Об утверждении Правил осуществления обменных операций с наличной иностранной валютой в Республике Казахстан
Постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 4 апреля 2019 года № 49. Зарегистрировано в Министерстве юстиции Республики Казахстан 18 апреля 2019 года № 18545.
Примечание ИЗПИ!
Сроки представления отчетности продлеваются в период действия чрезвычайного положения, введенного Указом Президента РК от 15.03.2020 № 285 "О введении чрезвычайного положения в Республике Казахстан" в соответствии с постановлением Правления Национального Банка РК от 31.03.2020 № 42 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
Сноска. Заголовок - в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 31.12.2019 № 265 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его официального опубликования).
Примечание РЦПИ!
Настоящее постановление вводится в действие с 1 июля 2019 года.
В соответствии с пунктом 1 статьи 92 Административного процедурно-процессуального кодекса Республики Казахстан, подпунктом 58) части второй статьи 15 Закона Республики Казахстан "О Национальном Банке Республики Казахстан", подпунктом 2) пункта 3 статьи 16 Закона Республики Казахстан "О государственной статистике", пунктом 2 статьи 12 Закона Республики Казахстан "О разрешениях и уведомлениях", подпунктом 2) пункта 4 статьи 5 и пунктом 7 статьи 12 Закона Республики Казахстан "О валютном регулировании и валютном контроле" Правление Национального Банка Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
Сноска. Преамбула - в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 26.09.2023 № 72 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Утвердить прилагаемые Правила осуществления обменных операций с наличной иностранной валютой в Республике Казахстан.
Сноска. Пункт 1 - в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 31.12.2019 № 265 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его официального опубликования).
2. Признать утратившими силу некоторые постановления Правления Национального Банка Республики Казахстан по перечню согласно приложению к настоящему постановлению.
3. Департаменту платежного баланса и валютного регулирования (Куандыков А.А.) в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) совместно с Юридическим департаментом (Сарсенова Н.В.) государственную регистрацию настоящего постановления в Министерстве юстиции Республики Казахстан;

Қазақстан Республикасында қолма-қол шетел валютасымен айырбастау операцияларын жүзеге асыру қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2019 жылғы 4 сәуірдегі № 49 қаулысы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2019 жылғы 18 сәуірде № 18545 болып тіркелді.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
"Қазақстан Республикасында төтенше жағдайды енгізу туралы" ҚР Президентінің 15.03.2020 № 285 Жарлығымен енгізілген төтенше жағдай қолданылу кезеңінде есептіліктің жекелеген түрлерін ұсыну мерзімдері ұзартылды – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 31.03.2020 № 42 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Осы қаулы 01.07.2019 бастап қолданысқа енгізіледі
Ескерту. Қаулының тақырыбы жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 31.12.2019 № 265 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
"Қазақстан Республикасының Әкімшілік рәсімдік-процестік кодексі 92-бабының 1-тармағына, "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 15-бабы екінші бөлігінің 58) тармақшасына, "Мемлекеттік статистика туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 16-бабы 3-тармағының 2) тармақшасына, "Рұқсаттар және хабарламалар туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 12-бабының 2-тармағына, "Валюталық реттеу және валюталық бақылау туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 5-бабы 4-тармағының 2) тармақшасына және 12-бабының 7-тармағына сәйкес Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Басқармасы ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
Ескерту. Кіріспе жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 26.09.2023 № 72 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
1. Қоса беріліп отырған Қазақстан Республикасында қолма-қол шетел валютасымен айырбастау операцияларын жүзеге асыру қағидалары бекітілсін.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 31.12.2019 № 265 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
2. Осы қаулыға қосымшаға сәйкес тізбе бойынша Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының кейбір қаулыларының күші жойылды деп танылсын.
3. Төлем балансы және валюталық реттеу департаменті (Қуандықов Ә.Ә.) Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) Заң департаментімен (Сәрсенова Н.В.) бірлесіп осы қаулыны Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;

2) в течение десяти календарных дней со дня государственной регистрации настоящего постановления его направление на казахском и русском языках в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Республиканский центр правовой информации" для официального опубликования и включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
3) размещение настоящего постановления на официальном интернет-ресурсе Национального Банка Республики Казахстан после его официального опубликования;
4) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего постановления представление в Юридический департамент сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 2) и 3) настоящего пункта и пунктом 4 настоящего постановления.
4. Управлению по защите прав потребителей финансовых услуг и внешних коммуникаций (Терентьев А.Л.) обеспечить в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего постановления направление его копии на официальное опубликование в периодические печатные издания.
5. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на заместителя Председателя Национального Банка Республики Казахстан Смолякова О.А.
6. Настоящее постановление подлежит официальному опубликованию и вводится в действие с 1 июля 2019 года.
Председатель
Национального Банка
Е. Досаев
"СОГЛАСОВАНО"
Министерство финансов
Республики Казахстан
28 марта 2019 года
"СОГЛАСОВАНО"
Комитет по статистике
Министерства национальной экономики
Республики Казахстан
28 марта 2019 года
"СОГЛАСОВАНО"
Министерство цифрового развития,
оборонной и аэрокосмической
промышленности
Республики Казахстан
29 марта 2019 года
Утверждены
постановлением Правления
Национального Банка
Республики Казахстан
от 4 апреля 2019 года № 49
Правила осуществления обменных операций с наличной иностранной валютой в Республике Казахстан
Сноска. Заголовок - в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 31.12.2019 № 265 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его официального опубликования).
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила осуществления обменных операций с наличной иностранной валютой в Республике Казахстан (далее – Правила) разработаны в соответствии с законами Республики Казахстан "О Национальном Банке Республики Казахстан", "О банках и банковской деятельности в Республике Казахстан" (далее – Закон о банках), "О государственной статистике", "О государственных услугах", "О разрешениях и уведомлениях" (далее – Закон о разрешениях), "О валютном регулировании и валютном контроле" (далее – Закон о валютном регулировании) и определяют порядок лицензирования уполномоченных организаций, включая квалификационные требования к ним, уведомления уполномоченным банком о начале или прекращении деятельности обменных пунктов, требования к деятельности по осуществлению обменных операций с наличной иностранной валютой, условия функционирования обменных пунктов и порядок проведения операций по покупке и (или) продаже аффинированного золота в слитках, выпущенных Национальным Банком Республики Казахстан (далее – Национальный Банк), а также формы и сроки представления уполномоченными банками и уполномоченными организациями отчетов.

2) осы қаулы мемлекеттік тіркелген күннен бастап күнтізбелік он күн ішінде оны қазақ және орыс тілдерінде "Республикалық құқықтық ақпарат орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына ресми жариялау және Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкінде енгізу үшін жіберуді;
3) осы қаулыны ресми жарияланғаннан кейін оны Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің ресми интернет-ресурсына орналастыруды;
4) осы қаулы мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде Заң департаментіне осы қаулының осы тармағының 2) және 3) тармақшаларында және 4-тармағында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
4. Қаржылық қызметтерді тұтынушылардың құқықтарын қорғау және сыртқы коммуникациялар басқармасы (Терентьев А.Л.) осы қаулы мемлекеттік тіркелгеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде оның көшірмесін мерзімді баспасөз басылымдарында ресми жариялауға жіберуді қамтамасыз етсін.
5. Осы қаулының орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Төрағасының орынбасары О.А. Смоляковқа жүктелсін.
6. Осы қаулы ресми жариялануға тиіс және 2019 жылғы 1 шілдеден бастап қолданысқа енгізіледі.
Ұлттық Банк
Төрағасы
Е. Досаев
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Қаржы министрлігі
2019 жылғы 28 наурыз
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Ұлттық экономика министрлігінің
Статистика комитеті
2019 жылғы 28 наурыз
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Цифрлық даму, қорғаныс және аэроғарыш
өнеркәсібі министрлігі
2019 жылғы 29 наурыз
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкі Басқармасының
2019 жылғы 4 сәуірдегі
№ 49 қаулысымен
бекітілді
Қазақстан Республикасында қолма-қол шетел валютасымен айырбастау операцияларын жүзеге асыру қағидалары
Ескерту. Қағиданың тақырыбы жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 31.12.2019 № 265 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Қазақстан Республикасында қолма-қол шетел валютасымен айырбастау операцияларын жүзеге асыру қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы", "Қазақстан Республикасындағы банктер және банк қызметі туралы" (бұдан әрі – Банктер туралы заң), "Мемлекеттік статистика туралы", "Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер туралы", "Рұқсаттар және хабарламалар туралы" (бұдан әрі – Рұқсаттар туралы заң), "Валюталық реттеу және валюталық бақылау туралы" (бұдан әрі – Валюталық реттеу туралы заң) Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес әзірленді және қойылатын біліктілік талаптарын қоса алғанда, уәкілетті ұйымдарды лицензиялау, уәкілетті банктің айырбастау пункттері қызметінің басталуы немесе тоқтатылуы туралы хабарлау тәртібін, қолма-қол шетел валютасымен айырбастау операцияларын жүзеге асыру жөніндегі қызметке қойылатын талаптарды, айырбастау пункттерінің жұмыс істеу талаптарын және Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі (бұдан әрі – Ұлттық Банк) шығарған аффинирленген құйма алтынды сатып алу және (немесе) сату бойынша операциялар жүргізу тәртібін, сондай-ақ уәкілетті банктердің және уәкілетті ұйымдардың есептерді ұсыну нысандары мен мерзімдерін айқындайды.

Сноска. Пункт 1 - в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 26.09.2023 № 72 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. В Правилах используются следующие понятия:
1) автоматизированный обменный пункт – электронно-механическое устройство, принадлежащее юридическому лицу, имеющему право на осуществление обменных операций с наличной иностранной валютой, и позволяющее без участия его работника осуществлять обменные операции путем внесения наличных денег в данное устройство и получения из него наличными эквивалентной суммы в другой валюте;
2) обменные операции – операции по покупке, продаже и обмену наличной иностранной валюты, осуществляемые через обменные пункты и автоматизированные обменные пункты;
3) обменный пункт – специально оборудованное место для осуществления обменных операций с наличной иностранной валютой, созданное уполномоченной организацией или уполномоченным банком, имеющими право на осуществление обменных операций с наличной иностранной валютой в Республике Казахстан на основании лицензии Национального Банка Республики Казахстан или уполномоченного органа по регулированию, контролю и надзору финансового рынка и финансовых организаций или законов Республики Казахстан;
4) операционная касса обменного пункта – специально оборудованная часть помещения обменного пункта, предназначенная для кассира (рабочая зона кассира), обслуживающего клиентов при проведении операций с наличной иностранной валютой, а также при покупке и (или) продаже аффинированного инвестиционного золота в сертифицированных мерных слитках, соответствующего национальному стандарту Республики Казахстан СТ РК 2049 "Слитки золота мерные. Технические условия", выпущенного Национальным Банком Республики Казахстан не ранее 2017 года (далее – аффинированное золото в слитках);
5) аппаратно-программный комплекс – совокупность программного обеспечения и технических средств, реализующих функции контрольно-кассовой машины, обеспечивающих ведение учета обменных операций, покупки и (или) продажи аффинированного золота в слитках, некорректируемую регистрацию и энергонезависимое хранение информации по совершенным обменным операциям, операциям по покупке и (или) продаже аффинированного золота в слитках;
6) аэропорт – комплекс сооружений, предназначенный для приема и отправки воздушных судов, обслуживания воздушных перевозок и имеющий для этих целей аэродром, аэровокзал, другие необходимые сооружения и оборудование;

Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 26.09.2023 № 72 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
2. Қағидаларда мынадай ұғымдар пайдаланылады:
1) автоматтандырылған айырбастау пункті – қолма-қол шетел валютасымен айырбастау операцияларын жүзеге асыруға құқығы бар заңды тұлғаға тиесілі және оның қызметкерінің қатысуынсыз оған қолма-қол ақшаны осы құрылғыға енгізу және одан басқа валютада қолма-қол балама соманы алу арқылы айырбастау операцияларын жүзеге асыруға мүмкіндік беретін электрондық-механикалық құрылғы;
2) айырбастау операциялары – айырбастау пункттері және автоматтандырылған айырбастау пункттері арқылы жүзеге асырылатын қолма-қол шетел валютасын сатып алу, сату және айырбастау бойынша операциялар;
3) айырбастау пункті – Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің немесе қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын реттеу, бақылау және қадағалау жөніндегі уәкілетті органның лицензиясы немесе Қазақстан Республикасының заңдары негізінде Қазақстан Республикасында қолма-қол шетел валютасымен айырбастау операцияларын жүзеге асыруға құқығы бар уәкілетті ұйым немесе уәкілетті банк құрған, қолма-қол шетел валютасымен айырбастау операцияларын жүзеге асыру үшін арнайы жабдықталған орын;
4) айырбастау пунктінің операциялық кассасы – айырбастау пункті үй-жайының қолма-қол шетел валютасымен операциялар жүргізу кезінде, сондай-ақ "Алтынның өлшеуіш құймалары. Техникалық талаптар" ҚР СТ 2049 Қазақстан Республикасының ұлттық стандартына сәйкес келетін, Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі 2017 жылдан ерте емес шығарған аффинирленген құйма алтынды (бұдан әрі – аффинирленген құйма алтын) сатып алу және (немесе) сату кезінде клиенттерге қызмет көрсететін кассирге арналған, арнайы жабдықталған бөлігі (кассирдің жұмыс аймағы);
5) аппараттық-бағдарламалық кешен – айырбастау операцияларының, аффинирленген құйма алтынды сатып алудың және (немесе) сатудың есебін жүргізуді, жасалған айырбастау операциялары, аффинирленген құйма алтынды сатып алу және (немесе) сату операциялары бойынша ақпараттың түзетілмейтін тіркелуін және энергияға тәуелсіз сақталуын қамтамасыз ететін, бақылау-касса машинасының функцияларын іске асыратын бағдарламалық қамтамасыз ету мен техникалық құралдардың жиынтығы;
6) әуежай – әуе кемелерiн қабылдауға және жөнелтуге, әуе тасымалдарына қызмет көрсетуге арналған және осы мақсаттар үшiн әуеайлағы, аэровокзалы, сондай-ақ басқа да қажетті құрылыстары мен жабдығы бар құрылыстар кешенi;

7) единый контакт-центр – юридическое лицо, определенное Правительством Республики Казахстан, выполняющее функции информационно-справочной службы по предоставлению услугополучателям информации по вопросам оказания государственных и иных услуг, а также государственным органам – информации по вопросам оказания информационно-коммуникационных услуг;
8) казино – игорное заведение, в котором для организации и проведения азартных игр используются игровые столы;
9) услугополучатель – юридические лица, за исключением центральных государственных органов, загранучреждений Республики Казахстан, местных исполнительных органов областей, городов республиканского значения, столицы, районов, городов областного значения, акимов районов в городе, городов районного значения, поселков, сел, сельских округов;
10) действительная лицензия – выданная или переоформленная лицензия на обменные операции с наличной иностранной валютой, действие которой не приостановлено или не прекращено;
11) наличная иностранная валюта – находящиеся в обращении банкноты, монеты и казначейские билеты, принятые иностранными государствами как законное платежное средство;
12) юридическое лицо, имеющее право на осуществление обменных операций с наличной иностранной валютой – уполномоченная организация или уполномоченный банк, имеющие право на осуществление обменных операций с наличной иностранной валютой в соответствии с выданной им лицензией Национального Банка, уполномоченного органа по регулированию, контролю и надзору финансового рынка и финансовых организаций или законами Республики Казахстан;
13) электронная копия документа – документ, полностью воспроизводящий вид и информацию (данные) подлинного документа в электронно-цифровой форме;
14) действительное приложение к лицензии – выданное или переоформленное приложение к лицензии на обменные операции с наличной иностранной валютой, действие которого не приостановлено или не прекращено;
15) приложение к лицензии – неотъемлемая часть лицензии на обменные операции с наличной иностранной валютой, содержащая сведения о фактическом месте нахождения обменного пункта уполномоченной организации;
16) государственная услуга – одна из форм реализации отдельных государственных функций или их совокупности, осуществляемых по обращению или без обращения услугополучателей и направленных на реализацию их прав, свобод и законных интересов, предоставление им соответствующих материальных или нематериальных благ;

7) бiрыңғай байланыс орталығы – Қазақстан Республикасының Үкіметі айқындаған, көрсетiлетiн қызметтi алушыларға мемлекеттiк және өзге де қызметтер көрсету мәселелерi бойынша – ақпарат, сондай-ақ мемлекеттік органдарға ақпараттық-коммуникациялық қызметтер көрсету мәселелері бойынша ақпарат беру жөнiндегi ақпараттық-анықтамалық қызмет функцияларын орындайтын заңды тұлға;
8) казино – құмар ойындарды ұйымдастыру және өткізу үшін ойын үстелдері пайдаланылатын ойын мекемесі;
9) көрсетілетін қызметті алушы – орталық мемлекеттік органдарды, Қазақстан Республикасының шетелдегі мекемелерін, облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың, аудандардың, облыстық маңызы бар қалалардың жергілікті атқарушы органдарын, қаладағы аудандардың, аудандық маңызы бар қалалардың, кенттердің, ауылдардың, ауылдық округтердің әкімдерін қоспағанда, заңды тұлғалар;
10) қолданыстағы лицензия – қолма-қол шетел валютасымен айырбастау операцияларына арналған берілген немесе қайта ресімделген, қолданылуы тоқтатыла тұрмаған немесе тоқтатылмаған лицензия;
11) қолма-қол шетел валютасы – шет мемлекеттер заңды төлем құралы ретінде қабылдаған айналыстағы банкноттар, монеталар және қазынашылық билеттер;
12) қолма-қол шетел валютасымен айырбастау операцияларын жүзеге асыруға құқығы бар заңды тұлға – өзіне Ұлттық Банк, қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын мемлекеттік реттеу, бақылау және қадағалау жөніндегі уәкілетті орган берген лицензияға немесе Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес қолма-қол шетел валютасымен айырбастау операцияларын жүзеге асыруға құқығы бар уәкілетті ұйым немесе уәкілетті банк;
13) құжаттың электрондық көшірмесі – төлнұсқа құжаттың түрін және ақпаратын (деректерін) электрондық-цифрлық нысанда толығымен көрсететін құжат;
14) лицензияға қолданыстағы қосымша – қолма-қол шетел валютасымен айырбастау операцияларына арналған берілген немесе қайта ресімделген, қолданылуы тоқтатыла тұрмаған немесе тоқтатылмаған лицензияға қосымша;
15) лицензияға қосымша – қолма-қол шетел валютасымен айырбастау операцияларына арналған лицензияның уәкілетті ұйымның айырбастау пунктінің нақты орналасқан орны туралы мәліметтер қамтылған ажырамас бөлігі;
16) мемлекеттік көрсетілетін қызмет – көрсетілетін қызметті алушылардың өтініш жасауы бойынша немесе өтініш жасауынсыз жүзеге асырылатын және олардың құқықтарын, бостандықтары мен заңды мүдделерін іске асыруға, оларға тиісті материалдық немесе материалдық емес игіліктер беруге бағытталған жекелеген мемлекеттік функцияларды немесе олардың жиынтығын іске асыру нысандарының бірі;

17) перечень основных требований к оказанию государственной услуги – перечень основных требований к оказанию государственной услуги, включающий характеристики процесса, форму, содержание и результат оказания, а также иные сведения с учетом особенностей предоставления государственной услуги;
18) информационная система мониторинга оказания государственных услуг – информационная система, предназначенная для автоматизации и мониторинга процесса оказания государственных услуг, в том числе оказываемых через Государственную корпорацию "Правительство для граждан";
19) уполномоченный орган по оценке и контролю за качеством оказания государственных услуг – центральный государственный орган, осуществляющий в пределах своей компетенции деятельность по оценке и контролю за качеством оказания государственных услуг;
20) пункт пропуска через Государственную границу – территория (акватория) в пределах железнодорожного, автомобильного вокзала или станции, морского или речного порта, международного аэропорта или аэродрома, а также иной специально выделенный в непосредственной близости от Государственной границы участок местности с соответствующей инфраструктурой, на котором осуществляется пропуск лиц, транспортных средств, грузов и товаров;
21) безупречная деловая репутация – наличие фактов, подтверждающих профессионализм, добросовестность, отсутствие неснятой или непогашенной судимости, в том числе отсутствие вступившего в законную силу решения суда о применении уголовного наказания в виде лишения права занимать должность руководящего работника финансовой организации, банковского и (или) страхового холдинга и являться крупным участником (крупным акционером) финансовой организации пожизненно;
22) стационарный торговый объект – здание или часть здания (встроенное, встроенно-пристроенное, пристроенное помещение), сооружение или часть сооружения (встроенное, встроенно-пристроенное, пристроенное помещение), прочно связанные с землей и подключенные (технологически присоединенные) к сетям инженерно-технического обеспечения;
23) железнодорожный вокзал – комплекс зданий, сооружений (включая пассажирские платформы, вокзальные переходы и привокзальную территорию) и других видов имущества, предназначенных для оказания населению услуг по перевозке железнодорожным транспортом и приему-выдаче багажа, грузобагажа в зависимости от класса;
24) уполномоченные банки – созданные в Республике Казахстан банки и организации, осуществляющие отдельные виды банковских операций (за исключением уполномоченных организаций), а также осуществляющие деятельность в Республике Казахстан филиалы иностранных банков, которые проводят валютные операции, в том числе по поручениям клиентов;

17) мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесі – мемлекеттік қызмет көрсету ерекшеліктері ескеріле отырып, қызмет көрсету процесінің сипаттамаларын, нысанын, мазмұны мен нәтижесін, сондай-ақ өзге де мәліметтерді қамтитын мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптар тізбесі;
18) мемлекеттік қызметтер көрсету мониторингінің ақпараттық жүйесі – мемлекеттік қызметтер көрсету, оның ішінде "Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясы арқылы көрсету процесін автоматтандыруға және мониторингтеуге арналған ақпараттық жүйе;
19) мемлекеттік қызметтер көрсету сапасын бағалау және бақылау жөніндегі уәкілетті орган – өз құзыреті шегінде мемлекеттік қызметтер көрсету сапасын бағалау және бақылау жөніндегі қызметті жүзеге асыратын орталық мемлекеттік орган;
20) мемлекеттік шекара арқылы өткізу пункті – теміржол, автомобиль вокзалы немесе станциясы, теңіз немесе өзен порты, халықаралық әуежай немесе әуеайлақ шектеріндегі аумақ (акватория), сондай-ақ адамдарды, көлік құралдарын, жүктер мен тауарларды өткізу жүзеге асырылатын тиісті инфрақұрылымы бар, Мемлекеттік шекараға тікелей жақын жерде арнайы бөлінген өзге де жергілікті жер учаскесі;
21) мінсіз іскерлік бедел – кәсіпқойлықты, адалдықты растайтын фактілердің болуы, алынбаған немесе өтелмеген соттылығының болмауы, оның ішінде қаржы ұйымының, банк және (немесе) сақтандыру холдингінің басшы қызметкері лауазымын атқару және қаржы ұйымының ірі қатысушысы (ірі акционері) болу құқығынан өмір бойына айыру түрінде қылмыстық жаза қолдану туралы заңды күшіне енген сот шешімінің болмауы;
22) стационарлық сауда объектісі – жермен берік байланысқан және инженерлік-техникалық қамтамасыз ету желілеріне қосылған (технологиялық жалғанған) ғимарат немесе ғимараттың бiр бөлiгi (қосарлас, қосарлас-жапсарлас, жапсарлас салынған үй-жай), құрылысжай немесе құрылысжайдың бiр бөлiгі (қосарлас, қосарлас-жапсарлас, жапсарлас салынған үй-жай);
23) теміржол вокзалы – класына қарай халыққа теміржол көлігімен тасымалдау және багажды, жүк-багажды қабылдау-беру жөніндегі қызметтерді көрсетуге арналған үйлердің, ғимараттардың (жолаушы платформаларын, вокзал өтпелерін және вокзал маңындағы аумақты қоса алғанда) және басқа да мүлік түрлерінің кешені;
24) уәкілетті банктер – валюталық операцияларды, оның ішінде клиенттердің тапсырмалары бойынша валюталық операцияларды жүргізетін, Қазақстан Республикасында құрылған банктер және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдар (уәкілетті ұйымдарды қоспағанда), сондай-ақ шетелдік банктердің Қазақстан Республикасында қызметін жүзеге асыратын филиалдары;

25) уполномоченные организации – финансовые организации Республики Казахстан, не являющиеся банками, осуществляющие деятельность исключительно через обменные пункты на основании лицензии Национального Банка Республики Казахстан на обменные операции с наличной иностранной валютой;
26) национальная валюта – денежные знаки в виде банкнот и монет Национального Банка Республики Казахстан, находящиеся в обращении и являющиеся законным платежным средством на территории Республики Казахстан, а также изъятые или изымаемые из обращения, но подлежащие обмену на находящиеся в обращении денежные знаки, деньги на банковских счетах в денежных единицах Республики Казахстан;
27) иностранная валюта – денежные знаки в виде банкнот, монет, находящиеся в обращении и являющиеся законным платежным средством на территории иностранного государства (группы государств), а также изъятые или изымаемые из обращения, но подлежащие обмену на находящиеся в обращении денежные знаки, деньги на банковских счетах в денежных единицах иностранных государств (группы государств) и международных денежных или расчетных единицах;
28) электронная лицензия и электронное приложение к лицензии – лицензия на обменные операции с наличной иностранной валютой и приложение к лицензии в форме электронного документа, оформляемые и выдаваемые с использованием информационных технологий, равнозначные лицензии и приложению к лицензии на бумажном носителе;
29) веб-портал "электронного правительства" – информационная система, представляющая собой единое окно доступа ко всей консолидированной правительственной информации, включая нормативную правовую базу, и к государственным услугам, услугам по выдаче технических условий на подключение к сетям субъектов естественных монополий и услугам субъектов квазигосударственного сектора, оказываемым в электронной форме;
30) электронная цифровая подпись – набор электронных цифровых символов, созданный средствами электронной цифровой подписи и подтверждающий достоверность электронного документа, его принадлежность и неизменность содержания.
Сноска. Пункт 2 - в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 26.09.2023 № 72 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
3. Уполномоченный банк или уполномоченная организация (ее филиал) представляют в Национальный Банк отчеты, предусмотренные Правилами, посредством использования информационных систем с соблюдением процедур подтверждения электронной цифровой подписью.
Если срок представления отчета, установленный Правилами, истекает в нерабочий день, то датой окончания срока представления отчета считается следующий за ним рабочий день.

25) уәкілетті ұйымдар – банктер болып табылмайтын, қызметін Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің қолма-қол шетел валютасымен айырбастау операцияларына арналған лицензиясы негізінде тек қана айырбастау пункттері арқылы жүзеге асыратын Қазақстан Республикасының қаржы ұйымдары;
26) ұлттық валюта – Қазақстан Республикасының аумағында айналыста болатын және заңды төлем құралы болып табылатын, сондай-ақ айналыстан алынған немесе алынатын, бірақ айналыстағы ақша белгілеріне айырбастауға жататын Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің банкноттары мен монеталары түріндегі ақша белгілері, банктік шоттардағы Қазақстан Республикасының ақша бірліктеріндегі ақша;
27) шетел валютасы – шет мемлекеттің (мемлекеттер тобының) аумағында айналыста болатын және заңды төлем құралы болып табылатын, сондай-ақ айналыстан алынған немесе алынатын, бірақ айналыстағы ақша белгілеріне айырбастауға жататын банкноттар, монеталар түріндегі ақша белгілері, банктік шоттардағы шет мемлекеттердің (мемлекеттер тобының) ақша бірліктеріндегі және халықаралық ақша немесе есеп айырысу бірліктеріндегі ақша;
28) электрондық лицензия және лицензияға электрондық қосымша – ақпараттық технологиялар пайдаланыла отырып ресімделетін және берілетін, маңызы қағаз тасымалдағыштағы лицензиямен және лицензияға қосымшамен бірдей электрондық құжат нысанындағы қолма-қол шетел валютасымен айырбастау операцияларына арналған лицензия және лицензияға қосымша;
29) "электрондық үкіметтің" веб-порталы – нормативтік құқықтық базаны қоса алғанда, бүкіл шоғырландырылған үкіметтік ақпаратқа және электрондық нысанда көрсетілетін мемлекеттік қызметтерге, табиғи монополиялар субъектілерінің желілеріне қосуға техникалық шарттарды беру жөніндегі қызметтерге және квазимемлекеттік сектор субъектілерінің қызметтеріне қол жеткізудің бірыңғай терезесі болатын ақпараттық жүйе;
30) электрондық цифрлық қолтаңба – электрондық цифрлық қолтаңба құралдарымен жасалған және электрондық құжаттың дәйектілігін, оның тиесілілігін және мазмұнының өзгермейтіндігін растайтын электрондық цифрлық нышандар жиынтығы.
Ескерту. 2-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 26.09.2023 № 72 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
3. Уәкілетті банк немесе уәкілетті ұйым (оның филиалы) Қағидаларда көзделген есептерді Ұлттық Банкке электрондық цифрлық қолтаңбаны растау рәсімдерін сақтай отырып ақпараттық жүйелерді пайдалану арқылы ұсынады.
Егер Қағидаларда белгіленген есепті ұсыну мерзімі жұмыс істемейтін күні аяқталатын болса, онда есепті ұсыну мерзімінің соңғы күні болып одан кейінгі жұмыс күні есептеледі.

Сноска. Пункт 3 - в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 26.09.2023 № 72 (вводится в действие с 01.01.2024).
3. Уполномоченный банк (его филиал) или уполномоченная организация (ее филиал) представляют в Национальный Банк отчеты, предусмотренные Правилами, посредством использования информационных систем с соблюдением процедур подтверждения электронной цифровой подписью.
В случае отсутствия возможности представления отчетов электронным способом отчеты формируются отдельно по каждому региону и представляются в бумажном виде в территориальный филиал Национального Банка по месту нахождения уполномоченного банка (его филиала), уполномоченной организации (ее филиала).
При представлении отчета разными способами датой представления отчета считается ранняя из дат.
Если срок представления отчета, установленный Правилами, истекает в нерабочий день, то датой окончания срока представления отчета считается следующий за ним рабочий день.
4. Юридическое лицо, имеющее право на осуществление обменных операций с наличной иностранной валютой, до проведения обменных операций, покупки и (или) продажи аффинированного золота в слитках принимает меры по надлежащей проверке клиентов в соответствии со статьей 5 Закона Республики Казахстан "О противодействии легализации (отмыванию) доходов, полученных преступным путем, и финансированию терроризма" (далее – Закон о ПОДФТ).
Сноска. Пункт 4 - в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 26.09.2023 № 72 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 2. Квалификационные требования к уполномоченным организациям
5. Уполномоченная организация создается в организационно-правовой форме товарищества с ограниченной ответственностью.
6. Учредителями, участниками (одними из учредителей, участников) уполномоченной организации являются физические и юридические лица-резиденты и нерезиденты Республики Казахстан, за исключением:
1) лиц, являющихся учредителями, участниками (одними из учредителей, участников) уполномоченной организации, в отношении которой было принято решение о лишении лицензии на обменные операции с наличной иностранной валютой, с даты которого не истекли три года;
2) лиц, не имеющих безупречную деловую репутацию;
3) лиц, находящихся в перечне организаций и лиц, связанных с финансированием терроризма и экстремизма и (или) финансированием распространения оружия массового уничтожения, в соответствии с Законом о ПОДФТ;
4) лиц, зарегистрированных в одном из следующих иностранных государств и (или) частях территорий иностранных государств, характеризующихся как оффшорные зоны:
Соединенные Штаты Америки (только в части территорий Американских Виргинских островов, штата Вайоминг, острова Гуам, штата Делавэр и Содружества Пуэрто-Рико);
Княжество Андорра;
Государство Антигуа и Барбуда;
Содружество Багамских островов;
Государство Барбадос;
Государство Белиз;
Государство Бруней Даруссалам;
Объединенная Республика Танзания;
Республика Вануату;
Республика Гватемала;
Государство Гренада;
Республика Джибути;
Содружество Доминики;
Доминиканская Республика;
Новая Зеландия (только в части территории островов Кука и Ниуэ);
Испания (только в части территории Канарских островов);
Федеральная Исламская Республика Коморские Острова;
Кооперативная Республика Гайана;
Республика Коста-Рика;
Китайская Народная Республика (только в части территорий специального административного района Аомынь (Макао);
Республика Либерия;
Ливанская Республика;
Княжество Лихтенштейн;
Исламская Республика Мавритания;
Малайзия (только в части территории анклава Лабуан);
Мальдивская Республика;
Республика Мальта;
Марианские острова;
Республика Маршалловы острова;
Королевство Марокко (только в части территории города Танжер);
Союз Мьянма;
Республика Науру;
Федеративная Республика Нигерия;
Нидерланды (только в части территории острова Аруба и зависимых территорий Антильских островов);
Республика Палау;
Республика Панама;
Португалия (только в части территории островов Мадейра);
Независимое Государство Самоа;
Республика Сейшельские острова;
Государство Сент-Винсент и Гренадины;
Федерация Сент-Китс и Невис;
Государство Сент-Люсия;
Республика Суринам;
Королевство Тонга;
Республика Тринидад и Тобаго;
Соединенное Королевство Великобритании и Северной Ирландии (только в части территорий Острова Ангилья, Бермудских островов, Британских Виргинских островов, Гибралтара, Каймановых островов, острова Монтсеррат, Острова Теркс и Кайкос);
Суверенная Демократическая Республика Фиджи;
Республика Филиппины;
Французская Республика (только в части территорий Французской Гвианы и Французской Полинезии);
Республика Черногория;
Демократическая Республика Шри-Ланка;
Ямайка;

Ескерту. 3-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 26.09.2023 № 72 (01.01.2024 бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
4. Қолма-қол шетел валютасымен айырбастау операцияларын жүзеге асыруға құқығы бар заңды тұлға айырбастау операцияларын жүргізгенге, аффинирленген құйма алтынды сатып алғанға және (немесе) сатқанға дейін "Қылмыстық жолмен алынған кірістерді заңдастыруға (жылыстатуға) және терроризмді қаржыландыруға қарсы іс-қимыл туралы" Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі – КЖТҚҚ туралы заң) 5-бабына сәйкес клиенттерді тиісінше тексеру жөніндегі шараларды қабылдайды.
Ескерту. 4-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 26.09.2023 № 72 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
2-тарау. Уәкілетті ұйымдарға қойылатын біліктілік талаптары
5. Уәкілетті ұйым жауапкершілігі шектеулі серіктестік ұйымдық-құқықтық нысанында құрылады.
6. Мына:
1) оларға қатысты қолма-қол шетел валютасымен айырбастау операцияларына арналған лицензиясынан айыру туралы шешім қабылданған күнінен үш жыл өтпеген уәкілетті ұйымның құрылтайшылары, қатысушылары (құрылтайшыларының, қатысушыларының бірі) болып табылатын тұлғаларды;
2) мінсіз іскерлік беделі жоқ адамдар;
3) КЖТҚҚ туралы заңға сәйкес терроризм мен экстремизмді қаржыландыруға және (немесе) жаппай қырып-жою қаруын таратуды қаржыландыруға байланысты ұйымдар мен тұлғалардың тізбесіндегі тұлғаларды;
4) мынадай оффшорлық аймақтар ретінде сипатталатын шет мемлекеттердің бірінде және (немесе) шет мемлекеттер аумақтарының бөліктерінде тіркелген тұлғаларды:
Америка Құрама Штаттары (Америкалық Виргин аралдары, Вайоминг штаты, Гуам аралы, Делавэр штаты және Пуэрто-Рико Достастығы аумақтары бөлігінде ғана);
Андорра Князьдігі;
Антигуа және Барбуда мемлекеті;
Багам аралдары Достастығы;
Барбадос мемлекеті;
Белиз мемлекеті;
Бруней Даруссалам мемлекеті;
Біріккен Танзания Республикасы;
Вануату Республикасы;
Гватемала Республикасы;
Гренада мемлекеті;
Джибути Республикасы;
Доминика Достастығы;
Доминикан Республикасы;
Жаңа Зеландия (Кук және Ниуэ аралдарының аумағы бөлігінде ғана);
Испания (Канар аралдары аумағының бөлігінде ғана);
Комор Аралдары Федералды Ислам Республикасы;
Гайана Кооперативтік Республикасы;
Коста-Рика Республикасы;
Қытай Халық Республикасы (Аомынь (Макао) арнайы әкімшілік ауданының аумақтары бөлігінде ғана);
Либерия Республикасы;
Ливан Республикасы;
Лихтенштейн Князьдігі;
Мавритания Ислам Республикасы;
Малайзия (Лабуан анклавының аумағы бөлігінде ғана);
Мальдив Республикасы;
Мальта Республикасы;
Мариан аралдары;
Маршалл Аралдары Республикасы;
Марокко Корольдігі (Танжер қаласы аумағының бөлігінде ғана);
Мьянма Одағы;
Науру Республикасы;
Нигерия Федеративтік Республикасы;
Нидерланды (Аруба аралының аумағы және Антиль аралдарының тәуелді аумақтары бөлігінде ғана);
Палау Республикасы;
Панама Республикасы;
Португалия (Мадейра аралдарының аумағы бөлігінде ғана);
Самоа Тәуелсіз Мемлекеті;
Сейшел Аралдары Республикасы;
Сент-Винсент және Гренадин мемлекеті;
Сент-Китс және Невис Федерациясы;
Сент-Люсия мемлекеті;
Суринам Республикасы;
Тонга Корольдігі;
Тринидад және Тобаго Республикасы;
Ұлыбритания және Солтүстік Ирландия Біріккен Корольдігі (Ангилья аралы, Бермуд аралдары, Британдық Виргин аралдары, Гибралтар, Кайман аралдары, Монтсеррат аралы, Теркс және Кайкос аралы аумақтары бөлігінде ғана);
Фиджи Егеменді Демократиялық Республикасы;
Филиппин Республикасы;
Француз Республикасы (Француз Гвианасы мен Француз Полинезиясы аумақтары бөлігінде ғана);
Черногория Республикасы;
Шри-Ланка Демократиялық Республикасы;
Ямайка;

5) лиц, зарегистрированных (проживающих) в государстве (на территории), которое не выполняет либо недостаточно выполняет рекомендации Группы разработки финансовых мер борьбы с отмыванием денег (ФАТФ).
Для целей настоящего подпункта под государством (территорией), которые не выполняют либо недостаточно выполняют рекомендации Группы разработки финансовых мер борьбы с отмыванием денег (ФАТФ) означают государство (территорию), включенные в Перечень, составленный уполномоченным органом по финансовому мониторингу в соответствии с частью второй пункта 4 статьи 4 Закона о ПОДФТ;
6) юридических лиц, учредителями, участниками (одними из учредителей, участников) которых являются лица, зарегистрированные (проживающие) на территории одного из иностранных государств и (или) частях территорий иностранных государств, характеризующихся как оффшорные зоны, указанных в подпункте 4) настоящего пункта, а также юридических лиц, учредителями, участниками (одними из учредителей, участников) которых являются лица, зарегистрированные (проживающие) в государстве (на территории), которое не выполняет либо недостаточно выполняет рекомендации Группы разработки финансовых мер борьбы с отмыванием денег (ФАТФ).
Для целей настоящего подпункта под государством (территорией), которые не выполняют либо недостаточно выполняют рекомендации Группы разработки финансовых мер борьбы с отмыванием денег (ФАТФ) означают государство (территорию), включенные в Перечень, составленный уполномоченным органом по финансовому мониторингу в соответствии с частью второй пункта 4 статьи 4 Закона о ПОДФТ;
7) лиц, являвшихся учредителями, участниками (одними из учредителей, участников) уполномоченной организации, в отношении которой Национальным Банком начатая проверка не завершена по причине добровольного возврата действительной лицензии и действительного приложения (действительных приложений) к лицензии, с даты которого не истекли три года.
Сноска. Пункт 6 - в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 20.12.2021 № 118 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); с изменениями, внесенными постановлениями Правления Национального Банка РК от 26.09.2023 № 72 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
6-1. Руководителем уполномоченной организации (ее филиала) не назначается лицо:
1) не имеющее высшего образования;
2) находящееся в перечне организаций и лиц, связанных с финансированием терроризма и экстремизма и (или) финансированием распространения оружия массового уничтожения, в соответствии с Законом о ПОДФТ;

5) ақшаны жылыстатумен күресудің қаржылық шараларын әзірлеу тобының (ФАТФ) ұсынымдарын орындамайтын не жеткілікті орындамайтын мемлекетте (аумақта) тіркелген (тұратын) тұлғаларды.
Осы тармақшаның мақсаты үшін Ақшаны жылыстатумен күресудің қаржылық шараларын әзірлеу тобының (ФАТФ) ұсынымдарын орындамайтын не жеткілікті орындамайтын мемлекет (аумақ) деп қаржы мониторингі жөніндегі уәкілетті орган КЖТҚҚ туралы заңның 4-бабы 4-тармағының екінші бөлігіне сәйкес жасаған Тізбеге енгізілген мемлекет (аумақ) түсініледі;
6) құрылтайшылары, қатысушылары (құрылтайшыларының, қатысушыларының бірі) осы тармақтың 4) тармақшасында көрсетілген, оффшорлық аймақтар ретінде сипатталатын шет мемлекеттердің бірінің аумағында және (немесе) шет мемлекеттер аумақтарының бөліктерінде тіркелген (тұратын) тұлғалар болып табылатын заңды тұлғаларды, сондай-ақ құрылтайшылары, қатысушылары (құрылтайшыларының, қатысушыларының бірі) қаржы мониторингі жөніндегі уәкілетті орган КЖТҚҚ туралы заңның 4-бабы 4-тармағының екінші бөлігіне сәйкес жасайтын ақшаны жылыстатумен күресудің қаржылық шараларын әзірлеу тобының (ФАТФ) ұсынымдарын орындамайтын не жеткілікті орындамайтын мемлекетте (аумақта) тіркелген (тұратын) тұлғалар болып табылатын заңды тұлғаларды.
Осы тармақшаның мақсаты үшін Ақшаны жылыстатумен күресудің қаржылық шараларын әзірлеу тобының (ФАТФ) ұсынымдарын орындамайтын не жеткілікті орындамайтын мемлекет (аумақ) деп қаржы мониторингі жөніндегі уәкілетті орган КЖТҚҚ туралы заңның 4-бабы 4-тармағының екінші бөлігіне сәйкес жасаған Тізбеге енгізілген мемлекет (аумақ) түсініледі;
7) қолданыстағы лицензияны және лицензияға қолданыстағы қосымшаны (қолданыстағы қосымшаларды) ерікті түрде қайтару себебінен оған қатысты Ұлттық Банк бастаған тексеру аяқталмаған күнінен үш жыл өтпеген уәкілетті ұйымның құрылтайшылары, қатысушылары (құрылтайшыларының, қатысушыларының бірі) болған тұлғаларды қоспағанда, Қазақстан Республикасының резиденті және бейрезиденті жеке және заңды тұлғалар уәкілетті ұйымның құрылтайшылары, қатысушылары (құрылтайшыларының, қатысушыларының бірі) болып табылады.
Ескерту. 6-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 20.12.2021 № 118 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); өзгеріс енгізілді - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 26.09.2023 № 72 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулыларымен.
6-1. Мына:
1) жоғары білімі жоқ;
2) КЖТҚҚ туралы заңға сәйкес терроризм мен экстремизмді қаржыландыруға және (немесе) жаппай қырып-жою қаруын таратуды қаржыландыруға байланысты ұйымдар мен тұлғалардың тізбесіндегі;

3) не имеющее безупречную деловую репутацию.
Сноска. Правила дополнены пунктом 6-1 в соответствии с постановлением Правления Национального Банка РК от 26.04.2021 № 49 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования); в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 20.12.2021 № 118 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); с изменением, внесенным постановлением Правления Национального Банка РК от 26.09.2023 № 72 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
7. Уставный капитал уполномоченной организации формируется в денежной форме в полном объеме до обращения юридического лица за получением лицензии на обменные операции с наличной иностранной валютой и (или) приложения к лицензии.
Сноска. Пункт 7 - в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 31.12.2019 № 265 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его официального опубликования).
8. Минимальный размер уставного капитала уполномоченной организации составляет:
1) 100 000 000 (сто миллионов) казахстанских тенге (далее - тенге) для каждого обменного пункта (автоматизированного обменного пункта) с местом нахождения в городе Астана, городах республиканского значения, административных центрах областей, городах областного значения;
2) 50 000 000 (пятьдесят миллионов) тенге для каждого обменного пункта (автоматизированного обменного пункта) с иным местом нахождения.
Сноска. Пункт 8 - в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 31.12.2019 № 265 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его официального опубликования); с изменением, внесенным постановлением Правления Национального Банка РК от 26.09.2023 № 72 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
9. При открытии уполномоченной организацией дополнительного обменного пункта (автоматизированного обменного пункта) ее уставный капитал, формируемый в денежной форме, подлежит увеличению в соответствии с требованиями пункта 8 Правил.
10. В случае отнесения города к категории города республиканского, областного значения или признания города административным центром области уполномоченная организация, имеющая обменный пункт в данном городе, приводит размер уставного капитала в соответствие с требованием, установленным подпунктом 1) пункта 8 Правил, в течение шести месяцев с даты отнесения города к категории города республиканского, областного значения или признания города административным центром области.

3) мінсіз іскерлік беделі жоқ адам уәкілетті ұйымның (оның филиалының) басшысы болып тағайындалмайды.
Ескерту. Қағида 6-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 26.04.2021 № 49 (ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 20.12.2021 № 118 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); өзгеріс енгізілді - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 26.09.2023 № 72 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулыларымен.
7. Уәкілетті ұйымның жарғылық капиталы заңды тұлға қолма-қол шетел валютасымен айырбастау операцияларына арналған лицензия және (немесе) лицензияға қосымшаны алуға өтініш білдіргенге дейін толық көлемде ақшалай нысанда қалыптастырылады.
Ескерту. 7-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 31.12.2019 № 265 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
8. Уәкілетті ұйымның жарғылық капиталының ең аз мөлшері:
1) Астана қаласында, республикалық маңызы бар қалаларда, облыстардың әкімшілік орталықтарында, облыстық маңызы бар қалаларда орналасқан әрбір айырбастау пункті (автоматтандырылған айырбастау пункті) үшін 100 000 000 (бір жүз миллион) Қазақстан теңгесін (бұдан әрі – теңге);
2) өзге жерде орналасқан әрбір айырбастау пункті (автоматтандырылған айырбастау пункті) үшін 50 000 000 (елу миллион) теңгені құрайды.
Ескерту. 8-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 31.12.2019 № 265 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); өзгеріс енгізілді - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 26.09.2023 № 72 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулыларымен.
9. Уәкілетті ұйым қосымша айырбастау пунктін (автоматтандырылған айырбастау пунктін) ашқан кезде оның ақшалай нысанда қалыптастырылатын жарғылық капиталы Қағидалардың 8-тармағының талаптарына сәйкес ұлғайтылуға тиіс.
10. Қаланы республикалық, облыстық маңызы бар қала санатына жатқызған немесе қаланы облыстың әкімшілік орталығы деп таныған жағдайда, осы қалада айырбастау пункті бар уәкілетті ұйым жарғылық капиталдың мөлшерін қаланы республикалық, облыстық маңызы бар қала санатына жатқызған немесе қаланы облыстың әкімшілік орталығы деп таныған күннен бастап алты ай ішінде Қағидалардың 8-тармағының 1) тармақшасында белгіленген талаптарға сәйкес келтіреді.

Сноска. Пункт 10 - в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 31.12.2019 № 265 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его официального опубликования).
11. Требования к помещению, оборудованию, персоналу обменного пункта (за исключением автоматизированного обменного пункта):
1) организация охраны и устройство помещения обменного пункта осуществляются в соответствии с требованиями, установленными в Правилах организации охраны и устройства помещений банков второго уровня, филиалов банков-нерезидентов Республики Казахстан, Национального оператора почты, юридических лиц, исключительной деятельностью которых является инкассация банкнот, монет и ценностей, и юридических лиц, осуществляющих деятельность исключительно через обменные пункты на основании лицензии Национального Банка Республики Казахстан на обменные операции с наличной иностранной валютой, утвержденных постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 24 февраля 2020 года № 14, зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 20075;
2) операционная касса обменного пункта оборудуется системой видеонаблюдения, обеспечивающей запись и хранение информации процесса осуществления деятельности обменного пункта в течение 90 (девяноста) календарных дней на технических устройствах, обеспечивающих резервное копирование архива видео данных и защиту архива от удаления и редактирования, при этом в зоне видимости видеонаблюдения находятся рабочая зона кассира и клиент, а соответствующие устройства устанавливаются в местах, обеспечивающих отсутствие помех для видеонаблюдения и возможность визуальной идентификации национальной и иностранной валюты.
Юридическое лицо, имеющее право на осуществление обменных операций с наличной иностранной валютой, обеспечивает наличие и сохранность видеозаписей (видеоархивов), в соответствии с требованиями настоящего подпункта;
3) рабочее место кассира оборудуется аппаратно-программным комплексом либо контрольно-кассовым аппаратом и программным обеспечением для ведения учета обменных операций в соответствии с требованиями Правил, а также техническими средствами для определения подлинности денежных знаков, обеспечивающими проверку банкноты в ультрафиолетовом свете (контроль люминесценции бумаги и иное) и проверку банкноты на наличие магнитных меток;
4) соответствие руководителя уполномоченной организации (ее филиала) требованиям, предусмотренным пунктом 6-1 Правил.

Ескерту. 10-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 31.12.2019 № 265 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
11. Айырбастау пунктінің (автоматтандырылған айырбастау пунктін қоспағанда) үй-жайына, жабдығына, қызметкерлеріне қойылатын талаптар:
1) айырбастау пунктінің үй-жайларын күзетуді және жайластыруды ұйымдастыру Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 20075 болып тіркелген Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2020 жылғы 24 ақпандағы № 14 қаулысымен бекітілген Екінші деңгейдегі банктердің, Қазақстан Республикасының бейрезидент банктері филиалдарының, Ұлттық пошта операторының, банкноттарды, монеталарды және құндылықтарды инкассациялау айрықша қызметі болып табылатын заңды тұлғалардың және қызметін Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің қолма-қол шетел валютасымен айырбастау операцияларына арналған лицензиясы негізінде тек қана айырбастау пункттері арқылы жүзеге асыратын заңды тұлғалардың үй-жайларын күзетуді және жайластыруды ұйымдастыру қағидаларында белгіленген талаптарына сәйкес жүзеге асырылады;
2) айырбастау пунктінің операциялық кассасы бейне деректер архивінің резервтік көшірмесін жасауды және архивті жою мен редакциялаудан қорғауды қамтамасыз ететін техникалық құрылғыларда күнтізбелік 90 (тоқсан) күн ішінде айырбастау пунктінің қызметін жүзеге асыру процесінің ақпаратын жазу мен сақтауды қамтамасыз ететін бейнебақылау жүйесімен жабдықталады, бұл ретте бейнебақылаудың көріну аймағында кассирдің жұмыс аймағы мен клиент болады, ал тиісті құрылғылар бейнебақылау және ұлттық және шетел валютасын көзбен шолып сәйкестендіру мүмкіндігі үшін кедергілердің болмауын қамтамасыз ететін орындарда орнатылады.
Қолма-қол шетел валютасымен айырбастау операцияларын жүзеге асыруға құқығы бар заңды тұлға осы тармақшаның талаптарына сәйкес бейнежазбалардың (бейнеархивтердің) болуын және сақталуын қамтамасыз етеді;
3) кассирдің жұмыс орны Қағидалардың талаптарына сәйкес айырбастау операцияларының есебін жүргізу үшін аппараттық-бағдарламалық кешенмен не бақылау-касса аппаратымен және бағдарламалық қамтамасыз етумен, сондай-ақ банкнотты ультракүлгін жарықпен тексеруді (қағаздың люминесценциясын бақылау және өзге) және банкнотты магниттік белгілердің болуына тексеруді қамтамасыз ететін ақша белгілерінің түпнұсқалығын айқындауға арналған техникалық құралдармен жабдықталады;
4) уәкілетті ұйым (оның филиалы) басшысының Қағидалардың 6-1-тармағында көзделген талаптарға сәйкес келуі.

Сноска. Пункт 11 - в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 20.12.2021 № 118 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); с изменениями, внесенными постановлением Правления Национального Банка РК от 26.09.2023 № 72 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 3. Порядок лицензирования уполномоченных организаций
Сноска. Заголовок главы 3 - в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 31.12.2019 № 265 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его официального опубликования).
12. Для получения лицензии и приложения к лицензии юридическое лицо направляет через веб-портал "электронного правительства" следующие документы:
1) электронное заявление на получение лицензии на обменные операции с наличной иностранной валютой и приложения к лицензии по форме согласно приложению 1 к Правилам, электронные копии документов, подтверждающих соответствие заявителя квалификационным требованиям, предусмотренных пунктом 13 Правил;
2) электронную копию устава;
3) электронную копию документа, подтверждающего уплату лицензионного сбора за право занятия отдельными видами деятельности, за исключением случаев оплаты через платежный шлюз "электронного правительства";
4) электронную копию справки банка второго уровня либо филиала банка-нерезидента Республики Казахстан о наличии банковского счета в иностранной валюте.
Сноска. Пункт 12 - в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 26.04.2021 № 49 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования); с изменением, внесенным постановлением Правления Национального Банка РК от 26.09.2023 № 72 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
13. В качестве подтверждения соответствия квалификационным требованиям юридическое лицо направляет через веб-портал "электронного правительства" следующие документы:
1) электронное заявление на получение лицензии на обменные операции с наличной иностранной валютой и приложения к лицензии по форме согласно приложению 1 к Правилам (в случае, предусмотренном в пункте 12 Правил), электронное заявление на получение приложения к действительной лицензии на обменные операции с наличной иностранной валютой для дополнительно открываемого обменного пункта по форме согласно приложению 2 к Правилам (в случае, предусмотренном в пункте 17 Правил);

Ескерту. 11-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 20.12.2021 № 118 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); өзгеріс енгізілді - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 26.09.2023 № 72 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулыларымен.
3-тарау. Уәкілетті ұйымдарды лицензиялау тәртібі
Ескерту. 3-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 31.12.2019 № 265 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
12. Заңды тұлға лицензияны және лицензияға қосымшаны алу үшін "электрондық үкімет" веб-порталы арқылы мынадай құжаттарды жібереді:
1) Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша қолма-қол шетел валютасымен айырбастау операцияларына арналған лицензияны және лицензияға қосымшаны алуға арналған электрондық өтініш, өтініш берушінің Қағидалардың 13-тармағында көзделген біліктілік талаптарына сәйкестігін растайтын құжаттардың электрондық көшірмелері;
2) жарғының электрондық көшірмесі;
3) "электрондық үкімет" төлемдік шлюзі арқылы төленген жағдайларды қоспағанда, жекелеген қызмет түрлерімен айналысу құқығы үшін лицензиялық алымның төленгенін растайтын құжаттың электрондық көшірмесі;
4) екінші деңгейдегі банктің не Қазақстан Республикасының бейрезидент банкі филиалының шетел валютасындағы банк шотының болуы туралы анықтамасының электрондық көшірмесі.
Ескерту. 12-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 26.04.2021 № 49 (ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); өзгеріс енгізілді - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 26.09.2023 № 72 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулыларымен.
13. Біліктілік талаптарына сәйкестікті растау ретінде заңды тұлға "электрондық үкіметтің" веб-порталы арқылы мынадай құжаттарды жібереді:
1) Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша қолма-қол шетел валютасымен айырбастау операцияларына арналған лицензияны және лицензияға қосымшаны алуға арналған электрондық өтініш (Қағидалардың 12-тармағында көзделген жағдайда), Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша қосымша ашылатын айырбастау пункті үшін қолма-қол шетел валютасымен айырбастау операцияларына арналған қолданыстағы лицензияға қосымшаны алуға арналған электрондық өтініш (Қағидалардың 17-тармағында көзделген жағдайда);

2) электронные копии выписок о движении денег по банковским счетам клиента банка второго уровня либо филиала банка-нерезидента Республики Казахстан, подтверждающие зачисление на банковский счет юридического лица денег в качестве взноса в уставный капитал в соответствии с требованиями пункта 8 Правил, выданных не ранее 30 (тридцати) календарных дней до даты обращения за получением лицензии и (или) приложения к лицензии, либо электронную копию финансовой отчетности по состоянию на первое число месяца подачи заявления на получение приложения к действительной лицензии на обменные операции с наличной иностранной валютой для дополнительно открываемого обменного пункта по форме согласно приложению 2 к Правилам, которая подтверждает соответствие размера уставного капитала юридического лица установленным требованиям с учетом дополнительного обменного пункта (в случае, предусмотренном в пункте 17 Правил);
3) электронную копию документа, раскрывающего источник происхождения вклада в уставный капитал уполномоченной организации (договор займа, договор купли-продажи имущества, справка о доходах, другие документы, раскрывающие источник происхождения вклада в уставный капитал уполномоченной организации).
При обращении уполномоченной организацией за получением приложения к действительной лицензии на дополнительно открываемый обменный пункт (автоматизированный обменный пункт) документ, предусмотренный подпунктом 3) части первой настоящего пункта, представляется при отсутствии у территориального филиала Национального Банка сведений, подтверждающих источник происхождения вклада в уставный капитал уполномоченной организации с учетом дополнительно открываемого обменного пункта.
В качестве подтверждения соответствия квалификационным требованиям при открытии автоматизированного обменного пункта уполномоченная организация направляет через веб-портал "электронного правительства" электронный документ, указанный в подпункте 1) части первой настоящего пункта, электронные копии документов, указанных в подпунктах 2) и 3) части первой настоящего пункта, а также электронную копию документа, подтверждающего технические характеристики и соответствие автоматизированного обменного пункта требованиям, установленным пунктом 37 Правил.
Сноска. Пункт 13 - в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 26.09.2023 № 72 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
14. Лицензия на обменные операции с наличной иностранной валютой и приложение к лицензии на обменные операции с наличной иностранной валютой выдаются территориальным филиалом Национального Банка через веб-портал "электронного правительства" на казахском и русском языках по формам согласно приложениям 3 и 4 к Правилам.

2) лицензияны және (немесе) лицензияға қосымшаны алуға өтініш берген күнге дейін күнтізбелік 30 (отыз) күннен ерте емес берілген екінші деңгейдегі банк не Қазақстан Республикасының бейрезидент банкі филиалы клиентінің банктік шоттары бойынша ақша қозғалысы туралы үзінді көшірмелердің Қағидалардың 8-тармағының талаптарына сәйкес заңды тұлғаның банк шотына жарғылық капиталына жарна ретіндегі ақшаның есепке жазылуын растайтын электрондық көшірмелерін, не қосымша айырбастау пунктін ескере отырып, уәкілетті ұйымның жарғылық капиталы мөлшерінің белгіленген талаптарға сәйкестігін растайтын, Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша қосымша ашылатын айырбастау пункті үшін қолма-қол шетел валютасымен айырбастау операцияларына арналған жарамды лицензияға қосымшаны алуға өтініш берген айдың біріндегі жағдай бойынша қаржылық есептіліктің электрондық көшірмесін (Қағидалардың 17-тармағында көзделген жағдайда);
3) уәкілетті ұйымның жарғылық капиталына салымның шығу көзін ашатын құжаттың (қарыз шарты, мүлікті сатып алу-сату шарты, кірістер туралы анықтама, уәкілетті ұйымның жарғылық капиталына салымның шығу көзін ашатын басқа құжаттар) электрондық көшірмесін жібереді.
Уәкілетті ұйым қосымша ашылатын айырбастау пунктіне (автоматтандырылған айырбастау пункті) жарамды лицензияға қосымшаны алу үшін өтініш білдірген кезде Ұлттық Банктің аумақтық филиалында қосымша ашылатын айырбастау пунктін ескере отырып уәкілетті ұйымның жарғылық капиталына салымның шығу көзін растайтын мәліметтер болмаған кезде осы тармақтың бірінші бөлігінің 3) тармақшасында көзделген құжат ұсынылады.
Автоматтандырылған айырбастау пунктін ашқан кезде біліктілік талаптарына сәйкес келуді растау ретінде уәкілетті ұйым "электрондық үкіметтің" веб-порталы арқылы осы тармақтың бірінші бөлігінің 1) тармақшасында көрсетілген электрондық құжатты, осы тармақтың бірінші бөлігінің 2) және 3) тармақшаларында көрсетілген құжаттардың электрондық көшірмелерін, сондай-ақ автоматтандырылған айырбастау пунктінің техникалық сипаттамаларын және оның Қағидалардың 37-тармағында белгіленген талаптарға сәйкес келуін растайтын құжаттың электрондық көшірмесін жібереді.
Ескерту. 13-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 26.09.2023 № 72 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
14. Ұлттық Банктің аумақтық филиалы қолма-қол шетел валютасымен айырбастау операцияларына лицензияны және қолма-қол шетел валютасымен айырбастау операцияларына лицензияға қосымшаны "электрондық үкіметтің" веб-порталы арқылы қазақ және орыс тілдерінде Қағидаларға 3 және 4-қосымшаларға сәйкес нысандар бойынша береді.

Сноска. Пункт 14 в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 18.05.2020 № 69 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его официального опубликования).
15. Наличие действительного приложения к действительной лицензии является основанием для функционирования обменного пункта (автоматизированного обменного пункта) уполномоченной организации. Для открытия дополнительного обменного пункта уполномоченная организация получает приложение к действительной лицензии, которое выдается на казахском и русском языках по форме согласно приложению 4 к Правилам.
Сноска. Пункт 15 в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 18.05.2020 № 69 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его официального опубликования).
16. Уполномоченная организация открывает обменные пункты вне региона (области, города республиканского значения, столицы) места государственной регистрации уполномоченной организации при наличии действительной лицензии и филиала уполномоченной организации в соответствующем регионе (области, городе республиканского значения, столице).
В случае открытия обменного пункта вне региона (области, города республиканского значения, столицы) места государственной регистрации уполномоченной организации за получением приложения к действительной лицензии обращается соответствующий филиал уполномоченной организации в территориальный филиал Национального Банка по месту нахождения открываемого обменного пункта.
17. Для получения приложения к действительной лицензии для дополнительно открываемого обменного пункта (автоматизированного обменного пункта) уполномоченная организация (ее филиал) направляет через веб-портал "электронного правительства" документы, подтверждающие соответствие заявителя квалификационным требованиям, предусмотренные пунктом 13 Правил.
17-1. Перечень основных требований к оказанию государственной услуги "Выдача лицензии на обменные операции с наличной иностранной валютой, выдаваемая уполномоченным организациям", включающий характеристики процесса, форму, содержание и результат оказания, а также иные сведения с учетом особенностей предоставления государственной услуги, установлен в приложении 4-1 к Правилам.
Информация о внесенных изменениях и (или) дополнениях в Правила, в части определяющей порядок оказания государственной услуги, размещается на официальном интернет-ресурсе Национального Банка и направляется оператору информационно-коммуникационной инфраструктуры "электронного правительства", а также Единому контакт-центру в течение 3 (трех) рабочих дней после дня официального опубликования нормативного правового акта о внесении в Правила изменений и (или) дополнений.

Ескерту. 14-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 18.05.2020 № 69 (ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
15. Қолданыстағы лицензияға қолданыстағы қосымшаның болуы уәкілетті ұйымның айырбастау пунктінің (автоматтандырылған айырбастау пунктінің) жұмыс істеуі үшін негіз болып табылады. Уәкілетті ұйым қосымша айырбастау пунктін ашу үшін қолданыстағы лицензияға қосымша алады, ол қазақ және орыс тілдерінде Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес нысан бойынша беріледі.
Ескерту. 15-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 18.05.2020 № 69 (ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
16. Уәкілетті ұйым қолданыстағы лицензия және уәкілетті ұйымның тиісті аймақта (облыста, республикалық мәні бар қалада, астанада) филиалы болған кезде уәкілетті ұйым мемлекеттік тіркелген жердегі өңірден (облыстан, республикалық мәні бар қаладан, астанадан) тыс айырбастау пункттерін ашады.
Айырбастау пункті уәкілетті ұйымның мемлекеттік тіркелген орны өңірінен (облыстан, республикалық мәні бар қаладан, астанадан) тыс ашылған жағдайда, қолданыстағы лицензияның қосымшасын алу үшін уәкілетті ұйымның тиісті филиалы ашылатын айырбастау пунктінің орналасқан жері бойынша Ұлттық Банктің аумақтық филиалына өтініш жасайды.
17. Қосымша ашылатын айырбастау пункті (автоматтандырылған айырбастау пункті) үшін қолданыстағы лицензияға қосымшаны алу үшін уәкілетті ұйым (оның филиалы) "электрондық үкіметтің" веб-порталы арқылы өтініш берушінің Қағидалардың 13-тармағында көзделген біліктілік талаптарына сәйкес келуін растайтын құжаттарды жібереді.
17-1. "Уәкілетті ұйымдарға берілетін қолма-қол шетел валютасымен айырбастау операцияларына арналған лицензия беру" мемлекеттік қызметті көрсетуге процестің сипатын, көрсету нысанын, мазмұнын және нәтижесін, сондай-ақ мемлекеттік қызметті көрсету ерекшеліктерін ескере отырып, өзге мәліметтерді қамтитын негізгі талаптар тізбесі Қағидаларға 4-1-қосымшада белгіленген.
Мемлекеттік қызмет көрсету тәртібін айқындайтын бөлігінде Қағидаларға енгізілген өзгерістер және (немесе) толықтырулар туралы ақпарат Ұлттық Банктің ресми интернет-ресурсында орналастырылады және "электрондық үкіметтің" ақпараттық-коммуникациялық инфрақұрылым операторына, сондай-ақ Бірыңғай байланыс орталығына Қағидаларға өзгерістер және (немесе) толықтырулар енгізу туралы нормативтік құқықтық акті ресми жарияланған күннен кейін 3 (үш) жұмыс күні ішінде жіберіледі.

Сноска. Правила дополнены пунктом 17-1 в соответствии с постановлением Правления Национального Банка РК от 18.05.2020 № 69 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его официального опубликования); в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 26.09.2023 № 72 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
17-2. Работник территориального филиала Национального Банка, уполномоченный на прием и регистрацию корреспонденции, в день поступления заявления на получение лицензии и приложения к лицензии или приложения к действительной лицензии (далее – заявление) через веб-портал "электронного правительства" осуществляет его прием, регистрацию и направление на исполнение в подразделение, ответственное за оказание государственной услуги (далее – ответственное подразделение).
При поступлении заявления после окончания рабочего времени, в выходные и праздничные дни согласно Трудовому кодексу Республики Казахстан прием заявлений осуществляется следующим рабочим днем.
При направлении услугополучателем заявления через веб-портал "электронного правительства" в личном кабинете автоматически отображается статус о принятии запроса на оказание государственной услуги с указанием даты и времени получения результата.
Сноска. Правила дополнены пунктом 17-2 в соответствии с постановлением Правления Национального Банка РК от 18.05.2020 № 69 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его официального опубликования); с изменением, внесенным постановлением Правления Национального Банка РК от 26.09.2023 № 72 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
17-3. Работник ответственного подразделения в течение 2 (двух) рабочих дней со дня регистрации заявления проверяет полноту представленных документов.
В случае установления факта неполноты представленных документов работник ответственного подразделения в течение 2 (двух) рабочих дней со дня регистрации заявления готовит и направляет мотивированный отказ в дальнейшем рассмотрении заявления.
При установлении факта полноты представленных документов работник ответственного подразделения в течение 20 (двадцати) рабочих дней со дня регистрации заявления на получение лицензии и приложения к лицензии, в течение 10 (десяти) рабочих дней со дня регистрации заявления на получение приложения к действительной лицензии рассматривает документы на предмет их соответствия требованиям законодательства Республики Казахстан, готовит проект лицензии и приложения к лицензии, приложения к действительной лицензии либо мотивированного отказа.
При выявлении оснований для отказа в выдаче лицензии и (или) приложения к лицензии, территориальный филиал Национального Банка уведомляет услугополучателя о предварительном решении об отказе в выдаче лицензии и (или) приложения к лицензии, а также времени и месте проведения заслушивания для предоставления услугополучателю возможности выразить позицию по предварительному решению.
Уведомление о заслушивании направляется не менее чем за 3 (три) рабочих дня до завершения срока для выдачи лицензии и (или) приложения к лицензии.
Заслушивание проводится не позднее 2 (двух) рабочих дней со дня уведомления.

Ескерту. Қағида 17-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 18.05.2020 № 69 (ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 26.09.2023 № 72 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулыларымен.
17-2. Ұлттық Банктің аумақтық филиалының хат-хабарды қабылдауға және тіркеуге уәкілетті қызметкері "электрондық үкіметтің" веб-порталы арқылы лицензияны және лицензияға қосымшаны немесе қолданыстағы лицензияға қосымшаны алуға өтініш (бұдан әрі - өтініш) келіп түскен күні оны қабылдайды, тіркейді және мемлекеттік қызметті көрсетуге жауапты бөлімшеге (бұдан әрі - жауапты бөлімше) орындауға жолдайды.
Өтініш жұмыс уақыты аяқталғаннан кейін, Қазақстан Республикасының Еңбек кодексіне сәйкес демалыс және мереке күндері келіп түскен кезде өтініштер келесі жұмыс күні қабылданады.
Көрсетілетін қызметті алушы өтінішті "электрондық үкіметтің" веб-порталы арқылы жіберген кезде жеке кабинетте нәтижені алу күні мен уақыты көрсетіліп, мемлекеттік қызметті көрсетуге сұрату қабылданғаны туралы мәртебесі автоматты түрде көрсетіледі.
Ескерту. Қағида 17-2-тармақпен толықтырылды - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 18.05.2020 № 69 (ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); өзгеріс енгізілді - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 26.09.2023 № 72 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулыларымен.
17-3. Жауапты бөлімшенің қызметкері өтінішті тіркеген күннен бастап 2 (екі) жұмыс күні ішінде ұсынылған құжаттардың толықтығын тексереді.
Ұсынылған құжаттардың толық болмау фактісі анықталған жағдайда, жауапты бөлімшенің қызметкері өтінішті тіркеген күннен бастап 2 (екі) жұмыс күні ішінде өтінішті одан әрі қараудан дәлелді бас тартуды дайындайды және жібереді.
Берілген құжаттардың толық болу фактісі анықталған кезде, жауапты бөлімшенің қызметкері лицензияны және лицензияға қосымшаны алуға өтініш тіркелген күннен бастап 20 (жиырма) жұмыс күні ішінде, қолданыстағы лицензияға қосымшаны алуға өтініш тіркелген күннен бастап 10 (он) жұмыс күні ішінде құжаттарды олардың Қазақстан Республикасы заңнамасының талаптарына сәйкес келуі тұрғысынан қарастырады, лицензияның және лицензияға қосымшаның, қолданыстағы лицензияға қосымшаның не дәлелді бас тартудың жобасын дайындайды.
Лицензияны және (немесе) лицензияға қосымшаны беруден бас тарту үшін негіздер анықталған кезде Ұлттық Банктің аумақтық филиалы көрсетілетін қызметті алушыға лицензияны және (немесе) лицензияға қосымшаны беруден бас тарту туралы алдын ала шешім туралы, сондай-ақ көрсетілетін қызметті алушыға алдын ала шешім бойынша ұстанымын білдіруге мүмкіндік беру үшін тыңдауды өткізу уақыты мен орны туралы хабарлайды.
Тыңдау туралы хабарлама лицензияны және (немесе) лицензияға қосымшаны беру мерзімі аяқталғанға дейін кемінде 3 (үш) жұмыс күні бұрын жіберіледі.
Тыңдау хабарлама жасалған күннен бастап 2 (екі) жұмыс күнінен кешіктірілмей өткізіледі.

Сноска. Правила дополнены пунктом 17-3 в соответствии с постановлением Правления Национального Банка РК от 18.05.2020 № 69 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его официального опубликования); в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 26.09.2023 № 72 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
17-4. Осмотр помещения, оборудования предназначенного для обменного пункта юридического лица на соответствие предъявляемым требованиям проводится территориальным филиалом Национального Банка в течение срока, предусмотренного для выдачи лицензии на обменные операции с наличной иностранной валютой и (или) приложения к лицензии.
Сноска. Правила дополнены пунктом 17-4 в соответствии с постановлением Правления Национального Банка РК от 18.05.2020 № 69 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его официального опубликования); в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 26.09.2023 № 72 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
17-5. На веб-портале "электронного правительства" результат оказания государственной услуги направляется услугополучателю в личный кабинет в форме электронного документа, удостоверенного электронной цифровой подписью уполномоченного лица.
Сноска. Правила дополнены пунктом 17-5 в соответствии с постановлением Правления Национального Банка РК от 18.05.2020 № 69 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его официального опубликования).
18. Исключен постановлением Правления Национального Банка РК от 18.05.2020 № 69 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его официального опубликования).
19. Уполномоченная организация обращается в территориальный филиал Национального Банка посредством веб-портала "электронного правительства" за переоформлением действительной лицензии в следующих случаях:
1) реорганизации уполномоченной организации в форме слияния, присоединения;
2) изменения наименования и (или) места государственной регистрации уполномоченной организации;
3) изменения наименования вида деятельности уполномоченной организации.
Уполномоченная организация (ее филиал) обращается в территориальный филиал Национального Банка посредством веб-портала "электронного правительства" за переоформлением действительного приложения к действительной лицензии в следующих случаях:

Ескерту. Қағида 17-3-тармақпен толықтырылды - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 18.05.2020 № 69 (ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 26.09.2023 № 72 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулыларымен.
17-4. Заңды тұлғаның айырбастау пунктіне арналған үй-жайының, жабдығының қойылатын талаптарға сәйкестігін қарап тексеруді Ұлттық Банктің аумақтық филиалы қолма-қол шетел валютасымен айырбастау операцияларына арналған лицензияны және (немесе) лицензияға қосымшаны беру үшін көзделген мерзім ішінде жүргізеді.
Ескерту. Қағида 17-4-тармақпен толықтырылды - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 18.05.2020 № 69 (ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 26.09.2023 № 72 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулыларымен.
17-5. "Электрондық үкіметтің" веб-порталында мемлекеттік қызмет көрсетудің нәтижесі көрсетілетін қызметті алушыға уәкілетті тұлғаның электрондық цифрлық қолтаңбасымен куәландырылған электрондық құжат нысанында жеке кабинетке жіберіледі.
Ескерту. Қағида 17-5-тармақпен толықтырылды - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 18.05.2020 № 69 (ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
18. Алып тасталды - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 18.05.2020 № 69 (ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
19. Уәкілетті ұйым мынадай:
1) уәкілетті ұйым қосылу, бірігу нысанында қайта ұйымдастырылған;
2) уәкілетті ұйымның атауы және (немесе) мемлекеттік тіркеу орны өзгерген;
3) уәкілетті ұйымның қызмет түрінің атауы өзгерген жағдайларда қолданыстағы лицензияны қайта ресімдеу үшін Ұлттық Банктің аумақтық филиалына "электрондық үкіметтің" веб-порталы арқылы өтініш жасайды.
Уәкілетті ұйым (оның филиалы) мынадай:

1) переоформления действительной лицензии на обменные операции с наличной иностранной валютой;
2) изменения адреса места нахождения обменного пункта без его физического перемещения.
Переоформление лицензии и (или) приложения к лицензии не осуществляется в случаях, указанных в подпункте 2) части первой и подпункте 2) части второй настоящего пункта, если изменения места государственной регистрации уполномоченной организации, адреса места нахождения обменного пункта уполномоченной организации произошли в связи с изменением наименования населенных пунктов, названия улиц в соответствии с требованиями Закона Республики Казахстан "Об административно-территориальном устройстве Республики Казахстан".
Электронное заявление на переоформление лицензии на обменные операции с наличной иностранной валютой и (или) приложения к лицензии на обменные операции с наличной иностранной валютой по форме согласно приложению 5 к Правилам направляется через веб-портал "электронного правительства" в течение 30 (тридцати) календарных дней со дня возникновения изменений, послуживших основанием для переоформления действительной лицензии и (или) действительного приложения к лицензии.
Сноска. Пункт 19 - в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 26.04.2021 № 49 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования); с изменением, внесенным постановлением Правления Национального Банка РК от 26.09.2023 № 72 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
19-1. Для переоформления действительной лицензии и (или) действительного приложения к лицензии уполномоченная организация направляет через веб-портал "электронного правительства" следующие документы:
1) электронное заявление на переоформление лицензии на обменные операции с наличной иностранной валютой и (или) приложения к лицензии на обменные операции с наличной иностранной валютой по форме согласно приложению 5 к Правилам;
2) электронные копии документов, содержащих информацию об изменениях, послуживших основанием для переоформления лицензии и (или) приложения к действительной лицензии, за исключением документов, информация из которых содержится в государственных информационных системах;
3) электронную копию документа, подтверждающую уплату лицензионного сбора за право занятия отдельными видами деятельности, за исключением случаев оплаты через платежный шлюз "электронного правительства" (в случае переоформления действительной лицензии на обменные операции с наличной иностранной валютой).

1) қолма-қол шетел валютасымен айырбастау операцияларына арналған қолданыстағы лицензияны қайта ресімдеген;
2) айырбастау пунктінің нақты орын ауыстырмай орналасқан жерінің мекенжайы өзгерген жағдайларда қолданыстағы лицензияның қолданыстағы қосымшасын қайта ресімдеу үшін Ұлттық Банктің аумақтық филиалына "электрондық үкіметтің" веб-порталы арқылы өтініш жасайды.
Осы тармақтың бірінші бөлігінің 2) тармақшасында және екінші бөлігінің 2) тармақшасында көрсетілген жағдайларда, егер уәкілетті ұйымның мемлекеттік тіркеу орнының, уәкілетті ұйымның айырбастау пунктінің орналасқан жерінің мекенжайының өзгеруі "Қазақстан Республикасының әкімшілік-аумақтық құрылысы туралы" Қазақстан Республикасы Заңының талаптарына сәйкес елді мекендер атауының, көшелер атауының өзгеруіне байланысты болса, лицензияны және (немесе) лицензияға қосымшаны қайта ресімдеу жүзеге асырылмайды.
Қолма-қол шетел валютасымен айырбастау операцияларына арналған лицензияны және (немесе) қолма-қол шетел валютасымен айырбастау операцияларына арналған лицензияға қосымшаны Қағидаларға 5-қосымшаға сәйкес нысан бойынша қайта ресімдеуге электрондық өтініш қолданыстағы лицензияны және (немесе) лицензияға қолданыстағы қосымшаны қайта ресімдеу үшін негіз болған өзгерістер туындаған сәттен бастап күнтізбелік 30 (отыз) күн ішінде "электрондық үкіметтің" веб-порталы арқылы ұсынылады.
Ескерту. 19-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 26.04.2021 № 49 (ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); өзгеріс енгізілді - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 26.09.2023 № 72 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулыларымен.
19-1. Қолданыстағы лицензияны және (немесе) лицензияға қолданыстағы қосымшаны қайта ресімдеу үшін уәкілетті ұйым "электрондық үкіметтің" веб-порталы арқылы мынадай құжаттарды ұсынады:
1) қолма-қол шетел валютасымен айырбастау операцияларына арналған лицензияны және (немесе) қолма-қол шетел валютасымен айырбастау операцияларына арналған лицензияға қосымшаны Қағидаларға 5-қосымшаға сәйкес нысан бойынша қайта ресімдеуге электрондық өтініш;
2) ақпараты мемлекеттік ақпараттық жүйелердегі құжаттарды қоспағанда, лицензияны және (немесе) лицензияға қолданыстағы қосымшаны қайта ресімдеу үшін негіз болған өзгерістер туралы ақпаратты қамтитын құжаттардың электрондық көшірмелері;
3) "электрондық үкіметтің" төлем шлюзі арқылы төлеген жағдайларды қоспағанда, қызметтің жекелеген түрлерімен шұғылдану құқығы үшін лицензиялық алым төлемін растайтын құжаттың электрондық көшірмесі (қолма-қол шетел валютасымен айырбастау операцияларына арналған қолданыстағы лицензияны қайта ресімдеген жағдайда).

Сноска. Правила дополнены пунктом 19-1 в соответствии с постановлением Правления Национального Банка РК от 18.05.2020 № 69 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его официального опубликования).
19-2. При переоформлении действительной лицензии и (или) действительного приложения к действительной лицензии работник ответственного подразделения в течение 2 (двух) рабочих дней со дня регистрации заявления на переоформление лицензии и (или) приложения к лицензии проверяет полноту представленных документов.
В случае установления факта неполноты представленных документов работник ответственного подразделения в течение срока, указанного в части первой настоящего пункта, готовит и направляет мотивированный отказ в дальнейшем рассмотрении заявления.
При установлении факта полноты представленных документов работник ответственного подразделения в течение 10 (десяти) рабочих дней со дня регистрации заявления на переоформление лицензии и (или) приложения к лицензии рассматривает документы на предмет их соответствия требованиям законодательства Республики Казахстан, готовит проект переоформленной лицензии и (или) приложения к действительной лицензии либо мотивированного отказа.
При выявлении оснований для отказа в переоформлении действительной лицензии и (или) действительного приложения к действительной лицензии территориальный филиал Национального Банка уведомляет услугополучателя о предварительном решении об отказе в переоформлении действительной лицензии и (или) действительного приложения к действительной лицензии, а также времени и месте проведения заслушивания для предоставления услугополучателю возможности выразить позицию по предварительному решению.
Уведомление о заслушивании направляется не менее чем за 3 (три) рабочих дня до завершения срока для переоформления действительной лицензии и (или) действительного приложения к действительной лицензии. Заслушивание проводится не позднее 2 (двух) рабочих дней со дня уведомления.
На веб-портале "электронного правительства" результат оказания государственной услуги направляется услугополучателю в личный кабинет в форме электронного документа, удостоверенного электронной цифровой подписью уполномоченного лица.
Сноска. Правила дополнены пунктом 19-2 в соответствии с постановлением Правления Национального Банка РК от 18.05.2020 № 69 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его официального опубликования); в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 26.09.2023 № 72 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

Ескерту. Қағида 19-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 18.05.2020 № 69 (ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
19-2. Қолданыстағы лицензияны және (немесе) қолданыстағы лицензияға қолданыстағы қосымшаны қайта ресімдеген кезде жауапты бөлімшенің қызметкері лицензияны және (немесе) лицензияға қосымшаны қайта ресімдеуге өтінішті тіркеген күннен бастап 2 (екі) жұмыс күні ішінде ұсынылған құжаттардың толықтығын тексереді.
Ұсынылған құжаттардың толық болмау фактісі анықталған жағдайда, жауапты бөлімшенің қызметкері осы тармақтың бірінші бөлігінде көрсетілген мерзім ішінде өтінішті одан әрі қараудан жазбаша дәлелді бас тартуды дайындайды және жібереді.
Қолданыстағы құжаттардың толық болу фактісі анықталған кезде жауапты бөлімшенің қызметкері лицензияны және (немесе) лицензияға қосымшаны қайта ресімдеуге өтінішті тіркеген күннен бастап 10 (он) жұмыс күні ішінде құжаттардың Қазақстан Республикасының заңнамасы талаптарына сәйкес келуін қарайды, қайта ресімделген лицензияның және (немесе) лицензияға қосымшаның не дәлелді бас тартудың жобасын дайындайды.
Қолданыстағы лицензияны және (немесе) қолданыстағы лицензияға қолданыстағы қосымшаны қайта ресімдеуден бас тарту үшін негіздер анықталған кезде Ұлттық Банктің аумақтық филиалы көрсетілетін қызметті алушыға қолданыстағы лицензияны және (немесе) қолданыстағы лицензияға қосымшаны қайта ресімдеуден бас тарту туралы алдын ала шешім туралы, сондай-ақ көрсетілетін қызметті алушыға алдын ала шешім бойынша позициясын білдіруге мүмкіндік беру үшін тыңдауды өткізу уақыты мен орны туралы хабарлайды.
Тыңдау туралы хабарлама қолданыстағы лицензияны және (немесе) қолданыстағы лицензияға қолданыстағы қосымшаны қайта ресімдеу үшін мерзім аяқталғанға дейін кемінде 3 (үш) жұмыс күні бұрын жіберіледі. Хабарлама жасалған күннен бастап 2 (екі) жұмыс күнінен кешіктірілмей тыңдау жүргізіледі.
"Электрондық үкіметтің" веб-порталында мемлекеттік қызмет көрсетудің нәтижесі көрсетілетін қызметті алушыға уәкілетті адамның электрондық цифрлық қолтаңбасымен куәландырылған электрондық құжат нысанында жеке кабинетіне жіберіледі.
Ескерту. Қағида 19-2-тармақпен толықтырылды - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 18.05.2020 № 69 (ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 26.09.2023 № 72 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулыларымен.

19-3. Информация о стадии оказания государственной услуги обновляется в автоматическом режиме в информационной системе мониторинга оказания государственных услуг.
Сноска. Правила дополнены пунктом 19-3 в соответствии с постановлением Правления Национального Банка РК от 18.05.2020 № 69 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его официального опубликования).
19-4. Основаниями для отказа в выдаче, переоформлении лицензии и (или) приложения к ней являются:
1) непредставление документов и (или) сведений, предусмотренных пунктом 4 статьи 12 Закона о валютном регулировании, статьей 29 Закона о разрешениях, пунктом 8 приложения 4-1 к Правилам, а также случаи, предусмотренные статьей 32 Закона о разрешениях;
2) несоответствие заявителя и (или) представленных документов и (или) сведений требованиям, установленным пунктами 3 и 4 статьи 12 Закона о валютном регулировании, статьей 29 Закона о разрешениях, пунктом 8 приложения 4-1 к Правилам.
Сноска. Правила дополнены пунктом 19-4 в соответствии с постановлением Правления Национального Банка РК от 18.05.2020 № 69 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его официального опубликования); в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 26.09.2023 № 72 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
19-5. Обжалование решений, действий (бездействий) территориального филиала Национального Банка и (или) его должностных лиц по вопросам оказания государственной услуги производится в письменной (бумажной и (или) электронной) форме. Жалоба в электронной форме подается через веб-портал "электронного правительства".
Жалоба подается услугополучателем в территориальный филиал Национального Банка не позднее трех месяцев со дня, когда ему стало известно о принятом решении.
При пропуске по уважительной причине срока, установленного частью второй настоящего пункта, этот срок по ходатайству услугополучателя восстанавливается Национальным Банком.
В целях восстановления пропущенного срока подачи жалобы Национальным Банком в качестве уважительных причин признаются болезнь, обстоятельства непреодолимой силы.
Пропущенный для обжалования срок не является основанием для отказа в принятии жалобы Национальным Банком. Причины пропуска срока выясняются при рассмотрении жалобы и являются одним из оснований для отказа в удовлетворении жалобы.
Территориальный филиал Национального Банка не позднее следующего рабочего дня поступления жалобы направляет ее на рассмотрение в подразделение Национального Банка, ответственное за качество оказания государственной услуги.
В жалобе юридического лица указываются его наименование, почтовый адрес, исходящий номер и дата подачи жалобы. Обращение подписывается услугополучателем.
Подтверждением принятия жалобы в бумажной форме является ее регистрация (штамп, входящий номер и дата) в канцелярии территориального филиала Национального Банка, с указанием фамилии и инициалов лица, принявшего жалобу, срока и места получения ответа на поданную жалобу. Подтверждением принятия жалобы в электронной форме является поступление в личный кабинет пользователя веб-портала "электронного правительства" уведомления о регистрации обращения с указанием даты регистрации и регистрационного номера, присвоенного территориальным филиалом Национального Банка.
Жалоба услугополучателя по вопросам оказания государственной услуги, поступившая в адрес территориального филиала Национального Банка, рассматривается в течение 5 (пяти) рабочих дней со дня ее регистрации.

19-3. Мемлекеттік қызмет көрсету кезеңі туралы ақпарат мемлекеттік қызмет көрсету мониторингінің ақпараттық жүйесінде автоматты режимде жаңартылады.
Ескерту. Қағида 19-3-тармақпен толықтырылды - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 18.05.2020 № 69 (ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
19-4. Мыналар:
1) Валюталық реттеу туралы заңның 12-бабының 4-тармағында, Рұқсаттар туралы заңның 29-бабында, Қағидаларға 4-1-қосымшаның 8-тармағында көзделген құжаттарды және (немесе) мәліметтерді ұсынбау, сондай-ақ Рұқсаттар туралы заңның 32-бабында көзделген жағдайлар;
2) өтініш берушінің және (немесе) ұсынылған құжаттардың және (немесе) мәліметтердің Валюталық реттеу туралы заңның 12-бабының 3 және 4-тармақтарында, Рұқсаттар туралы заңның 29-бабында, Қағидаларға 4-1-қосымшаның 8-тармағында белгіленген талаптарға сәйкес келмеуі лицензияны және (немесе) оған қосымшаны беруден, қайта ресімдеуден бас тарту үшін негіз болып табылады.
Ескерту. Қағида 19-4-тармақпен толықтырылды - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 18.05.2020 № 69 (ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 26.09.2023 № 72 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулыларымен.
19-5. Ұлттық Банктің аумақтық филиалының және (немесе) оның лауазымды тұлғаларының мемлекеттік қызмет көрсету мәселелері бойынша шешімдеріне, әрекеттеріне (әрекетсіздігіне) шағымдану жазбаша (қағаз және (немесе) электрондық) нысанда жүргізіледі. Электрондық нысандағы шағым "электрондық үкіметтің" веб-порталы арқылы беріледі.
Көрсетілетін қызметті алушы қабылданған шешім туралы өзіне белгілі болған күннен бастап үш айдан кешіктірмей шағым береді.
Осы тармақтың екінші бөлігінде белгіленген мерзімді дәлелді себеппен өткізіп алған кезде Ұлттық Банк бұл мерзімді көрсетілген қызметті алушының өтінішхаты бойынша қалпына келтіреді.
Шағым берудің өткізіп алынған мерзімін қалпына келтіру мақсатында Ұлттық Банк ауруды, еңсерілмейтін күштің мән-жайларын дәлелді себептер ретінде таниды.
Шағым жасау үшін өткізіп алынған мерзім Ұлттық Банктің шағымды қабылдаудан бас тартуы үшін негіз болып табылмайды. Мерзімді өткізіп алу себептері шағымды қарау кезінде анықталады және шағымды қанағаттандырудан бас тарту үшін негіздердің бірі болып табылады.
Ұлттық Банктің аумақтық филиалы шағым түскен келесі жұмыс күнінен кешіктірмей оны Ұлттық Банктің мемлекеттік қызмет көрсету сапасына жауапты бөлімшесінің қарауына жібереді.
Заңды тұлғаның шағымында оның атауы, пошталық мекенжайы, шығыс нөмірі және шағым жасалған күні көрсетіледі. Өтінішке көрсетілетін қызметті алушы қол қояды.
Ұлттық Банктің аумақтық филиалының кеңсесінде қағаз нысандағы шағымды қабылдаған адамның тегі және аты-жөні, берілген шағымға жауап алудың мерзімі мен орнын көрсете отырып тіркеу (мөртабан, кіріс нөмірі және күні) қағаз түріндегі шағымның қабылданғанын растау болып табылады. "Электрондық үкімет" веб-порталын пайдаланушының жеке кабинетіне Ұлттық Банктің аумақтық филиалы берген тіркеу күні мен тіркеу нөмірін көрсете отырып, өтінішті тіркеу туралы хабарламаның түсуі шағымның электрондық нысанда қабылданғанын растау болып табылады.
Мемлекеттік көрсетілетін қызмет мәселелері бойынша Ұлттық Банктің аумақтық филиалының атына келіп түскен көрсетілетін қызмет алушының шағымы оны тіркеу күнінен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде қаралады.

Сноска. Правила дополнены пунктом 19-5 в соответствии с постановлением Правления Национального Банка РК от 18.05.2020 № 69 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его официального опубликования); в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 26.04.2021 № 49 (вводятся в действие с 01.07.2021).
19-6. В случае несогласия с результатами оказанной государственной услуги услугополучатель обращается с жалобой в уполномоченный орган по оценке и контролю за качеством оказания государственных услуг.
Жалоба услугополучателя, поступившая в адрес уполномоченного органа по оценке и контролю за качеством оказания государственных услуг, рассматривается в течение 15 (пятнадцати) рабочих дней со дня ее регистрации.
В случае несогласия с результатами оказанной государственной услуги услугополучатель обращается в суд в установленном законодательством Республики Казахстан порядке.
Сноска. Правила дополнены пунктом 19-6 в соответствии с постановлением Правления Национального Банка РК от 18.05.2020 № 69 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его официального опубликования).
20. Исключен постановлением Правления Национального Банка РК от 18.05.2020 № 69 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его официального опубликования).
21. Исключен постановлением Правления Национального Банка РК от 18.05.2020 № 69 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его официального опубликования).
22. Уполномоченная организация в течение 10 (десяти) рабочих дней со дня учетной регистрации (перерегистрации) ее филиала в органах юстиции письменно извещает об этом территориальный филиал Национального Банка по месту государственной регистрации уполномоченной организации с приложением копии справки об учетной регистрации (перерегистрации) филиала уполномоченной организации.
23. Уполномоченная организация письменно извещает территориальный филиал Национального Банка об изменении размера уставного капитала, сформированного в денежной форме, и (или) состава учредителей (участников) в срок не позднее 10 (десяти) рабочих дней со дня регистрации и (или) извещения органов юстиции с представлением копий новой редакции устава или изменений и (или) дополнений, внесенных в устав, (нотариально засвидетельствованных в случае непредставления оригиналов для сверки), а также документа, подтверждающего извещение уполномоченной организацией органов юстиции.

Ескерту. Қағида 19-5-тармақпен толықтырылды - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 18.05.2020 № 69 (ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 26.04.2021 № 49 (01.07.2021 бастап қолданысқа енгізіледі) қаулыларымен.
19-6. Көрсетілген мемлекеттік қызметтің нәтижесімен келіспеген жағдайда, көрсетілетін қызметті алушы мемлекеттік қызметтер көрсету сапасын бағалау және бақылау жөніндегі уәкілетті органға шағымданады.
Мемлекеттік қызметтер көрсету сапасын бағалау және бақылау жөніндегі уәкілетті органның атына келіп түскен көрсетілетін қызметті алушының шағымы оны тіркеген күннен бастап 15 (он бес) жұмыс күні ішінде қаралады.
Көрсетілген мемлекеттік қызметтің нәтижесімен келіспеген жағдайда, көрсетілетін қызметті алушы Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен сотқа жүгінеді.
Ескерту. Қағида 19-6-тармақпен толықтырылды - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 18.05.2020 № 69 (ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
20. Алып тасталды - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 18.05.2020 № 69 (ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
21. Алып тасталды - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 18.05.2020 № 69 (ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Электрондық лицензияны және (немесе) лицензияға қосымшаны алу үшін талап етілетін құжаттар уәкілетті ұйымның электрондық цифрлық қолтаңбасымен расталып, "электрондық үкімет" веб-порталы арқылы ұсынылады.
22. Уәкілетті ұйым оның филиалын әділет органдарында есептік тіркеген (қайта тіркеген) күннен бастап 10 (он) жұмыс күні ішінде бұл туралы уәкілетті ұйымның филиалын есептік тіркеу (қайта тіркеу) туралы анықтаманың көшірмесін қоса отырып, уәкілетті ұйымның мемлекеттік тіркелген орны бойынша Ұлттық Банктің аумақтық филиалына жазбаша хабарлайды.
23. Уәкілетті ұйым Ұлттық Банктің аумақтық филиалына ақшалай нысанда қалыптастырылған жарғылық капиталдың мөлшері және (немесе) құрылтайшылардың (қатысушылар) құрамы өзгеруі туралы жарғының жаңа редакциясының немесе жарғыға енгізілген өзгерістердің және (немесе) толықтырулардың көшірмелерін (салыстыру үшін түпнұсқаларын ұсынбаған жағдайда, нотариат куәландырған), сондай-ақ уәкілетті ұйымның әділет органдарына хабарлағанын растайтын құжатты ұсына отырып, әділет органдары тіркеген және (немесе) хабардар болған күннен бастап 10 (он) жұмыс күнінен кешіктірмейтін мерзімде жазбаша хабарлайды.

В случае увеличения размера уставного капитала представляются документы, указанные в подпунктах 2) и 3) пункта 13 Правил.
В случае изменения доли и (или) состава учредителей (участников) представляются документы, указанные в подпункте 3) пункта 13 Правил.
Сведения об учредителях (участниках) уполномоченной организации представляются по форме согласно приложению 6 к Правилам, если изменились состав учредителей (участников) и (или) размер уставного капитала, сформированного в денежной форме.
Сноска. Пункт 23 - в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 26.09.2023 № 72 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
23-1. Уполномоченная организация (ее филиал) не позднее 10 (десяти) календарных дней с даты начала своей деятельности письменно извещает территориальный филиал Национального Банка о назначении руководителя, с приложением копии соответствующего приказа.
В случае смены руководителя, уполномоченная организация (ее филиал) не позднее 10 (десяти) календарных дней с даты принятия решения письменно извещает территориальный филиал Национального Банка с приложением копии соответствующего приказа.
Сноска. Правила дополнены пунктом 23-1 в соответствии с постановлением Правления Национального Банка РК от 26.09.2023 № 72 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
24. Уполномоченная организация (ее филиал) в течение 10 (десяти) рабочих дней со дня принятия решения об увеличении или сокращении в обменном пункте количества операционных касс обменного пункта письменно извещает об этом территориальный филиал Национального Банка с приложением копии соответствующего решения.
Сноска. Пункт 24 - в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 26.09.2023 № 72 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
25. Действительная лицензия и (или) действительное приложение к лицензии прекращают свое действие в случаях, установленных статьей 35 Закона о разрешениях.
26. При добровольной ликвидации либо отказа от деятельности по осуществлению обменных операций с наличной иностранной валютой уполномоченная организация в течение 10 (десяти) рабочих дней с даты принятия решения письменно либо через веб-портал "электронного правительства" извещает о принятом решении территориальный филиал Национального Банка с приложением копии соответствующего решения.
При добровольном прекращении деятельности своего филиала уполномоченная организация в течение 10 (десяти) рабочих дней с даты принятия соответствующего решения письменно либо через веб-портал "электронного правительства" извещает об этом территориальный филиал Национального Банка по месту учетной регистрации прекращающего деятельность филиала с приложением копии соответствующего решения.
При закрытии обменного пункта уполномоченная организация (ее филиал) в течение 10 (десяти) рабочих дней с даты закрытия обменного пункта письменно либо через веб-портал "электронного правительства" извещает территориальный филиал Национального Банка о принятом решении.

Жарғылық капиталдың мөлшері ұлғайған жағдайда, Қағидалардың 13-тармағының 2) және 3) тармақшаларында көрсетілген құжаттар ұсынылады.
Құрылтайшылардың (қатысушылардың) үлесі және (немесе) құрамы өзгерген жағдайда, Қағидалардың 13-тармағының 3) тармақшасында көрсетілген құжаттар ұсынылады.
Егер құрылтайшылардың (қатысушылардың) құрамы және (немесе) ақшалай нысанда қалыптастырылған жарғылық капиталдың мөлшері өзгерген жағдайда, уәкілетті ұйымның құрылтайшылары (қатысушылары) туралы мәліметтер Қағидаларға 6-қосымшаға сәйкес нысан бойынша ұсынылады.
Ескерту. 23-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 26.09.2023 № 72 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
23-1. Уәкілетті ұйым (оның филиалы) өз қызметін бастаған күннен бастап күнтізбелік 10 (он) күннен кешіктірмей тиісті бұйрықтың көшірмесін қоса бере отырып, басшы тағайындалғаны туралы Ұлттық Банктің аумақтық филиалына жазбаша хабарлайды.
Басшы ауысқан жағдайда, уәкілетті ұйым (оның филиалы) шешім қабылданған күннен бастап күнтізбелік 10 (он) күннен кешіктірмей тиісті бұйрықтың көшірмесін қоса бере отырып, Ұлттық Банктің аумақтық филиалына жазбаша хабарлайды.
Ескерту. 3-тарау 23-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 26.09.2023 № 72 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
24. Уәкілетті ұйым (оның филиалы) айырбастау пунктінде айырбастау пунктінің операциялық кассаларының санын ұлғайту немесе қысқарту туралы шешім қабылдаған күннен бастап 10 (он) жұмыс күні ішінде тиісті шешімнің көшірмесін қоса бере отырып, бұл туралы Ұлттық Банктің аумақтық филиалына жазбаша хабарлайды.
Ескерту. 24-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 26.09.2023 № 72 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
25. Қолданыстағы лицензияның және (немесе) лицензияға қолданыстағы қосымшаның қолданылуы Рұқсаттар туралы заңның 35-бабында белгіленген жағдайларда тоқтатылады.
26. Ерікті таратылған не қолма-қол шетел валютасымен айырбастау операцияларын жүзеге асыру жөніндегі қызметтен бас тартқан кезде, уәкілетті ұйым шешім қабылданған күннен бастап 10 (он) жұмыс күні ішінде қабылданған шешім туралы тиісті шешімнің көшірмесін қоса бере отырып, Ұлттық Банктің аумақтық филиалына жазбаша не "электрондық үкіметтің" веб-порталы арқылы хабарлайды.
Уәкілетті ұйым өз филиалының қызметін ерікті тоқтатқан кезде тиісті шешім қабылданған күннен бастап 10 (он) жұмыс күні ішінде тиісті шешімнің көшірмесін қоса бере отырып, қызметі тоқтатылатын филиалды есептік тіркеу орны бойынша бұл туралы Ұлттық Банктің аумақтық филиалына жазбаша не "электрондық үкіметтің" веб-порталы арқылы хабарлайды.
Айырбастау пунктін жапқан кезде, уәкілетті ұйым (оның филиалы) айырбастау пункті жабылған күннен бастап 10 (он) жұмыс күні ішінде Ұлттық Банктің аумақтық филиалына қабылданған шешім туралы жазбаша не "электрондық үкіметтің" веб-порталы арқылы хабарлайды.

Сноска. Пункт 26 - в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 26.04.2021 № 49 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования).
27. В случае приостановления действия либо лишения уполномоченной организации действительной лицензии и (или) действительного приложения к лицензии решение о лишении (приостановлении) действия лицензии на обменные операции с наличной иностранной валютой и (или) приложения к лицензии на обменные операции с наличной иностранной валютой оформляется по форме согласно приложению 7 к Правилам и утверждается руководителем территориального филиала Национального Банка.
Территориальный филиал Национального Банка уведомляет уполномоченную организацию о предварительном решении о приостановлении действия либо лишении уполномоченной организации действительной лицензии и (или) действительного приложения к лицензии, а также времени и месте проведения заслушивания для предоставления уполномоченной организации возможности выразить позицию по предварительному решению.
Уведомление о заслушивании направляется не менее чем за 3 (три) рабочих дня до дня принятия решения о приостановлении действия либо лишения уполномоченной организации действительной лицензии и (или) действительного приложения к лицензии.
Заслушивание проводится не позднее 2 (двух) рабочих дней со дня уведомления.
Копия соответствующего решения территориального филиала Национального Банка доводится до сведения уполномоченной организации в день принятия решения.
Уполномоченная организация с момента получения копии соответствующего решения территориального филиала Национального Банка и до окончания срока, указанного в решении территориального филиала Национального Банка, приостанавливает:
1) деятельность всех принадлежащих ей обменных пунктов – в случае приостановления действия действительной лицензии;
2) деятельность обменного пункта – в случае приостановления действия действительного приложения к лицензии.
Сноска. Пункт 27 - в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 26.09.2023 № 72 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 4. Порядок уведомления уполномоченным банком о начале или прекращении деятельности обменных пунктов
28. Уполномоченный банк (его филиал) открывает обменные пункты (автоматизированные обменные пункты) только в пределах региона (области, города республиканского значения, столицы) места нахождения уполномоченного банка (его филиала), за исключением филиала уполномоченного банка с местом нахождения в столице или городе республиканского значения, который открывает обменные пункты (автоматизированные обменные пункты) в пределах области, прилегающей к столице или городу республиканского значения.

Ескерту. 26-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 26.04.2021 № 49 (ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
27. Қолданыстағы лицензияның және (немесе) лицензияға қолданыстағы қосымшаның қолданылуы тоқтатыла тұрған не уәкілетті ұйымды одан айырған жағдайда, қолма-қол шетел валютасымен айырбастау операцияларына арналған қолданыстағы лицензиядан және (немесе) қолма-қол шетел валютасымен айырбастау операцияларын жүзеге асыруға лицензияға қосымшадан айыру (қолданылуын тоқтата тұру) туралы шешім Қағидаларға 7-қосымшаға сәйкес нысан бойынша ресімделеді және оны Ұлттық Банктің аумақтық филиалының басшысы бекітеді.
Ұлттық Банктің аумақтық филиалы уәкілетті ұйымның қолданыстағы лицензиясының не лицензияға қолданыстағы қосымшасының қолданылуын тоқтата тұру не одан айыру туралы алдын ала шешімі туралы, сондай-ақ уәкілетті ұйымға алдын ала шешім бойынша ұстанымын білдіруге мүмкіндік беру үшін тыңдауды өткізу уақыты мен орны туралы уәкілетті ұйымды хабардар етеді.
Тыңдау туралы хабарлама уәкілетті ұйымның қолданыстағы лицензиясының және (немесе) лицензияға қолданыстағы қосымшасының қолданылуын тоқтата тұру не одан айыру туралы шешім қабылданған күнге дейін кемінде 3 (үш) жұмыс күні бұрын жіберіледі.
Тыңдау хабарланған күннен бастап 2 (екі) жұмыс күнінен кешіктірілмей жүргізіледі.
Ұлттық Банктің аумақтық филиалының тиісті шешімінің көшірмесі уәкілетті ұйымға шешім қабылданған күні жіберіледі.
Уәкілетті ұйым Ұлттық Банктің аумақтық филиалының тиісті шешімінің көшірмесін алған кезден бастап және Ұлттық Банктің аумақтық филиалының шешімінде көрсетілген мерзім аяқталғанға дейін:
1) қолданыстағы лицензияның қолданылуы тоқтатыла тұрған жағдайда – оған тиесілі барлық айырбастау пункттерінің қызметін;
2) лицензияға қолданыстағы қосымшасының қолданылуы тоқтатыла тұрған жағдайда – айырбастау пунктінің қызметін тоқтата тұрады.
Ескерту. 27-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 26.09.2023 № 72 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
4-тарау. Уәкілетті банктің айырбастау пункттері қызметінің басталғаны немесе тоқтатылғаны туралы хабардар ету тәртібі
28. Уәкілетті банк (оның филиалы) астанаға немесе республикалық маңызы бар қалаға іргелес облыс шегінде айырбастау пункттерін (автоматтандырылған айырбастау пункттерін) ашатын астанада немесе республикалық маңызы бар қалада орналасқан уәкілетті банктің филиалын қоспағанда, айырбастау пункттерін (автоматтандырылған айырбастау пункттерін) уәкілетті банктің (оның филиалының) орналасқан жері өңірінің (облыстың, республикалық мәні бар қаланың немесе астананың) шегінде ғана ашады.

Сноска. Пункт 28 - в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 26.04.2021 № 49 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования).
29. При открытии или закрытии обменного пункта (автоматизированного обменного пункта) уполномоченный банк (его филиал) направляет в территориальный филиал Национального Банка уведомление о начале или прекращении деятельности обменного пункта уполномоченного банка по форме согласно приложению 8 к Правилам.
Территориальный филиал Национального Банка в течение 3 (трех) рабочих дней со дня уведомления подтверждает уполномоченному банку его получение путем направления письменного подтверждения по форме согласно приложению 9 к Правилам.
30. Уведомление о начале деятельности обменного пункта осуществляется уполномоченным банком не позднее даты начала проведения операций обменным пунктом и является подтверждением уполномоченного банка о соответствии открываемого обменного пункта требованиям Правил.
Уведомление о прекращении деятельности обменного пункта направляется на следующий рабочий день после проведения последней операции обменным пунктом.
31. В случае изменения в ранее представленном уведомлении, в том числе при обнаружении ошибок в уведомлении о начале деятельности обменного пункта сведений или данных, обязательных для заполнения в уведомлении, уполномоченный банк (его филиал) в течение 10 (десяти) рабочих дней со дня изменений направляет в территориальный филиал Национального Банка уведомление о начале или прекращении деятельности обменного пункта уполномоченного банка по форме согласно приложению 8 к Правилам.
32. Уведомление о начале или прекращении деятельности обменного пункта, а также об изменении сведений, указанных в уведомлении о начале деятельности обменного пункта, представляется электронным способом через веб-портал "электронного правительства".
Глава 5. Требования к деятельности по осуществлению обменных операций с наличной иностранной валютой
Сноска. Заголовок главы 5 - в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 31.12.2019 № 265 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его официального опубликования).
33. Юридическое лицо, имеющее право на осуществление обменных операций с наличной иностранной валютой, в процессе осуществления деятельности обменного пункта обеспечивает выполнение требований к помещению, оборудованию, персоналу обменного пункта (за исключением автоматизированного обменного пункта), установленных пунктами 6-1 и 11 Правил.

Ескерту. 28-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 26.04.2021 № 49 (ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
29. Айырбастау пунктін (автоматтандырылған айырбастау пунктін) ашқан немесе жапқан кезде, уәкілетті банк (оның филиалы) Ұлттық Банктің аумақтық филиалына Қағидаларға 8-қосымшаға сәйкес нысан бойынша уәкілетті банктің айырбастау пункті қызметінің басталғаны немесе тоқтатылғаны туралы хабарлама жібереді.
Ұлттық Банктің аумақтық филиалы хабарлаған күннен бастап 3 (үш) жұмыс күні ішінде уәкілетті банкке хабарламаны алғаны туралы Қағидаларға 9-қосымшаға сәйкес нысан бойынша жазбаша растама жіберу арқылы растайды.
30. Айырбастау пункті қызметінің басталғаны туралы хабарлауды уәкілетті банк айырбастау пункті операцияларды жүргізе бастаған күннен кешіктірмей жүзеге асырады және уәкілетті банктің ашылатын айырбастау пунктінің Қағидалардың талаптарына сәйкес келетіні туралы растауы болып табылады.
Айырбастау пункті қызметінің тоқтатылғаны туралы хабарлама айырбастау пункті соңғы операцияны жүргізгеннен кейінгі келесі жұмыс күні жіберіледі.
31. Айырбастау пункті қызметінің басталуы туралы бұрын ұсынылған хабарламада хабарламаны толтыру үшін міндетті мәліметтер немесе деректер өзгерген, оның ішінде хабарламада қателер анықталған жағдайда, уәкілетті банк (оның филиалы) өзгерістер болған күннен бастап 10 (он) жұмыс күні ішінде Ұлттық Банктің аумақтық филиалына Қағидалардың 8-қосымшасына сәйкес нысан бойынша уәкілетті банктің айырбастау пункті қызметінің басталғаны немесе тоқтағаны туралы хабарлама жібереді.
32. Айырбастау пункті қызметінің басталуы немесе тоқтатылуы туралы, сондай-ақ айырбастау пункті қызметінің басталуы туралы хабарламада көрсетілген мәліметтердің өзгеруі туралы хабарлама "электрондық үкіметтің" веб-порталы арқылы электрондық тәсілмен ұсынылады.
5-тарау. Қолма-қол шетел валютасымен айырбастау операцияларын жүзеге асыру жөніндегі қызметке қойылатын талаптар
Ескерту. 5-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 31.12.2019 № 265 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
33. Қолма-қол шетел валютасымен айырбастау операцияларын жүзеге асыруға құқығы бар заңды тұлға айырбастау пунктінің қызметін жүзеге асыру процесінде Қағидалардың 6-1 және 11-тармақтарында белгіленген айырбастау пунктінің (автоматтандырылған айырбастау пунктін қоспағанда) үй-жайына, жабдығына, қызметкерлеріне қойылған талаптардың орындалуын қамтамасыз етеді.

Сноска. Пункт 33 - в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 26.09.2023 № 72 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
33-1. Для деятельности по осуществлению обменных операций с наличной иностранной валютой уполномоченная организация ежедневно обеспечивает наличие на своих банковских счетах и (или) в кассе обменного пункта денег в тенге или иностранной валюте, а также аффинированного золота в слитках (при наличии) в размере не менее 100 (ста) процентов от минимального размера уставного капитала.
Расчет эквивалента суммы денег в иностранной валюте, находящихся на банковских счетах и (или) в кассе обменного пункта уполномоченной организации, в тенге осуществляется с использованием рыночного курса обмена валют.
Сноска. Правила дополнены пунктом 33-1 в соответствии с постановлением Правления Национального Банка РК от 31.12.2019 № 265 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его официального опубликования).
33-2. Режим работы обменных пунктов (автоматизированных обменных пунктов) определяется юридическим лицом, имеющим право на осуществление обменных операций с наличной иностранной валютой, самостоятельно в пределах времени с 9 часов 00 минут до 20 часов 00 минут, за исключением обменных пунктов (автоматизированных обменных пунктов), расположенных внутри зданий железнодорожных вокзалов, казино, внутри аэровокзалов международных аэропортов, а также на территории автомобильных, морских и речных пунктов пропуска через Государственную границу Республики Казахстан.
Режим работы обменных пунктов (автоматизированных обменных пунктов), находящихся в зданиях стационарных торговых объектов 1 (первой) категории, определяется юридическим лицом, имеющим право на осуществление обменных операций с наличной иностранной валютой, самостоятельно в пределах времени с 9 часов 00 минут до 22 часов 00 минут.
Сноска. Правила дополнены пунктом 33-2 в соответствии с постановлением Правления Национального Банка РК от 31.12.2019 № 265 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его официального опубликования); с изменением, внесенным постановлением Правления Национального Банка РК от 18.05.2020 № 69 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его официального опубликования).
34. В обменном пункте не проводятся обменные операции, если в результате возникших обстоятельств (технического сбоя, поломки или других причин) помещение обменного пункта, оборудование для функционирования обменного пункта и (или) персонал обменного пункта не соответствуют требованиям пункта 11 Правил.

Ескерту. 33-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 26.09.2023 № 72 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
33-1. Қолма-қол шетел валютасымен айырбастау операциялар қызметін жүзеге асыру үшін уәкілетті ұйым өзінің банк шоттарында және (немесе) айырбастау пунктінің кассасында теңгеде немесе шетел валютасында, сонымен бірге тазартылған құйма алтындағы (бар болса) жарғылық капиталының ең аз мөлшерінің сомасының 100 (бір жүз) пайыздан кем емес ақшаның күнделікті болуын қамтамасыз етеді.
Уәкілетті ұйымның банк шоттарындағы және (немесе) айырбастау пунктінің кассасындағы шетел валютасындағы ақша сомасының баламасын есептеу валюталарды айырбастаудың нарықтық бағамын пайдалана отырып жүзеге асырылады.
Ескерту. 33-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 31.12.2019 № 265 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
33-2. Айырбастау пункттерінің (автоматтандырылған айырбастау пункттерінің) жұмыс режимі теміржол вокзалдарының, казино ғимараттарының ішінде, халықаралық әуежай аэровокзалдарының ішінде, сондай-ақ Қазақстан Республикасының Мемлекеттік шекарасы арқылы автомобильмен, теңіз және өзен арқылы өткізу пункттерінің аумағында орналасқан айырбастау пункттерін (автоматтандырылған айырбастау пункттерін) қоспағанда қолма-қол шетел валютасымен айырбастау операцияларын жүзеге асыруға құқығы бар заңды тұлға 9 сағат 00 минуттан бастап 20 сағат 00 минутқа дейінгі уақыт аралығында дербес анықтайды.
1 (бірінші) санатқа кіретін стационарлық сауда орындарында орналасқан айырбастау пункттердің (автоматтандырылған айырбастау пункттердің) жұмыс режимі 9 сағат 00 минуттан бастап 22 сағат 00 минутқа дейін уақыт ішінде қолма-қол шетел валютасымен айырбастау операцияларын жүзеге асыруға құқығы бар заңды тұлғамен дербес анықталады.
Ескерту. 33-2-тармақпен толықтырылды - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 31.12.2019 № 265 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); өзгеріс енгізілді - Ұлттық Банкі Басқармасының 18.05.2020 № 69 (ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулыларымен.
34. Егер туындаған мән-жайлар (техникалық іркіліс, бұзылу немесе басқа да себептер) нәтижесінде айырбастау пунктінің үй-жайы, айырбастау пунктінің жұмыс істеуіне арналған жабдық және (немесе) айырбастау пунктінің қызметкерлері Қағидалардың 11-тармағының талаптарына сәйкес келмесе, айырбастау пунктінде айырбастау операциялары жүргізілмейді.

35. В случае временного приостановления деятельности обменного пункта по инициативе юридического лица, имеющего право на осуществление обменных операций с наличной иностранной валютой, (его филиала) на срок более 30 (тридцати) календарных дней, а также возобновления деятельности обменного пункта юридическое лицо (его филиал) в течение 5 (пяти) рабочих дней с даты принятия решения о приостановлении или возобновлении деятельности обменного пункта письменно уведомляет об этом территориальный филиал Национального Банка по месту нахождения обменного пункта с приложением копии указанного решения.
Срок временного приостановления деятельности обменного пункта по инициативе юридического лица, имеющего право на осуществление обменных операций, (его филиала) не может превышать 12 (двенадцать) последовательных месяцев.
Сноска. Пункт 35 - в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 31.12.2019 № 265 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его официального опубликования).
36. Допускается оборудовать помещение обменного пункта несколькими операционными кассами обменного пункта.
37. Автоматизированный обменный пункт при совершении обменной операции обеспечивает реализацию функции определения подлинности банкнот следующими способами:
проверка на соответствие видимого изображения на обеих сторонах банкноты национальной валюты Республики Казахстан официальному описанию, размещенному на официальном интернет-ресурсе Национального Банка;
проверка на наличие ферромагнитных компонентов у серии и номера, напечатанных специальной краской;
проверка банкноты в ультрафиолетовом свете (контроль люминесценции бумаги и иное).
38. Совмещение проведения обменных операций и иных банковских операций, проводимых уполномоченным банком в соответствии с банковским законодательством, допускается в обменном пункте, расположенном в помещении уполномоченного банка (его филиала), при наличии аппаратно-программного комплекса, позволяющего вести учет обменных операций отдельно от иных банковских операций.
39. В каждом обменном пункте в доступном для обозрения клиентами месте размещается следующая информация:
1) копия лицензии на обменные операции с наличной иностранной валютой на казахском и русском языках, за исключением случаев, когда получение лицензии не требуется в соответствии с частью второй пункта 5 статьи 30 Закона о банках;
2) для уполномоченных организаций - копия действительного приложения к действительной лицензии, выданного территориальным филиалом Национального Банка на данный обменный пункт;

35. Қолма-қол шетел валютасымен айырбастау операцияларын жүзеге асыруға құқығы бар заңды тұлғаның (оның филиалының) бастамасы бойынша айырбастау пунктінің қызметі күнтізбелік 30 (отыз) күннен асатын мерзімге уақытша тоқтатыла тұрған, сондай-ақ айырбастау пунктінің қызметі қайта басталған жағдайда, заңды тұлға (оның филиалы) айырбастау пунктінің қызметін тоқтата тұру немесе қайта бастау туралы шешім қабылданған күннен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде бұл туралы айырбастау пункті орналасқан жер бойынша Ұлттық Банктің аумақтық филиалына көрсетілген шешімнің көшірмесін қоса бере отырып, жазбаша хабарлайды.
Айырбастау операцияларын жүзеге асыруға құқығы бар заңды тұлғаның (оның филиалының) бастамасы бойынша айырбастау пунктінің қызметін уақытша тоқтата тұру мерзімі қатарынан 12 (он екі) айдан аспауға тиіс.
Ескерту. 35-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 31.12.2019 № 265 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
36. Айырбастау пунктінің үй-жайын айырбастау пунктінің бірнеше операциялық кассасымен жабдықтауға рұқсат етіледі.
37. Автоматтандырылған айырбастау пункті айырбастау операциясын жасау кезінде төмендегі тәсілдермен банкноттардың түпнұсқалығын анықтау функцияларын іске асыруды қамтамасыз етеді:
Қазақстан Республикасы ұлттық валютасы банкнотының екі жағынан көрінетін бейнесінің Ұлттық Банктің ресми интернет-ресурсында орналастырылған ресми сипаттамасына сәйкес келуін тексеру;
арнайы бояумен басылған сериясы мен нөмірінде ферромагниттік құрауыштардың болуын тексеру;
банкнотты ультракүлгін сәулемен тексеру (қағаздың люминесценциясын тексеру және өзгесі).
38. Айырбастау операцияларын өзге банктік операциялардан жеке есепке алуды жүргізуге мүмкіндік беретін аппараттық-бағдарламалық кешен болған кезде, уәкілетті банктің (оның филиалының) үй-жайында орналасқан айырбастау пунктінде банк заңнамасына сәйкес уәкілетті банк жүргізетін айырбастау операциялары мен өзге банктік операцияларды қатар жүргізуге жол беріледі.
39. Әрбір айырбастау пунктінде клиенттердің көруі үшін қолжетімді жерде мынадай ақпарат:
1) Банктер туралы заңның 30-бабы 5-тармағының екінші бөлігіне сәйкес лицензияны алу талап етілмейтін жағдайларды қоспағанда, қазақ және орыс тілдеріндегі қолма-қол шетел валютасымен айырбастау операцияларына арналған лицензияның көшірмесі;
2) уәкілетті ұйымдар үшін – Ұлттық Банктің аумақтық филиалы осы айырбастау пунктіне берген қолданыстағы лицензияға қолданыстағы қосымшаның көшірмесі;

3) для уполномоченных банков - копия письменного подтверждения территориального филиала Национального Банка (для обменных пунктов, получивших такое подтверждение), либо копия свидетельства обменного пункта, (для обменных пунктов, получивших свидетельство обменного пункта до введения в действие Правил);
4) информационный стенд для клиентов (размером не менее 0,4 метра в высоту и 0,4 метра в ширину), содержащий сведения о курсе покупки и (или) курсе продажи наличной иностранной валюты за тенге, установленные для каждой иностранной валюты, с которой в обменном пункте проводятся операции по покупке и (или) продаже.
Допускается размещение информации о курсе покупки и (или) курсе продажи наличной иностранной валюты за тенге на мониторе автоматизированного обменного пункта.
5) информация для клиентов обменного пункта по форме согласно приложению 10 к Правилам, содержащая сведения о территориальном филиале Национального Банка, осуществляющем контроль за деятельностью обменного пункта, и о возможности направления жалобы в данный территориальный филиал Национального Банка при наличии замечаний к работе данного обменного пункта;
6) копия акта Национального Банка, устанавливающего пределы отклонения курса покупки от курса продажи иностранной валюты за тенге по операциям, проводимым через обменные пункты, в период действия такого акта;
7) информация о кассире (фамилия, имя, отчество (при его наличии), осуществляющем обслуживание клиентов (за исключением автоматизированного обменного пункта);
8) информация об интернет-ресурсе юридического лица, имеющего право на осуществление обменных операций с наличной иностранной валютой (при его наличии).
Допускается размещение информации, предусмотренной в подпункте 1), 3) и 6) настоящего пункта на интернет-ресурсе юридического лица, имеющего право на осуществление обменных операций с наличной иностранной валютой.
По требованию физического лица кассир обменного пункта представляет информацию об основных признаках годных к обращению и негодных к обращению банкнот, о порядке и условиях принятия на инкассо неплатежных или негодных к обращению банкнот иностранной валюты (за исключением автоматизированного обменного пункта).
Сноска. Пункт 39 - в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 26.09.2023 № 72 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
40. В помещении обменного пункта (за исключением автоматизированного обменного пункта) хранятся следующие документы:

3) уәкілетті банктер үшін – Ұлттық Банктің аумақтық филиалының жазбаша растамасының көшірмесі (осындай растама алған айырбастау пункттері үшін) не айырбастау пункті куәлігінің көшірмесі (Қағидалар қолданысқа енгізілгенге дейін айырбастау пунктінің куәлігін алған айырбастау пункттері үшін);
4) айырбастау пунктінде сатып алу және (немесе) сату операциялары жүргізілетін әрбір шетел валютасы үшін белгіленген, теңгемен қолма-қол шетел валютасын сатып алу бағамы және (немесе) сату бағамы туралы мәліметтер қамтылатын клиенттерге арналған ақпараттық стенд (биіктігі кемінде 0,4 метр және ені 0,4 метр) орналастырылады.
Теңгемен қолма-қол шетел валютасын сатып алу бағамы және (немесе) сату бағамы туралы ақпаратты автоматтандырылған айырбастау пунктінің мониторында орналастыруға рұқсат етіледі.
5) айырбастау пунктінің клиенттеріне арналған Ұлттық Банктің айырбастау пунктінің қызметіне бақылауды жүзеге асыратын аумақтық филиалы туралы және осы айырбастау пунктінің жұмысына ескертулер болған кезде Ұлттық Банктің осы аумақтық филиалына шағым жіберу мүмкіндігі туралы мәліметтер қамтылатын, Қағидаларға 10-қосымшаға сәйкес нысан бойынша ақпарат;
6) Ұлттық Банктің осы актісі қолданылуы кезеңінде айырбастау пункттері арқылы жүргізілетін операциялар бойынша шетел валютасын теңгемен сату бағамынан сатып алу бағамының ауытқу шегін белгілейтін актісінің көшірмесі;
7) клиенттерге қызмет көрсететін кассир туралы ақпарат (тегі, аты және әкесінің аты (бар болса) (автоматтандырылған айырбастау пунктін қоспағанда);
8) қолма-қол шетел валютасымен айырбастау операцияларын жүзеге асыруға құқығы бар заңды тұлғаның интернет-ресурсы туралы ақпарат (ол болған кезде) орналастырылады.
Осы тармақтың 1), 3) және 6) тармақшаларында көзделген ақпаратты қолма-қол шетел валютасымен айырбастау операцияларын жүзеге асыруға құқығы бар заңды тұлғаның интернет-ресурсында орналастыруға рұқсат етіледі.
Жеке тұлғаның талабы бойынша айырбастау пунктінің кассирі айналысқа жарамды және айналысқа жарамсыз банкноттардың негізгі белгілері туралы, инкассода төленбейтін немесе айналысқа жарамсыз шетел валютасының банкноттарын (автоматтандырылған айырбастау пунктін қоспағанда) қабылдау тәртібі мен шарттары туралы ақпаратты ұсынады.
Ескерту. 39-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 26.09.2023 № 72 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
40. Айырбастау пунктінің (автоматтандырылған айырбастау пунктін қоспағанда) үй-жайында мынадай құжаттар сақталады:

1) копия приказа руководителя юридического лица, имеющего право на осуществление обменных операций с наличной иностранной валютой, (его филиала) о принятии и (или) назначении соответствующего лица на должность кассира;
2) исключен постановлением Правления Национального Банка РК от 26.09.2023 № 72 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования);
3) копия документа, удостоверяющего личность кассира обменного пункта;
4) копия правил внутреннего контроля юридического лица, имеющего право на осуществление обменных операций с наличной иностранной валютой, разработанных и принятых в соответствии с требованиями статьи 11 Закона о ПОДФТ, с отметкой об ознакомлении кассира обменного пункта с данными правилами.
В помещении обменного пункта уполномоченной организации (его филиала) дополнительно обеспечивается хранение документа с образцами подписей руководителя и иных лиц, имеющих право на издание распоряжений об установлении курсов покупки, продажи и кросс-курсов, копия регистрационной карточки контрольно-кассовой машины и копия договора с уполномоченным банком, указанного в пункте 55 Правил.
Сноска. Пункт 40 с изменениями, внесенными постановлениями Правления Национального Банка РК от 31.12.2019 № 265 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его официального опубликования); от 26.09.2023 № 72 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
41. В помещениях операционных касс обменных пунктов не допускается присутствие посторонних лиц.
Деньги, не относящиеся к деятельности юридического лица, имеющего право на осуществление обменных операций с наличной иностранной валютой, и другие предметы хранятся в специально отведенной комнате или шкафах, расположенных вне помещения операционной кассы обменного пункта.
Сноска. Пункт 41 - в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 20.12.2021 № 118 (вводятся в действие по истечении десяти календарных дней после дня первого официального опубликования).
Глава 6. Условия функционирования обменных пунктов
Сноска. Заголовок главы 6 - в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 31.12.2019 № 265 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его официального опубликования).
42. В обменных пунктах проводятся операции по покупке и (или) продаже наличной иностранной валюты в соответствии с курсами покупки, продажи, установленными на основании распоряжения об установлении курсов.
Распоряжение об установлении курсов содержит курсы покупки, продажи для всех видов валют, с которыми в обменном пункте проводятся обменные операции, с указанием даты и времени (определяемого в часах и минутах) начала действия данного распоряжения.
В одном распоряжении об установлении курсов разрешается одновременно устанавливать различные курсы в зависимости от сумм проводимых обменных операций.

1) қолма-қол шетел валютасымен айырбастау операцияларын жүзеге асыруға құқығы бар заңды тұлға (оның филиалы) басшысының тиісті тұлғаны кассир лауазымына қабылдау және (немесе) тағайындау туралы бұйрығының көшірмесі;
2) алып тасталды - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 26.09.2023 № 72 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
3) айырбастау пункті кассирінің жеке басын куәландыратын құжаттың көшірмесі;
4) айырбастау пункті кассирінің осы қағидалармен танысу туралы белгісі бар, КЖТҚҚ туралы заңның 11-бабының талаптарына сәйкес әзірленген және қабылданған, қолма-қол шетел валютасымен айырбастау операцияларын жүзеге асыруға құқығы бар заңды тұлғаның ішкі бақылау қағидаларының көшірмесі.
Уәкілетті ұйымның (оның филиалының) айырбастау пунктінің үй-жайында сатып алу, сату бағамдарын және кросс-бағамдарды белгілеу туралы өкімдер шығаруға құқығы бар басшының және өзге тұлғалардың қол қою үлгілері бар құжатты, бақылау-касса машинасының тіркеу карточкасының көшірмесін және Қағидалардың 55-тармағында көрсетілген уәкілетті банкпен жасасқан шарттың көшірмесін сақтау қосымша қамтамасыз етіледі.
Ескерту. 40-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 31.12.2019 № 265 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 26.09.2023 № 72 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулыларымен.
41. Айырбастау пункттерінің операциялық кассаларының үй-жайларында бөгде адамдардың болуына рұқсат етілмейді.
Қолма-қол шетел валютасымен айырбастау операцияларын жүзеге асыруға құқығы бар заңды тұлғаның қызметіне жатпайтын ақша мен басқа заттар арнайы бөлінген бөлмеде немесе айырбастау пунктінің операциялық кассасының үй-жайынан тыс орналасқан шкафтарда сақталады.
Ескерту. 41-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 20.12.2021 № 118 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
6-тарау. Айырбастау пункттерінің жұмыс істеу талаптары
Ескерту. 6-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 31.12.2019 № 265 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
42. Айырбастау пункттерінде бағамдарды белгілеу туралы өкім негізінде белгіленген сатып алу, сату бағамдарына сәйкес қолма-қол шетел валютасын сатып алу және (немесе) сату операциялары жүргізіледі.
Бағамдарды белгілеу туралы өкім осы өкімнің қолданыла басталатын күні мен уақыты (сағатпен және минутпен белгіленетін) көрсетіле отырып, айырбастау пунктінде айырбастау операциялары жүргізілетін барлық валюта түрлері үшін сатып алу, сату бағамдарын қамтиды.
Бағамдарды белгілеу туралы бір өкімде жүргізілетін айырбастау операцияларының сомасына қарай бірмезгілде түрлі бағамдар белгілеуге рұқсат етіледі.

43. Распоряжение об установлении курсов издается руководителем юридического лица, имеющего право на осуществление обменных операций с наличной иностранной валютой, (его филиала) или иным лицом, которому предоставлены такие полномочия, с обязательным указанием номера, даты и времени (определяемого в часах и минутах) его издания.
Передача полномочий руководителя уполномоченной организации на издание распоряжений об установлении курсов иному лицу производится только на основании приказа руководителя уполномоченной организации.
Сноска. Пункт 43 с изменением, внесенным постановлением Правления Национального Банка РК от 31.12.2019 № 265 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его официального опубликования).
44. Распоряжение об установлении курсов издается в электронном виде (далее – электронное распоряжение) в случае использования юридическим лицом, имеющим право на осуществление обменных операций с наличной иностранной валютой, (его филиалом) аппаратно-программного комплекса, предусматривающего:
централизованное доведение до обменных пунктов электронного распоряжения об установлении курсов;
возможность идентификации лица, издавшего электронное распоряжение;
хранение электронных распоряжений в течение 5 (пяти) лет.
Распоряжение об установлении курсов в бумажной форме издается в одном экземпляре в случае нахождения обменного пункта по месту нахождения юридического лица, имеющего право на осуществление обменных операций с наличной иностранной валютой, (его филиала). В иных случаях один экземпляр распоряжения об установлении курсов остается у юридического лица, имеющего право на осуществление обменных операций с наличной иностранной валютой, (его филиала) и по экземпляру распоряжения направляется в каждый обменный пункт, для которого издано такое распоряжение.
Указанные экземпляры распоряжений хранятся в течение 5 (пяти) лет.
Сноска. Пункт 44 - в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 31.12.2019 № 265 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его официального опубликования); с изменениями, внесенными постановлением Правления Национального Банка РК от 26.09.2023 № 72 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
45. Изменение курса покупки, продажи наличной иностранной валюты осуществляется только на основании издания нового распоряжения об установлении курсов. При этом с начала действия нового распоряжения об установлении курсов предыдущее распоряжение отменяется.
Если распоряжение об установлении курсов издается с целью изменения курса покупки и (или) продажи по отдельным видам валют, по которым в обменном пункте проводятся обменные операции, то издаваемое распоряжение об установлении курсов содержит информацию как по изменяемым курсам покупки и (или) продажи, так и по другим действующим для обменного пункта курсам покупки и продажи.
Допускается установление различных курсов в разных обменных пунктах одного юридического лица, имеющего право на осуществление обменных операций с наличной иностранной валютой, (его филиала).

43. Бағамдарды белгілеу туралы өкімді қолма-қол шетел валютасымен айырбастау операцияларын жүзеге асыруға құқығы бар заңды тұлғаның (оның филиалының) басшысы немесе осындай өкілеттіктер берілген өзге адам шығарады, онда оның нөмірі, шығарылған күні мен уақыты (сағатпен және минутпен белгіленетін) міндетті түрде көрсетіледі.
Уәкілетті ұйым басшысының бағамдарды белгілеу туралы өкімді шығаруға өкілеттіктерді басқа адамға беруі уәкілетті ұйым басшысы бұйрығының негізінде ғана жүргізіледі.
Ескерту. 43-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 31.12.2019 № 265 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
44. Бағамдарды белгілеу туралы өкім қолма-қол шетел валютасымен айырбастау операцияларын жүзеге асыруға құқығы бар заңды тұлға (оның филиалы) мыналарды көздейтін аппараттық-бағдарламалық кешенді пайдаланған жағдайда, электрондық түрде (бұдан әрі – электрондық өкім) шығарылады:
бағамдарды белгілеу туралы электрондық өкімді айырбастау пункттеріне бір орталықтан жіберу;
электрондық өкімді шығарған адамды идентификаттау мүмкіндігі;
электрондық өкімдерді 5 (бес) жыл бойы сақтау.
Бағамдарды белгілеу туралы қағаз нысандағы өкім айырбастау пункті қолма-қол шетел валютасымен айырбастау операцияларын жүзеге асыруға құқығы бар заңды тұлғаның (оның филиалының) орналасқан жерінде болған жағдайда, бір дана етіп шығарылады. Өзге жағдайларда бағамдарды белгілеу туралы өкімнің бір данасы қолма-қол шетел валютасымен айырбастау операцияларын жүзеге асыруға құқығы бар заңды тұлғада (оның филиалында) қалады және өкімнің бір-бір данасы осындай өкім шығарылған әрбір айырбастау пунктіне жіберіледі.
Өкімдердің көрсетілген даналары 5 (бес) жыл бойы сақталады.
Ескерту. 44-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 31.12.2019 № 265 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); өзгеріс енгізілді - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 26.09.2023 № 72 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулыларымен.
45. Қолма-қол шетел валютасын сатып алу, сату бағамын өзгерту бағамдарды белгілеу туралы жаңа өкімді шығару негізінде ғана жүзеге асырылады. Бұл ретте бағамдарды белгілеу туралы жаңа өкім қолданыла бастағаннан алдыңғы өкімнің күші жойылады.
Егер бағамдарды белгілеу туралы өкім айырбастау пунктінде айырбастау операциялары жүргізілетін жекелеген валюталар түрлері бойынша сатып алу және (немесе) сату бағамын өзгерту мақсатында шығарылса, шығарылатын бағамдарды белгілеу туралы өкімде сатып алудың және (немесе) сатудың өзгеретін бағамдары бойынша да, айырбастау пункті үшін басқа да қолданыстағы сатып алу және сату бағамдары бойынша да ақпарат қамтылады.
Қолма-қол шетел валютасымен айырбастау операцияларын жүзеге асыруға құқығы бар бір заңды тұлғаның (оның филиалының) түрлі айырбастау пункттерінде түрлі бағамдар белгілеуге жол беріледі.

Сноска. Пункт 45 с изменением, внесенным постановлением Правления Национального Банка РК от 31.12.2019 № 265 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его официального опубликования).
46. В течение всего периода действия распоряжения об установлении курсов по всем видам валют, с которыми в обменном пункте проводятся обменные операции, на информационном стенде для клиентов размещаются курсы покупки и (или) продажи валют, указанные в данном распоряжении.
47. Национальный Банк устанавливает пределы отклонения курса покупки от курса продажи иностранной валюты за тенге по операциям, проводимым через обменные пункты.
Отклонение курса покупки от курса продажи иностранной валюты за тенге определяется как разница между курсом покупки единицы иностранной валюты в национальной валюте и курсом продажи единицы иностранной валюты в национальной валюте, установленными для обменного пункта на основании письменного распоряжения должностного лица уполномоченного банка или уполномоченной организации.
Для иностранных валют, биржевая котировка курса по которым устанавливается в десятках (сотнях, тысячах) единиц иностранной валюты, отклонение курса покупки от курса продажи иностранной валюты за национальную валюту определяется как разница между курсами покупки и курсами продажи десятка (сотен, тысяч) единиц иностранной валюты в национальной валюте соответственно.
48. Предел отклонения курса покупки от курса продажи иностранной валюты за тенге по операциям, проводимым через обменные пункты, устанавливается в виде выраженной в тенге предельно допустимой разницы между курсом продажи и курсом покупки иностранной валюты за тенге.
49. Каждая проводимая в обменном пункте обменная операция, в том числе через автоматизированный обменный пункт, после ее завершения учитывается в журнале реестров купленной и проданной наличной иностранной валюты, который ведется в электронном виде содержит все реквизиты и показатели, установленные в журнале реестров купленной и проданной наличной иностранной валюты по форме согласно приложению 11 к Правилам (далее – журнал реестров).
Журнал реестров ведется отдельно в каждой операционной кассе обменного пункта и в каждом автоматизированном обменном пункте в аппаратно-программном комплексе. Юридическое лицо, имеющее право на осуществление обменных операций с наличной иностранной валютой, обеспечивает хранение в аппаратно-программном комплексе информации по совершенным обменным операциям, отраженным в журнале реестров, в течение 5 (пяти) лет со дня их совершения.
Для уполномоченных организаций допускается ведение журнала реестров в электронном виде с использованием программного обеспечения с учетом требований настоящего пункта.

Ескерту. 45-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 31.12.2019 № 265 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
46. Айырбастау пунктінде айырбастау операциялары жүргізілетін барлық валюталар түрлері бойынша бағамдарды белгілеу туралы өкімнің бүкіл қолданылу кезеңінде клиенттерге арналған ақпарат стендінде валюталардың осы өкімде көрсетілген сатып алу және (немесе) сату бағамдары орналастырылады.
47. Ұлттық Банк айырбастау пункттері арқылы жүргізілетін операциялар бойынша шетел валютасын теңгеге сатып алу бағамының сату бағамынан ауытқу шектерін белгілейді.
Шетел валютасын теңгеге сатып алу бағамының сату бағамынан ауытқуы уәкілетті банктің немесе уәкілетті ұйымның лауазымды тұлғасының жазбаша өкімінің негізінде айырбастау пункті үшін белгіленген шетел валютасының ұлттық валютадағы бірлігін сатып алу бағамы мен шетел валютасының ұлттық валютадағы бірлігін сату бағамы арасындағы айырма ретінде айқындалады.
Биржалық бағам белгіленімі шетел валютасының ондық (жүздік, мыңдық) бірлігімен белгіленетін шетел валюталары үшін шетел валютасын ұлттық валютаға сатып алу бағамының сату бағамынан ауытқуы тиісінше шетел валютасының ұлттық валютадағы ондық (жүздік, мыңдық) бірліктерін сатып алу бағамы мен сату бағамдарының арасындағы айырма ретінде айқындалады.
48. Айырбастау пункттері арқылы жүргізілетін операциялар бойынша шетел валютасын теңгеге сатып алу бағамы мен сату бағамы арасындағы бағамның ауытқу шегі шетел валютасын теңгеге сату бағамы мен сатып алу бағамы арасындағы теңгемен көрсетілген рұқсат етілген айырма шегінде белгіленеді.
49. Айырбастау пунктінде, оның ішінде автоматтандырылған айырбастау пункті арқылы жүргізілетін әрбір айырбастау операциясы аяқталғаннан кейін электрондық түрде жүргізілетін және Қағидаларға 11-қосымшаға сәйкес нысан бойынша сатып алынған және сатылған қолма-қол шетел валютасының тізілімдері журналында (бұдан әрі – тізілімдер журналы) белгіленген барлық деректемелер мен көрсеткіштерді қамтитын сатып алынған және сатылған қолма-қол шетел валютасының тізілімдері журналында ескеріледі.
Тізілімдер журналы айырбастау пунктінің әрбір операциялық кассасында және аппараттық-бағдарламалық кешендегі әрбір автоматтандырылған айырбастау пунктінде жеке жүргізіледі. Қолма-қол шетел валютасымен айырбастау операцияларын жүзеге асыруға құқығы бар заңды тұлға тізілімдер журналында көрсетілген жасалған айырбастау операциялары бойынша ақпаратты олар жасалған күннен бастап 5 (бес) жыл ішінде аппараттық-бағдарламалық кешенде сақтауды қамтамасыз етеді.
Уәкілетті ұйымдар үшін осы тармақтың талаптары ескеріліп, тізілімдер журналын бағдарламалық қамтамасыз етуді пайдалана отырып электрондық түрде жүргізуге жол беріледі.

Сноска. Пункт 49 - в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 26.04.2021 № 49 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования).
50. В случае изменения курса покупки и (или) продажи в течение рабочего времени обменного пункта на основании распоряжения об установлении курсов в журнале реестров подводится промежуточный итог по объемам купленной и проданной наличной иностранной валюты до начала проведения операций по новому курсу покупки и (или) продажи наличной иностранной валюты. После завершения рабочего дня обменного пункта в журнале реестров отражаются итоги по проведенным операциям, проведенным за рабочий день.
51. По обменным операциям, проведенным через обменные пункты (в том числе автоматизированные обменные пункты), на сумму, превышающую эквивалент 500 000 (пятиста тысяч) тенге по курсу проведения обменной операции, в журнале реестров фиксируются:
фамилия, имя и отчество клиента (при его наличии) (имя и отчество указываются полностью);
индивидуальный идентификационный номер клиента (при наличии);
данные документа, удостоверяющего личность клиента, предусмотренного подпунктами 1), 2), 3), 4), 9) и 11) пункта 1 статьи 6 Закона Республики Казахстан "О документах, удостоверяющих личность", – вид документа, дата выдачи, номер документа, срок действия;
юридический адрес клиента (государство, населенный пункт, улица, номер дома, номер квартиры (при наличии)).
По обменным операциям, проведенным через обменные пункты (в том числе автоматизированные обменные пункты), на сумму, не превышающую эквивалент 500 000 (пятиста тысяч) тенге по курсу проведения обменной операции, в журнале реестров фиксируются фамилия, имя и отчество (при его наличии) (имя и отчество указываются полностью) и индивидуальный идентификационный номер клиента (при наличии).
Фиксация данных клиента, за исключением юридического адреса клиента, в журнале реестров осуществляется на основании данных документа, удостоверяющего личность клиента, предусмотренного подпунктами 1), 2), 3), 4), 9) и 11) пункта 1 статьи 6 Закона Республики Казахстан "О документах, удостоверяющих личность" либо данных, подтверждающих (идентифицирующих) личность клиента, полученных посредством сервиса цифровых документов.
Сноска. Пункт 51 - в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 26.09.2023 № 72 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

Ескерту. 49-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 26.04.2021 № 49 (ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
50. Сатып алу және (немесе) сату бағамы айырбастау пунктінің жұмыс уақыты ішінде бағамдарды белгілеу туралы өкімнің негізінде өзгерген жағдайда тізілімдер журналында қолма-қол шетел валютасын сатып алудың және (немесе) сатудың жаңа бағамы бойынша операцияларды жүргізу басталғанға дейін сатып алынған және сатылған қолма-қол шетел валютасының көлемдері бойынша аралық қорытынды жасалады. Айырбастау пунктінің жұмыс күні аяқталғаннан кейін бір жұмыс күні ішінде жүргізілген операциялар бойынша қорытындылар тізілімдер журналында көрсетіледі.
51. Айырбастау операцияларын жүргізу бағамы бойынша 500 000 (бес жүз мың) теңге баламасынан асатын сомада айырбастау пункттері (оның ішінде автоматтандырылған айырбастау пункттері) арқылы жүргізілген айырбастау операциялары бойынша тізілімдер журналында:
клиенттің тегі, аты және әкесінің аты (ол бар болса) (аты және әкесінің аты толық көрсетіледі);
клиенттің жеке сәйкестендіру нөмірі (бар болса);
"Жеке басты куәландыратын құжаттар туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 6-бабы 1-тармағының 1), 2), 3), 4), 9) және 11) тармақшаларында көзделген клиенттің жеке басын куәландыратын құжаттың деректері – құжаттың түрі, берілген күні, құжаттың нөмірі, қолданылу мерзімі;
клиенттің заңды мекенжайы (мемлекеті, елді мекені, көшесі, үй нөмірі, пәтер нөмірі (бар болса) тіркеледі.
Айырбастау операцияларын жүргізу бағамы бойынша 500 000 (бес жүз мың) теңге баламасынан аспайтын сомада айырбастау пункттері (оның ішінде автоматтандырылған айырбастау пункттері) арқылы жүргізілген айырбастау операциялары бойынша тізілімдер журналында клиенттің тегі, аты және әкесінің аты (ол бар болса) (аты және әкесінің аты толық көрсетіледі) және жеке сәйкестендіру нөмірі (бар болса) тіркеледі.
Клиенттің заңды мекенжайын қоспағанда, клиенттің деректерін тізілімдер журналында тіркеу "Жеке басты куәландыратын құжаттар туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 6-бабы 1-тармағының 1), 2), 3), 4), 9) және 11) тармақшаларында көзделген клиенттің жеке басын куәландыратын құжаттың деректері не цифрлық құжаттар сервисі арқылы алынған клиенттің жеке басын растайтын (сәйкестендіретін) деректері негізінде жүзеге асырылады.
Ескерту. 51-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 26.09.2023 № 72 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.

52. Обмен одной иностранной валюты на другую в журнале реестров и при составлении форм отчетности, предусмотренной Правилами, отражается в виде двух операций:
покупка обменным пунктом одной иностранной валюты за тенге по курсу покупки данного вида валюты этим обменным пунктом;
продажа обменным пунктом другой иностранной валюты за тенге по курсу продажи данного вида валюты этим обменным пунктом.
53. Не устанавливаются ограничения в приеме находящихся в обращении денежных знаков по номиналу и годам эмиссии при проведении обменных операций, а также не осуществляется отказ физическим лицам в проведении обменной операции при наличии в обменном пункте наличной иностранной и наличной национальной валюты в сумме, необходимой для проведения обменной операции, за исключением случаев, предусмотренных статьей 13 Закона о ПОДФТ, или непредставления документа, удостоверяющего личность клиента, либо данных, подтверждающих (идентифицирующих) личность клиента, полученных посредством сервиса цифровых документов, в соответствии с частью третьей пункта 51 Правил.
При отказе физическому лицу в проведении обменной операции по причине отсутствия в обменном пункте наличной национальной или наличной иностранной валюты, на которую в обменном пункте были установлены курсы покупки и (или) продажи, по требованию физического лица кассиром обменного пункта выдается справка в произвольной форме с указанием вида и суммы валюты, отсутствующей в обменном пункте, даты и времени выдачи справки. Справка подписывается кассиром обменного пункта и регистрируется в порядке, установленном внутренними правилами юридического лица, имеющего право на осуществление обменных операций с наличной иностранной валютой, (его филиала).
Сноска. Пункт 53 - в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 20.12.2021 № 118 (вводится в действие по истечении девяноста календарных дней после дня первого официального опубликования).
54. Обменный пункт (автоматизированный обменный пункт) подтверждает проведение обменной операции выдачей контрольного чека в соответствии с подпунктом 2) пункта 5 статьи 166 Кодекса Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс) (далее – Налоговый кодекс).
Сноска. Пункт 54 - в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 26.09.2023 № 72 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
55. Пополнение кассы обменного пункта уполномоченной организации наличной национальной и (или) иностранной валютой осуществляется за счет операций с физическими лицами, на основании договора с уполномоченным банком на покупку безналичной иностранной валюты либо на основании заключенного уполномоченным банком с уполномоченной организацией в соответствии с подпунктом 11) пункта 1 статьи 7 Закона о валютном регулировании договором на покупку наличной иностранной валюты.

52. Бір шетел валютасын басқаға айырбастау тізілімдер журналында және Қағидаларда көзделген есептілік нысандары жасалған кезде мынадай екі операция түрінде көрсетіледі:
айырбастау пунктінің бір шетел валютасын теңгеге осы айырбастау пунктінің осы валютаның түрін сатып алу бағамы бойынша сатып алуы;
айырбастау пунктінің басқа шетел валютасын теңгеге осы айырбастау пунктінің осы валютаның түрін сату бағамы бойынша сатуы.
53. КЖТҚҚ туралы заңның 13-бабында көзделген немесе Қағидалардың 51-тармағының үшінші бөлігіне сәйкес клиенттің жеке басын куәландыратын құжат не цифрлық құжаттар сервисі арқылы алынған клиенттің жеке басын растайтын (сәйкестендіретін) деректер ұсынылмаған жағдайларды қоспағанда, айырбастау операцияларын жүргізу кезінде айналыстағы ақша белгілерін номиналы және эмиссия жылдары бойынша қабылдауда шектеулер белгіленбейді, сондай-ақ айырбастау пунктінде айырбастау операциясын жүргізу үшін қажетті сомада қолма-қол шетел валютасы және қолма-қол ұлттық валюта болған кезде жеке тұлғаларға айырбастау операциясын жүргізуден бас тартылмайды.
Жеке тұлғаға айырбастау пунктінде сатып алу және (немесе) сату бағамдары белгіленген қолма-қол ұлттық немесе қолма-қол шетел валютасының болмауы себебінен айырбастау операциясын жүргізуден бас тартылған кезде, айырбастау пунктінің кассирі жеке тұлғаның талабы бойынша айырбастау пунктінде жоқ валютаның түрі мен сомасын, анықтама берілген күнді және уақытын көрсете отырып, еркін нысандағы анықтаманы береді. Анықтамаға айырбастау пунктінің кассирі қол қояды және қолма-қол шетел валютасымен айырбастау операцияларын жүзеге асыруға құқығы бар заңды тұлғаның (оның филиалының) ішкі қағидаларында белгіленген тәртіппен тіркеледі.
Ескерту. 53-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 20.12.2021 № 118 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік тоқсан күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
54. Айырбастау пункті (автоматтандырылған айырбастау пункті) "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасы Кодексінің (Салық кодексі) (бұдан әрі – Салық кодексі) 166-бабы 5-тармағының 2) тармақшасына сәйкес айырбастау операциясы бақылау чегін бере отырып жүргізілгенін растайды.
Ескерту. 54-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 26.09.2023 № 72 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
55. Уәкілетті ұйымның айырбастау пунктінің кассасын қолма-қол ұлттық және (немесе) шетел валютасымен толықтыру уәкілетті банкпен қолма-қол шетел валютасын сатып алу шарты негізінде, жеке тұлғалармен операциялар есебінен және уәкілетті банктің Валюталық реттеу туралы заңның 7-бабы 1-тармағының 11) тармақшасына сәйкес уәкілетті ұйыммен жасаған қолма-қол шетел валютасын сатып алу шарты негізінде жүзеге асырылады.

56. Юридическое лицо, имеющее право на осуществление обменных операций с наличной иностранной валютой, самостоятельно принимает решение по проведению операций по покупке, продаже и обмену монет иностранных государств (группы государств).
Сноска. Пункт 56 - в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 31.12.2019 № 265 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его официального опубликования).
57. Комиссионное вознаграждение при покупке и (или) продаже наличной иностранной валюты, являющейся законным платежным средством в стране эмитента, а также при обмене наличной иностранной валюты ранних годов эмиссии на наличную иностранную валюту более поздних годов эмиссии не взимается.
58. К основным признакам законного платежного средства относятся наличие на банкноте наименования эмиссионного банка, номера и серии, номинала цифрами и прописью, основного рисунка лицевой и оборотной стороны, а также элементов защиты от подделки (водяной знак, магнитные метки, внедренные в бумагу цветные волокна, включая видимые в ультрафиолетовых лучах конфетти, защитные нити, микротекст, люминесцирующие рисунки и другие элементы защиты от подделки).
Страной-эмитентом валюты могут быть установлены иные либо дополнительные требования к выпущенным банкнотам.
Юридическое лицо, имеющее право на осуществление обменных операций с наличной иностранной валютой, (его филиал) самостоятельно приобретает справочные и информационные материалы по определению подлинности и платежности банкнот у лиц, занимающихся тиражированием данного вида продукции.
Сноска. Пункт 58 с изменением, внесенным постановлением Правления Национального Банка РК от 31.12.2019 № 265 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его официального опубликования).
59. Годными к обращению законными платежными средствами признаются банкноты иностранной валюты, являющиеся законным средством наличного платежа на территории соответствующей страны эмитента (группы стран эмитента), а также соответствующие полному описанию, указанному в справочных материалах страны эмитента (группы стран эмитента).
Сноска. Пункт 59 - в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 26.09.2023 № 72 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
60. Банкноты иностранной валюты признаются негодными к обращению, если они не соответствуют требованиям, предусмотренным пунктом 59 Правил, и (или) имеющие следующие повреждения:

56. Қолма-қол шетел валютасымен айырбастау операцияларын жүзеге асыруға құқығы бар заңды тұлға шет мемлекеттерінің (мемлекеттер тобының) монеталарын сатып алу, сату және айырбастау операцияларын жүргізу жөніндегі шешімді дербес қабылдайды.
Ескерту. 56-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 31.12.2019 № 265 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
57. Эмитенттің елінде заңды төлем құралы болып табылатын қолма-қол шетел валютасын сатып алу және (немесе) сату кезінде, сондай-ақ бұрынғы жылдары шығарылған қолма-қол шетел валютасын кейінгі жылдары шығарылған қолма-қол шетел валютасына айырбастау кезінде комиссиялық сыйақы алынбайды.
58. Заңды төлем құралының негізгі белгілеріне банкнотта эмиссиялаған банк атауының, нөмірі мен сериясының, цифрлармен және жазумен номиналының, бет және сырт жақтарының негізгі суретінің, сондай-ақ қолдан жасаудан қорғау элементтерінің (ультракүлгін сәуле түсіргенде көрінетін конфеттиді, қорғаныш жіптерін, микромәтінді, люминесцирлейтін суреттерді қоса алғанда, сутамғы белгі, магниттік белгілер, қағазға енгізілген түрлі-түсті талшықтар және басқада қолдан жасаудан қорғау элементтері) болуы жатады.
Валютаның эмитент елі шығарылған банкноттарға өзге не қосымша талаптар белгілеуі мүмкін.
Қолма-қол шетел валютасымен айырбастау операцияларын жүзеге асыруға құқығы бар заңды тұлға (оның филиалы) банкноттардың түпнұсқалығын және төлем жасауға қабілеттігін анықтау жөніндегі анықтамалық және ақпараттық материалдарды осы өнім түрін көбейтумен айналысатын тұлғалардан дербес сатып алады.
Ескерту. 58-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 31.12.2019 № 265 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
59. Эмитенттің тиісті елінің (эмитенттің елдері тобында) аумағында қолма-қол төлемнің заңды құралы болып табылатын, сондай-ақ эмитент елінің (эмитенттің елдері тобының) анықтамалық материалдарында көрсетілген толық сипаттамасына сәйкес келетін шетел валютасының банкноттары айналысқа жарамды заңды төлем құралдары деп танылады.
Ескерту. 59-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 26.09.2023 № 72 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
60. Егер шетел валютасының банкноттары Қағидалардың 59-тармағында көзделген талаптарға сәйкес келмесе және (немесе) мынадай бүлінуі:

1) разорванные на части (в том числе склеенные липкой лентой);
2) обожженные или прожженные;
3) залитые красящими веществами площадью более 1 (одного) квадратного сантиметра;
4) потертости и загрязнения, а также пятна, приведшие к свечению бумаги в ультрафиолетовых лучах ярко синим и (или) фиолетовым светом, самое крупное из которых в самой широкой части диаметром более 2 см или ободок по краю банкноты шириной более 0,5 см;
5) умышленного характера:
изменены основные рисунки, в частности, портреты людей, удалена защитная нить;
наличие посторонней надписи (надписей), состоящей из 2 (двух) и более знаков (символов), в том числе видимых в ультрафиолетовых лучах, за исключением знаков препинания;
наличие более 2 (двух) отпечатков штампов и (или) штампов, свидетельствующих о том, что банкнота иностранной валюты является неподлинной или образцом;
наличие сквозного отверстия (отверстий), прокола (проколов) диаметром более 1 (одного) миллиметра;
6) утраченные углы или куски (площадью более 1 (одного) квадратного сантиметра);
7) более 3 (трех) надрывов (в том числе заклеенных (склеенных) липкой лентой), длиной, превышающих одну четвертую часть ширины (длины) банкноты;
8) изменившие геометрические размеры более чем на 3 (три) миллиметра, как в сторону уменьшения, так и в сторону увеличения;
9) явный печатный брак (отсутствие или ненадлежащее расположение водяного знака или защитной нити, непропечатка или смазанность изображений);
10) разрыхлены и (или) потеряли жесткость.
Неплатежными признаются банкноты иностранной валюты, выведенные из обращения после даты, объявленной банком-эмитентом соответствующего иностранного государства.
Сноска. Пункт 60 - в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 26.09.2023 № 72 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
60-1. В случае невозможности отнесения к категории годных и (или) негодных к обращению банкнот иностранной валюты согласно пунктам 59 и 60 Правил, юридическое лицо, имеющее право на осуществление обменных операций с наличной иностранной валютой (его филиал), определяет степень годности и (или) негодности к обращению банкнот иностранной валюты согласно справочным рекомендациям стран эмитента центральных банков.
Сноска. Правила дополнены пунктом 60-1 в соответствии с постановлением Правления Национального Банка РК от 26.09.2023 № 72 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
61. Покупка и замена неплатежных, а также негодных к обращению банкнот иностранной валюты осуществляется уполномоченными банками, имеющими корреспондентские отношения и (или) договорные отношения с иностранными банками по осуществлению инкассовых операций с соответствующими иностранными валютами.
Не допускается продажа клиентам уполномоченными банками неплатежных или негодных к обращению банкнот иностранной валюты, приобретенных и принятых в порядке замены. Указанные банкноты высылаются на инкассо в банки-эмитенты (иностранные банки) или сдаются на инкассо через их обслуживающие банки.
В случае принятия на инкассо неплатежных или негодных к обращению банкнот иностранной валюты через свои обменные пункты уполномоченные банки предупреждают клиентов о размере комиссионного вознаграждения (включающего все расходы клиента) и возможности отказа банками-эмитентами (иностранными банками) в обмене указанных банкнот иностранной валюты, а также получают от клиента письменное согласие на условия инкассо. В случае отказа банка-эмитента (иностранного банка) в обмене отосланной иностранной валюты уполномоченные банки представляют клиенту соответствующие подтверждающие документы.
Комиссионное вознаграждение, взимаемое за замену, покупку, прием на инкассо неплатежных или негодных к обращению банкнот иностранной валюты, устанавливается уполномоченными банками самостоятельно, но не должно превышать 10 (десяти) процентов от номинальной стоимости банкнот иностранной валюты, предъявляемых к обмену (покупке, приему на инкассо).

1) бөлшектеліп жыртылған (оның ішінде жабысқақ лентамен желімденген);
2) жанған немесе күйдірілген;
3) 1 (бір) шаршы сантиметрден астам ауданына бояғыш заттар төгілген;
4) сызаттары және ластануы, сондай-ақ ультракүлгін сәулелерде ашық көк және (немесе) күлгін жарықпен қағаздың жарқырауына әкелген дақтар, олардың ең үлкені ең кең бөлігінде диаметрі 2 сантиметрден асатын немесе банкноттың шетіндегі жиегінің ені 0,5 сантиметрден асатын;
5) қасақана сипатта:
негізгі суреттері, атап айтқанда адамдардың портреттері өзгерген, қорғаныш жібі жойылған;
тыныс белгілерін қоспағанда, 2 (екі) және одан да көп белгіден (символдан) тұратын, оның ішінде ультракүлгін сәулелерде көрінетін бөгде жазба (жазбалар) болса;
шетел валютасының банкноты түпнұсқа емес немесе үлгі болып табылатынын білдіретін 2 (екіден) астам мөртабан және (немесе) мөртабан іздері болcа;
тесігінің диаметрі 1 (бір) миллиметрден асатын тесігі (тесіктері) болса;
6) жоғалған бұрыштары немесе бөліктері (ауданы 1 (бір) шаршы сантиметрден астам);
7) ұзындығы банкнот енінің (ұзындығының) төрттен бір бөлігінен асатын 3 (үштен) астам жыртығы (оның ішінде түссіз жабысқақ лентамен желімделген (бір-біріне желімделген);
8) геометриялық өлшемдері азаюы жағына сияқты ұлғаюы жағына да 3 (үш) миллиметрден артық өзгерген;
9) баспадан кеткен анық ақауы (сутамғы белгісінің немесе қорғаныш жіптің болмауы немесе дұрыс орналаспауы, бейнелердің басылмауы немесе бұлыңғыр болуы);
10) жұмсарған және (немесе) қаттылығын жоғалтқан болса, олар айналысқа жарамсыз болып танылады.
Тиісті шет мемлекеттің эмитент-банкі жариялаған күннен кейін айналыстан шығарылған шетел валютасының банкноттары төлемге жарамсыз деп танылады.
Ескерту. 60-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 26.09.2023 № 72 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
60-1. Қағидалардың 59 және 60-тармақтарына сәйкес шетел валютасының банкноттарын айналысқа жарамды және (немесе) жарамсыз санатына жатқызу мүмкін болмаған жағдайда, қолма-қол шетел валютасымен айырбастау операцияларын жүзеге асыруға құқығы бар заңды тұлға (оның филиалы) орталық банктер эмитенті елдерінің анықтамалық ұсынымдарына сәйкес шетел валютасы банкноттарының айналысқа жарамдылығы және (немесе) жарамсыздығы дәрежесін айқындайды.
Ескерту. 6-тарау 60-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 26.09.2023 № 72 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
61. Төлемге жарамайтын, сондай-ақ айналысқа жарамсыз шетел валютасының банкнотын сатып алуды және ауыстыруды шетел банктерімен тиісті шетел валюталарымен инкассолық операцияларды жүзеге асыру бойынша корреспонденттік қатынастары және (немесе) шарттық қатынастары бар уәкілетті банктер жүзеге асырады.
Уәкілетті банктер ауыстыру тәртібімен сатып алған және қабылдаған төлемге жарамайтын немесе айналысқа жарамсыз шетел валютасының банкноттарын клиенттерге сатуға рұқсат етілмейді. Көрсетілген банкноттар эмитент банктерге (шетел банктеріне) инкассоға жіберіледі немесе оларға қызмет көрсететін банктер арқылы инкассоға тапсырылады.
Уәкілетті банктер өздерінің айырбастау пункттері арқылы төлемге жарамайтын немесе айналысқа жарамсыз шетел валютасының банкноттарын инкассоға қабылдаған жағдайда клиенттерге комиссиялық сыйақының мөлшері (клиенттің барлық шығыстары кіретін) және эмитент банктердің көрсетілген шетел валютасының банкноттарын айырбастаудан бас тарту мүмкіндігі туралы ескертеді, сондай-ақ клиенттен инкассоның талаптарына жазбаша келісім алады. Эмитент банк (шетел банкі) жіберілген шетел валютасын айырбастаудан бас тартқан жағдайда, уәкілетті банктер клиентке тиісті растайтын құжаттарды ұсынады.
Төлемге жарамайтын немесе айналысқа жарамсыз шетел валютасының банкноттарын айырбастағаны, сатып алғаны, инкассоға қабылдағаны үшін комиссиялық сыйақыны уәкілетті банктер дербес белгілейді, бірақ ол айырбастауға (сатып алуға, инкассоға қабылдауға) ұсынылатын шетел валютасы банкноттарының номиналдық құнының 10 (он) пайызынан аспауға тиіс.

Глава 7. Порядок и сроки представления отчетов юридическим лицом, имеющим право на осуществление обменных операций с наличной иностранной валютой
Сноска. Заголовок главы 7 - в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 31.12.2019 № 265 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его официального опубликования).
62. Уполномоченный банк ежемесячно в срок до 7 (седьмого) числа (включительно) месяца, следующего за отчетным, представляет в Национальный Банк форму, предназначенную для сбора административных данных, "Отчет об обменных операциях, проведенных через обменные пункты", согласно приложению 12 к Правилам.
Сноска. Пункт 14 - в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 26.09.2023 № 72 (вводится в действие с 01.01.2024).
63. Уполномоченная организация (ее филиал) ежемесячно в срок до 7 (седьмого) числа (включительно) месяца, следующего за отчетным, представляет в Национальный Банк либо территориальный филиал Национального Банка форму, предназначенную для сбора административных данных, "Отчет о движении иностранной валюты и обменных операциях, проведенных через обменные пункты", согласно приложению 13 к Правилам.
64. Уполномоченный банк, уполномоченная организация (ее филиал) ежемесячно в срок до 10 (десятого) числа (включительно) месяца, следующего за отчетным, представляет в Национальный Банк либо территориальный филиал Национального Банка форму, предназначенную для сбора административных данных, "Отчет о покупке и (или) продаже наличной иностранной валюты на сумму, равную или превышающую 50 000 (пятьдесят тысяч) долларов Соединенных Штатов Америки в эквиваленте", согласно приложению 14 к Правилам.
Сноска. Пункт 64 - в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 26.09.2023 № 72 (вводится в действие с 01.01.2024).
65. В случае временного приостановления деятельности всех имеющихся обменных пунктов по инициативе уполномоченной организации (ее филиала) на срок более 30 (тридцати) календарных дней представление отчетов, предусмотренных пунктами 63, 64 и 75 Правил, не требуется при условии отсутствия проведенных операций в течение всего отчетного периода и направления уведомления в порядке, предусмотренном пунктом 35 Правил.
Глава 8. Порядок проведения операций по покупке и (или) продаже аффинированного золота в слитках, выпущенных Национальным Банком
Сноска. Заголовок главы 8 - в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 31.12.2019 № 265 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его официального опубликования).

7-тарау. Қолма-қол шетел валютасымен айырбастау операцияларын жүзеге асыруға құқығы бар заңды тұлғамен есептерді ұсыну тәртібі және мерзімдері
Ескерту. 7-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 31.12.2019 № 265 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
62. Уәкілетті банк есепті айдан кейінгі айдың 7 (жетінші) күніне дейінгі (қоса алғанда) мерзімде ай сайын Ұлттық Банкке Қағидаларға 12-қосымшаға сәйкес "Айырбастау пункттері арқылы жүргізілген айырбастау операциялары туралы есеп" әкімшілік деректерді жинауға арналған нысанды ұсынады.
Ескерту. 62-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 26.09.2023 № 72 (01.01.2024 бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
63. Уәкілетті ұйым (оның филиалы) ай сайын, есепті айдан кейінгі айдың 7 (жетінші) күніне дейін (қоса алғанда) мерзімде Ұлттық Банкке не Ұлттық Банктің аумақтық филиалына Қағидаларға 13-қосымшаға сәйкес әкімшілік деректер жинауға арналған "Шетел валютасының қозғалысы және айырбастау пункттері арқылы жүргізілген айырбастау операциялары туралы есеп" нысанын ұсынады.
64. Уәкілетті банк, уәкілетті ұйым (оның филиалы) есепті айдан кейінгі айдың 10 (оныншы) күніне дейінгі (қоса алғанда) мерзімде ай сайын Ұлттық Банкке не Ұлттық Банктің аумақтық филиалына Қағидаларға 14-қосымшаға сәйкес "Баламасы 50 000 (елу мың) Америка Құрама Штаттарының долларына тең немесе одан асатын сомаға қолма-қол шетел валютасын сатып алу және (немесе) сату туралы есеп" әкімшілік деректерді жинауға арналған нысанды ұсынады.
Ескерту. 64-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 26.09.2023 № 72 (01.01.2024 бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
65. Уәкілетті ұйымның (оның филиалының) бастамасы бойынша барлық жұмыс істеп тұрған айырбастау пункттерінің қызметін күнтізбелік 30 (отыз) күннен асатын мерзімге уақытша тоқтата тұрған жағдайда Қағидалардың 63, 64 және 75-тармақтарында көзделген есептерді ұсыну бүкіл есепті кезең ішінде жүргізілген операциялар болмаған және Қағидалардың 35-тармағында көзделген тәртіппен хабарламаны жіберген жағдайда талап етілмейді.
8-тарау. Ұлттық Банк шығарған тазартылған құйма алтынды сатып алу және (немесе) сату операцияларын жүргізу тәртібі
Ескерту. 8-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 31.12.2019 № 265 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.

66. Уполномоченная организация осуществляет операции по покупке и (или) продаже аффинированного золота в слитках, через свои обменные пункты в порядке, определенном Правилами.
Пополнение кассы обменного пункта уполномоченной организации аффинированным золотом в слитках осуществляется за счет операций по покупке аффинированного золота в слитках у физических лиц и путем приобретения аффинированного золота в слитках у Национального Банка на основании соответствующего договора купли-продажи.
Уполномоченная организация, осуществляющая операции по покупке и (или) продаже аффинированного золота в слитках через свои обменные пункты, размещает на информационном стенде сведения о стоимости покупки и (или) продажи таких слитков.
67. При покупке и (или) продаже аффинированного золота в слитках уполномоченная организация проверяет целостность специальной упаковки и защитные элементы аффинированного золота в слитках с применением технического средства, обеспечивающего контроль люминесценции в ультрафиолетовом свете, а также с применением оптического прибора, обеспечивающего не менее 10 (десяти) кратного увеличения.
68. Покупка у физических лиц аффинированного золота в слитках и (или) продажа физическим лицам аффинированного золота в слитках осуществляется по стоимости, установленной уполномоченной организацией в распоряжении об установлении стоимости аффинированного золота в слитках. Распоряжение об установлении стоимости аффинированного золота в слитках издается руководителем уполномоченной организации или иным лицом, которому предоставлены такие полномочия, с обязательным указанием номера, даты и времени (определяемого в часах и минутах) его издания.
Передача полномочий руководителя уполномоченной организации на издание распоряжений об установлении стоимости аффинированного золота в слитках иному лицу производится только на основании приказа руководителя уполномоченной организации.
69. Информация о стоимости покупки и (или) продажи аффинированного золота в слитках, установленная распоряжением об установлении стоимости аффинированного золота в слитках, размещается на информационном стенде для клиентов в течение всего периода его действия.
В случае отсутствия в кассе обменного пункта аффинированного золота в слитках информация о стоимости их продажи на информационном стенде уполномоченной организации не размещается. В случае отсутствия в кассе обменного пункта наличной национальной валюты информация о стоимости покупки аффинированного золота в слитках на информационном стенде уполномоченной организации не размещается.

66. Уәкілетті ұйым тазартылған құйма алтынды сатып алу және (немесе) сату операцияларын өзінің айырбастау пункттері арқылы Қағидаларда белгіленген тәртіппен жүзеге асырады.
Уәкілетті ұйымның айырбастау пунктінің кассасын тазартылған құйма алтынмен толықтыру жеке тұлғалардан тазартылған құйма алтынды сатып алу операциялары есебінен және тазартылған құйма алтынды Ұлттық Банктен тиісті сатып алу-сату шартының негізінде жүзеге асырылады.
Өзінің айырбастау пункттері арқылы тазартылған құйма алтынды сатып алу және (немесе) сату операцияларын жүзеге асыратын уәкілетті ұйым осындай құймаларды сатып алу және (немесе) сату құны бар мәліметтерді ақпараттық стендте орналастырады.
67. Тазартылған құйма алтынды сатып алу және (немесе) сату кезінде уәкілетті ұйым ультракүлгін жарықта люминесценцияны бақылауды қамтамасыз ететін техникалық құралды қолдану арқылы, сондай-ақ кемінде 10 (он) есе үлкейтуді қамтамасыз ететін оптикалық аспапты қолдана отырып тазартылған құйма алтынның арнайы орауының тұтастығын және қорғау элементтерін тексереді.
68. Тазартылған құйма алтынды жеке тұлғалардан сатып алу және (немесе) жеке тұлғаларға сату уәкілетті ұйымның тазартылған құйма алтынның құнын белгілеу туралы өкімде белгілеген құны бойынша жүзеге асырылады. Тазартылған құйма алтынның құнын белгілеу туралы өкімді міндетті түрде нөмірін, оны шығару күнін және уақытын (сағатпен және минутпен белгіленетін) көрсете отырып, уәкілетті ұйымның басшысы немесе осындай өкілеттіктер берілген өзге адам шығарады.
Уәкілетті ұйым басшысының тазартылған құйма алтынның құнын белгілеу туралы өкімдерді шығару өкілеттігін өзге адамға беру уәкілетті ұйым басшысының бұйрығы негізінде ғана жүргізіледі.
69. Тазартылған құйма алтынның құнын белгілеу туралы өкімде белгіленген тазартылған құйма алтынды сатып алу және (немесе) сату құны туралы ақпарат клиенттерге арналған ақпараттық стендте оның бүкіл қолданылу кезеңі ішінде орналастырылады.
Айырбастау пунктінің кассасында тазартылған құйма алтын болмаған жағдайда, оларды сату құны туралы ақпарат уәкілетті ұйымның ақпараттық стендінде орналастырылмайды. Айырбастау пунктінің кассасында қолма-қол ұлттық валюта болмаған жағдайда тазартылған құйма алтынды сатып алу құны туралы ақпарат уәкілетті ұйымның ақпараттық стендінде орналастырылмайды.

70. Не устанавливаются ограничения в приеме аффинированного золота в слитках по разновидностям, а также не осуществляется отказ физическим лицам в проведении операций по покупке и (или) продаже таких слитков при наличии в обменном пункте наличной национальной валюты в сумме, необходимой для проведения такой операции, и (или) аффинированного золота в слитках в объеме, необходимом для проведения такой операции, за исключением случаев, предусмотренных статьей 13 Закона о ПОДФТ, или непредставления документа, удостоверяющего личность клиента, либо данных, подтверждающих (идентифицирующих) личность клиента, полученных посредством сервиса цифровых документов, в соответствии с частью пятой пункта 73 Правил.
Сноска. Пункт 70 - в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 20.12.2021 № 118 (вводится в действие по истечении девяноста календарных дней после дня первого официального опубликования).
71. В случае отказа физическому лицу в покупке аффинированного золота в слитках по причине отсутствия в обменном пункте наличной национальной валюты и при наличии на информационном стенде уполномоченной организации информации о стоимости покупки такого золота, кассиром обменного пункта по требованию физического лица выдается справка в произвольной форме с указанием разновидности такого золота, его стоимости согласно распоряжению об установлении стоимости аффинированного золота в слитках и суммы в национальной валюте, отсутствующей в обменном пункте, даты и времени выдачи справки. Справка подписывается кассиром обменного пункта уполномоченной организации и регистрируется в порядке, установленном внутренними правилами уполномоченной организации.
72. Обменный пункт уполномоченной организации подтверждает проведение операции по покупке и (или) продаже аффинированного золота в слитках выдачей контрольного чека в соответствии с подпунктом 2) пункта 5 статьи 166 Налогового кодекса.
Сноска. Пункт 72 - в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 26.04.2021 № 49 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования).
73. Каждая проводимая в обменном пункте уполномоченной организации операция по покупке и (или) продаже аффинированного золота в слитках учитывается в электронном журнале учета операций по покупке и (или) продаже аффинированного золота в слитках, выпущенных Национальным Банком Республики Казахстан, по форме согласно приложению 15 к Правилам (далее – журнал учета операций с аффинированным золотом в слитках).
Журнал учета операций с аффинированным золотом в слитках ведется отдельно в каждой операционной кассе обменного пункта уполномоченной организации в аппаратно-программном комплексе. Уполномоченная организация обеспечивает хранение в аппаратно-программном комплексе информации по совершенным операциям по покупке и (или) продаже аффинированного золота в слитках, отраженным в журнале учета операций с аффинированным золотом в слитках, в течение 5 (пяти) лет со дня их совершения.
По операциям с аффинированным золотом в слитках на сумму, превышающую 500 000 (пятьсот тысяч) тенге, в журнале учета операций с аффинированным золотом в слитках фиксируются:
фамилия, имя и отчество клиента (при его наличии) (имя и отчество указываются полностью);
индивидуальный идентификационный номер клиента (при наличии);
данные документа, удостоверяющего личность клиента, предусмотренного подпунктами 1), 2), 3), 4), 9) и 11) пункта 1 статьи 6 Закона Республики Казахстан "О документах, удостоверяющих личность", – вид документа, дата выдачи, номер документа, срок действия;
юридический адрес клиента (государство, населенный пункт, улица, номер дома, номер квартиры (при наличии)).
По операциям с аффинированным золотом в слитках на сумму, не превышающую 500 000 (пятьсот тысяч) тенге, в журнале учета операций с аффинированным золотом в слитках фиксируются фамилия, имя и отчество (при его наличии) (имя, отчество указываются полностью) и индивидуальный идентификационный номер клиента (при наличии).
Фиксация данных клиента, за исключением юридического адреса клиента, в журнале учета операций с аффинированным золотом в слитках осуществляется на основании данных документа, удостоверяющего личность клиента, предусмотренного подпунктами 1), 2), 3), 4), 9) и 11) пункта 1 статьи 6 Закона Республики Казахстан "О документах, удостоверяющих личность" либо данных, подтверждающих (идентифицирующих) личность клиента, полученных посредством сервиса цифровых документов.

70. КЖТҚҚ туралы заңның 13-бабында көзделген немесе Қағидалардың 73-тармағының бесінші бөлігіне сәйкес клиенттің жеке басын куәландыратын құжат не цифрлық құжаттар сервисі арқылы алынған клиенттің жеке басын растайтын (сәйкестендіретін) деректер ұсынылмаған жағдайларды қоспағанда, түрлері бойынша аффинирленген құйма алтынды қабылдауда шектеулер белгіленбейді, сондай-ақ айырбастау пунктінде осындай операцияны жүргізу үшін қажетті сомада қолма-қол ұлттық валюта және (немесе) осындай операцияны жүргізу үшін қажетті көлемде аффинирленген құйма алтын болған кезде жеке тұлғаларға мұндай құймаларды сатып алу және (немесе) сату жөніндегі операцияларды жүргізуден бас тартылмайды.
Ескерту. 70-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 20.12.2021 № 118 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік тоқсан күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
71. Айырбастау пунктінде қолма-қол ұлттық валютаның болмауына байланысты жеке тұлғаға тазартылған құйма алтынды сатып алуына қатысты бас тартылған жағдайда және уәкілетті ұйымның ақпараттық стендінде осындай алтынды сатып алу құны туралы ақпарат болған кезде, айырбастау пунктінің кассирі жеке тұлғаның талап етуі бойынша осындай алтынның түрін, тазартылған құйма алтынның құнын белгілеу туралы өкімге сәйкес оның құнын және айырбастау пунктінде жоқ ұлттық валюта сомасын, анықтама берілген күнді және уақытын көрсете отырып, еркін нысандағы анықтаманы береді. Анықтамаға уәкілетті ұйымның айырбастау пунктінің кассирі қол қояды және уәкілетті ұйымның ішкі қағидаларында белгіленген тәртіппен тіркеледі.
72. Уәкілетті ұйымның айырбастау пункті Салық кодексінің 166-бабы 5-тармағының 2) тармақшасына сәйкес аффинирленген құйма алтынды сатып алу және (немесе) сату операциясының жүргізілгенін бақылау чегін бере отырып растайды.
Ескерту. 72-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 26.04.2021 № 49 (ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
73. Уәкілетті ұйымның айырбастау пунктінде жүргізілетін аффинирленген құйма алтынды сатып алу және (немесе) сату жөніндегі әрбір операция Қағидаларға 15-қосымшаға сәйкес нысан бойынша Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі шығарған аффинирленген құйма алтынды сатып алу және (немесе) сату бойынша операцияларды есепке алудың электрондық журналында (бұдан әрі – аффинирленген құйма алтынмен операцияларды есепке алу журналы) есепке алынады.
Аффинирленген құйма алтынмен операцияларды есепке алу журналы уәкілетті ұйымның айырбастау пунктінің әрбір операциялық кассасында аппараттық-бағдарламалық кешенде жеке жүргізіледі. Уәкілетті ұйым аффинирленген құйма алтынмен операцияларды есепке алу журналында көрсетілген аффинирленген құйма алтынды сатып алу және (немесе) сату бойынша жасалған операциялар жөніндегі ақпаратты олар жасалған күннен бастап 5 (бес) жыл бойы аппараттық-бағдарламалық кешенде сақтауды қамтамасыз етеді.
Аффинирленген құйма алтынмен 500 000 (бес жүз мың) теңгеден асатын сомадағы операциялар бойынша аффинирленген құйма алтынмен операцияларды есепке алу журналында мыналар:
клиенттің тегі, аты және әкесінің аты (ол бар болса) (аты және әкесінің аты толық көрсетіледі);
клиенттің жеке сәйкестендіру нөмірі (бар болса);
"Жеке басты куәландыратын құжаттар туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 6-бабы 1-тармағының 1), 2), 3), 4), 9) және 11) тармақшаларында көзделген клиенттің жеке басын куәландыратын құжаттың деректері – құжаттың түрі, берілген күні, құжаттың нөмірі, қолданылу мерзімі;
клиенттің заңды мекенжайы (мемлекеті, елді мекені, көшесі, үй нөмірі, пәтер нөмірі (бар болса) тіркеледі.
Аффинирленген құйма алтынмен 500 000 (бес жүз мың) теңгеден аспайтын сомаға операциялар бойынша аффинирленген құйма алтынмен операцияларды есепке алу журналында клиенттің тегі, аты және әкесінің аты (ол бар болса) (аты, әкесінің аты толық көрсетіледі) және жеке сәйкестендіру нөмірі (бар болса) тіркеледі.
Клиенттің заңды мекенжайын қоспағанда, клиенттің деректерін аффинирленген құйма алтынмен операцияларды есепке алу журналында тіркеу "Жеке басты куәландыратын құжаттар туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 6-бабы 1-тармағының 1), 2), 3), 4), 9) және 11) тармақшаларында көзделген клиенттің жеке басын куәландыратын құжаттың деректері не цифрлық құжаттар сервисі арқылы алынған клиенттің жеке басын растайтын (сәйкестендіретін) деректер негізінде жүзеге асырылады.

Сноска. Пункт 73 - в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 26.09.2023 № 72 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
74. Изменение стоимости аффинированного золота в слитках осуществляется только на основании издания нового распоряжения об установлении стоимости такого золота. При этом с начала действия нового распоряжения об установлении стоимости аффинированного золота в слитках предыдущее распоряжение отменяется.
В случае издания в течение рабочего времени обменного пункта уполномоченной организации нового распоряжения, изменяющего стоимость покупки и (или) продажи аффинированного золота в слитках, в журнале учета операций с аффинированным золотом в слитках подводится промежуточный итог по объемам операций с таким золотом до начала проведения операций по новой стоимости. После завершения рабочего дня обменного пункта уполномоченной организации в журнале учета операций с аффинированным золотом в слитках отражаются итоги по операциям, проведенным в течение рабочего дня.
75. Уполномоченная организация (ее филиал) в срок до 10 (десятого) числа (включительно) месяца, следующего за отчетным, представляет в Национальный Банк либо территориальный филиал Национального Банка форму, предназначенную для сбора административных данных, "Отчет о проведенных через обменные пункты операциях по покупке и (или) продаже аффинированного золота в слитках, выпущенных Национальным Банком Республики Казахстан", согласно приложению 16 к Правилам (далее – отчет об операциях с аффинированным золотом в слитках).
76. Уполномоченная организация проводит операции по покупке и (или) продаже аффинированного золота в слитках в целостной специальной упаковке.
Не осуществляется продажа аффинированного золота в слитках со вскрытой специальной упаковкой и (или) без специальной упаковки, а также аффинированного инвестиционного золота в сертифицированных мерных слитках, выпущенного Национальным Банком до 2017 года (далее – аффинированное золото в слитках старого образца).
Прием аффинированного золота в слитках со вскрытой специальной упаковкой и (или) без специальной упаковки, а также аффинированного золота в слитках старого образца с целью направления для выкупа Национальному Банку осуществляется уполномоченными организациями, имеющими договорные отношения по их выкупу с Национальным Банком.
На основании обращения физического лица аффинированное золото в слитках со вскрытой специальной упаковкой и (или) без специальной упаковки, а также аффинированное золото в слитках старого образца направляется Национальному Банку для выкупа.
При принятии аффинированного золота в слитках со вскрытой специальной упаковкой и (или) без специальной упаковки, а также аффинированного золота в слитках старого образца, уполномоченная организация предупреждает физическое лицо о взимании комиссионного вознаграждения за направление такого золота в Национальный Банк с целью его выкупа.
Физическому лицу выдается письменная справка в произвольной форме о приеме аффинированного золота в слитках со вскрытой специальной упаковкой и (или) без специальной упаковки, а также аффинированного золота в слитках старого образца (далее – письменная справка). Письменная справка подписывается руководителем уполномоченной организации (ее филиала) или иным лицом, которому предоставлены такие полномочия. Передача полномочий руководителя уполномоченной организации на подписание письменной справки о приеме аффинированного золота в слитках со вскрытой специальной упаковкой и (или) без специальной упаковки, а также аффинированного золота в слитках старого образца, производится только на основании приказа руководителя уполномоченной организации.
Экспертиза и расчет цены выкупа аффинированного золота в слитках со вскрытой специальной упаковкой и (или) без специальной упаковки, а также аффинированного золота в слитках старого образца осуществляется Национальным Банком в течение 45 (сорока пяти) календарных дней со дня подписания акта принятия на выкуп таких слитков.
Уполномоченная организация самостоятельно устанавливает комиссионное вознаграждение за направление в Национальный Банк аффинированного золота в слитках со вскрытой специальной упаковкой и (или) без специальной упаковки, а также аффинированного золота в слитках старого образца, с целью их выкупа, не превышающее 10 (десяти) процентов от номинальной стоимости аффинированного золота в слитках и (или) аффинированного золота в слитках старого образца.

Ескерту. 73-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 26.09.2023 № 72 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
74. Тазартылған құйма алтын құнының өзгеруі мұндай алтынның құнын белгілеу туралы жаңа өкімді шығару негізінде ғана жүзеге асырылады. Бұл ретте тазартылған құйма алтынның құнын белгілеу туралы жаңа өкімнің қолданылуы басталғаннан бастап алдынғы өкімнің күші жойылады.
Уәкілетті ұйымның айырбастау пунктінің жұмыс уақыты барысында тазартылған құйма алтынды сатып алу және (немесе) сату құнын өзгертетін жаңа өкімді шығарған жағдайда тазартылған құйма алтынмен операцияларды есепке алу журналында мұндай алтынмен жасалған операциялардың көлемдері бойынша аралық қорытынды жаңа құнымен операцияларды жүргізу басталғанға дейін жасалады. Уәкілетті ұйымның айырбастау пунктінің жұмыс уақыты аяқталғаннан кейін тазартылған құйма алтынмен операцияларды есепке алу журналында жұмыс күні ішінде жүргізілген операциялар бойынша қорытындылар көрсетіледі.
75. Уәкілетті ұйым (оның филиалы) есепті айдан кейінгі айдың 10 (онына) дейін (қоса алғанда) Ұлттық Банкке не Ұлттық Банктің аумақтық филиалына Қағидаларға 16-қосымшаға сәйкес әкімшілік деректер жинауға арналған "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі шығарған тазартылған құйма алтынды сатып алу және (немесе) сату бойынша айырбастау пункттері арқылы жүргізілген операциялар туралы есеп" нысанын (бұдан әрі – тазартылған құйма алтынмен операциялар туралы есеп) береді.
76. Уәкілетті ұйым аффинирленген алтынды тұтас арнайы ораудағы құймаларда сатып алу және (немесе) сату бойынша операциялар жүргізеді.
Арнайы орауы ашылған және (немесе) арнайы ораусыз аффинирленген құйма алтынды, сондай-ақ Ұлттық Банк 2017 жылға дейін шығарған сертификатталған өлшеуіш құймалардағы аффинирленген инвестициялық алтынды (бұдан әрі – ескі үлгідегі аффинирленген құйма алтын) сату жүзеге асырылмайды.
Арнайы орауы ашылған және (немесе) арнайы ораусыз аффинирленген құйма алтынды, сондай-ақ ескі үлгідегі аффинирленген құйма алтынды сатып алу үшін Ұлттық Банкке жіберу мақсатында қабылдауды оларды сатып алу бойынша Ұлттық Банкпен шарттық қатынастары бар уәкілетті ұйымдар жүзеге асырады.
Жеке тұлғаның өтініші негізінде арнайы орауы ашылған және (немесе) арнайы ораусыз аффинирленген құйма алтын, сондай-ақ ескі үлгідегі аффинирленген құйма алтын сатып алу үшін Ұлттық Банкке жіберіледі.
Арнайы орауы ашылған және (немесе) арнайы ораусыз аффинирленген құйма алтын, сондай-ақ ескі үлгідегі аффинирленген құйма алтын қабылданған кезде, уәкілетті ұйым осындай алтынды сатып алу мақсатында Ұлттық Банкке жібергені үшін комиссиялық сыйақы алынатыны туралы жеке тұлғаға ескертеді.
Жеке тұлғаға аффинирленген құйма алтынды арнайы орауы ашылған және (немесе) арнайы ораусыз, сондай-ақ ескі үлгідегі аффинирленген құйма алтынды қабылдау туралы еркін нысандағы жазбаша анықтама (бұдан әрі – жазбаша анықтама) беріледі. Жазбаша анықтамаға уәкілетті ұйымның (оның филиалының) басшысы немесе осындай өкілеттіктер берілген өзге тұлға қол қояды. Уәкілетті ұйым басшысының өкілеттіктерін арнайы орауы ашылған және (немесе) арнайы ораусыз аффинирленген құйма алтынды, сондай-ақ ескі үлгідегі аффинирленген құйма алтынды қабылдау туралы жазбаша анықтамаға қол қоюға беру уәкілетті ұйым басшысының бұйрығы негізінде ғана жүргізіледі.
Арнайы орауы ашылған және (немесе) арнайы орауы жоқ аффинирленген құйма алтынды, сондай-ақ ескі үлгідегі аффинирленген құйма алтынды сатып алу сараптамасын және бағасын есептеуді Ұлттық Банк осындай құймаларды сатып алуға қабылдау актісіне қол қойылған күннен бастап күнтізбелік 45 (қырық бес) күн ішінде жүзеге асырады.
Уәкілетті ұйым Ұлттық Банкке арнайы орауы ашылған және (немесе) арнайы ораусыз аффинирленген құйма алтынды, сондай-ақ ескі үлгідегі аффинирленген құйма алтынды сатып алу мақсатында жібергені үшін аффинирленген құйма алтынның және (немесе) ескі үлгідегі аффинирленген құйма алтынның номиналды құнының 10 (он) пайызынан аспайтын комиссиялық сыйақыны дербес белгілейді.

Сноска. Пункт 76 - в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 26.04.2021 № 49 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования).
76-1. Оплата стоимости аффинированного золота в слитках со вскрытой специальной упаковкой и (или) без специальной упаковки, а также аффинированного золота в слитках старого образца, направленных Национальному Банку для выкупа, осуществляется физическому лицу уполномоченной организацией в наличной национальной валюте за вычетом комиссионного вознаграждения в течение 5 (пяти) рабочих дней со дня получения от Национального Банка подтверждения о готовности их выкупить в связи с положительными результатами экспертизы, проведенной Национальным Банком.
Сноска. Правила дополнены пунктом 76-1 в соответствии с постановлением Правления Национального Банка РК от 26.04.2021 № 49 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования).
Глава 9. Переходные положения
77. Ранее выданное уполномоченному банку свидетельство обменного пункта считается письменным подтверждением территориального филиала Национального Банка, полученным в соответствии с Правилами.
Со дня введения в действие Правил при поступлении уведомления уполномоченного банка об изменении данных, указанных в уведомлении о начале деятельности обменного пункта, территориальный филиал Национального Банка направляет уполномоченному банку письменное подтверждение с сохранением номера и даты ранее выданного свидетельства обменного пункта.
Приложение 1
к Правилам осуществления
обменных операций с наличной
иностранной валютой
в Республике Казахстан
Форма
Заявление на получение лицензии на обменные операции с наличной иностранной валютой и приложения к лицензии
Сноска. Приложение 1 - в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 26.09.2023 № 72 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В ________________________________________________________________
(наименование территориального филиала Национального Банка Республики Казахстан)
От _______________________________________________________________
(наименование юридического лица, бизнес-идентификационный номер,
место нахождения)
Прошу выдать лицензию на обменные операции с наличной иностранной валютой
и приложение к лицензии для открытия обменного пункта (автоматизированного
обменного пункта) (нужное указать), расположенного по адресу:
__________________________________________________________________
(почтовый индекс, область, город, район, населенный пункт, название улицы,
номер дома (здания) (стационарного помещения), а также этаж, сектор, блок
и другое (при его наличии))
Сведения о соответствии квалификационным требованиям:

Ескерту. 76-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 26.04.2021 № 49 (ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
76-1. Уәкілетті ұйым Ұлттық Банкке сатып алу үшін жіберілген арнайы орауы ашылған және (немесе) арнайы ораусыз аффинирленген құйма алтынның, сондай-ақ ескі үлгідегі аффинирленген құйма алтынның құнын төлеуді Ұлттық Банк жүргізген сараптаманың оң нәтижелеріне байланысты Ұлттық Банктен оларды сатып алуға дайын екендігі туралы растауды алған күннен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде комиссиялық сыйақыны шегергенде, жеке тұлғаға қолма-қол ұлттық валютада жүзеге асырады.
Ескерту. Қағида 76-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 26.04.2021 № 49 (ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
9-тарау. Өтпелі ережелер
77. Уәкілетті банкке бұрын берілген айырбастау пунктінің куәлігі Қағидаларға сәйкес алынған Ұлттық Банктің аумақтық филиалының жазбаша растауы болып табылады.
Қағидалар қолданысқа енгізілген күннен бастап айырбастау пункті қызметінің басталуы туралы хабарламада көрсетілген деректердің өзгергені туралы уәкілетті банктің хабарламасы түскен кезде Ұлттық Банктің аумақтық филиалы уәкілетті банкке бұрын берілген айырбастау пункті куәлігінің нөмірі мен күнін сақтай отырып жазбаша растау жолдайды.
Қазақстан Республикасында
қолма-қол шетел валютасымен
айырбастау операцияларын
жүзеге асыру қағидаларына
1-қосымша
Нысан
Қолма-қол шетел валютасымен айырбастау операцияларына арналған лицензияны және лицензияға қосымшаны алуға арналған өтініш
Ескерту. 1-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 26.09.2023 № 72 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
_______________________________________________________________
(Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің аумақтық филиалының атауы)
_______________________________________________________________
(заңды тұлғаның атауы, бизнес-сәйкестендіру нөмірі, орналасқан жері)
Айырбастау пунктін (автоматтандырылған айырбастау пунктін) (қажеті көрсетілсін) мына мекенжай бойынша:
_______________________________________________________________
(пошталық индексі, облысы, қаласы, ауданы, елді мекені, көшесінің атауы, үйінің (ғимаратының) (стационарлық үй-жайының) нөмірі, сондай-ақ қабаты, секторы, блогы және басқалары (ол бар болса)) ашу үшін қолма-қол шетел валютасымен айырбастау операцияларына арналған лицензияны және лицензияға қосымшаны беруді сұраймын
Біліктілік талаптарына сәйкестігі туралы мәліметтер:

1. Доля участия учредителей (участников) в уставном капитале уполномоченной организации:
1) физические лица:
данные документа, удостоверяющего личность, (фамилия, имя и отчество
(при его наличии), дата рождения);
индивидуальный идентификационный номер (для резидентов);
место жительства;
доля в уставном капитале (% (сумма)).
2) юридические лица:
наименование юридического лица;
бизнес-идентификационный номер (для резидентов);
место нахождения;
доля в уставном капитале (% (сумма)).
2. Сведения о соответствии учредителей (участников) уполномоченной организации квалификационным требованиям:
1)
Являлись ли лица ранее учредителями, участниками (одними из учредителей, участников) уполномоченной организации, в отношении которой было принято решение о лишении лицензии на обменные операции с наличной иностранной валютой, с даты которого не истекли три года
Да/Нет
2)
Имеют ли лица безупречную деловую репутацию
Да/Нет
3)
Находятся ли лица в перечне организаций и лиц, связанных с финансированием терроризма и экстремизма и (или) финансированием распространения оружия массового уничтожения, в соответствии с Законом Республики Казахстан "О противодействии легализации (отмыванию) доходов, полученных преступным путем, и финансированию терроризма" (далее – Закон о ПОДФТ)
Да/Нет
4)
Зарегистрированы ли лица в одном из следующих иностранных государств и (или) частях территорий иностранных государств, характеризующихся как оффшорные зоны, указанных в подпункте 4) пункта 6 Правил осуществления обменных операций с наличной иностранной валютой в Республике Казахстан, утвержденных постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 4 апреля 2019 года № 49, зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 18545 (далее – Правила)
Да/Нет
5)
Зарегистрированы ли (проживают ли) лица в государстве (на территории), которое не выполняет либо недостаточно выполняет рекомендации Группы разработки финансовых мер борьбы с отмыванием денег (ФАТФ).
Под государством (территорией), которые не выполняют либо недостаточно выполняют рекомендации Группы разработки финансовых мер борьбы с отмыванием денег (ФАТФ) означают государство (территорию), включенные в Перечень, составленный уполномоченным органом по финансовому мониторингу в соответствии с частью второй пункта 4 статьи 4 Закона о ПОДФТ.
Да/Нет
6)
У юридических лиц, учредители, участники (один из учредителей, участник) зарегистрированы ли (проживают ли) в одном из иностранных государств и (или) частях территорий иностранных государств, характеризующихся как оффшорные зоны, указанных в подпункте 4) пункта 6 Правил, у юридических лиц, учредители, участники (один из учредителей, участник) зарегистрированы ли (проживают ли) в государстве (на территории), которое не выполняет либо недостаточно выполняет рекомендации Группы разработки финансовых мер борьбы с отмыванием денег (ФАТФ).

1. Уәкілетті ұйымның жарғылық капиталына құрылтайшылардың (қатысушылардың) қатысу үлесі:
1) жеке тұлғалар:
жеке басын куәландыратын құжаттың деректері, (тегі, аты және әкесінің аты (ол бар болса), туған күні);
жеке сәйкестендіру нөмірі (резиденттер үшін);
тұрғылықты жері;
жарғылық капиталдағы үлесі (% (сомасы)).
2) заңды тұлғалар:
заңды тұлғаның атауы;
бизнес-сәйкестендіру нөмірі (резиденттер үшін);
орналасқан жері;
жарғылық капиталдағы үлесі (% (сомасы).
2. Уәкілетті ұйымның құрылтайшыларының (қатысушыларының) біліктілік талаптарына сәйкестігі туралы мәліметтер:
1)
Тұлғалар қолма-қол шетел валютасымен айырбастау операцияларына арналған лицензиядан айыру туралы шешім қабылданған күннен үш жыл өтпеген уақытта уәкілетті ұйымның бұрын құрылтайшылары, қатысушылары (құрылтайшылардың, қатысушылардың бірі) болды ма?
Иә/Жоқ
2)
Тұлғалардың мінсіз іскерлік беделі бар ма
Иә/Жоқ
3)
Тұлғалар "Қылмыстық жолмен алынған кірістерді заңдастыруға (жылыстатуға) және терроризмді қаржыландыруға қарсы іс-қимыл туралы" Қазақстан Республикасының Заңына (бұдан әрі – ҚЖТҚҚ туралы Заң)
сәйкес терроризм мен экстремизмді қаржыландыруға және (немесе) жаппай қырып-жою қаруын таратуды қаржыландыруға байланысты ұйымдар мен тұлғалардың тізбесінде бар ма
Иә/Жоқ
4)
Тұлғалар Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу тізілімінде 2019 жылғы 18 сәуірде № 18545 болып тіркелген Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының 2019 жылғы 4 сәуірдегі № 49 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасында қолма-қол шетел валютасымен айырбастау операцияларын жүзеге асыру қағидаларының (бұдан әрі – Қағидалар) 6-тармағының 4) тармақшасында көрсетілген оффшорлық аймақтар ретінде сипатталатын мына шет мемлекеттердің бірінде және (немесе) шет мемлекеттер аумақтарының бөліктерінде тіркелген бе
Иә/Жоқ
5)
Тұлғалар Ақшаны жылыстатуға қарсы күрестің қаржылық шараларын әзірлеу тобының (ФАТФ) ұсынымдарын орындамайтын не жеткіліксіз орындайтын мемлекетте (аумағында) тіркелген бе (тұрады ма)
Ақшаны жылыстатуға қарсы күрестің қаржылық шараларын әзірлеу тобының (ФАТФ) ұсынымдарын орындамайтын не жеткіліксіз орындайтын мемлекет (аумақ) деген ҚЖТҚҚ туралы Заңның 4-бабы 4-тармағының екінші бөлігіне сәйкес қаржы мониторингі жөніндегі уәкілетті орган жасаған Тізбеге енгізілген мемлекетті (аумақты) білдіреді
Иә/Жоқ
6)
Заңды тұлғалардың құрылтайшылары, қатысушылары (құрылтайшылардың, қатысушылардың бірі) Қағидалардың 6-тармағының 4) тармақшасында көрсетілген оффшорлық аймақтар ретінде сипатталатын шетел мемлекеттерінің бірінде және (немесе) шет мемлекеттер аумақтарының бөліктерінде тіркелген бе (тұрады ма), заңды тұлғалардың құрылтайшылары, қатысушылары (құрылтайшылардың, қатысушылардың бірі) Ақшаны жылыстатуға қарсы күрестің қаржылық шараларын әзірлеу тобының (ФАТФ) ұсынымдарын орындамайтын не жеткіліксіз орындайтын мемлекетте (аумағында) тіркелген бе (тұрады ма).

Под государством (территорией), которые не выполняют либо недостаточно выполняют рекомендации Группы разработки финансовых мер борьбы с отмыванием денег (ФАТФ) означают государство (территорию), включенные в Перечень, составленный уполномоченным органом по финансовому мониторингу в соответствии с частью второй пункта 4 статьи 4 Закона о ПОДФ.
Да/Нет
7)
Являлись ли лица ранее учредителями, участниками (одними из учредителей, участников) уполномоченной организации, в отношении которой Национальным Банком Республики Казахстан начатая проверка не завершена по причине добровольного возврата действительной лицензии и действительного приложения (действительных приложений) к лицензии, с даты которого не истекли три года.
Да/Нет
3. Сведения о соответствии руководителя юридического лица (его филиала) квалификационным требованиям:
1)
Имеет ли руководитель уполномоченной организации высшее образование
Да/Нет
2)
Находится ли лицо в перечне организаций и лиц, связанных с финансированием терроризма и экстремизма и (или) финансированием распространения оружия массового уничтожения, в соответствии с Законом о ПОДФТ
Да/Нет
3)
Имеет ли лицо безупречную деловую репутацию
Да/Нет
4. Характеристики технических средств для определения подлинности денежных знаков*:
Модель
(Наименование)
Заводской номер
Проверка банкнот в ультрафиолетовом свете
(контроль люминесценции бумаги и иное)
Проверка банкнот на наличие магнитных меток
Да
Нет
Да
Нет
Да
Нет
Да
Нет
5. Технические характеристики аппаратно-программного комплекса*:
Модель
(Наименование)
Заводской номер
Некорректируемость ежедневной регистрации обменных операций
Энергонезависимость хранения информации по совершенным обменным операциям в течение 5 (пяти) лет со дня их совершения
Да
Нет
Да
Нет
Да
Нет
Да
Нет
6. Технические характеристики программного обеспечения*:
Наименование
Производитель (Поставщик)
Некорректируемость ежедневной регистрации обменных операций
Энергонезависимость хранения информации по совершенным обменным операциям в течение 5 (пяти) лет со дня их совершения
Да
Нет
Да
Нет
7. Технические характеристики системы видеонаблюдения*:
Наименование системы видеонаблюдения
Производитель
(Поставщик)
Обеспечение записи и хранения информации процесса осуществления деятельности обменного пункта в течение 90 (девяноста) календарных дней на технических устройствах, обеспечивающих резервное копирование архива видео данных и защиту архива от удаления и редактирования
Обеспечение в зоне видимости видеонаблюдения рабочей зоны кассира и клиента, а также установления в местах, обеспечивающих отсутствие помех для видеонаблюдения и возможность визуальной идентификации национальной и иностранной валюты
Да
Нет
Да
Нет
Прилагаемые документы:
1.
2.
Электронная почта ______________________________________________
Телефоны______________________________________________________
Факс __________________________________________________________
Банковский счет в тенге __________________________________________
(номер счета, наименование уполномоченного банка)
Настоящим подтверждается, что:
все указанные данные являются официальными контактами для направления любой информации по вопросам выдачи или отказа в выдаче лицензии и приложения к лицензии;
заявителю не запрещено судом заниматься лицензируемым видом деятельности;

Ақшаны жылыстатуға қарсы күрестің қаржылық шараларын әзірлеу тобының (ФАТФ) ұсынымдарын орындамайтын не жеткіліксіз орындайтын мемлекет (аумақ) деген ҚЖТҚҚ туралы Заңның 4-бабы 4-тармағының екінші бөлігіне сәйкес қаржы мониторингі жөніндегі уәкілетті орган жасаған Тізбеге енгізілген мемлекетті (аумақты) білдіреді
Иә/Жоқ
7)
Тұлғалар Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі басталған тексеруді жарамды лицензияны және лицензияға жарамды қосымшаны (жарамды қосымшаларды) ерікті түрде қайтару себебінен аяқтамаған күннен үш жыл өтпеген уақытта бұрын уәкілетті ұйымның құрылтайшылары, қатысушылары (құрылтайшыларының, қатысушыларының бірі) болып табылды ма.
Иә/Жоқ
3. Заңды тұлға (оның филиалы) басшысының біліктілік талаптарына сәйкестігі туралы мәліметтер:
1)
Уәкілетті ұйымның басшысының жоғары білімі бар ма
Иә/Жоқ
2)
Тұлға ҚЖТҚҚ туралы Заңға сәйкес терроризм мен экстремизмді қаржыландыруға және (немесе) жаппай қырып-жою қаруын таратуды қаржыландыруға байланысты ұйымдар мен тұлғалардың тізбесінде бар ма
Иә/Жоқ
3)
Тұлғаның мінсіз іскерлік беделі бар ма
Иә/Жоқ
4. Ақша белгілерінің түпнұсқалылығын айқындауға арналған техникалық құралдардың сипаттамалары*:
Моделі (Атауы)
Зауыттық нөмірі
Банкноттарды ультракүлгін сәулемен тексеру (қағаздың люминесценциясын тексеру және өзге)
Банкноттарды магниттік белгілердің болуына тексеру
Иә
Жоқ
Иә
Жоқ
Иә
Жоқ
Иә
Жоқ
5. Аппараттық-бағдарламалық кешеннің техникалық сипаттамалары*:
Моделі (Атауы)
Зауыттық нөмірі
Айырбастау операцияларын түзетілмейтін күнделікті тіркеу
Жасалған айырбастау операциялары бойынша ақпараттың оларды жасаған күннен бастап 5 (бес) жыл ішінде энергияға тәуелсіз сақталуы
Иә
Жоқ
Иә
Жоқ
Иә
Жоқ
Иә
Жоқ
6. Бағдарламалық қамтамасыз етудің техникалық сипаттамалары*:
Атауы
Өндіруші (Жеткізуші)
Айырбастау операцияларын түзетілмейтін күнделікті тіркеу
Жасалған айырбастау операциялары бойынша ақпараттың оларды жасаған күннен бастап 5 (бес) жыл ішінде энергияға тәуелсіз сақталуы
Иә
Жоқ
Иә
Жоқ
7. Бейнебақылау жүйесінің техникалық сипаттамалары*:
Бейнебақылау жүйесінің атауы
Өндіруші (Жеткізуші)
Айырбастау пункті қызметін жүзеге асыру барысында бейне деректер архивінің резервтік көшірмесін жасауды және архивті жоюдан және редакциялаудан қорғауды қамтамасыз ететін техникалық құрылғыларда күнтізбелік 90 (тоқсан) күн ішінде ақпаратты жазу мен сақтауды қамтамасыз ету
Көру аймағында кассирдің жұмыс аймағы мен клиенттің бейнебақылауда болуын қамтамасыз ету, сондай-ақ бейнебақылау үшін кедергілердің болмауын және ұлттық және шетел валютасын көзбен шолып сәйкестендіру мүмкіндігін қамтамасыз ететін орындарда белгілеу
Иә
Жоқ
Иә
Жоқ
Қоса берілген құжаттар:
1.
2.
Электрондық пошта _____________________________________________
Телефондары __________________________________________________
Факс __________________________________________________________
Теңгемен банктік шоты __________________________________________
(уәкілетті банк шотының нөмірі, атауы)
Осы арқылы мыналар:
көрсетілген барлық деректер лицензияны және лицензияға қосымшаны беру немесе беруден бас тарту мәселелері бойынша кез келген ақпаратты жіберу үшін ресми байланыс деректері болып табылатыны;
өтініш берушіге лицензияланатын қызмет түрімен айналысуға сотта тыйым салынбағаны;

на протяжении всего периода времени осуществления деятельности по осуществлению обменных операций с наличной иностранной валютой, покупке и (или) продаже аффинированного инвестиционного золота в сертифицированных мерных слитках, соответствующего национальному стандарту Республики Казахстан СТ РК 2049 "Слитки золота мерные. Технические условия", выпущенного Национальным Банком Республики Казахстан не ранее 2017 года, и иного аффинированного инвестиционного золота в мерных слитках, выпущенного Национальным Банком Республики Казахстан до 2017 года, обменный пункт (автоматизированный обменный пункт) не размещается в помещении, являющемся местом нахождения другого обменного пункта уполномоченной организации;
все прилагаемые документы (сведения) соответствуют действительности.
Уполномоченное лицо заявителя:
__________ ______________________________________
(должность) (фамилия, имя и отчество (при его наличии)
* не заполняется в случае открытия автоматизированного обменного пункта
Приложение 2
к Правилам осуществления
обменных операций с наличной
иностранной валютой
в Республике Казахстан
Форма
____________________________
(наименование
территориального филиала
Национального Банка
Республики Казахстан)
____________________________
(фамилия, имя, отчество
(при его наличии) руководителя)
Заявление на получение приложения к действительной лицензии на обменные операции с наличной иностранной валютой для дополнительно открываемого обменного пункта
Сноска. Приложение 2 - в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 26.09.2023 № 72 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Лицензиат: __________________________________________________________
(полное наименование юридического лица, место государственной регистрации,
бизнес-идентификационный номер)
Филиал лицензиата*: _________________________________________________
(наименование филиала, место нахождения филиала, бизнес-идентификационный
номер)
Номер и дата лицензии на обменные операции с наличной иностранной валютой:
____________________________________________________________________
Прошу выдать приложение к действительной лицензии на обменные операции
с наличной иностранной валютой на обменный пункт (автоматизированный
обменный пункт) (нужное указать), расположенный по адресу**:
____________________________________________________________________
Сведения о соответствии квалификационным требованиям:
1. Доля участия учредителей (участников) в уставном капитале уполномоченной организации:

қолма-қол шетел валютасымен айырбастау операцияларын жүзеге асыру, Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі 2017 жылдан ерте емес шығарған "Өлшеуіш алтын құймалары. Техникалық талаптар" 2049 ҚР СТ Қазақстан Республикасының ұлттық стандартына сәйкес келетін сертификатталған өлшеуіш құймалардағы аффинирленген инвестициялық алтынды және Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі 2017 жылға дейін шығарған өлшеуіш құймалардағы өзге де аффинирленген инвестициялық алтынды сатып алу және (немесе) сату бойынша қызметті жүзеге асыру уақытының барлық кезеңі ішінде айырбастау пункті (автоматтандырылған айырбастау пункті) басқа уәкілетті ұйымның айырбастау пунктінің орналасқан орны болып табылатын үй-жайда орналаспайтыны;
барлық қоса берілген құжаттар (мәліметтер) шындыққа сәйкес келетіні расталады.
Өтініш берушінің уәкілетті тұлғасы:
____________ ______________________________________
(лауазымы) (тегі, аты және әкесінің аты (ол бар болса)
* автоматтандырылған айырбастау пункті ашылған жағдайда толтырылмайды
Қазақстан Республикасында
қолма-қол шетел валютасымен
айырбастау операцияларын
жүзеге асыру қағидаларына
2-қосымша
Нысан
____________________________________
(Қазақстан Республикасы Ұлттық
Банкінің аумақтық филиалының атауы)
____________________________________
(басшының тегі, аты және
әкесінің аты (ол бар болса)
Қосымша ашылатын айырбастау пункті үшін қолма-қол шетел валютасымен айырбастау операцияларына арналған қолданыстағы лицензияға қосымшаны алуға өтініш
Ескерту. 2-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 26.09.2023 № 72 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Лицензиат: _____________________________________________________
(заңды тұлғаның толық атауы, мемлекеттік тіркеу орны, бизнес-сәйкестендіру нөмірі)
Лицензиаттың филиалы *: _________________________________________
(филиалдың атауы, филиалдың орналасқан жері, бизнес-сәйкестендіру нөмірі)
Қолма-қол шетел валютасымен айырбастау операцияларына арналған лицензияның нөмірі мен берілген күні:
___________________________________________________________________
мына:______________________________________________________________
мекенжайы** бойынша орналасқан айырбастау пунктіне (автоматтандырылған айырбастау пункті) қолма-қол шетел валютасымен айырбастау операцияларына (қажеттісін көрсету) жарамды лицензияға қосымша беруді сұраймын
Біліктілік талаптарына сәйкестігі туралы мәліметтер:
1. Уәкілетті ұйымның жарғылық капиталына құрылтайшылардың (қатысушылардың) қатысу үлесі:

на протяжении всего периода времени осуществления деятельности по осуществлению обменных операций с наличной иностранной валютой, покупке и (или) продаже аффинированного инвестиционного золота в сертифицированных мерных слитках, соответствующего национальному стандарту Республики Казахстан СТ РК 2049 "Слитки золота мерные. Технические условия", выпущенного Национальным Банком Республики Казахстан не ранее 2017 года, и иного аффинированного инвестиционного золота в мерных слитках, выпущенного Национальным Банком Республики Казахстан до 2017 года, обменный пункт (автоматизированный обменный пункт) не размещается в помещении, являющемся местом нахождения другого обменного пункта уполномоченной организации;
все прилагаемые документы (сведения) соответствуют действительности.
Уполномоченное лицо заявителя:
__________ _____________________________________ _________
(должность) фамилия, имя, отчество (при его наличии) (подпись)
* Примечание: указывается при открытии дополнительного обменного пункта вне региона места нахождения лицензиата
** Примечание: адрес, по которому располагается помещение обменного пункта, с указанием, в случае размещения обменного пункта в зданиях и сооружениях многофункционального назначения (в том числе деловых центрах), в зданиях железнодорожных вокзалов, казино, внутри аэровокзалов международных аэропортов, данных, уточняющих место нахождения обменного пункта (например, этаж, сектор, блок)
*** не заполняется в случае открытия автоматизированного обменного пункта
Приложение 3
к Правилам осуществления
обменных операций с наличной
иностранной валютой в
Республике Казахстан
Форма
Лицензия на обменные операции с наличной иностранной валютой
Сноска. Приложение 3 - в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 31.12.2019 № 265 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его официального опубликования).
№ ____от "____" ________________ 20___ года
Лицензиат: _______________________________________________________________
(полное наименование, место государственной регистрации, бизнес-
________________________________________________________________________________
идентификационный номер юридического лица)
Лицензиар: __________ филиал Национального Банка Республики Казахстан
________ филиал Национального Банка Республики Казахстан возлагает на уполномоченную организацию функции агента валютного контроля.
Настоящая лицензия выдается в единственном экземпляре на неограниченный срок и не может быть передана другим лицам.
Руководитель
территориального филиала
Национального Банка
Республики Казахстан _________________________________________________ _________
(фамилия, имя, отчество (при наличии)             (подпись)
Приложение 4
к Правилам осуществления
обменных операций с наличной
иностранной валютой в
Республике Казахстан
Форма
Приложение № ______ от "____" _______________ 20___ года к лицензии на
обменные операции с наличной иностранной валютой № ______
от "_____" ______________ 20___ года

қолма-қол шетел валютасымен айырбастау операцияларын жүзеге асыру, Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі 2017 жылдан бастап шығарған "Өлшеуіш алтын құймалары. Техникалық талаптар" 2049 ҚР СТ Қазақстан Республикасының ұлттық стандартына сәйкес келетін сертификатталған өлшеуіш құймалардағы аффинирленген инвестициялық алтынды және Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі 2017 жылға дейін шығарған өлшеуіш құймалардағы өзге де аффинирленген инвестициялық алтынды сатып алу және (немесе) сату бойынша қызметті жүзеге асыру уақытының барлық кезеңі ішінде айырбастау пункті (автоматтандырылған айырбастау пункті) басқа уәкілетті ұйымның айырбастау пунктінің орналасқан орны болып табылатын үй-жайда орналаспайтыны;
барлық қоса берілген құжаттар (мәліметтер) шындыққа сәйкес келетіні расталады.
Өтініш берушінің уәкілетті тұлғасы:
____________ ______________________________________
(лауазымы) (тегі, аты, әкесінің аты (ол бар болса) (қолы)
* Ескертпе: лицензиат орналасқан өңірден тыс жерде қосымша айырбастау пункті ашылған кезде көрсетіледі
** Ескертпе: айырбастау пунктінің үй-жайы орналасқан мекенжай, айырбастау пункті көпфункционалды мақсаттағы ғимараттар мен құрылыстарда (оның ішінде іскерлік орталықтарда), теміржол вокзалдарының, казино ғимараттарында, халықаралық әуежайлардың аэровокзалдарының ішінде орналасқан жағдайда, айырбастау пунктінің орналасқан жерін нақтылайтын деректерді (мысалы, қабат, сектор, блок) көрсете отырып
*** автоматтандырылған айырбастау пункті ашылған жағдайда толтырылмайды
Қазақстан Республикасында
қолма-қол шетел валютасымен
айырбастау операцияларын
жүзеге асыру қағидаларына
3-қосымша
Нысан
Қолма-қол шетел валютасымен айырбастау операцияларына арналған лицензия
Ескерту. 3-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 31.12.2019 № 265 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
20___ жылғы "____" ________________ № ____
Лицензиат: _____________________________________________________
(заңды тұлғаның толық атауы, мемлекеттік тіркеу орны, бизнес-сәйкестендіру нөмірі)
Лицензиар: Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің ________ филиалы
Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің __________ филиалы уәкілетті ұйымға валюталық бақылау агентінің функциясын жүктейді.
Осы лицензия шектелмеген мерзімге бір данада беріледі және басқа тұлғаларға берілмейді.
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкінің аумақтық
филиалының басшысы
____________________________________ ___________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)             (қолы)
Қазақстан Республикасында
қолма-қол шетел валютасымен
айырбастау операцияларын
жүзеге асыру қағидаларына
4-қосымша
Нысан
20 __ жылғы "___" ____________ № ____ қолма-қол шетел валютасымен айырбастау операцияларына арналған лицензияға 20 __ жылғы "___" ____________ № ____ қосымша

Сноска. Приложение 4 - в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 31.12.2019 № 265 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его официального опубликования).
Лицензиат: ________________________________________________________________
(полное наименование юридического лица, место государственной
регистрации, бизнес-идентификационный номер)
Филиал лицензиата*: _____________________________________________________________
(наименование филиала, место нахождения филиала, бизнес-идентификационный номер)
Место нахождения обменного пункта: _______________________________________________
________________________________________________________________________________
(область, город, район, улица, дом, этаж, сектор, блок)
Тип обменного пункта:
обменный пункт (автоматизированный обменный пункт)
нужное подчеркнуть
Лицензиар: __________ филиал Национального Банка Республики Казахстан
Настоящее приложение к лицензии является основанием для функционирования данного обменного пункта.
Деятельность данного обменного пункта контролируется ______________ филиалом Национального Банка Республики Казахстан.
Руководитель
территориального филиала
Национального Банка
Республики Казахстан ________________________________________________ __________
(фамилия, имя, отчество (при наличии)             (подпись)
* Примечание: указывается при открытии дополнительного обменного пункта вне региона места нахождения лицензиата
Приложение 4-1
к Правилам осуществления
обменных операций с наличной
иностранной валютой
в Республике Казахстан
Перечень основных требований к оказанию государственной услуги
"Выдача лицензии на обменные операции с наличной иностранной валютой, выдаваемая уполномоченным организациям"
Сноска. Правила дополнены приложением 4-1 в соответствии с постановлением Правления Национального Банка РК от 18.05.2020 № 69 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его официального опубликования); в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 26.09.2023 № 72 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Наименование государственной услуги
Выдача лицензии на обменные операции с наличной иностранной валютой, выдаваемая уполномоченным организациям
Наименование подвидов государственной услуги
1) Получение лицензии на обменные операции с наличной иностранной валютой и приложения к лицензии;
2) Получение приложения к действительной лицензии при открытии дополнительного обменного пункта;

Ескерту. 4-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 31.12.2019 № 265 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Лицензиат: ______________________________________________________
(заңды тұлғаның толық атауы, мемлекеттік тіркеу орны, бизнес-сәйкестендіру нөмірі)
Лицензиаттың филиалы*: __________________________________________
(филиалдың атауы, филиалдың орналасқан жері, бизнес-сәйкестендіру нөмірі)
Айырбастау пунктінің орналасқан жері: ______________________________
_____________________________________________________________________
(облыс, қала, аудан, көше, үй, қабат, сектор, блок)
Айырбастау пунктінің түрі:
айырбастау пункті (автоматтандырылған айырбастау пункті)
қажеттісін сызу
Лицензиар: Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің ______ филиалы
Осы лицензияның қосымшасы осы айырбастау пунктінің жұмыс істеуі үшін негіз болып табылады.
Осы айырбастау пунктінің қызметін Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің ______________ филиалы бақылайды.
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкінің
аумақтық филиалының
басшысы __________________________________ _________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)            (қолы)
* Ескертпе: лицензиат орналасқан жердің өңірінен тыс қосымша айырбастау пунктін ашу кезінде көрсетіледі
Қазақстан Республикасында
қолма-қол шетел валютасымен
айырбастау операцияларын
жүзеге асыру қағидаларына
4-1-қосымша
Мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесі "Уәкілетті ұйымдарға берілетін қолма-қол шетел валютасымен айырбастау операцияларына лицензия беру"
Ескерту. Қағида 4-1-қосымшамен толықтырылды - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 18.05.2020 № 69 (ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 26.09.2023 № 72 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулыларымен.
Мемлекеттік қызметтің атауы
Уәкілетті ұйымдарға берілетін қолма-қол шетел валютасымен айырбастау операцияларына лицензия беру
Мемлекеттік көрсетілетін қызметтің кіші түрлерінің атауы
1) қолма-қол шетел валютасымен айырбастау операцияларына лицензия және лицензияға қосымша алу;
2) қосымша айырбастау пункті ашылған кезде қолданыстағы лицензияға қосымша алу;

3) Переоформление лицензии и приложения к ней;
4) Переоформление приложения к лицензии.
1.
Наименование услугодателя
Территориальные филиалы Национального Банка Республики Казахстан (далее – услугодатель)
2.
Способы предоставления государственной услуги
По всем подвидам:
Веб-портал "электронного правительства" www.egov.kz (далее – портал)
3.
Срок оказания государственной услуги
Со дня регистрации обращения на портале: при выдаче лицензии и приложения к ней – в течение 20 (двадцати) рабочих дней; при выдаче приложения к действительной лицензии – в течение 10 (десяти) рабочих дней; при переоформлении лицензии и (или) приложения к ней – в течение 10 (десяти) рабочих дней.
4.
Форма оказания государственной услуги
По всем подвидам:
Электронная (частично автоматизированная)
5.
Результат оказания государственной услуги
По подвидам:
1) для получения лицензии на обменные операции с наличной иностранной валютой и приложения к лицензии – уведомление о выдаче лицензии на обменные операции с наличной иностранной валютой и приложения к лицензии либо мотивированный ответ об отказе в выдаче лицензии на обменные операции с наличной иностранной валютой и приложения к лицензии;
2) для получения приложения к действительной лицензии при открытии дополнительного обменного пункта – уведомление о выдаче приложения к действительной лицензии при открытии дополнительного обменного пункта либо мотивированный ответ об отказе в выдаче приложения к действительной лицензии при открытии дополнительного обменного пункта;
3) для переоформления лицензии и приложения к ней – уведомление о переоформлении лицензии и приложения к ней либо мотивированный ответ об отказе в переоформлении лицензии и приложения к ней;
4) для переоформления приложения к лицензии – уведомление о переоформлении приложения к лицензии либо мотивированный ответ об отказе в переоформлении приложения к лицензии.
Форма предоставления результата оказания государственной услуги: электронная.
6.
Размер оплаты, взимаемой с услугополучателя при оказании государственной услуги, и способы ее взимания в случаях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан
При оказании государственной услуги уплачивается лицензионный сбор за выдачу лицензии на право занятия отдельными видами деятельности:
1) лицензионный сбор при выдаче лицензии за право занятия данным видом деятельности составляет 40 (сорок) месячных расчетных показателей;
2) лицензионный сбор за переоформление лицензии составляет 10 (десять) процентов от ставки при выдаче лицензии. Уплата лицензионного сбора осуществляется через банки второго уровня, филиалы банков-нерезидентов Республики Казахстан или организации, осуществляющие отдельные виды банковских операций, в безналичной форме через платежный шлюз "электронного правительства".
7.
График работы услугодателя, Государственной корпорации и объектов информации

3) лицензияны және оған қосымшаны қайта ресімдеу;
4) лицензияға қосымшаны қайта ресімдеу.
1.
Көрсетілетін қызметті берушінің атауы
Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің аумақтық филиалдары (бұдан әрі-көрсетілетін қызметті беруші)
2.
Мемлекеттік қызмет көрсету тәсілдері
Барлық кіші түрлері бойынша:
"Электрондық үкіметтің" Веб-порталы www.​egov.​kz (бұдан әрі-портал)
3.
Мемлекеттік қызмет көрсету мерзімі
Порталда жолданым тіркелген күннен бастап:
лицензияны және оған қосымшаны беру кезінде - 20 (жиырма) жұмыс күні ішінде;
қолданыстағы лицензияға қосымшаны беру кезінде – 10 (он) жұмыс күні ішінде;
лицензияны және (немесе) оған қосымшаны қайта ресімдеу кезінде – 10 (он) жұмыс күні ішінде.
4.
Мемлекеттік қызмет көрсету нысаны
Барлық кіші түрлері бойынша:
Электрондық (ішінара автоматтандырылған)
5.
Мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесі
Кіші түрлері бойынша:
1) қолма-қол шетел валютасымен айырбастау операцияларына лицензия және лицензияға қосымша алу үшін - қолма-қол шетел валютасымен айырбастау операцияларына лицензия беру туралы хабарлама және лицензияға қосымша не қолма-қол шетел валютасымен айырбастау операцияларына лицензия беруден бас тарту туралы дәлелді жауап және лицензияға қосымша;
2) қосымша айырбастау пункті ашылған кезде қолданыстағы лицензияға қосымшаны алу үшін-қосымша айырбастау пункті ашылған кезде қолданыстағы лицензияға қосымшаны беру туралы хабарлама не қосымша айырбастау пункті ашылған кезде қолданыстағы лицензияға қосымшаны беруден бас тарту туралы дәлелді жауап;
3) лицензияны және оған қосымшаны қайта ресімдеу үшін – лицензияны және оған қосымшаны қайта ресімдеу туралы хабарлама не лицензияны және оған қосымшаны қайта ресімдеуден бас тарту туралы дәлелді жауап;
4) лицензияға қосымшаны қайта ресімдеу үшін – лицензияға қосымшаны қайта ресімдеу туралы хабарлама не лицензияға қосымшаны қайта ресімдеуден бас тарту туралы дәлелді жауап.
Мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесін ұсыну нысаны: электрондық.
6.
Мемлекеттік қызметті көрсету кезінде көрсетілетін қызметті алушыдан алынатын төлем мөлшері және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген жағдайларда оны алу тәсілдері
Мемлекеттік қызметті көрсету кезінде жекелеген қызмет түрлерімен айналысу құқығына лицензия бергені үшін лицензиялық алым төленеді: 1) осы қызмет түрімен айналысу құқығы үшін лицензия беру кезінде лицензиялық алым 40 (қырық) айлық есептік көрсеткішті құрайды;
2) лицензияны қайта ресімдегені үшін лицензиялық алым лицензия берілген кездегі мөлшерлеменің 10 (он) пайызын құрайды. Лицензиялық алымды төлеу екінші деңгейдегі банктер, Қазақстан Республикасының бейрезиденті -банктердің филиалдары немесе банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдар арқылы "электрондық үкіметтің" төлем шлюзі арқылы қолма-қол ақшасыз нысанда жүзеге асырылады.
7.
Көрсетілетін қызметті берушінің, Мемлекеттік корпорацияның және ақпарат объектілерінің жұмыс кестесі

1) портал – круглосуточно, за исключением технических перерывов в связи с проведением ремонтных работ (при обращении услугополучателя после окончания рабочего времени, в выходные и праздничные дни, согласно Трудовому кодексу Республики Казахстан и Закону Республики Казахстан "О праздниках в Республике Казахстан" (далее – Закон о праздниках), прием заявлений и выдача результатов оказания государственной услуги осуществляется на следующий рабочий день).
2) услугодатель – ежедневно с 9.00 до 18.30 часов по времени города Астаны, с перерывом на обед с 13.00 до 14.30 часов, кроме субботы, воскресенья, выходных и праздничных дней в соответствии с Трудовым кодексом Республики Казахстан и Законом о праздниках.
8.
Перечень документов и сведений, истребуемых у услугополучателя для оказания государственной услуги
Для получения лицензии на обменные операции с наличной иностранной валютой и приложения к лицензии юридическое лицо направляет через веб-портал "электронного правительства" следующие документы:
1) электронное заявление на получение лицензии на обменные операции с наличной иностранной валютой и приложения к лицензии по форме согласно приложению 1 к Правилам осуществления обменных операций с наличной иностранной валютой в Республике Казахстан, утвержденных постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 4 апреля 2019 года № 49, зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 18545 (далее – Правила);
2) электронную копию устава;
3) электронную копию документа, подтверждающего уплату лицензионного сбора за право занятия отдельными видами деятельности, за исключением случаев оплаты через платежный шлюз "электронного правительства";
4) электронную копию справки банка второго уровня либо филиала банка-нерезидента Республики Казахстан о наличии банковского счета в иностранной валюте;
5) электронные копии выписок о движении денег по банковским счетам клиента банка второго уровня либо филиала банка-нерезидента Республики Казахстан, подтверждающие зачисление на банковский счет юридического лица денег в качестве взноса в уставный капитал в соответствии с требованиями пункта 8 Правил, выданных не ранее 30 (тридцати) календарных дней до даты обращения за получением лицензии и (или) приложения к лицензии, либо электронную копию финансовой отчетности по состоянию на первое число месяца подачи заявления на получение приложения к действительной лицензии на обменные операции с наличной иностранной валютой для дополнительно открываемого обменного пункта по форме согласно приложению 2 к Правилам, которая подтверждает соответствие размера уставного капитала уполномоченной организации установленным требованиям с учетом дополнительного обменного пункта;

1) портал - жөндеу жұмыстарын жүргізуге байланысты техникалық үзілістерді қоспағанда, тәулік бойы (көрсетілетін қызметті алушы жұмыс уақыты аяқталғаннан кейін, демалыс және мереке күндері жүгінген кезде, Қазақстан Республикасының Еңбек кодексіне және "Қазақстан Республикасындағы мерекелер туралы" Қазақстан Республикасының Заңына (бұдан әрі - Мерекелер туралы заң) сәйкес өтініштерді қабылдау және беру мемлекеттік қызмет көрсету нәтижелері келесі жұмыс күні жүзеге асырылады).
2) көрсетілетін қызметті беруші - Қазақстан Республикасының Еңбек кодексіне және Мерекелер туралы заңға сәйкес сенбі, жексенбі, демалыс және мереке күндерінен басқа, Астана қаласының уақыты бойынша күн сайын сағат 9.00-ден 18.30-ға дейін, түскі үзіліс сағат 13.00-ден 14.30-ға дейін.
8.
Мемлекеттік қызметті көрсету үшін көрсетілетін қызметті алушыдан талап етілетін құжаттар мен мәліметтердің тізбесі
Қолма-қол шетел валютасымен айырбастау операцияларына лицензия және лицензияға қосымша алу үшін уәкілетті ұйым "электрондық үкіметтің" веб-порталы арқылы мынадай құжаттарды жібереді:
1) Нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 18545 болып тіркелген Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2019 жылғы 4 сәуірдегі № 49 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасында қолма-қол шетел валютасымен айырбастау операцияларын ұйымдастыру қағидаларына (бұдан әрі – Қағидалар) 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша қолма-қол шетел валютасымен айырбастау операцияларына арналған лицензияны және лицензияға қосымшаны алуға арналған электрондық өтінішті;
2) жарғының электрондық көшірмесін;
3) "электрондық үкіметтің" төлемдік шлюзі арқылы төленген жағдайларды қоспағанда, жекелеген қызмет түрлерімен айналысу құқығы үшін лицензиялық алымның төленгенін растайтын құжаттың электрондық көшірмесін;
4) екінші деңгейдегі банктің не Қазақстан Республикасының бейрезидент банкі филиалының шетел валютасындағы банк шоты болуы туралы анықтамасының электрондық көшірмесін;
5) лицензияны және (немесе) лицензияға қосымшаны алуға өтініш берген күнге дейін күнтізбелік 30 (отыз) күннен ерте емес берілген екінші деңгейдегі банк не Қазақстан Республикасының бейрезидент банкі филиалы клиентінің банктік шоттары бойынша ақша қозғалысы туралы үзінді көшірмелердің Қағидалардың 8-тармағының талаптарына сәйкес заңды тұлғаның банк шотына жарғылық капиталына жарна ретіндегі ақшаның есепке жазылуын растайтын электрондық көшірмелерін, не қосымша айырбастау пунктін ескере отырып, уәкілетті ұйымның жарғылық капиталы мөлшерінің белгіленген талаптарға сәйкестігін растайтын, Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша қосымша ашылатын айырбастау пункті үшін қолма-қол шетел валютасымен айырбастау операцияларына арналған жарамды лицензияға қосымшаны алуға өтініш берген айдың біріндегі жағдай бойынша қаржылық есептіліктің электрондық көшірмесін;

6) электронную копию документа, раскрывающего источник происхождения вклада в уставный капитал уполномоченной организации (договор займа, договор купли-продажи имущества, справка о доходах, другие документы, раскрывающие источник происхождения вклада в уставный капитал уполномоченной организации).
Для получения приложения к действительной лицензии при открытии дополнительного обменного пункта (автоматизированного обменного пункта) уполномоченная организация (ее филиал) направляет через веб-портал "электронного правительства" следующие документы:
1) электронное заявление на получение приложения к действительной лицензии на обменные операции с наличной иностранной валютой для дополнительно открываемого обменного пункта по форме согласно приложению 2 к Правилам;
2) электронные копии выписок о движении денег по банковским счетам клиента банка второго уровня либо филиала банка-нерезидента Республики Казахстан, подтверждающие зачисление на банковский счет юридического лица денег в качестве взноса в уставный капитал в соответствии с требованиями пункта 8 Правил, выданных не ранее 30 (тридцати) календарных дней до даты обращения за получением лицензии и (или) приложения к лицензии, либо электронную копию финансовой отчетности по состоянию на первое число месяца подачи заявления на получение приложения к действительной лицензии на обменные операции с наличной иностранной валютой для дополнительно открываемого обменного пункта по форме согласно приложению 2 к Правилам, которая подтверждает соответствие размера уставного капитала уполномоченной организации установленным требованиям с учетом дополнительного обменного пункта;
3) электронную копию документа, раскрывающего источник происхождения вклада в уставный капитал уполномоченной организации (договор займа, договор купли-продажи имущества, справка о доходах, другие документы, раскрывающие источник происхождения вклада в уставный капитал уполномоченной организации);
4) электронную копию документа, подтверждающего технические характеристики и соответствие автоматизированного обменного пункта требованиям, установленным Правилами (за исключением обменного пункта).
Для переоформления действительной лицензии на обменные операции с наличной иностранной валютой и (или) действительного приложения к лицензии уполномоченная организация направляет через веб-портал "электронного правительства" следующие документы:
1) электронное заявление на переоформление лицензии на обменные операции с наличной иностранной валютой и (или) приложения к лицензии на обменные операции с наличной иностранной валютой по форме согласно приложению 5 к Правилам;

6) уәкілетті ұйымның жарғылық капиталына салымның шығу көзін ашатын құжаттың (қарыз шартының, мүлікті сатып алу-сату шартының, кірістер туралы анықтаманың, уәкілетті ұйымның жарғылық капиталына салымның шығу көзін ашатын басқа құжаттардың) электрондық көшірмесін жібереді.
Қосымша ашылатын айырбастау пункті (автоматтандырылған айырбастау пункті) үшін қолданыстағы лицензияға қосымшаны алу үшін уәкілетті ұйым (оның филиалы) "электрондық үкіметтің" веб-порталы арқылы мына құжаттарды:
1) қосымша ашылатын айырбастау пункті үшін Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша қолма-қол шетел валютасымен айырбастау операцияларына арналған қолданыстағы лицензияға қосымшаны алуға арналған электрондық өтінішті;
2) лицензияны және (немесе) лицензияға қосымшаны алуға өтініш берген күнге дейін күнтізбелік 30 (отыз) күннен ерте емес берілген екінші деңгейдегі банк не Қазақстан Республикасының бейрезидент банкі филиалы клиентінің банктік шоттары бойынша ақша қозғалысы туралы үзінді көшірмелердің Қағидалардың 8-тармағының талаптарына сәйкес заңды тұлғаның банк шотына жарғылық капиталына жарна ретіндегі ақшаның есепке жазылуын растайтын электрондық көшірмелерін, не қосымша айырбастау пунктін ескере отырып, уәкілетті ұйымның жарғылық капиталы мөлшерінің белгіленген талаптарға сәйкестігін растайтын, Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша қосымша ашылатын айырбастау пункті үшін қолма-қол шетел валютасымен айырбастау операцияларына арналған жарамды лицензияға қосымшаны алуға өтініш берген айдың біріндегі жағдай бойынша қаржылық есептіліктің электрондық көшірмесін;
3) уәкілетті ұйымның жарғылық капиталына салымның шығу көзін ашатын құжаттың (қарыз шартының, мүлікті сатып алу-сату шартының, кірістер туралы анықтаманың, уәкілетті ұйымның жарғылық капиталына салымның шығу көзін ашатын басқа құжаттардың) электрондық көшірмесін жібереді;
4) автоматтандырылған айырбастау пунктінің техникалық сипаттамаларын және оның Қағидаларда белгіленген талаптарға сәйкес келуін растайтын құжаттың электрондық көшірмесін жібереді (айырбастау пунктін қоспағанда).
Қолма-қол шетел валютасымен айырбастау операцияларына қолданыстағы лицензияны және (немесе) лицензияға қолданыстағы қосымшаны қайта ресімдеу үшін уәкілетті ұйым "электрондық үкіметтің" веб-порталы арқылы мынадай құжаттарды ұсынады:
1) қолма-қол шетел валютасымен айырбастау операцияларына арналған лицензияны және (немесе) қолма-қол шетел валютасымен айырбастау операцияларына арналған лицензияға қосымшаны Қағидаларға 5-қосымшаға сәйкес нысан бойынша қайта ресімдеуге электрондық өтініш;

2) электронные копии документов, содержащих информацию об изменениях, послуживших основанием для переоформления лицензии и (или) приложения к действительной лицензии, за исключением документов, информация из которых содержится в государственных информационных системах;
3) электронную копию документа, подтверждающего уплату лицензионного сбора за право занятия отдельными видами деятельности, за исключением случаев оплаты через платежный шлюз "электронного правительства" (в случае переоформления действительной лицензии на обменные операции с наличной иностранной валютой).
9.
Основания для отказа в оказании государственной услуги, установленные законодательством Республики Казахстан
1) непредставление документов и (или) сведений, предусмотренных пунктом 4 статьи 12 Закона Республики Казахстан "О валютном регулировании и валютном контроле" (далее – Закон о валютном регулировании), статьей 29 Закона Республики Казахстан "О разрешениях и уведомлениях" (далее – Закон о разрешениях), пунктом 8 приложения 4-1 к Правилам, а также случаи, предусмотренные статьей 32 Закона о разрешениях;
2) несоответствие заявителя и (или) представленных документов и (или) сведений требованиям, установленным пунктами 3 и 4 статьи 12 Закона о валютном регулировании, статьей 29 Закона о разрешениях, пунктом 8 приложения 4-1 к Правилам.
10.
Иные требования с учетом особенностей оказания государственной услуги, в том числе оказываемой в электронной форме
Территориальный филиал Национального Банка Республики Казахстан в течение 2 (двух) рабочих дней с момента получения документов услугополучателя проверяет полноту представленных документов.
В случае установления факта неполноты представленных документов дает письменный мотивированный отказ в дальнейшем рассмотрении заявления. Адрес места оказания государственной услуги размещен на официальном интернет-ресурсе Национального Банка Республики Казахстан: www.nationalbank.kz. Услугополучатель имеет возможность получения информации о порядке и статусе оказания государственной услуги в режиме удаленного доступа посредством личного кабинета портала, а также Единого контакт-центра по вопросам оказания государственных услуг.
Контактные телефоны услугодателя указаны на официальном интернет-ресурсе услугодателя: www.nationalbank.kz, раздел "Потребителям услуг" далее "Государственные услуги". Единый контакт-центр по вопросам оказания государственных услуг: 8-800-080-7777, 1414.
Приложение 5
к Правилам осуществления
обменных операций с наличной
иностранной валютой в
Республике Казахстан
Форма
____________________________
(наименование территориального
филиала Национального Банка
Республики Казахстан)
____________________________
(фамилия, имя, отчество
(при наличии) руководителя)
Заявление на переоформление лицензии на обменные операции с наличной
иностранной валютой и (или) приложения к лицензии на обменные операции с
наличной иностранной валютой

2) ақпараты мемлекеттік ақпараттық жүйелерде болатын құжаттарды қоспағанда, лицензияны және (немесе) лицензияға қолданыстағы қосымшаны қайта ресімдеу үшін негіз болған өзгерістер туралы ақпаратты қамтитын құжаттардың электрондық көшірмелері;
3) "электрондық үкіметтің" төлем шлюзі арқылы төлеген жағдайларды қоспағанда, қызметтің жекелеген түрлерімен шұғылдану құқығы үшін лицензиялық алым төлемін растайтын құжаттың электрондық көшірмесі (қолма-қол шетел валютасымен айырбастау операцияларына арналған қолданыстағы лицензияны қайта ресімдеген жағдайда).
9.
Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тарту үшін негіздер
1) "Валюталық реттеу және валюталық бақылау туралы" Қазақстан Республикасының Заңы (бұдан әрі - Валюталық реттеу туралы заң) 12-бабының 4-тармағында және Қазақстан Республикасының Заңы (бұдан әрі - Рұқсаттар туралы заңның) 29-бабында көзделген құжаттарды және (немесе) мәліметтерді ұсынбау, Қағидаларға 4-1-қосымшаның 8-тармағында, сондай-ақ 32-бабында көзделген құжаттарды және (немесе) мәліметтерді ұсынбау;
2) өтініш берушінің және (немесе) ұсынылған құжаттардың және (немесе) мәліметтердің Валюталық реттеу туралы заңның 12-бабының 3 және 4-тармақтарында және Рұқсаттар туралы заңның 29-бабында, Қағидаларға 4-1-қосымшаның 8-тармағында белгіленген талаптарға сәйкес келмеуі.
10.
Мемлекеттік қызметті, оның ішінде электрондық нысанда көрсетілетін қызметті көрсету ерекшеліктерін ескере отырып қойылатын өзге де талаптар
Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің аумақтық филиалы көрсетілетін қызметті алушының құжаттарын алған сәттен бастап 2 (екі) жұмыс күні ішінде ұсынылған құжаттардың толықтығын тексереді.
Ұсынылған құжаттардың толық болмау фактісі анықталған жағдайда өтінішті одан әрі қараудан жазбаша дәлелді бас тарту береді.
Мемлекеттік қызметті көрсету орнының мекенжайы Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің ресми интернет-ресурсында орналастырылған: www.​nat​iona​lban​k.​kz.
Көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік қызмет көрсетудің тәртібі мен мәртебесі туралы ақпаратты порталдағы жеке кабинеті арқылы қашықтықтан қол жеткізу режимінде, сондай-ақ мемлекеттік қызметті көрсету мәселелері жөніндегі бірыңғай байланыс орталығы арқылы алуға мүмкіндігі бар.
Мемлекеттік көрсетілетін қызметті берушінің байланыс телефондары мемлекеттік көрсетілетін қызметті берушінің www.​nat​iona​lban​k.​kz ресми интернет-ресурсында "Қызметті тұтынушыларға" одан әрі "Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер" бөлімінде көрсетілген.
Мемлекеттік қызметтер көрсету мәселелері жөніндегі бірыңғай байланыс орталығы: 8-800-080-7777, 1414.
Қазақстан Республикасында
қолма-қол шетел валютасымен
айырбастау операцияларын
жүзеге асыру қағидаларына
5-қосымша
Нысан
___________________________
(Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкінің аумақтық
филиалының атауы)
___________________________
(басшының тегі, аты және
әкесінің аты (бар болса)
Қолма-қол шетел валютасымен айырбастау операцияларына арналған лицензияны және (немесе) қолма-қол шетел валютасымен айырбастау операцияларына арналған лицензияның қосымшасын қайта ресімдеуге арналған өтініш

Сноска. Приложение 5 - в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 31.12.2019 № 265 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его официального опубликования).
Лицензиат:
______________________________________________________________________________
(полное наименование юридического лица, место государственной регистрации,
бизнес-идентификационный номер)
Филиал лицензиата*: _____________________________________________________________
(наименование филиала, место нахождения филиала, бизнес-идентификационный номер)
Прошу переоформить лицензию № ____ от _________________ года и (или)
приложение № _____ от __________ года к лицензии № ________ от __________ года
на обменный пункт, расположенный по адресу**:
_________________________________________________________________
_________________________________________________________________
Основание для переоформления: ____________________________________
Прилагаемые документы:
1.
2.
…………
Уполномоченное лицо заявителя:
____________ _____________________________________________________________
(должность)                   (фамилия, имя, отчество (при наличии)
* Примечание: указывается при подаче заявления о переоформлении приложения к лицензии на обменный пункт, расположенный вне региона места нахождения лицензиата
** Примечание: адрес, по которому располагается помещение обменного пункта, с указанием, в случае размещения обменного пункта в зданиях и сооружениях многофункционального назначения (в том числе деловых центрах), в зданиях железнодорожных вокзалов, казино, внутри аэровокзалов международных аэропортов, данных, уточняющих место нахождения обменного пункта (например, этаж, сектор, блок)
Приложение 6
к Правилам осуществления
обменных операций с наличной
иностранной валютой в
Республике Казахстан
Форма
Сведения об учредителях (участниках) уполномоченной организации
_______________________________________________________
(наименование уполномоченной организации)
Сноска. Приложение 6 - в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 31.12.2019 № 265 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его официального опубликования).
1. Физические лица:
№ п/п
Фамилия, имя, отчество (при наличии)
Дата рождения
Данные документа, удостоверяющего личность
Индивидуальный идентификационный номер (для резидентов)
Место жительства
Доля в уставном капитале
в %
сумма
2. Юридические лица:
№ п/п
Наименование юридического лица
Организационно-правовая форма
Бизнес-идентификационный номер (для резидентов)
Место нахождения
Доля в уставном капитале
в %
сумма
Настоящим подтверждается, что учредители (участники) уполномоченной организации соответствуют требованиям пункта 6 Правил осуществления обменных операций с наличной иностранной валютой в Республике Казахстан.
Руководитель ______________
(подпись)
Приложение 7
к Правилам осуществления
обменных операций с наличной
иностранной валютой
в Республике Казахстан
Форма
город _____________
дата ____________
Решение о лишении (приостановлении) действия (указывается в зависимости от принимаемого решения) лицензии на обменные операции с наличной иностранной валютой и (или) приложения к лицензии на обменные операции с наличной иностранной валютой

Ескерту. 5-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 31.12.2019 № 265 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Лицензиат: _______________________________________________________________
(заңды тұлғаның толық атауы, мемлекеттік тіркеу орны, бизнес-сәйкестендіру нөмірі)
Лицензиаттың филиалы*: _________________________________________
(филиалдың атауы, филиалдың орналасқан жері, бизнес-сәйкестендіру нөмірі)
Мына мекенжайда орналасқан айырбастау пунктіне ____________ жылғы № _____ лицензияны және (немесе) ____________ жылғы № _____ лицензияға __________ жылғы
№ _____ қосымшаны қайта ресімдеуді сұраймын **:
_______________________________________________________________
_______________________________________________________________
Қайта ресімдеу негіздемесі: _______________________________________
Қоса берілген құжаттар:
1.
2.
Өтініш берушінің уәкілетті тұлғасы:
____________ ____________________________________
(лауазымы) (тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
* Ескертпе: лицензиат орналасқан жердің өңірінен тыс орналасқан айырбастау пунктіне арналған лицензияның қосымшасын қайта ресімдеу туралы өтініш берген кезде көрсетіледі
** Ескертпе: айырбастау пунктінің үй-жайы орналасатын мекенжай, айырбастау пункті көпфункционалды үйлер мен ғимараттарда (оның ішінде іскерлік орталықтарда), теміржол вокзалдарының, казино ғимараттарында, халықаралық әуежайлардың аэровокзалдарында орналасқан жағдайда, айырбастау пунктінің орналасқан жерін нақтылайтын деректер (мысалы, қабаты, секторы, блогы)
Қазақстан Республикасында
қолма-қол шетел валютасымен
айырбастау операцияларын
жүзеге асыру қағидаларына
6-қосымша
Нысан
Уәкілетті ұйымның құрылтайшылары (қатысушылары) туралы мәліметтер
Ескерту. 6-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 31.12.2019 № 265 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
_______________________________________________________
(уәкілетті ұйымның атауы)
1. Жеке тұлғалар:
Р/с №
Тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Туған күні
Жеке басын куәландыратын құжаттың деректері
Жеке сәйкестендіру нөмірі (резиденттер үшін)
Тұрғылықты жері
Жарғылық капиталдағы үлесі
%-бен
сомасы
2. Заңды тұлғалар:
Р/с №
Заңды тұлғаның атауы
Ұйымдық-құқықтық нысан
Бизнес-сәйкестендіру нөмірі (резиденттер үшін)
Орналасқан жері
Жарғылық капиталдағы үлесі
%-бен
сомасы
Осы арқылы, уәкілетті ұйымның құрылтайшылары (қатысушылары) Қазақстан Республикасында қолма-қол шетел валютасымен айырбастау операцияларын жүзеге асыру қағидаларының 6-тармағының талаптарына сәйкес екендігін растайды
Басшы ______________ (қолы)
Қазақстан Республикасында
қолма-қол шетел валютасымен
айырбастау операцияларын
жүзеге асыру қағидаларына
7-қосымша
Нысан
қала _____________
күні ____________
Қолма-қол шетел валютасымен айырбастау операцияларына арналған лицензиядан және (немесе) қолма-қол шетел валютасымен айырбастау операцияларын жүзеге асыруға лицензияға қосымшадан айыру (қолданылуын тоқтата тұру) туралы шешім (қабылданатын шешімге байланысты көрсетіледі)

Сноска. Приложение 7 - в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 26.09.2023 № 72 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Подробное описание сути допущенных нарушений с указанием норм нормативных
правовых актов, требования которых нарушены:
________________________________________________________________________
________________________________________________________________________
________________________________________________________________________,
2. Руководствуясь подпунктом _____ пункта _____ статьи 48 Закона
Республики Казахстан "О банках и банковской деятельности в Республике Казахстан"
_________ филиал Национального Банка Республики Казахстан РЕШИЛ:
3. Лишить (Приостановить) сроком* на _________________________ действие
(указывается в зависимости от принимаемого решения) лицензии на обменные
операции с наличной иностранной валютой № ____ от ______ и (или) приложения
к лицензии на обменные операции с наличной иностранной валютой № ____
от _________, выданной Товариществу с ограниченной ответственностью "______"
(далее – ТОО).
4. Отделу ______________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при наличии) руководителя отдела)
направить (вручить) копию настоящего решения ТОО для исполнения.
5. ТОО _____________ с даты получения данного решения приостановить/прекратить
деятельность, предусмотренную лицензией на обменные операции с наличной
иностранной валютой № _________ от __________ и (или) приложения к лицензии
на обменные операции с наличной иностранной валютой № ____ от ________.
6. ТОО ______________ вправе обжаловать принятое решение __________ филиала
Национального Банка Республики Казахстан в порядке, предусмотренном главой 13
Административного процедурно-процессуального кодекса Республики Казахстан.
7. Контроль исполнения настоящего решения оставляю за собой.
Руководитель
территориального филиала
Национального Банка
Республики Казахстан ________ ________________________________
(подпись) (фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Место печати
* Примечание: указывается в случае принятия решения о приостановлении действия лицензии и (или) приложения к лицензии и исчисляется со дня получения ТОО копии настоящего решения.
Приложение 8
к Правилам осуществления
обменных операций с наличной
иностранной валютой в
Республике Казахстан
Форма
___________________________________________________________________
(наименование территориального филиала Национального Банка Республики Казахстан)
№ ____
от "____" _____________ 20 ___ года
Уведомление о начале или прекращении деятельности обменного пункта
уполномоченного банка (указывается в зависимости
от принимаемого решения)

Ескерту. 7-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 26.09.2023 № 72 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
1. Талаптары бұзылған нормативтік құқықтық актілердің нормаларын көрсете отырып, жол берілген бұзушылықтардың мәнін толық сипаттау:
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________,
2. "Қазақстан Республикасындағы банктер және банк қызметі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 48-бабы–тармағының тармақшасын басшылыққа ала отырып, Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің _________ филиалы ШЕШТІ:
3. "______" жауапкершілігі шектеулі серіктестігіне (бұдан әрі – ЖШС) берілген ______ № ____ қолма-қол шетел валютасымен айырбастау операцияларына арналған лицензиядан және (немесе) ______ № ____ қолма-қол шетел валютасымен айырбастау операцияларын жүзеге асыруға лицензияға қосымшадан ______ мерзімге* айырылсын (қолданылуы тоқтатыла тұрсын) (қабылданатын шешімге байланысты көрсетіледі).
4. ___________________________ бөлімі (бөлім басшысының тегі, аты және әкесінің аты (бар болса) осы шешімнің көшірмесін ЖШС-ға орындау үшін жіберсін (тапсырсын).
5. _____ ЖШС осы шешімді алған күннен бастап ______ № ____ қолма-қол шетел валютасымен айырбастау операцияларына арналған лицензияда және (немесе) ______ № ____ қолма-қол шетел валютасымен айырбастау операцияларын жүзеге асыруға лицензияға қосымшада көзделген қызметті тоқтата тұрсын/тоқтатсын.
6. _____ ЖШС Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің _________ филиалы қабылдаған шешімге Қазақстан Республикасы Әкімшілік рәсімдік-процестік кодексінің 13-тарауында көзделген тәртіпте шағымдануға құқылы.
7. Осы шешімнің орындалуын өзім бақылаймын.
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкінің
аумақтық филиалының
басшысы ________ _________________________________
(қолы) (тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Мөр орны
* Ескертпе: лицензияның және (немесе) лицензияға қосымшаның қолданылуын тоқтата тұру туралы шешімдер қабылданған жағдайда көрсетіледі және ЖШС осы шешімнің көшірмесін алған күннен бастап есептеледі.
Қазақстан Республикасында
қолма-қол шетел валютасымен
айырбастау операцияларын
жүзеге асыру қағидаларына
8-қосымша
Нысан
____________________________________________________________________
(Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің аумақтық филиалының атауы)
20 ___ жылғы "____" _____________
№ ____
Уәкілетті банктің айырбастау пунктінің қызметінің басталғандығы немесе тоқтатылғандығы туралы хабарлама

Сноска. Приложение 8 - в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 31.12.2019 № 265 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его официального опубликования).
1. _____________ о начале деятельности (об открытии обменного пункта)
_______________ о прекращении деятельности (о закрытии обменного пункта)
_______________ об изменении данных
2. Наименование уполномоченного банка (территориального филиала уполномоченного банка ___________________________________________________________
3. Место нахождения уполномоченного банка (его филиала)
_______________________________________________________________________________
4. Бизнес-идентификационный номер уполномоченного банка (его филиала)
_______________________________________________________________________________
5. Тип обменного пункта:
обменный пункт (автоматизированный обменный пункт) нужное подчеркнуть
6. Место нахождения обменного пункта (автоматизированного обменного пункта) ______________________________________________________________________________
7. Количество операционных касс в обменном пункте уполномоченного банка
______________________________________________________________________________
8. Номер и дата свидетельства обменного пункта уполномоченного банка либо письменного подтверждения
______________________________________________________________________________
9. Уполномоченный банк (его филиал) настоящим уведомлением подтверждает, что обменный пункт, расположенный по адресу
___________________________________________________________, соответствует
требованиям Правил осуществления обменных операций с наличной иностранной валютой в
Республике Казахстан (далее – Правила)
Уполномоченное лицо уведомителя:
____________ ____________________________________________________________
(должность)             (фамилия, имя, отчество (при наличии)
Указания по заполнению приложения 8
При открытии обменного пункта (автоматизированного обменного пункта) уполномоченного банка направляется уведомление о начале деятельности обменного пункта с заполнением всех пунктов приложения 8 к Правилам, за исключением пункта 8 настоящего приложения.
При закрытии обменного пункта (автоматизированного обменного пункта) уполномоченного банка направляется уведомление о прекращении деятельности обменного пункта уполномоченного банка с заполнением всех пунктов приложения 8 к Правилам.
При изменении обязательных для заполнения сведений, указанных в ранее представленном уведомлении о начале деятельности обменного пункта, направляется уведомление об изменении данных с заполнением всех пунктов приложения 8 к Правилам.

Ескерту. 8-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 31.12.2019 № 265 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
(қабылданатын шешімге байланысты көрсетіледі)
1. ___________ қызметін бастау туралы (айырбастау пунктін ашу туралы)
_____________ қызметін тоқтату туралы (айырбастау пунктін жабу туралы)
_____________ деректердің өзгеруі туралы
2. Уәкілетті банктің (уәкілетті банктің аумақтық филиалының) атауы
_________________________________________________________________
3. Уәкілетті банктің (оның филиалының) орналасқан жері _______________
4. Уәкілетті банктің (оның филиалының) бизнес-сәйкестендіру нөмірі
________________________________________________________________
5. Айырбастау пунктінің түрі:
айырбастау пункті (автоматтандырылған айырбастау пункті)
қажеттісін сызу
6. Айырбастау пунктінің (автоматтандырылған айырбастау пунктінің) орналасқан жері
________________________________________________________________
7. Уәкілетті банктің айырбастау пунктіндегі операциялық кассалар саны
________________________________________________________________
8. Уәкілетті банктің айырбастау пунктінің куәлігінің не жазбаша растамасының нөмірі
және күні ________________________________________________________________
9. Уәкілетті банк (оның филиалы) осы хабарлама арқылы
___________________________ мекенжайда орналасқан _________________
_____________________________________________ айырбастау пунктінің
Қазақстан Республикасында қолма-қол шетел валютасымен айырбастау операцияларын жүзеге асыру қағидаларының (бұдан әрі – Қағидалар) талаптарына сәйкестігін растайды
Хабарлама берушінің уәкілетті тұлғасы:
____________ ___________________________________ ________
(лауазымы) (тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
8-қосымшаны толтыру бойынша нұсқаулар
Уәкілетті банктің айырбастау пунктін (автоматтандырылған айырбастау пунктін) ашқан кезде осы қосымшаның 8-тармағын қоспағанда, Қағидаларға 8-қосымшаның барлық тармақтарын толтыра отырып, айырбастау пункті қызметінің басталғандығы туралы хабарлама жіберіледі.
Уәкілетті банктің айырбастау пунктін (автоматтандырылған айырбастау пунктін) жапқан кезде Қағидаларға 8-қосымшаның барлық тармақтарын толтыра отырып, уәкілетті банктің айырбастау пунктінің қызметін тоқтату туралы хабарлама жіберіледі.
Айырбастау пункті қызметінің басталғандығы туралы бұрын берілген хабарламада көрсетілген, толтыруға міндетті мәліметтер өзгерген кезде Қағидаларға 8-қосымшаның барлық тармақтарын толтыра отырып, деректердің өзгергендігі туралы хабарлама жіберіледі.

В пункте 6 приложения 8 к Правилам указывается адрес, по которому располагается помещение обменного пункта, с указанием, в случае размещения обменного пункта в зданиях и сооружениях многофункционального назначения (в том числе деловых центрах), в зданиях железнодорожных вокзалов, казино, внутри аэровокзалов международных аэропортов, данных, уточняющих место нахождения обменного пункта (например, этаж, сектор, блок).
Приложение 9 к Правилам
осуществления обменных
операций с наличной
иностранной валютой
в Республике Казахстан
Форма
Письменное подтверждение
Сноска. Приложение 9 - в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 26.04.2021 № 49 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования).
№ _________ от "____" _________ года
_____________ филиал Национального Банка Республики Казахстан
подтверждает ______________________________________________________
(наименование уполномоченного банка (филиала уполномоченного банка)
о получении уведомления о начале (изменении данных, прекращении деятельности
обменного пункта) за №_________________ от _________ года.
Регистрационные данные обменного пункта _________ от ________ года.
Адрес обменного пункта ________________________________________
____________________________________________________________________
Деятельность настоящего обменного пункта контролируется
_________________________ филиалом Национального Банка Республики Казахстан
(не указывается в случае закрытия обменного пункта уполномоченного банка).
Руководитель территориального филиала Национального Банка Республики Казахстан
_______________________________________________________________ ___________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)                   (подпись)
Место печати
Приложение 10
к Правилам осуществления
обменных операций с наличной
иностранной валютой в
Республике Казахстан
Форма
Информация для клиентов обменного пункта
Сноска. Приложение 10 - в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 31.12.2019 № 265 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его официального опубликования).
__________________________________________________________________________
(наименование и место нахождения юридического лица, имеющего право на осуществление
обменных операций с наличной иностранной валютой, (его филиала)
Номер и дата лицензии ____________________________________________
Деятельность настоящего обменного пункта контролируется ____________ филиалом
Национального Банка Республики Казахстан.
При наличии замечаний к работе обменного пункта просьба направлять жалобы по
адресу: ________________________________________________________________________
(почтовый адрес территориального филиала Национального Банка Республики Казахстан)
Для рассмотрения жалобы просьба сообщить в ней следующие сведения:
фамилию, имя и отчество (при наличии) заявителя;
индивидуальный идентификационный номер;
адрес заявителя;
адрес обменного пункта;
наименование юридического лица, имеющего право на осуществление обменных операций, (его филиала), открывших данный обменный пункт;
содержание жалобы;
дату и время, указывающие, когда обменным пунктом было допущено нарушение;
фамилия, имя и отчество (при наличии) кассира обменного пункта.
Для подачи жалобы необходима подпись заявителя.
Приложение 11
к Правилам осуществления
обменных операций с наличной
иностранной валютой
в Республике Казахстан
Форма
ЖУРНАЛ
реестров купленной и проданной наличной иностранной валюты

Қағидаларға 8-қосымшаның 6-тармағында айырбастау пункті көп функциялы мақсаттағы үйлер мен ғимараттарда (оның ішінде іскерлік орталықтарда), теміржол вокзалдарының, казино ғимараттарында, халықаралық әуежайлардың аэровокзалдарында орналастырылған жағдайда айырбастау пункті орналастырылған жерді (мысалы, қабат, сектор, блок) нақтылайтын деректерді көрсете отырып айырбастау пункті орналастырылатын мекенжай көрсетіледі.
Қазақстан Республикасында
қолма-қол шетел валютасымен
айырбастау операцияларын
жүзеге асыру қағидаларына
9-қосымша
Нысан
Жазбаша растау
Ескерту. 9-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 26.04.2021 № 49 (ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
____ жылғы "____" _________ № _________
Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің ______________ филиалы
______________________________________________________
(уәкілетті банктің (уәкілетті банк филиалының) атауы) _______ жылғы
№____ _____________ айырбастау пункті қызметінің басталғандығы
(деректерінің өзгеруі, қызметінің тоқтатылғандығы) туралы хабарламаны
алғандығын растайды.
_________ жылғы ________ айырбастау пунктінің тіркеу деректері.
Айырбастау пунктінің мекенжайы _________________________________
_______________________________________________________________
Осы айырбастау пунктінің қызметін Қазақстан Республикасы Ұлттық
Банкінің _____________ филиалы бақылайды (уәкілетті банктің айырбастау
пункті жабылған жағдайда көрсетілмейді).
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкінің
аумақтық филиалының
басшысы
_______________________________________ _______
(тегі, аты, әкесінің аты (ол бар болса)       (қолы)
Мөр орны
Мөр орны
Қазақстан Республикасында
қолма-қол шетел валютасымен
айырбастау операцияларын
жүзеге асыру қағидаларына
10-қосымша
Нысан
Айырбастау пунктінің клиенттеріне арналған ақпарат
Ескерту. 10-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 31.12.2019 № 265 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
_________________________________________________________________
(қолма-қол шетел валютасымен айырбастау операцияларын жүзеге асыруға
құқығы бар заңды тұлғаның (оның филиалының) атауы мен орналасқан жері)
Лицензияның нөмірі және күні
_________________________________________________________________
_________________________________________________________________
Осы айырбастау пунктінің қызметін Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің ________________ филиалы бақылайды.
Айырбастау пунктінің жұмысына қатысты ескертулер болған кезде шағымдар мына мекенжай бойынша:
_________________________________________________________________
_________________________________________________________________
(Қазақстан Республикасы Ұлттық Банктің аумақтық филиалының пошталық мекенжайы) жіберілсін.
Шағымды қарау үшін онда мынадай мәліметтерді хабарлауды сұраймыз:
өтініш берушінің тегі, аты және әкесінің аты (бар болса);
жеке сәйкестендіру нөмірі;
өтініш берушінің мекенжайы;
айырбастау пунктінің мекенжайы;
осы айырбастау пунктін ашқан, айырбастау операцияларын жүзеге асыруға құқығы бар заңды тұлғаның (оның филиалының) атауы;
шағымның мазмұны;
айырбастау пункті бұзушылыққа жол берген күн және уақыт;
айырбастау пункті кассирінің тегі, аты, әкесінің аты (бар болса).
Шағымды беру үшін өтініш берушінің қолтаңбасы қажет.
Қазақстан Республикасында
қолма-қол шетел валютасымен
айырбастау операцияларын
жүзеге асыру қағидаларына
11-қосымша
Нысан
Сатып алынған және сатылған қолма-қол шетел валютасы тізілімдерінің ЖУРНАЛЫ

** - в случаях, предусмотренном в части второй пункта 51 Правил осуществления обменных операций с наличной иностранной валютой в Республике Казахстан, утвержденных постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 4 апреля 2019 года № 49, зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 18545, заполняются фамилия, имя и отчество (при его наличии) клиента.
*** - исчисляется по курсу покупки;
**** - исчисляется по курсу продажи;
***** - время проведения операции, указанное в контрольном чеке;
****** - номер действительного приложения к действительной лицензии уполномоченной организации (свидетельства обменного пункта уполномоченного банка или письменного подтверждения) (после получения уполномоченным банком такого свидетельства или такого подтверждения);
******* - по всем видам валют и в тенге (не заполняется при совмещении обменных операций с иными банковскими операциями);
******** - заполняются графы с 7 по 11.
Приложение 12
к Правилам осуществления
обменных операций с наличной
иностранной валютой
в Республике Казахстан
Форма, предназначенная для сбора административных данных
Представляется: в центральный аппарат Национального Банка Республики Казахстан
Форма административных данных размещена на официальном интернет-ресурсе
www.nationalbank.kz
Отчет об обменных операциях, проведенных через обменные пункты
Сноска. Приложение 12 - в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 26.09.2023 № 72 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Индекс формы административных данных: 12-NIV_UB
Периодичность: ежемесячная
Отчетный период: за ___________ 20 ____года
Круг лиц, представляющих отчет: уполномоченный банк
Срок представления: ежемесячно, до 7 (седьмого) числа (включительно) месяца, следующего за отчетным
Форма
Наименование показателя
Код строки
Все валюты
в том числе по видам валют
USD
EUR
RUB
CNY
GBP
Прочие валюты (указать вид иностранной валюты)
А
Б
1
2
3
4
5
6
(...)
Наименование региона

** - нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 18545 болып тіркелген Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2019 жылғы 4 сәуірдегі № 49 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасында қолма-қол шетел валютасымен айырбастау операцияларын жүзеге асыру қағидалардың 51-тармағының екінші бөлігінде көзделген жағдайларда клиенттің тегі, аты және әкесінің аты (бар болса) толтырылады.
*** - сатып алу бағамы бойынша есептеледі;
**** - сату бағамы бойынша есептеледі;
***** - бақылау чегінде көрсетілген операцияны жүргізу уақыты;
****** - уәкілетті ұйымның жарамды лицензиясына (уәкілетті банктің айырбастау пункті куәлігінің немесе жазбаша растаудың) жарамды қосымшасының нөмірі (уәкілетті банк осындай куәлікті немесе осындай растауды алғаннан кейін);
******* - валюталардың барлық түрлері бойынша және теңгемен (айырбастау операцияларын өзге банктік операциялармен бірге жүргізген кезде толтырылмайды);
******** - 7-ден 11-ге дейінгі бағандар толтырылады.
Қазақстан Республикасында
қолма-қол шетел валютасымен
айырбастау операцияларын
жүзеге асыру қағидаларына
12-қосымша
Әкімшілік деректерді жинауға арналған нысан
Қайда ұсынылады: Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне
Әкімшілік деректер нысаны www.nationalbank.kz интернет-ресурсында орналастырылған
Айырбастау пункттері арқылы жүргізілген айырбастау операциялары туралы есеп
Ескерту. 12-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 26.09.2023 № 72 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Әкімшілік деректер нысанының индексі: 12-NIV_UB
Кезеңділігі: ай сайын
Есепті кезеңі: 20___жылғы ____________
Ақпарат ұсынатын тұлғалар тобы: уәкілетті банк
Ұсыну мерзімі: есепті айдан кейінгі айдың 7 (жетінші) күніне дейін (қоса алғанда), ай сайын
Нысан
Көрсеткіштің атауы
Жол коды
Барлық валюталар
оның ішінде валюталар түрі бойынша
USD
EUR
RUB
CNY
GBP
Басқа да валюталар (шетел валютасының түрі көрсетілсін)
А
Б
1
2
3
4
5
6
(...)
Өңірдің атауы

322
X
X
Наименование уполномоченного банка ______________________________
Адрес __________________________________________________________
Телефон ________________________________________________________
Адрес электронной почты _________________________________________
Исполнитель____________________________ ________________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись, телефон
Руководитель или лицо, на которое возложена функция по подписанию
отчета ___________________________________ ______________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись, телефон
Дата "____" ______________ 20__ года
Приложение
к форме отчета об обменных
операциях, проведенных
через обменные пункты
Пояснение по заполнению формы административных данных
"Отчет об обменных операциях, проведенных через обменные пункты"
(индекс – 12-NIV_UB, периодичность - ежемесячная)
Глава 1. Общие положения
1. Настоящее пояснение определяет требования по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных "Отчет об обменных операциях, проведенных через обменные пункты" (далее – Форма).
2. Форма разработана в соответствии с подпунктом 9) статьи 56 Закона Республики Казахстан "О Национальном Банке Республики Казахстан".
3. Форма составляется ежемесячно уполномоченным банком по данным за отчетный месяц Реестров купленной и проданной наличной иностранной валюты, заполняемым в соответствии с приложением 11 к Правилам осуществления обменных операций с наличной иностранной валютой в Республике Казахстан, утвержденным постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 4 апреля 2019 года № 49, зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 18545.
4. Уполномоченный банк составляет Форму в разрезе областей, городов республиканского значения, столицы, согласно данным за отчетный месяц соответствующих филиалов.
При наличии у филиала уполномоченного банка обменных пунктов, расположенных в пределах области, прилегающей к столице или городу республиканского значения, данные за отчетный месяц учитываются в Форме соответствующей области, по месту проведения обменных операций.
5. Форму подписывает руководитель или лицо, на которое возложена функция по подписанию отчета, и исполнитель.
Глава 2. Пояснение по заполнению Формы
6. В графе 1 отчета представляются данные по всем видам иностранных валют, с которыми обменные пункты уполномоченного банка (его филиала) осуществляли обменные операции в отчетном периоде. Суммарные данные по объемам обменных операций рассчитываются в тенге.

322
X
X
Атауы _________________________________________________________
Мекенжайы ____________________________________________________
Телефоны ______________________________________________________
Электрондық пошта мекенжайы ___________________________________
Орындаушы ___________________________ ____________________
тегі, аты және әкесінің аты (ол бар болса) қолы, телефоны
Басшы немесе есепке қол қою функциясы жүктелген адам
_____________________________________ ____________________
тегі, аты және әкесінің аты (ол бар болса) қолы
Күні 20__ жылғы "____" ______________
Айырбастау пункттері арқылы
жүргізілген айырбастау
операциялары туралы
есеп нысанына
қосымша
"Айырбастау пункттері арқылы жүргізілген айырбастау операциялары туралы есеп" (индексі – 12-NIV_UB, кезеңділігі – ай сайын) әкімшілік деректердің нысанын толтыру бойынша түсіндірме 1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы түсіндірмеде "Айырбастау пункттері арқылы жүргізілген айырбастау операциялары туралы есеп" әкімшілік деректер нысанын (бұдан әрі – Нысан) толтыру бойынша бірыңғай талаптар айқындалады.
2. Нысан "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 56-бабының 9) тармақшасына сәйкес әзірленді.
3. Нысанды уәкілетті банк Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 18545 болып тіркелген, Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының 2019 жылғы 4 сәуірдегі № 49 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасында қолма-қол шетел валютасымен айырбастау операцияларын жүзеге асыру қағидаларына 11-қосымшаға сәйкес толтырылатын Сатып алынған және сатылған қолма-қол шетел валютасы тізілімдерінің есепті айдағы деректері бойынша ай сайын жасайды.
4. Уәкілетті банк Нысанды тиісті филиалдардың есепті айдағы деректеріне сәйкес облыстар, республикалық маңызы бар қалалар, астана бойынша жасайды.
Уәкілетті банктің филиалының астанаға немесе республикалық маңызы бар қалаға іргелес облыс шегінде орналасқан айырбастау пункттері болған кезде есепті айдағы деректер айырбастау операцияларын жүргізу орны бойынша тиісті облыс Нысанында ескеріледі.
5. Нысанға басшы немесе есепке қол қою функциясы жүктелген адам және орындаушы қол қояды.
2-тарау. Нысанды толтыру бойынша түсіндірме
6. Есептің 1-бағанында уәкілетті банктің (оның филиалының) айырбастау пункттері есепті кезеңде айырбастау операцияларын жүзеге асырған шетел валюталарының барлық түрлері бойынша деректер ұсынылады. Айырбастау операцияларының көлемі бойынша жиынтық деректер теңгемен есептеледі.

7. В графе 1 данные по строкам с кодами 110, 111, 120 и 121 заполняются в тысячах тенге с округлением до целого значения (данные менее пятисот тенге округляются до нуля, от пятисот до тысячи тенге – до единицы).
8. В графах 2, 3, 4, 5 и 6 данные представляются по доллару Соединенных Штатов Америки (USD), евро (EUR), российскому рублю (RUB), китайскому юаню (CNY), английскому фунту стерлингов (GBP), а в графах с последующей нумерацией приводятся данные по остальным видам валют, с которыми обменные пункты уполномоченного банка (его филиала) осуществляли обменные операции в отчетном периоде.
9. В графах 2, 3, 4, 5 и 6 и далее пронумерованных графах данные по строкам 110, 111, 120 и 121 представляются в единицах соответствующей валюты.
Если обменные пункты не проводили в отчетном периоде обменных операций с какой-либо из указанных в графах 2, 3, 4, 5 и 6 валют, то соответствующая графа не заполняется.
10. Строки 210, 211, 212, 213, 220, 221, 222 и 223 заполняются в единицах счета.
11. В графах 2, 3, 4, 5 и 6 и далее пронумерованных графах по строкам 311, 312, 321 и 322 указывается курс соответствующей иностранной валюты. По строке 311 (321) в соответствующей графе указывается наименьший из курсов данной иностранной валюты, установленный для обменных пунктов уполномоченного банка (его филиала) в отчетном месяце для покупки (продажи) за тенге, по строке 312 (322) – наибольший из курсов данной иностранной валюты, установленный для обменных пунктов уполномоченного банка (его филиала) в отчетном месяце для покупки (продажи) за тенге.
12. При заполнении данного отчета по всем графам обеспечивается выполнение следующих условий:
строка с кодом 111 ≤ строка с кодом 110;
строка с кодом 121 ≤ строка с кодом 120;
строка с кодом 210 ≥ строка с кодом 211 + строка с кодом 212 + строка с кодом 213;
строка с кодом 220 ≥ строка с кодом 221 + строка с кодом 222 + строка с кодом 223.
13. При составлении Формы в расчетах для данных в тенге используется сумма обменной операции в тенге, указанная соответственно в графах 8 и 10 Реестра купленной и проданной наличной иностранной валюты.
14. При отсутствии данных за отчетный период Форма представляется с нулевыми значениями.
15. Корректировки (исправления, дополнения) данных вносятся в течение шести месяцев после срока, установленного для представления Формы.
Приложение 13
к Правилам осуществления
обменных операций с наличной
иностранной валютой
в Республике Казахстан
Форма, предназначенная для сбора административных данных
Представляется: в центральный аппарат или территориальный филиал
Национального Банка Республики Казахстан
Форма административных данных размещена на официальном интернет-ресурсе
www.nationalbank.kz
Отчет о движении иностранной валюты и обменных операциях, проведенных через обменные пункты

7. 1-бағанда 110, 111, 120 және 121 кодтары бар жолдар бойынша деректер бүтін мәнге дейін дөңгелектей отырып, мың теңгемен толтырылады (бес жүз теңгеден кем деректер нөлге дейін, бес жүзден бір мың теңгеге дейін – бірге дейін дөңгелектенеді).
8. 2, 3, 4, 5 және 6-бағандарда деректер Америка Құрама Штаттары доллары (USD), еуро (EUR), Ресей рублі (RUB), Қытай юані (CNY), ағылшын фунт стерлингі (GBP) бойынша ұсынылады, ал одан әрі нөмірленген бағандарда уәкілетті банктің (оның филиалының) айырбастау пункттері есепті кезеңде айырбастау операцияларын жүзеге асырған валюталардың қалған түрлері бойынша деректер беріледі.
9. 2, 3, 4, 5 және 6-бағандарда және одан әрі нөмірленген бағандарда 110, 111, 120 және 121-жолдар бойынша деректер тиісті валютаның бірлігінде ұсынылады.
Егер айырбастау пункттері есепті кезеңде 2, 3, 4, 5 және 6-бағандарда көрсетілген қандай да бір валюталармен айырбастау операцияларын жүргізбесе, онда тиісті баған толтырылмайды.
10. 210, 211, 212, 213, 220, 221, 222 және 223-жолдар есептеу бірлігінде толтырылады.
11. 2, 3, 4, 5 және 6-бағандарда және одан әрі нөмірленген бағандарда 311, 312, 321 және 322-жолдар бойынша тиісті шетел валютасының бағамы көрсетіледі. 311 (321) жол бойынша тиісті бағанда уәкілетті банктің (оның филиалының) айырбастау пункттері үшін есепті айда теңгемен сатып алу (сату) үшін белгіленген осы шетел валютасы бағамдарының ең төменгісі көрсетіледі, 312 (322) жол бойынша – уәкілетті банктің (оның филиалының) айырбастау пункттері үшін есепті айда теңгемен сатып алу (сату) үшін белгіленген осы шетел валютасы бағамдарының ең жоғарғысы көрсетіледі.
12. Осы есепті толтыру кезінде барлық бағандар бойынша мынадай талаптарды орындау қамтамасыз етіледі:
коды 111-жол ≤ коды 110-жол;
коды 121-жол ≤ коды 120-жол;
коды 210-жол ≥ коды 211-жол + коды 212-жол+ коды 213-жол;
коды 220-жол ≥ коды 221-жол + коды 222-жол+ коды 223-жол.
13. Нысанды жасау кезінде теңгемен берілген деректер үшін есеп айырысуларда Сатып алынған және сатылған қолма-қол шетел валютасы тізілімінің 8 және 10-бағандарына сәйкес көрсетілген теңгемен айырбастау операциясының сомасы пайдаланылады.
14. Есептік кезеңде деректер болмаған кезде Нысан нөлдік мәндермен ұсынылады.
15. Деректерді түзетулер (өзгерістер, толықтырулар) Нысанды ұсынуға белгіленген мерзім өткеннен кейін алты ай ішінде енгізіледі.
Қазақстан Республикасында
қолма-қол шетел валютасымен
айырбастау операцияларын
жүзеге асыру қағидаларына
13-қосымша
Әкімшілік деректерді жинауға арналған нысан
Ұсынылады: Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкінің орталық аппаратына немесе аумақтық филиалына
Әкімшілік деректер нысаны www.nationalbank.kz интернет-ресурсына орналастырылған
Шетел валютасының қозғалысы және айырбастау пункттері арқылы жүргізілген айырбастау операциялары туралы есеп

421
займы от уполномоченных банков
(указать уполномоченные банки)
______________________________________________
______________________________________________
422
куплено у физических лиц через обменные пункты
423
прочие поступления
424
Израсходовано иностранной валюты
(430 > = 431+432 + 433 + 434)
430
из них:
продано иностранной валюты уполномоченному банку
(указать наименование уполномоченного банка)
______________________________________________
______________________________________________
431
погашено займов уполномоченных банков
(указать наименование уполномоченного банка)
______________________________________________
______________________________________________
432
продано наличной иностранной валюты физическим лицам через обменные пункты
433
прочие расходы
434
Остаток иностранной валюты на конец отчетного периода

421
_____________________________________________________________
_____________________________________________________________
(уәкілетті банктерді көрсету) уәкілетті банктерден қарыздар
422
айырбастау пункттері арқылы жеке тұлғалардан сатып алынғаны
423
басқа да түсімдер
424
Жұмсалған шетел валютасы (430 > = 431+432 + 433 + 434)
430
оның ішінде:
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
(уәкілетті банктің атауын көрсету) уәкілетті банкке сатылған шетел валютасы
431
_________________________________________________________________
_________________________________________________________________
(уәкілетті банктің атауын көрсету) уәкілетті банктердің қарыздары өтелді
432
айырбастау пункттері арқылы жеке тұлғаларға сатылған қолма-қол шетел валютасы
433
басқа да шығыс
434

(440 = 441 + 442)
440
в том числе:
наличная иностранная валюта в кассе
(включая кассу обменных пунктов)
441
иностранная валюта на валютных счетах в уполномоченных банках
(указать уполномоченные банки)
_______________________________________
_______________________________________
442
Наименование уполномоченной организации (ее филиала)
___________________________________________________________________
Адрес______________________________________________________________
Телефон ___________________________________________________________
Адрес электронной почты ____________________________________________
Исполнитель ________________________________ _______________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись, телефон
Руководитель или лицо, на которое возложена функция по подписанию
отчета __________________________________ ______________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись, телефон
Дата "____" ______________ 20__ года
Приложение
к форме отчета о движении
иностранной валюты
и обменных операциях, проведенных
через обменные пункты
Пояснение по заполнению формы административных данных
"Отчет о движении иностранной валюты и обменных операциях, проведенных через обменные пункты"
(индекс – 13-NIV_UO, периодичность - ежемесячная)
Глава 1. Общие положения
1. Настоящее пояснение определяет требования по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных, "Отчет о движении иностранной валюты и обменных операциях, проведенных через обменные пункты", (далее – Форма).
2. Форма разработана в соответствии с подпунктом 9) статьи 56 Закона Республики Казахстан "О Национальном Банке Республики Казахстан".
3. Форма составляется ежемесячно уполномоченной организацией (ее филиалом) по данным за отчетный месяц Реестров купленной и проданной наличной иностранной валюты, заполняемым в соответствии с приложением 11 к Правилам осуществления обменных операций с наличной иностранной валютой в Республике Казахстан, утвержденным постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 4 апреля 2019 года № 49, зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 18545. Филиал уполномоченной организации составляет самостоятельную Форму.
4. Форму подписывает руководитель или лицо, на которое возложена функция по подписанию отчета, и исполнитель.
Глава 2. Пояснение по заполнению Формы по разделам 1 и 2
5. При формировании отчета в расчетах для данных в тенге используется эквивалент суммы обменной операции в тенге, указанный соответственно в графах 8 и 10 Реестра купленной и проданной наличной иностранной валюты.

Есепті кезеңнің соңындағы шетел валютасының қалдығы (440 = 441 + 442)
440
оның ішінде:
кассадағы қолма-қол шетел валютасы (айырбастау пункттерінің кассасын қоса алғанда)
441
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
(уәкілетті банктерді көрсету) уәкілетті банктердегі валюталық шоттардағы шетел валютасы
442
Уәкілетті ұйымның (оның филиалының) атауы _______________________________
Мекенжайы ____________________________________________________________
Телефоны ______________________________________________________________
Электрондық пошта мекенжайы ___________________________________________
Орындаушы ____________________________ ____________________
тегі, аты және әкесінің аты (ол бар болса) қолы, телефоны
Басшы немесе есепке қол қою функциясы жүктелген адам
_____________________________________ ____________________
тегі, аты және әкесінің аты (ол бар болса) қолы, телефоны
Күні 20__ жылғы "____" ______________
Шетел валютасының қозғалысы
және айырбастау пункттері
арқылы жүргізілген
айырбастау операциялары
туралы есеп нысанына
қосымша
"Шетел валютасының қозғалысы және айырбастау пункттері арқылы жүргізілген айырбастау операциялары туралы есеп" (индексі – 13-NIV_UO, кезеңділігі - ай сайын) әкімшілік деректердің нысанын толтыру бойынша түсіндірме
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы түсіндірмеде "Шетел валютасының қозғалысы және айырбастау пункттері арқылы жүргізілген айырбастау операциялары туралы есеп" әкімшілік деректерді жинауға арналған нысанын (бұдан әрі – Нысан) толтыру бойынша талаптар айқындалады.
2. Нысан "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 56-бабының 9) тармақшасына сәйкес әзірленді.
3. Нысанды уәкілетті ұйым (оның филиалы) Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 18545 болып тіркелген, Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының 2019 жылғы 4 сәуірдегі № 49 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасында қолма-қол шетел валютасымен айырбастау операцияларын жүзеге асыру қағидаларының 11-қосымшасына сәйкес толтырылатын Сатып алынған және сатылған қолма-қол шетел валютасы тізілімдерінің есепті айға арналған деректері бойынша ай сайын жасайды. Уәкілетті ұйымның филиалы дербес Нысанды жасайды.
4. Нысанға басшы немесе есепке қол қою функциясы жүктелген адам және орындаушы қол қояды.
2-тарау. 1 және 2-бөлімдер бойынша Нысанды толтыру жөніндегі түсіндірме
5. Есепті қалыптастыру кезінде теңгемен берілген деректер үшін есептеулерде Сатып алынған және сатылған қолма-қол шетел валютасы тізілімінің тиісінше 8 және 10-бағандарында көрсетілген теңгемен айырбастау операциясы сомасының баламасы пайдаланылады.

6. В графе 1 отчета (за исключением строк, отмеченных знаком "X") представляются данные по всем видам иностранных валют, с которыми обменные пункты уполномоченной организации (ее филиала) осуществляли обменные операции в отчетном периоде. Суммарные данные по объемам обменных операций рассчитываются в тенге.
7. В графе 1 данные по строкам с кодами 110, 111, 120 и 121 заполняются в тысячах тенге с округлением до целого значения (данные менее пятисот тенге округляются до нуля, от пятисот до тысячи тенге – до единицы).
8. В графах 2, 3, 4, 5 и 6 данные представляются по доллару Соединенных Штатов Америки (USD), евро (EUR), российскому рублю (RUB), китайскому юаню (CNY), английскому фунту стерлингов (GBP), а в графах с последующей нумерацией приводятся данные по остальным видам валют, с которыми обменные пункты уполномоченной организации (ее филиала) осуществляли обменные операции в отчетном периоде.
9. В графах 2, 3, 4, 5 и 6 и далее пронумерованных графах данные по строкам 110, 111, 120 и 121 представляются в единицах соответствующей валюты.
Если обменные пункты не проводили в отчетном периоде обменных операций с какой-либо из указанных в графах 2, 3, 4, 5 и 6 валют, то соответствующая графа не заполняется.
10. Строки 210, 211, 212, 213, 220, 221, 222 и 223 заполняются в единицах счета.
11. В графах 2, 3, 4, 5, 6 и далее пронумерованных графах по строкам 311, 312, 321 и 322 указывается курс соответствующей иностранной валюты. По строке 311 (321) в соответствующей графе указывается наименьший из курсов данной иностранной валюты, установленный для обменных пунктов уполномоченной организации (ее филиала) в отчетном месяце для покупки (продажи) за тенге; по строке 312 (322) – наибольший из курсов данной иностранной валюты, установленный для обменных пунктов уполномоченной организации (ее филиала) в отчетном месяце для покупки (продажи) за тенге.
12. При заполнении разделов 1 и 2 отчета по всем графам обеспечивается выполнение следующих условий:
строка с кодом 111 ≤ строка с кодом 110;
строка с кодом 121 ≤ строка с кодом 120;
строка с кодом 210 ≥ строка с кодом 211 + строка с кодом 212 + строка с кодом 213;
строка с кодом 220 ≥ строка с кодом 221 + строка с кодом 222 + строка с кодом 223.
по разделу 3
13. В разделе 3 отчета графа 1 не заполняется.
14. В графах 2, 3, 4, 5 и 6 и далее пронумерованных графах данные по строкам представляются в тысячах единиц соответствующей валюты.
15. В графах 2, 3, 4, 5 и 6 и далее пронумерованных графах данные по строкам 423 и 433 должны быть равны данным в строках 110 и 120 соответственно, переведенным в тысячи единиц.

6. Есептің 1-бағанында ("Х" белгісімен белгіленген жолдарды қоспағанда) уәкілетті ұйымның (оның филиалының) айырбастау пункттері есепті кезеңде айырбастау операцияларын жүзеге асырған шетел валюталарының барлық түрлері бойынша деректер беріледі. Айырбастау операцияларының көлемдері бойынша жиынтық деректер теңгемен есептеледі.
7. 1-бағанда кодтары 110, 111, 120 және 121-жолдар бойынша деректер бүтін мәнге дейін дөңгелектеніп, мың теңгемен толтырылады (бес жүз теңгеден кем деректер нөлге дейін, бес жүзден бастап бір мыңға дейінгі - бірге дейін дөңгелектенеді).
8. 2, 3, 4, 5 және 6-бағандарда деректер Америка Құрама Штаттарының доллары (USD), еуро (EUR), Ресей рублі (RUB), Қытай юані (CNY), ағылшын фунт стерлингі (GBP) бойынша беріледі, ал одан әрі нөмірленген бағандарда уәкілетті ұйымның (оның филиалының) айырбастау пункттері есепті кезеңде айырбастау операцияларын жүзеге асырған валюталардың қалған түрлері бойынша деректер келтіріледі.
9. 2, 3, 4, 5 және 6-бағандарда және одан әрі нөмірленген бағандарда 110, 111, 120 және 121-жолдар бойынша деректер тиісті валютаның бірлігінде беріледі.
Егер айырбастау пунктері есепті кезеңде 2, 3, 4, 5 және 6-бағандарда көрсетілген қандай да бір валютамен айырбастау операцияларын жүргізбесе, онда тиісті баған толтырылмайды.
10. 210, 211, 212, 213, 220, 221, 222 және 223-жолдар шоттың бірлігімен толтырылады.
11. 2, 3, 4, 5 және 6-бағандарда және одан әрі нөмірленген бағандарда 311, 312, 321 және 322-жолдар бойынша тиісті шетел валютасының бағамы көрсетіледі. 311 (321)-жол бойынша тиісті бағанда уәкілетті ұйымның (оның филиалының) айырбастау пункттері үшін есепті кезеңде теңгемен сатып алу (сату) үшін белгіленген осы шетел валютасы бағамдарының ең төменгісі көрсетіледі; 312 (322)-жол бойынша - уәкілетті ұйымның (оның филиалының) айырбастау пункттері үшін есепті кезеңде теңгемен сатып алу (сату) үшін белгіленген осы шетел валютасы бағамдарының ең жоғарғысы көрсетіледі.
12. Есептің 1 және 2-бөлімдерін толтыру кезінде барлық бағандар бойынша мына талаптардың орындалуы қамтамасыз етіледі:
коды 111-жол ≤ коды 110-жол;
коды 121-жол ≤ коды 120-жол;
коды 210-жол ≥ коды 211-жол + коды 212-жол + коды 213-жол;
коды 220-жол ≥ коды 221-жол + коды 222-жол + коды 223-жол.
3-бөлім бойынша
13. Есептің 3-бөлімінде 1-баған толтырылмайды.
14. 2, 3, 4, 5 және 6-бағандарда және одан әрі нөмірленген бағандарда жолдар бойынша деректер тиісті валютаның мың бірлігімен беріледі.
15. 2, 3, 4, 5 және 6-бағандарда және одан әрі нөмірленген бағандарда 423 және 433-жолдар бойынша деректер мың бірлікке айналдырылған 110 және тиісінше 120-бағандардағы деректерге тең болуға тиіс.

16. При заполнении раздела 3 отчета по графам 2, 3, 4, 5 и 6 и далее пронумерованным графам по строкам 410, 420, 430 и 440 обеспечивается выполнение условий, указанных в наименовании соответствующих показателей.
17. При составлении Формы в расчетах для данных в тенге используется сумма обменной операции в тенге, указанная соответственно в графах 8 и 10 Реестра купленной и проданной наличной иностранной валюты.
18. При отсутствии данных за отчетный период Форма представляется с нулевыми значениями.
19. Корректировки (исправления, дополнения) данных вносятся в течение шести месяцев после срока, установленного для представления Формы.
Приложение 14
к Правилам осуществления
обменных операций с наличной
иностранной валютой
в Республике Казахстан
Форма, предназначенная для сбора административных данных
Представляется: в центральный аппарат или территориальный филиал Национального Банка Республики Казахстан
Форма административных данных размещена на официальном интернет-ресурсе www.nationalbank.kz

16. Есептің 3-бөлімін толтыру кезінде 2, 3, 4, 5 және 6-бағандар және одан әрі нөмірленген бағандар бойынша 410, 420, 430 және 440-жолдар бойынша тиісті көрсеткіштердің атауында көрсетілген талаптарды орындау қамтамасыз етіледі.
17. Нысанды жасау кезінде теңгемен берілген деректер үшін есеп айырысуларда тиісінше Сатып алынған және сатылған қолма-қол шетел валютасы тізілімінің 8 және 10-бағандарында көрсетілген теңгемен айырбастау операциясының сомасы пайдаланылады.
18. Есептік кезеңде деректер болмаған кезде Нысан нөлдік мәндермен ұсынылады.
19. Деректерді түзетулер (өзгерістер, толықтырулар) Нысанды ұсыну үшін белгіленген мерзімнен кейін алты ай ішінде енгізіледі.
Қазақстан Республикасында
қолма-қол шетел валютасымен
айырбастау операцияларын
жүзеге асыру қағидаларына
14-қосымша
Әкімшілік деректерді жинауға арналған нысан
Қайда ұсынылады: Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің орталық аппаратына немесе аумақтық филиалына
Әкімшілік деректер нысаны www.nationalbank.kz ресми интернет-ресурсында орналастырылған

Отчет о покупке и (или) продаже наличной иностранной валюты на сумму, равную или превышающую 50 000 (пятьдесят тысяч) долларов Соединенных Штатов Америки в эквиваленте
Сноска. Приложение 14 - в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 26.09.2023 № 72 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Индекс формы административных данных: 14-NIV_VAL
Периодичность: ежемесячная
Отчетный период: за __________ 20 ___ года
Круг лиц, представляющих отчет: уполномоченный банк или уполномоченная организация (ее филиал)
Срок представления: до 10 (десятого) числа (включительно) месяца, следующего за отчетным периодом
Форма

Баламасы 50 000 (елу мың) Америка Құрама Штаттарының долларына тең немесе одан асатын сомаға қолма-қол шетел валютасынсатып алу және (немесе) сату туралы есеп
Ескерту. 14-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 26.09.2023 № 72 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Әкімшілік деректер нысанының индексі: 14-NIV_VAL
Кезеңділігі: ай сайын
Есепті кезеңі: 20__ жылғы ___________
Есепті ұсынатын тұлғалар тобы: уәкілетті банк немесе уәкілетті ұйым (оның филиалы)
Ұсыну мерзімі: есепті кезеңнен кейінгі айдың 10 (онына) дейін (қоса алғанда)
Нысан

1. Информация о клиенте
2. Информация о валютной операции
Фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Индивидуальный идентификационный номер (иные данные)
Признак резидентства*
Дата
Покупка
(продажа)
Сумма в тысячах единиц валюты
Код валюты
Наименование области, города республиканского значения, столицы
Код по КАТО
1.1
1.2
1.3
2.1
2.2
2.3
2.4
2.5
2.6
* – указывается в соответствии с документом, представленным клиентом при проведении обменной операции:
1 – для резидентов (граждане Республики Казахстан, иностранцы и лица без гражданства, постоянно проживающие в Республике Казахстан на основании разрешения на постоянное проживание в Республике Казахстан),
2 – для нерезидентов
Наименование уполномоченного банка или уполномоченной организации
(ее филиала) _____________________________________________________
Адрес ___________________________________________________________
Телефон _________________________________________________________
Адрес электронной почты __________________________________________
Исполнитель _________________________________ ____________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись, телефон
Руководитель или лицо, на которое возложена функция по подписанию
отчета __________________________________________ _________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись, телефон
Дата "____" ______________ 20__ года
Приложение
к форме отчета
о покупке и (или) продаже
наличной иностранной валюты
на сумму, равную
или превышающую
50 000 (пятьдесят тысяч) долларов
Соединенных Штатов Америки
в эквиваленте
Пояснение по заполнению формы, административных данных
"Отчет о покупке и (или) продаже наличной иностранной валюты на сумму, равную или превышающую 50 000 (пятьдесят тысяч) долларов Соединенных Штатов Америки в эквиваленте"
(индекс – 14-NIV_VAL, периодичность - ежемесячная)
Глава 1. Общие положения
1. Настоящее пояснение определяет единые требования по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных "Отчет о покупке и (или) продаже наличной иностранной валюты на сумму, равную или превышающую 50 000 (пятьдесят тысяч) долларов Соединенных Штатов Америки (далее – США) в эквиваленте", (далее – Форма).
2. Форма представляется уполномоченным банком или уполномоченной организацией (ее филиалом) ежемесячно и включает информацию об операциях покупки или продажи наличной иностранной валюты на сумму, равную или превышающую 50 000 (пятьдесят тысяч) долларов США в эквиваленте.
3. Форму подписывает руководитель или лицо, на которое возложена функция по подписанию отчета, и исполнитель.

1. Клиент туралы ақпарат
2. Валюталық операция туралы ақпарат
Тегі, аты, әкесінің аты (ол бар болса)
Жеке сәйкестендіру нөмірі (өзге деректер)
Резиденттілік белгісі*
Күні
Сатып алу (сату)
Валютаның мың бірлігімен сомасы
Валюта коды
Облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың атауы
ӘАОЖ бойынша код
1.1
1.2
1.3
2.1
2.2
2.3
2.4
2.5
2.6
* – айырбастау операциясын жүргізу кезінде клиент ұсынған құжатқа сәйкес көрсетіледі: 1 – резиденттер үшін (Қазақстан Республикасының азаматтары, Қазақстан Республикасында тұрақты тұруға берілген рұқсат негізінде Қазақстан Республикасында тұрақты тұратын шетелдіктер мен азаматтығы жоқ адамдар), 2 – бейрезиденттер үшін
Уәкілетті банктің немесе уәкілетті ұйымның (оның филиалының) атауы
_________________________________________________________
Мекенжайы _____________________________________________________
Телефоны_______________________________________________________
Электрондық пошта мекенжайы ____________________________________
Орындаушы ______________________________ _________________
тегі, аты және әкесінің аты (ол бар болса) қолы, телефоны
Басшы немесе есепке қол қою функциясы жүктелген адам
_____________________________________________ _____________
тегі, аты және әкесінің аты (ол бар болса) қолы, телефоны
Күні 20__ жылғы "____" ______________
Баламасы 50 000 (елу мың)
Америка Құрама Штаттарының
долларына тең немесе одан
асатын сомаға қолма-қол шетел
валютасын сатып алу және
(немесе) сату туралы
есеп нысанына
қосымша
"Баламасы 50 000 (елу мың) Америка Құрама Штаттарының долларына тең немесе одан асатын сомаға қолма-қол шетел валютасын сатып алу және (немесе) сату туралы есеп" (индексі – 14-NIV_VAL, кезеңділігі – ай сайын) әкімшілік деректер нысанын толтыру бойынша түсіндірме
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы түсіндірмеде "Баламасы 50 000 (елу мың) Америка Құрама Штаттарының (бұдан әрі – АҚШ) долларына тең немесе одан асатын сомаға қолма-қол шетел валютасын сатып алу және (немесе) сату туралы есеп" әкімшілік деректерді жинауға арналған нысанды (бұдан әрі – Нысан) толтыру бойынша бірыңғай талаптар айқындалады.
2. Нысанды уәкілетті банк немесе уәкілетті ұйым (оның филиалы) ай сайын ұсынады және баламасы 50 000 (елу мың) АҚШ долларына тең немесе одан асатын сомаға қолма-қол шетел валютасын сатып алу немесе сату операциялары туралы ақпаратты қамтиды.
3. Нысанға басшы немесе есепке қол қою функциясы жүктелген адам және орындаушы қол қояды.

Глава 2. Пояснение по заполнению Формы
4. Форма направляется при наличии операций по покупке и (или) продаже одному физическому лицу за отчетный период наличной иностранной валюты на сумму, равную или превышающую 50 000 (пятьдесят тысяч) долларов США в эквиваленте.
5. Информация по операциям по покупке или продаже наличной иностранной валюты отражается в отчете на дату проведения операции.
6. В части 1 Формы указывается информация о клиенте-физическом лице, осуществившем операцию по покупке или продаже наличной иностранной валюты.
7. В графе 1.2 указывается индивидуальный идентификационный номер. При отсутствии индивидуального идентификационного номера у физического лица, в графе 1.2 указываются данные документа, удостоверяющего личность.
8. В части 2 Формы указывается информация об операции по покупке или продаже иностранной валюты.
В графе 2.2 указывается "1" при покупке клиентом наличной иностранной валюты, "2" – при продаже клиентом наличной иностранной валюты.
В графе 2.4 указывается трехзначный буквенный код валюты в соответствии с национальным классификатором Республики Казахстан НК РК 07 ISO 4217 "Коды для обозначения валют и фондов".
В графе 2.5 указывается наименование области, города республиканского значения, столицы.
В графе 2.6 указывается код по Классификатору административно-территориальных объектов КАТО НК РК 11-2021 (код по КАТО).
При наличии у филиала уполномоченного банка обменных пунктов, расположенных в пределах области, прилегающей к столице или городу республиканского значения, данные за отчетный месяц учитываются в Форме соответствующей области, по месту проведения обменных операций.
9. В случае отсутствия данных за отчетный период Форма представляется с нулевыми значениями.
10. Корректировки (исправления, дополнения) данных вносятся в течение шести месяцев после срока, установленного для представления Формы.
Приложение 15 к Правилам
осуществления обменных
операций с наличной
иностранной валютой
в Республике Казахстан
Форма
Журнал учета операций по покупке и (или) продаже аффинированного золота в слитках, выпущенных Национальным Банком Республики Казахстан
Сноска. Приложение 15 - в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 26.04.2021 № 49 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования).
Наименование уполномоченной организации или ее филиала, бизнес-идентификационный номер _________________________________________
Номер приложения к лицензии на обменные операции с наличной иностранной валютой в Республике Казахстан уполномоченной организации________________________ "____"______________20____года
Остаток аффинированного золота в слитках в операционной кассе обменного пункта
Количество слитков по разновидностям в массах (грамм)
на начало дня
на конец дня
Дата и время начала действия распоряжения об установлении стоимости аффинированного золота в слитках
Номер и дата распоряжения руководителя об установлении стоимости аффинированного золота в слитках
Стоимость одного слитка аффинированного золота в национальной валюте по разновидностям в массах (грамм)
Покупка (по массам)
Продажа (по массам)
Реестр учета операций по покупке и (или) продаже аффинированного золота в слитках, выпущенных Национальным Банком Республики Казахстан за "____"_________________20____года
№п/п
Признак резидентства*
Данные документа, удостоверяющего личность клиента**
Индивидуальный идентификационный номер клиента
Юридический адрес клиента
1
2
3
4
5
продолжение таблицы:
Куплено
Продано
Время проведения операции (в часах и минутах) *****
Масса слитка (грамм)
Стоимость в тенге***
Уникальный номер слитка
Масса слитка (грамм)
Стоимость в тенге****
Уникальный номер слитка
6
7
8
9
10
11
12
Итого по:
Кассир ___________________________________________________ _______________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)       (подпись)
Примечание:

2-тарау. Нысанды толтыру бойынша түсіндірме
4. Нысан есепті кезеңде бір жеке тұлғаға баламасы 50 000 (елу мың) АҚШ долларына тең немесе одан асатын сомаға қолма-қол шетел валютасын сатып алу және (немесе) сату операциясы болған кезде жіберіледі.
5. Қолма-қол шетел валютасын сатып алу немесе сату операциялары бойынша ақпарат операцияны өткізу күніндегі есепте көрсетіледі.
6. Нысанның 1-бөлігінде қолма-қол шетел валютасын сатып алу немесе сату операциясын жүзеге асырған жеке тұлға-клиент туралы ақпарат көрсетіледі.
7. 1.2-бағанда жеке сәйкестендіру нөмірі көрсетіледі. Жеке тұлғаның жеке сәйкестендіру нөмірі болмаған кезде 1.2-бағанда жеке басын куәландыратын құжаттың деректері көрсетіледі.
8. Нысанның 2-бөлігінде шетел валютасын сатып алу немесе сату бойынша операция туралы ақпарат көрсетіледі.
2.2-бағанда клиент қолма-қол шетел валютасын сатып алған кезде "1", клиент қолма-қол шетел валютасын сатқан кезде "2" көрсетіледі.
2.4-бағанда "Валюталар мен қорларды белгілеуге арналған кодтар" ҚР ҰС 07 ISO 4217 Қазақстан Республикасының Ұлттық сыныптауышына сәйкес валютаның үш таңбалы әріптік коды көрсетіледі.
2.5-бағанда облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың атауы көрсетіледі.
2.6-бағанда ӘАОЖ ҚР ҰЖ 11-2021 әкімшілік-аумақтық объектілерінің жіктеуіші бойынша (ӘАОЖ бойынша код) коды көрсетіледі.
Уәкілетті банктің филиалында астанаға немесе республикалық маңызы бар қалаға іргелес облыс шегінде орналасқан айырбастау пункттері болған кезде есепті айдағы деректер айырбастау операцияларын жүргізу орны бойынша тиісті облыс Нысанында ескеріледі.
9. Есептік кезеңде деректер болмаған жағдайда Нысан нөлдік мәндермен ұсынылады.
10. Деректерге түзетулер (өзгерістер, толықтырулар) Нысанды ұсынуға берілген мерзім өткеннен кейін алты ай ішінде енгізіледі.
Қазақстан Республикасында
қолма-қол шетел
валютасымен айырбастау
операцияларын жүзеге асыру
қағидаларына
15-қосымша
Нысан
Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі шығарған аффинирленген құйма алтынды сатып алу және (немесе) сату операцияларын есепке алу журналы
Ескерту. 15-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 26.04.2021 № 49 (ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Уәкілетті ұйымның немесе оның филиалының атауы, бизнес-сәйкестендіру
нөмірі _________________________________________________
Уәкілетті ұйымның Қазақстан Республикасында қолма-қол шетел валютасымен айырбастау операцияларына арналған 20 ____ жылғы "____" ______________ лицензиясына қосымшаның нөмірі
Айырбастау пунктінің операциялық кассасындағы аффинирленген құйма алтынның қалдығы
Құйма алтынның массадағы (грамм) түрлері бойынша саны
күннің басына
күннің соңына
Аффинирленген құйма алтынның құнын белгілеу туралы өкімнің күні және қолданысының басталу сәті
Аффинирленген құйма алтынның құнын белгілеу туралы басшының өкімінің нөмірі және күні
Массадағы (грамм) түрлері бойынша аффинирленген бір құйма алтынның ұлттық валютадағы құны
Сатып алу (массалары бойынша)
Сату (массалары бойынша)
Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі шығарған аффинирленген құйма алтынды сатып алу және (немесе) сату операцияларын есепке алу тізілімі 20____жылғы "____"______________
Р/с №
Резиденттік белгісі*
Клиенттің жеке басын куәландыратын құжаттың деректері **
Клиенттің жеке сәйкестендіру нөмірі
Клиенттің заңды мекенжайы
1
2
3
4
5
кестенің жалғасы:
Сатып алынды
Сатылды
Операция жүргізу уақыты (сағатпен және минутпен) *****
Құйманың массасы (грамм)
Теңгемен құны***
Құйманың бірегей нөмірі
Құйманың массасы (грамм)
Теңгемен құны***
Құйманың бірегей нөмірі
6
7
8
9
10
11
12
Жиынтығы:
Кассир _____________________________________ _________
(тегі, аты, әкесінің аты (ол бар болса)       (қолы)
Ескертпе:

* – указывается в соответствии с документом, представленным клиентом при проведении операции: 1 – для резидентов (граждане Республики Казахстан, иностранцы и лица без гражданства, постоянно проживающие в Республике Казахстан на основании разрешения на постоянное проживание в Республике Казахстан), 2 – для нерезидентов;
** – в случаях, предусмотренных в части четвертой пункта 73 Правил заполняются фамилия, имя и отчество (при его наличии) клиента;
*** – исчисляется по стоимости покупки;
**** – исчисляется по стоимости продажи;
***** – время проведения операции, указанное в контрольном чеке.
Приложение 16
к Правилам осуществления
обменных операций с наличной
иностранной валютой
в Республике Казахстан
Форма, предназначенная для сбора административных данных
Представляется: в центральный аппарат или территориальный филиал Национального Банка Республики Казахстан
Форма административных данных размещена на официальном интернет-ресурсе www.nationalbank.kz
Отчет о проведенных через обменные пункты операциях по покупке и (или) продаже аффинированного золота в слитках, выпущенных Национальным Банком Республики Казахстан

* – клиент операция жүргізген кезде ұсынған құжатқа сәйкес көрсетіледі: 1 – резиденттер үшін (Қазақстан Республикасының азаматтары, Қазақстан Республикасында тұрақты тұруға берілген рұқсат негізінде Қазақстан Республикасында тұрақты тұратын шетелдіктер мен азаматтығы жоқ адамдар), 2 – бейрезиденттер үшін;
** – Қағидалардың 73-тармағының төртінші бөлігінде көзделген жағдайларда клиенттің тегі, аты және әкесінің аты (ол бар болса) толтырылады;
*** – сатып алу құны бойынша есептеледі;
**** – сату құны бойынша есептеледі;
***** – бақылау чегінде көрсетілген операцияны өткізу уақыты.
Қазақстан Республикасында
қолма-қол шетел валютасымен
айырбастау операцияларын
жүзеге асыру қағидаларына
16-қосымша
Әкімшілік деректерді жинауға арналған нысан
Қайда ұсынылады: Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің орталық аппаратына немесе аумақтық филиалына
Әкімшілік деректер нысаны www.nationalbank.kz ресми интернет-ресурсында орналастырылған
Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі шығарған аффинирленген құйма алтынды сатып алу және (немесе) сату бойынша айырбастау пункттері арқылы жүргізілген операциялар туралы есеп

Сноска. Приложение 16 - в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 26.09.2023 № 72 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Индекс формы административных данных: 16-SMSAZ_UO
Периодичность: ежемесячная
Отчетный период: за __________ 20 ___ года
Круг лиц, представляющих отчет: уполномоченная организация (ее филиал)
Срок представления: до 10 (десятого) числа (включительно) месяца, следующего за отчетным
Форма
Номер и дата лицензии на обменные операции с наличной иностранной валютой
____________________________________________________________________
Наименование показателя
Код строки
Всего в тенге
Разновидности по массам (грамм)
А
Б
1
2
3
4
5
6

Ескерту. 16-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 26.09.2023 № 72 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Әкімшілік деректер нысанының индексі: 16-SMSAZ_UO
Кезеңділігі: ай сайын
Есепті кезеңі: 20 ___ жылғы __________
Есеп беретін тұлғалар тобы: уәкілетті ұйым (оның филиалы)
Ұсыну мерзімі: есепті айдан кейінгі айдың 10 (онына) дейін (қоса алғанда)
Нысан
Қолма-қол шетел валютасымен айырбастау операцияларына арналған лицензияның нөмірі және күні
__________________________________________________________________________
Көрсеткіштің атауы
Жолдың коды
Барлығы теңгемен
Массалары (грамм) бойынша түрлері
А
Б
1
2
3
4
5
6

Раздел 1. Операции по покупке аффинированного золота в слитках у физических лиц
Стоимость купленного аффинированного золота в слитках всего
110
в том числе у нерезидентов
111
Количество купленного аффинированного золота в слитках всего
120
X
Раздел 2. Операции по продаже аффинированного золота в слитках физическим лицам
Стоимость проданного аффинированного золота в слитках всего
210
в том числе нерезидентам
211
Количество проданного аффинированного золота в слитках всего

1-бөлім. Жеке тұлғалардан аффинирленген құйма алтынды сатып алу операциялары
Сатып алынған аффинирленген құйма алтынның құны барлығы
110
оның ішінде бейрезиденттер
111
Сатып алынған аффинирленген құйма алтынның саны барлығы
120
X
2-бөлім. Жеке тұлғаларға аффинирленген құйма алтынды сату бойынша операциялар
Сатылған аффинирленген құйма алтынның құны барлығы
210
оның ішінде бейрезиденттер
211
Сатылған аффинирленген құйма алтынның саны барлығы

220
X
Раздел 3. Операции по покупке у Национального Банка Республики Казахстан и продаже Национальному Банку Республики Казахстан аффинированного золота в слитках
Количество проданного аффинированного золота в слитках
310
X
Количество купленного аффинированного золота в слитках
320
X
Раздел 4. Итоги по операциям с аффинированным золотом в слитках
Остаток аффинированного золота в слитках на начало отчетного периода в кассе обменного пункта
410
X
Остаток аффинированного золота в слитках на конец отчетного периода
420
X
Наименование уполномоченной организации (ее филиала)
_______________________________________________________________
Адрес __________________________________ Телефон _______________
Адрес электронной почты ________________________________________
Исполнитель ___________________________________________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись, телефон
Руководитель или лицо, на которое возложена функция по подписанию
отчета _____________________________________ ___________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись, телефон
Дата "____" ______________ 20__ года
Приложение
к форме отчета о проведенных
через обменные пункты
операциях по покупке и (или)
продаже аффинированного
золота в слитках, выпущенных
Национальным Банком
Республики Казахстан
Пояснение по заполнению формы, административных данных
"Отчет о проведенных через обменные пункты операциях по покупке и (или) продаже аффинированного золота в слитках, выпущенных Национальным Банком Республики Казахстан"
(индекс – 16-SMSAZ_UO, периодичность - ежемесячная)
Глава 1. Общие положения
1. Настоящее пояснение определяет требования по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных "Отчет о проведенных через обменные пункты операциях по покупке и (или) продаже аффинированного золота в слитках, выпущенных Национальным Банком Республики Казахстан", (далее – Форма).
2. Форма разработана в соответствии с подпунктом 9) статьи 56 Закона Республики Казахстан "О Национальном Банке Республики Казахстан".
3. Форма составляется ежемесячно уполномоченной организацией (ее филиалом) по данным за отчетный месяц журнала учета операций по покупке и (или) продаже аффинированного золота в слитках, выпущенных Национальным Банком Республики Казахстан, по форме согласно приложению 15 к Правилам осуществления обменных операций с наличной иностранной валютой в Республике Казахстан, утвержденным постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 4 апреля 2019 года № 49, зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 18545. Филиал уполномоченной организации составляет самостоятельную Форму.

220
X
3-бөлім. Аффинирленген құйма алтынды Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкінен сатып алу және Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне сату бойынша операциялар
Сатылған аффинирленген құйма алтынның саны
310
X
Сатып алынған аффинирленген құйма алтынның саны
320
X
4-бөлім. Аффинирленген құйма алтынмен операциялар бойынша жиынтығы
Есепті кезеңнің басына айырбастау пунктінің кассасындағы аффинирленген құйма алтынның қалдығы
410
X
Есепті кезеңнің соңына аффинирленген құйма алтынның қалдығы
420
X
Уәкілетті ұйымның (оның филиалының) атауы
_______________________________________________________________
Мекенжайы ______________________________Телефоны______________
Электрондық пошта мекенжайы ___________________________________
Орындаушы ____________________________________________________
тегі, аты, әкесінің аты (ол бар болса) қолы, телефоны
Басшы немесе есепке қол қою функциясы жүктелген адам
________________________________________ ______________________
тегі, аты, әкесінің аты (ол бар болса) қолы, телефоны
Күні 20__ жылғы "____" ______________
Қазақстан Республикасының
Ұлттық Банкі шығарған
аффинирленген құйма алтынды
сатып алу және (немесе)
сату бойынша айырбастау
пункттері арқылы жүргізілген
операциялар туралы
есеп нысанына
қосымша
"Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі шығарған аффинирленген құйма алтынды сатып алу және (немесе) сату бойынша айырбастау пункттері арқылы жүргізілген операциялар туралы есеп" (индексі – 16-SMSAZ_UO, кезеңділігі – ай сайын) әкімшілік деректер нысанын толтыру бойынша түсіндірме
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы түсіндірмеде "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі шығарған аффинирленген құйма алтынды сатып алу және (немесе) сату бойынша айырбастау пункттері арқылы жүргізілген операциялар туралы есеп" әкімшілік деректерді жинауға арналған нысанды (бұдан әрі – Нысан) толтыру бойынша талаптар айқындалады.
2. Нысан "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 56-бабының 9) тармақшасына сәйкес әзірленген.
3. Нысанды уәкілетті ұйым (оның филиалы) Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі шығарған аффинирленген құйма алтынды сатып алу және (немесе) сату жөніндегі операцияларды есепке алу журналының есепті айдағы деректері бойынша Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2019 жылғы 4 сәуірдегі № 49 қаулысымен бекітілген, Қазақстан Республикасының Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде 2019 жылғы 18 сәуірде № 18545 болып тіркелген, Қазақстан Республикасында қолма-қол шетел валютасымен айырбастау операцияларын жүзеге асыру қағидаларына 15-қосымшаға сәйкес нысан бойынша ай сайын жасайды. Уәкілетті ұйымның филиалы дербес Нысанды жасайды.

4. Форму подписывает руководитель или лицо, на которое возложена функция по подписанию отчета, и исполнитель.
Глава 2. Пояснение по заполнению Формы
5. При составлении Формы в расчетах для данных в тенге используется сумма операций в тенге, указанная соответственно в графах 7 и 10 Реестра учета операций с аффинированным золотом в слитках.
6. В случае отсутствия данных за отчетный период Форма представляется с нулевыми значениями.
7. Корректировки (исправления, дополнения) данных вносятся в течение шести месяцев после срока, установленного для представления Формы.
Приложение к постановлению
Правления Национального Банка
Республики Казахстан
от 4 апреля 2019 года № 49
Перечень некоторых постановлений Правления Национального Банка Республики Казахстан, признаваемых утратившими силу
1. Постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 16 июля 2014 года № 144 "Об утверждении Правил организации обменных операций с наличной иностранной валютой в Республике Казахстан" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 9801, опубликовано 12 ноября 2014 года в информационно-правовой системе нормативных правовых актов Республики Казахстан "Әділет".
2. Постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 26 марта 2015 года № 46 "О внесении изменений и дополнений в постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 16 июля 2014 года № 144 "Об утверждении Правил организации обменных операций с наличной иностранной валютой в Республике Казахстан" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 10873, опубликовано 6 мая 2015 года в информационно-правовой системе "Әділет").
3. Постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 19 декабря 2015 года № 224 "О внесении изменений в некоторые нормативные правовые акты Республики Казахстан" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 12970, опубликовано 1 марта 2016 года в информационно-правовой системе "Әділет").
4. Постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 28 января 2016 года № 55 "О внесении изменений и дополнения в постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 16 июля 2014 года № 144 "Об утверждении Правил организации обменных операций с наличной иностранной валютой в Республике Казахстан" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 13219, опубликовано 29 февраля 2016 года в информационно-правовой системе "Әділет").

4. Нысанға басшы немесе есепке қол қою функциясы жүктелген адам және орындаушы қол қояды.
2-тарау. Нысанды толтыру бойынша түсіндірме
5. Теңгедегі деректерге арналған есеп айырысуларда Нысанды жасау кезінде Аффинирленген құйма алтынмен операцияларды есепке алу тізілімінің тиісінше 7 және 10-бағандарында көрсетілген теңгемен операциялардың сомасы пайдаланылады.
6. Есептік кезеңде деректер болмаған жағдайда Нысан нөлдік мәндермен ұсынылады.
7. Деректерге түзетулер (өзгерістер, толықтырулар) Нысанды ұсынуға берілген мерзім өткеннен кейін алты ай ішінде енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Ұлттық Банкі Басқармасының
2019 жылғы 4 сәуірдегі № 49
қаулысына қосымша
Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының күші жойылды деп танылған кейбір қаулыларының тізбесі
1. "Қазақстан Республикасында қолма-қол шетел валютасымен айырбастау операцияларын ұйымдастыру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2014 жылғы 16 шілдедегі № 144 қаулысы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 9801 болып тіркелген, 2014 жылғы 12 қарашада "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде жарияланған).
2. "Қазақстан Республикасында қолма-қол шетел валютасымен айырбастау операцияларын ұйымдастыру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2014 жылғы 16 шілдедегі № 144 қаулысына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2015 жылғы 26 наурыздағы № 46 қаулысы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10873 болып тіркелген, 2015 жылғы 6 мамырда "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде жарияланған).
3. "Қазақстан Республикасының кейбір нормативтік құқықтық актілеріне өзгерістер енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2015 жылғы 19 желтоқсандағы № 224 қаулысы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 12970 болып тіркелген, 2016 жылғы 1 наурызда "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде жарияланған).
4. "Қазақстан Республикасында қолма-қол шетел валютасымен айырбастау операцияларын ұйымдастыру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2014 жылғы 16 шілдедегі № 144 қаулысына өзгерістер мен толықтыру енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2016 жылғы 28 қаңтардағы № 55 қаулысы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 13219 болып тіркелген, 2016 жылғы 29 ақпанда "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде жарияланған).

5. Постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 28 ноября 2016 года № 269 "О некоторых вопросах валютного регулирования и валютного контроля" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 14564, опубликовано 28 декабря 2016 года в информационно-правовой системе "Әділет").
6. Постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 27 сентября 2017 года № 188 "О внесении изменений и дополнений в постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 16 июля 2014 года № 144 "Об утверждении Правил организации обменных операций с наличной иностранной валютой в Республике Казахстан" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 16162, опубликовано 4 января 2018 года в Эталонном контрольном банке нормативных правовых актов Республики Казахстан).
7. Постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 27 августа 2018 года № 183 "О внесении изменений и дополнений в постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 16 июля 2014 года № 144 "Об утверждении Правил организации обменных операций с наличной иностранной валютой в Республике Казахстан" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 17677, опубликовано 8 ноября 2018 года в Эталонном контрольном банке нормативных правовых актов Республики Казахстан).

5. "Валюталық реттеудің және валюталық бақылаудың кейбір мәселелері туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2016 жылғы 28 қарашадағы № 269 қаулысы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 14564 болып тіркелген, 2016 жылғы 28 желтоқсанда "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде жарияланған).
6. "Қазақстан Республикасында қолма-қол шетел валютасымен айырбастау операцияларын ұйымдастыру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2014 жылғы 16 шілдедегі № 144 қаулысына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2017 жылғы 27 қыркүйектегі № 188 қаулысы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 16162 болып тіркелген, 2018 жылғы 4 қаңтарда Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкінде жарияланған).
7. "Қазақстан Республикасында қолма-қол шетел валютасымен айырбастау операцияларын ұйымдастыру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2014 жылғы 16 шілдедегі № 144 қаулысына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2018 жылғы 27 тамыздағы № 183 қаулысы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 17677 болып тіркелген, 2018 жылғы 8 қарашада Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкінде жарияланған).