Об утверждении Правил оказания социальной помощи, установления размеров и определения перечня отдельных категорий нуждающихся граждан
Решение Шымкентского городского маслихата от 29 марта 2019 года № 47/369-6с. Зарегистрировано Департаментом юстиции города Шымкент 3 апреля 2019 года № 26. Утратило силу решением маслихата города Шымкент от 19 марта 2024 года № 14/123-VIII
Сноска. Утратило силу решением маслихата города Шымкент от 19.03.2024 № 14/123-VIII (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Сноска. В заголовок решения внесены изменения на государственном языке, текст на русском языке не меняется решением маслихата города Шымкент от 14.06.2023 № 4/43-VIII (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Сноска. По всему тексту решения и приложения внесены изменения на казахском языке, текст на русском языке не меняется решением маслихата города Шымкент от 14.06.2023 № 4/43-VIII (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с пунктом 2-3 статьи 6 Закона Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан" и Постановлением Правительства Республики Казахстан от 21 мая 2013 года № 504 "Об утверждении Типовых правил оказания социальной помощи, установления размеров и определения перечня отдельных категорий нуждающихся граждан", маслихат города Шымкент РЕШИЛ:
Сноска. Преамбула - в редакции решения маслихата города Шымкент от 14.06.2023 № 4/43-VIII (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Утвердить Правила оказания социальной помощи, установления размеров и определения перечня отдельных категорий нуждающихся граждан согласно приложению к настоящему решению.
2. Государственному учреждению "Аппарат маслихата города Шымкент" в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего решения в Департаменте юстиции города Шымкент;
2) в течение десяти календарных дней со дня государственной регистрации настоящего решения направление его копии в бумажном и электронном виде на казахском и русском языках в Шымкентский региональный центр правовой информации-филиал республиканского государственного предприятия на праве хозяйственного ведения "Республиканский центр правовой информации" Министерства юстиции Республики Казахстан для официального опубликования и включения в эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;

Әлеуметтік көмек көрсетудің, оның мөлшерлерін белгілеудің және мұқтаж азаматтардың жекелеген санаттарының тізбесін айқындаудың қағидалары туралы
Шымкент қалалық мәслихатының 2019 жылғы 29 наурыздағы № 47/369-6с шешiмi. Шымкент қаласының Әділет департаментінде 2019 жылғы 3 сәуірде № 26 болып тіркелді. Күшi жойылды - Шымкент қаласы мәслихатының 2024 жылғы 19 наурыздағы № 14/123-VIII шешiмiмен
Ескерту. Күшi жойылды - Шымкент қаласы мәслихатының 19.03.2024 № 14/123-VIII шешімімен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
Ескерту. Шешімнің тақырыбы жаңа редакцияда - Шымкент қаласы мәслихатының 14.06.2023 № 4/43-VIII шешiмiмен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
Ескерту. Шешімнің және қосымшаның бүкіл мәтіні бойынша "қағидасы", "Қағида", "Қағидада", "Қағиданың" деген сөздері тиісінше "қағидалары", "Қағидалар", "Қағидаларда", "Қағидалардың" деген сөздерімен ауыстырылды - Шымкент қаласы мәслихатының 14.06.2023 № 4/43-VIII шешiмiмен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
"Қазақстан Республикасындағы жергiлiктi мемлекеттiк басқару және өзiн-өзi басқару туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 6-бабының 2-3-тармағына және "Әлеуметтік көмек көрсетудің, оның мөлшерлерін белгілеудің және мұқтаж азаматтардың жекелеген санаттарының тізбесін айқындаудың үлгілік қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 2013 жылғы 21 мамырдағы № 504 қаулысына сәйкес Шымкент қаласының мәслихаты ШЕШТІ:
Ескерту. Кіріспе жаңа редакцияда - Шымкент қаласы мәслихатының 14.06.2023 № 4/43-VIII шешiмiмен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
1. Осы шешімнің қосымшасына сәйкес Әлеуметтік көмек көрсетудің, оның мөлшерлерін белгілеудің және мұқтаж азаматтардың жекелеген санаттарының тізбесін айқындаудың қағидалары бекітілсін.
2. "Шымкент қаласы мәслихаты аппараты" мемлекеттік мекемесі Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы шешімді Шымкент қаласының Әділет департаментінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы шешім мемлекеттік тіркелген күннен бастап күнтізбелік он күн ішінде оның көшірмесін қағаз және электронды түрде қазақ және орыс тілдерінде Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне ресми жариялау және енгізу үшін Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің "Республикалық құқықтық ақпарат орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнының филиалы – Шымкент аймақтық құқықтық ақпарат орталығына жіберуді;

3) в течение десяти календарных дней со дня государственной регистрации настоящего решения направление его копии на официальное опубликование в периодические печатные издания, распространяемые на территории города Шымкент;
4) размещение настоящего решения на интернет-ресурсе маслихата города Шымкент после его официального опубликования.
Сноска. Пункт 2 с изменениями, внесенными решением маслихата города Шымкент от 14.06.2023 № 4/43-VIII (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
3. Настоящее решение вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Председатель сессии
маслихата города Шымкент М.Битемиров
Секретарь маслихата
города Шымкент Г.Ташкараев
Приложение к решению
маслихата города Шымкент
от 29 марта 2019 года
№ 47/369-6с
Правила оказания социальной помощи, установления размеров и определения перечня отдельных категорий нуждающихся граждан города Шымкент
Сноска. Приложение - в редакции решения маслихата города Шымкент от 22.12.2022 № 24/231-VII (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила оказания социальной помощи, установления размеров и определения перечня отдельных категорий нуждающихся граждан города Шымкент (далее – Правила) разработаны в соответствии с пунктом 1-2 статьи 27 Закона Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", постановлением Правительства Республики Казахстан от 21 мая 2013 года № 504 "Об утверждении Типовых правил оказания социальной помощи, установления размеров и определения перечня отдельных категорий нуждающихся граждан" (далее – Типовые правила) и определяют порядок оказания и размеры социальной помощи, а также перечень отдельных категорий нуждающихся граждан города Шымкент.
2. В настоящих Правилах используются следующие понятия:
1) Государственная корпорация "Правительство для граждан" – юридическое лицо, созданное по решению Правительства Республики Казахстан для оказания государственных услуг, услуг по выдаче технических условий на подключение к сетям субъектов естественных монополий и услуг субъектов квазигосударственного сектора в соответствии с законодательством Республики Казахстан, организации работы по приему заявлений на оказание государственных услуг, услуг по выдаче технических условий на подключение к сетям субъектов естественных монополий, услуг субъектов квазигосударственного сектора и выдаче их результатов услугополучателю по принципу "одного окна", а также обеспечения оказания государственных услуг в электронной форме, осуществляющее государственную регистрацию прав на недвижимое имущество по месту его нахождения (далее – Государственная корпорация);

3) осы шешім мемлекеттік тіркелген күннен бастап күнтізбелік он күн ішінде оның көшірмесін ресми жариялау үшін Шымкент қаласында таралатын мерзімді баспасөз басылымдарына жіберуді;
4) ресми жарияланғаннан кейін осы шешімді Шымкент қаласы мәслихатының интернет-ресурсына орналастыруын қамтамасыз етсін.
Ескерту. 2-тармаққа орыс тілінде өзгерістер енгізілді, мемлекеттік тіліндегі мәтіні өзгермейді - Шымкент қаласы мәслихатының 14.06.2023 № 4/43-VIII шешiмiмен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
3. Осы шешім оның алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Шымкент қаласы
мәслихаты сессиясының төрағасы М.Битеміров
Шымкент қаласы
мәслихатының хатшысы Ғ.Ташқараев
Шымкент қаласы маслихатының
29 наурыздағы 2019 жылғы
№ 47/369-6с шешіміне қосымша
Шымкент қаласында әлеуметтік көмек көрсету, оның мөлшерлерін белгілеу және мұқтаж азаматтардың жекелеген санаттарының тізбесін айқындау қағидалары
Ескерту. Қосымша жаңа редакцияда - Шымкент қаласы мәслихатының 22.12.2022 № 24/231-VII шешiмiмен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Шымкент қаласында әлеуметтiк көмек көрсету, оның мөлшерлерiн белгiлеу және мұқтаж азаматтардың жекелеген санаттарының тiзбесiн айқындау қағидалары (бұдан әрi – Қағидалар) "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 27-бабының 1-2-тармағына, "Әлеуметтік көмек көрсетудің, оның мөлшерлерін белгілеудің және мұқтаж азаматтардың жекелеген санаттарының тізбесін айқындаудың үлгілік қағидаларын бекіту туралы" (бұдан әрі – Үлгілік қағидалар) Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2013 жылғы 21 мамырдағы № 504 қаулысына сәйкес әзiрлендi және Шымкент қаласында әлеуметтiк көмек көрсету, оның мөлшерлерiн белгiлеу және мұқтаж азаматтардың жекелеген санаттарының тізбесін айқындайды.
2. Осы Қағидаларда келесі ұғымдар қолданылады:
1) "Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясы – Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес мемлекеттік қызметтерді, табиғи монополиялар субъектілерінің желілеріне қосуға арналған техникалық шарттарды беру жөніндегі қызметтерді және квазимемлекеттік сектор субъектілерінің қызметтерін көрсету, "бір терезе" қағидаты бойынша мемлекеттік қызметтерді, табиғи монополиялар субъектілерінің желілеріне қосуға арналған техникалық шарттарды беру жөніндегі қызметтерді, квазимемлекеттік сектор субъектілерінің қызметтерін көрсетуге өтініштер қабылдау және көрсетілетін қызметті алушыға олардың нәтижелерін беру жөніндегі жұмысты ұйымдастыру, сондай-ақ электрондық нысанда мемлекеттік қызметтер көрсетуді қамтамасыз ету үшін Қазақстан Республикасы Үкіметінің шешімі бойынша құрылған, жылжымайтын мүлікке құқықтарды оның орналасқан жері бойынша мемлекеттік тіркеуді жүзеге асыратын заңды тұлға (әрі қарай – Мемлекеттік корпорация);

2) специальная комиссия – комиссия, создаваемая решением акима города Шымкент по рассмотрению заявления лица (семьи), претендующего на оказание социальной помощи в связи с наступлением трудной жизненной ситуации;
3) памятные даты – события, имеющие общенародное историческое, духовное, культурное значение и оказавшие влияние на ход истории Республики Казахстан;
4) социальная помощь – помощь, предоставляемая акиматом города Шымкент (далее – акимат) в денежной или натуральной форме отдельным категориям нуждающихся граждан (далее – получатели) в случае наступления трудной жизненной ситуации, а также к памятным датам и праздничным дням, в порядке, определяемом настоящими Правилами;
5) ветераны Великой Отечественной войны – лица, указанные в статье 4 Закона Республики Казахстан "О ветеранах" (далее – Закон);
6) ветераны боевых действий на территории других государств – лица, указанные в статье 5 Закона;
7) ветераны, приравненные по льготам к ветеранам Великой Отечественной войны – лица, указанные в статье 6 Закона;
8) ветераны труда – лица, указанные в подпунктах 1), 2), 3), 4) статьи 7 Закона;
9) ребенок-сирота (дети-сироты) – ребенок (дети), у которого умерли оба или единственный родитель;
10) ребенок (дети), оставшийся без попечения родителей (родителя) – ребенок (дети), лишившийся попечения единственного или обоих родителей в связи с ограничением или лишением их родительских прав, признанием безвестно отсутствующими, объявлением умершими, признанием недееспособными или ограниченно дееспособными, отбыванием наказания в местах лишения свободы, уклонением от воспитания ребенка или защиты его прав и интересов, в том числе с отказом взять ребенка из воспитательной или медицинской организации, а также в иных случаях отсутствия родительского попечения и нуждающийся в обеспечении необходимой защиты его прав и интересов, предусмотренных законами Республики Казахстан;
11) праздничные дни – дни, в которые отмечаются национальные и государственные праздники в Республике Казахстан;
12) лицо с инвалидностью – лицо, имеющее нарушение здоровья со стойким расстройством функций организма, обусловленное заболеваниями, увечьями (ранениями, травмами, контузиями), их последствиями, нарушениями, которое приводит к ограничению жизнедеятельности и необходимости его социальной защиты;
13) ребенок с инвалидностью – лицо в возрасте до восемнадцати лет, имеющее нарушение здоровья со стойким расстройством функций организма, обусловленное заболеваниями, увечьями (ранениями, травмами, контузиями), их последствиями, нарушениями, которое приводит к ограничению жизнедеятельности и необходимости его социальной защиты;

2) арнайы комиссия – өмірлік қиын жағдайдың туындауына байланысты әлеуметтік көмек көрсетуге үміткер адамның (отбасының) өтінішін қарау бойынша Шымкент қаласы әкімінің шешімімен құрылатын комиссия;
3) атаулы күндер – жалпы халықтық тарихи, рухани және мәдени маңызы бар және Қазақстан Республикасы тарихының барысына ықпал еткен оқиғалар;
4) әлеуметтік көмек – Шымкент қаласының әкімдігі (бұдан әрі – әкімдік) мұқтаж азаматтардың жекелеген санаттарына (бұдан әрі – алушылар) өмірлік қиын жағдай туындаған жағдайда, сондай-ақ осы Қағидаларда айқындалатын тәртіппен атаулы күндер мен мереке күндеріне ақшалай немесе заттай нысанда көрсететін көмек;
5) Ұлы Отан соғысының ардагерлері – "Ардагерлер туралы" Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі – Заң) 4-бабында көрсетілген адамдар;
6) басқа мемлекеттердің аумағындағы ұрыс қимылдарының ардагерлері –Заңның 5-бабында көрсетілген адамдар;
7) жеңілдіктер бойынша Ұлы Отан соғысының ардагерлеріне теңестірілген ардагерлер - Заңның 6-бабында көрсетілген адамдар;
8) еңбек ардагерлері – Заңның 7-бабы 1), 2), 3), 4) тармақшаларында көрсетілген адамдар;
9) жетім бала (жетім балалар) - ата-анасының екеуі де немесе жалғыз анасы (әкесі) қайтыс болған бала (балалар);
10) ата-аналарының (ата-анасының) қамқорлығынсыз қалған бала (балалар) – ата-ана құқықтарының шектелуiне немесе олардан айрылуына, хабарсыз кеткен деп танылуына, қайтыс болған деп жариялануына, әрекетке қабiлетсiз немесе әрекет қабiлетi шектелген деп танылуына, бас бостандығынан айыру орындарында жазасын өтеуiне, бала тәрбиелеуден немесе оның құқықтары мен мүдделерiн қорғаудан жалтаруына, оның ішінде баланы тәрбиелеу немесе медициналық ұйымнан алудан бас тартуына байланысты, сондай-ақ ата-ана қамқоршылығы болмаған және Қазақстан Республикасының заңдарында көзделген өз құқықтары мен мүдделерінің қажетті қорғалуын қамтамасыз етуге мұқтаж болған өзге де жағдайларда жалғыз ата-анасының немесе екеуінің де қамқорлығынан айрылған бала (балалар);
11) мереке күндер – Қазақстан Республикасында ұлттық және мемлекеттік мерекелер атап өтілетін күндер;
12) мүгедектігі бар адам – тыныс-тіршілігінің шектелуіне және оны әлеуметтік қорғау қажеттігіне алып келетін, ауруларға, мертігулерге (жаралануға, жарақаттарға, контузияларға), олардың зардаптарына, бұзылуларына байланысты организм функциялары тұрақты бұзылып, денсаулығы нашарлаған адам;
13) мүгедектігі бар бала – тыныс-тіршілігінің шектелуіне және әлеуметтік жағынан қорғау қажеттігіне алып келетін, ауруларға, мертігулерге (жаралануға, жарақаттарға, контузияларға), олардың зардаптарына, бұзылуына байланысты организм функциялары тұрақты бұзылып, денсаулығы нашарлаған он сегіз жасқа дейінгі адам;

14) пенсионеры по возрасту – лица, достигшие пенсионного возраста в соответствии с Законом Республики Казахстан "О пенсионном обеспечении в Республике Казахстан";
15) трудная жизненная ситуация – ситуация, объективно нарушающая жизнедеятельность гражданина, которую он не может преодолеть самостоятельно;
16) участковая комиссия – комиссия, создаваемая решением акимов районов города Шымкент для проведения обследования материального положения лиц (семей), обратившихся за социальной помощью и подготовки заключений.
Сноска. Пункт 2 с изменениями, внесенными решением маслихата города Шымкент от 14.06.2023 № 4/43-VIII (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
3. Социальная помощь предоставляется гражданам, зарегистрированным и постоянно проживающим в городе Шымкент.
4. Источником финансирования социальной помощи является бюджет города Шымкент.
Социальная помощь предоставляется в пределах средств, предусмотренных в бюджете города Шымкент на цели, указанные в настоящих Правилах, на соответствующий финансовый год государственным учреждением "Управление занятости и социальной защиты города Шымкент" (далее – Администратор).
Глава 2. Перечень категорий получателей социальной помощи
5. Перечень категорий получателей социальной помощи:
1) ветераны Великой Отечественной войны;
2) ветераны боевых действий на территории других государств;
3) ветераны, приравненные по льготам к ветеранам Великой Отечественной войны;
4) ветераны труда;
5) лица, указанные в статье 8 Закона;
6) пенсионеры по возрасту;
7) лица с инвалидностью;
8) дети с инвалидностью;
9) жертвы политических репрессий, лица пострадавшие от политических репрессий;
10) матери, награжденные подвесками "Алтын алқа", "Күміс алқа" или получившие ранее звание "Мать-героиня", а также награжденные орденами "Материнская слава" І и II степени (далее - многодетные матери);
11) дети-сироты;
12) дети, оставшиеся без попечения родителей;
13) лица, больные заразной формой туберкулеза, состоящие на диспансерном учете в медицинских учреждениях города Шымкент;
14) дети, имеющие злокачественные новообразования, состоящие на диспансерном учете в медицинских учреждениях города Шымкент;
15) лица, страдающие синдромом приобретенного иммунодефицита вызванное вирусом иммунодефицита человека (ВИЧ), инфицированные по вине медицинских работников и работников в сфере социально бытовых услуг, а также семьи, имеющим детей, инфицированных вирусом иммунодефицита человека;
16) лица, которым инвалидность установлена вследствие ядерных испытаний, а также лица, участвовавшие непосредственно в ядерных испытаниях на Семипалатинском испытательном ядерном полигоне;

14) жасы бойынша зейнеткерлер – "Қазақстан Республикасында зейнетақымен қамсыздандыру туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес зейнеткерлік жасқа толған адамдар;
15) өмірлік қиын жағдай – азаматтың тыныс-тіршілігін объективті түрде бұзатын, ол өз бетінше еңсере алмайтын ахуал;
16) учаскелік комиссия – әлеуметтік көмек алуға өтініш білдірген адамдардың (отбасылардың) материалдық жағдайына тексеру жүргізу және қорытындылар дайындау үшін Шымкент қаласының аудан әкімдерінің шешімімен құрылатын комиссия.
Ескерту. 2-тармаққа өзгерістер енгізілді - Шымкент қаласы мәслихатының 14.06.2023 № 4/43-VIII шешiмiмен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
3. Әлеуметтiк көмек Шымкент қаласында тiркелген және тұрақты тұратын азаматтарға ұсынылады.
4. Шымкент қаласының бюджетi әлеуметтiк көмектi қаржыландыру көзi болып табылады.
Әлеуметтік көмек "Шымкент қаласының жұмыспен қамту және әлеуметтік қорғау басқармасы" мемлекеттік мекемесімен (бұдан әрі – Әкімші) тиісті қаржы жылына, осы Қағидаларда көрсетілген мақсаттарға Шымкент қаласының бюджетінде көзделген қаражат шегінде көрсетіледі.
2-тарау. Әлеуметтік көмек алушылар санаттарының тізбесі
5. Әлеуметтік көмек алушылардың санаттары:
1) Ұлы Отан соғысының ардагерлері;
2) басқа мемлекеттердің аумағындағы ұрыс қимылдарының ардагерлері;
3) жеңілдіктер бойынша Ұлы Отан соғысының ардагерлеріне теңестірілген ардагерлер;
4) еңбек ардагерлері;
5) Заңның 8-бабында көрсетілген адамдар;
6) жасы бойынша зейнеткерлер;
7) мүгедектігі бар адамдар;
8) мүгедектігі бар балалар;
9) саяси қуғын-сүргін құрбандары, саяси қуғын-сүргіннен зардап шеккен адамдар;
10) "Алтын алқа", "Күміс алқа" алқаларымен марапатталған немесе бұрын "Батыр ана" атағын алған, сондай-ақ І және II дәрежелі "Ана даңқы" ордендерімен марапатталған аналар (бұдан әрі-көп балалы аналар);
11) жетім балалар,
12) ата-анасының қамқорлығынсыз қалған балалар;
13) Шымкент қаласының медициналық мекемелерінде диспансерлік есепте тұратын туберкулездің жұқпалы түрімен ауыратын адамдар;
14) Шымкент қаласының медициналық мекемелерінде диспансерлік есепте тұратын қатерлі ісіктері бар балалар;
15) медицина қызметкерлерінің және тұрмыстық қызмет көрсету саласы қызметкерлерінің кінәсінен жұқтырған адамның иммун тапшылығы вирусы туындатқан (АИТВ) иммун тапшылығының синдромынан зардап шегетін адамдар, сонымен қатар иммун тапшылығы вирусын жұқтырған балалары бар отбасылар;
16) Семей ядролық сынақ полигонындағы ядролық сынақтардың салдарынан мүгедектік белгіленген адамдар, сондай-ақ ядролық сынақтарға тікелей қатысқан адамдар;

17) лица, пострадавшие в результате стихийного бедствия или пожара.
При этом основаниями для отнесения граждан к категории нуждающихся при наступлении трудной жизненной ситуации являются:
1) основания, предусмотренные законодательством Республики Казахстан;
2) причинение ущерба гражданину (семье) либо его имуществу вследствие стихийного бедствия или пожара либо наличие социально значимого заболевания;
3) наличие среднедушевого дохода, не превышающего порога, установленного местными представительными органами в кратном отношении к прожиточному минимуму.
Глава 3. Памятные даты и праздничные дни для оказания социальной помощи, а также размеры социальной помощи
6. Социальная помощь к памятным датам и праздничным дням оказывается единовременно в виде денежных выплат следующим категориям граждан:
1) 15 февраля - День вывода ограниченного контингента советских войск из Демократической Республики Афганистан:
ветеранам боевых действий на территории других государств – в размере 36 месячных расчетных показателей (далее – МРП);
2) 8 марта - Международный женский день:
многодетным матерям, награжденным подвесками "Алтын алқа", "Күміс алқа" или получившим ранее звание "Мать-героиня", а также награжденным орденами "Материнская слава" І и ІІ степени – в размере 5 МРП;
3) 21-23 марта - Наурыз мейрамы:
лицам, указанным в статье 8 Закона, за исключением лиц, указанных в абзаце четвертом подпункта 4) пункта 6 настоящих Правил – в размере 5 МРП;
детям с инвалидностью – в размере 5 МРП;
детям-сиротам, детям, оставшимся без попечения родителей – в размере 20 МРП;
4) 26 апреля - День памяти жертв аварии на Чернобыльской атомной электростанции:
лицам, которым инвалидность установлена вследствие катастрофы на Чернобыльской атомной электростанции и их детям, инвалидность которых генетически связана с радиационным облучением одного из родителей – в размере 36 МРП;
лицам, принимавшим участие в ликвидации последствий катастрофы на Чернобыльской атомной электростанции в 1986 – 1987 годах – в размере 36 МРП;
лицам из числа участников ликвидации последствий катастрофы на Чернобыльской атомной электростанции в 1988 – 1989 годах, эвакуированным (самостоятельно выехавшим) из зон отчуждения и отселения в Республику Казахстан, включая детей, которые на день эвакуации находились во внутриутробном состоянии – в размере 36 МРП;
5) 7 мая - День защитника Отечества:
ветеранам, приравненным по льготам к ветеранам Великой Отечественной войны, за исключением лиц, указанных в абзацах втором и третьем подпункта 4) пункта 6 настоящих Правил – в размере 36 МРП;

17) табиғи зілзала немесе өрт салдарынан зардап шеккен адамдар.
Бұл ретте азаматтарды өмірлік қиын жағдай туындаған кезде мұқтаждар санатына жатқызу үшін мыналар:
1) Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген негіздемелер;
2) табиғи зілзаланың немесе өрттің салдарынан азаматқа (отбасына) не оның мүлкіне зиян келтіру не әлеуметтік мәні бар аурулардың болуы;
3) жергілікті өкілді органдар ең төмен күнкөріс деңгейіне еселік қатынаста белгілейтін шектен аспайтын жан басына шаққандағы орташа табыстың болуы негіздеме болып табылады.
3-тарау. Әлеуметтік көмек көрсетілетін атаулы күндер және мереке күндері, сондай-ақ әлеуметтік көмек мөлшері
6. Атаулы күндерге және мереке күндерге бір рет ақшалай төлемдер түріндегі әлеуметтік көмек азаматтардың келесі санаттарына көрсетіледі:
1) 15 ақпан - Ауғанстан Демократиялық Республикасынан кеңестік әскерлерінің шектеулі контингентінің шығарылған күні:
басқа мемлекеттердiң аумағындағы ұрыс қимылдарының ардагерлеріне - 36 айлық есептік көрсеткіш (бұдан әрі – АЕК) мөлшерінде;
2) 8 наурыз - Халықаралық әйелдер күнi:
"Алтын алқа", "Күміс алқа" алқаларымен марапатталған немесе бұрын "Батыр ана" атағын алған, сондай-ақ І және II дәрежелі "Ана даңқы" ордендерімен марапатталған көп балалы аналарға - 5 АЕК мөлшерінде;
3) 21-23 наурыз - Наурыз мейрамы:
осы Қағидалардың 6-тармағы 4) тармақшасының төртінші абзацында көрсетілген адамдарды қоспағанда, Заңның 8-бабында көрсетілген адамдарға– 5 АЕК мөлшерінде;
мүгедектігі бар балаларға - 5 АЕК мөлшерінде;
жетім балалар, ата-анасының қамқорлығынсыз қалған балаларға – 20 АЕК мөлшерінде;
4) 26 сәуір - Чернобыль атом электр станциясы апатының құрбандарын еске алу күні:
Чернобыль атом электр станциясындағы апаттың салдарынан мүгедек болған адамдар және мүгедектігі ата-анасының бірінің радиациялық сәуле алуымен генетикалық байланысты олардың балаларына – 36 АЕК мөлшерінде;
1986 – 1987 жылдары Чернобыль атом электр станциясындағы апаттың салдарларын жоюға қатысқан адамдарға - 36 АЕК мөлшерінде;
1988 – 1989 жылдары Чернобыль атом электр станциясындағы апаттың салдарларын жоюға қатысушылар қатарындағы, қоныс аудару күні құрсақта болған балаларды қоса алғанда, оқшаулау және көшіру аймақтарынан Қазақстан Республикасына қоныс аударылған (өз еркімен кеткен) адамдарға - 36 АЕК мөлшерінде;
5) 7 мамыр - Отан қорғаушы күні:
осы Қағидалардың 6-тармағы 4) тармақшасының екінші және үшінші абзацында көрсетілген адамдарды қоспағанда, жеңілдіктер бойынша Ұлы Отан соғысының ардагерлеріне теңестірілген ардагерлерге – 36 АЕК мөлшерінде;

6) 9 мая - День Победы:
ветеранам Великой Отечественной войны – в размере 360 МРП;
ветеранам труда – в размере 12 МРП;
7) 31 мая - День памяти жертв политических репрессий и голода:
жертвам политических репрессий, лицам, пострадавшим от политических репрессий, за исключением лиц, указанных в подпункте 10) пункта 6 настоящих Правил – в размере 5 МРП;
8) 29 августа - День закрытия Семипалатинского испытательного ядерного полигона:
лицам, которым инвалидность установлена вследствие ядерных испытаний, а также лицам, участвовавшим непосредственно в ядерных испытаниях на Семипалатинском испытательном ядерном полигоне – в размере 36 МРП;
9) 16 декабря - День Независимости:
жертвам политических репрессий за участие в событиях 17-18 декабря 1986 года в Казахстане, реабилитированным в порядке, установленном Законом Республики Казахстан "О реабилитации жертв массовых политических репрессий" - в размере 60 МРП.
Социальная помощь к памятным датам и праздничным дням, указанным в подпунктах 1) - 9) настоящего пункта, оказывается без истребования заявлений, по списку, который формируется и утверждается Администратором на основании сведений, представленных Государственной корпорацией и государственным учреждением "Управление образования города Шымкент".
Глава 4. Размеры социальной помощи при наступлении трудной жизненной ситуации
7. Предельный размер социальной помощи лицам, пострадавшим в результате стихийного бедствия или пожара составляет:
при утрате, порче, нанесении значительного ущерба жилью – 400 МРП на семью;
в случае смерти членов семьи – 100 МРП на каждого погибшего члена семьи.
Социальная помощь при наступлении трудной жизненной ситуации назначается независимо от доходов лица (членов семьи).
Для получения социальной помощи, указанной в настоящем пункте, заявитель от себя или от имени своей семьи представляет Администратору заявление с приложением документов, указанных в пункте 13 Типовых правил.
Документы представляются в подлинниках для сверки, после чего подлинники документов возвращаются заявителю.
8. Порядок оказания и основания для отказа в оказании социальной помощи определяются в соответствии с Типовыми правилами.
9. Социальная помощь в виде ежемесячных денежных выплат в размере 5 МРП оказывается:
1) лицам, больным заразной формой туберкулеза, состоящим на диспансерном учете в медицинских организациях города Шымкент;
2) детям, имеющим злокачественные новообразования, состоящим на диспансерном учете в медицинских организациях города Шымкент.
Социальная помощь оказывается без истребования заявлений, по списку, который формируется и утверждается Администратором на основании сведений, представленных государственным учреждением "Управление здравоохранения города Шымкент" и медицинскими организациями города.

6) 9 мамыр - Жеңіс күні:
Ұлы Отан соғысының ардагерлеріне – 360 АЕК мөлшерінде;
еңбек ардагерлеріне – 12 АЕК мөлшерінде;
7) 31 мамыр - Саяси қуғын-сүргін және ашаршылық құрбандарын еске алу күні:
осы Қағидалардың 6-тармағы 10) тармақшасында көрсетілген адамдарды қоспағанда, саяси қуғын-сүргін құрбандарына, саяси қуғын-сүргіннен зардап шеккен адамдарға - 5 АЕК мөлшерінде;
8) 29 тамыз - Семей ядролық сынақ полигонының жабылған күні:
Семей ядролық сынақ полигонындағы ядролық сынақтардың салдарынан мүгедектік белгіленген адамдар, сондай-ақ ядролық сынақтарға тікелей қатысқан адамдарға – 36 АЕК мөлшерінде;
9) 16 желтоқсан - Тәуелсіздік күні:
Қазақстандағы 1986 жылғы 17-18 желтоқсан оқиғаларына қатысып, Қазақстан Республикасының "Жаппай саяси қуғын-сүргіндер құрбандарын ақтау туралы" Заңында белгіленген тәртіпке сәйкес ақталған тұлғалар ішінен саяси қуғын-сүргін құрбандарына – 60 АЕК мөлшерінде.
Осы пункттің 1) – 9) тармақшаларында көрсетілген атаулы күндер мен мереке күндеріне әлеуметтік көмек өтініштер талап етілмей, Мемлекеттік корпорация және "Шымкент қаласының білім басқармасы" мемлекеттік мекемесі ұсынған мәліметтер негізінде Әкімші қалыптастыратын және бекітетін тізім бойынша көрсетіледі.
4-тарау. Өмірлік қиын жағдай туындаған кезде әлеуметтік көмек мөлшері
7. Табиғи зілзала немесе өрт салдарынан зардап шеккен адамдарға әлеуметтік көмектің шекті мөлшері:
тұрғын үй жойылған, бүлінген, оған елеулі зиян келтірілген жағдайда - отбасына 400 АЕК;
отбасы мүшелері қайтыс болған жағдайда - қайтыс болған әрбір отбасы мүшесіне 100 АЕК құрайды.
Өмірлік қиын жағдай туындаған кезде әлеуметтік көмек адамның (отбасы мүшелерінің) табысына қарамастан тағайындалады.
Осы тармақта көрсетілген әлеуметтік көмекті алу үшін өтініш беруші өзінің немесе отбасының атынан Әкімшіге Үлгілік қағидалардың 13-тармағында көрсетілген құжаттарды қоса отырып өтінішті ұсынады.
Құжаттар салыстырып тексеру үшін төлнұсқамен ұсынылады, содан соң құжаттардың төлнұсқасы өтініш берушіге қайтарылады.
8. Әлеуметтік көмекті көрсету тәртібі және көрсетуден бас тарту негіздері Үлгілік қағидаларға сәйкес айқындалады.
9. 5 АЕК мөлшерінде ай сайынғы ақшалай төлемдер түрінде әлеуметтік көмек:
1) Шымкент қаласының медициналық мекемелерінде диспансерлік есепте тұратын туберкулездің жұқпалы түрімен ауыратын адамдарға;
2) Шымкент қаласының медициналық мекемелерінде диспансерлік есепте тұратын қатерлі ісіктері бар балаларға көрсетіледі.
Әлеуметтік көмек өтініштер талап етілмей, "Шымкент қаласының денсаулық сақтау басқармасы" мемлекеттік мекемесі және қаланың медициналық ұйымдары ұсынған мәліметтер негізінде Әкімші қалыптастыратын және бекітетін тізім бойынша көрсетіледі.

10. Социальная помощь в виде ежемесячных денежных выплат в размере 24 МРП оказывается лицам, страдающим синдромом приобретенного иммунодефицита, вызванного вирусом иммунодефицита человека (ВИЧ), инфицированным по вине медицинских работников и работников в сфере социально бытовых услуг, а также семьям, имеющим детей инфицированных вирусом иммунодефицита человека в качестве компенсации причиненного вреда их здоровью.
Для получения социальной помощи, заявитель от себя или от имени семьи представляет Администратору следующие документы:
1) заявление в произвольной форме;
2) документ, удостоверяющий личность;
3) справка из Государственного коммунального казенного предприятия "Центр по профилактике и борьбе со СПИД" управления здравоохранения города Шымкент.
Документы представляются в подлинниках для сверки, после чего подлинники документов возвращаются заявителю.
11. Социальная помощь, в виде предоставления путевки на санаторно-курортное лечение, предельный размер которой составляет 40 МРП, за исключением лиц с инвалидностью, которым санаторно-курортное лечение предоставляется в соответствии с индивидуальной программой абилитации и реабилитации лица с инвалидностью, предоставляется в порядке очередности:
ветеранам Великой Отечественной войны;
ветеранам, приравненным по льготам к ветеранам Великой Отечественной войны;
жертвам политических репрессий за участие в событиях 17-18 декабря 1986 года в Казахстане, реабилитированным в порядке, установленном Законом Республики Казахстан "О реабилитации жертв массовых политических репрессий";
пенсионерам по возрасту.
Для получения социальной помощи, заявитель представляет Администратору следующие документы:
заявление в произвольной форме;
документ, удостоверяющий личность;
справку для получения путевки по форме № 068/у, утвержденной приказом исполняющего обязанности министра здравоохранения Республики Казахстан от 30 октября 2020 года № ҚР ДСМ-175/2020 "Об утверждении форм учетной документации в области здравоохранения, а также инструкций по их заполнению" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 21579).
Документы представляются в подлинниках для сверки, после чего подлинники документов возвращаются заявителю.
12. Социальная помощь в виде денежных выплат в размере 1,5 МРП один раз в полугодие для подписки на официальные периодические печатные издания, предоставляется:
1) ветеранам Великой Отечественной войны;
2) ветеранам, приравненным по льготам к ветеранам Великой Отечественной войны;
3) ветеранам труда.
Социальная помощь оказывается без истребования заявлений, по списку, который формируется и утверждается Администратором на основании сведений, представленных Государственной корпорацией.

10. 24 АЕК мөлшеріндегі ай сайынғы ақшалай төлем түріндегі әлеуметтік көмек, медицина қызметкерлерінің және тұрмыстық қызмет көрсету саласы қызметкерлерінің кінәсінен жұқтырған адамның иммун тапшылығы вирусы туындатқан (АИТВ) иммун тапшылығының синдромынан зардап шегетін адамдарға, сонымен қатар иммун тапшылығы вирусын жұқтырған балалары бар отбасыларға олардың денсаулығына келтірілген зиянның өтемақысы ретінде көрсетіледі.
Әлеуметтік көмекті алу үшін өтініш беруші өзінің немесе отбасының атынан Әкімшіге келесі құжаттарды ұсынады:
1) еркін нысандағы өтініш;
2) жеке басын куәландыратын құжат;
3) Шымкент қаласы денсаулық сақтау басқармасының "ЖИТС-тің алдын алу және оған қарсы күрес жөніндегі орталық" мемлекеттік коммуналдық қазыналық кәсіпорнының анықтамасы.
Құжаттар салыстырып тексеру үшін төлнұсқамен ұсынылады, содан соң құжаттардың төлнұсқасы өтініш берушіге қайтарылады.
11. Шекті мөлшері 40 АЕК-ті құрайтын санаторийлік-курорттық емделуге жолдама беру түріндегі әлеуметтік көмек кезектілік тәртібімен, мүгедектігі бар адамды абилитациялау мен оңалтудың жеке бағдарламасына сәйкес санаторийлік-курорттық емделу көрсетілетін мүгедектігі бар адамдарды қоспағанда:
Ұлы Отан соғысының ардагерлеріне;
жеңілдіктер бойынша Ұлы Отан соғысының ардагерлеріне теңестірілген ардагерлерге;
Қазақстандағы 1986 жылғы 17-18 желтоқсан оқиғасына қатысып, Қазақстан Республикасының "Жаппай саяси қуғын-сүргіндер құрбандарын ақтау туралы" Заңында белгіленген тәртіпке сәйкес ақталған тұлғаларға;
жасы бойынша зейнеткерлерге ұсынылады.
Әлеуметтік көмекті алу үшін өтініш беруші Әкімшіге келесі құжаттарды ұсынады:
еркін нысандағы өтініш;
жеке басын куәландыратын құжат;
"Денсаулық сақтау саласындағы есепке алу құжаттамасының нысандарын, сондай-ақ оларды толтыру жөніндегі нұсқаулықтарды бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің міндетін атқарушысының 2020 жылғы 30 қазандағы № ҚР ДСМ-175/2020 (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21579 болып тіркелген) бұйрығымен бекітілген № 068/е нысандағы жолдама алуға анықтама.
Құжаттар салыстырып тексеру үшін төлнұсқамен ұсынылады, содан соң құжаттардың төлнұсқасы өтініш берушіге қайтарылады.
12. 1,5 АЕК мөлшерінде ақшалай төлем түріндегі әлеуметтік көмек баспасөз басылымдарына жазылуға жартыжылдықта бір рет:
1) Ұлы Отан соғысының ардагерлеріне;
2) жеңілдіктер бойынша Ұлы Отан соғысының ардагерлеріне теңестірілген ардагерлеріне;
3) еңбек ардагерлеріне беріледі.
Әлеуметтік көмек өтініштер талап етілмей, Мемлекеттік корпорация ұсынған мәліметтер негізінде Әкімші қалыптастыратын және бекітетін тізім бойынша көрсетіледі.

13. Социальная помощь предоставляется в виде ежемесячных денежных выплат в размере 2 МРП одиноким пожилым лицам старше 80 лет.
Для получения социальной помощи, заявитель от себя или от имени доверенного лица представляет Администратору следующие документы:
1) заявление в произвольной форме;
2) документ, удостоверяющий личность;
3) акт с указанием двух свидетелей (соседей) в произвольной форме, подтверждающий факт одинокого проживания заявителя.
Документы представляются в подлинниках для сверки, после чего подлинники документов возвращаются заявителю.
14. Социальная помощь в виде ежемесячных денежных выплат в размере 5 МРП предоставляется:
1) ветеранам Великой Отечественной войны;
2) лицам и детям с инвалидностью первой, второй группы с нарушением опорно-двигательного аппарата;
3) детям с инвалидностью до семи лет с нарушением опорно-двигательного аппарата.
Для получения социальной помощи, заявители, указанные в подпунктах 2) и 3) настоящего пункта, представляют Администратору следующие документы:
заявление в произвольной форме;
документ, удостоверяющий личность;
заключение врачебно-консультационной комиссии по форме № 026/у, утвержденной приказом исполняющего обязанности министра здравоохранения Республики Казахстан от 30 октября 2020 года № ҚР ДСМ-175/2020 "Об утверждении форм учетной документации в области здравоохранения, а также инструкций по их заполнению" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 21579);
справку об инвалидности по форме согласно приложению 15 к Правилам проведения медико-социальной экспертизы (далее – справка об инвалидности), утвержденным приказом министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан от 30 января 2015 года № 44 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 10589).
Документ, удостоверяющий личность и справка об инвалидности представляются в подлинниках для сверки, после чего подлинники документов возвращаются заявителю.
Для получения социальной помощи, заявители, указанные в подпункте 1) настоящего пункта представляют Администратору следующие документы:
заявление в произвольной форме;
документ, удостоверяющий личность;
удостоверение ветерана Великой Отечественной войны.
Документ удостоверяющий личность и удостоверение ветерана Великой Отечественной войны представляются в подлинниках для сверки, после чего подлинники документов возвращаются заявителю.
Социальная помощь предоставляется заявителю ежемесячно, начиная с месяца, следующего за месяцем обращения.

13. 2 АЕК мөлшерінде ай сайынғы ақшалай төлем түріндегі әлеуметтік көмек 80 жастан асқан жалғызілікті қарттарға беріледі.
Әлеуметтік көмекті алу үшін өтініш беруші өзінің немесе сенім білдірген тұлғаның атынан Әкімшіге келесі құжаттарды ұсынады:
1) еркін нысандағы өтініш;
2) жеке басын куәландыратын құжат;
3) өтініш берушінің жалғыз тұру фактісін растайтын еркін нысандағы екі куәгерді (көршілерді) көрсете отырып жасалған акт.
Құжаттар салыстырып тексеру үшін төлнұсқамен ұсынылады, содан соң құжаттардың төлнұсқасы өтініш берушіге қайтарылады.
14. 5 АЕК мөлшерінде ай сайынғы ақшалай төлем түріндегі әлеуметтік көмек:
1) Ұлы Отан соғысының ардагерлеріне;
2) тірек-қимыл аппараты бұзылған бірінші, екінші топтағы мүгедектігі бар адамдар мен балаларға;
3) тірек-қимыл аппараты бұзылған жеті жасқа дейінгі мүгедектігі бар балаларға беріледі.
Әлеуметтік көмекті алу үшін осы тармақтың 2) және 3) тармақшаларында көрсетілген өтініш берушілер Әкімшіге келесі құжаттарды ұсынады:
еркін нысандағы өтініш;
жеке басын куәландыратын құжат;
"Денсаулық сақтау саласындағы есепке алу құжаттамасының нысандарын, сондай-ақ оларды толтыру жөніндегі нұсқаулықтарды бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің міндетін атқарушысының 2020 жылғы 30 қазандағы № ҚР ДСМ-175/2020 (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21579 болып тіркелген) бұйрығымен бекітілген № 026/е нысанды дәрігерлік-консультациялық комиссияның қорытындысы;
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің 2015 жылғы 30 қаңтардағы № 44 (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10589 болып тіркелген) бұйрығымен бекітілген Медициналық-әлеуметтік сараптама жүргізу қағидаларының 15-қосымшасына сәйкес нысан бойынша мүгедектік туралы анықтама (әрі қарай – мүгедектік туралы анықтама).
Жеке басын куәландыратын құжат және мүгедектік туралы анықтама салыстырып тексеру үшін төлнұсқамен ұсынылады, содан соң құжаттардың төлнұсқасы өтініш берушіге қайтарылады.
Әлеуметтік көмекті алу үшін осы тармақтың 1) тармақшасында көрсетілген өтініш берушілер Әкімшіге келесі құжаттарды ұсынады:
еркін нысандағы өтініш;
жеке басын куәландыратын құжат;
Ұлы Отан соғысы ардагерінің куәлігі.
Жеке басын куәландыратын құжат және Ұлы Отан соғысы ардагерінің куәлігі салыстырып тексеру үшін төлнұсқамен ұсынылады, содан соң құжаттардың төлнұсқасы өтініш берушіге қайтарылады.
Әлеуметтік көмек өтініш берушіге өтініш берген айдан кейінгі айдан бастап ай сайын көрсетіледі.

15. Администратор в течение десяти рабочих дней со дня принятия документов от заявителя принимает решение об оказании либо отказе в оказании социальной помощи (в случае отказа – с указанием обоснования) и письменно уведомляет заявителя о принятом решении.
16. В случае несогласия с принятым решением об отказе в назначении социальной помощи, заявитель вправе оспорить данное решение в установленном законодательством порядке.
Глава 5. Основания для прекращения и возврата предоставляемой социальной помощи
17. Социальная помощь в денежной форме оказывается путем перечисления денежных средств на счета, указанные заявителями, через банки второго уровня, территориальные подразделения акционерного общества "Казпочта" в течение месяца, следующего за датой возникновения основания для выплаты социальной помощи.
18. Социальная помощь прекращается в случаях:
1) смерти получателя;
2) выезда получателя на постоянное проживание за пределы города Шымкент;
3) направления получателя на проживание в государственные медико-социальные учреждения;
4) выявление недостоверных сведений, предоставленных заявителем.
Выплата социальной помощи прекращается с месяца наступления указанных обстоятельств.
19. Излишне выплаченные суммы подлежат возврату в добровольном или судебном порядке.
20. Мониторинг и учет предоставления социальной помощи проводит Администратор с использованием базы данных автоматизированной информационной системы "Е-Собес".
Приложение 1
к Правилам оказания
социальной помощи, установления
размеров и определения перечня
отдельных категорий нуждающихся
граждан города Шымкент
Регистрационный номер семьи _____________________
Сведения о составе семьи заявителя
Сноска. Приложение 1 исключено решением маслихата города Шымкент от 15.06.2021 № 6/45-VII (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Приложение 2
к Правилам оказания
социальной помощи, установления
размеров и определения перечня
отдельных категорий нуждающихся
граждан города Шымкент
АКТ
обследования для определения нуждаемости лица (семьи) в связи с наступлением
трудной жизненной ситуации
Сноска. Приложение 2 исключено решением маслихата города Шымкент от 15.06.2021 № 6/45-VII (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Приложение 3
к Правилам оказания
социальной помощи, установления
размеров и определения перечня
отдельных категорий нуждающихся
граждан города Шымкент
Заключение участковой комиссии № __
Сноска. Приложение 3 исключено решением маслихата города Шымкент от 15.06.2021 № 6/45-VII (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

15. Әкімші өтініш берушіден құжаттарды қабылдаған күннен бастап он жұмыс күні ішінде әлеуметтік көмек көрсету не көрсетуден бас тарту туралы (бас тартқан жағдайда – негіздемесін көрсете отырып) шешім қабылдайды және қабылданған шешім туралы өтініш берушіні жазбаша хабардар етеді.
16. Әлеуметтік көмек тағайындаудан бас тарту туралы қабылданған шешіммен келіспеген жағдайда, өтініш беруші осы шешімді заңнамада белгіленген тәртіппен даулауға құқылы.
5-тарау. Көрсетілетін әлеуметтік көмекті тоқтату және қайтару үшін негіздемелер
17. Ақшалай нысандағы әлеуметтік көмек өтініш берушілермен көрсетілген шоттарға ақшалай қаражатты екінші деңгейдегі банктер, "Қазпошта" акционерлік қоғамының аумақтық бөлімшелері арқылы әлеуметтік көмек төлеу үшін негіздеме пайда болған күннен кейінгі айдың ішінде аудару жолымен көрсетіледі.
18. Әлеуметтік көмек:
1) алушы қайтыс болған;
2) алушы Шымкент қаласының шегінен тыс тұрақты тұруға кеткен;
3) алушы мемлекеттік медициналық-әлеуметтік мекемелерге тұруға жіберген;
4) алушы ұсынған мәліметтердің дәйексіздігі анықталған жағдайдарда тоқтатылады.
Әлеуметтік көмекті төлеу көрсетілген жағдайлар туындаған айдан бастап тоқтатылады.
19. Артық төленген сомалар ерікті немесе сот тәртібімен қайтаруға жатады.
20. Әлеуметтік көмек көрсету мониторингі мен есепке алуды Әкімші "Е-собес" автоматтандырылған ақпараттық жүйесінің дерек қорын пайдалана отырып жүргізеді.
Шымкент қаласының көмек көрсету,
оның мөлшерлерін белгілеу және
мұқтаж азаматтардың жекелеген
санаттарының тізбесін айқындау
қағидаларына 1-қосымша
Отбасыны тіркеу нөмірі ____________
Өтініш берушінің отбасы құрамы туралы мәліметтер
Ескерту. 1-қосымша алынып тасталды - Шымкент қаласы мәслихатының 15.06.2021 № 6/45-VII шешімімен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
Шымкент қаласының көмек көрсету,
оның мөлшерлерін белгілеу және
мұқтажа заматтардың жекелеген
санаттарының тізбесін айқындау
қағидаларына 2-қосымша
Өмірлік қиын жағдайдың туындауына байланысты адамның (отбасының) мұқтаждығын айқындауға арналған тексеру
АКТІСІ
Ескерту. 2-қосымша алынып тасталды - Шымкент қаласы мәслихатының 15.06.2021 № 6/45-VII шешімімен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
Шымкент қаласының көмек көрсету,
оның мөлшерлерін белгілеу және
мұқтаж азаматтардың жекелеген
санаттарының тізбесін айқындау
қағидаларына 3-қосымша
Учаскелік комиссияның № ______ қорытындысы
Ескерту. 3-қосымша алынып тасталды - Шымкент қаласы мәслихатының 15.06.2021 № 6/45-VII шешімімен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).