О некоторых вопросах вывоза отдельных товаров с территории Республики Казахстан
Приказ Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 2 апреля 2020 года № 111. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 2 апреля 2020 года № 20275. Утратил силу приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 26 мая 2020 года № 187.
Сноска. Утратил силу приказом Министра сельского хозяйства РК от 26.05.2020 № 187 (вводится в действие с 01.06.2020).
В соответствии с подпунктом 2) пункта 2 Указа Президента Республики Казахстан от 16 марта 2020 года № 287 "О дальнейших мерах по стабилизации экономики", Порядком ввоза и вывоза товаров, необходимых для бесперебойного жизнеобеспечения населения и экономики Республики Казахстан, утвержденным постановлением Правительства Республики Казахстан от 27 марта 2020 года №146, ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые:
1) Перечень товаров, вывоз которых с территории Республики Казахстан запрещен, согласно приложению 1 к настоящему приказу;
2) Перечень товаров, в отношении вывоза которых с территории Республики Казахстан вводятся количественные ограничения (квоты), согласно приложению 2 к настоящему приказу;
3) Правила расчета и распределения количественных ограничений (квот) (далее – Правила), согласно приложению 3 к настоящему приказу.
2. Комитету государственной инспекции в агропромышленном комплексе Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан и Комитету ветеринарного контроля и надзора Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан:
1) приостановить выдачу разрешений на экспорт товаров, ветеринарных и фитосанитарных сертификатов на товары, указанные в приложении 1 к настоящему приказу;
2) осуществлять выдачу разрешений на экспорт товаров, ветеринарных и фитосанитарных сертификатов на товары, указанные в приложении 2 к настоящему приказу, в соответствии с Правилами.
Сноска. Пункт 2 - в редакции приказа Министра сельского хозяйства РК от 14.04.2020 № 123.
3. Комитету государственных доходов Министерства финансов Республики Казахстан осуществлять таможенное оформление товаров, указанных в приложении 2 к настоящему приказу, только при наличии фитосанитарных и (или) ветеринарных сертификатов (в зависимости от подконтрольности товаров.
Сноска. Пункт 3 - в редакции приказа Министра сельского хозяйства РК от 14.04.2020 № 123.
4. Признать утратившим силу приказ Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 22 марта 2020 года № 103 "О введении запрета на вывоз отдельных товаров с территории Республики Казахстан в третьи страны" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 20157, опубликован 22 марта 2022 года в Эталонном контрольном банке нормативных правовых актов Республики Казахстан).

Қазақстан Республикасының аумағынан жекелеген тауарларды шығарудың кейбір мәселелері туралы
Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2020 жылғы 2 сәуірдегі № 111 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2020 жылғы 2 сәуірде № 20275 болып тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2020 жылғы 26 мамырдағы № 187 бұйрығымен
Ескерту. Күші жойылды – ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 26.05.2020 № 187 (01.06.2020 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Осы бұйрықтың қолданысқа енгізілу тәртібін 9 т. қараңыз
"Экономиканы тұрақтандыру жөніндегі одан арғы шаралар туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2020 жылғы 16 наурыздағы № 287 Жарлығының 2-тармағы 2) тармақшасына, Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2020 жылғы 27 наурыздағы № 146 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасы халқы мен экономикасының үздіксіз тыныс-тіршілігін қамтамасыз етуге қажетті тауарларды әкелу мен әкету тәртібіне сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған:
1) осы бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес Қазақстан Республикасының аумағынан шығаруға тыйым салынған тауарлар тізбесі;
2) осы бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес Қазақстан Республикасының аумағынан шығаруға сандық шектеулер (квоталар) енгізілетін тауарлар тізбесі;
3) осы бұйрыққа 3-қосымшаға сәйкес Сандық шектеулерді (квоталарды) есептеу және бөлу қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің Агроөнеркәсіптік кешендегі мемлекеттік инспекция комитеті мен Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің Ветеринариялық бақылау және қадағалау комитеті:
1) осы бұйрыққа 1-қосымшада көрсетілген тауарлар экспортына арналған рұқсатнамаларды, тауарларға арналған ветеринариялық және фитосанитариялық сертификаттарды беруді тоқтатсын;
2) осы бұйрыққа 2-қосымшада көрсетілген тауарлар экспортына арналған рұқсатнамаларды, тауарларға арналған ветеринариялық және фитосанитариялық сертификаттар беруді Қағидаларға сәйкес жүзеге асырсын.
Ескерту. 2-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 14.04.2020 № 123 бұйрығымен.
3. Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Мемлекеттік кіріс комитеті фитосанитариялық және (немесе) ветеринариялық сертификаттары (тауарлардың бақылануына қарай) болған жағдайда ғана осы бұйрыққа 2-қосымшада көрсетілген тауарларды кедендік ресімдеуді жүзеге асырсын.
Ескерту. 3-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 14.04.2020 № 123 бұйрығымен.
4. "Қазақстан Республикасының аумағынан жекелеген тауарларды үшінші елдерге шығаруға тыйым салу туралы" Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2020 жылғы 22 наурыздағы № 103 бұйрығының (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 20157 болып тіркелген, 2022 жылғы 22 наурызда Қазақстан Республикасы Нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкінде жарияланған) күші жойылды деп танылсын.

5. Департаменту производства и переработки растениеводческой продукции Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан.
6. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра сельского хозяйства Республики Казахстан.
7. Настоящий приказ вводится в действие со дня государственной регистрации и прекращает действие 1 сентября 2020 года.
Министр сельского хозяйства
Республики Казахстан
С. Омаров
"СОГЛАСОВАН"
Министерство финансов
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство торговли и интеграции
Республики Казахстан
Приложение 1
к приказу Министра
сельского хозяйства
Республики Казахстан
от 2 апреля 2020 года № 111
Перечень товаров, вывоз которых с территории Республики Казахстан запрещен
Сноска. Перечень - в редакции приказа Министра сельского хозяйства РК от 14.04.2020 № 123.
Код ТН ВЭД ЕАЭС
Наименование товара*
1008 1000 09
Гречиха
1701 99
Сахар белый
0701
Картофель, за исключением картофеля семенного код ТН ВЭД 0701 10 000 0
1206
Семена подсолнечника, дробленые или недробленые
из 1512 11 910 1**
Сырое масло подсолнечное, рафинированное в первичных упаковках нетто объемом 10 литров и менее
1512 11 910 9**
Сырое масло подсолнечное, рафинированное в первичных упаковках нетто объемом более 10 литров
1103 1990 09
Крупа гречневая
Примечание: *Для целей применения запрета товары определяются исключительно кодами Товарной номенклатуры внешнеэкономической деятельности Евразийского экономического союза (ТН ВЭД ЕАЭС). Наименования товаров приведены для удобства пользования.
**Для целей применения запрета товары определяются как кодами Товарной номенклатуры внешнеэкономической деятельности Евразийского экономического союза (ТН ВЭД ЕАЭС) так и наименованиями товаров.
Приложение 2
к приказу Министра
сельского хозяйства
Республики Казахстан
от 2 апреля 2020 года № 111
Перечень товаров, в отношении вывоза которых с территории Республики Казахстан вводятся количественные ограничения (квоты)
Сноска. Перечень - в редакции приказа Министра сельского хозяйства РК от 14.04.2020 № 123.
Код ТН ВЭД ЕАЭС
Наименование товара*
1101 00
Мука пшеничная или пшенично-ржаная
1001 99 000 0
Мягкая пшеница и меслин
0701 1000 00
Картофель семенной
из 1512 11 910 1**
Сырое масло подсолнечное, нерафинированное в первичных упаковках нетто объемом 10 литров и менее

5. Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігі Өсімдік шаруашылығы өнімдерін өндіру және қайта өңдеу департаменті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің интернет-ресурсында орналастырылуын қамтамасыз етсін.
8. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы вице-министріне жүктелсін.
9. Осы бұйрық мемлекеттік тіркелген күннен бастап қолданысқа енгізіледі және 2020 жылғы 1 қыркүйекте қолданысын тоқтатады.
Қазақстан Республикасының
Ауыл шаруашылығы министрі
С. Омаров
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Сауда және интеграция министрлігі
Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылығы
министрінің
2020 жылғы 2 сәуірдегі № 111
бұйрығына
1-қосымша
Қазақстан Республикасының аумағынан шығаруға тыйым салынған тауарлар тізбесі
Ескерту. 1-қосымша жаңа редакцияда – ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 14.04.2020 № 123 бұйрығымен.
ЕАЭО СЭҚ ТН коды
Тауар атауы*
1008 1000 09
Қарақұмық
1701 99
Ақ қант
0701
Картоп, тұқымдық картопты қоспағанда СЭҚ ТН коды 0701 10 000 0
1206
Күнбағыс тұқымдары, ұнтақталған немесе ұнтақталмалған
1512 11 910 1-ден**
Шикі күнбағыс майы, тазартылған бастапқы орамдарда көлемі 10 литр және одан кем
1512 11 910 9**
Шикі күнбағыс майы, тазартылған бастапқы орамдарда көлемі 10 литрден асатын
1103 1990 09
Қарақұмық жармасы
Ескертпе:
* Тыйым салуды және сандық шектеулерді (квоталарды) қолдану мақсаттары үшін тауарлар Еуразиялық экономикалық одақтың сыртқы экономикалық қызметінің тауар номенклатурасының (ЕАЭО СЭҚ ТН) кодтарымен ғана айқындалады. Тауарлардың атаулары пайдалануға қолайлы болу үшін келтірілген;
** Тыйым салуды қолдану мақсаттары үшін тауарлар Еуразиялық экономикалық одақтың сыртқы экономикалық қызметінің тауар номенклатурасының кодтарымен (ЕАЭО СЭҚ ТН) және тауарлардың атауымен анықталады.
Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылығы
министрінің
2020 жылғы 2 сәуірдегі № 111
бұйрығына
2-қосымша
Қазақстан Республикасының аумағынан шығаруға сандық шектеулер енгізілетін тауарлар тізбесі (квоталар)
Ескерту. 2-қосымша жаңа редакцияда – ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 14.04.2020 № 123 бұйрығымен.
ЕАЭО СЭҚ ТН коды
Тауар атауы*
1101 00
Бидай немесе қара бидай ұны
1001 99 000 0
Жұмсақ бидай және меслин
0701 1000 00
Тұқымдық картоп
1512 11 910 1**-ден
Шикі күнбағыс майы, тазартылмаған бастапқы орамдарда көлемі 10 литр және одан кем

из 1512 11 910 9**
Сырое масло подсолнечное, нерафинированное в первичных упаковках нетто объемом более 10 литров
Примечание:
*Для целей применения количественных ограничений (квот) товары определяются исключительно кодами Товарной номенклатуры внешнеэкономической деятельности Евразийского экономического союза (ТН ВЭД ЕАЭС). Наименования товаров приведены для удобства пользования.
**Для целей применения количественных ограничений (квот) товары определяются как кодами Товарной номенклатуры внешнеэкономической деятельности Евразийского экономического союза (ТН ВЭД ЕАЭС), так и наименованиями товаров.
Приложение 3
к приказу Министра сельского
хозяйства Республики Казахстан
от 2 апреля 2020 года № 111
Правила расчета и распределения количественных ограничений (квот)
Сноска. Правила - в редакции приказа Министра сельского хозяйства РК от 14.04.2020 № 123.
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила расчета и распределения количественных ограничений (квот) (далее – Правила) разработаны в соответствии с пунктом 3 статьи 18 Закона Республики Казахстан от 12 апреля 2004 года "О регулировании торговой деятельности" и определяют порядок расчета и распределения количественных ограничений (квот).
2. В настоящих Правилах применяются следующие понятия:
1) товар – мука пшеничная или пшенично-ржаная: код единой товарной номенклатуры внешнеэкономической деятельности Евразийского экономического союза (далее – ТН ВЭД ЕАЭС) – 1101 00; мягкая пшеница и меслин: код ТН ВЭД ЕАЭС – 1001 99 000 0; картофель семенной: код ТН ВЭД ЕАЭС – 0701 1000 00; сырое масло подсолнечное, нерафинированное в первичных упаковках нетто объемом 10 литров и менее: код ТН ВЭД ЕАЭС – 1512 11 910 1; сырое масло подсолнечное, нерафинированное в первичных упаковках нетто объемом более 10 литров: код ТН ВЭД ЕАЭС – 1512 11 910 9;
2) ответственное подразделение – Департамент производства и переработки растениеводческой продукции Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан;
3) заинтересованные лица – осуществляющие внешнеторговую деятельность физические лица, в том числе зарегистрированные в качестве индивидуальных предпринимателей в соответствии с законодательством Республики Казахстан, и юридические лица, созданные в соответствии с законодательством Республики Казахстан;
4) отчетный месяц – календарный месяц, в котором планируется осуществлять вывоз товаров за пределы Республики Казахстан.
Глава 2. Порядок расчета количественных ограничений (квот)
3. Ежемесячно не позднее 15 (пятнадцати) рабочих дней до начала отчетного месяца, местные исполнительные органы областей, городов республиканского значения, столицы (далее – МИО), объединение юридических лиц "Зерновой союз Казахстана" (далее – ЗСК), объединение юридических лиц "Союз зернопереработчиков Казахстана" (далее – СЗК), объединение юридических лиц "Ассоциация "Масложировой союз Казахстана" (далее – АМС) и объединение юридических лиц "Союз картофелеводов и овощеводов Казахстана" (далее – СКОК) представляют в ответственное подразделение консолидированную информацию о планируемых объемах производства, потребления, наличия запасов и экспорта отдельно по каждому виду товара.

1512 11 910 9**-ден
Шикі күнбағыс майы, тазартылмаған бастапқы орамдарда көлемі 10 литрден асатын
Ескертпе:
* Тыйым салуды және сандық шектеулерді (квоталарды) қолдану мақсаттары үшін тауарлар Еуразиялық экономикалық одақтың сыртқы экономикалық қызметінің тауар номенклатурасының (ЕАЭО СЭҚ ТН) кодтарымен ғана айқындалады. Тауарлардың атаулары пайдалануға қолайлы болу үшін келтірілген;
** Тыйым салуды қолдану мақсаттары үшін тауарлар Еуразиялық экономикалық одақтың сыртқы экономикалық қызметінің тауар номенклатурасының кодтарымен (ЕАЭО СЭҚ ТН) және тауарлардың атауымен анықталады.
Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылығы
министрінің
2020 жылғы 2 сәуірдегі № 111
бұйрығына
3-қосымша
Сандық шектеулерді (квоталарды) есептеу және бөлу қағидалары
Ескерту. 3-қосымша жаңа редакцияда – ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 14.04.2020 № 123 бұйрығымен.
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Сандық шектеулерді (квоталарды) есептеу және бөлу қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Сауда қызметін реттеу туралы" 2004 жылғы 12 сәуірдегі Қазақстан Республикасының Заңының 18-бабының 3-тармағына сәйкес әзірленді және сандық шектеулерді (квоталарды) есептеу және бөлу тәртібін айқындайды.
2. Осы Қағидаларда мынадай ұғымдар қолданылады:
1) тауар – бидай немесе қара бидай ұны: Еуразиялық экономикалық одақтың сыртқы экономикалық қызметінің бірыңғай тауар номенклатурасының (бұдан әрі – ЕАЭО СЭҚ ТН): ЕАЭО СЭҚ ТН коды – 1101 00; жұмсақ бидай және меслин: ЕАЭО СЭҚ ТН коды – 1001 99 000 0; тұқымдық картоп: ЕАЭО СЭҚ ТН коды – 0701 1000 00; шикі күнбағыс майы, тазартылмаған бастапқы орамдарда көлемі 10 литр және одан кем: ЕАЭО СЭҚ ТН коды – 1512 11 910 1; шикі күнбағыс майы, тазартылмаған бастапқы орамадарда көлемі 10 литрден асатын: ЕАЭО СЭҚ ТН коды –1512 11 910 9;
2) жауапты бөлімше – Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің Өсімдік шаруашылығы өнімдерін өндіру және қайта өңдеу департаменті;
3) мүдделі тұлғалар – сыртқы сауда қызметін жүзеге асыратын жеке тұлғалар, оның ішінде Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес дара кәсіпкерлер ретінде тіркелгендер және Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес құрылған заңды тұлғалар;
4) есепті ай – тауарларды Қазақстан Республикасынан тыс жерлерге шығаруды жүзеге асыру жоспарланып отырған күнтізбелік ай.
2-тарау. Сандық шектеулерді (квоталарды) есептеу тәртібі
3. Ай сайын, есепті ай басталғанға дейін 15 (он бес) жұмыс күнінен кешіктірмей, облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың жергілікті атқарушы органдары (бұдан әрі – ЖАО), "Қазақстанның астық одағы" заңды тұлғалар бірлестігі (бұдан әрі – ҚАО), "Қазақстанның астық өңдеушілер одағы" заңды тұлғалар бірлестігі (бұдан әрі – ҚАӨО), "Қазақстанның май одағы" Қауымдастығы" заңды тұлғалар бірлестігі (бұдан әрі – ҚМОҚ) және "Қазақстанның картоп және көкөніс өсірушілерінің одағы" заңды тұлғалар бірлестігі (бұдан әрі – ҚККӨО) жауапты бөлімшеге тауардың әрбір түрі бойынша жеке-жеке жоспарланып отырған өндіріс, тұтыну көлемдері, қорлар мен экспорттың бар-жоғы туралы шоғырландырылған ақпарат ұсынады.

4. Ежемесячно не позднее 12 (двенадцати) рабочих дней до начала отчетного месяца, ответственное подразделение, исходя из баланса производства, потребления, наличия запасов на основе предложений МИО, ЗСК, СЗК, АМС, СКОК, рассчитывает и публикует на официальном интернет-ресурсе Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан (далее – интернет-ресурс) следующую информацию по каждому виду товаров:
1) объем квоты, подлежащий распределению;
2) лимит на одну заявку, выраженный в процентном отношении к предельному объему экспорта товаров, подлежащих распределению (при установлении);
3) объемы гарантированных поставок на внутренний рынок Республики Казахстан, с указанием фиксированной цены (при установлении);
4) дата и время начала и завершения приема заявок;
5) форму заявки на получение квоты на вывоз товаров;
6) электронный адрес и контактный телефон уполномоченных организации, осуществляющих прием заявок. Уполномоченными организациями, осуществляющими прием заявок, являются ЗСК, СЗК, АМС, СКОК. При наличии целесообразности ответственное подразделение может определить иную организацию для осуществления приема заявок на получение квоты.
Глава 3. Порядок распределения квот
5. Для участия в распределении квот на вывоз товаров за пределы Республики Казахстан заинтересованные лица (далее – заявители), ежемесячно не позднее 7 (семи) рабочих дней до начала отчетного месяца, подают заявки на получение квоты на вывоз: пшеницы в ЗСК, муки в СЗК, масла подсолнечного нерафинированного в АМС и семенного картофеля в СКОК.
Форма заявки публикуется на интернет-ресурсе.
6. ЗСК, СЗК, АМС, СКОК и (или) иная организация (далее – уполномоченные организации) проверяют полученные заявки на предмет полноты их заполнения (наличия всей необходимой информации и документов, предусмотренных в форме заявки, а также наличия в заявке и прилагаемых к ней документах подписи первого руководителя заявителя, либо иного должностного лица на основании соответствующего документа, подтверждающего полномочия).
Прием и рассмотрение заявок на участие в распределении квоты на вывоз товаров осуществляются с учетом положений пунктов 7 и 8 настоящих Правил.
Заявки, не соответствующие установленной форме, имеющие неполную или недостоверную информацию, не содержащие данные о месте и объеме отгрузки, а также поданные по истечении установленного срока не рассматриваются, за исключением подачи исправленной заявки в соответствии с пунктом 9 настоящих Правил.
7. К распределению квоты на вывоз товаров, за исключением пшеницы, допускаются заявители при условии принятия ими обязательств о гарантированных поставках на внутренний рынок определенного количества товаров, аналогичных планируемым к вывозу (при их установлении), по фиксированным ценам (при их установлении).
К заявителям могут предъявляться иные требования, которые указываются на интернет-ресурсе.

4. Ай сайын, есепті ай басталғанға дейін 12 (он екі) жұмыс күнінен кешіктірмей жауапты бөлімше ЖАО және ҚАО, ҚАӨО, ҚМОҚ, ҚККҚО немесе өзге де ұйым (бұдан әрі – уәкілетті ұйымдар) ұсыныстары негізінде өндіріс, тұтыну балансын, қорлардың болуын негізге ала отырып, Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің ресми интернет-ресурсында (бұдан әрі – интернет-ресурс) тауарлардың әрбір түрі бойынша мынадай ақпаратты есептейді және жариялайды:
1) бөлуге жататын квота көлемі;
2) бөлуге жататын тауарлар экспортының шекті көлеміне пайыздық қатынаста көрсетілген бір өтінімге арналған лимит (белгіленген кезде);
3) тіркелген бағаны көрсете отырып, Қазақстан Республикасының ішкі нарығына кепілдік берілген жеткізілімдердің көлемі (белгіленген кезде);
4) өтінімдерді қабылдаудың басталу және аяқталу күні мен уақыты;
5) тауарларды шығаруға арналған квотаны алуға өтінім нысаны;
6) өтінімдерді қабылдауды жүзеге асыратын уәкілетті ұйымның электрондық мекен-жайы мен байланыс телефоны.
Өтінімдерді қабылдауды жүзеге асыратын уәкілетті ұйымдар ҚАО, ҚАӨО, ҚМОҚ, ҚККӨО болып табылады. Орынды болған жағдайда жауапты бөлімше квота алуға өтінімдер қабылдауды жүзеге асыру үшін өзге ұйымды анықтай алады.
3. Квоталарды бөлу тәртібі
5. Қазақстан Республикасынан тыс жерлерге тауарларды шығаруға квоталар бөлуге қатысу үшін мүдделі тұлғалар (бұдан әрі – өтініш берушілер) ай сайын, есепті айдың басына дейін 7 (жеті) жұмыс күнінен кешіктірмей ҚАО-ға бидай, ҚАӨО-ға ұн, ҚМОҚ-ға тазартылмаған күнбағыс майы және ҚККӨО-ға тұқымдық картоп шығаруға квота алуға арналған өтінімдер береді.
Өтінім нысаны интернет-ресурста жарияланады.
6. ҚАО, ҚАӨО, ҚМОҚ, ҚККҚО және (немесе) өзге де ұйым (бұдан әрі – уәкілетті ұйымдар) алынған өтінімдерді олардың толық толтырылуы (өтінім нысанында көзделген барлық қажетті ақпарат пен құжаттардың, сондай-ақ өтінімде және оған қоса берілетін құжаттарда өтініш берушінің бірінші басшысының не өкілеттігін растайтын тиісті құжат негізінде өзге лауазымды адам қолының, сондай-ақ өтініш берушінің мөр таңбасы болуы) тұрғысынан тексереді.
Тауарларды шығаруға квота бөлуге қатысуға арналған өтінімдерді қабылдау және қарау осы Қағидалардың 7 және 8-тармақтарының ережелері ескеріле отырып жүзеге асырылады.
Осы Қағидалардың 9-тармағына сәйкес түзетілген өтінім беруді қоспағанда, белгіленген нысанға сәйкес келмейтін, толық емес немесе дұрыс емес ақпараты бар, сондай-ақ белгіленген мерзім өткеннен кейін берілген өтінімдер қаралмайды.
7. Бидайды қоспағанда, тауарлар шығаруға квота бөлуге өтінім берушілер шығаруға жоспарланып отырған ұқсас тауарлардың белгілі бір көлемін (олар белгіленген жағдайда) ішкі нарыққа белгіленген бағалармен (олар белгіленген жағдайда) кепілдендірілген түрде жеткізу туралы міндеттемелер қабылдаған жағдайда жіберіледі.
Өтініш берушілерге интернет-ресурста көрсетілетін өзге де талаптар қойылуы мүмкін.

8. К распределению квоты на вывоз пшеницы допускаются заявители, соответствующие следующим условиям:
1) принятие обязательств о гарантированных поставках определенного количества пшеницы на внутренний рынок по фиксированной цене;
2) наличие на день подачи заявки пшеницы в количестве, достаточном для обеспечения объема гарантированных поставок на внутренний рынок и планируемого объема вывоза пшеницы, подтвержденном выпиской из системы Государственного реестра держателей электронных зерновых расписок (далее – система ГРДЭЗР).
Допускается подтверждение заявителем наличия объема пшеницы, планируемого к вывозу, посредством предоставления иных документов, перечень и форма которых устанавливается ответственным подразделением и публикуется на интернет-ресурсе;
3) предоставление информации о лицензированном элеваторе (-ах), с которого (-ых) планируется осуществлять отгрузки на внутренний рынок, с указанием объемов таких отгрузок;
4) согласие заявителя обременить объем пшеницы сроком на один календарный месяц с момента самого обременения для гарантированных поставок на внутренний рынок посредством заключения договора поручения и договора о залоге пшеницы с акционерным обществом "Национальная компания "Продовольственная контрактная корпорация" (далее - АО "НК "Продкорпорация") и оформления соответствующего приказа (заявления) на обременение в системе ГРДЭЗР.
9. Уполномоченные организации распределяют, установленный ответственным подразделением, объем квот на вывоз товаров между заявителями по следующему алгоритму:
1) рассчитывается общий заявленный объем для получения квоты на вывоз товаров (далее – общий заявленный объем) на планируемый месяц;
2) определяется удельный вес каждого заявителя в общем заявленном объеме;
3) в случае, если общий заявленный объем превышает объем квоты, установленный ответственным подразделением, объем квоты для каждого заявителя рассчитывается пропорционально его доле в общем заявленном объеме по следующей формуле:
V * Uz = Vz,
где:
V – объем квоты, установленный ответственным подразделением, тонна;
Uz – удельный вес заявителя в общем заявленном объеме экспорта, %;
Vz – объем квоты заявителя, тонна;
4) в случае, если общий заявленный объем меньше объема квоты, установленной ответственным подразделением, квота распределяется между заявителями в соответствии с поданными заявками, а нераспределенный остаток – распределяется между заявителями в соответствии с указанной выше формулой.
Распределение дополнительного объема согласовывается с каждым заявителем и в случае согласования заявитель в течение 2 (двух) рабочих дней со дня отправления соответствующей информации с электронной почты уполномоченной организации направляет исправленную заявку.

8. Бидай шығаруға квота бөлуге мынадай шарттарға сәйкес келетін өтінім берушілер жіберіледі:
1) ішкі нарыққа бидайдың белгілі бір көлемін белгіленген бағамен кепілдендірілген түрде жеткізу туралы міндеттемелер қабылдау;
2) өтінім берілген күнге Электрондық астық қолхаттарын ұстаушылардың мемлекеттік тізілімі (бұдан әрі – ЭАҚҰМТ) жүйесінен үзінді-көшірмемен расталған, ішкі нарыққа кепілдендірілген жеткізілімдер көлемін қамтамасыз ету үшін жеткілікті көлемде бидайдың болуы;
Өтініш берушінің тізбесі мен нысанын жауапты бөлімше белгілейтін және интернет-ресурста жарияланатын өзге де құжаттарды ұсыну арқылы әкетуге жоспарланған бидай көлемінің бар екендігін растауына жол беріледі;
3) осындай жеткізілім көлемін көрсете отырып, ішкі нарыққа тиеп-жөнелтуді жоспарланып отырған лицензияланған элеватор (-лар) туралы ақпарат беру;
4) "Азық-түлік келісім-шарт корпорациясы" ұлттық компаниясы" АҚ акционерлік қоғамымен (бұдан әрі – "Азық-түлік корпорациясы" ҰҚ" АҚ) бидай кепілі туралы тапсырма шартын және шарт жасасу арқылы ішкі нарыққа кепілді жеткізу үшін ауыртпалық салынған сәттен бастап күнтізбелік бір ай мерзімге бидай көлеміне ауыртпалық салуға өтініш берушінің келісуі және ЭАҚҰМТ жүйесінде ауыртпалық салуға арналған тиісті бұйрықты (өтінішті) рәсімдеу.
9. Уәкілетті ұйымдар жауапты бөлімше белгілеген тауарлар шығаруға квоталар көлемін өтініш берушілер арасында мынадай алгоритм бойынша бөледі:
1) жоспарланып отырған айға тауарлар шығаруға квота алу үшін жалпы мәлімделген көлем (бұдан әрі – жалпы мәлімделген көлем) есептеледі;
2) әрбір өтінім берушінің жалпы мәлімделген көлемдегі үлес салмағы айқындалады;
3) егер, жалпы мәлімделген көлем жауапты бөлімше белгілеген квота көлемінен асып кетсе, әрбір өтінім беруші үшін квота көлемі жалпы мәлімделген көлемдегі оның үлесіне барабар мынадай формула бойынша есептеледі:
V * Uz = Vz,
мұнда:
V – жауапты бөлімше белгілеген квота көлемі, тонна;
Uz – экспорттың жалпы мәлімделген көлеміндегі өтініш берушінің үлес салмағы, %;
Vz – өтініш беруші квотасының көлемі, тонна.
4) егер жалпы мәлімделген көлем жауапты бөлімше белгілеген квота көлемінен аз болса, квота берілген өтінімдерге сәйкес өтінім берушілер арасында бөлінеді, ал бөлінбеген қалдық – жоғарыда көрсетілген формулаға сәйкес өтінім берушілер арасында бөлінеді.
Қосымша көлемді бөлу әрбір өтініш берушімен келісіледі және келісілген жағдайда өтініш беруші уәкілетті ұйымның электрондық почтасынан тиісті ақпаратты жіберген күннен бастап 2 (екі) жұмыс күні ішінде түзетілген өтінімді жібереді.

10. Объем гарантированной поставки на внутренний рынок товара для каждого заявителя определяется ответственным подразделением исходя из общего объема гарантированных поставок на внутренний рынок для данного товара и удельного веса заявителя в общем заявленном объеме.
11. Уполномоченные организации, ежемесячно не позднее 4 (четырех) рабочих дней до начала отчетного месяца, направляют по электронной почте в адрес ответственного подразделения сводный перечень заявителей, претендующих на получение права на экспорт, с указанием наименования товара, объемов распределенных квот и места отгрузки.
Форма сводного перечня публикуется на интернет-ресурсе.
Уполномоченные организации по требованию ответственного подразделения предоставляют любую информацию, связанную с формированием сводного перечня заявителей, претендующих на получение права на экспорт.
12. Ответственное подразделение на основании данных от уполномоченных организаций и АО "НК "Продкорпорация" об исполнении заявителями условий настоящих Правил публикует на интернет-ресурсе сводный перечень заявителей, получивших квоту на вывоз товара, с указанием наименования товара, объемов распределенных квот, места отгрузки и объема отгрузки.
Сводный перечень заявителей может дополняться по мере исполнения заявителями условий настоящих Правил.
13. Территориальные подразделения Комитета государственной инспекции в агропромышленном комплексе Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан выдают фитосанитарный сертификат в соответствии с законодательством Республики Казахстан и настоящими Правилами только заявителям, включенным в опубликованный ответственным подразделением сводный перечень заявителей, получивших квоту на вывоз товара на соответствующий месяц с учетом полученного заявителем объема квоты на вывоз товара на соответствующий месяц, а также мест и объемов отгрузки.
Фитосанитарный сертификат выдается на вывоз с территории Республики Казахстан товаров, указанных в приложении 2 к настоящему приказу, за исключением товаров по коду ТН ВЭД ЕАЭС – из 1512 11 910 1 сырое масло подсолнечное, нерафинированное в первичных упаковках нетто объемом 10 литров и менее и по коду ТН ВЭД ЕАЭС – из 1512 11 910 9 сырое масло подсолнечное, нерафинированное в первичных упаковках нетто объемом более 10 литров.
При подаче заявки на получение фитосанитарного сертификата на вывоз мягкой пшеницы и меслин, заявитель предоставляет в соответствующее территориальное подразделение Комитета государственной инспекции в агропромышленном комплексе Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан паспорт качества зерна, выданный в соответствии с Требованиями к порядку экспертизы качества зерна и выдаче паспорта качества зерна, утвержденными приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 23 апреля 2015 года № 4-1/364 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 11581) (далее – Приказ).
Территориальные подразделения Комитета государственной инспекции в агропромышленном комплексе Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан отказывают в выдаче фитосанитарного сертификата в случаях предусмотренных действующим законодательством Республики Казахстан, а также в случаях подачи заявки сверх полученного заявителем объема квоты на вывоз товара на соответствующий месяц и несоответствии наименования товара, места и объема отгрузки.

10. Әр өтініш беруші үшін тауардың ішкі нарыққа арналған кепілдендірілген жеткізу көлемін жауапты бөлімше аталған тауар үшін ішкі нарыққа кепілдендірілген жеткізудің жалпы көлеміне және өтініш берушінің жалпы мәлімделген көлеміндегі үлес салмағына қарай анықтайды.
11. Уәкілетті ұйымдар ай сайын есепті ай басталғанға дейін 4 (төрт) жұмыс күнінен кешіктірмей жауапты бөлімшенің атына тауардың атауын, бөлінген квоталардың көлемін және тиеп жөнелту орнын көрсете отырып, тауарды шығаруға квота алуға үміткер өтініш берушілердің жиынтық тізбесін электрондық почта арқылы жібереді.
Жиынтық тізбенің нысаны интернет-ресурста жарияланады.
Уәкілетті ұйымдар жауапты бөлімшенің талабы бойынша тауарды шығаруға квота алуға үміткер өтініш берушілердің жиынтық тізбесін қалыптастыруға байланысты кез келген ақпаратты ұсынады.
12. Жауапты бөлімше уәкілетті ұйымдардың және "Азық-түлік келісім шарт корпорациясы "ҰК" АҚ-ның өтініш берушілердің осы Қағидалардың талаптарын орындауы туралы деректері негізінде интернет-ресурста тауардың атауын, бөлінген квоталардың көлемдерін және тиеп-жөнелту орнын көрсете отырып, тауарды шығаруға квота алған өтініш берушілердің жиынтық тізбесін жариялайды.
Өтініш берушілердің жиынтық тізбесі өтініш берушілердің осы Қағиданың талаптарын орындауына қарай толықтырылуы мүмкін.
12. Жауапты бөлім уәкілетті ұйымдар мен "Азық-түлік келісім шарт корпорациясы" ҰК" АҚ-ның мәліметтері негізінде өтініш берушілердің осы Қағидалардың талаптарын орындағаны туралы мәліметтер негізінде интернет-ресурста тауарлардың экспорты үшін квотаны алған өтінім берушілердің жиынтық тізімін, тауарлардың атауын, бөлінген квоталар көлемін және тиеу орнын көрсетеді.
Өтініш берушілердің жиынтық тізімі өтініш берушілер осы Қағидалардың талаптарын орындаған кезде толықтырылуы мүмкін.
13. Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігі Агроөнеркәсіптік кешендегі мемлекеттік инспекция комитетінің аумақтық бөлімшелері Қазақстан Республикасының заңнамасына және осы Қағидаларға сәйкес тиісті айға тауарды шығаруға арналған квотаның өтініш беруші алған көлемін, сондай-ақ тиеп-жөнелту орындары мен көлемін ескере отырып, тиісті айға тауар шығаруға арналған квота алған өтініш берушілердің жауапты бөлімше жарияланған жиынтық тізбесіне енгізілген өтініш берушілерге ғана фитосанитариялық сертификат береді.
Фитосанитариялық сертификат 1512 11 910 1-ден СЭҚ ТН коды бойынша шикі күнбағыс майы, тазартылмаған бастапқы орамдарда көлемі 10 литр және одан кем және 1512 11 910 9-ден СЭҚ ТН коды бойынша шикі күнбағыс майы, тазартылмаған бастапқы орамадарда көлемі 10 литрден асатын тауарларды қоспағанда, осы бұйрыққа 2-қосымшада көрсетілген тауарларды Қазақстан Республикасының аумағынан шығаруға беріледі.
Жұмсақ бидай мен меслинді шығаруға фитосанитариялық сертификат алуға өтінім берген кезде өтініш беруші Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігі Агроөнеркәсіптік кешендегі мемлекеттік инспекция комитетінің тиісті аумақтық бөлімшесіне Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 23 сәуірдегі № 4-1/364 бұйрығымен бекітілген (бұдан әрі – Бұйрық) (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11881 тіркелген) Астық сапасын сараптау тәртібіне және астық сапасы паспортын беруге қойылатын талаптарға сәйкес берілген астық сапасының паспортын ұсынады.
Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігі Агроөнеркәсіптік кешендегі мемлекеттік инспекция комитетінің аумақтық бөлімшелері Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасында көзделген жағдайларда, сондай-ақ тиісті айға тауарды шығаруға өтініш беруші алған квотаның көлемінен артық өтінім берген және тауардың атауы, тиеп-жөнелту орны мен көлемі сәйкес келмеген жағдайларда фитосанитариялық сертификат беруден бас тартады.

14. Вывоз с территории Республики Казахстан пшеницы на фуражные цели (пшеница 5 класса и неклассная пшеница) осуществляется при наличии разрешения на экспорт товаров (при вывозе в третьи страны), ветеринарного и фитосанитарного сертификатов. Соответствующие территориальные подразделения Комитетов ветеринарного контроля и надзора и государственной инспекции в агропромышленном комплексе Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан ежедневно обмениваются информацией о выданных разрешениях на экспорт товаров (при вывозе в третьи страны), ветеринарных и фитосанитарных сертификатах.
15. Территориальные подразделения Комитета ветеринарного контроля и надзора Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан выдают разрешение на экспорт товаров (при вывозе в третьи страны), ветеринарный сертификат (включая по ранее выданным действующим разрешениям на экспорт товаров) на вывоз с территории Республики Казахстан пшеницы на фуражные цели (пшеница 5 класса и неклассная пшеница) в соответствии с законодательством Республики Казахстан и настоящими Правилами только заявителям, включенным в опубликованный ответственным подразделением сводный перечень заявителей, получивших квоту на вывоз товара на соответствующий месяц с учетом полученного заявителем объема квоты на вывоз товара на соответствующий месяц, а также мест и объемов отгрузки.
Выдача ветеринарного сертификата на пшеницу на фуражные цели (пшеница 5 класса и неклассная пшеница) осуществляется после переподтверждения качества зерна, путем проведения повторной экспертизы качества зерна в лабораториях по экспертизе качества зерна согласно Приказу. При этом, затраты, связанные с проведением повторной экспертизы качества зерна, для переподтверждения ее соответствия паспорту качества фуражного зерна осуществляется за счет средств заявителя.
Территориальные подразделения Комитета ветеринарного контроля и надзора Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан отказывают в выдаче ветеринарного сертификата на пшеницу на фуражные цели (пшеница 5 класса и неклассная пшеница) в случаях предусмотренных действующим законодательством Республики Казахстан, а также в случаях подачи заявки сверх полученного заявителем объема квоты на вывоз товара на соответствующий месяц и при непереподтверждении качества зерна, как пшеницы на фуражные цели (пшеница 5 класса и неклассная пшеница) по результатам проведения повторной экспертизы, несоответствии места и объема отгрузки.
Территориальные подразделения Комитета ветеринарного контроля и надзора Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан ежедневно предоставляют в Комитет ветеринарного контроля и надзора Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан информацию о выданных ветеринарных сертификатах с указанием наименования, объема и места отгрузки пшеницы на фуражные цели (пшеница 5 класса и неклассная пшеница) в разрезе заявителей.

14. Қазақстан Республикасының аумағынан бидайды жемшөптік мақсаттарға (5-сыныпты бидай және сыныпты емес бидай) әкету тауарлар экспортына рұқсат (үшінші елдерге әкету кезінде), ветеринарлық және фитосанитарлық сертификаттар болған жағдайда жүзеге асырылады. Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің Ветеринариялық бақылау және қадағалау және агроөнеркәсіптік кешендегі мемлекеттік инспекция комитетінің тиісті аумақтық бөлімшелері күн сайын тауарлар экспортына берілген рұқсаттар (үшінші елдерге әкету кезінде), ветеринариялық және фитосанитариялық сертификаттар туралы ақпарат алмасады.
15. Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігі Ветеринариялық бақылау және қадағалау комитетінің аумақтық бөлімшелері Қазақстан Республикасының заңнамасына және осы Қағидаларға сәйкес тауарлар экспортына арналған рұқсатнамаларды (үшінші елдерге шығару кезінде), Қазақстан Республикасының аумағынан бидайды жемшөптік мақсаттарға (5-сыныпты бидай және сыныпты емес бидай) шығаруға ветеринариялық сертификатты (бұрын берілген тауарлар экспортына арналған рұқсатнамаларды қоса алғанда) тиісті айға тауарды шығаруға арналған квотаның өтініш беруші алған көлемін, сондай-ақ тиеп-жөнелту орындары мен көлемін ескере отырып, тиісті айға тауар шығаруға арналған квота алған өтініш берушілердің жауапты бөлімше жарияланған жиынтық тізбесіне енгізілген өтініш берушілерге ғана фитосанитариялық сертификат береді.
Жемшөптік мақсаттар үшін бидайға (5-сыныпты бидай және сынып емес бидай) ветеринариялық сертификат беру астық сапасын қайта бекіткеннен кейін, Бұйрыққа сәйкес астық сапасын сараптау жөніндегі зертханаларда астық сапасына қайта сараптама жүргізу жолымен жүзеге асырылады. Бұл ретте, астық сапасына қайта сараптама жүргізуге байланысты шығындар оның жемдік астық сапасының паспортына сәйкестігін қайта бекіту үшін өтініш берушінің қаражаты есебінен жүзеге асырылады.
Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігі Ветеринариялық бақылау және қадағалау комитетінің аумақтық бөлімшелері Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасында көзделген жағдайларда жемдік мақсаттарға арналған бидайға (5-сыныпты бидай және сыныпты емес бидай), сондай-ақ өтініш беруші алған тауарды тиісті айға әкетуге арналған квота көлемінен артық өтінім берген жағдайда және қайта сараптама жүргізу нәтижелері бойынша жемдік мақсаттарға бидай (5-сыныпты бидай және сыныпты емес бидай) ретінде астық сапасы қайта бекітілмеген, тиеп-жөнелту орны мен көлемі сәйкес келмеген жағдайда ветеринариялық сертификат беруден бас тартады.
Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігі Ветеринариялық бақылау және қадағалау комитетінің аумақтық бөлімшелері күн сайын Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің Ветеринариялық бақылау және қадағалау комитетіне өтініш берушілер бөлінісінде астықтың атауын, көлемін және жемдік мақсаттарға (5-сыныпты бидай және сыныпты емес бидай) тиеп-жөнелту орнын көрсете отырып, берілген ветеринариялық сертификаттар туралы ақпарат береді.

16. АО "НК "Продкорпорация":
1) осуществляет в системе ГРДЭЗР сверку данных заинтересованных лиц (заявителей) о наличии пшеницы и в случае подтверждения совместно с ЗСК формирует сводный перечень заявителей, подтвердивших наличие пшеницы.
Форма сводного перечня публикуется на интернет-ресурсе.
2) направляет сводный перечень заявителей, подтвердивших наличие пшеницы ответственному подразделению и ЗСК;
3) заключает с каждым заявителем, включенным в сводный перечень заинтересованных лиц (заявителей), подтвердивших наличие пшеницы, договор поручения и договор о залоге пшеницы.;
Договор о залоге пшеницы должен быть заключен на срок не менее одного календарного месяца;
4) на основании договора поручения и договора о залоге, а также приказа (заявления) заявителей оформляет обременение пшеницы;
5) в течение одного рабочего дня со дня обременения пшеницы в системе ГРДЭЗР формирует совместно с ЗСК сводный перечень заявителей, получивших право на экспорт пшеницы, и направляет соответствующую информацию в ответственное подразделение и ЗСК;
6) актуализирует и оперативно предоставляет ответственному подразделению и ЗСК сводный перечень заявителей, получивших право на экспорт пшеницы, по мере выполнения заявителями своих обязательств по обременению пшеницы.
7) до истечения срока обременения пшеницы предоставляет ответственному подразделению, ЗСК и экспортеру актуальный на текущий день перечень покупателей и продавцов. Перечень формируется на основании информации о покупателях, полученной от ответственного подразделения.
Формы документов и договоров публикуются на интернет-ресурсе.
17. В случае отказа заявителя в течение 3 (трех) рабочих дней со дня внесения его в сводный перечень заявителей, претендующих на получение права на экспорт, заключить договор поручения, договор залога и (или) инициировать в системе ГРДЭЗР обременение пшеницы, установленный объем квоты такого заявителя перераспределяется согласно пункту 9 настоящих Правил между другими заявителями, выполнившими все предусмотренные требования.
18. Остатки пшеницы из полученной квоты на экспорт, не отгруженные на экспорт в текущем месяце, могут быть отгружены в рамках полученной квоты в течении 10 календарный дней следующего месяца.
Глава 4. Порядок приобретения товаров, подлежащих гарантированным поставкам на внутренний рынок
19. Список покупателей гарантированного объема товаров определяется СЗК, МИО и Министерством сельского хозяйства Республики Казахстан.

16. "Азық-түлік корпорациясы" ҰҚ" АҚ:
1) ЭАҚҰМТ жүйесінде бидайды қолда бар екендігі туралы өтініш берушілердің деректерін салыстырып тексеруді жүзеге асырады және ҚАО-мен бірлесіп расталған жағдайда бидайдың бар екенін растайтын өтініш берушілердің жиынтық тізбесін қалыптастырады.
Тізбенің нысаны интернет-ресурста жарияланады.
2) жауапты бөлімшеге және ҚАО-ға бидайдың бар екенін растайтын мүдделі тұлғалардың (өтініш берушілердің) жиынтық тізбесін жібереді;
3) бидайдың бар екенін растайтын өтініш берушілердің жиынтық тізбесіне енгізілген әрбір өтініш берушімен тиісті айға тапсырма шартын және бидай кепілі туралы шарт жасасады;
Бидай кепілі туралы шарт көрсетілген шарт жасалған сәттен бастап бір ай ішінде қолданылады;
4) кепіл туралы шарт және тапсырма шарты, сондай-ақ өтініш берушінің бұйрығы (өтініші) негізінде бидай ауыртпалығын рәсімдейді;
5) бидайды ауыртпалық салған күннен бастап бір жұмыс күні ішінде ЭАҚҰМТ жүйесінде бидайды шығаруға квота алуға үміткер өтініш берушілердің жиынтық тізбесін ҚАО-мен бірлесіп қалыптастырады және тиісті ақпаратты жауапты бөлімшеге және ҚАО-ға жібереді.;
6) өтініш берушілердің бидай ауыртпалығы бойынша өз міндеттемелерін орындауына қарай бидайды шығаруға квота алуға үміткер өтініш берушілердің жиынтық тізбесін өзектендіреді және жауапты бөлімшеге және ҚАО-ға жедел ұсынады;
7) бидай ауыртпалығы мерзімі аяқталғанға дейін жауапты бөлімшеге, ҚАО-ға және экспорттаушыға ағымдағы күні өзекті сатып алушылар мен сатушылардың тізбесін ұсынады. Тізбе жауапты бөлімшеден алынған сатып алушылар туралы ақпарат негізінде қалыптастырылады.
Тізбенің нысаны интернет-ресурста жарияланады.
17. Мүдделі тұлға (өтінім беруші) экспортқа құқық алуға үміткер мүдделі тұлғалардың (өтінім берушілердің) жиынтық тізбесіне оны енгізген күннен бастап 3 (үш) жұмыс күні ішінде бас тартқан жағдайда, тапсырма шартын, кепіл шартын жасасудан және (немесе) ЭАҚҰМТ жүйесінде бидай ауыртпалығын бастамашылық етуге осындай мүдделі тұлға (өтінім беруші) квотасының белгіленген көлемі осы Қағидалардың 9-тармағына сәйкес барлық көзделген талаптарды орындаған басқа мүдделі тұлғалар (өтінім берушілер) арасында қайта бөлінеді.
18. Ағымдағы айда экспортқа жөнелтілмеген және экспортқа квотадан алынған бидай қалдықтары келесі айдың 10 күнтізбелік күні ішінде жөнелтілуі мүмкін.
4-тарау. Ішкі нарыққа кепілдік берілген жеткізілімдерге жататын тауарларды сатып алу тәртібі
19. Тауарлардың кепілдік берілген көлемін сатып алушылардың тізімін ҚАӨО, әкімдіктер және Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы министрлігі айқындайды.

20. Реализация гарантированных объемов пшеницы на внутренний рынок осуществляется экспортером на условиях EXW (ИНКОТЕРМС 2020) на линейный лицензированный элеватор по фиксированной цене в пределах объемов обремененной пшеницы на соответствующий месяц.
21. Покупателю необходимо в течение календарного месяца заключить с заявителем договор купли-продажи либо не позднее 5 (пяти) рабочих дней до окончания текущего месяца письменно уведомить заявителя об отказе.
Форма договора купли-продажи размещается на интернет-ресурсе.
При этом оформление реализованной пшеницы на покупателя в системе ГРДЭЗР осуществляется только после полного исполнения покупателем обязательств по оплате согласно договору купли-продажи пшеницы.
22. В случае, если покупатель не заключил договор купли-продажи в установленные сроки, получен отказ от приобретения объема, наличия невыкупленных остатков, экспортер реализует гарантированный объем или остатки невыкупленного товара по своему усмотрению на внутреннем рынке. При этом, пшеница реализуется на внутреннем рынке для ее дальнейшей переработки.
Обременение на остатки пшеницы в системе ГРДЭЗР АО "НК "Продкорпорация" подлежит снятию в течение одного рабочего дня по истечении календарного месяца с установления обременения.
Заявители после реализации гарантированного объема уведомляют об этом уполномоченную организацию, которой предоставлялась заявка, с приложением информации о покупателе. Форма уведомления размещается на интернет-ресурсе.
23. Заявители, допустившие неисполнение принятых обязательств, предусмотренных настоящими Правилами, к распределению квот в дальнейшем не допускаются.
Глава 5. Дополнительные требования к заявителям
24. При подаче заявки на получение квоты на вывоз органической пшеницы в страны Европейского союза, Соединенные Штаты Америки или Китайскую Народную Республику заявитель предоставляет в ЗСК документ в сфере подтверждения соответствия иностранного образца (сертификат).
25. При подаче заявки на получение квоты на вывоз семенного картофеля предоставляет в СКОК свидетельство об аттестации, выданное в соответствии с Правилами аттестации производителей оригинальных и элитных семян, семян первой, второй и третьей репродукций, реализаторов семян, утвержденными приказом исполняющего обязанности Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 27 марта 2015 года № 4-2/266 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 11773).
Глава 6. Переходные положения
26. Расчет и распределение объемов квот на вывоз товаров на апрель 2020 года осуществляется ответственным подразделением на основании предложений МИО и уполномоченных организаций в течение двух календарных дней с даты введения в действие настоящих Правил.

20. Бидайдың кепілдендірілген көлемін экспорттаушы EXW (ИНКОТЕРМС 2020) шарттарында ауыртпалық салынған бидай көлемі шегінде тиісті айға арналған бекітілген баға бойынша ішкі нарыққа, желілік лицензияланған элеваторға өткізуді жүзеге асырады.
21. Сатып алушы күнтізбелік ай ішінде өтініш берушімен сатып алу-сату шартын жасасуға не ағымдағы ай аяқталғанға дейін 5 (бес) жұмыс күнінен кешіктірмей өтініш берушіні бас тарту туралы жазбаша хабардар етуге міндетті.
Сатып алу-сату шартының нысаны интернет-ресурста орналастырылады.
Бұл ретте, өткізілген бидайды ЭАҚҰМТ жүйесінде сатып алушыға ресімдеу сатып алушы бидайды сатып алу-сату шартына сәйкес ақы төлеу жөніндегі міндеттемелерді толық орындағаннан кейін ғана жүзеге асырылады.
22. Егер сатып алушы белгіленген мерзімде сатып алу-сату шартын жасаспаса, көлемді сатып алудан, сатып алынбаған қалдықтардан бас тартса, өтінім беруші кепілдендірілген көлемді немесе сатып алынбаған қалдықтарды өз қалауы бойынша ішкі нарықта өткізеді. Бұл ретте, бидай одан әрі өңдеу үшін ішкі нарыққа өткізіледі.
Азық-түлік корпорациясы ЭАҚҰМТ жүйесіндегі бидай қалдықтарына салынған ауыртпалықты ауыртпалық белгіленгеннен бастап күнтізбелік ай өткеннен кейін бір жұмыс күні ішінде алып тастайды.
Өтінім берушілер кепілдік берілген көлемді іске асырғаннан кейін бұл туралы өтінім берілген уәкілетті ұйымды сатып алушы туралы ақпаратты қоса бере отырып хабардар етеді. Хабарлама нысаны интернет-ресурста орналастырылады.
23. Осы Қағидаларда көзделген қабылданған міндеттемелерді орындамауға жол берген өтініш берушілер квоталарды бөлуге одан әрі жіберілмейді.
5-тарау. Өтініш берушілерге қосымша талаптар
24. Еуропалық Одақ, АҚШ немесе ҚХР елдеріне органикалық бидайды шығаруға квота алуға өтінім берген кезде өтініш беруші СҚА-ғатшетелдік үлгінің сәйкестігін растау саласындағы құжатты (сертификатты) ұсынады.
25. Тұқымдық картопты әкетуге арналған квотаны алуға өтінім берген кезде Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің міндетін атқарушының 2015 жылғы 27 наурыздағы № 4-2/266 бұйрығымен бекітілген Бірегей және элиталық тұқымдар, бірінші, екінші және үшінші көбейтілген тұқым өндірушілерді, тұқым өткізушілерді аттестаттау қағидаларына (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11773 болып тіркелген) сәйкес берілген аттестаттау туралы куәлікті ҚККӨО-ға ұсынады.
6-тарау. Өтпелі ережелер
26. 2020 жылғы сәуірге арналған тауарларды шығаруға квоталар көлемдерін есептеу мен бөлуді осы Қағидалар қолданысқа енгізілген күннен бастап күнтізбелік екі күн ішінде ЖАО мен уәкілетті ұйымдардың ұсыныстары негізінде жауапты бөлімше жүзеге асырады.