О внесении изменений в приказ исполняющего обязанности Генерального Прокурора Республики Казахстан от 19 июля 2018 года № 91 "Об утверждении Инструкции по приему, хранению и выдаче прекращенных уголовных дел подразделениями архивной работы Комитета по правовой статистике и специальным учетам Генеральной прокуратуры Республики Казахстан"
Приказ и.о. Генерального Прокурора Республики Казахстан от 15 января 2020 года № 9. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 16 января 2020 года № 19885. Утратил силу приказом Генерального Прокурора Республики Казахстан от 5 января 2023 года № 8
Сноска. Утратил силу приказом Генерального Прокурора РК от 05.01.2023 № 8 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ исполняющего обязанности Генерального Прокурора Республики Казахстан от 19 июля 2018 года № 91 "Об утверждении Инструкции по приему, хранению и выдаче прекращенных уголовных дел подразделениями архивной работы Комитета по правовой статистике и специальным учетам Генеральной прокуратуры Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 17272, опубликован 9 августа 2018 года в Эталонном контрольном банке нормативных правовых актов) следующие изменения:
в наименовании приказа внесено изменение на казахском языке, текст на русском языке не меняется;
в пункт 1 внесено изменение на казахском языке, текст на русском языке не меняется;
Инструкцию по приему, хранению и выдаче прекращенных уголовных дел подразделениями архивной работы Комитета по правовой статистике и специальным учетам Генеральной прокуратуры Республики Казахстан, утвержденной указанным приказом, изложить в новой редакции согласно приложению к настоящему приказу.
2. Комитету по правовой статистике и специальным учетам Генеральной прокуратуры Республики Казахстан (далее – Комитет) обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Генеральной прокуратуры Республики Казахстан;
3) направление настоящего приказа территориальным органам Комитета для исполнения.

Қазақстан Республикасы Бас прокуратурасының Құқықтық статистика және арнайы есепке алу жөніндегі комитетінің мұрағаттық жұмыс бөлімшелерімен тоқтатылған қылмыстық істерді қабылдау, сақтау және беру бойынша нұсқаулықты бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Бас Прокурорының міндетін атқарушысының 2018 жылғы 19 шілдедегі № 91 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Бас Прокурорының м.а. 2020 жылғы 15 қаңтардағы № 9 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2020 жылғы 16 қаңтарда № 19885 болып тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Бас Прокурорының 2023 жылғы 5 қаңтардағы № 8 бұйрығымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Бас Прокурорының 05.01.2023 № 8 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Қазақстан Республикасы Бас прокуратурасының Құқықтық статистика және арнайы есепке алу жөніндегі комитетінің мұрағаттық жұмыс бөлімшелерімен тоқтатылған қылмыстық істерді қабылдау, сақтау және беру бойынша нұсқаулықты бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Бас Прокурорының міндетін атқарушы 2018 жылғы 19 шілдедегі № 91 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 17272 болып тіркелген, 2018 жылғы 9 тамызда "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде жарияланған) мынадай өзгерістер енгізілсін:
атауы мынадай редакцияда жазылсын:
"Қазақстан Республикасы Бас прокуратурасының Құқықтық статистика және арнайы есепке алу жөніндегі комитетінің архивтік жұмыс бөлімшелерінің тоқтатылған қылмыстық істерді қабылдау, сақтау және беру жөніндегі нұсқаулықты бекіту туралы";
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Қазақстан Республикасы Бас прокуратурасының Құқықтық статистика және арнайы есепке алу жөніндегі комитетінің архивтік жұмыс бөлімшелерінің тоқтатылған қылмыстық істерді қабылдау, сақтау және беру жөніндегі қоса беріліп отырған нұсқаулық бекітілсін.";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Қазақстан Республикасы Бас прокуратурасының Құқықтық статистика және арнайы есепке алу жөніндегі комитетінің архивтік жұмыс бөлімшелерінің тоқтатылған қылмыстық істерді қабылдау, сақтау және беру жөніндегі нұсқаулық (бұдан әрі - Нұсқаулық) осы бұйрықтың қосымшасына сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
2. Қазақстан Республикасы Бас прокуратурасының Құқықтық статистика және арнайы есепке алу жөніндегі комитеті (бұдан әрі – Комитет):
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Бас прокуратурасының интернет-ресурсына орналастыруды;
3) осы бұйрықты Комитеттің аумақтық органдарына орындау үшін жіберуді қамтамасыз етсін.

3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на Председателя Комитета.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
исполняющей обязанности
Генерального Прокурора Республики Казахстан
Б. Асылов
Приложение к приказу
Генерального Прокурора
Республики Казахстан
от 15 января 2020 года № 9
Утверждена приказом
исполняющего обязанности
Генерального Прокурора
Республики Казахстан
от 19 июля 2018 года № 91
Инструкция по приему, хранению и выдаче прекращенных уголовных дел подразделениями архивной работы Комитета по правовой статистике и специальным учетам Генеральной прокуратуры Республики Казахстан
Глава 1. Общие положения
1. Настоящая Инструкция по приему, хранению и выдаче прекращенных уголовных дел подразделениями архивной работы Комитета по правовой статистике и специальным учетам Генеральной прокуратуры Республики Казахстан (далее - Инструкция) разработана в соответствии с подпунктом 12-6) статьи 6 Закона Республики Казахстан от 22 декабря 2003 года "О государственной правовой статистике и специальных учетах" и подпунктом 6) статьи 37 Закона Республики Казахстан от 30 июня 2017 года "О прокуратуре".
2. Инструкция регламентирует прием, хранение и выдачу подразделениями архивной работы Комитета по правовой статистике и специальным учетам Генеральной прокуратуры Республики Казахстан и его территориальных органов (далее – Комитет, территориальные органы Комитета) прекращенных уголовных дел.
3. Подразделения архивной работы Комитета принимают на хранение прекращенные уголовные дела по территориальности от органов уголовного преследования через надзирающего прокурора.
Глава 2. Прием уголовных дел, по которым вынесены постановления об их прекращении
4. На обложке прекращенного уголовного дела указывается официальное наименование вышестоящего органа и официальное наименование органа и учреждения органа уголовного преследования, номер прекращенного уголовного дела, краткая фабула (статья Уголовного кодекса Республики Казахстан (далее – УК РК)) и срок хранения.
На обложке бумажных материалов прекращенных электронных уголовных дел указывается "Материалы по электронному уголовному делу № _____". При этом во внутренней описи указываются имеющиеся бумажные материалы без распечатки электронных документов находящихся в электронном уголовном деле.
Оформление обложек прекращенных уголовных дел, состоящих из нескольких томов (приложений) аналогично, с проставлением очередного номера тома (приложения).
Надписи на обложках производятся светостойкими чернилами.

3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Комитет Төрағасына жүктелсін.
4. Осы бұйрық оның алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Бас Прокурорының міндетін атқарушы
Б. Асылов
Қазақстан Республикасы
Бас Прокурорының
2020 жылғы 15 қаңтардағы
№ 9 бұйрығына
қосымша
Қазақстан Республикасы
Бас Прокурорының
міндетін атқарушысының
2018 жылғы 19 шілдедегі
№ 91 бұйрығымен
бекітілген
Қазақстан Республикасы Бас прокуратурасының Құқықтық статистика және арнайы есепке алу жөніндегі комитетінің архивтік жұмыс бөлімшелерінің тоқтатылған қылмыстық істерді қабылдау, сақтау және беру жөніндегі жөніндегі нұсқаулық
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Қазақстан Республикасы Бас прокуратурасы Құқықтық статистика және арнайы есепке алу жөніндегі комитетінің архивтік жұмыс бөлімшелерінің тоқтатылған қылмыстық істерді қабылдау, сақтау және беру жөніндегі нұсқаулық "Мемлекеттік құқықтық статистика және арнайы есепке алу туралы" Қазақстан Республикасының 2003 жылғы 22 желтоқсандағы Заңының 6-бабы 12-6) тармақшасына, "Прокуратура туралы" Қазақстан Республикасының 2017 жылғы 30 маусымдағы Заңының 37-бабы 6) тармақшасына сәйкес әзірленді.
2. Нұсқаулық Қазақстан Республикасы Бас прокуратурасы Құқықтық статистика және арнайы есепке алу жөніндегі комитеті және оның аумақтық органдары (бұдан әрі – Комитет, Комитеттің аумақтық органдары) архивтік жұмыс бөлімшелері тоқтатқан қылмыстық істерді қабылдауын, сақтауын және беруін регламенттейді.
3. Комитеттің архивтік жұмыс бөлімшелері қылмыстық аумақтылығы бойынша қудалау органдарынан қылмыстық істерді қадағалаушы прокурор арқылы сақтауға қабылдайды.
2-тарау. Тоқтату туралы қаулы шығарылған қылмыстық істерді қабылдау
4. Тоқтатылған қылмыстық істің сыртқы тысына жоғары сатыдағы органның ресми атауы және қылмыстық қудалау органының және мекемесінің ресми атауы, тоқтатылған қылмыстық істің нөмірі, қысқаша фабуласы (Қазақстан Республикасы Қылмыстық кодексінің бабы (бұдан әрі – ҚР ҚК)) және сақтау мерзімі көрсетіледі.
Тоқтатылған электрондық қылмыстық істердің қағаз жүзіндегі материалдарының сыртқы тысында "№ _____ электрондық қылмыстық іс бойынша материалдар" деген жазулар көрсетіледі. Бұл ретте, ішкі тізімдемеде басып шығарылуынсыз электрондық қылмыстық істегі электрондық құжаттардың қолда бар қағаз материалдары көрсетіледі.
Бірнеше томнан (қосымшалардан) тұратын тоқтатылған қылмыстық істердің сыртқы тыстарын ресімдеу кезекті томның (қосымшаның) нөмірлерін қоя отырып ұқсас жүргізіледі.
Сыртқы тыстағы жазбалар жарыққа төзімді сиямен жазылады.

5. Каждое прекращенное уголовное дело, подлежащее сдаче в подразделения архивной работы Комитета, подшивается в твердую обложку прочными нитками не более чем в пять проколов. Не допускается оставление в деле металлических предметов.
6. Каждый том прекращенного уголовного дела содержит не более 180 листов. Все листы в прекращенном уголовном деле нумеруются графитным карандашом (каждый том отдельно), все документы вносятся во внутреннюю опись. В конце описи делается итоговая надпись работником, завершившим производство по прекращенному уголовному делу, с указанием должности и фамилии.
7. Не допускается подшивать черновики, личные документы, документы, подлежащие возврату и документы, не относящиеся к прекращенному уголовному делу.
Документы, которые невозможно подшивать, заносятся во внутреннюю опись и вкладываются в конверты, которые подшиваются (приклеиваются) в прекращенное уголовное дело.
8. В конце каждого тома (приложения) на специально подшитом листе делается итоговая заверительная надпись, в котором указывается прописью количество пронумерованных листов. При необходимости оговаривается погрешность нумерации и отражается количество изъятых из дела листов. Заверительная надпись производится лицом, в производстве которого находилось уголовное дело, с указанием должности, фамилии, имя, отчества (при его наличии) и заверяется личной подписью и печатью "Для пакетов".
9. К прекращенным уголовным делам прилагается сопроводительное письмо в одном экземпляре. В сопроводительном письме указываются регистрационные номера прекращенных уголовных дел, количество листов в каждом томе, в конце письма подпись руководителя органа.
При предоставлении прекращенного уголовного дела нарочно, сотрудник подразделения архивной работы Комитета расписывается на втором экземпляре сопроводительного письма или в журнале о приеме прекращенного уголовного дела.
10. В подразделения архивной работы Комитета не принимаются прекращенные уголовные дела, по которым не решен вопрос:
1) о вещественных доказательствах (обязательное указание в постановлении о прекращении судьбы вещественных доказательств – хранить по месту, передать, уничтожить и так далее);
2) об изъятых материальных и иных ценностях;
3) об аресте имущества;
4) о реабилитации лица, чьи конституционные права были нарушены в ходе расследования.
Вышеуказанные сведения сверяются без изучения законности принятого процессуального решения.
11. Надзирающими прокурорами прекращенные уголовные дела, а также бумажные материалы по прекращенным электронным уголовным делам передаются в соответствующие территориальные подразделения архивной работы Комитета в срок не позднее десяти календарных дней с момента наложения резолюции, но в срок не позднее одного месяца после поступления прекращенного уголовного дела.

5. Комитеттің архивтік жұмыс бөлімшелеріне тапсыруға жататын әрбір тоқтатылған қылмыстық іс, бес реттен көп емес тесу арқылы мықты жіппен қатты тысқа тігіледі. Істе металл заттарды қалдыруға жол берілмейді.
6. Тоқтатылған әрбір қылмыстық істің томы 180 парақтан артық болмауы керек. Тоқтатылған қылмыстық істегі барлық парақтар графиттік қарындашпен нөмірленеді (әрбір том жеке), барлық құжаттар ішкі тізімдемеге енгізіледі. Тізімдеменің соңында тоқтатылған қылмыстық іс бойынша іс жүргізуді аяқтаған қызметкер лауазымын және тегін көрсете отырып, қорытынды жазба жазады.
7. Шимайжазбаларды, жеке құжаттарды, қайтарылуға жататын және тоқтатылған қылмыстық іске қатысы жоқ құжаттарды тігуге жол берілмейді.
Тігіуге жарамайтын құжаттар ішкі тізімдемеге енгізіледі және конвертке салынады, олар тоқтатылған қылмыстық іске тігіледі (жапсырылады).
8. Әрбір істің (томның) соңында арнайы тігілген парақта қорытынды бекіту жазбасы жасалады, онда нөмірленген парақтардың саны жазбаша түрде көрсетіледі. Қажет болған жағдайда нөмірлеуде кеткен қателіктер және істен алып тасталған парақтар саны көрсетіледі. Бекіту жазбасын лауазымын, тегін (бар болған жағдайда), аты-жөнін көрсете отырып, іс жүргізуінде қылмыстық іс бар адам толтырады, оның жеке қолымен және "Пакеттер үшін" мөрімен бекітіледі.
9. Тоқтатылған қылмыстық істерге бір данада ілеспе хат қоса беріледі. Ілеспе хатта тоқтатылған қылмыстық істердің тіркеу нөмірлері, әрбір томдағы парақтар саны көрсетіледі, хаттың соңында орган басшысының қолы қойылады.
Тоқтатылған қылмыстық істі қолма-қол берген кезде, Комитеттің архив бөлімшесінің қызметкері ілеспе хаттың екінші данасына немесе тоқтатылған қылмыстық істі қабылдау журналына қол қояды.
10. Комитеттің архивтік жұмыс бөлімшелеріне:
1) заттай дәлелдемелер туралы (тоқтату туралы қаулыда заттай дәлелдемелер туралы ақпарат міндетті түрде көрсетілуі қажет – сақтау орны, беру, жою және тағы да басқалар);
2) алынған материалдық және басқа да құндылықтар туралы;
3) тыйым салынған мүлік туралы;
4) тергеу барысында конституциялық құқығы бұзылған тұлғаны ақтау туралы мәселелері шешілмеген тоқтатылған қылмыстық істер қабылданбайды.
Жоғарыда көрсетілген ақпараттар қабылданған процестік шешімнің заңдылығын зерттемей-ақ салыстыруға жатады.
11. Қадағалаушы прокурормен тоқтатылған қылмыстық істер, сондай-ақ тоқтатылған электрондық қылмыстық істер бойынша қағаз материалдары Комитеттің архив жұмысының тиісті аумақтық бөлімшелеріне бұрыштама қойылған кезден бастап он күнтізбелік күннен кешіктірілмей, бірақ тоқтатылған қылмыстық іс келіп түскеннен кейін бір айдан кешіктірмей тапсырады.

12. Сотрудником подразделения архивной работы Комитета осуществляется:
прием поступивших на хранение прекращенных уголовных дел;
сверка соответствия электронных информационных учетных документов (далее – ЭИУД), утвержденных приказом Генерального Прокурора Республики Казахстан от 19 сентября 2014 года № 89 "Об утверждении Правил приема и регистрации заявления, сообщения или рапорта об уголовных правонарушениях, а также ведения Единого реестра досудебных расследований" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 9744), с принятыми процессуальными решениями по уголовному делу;
автоматизированный учет прекращенного уголовного дела;
сканирование необходимых материалов прекращенного уголовного дела, за исключением уголовных дел, содержащих государственные секреты и иную охраняемую законом тайну.
С момента выявления нарушений требований Инструкции, в том числе несоответствие выставленных ЭИУД материалам прекращенного уголовного дела, подразделением архивной работы Комитета в течение трех суток осуществляется его возврат для устранения нарушений органу уголовного преследования с уведомлением надзирающего прокурора.
Возврат в подразделение архивной работы Комитета прекращенных уголовных дел после устранения нарушений осуществляется должностным лицом, принявшим решение о прекращении, в течение пятнадцати календарных дней через надзирающего прокурора.
13. Ежемесячно осуществляется проведение сверок между территориальными органами Комитета, надзирающими прокурорами и органами уголовного преследования, на предмет достоверности ЭИУД, своевременного направления прекращенных уголовных дел органами уголовного преследования надзирающему прокурору, прокурорами - в подразделения архивной работы Комитета.
Глава 3. Выдача прекращенных уголовных дел
14. Прекращенные уголовные дела выдаются по запросам надзирающего либо вышестоящего прокурора.
Выдача прекращенных уголовных дел по запросам суда и органа уголовного преследования, принявшего решение о прекращении, осуществляется сотрудником подразделения архивной работы Комитета с уведомлением надзирающего прокурора.
При поступлении запроса об истребовании прекращенного уголовного дела сотрудником подразделения архивной работы Комитета выдается прекращенное уголовное дело судье, органам уголовного преследования – в один рабочий день, прокурору в следующие сроки:
при рассмотрении жалоб в порядке статьи 105 Уголовно - процессуального кодекса Республики Казахстан, а также по отдельным запросам (поручения Администрации Президента, Генерального Прокурора Республики Казахстан) – в один рабочий день;

12. Комитеттің архивтік жұмыс бөлімшелерінің қызметкері:
сақтауға келіп түскен тоқтатылған қылмыстық істерді қабылдауды;
"Қылмыстық құқық бұзушылықтар туралы арызды, хабарды немесе баянатты қабылдау және тіркеу, сондай-ақ Сотқа дейінгі тергеп-тексерулердің бірыңғай тізілімін жүргізу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Бас Прокурорының 2014 жылғы 19 қыркүйектегі № 89 бұйрығымен бекітілген (Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2014 жылы 23 қыркүйекте № 9744 болып тіркелді) электронды ақпараттық есепке алу құжаттарының (бұдан әрі – ЭАЕҚ) қылмыстық іс бойынша қабылданған процестік шешімдерінің сәйкестігіне салыстыра тексеру жүргізуді;
тоқтатылған қылмыстық істерді автоматтандырылған есепке алуды;
мемлекеттік құпиялары және заңмен қорғалатын басқа да құпиялары бар қылмыстық істерден басқа, тоқтатылған қылмыстық істердің қажетті материалдарын сканерлеуді жүзеге асырады.
Нұсқаулық талаптарының бұзушылығы анықталған кезден бастап, оның ішінде қойылған ЭАЕҚ тоқтатылған қылмыстық істердің материалдарына сәйкес келмесе, Комитеттің архивтік жұмыс бөлімшелері үш тәулік ішінде ол бұзушылықты жою үшін кері қайтарады.
Бұзушылықтарды жойғаннан кейін тоқтату туралы шешім қабылдаған лауазымды тұлға, Комитеттің архивтік жұмыс бөлімшелеріне қылмыстық істі кері қайтару қадағалаушы прокурор арқылы он бес күнтізбелік күн ішінде жүзеге асырады.
13. Ай сайын Комитеттің аумақтық органдары, қадағалаушы прокурорлар және қылмыстық қудалау органдары арасында ЭАЕҚ дұрыстығына, қылмыстық қудалау органдардың қадағалаушы прокурорға, прокурорлардың Комитеттің архивтік жұмыс бөлімшелеріне тоқтатылған қылмыстық істердің уақтылы жіберуіне салыстыра тексеру жұмыстарын жүргізу жүзеге асырылады.
3-тарау. Тоқтатылған қылмыстық істерді беру
14. Тоқтатылған қылмыстық істер қадағалаушы немесе жоғары тұрған прокурордың сұрау салулары бойынша беріледі.
Соттың немесе Тоқтату туралы шешім қабылдаған қылмыстық қудалау органының сұрау салулары бойынша тоқтатылған қылмыстық істерді беруді Комитеттің архив жұмысы бөлімшесінің қызметкері қадағалаушы прокурорға хабарлай отырып жүзеге асырады.
Тоқтатылған қылмыстық істерді талап ету туралы сұрау салу келіп түскенде, Комитеттің архивтік жұмыс бөлімшелерінің қызметкері тоқтатылған қылмыстық істерді сотқа, қылмыстық қудалау органдарына - бір жұмыс күнінде береді, прокурорға төмендегі мерзімде:
Қазақстан Республикасы Қылмыстық процестік кодексі 105-бабының тәртібінде, сондай-ақ жеке сұрау салулар бойынша шағымды қарағанда (Президент Әкімшілігінің, Бас Прокурордың тапсырмалары) – бір жұмыс күні;

при запросе прекращенных уголовных дел от 1 до 10 - до трех рабочих дней со дня поступления запроса;
от 11 до 50 дел - до пяти рабочих дней со дня поступления запроса;
от 50 дел и выше - до десяти рабочих дней со дня поступления запроса.
Прекращенные уголовные дела одного ведомства выдаются органу уголовного преследования другого ведомства через надзирающего прокурора по запросу органа уголовного преследования.
Ознакомление с материалами уголовных дел, выдача копий постановлений о прекращении уголовного дела, а также других материалов из уголовного дела адвокатам, физическим и юридическим лицам, являющихся участниками уголовного процесса, производится через надзирающих прокуроров.
При поступлении обращения от адвоката, физического или юридического лица, являющегося участником по досудебному расследованию, по вопросу ознакомления с материалами прекращенного уголовного дела, о выдаче копий постановлений о прекращении уголовного дела, а также других материалов из прекращенного уголовного дела, копия этого обращения сотрудником подразделения архивной работы Комитета в течение трех рабочих дней перенаправляется надзирающему прокурору с письмом о возможности выдачи. Прокурор в течение трех рабочих дней направляет ответ в письменной форме в архивное подразделение, на основании которого сотрудником архивного подразделения Комитета дается ответ заявителю.
15. Уголовное дело, по которому вынесено постановление о прекращении, выдается на срок не более одного месяца.
Надзирающим прокурором в случае отмены постановления о прекращении уголовного дела, истребованного из архива, копия соответствующего постановления не позднее 24 часов направляется в подразделение архивной работы Комитета с одновременным выставлением ЭИУД в Единый реестр досудебных расследований (далее – ЕРДР) о принятом решении.
Уголовные дела, по которым, вынесены постановления об отмене прекращения уголовного дела, сотрудником подразделения архивной работы Комитета снимаются с архивного учета.
16. Выдача прекращенного уголовного дела по запросам осуществляется специальной почтовой связью либо нарочно сотруднику, запросившему дело после предъявления служебного удостоверения (сотрудникам судов при предъявлении соответствующей доверенности).
17. При выдаче сотрудником подразделения архивной работы Комитета проверяются нумерация листов и состояние документов дела.
При приеме сотрудником подразделения архивной работы Комитета после изучения прекращенного уголовного дела также проверяются нумерация листов и состояние документов дела.
При обнаружении повреждений, отсутствия в нем отдельных листов, несоответствия нумерации листов документа во внутренней описи с пронумерованными листами документов составляется акт проверки наличия и состояния страниц прекращенного уголовного дела, по форме согласно приложению 1 к настоящей Инструкции, который направляется руководителю органа, истребовавшего прекращенное уголовное дело, для приведения в соответствие материалов прекращенного уголовного дела в течение двух рабочих дней.
При пользовании архивными делами не допускается делать какие-либо отметки, подчеркивания, исправления в документах, загибать листы дела, расшивать дела и производить изъятие из них отдельных документов.

1-ден–10-ға дейінгі тоқтатылған істерді сұратқанда – сұрау салу келіп түскен күннен бастап бастап үш жұмыс күніне дейін;
11-ден–50-ге дейінгі істерге - сұрау салу келіп түскен күннен бастап бес жұмыс күніне дейін;
50 және одан көп істерге – сұрау салу келіп түскен күннен бастап он жұмыс күніне дейін беріледі.
Бір ведомствоның тоқтатылған қылмыстық істері басқа қылмыстық қудалау органының ведомствосына қылмыстық қудалау органының сұрау салуы бойынша қадағалаушы прокурор арқылы беріледі.
Қылмыстық процестің қатысушысы болып табылатын адвокаттарға, жеке және заңды тұлғаларға қылмыстық істің материалдарын таныстыру, қылмыстық істі тоқтату туралы қаулылардың көшірмелерін беру, сондай-ақ қылмыстық істің басқа да материалдарын беру қадағалаушы прокурор арқылы жүргізіледі.
Сотқа дейінгі тергеп-тексерудің қатысушысы болып табылатын адвокаттардан, жеке және заңды тұлғалардан тоқтатылған қылмыстық істердің материалдарымен таныстыру мәселесі бойынша, қылмыстық істі тоқтату туралы қаулыларды, сондай-ақ тоқтатылған қылмыстық істің басқа да материалдарын сұрау салулар келіп түскенде, осы өтініштің көшірмесі Комитеттің архивтік жұмыс бөлімшесінің қызметкері үш жұмыс күні ішінде қадағалаушы прокурорға беру мүмкіндігі туралы хатпен қайта жіберіледі. Прокурор үш жұмыс күні ішінде жауапты жазбаша түрде архивтік бөлімшеге жібереді, осының негізінде Комитеттің архивтік бөлімшесінің қызметкері арыз берушіге жауап береді.
15. Тоқтату туралы қаулы шығарылған қылмыстық іс бір айдан аспайтын мерзімге беріледі.
Қадағалаушы прокурор архивтен сұратылған қылмыстық істі тоқтату туралы қаулының күшін жойған жағдайда, тиісті қаулының көшірмесі 24 сағаттан кешіктірмей, қабылданған шешім туралы "Сотқа дейінгі тергеп-тексерулердің бірыңғай тізілімі" (бұдан әрі – СДТБТ АЖ) ЭАЕҚ-ны қоюмен Комитеттің архивтік жұмыс бөлімшесіне жібереді.
Комитеттің архивтік жұмыс бөлімшесінің қызметкері қылмыстық істі тоқтатудың күшін жою туралы қаулы шығарылған қылмыстық істерді архивтің есебінен алады.
16. Сұрау салу бойынша тоқтатылған қылмыстық істерді беру арнайы пошта байланысы арқылы не қызметтік куәлігін ұсынғаннан кейін істі сұратқан қызметкерге (сот қызметкерлеріне тиісті сенімхатты ұсынғаннан кейін) қолма-қол беру арқылы жүзеге асырылады.
17. Комитеттің архивтік жұмыс бөлімшесінің қызметкері тоқтатылған қылмыстық істі беру барысында істің құжаттарының жағдайы және парақтардың нөмірленуін тексереді.
Қылмыстық істі зерттеген соң Комитеттің архивтік жұмыс бөлімшесінің қызметкері тағы да істің құжаттарының жағдайы және парақтардың нөмірленуі тексереді.
Қылмыстық істің бүлінгені, жеке парақтарының болмауы, ішкі тізімдемеде құжаттардың нөмірленген парақпен сәйкес келмегені анықталған жағдайда осы Нұсқаулықтың 1-қосымшасына сәйкес нысандағы тоқтатылған қылмыстық істің парақтарының болуын және оның жағдайын тексеру актісі жасалады, тоқтатылған қылмыстық істі екі жұмыс күні ішінде қалпына келтіру үшін, тоқтатылған қылмыстық істі сұратқан орган басшысына жолданады.
Архивтік істерді пайдаланған кезде қандай да бір белгі жасауға, сызуға, құжатқа түзетулер жасауға, істің парақтарын бүгуге, істі тігуін сөгуге және одан жеке бір құжаттарда алуға тыйым салынады.

18. Не допускается изъятие документов сотрудниками подразделений архивной работы Комитета из прекращенного уголовного дела, сданного на хранение, если иное не предусмотрено законодательством.
Глава 4. Сроки хранения прекращенных уголовных дел
19. Прекращенные уголовные дела по уголовным проступкам хранятся в подразделениях архивной работы Комитета и его территориальных органах один год после поступления на хранение.
20. В соответствии со статьей 71 УК РК прекращенные уголовные дела по преступлениям хранятся в следующие сроки:
1) по преступлениям небольшой тяжести – два года после поступления на хранение;
2) по преступлениям средней тяжести - пять лет после поступления на хранение;
3) по тяжким преступлениям, коррупционного преступления небольшой или средней тяжести - десять лет после поступления на хранение;
4) по особо тяжким преступлениям – пятнадцать лет после поступления на хранение.
21. Постоянному сроку хранения подлежат прекращенные уголовные дела о преступлениях, по которым в соответствии с частью 6 статьи 71 УК РК, сроки давности не применяются.
22. Уничтожение прекращенных уголовных дел, по которым истекли сроки хранения, производится комиссионно путем сжигания в специально приспособленных помещениях с применением средств фото-видеофиксации.
В Комитете и его территориальных органах по приказу их первых руководителей создаются комиссии, в состав которых входят руководители структурных подразделений, сотрудник подразделения архивной работы Комитета и сотрудники органов уголовного преследования.
Председателем комиссии назначается руководитель территориального органа Комитета либо его заместитель, который организует ее созыв и работу.
Созыв и работа комиссии осуществляются в соответствии с графиком, утвержденным первым руководителем территориального органа Комитета, не реже одного раза в год (ежегодно).
В случае неявки кого-либо из членов комиссии, председатель комиссии назначает другой день для уничтожения прекращенных уголовных дел, по которым истекли сроки хранения, но не позднее трех рабочих дней со дня первоначально назначенного срока. При невозможности явки члена комиссии в этот срок проводится замена другим сотрудником того же ведомства.
Уничтожение прекращенных уголовных дел, по которым истекли сроки хранения, осуществляется в течение десяти рабочих дней после согласования членами комиссии акта о выделении к уничтожению прекращенных уголовных дел с истекшим сроком хранения (далее – Акт об уничтожении) по форме, согласно приложению 2 к настоящей Инструкции.
Акт об уничтожении составляется в двух экземплярах, один экземпляр направляется для приобщения в номенклатурное дело территориального органа Комитета не позднее трех рабочих дней со дня уничтожения, второй – сотруднику подразделения архивной работы территориального органа Комитета.
До уничтожения прекращенных уголовных дел, по которым истекли сроки хранения, комиссия сверяет данные с проведенными мероприятиями по оцифровке, наличие соответствующих подписей, с документами, послужившими основанием для уничтожения.
Хранение электронной копии уничтоженного бумажного прекращенного дела осуществляется уполномоченным органом в сфере правовой статистики и специальных учетов.
Бумажные материалы прекращенных уголовных дел, расследованные в электронном формате, хранятся в архивах территориальных органов Комитета в соответствии с пунктом 20 настоящей Инструкции.
Сведения об уничтожении прекращенных уголовных дел сотрудником подразделения архивной работы Комитета вводятся в ЕРДР.

18. Комитеттің архивтік жұмыс бөлімшелерінің қызметкерлері, егер өзгесі заңнамамен көзделмесе сақтауға өткізілген тоқтатылған қылмыстық істерден құжаттарды алуға жол бермейді.
4-тарау. Тоқтатылған қылмыстық істерді сақтау мерзімдері
19. Қылмыстық теріс қылықтар бойынша тоқтатылған қылмыстық істер Комитеттің архивтік жұмыс бөлімшелеріне және аумақтық органдарға сақтауға келіп түскеннен кейін бір жыл сақталады;
20. Қылмыстар бойынша тоқтатылған қылмыстық істер ҚР ҚК 71-бабына сәйкес мынадай мерзімдерде:
1) онша ауыр емес қылмыстар бойынша - сақтауға келіп түскеннен кейін екі жыл;
2) ауырлығы орташа қылмыстар бойынша - сақтауға келіп түскеннен кейін бес жыл;
3) ауыр қылмыстар, аса ауыр емес және ауырлығы орташа коррупциялық қылмыстар бойынша - сақтауға келіп түскеннен кейін он жыл;
4) аса ауыр қылмыстар бойынша - сақтауға келіп түскеннен кейін он бес жыл сақталады.
21. ҚР ҚК 71-бабы 6-бөлігіне сәйкес ескіру мерзімі қолданылмайтын тоқтатылған қылмыстық істер тұрақты сақталуға жатады, ескіру мерзімі қолданылмайды.
22. Сақтау мерзімі өтіп кеткен, тоқтатылған қылмыстық істерді жою комиссиялық түрде фото-бейнетіркеу құралдарын пайдалана отырып арнайы бейімделген үй-жайларда өртеу арқылы жүргізіледі.
Комитетте және оның аумақтық органдарында олардың бірінші басшыларының бұйрығы бойынша комиссия құрылады, оның құрамына құрылымдық бөлімше бастықтары, Комитеттің архивтік жұмыс бөлімшесінің қызметкері, сондай-ақ қылмыстық қудалау органдарының қызметкерлері кіреді.
Комиссияның Төрағасы болып Комитеттің аумақтық органы басшысы не оның орынбасары тағайындалады, ол оның шақыруын және жұмысын ұйымдастырады.
Комиссияны шақыру және оның жұмысы Комитеттің аумақтық органының бірінші басшысы бекіткен кестеге сәйкес, жылына кемінде бір рет жүзеге асырылады (жыл сайын).
Егер комиссия мүшелерінің бірі келмеген жағдайда, комиссия төрағасы сақтау мерзімі өткет тоқтатылған қылмыстық істерді жою үшін бастапқыда тағайындалған мерзімнен үш жұмыс күнінен кешіктірмей, басқа күнді белгілейді. Осы мерзімде комиссия мүшесінің келу мүмкіндігі болмаған жағдайда, сол мекеменің басқа қызметкері ауыстырады.
Сақтау мерзімі өтіп кеткен тоқтатылған қылмыстық істерді жою осы Нұсқаулықтың 2-қосымшасына сәйкес нысан бойынша, сақтау мерзімі өтіп кеткен тоқтатылған қылмыстық істерді жоюға бөлу туралы актіні (бұдан әрі – Жою туралы акт) комиссия мүшелері келіскеннен кейін он жұмыс күні ішінде жүзеге асырылады.
Жою туралы акт екі данада жасалады, бір данасы жойылған күннен бастап үш жұмыс күнінен кешіктірмей Комитеттің аумақтық органдарының номенклатуралық ісіне тігу үшін, екіншісі - Комитеттің аумақтық органдарының архивтік жұмыс бөлімшесінің қызметкеріне жіберіледі.
Сақтау мерзімі өткен тоқтатылған қылмыстық істерді жойғанға дейін, комиссия цифрлау бойынша жүргізілген іс-шаралардың деректерімен, тиісті қолдардың болуына, жоюға негіз болған құжаттарға тексеру салыстырма жүргізеді.
Жойылған қағаз жүзіндегі тоқтатылған істің электронды көшірмесін сақтауды құқықтық статистика және арнайы есепке алу аясында уәкілетті орган жүзеге асырады.
Электрондық форматта тергеп-тексерілген тоқтатылған қылмыстық істердің қағаз материалдары осы Нұсқаулықтың 20-тармағына сәйкес Комитеттің аумақтық органдарының архивтерінде сақталады.
комитеттің архивтік жұмыс бөлімшесінің қызметкері Тоқтатылған қылмыстық істерді жою туралы мәліметті СДТБТ АЖ-ға енгізеді.

23. Порядок учета, хранения, выдачи и уничтожения прекращенных уголовных дел, содержащих государственные секреты и иную охраняемую законом тайну, по которым истекли сроки хранения, регламентируется нормативными правовыми актами Республики Казахстан в сфере защиты государственных секретов.
Приложение 1 к Инструкции
по приему, хранению и выдаче
прекращенных уголовных дел
подразделениями архивной работы
Комитета по правовой статистике
и специальным учетам
Генеральной прокуратуры
Республики Казахстан
Форма
Акт проверки наличия и состояния страниц прекращенного уголовного дела
Официальное наименование вышестоящего органа ______________________
________________________________________________________________________
Официальное наименование организации ____________________________________
________________________________________________________________________
УТВЕРЖДАЮ
_________________________
_________________________
_________________________
должность, фамилия, имя,
отчество (при его наличии)
руководителя организации
________________________
(личная подпись)
"__" _____________ 20__ года
АКТ № ____Место составления
Проверки наличия и состояния страниц архивного дела № ___
Настоящий акт составлен комиссией в составе _________________________________
_______________________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии) председателя и членов комиссии)
_______________________________________________________________________________
в связи с _______________________________________________________________________
(основание)
Проверкой установлено, что:
1. Всего числится по внутренней описи дела _______________________________________
______________________________________________________________________ страниц
(цифрами и прописью)
______________________________________________________________________ дел
(цифрами и прописью)
_____________________________________________________________________________
(официальное наименование уполномоченного органа)
2. Всего не оказалось в наличии _________________________________________________
______________________________________________________________ страниц дела
(цифрами и прописью)
Официальное наименование уполномоченного органа _______________________________
______________________________________________________________________________
3. Имеются неописанные ________________________________________________________
____________________________________________________________ страницы дела
(цифрами и прописью)
4. Всего по архивному делу имеется в наличии ______________________________________
(цифрами и прописью)
страниц, из них:

23. Мемлекеттік құпиялары және өзге де заңмен қорғалатын құпиясы бар, сақтау мерзімі өтіп кеткен тоқтатылған қылмыстық істерді есепке алу, сақтау, беру және жою тәртібі мемлекеттік құпияларды қорғау саласындағы Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерімен регламенттеледі.
Қазақстан Республикасы
Бас прокуратурасының
Құқықтық статистика және
арнайы есепке алу жөніндегі
комитетінің архивтік жұмыс
бөлімшелерінің тоқтатылған
қылмыстық істерді қабылдау,
сақтау және беру жөніндегі
жөніндегі нұсқаулықтың
1-қосымшасы
Нысан
Тоқтатылған қылмыстық істің парақтарының болуын және оның жағдайын тексеру актісі
Жоғары тұрған органның ресми атауы ___________________________________
____________________________________________________________________
Ұйымның ресми атауы ________________________________________________
____________________________________________________________________
БЕКІТЕМІН
_________________________
_________________________
_________________________
Ұйым басшысының лауазымы,
аты, тегі, әкесінің аты
(ол болған жағдайда)
_________________________
(жеке қолы)
20__ жылғы "__" _________
№ ____ акт
Жасау орны
№ ___ архивтік іс парақтардың болуын және оның жағдайы тексеру
Осы акт __________________________________________________ негізінде
(негізі)
_______________________________________ комиссия құрамында жасалды.
(комиссия төрағасы мен мүшелерінің аты, тегі, әкесінің аты (ол болған жағдайда))
Тексеріспен анықталды:
1. Барлығы ______________________________________________ істің
(санмен және жазбаша)
ішкі тізімдемесі бойынша ______________________________________ парақтар бар.
(санмен және жазбаша)
________________________________________________________________________
(уәкілетті органның ресми атауы)
2. Барлығы_______________________________________________________________
_____________________________________________ істің парағы болмады.
(санмен және жазбаша)
________________________________________________________________________
(уәкілетті органның ресми атауы)
3. ______________________________________________________________________
(санмен және жазбаша)
істің тізімдемеге енгізілмеген парақтары бар.
4. Барлығы архивтік іс бойынша _____________________ бар, оның ішінде парақтары:
(санмен және жазбаша)

1) требующих реставрации __________________________________________________ дел;
(цифрами и прописью)
2) требующих переплета и подшивки _________________________________________ дел;
(цифрами и прописью)
3) требующих восстановления затухающих текстов ___________________________________
____________________________________________________________________________ дел;
(цифрами и прописью)
4) неисправимо поврежденных __________________ дел;
_____________________________________________________________________________
_____________________________________________________________________________
(общая характеристика состояния и условий хранения документов)
_____________________________________________________________________________
_____________________________________________________________________________
(основные отрицательные явления в состоянии и условиях хранения документов)
Проверку проводили:
Председатель комиссии ________________ ________________________
(личная подпись) расшифровка подписи
Члены комиссии      ________________ _________________________
(личная подпись) расшифровка подписи
________________ _________________________
(личная подпись) расшифровка подписи
Дата "___"_______ 20__ года
Приложение 2 к Инструкции по
приему, хранению и выдаче
прекращенных уголовных дел
подразделениями архивной работы
Комитета по правовой статистике
и специальным учетам
Генеральной прокуратуры
Республики Казахстан
Форма
Акт о выделении к уничтожению прекращенных уголовных дел,
с истекшим сроком хранения
Официальное наименование вышестоящего органа ______________________
__________________________________________________________________
Официальное наименование организации ____________________________________
_________________________________________________________________________
УТВЕРЖДАЮ
_________________________
_________________________
_________________________
должность, фамилия, имя,
отчество (при его наличии)
руководителя организации
________________________
(личная подпись)
"__" ____________ 20__ года
АКТ № _______
Место составления
О выделении к уничтожению документов, не подлежащих хранению
На основании _____________________________________________________________
(наименование, место и год издания перечня документов
_______________________________________________________________________________
с указанием сроков их хранения)
отобраны к уничтожению прекращенные уголовные дела, по которым истекли сроки хранения
______________________________________________________________________________:
(номер и название архивного фонда)
№№ п/п
№ фонда
№ описи
№ архивного дела
№ уголовного дела
Фабула преступления
Кол-во листов
Крайние годы
Срок хранения - статья перечня
Статья по УК
Примечание
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Всего _____________________________________ прекращенных уголовных дел и документов
за ________________________________________________________________________ годы
(цифрами и прописью)
Должность фамилия, имя, отчество (при его наличии) лица, проводившего обработку документов
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
(личная подпись)
Председатель комиссии _______________ _________________________
(личная подпись) расшифровка подписи
Члены комиссии _______________ _________________________
(личная подпись) расшифровка подписи
_______________ ____________________________
(личная подпись) расшифровка подписи
Дата "__" __________ 20__ года

1) __________________________________ іс жаңғыртуды талап етеді;
(санмен және жазбаша)
2) __________________________________ іс тыстау және тігуді талап етеді;
(санмен және жазбаша)
3)_________________________________________________________________
(санмен және жазбаша)
істің өше бастаған мәтіні қайта қалпына келтіруді талап етеді;
4) __________________ іс түзелмейтіндей бұзылды;
__________________________________________________________________
(Құжаттарды сақтаудың жалпы жағдайының сипаттамасы мен шарттары)
__________________________________________________________________
(Құжаттарды сақтаудың жағдайы мен шарттарының жалпы теріс көріністері)
Тексеріс жүргізді:
Комиссия Төрағасы __________________ _____________________________
(жеке қолы)             қолтаңбаны таратып жазу
Комиссия мүшелері __________________ __________________________
(жеке қолдары)       қолтаңбаларды таратып жазу
__________________ __________________________
(жеке қолдары)      қолтаңбаларды таратып жазу
Күні 20__ жылғы "___"________.
Қазақстан Республикасы
Бас прокуратурасының
Құқықтық статистика және
арнайы есепке алу жөніндегі
комитетінің архивтік жұмыс
бөлімшелерінің тоқтатылған
қылмыстық істерді қабылдау,
сақтау және беру жөніндегі
жөніндегі нұсқаулықтың
2-қосымшасы
Нысан
Сақтау мерзімі өтіп кеткен тоқтатылған қылмыстық істерді жоюға бөлу туралы акт
Жоғары тұрған органның атауы _______________
Ұйымның ресми атауы ______________________
БЕКІТЕМІН
________________________
________________________
________________________
ұйым басшысының лауазымы,
тегі, аты, әкесінің аты
(бар болған жағдайда)
________________________
(жеке қолы) қолтаңбасы
20__ жылғы "__" ____________
№ _______ акт
Жасау орны
Сақтауға жатпайтын құжаттарды жоюға бөлу туралы
_________________________________________________________________________
(құжаттардың атауы, орның және шығару жылы, оларды сақтау мерзімін көрсете отырып)
_________________________________________________________________ негізінде
_________________________________________________________________________
(мұрағат қорының атауы және нөмірі)
сақтау мерзімі өткен тоқтатылған қылмыстық істер жоюға таңдалып алынды:
№№ р/н
Қор №
тізімдеме №
Архивтік істің
Қылмыстық істің №
Қылмыс фабуласы
Парақ саны
Соңғы жылдар
Сақтау мерзімі -
тізім бабы
ҚК бабы
Ескер
ту
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
______________ жылға барлығы _______________________________ қысқартылған
(сандармен және жазбаша)
қылмыстық істер және құжаттар.
Құжаттарға талдау жүргізген
тұлғаның лауазымы,тегі,аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда)
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
______________
(жеке қолы)
Комиссия Төрағасы ______________ _______________________
(жеке қолы)            қолтаңбаны таратып жазу
Комиссия мүшелері _____________ ________________________
(жеке қолы)             қолтаңбаны таратып жазу
_____________ ________________________
(жеке қолы)             қолтаңбаны таратып жазу
Күні 20__ жылғы "__" __________.

Формат А4 (210Х297)
Примечание: акт о выделении к уничтожению документов на электронных носителях, не подлежащих хранению, составляется по приведенной в настоящем приложении форме.

А4 нысаны (210Х297)
Ескертпе: Сақталуға жатпайтын электронды тасымалдағыштағы құжаттарды жоюға бөлу туралы акті осы қосымшада келтірілген нысанда жасалады.