Об утверждении Правил установления мемориальных досок
Приказ Министра культуры и спорта Республики Казахстан от 2 апреля 2020 года № 77. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 6 апреля 2020 года № 20310.
В соответствии с подпунктом 21) статьи 10 Закона Республики Казахстан "Об охране и использовании объектов историко-культурного наследия", ПРИКАЗЫВАЮ:
Сноска. Преамбула - в редакции приказа Министра культуры и информации РК от 24.04.2025 № 189-НҚ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Утвердить прилагаемые Правила установления мемориальных досок.
2. Признать утратившими силу приказ и структурные элементы некоторых приказов Министерства культуры и спорта Республики Казахстан согласно приложению к настоящему приказу.
3. Департаменту по делам культуры и искусства Министерства культуры и спорта Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение двух рабочих дней после введения в действие настоящего приказа размещение его на интернет-ресурсе Министерства культуры и спорта Республики Казахстан;
3) в течение двух рабочих дней после исполнения мероприятий, предусмотренных настоящим пунктом, представление в Департамент юридической службы Министерства культуры и спорта Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий.
4. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра культуры и спорта Республики Казахстан.
5. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр культуры и спорта
Республики Казахстан
А. Раимкулова
Утверждены приказом
Министр культуры и спорта
Республики Казахстан
от 2 апреля 2020 года № 77
Правила установления мемориальных досок
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила установления мемориальных досок разработаны в соответствии с подпунктом 21) статьи 10 Закона Республики Казахстан "Об охране и использовании объектов историко-культурного наследия" и определяют порядок установления мемориальных досок.
Сноска. Пункт 1 - в редакции приказа Министра культуры и информации РК от 24.04.2025 № 189-НҚ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. Мемориальная доска – плита из мрамора, гранита, металла или других материалов, содержащая информацию о выдающейся личности или знаменательном событии, устанавливаемая на фасадах зданий и сооружений.

Мемориалдық тақталар орнату қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт министрінің 2020 жылғы 2 сәуірдегі № 77 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2020 жылғы 6 сәуірде № 20310 болып тіркелді.
"Тарихи-мәдени мұра объектілерін қорғау және пайдалану туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 10-бабының 21) тармақшасына сәйкес, БҰЙЫРАМЫН:
Ескерту. Кіріспе жаңа редакцияда - ҚР Мәдениет және ақпарат министрінің 24.04.2025 № 189-НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. Қоса беріліп отырған мемориалдық тақталар орнату қағидалары бекітілсін.
2. Осы бұйрыққа қосымшаға сәйкес Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт министрлігінің бұйрығының және кейбір бұйрықтарының құрылымдық элементтерінің күші жойылды деп танылсын.
3. Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт министрлігінің Мәдениет және өнер істері департаменті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасының Әдiлет министрлiгiнде мемлекеттiк тiркелуін;
2) осы бұйрық қолданысқа енгізілгеннен кейін күнтізбелік екі күн ішінде Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
3) осы тармақпен көзделген іс-шара орындалғаннан кейін екі жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт министрлігінің Заң қызметі департаментіне іс-шараның орындалуы туралы мәлімет ұсынуды қамтамасыз етсін.
4. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Мәдениет және спорт вице-министріне жүктелсін.
5. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Мәдениет және спорт министрі
А. Раимкулова
Қазақстан Республикасы
Мәдениет және спорт министрі
2020 жылғы 2 сәуірдегі
№ 77 Бұйрықпен бекітілген
Мемориалдық тақталар орнату қағидалары
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Мемориалдық тақталар орнату қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Тарихи-мәдени мұра объектілерін қорғау және пайдалану туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 10-бабының 21) тармақшасына сәйкес әзірленді және мемориалдық тақталар орнату тәртібін айқындайды.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Мәдениет және ақпарат министрінің 24.04.2025 № 189-НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2. Мемориалдық тақта - аса көрнекті тұлға немесе айшықты оқиға туралы ақпарат қамтылатын, ғимараттар мен құрылысжайлардың қасбеттеріне орнатылатын, мәрмәрдан, граниттен, металдан немесе басқа да материалдардан жасалатын тақтайша.

Глава 2. Порядок установления мемориальных досок
3. Мемориальные доски устанавливаются на основании разрешений, выдаваемых местными исполнительными органами областей, городов республиканского значения, столицы.
4. Мемориальные доски устанавливаются на фасадах зданий и сооружений, где проживал(а), работал(а) или находился(ась) выдающаяся личность, происходило знаменательное событие.
5. Мемориальные доски устанавливаются при подтверждении факта проживания, работы, нахождения выдающейся личности и произошедшего знаменательного события в здании или сооружении более 10 лет.
Мемориальные доски устанавливаются не ранее 5 лет со дня смерти выдающейся личности, за исключением случаев проявления героизма и отваги, внесения особого значимого вклада в укрепление независимости государства и (или) совершения значимого исторического события.
Установление мемориальных досок приурочиваются к юбилейным и памятным датам выдающихся личностей, значимых исторических событий, определенным постановлением Правительства Республики Казахстан от 28 сентября 1999 года № 1465 "О праздновании юбилеев и памятных дат".
В одном населенном пункте одной выдающейся личности или знаменательному событию устанавливается не более одной мемориальной доски.
Сноска. Пункт 5 - в редакции приказа Министра культуры и информации РК от 24.04.2025 № 189-НҚ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
6. Мемориальные доски изготавливаются в размерах, не превышающих 50 х 80 сантиметров, и устанавливаются на высоте не ниже двух метров.
7. Текст мемориальной доски содержит сведения о выдающейся личности (фамилия, имя, отчество (при наличии), период жизни, сфера деятельности, заслуги) и (или) сведения о знаменательном событии (дата, место, описание), а также при необходимости портретные изображения выдающейся личности или изображения знаменательного события и декоративные элементы.
Приложение к приказу
Министр культуры и спорта
Республики Казахстан
от 2 апреля 2020 года
№ 77
Перечень утративших силу приказа и структурные элементы некоторых приказов Министерства культуры и спорта Республики Казахстан
1. Приказ Министра культуры и спорта Республики Казахстан от 16 ноября 2015 года № 356 "Об утверждении критериев и Правил установления мемориальных досок" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 12405, опубликован 22 декабря 2015 года в ннформационно-правовой системе "Әділет").
2. Пункт 8 Переченя некоторых приказов в сфере культуры, в которые вносятся изменения, утвержденного приказом исполняющего обязанности Министра культуры и спорта Республики Казахстан от 13 сентября 2018 года № 256 "О внесении изменений в некоторые приказы в сфере культуры" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 17507, опубликован 12 октября 2018 года в Эталонном контрольном банке нормативных правовых актов Республики Казахстан).

2-Тарау. Мемориалдық тақталар орнату тәртібі
3. "Мемориалдық тақталарды орнатуға рұқсат беру" мемлекеттік қызмет көрсету қағидаларына сәйкес облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың жергілікті атқарушы органдары беретін рұқсаттар негізінде орнатылады.
4. Мемориалдық тақталар аса көрнекті тұлға өмір сүрген, қызмет жасаған немесе болған, айрықша оқиға болған ғимараттар мен құрылыстардың қасбеттерінде орнатылады.
5. Мемориалдық тақталар аса көрнекті тұлғаның 10 жылдан астам ғимаратта немесе құрылыста тұру, жұмыс істеу, болу және онда болған айрықша оқиға фактісі расталған кезде орнатылады.
Мемориалдық тақталар қаһармандық пен ерлік танытқан, мемлекет тәуелсіздігін нығайтуға айтарлықтай ерен үлес қосқан жағдайларды қоспағанда, аса көрнекті тұлғалар қайтыс болған және (немесе) маңызды тарихи оқиғалар орын алған күннен бастап 5 жыл өткен соң орнатылады.
Мемориалдық тақталарды орнату "Мерейтойлар мен атаулы күндерді мерекелеу туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 1999 жылғы 28 қыркүйектегі № 1465 қаулысымен айқындалған көрнекті тұлғалардың мерейтойлық және атаулы күндеріне, маңызды тарихи оқиғаларға орайластырылады.
Бір елді мекенде бір аса көрнекті тұлғаға немесе айрықша оқиғаға бір мемориалдық тақта ғана орнатылады.
Ескерту. 5-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Мәдениет және ақпарат министрінің 24.04.2025 № 189-НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
6. Мемориалдық тақталар екі метрден төмен емес биіктікте орнатылады және 50 х 80 сантиметрден аспайтын көлемде жасалады.
7. Мемориалдық тақтаның мәтіні аса көрнекті тұлға туралы (тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда) өмір сүру кезеңі, қызмет саласы, сіңірген еңбегі) мәліметтерді және айрықша оқиға туралы (күні, орны, сипаттама) мәліметтерді, сонымен қатар қажеттілік болған жағдайда тұлғаның портреттік бейнесін және декоративтік элементтерді құрайды.
Қазақстан Республикасы
Мәдениет және спорт министрі
2020 жылғы 2 сәуірдегі
№ 77 Бұйрығына қосымша
Күші жойылған Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт министрлігінің бұйрығы және кейбір бұйрықтарының құрылымдық элементтерінің тізбесі
1. "Мемориалдық тақталар орнату қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт министрінің 2015 жылғы 16 қарашадағы № 356 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде 2015 жылы 14 желтоқсанда 12405 болып тіркелген, 2016 жылғы 22 желтоқсанда "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде жарияланған).
2. "Мәдениет саласындағы кейбір бұйрықтарға өзгерістер енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт министрінің міндетін атқарушының 2018 жылғы 13 қыркүйектегі № 256 бұйрығымен бекітілген Мәдениет саласындағы өзгерістер енгізілетін кейбір бұйрықтардың тізбесінің 8 тармағы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде 2018 жылғы 9 қазанда № 17507 болып тіркелген, 2018 жылғы 12 қазанда Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің Эталондық бақылау банкінде жарияланған).

3. Пункт 3 Перечня некоторых приказов в сфере культуры, в которые вносятся изменения и дополнения, утвержденного приказом Министра культуры и спорта Республики Казахстан от 17 мая 2019 года № 138 "О внесении изменений и дополнений в некоторые приказы в сфере культуры" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 18690, опубликован 22 мая 2019 года в Эталонном контрольном банке нормативных правовых актов Республики Казахстан).

3. "Мәдениет саласындағы кейбір бұйрықтарға өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт министрінің 2019 жылғы 17 мамырдағы № 138 бұйрығымен бекітілген Өзгерістер мен толықтырулар енгізілетін мәдениет саласындағы кейбір бұйрықтардың тізбесінің 3 тармағы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде 2019 жылғы 17 мамырда № 18690 болып тіркелген, 2019 жылғы 22 мамырда Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің Эталондық бақылау банкінде жарияланған).