Об утверждении целевых групп лиц, подлежащих обязательным медицинским осмотрам, а также правил и периодичности их проведения, объема лабораторных и функциональных исследований, медицинских противопоказаний, перечня вредных и (или) опасных производственных факторов, профессий и работ, при выполнении которых проводятся предварительные обязательные медицинские осмотры при поступлении на работу и периодические обязательные медицинские осмотры и правил оказания государственной услуги "Прохождение предварительных обязательных медицинских осмотров"
Приказ и.о. Министра здравоохранения Республики Казахстан от 15 октября 2020 года № ҚР ДСМ-131/2020. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 16 октября 2020 года № 21443.
В соответствии с пунктами 4 и 6 статьи 86 Кодекса Республики Казахстан "О здоровье народа и системе здравоохранения", статьи 185 Трудового кодекса Республики Казахстан, пунктом 1 статьи 10 Закона Республики Казахстан "О государственных услугах", ПРИКАЗЫВАЮ:
Сноска. Преамбула – в редакции приказа Министра здравоохранения РК от 02.05.2024 № 17 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Утвердить:
1) целевые группы лиц, подлежащих обязательным медицинским осмотрам и объем лабораторных и функциональных исследований, согласно приложению 1 к настоящему приказу;
2) правила и периодичность проведения обязательных медицинских осмотров и оказания государственной услуги "Прохождение предварительных обязательных медицинских осмотров" согласно приложению 2 к настоящему приказу;
3) медицинские противопоказания, согласно приложению 3 к настоящему приказу;
4) перечень вредных и (или) опасных производственных факторов, профессий и работ, при выполнении которых проводятся предварительные обязательные медицинские осмотры при поступлении на работу и периодические обязательные медицинские осмотры согласно приложению 4 к настоящему приказу.
2. Признать утратившими силу некоторые нормативные правовые акты в области здравоохранения согласно приложению 5 к настоящему приказу.
3. Комитету контроля качества и безопасности товаров и услуг Министерства здравоохранения Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;

Міндетті медициналық қарап-тексерулерге жататын адамдардың нысаналы топтарын, сондай-ақ оларды жүргізу тәртібі мен мерзімділігін, зертханалық және функционалдық зерттеулердің көлемін, медициналық қарсы көрсетілімдерді, зиянды және (немесе) қауіпті өндірістік факторлардың, жұмысқа орналасқан кезде орындау кезінде міндетті алдын ала медициналық қарап-тексерулер және мерзімдік міндетті медициналық қарап-тексерулер жүргізілетін кәсіптер мен жұмыстардың тізбесін және "Алдын ала міндетті медициналық қарап-тексерулерден өткізу" мемлекеттік қызметін көрсету қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің м.а. 2020 жылғы 15 қазандағы № ҚР ДСМ-131/2020 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2020 жылғы 16 қазанда № 21443 болып тіркелді.
"Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" Қазақстан Республикасы Кодексінің 86-бабының 4 және 6-тармақтарына, Қазақстан Республикасы Еңбек кодексінің 185-бабына, "Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 10-бабының 1-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
Ескерту. Кіріспе жаңа редакцияда - ҚР Денсаулық сақтау министрінің 02.05.2024 № 17 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. Мыналар:
1) осы бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес Міндетті медициналық қарап-тексеруге жататын адамдардың нысаналы топтары, зертханалық және функционалдық зерттеулердің көлемі;
2) осы бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес міндетті медициналық қарап-тексерулерді жүргізу қағидалары мен мерзімділігі және "Алдын ала міндетті медициналық қарап-тексерулерден өткізу" мемлекеттік қызметін көрсету қағидалары;
3) осы бұйрыққа 3-қосымшаға сәйкес Медициналық қарсы көрсетілімдер;
4) осы бұйрыққа 4-қосымшаға сәйкес Зиянды және (немесе) қауіпті өндірістік факторлардың, жұмысқа орналасқан кезде орындау кезінде міндетті алдын ала медициналық қарап-тексерулер және мерзімдік міндетті медициналық қарап-тексерулер жүргізілетін кәсіптер мен жұмыстардың тізбесі бекітілсін.
2. Осы бұйрыққа 5-қосымшаға сәйкес денсаулық сақтау саласындағы кейбір нормативтік құқықтық актілердің күші жойылды деп танылсын.
3. Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің Тауарлар мен көрсетілетін қызметтердің сапасы мен қауіпсіздігін бақылау комитеті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
1) осы бұйрықты ресми жарияланғаннан кейін оны Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;

2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства здравоохранения Республики Казахстан после его официального опубликования;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа представление в Юридический Департамент Министерства здравоохранения Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
4. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра здравоохранения Республики Казахстан.
5. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Исполняющий обязанности
министра здравоохранения
Республики Казахстан
М. Шоранов
"СОГЛАСОВАН"
Министерство цифрового развития,
инноваций и аэрокосмической промышленности
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство труда и социальной
защиты населения
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство энергетики
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство юстиции
Республики Казахстан
Приложение 1 к приказу
Исполняющий обязанности
министра здравоохранения
Республики Казахстан
от 15 октября 2020 года
№ ҚР ДСМ-131/2020
Целевые группы лиц, подлежащих обязательным медицинским осмотрам, объем лабораторных и функциональных исследований
Сноска. Целевые группы с изменениями, внесенными приказами Министра здравоохранения РК от 28.01.2022 № ҚР ДСМ-7 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 30.09.2022 № ҚР ДСМ-108 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Целевые группы лиц, подлежащих обязательным медицинским осмотрам
Предварительные медицинские осмотры (при поступлении на работу или учебу)
Периодические медицинские осмотры
Лабораторные и функциональные исследования
Лабораторные и функциональные исследования
Периодичность осмотров
1
2
3
4
1.
Работники объектов общественного питания
Флюорография
Флюорография
Через каждые 12 месяцев
Обследование на яйца гельминтов, на сифилис, на носительство возбудителей: дизентерии, сальмонеллеза, брюшного тифа, паратифов А и В, патогенного стафилококка
Обследование на яйца гельминтов, на носительство возбудителей: дизентерии, сальмонеллеза, брюшного тифа, паратифов А и В, патогенного стафилококка
Через каждые 6 месяцев
2.
Работники пищевой промышленности и объектов продовольственной торговли, лица, занимающиеся перевозкой продовольственных товаров
Флюорография, обследование на яйца гельминтов, на сифилис, на носительство возбудителей: дизентерии, сальмонеллеза, брюшного тифа, паратифов А и В, патогенного стафилококка
Флюорография, обследование на яйца гельминтов, на носительство возбудителей: дизентерии, сальмонеллеза, брюшного тифа, паратифов А и В, патогенного стафилококка
Через каждые 12 месяцев
3
Работники кремово-кондитерских производств и детских молочных кухонь
Флюорография
Флюорография
Через каждые 12 месяцев
Обследование на яйца гельминтов, на сифилис, на носительство возбудителей дизентерии, сальмонеллеза, брюшного тифа, паратифов А и В, патогенного стафилококка
Обследование на яйца гельминтов, на носительство возбудителей: дизентерии, сальмонеллеза, брюшного тифа, паратифов А и В, патогенного стафилококка
Через каждые 6 месяцев
4
Работники организаций по обслуживанию пассажиров (железнодорожных вокзалов, аэровокзалов, аэропортов, морских и речных вокзалов, автовокзалов, метрополитенов)
Флюорография
Флюорография
Через каждые 12 месяцев
5
Проводники пассажирских поездов, стюарты речного, морского и авиатранспорта
Флюорография, обследование на яйца гельминтов, на сифилис, на носительство возбудителей: дизентерии, сальмонеллеза, брюшного тифа, паратифов А и В
Флюорография, обследование на яйца гельминтов, на сифилис, на носительство возбудителей: дизентерии, сальмонеллеза, брюшного тифа, паратифов А и В
Через каждые 12 месяцев
6
Работники учебных заведений начального, среднего общего, профессионального, высшего образования, внешкольных учреждений, компьютерных клубов
Флюорография
Флюорография
Через каждые 12 месяцев (перед началом учебного года – июнь, июль, август)
7
Работники сезонных детских и подростковых оздоровительных организаций
Флюорография
Флюорография,
Через каждые 12 месяцев (перед началом сезона)
Обследование на яйца гельминтов, на сифилис, на носительство возбудителей: дизентерии, сальмонеллеза, брюшного тифа, паратифов А и В
Обследование на яйца гельминтов, на сифилис, на носительство возбудителей: дизентерии, сальмонеллеза, брюшного тифа, паратифов А и В
Через каждые 6 месяцев
8
Работники дошкольных организаций, школ-интернатов, детских санаторных круглогодичных оздоровительных организаций, детских домов, работники домов семейного типа
Флюорография
Флюорография
Через каждые 12 месяцев
Обследование на яйца гельминтов, на сифилис, на носительство возбудителей дизентерии, сальмонеллеза, брюшного тифа, паратифов А и В, на носительство патогенного стафилококка
Обследование на яйца гельминтов, на сифилис, на носительство возбудителей: дизентерии, сальмонеллеза, брюшного тифа, паратифов А и В, на носительство патогенного стафилококка
Через каждые 6 месяцев
9
Медицинские работники родильных домов (отделений), детских больниц (отделений), отделений патологии новорожденных, отделений недоношенных, и стационаров смешанных отделений сельских больниц и дневные стационары. Медицинские работники организаций, независимо от форм собственности
Флюорография
Флюорография
Через каждые 12 месяцев
Обследование на яйца гельминтов, на сифилис, на носительство возбудителей: дизентерии, сальмонеллеза, брюшного тифа, паратифов А и В, патогенного стафилококка
Обследование на яйца гельминтов, на сифилис, на носительство возбудителей: дизентерии, сальмонеллеза, брюшного тифа, паратифов А и В, патогенного стафилококка
Через каждые 6 месяцев (через каждые 12 месяцев – младший медицинский персонал)
10
Медицинский персонал организаций службы крови, медицинские работники хирургического, гинекологического, акушерского, гематологического, стоматологического профилей и медицинские работники, проводящие ивазивные методы диагностики и лечения, медицинский персонал, занимающийся гемодиализом, а также медицинский персонал вирусологических, бактериологических, клинических, иммунологических и паразитологических лабораторий
Флюорография, обследование на ВИЧ
Флюорография
Через каждые 12 месяцев
Обследование на маркеры вирусного гепатита В и вирусного гепатита С
Обследование на ВИЧ, маркеры вирусного гепатита В и вирусного гепатита С
Через каждые 6 месяцев (через каждые 12 месяцев – младший медицинский персонал)
11
Работники санаториев, домов отдыха, пансионатов, интернатов и организаций, оказывающих специальные социальные услуги
Флюорография, обследование на яйца гельминтов, на носительство возбудителей: дизентерии, сальмонеллеза, брюшного тифа, паратифов А и В
Флюорография, обследование на носительство возбудителей: дизентерии, сальмонеллеза, брюшного тифа, паратифов А и В
Через каждые 12 месяцев
12
Работники сферы обслуживания (бани, душевые, сауны, парикмахерские, косметологические салоны, прачечные, химчистки), работники бассейнов и водолечебниц, грязелечебниц, спортивно-оздоровительных организаций, менеджеры, администраторы, заведующие этажами гостиниц, мотелей, общежитий, кемпингов
Флюорография
Флюорография
Через каждые 12 месяцев
Обследование на яйца гельминтов, на сифилис, Работники объектов, осуществляющие манипуляции с нарушением целостности кожных покровов обследуются на маркеры вирусных гепатитов В и С
Обследование на яйца гельминтов, на сифилис, обследование на маркеры вирусных гепатитов В и С
Через каждые 6 месяцев
13
Работники аптек, фармацевтических организаций (заводы, фабрики), занятые изготовлением, фасовкой и реализацией лекарственных средств
Флюорография
Флюорография
Через каждые 12 месяцев
14
Работники водопроводных сооружений, имеющие непосредственное отношение к подготовке воды, лица, обслуживающие водопроводные сети, работники производственных лабораторий, объектов водоснабжения и канализации
Флюорография, обследование на яйца гельминтов, на сифилис, на носительство возбудителей: дизентерии; сальмонеллеза; брюшного тифа; паратифов А и В
Флюорография, обследование на яйца гельминтов, на сифилис, на носительство возбудителей: дизентерии, сальмонеллеза, брюшного тифа, паратифов А и В
Через каждые 12 месяцев
15
Учащиеся (студенты) общеобразовательных школ, средних специальных и высших учебных заведений перед началом и в период прохождения практики в организациях, как работники, которых подлежат обязательным медицинским осмотрам
Флюорография. Лабораторные и функциональные исследования проводятся в соответствии с категорией организации, в которой будет проходить практику
Флюорография

2) осы бұйрықты мемлекеттік тіркегеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің Заң департаментіне осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
4. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау вице-министріне жүктелсін.
5. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау министрінің
міндетін атқарушы
М. Шоранов
"КЕЛІСІЛГЕН"
Қазақстан Республикасы Цифрлық
даму, инновациялар және аэроғарыш
өнеркәсібі министрлігі
"КЕЛІСІЛГЕН"
Қазақстан Республикасы Еңбек және
Халықты әлеуметтік қорғау министрлігі
"КЕЛІСІЛГЕН"
Қазақстан Республикасы
Энергетика министрлігі
"КЕЛІСІЛГЕН"
Қазақстан Республикасы
Әділет министрлігі
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау министрінің
міндетін атқарушы
2020 жылғы 15 қазаны
№ ҚР ДСМ-131/2020
бұйрығына 1-қосымша
Міндетті медициналық қарап-тексерулерге жататын адамдардың нысаналы топтары, зертханалық және функционалдық зерттеулердің көлемі
Ескерту. 1-қосымшаға өзгеріс енгізілді - ҚР Денсаулық сақтау министрінің 28.01.2022 № ҚР ДСМ-7 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 30.09.2022 № ҚР ДСМ-108 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.
Міндетті медициналық қарап-тексеруге жататын адамдардың нысаналы топтары
Алдын ала медициналық қарап-тексерулер (жұмысқа тұру немесе оқуға түсу кезінде)
Мерзімді медициналық қарап-тексерулер
Зертханалық және функционалдық зерттеулер
Зертханалық және функционалдық зерттеулер
Қарап-тексеру мерзімділігі
1
2
3
4
5
1.
Қоғамдық тамақтану объектілерінің қызметкерлері
Флюорография
Флюорография
Әрбір 12 ай сайын
Гельминт жұмыртқаларына, мерезге, дизентерия, сальмонеллез, іш сүзегі, А және В паратифтері, патогенді стафилококк қоздырғыштарын тасымалдаушылыққа зерттеп-қарау
Гельминт жұмыртқаларына, дизентерия, сальмонеллез, іш сүзегі, А және В паратифтері, патогенді стафилококк қоздырғыштарын тасымалдаушылыққа зерттеп-қарау
Әр 6 ай сайын
2.
Тамақ өнеркәсібі және азық-түлік сауда объектілерінің қызметкерлері, азық-түлік тауарларын тасымалдаумен айналысатын тұлғалар
Флюорография, гельминт жұмыртқаларына, мерезге, дизентерия, сальмонеллез, іш сүзегі, А және В паратифтері, патогенді стафилококк қоздырғыштарын тасымалдаушылыққа зерттеп-қарау
Флюорография, гельминт жұмыртқаларына, дизентерия, сальмонеллез, іш сүзегі, А және В паратифтері, патогенді стафилококк қоздырғыштарын тасымалдаушылыққа зерттеп-қарау
Әрбір 12 ай сайын
3
Кремді-кондитерлік өндірістер мен балалардың сүтханасының жұмыскерлері
Флюорография
Флюорография
Әрбір 12 ай сайын
Гельминт жұмыртқаларына, мерезге, дизентерия, сальмонеллез, іш сүзегі, А және В паратифтері, патогенді стафилококк қоздырғыштарын тасымалдаушылыққа зерттеп-қарау
Гельминт жұмыртқаларына, дизентерия, сальмонеллез, іш сүзегі, А және В паратифтері, патогенді стафилококк қоздырғыштарын тасымалдаушылыққа зерттеп-қарау
Әрбір 6 ай сайын
4
Жолаушыларға қызмет көрсету ұйымдарының (теміржол вокзалдары, аэровокзалдар, әуежайлар, теңіз және өзен вокзалдары, автовокзалдар, метрополитендер) жұмыскерлері
Флюорография
Флюорография
Әрбір 12 ай сайын
5
Жолаушылар поездарының жолсеріктері, өзен, теңіз және авиакөлік стюарттары
Флюорография, гельминт жұмыртқаларына, мерезге, дизентерия, сальмонеллез, іш сүзегі, А және В паратифтері қоздырғыштарын тасымалдаушылыққа зерттеп-қарау
Флюорография, гельминт жұмыртқаларына, мерезге, дизентерия, сальмонеллез, іш сүзегі, А және В паратифтері қоздырғыштарын тасымалдаушылыққа зерттеп-қарау
Әрбір 12 ай сайын
6
Бастауыш, жалпы орта, кәсіптік, жоғары білім беретін оқу орындарының, мектептен тыс мекемелердің, компьютерлік клубтардың жұмыскерлері
Флюорография
Флюорография
Әрбір 12 ай сайын (оқу жылы басталу алдында – маусым, шілде, тамыз)
7
Балаларды және жасөспірімдерді маусымдық сауықтыру ұйымдарының жұмыскерлері
Флюорография
Флюорография
Әр 12 ай сайын (маусым басталар алдында)
Гельминт жұмыртқаларына, мерезге, дизентерия, сальмонеллез, іш сүзегі, А және В паратифтері қоздырғыштарын тасымалдаушылыққа зерттеп-қарау
Гельминт жұмыртқаларына, мерезге, дизентерия, сальмонеллез, іш сүзегі, А және В паратифтері қоздырғыштарын тасымалдаушылыққа зерттеп-қарау
Әрбір 6 ай сайын
8
Мектепке дейінгі ұйымдардың, мектеп-интернаттардың, балалардың жыл бойы жұмыс істейтін сауықтыру ұйымдарының, балалар үйлерінің, отбасылық үлгідегі үйлердің жұмыскерлері
Флюорография,
Флюорография
Әрбір 12 ай сайын
Гельминт жұмыртқаларына, мерезге, дизентерия, сальмонеллез, іш сүзегі, А және В паратифтері қоздырғыштарын тасымалдаушылыққа, патогенді стафилококкты тасымалдаушылыққа зерттеп-қарау
Гельминт жұмыртқаларына, мерезге, дизентерия, сальмонеллез, іш сүзегі, А және В паратифтері қоздырғыштарын тасымалдаушылыққа, патогенді стафилококкты тасымалдаушылыққа зерттеп-қарау
Әрбір 6 ай сайын
9
Перзентханалардың (бөлімшелердің), балалар ауруханаларының (бөлімшелерінің), жаңа туған нәрестелер патологиясы бөлімшелерінің, шала туған нәрестелер бөлімшелерінің және ауылдық ауруханалардың аралас бөлімшелері стационарларының және күндізгі стационарлардың медицина жұмыскерлері. Меншік нысанына қарамастан ұйымдардың медицина жұмыскерлері
Флюорография
Флюорография
Әрбір 12 ай сайын
Гельминт жұмыртқаларына, мерезге, дизентерия, сальмонеллез, іш сүзегі, А және В паратифтері, патогенді стафилококк қоздырғыштарын тасымалдаушылыққа зерттеп-қарау
Гельминт жұмыртқаларына, мерезге, дизентерия, сальмонеллез, іш сүзегі, А және В паратифтері, патогенді стафилококк қоздырғыштарын тасымалдаушылыққа зерттеп-қарау
Әрбір 6 ай сайын (әрбір 12 ай сайын – кіші медицина персоналы)
10
Қан қызметі ұйымдарының медицина персоналы, хирургиялық, гинекологиялық, акушериялық, гематологиялық, стоматологиялық бейіндегі медицина жұмыскерлері және диагностика мен емдеудің инвазивті әдістерін жүргізетін медицина жұмыскерлері, гемодиализбен айналысатын медицина персоналы, сондай-ақ вирусологиялық, бактериологиялық, клиникалық, иммунологиялық және паразитологиялық зертханалардың медицин персоналы
Флюорография, АИТВ-ға зерттеп-қарау
Флюорография
Әрбір 12 ай сайын
В вирустық гепатиті мен С вирустық гепатитінің маркерлеріне зерттеп-қарау
АИТВ-ға зерттеп-қарау, В вирустық гепатиті мен С вирустық гепатитінің маркерлеріне зерттеп-қарау
Әрбір 6 ай сайын (әрбір 12 ай сайын – кіші медицина персоналы)
11
Санаторийлердің, демалыс үйлерінің, пансионаттардың, интернаттардың және арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсететін ұйымдар
Флюорография, гельминт жұмыртқаларына, дизентерия, сальмонеллез, іш сүзегі, А және В паратифтері қоздырғыштарын тасымалдаушылыққа зерттеп-қарау
Флюорография, гельминт жұмыртқаларына, дизентерия, сальмонеллез, іш сүзегі, А және В паратифтері қоздырғыштарын тасымалдаушылыққа зерттеп-қарау
Әрбір 12 ай сайын
12
Қызмет көрсету саласының (моншалар, себезгі бөлмелері, сауналар, шаштараздар, косметологиялық салондар, кір жуатын орындар, химиялық тазалау) жұмыскерлері, бассейндер мен сумен емдеу орындарының, балшықпен емдеу орындарының, спорттық-сауықтыру ұйымдарының жұмыскерлері, қонақ үйлердің, мотельдердің, жатақханалардың, кемпингтердің менеджерлері, әкімшілері, қабаттарының меңгерушілері
Флюорография
Флюорография
Әрбір 12 ай сайын
Гельминт жұмыртқаларына, мерезге зерттеп-қарау, Тері жабынының бүтіндігін бұза отырып манипуляцияларды жүзеге асыратын объектілердің жұмыскерлері В және С вирустық гепатиттерінің маркерлеріне тексеріледі
Гельминт жұмыртқаларына, мерезге зерттеп-қарау, В және С вирустық гепатиттерінің маркерлеріне зерттеп-қарау
Әрбір 6 ай сайын
13
Дәрілік заттарды дайындаумен, буып-түюмен және сатумен айналысатын дәріханалардың, фармацевтикалық ұйымдардың (зауыттар, фабрикалар) жұмыскерлері
Флюорография
Флюорография
Әрбір 12 ай сайын
14
Су дайындауға тікелей қатысы бар су құбыры құрылыстарының жұмыскерлері, су құбыры желілеріне қызмет көрсететін адамдар, өндірістік зертханалардың, сумен жабдықтау және кәріз объектілерінің жұмыскерлері
Флюорография, гельминт жұмыртқаларына, мерезге, дизентерия; сальмонеллез; іш сүзегі; А және В паратифтері қоздырғыштарын тасымалдаушылыққа зерттеп-қарау
Флюорография,
гельминт жұмыртқаларына, мерезге, дизентерия, сальмонеллез, іш сүзегі, А және В паратифтері қоздырғыштарын тасымалдаушылыққа зерттеп-қарау
Әрбір 12 ай сайын
15
Жалпы білім беретін мектептердің, арнаулы орта және жоғары оқу орындарының оқушылары (студенттері) міндетті медициналық қарап-тексеруге жататын жұмыскерлер ретінде ұйымдарда практикадан өту алдында және оның кезеңінде
Флюорография. Зертханалық және функционалдық зерттеулер практикадан өтетін ұйымның санатына сәйкес жүргізіледі
Флюорография

В период прохождения практики 1 раз в 12 месяцев
Лабораторные и функциональные исследования проводятся в соответствии с категорией организации, в которой учащиеся (студенты) будут проходить практику
16
Лица, поступающие на учебу
Флюорография, обследование на яйца гельминтов, на сифилис, на психоактивные вещества
Лабораторные и функциональные исследования проводятся перед поступлением на учебу
Приложение 2 к приказу
Исполняющий обязанности
министра здравоохранения
Республики Казахстан
от 15 октября 2020 года
№ ҚР ДСМ-131/2020
Правила и периодичность проведения обязательных медицинских осмотров и оказания государственной услуги "Прохождение предварительных обязательных медицинских осмотров"
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила и периодичность проведения обязательных медицинских осмотров и оказания государственной услуги "Прохождение предварительных обязательных медицинских осмотров" (далее – Правила) разработаны в соответствии с пунктом 6 статьи 86 Кодекса Республики Казахстан "О здоровье народа и системе здравоохранения" (далее – Кодекс), статьи 185 Трудового Кодекса Республики Казахстан, пунктом 1 статьи 10 Закона Республики Казахстан "О государственных услугах" (далее – Закон).
Сноска. Пункт 1 - в редакции приказа и.о. Министра здравоохранения РК от 01.12.2022 № ҚР ДСМ-148 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. Правила определяют порядок и периодичность проведения обязательных предварительных, периодических, предсменных (предрейсовых), послесменных (послерейсовых) медицинских осмотров, в том числе декретированной группы населения, порядок оказания государственной услуги "Прохождение предварительных обязательных медицинских осмотров".
Глава 2. Порядок и периодичность проведения обязательных медицинских осмотров.
3. Обязательные медицинские осмотры подразделяются на предварительные, периодические и предсменные (предрейсовые), послесменные (послерейсовые).
4. Обязательные предварительные, периодические, предсменные (предрейсовые), послесменные (послерейсовые) медицинские осмотры проводятся медицинскими организациями, имеющими государственную лицензию установленного образца, в соответствии с Законом Республики Казахстан от 16 мая 2014 года "О разрешениях и уведомлениях".
Параграф 1. Порядок и периодичность проведения предварительных обязательных медицинских осмотров.
5. Предварительные обязательные медицинские осмотры (далее – предварительные осмотры) проводятся при поступлении на работу или учебу с целью выяснения пригодности к выполнению обязанностей по профессии или учебе, а также предупреждения общих, профессиональных и нераспространения инфекционных и паразитарных заболеваний.

Практикадан өту кезеңінде 12 айда 1 рет
Зертханалық және функционалдық зерттеулер оқушылар (студенттер) практикадан өтетін ұйымның санатына сәйкес жүргізіледі
16
Оқуға түсетін адамдар
Флюорография, гельминт жұмыртқаларына, мерезге, психикаға белсенді әсер ететін заттарға зерттеп-қарау
Зертханалық және функционалдық зерттеулер оқуға түсу алдында жүргізіледі
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау министрінің
міндетін атқарушы
2020 жылғы 15 қазаны
№ ҚР ДСМ-131/2020
бұйрығына 2-қосымша
Міндетті медициналық қарап-тексерулерді жүргізу қағидалары мен мерзімділігі және "Алдын ала міндетті медициналық қарап-тексерулерден өткізу" мемлекеттік қызметін көрсету қағидалары
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Міндетті медициналық қарап-тексерулерді жүргізу қағидалары мен мерзімділігі және "Алдын ала міндетті медициналық қарап-тексерулерден өткізу" мемлекеттік қызметін көрсету қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" Қазақстан Республикасының Кодексінің (бұдан әрі – Кодекс) 86-бабының 6-тармағына, Қазақстан Республикасы Еңбек Кодексінің 185-бабына сайкес, "Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер туралы" Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі – Заң) 10-бабының 1-тармағына сәйкес әзірленген.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Денсаулық сақтау министрінің м.а. 01.12.2022 № ҚР ДСМ-148 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2. Қағидалар міндетті алдын ала, мерзімдік, ауысым алдындағы (рейс алдындағы), ауысымнан кейінгі (рейстан кейінгі), оның ішінде халықтың декреттелген тобын медициналық қарап-тексерулердің тәртібі мен мерзімділігін айқындайды, "Алдын ала міндетті медициналық қарап-тексеруден өту" мемлекеттік қызмет көрсету тәртібін регламенттейді.
2-тарау. Міндетті медициналық қарап-тексерулерді жүргізу тәртібі және мерзімділігі
3. Міндетті медициналық қарап-тексерулер алдын ала, мерзімдік және ауысым алдындағы (рейс алдындағы), ауысымнан кейінгі (рейстен кейінгі) болып бөлінеді.
4. Міндетті алдын ала, мерзімдік, ауысым алдындағы (рейс алдындағы), ауысымнан кейінгі (рейстен кейінгі) медициналық қарап-тексерулерді "Рұқсаттар және хабарламалар туралы" 2014 жылғы 16 мамырдағы Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес белгіленген үлгідегі мемлекеттік лицензиясы бар медициналық ұйымдар жүргізеді.
1-параграф. Міндетті алдын ала медициналық қарап-тексерулерді жүргізу тәртібі және мерзімділігі
5. Міндетті алдын ала медициналық қарап-тексерулер (бұдан әрі – алдын ала қарап-тексерулер) жұмысқа тұру немесе оқуға түсу кезінде кәсібі немесе оқу бойынша міндеттерді орындауға жарамдылығын анықтау, сондай-ақ жалпы, кәсіптік аурулардың алдын алу және инфекциялық және паразиттік ауруларды таратпау мақсатында жүргізіледі.

6. При прохождении предварительного осмотра, работник или лицо, поступающее на учебу, самостоятельно предоставляет сведения о наличии у него хронических заболеваний, представляющих опасность для окружающих и являющихся медицинскими противопоказаниями к труду в условиях тяжелых работ, работ с вредными и (или) опасными условиями труда.
7. Медицинские работники при проведении предварительного осмотра, в случае выявления заболеваний, направляют обследуемого на дообследование с проведением лабораторных и инструментальных исследований.
8. Данные предварительного осмотра заносятся в медицинскую карту амбулаторного пациента по форме, утвержденной в соответствии с подпунктом 31) статьи 7 Кодекса, с оформлением заключения о соответствии или несоответствии состояния здоровья работника или лица, поступающего на учебу, к выполняемой работе (учебе) и наличии у него противопоказаний к труду (учебе).
9. Лицам, прошедшим предварительный осмотр и признанным пригодными к работе с вредными производственными факторами, выдается медицинская справка по форме, утвержденной в соответствии с подпунктом 31) статьи 7 Кодекса.
Параграф 2. Порядок и периодичность проведения периодических обязательных медицинских осмотров.
10. Периодические обязательные медицинские осмотры (далее – периодический осмотр) проводятся с целью обеспечения динамического наблюдения за состоянием здоровья работающих, своевременного установления начальных признаков заболеваний, предупреждения общих, профессиональных и нераспространения инфекционных и паразитарных заболеваний.
11. Периодичность проведения периодических осмотров:
1) ежегодный периодический осмотр – 1 раз в год;
2) предсменное медицинское освидетельствование – в течении 1 часа перед началом рабочей смены;
3) предрейсовый и послерейсовый медицинский осмотр – в течении 30 минут перед началом рейса, и в течение 30 минут после окончания рейса.
Сноска. Пункт 11 – в редакции приказа Министра здравоохранения РК от 28.01.2022 № ҚР ДСМ-7 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
12. При проведении периодического осмотра работающих с вредными производственными факторами территориальные подразделения ведомства государственного органа в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения (в том числе на транспорте):
1) осуществляют контроль за полнотой охвата, качеством и своевременностью проведения медицинского осмотра;
2) участвуют в обобщении результатов медицинского осмотра работников;
3) представляют санитарно-эпидемиологическую характеристику условий труда по запросу:
медицинской организации, обслуживающей организацию (предприятие), на которой (ом) работает (ал) работник;
медицинской организации по месту прикрепления работника;
медицинской организации, оказывающей специализированную помощь по профессиональной патологии;
физических и юридических лиц, предоставившим работу работнику.

6. Алдын ала қарап-тексеруден өту кезінде қызметкер немесе оқуға түсетін адам өзінде айналасындағыларға қауіп төндіретін және ауыр жұмыстар, еңбек жағдайлары зиянды және (немесе) қауіпті жұмыстар жағдайларында еңбекке медициналық қарсы көрсетілімдер болып табылатын созылмалы аурулардың болуы туралы мәліметтерді өз еркімен ұсынады.
7. Медицина қызметкерлері алдын ала қарап-тексеруді жүргізу кезінде аурулар анықталған жағдайда, зерттелетін адамды зертханалық және аспаптық зерттеулер жүргізе отырып, толық қарап-тексеруге жібереді.
8. Алдын ала қарап-тексеру деректері Кодекстің 7-бабының 31) тармақшасына сәйкес бекітілген нысан бойынша амбулаториялық пациенттің медициналық картасына қызметкердің немесе оқуға түсетін адамның денсаулық жағдайының орындалатын жұмысқа (оқуға) сәйкестігі немесе сәйкес еместігі және оның еңбекке қарсы көрсетілімдерінің болуы туралы қорытындыны ресімдей отырып енгізіледі.
9. Алдын ала қарап-тексеруден өткен және зиянды өндірістік факторлары бар жұмысқа жарамды деп танылған адамдарға Кодекстің 7-бабының 31) тармақшасына сәйкес бекітілген нысан бойынша медициналық анықтама беріледі.
2-параграф. Міндетті мерзімдік медициналық қарап-тексерулерді жүргізу тәртібі және мерзімділігі
10. Міндетті мерзімдік медициналық қарап-тексерулер (бұдан әрі – мерзімдік қарап-тексеру) жұмыс істейтіндердің денсаулық жағдайын динамикалық бақылауды қамтамасыз ету, аурулардың бастапқы белгілерін уақтылы анықтау, жалпы, кәсіптік аурулардың алдын алу және инфекциялық және паразиттік ауруларды таратпау мақсатында жүргізіледі.
11. Мерзімдік тексеріп-қарауларды өткізу кезеңділігі:
1) жыл сайынғы мерзімдік қарап-тексеру – жылына 1 рет;
2) ауысым алдындағы медициналық куәландыру – жұмыс ауысымы басталардан 1 сағат ішінде;
3) рейс алдындағы және рейстен кейінгі медициналық қарап-тексеру – рейс басталардан 30 минут ішінде және рейс аяқталғаннан кейін 30 минут ішінде.
Ескерту. 11-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Денсаулық сақтау министрінің 28.01.2022 № ҚР ДСМ-7 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
12. Зиянды өндірістік факторлармен жұмыс істейтіндерге мерзімдік қарап-тексеру жүргізу кезінде халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы мемлекеттік орган ведомствосының аумақтық (оның ішінде көліктегі) бөлімшелері:
1) медициналық қарап-тексерудің толық қамтылуын, сапасын және уақтылы өткізілуін бақылауды жүзеге асырады;
2) жұмыскерлерді медициналық қарап-тексеру нәтижелерін қорытуға қатысады;
3) мыналардың:
жұмыскер жұмыс істейтін ұйымға (кәсіпорынға) қызмет көрсететін медициналық ұйымның;
жұмыскердің тіркелген орны бойынша медициналық ұйымның;
кәсіптік патология бойынша мамандандырылған көмек көрсететін медициналық ұйымның;
жұмыскерге жұмыс берген жеке және заңды тұлғалардың сұрау салуы бойынша еңбек жағдайларының санитариялық-эпидемиологиялық сипаттамасын ұсынады.

13. Медицинская организация создает и утверждает состав врачебной комиссии для проведения медицинского осмотра и составляет Календарный план (далее - План), в котором определяет вид и объем лабораторных и других исследований с учетом специфики вредных производственных факторов, время и сроки работы врачебной комиссии после получения согласованных с территориальными подразделениями ведомства государственного органа в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения списков контингента, подлежащего медицинскому осмотру. План согласовывается с администрацией организации (предприятия) (работодателем).
14. В состав врачебной комиссии входят следующие медицинские работники: терапевт, хирург, невропатолог, оториноларинголог, офтальмолог, дерматовенеролог, гинеколог, рентгенолог, врач по функциональной диагностике, врач-лаборант, прошедшие подготовку по профессиональной патологии.
Председателем врачебной комиссии является врач-профпатолог, имеющий профессиональную переподготовку по профпатологии и сертификат специалиста (профпатолога).
К работе врачебной комиссии привлекаются и другие специалисты (стоматолог, кардиолог, аллерголог, эндокринолог, фтизиатр, гематолог), прошедшие подготовку по профессиональной патологии. Медицинские работники, участвующие в медицинском осмотре, ознакамливаются с характеристикой производственных факторов и условиями труда работников, представленной работодателем.
15. По окончанию проведения медицинского осмотра в течение 30 календарных дней председатель врачебной комиссии обобщает результаты, составляет заключительный акт в 4-х экземплярах по форме в соответствии с приложением 1 к настоящим Правилам, предоставляет в территориальные подразделения ведомства государственного органа в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения (в том числе на транспорте).
К заключительному акту прилагается поименный список лиц, которым рекомендован перевод на другую работу, показано стационарное и санаторно-курортное лечение, лечебно-профилактическое питание, динамическое наблюдение.
Заключительный акт, после подписания руководителем медицинской организации, направляется для исполнения администрации организации (предприятия), в территориальные подразделения ведомства государственного органа в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения (в том числе на транспорте), один экземпляр остается в медицинской организации, проводившей медицинский осмотр.
16. Медицинская организация, проводившая обязательный периодический медицинский осмотр, результаты обследования каждого работника, вводит в медицинскую информационную систему.

13. Медициналық ұйым медициналық қарап - тексеруді жүргізу үшін дәрігерлік комиссияның құрамын құрады және бекітеді және зиянды өндірістік факторлардың ерекшелігін ескере отырып, зертханалық және басқа да зерттеулердің түрі мен көлемін, халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы мемлекеттік орган ведомствосының аумақтық бөлімшелерімен келісілген медициналық қарап-тексеруге жататын контингенттің тізімдерін алғаннан кейін дәрігерлік комиссияның жұмыс уақыты мен мерзімдерін айқындайтын күнтізбелік жоспар (бұдан әрі - жоспар) жасайды. Жоспар ұйымның (кәсіпорынның) әкімшілігімен (жұмыс берушімен) келісіледі.
14. Дәрігерлік комиссияның құрамына мынадай медицина қызметкерлері кіреді: кәсіптік патология бойынша даярлықтан өткен терапевт, хирург, невропатолог, оториноларинголог, офтальмолог, дерматовенеролог, гинеколог, рентгенолог, функционалдық диагностика жөніндегі дәрігер, дәрігер-зертханашы.
Дәрігерлік комиссияның төрағасы кәсіптік патология бойынша кәсіптік қайта даярлаудан өткен және маман (кәсіптік патолог) сертификаты бар дәрігер-кәсіптік патолог болып табылады.
Дәрігерлік комиссияның жұмысына кәсіптік патология бойынша даярлықтан өткен басқа да мамандар (стоматолог, кардиолог, аллерголог, эндокринолог, фтизиатр, гематолог) тартылады. Медициналық қарап-тексерулерге қатысатын медицина қызметкерлері жұмыс беруші ұсынған өндірістік факторлар сипаттамасымен және жұмыскерлердің еңбек жағдайларымен танысады.
15. Медициналық қарап-тексеру жүргізу аяқталғаннан кейін күнтізбелік 30 күн ішінде дәрігерлік комиссияның төрағасы нәтижелерді қорытындылайды, осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша 4 данада қорытынды акті жасайды, халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы мемлекеттік органның аумақтық (оның ішінде көліктегі) бөлімшелеріне ұсынады.
Қорытынды актіге басқа жұмысқа ауыстыру ұсынылған, стационарлық және санаторийлік-курорттық емдеу, емдеу-профилактикалық тамақтану, динамикалық бақылау көрсетілген адамдардың атаулы тізімі қоса беріледі.
Қорытынды акті медициналық ұйымның басшысы қол қойғаннан кейін орындау үшін ұйымның (кәсіпорынның) әкімшілігіне, халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы мемлекеттік орган ведомствосының аумақтық (оның ішінде көліктегі) бөлімшелеріне жіберіледі, бір данасы медициналық қарап-тексеру жүргізген медициналық ұйымда қалады.
16. Міндетті мерзімдік медициналық қарап-тексеру жүргізген медициналық ұйым әрбір жұмыскердің тексеру нәтижелерін медициналық ақпараттық жүйеге енгізеді.

17. Медицинская организация представляет сводный отчет о результатах проведенного медицинского осмотра в территориальные подразделения ведомства государственного органа в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения (в том числе на транспорте), по форме в соответствии с приложением 2 к настоящим Правилам.
18. Данные осмотра заносятся в медицинскую карту амбулаторного пациента по форме, утвержденной в соответствии с подпунктом 31) статьи 7 Кодекса. Каждый медицинский работник, принимающий участие в осмотре, дает свое заключение о профессиональной пригодности.
При увольнении и переводе в другую организацию (предприятие), медицинская карта амбулаторного пациента с данными медицинского осмотра передается медицинской организации по месту новой работы.
19. По итогам проведения периодического осмотра в случае диагностирования инфекционного или паразитарного заболевания, выявления носительства возбудителей инфекционных заболеваний, являющихся противопоказаниями к выполняемой работе, ответственный медицинский работник медицинской организации направляет экстренное извещение в территориальные подразделения государственного органа в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения и направляет больного для лечения в соответствующую медицинскую организацию.
Территориальные подразделения государственного органа в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения (в том числе на транспорте) после получения экстренного извещения, отстраняют таких лиц от работы.
20. Работодатель совместно с медицинской организацией, обслуживающей организацию (предприятие) или с территориальной медицинской организацией по месту прикрепления работника:
1) составляет не позднее 1 декабря список лиц подлежащих обязательному медицинскому осмотру по форме, согласно приложению 3 к настоящим Правилам, руководствуясь Перечнем вредных и (или) опасных производственных факторов, профессий и работ, при выполнении которых проводятся предварительные обязательные медицинские осмотры при поступлении на работу и периодические обязательные медицинские осмотры, утверждаемый в соответствии с пунктом 4 статьи 86 Кодекса, с последующим согласованием с территориальными подразделениями ведомства государственного органа в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения (в том числе на транспорте);
2) разрабатывает ежегодный план мероприятий по оздоровлению работников и улучшению условий труда, согласованный с территориальным подразделением ведомства государственного органа в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения (в том числе на транспорте);

17. Медициналық ұйым осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы мемлекеттік орган ведомствосының аумақтық (оның ішінде көліктегі) бөлімшелеріне жүргізілген медициналық қарап-тексеру нәтижелері туралы жиынтық есепті ұсынады.
18. Қарап-тексеру деректері Кодекстің 7-бабының 31) тармақшасына сәйкес бекітілген нысан бойынша амбулаториялық пациенттің медициналық картасына енгізіледі. Қарап-тексеруге қатысатын әрбір медицина қызметкері кәсіптік жарамдылығы туралы өз қорытындысын береді.
Жұмыстан босатылған және басқа ұйымға (кәсіпорынға) ауысқан кезде амбулаториялық пациенттің медициналық қарап-тексеру деректері бар медициналық картасы жаңа жұмыс орны бойынша медициналық ұйымға беріледі.
19. Мерзімдік қарап-тексеруді жүргізу қорытындылары бойынша инфекциялық немесе паразиттік аурулар диагностикаланған, орындалатын жұмысқа қарсы көрсетілімдер болып табылатын инфекциялық аурулар қоздырғыштарының тасымалдаушылығы анықталған жағдайда медициналық ұйымның жауапты медицина қызметкері халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы мемлекеттік органның аумақтық бөлімшелеріне шұғыл хабарлама жібереді және науқасты тиісті медициналық ұйымға емдеуге жібереді.
Халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы мемлекеттік органның аумақтық (оның ішінде көліктегі) бөлімшелері шұғыл хабарлама алғаннан кейін мұндай адамдарды жұмыстан шеттетеді.
20. Жұмыс беруші ұйымға (кәсіпорынға) қызмет көрсететін медициналық ұйыммен немесе жұмыскердің тіркелген жері бойынша аумақтық медициналық ұйыммен бірлесіп:
1) Кодекстің 86-бабының 4-тармағына сәйкес бекітілетін, Зиянды және (немесе) қауіпті өндірістік факторлардың, жұмысқа орналасқан кезде орындау кезінде міндетті алдын ала медициналық қарап-тексерулер және мерзімдік міндетті медициналық қарап-тексерулер жүргізілетін кәсіптер мен жұмыстардың тізбесін басшылыққа ала отырып, кейіннен халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы мемлекеттік орган ведомствосының аумақтық (оның ішінде көліктегі) бөлімшелерімен келісе отырып, осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша міндетті медициналық қарап-тексеруге жататын адамдардың тізімін 1 желтоқсаннан кешіктірмей жасайды;
2) халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы мемлекеттік орган ведомствосының аумақтық (оның ішінде көліктегі) бөлімшесімен келісілген жұмыскерлерді сауықтыру және еңбек жағдайларын жақсарту жөніндегі жыл сайынғы іс-шаралар жоспарын әзірлейді;

3) не допускает к работе лиц, не прошедших медицинский осмотр или признанных непригодными к работе по состоянию здоровья или имеющих медицинские противопоказания к труду;
4) в случае выявления у работника профессионального заболевания, на основании заключительного акта обеспечивает своевременное направление его в медицинскую организацию, оказывающую специализированную помощь по профессиональной патологии для проведения экспертизы связи заболевания с выполнением работником трудовых (служебных) обязанностей;
5) выполняет рекомендации заключительного акта по результатам проведенного медицинского осмотра работников.
21. По результатам медицинского осмотра медицинской организацией, обслуживающей организацию (предприятие), или территориальной медицинской организацией формируются группы, с последующим определением принадлежности работника к одной из групп, в том числе диспансерных и выдачей рекомендаций по профилактике профессиональных и социально-значимых заболеваний, а также по дальнейшему наблюдению, лечению и реабилитации по следующим категориям:
1) здоровые работники, не нуждающиеся в реабилитации;
2) практически здоровые работники, имеющие нестойкие функциональные изменения различных органов и систем;
3) работники, имеющие начальные формы общих заболеваний;
4) работники, имеющие выраженные формы общих заболеваний, как являющиеся, так и не являющиеся противопоказанием для продолжения работы в профессии;
5) работники, имеющие признаки воздействия на организм вредных производственных факторов;
6) работники, имеющие признаки профессиональных заболеваний.
22. Работники, имеющие выраженные формы общих заболеваний направляются на реабилитацию в медицинские организации.
23. После медицинской реабилитации осуществляется экспертиза их профессиональной пригодности. Работники, признанные годными к профессиональному труду, подлежат диспансерному наблюдению в группе лиц с начальными формами общих заболеваний.
24. Работники, имеющие признаки воздействия на организм вредных производственных факторов и признаки профессиональных заболеваний, а также в случаях затруднения определения профессиональной пригодности в связи с имеющимся у него заболеванием и с целью экспертизы профессиональной пригодности, направляются медицинскую организацию, оказывающую специализированную помощь по профессиональной патологии.
25. Перечень профессий декретированных групп населения, а также объем и кратность осмотров дополняются при наличии эпидемиологических показаний на конкретной административной территории в соответствии с постановлением Главного государственного санитарного врача соответствующей территории.

3) медициналық қарап-тексеруден өтпеген немесе денсаулық жағдайлары бойынша еңбекке жарамсыз деп танылған адамдарды немесе еңбекке қарсы көрсетілімдері бар адамдарды жұмысқа жібермейді;
4) жұмыскерде кәсіптік ауру анықталған жағдайда, қорытынды актінің негізінде жұмыскердің еңбек (қызметтік) міндеттерін орындауымен аурудың байланысына сараптама жүргізу үшін кәсіптік патология бойынша мамандандырылған көмек көрсететін медициналық ұйымға уақтылы жіберуді қамтамасыз етеді;
5) жұмыскерлерге жүргізілген медициналық қарап-тексеру нәтижелері бойынша қорытынды актінің ұсынымдарын орындайды.
21. Медициналық қарап-тексеру нәтижелері бойынша ұйымға (кәсіпорынға) қызмет көрсететін медициналық ұйым немесе жұмыскердің тіркелген орны бойынша аумақтық медициналық ұйым кейіннен жұмыскердің топтардың біріне, оның ішінде диспансерлік топқа тиесілілігін айқындай отырып және кәсіптік аурулардың және әлеуметтік мәні бар аурулардың профилактикасы бойынша ұсынымдарды бере отырып, одан әрі мынадай санаттар бойынша бақылау, емдеу және оңалту бойынша:
1) оңалтуды қажет етпейтін дені сау жұмыскерлер;
2) әртүрлі ағзалары мен жүйелерінде тұрақты емес функционалдық өзгерістері бар, іс жүзінде дені сау жұмыскерлер;
3) жалпы аурулардың бастапқы түрлерімен ауыратын жұмыскерлер;
4) кәсібінде жұмысын жалғастыруға қарсы көрсетілім болып табылатын, сондай-ақ қарсы көрсетілім болып табылмайтын жалпы аурулардың айқын нысандары бар жұмыскерлер;
5) организмге зиянды өндірістік факторлар әсерінің белгілері бар жұмыскерлер;
6) кәсіптік аурулардың белгілері бар жұмыскерлер топтарын құрады.
22. Жалпы аурулардың айқын нысандары бар жұмыскерлер медициналық ұйымдарға оңалтуға жіберіледі.
23. Медициналық оңалтудан кейін олардың кәсіптік жарамдылығына сараптама жүзеге асырылады. Кәсіптік еңбекке жарамды деп танылған жұмыскерлер жалпы аурулардың бастапқы нысандары бар адамдар тобында диспансерлік бақылауға жатады.
24. Организмге зиянды өндірістік факторлардың әсер ету белгілері мен кәсіптік аурулардың белгілері бар, сондай-ақ өзінде бар ауруға байланысты кәсіптік жарамдылығын анықтау қиын болған жағдайларда және кәсіптік жарамдылыққа сараптама жүргізу мақсатында кәсіптік патология бойынша мамандандырылған көмек көрсететін медициналық ұйымға жіберіледі.
25. Халықтың декреттелген топтары кәсіптерінің тізбесі, сондай-ақ қарап-тексерулердің көлемі мен жиілігі тиісті аумақтың Бас мемлекеттік санитариялық дәрігерінің қаулысына сәйкес нақты әкімшілік аумақта эпидемиологиялық көрсетілімдер болған кезде толықтырылады.

Параграф 3. Порядок и периодичность проведения предсменных (предрейсовых) обязательных и послесменных (послерейсовых) медицинских осмотров.
26. Предсменные (предрейсовые) обязательные медицинские осмотры (далее – предсменные осмотры) проводятся в целях установления или подтверждения наличия или отсутствия у физического лица заболевания, определения состояния здоровья, а также временной нетрудоспособности, профессиональной пригодности к работе в заступаемую смену (рейс), в том числе употребления алкогольных напитков, наркотических, психоактивных веществ или остаточных явлений такого употребления.
27. Послесменные (послерейсовые) медицинские осмотры (далее – послесменные осмотры) проводятся по окончании рабочего дня (смены, рейса) в целях выявления признаков воздействия вредных и (или) опасных производственных факторов рабочей среды и трудового процесса на состояние здоровья работников, острого профессионального заболевания или отравления, признаков употребления алкогольных напитков, наркотических, психоактивных веществ или остаточных явлений такого употребления.
28. Работодатели обеспечивают за счет собственных средств своевременное прохождение предсменных (предрейсовых), послесменных (послерейсовых) обязательных медицинских осмотров работниками, занятыми на тяжелых работах, работах с вредными и (или) опасными условиями труда, машинами и механизмами, в соответствии с законодательством Республики Казахстан в области здравоохранения.
29. Для проведения предсменного и послесменного осмотров организация или медицинская организация выделяет специальное помещение, оборудованное системами отопления, водоснабжения, канализования, освещения, обрудованное медицинским оборудованием и инструментарием.
30. Предсменный осмотр проводится перед началом рабочей смены (дежурства), послесменный осмотр проводится после рабочей смены (дежурства) при предъявлении маршрутного (путевого) листа, задания на выполнение наряда.
31. Предсменный и послесменный осмотры проводится индивидуально и включает в себя:
1) опрос, осмотр и оценку внешнего вида, походки, позы обследуемого, адекватности поведения и эмоциональных реакций, связанности и четкости речи, мимики, сознания, состояния кожных покровов и видимых слизистых оболочек, окраски склер, величины зрачков, особенностей дыхания;
2) измерение и оценку артериального давления, частоты и качественных характеристик пульса, измерение температуры тела, в случае необходимости (при наличии жалоб или показаний).

3-параграф. Міндетті ауысым алдындағы (рейс алдындағы) және ауысымнан кейінгі (рейстан кейінгі) медициналық қарап-тексерулерді жүргізу тәртібі және мерзімділігі
26. Міндетті ауысым алдындағы (рейс алдындағы) медициналық қарап-тексеру (бұдан әрі – ауысым алдындағы қарап-тексеру) жеке тұлғада ауруды анықтау немесе барын немесе жоқтығын растау, денсаулық жағдайын, сондай-ақ еңбекке уақытша жарамсыздығын, жұмысқа түсетін ауысымда (рейс) кәсіптік жарамдылығын, оның ішінде алкогольдік ішімдіктерді, есірткі, психикаға белсенді әсер ететін заттарды тұтынуды немесе осындай тұтынудың қалдық көріністерін анықтау мақсатында жүргізіледі.
27. Ауысымнан кейінгі (рейстан кейінгі) медициналық қарап-тексеру (бұдан әрі – ауысымнан кейінгі қарап-тексеру) жұмыс күні (ауысым, рейс) аяқталғаннан кейін жұмыс ортасы мен еңбек процесінің зиянды және (немесе) қауіпті өндірістік факторларының жұмыскерлердің денсаулық жағдайына әсер ету белгілерін, жіті кәсіптік ауруды немесе улануды, алкогольдік ішімдіктерді, есірткі, психикаға белсенді әсер ететін заттарды тұтынуды немесе осындай тұтынудың қалдық көріністерін анықтау мақсатында жүргізіледі.
28. Жұмыс берушілер Қазақстан Республикасының денсаулық сақтау саласындағы заңнамасына сәйкес ауыр жұмыстарда, еңбек жағдайлары зиянды және (немесе) қауіпті жұмыстарда істейтін жұмысерлерді ауысым алдындағы (рейс алдындағы), ауысымнан кейінгі (рейстан кейінгі) міндетті медициналық қарап-тексеруден уақтылы өткізуді өз қаражаты есебінен қамтамасыз етеді.
29. Ауысым алдындағы және ауысымнан кейінгі қарап-тексерулерді жүргізу үшін ұйым немесе медициналық ұйым жылыту, сумен жабдықтау, кәріз, жарықтандыру жүйелерімен жабдықталған, медициналық жабдықтармен және құрал-саймандармен жабдықталған арнайы үй-жай бөледі.
30. Ауысым алдындағы қарап-тексеру жұмыс ауысымы (кезекшілік) басталар алдында жүргізіледі, ауысымнан кейінгі қарап-тексеру жұмыс ауысымынан (кезекшіліктен) кейін маршруттық (жол) парақты, нарядты орындауға арналған тапсырманы көрсеткен жағдайда жүргізіледі.
31. Ауысым алдындағы және ауысымнан кейінгі қарап-тексерулер жеке жүргізіледі және мыналарды:
1) сауалнама алу, тексерілетін адамның сыртқы түрін, жүрісін, қалпын, мінез-құлқының барабарлығын және эмоциялық реакцияларды, сөйлеудің байланыстылығы мен нақтылығын, мимикасын, санасын, тері жабындары мен көрінетін шырышты қабықтардың жай-күйін, аққабықтың бояуын, қарашықтың шамасын, тыныс алу ерекшеліктерін қара-тексеруді және бағалауды;
2) артериялық қысымды, тамыр соғуының жиілігі мен сапалық сипаттамаларын өлшеу және бағалау, қажет болған жағдайда дене температурасын өлшеуді (шағым немесе көрсетілім болған кезде) қамтиды.

32. При отсутствии жалоб, объективных признаков заболеваний и нарушений функционального состояния организма, осмотренный допускается к работе.
33. Медицинский работник, проводивший предсменный и/или послесменный медицинский осмотр и обнаруживший признаки употребления алкогольных напитков, наркотических, психоактивных веществ или остаточных явлений такого употребления у работника (запах алкоголя изо рта, неустойчивость позы, нарушение речи, выраженное дрожание пальцев рук, изменение окраски кожных покровов, положительное показание пробы алкотеста) принимает решение и направляет работника в медицинскую организацию на медицинское освидетельствование не позднее двух часов с момента обнаружения признаков.
34. Информация о выявленных случаях употребления алкогольных напитков, наркотических, психоактивных веществ или остаточных явлений такого употребления сообщается немедленно работодателю.
35. Медицинские работники анализируют причины отстранения лиц, работающих по указанной профессии, и на основе анализа формируют группы риска, куда включаются лица, склонные к злоупотреблению алкогольных напитков, наркотических или психоактивных веществ, длительно и часто болеющие (страдающие хроническими заболеваниями).
36. Информация о случаях отстранения по причине заболевания работающих по указанной профессии, а также о работниках транспортных средств, входящих в группы риска, ежемесячно в срок не позднее 5-го числа месяца, следующего за отчетным, предоставляется ответственному лицу работодателя.
36-1. Предсменные и послесменные осмотры проводятся согласно списка профессий, требующих предсменного медицинского освидетельствования и списка профессий, требующих предрейсового и послерейсового медицинского осмотра приведенных в таблицах 1 и 2 приложения 4-1 настоящих Правил.
Сноска. Правила дополнены пунктом 36-1 в соответствии с приказом Министра здравоохранения РК от 28.01.2022 № ҚР ДСМ-7 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
37. Результаты проведения предсменного и послесменного медицинского осмотра регистрируются в Журнале проведения предсменного и послесменного медицинского осмотра работников, по форме согласно приложению 4 к настоящим Правилам (далее - Журнал).
38. Журнал ведется на бумажном носителе, страницы которого должны быть прошнурованы, пронумерованы, скреплены печатью организации или на электронном носителе с учетом требований законодательства о персональных данных и обязательной возможностью распечатки страницы. В случае ведения Журнала, в электронном виде внесенные в них сведения заверяются электронной цифровой подписью.

32. Шағым, аурудың объективті белгілері және организмнің функционалдық жай-күйінің бұзылуы болмаған жағдайда тексерілген адам жұмысқа жіберіледі.
33. Ауысым алдындағы және/немесе ауысымнан кейінгі медициналық қарап-тексеруді жүргізген және алкогольдік ішімдіктерді, есірткі, психикаға белсенді әсер ететін заттарды тұтыну белгілерін немесе жұмыскерде осындай тұтынудың қалдық көріністерін (ауыздан алкогольдің иісі, қалыптың тұрақсыздығы, сөйлеудің бұзылуы, қол саусақтарының айқын дірілдеуі, тері жабынының түсінің өзгеруі, алкотест сынамасының оң көрсеткіші) анықтаған медицина қызметкері шешім қабылдайды және белгілерді анықтаған сәттен бастап екі сағаттан кешіктірмей жұмыскерді медициналық ұйымға медициналық куәландыруға жібереді.
34. Алкогольдік ішімдіктерді, есірткі, психикаға белсенді әсер ететін заттарды тұтынудың анықталған жағдайлары немесе осындай тұтынудың қалдық көріністері туралы ақпарат жұмыс берушіге дереу хабарланады.
35. Медицина қызметкерлері аталған мамандық бойынша жұмыс істейтін адамдарды шеттету себептерін талдайды және талдау негізінде тәуекел топтарын құрады, оған алкогольдік ішімдіктерді, есірткі немесе психикаға белсенді әсер ететін заттарды тұтынуға бейім, ұзақ және жиі ауыратын (созылмалы аурулардан зардап шегетін) адамдар кіреді.
36. Көрсетілген кәсіп бойынша жұмыс істейтіндерді науқастану себебі бойынша шеттету жағдайлары туралы, сондай-ақ тәуекел топтарына кіретін көлік құралдарының жұмыскерлері туралы ақпарат ай сайын, есепті айдан кейінгі айдың 5-күнінен кешіктірілмейтін мерзімде жұмыс берушінің жауапты адамына беріледі.
36-1. Ауысым алдындағы және ауысымнан кейінгі қарап-тексерулер осы Қағидаларға 4-1-қосымшаның 1 және 2-кестелерінде келтірілген ауысым алдындағы медициналық куәландыруды талап ететін кәсіптер тізіміне және рейс алдындағы және рейстен кейінгі медициналық қарап-тексеруді талап ететін кәсіптер тізіміне сәйкес жүргізіледі.
Ескерту. Қағида 36-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Денсаулық сақтау министрінің 28.01.2022 № ҚР ДСМ-7 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
37. Ауысым алдындағы және ауысымнан кейінгі медициналық қарап-тексеруді жүргізу нәтижелері осы Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес нысан бойынша жұмыскерлерді ауысым алдындағы және ауысымнан кейінгі медициналық қарап-тексеруді жүргізу журналында (бұдан әрі – Журнал) тіркеледі.
38. Журнал қағаз жеткізгіште жүргізіледі, оның беттері тігілуі, нөмірленуі, ұйымның мөрімен бекітілуі немесе дербес деректер туралы заңнаманың талаптары ескеріле отырып және міндетті түрде бетті басып шығарудың мүмкіндігі ескеріле отырып, электрондық жеткізгіште болуы тиіс. Журнал электрондық түрде жүргізілген жағдайда оларға енгізілген мәліметтер электрондық цифрлық қолтаңбамен куәландырылады.

Сноска. Пункт 38 - в редакции приказа Министра здравоохранения РК от 07.12.2021 № ҚР ДСМ-125 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
39. Результаты предсменных (предрейсовых) и послесменных (послерейсовых) медицинского осмотра работников транспортных средств отмечаются в путевом листе штампом с указанием даты, времени и подписью медицинского работника, и подписью самого работника, либо стикером с QR кодом. Заполненный Журнал и данные на электронном носителе хранятся в течение 5 лет в архиве у работодателя.
40. Медицинский осмотр пилотов, бортинженеров (бортмеханики, бортоператоры, бортрадисты), штурманов, авиадиспетчеров, бортпроводников, а также персонала и лиц, поступающих на учебу и обучающихся в учебных заведениях по подготовке специалистов (пилотов, авиадиспетчеров), обслуживающих воздушное движение, проводятся в соответствии с Правилами медицинского освидетельствования и осмотра в гражданской авиации Республики Казахстан, утвержденными приказом Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 5 июня 2017 года № 324 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 15325).
Глава 3. Порядок оказания государственной услуги "Прохождение предварительных обязательных медицинских осмотров".
41. Государственная услуга "Прохождение предварительных обязательных медицинских осмотров" оказывается медицинскими организациями здравоохранения (далее – Услугодатель).
42. Перечень основных требований к оказанию государственной услуги "Прохождение предварительных обязательных медицинских осмотров", включающий способы предоставления, срок, форму оказания государственной услуги и результат оказания государственной услуги приведен в Перечне основных требований к оказанию государственной услуги "Прохождение предварительных обязательных медицинских осмотров" согласно приложению 5 к настоящим Правилам.
Уполномоченный орган в области здравоохранения в течение трех рабочих дней с даты утверждения или изменения в настоящие Правила, актуализирует их и направляет в субъекты здравоохранения, оператору информационно-коммуникационной инфраструктуры "электронного правительства" и Единый контакт-центр.
Сноска. Пункт 42 – в редакции приказа Министра здравоохранения РК от 02.05.2024 № 17 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
43. Для получения государственной услуги физическое лицо обращается к услугодателю с предоставлением пакета документов, указанных в пункте 6 Перечня основных требований к оказанию государственной услуги "Прохождение предварительных обязательных медицинских осмотров.

Ескерту. 38-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Денсаулық сақтау министрінің 07.12.2021 № ҚР ДСМ-125 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
39. Көлік құралдары жұмыскерлерін ауысым алдындағы (рейс алдындағы) және ауысымнан кейінгі (рейстен кейінгі) медициналық қарап-тексерудің нәтижелері жол парағында күні, уақыты көрсетіле отырып, мөртабанмен және медицина қызметкерінің қолымен және жұмыскердің өзінің қолымен не QR коды бар стикермен белгіленеді. Толтырылған Журнал және электрондық тасығыштағы деректер жұмыс берушінің мұрағатында 5 жыл бойы сақталады.
40. Ұшқыштарды, бортинженерлерді (бортмеханиктер, бортоператорлар, бортрадистер), штурмандарды, авиадиспетчерлерді, бортсеріктерді, сондай-ақ әуе қозғалысына қызмет көрсететін мамандарды (пилоттарды, авиадиспетчерлерді) даярлау жөніндегі оқу орындарындағы персоналды және онда оқитын және оқуға түсетін адамдарды медициналық қарап-тексеру Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің 2017 жылғы 5 маусымдағы № 324 бұйрығымен бекітілген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 15325 болып тіркелген) Қазақстан Республикасының азаматтық авиациясында медициналық куәландыру және қарап-тексеру қағидаларына сәйкес жүргізіледі.
3-тарау. "Алдын ала міндетті медициналық қарап-тексеруден өту" мемлекеттік қызмет көрсету тәртібі
41. "Алдын ала міндетті медициналық қарап – тексеруден өту" мемлекеттік көрсетілетін қызметін медициналық денсаулық сақтау ұйымдары (бұдан әрі -көрсетілетін қызметті беруші) көрсетеді.
42. Мемлекеттік қызмет көрсетуді ұсыну тәсілдерін, мерзімін, нысанын және мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесін қамтитын "Алдын ала міндетті медициналық қарап-тексерулерден өткізу" мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесі осы Қағидаларға 5-қосымшаға сәйкес "Алдын ала міндетті медициналық қарап-тексерулерден өткізу" мемлекеттік қызметін көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесінде келтірілген.
Денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті орган осы Қағидалар бекітілген немесе өзгертілген күннен бастап үш жұмыс күні ішінде оларды жаңартады және денсаулық сақтау субъектілеріне, "электрондық үкіметтің" ақпараттық-коммуникациялық инфрақұрылым операторына және Бірыңғай байланыс орталығына жібереді.
Ескерту. 42-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Денсаулық сақтау министрінің 02.05.2024 № 17 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
43. Мемлекеттік қызметті алу үшін жеке тұлға "Алдын ала міндетті медициналық қарап-тексеруден өту" мемлекеттік қызметін көрсетуге қойылатын негізгі талаптар тізбесінің 6-тармағында көрсетілген құжаттар топтамасын ұсына отырып, көрсетілетін қызметті берушіге жүгінеді.

Сноска. Пункт 43 - в редакции приказа и.о. Министра здравоохранения РК от 01.12.2022 № ҚР ДСМ-148 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
44. Прием документов осуществляется через услугодателя (медицинские организации), а выдача результатов оказания государственной услуги осуществляется через веб-портал "электронного правительства" (далее – портал).
Сноска. Пункт 44 – в редакции приказа Министра здравоохранения РК от 02.05.2024 № 17 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
45. Услугодатель обеспечивает внесение данных о стадии оказания государственной услуги в информационную систему мониторинга оказания государственных услуг согласно подпункта 11) пункта 2 статьи 5 Закона.
46. Адреса мест оказания государственной услуги размещены на интернет-ресурсах Управлений здравоохранения (общественного здравоохранения) областей, городов республиканского значения и столицы, а также интернет-ресурсах медицинских организаций, оказывающих первичную медико-санитарную помощь.
Глава 4. Порядок обжалования решений, действий (бездействия) услугодателя и (или) его должностных лиц по вопросам оказания государственной услуги
Сноска. Глава 4 - в редакции приказа Министра здравоохранения РК от 07.12.2021 № ҚР ДСМ-125 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
47. Жалоба на решения, действия (бездействие) услугодателя и (или) их работников по вопросам оказания государственных услуг подается на имя руководителя услугодателя.
48. Жалоба услугополучателя, поступившая в адрес непосредственно оказывающего государственную услугу услугодателя, в соответствии с пунктом 2 статьи 25 Закона "О государственных услугах" подлежит рассмотрению в течение пяти рабочих дней со дня ее регистрации.
49. Жалоба услугополучателя, поступившая в адрес уполномоченного органа по оценке и контролю за качеством оказания государственных услуг, подлежит рассмотрению в течение пятнадцати рабочих дней со дня ее регистрации.
При обращении через портал информацию о порядке обжалования можно получить по телефону единого контакт-центра по вопросам оказания государственных услуг.
Рассмотрение жалобы в досудебном порядке по вопросам оказания государственных услуг производится вышестоящим административным органом, уполномоченным органом по оценке и контролю за качеством оказания государственных услуг (далее – орган, рассматривающий жалобу).
Жалоба подается услугодателю, чье решение, действие (бездействие) обжалуется.
Услугодатель, чье решение, действие (бездействие) обжалуется, не позднее трех рабочих дней со дня поступления жалобы направляет ее и административное дело в орган, рассматривающий жалобу.
При этом услугодатель, чье решение, действие (бездействие) обжалуется, вправе не направлять жалобу в орган, рассматривающий жалобу, если он в течение трех рабочих дней примет решение либо иное административное действие, полностью удовлетворяющие требованиям, указанным в жалобе.
Если иное не предусмотрено законом, то обращение в суд допускается после обжалования в досудебном порядке.
Приложение 1 к Правилам
и периодичности проведения
обязательных медицинских
осмотров
и оказания государственной услуги
"Прохождение предварительных
обязательных медицинских осмотров"
Форма
Заключительный акт от "___" ___________ 20 ___ г.
Наименование организации________________________________________
По договору, без договора (нужное подчеркнуть)
Медосмотр проводился с _________ по ___________ комиссией:
Председатель комиссии: __________________________________________
(Ф.И.О (при его наличии)
Члены комиссии (Ф.И.О (при его наличии), должность)
_______________________________________________________________
_______________________________________________________________
_______________________________________________________________

Ескерту. 43-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Денсаулық сақтау министрінің м.а. 01.12.2022 № ҚР ДСМ-148 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
44. Құжаттарды қабылдау көрсетілетін қызметті беруші (медициналық ұйымдар) арқылы жүзеге асырылады, ал мемлекеттік қызмет көрсету нәтижелерін беру "электрондық үкіметтің" веб-порталы (бұдан әрі – портал) арқылы жүзеге асырылады.
Ескерту. 44-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Денсаулық сақтау министрінің 02.05.2024 № 17 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
45. Көрсетілетін қызметті беруші мемлекеттік қызмет көрсету дәрежесі туралы деректерді Заңның 5-бабы 2-тармағының 11) тармақшасына сәйкес мемлекеттік қызмет көрсету мониторингінің ақпараттық жүйесіне енгізуді қамтамасыз етеді.
46. Мемлекеттік қызмет көрсету орындарының мекенжайлары облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың және астананың денсаулық сақтау (қоғамдық денсаулық сақтау) басқармаларының интернет-ресурстарында, сондай-ақ медициналық-санитариялық алғашқы көмек көрсететін медициналық ұйымдардың интернет-ресурстарында орналастырылған.
4-тарау. Мемлекеттік қызмет көрсету мәселелері бойынша көрсетілетін қызметті берушінің және (немесе) оның лауазымды адамдарының шешімдеріне, әрекеттеріне (әрекетсіздігіне) шағымдану тәртібі
Ескерту. 4-тарау жаңа редакцияда – ҚР Денсаулық сақтау министрінің 07.12.2021 № ҚР ДСМ-125 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
47. Көрсетілетін қызметті берушінің және (немесе) олардың қызметкерлерінің мемлекеттік қызметтер көрсету мәселелері бойынша шешімдеріне, әрекеттеріне (әрекетсіздігіне) шағым көрсетілетін қызметті беруші басшысының атына беріледі.
48. "Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 25-бабының 2) тармағына сәйкес тікелей мемлекеттік көрсетілетін қызметті көрсетілетін қызметті берушінің атына келіп түскен өтініш берушінің шағымы тіркелген күнінен бастап бес жұмыс күні ішінде қаралуға жатады.
49. Мемлекеттік қызметтер көрсету сапасын бағалау және бақылау жөніндегі уәкілетті органның атына келіп түскен көрсетілетін қызметті алушының шағымы тіркелген күнінен бастап он бес жұмыс күні ішінде қаралуға жатады.
Портал арқылы жүгінген кезде шағымдану тәртібі туралы ақпаратты мемлекеттік қызметтер көрсету мәселелері жөніндегі бірыңғай байланыс орталығының телефоны бойынша алуға болады.
Мемлекеттік қызметтер көрсету мәселелері бойынша шағымды сотқа дейінгі тәртіппен қарауды жоғары тұрған әкімшілік орган, мемлекеттік қызметтер көрсету сапасын бағалау және бақылау жөніндегі уәкілетті орган (бұдан әрі – шағымды қарайтын орган) жүргізеді.
Шағым шешіміне, әрекетіне (әрекетсіздігіне) шағым жасалып отырған көрсетілетін қызметті берушіге беріледі.
Шешіміне, әрекетіне (әрекетсіздігіне) шағым жасалып отырған көрсетілетін қызметті беруші шағым келіп түскен күннен бастап үш жұмыс күнінен кешіктірмей оны және әкімшілік істі шағымды қарайтын органға жібереді.
Бұл ретте шешіміне, әрекетіне (әрекетсіздігіне) шағым жасалып отырған көрсетілетін қызметті беруші, егер ол үш жұмыс күні ішінде шағымда көрсетілген талаптарды толық қанағаттандыратын шешім не өзге де әкімшілік әрекет қабылдаса, шағымды қарайтын органға шағым жібермеуге құқылы.
Егер заңда өзгеше көзделмесе, сотқа дейінгі тәртіппен шағым жасалғаннан кейін сотқа жүгінуге жол беріледі.
Міндетті медициналық қарап-
тексерулерді жүргізу
қағидалары мен мерзімділігі
және "Алдын ала міндетті
медициналық қарап-
тексерулерден өткізу"
мемлекеттік қызметін көрсету
қағидаларына
1-қосымша
Нысан
20______ жылғы "____" ___________ қорытынды акті
Ұйымның атауы____________________________________________________________
Шарт бойынша, шартсыз (қажеттісінің астын сызу керек)
Медициналық қарап-тексеру _______ бастап __________ аралығында комиссиямен жүргізілді:
Комиссия төрағасы:_________________________________________________________
(Т.А.Ә (бар болса)
Комиссия мүшелері (Т.А.Ә. (бар болса), лауазымы)
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________

1. Число работников организации (предприятия), цеха:
всего,
в том числе женщин
2. Число работников организации (предприятия), цеха, работающих с вредными и (или) опасными веществами и производственными факторами, а также на работах*:
всего,
в том числе женщин
3. Число работников, подлежащих медицинскому осмотру (обследованию), работающих в контакте с вредными и (или) опасными веществами и производственными факторами, а также на работах* в данном году:
всего,
в том числе женщин
4. Число работников, прошедших медицинский осмотр (обследования):
всего,
в том числе женщин
5. % охвата периодическими медицинскими осмотрами:
всего,
в том числе женщин
6. Число работников, не завершивших/не прошедших периодический медицинский осмотр (обследования):
всего,
в том числе женщин
Поименный список работников, не завершивших медицинский осмотр (обследование):
Ф.И.О (при его наличии),
Подразделение организации (предприятия)
1
2
7. Число работников, не прошедших медицинский осмотр (обследование):
всего,
в том числе женщин
в том числе по причинам из общего числа:
больничный лист
командировка
очередной отпуск
увольнение
отказ от прохождения
Поименный список работников, не прошедших периодический медицинский осмотр (обследование):
Ф.И.О (при его наличии),
Подразделение организации (предприятия)
причина
1
2
8. Заключение по результатам данного периодического медицинского осмотра (обследования)
Сводная таблица 1
Результаты периодического медицинского осмотра (обследования)
всего
в том числе женщин
1
2
3
Число лиц, профпригодных к работе с вредными и (или) опасными веществами и производственными факторами, к видам работ*
Число лиц, временно профнепригодных к работе с вредными и (или) опасными веществами и производственными факторами, к видам работ*
Число лиц, постоянно профнепригодных к работе с вредными и (или) опасными веществами и производственными факторами, к видам работ*
Число лиц нуждающихся в дообследовании (заключение не дано)
Число лиц с подозрением на профессиональное заболевание
Число лиц, нуждающихся в амбулаторном обследовании и лечении
Число лиц, нуждающихся в стационарном обследовании и лечении:
Число лиц, нуждающихся в санаторно-курортном лечении
Число лиц, нуждающихся в лечебно-профилактическом питании
Число лиц, нуждающихся в диспансерном наблюдении
Сводная таблица 2
Ф.И.О (при его наличии)
пол
год рождения
участок
профессия
вредные и (или) опасные вещества и производственные факторы, виды работ**
стаж работы с вредными и (или) опасными веществами и производственные факторы, виды работ
класс заболевания по МКБ-10, группа диспансерного
1
2
3
4
5
6
7
8
9
Продолжение таблицы:
заболевание выявлено впервые
проф пригоден к работам*
временно проф- непригоден к работам*
постоянно проф непригоден к работам
заключение не дано
нуждается в обследовании в центре профпатологии
Продолжение таблицы:
нуждается в амбулаторном обследовании и лечении
нуждается в стационарном обследовании и лечении
нуждается в санаторно-курортном лечении
нуждается в лечебно-профилактическом питании
нуждается в диспансерном наблюдении

1. Ұйым (кәсіпорын), цех жұмыскерлерінің саны:
Барлығы
оның ішінде әйелдер
2. Ұйымның (кәсіпорынның), цехтың зиянды және (немесе) қауіпті заттармен және өндірістік факторлармен жұмыс істейтін, сондай-ақ жұмыстардағы жұмыскерлерінің саны*:
Барлығы
оның ішінде әйелдер
3. Медициналық қарап-тексеруге (зерттеуге) жататын, зиянды және (немесе) қауіпті заттармен және өндірістік факторлармен жұмыс істейтін, сондай-ақ осы жылы жұмыстардағы* жұмыскерлердің саны:
Барлығы
оның ішінде әйелдер
4. Мерзімдік медициналық қарап-тексеруден (зерттеуден) өткен жұмыскерлер саны:
Барлығы
оның ішінде әйелдер
5. Мерзімдік медициналық қарап-тексерумен қамту %:
Барлығы
оның ішінде әйелдер
6. Мерзімдік медициналық қарап-тексеруді (зерттеуді) аяқтамаған/одан өтпеген жұмыскерлер саны:
Барлығы
Оның ішінде әйелдер
Мерзімдік медициналық қарап-тексеруді (зерттеуді) аяқтамаған жұмыскерлердің атаулы тізімі:
Т.А.Ә. (бар болса)
Ұйымның (кәсіпорынның) бөлімшесі
1
2
7. Мерзімдік медициналық қарап-тексеруден (зерттеуден) өтпеген жұмыскерлер саны:
барлығы,
оның ішінде әйелдер
оның ішінде жалпы саны ішінде себептер бойынша:
уақытша еңбекке жарамсыздық парағы
іссапар
кезекті демалыс
жұмыстан босату
өтуден бас тарту
Мерзімдік медициналық қарап-тексеруден (зерттеуден) өтпеген жұмыскерлердің атаулы тізімі:
Т.А.Ә. (бар болса)
Ұйымның (кәсіпорынның) бөлімшесі
Себебі
1
2
8. Осы мерзімдік медициналық қарап-тексеру (зерттеу) нәтижелері бойынша қорытынды
1-жиынтық кесте
Мерзімдік медициналық қарап-тексеру (зерттеу) нәтижелері
Барлығы
Оның ішінде әйелдер
1
2
3
Зиянды және (немесе) қауіпті заттармен және өндірістік факторлармен жұмысқа, жұмыс түрлеріне кәсіптік жарамды адамдар саны *
Зиянды және (немесе) қауіпті заттармен және өндірістік факторлармен жұмысқа, жұмыс түрлеріне уақытша кәсіптік жарамсыз адамдар саны *
Зиянды және (немесе) қауіпті заттармен және өндірістік факторлармен жұмысқа, жұмыс түрлеріне тұрақты кәсіптік жарамсыз адамдар саны *
Толық зерттеуді қажет ететін адамдар саны (қорытынды берілмеген)
Кәсіптік ауруға күдікті адамдар саны
Амбулаториялық тексеруді және емдеуді қажет ететін адамдар саны
Стационарлық тексеруді және емдеуді қажет ететін адамдар саны
Санаторийлік-курорттық емдеуді қажет ететін адамдар саны
Емдеу-профилактикалық тамақтануды қажет ететін адамдар саны
Диспансерлік бақылауды қажет ететін адамдар саны
2-жиынтық кесте
Т.А.Ә. (бар болса)
Жынысы
Туған жылы
Учаске
Кәсібі
Зиянды және (немесе) қауіпті заттар және өндірістік факторлар, жұмыс түрлері**
Зиянды және (немесе) қауіпті заттармен жұмыс өтілі және өндірістік факторлар, жұмыс түрлері **
АХЖ-10 бойынша сыныбы, диспансерлік бақылау тобы
1
2
3
4
5
6
7
8
9
Кестенің жалғасы
Ауру алғаш рет анықталды
Жұмыстарға кәсіптік жарамды *
Жұмыстарға уақытша кәсіптік жарамсыз *
Жұмыстарға тұрақты кәсіптік жарамсыз *
Қорытынды берілмеді
Кәсіптік патология орталығында тексерілуді қажет етеді
Кестенің жалғасы
Амбулаториялық тексеруді және емдеуді қажет етеді
Стационарлық тексеруді және емдеуді қажет етеді
Санаторийлік-курорттық емдеуді қажет етеді
Емдеу-профилактикалық тамақтануды қажет етеді
Диспансерлік бақылауды қажет етеді

9. выявлено лиц с подозрением на профессиональное заболевание:
п/п
Ф.И.О (при его наличии)
подразделение организации (предприятия)
профессия, должность
вредные и (или) опасные вещества и производственные факторы
10. Выявлено впервые в жизни хронических соматических заболеваний:
Класс заболевания по МКБ-10
количество работников (всего)
11. Выявлено впервые в жизни хронических профессиональных заболеваний:
класс заболевания по МКБ-10
количество работников (всего)
12. Результаты выполнения рекомендаций предыдущего заключительного акта от "___" __________ 20___г. по результатам проведенного периодического медицинского осмотра (обследования) работников
Мероприятия
Подлежало (чел.)
Выполнено
абс.
в %
1
Обследование в центре профпатологии
2
Дообследование
3
Лечение и обследование амбулаторное
4
Лечение и обследование стационарное
5
Санаторно-курортное лечение
6
Лечебно-профилактическое питание
7
Взято на диспансерное наблюдение
13. Рекомендации работодателю: санитарно-профилактические и оздоровительные мероприятия и т.п.: _________________________________
Примечания:
* Вредные и/или опасные производственные факторы и работы в соответствии с перечнем вредных факторов и перечнем работ. ** Перечислить пункты вредных и/или опасных производственных факторов и работ в соответствии с перечнем вредных факторов и перечнем работ.
Подписи:
Председатель комиссии___________________________________________
Место печати _________Ф.И.О (при его наличии) _________ Подпись
Руководитель субъекта здравоохранения ____________________________
Место печати _________Ф.И.О (при его наличии) _________ Подпись
С актом ознакомлены:
Руководитель государственного органа в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения ________________
Место печати _________Ф.И.О (при его наличии) _________ Подпись
Руководитель организации, за исключением руководителя субъекта частного предпринимательства (работодатель) _______________________
Место печати _________Ф.И.О (при его наличии) _________ Подпись
Председатель профсоюзного комитета организации, за исключением руководителя субъекта частного предпринимательства ________________
Место печати _________Ф.И.О (при его наличии) _________ Подпись
Приложение 2 к Правилам
и периодичности проведения
обязательных медицинских
осмотров
и оказания государственной
Услуги
"Прохождение предварительных
обязательных медицинских
осмотров"
Форма
Отчет
субъекта здравоохранения о проведенном медицинском осмотре за _______ квартал 20 __ года
Наименование организации (предприятия)
подлежит осмотру
осмотрено
выявлено с подозрением на профессиональное заболевание
всего
женщин
всего
женщин
всего
женщин
1
2
выявлено с соматическими заболеваниями
в том числе выявлено впервые
нуждаются
направлено на стационарное обследование и лечение
всего
женщин
всего
женщин
во временном переводе
в постоянном переводе
Руководитель субъекта здравоохранения _________________________
Фамилия Имя Отчество (при его наличии)             Подпись
Приложение 3 к Правилам
и периодичности проведения
обязательных медицинских
осмотров
и оказания государственной
услуги
"Прохождение предварительных
обязательных медицинских
осмотров"
Форма
Список лиц, подлежащих обязательным медицинским осмотрам
ФИО
Дата рождения
Пол
Объект или участок
Занимаемая должность
Общий стаж
Стаж по занимаемой должности
Дата последнего медосмотра
Профессиональная вредность
Примечание
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
Приложение 4 к Правилам
и периодичности проведения
обязательных медицинских
осмотров
и оказания государственной
услуги
"Прохождение предварительных
обязательных медицинских
осмотров"
Форма
Журнал проведения предсменного (предрейсового) и послесменного (послерейсовогох) медицинского осмотра
Дата, время
Фамилия Имя, Отчество
Табельный номер
Жалоба
Артериальное давление
Пульс
Температура по медицинским показаниям
Проба на наличие алкоголя, наркотических или психоактивных веществ по показаниям
Направления к специалисту с указанием предполагаемого диагноза
Подпись медицинского работника
Подпись работника
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11

9. Кәсіптік ауруға күдікті адамдар анықталды:
Р/с №
Т.А. Ә. (бар болса)
Ұйымның (кәсіпорынның), бөлімшесі
Кәсібі, лауазымы
Зиянды және (немесе) қауіпті заттар және өндірістік факторлар
1
2
10. Өмірінде бірінші рет созылмалы соматикалық аурулар анықталды:
АХЖ-10 бойынша ауру сыныбы
Жұмыскерлер саны (барлығы)
1
2
11. Өмірінде бірінші рет созылмалы кәсіптік аурулар анықталды:
АХЖ-10 бойынша ауру сыныбы
Жұмыскерлер саны (барлығы)
12. Жұмыскерлерге жүргізілген мерзімдік медициналық қарап-тексеру (зерттеу) нәтижелері бойынша алдыңғы 20___жылғы "___"__________қорытынды актінің ұсынымдарын орындау нәтижелері.
Іс-шаралар
Өтуі тиіс (адам)
Орындалды
абс.
%-бен
1
Кәсіптік патология орталығында зерттеу
2
Толық зерттеу
3
Амбулаториялық емдеу және зерттеу
4
Стационарлық емдеу және зерттеу
5
Санаторийлік-курорттық емдеу
6
Емдеу-профилактикалық тамақтану
7
Диспансерлік бақылауға алынды
13. Жұмыс берушіге ұсынымдар: санитариялық-профилактикалық және сауықтыру іс-шаралары және т.б.: ____________________________________
Ескертпелер:
* Зиянды факторлар тізбесіне және жұмыстар тізбесіне сәйкес зиянды және/немесе қауіпті өндірістік факторлар мен жұмыстар.
** Зиянды факторлар тізбесіне және жұмыстар тізбесіне сәйкес зиянды және/немесе қауіпті өндірістік факторлар мен жұмыстар тармақтарын санамалау.
Қолдар:
Комиссия төрағасы ___________________________________________
Мөр орны _________ Т.А.Ә. (бар болса) _________ Қолы
Денсаулық сақтау субъектісінің басшысы ____________________________
Мөр орны _________ Т.А.Ә. (бар болса) _________ Қолы
Актімен танысты:
Халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы мемлекеттік органның басшысы ________________________________
Мөр орны _________ Т.А.Ә. (бар болса) _________ Қолы
Жеке кәсіпкерлік субъектісінің басшысын қоспағанда, ұйым басшысы (жұмыс беруші) ___________________________
Мөр орны _________ Т.А.Ә. (бар болса) _________ Қолы
Жеке кәсіпкерлік субъектісінің басшысын қоспағанда, ұйымның кәсіподақ комитетінің төрағасы _______________________
Мөр орны _________ Т.А.Ә. (бар болса) _________ Қолы
Міндетті медициналық қарап-
тексерулерді жүргізу
қағидалары мен мерзімділігі
және "Алдын ала міндетті
медициналық қарап-
тексерулерден өткізу"
мемлекеттік қызметін көрсету
қағидаларына
2-қосымша
Нысан
20__ жылғы __________ тоқсанда жүргізілген медициналық қарап-тексеру туралы денсаулық сақтау субъектісінің есебі
Ұйымның (кәсіпорынның) атауы
Қарап-тексеруге жатады
Қарап-тексерілді
Кәсіптік ауруларға күдікті адамдар анықталды
Барлығы
Әйелдер
Барлығы
Әйелдер
Барлығы
Әйелдер
1
Соматикалық аурулармен анықталды
Оның ішінде алғаш рет анықталды
Қажет етеді
Стационарлық тексеруге және емдеуге жіберілді
Барлығы
Әйелдер
Барлығы
Әйелдер
уақытша ауыстыруды
тұрақты ауыстыруды
Денсаулық сақтау субъектісінің басшысы ________________________
Тегі Аты Әкесінің аты (бар болса)                        Қолы
Міндетті медициналық қарап-
тексерулерді жүргізу
қағидалары мен мерзімділігі
және "Алдын ала міндетті
медициналық қарап-
тексерулерден өткізу"
мемлекеттік қызметін көрсету
қағидаларына
3-қосымша
Нысан
Міндетті медициналық қарап-тексерулерге жататын адамдардың тізімі
ТАӘ
Туған күні
Жынысы
Объекті немесе учаске
Атқаратын лауазымы
Жалпы жұмыс өтілі
Атқаратын лауазымы бойынша жұмыс өтілі
Соңғы қарап- тексеру күні
Кәсіптік зияндылығы
Ескертпе
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
Міндетті медициналық қарап-
тексерулерді жүргізу
қағидалары мен мерзімділігі
және "Алдын ала міндетті
медициналық қарап-
тексерулерден өткізу"
мемлекеттік қызметін көрсету
қағидаларына
4-қосымша
Нысан
Ауысым алдындағы (рейс алдындағы) және ауысымнан кейінгі (рейстен кейінгі) медициналық қарап-тексеру жүргізу журналы
Күні, уақыты
Тегі Аты Әкесінің аты
Табельдік нөмірі
Шағым
Қан қысымы
Тамырдың соғуы
Медициналық көрсетілімдер бойынша температура
Көрсетілімдер бойынша алкогольдің немесе басқа психикаға белсенді әсер ететін заттардың болуына сынама
Болжамды диагнозын көрсете отырып, маманға жіберу
Медицина жұмыскерінің қолы
Жұмыскердің қолы
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
Міндетті медициналық қарап-
тексерулерді жүргізу
қағидалары мен мерзімділігі
және "Алдын ала міндетті
медициналық қарап-
тексерулерден өткізу"
мемлекеттік қызметін көрсету
қағидаларына

Приложение 4-1 к Правилам
и периодичности проведения
обязательных медицинских
осмотров и оказания
государственной услуги
"Прохождение предварительных
обязательных медицинских осмотров"
Сноска. Правила дополнены приложением 4-1 в соответствии с приказом Министра здравоохранения РК от 28.01.2022 № ҚР ДСМ-7 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); с изменениями, внесенными приказом Министра здравоохранения РК от 05.04.2023 № 60 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Таблица 1
Список профессий, требующих предсменного медицинского освидетельствования
Профессия
Периодичность осмотров
1
2
3
1.
аппаратчики технологических цехов (полимеризации, дистилляции, производства катализаторов, грануляции полипропилена, приготовления клеев)
в течении 1 часа перед началом рабочей смены
2.
аппаратчики-гидрометаллурги по разделению редкоземельных элементов, компрессорных установок
в течении 1 часа перед началом рабочей смены
3.
бригада пассажирского поезда (начальник поезда, проводники, поездной электромеханик)
в течении 1 часа перед началом рабочей смены
4.
бригадиры и звеньевые добычных и проходческих бригад
в течении 1 часа перед началом рабочей смены
5.
взрывники
в течении 1 часа перед началом рабочей смены
6.
вулканизаторщики, обслуживающие сосуды, работающие под давлением
в течении 1 часа перед началом рабочей смены
7.
водолазы
в течении 1 часа перед началом рабочей смены
8.
дезактиваторщики, дозиметристы
в течении 1 часа перед началом рабочей смены
9.
диспетчера организации воздушного и железнодорожного движения и метрополитена
в течении 1 часа перед началом рабочей смены
10.
мастера аффинажного производства
в течении 1 часа перед началом рабочей смены
11.
машинисты азотно-кислородной станции
в течении 1 часа перед началом рабочей смены
12.
машинисты и помощники машиниста буровой установки
в течении 1 часа перед началом рабочей смены
13.
машинисты и помощники машинистов башенных, козловых, мостовых, гусеничных, автомобильных, железнодорожных, портовых и плавающих кранов
в течении 1 часа перед началом рабочей смены
14.
машинисты и помощники машинистов локомотивов (электровозов, тепловозов, дизель - и электропоездов); работники локомотивных бригад: в том числе электропоездов метрополитена
в течении 1 часа перед началом рабочей смены
15.
машинисты, помощники машинистов путевых машин, водители и помощники водителей дрезин, мотовозов, автомотрис и других специальных самоходных подвижных составов
в течении 1 часа перед началом рабочей смены
16.
машинисты добычных и проходческих комбайнов
в течении 1 часа перед началом рабочей смены
17.

4-1-қосымша
1-кесте
Ауысым алдындағы медициналық куәландыруды талап ететін кәсіптердің тізімі
Ескерту. Қағида 4-1-қосымшамен толықтырылды - ҚР Денсаулық сақтау министрінің 28.01.2022 № ҚР ДСМ-7 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); өзгеріс енгізілді - ҚР Денсаулық сақтау министрінің 05.04.2023 № 60 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.
Кәсіп
Қарап-тексеру кезеңділігі
1
2
3
1.
технологиялық цехтардың (полимеризация, дистилляция, катализаторлар өндірісі, полипропиленді түйіршіктеу, желім дайындау) аппаратшылары
жұмыс ауысымының алдында 1 сағат ішінде
2.
сирек кездесетін элементтерді бөлу, компрессорлық қондырғылар бойынша аппаратшылар-гидрометаллургтар
жұмыс ауысымының алдында 1 сағат ішінде
3.
жолаушылар поезының бригадасы (поезд бастығы, жолсеріктер, поезд электрмеханигі)
жұмыс ауысымының алдында 1 сағат ішінде
4.
өндіру және қазба жүргізу бригадаларының бригадирлері мен жетекшілері
жұмыс ауысымының алдында 1 сағат ішінде
5.
жарушылар
жұмыс ауысымының алдында 1 сағат ішінде
6.
қысыммен жұмыс істейтін түтіктерге қызмет көрсететін вулканизаторлар
жұмыс ауысымының алдында 1 сағат ішінде
7.
сүңгуірлер
жұмыс ауысымының алдында 1 сағат ішінде
8.
дезактиваторлар, дозиметристер
жұмыс ауысымының алдында 1 сағат ішінде
9.
әуе және теміржол қозғалысы және метрополитен ұйымдарының диспетчерлері
жұмыс ауысымының алдында 1 сағат ішінде
10.
аффинаж өндірісі шеберлері
жұмыс ауысымының алдында 1 сағат ішінде
11.
азот-оттек станциясының машинистері
жұмыс ауысымының алдында 1 сағат ішінде
12.
бұрғы қондырғылары машинистері мен машинист көмекшілері
жұмыс ауысымының алдында 1 сағат ішінде
13.
мұнаралы, төрттағанды, көпір, шынжыр табанды, автомобиль, темір жол, порт және жүзу крандарының машинистері мен машинистердің көмекшілері
жұмыс ауысымының алдында 1 сағат ішінде
14.
локомотивтер (электровоздар, тепловоздар, дизель және электр поездары) машинистері мен машинистердің көмекшілері; локомотивтік бригадалардың, оның ішінде метрополитен электропоездарының жұмыскерлері
жұмыс ауысымының алдында 1 сағат ішінде
15.
жол машиналарының машинистері және машинисттің көмекшілері, дрезина, мотовоздар, автомотристер және оның ішінде арнайы өздігінен жүретін жылжымалы құрамның жүргізушілері және жүргізушілердің көмекшілері
жұмыс ауысымының алдында 1 сағат ішінде
16.
өндіру және қазба жүргізу комбайндарының машинистері
жұмыс ауысымының алдында 1 сағат ішінде
17.

машинисты, операторы котельных (котлы с рабочим давлением более 0,07 мегапаскаль - 0,7 килограмм-сила на квадратный сантиметр)
в течении 1 часа перед началом рабочей смены
18.
машинисты подъемов, помощники машинистов экскаваторов, мачтовых подъемников, шприц машины, операторы компрессорных установок, наполнители кислородных баллонов
в течении 1 часа перед началом рабочей смены
19.
начальники вахты шлюза, отрядов контролеров, старшие контролеры и контролеры, специалисты-водители уголовно-исполнительной системы
в течении 1 часа перед началом рабочей смены
20.
операторы по подземному ремонту скважин и с правом ведения буровых работ, добычи, поддержания пластового давления, подготовки и перекачки нефти, старшие мастера реакторной установки, спецводоочистки
в течении 1 часа перед началом рабочей смены
21.
персонал бригады в период подготовки к работе исследовательского атомного реактора, работы и остановки реактора (главный инженер проекта, начальник смены, инженер управления, инженер физик, инженер технолог, инженер по контрольно-измерительным приборам, инженер системы управления защитой, инженер электрик, дежурные механик, электрик, слесарь-ремонтник и дозиметрист, стажеры всех профессий, в том числе профессии, участвующие в работе)
в течении 1 часа перед началом рабочей смены
22.
персонал обслуживающий действующие электроустановки с напряжением 220 Вольт и выше, производящий в них оперативные переключения и выполняющий наладочные, монтажные работы и высоковольтные испытания в этих электроустановках
в течении 1 часа перед началом рабочей смены
23.
руководители, специалисты и рабочие, непосредственно выполняющие работы с ядерноопасными делящимися материалами на ядерноопасных участках
в течении 1 часа перед началом рабочей смены
24.
сменные мастера азотно-кислородной станции, спецводоочистки
в течении 1 часа перед началом рабочей смены
25.
стволовые и рукоятчики людских подъемов
в течении 1 часа перед началом рабочей смены
26.
стрелки (работники ведомственной сторожевой охраны), которым разрешено ношение огнестрельного оружия и его применение
в течении 1 часа перед началом рабочей смены
27.
экипажи воздушных судов (пилоты, бортинженеры, бортпроводники) бортмеханики, бортрадисты, штурманы, бортоператоры, бортпроводники, пилоты – любители)
в течении 1 часа перед началом рабочей смены
28.
работники аэропортов, выполняющие работы по обслуживанию воздушных судов, аэродромов и авиапассажиров (служба авиационной безопасности, инженерно-авиационная служба, аэродромная служба, служба организации пассажирских и грузовых перевозок, служба авиагорючесмазочных материалов, диспетчерская служба аэропорта)
в течении 1 часа перед началом рабочей смены
29.
экипажи речных судов (капитаны и их помощники, штурманы, механики, матросы, мотористы, электрики, радиоспециалисты)
в течении 1 часа перед началом рабочей смены
30.
работники, выполняющие все виды подземных работ метрополитена в ходе строительства и в период его эксплуатации (машинисты проходческих комбайнов метрополитенов, горный мастер, горнорабочий, проходчик, рабочие по обслуживанию эскалаторов, стволовые и рукоятчики людских подъемов, монтеры пути, радиоспециалисты)
в течении 1 часа перед началом рабочей смены
31.
осмотрщики вагонов, регулировщики скорости движения вагонов, составители и помощники составителя поездов, литейщики, шахтеры
в течении 1 часа перед началом рабочей смены
Таблица 2
Список профессий, требующих предрейсового и послерейсового медицинского осмотра
Профессия
Периодичность осмотров
1
2
3
1
водители транспортных средств, работающие на маршрутах регулярных и нерегулярных перевозок пассажиров, багажа, грузов, в том числе опасных грузов

қазандықтар машинистері, операторлары (жұмыс қысымы 0,07 мегапаскаль - бір шаршы сантиметрге 0,7 килограмм-күш болатын қазандықтар)
жұмыс ауысымының алдында 1 сағат ішінде
18.
көтергіштердің машинистері, экскаваторлардың, діңгекті көтергіштердің, шприцмашиналардың машинистерінің көмекшілері, компрессорлық қондырғылардың операторлары, оттегі баллондарын толтырушылар
жұмыс ауысымының алдында 1 сағат ішінде
19.
шлюз вахталарының және бақылаушылар бригадалырының бастықтары, аға бақылаушылар мен бақылаушылар, қылмыстық-атқару жүйесінің жүргізуші мамандары
жұмыс ауысымының алдында 1 сағат ішінде
20.
ұңғымаларды жерасты жөндеу жөніндегі және бұрғылау мұнай өндіру, қабат қысымын ұстау, дайындау және айдау жұмыстарын жүргізу құқығы бар операторлар, арнайы су тазалау мен реакторлы қондырғылардың аға шеберлері
жұмыс ауысымының алдында 1 сағат ішінде
21.
атом реакторын зерттеу, реактордың жұмысы және тоқтау жұмыстарына дайындық кезеңіндегі бригадалардың персоналы (жобаның бас инженері, ауысым бастығы, басқару инженері, инженер физик, инженер технолог, бақылау-өлшеу аспаптары инженері, қорғауды басқару жүйесінің инженері, инженер электрик, кезекші механик, электрик, слесарь-жөндеуші және дозиметрист, барлық кәсіптер бойынша стажерлар, жұмысқа қатысатын басқа да кәсіптер)
жұмыс ауысымының алдында 1 сағат ішінде
22.
220 Вольт және одан да жоғары кернеулі қолданыстағы электр құрылғыларға қызмет көрсететін, оларды жедел іске қосу және баптау, монтаждау жұмыстарын және осы электр құрылғыларында жоғары вольтты сынақтар өткізетін персонал
жұмыс ауысымының алдында 1 сағат ішінде
23.
ядролық қауіпті учаскелерде ядролық қауіпті бөлінетін материалдармен жұмысты тікелей орындайтын басшылар, мамандар мен жұмыскерлер
жұмыс ауысымының алдында 1 сағат ішінде
24.
азот-оттек станцияларының, арнайы су тазалау ауысымдарының шеберлері
жұмыс ауысымының алдында 1 сағат ішінде
25.
бағанға шығатын және адамды көтергіштің тұтқасын ұстайтын адамдар
жұмыс ауысымының алдында 1 сағат ішінде
26.
атыс қаруын ұстауға және оларды қолдануға рұқсат етілген атқыштар (ведомстволық күзеттегі жұмыскерлер)
жұмыс ауысымының алдында 1 сағат ішінде
27.
әуе кемелерінің экипаждары (ұшқыштар, бортинженерлер, бортсеріктер) бортмеханиктер, бортрадистер, штурмандар, бортоператорлар, бортсеріктер, әуесқой ұшқыштар)
жұмыс ауысымының алдында 1 сағат ішінде
28.
әуе кемелеріне, аэродромдарға және авиажолаушыларға қызмет көрсететін жұмыстарды атқаратын аэропорт жұмыскерлері (авиациялық қауіпсіздік қызметі, инженерлік-авиациялық қызмет, аэродром қызметі, жолаушылар және жүк тасымалын ұйымдастыру қызметі, авиа жанар-жағар май материалдары қызметі, аэропорттың диспетчер қызметі
жұмыс ауысымының алдында 1 сағат ішінде
29.
өзен кемелерінің экипаждары (капитандар мен олардың көмекшілері, штурмандар, механиктер, матростар, мотористар, электриктер, радио мамандары)
жұмыс ауысымының алдында 1 сағат ішінде
30.
метрополитеннің құрылысы және оны пайдалану кезінде барлық жерасты жұмысының түрлерін атқаратын жұмыскерлер (метрополитеннің қазба жүргізу комбайндарының машинистері, тау-кен шебері, тау-кен жұмысшысы, қазушы, эскалаторға қызмет көрсететін жұмысшылар, бағанға шығатын және адамды көтергіштің тұтқасын ұстайтын адамдар, жол жөндеушілер, радио мамандары)
жұмыс ауысымының алдында 1 сағат ішінде
31.
вагонды тексерушілер, вагон қозғалысының жылдамдығын реттеушілер, поезд құрастырушылар және құрастырушылардың көмекшілері, құюшылар, шахтерлар
жұмыс ауысымының алдында 1 сағат ішінде
2 кесте
Рейс алдындағы және рейстен кейінгі медициналық қарап-тексеруді талап ететін кәсіптердің тізімі
Кәсіп
Тексеру кезеңділігі
1
2
3
1.
жолаушыларды, багажды, жүктерді, оның ішінде қауіпті жүктерді тұрақты және тұрақты емес тасымалдау маршруттарында жұмыс істейтін көлік құралдарының жүргізушілері

в течение 30 минут перед началом рейса и в течение 30 минут после окончания рейса
Приложение 5
к Правилам и периодичности
проведения обязательных
медицинских осмотров
и оказания государственной
услуги "Прохождение
предварительных обязательных
медицинских осмотров"
Перечень основных требований к оказанию государственной услуги
"Прохождение предварительных обязательных медицинских осмотров"
Сноска. Приложение 5 – в редакции приказа Министра здравоохранения РК от 02.05.2024 № 17 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Государственная услуга "Прохождение предварительных обязательных медицинских осмотров"
1
Наименование услугодателя
Медицинские организации (далее – услугодатель)
2
Способы предоставления государственной услуги
портал
3
Срок оказания государственной услуги
через портал - с момента сдачи документа не более 30 (тридцати) минут.
4
Форма оказания государственной услуги
Электронная (полностью автоматизированная)
5
Результат оказания государственной услуги
Медицинская справка (врачебное профессионально-консультативное заключение), выданная по форме № 075/у, утвержденной приказом исполняющего обязанности Министра здравоохранения Республики Казахстан от 30 октября 2020 года № ҚР ДСМ-175/2020 "Об утверждении форм учетной документации в области здравоохранения, а также инструкций по их заполнению" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21579) либо мотивированный ответ об отказе в оказании государственной услуги по основаниям, указанным в пункте 9 настоящего Перечня основных требований к оказанию государственной услуги "Прохождение предварительных обязательных медицинских осмотров".
6
Размер оплаты, взимаемой с услугополучателя при оказании государственной услуги, и способы ее взимания в случаях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан
На платной основе, стоимость оказания государственной услуги определяется в соответствии со статьей 202 Кодекса Республики Казахстан "О здоровье народа и системе здравоохранения" (далее – Кодекс);
Бесплатно – детям до 18 лет по месту прикрепления при поступлении на учебу и трудоустройстве в соответствии с подпунктом 6) пункта 1 статьи 78 Кодекса.
7
График работы услугодателя и объектов информации
1) услугодателя – с понедельника по пятницу с 9.00 до 18.00 часов с перерывом на обед с 13-00 до 14-00часов, за исключением субботы, воскресенья и праздничных дней согласно Трудовому кодексу Республики Казахстан. При этом каждый услугодатель утверждает работодателем режим работы в соответствии с правилами трудового распорядка согласно статьи 63 Трудового Кодекса;

рейс басталар алдында 30 минут ішінде және рейс аяқталғаннан кейін 30 минут ішінде
Міндетті медициналық қарап-
тексерулерді жүргізу
қағидалары мен мерзімділігі
және "Алдын ала міндетті
медициналық қарап
тексерулерден өткізу"
мемлекеттік қызметін
көрсету қағидаларына
5-қосымша
"Алдын ала міндетті медициналық қарап-тексерулерден өткізу" мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесі
Ескерту. 5-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Денсаулық сақтау министрінің 02.05.2024 № 17 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
"Алдын ала міндетті медициналық қарап-тексерулерден өткізу" мемлекеттік көрсетілетін қызмет
1
Көрсетілетін қызметті берушінің атауы
Медициналық ұйымдар (бұдан әрі – көрсетілетін қызметті беруші)
2
Мемлекеттік көрсетілетін қызметті ұсыну тәсілдері
портал
3
Мемлекеттік қызметті көрсету мерзімі
портал арқылы - құжат тапсырылған сәттен бастап 30 (отыз) минуттан аспайды.
4
Мемлекеттік қызметті көрсету нысаны
Электрондық (толық автоматтандырылған)
5
Мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесі
"Денсаулық сақтау саласындағы есепке алу құжаттамасының нысандарын, сондай-ақ оларды толтыру жөніндегі нұсқаулықтарды бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің міндетін атқарушының 2020 жылғы 30 қазандағы № ҚР ДСМ-175/2020 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21579 болып тіркелген) бекітілген № 075/е нысаны бойынша берілген медициналық анықтама (дәрігерлік кәсіби-консультативтік қорытынды) не осы "Алдын ала міндетті медициналық қарап-тексеруден өткізу" мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптар тізбесінің 9-тармағында көрсетілген негіздер бойынша мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тарту туралы дәлелді жауап.
6
Мемлекеттік қызметті көрсету кезінде көрсетілетін қызметті алушыдан алынатын төлем мөлшері және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген жағдайларда оны алу тәсілдері
Ақылы негізде, мемлекеттік қызметті көрсету құны "Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" Қазақстан Республикасы Кодексінің (бұдан әрі – Кодекс) 202-бабына сәйкес айқындалады;
Кодекстің 78-бабы 1-тармағының 6) тармақшасына сәйкес оқуға түсу және жұмысқа орналасу кезінде бекітілген жері бойынша 18 жасқа дейінгі балаларға – тегін.
7
Көрсетілетін қызметті берушінің және ақпарат объектілерінің жұмыс графигі
1) көрсетілетін қызметті беруші – Қазақстан Республикасының Еңбек кодексіне сәйкес сенбі, жексенбі және мереке күндерінен басқа, дүйсенбіден бастап жұманы қоса алғанда, сағат 13.00-ден 14.00-ге дейінгі түскі үзіліспен сағат 9.00-ден 18.00-ге дейін. Бұл ретте әрбір көрсетілетін қызметті беруші жұмыс берушімен Еңбек кодексінің 63-бабына сәйкес еңбек тәртібі қағидаларына сәйкес жұмыс режимін бекітеді;

2) портала – круглосуточно, за исключением технических перерывов, связанных с проведением ремонтных работ (при обращении услугополучателя после окончания рабочего времени, в выходные и праздничные дни согласно Трудовому кодексу Республики Казахстан прием заявлений и выдача результатов оказания государственной услуги осуществляется следующим рабочим днем).
8
Перечень документов и сведений, истребуемых у услугополучателя для оказания государственной услуги
заявление в форме электронного запроса. Сведения о документах, удостоверяющих личность, услугодатель получает из сервиса цифровых документов (для идентификации) через реализованную интеграцию при условии согласия владельца документа, предоставленного посредством зарегистрированного на портале абонентского номера сотовой связи пользователя путем передачи одноразового пароля или отправления короткого текстового сообщения в качестве ответа на уведомление портала.
9
Основания для отказа в оказании государственной услуги, установленные законами Республики Казахстан

2) порталда – жөндеу жұмыстарын жүргізуге байланысты техникалық үзілістерді қоспағанда, тәулік бойы (көрсетілетін қызметті алушы жұмыс уақыты аяқталғаннан кейін, Қазақстан Республикасының Еңбек кодексіне сәйкес демалыс және мереке күндері жүгінген кезде өтініштерді қабылдау және мемлекеттік қызмет көрсету нәтижелерін беру келесі жұмыс күні жүзеге асырылады).
8
Мемлекеттік қызмет көрсету үшін көрсетілетін қызметті алушыдан талап етілетін құжаттар мен мәліметтердің тізбесі
электрондық сұрау салу нысанындағы өтініш.
Жеке басты куәландыратын құжаттар туралы мәліметтерді көрсетілетін қызметті беруші порталда тіркелген пайдаланушының ұялы байланыс абоненттік нөмірі арқылы ұсынылған құжат иесінің келісімі болған жағдайда порталдың хабарламасына жауап ретінде бір реттік парольді беру немесе қысқа мәтіндік хабарлама жіберу жолымен іске асырылған интеграция арқылы цифрлық құжаттар сервисінен (сәйкестендіру үшін) алады.
9
Мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тарту үшін Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген негіздер

1) установление недостоверности документов, представленных услугополучателем для получения государственной услуги, и (или) данных (сведений), содержащихся в них;
2) несоответствие услугополучателя и (или) представленных материалов, объектов, данных и сведений, необходимых для оказания государственной услуги, требованиям, установленным настоящими Правилами;
3) отсутствие согласия услугополучателя, предоставляемого в соответствии со статьей 8 Закона Республики Казахстан "О персональных данных и их защите", на доступ к персональным данным ограниченного доступа, которые требуются для оказания государственной услуги.
10
Иные требования с учетом особенностей оказания государственной услуги
Выдача медицинской справки формы 075/у осуществляется только в электронном формате посредством внесения в медицинскую информационную систему и подписанной ЭЦП врача.
При непосредственном обращении к услугодателю предоставляется возможность выбрать свободное время врачей, рентгенологического (флюорографического) обследования и лабораторных исследований согласно графика работы врачей, утвержденного услугодателем.
Услугополучатель имеет возможность получения государственной услуги в электронной форме посредством зарегистрированного на портале абонентского номера сотовой связи услугополучателя путем передачи одноразового пароля или путем отправления короткого текстового сообщения в качестве ответа на уведомление портала.
Услугополучатель имеет возможность получения государственной услуги в электронной форме через портал при условии наличия ЭЦП.
Для людей с ограниченными физическими возможностями наличие пандуса, кнопки вызова, зала ожидания, стойки с образцами документов.
Услугополучатель имеет возможность получения информации о порядке и статусе оказания государственной услуги в справочных служб услугодателя, а также Единого контакт-центра "1414", 8-800-080-7777.
Приложение 3 к приказу
Исполняющий обязанности
министра здравоохранения
Республики Казахстан
от 15 октября 2020 года
№ ҚР ДСМ-131/2020
Медицинские противопоказания
Медицинские противопоказания к допуску на работу во вредных и /или опасных условиях труда
1
Болезни нервной системы:
1) врожденные аномалии органов с недостаточностью их функций (при работах не требующих достаточного функционирования отдельных органов работника, вопрос допуска к такой работе решается индивидуально);
2) последствия повреждений центральной и периферической нервной системы, внутренних органов и опорно-двигательного аппарата от воздействия внешних факторов: радиация, термическое, химическое и другие воздействия с развитием необратимых изменений, вызвавших нарушения функции органов и систем, препятствующие выполнению работы по профессии;

1) мемлекеттік көрсетілетін қызметті алу үшін көрсетілетін қызметті алушы ұсынған құжаттардың және (немесе) олардағы деректердің (мәліметтердің) анық еместігінің анықтауы;
2) көрсетілетін қызметті алушының және (немесе) мемлекеттік қызметті көрсету үшін қажетті ұсынылған материалдардың, объектілердің, деректер мен мәліметтердің осы Қағидаларда белгіленген талаптарға сәйкес келмеуі;
3) Көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік қызмет көрсету үшін талап етілетін "Дербес деректер және оларды қорғау туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 8-бабына сәйкес ұсынылатын қолжетімділігі шектеулі дербес деректерге қол жеткізуге келісімі болмауы.
10
Мемлекеттік қызметті көрсету ерекшеліктері ескеріле отырып, қойылатын өзге де талаптар
075/е нысанындағы медициналық анықтаманы беру медициналық ақпараттық жүйеге енгізу және дәрігердің қойылған ЭЦҚ арқылы ғана электрондық форматта жүзеге асырылады.
Көрсетілетін қызметті берушіге тікелей жүгінген кезде көрсетілетін қызметті беруші бекіткен дәрігерлердің жұмыс графигіне сәйкес дәрігерлердің бос уақытын, рентгенологиялық (флюорографиялық) зерттеп-қарау мен зертханалық зерттеулерді таңдау мүмкіндігі беріледі. Көрсетілетін қызметті алушының порталда тіркелген ұялы байланыс абоненттік нөмірі арқылы мемлекеттік көрсетілетін қызметті портал хабарламасына жауап ретінде бір реттік пароль беру немесе қысқа мәтіндік хабарлама жіберу жолымен электрондық нысанда алуға мүмкіндігі бар. Көрсетілетін қызметті алушының ЭЦҚ болған жағдайда мемлекеттік көрсетілетін қызметті портал арқылы электрондық нысанда алуға мүмкіндігі бар.
Дене мүмкіндіктері шектеулі адамдар үшін пандус, шақыру түймесі, күту залы, құжаттар үлгілері бар тағандар болуы тиіс.
Көрсетілетін қызметті алушының көрсетілетін қызметті берушінің анықтамалық қызметтерінде, сондай-ақ "1414", 8-800-080-7777 Бірыңғай байланыс орталығында мемлекеттік қызмет көрсетудің тәртібі мен мәртебесі туралы ақпарат алуға мүмкіндігі бар.
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау министрінің
міндетін атқарушы
2020 жылғы 15 қазаны
№ ҚР ДСМ-131/2020
бұйрығына 3-қосымша
Медициналық қарсы көрсетілімдер
Зиянды және/немесе қауіпті еңбек жағдайларында жұмысқа жіберуге медициналық қарсы көрсетілімдер:
1
Нерв жүйесінің аурулары:
1) функцияларының жеткіліксіздігі бар ағзалардың туа біткен аномалиялары (жұмыскердің жекелеген ағзаларының жеткілікті жұмыс істеуін талап етпейтін жұмыстар кезінде мұндай жұмысқа жіберу мәселесі жеке шешіледі);
2) орталық және перифериялық нерв жүйесінің, ішкі ағзалар мен тірек-қимыл аппаратының сыртқы факторлардың әсерінен зақымдануының салдарлары: радиация, термиялық, химиялық және ағзалар мен жүйелер функциясының бұзылуын тудырған, мамандығы бойынша жұмысты орындауға кедергі келтіретін қайтымсыз өзгерістердің дамуымен басқа да әсер ету;

3) травмы головного и спинного мозга, цереброваскулярные болезни, а также их последствия, сопровождающиеся выраженными неврологическими нарушениями;
4) органические заболевания нервной системы с двигательными и чувствительными нарушениями, расстройствами функций (сирингомиелия и сирингобульбия, миелопатия, детский церебральный паралич и его последствия, поражения экстрапирамидных структур, пирамидной и мозжечковой системы, боковой амиотрофический склероз, дегенеративные заболевания, факоматозы, рассеянный склероз, последствия острой диссеминированной демиелинизации, диффузный склероз, последствия острых сосудистых заболеваний головного и спинного мозга, хроническая недостаточность мозгового кровообращения - дисциркуляторная энцефалопатия II стадии и более и другие органические заболевания);
5) хронические воспалительные болезни центральной нервной системы (энцефалит, менингоэнцефалит, менингит, миелит, энцефаломиелит и другие) и их последствия с выраженными неврологическими нарушениями;
6) выраженная и осложненная мигрень, преходящие транзиторные церебральные ишемические приступы и родственные синдромы, нарколепсия, каталепсия, различные виды потерь сознания, пароксизмы нарушения зрения, слуха, синкопальные состояния и другие;
7) наследственные заболевания нервной системы, препятствующие выполнению работы по профессии;
8) хронические заболевания периферической нервной системы, нервно-мышечные заболевания со стойкими нарушениями функций, препятствующие выполнению работы по профессии;
9) злокачественные и доброкачественные заболевания головного мозга, злокачественные заболевания спинного мозга и периферической нервной системы.
2
Психические расстройства и расстройства поведения:
1) хронические психические и поведенческие расстройства с тяжелыми стойкими или с часто обостряющимися болезненными проявлениями, эпилепсия с пароксизмальными расстройствами;
2) органические, включая симптоматические, психические расстройства;
3) психические расстройства и расстройства поведения, связанные с употреблением психоактивных веществ (кроме стадии стойкой ремиссии не менее 3-х лет);
4) шизофрения, шизофренические и бредовые расстройства;
5) расстройства настроения (аффективные расстройства) кроме стойкой глубокой ремиссии приближенной к интермиссии не менее 3-х лет;
6) невротические, связанные со стрессом и соматоформные расстройства (по решению врачебно-консультативной комиссии (далее - ВКК);
7) поведенческие синдромы, связанные с физиологическими нарушениями и физическими факторами (решение ВКК);

3) бас миы және жұлын жарақаттары, цереброваскулярлық аурулар, сондай-ақ айқын неврологиялық бұзылулармен қатар жүретін олардың салдарлары;
4) қимыл-қозғалыс және сезім бұзылулары, функциялардың бұзылуы бар нерв жүйесінің органикалық аурулары (сирингомиелия және сирингобульбия, миелопатия, балалардың церебральды сал ауруы және оның салдарлары, экстрапирамидалы құрылымдардың, пирамида және мишық жүйесінің зақымданулары, амиотрофиялық бүйірлік склероз, дегенеративті аурулар, факоматоздар, шашыраңғы склероз, жіті диссеминацияланған демиелинизация салдарлары, диффузды склероз, бас миы мен жұлынның жіті тамыр ауруларының салдарлары, ми қан айналымының созылмалы жеткіліксіздігі - II және одан жоғары сатыдағы дисциркуляторлық энцефалопатия және басқа да органикалық аурулар);
5) орталық нерв жүйесінің созылмалы қабыну аурулары (энцефалит, менингоэнцефалит, менингит, миелит, энцефаломиелит және басқалары) және айқын неврологиялық бұзылулармен олардың салдарлары;
6) айқын және асқынған мигрень, өткінші транзиторлық церебральды ишемиялық ұстамалар және ұқсас синдромдар, нарколепсия, каталепсия, сананың әртүрлі жоғалту түрлері, көру, есту бұзылуларының пароксизмдері, синкопальды жай-күйлер және басқалары;
7) кәсібі бойынша жұмысты орындауға кедергі келтіретін нерв жүйесінің тұқым қуалайтын аурулары;
8) перифериялық нерв жүйесінің созылмалы аурулары, кәсібі бойынша жұмысты орындауға кедергі келтіретін функциялардың тұрақты бұзылулары бар нерв-бұлшықет аурулары;
9) бас миының қатерлі және қатерсіз аурулары, жұлынның және перифериялық нерв жүйесінің қатерлі аурулары.
2
Психикалық бұзылулар және мінез-құлық бұзылулары:
1) ауыр тұрақты немесе жиі асқынатын ауырсыну көріністері бар созылмалы психикалық және мінез-құлық бұзылулары, пароксизмальді бұзылулары бар эпилепсия;
2) симптоматикалық бұзылуларды қоса алғанда, органикалық, психикалық бұзылулар;
3) психикаға белсенді әсер ететін заттарды қолдануға байланысты психикалық бұзылулар және мінез-құлықтың бұзылуы (кемінде 3 жыл тұрақты ремиссия сатысынан басқа);
4) шизофрения, шизофрениялық және алдамшы бұзылулар;
5) көңіл-күйдің бұзылуы (аффективті бұзылулар), интермиссияға жақын тұрақты терең ремиссиядан басқа, кемінде 3 жыл;
6) стресске байланысты невротикалық және соматоформдық бұзылулар (дәрігерлік-консультациялық комиссияның (бұдан әрі - ДКК) шешімі бойынша);
7) физиологиялық бұзылулармен және физикалық факторлармен байланысты мінез-құлық синдромдары (ДКК шешімі);

8) расстройства личности и поведения в зрелом возрасте;
9) умственная отсталость;
10) эмоциональные расстройства и расстройства поведения, начинающиеся обычно в детском и подростковом возрасте;
11) состояния после суицидальной попытки при всех психических заболеваниях;
12) алкоголизм, наркомания, токсикомания;
13) эпилепсия.
3
Соматические заболевания:
1) хронические болезни миокарда, эндокарда и перикарда (в том числе пороки сердца, миокардиты, кардиомиопатии, эндокардиты, рецидивирующий и адгезивно - констриктивный перикардиты), осложненные сердечной недостаточностью II и III степени, тромбоэмболией, нарушениями ритма высоких градаций по Лауну и имеющие риск развития других пароксизмальных состояний;
2) состояние после тромбоэмболии легочной артерии;
3) стабильная стенокардия со II по IV функциональный класс, перенесенный в прошлом крупноочаговый инфаркт миокарда и другие формы хронической ишемической болезни сердца с сердечной недостаточностью II и III степени, тромбозом, эмболией, выраженными нарушениями ритма, аневризма сердца;
4) острая ревматическая лихорадка: активная фаза, частые рецидивы с поражением сердца и других органов и систем, а также с последствиями перенесенных внесердечных поражений, мешающих выполнению работы по профессии во вредных условиях;
5) аневризмы аорты, аортиты. Ангиопластики коронарных артерий, аневризмэктомии и аортопластики, протезирования клапанов сердца и других сложных операции на сердце и сосудах. После митральной комиссуротомии, перевязки артериального протока и других несложных кардиохирургических вмешательств, окклюзия или выраженный стеноз одной из крупных коронарных артерий, состояние после аорто-коронарного шунтирования работники допускаются после эффективного лечения;
6) алкогольные поражения сердца с наличием сердечной недостаточности II степени и более, осложненные нарушениями ритма и проводимости;
7) ишемическая болезнь сердца со стабильной стенокардией напряжения функционального класса II, III и IV, прогрессирующая стенокардия, с сердечной недостаточностью II и III степени, постинфарктный крупноочаговый кардиосклероз;
8) нарушение ритма и проводимости - атриовентрикулярная блокада II степени и выше, слабость синусового узла, частые приступы пароксизмальной тахиаритмии, мерцательная аритмия постоянная форма, предсердная и желудочковая экстрасистолия высоких градаций по Лауну;
9) установленный водитель ритма;
10) хронические болезни легких (хроническая обструктивная болезнь легких, интерстициальная пневмония, саркоидоз, эмфизема, бронхоэктатическая и другие неспецифические болезни легких II стадии и более) с частыми обострениями, наклонностью к кровотечениям, дыхательной недостаточностью II и III степени. Фиброзирующий альвеолит. Состояние после перенесенного спонтанного пневмоторакса;

8) ересектердегі жеке басының және мінез-құлқының бұзылуы;
9) ақыл-ой кемістігі;
10) әдетте балалар мен жасөспірім жаста басталатын эмоционалды бұзылулар және мінез-құлық бұзылулары;
11) барлық психикалық аурулардағы суицидтік әрекеттен кейінгі жай-күй;
12) алкоголизм, нашақорлық, уытқұмарлық;
13) эпилепсия.
3
Соматикалық аурулар:
1) ІІ және ІІІ дәрежелі жүрек жеткіліксіздігімен, тромбоэмболиямен, Лаун бойынша жоғары градация ырғағының бұзылуымен асқынған және басқа пароксизмальды жағдайлардың даму қаупі бар миокард, эндокард және перикардтың созылмалы аурулары (оның ішінде жүрек ақаулары, миокардиттер, кардиомиопатия, эндокардиттер, қайталанатын және адгезивті - конструктивті перикардиттер);
2) өкпе артериясының тромбоэмболиясынан кейінгі жағдай;
3) ІІ-ІV функционалдық класс бойынша тұрақты стенокардия, бұрын бұрын ауырған ірі ошақты миокард инфарктісі және ІІ және ІІІ дәрежелі жүрек жеткіліксіздігі, тромбоз, эмболия, жүрек ырғағының айқын бұзылуы, аневризмасы бар жүректің созылмалы ишемиялық ауруының басқа да түрлері;
4) жіті ревматизмдік қызба: белсенді фаза, жүрек және басқа ағзалар мен жүйелердің зақымдануымен, сондай-ақ зиянды жағдайларда кәсібі бойынша жұмысты орындауға кедергі келтіретін жүректен тыс зақымданулардың салдарлары бар жиі қайталанулар;
5) қолқаның аневризмалары, аортиттер. Коронарлық артериялардың ангиопластикасы, аневризмэктомия және аортопластика, жүрек қақпақшаларын протездеу және жүрек пен тамырларға басқа да күрделі операциялар. Митралдық комиссуротомиядан, артериялық түтікті таңудан және басқа да күрделі емес кардиохирургиялық араласулардан, ірі коронарлық артериялардың бірінің окклюзиясынан немесе айқын стенозынан кейін аорто-коронарлық шунттаудан кейінгі жай-күйден кейін жұмыскерлер тиімді емдеуден кейін жіберіледі;
6) ырғақ пен өткізгіштіктің бұзылуымен асқынған, ІІ және одан жоғары дәрежелі жүрек жеткіліксіздігінің болуымен жүректің алкогольдік зақымдануы;
7) ІІ, ІІІ және ІV функционалдық класты тұрақты стенокардиясы бар жүректің ишемиялық ауруы, үдемелі стенокардия, ІІ және ІІІ дәрежелі жүрек жеткіліксіздігі, инфаркттан кейінгі ірі ошақты кардиосклероз;
8) ырғақ пен өткізгіштіктің бұзылуы - ІІ және одан жоғары дәрежелі атриовентрикулярлық блокада, синус түйінінің әлсіздігі, пароксизмальды тахиаритмияның жиі ұстамалары, жыбырлақ аритмия тұрақты түрі, лаун бойынша жоғары градациядағы жүрекше және қарыншалық экстрасистолия;
9) орнатылған ырғақ жүргізушісі;
10) өкпенің созылмалы аурулары (өкпенің созылмалы обструктивті ауруы, интерстициальді пневмония, саркоидоз, эмфизема, бронхоэктатикалық және ІІ және одан жоғары дәрежелі өкпенің басқа да спецификалық емес аурулары) жиі асқынулармен, қан кетуге бейімділікпен, ІІ және ІІІ дәрежелі тыныс алу жеткіліксіздігімен. Фиброзды альвеолит. Стихиялық пневмоторакстан кейінгі жағдай;

11) бронхиальная астма тяжелой степени тяжести не контролируемая; бронхиальная астма контролируемая - различной степени выраженности, вопрос допуска к работе решается ВКК;
12) хронические болезни органов пищеварения с тяжелым течением и выраженным болевым синдром, частыми обострениями, наклонностью к кровотечениям (в том числе язвенная болезнь желудка и 12-перстной кишки, последствия оперативного вмешательства, требующие диетического питания, соблюдения режима сна и ограничения физических нагрузок, энтерит, энтероколит, язвенный колит, болезнь Крона, холангит, холецистит, панкреатит, гепатит), печеночная недостаточность, цирроз печени;
13) хронические свертываемости крови, пурпура и другие геморрагические состояния;
14) состояние после анафилактического шока, вызванного аллергеном, повторное воздействие которого невозможно исключить.
4
Хирургические заболевания:
1) врожденные аномалии и деформации, в том числе укорочение конечности на 6 и более сантиметров;
2) последствия травм и хирургических вмешательств, не указанные в других пунктах и сопровождающиеся стойкими нарушениями функции поврежденных органов, мешающими профессиональной деятельности;
3) хронические болезни костей, хрящей, крупных суставов конечностей и позвоночника со стойким нарушением профессионально значимых функций;
4) дефекты костей черепа, после проникающих черепно-мозговых травм или операции;
5) хронические гнойные болезни (абсцессы легких, брюшной полости, пиоторакс, парапроктит, кишечные, мочевые свищи и другие);
6) рубцовые изменения пищевода, диафрагмальные грыжи с выраженными нарушениями функции или осложненные;
7) симптомный дивертикулез, полипоз и другие симптомные доброкачественные новообразования пищеварительного тракта. Грыжи. При небольших неосложненных грыжах, вопрос допуска к работе решается индивидуально;
8) желчекаменная болезнь с выраженным болевым синдромом и осложнениями (в том числе хронические холангит, реактивный панкреатит, выраженные холецистит);
9) хронические болезни пищеварительного тракта, мочевыделительных органов и предстательной железы, сопровождающиеся недержанием или задержкой мочи и кала;
10) стенозирующий атеросклероз периферических артерий, болезнь Бюргера, выраженный синдром Рейно. Аневризмы и другие болезни артерий с риском разрыва сосудистой стенки;
11) варикозное расширение вен нижних конечностей с выраженной хронической венозной недостаточностью. Тромбофлебит, тромбоэмболическая болезнь. Осложненный геморрой;
12) лимфангиит, другие лимфоотеки - слоновость III степени.
5
Кожные и венерические заболевания:

11) ауыр дәрежедегі бронх демікпесі бақыланбайтын; бақыланатын бронх демікпесі - айқындылығы әртүрлі дәрежедегі, жұмысқа жіберу мәселесін ДКК шешеді;
12) ауыр ағыммен және айқын ауырсыну синдромымен, жиі асқынулармен, қан кетуге бейімділікпен ас қорыту ағзаларының созылмалы аурулары (оның ішінде асқазан мен 12 елі ішектің ойық жаралы ауруы, диеталық тамақтануды, ұйқы режимін сақтауды және дене жүктемесін шектеуді талап ететін операциялық араласудың салдарлары, энтерит, энтероколит, ойық жаралы колит, Крон ауруы, холангит, холецистит, панкреатит, гепатит), бауыр жеткіліксіздігі, бауыр циррозы;
13) қанның созылмалы ұюы, пурпура және басқа геморрагиялық жағдайлар;
14) қайталап әсер етуін жоққа шығаруға болмайтын аллергеннен туындаған анафилактикалық шоктан кейінгі жай-күй.
4
Хирургиялық аурулар:
1) туа біткен аномалиялар мен деформациялар, оның ішінде аяқ-қолдың 6 және одан да көп сантиметрге қысқа болуы;
2) басқа тармақтарда көрсетілмеген және кәсіптік қызметке кедергі келтіретін зақымдалған ағзалар функциясының тұрақты бұзылуымен қатар жүретін жарақаттар мен хирургиялық араласулардың салдарлары;
3) кәсіптік маңызы бар функциялардың тұрақты бұзылуымен сүйектердің, шеміршектердің, аяқ-қолдардың ірі буындарының және омыртқаның созылмалы аурулары;
4) бас сүйек-ми жарақаттарынан немесе операциядан кейін бас сүйектерінің ақаулары;
5) созылмалы іріңді аурулар (өкпе, іш қуысы абсцессі, пиоторакс, парапроктит, ішек, несеп жыланкөздері және басқалар);
6) өңештің тыртықты өзгерістері, функциясының айқын бұзылуы бар немесе асқынған диафрагмалық жарықтар;
7) симптомды дивертикулез, полипоз және басқа да ас қорыту жолдарының симптомды қатерсіз ісіктері. Жарықтар. Кішігірім асқынбаған жарықтарда жұмысқа жіберу мәселесі жеке шешіледі;
8) айқын ауырсыну синдромы және асқынулары бар өт-тас ауруы (оның ішінде созылмалы холангит, реактивті панкреатит, айқын көрінген холецистит);
9) ас қорыту жолдарының, несепті және нәжісті ұстамау немесе ұстап қалумен қатар жүретін зәр шығару ағзаларының және қуық асты безінің созылмалы аурулары;
10) перифериялық артериялардың стенозды атеросклерозы, Бюргер ауруы, Рейно синдромы. Қан тамырлары қабырғасының жарылу қаупі бар аневризмалар және басқа да артерия аурулары;
11) айқын созылмалы веноздық жеткіліксіздігі бар аяқ тамырларының варикозды кеңеюі. Тромбофлебит, тромбоэмболиялық ауру. Асқынған геморрой;
12) лимфангиит, басқа да лимфоісіктері - ІІІ дәрежелі шораяқ.
5
Тері және венерологиялық аурулар:

1) хронические заболевания кожи: хроническая распространенная, часто рецидивирующая экзема, псориаз универсальный, распространенный, артропатический, пустулезный, псориатическая эритродермия, хронический распространенный, часто рецидивирующий дерматит, хронический необратимый распространенный ихтиоз;
2) буллезные аутоиммунные нарушения: пузырчатка (пемфигус), пемфигоид, герпетиформный дерматит Дюринга;
3) гангренозная пиодермия, другие хронические пиодермии тяжелого течения;
4) опухоли кожи (саркома Капоши, меланома);
5) поздний нейросифилис;
6) кожные проявления склеродермии, эритематоза (фотосенсибили-зирующие формы).
6
Глазные заболевания:
1) глаукома;
2) хронические воспалительные заболевания глаз с частыми рецидивами;
3) отсутствие и нарушение бинокулярного зрения;
4) контактная коррекция в зависимости от условий труда;
5) анофтальм, аномалии развития органа зрения с нарушениями функции, затрудняющими выполнение обязанностей по профессии;
6) доброкачественные и злокачественные заболевания органа зрения, с нарушениями зрительных функций, затрудняющими выполнение обязанностей по профессии;
7) хронические болезни слезного аппарата, конъюнктивы, склеры, роговицы, радужной оболочки и цилиарного тела с нарушением зрительных функций или упорным слезотечением;
8) катаракта, афакия, двусторонняя артифакия, с нарушениями зрительных функций, затрудняющими выполнение обязанностей по профессии;
9) болезни сосудистой оболочки, сетчатки, стекловидного тела, зрительного нерва с нарушением зрительных функций;
10) сужение поля зрения в любом меридиане до 20 градусов от точки фиксации;
11) ночная слепота, снижение сумеречного зрения и устойчивости глаз к ослеплению, вопрос допуска к такой работе решается индивидуально в зависимости от условий труда;
12) врожденные аномалии цветового зрения (ахроматопсия, протанопия, дейтеранопия, протаномалия, дейтераномалия) типа "А", "В", "С".
7
Гинекологические заболевания:
1) беременность и период лактации;
2) привычное невынашивание и аномалии плода в анамнезе у женщин детородного возраста;
3) доброкачественные образования женских половых органов с нарушениями функции тазовых органов;
4) заболевания женских половых органов с мено- метроррагией, выраженным болевым синдромом;
5) дисфункция яичников с мено- метроррагиями;
6) хронические воспалительные болезни женских тазовых органов с тубоовариальным образованием или гидросальпингсом;
7) дисплазия, резко выраженная любой локализации;
8) выпадение женских половых органов любой степени с нарушением функции тазовых органов или декубитальной (трофической) язвой, сопровождающейся анемизирующими кровотечениями;

1) терінің созылмалы аурулары: созылмалы кең таралған, жиі қайталанатын экзема, әмбебап псориаз, кең таралған, артропатиялық, пустулездік, псориатикалық эритродермия, созылмалы кең таралған, жиі қайталанатын дерматит, созылмалы қайтымсыз кең таралған ихтиоз;
2) буллезді аутоиммунды бұзылулар: дүнгіршек (пемфигус), пемфигоид, герпетиформды Дюринг дерматиті;
3) гангренозды пиодермия, ауыр өтетін басқа да созылмалы пиодермиялар;
4) тері ісіктері (Капоши саркомасы, меланома);
5) кеш нейросифилис;
6) склеродермияның, эритематоздың тері көріністері (фотосенсибилизациялайтын түрлері).
6
Көз аурулары:
1) глаукома;
2) жиі қайталанатын көздің созылмалы қабыну аурулары;
3) бинокулярлық көрудің болмауы және бұзылуы;
4) еңбек жағдайына байланысты контактілі түзету;
5) анофтальм, кәсібі бойынша міндеттерді орындауды қиындататын функциялары бұзылған көру органының даму аномалиялары;
6) кәсіп бойынша міндеттерді орындауды қиындататын көру функцияларының бұзылуымен көру органының қатерсіз және қатерлі аурулары;
7) көз жасы аппаратының, конъюнктиваның, склераның, мөлдір қабықтың, иристің және цилиарлы дененің көру функциясының бұзылуымен немесе көз жасының тұрақты бөлінуімен созылмалы аурулары;
8) кәсіп бойынша міндеттерді орындауды қиындататын көру функциялары бұзылған катаракта, афакия, екі жақты артифакия;
9) көру функцияларының бұзылуымен тамыр қабығының, торқабықтың, шыны тәрізді дененің, көру нервсінің аурулары;
10) кез келген меридиандағы көру өрісінің бекіту нүктесінен 20 градусқа дейін тарылуы;
11) түнгі соқырлық, ымырт көрудің төмендеуі және еңбек жағдайларына байланысты көздің соқырлыққа төзімділігі, мұндай жұмысқа жіберу еңбек жағдайларына байланысты жеке шешіледі;
12) "А", "В", "С" типті түс көрудің туа біткен аномалиялары (ахроматопсия, протанопия, дейтеранопия, протаномалия, дейтераномалия).
7
Гинекологиялық аурулар:
1) жүктілік және лактация кезеңі;
2) бала туатын жастағы әйелдердің анамнезіндегі әдеттегі көтере алмау және ұрықтың аномалиясы;
3) жамбас ағзалары функцияларының бұзылуымен әйелдің жыныс ағзаларының қатерсіз ісіктері;
4) әйелдің жыныс ағзаларының мено- метроррагиямен, айқын ауырсыну синдромы бар аурулары;
5) мено - метроррагиямен аналық бездердің дисфункциясы;
6) әйелдің жамбас ағзалерының тубоовариалдық ісіктері немесе гидросальпингс бар созылмалы қабыну аурулары;
7) кез келген жерде орналасқан айқын көрінген дисплазия;
8) жамбас ағзалары функцияларының бұзылуы немесе анемизациялайтын қан кетулермен қатар жүретін декубитальді (трофикалық) ойық жара бар кез келген дәрежедегі әйелдің жыныс ағзалырының түсуі;

9) новообразования женских половых органов.
Допускаются в зависимости от стадии заболевания и проведенного коррегирующего лечения.
8
Заболевания уха, горла, носа:
1) нейросенсорная тугоухость ІІ и III степени при слухопротезировании с коррекцией шепотной речи 3 и более метров на оба уха допускаются к работе в зависимости от условий труда;
2) стойкая полная глухота на оба уха или глухонемота;
3) отосклероз;
4) Болезнь Меньера и другие болезни внутреннего уха с нарушением вестибулярной функций;
5) хронические синуситы (полипозные - обтурирующие полипы с нарушением носового дыхания);
6) аносмия в зависимости от условий труда;
7) искривление новой перегородки с нарушением носового дыхания;
8) доброкачественные новообразования верхних дыхательных путей с нарушением функции носового и внешнего дыхания;
9) состояние после слухоулучшающих операций. Вопрос допуска к работе решается в зависимости от условий труда;
10) лабиринтит, лабиринтная фистула;
11) склерома, гранулематоз Вегенера (некротизирующий респираторный гранулематоз), рубцовые стенозы гортани;
12) хронические болезни среднего уха с нарушением слуховой функции и частыми рецедивами.
9
Инфекционные заболевания:
1) хронические инфекционные и паразитарные болезни (в том числе болезнь, вызванная иммунодефицитом человека, бруцеллез, глубокие микозы, токсоплазмоз), сопровождающиеся нарушениями функций органов и систем;
2) активный туберкулез любой локализации. Последствия перенесенного туберкулеза (в том числе послеоперационные), сопровождающиеся функциональными нарушениями пораженных органов;
3) большие остаточные изменения после перенесенного туберкулеза легких при работах, связанных с воздействием промышленных аэрозолей.
Медицинские противопоказания к допуску на работу, связанную с движением поездов
1
Психические расстройства, расстройства поведения и болезни нервной системы
1) преходящие невротические расстройства, депрессивный эпизод, острая реакция на стресс.
Работающие в группах тормозных рабочих, стрелочников, сцепщиков, рабочих по обслуживанию и ремонту путевых машин и механизмов железнодорожного транспорта, проводников железнодорожных вагонов, кондукторов, руководителей производственно эксплуатационных подразделений, техников - механиков допускаются к работе после эффективного лечения. После однократного истерического расстройства личности с демонстративной суицидальной попытки через 6 месяцев проводится внеочередной обязательный медицинский осмотр. Работники всех групп, кроме группы машинистов, водителей и их помощников допускаются к работе после эффективного лечения и выздоровления.

9) әйелдің жыныс ағзаларының ісіктері.
Аурудың сатысына және жүргізілген түзетуші емге байланысты жіберіледі.
8
Құлақ, тамақ, мұрын аурулары:
1) екі құлаққа 3 және одан да көп метр сыбырлап сөйлеуді түзете отырып, есту протезін жасау кезінде ІІ және ІІІ дәрежелі нейросенсорлық есту қабілетінің бұзылуы жұмысқа еңбек жағдайына байланысты жіберіледі;
2) екі құлаққа тұрақты толық саңырау немесе керең мылқаулық;
3) отосклероз;
4) Меньер ауруы және вестибулярлық қызметі бұзылған ішкі құлақтың басқа да аурулары;
5) созылмалы синуситтер (полипозды - мұрынмен тыныс алудың бұзылуымен обтурациялаушы полиптер);
6) еңбек жағдайларына байланысты аносмия;
7) мұрынмен тыныс алудың бұзылуымен жаңа қалқаның қисаюы;
8) мұрын және сыртқы тыныс алу функциясының бұзылуымен жоғарғы тыныс алу жолдарының қатерсіз ісіктері;
9) есту қабілетін жақсартатын операциялардан кейінгі жай-күй. Жұмысқа жіберу мәселесі еңбек жағдайларына байланысты шешіледі;
10) лабиринтит, лабиринтті фистула;
11) склерома, Вегенер грануломатозы (некротизациялайтын респираторлық грануломатоз), көмейдің тыртықты стеноздары;
12) есту функциясының бұзылуымен және жиі қайталануымен ортаңғы құлақтың созылмалы аурулары.
9
Инфекциялық аурулар:
1) ағзалар мен жүйелер функцияларының бұзылуымен қатар жүретін созылмалы инфекциялық және паразиттік аурулар (оның ішінде адамның иммундық тапшылығынан туындаған ауру, бруцеллез, терең микоздар, токсоплазмоз);
2) кез келген жерде орналасқан белсенді туберкулез. Зақымданған ағзалардың функционалдық бұзылуларымен қатар жүретін, бұрын ауырған туберкулездің (оның ішінде операциядан кейінгі) салдарлары;
3) өнеркәсіптік аэрозольдердің әсерімен байланысты жұмыстар кезінде бұрын ауырған өкпе туберкулезінен кейінгі үлкен қалдық өзгерістер.
Поездар қозғалысымен байланысты жұмысқа жіберуге медициналық қарсы көрсетілімдер:
1
Психикалық бұзылулар, мінез-құлықтың бұзылуы және нерв жүйесінің аурулары:
1) өтпелі невротикалық бұзылулар, депрессивті эпизод, стресске жіті реакция.
Тежегіш жұмысшылары, бағыттаушылар, тіркеушілер, теміржол көлігінің жол машиналары мен механизмдеріне қызмет көрсету және жөндеу жөніндегі жұмысшылар, теміржол вагондарының жолсеріктері, кондукторлар, өндірістік пайдалану бөлімшелерінің басшылары, техник - механиктер топтарында жұмыс істейтін адамдар тиімді емделгеннен кейін жұмысқа жіберіледі. 6 айдан кейін суицидтік әрекетпен тұлғаның бір рет истериялық бұзылуынан кейін кезектен тыс міндетті медициналық қарап-тексеру жүргізіледі. Машинистер, жүргізушілер және олардың көмекшілері тобынан басқа барлық топтардың жұмыскерлері тиімді емделіп, сауыққаннан кейін жұмысқа жіберіледі;

2) умеренно выраженные расстройства вегетативной нервной системы без пароксизмальных и кардиальных нарушений, мигрень без нарушений зрения.
Легкие вегетативные нарушения не являются противопоказаниями к работам, связанным с движением поездов, кроме поступающих в профессии машинистов, водителей, их помощников и работников, занятых на поездной работе без помощника машиниста. К работе допускаются начальники из группы рабочих по обслуживанию и ремонту путевых машин и механизмов железнодорожного транспорта.
3) хронические болезни периферической нервной системы с нечастыми обострениями и нерезкими нарушениями чувствительных и двигательных функций.
Легкие радикулярные синдромы без частых обострений являются противопоказаниями для работников, поступающих в группах водителей и машинистов подвижного оборудования, тормозных рабочих, стрелочников, сцепщиков, рабочих по обслуживанию и ремонту путевых машин и механизмов железнодорожного транспорта, проводников железно - дорожных вагонов, кондукторов, руководителей производственно- эксплуатационных подразделений, техников - механиков, рабочих по обслуживанию и ремонту линейных сооружений и станционного оборудования связи, руководителей специализированных подразделений. К работе допускаются поступающие на должности начальников и инженеров.
Легкие парезы нервов верхних и нижних конечностей с нарушениями функций кисти, стопы или конечностей являются противопоказаниями для работающих в локомотивных бригадах, работающих на работах, связанных с длительным пребыванием на ногах, а также занятых в профессиях при нарушениях профессионально значимых функций.
Работающие в группах диспетчеров, служащих, занятых учетом на транспорте, тормозных рабочих, стрелочников, сцепщиков, рабочих по обслуживанию и ремонту путевых машин и механизмов железнодорожного транспорта допускаются к работе после эффективного лечения,
4) органические изменения (последствия травм, нейроинфекций и отравлений) и медленно прогрессирующие болезни центральной нервной системы с незначительными неврологическими нарушениями противопоказаны для группы водителей и машинистов подвижного оборудования, диспетчеров, служащих, занятых учетом на транспорте. Подход к экспертизе профессиональной пригодности остальных работников индивидуальный.
5) идиопатическая ротолицевая дистония, спастическая кривошея, блефароспазм, тики органического происхождения, экстрапирамидные и двигательные нарушения, мешающие выполнению работы противопоказаны для группы водителей и машинистов подвижного оборудования и их помощников.

2) вегетативтік нерв жүйесінің пароксизмальді және кардиологиялық бұзылулары жоқ қалыпты айқын көрінген бұзылулары, көру бұзылуы жоқ мигрень.
Жеңіл вегетативтік бұзылулар машинистер, жүргізушілер және олардың көмекшілері кәсіптеріне түсетіндерден және машинистің көмекшісінсіз поезд жұмысымен айналысатын жұмыскерлерден басқа, поездар қозғалысымен байланысты жұмыстарға қарсы көрсетілім болып табылмайды. Теміржол көлігінің жол машиналары мен механизмдеріне қызмет көрсету және жөндеу жөніндегі жұмысшылар тобының бастықтары жұмысқа жіберіледі;
3) сирек асқынулары бар және сезім және қимыл-қозғалыс функцияларының кенеттен емес бұзылулары бар перифериялық нерв жүйесінің созылмалы аурулары.
Жиі асқынулары жоқ жеңіл радикулярлық синдромдар жылжымалы жабдықтың жүргізушілері мен машинистері, тежегіш жұмысшылары, бағыттаушылар, тіркеушілер, теміржол көлігі жол машиналары мен механизмдеріне қызмет көрсету және жөндеу жөніндегі жұмысшылар, теміржол вагондарының жолсеріктері, кондукторлар, өндірістік пайдалану бөлімшелерінің басшылары, техник-механиктер, желілік құрылыстарға және станциялық байланыс жабдықтарына қызмет көрсету және жөндеу жөніндегі жұмысшылар, мамандандырылған бөлімшелердің басшылары топтарында тұратын жұмыскерлер үшін қарсы көрсетілім болып табылады. Жұмысқа бастықтар мен инженерлер лауазымына орналасатын адамдар жіберіледі.
Қол, табан немесе аяқ - қол функцияларының бұзылуымен қол және аяқ нервінің жеңіл парездері - локомотив бригадаларында жұмыс істейтін, аяқта ұзақ уақыт болуға байланысты жұмыстарда жұмыс істейтін, сондай-ақ кәсіптік маңызы бар функциялардың бұзылуы кезінде кәсіптерде жұмыс істейтіндер үшін қарсы көрсетілім болып табылады.
Диспетчерлер, көлікте есептеумен айналысатын қызметшілер, тежегіш жұмысшылар, бағыттаушылар, тіркеушілер, теміржол көлігі жол машиналары мен механизмдеріне қызмет көрсету және жөндеу жөніндегі жұмысшылар тобында жұмыс істейтіндер тиімді емделгеннен кейін жұмысқа жіберіледі;
4) органикалық өзгерістер (жарақаттардың, нейроинфекциялардың және уланулардың салдарлары) және шамалы неврологиялық бұзылулары бар орталық нерв жүйесінің баяу үдемелі аурулары жылжымалы жабдық жүргізушілері мен машинистері, диспетчерлер, көлікте есепке алумен айналысатын қызметшілер тобы үшін қарсы көрсетілім болып табылады. Қалған жұмыскерлердің кәсіптік жарамдылығын сараптау жеке шешіледі;
5) жұмысты орындауға кедергі келтіретін идиопатиялық ауыз-бет дистониясы, спазмдық қисық мойын, блефароспазм, органикалық сипаттағы тартылулар, экстрапирамидалы және қимыл-қозғалыс бұзылулары жылжымалы жабдық жүргізушілері мен машинистері және олардың көмекшілері тобы үшін қарсы көрсетілім;

6) состояния после острых инфекционных, интоксикационных и других подобных психозов, кратковременные легкие преходящие психические расстройства при соматических заболеваниях. Работники допускаются к работе в индивидуальном порядке при условии врачебного наблюдения в течение не менее одного года, выздоровления от соматического заболевания и полного восстановления психических функций.
7) состояние после эффективного хирургического лечения дискогенных радикулитов противопоказаны для водителей и машинистов подвижного оборудования, диспетчеров, служащих, занятых учетом на транспорте, тормозных рабочих, стрелочников, сцепщиков. Допускаются к работе через 6 месяцев после эффективного оперативного лечения.
2
Соматические заболевания:
1) нарушения сердечного ритма и проводимости низких градаций (экстрасистолия, атриовентрикулярная блокада I степени, WPW (ВПУ) - синдром (Вольфа-Паркинсона-Уайта) без пароксизмов и нерезкие нарушения) с сердечной недостаточностью 0-I степени. Работающие всех групп допускаются к работе после эффективного лечения. Умеренная тахи- или брадикардия, редкая монотопная поздняя экстрасистолия, неполная блокада правой ножки пучка Гиса, являются противопоказаниями поступающим в группу профессии водителей и машинистов подвижного оборудования, работников группы машинистов, водителей занятых на поездной работе без помощника машиниста.
2) хроническая ишемическая болезнь сердца без перенесенного инфаркта миокарда и выраженной аритмии, со стенокардией 1 функционального класса, сердечной недостаточностью 0-I степени. Работающие всех групп без изменений на электрокардиограмме допускаются к работе по решению врачебной консультативной комиссии с привлечением врача кардиолога.
3) хронические болезни эндокарда, миокарда и перикарда с нарушением ритма и проводимости низких градаций. Пролапс митрального клапана без выраженной регургитацией, увеличение размеров сердца, сердечная недостаточность, нарушение ритма являются противопоказаниями для поступающих на работу и работающих группы водителей и машинистов подвижного оборудования.
4) функциональные нестойкие, нерезко-выраженные нарушения сердечной деятельности при болезнях вегетативной нервной системы и эндокринных органов противопоказаны для поступающих на работу в группы диспетчеров, служащих, занятых учетом на транспорте, тормозных рабочих, стрелочников, сцепщиков, рабочих по обслуживанию и ремонту путевых машин и механизмов железнодорожного транспорта. Остальные группы поступающих на работу и работающие допускаются после эффективного лечения.

6) жіті инфекциялық, интоксикациялық және басқа да осындай психоздардан кейінгі жай-күй, соматикалық аурулар кезіндегі қысқа мерзімді жеңіл өтпелі психикалық бұзылулар. Жұмыскерлер бір жылдан кем емес дәрігерлік бақылау, соматикалық аурудан айығу және психикалық қызметін толық қалпына келтіру жағдайында жеке тәртіппен жұмысқа жіберіледі;
7) дискогенді радикулиттерді тиімді хирургиялық емдеуден кейінгі жағдай жылжымалы жабдықтың жүргізушілері мен машинистері, диспетчерлер, көлікте есеп жүргізумен айналысатын қызметшілер, тежегіш жұмысшылар, бағыттаушылар, тіркеушілер үшін қарсы көрсетіледі. Жұмысқа тиімді операциялық емдеуден кейін 6 айдан соң жіберіледі.
2
Соматикалық аурулар:
1) 0-І дәрежелі жүрек жеткіліксіздігі бар жүрек ырғағының және төмен градация өткізгіштігінің бұзылуы (экстрасистолия, I дәрежелі атриовентрикулярлық блокада, WPW (ВПУ)-пароксизмсіз синдром (Вольф-Паркинсон-Уайт) және кенеттен емес бұзылулар). Барлық топтағы жұмыс істейтіндер тиімді емдеуден кейін жұмысқа жіберіледі. Орташа тахи- немесе брадикардия, сирек монотоптық кеш экстрасистолия, Гис шоғының оң аяғының толық емес блокадасы жылжымалы жабдықтың жүргізушілері мен машинистері кәсібінің тобына, машинистің көмекшісінсіз поезд жұмысында жұмыс істейтін машинистер, жүргізушілер тобы жұмыскерлерінің тобына тұратындарға қарсы көрсетілімдер болып табылады;
2) миокард инфарктісі және айқын аритмиясы жоқ, 1-функционалдық класты стенокардиямен, 0-I дәрежелі жүрек жеткіліксіздігімен жүректің созылмалы ишемиялық ауруы. Электрокардиограммада өзгерістар жоқ барлық топтағы жұмыс істейтіндер кардиолог дәрігерді тарта отырып, дәрігерлік консультациялық комиссияның шешімі бойынша жұмысқа жіберіледі.
3) ырғағы мен төмен градациялар өткізгіштігі бұзылған эндокардтың, миокардтың және перикардтың созылмалы аурулары. Айқын регургитациясыз митральды қақпақшаның пролапсы, жүрек көлемінің ұлғаюы, жүрек жеткіліксіздігі, ырғақтың бұзылуы жұмысқа қабылданатындар мен жұмыс істейтін жылжымалы жабдық жүргізушілері мен машинистерінің топтары үшін қарсы көрсетілімдер болып табылады.
4) вегетативті жүйке жүйесі мен эндокриндік ағзадардың аурулары кезінде жүрек қызметінің функционалдық тұрақсыз, айқын білінбеген бұзылыстары диспетчерлер, көлікте есеп жүргізумен айналысатын қызметшілер, тежегіш жұмысшылар, бағыттаушылар, тіркеушілер, теміржол көлігінің жол машиналары мен механизмдеріне қызмет көрсету және жөндеу жөніндегі жұмысшылар топтарына жұмысқа түсетіндер үшін қарсы көрсетілім болып табылады. Жұмысқа түсетіндердің және жұмыс істейтіндердің қалған топтары тиімді емделуден кейін жіберіледі.

5) артериальная гипертензия II-III степени высокого, очень высокого риска осложнений со стороны сердечно-сосудистой системы, вне зависимости от медикаментозной коррекции артериального давления противопоказаны для работающих в группе водителей и машинистов подвижного оборудования, тормозные рабочие, стрелочники, сцепщики, рабочие по обслуживанию и ремонту путевых машин и механизмов железнодорожного транспорта (дежурный по переезду, стрелочного поста включая старшего), рабочие по обслуживанию и ремонту путевых машин и механизмов железнодорожного транспорта (бригадир, освобожденный по текущему содержанию и ремонту пути и искусственных сооружений, обходчик пути и искусственных сооружений, монтер пути, мастер дорожный включая старшего, мастер тоннельный).
6) состояние после коронарного шунтирования, ангиопластики/стентирования коронарных артерий, аневризмэктомии и аортопластики, протезирования клапанов сердца и сложных операций на сердце и сосудах противопоказаны для работников, связанных с движением поездов на железнодорожном транспорте. Состояния после митральной комиссуротомии, перевязки артериального протока и несложных кардиохирургических вмешательств, допускаются после эффективного лечения начальники и инженеры.
Состояние после операции ушивания раны сердца, при отсутствии осложнений и функциональных нарушений, являются противопоказаниям для машинистов и помощников машинистов.
7) все формы хронической артериальной гипотензии с потерей сознания в анамнезе. Сстойкая артериальная гипотензия в покое ниже 100 и 60 миллиметров ртутного столба при отсутствии головокружения и потери сознания, стойкая без нарушений сознания являются противопоказаниями для поступающих всех групп, для работников группы водителей и машинистов подвижного оборудования.
Ортостатическая артериальная гипотензия без потери сознания в анамнезе, являются противопоказаниями для поступающих в группу профессий водителей и машинистов подвижного оборудования, работников группы машинистов, водителей занятых на поездной работе без помощника машиниста.
8) состояние после операций по поводу бронхоэктатической болезни противопоказаны для машинистов, занятых на поездной работе без помощника машиниста. Остальные работники допускаются после эффективного лечения. При саркоидозе органов допуск к работе зависит от выраженности нарушений профессионально значимых функций.
9) состояние после эффективного оперативного лечения болезней желудка противопоказаны для машинистов, занятых на поездной работе без помощника машиниста.

5) жүрек-қантамыр жүйесі тарапынан асқынулардың жоғары, артериялық қысымды дәрі-дәрмектік түзетуге қарамастан, өте жоғары қаупі бар II-III дәрежелі артериялық гипертензия жылжымалы жабдықтың жүргізушілері мен машинистері тобында жұмыс істейтіндер, тежегіш жұмысшылар, бағыттаушылар, тіркеушілер, теміржол көлігінің жол машиналары мен механизмдеріне қызмет көрсету және жөндеу жөніндегі жұмысшылар (өтпе бойынша кезекші, жетекшіні қоса алғанда бағыттамалық пост), теміржол көлігінің жол машиналары мен механизмдеріне қызмет көрсету және жөндеу жөніндегі жұмысшылар (жолдар мен жасанды құрылыстарды ағымдағы ұстау және жөндеу бойынша босатылған бригадир, жолдар мен жасанды құрылыстарды қараушы, жол монтері, аға шеберді қоса алғанда жол шебері, тоннель шебері) үшін қарсы көрсетіледі.
6) коронарлық шунттаудан, коронарлық артерияларды ангиопластикадан/стенттеуден, аневризмэктомиядан және аортопластикадан, жүрек клапандарын протездеуден және жүрек пен тамырлардағы күрделі операциялардан кейінгі жағдай теміржол көлігіндегі поездар қозғалысымен байланысты жұмыскерлер үшін қарсы көрсетіледі. Митралдық комиссуротомиядан, артериялық түтікті байлаудан және күрделі емес кардиохирургиялық араласулардан кейінгі жай-күйлер – тиімді емдеуден кейін бастықтар мен инженерлер жібереді. Асқынулар мен функционалдық бұзылулар болмаған кезде жүрек жарасын тігу операциясынан кейінгі жағдай - машинистер мен машинистердің көмекшілері үшін қарсы көрсетілім болып табылады.
7) анамнезінде есін жоғалтумен созылмалы артериялық гипотензияның барлық түрлері. Бас айналу және есін жоғалту болмаған кезде тыныштықта тұрған артериялық гипотензия 100 және 60 миллиметр сынап бағанасынан төмен, сананың бұзылуынсыз тұрақты артериялық гипотензия - барлық топтар, жүргізушілер тобының жқмыскерлері мен жылжымалы жабдық машинистері үшін қарсы көрсетілімдер болып табылады.
Анамнезінде есін жоғалтпай ортостатикалық артериялық гипотензия жылжымалы жабдық жүргізушілері мен машинистері кәсіптерінің тобына түсетіндер, машинистер тобының жұмыскерлері, поезд жұмысында машинистің көмекшісінсіз жұмыс істейтін жүргізушілер үшін қарсы көрсетілімдер болып табылады.
8) бронхоэктатикалық ауруға байланысты операциялардан кейінгі жағдай машинистің көмекшісінсіз поезд жұмысымен айналысатын машинистер үшін қарсы көрсетіледі. Қалған жұмыскерлер тиімді емдеуден кейін жіберіледі. Ағзалардың саркоидозы кезінде жұмысқа жіберу кәсіптік маңызды функциялардың бұзылуының ауырлығына байланысты.
9) асқазан ауруларын тиімді операциялық емдеуден кейінгі жағдай машинистің көмекшісінсіз поезд жұмысымен айналысатын машинистер үшін қарсы көрсетіледі.

10) благоприятно протекающий лимфолейкоз (без анемии, геморрагического синдрома и большой массы опухоли) противопоказаны для работников группы машинистов.
3
Хирургические болезни:
1) последствия перенесенного воспалительного процесса в костях и суставах (туберкулез, остеомиелит и остальные) явно непрепятствующие выполнению работы в профессии противопоказаны для поступающих на работу в группу водителей и машинистов подвижного оборудования.
2) деформирующие артрозы, дорсалгии и спондилопатии с нарушением функции суставов 0-I степени. Поступающие на работу и работающие в группе диспетчеров, служащие, занятые учетом допускаются к работе при сохранении необходимых для профессии функций. К работе допускаются поступающие на работу начальниками и работающие в группе рабочих по обслуживанию и ремонту путевых машин и механизмов железнодорожного транспорта.
3) отсутствие первого пальца, двух пальцев различного сочетания нескольких фаланг и деформации, частично нарушающие охватывающую или удерживающую функции кисти. При указанных деформациях учитывать наиболее функционирующую конечность (правая, левая) и степень нарушения функции.
Для диспетчерской группы учитывать сохранение функции письма, черчения, работы за пультом.
Деформации, нарушающие функции стопы противопоказаны машинистам, помощникам машинистов, осмотрщикам вагонов, составителям поездов, помощникам составителей поездов, регулировщикам скорости движения вагонов, обходчикам пути и искусственных сооружений, монтерам пути.
4) варикозное расширение вен нижних конечностей без выраженной хронической венозной недостаточности противопоказаны для поступающих на работу и работающим в группе водителей и машинистов подвижного оборудования.
5) желчнокаменная и мочекаменная болезни без осложнений ("немые" камни желчного пузыря и почечных лоханок) без выраженного воспаления и угрозы колики противопоказаны для поступающих на работу во всех группах и работающим в группе водителей и машинистов подвижного оборудования. Работающие остальных групп допускаются после эффективного оперативного лечения или самопроизвольного отхождения мочевых (желчных) камней.
6) болезнь (синдром) Рейно противопоказана для поступающих на работу в группы водителей и машинистов подвижного оборудования и машинистов, занятых на поездной работе без помощника машиниста. В остальных случаях при невыраженном синдроме Рейно допускается прием на работу при отсутствии нарушений профессионально значимых функций.
4
Глазные болезни:

10) қолайлы өтетін лимфолейкоз (анемиясыз, геморрагиялық синдромсыз және ісіктің үлкен массасынсыз) машинистер тобының жұмыскерлері үшін қарсы көрсетілім болып табылады;
3
Хирургиялық аурулар:
1) жылжымалы жабдық жүргізушілері мен машинистерінің тобына жұмысқа түсетіндер үшін кәсіпте жұмысты орындауға анық кедергі келтірмейтін сүйектер мен буындардағы қабыну процесінің (туберкулез, остеомиелит және басқалары) салдарлары қарсы көрсетілім болып табылады.
2) 0-I дәрежелі буындар функциясының бұзылуымен деформацияланатын артроздар, дорсальгиялар және спондилопатиялар. Диспетчерлер тобына жұмысқа орналасушылар және жұмыс істейтіндер, есепке алумен айналысатын қызметшілер кәсіп үшін қажетті функцияларды сақтаған кезде жұмысқа жіберіледі. Жұмысқа бастықтар ретінде орналасатын және теміржол көлігінің жол машиналары мен механизмдеріне қызмет көрсету және жөндеу жөніндегі жұмысшылар тобында жұмыс істейтін адамдар жіберіледі.
3) бірінші саусақтың, бірнеше фалангтардың әр түрлі комбинациясының екі саусағының және қолдың қармау немесе ұстап тұру функциялары ішінара бұзылған деформациялар. Көрсетілген деформацияларда ең көп жұмыс істейтін аяқ-қолды (оң, сол) және функцияның бұзылу дәрежесін ескеру қажет.
Диспетчер тобы үшін жазу, сызу, пультта жұмыс істеу функциясының сақталуын ескеру керек.
Табан функцияларын бұзатын деформациялар машинистерге, машинистердің көмекшілеріне, вагондарды қараушыларға, поездарды құрастырушыларға, поездарды құрастырушылардың көмекшілеріне, вагондардың қозғалыс жылдамдығын реттеушілерге, жолдар мен жасанды құрылыстарды қараушыларға, жол монтерлеріне қарсы көрсетіледі.
4) айқын білінбейтін созылмалы веноздық жеткіліксіздігі бар аяқ көктамырларының варикозды кеңеюі жылжымалы жабдықтың жүргізушілері мен машинистері тобына жұмысқа түсетіндер және онда жұмыс істейтіндер үшін қарсы көрсетіледі.
5) асқынбаған өт-тас және несеп-тас аурулары (өт қабының және бүйрек жамбасының "мылқау" тастары) айқын қабынусыз және шаншу қаупінсіз барлық топтарға жұмысқа түсетіндер және жылжымалы жабдықтың жүргізушілері мен машинистері тобында жұмыс істейтіндер үшін қарсы көрсетіледі. Қалған топта жұмыс істейтіндер несеп (өт) тастарын тиімді операциялық емдеуден немесе өздігінен босағаннан кейін жұмысқа жіберіледі.
6) Рейно ауруы (синдромы) жылжымалы жабдық жүргізушілері мен машинистерінің топтарына жұмысқа түсетіндер және поезд жұмысында машинистің көмекшісінсіз жұмыс істейтін машинистер үшін қарсы көрсетілім болып табылады. Басқа жағдайларда айқын емес Рейно синдромы кезінде кәсіптік маңызды функциялардың бұзылуы болмаған жағдайда жұмысқа қабылдауға рұқсат етіледі.
4
Көз аурулары:

1) допустимая острота зрения. К работе допускаются поступающие на работу в группы:
водителей и машинистов подвижного оборудования с остротой зрения 1,0 на каждом глазу.
диспетчеров, служащих, занятых учетом на транспорте с остротой зрения 0,6 на лучшем 0,4 на худшем глазу.
тормозных рабочих, стрелочников, сцепщиков, рабочих по обслуживанию и ремонту путевых машин и механизмов железнодорожного транспорта с остротой зрения 0,8 на лучшем, 0,5 на худшем глазу.
проводников железно - дорожных вагонов, кондукторов, руководителей производственно эксплуатационных подразделений, техников - механиков с остротой зрения 0,8 на лучшем, 0,5 на худшем глазу.
рабочих по обслуживанию и ремонту путевых машин и механизмов железнодорожного транспорта с остротой зрения 0,8 на лучшем, 0,4 на худшем глазу.
рабочих по обслуживанию и ремонту линейных сооружений и станционного оборудования связи, руководителей специализированных подразделений с остротой зрения 0,7 на лучшем, 0,3 на худшем глазу.
В группе водителей и машинистов подвижного оборудования учитывают необходимую остроту зрения, как с коррекцией, так и без коррекции. Определение остроты зрения у абитуриентов, учащихся, поступающих и работников профессий групп водителей и машинистов подвижного оборудования, и проводников железнодорожных вагонов, кондукторов, руководителей производственно эксплуатационных подразделений, техников - механиков осуществляется по кольцам таблиц Ландольта, профессий - по буквенным оптотипам таблиц Головина Сивцева.
Для групп диспетчеров, служащих, занятых учетом на транспорте, тормозных рабочих, стрелочников, сцепщиков, рабочих по обслуживанию и ремонту путевых машин и механизмов железнодорожного транспорта, проводников железно - дорожных вагонов, кондукторов, руководителей производственно эксплуатационных подразделений, техников - механиков, рабочих по обслуживанию и ремонту линейных сооружений и станционного оборудования связи, руководителей специализированных подразделений в случаях, когда коррекция остроты зрения не разрешена, экспертное заключение выносится по разделу "без коррекции", когда коррекция разрешена - по разделу "с коррекцией" или "без коррекции". При необходимости очковой или контактной коррекции в заключении указывается: "годен в очках (контактных линзах)". Допущенные при данных условиях имеют запасную пару очков или линз, контроль за их ношением (и наличием запасных оптических средств) осуществляет инструкторский состав и медицинский персонал здравпунктов локомотивного депо.

1) рұқсат етілген көру жітілігі. Жұмысқа мынадай топтарға жұмысқа түсетіндер жіберіледі:
әрбір көзінде 1,0 көру жітілігімен жылжымалы жабдық жүргізушілері мен машинистері.
ең жақсы көзде 0,6, ең нашар көзде 0,4 көру жітілігімен диспетчерлер, көліктегі есепке алумен айналысатын қызметшілер.
ең жақсы көзде 0,8, ең нашар көзде 0,5 көру жітілігімен тежегіш жұмысшылар, бағыттаушылар, тіркеушілер, теміржол көлігінің жол машиналары мен механизмдеріне қызмет көрсету және жөндеу жөніндегі жұмысшылар.
ең жақсы көзде 0,8, ең нашар көзде 0,5 көру жітілігімен теміржол вагондарының жолсеріктері, кондукторлар, өндірістік пайдалану бөлімшелерінің басшылары, техник-механиктер.
ең жақсы көзде 0,8, ең нашар көзде 0,4 көру жітілігімен теміржол көлігінің жол машиналары мен механизмдеріне қызмет көрсету және жөндеу жөніндегі жұмысшылар.
ең жақсы көзде 0,7, ең нашар көзде 0,3 көру жітілігімен желілік құрылыстарға және станциялық байланыс жабдықтарына қызмет көрсету және жөндеу жөніндегі жұмысшылар, мамандандырылған бөлімшелердің басшылары.
Жылжымалы жабдықтың жүргізушілері мен машинистері тобында түзетілген де, түзетілмеген де қажетті көру жітілігі ескеріледі. Жылжымалы жабдық жүргізушілері мен машинистері топтары кәсібінің талапкерлері, оқушылары, түсетіндер мен жұмыскерлерінің және теміржол вагондары жолсеріктерінің, кондукторлардың, өндірістік пайдалану бөлімшелерінің басшыларының, техник-механиктердің көру жітілігін анықтау Ландольт кестелерінің сақиналары бойынша, кәсіптер - Головин Сивцев кестелерінің әріптік оптотиптері бойынша жүзеге асырылады.
Диспетчерлер, көлікте есепке алумен айналысатын қызметшілер, тежегіш жұмысшылар, бағыттаушылар, тіркеушілер, теміржол көлігінің жол машиналары мен механизмдеріне қызмет көрсету және жөндеу жөніндегі жұмысшылар, теміржол вагондарының жолсеріктері, кондукторлар, өндірістік пайдалану бөлімшелерінің басшылары, техник-механиктер, желілік құрылыстарға және байланыстың станциялық жабдықтарына қызмет көрсету және жөндеу жөніндегі жұмысшылар, мамандандырылған бөлімшелер басшылары топтары үшін - көру жітілігін түзетуге рұқсат етілмеген жағдайларда сараптамалық қорытынды "түзетусіз" бөлімі бойынша, түзетуге рұқсат етілген кезде - "түзетумен" немесе "түзетусіз" бөлімі бойынша шығарылады. Көзілдірік немесе контактілі түзету қажет болған жағдайда қорытындыда: "көзілдірікпен (контактілі линзалармен) жарамды" деп көрсетіледі. Осы жағдайларда жіберілгендерде көзілдіріктің немесе линзалардың қосалқы жұбы болады, оларды киюді (және қосалқы оптикалық құралдардың болуын) бақылауды локомотив депосы денсаулық сақтау пункттерінің нұсқаушы құрамы мен медицина персоналы жүзеге асырады.

Рефракция у поступающих определяется под циклоплегией: в профессиях группы водителей и машинистов подвижного оборудования (кроме профессии машиниста и помощника машиниста путевых машин) допускается аметропия до 0,5 диоптрии (далее - Д), в профессиях: дежурный стрелочного поста, сигналист, составитель поездов, помощник составителя поездов (включая старшего), кондуктор грузовых поездов (включая главного), регулировщик скорости движения вагонов, электросварщик, электрогазосварщик (работающие на путях) допускается аметропия до 1,0 Д.
Для всех профессиональных групп разрешается коррекция пресбиопии. Оптическая коррекция анизометропии разрешается при разнице не более 2,0 Д, при условии хорошей переносимости. Состояние после кератотомии или инфракератопластики абитуриентам, учащимся и поступающим в профессии группы водителей и машинистов подвижного оборудования, а также машинистам, назначаемые и занятые на поездной работе без помощника, является противовопоказанием.
Поступающие и работники остальных профессий допускаются при сохранении профессионально значимых функций и отсутствии осложнений. После рефракционных операций зрительные функции восстанавливаются в среднем через 1 год. Исходная миопическая или гиперметропическая рефракция до операции может быть у работников группы водителей и машинистов подвижного оборудования не выше 4,0 Д. У поступающих и работников групп диспетчеров, служащих, занятых учетом на транспорте, группу тормозных рабочих, стрелочников, сцепщиков, рабочих по обслуживанию и ремонту путевых машин и механизмов железнодорожного транспорта, проводников железно - дорожных вагонов, кондукторов, руководителей производственно эксплуатационных подразделений, техников - механиков, рабочих по обслуживанию и ремонту линейных сооружений и станционного оборудования связи, руководителей специализированных подразделений - не выше 6,0 Д (при отсутствии данных о состоянии рефракции проводится ультразвуковая биометрия: при длине оси глаза более 26,0 мм или менее 22,0 мм являются противопоказанием).
2) коррекция афакии у работников: нестабильное положение интраокулярной линзой (далее - ИОЛ), склонность к вывихиванию в переднюю или заднюю камеры, гипертензия в артифакичном глазу, кистозная фильтрационная подушечка противопоказаны для работников в группах водителей и машинистов подвижного оборудования, проводников железнодорожных вагонов, кондукторов, руководителей производственно эксплуатационных подразделений, техников – механиков.
Допускается только односторонняя интракапсулярная ИОЛ, двухсторонняя ИОЛ решается ВК для работающих в группах диспетчеров, служащих, занятых учетом на транспорте, рабочих по обслуживанию и ремонту путевых машин и механизмов железнодорожного транспорта;
Допускается односторонняя ИОЛ любого вида, двухсторонняя ИОЛ решается ВКК для работающих в группе тормозных рабочих, стрелочников, сцепщиков, рабочих по обслуживанию и ремонту путевых машин и механизмов железнодорожного транспорта.
Допускается только односторонняя интракапсулярная ИОЛ или заднекамерная ИОЛ, двухсторонняя ИОЛ решается ВКК для работающих в группе рабочих по обслуживанию и ремонту линейных сооружений и станционного оборудования связи, руководителей специализированных подразделений;

Түсетіндердегі рефракция циклоплегиямен анықталады: жылжымалы жабдықтың жүргізушілері мен машинистері тобының кәсіптерінде (жол машиналарының машинисті және машинист көмекшісінің кәсібінен басқа) 0,5 диоптрияға (бұдан әрі - Д) дейінгі аметропияға жол беріледі, мына мамандықтарда: бағыттама постының кезекшісі, сигнал беруші, поездарды құрастырушы, поездарды құрастырушының көмекшісі (аға құрастырушыны қоса алғанда), жүк поездарының кондукторы (бас кондукторды қоса алғанда), вагондар қозғалысының жылдамдығын реттеуші, электр дәнекерлеуші, электр газбен дәнекерлеуші (жолдарда жұмыс істейтін) 1,0 Д-ға дейінгі амеропиямен жіберіледі.
Барлық кәсіптік топтар үшін пресбиопияны түзетуге рұқсат етіледі. Анизометропияны оптикалық түзету 2,0 Д аспайтын айырмамен, төзімділік жақсы болған жағдайда рұқсат етіледі. Кератотомиядан немесе инфракератопластикадан кейінгі жай-күй - жылжымалы жабдық жүргізушілері мен машинистері тобы кәсібінің талапкерлері, оқушылары және оған түсетіндер, сондай-ақ поезд жұмысына көмекшісіз тағайындалатын және жұмыс істейтін машинистер үшін қарсы көрсетілім.
Басқа кәсіптерге түсетіндер мен жұмыскерлері кәсіптік маңызды функцияларды сақтаған және асқынулар болмаған кезде жіберіледі. Рефракциялық операциялардан кейін көру функциялары орта есеппен 1 жылдан кейін қалпына келеді. Операцияға дейінгі бастапқы миопиялық немесе гиперметропиялық рефракция жылжымалы жабдық жүргізушілері мен машинистері тобының жұмыскерлерінде 4,0 Д-дан жоғары болмауы мүмкін. Келіп түсетіндер мен диспетчерлер, көлікте есепке алумен айналысатын жұмыскерлер, тежегіш жұмысшылар, бағыттаушылар, тіркеушілер, теміржол көлігінің жол машиналары мен механизмдеріне қызмет көрсету және жөндеу жөніндегі жұмысшылар, теміржол вагондарының жолсеріктері, кондукторлар, өндірістік пайдалану бөлімшелерінің басшылары, техник-механиктер, желілік құрылыстарға және байланыстың станциялық жабдықтарына қызмет көрсету және жөндеу жөніндегі жұмысшылар, мамандандырылған бөлімшелердің басшылары тобында - 6,0 Д жоғары емес (рефракцияның жай-күйі туралы деректер болмаған кезде ультрадыбыстық биометрия жүргізіледі: көз осінің ұзындығы 26,0 мм-ден астам немесе 22,0 мм-ден кем болған кезде қарсы көрсетілім болып табылады);
2) жұмыскерлерде афакияны түзету: интраокулярлық линзаның (бұдан әрі - ИОЛ) тұрақсыз жағдайы, алдыңғы немесе артқы камераларға шығып кетуге бейімділік, артифакиялық көздегі гипертензия, кистоздық сүзгілеу жастығы жылжымалы жабдықтың жүргізушілері мен машинистері, теміржол вагондарының жолсеріктері, кондукторлар, өндірістік пайдалану бөлімшелерінің басшылары, техник – механиктер топтарындағы жұмыскерлер үшін қарсы көрсетіледі.
Тек бір жақты интракапсулалық ИОЛ-ға жол беріледі, екі жақты ИОЛ-ды диспетчерлер, көлікте есепке алумен айналысатын қызметшілер, теміржол көлігінің жол машиналары мен механизмдеріне қызмет көрсету және жөндеу жөніндегі жұмысшылар топтарында жұмыс істейтіндер үшін ДК шешеді;
Кез келген түрдегі бір жақты ИОЛ-ға жол беріледі, екі жақты ИОЛ-ды тежегіш жұмысшылар, бағыттаушылар, тіркеушілер, теміржол көлігінің жол машиналары мен механизмдеріне қызмет көрсету және жөндеу жөніндегі жұмысшылар тобында жұмыс істейтіндер үшін ДКК шешеді.
Тек бір жақты интракапсулярлық ИОЛ немесе артқы камералы ИОЛ, екі жақты ИОЛ-ға желілік құрылыстар мен станциялық байланыс жабдықтарына қызмет көрсету және жөндеу жөніндегі жұмысшылар тобында жұмыс істейтіндер, мамандандырылған бөлімшелердің басшылары үшін ДКК шешеді;

3) аномалии цветового зрения допускаются для групп тормозных рабочих, стрелочников, сцепщиков, рабочих по обслуживанию и ремонту путевых машин и механизмов железнодорожного транспорта.
4) глаукома противопоказана для всех поступающих на работу и работников машинистов, занятых на поездной работе без помощника машиниста.
Глаукома II стадии компенсированная и стабилизированная оперативно или медикаментозно и I стадии стабилизированная, компенсированная местной гипотензивной терапией противопоказано для поступающих всех групп профессии занятых на поездной работе; работников группы машинистов, водителей подвижного оборудования.
Глаукома I стадии оперированная с хорошим результатом и компенсированная без применения местной гипотензивной терапии, является противопоказанием для поступающих на работу работников группы водителей и машинистов подвижного оборудования и машинистов, занятых на поездной работе без помощника машиниста.
Работники с глаукомой проходят обязательные медицинские осмотры 2 раза в год.
5) болезни мышц глаза, сопровождающиеся двоением. Косоглазие с нарушением бинокулярного зрения противопоказаны для поступающих на работу и работников профессий группы водителей и машинистов подвижного оборудования, поступающих на работу в группе профессий рабочих по обслуживанию и ремонту линейных сооружений и станционного оборудования связи, руководителей специализированных подразделений (кроме должности начальника участка производства).
6) ограничение поля зрения с минимальным порогом в 30 градусов.
Для работников профессий - диспетчеров, служащих, занятых учетом на транспорте, тормозных рабочих, стрелочников, сцепщиков, рабочих по обслуживанию и ремонту путевых машин и механизмов железнодорожного транспорта, проводников железнодорожных вагонов, кондукторов, руководителей производственно-эксплуатационных подразделений, техников-механиков, рабочих по обслуживанию и ремонту линейных сооружений и станционного оборудования связи, руководителей специализированных подразделений вопрос допуска к работе решается индивидуально
Ограничение поля зрения более чем на 20 и более градусов от точки фиксации в любом меридиане. Центральная скотома (абсолютная или относительная) является противопоказанием для групп водителей и машинистов подвижного оборудования.
Ограничение поля зрения на 30 и более градусов от точки фиксации в любом меридиане, является противопоказанием для диспетчеров, служащих, занятых учетом на транспорте; тормозных рабочих, стрелочников, сцепщиков, рабочих по обслуживанию и ремонту путевых машин и механизмов железнодорожного транспорта, проводников железно - дорожных вагонов, кондукторов, руководителей производственно эксплуатационных подразделений, техников-механиков, рабочих по обслуживанию и ремонту линейных сооружений и станционного оборудования связи, руководителей специализированных подразделений.

3) түсті көру аномалиялары тежегіш жұмысшыларының, бағыттаушылардың, тіркеушілердің, теміржол көлігінің жол машиналары мен механизмдеріне қызмет көрсету және жөндеу жөніндегі жұмысшылардың топтары үшін рұқсат етіледі.
4) глаукома поезд жұмысында машинистің көмекшісінсіз жұмыс істейтін барлық жұмысқа түсетіндер мен машинистердің жұмыскерлеріне қарсы көрсетіледі.
Компенсацияланған және жедел немесе дәрі-дәрмекпен тұрақтандырылған және жергілікті гипотензиялық терапиямен компенсацияланған II сатыдағы глаукома поезд жұмысымен айналысатын кәсіптердің барлық топтарына; машинистер тобының жұмыскерлеріне, жылжымалы жабдық жүргізушілеріне қарсы көрсетіледі.
Жақсы нәтижемен операция жасалған және жергілікті гипотензиялық терапияны қолданбай компенсацияланған I сатыдағы глаукома жылжымалы жабдықтың жүргізушілері мен машинистері тобының және машинистің көмекшісінсіз поезд жұмысында жұмыс істейтін машинистердің жұмысқа түсетіндер үшін қарсы көрсетілім болып табылады.
Глаукомасы бар жұмыскерлер жылына 2 рет міндетті медициналық қарап-тексеруден өтеді;
5) қосарлану қатар жүретін көз бұлшықетінің аурулары. Бинокулярлық көру қабілеті бұзылған қылилық жылжымалы жабдықтың жүргізушілері мен машинистері тобы кәсіптерінің жұмысына түсетіндер мен жұмыскерлері, желілік құрылыстар мен станциялық байланыс жабдығына қызмет көрсету және жөндеу жөніндегі жұмысшылар кәсіптері тобына жұмысқа түсетіндер, мамандандырылған бөлімшелердің басшылары (өндіріс учаскесі бастығының лауазымынан басқа) үшін қарсы көрсетіледі.
6) ең төменгі шегі 30 градус болатын көру өрісінің шектелуі.
Диспетчерлер, көлікте есепке алумен айналысатын қызметшілер, тежегіш жұмысшылар, бағыттаушылар, тіркеушілер, теміржол көлігінің жол машиналары мен механизмдеріне қызмет көрсету және жөндеу жөніндегі жұмысшылар, теміржол вагондарының жолсеріктері, кондукторлар, өндірістік пайдалану бөлімшелерінің басшылары, техник-механиктер, желілік құрылыстар мен станциялық байланыс жабдықтарына қызмет көрсету және жөндеу жөніндегі жұмысшылар, мамандандырылған бөлімшелердің басшылары үшін жұмысқа жіберу мәселесі жеке шешіледі.
Көру өрісінің кез келген меридиандағы бекіту нүктесінен 20 және одан да көп градусқа шектелуі. Орталық скотома (абсолюттік немесе салыстырмалы) жылжымалы жабдықтың жүргізушілері мен машинистерінің топтары үшін қарсы көрсетілім болып табылады.
Кез келген меридианда бекіту нүктесінен 30 және одан да көп градусқа көру өрісінің шектелуі диспетчерлер, көлікте есепке алумен айналысатын қызметшілер; тежегіш жұмысшылар, бағыттаушылар, тіркеушілер, теміржол көлігінің жол машиналары мен механизмдеріне қызмет көрсету және жөндеу жөніндегі жұмысшылар, теміржол вагондарының жолсеріктері, кондукторлар, өндірістік пайдалану бөлімшелерінің басшылары, техник-механиктер, желілік құрылыстар мен станциялық байланыс жабдығына қызмет көрсету және жөндеу жөніндегі жұмысшылар, мамандандырылған бөлімшелердің басшылары үшін қарсы көрсетілім болып табылады.

7) снижение остроты зрения с коррекцией сферической линзой не сильнее +1,5 Д, цилиндрической линзой не сильнее +1,0 Д, ниже 1,0 на каждом глазу противопоказано для поступающих работников группы водителей и машинистов подвижного оборудования и машинистов, занятых на поездной работе без помощника машиниста.
Медицинские противопоказания к допуску к работе лиц декретированной группы населения
1. Инфекционные заболевания и носители инфекционных возбудителей (стафилококк, стрептококк, сифилис, гонорея и другие);
2. Бактерионосительство возбудителей заболеваний брюшного тифа, паратифов, сальмонеллеза, дизентерии;
3. Носительство яиц гельминтов;
4. Гнойничковые заболевания - в акушерские и хирургические стационары, отделения патологии новорожденных, недоношенных детей, детские молочные кухни, в организации по изготовлению и реализации кремово-кондитерских и других пищевых продуктов.
5. Незаразные кожные заболевания (псориаз, экзема, аллергические дерматиты).
6. Переболевшие туберкулезом:
в родильные дома (отделения), детские больницы (отделения), отделения патологии новорожденных и недоношенных;
в дошкольные организации (детские ясли/сады, дома ребенка, детские дома, детские санатории) и младших классов школьных организации по заключению централизованной ВКК в противотуберкулезных диспансерах.
7. Аактивный туберкулез всех органов и систем. Последствия перенесенного туберкулеза (в том числе послеоперационные), сопровождающиеся функциональными нарушениями пораженных органов.
Приложение 4 к приказу
Исполняющий обязанности
министра здравоохранения
Республики Казахстан
от 15 октября 2020 года
№ ҚР ДСМ-131/2020
Перечень вредных и (или) опасных производственных факторов, профессий и работ, при выполнении которых проводятся предварительные обязательные медицинские осмотры при поступлении на работу и периодические обязательные медицинские осмотры
Сноска. Перечень с изменениями, внесенными приказом и.о. Министра здравоохранения РК от 30.09.2022 № ҚР ДСМ-108 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Опасные и вредные производственные факторы, профессии и работы
Участие врачей, специалистов
Лабораторные и функциональные исследования
Медицинские противопоказания
1
2
3
4
5
Вредные и (или) опасные производственные факторы
1. Химические факторы
1
Азот и его неорганические соединения (азотная кислота, аммиак, оксиды азота)
Профпатолог, терапевт, оториноларинголог
Общий анализ крови, общий анализ мочи, спирография, электрокардиография (далее - ЭКГ), флюрография (далее - ФГ)
Распространенные тотальные субатрофические изменения верхних дыхательных путей, гиперпластический ларингит.
Хронические заболевания бронхолегочной системы
2
Альдегиды алифатические (предельные, непредельные) и ароматические (формальдегидА, ацетальдегид, акролиин, бензальдегид, фталевый альдегид)
Профпатолог, терапевт, оториноларинголог, невропатолог, дерматовенеролог, аллерголог
Общий анализ крови с тромбоцитами, общий анализ мочи, спирография, ЭКГ, ФГ
Тотальные дистрофические расстройства и аллергические заболевания верхних дыхательных путей, хронические заболевания бронхолегочной системы.
Хронические заболевания крови
3
Галогенопроизводные альдегидов и кетонов (хлорбензальдегид, фторацетон, хлорацетофенон)
Профпатолог, терапевт, дерматовенеролог, офтальмолог, оториноларинголог, аллерголог
Общий анализ крови, общий анализ мочи, спирография, ЭКГ, ФГ
Хронические заболевания кожи.
Тотальные дистрофические расстройства и аллергические заболевания дыхательных путей.
Хронические заболевания переднего отрезка глаз (век, роговицы, коньюктивы, слезовыводящих путей)
4
Амины, амиды органических кислот, анилиды и другие производные (диметилформамид, диметилацетамид, капролактамА)
Профпатолог, терапевт, невропатолог, оториноларинголог, дерматовенеролог, аллерголог
Общий анализ крови, общий анализ мочи, билирубин крови, аланинаминотрансфераза (далее - АЛАТ), ЭКГ, ФГ, спирография
Хронические заболевания периферической нервной системы.
Хронические рецидивирующие заболевания кожи.
Хронические заболевания бронхолегочной системы.
Тотальные дистрофические расстройства и аллергические заболевания верхних дыхательных путей.
Выраженная вегето-сосудистая дистония
5
Бериллий и его соединенияА
Профпатолог, терапевт, оториноларинголог, дерматовенеролог, аллерголог, онколог

7) сфералық линзаны +1,5 Д-ден аспайтын, цилиндрлік линзаны +1,0 Д-ден аспайтын, әрбір көзде 1,0-ден төмен түзету арқылы көру жітілігінің төмендеуі жылжымалы жабдық жүргізушілері мен машинистері тобының және поезд жұмысында машинистің көмекшісінсіз жұмыс істейтін машинистер үшін қарсы көрсетілім болып табылады.
Халықтың декреттелген топтарын жұмысқа жіберуге медициналық қарсы көрсетілімдер.
1. Инфекциялық аурулар және инфекциялық қоздырғыштарды тасымалдаушылар (стафилококк, стрептококк, мерез, гонорея және басқалар);
2. Іш сүзегі, паратифтер, сальмонеллез, дизентерия аурулары қоздырғыштарының бактерия тасымалдаушылығы;
3. Гельминт жұмыртқаларын тасымалдаушылық;
4. Іріңді аурулар - акушерлік және хирургиялық стационарларға, жаңа туған нәрестелер, шала туған нәрестелер патологиясы бөлімшелеріне, балалар сүтханаларына, кремді-кондитерлік және басқа да тамақ өнімдерін дайындау және сату жөніндегі ұйымдарға.
5. Жұқпалы емес тері аурулары (псориаз, экзема, аллергиялық дерматит).
6. Туберкулезбен ауырып сауыққандар:
перзентханаларға (бөлімшелерге), балалар ауруханаларына (бөлімшелеріне), жаңа туған және шала туған нәрестелер патологиясы бөлімшелеріне;
туберкулезге қарсы диспансерлердегі орталықтандырылған ДКК-ның қорытындысы бойынша мектепке дейінгі ұйымдарға (сәбилер/балабақшалар, сәбилер үйлері, балалар үйлері, балалар санаторийлері) және мектеп ұйымдарының бастауыш сыныптарына.
7. Барлық ағзалар мен жүйелердің белсенді туберкулезі. Зақымданған ағзалардың функционалдық бұзылуларымен қатар жүретін, ауырып сауыққан туберкулездің (оның ішінде операциядан кейінгі) салдарлары.
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау министрінің
міндетін атқарушы
2020 жылғы 15 қазаны
№ ҚР ДСМ-131/2020
бұйрығына 4-қосымша
Зиянды және (немесе) қауіпті өндірістік факторлардың, жұмысқа орналасқан кезде орындау кезінде міндетті алдын ала медициналық қарап-тексерулер және мерзімдік міндетті медициналық қарап-тексерулер жүргізілетін кәсіптер мен жұмыстардың тізбесі
Ескерту. 4-қосымшаға өзгеріс енгізілді - ҚР Денсаулық сақтау министрінің м.а. 30.09.2022 № ҚР ДСМ-108 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Қауіпті және зиянды өндірістік факторлар, кәсіптер мен жұмыстар
Дәрігерлердің, мамандардың қатысуы
Зертханалық және функционалдық зерттеулер
Медициналық қарсы көрсетілімдер
1
2
3
4
5
Зиянды және (немесе) қауіпті өндірістік факторлар
1. Химиялық факторлар
1
Азот және оның бейорганикалық қосылыстары (азот қышқылы, аммиак, азот оксиді)
Кәсіптік патолог, терапевт, оториноларинголог
Қанның жалпы талдауы, несептің жалпы талдауы, спирография, электрокардиография (бұдан әрі - ЭКГ), флюрография (бұдан әрі - ФГ)
Жоғары тыныс алу жолдарының таралған жан-жақты субатрофиялық өзгерістері, гиперпластикалық ларингит.
Бронх-өкпе жүйесінің созылмалы аурулары
2
Алифатиялық (шекті, шекті емес) және хош иісті альдегидтер (формальдегидА, ацетальдегид, акролиин, бензальдегид, фтальды альдегид)
Кәсіптік патолог, терапевт, оториноларинголог, невропатолог, дерматовенеролог, аллерголог
Тромбоциттермен қанның жалпы талдауы, несептің жалпы талдауы, спирография, ЭКГ, ФГ
Жан-жақты дистрофиялық бұзылулар және жоғары тыныс алу жолдарының аллергиялық аурулары, бронх-өкпе жүйесінің созылмалы аурулары.
Қанның созылмалы аурулары
3
Альдегидтер және кетондар галоген туындылары (хлорбензальдегид, фторацетон, хлорацетофенон)
Кәсіптік патолог, терапевт, дерматовенеролог, офтальмолог, оториноларинголог, аллерголог
Қанның жалпы талдауы, несептің жалпы талдауы, спирография, ЭКГ, ФГ
Терінің созылмалы аурулары.
Жан-жақты дистрофиялық бұзылулар және жоғары тыныс алу жолдарының аллергиялық аурулары.
Көздің алдыңғы тілігінің (қабақ, мөлдірқабық, коньюктива, жас шығару жолдары) созылмалы аурулары
4
Органикалық қышқылдардың аминдері, амидтері, анилидтер және басқа да туындылары (диметилформамид, диметилацетамид, капролактамА)
Кәсіптік патолог, терапевт, невропатолог, оториноларинголог, дерматовенеролог, аллерголог
Қанның жалпы талдауы, несептің жалпы талдауы, қан билирубині, аланинаминотрансфераза (бұдан әрі - АЛАТ), ЭКГ, ФГ, спирография
Перифериялық нерв жүйесінің созылмалы аурулары.
Терінің қайталама созылмалы аурулары.
Бронх-өкпе жүйесінің созылмалы аурулары.
Жан-жақты дистрофиялық бұзылулар және жоғары тыныс алу жолдарының аллергиялық аурулары.
Айқын вегетативтік-қан тамыры дистониясы
5
Бериллий және оның қосылыстарыА
Кәсіптік патолог, терапевт, оториноларинголог, дерматовенеролог, аллерголог, онколог

Содержание гемоглобина у мужчин менее 130 милиграммов на литр (далее мг/л), у женщин 120 мг/л
Хронические заболевания периферической нервной системы.
Хронические, часто обостряющиеся заболевания гепатобилиарной системы
32
Тетраэтилсвинец
Профпатолог, терапевт, невропатолог, психиатр по показаниям
Общий анализ крови, количество эритроцитов, ретикулоцитов, эритроцитов с базофильной зернистостью, свинец в крови и в моче, ЭКГ, ФГ
Хронические заболевания нервной системы
33
Селен, теллур и их соединения
Профпатолог, терапевт, оториноларинголог
Общий анализ крови, спирография, ЭКГ, ФГ
Хронические заболевания бронхолегочной системы
34
Серы оксиды, кислоты
Терапевт, оториноларинголог, офтальмолог, аллерголог
Общий анализ крови, спирография, ЭКГ, ФГ
Тотальные субатрофические и аллергические заболевания верхних дыхательных путей.
Аллергические заболевания, в т.ч. кожи - при работе с метилсернистыми соединениями.
Хронические заболевания бронхолегочной системы.
Хронические заболевания глаз
Сера (пары и аэрозоль)
Терапевт, невропатолог, аллерголог, дерматовенеролог
Общий анализ крови, общий анализ мочи, ЭКГ, ФГ
Тотальные субатрофические и аллергические заболевания верхних дыхательных путей.
Хронические заболевания бронхолегочной системы.
Хронические заболевания глаз.
Заболевания кожи, в том числе аллергические заболевания кожи, хронические заболевания периферической нервной системы, вегетососудистая дистония.
35
Сероводород
Невропатолог, терапевт, оториноларинголог, офтальмолог, дерматовенеролог
Общий анализ крови, спирография, ЭКГ, ФГ
Хронические заболевания глаз.
Тотальные дистрофические и аллергические заболевания верхних дыхательных путей.
Аллергические заболевания, в т.ч. кожи.
Хронические заболевания бронхолегочной системы
36
Сероуглерод
Невропатолог, терапевт, по показаниям офтальмолог, кардиолог, психиатр
Общий анализ крови, ЭКГ, ФГ
Хронические заболевания периферической нервной системы.
Заболевания органов дыхания и сердечнососудистой систем, препятствующие работе в противогазе.
Хронические заболевания глаз.
Выраженная вегетато-сосудистая дистония
37
ТетраметилтиурамдисульфидА (тиурам Д)
Профпатолог, терапевт, невропатолог, дерматовенеролог, оториноларинголог
Общий анализ крови и мочи, билирубин, АЛАТ, ЭКГ, ФГ
Тотальные дистрофические и аллергические заболевания верхних дыхательных путей.
Гиперпластический ларингит.
Хронические заболевания периферической нервной системы. Аллергические заболевания.
Хронические заболевания бронхолегочной системы
38
Спирты алифатические (одноатомные, многоатомные, ароматические и их производные: этиловый, пропиловый, бутиловый, аллиловый, бензиловый, этиленгликоль, про пиленгликоль, этилцеллозоль)
Профпатолог, терапевт, невропатолог
Общий анализ крови и мочи ЭКГ, ФГ
Хронические заболевания периферической нервной системы с частыми обострениями
39
Спирт метиловый
Профпатолог, терапевт, офтальмолог, невропатолог
Исследование глазного дна ЭКГ, ФГ
Заболевания зрительного нерва и сетчатки.
Хронические заболевания периферической нервной системы с частыми обострениями
40
Сурьма и ее соединения
Профпатолог, терапевт, оториноларинголог, дерматовенеролог, невропатолог, аллерголог
Общий анализ крови и мочи, спирография, ЭКГ, ФГ
Тотальные дистрофические и аллергические заболевания верхних дыхательных путей.
Гиперпластический ларингит.
Хронические рецидивирующие заболевания кожи.
Хронические заболевания периферической нервной системы.
Хронические заболевания бронхолегочной системы
41
Таллий, индий, галлий и их соединения
Профпатолог, терапевт, оториноларинголог, дерматовенеролог, невропатолог, аллерголог
Общий анализ крови, по показаниям: анализ мочи на содержание металлов, спирография, ЭКГ, ФГ
Тотальные дистрофические и аллергические заболевания верхних дыхательных путей
Хронические заболевания периферической нервной системы
42
Титан, цирконий, гафний, германий и их соединения
Профпатолог, рентгенолог, терапевт, оториноларинголог, дерматовенеролог, невропатолог и аллерголог по показаниям
Общий анализ крови, по показаниям: анализ мочи на содержание металлов, спирография, ЭКГ, ФГ, биомикроскопия переднего отрезка глаза
Тотальные дистрофические и аллергические заболевания верхних дыхательных путей и переднего отрезка глаза
Хронические заболевания бронхолегочной системы
43
Углерода монооксид
Профпатолог, терапевт, невропатолог
Анализ крови на эритроциты, карбоксигемоглабин ретикулоциты, ЭКГ, ФГ
Выраженная вегетативно-сосудистая дистония.
Хронические заболевания периферической нервной системы
44
Углеводороды ароматические: бензолК и его производные (толуол, ксилол, стирол)
Профпатолог, терапевт, невропатолог, гинеколог, онколог, офтальмолог, уролог, психиатр, нарколог
Общий анализ крови, ретикулоциты, тромбоциты, билирубин, АЛТ, АСТ, гаммаглютаминтранспептидаза ЭЭГ, ФГ, биомикроскопия сред глаза, УЗИ внутренних органов

Ерлерде бір литрге 130 милиграммнан (бұдан әрі-мг/л) кем, әйелдерде 120 мг / л кем гемоглобиннің болуы.
Перифериялық нерв жүйесінің созылмалы аурулары.
Гепатобилиарлық жүйенің жиі асқынулары болатын созылмалы аурулар
32
Тетраэтил қорғасыны
Кәсіптік патолог, терапевт, невропатолог, көрсетілімдер бойынша психиатр
Қанның жалпы талдауы, эритроциттер, ретикулоциттер саны, базофильді түйіршіктілігі бар эритроциттер саны, қандағы және несептегі қорғасын, ЭКГ, ФГ
Нерв жүйесінің созылмалы аурулары
33
Селен, теллур және олардың қосылыстары
Кәсіптік патолог, терапевт, оториноларинголог
Қанның жалпы талдауы, спирография, ЭКГ, ФГ
Бронх-өкпе жүйесінің созылмалы аурулары
34
Күкірт оксидтері, қышқылдары
Терапевт, оториноларинголог, офтальмолог, аллерголог
Қанның жалпы талдауы, спирография, ЭКГ, ФГ
Жоғары тыныс алу жолдарының жан-жақты субатрофиялық және аллергиялық аурулары.
Аллергиялық аурулар, оның ішінде метил күкірт қосылыстарымен жұмыс істеу кезінде терінің аллергиялық аурулары.
Бронх-өкпе жүйесінің созылмалы аурулары.
Көздің созылмалы аурулары
Күкірт (булар мен аэрозоль)
Терапевт, невропатолог, аллерголог, дерматовенеролог
Қанның жалпы талдауы, несептің жалпы талдауы, ЭКГ, ФГ
Жоғары тыныс алу жолдарының жан-жақты субатрофиялық және аллергиялық аурулары.
Бронх-өкпе жүйесінің созылмалы аурулары.
Көздің созылмалы аурулары.
Тері аурулары, оның ішінде терінің аллергиялық аурулары, перифериялық нерв жүйесінің созылмалы аурулары, вегетативтік-қан тамыры дистониясы.
35
Күкіртсутегі
Невропатолог, терапевт, оториноларинголог, офтальмолог, дерматовенеролог
Қанның жалпы талдауы, спирография, ЭКГ, ФГ
Көздің созылмалы аурулары.
Жоғары тыныс алу жолдарының аллергиялық және жан-жақты дистрофиялық аурулары.
Аллергиялық аурулар, оның ішінде терінің аллергиялық аурулары.
Бронх-өкпе жүйесінің созылмалы аурулары
36
Күкіртті көміртек
Невропатолог, терапевт, көрсетілімдер бойынша офтальмолог, кардиолог, психиатр
Қанның жалпы талдауы, ЭКГ, ФГ
Перифериялық нерв жүйесінің созылмалы аурулары.
Газтұтқышпен жұмыс істеуге кедергі болатын тыныс алу жолдарының және жүрек қан тамырлары жүйесінің аурулары.
Көздің созылмалы аурулары.
Айқын вегетативтік-қан тамыры дистониясы
37
ТетраметилтиурамдисульфидА (тиурам Д)
Кәсіптік патолог, терапевт, невропатолог, дерматовенеролог, оториноларинголог
Қанның және несептің жалпы талдауы, билирубин, АЛАТ, ЭКГ, ФГ
Жоғары тыныс алу жолдарының аллергиялық және жан-жақты дистрофиялық аурулары.
Гиперпластикалық ларингит.
Перифериялық нерв жүйесінің созылмалы аурулары. Аллергиялық аурулар.
Бронх-өкпе жүйесінің созылмалы аурулары
38
Алифатикалық спирттер (бір атомды, көп атомды, хош иісті және олардың туындылары: этил, пропил, бутил, аллил, бензил, этиленгликоль, пропиленгликоль, этилцеллозоль)
Кәсіптік патолог, терапевт, невропатолог
Қанның және несептің жалпы талдауы, ЭКГ, ФГ
Жиі асқынулары болатын перифериялық нерв жүйесінің созылмалы аурулары
39
Метил спирті
Кәсіптік патолог, терапевт, офтальмолог, невропатолог
Көз ұяшығын зерттеу, ЭКГ, ФГ
Көру нервінің және торқабығының аурулары.
Жиі асқынулары болатын перифериялық нерв жүйесінің созылмалы аурулары
40
Сүрме және оның қосылыстары
Кәсіптік патолог, терапевт, оториноларинголог, дерматовенеролог, невропатолог, аллерголог
Қанның және несептің жалпы талдауы, спирография, ЭКГ, ФГ
Жоғары тыныс алу жолдарының аллергиялық және жан-жақты дистрофиялық аурулары.
Гиперпластикалық ларингит.
Терінің қайталама созылмалы аурулары.
Перифериялық нерв жүйесінің созылмалы аурулары.
Бронх-өкпе жүйесінің созылмалы аурулары
41
Таллий, индий, галлий және олардың қосылыстары
Кәсіптік патолог, терапевт, оториноларинголог, дерматовенеролог, невропатолог, аллерголог
Қанның жалпы талдауы, көрсетілімдер бойынша: металдың болуына несепті талдау, спирография, ЭКГ, ФГ
Жоғары тыныс алу жолдарының аллергиялық және жан-жақты дистрофиялық аурулары
Перифериялық нерв жүйесінің созылмалы аурулары
42
Титан, цирконий, гафний, германий және олардың қосылыстары
Кәсіптік патолог, рентгенолог, терапевт, оториноларинголог, дерматовенеролог, невропатолог және көрсетілім бойынша аллерголог
Қанның жалпы талдауы, көрсетілімдер бойынша: металдың болуына несепті талдау, спирография, ЭКГ, ФГ, көздің алдыңғы тілігінің биомикроскопиясы
Жоғары тыныс алу жолдарының және көздің алдыңғы тілігінің аллергиялық және жан-жақты дистрофиялық аурулары
Бронх-өкпе жүйесінің созылмалы аурулары
43
Көміртегі монооксиді
Кәсіптік патолог, терапевт, невропатолог
Эритроциттерге қан талдауы, ретикулоциттер карбоксигемоглабині, ЭКГ, ФГ
Айқын вегетативтік-қан тамыры дистониясы.
Перифериялық нерв жүйесінің созылмалы аурулары
44
Хош иісті көміртегі: бензолК және оның туындылары (толуол, ксилол, стирол)
Кәсіптік патолог, терапевт, невропатолог, гинеколог, онколог, офтальмолог, уролог, психиатр, нарколог
Қанның жалпы талдауы, ретикулоциттер, тромбоциттер, билирубин, АЛТ, АСТ, гаммаглютаминтранспептидаза ЭКГ, ФГ, көз ортасының микроскопиясы, ішкі ағзалардың УДЗ

Содержание гемоглобина менее 130 мг/л у мужчин и 120 мг/л у женщин; лейкоцитов менее 4,5х109/л, тромбоцитов менее 180000.
Доброкачественные опухоли половой сферы, кожи.
Нарушения менструальной функции, сопровождающиеся дисфункциональными маточными кровотечениями.
Хронические рецидивирующие заболевания кожи (псориаз, нейродермит, витилиго).
Заболевания гепатобилиарной системы тяжелого течения часто рецидивирующие (более 2 раз за календарный год).
Полинейропатия
На работу с бензолом женщины не допускаются
45
Углеводородов ароматических амино- и нитросоединения и их производные (анилинК, м - птолуидин, нитро, аминофенолы, тринитротолуол, фениледиаминыА, хлоранилины, ксилидины, анизидины, ниазон)
Профпатолог, терапевт, невропатолог, онколог, офтальмолог (для работающих с нитропроизводными толуола), гематолог, психиатр
Общий анализ крови, ретикулоциты, билирубин в крови, АЛТ, АСТ, гамма-глютаминтранспептидаза биомикроскопия сред глаз (для работающих с нитро- производными толуола), ЭКГ, ФГ
Содержание гемоглобина менее 130 мг/л у мужчин и 120 мг/л у женщин.
Хронические заболевания гепатобилиарной системы.
Катаракта (при работе с нитропроизводными толуола)
Заболевания гепатобилиарной системы тяжелого течения часто рецидивирующие (более 2 раз за календарный год).
Полинейропатия.
Выраженная вегетативной нервной системы.
Невротические, связанные со стрессом и соматоформные расстройства.
Хронические рецидивирующие заболевания кожи
46
Изоцианаты (толуилендиизоцианатА и др.)
Профпатолог, рентгенолог терапевт, оториноларинголог, офтальмолог, невропатолог, аллерголог
Общий анализ крови, спирография, ЭКГ, рентгенография грудной клетки в двух проекциях
Аллергические заболевания переднего отрезка глаза.
Тотальные дистрофические и аллергические заболевания верхних дыхательных путей.
Хронические заболевания бронхолегочной системы с частотой обострения 2 раза и более за календарный год
47
О - толуидинК, бензидинК, 14 - нафтиламинК
Профпатолог, терапевт, невропатолог, уролог, онколог
Общий анализ мочи, крови, цистоскопия по показаниям ЭКГ, рентгенография грудной клетки в двух проекциях, УЗИ почек и мочевыводящих путей, цистоскопия
Заболевания мочевыводящих путей и почек с частотой обострения 2 раза и более за календарный год.
Предраковые заболевания мочевыводящих путей.
Выраженные расстройства вегетативной нервной системы
48
Углеводороды ароматические галогенпроизводные (галоген в бензольном кольце), хлорбензол, бромбензол, хлортолуол, бензил хлористый, бензилиден хлористый, бензотрихлорид, бензотрифторид
Профпатолог, терапевт, оториноларинголог, невропатолог, аллерголог, офтальмолог, дерматовенеролог, рентгенолог
Общий анализ крови, ретикулоциты, тромбоциты, спирография, ЭКГ, рентгенография грудной клетки в двух проекциях, АЛТ, АСТ, гамма-глютаминтранспептидаза биомикроскопия сред глаз (по показаниям)
Тотальные дистрофические и аллергические заболевания верхних дыхательных путей.
Хронические заболевания бронхолегочной системы.
Аллергические заболевания переднего отрезка глаза.
Хронические заболевания бронхолегочной системы с частотой обострения 2 раза и более за календарный год.
Содержание гемоглобина менее 130 мг/л у мужчин и 120 мг/л у женщин
49
Углеводороды ароматические полициклические и их производные (нафталин, нафтолы, бензпирен К, антраценК, бензантрон, бензантрацен, фенантрен)
Профпатолог, терапевт, рентгенолог оторинолариннголог, невропатолог, дерматовенеролог, офтальмолог, уролог онколог, аллерголог
Общий анализ крови и мочи, спирография, ЭКГ, рентгенография билирубин в крови, АЛТ, АСТ, УЗИ внутренних органов

Ерлерде 130 мг/л кем, әйелдерде 120 мг/л кем гемоглобиннің болуы; лейкоциттер 4,5х109/л кем, тромбоциттер 180000 кем.
Тері, жыныс ортасының қатерсіз ісіктері.
Дисфункциялық жатырға қан кетулермен сипатталатын менструалдық функцияның бұзылуы.
Терінің қайталама аурулары (псориаз, нейродермит, витилиго).
Жиі қайталанатын ауыр өтетін гепатобилиарлы жүйе аурулары (күнтізбелік жылда 2 реттен көп).
Полинейропатия
Әйелдер бензолмен жұмыс істеуге жіберілмейді
45
Көміртегі хош иісті амин және нитроқосылыстары және олардың туындылары (анилинК, м - птолуидин, нитро, аминофенолдар, тринитротолуол, фениледиаминдерА, хлоранилиндер, ксилидиндер, анизидиндер, ниазон)
Кәсіптік патолог, терапевт, невропатолог, онколог, офтальмолог (толуолдың нитротуындыларымен жұмыс істейтіндер үшін), гематолог, психиатр
Қанның жалпы талдауы, қандағы ретикулоциттер, билирубин, АЛАТ, АСТ, гамма-глютаминтранспептидаза, көз ортасының биомикроскопиясы (толуолдың нитротуындыларымен жұмыс істейтіндер үшін), ЭКГ, ФГ
Ерлерде 130 мг/л кем, әйелдерде 120 мг/л кем гемоглобиннің болуы.
Гепатобилиарлы жүйенің созылмалы аурулары.
Катаракта (толуолдың нитротуындыларымен жұмыс істегенде)
Жиі қайталанатын ауыр өтетін гепатобилиарлы жүйе аурулары (күнтізбелік жылда 2 реттен көп).
Полинейропатия.
Айқын вегетативті нерв жүйелері.
Күйзеліспен байланысты невроздық және соматоформалы бұзылулар.
Терінің созылмалы қайталанатын аурулары
46
Изоцианаттар (толуилендиизоцианатА және т.б.)
Кәсіптік патолог, рентгенолог терапевт, оториноларинголог, офтальмолог, невропатолог, аллерголог
Қанның жалпы талдауы, спирография, ЭКГ, кеуденің екі проекциядағы рентгенографиясы
Көздің алдыңғы тілігінің аллергиялық аурулары.
Жоғары тыныс алу жолдарының аллергиялық және жан-жақты дистрофиялық аурулары.
Күнтізбелік жылда 2 рет және одан жиі асқынатын бронх-өкпе жүйесінің созылмалы аурулары
47
О - толуидинК, бензидинК, 14 - нафтиламинК
Кәсіптік патолог, терапевт, невропатолог, уролог, онколог
Қанның және несептің жалпы талдауы, ЭКГ көрсетілімдері бойынша цистоскопия, кеуденің екі проекциядағы рентгенографиясы, бүйрек пен несеп шығару жолдарының УДЗ, цистоскопия
Күнтізбелік жылда 2 рет және одан жиі асқынатын бүйрек пен несеп шығару жолдарының аурулары.
Несеп шығару жолдарының қатерлі ісік алдындағы аурулары.
Вегетативті нерв жүйесінің айқын бұзылулары
48
Хош иісті көмірсутегі галоген туындылары (бензол сақинасындағы галоген), хлорбензол, бромбензол, хлортолуол, хлорлы бензил, хлорлы бензилиден, бензотрихлорид, бензотрифторид
Кәсіптік патолог, терапевт, оториноларинголог, невропатолог, аллерголог, офтальмолог, дерматовенеролог, рентгенолог
Қанның жалпы талдауы, ретикулоциттер, тромбоциттер, спирография, ЭКГ, кеуденің екі проекциядағы рентгенографиясы, АЛТ, АСТ, гамма-глютаминтранспептидаза, көз ортасының микроскопиясы (көрсетілімдер бойынша)
Жоғары тыныс алу жолдарының аллергиялық және жан-жақты дистрофиялық аурулары.
Бронх-өкпе жүйесінің созылмалы аурулары.
Көздің алдыңғы тілігінің аллергиялық аурулары.
Күнтізбелік жылда 2 рет және одан жиі асқынатын бронх-өкпе жүйесінің созылмалы аурулары.
Ерлерде 130 мг/л кем, әйелдерде 120 мг/л кем гемоглобиннің болуы
49
Хош иісті полициклдық көмірсутектер және олардың туындылары (нафталин, нафтоллдар, бензпирен К, антраценК, бензантрон, бензантрацен, фенантрен)
Кәсіптік патолог, терапевт, рентгенолог оторинолариннголог, невропатолог, дерматовенеролог, офтальмолог, уролог онколог, аллерголог
Қанның және несептің жалпы талдауы, спирография, ЭКГ, рентгенография, қандағы билирубин, АЛТ, АСТ, ішкі ағзалардың УДЗ

Содержание гемоглобина менее 130 мг/л у мужчин и 120 мг/л у женщин, лейкоцитов менее 4,5х109/л.
Предопухолевые заболевания кожи (гиперкератозы, дискератозы, пигментные множественные паппиломы).
Тотальные дистрофические и аллергические заболевания верхних дыхательных путей
Хронические заболевания бронхолегочной системы с частотой обострения 2 раза и более за календарный год.
Аллергические заболевания переднего отрезка глаза.
Заболевания гепатобилиарной системы тяжелого течения часто рецидивирующие (более 2 раз за календарный год)
50
Углеводороды гетероциклические (фуранА, фурфурон, пиридин, его соединения, пиразол, пиперидин, морфолен, альтаксА , каптаксА)
Профпатолог, терапевт, оториноларинголог, дерматовенеролог, офтальмолог, аллерголог
Общий анализ крови, тромбоциты, ретикулоциты, ЭКГ, ФГ, АЛТ, АСТ, биомикроскопия сред глаз (по показаниям)
Хронические заболевания кожи, в том числе аллергодерматозы.
Тотальные дистрофические и аллергические заболевания верхних дыхательных путей.
Хронический гиперпластический ларингит
Аллергические заболевания переднего отрезка глаза.
Содержание гемоглобина менее 130 мг/л у мужчин и 120 мг/л у женщин
51
Углеводороды предельные и непредельные: алифатические, алициклические терпены (метан, пропан, парафины, этилен, пропилен, ацетилен, циклогексан)
Профпатолог, терапевт, невропатолог, аллерголог, оториноларинголог, дерматовенеролог, офотальмолог
Общий анализ крови, тромбоциты, ретикулоциты, спирография, ЭКГ. АЛТ, АСТ, биомикроскопия сред глаз (по показаниям)
Аллергические заболевания органов дыхания и кожи и переднего отрезка глаза.
Заболевания верхних дыхательных путей и кожи, склонные к перерождению (гиперкератозы, дискератозы, пигментные множественные папилломы и невусы и другие)
52
Дивинил, бута-1,3-диенкр
Профпатолог, терапевт, невропатолог, оториноларинголог, аллерголог
Общий анализ крови, спирография, ЭКГ, ФГ. Билирубин, ACT, АЛТ, УЗИ внутренних органов (по показаниям)
Аллергические заболевания органов дыхания и кожи.
Выраженная вегето-сосудистая дистония
53
КамфараА, скипидарА
Профпатолог, терапевт, невропатолог, оториноларинголог, аллерголог
Общий анализ крови, спирография, ЭКГ, ФГ
Аллергические заболевания органов дыхания и кожи
54
Углеводороды алифатические галогенпроизводные (дихлорэтан, четыреххлористый углерод, хлористый метилен, хлористый метил, хлороформ, бромэтил, трихлорэтилен, хлоропрен, перфторизо - бутилен)
Профпатолог, терапевт, невропатолог, дерматовенеролог, офтальмолог, онколог
Общий анализ крови, билирубин, АЛАТ, ЭКГ, ФГ
Хронические заболевания гепатобилиарной системы с частыми обострениями
Заболевания органов дыхания и сердечно-сосудистой системы, препятствующие работе в противогазе.
Хронические заболевания переднего отрезка глаза.
Хронические заболевания кожи (псориаз, нейродермит, себорея, поражение фолликулярного аппарата, предраковые заболевания кожи)
55
ВинилхлоридК
Профпатолог, терапевт, невропатолог, оториноларинголог, дерматовенеролог, онколог, офтальмолог по показаниям

Ерлерде 130 мг/л кем, әйелдерде 120 мг/л кем гемоглобиннің болуы; лейкоциттер 4,5х109/л кем.
Ісік алдындағы тері аурулары (гиперкератоздар, дискератоздар, пигментті көптеген паппиломалар).
Жоғары тыныс алу жолдарының аллергиялық және жан-жақты дистрофиялық аурулары
Күнтізбелік жылда 2 рет және одан жиі асқынатын бронх-өкпе жүйесінің созылмалы аурулары.
Көздің алдыңғы тілігінің аллергиялық аурулары.
Жиі асқынатын ауыр өтетін гепатобилиарлы жүйенің аурулары (күнтізбелік жылда 2 реттен көп)
50
Гетероциклдық көмірсутектер (фуранА, фурфурон, пиридин, олардың қосылыстары, пиразол, пиперидин, морфолен, альтаксА , каптаксА)
Кәсіптік патолог, терапевт, оториноларинголог, дерматовенеролог, офтальмолог, аллерголог
Қанның жалпы талдауы, тромбоциттер, ретикулоциттер, ЭКГ, ФГ, АЛТ, АСТ, көз ортасының биомикроскопиясы (көрсетілімдер бойынша)
Терінің созылмалы аурулары, оның ішінде аллергодерматоздар.
Жоғары тыныс алу жолдарының аллергиялық және жан-жақты дистрофиялық аурулары.
Созылмалы гиперпластикалық ларингит
Көздің алдыңғы тілігінің аллергиялық аурулары.
Ерлерде гемоглобиннің 130 мг/л, әйелдерде 120 мг/л кем болуы
51
Шекті және шекті емес көмірсутектер: алифатиялық, алициклдық терпендер (метан, пропан, парафиндер, этилен, пропилен, ацетилен, циклогексан)
Кәсіптік патолог, терапевт, невропатолог, аллерголог, оториноларинголог, дерматовенеролог, офотальмолог
Қанның жалпы талдауы, тромбоциттер, ретикулоциттер, спирография, ЭКГ. АЛТ, АСТ, көз ортасының биомикроскопиясы (көрсетілімдер бойынша)
Тыныс алу ағзаларының және терінің, көздің алдыңғы тілігінің аллергиялық аурулары.
Өзгеруге бейім жоғары тыныс алу жолдарының және терінің аурулары (гиперкератоздар, дискератоздар, пигментті көптеген папилломалар, невустер және басқалары)
52
Дивинил, бута-1,3-диенкр
Кәсіптік патолог, терапевт, невропатолог, оториноларинголог, аллерголог
Қанның жалпы талдауы, спирография, ЭКГ, ФГ. Билирубин, ACT, АЛТ, ішкі ағзалардың УДЗ (көрсетілімдер бойынша)
Тыныс алу ағзалары мен терінің аллергиялық аурулары.
Айқын вегетативтік-қан тамыры дистониясы
53
КамфараА, скипидарА
Кәсіптік патолог, терапевт, невропатолог, оториноларинголог, аллерголог
Қанның жалпы талдауы, спирография, ЭКГ, ФГ
Тыныс алу ағзалары мен терінің аллергиялық аурулары
54
Көмірсутектер алифатиялық галоген туындылары (дихлорэтан, төрт хлорлы көмірсутек, хлорлы метилен, хлорлы метил, хлороформ, бромэтил, трихлорэтилен, хлоропрен, перфторизо - бутилен)
Кәсіптік патолог, терапевт, невропатолог, дерматовенеролог, офтальмолог, онколог
Қанның жалпы талдауы, билирубин, АЛАТ, ЭКГ, ФГ
Жиі асқынатын гепатобилиарлы жүйенің созылмалы аурулары
Газтұтқышпен жұмыс істеуге кедергі болатын тыныс алу жолдарының және жүрек қан тамырлары жүйесінің аурулары.
Көздің алдыңғы тілігінің созылмалы аурулары.
Терінің созылмалы аурулары (псориаз, нейродермит, себорея, фолликулярлы аппараттың зақымдануы, терінің қатерлі ісік алдындағы аурулары)
55
ВинилхлоридК
Кәсіптік патолог, терапевт, невропатолог, оториноларинголог, дерматовенеролог, онколог, көрсетілімдер бойынша офтальмолог

Общий анализ крови, билирубин, АЛАТ, рентгенография кистей 1 раз в 3 года при стаже более 10 лет, ЭКГ, ФГ
Тотальные дистрофические и аллергические заболевания верхних дыхательных путей.
Гиперпластический ларингит. Аллергические заболевания органов дыхания, кожи и др.
Облитерирующие заболевания артерий, периферический ангиоспазм
Хронические заболевания периферической нервной системы.
Предраковые заболевания
84
Полиолефины (полиэтилены, полипропилены)А горячая обработка
Профпатолог, терапевт, невропатолог, оториноларинголог
Общий анализ крови, ЭКГ, ФГ
Хронические заболевания периферической нервной системы.
Аллергические заболевания органов дыхания и кожи
85
Полисилоксаны производство
Профпатолог, терапевт, оториноларинголог, дерматовенеролог, аллерголог
Общий анализ крови, ЭКГ, ФГ
Тотальные дистрофические и аллергические заболевания дыхательных путей
86
Полистиролы производство
Профпатолог, терапевт, оторинолариголог, невропатолог, аллерголог
Общий анализ крови, ЭКГ, ФГ
Содержание гемоглобина менее 130 мг/л у мужчин и 120 мг/л у женщин, лейкоцитов менее 4,5 х109/л, тромбоцитов менее 180000.
Аллергические заболевания органов дыхания, кожи и др. при работе с полиэфирными смолами и лаками, при горячей прессовке пластмасс
87
ПолиуретаныА (пенополиуретан) производство
Профпатолог, терапевт, оториноларинголог, дерматовенеролог, невропатолог, аллерголог
Общий анализ крови, спирография, ЭКГ, ФГ
Тотальные дистрофические заболевания верхних дыхательных путей.
Аллергические заболевания органов дыхания и кожи.
Хронические заболевания бронхолегочной системы
88
Полиэфиры (лавсан и другие): производство
Профпатолог, терапевт, оториноларинголог, невропатолог, аллерголог
Общий анализ крови, ЭКГ, ФГ
Тотальные дистрофические заболевания верхних дыхательных путей.
Аллергические заболевания органов дыхания, кожи и другие
89
ФенопластыА (фенольная смола, бакелитовый лак и другие) производство
Профпатолог, терапевт, оториноларинголог, дерматовенеролог, дефектах, офтальмолог
Общий анализ крови, спирография, ЭКГ, ФГ
Тотальные дистрофические и аллергические заболевания верхних дыхательных путей.
Гиперпластический ларингит.
Хронические заболевания переднего отрезка глаз (век, конъюнктивы, роговицы, слезовыводящих путей).
Аллергические заболевания органов дыхания, кожи и др. Хронические заболевания бронхолегочной системы
90
Фторопласты политетрафторэтилен, тефлон) производство и термическая переработка; фурановые полимерыА
Профпатолог, терапевт, дерматовенеролог, оториноларинголог, невропатолог, аллерголог
Общий анализ крови, спирография, ЭКГ, ФГ
Тотальные субатрофические и аллергические заболевания верхних дыхательных путей.
Гиперпластический ларингит.
Хронические заболевания периферической нервной системы.
Хронические, часто рецидивирующие заболевания кожи.
Хронические заболевания бронхолегочной системы
91
Эпоксидные полимерыА (эпоксидные смолы, компаунды, клеи) производство применение
Профпатолог, терапевт, оториноларинголог, дерматовенеролог, невропатолог, аллерголог
Общий анализ крови, спирография, ЭКГ, ФГ
Тотальные субатрофические и аллергические заболевания верхних дыхательных путей.
Аллергические заболевания
92
Смесь углеводородов: нефти, бензины, керосин, мазуты, битумы, асфальты, каменноугольные и нефтяные смолыК и пекиК, минеральные масла и сожи на основе минеральных масел (не полностью очищенные минеральные маслаК), сланцевые смолыА, К и маслаА, К
Профпатолог, терапевт, оториноларинголог, невропатолог, дерматовенеролог, аллерголог, онколог, офтальмолог
Общий анализ крови, спирография, ЭКГ, ФГ
Тотальные дистрофические и аллергические заболевания верхних дыхательных путей.
Гиперпластический ларингит.
Заболевания кожи, связанные с повышенной чувствительностью к солнечному свету (солнечная экзема, солнечная почесуха).
Предраковые заболевания кожи (гиперкератозы, дискератозы).
Жирная себорея, заболевания фолликулярного аппарата кожи.
Хронические заболевания периферической нервной системы.
Аллергические заболевания органов дыхания и кожи
93
Фосфорные удобрения (аммофос, нитрофоска) производство
Профпатолог, терапевт, оториноларинголог, дерматовенеролог, аллерголог
Общий анализ крови, спирография, ЭКГ, ФГ
Тотальные дистрофические и аллергические заболевания.
Хронические рецидивирующие заболевания бронхолегочной системы
94
Азотные удобрения (нитрат аммония - аммиачная селитра, нитраты натрия, калия, кальция)
Профпатолог, терапевт, оториноларинголог, дерматовенеролог, аллерголог
Общий анализ крови, ЭКГ, ФГ
Тотальные дистрофические и аллергические заболевания верхних дыхательных путей.
Хронические рецидивирующие заболевания кожи
95
АнтибиотикиА
Профпатолог, терапевт, дерматолог, оториоларинголог, невропатолог, аллерголог, гинеколог, уролог
Общий анализ крови, спирография, ЭКГ, ФГ
Кандидоз, микозы, дисбактериоз. Хронические заболевания почек и мочевыводящих путей с почечной недостаточностью.
Ревматизм, системные васкулиты.
Хронические заболевания бронхолегочной системы.
Аллергические заболевания.
Хронические заболевания гепатобилиарной системы
96
Противоопухолевые препараты А, К, производство, применение
Профпатолог, терапевт, онколог, гинеколог, гематолог, аллерголог
Общий анализ крови, ЭКГ, ФГ
Содержание гемоглобина менее 130 мг/л у мужчин и 120 мг/л у женщин, содержание лейкоцитов менее 4,5х10 в/л тромбоцитов менее 180000.
Тотальные дистрофические и аллергические заболевания верхних дыхательных путей.
Все виды опухолей
97
СульфаниламидыА
Профпатолог, терапевт, отоиноларинголог, аллерголог
Общий анализ крови, ЭКГ, ФГ
Тотальные дистрофические и аллергические заболевания верхних дыхательных путей.
Аллергические заболевания
98
Гормоны, производство применение
Профпатолог, терапевт, эндокринолог, аллерголог
Общий анализ крови, ЭКГ, ФГ
Тотальные дистрофические и аллергические заболевания верхних дыхательных путей.
Эндокринные заболевания
99
Витамины.
Профпатолог, терапевт, оториноларинголог, дерматовенеролог, аллерголог
Общий анализ крови, ЭКГ, ФГ
Тотальные дистрофические и аллергические заболевания верхних дыхательных путей.
Хронические рецидивирующие заболевания кожи

Қанның жалпы талдауы, билирубин, АЛАТ, 10 жылдан астам жұмыс өтілі кезінде 3 жылда 1 рет буындар рентгенографиясы, ЭКГ, ФГ
Жоғары тыныс алу жолдарының жан-жақты дистрофиялық және аллергиялық аурулары.
Гиперпластикалық ларингит. Тыныс алу ағзаларының, терінің және басқаларының аллергиялық аурулары
Артериялардың облитерациялаушы аурулары, перифериялық ангиоспазм
Перифериялық нерв жүйесінің созылмалы аурулары.
Қатерлі ісік алдындағы аурулар
84
Полиолефиндер (полиэтилендер, полипропилендер)А ыстық өңдеу
Кәсіптік патолог, терапевт, невропатолог, оториноларинголог
Қанның жалпы талдауы, ЭКГ, ФГ
Перифериялық нерв жүйесінің созылмалы аурулары.
Тыныс алу ағзаларының және терінің аллергиялық аурулары
85
Полисилоксандар өндірісі
Кәсіптік патолог, терапевт, оториноларинголог, дерматовенеролог, аллерголог
Қанның жалпы талдауы, ЭКГ, ФГ
Тыныc алу жолдарының аллергиялық және жан-жақты дистрофиялық аурулары.
86
Полистиролдар өндірісі
Кәсіптік патолог, терапевт, оторинолариголог, невропатолог, аллерголог
Қанның жалпы талдауы, ЭКГ, ФГ
Ерлерде 130 мг/л кем, әйелдерде 120 мг/л кем гемоглобин, лейкоциттер 4,5х109/л кем, тромбоциттер 180000 кем болуы.
Полиэфирлі шайырлармен және лактармен, пластмассаларды ыстық сығымдау жұмыстары кезіндегі тыныс алу ағзалары, тері және басқа аллергиялық аурулары
87
ПолиуретандарА (пенополиуретан) өндірісі
Кәсіптік патолог, терапевт, оториноларинголог, дерматовенеролог, невропатолог, аллерголог
Қанның жалпы талдауы, спирография, ЭКГ, ФГ
Жоғары тыныс алу жолдарының жан-жақты дистрофиялық аурулары.
Тыныс алу ағзаларының және терінің аллергиялық аурулары.
Бронх-өкпе жүйесінің созылмалы аурулары
88
Полиэфирлер (лавсан және басқалары): өндірісі
Кәсіптік патолог, терапевт, оториноларинголог, невропатолог, аллерголог
Қанның жалпы талдауы, ЭКГ, ФГ
Жоғары тыныс алу жолдарының жан-жақты дистрофиялық аурулары.
Тыныс алу ағзалары, тері және басқаларының аллергиялық аурулары.
89
ФенопласттарА (фенольды шайыр, бакелитті лак және басқалары) өндірісі
Кәсіптік патолог, терапевт, оториноларинголог, дерматовенеролог, дефектах, офтальмолог
Қанның жалпы талдауы, спирография, ЭКГ, ФГ
Жоғары тыныс алу жолдарының аллергиялық және жан-жақты дистрофиялық аурулары.
Гиперпластикалық ларингит.
Көздің алдыңғы тілігінің созылмалы аурулары (қабақ, конъюнктива, мөлдір қабықша, жас шығару жолдары).
Тыныс алу ағзалары, тері және басқалары аллергиялық аурулары. Бронх-өкпе жүйесінің созылмалы аурулары
90
Фторопласттар (политетрафторэтилен, тефлон) өндірісі және термиялық қайта өңдеу; фуранды полимерлерА
Кәсіптік патолог, терапевт, дерматовенеролог, оториноларинголог, невропатолог, аллерголог
Қанның жалпы талдауы, спирография, ЭКГ, ФГ
Жоғары тыныс алу жолдарының аллергиялық және жан-жақты субатрофиялық аурулары
Гиперпластикалық ларингит.
Перифериялық нерв жүйесінің созылмалы аурулары.
Терінің жиі қайталанатын созылмалы аурулары.
Бронх-өкпе жүйесінің созылмалы аурулары
91
Эпоксидті полимерлерА (эпоксидті шайырлар, компаунд, желімдер) өндіру қолдану
Кәсіптік патолог, терапевт, оториноларинголог, дерматовенеролог, невропатолог, аллерголог
Қанның жалпы талдауы, спирография, ЭКГ, ФГ
Жоғары тыныс алу жолдарының аллергиялық және жан-жақты субатрофиялық аурулары.
Аллергиялық аурулар
92
Көмірсутектер қоспалары: мұнай, бензиндер, керосин, мазуттар, битумдер, асфальттар, тас-көмір және мұнай шайырлары К мен пектерК, минералды майлар және минералды майлар негізіндегі сождар (толық тазартылмаған минералды майларК), тақтатасты шайырларА, К және майларА, К
Кәсіптік патолог, терапевт, оториноларинголог, невропатолог, дерматовенеролог, аллерголог, онколог, офтальмолог
Қанның жалпы талдауы, спирография, ЭКГ, ФГ
Жоғары тыныс алу жолдарының аллергиялық және жан-жақты дистрофиялық аурулары.
Гиперпластикалық ларингит.
Күн сәулесіне сезімталдықтың жоғарылығымен байланысты тері аурулары (күн экземасы, күн қышымасы).
Қатерлі ісік алдындағы тері аурулары (гиперкератоздар, дискератоздар).
Майлы себорея, терінің фолликулярлы аппаратының ауруы
Перифериялық нерв жүйесінің созылмалы аурулары.
Тыныс алу ағзалары мен терінің аллергиялық аурулары
93
Фосфорлы тыңайтқыштар (аммофос, нитрофоска) өндірісі
Кәсіптік патолог, терапевт, оториноларинголог, дерматовенеролог, аллерголог
Қанның жалпы талдауы, спирография, ЭКГ, ФГ
Аллергиялық және жан-жақты дистрофиялық аурулары.
Бронх-өкпе жүйесінің созылмалы аурулары
94
Азотты тыңайтқыштар (аммоний нитраты - аммиакты селитра, калий, кальций, натрий нитраттары)
Кәсіптік патолог, терапевт, оториноларинголог, дерматовенеролог, аллерголог
Қанның жалпы талдауы, ЭКГ, ФГ
Жоғары тыныс алу жолдарының аллергиялық және жан-жақты дистрофиялық аурулары.
Терінің қайталама созылмалы аурулары
95
АнтибиотиктерА
Кәсіптік патолог, терапевт, дерматолог, оториоларинголог, невропатолог, аллерголог, гинеколог, уролог
Қанның жалпы талдауы, спирография, ЭКГ, ФГ
Кандидоз, микоз, дисбактериоз. Бүйрек жеткіліксіздігі бар бүйрек және несеп шығару жолдарының созылмалы аурулары.
Ревматизм, жүйелі васкулиттер.
Бронх-өкпе жүйесінің созылмалы аурулары.
Аллергиялық аурулар.
Гепатобилиарлық жүйенің созылмалы аурулары
96
Ісікке қарсы препараттар А, К, өндірісі, қолдану
Кәсіптік патолог, терапевт, онколог, гинеколог, гематолог, аллерголог
Қанның жалпы талдауы, ЭКГ, ФГ
Ерлерде 130 мг/л кем, әйелдерде 120 мг/л кем гемоглобин, лейкоциттер 4,5х109/л кем, тромбоциттер 180000 кем болуы.
Жоғары тыныс алу жолдарының аллергиялық және жан-жақты дистрофиялық аурулары.
Ісіктердің барлық түрлері
97
СульфаниламидтерА
Кәсіптік патолог, терапевт, отоиноларинголог, аллерголог
Қанның жалпы талдауы, ЭКГ, ФГ
Жоғары тыныс алу жолдарының аллергиялық және жан-жақты дистрофиялық аурулары.
Аллергиялық аурулар
98
Гормондар, өндірісі, қолдану
Кәсіптік патолог, терапевт, эндокринолог, аллерголог
Қанның жалпы талдауы, ЭКГ, ФГ
Жоғары тыныс алу жолдарының аллергиялық және жан-жақты дистрофиялық аурулары.
Эндокриндік аурулар
99
Витаминдер
Кәсіптік патолог, терапевт, оториноларинголог, дерматовенеролог, аллерголог
Қанның жалпы талдауы, ЭКГ, ФГ
Жоғары тыныс алу жолдарының аллергиялық және жан-жақты дистрофиялық аурулары.
Терінің қайталама созылмалы аурулары

100
Наркотики, психотропные препараты, производство
Профпатолог, терапевт, невропатолог, по показаниям психиатр
Общий анализ крови, ЭКГ, ФГ
Хронические заболевания нервной системы
101
Кремния диоксид (кремнезем) кристаллический, кварц, кристабалит, тридинитФ, А
Профпатолог, терапевт, оториноларинголог, дерматовенеролог, аллерголог, невропатолог
Общий анализ крови и мочи, ЭКГ, спирография, ФГ, при предварительном осмотре прямая и боковая рентгенограммы, повторная рентгенограмма грудной клетки через 5 лет, при стаже 5-10 лет - 1 раз в 2 года, более 10 лет - ежегодно
Тотальные дистрофические и аллергические заболевания верхних дыхательных путей.
Искривление носовой перегородки, препятствующее носовому дыханию.
Хронические, часто рецидивирующие заболевания кожи.
Аллергические заболевания при работе с аэрозолями, обладающими аллергенным действием.
Хронические заболевания бронхолегочной системы.
Большие остаточные изменения после перенесенного туберкулеза легких.
Врожденные аномалии (пороки развития) органов дыхания и сердца
102
Кремнийсодержащие аэрозоли с содержанием свободного диоксида кремния 10 % и болееФ, кремния диоксида аморфного и с содержанием свободного диоксида кремния менее 10 %Ф, кремния карбидФ, А
Профпатолог, терапевт, оториноларинголог, невропатолог, аллерголог, дерматовенеролог
Общий анализ крови и мочи, ЭКГ, спирография, ФГ, при предварительном осмотре прямая и боковая рентгенограммы, повторная рентгенограмма грудной клетки через 5 лет, при стаже 5-10 лет - 1 раз в 2 года, более 10 лет - ежегодно
Тотальные дистрофические и аллергические заболевания верхних дыхательных путей.
Искривление носовой перегородки, препятствующее носовому дыханию.
Хронические, часто рецидивирующие заболевания кожи.
Хронические заболевания бронхолегочной системы.
Большие остаточные изменения после перенесенного туберкулеза легких.
Врожденные аномалии (пороки развития) органов дыхания и сердца
103
Асбест и асбестосодержащие (асбеста 10 % и более)
Профпатолог, терапевт, оториноларинголог, дерматовенеролог, невропатолог, аллерголог, онколог
Общий анализ крови и мочи, ЭКГ, спирография, ФГ, при предварительном осмотре прямая и боковая рентгенограммы, повторная рентгенограмма грудной клетки через 5 лет, при стаже 5-10 лет - 1 раз в 2 года, более 10 лет - ежегодно
Тотальные дистрофические и аллергические заболевания верхних дыхательных путей.
Искривление носовой перегородки, препятствующее носовому дыханию.
Хронические, часто рецидивирующие заболевания кожи. Гиперпластический ларингит. Хронические заболевания бронхолегочной системы.
Большие остаточные изменения после перенесенного туберкулеза легких.
Врожденные аномалии (пороки развития) органов дыхания и сердца.
Все виды опухолей

100
Есірткілер, психотропты препараттар, өндірісі
Кәсіптік патолог, терапевт, невропатолог, көрсетілім бойынша психиатр
Қанның жалпы талдауы, ЭКГ, ФГ
Нерв жүйесінің созылмалы аурулары
101
Кремний диоксиді (кремнезем) кристаллды, кварц, кристабалит, тридинитФ, А
Кәсіптік патолог, терапевт, оториноларинголог, дерматовенеролог, аллерголог, невропатолог
Қанның және несептің жалпы талдауы, ЭКГ, спирография, ФГ, алдын ала қарап-тексеру кезінде тік және бүйір рентгенограммасы, 5 жылдан кейін кеуденің қайталама рентгенограммасы, 5-10 жыл өтілі болған кезде 2 жылда 1 рет, 10 жылдан астам өтілі болған кезде жыл сайын
Жоғары тыныс алу жолдарының аллергиялық және жан-жақты дистрофиялық аурулары.
Мұрынның тыныс алуына кедергі жасайтын мұрын қалқаншасының қисаюы.
Терінің жиі қайталанатын созылмалы аурулары.
Аллергендік әсерлері бар аэрозолдармен жұмыс кезіндегі аллергиялық аурулар.
Бронх-өкпе жүйесінің созылмалы аурулары.
Ауырып жазылған өкпе туберкулезінен кейінгі үлкен қалдық өзгерістер.
Тыныс алу ағзалары мен жүректің туа біткен аномалиялары (даму ақаулары).
102
10 % және одан артықФ кремнийдің еркін диоксиді, аморфты кремний диоксиді және құрамында 10 %Ф, кремний еркін диоксиді, кремний карбидіФ, А құрамында кремний бар аэрозолдьар
Кәсіптік патолог, терапевт, оториноларинголог, невропатолог, аллерголог, дерматовенеролог
Қанның және несептің жалпы талдауы, ЭКГ, спирография, ФГ, алдын ала қарап-тексеру кезінде тік және бүйір рентгенограммасы, 5 жылдан кейін кеуденің қайталама рентгенограммасы, 5-10 жыл өтілі болған кезде 2 жылда 1 рет, 10 жылдан астам өтілі болған кезде жыл сайын
Жоғары тыныс алу жолдарының аллергиялық және жан-жақты дистрофиялық аурулары.
Мұрынның тыныс алуына кедергі жасайтын мұрын қалқаншасының қисаюы.
Терінің жиі қайталанатын созылмалы аурулары.
Бронх-өкпе жүйесінің созылмалы аурулары.
Ауырып жазылған өкпе туберкулезінен кейінгі үлкен қалдық өзгерістер.
Тыныс алу ағзалары мен жүректің туа біткен аномалиялары (даму ақаулары)
103
Асбест және құрамында асбест бар (асбест 10 % және одан көп)
Кәсіптік патолог, терапевт, оториноларинголог, дерматовенеролог, невропатолог, аллерголог, онколог
Қанның және несептің жалпы талдауы, ЭКГ, спирография, ФГ, алдын ала қарап-тексеру кезінде тік және бүйір рентгенограммасы, 5 жылдан кейін кеуденің қайталама рентгенограммасы, 5-10 жыл өтілі болған кезде 2 жылда 1 рет, 10 жылдан астам өтілі болған кезде жыл сайын
Жоғары тыныс алу жолдарының аллергиялық және жан-жақты дистрофиялық аурулары.
Мұрынның тыныс алуына кедергі жасайтын мұрын қалқаншасының қисаюы.
Созылмалы, жиі қайталанатын тері аурулары. Гиперпластикалық ларингит. Бронх-өкпе жүйесінің созылмалы аурулары.
Ауырып жазылған өкпе туберкулезінен кейінгі үлкен қалдық өзгерістер.
Тыныс алу ағзалары мен жүректің туа біткен аномалиялары (даму ақаулары).
Ісіктердің барлық түрлері

110
Алмазы природные и искусственные, алмаз металлизированныйФ
Профпатолог, терапевт, отоиноларинголог, дерматовенеролог, аллерголог, невропатолог
Общий анализ крови и мочи, ЭКГ, спирография, ФГ, при предварительном осмотре прямая и боковая рентгенограммы, повторная рентгенограмма грудной клетки через 5 лет, при стаже 5-10 лет - 1 раз в 2 года, более 10 лет - ежегодно
Тотальные дистрофические и аллергические заболевания верхних дыхательных путей.
Искривление носовой перегородки, препятствующее носовому дыханию.
Хронические, часто рецидивирующие заболевания кожи.
Хронические заболевания бронхолегочной системы.
Большие остаточные изменения после перенесенного туберкулеза легких.
Врожденные аномалии (пороки развития) органов дыхания и сердца
111
Руды полиметаллические и содержащие цветные и редкие металлы, при содержании свободного диоксида кремния менее 10 %Ф, А, К
Профпатолог, терапевт, оториноларинголог, дерматовенеролог, аллерголог, невропатолог, онколог
Общий анализ крови и мочи, ЭКГ, спирография, ФГ, при предварительном осмотре прямая и боковая рентгенограммы, повторная рентгенограмма грудной клетки через 5 лет, при стаже 5-10 лет - 1 раз в 2 года, более 10 лет - ежегодно
Тотальные дистрофические и аллергические заболевания верхних дыхательных путей.
Искривление носовой перегородки, препятствующее носовому дыханию.
Хронические, часто рецидивирующие заболевания кожи.
Хронические заболевания бронхолегочной системы.
Большие остаточные изменения после перенесенного туберкулеза легких.
Врожденные аномалии (пороки развития) органов дыхания и сердца.
А также учитывать противопоказания для металлов, входящих в состав руд
112
Сварочные аэрозоли содержащие марганец (20 % и более), никель, хром, соединения фтора, бериллий, свинец, в сочетании с газовыми компонентами (озон, оксид азота и углерода)Ф, А, К
Профпатолог, терапевт, невропатолог, оториноларинголог, офтальмолог, дерматовенеролог, аллерголог, онколог
Общий анализ крови и мочи, ЭКГ, спирография, ФГ, при предварительном осмотре прямая и боковая рентгенограммы, повторная рентгенограмма грудной клетки через 5 лет, при стаже 5-10 лет - 1 раз в 2 года, более 10 лет - ежегодно
Тотальные дистрофические и аллергические заболевания верхних дыхательных путей.
Искривление носовой перегородки, препятствующее носовому дыханию.
Хронические, часто рецидивирующие заболевания кожи.
Хронические заболевания бронхолегочной системы. Большие остаточные изменения после перенесенного туберкулеза легких.
Врожденные аномалии (пороки развития) органов дыхания и сердца.
А также учитывать противопоказания для вредных веществ - компонентов сварочного аэрозоля

110
Табиғи және жасанды алмаздар, металданғанФ алмаз
Кәсіптік патолог, терапевт, отоиноларинголог, дерматовенеролог, аллерголог, невропатолог
Қанның және несептің жалпы талдауы, ЭКГ, спирография, ФГ, алдын ала қарап-тексеру кезінде тік және бүйір рентгенограммасы, 5 жылдан кейін кеуденің қайталама рентгенограммасы, 5-10 жыл өтілі болған кезде 2 жылда 1 рет, 10 жылдан астам өтілі болған кезде жыл сайын
Жоғары тыныс алу жолдарының аллергиялық және жан-жақты дистрофиялық аурулары.
Мұрынның тыныс алуына кедергі жасайтын мұрын қалқаншасының қисаюы.
Жиі қайталанатын терінің созылмалы аурулары.
Бронх-өкпе жүйесінің созылмалы аурулары.
Ауырып жазылған өкпе туберкулезінен кейінгі үлкен қалдық өзгерістер.
Тыныс алу ағзалары мен жүректің туа біткен аномалиялары (даму ақаулары).
111
Полиметалл кендері және құрамында түрлі-түсті және сирек кездесетін металдар бар, құрамында еркін диоксид кремний 10 %Ф, А, К төмен
Кәсіптік патолог, терапевт, оториноларинголог, дерматовенеролог, аллерголог, невропатолог, онколог
Қанның және несептің жалпы талдауы, ЭКГ, спирография, ФГ, алдын ала қарап-тексеру кезінде тік және бүйір рентгенограммасы, 5 жылдан кейін кеуденің қайталама рентгенограммасы, 5-10 жыл өтілі болған кезде 2 жылда 1 рет, 10 жылдан астам өтілі болған кезде жыл сайын
Жоғары тыныс алу жолдарының аллергиялық және жан-жақты дистрофиялық аурулары.
Мұрынның тыныс алуына кедергі жасайтын мұрын қалқаншасының қисаюы.
Жиі қайталанатын терінің созылмалы аурулары.
Бронх-өкпе жүйесінің созылмалы аурулары.
Ауырып жазылған өкпе туберкулезінен кейінгі үлкен қалдық өзгерістер.
Тыныс алу ағзалары мен жүректің туа біткен аномалиялары (даму ақаулары).
Сондай-ақ кен құрамына кіретін металдар үшін қарсы көрсетілімдерді ескеру
112
Құрамында марганец (20 % және жоғары), никель, хром, фтор, бериллий, қорғасын қосындылары бар, газ компоненттерімен үйлескен (озон, озот және көміртегі оксиді)Ф, А, К дәнекерлеу аэрозольдары
Кәсіптік патолог, терапевт, невропатолог, оториноларинголог, офтальмолог, дерматовенеролог, аллерголог, онколог
Қанның және несептің жалпы талдауы, ЭКГ, спирография, ФГ, алдын ала қарап-тексеру кезінде тік және бүйір рентгенограммасы, 5 жылдан кейін кеуденің қайталама рентгенограммасы, 5-10 жыл өтілі болған кезде 2 жылда 1 рет, 10 жылдан астам өтілі болған кезде жыл сайын
Жоғары тыныс алу жолдарының аллергиялық және жан-жақты дистрофиялық аурулары.
Мұрынның тыныс алуына кедергі жасайтын мұрын қалқаншасының қисаюы.
Жиі қайталанатын терінің созылмалы аурулары..
Бронх-өкпе жүйесінің созылмалы аурулары. Ауырып жазылған өкпе туберкулезінен кейінгі үлкен қалдық өзгерістер.
Тыныс алу ағзалары мен жүректің туа біткен аномалиялары (даму ақаулары).
Сондай - ақ зиянды заттар - дәнекерлеу аэрозолының компоненттері үшін қарсы көрсетілімдерді ескеру

113
Сварочные аэрозоли содержание менее 20 % марганца, оксидов железа, алюминий, магний, титан, медь, цинк, молибден, ванадий, вольфрам и другие, в том числе в сочетании с газовыми компонентами (озон, оксид азота и углерода)Ф, А, К
Профпатолог, терапевт, оториноларинголог, дерматовенеролог, аллерголог, онколог
Общий анализ крови и мочи, ЭКГ, спирография, ФГ, при предварительном осмотре прямая и боковая рентгенограммы, повторная рентгенограмма грудной клетки через 5 лет, при стаже 5-10 лет - 1 раз в 2 года, более 10 лет - ежегодно
Тотальные дистрофические и аллергические заболевания верхних дыхательных путей.
Искривление носовой перегородки, препятствующее носовому дыханию.
Хронические, часто рецидивирующие заболевания кожи.
Хронические заболевания бронхолегочной системы.
Большие остаточные изменения после перенесенного туберкулеза легких.
Врожденные аномалии (пороки развития) органов дыхания и сердца
2. Биологические факторы
114
Пыль растительного и животного происхождения: хлопка, льна, конопли, кенафа, джута, зерна, табака, древесины, торфа, хмеля, бумаги, шерсти, пуха, натурального шелка, в том числе с бактериальным загрязнениемФ, А
Профпатолог, терапевт, оториноларинголог, офтальмолог, дерматовенеролог, аллерголог
Общий анализ крови и мочи, ЭКГ, спирография, ФГ, при предварительном осмотре прямая и боковая рентгенограммы, повторная рентгенограмма грудной клетки через 5 лет, при стаже 5-10 лет - 1 раз в 2 года, более 10 лет - ежегодно
Тотальные дистрофические и аллергические заболевания верхних дыхательных путей.
Искривление носовой перегородки, препятствующее носовому дыханию.
Хронические, часто рецидивирующие заболевания кожи.
Хронические заболевания бронхолегочной системы.
Большие остаточные изменения после перенесенного туберкулеза легких.
Врожденные аномалии (пороки развития) органов дыхания и сердца
115
Грибы, продуценты, белкововитаминные концентраты (далее - БВК), кормовые дрожжи, комбикормыФ, А
Профпатолог, терапевт, оториноларинголог, дерматовенеролог, аллерголог
Общий анализ крови и мочи, спирография, ЭКГ, ФГ
Аллергические заболевания. Кандидоз и другие микозы.
Хронические заболевания бронхолегочной системы.
Большие остаточные изменения после перенесенного туберкулеза легких
116
Ферментные препараты, биостимуляторыА, аллергены для диагностики и лечения, препараты крови, инфицированный биосубстрат, иммунобиологические препараты
Профпатолог, терапевт, дерматовенеролог, оториноларинголог, аллерголог
Общий анализ крови и мочи, спирография, ЭКГ, ФГ
Аллергические заболевания.
Большие остаточные изменения после перенесенного туберкулеза легких

113
Құрамында 20 % төмен марганец, темір оксидтері, алюминий, магний, титан, мыс, қорғасын, молибден, ванадий, вольфрам және басқалар бар, оның ішінде газ компоненттерімен үйлесімде (озон, азот және көміртегі оксид)Ф, А, К дәнекерлеу аэрозольдары
Кәсіптік патолог, терапевт, оториноларинголог, дерматовенеролог, аллерголог, онколог
Қанның және несептің жалпы талдауы, ЭКГ, спирография, ФГ, алдын ала қарап-тексеру кезінде тік және бүйір рентгенограммасы, 5 жылдан кейін кеуденің қайталама рентгенограммасы, 5-10 жыл өтілі болған кезде 2 жылда 1 рет, 10 жылдан астам өтілі болған кезде жыл сайын
Жоғары тыныс алу жолдарының аллергиялық және жан-жақты дистрофиялық аурулары.
Мұрынның тыныс алуына кедергі жасайтын мұрын қалқаншасының қисаюы.
Жиі қайталанатын терінің созылмалы аурулары.
Бронх-өкпе жүйесінің созылмалы аурулары.
Ауырып жазылған өкпе туберкулезінен кейінгі үлкен қалдық өзгерістер.
Тыныс алу ағзалары мен жүректің туа біткен аномалиялары (даму ақаулары).
2. Биологиялық факторлар
114
Өсімдіктер және жануарлардан шығатын шаң: мақта, зығыр, қарасора, кенаф, кендір, астық, темекі, ағаш, шымтезек, құлмақ, қағаз, жүн, мамық, түбіт, табиғи жібек, оның ішінде бактериялық ластанғанФ, А
Кәсіптік патолог, терапевт, оториноларинголог, офтальмолог, дерматовенеролог, аллерголог
Қанның және несептің жалпы талдауы, ЭКГ, спирография, ФГ, алдын ала қарап-тексеру кезінде тік және бүйір рентгенограммасы, 5 жылдан кейін кеуденің қайталама рентгенограммасы, 5-10 жыл өтілі болған кезде 2 жылда 1 рет, 10 жылдан астам өтілі болған кезде жыл сайын
Жоғары тыныс алу жолдарының аллергиялық және жан-жақты дистрофиялық аурулары.
Мұрынның тыныс алуына кедергі жасайтын мұрын қалқаншасының қисаюы.
Жиі қайталанатын терінің созылмалы аурулары.
Бронх-өкпе жүйесінің созылмалы аурулары.
Ауырып жазылған өкпе туберкулезінен кейінгі үлкен қалдық өзгерістер.
Тыныс алу ағзалары мен жүректің туа біткен аномалиялары (даму ақаулары).
115
Саңырауқұлақтар, продуценттер, белок витаминді концентраттар (бұдан әрі - БВК), азықтық ашытқылар, құрама жемдерФ, А
Кәсіптік патолог, терапевт, оториноларинголог, дерматовенеролог, аллерголог
Қанның және несептің жалпы талдауы спирография, ЭКГ, ФГ
Аллергиялық аурулар. Кандидоз және басқа да микоздар.
Бронх-өкпе жүйесінің созылмалы аурулары.
Ауырып жазылған өкпе туберкулезінен кейінгі үлкен қалдық өзгерістер.
116
Ферментті препараттар, биостимуляторларА, диагностикаға және емдеуге арналған аллергендер, қан препараттары, жұқпаланған биосубстрат, иммундық биологиялық препараттар
Кәсіптік патолог, терапевт, дерматовенеролог, оториноларинголог, аллерголог
Қанның және несептің жалпы талдауы, спирография, ЭКГ, ФГ
Аллергиялық аурулар.
Ауырып жазылған өкпе туберкулезінен кейінгі үлкен қалдық өзгерістер.

117
Инфицированный материал и материал, зараженный или подозрительный на заражение микроорганизмами 3-4 групп патогенности (опасности) или гельминтами
Профпатолог, терапевт дерматовенеролог оториноларинголог офтальмолог аллерголог
Общий анализ крови и мочи, спирография, ЭКГ, ФГ
Лица с положительной лабораторной реакцией на наличие возбудителей.
Хронические рецидивирующие заболевания кожи с частотой обострения 4 раза и более за календарный год.
Аллергические заболевания органов дыхания и переднего отрезка глаза
118
микроорганизмами 1-2 групп патогенности (опасности)
Профпатолог, терапевт дерматовенеролог оториноларинголог офтальмолог аллерголог стоматолог
Общий анализ крови и мочи, спирография, ЭКГ, ФГ
Лица с положительной лабораторной реакцией на наличие возбудителей.
Хронические рецидивирующие заболевания кожи с частотой обострения 4 раза и более за календарный год.
Аллергические заболевания органов дыхания и переднего отрезка глаза
119
вирусами гепатитов ВК и сК, СПИДа
Профпатолог, терапевт дерматовенеролог оториноларинголог офтальмолог аллерголог онколог
Общий анализ крови и мочи, спирография, ЭКГ, ФГ, HbsAg, a-Hbcor IgM, a-HCV-IgG; ВИЧ, билирубин, ACT, АЛТ исследования УЗИ органов брюшной полости *осмотр переднего отрезка глаза
Лица с положительной лабораторной реакцией на наличие возбудителей.
Хронические рецидивирующие заболевания кожи с частотой обострения 4 раза и более за календарный год.
Аллергические заболевания органов дыхания и переднего отрезка глаза
3. Физические факторы
120
Радиоактивные вещества, отходы, источники ионизирующих излучений
Профпатолог, терапевт, невропатолог, оториноларинголог, офтальмолог, дерматовенеролог, гематолог - по показаниям, гинеколог
Эритроциты, лейкоцитарная формула, гемоглобин, тромбоциты, ФГ, ЭКГ, спирография, исследование мочи на содержание урана (для лиц, работающих по добыче и переработке урана) измерение массы урана только для природного или объединенного урана, или измерение суммарной активности всех изотопов урана
Содержание гемоглобина менее 130 мг/л у мужчин и 120 мг/л у женщин.
Лейкоцитов менее 4,5х 109/л; тромбоцитов менее 180000.
Облитерирующий эндартериит, болезнь Рейно, ангиоспазмы периферических сосудов.
Предопухолевые заболевания, склонные к перерождению и рецидивированию; злокачественные опухоли; новообразования (без индивидуального допуска)
Доброкачественные опухоли и заболевания, препятствующие ношению специальной одежды и туалету кожных покровов.
Лучевая болезнь и ее последствия.
Хронические гнойные заболевания придаточных пазух носа, хронические средние отиты с частыми обострениями (при атрофических процессах годность определяется индивидуально).
Хронические грибковые заболевания.

117
Инфекцияланған материал және 3-4 патогендік (қауіптілік) тобы микроорганизмдерін жұқтырған немесе жұқтыруға күдікті материал
Кәсіптік патолог, терапевт дерматовенеролог оториноларинголог офтальмолог аллерголог
Қанның және несептің жалпы талдауы, спирография, ЭКГ, ФГ
Қоздырғыштардың болуына оң зертханалық реакциясы бар адамдар.
Күнтізбелік жыл ішінде 4 рет және одан жиі асқынатын созылмалы қайталама тері аурулары.
Тыныс алу ағзалары мен көздің алдыңғы тілігінің аллергиялық аурулары
118
Патогендігі (қауіптілігі) 1-2 топтағы микроорганизмдермен
Кәсіптік патолог, терапевт дерматовенеролог оториноларинголог офтальмолог аллерголог стоматолог
Қанның және несептің жалпы талдауы, спирография, ЭКГ, ФГ
Қоздырғыштардың болуына оң зертханалық реакциясы бар адамдар.
Күнтізбелік жыл ішінде 4 рет және одан жиі асқынатын созылмалы қайталама тері аурулары.
Тыныс алу ағзалары мен көздің алдыңғы тілігінің аллергиялық аурулары
119
ВК және сК гепатиттері , ЖИТС вирустарын жұқтырған немесе жұқтыруға күдікті материал
Кәсіптік патолог, терапевт дерматовенеролог оториноларинголог офтальмолог аллерголог онколог
Қанның және несептің жалпы талдауы, спирография, ЭКГ, ФГ, HbsAg, a-Hbcor IgM, a-HCV-IgG; АИТВ, билирубин, ACT, АЛТ зерттеулер, іш қуысы ағзаларының УДЗ *Көздің алдыңғы тілігін қарап-тексеру
Қоздырғыштардың болуына оң зертханалық реакциясы бар адамдар.
Күнтізбелік жыл ішінде 4 рет және одан жиі асқынатын созылмалы қайталама тері аурулары.
Тыныс алу ағзалары мен көздің алдыңғы тілігінің аллергиялық аурулары
3. Физикалық факторлар
120
Радиоактивті заттар, қалдықтар, иондаушы сәулелену көздері
Кәсіптік патолог, терапевт, невропатолог, оториноларинголог, офтальмолог, дерматовенеролог, көрсетілімдер бойынша -гематолог, гинеколог
Эритроциттер, лейкоциттік формула, гемоглобин, тромбоциттер, ФГ, ЭКГ, спирография, уранға несепті зерттеу (уран өндіру және қайта өңдеу бойынша жұмыс істейтін адамдар үшін) тек табиғи немесе біріккен уран үшін уран массасын өлшеу немесе уранның барлық изотоптарының жиынтық белсенділігін өлшеу
Ерлерде 130 мг/л, әйелдерде 120 мг/л кем гемоглобин, лейкоциттер 4,5х109/л кем, тромбоциттер 180000 кем болуы.
Лейкоциттер 4,5х 109/л; тромбоциттер 180000 кем болуы.
Облитерациялаушы эндартериит, Рейно ауруы, перифериялық тамырлардың ангиоспазмдары.
Қайта туындауға және қайталануға бейім ісік алдындағы аурулар; қатерлі ісіктер; ісіктер (жеке рұқсатсыз)
Арнайы киім киюге және тері жабындысын тазалауға кедергі келтіретін қатерсіз ісіктер мен аурулар.
Сәуле ауруы және оның салдарлары.
Мұрынның қосалқы қуыстарының созылмалы іріңді аурулары, жиі асқынатын созылмалы құлақ отиттері (атрофиялық процесс жағдайында жарамдылық жеке шешіледі).
Созылмалы грибок аурулары.

Острота зрения с коррекцией не менее 0,5 на одном глазу и 0,2 на другом.
Рефракция скиаскопическая: близорукость при нормальном глазном дне до 10,0 Диоптрий (далее Д), дальнозоркость до 8,0 Д, астигматизм не более 3,0 Д. Катаракта
121
Лазерные излучения от лазеров II, III, IV классов опасности (при работе с открытым излучением)
Профпатолог, терапевт, невропатолог, офтальмолог, дерматовенеролог, гинеколог
Развернутая формула крови, ЭКГ, электроэнцефалография (далее ЭЭГ), по показанию, ФГ
Хронические, рецидивирующие заболевания кожи.
Хронические заболевания периферической и центральной нервной системы.
Дегенеративно-дистрофические заболевания сетчатки глаз.
Катаракта.
Хронические заболевания переднего отрезка глаз.
Предопухолевые заболевания, новообразования
122
Ультрафиолетовое излучение
Профпатолог, терапевт, невропатолог, офтальмолог, дерматовенеролог, онколог
Развернутая формула крови, ЭКГ, Офтальмоскопия глазного дна
Дегенеративно-дистрофические заболевания сетчатки глаз.
Биомикроскопия сред глаза
Хронические заболевания переднего отрезка глаз.
Острота зрения тонометрия
Катаракта.
Лагофтальм.
Острота зрения без коррекции не ниже 0,5 Д на одном глазу и 0,2 Д на другом глазу.
Миопия свыше 4,0 Д и /или гиперметропия свыше 3,25 Д при предварительном медицинском осмотре; при периодическом медицинском осмотре миопия свыше 5,0 Д и и/или гиперметропия свыше 4,5 Д.
Хронические рецидивирующие заболевания кожи и ее придатков с частотой обострения 4 раза и более за календарный год.
Заболевания верхних дыхательных путей и кожи, склонные к перерождению (хронический гиперпластический ларингит, гиперкератозы, дискератозы, пигментные множественные папилломы и невусы и другие).
123
Электромагнитное излучение оптического диапазона (излучение от лазеров III и IV классов опасности)
Профпатолог, терапевт офтальмолог дерматовенеролог невропатолог
Ретикулоциты тромбоциты биомикроскопия сред глаза офтальмоскопия глазного дна
Катаракта осложненная.
Хронические рецидивирующие заболевания кожи и ее придатков с частотой обострения 4 раза и более за календарный год.
Дегенеративно-дистрофические заболевания сетчатки глаз.
Хронические заболевания переднего отрезка глаз.
Выраженные расстройства вегетативной (автономной) нервной системы
124
Электромагнитное поле радиочастотного диапазона (10 кГц - 300 ГГц),
Профпатолог, терапевт, невропатолог, офтальмолог эндокринолог дерматовенеролог
ретикулоциты тромбоциты базофильная зернистость эритроцитов гормональный статус биомикроскопия сред глаза офтальмоскопия глазного дна
Катаракта осложненная.
Дегенеративно-дистрофические заболевания сетчатки глаз.
Выраженные расстройства вегетативной (автономной) нервной системы

Көру жітілігі бір көзде 0,5, ал екінші көзде 0,2 кем.
Скиаскопиялық рефракция: 10,0 Диоптрийге (бұдан әрі - Д) дейін қалыпты көздің түбі болғанда алыстан көрмеушілік, 8,0 Д дейін жақыннан көрмеушілік, астигматизм 3,0 Д артық емес. Катаракта
121
II, III, IV қауіптілік сыныбы лазерлерінің лазер сәулелері (ашық сәулемен жұмыс істегенде)
Кәсіптік патолог, терапевт, невропатолог, офтальмолог, дерматовенеролог, гинеколог
Қанның толық формуласы, ЭКГ, электроэнцефалография (бұдан әрі - ЭЭГ), көрсетілімдер бойынша, ФГ
Терінің қайталама созылмалы аурулары.
Перифериялық және орталық нерв жүйесінің созылмалы аурулары.
Көз торларының дегенеративті-дистрофиялық аурулары.
Катаракта.
Көздің алдыңғы тілігінің созылмалы аурулары.
Ісік алдындағы аурулар, ісіктер
122
Ультракүлгін сәулелену
Кәсіптік патолог, терапевт, невропатолог, офтальмолог, дерматовенеролог, онколог
Қанның толық формуласы, ЭКГ, көз түбінің офтальмоскопиясы
Көз торының дегенеративті-дистрофиялық аурулары.
Көз ортасының биомикроскопиясы
Көздің алдыңғы тілігінің созылмалы аурулары.
Көздің жітілігі тонометрия
Катаракта.
Лагофтальм.
Бір көзде 0,5 Д және екінші көзде 0,2 Д төмен емес түзетусіз көздің жітілігі
Алдын ала медициналық қарап-тексеру кезінде 4,0 Д жоғары миопия және /немесе 3,25 Д жоғары гиперметропия; мерзімдік медициналық қарап-тексеру кезінде 5,0 Д жоғары миопия және/немесе 4,5 д жоғары гиперметропия.
Күнтізбелік жылда 4 рет және одан жиі асқынатын терінің және оның қосалқыларының созылмалы қайталама аурулары.
Қайта туындауға бейім жоғары тыныс алу жолдарының және терінің аурулары (созылмалы гиперпластикалық ларингит, гиперкератоздар, дискератоздар, пигментті көптеген папилломалар және невустар және басқалар).
123
Оптикалық ауқымның электромагниттік сәулеленуі (III және IV қауіптілік сыныбы лазерлерінің сәулесі)
Кәсіптік патолог, терапевт офтальмолог дерматовенеролог невропатолог
Ретикулоциттер тромбоциттер көз ортасының биомикроскопиясы, көз түбінің офтальмоскопиясы
Асқынған катаракта.
Күнтізбелік жылда 4 рет және одан жиі асқынатын терінің және оның қосалқыларының созылмалы қайталама аурулары.
Көз торының дегенеративті-дистрофиялық аурулары.
Көздің алдыңғы тілігінің созылмалы аурулары.
Вегетативті (автономды) нерв жүйесінің айқын бұзылулары
124
Радиожиілікті ауқымдағы электромагниттік өріс (10 кГц - 300 ГГц),
Кәсіптік патолог, терапевт, невропатолог, офтальмолог эндокринолог дерматовенеролог
ретикулоциттер тромбоциттер эритроциттердің базофильді түйіршіктелуі гормондық мәртебе көз ортасының биомикроскопиясы көз түбінің офтальмоскопиясы
Асқынған катаракта.
Көз торының дегенеративті-дистрофиялық аурулары.
Вегетативті (автономды) нерв жүйесінің айқын бұзылулары

125
электрическое и магнитное поле промышленной частоты (50 Гц)
Профпатолог, Терапевт, Невропатолог, Эндокринолог,
ретикулоциты, тромбоциты, базофильная зернистость эритроцитов
Выраженные расстройства вегетативной (автономной) нервной системы
126
Электростатическое поле, постоянное магнитное поле
Профпатолог, терапевт невролог офтальмолог
Ретикулоциты тромбоциты офтальмоскопия глазного дна, биомикроскопия сред глаза
Выраженные расстройства вегетативной (автономной) нервной системы.
Катаракта осложненная.
Дегенеративно-дистрофические заболевания сетчатки глаз
127
Электромагнитное поле широкополосного спектра частот от ПЭВМ (работа по считыванию, вводу информации, работа в режиме диалога лаз в сумме не менее 50 % рабочего времени)
Профпатолог, терапевт, невропатолог, офтальмолог
Острота зрения тонометрия скиаскопия рефрактометрия объем аккомодации исследование бинокулярного зрения цветоощущение биомикроскопия сред глаза офтальмоскопия глазного дна
Катаракта осложненная.
Дегенеративно-дистрофические заболевания сетчатки глаз.
Выраженные расстройства вегетативной (автономной) нервной системы
128
Измененное геомагнитное поле (экранированные помещения, заглубленные сооружения)
Профпатолог, Терапевт, невропатолог, эндокринолог
ретикулоциты тромбоциты базофильная зернистость эритроцитов
Выраженные расстройства вегетативной (автономной) нервной системы
129
Локальная вибрация
Профпатолог, терапевт, невропатолог, оториноларинголог, гинеколог
Холодовая проба, палестизиометрия, ЭКГ, ФГ, по показаниям: реовазография периферических сосудов, рентгенография опорно-двигательного аппарата, исследование вестибулярного анализатора, аудиометрия, острота зрения с коррекцией
Облитерирующие заболевания артерий, периферический ангиоспазм.
Хронические заболевания периферической нервной системы.
Аномалии положения женских половых органов.
Хронические воспалительные заболевания матки и придатков с частыми обострениями.
Высокая и осложненная близорукость выше 8,0 Д.
Нарушение функции вестибулярного аппарата любой этиологии, в том числе болезнь Меньера.
Выраженная вегетативно-сосудистая дисфункция
130
Общая вибрация
Профпатолог, Терапевт, невропатолог оториноларинголог, офтальмолог, хирург
Паллестезиометрия холодовая проба РВГ (УЗИ) периферических сосудов ЭНМГ исследование вестибулярного анализатора аудиометрия острота зрения с коррекцией
Облитерирующие заболевания сосудов, вне зависимости от степени компенсации.
Болезнь и синдром Рейно.
Хронические заболевания периферической нервной системы с частотой обострения 3 раза и более за календарный год.
Выраженные расстройства вегетативной (автономной) нервной системы.
Нарушение функции вестибулярного аппарата любой этиологии.
Хронические воспалительные заболевания матки и придатков с частотой обострения 3 раза и более за календарный год.

125
Өнеркәсіптік жиіліктің электр және магниттік өрісі (50 Гц)
Кәсіптік патолог, Терапевт, Невропатолог, Эндокринолог,
ретикулоциттер, тромбоциттер, эритроциттердің базофильді түйіршіктелуі
Вегетативті (автономды) нерв жүйесінің айқын бұзылулары
126
Электростатикалық өріс, тұрақты магниттік өріс
Кәсіптік патолог, терапевт невролог офтальмолог
Ретикулоциттер тромбоциттер көз түбінің офтальмоскопиясы, көз ортасының биомикроскопиясы
Вегетативті (автономды) нерв жүйесінің айқын бұзылулары.
Асқынған катаракта.
Көз торының дегенеративті-дистрофиялық аурулары
127
ПЭВМ жиіліктерінің кең жолақты спектрлі электромагниттік өрісі (санау, ақпаратты енгізу бойынша жұмыс, жұмыс уақытының кемінде 50% жиынтығы көз диалогы режиміндегі жұмыс)
Кәсіптік патолог, терапевт, невропатолог, офтальмолог
Көздің жітілігі тонометрия скиаскопия рефрактометрия аккомодация көлемі бинокулярлық көруді зерттеу түсті сезіну көз ортасының биомикроскопиясы көз түбінің офтальмоскопиясы
Асқынған катаракта.
Көз торының дегенеративті-дистрофиялық аурулары.
Вегетативті (автономды) нерв жүйесінің айқын бұзылулары
128
Өзгерген геомагниттік өріс (қалқаланған үй-жайлар, түкпірде орналасқан құрылыстар)
Кәсіптік патолог, Терапевт, невропатолог, эндокринолог
ретикулоциттер тромбоциттер эритроциттердің базофильді түйіршіктелуі
Вегетативті (автономды) нерв жүйесінің айқын бұзылулары
129
Жергілікті діріл
Кәсіптік патолог, терапевт, невропатолог, оториноларинголог, гинеколог
Суық сынамасы, палестизиометрия, ЭКГ, ФГ, көрсетілімдер бойынша: перифериялық қан тамырларының реовазографиясы, тірек-қозғалыс аппаратының рентгенографиясы, вестибулярлық анализатор зерттеуі, аудиометрия, түзету арқылы көру жітілігі
Артериялардың облитерациялаушы аурулары, перифериялық ангиоспазм.
Перифериялық нерв жүйесінің созылмалы аурулары.
Әйелдердің жыныс ағзаларының орналасу аномалиялары.
Жиі асқынатын жатырдың және оның қосалқыларының созылмалы қабыну аурулары.
Жоғары және асқынған алыстан көрмеушілік 8,0 Д жоғары.
Кез келген этиологиядағы вестибулярлық аппарат функциясының бұзылуы, оның ішінде Меньер ауруы.
Айқын вегетативтік-қан тамыры дистониясы
130
Жалпы діріл
Кәсіптік патолог, Терапевт, невропатолог оториноларинголог, офтальмолог, хирург
Паллестезиометрия суық сынамасы перифериялық қан тамырларының РВГ (УДЗ) ЭНМГ вестибулярлық анализатор зерттеуі, аудиометрия түзету арқылы көру жітілігі
Компенсация сатысына қарамастан қан тамырларының облитерациялаушы аурулары.
Рейно ауруы және синдромы.
Күнтізбелік жылда 3 рет және одан жиі асқынатын перифериялық нерв жүйесінің созылмалы аурулары.
Вегетативті (автономды) нерв жүйесінің айқын бұзылулары
Кез келген этиологиядағы вестибулярлық аппарат функциясының бұзылуы.
Күнтізбелік жылда 3 рет және одан жиі асқынатын жатырдың және олардың қосалқылардың созылмалы қабыну аурулары.

Высокая или осложненная близорукость (выше 8,0 Д).
Стойкие (3 и более мес.) понижения слуха (менее 5 м) хотя бы на одно ухо, любой этиологии
131
Производственный шум
Профпатолог, терапевт, оториноларинголог, невропатолог
ЭКГ, ФГ по показаниям: аудиометрия, исследование вестибулярного аппарата,
Стойкие понижения слуха, хотя бы на одно ухо, любой этиологии.
Отосклероз и другие хронические заболевания уха с неблагоприятным прогнозом.
Умеренная и значительная степень снижения слуха любой этиологии
Нарушение функции вестибулярного аппарата любой этиологии
132
Инфразвук
Профпатолог, терапевт, оториноларинголог, невропатолог
ЭКГ, ФГ, по показаниям: аудиометрия, исследование сосудов глаза, офтальмоскопия глазного дна
Стойкие понижения слуха, хотя бы на одно ухо, любой этиологии.
Отосклероз и другие хронические заболевания уха с неблагоприятным прогнозом.
Нарушение функции вестибулярного аппарата любой этиологии, в том числе болезнь Меньера.
Выраженная вегетативно-сосудистая дисфункция.
Заболевания центральной и периферической нервной системы независимо от степени компенсации.
Умеренная и значительная степень снижения слуха любой этиологии
133
Ультразвук, воздушный, контактный
Профпатолог, терапевт, невропатолог, офтальмолог, гинеколог
ЭКГ, ФГ, по показаниям: реовазография периферических сосудов, рентгенография опорно-двигательного аппарата, аудиометрия, офтальмоскопия глазного дна, биомикроскопия сред глаза
Хронические заболевания периферической нервной системы.
Облитерирующие заболевания артерий, периферический ангиоспазм.
(болезнь и синдром Рейно)
134
Повышенное атмосферное давление. Работа в кессонах, водолазные работы, работа в барокамерах
Профпатолог, терапевт, невропатолог, офтальмолог, оториноларинголог, хирург, стоматолог
Общий анализ крови, ФГ, исследование вестибулярного аппарата, ЭКГ
Хронический отит, атрофические рубцы бара банных перепонок.
Хронический бронхит.
Хронические заболевания верхних дыхательных путей, бронхолегочного аппарата.
Нарушение функции вестибулярного аппарата, в том числе болезнь Меньера.
Любое заболевание глаз, ведущее к стойкому нарушению функции зрения; острота зрения ниже 0,8 на одном глазу и ниже 0,5 на другом глазу (без коррекции).
Хронические заболевания центральной и периферической нервной системы.
Болезни сердца, независимо от степени их компенсации.
Грыжи с наклонностью к ущемлению.
Распространенное варикозное расширение вен, геморрой, облитерирующие заболевания сосудов. Выраженные пороки развития опорно-двигательного аппарата и последствия травм.
Гипертоническая болезнь

Жоғары немесе асқынған алыстан көрмеушілік (8,0 Д жоғары).
Кез келген этиологиядағы кем дегенде бір құлақтың естуінің тұрақты (3 және көп ай) төмендеуі (5 м аз)
131
Өндірістік шу
Кәсіптік патолог, терапевт, оториноларинголог, невропатолог
ЭКГ, ФГ көрсетілімдер бойынша: аудиометрия, вестибулярлық аппаратты зерттеу
Кез келген этиологиядағы кем дегенде бір құлақтың естуінің тұрақты төмендеуі
Отосклероз және басқа да жағымсыз болжамды созылмалы құлақ аурулары.
Кез келген этиологиядағы естудің орташа және едәуір төмендеу дәрежесі
Кез келген этиологиядағы вестибулярлық аппарат функциясының бұзылуы
132
Инфрадыбыс
Кәсіптік патолог, терапевт, оториноларинголог, невропатолог
ЭКГ, ФГ, көрсетілімдер бойынша: аудиометрия, көз тамырларын зерттеу, көз түбінің офтальмоскопиясы
Кез келген этиологиядағы кем дегенде бір құлақтың естуінің тұрақты төмендеуі.
Отосклероз және басқа да жағымсыз болжамды созылмалы құлақ аурулары.
Кез келген этиологиядағы вестибулярлық аппарат функциясының бұзылуы, оның ішінде Меньер ауруы.
Айқын вегетативтік-қан тамырлары дисфункциясы.
Компенсация сатысына қарамастан орталық және перифериялық нерв жүйесінің аурулары.
Кез келген этиологиядағы естудің бірқалыпты және елеусіз сатысы
133
Ультрадыбыс, ауа арқылы, контактылы
Кәсіптік патолог, терапевт, невропатолог, офтальмолог, гинеколог
ЭКГ, ФГ, көрсетілімдер бойынша: перифериялық тамырлардың реовазографиясы, тірек-қозғалыс аппаратының рентгенографиясы, аудиометрия, көз түбінің офтальмоскопиясы, көз ортасының биомикроскопиясы
Перифериялық нерв жүйесінің созылмалы аурулары.
Артериялардың облитерациялаушы аурулары, перифериялық ангиоспазм.
(Рейно ауруы мен синдромы)
134
Жоғары атмосфералық қысым. Кессондарда жұмыс, сүңгуір жұмыстары, барокамералардағы жұмыс
Кәсіптік патолог, терапевт, невропатолог, офтальмолог, оториноларинголог, хирург, стоматолог
Қанның жалпы талдауы, ФГ, вестибулялы аппаратты зерттеу, ЭКГ
Созылмалы отит, барабан жарғақтарының атрофиялық тыртықтары.
Созылмалы бронхит.
Жоғары тыныс алу жолдарының, бронх-өкпе аппаратының созылмалы аурулары.
Вестибулярлық аппарат функциясының бұзылуы, оның ішінде Меньер ауруы.
Көру функциясының бұзылуына алып келетін кез келген көз ауруы; көру жітілігі бір көзде 0,8 , екінші көзде 0,5 төмен (түзетусіз).
Перифериялық және орталық нерв жүйесінің созылмалы аурулары.
Компенсация сатысына қарамастан жүрек аурулары.
Қысылуға бейім жарықтар.
Көк тамырлардың таралған варикоздық кеңеюі, геморрой, тамырлардың облитерациялаушы аурулары. Тірек-қимыл аппаратының айқын ақаулары және жарақат салдарлары
Гипертониялық ауру

135
Общее охлаждение: при температуре воздуха в помещении ниже допустимой на 80С и более, на открытой территории при средней температуре от 100 до 200С и ниже; локальное охлаждение
Профпатолог, терапевт, невропатолог, хирург, оториноларинголог, гинеколог
Термометрия с дефектах нагрузкой, реовазография периферических сосудов, ЭКГ, ФГ
Хронические заболевания периферической нервной системы.
Облитерирующие заболевания сосудов, периферический ангиоспазм.
Выраженное варикозное расширение вен, тромбофлебит.
Хронические воспалительные заболевания матки и придатков с частыми обострениями
Хронические заболевания органов дыхания.
Хронические рецидивирующие заболевания кожи
136
Повышение температуры до 40С и выше верхней границы допустимой
Профпатолог, терапевт, невропатолог, дерматовенеролог, гинеколог, офтальмолог
Реовазография периферических сосудов, ЭКГ, ФГ, спирография, биомикроскопия сред глаза под мидриазом
Хронические рецидивирующие заболевания кожи.
Выраженная вегетативно-сосудистая дистония.
Катаракта.
Хронические заболевания органов дыхания
137
Тепловое излучение, интенсивность теплового облучения
Профпатолог, терапевт, невропатолог, дерматовенеролог, гинеколог, офтальмолог
Реовозография периферических сосудов, ЭКГ, ФГ, спирография, биомикроскопия сред глаза под мидриазом
Хронические заболевания периферической нервной системы.
Облитерирующие заболевания сосудов, периферический ангиоспазм.
Выраженное варикозное расширение вен, тромбофлебит.
Хронические заболевания органов дыхания
Профессии и работы
1
Профессии и работы, связанные с подъемом и перемещением груза вручную
Профпатолог, невропатолог, хирург, терапевт, уролог, гинеколог
ЭКГ, ФГ, при стаже работы в данных условиях 5 лет и более и по показаниям: электро-нейромиография (далее - ЭНМГ), рентгенография поясничного отдела позвоночника, по показаниям: УЗДГ периферических артерий, реовазография периферических сосудов
Миопия высокой степени. Хронические заболевания периферической нервной системы.
Облитерирующие заболевания артерий, периферический ангиоспазм.
Выраженное варикозное расширение вен нижних конечностей, тромбофлебит, геморрой.
Выраженный энтероптоз, грыжи, выпадение прямой кишки, протрузия или грыжа позвоночных сегментов, состояния после оперативного лечения по поводу грыжи позвоночного сегмента, ишемическая болезнь сердца
2
Профессии и работы, связанные с подъемом и перемещение тяжестей (постоянно более 2-х раз в час) мужчины более 15 кг, женщины до 7 кг
Профпатолог, невропатолог, хирург, терапевт, гинеколог
ЭКГ, ФГ, при стаже работы в данных условиях 5 лет и более и по показаниям: ЭМГ, ЭНМГ, рентгенография поясничного отдела позвоночника, по показаниям: УЗИ органов малого таза
Миопия высокой степени. Опущение (выпадение) женских половых органов.
Хронические воспалительные заболевания матки и придатков с частыми обострениями.
Ишемическая болезнь сердца.
Поясничный или пояснично-крестцовый остеохондроз, сопровождаемый протрузией или грыжей позвоночного диска, состояния после оперативного лечения по поводу грыжи диска
3

135
Жалпы салқындату: үй-жайдағы ауа температурасы рұқсат етілгеннен 80С және одан төмен, ашық аумақтағы орташа температура 10 0С-тан 200С-қа дейін және одан төмен болғанда; жергілікті салқындату
Кәсіптік патолог, терапевт, невропатолог, хирург, оториноларинголог, гинеколог
Суық жүктемесі арқылы термометрия, перифериялық тамырлардың реовазографиясы, ЭКГ, ФГ
Перифериялық нерв жүйесінің созылмалы аурулары.
Тамырлардың облитерациялаушы аурулары, перифериялық ангиоспазм.
Көк тамырлардың айқын варикоздық кеңеюі, тромбофлебит.
Жиі асқынатын жатырдың және қосалқылардың созылмалы қабыну аурулары
Тыныс алу ағзаларының созылмалы аурулары.
Терінің қайталама созылмалы аурулары
136
Температураның 40С дейін және рұқсат етілген шектен жоғары көтерілуі
Кәсіптік патолог, терапевт, невропатолог, дерматовенеролог, гинеколог, офтальмолог
Перифериялық қан тамырларының реовазографиясы, ЭКГ, ФГ, спирография, мидриазбен көз ортасының биомикроскопиясы
Терінің қайталама созылмалы аурулары.
Айқын вегетативтік-қан тамырлары дистониясы.
Катаракта.
Тыныс алу ағзаларының созылмалы аурулары
137
Жылулық сәулелену, жылулық сәулеленудің қарқындылығы
Кәсіптік патолог, терапевт, невропатолог, дерматовенеролог, гинеколог, офтальмолог
Перифериялық қан тамырларының реовазографиясы, ЭКГ, ФГ, спирография, мидриазбен көз ортасының биомикроскопиясы
Перифериялық нерв жүйесінің созылмалы аурулары.
Тамырлардың облитерациялаушы аурулары, перифериялық ангиоспазм.
Айқын вегетативтік-қан тамырлары дистониясы, тромбофлебит.
Тыныс алу ағзаларының созылмалы аурулары
Кәсіптер мен жұмыстар
1
Жүкті қолмен көтерумен және жылжытумен байланысты кәсіптер мен жұмыстар
Кәсіптік патолог, невропатолог, хирург, терапевт, уролог, гинеколог
ЭКГ, ФГ, осы жағдайларда 5 жыл және одан көп жұмыс өтілі болғанда және көрсетілімдер бойынша: электр-нейромиография (бұдан әрі -ЭНМГ), омыртқаның бел бөлігінің рентгенографиясы, көрсетілімдер бойынша: перифериялық артериялардың УЗДГ, перифериялық тамырлардың реовазографиясы
Жоғары дәрежелі миопия. Перифериялық нерв жүйесінің созылмалы аурулары.
Артериялардың облитерациялаушы аурулары, перифериялық ангиоспазм.
Аяқтың көк тамырларының айқын варикоздық кеңеюі, тромбофлебит, геморрой.
Айқын энтероптоз, жарық, тік ішектің төмен түсуі, протрузия немесе омыртқа сегменттерінің жарығы, омыртқа сегментінің жарығын операциялық емдегеннен кейінгі жағдай, жүректің ишемиялық ауруы
2
Ауыр жүкті көтерумен және жылжытумен байланысты кәсіптер мен жұмыстар (тұрақты түрде сағатына 2 реттен артық) ерлер 15 кг жоғары, әйелдер 7 кг дейін
Кәсіптік патолог, невропатолог, хирург, терапевт, гинеколог
ЭКГ, ФГ, осы жағдайларда 5 жыл және одан да көп жұмыс өтілі болғанда және көрсетілімдер бойынша: ЭМГ, ЭНМГ, омыртқаның бел бөлігінің рентгенографиясы, көрсетілімдер бойынша: кіші жамбас ағзаларының УДЗ
Жоғары дәрежелі миопия. Әйел жыныс ағзаларының төмен түсуі (айналуы).
Жиі асқынатын жатырдың және қосалқылардың созылмалы қабыну аурулары.
Жүректің ишемиялық ауруы.
Омыртқа дискілерінің жарығымен немесе протрузиясымен бірге жүретін белдің немесе бел сегізкөзінің остеохондрозы, дискі жарығын операциялық емдегеннен кейінгі жағдай
3

Профессии и работы, связанные с подъемом и перемещением тяжестей при чередовании с другой работой (до 2-х раз в час): мужчины более 30 кг, женщины до 10 кг
Профпатолог, невропатолог, хирург, терапевт, гинеколог
ЭКГ, ФГ, при стаже работы в данных условиях 5 лет и более и по показаниям: ЭМГ, ЭНМГ, рентгенография поясничного отдела позвоночника, по показаниям: УЗИ органов малого таза
Миопия высокой степени. Опущение (выпадение) женских половых органов.
Хронические воспалительные заболевания матки и придатков с частыми обострениями.
Ишемическая болезнь сердца.
Поясничный или пояснично-крестцовый остеохондроз, сопровождаемый протрузией или грыжей позвоночного диска, состояния после оперативного лечения по поводу грыжи диска
4
Профессии и работы, связанные с периодическим перемещением суммарной массы грузов в течение каждого часа (смены) с рабочей поверхности: мужчины более 870 кг, женщины до 350 кг, перемещение с пола: мужчины более 435 кг, женщины до 175 кг
Профпатолог, невропатолог, хирург, терапевт, гинеколог
ЭКГ, ФГ, при стаже работы в данных условиях 5 лет и более и по показаниям: ЭМГ, ЭНМГ, рентгенография поясничного отдела позвоночника, по показаниям: УЗИ органов малого таза
Миопия высокой степени. Опущение (выпадение) женских половых органов.
Хронические воспалительные заболевания матки и придатков с частыми обострениями.
Ишемическая болезнь сердца.
Поясничный или пояснично-крестцовый остеохондроз, сопровождаемый протрузией или грыжей позвоночного диска, состояния после оперативного лечения по поводу грыжи диска
5
Профессии и работы, связанные с периодическим удержанием груза (детали, инструменты) на весу, приложение усилий в течение смены одной рукой (килограмм (далее-кг), секунды (далее-сек) мужчины - от 36000-70000 мужчины более 70000 женщины до 42000
Профпатолог, невропатолог, хирург, терапевт, гинеколог
ЭКГ, ФГ, при стаже работы в данных условиях 5 лет и более и по показаниям: рентгенография локтевых суставов в 2 проекциях, по показаниям: УЗИ органов малого таза
Миопия высокой степени. Опущение (выпадение) женских половых органов.
Хронические воспалительные заболевания матки и придатков с частыми обострениями.
Ишемическая болезнь сердца.
Деформирующий остеартроз локтевых суставов
6
Профессии и работы, связанные с периодическим удержанием груза (детали инструменты) на весу, приложение усилий (кг. Сек) в течение смены двумя руками: мужчины - 700001-40000 женщины - 42000-84000 мужчины более 140000 женщины до 84000
Профпатолог, невропатолог, хирург, терапевт, гинеколог

Басқа жұмыспен кезектестіргенде ауыр жүкті көтерумен және жылжытумен байланысты кәсіптер мен жұмыстар (сағатына 2 ретке дейін): ерлер 30 кг жоғары, әйелдер 10 кг дейін
Кәсіптік патолог, невропатолог, хирург, терапевт, гинеколог
ЭКГ, ФГ, осы жағдайларда 5 жыл және одан көп жұмыс өтілі болғанда және көрсетілімдер бойынша: ЭМГ, ЭНМГ, омыртқаның бел бөлігінің рентгенографиясы, көрсетілімдер бойынша: кіші жамбас ағзаларының УДЗ
Жоғары дәрежелі миопия. Әйел жыныс ағзаларының төмен түсуі (айналуы).
Жиі асқынатын жатырдың және қосалқылардың созылмалы қабыну аурулары.
Жүректің ишемиялық ауруы.
Омыртқа дискілерінің жарығымен немесе протрузиясымен бірге жүретін белдің немесе бел сегізкөзінің остеохондрозы, дискі жарығын операциялық емдегеннен кейінгі жағдай
4
Жұмыс бетінен әрбір сағат (ауысым) ішінде жүктердің жиынтық массасын кезең-кезеңімен жылжытуға байланысты кәсіптер мен жұмыстар: ерлер 870 кг-нан астам, әйелдер 350 кг-ға дейін, еденнен жылжытуға байланысты кәсіптер мен жұмыстар: ерлер 435 кг-нан астам, әйелдер 175 кг-ға дейін
Кәсіптік патолог, невропатолог, хирург, терапевт, гинеколог
ЭКГ, ФГ, осы жағдайларда 5 жыл және одан көп жұмыс өтілі болғанда және көрсетілімдер бойынша: ЭМГ, ЭНМГ, омыртқаның бел бөлігінің рентгенографиясы, көрсетілімдер бойынша: кіші жамбас ағзаларының УДЗ
Жоғары дәрежелі миопия. Әйел жыныс ағзаларының төмен түсуі (айналуы).
Жиі асқынатын жатырдың және қосалқылардың созылмалы қабыну аурулары.
Жүректің ишемиялық ауруы.
Омыртқа дискілерінің жарығымен немесе протрузиясымен бірге жүретін белдің немесе бел сегізкөзінің остеохондрозы, дискі жарығын операциялық емдегеннен кейінгі жағдай
5
Жүкті (детальдарды, құралдарды) салмақтап кезең-кезеңмен ұстап тұруға байланысты кәсіптер мен жұмыстар, ауысым ішінде бір қолмен күш салу (килограмм (бұдан әрі-кг), секунд (бұдан әрі-сек) ерлер-36000-нан 70000-ға дейін ерлер 70000-нан астам әйелдер 42000-ға дейін
Кәсіптік патолог, невропатолог, хирург, терапевт, гинеколог
ЭКГ, ФГ, осы жағдайларда 5 жыл және одан көп жұмыс өтілі болғанда және көрсетілімдер бойынша: ЭМГ, ЭНМГ, омыртқаның бел бөлігінің рентгенографиясы, көрсетілімдер бойынша: кіші жамбас ағзаларының УДЗ
Жоғары дәрежелі миопия. Әйел жыныс ағзаларының төмен түсуі (айналуы).
Жиі асқынатын жатырдың және қосалқылардың созылмалы қабыну аурулары.
Жүректің ишемиялық ауруы.
Шынтақ буындарының деформациялайтын остеартрозы
6
Жүкті салмақтап кезең-кезеңмен ұстап тұруға байланысты кәсіптер мен жұмыстар (бөлшектер құралдар), ауысым ішінде екі қолмен күш салу (кг. Сек): ерлер - 700001-40000 әйелдер-42000-84000 ерлер 140000-нан астам әйелдер 84000-ға дейін
Кәсіптік патолог, невропатолог, хирург, терапевт, гинеколог
ЭКГ, ФГ, осы жағдайларда 5 жыл және одан көп жұмыс өтілі болғанда және көрсетілімдер бойынша: ЭМГ, ЭНМГ, омыртқаның бел бөлігінің рентгенографиясы, көрсетілімдер бойынша: кіші жамбас ағзаларының УДЗ
Жоғары дәрежелі миопия. Әйел жыныс ағзаларының төмен түсуі (айналуы).
Жиі асқынатын жатырдың және қосалқылардың созылмалы қабыну аурулары.
Жүректің ишемиялық ауруы.
Шынтақ буындарының деформациялайтын остеартрозы
7
Аймақтық бұлшықет кернеулерімен, көбіне қол және иық белдіктері бұлшықеттерімен және дененің мәжбүрлі еңкеюімен байланысты кәсіптер мен жұмыстар
Кәсіптік патолог, невропатолог, хирург, терапевт, гинеколог

ЭКГ, ФГ, при стаже работы в данных условиях 5 лет и более и по показаниям: рентгенография локтевых суставов в 2 проекциях, по показаниям: УЗИ органов малого таза
Миопия высокой степени. Опущение (выпадение) женских половых органов.
Хронические воспалительные заболевания матки и придатков с частыми обострениями.
Ишемическая болезнь сердца.
Деформирующий остеартроз локтевых суставов
7
Профессии и работы, связанные с региональными мышечными напряжениями, преимущественно мышц рук и плечевого пояса и с вынужденными наклонами корпуса
Профпатолог, невропатолог, хирург, терапевт, гинеколог
ЭКГ, ФГ. При стаже работы в данных условиях 5 лет и более и по показаниям: рентгенография локтевых суставов в 2 проекциях, ЭНМГ, рентгенография поясничного отдела позвоночника в 2-х проекциях, по показаниям: УЗИ органов малого таза
Опущение (выпадение) женских половых органов.
Хронические воспалительные заболевания матки и придатков с частыми обострениями.
Ишемическая болезнь сердца.
Деформирующий остеартроз локтевых суставов.
Поясничный или пояснично-крестцовый остеохондроз, сопровождаемый протрузией или грыжей позвоночного диска, состояния после оперативного лечения по поводу грыжи диска
8
Профессии, связанные с пребыванием в вынужденной рабочей позе (на коленях, на корточках): до 25 % времени смены более 25 % времени смены
Профпатолог, невропатолог, хирург, терапевт, гинеколог
ЭКГ, ФГ, при стаже работы в данных условиях 5 лет и более и по показаниям: рентгенография коленных суставов в 2 проекциях
Деформирующий остеартроз коленных суставов.
Ишемическая болезнь сердца.
Артериальная гипертензия 2 и 3 степени 3 и 4 класса риска
9
Профессии, связанные с зрительно напряженными работами: прецизионные, с оптическими приборами и наблюдение за экраном
Профпатолог, офтальмолог, невропатолог, терапевт
Определение остроты зрения, скиоскопия, рефрактометрия, определение объема аккомодации, исследование бинокулярного зрения, цветоощущение, биомикроскопия сред глаза, ЭКГ, ФГ
Острота зрения с коррекцией при предварительном медосмотре ниже 1,0, при повторных периодических медосмотрах ниже 0,8 на одном глазу и 0,5 на другом глазу.
Аномалии рефракции: при предварительном осмотре — миопия выше 2,0 Д, гиперметропия выше 2,0 Д, астигматизм выше 1,0 Д; при повторных медосмотрах: миопия выше 8,0 Д, гиперметропия выше 6,0 Д, астигматизм выше 3,0 Д.
Отсутствие бинокулярного зрения.
Снижение аккомодации ниже возрастных норм.
Лагофтальм.
Хронические заболевания переднего отрезка глаз (век, конъюнктивы, роговицы, слезовыводящих путей). Заболевания зрительного нерва, сетчатки
10

ЭКГ, ФГ, осы жағдайларда 5 жыл және одан көп жұмыс өтілі болғанда және көрсетілімдер бойынша: ЭНМГ, омыртқаның бел бөлігінің рентгенографиясы2 проекцияда, көрсетілімдер бойынша: кіші жамбас ағзаларының УДЗ
Әйел жыныс ағзаларының төмен түсуі (айналуы).
Жиі асқынатын жатырдың және қосалқылардың созылмалы қабыну аурулары.
Жүректің ишемиялық ауруы.
Шынтақ буындарының деформациялайтын остеартрозы
Омыртқа дискілерінің жарығымен немесе протрузиясымен бірге жүретін белдің немесе бел сегізкөзінің остеохондрозы, дискі жарығын операциялық емдегеннен кейінгі жағдай
8
Еріксіз жұмыс қалпында болуға байланысты кәсіптер мен жұмыстар (тізерлеп, жүресінен отыру): ауысым уақытының 25%-на дейін ауысым уақытының 25%-нан артық
Кәсіптік патолог, невропатолог, хирург, терапевт, гинеколог
ЭКГ, ФГ, осы жағдайларда 5 жыл және одан көп жұмыс өтілі болғанда және көрсетілімдер бойынша: тізе буындарының 2 проекцияда рентгенографиясы
Тізе буындарының деформациялайтын остеартрозы.
Жүректің ишемиялық ауруы.
2 және 3 дәрежелі 3 және 4 тәуекел сыныбының артериялық гипертензиясы
9
Көзге күш түсіретін жұмыстармен байланысты кәсіптер мен жұмыстар: прецизионды, оптикалық аспаптармен және экранға бақылау жасау
Кәсіптік патолог, офтальмолог, невропатолог, терапевт
Көру жітілігін анықтау, скиоскопия, рефрактометрия, аккомодация көлемін анықтау, бинокулярлық көруді зерттеу, түсті сезіну, көз ортасының биомикроскопиясы, ЭКГ, ФГ
Алдын ала медициналық қарап-тексеру кезінде түзетілген көру жітілігі 1,0-ден төмен, қайталама мерзімдік медициналық қарап-тексеру кезінде бір көзде 0,8-ден төмен және екінші көзде 0,5-тен төмен.
Рефракция аномалиялары: алдын ала қарап-тексеру кезінде — миопия 2,0 Д жоғары, гиперметропия 2,0 Д жоғары, астигматизм 1,0 Д жоғары; қайталама медициналық қарап-тексеру кезінде: миопия 8,0 Д жоғары, гиперметропия 6,0 Д жоғары, астигматизм 3,0 Д жоғары.
Бинокулярлық көрудің болмауы.
Аккомодацияның жас нормаларынан төмен төмендеуі.
Лагофтальм.
Көздің алдыңғы тілігінің созылмалы аурулары (қабақ, конъюктива, мөлдір қабық, жас шығару жолдары). Көру нервінің, көз торының аурулары
10

Профессии, связанные с прецизионными работами с объектом различия до 0,3 мм
Профпатолог, офтальмолог, невропатолог, терапевт
Определение остроты зрения, скиоскопия, рефрактометрия, определение объема аккомодации, исследование бинокулярного зрения, цветоощущение, биомикроскопия сред глаза, ЭКГ, ФГ
Острота зрения с коррекцией при предварительном профилактическом осмотре ниже 1,0, при повторных и периодических медицинских осмотрах ниже 0,8 на одном глазу и 0,5 на другом глазу.
Аномалии рефракции при предварительном миопия выше 2,0 Д, гиперметропия выше 2,0 Д, астигматизм выше 1,0 Д; при повторных осмотрах: миопия выше 8,0 Д, гиперметропия выше 6,0 Д, астигматизм выше 3,0 Д.
Снижение аккомодации ниже возрастных норм.
Отсутствие бинокулярного зрения. Лагофтальм.
Хронические заболевания переднего отрезка глаз (век, конъюнктивы, роговицы, слезовыводящих путей).
Заболевания зрительного нерва, сетчатки. Глаукома
11
Профессии, связанные с зрительно напряженными работами с объектом различения от 0,3 до 1 мм
Профпатолог, офтальмолог, невропатолог, терапевт
Определение остроты зрения, скиоскопия, рефрактометрия, определение объема аккомодации, исследование бинокулярного зрения, цветоощущение, биомикроскопия сред глаза, ЭКГ, ФГ
Острота зрения с коррекцией не ниже 0,5 Д на одном глазу и 0,2 на другом глазу. Аномалии рефракции: при предварительном осмотре миопия выше 6,0 Д, гиперметропия выше 4,0 Д, астигматизм выше 2,0 Д, при повторных периодических осмотрах: миопия выше 10,0 Д, гиперметропия выше 6,0 Д, астигматизм выше 4,0 Д.
Отсутствие бинокулярного зрения.
Снижение аккомодации ниже возрастных норм. Лагофтальм.
Хронические заболевания переднего отрезка глаз (век, конъюнктивы, роговицы, слезовыводящих путей).
Заболевания зрительного нерва, сетчатки.
Глаукома
12
Профессии, связанные с зрительнонапряженными работами, связанными с непрерывным слежением за экраном видеотерминалов (дисплеев) в течение более 50 % рабочего времени (операторы, программисты, расчетчики)
Профпатолог, офтальмолог, невропатолог, терапевт
Определение остроты зрения, скиоскопия, рефрактометрия, определение объема аккомодации, тонометрия, определение цветоощущения, ЭКГ, ФГ
Острота зрения не менее 0,5 Д на одном глазу и 0,2 на другом глазу при предварительном осмотре; не менее 0,4 Д на одном глазу и не менее 0,2 на другом при повторных периодических осмотрах.
Аномалии рефракции: миопия не более 8,0 Д, гиперметропия не более 8,0 Д, астигматизм не более 4,0 Д, при повторных периодических осмотрах.
Снижение аккомодации ниже возрастных норм.
Нарушение цветоощущения, если цвет несет информационную нагрузку.
Лагофтальм.
Хронические заболевания или аллергические заболевания защитного аппарата и оболочек глазного яблока. Заболевания зрительного нерва, сетчатки.
Нарастающий офтальмотонус.
Глаукома
13
Профессии и работы с оптическими приборами (микроскопами, лупами и пр.) при длительности сосредоточенного наблюдения более 50 % времени смены
Профпатолог, терапевт, невропатолог, офтальмолог,
острота зрения, офтальмотонометрия, скиаскопия, рефрактометрия, объем аккомодации, исследование бинокулярного зрения, цветоощущение, биомикроскопия сред глаза
Острота зрения с коррекцией не менее 0,9 на одном и 0,6 на другом глазу при предварительном медосмотре; не менее 0,7 на одном и 0,5 на другом глазу при повторном периодическом медосмотре. Аномалии рефракции: миопия не более 5,0 Д, гиперметропия не более 2,0 Д, астигматизм не более 1,5 Д при предварительном медосмотре; миопия не более 6,0 Д, гиперметропия не более 3,0 Д, астигматизм не более 2,0 Д при повторных периодических медосмотрах.
Снижение аккомодации ниже возрастных норм.
Нарушение цветоощущения, если цвет несет информационную нагрузку. Лагофтальм.
Хронические воспалительные и аллергические заболевания защитного аппарата и оболочек глазного яблока.
Заболевания зрительного нерва, сетчатки
14
Профессии и работы связанные с работой на персональном компьютере, и/или с ремонтом, обслуживанием компьютерной и оргтехники не менее 50% времени рабочей смены
Профпатолог, терапевт, невролог, офтальмолог, аллерголог
острота зрения, офтальмотонометрия, скиаскопия, рефрактометрия, объем аккомодации, исследование бинокулярного зрения, цветоощущение, биомикроскопия сред глаза, офтальмоскопия глазного дна Развернутая формула крови, ЭКГ, спирография

0,3 мм-ге дейін ажырату объектісі бар прецизионды жұмыстармен байланысты кәсіптер мен жұмыстар
Кәсіптік патолог, офтальмолог, невропатолог, терапевт
Көру жітілігін анықтау, скиоскопия, рефрактометрия, аккомодация көлемін анықтау, бинокулярлық көруді зерттеу, түсті сезіну, көз ортасының биомикроскопиясы, ЭКГ, ФГ
Алдын ала профилактикалық қарап-тексеру кезінде түзетілген көру жітілігі 1,0-ден төмен, қайталама мерзімдік медициналық қарап-тексеру кезінде бір көзде 0,8-ден төмен және екінші көзде 0,5-тен төмен.
Рефракция аномалиялары: алдын ала қарап-тексеру кезінде — миопия 2,0 Д жоғары, гиперметропия 2,0 Д жоғары, астигматизм 1,0 Д жоғары; қайталама медициналық қарап-тексеру кезінде: миопия 8,0 Д жоғары, гиперметропия 6,0 Д жоғары, астигматизм 3,0 Д жоғары.
Аккомодацияның жас нормаларынан төмен төмендеуі.
Бинокулярлық көрудің болмауы. Лагофтальм.
Көздің алдыңғы тілігінің созылмалы аурулары (қабақ, конъюктива, мөлдір қабық, жас шығару жолдары).
Көру нервінің, көз торының аурулары. Глаукома
11
0,3 ден 1 мм-ге дейін ажырату объектісі бар көзге күш түсіретін жұмыстармен байланысты кәсіптер
Кәсіптік патолог, офтальмолог, невропатолог, терапевт
Көру жітілігін анықтау, скиоскопия, рефрактометрия, аккомодация көлемін анықтау, бинокулярлық көруді зерттеу, түсті сезіну, көз ортасының биомикроскопиясы, ЭКГ, ФГ
Түзетілген көру жітілігі бір көзде 0,5 Д төмен емес, ал екінші көзде 0,2 төмен емес. Рефракция аномалиясы: алдын ала қарап-тексеру кезінде — миопия 6,0 Д жоғары, гиперметропия 4,0 Д жоғары, астигматизм 2,0 Д жоғары; қайталама медициналық қарап-тексеру кезінде: миопия 10,0 Д жоғары, гиперметропия 6,0 Д жоғары, астигматизм 4,0 Д жоғары.
Бинокулярлық көрудің болмауы.
Аккомодацияның жас нормаларынан төмен төмендеуі. Лагофтальм.
Көздің алдыңғы тілігінің созылмалы аурулары (қабақ, конъюктива, мөлдір қабық, жас шығару жолдары).
Көру нервінің, көз торының аурулары.
Глаукома
12
Жұмыс уақытының 50%-нан артық уақытында бейнетерминал (дисплей) экранына үздіксіз бақылаумен байланысты көзге күш түсіретін жұмыстармен байланысты кәсіптер (операторлар, бағдарламашылар, есептеушілер)
Кәсіптік патолог, офтальмолог, невропатолог, терапевт
Көру жітілігін анықтау, скиоскопия, рефрактометрия, аккомодация көлемін анықтау, тонометрия, түсті сезінуді зерттеу, ЭКГ, ФГ
Алдын ала қарап-тексеру кезінде түзетілген көру жітілігі бір көзде 0,5Д төмен емес, ал екінші көзде 0,2 төмен емес; қайталама мерзімдік қарап-тексеру кезінде бір көзде 0,4-тен төмен емес және екінші көзде 0,2-тен төмен емес
Рефракция аномалиялары: қайталама мерзімдік қарап-тексеру кезінде — миопия 8,0 Д жоғары емес, гиперметропия 8,0 Д жоғары емес, астигматизм 4,0 Д жоғары емес.
Аккомодацияның жас нормаларынан төмен төмендеуі.
Түсте ақпараттық жүктеме болғанда түсті сезінудің бұзылуы
Лагофтальм.
Көз ұяшығының қабықшасы мен қорғаныш аппаратының созылмалы аурулары немесе аллергиялық аурулары. Көру нервінің, көз торының аурулары .
Үдемелі офтальмотонус.
Глаукома
13
Ауысым уақытының 50%-нан артығында ұзақ қадалып қарау кезіндегі оптикалық аспаптармен (микроскоптармен, лупалармен және т. б.) жұмыстар және кәсіптер
Кәсіптік патолог, терапевт, невропатолог, офтальмолог,
Көру жітілігі, офтальмотонометрия, скиаскопия, рефрактометрия, аккомодация көлемі, бинокулярлық көруді зерттеу, түсті сезіну, көз ортасының биомикроскопиясы
Алдын ала медициналық қарап-тексеру кезінде түзетілген көру жітілігі бір көзде 0,9Д төмен емес, ал екінші көзде 0,6 төмен емес; қайталама мерзімдік қарап-тексеру кезінде бір көзде 0,7-ден төмен емес және екінші көзде 0,5-тен төмен емес. Рефракция аномалиялары: алдын ала медициналық қарап-тексеру кезінде миопия 5,0 Д жоғары емес, гиперметропия 2,0 Д жоғары емес, астигматизм 1,5 Д жоғары емес, қайталама мерзімдік қарап-тексеру кезінде — миопия 6,0 Д жоғары емес, астигматизм 4,0 Д жоғары емес; гиперметропия 3,0 Д жоғары емес, астигматизм 2,0 Д жоғары емес.
Аккомодацияның жас нормаларынан төмен төмендеуі.
Түсте ақпараттық жүктеме болғанда түсті сезінудің бұзылуы. Лагофтальм.
Көз ұяшығының қабықшасы мен қорғаныш аппаратының созылмалы қабыну және аллергиялық аурулары.
Көру нервінің, көз торының аурулары .
151
Ауысым уақытының кемінде 50% уақытында ДК-дағы жұмыстармен, компьютерлік және ұйымдастыру техникасын жөндеумен, қызмет көрсетумен байланысты жұмыстар және кәсіптер
Кәсіптік патолог, терапевт, невролог, офтальмолог, аллерголог
Көру жітілігі, офтальмотонометрия, скиаскопия, рефрактометрия, аккомодация көлемі, бинокулярлық көру, түсті сезіну, көз ортасының биомикроскопиясы, көз түбінің офтальмоскопиясы. Қанның толық формуласы, ЭКГ, спирография

Острота зрения с коррекцией не менее 0,8 на одном и 0,5 на другом глазу при предварительном медосмотре; не менее 0,6 на одном и 0,5 на другом глазу (с коррекцией) при повторном периодическом медосмотре.
Аномалии рефракции: миопия не более 5,0 Д, гиперметропия не более 2,0 Д, астигматизм не более 1,75 Д при предварительном медосмотре; миопия не более 6,25 Д, гиперметропия не более 3,0 Д, астигматизм не более 2,0 Д при повторных периодических медосмотрах.
Снижение аккомодации ниже возрастных норм.
Нарушение цветоощущения, если цвет несет информационную нагрузку.
Лагофтальм.
Хронические воспалительные и аллергические заболевания переднего отрезка глаза допуск к работе индивидуально.
Заболевания зрительного нерва, сетчатки.
Глаукома, начиная от Iiв стадии
15
Профессии и работы, связанные с перенапряжением голосового аппарата
Профпатолог, оториноларинголог
ЭКГ, ФГ, общий анализ крови
Хронические заболевания, связанные с расстройствами функции голосового аппарата (хронический ларингит, фарингит)
16
Профессии и работы, связанные с повышенным нервно-эмоциональным напряжением
Профпатолог, терапевт, дерматовенеролог, невролог, оториноларинголог, офтальмолог, психиатр (медицинский психолог)
ЭКГ с нагрузкой, УЗИ щитовидной железы; офтальмотонометрия, офтальмоскопия глазного дна
Неврозы (все виды)
Хронические рецидивирующие заболевания кожи
17
Верхолазные работы* и профессии, связанные с подъемом на высоту, по обслуживанию подъемных сооружений (крановщики башенных, козловых, мостовых, гусеничных, автомобильных, железнодорожных, портовых и плавающих кранов; лифтеры и проводники скоростных лифтов
Профпатолог, терапевт, невропатолог, офтальмолог, хирург, оториноларинголог психиатр, гинеколог
Исследование вестибулярного аппарата, острота зрения, ЭКГ, ФГ, общий анализ крови
Грыжи, препятствующие работе, имеющие наклонность к ущемлению.
*-свыше 2 метров
Доброкачественные опухоли, препятствующие выполнению работ средней тяжести.
Хронические заболевания периферической нервной системы.
Облитерирующий эндартериит.
Выраженное расширение вен, тромбофлебит нижних конечностей, геморрой с частыми обострениями и кровотечениями.
Синдром вегето-сосудистой дистонии с частыми пароксизмами.
Стойкое понижение слуха любой этиологии одно и двухстороннее (шепотная речь не менее 3 метров (далее - м).
Нарушение функции вестибулярного аппарата, в том числе болезнь Меньера.
Острота зрения без коррекции ниже 0,5 на одном глазу и ниже 0,2 на другом; ограничение поля зрения более чем 200; неподдающиеся лечению дакриоциститы и неизлечимое слезотечение.
Эпилепсия и синкопальные состояния.
Аномалии положения женских половых органов.
Хронические воспалительные заболевания матки и придатков с частыми обострениями
Глаукома.
Гипертоническая болезнь.
Заболевания сердечно-сосудистой системы
18
Профессии и работы, связанные с обслуживанием действующих электроустановок с напряжением 127 Вольт и выше, выполнением наладочных, монтажных работ и высоковольтных испытаний в этих электроустановках
Профпатолог, терапевт, невропатолог, офтальмолог, оториноларинголог
Исследование остроты зрения, полей зрения исследование вестибулярного аппарата, ЭКГ, ФГ, общий анализ крови; при стаже работы в данных условиях 10 лет и более и по показаниям: аудиометрия.
Стойкое, одно или двухсторонне понижение слуха любой этиологии: (шепотная речь менее 3 метров), кроме работ по ремонту и эксплуатации электро-вычислительной машины (далее ЭВМ).
Острота зрения с коррекцией ниже 0,5 на одном глазу и ниже 0,2 на другом.
Стойкое слезотечение, не поддающееся лечению.
Ограничение поля зрения более чем на 200.
Нарушение функции вестибулярного аппарата, в том числе болезнь Меньера
19
Профессии и работы в государственной лесной охране, по валке, сплаву, транспортировке и первичной обработке леса
Профпатолог, невропатолог, хирург, оториноларинголог
Острота зрения, исследование вестибулярного аппарата, ЭКГ, ФГ, общий анализ крови, аудиометрия, спирография конечностей
Выраженное расширение вен.
Тромбофлебит нижних конечностей. Геморрой с частыми обострениями и кровотечениями.
Облитерирующие заболевания сосудов
Грыжи, препятствующие работе и имеющие наклонность к ущемлению
Хронические заболевания периферической нервной системы.
Стойкое понижение слуха любой этиологии (шепотная речь менее 3 м).
Нарушение функции вестибулярного аппарата, том числе болезнь Миньера
Острота зрения с коррекцией ниже 0,5 на одном глазу и ниже 0,2 на другом
20
Все виды профессий и работ, связанных с подземными работами
Профпатолог, терапевт, невропатолог, хирург, оториноларинголог, офтальмолог, психиатр, дерматовенеролог, аллерголог

Алдын ала медициналық қарап-тексеру кезінде түзетілген көру жітілігі бір көзде 0,8 Д төмен емес, ал екінші көзде 0,5 төмен емес; қайталама мерзімдік қарап-тексеру кезінде (түзетумен) бір көзде 0,6-дан төмен емес және екінші көзде 0,5-тен төмен емес.
Рефракция аномалиялары: алдын ала медициналық қарап-тексеру кезінде миопия 5,0 Д жоғары емес, гиперметропия 2,0 Д жоғары емес, астигматизм 1,75 Д жоғары емес, қайталама мерзімдік қарап-тексеру кезінде — миопия 6,25 Д жоғары емес, гиперметропия 3,0 Д жоғары емес, астигматизм 2,0 Д жоғары емес
Аккомодацияның жас нормаларынан төмен төмендеуі.
Түсте ақпараттық жүктеме болғанда түсті сезінудің бұзылуы.
Лагофтальм.
Көздің алдыңғы тілігінің созылмалы қабыну және аллергиялық аурулары жұмысқа жіберу жеке шешіледі
Көру нервінің, көз торының аурулары.
Глаукома, Iiв сатысынан бастап
15
Дауыс аппаратына күш түсірумен байланысты жұмыстар мен кәсіптер
Кәсіптік патолог, оториноларинголог
ЭКГ, ФГ, қанның жалпы талдауы
Дауыс аппараты функциясының бұзылуымен байланысты созылмалы аурулар (созылмалы ларингит, фарингит)
16
Нерв-эмоциялық ширығудың артуымен байланысты жұмыстар мен кәсіптер
Кәсіптік патолог, терапевт, дерматовенеролог, невролог, оториноларинголог, офтальмолог, психиатр (медициналық психолог)
Жүктемесі бар ЭКГ, қалқанша безінің УДЗ; офтальмотонометрия, көз түбінің офтальмоскопиясы
Невроздар (барлық түрлері)
Терінің қайталама созылмалы аурулары
16
Жоғары өрмелеу жұмыстары* және биіктікке көтерілумен, көтергіш құрылыстарға қызмет көрсетумен байланысты кәсіптер (мұнара, тіреуіш, көпір, шынжыр табан, автомобиль, теміржол, порт және жүзетін крандар краншылары; жылдам лифтілердің лифтерлері мен жолсеріктері
Кәсіптік патолог, терапевт, невропатолог, офтальмолог, хирург, оториноларинголог психиатр, гинеколог
Вестибулярлық аппаратты зерттеу, көру жітілігі, ЭКГ, ФГ, қанның жалпы талдауы
Қысылуға бейім, жұмыстарға кедергі жасайтын жарықтар.
*- 2 метрден жоғары
Орташа ауырлықтағы жұмыстарды істеуге кедергі жасайтын қатерсіз ісіктер.
Перифериялық нерв жүйесінің созылмалы аурулары
Облитерациялаушы эндартериит.
Айқын көк тамырлардың кеңеюі, аяқ тромбофлебиті, жиі асқынатын және қан кететін геморрой.
Жиі ұстамасы болатын вегетативтік-қан тамырлары дистониясы синдромы.
Кез келген этиологиядағы естудің бір жақты немесе екі жақты төмендеуі (кемінде 3 метрден (бұдан әрі - М) сыбырлап сөйлеу).
Вестибулярлық аппарат функциясының бұзылуы, оның ішінде Меньер ауруы.
Түзетусіз көру жітілігі бір көзде 0,5-тен төмен және екіншісінде 0,2-ден төмен; көру өрісінің 200-ден астам шектелуі; емделмейтін дакриоциститтер және емделмейтін жасаурағыш.
Эпилепсия және синкопальды жағдайлар.
Әйелдер жыныс ағзалары орналасуының аномалиясы.
Жиі асқынатын жатырдың және қосалқылардың созылмалы қабыну аурулары.
Глаукома.
Гипертониялық ауру
Жүрек-қан тамыр жүйесі аурулары
18
Электр қондырғыларында жөндеу, монтаждау жұмыстарын және жоғары вольттық сынақ жұмыстарын орындайтын 127 Вольт және одан жоғары кернеулі жұмыс істеп тұрған электр қондырғыларына қызмет көрсетумен байланысты жұмыстар мен кәсіптер
Кәсіптік патолог, терапевт, невропатолог, офтальмолог, оториноларинголог
Көру жітілігін, көру өрісін зерттеу вестибулярлық аппаратты зерттеу, ЭКГ, ФГ, қанның жалпы талдауы; осы жағдайларда 10 жыл және одан да көп жұмыс істеген жағдайда және көрсетілімдер бойынша: аудиометрия .
Кез келген этиологиядағы естудің бір жақты немесе екі жақты төмендеуі: (3 метрден кем сыбырлап сөйлеу), электр есептеуіш машиналарын (бұдан әрі-ЭЕМ) жөндеу және пайдалану жұмыстарын қоспағанда.
Түзетілген көру жітілігі бір көзде 0,5-тен төмен, ал екіншісінде 0,2 –ден төмен
Тұрақты, емдеуге жатпайтын жасаурағыш.
Көру өрісін 200 артық артық шектеу
Вестибулярлық аппарат функциясының бұзылуы, оның ішінде Меньер ауруы.
19
Мемлекеттік орман күзетіндегі, ағашты құлату, балқыту, тасымалдау және бастапқы өңдеу жөніндегі кәсіптер мен жұмыстар
Кәсіптік патолог, невропатолог, хирург, оториноларинголог
Көру жітілігі, вестибулярлық аппаратты зерттеу, ЭКГ, ФГ, қанның жалпы талдауы, аудиометрия, аяқ-қол спирографиясы
Айқындалған көк тамырлардың кеңеюі.
Аяқ тромбофлебиті. Жиі асқынатын және қан кететін геморрой.
Тамырлардың облитерациялаушы аурулары
Қысылуға бейім және жұмыстарға кедергі жасайтын жарықтар
Перифериялық нерв жүйесінің созылмалы аурулары
Кез келген этиологиядағы естудің тұрақты төмендеуі: (3 метрден кем сыбырлап сөйлеу)
Вестибулярлық аппарат функциясының бұзылуы, оның ішінде Меньер ауруы.
Түзетілген көру жітілігі бір көзде 0,5-тен төмен, ал екіншісінде 0,2 –ден төмен
20
Жерасты жұмыстарының барлық түрлерімен байланысты кәсіптер мен жұмыстар
Кәсіптік патолог, терапевт, невропатолог, хирург, оториноларинголог, офтальмолог, психиатр, дерматовенеролог, аллерголог

Общий анализ мочи и крови, ЭКГ, спирография, вестибулярного аппарата аудиометрия, ФШК для подземных работников со стажем до 10 лет, рентгенография органов грудной клетки при стаже более 5 лет по показаниям, если имеются заболевания бронхолегочной системы. При стаже более 10 лет рентгенография органов грудной клетки.
Хронические заболевания периферической нервной системы
Болезни зубов, полости рта, отсутствие зубов, мешающее захватыванию загубника, наличие съемных протезов, альвеолярная дефект, стоматиты, периодонтит, анкилозы и контратуры нижней челюсти, челюстной артрит
Общее физическое недоразвитие и недоразвитие опорно-двигательного аппарата
Доброкачественные новообразования, препятствующие выполнению работ в противогазах
Грыжи (все виды)
Облитерирующий эндоартеррит
Варикозное расширение вен и трофические язвы нижних конечностей.
Тромбофлебит.
Искривление носовой перегородки с нарушением функции носового дыхания
Хронические заболевания верхних дыхательных путей с частыми обострениями
Хронические заболевания среднего уха
Понижение слуха (даже на одно ухо) любой этиологии (восприятие шепотной речи менее 3 м)
Нарушение функции вестибулярного аппарата, в том числе, болезнь Меньера
Хронические, часто обостряющиеся заболевания кожи
При первичном трудоустройстве противопоказаны:
Хронические заболевания органов дыхания.
Артериальная гипертензия.
Заболевания сердечно-сосудистой системы, даже при наличие компенсации.
Понижение остроты зрения ниже 0,8 на одном глазу и ниже 0,5 на другом, коррекция не допускается.
Для работающих в подземных условиях при периодических медосмотрах противопоказаны:
Хронические заболевания органов дыхания с ДН 1,2,3.
Заболевания сердечно-сосудистой системы, в стадии декомпенсации НК1-4
Артериальная гипертензия 2,3 стадии высокого риска.
Понижение остроты зрения ниже 0,5 на одном глазу и ниже 0,2 на другом, коррекция не допускается.
Геморрой с частыми обострениями и кровотечениями.
Хронические заболевания периферической нервной системы (радикулопатии, осложненные протрузией и грыжей дисков).
ЗЧМТ, состояния после ОЧМТ, травмы.
Врожденные пороки сердца, приобретенные пороки сердца, кардиомиопатия (первичные и вторичные), кардиосклероз (атеросклеротический, ПИМ), алкогольные поражения сердца с наличием сердечной недостаточности II ст. и более; (осложненные нарушениями ритма и проводимости).
Хронические заболевания бронхолегочной системы (хронический бронхит, ХОБЛ, интерстициальная пневмония, саркоидоз, эмфизема, бронхоэктатическая и другие неспецифические болезни легких I, II и более стадии) с частыми обострениями, наклонностью к кровотечениям, дыхательной недостаточностью II и III степени. Фиброзирующий альвеолит. Состояние после перенесенного спонтанного пневмоторакса.
Тяжелые нарушения питания и обмена веществ. Ожирение III и IV степени с легочной или сердечной недостаточностью
21
Профессии и работы в нефтяной, газовой и химической промышленности, в том числе вахтовым методом, работа на гидрометеорологических станциях, сооружениях связи, расположенных в высокогорных, пустынных и других отдаленных районах, в трудных климатогеографических условиях
Профпатолог. Невропатолог хирург, оториноларинголог, офтальмолог, психиатр, дерматовенеролог, стоматолог, аллерголог
Общий анализ мочи и крови, исследование вестибулярного аппарата, аудиометрия, АЛТ,АСТ, биллирубин, функция внешнего дыхания, ЭКГ, ФГ
Хронические заболевания периферической нервной системы
Облитерирующие заболевания сосудов
Расширение вен, тромбофлебит, геморрой с частыми обострениями, кровотечением
Грыжи с наклонностью к ущемлению, выпадение прямой кишки
Стойкое понижение слуха любой этиологии (шепотная речь менее 3 м)
Нарушение функции вестибулярного аппарата, в том числе болезнь Миньера.
Снижение остроты зрения (при работе в противогазах).
Решается вопрос по каждому заболеванию индивидуально в зависимости от условий труда
22
Профессии и работы, связанные с обслуживанием оборудований, работающих под давлением
Профпатолог, офтальмолог, оториноларинголог, невропатолог
Исследование остроты и полей зрения, общий анализ крови и мочи, исследование вестибулярного аппарата, ЭКГ, ФГ
Острота зрения с коррекцией ниже 0,5 на одном глазу и ниже 0,2 на другом с коррекцией
Ограничение поля зрения более чем на 20о
Стойкое слезотечение, не поддающееся лечению
Стойкое понижение слуха любой этиологии, одно и двустороннее (шепотная речь менее 3 м)
Нарушение функции вестибулярного аппарата, в том числе болезнь Меньера
Хронические рецидивирующие заболевания кожи
23
Профессии и работа машинистов (кочегаров), операторов котельных, работников службы газового надзора
Профпатолог, терапевт офтальмолог, оториноларинголог, дерматовенеролог, невропатолог
Общий анализ крови и мочи, исследование вестибулярного аппарата, ЭКГ, ФГ
Нарушение функции вестибулярного аппарата.
Выраженные формы заболеваний верхних дыхательных путей и органов дыхания с нарушением функции.
Хронические рецидивирующие заболевания кожи
24
Профессии и работы, связанные с применением взрывчатых материалов, работы на взрыво и пожароопасных производствах
Профпатолог, терапевт, офтальмолог, оториноларинголог, дерматовенеролог, невропатолог, психиатр
Общий анализ крови, исследование вестибулярного аппарата, ЭКГ, ФГ
Хронические заболевания периферической нервной системы
Стойкое понижение слуха любой этиологии, одно и двустороннее (шепотная речь менее 3 м)
Нарушение функции вестибулярного аппарата, в т.ч. болезнь Меньера
Стойкое слезотечение, не поддающееся лечению
25
Профессии и работы военизированной охраны, служб специализированной связи, аппарата инкассации, работников системы государственного банка и работников других ведомств и служб, которым разрешено ношение огнестрельного оружия и его применение, а также работникам охранных структур и ведомств без права на разрешение ношения и применения огнестрельного оружия
Профпатолог, терапевт, невропатолог, оториноларинголог, офтальмолог, дерматовенеролог, психиатр, хирург
Общий анализ крови, исследование остроты зрения, аудиометрия, ЭКГ, ФГ,
Отсутствие конечности, кисти, стопы
Заболевания сосудов (облитерирующий эндартериит, варикозное расширение вен и другие)
Хронические заболевания периферической нервной системы
Хронические, часто обостряющиеся заболевания кожи

Қанның және несептің жалпы талдауы, ЭКГ, спирография, вестибулярлық аппарат аудиометриясы, 10 жылға дейінгі еңбек өтілі болса жерасты жұмыскерлеріне арналған ФШК, егер бронх-өкпе жүйесінің аурулары болса, 5 жылдан астам өтілі болса көрсетілімдер бойынша кеуде қуысы ағзаларының рентгенографиясы. 10 жылдан астам еңбек өтілі болған жағдайда кеуде қуысының рентгенографиясы.
Перифериялық нерв жүйесінің созылмалы аурулары
Тістердің, ауыз қуысының аурулары, ерінартын тартып алуға кедергі келтіретін тістердің болмауы, алынбалы протездердің болуы, альвеолалы ақау, стоматиттер, периодонтит, анкилоздар және төменгі жақ контратурасы, жақ артриті.
Жалпы физикалық дамымау және тірек-қозғалыс аппаратының дамымауы
Газтұтқыштарда жұмыс істеуге кедергі келтіретін қатерсіз ісіктер
Жарықтар (барлық түрлері)
Облитерациялаушы эндоартеррит
Көк тамырдың варикоздық кеңеюі және аяқтың трофикалық ойықжарасы.
Тромбофлебит.
Мұрынмен тыныс алу функциясы бұзылған мұрын қалқаншасының қисаюы
Жиі асқынатын жоғарғы тыныс алу жолдарының созылмалы аурулары
Ортаңғы құлақтың созылмалы аурулары
Кез келген этиологиядағы естудің төмендеуі (тіпті бір құлақта) (3 м кем сыбырлап сөйлеуді қабылдау)
Вестибулярлық аппарат функциясының бұзылуы, оның ішінде Меньер ауруы.
Созылмалы, жиі асқынатын тері аурулары
Алғашқы жұмысқа орналасу кезіндегі қарсы көрсетілімдер:
Тыныс алу ағзаларының созылмалы аурулары.
Артериялық гипертензия.
Компенсация болған жағдайда да жүрек-қан тамырлары жүйесі аурулары.
Көру жітілігі бір көзде 0,8-ден төмен және екіншісінде 0,5-тен төмен, түзетуге жол берілмейді.
Жер астында жұмыс істейтін адамдарға мерзімдік медициналық қарап-тексерулер кезіндегі қарсы көрсетілімдер:
1,2,3 ДН-мен тыныс алу ағзаларының созылмалы аурулары.
1 -4 декомпенсация сатысындағы жүрек-қан тамыры жүйесі аурулары
2,3 сатыдағы қауіптілігі жоғары артериялық гипертензия.
Көру жітілігінің бір көзде 0,5-тен төмен және екіншісінде 0,2-ден төмен төмендеуі, түзетуге жол берілмейді.
Жиі асқынатын және қан кететін геморрой.
Перифериялық нерв жүйесінің созылмалы аурулары (радикулопатия, асқынған протузиялар мен дискілер жарықтары).
Жабық бас сүйек-ми жарақаты. Ашық бас сүйек-ми жарақатының кейінгі жағдайы, жарақаттар.
Туа біткен жүрек ақаулары, жүре пайда болған жүрек ақаулары, кардиомиопатия (бастапқы және қайталама), кардиосклероз (атеросклеротикалық, миокард инфарктісінен кейін), ІІ және одан жоғары жүрек жеткіліксіздігінің болуымен жүректің алкогольдік зақымдануы; (ырғақ пен өткізгіштіктің бұзылуымен асқынған).
Жиі асқынатын, қан кетуге бейім, II және III дәрежелі тыныс алу жеткіліксіздігі бар бронх-өкпе жүйесінің созылмалы аурулары (созылмалы бронхит, ӨСОА, интерстициальды пневмония, саркоидоз, эмфизема, брнхоэкстатикалық және I, II және одан да көп сатыдағы өкпенің басқа да спецификалық емес аурулары). Фиброзды альвеолит. Спонтанды пневмоторакстан кейінгі жағдай.
Тамақтану мен метаболизмнің ауыр бұзылыстары. Өкпе немесе жүрек жеткіліксіздігі бар ІІІ және IV дәрежелі семіздік
21
Мұнай, газ өнеркәсібіндегі, оның ішінде вахталық әдіспен, гидрометеорологиялық станциялардағы, биік таулы, дала және басқа да алыс аудандарда орналасқан байланыс құрылыстарындағы қиын климаттық географиялық жағдайлардағы жұмыстар мен кәсіптер
Кәсіптік патолог. Невропатолог хирург, оториноларинголог, офтальмолог, психиатр, дерматовенеролог, стоматолог, аллерголог
Қанның, несептің жалпы талдауы, вестибулярлық аппаратты зерттеу, аудиометрия,АЛТ, АСТ, биллирубин, сыртқы тыныс алу функциясы, ЭКГ, ФГ
Перифериялық нерв жүйесінің созылмалы аурулары
Тамырлардың облитерациялаушы аурулары
Көк тамырлардың созылуы, тромбофлебит, жиі асқынатын және қан кететін геморрой
Қысылуға бейім жарықтар, тік ішектің төмен түсуі
Кез келген этиологиядағы естудің төмендеуі (3 м кем сыбырлап сөйлеу)
Вестибулярлық аппарат функциясының бұзылуы, оның ішінде Меньер ауруы.
Көру жітілігінің төмендеуі (газтұтқышта жұмыс істегенде).
Әрбір ауру бойынша мәселе еңбек жағдайына байланысты жеке шешіледі
22
Қысыммен жұмыс істейтін жадықтарға қызмет көрсетумен байланысты жұмыстар мен кәсіптер
Кәсіптік патолог, офтальмолог, оториноларинголог, невропатолог
Көру жітілігі мен өрістерін зерттеу, қанның жалпы талдауы, несептің жалпы талдауы, вестибулярлық аппаратты зерттеу, ЭКГ, ФГ
Түзетілген көру жітілігі бір көзде 0,5-тен төмен және екінші көзде 0,2-ден төмен
Көру өрісінің 20о артық шектелуі
Тұрақты, емделмейтін жасаурағыш
Кез келген этиологиядағы естудің төмендеуі (3 м кем сыбырлап сөйлеу)
Вестибулярлық аппарат функциясының бұзылуы, оның ішінде Меньер ауруы.
Терінің созылмалы қайталанатын аурулары
23
Машинистер (от жағушылар), қазандық операторларының, газ қадағалау қызметі жұмыскерлерінің жұмыстары мен кәсіптері
Кәсіптік патолог, терапевт офтальмолог, оториноларинголог, дерматовенеролог, невропатолог
Қанның, несептің жалпы талдауы, вестибулярлық аппаратты зерттеу, ЭКГ, ФГ
Вестибулярлық аппарат функциясының бұзылуы.
Функциялары бұзылған тыныс алу ағзаларының және жоғары тыныс алу жолдарының айқын ауру түрлері.
Терінің созылмалы қайталанатын аурулары
24
Жарылғыш материалдарды қолданумен байланысты жұмыстар, жарылыс және өрт қауіпті өндірістердегі жұмыстар мен кәсіптер
Кәсіптік патолог, терапевт, офтальмолог, оториноларинголог, дерматовенеролог, невропатолог, психиатр
Қанның жалпы талдауы, вестибулярлық аппаратты зерттеу, ЭКГ, ФГ
Перифериялық нерв жүйесінің созылмалы аурулары
Кез келген этиологиядағы естудің төмендеуі (3 м кем сыбырлап сөйлеу)
Вестибулярлық аппарат функциясының бұзылуы, оның ішінде Меньер ауруы.
Тұрақты, емделмейтін жасаурағыш
25
Әскерилендірілген күзеттің, мамандандырылған байланыс қызметтерінің, инкассация аппаратының, мемлекеттік банк жүйесі жұмыскерлерінің және атыс қаруын алып жүруге және оны қолдануға рұқсат етілген басқа да ведомстволар мен қызметтер жұмыскерлерінің, сондай-ақ атыс қаруын алып жүруге және қолдануға рұқсат алуға құқығы жоқ күзет құрылымдары мен ведомстволар жұмыскерлерінің кәсіптері мен жұмыстары
Кәсіптік патолог, терапевт, невропатолог, оториноларинголог, офтальмолог, дерматовенеролог, психиатр, хирург
Қанның жалпы талдауы, көру жітілігін зерттеу, аудиометрия, ЭКГ, ФГ,
Аяқтың, қолдың, табанның болмауы
Тамыр аурулары (облитерациялаушы эндартериит, көк тамырлардың варикозды кеңеюі және басқалар)
Перифериялық нерв жүйесінің созылмалы аурулары
Созылмалы, жиі асқынатын тері аурулары

Острота зрения с коррекцией ниже 0,5 на одном глазу, ниже 0,2 на другом; или 0,7 на одном глазу при отсутствии зрения на другом
Стойкое снижение слуха любой этиологии (восприятие шепотной речи менее 3 м) - вопрос допуска может решаться индивидуально, после эффективного слухопротезирования
Нарушение функции вестибулярного аппарата, в том числе болезнь Меньера
26
Профессии и работы газоспасательной службы, добровольных газоспасательных дружин, военизированных частей и отрядов по предупреждению возникновения и ликвидации, открытых газовых и нефтяных фонтанов, военизированных горных, горноспасательных команд.
Профпатолог, терапевт, невропатолог, оториноларинголог, офтальмолог, хирург, психиатр, стоматолог
Общий анализ мочи и крови, исследование вестибулярного аппарата, ЭКГ, ФГ
Хронические заболевания периферической нервной системы
Заболевания сердечно-сосудистой системы, даже при наличии компенсации
Хронические заболевания органов дыхания
Болезни зубов, полости рта, отсутствие зубов, мешающее захватыванию загубника, наличие съемных протезов, альвеолярная дефект, стоматиты, периодонтит, анкилозы и контратуры нижней челюсти, челюстной артрит
Общее физическое недоразвитие и недоразвитие опорно-двигательного аппарата
Доброкачественные новообразования, препятствующие выполнению работ в противогазах
Грыжи (все виды)
Облитерирующий эндартеррит
Варикозное расширение вен и трофические язвы нижних конечностей.
Тромбофлебит.
Геморрой
Искривление носовой перегородки с нарушением функции носового дыхания Хронические заболевания верхних дыхательных путей с частыми обострениями
Хронические заболевания среднего уха
Понижение слуха (даже на одно ухо) любой этиологии (восприятие шепотной речи менее 3 м)
Нарушение функции вестибулярного аппарата, в том числе, болезнь Меньера
Понижение остроты зрения ниже 0,8 на одном глазу и ниже 0,5 на другом, коррекция не допускается
27
Профессии и работы на механическом оборудовании (токарных, фрезерных и других станках, штамповочных прессах)
Профпатолог, терапевт, невропатолог, оториноларинголог, офтальмолог, дерматолог
Общий анализ крови и мочи, ЭКГ, исследование вестибулярного аппарата, ФГ
Хронические заболевания слезовыводящих путей, век, органические недостатки век, препятствующие полному их смыканию, свобод ному движению глазного яблока
Ограничение поля зрения более чем на 20о
Острота зрения с коррекцией ниже 0,5 на одном глазу, ниже 0,2 - на другом.
Нарушение функции вестибулярного аппарата
Эпилепсия и синкопальные состояния
28
Профессии и работы, непосредственно связанные с движением безрельсового транспорта, в том числе внутри заводского (водители и машинисты автопогрузчиков, электропогрузчиков, электрокаров, электроштабелеров, регулировщики)
Профпатолог, терапевт, невропатолог, офтальмолог, оториноларинголог, хирург
Исследование вестибулярного аппарата, остроты и полей зрения, ЭКГ, ФГ, общий анализ крови
Нарушение функции вестибулярного аппарата, в том числе болезнь Меньера.
Стойкое понижение слуха любой этиологии, одно или двустороннее (шепотная речь менее 3 м).

Түзетілген көру жітілігі бір көзде 0,5 төмен, екіншісінде 0,2 төмен; немесе екіншісі көрмеген кезде бір көзде 0,7 төмен
Кез келген этиологиядағы естудің төмендеуі (3 м кем сыбырлап сөйлеу) – жіберу мәселесі тиімді есту протезін жасағаннан кейін жеке шешілуі мүмкін
Вестибулярлық аппарат функциясының бұзылуы, оның ішінде Меньер ауруы.
26
Газ құтқару қызметі, ерікті газ құтқару жасағы, ашық газ және мұнай бұрқақтарының пайда болуының алдын алу және жою бойынша әскерилендірілген бөлімдер мен отрядтардың, әскерилендірілген тау, тау құтқару командаларының жұмыстары мен кәсіптері
Кәсіптік патолог, терапевт, невропатолог, оториноларинголог, офтальмолог, хирург, психиатр, стоматолог
Қанның, несептің жалпы талдауы, вестибулярлық аппаратты зерттеу, ЭКГ, ФГ
Перифериялық нерв жүйесінің созылмалы аурулары
Компенсация болған жағдайда да жүрек-қан тамырларының аурулары
Тыныс алу ағзаларының созылмалы аурулары
Тістердің, ауыз қуысының аурулары, ерінартын тартуға кедергі келтіретін тістердің болмауы, алынбалы протездердің болуы, альвеолалы ақау, стоматиттер, периодонтит, анкилоздар және төменгі жақ контратурасы, жақ артриті
Жалпы дененің дамымауы және тірек-қозғалыс аппаратының дамымауы
Газтұтқыштарда жұмыс істеуге кедергі келтіретін қатерсіз ісіктер
Жарықтар (барлық түрлері)
Облитерациялаушы эндартеррит
Көк тамырлардың варикоздық кеңеюі аяқтың трофиялық ойықжарасы.
Тромбофлебит.
Геморрой
Мұрынмен тыныс алу функциясы бұзылған мұрын қалқасының қисаюы. Жиі асқынатын жоғарғы тыныс алу жолдарының созылмалы аурулары
Ортаңғы құлақтың созылмалы аурулары
Кез келген этиологиядағы естудің төмендеуі (тіпті бір құлақта) (3 м кем сыбырлап сөйлеуді қабылдау)
Вестибулярлық аппарат функциясының бұзылуы, оның ішінде Меньер ауруы.
Көру жітілігі бір көзде 0,8-ден төмен және екіншісінде 0,5-тен төмен төмендеуі, түзетуге жол берілмейді
27
Механикалық жабдықтардағы жұмыстар мен кәсіптер (токарь, фрезер және басқа да станоктадар, штамптау престерінде)
Кәсіптік патолог, терапевт, невропатолог, оториноларинголог, офтальмолог, дерматолог
Қанның, несептің жалпы талдауы, ЭКГ, вестибулярлық аппаратты зерттеу, ФГ
Жас шығару жолдарының, қабақтың созылмалы аурулары, қабақтың толық жабылуына, көз алмасының еркін қозғалысына кедергі жасайтын қабақтың органикалық ақаулары
Көру өрісінің 20о артық шектелуі
Түзетілген көру жітілігі бір көзде 0,5-тен төмен, екінші көзде 0,2-ден төмен
Вестибулярлық аппарат функциясының бұзылуы.
Эпилепсия және синкопальды жағдайлар
28
Рельссіз, оның ішінде зауыт ішіндегі көліктің қозғалысымен тікелей байланысты кәсіптер мен жұмыстар (автотиегіштердің, электр тиегіштердің, электркарлардың, электр қаттауыштардың жүргізушілері мен машинистері, реттеушілер)
Кәсіптік патолог, терапевт, невропатолог, офтальмолог, оториноларинголог, хирург
Вестибулярлық аппаратты зерттеу, көру жітілігін және өрісін зерттеу, ЭКГ, ФГ, қанның жалпы талдауы
Вестибулярлық аппарат функциясының бұзылуы, оның ішінде Меньер ауруы.
Кез келген этиологиядағы естудің төмендеуі (тіпті бір құлақта) (3 м кем сыбырлап сөйлеуді қабылдау)

Острота зрения с коррекцией ниже 0,5 на одном глазу, ниже 0,2 на другом; стойкое слезотечение, не поддающееся лечению; нарушение цветоощущения для работников, применяющих цветовую сигнализацию; ограничение полей зрения более чем на 200, синдром вегето-сосудистой дистонии с частыми пароксизмами
29
Работы, связанные с движением автотранспортных средств всех категорий;
Профпатолог, терапевт, невропатолог, офтальмолог, нарколог, оториноларинголог, хирург, психиатр, гинеколог
Общий анализ крови, ЭКГ, ФГ, исследование вестибулярного аппарата, определение группы крови и резус-фактора (при прохождении предварительного медицинского осмотра), исследование остроты и полей зрения
Хронические заболевания оболочек глаза с нарушением функции зрения, стойкие изменения и парезы мышц век, препятствующие зрению или ограничивающие движение глазного яблока (после оперативного лечения с хорошим результатом, допуск к вождению разрешается).
Мотоциклов, мотороллеров, мотонарт всех типов и марок;
Хроническое, не поддающееся консервативному лечению воспаление и свищ слезного мешка, упорное, не поддающееся лечению слезотечение (после оперативного лечения с хорошим результатом, допуск к вождению разрешается).
Трамваев, троллейбусов, автобусов, микроавтобусов и иных автотранспортных средств, используемых для пассажирских перевозок;
Стойкая диплопия вследствие косоглазия.
Тракторов и изготовленных на их базе самоходных шасси и механизмов, самоходных сельскохозяйственных, мелиоративных и дорожностроительных машин и механизмов;
Ограничение поля зрения более чем на 200 в любом из меридианов.
Автомобили с ручным управлением для лиц с инвалидностью всех категорий;
Центральная скотома абсолютная или относительная.
Работники речных и морских портов, экипажи речных и морских судов, капитаны и их помощники, штурманы, механики, матросы, радио специалисты, работники лоцманской службы и службы управления движением судов
Острота зрения с коррекцией ниже 0,8 Д, на одном глазу, ниже 0,4 Д - на другом; отсутствие зрения на одном глазу.
Профессии и работники управления возушными судами и иными летательными аппаратами (инженеры – пилоты, бортинженеры); технического обслуживания, эксплуатации и ремонта воздушных судов и иных летательных аппаратов и авиационной техники; управления и обслуживания движением воздушных судов (инженеры – авиадиспетчеры); технической эксплуатации авиационного электрифи цированного, пилотажно–навигационного и радиоэлектронного оборудования; электрооборудования авто транспортных средств; эксплуатации авиационных приборов, наземных и бортовых систем управления, навигации диагностики воздушных судов и иных летательных аппаратов; авиационной безопасности; обслуживания пассажиров (бортпроводники)
После рефракционных операций на роговой оболочке водители транспортных средств допускаются к вождению через 3 месяца.

Бір көзде 0,5-тен төмен, екіншісінде 0,2-ден төмен түзетумен көру жітілігі; емдеуге келмейтін тұрақты жас ағу; түс сигнализациясын қолданатын жұмыскерлер үшін түс сезудің бұзылуы; көру өрісінің 200-тан астам шектелуі, жиі пароксизмдері бар вегетативтік-қан тамыры дистониясы синдромы
29
Барлық санаттағы автокөлік құралдарының қозғалысымен байланысты жұмыстар;
Кәсіптік патолог, терапевт, невропатолог, офтальмолог, нарколог, оториноларинголог, хирург, психиатр, гинеколог
Қанның жалпы талдауы, ЭКГ, ФГ, вестибулярлық аппаратты зерттеу, қан тобын және резус-факторды анықтау (алдын ала медициналық қарап-тексеруден өту кезінде), көру жітілігі мен өрісін зерттеу
Көру функциясы бұзылған көз қабықтарының созылмалы аурулары, көзге кедергі келтіретін немесе көз алмасының қозғалысын шектейтін қабақтың бұлшық еттерінің тұрақты өзгерістері мен парездері (жақсы нәтижемен операциялық емдеуден кейін жүргізуге рұқсат етіледі).
Барлық үлгідегі және маркадағы мотоциклдер, мотороллерлер, мотонарттар;
Көз жасы қапшығының созылмалы, консервативті емдеуге келмейтін қабынуы мен жыланкөзі, табанды, емдеуге келмейтін жас ағу (жақсы нәтижемен операциялық емдеуден кейін жүргізуге рұқсат етіледі).
Жолаушылар тасымалдауға арналған трамвайлар, троллейбустар, автобустар, шағын автобустар және өзге де автокөлік құралдары;
Қылилықтың салдарынан тұрақты диплопия.
Тракторлар және олардың базасында дайындалған өздігінен жүретін шассилер мен механизмдер, ауыл шаруашылығы, мелиоративтік және жол-құрылыс машиналары мен механизмдері;
Кез келген меридианда көру өрісінің 200 артық шектелуі.
Барлық санаттағы мүгедектерге арналған қолмен басқарылатын автомобильдер;
Абсолютті немесе салыстырмалы орталық скотома.
Өзен және теңіз порттарының жұмыскерлері, өзен және теңіз кемелерінің экипаждары, капитандар мен олардың көмекшілері, штурмандар, механиктер, матростар, радио мамандар, лоцман қызметінің және кеме қозғалысын басқару қызметінің жұмыскерлері
Түзетілген көру жітілігі бір көзде 0,8 Д төмен, екінші көзде 0,4 Д, бір көздің көрмеуі.
Әуе кемелерін және өзге де ұшу аппараттарын басқару (инженер – пилоттар, бортинженерлер); әуе кемелеріне және өзге де ұшу аппараттары мен авиация техникасына техникалық қызмет көрсету, пайдалану және жөндеу; әуе кемелерінің қозғалысын басқару және қызмет көрсету (инженер – авиадиспетчерлер); авиациялық электрлендірілген, пилотаждық-навигациялық және радиоэлектрондық жабдықтарды;
Автокөлік құралдарының электр жабдықтарын техникалық пайдалану;
авиациялық аспаптарды, жерүсті және борттық басқару жүйелерін пайдалану, әуе кемелері мен өзге де ұшу аппараттарының диагностикасы навигациясы; авиациялық қауіпсіздік; жолаушыларға қызмет көрсету (бортсеріктер) кәсіптері мен жұмыскерлері
Мөлдір қабықтағы рефракциялық операциядан кейін көлік құралдарының жүргізушілері 3 айдан кейін жүргізуге жіберіледі.

При остроте зрения с коррекцией ниже 0,8 Д - на одном глазу и 0,4 Д - на другом, отсутствие осложнений в исходной (до операции) рефракции от + 8,0 до 8,0 Д.
При невозможности установить дооперационную рефракцию годны при длине оси глаза от 21,5 до 27,0 мм;
искусственный хрусталик хотя бы на одном глазу допускается индивидуально. допускаются стажированные водители при остроте зрения с коррекцией (0,8 Д - 0,4 Д), нормальное поле зрения и отсутствие осложнений в течение полугода после операции.
Нарушение цветоощущения.
Заболевания сетчатки и зрительного нерва.
Полная глухота на одно ухо при восприятии разговорной речи, на другое на расстояние менее 3 м, шепотной речи на расстояние 1 м, или восприятие разговорной речи на другое ухо менее 2 м (при полной глухоте, глухонемоте допуск осуществляется индивидуально с переосвидетельствованием не реже, чем через 2 года).
Хроническое одностороннее или двустороннее гнойное воспаление среднего уха, осложненное холестеатомой, грануляциями или полипом (эпитимпанит).
Наличие фистульного симптома (после оперативного лечения с хорошим результатом, вопрос решается индивидуально), хронический гнойный мастоидит.
Нарушение функции вестибулярного аппарата, синдромы головокружения, нистагм (болезнь Меньера, лабиринтиты, вестибулярные кризы любой этиологии).
Спонтанный нистагм при отклонении зрачков на 700 от среднего положения.
Доброкачественное новообразование, малоподвижные рубцы, значительно затрудняющие движение конечностей.
Резко выраженные ограничения подвижности шеи, стойкие изменения в крупных суставах, неправильно сросшиеся переломы, ложные суставы, значительно затрудняющие движение конечностей, а также стойкие изменения в позвоночнике, нарушающие его движения.
Отсутствие одной верхней или нижней конечности, кисти или стопы, деформация кисти или стопы, значительно затрудняющие движение.
В порядке исключения могут допускаться лица с одной ампутированной голенью, если ампутационная культя не менее 1/3 голени и подвижность в коленном суставе ампутированной конечности полностью сохранена.
Отсутствие пальцев или фаланг.
Травматические деформации с наличием неврологической симптоматики и дефекты костей черепа, допуск осуществляется индивидуально с переосвидетельствованием через 2 года.
Укорочение нижней конечности более чем на 6 см, освидетельствуемые могут быть признаны годными, если конечность не имеет дефектов со стороны костей, мягких тканей и суставов, объем движений сохранен, длина конечности более 75 см.
Заболевания, вызывающие ограничение движений или болезненность при движении, после оперативного лечения вопрос решается индивидуально.
Аневризмы аортальные, сосудов головного мозга, бедренной и подколенной артерий; облитерирующий эндартериит, II-III стадии, болезнь Такаясу; варикозное расширение вен с нарушением трофики, слоновостью.
Стойкие изменения в глотке, гортани, трахеи, затрудняющие дыхание.
Деформация грудной клетки и позвоночника со значительным нарушением функции органов грудной полости (вопрос о допуске решается индивидуально).
Врожденные или приобретенные пороки сердца и сосудов любой этиологии при наличии компенсации допускаются индивидуально с переосвидетельствованием через год.
Состояние после операции на сердце и крупных сосудах, при компенсации, вопрос решается индивидуально с переосвидетельствованием через год.
Лица с имплантированными искусственными водителями ритма сердца допускаются индивидуально.
Болезни сердца, нарушения ритма, хроническая ишемическая болезнь сердца, состояние после перенесенного инфаркта миокарда вопрос о допуске решается индивидуально (ежегодное переосвидетельствование, за исключением лиц со стенокардией покоя).
Болезни крови и кроветворных органов, вопрос о допуске решается индивидуально при отсутствии анемического синдрома и обострения основного заболевания.
Выпадение матки и влагалища, ректовагинальные и пузырно-влагалищные свищи (разрывы промежности с нарушением целостности сфинктера прямой кишки) (после оперативного лечения вопрос решается индивидуально).
Рост ниже 150 см (вопрос решается индивидуально), резкое отставание физического развития.
Для водителей пассажирского транспорта при Дефектах речи и заикании, вопрос решается индивидуально
30
Профессии и работники аэровокзального, морского, речного комплексов: агенты по организации перевозок; супервайзеры; кассиры; агенты справочного бюро; агенты службы досмотра; службы авиационной безопасности; таможни; грузчики; приемосдатчики грузов.
Профпатолог, терапевт, невропатолог, отоларинголог, офтальмолог, психиатр, гинеколог
Общий анализ крови и мочи, аудиометрия, офтольмоскопия, ЭКГ, ФГ
Болезни соединительной ткани.
Нарушение менструальной функции, сопровождающейся маточными кровотечениями (кроме работ, связанных с нарушением зрения).
Стойкое понижение слуха любой этиологии одно и двусторонней (шепотная речь не менее 3 м).
Нарушение вестибулярного аппарата, в том числе болезнь Меньера
31

Көру жітілігі түзетумен - бір көзде 0,8 Д төмен және екіншісінде 0,4 Д төмен, + 8,0-ден 8,0 Д-ға дейін бастапқы (операцияға дейін) рефракция кезінде асқынулардың болмауы.
Операцияға дейінгі рефракцияны белгілеу мүмкін болмаған кезде көз осінің ұзындығы 21,5-тен 27,0 мм-ге дейін болғанда жарамды;
Жасанды көз бұршағы кем дегенде бір көзде болғанда жеке рұқсат етіледі. Көру жітілігі түзетілген (0,8 Д - 0,4 Д), қалыпты көру өрісі және операциядан кейін жарты жыл ішінде асқынулар болмаған кезде өтілі бар жүргізушілер жіберіледі.
Түсті сезінудің бұзылуы.
Көз торының және көру нервінің аурулары.
Ауызекі сөйлеуді қабылдау кезінде бір құлақтың толық кереңдік, екіншісімен 3 м-ден кем қашықтыққа естімеуі, 1 м қашықтықта сыбырлап сөйлеуді немесе екінші құлақпен 2 м-ден кем ауызекі сөйлеуді қабылдау (толық кереңдік, мылқаулық кезінде рұқсат беру кемінде 2 жылдан кейін қайта куәландыра отырып, жеке жүзеге асырылады).
Холестеатомамен, грануляциялармен немесе полиппен (эпитимпанит) асқынған ортаңғы құлақтың созылмалы біржақты немесе екі жақты іріңді қабынуы.
Фистульдік симптомның болуы (жақсы нәтижемен операциялық емдеуден кейін мәселе жеке шешіледі), созылмалы іріңді мастоидит.
Вестибулярлық аппарат функциясының бұзылуы, бас айналу синдромдары, нистагм (Меньер ауруы, лабиринтиттер, кез келген этиологиядағы вестибулярлық криздер).
Көз қарашығының ортаңғы жағдайдан 700 ауытқуы кезіндегі спонтанды нистагм.
Аяқ-қолдардың қозғалысын едәуір қиындататын қатерсіз ісіктер, баяу қозғалатын тыртықтар.
Мойын қозғалғыштығының кенеттен айқын шектеулері, үлкен буындардағы тұрақты өзгерістер, дұрыс өспеген сынықтар, аяқ-қолдардың қозғалысын едәуір қиындататын жалған буындар, сондай-ақ оның қозғалысын бұзатын омыртқадағы тұрақты өзгерістер.
Бір қолдың немесе аяқтың, қолдың немесе табанның болмауы, қозғалысты едәуір қиындататын қолдың немесе табанның деформациясы.
Егер ампутациялық тұқыл сирақтың кемінде 1/3 болса және ампутацияланған аяқ-қолдың тізе буынындағы қозғалғыштық толық сақталған болса, ерекшелік ретінде бір ампутацияланған сирағы бар адамдарға рұқсат етілуі мүмкін.
Саусақтардың немесе фалангтардың болмауы.
Неврологиялық симптоматикасы бар травматикалық деформациялар және бас сүйегінің ақаулары, рұқсат беру 2 жылдан кейін қайта куәландыра отырып, жеке жүзеге асырылады.
Аяқ-қолдың 6 см-ден артық қысқаруы, егер аяқ-қолдың сүйек, жұмсақ тіндер мен буындар жағынан ақаулары болмаса, қозғалыс көлемі сақталса, аяқ-қолдың ұзындығы 75 см-ден артық болса, куәландырылушылар жарамды деп танылуы мүмкін.
Қозғалыс кезінде қозғалысты шектеуді немесе ауырсынуды тудыратын аурулар, операциялық емдеуден кейін мәселе жеке шешіледі.
Қолқаның, бас миы тамырларының, сан және тізе асты артерияларының аневризмасы; облитерациялаушы эндартериит, II-III сатысы, Такаясу ауруы; трофика бұзылған, шораяқтық бар варикоздық кеңею.
Тыныс алуды қиындататын жұтқыншақтың, көмейдің, трахеяның тұрақты өзгерістері.
Кеуде қуысы ағзалары функциясы елеулі бұзылған кеуде қуысы мен омыртқаның деформациясы (жіберу туралы мәселе жеке шешіледі).
Кез келген этиологиядағы туа біткен немесе жүре пайда болған жүрек және қан тамырларының ақаулары компенсация болған жағдайда бір жылдан кейін қайта куәландыра отырып, жеке жіберіледі.
Жүрекке және ірі тамырларға операциядан кейінгі жағдай, компенсация кезінде мәселе бір жылдан кейін қайта куәландыра отырып, жеке шешіледі.
Имплантацияланған жасанды жүрек ырғағының жүргізушілері бар адамдарға жеке рұқсат етіледі.
Жүрек аурулары, ырғақтың бұзылуы, жүректің созылмалы ишемиялық ауруы, миокард инфарктісінен кейінгі жағдай жіберу туралы мәселе жеке шешіледі (тыныштық стенокардиясы бар адамдарды қоспағанда, жыл сайын қайта куәландыру).
Қан және қан өндіру ағзаларының аурулары, жіберу туралы мәселе анемиялық синдром және негізгі аурудың асқынуы болмаған кезде жеке шешіледі.
Жатыр мен қынаптың түсуі, ректовагинальды және қуық-қынаптық жыланкөздер (тік ішек сфинктері тұтастығы бұзылған бұттың жыртылу) (операциялық емдеуден кейін мәселе жеке шешіледі).
150 см-ден төмен бой (мәселе жеке шешіледі), дене дамуының күрт артта қалуы.
Жолаушылар көлігінің жүргізушілері үшін сөйлеу ақаулары және кекештену болған жағдайда мәселе жеке шешіледі
30
Аэровокзал, теңіз, өзен кешендерінің кәсіптері мен жұмыскерлері: тасымалдауды ұйымдастыру бойынша агенттер; супервайзерлер; кассирлер; анықтама бюросының агенттері; қарап-тексеру қызметінің агенттері; авиациялық қауіпсіздік қызметі; кеден; жүк тиеушілер; жүктерді қабылдап-берушілер.
Кәсіптік патолог, терапевт, невропатолог, отоларинголог, офтальмолог, психиатр, гинеколог
Қанның, несептің жалпы талдауы, аудиометрия, офтольмоскопия, ЭКГ, ФГ
Жалғастырушы тіндердің аурулары
Жатырға қан кетумен сипатталатын етеккір функциясының бұзылуы (көру қабілетінің бұзылуымен байланысты жұмыстардан басқа).
Кез келген этиологиядағы естудің төмендеуі (тіпті бір құлақта) (3 м кем сыбырлап сөйлеуді қабылдау)
Вестибулярлық аппараттың бұзылуы, оның ішінде Меньер ауруы
31

Профессии и работы на высоте 1,3 м и более; работы с люльки вышки (подъемника) на высоте 1,3м и более; работы выполняемые на площадках на расстоянии ближе 2м от неогражденных перепадов по высоте более 1,3 м, а также если высота ограждения этих площадок менее 1,1 м; работы с подъемом, на высоту более 5 м или спуск, превышающий по высоте 5 м, по вертикальной лестнице, угол наклона которой к горизонтальной поверхности более 75˚; работа проводимая над машинами, механизмами или выступающими предметами на высоте менее 1,3 м; работа с лесов на высоте 1,3 м и более
Профпатолог, терапевт, невропатолог, офтальмолог, хирург, оториноларинголог психиатр, гинеколог
Исследование вестибулярного аппарата, острота зрения, ЭКГ, ФГ, общий анализ крови
Грыжи, препятствующие работе, имеющие наклонность к ущемлению.
Доброкачественные опухоли, препятствующие выполнению работ средней тяжести.
Хронические заболевания периферической нервной системы.
Облитерирующий эндартериит.
Выраженное расширение вен, тромбофлебит нижних конечностей, геморрой с частыми обострениями и кровотечениями.
Синдром вегето-сосудистой дистонии с частыми пароксизмами.
Стойкое понижение слуха любой этиологии одно и двухстороннее (шепотная речь не менее 3 метров
Нарушение функции вестибулярного аппарата, в том числе болезнь Меньера.
Острота зрения без коррекции ниже 0,5 на одном глазу и ниже 0,2 на другом; ограничение поля зрения более чем 200; неподдающиеся лечению дакриоциститы и неизлечимое слезотечение.
Эпилепсия и синкопальные состояния.
Аномалии положения женских половых органов.
Хронические воспалительные заболевания матки и придатков с частыми обострениями
Глаукома.
Гипертоническая болезнь.
Заболевания сердечно-сосудистой системы
32
Газоопасные профессии и работы (в газоходах, воздуховодах, коллекторах, туннелях, колодцах, приямках и других анологичных местах, в том числе работы при недостаточном для дыхания содержании кислорода в воздух рабочей зоны (ниже 20% объемных )
Профпатолог, терапевт, невропатолог, оториноларинголог, офтальмолог, хирург, психиатр, стоматолог
Общий анализ мочи и крови, исследование вестибулярного аппарата, ЭКГ, ФГ
Хронические заболевания периферической нервной системы
Заболевания сердечно-сосудистой системы, даже при наличии компенсации
Хронические заболевания органов дыхания
Болезни зубов, полости рта, отсутствие зубов, мешающее захватыванию загубника, наличие съемных протезов, альвеолярная дефект, стоматиты, периодонтит, анкилозы и контратуры нижней челюсти, челюстной артрит
Общее физическое недоразвитие и недоразвитие опорно-двигательного аппарата
Доброкачественные новообразования, препятствующие выполнению работ в противогазах
Грыжи (все виды)
Облитерирующий эндартеррит
Варикозное расширение вен и трофические язвы нижних конечностей.
Тромбофлебит.
Геморрой
Искривление носовой перегородки с нарушением функции носового дыхания Хронические заболевания верхних дыхательных путей с частыми обострениями
Хронические заболевания среднего уха
Понижение слуха (даже на одно ухо) любой этиологии (восприятие шепотной речи менее 3 м)
Нарушение функции вестибулярного аппарата, в том числе, болезнь Меньера

1,3 м және одан жоғары биіктіктегі жұмыстар; 1,3 м және одан жоғары биіктіктегі мұнараның (көтергіштің) люлькасынан жасалатын жұмыстар; биіктігі 1,3 м-ден асатын қоршалмаған құламаға 2 м жақын қашықтықта, сондай-ақ егер осы алаңдардың қоршау биіктігі 1,1 м-ден кем болса орындалатын жұмыстар; биіктігі 5 м-ден асатын немесе биіктігі 5 м-ден асатын, көлденең бетіне көлбеу бұрышы 75-тен асатын тік баспалдақпен көтерілу жұмыстары; биіктігі 1,3 м-ден кем биіктікте машиналардың, механизмдердің немесе шығыңқы заттардың үстінде жүргізілетін жұмыс; 1,3 м және одан жоғары биіктіктегі құрылыс ағышындағы жұмыс
Кәсіптік патолог, терапевт, невропатолог, офтальмолог, хирург, отоларинголог, психиатр, гинеколог
Вестибулярлық аппаратты зерттеу, көру жітілігі, ЭКГ, ФГ, қанның жалпы талдауы
Қысылуға бейім және жұмыстарға кедергі жасайтын жарықтар
Орташа ауырлықтағы жұмыстарды орындауға кедергі келтіретін қатерсіз ісіктер
Перифериялық нерв жүйесінің созылмалы аурулары
Облитерирациялаушы эндартериит
Көк тамырлардың айқын кеңеюі, аяқ тромбофлебиті, жиі асқынатын және қан кететін геморрой
Жиі пароксизмдер болатын вегетативтік- қан тамырлары дистониясы синдромы
Кез келген этиологиядағы естудің бір және екі жақты тұрақты төмендеуі (сыбырлап сөйлеу кемінде 3 метр)
Вестибулярлық аппарат функциясының бұзылуы, оның ішінде Меньер ауруы
Түзетусіз көру жітілігі бір көзде 0,5-тен төмен және екіншісінде 0,2-ден төмен; көру өрісін 200-ден астам шектеу; емдеуге келмейтін дакриоциститтер және емделмейтін жас ағу
Эпилепсия және синкопальды жағдайлар
Әйел жыныс ағзалары орналасуының аномалиясы
Жиі асқынатын жатырдың және қосалқыларының созылмалы қабыну аурулары
Глаукома
Гипертониялық ауру
Жүрек-қан тамыры жүйесі аурулары
32
Газға қауіпті кәсіптер мен жұмыстар (газ құбырларындағы, ауа өткізгіштердегі, коллекторлардағы, туннельдердегі, құдықтардағы, шұңқырлардағы және басқа да ұқсас орындардағы жұмыстар, оның ішінде жұмыс аймағының ауасында тыныс алу үшін оттегі жеткіліксіз болған кездегі жұмыстар (көлемдік 20%-дан төмен)
Кәсіптік патолог, терапевт, невропатолог, отоларинголог, офтальмолог, хирург, психиатр, стоматолог
Несептің және қанның жалпы талдауы, вестибулярлық аппаратты зерттеу, ЭКГ, ФГ
Перифериялық нерв жүйесінің созылмалы аурулары
Компенсация болған кезде де жүрек-қан тамыры жүйесі аурулары
Тыныс алу ағзаларының созылмалы аурулары
Тіс, ауыз қуысы аурулары, ерінартын қармап алуға кедергі келтіретін тістердің болмауы, алмалы-салмалы протездердің болуы, альвеолалық ақау, стоматиттер, периодонтит, төменгі жақтың анкилозы мен контратуралары, жақ артриті
Жалпы дененің дамымауы және тірек-қимыл аппаратының дамымауы
Газтұтқыштардағы жұмыстарды орындауға кедергі келтіретін қатерсіз ісіктер
Жарықтар (барлық түрлері)
Облитерирациялаушы эндартериит
Көк тамырлардың варикозды кеңеюі және аяқтың трофикалық ойық жаралары
Тромбофлебит.
Геморрой
Мұрынмен тыныс алу функциясы бұзылған мұрын қалқасының қисаюы
Жоғары тыныс алу жолдарының жиі асқынатын созылмалы аурулары
Кез келген этиологиядағы естудің төмендеуі (бір құлаққа болса да) (сыбырлап сөйлеу 3 м кем)
Вестибулярлық аппарат функциясының бұзылуы, оның ішінде Меньер ауруы

Понижение остроты зрения ниже 0,8 на одном глазу и ниже 0,5 на другом, коррекция не допускается
33
Профессии и работы, связанные с движением поездов на железнодорожном транспорте
Профпатолог, терапевт, невропатолог, хирург, оториноларинголог, офтальмолог, психиатр, дерматовенеролог, аллерголог
Общий анализ мочи и крови, ЭКГ, спирография, вестибулярного аппарата аудиометрия, ФШК для подземных работников со стажем до 10 лет, рентгенография органов грудной клетки при стаже более 5 лет по показаниям, если имеются заболевания бронхолегочной системы. При стаже более 10 лет рентгенография органов грудной клетки.
Хронические заболевания периферической нервной системы
Общее физическое недоразвитие и недоразвитие опорно-двигательного аппарата
Доброкачественные новообразования, препятствующие выполнению работ в противогазах
Грыжи (все виды)
Облитерирующий эндоартеррит
Варикозное расширение вен и трофические язвы нижних конечностей.
Тромбофлебит.
Искривление носовой перегородки с нарушением функции носового дыхания
Хронические заболевания верхних дыхательных путей с частыми обострениями
Хронические заболевания среднего уха
Понижение слуха (даже на одно ухо) любой этиологии (восприятие шепотной речи менее 3 м)
Нарушение функции вестибулярного аппарата, в том числе, болезнь Меньера
Хронические, часто обостряющиеся заболевания кожи
При обязат предварительных медицинских осмотрах противопоказаны:
Хронические заболевания органов дыхания.
Артериальная гипертензия.
Заболевания сердечно-сосудистой системы, в том числе при наличии компенсации.
Понижение остроты зрения ниже 0,8 на одном глазу и ниже 0,5 на другом, коррекция не допускается.
При обязательных периодических медосмотрах противопоказаны:
Хронические заболевания органов дыхания с ДН 1,2,3.
Заболевания сердечно-сосудистой системы, в стадии декомпенсации НК1-4
Артериальная гипертензия 2,3 стадии высокого риска.
Понижение остроты зрения ниже 0,5 на одном глазу и ниже 0,2 на другом, коррекция не допускается.
Геморрой с частыми обострениями и кровотечениями.
Хронические заболевания периферической нервной системы (радикулопатии, осложненные протрузией и грыжей дисков).
ЗЧМТ, состояния после ОЧМТ, травмы.
Врожденные пороки сердца, приобретенные пороки сердца, кардиомиопатия (первичные и вторичные), кардиосклероз (атеросклеротический, ПИМ), алкогольные поражения сердца с наличием сердечной недостаточности II ст. и более; (осложненные нарушениями ритма и проводимости).
Хронические заболевания бронхолегочной системы (хронический бронхит, ХОБЛ, интерстициальная пневмония, саркоидоз, эмфизема, бронхоэктатическая и другие неспецифические болезни легких I, II и более стадии) с частыми обострениями, наклонностью к кровотечениям, дыхательной недостаточностью II и III степени. Фиброзирующий альвеолит. Состояние после перенесенного спонтанного пневмоторакса.
Тяжелые нарушения питания и обмена веществ. Ожирение III и IV степени с легочной или сердечной недостаточностью
Примечания.
А – относятся к аллергенам, К – относятся к канцерогенам, Ф – обладают фиброгенным эффектом. По показаниям работники осматриваются соответственно аллергологом, онкологом и профпатологом.
Приложение 5 к приказу
Исполняющий обязанности
министра здравоохранения
Республики Казахстан

Көру жітілігінің бір көзде 0,8-ден төмен және екінші көзде 0,5-тен төмен төмендеуі, түзетуге жол берілмейді
33
Теміржол көлігіндегі поездар қозғалысымен байланысты кәсіптер мен жұмыстар
Кәсіптік патолог, терапевт, невропатолог, хирург, оториноларинголог, офтальмолог, психиатр, дерматовенеролог, аллерголог
Несептің және қанның жалпы талдауы, ЭКГ, спирография, вестибулярлық аппарат аудиометрия, 10 жылға дейінгі еңбек өтілі бар жерасты жұмыскерлері үшін ФШК, егер бронх-өкпе жүйесінің аурулары бар болса көрсетілімдер бойынша 5 жылдан астам еңбек өтілі болса кеуде қуысы ағзаларының рентгенографиясы. Өтілі 10 жылдан астам болған кезде кеуде қуысы ағзаларының рентгенографиясы.
Перифериялық нерв жүйесінің созылмалы аурулары
Жалпы дененің дамымауы және тірек-қимыл аппаратының дамымауы
Газтұтқыштардағы жұмыстарды орындауға кедергі келтіретін қатерсіз ісіктер
Жарықтар (барлық түрлері)
Облитерирациялаушы эндартериит
Көк тамырлардың варикозды кеңеюі және аяқтың трофикалық ойық жаралары
Тромбофлебит.
Мұрынмен тыныс алу функциясы бұзылған мұрын қалқасының қисаюы
Жоғары тыныс алу жолдарының жиі асқынатын созылмалы аурулары
Ортаңғы құлақтың созылмалы аурулары
Кез келген этиологиядағы естудің төмендеуі (бір құлаққа болса да) (сыбырлап сөйлеу 3 м кем)
Вестибулярлық аппарат функциясының бұзылуы, оның ішінде Меньер ауруы
Терінің созылмалы, жиі асқынатын аурулары
Міндетті алдын-ала медициналық қарап-тексеру кезіндегі қарсы көрсетілімдер:
Тыныс алу жүйесінің созылмалы аурулары
Артериялық гипертензия
Жүрек-қантамыр жүйесінің аурулары, оның ішінде компенсация болған кезде
Көру жітілігінің бір көзде 0,8-ден төмен және екінші көзде 0,5-тен төмен төмендеуі, түзетуге жол берілмейді.
Міндетті мерзімді медициналық қарап-тексеру кезіндегі қарсы көрсетілімдер:
1,2,3 ДН-мен тыныс алу ағзаларының созылмалы аурулары.
НК 1-4 декомпенсация сатысындағы жүрек-қан тамыры жүйесінің аурулары
Жоғары тәуекелдің 2,3 сатысындағы артериялық гипертензия
Көру жітілігінің бір көзде 0,5-тен және екінші көзде 0,2-ден төмен төмендеуі, түзетуге жол берілмейді.
Жиі асқынатын және қан кететін геморрой
Перифериялық нерв жүйесінің созылмалы аурулары (протрузиямен асқынған радикулопатия және дискілердің жарығы).
Жабық бас сүйек-ми жарақаты. Ашық бас сүйек-ми жарақатының кейінгі жағдайы, жарақаттар.
Туа біткен жүрек ақаулары, жүре пайда болған жүрек ақаулары, кардиомиопатия (бастапқы және қайталама), кардиосклероз (атеросклеротикалық, миокард инфарктісінен кейін), ІІ және одан жоғары жүрек жеткіліксіздігінің болуымен жүректің алкогольдік зақымдануы; (ырғақ пен өткізгіштіктің бұзылуымен асқынған).
Жиі асқынатын, қан кетуге бейім, II және III дәрежелі тыныс алу жеткіліксіздігі бар бронх-өкпе жүйесінің созылмалы аурулары (созылмалы бронхит, ӨСОА, интерстициальды пневмония, саркоидоз, эмфизема, брнхоэкстатикалық және I, II және одан да көп сатыдағы өкпенің басқа да спецификалық емес аурулары). Фиброзды альвеолит. Спонтанды пневмоторакстан кейінгі жағдай.
Тамақтану мен метаболизмнің ауыр бұзылыстары. Өкпе немесе жүрек жеткіліксіздігі бар ІІІ және IV дәрежелі семіздік
Ескертпелер.
А – аллергендерге жатады, К – канцерогендерге жатады, Ф – фиброгенді әсері бар. Көрсетілімдер бойынша жұмыскерлерді тиісінше аллерголог, онколог және кәсіптік патолог қарап-тексереді.
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау министрінің
міндетін атқарушы

от 15 октября 2020 года
№ ҚР ДСМ-131/2020
Перечень некоторых нормативных правовых актов в области здравоохранения, утративших силу
1) приказ исполняющего обязанности Министра национальной экономики Республики Казахстан от 24 февраля 2015 года № 128 "Об утверждении Правил проведения обязательных медицинских осмотров" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 10634, опубликован 18 мая 2015 года в Информационно-правовой системе "Әділет");
2) приказ Министра национальной экономики Республики Казахстан от 28 февраля 2015 года № 175 "Об утверждении Перечня вредных производственных факторов, профессий, при которых проводятся обязательные медицинские осмотры" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 10987, опубликован 8 июня 2015 года в Информационно-правовой системе "Әділет");
3) пункт 2 Перечня некоторых приказов Министерства национальной экономики Республики Казахстан, в которые вносятся изменения и дополнения, утвержденного приказом Министра национальной экономики Республики Казахстан от 23 ноября 2016 года № 485 "О внесении изменений и дополнений в некоторые приказы Министерства национальной экономики Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актах под № 14707, опубликован 31 января 2017 года в Эталонном контрольном банке нормативных правовых актов);
4) пункт 4 Перечня некоторых приказов Министерства национальной экономики Республики Казахстан и Министерства здравоохранения Республики Казахстан, в которые вносятся изменения и дополнение, утвержденного приказом исполняющим обязанности Министра здравоохранения Республики Казахстан от 3 сентября 2018 года № ҚР ДСМ-9 "О внесении изменений и дополнения в некоторые приказы Министерства национальной экономики Республики Казахстан и Министерства здравоохранения Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 17501, опубликован 15 октября 2018 года в Эталонном контрольном банке нормативно-правовых актов).

2020 жылғы 15 қазаны
№ ҚР ДСМ-131/2020
бұйрығына 5-қосымша
Денсаулық сақтау саласындағы күші жойылған кейбір нормативтік құқықтық актілердің тізбесі
1) "Міндетті медициналық қарап тексеруді өткізу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің міндетін атқарушының 2015 жылғы 24 ақпандағы № 128 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10634 болып тіркелген, "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде 2015 жылғы 18 мамырда жарияланған);
2) "Міндетті медициналық қарап тексеру өткізілетін зиянды өндірістік факторлардың, кәсіптердің тізбесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2015 жылғы 28 ақпандағы № 175 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10987 болып тіркелген, "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде 2015 жылғы 8 мауысымда жарияланған);
3) "Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігінің кейбір бұйрықтарына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2016 жылғы 23 қарашадағы № 485 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізімінде № 14707 болып тіркелген, Нормативтік құқықтық актілердің эталондық бақылау банкінде 2017 жылғы 31 қаңтарда жарияланған) бекітілген Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігінің өзгерістер мен толықтырулар енгізілетін кейбір бұйрықтары тізбесінің 2-тармағы;
4) "Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің және Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігінің кейбір бұйрықтарына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің міндетін атқарушының 2018 жылғы 3 қыркүйектегі ҚР ДСМ-9 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 17501 болып тіркелген, Нормативтік құқықтық актілердің эталондық бақылау банкінде 2018 жылғы 15 қазанда жарияланған) бекітілген Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің және Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігінің өзгерістер мен толықтырулар енгізілетін кейбір бұйрықтары тізбесінің 4-тармағы.