Об утверждении Стандарта организации оказания медицинской помощи при инфекционных заболеваниях в Республике Казахстан
Приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 20 ноября 2019 года № ҚР ДСМ-144. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 21 ноября 2019 года № 19621. Утратил силу приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 17 марта 2023 года № 40.
Сноска. Утратил силу приказом Министра здравоохранения РК от 17.03.2023 № 40 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с подпунктом 6) пункта 1 статьи 7 Кодекса Республики Казахстан от 18 сентября 2009 года "О здоровье народа и системе здравоохранения" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемый Стандарт организации оказания медицинской помощи при инфекционных заболеваниях в Республике Казахстан.
2. Департаменту организации медицинской помощи Министерства здравоохранения Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства здравоохранения Республики Казахстан после его официального опубликования;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа представление в юридический Департамент Министерства здравоохранения Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего приказа.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на вице-министра здравоохранения Республики Казахстан Актаеву Л.М.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр Е. Биртанов
Утвержден приказом
Министра здравоохранения
Республики Казахстан
от 20 ноября 2019 года
№ ҚР ДСМ -144
Стандарт организации оказания медицинской помощи при инфекционных заболеваниях в Республике Казахстан
Глава 1. Общие положения
1. Стандарт организации оказания медицинской помощи при инфекционных заболеваниях в Республике Казахстан разработан в соответствии с подпунктом 6) пункта 1 статьи 7 Кодекса Республики Казахстан от 18 сентября 2009 года "О здоровье народа и системе здравоохранения".
2. Настоящий Стандарт устанавливает правила, общие принципы и характеристики к организации оказания медицинской помощи в Республике Казахстан при инфекционных заболеваниях на амбулаторно-поликлиническом, стационарном и стационарозамещающем уровнях вне зависимости от формы собственности и ведомственной принадлежности.

Қазақстан Республикасында инфекциялық аурулар кезінде медициналық көмек көрсетуді ұйымдастыру стандартын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2019 жылғы 20 қарашадағы № ҚР ДСМ-144 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2019 жылғы 21 қарашада № 19621 болып тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2023 жылғы 17 наурыздағы № 40 бұйрығымен.
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Денсаулық сақтау министрінің 17.03.2023 № 40 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
"Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" Қазақстан Республикасының 2009 жылғы 18 қыркүйектегі Кодексінің 7-бабы 1-тармағының 6) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Қазақстан Республикасында инфекциялық аурулар кезінде медициналық көмек көрсетуді ұйымдастыру стандарты бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің Медициналық көмекті ұйымдастыру департаменті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты ресми жариялағаннан кейін Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
3) осы бұйрықты мемлекеттік тіркегеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің Заң департаментіне осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау вице-министрі Л.М. Ақтаеваға жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Министр Е. Биртанов
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау министрінің
2019 жылғы 20 қарашадағы
№ ҚР ДСМ-144 бұйрығымен
бекітілген
Қазақстан Республикасында инфекциялық аурулар кезінде медициналық көмек көрсетуді ұйымдастыру cтандарты
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Қазақстан Республикасында инфекциялық аурулар кезінде медициналық көмек көрсетуді ұйымдастыру cтандарты "Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" Қазақстан Республикасының 2009 жылғы 18 қыркүйектегі Кодексінің 7-бабы 1-тармағының 6) тармақшасына сәйкес әзірленді.
2. Осы Стандарт инфекциялық аурулар кезінде меншік нысаны мен ведомстволық тиістілігіне қарамастан амбулаториялық-емханалық, стационарлық және стационарды алмастыратын деңгейлерде Қазақстан Республикасында медициналық көмек көрсетуді ұйымдастыруға қойылатын қағидаларды, жалпы қағидаттар мен сипаттамаларын белгілейді.

3. Термины и определения, используемые в настоящем Стандарте:
1) контактное лицо – человек, который находится и (или) находился в контакте с источником возбудителя инфекции;
2) профильный специалист – медицинский работник с высшим медицинским образованием, имеющий сертификат по определенной специальности;
3) квалифицированная медицинская помощь - медицинская помощь, оказываемая медицинскими работниками с высшим медицинским образованием при заболеваниях, не требующих специализированных методов диагностики, лечения и медицинской реабилитации, в том числе с использованием средств телемедицины;
4) портал Бюро госпитализации (далее - Портал) - единая система электронной регистрации, учета, обработки и хранения направлений пациентов на госпитализацию в стационар в рамках гарантированного объема бесплатной медицинской помощи;
5) добровольное лечение – лечение, осуществляемое с согласия больного или его законного представителя;
6) консультативно-диагностическая помощь (далее - КДП) – специализированная медицинская помощь в том числе с применением высокотехнологичных медицинских услуг без круглосуточного медицинского наблюдения;
7) специализированная медицинская помощь – медицинская помощь, оказываемая профильными специалистами при заболеваниях, требующих специальных методов диагностики, лечения и медицинской реабилитации, в том числе с использованием средств телемедицины;
8) первичная медико-санитарная помощь (далее - ПМСП) – доврачебная или квалифицированная медицинская помощь без круглосуточного медицинского наблюдения, включающая комплекс доступных медицинских услуг, оказываемых на уровне человека, семьи и общества;
9) медицинская организация (далее - МО) - организация здравоохранения, основной деятельностью которой является оказание медицинской помощи;
10) стационарная помощь - форма предоставления доврачебной, квалифицированной, специализированной медицинской помощи, в том числе с применением высокотехнологичных медицинских услуг, с круглосуточным медицинским наблюдением;
11) гарантированный объем бесплатной медицинской помощи (далее - ГОБМП) – объем медицинской помощи, предоставляемый за счет бюджетных средств в соответствии с постановлением Правительства Республики Казахстан от 15 декабря 2009 года № 2136 "Об утверждении перечня гарантированного объема бесплатной медицинской помощи", гражданам Республики Казахстан, оралманам, а также иностранцам и лицам без гражданства, постоянно проживающим на территории Республики Казахстан.
Глава 2. Общие правила оказания медицинской помощи при инфекционных заболеваниях

3. Осы Стандартта пайдаланылатын терминдер мен анықтамалар:
1) байланыста болған адам - инфекциялық қоздырғыштың көзімен байланыста болатын және (немесе) байланыста болған адам;
2) бейінді маман - жоғары медициналық білімді, белгілі бір мамандық бойынша сертификаты бар медицина қызметкері.
3) білікті медициналық көмек - диагностиканың, емдеудің және медициналық оңалтудың мамандандырылған әдістерін талап етпейтін аурулар кезінде жоғары медициналық білімі бар медицина қызметкерлері көрсететін, оның ішінде телемедицина құралдарын пайдалана отырып көрсететін медициналық көмек;
4) Емдеуге жатқызу бюросы порталы (бұдан әрі - Портал) - тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемі шеңберінде пациенттерді стационарға емдеуге жатқызу жолдамаларын электрондық тіркеудің, есепке алудың, өңдеудің және сақтаудың бірыңғай жүйесі;
5) ерікті емделу - науқастың немесе оның заңды өкілінің келісімімен жүзеге асырылатын емдеу;
6) консультациялық-диагностикалық көмек (бұдан әрі - КДК) - тәулік бойы медициналық бақылау жасалмайтын, мамандандырылған медициналық көмек, оның ішінде жоғары технологиялы медициналық көрсетілетін қызметтер қолданатын мамандырылған медициналық көмек;
7) мамандандырылған медициналық көмек - диагностиканың, емдеудің және медициналық оңалтудың мамандандырылған әдістерін талап ететін аурулар кезінде бейінді мамандар көрсететін, оның ішінде телемедицина құралын пайдалана отырып көрсететін медициналық көмек;
8) медициналық-санитариялық алғашқы көмек (бұдан әрі - МСАК) - адам, отбасы және қоғам деңгейінде көрсетілетін, қолжетімді медициналық қызметтер көрсету кешенін қамтитын, тәулік бойы медициналық байқау болмайтын, дәрігерге дейінгі немесе білікті медициналық көмек;
9) медициналық ұйым (бұдан әрі - МҰ) - негізгі қызметі медициналық көмек көрсету болып табылатын денсаулық сақтау ұйымы;
10) стационарлық көмек - дәрігерге дейінгі, білікті, мамандандырылған, оның ішінде жоғары технологиялы медициналық көрсетілетін қызметтерді қолдана отырып, тәулік бойы медициналық бақылау жасалатын көмек ұсыну нысаны;
11) тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемі (бұдан әрі - ТМККК) - Қазақстан Республикасының азаматтарына, оралмандарға, сондай-ақ Қазақстан Республикасының аумағында тұрақты тұратын шетелдіктерге және азаматтығы жоқ адамдарға "Тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемінің тізбесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2009 жылғы 15 желтоқсандағы № 2136 қаулысына сәйкес бюджет қаражаты есебінен берілетін медициналық көмектің көлемі.
2-тарау. Инфекциялық аурулар кезінде медициналық көмек көрсетудің жалпы қағидалары

1. ПМСП пациентам с инфекционными заболеваниями оказывается врачами по специальности "Терапия" (терапия подростковая, диетология), "Педиатрия" (неонатология), "Общая врачебная практика" (семейная медицина), а также на ФАП-ах и медицинских пунктах фельдшерами и медицинскими сестрами в соответствии с приказом Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан от 28 апреля 2015 года № 281 "Об утверждении Правил оказания первичной медико-санитарной помощи и Правил прикрепления граждан к организациям первичной медико-санитарной помощи" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 11268), а также в соответствии с перечнем ГОБМП, утвержденным постановлением Правительства Республики Казахстан от 15 декабря 2009 года № 2136 "Об утверждении перечня гарантированного объема бесплатной медицинской помощи".
2. Плановая госпитализация осуществляется через Портал по результатам клинико-лабораторных показателей для проведения комплексной терапии в условиях круглосуточного стационара при следующих нозологиях: хронический бруцеллез (стадия субкомпенсации), хронический вирусные гепатиты (со слабой и умеренной степенью активности), гельминтозы.
3. Стационарная помощь пациентам с инфекционными заболеваниями осуществляется в соответствии с приказом Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан от 29 сентября 2015 года № 761 "Об утверждении Правил оказания стационарной помощи" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 12204) и в соответствии с КП.
4. Экстренная госпитализация пациентов при неотложных состояниях, требующих реанимационных мероприятий, осуществляется в ближайшем стационаре.
5. Платные медицинские услуги пациентам с инфекционными заболеваниями оказываются медицинскими организациями в соответствии с приказом Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан от 30 апреля 2015 года № 304 "Об утверждении Правил и условий оказания платных услуг в организациях здравоохранения" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 11341).
6. Медицинская помощь в условиях стационарозамещающей помощи в дневном стационаре и стационаре на дому оказывается специалистами ПМСП (участковыми терапевтами, педиатрами, врачами общей практики, фельдшерами, акушерами, социальными работниками в области здравоохранения и медицинскими сестрами), по медицинским показаниям проводится консультации профильных специалистов.

1. Инфекциялық аурулары бар пациенттерге МСАК-ты "Медициналық-санитариялық алғашқы көмек көрсету қағидаларын және Медициналық-санитариялық алғашқы көмек ұйымдарына бекіту қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің 2015 жылғы 28 сәуірдегі № 281 бұйрығына (Нормативтiк құқықтық актiлердi мемлекеттiк тіркеу тізілімінде № 11268 болып тіркелген), сондай-ақ "Тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемінің тізбесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2009 жылғы 15 желтоқсандағы № 2136 қаулысымен бекітілген ТМККК тізбесіне сәйкес "Терапия" (жасөспірімдер терапиясы, диетология), "Педиатрия" (неонатология), "Жалпы дәрігерлік практика" (отбасылық медицина) мамандықтары бойынша дәрігерлер, сондай-ақ ФАП-та және медициналық пункттерде фельдшерлер мен мейіргерлер көрсетеді.
2. Жоспарлы емдеуге жатқызу тәулік бойы стационар жағдайында мынадай нозологиялар бойынша: созылмалы бруцеллез (субкомпенсация сатысы), созылмалы вирустық гепатиттер (белсенділіктің әлсіз және орташа дәрежесі бар), гельминтоз кешенді терапия жүргізу үшін клиникалық-зертханалық көрсеткіштердің нәтижелері бойынша Портал арқылы жүзеге асырылады.
3. Инфекциялық аурулары бар пациенттерге стационарлық көмек "Стационарлық көмек көрсету қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің 2015 жылғы 29 қыркүйектегі № 761 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 12204 болып тіркелген) және КХ-ға сәйкес жүзеге асырылады.
4. Реанимациялық іс-шараларды талап ететін кезек күттірмейтін жағдайлар кезінде пациенттерді шұғыл емдеуге жатқызу жақын жердегі стационарда жүзеге асырылады.
5. Медициналық ұйымдарда инфекциялық аурулары бар пациенттерге ақылы медициналық қызметтер "Денсаулық сақтау ұйымдарында ақылы қызметтер көрсету қағидалары мен шарттарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің 2015 жылғы 30 сәуірдегі № 304 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11341 болып тіркелген) сәйкес көрсетіледі.
6. Күндізгі стационарда және үйдегі стационарда стационарды алмастыратын көмек жағдайында медициналық көмекті МСАК мамандары (учаскелік терапевтер, педиатрлар, жалпы практика дәрігерлері, фельдшерлер, акушерлер, денсаулық сақтау саласындағы әлеуметтік қызметкерлер және мейіргерлер) көрсетеді, медициналық көрсетілімдер бойынша бейінді мамандар консультация жүргізеді.

Глава 3. Общие принципы и характеристики деятельности организаций здравоохранения, оказывающих медицинскую помощь при инфекционных заболеваниях
7. Общие принципы деятельности МО, оказывающих медицинскую помощь населению при инфекционных заболеваниях, являются:
1) диагностика и лечение инфекционных заболеваний и особо опасных инфекций (далее - ООИ) – тщательный сбор анамнеза, в том числе эпидемиологического анализа, проведение лабораторно-инструментального обследования лечебных мероприятий в соответствии с клиническими протоколами (далее – КП);
2) динамическое наблюдение за пациентами с инфекционными заболеваниями – проведение дополнительного обследования пациентов для исключения или установления инфекционного заболевания;
3) организация и проведение мероприятий, направленных на информационно - разъяснительную работу по профилактике инфекционных заболеваний - своевременное выявление заболевших, оценка риска заражения окружающих и распространения инфекции, изоляция контагиозных больных и выявление контактных, проведение профилактических прививок, санитарно-противоэпидемических и санитарно-профилактических мероприятий в очагах инфекционных заболеваний, пропаганда здорового образа жизни и рекомендации по здоровому питанию.
8. Медицинскую помощь пациентам с инфекционными заболеваниями оказывают специалисты с высшим медицинским образованием по специальностям "Инфекционные болезни" (в том числе детские) (далее – врач инфекционист), по специальностям "Общая врачебная практика" (семейная медицина), "Терапия" (терапия подростковая, диетология), "Педиатрия" (неонатология), "Скорая и неотложная медицинская помощь".
9. Оформление медицинской документации и ведение учетно-отчетной документации осуществляется в соответствии с приказом исполняющего обязанности Министра здравоохранения Республики Казахстан от 23 ноября 2010 года № 907 "Об утверждении форм первичной медицинской документации организаций здравоохранения" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 6697) (далее – Приказ № 907).
10. Лекарственное обеспечение пациентов с инфекционными заболеваниями в организациях здравоохранения в рамках ГОБМП, и (или) в системе ОСМС осуществляется на основании лекарственных формуляров, в соответствии с приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 22 мая 2015 года № 369 "Об утверждении Правил формирования Казахстанского национального лекарственного формуляра, перечня лекарственных средств и медицинских изделий для бесплатного и (или) льготного амбулаторного обеспечения отдельных категорий граждан с определенными заболеваниями (состояниями), а также разработки лекарственных формуляров организаций здравоохранения" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 11429).

3-тарау. Инфекциялық аурулары кезінде медициналық көмек көрсетуді ұйымдары қызметінің жалпы қағидаттары мен сипаттамалары
7. Инфекциялық аурулар кезінде халыққа медициналық көмек көрсететін МҰ-ның қызметінің жалпы қағидаттары:
1) инфекциялық ауруларды және аса қауіпті инфекцияларды (бұдан әрі - АҚИ) диагностикалау және емдеу - анамнезді мұқият жинау, соның ішінде клиникалық хаттамаларға (бұдан әрі - КХ) сәйкес эпидемиологиялық талдауды, емдік-іс шараларды, зертханалық-аспаптық зерттеп-қарауды жүргізу;
2) инфекциялық аурулары бар науқастарды динамикалық байқау - инфекциялық ауруларды алу немесе белгілеу үшін пациенттерге қосымша зерттеп-қарау жүргізу;
3) инфекциялық аурулар профилактикасы бойынша ақпараттық-түсіндіру - ауырғандарды уақтылы анықтау, айналасындағылардың жұқтыру қаупін және инфекцияның таралу қаупін бағалау, байланыста болған науқастарды оқшаулау және байланыста болғандарды анықтау, профилактикалық егулерді өткізу, инфекциялық аурулар ошақтарында санитариялық-эпидемияға қарсы және санитариялық-профилактикалық іс-шаралар өткізу, салауатты өмір салтын насихаттау және дұрыс тамақтану бойынша ұсынымдар беру жұмысына бағытталған іс-шараларды ұйымдастыру және өткізу.
8. Инфекциялық аурулары бар пациенттерге медициналық көмекті "Инфекциялық аурулар" (оның ішінде балалар) (бұдан әрі - инфекционист дәрігер), "Жалпы дәрігерлік практика" (отбасылық медицина), "Терапия" (жасөспірімдер терапиясы, диетология), "Педиатрия" (неонатология), "Жедел және шұғыл медициналық көмек" мамандықтары бойынша жоғары медициналық білімі бар мамандар көрсетеді.
9. Медициналық құжаттаманы ресімдеу мен есепке алу - есептік құжаттамаларын жүргізу "Денсаулық сақтау ұйымдарының бастапқы медициналық құжаттама нысандарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің міндетін атқарушының 2010 жылғы 23 қарашадағы № 907 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 6697 болып тіркелген) (бұдан әрі - № 907 бұйрық) сәйкес жүзеге асырылады.
10. Инфекциялық аурулары бар пациенттерді дәрі-дәрмекпен қамтамасыз ету денсаулық сақтау ұйымдарында ТМККК шеңберінде және (немесе) МӘМС жүйесінде "Қазақстандық ұлттық дәрілік формулярды, белгілі бір аурулары (жай-күйлері) бар азаматтардың жекелеген санаттарын тегін және (немесе) жеңілдікпен амбулаториялық қамтамасыз етуге арналған дәрілік заттар мен медициналық бұйымдардың тізбесін қалыптастыру, сондай-ақ денсаулық сақтау ұйымдарының дәрілік формулярларын әзірлеу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің 2015 жылғы 22 мамырдағы № 369 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізіліміне № 11429 болып тіркелген) сәйкес дәрілік формулярлар негізінде жүзеге асырылады.

Параграф 1. Оказание медицинской помощи пациентам с инфекционным заболеванием на амбулаторно – поликлиническом уровне
11. Амбулаторно-поликлиническая помощь пациентам с инфекционными заболеваниями включает ПМСП и КДП.
12. Первичная диагностика и оказание амбулаторной помощи пациентам с инфекционным заболеванием осуществляются в организациях, оказывающих ПМСП:
1) на районном уровне - в медицинском и фельдшерско-акушерском пунктах (далее - ФАП), врачебной амбулатории, центре ПМСП, районной и номерной районной поликлиниках;
2) на городском уровне - во врачебной амбулатории, в центре ПМСП, городской поликлинике;
3) скорая медицинская помощь (далее - СМП) и помощь в форме санитарной авиации пациентам с инфекционными заболеваниями осуществляются в соответствии с приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 3 июля 2017 года № 450 "Об утверждении Правил оказания скорой медицинской помощи в Республике Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 15473) (далее – Приказ № 450) и включают в себя круглосуточную экстренную медицинскую помощь взрослому и детскому населению при угрожающих жизни (пациента и (или) окружающих) состояниях, острых тяжелых инфекционных заболеваниях, как в эпидемическом очаге, так и во время эвакуации.
13. Медицинская помощь, оказываемая, пациентам с инфекционным заболеванием специалистами ПМСП включает:
1) осмотр пациента с целью раннего выявления инфекционных заболеваний, определения состояния пациента и установления диагноза;
2) сбор эпидемиологического анамнеза;
3) выявление и наблюдение за контактными лицами;
4) оказание экстренной и неотложной медицинской помощи;
5) соблюдение противоэпидемического режима;
6) направление пациентов на лабораторные и инструментальные методы исследования, в соответствии с оценкой риска заражения окружающих и распространения инфекции;
7) подбор и назначение лечения в соответствии с КП;
8) выписывание пациентам рецепта на лекарственные средства;
9) организацию забора и доставки биоматериала на исследование в лабораторию в соответствии с оценкой риска заражения окружающих и распространения инфекции;
10) обслуживание пациентов на дому при состояниях, угрожающих окружающим (наличие контакта с инфекционными больными, появление сыпи на теле без причины; инфекционные заболевания до окончания инкубационного периода), ухудшение состояния после вакцинации;
11) передачу экстренного извещения при подозрении и/или установлении инфекционного заболевания в соответствии с приказом исполняющего обязанности Министра здравоохранения Республики Казахстан от 16 сентября 2019 года № ҚР ДСМ-127 "Об утверждении Правил регистрации, ведения учета случаев инфекционных, паразитарных, профессиональных заболеваний и отравлений, и Правил ведения отчетности по ним" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 19383) (далее – Приказ № 127);

1-параграф. Амбулаториялық - емханалық деңгейде инфекциялық аурулары бар пациенттерге медициналық көмек көрсету
11. Инфекциялық аурулары бар пациенттерге амбулаториялық-емханалық көмек МСАК-ты және КДК-ны қамтиды.
12. Инфекциялық аурулары бар науқастарға алғашқы диагностика және амбулаториялық көмек көрсету МСАК көрсететін ұйымдарда жүзеге асырылады:
1) аудандық деңгейде - медициналық және фельдшерлік-акушерлік пункттерде (бұдан әрі - ФАП), дәрігерлік амбулаторияда, МСАК орталығында, аудандық және нөмірлік аудандық емханаларда;
2) қалалық деңгейде - дәрігерлік амбулаторияда, МСАК орталығында, қалалық емханада;
3) инфекциялық аурулары бар пациенттерге жедел медициналық көмек (бұдан әрі - ЖМК) және санитариялық авиация нысанындағы көмек "Қазақстан Республикасында жедел медициналық көмек көрсету қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2017 жылғы 3 шілдедегі № 450 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізімінде № 15473 болып тіркелген) (бұдан әрі - № 450 бұйрық) сәйкес жүзеге асырылады және өмірге қауіп төндіретін (пациенттің және (немесе) айналасындағылардың) жағдайлар, эпидемиялық ошақ кезінде де, сондай-ақ эвакуация уақытында да жіті ауыр инфекциялық аурулар кезінде ересектер мен балаларға тәулік бойы шұғыл медициналық көмек көрсетуді қамтиды.
13. МСАК мамандары инфекциялық аурулары бар пациенттерге көрсететін медициналық көмек:
1) инфекциялық ауруларды ерте анықтау, пациенттің жағдайын анықтау және диагноз қою мақсатында пациентті қарап-тексеруді;
2) эпидемиологиялық анамнез жинауды;
3) байланыста болған адамдарды бақылау және анықтауды;
4) шұғыл және жедел медициналық көмек көрсетуді;
5) эпидемияға қарсы тәртіпті сақтауды;
6) айналасындағыларға жұқтыру және инфекцияның таралу қаупін бағалауға сәйкес пациенттерді зертханалық және аспаптық зерттеу әдістеріне жіберуді;
7) КХ-ға сәйкес емді таңдауды және тағайындауды;
8) пациенттерге дәрілік заттарға рецепт жазуды;
9) биоматериалды зертханаға зерттеуге алуды және жеткізуді айналасындағыларға жұқтыру және инфекцияның таралу қаупін бағалауға сәйкес ұйымдастыруды;
10) айналасындағыларға қауіп төндіретін жағдайлар (инфекциялық науқастармен байланыста болуы, себепсіз денесінде бөртпенің пайда болуы, инкубациялық кезең аяқталғанға дейінгі инфекциялық аурулар), вакциналаудан кейінгі жағдайдың нашарлауы кезінде пациенттерге үйде қызмет көрсетуді;
11) инфекциялық ауруға күдіктенген және/немесе анықтаған жағдайда "Инфекциялық, паразиттік, кәсіптік аурулар мен уланулар жағдайларын тіркеу, есепке алуды жүргізу қағидаларын және олар бойынша есептілікті жүргізу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің міндетін атқарушының 2019 жылғы 16 қыркүйектегі № ҚР ДСМ 127 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізімінде № 19383 болып тіркелген) (бұдан әрі - № 127 бұйрық) сәйкес шұғыл хабарлама беруді;

12) направление пациента на госпитализацию при наличии клинических и/или эпидемиологических показаний;
13) проведение первичных противоэпидемических мероприятий (работа в очаге инфекции), согласно оценке риска заражения окружающих и распространения инфекции осуществляется в соответствии с приказом исполняющего обязанности Министра здравоохранения Республики Казахстан от 27 марта 2018 года №126 "Об утверждении Санитарных правил "Санитарно-эпидемиологические требования к организации и проведению санитарно-противоэпидемических, санитарно-профилактических мероприятий по предупреждению инфекционных заболеваний" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 16793) (далее – Приказ № 126), приказу Министра здравоохранения Республики Казахстан от 18 апреля 2018 года № 175 "Об утверждении Санитарных правил "Санитарно-эпидемиологические требования к организации и проведению санитарно-противоэпидемических и санитарно-профилактических мероприятий по предупреждению паразитарных заболеваний" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 16991) (далее – Приказ № 175), приказу исполняющего обязанности Министра здравоохранения Республики Казахстан от 4 октября 2019 года № ҚР ДСМ-135 "Об утверждении Санитарных правил "Санитарно-эпидемиологические требования к организации и проведению санитарно-противоэпидемических и санитарно-профилактических мероприятий в отношении больных инфекционными заболеваниями, против которых проводятся профилактические прививки" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 19454) (далее – Приказ № 135);
14) проведение экспертизы временной нетрудоспособности в соответствии с приказом Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан от 31 марта 2015 года № 183 "Об утверждении Правил проведения экспертизы временной нетрудоспособности, выдачи листа и справки о временной нетрудоспособности" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 10964) (далее – Приказ № 183);
15) отбор и направление на консультацию к врачу инфекционисту для определения последующей тактики ведения и лечения пациента, в соответствии с оценкой риска заражения окружающих и распространения инфекции;
16) использование стандартных определений случая при подозрении на ООИ.
14. При выявлении предположительного случая (подозрения) ООИ врач ПМСП и/или профильный специалист информирует руководство, руководство вызывает СМП для эвакуации в инфекционный стационар и подает экстренное оповещение в территориальное подразделение ведомства государственного органа в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения соответствующей территории согласно приказу Министра национальной экономики Республики Казахстан от 25 февраля 2015 года № 131 "Об утверждении санитарных правил "Санитарно-эпидемиологические требования к организации и проведению санитарно-противоэпидемических (профилактических) мероприятий по предупреждению инфекционных заболеваний (чума, холера)" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 10644) (далее – Приказ №131).

12) клиникалық және/немесе эпидемиологиялық көрсетілімдер болған кезде пациентті емдеуге жатқызуға жіберуді;
13) "Инфекциялық аурулардың алдын алу бойынша санитариялық-эпидемияға қарсы, санитариялық-профилактикалық іс-шараларды ұйымдастыруға және жүргізуге қойылатын санитариялық-эпидемиологиялық талаптар" санитариялық қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің міндетін атқарушының 2018 жылғы 27 наурыздағы № 126 бұйрығына сәйкес (Нормативтiк құқықтық актiлердi мемлекеттiк тіркеу тізілімінде № 16793 болып тіркелген) (бұдан әрі - № 126 бұйрық), "Паразиттік аурулардың алдын алу бойынша санитариялық-эпидемияға қарсы және санитариялық-профилактикалқ іс-шараларды ұйымдастыруға және жүргізуге қойылатын санитариялық-эпидемиологиялық талаптар" санитариялық қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2018 жылғы 18 сәуірдегі № 175 бұйрығына (Нормативтiк құқықтық актiлердi мемлекеттiк тіркеу тізілімінде № 16991 болып тіркелген) (бұдан әрі - № 175 бұйрық), "Қарсы профилактикалық егулер жүргізілетін инфекциялық аурулармен ауыратын науқастарға қатысты санитариялық-эпидемияға қарсы және санитариялық-профилактикалық іс-шараларды ұйымдастыруға және өткізуге қойылатын санитариялық-эпидемиологиялық талаптар" санитариялық қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің міндетін атқарушының 2019 жылғы 4 қазандағы № ҚР ДСМ-135 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізімінде № 19454 болып тіркелген) (бұдан әрі - № 135 бұйрық) сәйкес жүзеге асырылатын айналасындағыларға жұғу қаупі мен инфекцияның таралуын бағалауға сәйкес алғашқы эпидемияға қарсы іс-шараларды (инфекциялық аурулар ошағында жұмыс) өткізуді;
14) "Еңбекке уақытша жарамсыздыққа сараптама жүргізу, еңбекке уақытша жарамсыздық парағын және анықтамасын беру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің 2015 жылғы 31 наурыздағы № 183 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізімінде № 10964 болып тіркелген) (бұдан әрі - № 183 бұйрық) сәйкес уақытша еңбекке жарамсыздық сараптамасын жүргізуді;
15) пациентті кейіннен қадағалап қарау және емдеу тәсілін анықтау үшін айналасындағыларға жұқтыру және инфекцияның таралу қаупін бағалауға сәйкес инфекционист дәрігерге консультацияға іріктеуді және жіберуді;
16) АҚИ-ға күдіктенген жағдай кезде жағдайдың стандартты анықталуын қолдануды қамтиды.
14. АҚИ-дың болжамды жағдайы (күдік) анықталған кезде МСАК дәрігері және/немесе бейінді маман басшылығына хабарлайды, басшылық инфекциялық стационарға эвакуациялау үшін ЖМК шақырады және "Инфекциялық аурулардың (обаның, тырысқақтың) алдын алу бойынша санитариялық-эпидемияға қарсы (профилактикалық) іс-шараларды ұйымдастыруға және өткізуге қойылатын санитариялық-эпидемиологиялық талаптар" санитариялық қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2015 жылғы 25 ақпандағы № 131 бұйрығына сәйкес (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10644 болып тіркелген) (бұдан әрі - № 131 бұйрық) тиісті аумақ халқының санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы мемлекеттік органның аумақтық бөлімшесіне шұғыл хабарлама береді.

15. Врач ПМСП и/или профильный специалист при установлении предположительного случая (подозрения) ООИ:
1) изолирует больного в кабинете, прекращая вход и выход в/из кабинета;
2) запрашивает средства индивидуальной защиты в соответствии с оценкой риска заражения;
3) направляет в профильный стационар/отделение;
4) проводит медицинское наблюдение за контактными, в соответствии с инкубационным периодом заболевания.
16. Руководство МО при установлении предположительного случая (подозрения) ООИ организует систему мероприятий, предусмотренную оперативным планом которая включает:
1) передачу средств индивидуальной защиты врачу, выявившего больного ООИ;
2) прекращение передвижения внутри организации, вход и выход из/в организации;
3) вызов специальной бригады скорой помощи для эвакуации больного;
4) эвакуацию больного в ближайший инфекционный стационар, предусмотренный оперативным планом, с соблюдением режимных требований;
5) вызов специальной бригады эпидемиологов для проведения противоэпидемических мероприятий в полном объеме;
6) заключительную дезинфекцию.
17. КДП инфекционным больным оказывается врачами инфекционистами на уровне:
1) районной, городской поликлиник;
2) консультативно – диагностических центров;
3) организаций здравоохранения и (или) их структурных подразделений, оказывающих стационарную помощь.
18. КДП пациентам с инфекционным заболеванием оказывает врач инфекционист:
1) при самостоятельном обращении пациента;
2) при выявлении (подозрении) у пациента инфекционного заболевания по направлению специалистов ПМСП и врачей других специальностей;
19. КДП оказывается врачом инфекционистом в соответствии с приказом исполняющего обязанности Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан от 28 июля 2015 года № 626 "Об утверждении Правил оказания консультативно-диагностической помощи" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 11958), в соответствии с КП и включает:
1) специализированную медицинскую помощь пациентам с инфекционными заболеваниями;
2) оценку риска заражения и распространения инфекции;
3) передачу экстренного извещения при подозрении и/или установлении инфекционного заболевания согласно Приказу № 127, по форме № 090/у утвержденной Приказом № 907;
4) организацию и проведение лабораторных и инструментальных исследований пациентам согласно КП, а также в соответствии с оценкой риска заражения и распространения инфекции;
5) направление пациентов на обследование и консультацию к профильным специалистам по показаниям;

15. АҚИ-дың болжамды жағдайы (күдік) анықталған кезде МСАК дәрігерінің және/немесе бейінді маман:
1) кабинетке/кабинеттен кіруді және шығуды тоқтата отырып, науқасты кабинетке оқшаулайды;
2) жұқтыру қаупін бағалауға сәйкес жеке қорғаныс құралдарын сұратады;
3) профильді стационар/бөлімшеге жібереді;
4) аурудың инкубациялық кезеңіне сәйкес байланыста болған адамдарды медициналық бақылайды.
16. АҚИ-дың болжамды жағдайы (күдік) анықталған кезде МҰ басшылығы оперативті жоспармен көзделген іс-шаралар жүйесін іске қосады және ол мыналарды қамтиды:
1) қауіптерді бағалауға сәйкес АҚИ-ды анықтаған дәрігерге жеке қорғаныс құралдарын беру;
2) мекеме ішінде жүруді, мекемеден/мекемеге кіруді және шығуды тоқтату;
3) науқасты эвакуациялау үшін арнайы жедел көмек бригадасын шақыру;
4) оперативті жоспармен көзделген режимдік талаптарды сақтай отырып, науқасты жақын инфекциялық стационарға ауыстыру;
5) эпидемияға қарсы іс-шараларды толық көлемде өткізу үшін эпидемиологтардың арнайы бригадасын шақыру;
6) қорытынды дезинфекция.
17. Инфекциялық науқастарға КДК-ны инфекционист дәрігер:
1) аудандық, қалалық емханалар;
2) консультациялық - диагностикалық орталықтар;
3) стационарлық көмек көрсететін денсаулық сақтау саласы мекемелеріне және (немесе) оның құрылымдық бөлімшелер деңгейінде көрсетеді.
18. Инфекциялық аурулары бар пациенттерге КДК-ні инфекционист дәрігер:
1) пациент өз бетінше жүгінген кезде;
2) МСАК мамандарының және басқа мамандық дәрігерлерінің жолдамасы бойынша пациентте инфекциялық ауру анықталған (күдіктенген) кезде көрсетеді.
19. КДК-ті инфекционист дәрігер КХ-ға сәйкес "Консультациялық-диагностикалық көмек көрсету қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің міндетін атқарушының 2015 жылғы 28 шілдедегі № 626 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11958 болып тіркелген) сәйкес көрсетеді және:
1) инфекциялық аурулары бар пациенттерге мамандандырылған медициналық көмекті;
2) инфекцияны жұқтыру және таралу қаупін бағалауды;
3) инфекциялық ауруға күдіктенген және/немесе белгіленген кезде № 907 бұйрығымен бекітілген № 090/е нысаны бойынша № 127 бұйрыққа сәйкес шұғыл хабарлама беруді;
4) КХ-ға сәйкес, сондай-ақ инфекцияны жұқтыру және таралушылық қаупін бағалауға сәйкес пациенттерге зертханалық және аспаптық зерттеуді ұйымдастыруды және жүргізуді;
5) пациенттерді көрсетілімдері бойынша бейінді мамандарға зерттеп-қарауға және консультацияға жіберуді;

6) определение наличия медицинских и эпидемиологических показаний для экстренной и плановой госпитализации пациентов в профильный стационар;
7) выписывание пациентам с инфекционными заболеваниями рецепта на лекарственные средства и медицинские изделия в информационной системе лекарственного обеспечения;
8) участие в проведении первичных противоэпидемических мероприятий (работа в очаге инфекции) согласно Приказу № 126, Приказу № 175 и Приказу № 135;
9) внедрение в практику новых методов профилактики, диагностики и лечения больных с инфекционными заболеваниями;
10) проведение консультаций специалистов ПМСП;
11) проведение экспертизы временной нетрудоспособности с выдачей листа и справки о временной нетрудоспособности в соответствии с Приказом №183;
12) направление к специалистам ПМСП при выявлении признаков инвалидности у пациентов с инфекционным заболеванием для оформления документации на медико-социальную экспертную комиссию в соответствии с приказом Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан от 30 января 2015 года № 44 "Правила проведения медико-социальной экспертизы" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 10589);
13) участие в составлении оперативного плана мероприятий на случай выявления/подозрения на ООИ;
14) консультативную помощь специалистам ПМСП при проведении профилактических прививок.
20. Оказание специализированной КДП инфекционным больным осуществляется врачами инфекционистами. Штатные нормативы отделения устанавливаются в соответствии приказа Министра здравоохранения Республики Казахстан от 7 апреля 2010 года № 238 "Об утверждении нормативов обеспеченности регионов медицинскими работниками" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 6173).
21. Прием пациентов в КДП осуществляется в кабинете инфекциониста (далее - КИ) в соответствии с приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 31 мая 2017 года № 357 "Об утверждении Санитарных правил "Санитарно-эпидемиологические требования к объектам здравоохранения" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 15760) (далее – Приказ № 357).
22. Оснащение КИ, ведущего прием больного с инфекционным заболеванием обеспечивается в соответствии с приложением 1 к настоящему Стандарту, а также оснащение изолятора для пациента с ООИ осуществляется согласно приложению 2 к настоящему Стандарту.
23. При наличии медицинских и эпидемиологических показаний врач инфекционист принимает решение об организации и проведении дополнительного обследования или госпитализации в профильное отделение стационара для оказания стационарной специализированной медицинской помощи, учитывая оценку риска заражения окружающих и распространения инфекции.

6) пациенттерді бейінді стационарға шұғыл және жоспарлы емдеуге жатқызу үшін медициналық және эпидемиологиялық көрсетілімдерінің болуын анықтауды;
7) инфекциялық аурулары бар пациенттерге дәрі-дәрмекпен қамтамасыз етудің ақпараттық жүйесінде дәрілік заттар мен медициналық бұйымдарға рецепт жазуды;
8) № 126 бұйрыққа, № 175 бұйрыққа және № 135 бұйрыққа сәйкес бастапқы эпидемияға қарсы іс-шаралар (инфекциялық аурулар ошағында жұмыс) өткізуге қатысуды;
9) инфекциялық аурулары бар науқастарды профилактикалаудың, диагностикалау және емдеудің жаңа әдістерін практикаға енгізуді;
10) МСАК мамандарының консультацияларын жүргізуді;
11) № 183 бұйрыққа сәйкес еңбекке уақытша жарамсыздық парағын және анықтамасын бере отырып, еңбекке уақытша жарамсыздық сараптамасын жүргізуді;
12) инфекциялық аурулары бар пациенттерде мүгедектік белгілері анықталған кезде "Медициналық-әлеуметтік сараптама жүргізу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің 2015 жылғы 30 қаңтардағы № 44 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10589 болып тіркелген) сәйкес медициналық-әлеуметтік сараптама комиссиясына құжаттамаларды ресімдеу үшін МСАК мамандарына жіберуді;
13) АҚИ анықталған/күдіктенген жағдайда жедел іс-шаралар жоспар құруға қатысуды;
14) профилактикалық егулер жүргізу кезінде МСАК мамандарына консультациялық көмекті;
20. Инфекциялық науқастарға мамандандырылған КДК көрсетуді инфекционист дәрігер жүзеге асырады. Бөлімшенің штат нормативтері "Аймақтарды медицина қызметкерлерімен қамтамасыз ету стандарттарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2010 жылғы 7 сәуірдегі № 238 бұйрығына (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 6173 тіркелген) сәйкес анықталады.
21. Пациенттерді КДК қабылдау инфекционистің кабинетінде (бұдан әрі - ИК) жүзеге асырылады. ИК "Денсаулық сақтау объектілеріне қойылатын санитариялық-эпидемиологиялық талаптар" санитариялық қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2017 жылғы 31 мамырдағы № 357 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 15760 болып тіркелген) (бұдан әрі - № 357 бұйрық) талаптарына сәйкес келуі тиіс.
22. Инфекциялық аурулары бар науқасқа қабылдау жүргізетін ИК жарақтандыру осы Стандартқа сәйкес 1-қосымшаға, сондай-ақ АҚИ-ы бар пациентке арналған изоляторды жарақтандыру 2-қосымшаға сәйкес жүзеге асырылады.
23. Медициналық және эпидемиологиялық көрсетілімдер болған кезде инфекционист дәрігер стационарлық мамандандырылған медициналық көмек көрсету үшін стационардың бейінді бөлімшесіне қосымша зерттеп - қарауды немесе емдеуге жатқызуды айналасындағыларға жұқтыру қаупі мен инфекцияның таралуын бағалауға сәйкес ұйымдастыру және жүргізу туралы шешім қабылдайды.

24. В период подъема массовой заболеваемости острыми респираторными вирусными и воздушно-капельными инфекциями, пациенты с подъемом температуры тела осматриваются врачом в фильтр-кабинете на уровне ПМСП.
25. При выявлении (подозрении) у пациента ООИ врач инфекционист КДП и/или профильный специалист информирует руководство, руководство вызывает СМП для эвакуации в инфекционный стационар и подает экстренное оповещение в территориальное подразделение ведомства государственного органа в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения соответствующей территории согласно приказу № 131.
Параграф 2. Оказание медицинской помощи пациентам с инфекционным заболеванием на стационарном уровне
26. Стационарная помощь населению с инфекционным заболеванием осуществляется в следующих организациях:
1) на районном уровне – районная больница, номерная районная больница, многопрофильная межрайонная больница;
2) на городском уровне – городская больница, многопрофильная городская больница, многопрофильная городская детская больница.
27. Медицинским показанием для госпитализации в стационар является необходимость оказания квалифицированной, специализированной медицинской помощи с круглосуточным медицинским наблюдением:
1) эпидемиологическим показанием для госпитализации в стационар пациента с инфекционным заболеванием является опасность распространения инфекции среди окружающих;
2) подозрение на наличие у больного ООИ является абсолютным показанием для госпитализации.
28. При поступлении пациента с инфекционным заболеванием на стационарное лечение, в приемном отделении проводится осмотр врачом инфекционистом с целью определения предварительного диагноза, оценки риска заражения окружающих и распространения инфекции, степени тяжести состояния, определение необходимых средств индивидуальной защиты, составления плана обследования и лечения. При наличии медицинских показаний и письменного согласия на предоставление ему медицинской помощи госпитализируется в профильное отделение с заполнением медицинской карты стационарного больного по форме 003/у, утвержденной Приказом № 907.
29. Пациент с контагиозной ООИ госпитализируется/изолируется независимо от согласия пациента.
30. Медицинская сортировка пациентов по тяжести состояния проводится в приемном отделении многопрофильного стационара и регламентируется приказом № 450.
31. Пациенты с подозрением/наличием контагиозных ООИ принимаются в специальном боксе с круглосуточной готовностью, госпитализируются в боксированное отделение.
32. В случае диагностики у соматического пациента инфекционного заболевания, представляющего опасность для окружающих, пациент изолируется с последующим переводом в инфекционное отделение многопрофильной больницы.

24. Жіті респираторлық вирустық және ауа-тамшы инфекцияларымен жаппай сырқаттанушылықтың көтерілу кезеңінде дене қызуы көтерілген пациенттер МСАК деңгейінде фильтр-кабинетте дәрігермен тексеріліп - қаралады.
25. Пациентте АҚИ анықталған жағдайда (күдік), КДК инфекционист дәрігері және/немесе бейінді маман басшылыққа хабарлайды, басшылық инфекциялық стационарға эвакуациялау үшін ЖМК шақырады және № 131 бұйрыққа сәйкес тиісті аумақтық халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы мемлекеттік органның ведомстволық аумақтық бөлімшеге шұғыл хабарлама береді.
2-параграф. Инфекциялық аурулары бар пациенттерге стационарлық деңгейде медициналық көмек көрсету
26. Инфекциялық ауруы бар халыққа стационарлық көмек мынадай ұйымдарда жүзеге асырылады:
1) аудандық деңгейде - аудандық аурухана, нөмірлік аудандық аурухана, көп бейінді ауданаралық аурухана;
2) қалалық деңгейде - қалалық аурухана, көп бейінді қалалық аурухана, көп бейінді қалалық балалар ауруханасы.
27. Стационарға емдеуге жатқызу үшін медициналық көрсетілім тәулік бойы медициналық бақылаумен білікті, мамандандырылған медициналық көмек көрсету қажеттілігі болып табылады:
1) айналасындағылардың арасында таралу қаупі инфекциялық аурумен ауыратын науқасты стационарға емдеуге жатқызу үшін эпидемиологиялық көрсетілім болып табылады;
2) науқаста АҚИ-дың болуына күдік емдеуге жатқызу үшін абсолюттік көрсетілім болып табылады.
28. Инфекциялық ауруы бар пациент стационарлық емдеуге түскен кезде қабылдау бөлімшесінде алдын ала диагнозды, айналасындағыларға жұқтыру және инфекцияның таралушылық қаупін бағалауды, жай-күйінің ауырлық дәрежесін анықтау, қажетті жеке қорғаныс құралдарын анықтау, зерттеп-қарау және емдеу жоспарын жасау мақсатында инфекционист дәрігер тексеруді жүргізеді. Медициналық көрсетілімдер және оған медициналық көмек көрсетуге жазбаша келісімі болған кезде № 907 бұйрықпен бекітілген 003/е нысан бойынша стационарлық науқастың медициналық картасы толтырыла отырып, бейінді бөлімшеге емдеуге жатқызылады.
29. Контагиозды АҚИ-мен ауыратын пациенттің келісіміне қарамастан оқшауланады/емдеуге жатқызылады.
30. Пациенттерді жағдайының ауырлығы бойынша медициналық іріктеу көп бейінді стационардың қабылдау бөлімшесінде жүргізіледі және № 450 бұйрықпен регламенттеледі.
31. Контагиоздық АҚИ-ға күдікті/ауыратын пациенттер тәулік бойы дайындықпен арнайы бокстарда қабылданады, боксталған бөлімшеге емдеуге жатқызылады.
32. Соматикалық науқастан айналасындағылар үшін қауіп төндіретін инфекциялық ауру анықталған жағдайда, ол кейіннен көп бейінді аурухананың инфекциялық бөлімшесіне ауыстырыла отырып оқшауланады.

33. Оказание медицинской помощи беременным, роженицам с инфекционной патологией осуществляется согласно приказу Министра здравоохранения Республики Казахстан от 16 апреля 2018 года № 173 "Стандарт оказания акушерско-гинекологической помощи в Республике Казахстан" (зарегистрирован Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 16854) и действующими КП.
34. Порядок госпитализации беременных с инфекционной патологией:
1) при наличии доминирующей инфекционной патологии до срока 36 недель беременности осуществляется в инфекционные стационары или инфекционные отделения многопрофильных больниц;
2) с 36 недель беременности госпитализация осуществляется в МО стационарного уровня, оказывающие акушерско-гинекологическую помощь;
3) в особых случаях (высококонтагиозная, особо опасная инфекционная патология) решение о месте госпитализации принимается комиссионно.
35. Беременные с подозрением/наличием контагиозных ООИ, принимаются также, как прочие такие больные в специальном боксе с круглосуточной готовностью, госпитализируются в боксированное отделение.
36. При отказе пациента от медицинской помощи с инфекционным заболеванием (за исключением ООИ и инфекций, представляющих опасность для окружающих) или его законного представителя оформляется запись в медицинской карте стационарного или амбулаторного пациента с указанием возможных осложнений и последствий. Пациент или его законный представитель пишет заявление об отказе от медицинской помощи и заверяет своей подписью. Заявление хранится в медицинской карте данного пациента.
37. Пациенты с ООИ и инфекциями, представляющими опасность для окружающих, госпитализируются в боксированное отделение для ООИ. Создается индивидуальный пост для пациента с ООИ. Диагностика ООИ осуществляется в соответствии со стандартными определениями случая согласно КП. Организация лечебной и неотложной помощи больным ООИ проводится в соответствии с КП, оценкой риска заражения и распространения инфекции и противоэпидемическим режимом. В медицинской организации проводятся следующие мероприятия:
1) разрабатываются оперативные планы действий на случай поступления больного ООИ, включая состав штаба;
2) регулярно, но не реже 1 раза в год проводятся учения со вводом условного больного для отработки действий при поступлении больного ООИ;
3) при возникновении случая/вспышки ООИ, создается штаб, контролирующий проведение всех мероприятий в очаге и объявляется открытие эпидемического очага;

33. Инфекциялық патологиясы бар жүкті, босанатын әйелдерге медициналық көмек көрсету "Қазақстан Республикасында акушерлік-гинекологиялық көмек көрсетуді ұйымдастыру стандартын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2018 жылғы 16 сәуірдегі № 173 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 16854 болып тіркелген) және қолданыстағы КХ-ға сәйкес жүзеге асырылады.
34. Инфекциялық патологиясы бар жүкті әйелдерді емдеуге жатқызу тәртібі:
1) жүктіліктің 36 аптасына дейін басым инфекциялық патологиясы болған кезде көп бейінді ауруханалардың инфекциялық стационарларында немесе инфекциялық бөлімшелерінде жүзеге асырылады;
2) жүктіліктің 36 аптасынан бастап емдеуге жатқызу акушерлік-гинекологиялық көмек көрсететін стационарлық деңгейдегі МҰ-да жүзеге асырылады;
3) ерекше жағдайларда (жоғары контагиоздық, аса қауіпті инфекциялық патология) емдеуге жатқызу деңгейі туралы шешім комиссиялық түрде қабылданады.
35. Контагиозды АҚИ-ға күдіктенген/ауырған жүкті әйелдер басқа, осындай науқастар сияқты тәулік бойы дайындықтағы арнайы бокстарда қабылданады, боксталған бөлімшеге емдеуге жатқызылады.
36. Инфекциялық ауруы бар (АҚИ-ды және айналасындағыларға қауіп төндіретін инфекцияларды қоспағанда) пациент немесе оның заңды өкілі медициналық көмектен бас тартқан кезде ықтимал асқынулар мен салдарын көрсете отырып, стационарлық немесе амбулаториялық науқастың медициналық картасына жазба ресімделеді. Пациент немесе оның заңды өкілі медициналық көмектен бас тарту туралы өтініш жазады және өзінің қолымен куәландырады. Өтініш осы пациенттің медициналық картасында сақталады.
37. АҚИ-ы және айналасындағыларға қауіп төндіретін инфекциялары бар пациенттер АҚИ үшін боксталған бөлімшеге емдеуге жатқызылады. АҚИ-ы бар пациент үшін жеке пост құрылады. АҚИ-ды диагностикалау КХ-ға сәйкес жағдайды стандартты айқындауға сәйкес жүзеге асырылады. АҚИ-мен ауыратын науқастарға емдік және шұғыл көмекті ұйымдастыру инфекцияның жұғуы мен таралу қаупін бағалауға және КХ-ға сәйкес жүргізіледі. Медициналық ұйымдарда мынадай іс-шаралар жүргізіледі:
1) АҚИ-мен ауыратын науқас түскен жағдайда, штаб құрамын қоса алғанда, іс-қимылдың жедел жоспарларын әзірлеуді;
2) жүйелі түрде, жылына 1 реттен жиі емес АҚИ-мен ауыратын науқас түскен кезде іс-қимылды пысықтау үшін шартты науқасты енгізе отырып оқыту жүргізіледі;
3) АҚИ жағдайы/ошағы туындаған кезде, ошақта барлық іс-шаралардың өткізілуін қадағалайтын штаб құрылады және эпидемиологиялық ошақтың ашылуы хабарландырылады;

4) персонал работает в средствах индивидуальной защиты в соответствии с оценкой риска заражения;
5) соблюдается принцип парности – в изолированный бокс, где находится пациент всегда входят не менее двух медицинских работников;
6) длительность непрерывной работы в средствах индивидуальной защиты максимальной изоляции (противочумный костюм первого типа) – не более 2 часов;
7) решается вопрос о необходимых лабораторных и инструментальных методах исследования в соответствии с оценкой риска заражения и противоэпидемическим режимом;
8) в случае возникновения высококонтагиозной ООИ принимают решение выделение специального блока, состоящего из нескольких изолированных боксов при наличии возможности его изоляции от остального отделения или освобождение полностью всего отделения, с тем, чтобы лабораторно-клинические и биохимические, а также инструментальные обследования проводились на месте без выноса заразного материала из эпидочага;
9) лабораторно-этиологические исследования проводятся в региональной лаборатории ООИ и материал от больного доставляется туда в соответствии с существующими режимными требованиями в тройной упаковке и дезинфекции наружной поверхности контейнеров согласно приказу Министра здравоохранения Республики Казахстан от 14 декабря 2018 года № ҚР ДСМ-40 "Об утверждении санитарных правил "Санитарно-эпидемиологические требования к организации и проведению санитарно-противоэпидемических, санитарно – профилактических мероприятий по предупреждению особо опасных инфекционных заболеваний" (зарегистрирован Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 17995) (далее – Приказ № ҚР ДСМ-40).
38. Санитарно-эпидемиологические требования к объектам здравоохранения, оказывающим медицинскую помощь при инфекционных заболеваниях, устанавливаются в соответствии с приказом № 357.
39. В многопрофильном стационаре, в том числе и в отделении реанимации и интенсивной терапии (далее - ОРИТ) для инфекций, передающихся воздушно-капельным и фекально-оральным путями, выделяются отдельные боксированные палаты:
1) больные c ООИ госпитализируются/изолируются в отдельные изолированные боксы, имеющие выход на улицу;
2) уровень изоляции больного и применяемые медицинским персоналом средства индивидуальной защиты определяется оценкой риска заражения окружающих.
40. В инфекционных стационарах при отсутствии ОРИТ организуются палаты интенсивной терапии (далее - ПИТ). Специализированную медицинскую помощь инфекционным пациентам в ПИТ оказывают врачи по специальности "Инфекционные болезни" (в том числе детские), имеющие свидетельство о повышении квалификации в объеме не менее 216 часов по циклу "Неотложная помощь при инфекционных заболеваниях" и/или врачи по специальности "Анестезиология и реанимация", имеющие свидетельство о повышении квалификации в объеме не менее 216 часов по циклу "Актуальные вопросы инфекционных болезней". В многопрофильных стационарах по эпидемиологическим показаниям для профилактики внутрибольничного распространения инфекции организуются ПИТ в профильных отделениях.

4) персонал жұқтыру қаупін бағалауға сәйкес жеке қорғану құралдарымен жұмыс істейді;
5) жұптық қағидаты сақталады - науқас орналасқан оқшауланған бокста үнемі кемінде екі медицина қызметкері кіретін;
6) ең көп оқшаулаудың жеке қорғану құралдарында үзіліссіз жұмыстың ұзақтығы (бірінші типті обаға қарсы костюм) - 2 сағаттан артық емес;
7) жұқтыру қаупін бағалауға және эпидемияға қарсы режимге сәйкес қажетті зертханалық және аспаптық зерттеу әдістері туралы мәселе шешіледі;
8) жоғары контагиозды АҚИ туындаған жағдайда, басқа бөлімшеден оны оқшаулау немесе барлық бөлімшені толық босату, зертхана-клиникалық және биохимиялық, сондай-ақ аспаптық зерттеп - қараулар жұқтыру материалдарын эпидошақтан шығармай, сол жерде жүргізу мүмкіндігі болған кезде, бірнеше оқшауланған бокстардан тұратын арнайы блокты бөлу шешімі қабылданады;
9) зертханалық-этиологиялық зерттеулер АҚИ-ның өңірлік зертханаларында жүргізіледі және науқастан үш қаптамада материал тиісті режимдік талаптарға және контейнерлердің сыртқы беткейінің дезинфекциясымен "Аса қауіпті инфекциялық аурулардың алдын алу бойынша санитариялық-эпидемияға қарсы, санитариялық-профилактикалық іс-шараларды ұйымдастыруға және жүргізуге қойылатын санитариялық-эпидемиологиялық талаптар" санитариялық қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2018 жылғы 14 желтоқсандағы № ҚР ДСМ-40 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 17995 болып тіркелген) (бұдан әрі - № ҚР ДСМ-40 бұйрық) сәйкес жеткізіледі.
38. Инфекциялық аурулар кезінде медициналық көмек көрсететін денсаулық сақтау объектілеріне қойылатын санитариялық-эпидемиологиялық талаптар № 357 бұйрығына сәйкес белгіленеді.
39. Көп бейінді стационарда, оның ішінде реанимация және қарқынды терапия бөлімшесінде (бұдан әрі - РҚТБ) ауа-тамшы және фекалды-ауыз арқылы берілетін инфекциялар үшін жеке боксы бар палаталар бөлінеді:
1) АҚИ-мен ауыратын науқастар далаға шығатын жері бар, бөлек оқшауланған бокстарға емдеуге жатқызылады/оқшауланады;
2) науқастың оқшаулану деңгейі және медицина персоналы қолданатын жеке қорғану заттары айналасындағыларға жұқтыру қаупін бағалаумен анықталады.
40. Инфекциялық стационарларда РҚТБ болмаған кезде қарқынды терапия палаталары (бұдан әрі - ҚТП) ұйымдастырылады. ҚТП-да инфекциялық науқастарға мамандандырылған медициналық көмекті "Инфекциялық аурулар кезіндегі шұғыл көмек" циклы бойынша кемінде 216 сағат көлемінде біліктілігін арттыру туралы куәлігі бар "Инфекциялық аурулар" (ересектер, оның ішінде балалар)" мамандығы бойынша дәрігерлер және/немесе "Инфекциялық аурулардың өзекті мәселелері" циклы бойынша кемінде 216 сағат көлемінде біліктілігін арттыру туралы куәлігі бар "Анестезиология және реанимация" мамандығы бойынша дәрігерлер көрсетеді. Көпбейінді стационарларда ауруханаішілік инфекцияның таралушылығының профилактикасы үшін бейінді бөлімшелерде эпидемиологиялық көрсетілімдер бойынша ҚТП ұйымдастырылады.

41. Инфекционный контроль ООИ осуществляется в соответствии с приказом № ҚР ДСМ-40 и приказом №131.
42. Выписка инфекционных больных осуществляется согласно Приказу №761, а также КП по соответствующим нозологиям.
43. После завершения оказания специализированной медицинской помощи в стационарных условиях пациенту выдается выписной эпикриз из медицинской карты стационарного больного, утвержденной Приказом № 907, с результатами проведенного обследования и лечения, рекомендациями по дальнейшей тактике ведения больного на амбулаторно-поликлиническом уровне. Информация о пациенте передается в организацию ПМСП по месту прикрепления.
Параграф 3. Оказание стационарозамещающей медицинской помощи больным c инфекционными заболеваниями
44. Стационарозамещающая помощь оказывается пациентам в соответствии с приказом Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан от 17 августа 2015 года № 669 "Об утверждении Правил оказания стационарозамещающей помощи" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 12106).
45. Стационарозамещающая помощь пациентам с инфекционными заболеваниями осуществляется в рамках ГОБМП и (или) в системе ОСМС и предоставляется в условиях дневного стационара и/или стационара на дому по направлению специалиста ПМСП или медицинской организации с результатами лабораторных, инструментальных исследований и консультаций профильных специалистов по следующим нозологиям: хронический бруцеллез (стадия субкомпенсации), хронические вирусные гепатиты (со слабой и умеренной степенью активности), рожа, эритематозная форма, гельминтозы хронические в соответствии с оценкой риска заражения окружающих и распространения инфекции.
46. При поступлении пациента в дневной стационар, в стационар на дому заполняется карта больного дневного стационара (поликлиники, больницы), стационара на дому по форме № 003-2/у, утвержденная приказом № 907.
47. Противопоказаниями для предоставления стационарозамещающей помощи являются:
1) заболевания, требующие круглосуточного проведения лечебных процедур и медицинского наблюдения;
2) инфекционные заболевания в период эпидемиологической опасности;

41. АҚИ-ды инфекциялық бақылау № ҚР ДСМ-40 бұйрығына және № 131 бұйрығына сәйкес жүзеге асырылады.
42. Инфекциялық науқастарды шығару № 761 бұйрыққа, сондай-ақ тиісті нозологиялар бойынша КХ-ға сәйкес жүзеге асырылады.
43. Стационарлық жағдайларда мамандандырылған медициналық көмек көрсету аяқталғаннан кейін пациентке № 907 бұйрықпен бекітілген, зерттеп-қарау мен емдеу нәтижелерімен, науқасты амбулаториялық-емханалық деңгейде одан әрі қарап-қадағалау тәсілі бойынша ұсынымдармен стационарлық науқастың медициналық картасынан шығару эпикризі беріледі. Пациент туралы ақпарат бекітілген жері бойынша МСАК ұйымына беріледі.
3-параграф. Инфекциялық аурулары бар науқастарға стационарды алмастыратын медициналық көмек көрсету
44. Стационарды алмастыратын көмек пациенттерге "Стационарды алмастыратын көмек көрсету қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің 2015 жылғы 17 тамыздағы № 669 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 12106 болып тіркелген) сәйкес көрсетіледі.
45. Инфекциялық аурулары бар пациенттерге стационарды алмастыратын көмек ТМККК шеңберінде және (немесе) МӘМС жүйесінде жүзеге асырылады және зертханалық, аспаптық зерттеулердің нәтижелерімен және мынадай нозологиялар бойынша бейінді мамандардың консультациясымен МСАК маманының немесе медициналық ұйымның жолдамасы бойынша күндізгі стационар және/немесе үйдегі стационар жағдайында ұсынылады: айналасындағыларға жұқтыру қаупін және инфекцияның таралу қаупін бағалауға сәйкес созылмалы бруцеллез (субкомпенсация сатысы), созылмалы вирустық гепатиттер (әлсіз және орташа белсенділік дәрежесі бар), тілме, эритематозды түрі, созылмалы гельминтоздар.
46. Пациент күндізгі стационарға, үйдегі стационарға түскен кезде № 907 бұйрығымен бекітілген № 003-2/е нысаны бойынша күндізгі стационардағы (емханалар, ауруханалар), үйдегі стационардағы науқас картасы толтырылады.
47. Стационарды алмастыратын көмекті ұсыну үшін қарсы көрсетілімдер:
1) емдеу емшараларын және медициналық бақылауды тәулік бойы жүргізуді қажет ететін аурулар;
2) эпидемиологиялық қауіп кезеңіндегі инфекциялық аурулар;

3) заболевания, представляющие опасность для окружающих, в соответствии с приказом Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан от 21 мая 2015 года № 367 "Об утверждении перечня социально значимых заболеваний и заболеваний, представляющих опасность для окружающих" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 11512).
48. Врач при оказании стационарозамещающей помощи в дневном стационаре и стационаре на дому осматривает пациента, корректирует проводимое лечение, при необходимости назначает дополнительные лабораторные, инструментальные исследования и консультации профильных специалистов, согласно стандартам организации оказания медицинской помощи профильных служб и руководствуясь клиническими протоколами диагностики и лечения. При обнаружении фактов насилия и телесных повреждений оказывает лечебно-профилактическую помощь, проводит медицинскую реабилитацию, извещает органы внутренних дел о фактах обращения потерпевших и оказания им медицинской помощи.

3) "Әлеуметтік мәні бар аурулардың және айналадағылар үшін қауіп төндіретін аурулардың тізбесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің 2015 жылғы 21 мамырдағы № 367 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11512 болып тіркелген) сәйкес айналасындағылар үшін қауіп төндіретін аурулар болып табылады.
48. Дәрігер күндізгі стационарда және үйдегі стационарда стационарды алмастыратын көмек көрсету кезінде пациентті қарап-тексереді, жүргізіліп жатқан емді түзетеді, қажет болған кезде қосымша зертханалық-аспаптық зерттеулерді және бейінді қызметтердің медициналық көмек көрсетуді ұйымдастыру стандарттарына сәйкес және диагностика мен емдеудің клиникалық хаттамаларын басшылыққа ала отырып, бейінді мамандардың консультацияларын тағайындайды. Зорлық-зомбылық фактілері және дене жарақаттары анықталған кезде емдеу-профилактикалық көмек көрсетуді, медициналық оңалту жүргізеді, жәбірленушілердің жүгіну фактілері және оларға көрсетілген медициналық көмек туралы ішкі істер органдарын хабардар етеді.

49. Дневной стационар предназначен для проведения лечебных мероприятий пациентам с 3-х лет, не требующих круглосуточного медицинского наблюдения.
1) при ухудшении состояния, требующего круглосуточного наблюдения, пациент госпитализируется в стационар.
2) длительность лечения пациента составляет в дневном стационаре не более 8 рабочих дней.
50. Показаниями для ведения пациента в стационаре на дому являются нарушения функций органов, препятствующих ежедневному посещению дневного стационара пациентом при необходимости получения стационарозамещающей медицинской помощи, а также наличие орфанных (редких) заболеваний у детей, сопряженных с высоким риском инфекционных осложнений и требующих изоляции в период сезонных вирусных заболеваний, для получения регулярной заместительной ферментативной и антибактериальной терапии.

49. Күндізгі стационар 3 жастан бастап, тәулік бойы медициналық бақылауды талап етпейтін пациенттерге емдеу іс-шараларын жүргізуге арналған:
1) тәулік бойы бақылауды талап ететін жағдайы нашарлаған кезде пациент стационарға емдеуге жатқызылады;
2) пациентті емдеу ұзақтығы күндізгі стационарда 8 жұмыс күнінен аспайды.
50. Пациентті үйдегі стационарда қадағалап-қарау үшін стационарды алмастыратын медициналық көмек алу қажет болған кезінде пациентке күндізгі стационарға күнделікті баруға кедергі келтіретін ағзалар функцияларының бұзылуы, сондай-ақ балаларда тұрақты алмастырушы ферментативтік және бактерияға қарсы терапияны алу үшін маусымдық вирустық аурулар кезеңінде оқшаулауды талап ететін инфекциялық асқынулардың жоғары қаупіне байланысты орфандық (сирек кездесетін) аурулардың болуы көрсетілімдер болып табылады.