется со дня поступления заявки в ведомство уполномоченного органа.
Дополнительную информацию ведомство уполномоченного органа запрашивает у субъекта естественной монополии в письменном виде с указанием сроков ее представления, но не менее 5 (пяти) рабочих дней.

7) негізгі құралдар құнының өсуіне алып келетін күрделі жөндеу жұмыстарын жүргізуге бағытталатын шығындардың жылдық сметалары;
8) негізгі құралдарды пайдалану мерзімін көрсете отырып амортизациялық аударымдарды есептеу;
9) қуаты аз табиғи монополия субъектісі желілерінің (жабдықтарының) жобалық қуаты және оны іс жүзінде пайдалану туралы деректер;
10) реттеліп көрсетілетін қызметтердің жоспарланған көлемін растайтын құжаттар (ниет хаттамалары, шарттар);
11) тауарларды, жұмыстар мен көрсетілетін қызметтерді сатып алу бағасын растайтын құжаттар;
12) негізгі құралдарды соңғы қайта бағалау нәтижелері туралы мәліметтер (бар болса);
13) пайданы есептеу;
14) өтінім беру алдындағы төрт тоқсан үшін және өткен күнтізбелік жыл үшін реттеліп көрсетілетін қызметтердің шығындары туралы және көлемі туралы нақты деректерді растайтын құжаттар.
Ескерту. 98-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Көлік министрінің 03.07.2024 № 229 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
99. Қуатты аз табиғи монополия субъектісінің өтініміне қоса берілетін есептер мен негіздеуші материалдар реттеліп көрсетілетін қызметтердің әрбір түріне жеке ұсынылады.
100. Уәкілетті органның ведомствосы өтінімді алған күннен бастап 5 (бес) жұмыс күнінен кешіктірмей қоса беріліп отырған есептердің және осы Қағидалардың 97 және 98-тармағына сәйкестігін негіздейтін материалдардың толықтығын тексереді және осы Қағидалардың 101-тармағына сәйкес бас тарту себептерін көрсете отырып, табиғи монополия субъектісін өтінімді қарауға қабылдағаны туралы немесе оны қабылдаудан бас тарту туралы жазбаша түрде хабардар етеді.
Ескерту. 100-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Көлік министрінің 03.07.2024 № 229 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
101. Негіз өтінімді қабылдаудан бас тарту болып табылады:
1) табиғи монополия субъектісінің осы Қағидалардың 97 және 98-тармақтарында көзделген құжаттарды ұсынбауы;
2) ұсынылған құжаттардың осы Қағиданың 99-тармағына сәйкес келмеуі;
3) Заңның 25-бабының 7-тармағында көзделмеген мәліметтерді коммерциялық құпияға жатқызу.
2-параграф. Тарифті бекіту мен қолданысқа енгізудің оңайлатылған тәртібі
102. Уәкілетті органның ведомствосы тарифті оңайлатылған тәртіппен бекітуге арналған өтінімді ол ұсынылған күннен бастап күнтізбелік 30 (отыз) күннен аспайтын мерзімде қарайды.
Тариф жобасын қарау мерзімі уәкілетті органның ведомствосына өтінім келіп түскен күннен бастап есептеледі.
Қосымша ақпаратты уәкілетті органның ведомствосы табиғи монополия субъектісінен оны ұсыну мерзімдерін көрсете отырып, жазбаша түрде, бірақ кемінде 5 (бес) жұмыс күні сұратады.

Сноска. Пункт 102 - в редакции приказа Министра транспорта РК от 03.07.2024 № 229 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
103. Тариф для субъектов естественной монополии, указанных в подпунктах 1), 2) и 3) пункта 96 настоящих Правил, определяется в соответствии с главой 2 настоящих Правил.
104. Ведомство уполномоченного органа в срок не позднее чем за 10 (десять) календарных дней до утверждения тарифа в упрощенном порядке проводит публичные слушания.
Ведомство уполномоченного органа не позднее чем за 5 (пять) календарных дней до дня проведения публичных слушаний по обсуждению проекта тарифа в упрощенном порядке размещает на своем интернет-ресурсе и опубликовывает в периодическом печатном издании объявление о проведении публичных слушаний.
Сноска. Пункт 104 - в редакции приказа Министра транспорта РК от 03.07.2024 № 229 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
105. Решение об утверждении тарифа оформляется в виде приказа ведомства уполномоченного органа и направляется субъекту естественной монополии не позднее 5 (пяти) календарных дней со дня принятия решения о его утверждении.
С решением об утверждении тарифа направляется обоснование изменений и уточнений статей затрат, прибыли, представленных субъектом естественной монополии с заявкой.
Сноска. Пункт 105 - в редакции приказа Министра транспорта РК от 03.07.2024 № 229 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
106. Срок действия тарифа, утвержденного в упрощенном порядке для субъектов естественной монополии, указанных в подпунктах 1), 2) и 3) пункта 96 настоящих Правил, не превышает 12 (двенадцати) месяцев.
107. По истечении срока действия тарифа, утвержденного в упрощенном порядке для субъектов естественной монополии, указанных в подпункте 1) пункта 96 настоящих Правил, тариф утверждается на 1 (один) календарный год с применением затратного метода тарифного регулирования.
108. В случае завышения тарифа, утвержденного в упрощенном порядке, ведомство уполномоченного органа одновременно с введением новых тарифов принимает решение о компенсации необоснованно полученного дохода субъектами естественных монополий.
Сноска. Пункт 108 - в редакции приказа Министра транспорта РК от 03.07.2024 № 229 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
109. Введение в действие тарифа осуществляется с 1 (первого) числа месяца, следующего за месяцем утверждения тарифа.

Ескерту. 102-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Көлік министрінің 03.07.2024 № 229 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
103. Осы Қағиданың 96-тармағының 1), 2) және 3) тармақшаларында көрсетілген табиғи монополия субъектілері үшін тариф осы Қағиданың 2-тарауына сәйкес айқындалады.
104. Уәкілетті органның ведомствосы тариф оңайлатылған тәртіппен бекітілгенге дейін күнтізбелік 10 (он) күннен кешіктірмей жария тыңдаулар өткізеді.
Уәкілетті органның ведомствосы тарифтің жобасын талқылау бойынша жария тыңдаулардың өткізілетін күнге дейін күнтізбелік 5 (бес) күн бұрын өзінің интернет-ресурсында орналастырады және мерзімді баспасөз басылымында жария тыңдаулар өткізу туралы хабарландыруды жариялайды.
Ескерту. 104-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Көлік министрінің 03.07.2024 № 229 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
105. Тарифті бекіту туралы шешім уәкілетті органның ведомствосының бұйрығы түрінде ресімделеді және оны бекіту туралы шешім қабылданған күннен бастап 5 (бес) күнтізбелік күннен кешіктірілмей табиғи монополия субъектісіне жіберіледі.
Тарифті бекіту туралы шешіммен табиғи монополия субъектісі өтініммен ұсынған шығындардың, пайданың баптарын өзгерту мен нақтылаудың негіздемесі жіберіледі.
Ескерту. 105-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Көлік министрінің 03.07.2024 № 229 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
106. Осы Қағиданың 96-тармағының 1), 2) және 3) тармақшаларында көрсетілген табиғи монополия субъектілері үшін оңайлатылған тәртіппен бекітілген тарифтің қолданылу мерзімі 12 (он екі) айдан аспайды.
107. Осы Қағиданың 96-тармағының 1) тармақшасында көрсетілген табиғи монополия субъектілері үшін оңайлатылған тәртіппен бекітілген тарифтің қолданылу мерзімі өткеннен кейін тариф тарифтік реттеудің шығын әдісін қолдана отырып, 1 (бір) күнтізбелік жылға бекітіледі.
108. Оңайлатылған тәртіппен бекітілген тарифті көтерген жағдайда уәкілетті органның ведомствосы жаңа тарифтерді енгізумен бір мезгілде табиғи монополиялар субъектілерінің негізсіз алған кірісін өтеу туралы шешім қабылдайды.
Ескерту. 108-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Көлік министрінің 03.07.2024 № 229 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
109. Тарифті қолданысқа енгізу тариф бекітілген айдан кейінгі айдың 1 (бірінші) күнінен бастап жүзеге асырылады.

110. Субъекты естественных монополий не позднее чем за 5 (пять) календарных дней до введения в действие тарифа информируют об этом потребителей путем размещения информации, содержащей причины изменения тарифа, утвержденной тарифной сметы, на своем интернет-ресурсе либо в периодических печатных изданиях, распространяемых на территории соответствующей административно-территориальной единицы.
Параграф 3. Порядок изменения утвержденной тарифной сметы субъекта естественной монополии малой мощности
111. Субъект естественной монополии малой мощности обращается в ведомство уполномоченного органа с заявлением об изменении утвержденной тарифной сметы без повышения тарифа до 1 ноября текущего календарного года в электронной форме через веб-портал "База "Монополист".
Сноска. Пункт 111 - в редакции приказа Министра транспорта РК от 03.07.2024 № 229 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
112. При обращении с предложением об изменении утвержденной тарифной сметы субъект естественной монополии малой мощности представляет в ведомство уполномоченного органа проект тарифной сметы с учетом изменений и материалы, обосновывающие внесение изменений в утвержденную тарифную смету.
Сноска. Пункт 112 - в редакции приказа Министра транспорта РК от 03.07.2024 № 229 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
113. Ведомство уполномоченного органа рассматривает заявление об изменении утвержденной тарифной сметы без повышения тарифа в срок не более 30 (тридцати) календарных дней с момента его представления.
В случае, если при рассмотрении заявления об изменении утвержденной тарифной сметы без повышения тарифа необходима дополнительная информация, ведомство уполномоченного органа запрашивает ее у субъекта естественной монополии малой мощности в письменном виде с установлением срока, но не менее 5 (пяти) рабочих дней. В таком случае сроки рассмотрения предложения об изменении утвержденной тарифной сметы субъекта естественной монополии малой мощности продлеваются не более чем на 30 (тридцать) календарных дней, о чем сообщается заявителю в течение 3 (трех) календарных дней со дня продления срока рассмотрения.
Сноска. Пункт 113 – в редакции приказа Министра транспорта РК от 03.07.2024 № 229 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
114. Ведомство уполномоченного органа отказывает в изменении утвержденной тарифной сметы без повышения тарифа в случае, если такое изменение приводит к повышению тарифа субъекта естественной монополии малой мощности.

110. Табиғи монополиялар субъектілері тариф қолданысқа енгізілгенге дейін күнтізбелік 5 (бес) күннен кешіктірмей бұл туралы тұтынушыларды өзінің интернет-ресурсында не тиісті әкімшілік-аумақтық бірліктің аумағында таратылатын мерзімді баспа басылымдарында тарифтің, бекітілген тарифтік сметаның өзгеру себептерін қамтитын ақпаратты орналастыру арқылы хабардар етеді.
3-параграф. Қуаты аз табиғи монополия субъектісінің бекітілген тарифтік сметасын өзгерту тәртібі
111. Қуаты аз табиғи монополия субъектісі ағымдағы күнтізбелік жылдың 1 қарашасына дейін тарифті көтермей бекітілген тарифтік сметаны өзгерту туралы "Монополист" базасы" веб-порталы арқылы электрондық нысанда өтінішпен уәкілетті органның ведомствосына жүгінеді.
Ескерту. 111-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Көлік министрінің 03.07.2024 № 229 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
112. Бекітілген тарифтік сметаны өзгерту туралы ұсыныспен жүгінген кезде қуаты аз табиғи монополия субъектісі уәкілетті органның ведомствосына бекітілген тарифтік сметаға өзгерістер енгізуді негіздейтін өзгерістер мен материалдарды ескере отырып, тарифтік сметаның жобасын ұсынады.
Ескерту. 112-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Көлік министрінің 03.07.2024 № 229 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
113. Уәкілетті органның ведомствосына ол ұсынылған сәттен бастап күнтізбелік 30 (отыз) күннен аспайтын мерзімде тарифті көтермей бекітілген тарифтік сметаны өзгерту туралы өтінішті қарайды.
Егер тарифті жоғарылатпай бекітілген тарифтік сметаны өзгерту туралы өтінішті қарау кезінде қосымша ақпарат қажет болған жағдайда, уәкілетті органның ведомствосы оны қуаты аз табиғи монополия субъектісінен мерзімді белгілей отырып, жазбаша түрде, бірақ кемінде 5 (бес) жұмыс күні сұратады. Мұндай жағдайда қуаты аз табиғи монополия субъектісінің бекітілген тарифтік сметасын өзгерту туралы ұсынысты қарау мерзімі күнтізбелік 30 (отыз) күннен аспайтын мерзімге ұзартылады, бұл туралы қарау мерзімі ұзартылған күннен бастап күнтізбелік 3 (үш) күн ішінде өтініш берушіге хабарланады.
Ескерту. 113-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Көлік министрінің 03.07.2024 № 229 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
114. Уәкілетті органның ведомствосы, егер мұндай өзгеріс қуаты аз табиғи монополия субъектісінің тарифін арттыруға әкеп соққан жағдайда, тарифті көтермей, бекітілген тарифтік сметаны өзгертуден бас тартады.

Сноска. Пункт 114 - в редакции приказа Министра транспорта РК от 03.07.2024 № 229 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Параграф 4. Порядок представления отчета об исполнении тарифной сметы Субъекта естественной монополии малой мощности
115. Субъект естественной монополии малой мощности ежегодно не позднее 1 мая года, следующего за отчетным периодом, представляет в электронной форме через веб-портал "База "Монополист" в ведомство уполномоченного органа отчет об исполнении утвержденной тарифной сметы за предшествующий календарный год с приложением обосновывающих материалов согласно пункту 116 настоящих Правил и по форме, согласно приложению 4 к настоящим Правилам.
Сноска. Пункт 115 - в редакции приказа Министра транспорта РК от 03.07.2024 № 229 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
116. К отчету об исполнении тарифной сметы прилагаются:
1) пояснительная записка об исполнении тарифной сметы с объяснением причин ее неисполнения;
2) отчет о прибылях и убытках по форме, утвержденной приказом Министра финансов Республики Казахстан от 28 июня 2017 года № 404 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 15384);
3) сведения о реализации смет затрат, направленных на текущий, капитальный ремонты и другие ремонтно-восстановительные работы;
4) материалы, подтверждающие фактические затраты по тарифной смете.
Глава 7. Порядок утверждения инвестиционной программы и ее изменения
Параграф 1. Порядок рассмотрения и утверждения инвестиционной программы
117. Порядок утверждения инвестиционной программы и ее изменения предусматривает следующие этапы:
1) предоставление заявки на утверждение проектов тарифов и тарифных смет;
2) рассмотрение и утверждение инвестиционной программы;
3) изменение планируемой инвестиционной программы при ее утверждении;
4) изменение утвержденной инвестиционной программы.
118. Инвестиционная программа субъекта естественной монополии разрабатывается с учетом приоритетов развития Республики Казахстан и социально-экономических показателей Республики Казахстан, направленные на:
1) расширение, модернизацию, реконструкцию, обновление действующих активов, создание новых активов, непосредственно используемых в технологическом цикле предоставления регулируемых услуг;
2) обеспечение энергосбережения и повышение энергоэффективности;
3) повышение качества предоставляемых регулируемых услуг.
119. Планирование и составление бюджета инвестиционной программы осуществляется в соответствии с главой 12 настоящих Правил.

Ескерту. 114-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Көлік министрінің 03.07.2024 № 229 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
4-параграф. Қуаты аз табиғи монополия субъектісінің тарифтік сметасының орындалуы туралы есепті ұсыну тәртібі
115. Қуаты аз табиғи монополия субъектісі жыл сайын есепті кезеңнен кейінгі жылдың 1 мамырынан кешіктірмей уәкілетті органның ведомствосына "Монополист" базасы" веб-порталы арқылы электрондық нысанда осы Қағидалардың 116-тармағына сәйкес негіздейтін материалдармен 4-қосымшаға сәйкес нысан бойынша алдыңғы күнтізбелік жыл үшін бекітілген тарифтік сметаның орындалуы туралы есепті ұсынады.
Ескерту. 115-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Көлік министрінің 03.07.2024 № 229 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
116. Тарифтік сметаның орындалуы туралы есепке қоса беріледі:
1) тарифтік сметаның орындалмау себептерін түсіндіре отырып, оның орындалуы туралы түсіндірме жазба;
2) Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2015 жылғы 27 ақпандағы № 404 бұйрығымен бекітілген нысан бойынша пайдалар мен шығындар туралы есепті (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 15384 болып тіркелген)
3) ағымдағы, күрделі жөндеуге және басқа да жөндеу-қалпына келтіру жұмыстарына бағытталған шығындар сметасын іске асыру туралы мәліметтер;
4) тарифтік смета бойынша нақты шығындарды растайтын материалдар.
7-тарау. Инвестициялық бағдарламаны бекіту және оны өзгерту тәртібі
1-параграф. Инвестициялық бағдарламаны қарау және бекіту тәртібі
117. Инвестициялық бағдарламаны бекіту және оны өзгерту тәртібі мынадай кезеңдерді көздейді:
1) тарифтердің және тарифтік сметалардың жобаларын бекітуге өтінім беру;
2) инвестициялық бағдарламаны қарау және бекіту;
3) жоспарланып отырған инвестициялық бағдарламаны бекіту кезінде оны өзгерту;
4) бекітілген инвестициялық бағдарламаны өзгерту.
118. Табиғи монополия субъектісінің инвестициялық бағдарламасы Қазақстан Республикасының даму басымдықтарын және Қазақстан Республикасының әлеуметтік-экономикалық көрсеткіштерін ескере отырып әзірленеді:
1) реттеліп көрсетілетін қызметтерді ұсынудың технологиялық циклында тікелей пайдаланылатын қолданыстағы активтерді кеңейту, жаңғырту, қайта жаңарту, жаңарту, жаңа активтерді құру;
2) энергия үнемдеуді және энергия тиімділігін арттыруды қамтамасыз ету;
3) ұсынылатын реттеліп көрсетілетін қызметтердің сапасын арттыру.
119. Инвестициялық бағдарламаның бюджетін жоспарлау және жасау осы Қағиданың 12-тарауына сәйкес жүзеге асырылады.

120. Реализация утвержденной инвестиционной программы и возврат заемных средств, привлеченных для ее реализации, осуществляются:
за счет прибыли и амортизационных отчислений, учтенных в тарифе;
за счет иных источников, не запрещенных законодательством Республики Казахстан.
При утверждении инвестиционной программы по стимулирующему методу тарифного регулирования допустимый уровень прибыли учитывается для реализации инвестиционной программы в размере не более 70%.
121. Субъект естественной монополии самостоятельно распоряжается недоиспользованной частью затрат, предусмотренных в утвержденной инвестиционной программе при условии исполнения мероприятий, возникшей в результате экономии затрат в связи с применением более эффективных методов и технологий, реализацией плана мероприятий по энергосбережению и повышению энергоэффективности, разработанного по итогам энергетического аудита, проведением мероприятий по снижению нормативных технических потерь или сокращением объемов предоставляемых регулируемых услуг по причинам, не зависящим от субъекта естественной монополии, или результатам проведения конкурсных (тендерных) процедур.
122. Инвестиционная программа субъекта естественной монополии подразделяется:
1) по статусу – на республиканские и местные;
2) по направленности действий – инвестиции направляемых на расширение, модернизацию, реконструкцию, обновление, поддержание существующих активов и создание новых активов субъекта естественной монополии с целью получения технико-экономического и (или) экологического эффектов, выражаемых в достижении целевых показателей инвестиционной программы или сохранении показателей деятельности субъекта естественной монополии на существующем уровне.
123. Инвестиционная программа для утверждения представляется субъектом естественной монополии в ведомство уполномоченного органа.
Сноска. Пункт 123 - в редакции приказа Министра транспорта РК от 03.07.2024 № 229 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
124. Инвестиционная программа утверждается на срок действия тарифа.
125. Для утверждения инвестиционной программы субъект естественной монополии представляет в ведомство уполномоченного органа заявку в произвольной форме с приложением:
1) планируемой субъектом естественной монополии инвестиционной программы субъекта по форме согласно приложению 6 к настоящим Правилам;
2) показателей эффективности планируемой субъектом естественных монополий инвестиционной программы субъекта по форме согласно приложению 7 к настоящим Правилам, предусматривающих, в том числе расчет эффективности планируемой субъектом естественной монополии инвестиционной программы с указанием перечня реализуемых технологических и технических мероприятий, в том числе автоматизированных систем управления технологическим процессом и коммерческого учета (при наличии);

120. Бекітілген инвестициялық бағдарламаны іске асыру және оны іске асыру үшін тартылған қарыз қаражатын қайтару:
тарифте ескерілген пайда және амортизациялық аударымдар есебінен;
өзге де көздер есебінен, Қазақстан Республикасының заңнамасында тыйым салынбаған.
Тарифтік реттеудің ынталандырушы әдісі бойынша инвестициялық бағдарламаны бекіту кезінде пайданың рұқсат етілген деңгейі инвестициялық бағдарламаны іске асыру үшін 70% - дан аспайтын мөлшерде ескеріледі.
121. Табиғи монополия субъектісі неғұрлым тиімді әдістер мен технологияларды қолдануға, энергетикалық аудит қорытындылары бойынша әзірленген энергия үнемдеу және энергия тиімділігін арттыру жөніндегі іс-шаралар жоспарын іске асыруға, нормативтік техникалық ысыраптарды төмендету жөніндегі іс-шараларды жүргізуге немесе табиғи монополия субъектісіне байланысты емес себептер бойынша ұсынылатын реттеліп көрсетілетін қызметтер көлемінің қысқаруына байланысты шығындарды үнемдеу нәтижесінде туындаған іс-шараларды орындау шартымен бекітілген инвестициялық бағдарламада көзделген шығындардың толық пайдаланылмаған бөлігіне дербес билік етеді, немесе конкурстық (тендерлік) рәсімдерді өткізу нәтижелері бойынша жүзеге асырылады.
122. Табиғи монополия субъектісінің инвестициялық бағдарламасы:
1) мәртебесі бойынша – республикалық және жергілікті;
2) іс-әрекеттердің бағыты бойынша-инвестициялық бағдарламаның нысаналы көрсеткіштеріне қол жеткізуден немесе табиғи монополия субъектісі қызметінің көрсеткіштерін қолданыстағы деңгейде сақтаудан көрінетін техникалық-экономикалық және (немесе) экологиялық әсерлерді алу мақсатында табиғи монополия субъектісінің қолданыстағы активтерін кеңейтуге, жаңғыртуға, қайта жаңартуға, қолдауға және жаңа активтерін құруға бағытталған инвестициялар.
123. Инвестициялық бағдарламаны бекіту үшін табиғи монополия субъектісі уәкілетті органның ведомствосына ұсынады.
Ескерту. 123-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Көлік министрінің 03.07.2024 № 229 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
124. Инвестициялық бағдарлама тарифтің қолданылу мерзіміне бекітіледі.
125. Инвестициялық бағдарламаны бекіту үшін табиғи монополия субъектісі уәкілетті органның ведомствосына еркін нысанда өтінімді қоса бере отырып ұсынады:
1) осы Қағидаларға 6-қосымшаға сәйкес нысан бойынша табиғи монополия субъектісі жоспарланатын табиғи монополия субъектісінің инвестициялық бағдарламасы;
2) іске асырылатын технологиялық және техникалық іс-шаралардың, оның ішінде технологиялық процесті басқарудың және коммерциялық есепке алудың автоматтандырылған жүйелерінің тізбесін көрсете отырып (бар болған кезде), табиғи монополия субъектісі жоспарлайтын инвестициялық бағдарламаның тиімділігін есептеуді көздейтін осы Қағидаларға 7-қосымшаға сәйкес нысан бойынша табиғи монополия субъектісінің инвестициялық бағдарламасының табиғи монополиялар субъектісі жоспарлайтын тиімділік көрсеткіштерін;

3) информации об инвестиционных затратах на реализацию инвестиционной программы с указанием стоимости приобретаемых основных средств, строительно-монтажных работ с приложением сравнительного анализа уровня цен, в том числе документального технического подтверждения необходимости проведения таких работ, сводных сметных расчетов, объектных, локальных и ресурсных смет отдельно по каждому объекту, бизнес-план, прайс-листы, копии договоров, проектно-сметная документация, прошедшая экспертизу в установленном порядке;
4) документов, подтверждающих прогнозный размер и предварительные условия финансирования, в том числе заемных ресурсов (вознаграждение по заемным средствам, период финансирования, комиссионные выплаты, сроки и условия возврата заемных средств) или расчета экономической целесообразности не использования заемных средств (в том числе с подтверждением невозможности дальнейшего снижения затрат, нормативных потерь), в случае, если субъектом естественной монополии не планируется привлечение заемных средств для реализации планируемой субъектом естественной монополии инвестиционной программы;
5) документов, подтверждающих размеры и условия финансирования инвестиционной программы в случае, если для их реализации выделяются средства из республиканского, местного бюджетов или привлекаются кредиты (инвестиции) под гарантии Правительства Республики Казахстан;
6) прогноза влияния планируемой субъектом естественной монополии инвестиционной программы на его тарифы в период ее реализации, с приложением проекта тарифа и тарифной сметы на регулируемые услуги субъекта естественной монополии, по форме, согласно приложению 8 к настоящим Правилам.
Сноска. Пункт 125 - в редакции приказа Министра транспорта РК от 03.07.2024 № 229 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
126. Планируемая субъектом естественной монополии инвестиционная программа разрабатывается с содержанием мероприятий, учитывающих не менее одного из следующих критериев:
1) снижение расходов сырья, материалов, топлива, энергии в зависимости от отраслевых и производственных особенностей;
2) оптимизация схемы заимствования и возврата заемных ресурсов в случае использования заемных средств;
3) увеличение объема и (или) повышения качества предоставляемых регулируемых услуг;
4) внедрение автоматизированных информационно-технологических систем управления деятельностью субъекта естественной монополии и коммерческого прибора учета энергии (в случае необходимости их внедрения);

3) сатып алынатын негізгі құралдардың құнын көрсете отырып, инвестициялық бағдарламаны іске асыруға арналған инвестициялық шығындар, баға деңгейінің салыстырмалы талдауын қоса бере отырып, құрылыс-монтаж жұмыстары туралы ақпаратты, оның ішінде осындай жұмыстарды жүргізу қажеттілігін құжаттамалық техникалық растауды, жиынтық сметалық есептерді, әрбір объект бойынша жеке объектілік, жергілікті және ресурстық сметаларды, бизнес-жоспарды, прайс-парақтарды, шарттардың көшірмелерін, белгіленген тәртіппен сараптамадан өткен жобалау-сметалық құжаттаманы;
4) егер табиғи монополия субъектісі табиғи монополия субъектісі жоспарлаған инвестициялық бағдарламаны іске асыру үшін қарыз қаражатын тартуды жоспарланбаған жағдайда, қаржыландырудың болжамды мөлшері мен алдын ала шарттарын, оның ішінде қарыз ресурстарын (қарыз қаражаты бойынша сыйақы, қаржыландыру кезеңі, комиссиялық төлемдер, қарыз қаражатын қайтару мерзімдері мен шарттарын) немесе қарыз қаражатын пайдаланбаудың экономикалық орындылығын (оның ішінде шығындарды, нормативтік ысыраптарды одан әрі төмендету мүмкін еместігін растай отырып) растайтын құжаттарды;
5) егер инвестициялық бағдарламаны іске асыру үшін республикалық, жергілікті бюджеттерден қаражат бөлінген немесе Қазақстан Республикасы Үкіметінің кепілдігімен кредиттер (инвестициялар) тартылған жағдайда, инвестициялық бағдарламаны қаржыландырудың мөлшері мен шарттарын растайтын құжаттарды;
6) осы Қағидаларға 8-қосымшаға сәйкес нысан бойынша табиғи монополия субъектісінің реттеліп көрсетілетін қызметінің болжамды тарифі және тарифтік сметасын қоса бере отырып, табиғи монополия субъектісі жоспарлаған инвестициялық бағдарламаның оны іске асыру кезеңінде оның тарифтеріне әсер ету болжамы.
Ескерту. 125-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Көлік министрінің 03.07.2024 № 229 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
126. Табиғи монополия субъектісі жоспарлаған инвестициялық бағдарлама мынадай критерийлердің кемінде біреуін ескеретін іс-шаралардың мазмұнымен әзірленеді:
1) салалық және өндірістік ерекшеліктерге байланысты шикізат, материалдар, отын, энергия шығыстарын төмендету;
2) қарыз қаражатын пайдаланған жағдайда қарыз алу және қарыз ресурстарын қайтару схемасын оңтайландыру;
3) ұсынылатын реттеліп көрсетілетін қызметтердің көлемін ұлғайту және (немесе) сапасын арттыру;
4) табиғи монополия субъектісінің қызметін басқарудың автоматтандырылған ақпараттық-технологиялық жүйелерін және энергияны есепке алудың коммерциялық аспабын (оларды енгізу қажет болған жағдайда);

5) снижение износа основных средств;
6) обеспечение повышения качества, эффективности, надежности мероприятий, включенных в инвестиционную программу;
7) обеспечение энергосбережения и повышение энергоэффективности;
8) внедрение Smart технологий;
9) внедрение инновационных технологий, в соответствии с реестром наилучших доступных технологий.
127. Ведомство уполномоченного органа рассматривает планируемую субъектом естественной монополии инвестиционную программу в срок не более 45 (сорока пяти) рабочих дней с момента ее представления.
Сноска. Пункт 127 - в редакции приказа Министра транспорта РК от 03.07.2024 № 229 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
128. Инвестиционная программа рассматривается:
1) на предмет соблюдения субъектом естественной монополии показателей качества и надежности регулируемых услуг и достижения показателей эффективности деятельности субъекта естественной монополии;
2) на предмет технологической обоснованности и удовлетворения спроса потребителей на регулируемые услуги в целях повышения качества и надежности предоставляемых регулируемых услуг.
129. При рассмотрении проекта инвестиционной программы исключаются мероприятия:
1) несоответствующие требованиям, предусмотренным пунктом 118 настоящих Правил;
2) необеспеченные источником финансирования;
3) неподтвержденные обосновывающими документами.
Исключение в соответствии с частью первой настоящего пункта всех мероприятий инвестиционной программы является основанием для отказа в утверждении инвестиционной программы.
130. Отказ в утверждении инвестиционной программы ведомством уполномоченного органа является основанием для отказа в утверждении тарифа.
Сноска. Пункт 130 - в редакции приказа Министра транспорта РК от 03.07.2024 № 229 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
131. При рассмотрении планируемой субъектом естественной монополии инвестиционной программы ведомство уполномоченного органа проводит экономическую и финансовую оценку эффективности в целях определения влияния на тарифы в период ее реализации.
Сноска. Пункт 131 - в редакции приказа Министра транспорта РК от 03.07.2024 № 229 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
132. По результатам рассмотрения планируемой субъектом естественной монополии инвестиционной программы ведомство уполномоченного органа:
утверждает инвестиционную программу;
либо уведомляет субъекта естественной монополии об отказе в утверждении инвестиционной программы с приложением мотивированного заключения.
Проект решения об утверждении инвестиционной программы предусматривает утверждение инвестиционной программы по форме согласно приложению 6 к настоящим Правилам.

5) негізгі құралдардың тозуын төмендету;
6) инвестициялық бағдарламаға енгізілген іс-шаралардың сапасын, тиімділігін, сенімділігін арттыруды қамтамасыз ету;
7) энергия үнемдеуді және энергия тиімділігін арттыруды қамтамасыз ету;
8) Smart технологияларды енгізу;
9) ең үздік қолжетімді технологиялар тізіліміне сәйкес инновациялық технологияларды енгізу.
127. Уәкілетті органның ведомствосы табиғи монополия субъектісі жоспарлаған инвестициялық бағдарламаны ол ұсынылған кезден бастап 45 (қырық бес) жұмыс күнінен аспайтын мерзімде қарайды.
Ескерту. 127-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Көлік министрінің 03.07.2024 № 229 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
128. Инвестициялық бағдарлама мыналарға қарастырылады:
1) табиғи монополия субъектісінің реттеліп көрсетілетін қызметтердің сапа және сенімділік көрсеткіштерін сақтауы және табиғи монополия субъектісі қызметінің тиімділік көрсеткіштеріне қол жеткізу мәніне;
2) ұсынылатын реттеліп көрсетілетін қызметтердің сапасы мен сенімділігін арттыру мақсатында реттеліп көрсетілетін қызметтерге тұтынушылардың сұранысын технологиялық негізділік және қанағаттандыру тұрғысынан реттеліп көрсетілетін қызметтердің сапасын арттыру.
129. Инвестициялық бағдарламаның жобасын қарау кезінде мына іс-шаралар алынып тасталады:
1) осы Қағиданың 118-тармағында көзделген талаптарға сәйкес келмейтін;
2) қаржыландыру көзімен қамтамасыз етілмеген;
3) негіздеме құжаттармен расталмаған.
Осы тармақтың бірінші бөлігіне сәйкес инвестициялық бағдарламаның барлық іс-шараларын алып тастау инвестициялық бағдарламаны бекітуден бас тарту үшін негіз болып табылады.
130. Уәкілетті органның ведомствосының инвестициялық бағдарламаны бекітуден бас тартуы тарифті бекітуден бас тарту үшін негіз болып табылады.
Ескерту. 130-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Көлік министрінің 03.07.2024 № 229 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
131. Табиғи монополия субъектісі жоспарланатын инвестициялық бағдарламаны қараған кезде уәкілетті органның ведомствосы оны іске асыру кезеңінде тарифтерге әсерін айқындау мақсатында тиімділікке экономикалық және қаржылық бағалау жүргізеді.
Ескерту. 131-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Көлік министрінің 03.07.2024 № 229 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
132. Табиғи монополия субъектісі жоспарлаған инвестициялық бағдарламаны қарау нәтижелері бойынша уәкілетті органның ведомствосы:
инвестициялық бағдарламаны бекітеді;
немесе дәлелді қорытындыны қоса бере отырып, инвестициялық бағдарламаны бекітуден бас тарту туралы табиғи монополия субъектісін хабардар етеді.
Инвестициялық бағдарламаны бекіту туралы шешімнің жобасы осы Қағидаларға 6-қосымшаға сәйкес нысан бойынша инвестициялық бағдарламаны бекітуді көздейді.

Сноска. Пункт 132 - в редакции приказа Министра транспорта РК от 03.07.2024 № 229 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
133. В соответствии с пунктом 3 статьи 21 Закона, ведомство уполномоченного органа изменяет планируемую субъектом естественной монополии инвестиционную программу в период ее представления на утверждение, утвержденную инвестиционную программу – в период ее реализации, в случаях и порядке, определяемых Правилами.
Сноска. Пункт 133 - в редакции приказа Министра транспорта РК от 03.07.2024 № 229 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
134. Инвестиционная программа утверждается приказом ведомства уполномоченного органа.
Сноска. Пункт 134 - в редакции приказа Министра транспорта РК от 03.07.2024 № 229 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
135. Утвержденная инвестиционная программа субъекта естественной монополии размещается ведомством уполномоченного органа на своем интернет-ресурсе не позднее 5 (пяти) рабочих дней с момента принятия решения.
Сноска. Пункт 135 - в редакции приказа Министра транспорта РК от 03.07.2024 № 229 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
136. Копия решения об утверждении инвестиционной программы направляется субъекту естественной монополии ведомством уполномоченного органа не позднее 5 (пяти) календарных дней с момента принятия решения.
Сноска. Пункт 136 - в редакции приказа Министра транспорта РК от 03.07.2024 № 229 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Параграф 2. Порядок изменения планируемой инвестиционной программы при ее утверждении
137. Изменение планируемой инвестиционной программы субъекта естественной монополии производится ведомством уполномоченного органа органом с учетом положений настоящих Правил.
Сноска. Пункт 137 - в редакции приказа Министра транспорта РК от 03.07.2024 № 229 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
138. В случае, если в ходе рассмотрения представленной субъектом естественной монополии инвестиционной программы ведомство уполномоченного органа проводит ее изменение, перед принятием решения об изменении проводится совещание с участием потребителей, субъекта естественной монополии, совета по тарифной политике в целях согласования, по итогам которого принимается решение о целесообразности или нецелесообразности изменения планируемой субъектом естественной монополии инвестиционной программы. По итогам совещания оформляется протокол.

Ескерту. 132-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Көлік министрінің 03.07.2024 № 229 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
133. Заңның 21-бабының 3-тармағына сәйкес уәкілетті органның ведомствосы табиғи монополия субъектісі жоспарлаған инвестициялық бағдарламаны оны бекітуге ұсыну кезеңінде, бекітілген инвестициялық бағдарламаны – оны іске асыру кезеңінде, Қағидаларда айқындалатын жағдайларда және тәртіппен өзгертеді.
Ескерту. 133-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Көлік министрінің 03.07.2024 № 229 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
134. Инвестициялық бағдарлама уәкілетті органның ведомствосының бұйрығымен бекітіледі.
Ескерту. 134-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Көлік министрінің 03.07.2024 № 229 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
135. Табиғи монополия субъектісінің бекітілген инвестициялық бағдарламасын уәкілетті орган шешім қабылданған сәттен бастап 5 (бес) жұмыс күнінен кешіктірмей өзінің интернет-ресурсында орналастырады.
136. Инвестициялық бағдарламаны бекіту туралы шешімнің көшірмесін уәкілетті органның ведомствосы табиғи монополия субъектісіне шешім қабылданған сәттен бастап 5 (бес) күнтізбелік күннен кешіктірмей жібереді.
Ескерту. 136-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Көлік министрінің 03.07.2024 № 229 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2-параграф. Жоспарланған инвестициялық бағдарламаны бекіту кезінде оны өзгерту тәртібі
137. Табиғи монополия субъектісінің жоспарланған инвестициялық бағдарламасын өзгертуді осы Қағидалардың ережелерін ескере отырып, уәкілетті органның ведомствосы жүргізеді.
Ескерту. 137-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Көлік министрінің 03.07.2024 № 229 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
138. Егер табиғи монополия субъектісі ұсынған инвестициялық бағдарламаны қарау барысында уәкілетті органның ведомствосы оны өзгертуді жүргізген жағдайда, өзгерту туралы шешім қабылдау алдында келісу мақсатында тұтынушылардың, табиғи монополия субъектісінің, тарифтік саясат жөніндегі кеңестің қатысуымен кеңес өткізіледі, оның қорытындылары бойынша табиғи монополия субъектісі жоспарлайтын инвестициялық бағдарламаны өзгертудің орындылығы немесе орынсыздығы туралы шешім қабылданады. Кеңес қорытындысы бойынша хаттама ресімделеді.

Сноска. Пункт 138 - в редакции приказа Министра транспорта РК от 03.07.2024 № 229 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Параграф 3. Порядок изменения утвержденной инвестиционной программы
139. Субъект естественной монополии обращается в ведомство уполномоченного органа с заявлением об изменении утвержденной инвестиционной программы без повышения тарифа до 1 ноября текущего года.
В случае реализации государственных программ субъект естественной монополии обращается в ведомство уполномоченного органа с заявлением об изменении утвержденной инвестиционной программы.
Требования настоящего пункта не распространяются на субъекта естественной монополии при возврате ведомством уполномоченного органа заявления по изменению инвестиционной программы на доработку.
Субъект естественной монополии дорабатывает инвестиционную программу и направляет ее на повторное рассмотрение в ведомство уполномоченного органа в течение 10 (десяти) календарных дней с момента получения возврата ведомством уполномоченного органа заявления субъекта естественной монополии по изменению инвестиционной программы.
Рассмотрение заявления субъекта естественной монополии об изменении инвестиционной программы, в том числе повторное рассмотрение доработанного заявления субъекта естественной монополии об изменении инвестиционной программы, осуществляется ведомством уполномоченного органа в сроки, предусмотренные пунктом 127 настоящих Правил.
Сноска. Пункт 139 - в редакции приказа Министра транспорта РК от 03.07.2024 № 229 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
140. Субъект естественной монополии также обращается в ведомство уполномоченного органа с заявлением об изменении инвестиционной программы в случае, если по итогам проверки его деятельности внесено предписание о необходимости проведения таких изменений.
Сноска. Пункт 140 - в редакции приказа Министра транспорта РК от 03.07.2024 № 229 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
141. К заявлению об изменении утвержденной инвестиционной программы, прилагаются:
1) проект инвестиционной программы с учетом изменений с приложением материалов, обосновывающих внесение изменений в инвестиционную программу (бизнес-план, прайс-листы, копии договоров, проектно-сметная документация, прошедшая экспертизу в установленном порядке;
2) оценка субъекта естественной монополии о необходимости внесения изменений в инвестиционную программу с приложением обосновывающих материалов;

Ескерту. 138-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Көлік министрінің 03.07.2024 № 229 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
3-параграф. Бекітілген инвестициялық бағдарламаны өзгерту тәртібі
139. Табиғи монополия субъектісі ағымдағы жылдың 1 (бірінші) қарашасына дейін тарифті көтермей бекітілген инвестициялық бағдарламаны өзгерту туралы өтінішпен уәкілетті органның ведомствосына жүгінеді.
Мемлекеттік бағдарламаларды іске асырған жағдайда табиғи монополия субъектісі уәкілетті органның ведомствосы бекітілген инвестициялық бағдарламаны өзгерту туралы өтінішпен жүгінеді.
Осы тармақтың талаптары уәкілетті орган инвестициялық бағдарламаны өзгерту жөніндегі өтінішті пысықтауға қайтарған кезде табиғи монополия субъектісіне қолданылмайды.
Табиғи монополия субъектісі инвестициялық бағдарламаны пысықтайды және оны уәкілетті орган инвестициялық бағдарламаны өзгерту жөніндегі табиғи монополия субъектісінің өтінішін қайтарып алған сәттен бастап күнтізбелік 10 (он) күн ішінде уәкілетті органның ведомствосына қайта қарауға жібереді.
Табиғи монополия субъектісінің инвестициялық бағдарламаны өзгерту туралы өтінішін қарауды, оның ішінде табиғи монополия субъектісінің инвестициялық бағдарламаны өзгерту туралы пысықталған өтінішін қайта қарауды уәкілетті органның ведомствосы осы Қағидалардың 127-тармағында көзделген мерзімде жүзеге асырады.
Ескерту. 139-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Көлік министрінің 03.07.2024 № 229 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
140. Табиғи монополия субъектісі, сондай-ақ, егер оның қызметін тексеру қорытындылары бойынша осындай өзгерістерді жүргізу қажеттігі туралы нұсқама енгізілген жағдайда, инвестициялық бағдарламаны өзгерту туралы өтінішпен уәкілетті органның ведомствосына жүгінеді.
Ескерту. 140-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Көлік министрінің 03.07.2024 № 229 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
141. Бекітілген инвестициялық бағдарламаны өзгерту туралы өтінішке қоса беріледі:
1) инвестициялық бағдарламаға өзгерістер енгізуді негіздейтін материалдарды (бизнес-жоспар, прайс-парақтар, шарттардың көшірмелері, белгіленген тәртіппен сараптамадан өткен жобалау-сметалық құжаттама) қоса бере отырып, өзгерістерді ескере отырып, инвестициялық бағдарламаның жобасы;;
2) негіздеуші материалдарды қоса бере отырып, инвестициялық бағдарламаға өзгерістер енгізу қажеттілігі туралы табиғи монополия субъектісін бағалау;

3) возможные условия финансирования и возврата заемных средств;
4) если для реализации инвестиционной программы выделяются средства из республиканского и (или) местных бюджетов или привлекаются кредиты (инвестиции) под гарантии Правительства Республики Казахстан, то представляются документы, подтверждающие размеры и условия финансирования.
Прилагаемые документы прошиваются, пронумеровываются и заверяются подписью руководителя субъекта естественной монополии, либо лицом, замещающим его. Данное требование не распространяется на представление заявки в электронной форме. Финансовые документы подписываются руководителем и главным бухгалтером субъекта естественной монополии либо лицами, замещающими их.
142. Ведомство уполномоченного органа рассматривает заявление об изменении утвержденной инвестиционной программы субъекта естественной монополии в порядке, предусмотренном пунктами 139-141 настоящих Правил.
Сноска. Пункт 142 - в редакции приказа Министра транспорта РК от 03.07.2024 № 229 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
143. В случае неисполнения субъектом естественной монополии мероприятий инвестиционной программы по причинам, не зависящим от него (неисполнение обязательств другой стороной договора, признание конкурса (тендера) несостоявшимся вследствие непреодолимой силы), сроки исполнения мероприятий инвестиционной программы переносятся на следующий год путем изменения инвестиционной программы до 1 марта года, следующего за годом реализации мероприятий инвестиционной программы.
В этом случае субъект естественной монополии, в срок не позднее 15 (пятнадцатого) января года, следующего за годом реализации мероприятий инвестиционной программы, направляет в адрес ведомства уполномоченного органа предложение об изменении инвестиционной программы с приложением документов, подтверждающих наступление случаев, предусмотренных частью первой настоящего пункта.
Не допускается повторный перенос сроков исполнения данных мероприятий инвестиционной программы.
Сноска. Пункт 143 - в редакции приказа Министра транспорта РК от 03.07.2024 № 229 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
143-1. В период действия тарифа субъект естественной монополии ежегодно не позднее 1 мая года, следующего за отчетным периодом, предоставляет в ведомство уполномоченного органа в электронной форме через веб-портал "База "Монополист" отчет об исполнении утвержденной инвестиционной программы с приложением обосновывающих материалов согласно пункту 143-2 настоящих Правил по форме согласно приложению 2 к настоящим Правилам.
Сноска. Параграф 3 дополнен пунктом 143-1 в соответствии с приказом Министра транспорта РК от 03.07.2024 № 229 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

3) қарыз қаражатын қаржыландырудың және қайтарудың ықтимал шарттары;
4) егер инвестициялық бағдарламаны іске асыру үшін республикалық және (немесе) жергілікті бюджеттерден қаражат бөлінсе немесе Қазақстан Республикасы Үкіметінің кепілдігімен кредиттер (инвестициялар) тартылса, онда қаржыландырудың мөлшері мен шарттарын растайтын құжаттар ұсынылады.
Қоса беріліп отырған құжаттар тігіледі, нөмірленеді және табиғи монополия субъектісі басшысының не оны алмастыратын адамның қолымен расталады. Бұл талап өтінімді электрондық нысанда ұсынуға қолданылмайды. Қаржылық құжаттарға табиғи монополия субъектісінің басшысы мен бас бухгалтері не оларды алмастыратын тұлғалар қол қояды.
142. Уәкілетті органның ведомствосы табиғи монополия субъектісінің бекітілген инвестициялық бағдарламасын өзгерту туралы өтінішті осы Қағидалардың 139-141-тармақтарында көзделген тәртіппен қарайды.
Ескерту. 142-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Көлік министрінің 03.07.2024 № 229 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
143. Табиғи монополия субъектісі инвестициялық бағдарламаның іс-шараларын өзіне байланысты емес себептер бойынша орындамаған жағдайда (шарттың басқа тарапының міндеттемелерін орындамауы, конкурсты (тендерді) еңсерілмейтін күш салдарынан өтпеді деп тану) инвестициялық бағдарламаның іс-шараларын орындау мерзімдері инвестициялық бағдарламаның іс-шаралары іске асырылған жылдан кейінгі жылдың 1 (бірінші) наурызына дейін инвестициялық бағдарламаны өзгерту жолымен келесі жылға ауыстырылады.
Бұл жағдайда табиғи монополия субъектісі инвестициялық бағдарламаның іс-шаралары іске асырылған жылдан кейінгі жылдың 15 (он бес) қаңтарынан кешіктірілмейтін мерзімде уәкілетті органның ведомствосының атына осы тармақтың бірінші бөлігінде көзделген жағдайлардың басталғанын растайтын құжаттарды қоса бере отырып, инвестициялық бағдарламаны өзгерту туралы ұсыныс жібереді.
Инвестициялық бағдарламаның осы іс-шараларының орындалу мерзімдерін қайта ауыстыруға жол берілмейді.
Ескерту. 143-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Көлік министрінің 03.07.2024 № 229 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
143-1. Тарифтің қолданылу кезеңінде табиғи монополия субъектісі жыл сайын есепті кезеңнен кейінгі жылдың 1 мамырынан кешіктірмей уәкілетті органның ведомствосына осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша осы Қағидалардың 143-2-тармағына сәйкес негіздейтін материалдарды қоса бере отырып, бекітілген инвестициялық бағдарламаның орындалуы туралы есепті "Монополист" базасы" веб-порталы арқылы электрондық нысанда ұсынады.
Ескерту. 143-1-тармақпен толықтырылды – ҚР Көлік министрінің 03.07.2024 № 229 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

143-2. К отчету об исполнении утвержденной инвестиционной программы прилагаются:
1) информация о плановых и фактических объемах предоставляемых регулируемых услуг;
2) отчет о прибылях и убытках по форме, утвержденный приказом Министра финансов Республики Казахстан от 28 июня 2017 года № 404 "Об утверждении перечня и форм годовой финансовой отчетности для публикации организациями публичного интереса (кроме финансовых организаций)" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 15384);
3) информация о фактических условиях и размерах финансирования инвестиционной программы;
4) информация о сопоставлении фактических показателей исполнения инвестиционной программы с показателями, утвержденными в инвестиционной программе в соответствии с перечнем целевых показателей согласно приложению 2 к настоящим Правилам;
5) разъяснения причин отклонения достигнутых фактических показателей от показателей в утвержденной инвестиционной программе;
6) материалы, подтверждающие фактическое исполнение мероприятий инвестиционной программы (копии договоров, актов выполненных работ, накладных, счет-фактур, пообъектный перечень основных средств и нематериальных активов с указанием балансовой и остаточной стоимости, срока службы, годовой амортизации).
Сноска. Параграф 3 дополнен пунктом 143-2 в соответствии с приказом Министра транспорта РК от 03.07.2024 № 229 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
143-3. Рассмотрение отчета субъекта естественной монополии об исполнении утвержденной инвестиционной программы проводится ведомством уполномоченного органа в срок не более 90 (девяноста) календарных дней со дня его поступления.
В случае, если при рассмотрении отчета об исполнении утвержденной инвестиционной программы необходима дополнительная информация, ведомство уполномоченного органа запрашивает ее в письменном виде с установлением срока, но не менее 5 (пяти) рабочих дней.
При этом срок проведения анализа отчета об исполнении утвержденной инвестиционной программы приостанавливается до получения необходимой информации с извещением об этом субъекта естественной монополии.
Сноска. Параграф 3 дополнен пунктом 143-3 в соответствии с приказом Министра транспорта РК от 03.07.2024 № 229 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 8. Порядок определения тарифа на основании заключенного договора государственно – частного партнерства, в том числе договора концессии

143-2. Бекітілген инвестициялық бағдарламаның орындалуы туралы есепке мыналар қоса беріледі:
1) ұсынылатын реттеліп көрсетілетін қызметтердің жоспарлы және нақты көлемдері туралы ақпарат;
2) "Жария мүдделі ұйымдардың (қаржы ұйымдарынан басқа) жариялау үшін жылдық қаржылық есептіліктің тізбесі мен нысандарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2017 жылғы 28 маусымдағы № 404 бұйрығымен бекітілген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 15384 болып тіркелген) нысан бойынша пайда мен шығындар туралы есеп;
3) инвестициялық бағдарламаны қаржыландырудың нақты шарттары мен мөлшерлері туралы ақпарат;
4) инвестициялық бағдарламаны орындаудың нақты көрсеткіштерін осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысаналы көрсеткіштердің тізбесіне сәйкес инвестициялық бағдарламада бекітілген көрсеткіштермен салыстыру туралы ақпарат;
5) қол жеткізілген нақты көрсеткіштердің бекітілген инвестициялық бағдарламадағы көрсеткіштерден ауытқу себептерін түсіндіру;
6) инвестициялық бағдарлама іс-шараларының нақты орындалғанын растайтын материалдар (шарттардың, атқарылған жұмыстар актілерінің, шот-фактуралардың көшірмелері, жүкқұжаттардың, баланстық және қалдық құнын, қызмет мерзімін, жылдық амортизациясын көрсете отырып, негізгі құралдардың және материалдық емес активтердің объектілер бойынша тізбесі).
Ескерту. 143-2-тармақпен толықтырылды – ҚР Көлік министрінің 03.07.2024 № 229 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
143-3. Табиғи монополия субъектісінің бекітілген инвестициялық бағдарламаның орындалуы туралы есебін қарауды уәкілетті органның ведомствосы ол түскен күннен бастап күнтізбелік 90 (тоқсан) күннен аспайтын мерзімде жүргізеді.
Егер бекітілген инвестициялық бағдарламаның орындалуы туралы есепті қарау кезінде қосымша ақпарат қажет болған жағдайда, уәкілетті органның ведомствосы мерзімді белгілей отырып, бірақ кемінде 5 (бес) жұмыс күнінен асырмай оны жазбаша түрде сұратады.
Бұл ретте бекітілген инвестициялық бағдарламаның орындалуы туралы есепке талдау жүргізу мерзімі, бұл туралы табиғи монополия субъектісін хабардар ете отырып, қажетті ақпаратты алғанға дейін тоқтатыла тұрады.
Ескерту. 143-3-тармақпен толықтырылды – ҚР Көлік министрінің 03.07.2024 № 229 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
8-тарау. Жасалған мемлекеттік-жекешелік әріптестік шарты, оның ішінде концессия шарты негізінде тарифті айқындау тәртібі

Параграф 1. Порядок формирования тарифов на регулируемые услуги субъектов государственно-частного партнерства, в том числе субъектов концессии
144. Тарифы на регулируемые услуги субъектов государственно-частного партнерства, в том числе субъектов концессии должны быть не ниже стоимости затрат, необходимых для предоставления регулируемых услуг, а также обеспечивать возврат вложенных инвестиций государственного партнера и частного партнера и уровень доходности на вложенные инвестиции в соответствии с технико-экономическим обоснованием проекта договора государственно-частного партнерства, в том числе концессионного проекта.
При этом, после окончания срока действия договора государственно-частного партнерства, в том числе договора концессии, тарифы на регулируемые услуги субъекта государственно-частного партнерства, в том числе субъекта концессии, формируются без учета возврата инвестированного капитала, с обеспечением возможности получения прибыли для эффективного функционирования субъекта государственно-частного партнерства, в том числе субъекта концессии.
Критерии отнесения концессионных проектов к категории концессионных проектов особой значимости определяются Перечнем концессионных проектов особой значимости, утвержденным Постановлением Правительства Республики Казахстан от 7 октября 2014 года № 1060.
Критерии отнесения проекта государственно-частного партнерства к проекту государственно-частного партнерства особой значимости определяются в соответствии с утвержденным приказом исполняющий обязанности Министра национальной экономики Республики Казахстан от 25 ноября 2015 года № 725 "О некоторых вопросах планирования и реализации проектов государственно-частного партнерства" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 12717).
145. Тарифы на единицу регулируемых услуг, оказываемых субъектами государственно-частного партнерства, в том числе субъектами концессии по договору государственно-частного партнерства, в том числе по договору концессии формируются по следующим этапам:
1) расчет годовой выручки, включающий в себя:
определение годовой суммы затрат, включаемых в затратную часть тарифа в соответствии с пунктом 148 настоящих Правил;
определение размера первоначальной и остаточной суммы инвестированного капитала и расчет годовой суммы возврата инвестированного капитала на предстоящий период в соответствии с пунктами 149 и 150 настоящих Правил;
расчет годовой суммы прибыли на инвестированные собственные средства в соответствии с пунктом 151 настоящих Правил;

1-параграф. Мемлекеттік-жекешелік әріптестік субъектілерінің, оның ішінде концессия субъектілерінің реттеліп көрсетілетін қызметтеріне тарифтерді қалыптастыру тәртібі
144. Мемлекеттік-жекешелік әріптестік субъектілерінің, оның ішінде концессия субъектілерінің реттеліп көрсетілетін қызметтеріне арналған тарифтер реттеліп көрсетілетін қызметтерді ұсыну үшін қажетті шығындардың құнынан төмен болмауға, сондай-ақ мемлекеттік әріптес пен жекеше әріптестің салынған инвестицияларын қайтаруды және мемлекеттік-жекешелік әріптестік шарты жобасының, оның ішінде концессиялық жобаның техникалық-экономикалық негіздемесіне сәйкес салынған инвестицияларға кірістілік деңгейін қамтамасыз етуге тиіс.
Бұл ретте, мемлекеттік-жекешелік әріптестік шартының, оның ішінде концессия шартының қолданылу мерзімі аяқталғаннан кейін мемлекеттік-жекешелік әріптестік субъектісінің, оның ішінде концессия субъектісінің реттеліп көрсетілетін қызметтеріне тарифтер мемлекеттік-жекешелік әріптестік субъектісінің, оның ішінде концессия субъектісінің тиімді жұмыс істеуі үшін пайда алу мүмкіндігін қамтамасыз ете отырып, инвестицияланған капиталды қайтаруды есепке алмай қалыптастырылады.
Концессиялық жобаларды ерекше маңызы бар концессиялық жобалар санатына жатқызу өлшемдері Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2014 жылғы 7 қазандағы № 1060 Қаулысымен бекітілген Ерекше маңызы бар концессиялық жобалардың тізбесінде айқындалады.
Мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобасын аса маңызды мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобасына жатқызу критерийлері "Мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобаларын жоспарлаудың және іске асырудың кейбір мәселелері туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің міндетін атқарушы 2015 жылғы 25 қарашадағы № 725 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 12717 болып тіркелген) бекітілген сәйкес айқындалады.
145. Мемлекеттік-жекешелік әріптестік субъектілері, оның ішінде концессия субъектілері мемлекеттік-жекешелік әріптестік шарты бойынша, оның ішінде концессия шарты бойынша көрсететін реттеліп көрсетілетін қызметтердің бірлігіне арналған тарифтер мынадай кезеңдер бойынша қалыптастырылады:
1) өзіне мыналар кіретін жылдық түсімнің есебі:
осы Қағиданың 148-тармағына сәйкес тарифтің шығын бөлігіне енгізілетін шығындардың жылдық сомасын айқындау;
инвестицияланған капиталдың бастапқы және қалдық сомасының мөлшерін айқындау және осы Қағиданың 149 және 150-тармақтарына сәйкес алдағы кезеңге инвестицияланған капиталды қайтарудың жылдық сомасын есептеу;
осы Қағиданың 151-тармағына сәйкес инвестицияланған меншікті қаражатқа пайданың жылдық сомасын есептеу;

2) определение годового объема по видам регулируемых услуг предоставляемых по договору государственно-частного партнерства, в том числе по договору концессии, на предстоящий период в соответствии с пунктом 154 настоящих Правил;
3) определение стоимостной основы тарифов путем обоснованного распределения годовой выручки по видам оказываемых регулируемых услуг.
146. Формирование тарифов осуществляется на основании раздельного учета доходов, затрат и задействованных активов по каждому виду регулируемых услуг и в целом по иной деятельности.
147. При формировании тарифа на регулируемые услуги субъекта государственно-частного партнерства, в том числе субъекта концессии учитываются расходы, связанные с финансированием объектов социальной сферы, входящей в имущественный комплекс объекта государственно-частного партнерства, в том числе объекта концессии, подтвержденные соответствующими обосновывающими материалами.
148. Формирование затрат, применяемых при утверждении тарифов на регулируемые услуги субъектов государственно-частного партнерства, в том числе субъектов концессии, осуществляется в соответствии с главами 10 и 12 настоящих Правил.
149. Общий размер инвестированного капитала определяется как сумма собственного и заемного инвестированного капитала.
Прогнозный предельный размер и предварительные условия привлечения (структура, ставка вознаграждения заемного капитала и ставка прибыли собственных средств, целевое использование, график освоения, условия возврата) первоначальной суммы инвестированного капитала определяются на основании подтверждающих документов (финансовой отчетности субъекта государственно-частного партнерства, в том числе субъекта концессии, меморандумов о финансировании проекта государственно-частного партнерства, в том числе концессионного проекта, выписки со счетов банков) субъекта государственно-частного партнерства, в том числе субъекта концессии.
После привлечения инвестированного капитала в договор государственно-частного партнерства, в том числе в договор концессии вносятся соответствующие изменения путем заключения дополнительного соглашения, в котором предусматриваются сумма и условия привлечения инвестированного капитала (структура, ставка вознаграждения заемного капитала и ставка прибыли собственных средств, целевое использование, график освоения и условия возврата) в соответствии с заключенными договорами займа.
150. Не допускается нецелевое использование инвестированного капитала.
Возврат инвестированного капитала (собственного и заемного) в составе тарифа производится только на капитал, использованный по целевому назначению, предусмотренному в договоре государственно-частного партнерства, в том числе в договоре концессии и инвестиционной программе субъекта государственно-частного партнерства, в том числе субъекта концессии, и подтвержденному соответствующими документами.
Сумма и сроки реинвестирования собственных средств субъекта государственно-частного партнерства, в том числе субъекта концессии в период эксплуатации объекта государственно-частного партнерства, в том числе объекта концессии определяются договором государственно-частного партнерства, в том числе договором концессии и инвестиционной программой субъекта государственно-частного партнерства, в том числе субъекта концессии, и подлежат подтверждению соответствующими документами целевого использования.
Годовая сумма возврата заемного капитала, учитываемая в тарифе, определяется на основании графика возврата (погашения) заемного капитала, устанавливаемого договором займа. При расчете суммы возврата заемного капитала учитываются свободные денежные средства амортизационного фонда, не используемые субъектом государственно-частного партнерства, в том числе субъектом концессии в предстоящем периоде для реинвестирования (обновления и ремонта основных средств) согласно инвестиционной программе и условиям договора государственно-частного партнерства, в том числе договора концессии.
Возврат инвестированных собственных средств субъекта государственно-частного партнерства, в том числе субъекта концессии, учитываемых в тарифе, производится равномерными ежегодными платежами на протяжении всего срока действия договора государственно-частного партнерства, в том числе договора концессии с момента начала эксплуатации объекта государственно-частного партнерства, в том числе объекта концессии. При реинвестировании собственных средств субъектом государственно-частного партнерства, в том числе субъектом концессии возврат собственных средств осуществляется с учетом реинвестированной суммы собственных средств.
Ежегодно в течение периода регулирования ведомством уполномоченного органа производится корректировка величины возврата инвестированного капитала, устанавливаемого на очередной расчетный год периода регулирования, с учетом фактических данных о введенных в эксплуатацию объектах, корректировки утвержденного плана вводов и остатков не возвращенного инвестированного капитала.

2) осы Қағиданың 154-тармағына сәйкес мемлекеттік-жекешелік әріптестік шарты бойынша, оның ішінде концессия шарты бойынша ұсынылатын реттеліп көрсетілетін қызметтердің түрлері бойынша алдағы кезеңге арналған жылдық көлемін айқындау;
3) реттеліп көрсетілетін қызметтердің түрлері бойынша жылдық түсімді негізделген бөлу жолымен тарифтердің құндық негізін айқындау.
146. Тарифтерді қалыптастыру реттеліп көрсетілетін қызметтердің әрбір түрі бойынша және тұтастай өзге қызмет бойынша табыстарды, шығындар мен қолданысқа енгізілген активтерді бөлектеп есепке алу негізінде жүзеге асырылады.
147. Мемлекеттік-жекешелік әріптестік субъектісінің, оның ішінде концессия субъектісінің реттеліп көрсетілетін қызметтеріне тарифті қалыптастыру кезінде мемлекеттік-жекешелік әріптестік объектісінің, оның ішінде концессия объектісінің мүліктік кешеніне кіретін әлеуметтік сала объектілерін қаржыландыруға байланысты тиісті негіздеуші материалдармен расталған шығыстар ескеріледі.
148. Мемлекеттік-жекешелік әріптестік субъектілерінің, оның ішінде концессия субъектілерінің реттеліп көрсетілетін қызметтеріне тарифтерді бекіту кезінде қолданылатын шығындарды қалыптастыру осы Қағиданың 10 және 12-тарауларына сәйкес жүзеге асырылады.
149. Инвестицияланған капиталдың жалпы мөлшері меншікті және қарызға инвестицияланған капиталдың сомасы ретінде айқындалады.
Инвестицияланған капиталдың бастапқы сомасын тартудың болжамды шекті мөлшері мен алдын ала шарттары (қарыз капиталының құрылымы, сыйақы ставкасы және өз қаражаты пайдасының ставкасы, нысаналы пайдаланылуы, игеру кестесі, қайтару шарттары) мемлекеттік-жекешелік әріптестік субъектісінің растаушы құжаттары (мемлекеттік-жекешелік әріптестік субъектісінің, оның ішінде концессия субъектісінің қаржылық есептілігі, мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобасын, оның ішінде концессиялық жобаны қаржыландыру туралы меморандумдар, банктердің шоттарынан үзінді көшірмелер) негізінде айқындалады., оның ішінде концессия субъектісі.
Инвестицияланған капиталды тартқаннан кейін мемлекеттік-жекешелік әріптестік шартына, оның ішінде концессия шартына жасалған қарыз шарттарына сәйкес инвестицияланған капиталды тарту сомасы мен шарттары (құрылым, қарыз капиталының сыйақы ставкасы және меншікті қаражат пайдасының ставкасы, нысаналы пайдалану, игеру кестесі және қайтару шарттары) көзделетін қосымша келісім жасасу жолымен тиісті өзгерістер енгізіледі.
150. Инвестицияланған капиталды орынсыз пайдалануға жол берілмейді.
Инвестицияланған капиталды (меншікті және қарыз) тарифтің құрамында қайтару мемлекеттік-жекешелік әріптестік шартында, оның ішінде концессия шартында және мемлекеттік-жекешелік әріптестік субъектісінің, оның ішінде концессия субъектісінің инвестициялық бағдарламасында көзделген нысаналы мақсаты бойынша пайдаланылған және тиісті құжаттармен расталған капиталға ғана жүргізіледі.
Мемлекеттік-жекешелік әріптестік субъектісінің, оның ішінде концессия субъектісінің мемлекеттік-жекешелік әріптестік объектісін, оның ішінде концессия объектісін пайдалану кезеңінде өз қаражатын қайта инвестициялаудың сомасы мен мерзімдері мемлекеттік-жекешелік әріптестік шартында, оның ішінде концессия шартында және мемлекеттік-жекешелік әріптестік субъектісінің, оның ішінде концессия субъектісінің инвестициялық бағдарламасында айқындалады және нысаналы пайдаланудың тиісті құжаттарымен расталуға тиіс.
Тарифте ескерілетін қарыз капиталын қайтарудың жылдық сомасы қарыз шартында белгіленген қарыз капиталын қайтару (өтеу) кестесінің негізінде айқындалады. Қарыз капиталын қайтару сомасын есептеу кезінде инвестициялық бағдарламаға және мемлекеттік-жекешелік әріптестік шартының, оның ішінде концессия шартының талаптарына сәйкес қайта инвестициялау (негізгі құралдарды жаңарту және жөндеу) үшін мемлекеттік-жекешелік әріптестік субъектісі, оның ішінде концессия субъектісі алдағы кезеңде пайдаланбайтын амортизациялық қордың бос ақша қаражаты ескеріледі.
Мемлекеттік-жекешелік әріптестік субъектісінің, оның ішінде тарифте ескерілетін концессия субъектісінің инвестицияланған меншікті қаражатын қайтару мемлекеттік-жекешелік әріптестік шартының, оның ішінде концессия шартының қолданылу мерзімі ішінде мемлекеттік-жекешелік әріптестік объектісін, оның ішінде концессия объектісін пайдалану басталған кезден бастап біркелкі жыл сайынғы төлемдермен жүргізіледі. Мемлекеттік-жекешелік әріптестік субъектісі, оның ішінде концессия субъектісі өз қаражатын қайта инвестициялау кезінде өз қаражатын қайтаруды өз қаражатының қайта инвестицияланған сомасын ескере отырып жүзеге асырады.
Жыл сайын реттеу кезеңі ішінде уәкілетті органның ведомствосымен пайдалануға енгізілген объектілер туралы нақты деректерді, бекітілген енгізу жоспарын және қайтарылмаған инвестицияланған капиталдың қалдықтарын түзетуді ескере отырып, реттеу кезеңінің кезекті есептік жылына белгіленетін инвестицияланған капиталды қайтару шамасына түзету жүргізеді.

Сноска. Пункт 150 - в редакции приказа Министра транспорта РК от 03.07.2024 № 229 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
151. Годовая сумма прибыли на инвестированные и (или) реинвестированные собственные средства субъекта государственно-частного партнерства, в том числе субъекта концессии, учитываемая в тарифе, рассчитывается как произведение ставки прибыли на остаточную сумму собственных средств субъекта государственно-частного партнерства, в том числе субъекта концессии вложенных в проект государственно-частного партнерства, в том числе концессионный проект.
Ставка прибыли на инвестированный собственный капитал является величиной не менее стоимости вознаграждения на заемные средства или ставки привлечения денежных средств (депозитов) банками второго уровня Республики Казахстан, определенной на момент подписания договора государственно-частного партнерства, в том числе договора концессии.
После полного возврата инвестированных и реинвестированных собственных средств субъекта государственно-частного партнерства, в том числе субъекта концессии годовая сумма прибыли учитывается в тарифе.
152. Выделяемые субъектам государственно-частного партнерства, в том числе субъектам концессии из средств государственного бюджета источники возмещения затрат и получения доходов, предусмотренные законодательством в области государственно-частного партнерства и концессионным законодательством, учитываются в уменьшении тарифа, за исключением выплат, направленных на покрытие расходов и обеспечение доходов, не учтенных в затратной и доходной части тарифа.
Размер и порядок выплат источников возмещения затрат и получения доходов из средств государственного бюджета предусматриваются в договоре государственно-частного партнерства, в том числе договоре концессии и осуществляются в соответствии с бюджетным законодательством Республики Казахстан.
153. Выделяемые субъектам государственно-частного партнерства, в том числе субъектам концессии субсидии из средств государственного бюджета учитываются в уменьшении затратной части тарифа, за исключением субсидий, направленных на расходы, не учтенные в затратной части тарифа.
154. Определение объема регулируемых услуг, предоставляемых субъектом государственно-частного партнерства, в том числе субъектом концессии, осуществляется в натуральном измерении на базе фактических и прогнозных данных по видам оказываемых услуг.
Параграф 2. Порядок утверждения тарифов на основании заключенного договора государственно-частного партнерства, в том числе субъектов концессии

Ескерту. 150-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Көлік министрінің 03.07.2024 № 229 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
151. Мемлекеттік-жекешелік әріптестік субъектісінің, оның ішінде тарифте ескерілетін концессия субъектісінің инвестицияланған және (немесе) қайта инвестицияланған меншікті қаражатына арналған пайданың жылдық сомасы мемлекеттік-жекешелік әріптестік субъектісінің, оның ішінде концессия субъектісінің мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобасына, оның ішінде концессиялық жобаға салынған меншікті қаражатының қалдық сомасына пайда ставкасының туындысы ретінде есептеледі.
Инвестицияланған меншікті капиталға пайда ставкасы мемлекеттік-жекешелік әріптестік шартына, оның ішінде концессия шартына қол қою сәтінде айқындалған Қазақстан Республикасының екінші деңгейдегі банктерінің қарыз қаражатына сыйақы немесе ақша қаражатын (депозиттерді) тарту ставкасының құнынан кем емес шама болып табылады.
Мемлекеттік-жекешелік әріптестік субъектісінің, оның ішінде концессия субъектісінің инвестицияланған және қайта инвестицияланған меншікті қаражаты толық қайтарылғаннан кейін пайданың жылдық сомасы тарифте ескеріледі.
152. Мемлекеттік-жекешелік әріптестік субъектілеріне, оның ішінде концессия субъектілеріне мемлекеттік бюджет қаражатынан бөлінетін шығындарды өтеу және мемлекеттік-жекешелік әріптестік саласындағы заңнамада және концессиялық заңнамада көзделген кірістерді алу көздері, шығыстарды жабуға және тарифтің шығын және кіріс бөлігінде ескерілмеген кірістерді қамтамасыз етуге бағытталған төлемдерді қоспағанда, тарифті азайтуда ескеріледі.
Мемлекеттік бюджет қаражатынан шығындарды өтеу және кірістер алу көздерін төлеу мөлшері мен тәртібі мемлекеттік-жекешелік әріптестік шартында, оның ішінде концессия шартында көзделеді және Қазақстан Республикасының бюджет заңнамасына сәйкес жүзеге асырылады.
153. Мемлекеттік-жекешелік әріптестік субъектілеріне, оның ішінде концессия субъектілеріне мемлекеттік бюджет қаражатынан бөлінетін субсидиялар, тарифтің шығын бөлігінде ескерілмеген шығыстарға бағытталған субсидияларды қоспағанда, тарифтің шығын бөлігін азайтуда ескеріледі.
154. Мемлекеттік-жекешелік әріптестік субъектісі, оның ішінде концессия субъектісі ұсынатын реттеліп көрсетілетін қызметтердің көлемін айқындау көрсетілетін қызметтердің түрлері бойынша нақты және болжамды деректер базасында заттай өлшемде жүзеге асырылады.
2-параграф. Мемлекеттік-жекешелік әріптестіктің, оның ішінде концессия субъектілерінің жасалған шарты негізінде тарифтерді бекіту тәртібі

155. Утверждение тарифов производится ведомством уполномоченного органа в следующих случаях:
1) по инициативе субъекта государственно-частного партнерства, в том числе субъекта концессии;
2) по инициативе ведомства уполномоченного органа.
Сноска. Пункт 155 - в редакции приказа Министра транспорта РК от 03.07.2024 № 229 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
156. Вновь созданный субъект государственно-частного партнерства, в том числе субъект концессии либо субъект государственно-частного партнерства, в том числе субъект концессии, планирующий оказывать новые виды регулируемых услуг, в течение 10 (десяти) календарных дней со дня получения уведомления ведомства уполномоченного органа о включении его в Государственный регистр субъектов естественных монополий представляет в ведомство уполномоченного органа заявку на утверждение тарифа в упрощенном порядке согласно главе 6 настоящих Правил.
Сноска. Пункт 156 - в редакции приказа Министра транспорта РК от 03.07.2024 № 229 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
157. К заявке на утверждение тарифа для субъектов государственно-частного партнерства, в том числе субъектов концессии в упрощенном порядке прилагаются документы, указанные в пункте 97 настоящих Правил, а также:
1) копия заключенного договора государственно-частного партнерства, в том числе договора концессии;
2) информация об использовании чистого дохода (прибыли) от регулируемых услуг в соответствии с договором государственно-частного партнерства, в том числе договором концессии;
3) сведения о возврате инвестированного капитала (заемного и собственного) за предыдущие периоды;
4) график возврата заемных средств и выплат вознаграждений по заемным средствам.
158. Субъект государственно-частного партнерства, в том числе субъект концессии не позднее, чем за 90 (девяносто) рабочих дней до введения в действие тарифов представляет заявку на утверждение тарифа в ведомство уполномоченного органа в электронной форме.
Сноска. Пункт 158 - в редакции приказа Министра транспорта РК от 03.07.2024 № 229 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
159. К заявке на утверждение тарифов для субъектов государственно-частного партнерства, в том числе субъектов концессии в общем порядке прилагаются документы, указанные в пункте 7 статьи 15 Закона, а также:
1) копия заключенного договора государственно-частного партнерства, в том числе договора концессии;

155. Тарифтерді бекітуді уәкілетті органның ведомствосы мынадай жағдайларда жүргізеді:
1) мемлекеттік-жекешелік әріптестік субъектісінің, оның ішінде концессия субъектісінің бастамасы бойынша;
2) уәкілетті органның ведомствосының бастамасы бойынша.
Ескерту. 155-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Көлік министрінің 03.07.2024 № 229 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
156. Жаңадан құрылған мемлекеттік-жекешелік әріптестік субъектісі, оның ішінде концессия субъектісі не мемлекеттік-жекешелік әріптестік субъектісі, оның ішінде реттеліп көрсетілетін қызметтердің жаңа түрлерін көрсетуді жоспарлайтын концессия субъектісі уәкілетті органның ведомствосының оны табиғи монополия субъектілерінің мемлекеттік тіркеліміне енгізу туралы хабарламасын алған күннен бастап күнтізбелік 10 (он) күн ішінде уәкілетті органның ведомствосына осы Қағидалардың 6-тарауына сәйкес тарифті оңайлатылған тәртіппен бекітуге өтінім береді.
Ескерту. 156-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Көлік министрінің 03.07.2024 № 229 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
157. Мемлекеттік-жекешелік әріптестік субъектілері, оның ішінде концессия субъектілері үшін тарифті оңайлатылған тәртіппен бекітуге арналған өтінімге осы Қағидалардың 97-тармағында көрсетілген құжаттар, сондай-ақ:
1) жасалған мемлекеттік-жекешелік әріптестік шартының, оның ішінде концессия шартының көшірмесі;
2) мемлекеттік-жекешелік әріптестік шартына, оның ішінде концессия шартына сәйкес реттеліп көрсетілетін қызметтерден түскен таза табысты (пайданы) пайдалану туралы ақпарат;
3) өткен кезеңдер үшін инвестицияланған капиталды (қарыз және меншікті) қайтару туралы мәліметтер;
4) қарыз қаражатын қайтару және қарыз қаражаты бойынша сыйақылар төлеу кестесі.
158. Мемлекеттік-жекешелік әріптестік субъектісі, оның ішінде концессия субъектісі тарифтер қолданысқа енгізілгенге дейін 90 (тоқсан) жұмыс күнінен кешіктірмей уәкілетті органның ведомствосына тарифті бекітуге арналған өтінімді электрондық нысанда ұсынады.
Ескерту. 158-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Көлік министрінің 03.07.2024 № 229 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
159. Мемлекеттік-жекешелік әріптестік субъектілері, оның ішінде концессия субъектілері үшін тарифтерді бекітуге арналған өтінімге жалпы тәртіппен Заңның 15-бабының 7-тармағында көрсетілген құжаттар, сондай-ақ:
1) жасалған мемлекеттік-жекешелік әріптестік шартының, оның ішінде концессия шартының көшірмесі;

2) сведения о возврате инвестированного капитала (заемного и собственного) за предыдущие периоды.
160. В случае утверждения тарифа по инициативе ведомства уполномоченного органа, субъект государственно-частного партнерства, в том числе субъект концессии в месячный срок со дня получения субъектом государственно-частного партнерства, в том числе субъектом концессии соответствующего требования представляет экономически обоснованные расчеты и информацию в объеме, что и при подаче заявки для утверждения нового тарифа.
Сноска. Пункт 160 - в редакции приказа Министра транспорта РК от 03.07.2024 № 229 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
161. Прилагаемые к заявке расчеты и обосновывающие материалы составляются в соответствии со следующими требованиями:
1) прошиваются, пронумеровываются и подписываются руководителем субъекта государственно-частного партнерства, в том числе субъекта концессии, либо лицом, его замещающим, либо заместителем руководителя государственно-частного партнерства, в том числе субъекта концессии. Данное требование не распространяется на представление заявки в электронной форме;
2) подготовлены в отдельности на каждый вид регулируемых услуг.
3) в качестве обосновывающих материалов представляются фактические данные о затратах за четыре квартала, предшествующие подаче заявки, и за предыдущий календарный год;
4) субъект государственно-частного партнерства, в том числе субъект концессии в течение 15 (пятнадцати) календарных дней после принятия заявки к рассмотрению по требованию ведомства уполномоченного органа представляет в ведомство уполномоченного органа уточненные фактические данные о затратах за четыре квартала, предшествующие подаче заявки;
5) с целью исключения влияния сезонных колебаний объемов на тарифы, в обоснование принимаются данные в расчете на год;
6) при расчете проектов тарифов, за базу принимаются фактические объемы регулируемых услуг за четыре квартала, предшествующие подаче заявки, или за предыдущий календарный год;
7) при снижении объемов регулируемых услуг представляются материалы, обосновывающие и подтверждающие снижение;
8) подготовленные по отдельности на каждый вид деятельности, осуществляемой субъектом государственно-частного партнерства, в том числе субъектом концессии.
Сноска. Пункт 161 - в редакции приказа Министра транспорта РК от 03.07.2024 № 229 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
162. Ведомство уполномоченного органа в течение 7 (семи) рабочих дней со дня получения заявки на утверждение тарифов проверяет полноту представленных материалов и в письменном виде уведомляет субъекта государственно-частного партнерства, в том числе субъекта концессии о принятии заявки к рассмотрению или об отказе в принятии заявки к рассмотрению с приведением причин отказа.

2) өткен кезеңдер үшін инвестицияланған капиталды (қарыз және меншікті) қайтару туралы мәліметтер.
160. Уәкілетті органның ведомствосының бастамасы бойынша тарифті бекіткен жағдайда, мемлекеттік-жекешелік әріптестік субъектісі, оның ішінде концессия субъектісі мемлекеттік-жекешелік әріптестік субъектісі, оның ішінде концессия субъектісі тиісті талапты алған күннен бастап бір ай мерзімде экономикалық негізделген есептер мен ақпаратты жаңа тарифті бекіту үшін өтінім беру кезіндегі көлемде ұсынады.
Ескерту. 160-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Көлік министрінің 03.07.2024 № 229 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
161. Өтінімге қоса берілетін есептер мен негіздеуші материалдар мынадай талаптарға сәйкес жасалады:
1) тігіледі, нөмірленеді және оған мемлекеттік-жекешелік әріптестік субъектісінің, оның ішінде концессия субъектісінің басшысы не оны алмастыратын тұлға не мемлекеттік-жекешелік әріптестік басшысының, оның ішінде концессия субъектісінің орынбасары қол қояды. Бұл талап өтінімді электрондық нысанда ұсынуға қолданылмайды;
2) реттеліп көрсетілетін қызметтердің әрбір түріне жеке дайындалды.
3) негіздеуші материалдар ретінде өтінім беру алдындағы төрт тоқсан үшін және өткен күнтізбелік жыл үшін шығындар туралы нақты деректер ұсынылады;
4) мемлекеттік-жекешелік әріптестік субъектісі, оның ішінде концессия субъектісі уәкілетті органның ведомствосының талабы бойынша өтінім қарауға қабылданғаннан кейін күнтізбелік 15 (он бес) күн ішінде уәкілетті органның ведомствосына өтінім беру алдындағы төрт тоқсан үшін шығындар туралы нақтыланған нақты деректерді ұсынады;
5) көлемдердің маусымдық ауытқуының тарифтерге әсерін болдырмау мақсатында негіздемеге бір жылға есептелген деректер қабылданады;
6) тарифтердің жобаларын есептеу кезінде база үшін өтінім берудің алдындағы төрт тоқсан үшін немесе өткен күнтізбелік жыл үшін реттеліп көрсетілетін қызметтердің нақты көлемі қабылданады;
7) реттеліп көрсетілетін қызметтердің көлемі төмендеген кезде төмендеуді негіздейтін және растайтын материалдар ұсынылады;
8) мемлекеттік-жекешелік әріптестік субъектісі, оның ішінде концессия субъектісі жүзеге асыратын қызметтің әрбір түріне жеке-жеке дайындалған.
Ескерту. 161-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Көлік министрінің 03.07.2024 № 229 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
162. Уәкілетті органның ведомствосының тарифтерді бекітуге арналған өтінімді алған күннен бастап 7 (жеті) жұмыс күні ішінде ұсынылған материалдардың толықтығын тексереді және бас тарту себептерін келтіре отырып, мемлекеттік-жекешелік әріптестік субъектісін, оның ішінде концессия субъектісін өтінімді қарауға қабылдағаны туралы немесе өтінімді қарауға қабылдаудан бас тарту туралы жазбаша түрде хабардар етеді.

Сноска. Пункт 162 - в редакции приказа Министра транспорта РК от 03.07.2024 № 229 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
163. Ведомство уполномоченного органа письменно обосновывает отказ в принятии к рассмотрению заявки субъекта государственно-частного партнерства, в том числе субъекта концессии на утверждение или изменение тарифов.
Сноска. Пункт 163 - в редакции приказа Министра транспорта РК от 03.07.2024 № 229 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
164. Основаниями отказа в принятии заявки субъекта государственно-частного партнерства, в том числе субъекта концессии к рассмотрению являются:
1) непредставление документов, указанных в пунктах 157 и 159 настоящих Правил;
2) несоответствие представленных документов требованиям пункта 161 настоящих Правил;
3) отнесение к коммерческой тайне сведений, не предусмотренных пунктом 7 статьи 25 Закона.
165. Проект тарифов субъекта государственно-частного партнерства, в том числе субъекта концессии рассматривается ведомством уполномоченного органа в течение 90 (девяноста) рабочих дней, в случае рассмотрения заявки в упрощенном порядке – в течение 30 (тридцати) календарных дней со дня представления заявки при условии представления экономически обоснованных расчетов в соответствии с требованиями, установленными законодательством Республики Казахстан о естественных монополиях и настоящими Правилами.
Сноска. Пункт 165 - в редакции приказа Министра транспорта РК от 03.07.2024 № 229 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
166. Ведомство уполномоченного органа проводит экспертизу проекта тарифов и тарифных смет:
1) на основе анализа представленных субъектом государственно-частного партнерства, в том числе субъектом концессии с заявкой обосновывающих документов и расчетов с учетом положений договора государственно-частного партнерства, в том числе договора концессии, регулирующих порядок и условия формирования тарифов, а также сравнительного анализа показателей деятельности субъектов государственно-частного партнерства, в том числе субъектов концессии, занимающихся аналогичным видом деятельности;
2) с привлечением для этого Совета по тарифной политике, государственных органов, потребителей и их общественных объединений, субъекта государственно-частного партнерства, в том числе субъекта концессии, представившего проект.
Сноска. Пункт 166 - в редакции приказа Министра транспорта РК от 03.07.2024 № 229 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

Ескерту. 162-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Көлік министрінің 03.07.2024 № 229 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
163. Уәкілетті органның ведомствосының мемлекеттік-жекешелік әріптестік субъектісінің, оның ішінде концессия субъектісінің тарифтерді бекітуге немесе өзгертуге арналған өтінімін қарауға қабылдаудан бас тартуды жазбаша негіздейді.
Ескерту. 163-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Көлік министрінің 03.07.2024 № 229 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
164. Мемлекеттік-жекешелік әріптестік субъектісінің, оның ішінде концессия субъектісінің өтінімін қарауға қабылдаудан бас тарту негіздері:
1) осы Қағидалардың 157 және 159-тармақтарында көрсетілген құжаттарды ұсынбау;
3) ұсынылған құжаттардың осы Қағидалардың 161-тармағының талаптарына сәйкес келмеуі;
4) Заңның 25-бабының 7-тармағында көзделмеген мәліметтерді коммерциялық құпияға жатқызу.
165. Мемлекеттік-жекешелік әріптестік субъектісі, оның ішінде концессия субъектісі тарифтерінің жобасын уәкілетті органның ведомствосы күнтізбелік 90 (тоқсан) жұмыс күн ішінде, өтінім оңайлатылған тәртіппен қаралған жағдайда – Қазақстан Республикасының табиғи монополиялар туралы заңнамасында белгіленген талаптарға және осы Қағидаларға сәйкес экономикалық негізделген есептер ұсынылған жағдайда өтінім ұсынылған күннен бастап күнтізбелік 30 (отыз) күн ішінде қарайды.
Ескерту. 165-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Көлік министрінің 03.07.2024 № 229 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
166. Уәкілетті органның ведомствосы тарифтердің және тарифтік сметалардың жобасына сараптама жүргізеді:
1) мемлекеттік-жекешелік әріптестік субъектісі, оның ішінде концессия субъектісі ұсынған негіздеуші құжаттар мен мемлекеттік-жекешелік әріптестік шартының, оның ішінде тарифтерді қалыптастыру тәртібі мен талаптарын реттейтін концессия шартының ережелерін ескере отырып, есептеулерді талдау, сондай-ақ мемлекеттік-жекешелік әріптестік субъектілері, оның ішінде қызметтің ұқсас түрімен айналысатын концессия субъектілері қызметінің көрсеткіштерін салыстырмалы талдау негізінде;
2) осы үшін Тарифтік саясат жөніндегі кеңесті, мемлекеттік органдарды, тұтынушылар мен олардың қоғамдық бірлестіктерін, мемлекеттік-жекешелік әріптестік субъектісін, оның ішінде жобаны ұсынған концессия субъектісін тарта отырып жүзеге асырылады.
Ескерту. 166-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Көлік министрінің 03.07.2024 № 229 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

167. Ведомство уполномоченного органа запрашивает дополнительную информацию у субъекта государственно-частного партнерства, в том числе субъекта концессии в соответствии с пунктом 12) статьи 15 Закона.
В случае непредставления субъектом государственно-частного партнерства, в том числе субъектом концессии требуемой информации в сроки, установленные ведомством уполномоченного органа, или представления их не в полном объеме, ведомство уполномоченного органа не учитывает заявленные затраты при формировании тарифов.
Сноска. Пункт 167 - в редакции приказа Министра транспорта РК от 03.07.2024 № 229 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
168. Ведомство уполномоченного органа выносит предлагаемый субъектом государственно-частного партнерства, в том числе субъектом концессии проект тарифов на обсуждение при проведении публичных слушаний в сроки не менее чем за 30 (тридцать) календарных дней, в случае рассмотрения заявки в упрощенном порядке – за 10 (десять) календарных дней со дня представления заявки.
Сноска. Пункт 168 - в редакции приказа Министра транспорта РК от 03.07.2024 № 229 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
169. Тариф вводится в действие не ранее 1 (первого) числа второго месяца, следующего за месяцем утверждения тарифа. При утверждении тарифа в упрощенном порядке введение в действие тарифа, осуществляется с 1 (первого) числа месяца, следующего за месяцем утверждения тарифа.
170. Ведомство уполномоченного органа по результатам проведенной экспертизы принимает решение об утверждении тарифов с указанием срока его действия. Срок действия тарифа устанавливается на период, не превышающий срок реализации субъектом государственно-частного партнерства, в том числе концессионером, утвержденной инвестиционной программы и договора государственно-частного партнерства, в том числе договора концессии.
Сноска. Пункт 170 - в редакции приказа Министра транспорта РК от 03.07.2024 № 229 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
171. Решение ведомства уполномоченного органа об утверждении тарифов на регулируемые услуги субъекта государственно-частного партнерства, в том числе субъекта концессии оформляется приказом ведомства уполномоченного органа и направляется ведомством уполномоченного органа субъекту государственно-частного партнерства, в том числе субъекту концессии не позднее 5 (пяти) календарных дней со дня принятия решения о его утверждении.
С решением об утверждении тарифа направляется обоснование изменений и уточнений статей затрат, прибыли и мероприятий утвержденной инвестиционной программы, представленных субъектом естественной монополии с заявкой.

167. Уәкілетті органның ведомствосының Заңның 15-бабының 12) тармағына сәйкес мемлекеттік-жекешелік әріптестік субъектісінен, оның ішінде концессия субъектісінен қосымша ақпаратты сұратады.
Мемлекеттік-жекешелік әріптестік субъектісі, оның ішінде концессия субъектісі талап етілетін ақпаратты уәкілетті органның ведомствосының белгілеген мерзімде ұсынбаған немесе оларды толық көлемде ұсынбаған жағдайда, уәкілетті органның ведомствосының тарифтерді қалыптастыру кезінде мәлімделген шығындарды ескермейді.
Ескерту. 167-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Көлік министрінің 03.07.2024 № 229 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
168. Уәкілетті органның ведомствосының мемлекеттік-жекешелік әріптестік субъектісі, оның ішінде концессия субъектісі ұсынатын тарифтердің жобасын жария тыңдауларды өткізу кезінде кемінде күнтізбелік 30 (отыз) күн ішінде, өтінім оңайлатылған тәртіппен қаралған жағдайда – өтінім ұсынылған күннен бастап күнтізбелік 10 (он) күн бұрын талқылауға шығарады.
Ескерту. 168-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Көлік министрінің 03.07.2024 № 229 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
169. Тариф бекітілген айдан кейінгі екінші айдың 1 (бірінші) күнінен бастап қолданысқа енгізіледі. Тарифті оңайлатылған тәртіппен бекіткен кезде тарифті қолданысқа енгізу тарифті бекіткен айдан кейінгі айдың 1 (бірінші) күнінен бастап жүзеге асырылады.
170. Уәкілетті органның ведомствосымен жүргізілген сараптаманың нәтижелері бойынша оның қолданылу мерзімін көрсете отырып, тарифтерді бекіту туралы шешім қабылдайды. Тарифтің қолданылу мерзімі мемлекеттік-жекешелік әріптестік субъектісінің, оның ішінде концессионердің бекітілген инвестициялық бағдарламаны және мемлекеттік-жекешелік әріптестік шартын, оның ішінде концессия шартын іске асыру мерзімінен аспайтын кезеңге белгіленеді.
Ескерту. 170-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Көлік министрінің 03.07.2024 № 229 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
171. Уәкілетті органның ведомствосының мемлекеттік-жекешелік әріптестік субъектісінің, оның ішінде концессия субъектісінің реттеліп көрсетілетін қызметтеріне тарифтерді бекіту туралы шешімі уәкілетті органның ведомствосының бұйрығымен ресімделеді және оны бекіту туралы шешім қабылданған күннен бастап күнтізбелік 5 (бес) күннен кешіктірмей мемлекеттік-жекешелік әріптестік субъектісіне, оның ішінде концессия субъектісіне жібереді.
Тарифті бекіту туралы шешіммен табиғи монополия субъектісі өтініммен ұсынған бекітілген инвестициялық бағдарламаның шығындар баптарын, пайдасын және іс-шараларын өзгерту мен нақтылаудың негіздемесі жіберіледі.

Сноска. Пункт 171 - в редакции приказа Министра транспорта РК от 03.07.2024 № 229 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
172. Субъект государственно-частного партнерства, в том числе субъект концессии доводит до сведения потребителей информацию об утверждении тарифа не позднее чем за 30 (тридцать) календарных дней до его введения в действие.
О введении тарифа в упрощенном порядке субъект государственно-частного партнерства, в том числе субъект концессии доводит до сведения потребителей не позднее, чем за пять календарных дней до введения его в действие.
Параграф 3. Механизм расчета тарифов на услуги аэропортов и аэронавигации, отнесенные к сфере естественных монополий, оказываемые по договору государственно-частного партнерства, в том числе по договору концессии
173. Основными принципами механизма расчета тарифов на услуги аэропортов и аэронавигации, отнесенные к сфере естественных монополий, оказываемые по договору государственно-частного партнерства, в том числе по договору концессии (далее - услуги) в соответствии с настоящими Правилами являются:
1) соответствие качества оказываемых услуг требованиям, установленным государственными органами в пределах их компетенции;
2) прозрачность формирования тарифов на оказываемые услуги;
3) обеспечение тарифом уровня рентабельности, достаточного для функционирования и развития субъекта естественной монополии и возврата вложенных средств;
4) нормирование допустимого уровня прибыли в тарифах на услуги на основе ставки прибыли на регулируемую базу задействованных активов;
5) достоверность производственных и финансовых показателей, используемых при расчете тарифов на услуги.
174. Формирование затратной части тарифов на услуги аэропортов и аэронавигации, отнесенные к сфере естественных монополий, оказываемые по договору государственно-частного партнерства, в том числе по договору концессии осуществляется в соответствии с главой 10 и 12 настоящих Правил.
175. Тариф на регулируемые услуги рассчитывается по формуле:
где:
Ti – тариф на регулируемые услуги;
Bi – годовая выручка;
ГВi – источники компенсации затрат или получения дохода из бюджета;
Vi – объем регулируемых услуг.
176. Годовая выручка рассчитывается по формуле:
где:
i – номер расчетного года периода регулирования, i = 1, 2, 3…
Вi – годовая выручка, на год i;
Pi – затраты включаемые в тариф, на год i;
Вкi – возврат инвестированного капитала, на год i;
Дкi – доход на инвестированные собственные средства, определяемый на год i.

Ескерту. 171-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Көлік министрінің 03.07.2024 № 229 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
172. Мемлекеттік-жекешелік әріптестік субъектісі, оның ішінде концессия субъектісі тұтынушылардың назарына тарифті бекіту туралы ақпаратты ол қолданысқа енгізілгенге дейін күнтізбелік 30 (отыз) күннен кешіктірмей жеткізеді.
Мемлекеттік-жекешелік әріптестік субъектісі, оның ішінде концессия субъектісі тарифті оңайлатылған тәртіппен енгізу туралы оны қолданысқа енгізгенге дейін күнтізбелік 5 (бес) күннен кешіктірмей тұтынушылардың назарына жеткізеді.
3-параграф. Мемлекеттік-жекешелік әріптестік шарты бойынша, оның ішінде концессия шарты бойынша көрсетілетін, табиғи монополиялар саласына жатқызылған әуежайлар мен аэронавигация қызметтеріне тарифтерді есептеу тетігі
173. Осы Қағидалаға сәйкес мемлекеттік-жекешелік әріптестік шарты бойынша, оның ішінде концессия шарты бойынша көрсетілетін табиғи монополиялар саласына жатқызылған әуежайлар мен аэронавигациялар қызметтеріне (бұдан әрі - қызметтер) тарифтерді есептеу тетігінің негізгі қағидаттары:
1) көрсетілетін қызметтер сапасының мемлекеттік органдар өз құзыреті шегінде белгілеген талаптарға сәйкестігі;
2) көрсетілетін қызметтерге тарифтерді қалыптастырудың ашықтығы;
3) тарифпен табиғи монополия субъектісінің жұмыс істеуі мен дамуы және салынған қаражатты қайтару үшін жеткілікті рентабельділік деңгейін қамтамасыз ету;
4) қолданысқа енгізілген активтердің реттелетін базасына пайда ставкасы негізінде қызметтерге арналған тарифтерде пайданың рұқсат етілген деңгейін нормалау;
5) қызметтерге арналған тарифтерді есептеу кезінде пайдаланылатын өндірістік және қаржылық көрсеткіштердің дұрыстығы.
174. Мемлекеттік-жекешелік әріптестік шарты бойынша, оның ішінде концессия шарты бойынша көрсетілетін табиғи монополиялар саласына жатқызылған әуежайлар мен аэронавигация қызметтеріне тарифтердің шығын бөлігін қалыптастыру осы Қағидалардың 10 және 12-тарауларына сәйкес жүзеге асырылады.
175. Реттеліп көрсетілетін қызметтерге тариф мынадай формула бойынша есептеледі:
онда:
Tі-реттеліп көрсетілетін қызметтерге арналған тариф;
Bі-жылдық түсім;
АЖД-шығындарды өтеу немесе бюджеттен табыс алу көздері;
Vі-реттелетін қызметтердің көлемі.
176. Жылдық түсім мынадай формула бойынша есептеледі:
онда:
І-реттеу кезеңінің есептік жылының нөмірі, і = 1, 2, 3…
Ві - жылдық түсім, бір жылға і;
Pі-І жылға арналған тарифке енгізілетін шығындар;
Drі-І жылға инвестицияланған капиталды қайтару;
Дкі-І жылға белгіленетін инвестицияланған меншікті қаражатқа кіріс.

177. Возврат инвестированного капитала рассчитывается по формуле:
где:
ВКi – возврат инвестированного капитал в году i;
ВКРi – возврат инветированного заемного капитала;
ВКБi – возврат инвестированных собственных средств.
РИКi – размер годового платежа инвестированного заемного капитала, принятый в соотвествии с графиком погашения договора займа на год i.
ИИКi – сумма амортизационных отчислений, которая по согласованию с ведомством уполномоченного органа может быть направлена на погашение займа и учтена в затратной части тарифа в том же периоде года i;
где:
ПИКi– первоначальная сумма инвестированных собственных средств;
РИi – сумма реинвестированного собственного капитала, в процессе эксплуатации объекта государственно-частного партнерства, в том числе объекта концессии;
НЦКi – сумма собственного капитала, использованная не по целевому назначению;
СВКi – остаточный срок действия договора государственно-частного партнерства, в том числе договора концессии, в годах;
ВКрi – возвращенный в предыдущие периоды собственный капитал.
Глава 9. Порядок утверждения временного понижающего коэффициента
Параграф 1. Принципы утверждения временного понижающего коэффициента
178. Временный понижающий коэффициент устанавливается на основе расчета экономической эффективности этой меры и ее целесообразности для государства, эксплуатантов воздушных судов, аэропортов или аэронавигационной организации.
Экономическая эффективность утверждения временного понижающего коэффициента определяется увеличением объема оказываемых регулируемых услуг, получаемых доходов аэропорта или аэронавигационной организации и эксплуатанта воздушных судов, ростом занятости населения и поступлений в государственный бюджет.
179. Временный понижающий коэффициент на регулируемые услуги аэропорта устанавливаются при соответствии одному из следующих критериев:
1) планируемый объем потребления регулируемых услуг наземного обслуживания воздушных судов, указанный в заявке на определенный период, превышает фактический объем потребления регулируемых услуг за аналогичный период предыдущего года;
2) возможность использования незадействованных или слабо задействованных мощностей аэропорта.
180. Временный понижающий коэффициент к тарифам на регулируемые услуги аэронавигации устанавливаются при соответствии одному из следующих критериев:
1) рост частоты полетов воздушных судов и привлечение новых маршрутов в воздушном пространстве Республики Казахстан;
2) возможность использования незадействованных или слабо задействованных воздушных трасс;
3) создание условий для развития республиканского рынка авиаперевозок при обслуживании воздушных судов, выполняющих внутренние регулярные авиарейсы в пределах воздушного пространства Республики Казахстан.

177. Инвестицияланған капиталды қайтару мынадай формула бойынша есептеледі:
онда:
DRі - жылына инвестицияланған капиталды қайтару і;
ДРК і-инвестицияланған қарыз капиталын қайтару;
Кбр-ға инвестицияланған меншікті қаражатты қайтару.
РИКш – І жылға арналған қарыз шартын өтеу кестесіне сәйкес қабылданған инвестицияланған қарыз капиталының жылдық төлемінің мөлшері.
Brі-уәкілетті органның ведомствосымен келісім бойынша қарызды өтеуге бағытталуы және жылдың сол кезеңінде тарифтің шығын бөлігінде ескерілуі мүмкін амортизациялық аударымдар сомасы;
онда:
Пик-инвестицияланған меншікті қаражаттың бастапқы сомасы;
Риа-мемлекеттік-жеке меншік әріптестік объектісін, оның ішінде концессия объектісін пайдалану процесінде инвестицияланған меншікті капитал сомасы;
НЦКі-мақсатсыз пайдаланылған меншікті капитал сомасы;
CDRі-мемлекеттік-жекешелік әріптестік шартының, оның ішінде концессия шартының қалдық қолданылу мерзімі, жылдармен;
ДРК і-өткен кезеңдерде қайтарылған меншікті капитал.
9-тарау. Уақытша төмендету коэффициентін бекіту тәртібі
1-параграф. Уақытша төмендету коэффициенттерін бекіту принциптері
178. Уақытша төмендету коэффициенттері мемлекет, әуе кемелерін, әуежайларды пайдаланушылар немесе аэронавигациялық ұйым үшін осы шараның экономикалық тиімділігі мен мақсаттылығын есептеу негізінде белгіленеді.
Уақытша төмендету коэффициентін бекітудің экономикалық тиімділігі реттеліп көрсетілетін қызметтер көлемінің, әуежай немесе аэронавигациялық ұйымның және әуе кемелерін пайдаланушы табыстарының артуымен, халықтың жұмыспен қамтылу деңгейімен және мемлекеттік бюджетке түсетін табыстың көбеюімен белгіленеді.
179. Әуежайдың реттеліп көрсетілетін қызметтеріне уақытша төмендету коэффициенттері мынадай өлшемдердің біреуіне сәйкес келген жағдайда белгіленеді:
1) белгілі бір кезеңге арналған өтінімде көрсетілген әуе кемелеріне жерде қызмет көрсетудің жоспарланған тұтыну көлемі өткен жылдың осы кезеңіндегі реттеліп көрсетілетін қызметтерді нақты тұтыну көлемінен асады;
2) әуежайдың іске қосылмаған немесе шамалы іске қосылған қуатын пайдалану мүмкіндігі.
180. Аэронавигацияның реттеліп көрсетілетін қызметтерінің тарифтеріне уақытша төмендету коэффициенттері мынадай өлшемдердің біреуіне сәйкес келген жағдайда белгіленеді:
1) Қазақстан Республикасының әуе кеңістігінде әуе кемелерінің ұшу жиілігінің өсуі және (немесе) жаңа бағыттарды тарту;
2) іске қосылмаған немесе шамалы іске қосылған әуе трассаларын пайдалану мүмкіндігі;
3) Қазақстан Республикасы әуе кеңістігі шегінде ішкі тұрақты авиарейстерді орындайтын әуе кемелеріне қызмет көрсету кезінде уәкілетті орган реттеліп көрсетілетін аэронавигациялық қызметтер әуе тасымалдаудың республикалық нарығын дамыту үшін қолайлы жағдай жасау.

181. Временные понижающие коэффициенты вводятся в действие с 1 (первого) числа месяца на определенный период, но не более чем на один год.
182. Утверждение временного понижающего коэффициента производится ведомством уполномоченного органа по заявке потребителя, инициативе аэропорта и/или аэронавигационной организации.
Сноска. Пункт 182 - в редакции приказа Министра транспорта РК от 03.07.2024 № 229 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
183. Утверждение временного понижающего коэффициента производится при условии стопроцентной оплаты потребителем текущих обязательств, отсутствия просроченной кредиторской задолженности по оплате за регулируемые услуги или при условии погашения кредиторской задолженности в соответствии с графиком погашения.
Параграф 2. Порядок утверждения временных понижающих коэффициентов
184. Утверждение временных понижающих коэффициентов производится ведомством уполномоченного органа при представлении эксплуатантом воздушных судов, аэропортом или аэронавигационной организацией (далее – заявителем) в электронном виде материалов согласно приложению 9 настоящих Правил с соблюдением следующих требований:
каждый лист обосновывающих документов в случае предоставления в бумажном виде подписывается первым руководителем, а финансовые документы – главным бухгалтером. При этом факсимильная подпись признается недействительной. Первый руководитель и главный бухгалтер несут ответственность за достоверность представляемой информации в соответствии с действующим законодательством;
представляются фактические данные по результатам финансово-хозяйственной деятельности за предшествующий период, а также ожидаемые результаты от применения временных понижающих коэффициентов на запрашиваемый период их утверждения.
Сноска. Пункт 184 - в редакции приказа Министра транспорта РК от 03.07.2024 № 229 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
185. Ведомство уполномоченного органа в течение 5 (пяти) рабочих дней со дня поступления заявки на утверждение временных понижающих коэффициентов в письменной форме уведомляет заявителя о принятии либо отказе в принятии заявки к рассмотрению. При принятии заявки эксплуатанта воздушного судна к рассмотрению ведомство уполномоченного органа направляет 1 (один) экземпляр заявки в аэропорт и (или) аэронавигационную организацию для дачи заключения.
Сноска. Пункт 185 - в редакции приказа Министра транспорта РК от 03.07.2024 № 229 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

181. Уақытша төмендету коэффициенттері шешім қабылданған күннен бастап күнтізбелік 1 (бір) күнтізбелік жылдан аспайтын белгілі бір уақытқа қолданысқа енгізіледі.
182. Уақытша төмендету коэффициентін бекітуді уәкілетті органның ведомствосы тұтынушының өтінімі, әуежайдың және/немесе аэронавигациялық ұйымның бастамасы бойынша жүргізеді.
Ескерту. 182-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Көлік министрінің 03.07.2024 № 229 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
183. Уақытша төмендету коэффициентін бекіту тұтынушы ағымдағы міндеттемелерді жүз пайыз төлеген, реттеліп көрсетілетін қызметтер үшін ақы төлеу бойынша мерзімі өткен кредиторлық берешек болмаған жағдайда немесе өтеу кестесіне сәйкес кредиторлық берешекті өтеген жағдайда жүргізіледі.
2-параграф. Уақытша төмендету коэффициенттерін бекітудің тәртібі
184. Уақытша төмендету коэффициенттерін бекітуді уәкілетті органның ведомствосы әуе кемелерін пайдаланушы, әуежай немесе аэронавигациялық ұйым (бұдан әрі – өтінім беруші) мынадай талаптарды сақтай отырып осы Қағидалардың 9-қосымшасына сәйкес материалдарды электрондық түрде ұсынған кезде жүргізеді:
негіздеуші құжаттардың әрбір парағына бірінші басшы, ал қаржы құжаттарына – бас есепші қол қояды. Бұл ретте факсимильдік қол жарамсыз деп танылады. Бірінші басшы және бас есепші ұсынылатын ақпараттардың растығына қолданыстағы заңнамаларға сәйкес жауапты;
алдыңғы кезең ішіндегі қаржы-шаруашылық қызметтің нәтижелері бойынша нақты деректер, сондай-ақ оларды бекітуді сұрап отырған кезеңге уақытша төмендету коэффициенттерін қолданудан күтілетін нәтижелер ұсынылады.
Ескерту. 184-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Көлік министрінің 03.07.2024 № 229 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
185. Уәкілетті органның ведомствосы уақытша төмендету коэффициенттерін бекітуге өтінім түскен күнінен бастап 5 (бес) жұмыс күнінің ішінде ұсынылған өтінімді қарауға қабылдау туралы не қарауға қабылдаудан бас тарту туралы өтінім берушіні жазбаша түрде хабардар етеді. Әуе кемелерін пайдаланушының өтінімі қарауға алынған жағдайда уәкілетті органның ведомствосы оның 1 (бір) данасын әуежайға және (немесе) аэронавигация ұйымына қорытынды шығарту үшін жібереді.
Ескерту. 185-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Көлік министрінің 03.07.2024 № 229 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

186. В случае непредставления или представления не в полном объеме обосновывающих документов, несоответствия представленных материалов требованиям пункта 184 настоящих Правил ведомством уполномоченного органа отказывает в принятии заявки к рассмотрению.
Сноска. Пункт 186 - в редакции приказа Министра транспорта РК от 03.07.2024 № 229 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
187. Аэропорт и (или) аэронавигационная организация в течение 10 (десяти) рабочих дней со дня получения заявки представляют в ведомство уполномоченного органа заключение о целесообразности или нецелесообразности утверждения временных понижающих коэффициентов по форме согласно Приложению 10 к настоящим Правилам, в котором отражается обоснование целесообразности утверждения предлагаемого уровня временного понижающего коэффициента либо обоснование нецелесообразности его утверждения.
При необходимости, ведомство уполномоченного органа запрашивает дополнительную информацию у потребителя, аэропорта и/или аэронавигационной организации. При этом срок рассмотрения заявки приостанавливается до получения запрашиваемой информации, но не более чем на 10 (десять) рабочих дней.
В случае отказа в утверждении временного понижающего коэффициента, ведомство уполномоченного органа выносит письменное мотивированное заключение, которое направляется эксплуатанту воздушных судов, аэропорту и (или) аэронавигационной организации.
Сноска. Пункт 187 - в редакции приказа Министра транспорта РК от 03.07.2024 № 229 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
188. Ведомство уполномоченного органа на основании заключений, представленных, аэропортом и (или) аэронавигационной организацией, с учетом экспертизы предоставленных эксплуатантом воздушных судов обосновывающих документов, принимает решение в течение 30 (тридцати) календарных дней со дня получения заявки к рассмотрению.
Сноска. Пункт 188 - в редакции приказа Министра транспорта РК от 03.07.2024 № 229 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
189. Ведомство уполномоченного органа проводит совещания по вопросам применения временного понижающего коэффициента с участием представителей аэропорта, аэронавигационной организации, эксплуатантов воздушных судов и независимых экспертов.
Сноска. Пункт 189 - в редакции приказа Министра транспорта РК от 03.07.2024 № 229 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

186. Негіздеуші құжаттар ұсынылмаған немесе толық көлемде ұсынылмаған, ұсынылған материалдар осы Қағидалардың 184-тармағының талаптарына сәйкес келмеген жағдайда уәкілетті органның ведомствосы өтінімді қарауға қабылдаудан бас тартады.
Ескерту. 186-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Көлік министрінің 03.07.2024 № 229 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
187. Әуежай және (немесе) аэронавигациялық ұйым өтінім берушіден өтінімді алған күнінен бастап 10 (он) жұмыс күнінің ішінде уәкілетті органның ведомствосына осы Қағидаларға 10-қосымшаға сәйкес нысан бойынша уақытша төмендету коэффициентін бекітудің орындылығы немесе орынсыздығы туралы қорытынды ұсынады, онда уақытша төмендету коэффициентінің ұсынылып отырған деңгейін бекіту орындылығының негіздемесі не оны бекіту орынсыздығының негіздемесі көрсетіледі.
Қажет болған жағдайда уәкілетті органның ведомствосы тұтынушыдан, әуежайдан және (немесе) аэронавигациялық ұйымнан қосымша ақпарат сұратады. Бұл ретте өтінімді қарау мерзімі сұратылған ақпаратты алғанға дейін, бірақ 10 (он) жұмыс күнінен аспайтын мерзімге тоқтатыла тұрады.
Уақытша төмендету коэффициентін бекітуден бас тартылған жағдайда, уәкілетті органның ведомствосы дәлелді қорытынды шығарады, ол әуе кемелерін пайдаланушыға, әуежайға және (немесе) аэронавигациялық ұйымға жіберіледі.
Ескерту. 187-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Көлік министрінің 03.07.2024 № 229 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
188. Уәкілетті органның ведомствосы әуе кемелерін пайдаланушы ұсынған негіздеуші құжаттардың сараптамасын ескере отырып, әуежай және (немесе) аэронавигациялық ұйым ұсынған қорытындылардың негізінде өтінім қарауға қабылданған сәттен бастап 30 (отыз) күнтізбелік күнінің ішінде шешім қабылдайды.
Ескерту. 188-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Көлік министрінің 03.07.2024 № 229 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
189. Уәкілетті органның ведомствосы, әуежайдың, аэронавигациялық ұйымның, әуе кемелерін пайдаланушылардың өкілдерінің және тәуелсіз сарапшылардың қатысуымен уақытша төмендету коэффициентін қолдану мәселелері бойынша кеңес өткізеді.
Ескерту. 189-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Көлік министрінің 03.07.2024 № 229 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

190. По результатам проведенной экспертизы ведомство уполномоченного органа принимает решение об утверждении временных понижающих коэффициентов либо об отказе в их утверждении.
Решение об утверждении временных понижающих коэффициентов оформляется приказом ведомства уполномоченного органа.
Приказ ведомства уполномоченного органа об утверждении временных понижающих коэффициентов направляется эксплуатанту воздушных судов, аэропорту и (или) аэронавигационной организации в срок, не менее чем за 10 (десять) календарных дней до введения в действие временного понижающего коэффициента.
Сноска. Пункт 190 - в редакции приказа Министра транспорта РК от 03.07.2024 № 229 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
191. Аэропорт и (или) аэронавигационная организация ежеквартально при утверждении временных понижающих коэффициентов к тарифам на регулируемые услуги аэропорта и аэронавигации представляют в ведомство уполномоченного органа материалы в соответствии с приложением 11 к настоящим Правилам.
Сноска. Пункт 191 - в редакции приказа Министра транспорта РК от 03.07.2024 № 229 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Параграф 3. Порядок применения временных понижающих коэффициентов
192. Аэропорт и аэронавигационная организация применяет временные понижающие коэффициенты, утвержденные приказом ведомства уполномоченного органа, на основании договора (дополнения к договору), заключенного между аэропортом или аэронавигационной организацией и эксплуатантом воздушных судов.
Данный договор (дополнение к договору) предусматривает период действия утвержденных временных понижающих коэффициентов и ответственность эксплуатанта воздушного судна за невыполнение заявленных объемов потребления регулируемых услуг аэропорта или аэронавигационной организации в виде перерасчета тарифов на фактически выполненный объем потребления указанных услуг без применения временных понижающих коэффициентов за соответствующий период времени.
Договор (дополнение к договору) между аэропортом или аэронавигационной организацией и эксплуатантом воздушных судов заключается не позднее 7 (семи) рабочих дней со дня вступления в силу приказа, указанного в пункте 190 настоящих Правил.
Сноска. Пункт 192 - в редакции приказа Министра транспорта РК от 03.07.2024 № 229 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Параграф 4. Порядок отмены временных понижающих коэффициентов

190. Өткізілген сараптама қорытындысы бойынша уәкілетті органның ведомствосының уақытша төмендету коэффициентін бекіту туралы не оларды бекітуден бас тарту туралы шешім қабылдайды.
Уақытша төмендету коэффициенттерін бекіту туралы шешім уәкілетті органның ведомствосының бұйрығымен рәсімделеді.
Уақытша төмендету коэффициенттерін бекіту туралы уәкілетті орган ведомствосының бұйрығы әуе кемелерін пайдаланушыға, әуежайға және (немесе) аэронавигациялық ұйымға уақытша төмендету коэффициенті қолданысқа енгізілгенге дейін кемінде күнтізбелік 10 (он) күн бұрын жіберіледі.
Ескерту. 190-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Көлік министрінің 03.07.2024 № 229 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
191. Әуежай және (немесе) аэронавигациялық ұйым тоқсан сайын әуежайдың және аэронавигацияның реттеліп көрсетілетін қызметтерінің тарифтеріне уақытша төмендету коэффициенттерін бекіту кезінде уәкілетті органның ведомствосына осы Қағидаларға 11-қосымшаға сәйкес материалдарды ұсынады.
Ескерту. 191-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Көлік министрінің 03.07.2024 № 229 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
3-параграф. Уақытша төмендету коэффициенттерін қолдану тәртібі
192. Әуежай және аэронавигациялық ұйым әуежай немесе аэронавигациялық ұйым мен әуе кемелерін пайдаланушы арасында жасалған шарт (шартқа толықтыру) негізінде уәкілетті орган ведомствосының бұйрығымен бекітілген уақытша төмендету коэффициенттерін қолданады.
Осы шарт (шартқа қосымша) бекітілген уақытша төмендету коэффициенттерінің қолданылу кезеңін және әуе кемесін пайдаланушының әуежайдың немесе аэронавигациялық ұйымның реттеліп көрсетілетін қызметтерін тұтынудың мәлімделген көлемдерін орындамағаны үшін көрсетілген қызметтерді тұтынудың нақты орындалған көлеміне тарифтерді тиісті уақыт кезеңі үшін уақытша төмендету коэффициенттерін қолданбай қайта есептеу түріндегі жауапкершілігін көздейді.
Әуежай немесе аэронавигациялық ұйым мен әуе кемелерін пайдаланушы арасындағы шарт (шартқа қосымша) осы Қағидалардың 190-тармағында көрсетілген бұйрық күшіне енген күнінен бастап 7 (жеті) жұмыс күнінен кешіктірілмей жасалады.
Ескерту. 192-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Көлік министрінің 03.07.2024 № 229 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
4-параграф. Уақытша төмендету коэффициенттерін алып тастау тәртібі

193. Действие временных понижающих коэффициентов прекращается по истечении установленного срока, а также с момента утверждения ведомством уполномоченного органа новых тарифов на регулируемые услуги аэропортов и аэронавигации.
Сноска. Пункт 193 - в редакции приказа Министра транспорта РК от 03.07.2024 № 229 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
194. Утвержденные временные понижающие коэффициенты отменяются ведомством уполномоченного органа до истечения установленного срока при наличии одного из следующих условий:
1) экономическая нецелесообразность дальнейшего применения временного понижающего коэффициента;
2) возникновение просроченной кредиторской задолженности эксплуатанта воздушных судов перед аэропортом или аэронавигационной организацией или невыполнение графика погашения;
3) несоответствие критериям, установленным пунктами 179, 180, настоящих Правил;
4) невыполнение условий, предусмотренных приказом ведомства уполномоченного органа и договором (дополнением к договору), заключенному в соответствии с пунктом 192 настоящих Правил.
Сноска. Пункт 194 - в редакции приказа Министра транспорта РК от 03.07.2024 № 229 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
195. В случае возникновения условий, указанных в пункте 193 настоящих Правил, аэропорт и аэронавигационная организация в течение 3 (трех) рабочих дней представляют об этом информацию в ведомство уполномоченного органа.
Сноска. Пункт 195 - в редакции приказа Министра транспорта РК от 03.07.2024 № 229 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
196. Аэропорт и аэронавигационная организация может обратиться по своей инициативе в ведомство уполномоченного органа с предложением об отмене утвержденных временных понижающих коэффициентов, предоставив при этом документы, обосновывающие такую отмену.
При невыполнении условий, предусмотренных в пунктах 179 и 180 настоящих Правил, ведомство уполномоченного органа также инициирует отмену временных понижающих коэффициентов. При этом, ведомство уполномоченного органа запрашивает у аэропорта и аэронавигационной организации мотивированное письменное заключение.
Аэропорт и/или аэронавигационная организация в течение 10 (десяти) рабочих дней с момента запроса предоставляют заключения о целесообразности или нецелесообразности отмены временных понижающих коэффициентов, согласно приложению 12 к настоящим Правилам.

193. Уақытша төмендету коэффициенттерінің қолданылуы белгіленген мерзім өткеннен кейін, сондай-ақ уәкілетті органның ведомствосы әуежайлар мен аэронавигацияның реттеліп көрсетілетін қызметтеріне жаңа тарифтерді бекіткен кезден бастап тоқтатылады.
Ескерту. 193-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Көлік министрінің 03.07.2024 № 229 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
194. Уәкілетті органның ведомствосы бекітілген уақытша төмендету коэффициенттерінің белгіленген мерзім өткенге дейін мынадай шарттардың бірі болған кезде күшін жояды:
1) уақытша төмендету коэффициентін одан әрі қолданудың экономикалық тиімсіздігі;
2) әуе кемелерін пайдаланушының әуежай немесе аэронавигациялық ұйым алдында мерзімі өткен кредиторлық берешегінің туындауы немесе өтеу кестесінің орындалмауы;
3) осы Қағидалардың 179, 180-тармақтарында белгіленген өлшемшарттарға сәйкес келмеуі;
4) уәкілетті орган ведомствосының бұйрығында және осы Қағидалардың 192-тармағына сәйкес жасалған шартта (шартқа толықтыруда) көзделген талаптарды орындамау.
Ескерту. 194-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Көлік министрінің 03.07.2024 № 229 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
195. Осы Қағидалардың 193-тармағында көрсетілген жағдайлар туындаған жағдайда әуежай мен аэронавигациялық ұйым 3 (үш) жұмыс күні ішінде бұл туралы ақпаратты уәкілетті органның ведомствосына ұсынады.
Ескерту. 195-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Көлік министрінің 03.07.2024 № 229 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
196. Әуежай және аэронавигациялық ұйым өз бастамасы бойынша уәкілетті органның ведомствосына бекітілген уақытша төмендету коэффициенттерінің күшін жою туралы ұсыныспен жүгіне алады, бұл ретте мұндай күшін жоюды негіздейтін құжаттарды ұсына алады.
Осы Қағидалардың 179 және 180-тармақтарында көрсетілген талаптар орындамалған жағдайда, уәкілетті органның ведомствосы уақытша төмендету коэффициенттерінің күшін жоюға бастамашылық жасайды. Бұл ретте уәкілетті органның ведомствосы әуежайдан және аэронавигация ұйымынан дәлелді жазбаша қорытындыны сұратады.
Әуежай және (немесе) аэронавигациялық ұйым сұрау салынған сәттен бастап 10 (он) жұмыс күні ішінде осы Қағидаларға 12-қосымшаға сәйкес уақытша төмендету коэффициенттерін жоюдың орындылығы немесе орынсыздығы туралы қорытынды береді.

Сноска. Пункт 196 - в редакции приказа Министра транспорта РК от 03.07.2024 № 229 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
197. Ведомство уполномоченного органа с учетом представленных заключений либо в случае непредставления заключений с учетом имеющихся в наличии обосновывающих материалов проводит экспертизу обосновывающих документов по отмене временных понижающих коэффициентов в течение 10 (десяти) рабочих дней с момента получения материалов.
По результатам проведенной экспертизы ведомство уполномоченного органа принимает решение об отмене утвержденных временных понижающих коэффициентов либо направляет аэропорту и аэронавигационной организации мотивированное заключение об отсутствии оснований для отмены временного понижающего коэффициента.
Сноска. Пункт 197 - в редакции приказа Министра транспорта РК от 03.07.2024 № 229 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
198. Ведомство уполномоченного органа направляет приказ об отмене временных понижающих коэффициентов эксплуатанту воздушных судов, аэропорту и (или) аэронавигационной организации не позднее, чем за 5 (пять) календарных дней до введения в действие приказа ведомства уполномоченного органа.
Сноска. Пункт 198 - в редакции приказа Министра транспорта РК от 03.07.2024 № 229 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
199. При отклонении предложения об отмене действия временных понижающих коэффициентов ведомством уполномоченного органа выносится мотивированное заключение, которое направляется лицу, обратившемуся с таким предложением.
Сноска. Пункт 199 - в редакции приказа Министра транспорта РК от 03.07.2024 № 229 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Параграф 5. Механизм расчета уровня временного понижающего коэффициента
200. Тарифы на регулируемые услуги аэронавигации и аэропортов с применением временного понижающего коэффициента должны быть не ниже стоимости затрат, необходимых для предоставления регулируемых услуг, и учитывать возможность получения прибыли, обеспечивающей эффективное функционирование субъекта естественной монополии.
201. Расчет уровня временного понижающего коэффициента к тарифам на регулируемые услуги субъекта естественной монополии в области услуг аэропортов и аэронавигации производится по следующей формуле:
Кпi - = Т1i/Тi где: (1)
Кпi – временный понижающий коэффициент на i-ую регулируемую услугу субъекта естественной монополии в области услуг аэропортов и аэронавигации;
Тi – тариф, утвержденный ведомством уполномоченного органа в сфере гражданской авиации, на i-ую регулируемую услугу субъекта естественной монополии в области услуг аэропортов и аэронавигации;
Т1i – расчетный уровень тарифа на единицу заявленного объема потребления i-ой регулируемой услуги субъекта естественной монополии в области услуг аэропортов и аэронавигации, который рассчитывается по формуле:

Ескерту. 196-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Көлік министрінің 03.07.2024 № 229 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
197. Уәкілетті органның ведомствосы материалдарды алғаннан бастап күнтізбелік 10 (он) жұмыс күн ішінде уақытша төмендету коэффициенттерінің алып тастауға ұсынған негіздейтін құжаттарға, ұсынылған қорытындыға немесе қорытындыны ұсынбаған жағдайда бар болған негіздейтін құжаттарды есепке алып сараптама жүргізеді.
Жүргізілген сараптаманың қорытындылары бойынша уәкілетті органның ведомствосы бекітілген уақытша төмендету коэффициенттерінің күшін жою туралы шешім қабылдайды не әуежайға және аэронавигация ұйымға уақытша төмендету коэффициенттерін жою үшін негіздердің жоқтығы туралы дәлелді қорытынды жолдайды.
Ескерту. 197-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Көлік министрінің 03.07.2024 № 229 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
198. Уәкілетті органның ведомствосы уақытша төмендету коэффициенттерінің алып тастау туралы бұйырықты әуе кемелерін пайдаланушыға, әуежайға және (немесе) аэронавигация ұйымына уәкілетті органның ведомствосының бұйрығы қолданысқа енгізгілгенге дейін күнтізбелік 5 (бес) күннен кешіктірмей жолдайды.
Ескерту. 198-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Көлік министрінің 03.07.2024 № 229 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
199. Уақытша төмендету коэффициенттерін алып тастау туралы ұсыныс қабылданбаған кезде уәкілетті органның ведомствосы дәлелді қорытынды шығарады, ол осындай ұсыныс жасаған адамға жіберіледі.
Ескерту. 199-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Көлік министрінің 03.07.2024 № 229 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
5-параграф. Уақытша төмендету коэффициентінің деңгейін есептеу тетігі
200. Уақытша төмендету коэффициентін қолданумен аэронавигация мен әуежайлардың реттеліп көрсетілетін қызметтеріне арналған тарифтерге реттеліп көрсетілетін қызметтерді ұсыну үшін қажет шығындардың құнынан төмен болмауы тиіс және табиғи монополия субъектісінің тиімді жұмыс істеуін қамтамасыз ететін пайданы алу мүмкіндігін ескеру қажет.
201. Әуежайлар мен аэронавигация көрсететін қызметтер саласындағы табиғи монополия субъектісінің реттеліп көрсетілетін қызметтеріне арналған тарифтерге уақытша төмендету коэффициентінің деңгейін есептеу мынадай формула бойынша жүргізіледі:
Ткі = Т1і / Ті мұндағы: (1)
Ткі - әуежайлар мен аэронавигация көрсететін қызметтер саласындағы табиғи монополия субъектісінің і-ң реттеліп көрсетілетін қызметіне уақытша төмендету коэффициенті;
Ті - әуежайлар мен аэронавигация көрсететін қызметтер саласындағы табиғи монополия субъектісінің і-ң реттеліп көрсетілетін қызметіне азаматтық авиация саласындағы уәкілетті органның ведомствосы бекіткен тарифі;
Т1і – әуежайлар мен аэронавигация көрсететін қызметтер саласындағы табиғи монополия субъектісінің і-ң реттеліп көрсетілетін қызметін тұтынудың мәлімделген көлемінің бірлігіне арналған тарифтің есептеу деңгейі мынадай формула бойынша есептеледі:

Т1i = (Тi х Vi +Т2i х дельта Vi)/(Vi + дельта Vi), где: (2)
Vi – фактический объем потребления эксплуатантом воздушных судов i-ой регулируемой услуги субъекта естественной монополии в области услуг аэропортов и аэронавигации за период предыдущего года, аналогичный заявленному;
дельта Vi – заявленный прирост объема потребления i-ой регулируемой услуги субъекта естественной монополии в области услуг аэропортов и аэронавигации в заявленном периоде, относительно соответствующего периода предыдущего года;
Т2i – расчетный уровень тарифа на единицу заявленного прироста объема потребления i-ой регулируемой услуги субъекта естественной монополии в области услуг аэропортов и аэронавигации, который определяется по формуле:
Т2i = дельта Зi / дельта Vi + Пi, где: (3)
Пi – прибыль, заложенная в действующем тарифе утвержденным ведомством уполномоченного органа в сфере гражданской авиации на единицу i-ой регулируемой услуги субъекта естественной монополии в области услуг аэропортов и аэронавигации;
дельта Зi – дополнительные затраты на заявленный прирост объема потребления i-ой регулируемой услуги субъекта естественной монополии в области услуг аэропортов и аэронавигации в заявленном периоде.
Сноска. Пункт 201 - в редакции приказа Министра транспорта РК от 03.07.2024 № 229 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
202. В приложении 13 к настоящим Правилам приведены примеры расчета уровня временного понижающего коэффициента к тарифам на регулируемые услуги субъектов естественных монополий в области услуг аэропортов.
203. В приложении 14 к настоящим Правилам приведены примеры расчета уровня временного понижающего коэффициента к тарифам на регулируемые услуги субъектов естественных монополий в области услуг аэронавигации.
Глава 10. Порядок ведения раздельного учета доходов, затрат и задействованных активов по каждому виду регулируемых услуг и в целом по иной деятельности, не относящейся к регулируемым услугам
Параграф 1. Основные принципы ведения раздельного учета
204. Ведение раздельного учета представляет собой систему сбора и обобщения информации о доходах, затратах и задействованных активах раздельно по каждому виду регулируемых услуг, и в целом по иной деятельности, с предоставлением сведений в ведомство уполномоченного органа.

Т1і = (Ті х Vі +Т2і х дельта Vі)/(Vі + дельта Vі), мұндағы: (2)
Vі – мәлімделгенге ұқсас алдыңғы жылдың кезеңінде әуежайлар мен аэронавигация көрсететін қызметтер саласындағы табиғи монополия субъектісінің і-ң реттеліп көрсетілетін қызметін әуе кемесін пайдаланушы тұтынған нақты көлем;
дельта Vі – алдыңғы жылдың тиісті кезеңіне қатысты мәлімделген кезеңде әуежайлар мен аэронавигация көрсететін қызметтер саласындағы табиғи монополия субъектісінің і-ң реттеліп көрсетілетін қызметін тұтыну көлемінің мәлімделген өсімі;
Т2і – әуежайлар мен аэронавигация көрсететін қызметтер саласындағы табиғи монополия субъектісінің і-ң реттеліп көрсетілетін қызметін тұтыну көлемінің мәлімделген өсім бірлігіне арналған тарифтің есептік деңгейі мынадай формула бойынша айқындалады:
Т2і = дельта Зі / дельта Vі + Пі, мұндағы: (3)
Пі – әуежайлар мен аэронавигация көрсететін қызметтер саласындағы табиғи монополия субъектісінің і-ң реттеліп көрсетілетін қызметінің бірлігіне азаматтық авиация саласындағы уәкілетті органның ведомствосымен бекітілген қолданыстағы тарифке салынған пайда;
дельта Зі – әуежайлар мен аэронавигация көрсететін қызметтер саласындағы табиғи монополия субъектісінің і-ң реттеліп көрсетілетін қызметін (тауарын, жұмысын) тұтыну көлемінің мәлімделген өсіміне арналған қосымша шартты-ауыспалы шығындар.
Ескерту. 201-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Көлік министрінің 03.07.2024 № 229 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
202. Әуежайлар көрсететін қызметтер саласындағы табиғи монополия субъектісінің реттеліп көрсетілетін қызметтеріне арналған тарифтеріне уақытша төмендету коэффициентінің деңгейін есептеу мысалы Қағидаларға 13-қосымшаларды келтірілген.
203. Аэронавигация көрсететін қызметтер саласындағы табиғи монополия субъектісінің реттеліп көрсетілетін қызметтеріне арналған тарифтеріне уақытша төмендету коэффициентінің деңгейін есептеу мысалы Қағидаларға 14-қосымшаларды келтірілген.
10-тарау. Реттеліп көрсетілетін қызметтердің әрбір түрі бойынша және тұтастай алғанда реттеліп көрсетілетін қызметтерге жатпайтын қызмет бойынша кірістерді, шығындар мен тартылған активтерді бөлек есепке алуды жүргізу тәртібі
1-параграф. Бөлек есепті жүргізудің негізгі қағидаттары
204. Бөлек есепке алуды жүргізу уәкілетті органның ведомствосына мәліметтерді ұсына отырып, реттеліп көрсетілетін қызметтердің әрбір түрі бойынша және тұтастай алғанда өзге қызмет бойынша кірістер, шығындар мен қолданысқа енгізілген активтер туралы жеке ақпарат жинау мен қорыту жүйесін білдіреді.

Сноска. Пункт 204 - в редакции приказа Министра транспорта РК от 03.07.2024 № 229 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
205. При ведении раздельного учета субъектом естественной монополии отдельно выделяются следующие виды деятельности:
1) регулируемые услуги;
2) деятельность, не относящаяся к регулируемым услугам.
206. Каждая регулируемая и нерегулируемая услуги последовательно распределяются в определенную номенклатуру операций и бизнес-процессов. Ряд вспомогательных производственных операций являются общими для нескольких видов услуг.
207. В качестве базы распределения совместно задействованных и общих активов субъект принимает полученный от оказания услуг доход, либо иные показатели по согласованию с ведомством уполномоченного органа. Базы распределения задействованных активов пересматриваются один раз в год по итогам финансового года.
Сноска. Пункт 207 - в редакции приказа Министра транспорта РК от 03.07.2024 № 229 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
208. Основные принципы раздельного учета:
1) приоритет прямого отнесения при возможности прямого отнесения доходов, затрат и задействованных активов на соответствующие группы производственных процессов и виды услуг на основе данных первичных документов;
2) причинно-следственная связь доходов, затрат и задействованных активов с теми группами производственных процессов и видами услуг, с которыми они связаны;
3) прозрачность при отнесении и распределении доходов, затрат и задействованных активов на соответствующие группы производственных процессов и виды регулируемых услуг.
209. Раздельный учет основан на первичных документах, используемых для ведения бухгалтерского и управленческого учета, которые обеспечивают необходимый уровень детализации для разделения доходов, затрат и задействованных активов по группам производственных процессов и видам услуг в соответствии с настоящими Правилами. Данные Правила не меняют порядок и форму представления установленной финансовой и налоговой отчетности субъектами естественных монополий, оказывающими услуги в сфере аэропортов и аэронавигации.
210. Ведение раздельного учета субъектами естественных монополий основывается на принципах ведения бухгалтерского учета, принятых в соответствии с Международными Стандартами Финансовой Отчетности (МСФО). Для целей раздельного учета первоначальным и наиболее достоверным источником информации при интерпретации МСФО являются интерпретации Международного комитета по интерпретации финансовой отчетности (IFRIC), рекомендации Экспертного Совета Министерства финансов Республики Казахстан по вопросам бухгалтерского учета и аудита.

Ескерту. 204-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Көлік министрінің 03.07.2024 № 229 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
205. Бөлек есеп жүргізу кезінде субъектілер мынадай талаптарды орындауға тиіс:
1) реттелетін қызметтер;
2) реттеліп көрсетілетін қызметтерге жатпайтын қызметі.
206. Әрбір реттелетін және реттелмейтің қызметтерге айқындалған номенклатураға және бизнес-процестерге таратылады. Бірнеше қосымша өндірістік операциялар өзге қызмет түрлеріне де ортақ болып табылады.
207. Бірлесіп іске қосылған және жалпы активтерді бөлу базасы ретінде субъект қызмет көрсетуден алынған табысты не уәкілетті органның ведомствосының келісімі бойынша өзге де көрсеткіштерді қабылдайды. Іске қосылған активтерді бөлу базалары қаржы жылының қорытындылары бойынша жылына бір рет қайта қаралады
Ескерту. 207-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Көлік министрінің 03.07.2024 № 229 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
208. Бөлек есептің негізі қағидаттары:
1) кірістерді, шығындар мен қолданысқа енгізілген активтерді бастапқы құжаттар деректерінің негізінде қызметтің тиісті бағытына және реттеліп көрсетілетін қызметтердің түрлеріне тікелей жатқызу басымдығы;
2) кірістердің, шығындардың және қолданысқа енгізілген активтердің өздері байланысқан реттеліп көрсетілетін қызметтердің сол бір түрлерімен себеп-салдарлық байланысы;
3) кірістерді, шығындар мен қолданысқа енгізілген активтерді реттеліп көрсетілетін қызметтердің тиісті түрлеріне жатқызу кезіндегі ашықтық.
209. Бөлек есеп осы Қағидаларға сәйкес кірістерді, шығындар мен қолданысқа енгізілген активтерді өндірістік процестер мен қызметтер түрлерінің топтары бойынша бөлуге қажетті нақтылау деңгейін қамтамасыз етуге бухгалтерлік және басқарушылық есеп жүргізу үшін пайдаланылатын бастапқы құжаттарға негізделуі тиіс. Осы Қағидалар әуежай мен аэронавигация салаларындағы қызметтерді көрсететін табиғи монополия субъектілерінің белгіленген қаржылық және салықтық есептер ұсыну тәртібі мен нысанын өзгертпейді.
210. Табиғи монополия субъектілердің бөлек есепті жүргізуі Қаржылық Есептіліктің Халықаралық Стандарттарына (ҚЕХС) сәйкес қабылданған бухгалтерлік есепті жүргізу қағидаттарына негізделеді. Бөлек есеп мақсаттары үшін ҚЕХС түсіндіруі кезінде ақпараттың бастапқы және неғұрлым шынайы көзі қаржылық есептілікті түсіндіру жөніндегі халықаралық комитеттің түсіндірмесі (ІFRІC), бухгалтерлік есеп және аудит мәселелері жөніндегі Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Сараптама Кеңесінің ұсынымдары болып табылады..

211. Документы бухгалтерской, статистической (производственной) и иной отчетности, статистические данные, рабочие документы и отчеты, используемые в соответствии с настоящими Правилами, для ведения раздельного учета и учета натуральных производственных показателей, объемных натуральных показателей услуг и калькуляций удельных расходов и доходов на единицы натуральных показателей, и иных целей, предусмотренных законодательством, хранятся в течение пяти лет.
212. Сведения о ведении раздельного учета по доходам, расходам и задействованным активам по видам регулируемых услуг аэронавигации, установленные настоящими Правилами составляются им за период равный одному календарному году, начиная с 1 января по 31 декабря.
Параграф 2. Порядок ведения раздельного учета доходов, затрат и задействованных активов субъектами естественных монополий, оказывающими услуги аэронавигации
213. Для распределения затрат и определения задействованности активов по видам регулируемых услуг затраты и задействованные активы субъектов естественных монополий, оказывающих услуги аэронавигации группируются по группам производственных процессов. Распределение затрат и определение задействованности активов проводится на основе последовательного выделения всех этапов предоставления услуг аэронавигации. Распределение затрат производится путем выделения затрат, связанных с процессами содержания и обслуживания элементов ГПП и процессами продажи регулируемых услуг аэронавигации внешним пользователям, и выделения затрат от предоставления прочих услуг. Определение степени задействованности активов производится путем выделения задействованных активов, связанных с соответствующими элементами ГПП и процессами реализации регулируемых услуг аэронавигации, и выделения активов, связанных с прочей деятельностью.
Для целей ведения раздельного учета субъектами естественных монополий, оказывающими услуги аэронавигации выделяются следующие группы производственных процессов:
1) планирование и управление воздушным движением;
2) прочая деятельность.
Для целей раздельного учета доходы, затраты и задействованные активы, сгруппированные по группам производственных процессов, распределяются по каждому виду регулируемых услуг и в целом по иной деятельности.
214. При ведении раздельного учета субъектами естественных монополий выполняются следующие требования:
1) все производственные показатели, доходы и расходы, отнесенные к регулируемым услугам аэронавигации подтверждаются соответствующими учетными документами;

211. Қызметтердің заттай өндірістік көрсеткіштерінің, көлемдік заттай көрсеткіштерінің бөлек есебі мен есебі және заттай көрсеткіштердің бірліктеріне үлестік шығыстар мен кірістердің калькуляциясын жүргізу және заңнамада көзделген өзге мақсаттар үшін осы Қағидаларға сәйкес пайдаланылатын бухгалтерлік, статистикалық (өндірістік) және өзге де есептіліктің құжаттары, статистикалық деректер, жұмыс құжаттары мен есептер бес жыл бойы сақталады..
212. Осы Қағидаларда белгіленген аэронавигацияның реттеліп көрсетілетін қызметтерінің түрлері бойынша кірістер, шығыстар мен қолданысқа енгізілген активтер бойынша бөлек есебін жүргізу туралы мәліметтер ол 1 қаңтардан бастап 31 желтоқсанды қоса күнтізбелік бір жылға тең кезеңге жасайды.
2-параграф. Аэронавигациялық қызметтерді көрсететін кірістердің, шығындар мен қолданысқа енгізілген активтердіңбөлек есебін жүргізу тәртібі
213. Реттеліп көрсетілетін қызметтердің түрлері бойынша шығындарды бөлу және қолданысқа енгізілген активтерді анықтау үшін аэронавигация қызметтерін көрсететін табиғи монополия субъектілерінің шығындары мен қолданысқа енгізілген активтері өндірістік процестер топтары бойынша топтастырылады. Шығындарды бөлу және қолданысқа енгізілген активтерді анықтау аэронавигация қызметтерін ұсынудың барлық кезеңдерін бірізділіктен бөлу негізінде жүргізіледі. Шығындарды бөлу ӨПТ элементтерін ұстау мен қызмет көрсету процестерін және аэронавигациялық қызметтерді сыртқы пайдаланушыларға сату процестеріне байланысты шығындарды өзге қызметтер ұсынудан бөліп алу жолымен жүргізіледі. Активтердің қолданысқа енгізілген дәрежесін анықтау ӨПТ-ның тиісті элементтерімен және аэронавигацияның реттеліп көрсетілетін қызметтерін өткізу процестерімен байланысты қолданысқа енгізілген активтерді бөлу және өзге де қызметпен байланысты активтерді бөлу жолымен жүргізіледі.
Аэронавигация қызметтерін көрсететін табиғи монополия субъектілерінің бөлек есепті жүргізуі мақсатында өндірістік процестердің мынадай топтары бөлінеді:
1) әуе қозғалысын жоспарлау және басқару;
2) өзге қызмет.
Бөлек есеп мақсатында өндірістік процестердің топтары бойынша топтастырылған кірістер, шығындар мен қолданысқа енгізілген активтер реттеліп көрсетілетін қызметтердің әрбір түрі бойынша және тұтастай өзге қызмет бойынша бөлінеді.
214. Бөлек есеп жүргізу кезінде табиғи монополия субъектілері мынадай талаптарды орындауға тиіс:
1) аэронавигацияның реттеліп көрсетілетін қызметтеріне жатқызылған барлық өндірістік көрсеткіштер, кірістер мен шығыстар тиісті есептік құжаттармен расталуға тиіс;

2) записи организованы в форме облегчающей их обзор, аудит и сравнение данных взаимоконтролирующих документов;
3) если информация в бухгалтерских и статистических учетных документах представлена не в полной мере, то она подкрепляется перекрестными ссылками на документы, содержащие дополняющую информацию.
215. Задействованные основные средства и нематериальные активы, доходы и затраты учитываются по регулируемым услугам аэронавигации и иной деятельности.
216. По регулируемым услугам аэронавигации в себестоимость оказываемых услуг включаются затраты за исключением затрат, не учитываемых в соответствии с главой 12 настоящих Правил.
217. Разделение доходов по видам регулируемых услуг и на нерегулируемые услуги производится с учетом основных принципов раздельного учета, установленных настоящими Правилами. Доходы от предоставления каждого вида регулируемых услуг и нерегулируемых услуг определяются исходя из объемов соответствующих видов услуг и тарифов, по которым указанные виды услуг были оказаны внешним пользователям.
218. Доходы от оказания услуг прямо относятся по видам регулируемых услуг и на нерегулируемые услуги на основе данных первичных документов.
219. Затраты по предоставлению каждого вида услуг аэронавигации внешним пользователям складываются из затрат ГПП "Планирование и управление воздушным движением", связанных с оказанием и реализацией соответствующих видов услуг.
220. Затраты по предоставлению нерегулируемых видов услуг, кроме услуг аэронавигации, складываются из затрат ГПП "Прочая деятельность", связанных с оказанием и реализацией соответствующих видов услуг, включая трансфертные платежи за внутренние услуги, оказанные ГПП "Планирование и управление воздушным движением". Трансфертные платежи учитываются, если при предоставлении нерегулируемой услуги были оказаны внутренние услуги.
221. К задействованным активам по каждому виду регулируемых и нерегулируемых услуг аэронавигации, оказываемых ГПП "Планирование и управление воздушным движением", относятся задействованные активы, связанные с оказанием и реализацией соответствующих видов услуг.
222. К задействованным активам по нерегулируемым услугам, оказываемым ГПП "Прочая деятельность", относятся задействованные активы данной ГПП, связанные с оказанием и реализацией соответствующих видов нерегулируемых услуг, а также задействованные активы по видам внутренних услуг, оказанных ГПП "Планирование и управление воздушным движением", которые необходимы для предоставления указанных видов нерегулируемых услуг. Задействованные активы по видам внутренних услуг учитываются в случае, если при предоставлении нерегулируемой услуги используются внутренние услуги.

2) жазбалар олардың шолуын, аудитін және өзара бақылайтын құжаттар деректерінің салыстыруын жеңілдететін нысанда ұйымдастырылуға тиіс;
3) егер бухгалтерлік және статистикалық есептік құжаттарда ақпарат толық мөлшерде ұсынылмаған болса, онда ол ақпаратты толықтыратын құжаттарға тоғыспалы сілтемелермен бекітілуге тиіс.
215. Қолданысқа енгізілген негізгі құралдар мен материалдық емес активтер, кірістер мен шығындар аэронавигацияның реттеліп көрсетілетін қызметтері және өзге қызмет бойынша ескеріледі.
216. Аэронавигацияның реттеліп көрсетілетін қызметтері бойынша көрсетілетін қызметтердің өзіндік құнына кезінде қолданылатын шығындарды Қағидалардың 12-тарауына сәйкес ескерілмейтін шығындарды қоспағанда, шығындар енгізіледі.
217. Кірістерді реттеліп көрсетілетін қызметтердің түрлері бойынша және реттеліп көрсетілмейтін қызметтерге бөлу осы Қағидаларда белгіленген бөлек есептің негізгі қағидаттары ескеріле отырып жүргізіледі. Реттеліп көрсетілетін қызметтер мен реттеліп көрсетілмейтін қызметтердің әрбір түрін көрсетуден түскен кірістер тиісті қызметтер түрлерінің көлеміне және сыртқы пайдаланушыларға қызметтердің аталған түрлері көрсетілген тарифтерге сүйене отырып анықталады.
218. Қызметтерден түскен кірістер реттеліп көрсетілетін қызметтердің түрлері бойынша және реттеліп көрсетілмейтін қызметтерге бастапқы құжаттардың деректері негізінде тікелей жатқызылады.
219. Аэронавигациялық қызметтердің әрбір түрін сыртқы пайдаланушыларға ұсыну жөніндегі шығындар қызметтердің тиісті түрлерін көрсетуге және сатуға байланысты "Әуе қозғалысын жоспарлау және басқару" ӨПТ-ның шығындарынан жинақталады.
220. Қызметтердің, аэронавигациялық қызметтен басқа, реттелмейтін түрлерін ұсыну жөніндегі шығындар қызметтердің тиісті түрлерін, "Әуе қозғалысын жоспарлау және басқару" ӨПТ-ы көрсеткен ішкі қызметтер үшін трансферттік төлемдерді қоса, көрсету мен сатуға байланысты "Өзге қызмет" ӨПТ-ның шығындарынан жинақталады. Трансферттік төлемдер, егер реттеліп көрсетілмейтін қызметтерді ұсыну кезінде ішкі қызметтер көрсетілген болса ескеріледі.
221. "Әуе қозғалысын жоспарлау және басқару" ӨПТ-ы көрсететін аэронавигацияның реттеліп және реттеліп көрсетілмейтін қызметтерінің әрбір түрі бойынша қолданысқа енгізілген активтерге қызметтердің тиісті түрлерін көрсетуге және сатуға байланысты қолданысқа енгізілген активтер жатады.
222. "Өзге қызмет" ӨПТ көрсететін аэронавигацияның реттеліп көрсетілмейтін қызметтері бойынша қолданысқа енгізілген активтерге реттеліп көрсетілмейтін қызметтердің тиісті түрлерін көрсетуге және өткізуге байланысты осы ӨПТ-ның қолданысқа енгізілген активтері, сондай-ақ реттеліп көрсетілмейтін қызметтердің көрсетілген түрлерін ұсынуға қажетті "Әуе қозғалысын жоспарлау және басқару" ӨПТ көрсеткен ішкі қызметтердің түрлері бойынша қолданысқа енгізілген активтер жатады. Ішкі қызметтердің түрлері бойынша қолданысқа енгізілген активтер, егер реттеліп көрсетілмейтін қызметтерді ұсынған кезде ішкі қызметтер пайдаланылатын жағдайда есептеледі.

Параграф 3. Доходы, затраты и задействованные активы по группам производственных процессов субъектов естественных монополий, оказывающих услуги аэронавигации
223. ГПП "Планирование и управление воздушным движением" включает производственные процессы:
планирования и контроля воздушного движения;
обеспечение аэронавигационной информации (подготовка сборников аэронавигационной информации (далее - AIP), сообщений для пилотов (далее - NOTAM), циркуляров аэронавигационной информации (далее - AIC) и предоставление бюллетеней предполетной информации);
аварийного оповещения;
консультативного обслуживания воздушного движения;
районного диспетчерского обслуживания;
диспетчерского обслуживания подхода;
аэродромного диспетчерского обслуживания;
формирования и эксплуатации радиолокационных систем и систем навигации;
формирования и эксплуатации автоматизированных систем управления воздушным движением;
обслуживания, содержания, планирования и развития сети телефонной связи, сети радиосвязи, сети авиационной фиксированной электросвязи (далее - AFTN);
содержания резервных источников электропитания;
работа с потребителями услуг (оформление и заключение договоров, выставление счетов и взаиморасчеты).
ГПП "Планирование и управление воздушным движением" оказывает внешние и внутренние услуги.
Внешние услуги оказываются внешним пользователям услуг. Внутренние услуги оказываются ГПП "Прочая деятельность".
К внешним услугам относятся услуги аэронавигации:
аэронавигационного обслуживания в воздушном пространстве Республики Казахстан;
аэронавигационного обслуживания в районах аэродромов.
Внешние услуги подразделяются на регулируемые и нерегулируемые услуги аэронавигации. К нерегулируемым услугам аэронавигации относятся услуги аэронавигационного обслуживания в воздушном пространстве и в районах аэродромов иностранным авиакомпаниям, осуществляющих международные воздушные перевозки с пролетом через воздушное пространство Республики Казахстан без осуществления посадки и с осуществлением посадки на территории Республики Казахстан в некоммерческих целях.
К внутренним услугам относятся услуги, оказываемые с целью дальнейшей их продажи внешним пользователям:
телефонной, радио- и электросвязи;
по обеспечению электроэнергией, произведенной резервными источниками электропитания;
по предоставлению помещений, оборудования и другого имущества, их содержания и обслуживания с целью дальнейшей их передачи в аренду;
аэронавигационного обслуживания при работе вне регламента.
Доходы ГПП "Планирование и управление воздушным движением" складываются из доходов за оказание внешних услуг и трансфертных платежей за внутренние услуги, оказанные ГПП "Прочая деятельность". Доходы за оказание внешних услуг определяются в зависимости от объемов соответствующих услуг и цен, по которым вышеназванные услуги были оказаны. Трансфертные платежи за внутренние услуги определяются в зависимости от объема оказанных услуг и трансфертных такс, по которым такие услуги были оказаны.
Затраты ГПП "Планирование и управление воздушным движением" складываются из затрат, связанных с обеспечением выполнения производственных процессов данной ГПП.
К задействованным активам ГПП "Планирование и управление воздушным движением" относятся все активы, распределенные по элементам данного ГПП (машины, оборудование, здания, сооружения, транспортные средства, прочие основные средства, а также нематериальные активы, связанные с соответствующими элементами ГПП).

3-параграф. Аэронавигация қызметтерін көрсететін табиғи монополиялар субъектілерінің өндірістік үдерістерінің топтары бойынша кірістер, шығындар және қолданысқа енгізілген активтер
223. "Әуе қозғалысын жоспарлау және басқару" ӨПТ мынадай өндірістік процестерді қамтиды:
әуе қозғалысын жоспарлау және басқару;
аэронавигациялық ақпаратпен қамтамасыз ету (аэронавигациялық (бұдан әрі – АІР) ақпарат жинақтарын, пилоттарға арналған (бұдан әрі – NOTAM) хабарларды, аэронавигациялық (бұдан әрі – АІС) ақпарат нұсқауларын әзірлеу және ұшар алдында ақпарат бюллетеньдерін ұсыну);
авариялық хабарландыру;
әуе қозғалысына консультативтік қызмет көрсету;
аудандық диспетчерлік қызмет көрсету;
ұшып келуге диспетчерлік қызмет көрсету;
әуеайлақтық диспетчерлік қызмет көрсету;
радиолокациялық жүйелер мен навигациялық жүйелерді құру және пайдалану;
әуе қозғалысын басқарудың автоматтандырылған жүйелерін құру және пайдалану;
телефон желілерін, радиобайланыс желілерін, авиациялық тіркелген электрбайланыс (бұдан әрі – AFTN) желілерімен қызмет көрсету, оларды ұстау, жоспарлау және дамыту;
электрмен қоректендірілетін резервтік көздерді ұстау;
қызметтерді тұтынушылармен жұмыс (шарттарды ресімдеу мен жасасу, шоттар мен өзара есеп айырысуды ұсыну).
"Әуе қозғалысын жоспарлау және басқару" ӨПТ сыртқы және ішкі қызметтерді көрсетеді.
Сыртқы қызметтер қызметтерді сыртқы пайдаланушыларға көрсетіледі. Ішкі қызметтер "Өзге қызмет" өндірістік процестері тобына көрсетіледі.
Сыртқы қызметтерге аэронавигацияның мынадай:
Қазақстан Республикасының әуе кеңістігінде аэронавигациялық қызмет көрсету;
әуеайлақтар маңайында аэронавигациялық қызмет көрсету қызметтері жатады.
Сыртқы қызметтер аэронавигациялық реттеліп және реттеліп көрсетілмейтін қызметтері болып бөлінеді. Аэронавигацияның реттеліп көрсетілмейтін қызметтеріне әуе кеңістігі арқылы Қазақстан Республикасының аумағына қонуды жүзеге асырмастан және қонуды жүзеге асыра отырып, коммерциялық емес мақсатта халықаралық әуе тасымалын іске асыратын шетелдік авиакомпанияларға әуе кеңістігінде және әуеайлақтар маңында аэронавигациялық қызметтер жатады.
Ішкі қызметтерге сыртқы пайдаланушыларға оларды одан әрі сату мақсатында көрсетілетін мынадай қызметтер жатады:
телефон, радио және электр байланыс;
резервтік электрмен қоректендіру көздері өндірген электр энергиясымен қамтамасыз ету;
үй-жайларды, жабдықтар мен басқа да мүліктерді одан әрі жалға беру мақсатында оларды ұстау және оларға қызмет көрсету;
регламенттен тыс жұмыс істеу кезінде аэронавигациялық қызмет көрсету. "Әуе қозғалысын жоспарлау және басқару" ӨПТ-ның кірістері сыртқы қызметтер көрсеткені үшін түскен кірістерден және "Өзге қызмет" ӨПТ көрсеткен ішкі қызметтер үшін трансферттік төлемдерден жинақталады. Сыртқы қызметтер көрсеткені үшін түскен кірістер жоғарыда аталған қызметтердің көрсетілуі бойынша тиісті қызметтер мен бағалардың көлеміне қарай айқындалады. Ішкі қызметтер үшін трансферттік төлемдер осындай қызметтердің көрсетілуі бойынша көрсетілген қызметтер мен трансферттік такса көлеміне қарай айқындалады.
"Әуе қозғалысын жоспарлау және басқару" ӨПТ-ның шығындары осы ӨПТ өндірістік процестерін орындауды қамтамасыз етуге байланысты шығындардан жинақталады.
"Әуе қозғалысын жоспарлау және басқару" ӨПТ-ның қолданысқа енгізілген активтеріне осы ӨПТ-ның элементтері (машиналар, жабдықтар, үй-жайлар, ғимараттар, көлік құралдары, өзге де негізгі құралдар, сондай-ақ ӨПТ-ның тиісті элементтерімен байланысты материалдық емес активтер) бойынша бөлінген барлық активтер жатады.

224. ГПП "Прочая деятельность" включает производственные процессы:
коммерческой реализации сторонним организациям документов аэронавигационной информации (AIP, поправки, маршрутные карты и так далее);
коммерческого обеспечения и реализации внешним пользователям услуг телефонной, радио- и электросвязи, а также услуг по обеспечению электроэнергией, произведенной резервными источниками электропитания;
оказания, коммерческого обеспечения и реализации прочих видов услуг.
Данной ГПП предоставляются внешние услуги.
К внешним услугам относятся:
коммерческая реализация сторонним организациям документов аэронавигационной информации (AIP, поправки, маршрутные карты и так далее);
услуги телекоммуникаций;
услуги радиосвязи в виде коммерческих радиосообщений, предоставления каналов высокочастотной связи;
услуги телеграфной связи, по предоставлению точек входа в сеть, подключения и обслуживания пульта удаленного доступа, по присвоению телеграфного индекса, отправке коммерческих телеграмм;
коммунальные услуги, электроэнергия, эксплуатация электросетей, эксплуатация резервных источников электропитания;
реализация основных средств и товарно-материальных запасов;
услуги охраны;
предоставление в аренду помещений, оборудования и другого имущества, их содержание и обслуживание;
прочие услуги.
Доходы ГПП "Прочая деятельность" складываются из доходов от оказания внешних услуг, которые определяются в зависимости от объемов соответствующих услуг и цен, по которым вышеназванные услуги были оказаны.
Затраты ГПП "Прочая деятельность" складываются из затрат, связанных с обеспечением производственных процессов данной ГПП и трансфертных платежей за внутренние услуги, оказанные ГПП "Планирование и управление воздушным движением".
К задействованным активам ГПП "Прочая деятельность" относятся все активы, распределенные по элементам данного ГПП (машины, оборудование, здания, сооружения, транспортные средства, прочие основные средства, а также нематериальные активы, связанные с соответствующими элементами ГПП).
225. При оказании услуг, не предусмотренных пунктами 223, 224 настоящих Правил, их отнесение к внутренним и внешним услугам производится субъектами естественных монополий, оказывающими услуги аэронавигации самостоятельно на основе понятий, установленных подпунктами 17) и 19) пункта 3 настоящих Правил.
226. При осуществлении субъектами естественных монополий других видов деятельности, кроме оказания услуг аэронавигации, регулируемых в соответствии с законодательством Республики Казахстан о естественных монополиях, субъекты естественных монополий выделяют соответствующие таким видам деятельности группы производственных процессов и осуществляют по ним раздельный учет, руководствуясь нормативными документами ведомства уполномоченного органа по ведению раздельного учета по данным видам деятельности.

224. "Өзге қызмет" өндірістік процестер тобы:
аэронавигациялық ақпарат құжаттарын (АІР, түзетулер, бағыттық карталар және т.б.) бөгде ұйымдарға коммерциялық сату;
телефон, радио және электр байланысы қызметтерін, сондай-ақ резервтік электрмен қоректендіру көздері өндірген электр энергиясымен қамтамасыз ету жөніндегі қызметтермен сыртқы пайдаланушыларды коммерциялық қамтамасыз ету және оларға сату;
қызметтердің өзге де түрлерімен коммерциялық қамтамасыз ету және сату қызметтерін көрсету өндірістік процестерін қамтиды.
Осы ӨПТ сыртқы қызметтерді көрсетеді.
Сыртқы қызметтерге:
аэронавигациялық ақпарат құжаттарын (АІР, түзетулер, бағыттық карталар және т.б.) бөгде ұйымдарға коммерциялық сату;
телекоммуникациялар қызметтері;
коммерциялық радиохабарлар түріндегі радиобайланыс, жоғары жиілікті байланыс арналарын беру қызметтері;
желіге кіру нүктелерін беру, алыстан қол жеткізу пультты қосу және қызмет көрсету бойынша, телеграфтық индексті иелену, коммерциялық жеделхаттар жіберу бойынша телеграфтық байланыс қызметтері;
коммуналдық қызметтер, электр энергиясы, электр желілерін пайдалану, резервтік электрмен қоректендіру көздерін пайдалану;
негізгі құралдар мен тауар-материалдық қорларды сату;
күзет қызметтері;
үй-жайлар, жабдықтар мен басқа да мүліктерді жалға беру, оларды ұстау және оларға қызмет көрсету;
өзге де қызметтер жатады.
"Өзге қызмет" ӨПТ-ның кірістері жоғарыда аталған қызметтердің көрсетілуі бойынша тиісті қызметтер мен бағалардың көлеміне қарай айқындалатын сыртқы қызметтер көрсетуден түскен кірістерден жинақталады.
"Өзге қызмет" ӨПТ-ның шығындары осы ӨПТ-ның өндірістік процестерін қамтамасыз етуге байланысты шығындардан және "Әуе қозғалысын жоспарлау және басқару" ӨПТ көрсеткен ішкі қызметтер үшін трансферттік төлемдерден жинақталады.
"Өзге қызмет" ӨПТ-ның қолданысқа енгізілген активтеріне осы ӨПТ-ның элементтері (машиналар, жабдықтар, үй-жайлар, ғимараттар, көлік құралдары, өзге де негізгі құралдар, сондай-ақ ӨПТ-ның тиісті элементтерімен байланысты материалдық емес активтер) бойынша бөлінген барлық активтер жатады.
225. Осы Қағидалардың 223, 224-тармақтарда көзделмеген қызметтерді көрсету кезінде, оларды ішкі және сыртқы қызметтерге жатқызуды осы Қағидалардың 3-тармағы 17) және 19) тармақшаларында белгіленген ұғымдар негізінде аэронавигация қызметтерін көрсететін табиғи монополиялар субъектілер дербес жүргізеді.
226. Табиғи монополиялар субъектілері Қазақстан Республикасының табиғи монополиялар туралы заңнамасына сәйкес реттелетін аэронавигация қызметтерін көрсетуден басқа қызметтің басқа түрлерін жүзеге асыру кезінде табиғи монополия субъектілері осындай қызмет түрлеріне сәйкес келетін өндірістік процестер топтарын бөледі және қызмет түрлері бойынша бөлек есепке алуды жүргізу жөніндегі уәкілетті орган ведомствосының нормативтік құжаттамаларын басшылыққа ала отырып, олар бойынша бөлек есепке алуды жүзеге асырады.

Сноска. Пункт 226 - в редакции приказа Министра транспорта РК от 03.07.2024 № 229 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Параграф 4. Распределение затрат и задействованных активов субъектами естественных монополий, оказывающими услуги аэронавигации
227. Для целей ведения раздельного учета затраты и задействованные активы подразделяются на прямые, косвенные, совместные и общие.
228. Для распределения затрат и определения степени задействованности активов используется методология распределения на основе причинно-следственной связи затрат и активов с соответствующими ГПП и услугами, предоставляемыми субъектами естественных монополий, оказывающими услуги аэронавигации. При этом устанавливаются причинно-следственные связи затрат и активов с ресурсами по каждой ГПП, и причинно-следственные связи этих ресурсов с предоставляемыми субъектами естественных монополий.
Амортизация задействованных активов распределяется на основе распределения стоимости задействованных активов.
229. Процесс распределения затрат и задействованных активов, оказываемый аэронавигационными организациями состоит из этапов согласно приложению 15 к настоящим Правилам:
На первом этапе распределения затрат производится определение прямых и косвенных связей между произведенными затратами и задействованными активами и используемыми в оказании услуг ресурсами субъектами естественных монополий, оказывающими услуги аэронавигации. На основе выявленных связей производится группировка затрат и задействованных активов по соответствующим ресурсам субъектов естественных монополий, оказывающими услуги аэронавигации. Перечень основных видов ресурсов и используемых при косвенном распределении баз распределения косвенных затрат и задействованных активов на ресурсы приведен в приложении 16 к настоящим Правилам. При наличии прямых связей затрат и задействованных активов и ресурсов производится прямое отнесение осуществленных затрат и стоимости задействованных активов на такие ресурсы, при наличии косвенных связей – косвенное распределение произведенных затрат и стоимости задействованных активов на соответствующие ресурсы на основе базы распределения.
На втором этапе распределения затрат и задействованных активов производится определение прямых и косвенных связей ресурсов субъектами естественных монополий, оказывающими услуги аэронавигации с основными производственными, вспомогательными и управленческими процессами. На основе выявленных связей производится отнесение затрат и задействованных активов, сгруппированных на ресурсах, на соответствующие производственные процессы. Перечень производственных процессов и используемых при косвенном распределении баз распределения затрат и активов, связанных с ресурсами, на производственные процессы приведен в приложении 17 к настоящим Правилам. При наличии прямых связей между ресурсами и производственными процессами производится прямое отнесение осуществленных затрат и стоимости задействованных активов, сгруппированных на ресурсах, на соответствующие производственные процессы, при наличии косвенных связей - косвенное распределение произведенных затрат и стоимости задействованных активов, сгруппированных на ресурсах, на соответствующие производственные процессы на основе базы распределения.
На третьем этапе распределения затрат и задействованных активов определяются прямые и косвенные связи вспомогательных процессов субъектов естественных монополий, оказывающих услуги аэронавигации с соответствующими основными производственными и управленческими процессами. На основе выявленных связей производится прямое отнесение и косвенное распределение затрат и задействованных активов, связанных с вспомогательными процессами, на основные производственные и управленческие процессы. Перечень используемых при косвенном распределении основных баз распределения затрат и активов, связанных со вспомогательными процессами приведен в приложении 18 к настоящим Правилам. При наличии прямых связей вспомогательных процессов с основными производственными и управленческими процессами производится прямое отнесение осуществленных затрат и стоимости задействованных активов, связанных с вспомогательными процессами, на соответствующие основные производственные и управленческие процессы, при наличии косвенных связей - косвенное распределение произведенных затрат и стоимости задействованных активов, связанных с вспомогательными процессами, на соответствующие основные производственные и управленческие процессы на основе базы распределения.
На четвертом этапе распределения затрат и задействованных активов определяются прямые и косвенные связи основных производственных процессов субъектов естественных монополий, оказывающих услуги аэронавигации с соответствующими внешними услугами и элементами ГПП для прямого отнесения и косвенного распределения затрат и задействованных активов, связанных с основными производственными процессами, на внешние услуги и элементы ГПП. При наличии прямой связи основных производственных процессов с оказанием определенного вида внешних услуг, затраты и задействованные активы, связанные с такими процессами прямо относятся на стоимость соответствующих видов внешних услуг. Если основные производственные процессы прямо связаны с оказанием нескольких видов внешних услуг (косвенная связь), затраты и задействованные активы, связанные с такими процессами, относятся на стоимость соответствующих видов внешних услуг с использованием базы распределения. Прямо и косвенно на элементы ГПП относятся затраты и задействованные активы, связанные с основными производственными процессами, обеспечивающими содержание и эксплуатацию элементов ГПП. При наличии прямых связей основных производственных процессов, обеспечивающих содержание и эксплуатацию элементов ГПП, с определенными элементами ГПП производится прямое отнесение осуществленных затрат и стоимости задействованных активов, связанных с такими основными производственными процессами, на соответствующие элементы ГПП, при наличии косвенных связей - косвенное распределение произведенных затрат и стоимости задействованных активов, связанных с такими основными производственными процессами, на соответствующие элементы ГПП на основе базы распределения. Перечень используемых при косвенном распределении баз распределения затрат и активов, связанных с основными производственными процессами, на услуги и элементы ГПП приведен в приложении 19 к настоящим Правилам.
На пятом этапе распределения затрат и задействованных активов управленческие процессы разделяются на управленческие процессы элементов ГПП (управленческие процессы, связанные с содержанием и эксплуатацией элементов ГПП) и управленческие процессы прочие. Затраты и задействованные активы, связанные с управленческими процессами элементов ГПП, распределяются на соответствующие элементы ГПП с использованием баз распределения.
На шестом этапе распределения затрат и задействованных активов определяются прямые и косвенные связи элементов ГПП с оказанием внешних и внутренних услуг. При наличии прямых связей элементов ГПП с определенными видами внешних или внутренних услуг производится прямое отнесение осуществленных затрат и стоимости задействованных активов, сгруппированных по таким элементам ГПП, на соответствующие виды внешних или внутренних услуг. Прочие затраты и задействованные активы, сгруппированные по элементам ГПП, которые не были прямо отнесены на внешние или внутренние услуги, распределяются на стоимость соответствующих внешних и внутренних услуг на основе выявленной косвенной связи с использованием баз распределения. Перечень используемых при косвенном распределении основных баз распределения затрат и задействованных активов, сгруппированных по элементам ГПП, на внешние и внутренние услуги формируется по форме согласно приложению 20 к настоящим Правилам.
На седьмом этапе распределения производится распределение затрат и активов, связанных с управленческими процессами прочими, на соответствующие внешние услуги с использованием баз распределения, согласованных с ведомством уполномоченного органа.
На восьмом этапе распределения затрат и задействованных активов производится суммирование соответствующих затрат и задействованных активов по этапам предоставления внешних услуг с учетом оказанных внутренних услуг для определения затрат и задействованных активов, связанных с предоставлением внешних услуг. Порядок суммирования затрат и задействованных активов по этапам предоставления внешних услуг и отнесения внутренних услуг на внешние услуги приведен в приложении 21 к настоящим Правилам.

Ескерту. 226-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Көлік министрінің 03.07.2024 № 229 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
4-параграф. Аэронавигация қызметтерін көрсететін табиғи монополиялар субъектілерінің шығындарын және қолданысқа енгізілген активтерін бөлу
227. Бөлек есепті жүргізу мақсаттары үшін шығындар мен қолданысқа енгізілген активтер тікелей, жанама, бірлескен және жалпы болып бөлінеді.
228. Шығындарды бөлу және активтердің қолданысқа енгізілу дәрежесін анықтау үшін шығындар мен активтердің тиісті ӨПТ-мен және аэронавигациялық ұйым ұсынатын қызметтермен себеп-салдарлық байланысының негізінде бөлу әдіснамасы пайдаланылады. Бұл ретте шығындар мен активтердің әрбір ӨПТ бойынша ресурстармен себеп-салдарлық байланысы және осы ресурстардың табиғи монополиялар субъектілері ұсынатын қызметтермен себеп-салдарлық байланысы белгіленеді.
Қолданысқа енгізілген активтердің амортизациясы қолданысқа енгізілген активтердің құнын бөлу негізінде бөлінеді.
229. Аэронавигациялық ұйымдар көрсететін шығындар мен іске қосылған активтерді бөлу процесі осы Қағидаларға 15-қосымшаға сәйкес кезеңдерден тұрады:
Шығындарды бөлудің бірінші кезеңінде аэронавигация қызметтерін көрсететін табиғи монополия субъектілерінің жүргізілген шығындар мен қолданысқа енгізілген активтер мен қызметтер көрсетуде пайдаланылатын ресурстар арасындағы тікелей және жанама байланыстарды айқындау жүргізіледі. Анықталған байланыстар негізінде аэронавигация қызметтерін көрсететін табиғи монополия субъектілерінің тиісті ресурстары бойынша шығындар мен қолданысқа енгізілген активтерді топтастыру жүргізіледі. Ресурстарға жанама шығындар мен іске қосылған активтерді бөлу базаларын жанама бөлу кезінде пайдаланылатын ресурстардың негізгі түрлерінің тізбесі осы Қағидаларға 16-қосымшада келтірілген. Шығындар мен қолданысқа енгізілген активтер мен ресурстардың тікелей байланыстары болған кезде, жүзеге асырылған шығындар мен қолданысқа енгізілген активтердің құнын осындай ресурстарға, жанама байланыстары болған жағдайда – өндірістік шығындар мен қолданысқа енгізілген активтердің құнын бөлу базасының негізінде тиісті ресурстарға жанама бөлу жүргізіледі.
Шығындар мен қолданысқа енгізілген активтерді бөлудің екінші кезеңінде аэронавигациялық қызмет көрсететін табиғи монополиялар субъектілері ресурстардың тікелей және жанама байланыстарын айқындайды. Анықталған байланыстар негізінде ресурстарда топтастырылған шығындар мен қолданысқа енгізілген активтерді тиісті өндірістік процестерге жатқызу жүргізіледі. . Өндірістік процестердің және ресурстарға байланысты шығындар мен активтерді бөлу базаларын жанама бөлу кезінде пайдаланылатын өндірістік процестердің тізбесі осы Қағидаларға 17-қосымшада келтірілген. Ресурстар мен өндірістік процестер арасында тікелей байланыстар болған кезде, ресурстарда топтастырылған іске асырылған шығындар мен қолданысқа енгізілген активтердің құнын тиісті өндірістік процестерге тікелей жатқызу жүргізіледі, жанама байланыстар болған кезде – өндірілген шығындар мен ресурстарда топтастырылған іске қосылған активтердің құнын бөлу базасы негізінде тиісті өндірістік процестерге жанама бөлу жүргізіледі.
Шығындар мен қолданысқа енгізілген активтерді бөлудің үшінші кезеңінде тиісті негізгі өндірістік және басқару процестерімен аэронавигация қызметтерін көрсететін табиғи монополия субъектілерінің қосалқы процестерінің тікелей және жанама байланыстары айқындалады. Анықталған байланыстар негізінде қосалқы процестермен байланысты шығындар мен қолданысқа енгізілген активтерді негізгі өндірістік және басқару процестерге тікелей жатқызу және жанама бөлу жүргізіледі. Қосалқы процестерге байланысты шығындар мен активтерді бөлудің негізгі базаларын жанама бөлу кезінде пайдаланылатын тізбе осы Қағидаларға 18-қосымшада келтірілген. Қосалқы процестердің негізгі өндірістік және басқару процестермен тікелей байланыстары болған кезде, қосалқы процестермен байланысты іске асырылған шығындар мен қолданысқа енгізілген активтердің құнын тиісті негізгі өндірістік және басқару процестеріне, жанама байланыстары болған кезде – қосалқы процестермен байланысты жұмсалған шығындар мен қолданысқа енгізілген активтердің құнын бөлу базасының негізінде тиісті негізгі өндірістік және басқарушылық процестерге тікелей жатқызу жүргізіледі.
Шығындар мен қолданысқа енгізілген активтерді бөлудің төртінші кезеңінде аэронавигация қызметтерін көрсететін табиғи монополиялар субъектілерінің негізгі өндірістік процестерінің тиісті сыртқы қызметтермен және негізгі өндірістік процестермен байланысты шығындар мен іске қосылған активтерді тікелей жатқызу және жанама бөлу үшін ӨПТ элементтерімен тікелей және жанама байланыстары айқындалады. Негізгі өндірістік процестердің сыртқы қызметтердің белгілі бір түрін көрсетумен тікелей байланысы болған кезде, осындай процестерге байланысты шығындар мен іске қосылған активтер сыртқы қызметтердің тиісті түрлерінің құнына тікелей жатқызылады. Егер негізгі өндірістік процестер сыртқы қызметтердің бірнеше түрін көрсетумен тікелей байланысты болса (жанама байланыс), мұндай процестерге байланысты шығындар мен тартылған активтер бөлу базасын пайдалана отырып, сыртқы қызметтердің тиісті түрлерінің құнына жатады. Тікелей және жанама түрде ӨПТ элементтеріне ӨПТ элементтерін ұстау мен пайдалануды қамтамасыз ететін негізгі өндірістік процестерге байланысты шығындар мен іске қосылған активтер жатады. ӨПТ элементтерін күтіп-ұстауды және пайдалануды қамтамасыз ететін негізгі өндірістік процестердің ӨПТ-ның белгілі бір элементтерімен тікелей байланыстары болған кезде жүзеге асырылған шығындар мен осындай негізгі өндірістік процестермен байланысты іске қосылған активтердің құнын ӨПТ - ның тиісті элементтеріне тікелей жатқызу жүргізіледі, жанама байланыстар болған кезде-өндірілген шығындар мен осындай негізгі өндірістік процестермен байланысты іске қосылған активтердің құнын жанама бөлу бөлу базасы негізінде ӨПТ-ның тиісті элементтеріне процестермен. Негізгі өндірістік процестерге байланысты шығындар мен активтерді бөлу базаларын жанама бөлу кезінде пайдаланылатын ӨПТ қызметтері мен элементтеріне арналған тізбе осы Қағидаларға 19-қосымшада келтірілген.
Шығындар мен қолданысқа енгізілген активтерді бөлудің бесінші кезеңінде басқару процестері ӨПТ элементтерінің басқару процестеріне (ӨПТ элементтерінің мазмұңы мен жұмысына байланысты басқару процестері) және басқа басқару процестеріне бөлінеді. ӨПТ элементтерінің басқару процестеріне байланысты шығындар мен қолданысқа енгізілген активтер бөлу базаларын пайдалана отырып, ӨПТ-ның тиісті элементтеріне бөлінеді.
Шығындар мен қолданысқа енгізілген активтерді бөлудің алтыншы кезеңінде ӨПТ элементтерінің сыртқы және ішкі қызметтер көрсетумен тікелей және жанама байланыстары айқындалады. ӨПТ элементтерінің сыртқы немесе ішкі қызметтердің белгілі бір түрлерімен тікелей байланыстары болған кезде жүзеге асырылған шығындар мен ӨПТ-ның осындай элементтері бойынша топтастырылған іске қосылған активтердің құнын сыртқы немесе ішкі қызметтердің тиісті түрлеріне тікелей жатқызу жүргізіледі. ӨПТ-ның элементтері бойынша топтастырылған, сыртқы немесе ішкі қызметтерге тікелей жатқызылмаған өзге де шығындар мен қолданысқа енгізілген активтер бөлу базаларын пайдалана отырып, анықталған жанама байланыс негізінде тиісті сыртқы және ішкі қызметтердің құнына бөлінеді. ӨПТ-ның элементтері бойынша топтастырылған шығындар мен қолданысқа енгізілген активтерді бөлудің негізгі базаларын жанама бөлу кезінде пайдаланылатын сыртқы және ішкі көрсетілетін қызметтердің тізбесі осы Қағидаларға 20-қосымшаға сәйкес нысан бойынша қалыптастырылады.
Бөлудің жетінші кезеңінде уәкілетті органның ведомствосымен келісілген бөлу базаларын пайдалана отырып, өзге де басқару процестерінде байланысты шығындар мен активтерді тиісті сыртқы қызметтерге бөлу жүргізіледі.
Шығындар мен қолданысқа енгізілген активтерді бөлудің сегізінші кезеңінде сыртқы қызметтерді ұсынумен байланысты шығындар мен іске қосылған активтерді айқындау үшін көрсетілген ішкі қызметтерді ескере отырып, сыртқы қызметтерді ұсыну кезеңдері бойынша тиісті шығындар мен іске қосылған активтердің қосындысы жүргізіледі.
Сыртқы қызметтерді ұсыну және ішкі қызметтерді сыртқы қызметтерге жатқызу кезеңдері бойынша шығындар мен қолданысқа енгізілген активтерді жинақтау және тәртібі осы Қағидаларға 21-қосымшада келтірілген.

Сноска. Пункт 229 - в редакции приказа Министра транспорта РК от 03.07.2024 № 229 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
230. Перечни затрат, ресурсов, производственных процессов, приведенные в приложениях 16-21 к настоящим Правилам, являются минимальными перечнями, которые могут дополнительно детализироваться и расширяться по усмотрению аэронавигационной организации. ГПП также могут детализироваться в зависимости от видов услуг, предоставляемых субъектами естественных монополий, оказывающими услуги аэронавигации, технологии предоставления услуг и взаимосвязи между этими услугами.
Базы распределения затрат и задействованных активов, которые не нашли отражения в приложениях 16-21 к настоящим Правилам, могут применяться субъектами естественных монополий, оказывающими услуги аэронавигации в соответствии законодательством Республики Казахстан о естественных монополиях.
231. Применяемые базы распределения при подготовке отчетности рассчитываются на годовой основе.
Параграф 5. Порядок ведения раздельного учета доходов, затрат и задействованных активов субъектами естественной монополии, оказывающими услуги в сфере аэропортов
232. Для распределения доходов, затрат и определения задействованности активов по видам регулируемых услуг доходы затраты и задействованные активы аэропортов группируются по направлениям деятельности. Распределение доходов, затрат и определение задействованности активов проводится на основе последовательного выделения всех этапов предоставления услуг аэропортов.
233. Для целей ведения аэропортами раздельного учета выделяются следующие направления деятельности:
1) авиационная деятельность;
2) аэропортовая деятельность;
3) аэронавигационное обслуживание;
4) агентское обслуживание;
5) прочая деятельность.
234. Направление деятельности "Авиационная деятельность" выделяется в отдельное направление деятельности в том случае, если аэропорт входит в состав авиапредприятий, совмещающих в себе функции аэропорта и авиаперевозчика.
235. Для целей раздельного учета доходы, затраты и задействованные активы, сгруппированные по направлениям деятельности, распределяются по видам предоставляемых услуг.
236. При ведении раздельного учета субъектами естественных монополий выполняются следующие требования:
1) все производственные показатели, доходы и расходы, отнесенные к регулируемым услугам в сфере аэропортов подтверждаются соответствующими учетными документами;
2) записи организованы в форме облегчающей их обзор, аудит и сравнение данных взаимоконтролирующих документов;

Ескерту. 229-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Көлік министрінің 03.07.2024 № 229 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
230. Шығындардың, ресурстардың, өндірістік процестердің осы Қағидаларға 16-21-қосымшаларда келтірілген тізбелері аэронавигациялық ұйымның ұйғарымы бойынша қосымша нақтылануы және кеңейтілуі мүмкін ең аз тізбелер болып табылады. Өндірістік процестер топтары аэронавигациялық қызмет көрсететін табиғи монополиялар субъектілері ұсынатын қызметтердің түрлеріне және қызметтер көрсету технологияларына және осы қызметтердің арасындағы өзара байланысқа қарай нақтылануы мүмкін.
Осы Қағидалардың 16-21-қосымшалары көрсетілмеген шығындар мен қолданысқа енгізілген активтерді бөлудің базасын аэронавигациялық ұйым уәкілетті органның келісімі бойынша Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен қолданады.
231. Көзделген есепті әзірлеу барысында қолданылатын бөлу базалары жылдық негізінде есептеледі.
5-параграф. Әуежайлар саласындағы қызметтерді көрсететін табиғи монополия субъектілерінің кірістерді, шығындар мен тартылған активтерді бөлек есепке алуды жүргізу тәртібі
232. Кірістерді, шығындарды бөлу және қолданысқа енгізілген активтерді реттеліп көрсетілетін қызметтердің түрлері бойынша айқындау үшін әуежайлардың кірістері, шығындары мен қолданысқа енгізілген активтері қызмет бағыттары бойынша топтастырылады. Кірістерді, шығындарды бөлу және активтердің қолданысқа енгізілуін айқындау әуежайлар ұсынатын қызметтерді ұсынуының барлық кезеңдерін бірізділікті бөлу негізінде жүргізіледі.
233. Әуежайлардың бөлек есепті жүргізу мақсаттары үшін мынадай қызмет бағыттары бөлінеді:
1) авиациялық қызмет;
2) әуежайлық қызмет;
3) аэронавигациялық қызмет көрсету;
4) агенттік қызмет көрсету;
5) өзге қызмет.
234. "Авиациялық қызмет" қызмет бағыты, егер әуежай өзіне әуежайдың және әуе тасымалдаушы функциясын қоса атқаратын авиа кәсіпорындардың құрамына кірген жағдайда, қызметтің жеке бағытына бөлінеді.
235. Қызметтің бағыттары бойынша топтастырылған кірістер, шығындар мен қолданысқа енгізілген активтер бөлек есептің мақсаты үшін ұсынылатын қызметтердің түрлері бойынша бөлінеді.
236. Бөлек есепті жүргізу кезінде табиғи монополия субъектілері мынадай талаптарды орындауға тиіс:
1) әуежайлар саласында реттеліп көрсетілетін қызметтерге жатқызылған барлық өндірістік көрсеткіштер, кірістер мен шығыстар тиісті есептік құжаттармен расталуға тиіс;
2) жазбалар олардың шолуын, аудитін және өзара бақылайтын құжаттар деректерінің салыстыруын жеңілдететін нысанда ұйымдастырылуға тиіс;

3) если информация в бухгалтерских и статистических учетных документах представлена не в полной мере, то она подкрепляется перекрестными ссылками на документы, содержащие дополняющую информацию.
237. Разделение доходов по видам регулируемых услуг производится с учетом основных принципов раздельного учета, установленных пунктом 208 настоящих Правил. Доходы от предоставления каждого вида регулируемых услуг определяются исходя из объемов соответствующих видов услуг и тарифов, по которым указанные виды услуг были оказаны внешним пользователям.
238. Доходы от оказания услуг прямо относятся по видам регулируемых услуг и в целом по иной деятельности, на основе данных первичных документов.
239. Затраты по предоставлению каждого вида регулируемых услуг внешним пользователям складываются из затрат, связанных с оказанием и реализацией соответствующих видов регулируемых услуг направления деятельности "Аэропортовая деятельность", включая трансфертные платежи за внутренние услуги, оказанные направлением деятельности "Аэронавигационное обслуживание". Трансфертные платежи учитываются, если при предоставлении регулируемой услуги были оказаны внутренние услуги.
240. Затраты по предоставлению услуг по иной деятельности складываются из затрат, связанных с оказанием и реализацией соответствующих видов услуг, включая трансфертные платежи за внутренние услуги. Трансфертные платежи учитываются, если при предоставлении услуг по иной деятельности были оказаны внутренние услуги.
241. К задействованным активам по каждому виду регулируемых услуг, оказываемых направлением деятельности "Аэропортовая деятельность", относятся задействованные активы, связанные с оказанием и реализацией соответствующих видов регулируемых услуг, а также задействованные активы по видам внутренних услуг, оказанных направлением деятельности "Аэронавигационное обслуживание", которые необходимы для предоставления регулируемых видов услуг. Задействованные активы по видам внутренних услуг учитываются в случае, если при предоставлении регулируемой услуги используются внутренние услуги.
242. К задействованным активам в целом по иной деятельности относятся задействованные активы, связанные с оказанием и реализацией соответствующих видов иной деятельности, а также задействованные активы по видам внутренних услуг, которые необходимы для предоставления иной деятельности. Задействованные активы по видам внутренних услуг учитываются в случае, если при предоставлении услуг по иной деятельности используются внутренние услуги.

3) егер бухгалтерлік және статистикалық есептік құжаттарда ақпарат толық мөлшерде ұсынылмаған болса, онда ол ақпаратты толықтыратын құжаттарға тоғыспалы сілтемелермен бекітілуге тиіс.
237. Реттеліп көрсетілетін қызметтердің түрлері бойынша кірістерді бөлу осы Қағидалардың 208-тармағында белгіленген бөлек есептің негізгі қағидаттары ескеріле отырып жүргізіледі. Реттеліп көрсетілетін қызметтердің әрбір түрін ұсынудан түскен кірістер сыртқы пайдаланушыларға қызметтердің аталған түрлері көрсетілген қызметтер мен тарифтердің тиісті түрлерінің көлемдеріне сүйене отырып айқындалады.
238. Қызметтер көрсетуден түскен кірістер бастапқы құжаттардың деректері негізінде реттеліп көрсетілетін қызметтердің түрлері бойынша және тұтастай өзге қызмет бойынша тікелей жатады.
239. Сыртқы пайдаланушыларға реттеліп көрсетілетін қызметтердің әрбір түрін ұсыну жөніндегі шығындар "Аэронавигациялық қызмет көрсету" қызметі бағыты көрсеткен ішкі қызметтер үшін трансферттік төлемдерді қоса алғанда, "Әуежайлық қызмет" қызметі бағытының реттеліп көрсетілетін қызметтерінің тиісті түрлерін көрсетуге және өткізуге байланысты шығындардан жинақталады. Трансферттік төлемдер, егер реттеліп көрсетілетін қызметті ұсыну кезінде ішкі қызметтер көрсетілген жағдайда ескеріледі.
240. Өзге қызмет бойынша қызметтер ұсыну жөніндегі шығындар ішкі қызметтер үшін трансферттік төлемдерді қоса алғанда,тиісті қызмет түрлерін көрсетуге және өткізуге байланысты шығындардан жинақталады. Трансферттік төлемдер, егер реттеліп көрсетілетін қызметті ұсыну кезінде ішкі қызметтер көрсетілген жағдайда ескеріледі.
241. "Әуежайлық қызмет" қызметі бағыты көрсететін реттеліп көрсетілетін қызметтердің әрбір түрі бойынша қолданысқа енгізілген активтерге реттеліп көрсетілетін қызметтердің тиісті түрлерін көрсетуге және өткізуге байланысты қолданысқа енгізілген активтер, сондай-ақ қызметтердің реттеліп көрсетілетін түрлерін ұсынуға қажетті "Аэронавигациялық қызмет көрсету" қызметі бағыты көрсететін ішкі қызметтер түрлері бойынша қолданысқа енгізілген активтер жатады. Ішкі қызметтердің түрлері бойынша қолданысқа енгізілген активтер, егер Реттеліп көрсетілетін қызметті ұсыну кезінде ішкі қызметтер пайдаланылған жағдайда ескеріледі.
242. Тұтастай өзге қызмет бойынша қолданысқа енгізілген активтерге өзге қызметтің тиісті түрлерін көрсетуге және өткізуге байланысты қолданысқа енгізілген активтер, сондай-ақ өзге қызмет көрсетуге қажетті ішкі қызметтердің түрлері бойынша қолданысқа енгізілген активтер жатады. Ішкі қызметтің түрлері бойынша қолданысқа енгізілген активтер, егер өзге қызмет бойынша қызметтер ұсыну кезінде ішкі қызметтер пайдаланылған жағдайда ескеріледі.

Параграф 6. Распределение доходов, затрат и задействованных активов по элементам направлений деятельности субъектов естественных монополий, оказывающих услуги в сфере аэропортов
243. Направление деятельности "Авиационная деятельность" включает процессы оказания услуг, связанные с осуществлением международных, внутренних авиаперевозок, применения авиации в экономике.
Направление деятельности "Авиационная деятельность" оказывает внутренние и внешние услуги.
К внешним услугам относятся услуги, связанные с выполнением специализированных операций, выполняемых средствами авиации в отдельных отраслях экономики в целях обеспечения технологических и производственных процессов заказчиков (в сельском хозяйстве, строительстве, обслуживании экспедиций), а также для проведения экспериментальных и научно-исследовательских работ.
Внутренние услуги оказываются направлению деятельности "Агентское обслуживание".
К внутренним услугам относятся услуги, оказываемые с целью дальнейшей их продажи внешним пользователям:
услуги, связанные с осуществлением международных авиаперевозок;
услуги, связанные с осуществлением внутренних авиаперевозок.
Доходы направления деятельности "Авиационная деятельность" складываются из доходов за оказание внешних услуг и трансфертных платежей за внутренние услуги, оказанные направлению деятельности "Агентское обслуживание". Доходы за оказание внешних услуг определяются в зависимости от объемов соответствующих услуг и цен, по которым вышеназванные услуги были оказаны. Трансфертные платежи за внутренние услуги определяются в зависимости от объема оказанных услуг и трансфертных такс, по которым такие услуги были оказаны.
Затраты направления деятельности "Авиационная деятельность" складываются из затрат, связанных с обеспечением процессов оказания услуг данного направления деятельности и трансфертных платежей за внутренние услуги, оказанные направлениями деятельности "Аэронавигационное обслуживание", "Аэропортовая деятельность".
Задействованные активы направления деятельности "Авиационная деятельность" состоят из активов, сгруппированных на элементах данного направления деятельности (основное и вспомогательное оборудование, прочее оборудование, здания и сооружения, элементы инфраструктуры, а также нематериальные активы, связанные с соответствующими элементами направления деятельности).
244. Направление деятельности "Аэропортовая деятельность" включает процессы оказания услуг, связанные с:
аэродромно-техническим обеспечением полетов;
радиотехническим обеспечением полетов;
инженерно-авиационным обслуживанием воздушных судов;
организацией метеорологического обеспечения полетов;
орнитологическим обеспечением полетов;
медицинским обеспечением полетов;
работой с потребителями услуг (оформление договоров, счетов).
Данным направлением деятельности предоставляются внутренние и внешние услуги.
К внутренним услугам относятся:
услуги, оказываемые направлению деятельности "Авиационная деятельность" по оперативному техническому обслуживанию воздушных судов, периодическому техническому обслуживанию и ремонту самолетов, вертолетов, двигателей и другой авиационной техники, а также другие виды услуг, оказываемые направлением деятельности "Аэропортовая деятельность" внешним пользователям в качестве внешних услуг;
услуги по передаче и распределению электрической энергии, теплоснабжению, водоснабжению, оказываемые направлениям деятельности "Авиационная деятельность" и "Аэронавигационное обслуживание";
услуги, оказываемые направлению деятельности "Прочая деятельность" с целью их дальнейшей реализации внешним пользователям в виде услуг связи, услуг по передаче и распределению электрической энергии и работ высоковольтной лаборатории службы электросветотехнического обеспечения полетов.
К внешним услугам относятся:
услуги по обеспечению авиационной безопасности;
услуги по взлет-посадке воздушных судов;
услуги по обслуживанию пассажиров внутренних воздушных линий и международных воздушных линий;
услуги по обработке грузов внутренних воздушных линий и международных воздушных линий, почты, сверхнормативного багажа;
услуги по обеспечению встречи-выпуска воздушных судов;
услуги по обслуживанию воздушных судов по транзитной форме;
услуги по обеспечению авиационными горюче-смазочными материалами;
услуги по предоставлению специальных автотранспортных средств.
Доходы направления деятельности "Аэропортовая деятельность" складываются из доходов за оказание внешних услуг и внутренних трансфертных платежей за внутренние услуги, оказанные направлениям деятельности "Авиационная деятельность", "Аэронавигационное обслуживание" и "Прочая деятельность".
Затраты направления деятельности "Аэропортовая деятельность" складываются из затрат, связанных с обеспечением процессов оказания услуг данного направления деятельности, и трансфертных платежей за внутренние услуги, оказанные направлением деятельности "Аэронавигационное обслуживание".
Задействованные активы направления деятельности "Аэропортовая деятельность" состоят из активов, сгруппированных на элементах данного направления деятельности (оборудование, здания и сооружения, элементы инфраструктуры, а также нематериальные активы, связанные с соответствующими элементами данного направления деятельности).

6-параграф. Әуежайлар саласындағы қызметтерді көрсететін табиғи монополия субъектілерінің кірістерді, шығындардың және қолданысқа енгізілген активтерді қызмет бағыттарының элементтері бойынша бөлу
243. "Авиациялық қызмет" қызметі бағыты халықаралық, ішкі авиа тасымалдарды жүзеге асыруға байланысты қызметтер көрсету, авиацияны экономикада қолдану процестерін қамтиды.
"Авиациялық қызмет" қызметі бағыты ішкі және сыртқы қызметтер көрсетеді.
Сыртқы қызметтерге тапсырыс берушілердің (ауыл шаруашылығында, құрылыста, экспедицияларға қызмет көрсетуде) технологиялық және өндірістік процестерін қамтамасыз ету мақсатында, сондай-ақ эксперименттік және ғылыми-зерттеу жұмыстарын жүргізу үшін экономиканың жекелеген салаларында авиация құралдарымен орындалатын мамандандырылған операцияларды орындауға байланысты қызметтер жатады.
Ішкі қызметтер "Агенттік қызмет көрсету" қызметтің бағытына көрсетіледі.
Ішкі қызметтерге оларды одан әрі сыртқы пайдаланушыларға сату мақсатында көрсетілетін қызметтер:
халықаралық авиа тасымалдарды жүзеге асыруға байланысты қызметтер;
ішкі авиа тасымалдарды жүзеге асыруға байланысты қызметтер жатады.
"Авиациялық қызмет" қызметі бағытының кірістері сыртқы қызметтер көрсетуден және "Агенттік қызмет көрсету" қызметі бағытына көрсетілген ішкі қызметтер үшін трансферттік төлемдерден түскен кірістерден жинақталады. Сыртқы қызметтер көрсеткені үшін кірістер жоғарыда аталған қызметтерді көрсету бойынша тиісті қызметтер мен бағалар көлемдеріне байланысты айқындалады. Ішкі қызметтер үшін трансферттік төлемдер көрсетілген қызметтердің көлеміне және осындай қызметтер көрсетілген трансферттік таксаларға байланысты айқындалады.
"Авиациялық қызмет" қызметі бағытының шығындары осы қызмет бағытының қызмет көрсету процестерін және "Аэронавигациялық қызмет көрсету", "Әуежайлық қызмет" қызмет бағыттары көрсеткен ішкі қызметтер үшін трансферттік төлемдерді қамтамасыз етуге байланысты шығындардан жинақталады.
"Авиациялық қызмет" қызметі бағытының қолданысқа енгізілген активтері осы қызмет бағытының элементтеріне (негізгі және қосалқы жабдық, өзге жабдық, үй-жай және құрылыс, инфрақұрылымдар элементтер, сондай-ақ қызмет бағытының тиісті элементтерімен байланысты материалдық емес активтер) топтастырылған активтерден тұрады.
244. "Авиациялық қызмет" қызметі бағыты мыналармен:
ұшуларды әуеайлақтық-техникалық қамтамасыз етумен;
ұшуларды радиотехникалық қамтамасыз етумен;
әуе кемелерін инженерлік-авиациялық қызмет көрсетумен;
ұшуларды метеорологиялық қамтамасыз етуді ұйымдастырумен;
ұшуларды орнитологиялық қамтамасыз етумен;
ұшуларды медициналық қамтамасыз етумен;
қызметтер тұтынушыларымен жұмыс жасаумен (шарттарды, шоттарды ресімдеумен) байланысты қызметтер көрсету процестерін қамтиды.
Қызметтің осы бағыты ішкі және сыртқы қызметтер ұсынады.
Ішкі қызметтерге:
"Авиациялық қызмет" қызметі бағытына әуе кемелеріне жедел техникалық қызмет көрсету, ұшақтарға, тікұшақтарға, қозғалтқыштарға және басқа авиация техникасына кезеңдік техникалық қызмет көрсету және жөндеу бойынша көрсетілетін қызметтер, сондай-ақ "Әуежайлық қызмет" қызметі бағыты сыртқы пайдаланушыларға сыртқы қызметтер ретінде көрсететін қызметтердің басқа түрлері;
"Авиациялық қызмет" және "Аэронавигациялық қызмет көрсету" қызметі бағыттары көрсететін электр энергиясын беру және тарату, жылумен жабдықтау, сумен жабдықтау жөніндегі қызметтер;
"Өзге қызмет" қызметі бағыты оларды одан әрі сыртқы пайдаланушыларға байланыс қызметтерінің түрінде өткізу мақсатында көрсетілетін қызметтер, электр энергиясын беру және тарату жөніндегі қызметтер мен ұшуларды электрмен жарық беруді техникалық қамтамасыз ету қызметінің жоғары вольтті зертхана жұмыстары жатады.
Сыртқы қызметтерге:
авиациялық қауіпсіздікті қамтамасыз ету жөніндегі қызметтер;
әуе кемелерінің ұшу-қону жөніндегі қызметтер;
ішкі әуе желілерінің және халықаралық әуе желілерінің жолаушыларына қызмет көрсету жөніндегі қызметтер;
ішкі әуе желілерінің және халықаралық әуе желілерінің жүктерін, пошталарын, нормативтен артық жүкті өңдеу жөніндегі қызметтер;
әуе кемелерін қарсы алуды - шығаруды қамтамасыз ету жөніндегі қызметтер;
әуе кемелеріне транзиттік нысан бойынша қызмет көрсету жөніндегі қызметтер;
авиациялық жанар-жағар материалдарымен қамтамасыз ету жөніндегі қызметтер;
арнайы автокөліктік құралдарды ұсыну жөніндегі қызметтер жатады.
"Әуежайлық қызмет" қызмет бағытының кірістері сыртқы қызметтер көрсеткені үшін түскен кірістерден және "Авиациялық қызмет", "Аэронавигациялық қызмет көрсету" және "Өзге қызмет" қызметі бағыттары көрсеткен ішкі қызметтер үшін ішкі трансферттік төлемдерден жинақталады.
"Әуежайлық қызмет" қызметі бағытының шығындары осы қызмет бағытының қызмет көрсету процестерін қамтамасыз етуге байланысты шығындардан және "Аэронавигациялық қызмет көрсету" қызметі бағыты көрсеткен ішкі қызметтер үшін трансферттік төлемдерден жинақталады.
"Әуежайлық қызмет" қызметі бағытының қолданысқа енгізілген активтері осы қызмет бағытының элементтеріне (жабдық, үй-жай және құрылыс, инфрақұрылым элементтері, сондай-ақ осы қызмет бағытының тиісті элементтеріне байланысты материалдық емес активтер) топтастырылған активтерден тұрады.

245. Направление деятельности "Аэронавигационное обслуживание" включает процессы оказания услуг, связанные с:
планированием, координированием, обслуживанием воздушного движения;
эксплуатацией аэронавигационного оборудования.
Данным направлением деятельности предоставляются внешние и внутренние услуги.
К внешним услугам относятся услуги, оказываемые внешним пользователям по предоставлению услуг аэронавигационного обслуживания на воздушных трассах и международных воздушных линиях.
К внутренним услугам относятся услуги по аэронавигационному обслуживанию, оказываемые направлениям деятельности "Авиационная деятельность" и "Аэропортовая деятельность".
Доходы направления деятельности "Аэронавигационное обслуживание" складываются из доходов за оказание внешних услуг и трансфертных платежей за внутренние услуги, оказанные направлениям деятельности "Авиационная деятельность" и "Аэропортовая деятельность".
Затраты направления деятельности "Аэронавигационное обслуживание" складываются из затрат, связанных с обеспечением процессов оказания услуг данного направления деятельности, и трансфертных платежей за внутренние услуги, оказанные направлением деятельности "Аэропортовая деятельность".
Задействованные активы направления деятельности "Аэронавигационное обслуживание" состоят из активов, сгруппированных на элементах данного направления деятельности (оборудование, здания и сооружения, элементы инфраструктуры, а также нематериальные активы, связанные с соответствующими элементами данного направления деятельности).
246. Направление деятельности "Агентское обслуживание" включает процессы оказания услуг, связанные с реализацией билетов пассажирам.
Данным направлением деятельности предоставляются услуги, оказываемые внешним пользователям, к которым относятся:
услуги, связанные с реализацией билетов на международные авиаперевозки;
услуги, связанные с реализацией билетов на внутренние авиаперевозки.
Доходы направления деятельности "Агентское обслуживание" складываются из доходов от оказания внешних услуг, которые определяются в зависимости от объемов соответствующих услуг и цен, по которым вышеназванные услуги были оказаны.
Затраты направления деятельности "Агентское обслуживание" складываются из затрат, связанных с обеспечением процессов оказания услуг данного направления деятельности, и трансфертных платежей за внутренние услуги, оказанных направлением деятельности "Авиационная деятельность".
Задействованные активы направления деятельности "Агентское обслуживание" состоят из активов, сгруппированных на элементах данного направления деятельности (оборудование, здания и сооружения, элементы инфраструктуры, а также нематериальные активы, связанные с соответствующими элементами данного направления деятельности).

245. "Аэронавигациялық қызмет көрсету" қызметі бағыты мыналармен:
әуе қозғалысын жоспарлаумен, үйлестірумен, қызмет көрсетумен;
аэронавигациялық жабдықты пайдаланумен байланысты қызметтер көрсету процестерін қамтиды.
Осы қызмет бағыты сыртқы және ішкі қызметтер ұсынады.
Сыртқы қызметтерге әуе трассаларында және халықаралық әуе желілерінде аэронавигациялық қызмет көрсету қызметтерін ұсыну жөніндегі сыртқы пайдаланушыларға көрсетілетін қызметтер жатады.
Ішкі қызметтерге "Авиациялық қызмет" және "Әуежайлық қызмет" қызмет бағыттары көрсететін аэронавигациялық қызмет көрсету жөніндегі қызметтер жатады.
"Аэронавигациялық қызмет көрсету" қызметі бағытының кірістері сыртқы қызметтер көрсету үшін алынған кірістерден және "Авиациялық қызмет" пен "Әуежайлық қызмет" қызметі бағыттары көрсеткен ішкі қызметтер үшін трансферттік төлемдерден жинақталады.
"Аэронавигациялық қызмет көрсету" қызмет бағытының шығындары осы қызмет бағытының қызметтер көрсету процестерін қамтамасыз етуге байланысты шығындардан және "Әуежайлық қызмет" қызметі бағыты көрсеткен ішкі қызмет үшін трансферттік төлемдерден жинақталады.
"Аэронавигациялық қызмет көрсету" қызметі бағытының қолданысқа енгізілген активтері осы қызмет бағытының элементтеріне (негізгі және қосалқы жабдық, өзге жабдық, үй-жай және құрылыс, инфрақұрылымдар элементтері, сондай-ақ қызмет бағытының тиісті элементтерімен байланысты материалдық емес активтер) топтастырылған активтерден тұрады.
246. "Агенттік қызмет көрсету" қызметі бағыты жолаушыларға билеттер сатуға байланысты қызметтер көрсету процестерін қамтиды. Осы қызмет бағыты сыртқы пайдаланушыларға көрсетілетін қызметтерді ұсынады, оған:
халықаралық авиа тасымалдарға билеттер сатуға байланысты қызметтер;
ішкі авиа тасымалдарға билеттер сатуға байланысты қызметтер жатады.
"Агенттік қызмет көрсету" қызметі бағытының кірістері сыртқы қызметтер көрсетуден алынған кірістерден жинақталады, олар жоғарыда аталған қызметтер көрсетілген тиісті қызметтердің көлемдеріне және бағаларына байланысты айқындалады.
"Агенттік қызмет көрсету" қызметі бағытының шығындары осы қызмет бағытының қызметтер көрсету процестерін қамтамасыз етуге байланысты шығындардан және "Авиациялық қызмет" қызметі бағыты көрсеткен ішкі қызметтер үшін трансферттік төлемдерден жинақталады.
"Агенттік қызмет көрсету" қызметі бағытының қолданысқа енгізілген активтері осы қызмет бағытының элементтеріне (жабдық, үй-жай және құрылыс, инфрақұрылымдар элементтері, сондай-ақ осы қызмет бағытының тиісті элементтеріне байланысты материалдық емес активтер) топтастырылған активтерден тұрады.

247. Направление деятельности "Прочая деятельность" включает процессы оказания услуг, связанные с осуществлением иной деятельности.
Данным направлением деятельности предоставляются внешние услуги.
Доходы направления деятельности "Прочая деятельность" складываются из доходов от оказания внешних услуг, которые определяются в зависимости от объемов соответствующих услуг и цен, по которым вышеназванные услуги были оказаны.
Затраты направления деятельности "Прочая деятельность" складываются из затрат, связанных с обеспечением процессов оказания услуг данным направлением деятельности, и трансфертных платежей за внутренние услуги, оказанные направлением деятельности "Аэропортовая деятельность".
Задействованные активы направления деятельности "Прочая деятельность" состоят из активов, сгруппированных на элементах данного направления деятельности (оборудование, здания и сооружения, элементы инфраструктуры, а также нематериальные активы, связанные с соответствующими элементами данного направления деятельности).
Параграф 7. Порядок распределения затрат и задействованных активов субъектов естественных монополий, оказывающих услуги в сфере аэропортов
248. Для целей ведения раздельного учета затраты, кроме амортизационных отчислений, и задействованные активы подразделяются на прямые, косвенные, совместные и общие.
Распределение по видам регулируемых услуг амортизационных отчислений на задействованные активы производится на основании данных раздельного учета задействованных активов.
249. Для распределения затрат и определения степени задействованности активов используется метод распределения на основе причинно-следственной связи затрат и задействованных активов с соответствующими направлениями деятельности и услугами, предоставляемыми аэропортами. При этом устанавливаются причинно-следственные связи затрат и задействованных активов с ресурсами по каждому направлению деятельности и причинно-следственные связи этих ресурсов с предоставляемыми аэропортами услугами.
250. Процесс распределения затрат и задействованных активов на виды услуг, оказываемых аэропортами осуществляется поэтапно согласно приложению 22 настоящих Правил.
Этап 1. Осуществляется группировка затрат и задействованных активов по экономическим ресурсам путем определения прямых и косвенных связей между затратами, задействованными активами и экономическими ресурсами. Перечень факторов издержек, используемых при распределении затрат и задействованных активов на экономические ресурсы формируется по форме согласно приложению 23 к настоящим Правилам. Прямое отнесение затрат и задействованных активов на экономические ресурсы осуществляется при наличии прямых связей затрат и задействованных активов с такими экономическими ресурсами. При наличии косвенных связей между затратами, задействованными активами и экономическими ресурсами осуществляется косвенное распределение затрат и задействованных активов на экономические ресурсы на основе факторов издержек.

247. "Өзге қызмет" қызметі бағыты өзге қызметтерді жүзеге асыруға байланысты қызметтер көрсету процестерін қамтиды.
Осы қызмет бағыты сыртқы қызметтер ұсынады.
"Өзге қызмет" қызметі бағытының кірістері сыртқы қызметтер көрсетуден алынған кірістерден жинақталады, олар жоғарыда аталған қызметтер көрсетілген тиісті қызметтердің көлемдеріне және бағаларына байланысты айқындалады.
"Өзге қызмет" қызметі бағытының шығындары осы қызмет бағыты көрсеткен қызметтер процестерін қамтамасыз етуге байланысты шығындардан және "Әуежайлық қызмет" қызметі бағыты көрсеткен ішкі қызметтер үшін трансферттік төлемдерден жинақталады.
"Өзге қызмет" қызметі бағытының қолданысқа енгізілген активтері осы қызмет бағытының элементтеріне (жабдық, үй-жай және құрылыс, инфрақұрылымдар элементтері, сондай-ақ осы қызмет бағытының тиісті элементтеріне байланысты материалдық емес активтер) топтастырылған активтерден тұрады.
7-параграф. Әуежайлар саласындағы қызметтерді көрсететін табиғи монополия субъектілерінің шығындар мен қолданысқа енгізілген активтерді бөлу тәртібі
248. Бөлек есеп жүргізу мақсатында амортизациялық аударымдардан басқа шығындар және қолданысқа енгізілген активтер тікелей, жанама, бірлескен және жалпы болып бөлінеді.
Амортизациялық аударымдарды реттеліп көрсетілетін қызметтердің түрлері бойынша қолданысқа енгізілген активтерге бөлу қолданысқа енгізілген активтердің бөлек есебі деректерінің негізінде жүргізіледі.
249. Шығындарды бөлу және қолданысқа енгізілген активтердің дәрежесін айқындау үшін қызметтің тиісті бағыттарымен және әуежайлар ұсынған қызметтермен шығындардың және қолданысқа енгізілген активтердің себеп-салдарлық байланысы негізінде бөлу әдісі пайдаланылады. Бұл ретте шығындар мен қолданысқа енгізілген активтердің әрбір қызмет бағыты бойынша ресурстармен себеп-салдарлық байланысы және осы ресурстардың әуежайлар ұсынатын қызметтермен себеп-салдарлық байланысы белгіленеді.
250. Осы Қағидалардың 22-қосымшасына сәйкес әуежайлар көрсететін қызметтер түрлеріне шығындар мен қолданысқа енгізілген активтерді бөлу процесі кезең-кезеңмен жүзеге асырылады:
1-кезең. Шығындар мен қолданысқа енгізілген активтерді шығындар, қолданысқа енгізілген активтер және экономикалық ресурстар арасындағы тікелей және жанама байланыстарды айқындау жолымен экономикалық ресурстар бойынша топтастыру жүзеге асырылады. Шығындар мен қолданысқа енгізілген активтерді экономикалық ресурстарға бөлу кезінде пайдаланылатын шығын факторларының негізгі тізбесі осы Қағидалардың 23-қосымшасының нысанына сәйкес қалыптастырылады. Шығындар мен қолданысқа енгізілген активтерді экономикалық ресурстарға тікелей жатқызу шығындар мен қолданысқа енгізілген активтердің осындай экономикалық ресурстармен тікелей байланысы болған кезде жүзеге асырылады. Шығындар, қолданысқа енгізілген активтер және экономикалық ресурстар арасындағы жанама байланыстар болған жағдайда, шығындар мен қолданысқа енгізілген активтерді экономикалық ресурстарға жанама бөлу шығын факторларының негізінде жүзеге асырылады.

Этап 2. Определяются прямые и косвенные связи между затратами, задействованными активами, сгруппированными на экономических ресурсах, и соответствующими процессами оказания услуг (производственными, вспомогательными, управленческими). На основе выявленных связей производится отнесение затрат и задействованных активов на соответствующие процессы оказания услуг. Перечень процессов оказания услуг и используемых факторов издержек (для косвенного распределения) затрат и стоимости формируется по форме согласно приложению 24 к настоящим Правилам. Прямое отнесение затрат и задействованных активов, сгруппированных на экономических ресурсах, на процессы оказания услуг осуществляется при наличии прямых связей затрат и задействованных активов, сгруппированных на экономических ресурсах, с соответствующими процессами оказания услуг. При наличии косвенных связей между затратами и задействованными активами, сгруппированными на экономических ресурсах, и соответствующими процессами оказания услуг осуществляется косвенное распределение на основе факторов издержек.
Этап 3. Определяются прямые и косвенные связи между вспомогательными процессами оказания услуг и соответствующими производственными и управленческими процессами. На основе выявленных связей производится прямое отнесение и косвенное распределение затрат и задействованных активов, связанных с вспомогательными процессами, на производственные и управленческие процессы. Перечень факторов издержек, используемых при распределении затрат и задействованных активов, связанных со вспомогательными процессами оказания услуг, на производственные и управленческие процессы оказания услуг формируется согласно приложению 25 к настоящим Правилам. Прямое отнесение затрат и задействованных активов, связанных со вспомогательными процессами оказания услуг, на производственные и управленческие процессы оказания услуг осуществляется при наличии прямых связей между затратами и задействованными активами, связанными со вспомогательными процессами, и соответствующими производственными и управленческими процессами оказания услуг. При наличии косвенных связей между затратами и задействованными активами, связанными со вспомогательными процессами оказания услуг, и соответствующими производственными и управленческими процессами косвенное распределение осуществляется на основе факторов издержек.
Этап 4. Определяются прямые и косвенные связи между производственными процессами и соответствующими внешними услугами и элементами направления деятельности. Прямое отнесение затрат и задействованных активов, связанных с производственными процессами оказания услуг, на соответствующие внешние услуги и элементы направлений деятельности осуществляется при наличии прямых связей между затратами и задействованными активами, связанными с производственными процессами, и соответствующими внешними услугами и элементами направлений деятельности. При наличии косвенных связей между затратами и задействованными активами, связанными с производственными процессами оказания услуг, и соответствующими внешними услугами и элементами направления деятельности осуществляется косвенное распределение на основе факторов издержек. Перечень факторов издержек, используемых при распределении затрат и активов, связанных с производственными процессами, на внешние услуги и элементы направлений деятельности формируется по форме согласно приложению 26 к настоящим Правилам.
Этап 5. Осуществляется разделение управленческих процессов оказания услуг на управленческие процессы элементов направлений деятельности и прочие управленческие процессы. Управленческие процессы элементов направлений деятельности представляют собой процессы, связанные с содержанием и эксплуатацией элементов направлений деятельности.
Распределение затрат и задействованных активов, связанных с управленческими процессами элементов направлений деятельности, осуществляется на основе факторов издержек.

2-кезең. Экономикалық ресурстарға және қызметтер көрсетудің тиісті процестерімен (өндірістік, қосалқы, басқарушылық) топтастырылған шығындар, қолданысқа енгізілген активтер арасындағы тікелей және жанама байланыстар айқындалады. Анықталған байланыстардың негізінде шығындар мен қолданысқа енгізілген активтерді қызметтер көрсетудің тиісті процестеріне жатқызу жүргізіледі. Қызметтер көрсету процестері мен пайдаланылған шығын факторларының (жанама бөлу үшін) үлгі тізбесі осы Қағидалардың 24-қосымшасының нысанына сәйкес қалыптастырылады. Экономикалық ресурстарға топтастырылған шығындар мен қолданысқа енгізілген активтерді қызметтер көрсету процестеріне тікелей жатқызу экономикалық ресурстарға топтастырылған шығындар мен қолданысқа енгізілген активтердің тиісті қызметтер көрсету процестерімен тікелей байланысы болған жағдайда жүзеге асырылады. Экономикалық ресурстарға топтастырылған шығындар мен қолданысқа енгізілген активтердің арасында тиісті қызметтер көрсету процестерімен жанама байланыстар болған жағдайда, шығын факторларының негізінде жанама бөлу жүзеге асырылады.
3-кезең. Қызметтер көрсетудің көмекші процестері мен тиісті өндірістік және басқарушылық процестерінің арасындағы тікелей және жанама байланыстар айқындалады. Анықталған байланыстардың негізінде қосалқы процестермен байланысты шығындар мен қолданысқа енгізілген активтерді өндірістік және басқарушылық процестерге тікелей жатқызу және жанама бөлу жүргізіледі. Қызметтер көрсетудің қосалқы процестермен байланысты шығындар мен қолданысқа енгізілген активтерді қызметтер көрсетудің өндірістік және басқарушылық процестеріне бөлу кезінде пайдаланылатын шығын факторларының ең аз тізбесі осы Қағидалардың 25-қосымшасының нысанына сәйкес қалыптастырылады. Қызметтер көрсетудің көмекші процестерімен байланысты шығындар мен қолданысқа енгізілген активтерді қызметтер көрсетудің өндірістік және басқарушылық процестеріне тікелей жатқызу, көмекші процестерге байланысты шығындар мен қолданысқа енгізілген активтердің қызметтер көрсетудің тиісті өндірістік және басқарушылық процестерінің арасында тікелей байланыстар болған жағдайда жүзеге асырылады. Қызметтер көрсетудің көмекші процестерімен байланысты шығындар мен қолданысқа енгізілген активтердің және тиісті өндірістік және басқарушылық процестер арасында жанама байланыстар болған жағдайда, жанама бөлу шығын факторларының негізінде жүзеге асырылады.
4-кезең. Өндірістік процестер мен тиісті сыртқы қызметтер және қызмет бағыты элементтерінің арасында тікелей және жанама байланыстар айқындалады. Қызметтер көрсетудің өндірістік процестерімен байланысты шығындар мен қолданысқа енгізілген активтерді тиісті сыртқы қызметтер мен қызмет бағыттарының элементтеріне тікелей жатқызу өндірістік процестермен және тиісті сыртқы қызметтермен және қызмет бағыттары элементтерімен байланысты шығындар мен қолданысқа енгізілген активтер арасында тікелей байланыстар болған жағдайда жүзеге асырылады. Қызметтер көрсетудің өндірістік процестерімен және тиісті сыртқы қызметтермен және қызмет бағыттары элементтерімен байланысты шығындар мен қолданысқа енгізілген активтер арасында жанама байланыстар болған жағдайда, шығын факторларының негізінде жанама бөлу жүзеге асырылады. Өндірістік процестермен байланысты шығындар мен активтерді сыртқы қызметтерге және қызмет бағыттарының элементтеріне бөлу кезінде пайдаланылатын шығын факторларының ең аз тізбесі осы Қағидалардың 26-қосымшасының нысанына сәйкес қалыптастырылады.
5-кезең. Қызметтер көрсетудің басқарушылық процестерін қызмет бағыттары элементтерінің басқарушылық процестеріне және өзге басқарушылық процестеріне бөлу жүзеге асырылады. Қызмет бағыттары элементтерінің басқарушылық процестері қызмет бағыттары элементтерін ұстау мен пайдалануға байланысты процестерді білдіреді.
Қызмет бағыттары элементтерінің басқарушылық процестерімен байланысты шығындар мен қолданысқа енгізілген активтерді бөлу шығын факторларының негізінде жүзеге асырылады.

Этап 6. Определяются прямые и косвенные связи затрат и задействованных активов, сгруппированных по элементам направлений деятельности, с соответствующими внешними и внутренними услугами. Прямое отнесение затрат и задействованных активов элементов направлений деятельности на соответствующие внешние и внутренние услуги осуществляется при наличии прямых связей между затратами и задействованными активами элементов направлений деятельности с соответствующими внешними и внутренними услугами. При наличии косвенных связей между затратами и задействованными активами, сгруппированными на элементах направлений деятельности, и соответствующими внутренними и внешними услугами осуществляется косвенное распределение на основе факторов издержек. Перечень факторов издержек, используемых при косвенном распределении затрат и задействованных активов, сгруппированных на элементах направлений деятельности, на внешние и внутренние услуги формируется по форме согласно приложению 27 к настоящим Правилам.
Этап 7. Осуществляется распределение затрат и задействованных активов, связанных с внутренними услугами, на соответствующие внешние услуги. Прямое отнесение и косвенное распределение затрат и задействованных активов, связанных с оказанием внутренних услуг на внешние услуги осуществляется по форме согласно приложению 28 к настоящим Правилам.
Этап 8. Осуществляется распределение затрат и задействованных активов, связанных с прочими управленческими процессами, на соответствующие внешние услуги. Прямое отнесение затрат и задействованных активов, связанных с прочими управленческими процессами, осуществляется при наличии прямых связей между затратами и задействованными активами, связанными с прочими управленческими процессами, и соответствующими внешними услугами. При наличии косвенных связей между затратами и задействованными активами, связанными с прочими управленческими процессами, и соответствующими внешними услугами осуществляется косвенное распределение на основе факторов издержек.
Этап 9. Осуществляется суммирование соответствующих затрат и задействованных активов по этапам предоставления внешних услуг. Порядок суммирования затрат и задействованных активов по этапам предоставления внешних услуг осуществляется в соответствии с приложением 29 к настоящим Правилам.
251. Применяемые факторы издержек при подготовке отчетности рассчитываются на полугодовой основе.
Глава 11. Порядок изменения утвержденного ведомством уполномоченного органа тарифа до истечения его срока действия
Сноска. Заголовок - в редакции приказа Министра транспорта РК от 03.07.2024 № 229 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

6-кезең. Қызмет бағыттарының элементтері бойынша топтастырылған шығындар мен қолданысқа енгізілген активтердің тиісті сыртқы және ішкі қызметтермен тікелей және жанама байланыстары айқындалады. Қызмет бағыттары элементтерінің шығындары мен қолданысқа енгізілген активтерін тиісті сыртқы және ішкі қызметтерге тікелей жатқызу қызмет бағыттары элементтерінің шығындары мен қолданысқа енгізілген активтерінің тиісті ішкі және сыртқы қызметтермен арасында тікелей байланыстар болған жағдайда жүзеге асырылады. Қызмет бағыттары элементтеріне топтастырылған шығындар мен қолданысқа енгізілген активтердің тиісті ішкі және сыртқы қызметтер арасында жанама байланыстар болған жағдайда, шығын факторларының негізінде жанама бөлу жүзеге асырылады. Қызмет бағыттарының элементтеріне топтастырылған шығындар мен қолданысқа енгізілген активтерді ішкі және сыртқы қызметтерге жанама бөлу кезінде пайдаланылатын шығын факторларының ең аз тізбесі осы Қағидаларының 27-қосымшасының нысанына сәйкес қалыптастырылады.
7-кезең. Ішкі қызметтермен байланысты шығындар мен қолданысқа енгізілген активтерді тиісті ішкі қызметтерге) бөлу жүзеге асырылады. Сыртқы қызметтерге ішкі қызметтерді көрсетуге байланысты шығындар мен қолданысқа енгізілген активтерді тікелей жатқызу және жанама бөлу осы Қағидалардың 28-қосымшасының нысанына сәйкес қалыптастырылады.
8-кезең. Өзге басқарушылық процестермен байланысты шығындар мен қолданысқа енгізілген активтерді тиісті сыртқы қызметтерге бөлу жүзеге асырылады. Өзге басқарушылық процестермен байланысты шығындар мен қолданысқа енгізілген активтерді тікелей жатқызу тиісті сыртқы қызметтердің өзге басқарушылық процестермен байланысты шығындар мен қолданысқа енгізілген активтер арасында тікелей байланысы болған жағдайда жүзеге асырылады. Тиісті сыртқы қызметтердің өзге басқарушылық процестермен байланысты шығындары мен қолданысқа енгізілген активтерінің арасында жанама байланыстар болған жағдайда, шығын факторларының негізінде жанама бөлу жүзеге асырылады.
9-кезең. Сыртқы қызметтер ұсынудың кезеңдері бойынша тиісті шығындар мен қолданысқа енгізілген активтерді жиынтықтау жүзеге асырылады. Сыртқы қызметтерді ұсынудың кезеңдері бойынша шығындар мен қолданысқа енгізілген активтерді жиынтықтау тәртібі осы Қағидаларының 29-қосымшасында келтірілген.
251. Көзделген есептілікті дайындау кезінде қолданылатын шығын факторлары жылдық негізінде есептеледі.
11-тарау. Уәкілетті органның ведомствосы бекіткен тарифті оның қолданылу мерзімі өткенге дейін өзгерту тәртібі
Ескерту. 11-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Көлік министрінің 03.07.2024 № 229 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

252. Основаниями изменения утвержденного ведомством уполномоченного органа тарифа до истечения его срока действия являются:
1) объявление чрезвычайной ситуации в соответствии с законодательством Республики Казахстан;
2) изменение ставок налогов и других обязательных платежей в бюджет в соответствии с налоговым законодательством Республики Казахстан;
3) изменение утвержденной инвестиционной программы в связи с реализацией государственных программ и (или) национальных проектов, а также документов системы государственного планирования, утвержденных уполномоченным органом;
4) увеличение объемов предоставляемых регулируемых услуг;
5) несоблюдение показателей качества и надежности регулируемых услуг;
6) недостижение показателей эффективности деятельности субъектов естественных монополий;
7) изменение среднемесячной номинальной заработной платы одного работника по видам экономической деятельности в регионе (городе), сложившейся по данным статистики за год.
Сноска. Пункт 252 - в редакции приказа Министра транспорта РК от 03.07.2024 № 229 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
253. В случае изменения тарифа до истечения его срока действия, за исключением оснований, предусмотренных подпунктами 3), 4), 5), 6) и 7) пункта 252 настоящих Правил, изменяется соответствующая статья затрат.
При изменении тарифа до истечения его срока действия в соответствии с подпунктом 6) пункта 252 настоящих Правил в утвержденной тарифной смете исключаются инвестиционные затраты (прибыль, амортизационные отчисления, капитальные затраты, приводящие к росту стоимости основных средств), определенные настоящими Правилами.
Сноска. Пункт 253 - в редакции приказа Министра транспорта РК от 03.07.2024 № 229 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
254. Изменение тарифа осуществляется по инициативе ведомства уполномоченного органа не более двух раз в год, по инициативе субъекта естественной монополии – не более одного раза в год.
Сноска. Пункт 254 - в редакции приказа Министра транспорта РК от 03.07.2024 № 229 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
255. Для изменения утвержденного ведомством уполномоченного органа тарифа до истечения его срока действия субъект естественной монополии представляет в ведомство уполномоченного органа заявку с приложением обосновывающих материалов.
Срок рассмотрения ведомством уполномоченного органа заявки об изменении тарифа до истечения его срока действия в случаях, предусмотренных:

252. Уәкілетті органның ведомствосы бекіткен тарифтің қолданылу мерзімі аяқталғанға дейін оны өзгертуге мыналар негіздер болып табылады:
1) Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес төтенше жағдайдың жариялануы;
2) Қазақстан Республикасының салық заңнамасына сәйкес салықтар және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер мөлшерлемелерінің өзгеруі;
3) мемлекеттік бағдарламаларды және (немесе) ұлттық жобаларды, сондай-ақ уәкілетті орган бекіткен мемлекеттік жоспарлау жүйесінің құжаттарын іске асыруға байланысты бекітілген инвестициялық бағдарламаның өзгеруі;
4) ұсынылатын реттеліп көрсетілетін қызметтер көлемінің ұлғаюы;
5) реттеліп көрсетілетін қызметтердің сапасы мен сенімділік көрсеткіштерінің сақталмауы;
6) табиғи монополиялар субъектілері қызметінің тиімділік көрсеткіштеріне қол жеткізбеу;
7) бір жылдағы статистика деректері бойынша қалыптасқан өңірдегі (қаладағы) экономикалық қызмет түрлері бойынша бір қызметкердің орташа айлық атаулы жалақысының өзгеруі.
Ескерту. 252-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Көлік министрінің 03.07.2024 № 229 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
253. Осы Қағидалардың 252-тармағының 3), 4), 5), 6) және 7) тармақшаларында көзделген негіздерді қоспағанда, тариф қолданылу мерзімі өткенге дейін өзгерген жағдайда, шығындардың тиісті бабы өзгереді.
Осы Қағидалардың 252-тармағының 6) тармақшасына сәйкес тариф қолданылу мерзімі өткенге дейін өзгерген кезде бекітілген тарифтік сметадан тарифтерді қалыптастыру Қағидаларында айқындалған инвестициялық шығындар (пайда, амортизациялық аударымдар, негізгі құралдар құнының өсуіне алып келетін күрделі шығындар) алып тасталады.
Ескерту. 253-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Көлік министрінің 03.07.2024 № 229 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
254. Тарифті өзгерту уәкілетті орган ведомствосының бастамасы бойынша – жылына екі реттен артық емес, табиғи монополия субъектісінің бастамасы бойынша жылына бір реттен артық емес жүзеге асырылады.
Ескерту. 254-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Көлік министрінің 03.07.2024 № 229 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
255. Уәкілетті органның ведомствосы бекіткен тарифті өзгерту үшін оның қолданылу мерзімі аяқталғанға дейін табиғи монополия субъектісі уәкілетті органның ведомствосына негіздеуші материалдарды қоса бере отырып, өтінім ұсынады.
Уәкілетті орган ведомствосының тарифті қолданылу мерзімі өткенге дейін өзгерту туралы өтінімді қарау мерзімі:

1) подпунктами 1), 2) и 4) пункта 252 настоящих Правил, составляет не более 10 (десяти) рабочих дней со дня ее представления;
2) подпунктами 3) и 7) пункта 252 настоящих Правил, составляет не более 30 (тридцати) рабочих дней со дня ее представления.
В случае изменения тарифа по инициативе ведомства уполномоченного органа субъект естественной монополии в месячный срок со дня получения соответствующей информации представляет экономически обоснованные расчеты и материалы.
Сноска. Пункт 255 - в редакции приказа Министра транспорта РК от 03.07.2024 № 229 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
255-1. К заявке на изменение тарифа прилагаются:
1) пояснительная записка, с указанием причин изменения утвержденного ведомством уполномоченного органа тарифа до истечения его срока действия;
2) проект тарифной сметы в соответствии с Главой 12 настоящих Правил;
3) документы, подтверждающие необходимость изменения утвержденного ведомством уполномоченного органа тарифа до истечения его срока действия.
Сноска. Глава 11 дополнена пунктом 255-1 в соответствии с в редакции приказа Министра транспорта РК от 03.07.2024 № 229 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
256. В случае, если при рассмотрении заявки необходима дополнительная информация, ведомство уполномоченного органа запрашивает ее в письменном виде с установлением срока, но не менее 5 (пяти) рабочих дней.
При этом рассмотрение заявки приостанавливается до получения необходимой информации с извещением об этом субъекта естественной монополии.
Сноска. Пункт 256 - в редакции приказа Министра транспорта РК от 03.07.2024 № 229 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
257. Введение в действие тарифа, измененного в соответствии с пунктом 252 настоящих Правил, осуществляется с даты, установленной ведомством уполномоченного органа.
Сноска. Пункт 257 - в редакции приказа Министра транспорта РК от 03.07.2024 № 229 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
258. При утверждении тарифа в случаях, предусмотренных подпунктами 3), 5) и 6) пункта 252 настоящих Правил, ведомством уполномоченного органа проводятся публичные слушания не позднее чем за 10 (десять) календарных дней до его утверждения.
Сноска. Пункт 258 - в редакции приказа Министра транспорта РК от 03.07.2024 № 229 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

1) осы Қағидалардың 252-тармағының 1), 2), және 4) тармақшаларында көзделген жағдайларда, оның ұсынылған күнінен бастап 10 (он) жұмыс күнінен аспайтын мерзімді;
2) осы Қағидалардың 252-тармағының 3) және 7) тармақшаларында көзделген жағдайларда, оның ұсынылған күнінен бастап 30 (отыз) жұмыс күнінен аспайтын мерзімді.
Уәкілетті орган ведомствосының бастамасы бойынша тариф өзгерген жағдайда табиғи монополия субъектісі тиісті ақпаратты алған күннен бастап бір ай мерзімде экономикалық негізделген есептер мен материалдарды ұсынады.
Ескерту. 255-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Көлік министрінің 03.07.2024 № 229 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
255-1. Тарифті өзгертуге арналған өтінімге:
1) уәкілетті органның ведомствосы бекіткен тарифтің қолданылу мерзімі өткенге дейін өзгерту себептерін көрсете отырып, түсіндірме жазба;
2) осы Қағидалардың 12-тарауына сәйкес тарифтік сметаның жобасы;
3) уәкілетті органның ведомствосы бекіткен тарифтің қолданылу мерзімі аяқталғанға дейін оны өзгерту қажеттігін растайтын құжаттар қоса беріледі.
Ескерту. 255-1-тармақпен толықтырылды – ҚР Көлік министрінің 03.07.2024 № 229 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
256. Егер өтінімді қарау кезінде қосымша ақпарат қажет болған жағдайда, уәкілетті органның ведомствосы оны мерзімін белгілей отырып, жазбаша түрде, бірақ кемінде 5 (бес) жұмыс күнін сұратады. Бұл ретте өтінімді қарау бұл туралы табиғи монополия субъектісін хабардар ете отырып, қажетті ақпаратты алғанға дейін тоқтатыла тұрады.
Ескерту. 256-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Көлік министрінің 03.07.2024 № 229 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
257. Осы Қағидалардың 252-тармағына сәйкес өзгертілген тарифті қолданысқа енгізу уәкілетті органның ведомствосы белгілеген күннен бастап жүзеге асырылады.
Ескерту. 257-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Көлік министрінің 03.07.2024 № 229 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
258. Осы Қағидалардың 252-тармағының 3), 5) және 6) тармақшаларында көзделген жағдайларда тариф бекітілетін кезде уәкілетті органның ведомствосының ол бекітілгенге дейін күнтізбелік 10 (он) күннен кешіктірмей жария тыңдаулар өткізеді.
Ескерту. 258-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Көлік министрінің 03.07.2024 № 229 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

259. Субъект естественной монополии в случаях, предусмотренных пунктом 252 настоящих Правил, не позднее чем за 5 (пять) календарных дней до введения в действие тарифа информирует об этом потребителей с предоставлением информации, указывающей на причины изменения тарифа, утвержденной тарифной сметы.
259-1. Снижение тарифа на предоставляемые регулируемые услуги субъекта естественной монополии осуществляется в следующих случаях:
увеличения объемов предоставляемых субъектом естественной монополии регулируемых услуг;
сокращения фактических затрат, предусмотренных утвержденной ведомством уполномоченного органа тарифной сметой субъекта естественной сметы;
получения значительных доходов от видов деятельности, не относящейся к регулируемым услугам, осуществляемых субъектами естественной монополии в соответствии с законодательством Республики Казахстан о естественных монополиях;
изменения ставок налогов и других обязательных платежей в бюджет в соответствии с налоговым законодательством Республики Казахстан;
изменения инвестиционной программы в сторону уменьшения ее суммы.
Размер снижаемого тарифа на предоставляемые регулируемые услуги устанавливается субъектом естественной монополии не ниже стоимости затрат, необходимых для предоставления регулируемых услуг и учитывает возможность получения прибыли, обеспечивающей эффективное функционирование субъекта естественной монополии.
Сноска. Глава 11 дополнена пунктом 259-1 в соответствии с приказом Министра транспорта РК от 03.07.2024 № 229 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
259-2. Снижение тарифов на предоставляемые регулируемые услуги не служит основанием для:
1) невыполнения инвестиционных программ и (или) инвестиционного проекта;
2) снижения качества, а также ограничения количества предоставляемых регулируемых услуг;
3) ущемление прав потребителей.
Сноска. Глава 11 дополнена пунктом 259-2 в соответствии с приказом Министра транспорта РК от 03.07.2024 № 229 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
259-3. Решение субъекта естественной монополии о снижении тарифов на предоставляемые регулируемые услуги утверждается внутренним приказом субъекта естественной монополии с установлением срока действия тарифа не менее одного года.
Сноска. Глава 11 дополнена пунктом 259-3 в соответствии с приказом Министра транспорта РК от 03.07.2024 № 229 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

259. Осы Қағидалардың 252-тармағында көзделген жағдайларда табиғи монополия субъектісі тариф қолданысқа енгізілгенге дейін күнтізбелік 5 (бес) күннен кешіктірмей тұтынушыларға тарифтің, бекітілген тарифтік сметаның өзгеру себептерін көрсететін ақпаратты ұсына отырып, бұл жөнінде хабарлайды.
259-1. Табиғи монополия субъектісінің ұсынылатын реттеліп көрсетілетін қызметтеріне тарифтің төмендеуі мынадай:
табиғи монополия субъектісі ұсынатын реттеліп көрсетілетін қызметтер көлемінің ұлғаюы;
уәкілетті органның ведомствосы бекіткен табиғи монополия субъектісінің тарифтік сметасында көзделген нақты шығындардың қысқаруы;
Қазақстан Республикасының табиғи монополиялар туралы заңнамасына сәйкес табиғи монополия субъектілері жүзеге асыратын реттеліп көрсетілетін қызметтерге жатпайтын қызмет түрлерінен елеулі кірістерді алу;
Қазақстан Республикасының салық заңнамасына сәйкес салықтар және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер мөлшерлемелерінің өзгеруі;
инвестициялық бағдарламаның соманың азаю жағына қарай өзгеруі жағдайларында жүзеге асырылады.
Ұсынылатын реттеліп көрсетілетін қызметтерге төмендетілетін тарифтің мөлшерін табиғи монополия субъектісі реттеліп көрсетілетін қызметтерді ұсыну үшін қажет шығындар құнынан төмен емес белгілейді және табиғи монополия субъектісінің тиімді жұмыс істеуін қамтамасыз ететін пайда алу мүмкіндігін ескереді.
Ескерту. 259-1-тармақпен толықтырылды – ҚР Көлік министрінің 03.07.2024 № 229 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
259-2. Ұсынылатын реттеліп көрсетілетін қызметтерге тарифтердің төмендеуі:
1) инвестициялық бағдарламалардың және (немесе) инвестициялық жобаның орындалмауы;
2) сапасын төмендету, сондай-ақ ұсынылатын реттеліп көрсетілетін қызметтердің санын шектеу;
3) тұтынушылардың құқықтарына қысым жасау үшін негіз болып табылмайды.
Ескерту. 259-2-тармақпен толықтырылды – ҚР Көлік министрінің 03.07.2024 № 229 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
259-3. Ұсынылатын реттеліп көрсетілетін қызметтерге тарифтерді төмендету туралы табиғи монополия субъектісінің шешімі тарифтің қолданылу мерзімі кемінде бір жыл белгілене отырып, табиғи монополия субъектісінің ішкі бұйрығымен бекітіледі.
Ескерту. 259-3-тармақпен толықтырылды – ҚР Көлік министрінің 03.07.2024 № 229 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

259-4. Субъект естественной монополии при принятии решения о снижении тарифов не позднее чем за 10 (десять) календарных дней до введения в действие такого решения уведомляет ведомство уполномоченного органа о принятом решении и условиях снижения тарифов.
Сноска. Глава 11 дополнена пунктом 259-4 в соответствии с приказом Министра транспорта РК от 03.07.2024 № 229 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
259-5. С решением о снижении тарифа субъект естественной монополии предоставляет в ведомство уполномоченного органа расчеты и обосновывающие документы, подтверждающие возможность снижения тарифа.
Сноска. Глава 11 дополнена пунктом 259-5 в соответствии с приказом Министра транспорта РК от 03.07.2024 № 229 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
259-6. Решение субъекта естественной монополии о снижении тарифов вводится в действие с 1 числа месяца, следующего за датой согласования с ведомством уполномоченного органа.
В случае не уведомления или несвоевременного уведомления субъектом естественной монополии ведомства уполномоченного органа о снижении тарифов решение о снижении тарифов вводится в действие с первого числа второго месяца следующего календарного квартала.
Сноска. Глава 11 дополнена пунктом 259-6 в соответствии с приказом Министра транспорта РК от 03.07.2024 № 229 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
259-7. Субъект естественной монополии доводит до сведения потребителя информацию о снижении тарифов не позднее, чем за 5 (пять) календарных дней до введения его в действие.
Сноска. Глава 11 дополнена пунктом 259-7 в соответствии с приказом Министра транспорта РК от 03.07.2024 № 229 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 12. Перечень затрат, учитываемых и не учитываемых в тарифе, порядок ограничения размеров затрат, учитываемых в тарифе
Параграф 1. Перечень затрат и Порядок ограничения размеров затрат, включаемых в тариф
260. Перечень затрат, учитываемых и не учитываемых в тарифе, порядок ограничения размеров затрат, учитываемых в тарифе (далее - Перечень и Порядок ограничения размеров затрат) применяется к субъектам естественной монополии, предоставляющим регулируемые услуги.
261. Формирование тарифов осуществляется на основании раздельного учета доходов, затрат и задействованных активов по каждому виду регулируемых услуг и в целом по иной деятельности.

259-4. Табиғи монополия субъектісі тарифтерді төмендету туралы шешім қабылдау кезінде мұндай шешім қолданысқа енгізілгенге дейін күнтізбелік 10 (он) күннен кешіктірмей қабылданған шешім және тарифтерді төмендету шарттары туралы уәкілетті органның ведомствосын хабардар етеді.
Ескерту. 259-4-тармақпен толықтырылды – ҚР Көлік министрінің 03.07.2024 № 229 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
259-5. Тарифті төмендету туралы шешіммен табиғи монополия субъектісі уәкілетті органның ведомствосына тарифті төмендету мүмкіндігін растайтын есептеулер мен негіздеуші құжаттарды ұсынады.
Ескерту. 259-5-тармақпен толықтырылды – ҚР Көлік министрінің 03.07.2024 № 229 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
259-6. Табиғи монополия субъектісінің тарифтерді төмендету туралы шешімі уәкілетті органның ведомствосымен келісілген күннен кейінгі айдың 1-күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Уәкілетті орган ведомствосының табиғи монополия субъектісі тарифтерді төмендету туралы хабарламаған немесе уақтылы хабарламаған жағдайда, тарифтерді төмендету туралы шешім келесі күнтізбелік тоқсанның екінші айының бірінші күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Ескерту. 259-6-тармақпен толықтырылды – ҚР Көлік министрінің 03.07.2024 № 229 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
259-7. Табиғи монополия субъектісі тарифтерді төмендету туралы ақпаратты қолданысқа енгізілгенге дейін күнтізбелік 5 (бес) күннен кешіктірмей тұтынушының назарына жеткізеді.
Ескерту. 259-7-тармақпен толықтырылды – ҚР Көлік министрінің 03.07.2024 № 229 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
12-тарау. Тарифте есепке алынатын және есепке алынбайтын шығындар тізбесі, тарифте есепке алынатын шығындардың мөлшерін шектеу тәртібі
1-параграф. Тізбе және тарифте есепке алынатын шығындардың мөлшерін шектеу тәртібі
260. Тарифте есепке алынатын және есепке алынбайтын шығындар тізбесі, тарифте есепке алынатын шығындардың мөлшерін шектеу тәртібі (бұдан әрі - Тізбе және шығындардың мөлшерін шектеу тәртібі) реттеліп көрсетілетін қызметтерді ұсынатын табиғи монополия субъектілеріне қолданылады.
261. Тарифтерді қалыптастыру реттеліп көрсетілетін қызметтердің әрбір түрі бойынша және тұтастай өзге қызмет бойынша кірістерді, шығындар мен қолданысқа енгізілген активтерді бөлек есепке алу негізінде жүзеге асырылады.

262. Регулирование затрат, включаемых в тариф субъекта естественной монополии осуществляется путем ограничения видов расходов, включаемых в затратную часть тарифа.
Затраты, учитываемые при формировании прогнозируемой тарифной сметы на регулируемые услуги, должны соответствовать законодательству Республики Казахстан о бухгалтерском учете, налоговому и иному законодательству Республики Казахстан, с учетом показателей прогноза социально-экономического развития Республики Казахстан, и должны подтверждаться субъектом с предоставлением обосновывающих документов.
263. В производственные расходы затратной части тарифа включаются:
1) материальные расходы;
2) расходы на оплату труда производственного персонала;
3) амортизация;
4) расходы на ремонтные работы, не приводящие к увеличению стоимости основных фондов;
5) прочие производственные расходы, непосредственно относящиеся к регулируемой услуге.
264. В расходы периода затратной части тарифа включаются:
1) расходы на оплату труда административного персонала;
2) расходы на обязательные виды страхования, налоги, сборы и платежи;
3) прочие административные расходы;
4) расходы на выплату вознаграждений.
265. Производственные расходы затратной части тарифа включаются в затратную часть тарифа следующим образом:
1) материальные расходы, включаемые в затратную часть тарифа, определяются исходя из расчетов потребности сырья, материалов, топлива, энергии (далее – материальных ресурсов) на выпуск единицы продукции (услуг, товаров, работ), произведенных на основе типовых норм и нормативов, действующих в соответствующей отрасли (сфере), и цен материальных ресурсов, определенных по фактическим результатам тендерных (конкурсных) закупок, произведенных на дату подачи заявки на утверждение тарифа, в порядке, установленном статьей 23 Закона, исходя из фактических показателей, но не превышающих типовые нормы и нормативы, действующие в соответствующей отрасли (сфере).
2) расходы на оплату труда производственного персонала определяются исходя из фактической численности, но не превышающей нормативной численности персонала субъекта естественной монополии, и среднемесячной заработной платы, принятой в действовавших тарифах, с учетом показателей прогноза социально-экономического развития Республики Казахстан (инфляция) или исходя из фактической численности, но не превышающей нормативной численности персонала субъекта естественной монополии, и среднемесячной заработной платы по видам экономической деятельности в регионе (в области, городе республиканского значения, столице), в котором субъект естественной монополии оказывает услуги, сложившейся по данным статистики за год или за четвертый квартал с начала года, предшествующие подаче заявки.
При этом, расчеты потребности численности персонала, сырья, материалов, топлива и энергии, производятся на основе типовых норм и нормативов, действующих в соответствующей отрасли (сфере).

262. Табиғи монополия субъектісінің тарифіне енгізілетін шығындарды реттеу тарифтің шығын бөлігіне енгізілетін шығыс түрлерін шектеу жолымен жүзеге асырылады.
Реттеліп көрсетілетін қызметтерге болжанатын тарифтік сметаны қалыптастырған кезде ескерілетін шығындар Қазақстан Республикасының әлеуметтік-экономикалық даму болжамының көрсеткіштері (инфляция) ескеріле отырып Қазақстан Республикасының бухгалтерлік есеп туралы заңнамасына, Қазақстан Республикасының салық және өзге де заңнамасына сәйкес келуі тиіс және негіздеуші құжаттарды бере отырып, табиғи монополия субъектісі оны растауға тиіс.
263. Тарифтік шығын бөлігінің өндірістік шығыстарына:
1) материалдық шығыстар;
2) өндірістік персоналға еңбекақы төлеу шығыстары;
3) амортизация;
4) негізгі қор құнының ұлғаюына әкеп соқпайтын жөндеу жұмыстарына шығыстар;
5) реттеліп көрсетілетін қызметке тікелей жататын өзге де өндірістік шығыстар жатады.
264. Тарифтің шығын бөлігінің кезең шығыстарына:
1) әкімшілік персоналға еңбекақы төлеу шығыстары;
2) міндетті сақтандыру түрлеріне, салықтарға, алымдар мен төлемдерге арналған шығыстар;
3) өзге де әкімшілік шығыстар;
4) сыйақылар төлеуге арналған шығыстар кіреді.
265. Тарифтің шығын бөлігінің өндірістік шығыстары тарифтің шығын бөлігіне мынадай тәсілмен кіреді:
1) тарифтің шығын бөлігіне енгізілетін материалдық шығыстары тиісті салада (аяда) қолданылатын үлгілік нормалар мен нормативтердің негізінде жасалған өнімнің (көрсетілетін қызметтердің, тауарлардың, жұмыстардың) бірлігін шығаруға арналған шикізат, материалдар, отын, энергия (бұдан әрі – материалдық ресурстар) қажеттіліктерінің есептеріне сүйене отырып және Заңның 23-бабында белгіленген тәртіппен тарифті бекітуге өтінім беру күніне жүргізілген тендерлік (конкурстық) сатып алудың іс жүзіндегі нәтижелері бойынша анықталған материалдық ресурстардың бағаларына сүйене отырып және іс жүзіндегі көрсеткіштерге, бірақ тиісті салада (аяда) қолданылатын үлгі нормалар мен нормативтерден асырмай айқындалады.
2) тарифті қалыптастыру кезінде өндірістік персоналдың еңбегіне ақы төлеуге арналған шығыстар табиғи монополия субъектісі персоналының нақты, бірақ нормативтік санынан, Қазақстан Республикасының әлеуметтік-экономикалық даму болжамының көрсеткіштерін (инфляция) ескере отырып, қолданыстағы тарифтерде қабылданған орташа айлық жалақыдан аспайтын шығыстарды немесе табиғи монополия субъектісі персоналының нормативтік санынан аспайтын нақты санына және табиғи монополия субъектісі қызмет көрсететін өңірдегі (облыста, республикалық маңызы бар қалада, астанада) берілетін бір жылдағы немесе жылдың басынан бастап қалыптасқан төртінші тоқсандағы статистика деректері бойынша қалыптасқан экономикалық қызмет түрлеріне сәйкес орташа айлық жалақысына сүйене отырып қамтиды.
Бұл ретте персонал санының, шикізаттың, материалдардың, отын мен энергияның қажеттілігін есептеу тиісті салада (салада) қолданылатын үлгілік нормалар мен нормативтер негізінде жүргізіледі.

3) амортизационные отчисления основных средств и нематериальных активов;
4) средства, направляемые субъектом естественной монополии на текущий и капитальный ремонты и другие ремонтно-восстановительные работы, не приводящие к росту стоимости основных средств, включаются в затратную часть тарифа на основании подтверждающих документов о необходимости такой работы (мероприятий);
5) прочие производственные расходы, непосредственно относящиеся к регулируемой услуге, включаются в затратную часть тарифа на основании подтверждающих документов с учетом отраслевых особенностей.
Сноска пункт 265 в изменением, внесенным приказом Министра транспорта РК от 03.07.2024 № 229 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
266. Расходы периода учитываются в затратной части тарифа следующим образом:
1) расходы на оплату труда административного персонала определяются исходя из фактической численности, но не превышающей нормативной численности персонала субъекта естественной монополии, и среднемесячной заработной платы, принятой в действовавших тарифах, с учетом показателей прогноза социально-экономического развития Республики Казахстан (инфляция) или исходя из фактической численности, но не превышающей нормативной численности персонала субъекта естественной монополии, и среднемесячной заработной платы по видам экономической деятельности в регионе (в области, городе республиканского значения, столице), в котором субъект естественной монополии оказывает услуги, сложившейся по данным статистики за год или за четвертый квартал с начала года, предшествующие подаче заявки.
В случае фактической экономии расходов на оплату труда административного персонала в результате сокращения численности персонала, расходы на оплату труда административного персонала учитываются в тарифе в размере, предусмотренном в ранее утвержденной тарифной смете, а сумма экономии может быть направлена субъектом на увеличение уровня заработной платы административного персонала.
Расходы на оплату труда административного персонала субъектов, за исключением государственных предприятий, включаемые в затраты по должностным окладам руководителей, их заместителей, главных (старших) бухгалтеров субъектов естественных монополий и других работников административного персонала, лимитируются исходя из соотношения между максимальным и минимальным уровнем должностных окладов работников субъекта естественной монополии согласно штатному расписанию, не превышающего 15 (пятнадцать) раз;

3) негізгі құралдар мен материалдық емес активтердің амортизациялық аударымдары;
4) табиғи монополия субъектісінің негізгі құралдар құнының өсуіне әкелмейтін ағымдағы және күрделі жөндеу және басқа да жөндеу-қалпына келтіру жұмыстарына арналған қаражаты мұндай жұмыстың (іс-шаралардың) қажеттілігі туралы растаушы құжаттардың негізінде тарифтің шығын бөлігіне енгізіледі;
5) реттеліп көрсетілетін қызметке тікелей жататын басқа өндірістік шығындар салалық ерекшелікті ескере отырып, растаушы құжаттардың негізінде тарифтің шығын бөлігіне енгізіледі.
Ескерту. 265-тармаққа өзгеріс енгізілді – ҚР Көлік министрінің 03.07.2024 № 229 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
266. Кезең шығыстары тарифтің шығын бөлігіне мынадай түрде ескеріледі:
1) әкімшілік персоналдың еңбегіне ақы төлеуге арналған шығыстар табиғи монополия субъектісі персоналының нақты саны, бірақ нормативтік санынан аспайтын және Қазақстан Республикасының әлеуметтік-экономикалық даму болжамының көрсеткіштері (инфляция) ескеріле отырып, қолданыстағы тарифтерде қабылданған орташа айлық жалақыға немесе табиғи монополия субъектісі персоналының нормативтік санынан аспайтын нақты санына және табиғи монополия субъектісі қызмет көрсететін өңірде (облыста, республикалық маңызы бар қалада, астанада) төлемақы, өтінім берудің алдындағы қалыптасқан бір жылдағы немесе жылдың басынан бастап төртінші тоқсандағы статистика деректері бойынша қалыптасқан экономикалық қызмет түрлеріне сәйкес айқындалады.
Персонал санын қысқарту нәтижесінде әкімшілік персоналға еңбекақы төлеу шығыстарын нақты үнемдеген жағдайда, әкімшілік персоналға еңбекақы төлеу шығыстары тарифте бұрын бекітілген тарифтік сметада көзделген мөлшерде ескеріледі, ал үнемдеу сомасын субъекті әкімшілік персонал жалақысының деңгейін арттыруға жіберуі мүмкін.
Мемлекеттік кәсіпорындарды қоспағанда, табиғи монополия субъектілері басшыларының, олардың орынбасарларының, бас (аға) бухгалтерлерінің және әкімшілік персоналдың басқа да қызметкерлерінің лауазымдық айлықақылары бойынша шығындарға енгізілетін субъектілердің әкімшілік персоналының еңбегіне ақы төлеу шығыстары штат кестесіне сәйкес табиғи монополия субъектісі қызметкерлерінің лауазымдық айлықақысының 15 (он бес) еседен аспайтын ең жоғарғы және ең төменгі деңгейінің арасындағы ара қатынасы негізінде шектеледі;

2) расходы на обязательные виды страхования, налоги, сборы и платежи, учитываемые в расходах периода, определяются в соответствии со ставками, установленными согласно действующему законодательству Республики Казахстан;
3) амортизационные отчисления основных средств и нематериальных активов непроизводственного характера;
4) прочие административные расходы включаются в затратную часть тарифа на основании подтверждающих документов с учетом отраслевых особенностей.
В прочие административные расходы включаются расходы на консалтинговые, маркетинговые услуги и ремонтные работы, проводимые подрядным способом, расходы на аудиторские услуги (только для субъектов естественных монополий в форме акционерного общества) и другие услуги в зависимости от отраслевых особенностей, осуществляемые сторонними организациями, а также командировочные расходы и расходы на услуги связи административного персонала, периодическую печать, содержание служебного автотранспорта, информационные, консультационные услуги.
Расходы на охрану природы, плата за использование природных ресурсов включаются в прочие расходы и определяются с учетом размеров ставок и сборов, предусмотренных законодательством Республики Казахстан.
Расходы на повышение квалификации административного персонала, связанные с производственной необходимостью, учитываются в расходах периода при предоставлении документов, подтверждающих такую необходимость.
Расходы, связанные с изобретательством и рационализаторством производства, в рамках регулируемых услуг включаются в расходы периода при наличии экономически обоснованных материалов;
Расходы на выплату вознаграждения за заемные средства для реализации инвестиционного проекта субъекта включаются в расходы периода при предоставлении субъектом заключенных договоров о привлечении заемных средств и определяются следующим образом:
расходы на выплату вознаграждений по заемным средствам, получаемым в национальной валюте, для реализации инвестиционного проекта учитываются при расчете тарифа в пределах суммы, рассчитанной с применением не более 2,5 кратной базовой ставки Национального Банка Республики Казахстан;
расходы на выплату вознаграждения по заемным средствам, полученным в иностранной валюте, для реализации инвестиционного проекта учитываются при расчете тарифа в пределах суммы, рассчитанной с применением 4-х кратной ставки Лондонского межбанковского рынка.
Вознаграждение за заемные средства, полученные в иностранной валюте, учитываются в расходах периода затратной части тарифа с учетом прогнозируемого изменения курса тенге к иностранной валюте на основании основных показателей прогноза социально-экономического развития Республики Казахстан и прогнозных показателей республиканского бюджета Республики Казахстан.
Базовая ставка Национального Банка Республики Казахстан и ставка Лондонского межбанковского рынка применяются на день принятия решения по утверждению тарифа и тарифных смет субъекта.

2) кезең шығындарында ескерілетін міндетті сақтандыру түрлеріне, салықтарға, алымдар мен төлемдерге арналған шығыстар Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасына сәйкес белгіленген мөлшерлемелерге сәйкес айқындалады;
3) негізгі құралдардың және материалдық емес активтердің өндірістік емес сипаттағы амортизациялық аударымдары;
4) өзге де әкімшілік шығыстар салалық ерекшеліктерді ескере отырып, растаушы материалдардың негізінде тарифтің шығын бөлігіне енгізіледі.
Өзге де әкімшілік шығыстарға консалтингтік, маркетингтік қызметтердің және мердігерлік тәсілмен жүргізілетін жөндеу жұмыстарының, аудиторлық қызметтердің (акционерлік қоғам нысанындағы табиғи монополиялар субъектілері үшін ғана) және бөгде ұйымдар жүзеге асыратын салалық ерекшеліктерге байланысты басқа қызметтердің, сондай-ақ іссапар шығыстары және әкімшілік персоналдың байланыс, мерзімдік баспасөзге, қызметтік автокөлікті ұстауға, ақпараттық, консультациялық қызметтерге арналған шығыстар кіреді.
Табиғатты қорғау шығыстары, табиғат ресурстарын пайдаланғаны үшін төлемақы өзге де шығыстарға кіреді және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген мөлшерлемелер мен алымдар мөлшері ескеріле отырып анықталады.
Өндірістік қажеттілікке байланысты әкімшілік персоналдың біліктілігін арттыруға арналған шығыстар мұндай қажеттілікті растайтын құжаттарды ұсынған кезде кезең шығыстарында ескеріледі.
Өндірістегі өнертапқыштыққа және өнертабыстыққа байланысты шығыстар реттеліп көрсетілетін қызметтердің шеңберінде экономикалық негізделген материалдар болған кезде кезең шығыстарына қосылады.
Табиғи монополия субъектісінің инвестициялық жобасын іске асыру үшін сыйақы төлеуге арналған шығыстар табиғи монополия субъектісі қарыз қаражатын тарту туралы жасалған шарттарды ұсынған кезде кезең шығыстарына қосылады және былайша айқындалады:
инвестициялық жобаны іске асыру үшін ұлттық валютада алынған қарыз қаражаттары бойынша сыйақы төлеуге арналған шығыстар тарифті есептеу кезінде Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі белгілеген 2,5 еселік базалық мөлшерлемесі қолданыла отырып есептелген сома шегінде ескеріледі.
инвестициялық жобаны іске асыру үшін шетелдік валютада алынған қарыз қаражаттары бойынша сыйақы төлеуге шығыстар тарифті есептеу кезінде Лондон банкаралық нарығының 4 еселік мөлшерлемесі қолданыла отырып есептелген сома шегінде ескеріледі.
Шетелдік валютада алынған қарыз қаражаттары үшін сыйақы Қазақстан Республикасының әлеуметтік-экономикалық даму болжамының негізгі көрсеткіштерінің және Қазақстан Республикасы республикалық бюджетінің болжамды көрсеткіштерінің негізінде шетелдік валютаға теңге бағамының болжамды өзгеруі ескеріле отырып, тарифтің шығын бөлігінің кезең шығыстарында ескеріледі.
Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің базалық мөлшерлемесі мен Лондон банкаралық нарығының мөлшерлемесі табиғи монополия субъектісінің тарифін және тарифтік сметасын бекіту жөнінде шешім қабылданған күніне қолданылады.

Сноска. Пункт 266 - в редакции приказа Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 30.03.2021 № 140 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); в изменением, внесенным приказом Министра транспорта РК от 03.07.2024 № 229 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
267. Ведомство уполномоченного органа принимает решение о снижении или отказе в повышении расходов на оплату труда административного и (или) производственного персонала, включаемого в тарифы, на основе сравнительного анализа затрат на оплату труда субъектов естественных монополий, занимающихся тем же или аналогичным видом деятельности, а также в случае сокращения объемов оказываемых регулируемых услуг субъекта естественной монополии.
Амортизационные отчисления основных средств и нематериальных активов рассчитываются по прямолинейному (равномерному) методу начисления и включаются в затратную часть тарифа.
В случае утверждения тарифа и тарифных смет по инициативе ведомства уполномоченного органа, ведомство уполномоченного органа включает расходы периода в тарифы в пределах расходов, принятых в действовавших тарифах, с учетом показателей прогноза социально-экономического развития Республики Казахстан (инфляция) за период, предшествующий изменению тарифов в соответствии с пунктом 261 настоящих Правил.
При формировании тарифа ведомство уполномоченного органа определяет целесообразность изменения сумм расходов периода при снижении эффективности деятельности субъектов естественной монополии (увеличение себестоимости единицы оказываемой регулируемой услуги, снижении объемов оказываемых регулируемых услуг, увеличении кредиторской и дебиторской задолженности).
При рассмотрении заявки на утверждение тарифа и тарифной сметы ведомство уполномоченного органа включает расходы периода в тарифы в пределах расходов, принятых в действовавших тарифах, с учетом показателей прогноза социально-экономического развития Республики Казахстан (инфляция) за период, предшествующий изменению тарифов.
При снижении эффективности деятельности субъектов (увеличение себестоимости единицы оказываемой регулируемой услуги, снижение объемов оказываемых регулируемых услуг, увеличение кредиторской и дебиторской задолженности) ведомство уполномоченного органа рассматривает изменения затрат без учета показателей прогноза социально-экономического развития Республики Казахстан (инфляция).
Сноска. Пункт 267 - в редакции приказа Министра транспорта РК от 03.07.2024 № 229 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

Ескерту. 266-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 30.03.2021 № 140 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); өзгеріс енгізілді – ҚР Көлік министрінің 03.07.2024 № 229 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.
267. Уәкілетті органның ведомствосы қызметтің осындай немесе ұқсас түрімен айналысатын табиғи монополия субъектілерінің еңбегіне ақы төлеуге арналған шығындарды салыстырмалы талдау негізінде, сондай-ақ табиғи монополия субъектісінің реттеліп көрсетілетін қызметтерінің көлемі қысқарған жағдайда тарифтерге енгізілетін әкімшілік және (немесе) өндірістік персоналдың еңбегіне ақы төлеуге арналған шығыстарды төмендету немесе арттырудан бас тарту туралы шешім қабылдайды.
Негізгі құралдар және материалдық емес активтердің амортизациялық аударымдары тікелей (біркелкі) есептеу әдісі бойынша есептеледі және тарифтің шығын бөлігіне енгізіледі.
Уәкілетті орган ведомствосының бастамасы бойынша тариф пен тарифтік сметалар бекітілген жағдайда, уәкілетті органның ведомствосы осы Қағидалардың 261-тармағына сәйкес Тарифтердің өзгеруіне дейінгі кезеңдегі Қазақстан Республикасының әлеуметтік-экономикалық даму болжамының (инфляция) көрсеткіштерін ескере отырып, қолданыстағы тарифтерде қабылданған шығыстар шегінде кезең шығыстарын тарифтерге қосады.
Тарифті қалыптастыру кезінде уәкілетті органның ведомствосы табиғи монополия субъектілері қызметінің тиімділігі төмендеген (көрсетілетін реттеліп көрсетілетін қызмет бірлігінің өзіндік құнын ұлғайту, реттеліп көрсетілетін қызметтер көлемінің төмендеуі, кредиторлық және дебиторлық берешектің ұлғаюы) кезде кезең шығыстарының сомасын өзгертудің орындылығын айқындайды.
Тарифті және тарифтік сметаны бекітуге арналған өтінімді қарау кезінде уәкілетті органның ведомствосы Тарифтердің өзгеруіне дейінгі кезеңдегі Қазақстан Республикасының әлеуметтік-экономикалық даму болжамының көрсеткіштерін (инфляция) ескере отырып, қолданыстағы тарифтерде қабылданған шығыстар шегінде кезең шығыстарын тарифтерге қосады.
Субъектілер қызметінің тиімділігі төмендеген кезде (реттеліп көрсетілетін қызмет бірлігінің өзіндік құнының ұлғаюы, реттеліп көрсетілетін қызметтер көлемінің төмендеуі, кредиторлық және дебиторлық берешектің ұлғаюы) уәкілетті органның ведомствосы Қазақстан Республикасының әлеуметтік-экономикалық даму болжамының көрсеткіштерін (инфляция) ескермегенде шығындардың өзгеруін қарайды.
Ескерту. 267-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Көлік министрінің 03.07.2024 № 229 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

268. В случае недополучения дохода субъектом естественной монополии в связи с применением компенсирующего тарифа, отмененного решением суда, сумма недополученного дохода учитывается при очередном пересмотре тарифов за счет соответствующего изменения тарифа, в том числе в период действия тарифов утвержденных в соответствии с порядком предусмотренным Законом.
Параграф 2. Перечень затрат, не учитываемых в тарифе
269. При формировании и утверждении тарифов субъектов естественных монополий в затратной части тарифа не учитываются следующие расходы:
на порчу и недостачи товарно-материальных ценностей и запасы на складах, другие непроизводительные расходы и потери;
амортизационные отчисления основных средств, не используемых при оказании, предоставлении регулируемых услуг, либо не находящихся на балансе субъекта;
на плату за пользование основными средствами (кроме основных средств общехозяйственного назначения), полученными в аренду, доверительное управление или в имущественный наем, выплаты по операционному лизингу;
на содержание и ремонт основных средств, не находящихся на балансе субъекта естественной монополии;
платежи за сверхнормативные выбросы (сбросы) загрязняющих веществ;
судебные издержки;
безнадежные долги;
штрафы, пени, неустойки и другие виды санкций за нарушение условий хозяйственных договоров;
штрафы и пени за сокрытие (занижение) дохода;
убытки от хищений;
по содержанию обслуживающих производств и хозяйств (бесплатное предоставление помещений, оплата стоимости коммунальных услуг организациям общественного питания и другие);
на содержание объектов здравоохранения, детских дошкольных учреждений, учебных заведений, профессионально-технических училищ, кроме технологически необходимых, согласованных с компетентным органом;
на содержание оздоровительных лагерей, объектов культуры и спорта, жилого фонда;
на проведение культурно-просветительных, оздоровительных и спортивных мероприятий (проведение вечеров отдыха, спектаклей, концертов);
на погашение ссуд (включая беспроцентные), выданных работникам предприятий на улучшение жилищных условий, приобретение садовых домиков и обзаведение домашним хозяйством;
по благоустройству садовых товариществ (в том числе, строительство дорог, энерго- и водоснабжение, осуществление других расходов общего характера);
на проведение и организацию лекций, выставок, диспутов, встреч с деятелями науки и искусства, научно-технических конференций, членские взносы в общественные организации и ассоциации;
по рекламе в средствах массовой информации, по изданию рекламной, плакатной и типографской продукции, за исключением продукции, используемой в производственных целях;
на приобретение, аренду и содержание квартир, жилых зданий и сооружений, мест в общежитиях и гостиницах для персонала субъекта естественной монополии;
на выполнение работ по благоустройству города, оказанию помощи сельскому хозяйству и другие подобного рода работы;
на оплату отпусков работникам, обучающихся в организации образования;
на премирование и другие формы вознаграждения по итогам работы;
по оплате путевок работникам и их детям на лечение, отдых, экскурсии за счет средств субъекта, кроме затрат, связанных с реабилитационным лечением профзаболеваний;
по оплате услуг поликлиник по договорам, заключенным с органами здравоохранения на предоставление своим работникам медицинской помощи;
страховые платежи (взносы, уплачиваемые предприятиями по договорам личного и имущественного страхования, заключенных предприятиями в пользу своих работников);
по оплате дополнительно предоставленных (сверх предусмотренного законодательством) отпусков работникам, в том числе женщинам, воспитывающим детей, оплата проезда членов семьи работника к месту использования отпуска и обратно, а также компенсация за неиспользованный отпуск;
на оказание всех видов спонсорской помощи;
льготы работникам субъекта (предоставление питания работникам бесплатно или по сниженным ценам, оплата абонементов в группы здоровья, занятий в секциях, клубах, протезирование и другие), кроме предусмотренных законодательством;
на приобретение подарков на юбилейные даты или выдаваемые в виде поощрения работникам (включая автомашины, квартиры, предметы длительного пользования и другие товары, а также увеличение процентных ставок лицевых счетов работников);
на компенсацию стоимости питания детям, находящимся в дошкольных учреждениях, санаториях и оздоровительных лагерях;
на услуги банков и организации, осуществляющих отдельные виды банковских операции по приему коммунальных платежей от потребителей;
отчисления профсоюзам на цели, определенные коллективным договором;
связанные с проведением опытно-экспериментальных работ, изготовлением и испытанием моделей и образцов по изобретениям и рационализаторским предложениям (за исключением работ, применяющихся в представлении регулируемых услуг, организацией выставок, смотров, конкурсов и других мероприятий по изобретательству и рационализации, выплаты авторских вознаграждений и другие;
расходы, не относящиеся к производству и оказанию регулируемых услуг и приводящие к росту тарифов.

268. Сот шешімімен күші жойылған өтемдік тарифті қолдануға байланысты табиғи монополия субъектісі кіріс толық алмаған жағдайда, алынбаған кіріс сомасы тарифтің тиісті өзгеруі есебінен тарифтерді кезекті қайта қарау кезінде, оның ішінде Заңда көзделген тәртіпке сәйкес бекітілген тарифтердің қолданылу кезеңінде ескеріледі.
2-параграф. Тарифте ескерілмейтін шығыстар тізбесі
269. Табиғи монополия субъектілерінің тарифтерін қалыптастыру және бекіту кезінде тарифтің шығын бөлігінде мынадай шығыстар ескерілмейді:
тауарлық-материалдық құндылықтардың және қоймалардағы қорлардың бүлінуі мен жетіспеушілігіне басқа өндірістік емес шығыстар мен ысыраптар;
реттеліп көрсетілетін қызметтерді көрсету, ұсыну кезінде пайдаланылмайтын немесе табиғи монополия субъектісінің балансында жоқ негізгі құралдардың амортизациялық аударымдары;
жалға, сенімгерлік басқаруға немесе мүліктік жалдауға алынған негізгі құралдарды (жалпы шаруашылық мақсаттағы негізгі құралдардан басқа) пайдаланғаны үшін ақы төлеу, операциялық лизинг бойынша төлемдер;
табиғи монополия субъектісінің балансында жоқ негізгі құралдарды ұстауға және жөндеуге;
ластаушы заттардың нормативтен тыс шығарындылары (тастандылары) үшін төлемдер;
сот шығындары;
үмітсіз борыштар;
шаруашылық шарттардың талаптарын бұзғаны үшін айыппұлдар, өсім, тұрақсыздық айыбы және санкциялардың басқа да түрлері;
табысты жасырғаны (кеміткені) үшін айыппұлдар мен өсімпұлдар;
ұрлықтан келген залалдар;
қызмет көрсетуші өндірістер мен шаруашылықтарды (үй-жайларды тегін беру, қоғамдық тамақтандыру ұйымдарына коммуналдық қызметтер құнын төлеу және басқалар) ұстау жөніндегі шығыстар;
құзыретті органмен келісілген технологиялық қажеттіліктен басқа денсаулық сақтау, мектепке дейінгі балалар мекемелері, оқу орындары, кәсіптік-техникалық училищелер объектілерін ұстауға;
сауықтыру лагерлерін, мәдени және спорт объектілерін, тұрғын үй қорын ұстауға;
мәдени-ағарту, сауықтыру және спорт іс-шараларын (демалыс кештерін, спектакльдер мен концерттер өткізу) өткізуге;
ұйым қызметкерлерінің тұрғын үй жағдайларын жақсартуға, бау-бақша үйлерін сатып алуға және үй шаруашылығымен айналысуға алған несиелерін, (пайызсызды қоса алғанда) өтеуге арналған;
бау-бақша серіктестіктерін абаттандыруға (жолдар салу, энергиямен және сумен жабдықтау, жалпы сипаттағы басқа да шығыстарды жүзеге асыру) арналған;
дәрістер, көрмелер, пікірсайыстар, ғылым және өнер қайраткерлерімен кездесулер, ғылыми-техникалық конференциялар өткізуге және ұйымдастыруға, қоғамдық ұйымдар мен қауымдастықтардағы мүшелік жарналарға шығыстар;
өндірістік мақсаттарға пайдаланылатын өнімдерді қоспағанда, бұқаралық ақпарат құралдарындағы жарнамалар бойынша, жарнамалық, плакаттық және баспаханалық өнімдер шығару бойынша шығыстар;
табиғи монополия субъектісінің персоналы үшін пәтерлерді, тұрғын үй ғимараттары мен құрылыстарды, жатақханадан және қонақ үйлерден орындар сатып алуға, жалдауға және ұстауға шығыстар;
қаланы абаттандыру, ауыл шаруашылығына көмек көрсету жөніндегі жұмыстарды және осы тәріздес басқа да жұмыстарды орындауға шығыстар;
білім беру ұйымдарында оқитын қызметкерлердің еңбек демалыстарына ақы төлеуге шығыстар;
жұмыс қорытындылары бойынша сыйлықақы беруге және сыйақының басқа да нысандарына шығыстар;
кәсіби ауруларды оңалту еміне байланысты шығындардан басқа, табиғи монополия субъектісі қаражаттарының есебінен қызметкерлерге және олардың балаларына емделуге, демалуға, саяхатқа шығуға жолдамаларға ақы төлеу жөніндегі шығыстар;
өз қызметкерлеріне медициналық көмек көрсетуге денсаулық сақтау органдарымен жасалған шарттар бойынша емхана қызметтеріне ақы төлеуге шығыстар;
сақтандыру төлемдері (кәсіпорындармен өз қызметкерлерінің пайдасына жасалған жеке және мүліктік сақтандыру шарттары бойынша кәсіпорындар төлеген жарналар);
қызметкерлерге, оның ішінде балалар тәрбиелейтін әйелдерге қосымша берілетін демалыстарға (еңбек заңнамасында көзделгеннен тыс) ақы төлеуге, қызметкердің отбасы мүшелеріне демалысты өткізетін жеріне және қайтар жолына жолақы төлеуге, сондай-ақ пайдаланылмаған демалысы үшін өтемақы төлеуге шығыстар;
демеушілік көмектің барлық түрлерін көрсетуге шығыстар;
еңбек заңнамасында көзделгеннен басқа табиғи монополия субъектісінің қызметкерлеріне (қызметкерлерге тамақты тегін немесе төмендетілген бағамен беру, сауықтыру топтарына, секцияларда, клубтарда шұғылдануға арналған абонементтерге, протез салуға ақы төлеу) жеңілдіктер;
мерейтойлық күндерге немесе қызметкерлерге ынталандыру түрінде берілетін (автомашина, пәтерлер, ұзақ уақыт пайдаланылатын заттар мен басқа тауарлар, сондай-ақ қызметкерлердің жеке есептерінің пайыздық мөлшерлемелерін арттыру) сыйлықтарды сатып алуға шығыстар;
мектепке дейінгі балалар мекемелеріндегі, шипажайлардағы және сауықтыру лагерлеріндегі балалар тамақтарының құнын өтеуге шығыстар;
тұтынушылардан коммуналдық төлемдерді қабылдау жөніндегі банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын банк және ұйымдар қызметтеріне арналған шығыстар;
ұжымдық шартта айқындалған мақсаттар үшін кәсіподақтарға аударым жасау шығыстары;
тәжірибелік-эксперименттік жұмыстарды жүргізуге, өнертапқыштық пен рационализаторлық ұсыныстар бойынша модельдер мен үлгілерді жасауға және сынауға (реттеліп көрсетілетін қызметтерді ұсынған кезде қолданылатын жұмыстарды қоспағанда), көрмелер, байқаулар, конкурстар мен басқа да іс-шаралар ұйымдастыруға, авторлық сыйақылар төлеуге және басқа байланысты шығыстар;
өндіріске және реттеліп көрсетілетін қызметтерге қатысы жоқ және тарифтердің өсуіне алып келетін шығыстар.

270. Расходы на премирование и другие виды вознаграждений к заработной плате не включаются в затратную часть тарифа субъекта естественной монополии (за исключением государственных предприятий) и осуществляются за счет дохода, полученного от нерегулируемой деятельности субъекта естественной монополии, либо за счет экономии расходов на оплату труда административного и производственного персонала.
271. Выделяемая субъекту естественных монополий субсидия из средств государственного бюджета, учитывается в уменьшение затратной части тарифа, за исключением субсидий, направленных на расходы, не учтенные в затратной части тарифа.
Параграф 3. Ограничение прибыли, включаемой в тариф
272. Ведомство уполномоченного органа при расчете тарифа определяет допустимый уровень прибыли как произведение ставки прибыли на величину регулируемой базы задействованных активов в установленном порядке. Уровень прибыли, включаемый в тариф, ограничивается с учетом средств, необходимых для реализации инвестиционной программы, и амортизационных отчислений.
Сноска. Пункт 272 - в редакции приказа Министра транспорта РК от 03.07.2024 № 229 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Параграф 4. Согласование применяемых методов начисления износа основных средств, и направлений использования средств амортизационных отчислений, предусматриваемых тарифной сметой
273. Увеличение амортизационных отчислений включается ведомством уполномоченного органа в затратную часть тарифа после проведения субъектом естественной монополии переоценки основных средств и (или) их реконструкции (модернизации) поэтапно.
Сноска. Пункт 273 - в редакции приказа Министра транспорта РК от 03.07.2024 № 229 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
274. Применение прямолинейного (равномерного) метода начисления износа основных средств и нематериальных активов не требует согласования с ведомством уполномоченного органа.
Сноска. Пункт 274 - в редакции приказа Министра транспорта РК от 03.07.2024 № 229 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
275. Применение и начисление амортизации иными методами начисления амортизации согласовывается с ведомством уполномоченного органа.
Сноска. Пункт 275 - в редакции приказа Министра транспорта РК от 03.07.2024 № 229 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

270. Сыйлықақыға және жалақыға берілетін басқа да сыйақы түрлеріне арналған шығыстар табиғи монополия субъектісінің (мемлекеттік кәсіпорындарды қоспағанда) тарифінің шығын бөлігіне енгізілмейді және табиғи монополия субъектісінің реттеліп көрсетілмейтін қызметінен алынған кіріс есебінен немесе әкімшілік және өндірістік персоналдарға еңбекақы төлеу шығыстарын үнемдеу есебінен жүзеге асырылады.
271. Шығыстарға бағытталған, тарифтің шығын бөлігінде ескерілмеген субсидияларды қоспағанда, табиғи монополия субъектісіне мемлекеттік бюджет қаражатынан бөлінетін субсидия тарифтің шығын бөлігін азайтуда ескеріледі.
3-параграф. Тарифке енгізілетін пайданы шектеу
272. Уәкілетті органның ведомствосы тарифті есептеу кезінде белгіленген тәртіппен пайданың жол берілетін деңгейін қолданысқа енгізілген активтердің реттелетін базасының шамасына пайда мөлшерлемесінің көбейтіндісі ретінде анықтайды. Тарифке енгізілетін пайда деңгейі инвестициялық бағдарламаны іске асыру үшін қажетті қаражатты және амортизациялық аударымдарды ескере отырып шектеледі.
Ескерту. 272-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Көлік министрінің 03.07.2024 № 229 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
4-параграф. Негізгі құралдарының тозуын есептеуге қолданылатын әдістерді және тарифтік сметасында көзделген амортизациялық аударымдар қаражаттарын пайдалану бағыттарын келісу
273. Амортизациялық аударымдарды ұлғайтуды уәкілетті органның ведомствосы табиғи монополия субъектісі негізгі құралдарды қайта бағалау және (немесе) оларды қайта жаңарту (жаңғырту) кезең-кезеңімен жүргізгеннен кейін тарифтің шығыс бөлігіне енгізеді.
Ескерту. 273-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Көлік министрінің 03.07.2024 № 229 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
274. Негізгі құралдар мен материалдық емес активтердің тозуын есептеудің тура (біркелкі) әдісін қолдану уәкілетті органның ведомствосымен келісуді талап етпейді.
Ескерту. 274-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Көлік министрінің 03.07.2024 № 229 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
275. Амортизацияны қолдану және есептеу амортизацияны есептеудің өзге әдістерімен уәкілетті органның ведомствосымен келісіледі.
Ескерту. 275-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Көлік министрінің 03.07.2024 № 229 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

276. Амортизационные отчисления от активов, задействованных при оказании регулируемых услуг, направляются на цели, связанные с капиталовложениями в фиксированные активы, используемые в предоставлении регулируемой услуги, реализацией инвестиционных программ и возвратом основного долга по привлеченным кредитным ресурсам.
Сноска. Пункт 276 - в редакции приказа Министра транспорта РК от 03.07.2024 № 229 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 13. Порядок индексации тарифа
Параграф 1. Порядок утверждения тарифа при его изменении методом индексации
277. Тариф с применением метода индексации устанавливается ежегодно субъектом естественной монополии малой мощности путем индексации утвержденного тарифа не выше уровня, определяемого ведомством уполномоченного органа.
В случае утверждения временного компенсирующего тарифа субъект естественной монополии малой мощности повышает тариф не выше уровня индексации, определяемого ведомством уполномоченного органа, по истечении периода его действия.
При этом, тариф на регулируемые услуги, тарифная смета, измененные субъектом естественной монополии малой мощности, являются, соответственно, тарифом и тарифной сметой на регулируемые услуги.
Сноска. Пункт 277 - в редакции приказа Министра транспорта РК от 03.07.2024 № 229 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
278. Субъект естественной монополии малой мощности в срок не позднее чем за 30 (тридцать) календарных дней до изменения тарифа проводит публичные слушания.
Информация о дате и месте проведения публичных слушаний размещается субъектом естественной монополии малой мощности на своем интернет-ресурсе, в случае его отсутствия представляет ведомству уполномоченного органа для размещения на его интернет-ресурсе либо в периодических печатных изданиях, распространяемых на территории соответствующей административно-территориальной единицы, за 30 (тридцать) календарных дней до их проведения.
Сноска. Пункт 278 - в редакции приказа Министра транспорта РК от 03.07.2024 № 229 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
279. Решение об индексации тарифа оформляется внутренним приказом субъекта естественной монополии малой мощности об изменении тарифов на величину, не превышающую уровень индексации тарифа, определенный ведомством уполномоченного органа, с приложением тарифной сметы и указанием причин изменения тарифов.

276. Реттеліп көрсетілетін қызметтерді көрсету кезінде тартылған активтерден амортизациялық аударымдар реттеліп көрсетілетін қызметті ұсынуда, инвестициялық бағдарламаларды іске асыруда және тартылған кредиттік ресурстар бойынша негізгі борышты қайтаруда пайдаланылатын тіркелген активтерге капитал салумен байланысты мақсаттарға жіберіледі.
Ескерту. 276-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Көлік министрінің 03.07.2024 № 229 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
13-тарау. Тарифті индекстеу тәртібі
1-параграф. Индекстеу әдісімен тариф өзгерген жағдайда оны бекіту
277. Индекстеу әдісін қолдана отырып тарифті жыл сайын қуаты аз табиғи монополия субъектісі бекітілген тарифті уәкілетті органның ведомствосы айқындайтын деңгейден жоғары емес индекстеу жолымен белгілейді.
Уақытша өтемдік тариф бекітілген жағдайда қуаты аз табиғи монополия субъектісі тарифті оның қолданылу кезеңі өткеннен кейін уәкілетті органның ведомствосы айқындайтын индекстеу деңгейінен аспайтын деңгейге көтереді.
Бұл ретте, қуаты аз табиғи монополия субъектісі өзгерткен реттеліп көрсетілетін қызметтерге тариф, тарифтік смета тиісінше реттеліп көрсетілетін қызметтерге тариф және тарифтік смета болып табылады.
Ескерту. 277-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Көлік министрінің 03.07.2024 № 229 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
278. Қуаты аз табиғи монополия субъектісі тариф өзгергенге дейін күнтізбелік 30 (отыз) күннен кешіктірілмейтін мерзімде жария тыңдаулар өткізеді.
Жария тыңдауларды өткізу күні мен орны туралы ақпаратты қуаты аз табиғи монополия субъектісі өзінің интернет-ресурсында орналастырады, ол болмаған жағдайда уәкілетті органның ведомствосына оның интернет-ресурсында не тиісті әкімшілік-аумақтық бірліктің аумағында таратылатын мерзімді баспасөз басылымдарында орналастыру үшін олар өткізгенге дейін күнтізбелік 30 (отыз) күн бұрын ұсынады.
Ескерту. 278-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Көлік министрінің 03.07.2024 № 229 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
279. Тарифті индекстеу туралы шешім тарифтік сметаны қоса бере отырып және тарифтердің өзгеру себептерін көрсете отырып, уәкілетті органның ведомствосы айқындаған тарифті индекстеу деңгейінен аспайтын шамаға тарифтерді өзгерту туралы қуаттылығы аз табиғи монополия субъектісінің ішкі бұйрығымен ресімделеді.

Сноска. Пункт 279 - в редакции приказа Министра транспорта РК от 03.07.2024 № 229 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
280. Субъект естественной монополии малой мощности информирует ведомство уполномоченного органа об изменении тарифа не позднее чем за 30 (тридцать) календарных дней до введения его в действие с предоставлением информации, содержащей причины изменения тарифа, утвержденной тарифной сметы.
Сноска. Пункт 280 - в редакции приказа Министра транспорта РК от 03.07.2024 № 229 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
281. Субъект естественной монополии малой мощности не позднее чем за 5 (пять) календарных дня до введения в действие измененного тарифа информируют об этом потребителей путем размещения информации, содержащей причины изменения тарифа, утвержденной тарифной сметы, на своем интернет-ресурсе, в случае его отсутствия представляет ведомству уполномоченного органа для размещения на его интернет-ресурсе либо в периодических печатных изданиях, распространяемых на территории соответствующей административно-территориальной единицы.
Сноска. Пункт 281 - в редакции приказа Министра транспорта РК от 03.07.2024 № 229 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Параграф 2. Порядок формирования тарифа с применением метода индексации
282. Индексация тарифов субъекта естественной монополии малой мощности производится не чаще одного раза в 12 (двенадцать) месяцев.
283. Расчет тарифа методом индексация производится по формуле:
Т = Т утв х У инд (1),
где: Т - тариф определяемый методом индексации;
Т утв - тариф утвержденный;
У инд – уровень индексации, определенный в соответствии с пунктом 286 настоящих Правил.
284. Субъект естественной монополии малой мощности самостоятельно осуществляет распределение затрат в соответствии с главами 10 и 12 настоящих Правил в пределах тарифа, рассчитанного в соответствии с пунктом 283 настоящих Правил.
Параграф 3. Порядок определения уровня индексации тарифа ведомством уполномоченного органа
Сноска. Заголовок - в редакции приказа Министра транспорта РК от 03.07.2024 № 229 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
285. Уровень индексации тарифа определяется ведомством уполномоченного органа ежегодно не позднее чем за два месяца до начала календарного года с учетом параметров социально-экономического развития Республики Казахстан.

Ескерту. 279-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Көлік министрінің 03.07.2024 № 229 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
280. Қуаты аз табиғи монополия субъектісі уәкілетті органның ведомствосын тарифтің өзгергені туралы ол қолданысқа енгізілгенге дейін күнтізбелік 30 (отыз) күннен кешіктірмей, бекітілген тарифтік сметаның өзгеру себептері бар ақпаратты бере отырып, хабардар етеді.
Ескерту. 280-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Көлік министрінің 03.07.2024 № 229 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
281. Қуаты аз табиғи монополия субъектісі өзгертілген тариф қолданысқа енгізілгенге дейін күнтізбелік 5 (бес) күннен кешіктірмей бұл туралы тұтынушыларды өзінің интернет-ресурсында бекітілген тарифтік сметаның өзгеру себептері бар ақпаратты орналастыру арқылы хабардар етеді, ол болмаған жағдайда уәкілетті органның ведомствосына оның интернет-ресурсында не тиісті әкімшілік-аумақтық бірліктің аумағында таратылатын мерзімді баспа басылымдарында орналастыру үшін ұсынады.
Ескерту. 281-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Көлік министрінің 03.07.2024 № 229 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2-параграф. Индекстеу әдісімен тарифті қалыптастыру тәртібі
282. Қуаты аз табиғи монополия субъектісінің тарифтерін индекстеу біреуден аспайтын 12 (он екі) айда бір рет жүзеге асырылады.
283. Индекстеу әдісімен тарифті есептеу мынадай формула бойынша жүргізіледі:
Т = Т утв х У инд (1),
мұндағы: Т-индекстеу әдісімен анықталатын тариф;
Тбек-бекітілген тариф;
Уинд-осы Қағидалардың 286-тармағына сәйкес айқындалған индекстеу деңгейі.
284. Қуаты аз табиғи монополия субъектісі шығындарды бөлуді осы Қағидалардың 283-тармағына сәйкес есептелген тариф шегінде осы Қағидалардың 10 және 12-тарауларға сәйкес дербес жүзеге асырады.
3-параграф. Уәкілетті орган ведомствосының тарифті индекстеу деңгейін айқындау тәртібі
Ескерту. 3-параграфтың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Көлік министрінің 03.07.2024 № 229 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
285. Тарифті индекстеу деңгейін уәкілетті органның ведомствосы Қазақстан Республикасының әлеуметтік-экономикалық даму параметрлерін ескере отырып, күнтізбелік жыл басталғанға дейін екі айдан кешіктірмей жыл сайын айқындайды.

Сноска. Пункт 285 - в редакции приказа Министра транспорта РК от 03.07.2024 № 229 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
286. Определение уровня индексации тарифа осуществляется на основании данных об уровне инфляции в процентах, предусмотренных Прогнозом социально-экономического развития Республики Казахстан, одобренного на заседании Правительства Республики Казахстан на соответствующий пятилетний прогнозный период.
В качестве уровня индексации принимается среднее значение уровня инфляции на предстоящий календарный год (%) и корректирует его с учетом изменений, вносимых в Прогноз социально-экономического развития Республики Казахстан в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан.
287. Решение об установлении уровня индексации размещается на своем интернет-ресурсе либо в периодических печатных изданиях, распространяемых на территории соответствующей административно-территориальной единицы, не позднее чем за 2 (два) месяца до начала календарного года.
Глава 14. Порядок определения допустимого уровня прибыли субъекта естественной монополии
Параграф 1. Порядок расчета допустимого уровня прибыли
288. Допустимый уровень прибыли определяется с учетом балансовой или переоцененной стоимости активов субъекта естественной монополии, задействованных при предоставлении регулируемой услуги, и ставки прибыли, рассчитанной по методу, определенной настоящими Правилами, и объема средств, необходимых для реализации утвержденной инвестиционной программы.
289. Допустимый уровень прибыли определяется на каждый год периода действия тарифа по формуле:
где:
i - год периода действия тарифа, год;
СПi - ставка прибыли на регулируемую базу задействованных активов;
PБЗAi - регулируемая база задействованных активов, тенге.
290. Регулируемая база задействованных активов по каждому виду регулируемых услуг и в целом по деятельности, не относящейся к регулируемым услугам рассчитывается с учетом выбытия из эксплуатации и ввода в эксплуатацию долгосрочных активов в каждом году периода действия тарифа в соответствии с инвестиционной программой, утверждаемой в порядке согласно главе 7 настоящих Правил.
Основные средства и нематериальные активы производственного назначения не включаются в состав регулируемой базы задействованных активов в случае их консервации или нахождения более одного года в ремонте, на техническом перевооружении (реконструкции), в аренде и иных случаях длительного незадействования.

Ескерту. 285-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Көлік министрінің 03.07.2024 № 229 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
286. Тарифті индекстеу деңгейін айқындау Қазақстан Республикасы Үкіметінің тиісті бес жылдық болжамды кезеңге арналған отырысында мақұлданған Қазақстан Республикасының әлеуметтік-экономикалық даму болжамында көзделген инфляция деңгейі туралы пайызбен алынған деректер негізінде жүзеге асырылады.
Индекстеу деңгейі ретінде алдағы күнтізбелік жылға инфляция деңгейінің орташа мәні (%) қабылданады және Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен Қазақстан Республикасының әлеуметтік-экономикалық даму болжамына енгізілетін өзгерістерді ескере отырып, оны түзетеді.
287. Индекстеу деңгейін белгілеу туралы шешім күнтізбелік жыл басталғанға дейін 2 (екі) айдан кешіктірмей өзінің интернет-ресурсында не тиісті әкімшілік-аумақтық бірліктің аумағында таратылатын мерзімді баспа басылымдарында орналастырылады.
14-тарау. Табиғи монополия субъектісі пайдасының жол берілетін деңгейін айқындау тәртібі
1-параграф. Пайданың жол берілетін деңгейін есептеу тәртібі
288. Пайданың жол берілетін деңгейі реттеліп көрсетілетін қызметті ұсыну кезінде қолданысқа енгізілген табиғ монополия субъектісі активтерінің баланстық немесе қайта бағаланған құнын және осы тәртіппен айқындалған әдіс бойынша есептелген пайда ставкасын және бекітілген инвестициялық бағдарламаны іске асыру үшін қажетті қаражат көлемін ескере отырып айқындалады.
289. Пайданың рұқсат етілген деңгейі тарифтің қолданылу кезеңінің әрбір жылына мынадай формула бойынша айқындалады:
онда:
і-тарифтің қолданылу кезеңінің жылы, жыл;
СПі - пайда мөлшерлемесі (%).
РБЗАі - көрсетілетін қызметтердің біреуін көрсетуге қолданысқа енгізілген активтердің реттелетін базасы, (теңге).
290. Реттеліп көрсетілетін қызметтердің әрбір түрі бойынша және тұтастай реттеліп көрсетілетін қызметтерге жатпайтын қызмет бойынша қолданысқа енгізілген активтердің реттелетін базасы осы Қағидалардың 7-тарауына сәйкес тәртіппен бекітілетін инвестициялық бағдарламаға сәйкес тарифтің қолданылу кезеңінің әрбір жылында ұзақ мерзімді активтерді пайдаланудан шығару және пайдалануға беру ескеріле отырып есептеледі.
Өндірістік мақсаттағы негізгі құралдар мен материалдық емес активтер қолданысқа енгізілген активтердің реттелетін базасының құрамына олар консервацияланған немесе бір жылдан астам жөндеуде, техникалық қайта жарақтандыруда (реконструкциялауда), жалдауда болған жағдайда және өзге де ұзақ әсер етпеген жағдайларда енгізілмейді.

291. Регулируемая база задействованных активов государственных предприятий и акционерных обществ, контрольный пакет акций которых принадлежит государству, а также аффилированных с ними юридических лиц, за исключением субъектов естественных монополий, осуществивших вывод акций на рынок ценных бумаг в рамках программы "Народное IPO" определяется как произведение фактической стоимости активов на коэффициент задействованности активов, по следующей формуле:
РБЗА = СА х Кза ,
где:
СА - фактическая стоимость активов (тенге),
Кза - коэффициент задействованности активов.
292. Коэффициент задействованности активов определяется как соотношение фактического объема (за четыре предшествующие квартала или за предыдущий календарный год) производимых и (или) оказываемых (с учетом нормативных потерь) услуг (товаров, работ) основными средствами субъекта естественной монополии к их технологической мощности.
293. Фактическая стоимость активов определяется на основе остаточной стоимости основных средств субъектов естественных монополий, полученной в результате их переоценки независимыми оценщиками, выбранными на конкурсной основе.
Параграф 2. Расчет допустимого уровня прибыли на услуги аэронавигации
294. Допустимый уровень прибыли на услуги аэронавигации в воздушном пространстве определяется по формуле:
ДУПВП = РБЗАВП * СП/100,
где:
РБЗАВП – регулируемая база задействованных активов в воздушном пространстве – суммарная стоимость долгосрочных активов (основных средств и нематериальных активов) и чистого оборотного капитала (рассчитываемого как разность между текущими активами и текущими обязательствами) на конец отчетного периода, находящихся в собственности или на иных законных основаниях у субъекта естественных монополий и используемых при производстве и (или) предоставлении услуг аэронавигации;
CП – ставка прибыли на регулируемую базу задействованных активов, используемых на оказание данной услуги аэронавигации, рассчитывается в соответствии с пунктами 297-305 настоящих Правил.
295. Допустимый уровень прибыли от оказания услуг аэронавигации в районе аэродромов определяется по формуле:
ДУПра = РБЗАра * СП/100,
где:
РБЗАра – регулируемая база задействованных активов субъектов естественных монополий на данную услугу;
CП – ставка прибыли на регулируемую базу задействованных активов, используемых на оказание данной услуги аэронавигации, рассчитывается в соответствии с пунктами 297-305 настоящих Правил.
Параграф 3. Расчет допустимого уровня прибыли на услуги аэропорта
296. Допустимый уровень прибыли, включаемый в тариф на услуги, определяется на основе стоимости задействованных активов и ставки прибыли на регулируемую базу задействованных активов:
ДУП = РБЗА*СП,
где:
ДУП – допустимый уровень прибыли по услугам, (тенге),
РБЗА – регулируемая база активов, задействованных в оказании одной из услуг (тенге),
СП – ставка прибыли (%) на регулируемую базу задействованных активов регулируемых услуг аэропортов, рассчитывается в соответствии с пунктом 306 настоящих Правил.

291. "Халықтық ІРО" бағдарламасы шеңберінде акцияларды бағалы қағаздар нарығына шығаруды жүзеге асырған субъектілерді қоспағанда, акцияларының бақылау пакеті мемлекетке тиесілі мемлекеттік кәсіпорындар мен акционерлік қоғамдардың, сондай-ақ олармен аффилиирленген заңды тұлғалардың іске қосылған активтерінің реттелетін базасы активтердің іске қосу коэффициентіне активтердің нақты құнының көбейтіндісі ретінде мынадай формула бойынша айқындалады:
РБЗА = СА х Кза ,
мұндағы:
СА - реттеліп көрсетілетін қызметтерді (операцияларды) көрсетуге қолданысқа енгізілген активтердің нақты кұны, (теңге),
Қза - қолданысқа енгізілген активтердің коэффициенті.
292. Активтердің іске қосу коэффициенті табиғи монополия субъектісінің негізгі құралдарымен өндірілетін және (немесе) көрсетілетін (нормативтік ысыраптарды ескере отырып) қызметтердің (тауарлардың, жұмыстардың) нақты көлемінің (алдыңғы төрт тоқсан үшін немесе өткен күнтізбелік жыл үшін) олардың технологиялық қуатына арақатынасы ретінде айқындалады.
293. Активтердің нақты құны қызметтерді өндіру мен ұсыну кезінде пайдаланылатын, конкурстық негізде іріктелген тәуелсіз бағалаушылар қайта бағалау нәтижесінде алынған табиғи монополия субъектісінің негізгі құралдары мен материалдық емес активтерінің қалдық кұнының негізінде айқындалады.
2-параграф. Аэронавигациялар қызметтеріне жіберілетін пайданың көлемінің есебі
294. Әуе кеңістігінде аэронавигациялық көрсетілетін қызметтерді көрсетуден түсетін пайданың қол жетімді деңгейі мынадай формула бойынша анықталады:
РПДаа = ҚАРБаа * ПС/100
мұндағы:
ҚАРБж – табиғи монополия субъектілерінің осы көрсетілетін қызметке қолданыстағы активтерінің реттелетін базасы,
ПС – табиғи монополия субъектілерінің осы көрсетілетін қызметті көрсетуге пайдаланылатын қолданыстағы активтерінің реттелетін базасының пайда мөлшерлемесі осы Қағидалардың 297-305-тармақтарына сәйкес есептеледі.
295. Әуеайлақ маңында аэронавигациялық көрсетілетін қызметтерді көрсетуден түсетін пайданың қол жетімді деңгейі мынадай формула бойынша анықталады:
РПДаа = ҚАРБаа * ПС/100
мұндағы:
ҚАРБж – табиғи монополия субъектілерінің осы көрсетілетін қызметке қолданыстағы активтерінің реттелетін базасы,
ПС – табиғи монополия субъектілерінің осы көрсетілетін қызметті көрсетуге пайдаланылатын қолданыстағы активтерінің реттелетін базасының пайда мөлшерлемесі осы Қағидалардың 297-305-тармақтарына сәйкес есептеледі.
3-параграф. Әуежайлар қызметтеріне пайданың көлемін есептеу
296. Әуежайлар көрсетілетін қызметтерді көрсетуден түсетін пайданың қол жетімді деңгейі мынадай формула бойынша анықталады:
РПДаа = ҚАРБаа * ПС/100
мұндағы:
ҚАРБж – табиғи монополиялар субъектілерінің осы көрсетілетін қызметке қолданыстағы активтерінің реттелетін базасы,
ПС – табиғи монополиялар субъектілерінің осы көрсетілетін қызметті көрсетуге пайдаланылатын қолданыстағы активтерінің реттелетін базасының пайда мөлшерлемесі осы Қағидалардың 306-тармағына сәйкес есептеледі.

Параграф 4. Расчет ставки прибыли на регулируемую базу задействованных активов тарифов на услуги аэронавигации, отнесенные к сфере естественных монополий
297. Ставка прибыли на РБЗА, используемых при оказании субъектом естественной монополии услуг аэронавигации, определяется методом средневзвешенной стоимости капитала:
где:
СП – ставка прибыли;
W e – собственный капитал, тенге;
W d – заемный капитал, тенге;
r e – стоимость собственного капитала;
r d - стоимость заемного капитала;
K ab – коэффициент, учитывающий уровень норматива отчисления части чистого дохода республиканских государственных предприятий, установленный Нормативами отчисления части чистого дохода республиканских государственных предприятий, утвержденными приказом Министром национальной экономики Республики Казахстан от 25 февраля 2015 года № 134 (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 10545) (далее – Норматив отчисления).
298. Стоимость собственного капитала субъекта естественной монополии, оказывающего услуги аэронавигации, определяется суммированием премий за существующие риски для данного вида деятельности по формуле:
r e = rf + rs,
где:
rf – безрисковая ставка;
rs – премия за риски, характерные для сферы аэронавигации.
299. Безрисковая ставка принимается равной уровню базовой ставки Национального банка Республики Казахстан.
Сноска. Пункт 299 - в редакции приказа Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 30.03.2021 № 140 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
300. Коэффициент, учитывающий Норматив отчисления, рассчитывается по формуле:
K ab =1/(1-а),
где:
а – норматив отчисления.
301. Основными факторами рисков, связанных с вероятностью потери доходов от оказания услуг аэронавигации, характерные для сферы аэронавигации, являются:
1) состояние развития инфраструктуры отрасли авиации Республики Казахстан;
2) общемировые тенденции развития и текущее состояние мирового рынка авиаперевозок;
3) состояние задействованных активов.
302. Оценку рисков, характерных для сферы аэронавигации, определение итогового уровня рисков и размера премий за итоговый уровень рисков осуществляет ведомство уполномоченного органа согласно алгоритма определения итогового уровня рисков, характерных для расчета тарифов на услуги аэронавигации, отнесенные к сфере естественных монополий, с учетом ведения раздельного учета доходов, затрат и задействованных активов, алгоритма оценки рисков, характерных для расчетов тарифов на услуги аэронавигации, отнесенные к сфере естественных монополий, с учетом ведения раздельного учета доходов, затрат и задействованных активов и диапазонов премий за итоговый уровень рисков для расчетов тарифов на услуги аэронавигации, отнесенные к сфере естественных монополий, с учетом ведения раздельного учета доходов, затрат и задействованных активов, приведенных в приложении 30 к настоящим Правилам.

4-параграф. Табиғи монополиялар саласына жатқызылған аэронавигация қызметтеріне тарифтердің қолданысқа енгізілген активтерінің реттелетін базасына пайда ставкасын есептеу
297. Табиғи монополия субъектісі аэронавигация қызметтерін көрсеткен кезде пайдаланатын РБ-ға пайда ставкасы капиталдың орташа өлшенген құны әдісімен айқындалады:
онда:
СП-пайда ставкасы;
W e-меншікті капитал, теңге;
Wd-қарыз капиталы, теңге;
re - меншікті капиталдың құны;
rd-қарыз капиталының құны;
Kab - Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2015 жылғы 25 ақпандағы № 134 (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10545 болып тіркелген) бұйрығымен бекітілген Республикалық мемлекеттік кәсіпорындардың таза табысының бір бөлігін аудару нормативімен анықталған, республикалық мемлекеттік кәсіпорындардың таза табысының бір бөлігін аудару нормативінің деңгейін ескеретін коэффициент (бұдан әрі – Аудару нормативі).
298. Аэронавигация қызметтерін көрсететін табиғи монополия субъектісінің меншікті капиталының құны осы қызмет түрі үшін бар тәуекелдер үшін сыйлықақылармен мынадай формула бойынша анықталады:
r e = rf + rs,
онда:
rf-тәуекелсіз мөлшерлеме;
rs-аэронавигация саласына тән тәуекелдер үшін сыйлықақы.
299. Тәуекелсіз ставка Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің базалық мөлшерлеме деңгейіне тең қабылданады.
Ескерту. 299-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 30.03.2021 № 140 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
300. Аударым нормативін ескеретін коэффициент мынадай формула бойынша есептеледі:
Kab =1 / (1-а),
онда:
а-аударым нормативі.
301. Аэронавигация саласына тән аэронавигация қызметтерін көрсетуден түсетін кірістерді жоғалту ықтималдығына байланысты тәуекелдердің негізгі факторлары:
1) Қазақстан Республикасы авиация саласының инфрақұрылымын дамытудың жай-күйі;
2) әлемдік авиатасымалдар нарығының дамуының жалпы әлемдік үрдістері мен ағымдағы жай-күйі;
3) қолданысқа енгізілген активтердің жай-күйі.
302. Аэронавигация саласына тән тәуекелдерді бағалауды, тәуекелдердің қорытынды деңгейін және тәуекелдердің қорытынды деңгейі үшін сыйлықақы мөлшерін айқындауды уәкілетті органның ведомствосы табыстарды, шығындар мен қолданысқа енгізілген активтерді бөлектеп есепке алуды жүргізуді ескере отырып, табиғи монополиялар саласына жатқызылған аэронавигация қызметтеріне тарифтерді есептеуге тән тәуекелдердің жиынтық деңгейін айқындау алгоритміне, аэронавигация қызметтеріне тарифтерді есептеу үшін тән тәуекелдерді бағалау алгоритміне сәйкес табиғи монополиялар саласына жатқызылған табыстарды, шығындар мен қолданысқа енгізілген активтерді бөлектеп есепке алуды жүргізуді, осы Қағидалардың 30-қосымшада келтірілген табыстарды, шығындар мен қолданысқа енгізілген активтерді бөлектеп есепке алуды жүргізуді ескере отырып, табиғи монополиялар саласына жатқызылған аэронавигация қызметтеріне тарифтерді есептеу үшін тәуекелдердің қорытынды деңгейі үшін шығындар мен қолданысқа енгізілген активтер мен сыйлықақылар диапазондарының тізбесі бекітілсін.

Сноска. Пункт 302 - в редакции приказа Министра транспорта РК от 03.07.2024 № 229 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
303. Оценка стоимости заемных средств производится методом предварительной поэлементной и последующей обобщающей оценки в виде средневзвешенной величины по формуле:
r d = r dk * W dk + r do * (1 – W dk ),
где:
r dk – стоимость банковских и иных кредитов на конец последнего отчетного периода, %;
r do – величина выплачиваемого по облигации купона или номинальной процентной ставкой облигации, %;
W dk – удельный вес банковских и иных кредитов в заемном капитале субъекта естественной монополии, оказывающего услуги аэронавигации, за исключением кредитов на пополнение оборотных средств на конец отчетного периода.
304. Стоимость банковских кредитов равна процентной ставке кредита или при привлечении нескольких кредитов равна средневзвешенной стоимости данных кредитов, привлеченных и имеющихся на балансе субъекта естественной монополии, оказывающего услуги аэронавигации на конец отчетного периода, и определяется по формуле:
P i – процент, уплачиваемый кредитору по i – му кредиту;
n - количество кредитов;
W i - доля i – го кредита в общей сумме кредитов;
H - ставка налога на прибыль.
305. Величина выплачиваемого по облигации купона или номинальная процентная ставка облигации, выражаемая в процентах к ее номинальной стоимости, определяется по следующей формуле:
P2– ставка дисконта; C H – номинальная стоимость облигаций;
C p – реализационная цена облигаций;
t - срок займа (количество лет).
Параграф 5. Расчет ставки прибыли на регулируемую базу задействованных активов тарифов на услуги аэропортов, отнесенные к сфере естественных монополий
306. Для субъектов естественной монополии в сфере аэропортов ставка прибыли рассчитывается с помощью метода средневзвешенной стоимости капитала и определяется по формуле:
СП = ((1 – g) * re) + (g * rd),
где:
g – леверидж, величина, характеризующая соотношение заемного и собственного капитала субъекта естественной монополии в общей структуре финансирования, то есть доля фактически заимствованных средств в структуре всего капитала (сумма собственного и заемного капитала) с учетом произведенной последней переоценки основных средств. Уровень левериджа является величиной не менее нуля. При отрицательном значении собственного капитала субъекта естественной монополии, уровень левериджа принимается за величину, равную 1;
re – ставка вознаграждения на собственный капитал (%);
rd – ставка вознаграждения на заемные средства (%).
Ставка вознаграждения на собственный капитал определяется по формуле:
re = rf + ra,
где:
ra – премия за риск. Премия за риск состоит из производственно-технологического (rmex), операционного (rop) и финансового (rfin) рисков.
Производственно-технологический риск (rmex) для покрытия потери дохода из-за технологических аварий, произошедших по причинам, не зависящим от производственной компетентности аэропорта, отражает степень подверженности отрасли рискам, которые могут привести к потере предусмотренного дохода, основных средств и товарно-материальных запасов.
Расчет данного показателя по формуле:
rmex = Za/Ce,
где:
Za – затраты на ликвидацию последствий аварии и стихийных бедствий в среднем за год.
При отсутствии данных по количеству аварий и невозможности определения вероятности наступления аварий предлагается использовать шкалу ранжирования долей амортизационных отчислений для оценки технологического риска по степени износа основных средств:
Шкала определения технологического риска в зависимости от степени износа основных средств приведенная в приложении 31 к настоящим Правилам.
Операционный риск, (rop) для покрытия потери дохода из-за снижения объемов работ определяется по формуле (в случае увеличение объемов работ данный риск не применяется):
rор = 0.5 * (V-Znep)/Ce * DV/V,
где:
V – выручка (доход) за отчетный период от данной услуги,
Znep – переменные (зависящие от объема услуг) затраты за отчетный период или прогнозируемое значение на і-ую услугу,
Се – балансовая стоимость основных средств, отнесенных на услугу,
DV – изменение дохода за прогнозируемый год от і-ую услуги.
Значение операционного риска ограничено в пределах от 0 до 5 %, как принято для большинства видов риска.
Финансовый риск (rfin), связанный с вероятностью потери финансовых ресурсов организации, определяется по формуле:
rfin = pбаз * (1-H) * D|p / Ce,
где:
pбаз – общая прибыль организации за отчетный год,
Н – ставка налога на прибыль,
D|p – уровень падения прибыли услуги,
D|p = 0.5 * DV/V * (V-Znep)/ pбаз,
Значение финансового риска ограничено в пределах от 0 до 5 %, как принято для большинства видов риска.
Стоимость вознаграждения на акционерный капитал является величиной не менее стоимости вознаграждения на заемные средства.
Ставка вознаграждения на заемные средства определяется по формуле:
rd = rf + ДП,
где:
rf –безрисковая ставка принимается равной уровню базовой ставки Национального банка Республики Казахстан.
ДП – долговая премия за риск по субъекту естественной монополии, определяемая на основе премии на долговые обязательства, выпущенные им и находящиеся в обращении, относительно государственных ценных бумаг того же срока обращения, если выпуск долговых обязательств имел место. В ином случае, она определяется с учетом долговых премий за риск других субъектов естественных монополий, занимающихся аналогичным видом деятельности и имеющих аналогичный кредитный рейтинг на территории Республики Казахстан.

Ескерту. 302-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Көлік министрінің 03.07.2024 № 229 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
303. Қарыз қаражатының құнын бағалау алдын ала элементтік және кейіннен жиынтық бағалау әдісімен орташа өлшенген шама түрінде мынадай формула бойынша жүргізіледі:
Rd = rdk * Wdk + rdo * (1 - Wdk),
мұндағы:
rdk - соңғы есепті кезеңнің аяғындағы банктік және өзге несиелердің құны, %;
rdo - купон облигациясы немесе облигацияның атаулы пайыздық мөлшерлемесі бойынша төленетін шама, %;
W dk - аэронавигациялық көрсетілетін қызметтерді көрсететін табиғи монополия субъектісінің қарыз капиталындағы есепті кезең аяғындағы айналым қаражатының орнын толықтыруға арналған несиелерді қоспағанда, банктік және өзге несиелердің үлес салмағы.
304. Банк кредиттерінің құны кредиттің пайыздық ставкасына тең немесе бірнеше кредит тартылған кезде осы кредиттердің тартылған және есепті кезеңнің соңында аэронавигация қызметтерін көрсететін субъектінің теңгерімінде бар орташа өлшенген құнына тең және мынадай формула бойынша айқындалады:
мұндағы:
Pі – І кредит бойынша кредиторға төленетін пайыз;
N-кредиттер саны;
Wі-кредиттердің жалпы сомасындағы і кредиттің үлесі;
H-табыс салығының ставкасы.
305. Купон облигациялары бойынша төленетін шама немесе облигацияның номиналды құнына пайызбен көрсетілетін номиналды пайыздық ставкасы мынадай формула бойынша анықталады:
P2 – дисконт ставкасы; CH-облигациялардың номиналды құны;
CP-облигациялардың сату бағасы;
t - қарыз мерзімі (жыл саны).
5-параграф. Табиғи монополиялар саласына жатқызылған әуежайлар қызметтеріне арналған тарифтердің қолданысқа енгізілген активтерінің реттелетін базасына пайда ставкасын есептеу
306. Әуежайлар саласындағы табиғи монополия субъектілері үшін пайда мөлшерлемесі орташа өлшенген капитал кұны әдісі арқылы есептеледі және мынадай формула бойынша анықталады:
АҚ = ((1 - g) х re) + (g * rd),
мұндағы:
g – леверидж, қаржыландырудың жалпы құрылымында табиғи монополия субъектісінің қарыз және меншікті капиталының ара қатынасын сипаттайтын шама, яғни негізгі кұралдарға соңғы жүргізген қайта бағалауды ескере отырып, барлық капиталдың кұрылымындағы нақты қарызға алған каражаттың үлесі (меншікті және қарыз капиталының сомасы). Леверидждің деңгейі нөлден кем емес шама болып табылады. Табиғи монополия субъектісінің меншікті капиталының теріс мәні болған жағдайда леверидждің деңгейі 1-ге тең шаманы алады;
re – меншікті капиталға сыйақы мөлшерлемесі (%);
rd – қарыз қаражатына сыйақы мөлшерлемесі (%).
Меншік капиталға арналған сыйақы мөлшерлемесі мынадай формула бойынша айқындалады:
Re = rf + ra,
мұндағы,
ra – тәуекел үшін сыйақы. Тәуекелге арналған сыйақы өндірістік-технологиялық (rmex), операциялық (rop) және қаржылық (rfіn) тәуекелдерден тұрады.
Әуежайдың өндірістік құзыреттілігіне байланысы жоқ себептермен болған технологиялық авариялардан болған табыстың шығынын жабуға арналған өндірістік-технологиялық (rmex) тәуекел саланың, олар көзделген табыстың, негізгі құралдардың және тауар-материалдық қордың шығынына алып келуі мүмкін тәуекелдерге ұшырау дәрежесін көрсетеді.
Осы көрсеткішті есептеу мынадай формула бойынша жүргізіледі:
rmex = Za/Ce,
мұндағы,
Za – бір жыл ішінде орта есеппен авариялар мен зілзала салдарларын жоюға арналған шығындар.
Авариялардың саны бойынша деректер болмаған және авариялардың болу ықтималдығын анықтау мүмкін болмаған кезде негізгі құралдардың тозу дәрежесі бойынша технологиялық тәуекелді бағалау үшін амортизациялық аударымдардың үлестерін ранжирлеу шәкілін пайдалану ұсынылады:
Негізгі құралдардың тозу дәрежесіне қарай технологиялық тәуекелді айқындау шәкілі осы Қағидалардың 31-қосымшасында көрсетілген.
(rop) Жұмыстардың көлемін төмендетуден алынған табыстың шығынын жабуға арналған операциялық тәуекелдер (жұмыстардың көлемдері ұлғайған жағдайда осы тәуекел қолданылмайды) мынадай формула бойынша айқындалады:
rор = 0.5 * (V-Znep)/Ce * DV/V, мұндағы,
V – есепті кезең ішіндегі осы көрсетілетін қызметтерден алынған пайда (табыс),
Znep – есепті кезең ішіндегі ауыспалы (қызметтердің көлеміне қарай) шығындар немесе і-й көрсетілетін қызметіне болжамдалған мән,
Се – қызметке жатқызылған негізгі құралдардың баланстық құны,
DV – болжамдалған жыл ішінде і-қызметінен алынған табыстың өзгеруі.
Операциялық тәуекелдің нысаны тәуекел түрлерінің көпшілігі үшін қабылданғанындай, 0-ден 5% дейінгі шектерде шектелген.
Ұйымның қаржылық ресурстарының шығыны ықтималдығына байланысты қаржылық тәуекел (rfіn), мынадай формула бойынша анықталады:
rfin = pбаз * (1-H) * D|p / Ce, мұндағы,
pбаз – ұйымның есепті жыл ішіндегі жалпы табысы,
Н – пайдаға салық мөлшерлемесі,
D|p – қызмет пайдасаның түсу деңгейі,
D|p = 0.5 * DV/V * (V-Znep)/ pбаз,
Қаржылық тәуекелдің мәні тәуекел түрлерінің көпшілігі үшін қабылданғанындай, 0-ден 5% дейінгі шектерде шектелген.
Акционерлік капиталға арналған сыйақының құны қарыз қаражатына арналған сыйақы құнынан кем емес шама болып табылады.
rd = rf+ДП,
мұндағы,
rf – тәуекелсіз мөлшерлеме, ол Қазақстан Республикасы Ұлттық банкінің базалық мөлшерлемесінің деңгейіне тең қабылданады;
ДП – егер борыштық міндеттемелерді шығару орын алса, табиғи монополия субъектісі шығарған және сол мерзімде айналымдағы мемлекеттік бағалы қағаздарға қатысты айналымда болатын борыштық міндеттемелерге сыйлықақы негізінде айқындалатын табиғи монополия субъектісі бойынша тәуекел үшін борыштық сыйлықақы. Өзге жағдайда, ол көрсетілетін қызметтің осындай түрімен айналысатын, Қазақстан Республикасының аумағында ұқсас кредиттік рейтингісі бар басқа табиғи монополиялар субъектілерінің тәуекелі үшін борыштық сыйлықақыларды ескере отырып айқындалады.

Сноска. Пункт 306 - в редакции приказа Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 30.03.2021 № 140 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 15. Порядок дифференциации тарифа
Сноска. Правила дополнены главой 15 в соответствии с приказом Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 02.12.2021 № 629 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

Ескерту. 306-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 30.03.2021 № 140 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
15-тарау. Тарифті саралау тәртібі
Ескерту. Қағида 15-тараумен толықтырылды - ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 02.12.2021 № 629 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

Параграф 1. Механизм расчета дифференцированных тарифов на услуги аэропортов
307. Тариф на услуги аэропортов, рассчитанный в соответствии с механизмом расчета тарифов в сфере естественных монополий в области аэропортов с учетом методов тарифного регулирования сфер естественных монополий согласно настоящим Правилам, за исключением метода индексации, дифференцируется для групп потребителей, осуществляющих регулярные и нерегулярные рейсы, и утверждается ведомством уполномоченного органа отдельно для каждой группы.
Дифференцированные тарифы на услуги аэропортов определяются по формулам:

1-параграф. Әуежайлар қызметтеріне сараланған тарифтерді есептеу тетігі
307. Индекстеу әдісін қоспағанда, осы Қағидаларға сәйкес табиғи монополиялар салаларын тарифтік реттеу әдістерін ескере отырып, әуежайлар саласындағы табиғи монополиялар саласындағы тарифтерді есептеу тетігіне сәйкес есептелген әуежайлар қызметтеріне арналған тариф тұрақты және тұрақсыз рейстерді жүзеге асыратын тұтынушылар топтары үшін сараланады және оны уәкілетті органның ведомствосының әрбір топ үшін жеке бекітеді.
Әуежайлар қызметтеріне сараланған тарифтер формулалар бойынша айқындалады:

1) для потребителей, выполняющих регулярные рейсы (Трег):
Трег = Тдейст.рег * k,
где:
Тдейст.рег – действующий тариф на регулируемые услуги субъекта естественной монополии в области услуг аэропортов для регулярных рейсов;
k – коэффициент изменения тарифа на регулируемые услуги субъекта естественной монополии в области услуг аэропортов для регулярных рейсов, определенный на основании социально-экономических факторов тарифообразования на внутреннем рынке Республики Казахстан;

1) тұрақты рейстерді орындайтын тұтынушылар үшін (Ттұрақты):
Ттұрақты = Тқолд. тұрақты * k,
мұндағы:
Тқолд. тұрақты – тұрақты рейстер үшін әуежайлардың қызметтері саласындағы табиғи монополия субъектісінің реттеліп көрсетілетін қызметтеріне арналған қолданыстағы тариф;
k – Қазақстан Республикасының ішкі нарығында тариф белгілеудің әлеуметтік-экономикалық факторлары негізінде айқындалған, тұрақты рейстерге арналған әуежайлардың қызметтері саласындағы табиғи монополия субъектісінің реттеліп көрсетілетін қызметтеріне тарифтің өзгеру коэффициенті;

2) для потребителей, выполняющих нерегулярные рейсы (Тнерег):
Тнерег = (Т * V – Трег * Vрег)/Vнерег,
где:
Т – тариф на регулируемые услуги субъекта естественной монополии в области услуг аэропортов, определенный в соответствии с механизмом расчета тарифов в сфере естественных монополий в области аэропортов с учетом методов тарифного регулирования сфер естественных монополий согласно настоящим Правилам;
V – планируемый годовой объем регулируемой услуги;
Трег – тариф на регулируемые услуги субъекта естественной монополии в области услуг аэропортов для регулярных рейсов;
Vрег – планируемый годовой объем регулируемой услуги по регулярным рейсам;
Vнерег – планируемый годовой объем регулируемой услуги по нерегулярным рейсам.

2) тұрақсыз рейстерді орындайтын тұтынушылар үшін (Ттұрақсыз):
Ттұрақсыз = (Т * V – Ттұрақты * Vтұрақты)/Vтұрақсыз,
мұндағы:
Т – осы Қағидаларға сәйкес табиғи монополиялар салаларын тарифтік реттеу әдістерін ескере отырып, әуежайлар саласындағы табиғи монополиялар саласындағы тарифтерді есептеу тетігіне сәйкес айқындалған әуежайлар қызметтері саласындағы табиғи монополия субъектісінің реттеліп көрсетілетін қызметтеріне арналған тариф;
V – реттелетін қызметтің жоспарланған жылдық көлемі;
Ттұрақты – тұрақты рейстерге арналған әуежайлардың қызметтері саласындағы табиғи монополия субъектісінің реттеліп көрсетілетін қызметтеріне арналған тариф;
Vтұрақты – тұрақты рейстер бойынша реттелетін қызметтің жоспарланған жылдық көлемі;
Vтұрақсыз – тұрақсыз рейстер бойынша реттелетін қызметтің жоспарланған жылдық көлемі.

Сноска. Пункт 307 - в редакции приказа Министра транспорта РК от 03.07.2024 № 229 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Приложение 1
к Правилам формирования тарифов
Шкала максимальной взлетной массы воздушных судов (тонн)
1
2
3
4
5
6
7
8
9
<7
>7<20
>20<30
>30<50
>50<100
>100<200
>200<300
>300<400
> 400
Приложение 2
к Правилам формирования тарифов
форма
Информация субъекта естественной монополии об исполнении
инвестиционной программы на _____ год
________________________________________________________________
наименование субъекта, вид деятельности
Сноска. Приложение 2 - в редакции приказа Министра транспорта РК от 03.07.2024 № 229 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
№ п/п
Информация о плановых и фактических объемах предоставления регулируемых услуг
Отчет о прибылях и убытках*
Сумма инвестиционной программы
Наименование регулируемых услуг
Наименование мероприятий
Единица измерения
Количество в натуральных показателях
Период предоставления услуги в рамках инвестиционной программы
План
Факт
отклонение
причины отклонения
план
факт
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
* - отчет о прибылях и убытках представляется согласно форме, утвержденный приказом Министра финансов Республики Казахстан от 28 июня 2017 года № 404 "Об утверждении перечня и форм годовой финансовой отчетности для публикации организациями публичного интереса (кроме финансовых организаций)";
** - информация заполняется, в том числе, по иным показателям с учетом специфики отрасли (если предусмотрено в утвержденной инвестиционной программе (проекте));
** - данная информация представляется с приложением подтверждающих документов по реализации инвестиционной программы (копии соответствующих договоров, контрактов, акты о приемке выполненных работ, справка о стоимости выполненных работ и затрат, счет-фактуры, акты-приемки в эксплуатацию государственных приемочных комиссий, внутренние накладные, внутренние приказы субъектов регулируемого рынка о вводе в эксплуатацию и принятии на баланс).
Информация о фактических условиях и размерах финансирования инвестиционной программы, тыс. тенге
Информация о сопоставлении фактических показателей исполнения инвестиционной программы с показателями, утвержденными в инвестиционной программе **
Разъяснение причин отклонения достигнутых фактических показателей от показателей в утвержденной инвестиционной программе
Оценка повышения качества и надежности предоставляемых регулируемых услуг
собственные средства
Заемные средства
Бюджетные средства
Улучшение производственных показателей, %, по годам реализации в зависимости от утвержденной инвестиционной программы
Снижение износа (физического) основных фондов (активов), %, по годам реализации в зависимости от утвержденной инвестиционной программы
Снижение потерь, %, по годам реализации в зависимости от утвержденной инвестиционной программы
Снижение аварийности, по годам реализации в зависимости от утвержденной инвестиционной программы
Амортизация
Прибыль
факт прошлого года
факт текущего года
факт прошлого года
факт текущего года
план
факт
факт прошлого года
факт текущего года
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
* - отчет о прибылях и убытках представляется согласно форме, утвержденный приказом Министра финансов Республики Казахстан от 28 июня 2017 года № 404 "Об утверждении перечня и форм годовой финансовой отчетности для публикации организациями публичного интереса (кроме финансовых организаций)";
** - информация заполняется, в том числе, по иным показателям с учетом специфики отрасли (если предусмотрено в утвержденной инвестиционной программе (проекте));
** - данная информация представляется с приложением подтверждающих документов по реализации инвестиционной программы (копии соответствующих договоров, контрактов, акты о приемке выполненных работ, справка о стоимости выполненных работ и затрат, счет-фактуры, акты-приемки в эксплуатацию государственных приемочных комиссий, внутренние накладные, внутренние приказы субъектов регулируемого рынка о вводе в эксплуатацию и принятии на баланс).
Приложение 3
к Правилам формирования
тарифов
Пример расчета временного компенсирующего тарифа

Ескерту. 307-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Көлік министрінің 03.07.2024 № 229 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Тарифтерді қалыптастыру
қағидаларына
1-қосымша
Әуе кемелерінің ең жоғарғы ұшу массасының (тонна) шкаласы
1
2
3
4
5
6
7
8
9
<7
>7<20
>20<30
>30<50
>50<100
>100<200
>200<300
>300<400
>400
Тарифтерді қалыптастыру
қағидаларына
2-қосымша
нысан
Табиғи монополия субъектісінің _____ жылға инвестициялық бағдарламаны орындау туралы ақпараты ______________________________________________________________________________ субъектінің атауы, қызмет түрі
Ескерту. 2-қосымша жаңа редакцияда – ҚР Көлік министрінің 03.07.2024 № 229 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
р/с №
Реттеліп көрсетілетін қызметтерді ұсынудың жоспарлы және нақты көлемдері туралы ақпарат
Пайда мен шығындар туралы есеп *
Инвестициялық бағдарламаның сомасы
Реттеліп көрсетілетін қызметтердің атауы
Іс-шаралар атауы
Өлшем бірлігі
Заттай көрсеткіштердегі саны
Инвестициялық бағдарлама шеңберінде қызмет көрсету кезеңі
жоспар
факт
ауытқу
ауытқу себептері
жоспар
факт
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
* - пайда мен шығын туралы есеп "Жария мүдделі ұйымдардың (қаржы ұйымдарынан басқа) жариялау үшін жылдық қаржылық есептіліктің тізбесі мен нысандарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2017 жылғы 28 маусымдағы № 404 бұйрығымен бекітілген нысанға сәйкес ұсынады;
** - ақпарат, оның ішінде саланың ерекшелігін ескере отырып, өзге де көрсеткіштер
бойынша толтырылады (егер бекітілген инвестициялық бағдарламада (жобада көзделген болса));
** - осы ақпарат инвестициялық бағдарламаны іске асыру жөніндегі растайтын құжаттарды (тиісті шарттардың, келісімшарттардың көшірмелері, орындалған жұмыстарды қабылдау туралы актілер, орындалған жұмыстар мен шығындар құны туралы анықтама, шот-фактуралар, мемлекеттік қабылдау комиссияларының пайдалануға қабылдау-актілері, ішкі жүкқұжаттар, реттелетін нарық субъектілерінің пайдалануға беру және балансқа қабылдау туралы ішкі бұйрықтары) қоса бере отырып ұсынылады.
Инвестициялық бағдарламаны қаржыландырудың нақты шарттары мен мөлшері туралы ақпарат, мың теңге
Инвестициялық бағдарламаны орындаудың нақты көрсеткіштерін инвестициялық бағдарламада бекітілген көрсеткіштермен салыстыру туралы ақпарат **
Қол жеткізілген нақты көрсеткіштердің бекітілген инвестициялық бағдарламада көрсеткіштерден ауытқу себептерін түсіндіру
Ұсынылатын реттеліп көрсетілетін қызметтердің сапасы мен сенімділігін арттыруды бағалау
меншікті қаражат
Қарыз қаражаты
Бюджеттік қаражат
Өндірістік көрсеткіштерді жақсарту, %, бекітілген инвестициялық бағдарламаға байланысты іске асыру жылдары бойынша
Негізгі қорлардың (активтердің) тозуының (физикалық) төмендеуі, %, бекітілген инвестициялық бағдарламаға байланысты іске асыру жылдары бойынша
Бекітілген инвестициялық бағдарламаға байланысты іске асыру жылдары бойынша шығындарды төмендету, %
Бекітілген инвестициялық бағдарламаға байланысты іске асыру жылдары бойынша апаттылықты төмендету
Амортизация
Пайда
өткен жылдың фактісі
ағымдағы жылдың фактісі
өткен жылдың фактісі
ағымдағы жылдың фактісі
жоспар
факт
өткен жылдың фактісі
ағымдағы жылдың фактісі
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
* - пайда мен шығын туралы есеп "Жария мүдделі ұйымдардың (қаржы ұйымдарынан басқа) жариялау үшін жылдық қаржылық есептіліктің тізбесі мен нысандарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2017 жылғы 28 маусымдағы № 404 бұйрығымен бекітілген нысанға сәйкес ұсынады);
** - ақпарат, оның ішінде саланың ерекшелігін ескере отырып, өзге де көрсеткіштер
бойынша толтырылады (егер бекітілген инвестициялық бағдарламада (жобада көзделген болса));
**- осы ақпарат инвестициялық бағдарламаны іске асыру жөніндегі растайтын құжаттарды (тиісті шарттардың, келісімшарттардың көшірмелері, орындалған жұмыстарды қабылдау туралы актілер, орындалған жұмыстар мен шығындар құны туралы анықтама, шот-фактуралар, мемлекеттік қабылдау комиссияларының пайдалануға қабылдау-актілері, ішкі жүкқұжаттар, реттелетін нарық субъектілерінің пайдалануға беру және балансқа қабылдау туралы ішкі бұйрықтары) қоса бере отырып ұсынылады.
Тарифтерді қалыптастыру
қағидаларына
3-қосымша
Уақытша өтемдік тарифті есептеу үлгісі

Сноска. Приложение 3 - в редакции приказа Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 30.03.2021 № 140 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Утвержденный тариф Т – 1000 тенге/тонна.
Объем регулируемых услуг, принятый в утвержденном тарифе V – 500 тонн.
1. Сумма необоснованно полученного дохода (НД) – 10 000 тенге.
2. Определяется сумма необоснованно полученного дохода с учетом базовой ставки Национального Банка Республики Казахстан на день принятия решения (НДк):
НДк = НД х (100+к) = 10 000 х 100+7,5% = 10 750 тенге, 100 100 где: 10 000 тенге – сумма необоснованно полученного дохода; к – 7,5% – базовая ставка Национального Банка Республики Казахстан; НДк – 10 075 тенге – сумма необоснованно полученного дохода с учетом базовой ставки.
3. Уровень временного компенсирующего тарифа определяется по формуле:
Т комп = Т х V – НДк = 1000 x 500 – 10 750 = 978,5 тенге, V 500 где: 978,5 тенге/тонна – уровень временного компенсирующего тарифа.
Приложение 4
к Правилам формирования тарифов
форма
Отчет об исполнении тарифной сметы на регулируемые услуги
Сноска. Приложение 4 - в редакции приказа Министра транспорта РК от 03.07.2024 № 229 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Отчетный период 20 ___ г.
Периодичность: годовая
Представляют: субъекты естественной монополии
Куда представляется форма: Комитет гражданской авиации
Срок предоставления: ежегодно не позднее 1 мая года, следующего за отчетным периодом
Наименование показателей*
Единица измерения
Предусмотрено в утвержденной тарифной смете
Фактически сложившиеся показатели тарифной сметы
Отклонение в %
Причины отклонения
1
2
3
4
5
6
Затраты на производство товаров и предоставление услуг, всего, в том числе
тысяч тенге
Материальные затраты, всего, в том числе
Сырье и материалы
Покупные изделия
Горюче-смазочные материалы
Топливо
Энергия
Расходы на оплату труда, всего, в том числе
Заработная плата производственного персонала
Социальный налог
ОСМС
Амортизация
Ремонт, всего, в том числе
Текущий ремонт
Прочие затраты (расшифровать)
Расходы периода всего, в том числе
Общие и административные расходы, всего: в том числе:
Заработная плата административного персонала
Социальный налог
ОСМС
Налоги
Прочие расходы (расшифровать)
Расходы на выплату вознаграждений
Всего затрат на предоставление услуг
Доход (РБА*СП)
Регулируемая база задействованных активов (РБА).
Всего доходов
Объем оказываемых услуг
в натуральных показателях
Тариф
тенге / на единицу оказываемых услуг
Примечание:
* – затраты при необходимости могут быть расширены или дополнены
РБА – регулируемая база задействованных активов (тенге)
СП – ставка прибыли (%)
ОСМС – обязательное социальное медицинское страхование
Наименование организации _____________________________________
Адрес _______________________________________________________
Телефон _____________________________________________________
Адрес электронной почты ______________________________________
Фамилия и телефон исполнителя ________________________________
Руководитель ________________________________________________
(фамилия имя отчество (при его наличии), подпись)
Дата "______" ______________ 20 ____ года
Пояснение по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных
1 графа – указывается наименование показателей тарифной сметы, утверждаемой ведомством уполномоченного органа в разрезе регулируемых услуг показатели о статьях доходов и расходов, об объемах оказываемых регулируемых услуг и другие экономические показатели деятельности субъекта естественной монополии по форме, утвержденной ведомством уполномоченного органа;
2 графа – указывается единица измерения показателей тарифной сметы;
3 графа – указывается предусмотренные в утвержденной тарифной смете показатели о статьях доходов и расходов, об объемах оказываемых регулируемых услуг и другие экономические показатели деятельности субъекта естественной монополии;
4 графа – указываются фактически сложившиеся показатели тарифной сметы о статьях доходов и расходов, об объемах оказываемых регулируемых услуг и другие экономические показатели деятельности субъекта естественной монополии за период предоставления отчета об исполнении тарифной сметы;
5 графа – указывается процентное соотношение фактически сложившихся показателей тарифной сметы от утвержденных показателей тарифной смете;
6 графа – указывается подробное описание причин отклонения показателей тарифной сметы.
Приложение 5
к Правилам формирования тарифов
Форма
____________________________________________________________
(наименование субъекта естественной монополии малой мощности)
Проект тарифа и тарифной сметы на регулируемые услуги
п/п
Наименование показателей*
Единица измерения
Принято в действующем тарифе в расчете на год, всего
Проект субъекта естественной монополии малой мощности
2
3
4
5
1
Затраты на производство товаров и предоставление услуг, всего
тыс. тенге
2
Материальные затраты, всего
-//-
в том числе:
2.1
сырье и материалы
-//-
2.2
энергия
-//-
2.3
ГСМ
-//-
2.4
топливо
-//-
2.5
энергия покупная
-//-
2.6
вода покупная
-//-
3.
Затраты на оплату труда, всего
-//-
в том числе:
3.1
заработная плата
-//-
3.2
социальный налог
-//-
3.3
ОСМС
3.4
Амортизация
-//-
3.5
Ремонт, всего
-//-
в том числе:

Ескерту. 3-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 30.03.2021 № 140 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Бекітілген тариф Т – 1000 теңге/тонна.
Бекітілген тарифте қабылданған реттеліп көрсетілетін қызметтердің көлемі V-500 тонна.
1. Негізсіз алынған кіріс (НТ) сомасы – 10 000 теңге.
2. Шешім қабылдау күніне Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің базалық мөлшерлемесін ескере отырып, негізсіз алынған кіріс сомасы айқындалады (НТк):
НТк = НТ х (100+к) = 10 000 х 100+7,5% = 10 750 теңге, 100 100 мұндағы: 10 000 теңге – негізсіз алынған кіріс сомасы; к – 7,5% – Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің базалық мөлшерлемесі; НТк – 10 075 теңге – базалық мөлшерлемесін ескере отырып, негізсіз алынған кіріс сомасы.
3. Уақытша өтемдік тарифтің деңгейі мынадай формула бойынша айқындалады:
Төтем = Т х V – НТк = 1000 x 500 – 10 750 = 978,5 теңге, V 500 мұндағы: 978,5 теңге/тонна – уақытша өтемдік тарифтің деңгейі.
Тарифтерді қалыптастыру
қағидаларына
4-қосымша
нысан
Реттеліп көрсетілетін қызметтерге арналған тарифтік сметаның орындалуы туралы есеп
Ескерту. 4-қосымша жаңа редакцияда – ҚР Көлік министрінің 03.07.2024 № 229 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Есепті кезең 20 ___ ж.
Кезеңділігі: жылдық
Ұсынатындар: табиғи монополия субъектілері
Нысан қайда ұсынылады: Азаматтық авиация комитеті
Ұсыну мерзімі: жыл сайын жылдың 1 мамырынан кешіктірмей.
Көрсеткіштердің атауы*
Өлшем бірлігі
Бекітілген тарифтік сметада көзделген
Тарифтік сметаның нақты қалыптасқан көрсеткіштері
% ауытқу
Ауытқудың себептері
1
2
3
4
5
6
Тауарларды өндіруге және қызметтерді ұсынуға арналған шығындар, барлығы, оның ішінде
мың теңге
Материалдық шығындар, барлығы, оның ішінде
Шикізат және материалдар
Сатып алынатын бұйымдар
Жанар-жағармай материалдары
Отын
Энергия
Еңбекке ақы төлеу шығыстары, барлығы, оның ішінде
Өндірістік персоналдың жалақысы
Әлеуметтік салық
МӘМС
Амортизация
Жөндеу, барлығы, оның ішінде
Ағымдағы жөңдеу
Өзге шығындар (таратып жазу)
Кезең шығыстары, барлығы, оның ішінде
Жалпы және әкімшілік шығыстар, барлығы: оның ішінде:
Әкімшілік персоналдың жалақысы
Әлеуметтік салық
МӘМС
Салықтар
Өзге шығыстар (таратып жазу)
Сыйақылар төлеуге арналған шығыстар
Қызметтер ұсынуға арналған барлық шығындар
Кіріс (АРБ*ПМ)
Қолданысқа тартылған активтердің реттелетін базасы (АРБ)
Барлық кіріс
Көрсетілетін қызметтердің көлемі
заттай көрсеткіштерде
Тариф
теңге/көрсетілетін қызметтердің бірлігіне арналған
Ескертпе:
* – шығындар қажет болған жағдайда кеңейтілуі немесе толықтырылуы мүмкін
АРБ – тартылған активтердің реттелетін базасы (теңге);
ПМ – пайда мөлшерлемесі (%);
МӘМС – міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру.
Ұйымның атауы ______________________
Мекенжайы __________________________
Телефоны __________________________
Электрондық поштаның мекенжайы ______________________________
Орындаушының тегі және телефоны ______________________________
Басшысы ____________________________
(тегі аты әкесінің аты (болған жағдайда), қолы)
Күні 20____ жылғы "____" ______________
Нысанды толтыру бойынша түсіндірмелер
1-баған – уәкілетті органның ведомствосы реттеліп көрсетілетін қызметтер бөлінісінде бекітетін тарифтік смета көрсеткіштерінің атауы, кірістер мен шығыстар баптары туралы, реттеліп көрсетілетін қызметтер көлемдері туралы көрсеткіштер және уәкілетті органның ведомствосы бекіткен нысан бойынша табиғи монополия субъектісі қызметінің басқа да экономикалық көрсеткіштері көрсетіледі;
2-баған – тарифтік смета көрсеткіштерінің өлшем бірлігі көрсетіледі;
3-баған – бекітілген тарифтік сметада көзделген кірістер мен шығыстар баптары туралы, реттеліп көрсетілетін қызметтердің көлемдері және табиғи монополия субъектісі қызметінің басқа да экономикалық көрсеткіштері көрсетіледі;
4-баған – тарифтік сметаның кірістер мен шығыстар баптары туралы, реттеліп көрсетілетін қызметтердің көлемдері туралы нақты қалыптасқан көрсеткіштер және тарифтік сметаны орындау туралы есепті ұсыну кезеңінде табиғи монополия субъектісі қызметінің басқа да экономикалық көрсеткіштері көрсетіледі;
5-баған – тарифтік сметаның бекітілген көрсеткіштеріне тарифтік сметаның нақты қалыптасқан көрсеткіштерінің пайыздық арақатынасы көрсетіледі;
6-баған – тарифтік смета көрсеткіштерінің ауытқу себептерінің толық сипаттамасы көрсетіледі.
Тарифтерді қалыптастыру
қағидаларына
5-қосымша
нысан
____________________________________________________________________ (қуаты аз табиғи монополия субъектісінің атауы) Реттеліп көрсетілетін қызметтерге арналған тариф және тарифтік смета жобасы
Р/с
Көрсеткіштердің атауы*
Өлшем бірлігі
Қолданыстағы тарифте бір жылға есептеліп қабылданғаны, барлығы
Табиғи монополия субъектісінің жобасы
1
2
3
4
5
1
Тауарлар өндіруге және қызметтер көрсетуге шығындар, барлығы
мың теңге
2
Материалдық шығындар, барлығы
-//-
оның ішінде:
2.1
шикізат және материалдар
-//-
2.2
энергия
-//-
2.3
ЖЖМ
-//-
2.4
отын
-//-
2.5
сатып алынатын энергия
-//-
2.6
сатып алынатын су
-//-
3
Еңбекақы төлеу шығындары, барлығы
-//-
оның ішінде:
3.1
жалақы
-//-
3.2
әлеуметтік салық
-//-
3.3
Әлеуметтік міндетті медициналық сақтандыру
3.4
Амортизация
-//-
3.5
Жөндеу, барлығы
-//-
оның ішінде:

3.5.1
Текущий ремонт
-//-
4.
Прочие затраты, всего
-//-
в том числе:
4.1
услуги связи
-//-
4.2
транспортировка грузов сторонними организациями
-//-
4.3
услуги охраны
-//-
4.4
Командировочные расходы
-//-
4.5
подготовка кадров
-//-
4.6
охрана труда и техника безопасности
-//-
4.7
плата за использование природных ресурсов (воду и другие)
-//-
4.8
пусконаладочные работы
-//-
4.9
дезинфекция, дератизация производственных помещений, вывоз мусора и другие коммунальные услуги
-//-
5.
обязательные виды страхования
-//-
5.1
приобретение лицензий
-//-
5.2
охрана окружающей среды
-//-
5.3
другие затраты (необходимо расшифровать)
-//-
I
Расходы периода, всего
-//-
6.
Общие и административные расходы, всего
-//-
6.1
Затраты на оплату труда, всего
-//-
в том числе:
6.2
заработная плата административного персонала
-//-
6.3
социальный налог
-//-
6.4
ОСМС
6.5
услуги банка
-//-
6.6
амортизация
-//-
6.7
расходы на содержание и обслуживание технических средств управления, вычислительной техники и т.д.
-//-
6.8
коммунальные услуги
-//-
6.9
услуги сторонних организаций
-//-
6.10
командировочные расходы
-//-
7
Представительские расходы, расходы на периодическую печать, связь
-//-
7.1
охрана труда и техника безопасности
-//-
7.2
аренда основных средств общехозяйственного назначения
-//-
7.3
налоги
-//-
7.4
другие расходы (необходимо расшифровать)
-//-
8
текущий ремонт
-//-
8.1
маркетинговые услуги
-//-
8.2
другие расходы (необходимо расшифровать)
-//-
8.3
Расходы на выплату вознаграждений
-//-
II
Всего затрат
-//-
V
Прибыль
-//-
Всего доходов
-//-
I
Объемы оказываемых услуг
в натуральных показателях
III
Тариф (без НДС)
тенге / на единицу оказываемых услуг
Примечание:
* – затраты при необходимости могут быть расширены или дополнены.
Руководитель __________________________________________________
(должность, подпись, фамилия и инициалы)
Приложение 6
к Правилам формирования тарифов
форма
Инвестиционная программа субъекта естественной монополии
___________________________________
(наименование субъекта)
___________________________________
(вид деятельности)
Период инвестиционной программы: _________ 20__ - 20__ гг.
№ п/п
Наименование мероприятий инвестиционной программы
Единица измерений
Количество
Сумма инвестиций, тыс. тенге (без НДС)
Источник финансирования, тыс. тенге
собственные
заемные
Бюджетные средства
Нерегулируемая деятельность
1
2
3
4
5
6
7
8
9
Инвестиционная программа на 20__ год
ВСЕГО на 20__ год
1.
1.1
2.
….
Инвестиционная программа на 20__ год
ВСЕГО на 20__ год
1.
1.1
2.
….
Руководитель организации _________________________________________
(Ф.И.О.,(при его наличии), подпись, дата)
Приложение 7
к Правилам формирования тарифов
форма
Показатели эффективности планируемой инвестиционной программы субъекта естественной монополии
_______________________________________________________________________
наименование субъекта, вид деятельности
Период инвестиционной программы: _________ 20__ - 20__ гг.
№ п/п
Характеристики нового оборудования (НО)
Характеристики замененного оборудования
Расчет экономического эффекта инвестиционной программы на период ее реализации, год1
Снижение суммы по статьям затрат, тыс тенге
Снижение норм расхода сырья, материалов, топлива и энергии в натур.выражении
Наименование оборудования (насоса, диаметр трубы и.т.д)
Количество шт, м
Цена за ед. тыс. тенге
Краткая характеристика оборудования с указанием места поставки оборудования
Наименование оборудования (насоса, диаметр трубы и т.д.)
Количество, шт.,м
Стоимость, тыс. тенге
1-ый год реализации
2-ый год реализации
…. год реализации
1-ый год реализации
2-ый год реализации
…. год реализации
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
1.
2..
ВСЕГО на 20__ год
1..
2.
Расчет экономического эффекта инвестиционной программы на период ее реализации, год1
Снижение износа основных средств, %
Снижение нормативных потерь, %
1-ый год реализации
2-ый год реализации
…. год реализации
1-ый год реализации
2-ый год реализации
…. год реализации
14
15
16
17
18
19
Руководитель организации ______________________________________
(Ф.И.О.,(при его наличии), подпись, дата)
_____________________________
1 Расчет экономического эффекта инвестиционной программы на период ее реализации дополняется иными показателями с учетом специфики отрасли
Приложение 8
к Правилам формирования тарифов
форма
Проект тарифа и тарифной сметы на регулируемые услуги субъектов естественных монополий
___________________________________________ на
(наименование субъекта естественной монополии)
__________________________________________________
наименование вида регулируемых услуг
№ п/п
Наименование показателей*
Ед. изм.
Принято в действующей тарифной смете
Фактические показатели за предшествующий законченный год
Фактические показатели за предшествующие4 законченных квартала
Проект тарифной сметы субъекта
за весь период реализации проекта, в том числе
1-ый (базовый) год реализации проекта
2-ой год реализации проекта
i-й год реализации проекта
I
Затраты на производство товаров и предоставление услуг, всего, в т. ч.
тыс. тенге
1
Материальные затраты, всего, в т.ч.
1.1
сырье и материалы
-“-
1.2
покупные изделия
- “ -
1.3
горюче-смазочные материалы
1.4
топливо
1.5
энергия
2
Расходы на оплату труда, всего, в т. ч.
- “ -
2.1
заработная плата производственного персонала
2.2
социальный налог
2.3
ОСМС
3
Амортизация
4
Ремонт, всего,в т. ч.
4.1
Текущий ремонт
5
Прочие затраты (расшифровать)
- " -
II
Расходы периода всего, в т.ч.
- " -
6
Общие и административные расходы, всего: в том числе:
- " -
6.1
Заработная плата административного персонала
- " -
6.2
социальный налог
- " -
6.3
ОСМС
6.4
Налоги
- " -
6.5
Прочие расходы (расшифровать)
-"-
7
Расходы на выплату вознаграждений
-"-
III
Всего затрат на предоставление услуг
- " -
IV
Доход (РБА*СП)
- " -
V
Регулируемая база задействованных активов(РБА).
- " -
VI
Всего доходов
- " -
VII
Объем оказываемых услуг
в натуральных показателях
VIII
Тариф
тенге/ на ед. оказываемых услуг (товаров, работ)
Справочно:
8
Среднесписочная численность персонала,
человек
в том числе:
8.1
производственного
- " -
8.2
административного
- " -
9
Среднемесячная заработная плата, всего, в т. ч.
тенге
9.1
производственного персонала
- " -
9.2
административного персонала
- " -
10
Капитальный ремонт
тыс. тенге
11
Затраты, осуществляемые за счет прибыли (расшифровать)
- " -
12
Текущий ремонт, всего, в т. ч.
- " -

3.5.1
негізгі құралдардың құнын өсіруге алып келмейтін күрделі жөндеу
-//-
4
Өзге шығындар, барлығы
-//-
оның ішінде:
4.1
Байланыстың көрсетілетін қызметтері
-//-
4.2
бөгде ұйымдардың жүктерді тасымалдауы
-//-
4.3
Күзеттің көрсетілетін қызметтері
-//-
4.4
іссапар шығыстары
-//-
4.5
кадрлар даярлау
-//-
4.6
еңбекті қорғау және техника қауіпсіздігі
-//-
4.7
табиғи ресурстарды (суды және басқаларын) пайдаланғаны үшін төлемақы
-//-
4.8
іске қосу-реттеу жұмыстары
-//-
4.9
өндірістік үй-жайларды дезинфекциялау, дератизациялау, қоқыс шығару және басқа да коммуналдық қызметтер
-//-
5
міндетті сақтандыру түрлері
-//-
5.1
лицензияларды сатып алу
-//-
5.2
қоршаған ортаны қорғау
-//-
5.3
басқа да шығындар (таратып жазу қажет)
-//-
І
Кезең шығыстары, барлығы
-//-
6.
Жалпы және әкімшілік шығыстар, барлығы
-//-
6.1
Еңбекақы төлеу шығындары, барлығы
-//-
оның ішінде:
6.2
әкімшілік персоналдың жалақысы
-//-
6.3
әлеуметтік салық
-//-
6.4
Әлеуметтік міндетті медициналық сақтандыру
6.5
Банк көрсететін қызметтер
-//-
6.6
амортизация
-//-
6.7
техникалық басқару құралдарын, есептеу техникасын және т.б. ұстауға және оларға қызмет көрсетуге шығыстар
-//-
6.8
Коммуналдық көрсетілетін қызметтер
-//-
6.9
бөгде ұйымдар көрсететін қызметтері
-//-
6.10
іссапар шығыстары
-//-
7
өкілдік шығыстар, мерзімді баспасөзге, байланысқа шығыстар
-//-
7.1
еңбекті қорғау және техника қауіпсіздігі
-//-
7.2
жалпы шаруашылық мақсаттағы негізгі құралдарды жалдау
-//-
7.3
салықтар
-//-
7.4
басқа да шығыстар (таратып жазу қажет)
-//-
8
Ағымдық жөндеу
-//-
8.1
Маркетингтік көрсетілетін қызметтер
-//-
8.2
басқа да шығыстар (таратып жазу қажет)
-//-
8.3
Сыйақылар төлеуге шығыстар
-//-
ІІ
Барлық шығын
-//-
ІV
Пайда
-//-
Барлық кіріс
-//-
І
Көрсетілетін қызметтердің көлемі
Заттай көрсеткіштерде
ІІІ
Тариф (ҚҚС-сыз)
теңге/көрсетілетін қызметтердің бір бірлігі үшін
Ескерту:
* - шығындар қажет болған жағдайда кеңейтілуі немесе толықтырылуы мүмкін
Басшы _______________________________________________________________
(лауазымы, қолы, А.Ә.Т.)
Тарифтерді қалыптастыру
қағидаларына
6-қосымша
нысан
Табиғи монополия субъектісінің инвестициялық бағдарламасы
___________________________________
(субъектінің атауы)
___________________________________
(қызмет түрі)
Инвестициялық бағдарламаның кезеңі: 201_-20__ жж.
р/с
Инвестициялық бағдарлама іс-шараларының атауы
Өлшем бірлігі
Саны
Инвестициялардың сомасы, мың теңге (ҚҚС қоспағанда)
Қаржыландыру көзі, мың теңге
меншік
қарыз
Бюджет қаражаты
Өзге де қызмет есебінен
1
2
3
4
5
6
7
8
9
_____ жылға инвестициялық бағдарлама
201_ жылға БАРЛЫҒЫ
1.
1.1
2.
_____ жылға инвестициялық бағдарлама
201_ жылға БАРЛЫҒЫ
1.
1.1
2.
Ұйымның басшысы ______ (А.Ә. Т., (болған жағдайда) қолы, күні)
Тарифтерді қалыптастыру
қағидаларына
7-қосымша
Нысан
Табиғи монополия субъектісі жоспарланған инвестициялық бағдарламасы тиімділігінің көрсеткіштері
___________________________________
(субъектінің атауы, қызмет түрі)
Инвестициялық бағдарламаның кезеңі: 201_-20_ жж
р/с
Жаңа жабдықтың (ЖЖ) сипаттамалары
Ауыстырылатын жабдықтың сипаттамалары
Іске асырылатын кезеңде инвестициялық бағдарламаның экономикалық тиімділігін есептеу, жыл
Шығындар бабы бойынша сомманы азайту, мың теңге
Шикізат, материалдар, сұйық отын және қуаттың табиғи түріндегі шығындар нормасын азайту
Жабдықтың атауы (сорғыш, құбыр диаметрі және т.б.)
Саны, дана, м
Бір бірлігі үшін бағасы, мың теңге
Жабдықты жеткізу орны көрсетілген жабдықтың қысқаша сипатамасы
Жабдықтың атауы (сорғыш, құбыр диаметрі және т.б.)
Саны, дана, м
Құны, мың теңге
Іске асырудың 1-жылы
Іске асырудың 2-жылы
Іске асырудың --- жылы
Іске асырудың 1-жылы
Іске асырудың 2-жылы
Іске асырудың --- жылы
1
2
3
4
5
1.1.
2..
201_ жылға БАРЛЫҒЫ
1..
1.1.
2.
Іске асырылатын кезеңде инвестициялық бағдарламаның экономикалық тиімділігін есептеу, жыл
Негізгі құралдардың тозуын азайту, %
Нормативтік ысырапты азайту, %
Іске асырудың 1-жылы
Іске асырудың 2-жылы
Іске асырудың --- жылы
Іске асырудың 1-жылы
Іске асырудың 2-жылы
Іске асырудың --- жылы
6
7
Ұйымның басшысы ________ (Т.А.Ә., (болған жағдайда) қолы, күні)
Инвестициялық бағдарламаны іске асыру кезеңінде онгың экономикалық тиімлілігінің есебі саланың ерекшелігі ескеріле отырып өзге де көрсеткіштермен толықтырылады.
Тарифтерді қалыптастыру
қағидаларына
8-қосымша
нысан
Табиғи монополия субъектісінің реттеліп көрсетілетін қызметтерінің тарифі және тарифтік сметасының жобасы _____________________________________________ (табиғи монополия субъектісінің атауы) _____________________________________________ реттеліп көрсетілетін қызметтердің атауы
№ р/с
Көрсеткіштердің атауы
Өлшем
бірлігі
Қолда-ныстағы тарифтік сметада қабылданды
Алдың-ғы аяқтал-ған жыл ішіндегі нақты көрсет-кіштер
Алдыңғы аяқталған 4 тоқсан ішіндегі нақты көрсеткіштер
Субъектінің тарифтік сметасының жобасы
Жобаны іске асыру-дың барлық кезеңі-не, оның ішінде
Жобаны іске асыру-дың
1 – (базалық) жылы
Жобаны іске асыру-дың
2 – жылы
Жобаны іске асыру-дың і-жылы
І
Тауарларды өндіруге және қызметтерді ұсынуға арналған шығындар, барлығы, оның ішінде
мың теңге
1
Материалдық шығындар, барлығы, оның ішінде
- “ -
1.1
Шикізат және материалдар
- “ -
1.2
Сатып алынатын бұйымдар
- “ -
1.3
жанар-жағармай материалдары
- “ -
1.4
отын
- “ -
1.5
Энергия
- “ -
2
Еңбекке ақы төлеу шығыстары, барлығы, оның ішінде
- “ -
2.1
өндірістік персоналдың жалақысы
- “ -
2.2
әлеуметтік салық
- “ -
2.3
Әлеуметтік міндетті медициналық сақтандыру
3
Амортизация
- " -
4
Жөндеу, барлығы, оның ішінде
- " -
4.1
Негізгі қорлар құнының өсуіне алып келмейтін күрделі жөндеу
- " -
5
Өзге шығындар (таратып жазу)
- " -
ІІ
Кезең шығыстары, барлығы, оның ішінде
- " -
6
Жалпы және әкімшілік шығыстар, барлығы: оның ішінде:
- " -
6.1
Әкімшілік персоналдың жалақысы
- " -
6.2
әлеуметтік салық
- " -
6.3
Әлеуметтік міндетті медициналық сақтандыру
6.4
Салықтар
- " -
6.5
Өзге шығыстар
(таратып жазу)
- " -
7
Сыйақылар төлеуге арналған шығыстар
- " -
ІІІ
Қызметтерді ұсынуға арналған барлық шығын
- " -
ІV
Кіріс (АРБ*ПС)
- " -
V
Қолданысқа енгізілген активтердің реттелетін базасы (АРБ)
- " -
Барлық кіріс
- " -
VІІ
Көрсетілетін қызметтердің (тауарлардың жұмыстардың) көлемі
заттай көрсеткіштерде
VІІІ
Нормативтік техникалық ысыраптар
%
заттай көрсеткіштерде
ІХ
Тариф
теңге/көрсетілетін қызметтердің (тауарлардың, жұмыстардың) бірлігіне арналған
Анықтамалық:
8
Персоналдың орташа тізім бойынша саны,
адам
оның ішінде:
8.1
өндірістік
- " -
8.2
әкімшілік
- " -
9
орташа айлық жалақы, барлығы, оның ішінде
теңге
9.1
өндірістік персоналдың
- " -
9.2
әкімшілік персоналдың
- " -
10
Негізгі құралдар құнының өсуіне алып келетін күрделі жөндеу
мың теңге
11
Пайданың есебінен жүзеге асырылатын шығындар (толық жазу)
- " -
12
Шаруашылық тәсілмен орындалатын ағымдағы (жоспарлы-алдын алу) жөндеу, барлығы, оның ішінде
- " -

12.1
материалы на ремонт
- " -
12.2
заработная плата
- " -
12.3
социальный налог
- " -
Приложение 9
к Правилам формирования тарифов
Материалы, предоставляемые заявителем для утверждения временных понижающих коэффициентов
1. Заявка на получение временного понижающего коэффициента (в произвольной форме) с указанием уровня временного понижающего коэффициента на каждую регулируемую услугу, а также периода его предоставления.
2. Полное наименование заявителя (физическое или юридическое лицо), копия свидетельства о государственной регистрации (юридическое лицо), копия свидетельства о государственной регистрации индивидуального предпринимателя (физическое лицо).
3. Справка-обоснование целесообразности утверждения временного понижающего коэффициента (экономический и технический аспекты), включающая расчеты его запрашиваемого уровня.
4. Анализ финансово-хозяйственной деятельности заявителя в объеме баланса и пояснительная записка за предшествующий период (квартал, полугодие, год).
5. Справка-обоснование динамики увеличения (сохранения) налоговых обязательств (в разрезе видов налогов) на запрашиваемый период, с учетом и без учета применения временного понижающего коэффициента, по сравнению с аналогичным предыдущим периодом (квартал, полугодие, 9 месяцев, год) и аналогичным периодом прошлого года.
6. Акт сверки взаиморасчетов на первое число текущего месяца между эксплуатантом воздушных судов, аэропортом или аэронавигационной организацией. В случае наличия просроченной кредиторской задолженности - график погашения просроченной кредиторской задолженности эксплуатанта воздушных судов перед аэропортом и (или) аэронавигационной организацией.
7. Фактический (предшествующие четыре законченных квартала и предшествующий календарный год) и планируемый заявляемый объемы потребления регулируемых услуг аэропортов или аэронавигационной организации с разбивкой по кварталам в натуральном и стоимостном выражении. Объемы потребления указываются в разрезе каждой услуги аэропорта или аэронавигационной организации, подлежащей государственному регулированию в соответствии с законодательством о естественных монополиях.
8. В случае, если заявителем является аэропорт или аэронавигационная организация - прогнозные показатели уровня доходов, расходов аэропорта или аэронавигационной организации по предоставлению регулируемых услуг эксплуатантам воздушных судов с применением и без применения временных понижающих коэффициентов на запрашиваемый период с разбивкой по кварталам.
В случае, если заявителем является эксплуатант воздушного судна - прогнозные показатели уровня доходов эксплуатанта воздушных судов при условии потребления регулируемых услуг аэропорта и (или) аэронавигационной организации с применением и без применения временных понижающих коэффициентов на планируемый период с разбивкой по кварталам.
При этом, заявитель приводит все расчеты в разрезе каждой услуги аэропорта или аэронавигационной организации, подлежащей государственному регулированию в соответствии с законодательством о естественных монополиях.
Приложение 10
к Правилам формирования тарифов
Форма
Заключение о целесообразности или нецелесообразности утверждения
временных понижающих коэффициентов

12.1
жөндеуге арналған материалдар
- " -
12.2
жалақы
- " -
12.3
әлеуметтік салық
- " -
Тарифтерді қалыптастыру
қағидаларына
9-қосымша
Уақытша төмендету коэффициенттерін бекіту үшін өтінім беруші ұсынатын материалдар
1. Әуежайлардың немесе аэронавигацияның реттеліп көрсетілетін қызметіне уақытша төмендету коэффициентінің деңгейі, сондай-ақ оны ұсыну кезеңіне көрсетілген уақытша төмендету коэффициентін алуға өтінім (еркін түрде).
2. Өтінім берушінің толық атауы (жеке немесе заңды тұлға), мемлекеттік тіркеу туралы куәлігінің көшірмесі (заңды тұлға), жеке кәсіпкердің мемлекеттік тіркеу туралы куәлігінің көшірмесі (жеке тұлға).
3. Уақытша төмендету коэффициентінің сұралып отырған деңгейінің есебін қоса, бекітудің мақсаттылығы (экономикалық және техникалық аспектілері) туралы анықтама-негіздеме.
4. Өтінім берушінің баланс көлеміндегі қаржы-шаруашылық қызметінің талдауы және алдағы кезеңге (тоқсан, жарты жыл, жыл) түсіндірме жазба.
5. Сұралып отырған кезеңге уақытша төмендету коэффициентін қолдануды ескере отырып және ескерусіз, өткен жылдың (тоқсан, жарты жыл, 9 ай, жыл) және өткен жылдың ұқсас кезеңімен салыстырғандағы салық міндеттерінің (салық түрлерінің бөлігінде) өсу (сақталу) динамикасы туралы анықтама-негіздеме.
6. Ағымдағы айдың бірінші күніне әуе кемелерін пайдаланушының әуежай немесе аэронавигациялық ұйым арасындағы өзара есеп айырысуды салыстыру актісі. Несиелік берешегі бар болған жағдайда - әуе кемелерін пайдаланушының әуежай және (немесе) аэронавигациялық ұйым алдындағы мерзімі өтіп кеткен несиелік берешегін өтеу кестесі.
7. Әуежайлардың немесе аэронавигациялық ұйымның реттеліп көрсетілетін қызметтерін тұтынудың заттай және құндық көріністе тоқсандарға бөлінген нақты (алдыңғы аяқталған төрт тоқсан және алдыңғы күнтізбелік жыл) және жоспарланған мәлімделген көлемдері. Тұтыну көлемдері табиғи монополиялар және реттелетін нарықтар туралы заңнамаға сәйкес мемлекеттік реттеуге жататын әуежайдың немесе аэронавигациялық ұйымның әрбір қызметі бойынша көрсетіледі.
8. Егер өтінім беруші әуежай немесе аэронавигациялық ұйым болған жағдайда - сұратылған кезеңде уақытша төмендету коэффициентін қолданып және қолданбастан әуе кемелерін пайдаланушыға реттеліп көрсетілетін қызметтерді көрсету бойынша әуежайдың немесе аэронавигациялық ұйымның табыстары, шығыстары деңгейінің тоқсандарға бөлінген болжамды көрсеткіштері.
Егер өтінім беруші әуе кемелерін пайдаланушы болған жағдайда жоспарланған кезеңге уақытша төмендету коэффициенттерін қолданып және қолданбастан әуежайдың және (немесе) аэронавигациялық ұйымның реттеліп көрсетілетін қызметтерін тұтыну жағдайында әуе кемелерін пайдаланушының табыстары деңгейінің тоқсандарға бөлінген болжамды көрсеткіштері.
Бұл ретте өтінім беруші табиғи монополиялар және реттелетін нарықтар туралы заңнамаға сәйкес мемлекеттік реттеуге жататын әуежайдың немесе аэронавигациялық ұйымның әрбір қызметінің бөлінісінде барлық есептерді келтіреді.
Тарифтерді қалыптастыру
қағидаларына
10-қосымша
нысан
Уақытша төмендету коэффициенттерін бекітудің орындылығы немесе орынсыздығы туралы қорытынды

1. Потребитель: ____________________________________________________________
2. Услуга, по которой предлагается утверждение временных понижающих коэффициентов:
________________________________________________________________________________
3. Предлагаемый уровень временных понижающих коэффициентов (плановые объемы и расчеты-обоснования):
________________________________________________________________________________
4. Обоснование целесообразности или нецелесообразности утверждения временных
понижающих коэффициентов (прилагаются обосновывающие материалы):
________________________________________________________________________________
5. Оценка эффективности утверждения временного понижающего коэффициента для
потребителя или заявителя, подавшего заявку:
________________________________________________________________________________
6. Оценка влияния утверждения временных понижающих коэффициентов на отрасль, в
которой осуществляет деятельность потребитель:
________________________________________________________________________________
7. Оценка эффективности утверждения временных понижающих коэффициентов для государства:
________________________________________________________________________________
8. Оценка последствий в случае не утверждения временных понижающих коэффициентов:
________________________________________________________________________________
Приложение 11
к Правилам формирования тарифов
Материалы, ежеквартально представляемые аэропортом и аэронавигационной организацией при утверждении временных понижающих коэффициентов к тарифам на регулируемые услуги аэропорта и аэронавигации
1. Информацию о заключенных договорах с эксплуатантами воздушных судов по предоставлению регулируемых услуг, на которые утвержден временный понижающий коэффициент.
2. Фактический произведенный объем регулируемых услуг, на которые утвержден временный понижающий коэффициент, в разрезе каждого эксплуатанта воздушных судов.
3. Объем дополнительных доходов или убытков аэропорта и аэронавигационной организации от регулируемых услуг, полученных в результате утверждения временного понижающего коэффициента, в том числе в разрезе каждого эксплуатанта воздушных судов.
Примечание:
Материалы представляются в разрезе каждой услуги аэропорта или аэронавигационной организации, регулируемой в соответствии с законодательством о естественных монополиях.
Приложение 12
к Правилам формирования тарифов
форма
Заключение о целесообразности или нецелесообразности отмены
временных понижающих коэффициентов
1. Потребитель: ___________________________________________________________

1. Тұтынушы:
__________________________________________________________________________
2. Уақытша төмендету коэффициенттерін бекіту ұсынылатын қызмет:
__________________________________________________________________________
3. Уақытша төмендету коэффициенттерінің ұсынылатын деңгейі (жоспарлы)
көлемі мен есеп айырысу-негіздеме):
__________________________________________________________________________
4. Уақытша төмендету коэффициенттерін бекітудің орындылығы немесе
орынсыздығының негіздемесі (негіздеуші материалдар қоса беріледі):
__________________________________________________________________________
5. Тұтынушы немесе өтінім берген өтініш беруші үшін уақытша төмендету
коэффициентін бекіту тиімділігін бағалау:
__________________________________________________________________________
6. Уақытша төмендету коэффициенттерін бекітудің тұтынушы қызметін жүзеге
асыратын салаға әсерін бағалау:
__________________________________________________________________________
7. Мемлекет үшін уақытша төмендету коэффициенттерін бекіту тиімділігін бағалау:
__________________________________________________________________________
8. Уақытша төмендету коэффициенттері бекітілмеген жағдайда салдарларды бағалау:
__________________________________________________________________________
Тарифтерді қалыптастыру
қағидаларына
11-қосымша
Әуежайлар мен аэронавигация реттеліп көрсетілетін қызметтерінің тарифтеріне уақытша төмендету коэффициенттерін бекіту кезінде әуежайлар мен аэронавигациялық ұйымның тоқсан сайын ұсынатын материалдары
1. Уақытша төмендету коэффициенті бекітілген реттеліп көрсетілетін қызметтерді көрсету бойынша әуе кемелерін пайдаланушымен жасасқан шарттар туралы ақпарат.
2. Әрбір әуе кемелерін пайдаланушы бойынша уақытша төмендету коэффициенті бекітілген реттеліп көрсетілетін қызметтердің нақты орындалған көлемі.
3. Уақытша төмендету коэффициентін бекіту нәтижесінде әуежай мен аэронавигациялық ұйымның әрбір әуе кемелерін пайдаланушы бойынша реттеліп көрсетілетін қызметтер көрсетуден түскен қосымша табыстарының немесе шығындарының көлемі.
Ескерту:
Материалдар табиғи монополиялар туралы заңнамаға сәйкес әуежайдың немесе аэронавигациялық ұйымның реттеліп көрсетілетін әрбір қызметінің бөлінісінде ұсынылады.
Тарифтерді қалыптастыру
қағидаларына
12-қосымша
нысан
Уақытша төмендету коэффициенттерін алып тастаудың мақсаттылығы немесе мақсатсыздығы туралы қорытынды
1. Тұтынушы:
__________________________________________________________________________

2. Наименование регулируемой услуги, по которой предлагается отмена временных понижающих коэффициентов:
________________________________________________________________________________
3. Утвержденный уровень временных понижающих коэффициентов:
________________________________________________________________________________
4. Основание целесообразности или нецелесообразности отмены временных понижающих
коэффициентов (прилагаются обосновывающие материалы):
________________________________________________________________________________
Приложение 13
к Правилам формирования тарифов
форма
Пример расчета уровня временного понижающего коэффициента к тарифам
на регулируемые услуги субъектов естественной монополии в области услуг аэропорта
Сноска. Приложение 13 - в редакции приказа Министра транспорта РК от 03.07.2024 № 229 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 1. Условные данные
Эксплуатант воздушных судов: Товарищество с ограниченной ответственностью "ABC".
Вид услуги аэропорта: взлет-посадка воздушных судов
Утвержденный ведомством уполномоченного органа в сфере гражданской авиации тариф на услугу взлета и посадки воздушных судов: 1 650 тенге за тонну максимально взлетной массы воздушного судна.
Прибыль, заложенная в действующем тарифе на единицу услуги аэропорта: 165 тенге.
Заявленный объем потребления услуги аэропорта в заявленном периоде: 13 000 тонн.
Фактический объем потребления услуги аэропорта за период предыдущего года, аналогичный заявленному: 10 000 тонн.
Заявленный прирост объема потребления услуги аэропорта в заявленном периоде: 3 000 тонн.
Дополнительные затраты на планируемый прирост объема потребления услуги аэропорта в заявленном периоде: 2 475 000 тенге.
Глава 2. Расчет уровня временного понижающего коэффициента
1. Определяется расчетный уровень тарифа на единицу заявленного прироста объема потребления услуги аэропорта по формуле (3) пункта 201 настоящих Правил:
Т2 = 2 475 000 тенге/3 000 тонн + 165 тенге = 990 тенге
2. Определяется расчетный уровень тарифа на единицу заявленного объема потребления услуги аэропорта, по формуле (2) пункта 201 настоящих Правил:
Т1 = (1 650 тенге * 10 000 тонн + 990 тенге * 3 000 тонн)/(10 000 тонн + 3 000 тонн) = 1 497,69 тенге
3. Определяется уровень временного понижающего коэффициента к тарифам на услуги аэропорта по формуле (1) пункта 201 настоящих Правил:
Кп = 1 497,69 тенге/1 650 тенге = 0,91
Приложение 14
к Правилам формирования тарифов
форма
Пример расчета уровня временного понижающего коэффициента к тарифам на регулируемые услуги субъектов естественной монополии в области услуг аэронавигации

2. Уақытша төмендету коэффициенттерін жою ұсынылатын реттелетін қызметтің
атауы:
__________________________________________________________________________
3. Уақытша төмендету коэффициенттерінің бекітілген деңгейі:
__________________________________________________________________________
4. Уақытша төмендету коэффициенттерін алып тастаудың орындылығы немесе
орынсыздығы негіздемесі (негіздеуші материалдар қоса беріледі):
__________________________________________________________________________
Тарифтерді қалыптастыру
қағидаларына
13-қосымша
Нысан
Әуежайлар көрсететін қызметтер саласындағы табиғи монополия субъектісінің реттеліп көрсетілетін қызметтеріне арналған тарифтерге уақытша төмендету коэффициентінің деңгейін есептеу үлгісі
Ескерту. 13-қосымша жаңа редакцияда – ҚР Көлік министрінің 03.07.2024 № 229 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1-тарау. Шартты деректер
Әуе кемелерін пайдаланушы: "ABC" жауапкершілігі шектеулі серіктестігі.
Әуежай қызметінің түрі: әуе кемелерінің ұшып-қонуы.
Әуе кемелерінің ұшып-қонуы қызметіне азаматтық авиация саласындағы уәкілетті органның ведомствосымен бекітілген тариф: әуе кемелерінің барынша жоғары ұшу массасы 1 тоннаға 1 650 теңге.
Әуежай қызметінің бірлігіне арналған қолданыстағы тарифке салынған пайда: 165 теңге.
Мәлімделген кезеңде әуежай қызметін тұтынудың мәлімделген көлемі: 13 000 тонна.
Мәлімделгенге ұқсас алдыңғы жылдағы кезеңде әуежай қызметін тұтынудың нақты көлемі: 10 000 тонна.
Мәлімделген кезеңде әуежай қызметін тұтыну көлемінің мәлімделген өсімі: 3000 тонна.
Мәлімделген кезеңде әуежай қызметін тұтыну көлемінің жоспарланып отырған өсіміне арналған қосымша шығындар: 2 475 000 теңге.
2-тарау. Уақытша төмендету коэффициентінің деңгейін есептеу
1. Әуежай қызметін тұтыну көлемінің мәлімделген өсімінің бірлігіне арналған тарифтің есептік деңгейі осы Қағидалардың 201-тармағының мынадай (3) формуласы бойынша айқындалады:
Т2 = 2 475 000 теңге/3 000 тонна + 165 теңге = 990 теңге
2. Әуежай қызметін тұтыну көлемінің мәлімделген бірлігіне арналған тарифтің есептік деңгейі осы Қағидалардың 201-тармағының мынадай (2) формуласы бойынша айқындалады:
Т1 = (1 650 теңге * 10 000 тонна + 990 теңге * 3000 тонна)/(10 000 тонна + 3 000 тонна) = 1 497,69 теңге.
3. Әуежай қызметіне арналған тарифтерге уақытша төмендету коэффициентінің деңгейі осы Қағидалардың 201-тармағының мынадай (1) формуласы бойынша айқындалады:
Тк = 1 497,69 теңге/1 650 теңге = 0,91.
Тарифтерді қалыптастыру
қағидаларына
14-қосымша
нысан
Аэронавигация көрсететін қызметтер саласындағы табиғи монополия субъектісінің реттеліп көрсетілетін қызметтеріне арналған тарифтерге уақытша төмендету коэффициентінің деңгейін есептеу үлгісі

Сноска. Приложение 14 - в редакции приказа Министра транспорта РК от 03.07.2024 № 229 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 1. Условные данные
Эксплуатант воздушных судов: Товарищество с ограниченной ответственностью "ABC".
Вид услуги аэронавигации, отнесенной к сфере естественной монополии: аэронавигационное обслуживание воздушных судов в воздушном пространстве Республики Казахстан.
Утвержденный ведомством уполномоченного органа в сфере гражданской авиации тариф на услугу аэронавигации: 700 тенге при максимальной взлетной массе воздушных судов до 5 000 кг.
Прибыль, заложенная в действующем тарифе на единицу услуги аэронавигации: 60 тенге.
Заявленный объем потребления услуги аэронавигации в заявленном периоде: 12 000 самолето-километров.
Фактический объем потребления услуги аэронавигации за период предыдущего года, аналогичный заявленному: 10 000 самолето-километров.
Заявленный прирост объема потребления услуги аэронавигации в заявленном периоде: 2 000 самолето-километров.
Дополнительные затраты на планируемый прирост объема потребления услуги аэронавигации в заявленном периоде: 250 000 тенге.
Глава 2. Расчет уровня временного понижающего коэффициента
1. Определяется расчетный уровень тарифа на единицу заявленного прироста объема потребления услуги аэронавигации по формуле (3) пункта 201 настоящих Правил:
Т2 = 250 000 тенге/2 000 самолето-километров + 60 тенге = 185 тенге
2. Определяется расчетный уровень тарифа на единицу заявленного объема потребления услуги аэронавигации при увеличении объема аэронавигационного обслуживания на 2 000 км, по формуле (2) пункта 201 настоящих Правил:
Т1 = (700 тенге х 10 000 самолето-километров + 185 тенге х 2 000 самолето-километров)/ (10 000 самолето-километров + 2 000 самолето-километров) = 614,17 тенге
3. Определяется уровень временного понижающего коэффициента по формуле (1) пункта 201 настоящих Правил:
Кп = 614,17 тенге/700 тенге = 0,88.
Приложение 15
к Правилам формирования тарифов
Процесс распределения затрат и задействованных активов на услуги, оказываемые аэронавигационными организациями
Приложение 16
к Правилам формирования тарифов
Форма
Перечень основных видов ресурсов и используемых при косвенном распределении баз распределения косвенных затрат и задействованных активов на ресурсы
Затраты и активы
Наименование базы распределения
Ресурсы
Машины и оборудование
Здания и
сооружения
Транспортные средства
Прочие основные средства
Нематериальные активы
Персонал
Прочие ресурсы
Затраты
Запчасти и материалы
Прямое отнесение на основе первичных документов (акты списания)
П
П
П
П
-
-
-
Электроэнергия

Ескерту. 14-қосымша жаңа редакцияда – ҚР Көлік министрінің 03.07.2024 № 229 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1-тарау. Шартты деректер
Әуе кемелерін пайдаланушы: "ABC" жауапкершілігі шектеулі серіктестігі.
Табиғи монополиялар саласына жататын аэронавигация қызметінің түрі: Қазақстан Республикасының әуе кеңістігіндегі әуе кемелеріне аэронавигациялық қызмет көрсету.
Аэронавигация қызметіне азаматтық авиация саласындағы уәкілетті органның ведомствосымен бекітілген тариф: 700 теңге – әуе кемелерінің барынша жоғары ұшу массасы кезіңде 5 000 кг дейін.
Аэронавигация қызметінің бірлігіне қолданыстағы тарифке салынған пайда: 60 теңге.
Мәлімделген кезеңде аэронавигация қызметін тұтынудың мәлімделген көлемі: 12 000 ұшақ-шақырым.
Мәлімделгенге ұқсас алдыңғы жылдың кезеңіне аэронавигация қызметін тұтынудың нақты көлемі: 10 000 ұшақ-шақырым.
Мәлімделген кезеңде аэронавигация қызметін тұтыну көлемінің мәлімделген өсімі: 2 000 ұшақ-шақырым.
Мәлімделген кезеңде аэронавигация қызметін тұтыну көлемінің жоспарланған өсіміне арналған қосымша шығындар: 250 000 теңге.
2-тарау. Уақытша төмендету коэффициентінің деңгейін есептеу
1. Аэронавигация қызметін тұтыну көлемінің мәлімделген өсім бірлігіне арналған тарифтің есептік деңгейі осы Қағидалардың 201-тармағының мынадай (3) формуласы бойынша айқындалады:
Т2 = 250 000 теңге/2 000 ұшақ-шақырым + 60 теңге = 185 теңге
2. Аэронавигациялық қызмет көрсету көлемін 2 000 км ұлғайту кезінде аэронавигация қызметін тұтынудың мәлімделген көлемінің бірлігіне арналған тарифтің есептік деңгейі осы Қағидалардың 201-тармағының мынадай (2) формуласы бойынша айқындалады:
Т1 = (700 теңге х 10 000 ұшақ-шақырым + 185 теңге х 2 000 ұшақ-шақырым)/(10 000 ұшақ-шақырым + 2 000 ұшақ-шақырым) = 614,17 теңге
3. Уақытша төмендету коэффициентінің деңгейі осы Қағидалардың 201-тармағының мынадай (1) формуласы бойынша айқындалады:
Тк = 614,17 теңге/700 теңге = 0,88.
Тарифтерді қалыптастыру
қағидаларына
15-қосымша
Аэронавигациялық ұйымдар көрсететін қызметтерге шығындарды және қолданысқа енгізілген активтерді бөлу процесі
Тарифтерді қалыптастыру
қағидаларына
16-қосымша
нысан
Жанама шығындар мен қолданысқа енгізілген активтерді ресурстарға бөлу базасын жанама бөлу кезінде пайдаланылатын ресурстардың негізгі түрлерінің тізбесі
Шығындар мен активтер
Бөлу базасының атауы
Ресурстар
Машиналар мен жабдық
Ғимараттар мен
құрылыстар
Көлік құралдары
Басқа негізгі құралдар
Материалдық емес
активтер
Персонал
Өзге ресурстар
Шығындар
Қосалқы бөлшектер мен материалдар
Бастапқы құжаттар негізінде тікелей жатқызу (есептен шығару актілері)
П
П
П
П
-
-
-
Электр энергиясы

1. нормативная мощность, в кВт/час, и наработка, в часах;
2. фактические показания приборов учета, в кВт/час;
П,К
П,К
-
П,К
-
-
-
Топливо
1. фактическое потребление по данным первичных документов, в л; 2. нормативное потребление, в л;
П,К
П,К
П,К
-
-
-
-
Оплата труда
Прямое отнесение на основе первичных документов (начисления)
-
-
-
-
-
П
-
Отчисления от заработной платы
Затраты по оплате труда
-
-
-
-
-
П
-
Прочие на персонал
Численность работников
-
-
-
-
-
П,К
-
Подготовка кадров
Прямое отнесение на основе первичных документов
-
-
-
-
-
П
-
Ремонт
Прямое отнесение на основе первичных документов (акты выполненных работ)
П
П
П
П
-
-
-
Коммунальные расходы
1. Прямое отнесение на основе приборов учета и первичных документов
-
П
-
-
-
-
-
Техобслуживание
Прямое отнесение на основе первичных документов
П
-
П
П
-
-
-
Облет радиотехнического оборудования
Прямое отнесение на основе первичных документов
П
-
-
-
-
-
-
Услуги АМСГ
Прямое отнесение на основе первичных документов
-
-
-
-
-
-
П
Документы аэронавигационной информации
Прямое отнесение на основе первичных документов
-
-
-
-
-
-
П
Аренда каналов связи
Прямое отнесение на основе первичных документов
-
-
-
-
-
-
П
Прочие расходы (дополнительная детализация)
В зависимости от вида расходов
П,К
П,К
П,К
П,К
П,К
П,К
П,К
Всего
Задействованные активы
Стоимость задействованных активов
по отношению к элементам ГПП
П
П
П
П
П
-
-
Амортизация задействованных активов
Амортизация
Стоимость задействованных активов
П
П
П
П
П
-
-
Примечание
прямое отнесение затрат, активов, амортизации
косвенное распределение затрат, активов, амортизации
Приложение 17
к Правилам формирования тарифов
Форма
Перечень производственных процессов и используемых при косвенном распределении баз распределения затрат и активов, связанных с ресурсами на производственные процессы
Бизнес-процессы
Ресурсы
Машины и оборудование
Здания и сооружения
Транспортные средства
Прочие основные средства
Нематериальные активы
Персонал
Прочие ресурсы
Основные производственные процессы
Процессы, связанные с обслуживанием потребителей и предоставлением услуг (в разрезе услуг) К этим процессам относится работа с потребителями: получение заявок, их оформление, одобрение, заключение договоров, взаиморасчеты и т.п.; работа диспетчеров, аэронавигационного и телекоммуникационного оборудования (амортизация) и прочие, непосредственно связанные с предоставлением услуг.
% исп*
площадь
Пробег или время
% исп
% исп
время
% исп
Процессы, связанные с содержанием и эксплуатацией оборудования (в разрезе элементов ГПП). К этим процессам относятся работа по управлению оборудованием, поддержанию оборудования в рабочем состоянии, техобслуживание, ремонт, осмотр и пр.
% исп
площадь
Пробег или время
% исп
% исп
время
% исп
Вспомогательные процессы
Процессы, связанные с эксплуатацией зданий и сооружений
% исп
площадь
Пробег или время
% исп
% исп
время
% исп
Процессы, связанные с эксплуатацией транспорта
% исп
площадь
Пробег или время
% исп
% исп
время
% исп
Процессы, связанные с эксплуатацией вспомогательного оборудования
% исп
площадь
Пробег или время
% исп
% исп
время
% исп
Процессы, связанные с эксплуатацией прочих основных средств
% исп
площадь
Пробег или время
% исп
% исп
время
% исп
Снабжение
% исп
площадь
Пробег или время
% исп
% исп
время
% исп
Управленческие процессы
Общее руководство
% исп*
площадь
Пробег или время
% исп
% исп
время
% исп
Учет и отчетность
% исп*
площадь
Пробег или время
% исп
% исп
время
% исп
Маркетинг
% исп*
площадь
Пробег или время
% исп
% исп
время
% исп
Примечание:
* - при отсутствии данных о фактическом % использования ресурсов, % использования ресурсов определяется на основе экспертных (оценочных) данных
Приложение 18
к Правилам формирования тарифов
Форма
Перечень используемых при косвенном распределении основных баз распределения затрат и активов, связанных со вспомогательными процессами
Основные производственные процессы и управленческие процессы
Вспомогательные процессы
Процессы, связанные с эксплуатацией зданий и сооружений
Процессы, связанные с эксплуатацией транспорта
Процессы, связанные с эксплуатацией вспомогательного оборудования
Процессы, связанные с эксплуатацией прочих основных средств
Снабжение
Основные производственные процессы
Процессы, связанные с обслуживанием потребителей и предоставлением услуг (в разрезе услуг)
площадь
Пробег или время
% использования (наприм. выходная мощность)
% использования (по детализации)
1) фактическое использование;

1. нормативтік қуаты, кВт/сағ және жұмыс істеу, сағат;
2. есепке алу аспаптарының нақты көрсеткіштері, кВт/сағ;
П,К
П,К
-
П,К
-
-
-
Отын
1. бастапқы құжаттардың деректері бойынша нақты тұтыну, л; 2. нормативтік тұтыну, л;
П,К
П,К
П,К
-
-
-
-
Еңбекке ақы төлеу
Бастапқы құжаттар негізінде тікелей жатқызу (есептен шығару актілері)
-
-
-
-
-
П
-
Жалақы аударымдары
Еңбекақы төлеу бойынша шығындар
-
-
-
-
-
П
-
Персоналға арналған басқа шығындар
Жұмыскерлердің саны
-
-
-
-
-
П,К
-
Кадрларды даярлау
Бастапқы құжаттар негізінде тікелей жатқызу
-
-
-
-
-
П
-
Жөндеу
Бастапқы құжаттар негізінде тікелей жатқызу (орыдалған жұмыс актілері)
П
П
П
П
-
-
-
Коммуналдық шығстар
1. Есептеу аспаптары мен бастапқы құжаттар негізінде тікелей жатқызу
-
П
-
-
-
-
-
Техникалық қызмет көрсету
Бастапқы құжаттар негізінде тікелей жатқызу
П
-
П
П
-
-
-
Радиотехникалық жабдықты айнал ұшу
Бастапқы құжаттар негізінде тікелей жатқызу
П
-
-
-
-
-
-
ААМС қызметтері
Бастапқы құжаттар негізінде тікелей жатқызу
-
-
-
-
-
-
П
Аэронавигациялық ақпарат құжаттары
Бастапқы құжаттар негізінде тікелей жатқызу
-
-
-
-
-
-
П
Байланыс арналарын жалдау
Бастапқы құжаттар негізінде тікелей жатқызу
-
-
-
-
-
-
П
Басқа шығыстар (қосымша детализация)
Шығыс түріне қарай
П,К
П,К
П,К
П,К
П,К
П,К
П,К
Барлығы
Қатыстырылған активтер
Қатыстырылған активтер құны
ГПҚ элементтеріне қатысты
П
П
П
П
П
-
-
Қатыстырылған активтер амортизациясы
Амортизация
Қатыстырылған активтер құны
П
П
П
П
П
-
-
Ескертпе
шығындарды, активтерді, амортизацияны тікелей жатқызу
шығындарды, активтерді, амортизацияны жанама бөлу
Тарифтерді қалыптастыру
қағидаларына
17-қосымша
Нысан
Ресурстармен байланысты шығындар мен қолданысқа енгізілген активтерді ресурстарға бөлу базасын өндірістік процестерге бөлу кезінде пайдаланылатын өндірістік процестердің үлгі тізбесі
Бизнес-процтерсы
Ресурстар
Машиналар мен жабдық
Ғимараттар мен құрылыстар
Көлік құралдары
Басқа негізгі құралдар
Материалдық емес
активтер
Персонал
Өзге ресурстар
Негізгі өндірістік процестер
Тұтынушыларға қызмет көрсетумен және қызметтерді ұсынумен (қызметтер бөлінісінде) байланысты процестер бұл процестерге тұтынушылармен жұмыс жатады: өтінімдер алу, оларды ресімдеу, мақұлдау, шарттар жасасу, өзара есеп айырысу және т.б.; диспетчерлердің, аэронавигациялық және телекоммуникациялық жабдықтардың жұмысы (амортизация) және қызметтерді ұсынумен тікелей байланысты өзге де қызметтер
пайд. %*
аудан
Жүрісі немесе уақыт
пайд.%
пайд.%
уақыт
пайд.%
Жабдықты күтіп ұстауға және пайдалануға байланысты процестер (ӨПТ элементтері бөлігінде). Бұл процестерге жабдықты басқару, жабдықты жұмыс жағдайында ұстау, техникалық қызмет көрсету, жөндеу, қарау және т. б. жұмыстар жатады
% пайд.
аудан
Жүрісі немесе уақыт
% пайд
% пайд
уақыт
% пайд
Қосалқы процестер
Ғимараттар мен құрылыстарды пайдалануға байланысты процестер
пайд.%
аудан
Жүрісі немесе уақыты
пайд.%
пайд.%
уақыт
пайд.%
Көлікті пайдалануға байланысты процестер
пайд.%
аудан
Жүрісі немесе уақыты
пайд.%
пайд.%
уақыт
пайд.%
Қосалқы жабдықты пайдалануға байланысты процестер
пайд.%
площадь
Жүрісі немесе уақыты
пайд.%
пайд.%
уақыт
пайд.%
Өзге негізгі құралдарды пайдаланумен байланысты процестер
пайд.%
площадь
Жүрісі немесе уақыты
пайд.%
пайд.%
уақыт
пайд.%
Жабдықтау
пайд.%
площадь
Жүрісі немесе уақыты
пайд.%
пайд.%
уақыт
пайд.%
Басқарушылық процестер
Жалпы басшылық ету
пайд.%*
площадь
Жүрісі немесе уақыты
пайд.%
пайд.%
уақыт
пайд.%
Есепке алу мен есептілік
пайд.%*
площадь
Жүрісі немесе уақыты
пайд.%
пайд.%
уақыт
пайд.%
Маркетинг
пайд.%*
площадь
Жүрісі немесе уақыты
пайд.%
пайд.%
уақыт
пайд.%
Ескертпе:
* ресурстарды нақты пайдалану туралы деректер болмаған кезде ресурстарды пайдалану сараптамалық (бағалау) деректер негізінде айқындалады
Тарифтерді қалыптастыру
қағидасына
18-қосымша
Нысан
Көмекші процестермен байланысты шығындар мен қолданысқа енгізілген активтерді негізгі бөлу базасын жанама бөлу кезінде пайдаланылатын тізбе
Негізгі өндірістік процестер және басқару процестері
Қосалқы процестер
Ғимараттар мен құрылыстарды пайдалануға байланысты процестер
Көлікті пайдалануға байланысты процестер
Қосалқы жабдықты пайдалануға байланысты процестер
Өзге негізгі құралдарды пайдаланумен байланысты процестер
Жабдықтау
Негізгі өндірістік процестер
Тұтынушыларға қызмет көрсетумен және қызметтер көрсетумен байланысты процестер (қызметтер бөлінісінде)
аудан
Жүрісі немесе уақыты
пайдалану % (мысалы, шығыс қуаты)
пайдалану % (детализация бойынша)
1) нақты пайдалану;

2) % использования (по детализации)
Процессы, связанные с эксплуатацией оборудования (в разрезе элементов ГПП)
площадь
Пробег или время
% использования (наприм. выходная мощность
% использования (по детализации)
1) фактическое использование;
2) % использования (по детализации)
Управленческие процессы
Общее руководство
площадь
Пробег или время
-
% использования (по детализации)
1) фактическое использование;
2) % использования (по детализации)
Учет и отчетность
площадь
Пробег или время
-
% использования (по детализации)
1) фактическое использование;
2) % использования (по детализации)
Маркетинг
площадь
Пробег или время
-
% использования (по детализации)
1) фактическое использование;
2) % использования (по детализации)
Приложение 19
к Правилам формирования тарифов
Форма
Перечень используемых при косвенном распределении баз распределения затрат и активов, связанных с основными производственными процессами, на услуги и элементы ГПП
Основные производственные процессы
Элементы ГПП и услуги:
Элементы ГПП
Внешние услуги
Процессы, связанные с обслуживанием потребителей и предоставлением услуг (в разрезе услуг)
1) по объемам услуг
2) % занятости
1) % занятости*
2) по объемам услуг
Процессы, связанные с эксплуатацией оборудования (в разрезе элементов ГПП)
% занятости*
-
Всего
* при отсутствии данных по % занятости возможно использование экспертных (оценочных) данных
Приложение 20
к Правилам формирования тарифов
Форма
Перечень используемых при косвенном распределении основных баз распределения затрат и задействованных активов, сгруппированных по элементам ГПП на внешние и внутренние услуги
Элементы ГПП
Внешние и внутренние услуги
Внутренние услуги
Внешние услуги
ГПП "Планирование и управление воздушным движением"
1) прямое отнесение
2) косвенное отнесение:
по объему услуг или по % занятости
1) прямое отнесение
2) косвенное отнесение:
по объему услуг или по % занятости
ГПП "Прочая деятельность"
-
1) прямое отнесение
2) косвенное отнесение:
по объему услуг или
по % занятости
Приложение 21
к Правилам формирования тарифов
Форма
Порядок суммирования затрат и задействованных активов по этапам предоставления внешних услуг и отнесения внутренних услуг на внешние услуги
Внутренние и внешние услуги
Внешние услуги
Внутренние услуги ГПП "Планирование и управление воздушным движением"
Внешние услуги ГПП "Планирование и управление воздушным движением"
Внешние услуги ГПП "Прочая деятельность"
Внешние услуги ГПП "Планирование и управление воздушным движением", в том числе:
-
-
-
аэронавигационное обслуживание в воздушном пространстве Республики Казахстан:
П, К*
- регулируемые услуги аэронавигации
-
По объему услуг
-
- нерегулируемые услуги аэронавигации
-
По объему услуг
-
аэронавигационное обслуживание в районах аэродромов:
П, К*
- регулируемые услуги аэронавигации
По объему услуг
- нерегулируемые услуги аэронавигации
По объему услуг
Внешние услуги ГПП "Прочая деятельность"
П, К* в зависимости от услуги
-
П, К в зависимости от услуги
Примечание
*прямое и косвенное отнесение затрат и задействованных активов
Приложение 22
к Правилам формирования тарифов
Процесс распределения затрат и задействованных активов на виды услуг, оказываемых аэропортами
Приложение 23
к Правилам формирования тарифов
Форма
Перечень факторов издержек, используемых при распределении затрат и задействованных активов на экономические ресурсы
Наименование затрат и задействованных активов
Наименование фактора издержек
Экономические ресурсы
Персонал
Здания и сооружения
Машины и оборудование
Передаточные устройства
Транспортные средства
Прочие основные средства
Прочие ресурсы
Затраты
Оплата труда
По данным первичных документов
П
Отчисления от оплаты труда
Затраты на оплату труда
П
Прочие затраты на персонал
Численность работников
П, К
Горюче-смазочные материалы
По данным первичных документов
П
П
П
Запчасти и прочие материалы
По данным первичных документов
П
П
П
П
П
Водо-электроснабжение

2) пайдалану % (детализация бойынша)
Жабдықты пайдалануға байланысты процестер (ӨПТ элементтері бөлінісінде)
аудан
Жүрісі немесе уақыты
пайдалану % (мысалы, шығыс қуаты)
пайдалану % (детализация бойынша)
1) нақты пайдалану;
2) пайдалану % (детализация бойынша)
Басқарушылық процестер
Жалпы басшылық
аудан
Жүрісі немесе уақыты
-
пайдалану %
(детализация бойынша)
1) нақты пайдалану;
2) пайдалану % (детализация бойынша)
Есепке алу және есептілік
аудан
Жүрісі немесе уақыты
-
пайдалану %
(детализация бойынша)
1) нақты пайдалану;
2) пайдалану % (детализация бойынша)
Маркетинг
аудан
Жүрісі немесе уақыты
-
пайдалану %
(детализация бойынша)
1) нақты пайдалану;
2) пайдалану % (детализация бойынша)
Тарифтерді қалыптастыру
қағидасына
19-қосымша
Нысан
Негізгі өндірістік процестермен байланысты шығындар мен активтердің бөлу базасын ӨПТ-ның қызметтері мен элементтеріне жанама бөлген кезде пайдаланылатын үлгі тізбесі
Негізгі өндірістік процестер
ӨПТ элементтері және қызметтер:
ӨПТ элементтері
Сыртқы қызметтер
Тұтынушыларға қызмет көрсетумен және қызметтер көрсетумен байланысты процестер( қызметтер бөлінісінде)
1) қызмет көлемі бойынша
2) жұмыспен қамтылу %
1) жұмыспен қамтылу % *
2) қызмет көлемі бойынша
Жабдықты пайдалануға байланысты процестер (ӨПТ элементтері бөлінісінде)
жұмыспен қамтылу %*
-
Барлығы
* % бойынша деректер болмаған кезде жұмыспен қамту сараптамалық (бағалау) деректерін пайдаланылуы мүмкін
Тарифтерді қалыптастыру
қағидасына
20-қосымша
Нысан
ӨПТ-ның элементтері бойынша топтастырылған шығындар мен қолданысқа енгізілген активтер негізгі бөлу базасын сыртқы және ішкі қызметтерге жанама бөлу кезінде пайдаланылатын тізбе
ӨПТ элементтері
Сыртқы және ішкі қызметтер
Сыртқы қызметтер
Ішкі қызметтер
"Әуе қозғалысын жоспарлау және басқару" ӨПТ
1) тікелей жатқызу
2) жанама жатқызу:
қызмет көлемі немесе жұмыспен қамту % бойынша
1) тікелей жатқызу
2) жанама жатқызу:
қызмет көлемі немесе жұмыспен қамту % бойынша
"Өзге қызмет" ӨПТ
-
1 тікелей жатқызу
2) жанама жатқызу:
қызмет көлемі немесе жұмыспен қамту % бойынша
Тарифтерді қалыптастыру
қағидасына
21-қосымша
Нысан
Сыртқы қызметтер ұсынудың кезеңдері бойынша шығындар мен қолданысқа енгізілген активтерді жинақтау және ішкі қызметтерді сыртқы қызметтерге жатқызу тәртібі
Сыртқы және ішкі қызметтер
Сыртқы қызметтер
"Әуе қозғалысын жоспарлау және басқару" ӨПТ ішкі қызметтері
"Әуе қозғалысын жоспарлау және басқару" ӨПТ сыртқы қызметтері
"Өзге қызмет" ӨПТ сыртқы қызметтері
"Әуе қозғалысын жоспарлау және басқару" ӨПТ сыртқы қызметтері, оның ішінде:
-
-
-
Қазақстан Республикасының әуе кеңістігінде аэронавигациялық қызмет көрсету:
П, К*
- аэронавигацияның реттеліп көрсетілетін қызметтері
-
По объему услуг
-
- аэронавигацияның реттелмейтін қызметтері
-
По объему услуг
-
әуеайлақ аудандарында аэронавигациялық қызмет көрсету:
П, К*
- аэронавигацияның реттеліп көрсетілетін қызметтері
По объему услуг
- аэронавигацияның реттелмейтін қызметтері
По объему услуг
"Өзге қызмет" ӨПТ сыртқы қызметтері
П, К* қызметке байланысты
-
П, К қызметке байланысты
Ескертпе
* шығындар мен қолданысқа енгізілген активтерді тікелей және жанама жатқызу
Тарифтерді қалыптастыру
қағидасына
22-қосымша
Әуежайлар көрсететін қызметтер түрлеріне шығындар мен қолданысқа енгізілген активтерді бөлу процесі
Тарифтерді қалыптастыру
қағидасына
23-қосымша
Нысан
Шығындар мен қолданысқа енгізілген активтерді экономикалық ресурстарға бөлу кезінде пайдаланылатын шығын факторларының негізгі тізбесі
Шығындар мен қолданысқа енгізілген активтердің атауы
Шығасылар факторының атауы
Экономикалық ресурстар
Персонал
Ғимараттар мен құрылыстар
Машиналар мен жабдық
Тарату құрылғылары
Көлік құралдары
Басқа негізгі құралдар
Өзге ресурстар
Шығындар
Еңбекке ақы төлеу
Бастапқы құжаттардың деректері бойынша
П
Жалақы аударымдары
Еңбекақы төлеу бойынша шығындар
П
Персоналға арналған басқа шығындар
Жұмыскерлердің саны
П, К
Жанар-жағар материалдар
Бастапқы құжаттардың деректері бойынша
П
П
П
Қосалқы бөлшектер мен басқа материалдар
Бастапқы құжаттардың деректері бойынша
П
П
П
П
П
Сумен және электрмен жабдықтау

1. Фактическое потребление по данным приборов учета;
2. Нормативное потребление.
П, К
П, К
П ,К
П, К
Ремонт
По данным первичных документов
П
П
П
П
П
Услуги связи
По данным первичных документов
П
Прочие затраты (в зависимости от степени детализации)
В зависимости от вида расходов
П, К
П, К
П, К
П, К
П, К
П, К
П, К
Задействованные активы
Стоимость задействованных активов
По отношению к элементам направлений деятельности
П
П
П
П
П
Амортизация задействованных активов
Амортизация задействованных активов
стоимость задействованных активов
П
П
П
П
П
Примечание:
П - прямое отнесение
К - косвенное распределение
Приложение 24
к Правилам формирования тарифов
Форма
Перечень процессов оказания услуг и используемых факторов издержек (для косвенного распределения) затрат и стоимости
Наименование видов экономических ресурсов
Наименование фактора издержек (для косвенного распределения)
Наименование процессов оказания услуг
Производственные процессы, связанные
Вспомогательные процессы, связанные
Управленческие процессы, связанные
с предоставлением услуг (по видам услуг)
с содержанием и эксплуатацией оборудования (по элементам направлений деятельности)
с эксплуатацией вспомогательного оборудования
материально-техническое снабжение
осуществлением руководства
осуществлением учета и оставлением отчетности
Персонал
% занятости, время
П, К
П, К
П, К
П, К
П, К
П, К
Здания и сооружения
площадь
П, К
П, К
П, К
П, К
П, К
П, К
Машины и оборудование
% занятости
П, К
П, К
П, К
П, К
П, К
П, К
Передаточные устройства
% занятости
П, К
П, К
П, К
П, К
П, К
П, К
Транспортные средств
Пробег, время
П, К
П, К
П, К
П, К
П, К
П, К
Прочие основные средства
% занятости
П, К
П, К
П, К
П, К
П, К
П, К
Прочие ресурсы
% занятости
П, К
П, К
П, К
П, К
П, К
П, К
Примечание:
П - прямое отнесение
К - косвенное распределение
Приложение 25
к Правилам формирования тарифов
Форма
Перечень факторов издержек, используемых при распределении затрат и задействованных активов, связанных со вспомогательными процессами оказания услуг на производственные и управленческие процессы оказания услуг
Наименование вспомогательных процессов
Наименование фактора издержек (для косвенного распределения)
Наименование производственных и управленческих процессов оказания услуг
производственные
управленческие
с предоставлением услуг (по видам услуг)
с содержанием и эксплуатацией оборудования (по элементам направлений деятельности)
осуществлением руководства
Осуществлением учета и составлением отчетности
с эксплуатацией вспомогательного оборудования
% занятости
П, К
П, К
П, К
П, К
материально-техническое снабжение
1. данные по потреблению;
2. % занятости
П, К
П, К
П, К
П, К
Примечание:
П - прямое отнесение
К - косвенное распределение
Приложение 26
к Правилам формирования тарифов
Форма
Перечень факторов издержек, используемых при распределении затрат и активов, связанных с производственными процессами на внешние услуги и элементы направлений деятельности
Наименование производственных процессов оказания услуг
Наименование фактора издержек (для косвенного распределения)
Наименование внешних услуг и элементов направления деятельности
Внешние услуги
элементы направления деятельности
с предоставлением услуг (по видам услуг)
Объем оказанных услуг, % занятости
П, К
П, К
с содержанием и эксплуатацией оборудования (по элементам направлений деятельности)
% занятости
П, К
Примечание:
П - прямое отнесение
К - косвенное распределение
Приложение 27
к Правилам формирования тарифов
Форма
Перечень факторов издержек, используемых при косвенном распределении затрат и задействованных активов, сгруппированных на элементах направлений деятельности, на внешние и внутренние услуги
Наименование элементов направлений деятельности
Наименование фактора издержек (для косвенного распределения)
Виды услуг
Внешние
Внутренние
Элементы направления деятельности "Авиационные работы"
1.
% занятости
П, К
П, К
...
% занятости
П, К
П, К
Итого
Элементы направления деятельности "Аэропортовая деятельность"
1.
% занятости
П, К
П, К
...
% занятости
П, К
П, К
Итого
Элементы направления деятельности "Аэронавигационное обслуживание"
1.
% занятости
П, К
П, К
...
% занятости
П, К
П, К
Итого
Элементы направления деятельности "Агентское обслуживание"
1.
% занятости
П, К
...
% занятости
П, К
Итого
Элементы направления деятельности "Прочая деятельность"
1.
% занятости
П, К
...
% занятости
П, К
Итого
Примечание:
П - прямое отнесение
К - косвенное распределение
Приложение 28
к Правилам формирования тарифов
Форма
Прямое отнесение и косвенное распределение затрат и задействованных активов, связанных с оказанием внутренних услуг на внешние услуги
Затраты и задействованные активы, связанные с внутренними услугами
Виды внешних услуг
внешние услуги направления деятельности "Авиационные работы" (по видам услуг)
внешние услуги направления деятельности "Аэропортовая деятельность" (по видам услуг)
внешние услуги направления деятельности "Аэронавигационное обслуживание" (по видам услуг)
внешние услуги направления деятельности "Агентское обслуживание"(по видам услуг)
внешние услуги направления деятельности "Прочая деятельность" (по видам услуг)
Направление деятельности "Авиационные работы"
1.
П, К в зависимости от услуги
...
П, К в зависимости от услуги
Направление деятельности "Аэропортовая деятельность"
1.
П, К в зависимости от услуги
П, К в зависимости от услуги
П, К в зависимости от услуги
...
П, К в зависимости от услуги
П, К в зависимости от услуги
П, К в зависимости от услуги
Направление деятельности "Аэронавигационное обслуживание"
1.
П, К в зависимости от услуги
П, К в зависимости от услуги
П, К в зависимости от услуги
П, К в зависимости от услуги
...
П, К в зависимости от услуги
П, К в зависимости от услуги
П, К в зависимости от услуги
П, К в зависимости от услуги
Примечание:
П - прямое отнесение
К - косвенное распределение
Приложение 29
к Правилам формирования тарифов
Форма
Порядок суммирования затрат и задействованных активов по этапам предоставления внешних услуг
Затраты и задействованные активы
Итоги этапов распределения
Внешние услуги
Итого
направление деятельности "Авиационные работы" (по видам услуг)
направление деятельности с "Аэропортовая деятельность" (по видам услуг)
направление деятельности "Аэронавигационное обслуживание" (по видам услуг)
направление деятельности "Агентское обслуживание" (по видам услуг)
направление деятельности "Прочая деятельность" (по видам услуг)
связанные с производственными процессами оказания услуг
Пятого (Приложение 5)
П, К
П, К
П, К
П, К
П, К
связанные с элементами направлений деятельности
Шестого (Приложение 6)
П, К
П, К
П, К
П, К
П, К
связанные с прочими управленческими процессами
Восьмого
П, К
П, К
П, К
П, К
П, К
Итого
Примечание:
П - прямое отнесение
К - косвенное распределение
Приложение 30
к Правилам формирования тарифов
Алгоритм определения итогового уровня рисков, характерных для расчета тарифов на услуги аэронавигации, отнесенные к сфере естественных монополий, с учетом ведения раздельного учета доходов, затрат и задействованных активов
Факторы риска
Оценка риска
Итоговый уровень
минимальный
средний
высокий
Состояние развития инфраструктуры отрасли авиации Республики Казахстан
1
2
3
Общемировые тенденции развития и текущее состояние мирового рынка авиаперевозок
1
2
3
Состояние задействованных активов
1
2
3
Расчетный уровень риска (средний)
Алгоритм оценки рисков, характерных для расчетов тарифов на услуги аэронавигации, отнесенные к сфере естественных монополий, с учетом ведения раздельного учета доходов, затрат и задействованных активов
Факторы риска
Оценка риска
Проявления
Состояние развития инфраструктуры отрасли авиации Республики Казахстан
минимальный
Хорошие перспективы развития экономики, создание эффективной авиатранспортной системы государства, отвечающей международным требованиям и обеспечивающей удовлетворение нарастающей потребности государства и граждан в качественных авиационных услугах, тем самым значительное увеличение спроса со стороны пользователей воздушным пространством
средний
Перспективы умеренного экономического роста, ожидание стабильного спроса на авиаперевозки без существенного его увеличения
высокий
Существование определенной вероятности спада, практически полное отсутствие перспектив увеличения объемов авиаперевозок в республике, также отток воздушного движения из воздушного пространства Казахстана из-за недостаточной модернизации радиотехнического и аэронавигационного оборудования и низкого уровня технического оснащения аэропортов
Общемировые тенденции развития и текущее состояние мирового рынка авиаперевозок
минимальный
Хорошие перспективы развития мировой экономики, интеграция в международное экономическое пространство, обеспечивающая контроль за соблюдением двусторонних соглашений о воздушном сообщении между Казахстаном и другими странами, тем самым максимальное использование воздушного пространства Республики Казахстан при выполнении полетов и рейсов с посадками
средний
Перспективы умеренного мирового экономического роста, ожидание стабильного спроса на авиаперевозки без существенного его увеличения
высокий
Общий мировой спад в отрасли гражданской авиации, проявление террористических актов, природные катаклизмы и другие внешние факторы, неподдающихся влиянию со стороны государства и приводящих к снижению объема воздушного движения через воздушное пространство Республики Казахстан
Состояние задействованных активов
минимальный
Износ основных средств до 40 %
средний

1. Есептеу аспаптарының деректері бойынша нақты тұтыну;
2. Нормативтік тұтыну.
П, К
П, К
П ,К
П, К
Жөндеу
Бастапқы құжаттардың деректері бойынша
П
П
П
П
П
Байланыс қызметі
Бастапқы құжаттардың деректері бойынша
П
Басқа шығындар (нақтылау дәрежесіне байланысты)
Шығыс түріне байланысты
П, К
П, К
П, К
П, К
П, К
П, К
П, К
Қатыстырылған активтер
Қатыстырылған активтер құны
Қызмет бағыттарының элементтеріне қатысты
П
П
П
П
П
Қолданысқа енгізілген активтердің амортизациясы
Қатыстырылғанактивтердің амортизациясы
Қатыстырылған активтер құны
П
П
П
П
П
Ескертпе:
П – тікелей жатқызу
К – жанама бөлу
Тарифтерді қалыптастыру
қағидаларына
24-қосымша
Нысан
Қызметтер көрсету процестері мен пайдаланылған шығын факторларының (жанама бөлу үшін) үлгі тізбесі
Экономикалық ресурстар түрлерінің атауы
Шығын факторының атауы (жанама бөлу үшін)
Қызметтер көрсету процестерінің атауы
Өндірістік процестер,
мыналармен
Көмекші процестер, мыналармен
Басқарушылық процестер, мыналармен
қызметтер көрсетуге (қызметтер түрлері бойынша) байланысты
жабдықты ұстауға және пайдалануға (қызмет бағыттарының элементтері бойынша) байланысты
көмекші жабдықты пайдалануға байланысты
материалдық техникалық жабдық тау
басшылықты жүзеге асыруға байланысты
есепті жүзеге асыруғ а және есепт ілікті жасауғ а байлан ысты
Персонал
жұмыспен қамтылу %, уақыты
Т,Ж
Т,Ж
Т,Ж
Т,Ж
Т,Ж
Т,Ж
Ғимараттар мен құрылыстар
алаң
Т,Ж
Т,Ж
Т,Ж
Т,Ж
Т,Ж
Т,Ж
Машиналар мен жабдық
жұмыспен қамтылу %
Т,Ж
Т,Ж
Т,Ж
Т,Ж
Т,Ж
Т,Ж
Өткізу құрылғылары
жұмыспен қамтылу %
Т,Ж
Т,Ж
Т,Ж
Т,Ж
Т,Ж
Т,Ж
Көлік құралдары
Жүрісі, уақыты
Т,Ж
Т,Ж
Т,Ж
Т,Ж
Т,Ж
Т,Ж
Өзге негізгі құралдары
жұмыспен қамтылу %
Т,Ж
Т,Ж
Т,Ж
Т,Ж
Т,Ж
Т,Ж
Басқа ресурстар
жұмыспен қамтылу %
Т,Ж
Т,Ж
Т,Ж
Т,Ж
Т,Ж
Т,Ж
Ескерту:
Т - тікелей жатқызу
Ж - жанама бөлу
Тарифтерді қалыптастыру
қағидаларына
25-қосымша
Нысан
Қызметтер көрсетудің қосалқы процестермен байланысты шығындар мен қолданысқа енгізілген активтерді қызметтер көрсетудің өндірістік және басқарушылық процестеріне бөлу кезінде пайдаланылатын шығын факторларының ең аз тізбесі
Көмекші процестерінің атауы
Шығын факторларының атауы (жанама бөлу үшін)
Қызметтер көрсетудің өндірістік және басқарушылық процестерінің атауы
өндірістік
басқарушылық
Қызметтер көрсетуге (қызметтер түрлері бойынша)
Жабдықты ұстау және пайдалану (қызмет бағыттарының элементтері бойынша)
басшылықты жүзеге асыруға
Есепті жүзеге асыруға және есептілікті жасауға
көмекші жабдықты пайдалануға
жұмыспен
қамтылу %
Т,Ж
Т,Ж
Т,Ж
Т,Ж
материалдық-техникалық жабдықтау
1. тұтыну бойынша деректер;
2. жұмыспен қамтылу %
Т,Ж
Т,Ж
Т,Ж
Т,Ж
Ескерту:
Т - тікелей жатқызу
Ж - жанама бөлу
Тарифтерді қалыптастыру
қағидаларына
26-қосымша
Нысан
Өндірістік процестермен байланысты шығындар мен активтерді сыртқы қызметтерге және қызмет бағыттарының элементтеріне бөлу кезінде пайдаланылатын шығын факторларының ең аз тізбесі
Қызметтер көрсетудің өндірістік процестерінің атауы
Шығын факторларының атауы (жанама бөлу үшін)
Сыртқы қызметтердің және қызмет бағыттары элементтерінің атауы
сыртқы қызметтер
қызмет бағыттарының элементтері
қызметтер көрсетуге (қызметтер түрлері бойынша)
көрсетілген қызметтердің көлемі, жұмыспен қамтылу %
Т,Ж
Т,Ж
жабдықты ұстауға және пайдалануға (қызмет бағыттарының элементтері бойынша)
жұмыспен қамтылу %
Т,Ж
Ескерту:
Т - тікелей жатқызу
Ж - жанама бөлу
Тарифтерді қалыптастыру
қағидаларына
27-қосымша
Нысан
Қызмет бағыттарының элементтеріне топтастырылған шығындар мен қолданысқа енгізілген активтерді ішкі және сыртқы қызметтерге жанама бөлу кезінде пайдаланылатын шығын факторларының ең аз тізбесі
Қызмет бағыттары элементтерінің атауы
Шығын факторларының атауы (жанама бөлу үшін)
Қызметтердің түрлері
Сыртқы
Ішкі
"Авиациялық жұмыстар" қызметі бағыттарының элементтері
1.
жұмыспен қамтылу %
Т,Ж
Т,Ж
...
жұмыспен қамтылу %
Т,Ж
Т,Ж
Жиыны
"Әуежайлық қызмет" қызметі бағыттарының элементтері
1.
жұмыспен қамтылу %
Т,Ж
Т,Ж
...
жұмыспен қамтылу %
Т,Ж
Т,Ж
Жиыны
"Аэронавигациялық қызмет көрсету" қызметі бағыттарының элементтері
1.
жұмыспен қамтылу %
Т,Ж
Т,Ж
...
жұмыспен қамтылу %
Т,Ж
Т,Ж
Жиыны
"Агенттіктік қызмет көрсету" қызметі бағыттарының элементтері
1.
жұмыспен қамтылу %
Т,Ж
...
жұмыспен қамтылу %
Т,Ж
Жиыны
"Өзге қызмет" қызметі
бағыттарының элементтері
1.
жұмыспен қамтылу %
Т,Ж
...
жұмыспен қамтылу %
Т,Ж
Жиыны
Ескерту:
Т - тікелей жатқызу
Ж - жанама бөлу
Тарифтерді қалыптастыру
қағидаларына
28-қосымша
Нысан
Сыртқы қызметтерге ішкі қызметтерді көрсетуге байланысты шығындар мен қолданысқа енгізілген активтерді тікелей жатқызу және жанама бөлу
Ішкі қызметтермен байланысты шығындар мен қолданысқа енгізілген активтер
Сыртқы қызметтердің түрлері
"Аэронавигациялық жұмыстар" қызметі бағыттарының сыртқы қызметтері (қызметтер түрлері бойынша)
"Әуежайлық қызмет" қызметі бағыттарының сыртқы қызметтері (қызметтер түрлері бойынша)
"Аэронавига циялық қызмет көрсету" қызметі бағыттарыны ң сыртқы қызметтері (қызметтер түрлері бойынша)
"Агенттіктік қызмет көрсету" қызметі бағыттарының сыртқы қызметтері
"Өзге қызмет" қызметі бағыттарының сыртқы қызмет тері (қызметтер түрлері бойынша)
"Авиациялық жұмыстар" қызметінің бағыттары
1.
Т,Ж қызметтерге қарай
...
Т,Ж қызметтерге қарай
"Әуежайлық қызмет" қызметінің бағыттары
1.
Т,Ж қызметтерге қарай
Т,Ж қызметтерге қарай
Т,Ж қызметтерге қарай
...
П,К қызметке қарағанда
Т,Ж қызметтерге қарай
Т,Ж қызметтерге қарай
"Аэронавигациялық қызмет көрсету" қызметінің бағыттары
1.
Т,Ж қызметтерге қарай
Т,Ж қызметтерге қарай
Т,Ж қызметтерге қарай
Т,Ж қызметтерге қарай
...
Т,Ж қызметтерге қарай
Т,Ж қызметтерге қарай
Т,Ж қызметтерге қарай
Т,Ж қызметтерге қарай
Ескерту:
Т - тікелей жатқызу
Ж - жанама бөлу
Тарифтерді қалыптастыру
қағидаларына
29-қосымша
Нысан
Сыртқы қызметтерді ұсынудың кезеңдері бойынша шығындар мен қолданысқа енгізілген активтерді жиынтықтау тәртібі
Шығындар мен қолданысқа енгізілген активтер
Бөлу кезеңдерінің қорытындылары
Сыртқы қызметтер
Жиыны
"Авиациялық жұмыстар" қызметінің бағыты (қызметтер түрлері бойынша)
"Әуежайлық қызмет" қызметінің бағыты (қызметтер түрлері бойынша)
"Аэронавигациялық қызмет көрсету" қызметінің бағыты (қызметтер түрлері бойынша)
"Агенттіктік қызмет көрсету" қызметінің бағыты (қызметте р түрлері бойынша)
"Өзге қызмет" қызметінің бағыты (қызметт ер түрлері бойынша)
қызметтер көрсетудің өндірістік процестеріне байланысты
Бесінші (5-қосымша)
Т,Ж
Т,Ж
Т,Ж
Т,Ж
Т,Ж
қызмет бағыттарының элементтеріне байланысты
Алтыншы (6-қосымша )
Т,Ж
Т,Ж
Т,Ж
Т,Ж
Т,Ж
өзге басқарушылық процестеріне байланысты
Сегізінші
Т,Ж
Т,Ж
Т,Ж
Т,Ж
Т,Ж
Жиыны
Ескерту:
Т - тікелей жатқызу
Ж - жанама бөлу
Тарифтерді қалыптастыру
қағидаларына
30-қосымша
Табиғи монополиялар саласына жатқызылған аэронавигациялық көрсетілетін қызметтерге кірістердің, шығындар мен қолданыстағы активтердің бөлек есебін жүргізуді ескере отырып тарифтердің есебін жүргізуге тән тәуекелдердің қорытынды деңгейін айқындау алгоритмі
Тәуекелфакторлары
Тәуекелді бағалау
Тәуекелдердің қорытынды деңгейі
ең төмен
орташа
жоғары
Қазақстан Республикасының авиация саласының инфрақұрылымы дамуының жағдайы
1
2
3
Дүниежүзілік авиатасымалдау нарығы дамуының жалпы әлемдік үрдісі мен ағымдағы жағдайы
1
2
3
Қолданысқа енгізілген активтердің жай-күйі
1
2
3
Тәуекелдің есептік деңгейі (орташа)
Табиғи монополиялар саласына жатқызылған аэронавигациялық көрсетілетін қызметтерге кірістердің, шығындар мен қолданыстағы активтердің бөлек есебін жүргізуді ескере отырып тарифтердің есебін жүргізуге тән тәуекелдерді бағалау алгоритмі
Тәуекел факторлары
Тәуекелді бағалау
Көріністер
Қазақстан Республикасының авиация саласының инфрақұрылымы дамуының жағдайы
ең төмен
Экономиканы дамытудың жақсы перспективалары, халықаралық талаптарға сай және мемлекет пен азаматтардың сапалы авиация қызметтеріне үдемелі сұранысын қамтамасыз ететін мемлекеттің тиімді авиакөлік жүйесін жасау арқылы әуе кеңістігін пайдаланушылардың тарапынан сұранысының елеулі өсуі
орташа
Қалыпты экономикалық өсудің перспективалары, тұрақты авиатасымалдауға оны елеулі түрде арттырмастан сұраныс күтілуде
жоғары
Құлдыраудың белгілі бір мүмкіндігінің болуы, республикадағы авиатасымал көлемдерінің өсу перспективасының болмауы, сондай-ақ радиотехникалық және аэронавигациялық жабдықтардың жеткіліксіз модернизациялануы және әуежайлардың төменгі деңгейде техникалық жарақтандыруына байланысты әуе қозғалысының Қазақстан әуе кеңістігінен кетуі
Дүниежүзілік авиатасымалдау нарығы дамуының жалпы әлемдік үрдісі мен ағымдағы жағдайы
ең төмен
Дүниежүзілік экономиканы дамытудың жақсы перспективалары, Қазақстан мен басқа да елдер арасындағы әуе қатынастары туралы екіжақты келісімдердің сақталуын бақылауды қамтамасыз ететін халықаралық экономикалық кеңістік интеграциясы, ұшу мен қону рейстерін орындаған кезде Қазақстан Республикасының әуе кеңістігін толық пайдалану
орташа
Қалыпты дүниежүзілік экономикалық өсудің перспективалары, авиатасымалдауға оны елеулі түрде арттырмастан тұрақты сұраныс күтілуде
жоғары
Азаматтық авиация саласындағы жалпы дүниежүзілік құлдырау, террорлық актілердің көріністері, табиғи катаклизма және мемлекет тарапынан әсер етуге болмайтын және Қазақстан Республикасының әуе кеңістігі арқылы өтетін әуе қозғалысы көлемінің төмендеуіне алып келетін басқа да сыртқы факторлар.
Қолданыстағы активтердің жай-күйі
ең төмен
Негізгі құралдардың 40 %-ға дейін тозуы
орташа

Износ основных средств от 40 % до 70 %
высокий
Износ основных средств свыше 70 %
Диапазоны премий за итоговый уровень рисков для расчетов тарифов на услуги аэронавигации, отнесенные к сфере естественных монополий, с учетом ведения раздельного учета доходов, затрат и задействованных активов
Диапазоны оценки итогового риска
Итоговый уровень рисков
% премий
Минимальный
1 < 1,5
3 - 5 %
Средний
> 1,5 и <2
6 - 9 %
Выше среднего

Негізгі құралдардың 40 %-дан 70 %-ға дейін тозуы
жоғары
Негізгі құралдардың 70 %-дан астам тозуы
Табиғи монополиялар саласына жатқызылған аэронавигациялық көрсетілетін қызметтерге кірістердің, шығындар мен қолданыстағы активтердің бөлек есебін жүргізуді ескере отырып тарифтердің есебін жүргізу үшін тәуекелдердің қорытынды деңгейі үшін сыйлықақылардың диапазондары
Қорытынды тәуекелді бағалау диапозондары
Тәуекелдердің қорытынды деңгейі
Сыйлықақылар %
Ең төмен
1 < 1,5
3 - 5 %
Орташа
>1,5 және <2
6 - 9 %
Орташадан жоғары