Об утверждении правил регулирования миграционных процессов в городе Нур-Султан
Решение маслихата города Астаны от 6 марта 2019 года № 356/45-VI. Зарегистрировано Департаментом юстиции города Астаны 27 марта 2019 года № 1210. Утратило силу решением маслихата города Астаны от 7 марта 2024 года № 152/19-VIII.
Сноска. Утратило силу решением маслихата города Астаны от 07.03.2024 № 152/19-VIII (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Сноска. Заголовок с изменением, внесенным решением маслихата города Нур-Султана от 24.11.2021 № 106/15-VII (вступает в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с законами Республики Казахстан от 16 апреля 1997 года "О жилищных отношениях", от 23 января 2001 года "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", от 22 июля 2011 года "О миграции населения", постановлением Правительства Республики Казахстан от 25 мая 2017 года № 296 "Об утверждении типовых правил регулирования миграционных процессов в областях, городах республиканского значения, столице", а также в целях обеспечения управляемости миграционных процессов и экономического роста, укрепления безопасности столицы создания условий для реализации социально-экономических прав мигрантов, маслихат города Астаны РЕШИЛ:
1. Утвердить Правила регулирования миграционных процессов в городе Нур-Султан согласно приложению к настоящему решению.
Сноска. Пункт 1 с изменением, внесенным решением маслихата города Нур-Султана от 24.11.2021 № 106/15-VII (вступает в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. Признать утратившим силу решение маслихата города Астаны от 8 сентября 2017 года № 185/22-VI "О Правилах регулирования миграционных процессов в городе Астане" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 1135, опубликовано 7 октября 2017 года в газетах "Вечерняя Астана", "Астана ақшамы").
3. Настоящее решение вступает в силу со дня государственной регистрации в органах юстиции и вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Председатель сессии
маслихата города Астаны
Қ. Абден
Секретарь маслихата
города Астаны
Ж. Нурпиисов
Утверждены
решением маслихата
города Астаны
от 6 марта 2019 года № 356/45-VI
Правила регулирования миграционных процессов в городе Нур-Султане
Сноска. Правила - в редакции решения маслихата города Нур-Султана от 24.11.2021 № 106/15-VII (вступает в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

Нұр-Сұлтан қаласының көші-қон процестерін реттеу қағидаларын бекіту туралы
Астана қаласы мәслихатының 2019 жылғы 6 наурыздағы № 356/45-VI шешімі. Астана қаласының Әділет департаментінде 2019 жылғы 27 наурызда № 1210 болып тіркелді. Күші жойылды - Астана қаласы мәслихатының 2024 жылғы 7 наурыздағы № 152/19-VIII шешімімен
Ескерту. Күші жойылды - Астана қаласы мәслихатының 07.03.2024 № 152/19-VIII (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) шешімімен.
Ескерту. Шешімнің тақырыбына өзгеріс енгізілді - Нұр-Сұлтан қаласы мәслихатының 24.11.2021 № 106/15-VII шешімімен.
1997 жылғы 16 сәуірдегі "Тұрғын үй қатынастары туралы", 2001 жылғы 23 қаңтардағы "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы", 2011 жылғы 22 шілдедегі "Халықтың көші-қоны туралы" Қазақстан Республикасының Заңдарына, "Облыстардағы, республикалық маңызы бар қалалардағы, астанадағы көші-қон процестерін реттеудің үлгі қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2017 жылғы 25 мамырдағы № 296 қаулысына сәйкес, сондай-ақ көші-қон процестерін басқаруды және экономикалық өсуді қамтамасыз ету, астананың қауіпсіздігін нығайту және көшіп-қонушылардың әлеуметтік-экономикалық құқықтарын іске асыру үшін жағдай жасау мақсатында, Астана қаласының мәслихаты ШЕШІМ ҚАБЫЛДАДЫ:
1. Осы шешімнің қосымшасына сәйкес Нұр-Сұлтан қаласында көші-қон процестерін реттеу Қағидалары бекітілсін.
Ескерту. 1-тармаққа өзгеріс енгізілді - Нұр-Сұлтан қаласы мәслихатының 24.11.2021 № 106/15-VII шешімімен.
2. "Астана қаласында көші-қон процестерін реттеудің қағидалары туралы" Астана қаласы мәслихатының 2017 жылғы 8 қыркүйектегі № 185/22-VI шешімінің күші жойылған деп танылсын (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 1135 тіркелген, 2017 жылдың 7 қазанында "Астана ақшамы", "Вечерняя Астана" газеттерінде жарияланған).
3. Осы шешім әділет органдарында мемлекеттік тіркелген күннен бастап күшіне енеді және алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Астана қаласы мәслихаты
сессиясының төрағасы Қ. Әбден
Астана қаласы
мәслихатының хатшысы Ж. Нұрпейісов
Астана қаласы мәслихатының
2019 жылғы 6 наурыздағы
№ 356/45-VI шешішімен
бекітілді
Нұр-Сұлтан қаласындағы көші-қон процестерін реттеу қағидалары
Ескерту. Қағида жаңа редакцияда - Нұр-Сұлтан қаласы мәслихатының 24.11.2021 № 106/15-VII шешімімен.

Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила регулирования миграционных процессов в городе Нур-Султан (далее – Правила) разработаны в соответствии с Законом Республики Казахстан "О жилищных отношениях", подпунктом 3) статьи 8 Закона Республики Казахстан "О статусе столицы Республики Казахстан", пунктом 2-6 статьи 6 Закона Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", Законом Республики Казахстан "О миграции населения", а также постановлением Правительства Республики Казахстан от 25 мая 2017 года № 296 "Об утверждении типовых правил регулирования миграционных процессов в областях, городах республиканского значения, столице".
2. Регулирование миграционных процессов основывается на:
обеспечении конституционного права человека на свободный выбор места жительства, свободу труда и свободный выбор рода деятельности и профессии;
свободе выезда и передвижения;
недопустимости дискриминации по мотивам происхождения, социального и имущественного положения или любым иным обстоятельствам.
3. Основные понятия, которые используются в настоящих Правилах:
1) региональная квота приема кандасов – предельное число кандасов или кандасов и членов их семей, прибывающих для постоянного проживания в регионы, определенные Правительством Республики Казахстан, которые обеспечиваются мерами государственной поддержки, предусмотренными участникам активных мер содействия занятости в соответствии с законодательством Республики Казахстан о занятости населения;
2) переселенец – внутренний мигрант, переселяющийся в регионы, определенные Правительством Республики Казахстан;
3) региональная квота приема переселенцев – предельное число переселенцев или переселенцев и членов их семей, прибывающих для постоянного проживания в регионы, определенные Правительством Республики Казахстан, которые обеспечиваются мерами государственной поддержки, предусмотренными участникам активных мер содействия занятости в соответствии с законодательством Республики Казахстан о занятости населения.
Глава 2. Порядок регулирования миграционных процессов в городе Нур-Султан
4. В городе Нур-Султан мониторинг миграционных процессов осуществляется с учетом их влияния на состояние социально-экономического и культурного развития, экологическую обстановку.
К особенностям миграционных процессов в городе Нур-Султан относятся плотность населения, иммиграция, эмиграция, трудовая миграция, потоки внутренней миграции, процесс урбанизации, экологическая и религиозная обстановка в городе Нур-Султан, национальный состав населения, сбалансированность рынка труда.

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Нұр-Сұлтан қаласындағы көші-қон процестерін реттеу қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Тұрғын үй қатынастары туралы" Қазақстан Республикасының Заңына, "Қазақстан Республикасы астанасының мәртебесі туралы" Қазақстан Республикасының Заңының 8-бабы 3) тармақшасына, "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 6-бабының 2-6-тармағына, "Халықтың көші-қоны туралы" Қазақстан Республикасының Заңына, сондай-ақ Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2017 жылғы 25 мамырдағы № 296 "Облыстардағы, республикалық маңызы бар қалалардағы, астанадағы көші-қон процестерін реттеудің үлгілік қағидаларын бекіту туралы" қаулысына сәйкес әзірленді.
2. Көші-қон процестерін реттеу:
адамның тұрғылықты жерді еркін таңдау, еңбек ету еркіндігін және қызмет түрі мен кәсібін өз қалауынша таңдауға конституциялық құқығын қамтамасыз етуге;
шығу және орын ауыстыру бостандығына;
шығу тегі, әлеуметтік және мүліктік жағдайы немесе өзге де мән-жайлар бойынша кемсітушілікке жол бермеуге негізделеді.
3. Осы Қағидаларда пайдаланылатын негізгі ұғымдар:
1) қандастарды қабылдаудың өңірлік квотасы – Қазақстан Республикасының Үкіметі айқындаған өңірлерге тұрақты тұру үшін келетін, Қазақстан Республикасының халықты жұмыспен қамту туралы заңнамасына сәйкес жұмыспен қамтуға жәрдемдесудің белсенді шараларына қатысушыларға көзделген мемлекеттік қолдау шараларымен қамтамасыз етілетін қандастардың немесе қандастар мен олардың отбасы мүшелерінің шекті саны;
2) қоныс аударушы – Қазақстан Республикасының Үкіметі айқындаған өңірлерге қоныс аударатын ішкі көшіп-қонушы;
3) қоныс аударушыларды қабылдаудың өңірлік квотасы – Қазақстан Республикасының Үкіметі айқындаған өңірлерге тұрақты тұру үшін келетін, Қазақстан Республикасының халықты жұмыспен қамту туралы заңнамасына сәйкес жұмыспен қамтуға жәрдемдесудің белсенді шараларына қатысушыларға көзделген мемлекеттік қолдау шараларымен қамтамасыз етілетін қоныс аударушылардың немесе қоныс аударушылар мен олардың отбасы мүшелерінің шекті саны.
2-тарау. Нұр-Сұлтан қаласындағы көші-қон процестерін реттеу тәртібі
4. Нұр-Сұлтан қаласында көші-қон процестерін мониторингтеу, олардың әлеуметтік-экономикалық және мәдени дамуының жай-күйіне, экологиялық ахуалына әсері ескеріле отырып жүзеге асырылады.
Нұр-Сұлтан қаласының көші-қон процестерінің ерекшеліктеріне халықтың тығыздығы, көшіп келу, эмиграция, еңбек көші-қоны, ішкі көші-қон ағыны, урбандалу процесі, Нұр-Сұлтан қаласындағы экологиялық және діни жағдайы, халықтың ұлттық құрамы, еңбек нарығының теңгерімділігі жатады.

5. Для регулирования миграционных процессов в городе Нур-Султан акимат города Нур-Султан (далее – акимат) в уполномоченный орган по вопросам миграции населения вносит предложения, касающиеся:
отнесения (исключения) территории города Нур-Султан для расселения кандасов и переселенцев;
увеличения (сокращения) квоты на привлечение иностранной рабочей силы, в том числе из числа этнических казахов и бывших соотечественников;
увеличения (сокращения) региональных квот приема кандасов и переселенцев на среднесрочный период или предстоящий год.
6. Расселение кандасов и переселенцев осуществляется в соответствии с региональными квотами приема кандасов и переселенцев в порядке, определяемом Правительством Республики Казахстан.
7. При оттоке населения, превышающем темпы воспроизводства населения, регулирование миграционных процессов осуществляется, в том числе, путем разработки мероприятий, направленных на привлечение квалифицированной рабочей силы и оказание им содействия в ускоренной социальной адаптации, профессиональное обучение и переподготовку кандасов, особенно молодежи.
8. В целях обеспечения мониторинга и прогнозирования развития миграционной ситуации, решения вопросов трудоустройства, строительства школ, детских садов, медицинских учреждений, планирования социально-экономического развития осуществляется регистрационный учет населения.
9. Регистрация и учет граждан Республики Казахстан, временно пребывающих или постоянно проживающих в Республике Казахстан иностранцев и лиц без гражданства по месту постоянного и (или) временного пребывания (проживания) осуществляются в порядке, определяемом Правительством Республики Казахстан.
10. Регистрация по месту жительства в жилище из государственного жилищного фонда или в жилище, арендованном акиматом в частном жилищном фонде, осуществляется с учетом норм предоставления жилищ в размере не менее пятнадцати квадратных метров полезной площади на человека.
11. Акимат в интересах местного государственного управления осуществляет иные полномочия в сфере регулирования миграционных процессов, возлагаемые на них законодательством Республики Казахстан.

5. Нұр-Сұлтан қаласындағы көші-қон процестерін реттеу үшін Нұр-Сұлтан қаласының әкімдігі (бұдан әрі – Әкімдік) көші-қон мәселелері жөніндегі уәкілетті органға:
қандастар мен қоныс аударушыларды қоныстандыру үшін Нұр-Сұлтан қаласының аумағын белгілеуге (алып тастауға);
шетелдік жұмыс күшін, оның ішінде этникалық қазақтар мен бұрынғы отандастар қатарынан тартуға квотаны ұлғайтуға (қысқартуға);
қандастар мен қоныс аударушыларды қабылдаудың орта мерзімді кезеңге немесе алдағы жылға арналған өңірлік квоталарын ұлғайтуға (қысқартуға) қатысты ұсыныстар енгізеді.
6. Қандастар мен қоныс аударушыларды қоныстандыру Қазақстан Республикасының Үкіметі айқындайтын тәртіппен қандастар мен қоныс аударушыларды қабылдаудың өңірлік квоталарына сәйкес жүзеге асырылады.
7. Халықтың кетуі халықтың көбею қарқынына қарағанда көп болған кезде көші-қон процестерін реттеу, оның ішінде білікті жұмыс күшін тартуға және оларға жедел әлеуметтік бейімделуге жәрдем көрсетуге, қандастарды, әсіресе жастарды кәсіптік оқытуға және қайта даярлауға бағытталған іс-шаралар әзірлеу арқылы жүзеге асырылады.
8. Мониторингті қамтамасыз ету және көші-қон жағдайының дамуын болжау, жұмыспен қамту, мектептер, балабақшалар және медициналық мекемелер салу мәселелерін шешу, әлеуметтік-экономикалық дамытуды жоспарлау мақсатында халықты тіркеу есебі жүзеге асырылады.
9. Қазақстан Республикасының азаматтарын, Қазақстан Республикасында уақытша болатын немесе тұрғылықты тұратын шетелдіктер мен азаматтығы жоқ адамдарды тұрғылықты және (немесе) уақытша болатын (тұратын) жеріне тіркеу және есепке алу Қазақстан Республикасының Үкіметі айқындайтын тәртіппен жүзеге асырылады.
10. Мемлекеттік тұрғын үй қорынан тұрғын үйге немесе жеке тұрғын үй қорынан әкімдік жалдаған тұрғын үйге тұрғылықты жері бойынша тіркеу бір адамға пайдалы алаңы кемінде он бес шаршы метр мөлшерінде тұрғын үй беру нормасы ескеріле отырып жүзеге асырылады.
11. Әкімдік жергiлiктi мемлекеттiк басқару мүддесiнде Қазақстан Республикасының заңнамасымен өздеріне жүктелетін көші-қон процестерін реттеу саласында өзге де өкiлеттiктердi жүзеге асырады.