Об утверждении Правил разработки, согласования и утверждения градостроительных проектов (генеральных планов населенных пунктов, проектов детальной планировки и проектов застройки)
Приказ Министра индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан от 30 сентября 2020 года № 505. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 30 сентября 2020 года № 21342.
Сноска. Заголовок - в редакции приказа Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 04.08.2023 № 563 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с подпунктом 15-2) статьи 20 Закона Республики Казахстан от 16 июля 2001 года "Об архитектурной, градостроительной и строительной деятельности в Республике Казахстан" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила разработки, согласования и утверждения градостроительных проектов (генеральных планов населенных пунктов, проектов детальной планировки и проектов застройки).
Сноска. Пункт 1 - в редакции приказа Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 04.08.2023 № 563 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. Комитету по делам строительства и жилищно-коммунального хозяйства Министерства индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр индустрии и инфраструктурного развития
Республики Казахстан
Б. Атамкулов
Утвержден приказом
Министра индустрии и
инфраструктурного развития
Республики Казахстан
от 30 сентября 2020 года № 505
Правила разработки, согласования и утверждения градостроительных проектов (генеральных планов населенных пунктов, проектов детальной планировки и проектов застройки)
Сноска. Заголовок - в редакции приказа Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 04.08.2023 № 563 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила разработки, согласования и утверждения градостроительных проектов (генеральных планов населенных пунктов, проектов детальной планировки и проектов застройки) (далее – Правила) разработаны в соответствии с Законом Республики Казахстан "Об архитектурной, градостроительной и строительной деятельности в Республике Казахстан" (далее – Закон), иными нормативными правовыми актами и устанавливают порядок разработки, согласования и утверждения градостроительных проектов (генеральных планов населенных пунктов, проектов детальной планировки и проектов застройки).
Сноска. Пункт 1 - в редакции приказа Министра промышленности и строительства РК от 22.02.2024 № 69 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

Қала құрылысы жобаларын (елді мекендердің бас жоспарлары, егжей-тегжейлі жоспарлау жобалары мен құрылыс салу жобаларын) әзірлеу, келісу және бекіту қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 2020 жылғы 30 қыркүйектегі № 505 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2020 жылғы 30 қыркүйекте № 21342 болып тіркелді.
Ескерту. Тақырып жаңа редакцияда - ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 04.08.2023 № 563 (алғаш ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
"Қазақстан Республикасындағы сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі туралы" 2001 жылғы 16 шілдедегі Қазақстан Республикасы Заңының 20-бабы 15-2) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Қала құрылысы жобаларын (елді мекендердің бас жоспарлары, егжей-тегжейлі жоспарлау жобалары мен құрылыс салу жобаларын) әзірлеу, келісу және бекіту қағидалары бекітілсін.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 04.08.2023 № 563 (алғаш ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2. Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрлігінің Құрылыс және тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық істері комитеті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрлігінің интернет-ресурсында орналастырылуын қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Индустрия және инфрақұрылымдық даму вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғаш ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрі
Б. Атамкулов
Қазақстан Республикасының
Индустрия және
инфрақұрылымдық
даму министірінің
2020 жылғы 30 қыркүйегі
№ 505 бұйрығымен
бекітілген
Қала құрылысы жобаларын (елді мекендердің бас жоспарлары, егжей-тегжейлі жоспарлау жобалары мен құрылыс салу жобаларын) әзірлеу, келісу және бекіту қағидалары
Ескерту. Тақырып жаңа редакцияда - ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 04.08.2023 № 563 (алғаш ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Қала құрылысы жобаларын (елді мекендердің бас жоспарлары, егжей-тегжейлі жоспарлау жобалары мен құрылыс салу жобаларын) әзірлеу, келісу және бекіту қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Қазақстан Республикасындағы сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі туралы" Қазақстан Республикасының Заңына (бұдан әрі – Заң), өзге де нормативтік құқықтық актілерге сәйкес әзірленді және қала құрылысы жобаларын (елді мекендердің бас жоспарлары, егжей-тегжейлі жоспарлау жобалары мен құрылыс салу жобаларын) әзірлеуі, келісуі және бекітуі жөніндегі тәртіпті белгілейді.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 04.08.2023 № 563 (алғаш ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); орыс тіліндегі мәтініне өзгеріс енгізілді, қазақ тіліндегі мәтіні өзгермейді – ҚР Өнеркәсіп және құрылыс министрінің 22.02.2024 № 69 (алғаш ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.

2. В настоящих Правилах используются следующие понятия:
1) проект детальной планировки (далее – ПДП) – градостроительный проект, разрабатываемый для отдельных частей территорий и функциональных зон населенных пунктов, а также территорий, расположенных за пределами населенных пунктов;
1-1) генеральный план населенного пункта (далее – генеральный план) – градостроительный проект комплексного планирования развития и застройки города, поселка, села либо другого поселения, устанавливающий зонирование, планировочную структуру и функциональную организацию их территории, систему транспортных и инженерных инфраструктур, озеленения и благоустройства;
2) инвестор – физическое или юридическое лицо, осуществляющее инвестиции в Республике Казахстан;
2-1) общественные обсуждения – одна из форм общественного участия в принятии государственных и управленческих решений, затрагивающих вопросы архитектуры, градостроительства и строительства Республики Казахстан, посредством открытых собраний;
3) проект застройки – градостроительный проект, разрабатываемый для территорий кварталов, микрорайонов и других элементов планировочной структуры городских и сельских населенных пунктов в границах установленных красных линий или границах земельных участков;
4) исполнитель – физическое или юридическое лицо, имеющее лицензию на соответствующий вид деятельности, выполняющее проектную деятельность в сфере архитектуры и градостроительства по договору подряда или договору о государственных закупках, заключаемому с заказчиком;
5) заказчик – физическое или юридическое лицо, осуществляющее деятельность в соответствии с законодательством Республики Казахстан об архитектурной, градостроительной и строительной деятельности. В зависимости от целей деятельности заказчиком могут выступать заказчик-инвестор проекта (программы), заказчик (собственник), застройщик либо их уполномоченные лица.
Сноска. Пункт 2 с изменениями, внесенными приказами и.о. Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 26.05.2023 № 388 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 04.08.2023 № 563 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2-1. Генеральные планы разрабатываются в соответствии с комплексными схемами градостроительного планирования территорий (проектами районной планировки), с учетом ограничений, предусмотренных законодательством Республики Казахстан об использовании воздушного пространства Республики Казахстан и деятельности авиации.

2. Осы Қағидаларда мынадай ұғымдар пайдаланылады:
1) егжей-тегжейлі жоспарлау жобалары (бұдан әрі – ЕТЖЖ) – елді мекендер аумақтарының жекелеген бөліктері мен функционалдық аймақтары, сондай-ақ елді мекендердің шегінен тыс жерде орналасқан аумақтар үшін әзірленетін қала құрылысы жобасы;
1-1) елді мекендердің бас жоспары (бұдан әрі – бас жоспар) – қаланы, кентті, ауылды не басқа тұғылықты жерлерді дамыту мен салуды кешенді жоспарлаудың, олардың аумағын аймақтарға бөлуді, жоспарлау құрылымы мен функционалдық ұйымдастыруды, көлік және инженерлік инфрақұрылымдар, көгалдандыру және абаттандыру жүйесін белгілейтін қала құрылысы жобасы;
2) инвестор – Қазақстан Республикасында инвестицияларды жүзеге асыратын жеке немесе заңды тұлға;
2-1) қоғамдық тыңдаулар – ашық жиналыстар өткізу, көпшілік талқылауларын жүргізу арқылы сәулет, қала құрылысы және құрылыс мәселелері қозғалатын мемлекеттік және басқарушылық шешімдерді қабылдауға қоғамның қатысу нысандарының бірі;
3) құрылыс салу жобасы – бекітілген қызыл сызықтардың шекарасында немесе жер учаскелерінің шекарасында орамдар, шағын аудандар аумақтары және елді мекендердің жоспарлау құрылымының басқа элементтері үшін әзірленетін қала құрылысы жобасы;
4) орындаушы – қызметтің тиісті түріне лицензиясы бар, Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес құрылыс саласында тапсырыс берушімен жүзеге асыратын тұлғамен жасалатын мердігерлік шарт немесе мемлекеттік сатып алу туралы шарт бойынша сәулет және қала құрылысы саласында жобалау қызметін орындайтын жеке немесе заңды тұлға;
5) тапсырыс беруші – қызметін Қазақстан Республикасының сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі туралы заңнамасына сәйкес жүзеге асыратын жеке немесе заңды тұлға. Жобаның (бағдарламаның) тапсырыс беруші-инвесторы, тапсырыс беруші (меншік иесі), құрылыс салушы не олардың уәкілетті адамдары қызмет мақсаттарына қарай тапсырыс беруші бола алады.
Ескерту. 2-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің м.а.26.05. 2023 № 388 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 04.08.2023 № 563 (алғаш ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.
2-1. Бас жоспарлар аумақтарды қала құрылысын жоспарлаудың кешенді схемаларына (аудандық жоспарлау жобалары) сәйкес және Қазақстан Республикасының әуе кеңiстiгiн пайдалану және авиация қызметі туралы Қазақстан Республикасының заңнамасымен қарастырылған шектеулерді ескере отырып әзірленеді.

Сноска. Правила дополнены пунктом 2-1 в соответствии с приказом Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 04.08.2023 № 563 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); в редакции приказа Министра промышленности и строительства РК от 29.06.2024 № 234 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2-2. Не допускается внесение изменений и дополнений в градостроительные проекты, прошедшие комплексную градостроительную экспертизу и получившие положительное заключение до их утверждения.
Сноска. Правила дополнены пунктом 2-2 в соответствии с приказом Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 04.08.2023 № 563 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); в редакции приказа Министра промышленности и строительства РК от 29.06.2024 № 234 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2-3. Градостроительные проекты всех уровней, не прошедшие комплексную градостроительную экспертизу и не получившие ее положительное заключение не подлежат утверждению.
Сноска. Правила дополнены пунктом 2-3 в соответствии с приказом Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 04.08.2023 № 563 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2-4. До прохождения комплексной градостроительной экспертизы заказчик проектов ПДП обеспечивает их проверку на соответствие функциональных зон утвержденному генеральному плану населенного пункта с использованием автоматизированной информационной системы Государственного градостроительного кадастра.
Сноска. Правила дополнены пунктом 2-4 в соответствии с приказом Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 04.08.2023 № 563 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); в редакции приказа Министра промышленности и строительства РК от 29.06.2024 № 234 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2-5. Генеральный план населенного пункта, отнесенного к группам по гражданской обороне, разрабатывается с учетом требований инженерно-технических мероприятий гражданской обороны согласно объему и содержанию инженерно-технических мероприятий гражданской обороны, утвержденных приказом Министра внутренних дел Республики Казахстан от 24 октября 2014 года № 732 "Об утверждении объема и содержания инженерно-технических мероприятий гражданской обороны" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 9922).

Ескерту. Қағида 2-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 04.08.2023 № 563 (алғаш ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен; жаңа редакцияда - ҚР Өнеркәсіп және құрылыс министрінің 29.06.2024 № 234 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2-2. Кешенді қала құрылысы сараптамасынан өткен және оң қорытынды алған қала құрылысы жобаларына оны бекіткенге дейін өзгерістер мен толықтырулар енгізуге жол берілмейді.
Ескерту. Қағида 2-2-тармақпен толықтырылды - ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 04.08.2023 № 563 (алғаш ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.; орыс тіліндегі мәтініне өзгеріс енгізілді, қазақ тіліндегі мәтіні өзгеріссіз қалады - ҚР Өнеркәсіп және құрылыс министрінің 29.06.2024 № 234 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2-3. Кешенді қала құрылысы сараптамасынан өтпеген және оның оң қортыныдысын алмағын барлық деңгейдегі қала құрылысы жобалары бекітуге жатпайды.
Ескерту. Қағида 2-3-тармақпен толықтырылды - ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 04.08.2023 № 563 (алғаш ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2-4. ЕТЖЖ-ның тапсырыс берушісі кешенді қала құрылысы сараптамасынан өткенге дейін Мемлекеттік қала құрылысы кадастры автоматтандырылған ақпараттық жүйесін қолдана отырып, олардың функционалдық аймақтардың елді мекеннің бекітілген бас жоспарына сәйкестігіне тексеруді қамтамасыз етеді.
Ескерту. Қағида 2-4-тармақпен толықтырылды - ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 04.08.2023 № 563 (алғаш ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен; жаңа редакцияда - ҚР Өнеркәсіп және құрылыс министрінің 29.06.2024 № 234 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2-5. Азаматтық қорғаныс бойынша топтарға жатқызылған елді мекеннің бас жоспары "Азаматтық қорғаныстың инженерлік-техникалық іс-шараларының көлемі мен мазмұнын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2014 жылғы 24 қазандағы № 732 бұйрығымен бекітілген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 9922 болып тіркелген) азаматтық қорғаныстың инженерлік-техникалық іс-шараларының көлемі мен мазмұнына сәйкес азаматтық қорғаныстың инженерлік-техникалық іс-шараларын есепке ала отырып әзірленеді.

Сноска. Правила дополнены пунктом 2-5 в соответствии с приказом Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 04.08.2023 № 563 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2-6. Генеральные планы разрабатываются с учетом требований подпункта 4) пункта 2 статьи 121 Земельного кодекса Республики Казахстан (далее – Кодекс) и Правил выдачи разрешений на осуществление деятельности, которая может представлять угрозу безопасности полетов воздушных судов, утвержденных постановлением Правительства Республики Казахстан от 12 мая 2011 года № 504.
Сноска. Правила дополнены пунктом 2-6 в соответствии с приказом Министра промышленности и строительства РК от 29.06.2024 № 234 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
3. ПДП и проекты застройки разрабатываются на основании генерального плана населенного пункта, утвержденного в установленном порядке в соответствии с заданием на проектирование согласно приложению 1 к настоящим Правилам (далее – Задание).
4. ПДП и/или проекты застройки разрабатываются в соответствии с установленными в генеральных планах элементами планировочной структуры, градостроительными регламентами и концепцией единого архитектурного стиля.
При этом ПДП и/или проекты застройки разрабатываются с учетом сведений информационных систем государственных органов об освоенных земельных участках и/или предоставленных правах в частную собственность или временного возмездного землепользования, предусмотренных статьями 43, 44, 44-1 и 45 Кодекса.
Сноска. Пункт 4 - в редакции Министра промышленности и строительства РК от 29.06.2024 № 234 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
5. Концепция единого архитектурного стиля предусматривается для столицы, городов республиканского и областного значения.
6. Проекты градостроительного освоения отдельных частей территорий городов (ПДП, проекты планировки промышленной зоны и проекты застройки) являются производными от действующего генерального плана, за исключением ситуационных планов и генеральных планов объектов в составе технико-экономических обоснований или проектно-сметной документации, предназначенных для строительства зданий и сооружений, их комплексов.
7. Организация разработки генеральных планов, генеральных планов сельских населенных пунктов с численностью населения до пяти тысяч человек – схем развития и застройки (упрощенный вариант генеральных планов малых населенных пунктов), ПДП и проектов застройки осуществляется структурным подразделением местного исполнительного органа, осуществляющим функции в сфере архитектуры и градостроительства.

Ескерту. Қағида 2-5-тармақпен толықтырылды - ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 04.08.2023 № 563 (алғаш ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2.6. Бас жоспарлар Қазақстан Республикасы Жер кодексінің (бұдан әрі – Кодекс) 121-бабы 2-тармағының 4) тармақшасының талаптарын және Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2011 жылғы 12 мамырдағы № 504 қаулысымен бекітілген Әуе кемелерінің ұшу қауіпсіздігіне қатер төндіруі мүмкін қызметті жүзеге асыруға рұқсаттар беру қағидаларын есепке ала отырып әзірленеді.
Ескерту. Қағида 2-6-тармақпен толықтырылды - ҚР Өнеркәсіп және құрылыс министрінің 29.06.2024 № 234 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
3. ЕТЖЖ және құрылыс салу жобалары белгіленген тәртіппен бекітілген елді мекеннің бас жоспары негізінде осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес жобалауға арналған тапсырмаға (бұдан әрі – Тапсырма) сәйкес әзірленеді.
4. ЕТЖЖ жəне/немесе құрылыс салу жобалары бас жоспарларында белгіленген жоспарлы құрылым элементтеріне, қала құрылысы регламенттеріне жəне бірыңғай сəулет стилінің тұжырымдамасына сəйкес əзірленеді.
Бұл ретте ЕТЖЖ және/немесе құрылыс салу жобалары мемлекеттік органдардың ақпараттық жүйелеріндегі мәліметтерді есепке ала отырып, Кодекстің 43, 44, 44-1 және 45-баптарында көзделген игерілген жер учаскелері және/немесе жер учаскелеріне жеке меншік, сондай-ақ уақытша жер пайдалану құқығын есепке ала отырып әзірленеді.
Ескерту. 4-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Өнеркәсіп және құрылыс министрінің 29.06.2024 № 234 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
5. Бірыңғай сәулет стилінің тұжырымдамасы астана, республикалық және облыстық маңызы бар қалалар үшін көзделеді.
6. Қалалар аумағының жекелеген бөліктерін қала құрылысын игеру жобалары (ЕТЖЖ, өнеркәсіптік аймақты жоспарлау жобалары және құрылыс салу жобалары) ғимараттар мен құрылыстарды, олардың кешендерін салуға арналған техникалықэкономикалық негіздемелер немесе жобалау-сметалық құжаттама құрамындағы ахуалдық жоспарлар мен объектілердің бас жоспарларын қоспағанда, қолданыстағы бас жоспардан туынды болып табылады.
7. Бас жоспарларды, тұрғындарының саны бес мың адамға дейінгі ауылдық елді мекендердің бас жоспарлары – даму және құрылыс салу схемалары (халқының саны аз елді мекендердің бас жоспарларының оңайлатылған нұсқасы), ЕТЖЖ және құрылыс жобаларын әзірлеуді ұйымдастыруды сәулет және қала құрылысы саласындағы функцияларды жүзеге асыратын жергілікті атқарушы органның құрылымдық бөлімшесі жүзеге асырады.

Сноска. Пункт 7 - в редакции приказа Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 04.08.2023 № 563 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
8. Предоставление утвержденных генеральных планов, генеральных планов сельских населенных пунктов с численностью населения до пяти тысяч человек – схемы развития и застройки (упрощенный вариант генеральных планов малых населенных пунктов), ПДП и проектов застройки в векторном виде для внесения в базу данных государственного градостроительного кадастра осуществляется в соответствии с Правилами ведения и предоставления информации и (или) сведений из государственного градостроительного кадастра Республики Казахстан, утвержденными приказом Министра национальной экономики Республики Казахстан от 20 марта 2015 года № 244 "Об утверждении Правил ведения и предоставления информации и (или) сведений из государственного градостроительного кадастра Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 11111).
Сноска. Пункт 8 - в редакции приказа Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 04.08.2023 № 563 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
9. Схемы градостроительного проекта разрабатываются с учетом требований государственного градостроительного кадастра, в электронном виде с применением геоинформационных систем – технологий в системе единых справочников и классификаторов.
Классификатор ПДП и проекта застройки соответствует приложению 2 настоящих Правил.
Сноска. Пункт 9 - в редакции приказа и.о. Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 15.06.2022 № 341 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 1-1. Разработка, согласование и утверждение генеральных планов
Сноска. Правила дополнены главой 1-1 в соответствии с приказом Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 04.08.2023 № 563 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
9-1. Генеральный план разрабатывается с целью обеспечения комплексного подхода к планированию территорий населенного пункта. Границы зон различного функционального назначения определяются с учетом красных линий, естественных границ природных объектов и границ земельных участков.
Границами территории кварталов (микрорайона) являются красные линии магистралей общегородского, районного значений и жилых улиц, а также границы территорий иного функционального назначения и естественных рубежей природных объектов.

Ескерту. 7-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 04.08.2023 № 563 (алғаш ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
8. Мемлекеттік қала құрылысы кадастрының дерекқорына енгізу үшін бекітілген бас жоспарларды, қала құрылысы құжаттарын векторлық түрде (бас жоспарларды, тұрғындарының саны бес мың адамға дейінгі ауылдық елді мекендердің бас жоспарлары – даму және құрылыс салу схемаларын (халқының саны аз елді мекендердің бас жоспарларының оңайлатылған нұсқасы), егжей-тегжейлі жоспарлау жобасы, құрылыс салу жобасы) беру "Қазақстан Республикасының мемлекеттік қала құрылысы кадастрын жүргізудің және одан ақпарат және (немесе) мәліметтер ұсынудың қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2015 жылғы 20 наурыздағы № 244 бұйрығымен бекітілген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11111 болып тіркелген) Қазақстан Республикасының мемлекеттік қала құрылысы кадастрын жүргізудің және одан ақпарат және (немесе) мәліметтер ұсынудың қағидаларына сәйкес ұсынады.
Ескерту. 8-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 04.08.2023 № 563 (алғаш ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
9. Қала құрылысы жобасының схемалары мемлекеттік қала құрылысы кадастрының талаптарын ескере отырып, геоақпараттық жүйелерді – бірыңғай анықтамалар мен жіктеуіштер жүйесінде технологияларды қолдана отырып, электрондық түрде әзірленеді.
ЕТЖЖ және құрылыс салу жобасының жіктеуіші осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес болады.
Ескерту. 9-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің м.а. 15.06.2022 № 341 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1-1-тарау. Бас жоспарларды әзірлеу, келісу және бекіту
Ескерту. Қағида 1-1-тараумен толықтырылды - ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 04.08.2023 № 563 (алғаш ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
9-1. Бас жоспар елді мекеннің аумақтарын жоспарлауға кешенді көзқарасты қамтамасыз ету мақсатында әзірленеді. Әртүрлі функционалдық мақсаттағы аймақтардың шекаралары қызыл сызықтарды, табиғи объектілердің табиғи шекараларын және жер учаскелерінің шекараларын ескере отырып белгіленеді.
Кварталдар (шағын аудандар) аумағының шекарасы жалпықалалық, аудандық маңызы бар автомобиль жолдарының және тұрғын көшелердiң қызыл сызықтары, сондай-ақ өзге де функционалдық мақсаттағы аумақтардың шекаралары мен табиғи объектiлердiң табиғи шекаралары болып табылады.

Сноска. Пункт 9-1 - в редакции приказа Министра промышленности и строительства РК от 22.02.2024 № 69 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
9-2. Генеральный план является основным градостроительным документом, основанным на социальных и экологических критериях, всестороннем учете потребностей человека и ресурсной емкости территории для создания комфортной среды обитания.
Генеральный план разрабатывается с целью определения прогноза роста численности и занятости населения, долгосрочного планирования инвестиционных процессов на проектируемой территории, долгосрочной перспективы территориального развития населенного пункта, направления формирования планировочной структуры, градостроительного зонирования территории, объектов общегородского назначения, организации транспортного обслуживания, развития системы инженерного оборудования, инженерной подготовки и благоустройства территории, защиты территории от опасных природных и техногенных процессов, охраны природной среды и историко-культурного наследия.
9-3. Генеральные планы городов с расчетной численностью населения свыше ста тысяч человек разрабатываются в две стадии и включают:
первая стадия (долгосрочный прогноз развития населенного пункта (концепция)) – разработка концептуальных положений по градостроительному зонированию территорий и населенных пунктов с разработкой их основных принципов и направлений стратегического градостроительного развития на 25-30 лет;
вторая стадия (генеральный план) – детализация основных принципов и направлений стратегического градостроительного развития путем детальной проработки элементов планировочной структуры, охватывающего основные этапы строительства (первоочередной 5-7 лет, расчетный срок 15-20 лет).
9-4. Долгосрочный прогноз развития городов и сельских населенных пунктов с численностью населения до ста тысяч человек выполняется в составе генерального плана.
9-5. Генеральные планы населенных пунктов с расчетной численностью населения до двадцати тысяч человек могут разрабатываться совмещенными с ПДП на всю территорию населенного пункта, охватывающего основные этапы строительства (первоочередной 5-7 лет, расчетный срок 15-20 лет).
9-6. Генеральные планы сельских населенных пунктов с численностью населения до пяти тысяч человек – схемы развития и застройки (упрощенный вариант генеральных планов малых населенных пунктов) разрабатываются в одну стадию и совмещаются с ПДП на всю территорию населенного пункта, охватывающего основные этапы строительства (первоочередной 5-7 лет, расчетный срок 15-20 лет).

Ескерту. 9-1-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Өнеркәсіп және құрылыс министрінің 22.02.2024 № 69 (алғаш ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
9-2. Бас жоспар әлеуметтік және экологиялық өлшемшарттарға негізделген, адам қажеттіліктері мен аумақтың ресурстық мүмкіндіктерін жан-жақты есепке алып, жайлы өмір сүру ортасын құруға негізделген негізгі қала құрылысының құжаты болып табылады.
Бас жоспар халық саны мен жұмыспен қамтылуының өсу болжамын анықтау, жобаланатын аумақтағы инвестициялық үдерістерді перспективалық жоспарлау, қаланың аумақтық дамуының ұзақ мерзімді перспективаларын, қаланың аумақтық дамуының бағыттарын, жоспарлау құрылымын қалыптастыру, аумақты, коммуналдық объектілерді қалалық аймақтарға бөлу, көлік қызметін ұйымдастыру, инженерлік жабдықтар жүйесін дамыту, аумақты инженерлік дайындау және абаттандыру, аумақты қауіпті табиғи және техногендік әсерлерден қорғау процестер, табиғи ортаны және тарихи-мәдени мұраны қорғауды анықтау мақсатында әзірленеді.
9-3. Халықтың есептік саны жүз мың тұрғыннан асатын қалалардың бас жоспарлары екі кезеңде әзірленеді және мыналарды қамтиды:
бірінші кезең (елді мекенді дамытудың ұзақ мерзімді болжамы (тұжырымдамасы)) – 25-30 жылға арналған стратегиялық қала құрылысын дамытудың негізгі қағидаттары мен бағыттарын әзірлей отырып, аумақтар мен елді мекендерді қала құрылысын аймақтарға бөлудің тұжырымдамалық ережелерін әзірлеу;
екінші кезең (бас жоспар) – құрылыстың негізгі кезеңдерін қамтитын жоспарлау құрылымының элементтерін егжей-тегжейлі зерделеу арқылы стратегиялық қала құрылысының негізгі принциптері мен бағыттарын егжей-тегжейлі көрсету (басымдық 5-7 жыл, есептік кезең 15-20 жыл).
9-4. Бас жоспардың құрамында халықтың саны жүз мың адамға дейінгі қалалар мен ауылдық елді мекендерді дамытудың ұзақ мерзімді болжамы орындалады.
9-5. Халықтың саны жиырма мың адамға дейінгі елді мекендердің құрылыстың негізгі кезеңдерін қамтитын бас жоспарлары елді мекеннің бүкіл аумағына ЕТЖЖ-мен біріктіріліп әзірленуі тиіс (басымдық 5-7 жыл, есептік кезең 15-20 жыл).
9-6. Тұрғындардың саны бес мың адамға дейінгі ауылдық елді мекендердің құрылыстың негізгі кезеңдерін қамтитын бас жоспарлары – даму және құрылыс салу схемалары (халқының саны аз елді мекендердің бас жоспарларының оңайлатылған нұсқасы) бір кезеңде әзірленеді және елді мекеннің бүкіл аумағына ЕТЖЖ-мен біріктіріледі (басымдық 5-7 жыл, есептік кезең 15-20 жыл).

9-7. Долгосрочный прогноз развития населенного пункта (концепция) разрабатывается с целью определения оптимального варианта направлений хозяйственно-экономического, социально-культурного и территориально-функционального развития населенного пункта, исходя из комплексного анализа градостроительных условий и ресурсного потенциала и поэтапной реализации и включает в себя:
анализ исторических особенностей развития планировочной структуры города;
комплексную градостроительную и экологическую оценку территорий;
оценку состояния инженерной и транспортной инфраструктуры;
оценку градостроительной ценности (потенциала) территорий;
принципы жилищной программы (структуру по типам жилищ, планировочные особенности с учетом демографии и социального заказа);
варианты развития градообразующей базы города;
принципы развития инженерной и транспортной инфраструктуры;
принципы композиционной организации городского пространства;
модель функционально-планировочного развития.
Для стадии концепции предусматривается следующий состав проектных материалов:
1) схема положения населенного пункта в системе расселения (с пригородной и зеленой зонами) в масштабе 1:50000 - 1:10000;
2) план современного использования территории (опорный план) в масштабе 1:25000 -1:10000;
3) ретроспективные схемы развития планировочной структуры города в произвольном масштабе;
4) комплексная градостроительная и экологическая оценка территории в масштабе 1:25000-1:5000;
5) варианты территориального развития в произвольном масштабе;
6) концепция территориального развития города (структурный план) в масштабе 1:25000-1:10000;
7) схема магистральных улиц и дорог, внешнего и городского транспорта в масштабе 1:50000-1:10000;
8) схема инженерного оборудования и инженерной защиты территории в масштабе 1:50000-1:10000;
9) пояснительная записка с обоснованием принимаемых социально-экономических и структурно-планировочных решений на основе вариантных проработок.
9-8. Концепция населенного пункта разрабатывается согласно со Строительными нормами Республики Казахстан СН РК 3.01-00-2011 "Инструкция о порядке разработки, согласования и утверждения градостроительных проектов в Республике Казахстан" (далее – СН РК 3.01-00-2011) и объему и содержанию инженерно-технических мероприятий гражданской обороны, утвержденных приказом Министра внутренних дел Республики Казахстан от 24 октября 2014 года № 732 "Об утверждении объема и содержания инженерно-технических мероприятий гражданской обороны" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 9922);

9-7. Елдi мекендi дамытудың ұзақ мерзiмдi болжамы (тұжырымдамасы) қала жағдайларын жан-жақты талдау және елдi мекендiң экономикалық, әлеуметтiк-мәдени және аумақтық-функционалдық даму бағыттарының оңтайлы нұсқасын анықтау мақсатында әзiрленедi. ресурстық әлеует және кезең-кезеңімен іске асыру және мыналарды қамтиды:
қаланың жоспарлау құрылымы дамуының тарихи ерекшеліктерін талдау;
аумақтарды кешенді қала құрылысы және экологиялық бағалау;
инженерлік-көлік инфрақұрылымының жай-күйін бағалау;
аумақтардың қала құрылысы құндылығын (әлеуетін) бағалау;
тұрғын үй бағдарламасының қағидаттары (тұрғын үйлердің түрлері бойынша құрылымы, демографиялық және әлеуметтік тәртіпті ескере отырып жоспарлау ерекшеліктері);
қаланың қала құраушы базасын дамыту нұсқалары;
инженерлік-көліктік инфрақұрылымды дамыту қағидаттары;
қала кеңістігін композициялық ұйымдастыру принциптері;
функционалдық жоспарлауды дамыту моделі.
Тұжырымдама кезеңі үшін жобалау материалдарының мынадай құрамы көзделеді:
1) 1:50000 - 1:10000 масштабтағы елді мекеннің елді мекен жүйесіндегі (қала маңындағы және жасыл аймақтары бар) жағдайының схемасы;
2) 1:25000 -1:10000 масштабтағы аумақты қазіргі заманғы пайдалану жоспары (негізгі жоспар);
3) қаланың жоспарлау құрылымын еркін масштабта дамытудың ретроспективті схемалары;
4) 1:25000-1:5000 масштабтағы аумақты кешенді қала құрылысын және экологиялық бағалау;
5) ерікті масштабтағы аумақтарды дамыту нұсқалары;
6) 1:25000-1:10000 масштабтағы қаланың аумақтық даму тұжырымдамасы (құрылымдық жоспар);
7) 1:50000-1:10000 масштабындағы магистральдық көшелер мен жолдардың, сыртқы және қалалық көліктердің схемасы;
8) 1:50000-1:10000 масштабтағы аумақты инженерлік жабдықтау және инженерлік қорғау схемасы;
9) нұсқалық зерттеулер негізінде қабылданған әлеуметтік-экономикалық және құрылымдық жоспарлау шешімдерінің негіздемесі бар түсіндірме жазба.
9-8. Елді мекеннің тұжырымдамасы ҚР СН 3.01-00-2011 "Қазақстан Республикасындағы қала құрылысы жобаларын әзірлеу, бекіту және бекіту тәртібі туралы нұсқаулық" Қазақстан Республикасының Құрылыс нормаларына (бұдан әрі – ҚР ҚН 3.01-00-2011) және "Азаматтық қорғаныстың инженерлік-техникалық іс-шараларының көлемі мен мазмұнын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2014 жылғы 24 қазандағы № 732 бұйрығымен бекітілген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 9922 болып тіркелген) азаматтық қорғаныстың инженерлік-техникалық іс-шараларының көлемі мен мазмұнына сәйкес әзірленеді.

9-9. Графические материалы концепции развития городов с расчетной численностью населения пятьсот тысяч человек и более выполняются в масштабе 1:25000, для городов с расчетной численностью населения от ста тысяч до пятьсот тысяч человек - в масштабе 1:10000 и для городов и поселков с расчетной численностью до ста тыс. человек - в масштабе 1:5000.
Указанные масштабы графических материалов уточняются заказчиком по согласованию с разработчиком исходя из конкретной градостроительной ситуации.
Графические материалы выполняются по структуре, согласно приложению 9 к настоящим Правилам.
9-10. Состав проектных материалов для стадии генерального плана:
1) схема положения населенного пункта в системе расселения (состав и содержание схемы выполнить согласно подпункту 4.1.3.7.24 СН РК 3.01-00-2011);
2) опорный план (состав и содержание схемы выполнить согласно подпункту 4.1.3.7.25 СН РК 3.01-00-2011);
3) комплексная градостроительная оценка территории (состав и содержание схемы выполнить согласно подпункту 4.1.3.7.26 СН РК 3.01-00-2011);
4) генеральный план (основной чертеж) (состав и содержание схемы выполнить согласно подпункту 4.1.3.7.27 СН РК 3.01-00-2011);
5) схема функционального и градостроительного зонирования территорий (состав и содержание схемы выполнить согласно подпункту 4.1.3.7.28 СН РК 3.01-00-2011),
6) схема улично-дорожной сети и транспорта (состав и содержание схемы выполнить согласно подпункту 4.1.3.7.29 СН РК 3.01-00-2011);
7) поперечные профили улиц;
8) схема инженерного оборудования и инженерной подготовки территории (состав и содержание схемы выполнить согласно подпункту 4.1.3.7.30 СН РК 3.01-00-2011);
9) схема охраны окружающей среды (состав и содержание схемы выполнить согласно подпункту 4.1.3.7.31 СН РК 3.01-00-2011);
10) природно-экологический каркас (состав и содержание схемы выполнить согласно подпункту 4.1.3.7.32 СН РК 3.01-00-2011);
11) пояснительная записка с обоснованием принимаемых проектных решений (состав и содержание пояснительной записки выполнить согласно подпункту 4.1.3.7.33 СН РК 3.01-00-2011);
12) технико-экономические показатели, указанные в Приложении 10 к настоящим Правилам.
9-11. Утверждаемой частью генерального плана являются основные положения генерального плана, содержащие основные показатели проекта, основной чертеж и технико-экономические показатели согласно приложениям 10 и 11 к настоящим Правилам.
9-12. Графические материалы генерального плана сельских населенных пунктов с численностью населения до пяти тысяч человек – схем развития и застройки (упрощенный вариант генеральных планов малых населенных пунктов) выполняются в масштабе 1:2000.

9-9. Халықтың есептік саны бес жүз мың тұрғыны бар және одан асатын қалаларды дамыту тұжырымдамасының графикалық материалдары 1: 25 000 масштабта, халықтың болжамды саны жүз мыңнан бес жүз мың адамға дейінгі қалалар үшін 1: 10 000 масштаб және халық саны жүз мың адамға дейінгі қалалар мен елді мекендер үшін - 1:5000 масштабта орындалады.
Графикалық материалдардың көрсетілген масштабтарын нақты қала құрылысы жағдайына қарай әзірлеушімен келісім бойынша тапсырыс беруші белгілейді.
Графикалық материалдар құрылымы бойынша, осы Қағидаларға 9-қосымшаға сәйкес әзірленеді.
9-10. Бас жоспар кезеңіндегі жобалау материалдарының құрамын:
1) елді мекеннің қоныстандыру жүйесіндегі схемасы (схеманың құрамы мен мазмұнын ҚР ҚН 3.01-00-2011 4.1.3.7.24) тармақшасына сәйкес орындау);
2) негізгі жоспар (схеманың құрамы мен мазмұны ҚР ҚН 3.01-00-2011 4.1.3.7.25) тармақшасына сәйкес орындау);
3) аумақты кешенді қала құрылысын бағалау (схеманың құрамы мен мазмұны ҚР ҚН 3.01-00-2011 4.1.3.7.26) тармақшасына сәйкес орындау);
4) бас жоспар (негізгі сызба) (сұлбаның құрамы мен мазмұны ҚР ҚН 3.01-00-2011 4.1.3.7.27) тармақшасына сәйкес орындау);
5) аумақтарды функционалдық және қала құрылысы аймақтарына бөлу схемасы (схеманың құрамы мен мазмұны ҚР 3.01-00-2011 ж. 4.1.3.7.28) тармақшасына сәйкес орындау);
6) жол желiсi мен көлiк схемасы (схеманың құрамы мен мазмұны ҚР 3.01-00-2011 № 4.1.3.7.29) тармақшасына сәйкес орындау);
7) көшелердің көлденең бейіндері;
8) аумақты инженерлік жабдықтау және инженерлік дайындау схемасы (схеманың құрамы мен мазмұны ҚР ҚН 3.01-00-2011 4.1.3.7.30) тармақшасына сәйкес орындау);
9) қоршаған ортаны қорғау схемасы (схеманың құрамы мен мазмұны ҚР ҚН 3.01-00-2011 4.1.3.7.31) тармақшасына сәйкес орындау);
10) табиғи-экологиялық негіз (схеманың құрамы мен мазмұны ҚР ҚН 3.01-00-2011 4.1.3.7.32) тармақшасына сәйкес орындау);
11) қабылданатын жобалық шешімдердің негіздемесі бар түсіндірме жазба (түсіндірме жазбаның құрамы мен мазмұны ҚР ҚН 3.01-00-2011 4.1.3.7.33) тармақшасына сәйкес орындау);
12) осы Қағидаларға 10-қосымшада көрсетілген техникалық-экономикалық көрсеткіштер.
9-11. Бас жоспардың бекітілген бөлігі осы Қағидаларға 10 және 11-қосымшаларға сәйкес жобаның негізгі көрсеткіштерін, негізгі сызба мен техникалық-экономикалық көрсеткіштерді қамтитын бас жоспардың негізгі ережелері болып табылады.
9-12. Тұрғындардың саны бес мың адамға дейінгі ауылдық елді мекендердің бас жоспарлары – даму және құрылыс салу схемалары (халқының саны аз елді мекендердің бас жоспарларының оңайлатылған нұсқасы) 1:2000 масштабта әзірленеді.

9-13. Для стадии генерального плана сельских населенных пунктов с численностью населения до пяти тысяч человек – схемы развития и застройки (упрощенный вариант генеральных планов малых населенных пунктов) предусматривается следующий состав проектных материалов:
1) схема положения населенного пункта в системе административного района в масштабе 1:10 000, 1:25 000;
2) схема землепользования, составленная с использованием материалов комплексной схемы градостроительного планирования территорий (проекта районной планировки) и проекта внутрихозяйственного землеустройства в масштабе 1:10 000, 1:25 000;
3) опорный план (план современного использования территории;
4) генеральный план (основной чертеж);
5) схема улично-дорожной сети и транспорта, вертикальной планировки и инженерной подготовки территории;
6) схема инженерного обеспечения;
7) схема охраны окружающей среды;
8) пояснительная записка с обоснованием принимаемых проектных решений.
9) технико-экономические показатели согласно приложению 11 к настоящим Правилам.
Сноска. Пункт 9-13 в редакции приказа Министра промышленности и строительства РК от 22.02.2024 № 69 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
9-14. Генеральные планы городов согласовываются со структурными подразделениями местного исполнительного органа, другими организациями, определенными Заданием, а также подлежит процедуре стратегической экологической оценки, воздействия на окружающей среды.
9-15. Генеральные планы поселков и сельских населенных пунктов согласовываются с поселковыми и сельскими исполнительными органами, со структурными подразделениями местного исполнительного органа, другими организациями, определенными Заданием.
9-16. После прохождения общественного обсуждения, генеральные планы направляются на комплексную градостроительную экспертизу в порядке, определяемом Правилами проведения комплексной градостроительной экспертизы градостроительных проектов всех уровней, утвержденными приказом Министра национальной экономики Республики Казахстан от 20 ноября 2015 года № 706 "Об утверждении Правил проведения комплексной градостроительной экспертизы градостроительных проектов всех уровней" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 12414) (далее – Правила проведения).
9-17. Проекты генеральных планов (включая основные положения) городов республиканского значения, столицы и городов областного значения с расчетной численностью населения свыше ста тысяч жителей утверждаются Правительством Республики Казахстан, в соответствии со статьей 19 Закона.

9-13. Тұрғындардың саны бес мың адамға дейінгі ауылдық елді мекендердің бас жоспарларының – даму және құрылыс салу схемаларының (халқының саны аз елді мекендердің бас жоспарларының оңайлатылған нұсқасы) жобалау материалдарының мынадай құрамы көзделген:
1) 1:10 000, 1:25 000 масштабтағы әкімшілік аудан жүйесіндегі елді мекеннің орналасу схемасы;
2) аумақта қала құрылысын жоспарлаудың кешенді схемалары (аудандық жоспарлау жобасы) және шаруашылық iшiндегi жерге орналастыру жобасының материалдарын пайдалана отырып әзірленген 1:10 000, 1:25 000 масштабтағы жер пайдалану схемасы;
3) тірек жоспар (аумақты қазіргі заманғы пайдалану жоспары);
4) бас жоспар (негізгі сызба);
5) жол желісі мен көліктің схемасы, аумақты тік жоспарлау және инженерлік дайындау;
6) инженерлік қамтамасыз ету схемасы;
7) қоршаған ортаны қорғау схемасы;
8) қабылданған жобалау шешімдерінің негіздемесі бар түсіндірме жазба.
9) осы Қағидаларға 11-қосымшаға сәйкес техникалық-экономикалық көрсеткіштер.
Ескерту. 9-13-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Өнеркәсіп және құрылыс министрінің 22.02.2024 № 69 (алғаш ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
9-14. Қалалардың бас жоспарлары жергiлiктi атқарушы органның құрылымдық бөлiмшелерiмен, Тапсырмада айқындалған өзге де ұйымдармен келiсiледi, сондай-ақ стратегиялық экологиялық бағалау, қоршаған ортаға әсер ету рәсiмiне жатады.
9-15. Кенттердің және ауылдық елді мекендердің бас жоспарлары кенттік және ауылдық атқарушы органдармен, жергілікті атқарушы органның құрылымдық бөлімшелерімен және Тапсырмада айқындалған өзге де ұйымдармен келісіледі.
9-16. Қоғамдық талқылаудан өткеннен кейін бас жоспарлар "Барлық деңгейдегі қала құрылысы жобаларына кешенді қала құрылысы сараптамасын жүргізу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасының Ұлттық экономика министрінің 2015 жылғы 20 қарашадағы № 706 бұйрығымен бекітілген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеудің тізілімінде № 12414 болып тіркелген) Барлық деңгейдегі қала құрылысы жобаларына кешенді қала құрылысы сараптамасын жүргізу қағидаларында (бұдан әрі – Жүргізу қағидалары) айқындалған тәртіппен кешенді қала құрылысы сараптамасына жіберіледі.
9-17. Республикалық маңызы бар қалалардың, астананың және халқының есептік саны жүз мыңнан асатын облыстық маңызы бар қалалардың бас жоспарларының жобаларын (негізгі ережелерін қоса алғанда) Заңның 19-бабына сәйкес Қазақстан Республикасының Үкіметі бекітеді.

9-18. Проекты генеральных планов (включая основные положения) городов областного значения с расчетной численностью населения до ста тысяч жителей утверждаются областными представительными органами, в соответствии со статьей 21 Закона.
9-19. Проекты генеральных планов городов районного значения и поселков, а также генеральных планов сельских населенных пунктов с численностью населения до пяти тысяч человек – схем развития и застройки (упрощенный вариант генеральных планов малых населенных пунктов) утверждаются районными представительными органами, в соответствии со статьей 23-1 Закона.
9-20. Утвержденные генеральные планы подлежат учету в государственном градостроительном кадастре в порядке, определяемом Правилами регистрации в базе данных государственного градостроительного кадастра градостроительных проектов, предпроектной и проектной (проектно-сметной) документации, а также объектов архитектурной, градостроительной и строительной деятельности, утвержденными приказом Министра регионального развития Республики Казахстан от 16 июня 2014 года № 172/ОД "Об утверждении правил регистрации в базе данных государственного градостроительного кадастра градостроительных проектов, предпроектной и проектной (проектно-сметной) документации, а также объектов архитектурной, градостроительной и строительной деятельности" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 9603).
Передаваемые заказчиком материалы в государственный градостроительный кадастр должны содержать графические материалы, выполненные в соответствии с классификатором Генерального плана, согласно приложению 9 настоящих Правил. Текстовые материалы содержат пояснительную записку, технико-экономические показатели и передаются в одном из общепринятых электронных форматов передачи, а также включает рекомендации по их применению в градостроительных информационных системах и кадастрах.
Сноска. Пункт 9-20 – в редакции приказа Министра промышленности и строительства РК от 22.02.2024 № 69 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
9-21. Генеральным планом определяются:
1) основные направления развития территории населенного пункта, включая социальную, рекреационную, производственную, транспортную и инженерную инфраструктуру и размещение сети связи, с учетом природно-климатических, сложившихся и прогнозируемых демографических и социально-экономических условий;
2) функциональное зонирование и ограничение на использование территорий этих зон;

9-18. Халықының есептік саны жүз мың адамға дейінгі облыстық маңызы бар қалалардың бас жоспарларының жобаларын (негізгі ережелерін қоса алғанда) Заңның 21-бабына сәйкес облыстық өкілеттік органдар бекітеді.
9-19. Аудандық маңызы бар қалалар мен кенттердің бас жоспарларының, сондай-ақ тұрғындарының саны бес мың адамға дейінгі ауылдық елді мекендердің бас жоспарларын – даму және құрылыс салу схемаларын (халқының саны аз елді мекендердің бас жоспарларының оңайлатылған нұсқасын) Заңның 23-1-бабында көзделген аудандық өкілетті органдар бекітеді.
9-20. Бекітілген бас жоспарлар "Қала құрылысы жобаларын, жобалау алдындағы және жобалау (жобалау-сметалық) құжаттамасын, сондай-ақ сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі объектілерін мемлекеттік қала құрылысы кадастрының деректер базасында тіркеу қағидаларын бекіту туралы"
Қазақстан Республикасы Өңірлік даму министрінің 2014 жылғы 16 маусымдағы № 172/НҚ бұйрығымен бекітілген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 9603 болып тіркелген) Қала құрылысы жобаларын, жобалау алдындағы және жобалау (жобалау-сметалық) құжаттамасын, сондай-ақ сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі объектілерін мемлекеттік қала құрылысы кадастрының деректер базасында тіркеу қағидаларында айқындалған тәртіппен мемлекеттік қала құрылысы кадастрында тіркелуге жатады.
Тапсырыс беруші мемлекеттік қала құрылысы кадастрына берген материалдарда осы Қағидалардың 9-қосымшасына сәйкес бас жоспардың сыныптауышына сәйкес жасалған графикалық материалдар болуы тиіс. Мәтіндік материалдар түсіндірме жазбаны, техникалық-экономикалық көрсеткіштерді қамтиды және жалпыға бірдей қабылданған электрондық беру форматтарының бірінде беріледі, сондай-ақ оларды қала құрылысының ақпараттық жүйелері мен кадастрларында пайдалану бойынша ұсынымдарды қамтиды.
Ескерту. 9-20-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Өнеркәсіп және құрылыс министрінің 22.02.2024 № 69 (алғаш ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
9-21. Бас жоспарда:
1) әлеуметтiк, рекреациялық, өндірiстiк, көлiк және инженерлiк инфрақұрылымдарды және байланыс желілерін орналастыруды қоса алғанда, табиғи-климаттық, қалыптасқан және болжанып отырған демографиялық және әлеуметтiк-экономикалық жағдайлар ескерiле отырып, елдi мекеннiң аумағын дамытудың негiзгi бағыттары;
2) осы аймақтардың аумақтарын функционалдық аймақтарға бөлу және пайдалануды шектеу;

3) соотношение застроенной и незастроенной территорий населенного пункта;
4) зоны преимущественного отчуждения и приобретения земель, резервные территории;
5) меры по защите территории от опасных (вредных) воздействий природных и техногенных явлений и процессов, улучшению экологической обстановки;
6) основные направления по разработке транспортного раздела генерального плана, включающего комплексную транспортную схему, генеральную схему улично-дорожной сети и комплексную схему организации дорожного движения;
7) иные меры по обеспечению устойчивого развития населенного пункта.
Сноска. Правила дополнены пунктом 9-21 в соответствии с приказом Министра промышленности и строительства РК от 29.06.2024 № 234 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 2. Разработка, согласование и утверждение проектов детальной планировки
10. ПДП разрабатывается для отдельных частей и функциональных зон населенного пункта, а при необходимости – на всю территорию населенного пункта с проектной численностью населения до 20 тысяч человек. В этом случае ПДП совмещается с генеральным планом.
ПДП также разрабатывается для территории, расположенной за пределами населенного пункта.
11. ПДП разрабатывается на площади не менее 10 гектаров в соответствии с установленными в генеральном плане населенного пункта элементами планировочной структуры и градостроительными регламентами.
Сноска. Пункт 11 - в редакции приказа и.о. Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 15.06.2022 № 341 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
12. ПДП устанавливает:
1) основные направления планировочной организации территории с определением функционально-градостроительного зонирования;
2) красные, желтые линии и линии регулирования застройки;
3) резервирование территории для размещения объектов социального, культурного и коммунального обслуживания населения, организации улично-дорожной сети и транспортного обслуживания, трассировки инженерных коммуникаций;
4) поперечные профили улиц;
5) благоустройство и озеленение территории;
6) публичные градостроительные ограничения;
7) план инженерных коммуникаций;
8) план развития дорожной инфраструктуры;
9) концепцию единого архитектурного стиля части территорий столицы, городов республиканского и областного значения;
10) планы строительства сооружений связи, линий связи и других объектов инженерной инфраструктуры, а также резервирование территории для нужд связи.
В ПДП также решаются вопросы обеспечения маломобильных групп населения условиями для беспрепятственного доступа к объектам социального и иного назначения, а также применения возобновляемых источников энергии и энергосберегающих технологий при возведении новых объектов.

3) елдi мекеннiң құрылыс салынған және салынбаған аумақтарының арақатынасы;
4) жердi басымдықпен иелiктен айыру және сатып алу аймақтары, резервтiк аумақтар;
5) аумақты табиғи және техногендiк құбылыстар мен процестердiң қауiптi (зиянды) әсерiнен қорғау, экологиялық жағдайды жақсарту жөнiндегi шаралар;
6) кешенді көлік схемасын, көше-жол желісінің бас схемасын және жол жүрісін ұйымдастырудың кешенді схемасын қамтитын бас жоспардың көліктік бөлімін әзірлеу жөніндегі негізгі бағыттар;
7) елдi мекендi тұрақты дамытуды қамтамасыз ету жөнiндегi өзге де шаралар белгіленедi.
Ескерту. Қағида 9-21-тармақпен толықтырылды - ҚР Өнеркәсіп және құрылыс министрінің 29.06.2024 № 234 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2-тарау. Егжей-тегжейлі жоспарлау жобаларын әзірлеу, келісу және бекіту
10. ЕТЖЖ елді мекеннің жекелеген бөліктері мен функционалдық аймақтары үшін, ал қажет болған жағдайда – халықтың жобалық саны 20 мың адамға дейінгі елді мекеннің барлық аумағына әзірленеді. Бұл жағдайда ЕТЖЖ бас жоспармен біріктіріледі. ЕТЖЖ елді мекен шегінен тыс орналасқан аумақ үшін де әзірленеді.
11. ЕТЖЖ елді мекеннің бас жоспарында белгіленген жоспарлау құрылымы элементтеріне жəне қала құрылысы регламенттеріне сəйкес 10 гектардан кем емес алаңда əзірленеді.
Ескерту. 11-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің м.а. 15.06.2022 № 341 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
12. ЕТЖЖ мыналарды белгілейді:
1) функционалдық-қала құрылысын аймақтарға бөлуді айқындай отырып, аумақты жоспарлау ұйымдастырудың негізгі бағыттары;
2) қызыл, сары сызықтар және құрылыс салуды реттейтін сызықтар;
3) халыққа әлеуметтік, мәдени және коммуналдық қызмет көрсету объектілерін орналастыру, көше-жол желісін және көліктік қызмет көрсетуді ұйымдастыру, инженерлік коммуникацияларды трассалау үшін аумақты резервке қою;
4) көшелердің көлденең қималары;
5) аумақты абаттандыру және көгалдандыру;
6) жария қала құрылысы шектеулері;
7) инженерлік коммуникациялар жоспары;
8) жол инфрақұрылымын дамыту жоспары;
9) астана, республикалық және облыстық маңызы бар қалалар аумақтары бөлігінің бірыңғай сәулеттік стилінің тұжырымдамасы;
10) байланыс құрылысжайларын, байланыс желілерін және инженерлік инфрақұрылымның басқа да объектілерін салу жоспарлары, сондай-ақ байланыс мұқтаждары үшін аумақты резервке қою.
ЕТЖЖ-да халықтың жүріп-тұруы шектеулі топтарын әлеуметтік және өзге де мақсаттағы объектілерге кедергісіз қолжеткізу үшін жағдайлармен қамтамасыз ету, сондай-ақ жаңа объектілер салған кезде жаңартылатын энергия көздерін және энергия үнемдейтін технологияларды қолдану мәселелері де шешіледі.

Сноска. Пункт 12 - в редакции приказа Министра промышленности и строительства РК от 29.06.2024 № 234 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
13. ПДП содержит графические материалы в соответствии с СН РК 3.01-00-2011, которые включают в себя:
схему расположения проектируемой территории в системе расселения.
опорный план;
эскиз застройки;
план градостроительного зонирования;
схему организации улично-дорожной сети и транспорта;
схему вертикальной планировки и инженерной подготовки территории;
схему инженерного оборудования;
разбивочный план красных линий;
поперечные профили улиц;
схему градостроительных регламентов;
опорный историко-архитектурный план (для населенных пунктов, имеющих памятники историко-архитектурного наследия);
схему охраны окружающей среды;
схему зонирования приаэродромной территории аэродромов;
схему расположения зарядных устройств для электромобилей;
схему расположения сооружений связи, линий связи и других объектов инженерной инфраструктуры.
К каждому графическому материалу прилагается пояснительная записка.
Сноска. Пункт 13 - в редакции приказа Министра промышленности и строительства РК от 29.06.2024 № 234 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
14. Пояснительная записка содержит:
1) описание проблем развития проектируемой территории;
2) конкретные цели ее развития, в увязке с развитием окружающих территорий;
3) демографический анализ;
4) основные технико-экономические показатели ПДП согласно приложению 3 к настоящим Правилам;
5) данные о:
природно-климатических условиях;
существующем функциональном использовании территории;
состоянии фонда жилых, общественных зданий и сооружений;
инженерной и транспортной сети;
благоустройстве территории;
санитарно-эпидемиологической обстановке и мероприятий по ее улучшению;
оценке воздействия на окружающую среду действующих и намечаемых к размещению промышленно-производственных объектов;
сохранению и развитию историко-культурного наследия и др.;
6) обоснования архитектурно-планировочных решений, градостроительного зонирования территории;
7) предложения по типам рекомендуемых для строительства жилых домов и общественных зданий, принципам организации социально-бытового обслуживания населения;
8) распределение территории по видам собственности (по необходимости), регламенту использования территории, границы земельных участков и предложения по установлению публичных сервитутов.
15. В составе ПДП могут разрабатываться схемы, которые определяются Заданием.

Ескерту. 12-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Өнеркәсіп және құрылыс министрінің 29.06.2024 № 234 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
13. ЕТЖЖ-да ҚР ҚН 3.01-00-2011 сәйкес графикалық материалдар болады, олар мыналарды:
қоныстану жүйесінде жобаланатын аумақтың орналасу схемасын;
тірек жоспарын;
құрылыс эскизін;
қала құрылысын аймақтандыру жоспарын;
көше-жол желісін және көлікті ұйымдастыру схемасын;
аумақты тік жоспарлау және инженерлік дайындау схемасын;
инженерлік қондырғылар схемасын;
қызыл сызықтардың бөлу жоспарын;
көшелердің көлденең профильдерін;
қала құрылысы регламенттерінің схемасын;
тірек тарихи-сәулет жоспарын (тарихи-сәулет мұралары бар елді мекендер үшін);
қоршаған ортаны қорғау схемасын;
әуе айлақтарының әуеайлақтары жанындағы аумақтарын аймақтандыру схемасын;
электромобильдер үшін зарядтау құрылғысын орналастыру схемасын;
байланыс құрылысжайларын, байланыс желілерін және инженерлік инфрақұрылымның басқа да объектілердің схемасын қамтиды.
Әрбір графикалық материалға түсіндірме жазба қоса беріледі.
Ескерту. 13-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Өнеркәсіп және құрылыс министрінің 29.06.2024 № 234 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
14. Түсіндірме жазба құрамында мыналар болады:
1) жобаланып отырған аумақтың даму проблемаларының сипаттамасы;
2) қоршаған аумақтарды дамытумен байланыстыра отырып, оны дамытудың нақты мақсаттары; демографиялық талдау;
3) демогарафиялық талдау;
4) осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес ЕТЖЖ негізгі техникалық-экономикалық көрсеткіштері;
5) мыналар туралы деректер:
табиғи-климаттық жағдайларда;
аумақты қолданыстағы функционалдық пайдалану;
тұрғын үй, қоғамдық ғимараттар мен құрылыстар қорының жай-күйі;
инженерлік және көлік желісі;
аумақты абаттандыру;
санитариялық-эпидемиологиялық жағдай және оны жақсарту жөніндегі іс-шаралар;
қолданыстағы және орналастыру көзделіп отырған өнеркәсіптік-өндірістік объектілердің қоршаған ортаға әсерін бағалау;
тарихи-мәдени мұраны сақтау және дамыту және т.б.;
6) сәулет-жоспарлау шешімдері, аумақты қала құрылысын аймақтарға бөлу негіздемесі;
7) тұрғын үйлер мен қоғамдық ғимараттардың құрылысы үшін ұсынылатын үлгілері, халыққа әлеуметтік-тұрмыстық қызмет көрсетуді ұйымдастыру принциптері бойынша ұсыныстар;
8) аумақты меншік түрлері бойынша бөлу (қажет болған жағдайда), аумақты пайдалану регламенті, жер учаскелерінің шекаралары және қауымдық сервитуттарды белгілеу жөніндегі ұсыныстар.
15. ЕТЖЖ құрамында Тапсырмамен айқындалатын схемалар әзірленуі мүмкін.

16. При разработке сложных в градостроительном отношении проектов в составе ПДП, могут выполняться макеты планировки и застройки в объеме и масштабе или цифровая модель эскиза застройки, установленные Заданием.
17. При разработке ПДП плотность застройки участков градостроительных функциональных зон населенных пунктов рекомендуется принимать согласно Таблице А.1. Свода правил Республики Казахстан СП РК 3.01-101-2013* "Градостроительство. Планировка и застройка городских и сельских населенных пунктов".
18. ПДП городских территорий согласовывается со структурными подразделениями местного исполнительного органа, другими организациями, определенными Заданием, после общественного обсуждения направляется на комплексную градостроительную экспертизу в порядке, определяемом Правилами проведения и утверждается соответствующим решением местного исполнительного органа столицы, городов республиканского и областного значения, в соответствии со статьей 25 Закона.
Сноска. Пункт 18 - в редакции приказа Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 04.08.2023 № 563 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
19. ПДП территории поселков и сельских населенных пунктов согласовывается с поселковыми и сельскими исполнительными органами, со структурными подразделениями местного исполнительного органа, другими организациями, определенными Заданием, после общественного обсуждения направляется на комплексную градостроительную экспертизу в порядке, определяемом Правилами проведения и утверждается районными представительными органами, в соответствии со статьей 23-1 Закона.
Сноска. Пункт 19 - в редакции приказа Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 04.08.2023 № 563 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
20. ПДП согласованный в соответствии с пунктами 18 и 19 настоящих Правил, передается исполнителем структурному подразделению местного исполнительного органа в сфере архитектурной, градостроительной и строительной деятельности для утверждения комплектом, состоящим из носителя с электронным проектом и копиями его выходных отчетов на твердом материале (бумаге) в трех экземплярах. Тип носителя оговаривается Заданием.
21. Пояснительная записка представляется в печатном и электронном видах. Содержание электронной и печатной версии идентично друг другу. Пояснительная записка включает в себя полное описание электронной версии ПДП.
Передача материалов ПДП в электронном виде производится с соблюдением требований информационной безопасности, в соответствии с Едиными требованиями в области информационно-коммуникационных технологий и обеспечения информационной безопасности, утвержденные постановлением Правительства Республики Казахстан от 20 декабря 2016 года № 832.

16. ЕТЖЖ құрамында қала құрылысы жағынан күрделі жобаларды әзірлеу кезінде Тапсырмада белгіленген көлем мен масштабта жоспарлау және құрылыс салу макеттері немесе құрылыс салу эскизінің цифрлық моделі орындалуы мүмкін.
17. Бұл ретте, қалақұрылысы функционалды аймақтары құрылысының тығыздығының нормативтік көрсеткіштерін "Қала құрылысы. Қалалық және ауылдық елді мекендерді жоспарлау және құрылысын салу" ҚР ЕЖ 3.01-101-2013* Қазақстан Республикасының Ережелер жиынтығының А.1-кестесіне сәйкес қабылдау ұсынылады.
18. Қалалық аумақтардың ЕТЖЖ жергілікті атқарушы органның құрылымдық бөлімшілерімен, Тапсырмамен белгіленген басқа да ұйымдармен келісіледі, қоғамдық талқылаудан кейін Жүргізу қағидаларында айқындалған тәртіппен кешенді қала құрылысы сараптамасына жіберіледі және Заңның 25-бабына сәйкес астана, республикалық және облыстық маңызы бар атқарушы органның тиісті шешімімен бекітіледі.
Ескерту. 18-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 04.08.2023 № 563 (алғаш ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
19. Кенттер мен ауылдық елді мекендер (округтер) аумақтарының ЕТЖЖ кенттік және ауылдық атқарушы органдармен, жергілікті атқарушы органның құрылымдық бөлімшелерімен, Тапсырмамен белгіленген басқа да ұйымдармен келісіледі, қоғамдық талқылаудан кейін Жүргізу қағидаларында айқындалған тәртіппен кешенді қала құрылысы сараптамасына жіберіледі және Заңның 23-1-бабына сәйкес аудандық өкілетті органдарымен бекітіледі.
Ескерту. 19-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 04.08.2023 № 563 (алғаш ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
20. Осы Қағидалардың 18 және 19-тармақтарына сәйкес келісілген ЕТЖЖ электрондық жобасы бар тасымалдаушыдан тұратын жиынтықпен және үш данада қатты материалдағы (қағаздағы) оның шығыс есептерінің көшірмелерімен бекіту үшін сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі саласындағы жергілікті атқарушы органның құрылымдық бөлімшесіне орындаушымен беріледі. Тасушының түрі Тапсырмамен келісіледі.
21. ЕТЖЖ-ға енгізілетін түсіндірме жазба баспа және электрондық түрде ұсынылады. Электрондық және баспа нұсқасының мазмұны бір-біріне ұқсас. Түсіндірме жазбада ЕТЖЖ электрондық нұсқасының толық сипаттамасымен қамтылады.
ЕТЖЖ материалдарын электрондық түрде беру Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2016 жылғы 20 желтоқсандағы № 832 қаулысымен бекітілген Ақпараттық-коммуникациялық технологиялар және ақпараттық қауіпсіздікті қамтамасыз ету саласындағы бірыңғай талаптарға сәйкес ақпараттық қауіпсіздік талаптарын сақтай отырып жүргізіледі.

Сноска. Пункт 21 - в редакции приказа Министра промышленности и строительства РК от 29.06.2024 № 234 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 3. Разработка, согласование и утверждение проектов застройки
22. Проекты застройки разрабатываются для территорий кварталов, микрорайонов и других элементов планировочной структуры населенных пунктов в границах установленных красных линий или границах земельных участков.
23. Проекты застройки разрабатываются в соответствии с градостроительной документацией и градостроительными регламентами.
Допускается разработка проектов застройки без утвержденного ПДП на основе генерального плана населенного пункта.
24. Проекты застройки определяют композиционное решение архитектурных комплексов, типы зданий и сооружений, очередность их строительства или реконструкции, функциональное использование, прокладку инженерных коммуникаций, благоустройство территории, организацию транспортного обслуживания и принципы пешеходного движения, порядок организации и сметную стоимость строительства.
25. Проекты застройки для участков улиц, площадей, скверов и бульваров могут выполняться в пределах границ регулирования застройки.
В проектах застройки следует предусматривать предложения по застройке, реконструкции и благоустройству микрорайонов, кварталов, участков с учетом поэтапного завершения работ одновременно с вводом в эксплуатацию учреждений социально-бытового обслуживания населения, инженерных сетей и сооружений, благоустройства территории.
В проектах застройки также решаются вопросы обеспечения маломобильных групп населения условиями для беспрепятственного доступа к объектам социального и иного назначения, а также применения возобновляемых источников энергии и энергосберегающих технологий при возведении новых объектов.
Сноска. Пункт 25 - в редакции приказа и.о. Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 15.06.2022 № 341 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
26. Проекты застройки выполняются в одну или две стадии:
проект со сводным сметным расчетом стоимости строительства (проект);
рабочая документация на объекты строительства в границах квартала, микрорайона, земельного участка или по этапам реализации проекта с определением объемов работ и их стоимости.
27. Стадия проекта застройки разрабатывается в следующем составе:
генеральный план застройки;
план благоустройства;
схема организации рельефа план земляных работ;
сводный план инженерных сетей;
компоновочный план зданий и сооружений;
проект организации строительства;
сметная документация.

Ескерту. 21-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Өнеркәсіп және құрылыс министрінің 29.06.2024 № 234 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
3-тарау. Құрылыс салу жобаларын әзірлеу, келісу және бекіту
22. Құрылыс салу жобасы бекітілген қызыл сызықтардың шекарасында немесе жер учаскелерінің шекарасында орамдар, шағын аудандар аумақтары және елді мекендердің жоспарлау құрылымының басқа элементтері үшін әзірленеді.
23. Қала құрылысы құжаттамасына және қала құрылысы регламенттеріне сәйкес әзірленеді.
Елді мекеннің бас жоспары негізінде бекітілген ЕТЖЖ-сыз құрылыс салу жобаларын әзірлеуге жол беріледі.
24. Құрылыс салу жобалары сәулет кешендерінің композициялық шешімін, ғимараттар мен құрылыстардың түрлерін, оларды салу немесе реконструкциялау кезектілігін, функционалдық пайдалануды, инженерлік коммуникацияларды төсеуді, аумақты абаттандыруды, көліктік қызмет көрсетуді ұйымдастыруды және жаяу жүргіншілер қозғалысының қағидаттарын, құрылысты ұйымдастыру тәртібі мен сметалық құнын айқындайды.
25. Көшелер, алаңдар, скверлер мен бульварлар учаскелері үшін құрылыс салу жобасы құрылысты реттеу шекаралары шегінде орындалуы мүмкін.
Құрылыс салу жобаларында халыққа əлеуметтік-тұрмыстық қызмет көрсету мекемелерін, инженерлік желілер мен құрылыстарды, аумақты абаттандыруды пайдалануға берумен бір мезгілде жұмыстардың кезең-кезеңімен аяқталуын ескере отырып, шағын аудандарды, кварталдарды, учаскелерді салу, реконструкциялау жəне абаттандыру жөніндегі ұсыныстарды көздеу қажет.
Құрылыс салу жобаларында халықтың жүріп-тұруы шектеулі топтарын әлеуметтік және өзге де мақсаттағы объектілерге кедергісіз қолжеткізу үшін жағдайлармен қамтамасыз ету мәселелері де, сондай-ақ жаңа объектілер салған кезде жаңартылатын энергия көздерін және энергия үнемдейтін технологияларды қолдану мәселелері де шешіледі.
Ескерту. 25-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің м.а. 15.06.2022 № 341 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
26. Құрылыс салу жобалары бір немесе екі сатыда орындалады:
құрылыс құнының жиынтық сметалық есебі бар жоба (жоба);
квартал, шағын аудан, жер учаскесі шекарасындағы немесе жұмыс көлемі мен олардың құнын анықтай отырып, жобаны іске асыру кезеңдері бойынша құрылыс объектілеріне жұмыс құжаттамасы.
27. Құрылыс салу жобасының сатысы мынадай құрамда әзірленеді:
құрылыстың бас жоспары;
абаттандыру жоспары;
жер бедерін ұйымдастыру схемасы жер жұмыстары жоспары;
инженерлік желілердің жиынтық жоспары;
ғимараттар мен құрылыстардың құрамдас жоспары;
құрылысты ұйымдастыру жобасы;
сметалық құжаттама;

Графические материалы проекта выполняются в масштабе 1:500 или 1:1000. К каждому графическому материалу прилагается пояснительная записка.
28. Пояснительная записка содержит:
1) обоснования принятых архитектурно-планировочных и объемно-пространственных решений застройки;
2) санитарно-эпидемиологические, противопожарные и природоохранные мероприятия;
3) очередность строительства;
4) примененные типы и виды зданий и их конструктивные решения;
5) системы инженерного обустройства и озеленения территории;
6) расчеты проекта планировки по потребности в зданиях и помещениях обслуживания населения;
7) предложения по диспетчеризации жилых и общественных зданий, других элементов застройки и внешнего благоустройства территории;
8) технико-экономические показатели проекта застройки согласно приложению 4 к настоящим Правилам.
29. В проектах застройки приводятся составленные по укрупненной номенклатуре ведомости на серийно изготовляемое оборудование, арматуру, кабельную продукцию и другие изделия массового и серийного производства.
В состав рабочей документации проекта застройки входят:
рабочие чертежи на все объекты и виды работ, предусмотренные Заданием;
сметы;
ведомости и сводная ведомость потребности в материалах на каждый объект или вид работ выполняется на основании Задания;
спецификации на оборудование, опросные листы и габаритные чертежи строительной части.
30. При проектировании районов с применением зданий преимущественно по типовым и повторно применяемым проектам, проект застройки может выполняться в одну стадию. Рабочий проект застройки со сводным сметным расчетом стоимости в составе проектно-сметной документации, представляемой на утверждение, и рабочей документации со сметами.
В состав проекта, представляемой на утверждение, входят:
схема генерального плана застройки микрорайона (квартала);
генеральный план застройки;
схема организации рельефа с планом земляных масс;
сводная схема инженерных сетей;
компоновочные схемы зданий и сооружений;
проект организации строительства;
сводный сметный расчет стоимости строительства;
Графические материалы проекта застройки выполняются в масштабе 1:500 или 1:1000.
К каждому графическому материалу прилагается пояснительная записка.
31. В случае разработки проектов застройки на сложные в градостроительном и экологическом отношении территории, применения в застройке большой части зданий по индивидуальным проектам, а также при необходимости градостроительного обоснования строительства уникальных объектов, по Заданию заказчика, в качестве самостоятельной стадии может разрабатываться эскизный проект застройки, в котором на основе вариантных проработок определяется основная архитектурно-планировочная и объемно-пространственная концепция застройки микрорайона, квартала, площади.
В составе эскизного проекта застройки выполняются:
эскиз генерального плана с предложениями по организации рельефа;
демонстрационные материалы и макеты;
ориентировочные расчеты стоимости строительства.

Жобаның графикалық материалдары 1:500 немесе 1:1000 масштабта орындалады.
Әрбір графикалық материалға түсіндірме жазба қоса беріледі.
28. Түсіндірме жазба мыналарды қамтиды:
1) құрылыс салудың қабылданған сәулет-жоспарлау және көлемдік-кеңістіктік шешімдерінің негіздемесі;
2) санитариялық-эпидемиологиялық, өртке қарсы және табиғат қорғау іс-шаралары;
3) құрылыс кезектілігі;
4) ғимараттардың қолданылған түрлері мен түрлері және олардың конструктивтік шешімдері;
5) аумақты инженерлік жайластыру және көгалдандыру жүйелері;
6) халыққа қызмет көрсету ғимараттары мен үй-жайларына қажеттілік бойынша жоспарлау жобасының есептері;
7) тұрғын және қоғамдық ғимараттарды, басқа да құрылыс элементтерін диспетчерлендіру және аумақты сыртқы абаттандыру жөніндегі ұсыныстар;
8) осы Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес құрылыс салу жобаларының негізгі техникалық-экономикалық көрсеткіштері.
29. Құрылыс жобасында топтасып дайындалатын жабдықтарға, арматураға, кабель өніміне және жаппай және сериялық өндірістің басқа да бұйымдарына ірілендірілген номенклатура бойынша жасалған ведомостар келтіріледі.
Құрылыс салу жобасының жұмыс құжаттамасының құрамына:
Тапсырмада көзделген барлық объектілер мен жұмыс түрлеріне арналған жұмыс сызбалары;
сметалар;
әрбір объектіге немесе жұмыс түріне материалдар қажеттілігінің ведомосі мен жиынтық ведомосі тапсырма негізінде орындалады;
жабдықтарға спецификациялар, сұрау парақтары және құрылыс бөлігінің габариттік сызбалары кіреді.
30. Ғимараттарды негізінен үлгілік және қайта қолданылатын жобалар бойынша қолдана отырып аудандарды жобалау кезінде құрылыс салу жобасы, бекітуге ұсынылатын жобалау-сметалық құжаттама және сметалары бар жұмыс құжаттамасы құрамындағы құнның жиынтық сметалық есебі бар құрылыс салудың жұмыс жобасы бір сатыда орындалуы мүмкін.
Бекітуге ұсынылатын жобаның құрамына мыналар кіреді:
шағын аудан (квартал) құрылысының бас жоспарының схемасы);
құрылыстың бас жоспары;
жер массаларының жоспары бар жер бедерін ұйымдастыру схемасы;
инженерлік желілердің жиынтық схемасы;
ғимараттар мен құрылыстарды құрастыру схемалары;
құрылысты ұйымдастыру жобасы;
құрылыс құнының жиынтық сметалық есебі;
Жобаның графикалық материалдары 1:500 немесе 1:1000 масштабта орындалады.
Әрбір графикалық материалға түсіндірме жазба қоса беріледі.
31. Қала құрылысы мен экологиялық жағынан күрделі аумақтарға құрылыс салу жобаларын әзірлеген, құрылыста ғимараттардың үлкен бөлігін жеке жобалар бойынша қолданған жағдайда, сондай-ақ қажет болған жағдайда бірегей объектілер құрылысының қала құрылысы негіздемесі тапсырыс берушінің Тапсырмасы бойынша дербес кезең ретінде құрылыстың эскиздік жобасы әзірленуі мүмкін, онда нұсқалық пысықтау негізінде шағын аудан, орам, алаң құрылысының негізгі сәулеттік-жоспарлау және көлемдік-кеңістіктік тұжырымдамасы айқындалады.
Құрылыс салу эскиздік жобасының құрамында: жер бедерін ұйымдастыру бойынша ұсыныстары бар бас жоспардың эскизі; демонстрациялық материалдар мен макеттер; құрылыс құнының болжамды есептері орындалады.

32. При разработке проектов застройки реконструируемых микрорайонов (кварталов), участков и других планировочных элементов в составе проекта дополнительно выполняются разделы, характеризующие современное состояние застройки, экологическое состояние территории, а также разрабатываются предложения по сохранению исторического наследия, ремонтно-реконструктивным мероприятиям, сносу строений по ветхости и другие.
В составе проекта застройки в соответствии с Заданием согласно приложению 1 к настоящим Правилам выполняются демонстрационные материалы, характеризующие композиционное решение, архитектуру и благоустройство территории (архитектурные развертки застройки по магистралям и набережным, чертежи фрагментов планировки, застройки, цветового решения фасадов и т.п.).
Макет застройки выполняется в масштабе основного чертежа генерального плана застройки.
33. Проект застройки городских территорий согласовывается со структурными подразделениями местного исполнительного органа, другими организациями, определенными Заданием, после общественного обсуждения направляется на комплексную градостроительную экспертизу в порядке, определяемом Правилами проведения и утверждается соответствующим решением местного исполнительного органа столицы, городов республиканского и областного значения, в соответствии со статьей 25 Закона.
Сноска. Пункт 33 - в редакции приказа Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 04.08.2023 № 563 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
34. Проект застройки поселков и сельских населенных пунктов согласовывается с поселковыми и сельскими исполнительными органами, со структурными подразделениями местного исполнительного органа, другими организациями, определенными Заданием, после общественного обсуждения направляется на комплексную градостроительную экспертизу в порядке, определяемом Правилами проведения и утверждается районными представительными органами, в соответствии со статьей 23-1 Закона.
Сноска. Пункт 34 - в редакции приказа Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 04.08.2023 № 563 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
34-1. Для размещения информации по общественным обсуждениям на официальных интернет-ресурсах местных исполнительных органов (далее – МИО) создается рубрика "Общественные обсуждения" (далее – Рубрика) по форме согласно приложению 5 к настоящим Правилам.
Сноска. Правила дополнены пунктом 34-1 в соответствии с приказом и.о. Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 26.05.2023 № 388 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

32. Реконструкцияланатын шағын аудандарды (орамдарды), учаскелерді және басқа да жоспарлау элементтерін салу жобаларын әзірлеу кезінде жоба құрамында құрылыстың қазіргі заманғы жай-күйін, аумақтың экологиялық жай-күйін сипаттайтын бөлімдер қосымша орындалады, сондай-ақ тарихи мұраны сақтау, жөндеу-реконструкциялау іс-шаралары, ескірген құрылыстарды бұзу және т. б. бойынша ұсыныстар әзірленеді.
Құрылыс салу жобасының құрамында осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес Тапсырмаға сәйкес композициялық шешімді, аумақтың архитектурасын және абаттандырылуын сипаттайтын демонстрациялық материалдар (магистральдар мен жағалаулар бойынша құрылыстың сәулеттік өрістетулері, жоспарлау, құрылыс салу фрагменттерінің сызбалары, қасбеттердің түстік шешімі және т.б.) орындалады.
Құрылыс салу макеті құрылыстың бас жоспарының негізгі сызбасында орындалады.
33. Құрылыс салу жобасы жергілікті атқарушы органның құрылымдық бөлімшелерімен, Тапсырмамен белгіленген басқа да ұйымдармен келісіледі, қоғымдық талқылаудан кейін Жүргізу қағидаларында айқындалған тәртіппен кешенді қала құрылысы сараптамасына жіберіледі және Заңның 25-бабына сәйкес астана, республикалық және облыстық маңызы бар атқарушы органның тиісті шешімімен бекітіледі.
Ескерту. 33-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 04.08.2023 № 563 (алғаш ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
34. Кенттер мен ауылдық елді мекендер (округтер) аумақтарының құрылыс салу жобасы кенттік және ауылдық атқарушы органдармен, жергілікті атқарушы органның құрылымдық бөлімшелерімен, Тапсырмамен белгіленген басқа да ұйымдармен келісіледі, қоғамдық талқылаудан кейін Жүргізу қағидаларында айқындалған тәртіппен кешенді қала құрылысы сараптамасына жіберіледі және Заңның 23-1-бабына сәйкес аудандық өкілетті органдарымен бекітіледі.
Ескерту. 34-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 04.08.2023 № 563 (алғаш ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
3-1-тарау. Қоғамдық талқылауларды өткізу тәртібі
Ескерту. Қағидалар 3-1-тараумен толықтырылды – ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің м.а.26.05. 2023 № 388 бұйрығымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
34-1. Қоғамдық талқылаулар туралы ақпаратты жергілікті атқарушы органдардың (бұдан әрі –ЖАО) ресми интернет-ресурстарында орналастыру үшін осы Қағидаларға 5-қосымшасына сәйкес нысан бойынша "Қоғамдық талқылаулар" айдары (бұдан әрі – Айдар) құрылады.

34-11. МИО обеспечивает видео- и аудиозапись всего хода общественных обсуждений. Электронный носитель с видео- и аудиозаписью общественных обсуждений подлежит приобщению к протоколу общественных обсуждений посредством открытых собраний согласно приложению 8 к настоящим Правилам (далее – Протокол).
Сноска. Правила дополнены пунктом 34-11 в соответствии с приказом и.о. Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 26.05.2023 № 388 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
34-12. По результатам проведения общественных обсуждений оформляется Протокол, который подписывается председателем и секретарем и размещается на Рубрике с приложением видео- и аудиозаписи общественных обсуждений в течение двух рабочих дней с даты их завершения.
Сноска. Правила дополнены пунктом 34-12 в соответствии с приказом и.о. Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 26.05.2023 № 388 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
34-13. Общественные обсуждения считаются состоявшимися при регистрации и участии в них не менее десяти физических и юридических лиц.
Сноска. Правила дополнены пунктом 34-13 в соответствии с приказом и.о. Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 26.05.2023 № 388 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
34-14. Общественные обсуждения считаются несостоявшимися при отсутствии необходимого количества физических и юридических лиц указанных в пункте 34-13 настоящих Правил.
Сноска. Правила дополнены пунктом 34-14 в соответствии с приказом и.о. Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 26.05.2023 № 388 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
34-15. При признании общественных обсуждений несостоявшимися, МИО в течение четырех рабочих дней размещают об этом уведомление в Рубрике.
Сноска. Правила дополнены пунктом 34-15 в соответствии с приказом и.о. Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 26.05.2023 № 388 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
34-16. МИО в течении пяти рабочих дней после размещения уведомления о несостоявшихся общественных обсуждениях в Рубрике повторно проводят процесс общественных обсуждений, согласно нормам настоящих Правил.
Сноска. Правила дополнены пунктом 34-16 в соответствии с приказом и.о. Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 26.05.2023 № 388 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 4. Внесение изменений и дополнений, в утвержденный проект детальной планировки и/или проект застройки
Сноска. Заголовок главы 4 - в редакции приказа и.о. Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 15.06.2022 № 341 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
35. В случае возникновения необходимости внесения изменений и/или дополнений в ПДП и/или проект застройки заказчик и/или инвестор обращается в местный исполнительный орган с заявлением о внесении изменений и/или дополнений в ПДП и/или проект застройки с указанием наименования объекта и его технико-экономических показателей.
Сноска. Пункт 35 - в редакции приказа и.о. Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 15.06.2022 № 341 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
36. На основании заявления структурное подразделение соответствующего местного исполнительного органа, осуществляющее функции в сфере архитектуры и градостроительства готовит проект решения, но не более двух раз в год, за исключением случаев, обусловленных необходимостью корректировки действующего ПДП и/или проекта застройки в целях строительства социальных, культурных и уникальных объектов за счет бюджетных средств.
Сноска. Пункт 36 - в редакции приказа и.о. Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 15.06.2022 № 341 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
37. Разработка, согласование и утверждение изменений и/или дополнений в ПДП и/или проекта застройки осуществляется в соответствие с требованиями, предусмотренными настоящими Правилами.
Сноска. Пункт 37 - в редакции приказа и.о. Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 15.06.2022 № 341 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
38. При внесении изменений и дополнений, в утвержденный проект детальной планировки и/или проект застройки необходимо учитывать обеспеченность прилегающих территорий социальной инфраструктурой.
Сноска. Правила дополнены пунктом 38 в соответствии с приказом и.о. Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 26.05.2023 № 388 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Приложение 1
к Правилам разработки,
согласования и утверждения
градостроительных проектов
(генеральных планов
населенных пунктов, проектов
детальной планировки
и проектов застройки)
Сноска. Текст в правом верхнем углу приложения 1 - в редакции приказа Министра промышленности и строительства РК от 22.02.2024 № 69 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

34-11. ЖАО қоғамдық талқылаудың барлық барысын бейне және дыбыс жазбасын қамтамасыз етедi. Қоғамдық талқылаудың бейне және аудио жазбасы бар электрондық жеткізгіші осы Қағидаларға 8-қосымшасына сәйкес ашық жиналыс арқылы өткізілетін қоғамдық талқылау хаттамасына (бұдан әрі – Хаттама) тіркелуге жатады.
34-12. Төраға мен хатшы қол қоятын және қоғамдық талқылаудың бейне және дыбыс жазбасын қоса бере отырып, қоғамдық талқылаудың Хаттамасына төраға мен хатшы қол қояды және қоғамдық талқылау аяқталған күннен бастап екі жұмыс күні ішінде Айдарда орналастырады.
34-13. Қоғамдық тыңдау он жеке және заңды тұлғалардан кем емес адам қатысқанда жарамды деп табылады.
34-14. Осы Қағидалардың 34-13-тармағында көрсетілген жеке және заңды тұлғалардың қажетті саны болмаған жағдайда қоғамдық талқылау жарамсыз деп танылады.
34-15. Қоғамдық талқылау жарамсыз деп танылғанда ЖАО төрт жұмыс күні ішінде өтпеген қоғамдық талқылау туралы хабарламаны Айдарға орналастырады.
34-16. ЖАО бес жұмыс күні ішінде өтпеген қоғамдық талқылау туралы хабарламаны Айдарға орналастырған соң осы Қағидалардың нормаларына сәйкес қоғамдық талқылау процесін қайта өткізеді.
4-тарау. Бекітілген егжей-тегжейлі жоспарлау жобаларына және/немесе құрылыс салу жобаларына өзгерістер мен толықтырулар енгізу
Ескерту. 4-тараудың атауы жаңа редакцияда - ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің м.а. 15.06.2022 № 341 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
35. ЕТЖЖ-ға және/немесе құрылыс салу жобаларына өзгерістер мен/немесе толықтырулар енгізу қажеттілігі туындаған жағдайда тапсырысшы немесе инвестор жергілікті атқарушы органға объектінің атауын және оның техникалық-экономикалық көрсеткіштерін көрсете отырып, ЕТЖЖ-ға және/немесе құрылыс салу жобаларына өзгерістер мен/немесе толықтырулар енгізу туралы өтініш ұсынады.
Ескерту. 35-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің м.а. 15.06.2022 № 341 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
36. Жергілікті атқарушы органның сәулет және қала құрылысы саласындағы функцияны жүзеге асырушы құрылымдық бөлімшесі бюджет қаражаты есебінен әлеуметтік, мәдени және бірегей объектілерді салу мақсатында қолданыстағы егжей-тегжейлі жоспарлау жобасын және/немесе құрылыс салу жобаларын түзету қажеттігіне байланысты жағдайларды қоспағанда, өтініш негізінде бекітілген егжей-тегжейлі жоспарлау жобаларына және/немесе құрылыс салу жобаларына өзгерістер мен/немесе толықтырулар енгізу туралы шешімнің жобасын дайындайды.
Ескерту. 36-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің м.а. 15.06.2022 № 341 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
37. ЕТЖЖ-ны және/немесе құрылыс салу жобаларын əзірлеу, келісу және өзгерістер және/немесе толықтыруларды бекіту осы Қағидалармен көзделген талаптарға сәйкес жүзеге асырылады.
Ескерту. 37-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің м.а. 15.06.2022 № 341 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
38. Бекітілген егжей-тегжейлі жоспарлау жобасына және/немесе құрылыс салу жобасына өзгерістер мен толықтырулар енгізу кезінде іргелес аумақтардың әлеуметтік инфрақұрылыммен қамтамасыз етілуін ескеру қажет.
Ескерту. 4-тарау 38-тармақпен толықтырылды – ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің м.а.26.05. 2023 № 388 бұйрығымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
Қала құрылысы жобаларын
(елді мекендердің бас
жоспарлары, егжей-тегжейлі
жоспарлау жобалары мен
құрылыс салу жобаларын)
əзірлеу, келісу және бекіту
қағидаларына
1-қосымша
Жобалауға арналған тапсырма

Сноска. Приложение 1 - в редакции приказа Министра промышленности и строительства РК от 29.06.2024 № 234 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Задание на проектирование
УТВЕРЖДАЮ:
________________________
(должность, организация)
_______________________
(фамилия и инициалы)
______________________
(подпись)
______________________
(дата)
1. Вид градостроительного проекта
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
2. Заказчик
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
(полное и сокращенное наименование)
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
3. Проектная организация (исполнитель)
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
(полное и сокращенное наименование)
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
4. Основание для проектирования
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
5. Объект градостроительного планирования или застройки территорий,
его основные характеристики
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
6. Основные требования к составу, содержанию и форме представляемых
материалов по этапам проектирования, последовательность и сроки выполнения работ
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
7. Состав, исполнители, сроки и порядок предоставления исходной информации
для проектирования
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________

Ескерту. 1-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Өнеркәсіп және құрылыс министрінің 29.06.2024 № 234 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
БЕКІТЕМІН:
(лауазымы, ұйым)
______________________
(тегі және аты-жөні)
______________________
(қолы)
______________________
(күні)
1. Қала құрылысы жобасының түрі
_________________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________________
2. Тапсырыс беруші
_________________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________________
(толық және қысқартылған атауы)
_________________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________________
3. Жобалау ұйымы (әзірлеуші)
_________________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________________
(толық және қысқартылған атауы)
_________________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________________
4. Жобалау үшін негіздеме
_________________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________________
5. Қала құрылысын жоспарлау немесе аумақтарда құрылыс салу объектісі, оның негізгі сипаттамалары
_________________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________________
6. Жобалау кезеңдері бойынша ұсынылатын материалдардың құрамына, мазмұнына және нысанына
қойылатын негізгі талаптар, жұмыстарды орындау реті мен мерзімдері
_________________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________________
7. Жобалау үшін бастапқы ақпаратты ұсынудың құрамы, орындаушылары, мерзімдері мен тәртібі
_________________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________________

8. Перечень учреждений и организаций согласовывающих данный вид
градостроительного проекта:
территориальные структурные подразделения уполномоченных государственных
органов, структурные подразделения местных исполнительных органов,
заинтересованные организаций
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
9. Требования согласовывающих организаций к разрабатываемому виду
градостроительного проекта
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
10. Состав и порядок проведения (в случае необходимости) предпроектных
научно исследовательских работ и инженерных изысканий
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
11. Порядок организации проведения согласования и экспертизы разрабатываемого
градостроительного проекта
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
12. Иные требования и условия:
от исполнителя _______________________________________________________
(должность, организация)
____________________________________________________________________
(фамилия и инициалы) (подпись) (дата)
от уполномоченных (или местных исполнительных) органов по делам архитектуры,
градостроительства и строительства
____________________________________________________________________
(должность, организация)
____________________________________________________________________
(фамилия инициалы) (подпись)
____________________________________________________________________
(дата)
от иных согласовывающих организаций
____________________________________________________________________
(полное наименование) (должность, организация)
____________________________________________________________________
(фамилия и инициалы) (подпись)
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
(дата)
Примечание. Содержание задания может уточняться в соответствии с требованиями
к разработке отдельных видов градостроительной документации и специфики
объекта градостроительного планирования и застройки.
Приложение 2
к Правилам разработки,
согласования и утверждения
градостроительных проектов
(генеральных планов
населенных пунктов, проектов
детальной планировки
и проектов застройки)
Классификатор ПДП и проекта застройки

8. Қала құрылысы жобасының осы түрін келісетін мекемелер мен ұйымдардың тізбесі: уәкілетті
мемлекеттік органның аумақтық құрылымдық бөлімшесі, жергілікті атқарушы органдардың құрылымдық
бөлімшелері, мүдделі ұйымдар______________________________
_________________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________________
9. Келісуші ұйымдардың қала құрылысы жобасының әзірленетін түріне қойылатын талаптары
_________________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________________
10. Жобалау алдындағы ғылыми-зерттеу жұмыстары мен инженерлік іздестірулерді жүргізудің
құрамы мен тәртібі (қажет болған жағдайда)
_________________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________________
11. Әзірленетін қала құрылысы жобасына келісу және сараптама жүргізуді ұйымдастыру тәртібі
_________________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________________
12. Өзге талаптар мен шарттар: орындаушыдан
_______________________________________
(лауазымы, ұйым)
_____________________________
(тегі және аты-жөні) (қолы)
_____________________________
(күні)
сәулет, қала құрылысы және құрылыс істері жөніндегі уәкілетті органдар (немесе жергілікті атқарушы)
__________________________
(лауазымы, ұйым)
_________________________
(тегі және аты-жөні) (қолы)
__________________________
(күні)
өзге келісуші ұйымдардан __________________________
(толық атауы) (лауазымы, ұйым)
_________________________
(тегі және аты-жөні) (қолы)
_________________________
(күні)
Ескертпе. Тапсырманың мазмұны қала құрылысы құжаттамасының жекелеген түрлерін және қала құрылысын жоспарлау мен құрылыс салу объектісінің ерекшелігін әзірлеуге қойылатын талаптарға сәйкес нақтылануы мүмкін.
Қала құрылысы жобаларын
(елді мекендердің бас
жоспарлары, егжей-тегжейлі
жоспарлау жобалары мен
құрылыс салу жобаларын)
əзірлеу, келісу және
бекіту қағидаларына
2-қосымша
ЕТЖЖ және құрылыс салу жобасының сыныптауышы

33040001
Объекты водоотведения линейные
Объекты теплоснабжения линейные pdpengteplin/pzengteplin
33050001
Объекты теплоснабжения линейные
Объекты связи и телекоммуникаций линейные pdpengtellin/pzengtellin
33060001
Объекты связи и телекоммуникаций линейные
Объекты нефтепроводов линейные pdpengoillin/pzengoillin
33070001
Объекты нефтепроводов линейные
Объекты ливневой канализации линейные pdpenglivlin/pzenglivlin

33040001
Су бұру объектілері, желілік
Жылумен жабдықтау объектілері, желілік
pdpengteplin/pzengteplin
33050001
Жылумен жабдықтау объектілері, желілік
Байланыс және телекоммуникациялар объектілері,
pdpengtellin/pzengtellin
33060001
Байланыс және телекоммуникация объектілері, желілік
Мұнай құбыры объектілері, желілік pdpengoillin/pzengoillin
33070001
Мұнай құбыры объектілері, желілік
Нөсерлік кәріз объектілері, желілік pdpenglivlin/pzenglivlin

33080001
Объекты ливневой канализации линейные
Границы градостроительного проекта pdpgr/pzgr
Границы населенного пункта pdpgr/pzpgr
44010001
Границы населенного пункта
полигон
Граница ПДП pdpgrpdp
44030001
Граница ПДП
Граница проекта застройки pdpgrdevelopment
44050001
Граница проекта застройки
Территория реконструкции, сноса
pdpgrreconstruction/pzgrreconstruction
44040001
Территория реконструкции. сноса
Градостроительные регламенты pdpreg/pzreg
Красные линии
pdpregredline edlinelin
55010001
Красные линии
линия
Красные линии
pdpregredline edlinepol
55040001
Красные линии
полигон
Желтые линии
pdpregyellowline/pzregyellowline
55020001
Желтые линии
линия
Водоохранные полосы
pdpregwodpls/pzregwodpls
55030001
Водоохранные полосы
полигон
Водоохранные зоны
pdpregwaterzone/ pzregwaterzone
55060001
Водоохранные зоны
Шумозащитные охранные зоны от железной дороги
pdprailwayprotectzone/ pzrailwayprotectzone
55050001
Шумозащитные охранные зоны от железной дороги
Селеопасные, оползнеопасные и защитные лесные зоны, примыкающие к полосе отвода железных и автомобильных дорог
55070001
селеопасные, оползнеопасные и защитные лесные зоны, примыкающие к полосе отвода железных и автомобильных дорог
Защитные зоны водозаборных сооружений
pdpprotectwaterintakezone pzprotectwaterintakezone
55080001
Защитные зоны водозаборных сооружений
Охранные зоны объектов систем газоснабжения
pdpprotectgaszone/ pzprotectgaszone
55090001
Охранные зоны объектов систем газоснабжения
Охранные зоны магистральных трубопроводов, линий связи, радиофикации, электрических и тепловых сетей
pdpprotectlinezone/ pzprotectlinezone
55100001
Охранные зоны магистральных трубопроводов, линий связи, радиофикации, электрических и тепловых сетей
Запретные зоны территорий военных полигонов, а также арсеналов, баз и складов Вооруженных Сил
pdpprotectprotectzone/ pzprotectprotectzone
55110001
Запретные зоны территорий военных полигонов, а также арсеналов, баз и складов Вооруженных Сил
Территория, прилегающая к учреждениям уголовно-исполнительной системы
pdppenalsystem/ pzpenalsystem
55120001
Территория, прилегающая к учреждениям уголовно-исполнительной системы
Охранные зоны приаэродромных территорий
pdpprotectairfile/ pzprotectairfile
55130001
Охранные зоны приаэродромных территорий
Санитарно-защитные зоны
pdpzonesan/pzzonesan
55140001
Санитарно-защитные зоны
Градостроительные регламенты pdpreg/pzreg
Охранные зоны памятников истории и культуры
pdpprotecthistorical/ pzprotecthistorical
55150001
Охранные зоны памятников истории и культуры
полигон
Территории с объектами историко-культурного наследия и (или) охраняемыми уникальными и редкими ландшафтами
рdpculturalheritage/ pzculturalheritage

33080001
Нөсерлік кәріз объектілері, желілік
Қала құрылысы жобасының шекаралары pdpgr
Елді мекеннің шекаралары pdpgr/pzpgr
44010001
Елді мекеннің қолданыстағы шекаралары
полигон
44020001
Елді мекеннің жобалық шекаралары
ЕТЖЖ шекарасы pdpgrpdp
44030001
ЕТЖЖ шекарасы
Құрылыс салу жобаларының шекарасы
44050001
Құрылыс салу жобаларының шекарасы
Реконструкциялау, бұзу аумағы
pdpgrreconstruction/pzgrreconstruction
44040001
Реконструкциялау, бұзу аумағы
Қала құрылысы регламенттері pdpreg/pzreg
Қызыл сызықтар pdpregredline edlinelin/pzregredline edlinelin
55010001
Қызыл сызықтар
желі
Қызыл сызықтар pdpregredline edlinepol/pzregredline edlinepol
55040001
Қызыл сызықтар
полигон
Сары сызықтар pdpregyellowline/pzregyellowline
55020001
Сары сызықтар
желі
Су қорғау жолақтары pdpregwodpls/pzregwodpls
55030001
Су қорғау жолақтары
полигон
Су қорғау аймақтары pdpregwaterzone/ pzregwaterzone
55060001
Су қорғау аймақтары
Теміржол шуынан қорғау аймағы pdprailwayprotectzone/ pzrailwayprotectzone
55050001
Теміржол шуынан қорғау аймағы
Су жинау құрылыстарының қорғау аймақтары
pdpprotectwaterintakezone pzprotectwaterintakezone
55080001
Су жинау құрылыстарының қорғау аймақтары
Газбен жабдықтау жүйелері объектілерінің күзет аймақтары pdpprotectgaszone/ pzprotectgaszone
55090001
Газбен жабдықтау жүйелері объектілерінің күзет аймақтары
Магистральдық құбырлардың, байланыс, радиофикация желілерінің, электр және жылу желілерінің күзет аймақтары
pdpprotectlinezone/ pzprotectlinezone
55100001
Магистральдық құбырлардың, байланыс, радиофикация желілерінің, электр және жылу желілерінің күзет аймақтары
Әскери полигондар аумақтарының, сондай-ақ Қарулы Күштердің арсеналдарының, базалары мен қоймаларының тыйым салынған аймақтары
pdpprotectprotectzone/ pzprotectprotectzone
55110001
Әскери полигондар аумақтарының, сондай-ақ Қарулы Күштердің арсеналдарының, базалары мен қоймаларының тыйым салынған аймақтары
Қылмыстық-атқару жүйесі мекемелеріне іргелес аумақ
pdppenalsystem/ pzpenalsystem
55120001
Қылмыстық-атқару жүйесі мекемелеріне іргелес аумақ
Әуеайлақ маңындағы аумақтарды қорғау аймақтары
pdpprotectairfile/ pzprotectairfile
55130001
Әуеайлақ маңындағы аумақтарды қорғау аймақтары
Санитарлық-қорғау аймақтары
pdpzonesan/pzzonesan
55140001
Санитарлық-қорғау аймақтары
Қала құрылысы регламенттері pdpreg/pzreg
Тарихи және мәдени ескерткіштерді қорғау аймақтары pdpprotecthistorical/ pzprotecthistorical
55150001
Тарихи және мәдени ескерткіштерді қорғау аймақтары
полигон
Бірегей және сирек ландшафттармен қорғалған және (немесе) тарихи және мәдени мұра
объектілері бар аумақтар
рdpculturalheritage/ pzculturalheritage

55160001
Территории с объектами историко-культурного наследия и (или) охраняемыми уникальными и редкими ландшафтами
полигон
Зоны подтоплений и затоплений
pdpfloodzone/ pzfloodzone
55170001
Зоны подтоплений и затоплений
полигон
Транспорт pdpautotran/ pzautotran
Мосты, путепроводы pdpautotranbridg/ pzautotranbridg
66010001
Мосты, путепроводы
полигон
Парковки
pdpautotranprc/ pzautotranprc
66030001
Парковки
Дороги и проезды pdpautotranrdc/ pzautotranrdc
66040001
Дороги и проезды
Осевые линии дорог и улиц
pdpautotranstreet/ pzautotranstreet
66050001
Осевые линии дорог и улиц
Развязки в разных уровнях pdpautotraninterchanges/ pzautotraninterchanges
66060001
Развязки в разных уровнях
Транспортно-пересадочные узлы pdpautotranhubs/ pzautotranhubs
66070001
Транспортно-пересадочные узлы
Взлетно-посадочная полоса
рdpautotranrunways/ pzautotranrunways
66080001
Взлетно-посадочная полоса
Причалы, пирсы pdpautotranpiers/ pzautotranpiers
66090001
Причалы, пирсы
Железнодорожный транспорт pdprrstran/ pzrrstran
Железные дороги, пути и линейные сооружения pdprrstranlin/ pzrrstranlin
77010001
Железные дороги, пути и линейные сооружения
полигон
Благоустройство населенного пункта pdpblag/ pzblag
Детские игровые площадки
pdpblagchildpl/ pzblagchildpl
88020001
Детские игровые площадки
полигон
Мусорные контейнерные площадки
pdpblagdumppl/ pzblagdumppl
88040001
Мусорные контейнерные площадки
Фонтаны
pdpblagfontpol/ pzblagfontpol
88060001
Фонтаны
Спортивные площадки pdpblagsportpl/ pzblagsportpl
88080001
Спортивные площадки
Тротуары, брусчатка, пешеходные дорожки pdpblagtrotuar/ pzblagtrotuar
88100001
Тротуары, брусчатка, пешеходные дорожки
Озеленение
pdpblagzelen/ pzblagzelen
88110001
Озеленение
Набережные, пляжи
pdpblagbeach/ pzblagbeach
88140001
Набережные, пляжи
Социально-культурные объекты pdpscsc/ pzscsc
Линейные объекты, имеющие социально-культурную значимость (исторические стены, валы, тропы, дороги) pdpscsclin/ pzscsclin
99010001
Линейные объекты, имеющие социально-культурную значимость (исторические стены, валы, тропы, дороги)
линия
Культурные, религиозные объекты (монументы, памятники, городища, места археологических раскопок, исторические площади и т.д.)
pdpscscpol/ pzscscpol
99020001
Культурные, религиозные объекты (монументы, памятники, городища, места археологических раскопок, исторические площади и т.д.)
полигон
Гидрография и гидротехнические сооружения
Моря
pdphydrosea/ pzhydrosea

55160001
Бірегей және сирек ландшафттармен қорғалған және (немесе) тарихи және мәдени мұра объектілері бар аумақтар
Су басу және су алу аймақтары
pdpfloodzone/ pzfloodzone
55170001
Су басу және су алу аймақтары
Көлік pdpautotran/ pzautotran
Көпірлер, жол өтпелері
pdpautotranbridg/ pzautotranbridg
66010001
Көпірлер,жол өтпелері
полигон
Тұрақтар pdpautotranprc/pzautotranprc
66030001
Тұрақтар
Жолдар мен өтпе жолдар pdpautotranrdc
66040001
Жолдар мен өтпе жолдар
Тұрақтар
pdpautotranprc/ pzautotranprc
66030001
Тұрақтар
Жолдар мен өтпе жолдар pdpautotranrdc/ pzautotranrdc
66040001
Жолдар мен өтпе жолдар
Жолдар мен көшелердің осьтік желілері pdpautotranstreet/pzautotranstreet
66050001
Жолдар мен көшелердің осьтік желілері
Әртүрлі деңгейдегі айналма жолдар
pdpautotraninterchanges/ pzautotraninterchanges
66060001
Әртүрлі деңгейдегі айналма жолдар
Транспорттық- көлік-ауысып отыру тораптары
pdpautotranhubs/ pzautotranhubs
66070001
Транспорттық- көлік-ауысып отыру тораптары
Ұшу-қону жолағы
рdpautotranrunways/ pzautotranrunways
66080001
Ұшу-қону жолағы
Айлақтар, пирстар
pdpautotranpiers/ pzautotranpiers
66090001
Айлақтар, пирстар
Теміржол көлігі pdprrstran/ pzrrstran
Теміржолдар, жолдар және желілік құрылыстар
pdprrstranlin/ pzrrstranlin
77010001
Теміржолдар, жолдар және желілік құрылыстар
полигон
Елді мекенді абаттандыру pdpblag/ pzblag
Балалардың ойын алаңдары
pdpblagchildpl/ pzblagchildpl
88020001
Балалардың ойын алаңдары
полигон
Қоқыс контейнерлерінің алаңдары pdpblagdumppl/ pzblagdumppl
88040001
Қоқыс контейнерлерінің алаңдары
Бұрқақтар pdpblagfontpol/ pzblagfontpol
88060001
Бұрқақтар
Спорт алаңы pdpblagsportpl/ pzblagsportpl
88080001
Спорт алаңы
Жаяусоқпақтар, тас төсемдер, жаяу жүргіншілер жолдары pdpblagtrotuar/ pzblagtrotuar
88100001
Жаяусоқпақтар, тас төсемдер, жаяу жүргіншілер жолдары
Қалалық көгалдандыру pdpblagzelen/ pzblagzelen
88110001
Қалалық көгалдандыру
Жағалау, жағажай pdpblagbeach/ pzblagbeach
88140001
Жағалау, жағажай
Әлеуметтік-мәдени объектілер pdpscsc/ pzscsc
Әлеуметтік-мәдени маңызы бар желілік объектілер (тарихи қабырғалар, біліктер, соқпақтар, жолдар) pdpscsclin/ pzscsclin
99010001
Әлеуметтік-мәдени маңызы бар желілік объектілер (тарихи қабырғалар, біліктер, соқпақтар, жолдар)
полигон
Мәдени, діни объектілер (монументтер, ескерткіштер, қалашықтар, археологиялық қазба орындары, тарихи алаңдар және т.б.) pdpscscpol/ pzscscpol
99020001
Мәдени, діни объектілер (монументтер, ескерткіштер, қалашықтар, археологиялық қазба орындары, тарихи алаңдар және т.б.)
полигон
Гидрография және гидротехникалық құрылыстар
Мұхиттар pdphydrosea/ pzhydrosea

10003001
Моря
полигон
Озера
pdphydrolake/ pzhydrolake
10004001
Озера
Реки
pdphydroriver/ pzhydroriver
10007001
Реки
Площади разливов крупных рек, озер
pdphydroflood/ pzhydroflood
10011001
Площади разливов крупных рек, озер
Пруды
pdphydropond/ pzhydropond
10012001
Пруды
Водохранилища и др. сооружения для сбора воды
pdphydroreservoir/ pzhydroreservoir
10015001
Водохранилища и др. сооружения для сбора воды
Каналы и канавы
pdphydrocanal/ pzhydrocanal
10018001
Каналы и канавы
Атрибутивные данные
Проект детальной планировки и проект застройки (pdp/pz)
Проект детальной планировки и проект застройки (pdp/pz)
1.0 pdpzone/ pzzone – ФУНКЦИОНАЛЬНЫЕ ЗОНЫ pdp_functional_zones
1.1 pdpzonejil/pzzonejil – Жилые зоны
1.2 pdpzoneodz/ pzzoneodz - Общественно-деловые зоны
1.3 pdpzoneprom / pzzoneprom - Промышленные (производственные) зоны
1.4 pdpzonetransport/ pzzonetransport - Зоны транспортной и инженерной инфраструктуры
1.5 pdpzoneprotect / pzzoneprotect - Зоны особо охраняемых территорий
1.6 pdpzoneagricult / pzzoneagricult - Зоны сельскохозяйственного и лесохозяйственного использования
1.7 pdpzonerec / pzzonerec - Рекреационные зоны
1.8 pdpgpzonerez/ pzgpzonerez - Зоны резервных территорий
1.9 pdpgpzonennt/ pzgpzonennt - Неудобные и неиспользуемые территории
1.10 pdpzonerestrict / pzzonerestrict - Зоны режимных территорий
1.11 pdpgpzonespec/ pzgpzonespec - Зоны специального назначения
Наименование поля
Описание поля
Тип поля
Длина поля
OBJECTID
OBJECTID
Object ID
shape
Геометрия
Geometry
area
Площадь функциональной зоны ПДП/ПЗ
Double
func_zone_status_id
ID Статуса реализации функциональной зоны
Text
255
pdp/pz_func_zone_code_id
Код по классификатору функциональных зон ПДП
Long Integer
pdp/pz _func_zone_code_id
Код по классификатору функциональных зон ГП
Text
255
zone_type_id
ID типа зоны
Text
255
deactivation_doc_id
ID Документа деактивации
Text
255
creation_doc_id
ID Документа создания
Text
255
2.0 pdpbuild / pzbuild – ЗДАНИЯ И СООРУЖЕНИЯ НАСЕЛЕННОГО ПУНКТА
2.1 pdpbuild/ pzbuild - Здания и сооружения
Наименование поля
Описание поля
Тип поля
Длина поля
shape
Тип объекта
Geometry
0
usl_i32
Код по классификатору
Long Integer
8
name_usl
Наименование по классификатору
Text
255
implementation
Статус реализации
Double
-
functional
Функциональное назначение
Text
255
floor
Этажность
Double
-
3. 0 pdpenglin/ pzenglin – ИНЖЕНЕРНЫЕ КОММУНИКАЦИИ ЛИНЕЙНЫЕ
3.1 pdpengellin/ pzengellin - Объекты энергоснабжения линейные
Наименование поля
Описание поля
Тип поля
Длина поля
shape
Тип объекта
Geometry
0
usl_i32
Код по классификатору
Long Integer
8
name_usl
Наименование по классификатору
Text

10003001
Мұхиттар
полигон
Көлдер pdphydrolake/ pzhydrolake
10004001
Көлдер
Өзендер pdphydroriver/ pzhydroriver
10007001
Өзендер
Ірі өзендердің, көлдердің төгілу алаңдары pdphydroflood/ pzhydroflood
10011001
Ірі өзендердің, көлдердің төгілу алаңдары
Тоғандар pdphydropond/ pzhydropond
10012001
Тоғандар
Су қоймалары және су жинауға арналған басқа да құрылыстар pdphydroreservoir/ pzhydroreservoir
10015001
Су қоймалары және су жинауға арналған басқа да құрылыстар
Каналдар мен арықтар pdphydrocanal/ pzhydrocanal
10018001
Каналдар мен арықтар
Атрибутивтік деректер
Егжей-тегжейлі жоспарлау жобасы және құрылыс салу жобасы (pdp/pz)
1.0 pdpzone – ФУНКЦИОНАЛДЫҚ АЙМАҚТАР pdp_functional_zones
1.1 pdpzonejil/pzzonejil – Тұрғын аймақтар
1.2 pdpzoneodz/pzzoneodz- Қоғамдық-іскерлік аймақтар
1.3 pdpzoneprom/pzzoneprom - Өнеркәсіптік (өндірістік) аймақтар
1.4 pdpzonetransport/pzzonetransport - Көлік және инженерлік инфрақұрылым аймақтары
1.6 pdpzoneprotect/pzzoneprotect - Ерекше қорғалатын аумақтар аймақтары
1.7 pdpzoneagricult/pzzoneagricult - Ауыл шаруашылығы және орман шаруашылығын пайдалану аймақтары
1.8 pdpzonerec/pzzonerec - Рекреациялық аймақтар
1.9 pdpgpzonerez/pzgpzonerez - Резервтік аумақтар аймақтары
1.10 pdpgpzonennt/pzgpzonennt - Қолайсыз және пайдаланылмайтын аумақтар
1.11 pdpzonerestrict/pzzonerestrict- Режимдік аумақтардың аймақтары
1.12 pdpgpzonespec/pzgpzonespec- Арнайы мақсаттағы аймақтар
1.13 pdpgpzonesub/pzgpzonesub - Қала маңы аймағы
Өрістің атауы
Өрістің сипаттамасы
Өрістің типі
Өрістің ұзындығы
OBJECTID
OBJECTID
Object ID
shape
Геометрия
Geometry
area
ЕТЖЖ/ҚЖ функционалдық аймағының ауданы
Double
func_zone_status_id
Функционалдық аймақты іске асыру мәртебесінің ID
Text
255
Pdp/pz_func_zone_code_id
ЕТЖЖ функционалдық аймақтарының сыныптауышы бойынша коды
Long Integer
gp_func_zone_code_id
БЖ функционалдық аймақтарының сыныптауышы бойынша коды
Text
255
zone_type_id
Аймақ типінің ID
Text
255
deactivation_doc_id
Өшіру құжатының ID
Text
255
creation_doc_id
Қалыптастыру құжатының ID
Text
255
2.0 pdpbuild/pzbuild– ЕЛДІ МЕКЕННІҢ ҒИМАРАТТАРЫ МЕН ҚҰРЫЛЫСТАРЫ
2.1 pdpbuild/pzbuild – Ғимаратар мен құрылыстар
Өрістің атауы
Өрістің сипаттамасы
Өрістің типі
Өрістің ұзындығы
shape
Объектінің типі
Geometry
0
usl_i32
Сыныптауыш бойынша коды
Long Integer
8
name_usl
Сыныптауыш бойынша атауы
Text
255
functional
Функционалдық мақсаты
Text
255
floor
Қабаттар саны
Double
-
3.0 pdpenglin/pzenglin – ЖЕЛІЛІК ИНЖЕНЕРЛІК КОММУНИКАЦИЯЛАР
3.1 pdpengellin/pzengellin - Электрмен жабдықтау объектілері желілік
Өрістің атауы
Өрістің сипаттамасы
Өрістің типі
Өрістің ұзындығы
shape
Объектінің типі
Geometry
0
usl_i32
Сыныптауыш бойынша коды
Long Integer
8
name_usl
Сыныптауыш бойынша атауы
Text

255
implementation
Статус реализации
Double
-
voltage_f64
Напряжение
Double
-
amount_pr_f64
Количество проводов/кабелей
Double
-
object_name
Наименование объекта
Text
100
3.2 pdpenggaslin / pzenggaslin - Объекты газоснабжения линейные
3.3 pdpengwodlin/ pzengwodlin - Объекты водоснабжения линейные
3.4 pdpengkanlin / pzengkanlin - Объекты водоотведения линейные
3.5 pdpengteplin/ pzengteplin - Объекты теплоснабжения линейные
3.6 pdpengtellin/ pzengtellin - Объекты связи и телекоммуникаций линейные
3.7 pdpengoillin/ pzengoillin - Объекты нефтепроводов линейные
Наименование поля
Описание поля
Тип поля
Длина поля
shape
Тип объекта
Geometry
0
usl_i32
Код по классификатору
Long Integer
8
name_usl
Наименование по классификатору
Text
255
implementation
Статус реализации
material
Материал трубы
Text
100
diametr_f64
Диаметр трубы, мм
Text
50
object_name
Наименование объекта
Text
100
4.0 pdpgr/ pzgr – ГРАНИЦЫ ГРАДОСТРОИТЕЛЬНОГО ПРОЕКТА
4.1 pdpgrnp / pzgrnp - Границы населенного пункта
4.2 pdpgrpdp/ pzgrpdp - Граница ПДП
4.3 pdpgrdevelopment/ pzgrdevelopment - Граница проекта застройки
pdp_documents Утверждающий документ
Наименование поля
Описание поля
Тип поля
Длина поля
OBJECTID
OBJECTID
Object ID
shape
Геометрия
Geometry
doc_name
Наименование документа
Text
255
doc_date
Дата утверждения документа
Date
8
approved_by
Кем утвержден документ
Text
255
kato_code_id
ID Кода КАТО
Double
-
pdp/pz_gr _status_id
ID Статуса границы ПДП/ПЗ
Double
-
status_id
ID Статуса ПДП/ПЗ
Text
255
area
Площадь функциональной зоны ПДП/ПЗ
Double
-
effective_date
Дата вступления в силу
Date
sign_file_name
Имя файла подписи документа
Text
255
deactivation_doc_id
ID Документа деактивации
Text
255
doc_number
Номер утверждения документа
Text
255
pdp/pz_ggk_number
Регистрационный номер ГГК ПДП/ПЗ
Text
255
file_name
Имя файла документа
Text
255
4.4 pdpgrreconstruction/ pzgrreconstruction - Территория сноса, конструкции
Наименование поля
Описание поля
Тип поля
Длина поля
shape
Тип объекта
Geometry
0
usl_i32
Код по классификатору
Long Inteer
8
name_usl
Наименование по классификатору
Text
255
5.0 pdpreg/ pzreg – ГРАДОСТРОИТЕЛЬНЫЕ РЕГЛАМЕНТЫ
5.1 pdp_red_lines_line/ pz_red_lines_line Красные линии ПДП (линия)
OBJECTID
OBJECTID
Object ID
shape
Геометрия
Geometry
deactivation_doc_id
ID Документа деактивации
Text
255
creation_doc_id
ID Документа создания
Text
255
5.2 pdp_red_lines_poly/ pz_red_lines_poly Красные линии ПДП (полигон)
OBJECTID
OBJECTID
Object ID
-
shape
Геометрия
Geometry
deactivation_doc_id
ID Документа деактивации
Text
255
creation_doc_id
ID Документа создания
Text
255
5.3 pdpregyellowline/ pzregyellowline - Желтые линии
Наименование поля
Описание поля
Тип поля
Длина поля
shape
Тип объекта
Geometry
0
usl_i32
Код по классификатору
Long Inteer
8
name_usl
Наименование по классификатору
Text
255
deactivation_doc_id
ID Документа деактивации
Text
255
creation_doc_id
ID Документа создания
Text
255
5.4 pdpregwodpls/ pzregwodpls - Водоохранные полосы

255
implementation
Іске асыру мәртебесі
voltage_f64
Кернеу
Double
-
amount_pr_f64
Сымдар/кабельдер саны
Double
-
object_name
Объектінің атауы
Text
100
3.2 pdpenggaslin/pzenggaslin - Газбен жабдықтау объектілері желілік
3.3 pdpengwodlin/pzengwodlin - Сумен жабдықтау объектілері желілік
3.4 pdpengkanlin/pzengkanlin - Су бұру объектілері желілік
3.5 pdpengteplin/pzengteplin/ - Жылумен жабдықтау объектілері, желілік
3.6 pdpengoillin/pzengoillin - Мұнай құбыры объектілері, желілік
3.7 pdpenglivlin/pzenglivlin - Нөсерлік кәріз объектілері, желілік
Өрістің атауы
Өрістің сипаттамасы
Өрістің типі
Өрістің ұзындығы
shape
Объектінің типі
Geometry
0
usl_i32
Сыныптауыш бойынша коды
Long Integer
8
name_usl
Сыныптауыш бойынша атауы
Text
255
implementation
Іске асыру мәртебесі
material
Құбырлардың материалы
Text
100
diametr_f64
Құбырдың диаметрі, мм
Text
50
object_name
Объектінің атауы
Text
100
4.0 pdpgr/pzgr – ҚАЛА ҚҰРЫЛЫСЫ ЖОБАСЫНЫҢ ШЕКАРАЛАРЫ
4.1 pdpgrnp/pzgrnp - Елді мекеннің шекаралары
4.2 pdpgrpdp – ЕТЖЖ шекарасы
4.3 pdpgrdevelopment/ pzgrdevelopment – Құрылыс салу шекаралары
pdp_documents Бекіту құжаты
Өрістің атауы
Өрістің сипаттамасы
Өрістің типі
Өрістің ұзындығы
OBJECTID
OBJECTID
Object ID
shape
Геометрия
Geometry
doc_name
Құжаттың атауы
Text
255
doc_date
Құжатты бекіту күні
Date
8
approved_by
Құжатты кім бекітті
Text
255
kato_code_id
КАТО-ның ID Коды
Double
-
pdp/pz_gr _status_id
ЕТЖЖ/ДЖ ID шекара күйі
Double
-
status_id
ЕТЖЖ/ДЖ ID күйі
Text
255
area
ЕТЖЖ/ДЖ функционалды аймағы
Double
-
effective_date
Күшіне енген күні
Date
sign_file_name
Құжат қолтаңбасы файлының аты
Text
255
deactivation_doc_id
Өшіру құжатының ID
Text
255
doc_number
Құжатты бекіту нөмірі
Text
255
pdp/pz_ggk_number
МГК ЕТЖЖ/ДЖ тіркеу нөмірі
Text
255
file_name
Құжат файлының аты
Text
255
4.4 pdpgrreconstruction/ pzgrreconstruction - Бұзатын аумақ, құрылыстар
Өрістің атауы
Өрістің сипаттамасы
Өрістің типі
Өрістің ұзындығы
shape
Нысан түрі
Geometry
0
usl_i32
Классификация коды
Long Inteer
8
name_usl
Жіктеуіш бойынша атау
Text
255
5.0 pdpreg / pzreg – ҚАЛА ҚҰРЫЛЫСЫ РЕГЛАМЕНТТЕРІ
5.1 pdpregredline / pz_red_lines_line - Қызыл сызықтар
5.2 pdpregredlinepol / pz_red_lines_poly - Қызыл сызықтар
5.3 pdpregyellowline / pzregyellowline / pzregwodpls - Сары сызықтар
Өрістің атауы
Өрістің сипаттамасы
Өрістің типі
Өрістің ұзындығы
shape
Объект типі
Geometry
0
usl_i32
Сыныптауыш бойынша коды
Long Inteer
8
name_usl
Сыныптауыш бойынша атауы
Text
255
deactivation_doc_id
Белсенсіз ету құжаттарының ID
Text
255
creation_doc_id
Жасау құжатының ID
Text
255
5.4 pdpregwodpls/ pzregwodpls – Су қорғау белдеулері
5.4 pdpregwodpls/ pzregwodpls – Су қорғау белдеулері

5.5 – pdpregwaterzone/ pzregwaterzone - Водоохранные зоны
5.6 – pdprailwayprotectzone/ pzrailwayprotectzone - Шумозащитные охранные зоны от железной дороги
5.7 – pdpprotectwaterintakezone/ pzprotectwaterintakezone - Защитные зоны водозаборных сооружений
5.8 - pdpprotectgaszone / pzprotectgaszone - Охранные зоны объектов систем газоснабжения
5.9 – pdpprotectlinezone/ pzprotectlinezone - Охранные зоны магистральных трубопроводов, линий связи, радиофикации, электрических и тепловых сетей
5.10 – pdpprotectprotectzone/ pzprotectprotectzone - Запретные зоны территорий военных полигонов, а также арсеналов, баз и складов Вооруженных Сил
5.11 - pdppenalsystem / pzpenalsystem - Территория, прилегающая к учреждениям уголовно-исполнительной системы
5.12 – pdpprotecthistorical/ pzprotecthistorical - Охранные зоны памятников истории и культуры
5.13 – dpculturalheritage/ pzculturalheritage - Территории с объектами историко-культурного наследия и (или) охраняемыми уникальными и редкими ландшафтами
5.14- pdpfloodzone/ pzfloodzone - Зоны подтоплений и затоплений
Наименование поля
Описание поля
Тип поля
Длина поля
shape
Тип объекта
Geometry
0
usl_i32
Код по классификатору
Long Inteer
8
name_usl
Наименование по классификатору
Text
255
Ширина зоны
5.15 - pdpprotectairfile / pzprotectairfile - Охранные зоны приаэродромных территорий
Наименование поля
Описание поля
Тип поля
Длина поля
shape
Тип объекта
Geometry
0
usl_i32
Код по классификатору
Long Inteer
8
name_usl
Наименование по классификатору
Text
255
document
Ограничение в зависимости от удаления от контрольной точки аэродрома
Text
100
H_abs
Абсолютная высота ограничения высот объектов (EGM 2008)
Double
Distance from the object to ARP
Удаление от контрольной точки аэродрома
Double
5.16 pdpzonesan / pzzonesan - Санитарно-защитные зоны
Наименование поля
Описание поля
Тип поля
Длина поля
shape
Тип объекта
Geometry
0
usl_i32
Код по классификатору
Long Inteer
8
danger_class
Класс опасности
Text
255
functional
Функциональное назначение
Text
255
zone_radius
Радиус зоны
Double
-
6.0 pdpautotran/ pzautotran – ТРАНСПОРТ
6.1 pdpautotranbridg/ pzautotranbridg - Мосты
6.2 pdpautotranprc/ pzautotranprc - Парковки
6.3 pdpautotranrdc/ pzautotranrdc - Дороги и проезды
6.4 pdpautotranstreet/ pzautotranstreet - Осевые линии дорог и улиц
6.5 pdpautotraninterchanges / pzautotraninterchanges - Развязки в разных уровнях
6.6 pdpautotranhubs / pzautotranhubs - Транспортно-пересадочные узлы
6.7 pdpautotranrunways/ pzautotranrunways - Взлетно-посадочная полоса

5.5 – pdpregwaterzone / pzregwaterzone - Су қорғау аймақтары
5.6 - pdprailwayprotectzone / pzrailwayprotectzone - Теміржол шуынан қорғау аймақтары
5.7 – pdpprotectwaterintakezone / pzprotectwaterintakezone - Су қоймалары құрылыстарының қорғаныс аймақтары
5.8 - pdpprotectgaszone / pzprotectgaszone - Газбен жабдықтау жүйелері объектілерінің күзет аймақтары
5.9 – pdpprotectlinezone / pzprotectlinezone - Магистральдық құбырлардың, байланыс, радиофикация желілерінің, электр және жылу желілерінің күзет аймақтары
5.10 – pdpprotectprotectzone/ pzprotectprotectzone - Әскери полигондар аумақтарының, сондай-ақ Қарулы Күштердің арсеналдарының, базалары мен қоймаларының тыйым салынған аймақтары
5.11 - pdppenalsystem pzpenalsystem - Қылмыстық-атқару жүйесі мекемелеріне іргелес аумақ
5.12 – pdpprotecthistorical/ pzprotecthistorical - Тарихи және мәдени ескерткіштерінің қорғалатын аймақтары
5.13 – dpculturalheritage/ pzculturalheritage - Тарихи-мәдени мұра объектілері және (немесе) қорғалатын бірегей және сирек ландшафттары бар аумақтар
5.14- pdpfloodzone/ pzfloodzone - Су тасу және су басу аймақтары
Өрістің атауы
Өрістің сипаттамасы
Өрістің типі
Өрістің ұзындығы
shape
Объект типі
Geometry
0
usl_i32
Сыныптауыш бойынша коды
Long Inteer
8
name_usl
Сыныптауыш бойынша атауы
Text
255
Аймақтың ені
5.15 - pdpprotectairfile / pzprotectairfile - Әуеайлақ маңындағы аумақтарды қорғау аймақтары
Өрістің атауы
Өрістің сипаттамасы
Өрістің типі
Өрістің ұзындығы
shape
Объект типі
Geometry
0
usl_i32
Сыныптауыш бойынша коды
Long Inteer
8
name_usl
Сыныптауыш бойынша атауы
Text
255
document
Әуеайлақтың бақылау нүктесінен алыстауына байланысты шектеу
Text
100
H_abs
Объектілердің биіктігін шектеудің абсолютті биіктігі (EGM 2008)
Double
Distance from the object to ARP
Әуеайлақтың бақылау нүктесінен қашықтық
Double
5.16 pdpzonesan / pzzonesan - Санитариялық-қорғаныш аймақтары
Өрістің атауы
Өрістің сипаттамасы
Өрістің типі
Өрістің ұзындығы
shape
Объект типі
Geometry
0
usl_i32
Сыныптауыш бойынша коды
Long Inteer
8
name_usl
Сыныптауыш бойынша атауы
Text
255
Қауіптілік сыныбы
Text
Функционалдық мақсаты
Text
Аймақ радиусы
Double
6.0 pdpautotran/ pzauto​tran – КӨЛІК
6.1 pdpautotranbridg / pzautotranbridg - Көпірлер
6.2 pdpautotranprc / pzautotranprc - Тұрақтар
6.3 pdpautotranrdc pzautotranrdc - Жолдар мен өткелдер
6.4 pdpautotranstreet / pzautotranstreet - Жолдар мен көшелердің осьтік желілері
6.5 pdpautotraninterchanges / pzautotraninterchanges - Әртүрлі деңгейдегі айналма жолдар
6.6 pdpautotranhubs / pzautotranhubs - Көлік-ауысып отыру торабтары
6.7 pdpautotranrunways / pzautotranrunways - Ұшу-қону жолағы

6.8 pdpautotranpiers / pzautotranpiers - Причалы, пирсы
Наименование поля
Описание поля
Тип поля
Длина поля
shape
Тип объекта
Geometry
0
usl_i32
Код по классификатору
Long Inteer
8
name_usl
Наименование по классификатору
Text
255
7.0 pdprrstran/ pzrrstran – ЖЕЛЕЗНОДОРОЖНЫЙ ТРАНСПОРТ
7.1 pdprrstranlin / pzrrstranlin - Железные дороги, пути и линейные сооружения
Наименование поля
Описание поля
Тип поля
Длина поля
shape
Тип объекта
Geometry
0
usl_i32
Код по классификатору
Long Inteer
8
name_usl
Наименование по классификатору
Text
255
8.0 pdpblag / pzblag – БЛАГОУСТРОЙСТВО НАСЕЛЕННОГО ПУНКТА
8.1 pdpblagchildpl / pzblagchildpl - Детские игровые площадки
8.2 pdpblagdumppl / pzblagdumppl - Мусорные контейнерные площадки
8.3 pdpblagfontpol/ pzblagfontpol - Фонтаны
8.4 pdpblagsportpl / pzblagsportpl - Спортивные площадки
8.5 pdpblagtrotuar/ pzblagtrotuar - Тротуары, брусчатка, пешеходные дорожки
8.6 pdpblagzelen/ pzblagzelen - Озеленение
Наименование поля
Описание поля
Тип поля
Длина поля
shape
Тип объекта
Geometry
0
usl_i32
Код по классификатору
Long Inteer
8
name_usl
Наименование по классификатору
Text
255
9.0 pdpgs/ pdpgs – ГИДРОГРАФИЯ И ГИДРОТЕХНИЧЕСКИЕ СООРУЖЕНИЯ
9.1 pdphydrosea/ pzhydrosea - Моря
9.2 pdphydrolake / pzhydrolake - Озера
9.3 pdphydroriver / pzhydroriver - Реки
9.4 pdphydroflood / pzhydroflood - Площади разливов крупных рек, озер
9.5 pdphydropond/ pzhydropond - Пруды
9.6 pdphydroreservoir/ pzhydroreservoir - Водохранилища и др. сооружения для сбора воды
9.7 pdphydrocanal/ pzhydrocanal - Каналы и канавы
Наименование поля
Описание поля
Тип поля
Длина поля
shape
Тип объекта
Geometry
0
usl_i32
Код по классификатору
Long Inteer
8
name_usl
Наименование по классификатору
Text
255
object_name
Наименование объекта
Text
100
Приложение 3
к Правилам разработки, согласования
и утверждения градостроительных
проектов (генеральных планов
населенных пунктов, проектов
детальной планировки и
проектов застройки)
Основные технико-экономические показатели проекта детальной планировки
Сноска. Приложение 3 - в редакции приказа Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 04.08.2023 № 563 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
№ п.п. Показатели Единица измерения Современное состояние (20 год) Первый этап (20 год) Расчетный срок (20 год)
1 2 3 4 5 6
1
Территория
1.1
Площадь в пределах границ проектируемой территории
га
в том числе:
1.1.1
Территории жилой застройки
-//-
из них:
1.1.1.1
усадебной и блокированной застройки с земельными участками при доме (квартире):
-//-
в том числе:
усадебной (коттеджного типа) с земельным участком при доме (квартире)
-//-
блокированной с земельным участком при квартире
-//-
1.1.1.2
застройка с многоквартирными домами
-//-
в том числе:

6.8 pdpautotranpiers / pzautotranpiers - Айлақтар, пирс
Өрістің атауы
Өрістің сипаттамасы
Өрістің типі
Өрістің ұзындығы
shape
Объект типі
Geometry
0
usl_i32
Сыныптауыш бойынша коды
Long Inteer
8
name_usl
Сыныптауыш бойынша атауы
Text
255
7.0 pdprrstran / pzrrstran – ТЕМІРЖОЛ КӨЛІГІ
7.1 pdprrstranlin / pzrrstranlin - Теміржолдар, жолдар және желілік құрылыстар
Өрістің атауы
Өрістің сипаттамасы
Өрістің типі
Өрістің ұзындығы
shape
Объект типі
Geometry
0
usl_i32
Сыныптауыш бойынша коды
Long Inteer
8
name_usl
Сыныптауыш бойынша атауы
Text
255
8.0 pdpblag / pzblag – ЕЛДІ МЕКЕНДІ АБАТТАНДЫРУ
8.1 pdpblagchildpl/ pzblagchildpl - Балалар ойын алаңдары
8.2 pdpblagdumppl / pzblagdumppl - Қоқыс контейнер алаңдары
8.3 pdpblagfontpol / pzblagfontpol - Бұрқақтар
8.4 pdpblagsportpl / pzblagsportpl - Спорт алаңдары
8.5 pdpblagtrotuar/ pzblagtrotuar - Жаяусоқпақтар, тас төсемдер, жаяу жүргінші жолдары
8.6 pdpblagzelen/ pzblagzelen -Көгалдандыру
Өрістің атауы
Өрістің сипаттамасы
Өрістің типі
Өрістің ұзындығы
shape
Объект типі
Geometry
0
usl_i32
Сыныптауыш бойынша коды
Long Inteer
8
name_usl
Сыныптауыш бойынша атауы
Text
255
9.0 pdpgs / pdpgs – ГИДРОГРАФИЯ ЖӘНЕ ГИДРОТЕХНИКАЛЫҚ ҚҰРЫЛЫСТАР
9.1 pdphydrosea / pzhydrosea - Теңіздер
9.2 pdphydrolake/ pzhydrolake - Көлдер
9.3 pdphydroriver / pzhydroriver - Өзендер
9.4 pdphydroflood / pzhydroflood - Ірі өзендердің, көлдердің төгілу алаңдары
9.5 pdphydropond / pzhydropond - Тоғандар
9.6 pdphydroreservoir/ pzhydroreservoir - Су қоймалары және су жинауға арналған басқа да құрылыстар
9.7 pdphydrocanal/ pzhydrocanal - Каналдар мен арықтар
Өрістің атауы
Өрістің сипаттамасы
Өрістің типі
Өрістің ұзындығы
shape
Объект типі
Geometry
0
usl_i32
Сыныптауыш бойынша коды
Long Inteer
8
name_usl
Сыныптауыш бойынша атауы
Text
255
object_name
Объектінің атауы
Text
100
Қала құрылысы жобаларын
(егжей-тегжейлі жоспарлау
жобалары мен құрылыс салу
жобаларын) әзірлеу, келісу және
бекіту қағидаларына
3-қосымша
Егжей-тегжейлі жоспарлау жобасының негізгі техникалық-экономикалық көрсеткіштері
Ескерту. 3-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 04.08.2023 № 563 (алғаш ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Р/с №
Көрсеткіштер
Өлшем бірлігі
Қазіргі жай-күйі (20 жыл)
Бірінші кезең
(20 жыл)
Есептік мерзім
(20 жыл)
1
2
3
4
5
6
1
Аумақ
1.1
Жобаланатын аумақ шекарасының шегіндегі алаң
га
оның ішінде:
1.1.1
тұрғын үй құрылысы аумақтары
-//-
оның ішінде:
1. 1. 1. 1
үй (пәтер) жанындағы жер учаскелерімен үй-жай және қоршалған құрылыс):
-//-
оның ішінде:
үй (пәтер) жанындағы жер учаскесі бар үй-жайлық (коттедж түріндегі) пәтер жанындағы жер учаскесімен оқшауланған
-//-
-//-
1. 1. 1. 2
көппәтерлі үйлер құрылысы
-//-
оның ішінде:

1.12
Территории военных объектов и режимные территории
-//-
1.13
Неиспользуемые (неудобные) для застройки территории
-//-
2*
Площадь застройки
2.1*
Площадь застройки зданий
2.2*
Общая площадь застройки в габаритах внешних границ наружных стен (суммарная поэтажная площадь застройки надземной части зданий)
тыс.кв.м
из них:
2.2.1*
Жилых зданий с учетом встроенно-пристроенных помещений общественного назначения
-//-
2.2.2*
Зданий административно-общественного назначения
-//-
2.2.3*
Общая площадь подземной части зданий (суммарная поэтажная площадь застройки подземной части зданий)
-//-
2.3
Коэффициент застройки
%
2.4*
Коэффициент плотности застройки
-//-
2.5*
Из общей территории
га
2.5.1*
земли государственной собственности
-//-
2.5.2*
земли частной собственности
-//-
3
Население
3.1
Численность населения
тыс. человек
3.2
Плотность населения
3.2.1
на территории района в проектных границах
чел/га
3.2.2*
в пределах расчетной территории жилого района
-//-
3.2.3*
в пределах расчетной территории микрорайонов в составе проектируемого района
-//-
3.3*
Возрастная структура населения:
3.3.1*
дети до 15 лет
тыс. чел / %
3.3.2*
население в трудоспособном возрасте
-//-
3.3.3*
(мужчины 16-62 года, женщины 16-57 года)
-//-
3.3.4*
население старше трудоспособного возраста
-//-
3.4*
Число семей и одиноких жителей, всего
единица
в том числе:
3.4.1*
число семей
-//-

1.12
әскери объектілердің аумақтары және режимдік аумақтар
-//-
1.13
аумақта құрылыс салу үшін пайдаланылмайтын (қолайсыз)
-//-
2*
Құрылыс салу алаңы
2.1*
ғимараттардың құрылыс алаңы
2.2*
сыртқы қабырғалардың сыртқы шекараларының габариттеріндегі құрылыстың жалпы ауданы (ғимараттардың жер үсті бөлігі құрылысының жиынтық қабаттық ауданы) мың шаршы метр оның ішінде:
мың шаршы метр
оның ішінде:
2.2.1*
қоғамдық мақсаттағы жапсарлас-жапсарлас салынған үй-жайларды ескере отырып, тұрғын үйлер
-//-
2.2.2*
әкімшілік-қоғамдық мақсаттағы ғимараттар
-//-
2.2.3*
ғимараттардың жерасты бөлігінің жалпы алаңы (ғимараттардың жерасты бөлігі құрылысының жиынтық қабаттық алаңы)
-//-
2.3
Құрылыс салу коэффициенті
%
2.4*
Құрылыс салу тығыздығы
-//-
2.5*
жалпы аумағынан
га
2.5.1*
мемлекеттік меншік жерлері
-//-
2.5.2*
жеке меншік жерлері
-//-
3
Халық саны
3.1
Халық саны
мың адам
3.2
халықтың тығыздығы
3.2.1
аудан аумағында жобалық шекараларда
адам/га
3.2.2*
тұрғын ауданның есептік аумағы шегінде
-//-
3.2.3*
жобаланатын ауданның құрамындағы шағын аудандардың есептік аумағы шегінде
-//-
3.3*
халықтың жас құрылымы:
3.3.1*
15 жасқа дейінгі балалар
мың адам/%
3.3.2*
еңбекке қабілетті жастағы халық
-//-
3.3.3*
(16-62 жастағы ерлер, 16-57 жастағы әйелдер)
-//-
3.3.4*
еңбекке қабілетті жастан асқан халық
-//-
3.4*
отбасылар мен жалғыз басты тұрғындар саны, барлығы
бірлік
оның ішінде:
3.4.1*
отбасы саны
-//-

3.4.2*
число одиноких жителей
-//-
4
Жилищный фонд
4.1
Всего общей площади
тыс.м2 общей площади / % / *ед. домов (квартир)
в том числе по этажности застройки:
4.1.1
малоэтажная застройка
-//-
из них:
4.1.1.1
усадебной (коттеджного типа) с земельным участком при доме (квартире)
-//-
4.1.1.2
блокированной с земельным участком при квартире
-//-
4.1.1.3
1-3-х этажная застройка без земельного участка
-//-
4.1.2
среднеэтажная (4-5 этажная) застройка
-//-

3.4.2*
* жалғыз басты тұрғындар саны
-//-
4
Тұрғын үй қоры
4.1
жалпы алаңның барлығы
жалпы алаңның мың м2/% /* үйлер (пәтер) бірлігі
құрылыс қабаттылығы бойынша
4.1.1
аз қабатты құрылыс
-//-
оның ішінде:
4. 1. 1. 1
үй (пәтер) жанындағы жер учаскесі бар үй-жайлық (коттедж түріндегі)
-//-
4. 1. 1. 2
пәтер жанындағы жер учаскесімен оқшауланған
-//-
4. 1. 1. 3
жер учаскесінсіз 1-3 қабатты
-//-
құрылыс
4.1.2
орта қабатты (4-5 қабатты) құрылыс
-//-

1-3-х этажная застройка без земельного участка
-//-
4.11.1.2
среднеэтажная (4-5 этажная) застройка
-//-
4.11.1.3
многоэтажная застройка
-//-
из них:
6-9 этажная
-//-
10-12 этажная
-//-
13-16 этажная
-//-
4.11.2
По источнику финансирования:
-//-
3.11.2.1*
за счет государственных средств
-//-
3.11.2.2*
за счет предприятий и организаций
-//-
3.11.2.3*
за счет собственных средств населения
-//-
4.12
Население в новом жилищном строительстве, всего
тыс. человек
4.13
Средняя обеспеченность населения общей площадью в новом строительстве
кв. м/чел.
5
Учреждения и предприятия обслуживания
5.1
Объекты обслуживания, всего
тыс. м2 общей площади
5.1.1
в том числе новое строительство
-//-
из них:
5.1.1.1
Объекты обслуживания городского уровня
-//-
5.1.1.1.а
в том числе новое строительство
-//-
5.1.1.2
Объекты периодического и повседневного пользования
-//-
5.1.1.2.а
в том числе новое строительство
-//-
5.1.1.3.б
Объекты периодического и повседневного пользования по видам обслуживания
-//-
1)
Детские дошкольные учреждения
мест
1а)
в том числе повое строительство
-//-
2)
Школы общеобразовательные
-//-
2а)
в том числе новое строительство
-//-
3)
Внешкольные учреждения
-//-
4)
Поликлиники
посещений в смену
5)
Аптеки
м2 общей площади /объект
6)
Молочные кухни (на 1 ребенка до 1 года)
порция в
сутки
7)
Раздаточные пункты молочных кухонь (на 1 ребенка до 1 года)
м2 общей площади
8)
Территориальный комплексный центр социального обслуживания
-//-
9)
Центры обслуживания пенсионеров и лиц с инвалидностью
-//-
10)
Комплекс спортивных сооружений
га
в том числе:
Физкультурно-оздоровительные учреждения
м2 общей площади крытых сооружений
Спортивные площадки
-//-
Спортивные залы
-//-
Бассейны крытые
м2 зеркала воды
11)
Клубные помещения
мест
в том числе приближенного обслуживания
м2 общей площади
12)
Универсальные кинозалы
мест
13)
Танцевальные залы
м
14)
Библиотеки
тыс. томов
15)
Магазины продовольственных товаров
м2 торговой
площади
16)
Магазины непродовольственных товаров
-//-
17)
Рыночные комплексы
-//-
18)
Предприятия общественного питания
посадочных мест
19)
Магазины кулинарии
м2 торговой площади
20)
Предприятия бытового обслуживания
рабочих мест
21)
Бани
мест
22)
Прачечные
кг белья в смену
23)
Химчистки
кг вещей в смену
24)
Приемные пункты прачечной, химчистки
объект
25)
Службы эксплуатации территории
-//-
26)
Отделения связи
-//-
27)
Учреждения банка
операционное место
28)
Отделение полиции
объект
29)
Опорные пункты охраны порядка
м2 общей площади

Жер учаскесінсіз 1-3 қабатты құрылыс
-//-
4. 11. 1. 2
орта қабатты (4-5 қабатты) құрылыс
-//-
4. 11. 1. 3
көп қабатты құрылыс
-//-
оның ішінде:
6-9 қабатты
-//-
10-12 қабатты
-//-
13-16 қабатты
-//-
4.11.2
Қаржыландыру көзі бойынша:
-//-
3. 11. 2. 1*
Мемлекет қаражаты есебінен
-//-
3. 11. 2. 2*
кәсіпорындар мен ұйымдар есебінен
-//-
3. 11. 2. 3*
халықтың өз қаражаты есебінен
-//-
4.12
жаңа тұрғын үй құрылысындағы халық, барлығы
мың адам
4.13
жаңа құрылыстағы жалпы алаңмен халықтың орташа қамтамасыз етілуі
шаршы метр/адам
5
Қызмет көрсету мекемелері мен кәсіпорындары
5.1
Қызмет көрсету объектілері, жалпы алаңы
жалпы алаңның мың м2
5.1.1
оның ішінде жаңа құрылыс
-//-
соның ішінде:
5. 1. 1. 1
қалалық деңгейдегі қызмет көрсету объектілері
-//-
5. 1. 1. 1.а
оның ішінде жаңа құрылыс
-//-
5. 1. 1. 2
мерзімдік және күнделікті пайдаланылатын объектілер
-//-
5. 1. 1. 2.а
оның ішінде жаңа құрылыс
-//-
5. 1. 1. 3.б
қызмет көрсету түрлері бойынша мерзімді және күнделікті пайдаланылатын объектілер
-//-
1)
Мектепке дейінгі балалар мекемелері
орын
1а)
оның ішінде жаңа құрылыс
-//-
2)
жалпы білім беретін мектептер
-//-
2а)
оның ішінде жаңа құрылыс
-//-
3)
мектептен тыс мекемелер
-//-
4)
Емханалар
бір ауысымда келу
5)
Дәріханалар
жалпы алаңның м2/объект
6)
сүт асханалары (1 жасқа дейінгі 1 балаға)
тәулігіне порция
7)
сүт асханасының тарату пункттері (1 жасқа дейінгі 1 балаға)
жалпы алаңының м2
8)
Аумақтық әлеуметтік қызмет көрсету кешенді орталығы
-//-
9)
зейнеткерлер мен мүгедектігі бар адамдарға қызмет көрсету орталықтары
-//-
10)
спорттық ғимараттар кешені
га
оның ішінде:
Дене шынықтыру-сауықтыру мекемелері жабық
жабық құрылыст ардың жалпы алаңының м2
Спорт алаңдары
-//-
Спорт залдары
-//-
Жабық бассейндер
су айдының м2
11)
клуб үй-жайлары
орын
оның ішінде қызет көрсету орындарын жақын орналасқандар
жалпы алаңның м2
12)
орындардың әмбебап кинозалдары
орын
13)
би залдары
м
14)
Кітапханалар
мың том
15)
азық-түлік тауарларының дүкендері
сауда алаңының м2
16)
азық-түлік емес тауарлар дүкендері
-//-
17)
нарықтық кешендер
-//-
18)
отыратын орындарды қоғамдық тамақтандыру кәсіпорындары
отыру орны
19)
Кулинария дүкендері
сауда алаңының м2
20)
тұрмыстық қызмет көрсету кәсіпорындары
жұмыс орындары
21)
монша
орын
22)
кір жуу орындары
ауысымда кірдің кг
23)
химиялық тазалау
ауысымда заттардың кг
24)
кір жуатын орынның қабылдау пункттері, химиялық тазарту объектісі
объект
25)
аумақты пайдалану қызметтері
-//-
26)
Байланыс бөлімшелері
-//-
27)
Банк мекемелері
операция лық орын
28)
Полиция бөлімшелері
объект
29)
тәртібін қорғаудың тірек пункттері
жалпы алаңының м2

3.8.1*
государственных средств
-//-
3.8.2*
средств предприятий и организаций
-//-
3.8.3*
собственных средств населения
-//-
3.9
Соотношение нового жилищного строительства по этажности:
3.9.1
малоэтажный:
-//-
из них:
3.9.1.1
усадебной (коттеджного типа) с земельным участком при доме (квартире)
-//-
3.9.1.2
блокированной с земельным участком при квартире
-//-
3.9.1.3
1-3 этажный без земельного участка
-//-
3.9.2
Среднеэтажный (4-5 этажный) многоквартирный
-//-
3.9.3
многоэтажный многоквартирный
-//-
4
Учреждения социального и культурно-бытового обслуживания
4.1
Детские дошкольные учреждения, всего/на 1000 чел.
место
в том числе:
4.1.1*
государственные
-//-
4.1.2*
частные
-//-
4.2
Общеобразовательные учреждения, всего/на 1000 чел.
учащихся
в том числе:
4.2.1*
государственные
-//-
4.2.2*
частные
-//-
4.3
Поликлиники, всего/на 1000 чел.
посещений в смену
в том числе:
4.3.1*
государственные
-//-
4.3.2*
частные
-//-
4.4
Аптеки
объект
4.5
Раздаточные пункты детской молочной кухни
-//-
4.6
Физкультурно-оздоровительные сооружения
4.6.1
спортивные залы
м2
из них:
4.6.1.1*
государственные
-//-
4.6.1.2*
частные
-//-
4.6.2
спортивные площадки
-//-
из них:
4.6.2.1*
государственные
-//-
4.6.2.2*
частные
-//-
4.6.3
Бассейны крытые
м2 зеркала воды
из них:
4.6.3.1*
государственные
-//-
4.6.3.2*
частные
-//-
4.7
Зрелищно-культурные учреждения
в том числе:
4.7.1
кинозалы, клубные помещения
место
из них:
4.7.1.1*
государственные
-//-
4.7.1.2*
частные
-//-
4.7.2
танцевальные залы
м2
из них:
4.7.2.1*
государственные
-//-
4.7.2.2*
частные
-//-
4.7.3
библиотеки
тыс. книг
4.8
Торговые предприятия, всего/на 1000 чел.
м2
в том числе:
4.8.1*
государственные
-//-
4.8.2*
частные
-//-
4.9
Предприятия общественного питания, всего/на 1000 чел.
посадочное место
в том числе:
4.9.1*
государственные
-//-
4.9.2*
частные
-//-
4.10
Предприятия бытового обслуживания, всего/на 1000 чел.
Рабочих мест
в том числе:
4.10.1*
государственные
-//-
4.10.2*
частные
-//-
4.11
Базы коммунальных служб по обслуживанию жилищного хозяйства
объект
4.11.1*
государственные
-//-
4.11.2*
частные
-//-

3.8.1*
мемлекеттік қаражат
-//-
3.8.2*
кәсіпорындар мен ұйымдардың қаражаты
-//-
3.8.3*
халықтың өз қаражаты
-//-
3.9
жаңа тұрғын үй құрылысының қабаттылығы бойынша арақатынасы:
3.9.1
аз қабатты:
-//-
оның ішінде:
3. 9. 1. 1
үй (пәтер) жанындағы жер учаскесі бар усадьбалық (коттедж түріндегі)
-//-
3. 9. 1. 2
пәтер жанындағы жер учаскесімен оқшауланған
-//-
3. 9. 1. 3
жер учаскесі жоқ 1-3 қабатты
-//-
3.9.2
орта қабатты (4-5 қабатты) көп пәтерлі
-//-
3.9.3
көп қабатты көп пәтерлі
-//-
4
Әлеуметтік және мәдени-тұрмыстық қызмет көрсету мекемелері
4.1
Мектепке дейінгі балалар мекемелері, барлығы / 1000 адамға орын
орын
оның ішінде:
4.1.1*
мемлекеттік
-//-
4.1.2*
жеке
-//-
4.2
жалпы білім беру мекемелері, барлығы/1000 адамға
оқушылар
оның ішінде:
4.2.1*
Мемлекеттік
-//-
4.2.2*
жеке
-//-
4.3
емханалар, барлығы / ауысымына 1000 адамға
ауысымдағы келу
Оның ішінде
4.3.1*
Мемлекеттік
-//-
4.3.2*
жеке
-//-
4.4
Дәріханалар
объект
4.5
балалар сүт асханасының тарату пункттері
-//-
4.6
дене шынықтырусауықтыру ғимараттары
4.6.1
Спорт залдары
м2
Соның ішінде:
4. 6. 1. 1 *
мемлекеттік
-//-
4. 6. 1. 2 *
жеке
-//-
4.6.2
Спорт алаңдары
-//-
Оның ішінде:
4. 6. 2. 1 *
мемлекеттік
-//-
4. 6. 2. 2 *
жеке
-//-
4.6.3
Жабық бассейндер
су айдынының м2
оның ішінде:
4. 6. 3. 1 *
мемлекеттік
-//-
4. 6. 3. 2 *
жеке
-//-
4.7
ойын-сауық-мәдени мекемелер
оның ішінде:
4.7.1
кинозалдар, клубтық Үй-жайлар
орын
соның ішінде:
4. 7. 1. 1
*
мемлекеттік
-//-
4. 7. 1. 2
*
жеке
-//-
4.7.2
Би залдары
м2
Соның ішінде
4. 7. 2. 1 *
мемлекеттік
-//-
4. 7. 2. 2 *
жеке
-//-
4.7.3
кітапханалар
мың кітап
4.8
Сауда кәсіпорындары, барлығы/1000 адамға
м2
Оның ішінде:
4.8.1*
Мемлекеттік
-//-
4.8.2*
жеке
-//-
4.9
қоғамдық тамақтану кәсіпорындары, барлығы/1000 адамға
отырғызу орны
оның ішінде:
4.9.1*
Мемлекеттік
-//-
4.9.2*
жеке
-//-
4.10
Тұрмыстық қызмет көрсету кәсіпорындары, барлығы/1000 адамға
жұмыс орны
оның ішінде:
4.10.1*
Мемлекеттік
-//-
4.10.2*
жеке
-//-
4.11
тұрғын үй шаруашылығына қызмет көрсету жөніндегі коммуналдық қызметтер базасы объект
объект
4.11.1*
Мемлекеттік
-//-
4.11.2*
жеке
-//-

1. Технико-экономические показатели проекта застройки приводятся на следующие этапы:
исходный год; проектный этап.
Приложение 5
к Правилам разработки,
согласования и утверждения
градостроительных проектов
(генеральных планов
населенных пунктов, проектов
детальной планировки
и проектов застройки)
Сноска. Правила дополнены приложением 5 в соответствии с приказом и.о. Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 26.05.2023 № 388 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); в редакции приказа Министра промышленности и строительства РК от 22.02.2024 № 69 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
форма
Рубрика "Общественные обсуждения"
Объявление о проведении общественных обсуждений содержит следующую информацию:
1) наименование проекта генерального плана населенных пунктов, с указанием части населенного пункта, где будет разработан проект, детальной планировки и проект застройки.
2) место, дата и время начала проведения общественных обсуждений. Срок проведения открытого собрания может быть продлен до пяти последовательных рабочих дней по решению участников общественных обсуждений;
3) реквизиты и контактные данные Заказчика;
4) электронный адрес и номер (-а) телефона, по которым можно получить дополнительную информацию о намечаемой деятельности, проведении общественных обсуждений, а также запросить копии документов, относящихся к намечаемой деятельности;
5) электронный адрес и номер(-а) телефона, по которым можно получить дополнительную информацию о проведении общественных слушаний, а также запросить копии документов, относящихся к намечаемой деятельности;
6) подтверждающий документ о своевременном размещении объявления о проведении общественных обсуждений в периодическом печатном издании (газета);
7) подтверждающий документ о своевременном размещении объявления о проведении общественных обсуждений не менее чем в одном теле- или радиоканале;
8) фото объявлений о проведении общественных обсуждений посредством открытых собраний, размещенных в местах, доступных для общественности, с угловым электронным штампом времени съемки.
Приложение 6
к Правилам разработки,
согласования и утверждения
градостроительных проектов
(генеральных планов
населенных пунктов, проектов
детальной планировки
и проектов застройки)
форма
Письмо на проведение общественных обсуждений
Сноска. Правила дополнены приложением 6 в соответствии с приказом и.о. Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 26.05.2023 № 388 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); в редакции приказа Министра промышленности и строительства РК от 22.02.2024 № 69 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
____________________________________________________________________
(регистрационные данные письма, исходящий номер, дата)
"Прошу Вас организовать проведение общественных обсуждений
____________________________________________________________________
(наименование проекта)
Предоставляем перечень населенного пункта, территории населенного пункта,
на территорию которых запланирована разработка (по внесению изменений и
дополнений) генерального плана, проекта детальной планировки и/или проекта
застройки, и на территории населенного пункта, которых необходимо провести
общественные обсуждений ____________________________________________
Предмет общественных обсуждений:
____________________________________________________________________
предмет общественных обсуждений содержит точное наименование, место
осуществления, срок намечаемой деятельности и наименование Заказчика)
Просим также подтвердить наличие технической возможности организации
видеоконференцсвязи в ходе проведения общественных обсуждений.
Просим обеспечить регистрацию участников общественных обсуждений и видео-
и аудиозапись общественных обсуждений".
____________________________________________________________________
(фамилия, имя и отчество (при наличии), должность, наименование организации
представителем которой является, подпись, контактные данные инициатора
общественных обсуждений)
Приложение 7
к Правилам разработки,
согласования и утверждения
градостроительных проектов
(генеральных планов
населенных пунктов, проектов
детальной планировки
и проектов застройки)

1. Құрылыс салу жобасының техникалық-экономикалық көрсеткіштері мынадай кезеңдерге келтіріледі: бастапқы жыл; жобалық кезең.
Қала құрылысы жобаларын
(елді мекендердің бас
жоспарлары, егжей-тегжейлі
жоспарлау жобалары мен
құрылыс салу жобаларын)
əзірлеу, келісу және бекіту
қағидаларына
5-қосымша
нысан
"Қоғамдық талқылаулар" арнайы айдары
Ескерту. Қағидалар 5-қосымшамен толықтырылды – ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің м.а.26.05. 2023 № 388 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); жаңа редакцияда – ҚР Өнеркәсіп және құрылыс министрінің 22.02.2024 № 69 (алғаш ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.
Қоғамдық талқылау өткізу туралы хабарландыру мынадай ақпаратты:
1) елді мекендердің бас жоспарлары жобасының атауы, егжей-тегжейлі жоспарлау жобалары әзірленетін елді мекеннің бөлігі көрсетілген жобаның атауын;
2) қоғамдық талқылау өткізілетін орнын, басталатын күні мен уақытын. ашық жиналысты өткізу мерзімі қоғамдық талқылауға қатысушылардың шешімі бойынша қатарынан бес жұмыс күніне дейін ұзартылуы мүмкін;
3) Тапсырыс берушінің деректемелері мен байланыс деректерін;
4) көзделіп отырған қызмет, өткізілетін қоғамдық тыңдау туралы қосымша ақпарат алуға, сондай-ақ көзделіп отырған қызметке қатысты құжаттардың көшірмелерін сұратуға болатын электрондық мекенжайы мен телефон нөмірін (- лерін);
5) өткізілетін қоғамдық талқылау туралы қосымша ақпарат алуға, сондай-ақ көзделіп отырған қызметке қатысты құжаттардың көшірмелерін сұратуға болатын электрондық мекенжайы мен телефон нөмірін (-лерін);
6) мерзімді басылымда (газетте) қоғамдық талқылау өткізілетіндігі туралы хабарландырудың уақытылы орналастырылғандығын растайтын құжатты;
7) кемінде бір теле- немесе радиоарнада қоғамдық талқылаудың өткізілетіні туралы хабарландырудың уақытылы орналастырылғандығы растайтын құжатты;
8) түсіру уақыты көрсетілетін бұрыштық электрондық мөртабаны бар, көпшілікке қолжетімді жерлерде орналастырылған, ашық жиналыстар арқылы қоғамдық талдау өткізілетіні туралы хабарландырулардың суретін қамтиды.
Қала құрылысы жобаларын
(елді мекендердің бас
жоспарлары, егжей-тегжейлі
жоспарлау жобалары мен
құрылыс салу жобаларын)
əзірлеу, келісу және бекіту
қағидаларына
6-қосымша
нысан
Қоғамдық талқылау өткізуге арналған хат
Ескерту. Қағидалар 6-қосымшамен толықтырылды – ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің м.а.26.05. 2023 № 388 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); жаңа редакцияда – ҚР Өнеркәсіп және құрылыс министрінің 22.02.2024 № 69 (алғаш ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.
__________________________________________________________________
(хаттың тіркеу деректері, шығыс нөмірі, күні)
"Сізден _________________________________________________________________
(жобаның атауы)
қоғамдық талқылау өткізуді ұйымдастыруды сұраймын.
Бас жоспар әзірленетін елді мекеннің, егжей-тегжейлі жоспарлау жобалары мен құрылыс салу жобалары әзірленетін (өзгерістер мен толықтырулар енгізілетін) аумақта қоғамдық талқылау өткізу қажет ететін елді мекен аумақтарының тізбесін ұсынамыз:
__________________________________________________________________
Қоғамдық талқылаудың тақырыбы:
__________________________________________________________________
(қоғамдық талқылау тақырыбы көзделіп отырған қызметтің нақты атауын, жүзеге асырылатын орнын, мерзімін және Тапсырыс берушінің атауын қамтиды)
Сонымен қатар қоғамдық талқылауды өткізу кезінде бейнеконференцбайланысты ұйымдастырудың техникалық мүмкіндігі болатындығын растауды сұраймыз.
Қоғамдық талқылауға қатысушылардың тіркелуін және талқылаудың бейне- және аудиожазбасын қамтамасыз етуді сұраймыз.
__________________________________________________________________
(қоғамдық талқылауға бастама жасаған адамның тегі, аты және әкесінің аты (бар болса), лауазымы, өкілі болып табылатын ұйымның атауы, қолы, байланыс деректері)
Қала құрылысы жобаларын
(елді мекендердің бас
жоспарлары, егжей-тегжейлі
жоспарлау жобалары мен
құрылыс салу жобаларын)
əзірлеу, келісу және бекіту
қағидаларына
7-қосымша
нысан

Сноска. Текст в правом верхнем углу приложения 7 – в редакции приказа Министра промышленности и строительства РК от 22.02.2024 № 69 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
форма
Ответ Заказчику Рубрика "Общественные обсуждения"
Сноска. Правила дополнены приложением 7 в соответствии с приказом и.о. Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 26.05.2023 № 388 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
____________________________________________________________________
(регистрационные данные письма, исходящий номер, дата)
"В ответ на Ваше письмо (исх. №____________, от __________________ (дата))
об организации проведения общественных обсуждений, сообщаем следующее:
Общественные обсуждения будут проводится:
____________________________________________________________________
(дату, место, время начала проведения общественных обсуждений)"
"Подтверждаем наличие технической возможности организации
видеоконференцсвязи в ходе проведения общественных обсуждений".
"Перечень государственных органов: 1. 2."
____________________________________________________________________
(фамилия, имя и отчество (при наличии), должность,
наименование организации представителем которой является, подпись,
контактные данные инициатора общественных обсуждений).
Приложение 8
к Правилам разработки,
согласования и утверждения
градостроительных проектов
(генеральных планов
населенных пунктов, проектов
детальной планировки
и проектов застройки)
Сноска. Текст в правом верхнем углу приложения 8 – в редакции приказа Министра промышленности и строительства РК от 22.02.2024 № 69 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
форма
Протокол общественных обсуждений посредством открытых собраний Рубрика "Общественные обсуждения"
Сноска. Правила дополнены приложением 8 в соответствии с приказом и.о. Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 26.05.2023 № 388 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Наименование местного исполнительного органа:
________________________________________________________________
2. Предмет общественных обсуждений:
________________________________________________________________
(полное, точное наименование рассматриваемых проектных материалов)
3. Местонахождение:
________________________________________________________________
(полный, точный адрес, географические координаты территории участка
намечаемой деятельности)

Ескерту. 7-қосымшаның оң жақ жоғарғы бұрышы жаңа редакцияда – ҚР Өнеркәсіп және құрылыс министрінің 22.02.2024 № 69 (алғаш ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Тапсырыс берушіге жауап
Ескерту. Қағидалар 7-қосымшамен толықтырылды – ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің м.а.26.05. 2023 № 388 бұйрығымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
_________________________________________________________________________
(хаттың тіркеу деректері, шығыс нөмірі, күні)
"Сіз ұсынып отырған қоғамдық талқылауды өткізу шарттарын келісу туралы
хатыңызға (_________ (күні) шығыс №_________) жауап ретінде келесіні хабарлаймыз:
Қоғамдық талқылау ________________________________________________________
қоғамдық талқылау өткізілетін күні, орны, уақыты) өтеді.
"Қоғамдық талқылауды өткізу барысында бейнеконференцбайланысты
ұйымдастырудың техникалық мүмкіндігі болатындығын растаймыз".
"Мүдделі мемлекеттік органдардың тізбесі:
1.
2. "
__________________________________________________________________________
(Тапсырыс берушінің тегі, аты және әкесінің аты (бар болса), лауазымы, өкілі болып
табылатын ұйымның атауы, қолы, байланыс деректері)
Қала құрылысы жобаларын
(елді мекендердің бас
жоспарлары, егжей-тегжейлі
жоспарлау жобалары мен
құрылыс салу жобаларын)
əзірлеу, келісу және бекіту
қағидаларына
8-қосымша
нысан
Ескерту. 8-қосымшаның оң жақ жоғарғы бұрышы жаңа редакцияда – ҚР Өнеркәсіп және құрылыс министрінің 22.02.2024 № 69 (алғаш ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Ашық жиналыс арқылы өткізілетін қоғамдық талқылау хаттамасы
Ескерту. Қағидалар 8-қосымшамен толықтырылды – ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің м.а.26.05. 2023 № 388 бұйрығымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
1. Жергілікті атқарушы органының атауы:
__________________________________________________________________
2. Қоғамдық талқылаудың тақырыбы:
__________________________________________________________________
(қаралатын жобалау материалдарының толық, нақты атауы)
3. Орналасатын жері:
__________________________________________________________________
(көзделіп отырған қызмет учаскесі аумағының толық, нақты мекенжайы, географиялық
координаттары)

4. Реквизиты и контактные данные Заказчика:
________________________________________________________________
(в том числе точное название, юридический и фактический адрес, БИН, ИИН,
телефоны, факсы, электронные почты, сайты)
5. Дата, время, место проведения общественных обсуждений (дата (-ы)
и время открытого собрания общественных обсуждений):
________________________________________________________________
(дата, время начала регистрации участников, время начала общественных
обсуждений, полный и точный адрес места проведения обсуждений.
В случае продления общественных обсуждений указываются все даты)
6. Копия письма от Заказчика и копия ответа местных исполнительных органов
(прилагаются), о проведении общественных обсуждений прилагается
к настоящему протоколу общественных обсуждений.
7. Регистрационный лист участников общественных обсуждений прилагается
к настоящему протоколу общественных обсуждений.
8. Информация о проведении общественных обсуждений распространена
на казахском и русском языках на официальном интернет-ресурсе местного
исполнительного органа.
__________________________________________________________________
(наименование и ссылки на официальные интернет–ресурсы и даты публикации)
1) в средствах массовой информации, в том числе, не менее чем в двух газетах,
и посредством не менее чем одного теле- или радиоканала, распространяемых
на территории местного исполнительного органа, не позднее, чем за двадцать
рабочих дней до даты начала проведения общественных обсуждений:
__________________________________________________________________
(название, номер и дата публикации объявления в газете, с приложением
сканированного объявления: сканированные титульная страница газеты и страница
с объявлением о проведении общественных обсуждений)
__________________________________________________________________
(название теле или радиоканала, дата объявления: электронный носитель с видео-
и аудиозаписью объявления о проведении общественных обсуждений на теле
или радиоканале подлежит приобщению (публикации) к протоколу общественных
обсуждений)
2) на досках объявлений местных исполнительных органов и в местах, специально
предназначенных для размещения объявлений в количестве __________объявлений
по адресам_______________________________________________________.
Фотоматериалы прилагаются к настоящему протоколу общественных обсуждений.

4. Тапсырыс берушінің деректемелері және байланыс деректері:
__________________________________________________________________
(оның ішінде нақты атауы, заңды және нақты мекенжайы, БСН, ЖСН, телефондары,
факстары, электрондық пошталары, сайттары)
5. Қоғамдық талқылау өткізілетін күн, уақыт, орны (ашық жиналысы арқылы қоғамдық
талқылау өткізілетін күн (күндер) және уақыт):
_________________________________________________________________________
(қатысушыларды тіркеу басталатын күн, уақыт, қоғамдық талқылаудың басталатын
уақыты, талқылау өткізілетін орынның толық және нақты мекенжайы. Қоғамдық
талқылаудың мерзімі ұзартылатын жағдайда барлық күндер көрсетіледі)
6. Тапсырыс беруші жіберген хаттың көшірмесі және қоғамдық талқылауды өткізу
шарттарын келісу туралы әкімшілік-аумақтық бірліктердің жергілікті атқарушы
органдары ұсынған жауап хаттың көшірмесі осы қоғамдық талқылау хаттамасына қоса
беріледі.
7. Қоғамдық талқылауға қатысушыларды тіркеу парағы осы қоғамдық талқылау
хаттамасына қоса беріледі.
8. Қоғамдық талқылаудың өткізілетіні туралы ақпарат жергілікті атқарушы органның
(облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың) ресми интернет-
ресурсында мемлекеттік және орыс тілдерінде мынадай тәсілдермен таратылды:
_________________________________________________________________________
(ресми интернет-ресурстардың атауы, сілтемелер және жарияланған күні)
1) қоғамдық талқылау басталған күнге дейін жиырма күнтізбелік күнінен кешіктірмей,
бұқаралық ақпарат құралдарында, оның ішінде кемінде екі газетте және қатысы бар
аумақтың шегінде толық немесе ішінара орналасқан тиісті әкімшілік-аумақтық
бірліктердің (облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың) аумағында
таратылатын кемінде екі теле- немесе радиоарна арқылы бұқаралық ақпарат
құралдарында:
_________________________________________________________________________
(газеттегі хабарландырудың атауын, нөмірін және жарияланған күнін көрсету,
сондай-ақ газеттің сканерленген титулдық беті мен қоғамдық талқылаулар
өткізілетіндігі туралы хабарландыру берілген бетті қамтитын, сканерленген
хабарландыруды қоса ұсыну)
__________________________________________________________________________
(теле- немесе радиоарнаның атауын, хабарландыру жарияланған күнді көрсету,
теле- немесе радиоарнада жарияланған қоғамдық талқылаулар өткізілетіндігі туралы
хабарландырудың бейне және аудиожазбасы бар электрондық жеткізгіш қоғамдық
талқылаулардың хаттамасына қоса тіркелуі (жариялануы) тиіс)
2) __________ мекенжайы бойынша _______ дана хабарландыру әкімшілік-аумақтық
бірліктердің (облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың,
аудандардың, облыстық және аудандық маңызы бар қалалардың, ауылдардың,
кенттердің, ауылдық округтердің) жергілікті атқарушы органдарының хабарландыру
тақталарында және хабарландыруларды орналастыру үшін арнайы тағайындалған
орындарда. Фотоматериалдар осы қоғамдық талқылау хаттамасына қоса беріледі.

9. Решения участников общественных обсуждений:
_________________________________________________________________
(Указать количество участников общественных обсуждений "за", "против",
"воздержались")
_________________________________________________________________
_________________________________________________________________
(о признании общественных обсуждений состоявшимися с указанием причин
в соответствии с пунктом 34-14 настоящих Правил. Указать количество
участников общественных обсуждений "за", "против", "воздержались")
10. Сведения о всех заслушанных докладах:
_________________________________________________________________
(фамилия, имя и отчество (при наличии) докладчика, должность,
наименование представляемой организации)
_________________________________________________________________
(тема доклада, количество страниц, слайдов, файлов, плакатов, чертежей)
Тексты докладов по документам, выносимым на общественные обсуждения,
прилагаются к настоящему протоколу общественных обсуждений.
11. Сводная таблица, которая является неотъемлемой частью протокола
общественных обсуждений и содержит замечания и предложения, полученные
до и во время проведения общественных обсуждений. Замечания и предложения,
явно не имеющие связи с предметом общественных обсуждений, вносятся в таблицу
с отметкой "не имеют отношения к предмету общественных обсуждений".
12. Мнение участников общественных обсуждений о качестве рассматриваемых
документов и заслушанных докладов на предмет полноты и доступности
их понимания, рекомендации по их улучшению:
___________________________________________________________________
(фамилия, имя и отчество (при наличии), должность, наименование представляемой
организации, мнения и рекомендации)
13. Обжалование протокола общественных обсуждений возможно в судебном порядке.
14. Председатель общественных обсуждений:
___________________________________________________________________
(фамилия, имя и отчество (при наличии), должность, наименование организации
представителем которой является, подпись, дата)
15. Секретарь общественных обсуждений:
___________________________________________________________________
(фамилия, имя и отчество (при наличии), должность, наименование организации
представителем которой является, подпись, дата)
Сводная таблица замечаний и предложений, полученных до и во время проведения общественных обсуждений
№ пп
Замечания и предложения физических и юридических лиц (фамилия, имя и отчество (при наличии) участника, должность, наименование представляемой организации)
Ответы на замечания и предложения (фамилия, имя и отчество (при наличии) отвечающего, должность, наименование представляемой организации)
Примечание
(снятое замечание или предложение)
1
2
3
4
Приложение 9
к Правилам разработки,
согласования и утверждения
градостроительных проектов
(генеральных планов
населенных пунктов, проектов
детальной планировки
и проектов застройки)
Классификатор Генеральных планов населенных пунктов

9. Қоғамдық талқылауға қатысушылардың шешімдері:
_________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________
Қоғамдық талқылауларға қатысушылардың "қолдаймын", "қарсымын", "қалыс
қаламын" деп дауыс бергендер санын көрсету)
__________________________________________________________________________
(осы Қағидалардың 34-14-тармағына сәйкес себептерді көрсете отырып, қоғамдық
талқылау өткізілмеді деп тану туралы. Қоғамдық талқылауға қатысушылардың
"қолдаймын", "қарсымын", "қалыс қаламын" деп дауыс бергендер санын көрсету)
10. Барлық талқыланған баяндамалар туралы мәліметтер:
__________________________________________________________________________
(баяндамашының тегі, аты және әкесінің аты (бар болса), лауазымы, өкілі болып
отырған ұйымның атауы) _______________________________
(баяндаманың тақырыбы, парақтардың, слайдтардың, файлдардың, плакаттардың,
сызбалардың саны)
Қоғамдық талқылауға шығарылып отырған құжаттар бойынша баяндамалардың мәтіні
осы қоғамдық талқылау хаттамасына қоса беріледі.
11. Қоғамдық талқылау хаттамасының ажырамас бөлігі болып табылатын және
қоғамдық талқылау өткізілгенге дейін және өткізу кезінде келіп түскен барлық
ескертулер мен ұсыныстарды қамтитын жиынтық кесте. Қоғамдық талқылаудың
тақырыбына мүлде қатысы жоқ ескертулер мен ұсыныстар кестеге "қоғамдық
талқылаудың тақырыбына қатысы жоқ" деген белгімен енгізіледі.
12. Қоғамдық талқылауға қатысушылардың қаралып отырған құжаттар мен
талқыланған баяндамалардың толықтығы және оларды түсіну қолжетімділігі
тұрғысынан сапасы жөніндегі пікірі, оларды жақсарту бойынша ұсынымдары:
__________________________________________________________________________
(тегі, аты және әкесінің аты (бар болса), лауазымы, өкілі болып отырған ұйымның
атауы, пікірлері мен ұсынымдары)
13. Қоғамдық талқылау хаттамасына сот тәртібімен шағым жасауға болады.
14. Қоғамдық талқылаудың төрағасы:
__________________________________________________________________________
(тегі, аты және әкесінің аты (бар болса), лауазымы, өкілі болып табылатын ұйымның
атауы, қолы, күні)
15. Қоғамдық талқылаудың хатшысы:
__________________________________________________________________________
(тегі, аты және әкесінің аты (бар болса), лауазымы, өкілі болып табылатын ұйымның
атауы, қолы, күні)
Қоғамдық талқылау өткізілгенге дейін және өткізу кезінде келіп түскен ескертулер мен ұсыныстардың жиынтық кестесі
Р/с №
Қатысушылардың ескертулері мен ұсыныстары (қатысушының тегі, аты, әкесінің аты (бар болса), лауазымы, өкілі болып отырған ұйымның атауы)
Ескертулер мен ұсыныстарға жауаптар (жауап берушінің тегі, аты, әкесінің аты (бар болса), лауазымы, өкілі болып отырған ұйымның атауы)
Ескертпе (алынып тасталған ескерту немесе ұсыныс)
Қала құрылысы жобаларын
(елді мекендердің бас
жоспарлары, егжей-тегжейлі
жоспарлау жобалары мен
құрылыс салу жобаларын)
əзірлеу, келісу және бекіту
қағидаларына
9-қосымша
Елді мекендердің бас жоспарының сыныптауышы

Сноска. Правила дополнены приложением 9 в соответствии с приказом Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 04.08.2023 № 563 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); в редакции приказа Министра промышленности и строительства РК от 29.06.2024 № 234 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Классы
Слои
(Типы зон)
ID типа зоны
Подтипы
Код по классификатору
ID кода по классификатору
Наименование по классификатору
Тип геометрического представления
Функциональные зоны gpzone
Жилые зоны gpzonejil
8
Усадебная застройка

Ескерту. Қағида 9-қосымшамен толықтырылды - ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 04.08.2023 № 563 (алғаш ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); жаңа редакцияда - ҚР Өнеркәсіп және құрылыс министрінің 29.06.2024 № 234 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Сыныптар
Қабаттар (Аймақтар типтері)
Аймақ типінің ID
Кіші типтер
Сыныптауыш бойынша коды
Сыныптауыш бойынша код ID
Сыныптауыш бойынша атауы
Геометриялық көрініс типі
Функциональдық аймақтар gpzone
Тұрғын аймақтар gpzonejil
8
Үй-жайлық құрылыс салу

33070000
Объекты нефтепроводов линейные
Объекты ливневой канализации линейные gpenglivlin
33080000
Объекты ливневой канализации линейные
Границы градостроительного проекта gpgr
Границы населенного пункта gpgrnp
44010000
Границы населенного пункта
полигон
Граница ПДП gpgrpdp
44030000
Граница ПДП
Территории реконструкции, сноса gpgrreconstruction
44040000
Территория реконструкции, сноса
Градостроительные регламенты gpreg
Красные линии gpregredlinelin
55010000
Красные линии линейные
линия
Красные линии pdpregredlinepol
55040000
Красные линии полигональные
полигон
Желтые линии gpregyellowline
55020000
Желтые линии линейные
линия
Водоохранные полосы gpregwodpls
55030000
Водоохранные полосы
полигон
Водоохранные зоны
gpregwaterzone
55060000
Водоохранные зоны
Шумозащитные охранные зоны
от железной дороги
gprailwayprotectzone
55050000
Шумозащитные охранные зоны от железной дороги
Защитные зоны водозаборных сооружений
gpprotectwaterintakezone
55080000
Защитные зоны водозаборных сооружений
Охранные зоны объектов систем газоснабжения
gpprotectgaszone
55090000
Охранные зоны объектов систем газоснабжения
Охранные зоны магистральных трубопроводов, линий связи, радиофикации, электрических и тепловых сетей
gpprotectlinezone
55100000
Охранные зоны магистральных трубопроводов, линий связи, радиофикации, электрических и тепловых сетей
Запретные зоны территорий военных полигонов, а также арсеналов, баз и складов Вооруженных Сил
gpprotectprotectzone
55110000
Запретные зоны территорий военных полигонов, а также арсеналов, баз и складов Вооруженных Сил
Территория, прилегающая к учреждениям уголовно-исполнительной системы
gppenalsystem

33070000
Мұнай құбыры объектілері, желілік
Нөсерлік кәріз объектілері желілік gpenglivlin
33080000
Нөсерлік кәріз объектілер, желілік
Қала құрылысы жобасының шекаралары gpgr
Елді мекеннің шекаралары gpgrnp
44010000
Елді мекеннің шекаралары
полигон
ЕТЖЖ шекарасы gpgrpdp
44030000
ЕТЖЖ шекарасы
Реконструкциялау, бұзу аумақтары gpgrreconstruction
44040000
Реконструкциялау, бұзу аумағы
Қала құрылысы регламенттері gpreg
Қызыл сызықтар gpregredlinelin
55010000
Қызыл сызықтар желілік
желі
Қызыл сызықтар pdpregredlinepol
55040000
Қызыл сызықтар полигоналды
полигон
Сары сызықтар gpregyellowline
55020000
Сары сызықтар желілік
желі
Су қорғау жолақтары gpregwodpls
55030000
Су қорғау жолақтары
полигон
Су қорғау аймақтары gpregwaterzone
55060000
Су қорғау аймақтары
Теміржол шуынан қорғау аймағы
gprailwayprotectzone
55050000
Теміржол шуынан қорғау аймағы
Су жинау құрылыстарының қорғау аймақтары
gpprotectwaterintakezone
55080000
Су жинау құрылыстарының қорғау аймақтары
Газбен жабдықтау жүйелері объектілерінің күзет аймақтары
gpprotectgaszone
55090000
Газбен жабдықтау жүйелері объектілерінің күзет аймақтары
Магистральдық құбырлардың, байланыс, радиофикация желілерінің, электр және жылу желілерінің күзет аймақтары
gpprotectlinezone
55100000
Магистральдық құбырлардың, байланыс, радиофикация желілерінің, электр және жылу желілерінің күзет аймақтары
Әскери полигондар аумақтарының, сондай-ақ Қарулы Күштердің арсеналдарының, базалары мен қоймаларының тыйым салынған аймақтары
gpprotectprotectzone
55110000
Әскери полигондар аумақтарының, сондай-ақ Қарулы Күштердің арсеналдарының, базалары мен қоймаларының тыйым салынған аймақтары
Қылмыстық-атқару жүйесі мекемелеріне іргелес аумағы
gppenalsystem

55120000
Территория, прилегающая к учреждениям уголовно-исполнительной системы
Охранные зоны приаэродромных территорий
gpprotectairfile
55130000
Охранные зоны приаэродромных территорий
Санитарно-защитные зоны
gpzonesan
55140000
Санитарно-защитные зоны
Охранные зоны памятников истории и культуры gpprotecthistorical
55150000
Охранные зоны памятников истории и культуры
Территории с объектами историко-культурного наследия и (или) охраняемыми уникальными и редкими ландшафтами gpculturalheritage
55160000
Территории с объектами историко-культурного наследия и (или) охраняемыми уникальными и редкими ландшафтами
Зоны подтоплений и затоплений
gpfloodzone
55170000
Зоны подтоплений и затоплений
Транспорт gpautotran
Мосты, путепроводы gpautotranbridg
66010000
Мосты, путепроводы
полигон
Парковки gpautotranprc
66030000
Парковки
Дороги и проезды gpautotranrdc
66040000
Дороги и проезды
Осевые линии дорог и улиц gpautotranstreet
66050000
Осевые линии дорог и улиц
Развязки в разных уровнях
gpautotraninterchanges
66060001
Развязки в разных уровнях
Транспортно-пересадочные узлы
gpautotranhubs
66070001
Транспортно-пересадочные узлы
Взлетно-посадочная полоса
gpautotranrunways

55120000
Қылмыстық-атқару жүйесі мекемелеріне іргелес аумағы
Әуеайлақ маңындағы аумақтарды қорғау аймақтары
gpprotectairfile
55130000
Әуеайлақ маңындағы аумақтарды қорғау аймақтары
Санитарлық-қорғау аймақтары
gpzonesan
55140000
Санитарлық-қорғау аймақтары
Тарихи және мәдени ескерткіштерді қорғау аймақтары
gpprotecthistorical
55150000
Тарихи және мәдени ескерткіштерді қорғау аймақтары
Бірегей және сирек ландшафттармен қорғалған және (немесе) тарихи және мәдени мұра
объектілері бар аумақтар
gpculturalheritage
55160000
Бірегей және сирек ландшафттармен қорғалған және (немесе) тарихи және мәдени мұра
объектілері бар аумақтар
Су басу және су алу аймақтары
gpfloodzone
55170000
Су басу және су алу аймақтары
Көлік gpautotran
Көпірлер, жол айналымдары gpautotranbridg
66010000
Көпірлер, жол айналымдары
полигон
Тұрақтар gpautotranprc
66030000
Тұрақтар
Жолдар мен өтпе жолдар gpautotranrdc
66040000
Жолдар мен өтпе жолдар
Жолдар мен көшелердің осьтік желілеріgpautotranstreet
66050000
Жолдар мен көшелердің осьтік желілері
Әртүрлі деңгейдегі айналма жолдар
gpautotraninterchanges
66060001
Әртүрлі деңгейдегі айналма жолдар
Транспорттық- көлік-ауысып отыру тораптары
gpautotranhubs
66070001
Транспорттық- көлік-ауысып отыру тораптары
Ұшу-қону жолағы
gpautotranrunways

66080001
Взлетно-посадочная полоса
Причалы, пирсы
gpautotranpiers
66090001
Причалы, пирсы
Железнодорожный транспорт gprrstran
Железные дороги, пути и линейные сооружения gprrstranlin
77010000
Железные дороги, пути и линейные сооружения
линия
Благоустройство населенного пункта gpblag
Детские игровые площадки gpblagchildpl
88020000
Детские игровые площадки
полигон
Мусорные контейнерные площадки gpblagdumppl
88040000
Мусорные контейнерные площадки
Фонтаны gpblagfontpol
88060000
Фонтаны
Спортивная площадка gpblagsportpl
88080000
Спортивные площадки
Тротуары, брусчатка, пешеходные дорожки gpblagtrotuar
88100000
Тротуары, брусчатка, пешеходные дорожки
Озеленение gpblagzelen
88110000
Озеленение
Ограждения gpblagogr
88120000
Ограждения
линия
Набережные, пляжи gpblagbeach
88140000
Набережные, пляжи
полигон
Социально-культурные объекты gpscsc
Линейные объекты, имеющие социально-культурную значимость (исторические стены, валы, тропы, дороги) gpscsclin

66080001
Ұшу-қону жолағы
Айлақтар, пирс
gpautotranpiers
66090001
Айлақтар, пирс
Теміржол көлігі gprrstran
Теміржолдар, жолдар және желілік құрылыстар gprrstranlin
77010000
Теміржолдар, жолдар және желілік құрылыстар
желі
Елді мекенді абаттандыру gpblag
Балалардың ойын алаңдары gpblagchildpl
88020000
Балалардың ойын алаңдары
полигон
Қоқыс контейнерлерінің алаңдары gpblagdumppl
88040000
Қоқыс контейнерлерінің алаңдары
Бұрқақтар gpblagfontpol
88060000
Бұрқақтар
Спорт алаңы
gpblagsportpl
88080000
Спорт алаңы
Жаяусоқпақтар, тас төсемдер, жаяу жүргіншілер жолдары gpblagtrotuar
88100000
Жаяусоқпақтар, тас төсемдер, жаяу жүргіншілер жолдары
Көгалдандыру gpblagzelen
88110000
Көгалдандыру
Жағалау, жағажай
gpblagbeach
88140000
Жағалау, жағажай
полигон
Әлеуметтік-мәдени объектілер gpscsc
Әлеуметтік-мәдени маңызы бар желілік объектілер (тарихи қабырғалар, біліктер, соқпақтар, жолдар) gpscsclin

99010000
Линейные объекты, имеющие социально-культурную значимость (исторические стены, валы, тропы, дороги)
линия
Культурные, религиозные объекты (монументы, памятники, городища, места археологических раскопок, исторические площади и т.д.) gpscscpol
99020000
Культурные, религиозные объекты (монументы, памятники, городища, места археологических раскопок, исторические площади и т.д.)
полигон
Гидрография и гидротехнические сооружения gpgs
Моря gphydrosea
10003000
Моря
полигон
Озера gphydrolake
10004000
Озера
Реки gphydroriver
10007000
Реки
Площади разливов крупных рек, озер
gpdphydroflood
10011000
Площади разливов крупных рек, озер
Пруды gpdphydropond
10012000
Пруды
Водохранилища и др. сооружения для сбора воды gphydroreservoir
10015000
Водохранилища и др. сооружения для сбора воды
Каналы и канавы gphydrocanal
10018000
Каналы и канавы
Атрибутивные данные ГП
Генеральный план (gp)
1.0 gpzone – ФУНКЦИОНАЛЬНЫЕ ЗОНЫ gp_functional_zones
1.1 gpzonejil – Жилые зоны
1.2 gpzoneodz - Общественно-деловые зоны
1.3 gpzoneprom - Промышленные (производственные) зоны
1.4 gpzonetransport - Зоны транспортной и инженерной инфраструктуры
1.6 gpzoneprotect - Зоны особо охраняемых территорий
1.7 gpzoneagricult - Зоны сельскохозяйственного и лесохозяйственного использования
1.8 gpzonerec - Рекреационные зоны
1.9 gpzonerez - Зоны резервных территорий
1.10 gpzonennt - Неудобные и неиспользуемые территории
1.11 gpzonerestrict - Зоны режимных территорий
1.12 gpzonecon - Зоны с особыми условиями пользования землей
1.13 gpzonesub - Пригородные зоны
Наименование поля
Описание поля
Тип поля
Длина поля
OBJECTID
OBJECTID
Object ID
shape
Геометрия
Geometry
zone_type_id
ID типа зоны
Text
255
gp_func_zone_code_id
ID Кода по классификатору функциональных зон ГП
Text
255
func_zone_status_id
ID Статуса реализации функциональной зоны
Text
255
area
Площадь функциональной зоны ГП
Double
deactivation_doc_id
ID Документа деактивации
Text
255
creation_doc_id
ID Документа создания
Text
255
2.0 gpbuild – ЗДАНИЯ И СООРУЖЕНИЯ НАСЕЛЕННОГО ПУНКТА
2.1 gpbuild - Здания и сооружения
Наименование поля
Описание поля
Тип поля
Длина поля
shape
Тип объекта
Geometry
0
usl_i32
Код по классификатору
Long Integer
8
name_usl
Наименование по классификатору
Text
255
implementation
Статус реализации
Double
-
functional
Функциональное назначение
Text
255
floor
Этажность
Double
-
3.0 gpenglin – ИНЖЕНЕРНЫЕ КОММУНИКАЦИИ ЛИНЕЙНЫЕ
3.1 gpengellin - Объекты энергоснабжения линейные
Наименование поля
Описание поля
Тип поля
Длина поля
shape
Тип объекта
Geometry
0
usl_i32
Код по классификатору
Long Integer
8
name_usl
Наименование по классификатору
Text
255
implementation
Статус реализации
Double
-
voltage_f64
amount_pr_f64
Количество проводов/кабелей
Double
-
object_name
Наименование объекта
Text
100
3.2 gpenggaslin - Объекты газоснабжения линейные
3.3 gpengwodlin - Объекты водоснабжения линейные
3.4 gpengkanlin - Объекты водоотведения линейные
3.5 gpengteplin - Объекты теплоснабжения линейные
3.6 gpengtellin - Объекты связи и телекоммуникаций линейные
3.7 gpengoillin - Объекты нефтепроводов линейные
3.8 gpenglivlin - Объекты ливневой канализации линейные
Наименование поля
Описание поля
Тип поля
Длина поля
shape
Тип объекта
Geometry
0
usl_i32
Код по классификатору
Long Integer
8
name_usl
Наименование по классификатору
Text
255
implementation
Статус реализации
Double
-
material
Материал трубы
Text
100
diametr_f64
Диаметр трубы, мм
Text
50
object_name
Наименование объекта
Text
100
4.0 gpgr – ГРАНИЦЫ ГРАДОСТРОИТЕЛЬНОГО ПРОЕКТА
4.1 gpgrnp - Границы населенного пункта
4.2 gpgrpdp - Граница ПДП
gp_documents Утверждающий документ
Наименование поля
Описание поля
Тип поля
Длина поля
OBJECTID
OBJECTID
Object ID
-
shape
Геометрия
Geometry
0
doc_name
Наименование документа
Text
255
doc_date
Дата утверждения документа
Date
approved_by
Кем утвержден документ
Text
255
kato_code_id
ID Кода КАТО
Double
-
gp_gr_status_id
ID Статуса границы ГП
Double
-
status_id
ID Статуса ГП
Text
255
area
Площадь функциональной зоны ГП
Double
-
effective_date
Дата вступления в силу
Date
8
sign_file_name
Имя файла подписи документа
Text
255
deactivation_doc_id
ID Документа деактивации
Text
255
doc_number
Номер утверждения документа
Text
255
gp_ggk_number
Регистрационный номер ГГК ГП
Text
255
file_name
Имя файла документа
Text
255

99010000
Әлеуметтік-мәдени маңызы бар желілік объектілер (тарихи қабырғалар, біліктер, соқпақтар, жолдар)
желі
Мәдени, діни объектілер (монументтер, ескерткіштер, қалашықтар, археологиялық қазба орындары, тарихи алаңдар және т.б.) gpscscpol
99020000
Мәдени, діни объектілер (монументтер, ескерткіштер, қалашықтар, археологиялық қазба орындары, тарихи алаңдар және т.б.)
полигон
Гидрография және гидротехникалық құрылыстар gpgs
Мұхиттар
gphydrosea
10003000
Мұхиттар
полигон
Көлдер
gphydrolake
10004000
Көлдер
Өзендер
gphydroriver
10007000
Өзендер
Ірі өзендердің, көлдердің төгілу алаңдары
gpdphydroflood
10011000
Ірі өзендердің, көлдердің төгілу алаңдары
Тоғандар
gpdphydropond
10012000
Тоғандар
Су қоймалары және су жинауға арналған басқа да құрылыстар
gphydroreservoir
10015000
Су қоймалары және су жинауға арналған басқа да құрылыстар
Каналдар мен арықтар
gphydrocanal
10018000
Каналдар мен арықтар
БЖ атрибутивтік деректері
Бас жоспар (gp)
1.0 gpzone – ФУНКЦИОНАЛДЫҚ АЙМАҚТАР gp_functional_zones
1.1 gpzonejil – Тұрғын аймақтар
1.2 gpzoneodz - Қоғамдық-іскерлік аймақтар
1.3 gpzoneprom - Өнеркәсіптік (өндірістік) аймақтар
1.4 gpzonetransport - Көлік және инженерлік инфрақұрылым аймақтары
1.5 gpzoneprotect - Ерекше қорғалатын аумақтар аймақтары
1.6 gpzoneagricult - Ауыл шаруашылығы және орман шаруашылығын пайдалану аймақтары
1.7 gpzonerec - Рекреациялық аймақтар
1.8 gpzonerez - Резервтік аумақтар аймақтары
1.9 gpzonennt - Қолайсыз және пайдаланылмайтын аумақтар
1.10 gpzonerestrict - Режимдік аумақтардың аймақтары
1.11 gpzonespec- Арнайы мақсаттағы аймақтар
1.12 gpzonecon – Жерді пайдаланудың арнайы жағдайлары бар аймақтар
1.13 gpzonesub - Қала маңы аймағы
Өрістің атауы
Өрістің сипаттамасы
Өрістің типі
Өрістің ұзындығы
OBJECTID
OBJECTID
Object ID
shape
Геометрия
Geometry
zone_type_id
Аймақ типінің ID
Text
255
gp_func_zone_code_id
БЖ функционалдық аймақтарының сыныптауышы бойынша код ID
Text
255
func_zone_status_id
Функционалдық аймақты іске асыру мәртебесінің ID
Text
255
area
БЖ функционалдық аймағының ауданы
Double
deactivation_doc_id
Белсенсіз ету құжатының ID
Text
255
creation_doc_id
Құру құжатының ID
Text
255
gp_documents Бекітуші құжат
Өрістің атауы
Өрістің сипаттамасы
Өрістің типі
Өрістің ұзындығы
OBJECTID
OBJECTID
Object ID
shape
Геометрия
Geometry
doc_name
Құжаттың атауы
Text
255
doc_date
Құжатты бекіту күні
Date
approved_by
Құжатты кім бекітті
Text
255
kato_code_id
ӘАОСК кодының ID
Double
status_id
БЖ мәртебесінің ID
Text
255
area
БЖ функционалдық аймағының ауданы
Double
effective_date
Күшіне енген күні
Date
sign_file_name
Құжатқа қол қою файлының атауы
Text
255
deactivation_doc_id
Белсенсіз ету құжатының ID
Text
255
doc_number
Құжатты бекіту нөмірі
Text
255
gp_ggk_number
БЖ МҚҚК тіркеу нөмірі
Text
255
file_name
Құжат файлының аты
Text
255
gp_red_lines_poly БЖ қызыл сызықтары (полигон)
OBJECTID
OBJECTID
Object ID
shape
Геометрия
Geometry
area
БЖ функционалдық аймағының ауданы
Double
deactivation_doc_id
Белсенсіз ету құжатының ID
Text
255
creation_doc_id
Құру құжатының ID
Text
255
gp_red_lines_line БЖ қызыл сызықтары (желі)
OBJECTID
OBJECTID
Object ID
shape
Геометрия
Geometry
area
БЖ функционалдық аймағының ауданы
Double
deactivation_doc_id
Белсенсіз ету құжатының ID
Text
255
creation_doc_id
Құру құжатының ID
Text
255
2.0 gpbuild – ЕЛДІ МЕКЕННІҢ ҒИМАРАТТАРЫ МЕН ҚҰРЫЛЫСТАРЫ
2.1 gpbuild - Ғимараттар мен құрылыстар
Өрістің атауы
Өрістің сипаттамасы
Өрістің типі
Өрістің ұзындығы
shape
Объект типі
Geometry
0
usl_i32
Сыныптауыш бойынша коды
Long Integer
8
name_usl
Сыныптауыш бойынша атауы
Text
255
implementation
Іске асыру мәртебесі
Double
-
functional
Функционалдық мақсаты
Text
255
floor
Қабаттар саны
Double
-
3.0 gpenglin – ИНЖЕНЕРЛІК КОММУНИКАЦИЯЛАР ЖЕЛІЛІК
3.1 gpengellin - Энергиямен жабдықтау объектілері желілік
Өрістің атауы
Өрістің сипаттамасы
Өрістің типі
Өрістің ұзындығы
shape
Объект типі
Geometry
0
usl_i32
Сыныптауыш бойынша коды
Long Integer
8
name_usl
Сыныптауыш бойынша атауы
Text
255
implementation
Іске асыру мәртебесі
Double
voltage_f64
Кернеу
Double
-
amount_pr_f64
Сымдар/кабельдер саны
Double
-
object_name
Объектінің атауы
Text
100
3.2 gpenggaslin - Желілік газбен жабдықтау объектілері
3.3 gpengwodlin – Желілік сумен жабдықтау объектілері
3.4 gpengkanlin – Желілік су бұру объектілері
3.5 gpengteplin – Желілік жылумен жабдықтау объектілері
3.6 gpengtellin – Желілік байланыс және телекоммуникациялар объектісі
3.7 gpengoillin – Желілік мұнай құбырларының объектілері
3.8 gpenglivlin – Желілік нөсерлі кәріз объектілері
Өрістің атауы
Өрістің сипаттамасы
Өрістің типі
Өрістің ұзындығы
shape
Объект типі
Geometry
0
usl_i32
Сыныптауыш бойынша коды
Long Integer
8
name_usl
Сыныптауыш бойынша атауы
Text
255
implementation
Іске асыру мәртебесі
Double
material
Құбыр материалы
Text
100
diametr_f64
Құбыр диаметрі, мм
Text
50
object_name
Объектінің атауы
Text
100
4.0 gpgr – ҚАЛА ҚҰРЫЛЫСЫ ЖОБАСЫНЫҢ ШЕКАРАЛАРЫ
4.1 gpgrnp - Елді мекеннің шекаралары
4.2 gpgrpdp - ЕТЖЖ шекарасы
gp_documents Бекітетін құжат
Өрістің атауы
Өрістің сипаттамасы
Өрістің типі
Өрістің ұзындығы
OBJECTID
OBJECTID
Object ID
-
shape
Геометрия
Geometry
0
doc_name
Құжаттың атауы
Text
255
doc_date
Құжатты бекіту мерзімі
Date
approved_by
Құжатты кім бекітті
Text
255
kato_code_id
ӘАОЖ кодының ID
Double
-
gp_gr_status_id
БЖ іске асыру шекарасының ID
Double
-
status_id
БЖ мәртебесінің ID
Text
255
area
БЖ функционалдық аймағының алаңы
Double
-
effective_date
Күшіне енген күні
Date
8
sign_file_name
Құжатқа қол қою файлының атауы
Text
255
deactivation_doc_id
Белсенсіз ету құжатының ID
Text
255
doc_number
Құжатты бекіту нөмірі
Text
255
gp_ggk_number
БЖ МҚК-да тіркеу нөмірі
Text
255
file_name
Құжаттың файлының атауы
Text
255

4.3 gpgrreconstruction - Территория сноса, реконструкции
Наименование поля
Описание поля
Тип поля
Длина поля
shape
Тип объекта
Geometry
0
usl_i32
Код по классификатору
Long Inteer
8
name_usl
Наименование по классификатору
Text
255
5.0 gpreg – ГРАДОСТРОИТЕЛЬНЫЕ РЕГЛАМЕНТЫ
5.1 gp_red_lines_line - Красные линии ГП (линия)
OBJECTID
OBJECTID
Object ID
-
shape
Геометрия
Geometry
deactivation_doc_id
ID Документа деактивации
Text
255
creation_doc_id
ID Документа создания
Text
255
5.2 gp_red_lines_poly - Красные линии ГП (полигон)
OBJECTID
OBJECTID
Object ID
-
shape
Геометрия
Geometry
0
deactivation_doc_id
ID Документа деактивации
Text
255
creation_doc_id
ID Документа создания
Text
255
5.3 gpregyellowline - Желтые линии
Наименование поля
Описание поля
Тип поля
Длина поля
shape
Тип объекта
Geometry
0
usl_i32
Код по классификатору
Long Inteer
8
name_usl
Наименование по классификатору
Text
255
deactivation_doc_id
ID Документа деактивации
Text
255
creation_doc_id
ID Документа создания
Text
255
name_usl
Наименование по классификатору
Text
255
deactivation_doc_id
ID Документа деактивации
Text
255
creation_doc_id
ID Документа создания
Text
255
name_usl
Наименование по классификатору
Text
255
5.4 gpregwodpls - Водоохранные полосы
5.5 gpregwaterzone - Водоохранные зоны
5.6 gprailwayprotectzone - Шумозащитные охранные зоны от железной дороги
5.7 gpprotectwaterintakezone- Защитные зоны водозаборных сооружений
5.8 gpprotectgaszone - Охранные зоны объектов систем газоснабжения
5.9 gpprotectlinezone - Охранные зоны магистральных трубопроводов, линий связи, радиофикации, электрических и тепловых сетей
5.10 gpprotectprotectzone - Запретные зоны территорий военных полигонов, а также арсеналов, баз и складов Вооруженных Сил
5.11 gppenalsystem - Территория, прилегающая к учреждениям уголовно-исполнительной системы
5.12 - gpprotecthistorical- Охранные зоны памятников истории и культуры
5.13 - gpculturalheritage- Территории с объектами историко-культурного наследия и (или) охраняемыми уникальными и редкими ландшафтами
5.14- gpfloodzone - Зоны подтоплений и затоплений
Наименование поля
Описание поля
Тип поля
Длина поля
shape
Тип объекта
Geometry
0
usl_i32
Код по классификатору
Long Inteer
8
name_usl
Наименование по классификатору
Text
255
Ширина зоны
5.15 gpprotectairfile - Охранные зоны приаэродромных территорий
Наименование поля
Описание поля
Тип поля
Длина поля
shape
Тип объекта
Geometry
0
usl_i32
Код по классификатору
Long Inteer
8
name_usl
Наименование по классификатору
Text
255
document
Ограничение в зависимости от удаления от контрольной точки аэродрома
Text

4.3 gpgrreconstruction - Бұзу, реконструкциялау шекаралары
Өрістің атауы
Өрістің сипаттамасы
Өрістің типі
Өрістің ұзындығы
shape
Объект типі
Geometry
0
usl_i32
Сыныптауыш бойынша коды
Long Inteer
8
name_usl
Сыныптауыш бойынша атауы
Text
255
5.0 gpreg – ҚАЛА ҚҰРЫЛЫСЫ РЕГЛАМЕНТТЕРІ
5.1 gp_red_lines_line Қызыл сызықтар (желі)
OBJECTID
OBJECTID
Object ID
-
shape
Геометрия
Geometry
area
БЖ функционалдық аймағының алаңы
Double
deactivation_doc_id
Белсенсіз ету құжатының ID
Text
255
creation_doc_id
Құжатты жасау ID
Text
255
5.2 gp_red_lines_poly - Қызыл сызықтар (полигон)
OBJECTID
OBJECTID
Object ID
-
shape
Геометрия
Geometry
0
area
БЖ функционалдық аймағының алаңы
Double
-
deactivation_doc_id
Белсенсіз ету құжатының ID
Text
255
creation_doc_id
Құжатты жасау ID
Text
255
5.3 gpregyellowline - Сары сызықтар
Өрістің атауы
Өрістің сипаттамасы
Өрістің типі
Өрістің ұзындығы
shape
Объектінің типі
Geometry
0
usl_i32
Сыныптауыш бойынша коды
Long Inteer
8
name_usl
Сыныптауыш бойынша атауы
Text
255
deactivation_doc_id
Белсенсіз ету құжатының ID
Text
255
creation_doc_id
Құжатты жасау ID
Text
255
5.4 gpregwodpls - Су қорғау жолақтары
5.5 gpregwaterzone - Су қорғау аймақтары
5.6 gprailwayprotectzone - Теміржол шуынан қорғау аймақтары
5.7 gpprotectforestzone - Қауiптi сел және қорғаныштық орман аймағы шектесетiн темiр және автомобиль жолдары тармақтары
5.8 gpprotectwaterintakezone - Су қоймалары құрылыстарының қорғаныс аймақтары
5.9 pprotectgaszone - Газбен жабдықтау жүйелері объектілерінің күзет аймақтары
5.10 gpprotectlinezone - Магистральдық құбырлардың, байланыс, радиофикация желілерінің, электр және жылу желілерінің күзет аймақтары
5.11 gpprotectprotectzone - Әскери полигондар аумақтарының, сондай-ақ Қарулы Күштердің арсеналдарының, базалары мен қоймаларының тыйым салынған аймақтары
5.12 gppenalsystem - Қылмыстық-атқару жүйесі мекемелеріне іргелес аумақ
5.12 - gpprotecthistorical- Тарихи және мәдени ескерткіштерінің қорғалатын аймақтары
5.13 - gpculturalheritage- Тарихи-мәдени мұра объектілері және (немесе) қорғалатын бірегей және сирек ландшафттары бар аумақтар
5.14- gpfloodzone - Су тасу және су басу аймақтары
Өрістің атауы
Өрістің сипаттамасы
Өрістің типі
Өрістің ұзындығы
shape
Объект типі
Geometry
0
usl_i32
Сыныптауыш бойынша коды
Long Inteer
8
name_usl
Сыныптауыш бойынша атауы
Text
255
zone_width
Аймақтың ені
Text
100
5.15 gpprotectairfile - Әуеайлақ маңындағы аумақтарды қорғау аймақтары
Өрістің атауы
Өрістің сипаттамасы
Өрістің типі
Өрістің ұзындығы
shape
Объект типі
Geometry
0
usl_i32
Сыныптауыш бойынша коды
Long Inteer
8
name_usl
Сыныптауыш бойынша атауы
Text
255
document
Әуеайлақтың бақылау нүктесінен алыстауына байланысты шектеу
Text

100
H_abs
Абсолютная высота ограничения высот объектов (EGM 2008)
Double
Distance from the object to ARP
Удаление от контрольной точки аэродрома
Double
5.16 gpzonesan- Санитарно-защитные зоны
Наименование поля
Описание поля
Тип поля
Длина поля
shape
Тип объекта
Geometry
0
usl_i32
Код по классификатору
Long Inteer
8
danger_class
Класс опасности
Text
255
functional
Функциональное назначение
Text
255
zone_radius
Радиус зоны
Double
-
6.0 gpautotran – ТРАНСПОРТ
6.1gpautotranbridg - Мосты
6.2gpautotranprc - Парковки
6.3gpautotranrdc - Дороги и проезды
6.4gpautotranstreet - Осевые линии дорог и улиц
6.5 gpautotraninterchanges - Развязки в разных уровнях
6.6 gpautotranhubs -Транспортно-пересадочные узлы
6.7 gpautotranrunways -Взлетно-посадочная полоса
6.8gpautotranpiers - Причалы, пирсы
Наименование поля
Описание поля
Тип поля
Длина поля
shape
Тип объекта
Geometry
0
usl_i32
Код по классификатору
Long Inteer
8
name_usl
Наименование по классификатору
Text
255
7.0 gp​rrstran – ЖЕЛЕЗНОДОРОЖНЫЙ ТРАНСПОРТ
7.1gprrstranlin - Железные дороги, пути и линейные сооружения
Наименование поля
Описание поля
Тип поля
Длина поля
shape
Тип объекта
Geometry
0
usl_i32
Код по классификатору
Long Inteer
8
name_usl
Наименование по классификатору
Text
255
8.0 gpblag – БЛАГОУСТРОЙСТВО НАСЕЛЕННОГО ПУНКТА
8.1 gpblagchildpl - Детские игровые площадки
8.2 gpblagdumppl - Мусорные контейнерные площадки
8.3 gpblagfontpol - Фонтаны
8.4 gpblagsportpl - Спортивные площадки
8.5 gpblagtrotuar - Тротуары, брусчатка, пешеходные дорожки
8.6 gpblagzelen - Озеленение
Наименование поля
Описание поля
Тип поля
Длина поля
shape
Тип объекта
Geometry
0
usl_i32
Код по классификатору
Long Inteer
8
name_usl
Наименование по классификатору
Text
255
9.0 gpgs – ГИДРОГРАФИЯ И ГИДРОТЕХНИЧЕСКИЕ СООРУЖЕНИЯ
9.1 gphydrosea - Моря
9.2 gphydrolake - Озера
9.3 gphydroriver - Реки
9.4 gpdphydroflood - Площади разливов крупных рек, озер
9.5 gpdphydropond - Пруды
9.6 gphydroreservoir - Водохранилища и др. сооружения для сбора воды
9.7 gphydrocanal - Каналы и канавы
Наименование поля
Описание поля
Тип поля
Длина поля
shape
Тип объекта
Geometry
0
usl_i32
Код по классификатору
Long Inteer
8
name_usl
Наименование по классификатору
Text
255
object_name
Наименование объекта
Text
100
Приложение 10
к Правилам разработки, согласования
и утверждения градостроительных
проектов (генеральных планов
населенных пунктов, проектов
детальной планировки и
проектов застройки)
Основные технико-экономические показатели проекта генерального плана населенного пункта с численностью населения свыше пяти тысяч человек

100
H_abs
Объектілердің биіктігін шектеудің абсолютті биіктігі(EGM 2008)
Double
-
Distance from the object to ARP
Әуеайлақтың бақылау нүктесінен қашықтық
Double
-
5.16 pdpzonesan – Санитариялық-қорғаныш аймақтары
Өрістің атауы
Өрістің сипаттамасы
Өрістің типі
Өрістің ұзындығы
shape
Объект типі
Geometry
0
usl_i32
Сыныптауыш бойынша коды
Long Inteer
8
danger_class
Қауіптілік сыныбы
Text
255
functional
Функционалдық мақсаты
Text
255
zone_radius
Аймақ радиусы
Double
-
6.0 pdp​auto​tran – КӨЛІК
6.1 pdpautotranbridg - Көпірлер
6.2 pdpautotranprc - Тұрақтар
6.3 pdpautotranrdc - Жолдар мен өтпе жолдар
6.4 pdpautotranstreet - Жолдар мен көшелердің осьтік желілері
6.5 gpautotraninterchanges - Әртүрлі деңгейдегі айналма жолдар
6.6 gpautotranhubs - Көлік-ауысып отыру торабтары
6.7 gpautotranrunways - Ұшу-қону жолағы
6.8 gpautotranpiers - Айлақтар, пирс
Өрістің атауы
Өрістің сипаттамасы
Өрістің типі
Өрістің ұзындығы
shape
Объект типі
Geometry
0
usl_i32
Сыныптауыш бойынша коды
Long Inteer
8
name_usl
Сыныптауыш бойынша атауы
Text
255
7.0 pdprrstran – ТЕМІРЖОЛ КӨЛІГІ
7.1 pdprrstranlin - Теміржолдар, жолдар және желілік құрылыстар
Өрістің атауы
Өрістің сипаттамасы
Өрістің типі
Өрістің ұзындығы
shape
Объект типі
Geometry
0
usl_i32
Сыныптауыш бойынша коды
Long Inteer
8
name_usl
Сыныптауыш бойынша атауы
Text
255
8.0 pdpblag – ЕЛДІ МЕКЕНДІ АБАТТАНДЫРУ
8.1 pdpblagchildpl - Балалардың ойын алаңдары
8.2 pdpblagdumppl - Қоқыс контейнерлерінің алаңдары
8.3 pdpblagfontpol - Бұрқақтар
8.4 pdpblagsportpl - Спорт алаңдары
8.5 pdpblagtrotuar - Жаяусоқпақтар, тас төсемдер, жаяу жүргіншілер жолдары
8.6 pdpblagzelen - Қалалық көгалдандыру
Өрістің атауы
Өрістің сипаттамасы
Өрістің типі
Өрістің ұзындығы
shape
Объект типі
Geometry
0
usl_i32
Сыныптауыш бойынша коды
Long Inteer
8
name_usl
Сыныптауыш бойынша атауы
Text
255
9.0 pdpgs – ГИДРОГРАФИЯ ЖӘНЕ ГИДРОТЕХНИКАЛЫҚ ҚҰРЫЛЫСТАР
9.1 gphydrosea - Теңіздер
9.2 gphydrolake - Көлдер
9.3 gphydroriver - Өзендер
9.4 gpdphydroflood - Ірі өзендердің, көлдердің төгілу алаңдары
9.5 gpdphydropond - Тоғандар
9.6 gphydroreservoir - Су қоймалары және су жинауға арналған басқа да құрылыстар
9.7 gphydrocanal - Каналдар мен арықтар
Өрістің атауы
Өрістің сипаттамасы
Өрістің типі
Өрістің ұзындығы
shape
Объект типі
Geometry
0
usl_i32
Сыныптауыш бойынша коды
Long Inteer
8
name_usl
Сыныптауыш бойынша атауы
Text
255
object_name
Объектінің атауы
Text
100
Қала құрылысы жобаларын
(елді мекендердің бас жоспарлары, егжей-тегжейлі
жоспарлау жобалары мен
құрылыс салу жобаларын)
əзірлеу, келісу және бекіту
қағидаларына
10-қосымша
Тұрғындарының саны бес мың адамнан асатын қаланың және ауылдық елді мекеннің бас жоспары жобасының негізгі техникалық-экономикалық көрсеткіштері

Сноска. Правила дополнены приложением 10 в соответствии с приказом Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 04.08.2023 № 563 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
№ п.п. Показатели Единица измерения Современное состояние Первый этап Расчетный срок
1
Территория
1.1
Площадь земель населенного пункта в пределах городской, поселковой черты и черты сельского населенного пункта, всего
тыс. га
в том числе:

Ескерту. Қағида 10-қосымшамен толықтырылды - ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 04.08.2023 № 563 (алғаш ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Р/с
Көрсеткіштер
Өлшем бірлігі
Қазіргі жай-күйі
Бірінші кезең
Есептік мерзім
1
Аумақ
1.1
Қалалық, кенттік және ауылдық елді мекен шегіндегі елді мекен жерлерінің ауданы, барлығы
мың га
оның ішінде:

1. Технико-экономические показатели генерального плана города, поселка и сельского населенного пункта приводятся на следующие этапы:
- исходный год нового генерального плана;
- первый этап;
- расчетный этап.
2. Показатели по потребности в электроэнергии, тепловой энергии, воде, газе на коммунально-бытовые и производственные нужды и по объему сброса сточных вод принимаются по данным соответствующих областных и районных служб.
3. Оценка воздействия на окружающую среду в соответствии с требованиями уполномоченного органа в области охраны окружающей среды.
Приложение 11
к Правилам разработки, согласования
и утверждения градостроительных
проектов (генеральных планов
населенных пунктов, проектов
детальной планировки и
проектов застройки)
Основные технико-экономические показатели проекта генерального плана населенных пунктов с численностью населения до пяти тысяч человек

1. Қаланың, кенттің және ауылдық елді мекеннің бас жоспарының техникалық-экономикалық көрсеткіштері мынадай кезеңдерге бөлінеді:
- жаңа бас жоспардың бастапқы жылы;
- бірінші кезең;
- есептік кезең.
2. Коммуналдық-тұрмыстық және өндірістік қажеттіліктерге электр энергиясына, жылу энергиясына, суға, газға қажеттілік бойынша және сарқынды суларды ағызу көлемі бойынша көрсеткіштер тиісті облыстық және аудандық қызметтердің деректері бойынша қабылданады.
3. Қоршаған ортаны қорғау саласындағы уәкілетті органның талаптарына сәйкес қоршаған ортаға әсерді бағалау.
Қала құрылысы жобаларын
(елді мекендердің бас жоспарлары, егжей-тегжейлі
жоспарлау жобалары мен
құрылыс салу жобаларын)
əзірлеу, келісу және бекіту
қағидаларына
11-қосымша
Тұрғындарының саны бес мың адамға дейінгі елді мекендердің бас жоспарлары жобасының негізгі техникалық-экономикалық көрсеткіштері