Об утверждении Правил проведения пилотного проекта по горизонтальному мониторингу
Приказ и.о. Министра финансов Республики Казахстан от 1 июля 2020 года № 648. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 2 июля 2020 года № 20916.
Примечание ИЗПИ!
Порядок введения в действие настоящего приказа см. п. 3.
В соответствии с пунктом 1-1 статьи 68 Кодекса Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс) ПРИКАЗЫВАЮ:
Сноска. Преамбула - в редакции приказа Министра финансов РК от 17.11.2021 № 1189 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Утвердить прилагаемые Правила проведения пилотного проекта по горизонтальному мониторингу.
Сноска. Пункт 1 - в редакции приказа Заместителя Премьер-Министра - Министра финансов РК от 04.09.2023 № 929 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. Комитету государственных доходов Министерства финансов Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства финансов Республики Казахстан;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Департамент юридической службы Министерства финансов Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
3. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его официального опубликования и действует до 31 декабря 2027 года.
Сноска. Пункт 3 - в редакции приказа Министра финансов РК от 23.08.2024 № 568 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
и.о. Министра финансов Р. Бекетаев
Утверждены приказом
и.о. Министра финансов
Республики Казахстан
от 1 июля 2020 года № 648
Правила проведения пилотного проекта по горизонтальному мониторингу
Сноска. Правила - в редакции приказа Заместителя Премьер-Министра - Министра финансов РК от 04.09.2023 № 929 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила проведения пилотного проекта по горизонтальному мониторингу (далее – Правила) разработаны в соответствии с пунктом 1-1 статьи 68 Кодекса Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс) (далее – Налоговый кодекс).

Деңгейлес мониторинг жөніндегі пилоттық жобаны жүргізудің қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің м.а. 2020 жылғы 1 шiлдедегi № 648 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2020 жылғы 2 шiлдеде № 20916 болып тіркелді.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Осы бұйрық 31.12.2024 дейін қолданыста болады
"Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасы Кодексінің (Салық кодексі) 68-бабы 1-1-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
Ескерту. Кіріспе жаңа редакцияда – ҚР Қаржы министрінің 17.11.2021 № 1189 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. Қоса беріліп отырған Деңгейлес мониторинг жөніндегі пилоттық жобаны жүргізудің қағидалары бекітілсін.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Қаржы министрінің 04.09.2023 № 929 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2. Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Мемлекеттік кірістер комитеті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің интернет-ресурсында орналастырылуын;
3) осы бұйрық Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтердің Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Заң қызметі департаментіне ұсынылуын қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрық ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі және 2027 жылғы 31 желтоқсанға дейін қолданылады.
Ескерту. 3-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 23.08.2024 № 568 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің міндетін атқарушы
Р. Бекетаев
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
міндетін атқарушысының
2020 жылғы 1 шілдедегі
№ 648 Бұйрығымен
бекітілген
Деңгейлес мониторинг жөніндегі пилоттық жобаны жүргізудің қағидалары
Ескерту. Қағида жаңа редакцияда - ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Қаржы министрінің 04.09.2023 № 929 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Деңгейлес мониторинг жөніндегі пилоттық жобаны жүргізудің қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" 2017 жылы 25 желтоқсандағы Қазақстан Республикасы Кодексі (Салық кодексі) 68-бабының 1-1-тармағына сәйкес әзірленген.

2. Настоящие Правила определяют:
категории налогоплательщиков, на которых распространяется пилотный проект по горизонтальному мониторингу (далее – Пилотный проект);
права и обязанности налогоплательщиков, органов государственных доходов и иных уполномоченных государственных органов, при осуществлении Пилотного проекта;
территорию (участок) и (или) регион осуществления реализации (внедрения) Пилотного проекта;
правила реализации (внедрения) Пилотного проекта, включающие последовательность действий органов государственных доходов и налогоплательщиков при осуществлении Пилотного проекта;
срок реализации (внедрения) Пилотного проекта.
3. Пилотный проект реализуется с целью совершенствования и модернизации порядка проведения горизонтального мониторинга, предусмотренного главой 15 Налогового кодекса, в том числе установления требований к системе внутреннего контроля (далее – СВК) и информационным системам налогоплательщика для взаимодействия, а также внесения изменений и дополнений в действующее законодательство Республики Казахстан.
Сноска. Пункт 3 - в редакции приказа Министра финансов РК от 23.08.2024 № 568 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
4. Реализация Пилотного проекта осуществляется в два этапа:
1) предпроектная работа;
2) пилотное внедрение горизонтального мониторинга.
Предпроектная работа регулируется в рамках Соглашения о взаимодействии (далее – Соглашение о взаимодействии) согласно приложению 1 к настоящим Правилам и положениями настоящих Правил, которое подписывается первым руководителем Комитета государственных доходов Министерства финансов Республики Казахстан (далее – Комитет) либо лицом, его замещающим.
Пилотное внедрение горизонтального мониторинга регулируется в рамках Соглашения о пилотном проекте по горизонтальному мониторингу (далее – Соглашение о пилотном проекте) согласно приложению 2 к настоящим Правилам и положениями настоящих Правил.
Налогоплательщики становятся участниками Пилотного проекта (далее – участник Пилотного проекта) с даты подписания Соглашения о взаимодействии, если иное не установлено пунктом 8 настоящих Правил.
Налогоплательщики из перечня крупных налогоплательщиков с даты заключения Соглашения о пилотном проекте не подлежат мониторингу крупных налогоплательщиков, при этом такие налогоплательщики не исключаются из Перечня крупных налогоплательщиков, подлежащих мониторингу, утверждаемых уполномоченным органом, не позднее 31 декабря года, предшествующего году введения в действие указанного перечня.

2. Осы Қағидаларда:
деңгейлес мониторинг жөніндегі пилоттық жоба (бұдан әрі – Пилоттық жоба) қолданылатын салық төлеушілердің санаты;
Пилоттық жобаны жүзеге асыру кезінде салық төлеушілердің, мемлекеттік кірістер органдарының және өзге де уәкілетті мемлекеттік органдардың, құқықтары мен міндеттері;
Пилоттық жобаның іске асырылуын жүзеге асыру (енгізу) аумағы (учаскесі) және (немесе) өңірі;
Пилоттық жобаны жүзеге асыру кезінде мемлекеттік кірістер органдары мен салық төлеушілердің іс-қимылдарының дәйектілігін қамтитын Пилоттық жобаны іске асыру (енгізу) қағидалары;
Пилоттық жобаны іске асыру (енгізу) мерзімі айқындалады.
3. Пилоттық жоба Салық кодексінің 15 – тарауында көзделген көлденең мониторинг жүргізу тәртібін жетілдіру және жаңғырту, оның ішінде өзара іс-қимыл жасау үшін ішкі бақылау жүйесіне (бұдан әрі - ІБЖ) және салық төлеушінің ақпараттық жүйелеріне қойылатын талаптарды белгілеу, сондай-ақ Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасына өзгерістер мен толықтырулар енгізу мақсатында іске асырылады.
Ескерту. 3-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 23.08.2024 № 568 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
4. Пилоттық жобаны іске асыру екі кезеңде жүзеге асырылады:
1) жоба алдындағы жұмыс;
2) деңгейлес мониторингті пилоттық енгізу.
Жоба алдындағы жұмыстар Қазақстан Республикасының Қаржы министрлігі Мемлекеттік кірістер комитетінің (бұдан әрі – Комитет) бірінші басшысы не оны алмастыратын адам қол қоятын, осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес Өзара іс-қимыл туралы келісімнің (бұдан әрі – Өзара іс-қимыл туралы келісім) және осы Қағидалардың ережелері шеңберінде реттеледі.
Деңгейлес мониторингті пилоттық енгізу осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес Деңгейлес мониторинг жөніндегі пилоттық жоба туралы келісім (бұдан әрі – Пилоттық жоба туралы келісім) және осы Қағидалардың ережелері шеңберінде реттеледі.
Егер осы Қағидалардың 8-тармағында өзгеше көзделмесе, салық төлеушілер Өзара іс-қимыл туралы келісімге қол қойылған күннен бастап Пилоттық жобаның қатысушысы (бұдан әрі – Пилоттық жобаның қатысушысы) болады.
Ірі салық төлеушілер тізбесіндегі салық төлеушілер Пилоттық жоба туралы келісім жасалған күннен бастап ірі салық төлеушілердің мониторингіне жатпайды, бұл ретте мониторингке жататын ірі салық төлеушілердің тізбесінен алып тасталмайды, уәкілетті орган көрсетілген тізбе қолданысқа енгізілетін жылдың алдындағы жылдың 31 желтоқсанынан кешіктірмей бекітілетін.

5. Пилотный проект предусматривает взаимодействие органа государственных доходов и налогоплательщика, которое основывается на следующих принципах:
1) сотрудничество – признание равенства органа государственных доходов и участника Пилотного проекта, свободы соглашения и совместное правомерное регулирование налоговых рисков по принципу "одного окна";
2) обоснованное доверие – стремление к ведению успешной совместной работы, взаимодействия для выработки конструктивных решений;
3) добросовестность – недопущение извлечения выгоды из своих незаконных действий в целях получения налоговых выгод (налоговой экономии) и уменьшения налоговых платежей;
4) законность – неуклонное соблюдение требований законодательства Республики Казахстан;
5) прозрачность – гласность, открытость и транспарентность;
6) расширенное информационное взаимодействие – проведение системной работы по информационному взаимодействию для формирования единого информационного пространства между участниками Пилотного проекта и органами государственных доходов, в том числе создание условий для информационного обмена и доступа к информации согласно установленным требованиям в соответствии с законодательством Республики Казахстан в сфере информатизации.
5-1. Упрощенный режим горизонтального мониторинга заключается в применении положений настоящих Правил, за исключением положений относительно СВК, налогоплательщиками, указанными в подпунктах 5) и 6) пункта 7 настоящих Правил.
Упрощенный режим горизонтального мониторинга вправе применять:
1) субъекты среднего предпринимательства;
2) субъекты крупного предпринимательства.
Данные подпункты настоящего пункта распространяются на налогоплательщиков, которые ведут бухгалтерский, налоговый, производственный и другие виды учетов, связанных с раскрытием показателей налоговой отчетности, в программном обеспечении отличном от учетной системы SAP (Systemanalyse Programmentwicklung).
Сноска. Глава 1 дополнена пунктом 5-1 в соответствии с приказом Министра финансов РК от 23.08.2024 № 568 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
6. Реализация Пилотного проекта осуществляется в следующие сроки:
по налогоплательщикам, указанным в подпунктах 1), 3) и 4) пункта 7 настоящих Правил, с даты подписания Соглашения о взаимодействии по 31 декабря 2025 года;
по налогоплательщикам, определенным подпунктом 2) пункта 7 настоящих Правил, – в сроки, установленные указанным подпунктом, по 31 декабря 2025 года;
по субъектам среднего и крупного предпринимательства, указанным в подпунктах 5) и 6) пункта 7 настоящих Правил, – со дня подписания Соглашения о взаимодействии по 31 декабря 2027 года.

5. Пилоттық жобада мемлекеттік кірістер органы мен салық төлеушінің өзара іс-қимылы көзделеді және мынадай қағидаттарға негізделеді:
1) ынтымақтастық – мемлекеттік кірістер органы мен Пилоттық жобаға қатысушының теңдігін, келісімнің еркіндігін мойындау және "бір терезе" қағидаты бойынша салықтық тәуекелдерді бірлесіп заңды жолмен реттеу;
2) негізделген сенім – сәтті бірлескен жұмысты, сындарлы шешімдерді әзірлеу үшін өзара іс-қимыл жүргізуге ұмтылу;
3) адалдық – салықтық пайда (салықтық үнемдеу) алу және салық төлемдерін азайту мақсатында өзінің заңсыз іс-әрекеттерінен пайда табуға жол бермеу;
4) заңдылық – Қазақстан Республикасы заңнамасының талаптарын мүлтіксіз сақтау;
5) ашықтық – жариялылық, ашықтық және транспаренттілік;
6) кеңейтілген ақпараттық өзара іс-қимыл – Пилоттық жоба қатысушылары мен мемлекеттік кірістер органдарының арасында бірыңғай ақпараттық кеңістікті қалыптастыру, оның ішінде ақпарат алмасу және Қазақстан Республикасының ақпараттандыру саласындағы заңнамасына сәйкес белгіленген талаптарға сәйкес ақпаратқа қол жеткізу үшін жағдайлар жасау үшін ақпараттық өзара іс-қимыл бойынша жүйелі жұмыс жүргізу.
5-1. Деңгейлес мониторингтің оңайлатылған режимі осы Қағидалардың 7-тармағының 5) және 6) тармақшаларында көрсетілген салықтөлеушілермен ІБЖ қатысты ережелерді қоспағанда осы Қағидалардың ережелерін қолдану болып табылады.
Деңгейлес мониторингтің оңайлатылған режимін қолдануға құқылы:
1) орта кәсіпкерлік субъектілері;
2) ірі кәсіпкерлік субъектілері.
Осы тармақтың осы тармақшасы SAP (Systemanalyse Programmentwicklung) есепке алу жүйесінен өзгеше бағдарламалық қамтамасыз етуде салық есептілігінің көрсеткіштерін ашуға байланысты бухгалтерлік, салықтық, өндірістік және басқа да есепке алу түрлерін жүргізетін салық төлеушілерге қолданылады.
Ескерту. Қағидалар 5-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Қаржы министрінің 23.08.2024 № 568 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
6. Пилоттық жобаны іске асыру мынадай:
осы Қағидалардың 7-тармағының 1), 3) және 4) тармақшаларында көрсетілген салық төлеушілер бойынша Өзара іс-қимыл туралы келісімге қол қойылған күннен бастап 2025 жылғы 31 желтоқсанға дейін;
осы Қағидалардың 7-тармағының 2) тармақшасында айқындалған салық төлеушілер бойынша – көрсетілген тармақшамен белгіленген 2025 жылғы 31 желтоқсанға дейін;
осы Қағидалардың 7-тармағының 5) және 6) тармақшаларында көрсетілген орта және ірі кәсіпкерлік субъектілері бойынша-өзара іс-қимыл туралы келісімге қол қойылған күннен бастап 2027 жылғы 31 желтоқсанға дейінгі мерзімде жүзеге асырылады.

Сноска. Пункт 6 - в редакции приказа Министра финансов РК от 23.08.2024 № 568 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 2. Категории налогоплательщиков, на которых распространяется пилотный проект по горизонтальному мониторингу и территория (участок) и (или) регион осуществления реализации (внедрения)
7. Участниками Пилотного проекта являются:
1) налогоплательщики, являющиеся коммерческой организацией, за исключением государственных предприятий, одновременно соответствующих на дату подачи заявления о заключении Соглашения о взаимодействии следующим условиям:
сумма стоимостных балансов фиксированных активов на конец налогового периода согласно декларации налогоплательщика по корпоративному подоходному налогу за год, предшествующий году, в котором подается заявление о заключении Соглашения о взаимодействии, составляет не менее 325000-кратного месячного расчетного показателя, установленного законом о республиканском бюджете и действующего на конец года, в котором подается заявление о заключении Соглашения о взаимодействии;
сумма уплаченных налогоплательщиком налогов, других обязательных платежей в бюджет и социальных платежей по его обязательствам без учета возврата налога на добавленную стоимость составляет не менее 1 (одного) миллиарда тенге за календарный год, предшествующий году, в котором подается заявление о заключении Соглашения о взаимодействии;
ведение налогоплательщиком бухгалтерского и налогового учетов осуществляется с использованием программного обеспечения, предназначенного для автоматизации бухгалтерского и (или) налогового учетов;
наличие финансовой отчетности за финансовый год, предшествующий периоду, в котором подается заявление о заключении Соглашения о взаимодействии, которое подтверждается аудиторским заключением аудиторской организации, при его наличии;
наличие системы внутреннего контроля;
низкий или средний уровень риска налогоплательщика согласно оценке, применяемой в соответствии с главой 17 Налогового кодекса органами государственных доходов системы управления рисками, по состоянию на дату подачи заявления о заключении Соглашения о взаимодействии.
2) налогоплательщики, контрольный пакет акций которых принадлежит национальному управляющему холдингу, либо аффилированные с ними юридические лица, а также юридические лица, 50 (пятьдесят) процентов акций и более которых принадлежит указанным юридическим лицам.
При этом реализация пилотного проекта по горизонтальному мониторингу осуществляется в следующие сроки:

Ескерту. 6-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 23.08.2024 № 568 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2-тарау. Деңгейлес мониторинг жөніндегі пилоттық жоба қолданылатын салық төлеушілердің санаты және іске асыруды жүзеге асыру (енгізу) аумағы (учаскесі) және (немесе) өңірі
7. Мыналар:
1) мемлекеттік кәсіпорындарды қоспағанда, Өзара іс-қимыл туралы келісім жасау туралы өтініш берілген күнге бір мезгілде мынадай:
Өзара іс-қимыл туралы келісім жасасу туралы өтініш берілген жылдың алдындағы жыл үшін корпоративтік табыс салығы туралы декларация бойынша салық төлеушінің декларациясына сәйкес салық кезеңінің соңында тіркелген активтердің құндық теңгерімдерінің сомасы республикалық бюджет туралы заңда белгіленген және Өзара іс-қимыл туралы келісім жасасу туралы өтініш берілетін жылдың соңында қолданыстағы кемінде 325 000 еселенген айлық есептік көрсеткішті құрайтын;
қосылған құн салығын қайтаруды есепке алмағанда, салық төлеуші төлеген салықтардың, бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдердің және оның міндеттемелері бойынша әлеуметтік төлемдердің сомасы Өзара іс-қимыл туралы келісімді жасау туралы өтініш берілетін жылдың алдындағы күнтізбелік жыл үшін кемінде 1 (бір) миллиард теңгені құрайтын;
салық төлеушінің бухгалтерлік және (немесе) салықтық есепті автоматтандыру үшін көзделген бағдарламалық қамтамасыз етуді қолдана отырып жүзеге асырылатын, бухгалтерлік және салық есебін жүргізуі;
ол бар болса, аудиторлық ұйымның аудиторлық қорытындысымен расталған Өзара іс-қимыл туралы келісім жасасу туралы өтініш берілетін кезеңнің алдындағы қаржы жылы үшін қаржылық есептілігінің болуы;
ішкі бақылау жүйесінің болуы;
Өзара іс-қимыл туралы келісімді жасау туралы өтініш берілген күнгі жағдай бойынша, Салық кодексінің 17-тарауына сәйкес қолданылатын, мемлекеттік кірістер органдарының тәуекелдерді басқару жүйесінің бағалауына сәйкес салық төлеушінің тәуекел деңгейі төмен немесе орташа болуы шарттарына сәйкес келетін коммерциялық ұйым болып табылатын салық төлеушілер;
2) акцияларының бақылау пакеті ұлттық басқарушы холдингке тиесілі салық төлеушілер не олармен үлестес заңды тұлғалар, немесе олармен аффилиирленген заңды тұлғалар, сондай-ақ акцияларының 50 (елу) және одан көп пайызы аталған заңды тұлғаларға тиесілі заңды тұлғалар.
Бұл ретте деңгейлес мониторинг бойынша пилоттық жобаны іске асыру мынадай мерзімдерде жүзеге асырылады:

по налогоплательщикам в сфере телекоммуникаций – с 1 августа 2020 года;
по налогоплательщикам в сфере транспортировки газа – с 1 июля 2021 года;
по налогоплательщикам в сфере электроэнергетики, в том числе по управляющим (головным) компаниям – с 1 апреля 2021 года;
по налогоплательщикам горнорудной отрасли – с 1 апреля 2021 года;
по налогоплательщикам в сфере грузовых перевозок, транспортировки нефти, нефтедобывающей и нефтеперерабатывающей отраслей – с 1 января 2022 года;
по налогоплательщикам в сфере авиации – с 1 января 2023 года;
3) поверенные лица (оператор) и (или) недропользователь (недропользователи), указанные в соглашении (контракте) о разделе продукции, заключенном между Правительством Республики Казахстан или компетентным органом и недропользователем, осуществляющие деятельность на нефтегазоконденсатном или морском месторождении в соответствии с указанными соглашениями (контрактами), а также их дочерние или связанные компании;
4) организации, реализующие инвестиционные приоритетные проекты.
5) субъекты среднего предпринимательства;
6) субъекты крупного предпринимательства.
Сноска. Пункт 7 - в редакции приказа Министра финансов РК от 23.08.2024 № 568 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
8. Перечень налогоплательщиков (далее – перечень), указанных в подпункте 2) пункта 7 настоящих Правил, утверждается Комитетом и размещается на интернет-ресурсе Комитета в течение 5 (пяти) рабочих дней с даты его утверждения.
Налогоплательщики, включенные в перечень, становятся участниками Пилотного проекта в соответствии с датами, определенными подпунктом 2) пункта 7 настоящих Правил и заключают Соглашения о взаимодействии в течение 15 (пятнадцати) рабочих дней с даты размещения перечня на интернет-ресурсе Комитета.
9. Пилотный проект реализуется на территории Республики Казахстан.
Глава 3. Предпроектная работа
10. Заявление для участия в предпроектной работе налогоплательщиками, указанными в подпунктах 1), 3), 4), 5) и 6) пункта 7 настоящих Правил, направляется в Комитет на добровольной основе и в произвольной форме.
Заявление подается в явочном порядке или направляется по почте заказным письмом с уведомлением. Датой поступления Заявления является дата его приема Комитетом.
Рассмотрение Заявления осуществляется в течение 10 (десяти) рабочих дней с момента поступления.
Комитет по итогам рассмотрения Заявления:

телекоммуникация саласындағы салық төлеушілер бойынша – 2020 жылғы 1 тамыздан бастап;
газ тасымалдау саласындағы салық төлеушілер бойынша – 2021 жылғы 1 шілдеден бастап;
электр энергетикасы саласындағы салық төлеушілер, оның ішінде басқарушы (бас) компаниялар бойынша – 2021 жылғы 1 сәуірден бастап;
тау-кен саласының салық төлеушілері бойынша – 2021 жылғы 1 сәуірден бастап;
жүк тасымалы, мұнай тасымалдау саласындағы, мұнай өндіру және мұнай өңдеу саласындағы салық төлеушілер бойынша – 2022 жылғы 1 қаңтардан бастап;
авиация саласындағы төлеушілер бойынша – 2023 жылғы 1 қаңтардан бастап;
3) Қазақстан Республикасының Үкіметі немесе құзыретті органдар мен көрсетілген келісімдерге (келісімшарттарға) сәйкес мұнайгазконденсаты немесе теңіз кен орны, сондай-ақ олардың еншілес немесе байланысты компаниясы қызметін жүзеге асыратын жер қойнауын пайдаланушылар арасында жасалған өнімдерді бөлу туралы келісімдерде (келісімшарттарда) көрсетілген сенімді тұлғалар (оператор) және (немесе) жер қойнауын пайдаланушы (жер қойнауын пайдаланушылар);
4) инвестициялық басым жобаларды іске асыратын ұйымдар;
5) орта кәсіпкерлік субъектілері;
6) осы Қағидалардың 5-1-бөлігінің 2) тармақшасында белгіленген шартқа сай келетін ірі кәсіпкерлік субъектілері Пилоттық жобаға қатысушылар болып табылады.
Ескерту. 7-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Қаржы министрінің 23.08.2024 № 568 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
8. Осы Қағидалардың 7-тармағы 2) тармақшасында көрсетілген салық төлеушілердің тізбесін (бұдан әрі – тізбе) Комитет бекітеді және ол бекітілген күннен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде Комитеттің интернет-ресурсында орналастырады.
Тізбеге енгізілген салық төлеушілер осы Қағидалардың 7-тармағы 2) тармақшасында айқындалған күндерге сәйкес Пилоттық жобаның қатысушылары болады және Комитеттің интернет-ресурсында тізбе орналастырылған күннен бастап 15 (он бес) жұмыс күні ішінде Өзара іс-қимыл туралы келісімдер жасайды.
9. Пилоттық жоба Қазақстан Республикасының аумағында жүзеге асырылады.
3-тарау. Жоба алдындағы жұмыстар
10. Осы Қағидалардың 7-тармағы 1), 3), 4), 5) және 6) тармақшаларында көрсетілген салық төлеушілердің жоба алдындағы жұмысқа қатысуға өтініші Комитетке ерікті негізде және еркін нысанда жіберіледі.
Өтініш келу тәртібінде беріледі немесе хабарламасы бар тапсырыс хатпен пошта арқылы жіберіледі. Комитет Өтінішті қабылдаған күн оның келіп түскен күні болып табылады.
Өтінішті қарау келіп түскен сәттен бастап 10 (он) жұмыс күні ішінде жүзеге асырылады.
Комитет Өтінішті қарау нәтижелері бойынша:

1) письменно сообщает налогоплательщику о согласии заключить с налогоплательщиком Соглашение о взаимодействии с приложением 2 (двух) экземпляров, подписанных первым руководителем Комитета либо лицом, его замещающим;
2) при несоответствии налогоплательщика условиям, установленным подпунктом 1), 3) и 4) пункта 7 настоящих Правил, направляет письменный отказ в подписании Соглашения о взаимодействии с указанием обоснованных причин.
Сноска. Пункт 10 - в редакции приказа Министра финансов РК от 23.08.2024 № 568 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
11. При предпроектной работе изучаются:
порядок представления первичных документов, налоговых регистров и регистров бухгалтерского учета, форм налоговой отчетности по каждому налогу и трансфертному ценообразованию;
информационные системы (программы), используемые налогоплательщиком для организации и ведения бухгалтерского, налогового и других видов учетов, уровень их автоматизации и взаимодействия;
СВК в сфере налогового учета, в том числе уровень автоматизации;
исторические данные, влияющие на исполнение налоговых обязательств, в том числе по трансфертному ценообразованию, за непроверенные периоды в пределах срока исковой давности.
12. Предпроектная работа регулируется в рамках Соглашения о взаимодействии.
При этом срок реализации предпроектной работы составляет 12 (двенадцать) месяцев с даты заключения Соглашения о взаимодействии. Срок реализации предпроектной работы продлевается по согласованию сторон, но не более чем на 6 (шесть) месяцев.
Срок реализации предпроектной работы приостанавливается на период:
1) изучения исторических данных и обсуждения их результатов с участником Пилотного проекта;
2) проведения налоговой проверки, предусмотренной пунктом 31 настоящих Правил, и обжалования результатов налоговой проверки.
Права и обязанности налогоплательщиков, органов государственных доходов, условия соблюдения налоговой тайны и сохранения режима конфиденциальности в отношении получаемой информации в рамках предпроектной работы регулируются также Соглашением о взаимодействии.
В рамках Соглашения о взаимодействии между налогоплательщиком и Комитетом утверждается дорожная карта с указанием мероприятий, сроков реализации и ответственных лиц.
Предпроектная работа проводится как дистанционно (в том числе посредством предоставления налогоплательщиком удаленного доступа к учетным данным и системе внутреннего контроля), так и с выездом по месту нахождения участника Пилотного проекта и (или) нахождению его основных активов (при необходимости физической проверки системы внутреннего контроля налогоплательщика и его информационных систем).
По итогам предпроектной работы подписывается Протокол о результатах предпроектной работы по вопросам, предусмотренным пунктом 11 настоящих Правил, с приложением соответствующих рекомендации.
Протокол о результатах предпроектной работы подписывается заместителем Председателя Комитета (или лицом, его замещающим), курирующим вопросы Пилотного проекта, и участником Пилотного проекта.

1) салық төлеушіге Комитеттің бірінші басшысы не оны алмастыратын адам қол қойған 2 (екі) данасымен қоса бере отырып, салық төлеушімен Өзара іс-қимыл туралы келісім жасасуға келісетіні туралы жазбаша түрде хабарлайды;
2) салық төлеуші осы Қағидалардың 7-тармағы 1, 3) және 4) тармақшаларында белгіленген шарттарға сәйкес келмеген кезде негізделген себептерді көрсете отырып, Өзара іс-қимыл туралы келісімге қол қоюдан жазбаша бас тартуды жібереді.
Ескерту. 10-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 23.08.2024 № 568 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
11. Жоба алдындағы жұмыс барысында мыналар:
бастапқы құжаттарды, салықтық тіркелімдерін және бухгалтерлік есепке алу тіркелімдерін, әрбір салық және трансферттік баға белгілеу бойынша салық есептілігінің нысандарын ұсынуға;
салық төлеушінің бухгалтерлік есепті, салықтық және басқа да есепке алуды ұйымдастыруы және жүргізуі үшін пайдаланатын ақпараттық жүйелері (бағдарламалары), оларды автоматтандыру және өзара іс-қимыл деңгейі;
салықтық есепке алу саласындағы ІБЖ оның ішінде автоматтандыру деңгейі;
салық міндеттемелерінің орындалуына әсер ететін, оның ішінде талап қоюдың ескіру мерзімі шегінде тексерілмеген кезеңдер үшін трансферттік баға белгілеу бойынша тарихи деректер зерделенеді.
12. Жоба алдындағы жұмыстар, Өзара іс-қимыл туралы келісім шеңберінде реттеледі.
Бұл ретте жоба алдындағы жұмыстарды іске асыру Өзара іс-қимыл туралы келісім жасалған күннен бастап 12 (он екі) ай мерзімді құрайды. Жоба алдындағы жұмысты іске асыру тараптардың келісімі бойынша, бірақ 6 (алты) айдан аспайтын мерзімге ұзартылады.
Жоба алдындағы жұмыстарды іске асыру мерзімі:
1) тарихи деректерді зерделеу және олардың нәтижелерін Пилоттық жобаға қатысушымен талқылау;
2) осы Қағидалардың 31-тармағында көрсетілген салықтық тексеру жүргізу және салықтық тексеру нәтижелеріне шағым жасау кезеңінде тоқтатыла тұрады.
Салық төлеушілердің, мемлекеттік кірістер органдарының құқықтары мен міндеттері, жоба алдындағы жұмыстардың шеңберінде алынған ақпаратқа қатысты салық құпиясын сақтау және құпиялылық режимін сақтау шарттары да Өзара іс-қимыл туралы келісімде реттеледі.
Өзара іс-қимыл туралы келісім шеңберінде салық төлеуші мен Комитет арасында іс-шараларды, іске асыру мерзімдерін және жауапты тұлғаларды көрсете отырып жол картасы бекітіледі.
Жоба алдындағы жұмыс қашықтықтан да (оның ішінде салық төлеушінің есепке алу деректері мен ішкі бақылау жүйесіне қашықтан қол жеткізуді ұсынуы арқылы), сол сияқты Пилоттық жоба қатысушысының орналасқан жеріне және (немесе) оның негізгі активтері орналасқан жерге барып та (қажет болған жағдайда салық төлеушінің ішкі бақылау жүйесін және оның ақпараттық жүйелерін физикалық тексеру) жүргізіледі.
Жоба алдындағы жұмыстардың қорытындылары бойынша осы Қағидалардың 11-тармағында көзделген мәселелер бойынша жоба алдындағы жұмыстардың нәтижелері туралы хаттамаға, тиісті ұсынымдарды қоса отырып, қол қойылады.
Жоба алдындағы жұмыстардың нәтижелері туралы хаттамаға Комитет төрағасының Пилоттық жоба мәселелеріне жетекшілік ететін орынбасары (немесе оны алмастыратын адам) және Пилоттық жобаға қатысушы қол қояды.

13. При предпроектной работе исполнение налоговых обязательств налогоплательщиками осуществляется в общеустановленном порядке в соответствии с налоговым законодательством Республики Казахстан.
Глава 4. Пилотное внедрение горизонтального мониторинга
14. Заявление о заключении Соглашения о пилотном проекте по горизонтальному мониторингу (далее - Заявление) подается налогоплательщиком в Комитет в течение 1 (одного) месяца после завершения предпроектной работы по форме согласно приложению 3 к настоящим Правилам.
Заявление подается в явочном порядке или направляется по почте заказным письмом с уведомлением.
К Заявлению прилагаются 2 (два) экземпляра Соглашения о пилотном проекте, подписанные налогоплательщиком (руководителем юридического лица).
Датой поступления Заявления является дата его приема Комитетом.
Рассмотрение Заявления осуществляется в течение 15 (пятнадцати) рабочих дней с момента поступления.
Комитет по итогам рассмотрения Заявления, а также по результатам предпроектной работы:
1) письменно сообщает налогоплательщику о согласии заключить с налогоплательщиком Соглашение о пилотном проекте с приложением второго экземпляра Соглашения о пилотном проекте, подписанного первым руководителем Комитета либо лицом, его замещающим;
2) направляет письменный отказ в подписании Соглашения о пилотном проекте с указанием причин отказа.
15. В период пилотного проекта Комитетом совместно с участниками пилотного проекта проводится работа по разработке требований:
к представлению первичных документов, налоговых регистров и регистров бухгалтерского учета, форм налоговой отчетности по каждому налогу и трансфертному ценообразованию;
к установлению связей между первичными документами, регистрами бухгалтерского учета, налоговыми регистрами и формами налоговой отчетности;
к формированию СВК;
к разработке и внедрению информационной системы горизонтального мониторинга, интеграции данной системы с Комитетом.
16. В период до 1 октября 2025 года Комитетом разрабатываются требования:
к представлению первичных документов, налоговых регистров и регистров бухгалтерского учета, форм налоговой отчетности по каждому налогу и трансфертному ценообразованию;
к установлению связей между первичными документами, регистрами бухгалтерского учета, налоговыми регистрами и формами налоговой отчетности;
к формированию СВК;
к разработке и внедрению информационной системы горизонтального мониторинга, интеграции данной системы с Комитетом.
При этом, участником Пилотного проекта проводятся работы по разработке и (или) внедрению, интеграции информационной системы горизонтального мониторинга до 1 октября 2025 года.

13. Жоба алдындағы жұмыс кезінде салық төлеушілердің салық міндеттемелерін орындауы Қазақстан Республикасының салық заңнамасына сәйкес жалпыға бірдей белгіленген тәртіппен жүзеге асырады.
4-тарау. Деңгейлес мониторингті пилоттық енгізу
14. Салық төлеуші Деңгейлес мониторинг жөніндегі пилоттық жоба туралы келісім жасасу туралы өтінішті (бұдан әрі – Өтініш) осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша жоба алдындағы жұмыс аяқталғаннан кейін 1 (бір) ай ішінде Комитетке береді.
Өтініш келу тәртібімен ұсынылады немесе хабарламасы бар тапсырыс хатпен пошта арқылы жіберіледі.
Өтінішке салық төлеуші (заңды тұлғаның басшысы) қол қойған Пилоттық жоба туралы келісімнің 2 (екі) данасы қоса беріледі.
Комитет Өтінішті қабылдаған күн оның келіп түскен күні оны болып табылады.
Өтінішті қарау келіп түскен сәттен бастап 15 (он бес) жұмыс күні ішінде жүзеге асырылады.
Комитет Өтінішті қарау нәтижелері бойынша, сондай-ақ жоба алдындағы жұмыстардың нәтижелері бойынша:
1) салық төлеушіге Комитеттің бірінші басшысы не оны алмастыратын адам қол қойған Пилоттық жоба туралы келісімнің екі данасын қоса бере отырып, салық төлеушімен Пилоттық жоба туралы келісім жасасуға келісетіні туралы жазбаша хабарлайды;
2) бас тарту себептерін көрсете отырып, Пилоттық жоба туралы келісімге қол қоюдан жазбаша бас тартуды жібереді.
15. Пилоттық жобаны іске асыру кезеңінде Комитет пилоттық жобаға қатысушылармен бірлесіп:
бастапқы құжаттарды, салықтық тіркелімдерін және бухгалтерлік есепке алу тіркелімдерін, әрбір салық және трансферттік баға белгілеу бойынша салық есептілігінің нысандарын ұсынуға;
бастапқы құжаттардың, бухгалтерлік есепке алу тіркелімдерінің, салықтық тіркелімдерінің және салық есептілігі нысандарының арасындағы байланысты орнатуға;
ІБЖ қалыптастыруға;
деңгейлес мониторингтің ақпараттық жүйесін әзірлеуге және енгізуге, осы жүйені Комитетпен интеграциялауға;
Комитет тарапынан талдамалық есептерді қалыптастыруға қойылатын талаптарды әзірлейді.
16. 2025 жылғы 1 қазанға дейінгі кезеңде Комитет талаптарды әзірлейді:
бастапқы құжаттарды, салық тіркелімдерін және бухгалтерлік есеп тіркелімдерін, әрбір салық және трансферттік баға белгілеу бойынша салық есептілігінің нысандарын ұсынуға;
бастапқы құжаттар, бухгалтерлік есеп тіркелімдері, салық тіркелімдері және салық есептілігі нысандары арасында байланыс орнатуға;
ІБЖ қалыптастыруға;
деңгейлес мониторингтің ақпараттық жүйесін әзірлеуге және енгізуге, осы жүйені Комитетпен интеграциялауға.
Бұл ретте пилоттық жобаға қатысушы 2025 жылғы 1 қазанға дейін көлденең мониторингтің ақпараттық жүйесін әзірлеу және (немесе) енгізу, интеграциялау бойынша жұмыстар жүргізеді.

Для налогоплательщиков, указанных в пункте 5-1 настоящих Правил, требования, установленные частью первой настоящего пункта, за исключением требований к формированию СВК, разрабатываются Комитетом до 1 октября 2025 года.
Сноска. Пункт 16 - в редакции приказа Министра финансов РК от 23.08.2024 № 568 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
17. Пилотный проект проводится как дистанционно, так и с выездом по месту нахождения участника Пилотного проекта и (или) нахождению его основных активов (при необходимости проведения физической проверки системы внутреннего контроля налогоплательщика и его информационных систем).
18. Комитет извещает участника Пилотного проекта о проведении Пилотного проекта с выездом по месту нахождения не менее чем за 10 (десять) рабочих дней до планируемой даты.
19. При проведении Пилотного проекта с выездом по месту нахождения участника Пилотного проекта, участник Пилотного проекта к дате, указанной в извещении о выезде работников профильного управления Комитета, ответственных за проведение Пилотного проекта, предоставляет рабочее место, оснащенное компьютерной техникой, а также доступ к информационным системам бухгалтерского и (или) налогового учетов.
20. В ходе проведения Пилотного проекта работник профильного управления Комитета вправе запрашивать, а участник Пилотного проекта предоставляет следующее:
1) учетную документацию;
2) письменные пояснения;
3) иные информацию и документы, являющиеся основанием для определения объектов налогообложения и (или) объектов, связанных с налогообложением, а также для исчисления налогового обязательства;
4) доступ по месту нахождения участника Пилотного проекта к информационным системам бухгалтерского и (или) налогового учетов.
Запрос по предоставлению документов и пояснений оформляется в письменной форме.
21. Документы, предусмотренные Соглашением о пилотном проекте и настоящими Правилами, в том числе запросы, письма и рекомендации подписываются руководителем Комитета или его заместителем, курирующим вопросы Пилотного проекта, и вручаются участнику Пилотного проекта посредством электронной почты, нарочно, по почте заказным письмом с уведомлением по адресам, указанным в Соглашении о пилотном проекте, либо через кабинет налогоплательщика.
При этом срок для предоставления информации участником Пилотного проекта не может быть менее 5 (пяти) рабочих дней и более 20 (двадцати) рабочих дней.
22. Ответы на запросы и письма, предусмотренные Соглашением о пилотном проекте и настоящими Правилами, направляются участником Пилотного проекта посредством электронной почты, нарочно либо по почте заказным письмом с уведомлением по адресам, указанным в Соглашении о пилотном проекте, в пределах сроков, установленных в запросах, Соглашением о пилотном проекте и настоящими Правилами, и подписываются руководителем участника Пилотного проекта либо лицом, его замещающим.
Разъяснения по вопросам исполнения налоговых обязательств, а также предварительные разъяснения по планируемым сделкам представляются в порядке, предусмотренном Административным процедурно-процессуальным кодексом Республики Казахстан.
Запрос о предоставлении предварительного разъяснения подается участником Пилотного проекта в Комитет в письменной форме с приложением документов, подтверждающих сведения, указанные в таком запросе.
В ходе подготовки предварительного разъяснения по вопросам, требующим уточнения и имеющим значение для подготовки предварительного разъяснения, Комитет приглашает участника Пилотного проекта для получения дополнительных пояснений.
При этом разъяснения по вопросам исполнения налоговых обязательств, а также предварительные разъяснения по планируемым сделкам представляются в пределах сведений и документов, представленных участником проекта, которые учитываются при возникновении спорных вопросов.

Осы Қағидалардың 5-1-тармағында көрсетілген салық төлеушілер үшін ІБЖ қалыптастыруға қойылатын талаптарды қоспағанда, осы тармақтың бірінші бөлігінде белгіленген талаптарды Комитет 2025 жылғы 1 қазанға дейін әзірлейді.
Ескерту. 16-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 23.08.2024 № 568 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
17. Пилоттық жоба қашықтықтан да, сол сияқты Пилоттық жоба қатысушысының орналасқан жеріне және (немесе) оның негізгі активтері орналасқан жеріне барып та (салық төлеушінің ішкі бақылау жүйесін және оның ақпараттық жүйелерін физикалық тексеру жүргізу кезінде) жүргізіледі.
18. Комитет Пилоттық жоба қатысушысына жоспарланған күнге дейін кемінде 10 (он) жұмыс күні бұрын орналасқан жеріне барып Пилоттық жоба жүргізілетіні туралы хабарлайды.
19. Пилоттық жобаны Пилоттық жоба қатысушысының орналасқан жеріне барып жүргізген кезде, Пилоттық жоба қатысушысы Комитеттің бейінді басқармасының Пилоттық жобаны жүргізуге жауапты қызметкерлерінің шығатыны туралы хабарламада көрсетілген күнге компьютерлік техникамен жарақтандырылған жұмыс орнын, сондай-ақ бухгалтерлік және (немесе) салық есептерінің ақпараттық жүйелеріне қол жеткізуді ұсынады.
20. Пилоттық жобаны жүргізу барысында Комитеттің бейінді басқармасының қызметкері мыналарды сұратуға құқылы, ал Пилоттық жоба қатысушысы мыналарды:
1) есептік құжаттаманы;
2) жазбаша түсіндірмелерді;
3) салық салу объектілерін және (немесе) салық салуға байланысты объектілерді айқындау үшін, сондай-ақ салық міндеттемесін есептеу үшін негіз болып табылатын өзге де ақпараттар мен құжаттарды;
4) Пилоттық жоба қатысушысының орналасқан жері бойынша бухгалтерлік және (немесе) салық есептерінің ақпараттық жүйелеріне қол жеткізуді ұсынады.
Құжаттар мен түсіндірмелерді ұсыну бойынша сұрау салу жазбаша нысанда ресімделеді.
21. Пилоттық жоба туралы келісімде және осы Қағидаларда көзделген құжаттарға, оның ішінде сұрау салуларға, хаттар мен ұсынымдарға Комитет басшысы немесе Пилоттық жоба мәселелеріне жетекшілік ететін оның орынбасары қол қояды және Пилоттық жоба туралы келісімде көрсетілген мекенжайлар бойынша хабарламасы бар тапсырыс хатпен электрондық пошта арқылы, қолма-қол, пошта арқылы не салық төлеушінің кабинеті арқылы тапсырылады.
Бұл ретте Пилоттық жоба қатысушысының ақпараттарды ұсынуы үшін мерзім 5 (бес) жұмыс күнінен кем болмауы және 20 (жиырма) жұмыс күнінен аспауы керек.
22. Пилоттық жоба туралы келісімде және осы Қағидаларда көзделген сұрау салулар мен хаттарға жауаптарды Пилоттық жоба қатысушысы электрондық пошта арқылы, қолма-қол немесе Пилоттық жоба туралы келісімде көрсетілген мекенжайларға хабарламасы бар тапсырыс хатпен пошта арқылы сұрау салуларда, Пилоттық жоба туралы келісімде және осы Қағидаларда көрсетілген мерзімде жібереді, және оған Пилоттық жоба қатысушысының басшысы не оны алмастыратын адам қол қояды.
Салықтық міндеттемелерді орындау мәселелері бойынша түсіндірулер, сондай-ақ жоспарланған мәмілелер бойынша алдын ала түсіндірулер Қазақстан Республикасының Әкімшілік рәсімдік-процестік кодексінде көзделген тәртіппен ұсынылады.
Алдын ала түсіндірулер беру туралы сұрау салуды Пилоттық жоба қатысушысы Комитетке осындай сұрау салуда көрсетілген мәліметті растайтын құжаттарды қоса бере отырып, жазбаша нысанда береді.
Нақтылауды қажет ететін және алдын ала түсіндіруді дайындау үшін маңызы бар мәселелер бойынша алдын ала түсіндіруді дайындау барысында Комитет Пилоттық жобаның қатысушысын қосымша түсіндіруді алу үшін шақырады.
Бұл ретте салық міндеттемелерін орындау мәселелері бойынша түсіндірулер, сондай-ақ жоспарланатын мәмілелер бойынша алдын ала түсіндірулер даулы мәселелер туындаған кезде ескерілетін, жобаға қатысушы ұсынған мәліметтер мен құжаттар шегінде ұсынылады.

23. В ходе проведения Пилотного проекта работники профильного управления Комитета, ответственные за проведение Пилотного проекта, в целях установления требований к системе внутреннего контроля и информационным системам участника Пилотного проекта для взаимодействия, а также внесения изменений и дополнений в действующее законодательство Республики Казахстан, изучают необходимые информацию и документы, а также информационные системы.
При этом участник Пилотного проекта представляет работнику профильного управления Комитета, ответственному за проведение Пилотного проекта, необходимые информацию и документы, а также доступ к информационным системам.
24. При выявлении нарушений органами государственных доходов у участника Пилотного проекта налогового законодательства Республики Казахстан по результатам камерального контроля, сведения о таких нарушениях направляются в профильное управление Комитета без направления уведомления или извещения
Результаты камерального контроля поступают в профильное управление от структурного подразделения Комитета, осуществляющего автоматизированный камеральный контроль, и от его территориальных органов, осуществляющих ручной камеральный контроль.
Положения настоящего пункта не распространяются на выявленные нарушения в период внедрения Пилотного проекта по результатам камерального контроля по платежам в бюджет, установленным подпунктом 2) пункта 1 статьи 189 Налогового кодекса, а также на требование и (или) запросы правоохранительных и иных органов, по возврату налога на добавленную стоимость и подоходного налога из бюджета на основании международного договора, по которым меры налогового контроля осуществляются в порядке, установленном налоговым законодательством.
25. Профильное управление Комитета совместно с участником Пилотного проекта рассматривает нарушения, выявленные по результатам камерального контроля.
При неподтверждении нарушений, установленных по результатам камерального контроля, профильное управление передает материалы в соответствующее структурное подразделение Комитета.
При согласии участника Пилотного проекта с нарушениями, выявленными по результатам камерального контроля, участник Пилотного проекта принимает меры по их устранению в порядке, установленном главой 10 Налогового кодекса.
При этом участник Пилотного проекта при устранении нарушений налогового законодательства Республики Казахстан, не подлежит привлечению к ответственности в случаях, предусмотренных пунктом 3 статьи 131 Налогового кодекса.
26. При выявлении нарушений по результатам горизонтального мониторинга Комитет направляет участнику Пилотного проекта рекомендации по вопросам исполнения налогового обязательства.

23. Пилоттық жобаны жүргізу барысында Комитеттің бейінді басқармасының Пилоттық жобаны жүргізуге жауапты қызметкерлері өзара іс-қимыл жасау үшін Пилоттық жоба қатысушысының ішкі бақылау жүйесіне және ақпараттық жүйелеріне қойылатын талаптарды белгілеу, сондай-ақ Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасына өзгерістер мен толықтырулар енгізу мақсатында қажетті ақпараттар мен құжаттарды, сондай-ақ ақпараттық жүйелерді зерделейді.
Бұл ретте, Пилоттық жоба қатысушысы Комитеттің бейінді басқармасының Пилоттық жобаны жүргізуге жауапты қызметкеріне қажетті ақпарат пен құжаттарды, сондай-ақ ақпараттық жүйелерге қол жеткізуді ұсынады.
24. Мемлекеттік кірістер органдары камералдық бақылау нәтижелері бойынша Пилоттық жоба қатысушысында Қазақстан Республикасының салық заңнамасын бұзушылықтарды анықтаған кезде, мұндай бұзушылықтар туралы мәліметтер Комитеттің бейінді басқармасына хабарлама немесе хабарландыру жібермей жолданады.
Камералдық бақылау нәтижелері бейінді басқармаға Комитеттің автоматтандырылған камералдық бақылауды жүзеге асыратын құрылымдық бөлімшесінен және қолмен камералдық бақылауды жүзеге асыратын оның аумақтық органдарынан келіп түседі.
Осы тармақтың ережелері олар бойынша салықтық бақылау шаралары салық заңнамасында белгіленген тәртіппен жүзеге асырылатын халықаралық шарт негізінде қосылған құн салығын және бюджеттен табыс салығын қайтару бойынша Салық кодексінің 189-бабы 1-тармағының 2) тармақшасында белгіленген, сондай-ақ құқық қорғау және өзге де органдардың талабына және (немесе) сұрауларына, бюджетке төлемдер бойынша камералдық бақылау нәтижелері бойынша Пилоттық жобаны енгізу кезеңінде анықталған бұзушылықтарға қолданылмайды.
25. Комитеттің бейінді басқармасы Пилоттық жобаның қатысушысымен бірлесіп камералдық бақылау нәтижелері бойынша анықталған бұзушылықтарды қарайды.
Камералдық бақылау нәтижелері бойынша анықталған бұзушылықтар расталмаған кезде бейінді басқарма материалдарды Комитеттің тиісті құрылымдық бөлімшесіне береді.
Пилоттық жобаның қатысушысы камералдық бақылау нәтижелері бойынша анықталған бұзушылықтармен келіскен кезде, Пилоттық жобаның қатысушысы Салық кодексінің 10-тарауында белгіленген тәртіппен оларды жою бойынша шаралар қолданады.
Бұл ретте Пилоттық жобаның қатысушысы, Қазақстан Республикасының салық заңнамасын бұзушылықтарды жойған жағдайда, Салық кодексінің 131-бабы 3-тармағында көзделген жағдайларда, жауапкершілікке тартылмайды.
26. Деңгейлес мониторинг нәтижелері бойынша бұзушылықтар анықталған болса Комитет Пилоттық жобаға қатысушыға салық міндеттемелерін орындау мәселелері жөнінде ұсынымдар жібереді.

27. При возникновении налогового обязательства по уплате налогов и других обязательных платежей в бюджет, их уплата производится с начислением пени в размере, предусмотренном Налоговым кодексом, за каждый день просрочки исполнения налогового обязательства.
При возникновении по результатам проведения Пилотного проекта налогового обязательства по уплате налогов и других обязательных платежей в бюджет участнику Пилотного проекта по его заявлению, в порядке, предусмотренном Главой 6 Налогового кодекса, представляется рассрочка на срок, не превышающий 2 (двух) лет или отсрочка на срок, не превышающий 3 (трех) лет по уплате налогов и других обязательных платежей в бюджет.
При этом на участников Пилотного проекта не распространяются положения пунктов 5 и 7 статьи 49, статьи 50, пунктов 1, 2, 3 и 4 статьи 51, статей 52, 53 и 55 Налогового кодекса.
Решение об изменении срока исполнения налогового обязательства по уплате налогов и других обязательных платежей в бюджет или отказе принимается Комитетом.
28. Вопросы, возникающие в ходе Пилотного проекта, рассматриваются Согласительной комиссией по вопросам Пилотного проекта, организация и порядок деятельности которой утверждается Комитетом.
29. При пилотном внедрении горизонтального мониторинга все неопределенности и неурегулированные вопросы по исполнению налоговых обязательств участниками Пилотного проекта осуществляются в общеустановленном порядке в соответствии с налоговым законодательством Республики Казахстан.
30. При соответствии участника Пилотного проекта требованиям, установленным пунктом 16 настоящих Правил, налогоплательщик вступает в горизонтальный мониторинг. Внедрение информационного взаимодействия осуществляется путем заключения соглашения о горизонтальном мониторинге в соответствии с Приказом Министра финансов Республики Казахстан от 7 декабря 2018 года № 1060 "О некоторых вопросах горизонтального мониторинга" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 17914).
Глава 5. Налоговый контроль
31. При реализации Пилотного проекта на этапе предпроектной работы органы государственных доходов проводят изучение исторических данных за налоговые периоды, по которым не истек срок исковой давности и по которым проверки не проводились, либо налогоплательщик, который вступает или вступил в Пилотный проект, подает в органы государственных доходов в произвольной форме заявление о проведении налоговой проверки.
При несогласии участника Пилотного проекта на проведение изучения исторических данных и (или) нарушении порядка проведения изучения исторических данных, органами государственных доходов инициируется налоговая проверка за налоговые периоды, по которым не истек срок исковой давности и по которым проверки не проводились в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
При этом обжалование результатов проверки осуществляется в порядке, установленном главой 21 Налогового кодекса.
По периодам, по которым проведено изучение исторических данных, налоговые проверки не осуществляются, за исключением случаев, установленных статьей 145 Налогового кодекса.
Внесение изменений и дополнений в учетную документацию в период изучения исторических данных не допускается.
При проведении изучения исторических данных участник Пилотного проекта обязан предоставлять в установленные в требовании сроки, документы и сведения на бумажном носителе, а при необходимости на электронном носителе.
За невыполнение законных требований органов государственных доходов предусмотрена ответственность согласно нормам Кодекса Республики Казахстан "Об административных правонарушениях".
По итогам проведения изучения исторических данных органами государственных доходов составляется Заключение по результатам изучения исторических данных с приложением рекомендаций по выявленным нарушениям налогового законодательства для самостоятельного устранения участником Пилотного проекта.
При этом в рекомендациях по выявленным нарушениям налогового законодательства указываются позиции (согласие или не согласие) участника Пилотного проекта с позицией органов государственных доходов.
При полном устранении нарушений по результатам изучения исторических данных в течение 30 (тридцати) рабочих дней со дня, следующего за днем вручения (получения) Заключения по результатам изучения исторических данных, налоговая проверка не проводится.

27. Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдерді төлеу бойынша салық міндеттемесі туындаған кезде, оларды төлеу салық міндеттемесін орындаудың кешіктірілген әр күні үшін Салық кодексінде көзделген мөлшерде өсімпұлдарды есептей отырып жүргізіледі.
Пилоттық жобаны жүргізудің нәтижелері бойынша Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер жөнінде салық міндеттемесі туындаған кезде, Пилоттық жоба қатысушысына оның өтініші бойынша Салық кодексінің 6-тарауында көзделген тәртіппен 2 (екі) жылдан аспайтын мерзімге бөліп төлеу немесе салықтарды және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдерді төлеуді 3(үш) жылдан аспайтын мерзімге кейінге қалдыру беріледі.
Бұл ретте, Салық кодексінің 49-бабы 5 және 7-тармақтарының, 50-бабының, 51-бабының 1, 2, 3 және 4-тармақтарының, 52, 53, 55-баптарының ережелері Пилоттық жоба қатысушыларына қолданылмайды.
Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдерді төлеу бойынша салық міндеттемесін орындау мерзімін өзгерту немесе одан бас тарту туралы шешімді Комитет қабылдайды.
28. Пилоттық жоба барысында туындайтын мәселелер Пилоттық жоба мәселелері бойынша Келісім комиссиясында қаралады, оны ұйымдастыру мен қызметінің тәртібін Комитет бекітеді.
29. Деңгейлес мониторингті пилоттық енгізу кезінде Пилоттық жобаға қатысушылардың салық міндеттемелерін орындауына қатысты барлық белгісіздіктер мен реттелмеген мәселелер Қазақстан Республикасының салық заңнамасына сәйкес жалпы белгіленген тәртіпте жүзеге асырылады.
30. Пилоттық жобаның қатысушысы осы Қағидалардың 16-тармағында белгіленген талаптарға сәйкес келген жағдайда, салық төлеуші деңгейлес мониторингке кіреді. Ақпараттық өзара іс-қимылды енгізу "Деңгейлес мониторингтің кейбір мәселелері туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2018 жылғы 7 желтоқсандағы № 1060 бұйрығына (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізімінде № 17914 болып тіркелген) сәйкес деңгейлес мониторинг туралы келісімдер жасасу арқылы жүзеге асырылады.
5-тарау. Салықтық бақылау
31. Пилотттық жобаны іске асыру кезінде мемлекеттік кірістер органдары жоба алдындағы жұмыстар кезеңінде талап қоюдың ескіру мерзімі өтпеген және тексерулер жүргізілмеген салық кезеңдері үшін тарихи деректерді зерделеу жүргізеді не Пилоттық жобаға кіретін немесе кірген салық төлеуші еркін нысанда мемлекеттік кірістер органдарына салықтық тексеруді жүргізу туралы өтініш береді.
Бұл ретте, Пилоттық жобаға қатысушы тарихи деректерді зерделеу жүргізуге келіспеген және (немесе) тарихи деректерді зерделеу тәртібін бұзған жағдайда және мемлекеттік кірістер органдары Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес олар бойынша талап қоюдың ескіру мерзімі өтпеген және тексерулер жүргізілмеген салық кезеңдері үшін салықтық тексеруге бастамашылық жасайды.
Бұл ретте тексеру нәтижелеріне шағым жасау Салық кодексінің 21-тарауында белгіленген тәртіппен жүзеге асырылады.
Тарихи деректерді зерделеу жүргізілген кезеңдер үшін Салық кодексінің 145-бабында белгіленген жағдайларды қоспағанда, салықтық тексерулер жүргізілмейді.
Тарихи деректерді зерделеу кезеңінде есепке алу құжаттамаларына өзгерістер мен толықтырулар енгізуге жол берілмейді.
Тарихи деректерді зерделеу жүргізу кезінде Пилоттық жобаға қатысушы құжаттар мен мәліметтерді қағаз жеткізгіште, ал қажет болған жағдайда электрондық жеткізгіште талапта белгіленген мерзімдерде ұсынуға міндетті.
Мемлекеттік кірістер органдарының заңды талаптарын орындамағаны үшін "Әкімшілік құқық бұзушылық туралы" Қазақстан Республикасы Кодексінің нормаларына сәйкес жауаптылық көзделген.
Тарихи деректерді зерделеу нәтижелері бойынша мемлекеттік кірістер органдары Пилоттық жобаға қатысушының өз еркімен жоюы үшін анықталған салық заңнамасын бұзушылықтар бойынша ұсынымдарын қоса отырып, Тарихи деректерді зерделеу нәтижелері бойынша қорытынды жасайды.
Бұл ретте анықталған салық заңнамасын бұзушылықтар бойынша ұсынымдарда мемлекеттік кірістер органдарының ұстанымымен Пилоттық жобаға қатысушының ұстанымдары (келісімі немесе келіспеушілігі) көрсетіледі.
Тарихи деректерді зерделеу нәтижелері бойынша қорытынды табыс етілген (алынған) күннен кейінгі күннен бастап 30 (отыз) жұмыс күні ішінде тарихи деректерді зерделеу нәтижелері бойынша бұзушылықтар толық жойылған кезде, салықтық тексеру жүргізілмейді.

При полном и (или) частичном не устранении нарушений по результатам изучения исторических данных в течение 30 (тридцати) рабочих дней со дня, следующего за днем вручения (получения) Заключения по результатам изучения исторических данных, органами государственных доходов инициируется и (или) проводится налоговая проверка в соответствии с главой 18 Налогового кодекса.
Заключение по результатам изучения исторических данных подписывается ответственными лицами Комитета, проводившими анализ итогов проведения Пилотного проекта, первым руководителем Комитета либо его заместителем, курирующим вопросы Пилотного проекта.
При этом в Заключении по результатам изучения исторических данных должны быть указаны следующие сведения:
1) наименование уполномоченного органа;
2) наименование участника Пилотного проекта;
3) фамилия, имя, отчество, должности и подписи ответственных лиц Комитета;
4) фамилия, имя, отчество, должности и подписи ответственных лиц участника Пилотного проекта;
5) место и дата подписания заключения;
6) период изучения исторических данных;
7) результаты изучения исторических данных;
8) позиция участника Пилотного проекта;
9) приложение к заключению.
32. За налоговые периоды, в которых налогоплательщик находился в Пилотном проекте, по налогам и платежам в бюджет, по которым предоставлен доступ к налоговой отчетности, налоговым регистрам, регистрам бухгалтерского учета и первичным документам через информационную систему горизонтального мониторинга, налоговые проверки проводятся в случаях, установленных пунктом 6 статьи 145 Налогового кодекса, а также при установлении финансово-хозяйственных операций, имеющих признаки фиктивности, подлог документов и (или) искажение данных в бухгалтерских и налоговых информационных системах, используемых для горизонтального мониторинга.
При этом налоговые проверки проводятся не чаще 1 (одного) раза в год за исключением случаев, установленных статьей 145 Налогового кодекса.
Налоговый контроль до даты заключения Соглашения о пилотном проекте осуществляются в порядке, установленном налоговым законодательством Республики Казахстан.
Налоговый контроль с даты заключения Соглашения о пилотном проекте по налогам и платежам в бюджет, по которым:
предоставлен доступ к налоговой отчетности, налоговым регистрам, регистрам бухгалтерского учета и первичным документам, через информационную систему горизонтального мониторинга, осуществляются в порядке, установленном настоящими Правилами;
не представлен доступ к налоговой отчетности, налоговым регистрам, регистрам бухгалтерского учета и первичным документам, через информационную систему горизонтального мониторинга, осуществляются в общеустановленном порядке, установленном налоговым законодательством Республики Казахстан.
Налоговый контроль, проводимый в период внедрения Пилотного проекта по инициативе уполномоченных государственных органов, правоохранительных и специальных государственных органов (запросы, требования, сведения), осуществляются в порядке, установленном налоговым законодательством Республики Казахстан.
На этапе реализации Пилотного проекта в период предпроектной работы и пилотного внедрения при выявлении фактов предоставления участником Пилотного проекта недостоверной информации, при установлении финансово-хозяйственных операций, имеющих признаки фиктивности, подлог документов и (или) искажение данных бухгалтерского, налогового и иных видов учетов, в том числе в информационной системе горизонтального мониторинга, Соглашение о взаимодействии и (или) Соглашение о пилотном проекте с таким участником Пилотного проекта расторгается Комитетом в одностороннем порядке с соответствующим уведомлением.

Тарихи деректерді зерделеу нәтижелері бойынша қорытынды табыс етілген (алынған) күннен кейінгі күннен бастап 30 (отыз) жұмыс күні ішінде тарихи деректерді зерделеу нәтижелері бойынша бұзушылықтар толық және (немесе) ішінара жойылмаған кезде мемлекеттік кірістер органдары Салық кодексінің 18-тарауына сәйкес салықтық тексеруге бастамашық жасайды.
Тарихи деректерді зерделеу нәтижелері бойынша қорытындыға Пилоттық жобаны жүргізу қорытындысына талдау жүргізген Комитеттің жауапты адамдары, Комитеттің бірінші басшысы немесе оның Пилоттық жобаға жетекшілік ететін орынбасары қол қояды.
Бұл ретте Тарихи деректерді зерделеу нәтижелері бойынша қорытындыда мынадай мәліметтер көрсетілуі тиіс:
1) уәкілетті органның атауы;
2) Пилоттық жобаға қатысушының атауы;
3) Комитеттің жауапты адамдарының тегі, аты, әкесінің аты, лауазымдары және қолдары;
4) Пилоттық жобаға қатысушының жауапты адамдарының тегі, аты, әкесінің аты, лауазымдары және қолдары;
5) қорытындыға қол қою орны мен күні;
6) тарихи деректерді зерделеу кезеңі;
7) тарихи деректерді зерделеу нәтижелері;
8) Пилоттық жобаға қатысушының ұстанымы;
9) қорытындыға қосымша.
32. Салық төлеуші Пилоттық жобада болған салық кезеңдері үшін деңгейлес мониторинг ақпараттық жүйесі арқылы салық есептілігіне, салық тіркелімдеріне, бухгалтерлік есепке алу тіркелімдеріне және бастапқы құжаттарға қолжетімділік берілген салықтар мен бюджетке төленетін төлемдер бойынша салықтық тексерулер Салық кодексінің 145-бабының 6 тармағында белгіленген жағдайларда, сондай-ақ фиктивтілік белгілері, жалған құжаттар жасау және (немесе) деңгейлес мониторинг үшін пайдаланылатын бухгалтерлік және салықтық ақпараттық жүйелердегі деректерді бұрмалау белгілері болған қаржы-шаруашылық операцияларын белгілеу кезінде жүргізіледі.
Бұл ретте Салық кодексінің 145-бабында белгіленген жағдайларды қоспағанда, салықтық тексерулер жылына 1 (бір) реттен артық жүргізілмейді.
Салықтық бақылау Пилоттық жоба туралы келісім жасалған күнге дейін Қазақстан Республикасының салық заңнамасында белгіленген тәртіппен жүзеге асырылады.
Пилотық жоба туралы келісім жасалған күннен бастап:
деңгейлес мониторинг ақпараттық жүйесі арқылы салық есептілігіне, салық тіркелімдеріне, бухгалтерлік есепке алу тіркелімдеріне және бастапқы құжаттарға қолжетімділік берілген салықтар мен бюджетке төленетін төлемдер бойынша салықтық бақылау осы Қағидаларда белгіленген тәртіппен жүзеге асырылатын;
деңгейлес мониторинг ақпараттық жүйесі арқылы салық есептілігіне, салық тіркелімдеріне, бухгалтерлік есепке алу тіркелімдеріне және бастапқы құжаттарға қолжетімділік берілмеген салықтар мен бюджетке төленетін төлемдер бойынша салықтық бақылау Қазақстан Республикасының салық заңнамасында белгiленген жалпыға бiрдей белгiленген тәртiппен жүзеге асырылады.
Уәкілетті мемлекеттік органдардың, құқық қорғау және арнаулы мемлекеттік органдардың бастамасы бойынша Пилоттық жобаны енгізу кезеңінде жүргізілетін салықтық бақылау (сұрау салулар, талаптар, мәліметтер) Қазақстан Республикасының салық заңнамасында белгіленген тәртіппен жүзеге асырылады.
Пилоттық жобаны іске асыру кезеңінде жоба алдындағы жұмыстар және пилоттық іске асыру кезеңінде Пилоттық жобаға қатысушының анық емес мәліметтерді ұсынғаны анықталған кезде, құжаттарды қолдан жасау, жалған белгілері бар бар қаржылық-шаруашылық операциялар және (немесе) бухгалтерлік, салықтық және есепке алудың өзге де түрлерінің деректері, оның ішінде деңгейлес мониторингтің ақпараттық жүйесінде бұрмалау анықталған кезде, Пилоттық жобаның осындай қатысушысымен жасалған Өзара іс-қимыл туралы келісім және (немесе) Пилоттық жоба туралы келісімді Комитет тиісті хабарламамен біржақты тәртіпте бұзады.

Сноска. Пункт 32 - в редакции приказа Министра финансов РК от 23.08.2024 № 568 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
32-1. По участникам Пилотного проекта, предусмотренным подпунктами 5) и 6) пункта 7 настоящих Правил, и осуществляющим производство этилового спирта и алкогольной продукции (кроме пивоваренной продукции), бензина (за исключением авиационного), дизельного топлива и табачных изделий, в период реализации Пилотного проекта со дня заключения Соглашения о пилотном проекте:
не устанавливаются акцизные посты в соответствии пунктом 16 статьи 172 Налогового кодекса на территории участника Пилотного проекта;
уплата акциза участником Пилотного проекта осуществляется в сроки, установленные пунктом 1 статьи 475 Налогового кодекса.
Сноска. Глава 5 дополнена пунктом 32-1 в соответствии с приказом Министра финансов РК от 23.08.2024 № 568 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
33. Возврат налога на добавленную стоимость и подоходного налога из бюджета на основании международного договора участникам Пилотного проекта осуществляются в порядке, установленном налоговым законодательством Республики Казахстан.
Сведения о таких возвратах направляются структурными подразделениями Комитета в профильное управление Комитета.
34. Контрольные мероприятия по вопросам правильности работы информационных систем и систем внутреннего контроля с выездом по месту нахождения участника Пилотного проекта проводятся Комитетом не чаще 1 (одного) раза в год, за исключением случаев согласования с участником Пилотного проекта иной периодичности.
Глава 6. Права и обязанности налогоплательщиков, органов государственных доходов и иных уполномоченных государственных органов, а также организаций
35. Налогоплательщик вправе:
1) направлять запросы и получать разъяснения в ходе проведения Пилотного проекта;
2) требовать от работников профильного управления Комитета, проводящих Пилотный проект, предъявления служебных удостоверений;
3) требовать у работников профильного управления Комитета, проводящих Пилотный проект, информацию о правах и обязанностях участника Пилотного проекта;
4) представлять в порядке, определенном настоящими Правилами, пояснения по вопросам, возникающим в ходе Пилотного проекта;
5) на применение упрощенного порядка возврата превышения налога на добавленную стоимость в размере 80 % в соответствии с Налоговым кодексом;
6) получать от работников профильного управления Комитета, проводящих Пилотный проект, рекомендации по устранению нарушений по вопросам исполнения налогового обязательства;

Ескерту. 32-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 23.08.2024 № 568 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
32-1. Осы Қағидалардың 7-тармағының 5) және 6) тармақшаларында көзделген және пилоттық жобаны іске асыру кезеңінде пилоттық жоба туралы келісім жасалған күннен бастап этил спирті мен алкоголь өнімін (сыра қайнату өнімінен басқа), бензинді (авиациялықты қоспағанда), дизель отынын және темекі бұйымдарын өндіруді жүзеге асыратын пилоттық жобаға қатысушылар бойынша:
пилоттық жобаға қатысушының аумағында салық кодексінің 172 бабының 16 тармағына сәйкес акциздік бекеттер белгіленбейді;
пилоттық жобаға қатысушының акцизді төлеуі Салық кодексінің 475-бабының 1-тармағында белгіленген мерзімдерде жүзеге асырылады.
Ескерту. Қағидалар 32-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Қаржы министрінің 23.08.2024 № 568 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
33. Пилоттық жоба қатысушыларына халықаралық шарт негізінде қосымша құн салығын және бюджеттен табыс салығын қайтару Қазақстан Республикасының салық заңнамасында белгіленген тәртіппен жүзеге асырылады.
Мұндай қайтарулар туралы мәліметтерді Комитеттің құрылымдық бөлімшелері Комитеттің бейінді басқармасына жібереді.
34. Ақпараттық жүйелер мен ішкі бақылау жүйелері жұмысының дұрыстығы мәселелері жөніндегі бақылау іс-шараларын Пилоттық жоба қатысушысымен өзге кезеңділікті келісу жағдайларын қоспағанда, Комитет Пилоттық жоба қатысушысының орналасқан жеріне барып жылына 1 (бір) реттен артық жүргізбейді.
6-тарау. Салық төлеушілердің, мемлекеттік кірістер органдарының және өзге де уәкілетті мемлекеттік органдардың, сондай-ақ ұйымдардың құқықтары мен міндеттері
35. Салық төлеуші:
1) Пилоттық жобаны жүргізу барысында сұрау салулар жолдауға және түсіндірулер алуға;
2) Пилоттық жобаны жүргізетін Комитеттің бейінді басқармасының қызметшілерінен қызметтік куәліктерін көрсетуді талап етуге;
3) Пилоттық жобаны жүргізетін Комитеттің бейінді басқармасының қызметшілерінен Пилоттық жоба қатысушысының құқықтары мен міндеттері туралы ақпаратты талап етуге;
4) осы Қағидаларда айқындалған тәртіппен Пилоттық жоба барысында туындайтын мәселелер бойынша түсіндірулер беруге;
5) Салық кодексіне сәйкес 80% мөлшерінде асып кеткен қосымша құн салығын қайтарудың оңайлатылған тәртібін қолдануға;
6) Пилоттық жобаны өткізетін Комитеттің пофилді басқармасының қызметкерлерінен салық міндеттемелерін орындау мәселесі бойынша бұзушылықтарды жою жөнінде ұсыныстар алуға;

7) пользоваться иными правами, предусмотренными Налоговым кодексом.
36. Налогоплательщик обязан:
1) обеспечивать полноту и достоверность данных, представляемых в период Пилотного проекта;
2) обеспечить полноту и достоверность отражения операций и событий, подкрепление бухгалтерских записей первичными документами;
3) отражать в учетной системе полные и достоверные данные всех финансово-хозяйственных операций, обеспечивать своевременное внесение данных в информационные системы, включая прикрепление сканированных и электронных документов;
4) обеспечить по рекомендации Комитета приведение в соответствие работы информационных систем и системы внутреннего контроля в сроки, установленные Комитетом;
5) обеспечить по рекомендации Комитета устранение нарушений в учетной системе, в том числе по полному отражению данных и прикреплению сканированных документов;
6) обеспечить по запросу Комитета предоставление отчета об аудите системы внутреннего контроля, необходимой для исполнения налоговых обязательств, подготовленного аудиторской (или консалтинговой) компанией, имеющей необходимый опыт по предоставлению данных услуг, за период, предшествующий периоду вступления в Пилотный проект, при его наличии;
7) обеспечить доступ работникам профильного управления Комитета, проводящим Пилотный проект, и работникам иных уполномоченных государственных органов, привлекаемым для участия в проведении такого Пилотного проекта, на территорию и (или) в помещение участника Пилотного проекта и предоставить им рабочее место;
8) представлять по запросу работников профильного управления Комитета, проводящих Пилотный проект, договор на проведение аудита, аудиторский отчет и (или) аудиторское заключение по аудиту, при их наличии;
9) предоставлять доступ к просмотру данных программного обеспечения, предназначенного для автоматизации бухгалтерского и (или) налогового учетов и (или) информационной системы, содержащих данные первичных учетных документов, регистров бухгалтерского учета, информацию об объектах налогообложения и (или) объектах, связанных с налогообложением, в том числе исторические данные;
10) предоставлять сведения из информационной системы программного обеспечения, предназначенного для автоматизации бухгалтерского и (или) налогового учетов, и (или) информационной системы, содержащих данные первичных учетных документов, регистров бухгалтерского учета, информацию об объектах налогообложения и (или) объектах, связанных с налогообложением, в том числе исторические данные;
11) извещать о внесении изменений и дополнений в учетную документацию по бухгалтерскому и налоговому учету в период нахождения в Пилотном проекте, в том числе за период исковой давности, если такие изменения и дополнения влияют на налоговые обязательства, в течение 15 (пятнадцати) рабочих дней с момента внесения таких изменений и дополнений;

7) Салық кодексінде көзделген өзге де құқықтарды пайдалануға құқылы.
36. Салық төлеуші:
1) Пилоттық жоба кезеңіндеұсынылатын мәліметтердің толықтығы мен дұрыстығын қамтамасыз етуге;
2) бухгалтерлік жазбаларды бастапқы құжаттармен тіркеуді қамтамасыз ететін операциялар мен оқиғалардың көрінуінің толықтығы мен дұрыстығын қамтамасыз етуге;
3) есеп жүйесінде барлық қаржы-шаруашылық операциялардың толық және дұрыс деректерін көрсетуге, сканерленген және электрондық құжаттарды қоса алғанда, деректерді ақпараттық жүйелерге уақтылы енгізуді қамтамасыз етуге;
4) Комитеттің ұсынымы бойынша Комитет белгілеген мерзімде ақпараттық жүйелер мен ішкі бақылау жүйесінің жұмыс істеуін қамтамасыз етуге;
5) Комитеттің ұсынымы бойынша есеп жүйесіндегі бұзушылықтарды жоюды, оның ішінде деректердің толық көрсетілуі бойынша және сканерленген құжаттарды қоса беруді қамтамасыз етуге;
6) ол бар болса, Комитеттің сұрау салуы бойынша Пилоттық жобаға кіру кезеңінің алдындағы кезеңде осы қызметтерді ұсыну бойынша қажетті тәжірибесі бар аудиторлық (немесе консалтингтік) компания дайындаған салықтық міндеттемелерді орындау үшін қажетті ішкі бақылау жүйесінің аудиті туралы есепті ұсынуды қамтамасыз етуге;
7) Пилоттық жобаны жүргізетін Комитеттің бейінді басқармасы қызметшілеріне және осындай Пилоттық жобаны жүргізуге қатысу үшін тартылатын өзге де уәкілетті мемлекеттік органдар қызметшілеріне Пилоттық жоба қатысушысының аумағына және (немесе) үй-жайына кіруін қамтамасыз етуге және оларға жұмыс орнын ұсынуға;
8) ол бар болса, Пилоттық жобаны жүргізетін Комитеттің бейінді басқармасы қызметкерлерінің өтініші бойынша аудиторлық келісімшартты, аудиторлық есепті және (немесе) аудит туралы аудиторлық есепті ұсынуға;
9) бастапқы есепке алу құжаттарының, бухгалтерлік есеп тіркелімдерінің деректері, салық салу объектілері және (немесе) салық салуға байланысты объектілер туралы ақпаратты қамтитын бухгалтерлік және (немесе) салықтық есепке алуды және (немесе) ақпараттық жүйені автоматтандыруға арналған бағдарламалық қамтамасыз ету деректерін,тарихи деректерді қоса қарауға рұқсат беруге;
10) бухгалтерлік және (немесе) салықтық есепке алуды автоматтандыруға арналған бағдарламалық қамтамасыз етудің ақпараттық жүйесінен және (немесе) бастапқы есепке алу құжаттарының, бухгалтерлік есепке алу тіркелімдерінің деректерін, салық салу объектілері және (немесе) салық салуға байланысты объектілер туралы ақпаратты қамтитын ақпараттық жүйеден, тарихи деректерді қоса мәліметтер беруге;
11) Пилоттық жобада болған кезеңде, оның ішінде ескіру кезеңінде, егер мұндай өзгерістер мен толықтырулар салық міндеттемелеріне әсер етсе, бухгалтерлік және салықтық есепке алу жөніндегі есепке алу құжаттамаларына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы, осындай өзгерістер мен толықтырулар енгізу сәтінен бастап 15 (он бес) жұмыс күні ішінде хабарлау;

12) исполнять иные обязательства, предусмотренные Налоговым кодексом.
37. Комитет вправе:
1) запрашивать и получать учетную документацию на бумажных и электронных носителях, а также доступ к автоматизированным базам данных (информационным системам) по вопросам, относящимся к предмету Пилотного проекта;
2) запрашивать и получать письменные пояснения от участника Пилотного проекта по вопросам, относящимся к предмету Пилотного проекта;
3) запрашивать и получать доступ к просмотру данных программного обеспечения, предназначенного для автоматизации бухгалтерского и (или) налогового учетов и (или) информационной системы, содержащих данные первичных учетных документов, регистров бухгалтерского учета, информацию об объектах налогообложения и (или) объектах, связанных с налогообложением, в том числе исторические данные;
4) запрашивать и получать сведения из информационной системы программного обеспечения, предназначенного для автоматизации бухгалтерского и (или) налогового учетов, и (или) информационной системы, содержащих данные первичных учетных документов, регистров бухгалтерского учета, информацию об объектах налогообложения и (или) объектах, связанных с налогообложением в том числе исторические данные;
5) направлять в адрес налогоплательщика рекомендательное письмо при обнаружении несоответствий в учетной системе налогоплательщика, в том числе неполное отражение данных и отсутствие сканированных документов;
6) обследовать имущество, являющееся объектом налогообложения и (или) объектом, связанным с налогообложением, независимо от его места нахождения, проводить инвентаризацию имущества участника Пилотного проекта, в том числе на соответствие сведениям, указанным в документах;
7) привлекать специалиста, обладающего специальными знаниями и навыками, в том числе работников других государственных органов Республики Казахстан для исследования вопросов, требующих специальных знаний и навыков, и получения консультаций в рамках Пилотного проекта;
8) направлять запросы государственным и иным органам (организациям) иностранных государств по вопросам, возникшим в ходе проведения Пилотного проекта;
9) на этапе реализации Пилотного проекта в период предпроектной работы и пилотного внедрения при выявлении фактов предоставления участником Пилотного проекта недостоверной информации, при установлении финансово-хозяйственных операций, имеющих признаки фиктивности, подлог документов и (или) искажение данных бухгалтерского, налогового и иных видов учетов, в том числе в информационной системе горизонтального мониторинга, Соглашение о взаимодействии и (или) Соглашение о пилотном проекте с таким участником Пилотного проекта расторгается Комитетом в одностороннем порядке с соответствующим уведомлением.

12) Салық кодексінде көзделген өзге де міндеттемелерді орындауға міндетті.
37. Комитет:
1) қағаз және электрондық тасығыштарда есепке алу құжаттамасын сұратуға және алуға, сондай-ақ Пилоттық жобаның мәніне қатысты мәселелер бойынша автоматтандырылған деректер базасына (ақпараттық жүйелерге) қол жеткізуге;
2) Пилоттық жоба нысанасына қатысты мәселелер бойынша Пилоттық жоба қатысушысынан жазбаша түсіндірулер сұратуға және алуға;
3) бастапқы есепке алу құжаттарының, бухгалтерлік есеп тіркелімдерінің деректері, салық салу объектілері және (немесе) салық салуға байланысты объектілер туралы ақпаратты қамтитын бухгалтерлік және (немесе) салықтық есепке алуды және (немесе) ақпараттық жүйені автоматтандыруға арналған бағдарламалық қамтамасыз ету деректерін, тарихи деректерді қоса қарауға рұқсат сұрауға және алуға;
4) бухгалтерлік және (немесе) салықтық есепке алуды автоматтандыруға арналған бағдарламалық қамтамасыз етудің ақпараттық жүйесінен және (немесе) бастапқы есепке алу құжаттарының, бухгалтерлік есепке алу тіркелімдерінің деректерін, салық салу объектілері және (немесе) салық салуға байланысты объектілер туралы ақпаратты қамтитын ақпараттық жүйеден, тарихи деректерді қоса мәліметтер сұратуға және алуға;
5) салық төлеушінің есепке алу жүйесінде сәйкессіздіктер анықталған, оның ішінде деректер толық көрсетілмеген және сканерленген құжаттар болмаған жағдайда салық төлеушінің атына ұсыным хат жолдауға;
6) салық салу объектісі және (немесе) салық салуға байланысты объект болып табылатын мүлікті оның орналасқан жеріне қарамастан тексеруге, Пилоттық жоба қатысушысының мүлкіне, оның ішінде құжаттарда көрсетілген мәліметтердің сәйкестігіне түгендеу жүргізуге;
7) арнайы білім мен дағдыларды талап ететін мәселелерді зерттеу және Пилоттық жоба шеңберінде консультациялар алу үшін арнайы білімі мен дағдысы бар маманды, оның ішінде Қазақстан Республикасының басқа да мемлекеттік органдарының қызметкерлерін тартуға;
8) Пилоттық жобаны жүргізу барысында туындаған мәселелер бойынша шет мемлекеттердің мемлекеттік және өзге де органдарына (ұйымдарына) сұрау салулар жіберуге;
9) Пилоттық жобаны іске асыру кезеңінде жоба алдындағы жұмыстар және пилоттық іске асыру кезеңінде Пилоттық жобаға қатысушының анық емес мәліметтерді ұсынғаны анықталған кезде, құжаттарды қолдан жасау, жалған белгілері бар бар қаржылық-шаруашылық операциялар және (немесе) бухгалтерлік, салықтық және есепке алудың өзге де түрлерінің деректері, оның ішінде деңгейлес мониторингтің ақпараттық жүйесінде бұрмалау анықталған кезде, Пилоттық жобаның осындай қатысушысымен жасалған Өзара іс-қимыл туралы келісім және (немесе) Пилоттық жоба туралы келісімді Комитет тиісті хабарламамен біржақты тәртіпте бұзуға;

10) пользоваться иными правами, предусмотренными Налоговым кодексом.
38. Комитет обязан:
1) предоставлять в рамках Пилотного проекта участнику Пилотного проекта разъяснения по вопросам исполнения налоговых обязательств, а также предварительные разъяснения по планируемым сделкам.
При этом вышеуказанные разъяснения по вопросам исполнения налогового обязательства даются в пределах сведений и документов, представленных участником Пилотного проекта, которые учитываются при возникновении спорных вопросов;
2) соблюдать режим работы участника Пилотного проекта в период проведения Пилотного проекта по месту его нахождения;
3) обеспечивать сохранность документов, полученных и составленных при проведении Пилотного проекта, не разглашать их содержание, за исключением случаев, предусмотренных законами Республики Казахстан;
4) соблюдать служебную этику;
5) информировать о правах и обязанностях органов государственных доходов;
6) направлять в адрес участника Пилотного проекта рекомендации по устранению нарушений по вопросам исполнения налогового обязательства;
7) исполнять иные обязательства, предусмотренные Налоговым кодексом.
39. Иные уполномоченные государственные органы, а также организации:
1) предоставляют по запросу Комитета документы и сведения, необходимые для проведения Пилотного проекта, в том числе содержащие банковскую, коммерческую, банковскую, налоговую и иную охраняемую законом тайну в соответствии с законами Республики Казахстан;
2) обеспечивают участие специалиста, обладающего специальными знаниями и навыками, в том числе работников других государственных органов Республики Казахстан, для исследования соответствующих вопросов и дачу консультаций в рамках проведения Пилотного проекта;
3) предоставляют ответы на запросы Комитета по вопросам, возникшим в ходе Пилотного проекта;
4) пользуются иными правами и исполняют иные обязанности, предусмотренные Налоговым кодексом.
Приложение 1
к Правилам проведения
пилотного проекта
по горизонтальному мониторингу
форма
Соглашение о взаимодействии
город Астана "___"____________20__ года
Республиканское государственное учреждение "Комитет государственных доходов
Министерства финансов Республики Казахстан", именуемое в дальнейшем
"Комитет", в лице ____________________________________________________
____________________________________________________________________,
(должность, фамилия, имя, отчество (при его наличии)
действующего (ей) на основании
____________________________________________________________________,
(наименование документа)
с одной стороны ______________________________________________________
____________________________________________________________________,
(наименование) именуемое в дальнейшем "Участник",
в лице ______________________________________________________________,
(фамилия, имя, отчество (при его наличии))
действующего (ей) на основании ________________________________________,
(наименование документа)
с другой стороны, далее совместно именуемые "Стороны", принимая во внимание
положения статьи 73 Кодекса Республики Казахстан "О налогах и других
обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс), в целях оказания содействия
налогоплательщикам по совершенствованию информационных систем, системы
внутреннего контроля и иных условий, предусмотренных Налоговым кодексом,
для возможности участия в горизонтальном мониторинге заключили настоящее
Соглашение о взаимодействии (далее – Соглашение) о нижеследующем:

10) Салық кодексінде көзделген өзге де құқықтарды пайдалануға құқылы.
38. Комитет:
1) Пилоттық жоба шеңберіндеПилоттық жобаға қатысушыға салық міндеттемелерін орындау мәселелері бойынша түсіндірулер, сондай-ақ жоспарланған мәмілелер бойынша алдын-ала түсіндірулер беруге.
Сонымен бірге, салық міндеттемелерін орындау мәселелері бойынша жоғарыда көрсетілген түсіндірулерПилоттық жобаға қатысушы ұсынған мәліметтер мен құжаттар шегінде беріледі, олар даулы мәселелер туындаған кезде ескеріледі;
2) Пилоттық жоба қатысушысының орналасқан жері бойынша Пилоттық жобаны өткізу кезеңінде жұмыс режимін сақтауға;
3) Пилоттық жобаны жүргізу кезінде алынған және жасалған құжаттардың сақталуын қамтамасыз етуге, Қазақстан Республикасының заңдарында көзделген жағдайларды қоспағанда, олардың мазмұнын жария етпеуге;
4) қызметтік этиканы сақтауға;
5) мемлекеттік кірістер органдарының құқықтары мен міндеттері туралы хабардар етуге;
6) Пилоттық жобаның қатысушысына салық міндеттемелерін орындау мәселелері бойынша бұзушылықтарды жою жөнінде ұсыныстарды жібереді;
7) Салық кодексінде көзделген өзге де міндеттемелерді орындауға міндетті.
39. Өзге де уәкілетті мемлекеттік органдар, сондай-ақ ұйымдар:
1) Комитеттің сұрау салуы бойынша Пилоттық жобаны жүргізу үшін қажетті, оның ішінде Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес банктік, коммерциялық, салықтық және заңмен қорғалатын өзге де құпияны қамтитын құжаттар мен мәліметтерді ұсынады;
2) арнайы білімі мен дағдысы бар маманның, оның ішінде Қазақстан Республикасының басқа да мемлекеттік органдары қызметкерлерінің тиісті мәселелерді зерттеу үшін қатысуын және пилоттық жобаны жүргізу шеңберінде кеңестер беруді қамтамасыз етеді;
3) Пилоттық жоба барысында туындаған мәселелер бойынша Комитеттің сұрау салуларына жауап береді;
4) Салық кодексінде көзделген өзге де құқықтарды пайдаланады және өзге де міндеттерді атқарады.
Деңгейлес мониторинг
жөніндегі пилоттық жобаны
жүргізу қағидаларына
1-қосымша
нысан
Өзара іс-қимыл туралы келісім
Астана қаласы                                     20__жылғы "___"________
"Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Мемлекеттік кірістер
комитеті" республикалық мемлекеттік мекемесі
_____________________________________________________________________
(лауазымы, тегі, аты, әкесінің аты (ол болған кезде)
тұлғасында
_____________________________________________________________________
(құжаттың атауы)
негізінде әрекет ететін бір тараптан одан әрі "Комитет" деп аталатын, _____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________ (атауы)
екінші тараптан одан әрі "Қатысушы" деп аталатын,
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (ол болған кезде)
тұлғасында_______________________________________________________
негізінде әрекет ететін______________________________________________
(құжаттың атауы)
одан әрі "Тараптар" деп аталып, "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасы Кодексінің (Салық кодексі) (бұдан әрі - Салық кодексі) 73-бабының ережелерін назарға ала отырып, салық төлеушіге деңгейлес мониторингке қатысу мүмкіндігі үшін ақпараттық жүйесін, ішкі бақылау жүйесін жетілдіру және Салық кодексінде көзделген өзге де жағдайлар бойынша көмек көрсету мақсатында төмендегілер туралы осы Өзара іс-қимыл туралы келісімді (бұдан әрі – Келісім) жасады:

Глава 1. Предмет Соглашения
1. Стороны договариваются о взаимодействии между Комитетом и Участником по проведению диагностики бизнес-процессов, информационных систем и системы внутреннего контроля Участника (далее – предпроектная работа).
При этом для изучения и диагностики системы внутреннего контроля, изучения и диагностики информационных систем, дальнейшего обмена информацией между налогоплательщиком и Комитетом утверждается дорожная карта с указанием мероприятий, сроков реализации и ответственных лиц.
2. Вне зависимости от других положений Соглашения и (или) приложений к нему, любое сотрудничество между Сторонами в связи с предпроектной работой возможно только при условии соблюдения налоговой тайны и сохранения режима конфиденциальности в отношении любой информации, предоставленной любой из Сторон другой Стороне.
3. Каждая из Сторон определяет контактное лицо для целей сотрудничества.
4. Взаимодействие Сторон основывается на принципах:
1) сотрудничества – признание равенства сторон, свободы Соглашения;
2) обоснованного доверия – стремление к ведению успешной совместной работы, взаимодействия для выработки конструктивных решений;
3) добросовестности – недопущение извлечения выгоды из своих действий в целях получения налоговых выгод (налоговой экономии) и уменьшения налоговых платежей;
4) законности – неуклонное соблюдение требований законодательства Республики Казахстан;
5) прозрачности – гласность, открытость и транспарентность;
6) расширенного информационного взаимодействия – проведение системной работы по информационному взаимодействию для формирования единого информационного пространства между участниками Пилотного проекта и органами государственных доходов, в том числе создание условий для информационного обмена и доступа к информации согласно установленным требованиям в соответствии с законодательством Республики Казахстан в сфере информатизации.
Глава 2. Права и обязанности Сторон
5. Участник вправе:
1) направлять запросы и получать разъяснения по вопросам, связанным с проведением предпроектной работы (диагностикой бизнес-процессов, информационных систем и системы внутреннего контроля Участника);
2) требовать работников профильного управления Комитета предъявления служебных удостоверений;
3) требовать информацию о правах и обязанностях Участника;
4) представлять в порядке, определенном Правилами проведения пилотного проекта по горизонтальному мониторингу, пояснения по вопросам, возникающим в ходе предпроектной работы;
5) на применение упрощенного порядка возврата превышения налога на добавленную стоимость в размере 80 % в соответствии с Налоговым кодексом;

1-тарау. Келісімнің мәні
1. Тараптар Комитет пен Қатысушы арасында бизнес-процестерді, ақпараттық жүйелерді және Қатысушының ішкі бақылау жүйесіне диагностика жүргізу жөніндегі өзара іс-қимылы туралы уағдаласады (бұдан әрі – Жоба алдындағы жұмыстар).
Бұл ретте ішкі бақылау жүйесін зерделеу және диагностика, ақпараттық жүйелерді зерделеу және диагностика, салық төлеуші мен Комитет арасында одан әрі ақпаратпен алмасу үшін іс-шараларды, іске асыру мерзімін және жауапты тұлғаны көрсете отырып жол картасы бекітіледі.
2. Келісімнің және(немесе) оған қосымшаның басқа ережелеріне қарамастан, жоба алдындағы жұмыстарға байланысты Тараптар арасындағы кез келген ынтымақтастық Тараптардың кез келгені екінші Тарапқа ұсынған кез келген ақпаратқа қатысты салықтық құпия және құпиялылық режим сақталған кезде ғана мүмкін болады.
3. Тараптардың әрқайсысы ынтымақтастық мақсаттары үшін байланысатын адамды айқындайды.
4. Тараптардың өзара іс-қимылы:
1) ынтымақтастық – тараптардың теңдігін, Келісімнің еркіндігін мойындау;
2) негізделген сенім – бірлескен сәтті жұмыс жүргізуге, сындарлы шешімдер әзірлеу үшін өзара іс-қимыл жасауға ұмтылу;
3) адалдық – салықтық пайда алу (салықтық үнемдеу) және салық төлемдерін азайту мақсатында өз іс-әрекеттерінен пайда алуға жол бермеу;
4) заңдылық – Қазақстан Республикасы заңнамасының талаптарын мүлтіксіз сақтау;
5) айқындылық – жариялылық, ашықтық және транспаренттілік;
6) кеңейтілген ақпараттық өзара іс-қимыл – Пилоттық жобаға қатысушы мен мемлекеттік кірістер органдары арасында бірыңғай ақпараттық кеңістікті қалыптастыру үшін ақпараттық өзара іс-қимыл бойынша жүйелі жұмыс жүргізу, оның ішінде Қазақстан Республикасының ақпараттандыру саласындағы заңнамасына сәйкес белгіленген талаптарға сәйкес ақпаратпен алмасу және ақпаратқа қол жеткізу үшін жағдай жасау қағидаттарына негізделеді.
2-тарау. Тараптардың құқықтары мен міндеттері
5. Қатысушы:
1) жоба алдындағы жұмыстарды (Қатысушының бизнес-процестерінің, ақпараттық жүйелерінің және ішкі бақылау жүйесінің диагностикасын) жүргізуге байланысты мәселелер бойынша сұрау салулар жолдауға және түсіндірулер алуға;
2) Комитеттің профилді басқармасының қызметшілерінен қызметтік куәліктерін көрсетуді талап етуге;
3) Қатысушының құқықтары мен міндеттемелері туралы ақпаратты талап етуге;
4) Деңгейлес мониторинг жөніндегі пилоттық жобаны жүргізу қағидаларында айқындалған тәртіппен, жоба алдындағы жұмыстар барысында туындайтын мәселелер бойынша түсіндірулер беруге;
5) Салық кодексіне сәйкес 80% мөлшерінде қосымша құн салығының асып кетуін қайтарудың оңайлатылған тәртібін қолдануға;

6) получать от Комитета, рекомендации по устранению нарушений по вопросам исполнения налогового обязательства;
7) пользоваться иными правами, предусмотренными налоговым законодательством.
6. Участник обязан:
1) обеспечивать полноту и достоверность данных, представляемых в период предпроектной работы;
2) обеспечить полноту и достоверность отражения операций и событий всей финансово-хозяйственной деятельности, в рамках доступа к учетным системам;
3) обеспечить по рекомендации Комитета приведение в соответствие правильность работы информационных систем и системы внутреннего контроля в сроки, установленные Комитетом, согласованные с участником Пилотного проекта;
4) обеспечить по рекомендации Комитета устранение нарушений в учетной системе и других информационных систем;
5) обеспечить по запросу Комитета предоставление отчета об аудите системы внутреннего контроля, необходимой для исполнения налоговых обязательств, подготовленного аудиторской (или консалтинговой) компанией, имеющей необходимый опыт по предоставлению данных услуг, за период, предшествующий периоду вступления в пилотный проект, при его наличии;
6) обеспечить доступ работникам профильного управления Комитета, на территорию и (или) в помещение участника Пилотного проекта и предоставить им рабочее место;
7) предоставлять доступ к просмотру данных программного обеспечения, предназначенного для автоматизации бухгалтерского и (или) налогового учетов и (или) информационной системы, содержащих данные первичных учетных документов, регистров бухгалтерского учета, информацию об объектах налогообложения и (или) объектах, связанных с налогообложением, в том числе исторические данные;
8) предоставлять сведения из информационной системы программного обеспечения, предназначенного для автоматизации бухгалтерского и (или) налогового учетов, и (или) информационной системы, содержащих данные первичных учетных документов, регистров бухгалтерского учета, информацию об объектах налогообложения и (или) объектах, связанных с налогообложением, в том числе исторические данные;
9) исполнять иные обязательства, предусмотренные налоговым законодательством.
7. Комитет вправе:
1) запрашивать и получать информацию в отношении результатов внешнего и внутреннего аудита, в том числе аудита информационных систем и аудита системы внутреннего контроля Участника;
2) запрашивать и (или) получать учетную документацию на бумажных и электронных носителях, а также доступ к автоматизированным базам данных (информационным системам) по вопросам, относящимся к предмету предпроектной работе;

6) Комитеттен салық міндеттемелерін орындау мәселесі бойынша бұзушылықтарды жою жөнінде ұсыныстар алуға;
7) салық заңнамасында көзделген өзге де құқықтарды пайдалануға құқылы.
6. Қатысушы:
1) жоба алдындағы жұмыстар кезеңінде ұсынылатын деректердің толықтығы мен дұрыстығын қамтамасыз етуге;
2) есеп жүйелерге рұқсат беру шеңберінде, барлық қаржы-шаруашылық қызметі операциялар мен оқиғалардың толық және дұрыс көрсетілуін қамтамасыз етуге;
3) Комитеттің ұсынымы бойынша Пилоттық жобаға қатысушымен келісілген Комитет белгілеген мерзімде ақпараттық жүйелер мен ішкі бақылау жүйесінің дұрыс жұмыс істеуін келтіруді қамтамасыз етуге;
4) Комитеттің ұсынымы бойынша есепке алу жүйесіндегі және басқа да ақпараттар жүйесіндегі бұзушылықтарды жоюды, қамтамасыз етуге;
5) егер бар болса, Комитеттің сұрау салуы бойынша Пилоттық жобаға кіру кезеңінің алдындағы кезеңде осы қызметтерді ұсыну бойынша қажетті тәжірибесі бар аудиторлық (немесе консалтингтік) компания дайындаған салықтық міндеттемелерді орындау үшін қажетті ішкі бақылау жүйесінің аудиті туралы есепті ұсынуды қамтамасыз етуге;
6) Комитеттің профилді басқармасы қызметшілерінің Пилоттық жобаға қатысушының аумағына және (немесе) үй-жайына кіруін қамтамасыз етуге және оларға жұмыс орнын ұсынуға;
7) бастапқы есепке алу құжаттарының, бухгалтерлік есеп тіркелімдерінің деректерін, салық салу объектілері және (немесе) салық салуға байланысты объектілер туралы ақпаратты қамтитын бухгалтерлік және (немесе) салықтық есепке алуды және (немесе) ақпараттық жүйені автоматтандыруға арналған бағдарламалық қамтамасыз ету деректерін, оның ішінде тарихи деректерді қарауға рұқсат беруге;
8) бухгалтерлік және (немесе) салықтық есепке алуды автоматтандыруға арналған бағдарламалық қамтамасыз етудің ақпараттық жүйесінен және (немесе) бастапқы есепке алу құжаттарының, бухгалтерлік есепке алу тіркелімдерінің деректерін, салық салу объектілері және (немесе) салық салуға байланысты объектілер туралы ақпаратты қамтитын ақпараттық жүйеден мәліметтерді, оның ішінде тарихи деректерді беруге;
9) салық заңнамасында көзделген өзге де міндеттемелерді орындауға міндетті.
7. Комитет:
1) Қатысушының сыртқы және ішкі аудит, оның ішінде ақпараттық жүйесінің аудит және ішкі бақылау жүйесінің аудит нәтижелеріне қатысты ақпаратты сұратуға және алуға;
2) қағаз және электрондық тасымалдағыштарда есепке алу құжаттамасын, сондай-ақ жоба алдындағы жұмыстардың мәніне қатысты мәселелер бойынша автоматтандырылған деректер базасына (ақпараттық жүйелерге) қол жеткізуді сұратуға және (немесе) алуға;

3) запрашивать и (или) получать письменные пояснения от Участника по вопросам, относящимся к предмету предпроектной работе;
4) запрашивать и получать доступ к просмотру данных программного обеспечения, предназначенного для автоматизации бухгалтерского и (или) налогового учетов и (или) информационной системы, содержащих данные первичных учетных документов, регистров бухгалтерского учета, информацию об объектах налогообложения и (или) объектах, связанных с налогообложением, в том числе исторические данные;
5) запрашивать и получать сведения из информационной системы программного обеспечения, предназначенного для автоматизации бухгалтерского и (или) налогового учетов, и (или) информационной системы, содержащих данные первичных учетных документов, регистров бухгалтерского учета, информацию об объектах налогообложения и (или) объектах, связанных с налогообложением в том числе исторические данные;
6) обследовать имущество, являющееся объектом налогообложения и (или) объектом, связанным с налогообложением, независимо от его места нахождения, проводить инвентаризацию имущества Участника, в том числе на соответствие сведениям, указанным в документах;
7) направлять запросы государственным и иным органам (организациям) иностранных государств по вопросам, возникшим в ходе проведения Пилотного проекта;
8) пользоваться иными правами, предусмотренными законодательством.
8. Комитет обязан:
1) в рамках предпроектной работы предоставлять Участнику разъяснения в порядке, предусмотренном законодательством Республики Казахстан.
2) соблюдать режим работы Участника в период предпроектной работы по месту его нахождения;
3) обеспечивать сохранность документов, полученных и составленных при предпроектной работе, не разглашать их содержание, за исключением случаев, предусмотренных законами Республики Казахстан;
4) соблюдать служебную этику;
5) информировать о правах и обязанностях органов государственных доходов;
6) направлять в адрес участника Пилотного проекта рекомендации по устранению нарушений по вопросам исполнения налогового обязательства;
7) исполнять иные обязательства, предусмотренные законодательством Республики Казахстан.
Глава 3. Реализация взаимодействия
9. В рамках взаимодействия Комитет:
совместно с Участником утверждает дорожную карту с указанием мероприятий, сроков реализации и ответственных лиц;
изучает и проводит диагностику бизнес-процессов, информационных систем и системы внутреннего контроля Участника;
изучает бизнес-процессы и технологическую схему деятельности Участника;
изучает структуру Участника, наличие филиалов и представительств;
изучает учетную политику Участника;
получает доступ к данным бухгалтерского учета, налогового учета, используемым информационным программам бухгалтерского учета и другим используемым информационным системам, проводят анализ на соответствие учетной политике;
изучает процесс продвижения и учета товарно-материальных ценностей от оприходования до реализации готовой продукции;
изучает процесс формирования себестоимости готовой продукции;
изучает виды доходов, получаемых Участником, их удельный вес в общей сумме совокупного дохода;
изучает активы и обязательства Участника;
изучает особенности составления договоров между Участником и его покупателями и поставщиками;
изучает процесс движения денежных средств;
изучает применение Участником системы электронных счетов-фактур, виртуального склада, информационной системы обработки налоговой отчетности (СОНО) (представление налоговой отчетности), кабинета налогоплательщика;
изучает процесс формирования налоговых регистров;
совместно с Участником изучает алгоритм составления налоговых деклараций;
изучает алгоритм проведения внутреннего контроля для дальнейшего формирования требований к системе внутреннего контроля;
изучает налоговую отчетность на соответствие данным бухгалтерского учета и налоговых регистров, в том числе с применением системы управления рисками Комитета;
вырабатывает видение по информационному взаимодействию с Участником.

3) Қатысушыдан жоба алдындағы жұмыстардың мәніне қатысты мәселелер бойынша жазбаша түсіндірулер сұратуға және (немесе) алуға;
4) бухгалтерлік есепті және (немесе) салықтық есепке алуды және (немесе) бастапқы есепке алу құжаттарының, бухгалтерлік есеп тіркелімдерінің деректерін, салық салу объектілері және (немесе) салық салуға байланысты объектілер туралы мәліметтерді қамтитын ақпараттық жүйені автоматтандыруға арналған бағдарламалық қамтамасыз етудің деректерін қарауға және алуға рұқсат алу, тарихи деректерді қоса алғанда;
5) бухгалтерлік және (немесе) салықтық есепке алуды автоматтандыруға арналған бағдарламалық қамтамасыз етудің ақпараттық жүйесінен және (немесе) бастапқы есепке алу құжаттарының, бухгалтерлік есепке алу тіркелімдерінің деректерін, салық салу объектілері және (немесе) салық салуға байланысты объектілер туралы ақпаратты қамтитын ақпараттық жүйеден мәліметтер сұратуға және алуға, тарихи деректерді қоса;
6) салық салу объектісі және (немесе) салық салуға байланысты объект болып табылатын мүлікті оның орналасқан жеріне қарамастан тексеруге, Қатысушының мүлкіне, оның ішінде құжаттарда көрсетілген мәліметтерге сәйкестігіне түгендеу жүргізуге;
7) Пилоттық жобаны жүргізу барысында туындаған мәселелер бойынша шет мемлекеттердің мемлекеттік және өзге де органдарына (ұйымдарына) сұрау салулар жіберуге;
8) заңнамада көзделген өзге де құқықтарды пайдалануға құқылы.
8. Комитет:
1) жоба алдындағы жұмыстар шеңберінде Қатысушыға Қазақстан Республикасының заңнамада көзделген тәртіппен салық міндеттемесін орындау мәселелері бойынша түсіндірулер беруге міндетті.
2) Қатысушының орналасқан жері бойынша жоба алдындағы жұмыстар жасау кезеңінде оның жұмыс режимін сақтауға;
3) Қазақстан Республикасының заңдарында көзделген жағдайларды қоспағанда, жоба алдындағы жұмыстар жасау кезінде алынған және жасалған құжаттардың сақталуын қамтамасыз етуге, олардың мазмұнын жария етпеуге;
4) қызметтік этиканы сақтауға;
5) мемлекеттік кірістер органдарының құқықтары мен міндеттері туралы хабардар етуге;
6) Пилоттық жобаның қатысушысына салық міндеттемелерін орындау мәселелері бойынша бұзушылықтарды жою жөнінде ұсынымдарды жіберуге;
7) заңнамада көзделген өзге де міндеттемелерді орындауға міндетті.
3-тарау. Өзара іс-қимылды іске асыру
9. Өзара іс-қимыл шеңберінде Комитет: Қатысушымен бірлесіп іс-шаралар, орындалу мерзімі және жауапты тұлғалар көрсетілген жол картасын бекітеді;
Қатысушының бизнес-процестерін, ақпараттық жүйелерін және ішкі бақылау жүйесін зерделейді және диагностика жүргізеді;
Қатысушы қызметінің бизнес-процестері мен технологиялық схемаларын зерделейді;
Қатысушының құрылымын, филиалдар мен өкілдіктердің бар-жоғын зерделейді;
Қатысушының есепке алу саясатын зерделейді;
бухгалтерлік есепке алудың ақпараттық бағдарламаларына пайдаланылатын бухгалтерлік есепке алудың, салықтық есепке алудың деректеріне және басқа да пайдаланылатын ақпараттық жүйелерге рұқсат алады, есепке алу саясатына сәйкестігіне талдау жүргізеді;
тауар-материалдық құндылықтарды кіріске алудан бастап дайын өнімді өткізуге дейін жылжыту және есепке алу процесін зерделейді;
дайын өнімнің өзіндік құнын қалыптастыру процесін зерделейді;
Қатысушы алатын кіріс түрлерін, олардың жиынтық кірістің жалпы сомасындағы үлес салмағын зерделейді;
Қатысушының активтері мен міндеттемелерін зерделейді;
Қатысушы мен оның сатып алушылары мен өнім берушілер арасында шарттар жасау ерекшеліктерін зерделейді;
ақша қаражатының қозғалыс процесін зерделейді;
Қатысушының электрондық шот-фактуралар жүйесін, виртуалды қойманы, салық есептілігін өңдеудің ақпараттық жүйесін (СЕӨАЖ) (салық есептілігін ұсыну), салық төлеуші кабинетін қолдануын зерделейді;
салық тіркелімдерін қалыптастыру процесін зерделейді;
Қатысушымен бірге салық декларацияларын жасау алгоритмін зерделейді;
ішкі бақылау жүйесіне қойылатын талаптарды одан әрі қалыптастыру үшін ішкі бақылауды жүргізу алгоритмін зерделейді;
салық есептілігін бухгалтерлік есепке алу және салық тіркелімдерінің деректеріне сәйкестігін, оның ішінде Комитеттің тәуекелдерді басқару жүйесін қолдана отырып зерделейді;
Қатысушымен ақпараттық өзара іс-қимыл бойынша тапсырмаларды әзірлейді.

10. Комитет вырабатывает соответствующие требования к системе внутреннего контроля (включая необходимые формы аналитических отчетов) Участника и информационным системам (включая необходимые формы аналитических отчетов).
11. Комитет после приведения Участником системы внутреннего контроля и информационных систем в соответствие с установленными требованиями проводит тестирование.
При этом тестирование проводится Комитетом самостоятельно либо с привлечением необходимых консультантов.
Глава 4. Конфиденциальность
12. Стороны обязуются не разглашать любую информацию, полученную в рамках настоящего Соглашения без предварительного письменного согласия другой Стороны, за исключением случаев, когда иное предусмотрено законодательными актами Республики Казахстан.
13. Неумышленное распространение полученных сведений вследствие противоправных действий со стороны третьих лиц, выразившихся в виде кражи, грабежа, разбоя, хищения, кибер-атаки информационных баз данных, не является нарушением требования о конфиденциальности.
Глава 5. Заключительные положения
14. Настоящее Соглашение не препятствует осуществлению Комитетом налогового администрирования по налоговым обязательствам Участника.
15. Настоящее Соглашение не предполагает предоставление каких-либо льгот и преференций, а исполнение Участником своих налоговых обязательств осуществляется в общеустановленном порядке в соответствии с налоговым законодательством Республики Казахстан.
16. Настоящее Соглашение вступает в силу с даты его подписания уполномоченными представителями обеих Сторон, действует до _______________ и продлевается либо расторгается по согласованию Сторон.
17. Изменения и дополнения к настоящему Соглашению оформляются в письменной форме за подписью уполномоченных лиц Сторон и являются неотъемлемой частью настоящего Соглашения.
18. Настоящее Соглашение подписано в 4 (четырех) оригинальных экземплярах на государственном и русском языках, по 2 (два) экземпляра для каждой из Сторон и имеющих равную юридическую силу.
Глава 6. Юридические адреса и реквизиты Сторон
Комитет государственных доходов
Министерства финансов
Республики Казахстан:
_____________________________________
(должность)
_____________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии))
_________________________________
(подпись)
Участник: _____________________
______________________________
______________________________
(должность)
______________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии))
______________________________
(подпись)
Приложение 2
к Правилам проведения
пилотного проекта
по горизонтальному мониторингу
форма
Соглашение о пилотном проекте по горизонтальному мониторингу
город Астана "___"____________20__ года
____________________________________________________________________
(наименование)
именуемое в дальнейшем "участник Пилотного проекта",
в лице ______________________________________________________________
____________________________________________________________________,
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)
действующего (ей) на основании _______________________________________,
(наименование документа)
с одной стороны, и Республиканское государственное учреждение "Комитет
государственных доходов Министерства финансов Республики Казахстан",
именуемый в дальнейшем "Комитет",
в лице ______________________________________________________________,
(должность, фамилия, имя, отчество (при его наличии)
действующего (-ей) на основании _______________________________________,
(наименование документа)
с другой стороны, далее совместно именуемые "Стороны", принимая во внимание
положения статьи 68 Кодекса Республики Казахстан "О налогах и других
обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс), заключили настоящее
Соглашение о пилотном проекте по горизонтальному мониторингу
(далее – Соглашение).

10. Комитет Қатысушының ішкі бақылау жүйесіне (оның ішінде талдамалық есептердің қажетті нысандарын қоса алғанда) және ақпараттық жүйелерге (талдамалық есептердің қажетті нысандарын қоса алғанда) тиісті талаптарды әзірлейді.
11. Комитет Қатысушы ішкі бақылау жүйелері мен ақпараттық жүйелерді белгіленген талаптарға сәйкес келтіргеннен кейін тестілеуді өткізеді.
Бұл ретте, тестілеуді Комитет дербес не қажетті консультанттарды тарта отырып жүргізеді.
4-тарау. Құпиялылық
12. Тараптар Қазақстан Республикасының заңнамалық актілерінде өзгеше көзделген жағдайларды қоспағанда, осы Келісім шеңберінде алынған кез келген ақпаратты екінші Тараптың алдын ала жазбаша келісімінсіз жария етпеуге міндеттенеді.
13. Үшінші тұлға тарапынан ұрлау, тонау, қарақшылық, қолды болу, ақпараттық деректер базасына кибер-шабуыл жасау түрінде көрініс тапқан, құқыққа қайшы әрекеттердің салдарынан алынған мәліметтердің қасақана емес жария болуы, құпиялылық туралы талаптарды бұзу болып табылмайды
5-тарау. Қорытынды ережелер
14. Осы Келісім Қатысушының салықтық міндеттемелері бойынша Комитеттің салықтық әкімшілендіруін жүзеге асыруына кедергі келтірмейді.
15. Осы Келісім қандай да бір жеңілдіктер мен преференциялар беруді көздемейді, ал Қатысушының өз салық міндеттемелерін орындауы Қазақстан Республикасының салық заңнамасына сәйкес жалпыға бірдей белгіленген тәртіппен жүзеге асырылады.
16. Осы Келісім оған екі Тараптың уәкілетті өкілдері қол қойған күннен бастап күшіне енеді, _______________ дейін қолданыста болады және Тараптардың келісімі бойынша ұзартылады не бұзылады.
17. Осы Келісімге өзгерістер мен толықтырулар Тараптардың уәкілетті адамдарының қол қоюымен жазбаша нысанда ресімделеді және осы Келісімнің ажырамас бөлігі болып табылады.
18. Осы Келісімге 4 (төрт) түпнұсқалық данада мемлекеттік және орыс тілдерінде, тең заңды күші бар әрбір Тарап үшін 2 (екі) данадан қол қойылды.
6-тарау. Тараптардың заңды мекенжайлары мен деректемелері
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрлігінің
Мемлекеттік кірістер комитеті:
______________________________
(лауазымы) ______________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (ол болған кезде))
____________________________
(қолы)
Қатысушы:
______________________________
(лауазымы)
______________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (ол болған кезде))
____________________________
(қолы)
Деңгейлес мониторинг
жөніндегі пилоттық жобаны
жүргізудің қағидаларына
2-қосымша
Нысан
Деңгейлес мониторинг жөніндегі пилоттық жоба туралы келісім
Астана қаласы                               20__жылғы "___"________
____________________________________________________________________
________________________________________________________, бір тараптан,
(атауы)
бұдан әрі "Пилоттық жобаның қатысушысы" деп аталатын,
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (ол болған кезде)
тұлғасында, ____________________________________ негізінде әрекет ететін,
(құжаттың атауы)
және екінші тараптан "Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің
Мемлекеттік кірістер комитеті" Республикалық мемлекеттік мекемесі, бұдан
әрі "Комитет" деп аталатын,
____________________________________________________________________,
(тегі, аты, әкесінің аты (ол болған кезде)
тұлғасында,______________________________________ негізінде әрекет ететін,
(құжаттың атауы)
бұдан әрі бірлесіп "Тараптар" деп аталатын, "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасы Кодексінің (Салық кодексі) 68-бабының ережелерін назарға ала отырып, осы Деңгейлес мониторинг жөніндегі пилоттық жоба туралы келісімді (бұдан әрі – Келісім) жасады.

Глава 1. Предмет Соглашения
1. Стороны договариваются о проведении Комитетом пилотного проекта по горизонтальному мониторингу в отношении участника Пилотного проекта.
Глава 2. Права и обязанности Сторон
2. Комитет вправе:
1) запрашивать и получать учетную документацию на бумажных и электронных носителях, а также доступ к автоматизированным базам данных (информационным системам) по вопросам, относящимся к предмету Пилотного проекта;
2) запрашивать и получать письменные пояснения от участника Пилотного проекта по вопросам, относящимся к предмету Пилотного проекта;
3) запрашивать и получать доступ к просмотру данных программного обеспечения, предназначенного для автоматизации бухгалтерского и (или) налогового учетов и (или) информационной системы, содержащих данные первичных учетных документов, регистров бухгалтерского учета, информацию об объектах налогообложения и (или) объектах, связанных с налогообложением, в том числе исторические данные;
4) запрашивать и получать сведения из информационной системы программного обеспечения, предназначенного для автоматизации бухгалтерского и (или) налогового учетов, и (или) информационной системы, содержащих данные первичных учетных документов, регистров бухгалтерского учета, информацию об объектах налогообложения и (или) объектах, связанных с налогообложением в том числе исторические данные;
5) направлять в адрес участника Пилотного проекта рекомендации при обнаружении несоответствий в учетной системе налогоплательщика, в том числе неполное отражение данных и отсутствие электронных документов;
6) обследовать имущество, являющееся объектом налогообложения и (или) объектом, связанным с налогообложением, независимо от его места нахождения, проводить инвентаризацию имущества участника Пилотного проекта, в том числе на соответствие сведениям, указанным в документах;
7) привлекать специалиста, обладающего специальными знаниями и навыками, в том числе работников других государственных органов Республики Казахстан для исследования вопросов, требующих специальных знаний и навыков, и получения консультаций в рамках Пилотного проекта;
8) направлять запросы государственным и иным органам (организациям) иностранных государств по вопросам, возникшим в ходе проведения Пилотного проекта;
9) требовать исполнения рекомендаций в рамках пилотного внедрения;
10) пользоваться иными правами, предусмотренными Налоговым кодексом.
3. Комитет обязан:
1) предоставлять в рамках Пилотного проекта разъяснения по вопросам исполнения налоговых обязательств, а также предварительные разъяснения по планируемым сделкам.
При этом вышеуказанные разъяснения по вопросам исполнения налогового обязательства даются в пределах сведений и документов, представленных участником Пилотного проекта;

1-тарау. Келісімнің мәні
1. Тараптар Комитеттің Пилоттық жобаға қатысушыға қатысты деңгейлес мониторинг жөніндегі пилоттық жобаны жүргізу туралы уағдаласады.
2-тарау. Тараптардың құқықтары мен міндеттері
2. Комитет:
1) қағаз және электрондық тасығыштарда есепке алу құжаттамасын сұратуға және алуға, сондай-ақ Пилоттық жобаның мәніне қатысты мәселелер бойынша автоматтандырылған деректер базасына (ақпараттық жүйелерге) қол жеткізуге;
2) Пилоттық жоба мәніне қатысты мәселелер бойынша Пилоттық жобаға қатысушыдан жазбаша түсіндірулер сұратуға және алуға;
3) бастапқы есепке алу құжаттарының, бухгалтерлік есеп тіркелімдерінің деректері, салық салу объектілері және (немесе) салық салуға байланысты объектілер туралы ақпаратты қамтитын бухгалтерлік және (немесе) салықтық есепке алуды және (немесе) ақпараттық жүйені автоматтандыруға арналған бағдарламалық қамтамасыз ету деректерін, оның ішінде тарихи деректерді қарауға рұқсат сұрауға және алуға;
4) бухгалтерлік және (немесе) салықтық есепке алуды автоматтандыруға арналған бағдарламалық қамтамасыз етудің ақпараттық жүйесінен және (немесе) бастапқы есепке алу құжаттарының, бухгалтерлік есепке алу тіркелімдерінің деректерін, салық салу объектілері және (немесе) салық салуға байланысты объектілер туралы ақпаратты қамтитын ақпараттық жүйеден мәліметтерді, оның ішінде тарихи деректерді сұратуға және алуға;
5) салық төлеушінің есепке алу жүйесінде сәйкессіздіктер анықталған, оның ішінде деректер толық көрсетілмеген және электрондық құжаттар болмаған кезде Пилоттық жобаға қатысушысының атына ұсыным жолдауға;
6) салық салу объектісі және (немесе) салық салуға байланысты объект болып табылатын мүлікті оның орналасқан жеріне қарамастан тексеруге, Пилоттық жоба қатысушысының мүлкіне, оның ішінде құжаттарда көрсетілген мәліметтердің сәйкестігіне түгендеу жүргізуге;
7) арнайы білім мен дағдыларды талап ететін мәселелерді зерттеу және Пилоттық жоба шеңберінде консультациялар алу үшін арнайы білімі мен дағдысы бар маманды, оның ішінде Қазақстан Республикасының басқа да мемлекеттік органдарының қызметкерлерін тартуға;
8) Пилоттық жобаны жүргізу барысында туындаған мәселелер бойынша шет мемлекеттердің мемлекеттік және өзге де органдарына (ұйымдарына) сұрау салулар жіберуге;
9) пилоттық енгізу шеңберінде ұсынымдарды орындауды талап етуге;
10) Салық кодексінде көзделген өзге де құқықтарды пайдалануға құқылы.
3. Комитет:
1) Пилоттық жоба шеңберінде салық міндеттемелерін орындау мәселелері бойынша түсіндірулер, сондай-ақ жоспарланған мәмілелер бойынша алдын-ала түсіндірулер беруге.
Бұл ретте, салық міндеттемелерін орындау мәселелері бойынша жоғарыда көрсетілген түсіндірулер Пилоттық жобаға қатысушы ұсынған мәліметтер мен құжаттар шегінде беріледі;

2) соблюдать режим работы участника Пилотного проекта в период проведения Пилотного проекта по месту его нахождения;
3) обеспечивать сохранность документов, полученных и составленных при проведении пилотного проекта, не разглашать их содержание, за исключением случаев, предусмотренных законами Республики Казахстан;
4) соблюдать служебную этику;
5) информировать о правах и обязанностях органов государственных доходов;
6) направлять в адрес участника Пилотного проекта рекомендации по устранению нарушений по вопросам исполнения налогового обязательства;
7) исполнять иные обязательства, предусмотренные Налоговым кодексом.
4. Налогоплательщик вправе:
1) направлять запросы и получать разъяснения в ходе проведения Пилотного проекта;
2) требовать от работников профильного управления Комитета, проводящих Пилотный проект, предъявления служебных удостоверений;
3) требовать у работников профильного управления Комитета, проводящих пилотный проект, информацию о правах и обязанностях участника Пилотного проекта;
4) представлять в порядке, определенном Правилами проведения пилотного проекта по горизонтальному мониторингу, пояснения по вопросам, возникающим в ходе Пилотного проекта;
5) на применение упрощенного порядка возврата превышения налога на добавленную стоимость в размере 80 % в соответствии с Налоговым кодексом;
6) получать от Комитета, рекомендации по устранению нарушений по вопросам исполнения налогового обязательства;
7) пользоваться иными правами, предусмотренными Налоговым кодексом.
5. Налогоплательщик обязан:
1) обеспечивать полноту и достоверность данных, представляемых в период Пилотного проекта;
2) обеспечить полноту и достоверность отражения операций и событий, подкрепление бухгалтерских записей первичными документами;
3) отражать в учетной системе полные и достоверные данные всех финансово-хозяйственных операций, обеспечивать своевременное внесение данных в информационные системы, включая прикрепление электронных документов;
4) обеспечить по рекомендации Комитета приведение в соответствие правильность работы информационных систем и системы внутреннего контроля в сроки, установленные Комитетом, согласованные с участником Пилотного проекта;
5) обеспечить по рекомендации Комитета устранение нарушений в учетной системе;
6) обеспечить по запросу Комитета предоставление отчета об аудите системы внутреннего контроля, необходимой для исполнения налоговых обязательств, подготовленного аудиторской (или консалтинговой) компанией, имеющей необходимый опыт по предоставлению данных услуг, за период, предшествующий периоду вступления в Пилотный проект, при его наличии;

2) Пилоттық жоба қатысушысының орналасқан жері бойынша Пилоттық жобаны жүргізу кезеңінде жұмыс режимін сақтауға;
3) Пилоттық жобаны жүргізу кезінде алынған және жасалған құжаттардың сақталуын қамтамасыз етуге, Қазақстан Республикасының заңдарында көзделген жағдайларды қоспағанда, олардың мазмұнын жария етпеуге;
4) қызметтік этиканы сақтауға;
5) мемлекеттік кірістер органдарының құқықтары мен міндеттері туралы хабардар етуге;
6) Пилоттық жобаның қатысушысына салық міндеттемелерін орындау мәселелері бойынша бұзушылықтарды жою жөнінде ұсынымдарды жіберуге;
7) Салық кодексінде көзделген өзге де міндеттемелерді орындауға міндетті.
4. Салық төлеуші:
1) Пилоттық жобаны жүргізу барысында сұрау салулар жолдауға және түсіндірулер алуға;
2) Пилоттық жобаны жүргізетін Комитеттің бейінді басқармасының қызметкерлерінен қызметтік куәліктерін көрсетуді талап етуге;
3) Пилоттық жобаны жүргізетін Комитеттің бейінді басқармасының қызметкерлерінен Пилоттық жоба қатысушысының құқықтары мен міндеттері туралы ақпаратты талап етуге;
4) Деңгейлес мониторинг жөніндегі пилоттық жобаны жүргізу қағидаларында айқындалған тәртіппен Пилоттық жоба барысында туындайтын мәселелер бойынша түсіндірулер беруге;
5) Салық кодексіне сәйкес 80% мөлшерінде қосымша құн салығының асып кетуін қайтарудың оңайлатылған тәртібін қолдануға;
6) Комитеттен салық міндеттемелерін орындау мәселесі бойынша бұзушылықтарды жою жөнінде ұсынымдар алуға;
7) Салық кодексінде көзделген өзге де құқықтарды пайдалануға құқылы.
5. Салық төлеуші:
1) Пилоттық жоба кезеңінде ұсынылатын деректердің толықтығы мен дұрыстығын қамтамасыз етуге;
2) бухгалтерлік жазбаларды бастапқы құжаттармен тіркеуді, операциялар мен оқиғалардың толық мен дұрыс көрсетілуін қамтамасыз етуге;
3) есепке алу жүйесінде барлық қаржы-шаруашылық операциялардың толық және дұрыс деректерін көрсетуге, электрондық құжаттарды қоса алғанда, деректерді ақпараттық жүйелерге уақтылы енгізуді қамтамасыз етуге;
4) Комитеттің ұсынымы бойынша Пилоттық жобаға қатысушымен келісілген Комитет белгілеген мерзімде ақпараттық жүйелер мен ішкі бақылау жүйесінің дұрыс жұмыс істеуін сәйкес келтіруді қамтамасыз етуге;
5) Комитеттің ұсынымы бойынша есепке алу жүйесіндегі бұзушылықтарды жоюды қамтамасыз етуге;
6) егер бар болса, Комитеттің сұрау салуы бойынша Пилоттық жобаға кіру кезеңінің алдындағы кезеңде осы қызметтерді ұсыну бойынша қажетті тәжірибесі бар аудиторлық (немесе консалтингтік) компания дайындаған салықтық міндеттемелерді орындау үшін қажетті ішкі бақылау жүйесінің аудиті туралы есепті ұсынуды қамтамасыз етуге;

7) обеспечить доступ работникам профильного управления Комитета, проводящим пилотный проект, и работникам иных уполномоченных государственных органов, привлекаемым для участия в проведении такого пилотного проекта, на территорию и (или) в помещение участника Пилотного проекта и предоставить им рабочее место;
8) представлять по запросу Комитета, договор на проведение аудита, аудиторский отчет и (или) аудиторское заключение, при их наличии;
9) предоставлять доступ к просмотру данных программного обеспечения, предназначенного для автоматизации бухгалтерского и (или) налогового учетов и (или) информационной системы, содержащих данные первичных учетных документов, регистров бухгалтерского учета, информацию об объектах налогообложения и (или) объектах, связанных с налогообложением, в том числе исторические данные;
10) предоставлять сведения из информационной системы программного обеспечения, предназначенного для автоматизации бухгалтерского и (или) налогового учетов, и (или) информационной системы, содержащих данные первичных учетных документов, регистров бухгалтерского учета, информацию об объектах налогообложения и (или) объектах, связанных с налогообложением, в том числе исторические данные;
11) извещать о внесении изменений и дополнений в учетную документацию по бухгалтерскому и налоговому учету в период нахождения в пилотном проекте, в том числе за период исковой давности, если такие изменения и дополнения влияют на налоговые обязательства, в течение 15 (пятнадцати) рабочих дней с момента внесения таких изменений и дополнений;
12) исполнять иные обязательства, предусмотренные Налоговым кодексом.
6. Стороны имеют право по обоюдному согласию вносить изменения и дополнения в настоящее Соглашение.
Глава 3. Ответственность Сторон
7. Любые споры или разногласия, возникающие из настоящего Соглашения, разрешаются в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Глава 4. Конфиденциальность
8. Стороны обязуются не разглашать любую информацию, полученную в рамках настоящего Соглашения без предварительного письменного согласия другой стороны, за исключением случаев, когда иное предусмотрено законодательными актами Республики Казахстан.
9. Неумышленное распространение полученных сведений вследствие противоправных действий со стороны третьих лиц, выразившихся в виде кражи, грабежа, разбоя, хищения, кибер-атаки информационных баз данных, подтвержденное соответствующими органами, не является нарушением требования о конфиденциальности.
Глава 5. Срок действия Соглашения

7) Пилоттық жобаны жүргізетін Комитеттің бейінді басқармасы қызметкерлеріне және осындай Пилоттық жобаны жүргізуге қатысу үшін тартылатын өзге де уәкілетті мемлекеттік органдардың қызметкерлеріне Пилоттық жоба қатысушысының аумағына және (немесе) үй-жайына кіруін қамтамасыз етуге және оларға жұмыс орнын ұсынуға;
8) егер бар болса, Комитеттің сұрау салуы бойынша аудит жүргізуге аудиторлық келісімшартты, аудиторлық есепті және (немесе) аудиторлық қорытындысын ұсынуға;
9) бастапқы есепке алу құжаттарының, бухгалтерлік есеп тіркелімдерінің деректері, салық салу объектілері және (немесе) салық салуға байланысты объектілер туралы ақпаратты қамтитын бухгалтерлік және (немесе) салықтық есепке алуды және (немесе) ақпараттық жүйені автоматтандыруға арналған бағдарламалық қамтамасыз ету деректерін, оның ішінде тарихи деректерді қарауға рұқсат беруге;
10) бухгалтерлік және (немесе) салықтық есепке алуды автоматтандыруға арналған бағдарламалық қамтамасыз етудің ақпараттық жүйесінен және (немесе) бастапқы есепке алу құжаттарының, бухгалтерлік есепке алу тіркелімдерінің деректерін, салық салу объектілері және (немесе) салық салуға байланысты объектілер туралы ақпаратты қамтитын ақпараттық жүйеден мәліметтерді, оның ішінде тарихи деректерді беруге;
11) пилоттық жобада болған кезеңде, оның ішінде талап ету кезеңінің ескіруі кезеңінде, егер мұндай өзгерістер мен толықтырулар салық міндеттемелеріне әсер етсе, бухгалтерлік және салықтық есепке алу жөніндегі есепке алу құжаттамаларына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы, осындай өзгерістер мен толықтырулар енгізу сәтінен бастап 15 (он бес) жұмыс күні ішінде хабарлауға;
12) Салық кодексінде көзделген өзге де міндеттемелерді орындауға міндетті.
6. Тараптар өзара келісім бойынша осы Келісімге өзгерістер мен толықтырулар енгізуге құқылы.
3-тарау. Тараптардың жауапкершілігі
7. Осы Келісімнен туындайтын кез келген даулар немесе келіспеушіліктер Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес шешіледі.
4-тарау. Құпиялылық
8. Тараптар Қазақстан Республикасының заңнамалық актілерінде өзгеше көзделген жағдайларды қоспағанда, осы Келісім шеңберінде алынған кез келген ақпаратты екінші тараптың алдын ала жазбаша келісімінсіз жария етпеуге міндеттенеді.
9. Тиісті органдар растаған ұрлық, тонау, қарақшылық, ұрлау, ақпараттық дерекқорлардың кибер-шабуылдары түрінде көрінген үшінші тұлғалар тарапынан құқыққа қарсы әрекеттер салдарынан алынған мәліметтерді абайсыздан тарату құпиялылық туралы талаптарды бұзу болып табылмайды.
5-тарау. Келісімнің қолданылу мерзімі

10. Настоящее Соглашение вступает в силу с момента его подписания.
Настоящее Соглашение действует до окончания пилотного проекта по горизонтальному мониторингу и расторгается в случаях проведения в отношении участника Пилотного проекта процедуры реабилитации или банкротства, ликвидации, реорганизации путем слияния, присоединения, разделения и выделения, а также досрочно по соглашению Сторон.
При этом Соглашение считается расторгнутым с даты получения участником Пилотного проекта письма о расторжении Соглашения.
Глава 6. Заключительные положения
11. Изменения и дополнения к настоящему Соглашению оформляются в письменной форме за подписью уполномоченных лиц Сторон и являются неотъемлемой частью настоящего Соглашения.
12. Реорганизация Комитета путем преобразования не прекращает действия настоящего Соглашения, и все права и обязанности переходят к правопреемникам.
13. Обмен информацией, представляемой в рамках пилотного проекта по горизонтальному мониторингу, направление документов, в том числе извещений, запросов, рекомендаций и писем, осуществляется с использованием следующих адресов электронной почты:
со стороны Комитета ____________________________________________;
со стороны участника Пилотного проекта___________________________.
14. Настоящее Соглашение подписано в 4 (четырех) оригинальных экземплярах на государственном и русском языках, по 2 (два) экземпляра для каждой из Сторон и имеющих равную юридическую силу.
Глава 7. Юридические адреса и реквизиты Сторон
Комитет государственных доходов
Министерства финансов
Республики Казахстан:
_____________________________________
(должность)
_____________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии))
_________________________________
(подпись)
участник Пилотного проекта:
____________________________________
____________________________________
____________________________________
(должность)
_____________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии))
______________________________
(подпись)
Приложение 3
к Правилам проведения
пилотного проекта
по горизонтальному мониторингу
форма
Исходящий №________ (при наличии)
Заявление о заключении Соглашения о пилотном проекте по горизонтальному мониторингу
_____________________________________________________________________
(полное наименование и бизнес-идентификационный номер налогоплательщика)
в лице_________________________________________________________________,
(должность, фамилия, имя, отчество (при его наличии)
действующего на основании ______________________________________________
в соответствии с Кодексом Республики Казахстан "О налогах и других обязательных
платежах в бюджет" (Налоговый кодекс) прошу рассмотреть вопрос о проведении
горизонтального мониторинга
в _____________________________________________________________________
(полное наименование и бизнес-идентификационный номер налогоплательщика)
в рамках пилотного проекта с 1 января _______________ года.
Настоящим заявлением подтверждаю следующее:
бухгалтерский и налоговый учет на предприятии ведется
на _____________________________________________________________________;
(государственном и (или) русском) языке (ах))
с использованием программного обеспечения, предназначенного для автоматизации
бухгалтерского и (или) налогового учетов; на предприятии внедрена и используется
система внутреннего контроля.
Прилагается 4 (четыре) экземпляра подписанного Соглашения о пилотном проекте
по горизонтальному мониторингу.
Приложение на ____ листах.
________________________________________________ "___" ______ 20__года
(должность, фамилия, имя, отчество (при его наличии))

10. Осы Келісім оған қол қойылған сәттен бастап күшіне енеді.
Осы Келісім деңгейлес мониторинг бойынша пилоттық жоба аяқталғанға дейін қолданылады және Пилоттық жоба қатысушысына қатысты оңалту немесе банкроттық, бірігу, қосылу, бөліну және бөлініп шығу жолымен тарату, қайта ұйымдастыру рәсімдері жүргізілген жағдайларда, сондай-ақ Тараптардың келісімі бойынша мерзімінен бұрын бұзылады.
Бұл ретте Келісім Пилоттық жобаға қатысушы Келісімді бұзу туралы хатты алған күннен бастап бұзылды деп есептеледі.
6-тарау. Қорытынды ережелер
11. Осы Келісімге өзгерістер мен толықтырулар Тараптардың уәкілетті тұлғалары қол қойған жазбаша нысанда ресімделеді және осы Келісімнің ажырамас бөлігі болып табылады.
12. Комитетті қайта құру жолымен қайта ұйымдастыру осы Келісімнің қолданылуын тоқтатпайды және барлық құқықтар мен міндеттер құқықтық мирасқорларға ауысады.
13. Деңгейлес мониторинг жөніндегі пилоттық жоба шеңберінде ұсынылатын ақпарат алмасу, құжаттарды, оның ішінде хабарламаларды, сұрау салуларды, ұсынымдар мен хаттарды жолдау мынадай электрондық пошта мекенжайларын пайдалана отырып жүзеге асырылады:
Крмитет тарапынан _____________________________________________;
Пилоттық жобаға қатысушы тарапынан____________________________.
14. Осы Келісімге 4 (төрт) түпнұсқалық данада мемлекеттік және орыс тілдерінде, тең заңды күші бар әрбір Тарап үшін 2 (екі) данадан қол қойылды.
7-тарау. Тараптардың заңды мекенжайлары мен деректемелері
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрлігінің
Мемлекеттік кірістер комитеті:
________________________________
(лауазымы) ___________________________________
___________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (ол болған кезде))
____________________________
(қолы)
Пилоттық жобаның қатысушысы:
_________________________________
(лауазымы)
___________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (ол болған кезде))
__________________________________
(қолы)
Деңгейлес мониторинг
жөніндегі пилоттық жобаны
жүргізу қағидаларына
3-қосымша
нысан
Шығыс №________ (ол болған кезде)
Деңгейлес мониторинг бойынша пилоттық жоба жөнінде келісім жасау туралы өтініш
____________________________________________________________________
(салық төлеушінің толық атауы және бизнес-сәйкестендіру нөмірі)
____________________________________________________________________
(лауазымы, тегі, аты, әкесінің аты (ол болған кезде))
тұлғасында,_________________________ негізінде әрекет ететін "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасының Кодексіне сәйкес__________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
(салық төлеушінің толық атауы және бизнес-сәйкестендіру нөмірі)
Пилоттық жоба шеңберінде ___________ жылғы 1 қаңтардан бастап деңгейлес мониторинг жүргізу туралы мәселесін қарастыруды сұраймын.
Осы өтінішпен мыналарды растаймын:
Кәсіпорындағы бухгалтерлік және салықтық есепке алу
_______________________________________________________жүргізіледі;
(мемлекеттік және (немесе) орыс тілдерінде)
бухгалтерлік және (немесе) салықтық есепке алуды автоматтандыруға арналған бағдарламалық қамтамасыз етуді пайдалана отырып;
кәсіпорында ішкі бақылау жүйесі енгізілген және пайдаланылады.
Қол қойылған деңгейлес мониторинг жөніндегі пилоттық жоба туралы келісімнің 4 (төрт) данасы қоса беріледі.
Қосымша ___ парақта.
_____________________________________________ 20__жылғы "___"_______
(лауазымы, тегі, аты, әкесінің аты (ол болған кезде))