Об утверждении профессионального стандарта "Организация выплаты пенсий, пособий и социальных выплат"
Приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 31 декабря 2019 года № 715. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 31 декабря 2019 года № 19809. Утратил силу приказом Министра труда и социальной защиты населения РК от 16.01.2025 № 10.
Сноска. Утратил силу приказом Министра труда и социальной защиты населения РК от 16.01.2025 № 10 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с пунктом 2-1 статьи 117 Трудового кодекса Республики Казахстан от 23 ноября 2015 года, ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемый профессиональный стандарт "Организация выплаты пенсий, пособий и социальных выплат".
2. Департаменту развития национальной системы квалификации и прогнозирования Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан после его официального опубликования;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Департамент юридической службы Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на первого вице-министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан Жилкибаева Е. Ж.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр труда и социальной защиты населения
Республики Казахстан
Б. Нурымбетов
Утвержден приказом
Министра труда и социальной
защиты населения
Республики Казахстан
от 31 декабря 2019 года № 715
Профессиональный стандарт "Организация выплаты пенсий, пособий и социальных выплат"
Глава 1. Общие положения
1. Профессиональный стандарт "Организация выплаты пенсий, пособий и социальных выплат" предназначен для определения требований к уровню квалификации и компетентности работников, к содержанию, качеству и условиям труда и применяется на услуги, оказываемые государственными юридическими лицами с участием государства.
Настоящий профессиональный стандарт позволит создать образовательные программы, в том числе для обучения персонала, сертификации работников и выпускников образовательных учреждений, решить широкий круг задач в области выплаты пенсий, пособий и социальных выплат.

"Зейнетақы, жәрдемақы және әлеуметтік төлемдер төлеуді ұйымдастыру" кәсіптік стандартты бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2019 жылғы 31 желтоқсандағы № 715 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2019 жылғы 31 желтоқсанда № 19809 болып тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2025 жылғы 16 қаңтардағы № 10 бұйрығымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 16.01.2025 № 10 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2015 жылғы 23 қарашадағы Қазақстан Республикасы Еңбек кодексінің 117-бабының 2-1-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған "Зейнетақы, жәрдемақы және әлеуметтік төлемдер төлеуді ұйымдастыру" кәсіптік стандарты бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігінің Ұлттық біліктілік жүйесін дамыту және болжамдау департаменті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрық ресми жариялағаннан кейін Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
3) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігінің Заң қызметі департаментіне осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау бірінші вице-министрі Е. Ж. Жылқыбаевқа жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрі
Б. Нурымбетов
Қазақстан Республикасы
Еңбек және халықты әлеуметтік
қорғау министрінің
2019 жылғы 31 желтоқсандағы
№ 715 бұйрығымен
бекітілген
"Зейнетақы, жәрдемақы және әлеуметтік төлемдер төлеуді ұйымдастыру" кәсіптік стандарты
1–тарау. Жалпы ережелер
1. "Зейнетақы, жәрдемақы және әлеуметтік төлемдерді төлеуді ұйымдастыру" кәсіптік стандарты қызметкерлердің біліктілік деңгейі мен құзыреттілігіне, еңбек мазмұнына, сапасына және жағдайларына қойылатын талаптарды айқындауға арналған және мемлекеттің қатысуымен мемлекеттік заңды тұлғалар көрсететін қызметтерге қолданылады
Осы кәсіптік стандарт білім беру бағдарламаларын жасауға, оның ішінде персоналды оқыту, білім беру мекемелерінің қызметкерлері мен түлектерін сертификаттау үшін, зейнетақы, жәрдемақы және әлеуметтік төлемдер тағайындау, төлеу саласындағы міндеттердің кең ауқымын шешуге мүмкіндік береді.

2. В настоящем профессиональном стандарте применяются следующие термины и определения:
1) социальные отчисления - обязательные платежи, уплачиваемые в Государственный фонд социального страхования, дающие право участнику системы обязательного социального страхования, за которого производились социальные отчисления, а в случае потери кормильца членам его семьи, состоявшим на его иждивении, получать социальные выплаты;
2) социальные выплаты - выплаты, осуществляемые Государственным фондом социального страхования в пользу получателя социальной выплаты;
3) получатель социальной выплаты - физическое лицо, за которого производились социальные отчисления в Государственный фонд социального страхования до наступления случая социального риска и в отношении которого Государственным фондом социального страхования вынесено решение о назначении социальных выплат, а в случае смерти лица, являющегося участником системы обязательного социального страхования, за которого производились социальные отчисления, - члены семьи умершего (признанного судом безвестно отсутствующим или объявленного умершим) кормильца, состоявшие на его иждивении;
4) квалификация - степень профессиональной подготовленности работника, наличие знаний, умений и навыков, необходимых для выполнения определенной степени сложности работы;
5) уровень квалификации - совокупность требований к уровню подготовки и компетенции работника, дифференцируемой по параметрам сложности, нестандартности трудовых действий, ответственности и самостоятельности;
6) знания - результат усвоения информации посредством обучения и личного опыта, совокупность фактов, принципов, теории и практики, относящихся к сфере обучения или работы; компонент квалификации, который обязательно должен подвергаться оценке;
7) трудовая функция - набор взаимосвязанных действий, направленных на решение одной или нескольких задач процесса труда;
8) пенсия - совокупность государственной базовой пенсионной выплаты и (или) пенсионных выплат по возрасту и (или) пенсионных выплат за выслугу лет и (или) из единого накопительного пенсионного фонда, и (или) добровольного накопительного пенсионного фонда;
9) профессия - степень профессиональной подготовленности работника, наличие знаний, умений и навыков, необходимых для выполнения определенной степени сложности работы;
10) профессиональная подгруппа - совокупность профессий, сформированная целостным набором трудовых функций и необходимых для их выполнения компетенций;
11) профессиональная группа - совокупность профессиональных подгрупп, имеющая общую интеграционную основу (аналогичные или близкие назначение, объекты, технологии, в том числе средства труда) и предполагающая схожий набор трудовых функций и компетенций для их выполнения;

2. Осы кәсіптік стандартта мынадай терминдер мен анықтамалар қолданылады:
1) әлеуметтік аударымдар - өзі үшін әлеуметтік аударымдар жүргізілген міндетті әлеуметтік сақтандыру жүйесіне қатысушыға, ал асыраушысынан айырылған жағдайда оның асырауында болған отбасы мүшелеріне осы Заңға сәйкес әлеуметтік төлемдер алуға құқық беретін, Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қорына төленетін міндетті төлемдер;
2) әлеуметтік төлемдер - әлеуметтік төлем алушының пайдасына Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қоры жүзеге асыратын төлемдер;
3) әлеуметтік төлемді алушы - әлеуметтік қатер жағдайы басталғанға дейін мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қорына әлеуметтік аударымдар жүргізілген және оған қатысты мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қоры әлеуметтік төлемдер тағайындау туралы шешім шығарған жеке тұлға, ал ол үшін әлеуметтік аударымдар жүргізілген міндетті әлеуметтік сақтандыру жүйесінің қатысушысы болып табылатын адам қайтыс болған жағдайда - қайтыс болған (сотпен хабар-ошарсыз кетті деп танылған немесе қайтыс болды деп жариялаған) асыраушының асырауында болған отбасы мүшелері;
4) біліктілік - қызметкердің кәсіби даярлық дәрежесі, жұмыстың белгілі бір күрделілік дәрежесін орындау үшін қажетті білімінің, шеберлігінің және дағдыларының болуы;
5) біліктілік деңгейі - еңбек әрекеттерінің күрделілік, стандарттан тыс болуы, жауапкершілігі мен дербестігі параметрлері бойынша сараланатын қызметкердің дайындығы мен құзыреттілігі деңгейіне қойылатын талаптар жиынтығы;
6) білім - оқыту және жеке тәжірибе арқылы ақпаратты меңгеру нәтижесі, оқу немесе жұмыс саласына қатысты фактілер, қағидаттар, теория және практика жиынтығы; міндетті түрде бағалауға жататын біліктілік компоненті;
7) еңбек функциясы - еңбек процесінің бір немесе бірнеше міндеттерін шешуге бағытталған өзара байланысты іс-қимылдар жиынтығы;
8) зейнетақы - мемлекеттік базалық зейнетақы төлемінің және (немесе) жасына байланысты зейнетақы төлемдерінің және (немесе) еңбек сіңірген жылдары үшін және (немесе) Бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорынан және (немесе) ерікті жинақтаушы зейнетақы қорынан төленетін зейнетақы төлемдерінің жиынтығы;
9) кәсіп - қызметкердің кәсіби даярлық дәрежесі, жұмыстың белгілі бір күрделілік дәрежесін орындау үшін қажетті білімінің, шеберлігінің және дағдыларының болуы;
10) кәсіптік кіші топ - еңбек функцияларының тұтас жиынтығымен және оларды орындау үшін қажетті құзыреттермен қалыптастырылған кәсіптер жиынтығы;
11) кәсіптік топ - ортақ интеграциялық негізі (ұқсас немесе жақын мақсаты, объектілері, технологиялары, оның ішінде еңбек құралдары) бар және ұқсас еңбек функциялары мен оларды орындау үшін құзыреттердің жиынтығын көздейтін кәсіптік кіші топтардың жиынтығы;

12) компетенция - способность работника применять знания, умения и опыт в профессиональной и трудовой деятельности;
13) должность - функциональное место в системе организационно-административной иерархии организации, служебное положение работника;
14) Государственный фонд социального страхования - юридическое лицо, производящее аккумулирование социальных отчислений и выплаты участникам системы обязательного социального страхования, в отношении которых наступил случай социального риска, включая членов семьи - иждивенцев в случае потери кормильца - участника системы обязательного социального страхования;
15) отраслевая рамка квалификаций - структурированное описание квалификационных уровней, признаваемых в отрасли.
3. В настоящем профессиональном стандарте используются следующие сокращения:
ГФСС - государственный фонд социального страхования;
КС - квалификационный справочник должностей руководителей, специалистов и других служащих (далее – Квалификационный справочник должностей руководителей, специалистов и других служащих), разработанный и утвержденный в соответствии с подпунктом 16-2) статьи 16 Трудового кодекса Республики Казахстан от 23 ноября 2015 года;
ОРК - отраслевая рамка квалификаций.
Глава 2. Паспорт профессионального стандарта
4. Наименование профессионального стандарта: "Организация выплаты пенсий, пособий и социальных выплат".
5. Цель разработки профессионального стандарта: выработка единых требований к профессиональной деятельности в области выплаты пенсий, пособий и социальных выплат, системное и структурированное описание, отвечающее современным потребностям рынка труда, трудовых функций, соответствующих требований к знаниям, умениям, навыкам и личностным компетенциям работников.
6. Краткое описание профессионального стандарта:
Организация по выплате пенсий, пособий и социальных выплат рассматривает профессиональную деятельность, предусматривающую:
организацию услуг (работ) по выплате пенсий, пособий, социальных выплат, в том числе из Государственного фонда социального страхования.
7. Профессиональная группа:
руководители управляющие специализированных подразделений в корпоративном секторе в сфере производства и специализированных сервисных услуг;
вспомогательный профессиональный персонал по экономической и административной деятельности.
8.Профессиональная подгруппа:
руководители (управляющие) специализированных подразделений по социальной защите и социальному обеспечению;
служащие оказывающие государственные услуги.
Глава 3. Карточки профессий
9. Перечень профессий:

12) құзыреттілік - қызметкердің кәсіптік және еңбек қызметінде білімін, білігі мен тәжірибесін қолдану қабілеті;
13) лауазым - ұйымның ұйымдық-әкімшілік иерархиясы жүйесіндегі функционалдық орын, қызметкердің қызметтік жағдайы;
14) Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қоры - әлеуметтік аударымдарды шоғырландыруды, әлеуметтік аударымдар жүргізілген және асыраушысынан айырылған жағдайда асырауындағы отбасы мүшелерін қоса алғанда, оларға қатысты әлеуметтік қатер жағдайы басталған міндетті әлеуметтік сақтандыру жүйесіне қатысушыларға әлеуметтік төлемдерді тағайындауды және жүзеге асыруды жүргізетін заңды тұлға;
15) салалық біліктілік шеңбері - салада танылатын біліктілік деңгейлерінің құрылымдық сипаттамасы.
3. Осы кәсіптік стандартта келесі қысқартулар қолданылады:
ӘСМҚ - әлеуметтік сақтандырудың мемлекеттік қоры;
БА - 2015 жылғы 23 қарашадағы Қазақстан Республикасы Еңбек кодексінің 16 тармағының 16-2) тармақшасына сәйкес әзірленіп және бекітілген Басшылардың, мамандардың және басқа да қызметшілер лауазымдарының біліктілік анықтамалығы (бұдан әрі - Басшылардың, мамандардың және басқа да қызметшілер лауазымдарының біліктілік анықтамалығы);
СБШ - салалық біліктілік шеңбері.
2–тарау. Кәсіптік стандарттың паспорты
4. Кәсіптік стандарттың атауы: "Зейнетақы, жәрдемақы және әлеуметтік төлемдер төлеуді ұйымдастыру".
5. Кәсіптік стандартты әзірлеу мақсаты: зейнетақы, жәрдемақы және әлеуметтік төлемдер төлеу саласындағы кәсіби қызметке қойылатын бірыңғай талаптарды, еңбек нарығының заманауи қажеттіліктеріне, еңбек функцияларына, қызметкерлердің біліміне, шеберлігіне, дағдылары мен жеке құзыреттеріне қойылатын талаптарға сәйкес келетін жүйелік және құрылымдық сипаттаманы әзірлеу.
6. Кәсіптік стандарттың қысқаша сипаттамасы:
Зейнетақы, жәрдемақы және әлеуметтік төлемдерді төлеуді ұйымдастыру келесі кәсіби қызметтерді көздейді:
зейнетақы, жәрдемақы, әлеуметтік төлемдер, оның ішінде мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қорынан төлеу жөніндегі қызметтерді (жұмыстарды) ұйымдастыру.
7. Кәсіптік топ:
өндіріс және мамандандырылған сервистік персоналдар саласындағы корпоративтік сектордағы мамандандырылған бөлімшелердің басшылары;
экономикалық және әкімшілік қызмет бойынша қосалқы кәсіби персонал.
8. Кәсіптік кіші топ:
әлеуметтік қорғау және әлеуметтік қамсыздандыру жөніндегі мамандандырылған бөлімшелердің басшылары (басқарушылары);
мемлекеттік қызмет көрсететін қызметкерлер.
3–тарау. Кәсіптер карточкасы
9. Кәсіптер тізбесі:

1) директор (начальник) структурного подразделения (департамента, управления, отделения, отдела) организации по выплате пенсий, пособий и социальных выплат – 7 уровень квалификации по ОРК;
2) руководитель службы пенсионного обеспечения – 7 уровень квалификации по ОРК;
3) специалист по пенсионному обеспечению – 5-6 уровень квалификации по ОРК.
Карточки профессий приводятся в приложении к настоящему профессиональному стандарту.
Приложение
к профессиональному стандарту
"Организация выплаты пенсий,
пособий, социальных выплат"
Карточка профессии "Директор (начальник) структурного подразделения (департамента, управления, отделения, отдела) организации по выплате пенсий, пособий и социальных выплат"
Код профессии
1344-0-001
Наименование профессии
Директор (начальник) структурного подразделения (департамента, управления, отделения, отдела) организации по выплате пенсий, пособий и социальных выплат
Уровень квалификации по ОРК
7 уровень ОРК
Уровень квалификации
Послевузовское образование (социальное, экономическое, финансовое, юридическое) и стаж работы в системе социальной защиты населения не менее 4 лет или на руководящих должностях в системе социальной защиты населения не менее 2 лет.
Уровень профессионального образования
Послевузовское образование (социальное, экономическое, финансовое, юридическое)
Трудовая функция 1: Руководство производственной деятельностью, планирование и контроль деятельности структурного подразделения (департамента, управления, отделения, отдела) организации по выплате пенсий, пособий и социальных выплат
Задача 1:
Общее руководство и организация работы по предоставлению услуг по выплате пенсий, пособий и социальных выплат
Умения и навыки:
1. Формировать перспективные и текущие планы работы.
2. Осуществлять организационное и методическое руководство деятельностью организации по выплате пенсий, пособий и социальных выплат.
3. Контролировать эффективность деятельности специалистов по оказанию услуг населению по вопросам выплаты пенсий, пособий и социальных выплат.
4. Осуществлять контроль за исполнением специалистами их должностных инструкций, исполнения документов по качеству и срокам.
5. Проводить прием граждан и юридических лиц.
6. Проводить анонимное анкетирование получателей пенсий, пособий и социальных выплат.
7. Проводить консультативную и разъяснительную работу по вопросам получения пенсий, пособий, социальных выплат, обязательного социального страхования.
8. Использовать новейшую технику, прогрессивные формы управления и организации труда, информационные системы и базы данных в сфере пенсионного и социального обеспечения, а также информационно-коммуникационные технологии, в том числе интернет-ресурсы, телеграмм и т.д.
Знания:

1) Зейнетақы және жәрдемақы төлеу жөніндегі ұйымның (департаментінің, басқармасының, бөлімшесінің, бөлімінің) құрылымдық бөлімшесінің директоры (бастығы) – СБШ бойынша 7 біліктілік деңгейі;
2) Зейнетақымен қамтамасыз ету қызметінің басшысы - СБШ бойынша 7 біліктілік деңгейі;
3) Зейнетақымен қамтамасыз ету жөніндегі маман – СБШ бойынша 5-6 біліктілік деңгейі.
Кәсіптер карточкалары осы кәсіптік стандартқа стандарты келтірілген.
"Зейнетақы, жәрдемақы және
әлеуметтік төлемдер төлеуді
ұйымдастыру" кәсіптік
стандартына
қосымша
"Зейнетақы мен жәрдемақы төлеу жөніндегі ұйымның (департаменттің, басқарманың, бөлімшенің, бөлімнің) құрылымдық бөлімшесінің директоры (бастығы)" кәсіп карточкасы
Кәсіп коды
1344-0-001
Кәсіп атауы
Зейнетақы мен жәрдемақы төлеу жөніндегі ұйымның (департаменттің, басқарманың, бөлімшенің, бөлімнің) құрылымдық бөлімшесінің директоры (бастығы)
СБШ бойынша біліктілік деңгейі
СБШ 7 деңгей
Біліктілік деңгейі
Жоғары оқу орнынан кейінгі білімі (әлеуметтік, экономикалық, қаржылық, заңгерлік) және халықты әлеуметтік қорғау жүйесінде кемінде 4 жыл немесе халықты әлеуметтік қорғау жүйесінде басшылық лауазымдарда кемінде 2 жыл жұмыс өтілі болуы тиіс.
Кәсіби білім беру деңгейі
Жоғары орнынан кейінгі білімі (әлеуметтік, экономикалық, қаржылық, заңгерлік)
1 еңбек функциясы:
Зейнетақы, жәрдемақы және әлеуметтік төлемдер төлеу жөніндегі ұйымның құрылымдық бөлімшесінің (Департаменттің, Басқарманың, бөлімшенің, бөлімнің) өндірістік қызметіне басшылық ету, қызметін жоспарлау және бақылау
1 тапсырма:
Зейнетақы, жәрдемақы және әлеуметтік төлемдер төлеу бойынша қызметтерді ұсыну бойынша жалпы басшылық ету және жұмысты ұйымдастыру
Біліктер мен дағдылар:
1. Жұмыстың перспективалық және ағымдағы жоспарларын қалыптастыру.
2. Зейнетақы, жәрдемақы және әлеуметтік төлемдер төлеу жөніндегі ұйымның қызметіне ұйымдастырушылық және әдістемелік басшылықты жүзеге асыру.
3. Зейнетақы, жәрдемақы және әлеуметтік төлемдер төлеу мәселелері бойынша халыққа қызмет көрсету бойынша мамандардың қызметінің тиімділігін бақылау.
4. Мамандардың олардың лауазымдық нұсқаулықтарын орындауын, сапасы мен мерзімдері бойынша құжаттардың орындалуын бақылауды жүзеге асыру.
5. Азаматтар мен заңды тұлғаларды қабылдау.
6. Зейнетақы, жәрдемақы және әлеуметтік төлемдер алушыларға анонимдік сауалнама жүргізу.
7. Әлеуметтік төлемдерді алу, міндетті әлеуметтік сақтандыру мәселелері бойынша консультациялық және түсіндіру жұмыстарын жүргізу.
8. Жаңа техниканы, еңбекті басқару мен ұйымдастырудың прогрессивті нысандарын, зейнетақымен және әлеуметтік қамтамасыз ету саласындағы ақпараттық жүйелер мен деректер базасын, сондай-ақ ақпараттық-коммуникациялық технологияларды, оның ішінде интернет-ресурстарды, телеграммалар және т. б. пайдалану.
Білімі:

1. Нормативные правовые акты:
Трудовой кодекс Республики Казахстан от 23 ноября 2015 года.
Закон Республики Казахстан от 16 июня 1997 года "О государственных социальных пособиях по инвалидности и по случаю потери кормильца в Республике Казахстан".
Закон Республики Казахстан от 13 июля 1999 года "О государственном специальном пособии лицам, работавшим на подземных и открытых горных работах, на работах с особо вредными и особо тяжелыми условиями труда или на работах с вредными и тяжелыми условиями труда".
Закон Республики Казахстан от 25 апреля 2003 года "Об обязательном социальном страховании".
Закон Республики Казахстан от 28 июня 2005 года "О государственных пособиях семьям, имеющим детей".
Закон Республики Казахстан от 21 июня 2013 года "О пенсионном обеспечении в Республике Казахстан".
Постановление Правительства Республики Казахстан от 21 июня 2004 года № 683 "Об утверждении Правил и сроков исчисления и перечисления социальных отчислений в Государственный фонд социального страхования и взысканий по ним".
Постановление Правительства Республики Казахстан от 2 октября 2013 года № 1042 "Об утверждении Правил осуществления пенсионных выплат из пенсионных накоплений, сформированных за счет обязательных пенсионных взносов, обязательных профессиональных пенсионных взносов из единого накопительного пенсионного фонда, и методики осуществления расчета размера пенсионных выплат".
Приказ Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан от 14 апреля 2015 года № 223 "Об утверждении Правил предоставления государственной базовой пенсионной выплаты за счет бюджетных средств, а также назначения и осуществления пенсионных выплат по возрасту, государственных социальных пособий по инвалидности, по случаю потери кормильца, государственных специальных пособий" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 11110).
Приказ Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан от 17 апреля 2015 года № 236 "Об утверждении Правил назначения, исчисления (определения), перерасчета размеров социальных выплат из Государственного фонда социального страхования, а также их осуществления" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 11224).
Приказ Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан от 5 мая 2015 года № 319 "Об утверждении Правил назначения и выплаты государственных пособий семьям, имеющим детей" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 11507).

1. Нормативтік құқықтық актілер:
2015 жылғы 23 қарашадағы Қазақстан Республикасының Еңбек кодексі.
"Қазақстан Республикасында мүгедектігі бойынша, асыраушысынан айырылу жағдайы бойынша және жасына байланысты берілетін мемлекеттік әлеуметтік жәрдемақылар туралы" 1997 жылғы 16 маусымдағы Қазақстан Республикасының Заңы.
"Жерасты және ашық кен жұмыстарында, еңбек жағдайлары ерекше зиянды және ерекше ауыр жұмыстарда немесе еңбек жағдайлары зиянды және ауыр жұмыстарда істеген адамдарға берілетін мемлекеттік арнайы жәрдемақы туралы" 1999 жылғы 13 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңы.
"Міндетті әлеуметтік сақтандыру туралы" 2003 жылғы 25 сәуірдегі Қазақстан Республикасының Заңы.
"Балалы отбасыларға берілетін мемлекеттік жәрдемақылар туралы" 2005 жылғы 28 маусымдағы Қазақстан Республикасының Заңы. "Қазақстан Республикасында зейнетақымен қамсыздандыру туралы" 2013 жылғы 21 маусымдағы Қазақстан Республикасының Заңы.
"Әлеуметтік аударымдарды есептеу және Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қорына аудару және олар бойынша өндіріп алу қағидалары мен мерзімдерін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2004 жылғы 21 маусымдағы № 683 қаулысы.
"Бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорынан төленетін міндетті зейнетақы жарналары, міндетті кәсіптік зейнетақы жарналары есебінен қалыптасқан зейнетақы жинақтарынан зейнетақы төлемдерін жүзеге асыру қағидаларын және зейнетақы төлемдерінің мөлшерін есептеуді жүзеге асыру әдістемесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2013 жылғы 2 қазандағы № 1042 қаулысы.
"Мемлекеттік базалық зейнетақы төлемін бюджет қаражаты есебінен беру, сондай-ақ жасына байланысты зейнетақы төлемдерін, мүгедектігі бойынша, асыраушысынан айрылу жағдайы бойынша берілетін мемлекеттік әлеуметтік жәрдемақыларды, мемлекеттік арнайы жәрдемақыларды тағайындау және жүзеге асыру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің 2015 жылғы 14 сәуірдегі № 223 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11110 болып тіркелген).
"Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қорынан төленетін әлеуметтік төлемдерді тағайындау, мөлшерін есептеу (айқындау), қайта есептеу, сондай-ақ олардың жүзеге асырылу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің 2015 жылғы 17 сәуірдегі № 236 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11224 болып тіркелген).
"Балалы отбасыларға берілетін мемлекеттік жәрдемақыларды тағайындау және төлеу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің 2015 жылғы 5 мамырдағы № 319 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11507 болып тіркелген).

Приказ Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан от 3 июня 2015 года № 445 "Об утверждении Правил назначения и выплаты специального государственного пособия" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 11745).
Приказ и.о. Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан от 13 января 2016 года № 15 "Об утверждении Правил ведения персонифицированного учета участников системы обязательного социального страхования и их социальных отчислений и социальных выплат" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 13094).
Приказ Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан от 20 января 2016 года № 34 "Об определении перечня, форм, сроков представления финансовой и иной отчетности Государственным фондом социального страхования и Государственной корпорацией "Правительство для граждан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 13192).
Приказ Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан от 28 января 2016 года № 63 "О некоторых вопросах сопровождения и доступа к информационным системам и базам данных" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 13371).
Приказ и.о. Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 3 августа 2017 года № 232 "Об утверждении Правил формирования базы данных вкладчиков (получателей) по обязательным пенсионным взносам, обязательным профессиональным пенсионным взносам и единого списка физических лиц, заключивших договор о пенсионном обеспечении за счет обязательных пенсионных взносов, обязательных профессиональных пенсионных взносов, и Правил обмена информацией между информационными системами центрального исполнительного органа и единого накопительного пенсионного фонда о движениях по индивидуальным пенсионным счетам" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 15629).
2. Профиль, специализацию и особенности организации по обслуживанию населения.
3. Схемы и методы взаимодействия организаций по вопросам пенсионного обеспечения, социального страхования.
4. Организация финансово-хозяйственной деятельности, учет и финансовый анализ.
5. Основы психологии перспективы технического, экономического развития предприятия.
6. Основы этики в социальной работе (кодекс профессиональной этики).
7. Порядок ведения информационной системы и базы данных в сфере пенсионного и социального обеспечения.
Трудовая функция 2:
Руководство хозяйственной и финансово-экономической деятельностью структурного подразделения (департамента, управления, отделения, отдела) организации по выплате пенсий и пособий
Задача 1:
Управление персоналом
Умения и навыки:

"Арнаулы мемлекеттік жәрдемақы тағайындау және төлеу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің 2015 жылғы 3 маусымдағы № 445 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11745 болып тіркелген).
"Міндетті әлеуметтік сақтандыру жүйесіне қатысушыларды дербестендірілген есепке алуды және олардың әлеуметтік аударымдары мен әлеуметтік төлемдерін жүргізу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің м.а. 2016 жылғы 13 қаңтардағы № 15 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 13094 болып тіркелген).
"Қаржылық және өзге де есептіліктің тізбесін, нысандарын, Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қорының және "Азаматтарға арналған үкімет мемлекеттік корпорациясының оларды ұсыну мерзімдерін айқындау туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің 2016 жылғы 20 қаңтардағы № 34 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 13192 болып тіркелген).
"Ақпараттық жүйелер мен дерекқорларды қолдап отырудың және оларға қол жеткізудің кейбір мәселелері туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің 2016 жылғы 28 қаңтардағы № 63 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 13371 болып тіркелген).
"Салымшылардың (алушылардың) міндетті зейнетақы жарналары, міндетті кәсіптік зейнетақы жарналары бойынша дерекқорын қалыптастыру қағидаларын және міндетті зейнетақы жарналары, міндетті кәсіптік зейнетақы жарналары есебінен зейнетақымен қамсыздандыру туралы шарт жасасқан жеке тұлғалардың бірыңғай тізімін және Орталық атқарушы орган мен бірыңғай жинақтаушы зейнеақы қорынын ақпараттық жүйелері арасында жеке зейнетақы шоттары бойынша қозғалыстары туралы ақпарат алмасу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің м.а. 2017 жылғы 3 тамыздағы № 232 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 15629 болып тіркелген).
2. Халыққа қызмет көрсету бойынша ұйымның бейіні, мамандануы және ерекшеліктері.
3. Зейнетақымен қамсыздандыру, әлеуметтік сақтандыру мәселелері бойынша ұйымдардың өзара іс-қимылының сызбалары мен әдістері.
4. Қаржы-шаруашылық қызметті ұйымдастыру, есеп және қаржылық талдау.
5. Психология негіздері кәсіпорынның техникалық, экономикалық даму болашағы.
6. Әлеуметтік жұмыстағы этика негіздері (Кәсіби этика кодексі).
7. Зейнетақы және әлеуметтік қамсыздандыру саласында ақпараттық жүйе мен деректер базасын жүргізу тәртібі.
2 еңбек функциясы:
зейнетақы мен жәрдемақы төлеу жөніндегі ұйымның құрылымдық бөлімшесінің (Департаменттің, Басқарманың, бөлімшенің, бөлімнің) шаруашылық және қаржы-экономикалық қызметіне басшылық ету
1 тапсырма:
Персоналды басқару
Біліктер мен дағдылар:

2. Профиль, специализацию и особенности организации по обслуживанию населения.
3. Схемы и методы взаимодействия организаций по вопросам пенсионного обеспечения, социального страхования.
4. Организация финансово-хозяйственной деятельности, учет и финансовый анализ.
5. Порядок заключения и исполнения хозяйственных и финансовых договоров.
6. Основы психологии перспективы технического, экономического развития предприятия.
7. Основы этики в социальной работе (кодекс профессиональной этики).
8. Основы документоведения, современные стандартные требования к отчетности, периодичности и качеству.
9. Правила и нормы охраны труда, техники безопасности, противопожарной безопасности и производственной санитарии.
Требования к личностным компетенциям
Качества лидера, личная организованность и высокая культура собственного труда, умение распределить силы, нацеленность на результат, наставничество, способность сохранять самообладание в непредвиденных ситуациях, энергичность, инициативность, решительность и настойчивость
Связь с другими профессиями в рамках ОРК
8 уровень ОРК
Директор центра (первый руководитель учреждения, организации, предприятия)
Связь с КС
Директор (генеральный директор, исполнительный директор, президент, председатель правления, управляющий) организации
Квалификационный справочник должностей руководителей, специалистов и других служащих.
Карточка профессии "Руководитель службы пенсионного обеспечения"
Код профессии
1344-0-005
Наименование профессии
Руководитель службы пенсионного обеспечения
Уровень квалификации по ОРК
7 уровень ОРК
Уровень квалификации для профессии
Послевузовское образование (социальное, экономическое, финансовое, юридическое) и стаж работы на должностях в организациях социальной защиты населения или соответствующего профиля не менее 2 лет.
Уровень профессионального образования
Послевузовское образование (социальное, экономическое, финансовое, юридическое)
Трудовая функция 1:
Организация работы структурного подразделения и руководство им
Задача 1:
Общее руководство и контроль деятельности структурного подразделения
Умения и навыки:
1. Руководить деятельностью структурного подразделения и нести ответственность за результат работы.
2. Обеспечивать планирование и рациональную организацию работы структурного подразделения.
3. Разрабатывать план работы структурного подразделения и контролировать его выполнение.
4. Осуществлять контроль за своевременным рассмотрением специалистами заявлений граждан о выплате пенсии, других социальных выплат и пособий.
5. Осуществлять контроль за правильностью определения вида и размера предусмотренных выплат.
6. Использовать новейшую технику, прогрессивные формы управления и организации труда, информационные системы и базы данных в сфере пенсионного и социального обеспечения, а также информационно-коммуникационные технологии, в том числе интернет-ресурсы, телеграмм, чатбот и т.д.
Знания:

2. Халыққа қызмет көрсету бойынша ұйымның бейіні, мамандануы және ерекшеліктері.
3. Зейнетақымен қамсыздандыру, әлеуметтік сақтандыру мәселелері бойынша ұйымдардың өзара іс-қимылының сызбалары мен әдістері.
4. Қаржы-шаруашылық қызметті ұйымдастыру, есеп және қаржылық талдау.
5. Шаруашылық және қаржылық шарттарды жасасу және орындау тәртібі.
6. Психология негіздері кәсіпорынның техникалық, экономикалық даму болашағы.
7. Әлеуметтік жұмыстағы этика негіздері (Кәсіби этика кодексі).
8. Құжат жүргізу негіздері, есептілікке, мерзімділікке және сапаға қойылатын заманауи стандартты талаптар.
9. Еңбекті қорғау, қауіпсіздік техникасы, өртке қарсы қауіпсіздік және өндірістік санитария ережелері мен нормалары.
Жеке құзыреттілікке қойылатын талаптар
Көшбасшының сапасы, жеке ұйымдастырушылық және өз еңбегінің жоғары мәдениеті, күш-жігерді бөле білу, нәтижеге бағыттай білу, тәлімгерлік, күтпеген жағдайларда өзін-өзі ұстай білу қабілеті, энергиялық, бастамашылдық, табандылық және табандылық
СБШ шеңберінде басқа да кәсіптермен байланыс
СБШ 8 деңгей
Орталық директоры (мекеменің, ұйымның, кәсіпорынның бірінші жетекшісі)
БА байланыс
Директор (бас директор, орындаушы директор, президент, басқарма төрағасы, ұйымның басқарушысы
Басшылардың, мамандардың және басқа да қызметшілер лауазымдарының біліктілік анықтамалығы.
"Зейнетақымен қамтамасыз ету қызметінің жетекшісі" кәсіп карточкасы
Кәсіп коды
1344-0-005
Кәсіп атауы
Зейнетақымен қамтамасыз ету қызметінің жетекшісі
СБШ бойынша біліктілік деңгейі
СБШ 7 деңгей
Біліктілік деңгейі
Жоғары оқу орнынан кейінгі білім (әлеуметтік, экономикалық, қаржылық, заңгерлік) және халықты әлеуметтік қорғау ұйымдарындағы немесе тиісті бейіндегі лауазымдарда кемінде 2 жыл жұмыс өтілі
Кәсіби білім беру деңгейі
Жоғары оқу орнынан кейінгі білім (әлеуметтік, экономикалық, қаржылық, заңгерлік)
1 еңбек функциясы:
Құрылымдық бөлімшенің жұмысын ұйымдастыру және оған басшылық жасау
1 тапсырма:
Құрылымдық бөлімшенің қызметін жалпы басқару және бақылау
Біліктер мен дағдылар:
1. Құрылымдық бөлімшенің қызметіне басшылық жасау және жұмыс нәтижесіне жауапты болу.
2. Құрылымдық бөлімшенің жұмысын жоспарлау және тиімді ұйымдастыруды қамтамасыз ету.
3. Құрылымдық бөлімшенің жұмыс жоспарын әзірлеу және оның орындалуын бақылау.
4. Азаматтардың зейнетақы, басқа да әлеуметтік төлемдер мен жәрдемақыларын төлеу туралы өтініштерін мамандардың уақтылы қарауына бақылау жасау.
5. Көзделген төлемдердің түрі мен мөлшерін анықтаудың дұрыстығын бақылауды жүзеге асыру.
6. Жаңа техниканы, еңбекті басқару мен ұйымдастырудың прогрессивті нысандарын, зейнетақымен және әлеуметтік қамтамасыз ету саласындағы ақпараттық жүйелер мен деректер базасын, сондай-ақ ақпараттық-коммуникациялық технологияларды, оның ішінде интернет-ресурстарды, телеграммаларды, чатбот және т.б. пайдалану.
Білімі:

2. Профиль, специализацию и особенности организации по обслуживанию населения.
3. Схемы и методы взаимодействия организаций по вопросам пенсионного обеспечения, социального страхования.
4. Организация финансово-хозяйственной деятельности, учет и финансовый анализ.
5 .Порядок заключения и исполнения хозяйственных и финансовых договоров.
6. Основы психологии перспективы технического, экономического развития предприятия.
7. Основы этики в социальной работе (кодекс профессиональной этики).
Трудовая функция 2:
Организация работы выплаты пенсий, пособий и социальных выплат
Задача 1: Обеспечение выплаты пенсий, пособий и социальных выплат
Умения и навыки:
1. Осуществлять работы по организации выплаты пенсий, пособий, социальных выплат.
2. Определять виды и размеры социальных выплат из ГФСС, предоставляемых отдельным гражданам и социальным группам.
3. Анализировать информацию о количестве пенсионеров, получателей пособий и выплате им пенсий и пособий.
4. Осуществлять контроль за своевременной выплатой пенсий и иных социальных выплат.
5. Составлять электронную базу данных получателей пенсий, пособий и иных социальных выплат.
6. Формировать необходимую информацию и данные для современного выделения трансфертов из республиканского бюджета на выплату пенсий и пособий.
7. Организовывать проведение банковских операций по выплате пенсий и пособий.
8. Проводить информационную и разъяснительную работу в средствах массовой информации и в трудовых коллективах по разъяснению законодательства об обязательном социальном страховании.
Знания:
1. Нормативные правовые акты:
Трудовой кодекс Республики Казахстан от 23 ноября 2015 года.
Закон Республики Казахстан от 16 июня 1997 года "О государственных социальных пособиях по инвалидности и по случаю потери кормильца в Республике Казахстан".
Закон Республики Казахстан от 13 июля 1999 года "О государственном специальном пособии лицам, работавшим на подземных и открытых горных работах, на работах с особо вредными и особо тяжелыми условиями труда или на работах с вредными и тяжелыми условиями труда".
Закон Республики Казахстан от 25 апреля 2003 года "Об обязательном социальном страховании".
Закон Республики Казахстан от 28 июня 2005 года "О государственных пособиях семьям, имеющим детей".
Закон Республики Казахстан от 21 июня 2013 года "О пенсионном обеспечении в Республике Казахстан".
Постановление Правительства Республики Казахстан от 21 июня 2004 года № 683 "Об утверждении Правил и сроков исчисления и перечисления социальных отчислений в Государственный фонд социального страхования и взысканий по ним".
Постановление Правительства Республики Казахстан от 2 октября 2013 года № 1042 "Об утверждении Правил осуществления пенсионных выплат из пенсионных накоплений, сформированных за счет обязательных пенсионных взносов, обязательных профессиональных пенсионных взносов из единого накопительного пенсионного фонда, и методики осуществления расчета размера пенсионных выплат".
Приказ Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан от 17 апреля 2015 года № 236 "Об утверждении Правил назначения, исчисления (определения), перерасчета размеров социальных выплат из Государственного фонда социального страхования, а также их осуществления" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 11224).
Приказ и.о. Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан от 13 января 2016 года № 15 "Об утверждении Правил ведения персонифицированного учета участников системы обязательного социального страхования и их социальных отчислений и социальных выплат" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 13094).
Приказ Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан от 20 января 2016 года № 34 "Об определении перечня, форм, сроков представления финансовой и иной отчетности Государственным фондом социального страхования и Государственной корпорацией "Правительство для граждан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 13192).
Приказ Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан от 28 января 2016 года № 63 "О некоторых вопросах сопровождения и доступа к информационным системам и базам данных" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 13371).
Приказ и.о. Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 3 августа 2017 года № 232 "Об утверждении Правил формирования базы данных вкладчиков (получателей) по обязательным пенсионным взносам, обязательным профессиональным пенсионным взносам и единого списка физических лиц, заключивших договор о пенсионном обеспечении за счет обязательных пенсионных взносов, обязательных профессиональных пенсионных взносов, и Правил обмена информацией между информационными системами центрального исполнительного органа и единого накопительного пенсионного фонда о движениях по индивидуальным пенсионным счетам" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 15629).

2. Халыққа қызмет көрсету бойынша ұйымның бейіні, мамандануы және ерекшеліктері.
3. Зейнетақымен қамсыздандыру, әлеуметтік сақтандыру мәселелері бойынша ұйымдардың өзара іс-қимылының сызбалары мен әдістері.
4. Қаржы-шаруашылық қызметті ұйымдастыру, есеп және қаржылық талдау.
5. Шаруашылық және қаржылық шарттарды жасасу және орындау тәртібі.
6. Психология негіздері кәсіпорынның техникалық, экономикалық даму болашағы.
7. Әлеуметтік жұмыстағы этика негіздері (Кәсіби этика кодексі).
2 еңбек функциясы:
Зейнетақы, жәрдемақы және әлеуметтік төлемдерді төлеу жұмысын ұйымдастыру
1 тапсырма:
Зейнетақыларды, жәрдемақыларды және әлеуметтік төлемдерді төлеуді қамтамасыз ету
Біліктер мен дағдылар:
1. Зейнетақы, жәрдемақы, әлеуметтік төлемдер төлеуді ұйымдастыру бойынша жұмыстарды жүзеге асыру.
2. ӘСМҚ-нан жекелеген азаматтар мен әлеуметтік топтарға берілетін әлеуметтік төлемдердің түрлері мен мөлшерін анықтау.
3. Зейнеткерлердің, жәрдемақы алушылардың санын және оларға зейнетақы мен жәрдемақы төлеу туралы ақпаратты талдау.
4. Зейнетақылар мен өзге де әлеуметтік төлемдердің уақтылы төленуін бақылауды жүзеге асыру.
5. Зейнетақы, жәрдемақы және басқа да әлеуметтік төлемдерді алушылардың электрондық дерекқорын құру.
6. Зейнетақы мен жәрдемақы төлеуге республикалық бюджеттен трансферттерді уақтылы бөлу үшін қажетті ақпарат пен деректерді қалыптастыру.
7. Зейнетақы мен жәрдемақы төлеу бойынша банк операцияларын жүргізуді ұйымдастыру.
8. Бұқаралық ақпарат құралдарында және еңбек ұжымдарында міндетті әлеуметтік сақтандыру туралы заңнаманы түсіндіру бойынша ақпараттық және түсіндіру жұмыстарын жүргізу.
Білімі:
1. Нормативтік құқықтық актілер:
2015 жылғы 23 қарашадағы Қазақстан Республикасының Еңбек кодексі.
"Қазақстан Республикасында мүгедектігі бойынша, асыраушысынан айырылу жағдайы бойынша және жасына байланысты берілетін мемлекеттік әлеуметтік жәрдемақылар туралы" 1997 жылғы 16 маусымдағы Қазақстан Республикасының Заңы.
"Жерасты және ашық кен жұмыстарында, еңбек жағдайлары ерекше зиянды және ерекше ауыр жұмыстарда немесе еңбек жағдайлары зиянды және ауыр жұмыстарда істеген адамдарға берілетін мемлекеттік арнайы жәрдемақы туралы" 1999 жылғы 13 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңы.
"Міндетті әлеуметтік сақтандыру туралы" 2003 жылғы 25 сәуірдегі Қазақстан Республикасының Заңы.
"Балалы отбасыларға берілетін мемлекеттік жәрдемақылар туралы" 2005 жылғы 28 маусымдағы Қазақстан Республикасының Заңы.
"Қазақстан Республикасында зейнетақымен қамсыздандыру туралы" 2013 жылғы 21 маусымдағы Қазақстан Республикасының Заңы.
"Әлеуметтік аударымдарды есептеу және Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қорына аудару және олар бойынша өндіріп алу қағидалары мен мерзімдерін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2004 жылғы 21 маусымдағы № 683 қаулысы.
"Бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорынан төленетін міндетті зейнетақы жарналары, міндетті кәсіптік зейнетақы жарналары есебінен қалыптасқан зейнетақы жинақтарынан зейнетақы төлемдерін жүзеге асыру қағидаларын және зейнетақы төлемдерінің мөлшерін есептеуді жүзеге асыру әдістемесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2013 жылғы 2 қазандағы № 1042 қаулысы.
"Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қорынан төленетін әлеуметтік төлемдерді тағайындау, мөлшерін есептеу (айқындау), қайта есептеу, сондай-ақ олардың жүзеге асырылу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің 2015 жылғы 17 сәуірдегі № 236 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11224 болып тіркелген).
"Міндетті әлеуметтік сақтандыру жүйесіне қатысушыларды дербестендірілген есепке алуды және олардың әлеуметтік аударымдары мен әлеуметтік төлемдерін жүргізу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің м.а. 2016 жылғы 13 қаңтардағы № 15 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 13094 болып тіркелген).
"Қаржылық және өзге де есептіліктің тізбесін, нысандарын, Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қорының және "Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясының оларды ұсыну мерзімдерін айқындау туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің 2016 жылғы 20 қаңтардағы № 34 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 13192 болып тіркелген).
"Ақпараттық жүйелер мен дерекқорларды қолдап отырудың және оларға қол жеткізудің кейбір мәселелері туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің 2016 жылғы 28 қаңтардағы № 63 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 13371 болып тіркелген). "Салымшылардың (алушылардың) міндетті зейнетақы жарналары, міндетті кәсіптік зейнетақы жарналары бойынша дерекқорын қалыптастыру қағидаларын және міндетті зейнетақы жарналары, міндетті кәсіптік зейнетақы жарналары есебінен зейнетақымен қамсыздандыру туралы шарт жасасқан жеке тұлғалардың бірыңғай тізімін және Орталық атқарушы орган мен бірыңғай жинақтаушы зейнеақы қорынын ақпараттық жүйелері арасында жеке зейнетақы шоттары бойынша қозғалыстары туралы ақпарат алмасу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің м.а. 2017 жылғы 3 тамыздағы № 232 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 15629 болып тіркелген).

2. Профиль, специализацию и особенности организации по обслуживанию населения.
3. Схемы и методы взаимодействия организаций по вопросам пенсионного обеспечения, социального страхования.
4. Основы этики в социальной работе (кодекс профессиональной этики).
5. Порядок ведения информационной системы и базы данных в сфере пенсионного и социального обеспечения.
Задача 2:
Обеспечение ведения, учҰта и сохранности дел получателей пенсий и пособий
Умения и навыки:
1. Формировать макеты дел для выплаты пенсий, пособий и социальных выплат.
2. Осуществлять контроль за предоставлением макетов получателей пенсий, пособий и иных социальных выплат на утверждение в территориальные органы по контролю и социальной защите населения.
3. Осуществлять работу по ведению, учету и сохранности дел получателей пенсий, пособий и социальных выплат.
4. Проводить инвентаризацию пенсионных дел.
Знания:
1. Нормативные правовые акты:
Трудовой кодекс Республики Казахстан от 23 ноября 2015 года.
Закон Республики Казахстан от 16 июня 1997 года "О государственных социальных пособиях по инвалидности и по случаю потери кормильца в Республике Казахстан".
Закон Республики Казахстан от 13 июля 1999 года "О государственном специальном пособии лицам, работавшим на подземных и открытых горных работах, на работах с особо вредными и особо тяжелыми условиями труда или на работах с вредными и тяжелыми условиями труда".
Закон Республики Казахстан от 25 апреля 2003 года "Об обязательном социальном страховании".
Закон Республики Казахстан от 7 февраля 2005 года "Об обязательном страховании работника от несчастных случаев при исполнении им трудовых (служебных) обязанностей".
Закон Республики Казахстан от 28 июня 2005 года "О государственных пособиях семьям, имеющим детей".
Закон Республики Казахстан от 21 июня 2013 года "О пенсионном обеспечении в Республике Казахстан".
Постановление Правительства Республики Казахстан от 21 июня 2004 года № 683 "Об утверждении Правил и сроков исчисления и перечисления социальных отчислений в Государственный фонд социального страхования и взысканий по ним".
Постановление Правительства Республики Казахстан от 2 октября 2013 года № 1042 "Об утверждении Правил осуществления пенсионных выплат из пенсионных накоплений, сформированных за счет обязательных пенсионных взносов, обязательных профессиональных пенсионных взносов из единого накопительного пенсионного фонда, и методики осуществления расчета размера пенсионных выплат".

2. Зейнетақымен қамсыздандыру, әлеуметтік сақтандыру мәселелері бойынша ұйымдардың өзара іс-қимылының сызбалары мен әдістері.
3. Әлеуметтік жұмыстағы этика негіздері (Кәсіби этика кодексі).
4. Зейнетақы және әлеуметтік қамсыздандыру саласында ақпараттық жүйе мен деректер базасын жүргізу тәртібі.
2 тапсырма:
Зейнетақы мен жәрдемақы алушылардың істерін жүргізуді, есепке алуды және сақтауды қамтамасыз ету
Біліктер мен дағдылар:
1. Зейнетақы, жәрдемақы және әлеуметтік төлемдерді төлеу үшін істер макеттерін қалыптастыру.
2. Зейнетақы, жәрдемақы және өзге де әлеуметтік төлемдерді алушылар макеттерінің халықты бақылау және әлеуметтік қорғау жөніндегі аумақтық органдарға бекітуге ұсынылуына бақылауды жүзеге асыру.
3. Зейнетақы, жәрдемақы және әлеуметтік төлемдер алушылардың істерін жүргізу, есепке алу және сақтау жөніндегі жұмысты жүзеге асыру.
4. Зейнетақы істеріне түгендеу жүргізу.
Білімі:
1. Нормативтік актілер:
2015 жылғы 23 қарашадағы Қазақстан Республикасының Еңбек кодексі.
"Қазақстан Республикасында мүгедектігі бойынша, асыраушысынан айырылу жағдайы бойынша және жасына байланысты берілетін мемлекеттік әлеуметтік жәрдемақылар туралы" 1997 жылғы 16 маусымдағы Қазақстан Республикасының Заңы.
"Жерасты және ашық кен жұмыстарында, еңбек жағдайлары ерекше зиянды және ерекше ауыр жұмыстарда немесе еңбек жағдайлары зиянды және ауыр жұмыстарда істеген адамдарға берілетін мемлекеттік арнайы жәрдемақы туралы" 1999 жылғы 13 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңы .
"Міндетті әлеуметтік сақтандыру туралы" 2003 жылғы 25 сәуірдегі Қазақстан Республикасының Заңы.
"Қызметкер еңбек (қызметтік) міндеттерін атқарған кезде оны жазатайым оқиғалардан міндетті сақтандыру туралы" 2005 жылғы 7 ақпандағы Қазақстан Республикасының Заңы.
"Балалы отбасыларға берілетін мемлекеттік жәрдемақылар туралы" 2005 жылғы 28 маусымдағы Қазақстан Республикасының Заңы.
"Қазақстан Республикасында зейнетақымен қамсыздандыру туралы" 2013 жылғы 21 маусымдағы Қазақстан Республикасының Заңы.
"Әлеуметтік аударымдарды есептеу және Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қорына аудару және олар бойынша өндіріп алу қағидалары мен мерзімдерін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2004 жылғы 21 маусымдағы № 683 қаулысы.
"Бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорынан төленетін міндетті зейнетақы жарналары, міндетті кәсіптік зейнетақы жарналары есебінен қалыптасқан зейнетақы жинақтарынан зейнетақы төлемдерін жүзеге асыру қағидаларын және зейнетақы төлемдерінің мөлшерін есептеуді жүзеге асыру әдістемесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2013 жылғы 2 қазандағы № 1042 қаулысы.

3350-0-010
Наименование профессии
Специалист по пенсионному обеспечению
Уровень квалификации по ОРК
5 уровень
6 уровень
Уровень квалификации для профессии согласно типовым квалификационным характеристикам должностей руководителей, специалистов и других служащих организаций, социальной защиты и занятости населения
Специалист среднего уровня квалификации:
высшей категории: техническое и профессиональное образование или стаж работы в организациях социальной защиты населения в должности специалиста среднего уровня квалификации первой категории не менее 3 лет;
первой категории: техническое и профессиональное образование и стаж работы в организациях социальной защиты населения в должности специалиста среднего уровня квалификации второй категории не менее 2 лет;
второй категории: техническое и профессиональное образование и стаж работы в организациях социальной защиты населения в должности специалиста среднего уровня квалификации без категории не менее 1 года;
без категории: техническое и профессиональное образование, без предъявления требований к стажу работы по специальности.
Специалист высшего уровня квалификации:
высшей категории: высшее образование или стаж работы в организациях социальной защиты населения в должности специалиста высшего уровня квалификации первой категории не менее 3 лет;
первой категории: высшее образование и стаж работы в организациях социальной защиты населения в должности специалиста высшего уровня квалификации второй категории не менее 2 лет;
второй категории: высшее образование и стаж работы в организациях социальной защиты населения в должности специалиста высшего уровня квалификации без категории не менее 1 года;
без категории: высшее образование без предъявления требований к стажу работы.
Уровень профессионального образования
Техническое и профессиональное образование.
Высшее образование.
Трудовая функция 1:
Обработка документов по выплате пенсий, пособий и социальных выплат
Задача 1:
Формирование и обработка заявлений получателей пенсий, пособий и социальных выплат
Умения и навыки:
1. Проводить первичную проверку и анализ документов для формирования макета дел получателей пенсий, пособий и социальных выплат.
2. Вести персонифицированный учет пенсий, пособий, социальных выплат, в том числе из ГФСС.
3. Формировать макет дел получателя пенсий; базовой пенсионной выплаты; пособий; социальных выплат; компенсаций и подготавливать проекты решений о их назначении.
4. Обрабатывать документы, по вопросам продления и возобновления выплаты пенсии, пособий и социальных выплат.

3350-0-010
Кәсіп атауы
Зейнетақымен қамсыздандыру бойынша маман
СБШ бойынша біліктілік деңгейі
5 деңгей
6 деңгей
Халықты әлеуметтік қорғау және жұмыспен қамту ұйымдарының басшылары, мамандары және басқа да қызметшілері лауазымдарының үлгілік біліктілік сипаттамаларына сәйкес кәсібі үшін біліктілік деңгейі
Біліктілігі орта деңгейдегі маман:
жоғары санатты: техникалық және кәсіптік білім немесе халықты әлеуметтік қорғау ұйымдарында біліктілігі орта деңгейдегі бірінші санатты маман лауазымында кемінде 3 жыл жұмыс өтілі;
бірінші санатты: техникалық және кәсіптік білімі және жұмыс өтілі халықты әлеуметтік қорғау ұйымдарындағы орта деңгейдегі екінші санатты маман лауазымындағы кемінде 2 жыл;
екінші санатты: техникалық және кәсіптік білім және халықты әлеуметтік қорғау ұйымдарында біліктілігі орта деңгейдегі санаты жоқ маман лауазымында кемінде 1 жыл жұмыс өтілі болуы тиіс;
санатсыз: техникалық және кәсіптік білім, мамандығы бойынша жұмыс өтіліне талап қойылмайды.
Біліктілігі жоғары деңгейлі маман:
жоғары санатты: жоғары білім немесе халықты әлеуметтік қорғау ұйымдарында біліктілігі жоғары деңгейдегі жоғары санатты маман лауазымындағы жұмыс өтілі санаттар бойынша 3 жылдан кем емес;
бірінші санатты: жоғары білім және халықты әлеуметтік қорғау ұйымдарында біліктілігі жоғары деңгейдегі екінші санатты маман лауазымында кемінде 2 жыл жұмыс өтілі болуы тиіс;
екінші санатты: жоғары білім және халықты әлеуметтік қорғау ұйымдарында біліктілігі жоғары деңгейдегі санатсыз маман лауазымындағы жұмыс өтілі 1 жылдан кем емес;
санатсыз: жоғары білім, жұмыс өтіліне талап қойылмайды.
Кәсіби білім беру деңгейі
Техникалық және кәсіптік білім.
Жоғары білім.
1 еңбек функциясы:
Зейнетақы, жәрдемақы және әлеуметтік төлемдерді төлеу бойынша құжаттарды өңдеу
1 тапсырма:
Зейнетақыларды, жәрдемақыларды және әлеуметтік төлемдерді алушылар өтініштерін қалыптастыру және өңдеу
Біліктер мен дағдылар:
1. Зейнетақы, жәрдемақы және әлеуметтік төлемдер алушылардың іс макетін қалыптастыру үшін құжаттарға алғашқы тексеру және талдау жүргізу.
2. ӘСМҚ-нан зейнетақыларды, жәрдемақыларды, әлеуметтік төлемдерді дербестендірілген есепке алуды жүргізу.
3. Зейнетақы; базалық зейнетақы төлемі; жәрдемақылар; әлеуметтік төлемдер; өтемақылар алушының іс макетін қалыптастыру және оларды тағайындау туралы шешімдердің жобаларын дайындау.
4. Зейнетақы, жәрдемақы және әлеуметтік төлемдерді ұзарту және төлеуді жаңарту мәселелері бойынша құжаттарды өңдеу.

5. Вводить данные по получателям пенсий, базовой пенсионной выплаты; пособий; социальных выплат; компенсаций в центральную базу данных.
6. Проводить инвентаризацию личных дел получателей пенсий, пособий и социальных выплат.
7. Анализировать информацию и подготавливать отчеты по основной деятельности в установленные сроки.
8. Использовать новейшую технику, информационные системы и базы данных в сфере пенсионного и социального обеспечения, а также информационно-коммуникационные технологии, в том числе интернет-ресурсы, телеграмм и т.д.
Знания:
1. Нормативные правовые акты:
Трудовой кодекс Республики Казахстан от 23 ноября 2015 года.
Закон Республики Казахстан от 16 июня 1997 года "О государственных социальных пособиях по инвалидности и по случаю потери кормильца в Республике Казахстан".
Закон Республики Казахстан от 28 июня 2005 года "О государственных пособиях семьям, имеющим детей".
Закон Республики Казахстан от 21 июня 2013 года "О пенсионном обеспечении в Республике Казахстан".
Постановление Правительства Республики Казахстан от 21 июня 2004 года № 683 "Об утверждении Правил и сроков исчисления и перечисления социальных отчислений в Государственный фонд социального страхования и взысканий по ним".
Постановление Правительства Республики Казахстан от 2 октября 2013 года № 1042 "Об утверждении Правил осуществления пенсионных выплат из пенсионных накоплений, сформированных за счет обязательных пенсионных взносов, обязательных профессиональных пенсионных взносов из единого накопительного пенсионного фонда, и методики осуществления расчета размера пенсионных выплат".
Приказ Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан от 17 апреля 2015 года № 236 "Об утверждении Правил назначения, исчисления (определения), перерасчета размеров социальных выплат из Государственного фонда социального страхования, а также их осуществления" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 11224).
Приказ и.о. Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан от 13 января 2016 года № 15 "Об утверждении Правил ведения персонифицированного учета участников системы обязательного социального страхования и их социальных отчислений и социальных выплат" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 13094).
Приказ Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан от 20 января 2016 года № 34 "Об определении перечня, форм, сроков представления финансовой и иной отчетности Государственным фондом социального страхования и Государственной корпорацией "Правительство для граждан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 13192).

5. Зейнетақы, базалық зейнетақы төлемін; жәрдемақыларды; әлеуметтік төлемдерді; өтемақыларды алушылар бойынша деректерді орталық деректер базасына енгізу.
6. Зейнетақы, жәрдемақы және әлеуметтік төлемдер алушылардың жеке істеріне түгендеу жүргізу.
7. Белгіленген мерзімде ақпаратты талдау және негізгі қызмет бойынша есептерді дайындау.
8. Зейнетақы және әлеуметтік қамтамасыз ету саласында жаңа техниканы, ақпараттық жүйелер мен деректер базасын, сондай-ақ ақпараттық-коммуникациялық технологияларды, оның ішінде интернет-ресурстарды, телеграмм және т.б. пайдалану.
Білімі:
1. Нормативтік құқықтық актілер:
2015 жылғы 23 қарашадағы Қазақстан Республикасының Еңбек кодексі.
"Қазақстан Республикасында мүгедектігі бойынша, асыраушысынан айырылу жағдайы бойынша және жасына байланысты берілетін мемлекеттік әлеуметтік жәрдемақылар туралы" 1997 жылғы 16 маусымдағы Қазақстан Республикасының Заңы.
"Балалы отбасыларға берілетін мемлекеттік жәрдемақылар туралы" 2005 жылғы 28 маусымдағы Қазақстан Республикасының Заңы.
"Қазақстан Республикасында зейнетақымен қамсыздандыру туралы" 2013 жылғы 21 маусымдағы Қазақстан Республикасының Заңы.
"Әлеуметтік аударымдарды есептеу және Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қорына аудару және олар бойынша өндіріп алу қағидалары мен мерзімдерін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2004 жылғы 21 маусымдағы № 683 қаулысы.
"Бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорынан төленетін міндетті зейнетақы жарналары, міндетті кәсіптік зейнетақы жарналары есебінен қалыптасқан зейнетақы жинақтарынан зейнетақы төлемдерін жүзеге асыру қағидаларын және зейнетақы төлемдерінің мөлшерін есептеуді жүзеге асыру әдістемесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2013 жылғы 2 қазандағы № 1042 қаулысы.
"Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қорынан төленетін әлеуметтік төлемдерді тағайындау, мөлшерін есептеу (айқындау), қайта есептеу, сондай-ақ олардың жүзеге асырылу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің 2015 жылғы 17 сәуірдегі № 236 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11224 болып тіркелді).
"Міндетті әлеуметтік сақтандыру жүйесіне қатысушыларды дербестендірілген есепке алуды және олардың әлеуметтік аударымдары мен әлеуметтік төлемдерін жүргізу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің м.а. 2016 жылғы 13 қаңтардағы № 15 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 13094 болып тіркелді).
"Қаржылық және өзге де есептіліктің тізбесін, нысандарын, Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қорының және "Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясының оларды ұсыну мерзімдерін айқындау туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің 2016 жылғы 20 қаңтардағы № 34 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 13192 болып тіркелді).

Приказ Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан от 28 января 2016 года № 63 "О некоторых вопросах сопровождения и доступа к информационным системам и базам данных" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 13371).
Приказ и.о. Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 3 августа 2017 года № 232 "Об утверждении Правил формирования базы данных вкладчиков (получателей) по обязательным пенсионным взносам, обязательным профессиональным пенсионным взносам и единого списка физических лиц, заключивших договор о пенсионном обеспечении за счет обязательных пенсионных взносов, обязательных профессиональных пенсионных взносов, и Правил обмена информацией между информационными системами центрального исполнительного органа и единого накопительного пенсионного фонда о движениях по индивидуальным пенсионным счетам" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 15629).
2. Порядок и документацию по начислению, перерасчету пенсий, пособий и социальных выплат.
3. Основы этики в социальной работе (кодекс профессиональной этики).
4. Порядок ведения информационной системы и базы данных в сфере пенсионного и социального обеспечения.
Трудовая функция 2:
Обеспечение достоверного учета назначенных пенсий, пособий и социальных выплат
Задача 1:
Учет и контроль выплат пенсий, пособий и социальных выплат
Умения и навыки:
1. Принимать меры по недопущению переплат сумм пенсий, пособий и социальных выплат, обеспечивать возврат излишне (ошибочно) выплаченных сумм пенсий, пособий и социальных выплат.
2. Определять размер пенсий, социальных выплат и пособий, в том числе из ГФСС.
3. Проводить работы по индексации, перерасчету размеров пенсий и пособий, базовых пенсионных и социальных выплат, компенсаций.
4. Обеспечивать взаимодействие с организациями, выплачивающими пенсии, пособия и социальные выплаты по сверке лицевых и карточных счетов, по возвратам сумм пенсий и пособий после зачисления, по возвратам излишне зачисленных сумм пенсий и пособий.
5. Проводить работу по спискам вкладчиков, не получающим в течение трех и более месяцев пенсии, пособия и социальные выплаты, получателей по доверенности, по выявлению умерших и выехавших лиц.

"Ақпараттық жүйелер мен дерекқорларды қолдап отырудың және оларға қол жеткізудің кейбір мәселелері туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің 2016 жылғы 28 қаңтардағы № 63 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 13371 болып тіркелді).
"Салымшылардың (алушылардың) міндетті зейнетақы жарналары, міндетті кәсіптік зейнетақы жарналары бойынша дерекқорын қалыптастыру қағидаларын және міндетті зейнетақы жарналары, міндетті кәсіптік зейнетақы жарналары есебінен зейнетақымен қамсыздандыру туралы шарт жасасқан жеке тұлғалардың бірыңғай тізімін және Орталық атқарушы орган мен бірыңғай жинақтаушы зейнеақы қорынын ақпараттық жүйелері арасында жеке зейнетақы шоттары бойынша қозғалыстары туралы ақпарат алмасу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің м.а. 2017 жылғы 3 тамыздағы № 232 бұйрығы жылғы 3 тамыздағы № 232 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 15629 болып тіркелген).
2. Зейнетақыларды, жәрдемақыларды және әлеуметтік төлемдерді есептеу, қайта есептеу тәртібі мен құжаттамасы
3. Әлеуметтік жұмыстағы этика негіздері (Кәсіби этика кодексі).
4. Зейнетақы және әлеуметтік қамсыздандыру саласында ақпараттық жүйе мен деректер базасын жүргізу тәртібі.
2 еңбек функциясы:
Тағайындалған зейнетақы, жәрдемақы және әлеуметтік төлемдерді нақты есепке алуды қамтамасыз ету
1 тапсырма:
Зейнетақыларды, жәрдемақыларды және әлеуметтік төлемдерді төлеуді есепке алу және бақылау
Біліктер мен дағдылар:
1. Зейнетақылар, жәрдемақылар және әлеуметтік төлемдер сомаларының артық төленуіне жол бермеу жөнінде шаралар қабылдау, зейнетақылардың, жәрдемақылар мен әлеуметтік төлемдердің артық (қате) төленген сомаларын қайтаруды қамтамасыз ету.
2. ӘСҚМ-нан зейнетақы, әлеуметтік төлемдер мен жәрдемақылардың мөлшерін анықтау.
3. Зейнетақылар мен жәрдемақылардың, базалық зейнетақы мен әлеуметтік төлемдердің, өтемақылардың мөлшерін индекстеу, қайта есептеу жөніндегі жұмыстарды жүргізу.
4. Зейнетақы, жәрдемақы және әлеуметтік төлемдер төлейтін ұйымдармен дербес және карточкалық шоттарды салыстыру бойынша, есепке алынғаннан кейін зейнетақы мен жәрдемақы сомаларын қайтару бойынша, артық есептелген зейнетақы мен жәрдемақы сомаларын қайтару бойынша өзара іс-қимылды қамтамасыз ету.
5. Үш және одан да көп ай ішінде зейнетақы, жәрдемақы және әлеуметтік төлемдер алмайтын салымшылардың, сенімхат бойынша алушылардың тізімі бойынша, қайтыс болған және кеткен адамдарды анықтау бойынша жұмыс жүргізу.

Приказ Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан от 20 января 2016 года № 34 "Об определении перечня, форм, сроков представления финансовой и иной отчетности Государственным фондом социального страхования и Государственной корпорацией "Правительство для граждан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 13192).
Приказ Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан от 28 января 2016 года № 63 "О некоторых вопросах сопровождения и доступа к информационным системам и базам данных" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 13371).
Приказ и.о. Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 3 августа 2017 года № 232 "Об утверждении Правил формирования базы данных вкладчиков (получателей) по обязательным пенсионным взносам, обязательным профессиональным пенсионным взносам и единого списка физических лиц, заключивших договор о пенсионном обеспечении за счет обязательных пенсионных взносов, обязательных профессиональных пенсионных взносов, и Правил обмена информацией между информационными системами центрального исполнительного органа и единого накопительного пенсионного фонда о движениях по индивидуальным пенсионным счетам" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 15629).
2. Порядок начисления, перерасчета пенсий, пособий и социальных выплат.
3. Основы этики в социальной работе (кодекс профессиональной этики).
Требования к личностным компетенциям
Позитивное влияние на других лиц, самоконтроль, сдержанность, эмпатия
Связь с другими профессиями в рамках ОРК
6 уровень
Специалист по социальным отношениям
Специалист по социальной работе
(общий профиль)
Специалист службы социальной защиты населения
Консультант по социальной работе
(общий профиль) (Супервизор)
Связь с КС
Специалист по социальной работе
Специалист структурного подразделения (отдела, сектора, группы) центра занятости населения
Приказ исполняющего обязанности Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 25 октября 2017 года № 360 "Об утверждении Типовых квалификационных характеристик должностей руководителей, специалистов и других служащих организаций социальной защиты и занятости населения" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 16057)

"Қаржылық және өзге де есептіліктің тізбесін, нысандарын, Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қорының және "Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясының оларды ұсыну мерзімдерін айқындау туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің 2016 жылғы 20 қаңтардағы № 34 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 13192 болып тіркелді).
"Ақпараттық жүйелер мен дерекқорларды қолдап отырудың және оларға қол жеткізудің кейбір мәселелері туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің 2016 жылғы 28 қаңтардағы № 63 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 13371 болып тіркелді).
"Салымшылардың (алушылардың) міндетті зейнетақы жарналары, міндетті кәсіптік зейнетақы жарналары бойынша дерекқорын қалыптастыру қағидаларын және міндетті зейнетақы жарналары, міндетті кәсіптік зейнетақы жарналары есебінен зейнетақымен қамсыздандыру туралы шарт жасасқан жеке тұлғалардың бірыңғай тізімін және Орталық атқарушы орган мен бірыңғай жинақтаушы зейнеақы қорынын ақпараттық жүйелері арасында жеке зейнетақы шоттары бойынша қозғалыстары туралы ақпарат алмасу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің м.а. 2017 жылғы 3 тамыздағы № 232 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 15629 болып тіркелді).
2. Зейнетақы, жәрдемақы және әлеуметтік төлемдерді есептеу, қайта есептеу тәртібі.
3. Әлеуметтік жұмыстағы этика негіздері (Кәсіби этика кодексі).
Жеке құзыреттілікке қойылатын талаптар
Басқа адамдарға оң әсер ету, өзін-өзі бақылау, ұстамдылық, эмпатия
СБШ шеңберінде басқа да кәсіптермен байланыс
6 деңгей
Әлеуметтік қатынастар жөніндегі маман
Әлеуметтік жұмыс жөніндегі маман
(жалпы профиль)
Халықты әлеуметтік қорғау қызметінің маманы
Әлеуметтік жұмыс жөніндегі консультант
(жалпы профиль) (Супервизор)
БА байланыс
Әлеуметтік жұмыс жөніндегі маман
Халықты жұмыспен қамту орталығының құрылымдық бөлімшесінің (бөлімінің, сектордың, топтың) маманы
"Халықты әлеуметтік қорғау және жұмыспен қамту ұйымдарының басшылары, мамандары және басқа да қызметшілері лауазымдарының үлгілік біліктілік сипаттамаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің м.а. 2017 жылғы 25 қазандағы № 360 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде №16057 болып тіркелді).