Об утверждении формы, Правил и сроков представления нотариусами сведений по сделкам и договорам, а также по выданным свидетельствам о праве на наследство физических лиц
Приказ Первого заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан – Министра финансов Республики Казахстан от 2 марта 2020 года № 212. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 31 марта 2020 года № 20208.
Сноска. Заголовок - в редакции приказа Министра финансов РК от 25.03.2021 № 246 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Примечание ИЗПИ!
Настоящий приказ вводится в действие с 1 января 2021 года.
В соответствии с пунктом 13 статьи 26 Кодекса Республики Казахстан от 25 декабря 2017 года "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс) ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые:
1) форму сведений по сделкам и договорам, а также по выданным свидетельствам о праве на наследство физических лиц согласно приложению 1 к настоящему приказу;
2) Правила и сроки представления нотариусами сведений по сделкам и договорам, а также по выданным свидетельствам о праве на наследство физических лиц согласно приложению 2 к настоящему приказу.
Сноска. Пункт 1 - в редакции приказа Министра финансов РК от 25.03.2021 № 246 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. Признать утратившим силу приказ Министра финансов Республики Казахстан от 29 декабря 2016 года № 702 "Об утверждении формы, Правил и сроков представления нотариусами сведений по сделкам и договорам физических лиц" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 14732, опубликован 6 февраля 2017 года в Эталонном контрольном банке нормативных правовых актов Республики Казахстан).
3. Комитету государственных доходов Министерства финансов Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства финансов Республики Казахстан;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Департамент юридической службы Министерства финансов Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
4. Настоящий приказ вводится в действие с 1 января 2021 года и подлежит официальному опубликованию.
Первый Заместитель
Премьер-Министра Республики
Казахстан-Министр финансов
А. Смаилов
"СОГЛАСОВАН"
Министерство юстиции
Республики Казахстан
Приложение 1 к приказу
Первого заместителя
Премьер – Министра
Республики Казахстан
Министра финансов
Республики Казахстан
от 2 марта 2020 года № 212
форма
Сведения по сделкам и договорам, а также по выданным свидетельствам о праве на наследство физических лиц

Жеке тұлғалардың мәмілелері мен шарттары, сондай-ақ мұраға құқықтылығы туралы берілген куәліктері бойынша мәліметтерді нотариустардың ұсыну нысанын, қағидаларын және мерзімдерін бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің Бірінші орынбасары - Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2020 жылғы 2 наурыздағы № 212 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2020 жылғы 31 наурызда № 20208 болып тіркелді.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Осы бұйрық 01.01.2021 бастап қолданысқа енгізіледі.
Ескерту. Бұйрықтық атауы жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 25.03.2021 № 246 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткеннен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
"Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" 2017 жылғы 25 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Кодексінің (Салық кодексі) 26-бабы 13-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған:
1) осы бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес жеке тұлғалардың мәмілелері мен шарттары, сондай-ақ мұраға құқық туралы берілген куәліктер бойынша мәліметтердің нысаны;
2) осы бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес Жеке тұлғалардың мәмілелері мен шарттары, сондай-ақ мұраға құқық туралы берілген куәліктері бойынша мәліметтерді нотариустардың ұсыну қағидалары мен мерзімдері бекітілсін.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 25.03.2021 № 246 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткеннен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2. Жеке тұлғалардың мәмілелері мен шарттары бойынша мәліметтерді нотариустардың ұсыну нысанын, қағидаларын және мерзімдерін бекіту туралы Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2016 жылғы 29 желтоқсандағы № 702 бұйрығының (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 14732 болып тіркелген, Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілер эталондық бақылау банкінде 2017 жылғы 6 ақпанда жарияланған) күші жойылды деп танылсын.
3. Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Мемлекеттік кірістер комитеті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің интернет-ресурсында орналастырылуын;
3) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Заң қызметі департаментіне осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шараларды орындау туралы мәліметтердің ұсынылуын қамтамасыз етсін.
4. Осы бұйрық 2021 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізіледі және ресми жариялануға жатады.
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің
Бірінші Орынбасары -
Қаржы министрі
А. Смаилов
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Әділет министрлігі
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
​​​​​​​ Бірінші орынбасары –
Қазақстан Республикасы
​​​​​​​ Қаржы министрінің
​​​​​​​ 2020 жылғы 2 наурыздағы
№ 212 бұйрығына
1-қосымша
нысан
Жеке тұлғалардың мәмілелері мен шарттары, сондай-ақ мұраға құқық туралы берілген куәліктер бойынша мәліметтер

Сноска. Форма сведений - в редакции приказа Заместителя Премьер-Министра - Министра финансов РК от 13.09.2022 № 948 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Сведения по физическому лицу (продавец)
Сторона нотариальных действий (покупатель)
Код сведений
Наименование предмета (при наличии) договора/ сделки/свидетельства
Индивидуальный идентификационный номер
фамилия, имя, отчество (при его наличии)
индивидуальный идентификационный/бизнес-идентификационный номер
фамилия, имя, отчество (при его наличии)/ наименование
1
2
3
4
5
6
7
продолжение таблицы
Дата регистрации нотариальных действий
Стоимость приобретения права требования, в тенге
Стоимость предмета договора/сделки/свидетельства, указанного в графе 7, в том числе стоимость уступки права требования, в тенге
Доля в имуществе
Данные предмета сделки и договора
адрес недвижимости, в том числе недвижимости, на которую приобретено право требования по договору уступки, а также полученной по наследству
кадастровый номер
8
9
10
11
12
13
продолжение таблицы
Сведения о нотариусе
индивидуальный идентификационный номер
фамилия, имя, отчество (при его наличии)
14
15
Пояснение по заполнению формы "Сведения по сделкам и договорам, а также по выданным свидетельствам о праве на наследство физических лиц"
Форма "Сведения по сделкам и договорам, а также по выданным свидетельствам о праве на наследство физических лиц" представляются нотариусами и включают в себя следующие данные:
в графе 1 – порядковый номер строки;
в графе 2 – индивидуальный идентификационный номер физического лица, являющегося стороной нотариальных действий;

Ескерту. Нысан жаңа редакцияда – ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Қаржы министрінің 13.09.2022 № 948 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Жеке тұлға бойынша мәліметтер (сатушы)
Нотариаттық іс-әрекеттер тарабы (сатып алушы)
Мәліметтер коды
Шарт/ мәміле/куәлік нысанасының (болған кезде) атауы
Жеке сәйкестендіру нөмірі
Тегі, Аты, Әкесінің аты (ол болған кезде)
Жеке сәйкестендіру/бизнес сәйкестендіру нөмірі
Тегі, Аты, Әкесінің аты (ол болған кезде)/ атауы
1
2
3
4
5
6
7
кестенің жалғасы
Нотариаттық іс-әрекеттерді тіркеу күні
Талап ету құқығын сатып алу құны, теңгемен
Шарт/ мәміле/куәлік нысанасының құны, оның ішінде талап ету құқығын құны, теңгемен
Мүліктегі үлесі
Мәміле мен шарт мәнінің деректері
жылжымайтын мүліктің, оның ішінде басқаға беру шарты бойынша талап ету құқығы сатып алынған, содай-ақ мұрагерлік бойынша алынған жылжымайтын мүліктің мекенжайы
кадастрлық нөмірі
8
9
10
11
12
13
кестенің жалғасы
Нотариус туралы мәліметтер
жеке сәйкестендіру нөмірі
тегі, аты, әкесінің аты (ол болған кезде)
14
15
"Жеке тұлғалардың мәмілелері мен шарттары, сондай-ақ мұраға құқық туралы берілген куәліктер бойынша мәліметтер" нысанына
қосымша
"Жеке тұлғалардың мәмілелері мен шарттары, сондай-ақ мұраға құқық туралы берілген куәліктер бойынша мәліметтер" нысанын толтыру бойынша түсіндірме
"Жеке тұлғалардың мәмілелері мен шарттары, сондай-ақ мұраға құқық туралы берілген куәліктер бойынша мәліметтер" нысанын нотариустар ұсынады және мынадай деректерді қамтиды:
1-бағанда – жолдың реттік нөмірі;
2-бағанда – нотариаттық іс-әрекеттер тарапы болып табылатын жеке тұлғаның жеке сәйкестендіру нөмірі;

в графе 3 – фамилия, имя, отчество (при его наличии) физического лица, указанного в графе 2;
в графе 4 – бизнес-идентификационный номер или индивидуальный идентификационный номер лица, являющегося стороной нотариальных действий. В случае, если сторон несколько, данные по каждой стороне указываются отдельной строкой при этом порядковый номер в графе 1 остается неизменным вне зависимости от количества участников;
в графе 5 – фамилия, имя, отчество (при его наличии)/наименование физического/юридического лица, указанного в графе 4;
в графе 6 – код сведений:
001 – при отражении сведений о сделках и договорах по имуществу, подлежащему государственной или иной регистрации, а также имуществу, по которому права и (или) сделки подлежат государственной или иной регистрации;
002 – при отражении сведений о выданных свидетельствах о праве на наследство;
003 – при отражении сведений о других сделках и договорах, не указанных в настоящем пункте, в случае, если цена, предусмотренная сделкой (договором), превышает двух тысячи кратного размера месячного расчетного показателя, установленный законом о республиканском бюджете и действующий на 1 января соответствующего финансового года, за исключением договоров займа, указанных ниже в сведениях 004 и 005;
004 – при отражении сведений о договорах займа, заключенных между физическими лицами;
005 – при отражении сведений об иных договорах по передаче имущества, не подлежащих государственной или иной регистрации;
в графе 7 – наименование предмета договора/сделки/свидетельства;
в графе 8 – дата регистрации нотариальных действий;
в графе 9 – стоимость предмета договора/сделки/свидетельства, указанного в графе 7, в тенге. В случае, если данные о стоимости отсутствуют, в графе 9 указывается ноль;
в графе 10 – доля в имуществе, указанного в графе 7;
в графе 11 – кадастровый номер (при наличии) предмета договора, указанного в 7 графе;
в графе 12 – индивидуальный идентификационный номер нотариуса;
в графе 13 – фамилия, имя, отчество (при его наличии) нотариуса.
Приложение 2 к приказу
Первого заместителя
Премьер-Министра
Республики Казахстан –
Министра финансов
Республики Казахстан
от 2 марта 2020 года № 212
Правила и сроки представления нотариусами сведений по сделкам и договорам, а также по выданным свидетельствам о праве на наследство физических лиц

3-бағанда – 2-бағанда көрсетілген жеке тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты (ол болған кезде);
4-бағанда – нотариаттық іс-әрекеттер тарапы болып табылатын тұлғаның жеке сәйкестендіру нөмірі немесе бизнес-сәйкестендіру нөмірі көрсетіледі. Егер Тараптар бірнешеу болса, әрбір тарап бойынша деректер жеке жолмен көрсетіледі, бұл ретте 1-бағандағы реттік нөмір қатысушылардың санына қарамастан өзгеріссіз қалады;
5-бағанда – 4-бағанда көрсетілген жеке тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты (ол болған кезде)/заңды тұлғаның атауы;
6-бағанда – мәліметтер коды:
001 – мемлекеттік немесе өзге тіркеуге жататын мүлік, сондай-ақ құқықтары және (немесе) мәмілелері мемлекеттік немесе өзге де тіркеуге жататын мүлік бойынша мәмілелер мен шарттар туралы мәліметтерді көрсету кезінде;
002 – мұраға құқық туралы берілген куәліктер туралы мәліметтерді көрсету кезінде;
003 – егер мәміледе (шартта) көзделген баға республикалық бюджет туралы заңда белгіленген және тиісті қаржы жылының 1 қаңтарына қолданыста болатын айлық есептік көрсеткіштің екі мың еселенген мөлшерінен асқан жағдайда, төменде 004 және 005 мәліметтерде көрсетілген шарттарын қоспағанда, осы тармақта көрсетілмеген басқа да мәмілелер мен шарттар туралы мәліметтер көрсетілген кезде;
004 – жеке тұлғалар арасында жасалған қарыз шарттары туралы мәліметтерді көрсету кезінде;
005 – мемлекеттік немесе өзге тіркеуге жатпайтын мүлікті беру жөніндегі шарттар туралы мәліметтерді көрсету кезінде, оның ішінде:
005.1 – талап ету құқығын басқаға беру шарттары туралы мәліметтер көрсетілген кезде;
7-бағанда – шарт/мәміле/куәлік мәнінің атауы;
8-бағанда – нотариаттық іс-әрекеттерді тіркеу күні;
9-бағанда – жеке тұлға сатып алған және/немесе бұрын талап ету құқығы, оның ішінде "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасы Кодексінің 335-бабына сәйкес тұрғын үй құрылысына үлестік қатысу туралы шарттың бағасы бойынша сатып алған құны. Егер құн туралы деректер болмаса, 9-бағанда нөл көрсетіледі;
10-бағанда – 7-бағанда көрсетілген шарт/мәміле/куәлік мәнінің құны, оның ішінде талап ету құқығын басқаға беру құны. Егер құн туралы деректер болмаса, 10-бағанда нөл көрсетіледі;
11-бағанда – 7-бағанда көрсетілген мүліктегі үлес;
12-бағанда – жылжымайтын мүліктің, оның ішінде талап ету құқығын басқаға беру шарты бойынша талап ету құқығы сатып алынған, сондай-ақ мұрагерлік бойынша алған жылжымайтын мүліктің мекенжайы;
13-бағанда – 7-бағанда көрсетілген шарт мәнінің кадастрлық нөмірі (болған кезде);
14-бағанда – нотариустың жеке сәйкестендіру нөмірі;
15-бағанда – нотариустың тегі, аты, әкесінің аты (ол болған кезде).
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің
Бірінші орынбасары –
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2020 жылғы 2 наурызындағы
№ 212 бұйрығына
2-қосымша
Жеке тұлғалардың мәмілелері мен шарттары, сондай-ақ мұраға құқық туралы берілген куәліктері бойынша мәліметтерді нотариустардың ұсыну қағидалары және мерзімдері

Сноска. Правила - в редакции приказа Министра финансов РК от 25.03.2021 № 246 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила и сроки представления нотариусами сведений по сделкам и договорам, а также по выданным свидетельствам о праве на наследство физических лиц (далее – Правила) разработаны в соответствии с пунктом 13 статьи 26 Кодекса Республики Казахстан от 25 декабря 2017 года "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс) и определяют порядок и сроки представления нотариусами следующих сведений по физическим лицам (далее – Сведения):
1) о сделках и договорах по имуществу, подлежащему государственной или иной регистрации, а также имуществу, по которому права и (или) сделки подлежат государственной или иной регистрации;
2) о выданных свидетельствах о праве на наследство;
3) о других сделках и договорах, не указанных в настоящем пункте, в случае, если цена, предусмотренная сделкой (договором), превышает двух тысячи кратного размера месячного расчетного показателя, установленного законом о республиканском бюджете и действующий на 1 января соответствующего финансового года, за исключением договоров займа, заключенных между физическими лицами, установленных подпунктами 4) и 5) настоящего пункта;
4) о договорах займа, заключенных между физическими лицами;
5) об иных договорах по передаче имущества, не подлежащих государственной или иной регистрации, в том числе о договорах уступки права требования.
Сноска. Пункт 1 с изменением, внесенным приказом Заместителя Премьер-Министра - Министра финансов РК от 13.09.2022 № 948 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 2. Порядок и сроки представления нотариусами сведений по сделкам и договорам, а также по выданным свидетельствам о праве на наследство физических лиц
2. Нотариус, занимающийся частной практикой (далее – нотариусы) в день удостоверения сделки, договора, выдачи свидетельства о праве на наследство направляет сведения в Комитет государственных доходов Министерства финансов Республики Казахстан (далее – Комитет).
3. Передача Сведений нотариусами осуществляется из Единой нотариальной информационной системы "Е-нотариат" Министерства юстиции Республики Казахстан (далее – ЕНИС) в информационную систему "Интегрированная база данных" Комитета (далее – ИБД) в автоматизированном порядке по форме, утвержденной согласно приложению к настоящему приказу.
Сведения по сделкам, которые совершены до интеграции ЕНИС и ИБД, предоставляются Министерством юстиции Республики Казахстан по письменному запросу Комитета в течение 30 (тридцати) рабочих дней с момента поступления такого запроса.

Ескерту. Қағидалар жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 25.03.2021 № 246 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткеннен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Жеке тұлғалардың мәмілелері мен шарттары, сондай-ақ мұраға құқық туралы берілген куәліктері бойынша мәліметтерді нотариустардың ұсыну қағидалары және мерзімдері (бұдан әрі – Қағидалар) 2017 жылғы 25 желтоқсандағы "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасы Кодексінің (Салық кодексі) 26-бабы 13-тармағына сәйкес әзірленді және және нотариустардың жеке тұлғалар бойынша мынадай мәліметтерді (бұдан әрі – Мәліметтер):
1) мемлекеттік немесе өзге де тіркеуге жататын мүлік бойынша, сондай-ақ құқықтары және (немесе) мәмілелері мемлекеттік немесе өзге де тіркеуге жататын мүлік бойынша мәмілелер мен шарттар туралы;
2) мұраға құқық туралы берілген куәліктер туралы;
3) егер мәміледе (шартта) көзделген баға республикалық бюджет туралы заңда белгіленген және тиісті қаржы жылының 1 қаңтарына қолданыста болатын айлық есептік көрсеткіштің екі мыңдық еселенген мөлшерінен асқан жағдайда, осы тармақтың 4) және 5) тармақшаларында белгіленген жеке тұлғалар арасында жасалған қарыз шарттарын қоспағанда, осы тармақта көрсетілмеген басқа да мәмілелер мен шарттар туралы;
4) жеке тұлғалар арасында жасалған қарыз шарттары туралы;
5) мемлекеттік немесе өзге де тіркеуге жатпайтын мүлікті беру жөніндегі өзге де шарттар туралы, оның ішінде талап ету құқығын басқаға беру шарттары туралы ұсыну тәртібі мен мерзімдерін айқындайды.
Ескерту. 1-тармаққа өзгеріс енгізілді – ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Қаржы министрінің 13.09.2022 № 948 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2-тарау. Жеке тұлғалардың мәмілелері мен шарттары, сондай-ақ мұраға құқық туралы берілген куәліктері бойынша мәліметтерді ұсыну тәртібі мен мерзімдері
2. Жеке практикамен айналысатын нотариус (бұдан әрі – нотариустар) мәмілені, шартты куәландырған, мұраға құқық туралы куәлікті берген күні Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Мемлекеттік кірістер комитетіне (бұдан әрі – Комитет) мәліметті жолдайды.
3. Нотариустар мәліметтерді Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің "Е-нотариат" бірыңғай нотариаттық ақпараттық жүйесінен (бұдан әрі – БНАЖ) осы бұйрыққа қосымшаға сәйкес бекітілген нысан бойынша Комитеттің "Интеграцияланған деректер қоры" (бұдан әрі – ИДҚ) ақпараттық жүйесіне автоматтандырылған түрде беруді жүзеге асырылады.
БНАЖ және ИДҚ интеграцияланғанға дейін жасалған мәмілелер бойынша мәліметтерді Қазақстан Республикасының Әділет министрлігі Комитеттің жазбаша сұрау салуы бойынша осындай сұрау салу келіп түскен сәттен бастап 30 (отыз) жұмыс күні ішінде ұсынады.

Сноска. Пункт 3 - в редакции приказа Заместителя Премьер-Министра - Министра финансов РК от 13.09.2022 № 948 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
4. Нотариусы, при возникновении технического сбоя в работе ЕНИС и (или) ИБД, представляют Сведения не позднее 24 (двадцати четырех) часов с момента восстановления работы информационных систем.
5. Комитет обеспечивает конфиденциальность информации, полученной в рамках настоящих Правил.

Ескерту. 3-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Қаржы министрінің 13.09.2022 № 948 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
4. БНАЖ және (немесе) ИДҚ жұмыстарында техникалық қате туындаған жағдайда нотариустар ақпараттық жүйелердің жұмысы қайта қалпына келген сәттен бастап 24 (жиырма төрт) сағат ішінде Мәліметтерді ұсынады.
5. Комитет осы Қағидалардың шеңберінде алынған ақпараттың құпиялылығын қамтамасыз етеді.