Об утверждении Правил разработки, согласования и утверждения градостроительных проектов (генеральных планов населенных пунктов, проектов детальной планировки и проектов застройки)
Приказ Министра индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан от 30 сентября 2020 года № 505. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 30 сентября 2020 года № 21342.
Сноска. Заголовок - в редакции приказа Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 04.08.2023 № 563 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с подпунктом 15-2) статьи 20 Закона Республики Казахстан от 16 июля 2001 года "Об архитектурной, градостроительной и строительной деятельности в Республике Казахстан" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила разработки, согласования и утверждения градостроительных проектов (генеральных планов населенных пунктов, проектов детальной планировки и проектов застройки).
Сноска. Пункт 1 - в редакции приказа Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 04.08.2023 № 563 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. Комитету по делам строительства и жилищно-коммунального хозяйства Министерства индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр индустрии и инфраструктурного развития
Республики Казахстан
Б. Атамкулов
Утвержден приказом
Министра индустрии и
инфраструктурного развития
Республики Казахстан
от 30 сентября 2020 года № 505
Правила разработки, согласования и утверждения градостроительных проектов (генеральных планов населенных пунктов, проектов детальной планировки и проектов застройки)
Сноска. Заголовок - в редакции приказа Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 04.08.2023 № 563 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила разработки, согласования и утверждения градостроительных проектов (генеральных планов населенных пунктов, проектов детальной планировки и проектов застройки) (далее – Правила) разработаны в соответствии с Законом Республики Казахстан "Об архитектурной, градостроительной и строительной деятельности в Республике Казахстан" (далее – Закон), иными нормативными правовыми актами и устанавливают порядок разработки, согласования и утверждения градостроительных проектов (генеральных планов населенных пунктов, проектов детальной планировки и проектов застройки).
Сноска. Пункт 1 - в редакции приказа Министра промышленности и строительства РК от 22.02.2024 № 69 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

Қала құрылысы жобаларын (елді мекендердің бас жоспарлары, егжей-тегжейлі жоспарлау жобалары мен құрылыс салу жобаларын) әзірлеу, келісу және бекіту қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 2020 жылғы 30 қыркүйектегі № 505 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2020 жылғы 30 қыркүйекте № 21342 болып тіркелді.
Ескерту. Тақырып жаңа редакцияда - ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 04.08.2023 № 563 (алғаш ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
"Қазақстан Республикасындағы сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі туралы" 2001 жылғы 16 шілдедегі Қазақстан Республикасы Заңының 20-бабы 15-2) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Қала құрылысы жобаларын (елді мекендердің бас жоспарлары, егжей-тегжейлі жоспарлау жобалары мен құрылыс салу жобаларын) әзірлеу, келісу және бекіту қағидалары бекітілсін.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 04.08.2023 № 563 (алғаш ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2. Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрлігінің Құрылыс және тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық істері комитеті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрлігінің интернет-ресурсында орналастырылуын қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Индустрия және инфрақұрылымдық даму вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғаш ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрі
Б. Атамкулов
Қазақстан Республикасының
Индустрия және
инфрақұрылымдық
даму министірінің
2020 жылғы 30 қыркүйегі
№ 505 бұйрығымен
бекітілген
Қала құрылысы жобаларын (елді мекендердің бас жоспарлары, егжей-тегжейлі жоспарлау жобалары мен құрылыс салу жобаларын) әзірлеу, келісу және бекіту қағидалары
Ескерту. Тақырып жаңа редакцияда - ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 04.08.2023 № 563 (алғаш ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Қала құрылысы жобаларын (елді мекендердің бас жоспарлары, егжей-тегжейлі жоспарлау жобалары мен құрылыс салу жобаларын) әзірлеу, келісу және бекіту қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Қазақстан Республикасындағы сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі туралы" Қазақстан Республикасының Заңына (бұдан әрі – Заң), өзге де нормативтік құқықтық актілерге сәйкес әзірленді және қала құрылысы жобаларын (елді мекендердің бас жоспарлары, егжей-тегжейлі жоспарлау жобалары мен құрылыс салу жобаларын) әзірлеуі, келісуі және бекітуі жөніндегі тәртіпті белгілейді.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 04.08.2023 № 563 (алғаш ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); орыс тіліндегі мәтініне өзгеріс енгізілді, қазақ тіліндегі мәтіні өзгермейді – ҚР Өнеркәсіп және құрылыс министрінің 22.02.2024 № 69 (алғаш ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.

2. В настоящих Правилах используются следующие понятия:
1) проект детальной планировки (далее – ПДП) – градостроительный проект, разрабатываемый для отдельных частей территорий и функциональных зон населенных пунктов, а также территорий, расположенных за пределами населенных пунктов;
1-1) генеральный план населенного пункта (далее – генеральный план) – градостроительный проект комплексного планирования развития и застройки города, поселка, села либо другого поселения, устанавливающий зонирование, планировочную структуру и функциональную организацию их территории, систему транспортных и инженерных инфраструктур, озеленения и благоустройства;
2) инвестор – физическое или юридическое лицо, осуществляющее инвестиции в Республике Казахстан;
2-1) общественные обсуждения – одна из форм общественного участия в принятии государственных и управленческих решений, затрагивающих вопросы архитектуры, градостроительства и строительства Республики Казахстан, посредством открытых собраний;
3) проект застройки – градостроительный проект, разрабатываемый для территорий кварталов, микрорайонов и других элементов планировочной структуры городских и сельских населенных пунктов в границах установленных красных линий или границах земельных участков;
4) исполнитель – физическое или юридическое лицо, имеющее лицензию на соответствующий вид деятельности, выполняющее проектную деятельность в сфере архитектуры и градостроительства по договору подряда или договору о государственных закупках, заключаемому с заказчиком;
5) заказчик – физическое или юридическое лицо, осуществляющее деятельность в соответствии с законодательством Республики Казахстан об архитектурной, градостроительной и строительной деятельности. В зависимости от целей деятельности заказчиком могут выступать заказчик-инвестор проекта (программы), заказчик (собственник), застройщик либо их уполномоченные лица.
Сноска. Пункт 2 с изменениями, внесенными приказами и.о. Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 26.05.2023 № 388 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 04.08.2023 № 563 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2-1. Генеральные планы разрабатываются в соответствии с комплексными схемами градостроительного планирования территорий (проектами районной планировки).
Сноска. Правила дополнены пунктом 2-1 в соответствии с приказом Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 04.08.2023 № 563 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

2. Осы Қағидаларда мынадай ұғымдар пайдаланылады:
1) егжей-тегжейлі жоспарлау жобалары (бұдан әрі – ЕТЖЖ) – елді мекендер аумақтарының жекелеген бөліктері мен функционалдық аймақтары, сондай-ақ елді мекендердің шегінен тыс жерде орналасқан аумақтар үшін әзірленетін қала құрылысы жобасы;
1-1) елді мекендердің бас жоспары (бұдан әрі – бас жоспар) – қаланы, кентті, ауылды не басқа тұғылықты жерлерді дамыту мен салуды кешенді жоспарлаудың, олардың аумағын аймақтарға бөлуді, жоспарлау құрылымы мен функционалдық ұйымдастыруды, көлік және инженерлік инфрақұрылымдар, көгалдандыру және абаттандыру жүйесін белгілейтін қала құрылысы жобасы;
2) инвестор – Қазақстан Республикасында инвестицияларды жүзеге асыратын жеке немесе заңды тұлға;
2-1) қоғамдық тыңдаулар – ашық жиналыстар өткізу, көпшілік талқылауларын жүргізу арқылы сәулет, қала құрылысы және құрылыс мәселелері қозғалатын мемлекеттік және басқарушылық шешімдерді қабылдауға қоғамның қатысу нысандарының бірі;
3) құрылыс салу жобасы – бекітілген қызыл сызықтардың шекарасында немесе жер учаскелерінің шекарасында орамдар, шағын аудандар аумақтары және елді мекендердің жоспарлау құрылымының басқа элементтері үшін әзірленетін қала құрылысы жобасы;
4) орындаушы – қызметтің тиісті түріне лицензиясы бар, Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес құрылыс саласында тапсырыс берушімен жүзеге асыратын тұлғамен жасалатын мердігерлік шарт немесе мемлекеттік сатып алу туралы шарт бойынша сәулет және қала құрылысы саласында жобалау қызметін орындайтын жеке немесе заңды тұлға;
5) тапсырыс беруші – қызметін Қазақстан Республикасының сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі туралы заңнамасына сәйкес жүзеге асыратын жеке немесе заңды тұлға. Жобаның (бағдарламаның) тапсырыс беруші-инвесторы, тапсырыс беруші (меншік иесі), құрылыс салушы не олардың уәкілетті адамдары қызмет мақсаттарына қарай тапсырыс беруші бола алады.
Ескерту. 2-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің м.а.26.05. 2023 № 388 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 04.08.2023 № 563 (алғаш ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.
2-1. Бас жоспарлар аумақтарды қала құрылысын жоспарлаудың кешенді схемаларына (аудандық жоспарлау жобалары) сәйкес әзірленеді.
Ескерту. Қағида 2-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 04.08.2023 № 563 (алғаш ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

2-2. Не допускается внесение изменений и дополнений в градостроительные проекты, прошедшие комплексную градостроительную экспертизу и получившие положительное заключение до его утверждения.
Сноска. Правила дополнены пунктом 2-2 в соответствии с приказом Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 04.08.2023 № 563 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2-3. Градостроительные проекты всех уровней, не прошедшие комплексную градостроительную экспертизу и не получившие ее положительное заключение не подлежат утверждению.
Сноска. Правила дополнены пунктом 2-3 в соответствии с приказом Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 04.08.2023 № 563 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2-4. До прохождения комплексной градостроительной экспертизы заказчик проектов ПДП обеспечивает их проверку на соответствие утвержденным генеральным планам населенных пунктов с использованием автоматизированной информационной системы Государственного градостроительного кадастра.
Сноска. Правила дополнены пунктом 2-4 в соответствии с приказом Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 04.08.2023 № 563 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2-5. Генеральный план населенного пункта, отнесенного к группам по гражданской обороне, разрабатывается с учетом требований инженерно-технических мероприятий гражданской обороны согласно объему и содержанию инженерно-технических мероприятий гражданской обороны, утвержденных приказом Министра внутренних дел Республики Казахстан от 24 октября 2014 года № 732 "Об утверждении объема и содержания инженерно-технических мероприятий гражданской обороны" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 9922).
Сноска. Правила дополнены пунктом 2-5 в соответствии с приказом Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 04.08.2023 № 563 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
3. ПДП и проекты застройки разрабатываются на основании генерального плана населенного пункта, утвержденного в установленном порядке в соответствии с заданием на проектирование согласно приложению 1 к настоящим Правилам (далее – Задание).
4. ПДП проекты застройки разрабатываются в соответствии с установленными в генеральных планах населенных пунктов элементами планировочной структуры, градостроительными регламентами и концепцией единого архитектурного стиля.

2-2. Кешенді қала құрылысы сараптамасынан өткен және оң қорытынды алған қала құрылысы жобаларына оны бекіткенге дейін өзгерістер мен толықтырулар енгізуге жол берілмейді.
Ескерту. Қағида 2-2-тармақпен толықтырылды - ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 04.08.2023 № 563 (алғаш ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2-3. Кешенді қала құрылысы сараптамасынан өтпеген және оның оң қортыныдысын алмағын барлық деңгейдегі қала құрылысы жобалары бекітуге жатпайды.
Ескерту. Қағида 2-3-тармақпен толықтырылды - ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 04.08.2023 № 563 (алғаш ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2-4. ЕТЖЖ-ның тапсырыс берушісі кешенді қала құрылысы сараптамасынан өткенге дейін Мемлекеттік қала құрылысы кадастры автоматтандырылған ақпараттық жүйесін қолдана отырып, олардың елді мекеннің бекітілген бас жоспарына сәйкестігіне тексеруді қамтамасыз етеді.
Ескерту. Қағида 2-4-тармақпен толықтырылды - ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 04.08.2023 № 563 (алғаш ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2-5. Азаматтық қорғаныс бойынша топтарға жатқызылған елді мекеннің бас жоспары "Азаматтық қорғаныстың инженерлік-техникалық іс-шараларының көлемі мен мазмұнын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2014 жылғы 24 қазандағы № 732 бұйрығымен бекітілген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 9922 болып тіркелген) азаматтық қорғаныстың инженерлік-техникалық іс-шараларының көлемі мен мазмұнына сәйкес азаматтық қорғаныстың инженерлік-техникалық іс-шараларын есепке ала отырып әзірленеді.
Ескерту. Қағида 2-5-тармақпен толықтырылды - ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 04.08.2023 № 563 (алғаш ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
3. ЕТЖЖ және құрылыс салу жобалары белгіленген тәртіппен бекітілген елді мекеннің бас жоспары негізінде осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес жобалауға арналған тапсырмаға (бұдан әрі – Тапсырма) сәйкес әзірленеді.
4. ЕТЖЖ жəне құрылыс салу жобалары елді мекендердің бас жоспарларында белгіленген жоспарлы құрылым элементтеріне, қала құрылысы регламенттеріне жəне бірыңғай сəулет стилінің тұжырымдамасына сəйкес əзірленеді.

При этом ПДП и проекты застройки разрабатываются с учетом сведений информационных систем государственных органов об освоенных земельных участках и/или предоставленных правах в частную собственность или временного возмездного землепользования, предусмотренных статьями 43, 44, 44-1 и 45 Земельного кодекса Республики Казахстан.
Сноска. Пункт 4 - в редакции приказа и.о. Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 15.06.2022 № 341 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
5. Концепция единого архитектурного стиля предусматривается для столицы, городов республиканского и областного значения.
6. Проекты градостроительного освоения отдельных частей территорий городов (ПДП, проекты планировки промышленной зоны и проекты застройки) являются производными от действующего генерального плана, за исключением ситуационных планов и генеральных планов объектов в составе технико-экономических обоснований или проектно-сметной документации, предназначенных для строительства зданий и сооружений, их комплексов.
7. Организация разработки генеральных планов, генеральных планов сельских населенных пунктов с численностью населения до пяти тысяч человек – схем развития и застройки (упрощенный вариант генеральных планов малых населенных пунктов), ПДП и проектов застройки осуществляется структурным подразделением местного исполнительного органа, осуществляющим функции в сфере архитектуры и градостроительства.
Сноска. Пункт 7 - в редакции приказа Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 04.08.2023 № 563 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
8. Предоставление утвержденных генеральных планов, генеральных планов сельских населенных пунктов с численностью населения до пяти тысяч человек – схемы развития и застройки (упрощенный вариант генеральных планов малых населенных пунктов), ПДП и проектов застройки в векторном виде для внесения в базу данных государственного градостроительного кадастра осуществляется в соответствии с Правилами ведения и предоставления информации и (или) сведений из государственного градостроительного кадастра Республики Казахстан, утвержденными приказом Министра национальной экономики Республики Казахстан от 20 марта 2015 года № 244 "Об утверждении Правил ведения и предоставления информации и (или) сведений из государственного градостроительного кадастра Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 11111).

Бұл ретте ЕТЖЖ және құрылыс салу жобалары мемлекеттік органдардың ақпараттық жүйелеріндегі мәліметтерді есепке ала отырып, Қазақстан Республикасы Жер кодексінің 43, 44, 44-1 және 45-баптарында көзделген игерілген жер учаскелері және/немесе жер учаскелеріне жеке меншік, сондай-ақ уақытша жер пайдалану құқығын есепке ала отырып әзірленеді.
Ескерту. 4-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің м.а. 15.06.2022 № 341 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
5. Бірыңғай сәулет стилінің тұжырымдамасы астана, республикалық және облыстық маңызы бар қалалар үшін көзделеді.
6. Қалалар аумағының жекелеген бөліктерін қала құрылысын игеру жобалары (ЕТЖЖ, өнеркәсіптік аймақты жоспарлау жобалары және құрылыс салу жобалары) ғимараттар мен құрылыстарды, олардың кешендерін салуға арналған техникалықэкономикалық негіздемелер немесе жобалау-сметалық құжаттама құрамындағы ахуалдық жоспарлар мен объектілердің бас жоспарларын қоспағанда, қолданыстағы бас жоспардан туынды болып табылады.
7. Бас жоспарларды, тұрғындарының саны бес мың адамға дейінгі ауылдық елді мекендердің бас жоспарлары – даму және құрылыс салу схемалары (халқының саны аз елді мекендердің бас жоспарларының оңайлатылған нұсқасы), ЕТЖЖ және құрылыс жобаларын әзірлеуді ұйымдастыруды сәулет және қала құрылысы саласындағы функцияларды жүзеге асыратын жергілікті атқарушы органның құрылымдық бөлімшесі жүзеге асырады.
Ескерту. 7-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 04.08.2023 № 563 (алғаш ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
8. Мемлекеттік қала құрылысы кадастрының дерекқорына енгізу үшін бекітілген бас жоспарларды, қала құрылысы құжаттарын векторлық түрде (бас жоспарларды, тұрғындарының саны бес мың адамға дейінгі ауылдық елді мекендердің бас жоспарлары – даму және құрылыс салу схемаларын (халқының саны аз елді мекендердің бас жоспарларының оңайлатылған нұсқасы), егжей-тегжейлі жоспарлау жобасы, құрылыс салу жобасы) беру "Қазақстан Республикасының мемлекеттік қала құрылысы кадастрын жүргізудің және одан ақпарат және (немесе) мәліметтер ұсынудың қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2015 жылғы 20 наурыздағы № 244 бұйрығымен бекітілген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11111 болып тіркелген) Қазақстан Республикасының мемлекеттік қала құрылысы кадастрын жүргізудің және одан ақпарат және (немесе) мәліметтер ұсынудың қағидаларына сәйкес ұсынады.

Сноска. Пункт 8 - в редакции приказа Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 04.08.2023 № 563 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
9. Схемы градостроительного проекта разрабатываются с учетом требований государственного градостроительного кадастра, в электронном виде с применением геоинформационных систем – технологий в системе единых справочников и классификаторов.
Классификатор ПДП и проекта застройки соответствует приложению 2 настоящих Правил.
Сноска. Пункт 9 - в редакции приказа и.о. Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 15.06.2022 № 341 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 1-1. Разработка, согласование и утверждение генеральных планов
Сноска. Правила дополнены главой 1-1 в соответствии с приказом Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 04.08.2023 № 563 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
9-1. Генеральный план разрабатывается с целью обеспечения комплексного подхода к планированию территорий населенного пункта. Границы зон различного функционального назначения определяются с учетом красных линий, естественных границ природных объектов и границ земельных участков.
Границами территории кварталов (микрорайона) являются красные линии магистралей общегородского, районного значений и жилых улиц, а также границы территорий иного функционального назначения и естественных рубежей природных объектов.
Сноска. Пункт 9-1 - в редакции приказа Министра промышленности и строительства РК от 22.02.2024 № 69 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
9-2. Генеральный план является основным градостроительным документом, основанным на социальных и экологических критериях, всестороннем учете потребностей человека и ресурсной емкости территории для создания комфортной среды обитания.
Генеральный план разрабатывается с целью определения прогноза роста численности и занятости населения, долгосрочного планирования инвестиционных процессов на проектируемой территории, долгосрочной перспективы территориального развития населенного пункта, направления формирования планировочной структуры, градостроительного зонирования территории, объектов общегородского назначения, организации транспортного обслуживания, развития системы инженерного оборудования, инженерной подготовки и благоустройства территории, защиты территории от опасных природных и техногенных процессов, охраны природной среды и историко-культурного наследия.

Ескерту. 8-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 04.08.2023 № 563 (алғаш ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
9. Қала құрылысы жобасының схемалары мемлекеттік қала құрылысы кадастрының талаптарын ескере отырып, геоақпараттық жүйелерді – бірыңғай анықтамалар мен жіктеуіштер жүйесінде технологияларды қолдана отырып, электрондық түрде әзірленеді.
ЕТЖЖ және құрылыс салу жобасының жіктеуіші осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес болады.
Ескерту. 9-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің м.а. 15.06.2022 № 341 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1-1-тарау. Бас жоспарларды әзірлеу, келісу және бекіту
Ескерту. Қағида 1-1-тараумен толықтырылды - ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 04.08.2023 № 563 (алғаш ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
9-1. Бас жоспар елді мекеннің аумақтарын жоспарлауға кешенді көзқарасты қамтамасыз ету мақсатында әзірленеді. Әртүрлі функционалдық мақсаттағы аймақтардың шекаралары қызыл сызықтарды, табиғи объектілердің табиғи шекараларын және жер учаскелерінің шекараларын ескере отырып белгіленеді.
Кварталдар (шағын аудандар) аумағының шекарасы жалпықалалық, аудандық маңызы бар автомобиль жолдарының және тұрғын көшелердiң қызыл сызықтары, сондай-ақ өзге де функционалдық мақсаттағы аумақтардың шекаралары мен табиғи объектiлердiң табиғи шекаралары болып табылады.
Ескерту. 9-1-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Өнеркәсіп және құрылыс министрінің 22.02.2024 № 69 (алғаш ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
9-2. Бас жоспар әлеуметтік және экологиялық өлшемшарттарға негізделген, адам қажеттіліктері мен аумақтың ресурстық мүмкіндіктерін жан-жақты есепке алып, жайлы өмір сүру ортасын құруға негізделген негізгі қала құрылысының құжаты болып табылады.
Бас жоспар халық саны мен жұмыспен қамтылуының өсу болжамын анықтау, жобаланатын аумақтағы инвестициялық үдерістерді перспективалық жоспарлау, қаланың аумақтық дамуының ұзақ мерзімді перспективаларын, қаланың аумақтық дамуының бағыттарын, жоспарлау құрылымын қалыптастыру, аумақты, коммуналдық объектілерді қалалық аймақтарға бөлу, көлік қызметін ұйымдастыру, инженерлік жабдықтар жүйесін дамыту, аумақты инженерлік дайындау және абаттандыру, аумақты қауіпті табиғи және техногендік әсерлерден қорғау процестер, табиғи ортаны және тарихи-мәдени мұраны қорғауды анықтау мақсатында әзірленеді.

9-3. Генеральные планы городов с расчетной численностью населения свыше ста тысяч человек разрабатываются в две стадии и включают:
первая стадия (долгосрочный прогноз развития населенного пункта (концепция)) – разработка концептуальных положений по градостроительному зонированию территорий и населенных пунктов с разработкой их основных принципов и направлений стратегического градостроительного развития на 25-30 лет;
вторая стадия (генеральный план) – детализация основных принципов и направлений стратегического градостроительного развития путем детальной проработки элементов планировочной структуры, охватывающего основные этапы строительства (первоочередной 5-7 лет, расчетный срок 15-20 лет).
9-4. Долгосрочный прогноз развития городов и сельских населенных пунктов с численностью населения до ста тысяч человек выполняется в составе генерального плана.
9-5. Генеральные планы населенных пунктов с расчетной численностью населения до двадцати тысяч человек могут разрабатываться совмещенными с ПДП на всю территорию населенного пункта, охватывающего основные этапы строительства (первоочередной 5-7 лет, расчетный срок 15-20 лет).
9-6. Генеральные планы сельских населенных пунктов с численностью населения до пяти тысяч человек – схемы развития и застройки (упрощенный вариант генеральных планов малых населенных пунктов) разрабатываются в одну стадию и совмещаются с ПДП на всю территорию населенного пункта, охватывающего основные этапы строительства (первоочередной 5-7 лет, расчетный срок 15-20 лет).
9-7. Долгосрочный прогноз развития населенного пункта (концепция) разрабатывается с целью определения оптимального варианта направлений хозяйственно-экономического, социально-культурного и территориально-функционального развития населенного пункта, исходя из комплексного анализа градостроительных условий и ресурсного потенциала и поэтапной реализации и включает в себя:
анализ исторических особенностей развития планировочной структуры города;
комплексную градостроительную и экологическую оценку территорий;
оценку состояния инженерной и транспортной инфраструктуры;
оценку градостроительной ценности (потенциала) территорий;
принципы жилищной программы (структуру по типам жилищ, планировочные особенности с учетом демографии и социального заказа);
варианты развития градообразующей базы города;
принципы развития инженерной и транспортной инфраструктуры;
принципы композиционной организации городского пространства;
модель функционально-планировочного развития.
Для стадии концепции предусматривается следующий состав проектных материалов:

9-3. Халықтың есептік саны жүз мың тұрғыннан асатын қалалардың бас жоспарлары екі кезеңде әзірленеді және мыналарды қамтиды:
бірінші кезең (елді мекенді дамытудың ұзақ мерзімді болжамы (тұжырымдамасы)) – 25-30 жылға арналған стратегиялық қала құрылысын дамытудың негізгі қағидаттары мен бағыттарын әзірлей отырып, аумақтар мен елді мекендерді қала құрылысын аймақтарға бөлудің тұжырымдамалық ережелерін әзірлеу;
екінші кезең (бас жоспар) – құрылыстың негізгі кезеңдерін қамтитын жоспарлау құрылымының элементтерін егжей-тегжейлі зерделеу арқылы стратегиялық қала құрылысының негізгі принциптері мен бағыттарын егжей-тегжейлі көрсету (басымдық 5-7 жыл, есептік кезең 15-20 жыл).
9-4. Бас жоспардың құрамында халықтың саны жүз мың адамға дейінгі қалалар мен ауылдық елді мекендерді дамытудың ұзақ мерзімді болжамы орындалады.
9-5. Халықтың саны жиырма мың адамға дейінгі елді мекендердің құрылыстың негізгі кезеңдерін қамтитын бас жоспарлары елді мекеннің бүкіл аумағына ЕТЖЖ-мен біріктіріліп әзірленуі тиіс (басымдық 5-7 жыл, есептік кезең 15-20 жыл).
9-6. Тұрғындардың саны бес мың адамға дейінгі ауылдық елді мекендердің құрылыстың негізгі кезеңдерін қамтитын бас жоспарлары – даму және құрылыс салу схемалары (халқының саны аз елді мекендердің бас жоспарларының оңайлатылған нұсқасы) бір кезеңде әзірленеді және елді мекеннің бүкіл аумағына ЕТЖЖ-мен біріктіріледі (басымдық 5-7 жыл, есептік кезең 15-20 жыл).
9-7. Елдi мекендi дамытудың ұзақ мерзiмдi болжамы (тұжырымдамасы) қала жағдайларын жан-жақты талдау және елдi мекендiң экономикалық, әлеуметтiк-мәдени және аумақтық-функционалдық даму бағыттарының оңтайлы нұсқасын анықтау мақсатында әзiрленедi. ресурстық әлеует және кезең-кезеңімен іске асыру және мыналарды қамтиды:
қаланың жоспарлау құрылымы дамуының тарихи ерекшеліктерін талдау;
аумақтарды кешенді қала құрылысы және экологиялық бағалау;
инженерлік-көлік инфрақұрылымының жай-күйін бағалау;
аумақтардың қала құрылысы құндылығын (әлеуетін) бағалау;
тұрғын үй бағдарламасының қағидаттары (тұрғын үйлердің түрлері бойынша құрылымы, демографиялық және әлеуметтік тәртіпті ескере отырып жоспарлау ерекшеліктері);
қаланың қала құраушы базасын дамыту нұсқалары;
инженерлік-көліктік инфрақұрылымды дамыту қағидаттары;
қала кеңістігін композициялық ұйымдастыру принциптері;
функционалдық жоспарлауды дамыту моделі.
Тұжырымдама кезеңі үшін жобалау материалдарының мынадай құрамы көзделеді:

1) схема положения населенного пункта в системе расселения (с пригородной и зеленой зонами) в масштабе 1:50000 - 1:10000;
2) план современного использования территории (опорный план) в масштабе 1:25000 -1:10000;
3) ретроспективные схемы развития планировочной структуры города в произвольном масштабе;
4) комплексная градостроительная и экологическая оценка территории в масштабе 1:25000-1:5000;
5) варианты территориального развития в произвольном масштабе;
6) концепция территориального развития города (структурный план) в масштабе 1:25000-1:10000;
7) схема магистральных улиц и дорог, внешнего и городского транспорта в масштабе 1:50000-1:10000;
8) схема инженерного оборудования и инженерной защиты территории в масштабе 1:50000-1:10000;
9) пояснительная записка с обоснованием принимаемых социально-экономических и структурно-планировочных решений на основе вариантных проработок.
9-8. Концепция населенного пункта разрабатывается согласно со Строительными нормами Республики Казахстан СН РК 3.01-00-2011 "Инструкция о порядке разработки, согласования и утверждения градостроительных проектов в Республике Казахстан" (далее – СН РК 3.01-00-2011) и объему и содержанию инженерно-технических мероприятий гражданской обороны, утвержденных приказом Министра внутренних дел Республики Казахстан от 24 октября 2014 года № 732 "Об утверждении объема и содержания инженерно-технических мероприятий гражданской обороны" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 9922);
9-9. Графические материалы концепции развития городов с расчетной численностью населения пятьсот тысяч человек и более выполняются в масштабе 1:25000, для городов с расчетной численностью населения от ста тысяч до пятьсот тысяч человек - в масштабе 1:10000 и для городов и поселков с расчетной численностью до ста тыс. человек - в масштабе 1:5000.
Указанные масштабы графических материалов уточняются заказчиком по согласованию с разработчиком исходя из конкретной градостроительной ситуации.
Графические материалы выполняются по структуре, согласно приложению 9 к настоящим Правилам.
9-10. Состав проектных материалов для стадии генерального плана:
1) схема положения населенного пункта в системе расселения (состав и содержание схемы выполнить согласно подпункту 4.1.3.7.24 СН РК 3.01-00-2011);
2) опорный план (состав и содержание схемы выполнить согласно подпункту 4.1.3.7.25 СН РК 3.01-00-2011);
3) комплексная градостроительная оценка территории (состав и содержание схемы выполнить согласно подпункту 4.1.3.7.26 СН РК 3.01-00-2011);

1) 1:50000 - 1:10000 масштабтағы елді мекеннің елді мекен жүйесіндегі (қала маңындағы және жасыл аймақтары бар) жағдайының схемасы;
2) 1:25000 -1:10000 масштабтағы аумақты қазіргі заманғы пайдалану жоспары (негізгі жоспар);
3) қаланың жоспарлау құрылымын еркін масштабта дамытудың ретроспективті схемалары;
4) 1:25000-1:5000 масштабтағы аумақты кешенді қала құрылысын және экологиялық бағалау;
5) ерікті масштабтағы аумақтарды дамыту нұсқалары;
6) 1:25000-1:10000 масштабтағы қаланың аумақтық даму тұжырымдамасы (құрылымдық жоспар);
7) 1:50000-1:10000 масштабындағы магистральдық көшелер мен жолдардың, сыртқы және қалалық көліктердің схемасы;
8) 1:50000-1:10000 масштабтағы аумақты инженерлік жабдықтау және инженерлік қорғау схемасы;
9) нұсқалық зерттеулер негізінде қабылданған әлеуметтік-экономикалық және құрылымдық жоспарлау шешімдерінің негіздемесі бар түсіндірме жазба.
9-8. Елді мекеннің тұжырымдамасы ҚР СН 3.01-00-2011 "Қазақстан Республикасындағы қала құрылысы жобаларын әзірлеу, бекіту және бекіту тәртібі туралы нұсқаулық" Қазақстан Республикасының Құрылыс нормаларына (бұдан әрі – ҚР ҚН 3.01-00-2011) және "Азаматтық қорғаныстың инженерлік-техникалық іс-шараларының көлемі мен мазмұнын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2014 жылғы 24 қазандағы № 732 бұйрығымен бекітілген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 9922 болып тіркелген) азаматтық қорғаныстың инженерлік-техникалық іс-шараларының көлемі мен мазмұнына сәйкес әзірленеді.
9-9. Халықтың есептік саны бес жүз мың тұрғыны бар және одан асатын қалаларды дамыту тұжырымдамасының графикалық материалдары 1: 25 000 масштабта, халықтың болжамды саны жүз мыңнан бес жүз мың адамға дейінгі қалалар үшін 1: 10 000 масштаб және халық саны жүз мың адамға дейінгі қалалар мен елді мекендер үшін - 1:5000 масштабта орындалады.
Графикалық материалдардың көрсетілген масштабтарын нақты қала құрылысы жағдайына қарай әзірлеушімен келісім бойынша тапсырыс беруші белгілейді.
Графикалық материалдар құрылымы бойынша, осы Қағидаларға 9-қосымшаға сәйкес әзірленеді.
9-10. Бас жоспар кезеңіндегі жобалау материалдарының құрамын:
1) елді мекеннің қоныстандыру жүйесіндегі схемасы (схеманың құрамы мен мазмұнын ҚР ҚН 3.01-00-2011 4.1.3.7.24) тармақшасына сәйкес орындау);
2) негізгі жоспар (схеманың құрамы мен мазмұны ҚР ҚН 3.01-00-2011 4.1.3.7.25) тармақшасына сәйкес орындау);
3) аумақты кешенді қала құрылысын бағалау (схеманың құрамы мен мазмұны ҚР ҚН 3.01-00-2011 4.1.3.7.26) тармақшасына сәйкес орындау);

4) генеральный план (основной чертеж) (состав и содержание схемы выполнить согласно подпункту 4.1.3.7.27 СН РК 3.01-00-2011);
5) схема функционального и градостроительного зонирования территорий (состав и содержание схемы выполнить согласно подпункту 4.1.3.7.28 СН РК 3.01-00-2011),
6) схема улично-дорожной сети и транспорта (состав и содержание схемы выполнить согласно подпункту 4.1.3.7.29 СН РК 3.01-00-2011);
7) поперечные профили улиц;
8) схема инженерного оборудования и инженерной подготовки территории (состав и содержание схемы выполнить согласно подпункту 4.1.3.7.30 СН РК 3.01-00-2011);
9) схема охраны окружающей среды (состав и содержание схемы выполнить согласно подпункту 4.1.3.7.31 СН РК 3.01-00-2011);
10) природно-экологический каркас (состав и содержание схемы выполнить согласно подпункту 4.1.3.7.32 СН РК 3.01-00-2011);
11) пояснительная записка с обоснованием принимаемых проектных решений (состав и содержание пояснительной записки выполнить согласно подпункту 4.1.3.7.33 СН РК 3.01-00-2011);
12) технико-экономические показатели, указанные в Приложении 10 к настоящим Правилам.
9-11. Утверждаемой частью генерального плана являются основные положения генерального плана, содержащие основные показатели проекта, основной чертеж и технико-экономические показатели согласно приложениям 10 и 11 к настоящим Правилам.
9-12. Графические материалы генерального плана сельских населенных пунктов с численностью населения до пяти тысяч человек – схем развития и застройки (упрощенный вариант генеральных планов малых населенных пунктов) выполняются в масштабе 1:2000.
9-13. Для стадии генерального плана сельских населенных пунктов с численностью населения до пяти тысяч человек – схемы развития и застройки (упрощенный вариант генеральных планов малых населенных пунктов) предусматривается следующий состав проектных материалов:
1) схема положения населенного пункта в системе административного района в масштабе 1:10 000, 1:25 000;
2) схема землепользования, составленная с использованием материалов комплексной схемы градостроительного планирования территорий (проекта районной планировки) и проекта внутрихозяйственного землеустройства в масштабе 1:10 000, 1:25 000;
3) опорный план (план современного использования территории;
4) генеральный план (основной чертеж);
5) схема улично-дорожной сети и транспорта, вертикальной планировки и инженерной подготовки территории;
6) схема инженерного обеспечения;
7) схема охраны окружающей среды;
8) пояснительная записка с обоснованием принимаемых проектных решений.

4) бас жоспар (негізгі сызба) (сұлбаның құрамы мен мазмұны ҚР ҚН 3.01-00-2011 4.1.3.7.27) тармақшасына сәйкес орындау);
5) аумақтарды функционалдық және қала құрылысы аймақтарына бөлу схемасы (схеманың құрамы мен мазмұны ҚР 3.01-00-2011 ж. 4.1.3.7.28) тармақшасына сәйкес орындау);
6) жол желiсi мен көлiк схемасы (схеманың құрамы мен мазмұны ҚР 3.01-00-2011 № 4.1.3.7.29) тармақшасына сәйкес орындау);
7) көшелердің көлденең бейіндері;
8) аумақты инженерлік жабдықтау және инженерлік дайындау схемасы (схеманың құрамы мен мазмұны ҚР ҚН 3.01-00-2011 4.1.3.7.30) тармақшасына сәйкес орындау);
9) қоршаған ортаны қорғау схемасы (схеманың құрамы мен мазмұны ҚР ҚН 3.01-00-2011 4.1.3.7.31) тармақшасына сәйкес орындау);
10) табиғи-экологиялық негіз (схеманың құрамы мен мазмұны ҚР ҚН 3.01-00-2011 4.1.3.7.32) тармақшасына сәйкес орындау);
11) қабылданатын жобалық шешімдердің негіздемесі бар түсіндірме жазба (түсіндірме жазбаның құрамы мен мазмұны ҚР ҚН 3.01-00-2011 4.1.3.7.33) тармақшасына сәйкес орындау);
12) осы Қағидаларға 10-қосымшада көрсетілген техникалық-экономикалық көрсеткіштер.
9-11. Бас жоспардың бекітілген бөлігі осы Қағидаларға 10 және 11-қосымшаларға сәйкес жобаның негізгі көрсеткіштерін, негізгі сызба мен техникалық-экономикалық көрсеткіштерді қамтитын бас жоспардың негізгі ережелері болып табылады.
9-12. Тұрғындардың саны бес мың адамға дейінгі ауылдық елді мекендердің бас жоспарлары – даму және құрылыс салу схемалары (халқының саны аз елді мекендердің бас жоспарларының оңайлатылған нұсқасы) 1:2000 масштабта әзірленеді.
9-13. Тұрғындардың саны бес мың адамға дейінгі ауылдық елді мекендердің бас жоспарларының – даму және құрылыс салу схемаларының (халқының саны аз елді мекендердің бас жоспарларының оңайлатылған нұсқасы) жобалау материалдарының мынадай құрамы көзделген:
1) 1:10 000, 1:25 000 масштабтағы әкімшілік аудан жүйесіндегі елді мекеннің орналасу схемасы;
2) аумақта қала құрылысын жоспарлаудың кешенді схемалары (аудандық жоспарлау жобасы) және шаруашылық iшiндегi жерге орналастыру жобасының материалдарын пайдалана отырып әзірленген 1:10 000, 1:25 000 масштабтағы жер пайдалану схемасы;
3) тірек жоспар (аумақты қазіргі заманғы пайдалану жоспары);
4) бас жоспар (негізгі сызба);
5) жол желісі мен көліктің схемасы, аумақты тік жоспарлау және инженерлік дайындау;
6) инженерлік қамтамасыз ету схемасы;
7) қоршаған ортаны қорғау схемасы;
8) қабылданған жобалау шешімдерінің негіздемесі бар түсіндірме жазба.

9) технико-экономические показатели согласно приложению 11 к настоящим Правилам.
Сноска. Пункт 9-13 в редакции приказа Министра промышленности и строительства РК от 22.02.2024 № 69 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
9-14. Генеральные планы городов согласовываются со структурными подразделениями местного исполнительного органа, другими организациями, определенными Заданием, а также подлежит процедуре стратегической экологической оценки, воздействия на окружающей среды.
9-15. Генеральные планы поселков и сельских населенных пунктов согласовываются с поселковыми и сельскими исполнительными органами, со структурными подразделениями местного исполнительного органа, другими организациями, определенными Заданием.
9-16. После прохождения общественного обсуждения, генеральные планы направляются на комплексную градостроительную экспертизу в порядке, определяемом Правилами проведения комплексной градостроительной экспертизы градостроительных проектов всех уровней, утвержденными приказом Министра национальной экономики Республики Казахстан от 20 ноября 2015 года № 706 "Об утверждении Правил проведения комплексной градостроительной экспертизы градостроительных проектов всех уровней" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 12414) (далее – Правила проведения).
9-17. Проекты генеральных планов (включая основные положения) городов республиканского значения, столицы и городов областного значения с расчетной численностью населения свыше ста тысяч жителей утверждаются Правительством Республики Казахстан, в соответствии со статьей 19 Закона.
9-18. Проекты генеральных планов (включая основные положения) городов областного значения с расчетной численностью населения до ста тысяч жителей утверждаются областными представительными органами, в соответствии со статьей 21 Закона.
9-19. Проекты генеральных планов городов районного значения и поселков, а также генеральных планов сельских населенных пунктов с численностью населения до пяти тысяч человек – схем развития и застройки (упрощенный вариант генеральных планов малых населенных пунктов) утверждаются районными представительными органами, в соответствии со статьей 23-1 Закона.
9-20. Утвержденные генеральные планы подлежат учету в государственном градостроительном кадастре в порядке, определяемом Правилами регистрации в базе данных государственного градостроительного кадастра градостроительных проектов, предпроектной и проектной (проектно-сметной) документации, а также объектов архитектурной, градостроительной и строительной деятельности, утвержденными приказом Министра регионального развития Республики Казахстан от 16 июня 2014 года № 172/ОД "Об утверждении правил регистрации в базе данных государственного градостроительного кадастра градостроительных проектов, предпроектной и проектной (проектно-сметной) документации, а также объектов архитектурной, градостроительной и строительной деятельности" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 9603).
Передаваемые заказчиком материалы в государственный градостроительный кадастр должны содержать графические материалы, выполненные в соответствии с классификатором Генерального плана, согласно приложению 9 настоящих Правил. Текстовые материалы содержат пояснительную записку, технико-экономические показатели и передаются в одном из общепринятых электронных форматов передачи, а также включает рекомендации по их применению в градостроительных информационных системах и кадастрах.

9) осы Қағидаларға 11-қосымшаға сәйкес техникалық-экономикалық көрсеткіштер.
Ескерту. 9-13-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Өнеркәсіп және құрылыс министрінің 22.02.2024 № 69 (алғаш ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
9-14. Қалалардың бас жоспарлары жергiлiктi атқарушы органның құрылымдық бөлiмшелерiмен, Тапсырмада айқындалған өзге де ұйымдармен келiсiледi, сондай-ақ стратегиялық экологиялық бағалау, қоршаған ортаға әсер ету рәсiмiне жатады.
9-15. Кенттердің және ауылдық елді мекендердің бас жоспарлары кенттік және ауылдық атқарушы органдармен, жергілікті атқарушы органның құрылымдық бөлімшелерімен және Тапсырмада айқындалған өзге де ұйымдармен келісіледі.
9-16. Қоғамдық талқылаудан өткеннен кейін бас жоспарлар "Барлық деңгейдегі қала құрылысы жобаларына кешенді қала құрылысы сараптамасын жүргізу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасының Ұлттық экономика министрінің 2015 жылғы 20 қарашадағы № 706 бұйрығымен бекітілген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеудің тізілімінде № 12414 болып тіркелген) Барлық деңгейдегі қала құрылысы жобаларына кешенді қала құрылысы сараптамасын жүргізу қағидаларында (бұдан әрі – Жүргізу қағидалары) айқындалған тәртіппен кешенді қала құрылысы сараптамасына жіберіледі.
9-17. Республикалық маңызы бар қалалардың, астананың және халқының есептік саны жүз мыңнан асатын облыстық маңызы бар қалалардың бас жоспарларының жобаларын (негізгі ережелерін қоса алғанда) Заңның 19-бабына сәйкес Қазақстан Республикасының Үкіметі бекітеді.
9-18. Халықының есептік саны жүз мың адамға дейінгі облыстық маңызы бар қалалардың бас жоспарларының жобаларын (негізгі ережелерін қоса алғанда) Заңның 21-бабына сәйкес облыстық өкілеттік органдар бекітеді.
9-19. Аудандық маңызы бар қалалар мен кенттердің бас жоспарларының, сондай-ақ тұрғындарының саны бес мың адамға дейінгі ауылдық елді мекендердің бас жоспарларын – даму және құрылыс салу схемаларын (халқының саны аз елді мекендердің бас жоспарларының оңайлатылған нұсқасын) Заңның 23-1-бабында көзделген аудандық өкілетті органдар бекітеді.
9-20. Бекітілген бас жоспарлар "Қала құрылысы жобаларын, жобалау алдындағы және жобалау (жобалау-сметалық) құжаттамасын, сондай-ақ сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі объектілерін мемлекеттік қала құрылысы кадастрының деректер базасында тіркеу қағидаларын бекіту туралы"
Қазақстан Республикасы Өңірлік даму министрінің 2014 жылғы 16 маусымдағы № 172/НҚ бұйрығымен бекітілген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 9603 болып тіркелген) Қала құрылысы жобаларын, жобалау алдындағы және жобалау (жобалау-сметалық) құжаттамасын, сондай-ақ сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі объектілерін мемлекеттік қала құрылысы кадастрының деректер базасында тіркеу қағидаларында айқындалған тәртіппен мемлекеттік қала құрылысы кадастрында тіркелуге жатады.
Тапсырыс беруші мемлекеттік қала құрылысы кадастрына берген материалдарда осы Қағидалардың 9-қосымшасына сәйкес бас жоспардың сыныптауышына сәйкес жасалған графикалық материалдар болуы тиіс. Мәтіндік материалдар түсіндірме жазбаны, техникалық-экономикалық көрсеткіштерді қамтиды және жалпыға бірдей қабылданған электрондық беру форматтарының бірінде беріледі, сондай-ақ оларды қала құрылысының ақпараттық жүйелері мен кадастрларында пайдалану бойынша ұсынымдарды қамтиды.

Сноска. Пункт 9-20 – в редакции приказа Министра промышленности и строительства РК от 22.02.2024 № 69 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 2. Разработка, согласование и утверждение проектов детальной планировки
10. ПДП разрабатывается для отдельных частей и функциональных зон населенного пункта, а при необходимости – на всю территорию населенного пункта с проектной численностью населения до 20 тысяч человек. В этом случае ПДП совмещается с генеральным планом.
ПДП также разрабатывается для территории, расположенной за пределами населенного пункта.
11. ПДП разрабатывается на площади не менее 10 гектаров в соответствии с установленными в генеральном плане населенного пункта элементами планировочной структуры и градостроительными регламентами.
Сноска. Пункт 11 - в редакции приказа и.о. Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 15.06.2022 № 341 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
12. ПДП устанавливает:
1) основные направления планировочной организации территории с определением функционально-градостроительного зонирования;
2) красные, желтые линии и линии регулирования застройки;
3) резервирование территории для размещения объектов социального, культурного и коммунального обслуживания населения, организации улично-дорожной сети и транспортного обслуживания, трассировки инженерных коммуникаций;
4) поперечные профили улиц;
5) благоустройство и озеленение территории;
6) публичные градостроительные ограничения;
7) план инженерных коммуникаций;
8) план развития дорожной инфраструктуры;
9) концепцию единого архитектурного стиля части территорий столицы, городов республиканского и областного значения.
В ПДП также решаются вопросы обеспечения маломобильных групп населения условиями для беспрепятственного доступа к объектам социального и иного назначения, а также применения возобновляемых источников энергии и энергосберегающих технологий при возведении новых объектов.
Сноска. Пункт 12 - в редакции приказа и.о. Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 15.06.2022 № 341 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
13. ПДП содержит графические материалы в соответствии с СН РК 3.01-00-2011, которые включают в себя:
схему расположения проектируемой территории в системе города.
опорный план;
комплексную градостроительную оценку территории;
эскиз застройки;
план градостроительного зонирования и регламентов;
схему организации улично-дорожной сети и транспорта;
схему вертикальной планировки и инженерной подготовки территории;
схему инженерного обеспечения;
разбивочный план красных линий;
поперечные профили улиц;
опорный историко-архитектурный план (для населенных пунктов, имеющих;
памятники историко-архитектурного наследия);
схему охраны окружающей среды.
К каждому графическому материалу прилагается пояснительная записка.

Ескерту. 9-20-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Өнеркәсіп және құрылыс министрінің 22.02.2024 № 69 (алғаш ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2-тарау. Егжей-тегжейлі жоспарлау жобаларын әзірлеу, келісу және бекіту
10. ЕТЖЖ елді мекеннің жекелеген бөліктері мен функционалдық аймақтары үшін, ал қажет болған жағдайда – халықтың жобалық саны 20 мың адамға дейінгі елді мекеннің барлық аумағына әзірленеді. Бұл жағдайда ЕТЖЖ бас жоспармен біріктіріледі. ЕТЖЖ елді мекен шегінен тыс орналасқан аумақ үшін де әзірленеді.
11. ЕТЖЖ елді мекеннің бас жоспарында белгіленген жоспарлау құрылымы элементтеріне жəне қала құрылысы регламенттеріне сəйкес 10 гектардан кем емес алаңда əзірленеді.
Ескерту. 11-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің м.а. 15.06.2022 № 341 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
12. ЕТЖЖ мыналарды белгілейді:
1) функционалдық-қала құрылысын аймақтарға бөлуді айқындай отырып, аумақты жоспарлау ұйымдастырудың негізгі бағыттары;
2) қызыл, сары сызықтар және құрылыс салуды реттейтін сызықтар;
3) халыққа әлеуметтік, мәдени және коммуналдық қызмет көрсету объектілерін орналастыру, көше-жол желісін және көліктік қызмет көрсетуді ұйымдастыру, инженерлік коммуникацияларды трассалау үшін аумақты резервке қою;
4) көшелердің көлденең қималары;
5) аумақты абаттандыру және көгалдандыру;
6) жария қала құрылысы шектеулері;
7) инженерлік коммуникациялар жоспары;
8) жол инфрақұрылымын дамыту жоспары;
9) астана, республикалық және облыстық маңызы бар қалалар аумақтары бөлігінің бірыңғай сәулеттік стилінің тұжырымдамасы.
ЕТЖЖ-да халықтың жүріп-тұруы шектеулі топтарын әлеуметтік және өзге де мақсаттағы объектілерге кедергісіз қолжеткізу үшін жағдайлармен қамтамасыз ету, сондай-ақ жаңа объектілер салған кезде жаңартылатын энергия көздерін және энергия үнемдейтін технологияларды қолдану мәселелері де шешіледі.
Ескерту. 12-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің м.а. 15.06.2022 № 341 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
13. ЕТЖЖ-да ҚР ҚН 3.01-00-2011 сәйкес графикалық материалдар болады, олар мыналарды қамтиды:
қала жүйесінде жобаланатын аумақтың орналасу схемасын;
тірек жоспарын;
аумақты кешенді қала құрылыстық бағалауды;
құрылыс эскизін;
қала құрылысын аймақтандыру жоспары және регламенттерін;
көше-жол желісін және көлікті ұйымдастыру схемасын;
аумақты тік жоспарлау және инженерлік дайындау схемасын;
инженерлік қамтамасыз ету схемасын;
қызыл сызықтардың бөлу жоспарын;
көшелердің көлденең профильдерін;
тірек тарихи-сәулет жоспары (тарихи-сәулет мұралары бар елді мекендер үшін);
қоршаған ортаны қорғау схемасын.
Әрбір графикалық материалға түсіндірме жазба қоса беріледі.

Сноска. Пункт 13 - в редакции приказа Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 04.08.2023 № 563 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
14. Пояснительная записка содержит:
1) описание проблем развития проектируемой территории;
2) конкретные цели ее развития, в увязке с развитием окружающих территорий;
3) демографический анализ;
4) основные технико-экономические показатели ПДП согласно приложению 3 к настоящим Правилам;
5) данные о:
природно-климатических условиях;
существующем функциональном использовании территории;
состоянии фонда жилых, общественных зданий и сооружений;
инженерной и транспортной сети;
благоустройстве территории;
санитарно-эпидемиологической обстановке и мероприятий по ее улучшению;
оценке воздействия на окружающую среду действующих и намечаемых к размещению промышленно-производственных объектов;
сохранению и развитию историко-культурного наследия и др.;
6) обоснования архитектурно-планировочных решений, градостроительного зонирования территории;
7) предложения по типам рекомендуемых для строительства жилых домов и общественных зданий, принципам организации социально-бытового обслуживания населения;
8) распределение территории по видам собственности (по необходимости), регламенту использования территории, границы земельных участков и предложения по установлению публичных сервитутов.
15. В составе ПДП могут разрабатываться схемы, которые определяются Заданием.
16. При разработке сложных в градостроительном отношении проектов в составе ПДП, могут выполняться макеты планировки и застройки в объеме и масштабе или цифровая модель эскиза застройки, установленные Заданием.
17. При разработке ПДП плотность застройки участков градостроительных функциональных зон населенных пунктов рекомендуется принимать согласно Таблице А.1. Свода правил Республики Казахстан СП РК 3.01-101-2013* "Градостроительство. Планировка и застройка городских и сельских населенных пунктов".
18. ПДП городских территорий согласовывается со структурными подразделениями местного исполнительного органа, другими организациями, определенными Заданием, после общественного обсуждения направляется на комплексную градостроительную экспертизу в порядке, определяемом Правилами проведения и утверждается соответствующим решением местного исполнительного органа столицы, городов республиканского и областного значения, в соответствии со статьей 25 Закона.
Сноска. Пункт 18 - в редакции приказа Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 04.08.2023 № 563 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

Ескерту. 13-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 04.08.2023 № 563 (алғаш ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
14. Түсіндірме жазба құрамында мыналар болады:
1) жобаланып отырған аумақтың даму проблемаларының сипаттамасы;
2) қоршаған аумақтарды дамытумен байланыстыра отырып, оны дамытудың нақты мақсаттары; демографиялық талдау;
3) демогарафиялық талдау;
4) осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес ЕТЖЖ негізгі техникалық-экономикалық көрсеткіштері;
5) мыналар туралы деректер:
табиғи-климаттық жағдайларда;
аумақты қолданыстағы функционалдық пайдалану;
тұрғын үй, қоғамдық ғимараттар мен құрылыстар қорының жай-күйі;
инженерлік және көлік желісі;
аумақты абаттандыру;
санитариялық-эпидемиологиялық жағдай және оны жақсарту жөніндегі іс-шаралар;
қолданыстағы және орналастыру көзделіп отырған өнеркәсіптік-өндірістік объектілердің қоршаған ортаға әсерін бағалау;
тарихи-мәдени мұраны сақтау және дамыту және т.б.;
6) сәулет-жоспарлау шешімдері, аумақты қала құрылысын аймақтарға бөлу негіздемесі;
7) тұрғын үйлер мен қоғамдық ғимараттардың құрылысы үшін ұсынылатын үлгілері, халыққа әлеуметтік-тұрмыстық қызмет көрсетуді ұйымдастыру принциптері бойынша ұсыныстар;
8) аумақты меншік түрлері бойынша бөлу (қажет болған жағдайда), аумақты пайдалану регламенті, жер учаскелерінің шекаралары және қауымдық сервитуттарды белгілеу жөніндегі ұсыныстар.
15. ЕТЖЖ құрамында Тапсырмамен айқындалатын схемалар әзірленуі мүмкін.
16. ЕТЖЖ құрамында қала құрылысы жағынан күрделі жобаларды әзірлеу кезінде Тапсырмада белгіленген көлем мен масштабта жоспарлау және құрылыс салу макеттері немесе құрылыс салу эскизінің цифрлық моделі орындалуы мүмкін.
17. Бұл ретте, қалақұрылысы функционалды аймақтары құрылысының тығыздығының нормативтік көрсеткіштерін "Қала құрылысы. Қалалық және ауылдық елді мекендерді жоспарлау және құрылысын салу" ҚР ЕЖ 3.01-101-2013* Қазақстан Республикасының Ережелер жиынтығының А.1-кестесіне сәйкес қабылдау ұсынылады.
18. Қалалық аумақтардың ЕТЖЖ жергілікті атқарушы органның құрылымдық бөлімшілерімен, Тапсырмамен белгіленген басқа да ұйымдармен келісіледі, қоғамдық талқылаудан кейін Жүргізу қағидаларында айқындалған тәртіппен кешенді қала құрылысы сараптамасына жіберіледі және Заңның 25-бабына сәйкес астана, республикалық және облыстық маңызы бар атқарушы органның тиісті шешімімен бекітіледі.
Ескерту. 18-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 04.08.2023 № 563 (алғаш ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

19. ПДП территории поселков и сельских населенных пунктов согласовывается с поселковыми и сельскими исполнительными органами, со структурными подразделениями местного исполнительного органа, другими организациями, определенными Заданием, после общественного обсуждения направляется на комплексную градостроительную экспертизу в порядке, определяемом Правилами проведения и утверждается районными представительными органами, в соответствии со статьей 23-1 Закона.
Сноска. Пункт 19 - в редакции приказа Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 04.08.2023 № 563 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
20. ПДП согласованный в соответствии с пунктами 18 и 19 настоящих Правил, передается исполнителем структурному подразделению местного исполнительного органа в сфере архитектурной, градостроительной и строительной деятельности для утверждения комплектом, состоящим из носителя с электронным проектом и копиями его выходных отчетов на твердом материале (бумаге) в трех экземплярах. Тип носителя оговаривается Заданием.
21. Пояснительная записка представляется в печатном и электронном видах. Содержание электронной и печатной версии идентично друг другу. Пояснительная записка включать полное описание электронной версии ПДП.
Передача материалов ПДП в электронном виде производится с соблюдением требований информационной безопасности, в соответствии с Едиными требованиями в области информационно-коммуникационных технологий и обеспечения информационной безопасности, утвержденные постановлением Правительства Республики Казахстан от 20 декабря 2016 года № 832.
Глава 3. Разработка, согласование и утверждение проектов застройки
22. Проекты застройки разрабатываются для территорий кварталов, микрорайонов и других элементов планировочной структуры населенных пунктов в границах установленных красных линий или границах земельных участков.
23. Проекты застройки разрабатываются в соответствии с градостроительной документацией и градостроительными регламентами.
Допускается разработка проектов застройки без утвержденного ПДП на основе генерального плана населенного пункта.
24. Проекты застройки определяют композиционное решение архитектурных комплексов, типы зданий и сооружений, очередность их строительства или реконструкции, функциональное использование, прокладку инженерных коммуникаций, благоустройство территории, организацию транспортного обслуживания и принципы пешеходного движения, порядок организации и сметную стоимость строительства.

19. Кенттер мен ауылдық елді мекендер (округтер) аумақтарының ЕТЖЖ кенттік және ауылдық атқарушы органдармен, жергілікті атқарушы органның құрылымдық бөлімшелерімен, Тапсырмамен белгіленген басқа да ұйымдармен келісіледі, қоғамдық талқылаудан кейін Жүргізу қағидаларында айқындалған тәртіппен кешенді қала құрылысы сараптамасына жіберіледі және Заңның 23-1-бабына сәйкес аудандық өкілетті органдарымен бекітіледі.
Ескерту. 19-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 04.08.2023 № 563 (алғаш ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
20. Осы Қағидалардың 18 және 19-тармақтарына сәйкес келісілген ЕТЖЖ электрондық жобасы бар тасымалдаушыдан тұратын жиынтықпен және үш данада қатты материалдағы (қағаздағы) оның шығыс есептерінің көшірмелерімен бекіту үшін сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі саласындағы жергілікті атқарушы органның құрылымдық бөлімшесіне орындаушымен беріледі. Тасушының түрі Тапсырмамен келісіледі.
21. ЕТЖЖ-ға енгізілетін түсіндірме жазба баспа және электрондық түрде ұсынылады. Электрондық және баспа нұсқасының мазмұны бір-біріне ұқсас. Түсіндірме жазбада ЕТЖЖ электрондық нұсқасының толық сипаттамасы қамтылады.
ЕТЖЖ материалдарын электрондық түрде беру Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2016 жылғы 20 желтоқсандағы № 832 қаулысымен бекітілген Ақпараттық-коммуникациялық технологиялар және ақпараттық қауіпсіздікті қамтамасыз ету саласындағы бірыңғай талаптарға сәйкес ақпараттық қауіпсіздік талаптарын сақтай отырып жүргізіледі.
3-тарау. Құрылыс салу жобаларын әзірлеу, келісу және бекіту
22. Құрылыс салу жобасы бекітілген қызыл сызықтардың шекарасында немесе жер учаскелерінің шекарасында орамдар, шағын аудандар аумақтары және елді мекендердің жоспарлау құрылымының басқа элементтері үшін әзірленеді.
23. Қала құрылысы құжаттамасына және қала құрылысы регламенттеріне сәйкес әзірленеді.
Елді мекеннің бас жоспары негізінде бекітілген ЕТЖЖ-сыз құрылыс салу жобаларын әзірлеуге жол беріледі.
24. Құрылыс салу жобалары сәулет кешендерінің композициялық шешімін, ғимараттар мен құрылыстардың түрлерін, оларды салу немесе реконструкциялау кезектілігін, функционалдық пайдалануды, инженерлік коммуникацияларды төсеуді, аумақты абаттандыруды, көліктік қызмет көрсетуді ұйымдастыруды және жаяу жүргіншілер қозғалысының қағидаттарын, құрылысты ұйымдастыру тәртібі мен сметалық құнын айқындайды.

25. Проекты застройки для участков улиц, площадей, скверов и бульваров могут выполняться в пределах границ регулирования застройки.
В проектах застройки следует предусматривать предложения по застройке, реконструкции и благоустройству микрорайонов, кварталов, участков с учетом поэтапного завершения работ одновременно с вводом в эксплуатацию учреждений социально-бытового обслуживания населения, инженерных сетей и сооружений, благоустройства территории.
В проектах застройки также решаются вопросы обеспечения маломобильных групп населения условиями для беспрепятственного доступа к объектам социального и иного назначения, а также применения возобновляемых источников энергии и энергосберегающих технологий при возведении новых объектов.
Сноска. Пункт 25 - в редакции приказа и.о. Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 15.06.2022 № 341 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
26. Проекты застройки выполняются в одну или две стадии:
проект со сводным сметным расчетом стоимости строительства (проект);
рабочая документация на объекты строительства в границах квартала, микрорайона, земельного участка или по этапам реализации проекта с определением объемов работ и их стоимости.
27. Стадия проекта застройки разрабатывается в следующем составе:
генеральный план застройки;
план благоустройства;
схема организации рельефа план земляных работ;
сводный план инженерных сетей;
компоновочный план зданий и сооружений;
проект организации строительства;
сметная документация.
Графические материалы проекта выполняются в масштабе 1:500 или 1:1000. К каждому графическому материалу прилагается пояснительная записка.
28. Пояснительная записка содержит:
1) обоснования принятых архитектурно-планировочных и объемно-пространственных решений застройки;
2) санитарно-эпидемиологические, противопожарные и природоохранные мероприятия;
3) очередность строительства;
4) примененные типы и виды зданий и их конструктивные решения;
5) системы инженерного обустройства и озеленения территории;
6) расчеты проекта планировки по потребности в зданиях и помещениях обслуживания населения;
7) предложения по диспетчеризации жилых и общественных зданий, других элементов застройки и внешнего благоустройства территории;
8) технико-экономические показатели проекта застройки согласно приложению 4 к настоящим Правилам.
29. В проектах застройки приводятся составленные по укрупненной номенклатуре ведомости на серийно изготовляемое оборудование, арматуру, кабельную продукцию и другие изделия массового и серийного производства.
В состав рабочей документации проекта застройки входят:
рабочие чертежи на все объекты и виды работ, предусмотренные Заданием;
сметы;
ведомости и сводная ведомость потребности в материалах на каждый объект или вид работ выполняется на основании Задания;
спецификации на оборудование, опросные листы и габаритные чертежи строительной части.

25. Көшелер, алаңдар, скверлер мен бульварлар учаскелері үшін құрылыс салу жобасы құрылысты реттеу шекаралары шегінде орындалуы мүмкін.
Құрылыс салу жобаларында халыққа əлеуметтік-тұрмыстық қызмет көрсету мекемелерін, инженерлік желілер мен құрылыстарды, аумақты абаттандыруды пайдалануға берумен бір мезгілде жұмыстардың кезең-кезеңімен аяқталуын ескере отырып, шағын аудандарды, кварталдарды, учаскелерді салу, реконструкциялау жəне абаттандыру жөніндегі ұсыныстарды көздеу қажет.
Құрылыс салу жобаларында халықтың жүріп-тұруы шектеулі топтарын әлеуметтік және өзге де мақсаттағы объектілерге кедергісіз қолжеткізу үшін жағдайлармен қамтамасыз ету мәселелері де, сондай-ақ жаңа объектілер салған кезде жаңартылатын энергия көздерін және энергия үнемдейтін технологияларды қолдану мәселелері де шешіледі.
Ескерту. 25-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің м.а. 15.06.2022 № 341 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
26. Құрылыс салу жобалары бір немесе екі сатыда орындалады:
құрылыс құнының жиынтық сметалық есебі бар жоба (жоба);
квартал, шағын аудан, жер учаскесі шекарасындағы немесе жұмыс көлемі мен олардың құнын анықтай отырып, жобаны іске асыру кезеңдері бойынша құрылыс объектілеріне жұмыс құжаттамасы.
27. Құрылыс салу жобасының сатысы мынадай құрамда әзірленеді:
құрылыстың бас жоспары;
абаттандыру жоспары;
жер бедерін ұйымдастыру схемасы жер жұмыстары жоспары;
инженерлік желілердің жиынтық жоспары;
ғимараттар мен құрылыстардың құрамдас жоспары;
құрылысты ұйымдастыру жобасы;
сметалық құжаттама;
Жобаның графикалық материалдары 1:500 немесе 1:1000 масштабта орындалады.
Әрбір графикалық материалға түсіндірме жазба қоса беріледі.
28. Түсіндірме жазба мыналарды қамтиды:
1) құрылыс салудың қабылданған сәулет-жоспарлау және көлемдік-кеңістіктік шешімдерінің негіздемесі;
2) санитариялық-эпидемиологиялық, өртке қарсы және табиғат қорғау іс-шаралары;
3) құрылыс кезектілігі;
4) ғимараттардың қолданылған түрлері мен түрлері және олардың конструктивтік шешімдері;
5) аумақты инженерлік жайластыру және көгалдандыру жүйелері;
6) халыққа қызмет көрсету ғимараттары мен үй-жайларына қажеттілік бойынша жоспарлау жобасының есептері;
7) тұрғын және қоғамдық ғимараттарды, басқа да құрылыс элементтерін диспетчерлендіру және аумақты сыртқы абаттандыру жөніндегі ұсыныстар;
8) осы Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес құрылыс салу жобаларының негізгі техникалық-экономикалық көрсеткіштері.
29. Құрылыс жобасында топтасып дайындалатын жабдықтарға, арматураға, кабель өніміне және жаппай және сериялық өндірістің басқа да бұйымдарына ірілендірілген номенклатура бойынша жасалған ведомостар келтіріледі.
Құрылыс салу жобасының жұмыс құжаттамасының құрамына:
Тапсырмада көзделген барлық объектілер мен жұмыс түрлеріне арналған жұмыс сызбалары;
сметалар;
әрбір объектіге немесе жұмыс түріне материалдар қажеттілігінің ведомосі мен жиынтық ведомосі тапсырма негізінде орындалады;
жабдықтарға спецификациялар, сұрау парақтары және құрылыс бөлігінің габариттік сызбалары кіреді.

30. При проектировании районов с применением зданий преимущественно по типовым и повторно применяемым проектам, проект застройки может выполняться в одну стадию. Рабочий проект застройки со сводным сметным расчетом стоимости в составе проектно-сметной документации, представляемой на утверждение, и рабочей документации со сметами.
В состав проекта, представляемой на утверждение, входят:
схема генерального плана застройки микрорайона (квартала);
генеральный план застройки;
схема организации рельефа с планом земляных масс;
сводная схема инженерных сетей;
компоновочные схемы зданий и сооружений;
проект организации строительства;
сводный сметный расчет стоимости строительства;
Графические материалы проекта застройки выполняются в масштабе 1:500 или 1:1000.
К каждому графическому материалу прилагается пояснительная записка.
31. В случае разработки проектов застройки на сложные в градостроительном и экологическом отношении территории, применения в застройке большой части зданий по индивидуальным проектам, а также при необходимости градостроительного обоснования строительства уникальных объектов, по Заданию заказчика, в качестве самостоятельной стадии может разрабатываться эскизный проект застройки, в котором на основе вариантных проработок определяется основная архитектурно-планировочная и объемно-пространственная концепция застройки микрорайона, квартала, площади.
В составе эскизного проекта застройки выполняются:
эскиз генерального плана с предложениями по организации рельефа;
демонстрационные материалы и макеты;
ориентировочные расчеты стоимости строительства.
32. При разработке проектов застройки реконструируемых микрорайонов (кварталов), участков и других планировочных элементов в составе проекта дополнительно выполняются разделы, характеризующие современное состояние застройки, экологическое состояние территории, а также разрабатываются предложения по сохранению исторического наследия, ремонтно-реконструктивным мероприятиям, сносу строений по ветхости и другие.
В составе проекта застройки в соответствии с Заданием согласно приложению 1 к настоящим Правилам выполняются демонстрационные материалы, характеризующие композиционное решение, архитектуру и благоустройство территории (архитектурные развертки застройки по магистралям и набережным, чертежи фрагментов планировки, застройки, цветового решения фасадов и т.п.).
Макет застройки выполняется в масштабе основного чертежа генерального плана застройки.
33. Проект застройки городских территорий согласовывается со структурными подразделениями местного исполнительного органа, другими организациями, определенными Заданием, после общественного обсуждения направляется на комплексную градостроительную экспертизу в порядке, определяемом Правилами проведения и утверждается соответствующим решением местного исполнительного органа столицы, городов республиканского и областного значения, в соответствии со статьей 25 Закона.

30. Ғимараттарды негізінен үлгілік және қайта қолданылатын жобалар бойынша қолдана отырып аудандарды жобалау кезінде құрылыс салу жобасы, бекітуге ұсынылатын жобалау-сметалық құжаттама және сметалары бар жұмыс құжаттамасы құрамындағы құнның жиынтық сметалық есебі бар құрылыс салудың жұмыс жобасы бір сатыда орындалуы мүмкін.
Бекітуге ұсынылатын жобаның құрамына мыналар кіреді:
шағын аудан (квартал) құрылысының бас жоспарының схемасы);
құрылыстың бас жоспары;
жер массаларының жоспары бар жер бедерін ұйымдастыру схемасы;
инженерлік желілердің жиынтық схемасы;
ғимараттар мен құрылыстарды құрастыру схемалары;
құрылысты ұйымдастыру жобасы;
құрылыс құнының жиынтық сметалық есебі;
Жобаның графикалық материалдары 1:500 немесе 1:1000 масштабта орындалады.
Әрбір графикалық материалға түсіндірме жазба қоса беріледі.
31. Қала құрылысы мен экологиялық жағынан күрделі аумақтарға құрылыс салу жобаларын әзірлеген, құрылыста ғимараттардың үлкен бөлігін жеке жобалар бойынша қолданған жағдайда, сондай-ақ қажет болған жағдайда бірегей объектілер құрылысының қала құрылысы негіздемесі тапсырыс берушінің Тапсырмасы бойынша дербес кезең ретінде құрылыстың эскиздік жобасы әзірленуі мүмкін, онда нұсқалық пысықтау негізінде шағын аудан, орам, алаң құрылысының негізгі сәулеттік-жоспарлау және көлемдік-кеңістіктік тұжырымдамасы айқындалады.
Құрылыс салу эскиздік жобасының құрамында: жер бедерін ұйымдастыру бойынша ұсыныстары бар бас жоспардың эскизі; демонстрациялық материалдар мен макеттер; құрылыс құнының болжамды есептері орындалады.
32. Реконструкцияланатын шағын аудандарды (орамдарды), учаскелерді және басқа да жоспарлау элементтерін салу жобаларын әзірлеу кезінде жоба құрамында құрылыстың қазіргі заманғы жай-күйін, аумақтың экологиялық жай-күйін сипаттайтын бөлімдер қосымша орындалады, сондай-ақ тарихи мұраны сақтау, жөндеу-реконструкциялау іс-шаралары, ескірген құрылыстарды бұзу және т. б. бойынша ұсыныстар әзірленеді.
Құрылыс салу жобасының құрамында осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес Тапсырмаға сәйкес композициялық шешімді, аумақтың архитектурасын және абаттандырылуын сипаттайтын демонстрациялық материалдар (магистральдар мен жағалаулар бойынша құрылыстың сәулеттік өрістетулері, жоспарлау, құрылыс салу фрагменттерінің сызбалары, қасбеттердің түстік шешімі және т.б.) орындалады.
Құрылыс салу макеті құрылыстың бас жоспарының негізгі сызбасында орындалады.
33. Құрылыс салу жобасы жергілікті атқарушы органның құрылымдық бөлімшелерімен, Тапсырмамен белгіленген басқа да ұйымдармен келісіледі, қоғымдық талқылаудан кейін Жүргізу қағидаларында айқындалған тәртіппен кешенді қала құрылысы сараптамасына жіберіледі және Заңның 25-бабына сәйкес астана, республикалық және облыстық маңызы бар атқарушы органның тиісті шешімімен бекітіледі.

Сноска. Пункт 33 - в редакции приказа Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 04.08.2023 № 563 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
34. Проект застройки поселков и сельских населенных пунктов согласовывается с поселковыми и сельскими исполнительными органами, со структурными подразделениями местного исполнительного органа, другими организациями, определенными Заданием, после общественного обсуждения направляется на комплексную градостроительную экспертизу в порядке, определяемом Правилами проведения и утверждается районными представительными органами, в соответствии со статьей 23-1 Закона.
Сноска. Пункт 34 - в редакции приказа Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 04.08.2023 № 563 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
34-1. Для размещения информации по общественным обсуждениям на официальных интернет-ресурсах местных исполнительных органов (далее – МИО) создается рубрика "Общественные обсуждения" (далее – Рубрика) по форме согласно приложению 5 к настоящим Правилам.
Сноска. Правила дополнены пунктом 34-1 в соответствии с приказом и.о. Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 26.05.2023 № 388 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
34-2. Общественные обсуждения проводятся посредством открытого собрания в следующих случаях:
1) принятии решения о разработке проекта генерального плана, ПДП и/или проекта застройки;
2) принятии решения о внесении изменений и дополнений в генеральный план, ПДП и проект застройки.
Сноска. Правила дополнены пунктом 34-2 в соответствии с приказом и.о. Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 26.05.2023 № 388 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); в редакции приказа Министра промышленности и строительства РК от 22.02.2024 № 69 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
34-3. Для проведения общественных обсуждений Заказчик направляет письмо на проведение общественных обсуждений согласно приложению 6 к настоящим Правилам в МИО с приложением проекта генерального плана, ПДП и/или проекта застройки для новой застройки или предложения о внесении изменений и дополнений в действующий генеральный план, ПДП и/или проект застройки.
Сноска. Правила дополнены пунктом 34-3 в соответствии с приказом и.о. Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 26.05.2023 № 388 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); в редакции приказа Министра промышленности и строительства РК от 22.02.2024 № 69 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

Ескерту. 33-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 04.08.2023 № 563 (алғаш ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
34. Кенттер мен ауылдық елді мекендер (округтер) аумақтарының құрылыс салу жобасы кенттік және ауылдық атқарушы органдармен, жергілікті атқарушы органның құрылымдық бөлімшелерімен, Тапсырмамен белгіленген басқа да ұйымдармен келісіледі, қоғамдық талқылаудан кейін Жүргізу қағидаларында айқындалған тәртіппен кешенді қала құрылысы сараптамасына жіберіледі және Заңның 23-1-бабына сәйкес аудандық өкілетті органдарымен бекітіледі.
Ескерту. 34-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 04.08.2023 № 563 (алғаш ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
3-1-тарау. Қоғамдық талқылауларды өткізу тәртібі
Ескерту. Қағидалар 3-1-тараумен толықтырылды – ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің м.а.26.05. 2023 № 388 бұйрығымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
34-1. Қоғамдық талқылаулар туралы ақпаратты жергілікті атқарушы органдардың (бұдан әрі –ЖАО) ресми интернет-ресурстарында орналастыру үшін осы Қағидаларға 5-қосымшасына сәйкес нысан бойынша "Қоғамдық талқылаулар" айдары (бұдан әрі – Айдар) құрылады.
34-2. Ашық жиналыс арқылы қоғамдық талқылау мынадай жағдайларда өтеді:
1) бас жоспардың, ЕТЖЖ және/немесе құрылыс салу жобасын әзірлеу туралы шешім қабылдау;
2) бас жоспарға, ЕТЖЖ және құрылыс салу жобаларына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы шешім қабылдау.
Ескерту. 34-2-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Өнеркәсіп және құрылыс министрінің 22.02.2024 № 69 (алғаш ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
34-3. Қоғамдық талқылау өткізуге арналған хатты Тапсырыс беруші осы Қағидаларға 6-қосымшасына сәйкес бас жоспардың, жаңа құрылысқа ЕТЖЖ және/немесе құрылыс салу жобасын немесе қолданыстағы бас жоспарға, ЕТЖЖ және/немесе құрылыс салу жобаларына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы ұсынысты қоса бере отырып ЖАО-ға қоғамдық талқылау өткізу үшін хат жолдайды.
Ескерту. 34-3-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Өнеркәсіп және құрылыс министрінің 22.02.2024 № 69 (алғаш ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

34-14. Общественные обсуждения считаются несостоявшимися при отсутствии необходимого количества физических и юридических лиц указанных в пункте 34-13 настоящих Правил.
Сноска. Правила дополнены пунктом 34-14 в соответствии с приказом и.о. Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 26.05.2023 № 388 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
34-15. При признании общественных обсуждений несостоявшимися, МИО в течение четырех рабочих дней размещают об этом уведомление в Рубрике.
Сноска. Правила дополнены пунктом 34-15 в соответствии с приказом и.о. Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 26.05.2023 № 388 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
34-16. МИО в течении пяти рабочих дней после размещения уведомления о несостоявшихся общественных обсуждениях в Рубрике повторно проводят процесс общественных обсуждений, согласно нормам настоящих Правил.
Сноска. Правила дополнены пунктом 34-16 в соответствии с приказом и.о. Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 26.05.2023 № 388 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 4. Внесение изменений и дополнений, в утвержденный проект детальной планировки и/или проект застройки
Сноска. Заголовок главы 4 - в редакции приказа и.о. Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 15.06.2022 № 341 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
35. В случае возникновения необходимости внесения изменений и/или дополнений в ПДП и/или проект застройки заказчик и/или инвестор обращается в местный исполнительный орган с заявлением о внесении изменений и/или дополнений в ПДП и/или проект застройки с указанием наименования объекта и его технико-экономических показателей.
Сноска. Пункт 35 - в редакции приказа и.о. Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 15.06.2022 № 341 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
36. На основании заявления структурное подразделение соответствующего местного исполнительного органа, осуществляющее функции в сфере архитектуры и градостроительства готовит проект решения, но не более двух раз в год, за исключением случаев, обусловленных необходимостью корректировки действующего ПДП и/или проекта застройки в целях строительства социальных, культурных и уникальных объектов за счет бюджетных средств.
Сноска. Пункт 36 - в редакции приказа и.о. Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 15.06.2022 № 341 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

34-14. Осы Қағидалардың 34-13-тармағында көрсетілген жеке және заңды тұлғалардың қажетті саны болмаған жағдайда қоғамдық талқылау жарамсыз деп танылады.
34-15. Қоғамдық талқылау жарамсыз деп танылғанда ЖАО төрт жұмыс күні ішінде өтпеген қоғамдық талқылау туралы хабарламаны Айдарға орналастырады.
34-16. ЖАО бес жұмыс күні ішінде өтпеген қоғамдық талқылау туралы хабарламаны Айдарға орналастырған соң осы Қағидалардың нормаларына сәйкес қоғамдық талқылау процесін қайта өткізеді.
4-тарау. Бекітілген егжей-тегжейлі жоспарлау жобаларына және/немесе құрылыс салу жобаларына өзгерістер мен толықтырулар енгізу
Ескерту. 4-тараудың атауы жаңа редакцияда - ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің м.а. 15.06.2022 № 341 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
35. ЕТЖЖ-ға және/немесе құрылыс салу жобаларына өзгерістер мен/немесе толықтырулар енгізу қажеттілігі туындаған жағдайда тапсырысшы немесе инвестор жергілікті атқарушы органға объектінің атауын және оның техникалық-экономикалық көрсеткіштерін көрсете отырып, ЕТЖЖ-ға және/немесе құрылыс салу жобаларына өзгерістер мен/немесе толықтырулар енгізу туралы өтініш ұсынады.
Ескерту. 35-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің м.а. 15.06.2022 № 341 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
36. Жергілікті атқарушы органның сәулет және қала құрылысы саласындағы функцияны жүзеге асырушы құрылымдық бөлімшесі бюджет қаражаты есебінен әлеуметтік, мәдени және бірегей объектілерді салу мақсатында қолданыстағы егжей-тегжейлі жоспарлау жобасын және/немесе құрылыс салу жобаларын түзету қажеттігіне байланысты жағдайларды қоспағанда, өтініш негізінде бекітілген егжей-тегжейлі жоспарлау жобаларына және/немесе құрылыс салу жобаларына өзгерістер мен/немесе толықтырулар енгізу туралы шешімнің жобасын дайындайды.
Ескерту. 36-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің м.а. 15.06.2022 № 341 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

37. Разработка, согласование и утверждение изменений и/или дополнений в ПДП и/или проекта застройки осуществляется в соответствие с требованиями, предусмотренными настоящими Правилами.
Сноска. Пункт 37 - в редакции приказа и.о. Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 15.06.2022 № 341 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
38. При внесении изменений и дополнений, в утвержденный проект детальной планировки и/или проект застройки необходимо учитывать обеспеченность прилегающих территорий социальной инфраструктурой.
Сноска. Правила дополнены пунктом 38 в соответствии с приказом и.о. Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 26.05.2023 № 388 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Приложение 1
к Правилам разработки,
согласования и утверждения
градостроительных проектов
(генеральных планов
населенных пунктов, проектов
детальной планировки
и проектов застройки)
Сноска. Текст в правом верхнем углу приложения 1 - в редакции приказа Министра промышленности и строительства РК от 22.02.2024 № 69 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Задание на проектирование
УТВЕРЖДАЮ:
________________________
(должность, организация)
______________________
(фамилия и инициалы)
______________________
(подпись)
______________________
(дата)
1. Вид градостроительного проекта ___________________________________________
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
2. Заказчик ______________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
(полное и сокращенное наименование)
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
3. Проектная организация (исполнитель) _____________________________________________
________________________________________________________________________________
(полное и сокращенное наименование)
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________

37. ЕТЖЖ-ны және/немесе құрылыс салу жобаларын əзірлеу, келісу және өзгерістер және/немесе толықтыруларды бекіту осы Қағидалармен көзделген талаптарға сәйкес жүзеге асырылады.
Ескерту. 37-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің м.а. 15.06.2022 № 341 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
38. Бекітілген егжей-тегжейлі жоспарлау жобасына және/немесе құрылыс салу жобасына өзгерістер мен толықтырулар енгізу кезінде іргелес аумақтардың әлеуметтік инфрақұрылыммен қамтамасыз етілуін ескеру қажет.
Ескерту. 4-тарау 38-тармақпен толықтырылды – ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің м.а.26.05. 2023 № 388 бұйрығымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
Қала құрылысы жобаларын
(елді мекендердің бас
жоспарлары, егжей-тегжейлі
жоспарлау жобалары
мен құрылыс салу жобаларын)
əзірлеу, келісу және бекіту
қағидаларына
1-қосымша
Ескерту. 1-қосымшаның оң жақ жоғарғы бұрышы жаңа редакцияда – ҚР Өнеркәсіп және құрылыс министрінің 22.02.2024 № 69 (алғаш ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Жобалауға арналған тапсырма
БЕКІТЕМІН:
(лауазымы, ұйым)
______________________
(тегі және аты-жөні)
______________________
(қолы)
______________________
(күні)
1. Қала құрылысы жобасының түрі
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________
________________________________________________________________________
________________________________________________________________________
2. Тапсырыс беруші
_________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________
(толық және қысқартылған атауы)
________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________
3. Жобалау ұйымы (әзірлеуші)
_________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________
(толық және қысқартылған атауы)
_________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________

12. Иные требования и условия:
от исполнителя __________________________________________________________________
(должность, организация)
_______________________________________________________________________________
(фамилия и инициалы) (подпись)
___________________________________
(дата)
от уполномоченных (или местных исполнительных)
органов по делам архитектуры, градостроительства
и строительства _________________________________________________________________
(должность, организация)
_______________________________________________________________________________
(фамилия инициалы) (подпись)
_________________________________
(дата)
от иных согласовывающих организаций             ____________________________________
(полное наименование)                               (должность, организация)
______________________________________________________________________________
(фамилия и инициалы) (подпись)
________________________________
(дата)
Примечание. Содержание задания может уточняться в соответствии с требованиями к разработке отдельных видов градостроительной документации и специфики объекта градостроительного планирования и застройки.
Приложение 2
к Правилам разработки,
согласования и утверждения
градостроительных проектов
(генеральных планов
населенных пунктов, проектов
детальной планировки
и проектов застройки)
Классификатор ПДП и проекта застройки
Сноска. Приложение 2 - в редакции приказа Министра промышленности и строительства РК от 22.02.2024 № 69 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Классы
Слои
Подтипы
Код по классификатору
Наименование по классификатору
Тип геометрического представления
1
2
3
4
5
6
Функциональные зоны
Жилые зоны
pdpzonejil
Усадебной (коттеджного типа) с земельным участком при доме (квартире)

12. Өзге талаптар мен шарттар: орындаушыдан ____________________________
(лауазымы, ұйым)
_____________________________
(тегі және аты-жөні) (қолы)
_____________________________
(күні) уәкілетті (немесе жергілікті атқарушы) сәулет,
қала құрылысы және құрылыс істері және құрылыс __________________________
(лауазымы, ұйым)
_________________________
(тегі және аты-жөні) (қолы)
__________________________
(күні)
өзге Келісуші ұйымдардан __________________________
(толық атауы) (лауазымы, ұйым)
_________________________
(тегі және аты-жөні) (қолы)
_________________________
(күні)
Ескертпе. Тапсырманың мазмұны қала құрылысы құжаттамасының жекелеген түрлерін және қала құрылысын жоспарлау мен құрылыс салу объектісінің ерекшелігін әзірлеуге қойылатын талаптарға сәйкес нақтылануы мүмкін.
Қала құрылысы жобаларын
(елді мекендердің бас
жоспарлары, егжей-тегжейлі
жоспарлау жобалары мен
құрылыс салу жобаларын)
əзірлеу, келісу және бекіту
қағидаларына
2-қосымша
ЕТЖЖ және құрылыс салу жобасының сыныптауышы
Ескерту. 2-қосымша жаңа редакцияда – ҚР Өнеркәсіп және құрылыс министрінің 22.02.2024 № 69 (алғаш ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Сыныптар
Қабаттар
Кіші типтер
Сыныптауыш бойынша коды
Сыныптауыш бойынша атауы
Геометриялық көрініс типі
1
2
3
4
5
6
Функционалдық аймақтар
Тұрғын аймақтар pdpzonejil
Үй (пәтер) жанындағы жер учаскесі бар үй-жайлық (коттедж түріндегі)

11010001
Территория усадебной (коттеджного типа) застройки с земельным участком при доме (квартире)
полигон
Застройки одноквартирными индивидуальными малоэтажными жилыми домами (1-3 этажей) с приусадебными земельными участками
11011002
Территория застройки одноквартирными индивидуальными малоэтажными жилыми домами (1-3 этажей) с приусадебными земельными участками
Блокированной с земельным участком при квартире
11012003
Территория блокированной застройки с земельным участком при квартире
Малоэтажной застройки (2-3 этажа) без участка
11020001
Территория малоэтажной застройки (2-3 этажа) без участка
Блокированной высокоплотной застройки (2-3 этажа)
11013002
Территория блокированной высокоплотной застройки (2-3 этажа)
Среднеэтажной 4-5 и 6* этажной застройки
11030001
Территория среднеэтажной 4-5 и 6* этажной застройки
Зона застройки многоэтажными жилыми домами (6-12 этажей)
11040001
Территория застройки многоэтажными жилыми домами (6-12 этажей)
Зона застройки повышенной этажности (выше 12 этажей)
11014002
Территория застройки повышенной этажности (выше 12 этажей)
Общественно-деловая зона pdpzoneodz
Дошкольных учреждений и учреждений среднего образования
11050001
Территория дошкольных учреждений и учреждений среднего образования
полигон
Учреждений среднего профессионального и высшего образования
11015002
Территория учреждений среднего профессионального и высшего образования
Организации здравоохранения
11060001
Территория организации здравоохранения
Учреждения соцобеспечения
11060002
Территория учреждений соцобеспечения
Учреждения культуры и искусства
11016001
Территория учреждений культуры и искусства
Учреждения санаторно- курортные, оздоровительные, отдыха и туризма
11017001
Территория учреждений санаторно- курортные, оздоровительные, отдыха и туризма
Пожарные части
11018001
Территория пожарных частей
**Прочие объекты социального и культурно-бытового обслуживания населения
11070001
**Территория прочих объектов социального и культурно-бытового обслуживания населения
Физкультурно-спортивных сооружений
11019001
Территория физкультурно-спортивных сооружений
**Религиозные здания и сооружения

11010001
Үй (пәтер) жанындағы жер учаскесі бар үй-жайлық (коттедж түріндегі) құрылыс салу аумағы
полигон
Үй-жайлық жер учаскелері бар бір пәтерлі жеке аз қабатты (1-3 қабат) тұрғын үйлердің құрылысын салу
11011002
Үй-жайлық жер учаскелері бар бір пәтерлі жеке аз қабатты (1-3 қабат) тұрғын үйлердің құрылыс салу аумағы
Пәтер жанындағы жер учаскесі бар оқшауланған
11012003
Пәтер жанындағы жер учаскесі бар оқшауланған құрылыс салу аумағы
Учаскесіз аз қабатты құрылыс салу (2-3 қабат)
11020001
Учаскесіз аз қабатты құрылыс салу (2-3 қабат) аумағы
Оқшауланған тығыздығы жоғары құрылыс салу (2-3 қабат)
11013002
Оқшауланған тығыздығы жоғары құрылыс аумағы (2-3 қабат)
4-5 және 6* қабатты
орташа қабатты
құрылыс салу
11030001
4-5 және 6* қабатты орташа қабатты құрылыс салу аумағы
Көп қабатты (6-12 қабат) тұрғын үй құрылысын салу аймағы
11040001
Көп қабатты (6-12 қабат) тұрғын үй құрылысын салу аумағы
Жоғары қабатты (12 қабаттан жоғары) құрылыс салу аймағы
11014002
Жоғары қабатты (12 қабаттан жоғары) құрылыс салу аумағы
Қоғамдық-іскерлік аймақ
pdpzoneodz
Мектепке дейінгі білім беру мекемелері және орта білім беру мекемелері
11050001
Мектепке дейінгі білім беру мекемелерінің және орта білім беру мекемелерінің аумағы
полигон
Орта кәсіби және жоғары білім беру мекемелері
11015002
Орта кәсіби және жоғары білім беру мекемелерінің аумағы
Денсаулық сақтау ұйымдары
11060001
Денсаулық сақтау ұйымдарының аумағы
Әлеуметтік қамтамасыз ету мекемелері
11060002
Әлеуметтік қамтамасыз ету мекемелерінің аумағы
Мәдениет және өнер мекемелері
11016001
Мәдениет және өнер мекемелерінің аумағы
Шипажай, курорт, демалыс және туризм мекемелері
11017001
Шипажай, курорт, демалыс және туризм мекемелерінің аумағы
11018001
Өрт сөндіру бөлімдерінің аумағы
**Халыққа әлеуметтік және мәдени-тұрмыстық қызмет көрсетудің басқа объектілері
11070001
**Халыққа әлеуметтік және мәдени-тұрмыстық қызмет көрсетудің басқа объектілерінің аумағы
Дене шынықтыру-спорттық ғимараттар
11019001
Дене шынықтыру-спорттық ғимараттардың аумақтары
**Діни ғимараттар мен құрылыстар

11020001
Территория религиозных зданий и сооружений
**Предприятий торговли, общественного питания, бытового и коммунального обслуживания, гостиницы, деловые центры
11021001
**Территория предприятий торговли, общественного питания, бытового и коммунального обслуживания, гостиницы, деловые центры
**Организации и учреждения управления, кредитно-финансовые учреждения, предприятия связи и пр.
11022001
**Территория организаций и учреждений управления, кредитно-финансовые учреждения, предприятия связи и пр.
Территории производственной (промышленной) застройки
pdpzoneprom
Общественно-производственные территории
11080001
Общественно-производственные территории
полигон
Территории предприятий I-V классов вредности

11020001
Діни ғимараттар мен құрылыстардың аумағы
**Сауда, қоғамдық тамақтану, тұрмыстық және коммуналдық қызмет көрсету кәсіпорындары, қонақ үйлер, іскерлік орталықтар
11021001
**Сауда, қоғамдық тамақтану, тұрмыстық және коммуналдық қызмет көрсету кәсіпорындарының, қонақ үйлер, іскерлік орталықтар аумағы
**Басқару ұйымдары мен мекемелері, кредиттік-қаржылық мекемелер, байланыс кәсіпорындары және т.б.
11022001
**Басқару ұйымдары мен мекемелері, кредиттік-қаржылық мекемелер, байланыс кәсіпорындары және т.б.
Өндірістік (өнеркәсіптік) құрылыс салу аймақтары
pdpzoneprom
Қоғамдық-өндірістік аумақтар
11080001
Қоғамдық-өндірістік аумақтар
полигон
Зияндылық сыныбы I-V болатын кәсіпорындардың аумақтары

11080002
Территории предприятий I-V классов вредности
Складская застройка
11090001
Территория складской застройки
Коммунальная застройка
11090002
Территория коммунальной застройки
Территории транспортной инфраструктуры
pdpzonetransport
Транспортных коммуникаций (улиц, дорог)
11100001
Территория транспортных коммуникаций (улиц, дорог)
полигон
Искусственных сооружений на улицах и дорогах (развязок)
11100002
Территория искусственных сооружений на улицах и дорогах (развязок)
Мест хранения автомобильного транспорта

11080002
Зияндылық сыныбы I-V болатын кәсіпорындардың аумақтары
Қоймалық құрылыс
11090001
Қоймалық құрылыс аумағы
Коммуналдық құрылыс
11090002
Коммуналдық құрылыс аумағы
Көлік инфрақұрылымының аймақтары pdpzonetransport
Көлік коммуникациялары (көшелер, жолдар)
11100001
Көлік коммуникацияларының (көшелер, жолдар) аумағы
полигон
Көшелер мен жолдардағы (жол айырықтарындағы) жасанды құрылыстар
11100002
Көшелер мен жолдардағы (жол айырықтарындағы) жасанды құрылыстардың аумағы
Автомобиль көлігін сақтау орындары

11110001
Территория мест хранения автомобильного транспорта
Предприятий автосервиса (автозаправочная станция,
станция технического обслуживания, автомойки)
11120001
Территория предприятий автосервиса (автозаправочная станция,
станция технического обслуживания, автомойки)
Сооружений и устройств городского пассажирского транспорта (станции метро, подстанции электрического транспорта, автостанции)
11130001
Территория сооружений и устройств городского пассажирского транспорта (станции метро, подстанции электрического транспорта, автостанции)
Железные дороги, пути и линейные сооружения

11110001
Автомобиль көлігін сақтау орындарының аумағы
Автосервис кәсіпорындары (автожанар май құю станциясы, техникалық қызмет көрсету станциясы, автожуу)
11120001
Автосервис кәсіпорындарының (автожанар май құю станциясы, техникалық қызмет көрсету станциясы, автожуу) аумағы
Қалалық жолаушылар көлігінің құрылыстары мен құрылғылары (метро станциялары, электрлік көлік кіші станциялары, автостанциялар)
11130001
Қалалық жолаушылар көлігінің құрылыстары мен құрылғыларының (метро станциялары, электрлік көлік кіші станциялары, автостанциялар) аумағы
Теміржолдар, жолдар және желілік құрылыстар

11140001
Территория железных дорог, путей и линейных сооружений
Сооружения железнодорожного транспорта
11140002
Территория сооружений железнодорожного транспорта
Застроек внешнего транспорта (автовокзалы, ж/д вокзалы, аэропорт, аэровокзал)
11150001
Территория застроек внешнего транспорта (автовокзалы, ж/д вокзалы, аэропорт, аэровокзал)
Зона обеспеченности инженерными коммуникациями pdpzoneeng
Зона обеспеченности энергоснабжением
11160001
Зона обеспеченности энергоснабжением
полигон
Зона обеспеченности телефонизацией

11140001
Теміржолдар, жолдар және желілік құрылыстардың аумағы
Теміржол көлігінің құрылыстары
11140002
Теміржол көлігі құрылыстарының аумағы
Сыртқы көлік құрылыстары (автовокзалдар, т/ж вокзалдары, әуежай, әуевокзалы)
11150001
Сыртқы көлік құрылыстарының (автовокзалдар, т/ж вокзалдары, әуежай, әуевокзалы) аумағы
Коммуналдық қызметтермен қамтамасыз ету аймағы pdpzoneeng
Электрмен жабдықтаумен қамтамасыз ету аймағы
11160001
Электрмен жабдықтаумен қамтамасыз ету аймағы
полигон
Телефонмен қамтамасыз ету аймағы

11290001
Территории прочего сельскохозяйственного использования
Садоводческие товарищества
11023001
Территории садоводческие товарищества
Растениеводства
11024001
Территории растениеводства
Животноводства
11025001
Территории животноводства
Рекреационные зоны pdpzonerec
Зелени общего пользования и зелени спецназначения
11300001
Территория зелени общего пользования и зелени спецназначения
полигон
Кратковременного отдыха (парки, скверы)

11290001
Басқа да ауыл шаруашылығы мақсатында пайдаланатын аумақтар
Бау-бақша серіктестіктері
11023001
Бау-бақша серіктестіктерінің аумағы
Өсімдік шаруашылығы
11024001
Өсімдік шаруашылығының аумағы
Мал шаруашылығы
11025001
Мал шаруашылығының аумағы
Рекреациялық аймақтар
pdpzonerec
Жалпы пайдаланудағы жасыл желектер және арнайы мақсаттағы жасыл желектер
11300001
Жалпы пайдаланудағы жасыл желектер және арнайы мақсаттағы жасыл желектер аумағы
полигон
Қысқа мерзімді демалыс (саябақтар, скверлер)

11033001
Резервные территории для учреждений обслуживания, в том числе общегородского значения
для объектов коммерческого назначения (гостиницы, деловые центры, торговые центры)
11034001
Резервные территории для объектов коммерческого назначения (гостиницы, деловые центры, торговые центры)
реконструкции, сноса
11035001
Территории реконструкции, сноса
Неудобные и неиспользуемые территории
pdpzonennt
Неудобные и неиспользуемые территории, требующие проведения специальных инженерных мероприятий
11350001
Неудобные и неиспользуемые территории, требующие проведения специальных инженерных мероприятий
полигон
Заболоченные территории
11036001
Заболоченные территории
Карьеры, обрывы, карсты
11037001
Территории карьеров, обрывов, карстов
Зоны режимных территорий
pdpzonerestrict
Оборонных объектов и территорий
11360001
Территория оборонных объектов
полигон
Исправительно-трудовых учреждений
11370001
Территория исправительно-трудовых учреждений
Зоны специального назначения
pdpzonespec
Кладбищ
11380001
Территория кладбищ
полигон
Временного хранения твердых бытовых отходов, предприятий по переработке ТБО
11390001
Территория временного хранения твердых бытовых отходов, предприятий по переработке ТБО
Золоотвалов, отстойников
11400001
Территория золоотвалов, отстойников
Скотомогильников
11038001
Территории скотомогильников
Канализационных очистных сооружений
11039001
Территории канализационных очистных сооружений
Санитарно-защитные зоны
pdpzonesan
Санитарно-защитные зоны

11033001
Қызмет көрсету мекемелері үшін, оның ішінде
жалпықалалық маңызы бар
коммерциялық маңызы бар (қонақ үйлер, іскерлік орталықтар, сауда орталықтары) объектілер үшін
11034001
коммерциялық маңызы бар (қонақ үйлер, іскерлік орталықтар, сауда орталықтары) объектілер үшін резервтік аумақтар
реконструкциялау, сырып тастау
11035001
Реконструкциялау, сырып тастау аумақтары
Қолайсыз және пайдаланылмайтын аумақтар pdpzonennt
Арнайы инженерлік шараларды жүргізуді талап ететін қолайсыз және пайдаланылмайтын аумақтар
11350001
Арнайы инженерлік шараларды жүргізуді талап ететін қолайсыз және пайдаланылмайтын аумақтар
полигон
Батпақты аумақтар
11036001
Батпақты аумақтар
Карьерлер, жыра, карсттар
11037001
Карьерлер, жыра, карсттар аумақтары
Режимдік аумақтардың аймақтары
pdpzonerestrict
Қорғаныс объектілері мен аумақтары
11360001
Қорғаныс объектілерінің аумағы
полигон
Еңбекпен түзеу мекемелері
11370001
Еңбекпен түзеу мекемелерінің аумағы
Арнайы мақсаттағы жерлер pdpzonespec
Зираттар
11380001
Зираттар аумағы
полигон
Қатты тұрмыстық қалдықтарды уақытша сақтау, ҚТҚ өңдеу кәсіпорындары
11390001
Қатты тұрмыстық қалдықтарды уақытша сақтау, ҚТҚ өңдеу кәсіпорындарының аумағы
Күл үйінді, тұндырғыштар
11400001
Күл үйінді, тұндырғыштар аумағы
Малқорымы
11038001
Малқорым аумақтары
Кәріздік тазалау құрылыстары
11039001
Кәріздік тазалау құрылыстары аумақтары
Санитарлық-қорғау аймақтары
pdpzonesan
Санитарлық-қорғау аймақтары

1141001
Санитарно-защитные зоны
полигон
Пригородная зона
pdpzonesub
Земли сельскохозяйственного назначения
11420001
Территория земель сельскохозяйственного назначения
полигон
Земли населенных пунктов
11430001
Территория земель населенных пунктов
Земли промышленности, транспорта, связи, для нужд космической деятельности, обороны, национальной безопасности и иного несельскохозяйственного назначения
11440001
Земли промышленности, транспорта, связи, для нужд космической деятельности, обороны, национальной безопасности и иного несельскохозяйственного назначения
Земли особо охраняемых природных территорий
11450001
Земли особо охраняемых природных территорий
Земли лесного фонда
11460001
Земли лесного фонда
Земли водного фонда
11470001
Земли водного фонда
Земли запаса
11480001
Земли запаса
Дачные и садоводческие территории
11041001
Дачные и садоводческие земли
Земли рекультивации
Pdpzonerecult
Земли рекультивации
11490001
Земли рекультивации
Полигон
Примечание:
*6-ти этажную застройку допускается считать зоной застройки средней этажности, в случаях, когда квартиры 6-го мансардного этажа являются вторыми уровнями квартир 5-ых этажей.
**объемно-планировочные решения объектов не должны превышать регламенты окружающей застройки по этажности и плотности застройки территории.
Здания и сооружения населенного пункта
pdpbuild
Здания и сооружения
pdpbuild
Существующие здания и сооружения
22010001
Существующие здания и сооружения
полигон
Проектируемые здания и сооружения
22020001
Проектируемые здания и сооружения
Инженерные коммуникации линейные
pdpenglin
Объекты энергоснабжения линейные
pdpengellin
33010001
Объекты энергоснабжения линейные
линия
Объекты газоснабжения линейные
pdpenggaslin
33020001
Объекты газоснабжения линейные
линия
Объекты водоснабжения линейные pdpengwodlin
33030001
Объекты водоснабжения линейные
линия
Объекты водоотведения линейные
pdpengkanlin
33040001
Объекты водоотведения линейные
линия
Объекты теплоснабжения линейные
pdpengteplin
33050001
Объекты теплоснабжения линейные
линия
Объекты связи и телекоммуникаций линейные
pdpengtellin
33060001
Объекты связи и телекоммуникаций линейные
линия
Объекты нефтепроводов линейные pdpengoillin
33070001
Объекты нефтепроводов линейные
линия
Объекты ливневой канализации линейные
pdpenglivlin
33080001
Объекты ливневой канализации линейные
линия
Инженерные коммуникации полигональные
pdpengpol
Объекты энергоснабжения полигональные
pdpengelpol
33090001
Объекты энергоснабжения полигональные
полигон
Объекты газоснабжения полигональные
pdpenggaspol
33100001
Объекты газоснабжения полигональные
полигон
Объекты водоснабжения полигональные
pdpengwodpol

1141001
Санитарлық-қорғау аймақтары
полигон
pdpzonesub
Ауыл шаруашылығы жерлері
11420001
Ауыл шаруашылығы жерлерінің аумағы
полигон
Елді мекендердің жерлері
11430001
Елді мекендердің жерлерінің аумағы
Өнеркәсіп, көлік, байланыс, ғарыштық қызмет, қорғаныс, ұлттық қауіпсіздік қажеттіліктері жерлері және басқа да ауыл шаруашылығына арналмаған жерлер
11440001
Өнеркәсіп, көлік, байланыс, ғарыштық қызмет, қорғаныс, ұлттық қауіпсіздік қажеттіліктері жерлері және басқа да ауыл шаруашылығына арналмаған жерлер
Ерекше қорғалатын табиғи аумақтардың жерлері
11450001
Ерекше қорғалатын табиғи аумақтардың жерлері
Орман қоры жерлері
11460001
Орман қоры жерлері
Су қоры жерлері
11470001
Су қоры жерлері
Босалқы жер
11480001
Босалқы жер
Саяжай және бау-бақша аумақтары
11041001
Саяжай және бау-бақша жерлері
Қайта өңделетін жерлер
pdpzonerecult
Қайта өңделетін жерлер
11490001
Қайта өңделетін жерлер
Полигон
Ескерту:
Пәтерлер 5 қабаттағы пәтерлердің екінші деңгейі болып табылатын 6-шы мансардтық қабат болған жағдайда, *6 қабатты құрылыс салуды орташа қабатты құрылыс салу аймағы деуге рұқсат етіледі.
** объектілердің көлемдік-жоспарлау шешімдері құрылыс салу аумақтарының қабаты және тығыздығы бойынша қоршаған құрылыстың регламентінен артпауы керек.
Елді мекеннің ғимараттары мен құрылыстары
pdpbuild
Ғимараттар мен құрылыстар
pdpbuild
Қолданыстағы ғимараттар мен құрылыстар
22010001
Қолданыстағы ғимараттар мен құрылыстар
полигон
Жобаланып жатқан
ғимараттар мен құрылыстар
22020001
Жобаланып жатқан
ғимараттар мен құрылыстар
Инженерлік коммуникация желілік
pdpenglin
Электрмен жабдықтау объектілері желілік
pdpengellin
33010001
Электрмен жабдықтау объектілері желілік
желі
Газбен жабдықтау объектілері желілік
pdpenggaslin
33020001
Газбен жабдықтау объектілері желілік
желі
Сумен жабдықтау объектілері желілік pdpengwodlin
33030001
Сумен жабдықтау объектілері желілік
желі
Су бұру объектілері, желілік gpengkanlin
33040001
Су бұру объектілері желілік
желі
Жылумен жабдықтау объектілері, желілік gpengteplin
33050001
Жылумен жабдықтау объектілері желілік
желі
Байланыс және телекоммуникациялар объектілері желілік
pdpengtellin
33060001
Байланыс және телекоммуникациялар объектілері желілік
желі
Мұнай құбыры объектілері желілік pdpengoillin
33070001
Мұнай құбыры объектілері желілік
желі
Нөсерлік кәріз объектілері желілік
pdpenglivlin
33080001
Нөсерлік кәріз объектілері желілік
желі
Инженерлік коммуникациялар полигондық
pdpengpol
Полигоналды электрмен жабдықтау объектілері
pdpengelpol
33090001
Полигоналды электрмен жабдықтау объектілері
полигон
Полигоналды газбен жабдықтау объектілері
pdpenggaspol
33100001
Полигоналды газбен жабдықтау объектілері
полигон
Полигоналды жылумен жабдықтау объектілері pdpengteppol

33110001
Объекты водоснабжения полигональные
полигон
Объекты водоотведения полигональные
pdpengkanpol
33120001
Объекты водоотведения полигональные
полигон
Объекты теплоснабжения полигональные
pdpengteppol
33130001
Объекты теплоснабжения полигональные
полигон
Объекты связи и телекоммуникаций полигональные
pdpengtelpol
33140001
Объекты связи и телекоммуникаций полигональные
полигон
Объекты нефтепроводов полигональные
pdpengoilpol
33150001
Объекты нефтепроводов полигональные
полигон
Объекты ливневой канализации полигональные
pdpenglivpol
33160001
Объекты ливневой канализации полигональные
полигон
Границы градостроительного проекта
pdpgr
Границы населенного пункта
pdpgrnp
Существующие границы населенного пункта
44010001
Существующие границы населенного пункта
полигон
Проектные границы населенного пункта
44020001
Проектные границы населенного пункта
Граница ПДП
pdpgrpdp
44030001
Граница ПДП
полигон
Границы учетных кварталов
pdpgrmkr
44040001
Границы учетных кварталов
полигон
Градостроительные регламенты
pdpreg
Красные линии
Pdpregredline
Edlinelin
55010001
Красные линии
линия
Красные линии
Pdpregredline edlinepol
55040001
Красные линии
полигон
Желтые линии
pdpregyellowline
55020001
Желтые линии
линия
Водоохранные полосы
pdpregwodpls
55030001
Водоохранные полосы
полигон
Шумозащитные охранные зоны от железной дороги
55050001
Шумозащитные охранные зоны от железной дороги
полигон
Охранная зона взлета и посадки воздушных судов
55060001
Охранная зона взлета и посадки воздушных судов
полигон
Автомобильный транспорт
pdpautotran
Мосты, путепроводы
pdpautotranbridg
66010001
Мосты, путепроводы
полигон
Остановки
pdpautotranost
66020001
Остановки
полигон
Парковки
pdpautotranprc
66030001
Парковки
полигон
Дороги и проезды
pdpautotranrdc
66040001
Дороги и проезды
полигон
Осевые линии дорог и улиц
pdpautotranstreet
66050001
Осевые линии дорог и улиц
полигон
Развязки в разных уровнях
66060001
Развязки в разных уровнях
полигон
Транспортно-пересадочные узлы
66070001
Транспортно-пересадочные узлы
полигон
Автовокзалы
66080001
Автовокзалы
полигон
Железнодорожный транспорт
pdprrstran
Железные дороги, пути и линейные сооружения pdprrstranlin
77010001
Железные дороги, пути и линейные сооружения
полигон
Железнодорожные вокзалы, станции
77020001
Железнодорожные вокзалы, станции
полигон
Воздушный транспорт
pdpairtr
Аэропорт
78010001
Аэропорт
полигон
Взлетно-посадочная полоса
78020001
Взлетно-посадочная полоса
полигон
Водный транспорт
pdpwatertr
Причалы, пирсы
79010001
Причалы, пирсы
полигон
Благоустройство населенного пункта
pdpblag
Рекламно-информационный объект (билборд)
pdpblagbillboard
88010001
Рекламно-информационный объект (билборд)
полигон
Детские игровые площадки
pdpblagchildpl

33110001
полигон
Полигоналды су бұру объектілері Pdpengkanpol
33120001
Полигоналды су бұру объектілері
полигон
Полигоналды жылумен қамту объектілері
pengteppol
33130001
Полигоналды жылумен қамту объектілері
полигон
Полигоналды байланыс және телекоммуникациялар объектілері
pdpengtelpol
33140001
Полигоналды байланыс және телекоммуникациялар объектілері
полигон
Полигоналды мұнай құбыры объектілері
pdpengoilpol
33150001
Полигоналды мұнай құбыры объектілері
полигон
Полигоналды нөсерлік кәріз объектілері
pdpenglivpol
33160001
Полигоналды нөсерлік кәріз объектілері
полигон
Қала құрылысы жобасының шекаралары
pdpgr
Елді мекеннің шекаралары
pdpgrnp
Елді мекеннің қолданыстағы шекаралары
44010001
Елді мекеннің қолданыстағы шекаралары
полигон
Елді мекеннің жобалық шекаралары
44020001
Елді мекеннің жобалық шекаралары
ЕТЖЖ шекарасы
pdpgrpdp
44030001
ЕТЖЖ шекарасы
полигон
Есептік орамдардың шекаралары
pdpgrmkr
44040001
Есептік орамдардың шекаралары
полигон
Қала құрылысы регламенттері pdpreg
Қызыл сызықтар
Pdpregredline Edlinelin
55010001
Қызыл сызықтар
желі
Қызыл сызықтар Pdpregredline edlinepol
55040001
Қызыл сызықтар
полигон
Сары сызықтар pdpregyellowline
55020001
Сары сызықтар
желі
Су қорғау жолақтары pdpregwodpls
55030001
Су қорғау жолақтары
полигон
Теміржол шуынан қорғау аймақтары
55050001
Теміржол шуынан қорғау аймақтары
полигон
Ауа кемелерінің ұшу және қону
қорғау аймақтары
55060001
Ауа кемелерінің ұшу және қону
қорғау аймақтары
полигон
Автомобиль көлігі pdpautotran
Көпірлер,жол құбырлары
pdpautotranbridg
66010001
Көпірлер, жол құбырлары
полигон
Аялдамалар
pdpautotranost
66020001
Аялдамалар
полигон
Тұрақтар
pdpautotranprc
66030001
Тұрақтар
полигон
Жолдар мен өтпе жолдар
pdpautotranrdc
66040001
Жолдар мен өтпе жолдар
полигон
Жолдар мен көшелердің осьтік желілері
pdpautotranstreet
66050001
Жолдар мен көшелердің осьтік желілері
полигон
Әртүрлі деңгейдегі айналма жолдар
66060001
Әртүрлі деңгейдегі айналма жолдар
полигон
Транспорттық- көлік-ауысып отыру торабтары
66070001
Транспорттық- көлік-ауысып отыру торабтары
полигон
Автовокзалдар
66080001
Автовокзалдар
полигон
Теміржол көлігі
pdprrstran
Теміржолдар, жолдар және желілік құрылыстар pdprrstranlin
77010001
Теміржолдар, жолдар және желілік құрылыстар
полигон
Теміржол вокзалдары, стансалар
77020001
Теміржол вокзалдары, стансалар
полигон
Әуе транспорты
Әуежай
78010001
Әуежай
полигон
Ұшу-қону жолағы
78020001
Ұшу-қону жолағы
полигон
Су көлігі
pdpwatertr
Айлақ,
пирс
79010001
Айлақ,
Пирс
полигон
Елді мекенді абаттандыру
pdpblag
Жарнамалық-ақпараттық объект (билборд) pdpblagbillboard
88010001
Жарнамалық-ақпараттық объект (билборд)
полигон
Балалардың ойын алаңдары pdpblagchildpl

88020001
Детские игровые площадки
полигон
Площадка для сушки белья
pdpblagdryerpl
88030001
Площадка для сушки белья
полигон
Мусорные контейнерные площадки
pdpblagdumppl
88040001
Мусорные контейнерные площадки
полигон
Мусорные участки
pdpblagdumpuch
88050001
Мусорные участки
полигон
Фонтаны
pdpblagfontpol
88060001
Фонтаны
полигон
Паркинг
pdpblagparking
88070001
Паркинг
полигон
Спортивная площадка
pdpblagsportpl
88080001
Спортивная площадка
полигон
Эстакадные сооружения
pdpblagstockad
88090001
Эстакадные сооружения
полигон
Тротуары, брусчатка, пешеходные дорожки
pdpblagtrotuar
88100001
Тротуары, брусчатка, пешеходные дорожки
полигон
Городское озеленение
pdpblagzelen
88110001
Городское озеленение
полигон
Ограждения
pdpblagogr
88120001
Ограждения
полигон
Малые архитектурные формы
pdpblagmaf
88130001
Малые архитектурные формы
полигон
Набережные, пляж
88140001
Набережные, пляж
полигон
Социально-культурные объекты
pdpscsc
Линейные объекты, имеющие социально-культурную значимость (исторические стены, валы, тропы, дороги)
pdpscsclin
99010001
Линейные объекты, имеющие социально-культурную значимость (исторические стены, валы, тропы, дороги)
полигон
Культурные, религиозные объекты (монументы, памятники, городища, места археологических раскопок, исторические площади и т.д.)
pdpscscpol
99020001
Культурные, религиозные объекты (монументы, памятники, городища, места археологических раскопок, исторические площади и т.д.)
полигон
Гидрография и гидротехнические сооружения
pdpgs
Объекты гидрографии
Pdpgshdrpol
Гидротехнические объекты
pdpgshdtpol
Не определено

88020001
Балалардың ойын алаңдары
полигон
Кептіруге арналған алаң pdpblagdryerpl
88030001
Кептіруге арналған алаң
полигон
Қоқыс контейнерлерінің алаңдары
pdpblagdumppl
88040001
Қоқыс контейнерлерінің алаңдары
полигон
Қоқыс учаскелері pdpblagdumpuch
88050001
Қоқыс учаскелері
полигон
Бұрқақтар
pdpblagfontpol
88060001
Бұрқақтар
полигон
Паркинг
pdpblagparking
88070001
Паркинг
полигон
Спорт алаңы
pdpblagsportpl
88080001
Спорт алаңы
полигон
Эстакадалық құрылыстар pdpblagstockad
88090001
Эстакадалық құрылыстар
полигон
Жаяусоқпақтар, тас төсемдер, жаяу жүргіншілер жолдары pdpblagtrotuar
88100001
Жаяусоқпақтар, тас төсемдер, жаяу жүргіншілер жолдары
полигон
Қалалық көгалдандыру
pdpblagzelen
88110001
Қалалық көгалдандыру
полигон
Қоршаулар
pdpblagogr
88120001
Қоршаулар
полигон
Шағын сәулеттік формалар pdpblagmaf
88130001
Шағын сәулеттік формалар
полигон
Жағалау, жағажай
88140001
Жағалау, жағажай
полигон
Әлеуметтік-мәдени объектілер
pdpscsc
Әлеуметтік-мәдени маңызы бар желілік объектілер (тарихи қабырғалар, біліктер, соқпақтар, жолдар) pdpscsclin
99010001
Әлеуметтік-мәдени маңызы бар желілік объектілер (тарихи қабырғалар, біліктер, соқпақтар, жолдар)
полигон
Мәдени, діни объектілер (монументтер, ескерткіштер, қалашықтар, археологиялық қазба орындары, тарихи алаңдар және т.б.)
pdpscscpol
99020001
Мәдени, діни объектілер (монументтер, ескерткіштер, қалашықтар, археологиялық қазба орындары, тарихи алаңдар және т.б.)
полигон
Гидрография және гидротехникалық құрылыстар pdpgs
Гидрография объектілері
Pdpgshdrpol және
Гидротехникалық объектілер
pdpgshdtpol
Анықталмаған

10021001
Насосы малые стационарные
Насосные станции
10022001
Насосные станции
Водокачки
10023001
Водокачки
Каналы и канавы подземные
10024001
Каналы и канавы подземные
Лоток быстротока
10025001
Лоток быстротока
Лоток перепада
10026001
Лоток перепада
Будки водозаборные
10027001
Будки водозаборные
Камеры шлюзов
10028001
Камеры шлюзов
Проект детальной планировки и проект застройки (pdp)
1. pdpzone – ФУНКЦИОНАЛЬНЫЕ ЗОНЫ
1.1pdpzonejil – Жилые зоны
Наименование поля
Описание поля
Тип поля
Длина поля
object_id_i32
Идентификатор объекта
Long Integer
-
shape
Тип объекта
Geometry
0
usl_i32
Код по классификатору
Long Integer
8
name_usl
Наименование по классификатору
Text
255
functional
Функциональное назначение
Text
255
admterr_id
Код классификатора административно-территориальных объектов с портала
Text
50
microdistrict
Микрорайон
Text
50
note
Примечание
Text
100
gpsubtype_id
Подтип
Long Integer
-
implementation
Статус реализации
Text
50
responsible
Ответственный
Text
100
data_update_date
Дата актуализации
Data
8
is_del
Признак удаления
layer_name
Наименование функциональной зоны
Text
255
layer_fullname
Полное наименование функциональной зоны
Text
255
osnovanie
Ведомственный источник информации
Text
100
document
Документальный источник информации
Text
100
1.2 pdpzoneodz - Общественно-деловые зоны
Наименование поля
Описание поля
Тип поля
Длина поля
object_id_i32
Идентификатор объекта
Long Integer
-
shape
Тип объекта
Geometry
0
usl_i32
Код по классификатору
Long Integer
8
name_usl
Наименование по классификатору
Text
255
functional
Функциональное назначение
Text
255
admterr_id
Код классификатора административно-территориальных объектов с портала
Text
50
microdistrict
Микрорайон
Text
50
note
Примечание
Text
100
gpsubtype_id
Подтип
Long Integer
-
implementation
Статус реализации
Text
50
responsible
Ответственный
Text
100
data_update_date
Дата актуализации
Data
8
is_del
Признак удаления
layer_name
Наименование функциональной зоны
Text
255
layer_fullname
Полное наименование функциональной зоны
Text
255
osnovanie
Ведомственный источник информации
Text
100
document
Документальный источник информации
Text
100
1.3 pdpzoneprom - Промышленные (производственные) зоны
Наименование поля
Описание поля
Тип поля
Длина поля
object_id_i32
Идентификатор объекта
Long Integer
-
shape
Тип объекта
Geometry
0
usl_i32
Код по классификатору
Long Integer
8
name_usl
Наименование по классификатору
Text
255
functional
Функциональное назначение
Text
255
admterr_id
Код классификатора административно-территориальных объектов с портала
Text
50
microdistrict
Микрорайон
Text
50
note
Примечание
Text
100
gpsubtype_id
Подтип
Long Integer
-
implementation
Статус реализации
Text
50
responsible
Ответственный
Text
100
data_update_date
Дата актуализации
Data
8
is_del
Признак удаления
layer_name
Наименование функциональной зоны
Text
255
layer_fullname
Полное наименование функциональной зоны
Text
255
osnovanie
Ведомственный источник информации
Text
100
document
Документальный источник информации
Text
100

10021001
Шағын стационарлық сорғылар
Сорғы станциялары
10022001
Сорғы станциялары
Су тартқыштар
10023001
Су тартқыштар
Жерасты каналдар мен арықтар
10024001
Жерасты каналдар мен арықтар
Жылдам ағын науасы
10025001
Жылдам ағын науасы
Құлама науасы
10026001
Құлама науасы
Су жинау үйшігі
10027001
Су жинау үйшігі
Шлюз камералары
10028001
Шлюз камералары
Егжей-тегжейлі жоспарлау жобасы және құрылыс салу жобасы (pdp)
1.pdpzone – ФУНКЦИОНАЛДЫҚ АЙМАҚТАР
1
2
3
4
1.1 pdpzonejil - Тұрғын аймақтар
Өрістің атауы
Өрістің сипаттамасы
Өрістің типі
Өрістің ұзындығы
object_id_i32
Объектінің сәйкестендіргіші
Long Integer
-
shape
Объектінің типі
Geometry
0
usl_i32
Сыныптауыш бойынша коды
Long Integer
8
name_usl
Сыныптауыш бойынша атауы
Text
255
functional
Функционалдық мақсаты
Text
255
admterr_id
Порталдағы әкімшілік-аумақтық объектілер сыныптауышының коды
Text
50
microdistrict
Шағын аудан
Text
50
note
Ескертпе
Text
100
gpsubtype_id
Кіші тип
Long Integer
-
implementation
Іске асыру мәртебесі
Text
50
responsible
Жауапты
Text
100
data_update_date
Өзектендіру күні
Data
8
is_del
Жою белгісі
layer_name
Функционалдық аймақ атауы
Text
255
layer_fullname
Функционалдық аймақтың толық атауы
Text
255
osnovanie
Ведомстволық дереккөз ақпараты
Text
100
document
Деректі дереккөз ақпараты
Text
100
1.2 pdpzoneodz - Қоғамдық-іскерлік аймақ
Өрістің атауы
Өрістің сипаттамасы
Өрістің типі
Өрістің ұзындығы
object_id_i32
Объектінің сәйкестендіргіші
Long Integer
-
shape
Объектінің типі
Geometry
0
usl_i32
Сыныптауыш бойынша коды
Long Integer
8
name_usl
Сыныптауыш бойынша атауы
Text
255
functional
Функционалдық мақсаты
Text
255
admterr_id
Порталдағы әкімшілік-аумақтық объектілер сыныптауышының коды
Text
50
microdistrict
Шағын аудан
Text
50
note
Ескертпе
Text
100
gpsubtype_id
Кіші тип
Long Integer
-
implementation
Іске асыру мәртебесі
Text
50
responsible
Жауапты
Text
100
data_update_date
Өзектендіру күні
Data
8
is_del
Жою белгісі
layer_name
Функционалдық аймақ атауы
Text
255
layer_fullname
Функционалдық аймақтың толық атауы
Text
255
osnovanie
Ведомстволық дереккөз ақпараты
Text
100
document
Деректі дереккөз ақпараты
Text
100
1.3 pdpzoneprom - Өнеркәсіптік (өндірістік) аймақтар
Өрістің атауы
Өрістің сипаттамасы
Өрістің типі
Өрістің ұзындығы
object_id_i32
Объектінің сәйкестендіргіші
Long Integer
-
shape
Объектінің типі
Geometry
0
usl_i32
Сыныптауыш бойынша коды
Long Integer
8
name_usl
Сыныптауыш бойынша атауы
Text
255
functional
Функционалдық мақсаты
Text
255
admterr_id
Порталдағы әкімшілік-аумақтық объектілер сыныптауышының коды
Text
50
microdistrict
Шағын аудан
Text
50
note
Ескертпе
Text
100
gpsubtype_id
Кіші тип
Long Integer
-
implementation
Іске асыру мәртебесі
Text
50
responsible
Жауапты
Text
100
data_update_date
Өзектендіру күні
Data
8
is_del
Жою белгісі
layer_name
Функционалдық аймақ атауы
Text
255
layer_fullname
Функционалдық аймақтың толық атауы
Text
255
osnovanie
Ведомстволық дереккөз ақпараты
Text
100
document
Деректі дереккөз ақпараты
Text
100

1.12
Территории военных объектов и режимные территории
-//-
1.13
Неиспользуемые (неудобные) для застройки территории
-//-
2*
Площадь застройки
2.1*
Площадь застройки зданий
2.2*
Общая площадь застройки в габаритах внешних границ наружных стен (суммарная поэтажная площадь застройки надземной части зданий)
тыс.кв.м
из них:
2.2.1*
Жилых зданий с учетом встроенно-пристроенных помещений общественного назначения
-//-
2.2.2*
Зданий административно-общественного назначения
-//-
2.2.3*
Общая площадь подземной части зданий (суммарная поэтажная площадь застройки подземной части зданий)
-//-
2.3
Коэффициент застройки
%
2.4*
Коэффициент плотности застройки
-//-
2.5*
Из общей территории
га
2.5.1*
земли государственной собственности
-//-
2.5.2*
земли частной собственности
-//-
3
Население
3.1
Численность населения
тыс. человек
3.2
Плотность населения
3.2.1
на территории района в проектных границах
чел/га
3.2.2*
в пределах расчетной территории жилого района
-//-
3.2.3*
в пределах расчетной территории микрорайонов в составе проектируемого района
-//-
3.3*
Возрастная структура населения:
3.3.1*
дети до 15 лет
тыс. чел / %
3.3.2*
население в трудоспособном возрасте
-//-
3.3.3*
(мужчины 16-62 года, женщины 16-57 года)
-//-
3.3.4*
население старше трудоспособного возраста
-//-
3.4*
Число семей и одиноких жителей, всего
единица
в том числе:
3.4.1*
число семей
-//-

1.12
әскери объектілердің аумақтары және режимдік аумақтар
-//-
1.13
аумақта құрылыс салу үшін пайдаланылмайтын (қолайсыз)
-//-
2*
Құрылыс салу алаңы
2.1*
ғимараттардың құрылыс алаңы
2.2*
сыртқы қабырғалардың сыртқы шекараларының габариттеріндегі құрылыстың жалпы ауданы (ғимараттардың жер үсті бөлігі құрылысының жиынтық қабаттық ауданы) мың шаршы метр оның ішінде:
мың шаршы метр
оның ішінде:
2.2.1*
қоғамдық мақсаттағы жапсарлас-жапсарлас салынған үй-жайларды ескере отырып, тұрғын үйлер
-//-
2.2.2*
әкімшілік-қоғамдық мақсаттағы ғимараттар
-//-
2.2.3*
ғимараттардың жерасты бөлігінің жалпы алаңы (ғимараттардың жерасты бөлігі құрылысының жиынтық қабаттық алаңы)
-//-
2.3
Құрылыс салу коэффициенті
%
2.4*
Құрылыс салу тығыздығы
-//-
2.5*
жалпы аумағынан
га
2.5.1*
мемлекеттік меншік жерлері
-//-
2.5.2*
жеке меншік жерлері
-//-
3
Халық саны
3.1
Халық саны
мың адам
3.2
халықтың тығыздығы
3.2.1
аудан аумағында жобалық шекараларда
адам/га
3.2.2*
тұрғын ауданның есептік аумағы шегінде
-//-
3.2.3*
жобаланатын ауданның құрамындағы шағын аудандардың есептік аумағы шегінде
-//-
3.3*
халықтың жас құрылымы:
3.3.1*
15 жасқа дейінгі балалар
мың адам/%
3.3.2*
еңбекке қабілетті жастағы халық
-//-
3.3.3*
(16-62 жастағы ерлер, 16-57 жастағы әйелдер)
-//-
3.3.4*
еңбекке қабілетті жастан асқан халық
-//-
3.4*
отбасылар мен жалғыз басты тұрғындар саны, барлығы
бірлік
оның ішінде:
3.4.1*
отбасы саны
-//-

3.4.2*
число одиноких жителей
-//-
4
Жилищный фонд
4.1
Всего общей площади
тыс.м2 общей площади / % / *ед. домов (квартир)
в том числе по этажности застройки:
4.1.1
малоэтажная застройка
-//-
из них:
4.1.1.1
усадебной (коттеджного типа) с земельным участком при доме (квартире)
-//-
4.1.1.2
блокированной с земельным участком при квартире
-//-
4.1.1.3
1-3-х этажная застройка без земельного участка
-//-
4.1.2
среднеэтажная (4-5 этажная) застройка
-//-

3.4.2*
* жалғыз басты тұрғындар саны
-//-
4
Тұрғын үй қоры
4.1
жалпы алаңның барлығы
жалпы алаңның мың м2/% /* үйлер (пәтер) бірлігі
құрылыс қабаттылығы бойынша
4.1.1
аз қабатты құрылыс
-//-
оның ішінде:
4. 1. 1. 1
үй (пәтер) жанындағы жер учаскесі бар үй-жайлық (коттедж түріндегі)
-//-
4. 1. 1. 2
пәтер жанындағы жер учаскесімен оқшауланған
-//-
4. 1. 1. 3
жер учаскесінсіз 1-3 қабатты
-//-
құрылыс
4.1.2
орта қабатты (4-5 қабатты) құрылыс
-//-

1-3-х этажная застройка без земельного участка
-//-
4.11.1.2
среднеэтажная (4-5 этажная) застройка
-//-
4.11.1.3
многоэтажная застройка
-//-
из них:
6-9 этажная
-//-
10-12 этажная
-//-
13-16 этажная
-//-
4.11.2
По источнику финансирования:
-//-
3.11.2.1*
за счет государственных средств
-//-
3.11.2.2*
за счет предприятий и организаций
-//-
3.11.2.3*
за счет собственных средств населения
-//-
4.12
Население в новом жилищном строительстве, всего
тыс. человек
4.13
Средняя обеспеченность населения общей площадью в новом строительстве
кв. м/чел.
5
Учреждения и предприятия обслуживания
5.1
Объекты обслуживания, всего
тыс. м2 общей площади
5.1.1
в том числе новое строительство
-//-
из них:
5.1.1.1
Объекты обслуживания городского уровня
-//-
5.1.1.1.а
в том числе новое строительство
-//-
5.1.1.2
Объекты периодического и повседневного пользования
-//-
5.1.1.2.а
в том числе новое строительство
-//-
5.1.1.3.б
Объекты периодического и повседневного пользования по видам обслуживания
-//-
1)
Детские дошкольные учреждения
мест
1а)
в том числе повое строительство
-//-
2)
Школы общеобразовательные
-//-
2а)
в том числе новое строительство
-//-
3)
Внешкольные учреждения
-//-
4)
Поликлиники
посещений в смену
5)
Аптеки
м2 общей площади /объект
6)
Молочные кухни (на 1 ребенка до 1 года)
порция в
сутки
7)
Раздаточные пункты молочных кухонь (на 1 ребенка до 1 года)
м2 общей площади
8)
Территориальный комплексный центр социального обслуживания
-//-
9)
Центры обслуживания пенсионеров и лиц с инвалидностью
-//-
10)
Комплекс спортивных сооружений
га
в том числе:
Физкультурно-оздоровительные учреждения
м2 общей площади крытых сооружений
Спортивные площадки
-//-
Спортивные залы
-//-
Бассейны крытые
м2 зеркала воды
11)
Клубные помещения
мест
в том числе приближенного обслуживания
м2 общей площади
12)
Универсальные кинозалы
мест
13)
Танцевальные залы
м
14)
Библиотеки
тыс. томов
15)
Магазины продовольственных товаров
м2 торговой
площади
16)
Магазины непродовольственных товаров
-//-
17)
Рыночные комплексы
-//-
18)
Предприятия общественного питания
посадочных мест
19)
Магазины кулинарии
м2 торговой площади
20)
Предприятия бытового обслуживания
рабочих мест
21)
Бани
мест
22)
Прачечные
кг белья в смену
23)
Химчистки
кг вещей в смену
24)
Приемные пункты прачечной, химчистки
объект
25)
Службы эксплуатации территории
-//-
26)
Отделения связи
-//-
27)
Учреждения банка
операционное место
28)
Отделение полиции
объект
29)
Опорные пункты охраны порядка
м2 общей площади

Жер учаскесінсіз 1-3 қабатты құрылыс
-//-
4. 11. 1. 2
орта қабатты (4-5 қабатты) құрылыс
-//-
4. 11. 1. 3
көп қабатты құрылыс
-//-
оның ішінде:
6-9 қабатты
-//-
10-12 қабатты
-//-
13-16 қабатты
-//-
4.11.2
Қаржыландыру көзі бойынша:
-//-
3. 11. 2. 1*
Мемлекет қаражаты есебінен
-//-
3. 11. 2. 2*
кәсіпорындар мен ұйымдар есебінен
-//-
3. 11. 2. 3*
халықтың өз қаражаты есебінен
-//-
4.12
жаңа тұрғын үй құрылысындағы халық, барлығы
мың адам
4.13
жаңа құрылыстағы жалпы алаңмен халықтың орташа қамтамасыз етілуі
шаршы метр/адам
5
Қызмет көрсету мекемелері мен кәсіпорындары
5.1
Қызмет көрсету объектілері, жалпы алаңы
жалпы алаңның мың м2
5.1.1
оның ішінде жаңа құрылыс
-//-
соның ішінде:
5. 1. 1. 1
қалалық деңгейдегі қызмет көрсету объектілері
-//-
5. 1. 1. 1.а
оның ішінде жаңа құрылыс
-//-
5. 1. 1. 2
мерзімдік және күнделікті пайдаланылатын объектілер
-//-
5. 1. 1. 2.а
оның ішінде жаңа құрылыс
-//-
5. 1. 1. 3.б
қызмет көрсету түрлері бойынша мерзімді және күнделікті пайдаланылатын объектілер
-//-
1)
Мектепке дейінгі балалар мекемелері
орын
1а)
оның ішінде жаңа құрылыс
-//-
2)
жалпы білім беретін мектептер
-//-
2а)
оның ішінде жаңа құрылыс
-//-
3)
мектептен тыс мекемелер
-//-
4)
Емханалар
бір ауысымда келу
5)
Дәріханалар
жалпы алаңның м2/объект
6)
сүт асханалары (1 жасқа дейінгі 1 балаға)
тәулігіне порция
7)
сүт асханасының тарату пункттері (1 жасқа дейінгі 1 балаға)
жалпы алаңының м2
8)
Аумақтық әлеуметтік қызмет көрсету кешенді орталығы
-//-
9)
зейнеткерлер мен мүгедектігі бар адамдарға қызмет көрсету орталықтары
-//-
10)
спорттық ғимараттар кешені
га
оның ішінде:
Дене шынықтыру-сауықтыру мекемелері жабық
жабық құрылыст ардың жалпы алаңының м2
Спорт алаңдары
-//-
Спорт залдары
-//-
Жабық бассейндер
су айдының м2
11)
клуб үй-жайлары
орын
оның ішінде қызет көрсету орындарын жақын орналасқандар
жалпы алаңның м2
12)
орындардың әмбебап кинозалдары
орын
13)
би залдары
м
14)
Кітапханалар
мың том
15)
азық-түлік тауарларының дүкендері
сауда алаңының м2
16)
азық-түлік емес тауарлар дүкендері
-//-
17)
нарықтық кешендер
-//-
18)
отыратын орындарды қоғамдық тамақтандыру кәсіпорындары
отыру орны
19)
Кулинария дүкендері
сауда алаңының м2
20)
тұрмыстық қызмет көрсету кәсіпорындары
жұмыс орындары
21)
монша
орын
22)
кір жуу орындары
ауысымда кірдің кг
23)
химиялық тазалау
ауысымда заттардың кг
24)
кір жуатын орынның қабылдау пункттері, химиялық тазарту объектісі
объект
25)
аумақты пайдалану қызметтері
-//-
26)
Байланыс бөлімшелері
-//-
27)
Банк мекемелері
операция лық орын
28)
Полиция бөлімшелері
объект
29)
тәртібін қорғаудың тірек пункттері
жалпы алаңының м2

3.8.1*
государственных средств
-//-
3.8.2*
средств предприятий и организаций
-//-
3.8.3*
собственных средств населения
-//-
3.9
Соотношение нового жилищного строительства по этажности:
3.9.1
малоэтажный:
-//-
из них:
3.9.1.1
усадебной (коттеджного типа) с земельным участком при доме (квартире)
-//-
3.9.1.2
блокированной с земельным участком при квартире
-//-
3.9.1.3
1-3 этажный без земельного участка
-//-
3.9.2
Среднеэтажный (4-5 этажный) многоквартирный
-//-
3.9.3
многоэтажный многоквартирный
-//-
4
Учреждения социального и культурно-бытового обслуживания
4.1
Детские дошкольные учреждения, всего/на 1000 чел.
место
в том числе:
4.1.1*
государственные
-//-
4.1.2*
частные
-//-
4.2
Общеобразовательные учреждения, всего/на 1000 чел.
учащихся
в том числе:
4.2.1*
государственные
-//-
4.2.2*
частные
-//-
4.3
Поликлиники, всего/на 1000 чел.
посещений в смену
в том числе:
4.3.1*
государственные
-//-
4.3.2*
частные
-//-
4.4
Аптеки
объект
4.5
Раздаточные пункты детской молочной кухни
-//-
4.6
Физкультурно-оздоровительные сооружения
4.6.1
спортивные залы
м2
из них:
4.6.1.1*
государственные
-//-
4.6.1.2*
частные
-//-
4.6.2
спортивные площадки
-//-
из них:
4.6.2.1*
государственные
-//-
4.6.2.2*
частные
-//-
4.6.3
Бассейны крытые
м2 зеркала воды
из них:
4.6.3.1*
государственные
-//-
4.6.3.2*
частные
-//-
4.7
Зрелищно-культурные учреждения
в том числе:
4.7.1
кинозалы, клубные помещения
место
из них:
4.7.1.1*
государственные
-//-
4.7.1.2*
частные
-//-
4.7.2
танцевальные залы
м2
из них:
4.7.2.1*
государственные
-//-
4.7.2.2*
частные
-//-
4.7.3
библиотеки
тыс. книг
4.8
Торговые предприятия, всего/на 1000 чел.
м2
в том числе:
4.8.1*
государственные
-//-
4.8.2*
частные
-//-
4.9
Предприятия общественного питания, всего/на 1000 чел.
посадочное место
в том числе:
4.9.1*
государственные
-//-
4.9.2*
частные
-//-
4.10
Предприятия бытового обслуживания, всего/на 1000 чел.
Рабочих мест
в том числе:
4.10.1*
государственные
-//-
4.10.2*
частные
-//-
4.11
Базы коммунальных служб по обслуживанию жилищного хозяйства
объект
4.11.1*
государственные
-//-
4.11.2*
частные
-//-

3.8.1*
мемлекеттік қаражат
-//-
3.8.2*
кәсіпорындар мен ұйымдардың қаражаты
-//-
3.8.3*
халықтың өз қаражаты
-//-
3.9
жаңа тұрғын үй құрылысының қабаттылығы бойынша арақатынасы:
3.9.1
аз қабатты:
-//-
оның ішінде:
3. 9. 1. 1
үй (пәтер) жанындағы жер учаскесі бар усадьбалық (коттедж түріндегі)
-//-
3. 9. 1. 2
пәтер жанындағы жер учаскесімен оқшауланған
-//-
3. 9. 1. 3
жер учаскесі жоқ 1-3 қабатты
-//-
3.9.2
орта қабатты (4-5 қабатты) көп пәтерлі
-//-
3.9.3
көп қабатты көп пәтерлі
-//-
4
Әлеуметтік және мәдени-тұрмыстық қызмет көрсету мекемелері
4.1
Мектепке дейінгі балалар мекемелері, барлығы / 1000 адамға орын
орын
оның ішінде:
4.1.1*
мемлекеттік
-//-
4.1.2*
жеке
-//-
4.2
жалпы білім беру мекемелері, барлығы/1000 адамға
оқушылар
оның ішінде:
4.2.1*
Мемлекеттік
-//-
4.2.2*
жеке
-//-
4.3
емханалар, барлығы / ауысымына 1000 адамға
ауысымдағы келу
Оның ішінде
4.3.1*
Мемлекеттік
-//-
4.3.2*
жеке
-//-
4.4
Дәріханалар
объект
4.5
балалар сүт асханасының тарату пункттері
-//-
4.6
дене шынықтырусауықтыру ғимараттары
4.6.1
Спорт залдары
м2
Соның ішінде:
4. 6. 1. 1 *
мемлекеттік
-//-
4. 6. 1. 2 *
жеке
-//-
4.6.2
Спорт алаңдары
-//-
Оның ішінде:
4. 6. 2. 1 *
мемлекеттік
-//-
4. 6. 2. 2 *
жеке
-//-
4.6.3
Жабық бассейндер
су айдынының м2
оның ішінде:
4. 6. 3. 1 *
мемлекеттік
-//-
4. 6. 3. 2 *
жеке
-//-
4.7
ойын-сауық-мәдени мекемелер
оның ішінде:
4.7.1
кинозалдар, клубтық Үй-жайлар
орын
соның ішінде:
4. 7. 1. 1
*
мемлекеттік
-//-
4. 7. 1. 2
*
жеке
-//-
4.7.2
Би залдары
м2
Соның ішінде
4. 7. 2. 1 *
мемлекеттік
-//-
4. 7. 2. 2 *
жеке
-//-
4.7.3
кітапханалар
мың кітап
4.8
Сауда кәсіпорындары, барлығы/1000 адамға
м2
Оның ішінде:
4.8.1*
Мемлекеттік
-//-
4.8.2*
жеке
-//-
4.9
қоғамдық тамақтану кәсіпорындары, барлығы/1000 адамға
отырғызу орны
оның ішінде:
4.9.1*
Мемлекеттік
-//-
4.9.2*
жеке
-//-
4.10
Тұрмыстық қызмет көрсету кәсіпорындары, барлығы/1000 адамға
жұмыс орны
оның ішінде:
4.10.1*
Мемлекеттік
-//-
4.10.2*
жеке
-//-
4.11
тұрғын үй шаруашылығына қызмет көрсету жөніндегі коммуналдық қызметтер базасы объект
объект
4.11.1*
Мемлекеттік
-//-
4.11.2*
жеке
-//-

1. Технико-экономические показатели проекта застройки приводятся на следующие этапы:
исходный год; проектный этап.
Приложение 5
к Правилам разработки,
согласования и утверждения
градостроительных проектов
(генеральных планов
населенных пунктов, проектов
детальной планировки
и проектов застройки)
Сноска. Правила дополнены приложением 5 в соответствии с приказом и.о. Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 26.05.2023 № 388 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); в редакции приказа Министра промышленности и строительства РК от 22.02.2024 № 69 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
форма
Рубрика "Общественные обсуждения"
Объявление о проведении общественных обсуждений содержит следующую информацию:
1) наименование проекта генерального плана населенных пунктов, с указанием части населенного пункта, где будет разработан проект, детальной планировки и проект застройки.
2) место, дата и время начала проведения общественных обсуждений. Срок проведения открытого собрания может быть продлен до пяти последовательных рабочих дней по решению участников общественных обсуждений;
3) реквизиты и контактные данные Заказчика;
4) электронный адрес и номер (-а) телефона, по которым можно получить дополнительную информацию о намечаемой деятельности, проведении общественных обсуждений, а также запросить копии документов, относящихся к намечаемой деятельности;
5) электронный адрес и номер(-а) телефона, по которым можно получить дополнительную информацию о проведении общественных слушаний, а также запросить копии документов, относящихся к намечаемой деятельности;
6) подтверждающий документ о своевременном размещении объявления о проведении общественных обсуждений в периодическом печатном издании (газета);
7) подтверждающий документ о своевременном размещении объявления о проведении общественных обсуждений не менее чем в одном теле- или радиоканале;
8) фото объявлений о проведении общественных обсуждений посредством открытых собраний, размещенных в местах, доступных для общественности, с угловым электронным штампом времени съемки.
Приложение 6
к Правилам разработки,
согласования и утверждения
градостроительных проектов
(генеральных планов
населенных пунктов, проектов
детальной планировки
и проектов застройки)
форма
Письмо на проведение общественных обсуждений
Сноска. Правила дополнены приложением 6 в соответствии с приказом и.о. Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 26.05.2023 № 388 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); в редакции приказа Министра промышленности и строительства РК от 22.02.2024 № 69 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
____________________________________________________________________
(регистрационные данные письма, исходящий номер, дата)
"Прошу Вас организовать проведение общественных обсуждений
____________________________________________________________________
(наименование проекта)
Предоставляем перечень населенного пункта, территории населенного пункта,
на территорию которых запланирована разработка (по внесению изменений и
дополнений) генерального плана, проекта детальной планировки и/или проекта
застройки, и на территории населенного пункта, которых необходимо провести
общественные обсуждений ____________________________________________
Предмет общественных обсуждений:
____________________________________________________________________
предмет общественных обсуждений содержит точное наименование, место
осуществления, срок намечаемой деятельности и наименование Заказчика)
Просим также подтвердить наличие технической возможности организации
видеоконференцсвязи в ходе проведения общественных обсуждений.
Просим обеспечить регистрацию участников общественных обсуждений и видео-
и аудиозапись общественных обсуждений".
____________________________________________________________________
(фамилия, имя и отчество (при наличии), должность, наименование организации
представителем которой является, подпись, контактные данные инициатора
общественных обсуждений)
Приложение 7
к Правилам разработки,
согласования и утверждения
градостроительных проектов
(генеральных планов
населенных пунктов, проектов
детальной планировки
и проектов застройки)

1. Құрылыс салу жобасының техникалық-экономикалық көрсеткіштері мынадай кезеңдерге келтіріледі: бастапқы жыл; жобалық кезең.
Қала құрылысы жобаларын
(елді мекендердің бас
жоспарлары, егжей-тегжейлі
жоспарлау жобалары мен
құрылыс салу жобаларын)
əзірлеу, келісу және бекіту
қағидаларына
5-қосымша
нысан
"Қоғамдық талқылаулар" арнайы айдары
Ескерту. Қағидалар 5-қосымшамен толықтырылды – ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің м.а.26.05. 2023 № 388 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); жаңа редакцияда – ҚР Өнеркәсіп және құрылыс министрінің 22.02.2024 № 69 (алғаш ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.
Қоғамдық талқылау өткізу туралы хабарландыру мынадай ақпаратты:
1) елді мекендердің бас жоспарлары жобасының атауы, егжей-тегжейлі жоспарлау жобалары әзірленетін елді мекеннің бөлігі көрсетілген жобаның атауын;
2) қоғамдық талқылау өткізілетін орнын, басталатын күні мен уақытын. ашық жиналысты өткізу мерзімі қоғамдық талқылауға қатысушылардың шешімі бойынша қатарынан бес жұмыс күніне дейін ұзартылуы мүмкін;
3) Тапсырыс берушінің деректемелері мен байланыс деректерін;
4) көзделіп отырған қызмет, өткізілетін қоғамдық тыңдау туралы қосымша ақпарат алуға, сондай-ақ көзделіп отырған қызметке қатысты құжаттардың көшірмелерін сұратуға болатын электрондық мекенжайы мен телефон нөмірін (- лерін);
5) өткізілетін қоғамдық талқылау туралы қосымша ақпарат алуға, сондай-ақ көзделіп отырған қызметке қатысты құжаттардың көшірмелерін сұратуға болатын электрондық мекенжайы мен телефон нөмірін (-лерін);
6) мерзімді басылымда (газетте) қоғамдық талқылау өткізілетіндігі туралы хабарландырудың уақытылы орналастырылғандығын растайтын құжатты;
7) кемінде бір теле- немесе радиоарнада қоғамдық талқылаудың өткізілетіні туралы хабарландырудың уақытылы орналастырылғандығы растайтын құжатты;
8) түсіру уақыты көрсетілетін бұрыштық электрондық мөртабаны бар, көпшілікке қолжетімді жерлерде орналастырылған, ашық жиналыстар арқылы қоғамдық талдау өткізілетіні туралы хабарландырулардың суретін қамтиды.
Қала құрылысы жобаларын
(елді мекендердің бас
жоспарлары, егжей-тегжейлі
жоспарлау жобалары мен
құрылыс салу жобаларын)
əзірлеу, келісу және бекіту
қағидаларына
6-қосымша
нысан
Қоғамдық талқылау өткізуге арналған хат
Ескерту. Қағидалар 6-қосымшамен толықтырылды – ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің м.а.26.05. 2023 № 388 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); жаңа редакцияда – ҚР Өнеркәсіп және құрылыс министрінің 22.02.2024 № 69 (алғаш ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.
__________________________________________________________________
(хаттың тіркеу деректері, шығыс нөмірі, күні)
"Сізден _________________________________________________________________
(жобаның атауы)
қоғамдық талқылау өткізуді ұйымдастыруды сұраймын.
Бас жоспар әзірленетін елді мекеннің, егжей-тегжейлі жоспарлау жобалары мен құрылыс салу жобалары әзірленетін (өзгерістер мен толықтырулар енгізілетін) аумақта қоғамдық талқылау өткізу қажет ететін елді мекен аумақтарының тізбесін ұсынамыз:
__________________________________________________________________
Қоғамдық талқылаудың тақырыбы:
__________________________________________________________________
(қоғамдық талқылау тақырыбы көзделіп отырған қызметтің нақты атауын, жүзеге асырылатын орнын, мерзімін және Тапсырыс берушінің атауын қамтиды)
Сонымен қатар қоғамдық талқылауды өткізу кезінде бейнеконференцбайланысты ұйымдастырудың техникалық мүмкіндігі болатындығын растауды сұраймыз.
Қоғамдық талқылауға қатысушылардың тіркелуін және талқылаудың бейне- және аудиожазбасын қамтамасыз етуді сұраймыз.
__________________________________________________________________
(қоғамдық талқылауға бастама жасаған адамның тегі, аты және әкесінің аты (бар болса), лауазымы, өкілі болып табылатын ұйымның атауы, қолы, байланыс деректері)
Қала құрылысы жобаларын
(елді мекендердің бас
жоспарлары, егжей-тегжейлі
жоспарлау жобалары мен
құрылыс салу жобаларын)
əзірлеу, келісу және бекіту
қағидаларына
7-қосымша
нысан

Сноска. Текст в правом верхнем углу приложения 7 – в редакции приказа Министра промышленности и строительства РК от 22.02.2024 № 69 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
форма
Ответ Заказчику Рубрика "Общественные обсуждения"
Сноска. Правила дополнены приложением 7 в соответствии с приказом и.о. Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 26.05.2023 № 388 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
____________________________________________________________________
(регистрационные данные письма, исходящий номер, дата)
"В ответ на Ваше письмо (исх. №____________, от __________________ (дата))
об организации проведения общественных обсуждений, сообщаем следующее:
Общественные обсуждения будут проводится:
____________________________________________________________________
(дату, место, время начала проведения общественных обсуждений)"
"Подтверждаем наличие технической возможности организации
видеоконференцсвязи в ходе проведения общественных обсуждений".
"Перечень государственных органов: 1. 2."
____________________________________________________________________
(фамилия, имя и отчество (при наличии), должность,
наименование организации представителем которой является, подпись,
контактные данные инициатора общественных обсуждений).
Приложение 8
к Правилам разработки,
согласования и утверждения
градостроительных проектов
(генеральных планов
населенных пунктов, проектов
детальной планировки
и проектов застройки)
Сноска. Текст в правом верхнем углу приложения 8 – в редакции приказа Министра промышленности и строительства РК от 22.02.2024 № 69 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
форма
Протокол общественных обсуждений посредством открытых собраний Рубрика "Общественные обсуждения"
Сноска. Правила дополнены приложением 8 в соответствии с приказом и.о. Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 26.05.2023 № 388 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Наименование местного исполнительного органа:
________________________________________________________________
2. Предмет общественных обсуждений:
________________________________________________________________
(полное, точное наименование рассматриваемых проектных материалов)
3. Местонахождение:
________________________________________________________________
(полный, точный адрес, географические координаты территории участка
намечаемой деятельности)

Ескерту. 7-қосымшаның оң жақ жоғарғы бұрышы жаңа редакцияда – ҚР Өнеркәсіп және құрылыс министрінің 22.02.2024 № 69 (алғаш ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Тапсырыс берушіге жауап
Ескерту. Қағидалар 7-қосымшамен толықтырылды – ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің м.а.26.05. 2023 № 388 бұйрығымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
_________________________________________________________________________
(хаттың тіркеу деректері, шығыс нөмірі, күні)
"Сіз ұсынып отырған қоғамдық талқылауды өткізу шарттарын келісу туралы
хатыңызға (_________ (күні) шығыс №_________) жауап ретінде келесіні хабарлаймыз:
Қоғамдық талқылау ________________________________________________________
қоғамдық талқылау өткізілетін күні, орны, уақыты) өтеді.
"Қоғамдық талқылауды өткізу барысында бейнеконференцбайланысты
ұйымдастырудың техникалық мүмкіндігі болатындығын растаймыз".
"Мүдделі мемлекеттік органдардың тізбесі:
1.
2. "
__________________________________________________________________________
(Тапсырыс берушінің тегі, аты және әкесінің аты (бар болса), лауазымы, өкілі болып
табылатын ұйымның атауы, қолы, байланыс деректері)
Қала құрылысы жобаларын
(елді мекендердің бас
жоспарлары, егжей-тегжейлі
жоспарлау жобалары мен
құрылыс салу жобаларын)
əзірлеу, келісу және бекіту
қағидаларына
8-қосымша
нысан
Ескерту. 8-қосымшаның оң жақ жоғарғы бұрышы жаңа редакцияда – ҚР Өнеркәсіп және құрылыс министрінің 22.02.2024 № 69 (алғаш ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Ашық жиналыс арқылы өткізілетін қоғамдық талқылау хаттамасы
Ескерту. Қағидалар 8-қосымшамен толықтырылды – ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің м.а.26.05. 2023 № 388 бұйрығымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
1. Жергілікті атқарушы органының атауы:
__________________________________________________________________
2. Қоғамдық талқылаудың тақырыбы:
__________________________________________________________________
(қаралатын жобалау материалдарының толық, нақты атауы)
3. Орналасатын жері:
__________________________________________________________________
(көзделіп отырған қызмет учаскесі аумағының толық, нақты мекенжайы, географиялық
координаттары)

4. Реквизиты и контактные данные Заказчика:
________________________________________________________________
(в том числе точное название, юридический и фактический адрес, БИН, ИИН,
телефоны, факсы, электронные почты, сайты)
5. Дата, время, место проведения общественных обсуждений (дата (-ы)
и время открытого собрания общественных обсуждений):
________________________________________________________________
(дата, время начала регистрации участников, время начала общественных
обсуждений, полный и точный адрес места проведения обсуждений.
В случае продления общественных обсуждений указываются все даты)
6. Копия письма от Заказчика и копия ответа местных исполнительных органов
(прилагаются), о проведении общественных обсуждений прилагается
к настоящему протоколу общественных обсуждений.
7. Регистрационный лист участников общественных обсуждений прилагается
к настоящему протоколу общественных обсуждений.
8. Информация о проведении общественных обсуждений распространена
на казахском и русском языках на официальном интернет-ресурсе местного
исполнительного органа.
__________________________________________________________________
(наименование и ссылки на официальные интернет–ресурсы и даты публикации)
1) в средствах массовой информации, в том числе, не менее чем в двух газетах,
и посредством не менее чем одного теле- или радиоканала, распространяемых
на территории местного исполнительного органа, не позднее, чем за двадцать
рабочих дней до даты начала проведения общественных обсуждений:
__________________________________________________________________
(название, номер и дата публикации объявления в газете, с приложением
сканированного объявления: сканированные титульная страница газеты и страница
с объявлением о проведении общественных обсуждений)
__________________________________________________________________
(название теле или радиоканала, дата объявления: электронный носитель с видео-
и аудиозаписью объявления о проведении общественных обсуждений на теле
или радиоканале подлежит приобщению (публикации) к протоколу общественных
обсуждений)
2) на досках объявлений местных исполнительных органов и в местах, специально
предназначенных для размещения объявлений в количестве __________объявлений
по адресам_______________________________________________________.
Фотоматериалы прилагаются к настоящему протоколу общественных обсуждений.

4. Тапсырыс берушінің деректемелері және байланыс деректері:
__________________________________________________________________
(оның ішінде нақты атауы, заңды және нақты мекенжайы, БСН, ЖСН, телефондары,
факстары, электрондық пошталары, сайттары)
5. Қоғамдық талқылау өткізілетін күн, уақыт, орны (ашық жиналысы арқылы қоғамдық
талқылау өткізілетін күн (күндер) және уақыт):
_________________________________________________________________________
(қатысушыларды тіркеу басталатын күн, уақыт, қоғамдық талқылаудың басталатын
уақыты, талқылау өткізілетін орынның толық және нақты мекенжайы. Қоғамдық
талқылаудың мерзімі ұзартылатын жағдайда барлық күндер көрсетіледі)
6. Тапсырыс беруші жіберген хаттың көшірмесі және қоғамдық талқылауды өткізу
шарттарын келісу туралы әкімшілік-аумақтық бірліктердің жергілікті атқарушы
органдары ұсынған жауап хаттың көшірмесі осы қоғамдық талқылау хаттамасына қоса
беріледі.
7. Қоғамдық талқылауға қатысушыларды тіркеу парағы осы қоғамдық талқылау
хаттамасына қоса беріледі.
8. Қоғамдық талқылаудың өткізілетіні туралы ақпарат жергілікті атқарушы органның
(облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың) ресми интернет-
ресурсында мемлекеттік және орыс тілдерінде мынадай тәсілдермен таратылды:
_________________________________________________________________________
(ресми интернет-ресурстардың атауы, сілтемелер және жарияланған күні)
1) қоғамдық талқылау басталған күнге дейін жиырма күнтізбелік күнінен кешіктірмей,
бұқаралық ақпарат құралдарында, оның ішінде кемінде екі газетте және қатысы бар
аумақтың шегінде толық немесе ішінара орналасқан тиісті әкімшілік-аумақтық
бірліктердің (облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың) аумағында
таратылатын кемінде екі теле- немесе радиоарна арқылы бұқаралық ақпарат
құралдарында:
_________________________________________________________________________
(газеттегі хабарландырудың атауын, нөмірін және жарияланған күнін көрсету,
сондай-ақ газеттің сканерленген титулдық беті мен қоғамдық талқылаулар
өткізілетіндігі туралы хабарландыру берілген бетті қамтитын, сканерленген
хабарландыруды қоса ұсыну)
__________________________________________________________________________
(теле- немесе радиоарнаның атауын, хабарландыру жарияланған күнді көрсету,
теле- немесе радиоарнада жарияланған қоғамдық талқылаулар өткізілетіндігі туралы
хабарландырудың бейне және аудиожазбасы бар электрондық жеткізгіш қоғамдық
талқылаулардың хаттамасына қоса тіркелуі (жариялануы) тиіс)
2) __________ мекенжайы бойынша _______ дана хабарландыру әкімшілік-аумақтық
бірліктердің (облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың,
аудандардың, облыстық және аудандық маңызы бар қалалардың, ауылдардың,
кенттердің, ауылдық округтердің) жергілікті атқарушы органдарының хабарландыру
тақталарында және хабарландыруларды орналастыру үшін арнайы тағайындалған
орындарда. Фотоматериалдар осы қоғамдық талқылау хаттамасына қоса беріледі.

9. Решения участников общественных обсуждений:
_________________________________________________________________
(Указать количество участников общественных обсуждений "за", "против",
"воздержались")
_________________________________________________________________
_________________________________________________________________
(о признании общественных обсуждений состоявшимися с указанием причин
в соответствии с пунктом 34-14 настоящих Правил. Указать количество
участников общественных обсуждений "за", "против", "воздержались")
10. Сведения о всех заслушанных докладах:
_________________________________________________________________
(фамилия, имя и отчество (при наличии) докладчика, должность,
наименование представляемой организации)
_________________________________________________________________
(тема доклада, количество страниц, слайдов, файлов, плакатов, чертежей)
Тексты докладов по документам, выносимым на общественные обсуждения,
прилагаются к настоящему протоколу общественных обсуждений.
11. Сводная таблица, которая является неотъемлемой частью протокола
общественных обсуждений и содержит замечания и предложения, полученные
до и во время проведения общественных обсуждений. Замечания и предложения,
явно не имеющие связи с предметом общественных обсуждений, вносятся в таблицу
с отметкой "не имеют отношения к предмету общественных обсуждений".
12. Мнение участников общественных обсуждений о качестве рассматриваемых
документов и заслушанных докладов на предмет полноты и доступности
их понимания, рекомендации по их улучшению:
___________________________________________________________________
(фамилия, имя и отчество (при наличии), должность, наименование представляемой
организации, мнения и рекомендации)
13. Обжалование протокола общественных обсуждений возможно в судебном порядке.
14. Председатель общественных обсуждений:
___________________________________________________________________
(фамилия, имя и отчество (при наличии), должность, наименование организации
представителем которой является, подпись, дата)
15. Секретарь общественных обсуждений:
___________________________________________________________________
(фамилия, имя и отчество (при наличии), должность, наименование организации
представителем которой является, подпись, дата)
Сводная таблица замечаний и предложений, полученных до и во время проведения общественных обсуждений
№ пп
Замечания и предложения физических и юридических лиц (фамилия, имя и отчество (при наличии) участника, должность, наименование представляемой организации)
Ответы на замечания и предложения (фамилия, имя и отчество (при наличии) отвечающего, должность, наименование представляемой организации)
Примечание
(снятое замечание или предложение)
1
2
3
4
Приложение 9
к Правилам разработки,
согласования и утверждения
градостроительных проектов
(генеральных планов
населенных пунктов, проектов
детальной планировки
и проектов застройки)
Классификатор Генерального плана

9. Қоғамдық талқылауға қатысушылардың шешімдері:
_________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________
Қоғамдық талқылауларға қатысушылардың "қолдаймын", "қарсымын", "қалыс
қаламын" деп дауыс бергендер санын көрсету)
__________________________________________________________________________
(осы Қағидалардың 34-14-тармағына сәйкес себептерді көрсете отырып, қоғамдық
талқылау өткізілмеді деп тану туралы. Қоғамдық талқылауға қатысушылардың
"қолдаймын", "қарсымын", "қалыс қаламын" деп дауыс бергендер санын көрсету)
10. Барлық талқыланған баяндамалар туралы мәліметтер:
__________________________________________________________________________
(баяндамашының тегі, аты және әкесінің аты (бар болса), лауазымы, өкілі болып
отырған ұйымның атауы) _______________________________
(баяндаманың тақырыбы, парақтардың, слайдтардың, файлдардың, плакаттардың,
сызбалардың саны)
Қоғамдық талқылауға шығарылып отырған құжаттар бойынша баяндамалардың мәтіні
осы қоғамдық талқылау хаттамасына қоса беріледі.
11. Қоғамдық талқылау хаттамасының ажырамас бөлігі болып табылатын және
қоғамдық талқылау өткізілгенге дейін және өткізу кезінде келіп түскен барлық
ескертулер мен ұсыныстарды қамтитын жиынтық кесте. Қоғамдық талқылаудың
тақырыбына мүлде қатысы жоқ ескертулер мен ұсыныстар кестеге "қоғамдық
талқылаудың тақырыбына қатысы жоқ" деген белгімен енгізіледі.
12. Қоғамдық талқылауға қатысушылардың қаралып отырған құжаттар мен
талқыланған баяндамалардың толықтығы және оларды түсіну қолжетімділігі
тұрғысынан сапасы жөніндегі пікірі, оларды жақсарту бойынша ұсынымдары:
__________________________________________________________________________
(тегі, аты және әкесінің аты (бар болса), лауазымы, өкілі болып отырған ұйымның
атауы, пікірлері мен ұсынымдары)
13. Қоғамдық талқылау хаттамасына сот тәртібімен шағым жасауға болады.
14. Қоғамдық талқылаудың төрағасы:
__________________________________________________________________________
(тегі, аты және әкесінің аты (бар болса), лауазымы, өкілі болып табылатын ұйымның
атауы, қолы, күні)
15. Қоғамдық талқылаудың хатшысы:
__________________________________________________________________________
(тегі, аты және әкесінің аты (бар болса), лауазымы, өкілі болып табылатын ұйымның
атауы, қолы, күні)
Қоғамдық талқылау өткізілгенге дейін және өткізу кезінде келіп түскен ескертулер мен ұсыныстардың жиынтық кестесі
Р/с №
Қатысушылардың ескертулері мен ұсыныстары (қатысушының тегі, аты, әкесінің аты (бар болса), лауазымы, өкілі болып отырған ұйымның атауы)
Ескертулер мен ұсыныстарға жауаптар (жауап берушінің тегі, аты, әкесінің аты (бар болса), лауазымы, өкілі болып отырған ұйымның атауы)
Ескертпе (алынып тасталған ескерту немесе ұсыныс)
Қала құрылысы жобаларын
(елді мекендердің бас
жоспарлары, егжей-тегжейлі
жоспарлау жобалары мен
құрылыс салу жобаларын)
əзірлеу, келісу және бекіту
қағидаларына
9-қосымша
Бас жоспардың сыныптауышы

Сноска. Правила дополнены приложением 9 в соответствии с приказом Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 04.08.2023 № 563 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); в редакции приказа Министра промышленности и строительства РК от 22.02.2024 № 69 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Классы
Слои
Подтипы
Код по классификатору
Наименование по классификатору
Тип геометрического представления
Функциональные зоны
gpzone
Жилые зоны
gpzonejil
Усадебной застройки
(коттеджного типа) с земельным участком при доме (квартире)

Ескерту. Қағида 9-қосымшамен толықтырылды - ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 04.08.2023 № 563 (алғаш ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); жаңа редакцияда – ҚР Өнеркәсіп және құрылыс министрінің 22.02.2024 № 69 (алғаш ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.
Сыныптар
Қабаттар
Кіші типтер
Сыныптауыш бойынша коды
Сыныптауыш бойынша атауы
Геометриялық көрініс типі
Функциональдық аймақтар
gpzone
Тұрғын аймақтар
gpzonejil
Үй (пәтер) жанындағы жер учаскесі бар үй-жайлық (коттедж түріндегі)

11030000
Территория среднеэтажной 4-5 и 6* этажной застройки
Многоэтажной застройки (6-12 этажей)
11040000
Территория многоэтажной застройки (6-12 этажей)
Зона застройки повышенной этажности (выше 12 этажей)
11014000
Территория застройки повышенной этажности (выше 12 этажей)
Общественно-деловые зоны
gpzoneodz
Дошкольных учреждений и учреждений среднего образования
11050000
Территория дошкольных учреждений и учреждений среднего образования
полигон
Учреждений среднего профессионального и высшего образования

11030000
Орта 4-5 және 6* қабатты құрылыс аумағы
Көп қабатты құрылыс (6-12 қабат)
11040000
Көп қабатты (6-12 қабат) құрылыс аумағы
Тұрғын аймақтар
gpzonejil
Жоғары қабатты (12 қабаттан жоғары) құрылыс салу аймағы
11014000
Жоғары қабатты (12 қабаттан жоғары) құрылыс салу аумағы
полигон
Қоғамдық-іскерлік аймақ
gpzoneodz
Мектепке дейінгі мекемелер және орта білім мекемелері
11050000
Мектепке дейінгі мекемелер және орта білім мекемелерінің аумағы
полигон
Орта кәсіби және жоғары білім мекемелері

11015000
Территория учреждений среднего профессионального и высшего образования
Организации здравоохранения и соцобеспечения
11060000
Территория организации здравоохранения и соцобеспечения
Учреждения культуры и искусства
11016000
Территория учреждений культуры и искусства
**Прочие учреждения и предприятия обслуживания в том числе общегородского значения
11070000
Территория учреждений и предприятий обслуживания в том числе общегородского значения
Учреждения санаторно- курортные, оздоровительные, отдыха и туризма
11017000
Территория учреждений санаторно- курортные, оздоровительные, отдыха и туризма
Пожарные части
11018000
Территория пожарных частей
Физкультурно-спортивных сооружений
11019000
Территория физкультурно-спортивных сооружений
Религиозные здания и сооружения
11020000
Территория религиозных зданий и сооружений
**Предприятий торговли, общественного питания, бытового и коммунального обслуживания, гостиницы, деловые центры
11021000
**Территория предприятий торговли, общественного питания, бытового и коммунального обслуживания, гостиницы, деловые центры
**Организации и учреждения управления, кредитно-финансовые учреждения, предприятия связи и пр.
11022000
**Территория организаций и учреждений управления, кредитно-финансовые учреждения, предприятия связи и пр.
Промышленные (производственные) зоны
gpzoneprom
Промышленной застройки
11080000
Территория промышленной застройки
полигон
Коммунально-складской застройки
11090000
Территория коммунально-складской застройки
Зоны транспортной инфраструктуры gpzonetransport
Автомобильные дороги
11100000
Территория автомобильных дорог
полигон
Сооружения автомобильного транспорта

11015000
Орта кәсіби және жоғары білім мекемелерінің аумағы
Денсаулық сақтау және әлеуметтік қамсыз ету ұйымдары
11060000
Денсаулық сақтау және әлеуметтік қамсыздандыру ұйымдарының аумағы
Мәдениет және өнер мекемелері
11016000
Мәдениет және өнер мекемелерінің аумағы
**Қызмет көрсету басқа да мекемелері мен кәсіпорындары оның ішінде жалпы қалалық маңызы бар
11070000
Қызмет көрсету мекемелері мен кәсіпорындарының оның ішінде жалпы қалалық маңызы бар мекемелердің аумағы
Қоғамдық-іскерлік аймақ
gpzoneodz
Санаториялық-курорттық, сауықтыру, демалыс және туризм мекемелері
11017000
Санаториялық-курорттық, сауықтыру, демалыс және туризм мекемелерінің аумағы
полигон
Өрт сөндіру бөлімшелері
11018000
Өрт сөндіру бөлімшелерінің аумағы
Дене мәдениеті-спорт құрылыстары
11019000
Дене мәдениеті-спорт құрылыстарының аумақтары
Діни ғимараттар мен құрылыстар
11020000
Діни ғимараттар мен құрылыстардың аумақтары
**Сауда, қоғамдық тамақтандыру, тұрмыстық және коммуналдық қызмет көрсету кәсіпорындар, қонақ үйлер, әскерлік орталықтар
11021000
**Сауда, қоғамдық тамақтандыру, тұрмыстық және коммуналдық қызмет көрсету кәсіпорындар, қонақ үйлер, әскерлік орталықтардың аумақтары
**Басқару ұйымдары мен мекемелері, кредиттік-қаржылық мекемелер, байланыс кәсіпорындары және басқалар
11022000
****Басқару ұйымдары мен мекемелері, кредиттік-қаржылық мекемелер, байланыс кәсіпорындары және басқалардың аумақтары
Өнеркәсіптік (өндірістік) аймақтар
gpzoneprom
Өнеркәсіптік құрылыс
11080000
Өнеркәсіптік құрылыс аумағы
полигон
Коммуналдық-қоймалық құрылыс
11090000
Коммуналдық-қоймалық құрылыс аумағы
Көлік инфрақұрылымы аймақтары gpzonetransport
Автомобиль жолдары
11100000
Автомобиль жолдары аумағы
полигон
Автомобиль көлігінің құрылыстары

11110000
Территория сооружений автомобильного транспорта
Предприятий автосервиса
11120000
Территория предприятий автосервиса
Сооружений и устройств городского пассажирского транспорта
11130000
Территория сооружений и устройств городского пассажирского транспорта
Железные дороги и сооружения железнодорожного транспорта
11140000
Территория железных дорог и сооружений железнодорожного транспорта
Застроек внешнего транспорта
11150000
Территория застроек внешнего транспорта
Зоны обеспеченности инженерными коммуникациями
gpzoneeng
Зона обеспеченности энергоснабжением

11110000
Автомобиль көлігі құрылыстарының аумағы
Автосервис кәсіпорындары
11120000
Автосервис кәсіпорындарының аумағы
Қалалық жолаушылар көлігінің құрылыстары мен құрылғылары
11130000
Қалалық жолаушылар көлігі құрылыстары мен құрылғыларының аумағы
Темір жолдар мен теміржол көлігі құрылыстары
11140000
Темір жолдар мен теміржол көлігі құрылыстарының аумағы
Сыртқы көлік құрылыстары
11150000
Сыртқы көлік құрылыстарының аумағы
Инженерлік коммуникациялармен қамтамасыз ету аймақтары
gpzoneeng
Электрмен жабдықтаумен қамтамасыз ету аймағы

11160000
Зона обеспеченности энергоснабжением
полигон
Зона обеспеченности телефонизацией
11170000
Зона обеспеченности телефонизацией
Зона обеспеченности водоотведением
11180000
Зона обеспеченности водоотведением
Зона обеспеченности водоснабжением
11190000
Зона обеспеченности водоснабжением
Зона обеспеченности газоснабжением
11200000
Зона обеспеченности газоснабжением
Зона обеспеченности теплоснабжением
11210000
Зона обеспеченности теплоснабжением
Зона обеспеченности уличным освещением
11220000
Зона обеспеченности уличным освещением
Зона обеспеченности ливневой канализацией
11230000
Зона обеспеченности ливневой канализацией
Зоны охраняемых территорий gpzoneprotect
Рек, естественных и искусственных водоемов
11240000
Территория рек, естественных и искусственных водоемов
полигон
Памятников истории, архитектуры и недвижимой культуры
11250000
Территория памятников истории, архитектуры и недвижимой культуры
Памятников природы
11260000
Территория памятников природы
Зоны сельскохозяйственного и лесохозяйственного использования gpzoneagricult
Теплиц, цветочного хозяйства и питомников

11160000
Энергиямен қамтамасыз ету аймағы
полигон
Телефонмен қамтамасыз ету аймағы
11170000
Телефондандырумен қамтамасыз ету аймағы
Су бұрумен қамтамасыз ету аймағы
11180000
Су бұрумен қамтамасыз ету аймағы
Сумен жбдықтаумен қамтамасыз ету аймағы
11190000
Сумен қамтамасыз ету аймағы
Газбен жабдықтаумен қамтамасыз ету аймағы
11200000
Газбен қамтамасыз ету аймағы
Жылумен жабдықтаумен қамтамасыз ету аймағы
11210000
Жылумен қамтамасыз ету аймағы
Көшені жарықтандырумен қамтамасыз ету аймағы
11220000
Көше жарығымен қамтамасыз ету аймағы
Нөсерлік кәрізбен қамтамасыз ету аймағы
11230000
Нөсер кәрізімен қамтамасыз ету аймағы
Қорғалатын аумақтар аймақтары gpzoneprotect
Өзендер, табиғи және жасанды су айдындары
11240000
Өзендер, табиғи және жасанды су айдындарының аумағы
полигон
Тарихи, сәулет және жылжымайтын мәдениет ескерткіштері
11250000
Тарих, сәулет және жылжымайтын мәдениет ескерткіштерінің аумағы
Табиғат ескерткіштері
11260000
Табиғат ескерткіштерінің аумағы
Ауыл шаруашылығы мен орман шаруашылығы аймақтары gpzoneagricult
Жылыжайлар, гүл шаруашылықтары және тәлімбақтар

11270000
Территория теплиц, цветочного хозяйства и питомников
полигон
Лесного хозяйства
11280000
Территория лесного хозяйства
Прочего сельскохозяйственного использования
11290000
Территории прочего сельскохозяйственного использования
Садоводческие товарищества
11023000
Территории садоводческие товарищества
Территории растениеводства
11024000
Территории растениеводства
Территории животноводства
11025000
Территории животноводства
Рекреационные зоны
gpzonerec
Зелени общего пользования и зелени спецназначения

11270000
Жылыжайлар, гүл шаруашылықтары және тәлімбақтардың аумағы
полигон
Орман шаруашылығы
11280000
Орман шаруашылығы аумағы
Басқа да ауыл шаруашылығы мақсатында пайдаланатын
11290000
Басқа да ауыл шаруашылығы мақсатында пайдаланатын аумақтар
Бау-бақша серіктестері
11023000
Бау-бақша серіктестерінің аумақтары
Өсімдік шаруашылығы аумағы
11024000
Өсімдік шаруашылығы аумағы
Мал шаруашылығы аумағы
11025000
Мал шаруашылығы аумағы
Рекреациялық аймақтар
gpzonerec
Жалпы пайдаланудағы жасыл желектер және арнайы мақсаттағы жасыл желектер

11300000
Территория зелени общего пользования и зелени спецназначения
полигон
Кратковременного отдыха (парки, скверы)
11310000
Территория парков, скверов и т.д. (зона кратковременного отдыха)
Длительного отдыха (санатории, курорты)
11320000
Территория санаториев, курортов и т.д. (зона длительного отдыха)
Рек, водоемов, береговых полос
11330000
Территория рек, водоемов, береговых полос
Зоны резервных территорий gpzonerez
Резервные территории для усадебной застройки

11300000
Жалпы пайдаланудағы жасыл желектер және арнайы мақсаттағы жасыл желектер аумағы
полигон
Қысқа мерзімді демалыс (саябақтар, скверлер)
11310000
Қысқа мерзімді демалыс (саябақтар, скверлер) аумақтары
Ұзақ демалыс (шипажайлар, курорттар)
11320000
Шипажайлар, курорттар және т.б. аумағы (ұзақ демалыс аймағы)
Өзендер, су айдындары, жағалау белдеулері
11330000
Өзендердің, су айдындарының, жағалау белдеулерінің аумағы
Резервтік аумақтар аймақтары gpzonerez
Үй-жайлар үшін
резервтік аумақтар

11340000
Резервные территории для усадебной застройки
полигон
Резервные территории для малоэтажной застройки
11026000
Резервные территории для малоэтажной застройки
Резервные территории для среднеэтажной застройки
11027000
Резервные территории для среднеэтажной застройки
Резервные территории для многоэтажной застройки
11028000
Резервные территории для многоэтажной застройки
Резервные территории для застройки повышенной этажности
11029000
Резервные территории для застройки повышенной этажности
Резервные территории для учреждений образования
11031000
Резервные территории для учреждений образования
Резервные территории для организации здравоохранения
11032000
Резервные территории для организации здравоохранения
Резервные территории для учреждений обслуживания, в том числе общегородского значения
11033000
Резервные территории для учреждений обслуживания, в том числе общегородского значения
Резервные территории для объектов коммерческого назначения (гостиницы, деловые центры, торговые центры)

11340000
Үй-жайлар үшін
резервтік аумақтар
полигон
Төмен қабатты құрылыс үшін резервтік аумақтар
11026000
Төмен қабатты құрылыс үшән резервтік аумақтар
Орташа қабатты құрылыс үшін резервтік аумақтар
11027000
Орташа қабатты құрылыс үшін резервтік аумақтар
Көп қабатты
құрылыс үшін резервтік аумақтар
11028000
Көп қабатты
құрылыс үшін резервтік аумақтар
Жоғары қабатты құрылыс үшін резервтік аумақтар
11029000
Жоғары қабатты құрылыс үшін резервтік аумақтар
Резервтік аумақтар аймақтары gpzonerez
Білім беру мекемелері үшін резервтік аумақтар
11031000
Білім беру мекемелері үшін резервтік аумақтар
Денсаулық сақтау ұйымдары үшін резервтік аумақтар
11032000
Денсаулық сақтау ұйымдары үшін резервтік аумақтар
Қызмет көрсету мекемелері үшін резервтік аумақтар, оның ішінде жалпы қалалық маңыздағы
11033000
Қызмет көрсету мекемелері үшін резервтік аумақтар, оның ішінде жалпы қалалық маңыздағы
Коммерциялық маңыздағы (қонақ үйлер, іскерлік орталықтар, сауда орталықтары) объектілер үшін резервтік аумақтар

11390000
Территория временного хранения твердых бытовых отходов, предприятий по переработке ТБО
Золоотвалов, отстойников
11400000
Территория золоотвалов, отстойников
Скотомогильников
11038000
Территории скотомогильников
Канализационных очистных сооружений
11039000
Территории канализационных очистных сооружений
Санитарно-защитные зоны gpzonesan
Санитарно-защитные зоны
11410000
Санитарно-защитные зоны
полигон
Пригородная зона gpzonesub
Земли сельскохозяйственного назначения

11390000
Қатты тұрмыстық қалдықтарды уақытша сақтау, ҚТҚ өңдеу кәсіпорындарының аумағы
Күл үйінділері, тұндырғыштар
11400000
Күл үйінділерінің, тұндырғыштар аумағы
Мал қорымдары
11038000
Мал қорымдары аумақтары
Кәріздік тазалау құрылыстары
11039000
Кәріздік тазалау құрылыстары аумақтары
Санитарлық-қорғау аймақтары gpzonesan
Санитарлық-қорғау аймақтары
11410000
Санитарлық-қорғау аймақтары
полигон
Қала маңы аймағы gpzonesub
Ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлер

11420000
Территория земель сельскохозяйственного назначения
полигон
Земли населенных пунктов
11430000
Территория земель населенных пунктов
Земли промышленности, транспорта, связи, для нужд космической деятельности, обороны, национальной безопасности и иного несельскохозяйственного назначения
11440000
Земли промышленности, транспорта, связи, для нужд космической деятельности, обороны, национальной безопасности и иного несельскохозяйственного назначения
Земли особо охраняемых природных территорий

11420000
Ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлердің аумағы
полигон
Елді мекендердің жерлері
11430000
Елді мекендердің жерлерінің аумағы
Өнеркәсіп, көлік, байланыс жерлері, ғарыштық қызмет, қорғаныс, ұлттық қауіпсіздік қажеттіліктеріне арналған жерлер және басқа да ауыл шаруашылығына арналмаған жерлер
11440000
Өнеркәсіп, көлік, байланыс жерлердің, ғарыштық қызмет, қорғаныс, ұлттық қауіпсіздік қажеттіліктеріне арналған жерлердің және басқа да ауыл шаруашылығына арналмаған жерлердің аумағы
Ерекше қорғалатын табиғи аумақтардың жерлері

11450000
Земли особо охраняемых природных территорий
Земли лесного фонда
11460000
Земли лесного фонда
Земли водного фонда
11470000
Земли водного фонда
Земли запаса
11480000
Земли запаса
Дачные и садоводческие территории
11041000
Дачные и садоводческие территории
полигон
Земли рекультивации
gpzonerecult
Земли рекультивации
11490000
Земли рекультивации
полигон
Примечание:
*6-ти этажную застройку допускается считать зоной застройки средней этажности, в случаях, когда квартиры 6-го мансардного этажа являются вторыми уровнями квартир 5-ых этажей.
**объемно-планировочные решения объектов не должны превышать регламенты окружающей застройки по этажности и плотности застройки территории.
Здания и сооружения населенного пункта
gpbuild
Здания и сооружения
gpbuild
Существующие здания и сооружения
22010000
Существующие здания и сооружения
полигон
Проектируемые здания и сооружения
22020000
Проектируемые здания и сооружения
Инженерные коммуникации линейные
gpenglin
Объекты энергоснабжения линейные gpengellin
33010000
Объекты энергоснабжения линейные
линия
Объекты газоснабжения линейные gpenggaslin
33020000
Объекты газоснабжения линейные
линия
Объекты водоснабжения линейные gpengwodlin
33030000
Объекты водоснабжения линейные
линия
Объекты водоотведения линейные gpengkanlin
33040000
Объекты водоотведения линейные
линия
Объекты теплоснабжения линейные gpengteplin
33050000
Объекты теплоснабжения линейные
линия
Объекты связи и телекоммуникаций линейные gpengtellin
33060000
Объекты связи и телекоммуникаций линейные
линия
Объекты нефтепроводов линейные gpengoillin
33070000
Объекты нефтепроводов линейные
линия
Объекты ливневой канализации линейные gpenglivlin
33080000
Объекты ливневой канализации линейные
линия
Инженерные коммуникации полигональные
gpengpol
Объекты энергоснабжения полигональные gpengelpol
33090000
Объекты энергоснабжения полигональные
полигон
Объекты газоснабжения полигональные
gpenggaspol
33100000
Объекты газоснабжения полигональные
полигон
Объекты водоснабжения полигональные gpengwodpol
33110000
Объекты водоснабжения полигональные
полигон
Объекты водоотведения полигональные
33120000
Объекты водоотведения полигональные
полигон
gpengkanpol
Объекты теплоснабжения полигональные gpengteppol
33130000
Объекты теплоснабжения полигональные
полигон
Объекты связи и телекоммуникаций полигональные
33140000
Объекты связи и телекоммуникаций полигональные
полигон
gpengtelpol
Объекты нефтепроводов полигональные gpengoilpol

11450000
Ерекше қорғалатын табиғи аумақтардың жерлері
Орман қоры жерлері
11460000
Орман қоры жерлері
Су қоры жерлері
11470000
Су қоры жерлері
Босалқы жерлер
11480000
Босалқы жерлер
Саяжай және бау-бақша аумақтары
11041000
Саяжай және бау-бақша аумақтары
Қайта өңделетін жерлер
gpzonerecult
Қайта өңделетін жерлер
11490000
Қайта өңделетін жерлер
полигон
Ескерту:
Пәтерлер 5 қабаттағы пәтерлердің екінші деңгейі болып табылатын 6-шы мансардтық қабат болған жағдайда, *6 қабатты құрылыс салуды орташа қабатты құрылыс салу аймағы деуге рұқсат етіледі.
** объектілердің көлемдік-жоспарлау шешімдері құрылыс салу аумақтарының қабаты және тығыздығы бойынша қоршаған құрылыстың регламентінен артпауы керек.
Елді мекеннің ғимараттары мен құрылыстары
gpbuild
Ғимараттар мен құрылыстар
gpbuild
Қолданыстағы ғимараттар мен құрылыстар
22010000
Қолданыстағы ғимараттар мен құрылыстар
полигон
Жобалық ғимараттар мен құрылыстар
22020000
Жобалық ғимараттар мен құрылыстар
Инженерлік коммуникациялар желілік
gpenglin
Электрмен жабдықтау объектілері, желілік gpengellin
33010000
Электрмен жабдықтау объектілері, желілік
желі
Газбен жабдықтау объектілері, желілік gpenggaslin
33020000
Газбен жабдықтау объектілері, желілік
желі
Сумен жабдықтау объектілері, желілік gpengwodlin
33030000
Сумен жабдықтау объектілері, желілік
желі
Су бұру объектілері, желілік gpengkanlin
33040000
Су бұру объектілері, желілік
желі
Жылумен жабдықтау объектілері, желілік gpengteplin
33050000
Жылумен жабдықтау объектілері, желілік
желі
Байланыс және телекоммуникациялар объектілері, желілік
gpengtellin
33060000
Байланыс және телекоммуникациялар объектілері, желілік
желі
Мұнай құбыры объектілері желілік gpengoillin
33070000
Мұнай құбыры объектілері желілік
желі
Нөсерлік кәріз объектілері желілік gpenglivlin
33080000
Нөсерлік кәріз объектілері желілік
желі
Полигоналды инженерлік коммуникациялар
gpengpol
Полигоналды электрмен жабдықтау объектілері gpengelpol
33090000
Полигоналды электрмен жабдықтау объектілері
полигон
Полигоналды газбен жабдықтау объектілері
gpenggaspol
33100000
Полигоналды газбен жабдықтау объектілері
полигон
Полигоналды сумен жабдықтау объектілері gpengwodpol
33110000
Полигоналды сумен жабдықтау объектілері
полигон
Полигоналды субұру объектілері
gpengkanpol
33120000
Полигоналды субұру объектілері
полигон
Полигоналды жылумен жабдықтау объектілері gpengteppol
33130000
Полигоналды жылумен жабдықтау объектілері
полигон
Полигоналды байланыс және телекоммуникациялар объектілері
gpengtelpol
33140000
Полигоналды байланыс және телекоммуникациялар объектілері
полигон
Полигоналды мұнай құбыр объектілері gpengoilpol

33150000
Объекты нефтепроводов полигональные
полигон
Объекты ливневой канализации полигональные
33160000
Объекты ливневой канализации полигональные
полигон
gpenglivpol
Границы градостроительного проекта
gpgr
Границы населенного пункта
gpgrnp
Существующие границы населенного пункта
44010000
Существующие границы населенного пункта
полигон
Проектные границы населенного пункта
44020000
Проектные границы населенного пункта
Граница ПДП gpgrpdp
44030000
Граница ПДП
полигон
Границы учетных кварталов
gpgrmkr
44040000
Границы учетных кварталов
полигон
Градостроительные регламенты
gpreg
Красные линии
gpregredlinelin
55010000
Красные линии линейные
линия
Красные линии
pdpregredlinepol
55040000
Красные линии полигональные
полигон
Желтые линии
gpregyellowline
55020000
Желтые линии
линия
Водоохранные полосы
gpregwodpls
55030000
Водоохранные полосы
полигон
Шумозащитные охранные зоны от железной дороги
55050000
Шумозащитные охранные зоны от железной дороги
полигон
Охранная зона взлета и посадки воздушных судов
55060000
Охранная зона взлета и посадки воздушных судов
полигон
Автомобильный транспорт
gpautotran
Мосты, путепроводы
gpautotranbridg
66010000
Мосты, путепроводы
полигон
Остановки
gpautotranost
66020000
Остановки
полигон
Парковки
gpautotranprc
66030000
Парковки
полигон
Дороги и проезды
gpautotranrdc
66040000
Дороги и проезды
полигон
Осевые линии дорог и улиц
gpautotranstreet
66050000
Осевые линии дорог и улиц
линия
Развязки в разных уровнях
66060001
Развязки в разных уровнях
полигон
Транспортно-пересадочные узлы
66070001
Транспортно-пересадочные узлы
полигон
Автовокзалы
66080001
Автовокзалы
полигон
Железнодорожный транспорт
gprrstran
Железные дороги, пути и линейные сооружения gprrstranlin
77010000
Железные дороги, пути и линейные сооружения
линия
Железнодорожные вокзалы, станции
77020000
Железнодорожные вокзалы, станции
полигон
Воздушный транспорт
gpairtr
Аэропорт
78010000
Аэропорт
полигон
Взлетно-посадочная полоса
78020000
Взлетно-посадочная полоса
полигон
Водный транспорт
gpwatertr
Причалы, пирсы
79010000
Причалы, пирсы
полигон
Благоустройство населенного пункта
gpblag
Рекламно-информационный объект (билборд) gpblagbillboard
88010000
Рекламно-информационный объект (билборд)
линия
Детские игровые площадки gpblagchildpl
88020000
Детские игровые площадки
полигон
Площадка для сушки белья gpblagdryerpl
88030000
Площадка для сушки белья
полигон
Мусорные контейнерные площадки gpblagdumppl
88040000
Мусорные контейнерные площадки
полигон
Мусорные участки gpblagdumpuch
88050000
Мусорные участки
полигон
Фонтаны gpblagfontpol
88060000
Фонтаны
полигон
Паркинг gpblagparking
88070000
Паркинг
полигон
Спортивная площадка gpblagsportpl

33150000
Полигоналды мұнай құбыр объектілері
полигон
Полигоналды нөсерлік кәріз объектілері
gpenglivpol
33160000
Полигоналды нөсерлік кәріз объектілері
полигон
Қала құрылысы жобасының шекаралары
gpgr
Елді мекеннің шекаралары
gpgrnp
Елді мекеннің қолданыстағы шекаралары
44010000
Елді мекеннің қолданыстағы шекаралары
полигон
Елді мекеннің жобалық шекаралары
44020000
Елді мекеннің жобалық шекаралары
ЕТЖЖ шекарасы gpgrpdp
44030000
ЕТЖЖ шекарасы
полигон
Есептік орамдардың шекаралары
gpgrmkr
44040000
Есептік орамдардың шекаралары
полигон
Қала құрылысы регламенттері
gpreg
Қызыл сызықтар
gpregredlinelin
55010000
Қызыл сызықтар желілік
желі
Қызыл сызықтар
pdpregredlinepol
55040000
Қызыл сызықтар полигоналды
полигон
Сары сызықтар
gpregyellowline
55020000
Сары сызықтар
желі
Су қорғау жолақтары
gpregwodpls
55030000
Су қорғау жолақтары
полигон
Теміржол шуынан қорғау аймағы
5505000
Теміржол шуынан қорғау аймағы
Әуе кемелерінің ұшу және қону қорғау аймақтары
5506000
Әуе кемелерінің ұшу және қону қорғау аймақтары
Автомобиль көлігі
gpautotran
Көпірлер, жол айналымдары
gpautotranbridg
66010000
Көпірлер, жол айналымдары
полигон
Аялдамалар
gpautotranost
66020000
Аялдамалар
полигон
Тұрақтар
gpautotranprc
66030000
Тұрақтар
полигон
Жолдар мен өтпе жолдар
gpautotranrdc
66040000
Жолдар мен өтпе жолдар
полигон
Жолдар мен көшелердің осьтік желілері
gpautotranstreet
66050000
Жолдар мен көшелердің осьтік желілері
желі
Автомобиль көлігі
gpautotran
Әртүрлі деңгейдегі айналма жолдар
66060001
Әртүрлі деңгейдегі айналма жолдар
Транспорттық- көлік-ауысып отыру торабтары
66070001
Транспорттық- көлік-ауысып отыру торабтары
Автовокзалдар
66080001
Автовокзалдар
Теміржол көлігі
gprrstran
Теміржолдар, жолдар және желілік құрылыстар gprrstranlin
77010000
Теміржолдар, жолдар және желілік құрылыстар
желі
Теміржол вокзалдары, стансалар
77020000
Теміржол вокзалдары, стансалар
полигон
Әуе транспорты
Әуежай
78010000
Әуежай
полигон
Ұшу-қону жолағы
78020000
Ұшу-қону жолағы
Су транспорты
Айлақ,
пирс
79010000
Айлақ,
пирс
полигон
Елді мекенді абаттандыру
gpblag
Жарнамалық-ақпараттық объект (билборд) gpblagbillboard
88010000
Жарнамалық-ақпараттық объект (билборд)
желі
Балалардың ойын алаңдары gpblagchildpl
88020000
Балалардың ойын алаңдары
полигон
Киім кептіруге арналған алаң gpblagdryerpl
88030000
Киім кептіруге арналған алаң
полигон
Қоқыс контейнерлерінің алаңдары gpblagdumppl
88040000
Қоқыс контейнерлерінің алаңдары
полигон
Қоқыс учаскелері gpblagdumpuch
88050000
Қоқыс учаскелері
полигон
Бұрқақтар gpblagfontpol
88060000
Бұрқақтар
полигон
Паркинг gpblagparking
88070000
Паркинг
полигон
Спорт алаңы gpblagsportpl

Сноска. Правила дополнены приложением 10 в соответствии с приказом Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 04.08.2023 № 563 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
№ п.п. Показатели Единица измерения Современное состояние Первый этап Расчетный срок
1
Территория
1.1
Площадь земель населенного пункта в пределах городской, поселковой черты и черты сельского населенного пункта, всего
тыс. га
в том числе:

Ескерту. Қағида 10-қосымшамен толықтырылды - ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 04.08.2023 № 563 (алғаш ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Р/с
Көрсеткіштер
Өлшем бірлігі
Қазіргі жай-күйі
Бірінші кезең
Есептік мерзім
1
Аумақ
1.1
Қалалық, кенттік және ауылдық елді мекен шегіндегі елді мекен жерлерінің ауданы, барлығы
мың га
оның ішінде:

1. Технико-экономические показатели генерального плана города, поселка и сельского населенного пункта приводятся на следующие этапы:
- исходный год нового генерального плана;
- первый этап;
- расчетный этап.
2. Показатели по потребности в электроэнергии, тепловой энергии, воде, газе на коммунально-бытовые и производственные нужды и по объему сброса сточных вод принимаются по данным соответствующих областных и районных служб.
3. Оценка воздействия на окружающую среду в соответствии с требованиями уполномоченного органа в области охраны окружающей среды.
Приложение 11
к Правилам разработки, согласования
и утверждения градостроительных
проектов (генеральных планов
населенных пунктов, проектов
детальной планировки и
проектов застройки)
Основные технико-экономические показатели проекта генерального плана населенных пунктов с численностью населения до пяти тысяч человек

1. Қаланың, кенттің және ауылдық елді мекеннің бас жоспарының техникалық-экономикалық көрсеткіштері мынадай кезеңдерге бөлінеді:
- жаңа бас жоспардың бастапқы жылы;
- бірінші кезең;
- есептік кезең.
2. Коммуналдық-тұрмыстық және өндірістік қажеттіліктерге электр энергиясына, жылу энергиясына, суға, газға қажеттілік бойынша және сарқынды суларды ағызу көлемі бойынша көрсеткіштер тиісті облыстық және аудандық қызметтердің деректері бойынша қабылданады.
3. Қоршаған ортаны қорғау саласындағы уәкілетті органның талаптарына сәйкес қоршаған ортаға әсерді бағалау.
Қала құрылысы жобаларын
(елді мекендердің бас жоспарлары, егжей-тегжейлі
жоспарлау жобалары мен
құрылыс салу жобаларын)
əзірлеу, келісу және бекіту
қағидаларына
11-қосымша
Тұрғындарының саны бес мың адамға дейінгі елді мекендердің бас жоспарлары жобасының негізгі техникалық-экономикалық көрсеткіштері