Об утверждении Правил и сроков реализации пилотного проекта по оформлению сопроводительных накладных на товары и их документооборот
Приказ Министра финансов Республики Казахстан от 16 ноября 2020 года № 1104. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 16 ноября 2020 года № 21631. Утратил силу приказом Министра финансов РК от 13.01.2025 № 12.
Сноска. Утратил силу приказом Министра финансов РК от 13.01.2025 № 12 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с пунктом 1-1 статьи 68 Кодекса Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс) ПРИКАЗЫВАЮ:
Сноска. Преамбула - в редакции приказа Министра финансов РК от 04.06.2021 № 531 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Утвердить Правила и сроки реализации пилотного проекта по оформлению сопроводительных накладных на товары и их документооборот.
2. Комитету государственных доходов Министерства финансов Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства финансов Республики Казахстан;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Департамент юридической службы Министерства финансов Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
3. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр финансов
Республики Казахстан
Е. Жамаубаев
Приложение к приказу
Министра финансов
Республики Казахстан
от 16 ноября 2020 года № 1104
Правила и сроки реализации пилотного проекта по оформлению сопроводительных накладных на товары и их документооборот
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила и сроки реализации пилотного проекта по оформлению сопроводительных накладных на товары и их документооборот (далее – Правила) разработаны в соответствии с пунктом 1-1 статьи 68 Кодекса Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс) и определяют порядок и сроки реализации пилотного проекта по оформлению сопроводительных накладных на товары и их документооборот (далее – Пилотный проект).

Тауарларға арналған ілеспе жүкқұжаттарды ресімдеу жөніндегі пилоттық жобаны іске асыру және олардың құжат айналымының қағидалары мен мерзімдерін бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2020 жылғы 16 қарашадағы № 1104 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2020 жылғы 16 қарашада № 21631 болып тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2025 жылғы 13 қаңтардағы № 12 бұйрығымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Қаржы министрінің 13.01.2025 № 12 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
"Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасы Кодексінің (Салық кодексі) 68-бабының 1-1-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
Ескерту. Кіріспе жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 04.06.2021 № 531 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. Тауарларға арналған ілеспе жүкқұжаттарды ресімдеу жөніндегі пилоттық жобаны іске асыру және олардың құжат айналымының қағидалары мен мерзімдері бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Мемлекеттік кірістер комитеті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің интернет-ресурсында орналастырылуын;
3) осы бұйрық Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Заң қызметі департаментіне ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Қаржы министрі
Е. Жамаубаев
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2020 жылғы 16 қарашасы
№ 1104 бұйрығына
қосымша
Тауарларға арналған ілеспе жүкқұжаттарды ресімдеу жөніндегі пилоттық жобаны іске асыру және олардың құжат айналымының қағидалары мен мерзімдері
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы тауарларға ілеспе жүкқұжаттар мен олардың құжат айналымын ресімдеу жөніндегі пилоттық жобаны іске асыру қағидалары мен мерзімдері (бұдан әрі – Қағидалар) "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасы Кодексінің (Салық кодексі) 68-бабының 1-1-тармағына сәйкес әзірленді және тауарларға ілеспе жүкқұжаттар мен олардың құжат айналымын ресімдеу жөніндегі пилоттық жобаны (бұдан әрі – Пилоттық жоба) іске асыру тәртібі мен мерзімдерін айқындайды.

Сноска. Пункт 1 - в редакции приказа Министра финансов РК от 04.06.2021 № 531 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. В рамках настоящих Правил используются следующие понятия:
1) подакцизные товары – этиловый спирт, алкогольная продукция, бензин, дизельное топливо;
2) давальческое сырье – сырье, предназначенное для переработки;
3) первичная сопроводительная накладная на товары (далее – СНТ) – СНТ, оформляемая при ввозе товара на территорию Республики Казахстан с территории государств-членов Евразийского экономического союза (далее – ЕАЭС);
4) розничная торговля – предпринимательская деятельность по продаже покупателю товаров, предназначенных для личного, семейного, домашнего или иного использования, не связанного с предпринимательской деятельностью;
5) виртуальный склад – модуль информационной системы электронных счетов-фактур (далее – ИС ЭСФ), предназначенный для обеспечения в автоматическом режиме функционирования механизма прослеживаемости товаров в соответствии с международным договором, ратифицированным Республикой Казахстан;
6) товары из перечня изъятия Всемирной торговой организации (далее – ВТО) – товары, код товарной номенклатуры внешнеэкономической деятельности (далее – ТН ВЭД) ЕАЭС и наименование которых включены в Перечень товаров, в отношении которых Республикой Казахстан в соответствии с обязательствами, принятыми в качестве условия присоединения к ВТО, применяются ставки ввозных таможенных пошлин более низкие по сравнению со ставками пошлин Единого таможенного тарифа ЕАЭС, утвержденного в соответствии с международным договором, участником которого является Республика Казахстан, согласно решению Совета Евразийской экономической комиссии от 14 октября 2015 года № 59;
7) легковой автотранспорт – транспортное средство, предназначенное для перевозки пассажиров и багажа, вместительностью до 9 человек, включая водителя, разрешенная максимальная грузоподъемность которого не превышает 3,5 тонн;
8) идентификационный номер (ID) склада – номер регистрации виртуального склада налогоплательщика в ИС ЭСФ;
9) золотосодержащая продукция – золотосодержащая продукция, по которой электронные счета-фактуры подлежат выписке посредством виртуального склада;
10) акт приема/передачи кодов маркировки – электронный документ, формируемый в информационной системе маркировки и прослеживаемости товаров (далее – ИС МПТ) при обороте маркируемых товаров;
11) уведомление о ввозе товаров – электронный документ, формируемый в ИС МПТ при ввозе товаров на территорию Республики Казахстан;

Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 04.06.2021 № 531 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2. Осы Қағидалардың шеңберінде мынадай ұғымдар пайдаланылады:
1) акцизделетін тауарлар – этил спирті, алкоголь өнімі, бензин, дизель отыны;
2) алыс-беріс шикізаты – қайта өңдеуге арналған шикізат;
3) бастапқы тауарларға арналған ілеспе жүкқұжат (бұдан әрі – ТІЖ) – Еуразиялық экономикалық одаққа (бұдан әрі – ЕАЭО) мүше мемлекеттердің аумағынан Қазақстан Республикасының аумағына тауарды әкелген кезде ресімделетін ТІЖ;
4) бөлшек сауда – сатып алушыға жеке, отбасылық, үй iшiнде немесе кәсiпкерлiк қызметпен байланысты емес өзгедей пайдалануға арналған тауарларды сату жөнiндегi кәсiпкерлiк қызмет;
5) виртуалды қойма – Қазақстан Республикасы ратификациялаған халықаралық шартқа сәйкес тауарларды қадағалап отыру тетігінің жұмыс істеуін автоматты режимде қамтамасыз етуге арналған электрондық шот-фактуралар ақпараттық жүйесінің (бұдан әрі – ЭШФ АЖ) модулі;
6) Дүниежүзілік сауда ұйымының (бұдан әрі – ДСҰ) алып қою тізбесінің тауарлары – тауарлар, ЕАЭО сыртқы экономикалық қызметінің тауар номенклатурасының (бұдан әрі – СЭҚ ТН) коды және атауы Тауарлар тізбесіне енгізілген тауарлар, оларға қатысты Қазақстан Республикасы Дүниежүзілік сауда ұйымына қосылу шарты ретінде қабылданған міндеттемелерге сәйкес Қазақстан Республикасы Еуразиялық экономикалық комиссиясы Кеңесінің 2015 жылғы 14 қазандағы № 59 шешіміне сәйкес қатысушысы болып табылатын, халықаралық шартқа сәйкес бекітілген ЕАЭО Бірыңғай кедендік тарифінің баж мөлшерлемелерімен салыстырғанда неғұрлым төмен кедендік әкелу баждарының мөлшерлемелерін қолданады;
7) жеңіл автокөлік – жүргізушіні қоса, сыйымдылығы 9 адамға дейін, рұқсат етілген ең жоғары жүк көтеруі 3,5 тоннадан аспайтын, жолаушылар мен багаждарды тасымалдауға арнаған көлік құралы;
8) қойманың сәйкестендіру нөмірі (ІD) – салық төлеушінің ЭШФ АЖ-ғы виртуалды қойманың тіркеу нөмірі;
9) құрамында алтыны бар өнім – электрондық шот-фактуралар виртуалды қойма арқылы жазып беруге жататын құрамында алтыны бар өнім;
10) таңбалау кодтарын қабылдап алу/беру актісі – таңбаланатын тауарлардың айналымы кезінде тауарларды таңбалау мен қадағалау ақпараттық жүйесінде (бұдан әрі – ТТҚ АЖ) қалыптастырылатын электрондық құжат;
11) тауарларды әкелу туралы хабарлама – тауарларды Қазақстан Республикасының аумағына әкелген кезде ТТҚ АЖ-да қалыптастырылатын электрондық құжат;

12) декларация на товары – таможенный документ, содержащий сведения о товарах и иные сведения, необходимые для выпуска товаров;
13) ID товара – автоматически генерируемый идентификатор для товаров на виртуальном складе;
14) перемещение товаров – перемещение на территории Республики Казахстан и (или) ввоз на территорию Республики Казахстан, и (или) вывоз с территории Республики Казахстан товаров в пределах одного лица;
15) ПИН-код – постоянный идентификационный номер, который присваивается производителям подакцизной продукции, оптовым поставщикам, осуществляющим импорт подакцизной продукции, и каждому наименованию, виду подакцизной продукции, производимой в Республике Казахстан или ввозимой на территорию Республики Казахстан, необходимый для указания вида, марки подакцизной продукции в СНТ;
16) СНТ – товаросопроводительный документ, в том числе подтверждающий отгрузку товаров налогоплательщику;
17) оформление СНТ – заполнение формы в соответствии с требованиями, установленными настоящими Правилами, и подписание с помощью электронной цифровой подписи (далее – ЭЦП), в случае оформления бумажных СНТ – подписание уполномоченным физическим лицом и заверение печатью (при наличии);
18) регистрация СНТ – процедура присвоения уникального регистрационного номера в ИС ЭСФ, в случае оформления бумажных СНТ – присвоение номера из учетной системы или журнала регистрации бумажных СНТ по форме согласно приложению 1 к настоящим Правилам;
19) регистрационный номер СНТ – уникальный номер СНТ, присваиваемый при ее регистрации и формируемый ИС ЭСФ автоматически на основе идентификационного номера поставщика (при ввозе – получателя), даты регистрации СНТ и уникального непоследовательного номера, либо уникальный номер СНТ, присваиваемый на основании журнала регистрации бумажных СНТ;
20) подтверждение СНТ – подтверждение СНТ получателем при получении товаров;
21) отклонение СНТ – отклонение СНТ получателем при наличии несоответствия товаров;
22) исправление СНТ – исправление ошибок, не влекущих замену поставщика и (или) получателя товаров, путем аннулирования ранее оформленной СНТ и оформлением исправленной СНТ;
23) отзыв СНТ – отзыв ранее оформленной СНТ;
24) уполномоченное физическое лицо – работник или представитель юридического лица (структурного подразделения юридического лица) или индивидуального предпринимателя либо лица, занимающегося частной практикой, наделенный на основании доверенности правами осуществлять от имени такого юридического лица (структурного подразделения юридического лица) или индивидуального предпринимателя либо лица, занимающегося частной практикой, операции в модуле "Виртуальный склад" информационной системы счетов-фактур Комитета государственных доходов Министерства финансов Республики Казахстан;

12) тауарларға арналған декларация – тауарлар туралы мәліметтерді және тауарларды шығару үшін қажетті өзге де мәліметтерді қамтитын кедендік құжат;
13) тауардың ІD – виртуалды қоймадағы тауарлар үшін автоматты түрде жасалатын сәйкестендіргіш;
14) тауарларды өткізу – тауарларды бір тұлға шегінде Қазақстан Республикасының аумағында өткізу және (немесе) Қазақстан Республикасының аумағына әкелу және (немесе) Қазақстан Республикасының аумағынан әкету;
15) ТСН-код – акцизделетін өнім өндірушілерге, акцизделетін өнім импортын жүзеге асыратын көтерме жеткізушілерге және Қазақстан Республикасында өндірілетін немесе Қазақстан Республикасының аумағына әкелінетін акцизделетін өнімнің әрбір атауына, түріне берілетін, тауарларға ілеспе жүкқұжатында акцизделетін өнімнің түрін, маркасын көрсету үшін қажетті тұрақты сәйкестендіру нөмірі;
16) ТІЖ – тауарларға ілеспе жүкқұжаттар, оның ішінде салық төлеушіге тауарларды тиеп-жөнелтуді растайтын құжат;
17) ТІЖ ресімдеу – осы Қағидаларда белгіленген талаптарға сәйкес нысандарды толтыру және электрондық цифрлық қолтаңба (бұдан әрі – ЭЦҚ) көмегімен, қағаз түрінде ТІЖ ресімдеген жағдайда уәкілетті жеке тұлғаның қол қоюы және мөрі (болған кезде);
18) ТІЖ тіркеу – ЭШФ АЖ-да бірегей тіркеу нөмірін беру, қағаз түрінде ТІЖ ресімдеген жағдайда – осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша есепке алу жүйесінен немесе қағаз түрінде ТІЖ тіркеу журналынан нөмірді беру рәсімі;
19) ТІЖ тіркеу нөмірі – оны тіркеу кезінде берілетін және жеткізушінің (әкелу кезінде – алушының) сәйкестендіру нөмірінің, ТІЖ тіркелген күні мен бірегей ретсіз нөмірінің негізінде автоматты түрде ЭШФ АЖ-да қалыптастырылатын ТІЖ бірегей нөмірі не қағаз түрінде ТІЖ тіркеу журналының негізінде берілетін ТІЖ бірегей нөмірі;
20) ТІЖ растау – тауарларды алған кезде алушының ТІЖ растауы;
21) ТІЖ бас тарту – тауарлардың сәйкессіздігі болған кезде алушының ТІЖ бас тартуы;
22) ТІЖ түзету – бұдан бұрын ресімделген ТІЖ жою жолымен тауарлардың жеткізушісін және (немесе) алушысын ауыстыруға әкеп соқтырмайтын қателерді түзету;
23) ТІЖ кері қайтару – бұдан бұрын ресімделген ТІЖ кері қайтару;
24) уәкілетті жеке тұлға – осындай заңды тұлғаның (заңды тұлғаның құрылымдық бөлімшесінің) немесе дара кәсіпкер не жеке практикамен, айналысатын адамдардың атынан сенімхат негізінде Қазақстан Республикасының Қаржы министрлігі Мемлекеттік кірістер комитетінің шот-фактуралар ақпараттық жүйесінің "Виртуалды қойма" модулінде операцияларды жүзеге асыруға құқық берілген заңды тұлғаның (заңды тұлғаның құрылымдық бөлімшесінің) немесе дара кәсіпкердің не жеке практикамен айналысатын адамдардың қызметкері немесе өкілі;

24-1) товар – любое движимое имущество, в том числе валюта государств – членов Евразийского экономического союза, ценные бумаги и (или) валютные ценности, дорожные чеки, электрическая энергия, а также иные перемещаемые вещи, приравненные к недвижимому имуществу в соответствии с Кодексом Республики Казахстан "О таможенном регулировании в Республике Казахстан;
25) попутные полезные ископаемые – минеральные комплексы, минералы, металлы и другие химические элементы, и их соединения, сопряженные и добываемые с основным полезным ископаемым, добыча и переработка которых при разработке основного полезного ископаемого является рентабельной и хозяйственное использование которых является экономически целесообразным;
25-1) электронный счет-фактура (далее – ЭСФ) – документ, выписанный посредством информационной системы электронных счетов – фактур и соответствующий требованиям норм налогового законодательства;
26) товары, по которым электронные счета-фактуры подлежат выписке посредством виртуального склада – товары, по которым электронные счета-фактуры выписываются посредством виртуального склада в соответствии с приказом Первого заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан – Министра финансов Республики Казахстан от 23 апреля 2019 года № 384 "Об утверждении перечня товаров, по которым электронные счета-фактуры выписываются посредством модуля "Виртуальный склад" информационной системы электронных счетов-фактур" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 18603);
27) GTIN (Global Trade Item Number) – глобальный идентификационный номер, присваиваемый группе товаров национальной (региональной) организацией GS1 в соответствии с правилами, установленными стандартами системы GS1, в целях ее однозначной идентификации в мировом экономическом пространстве;
28) форма 328.00 – заявление о ввозе товаров и уплате косвенных налогов, утвержденное приказом Министра финансов Республики Казахстан от № 166 "Об утверждении форм налоговой отчетности и правил их составления" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 16448).
Сноска. Пункт 2 с изменениями, внесенными приказами Министра финансов РК от 04.06.2021 № 531 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 01.11.2021 № 1127 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 13.04.2022 № 401 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).

24-1) тауар – "Қазақстан Республикасындағы кедендік реттеу туралы" Қазақстан Республикасының Кодексіне сәйкес кез келген жылжымалы мүлік, оның ішінде Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің валютасы, бағалы қағаздар және (немесе) валюталық құндылықтар, жол чектері, электр энергиясы, сондай-ақ жылжымайтын мүлікке теңестірілген өзге де өткізілетін заттар;
25) ілеспе пайдалы қазбалар - негізгі пайдалы қазбаларды игеру кезінде өндіру мен өңдеуі рентабельді және шаруашылықта пайдалануға экономикалық жағынан қолайлы болып табылатын негізгі пайдалы қазбалармен бірге өндірілетін және солармен ұласып жатқан минералдық кешендер, минералдар, металдар және басқа химиялық элементтер мен олардың қоспалары;
25-1) электрондық шот-фактура (бұдан әрі – ЭШФ) – электрондық шот – фактуралардың ақпараттық жүйесі арқылы жазып берілген және салық заңнамасы нормаларының талаптарына сәйкес келетін құжат;
26) электрондық шот-фактуралар виртуалды қойма арқылы жазып берілетін тауарлар – "Электрондық шот-фактуралар ақпараттық жүйесінің "Виртуалдық қойма" модулі арқылы электрондық шот-фактуралар жазып берілетін тауарлар тізбесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің Бірінші орынбасары – Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2019 жылғы 23 сәуірдегі № 384 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 18603 болып тіркелген) сәйкес электрондық шот-фактуралар виртуалды қойма арқылы жазып берілетін тауарлар;
27) GTІN (Global Trade Іtem Number) – GS1 жүйесінің стандарттарымен белгіленген қағидаларға сәйкес оның әлемдік экономикалық кеңістікте бір мәнде сәйкестендірілуі мақсатында ұлттық (өңірлік) GS1 ұйымның тауарлар тобына берілетін жаһандық сәйкестендіру нөмірі, ТТҚ АЖ-ғы тауар коды ретінде пайдаланылады;
28) 328.00-нысан – "Салық есептілігі нысандарын және оларды жасау қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің № 166 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде №16448 болып тіркелген) бекітілген тауарларды әкелу және жанама салықтарды төлеу туралы өтініш.
Ескерту. 2-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Қаржы министрінің 04.06.2021 № 531 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 01.11.2021 № 1127 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 13.04.2022 № 401 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.

3. Пилотный проект реализуется на территории Республики Казахстан:
по подакцизным товарам, ввозу товаров на территорию Республики Казахстан, вывозу товаров с территории Республики Казахстан и товарам, по которым ЭСФ подлежат выписке посредством виртуального склада с
31 декабря 2020 года до 1 апреля 2023 года;
по товарам из Перечня изъятия ВТО с 1 октября 2021 года до 1 апреля 2023 года;
по ввозу товаров на территорию свободной (специальной, особой) экономической зоны (далее – СЭЗ), вывозу товаров с территории СЭЗ и товарам, произведенным и реализуемым на территории СЭЗ, с 1 ноября 2022 года до 1 апреля 2023 года;
по сжиженному нефтяному газу с 1 ноября 2022 года до 1 апреля 2023 года;
по товарам, ввозимые на территорию Республики Казахстан с территории государств-членов Евразийского экономического союза, по кодам ТН ВЭД ЕАЭС 1001990000, 1001912000, 1001190000, 1001919000, 1001110000, 1001911000, 0708100000, 0710210000, 0713101000, 0713109001, 0713109009, 0713200000, 0713400000, 1002100000, 1002900000, 1003100000, 1003900000, 1004100000, 1004900000, 1005109000, 1005900000, 1007109000, 1008100001, 1008100009, 1008900000, 1103119000, 1103192000, 1103199009, 1103202500, 1103203000, 1104290400, 1104290500, 1201100000, 1201900000, 1204001009, 1204009000, 1205101000, 1206009100, 1206009900, 1207600000, 1207992000, 1209210000, 1209298000, 2005400000, 2302109000, 2302301000, 2302309000, 2302400800, 2302409000, 2304000001, 2306300000, 2309903100, 2309909601, 3501105000, 5301210000, 5301290000 до 10 февраля 2023 года;
по товарам, вывозимые с территории Республики Казахстан на территорию государств-членов Евразийского экономического союза по кодам ТН ВЭД ЕАЭС 1001990000, 1001912000, 1001190000, 1001919000, 1001110000, 1001911000, 0708100000, 0710210000, 0713101000, 0713109001, 0713109009, 0713200000, 0713400000, 1002100000, 1002900000, 1003100000, 1003900000, 1004100000, 1004900000, 1005109000, 1005900000, 1007109000, 1008100001, 1008100009, 1008900000, 1103119000, 1103192000, 1103199009, 1103202500, 1103203000, 1104290400, 1104290500, 1201100000, 1201900000, 1204001009, 1204009000, 1205101000, 1206009100, 1206009900, 1207600000, 1207992000, 1209210000, 1209298000, 2005400000, 2302109000, 2302301000, 2302309000, 2302400800, 2302409000, 2304000001, 2306300000, 2309903100, 2309909601, 3501105000, 5301210000, 5301290000 до 10 февраля 2023 года.
Сноска. Пункт 3 - в редакции приказа Заместителя Премьер-Министра - Министра финансов РК от 22.11.2022 № 1178 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

3. Пилоттық жоба Қазақстан Республикасының аумағында:
акцизделетін өнімдер, Қазақстан Республикасының аумағына тауарларды әкелу және Қазақстан Республикасының аумағынан тауарларды әкету бойынша және виртуалды қойма арқылы ЭШФ жазып беруге жататын тауарлар бойынша 2020 жылғы 31 желтоқсаннан бастап 2023 жылғы 1 сәуірге дейін;
ДСҰ Алып қою тізбесінің тауарлары бойынша 2021 жылғы 1 қазаннан бастап 2023 жылғы 1 сәуірге дейін;
еркін (арнайы, ерекше) экономикалық аймақтың (бұдан әрі – ЕЭА) аумағына тауарларды әкелу, ЕЭА аумағынан тауарларды әкету және ЕЭА аумағында өндірілген және өткізілетін тауарлар бойынша 2022 жылғы 1 қарашадан бастап 2023 жылғы 1 сәуірге дейін;
сұйытылған мұнай газы бойынша 2022 жылғы 1 қарашадан бастап 2023 жылғы 1 сәуірге дейін іске асырылады;
ЕАЭО СЭҚ ТН 1001990000, 1001912000, 1001190000, 1001919000, 1001110000, 1001911000, 0708100000, 0710210000, 0713101000, 0713109001, 0713109009, 0713200000, 0713400000, 1002100000, 1002900000, 1003100000, 1003900000, 1004100000, 1004900000, 1005109000, 1005900000, 1007109000, 1008100001, 1008100009, 1008900000, 1103119000, 1103192000, 1103199009, 1103202500, 1103203000, 1104290400, 1104290500, 1201100000, 1201900000, 1204001009, 1204009000, 1205101000, 1206009100, 1206009900, 1207600000, 1207992000, 1209210000, 1209298000, 2005400000, 2302109000, 2302301000, 2302309000, 2302400800, 2302409000, 2304000001, 2306300000, 2309903100, 2309909601, 3501105000, 5301210000, 5301290000 кодтары бойынша Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттер аумағынан Қазақстан Республикасының аумағына әкелінетін тауарлар бойынша 2023 жылғы 10 ақпанға дейін;
ЕАЭО СЭҚ ТН 1001990000, 1001912000, 1001190000, 1001919000, 1001110000, 1001911000, 0708100000, 0710210000, 0713101000, 0713109001, 0713109009, 0713200000, 0713400000, 1002100000, 1002900000, 1003100000, 1003900000, 1004100000, 1004900000, 1005109000, 1005900000, 1007109000, 1008100001, 1008100009, 1008900000, 1103119000, 1103192000, 1103199009, 1103202500, 1103203000, 1104290400, 1104290500, 1201100000, 1201900000, 1204001009, 1204009000, 1205101000, 1206009100, 1206009900, 1207600000, 1207992000, 1209210000, 1209298000, 2005400000, 2302109000, 2302301000, 2302309000, 2302400800, 2302409000, 2304000001, 2306300000, 2309903100, 2309909601, 3501105000, 5301210000, 5301290000 кодтары бойынша Қазақстан Республикасының аумағынан Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттер аумағына әкетілетін тауарлар бойынша 2023 жылғы 10 ақпанға дейін іске асырылады.
Ескерту. 3-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Қаржы министрінің 22.11.2022 № 1178 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

4. Участниками Пилотного проекта являются:
1) субъекты:
осуществляющие деятельность по производству и (или) реализации подакцизных товаров;
осуществляющие деятельность по производству и (или) реализации сжиженного нефтяного газа;
осуществляющие ввоз товаров на территорию Республики Казахстан с территории государств-членов ЕАЭС;
осуществляющие вывоз товаров с территории Республики Казахстан на территорию государств-членов ЕАЭС;
осуществляющие ввоз подакцизных товаров на территорию Республики Казахстан с территории государств, не являющихся членами ЕАЭС;
осуществляющие вывоз товаров из перечня изъятия ВТО и (или) подакцизных товаров и (или) сжиженного нефтяного газа и (или) товаров, по которым электронные счета-фактуры выписываются посредством виртуального склада, с территории Республики Казахстан на территории государств, не являющихся членами ЕАЭС;
осуществляющие деятельность по реализации товаров из перечня изъятия ВТО;
осуществляющие деятельность по реализации товаров, по которым электронные счета-фактуры подлежат выписке посредством виртуального склада;
осуществляющие ввоз товаров на территорию СЭЗ;
осуществляющие вывоз товаров с территории СЭЗ;
осуществляющие реализацию товаров на территории СЭЗ;
2) разработчик ИС ЭСФ – товарищество с ограниченной ответственностью "Open Systems Development";
3) оператор по маркировке товаров – акционерное общество "Казахтелеком";
4) акционерное общество "Национальные информационные технологии";
5) Комитет государственных доходов Министерства финансов Республики Казахстан (далее – КГД МФ РК).
Сноска. Пункт 4 с изменением, внесенным приказом Заместителя Премьер-Министра - Министра финансов РК от 06.10.2022 № 1040 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
5. Виды виртуальных складов:
1) "Склад" – основной склад налогоплательщика, можно зарегистрировать несколько складов;
2) "Нераспределенный склад" – склад, создаваемый автоматически для пользователей ИС ЭСФ и для получателей, осуществляющих реализацию товара в розничной торговле, в том числе не зарегистрированных в ИС ЭСФ;
3) "Точка продаж" – место продажи товара, точка продаж может находиться в торговом зале магазина;
4) "Мобильный склад" – склад для перемещения товаров по территории Республики Казахстан в целях реализации товаров;
5) "Архив" – склад хранения автоматически списанных товаров налогоплательщика, которому при оформлении СНТ присвоена отметка "Малая торговая точка".
Сноска. Пункт 5 - в редакции приказа Министра финансов РК от 01.11.2021 № 1127 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

4. Пилоттық жобаның:
1) мыналар:
акциздік тауарларды өндіру және (немесе) өткізу бойынша қызметті жүзеге асыратын;
сұйытылған мұнай газын өндіру және (немесе) өткізу бойынша қызметті жүзеге асыратын;
ЕАЭО мүше мемлекеттердің аумағынан Қазақстан Республикасының аумағына тауарларды әкелуді жүзеге асыратын;
Қазақстан Республикасының аумағынан ЕАЭО мүше мемлекеттердің аумағына тауарларды әкетуді жүзеге асыратын;
ЕАЭО мүшелері болып табылмайтын мемлекеттердің аумағынан Қазақстан Республикасының аумағына акцизделетін тауарларды әкелуді жүзеге асыратын;
ДСҰ-ның алып қою тізбесінің тауарларын және (немесе) акцизделетін тауарларды және (немесе) сұйытылған мұнай газын және (немесе) олар бойынша виртуалды қойма арқылы электрондық шот-фактуралар жазып берілетін тауарларды Қазақстан Республикасының аумағынан ЕАЭО мүше болып табылмайтын мемлекеттердің аумағына әкетуді жүзеге асыратын;
ДСҰ-ның Алып қою тізбесінің тауарларын өткізу жөніндегі қызметті жүзеге асыратын;
виртуалды қойма арқылы электрондық шот-фактуралар жазып берілетін тауарларды өткізу жөніндегі қызметті жүзеге асыратын;
ЕЭА аумағына тауарларды әкелуді жүзеге асыратын;
ЕЭА аумағынан тауарларды әкетуді жүзеге асыратын;
ЕЭА аумағында тауарларды өткізуді жүзеге асыратын субъектілер;
2) ЭШФ АЖ әзірлеуші – "Open Systems Development" жауапкершілігі шектеулі серіктестігі;
3) тауарларды таңбалау операторы – "Қазақтелеком" акционерлік қоғамы;
4) "Ұлттық ақпараттық технологиялар" акционерлік қоғамы";
5) Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Мемлекеттік кірістер комитеті (бұдан әрі – ҚР ҚМ МКК) қатысушылары болып табылады.
Ескерту. 4-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Қаржы министрінің 06.10.2022 № 1040 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
5. Виртуалды қоймалардың түрлері:
1) "Қойма" – салық төлеушінің негізгі қоймасы, бірнеше қойманы тіркеуге болады;
2) "Бөлінбеген қойма" – ЭШФ АЖ пайдаланушылары үшін және бөлшек саудада, оның ішінде ЭШФ АЖ тіркелмеген тауарды өткізуді жүзеге асыратын алушылар үшін автоматты түрде құрылатын қойма;
3) "Сату нүктесі" – тауарды сату орны, сату нүктесі дүкеннің сауда алаңында болуы мүмкін;
4) "Мобильді қойма" – тауарларды өткізу мақсатында тауарларды Қазақстан Республикасының аумағы бойынша өткізуге арналған қойма;
5) "Архив" – ТІЖ ресімдеу кезінде "шағын сауда нүктесі" белгісі берілген салық төлеушінің автоматты түрде есептен шығарылған тауарларын сақтау қоймасы.
Ескерту. 5-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қаржы министрінің 01.11.2021 № 1127 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

6. Признаки виртуальных складов:
1) "Приоритетный склад" – склад, определенный участником ИС ЭСФ, для автоматического оприходования и списания товаров с виртуального склада;
2) "Склад оприходования товаров по декларациям на товары" – склад для автоматического оприходования товаров по декларациям на товары;
3) "Публичный склад" – склад, предоставляемый покупателем поставщику для выбора склада при перемещении и реализации товаров;
4) "Склад участников совместной деятельности" – склад, используемый участниками совместной деятельности (далее – Склад УСД);
5) "Склад для лизинга" – склад для совместного использования с различными контрагентами (поставщиком или получателем) в течение определенного времени;
6) "Склад по переработке давальческого сырья" – склад, используемый давальцем и переработчиком сырья;
7) "Склад реорганизуемого лица" – склад, используемый при реорганизации предприятия.
7. Разработчик ИС ЭСФ, оператор по маркировке товаров осуществляют техническую поддержку участников Пилотного проекта в течение 5 (пяти) рабочих дней с даты получения от них запроса.
8. КГД МФ РК предоставляет методологическую консультацию в части оформления СНТ и работы на виртуальном складе в течение 5 (пяти) рабочих дней с даты получения запроса от субъектов.
9. Участники Пилотного проекта вносят предложения по доработке порядка оформления СНТ путем их направления на электронный адрес технической поддержки esfsd@mgd.kz с пометкой "Предложения по доработке порядка оформления СНТ".
9-1. Сведения по остаткам товаров подлежат внесению в журнал форм виртуального склада через форму "Остатки" в количестве, соответствующем количеству фактического наличия остатков товара на складе.
Сведения по товарам, произведенным на территории Республики Казахстан, подлежат внесению в журнал форм виртуального склада через форму "Производство" в количестве, соответствующем количеству фактически произведенного товара.
Сноска. Правила дополнены пунктом 9-1 в соответствии с приказом Заместителя Премьер-Министра - Министра финансов РК от 06.10.2022 № 1040 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 2. Порядок реализации Пилотного проекта по оформлению СНТ
10. СНТ оформляется в электронной форме, за исключением следующих случаев, когда СНТ подлежит оформлению на бумажных носителях:
1) отсутствия по месту нахождения налогоплательщика в границах административно-территориальных единиц Республики Казахстан сети телекоммуникаций общего пользования.
Информация об административно-территориальных единицах Республики Казахстан, на территории которых отсутствуют сети телекоммуникаций общего пользования, размещается на интернет-ресурсе КГД МФ РК;

6. Виртуалды қоймалардың белгілері:
1) "Басымды қойма" – ЭШФ АЖ қатысушысы автоматты түрде кіріске алу және тауарларды виртуалды қоймадан есептен шығару үшін айқындаған қойма;
2) "Тауарларға арналған декларациялар бойынша тауарларды кіріске алу қоймасы" – тауарларға арналған декларациялар бойынша тауарларды автоматты түрде кіріске алуға арналған қойма;
3) "Жария қойма" – тауарларды өткізу және сату кезінде қойманы таңдау үшін жеткізушіге сатып алушы ұсынатын қойма;
4) "Бірлескен қызмет қатысушыларының қоймасы" – бірлескен қызмет қатысушылары пайдаланатын қойма (бұдан әрі – БҚҚ қоймасы);
5) "Лизингке арналған қойма" – белгілі бір уақыт ішінде әртүрлі контрагенттермен (жеткізуші немесе алушы) бірлесіп пайдалануға арналған қойма;
6) "Алыс-беріс шикізатын қайта өңдеу бойынша қойма" – шикізаттың алушы-берушілері және қайта өңдеушілері пайдаланатын қойма;
7) "Қайта ұйымдастырылатын тұлғаның қоймасы" – кәсіпорынды қайта ұйымдастыру кезінде пайдаланылатын қойма.
7. ЭШФ АЖ әзірлеуші, тауарларды таңбалау жөніндегі оператор олардан сұрау салуды алған күннен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде Пилоттық жобаның қатысушыларына техникалық қолдау көрсетуді жүзеге асырады.
8. ҚР ҚМ МКК субъектілерден сұрау салу алынған күннен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде ТІЖ ресімдеу және виртуалды қоймада жұмыс бөлігінде әдістемелік консультациялар береді.
9. Пилоттық жобаның қатысушылары "ТІЖ ресімдеу тәртібін пысықтау бойынша ұсыныстар" белгісімен esfsd@mgd.kz техникалық қолдаудың электрондық мекенжайына жолдау арқылы ТІЖ ресімдеу тәртібін пысықтау бойынша ұсыныстар енгізеді.
9-1. Тауарлардың қалдықтары жөніндегі мәліметтер қоймадағы тауар қалдықтарының іс жүзінде бар санына сәйкес келетін мөлшерде "Қалдықтар" нысаны арқылы виртуалды қойма нысандары журналына енгізілуге жатады.
Қазақстан Республикасының аумағында өндірілген тауарлар жөніндегі мәліметтер іс жүзінде өндірілген тауардың санына сәйкес келетін мөлшерде "Өндіріс" нысаны арқылы виртуалды қойма нысандары журналына енгізілуге жатады.
Ескерту. Қағида 9-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Қаржы министрінің 06.10.2022 № 1040 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2-тарау. ТІЖ ресімдеу бойынша пилоттық жобаны іске асыру тәртібі
10. ТІЖ қағаз жеткізгіште ресімдеуге жататын:
1) салық төлеушінің орналасқан жері бойынша Қазақстан Республикасының әкімшілік-аумақтық бірліктері шекарасында ортақ пайдаланылатын телекоммуникация желісі болмаған.
Аумағында ортақ пайдаланылатын телекоммуникация желілері жоқ Қазақстан Республикасының әкімшілік-аумақтық бірліктер туралы ақпарат ҚР ҚМ МКК интернет-ресурсында орналастырылады;

2) в случае подтверждения информации на интернет-ресурсе КГД МФ РК о невозможности оформления СНТ в ИС ЭСФ по причине технических ошибок.
11. СНТ считается оформленной, если:
1) СНТ соответствует требованиям, установленным налоговым законодательством Республики Казахстан и Законом Республики Казахстан от 7 января 2003 года "Об электронном документе и электронной цифровой подписи";
2) СНТ в электронной форме присвоен регистрационный номер в ИС ЭСФ;
3) СНТ на бумажных носителях зарегистрирована в журнале регистрации бумажных СНТ.
12. Налогоплательщики, зарегистрированные в административно-территориальных единицах Республики Казахстан, на территории которых отсутствуют сети телекоммуникаций общего пользования, информация по которым размещена на интернет-ресурсе КГД МФ РК, оформляют СНТ на бумажных носителях с ведением журнала регистрации бумажных СНТ согласно приложению 1 к настоящим Правилам.
13. Оригиналом (подлинником) СНТ является электронный документ, содержащийся в ИС ЭСФ, а также СНТ на бумажных носителях, оформленная в случаях, предусмотренных пунктом 12 настоящих Правил.
14. Отдельные поля СНТ не подлежат заполнению, если в техническом описании структуры СНТ такие поля имеют признаки:
1) "необязательное поле";
2) "условно-обязательное поле" и условия по обязательности заполнения не наступают.
Техническое описание структуры СНТ публикуется на интернет-ресурсе КГД МФ РК и учитывается при приеме и обработке СНТ в ИС ЭСФ.
15. СНТ подлежит оформлению:
1) при перемещении и (или) реализации подакцизных товаров на территории Республики Казахстан;
2) при реализации товаров из перечня изъятия ВТО на территории Республики Казахстан;
3) при ввозе товаров на территорию Республики Казахстан с территории государств-членов ЕАЭС, за исключением ввоза товаров на легковом автотранспорте;
4) при вывозе товаров из перечня изъятия ВТО и (или) подакцизных товаров и (или) сжиженного нефтяного газа и (или) товаров, по которым электронные счета-фактуры подлежат выписке посредством виртуального склада, с территории Республики Казахстан на территорию государств, не являющихся членами ЕАЭС;
5) при вывозе товаров с территории Республики Казахстан на территорию государств-членов ЕАЭС, за исключением вывоза товаров на легковом автотранспорте;
6) при реализации имущества, обращенного в государственную собственность на территории Республики Казахстан;
7) при реализации товаров, по которым электронные счета-фактуры подлежат выписке посредством виртуального склада на территории Республики Казахстан;

2) техникалық қателердің себебінен ЭШФ АЖ-да ТІЖ ресімдеудің мүмкін еместігі туралы ақпаратты ҚР ҚМ МКК интернет-ресурсында растаған жағдайларды қоспағанда, ТІЖ электрондық нысанда ресімделеді.
11. Егер:
1) ТІЖ Қазақстан Республикасының салық заңнамасында және "Электрондық құжат және электрондық цифрлық қолтаңба туралы" Қазақстан Республикасының 2003 жылғы 7 қаңтардағы Заңында белгіленген талаптарға сәйкес келсе;
2) ЭШФ АЖ-да ТІЖ-ға электронды нысанда тіркеу нөмірі берілсе;
3) қағаз түріндегі ТІЖ қағаз түріндегі ТІЖ тіркеу журналында тіркелген болса ТІЖ ресімделген болып саналады.
12. Қазақстан Республикасының әкімшілік-аумақтық бірліктерінде тіркелген, аумағында жалпы пайдаланымдағы телекоммуникация желілері жоқ, олар бойынша ақпарат ҚР ҚМ МКК интернет-ресурсында орналастырылған салық төлеушілер осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес қағаз түріндегі ТІЖ-ны тіркеу журналын жүргізе отырып, ТІЖ-ны қағаз жеткізгіштерде ресімдейді.
13. ЭШФ АЖ-да қамтылған электрондық құжат, сондай-ақ осы Қағидалардың 12-тармағында көзделген жағдайларда ресімделген қағаз жеткізгіштегі ТІЖ-ы ТІЖ-ның түпнұсқасы (төлнұсқасы) болып табылады.
14. Егер ТІЖ құрылымының техникалық сипаттамасында осындай:
1) "міндетті емес ашық жол";
2) "шартты-міндетті ашық жол" және толтыру міндеттілігі бойынша шарттар туындамайды,- деген ашық жолдардың белгілері болса, ТІЖ-ның жекелеген ашық жолдары толтыруға жатпайды.
ТІЖ құрылымының техникалық сипаттамасы ҚР ҚМ МКК интернет-ресурсында жарияланады және ЭШФ АЖ-да ТІЖ қабылдау және өңдеу кезінде ескеріледі.
15. ТІЖ:
1) акцизделетін тауарларды Қазақстан Республикасының аумағында тасымалдау және (немесе) өткізу кезінде;
2) Қазақстан Республикасының аумағында ДСҰ-ның алып қою тізбесінің тауарларын өткізу кезінде;
3) тауарларды жеңіл автокөлікпен әкелуді қоспағанда, ЕАЭО мүше мемлекеттердің аумағынан Қазақстан Республикасының аумағына тауарларды әкелу кезінде;
4) ДСҰ-ның алып қою тізбесінен тауарларды және (немесе) акцизделетін тауарларды, және (немесе) сұйытылған мұнай газын, және (немесе) олар бойынша виртуалды қойма арқылы электрондық шот-фактуралар жазып берілетін тауарларды Қазақстан Республикасының аумағынан ЕАЭО мүше болып табылмайтын мемлекеттердің аумағына әкету кезінде;
5) Қазақстан Республикасының аумағынан тауарларды жеңіл автокөлікпен әкетуді қоспағанда, Қазақстан Республикасының аумағынан ЕАЭО мүше мемлекеттердің аумағына тауарларды әкету кезінде;
6) Қазақстан Республикасының аумағында мемлекеттік меншікке айналдырылған мүлікті өткізу кезінде;
7) виртуалды қойма арқылы электрондық шот-фактуралар жазып берілетін тауарларды Қазақстан Республикасының аумағында өткізу кезінде.

8) при ввозе товаров на территорию СЭЗ;
9) при вывозе товаров с территории СЭЗ;
10) при реализации товаров на территории СЭЗ;
11) при перемещении и (или) реализации сжиженного нефтяного газа на территории Республики Казахстан.
Исключения, предусмотренные подпунктами 3) и 5) части первой настоящего пункта, не распространяются на золотосодержащую продукцию.
Сноска. Пункт 15 - в редакции приказа Заместителя Премьер-Министра - Министра финансов РК от 06.10.2022 № 1040 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
16. СНТ не подлежит оформлению:
1) при розничной торговле, осуществляемой через точку продаж, в следующих случаях:
при реализации товаров, расчеты за которые осуществляются:
наличными деньгами с представлением покупателю чека контрольно-кассовой машины и (или) через терминалы оплаты услуг;
с применением оборудования (устройства), предназначенного для осуществления платежей с использованием платежных карточек;
при реализации товаров физическим лицам, расчеты за которые осуществляются электронными деньгами или с использованием средств электронного платежа;
2) при ввозе товаров на территорию Республики Казахстан с территории государств, не являющихся членами ЕАЭС, и с территории государств-членов ЕАЭС по системе магистральных трубопроводов и (или) по линиям электропередачи;
3) при вывозе товаров с территории Республики Казахстан на территорию государств, не являющихся членами ЕАЭС, и на территорию государств-членов ЕАЭС по системе магистральных трубопроводов и (или) по линиям электропередачи;
4) при перемещении товаров в пределах одного лица и (или) между структурными подразделениями одного лица на территории Республики Казахстан, за исключением подакцизных товаров, авиационного топлива и мазута;
5) при отгрузке возвратной тары, за исключением случаев, когда такая тара включена в перечень изъятия ВТО;
6) при ввозе товаров на территорию Республики Казахстан с территории государств-членов ЕАЭС, по которым местом начала транспортировки является территория государств, не являющихся членами ЕАЭС;
7) при вывозе товаров с территории Республики Казахстан на территорию государств-членов ЕАЭС, по которым страной назначения является территория государства, не являющегося членом ЕАЭС, за исключением товаров из перечня изъятия ВТО и (или) подакцизных товаров и (или) товаров, по которым ЭСФ подлежат выписке посредством виртуального склада;
8) при вывозе с территории (ввозе на территорию) Республики Казахстан продукции, подлежащей экспортному контролю, согласно номенклатуре (списку), утвержденный постановлением Правительства Республики Казахстан от 5 февраля 2008 года № 104 "Об утверждении номенклатуры (списка) продукции, подлежащей экспортному контролю" для нужд Вооруженных Сил Республики Казахстан, других войск и воинских формирований Республики Казахстан, в соответствии с пунктами 6, 7 и 7-1 статьи 9 Закона Республики Казахстан "Об экспортном контроле";

8) ЕЭА аумағына тауарларды әкелу кезінде
9) ЕЭА аумағынан тауарларды әкету кезінде;
10) ЕЭА аумағында тауарларды өткізу кезінде;
11) сұйытылған мұнай газын Қазақстан Республикасының аумағында тасымалдау және (немесе) өткізу кезінде ресімдеуге жатады.
Осы тармақтың бірінші бөлігінің 3) және 5) тармақшаларында көзделген ерекшеліктер, құрамында алтыны бар өнімге қолданылмайды.
Ескерту. 15-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Қаржы министрінің 06.10.2022 № 1040 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
16. ТІЖ:
1) сату орны арқылы жүзеге асырылатын бөлшек сауда кезінде, мынадай жағдайларда:
тауарларды өткізу кезінде есеп айырысулар:
сатып алушыға бақылау-касса машинасының чегін ұсына отырып, қолма-қол ақшамен және (немесе) көрсетілетін қызметтерге ақы төлеу терминалдар арқылы;
төлем карточкаларын пайдаланып, төлемдерді жүзеге асыруға арналған жабдықты (құрылғыны) қолдана отырып жүзеге асырылған кезде;
жеке тұлғаларға тауарларды өткізу кезінде есеп айырысулар электрондық ақшамен немесе электрондық төлем құралдарын пайдалана отырып жүзеге асырылған кезде;
2) ЕАЭО мүше болып табылмайтын мемлекеттердің аумағынан және ЕАЭО мүше мемлекеттердің аумағынан магистральды құбыржол жүйесі бойынша және (немесе) электр беру желілері бойынша тауарларды Қазақстан Республикасының аумағына әкелу кезінде;
3) ЕАЭО мүше болып табылмайтын мемлекеттердің аумағына және ЕАЭО мүше мемлекеттердің аумағына магистральды құбыржол жүйесі бойынша және (немесе) электр беру желілері бойынша тауарларды Қазақстан Республикасының аумағынан әкету кезінде;
4) акцизделетін тауарларды, авиациялық отын мен мазутты қоспағанда, тауарларды бір тұлға шегінде және (немесе) бір тұлғаның құрылымдық бөлімшелері арасында Қазақстан Республикасының аумағында өткізу кезінде;
5) ыдыс ДСҰ-ның алып қою тізбесіне енгізілген жағдайларды қоспағанда, қайтарылатын ыдысты тиеу кезінде;
6) ЕАЭО-ға мүше болып табылмайтын мемлекеттердің аумағы тасымалдауды бастау орны болып табылатын ЕАЭО мүше мемлекеттердің аумағынан Қазақстан Республикасының аумағына тауарларды әкелу кезінде;
7) ДСҰ-ның алып қою тізбесінен тауарларды және (немесе) акцизделетін тауарларды және (немесе) олар бойынша виртуалды қойма арқылы ЭШФ жазып берілетін тауарларды қоспағанда, тауарларды Қазақстан Республикасының аумағынан межелі елі ЕАЭО-ға мүше болып табылмайтын мемлекеттің аумағы болып табылатын, ЕАЭО мүше мемлекеттердің аумағына әкету кезінде;
8) "Экспорттық бақылау туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 9-бабының 6, 7, 7-1-тармақтарына сәйкес өткізілетін, Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерінің, Қазақстан Республикасының басқа да әскерлері мен әскери құралымдарының мұқтаждары үшін Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2008 жылғы 5 ақпандағы №104 "Экспорттық бақылауға жататын өнімнің номенклатурасын (тізімін) бекіту туралы" номенклатуралық (тізімен) сәйкес қаулысымен бекітілген экспорттық бақылауға жататын өнімді Қазақстан Республикасының аумағынан әкету (аумағына әкелу) кезінде;

9) при перемещении и реализации золотосодержащей продукции Национальным Банком Республики Казахстан.
Сноска. Пункт 16 - в редакции приказа Министра финансов РК от 04.06.2021 № 531 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); с изменениями, внесенными приказами Министра финансов РК от 01.11.2021 № 1127 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 06.10.2022 № 1040 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
17. За исключением случаев, установленных пунктом 17-1 настоящих Правил, СНТ оформляется в следующие сроки:
1) при перемещении, реализации и (или) отгрузке товаров по территории Республики Казахстан – не позднее начала перемещения, реализации и (или) отгрузки товаров;
2) при ввозе товаров на территорию Республики Казахстан:
с территории государств, не являющихся членами ЕАЭС – не позднее начала перемещения, реализации подакцизных товаров, авиационного топлива и мазута, по которым произведена таможенная очистка;
с территории государств-членов ЕАЭС – до пересечения Государственной границы Республики Казахстан.
В случае, указанном в абзаце третьем настоящего подпункта, при ввозе товаров автомобильным транспортом, работником органа государственных доходов производится подтверждение факта пересечения Государственной границы Республики Казахстан путем проставления соответствующей отметки в СНТ;
3) при вывозе товаров с территории Республики Казахстан на территорию государств, не являющихся членами ЕАЭС, и государств-членов ЕАЭС – не позднее начала перемещения, реализации и (или) отгрузки товаров;
4) при осуществлении международных автомобильных перевозок с территории одного государства-члена ЕАЭС на территорию другого государства-члена ЕАЭС через территорию Республики Казахстан – при пересечении Государственной границы Республики Казахстан на автомобильном пункте пропуска.
Сноска. Пункт 17 - в редакции приказа Министра финансов РК от 01.11.2021 № 1127 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
17-1. В случае осуществления перевозки товаров воздушным транспортом СНТ оформляется не позднее 1 (одного) рабочего дня, следующего за днем прилета (отлета) воздушного транспорта.
При вывозе товара с территории Республики Казахстан железнодорожным транспортом СНТ оформляется до пересечения Государственной границы Республики Казахстан.
В случае поставки товара железнодорожным транспортом по территории Республики Казахстан СНТ оформляется не позднее 1 (одного) рабочего дня, следующего за днем формирования перевозочного документа на данную поставку.
В случае оптовой поставки товаров (кроме подакцизных, авиационного топлива и мазута) налогоплательщику, осуществляющему розничную торговлю, СНТ оформляется не позднее 2 (двух) рабочих дней, следующих за днем реализации товара.
По реализованным товарам с Мобильного склада на виртуальный склад получателя СНТ оформляется поставщиком не позднее 1 (одного) рабочего дня, следующего за днем реализации.
При оформлении СНТ на добровольной основе налогоплательщиком, осуществляющим розничную реализацию, СНТ оформляется не позднее 15 (пятнадцати) календарных дней с даты реализации, с отражением реализации за день.

9) Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің құрамында алтыны бар өнімді өткізуі, өткізуі кезінде ресімдеуге жатпайды.
Ескерту. 16-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қаржы министрінің 04.06.2021 № 531 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); өзгеріс енгізілді - ҚР Қаржы министрінің 01.11.2021 № 1127 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 06.10.2022 № 1040 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.
17. Осы Қағидалардың 17-1-тармағында белгіленген жағдайларды қоспағанда, ТІЖ мынадай мерзімдерде ресімделеді:
1) Қазақстан Республикасының аумағы бойынша тауарларды тиеп – жөнелту және (немесе) өткізуде, жылжыту кезінде - тауарларды тиеп – жөнелту және (немесе) өткізуде, жылжыту кезінен кешіктірмей;
2) Қазақстан Республикасының аумағына тауарларды әкелу кезінде:
ЕАЭО-ға мүше болып табылмайтын мемлекеттердің аумағынан-кедендік тазарту жүргізілген акцизделетін тауарларды, авиациялық отынды және мазутты өткізудің, өткізудің басталуынан кешіктірмей;
ЕАЭО-ға мүше мемлекеттердің аумағынан – Қазақстан Республикасының Мемлекеттік шекарасын кесіп өткенге дейін.
Осы тармақшаның үшінші абзацында көрсетілген жағдайда, автомобиль көлігімен тауарларды әкелу кезінде Мемлекеттік кірістер органының қызметкері ТІЖ-ге тиісті белгі қою арқылы Қазақстан Республикасының Мемлекеттік шекарасын кесіп өту фактісін растауды жүргізеді;
3) тауарларды Қазақстан Республикасының аумағынан ЕАЭО-ға мүше болып табылмайтын мемлекеттердің және ЕАЭО – ға мүше мемлекеттердің аумағына әкету кезінде тауарларды өткізу, өткізу және (немесе) тиеп-жөнелту басталғаннан кешіктірмей жүзеге асырады;
4) ЕАЭО-ға мүше бір мемлекеттің аумағынан ЕАЭО-ға мүше екінші Мемлекеттің аумағына Қазақстан Республикасының аумағы арқылы халықаралық автомобиль тасымалдарын жүзеге асыру кезінде – Қазақстан Республикасының Мемлекеттік шекарасын автомобиль өткізу пунктінде кесіп өту кезінде жүзеге асырылады.
Ескерту. 17-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қаржы министрінің 01.11.2021 № 1127 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
17-1. Тауарларды әуе көлігімен тасымалдауды жүзеге асырған жағдайда ТІЖ әуе көлігі келген (кеткен) күннен кейінгі 1 (бір) жұмыс күнінен кешіктірілмей ресімделеді.
Тауарды Қазақстан Республикасының аумағынан темір жол көлігімен әкету кезінде ТІЖ Қазақстан Республикасының Мемлекеттік шекарасын кесіп өткенге дейін ресімделеді.
Тауарды Қазақстан Республикасының аумағы бойынша темір жол көлігімен жеткізген жағдайда ТІЖ осы жеткізілімге арналған тасымалдау құжаты қалыптастырылған күннен кейінгі 1 (бір) жұмыс күнінен кешіктірілмей ресімделеді.
Бөлшек сауданы жүзеге асыратын салық төлеушіге тауарларды (акцизделетін, авиациялық отын мен мазуттан басқа) көтерме саудада берген жағдайда ТІЖ тауар өткізілген күннен кейінгі 2 (екі) жұмыс күнінен кешіктірілмей ресімделеді.
Мобильдік қоймадан ТІЖ алушының виртуалды қоймасына өткізілген тауарлар бойынша жеткізуші сатылған күннен кейінгі 1 (бір) жұмыс күнінен кешіктірмей ресімдейді.
Бөлшек сауданы жүзеге асыратын салық төлеуші ерікті негізде ТІЖ ресімдеген кезде, ТІЖ бір күн үшін іске асыруды көрсете отырып, іске асыру күнінен бастап күнтізбелік 15 (он бес) күн ішінде кешіктірмей ресімделеді.

Сноска. Правила дополнены пунктом 17-1, в соответствии с приказом Министра финансов РК от 01.11.2021 № 1127 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
18. Получатель СНТ в течение 10 (десяти) календарных дней с даты регистрации СНТ в ИС ЭСФ посредством ИС ЭСФ подтверждает или отклоняет СНТ, за исключением поставки (перевозки) товара посредством любого вида транспорта, при которой подтверждение или отклонение СНТ осуществляется не позднее 20 (двадцати) рабочих дней с даты регистрации СНТ в ИС ЭСФ.
Сноска. Пункт 18 - в редакции приказа Министра финансов РК от 04.06.2021 № 531 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
19. В случае нарушения в период Пилотного проекта участниками Пилотного проекта порядка и сроков оформления (подтверждения, отклонения) СНТ, установленных настоящими Правилами, КГД МФ РК формирует извещение "О нарушении порядка и (или) сроков оформления (подтверждения, отклонения) сопроводительной накладной на товары" (далее – Извещение) по форме согласно приложению 3 к настоящим Правилам.
Извещение направляется участнику Пилотного проекта в электронной форме или на бумажном носителе.
Получение Извещения, а также ознакомление с ним не освобождает получателя от оформления, подтверждения или отклонения получения СНТ.
20. СНТ оформляется поставщиком (при ввозе – получателем) по форме согласно приложению 2 к настоящим Правилам посредством виртуального склада на казахском или русском языках, подписывается ЭЦП.
При ввозе товаров на территорию Республики Казахстан с территории государств-членов ЕАЭС получатель товаров оформляет первичную СНТ, посредством которой товары поступают на его виртуальный склад.
Данные первичной СНТ подлежат сопоставлению с данными формы 328.00 в целях автоматического указания источника происхождения при выписке ЭСФ в течение 10 (десяти) рабочих дней после подтверждения органами государственных доходов факта уплаты косвенных налогов.
При ввозе товаров на территорию Республики Казахстан с территории государств-членов ЕАЭС автомобильным транспортом в адрес физических лиц, СНТ оформляется перевозчиком, осуществляющим деятельность по транспортировке товаров, грузов (экспедирование, курьерская доставка).
Сноска. Пункт 20 - в редакции приказа Министра финансов РК от 01.11.2021 № 1127 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
20-1. Интеграционное взаимодействие внешних учетных систем налогоплательщиков с модулем "Виртуальный склад" ИС ЭСФ осуществляется посредством API-механизмов, позволяющих внешним учетным системам выполнять в ИС ЭСФ все операции, предусмотренные бизнес-процессами в Web-приложении, путем интеграции ИС ЭСФ с учетными системами участников ИС ЭСФ.
При взаимодействии по выбору налогоплательщиков внешних учетных систем с сервисом обмена электронными документами, интеграционное взаимодействие такого сервиса с модулем "Виртуальный склад" ИС ЭСФ также осуществляется посредством API-механизмов, позволяющих данному сервису выполнять в ИС ЭСФ все операции, предусмотренные бизнес-процессами в Web-приложении, путем интеграции с ИС ЭСФ.

Ескерту. Қағида 17-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Қаржы министрінің 01.11.2021 № 1127 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
18. ТІЖ алушы ТІЖ растау немесе бас тарту ТІЖ ЭШФ АЖ-да тіркеген күннен бастап 20 (жиырма) жұмыс күннен кешіктірмей жүзеге асырылатын, көліктің кез келген түрі арқылы тауарды жеткізуді (тасымалдауды) қоспағанда, ТІЖ ЭШФ АЖ-да тіркеген күннен бастап күнтізбелік 10 (он) күн ішінде ЭШФ АЖ арқылы ТІЖ-ны растайды немесе бас тартады.
Ескерту. 18-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қаржы министрінің 04.06.2021 № 531 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
19. Пилоттық жоба кезеңінде Пилоттық жобаға қатысушы осы Қағидаларда белгіленген ТІЖ-ны ресімдеу (растау, бас тарту) тәртібін және мерзімдерін бұзған жағдайда ҚР ҚМ МКК осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша "Тауарларға арналған ілеспе жүкқұжатты ресімдеу (растау, бас тарту) тәртібі мен мерзімдерінің бұзылуы туралы" хабарлама (бұдан әрі – Хабарлама) қалыптастырады.
Хабарлама Пилоттық жобаға қатысушыға электрондық нысанда немесе қағаз жеткізгіште жолданады.
Хабарламаны алу, сондай-ақ онымен танысу алушыны ТІЖ ресімдеуден, алуды растаудан немесе бас тартудан босатпайды.
20. ТІЖ жеткізуші (әкелу кезінде – алушы) осы Қағидаларға 2 қосымшаға сәйкес нысан бойынша виртуалды қойма арқылы қазақ немесе орыс тілдерінде ресімдейді, ЭЦҚ қояды.
ЕАЭО мүше мемлекеттердің аумағынан Қазақстан Республикасының аумағына тауарларды әкелу кезінде тауарларды алушы бастапқы ТІЖ ресімдейді, ол арқылы тауарлар оның виртуалды қоймасына түседі.
ТІЖ бастапқы деректері мемлекеттік кіріс органдарымен жанама салықтарды төлеу фактісін растағаннан кейін 10 (он) жұмыс күні ішінде ЭШФ-ны жазып беру кезінде шығару көзін автоматты түрде көрсету мақсатында 328.00-нысанының деректерімен салыстыруға жатады.
Жеке тұлғалардың атына автомобиль көлігімен ЕАЭО мүше мемлекеттердің аумағынан Қазақстан Республикасының аумағына тауарларды әкелу кезінде ТІЖ тауарларды, жүктерді тасымалдау жөніндегі қызметті (экспедициялау, курьерлік жеткізу) жүзеге асыратын тасымалдаушы ресімдейді.
Ескерту. 20-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қаржы министрінің 01.11.2021 № 1127 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
20-1. Салық төлеушілердің сыртқы есепке алу жүйелерінің ЭШФ АЖ "Виртуалды қойма" модулімен интеграциялық өзара іс-қимылы сыртқы есепке алу жүйелеріне ЭШФ АЖ-да Web-қосымшадағы бизнес-процестерде көзделген барлық операцияларды ЭШФ АЖ-ны ЭШФ АЖ қатысушыларының есепке алу жүйелерімен интеграциялау арқылы орындауға мүмкіндік беретін API-тетіктер арқылы жүзеге асырылады.
Cалық төлеушілердің таңдауы бойынша сыртқы есепке алу жүйелері электрондық құжаттармен алмасу сервисімен өзара іс-қимыл жасаған жағдайда, мұндай сервистің ЭШФ АЖ "Виртуалды қойма" модулімен интеграциялық өзара іс-қимылы да, сондай-ақ осы сервиске ЭШФ АЖ-мен интеграциялау жолымен Web-қосымшадағы бизнес-процестермен көзделген барлық операцияларды ЭШФ АЖ-да орындауға мүмкіндік беретін API-тетіктері арқылы жүзеге асырылады.

Сноска. Правила дополнены пунктом 20-1 в соответствии с приказом Заместителя Премьер-Министра - Министра финансов РК от 06.10.2022 № 1040 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
21. При перемещении, реализации товаров по территории Республики Казахстан, а также при вывозе за пределы Республики Казахстан СНТ оформляется в национальной валюте Республики Казахстан, за исключением следующих случаев, при которых оформляется в иностранной валюте:
1) по сделкам (операциям) по реализации товаров, заключенным (совершенным) в рамках соглашения (контракта) о разделе продукции;
2) по сделкам (операциям) по реализации товаров на экспорт, облагаемым по нулевой ставке налога на добавленную стоимость (далее – НДС) в соответствии со статьями 386, 446 и 449 Налогового кодекса;
3) по оборотам по реализации, облагаемым по нулевой ставке НДС в соответствии с пунктом 3 статьи 393 Налогового кодекса.
22. При ввозе товаров на территорию Республики Казахстан СНТ выписывается в национальной валюте или в валюте, указанной в счете-фактуре (инвойсе).
23. Подтверждение СНТ получателем не требуется в следующих случаях:
1) при реализации товаров на экспорт;
2) при реализации горюче-смазочных материалов, осуществляемой аэропортами при заправке воздушных судов иностранных авиакомпаний, выполняющих международные полеты, международные воздушные перевозки;
3) при реализации товаров налогоплательщику, являющемуся субъектом, осуществляющим розничную торговлю, при одновременном соответствии получателя следующим критериям:
применении специального налогового режима на основе упрощенной декларации;
не состоит на регистрационном учете в качестве плательщика НДС;
соответствии видам деятельности (розничная торговля, предоставление услуг по обеспечению питанием и напитками, согласно общему классификатору экономической деятельности);
применении контрольно-кассовой машины с функцией фиксации и передачи данных.
При оформлении СНТ такому налогоплательщику в категории получателя автоматически устанавливается отметка "Малая торговая точка".
Положение данного пункта не распространяется на реализацию товаров на территории СЭЗ, пределы которой полностью или частично совпадают с участками таможенной границы ЕАЭС;
4) при реализации товаров физическому лицу, приобретающему товар (-ы) для его (их) использования в личных, семейных, домашних и иных целях, не связанных с осуществлением предпринимательской деятельности и деятельности лиц, занимающихся частной практикой;

Ескерту. 20-1-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Қаржы министрінің 06.10.2022 № 1040 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
21. Қазақстан Республикасының аумағы бойынша тауарларды тасымалдау, өткізу кезінде, сондай-ақ Қазақстан Республикасынан тыс жерлерге әкету кезінде:
1) өнімді бөлу туралы келісім (келісімшарт) шеңберінде жасалған (жасалынған) тауарларды өткізу жөніндегі мәмілелер (операциялар) бойынша;
2) Салық кодексінің 386, 446 және 449-баптарына сәйкес қосылған құн салығының (бұдан әрі – ҚҚС) нөлдік мөлшерлемесі бойынша салық салынатын тауарларды экспортқа өткізу жөніндегі мәмілелер (операциялар) бойынша;
3) Салық кодексінің 393-бабы 3-тармағына сәйкес ҚҚС нөлдік мөлшерлемесі бойынша салық салынатын өткізу жөніндегі айналымдар бойынша шетел валютасында ресімделген жағдайларды қоспағанда, ТІЖ Қазақстан Республикасының ұлттық валютасымен ресімделеді.
22. Тауарларды Қазақстан Республикасының аумағына әкелу кезінде ТІЖ ұлттық валютада немесе шот-фактурада (инвойста) көрсетілген валютада жазып беріледі.
23. Алушының ТІЖ растауы мынадай жағдайларда:
1) тауарларды экспортқа өткізу кезінде;
2) халықаралық ұшуларды, халықаралық әуе тасымалдарын орындайтын шетелдік авиакомпаниялардың әуе кемелеріне май құю кезінде әуежайлар жүзеге асыратын жанар-жағармай материалдарын өткізу кезінде;
3) алушы бір мезгілде мынадай өлшемшарттарға сәйкес келген кезде бөлшек сауданы жүзеге асыратын субъект болып табылатын салық төлеушіге тауарларды өткізу кезінде:
оңайлатылған декларация негізінде арнаулы салық режимін қолданады;
ҚҚС төлеуші ретінде тіркеу есебінде тұрмайды;
(бөлшек сауда, азық-түлікпен және сусындармен қамтамасыз ету бойынша қызметтер көрсету, экономикалық қызметтің жалпы жіктеуішіне сәйкес) қызметінің түріне сәйкес келеді;
деректерді тіркеу және беру функциясы бар бақылау-касса машинасын қолданады.
Мұндай салық төлеуші ТІЖ ресімдеу кезінде алушының санатына автоматты түрде "Шағын сауда нүктесі" белгісі қойылады.
Осы тармақтың ережесі шегі ЕАЭО кедендік шекарасының участкілеріне толық немесе ішінара сәйкес келетін ЕЭА аумағындағы тауарларды өткізуге қолданылмайды;
4) тауарларды сатып алатын жеке тұлғаға өткізу кезінде оларды (оларды) жеке, отбасылық, үй ішінде және кәсіпкерлік қызметті және жеке практикамен айналысатын адамдардың қызметін жүзеге асыруға байланысты емес өзге де мақсаттарда пайдалану үшін;

5) при оформлении СНТ в адрес получателей, зарегистрированных в административно-территориальных единицах Республики Казахстан, на территории которых отсутствуют сети телекоммуникаций общего пользования.
Сноска. Пункт 23 - в редакции приказа Министра финансов РК от 26.03.2021 № 253 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); с изменениями, внесенными приказами Министра финансов РК от 04.06.2021 № 531 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 01.11.2021 № 1127 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 13.04.2022 № 401 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования); от 06.10.2022 № 1040 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
24. В случае необходимости внесения изменений и (или) дополнений в ранее оформленную СНТ, исправления ошибок, не влекущих замену поставщика и (или) получателя товаров, оформляется исправленная СНТ с аннулированием ранее оформленной СНТ.
25. В случае возврата товара:
1) по отклоненной СНТ получателем – поставщик осуществляет перемещение товаров на склад отгрузки товаров по СНТ со статусом "отклоненная";
2) при отзыве СНТ до подтверждения или отклонения СНТ получателем – поставщик осуществляет перемещение товаров на склад отгрузки товаров по СНТ со статусом "отозванная";
3) по ранее подтвержденной получателем СНТ – получатель оформляет СНТ на возврат, при этом указывается регистрационный номер ранее оформленной СНТ в ИС ЭСФ.
25-1. По товарам, реализованным налогоплательщику, согласно подпункту 3) пункта 23 Правил при отметки в СНТ категория получателя "Малая торговая точка", оформление СНТ на возврат товара производится поставщиком.
Сноска. Правила дополнены пунктом 25-1 в соответствии с приказом Министра финансов РК от 04.06.2021 № 531 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
26. СНТ, оформленная с указанием неполных и (или) недостоверных данных, а также неподтвержденная или не отклоненная получателем, подлежит исправлению или отзыву поставщиком (при ввозе – получателем):
1) при поставке (перевозке) товара посредством любого вида транспорта – в течение 20 (двадцати) рабочих дней с даты регистрации СНТ в ИС ЭСФ;
2) по остальным товарам – в течение 10 (десяти) календарных дней с даты регистрации СНТ в ИС ЭСФ.

5) аумағында ортақ пайдаланылатын телекоммуникация желілері жоқ, Қазақстан Республикасының әкімшілік-аумақтық бірліктерінде тіркелген алушылардың атына ТІЖ ресімдеу кезінде талап етілмейді.
Ескерту. 23-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қаржы министрінің 26.03.2021 № 253 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); өзгеріс енгізілді - ҚР Қаржы министрінің 04.06.2021 № 531 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 01.11.2021 № 1127 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 13.04.2022 № 401 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі); 06.10.2022 № 1040 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.
24. Бұрын ресімделген ТІЖ-ға өзгерістер және (немесе) толықтырулар енгізу, жеткізушіні және (немесе) тауарларды алушыны ауыстыруға әкеп соқтырмайтын қателерді түзету қажет болған жағдайда, бұрын ресімделген ТІЖ-ны жою арқылы түзетілген ТІЖ ресімделеді.
25. Тауар қайтарылған жағдайда:
1) алушы бас тартқан ТІЖ бойынша – жеткізуші "бас тарту" мәртебесі бар ТІЖ бойынша тауарларды тиеп-жөнелту қоймасына тауарларды тасымалдауды жүзеге асырады;
2) алушы ТІЖ расталғанға немесе бас тартқанға дейін ТІЖ кері қайтарып алынған кезде – жеткізуші "кері қайтарып алу" мәртебесі бар ТІЖ бойынша тауарларды тиеп-жөнелту қоймасына тасымалдауды жүзеге асырады;
3) алушы бұрын растаған ТІЖ бойынша – алушы қайтаруға ТІЖ ресімдейді, бұл ретте ЭШФ АЖ-да бұрын ресімделген ТІЖ-ның тіркеу нөмірі көрсетіледі.
25-1. Қағидалардың 23-тармағы 3) тармақшасына сәйкес салық төлеушіге өткізілген тауар бойынша ТІЖ-да алушының "Шағын сауда нүктесі" санаты белгісі қойылған кезде тауарды қайтаруға ТІЖ ресімдеуді жеткізуші жүргізеді.
Ескерту. Қағида 25-1-тармақпен толықтырылды – ҚР Қаржы министрінің 04.06.2021 № 531 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
26. Толық емес және (немесе) дұрыс емес деректерді көрсете отырып ресімделген, сондай-ақ алушы растамаған немесе бас тартпаған ТІЖ:
1) тауарды көліктің кез келген түрі арқылы жеткізу (тасымалдау) кезінде – ЭШФ АЖ-да ТІЖ тіркелген күнінен бастап 20 (жиырма) жұмыс күні ішінде;
2) қалған тауарлар бойынша – ЭШФ АЖ-да ТІЖ тіркелген күнінен бастап күнтізбелік 10 (он) күн ішінде жеткізуші (әкелу кезінде – алушы) түзетуге немесе кері қайтарып алуға жатады.

Сноска. Пункт 26 - в редакции приказа Министра финансов РК от 04.06.2021 № 531 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
27. Получатель по товарам, импортированным на территорию Республики Казахстан с территории государств-членов ЕАЭС, оприходованным на виртуальный склад по первичной СНТ, при необходимости производит списание с виртуального склада указанных товаров, за исключением следующих товаров, по которым оформляется СНТ на реализацию:
1) товары из перечня изъятия ВТО;
2) подакцизные товары;
3) товары, по которым электронные счета-фактуры подлежат выписке посредством виртуального склада.
28. Товары, указанные в пункте 27 настоящих Правил, списываются с виртуального склада без оформления СНТ на реализацию:
на основе чека контрольно-кассовой машины с функцией фиксации и (или) передачи данных, который содержит ID товара - автоматически на 16 (шестнадцатый) календарный день со дня реализации;
при использовании для собственных нужд, в производстве, оказании услуг, выполнении работ;
при порче, утрате, хищении, утилизации;
при прекращении прослеживаемости;
при получении товаров по СНТ, оформленной в адрес субъекта розничной торговли, соответствующего критериям, установленным подпунктом 3) пункта 23 настоящих Правил – автоматически по истечении 30 (тридцати) календарных дней с даты оформления СНТ.
Сноска. Пункт 28 - в редакции приказа Министра финансов РК от 04.06.2021 № 531 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
29. СНТ, зарегистрированные в ИС ЭСФ, хранятся в ИС ЭСФ в течение срока исковой давности в соответствии с пунктом 2 статьи 48 Налогового кодекса.
СНТ, зарегистрированные на бумажных носителях и в журналах регистрации бумажных СНТ, подлежат хранению в течение срока исковой давности в соответствии с пунктом 2 статьи 48 Налогового кодекса.
СНТ по товарам, переданным в лизинг, хранятся в ИС ЭСФ в течение срока исковой давности в соответствии с пунктом 2 статьи 48 Налогового кодекса, который исчисляется после истечения срока действия договора лизинга.
30. Для целей налогового учета составление (оформление) формы З-2 "Накладная на отпуск запасов на сторону", утвержденной приказом Министра финансов Республики Казахстан от 20 декабря 2012 года № 562 "Об утверждении форм первичных учетных документов" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 8265), не требуется в случае оформления СНТ.
30-1. Выписка ЭСФ по товарам, на которые распространяется требование по оформлению СНТ, осуществляется следующими способами:

Ескерту. 26-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қаржы министрінің 04.06.2021 № 531 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
27. Бастапқы ТІЖ бойынша виртуалды қоймаға кіріске алынған, ЕАЭО-ға мүше мемлекеттердің аумағынан Қазақстан Республикасының аумағына импортталған тауарлар бойынша алушы, қажет болған жағдайда, өткізуге ТІЖ ресімделетін мынадай:
1) ДСҰ алып қою тізбесінің тауарларын;
2) акцизделетін тауарларды;
3) виртуалды қойма арқылы электрондық шот-фактуралар жазып берілетін тауарларды қоспағанда, көрсетілген тауарларды виртуалды қоймадан есептен шығаруды жүргізеді.
28. Осы Қағидалардың 27-тармағында көрсетілген тауарлар:
тауардың ID-ін қамтитын деректерді тіркеу және (немесе) беру функциясы бар бақылау-касса машинасы чегінің негізінде;
өз мұқтажы үшін, өндірісте, қызмет көрсетуде, жұмыстарды орындауда пайдалану кезінде;
бүлінген, жоғалған, ұрланған, кәдеге жаратылған кезде;
қадағалап отыру тоқтатылған кезде;
осы Қағидалардың 23-тармағының 3) тармақшасында белгіленген өлшемшарттарға сәйкес келетін, бөлшек сауда субъектісіне ТІЖ ресімделген күннен бастап күнтізбелік 30 күн өткеннен кейін автоматты түрде ресімделген ТІЖ бойынша тауарларды алу кезінде өткізуге ТІЖ ресімдеусіз виртуалды қоймадан есептен шығарылады.
Ескерту. 28-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қаржы министрінің 04.06.2021 № 531 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
29. ЭШФ АЖ-да тіркелген ТІЖ Салық кодексінің 48-бабы 2-тармағына сәйкес талап қою мерзімі ішінде ЭШФ АЖ-да сақталады.
Қағаз жеткізгіштерде тіркелген және қағаз түріндегі ТІЖ тіркеу журналындағы ТІЖ Салық кодексінің 48-бабы 2-тармағына сәйкес талап қою мерзімі ішінде сақталуға жатады.
Лизингке берілген тауарлар бойынша ТІЖ лизинг шартының қолданылу мерзімі өткеннен кейін есептелетін, Салық кодексінің 48-бабы 2-тармағына сәйкес талап қою мерзімі ішінде ЭШФ АЖ-да сақталады.
30. Салықтық есепке алу мақсаттары үшін "Бастапқы есепке алу құжаттарының нысандарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2012 жылғы 20 желтоқсандағы № 562 бұйрығымен бекітілген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 8265 болып тіркелген), "Қорларды шетке беруге арналған жүкқұжат" 3-2-нысанды жасау (ресімдеу) ТІЖ ресімделген жағдайда талап етілмейді.
30-1. ТІЖ ресімдеу жөніндегі талап қолданылатын тауарлар бойынша ЭШФ-ны жазып беру мынадай тәсілдермен:

1) на основе СНТ с указанием в строке 32 "Документ, подтверждающий поставку товаров, работ услуг" регистрационного номера СНТ. При этом сведения, отражаемые в СНТ и ЭСФ должны быть идентичны;
2) без привязки к электронной накладной на товары, с указанием "NON SNT" в строке 32 "Документ, подтверждающий поставку товаров, работ услуг", с указанием количества (объема) товаров, не превышающих количество (объем) товаров, находившихся на виртуальном складе до выписки такой ЭСФ.
При выписке счета-фактуры:
1) указывается номер и дата договора по сделке;
2) при перемещении, реализации товара, ввезенного с территории государства-члена ЕАЭС указывается в качестве источника происхождения номер СНТ, оформленной при ввозе товаров с территории государства-члена ЕАЭС, при наличии в ней отметок органа государственных доходов.
Сноска. Правила дополнены пунктом 30-1 в соответствии с приказом Министра финансов РК от 26.03.2021 № 253 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
30-2. При технических сбоях течение сроков по оформлению, подтверждению либо отказу в подтверждении СНТ, выписке ЭСФ с привязкой к СНТ, в том числе при применении добровольного порядка, приостанавливаются на период, составляющий период устранения технических ошибок и восстановления работоспособности ИС ЭСФ и 3 (трех) рабочих дней после периода устранения технических ошибок и восстановления работоспособности ИС ЭСФ.
Сноска. Правила дополнены пунктом 30-2 в соответствии с приказом Министра финансов РК от 26.03.2021 № 253 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
30-3. При отклонении получателем СНТ, номер и дата которой указаны в строке 32 "Документ, подтверждающий поставку товаров, работ услуг", зарегистрированной ЭСФ, позже установленного срока оформление поставщиком СНТ, а также выписка на основе нее ЭСФ осуществляется не позднее 3 (трех) рабочих дней после даты отклонения СНТ, с указанием в оформляемой СНТ номера отклоненной СНТ.
Сноска. Правила дополнены пунктом 30-3 в соответствии с приказом Министра финансов РК от 26.03.2021 № 253 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 3. Порядок заполнения СНТ в Пилотном проекте
31. В разделе А "Общий раздел" указываются следующие данные:
1) номер СНТ учетной системы – порядковый номер СНТ, который присваивается в налоговом учете налогоплательщика и определяется поставщиком товаров самостоятельно (данное поле необязательно к заполнению);

1) "Тауарлардың, жұмыстардың, көрсетілетін қызметтердің жеткізілгенін растайтын құжат" деген 32-жолда ТІЖ тіркеу нөмірін көрсете отырып, ТІЖ негізінде жүзеге асырылады. Бұл ретте ТІЖ және ЭШФ-да көрсетілетін мәліметтер бір текті болуы тиіс;
2) "Тауарлардың, жұмыстардың, көрсетілетін қызметтердің жеткізілгенін растайтын құжат" деген 32-жолда осындай ЭШФ жазып берілгенге дейін виртуалды қоймада болған тауарлардың мөлшерінен (көлемінен) аспайтын тауарлардың мөлшерін (көлемін) көрсете отырып, "NON SNT" көрсете отырып, тауарларға арналған электрондық жүкқұжатқа байланыстырусыз жүзеге асырылады.
Шот-фактураны жазып беру кезінде:
1) мәміле бойынша шарттың нөмірі мен күні көрсетіледі;
2) ЕАЭО мүше мемлекеттің аумағынан әкелінген тауарларды өткізген, іске асырған кезде шығарылған жерінің дерек көзі ретінде, ЕАЭО мүше мемлекеттің аумағынан тауарларды әкелу кезінде ресімделген, онда мемлекеттік кірістер органының белгілері болған кезде ТІЖ нөмірі көрсетіледі.
Ескерту. Қағида 30-1-тармақпен толықтырылды – ҚР Қаржы министрінің 26.03.2021 № 253 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
30-2. Техникалық іркілістер кезінде, оның ішінде ерікті тәртіпті қолдану кезінде ТІЖ растауды не растаудан бас тартуды ресімдеу, ТІЖ-ға байланыста ЭШФ жазып беру мерзімдері техникалық қателерді жою және ЭШФ АЖ жұмыс істеу мүмкіндігін қалпына келтіру мен техникалық қателерді жою және ЭШФ АЖ жұмыс істеу мүмкіндігін қалпына келтіру кезеңінен кейін 3 (үш) жұмыс күні кезеңін құрайтын кезеңге тоқтатыла тұрады.
Ескерту. Қағида 30-2-тармақпен толықтырылды – ҚР Қаржы министрінің 26.03.2021 № 253 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
30-3. ТІЖ алушы бас тартқан жағдайда ТІЖ жеткізуші белгіленген мерзімнен кеш ресімдеген, тіркелген ЭШФ-ның "Тауарлардың, жұмыстардың, көрсетілетін қызметтердің жеткізілгенін растайтын құжат" деген 32-жолда көрсетілген нөмірі мен күні, сондай-ақ оның негізінде ЭШФ жазып беру ресімделген ТІЖ-да бас тартылған ТІЖ нөмірін көрсете отырып, ТІЖ бас тартылған күннен кейінгі 3 (үш) жұмыс күнінен кешіктірілмей жүзеге асырылады.
Ескерту. Қағида 30-3-тармақпен толықтырылды – ҚР Қаржы министрінің 26.03.2021 № 253 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
3-тарау. Пилоттық жобада ТІЖ толтыру тәртібі
31. Жалпы бөлім" деген А бөлімінде мынадай деректер:
1) есепке алу жүйесінің ТІЖ нөмірі – салық төлеушінің салық есебінде берілетін және тауарларды жеткізуші дербес айқындайтын ТІЖ реттік нөмірі. Бұл ашық жолды толтыру міндетті емес;

2) дата отгрузки товара – дата заполняется вручную (в случае отражения в СНТ ошибочной даты отгрузки товара, указанная СНТ аннулируется, с указанием в оформляемой СНТ фактической даты отгрузки товара);
3) регистрационный номер СНТ в ИС ЭСФ – заполняется автоматически ИС ЭСФ при регистрации СНТ в ИС ЭСФ (не предназначено для заполнения и (или) редактирования участником ИС ЭСФ);
4) номер Акта/Уведомления по цифровой маркировке – указывается регистрационный номер и дата акта приема/передачи или уведомления о ввозе товаров;
5) исправление СНТ – указывается регистрационный номер исправляемой СНТ в ИС ЭСФ (заполняется в случае оформления СНТ взамен аннулированной);
6) возврат товара, ранее принятого по СНТ – ставится отметка в случаях возврата товара, с указанием в разделе В "Реквизиты поставщика" реквизитов получателя, в разделе С "Реквизиты получателя" реквизитов поставщика, в поле 6.1 раздела А – регистрационный номер ранее оформленной СНТ в ИС ЭСФ;
7) ввоз товаров на территорию Республики Казахстан – указывается соответствующая отметка в ячейке:
"ввоз товаров на территорию Республики Казахстан (импорт)";
"ввоз на переработку";
"временный ввоз";
"ввоз временно вывезенного товара";
"ввоз на территорию СЭЗ";
8) вывоз товаров с территории Республики Казахстан – указывается соответствующая отметка в ячейке:
"вывоз товаров с территории Республики Казахстан (экспорт)";
"вывоз на переработку";
"временный вывоз";
"вывоз временно ввезенного товара";
"вывоз с территории СЭЗ";
9) перемещение товаров – указывается соответствующая отметка в ячейке:
"в пределах одного лица на территории Республике Казахстан" (заполняется только по подакцизным товарам, авиационному топливу и мазуту);
"в пределах одного лица в рамках ЕАЭС";
"иное перемещение";
10) подакцизные товары, авиационное топливо, мазут и другие товары (за исключением подлежащих маркировке) – при необходимости ставится соответствующая отметка в ячейке:
"этиловый спирт";
"вино наливом";
"пивоваренная продукция";
"алкогольная продукция (кроме пивоваренной продукции)";
"отдельные виды нефтепродуктов";
"биотопливо";
11) товары, подлежащие экспортному контролю (двойного назначения, военного назначения) – отметка ставится в случае осуществления операций с товарами, подлежащими экспортному контролю (двойного назначения, военного назначения);
12) цифровая маркировка.
Сноска. Пункт 31 - в редакции приказа Министра финансов РК от 01.11.2021 № 1127 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); с изменением, внесенным приказом Заместителя Премьер-Министра - Министра финансов РК от 13.04.2022 № 401 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).

2) тауарды тиеп-жөнелту күні – қолмен толтырылады.
Бұл ретте, түзетілген ТІЖ тауарды тиеп-жөнелту күні, кейін жойылатын, түзетілетін ТІЖ көрсетілген тауарды тиеп-жөнелту күні бойынша айқындалады.
3) ЭШФ АЖ-да ТІЖ-ның тіркеу нөмірі – ЭШФ АЖ-да ТІЖ-ны тіркеген кезде ЭШФ АЖ автоматты түрде толытырады. ЭШФ АЖ қатысушысының толтыруына және (немесе) түзетуіне арналмаған;
4) түзетілген ТІЖ – ЭШФ АЖ-да түзетілетін ТІЖ-ның тіркеу нөмірі көрсетіледі. Жойылғанның орнына ТІЖ ресімделген жағдайда толтырылады;
5) ТТҚ АЖ-да тауарларды қабылдау/беру актісінің немесе әкелу туралы хабарлама – тауарларды қабылдау/беру актісінің немесе әкелу туралы хабарламаның тіркеу нөмірі мен күні толтырылады;
6) тауарды қайтару – тауар қайтарылған жағдайда белгі қойылады. Бұл ретте В бөлімінде алушының деректемелері, ал С бөлімінде – жеткізушінің деректемелері, ал 6.1-жолда бұдан бұрын ресімделген ЭШФ АЖ-ғы ТІЖ тіркеу нөмірі көрсетіледі;
7) Қазақстан Республикасының аумағына тауарды әкелу – қажет болған жағдайда:
"Қазақстан Республикасының аумағына тауарларды әкелу (импорт)";
"қайта өңдеуге әкелу";
"уақытша әкелу";
"уақытша әкетілген тауарды әкелу";
"АЭА аумағына әкелу" ұяшығына тиісті белгі қойылады;
8) Қазақстан Республикасының аумағынан тауарларды әкету – қажет болған жағдайда:
"Қазақстан Республикасының аумағынан тауарларды әкету (экспорт)";
"қайта өңдеуге әкету";
"уақытша әкету";
"уақытша әкелінген тауарды әкету";
"АЭА аумағынан әкету";
9) тауарларды өткізу – қажет болған жағдайда:
"Қазақстан Республикасының аумағында бір тұлға шегінде". Бұл ашық жол тек акцизделетін тауарлар бойынша ғана толтырылады;
"ЕАЭО шеңберінде бір тұлға шегінде";
"өзге де өткізулер" ұяшығына тиісті белгі қойылады;
10) акцизделетін тауарлар, авиациялық отын, мазут және басқа тауарлар (таңбалауға жататындарды қоспағанда) - қажет болған кезде:
"этил спирті";
"толысылған шарап";
"сыра қайнату өнімі";
"алкоголь өнімі (сыра қайнату өнімдерінен басқа)";
"мұнай өнімдерінің жекелеген түрлері";
"биоотын" деген ұяшыққа тиісті белгі қойылады;
11) экспорттық бақылауға жататын тауарлар (қосарлы мақсаттағы, әскери мақсаттағы) – экспорттық бақылауға (қосарлы мақсаттағы, әскери мақсаттағы) жататын тауарлармен операциялар жүзеге асырылған жағдайда белгі қойылады;
12) цифрлық таңбалау – қажет болған кезде ұяшыққа тиісті белгі қойылады.
Ескерту. 31-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қаржы министрінің 01.11.2021 № 1127 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); өзгеріс енгізілді - ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Қаржы министрінің 13.04.2022 № 401 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.

32. В разделе В "Реквизиты поставщика" указываются следующие данные:
1) индивидуальный идентификационный номер или бизнес-идентификационный номер (далее – ИИН/БИН) – вводится поставщиком, при импорте вводится получателем (если поставщик (отправитель) товаров является нерезидентом, то отмечается ячейка "нерезидент" и заполнение поля становится необязательным);
2) наименование поставщика (отправителя);
3) БИН структурного подразделения;
4) БИН реорганизованного лица;
5) категория поставщика;
6) код страны регистрации поставщика – указывается буквенный код страны поставщика (отправителя) товаров в соответствии с Классификатором стран мира согласно приложению 22, утвержденным Решением Комиссии Таможенного союза от 20 сентября 2010 года № 378 "О классификаторах, используемых для заполнения таможенных деклараций" (далее – приложение 22 Классификатора);
7) код страны отправки (отгрузки) – указывается буквенный код страны поставщика (отправителя) товаров в соответствии с приложением 22 Классификатора;
8) фактический адрес отправки (отгрузки), при обороте этилового спирта и алкогольной продукции данное поле заполняется автоматически;
9) идентификационный номер (ID) склада отправки (отгрузки) – номер регистрации виртуального склада (при импорте товаров не заполняется).
Сноска. Пункт 32 - в редакции приказа Министра финансов РК от 01.11.2021 № 1127 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
33. В разделе С "Реквизиты получателя" указываются следующие данные:
1) ИИН/БИН (если получатель товаров является нерезидентом, то отмечается ячейка "нерезидент");
2) наименование получателя;
3) БИН структурного подразделения;
4) БИН реорганизованного лица;
5) категория получателя;
6) код страны регистрации получателя – указывается буквенный код страны получателя товаров, аэропортами указывается буквенный код страны принадлежности воздушного борта в соответствии с приложением 22 Классификатора;
7) код страны доставки (поставки) – указывается буквенный код страны получателя товаров в соответствии с приложением 22 Классификатора (при реализации авиационного топлива аэропортами указывается буквенный код страны маршрута следования воздушного борта);
8) фактический адрес доставки (поставки), при обороте этилового спирта и алкогольной продукции данное поле заполняется автоматически;
9) идентификационный номер (ID) склада доставки (поставки), данное поле не заполняется при оформлении СНТ на экспорт.
Сноска. Пункт 33 - в редакции приказа Министра финансов РК от 01.11.2021 № 1127 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

32. "Жеткізушінің деректемелері" деген В бөлімінде мынадай деректер көрсетіледі:
1) жеке сәйкестендіру нөмірі немесе бизнес-сәйкестендіру нөмірі (бұдан әрі – ЖСН/БСН) – жеткізуші енгізеді, импорт кезінде алушы енгізеді. Егер тауарларды жеткізуші (жөнелтуші) бейрезидент болып табылса, онда "бейрезидент" торкөзі белгіленеді". Бұл ретте ашық жолды толтыру міндетті емес;
2) жеткізушінің (жөнелтушінің) атауы;
3) құрылымдық бөлімшенің БСН;
4) қайта ұйымдастырылған тұлғаның БСН;
5) жеткізушінің санаты;
6) жеткізуші тіркелген елдің коды – "Кедендік декларацияларды толтыру үшін пайдаланылатын жіктеуіштер туралы" Кеден одағы комиссиясының 2010 жылғы 20 қыркүйектегі № 378 шешімімен бекітілген 22-қосымшаға (бұдан әрі – Жіктеуіштің 22-қосымшасы) сәйкес Әлем елдерінің жіктеуішіне сәйкес тауарларды жеткізуші (жөнелтуші) елдің әріптік коды көрсетіледі;
7) жөнелту (тиеп жөнелту) елінің коды – Жіктеуіштің 22-қосымшасына сәйкес тауарларды жеткізуші (жөнелтуші) елінің әріптік коды көрсетіледі;
8) жөнелтудің (тиеп-жөнелтудің) іс жүзіндегі мекенжайы. Этил спирті мен алкоголь өнімінің айналымы кезінде автоматты түрде толтырылады;
9) жөнелту (тиеп-жөнелту) қоймасының (ІD) сәйкестендіру нөмірі – салық төлеушінің ЭШФ АЖ-дағы виртуалды қоймасының тіркеу нөмірі көрсетіледі. Тауарлардың импорты кезінде деректер толтырылмайды.
Ескерту. 32-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қаржы министрінің 01.11.2021 № 1127 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
33. "Алушының деректемелері" деген С бөлімінде мынадай деректер көрсетіледі:
1) ЖСН/БСН. Егер тауарлар алушы бейрезидент болып табылса, онда "бейрезидент" деген ұяшық белгіленеді;
2) алушының атауы;
3) құрылымдық бөлімшенің БСН;
4) қайта ұйымдастырылған тұлғаның БСН;
5) алушының санаты;
6) алушының тіркелген елінің коды – тауарларды алушы елдің әріптік коды көрсетіледі, әуежайлар Жіктеуіштің 22-қосымшасына сәйкес әуе борты тиесілі елдің әріптік кодын көрсетеді;
7) жеткізу (жеткізіп беру) елінің коды – Жіктеуіштің 22-қосымшасына сәйкес тауарларды алушы елдің әріптік коды көрсетіледі.
Әуежайлар авиациялық отынды өткізген кезде әуе бортының жүру маршруты елінің әріптік коды көрсетіледі;
8) нақты жеткізу (жеткізіп беру) мекенжайы. Этил спирті мен алкоголь өнімінің айналымы кезінде автоматты түрде толтырылады;
9) жеткізу (жеткізіп беру) қоймасының сәйкестендіру нөмірі (ІD). Бұл ашық жол экспортқа ТІЖ ресімдеу кезінде толтырылмайды.
Ескерту. 33-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қаржы министрінің 01.11.2021 № 1127 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

34. В Разделе D "Реквизиты грузоотправителя и грузополучателя" указываются следующие данные:
грузоотправитель – лицо, от имени которого оформляется отправка груза:
1) ИИН/БИН (если грузоотправитель является нерезидентом, то отмечается ячейка "нерезидент");
2) наименование грузоотправителя;
3) код страны отправки – указывается буквенный код страны грузоотправителя согласно приложению 22 Классификатора;
грузополучатель – лицо, уполномоченное на получение груза на основании договора или на иных законных основаниях:
1) ИИН/БИН (если грузополучатель является нерезидентом, то отмечается ячейка "нерезидент");
2) наименование грузополучателя;
3) код страны доставки – указывается буквенный код страны грузополучателя согласно приложению 22 Классификатора.
Сноска. Пункт 34 - в редакции приказа Министра финансов РК от 01.11.2021 № 1127 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
35. В Разделе Е "Сведения по перевозке" – указываются следующие данные:
1) наименование перевозчика (если перевозчик является нерезидентом, то отмечается ячейка "нерезидент");
2) ИИН/БИН;
3) сведения о планируемом транспорте – указывается вид транспорта (выбирается из отображаемого списка).
Сноска. Пункт 35 - в редакции приказа Министра финансов РК от 01.11.2021 № 1127 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
36. Исключен приказом Министра финансов РК от 01.11.2021 № 1127 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
37. В Разделе F "Договор (контракт)" указываются следующие данные:
1) номер договора (контракта);
2) дата договора (контракта);
3) без договора (контракта).
Сноска. Пункт 37 - в редакции приказа Министра финансов РК от 01.11.2021 № 1127 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
38. В Разделе F1 "Договор (контракт) в рамках УСД/СРП" указываются следующие данные:
поставщик:
1) номер – указывается номер договора/контракта;
2) дата – указывается дата, месяц и год договора/контракта;
получатель:
1) номер – указывается номер договора/контракта;
2) дата – указывается дата, месяц и год договора/контракта;
код валюты – выбирается из справочника ИС ЭСФ "Курсы валют";
курс валюты – указывается курс валюты на дату оформления СНТ.
Сноска. Пункт 38 - в редакции приказа Министра финансов РК от 01.11.2021 № 1127 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

34. "Жүк жөнелтушінің және жүк алушының деректемелері" деген D бөлімінде мынадай деректер:
Жүк жөнелтуші – оның атынан жүк жөнелту ресімделетін тұлға:
1) ЖСН/БСН. Егер жүк жөнелтуші бейрезидент болып табылса, онда "бейрезидент" деген ұяшық белгіленеді;
2) жүк жөнелтушінің атауы;
3) жөнелту елінің коды – Жіктеуіштің 22-қосымшасына сәйкес жүк жөнелтуші елдің әріптік коды көрсетіледі;
Жүк алушы – шарттың негізінде немесе өзге де заңды негіздерде жүк алуға уәкілетті тұлға:
1) ЖСН/БСН. Егер жүк алушы бейрезидент болып табылса, онда "бейрезидент" деген ұяшық белгіленеді;
2) жүк алушының атауы;
3) жеткізу елінің коды – Жіктеуіштің 22-қосымшасына сәйкес жүк алушы елінің әріптік коды көрсетіледі.
Ескерту. 34-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қаржы министрінің 01.11.2021 № 1127 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
35. "Тасымалдау жөніндегі мәліметтер" деген Е бөлімінде – мынадай деректер:
1) тасымалдаушы. Егер тасымалдаушы бейрезидент болып табылса, онда "бейрезидент" торкөзі белгіленеді;
2) ЖСН / БСН;
3) жоспарланған көлік туралы мәліметтер – көлік түрі көрсетіледі (көрсетілген тізімнен таңдалады).
Ескерту. 35-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қаржы министрінің 01.11.2021 № 1127 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
36. Алып тасталды – ҚР Қаржы министрінің 01.11.2021 № 1127 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
37. "Шарт (келісімшарт)" деген F бөлімінде мынадай деректер:
1) шарттың (келісімшарттың) нөмірі;
2) шарттың (келісімшарттың) күні көрсетіледі$
3) шартсыз (келісімшартсыз).
Ескерту. 37-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қаржы министрінің 01.11.2021 № 1127 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
38. "БҚҚ (бірлескен қызметке қатысушылар)/ӨБК (Өнімді бөлу туралы келісім) шеңберіндегі шарт (келісімшарт)" F1-бөлімінде мынадай деректер:
Жеткізушінің:
1) нөмірі (шарттың/келісімшарттың нөмірі көрсетіледі);
2) шарттың/келісімшарттың күні (күні, айы, жылы форматында);
Алушының:
1) нөмірі (шарттың/келісімшарттың нөмірі көрсетіледі);
2) шарттың/келісімшарттың күні (күні, айы, жылы форматында) көрсетіледі.
валюта коды – "валюта бағамдары" ЭШФ АЖ анықтамалығынан таңдалады;
валюта бағамы – ТІЖ ресімдеу күніне валюта бағамы көрсетіледі.
Ескерту. 38-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қаржы министрінің 01.11.2021 № 1127 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

39. Исключен приказом Министра финансов РК от 01.11.2021 № 1127 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
40. Исключен приказом Министра финансов РК от 01.11.2021 № 1127 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
41. В разделе G1 "Данные по товарам" указываются следующие данные:
1) порядковый номер строки по каждому наименованию товаров;
2) признак происхождения товара (выбирается из справочника);
3) наименование товаров;
4) код товара (ТН ВЭД ЕАЭС);
5) единица измерения;
6) количество (объем);
7) цена за единицу товара – указывается цена товара за единицу измерения по договору (контракту) (необязательно к заполнению, за исключением случаев ввоза товаров с территорий государств-членов ЕАЭС);
8) стоимость товара без косвенных налогов – указывается стоимость всего количества (объема) товаров без учета косвенных налогов (необязательно к заполнению, за исключением случаев ввоза товаров с территорий государств-членов ЕАЭС);
9) сумма акциза – указывается сумма акциза, исчисленная в соответствии с налоговым законодательством Республики Казахстан (необязательно к заполнению);
10) сумма НДС – указывается сумма НДС, исчисленная в соответствии с налоговым законодательством Республики Казахстан (необязательно к заполнению);
11) общая стоимость товара с косвенными налогами – указывается стоимость всего количества (объема) товаров с учетом косвенных налогов (необязательно к заполнению, за исключением случаев ввоза товаров с территорий государств-членов ЕАЭС);
12) идентификатор товара в ИС ЭСФ;
13) номер заявления о выпуске товаров до подачи декларации на товары, или номер декларации на товары, или номер заявления о ввозе товаров и уплате косвенных налогов, или номер сертификата происхождения товара (СТ-1), или номер сертификата происхождения товара (СТ-KZ), или номер первичной СНТ;

39. Алып тасталды – ҚР Қаржы министрінің 01.11.2021 № 1127 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
40. Алып тасталды – ҚР Қаржы министрінің 01.11.2021 № 1127 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
41. "Тауарлар бойынша деректер" деген G1 бөлімінде мынадай деректер:
1) тауарлардың әрбір атауы бойынша жолдың реттік нөмірі;
2) тауардың шығарылған жерінің белгісі (анықтамалықтан таңдап алынады);
3) тауарлар атауы;
4) тауар коды (Еуразиялық экономикалық одақтың Сыртқы экономикалық қызметінің тауар номенклатурасы) – ЕАЭО СЭҚ ТН коды көрсетіледі;
5) өлшем бірлігі;
6) саны (көлемі);
7) тауар бірлігі үшін баға – шарт (келісімшарт) бойынша өлшем бірлігі үшін тауардың бағасы көрсетіледі. ЕАЭО мүше мемлекеттердің аумағынан тауарларды әкелу жағдайларын қоспағанда, толтыруға міндетті емес;
8) жанама салықтарсыз тауардың құны – жанама салықтарды есепке алусыз тауарлардың барлық санының (көлемінің) құны көрсетіледі. ЕАЭО мүше мемлекеттердің аумағынан тауарларды әкелу жағдайларын қоспағанда, толтыру міндетті емес;
9) акциз сомасы – Қазақстан Республикасының салық заңнамасына сәйкес есептелген акциз сомасы көрсетіледі. Толтыру міндетті емес;
10) ҚҚС сомасы – Қазақстан Республикасының салық заңнамасына сәйкес есептелген ҚҚС көрсетіледі. Толтыру міндетті емес;
11) жанама салықтармен тауардың құны – жанама салықтарды есепке ала отырып, тауарлардың барлық санының (көлемінің) құны көрсетіледі. ЕАЭО мүше мемлекеттердің аумағынан тауарларды әкелу жағдайларын қоспағанда, толтыру міндетті емес;
12) тауарларға арналған декларацияның жиырма мәнді тіркеу нөмірі, ТІЖ қырық екі мәнді тіркеу нөмірі, тауарларды әкелу және жанама салықтардың төленгені туралы өтініштің он сегіз мәнді тіркеу нөмірі, тауардың шығарылған жері туралы сертификатың он үш мәнді тіркеу нөмірі (СТ-1). Тауардың шығарылған жері туралы сертификатының он бір мәнді тіркеу нөмірі (СТ-KZ);
13) тауарларға арналған декларацияларды бергенге дейін Тауарларды шығару туралы өтініштен, тауарларға арналған декларациялардан, ТІЖ немесе тауарларды әкелу және жанама салықтарды төлеу туралы өтініштен, СТ-1 немесе СТ-KZ – салық төлеуші тауарларға арналған декларацияларды бергенге дейін Тауарларды шығару туралы өтініште, тауарларға арналған декларацияларда, ТІЖ немесе тауарларды әкелу және жанама салықтарды төлеу туралы өтініште, СТ-1 немесе СТ-KZ пайдаланатын тауарлардың атауына сәйкес келетін тауар позициясының нөмірі көрсетіледі;

14) номер товарной позиции из заявления о выпуске товаров до подачи декларации на товары, о ввозе товаров и уплате косвенных налогов или Декларации на товары, первичной СНТ;
15) GTIN.
Сноска. Пункт 41 - в редакции приказа Министра финансов РК от 01.11.2021 № 1127 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
42. В разделе "Данные по алкогольной продукции" указываются следующие сведения:
1) номер лицензии поставщика (выбирается из списка, сформированного при введении данных, указанных в поле "ИИН/БИН" Раздела В);
2) адрес поставщика по лицензии (выбирается из списка, сформированного при введении данных, указанных в поле "ИИН/БИН" Раздела В);
3) номер лицензии получателя (выбирается из списка, сформированного при введении данных, указанных в поле "ИИН/БИН" Раздела С);
4) адрес получателя по лицензии (выбирается из списка, сформированного при введении данных, указанных в поле "ИИН/БИН" Раздела С).
43. В разделе G2 "Этиловый спирт" указываются следующие данные:
1) код операции (выбирается из справочника ИС ЭСФ);
2) ПИН-код (выбирается из справочника ПИН-кодов);
3) вид, наименование этилового спирта;
4) количество (объем);
5) цена за единицу товара – указывается в тенге, при импорте указывается по счету-фактуре (инвойсу), при их отсутствии – по документу, подтверждающему совершение внешнеэкономической сделки.
Сноска. Пункт 43 - в редакции приказа Министра финансов РК от 01.11.2021 № 1127 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
44. В разделе G3 "Вино наливом" указываются следующие данные:
1) ПИН-код (выбирается из справочника ПИН-кодов);
2) вид, наименование вина наливом;
3) количество (объем);
4) цена за единицу товара – указывается в тенге, при импорте указывается по счету-фактуре (инвойсу), при их отсутствии по документу, подтверждающему совершение внешнеэкономической сделки.
Сноска. Пункт 44 - в редакции приказа Министра финансов РК от 01.11.2021 № 1127 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); с изменением, внесенным приказом Заместителя Премьер-Министра - Министра финансов РК от 13.04.2022 № 401 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).

14) тауарларды бергенге дейін шығару туралы өтініштен тауар позициясының нөмірі тауарларға арналған, тауарларды әкелу және жанама салықтардың төленгені туралы декларациялар немесе тауарларға арналған декларациялар, бастап;
15) GTІN.
Ескерту. 41-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қаржы министрінің 01.11.2021 № 1127 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
42. "Алкоголь өнімі бойынша деректер" деген бөлімде мынадай мәліметтер:
1) жеткізушінің лицензия нөмірі (В бөлімнің "ЖСН/БСН" деген ашық жолда көрсетілген деректерді енгізген кезде қалыптастырылған тізімнен таңдап алынады);
2) лицензия бойынша жеткізушінің мекенжайы (В бөлімнің "ЖСН/БСН" деген ашық жолда көрсетілген деректерді енгізген кезде қалыптастырылған тізімнен таңдап алынады);
3) алушының лицензия нөмірі (С бөлімнің "ЖСН/БСН" деген ашық жолда көрсетілген деректерді енгізген кезде қалыптастырылған тізімнен таңдап алынады);
4) лицензия бойынша алушының мекенжайы (С бөлімнің "ЖСН/БСН" деген ашық жолда көрсетілген деректерді енгізген кезде қалыптастырылған тізімнен таңдап алынады) көрсетіледі.
43. "Этил спирті" деген G2 бөлімінде мынадай деректер:
1) операция коды (ЭШФ АЖ анықтамалығынан таңдап алынады);
2) ПИН-код (ПИН-кодтар анықтамалығынан таңдап алынады);
3) этил спиртінің түрі, атауы;
4) мөлшері (көлемі);
5) литр үшін баға – теңгемен, импорт кезінде шот-фактура (инвойс) бойынша, олар болмаған кезде – сыртқы экономикалық мәміле жасауды растайтын құжат бойынша көрсетіледі.
4) литр үшін баға – теңгемен, импорт кезінде шот-фактура (инвойс) бойынша, олар болмаған кезде – сыртқы экономикалық мәмілені жасауды растайтын құжат бойынша көрсетіледі.
Ескерту. 43-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қаржы министрінің 01.11.2021 № 1127 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
44. "Толысылған шарап" деген G3 бөлімінде мынадай деректер:
1) ПИН-код (ПИН-кодтар анықтамалығынан таңдап алынады);
2) толысылған шараптың түрі, атауы;
3) мөлшері (көлемі);
4) литр үшін баға – теңгемен, импорт кезінде шот-фактура (инвойс) бойынша, олар болмаған кезде – сыртқы экономикалық мәмілені жасауды растайтын құжат бойынша көрсетіледі.
Ескерту. 44-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қаржы министрінің 01.11.2021 № 1127 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); өзгеріс енгізілді - ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Қаржы министрінің 13.04.2022 № 401 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.

45. В разделе G4 "Пивоваренная продукция" указываются следующие сведения:
1) код операции (выбирается из справочника);
2) наименование пивоваренной продукции;
3) вид продукции;
4) единица измерения;
5) емкость тары (в литрах);
6) количество (бутылок, банок, кег, упаковок в штуках);
7) количество (бутылок, банок) в упаковке;
8) количество (в литрах);
9) цена за единицу товара.
Сноска. Пункт 45 с изменениями, внесенными приказом Заместителя Премьер-Министра - Министра финансов РК от 13.04.2022 № 401 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
46. В разделе G5 "Алкогольная продукция (кроме пивоваренной продукции)" указываются следующие сведения:
1) код операции (выбирается из справочника);
2) ПИН-код (выбирается из справочника ПИН-кодов);
3) наименование товаров;
4) вид продукции (проставляется автоматически ИС ЭСФ при введении ПИН-кода);
5) емкость тары (в литрах) (проставляется автоматически ИС ЭСФ при введении ПИН-кода);
6) количество (бутылок);
7) количество (в литрах);
8) цена за единицу товара.
Сноска. Пункт 46 с изменением, внесенным приказом Заместителя Премьер-Министра - Министра финансов РК от 13.04.2022 № 401 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
47. В разделе G6 "Данные по нефтепродуктам" указываются следующие данные:
1) код операции (выбирается из справочника);
2) тип поставщика (выбирается один из типов поставщика из отображаемого списка);
3) код органа государственных доходов (далее – ОГД) адреса отправки (отгрузки);
4) код ОГД адреса доставки (поставки);
5) ПИН-код (выбирается из справочника ПИН-кодов);
6) вид, марка нефтепродукта проставляется автоматически ИС ЭСФ при введении ПИН-кода;
7) единица измерения товара (тонны, литры);
8) цена за единицу измерения товара;
9) количество товара в тоннах (в литрах для розницы).
48. В разделе G7 "Данные по биотопливу" указываются следующие данные:
1) код операции (выбирается из справочника);
2) тип поставщика (выбирается один из типов поставщика из отображаемого списка);
3) код ОГД адреса отправки (отгрузки);
4) код ОГД адреса доставки (поставки);
5) наименование биотоплива;
6) единица измерения товара (тонны, литры);
7) количество (в тоннах, в литрах для розницы);
8) цена за единицу измерения товара.
49. В разделе G8 "Данные по табачной продукции (исключая цифровую маркировку)" указываются следующие данные:
1) код операции (выбирается из справочника);
2) код ОГД адреса отправки (отгрузки);
3) код ОГД адреса доставки (поставки);

45. "Сыра қайнату өнімі" деген G4 бөлімінде мынадай мәліметтер:
1) операция коды (анықтамалықтан таңдап алынады):
2) сыра қайнату өнімінің атауы;
3) өнім түрі;
4) өлшем бірлігі;
5) ыдыстың сыйымдылығы (литрмен);
6) саны (шөлмектердің, банкілердің, кегтердің, орамның данада);
7) орамдағы (шөлмектердің, банкілердің) саны;
8) мөлшері (литрмен);
9) тауар бірлігі үшін баға көрсетіледі.
Ескерту. 45-тармаққа өзгеріс енгізілді – ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Қаржы министрінің 13.04.2022 № 401 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
46. "Алкоголь өнімі (сыра қайнату өнімдерінен басқа)" деген G5 бөлімінде мынадай мәліметтер:
1) операция коды (анықтамалықтан таңдалады);
2) ПИН-код (ПИН-кодтар анықтамалығынан таңдалады);
3) тауарлардың атауы;
4) өнімдердің түрі (ПИН-код енгізген кезде ЭШФ АЖ автоматты түрде қояды);
5) ыдыстың сыйымдылығы (литрмен) (ПИН-код енгізген кезде ЭШФ АЖ автоматты түрде қояды);
6) саны (шөлмек);
7) мөлшері (литрмен);
8) тауар бірлігі үшін баға көрсетіледі.
Ескерту. 46-тармаққа өзгеріс енгізілді – ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Қаржы министрінің 13.04.2022 № 401 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
47. "Мұнай өнімдері бойынша деректер" деген G6 бөлімінде мынадай деректер:
1) операция коды (анықтамалықтан таңдалады);
2) жеткізушінің типі (көрсетілген тізімнен жеткізуші типінің бірі таңдалады);
3) жөнелту (тиеп жөнелту) мекенжайындағы мемлекеттік кірістер органдарының (бұдан әрі – МКО) коды;
4) жеткізу (жеткізіп беру) мекенжайындағы МКО коды;
5) ПИН-код (ПИН-кодтар анықтамалығынан таңдалады);
6) мұнай өнімінің түрі, маркасы ПИН-кодты енгізген кезде ЭШФ АЖ автоматты түрде қойылады;
7) тауардың өлшем бірлігі (тонна, литр);
8) тауардың өлшем бірлігінің бағасы;
9) тоннадағы тауар мөлшері (бөлшек сауда үшін литрмен) көрсетіледі.
48. "Биоотын бойынша деректер" деген G7 бөлімінде мынадай деректер:
1) операция коды (анықтамалықтан таңдалады);
2) жеткізушінің типі (көрсетілген тізімнен жеткізуші типінің бірі таңдалады);
3) жөнелту (тиеп-жөнелту) мекенжайындағы МКО коды;
4) жеткізу (жеткііп беру) мекенжайындағы МКО коды;
5) биоотынның атауы;
6) тауардың өлшем бірлігі (тонна, литр);
7) мөлшері (тоннада, бөлшек сауда үшін литрмен);
8) тауардың өлшем бірлігі үшін бағасы көрсетіледі.
49. "Темекі өнімдері бойынша деректер (цифрлық таңбалауды қоспағанда)" деген G8 бөлімінде мынадай деректер:
1) операция коды (анықтамалықтан таңдалады);
2) жөнелту (тиеп-жөнелту) мекенжайындағы МКО коды;
3) жеткізу (жеткізіп беру) мекенжайындағы МКО коды;

4) ПИН-код (выбирается из справочника ПИН-кодов);
5) наименование табачной продукции;
6) единица измерения (короб, блок, пачка, штука, килограмм, миллилитр, капсула, картридж);
7) количество табачного изделия в коробе, блоке, пачке;
8) количество (короб, блок, пачка, штука, килограмм, миллилитр, капсула, картридж);
9) количество табачного изделия в штуках, килограммах, миллилитрах;
10) цена за единицу измерения товара – указывается в валюте договора.
Сноска. Пункт 49 - в редакции приказа Министра финансов РК от 01.11.2021 № 1127 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
50. В разделе G9 "Данные по товарам, подлежащим маркировке средствами идентификации (цифровая маркировка)" указываются следующие данные:
1) код товара (GTIN);
2) наименование товара;
3) количество потребительских упаковок товара;
4) цена за единицу товара.
51. В разделе G10 "Данные по товарам, подлежащим экспортному контролю (двойного назначения, военного назначения)" указываются следующие данные:
1) номер документа (лицензии/разрешения);
2) дата выдачи (лицензии/разрешения);
3) дата окончания (срок окончания лицензии/разрешения);
4) единица измерения;
5) количество (объем);
6) цена за единицу товара – указывается в валюте договора.
52. В разделе L "Сведения по отпуску товара" указываются следующие данные:
1) отпуск товара произвел от имени – указываются сведения о лице, который произвел отпуск товара;
2) ЭЦП юридического лица (структурного подразделения юридического лица) или индивидуального предпринимателя либо лица, занимающегося частной практикой/ЭЦП лица, уполномоченного подписывать СНТ;
3) фамилия, имя, отчество (при его наличии) лица, оформившего СНТ;
4) отпуск товара осуществляется по доверенности – указывается номер и дата доверенности (в формате дата, месяц, год).
Данный раздел не заполняется при оформлении СНТ на ввоз товаров на территорию Республики Казахстан.
Сноска. Пункт 52 - в редакции приказа Министра финансов РК от 01.11.2021 № 1127 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
53. В разделе М "Сведения о приемке товара" указываются следующие сведения:
1) прием/отклонение товара произвел от имени – указывается лицо, которое произвело прием/отклонение товара;
2) дата приема/отклонения товара (в формате дата, месяц, год);
3) ЭЦП юридического лица (структурного подразделения юридического лица) или индивидуального предпринимателя либо лица, занимающегося частной практикой/ЭЦП лица, уполномоченного подтверждать/отклонять СНТ;

4) ПИН-код (ПИН-кодтар анықтамалығынан таңдалады);
5) темекі өнімінің атауы;
6) өлшем бірлігі (қорап, блок, пачуа, дана, килограмм, миллилитр, капсула, картридж);
7) темекі өнімінің қорап, блок, пачкадағы саны;
8) саны (қорап, блок, пачка, дана, килограмм, миллилитр, капсула, картридж);
9) темекі өнімінің дана, килограмм, миллилитрдегі саны;
10) тауардың өлшем бірлігі үшін бағасы – шарт валютасында көрсетіледі.
Ескерту. 49-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қаржы министрінің 01.11.2021 № 1127 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
50. "Сәйкестендіру құралдарымен таңбалауға жататын тауарлар бойынша деректер (цифрлық таңбалау)" деген G9 бөлімінде мынадай деректер:
1) тауар коды (GTІN);
2) тауардың атауы;
3) тауарлардың тұтыну орамының саны;
4) тауар бірлігі үшін баға көрсетіледі.
51. "Экспорттық бақылауға жататын тауарлар (қосарлы мақсаттағы, әскери мақсаттағы) бойынша деректер" деген G10 бөлімінде мынадай деректер:
1) құжаттың нөмірі (лицензия/рұқсат);
2) берілген күні (лицензия/рұқсат);
3) аяқталған күні (лицензияның/рұқсаттың аяқталу мерзімі);
4) өлшем бірлігі;
5) саны (көлемі);
6) тауар бірлігі үшін баға – шарт валютасында көрсетіледі;
52. "Тауарды жіберу бойынша мәліметтер" деген L бөлімінде мынадай деректер көрсетіледі:
1) тауарды жіберуді жүргізген тұлға;
2) заңды тұлғаның (заңды тұлғаның құрылымдық бөлімшесінің) немесе дара кәсіпкердің не жеке практикамен айналысатын тұлғаның ЭЦҚ/ТІЖ қол қоюға уәкілетті тұлғаның ЭЦҚ;
3) ТІЖ ресімдеген тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты (ол болған кезде);
4) тауарды жіберу сенімхат бойынша жүзеге асырылады – нөмірі мен күні (күні, айы, жылы форматында) көрсетіледі.
Осы бөлім Қазақстан Республикасының аумағына тауарларды әкелуге ТІЖ ресімдеу кезінде толтырылмайды.
Ескерту. 52-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қаржы министрінің 01.11.2021 № 1127 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
53. "Тауарды қабылдау туралы мәліметтер" деген М бөлімінде мынадай мәліметтер:
1) тауарды қабылдауды/бас тартуды жүргізген тұлға;
2) тауар қабылданған/бас тартылған күн (күні, айы, жылы форматында);
3) заңды тұлғаның (заңды тұлғаның құрылымдық бөлімшесінің) немесе дара кәсіпкердің не жеке практикамен айналысатын тұлғаның ЭЦҚ/ТІЖ растауға/бас тартуға уәкілетті тұлғаның ЭЦҚ;

4) фамилия, имя, отчество (при его наличии) лица, подтвердившего/отклонившего СНТ;
5) приемка товара осуществляется по доверенности – указывается номер и дата доверенности (в формате дата, месяц, год).
Данный раздел не заполняется при оформлении СНТ на вывоз товаров с территории Республики Казахстан.
Сноска. Пункт 53 - в редакции приказа Министра финансов РК от 01.11.2021 № 1127 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
54. В разделе N "Отметки ОГД/уполномоченного органа (организации)" указываются следующие сведения:
1) пункт автомобильного пропуска/контрольно-пропускной пункт;
2) фамилия, имя, отчество (при его наличии) работника ОГД/работника уполномоченного органа (организации);
3) Дата и время пересечения Государственной границы/территории СЭЗ/Дата вылета воздушного судна;
4) данные о фактическом транспорте:
марка автомобильного транспортного средства;
государственный номер автомобильного транспортного средства;
фамилия, имя, отчество (при его наличии) водителя;
ИИН водителя.
55. Раздел O "Справочные сведения":
1) код ОГД по месту нахождения (жительства) поставщика\отправителя;
2) код ОГД по месту нахождения (жительства) получателя.
Глава 4. Оформление СНТ при передаче имущества в финансовый лизинг
56. При передаче имущества в финансовый лизинг лизингодатель создает склад для лизинга.
57. Лизингодатель при передаче имущества в финансовый лизинг оформляет СНТ для перемещения на склад для лизинга, при этом подтверждение СНТ получателем не требуется.
58. Предмет лизинга подлежит нахождению на складе для лизинга лизингодателя до передачи права собственности на предмет лизинга лизингополучателю.
59. После передачи права собственности на предмет лизинга лизингополучателю лизингодатель оформляет СНТ для перемещения предмета лизинга со склада для лизинга на виртуальный склад лизингополучателя.
60. В случае возврата или изъятия предмета лизинга лизингодатель оформляет СНТ для перемещения предмета лизинга со склада для лизинга на виртуальный склад лизингодателя. При этом стоимость предмета лизинга, указываемая в СНТ при возврате/изъятии, может отличаться от стоимости предмета лизинга, указанной в СНТ, при передаче в лизинг (сумму возможно не указывать).
Глава 5. Оформление СНТ при переработке давальческого сырья
61. При переработке давальческого сырья переработчик давальческого сырья создает склад по переработке давальческого сырья с указанием идентификационных данных переработчика и фактического адреса склада переработки давальческого сырья.
При ввозе давальческого сырья с территории государств-членов ЕАЭС переработчик оформляет первичную СНТ, на основании которой давальческое сырье поступает на склад по переработке давальческого сырья.

4) ТІЖ растаған/бас тартқан тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты (ол болған кезде);
5) тауарды қабылдау сенімхат бойынша жүзеге асырылады – нөмірі мен күні (күні, айы, жылы форматында) көрсетіледі.
Осы бөлім Қазақстан Республикасының аумағынан тауарларды әкетуге ТІЖ ресімдеу кезінде толтырылмайды.
Ескерту. 53-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қаржы министрінің 01.11.2021 № 1127 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
54. "МКО/уәкілетті органның (ұйымның) белгілері" деген N бөлімінде мынадай мәліметтер:
1) автомобиль өткізу пункті/бақылау-өткізу пункті;
2) МКО қызметкерінің/уәкілетті органның (ұйымның) қызметшісінің тегі, аты, әкесінің аты (ол болған кезде);
3) Мемлекеттік шекараны/АЭА аумағын кесіп өту күні мен уақыты/Әуе кемесінің ұшу күні;
4) іс жүзіндегі көлік туралы деректер:
автомобиль көлік құралының маркасы;
автомобиль көлік құралының мемлекеттік нөмірі;
жүргізушінің тегі, аты, әкесінің аты (ол болған кезде);
жүргізушінің ЖСН көрсетіледі.
55. "Анықтама үшін мәлемет" деген O бөлімінде мынадай мәліметтер:
1) жеткізушінің/жөнелтушінің орналасқан (тұрғылықты) жері бойынша МКО коды;
2) алушының орналасқан (тұрғылықты) жері бойынша МКО коды көрсетіледі.
4-тарау. Мүлікті қаржы лизингіне беру кезінде ТІЖ ресімдеу
56. Мүлікті қаржы лизингіне беру кезінде лизинг беруші лизинг үшін қойма жасайды.
57. Мүлікті қаржы лизингіне беру кезінде лизинг беруші лизингке арналған қоймаға өткізу үшін ТІЖ ресімдейді, бұл ретте алушының ТІЖ растауы талап етілмейді.
58. Лизинг нысанасы лизинг алушының лизинг нысанасына меншік құқығын бергенге дейін лизинг алушының лизингке арналған қоймада болуы тиіс.
59. Лизинг алушының лизинг нысанасына меншік құқығын бергеннен кейін лизинг беруші лизинг нысанасын лизингке арналған қоймадан лизинг алушының виртуалды қоймасына көшіру үшін ТІЖ ресімдейді.
60. Лизинг нысанасын қайтарған немесе алып қойған жағдайда лизинг беруші лизинг нысанасын лизингке арналған қоймадан лизинг берушінің виртуалды қоймасына көшіру үшін ТІЖ ресімдейді. Бұл ретте қайтару/алып қою кезінде ТІЖ-де көрсетілетін лизинг нысанасының құны ТІЖ-да көрсетілген лизинг нысанасының құнынан лизингті берген кезде (соманы көрсетпеуі мүмкін) ерекшеленуі мүмкін.
5-тарау. Алыс-беріс шикізатын қайта өңдеу кезінде ТІЖ ресімдеу
61. Алыс-беріс шикізатын қайта өңдеу кезінде алыс-беріс шикізатының қайта өңдеушісі қайта өңдеушінің сәйкестендіру деректерін және алыс-беріс шикізатын қайта өңдеу қоймасының нақты мекенжайын көрсете отырып алыс-беріс шикізатын қайта өңдеу бойынша қойманы жасайды.
ЕАЭО мүше мемлекеттердің аумағынан алыс-беріс шикізатын әкелген кезде қайта өңдеуші бастапқы ТІЖ ресімдейді, оның негізінде алыс-беріс шикізаты алыс-беріс шикізатын қайта өңдеу жөніндегі қоймаға келіп түседі.

62. При передаче поставщиком давальческого сырья на переработку оформляется СНТ для передачи давальческого сырья со склада поставщика на склад по переработке давальческого сырья.
63. Переработчик давальческого сырья списывает давальческое сырье в производство со склада по переработке давальческого сырья.
64. При передаче поставщику готовой продукции переработчик вносит готовую продукцию на склад по переработке давальческого сырья по форме виртуального склада "Производство".
65. Переработчик оформляет СНТ на отгрузку со склада по переработке давальческого сырья.
Глава 6. Оформление СНТ при реализации товаров с использованием транспортного средства
66. При реализации товаров, в том числе товаров, подлежащих маркировке, с использованием транспортного средства поставщик создает мобильный склад на каждое транспортное средство с указанием государственного номера.
67. Поставщик при реализации товаров, подлежащих маркировке, оформляет Акт приема/передачи кодов маркировки в ИС МПТ.
68. Поставщик оформляет СНТ по реализованным товарам с мобильного склада на виртуальный склад получателя не позднее 1 (одного) рабочего дня, следующего за днем реализации.
69. Поставщик оформляет СНТ по реализованным товарам, подлежащим маркировке, с мобильного склада на виртуальный склад получателя не позднее одного рабочего дня, следующего за днем реализации, с указанием регистрационного номера акта приема/передачи кодов маркировки.
70. СНТ по товарам, подлежащим маркировке, подтверждается получателем по акту приема/передачи кодов маркировки в ИС МПТ.
Глава 7. Оформление СНТ при розничной торговле
Сноска. Глава 7 исключена приказом Министра финансов РК от 04.06.2021 № 531 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 8. Оформление СНТ по договорам, где цена реализации зависит от качественных характеристик продукции
82. По договорам, где цена реализации зависит от качественных характеристик продукции (% содержания полезного вещества в метрической тонне), в СНТ:
1) указывается цена, определенная на дату отгрузки товара;
2) в поле "Количество (объем)" указывается фактическое количество отгруженного товара.
82-1. Оформление исправленной СНТ, после подтверждения СНТ в части корректировки количества и стоимости содержания ценных металлов и других товаров, производится при проставлении отметки в поле "Договор (контракт) на товары с изменением характеристик.
Сноска. Правила дополнены пунктом 82-1, в соответствии с приказом Министра финансов РК от 01.11.2021 № 1127 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 9. Оформление СНТ по имуществу, обращенному в республиканскую собственность

62. Жеткізуші алыс-беріс шикізатын қайта өңдеуге тапсырған кезде, алыс-беріс шикізатын жеткізушінің қоймасынан алыс-беріс шикізатын қайта өңдеу бойынша қоймаға беру үшін ТІЖ ресімдейді.
63. Алыс-беріс шикізатының қайта өңдеушісі алыс-беріс шикізатын қайта өңдеу бойынша қоймадан өндіріске алыс-беріс шикізатын есептен шығарады.
64. Дайын өнімді жеткізушіге берген кезде қайта өңдеуші дайын өнімді алыс-беріс шикізатын қайта өңдеу қоймасына "Өндіріс" виртуалды қойма нысаны бойынша енгізеді.
65. Қайта өңдеуші алыс-беріс шикізатын қайта өңдеу қоймасынан тиеп-жөнелту үшін ТІЖ ресімдейді.
6-тарау. Көлік құралын пайдалана отырып, тауарларды өткізу кезінде ТІЖ ресімдеу
66. Көлік құралын пайдалана отырып тауарларды, оның ішінде таңбалауға жататын тауарларды өткізу кезінде жеткізуші мемлекеттік нөмірін көрсете отырып әр көлік құралына арналған мобильді қойма жасайды.
67. Таңбалауға жататын тауарларды өткізу кезінде жеткізуші ТТҚ АЖ-да Таңбалау кодтарын қабылдап алу/беру актісін ресімдейді.
68. Жеткізуші мобильді қоймадан алушының виртуалды қоймасына өткізілген тауарлар бойынша өткізу күнінен кейінгі бір жұмыс күнінен кешіктірмей ТІЖ-ны ресімдейді.
69. Жеткізуші мобильді қоймадан алушының виртуалды қоймасына таңбалануға жататын өткізілген тауарлар бойынша өткізу күнінен кейінгі бір жұмыс күнінен кешіктірмей таңбалау кодтарын қабылдап алу/беру актісінің тіркеу нөмірін көрсете отырып ТІЖ-ны ресімдейді.
70. Таңбалануға жататын тауарлар бойынша ТІЖ-ны ТТҚ АЖ-да таңбалау кодтарын қабылдап алу/беру актісі бойынша алушы растайды.
7-тарау. Бөлшек сауда кезінде ТІЖ ресімдеу
Ескерту. 7-тарау алып тасталды – ҚР Қаржы министрінің 04.06.2021 № 531 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
8-тарау. Өткізу бағасы өнімнің сапалық сипаттамасына байланысты шарттар бойынша ТІЖ ресімдеу
82. Өткізу бағасы өнімнің сапалық сипаттамасына байланысты шарттар бойынша (метрикалық тоннадағы пайдалы заттардың пайыздық қамтылуы), ТІЖ-да:
1) тауарды тиеп-жөнелту күніне айқындалған баға көрсетіледі;
2) "Мөлшері (көлемі)" деген ашық жолда тиеп жөнелтілген тауардың іс жүзіндегі мөлшері көрсетіледі.
82-1. Түзетілген ТІЖ ресімдеу бағалы металдар мен басқа да тауарлардың мөлшері мен құнын түзету бөлігінде ТІЖ расталғаннан кейін "сипаттамаларын өзгерте отырып, тауарларға арналған Шарт (келісімшарт)" деген жолға белгі қойылған кезде жүргізіледі.
Ескерту. Қағида 82-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Қаржы министрінің 01.11.2021 № 1127 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
9 тарау. Республикалық меншікке айналдырылған мүлік бойынша ТІЖ ресімдеу

Сноска. Заголовок главы 9 – в редакции приказа Министра финансов РК от 01.11.2021 № 1127 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
83. По имуществу, обращенному в республиканскую собственность и реализуемому через аукцион, СНТ оформляется уполномоченным органом по управлению государственным имуществом.
Сноска. Пункт 83 - в редакции приказа Министра финансов РК от 01.11.2021 № 1127 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
84. Исключен приказом Министра финансов РК от 01.11.2021 № 1127 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
85. Имущество, указанное в пункте 83 настоящих Правил, подлежит внесению в журнал форм виртуального склада через форму "Остатки".
Сноска. Пункт 85 - в редакции приказа Заместителя Премьер-Министра - Министра финансов РК от 06.10.2022 № 1040 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 10. Оформление СНТ при использовании плательщиком НДС контрольного счета НДС
Сноска. Глава 10 исключена приказом Министра финансов РК от 01.11.2021 № 1127 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 11. Оформление СНТ на бумажных носителях
90. СНТ поставщиков, зарегистрированных в административно-территориальных единицах Республики Казахстан, на территории которых отсутствуют сети телекоммуникаций общего пользования, считается оформленной, если:
1) СНТ оформлена в соответствии настоящими Правилами;
2) СНТ зарегистрирована в журнале регистрации бумажных СНТ;
3) СНТ подписана уполномоченным физическим лицом и заверена печатью (при наличии).
91.СНТ поставщиков, зарегистрированных в административно-территориальных единицах Республики Казахстан, на территории которых отсутствуют сети телекоммуникаций общего пользования, подлежит хранению в течение срока исковой давности.
СНТ, оформленная на бумажных носителях по причине подтверждения информации на интернет-ресурсе КГД МФ РК о невозможности оформления СНТ в ИС ЭСФ по причине технических ошибок, подлежит введению в ИС ЭСФ в течение 3 (трех) рабочих дней:
с даты устранения технических ошибок в ИС ЭСФ – в случае оформления СНТ на бумажном носителе в период возникновения технических ошибок;
с даты внесения бумажных СНТ в ИС ЭСФ поставщиком СНТ – в случае приобретения товаров получателем в период технических ошибок.

Ескерту. 9-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 01.11.2021 № 1127 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
83. Республикалық меншікке айналдырылған және аукцион арқылы өткізілетін мүлік бойынша ТІЖ-ны мемлекеттік мүлікті басқару жөніндегі уәкілетті орган ресімдейді.
Ескерту. 83-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 01.11.2021 № 1127 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
84. Алып тасталды - ҚР Қаржы министрінің 01.11.2021 № 1127 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
85. Осы Қағидалардың 83-тармағында көрсетілген мүлік "Қалдықтар" нысаны арқылы виртуалды қойма нысандары журналына енгізілуге жатады.
Ескерту. 85-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Қаржы министрінің 06.10.2022 № 1040 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі)
10-тарау. ҚҚС төлеуші ҚҚС бақылау шотын пайдаланған кезде ТІЖ ресімдеу
Ескерту. 10-тарау алып тасталды - ҚР Қаржы министрінің 01.11.2021 № 1127 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
11-тарау. Қағаз тасығышта ТІЖ ресімдеу
90. Аумағында ортақ пайдаланылатын телекоммуникация желісі жоқ Қазақстан Республикасының әкімшілік-аумақтық бірліктерінде тіркелген жеткізушілердің ТІЖ, егер:
1) ТІЖ осы Қағидаларға сәйкес ресімделген;
2) ТІЖ қағаз түріндегі ТІЖ тіркеу журналында тіркелген;
3) ТІЖ уәкілетті жеке тұлға қол қойған және мөрмен куәландырған (болған кезде) болса, ресімделген деп саналады.
91. Аумағында ортақ пайдаланылатын телекоммуникация желісі жоқ Қазақстан Республикасының әкімшілік-аумақтық бірліктерінде тіркелген жеткізушілердің ТІЖ талап қою мерзімінің өтуі ішінде сақталуға жатады.
Техникалық қателердің себебі бойынша ЭШФ АЖ-да ТІЖ ресімдеу мүмкін еместігі туралы ҚР ҚМ МКК интернет-ресурсында ақпаратты растау себебі бойынша қағаз тасығышта ресімделген ТІЖ:
техникалық ақаулар туындаған кезеңде қағаз тасығышта ТІЖ ресімделген жағдайда – ЭШФ АЖ-да техникалық қателерді жойған күннен бастап;
техникалық қателер кезеңінде алушы тауарларды сатып алған жағдайда – ТІЖ жеткізушісі ЭШФ АЖ-ға қағаз түріндегі ТІЖ-ны енгізген күннен бастап 3 (үш) жұмыс күні ішінде ЭШФ АЖ-ға енгізілуге жатады.

Глава 12. Оформление СНТ при ввозе товаров с территории государств-членов ЕАЭС в несобранном или разобранном виде
92. При ввозе товара с территории государств-членов ЕАЭС в несобранном или разобранном виде получателем товара оформляются первичные СНТ на составные части (компоненты) ввозимого товара.
При этом в случае ввоза нескольких составных частей (компонентов) на одном транспортном средстве получатель товара оформляет одну первичную СНТ с построчным отражением составных частей (компонентов).
93. При оформлении первичной (первичных) СНТ общая стоимость ввозимого товара, предусмотренная условиями договора (контракта), отражается по первой заявленной составной части (компоненту), а по другим составным частям (компонентам) сведения по стоимости не отражаются.
94. При поступлении на виртуальный склад составных частей (компонентов) ввезенного товара получатель осуществляет их сборку посредством формы "Комплектация" с отражением сведений о ввезенном товаре.
Глава 13. Оформление СНТ по товарам, подлежащим маркировке
95. При реализации маркируемых товаров на территории Республики Казахстан оформление акта приема/передачи кодов маркировки осуществляется до оформления СНТ.
96. Для оформления СНТ в ИС ЭСФ в целях обеспечения движения товаров на виртуальном складе по товарам, подлежащим маркировке, оператор по маркировке обеспечивает передачу информации по зарегистрированным в ИС МПТ документам, содержащим следующие сведения:
1) регистрационный номер и дата акта приема/передачи или уведомления о ввозе товаров в Республику Казахстан;
2) ИИН/БИН отправителя/получателя;
3) код товара – GTIN;
4) количество потребительских упаковок;
5) количество единиц измерения товара (при необходимости).
СНТ по маркируемым и не маркируемым товарам выписывается отдельно.
СНТ по маркируемым товарам, перемещаемым в рамках одного лица, оформляется без акта приема/передачи в ИС МПТ.
97. При ввозе товаров, подлежащих маркировке, на территорию Республики Казахстан оформление и регистрация уведомления о ввозе товаров в Республику Казахстан в ИС МПТ осуществляется до оформления СНТ на импорт.
98. В случае недоступности ИС МПТ по техническим ошибкам СНТ оформляется на бумажных носителях на основании бумажного акта приема/передачи или уведомления о ввозе товаров в Республику Казахстан ИС МПТ.
СНТ, оформленная на бумажных носителях, подлежит введению в ИС ЭСФ с указанием номера акта приема/передачи или уведомления о ввозе товаров в Республику Казахстан в ИС МПТ в течение 3 (трех) рабочих дней с даты введения акта приема/передачи или уведомления, оформленном на бумажных носителях в ИС МПТ.

12-тарау. ЕАЭО мүше мемлекеттердің аумағынан тауарларды жасақталмаған немесе жасалып бітпеген түрде әкелген кезде ТІЖ ресімдеу
92. ЕАЭО мүше мемлекеттердің аумағынан тауарды жасақталмаған немесе жасалып бітпеген түрде әкелген кезде тауар алушы әкелінетін тауардың құрауыш бөліктеріне (құрамдастарына) бастапқы ТІЖ ресімдейді.
Бұл ретте бір көлік құралында бірнеше құрауыш бөліктері (құрамдастары) әкелінген жағдайда тауар алушысы бір бастапқы ТІЖ-да құрауыш бөліктерін (құрамдастарын) жолма жол көрсете отырып ресімдейді.
93. Бастапқы (бастапқы) ТІЖ ресімдеген кезде шарт (келісімшарт) талаптарында көзделген әкелінетін тауардың жалпы құны бірінші мәлімделген құрауыш бөліктері (құрамдастары) бойынша көрсетіледі, ал басқа құрауыш бөліктері (құрамдастары) бойынша құн жөніндегі мәлімет көрсетілмейді.
94. Виртуалды қоймаға әкелінген тауардың құрауыш бөліктері (құрамдастары) келіп түскен кезде алушы әкелінген тауар туралы мәліметтерді көрсете отырып "Жиынтықтау" деген нысан арқылы оларды өңдеуді жүзеге асырады.
13-тарау. Таңбалауға жататын тауарлар бойынша ТІЖ ресімдеу
95. Қазақстан Республикасының аумағында таңбаланатын тауарларды өткізген кезде таңбалау кодтарын қабылдап алу/беру актісін ресімдеу ТІЖ ресімдегенге дейін жүзеге асырылады.
96. ЭШФ АЖ-да ТІЖ ресімдеу үшін таңбалауға жататын тауарлар бойынша виртуалды қоймада тауарлардың қозғалысын қамтамасыз ету мақсатында таңбалау жөніндегі оператор ТТҚ АЖ-да мынадай мәліметтерді:
1) Қазақстан Республикасына тауарларды әкелу туралы қабылдап алу/беру актісінің немесе хабарламаның тіркеу нөмірі мен күні;
2) жөнелтушінің/алушының ЖСН/БСН;
3) тауар коды – GTІN;
4) тұтыну орамының саны;
5) тауардың өлшем бірлігінің санын (қажет болған кезде) қамтитын тіркелген құжаттар бойынша ақпараттың берілуін қамтамасыз етеді.
Таңбаланатын және таңбаланбайтын тауарлар бойынша ТІЖ жеке жазып беріледі.
Бір тұлға шеңберінде өткізілетін таңбаланатын тауарлар бойынша ТІЖ ТТҚ АЖ-де қабылдап алу/беру актісіз ресімделеді.
97. Таңбалануға жататын тауарларды Қазақстан Республикасының аумағына әкелген кезде ТТҚ АЖ-да Қазақстан Республикасына тауарларды әкелу туралы хабарламаны ресімдеу мен тіркеу импортқа ТІЖ ресімдегенге дейін жүзеге асырылады.
98. Техникалық қателер бойынша ТТҚ АЖ қолжетімсіз болған жағдайда, ТІЖ Қазақстан Республикасына тауарларды әкелу туралы ТТҚ АЖ қағаз түріндегі қабылдап алу/беру актісінің немесе хабарламаның негізінде қағаз тасығышта ресімделеді.
Қағаз тасығышта ресімделген ТІЖ ТТҚ АЖ-да Қазақстан Республикасына тауарларды әкелу туралы қабылдап алу/беру актісінің немесе хабарламаның нөмірін көрсете отырып ТТҚ АЖ-да қағаз тасығышта ресімделген қабылдап алу/беру актісін немесе хабарламаны енгізген күннен бастап 3 (үш) жұмыс күні ішінде ЭШФ АЖ-ға енгізілуге жатады.

Глава 14. Оформление СНТ при перемещении, реализации золотосодержащей продукции
99. Исключен приказом Министра финансов РК от 04.06.2021 № 531 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
100. При оформлении СНТ поставщик (при ввозе – получатель), если иное не установлено пунктом 100-1, указывает в поле "Дополнительные сведения" идентификационный номер первичного недропользователя золотосодержащей продукции, если эти сведения не совпадают со сведениями о поставщике, получателе.
Данное требование не распространяются на аффинажные заводы и золотоперерабатывающие фабрики.
Сноска. Пункт 100 - в редакции приказа Министра финансов РК от 04.06.2021 № 531 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
100-1. Ломбарды при реализации золотосодержащего товара, являющегося имуществом третьих лиц (залогодателей/поклажедателей), не выполнивших свои обязательства перед ломбардом, через публичные торги (аукционы) в поле "Категория поставщика" СНТ отмечают "Залогодержатель/хранитель.
В графе 17 раздела G "Дополнительная информация" СНТ указывается:
при реализации золотосодержащего имущества, не обращенного в собственность ломбарда – "Реализация через публичные торги имущества третьих лиц (залогодателей/поклажедателей), не выполнивших свои обязательства перед ломбардом";
при реализации золотосодержащего имущества, обращҰнного в собственность ломбарда – "Обращенное в собственность имущество третьих лиц (залогодателей/поклажедателей), не выполнивших свои обязательства перед ломбардом.
При этом указание идентификационного номера первичного недропользователя золотосодержащей продукции, а также залогодателя/поклажедателя не требуется.
Ломбарды присваивают соответствующий код ТН ВЭД реализуемому товару в зависимости от функции, которую он выполняет.
Сноска. Правила дополнены пунктом 100-1 в соответствии с приказом Министра финансов РК от 04.06.2021 № 531 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); с изменением, внесенным приказом Министра финансов РК от 01.11.2021 № 1127 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
101. Не допускается вывоз с территории Республики Казахстан золотосодержащей продукции, по которой в СНТ не указано первичное происхождение золотосодержащей продукции или ее производитель.
Сноска. Пункт 101 - в редакции приказа Министра финансов РК от 04.06.2021 № 531 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

14-тарау. Құрамында алтыны бар өнімді өткізу, өткізу кезінде ТІЖ ресімдеу
99. Алып тасталды - ҚР Қаржы министрінің 04.06.2021 № 531 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
100. ТІЖ ресімдеу кезінде жеткізуші (әкелу кезінде – алушы), егер 100-1-тармақта өзгеше белгіленбесе, "Қосымша мәліметтер" ашық жолында құрамында алтыны бар бастапқы жер қойнауын пайдаланушының сәйкестендіру нөмірін, егер бұл мәліметтер жеткізуші, алушы туралы мәліметтерге сәйкес келмесе көрсетеді.
Бұл талап аффинаж зауыттары мен алтын өңдеу фабрикаларына қолданылмайды.
Ескерту. 100-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қаржы министрінің 04.06.2021 № 531 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
100-1. Ломбардтар ломбард алдындағы өз міндеттемелерін орындамаған, үшінші тұлғалардың (кепіл берушілердің/жүк берушілердің) мүлкі болып табылатын, құрамында алтыны бар тауарды жария сауда-саттық (аукциондар) арқылы өткізген кезде ТІЖ-нің "Жеткізушінің санаты" ашық жолында "Кепіл ұстаушы/сақтаушы" деп белгілейді.
ТІЖ-нің "Қосымша ақпарат" деген G бөлімінің 17-бағанында:
ломбардтың меншігіне айналмаған құрамында алтыны бар мүлікті өткізу кезінде – "Ломбард алдындағы өз міндеттемелерін орындамаған үшінші тұлғалардың (кепіл берушілердің/жүк берушілердің) мүлкін жария сауда-саттық арқылы өткізу";
ломбардтың меншігіне айналған құрамында алтыны бар мүлікті өткізу кезінде – "Ломбард алдындағы өз міндеттемелерін орындамаған үшінші тұлғалардың (кепіл берушілердің/жүк берушілердің) мүлкі меншігіне айналдырылған" деп көрсетіледі.
Бұл ретте құрамында алтыны бар өнімнің бастапқы жер қойнауын пайдаланушының, сондай-ақ кепіл берушінің/жүк берушінің сәйкестендіру нөмірін көрсету талап етілмейді.
Ломбардтар сатылатын тауарға СЭҚ ТН-нің тиісті кодын ол атқаратын функциясына қарай береді.
Ескерту. Қағида 100-1-тармақпен толықтырылды – ҚР Қаржы министрінің 04.06.2021 № 531 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); өзгеріс енгізілді - ҚР Қаржы министрінің 01.11.2021 № 1127 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.
101. ТІЖ-де құрамында алтыны бар өнімнің бастапқы шығарылған жері немесе оны өндіруші көрсетілмеген құрамында алтыны бар өнімді Қазақстан Республикасының аумағынан әкетуге жол берілмейді.
Ескерту. 101-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қаржы министрінің 04.06.2021 № 531 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

Глава 15. Оформление СНТ по товарам, подлежащим экспортному контролю (двойного назначения, военного назначения)
102. Список товаров, подлежащих экспортному контролю (двойного назначения, военного назначения), утвержден постановлением Правительства Республики Казахстан от 5 февраля 2008 года № 104.
103. СНТ по товарам, подлежащим экспортному контролю (двойного назначения, военного назначения), оформляется:
при ввозе на территорию Республики Казахстан с территории других государств-членов ЕАЭС;
при вывозе с территории Республики Казахстан на территорию других государств-членов ЕАЭС;
при вывозе с территории СЭЗ, расположенной на территории Республики Казахстан, на территорию других государств-членов ЕАЭС.
104. При оформлении СНТ в разделе G10 необходимо отразить сведения о разрешительном документе (лицензия/разрешение), который загружается из журнала разрешительных документов, размещенного в ИС ЭСФ.
105. В случаях, предусмотренных подпунктом 1) части первой пункта 13 статьи 412 Налогового кодекса, получатель горюче-смазочных материалов не позднее 15 (пятнадцатого) числа месяца, следующего за месяцем, на который приходится дата совершения оборота по реализации товаров (работ, услуг) обратиться к поставщику данных горюче-смазочных материалов о выписке счета-фактуры, а поставщик выполняет такое требование, в том числе в части указания в сведениях о получателе горюче-смазочных материалов реквизитов юридического лица, через доверенное лицо которого осуществляется приобретение горюче-смазочных материалов, или индивидуального предпринимателя, приобретающего горюче-смазочные материалы.
Выписка счета-фактуры осуществляется не ранее даты совершения оборота и не позднее 15 (пятнадцатого) числа месяца, следующего за месяцем, на который приходится дата совершения оборота.
Сноска. Правила дополнены пунктом 105 в соответствии с приказом Министра финансов РК от 04.06.2021 № 531 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Приложение 1 к Правилам и
срокам реализации
пилотного проекта по
оформлению сопроводительных
накладных на товары
и их документооборот
форма
Журнал регистрации и учета бумажных сопроводительных накладных на товары
Регистрационный номер СНТ
Дата оформления СНТ
ИИН/БИН поставщика
Наименование поставщика
Фактический адрес отправки/отгрузки
ИИН/БИН получателя
Наименование получателя
Фактический адрес доставки/поставки
Примечание: расшифровка аббревиатур:
СНТ – сопроводительные накладные на товары
ИИН/БИН – индивидуальный идентификационный номер или бизнес–идентификационный номер
Приложение 2
к Правилам и срокам реализации
пилотного проекта
по оформлению сопроводительных
накладных на товары
и их документооборот
форма
Сноска. Форма - в редакции приказа Заместителя Премьер-Министра - Министра финансов РК от 13.04.2022 № 401 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
Приложение 3
к Правилам и
срокам реализации
пилотного проекта по
оформлению сопроводительных
накладных на товары
и их документооборот
форма
Извещение о нарушении порядка и (или) сроков оформления
(подтверждения, отклонения) сопроводительной накладной на товары
"____" ____________ 20__ года.
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
(наименование органа государственных доходов)
В соответствии с пунктом 19 Правил и сроков реализации пилотного проекта по
оформлению сопроводительных накладных на товары и их документооборота,
утвержденных приказом Министра финансов Республики Казахстан
от "____" ____________ 20__ года № ___ уведомляет Вас
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии) или наименование налогоплательщика)
индивидуальный идентификационный номер/бизнес-идентификационный номер
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
о нарушении порядка и (или) сроков оформления (подтверждения, отклонения)
сопроводительной накладной на товары
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
(номер и период представления)
Примечание: при явке участника пилотного проекта по оформлению сопроводительных накладных на товары и их документооборота в орган государственных доходов по месту регистрации по факту нарушения порядка и (или) сроков оформления (подтверждения, отклонения) сопроводительной накладной на товары, должностное лицо органа государственных доходов проводит разъяснительную работу по порядку и срокам оформления (подтверждения, отклонения) сопроводительной накладной на товары.

15-тарау. Экспорттық бақылауға жататын тауарлар (қосарлы мақсаттағы, әскери мақсаттағы) бойынша ТІЖ ресімдеу
102. Экспорттық бақылауға жататын тауарлардың (қосарлы мақсаттағы, әскери мақсаттағы) тізімі Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2008 жылғы 5 ақпандағы № 104 қаулысымен бекітілді.
103. Экспорттық бақылауға жататын тауарлар (қосарлы мақсаттағы, әскери мақсаттағы) бойынша ТІЖ ресімделеді:
ЕАЭО мүше басқа мемлекеттердің аумағынан Қазақстан Республикасының аумағына әкелген кезде;
Қазақстан Республикасының аумағынан ЕАЭО мүше басқа мемлекеттердің аумағына әкеткен кезде;
Қазақстан Республикасының аумағында орналасқан еркін экономикалық аймақ аумағынан ЕАЭО мүше басқа мемлекеттердің аумағына әкеткен кезде ресімделеді.
104. G10 бөлімде ТІЖ ресімдеген кезде ЭШФ АЖ орналастырылған рұқсат беру құжаттардың журналынан жүктелетін рұқсат беру құжаты туралы мәліметті көрсету қажет.
105. Салық кодексінің 412-бабы 13-тармағының бірінші бөлігінің 1) тармақшасында көзделген жағдайларда жанар-жағармай материалдарын алушы тауарларды (жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді) өткізу бойынша айналым жасалған күнгі айдан кейінгі айдың 15-і (он бес) күнінен кешіктірмей, осы жанар-жағармай материалдарын жеткізушіге шот-фактура жазып беру туралы жүгінеді, ал жеткізуші осындай талапты, оның ішінде жанар-жағармай материалдарын алушы туралы мәліметтерде сенім білдірілген тұлға арқылы жанар-жағармай материалдарын сатып алуды жүзеге асыратын заңды тұлғаның немесе жанар-жағармай материалдарын сатып алатын дара кәсіпкердің деректемелерін көрсету бөлігінде орындайды.
Шот-фактураны жазып беру айналым жасалған күннен ерте емес және айналым жасалған күнгі айдан кейінгі айдың 15-і (он бес) күнінен кешіктірілмей жүзеге асырылады.
Ескерту. Қағида 105-тармақпен толықтырылды – ҚР Қаржы министрінің 04.06.2021 № 531 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Тауарларға арналған ілеспе
жүкқұжаттарды ресімдеу
жөніндегі пилоттық жобаны іске
асыру және олардың құжат
айналымының қағидалары
мен мерзімдеріне
1-қосымша
нысан
Тауарларға арналған қағаз түріндегі ілеспе жүкқұжаттарды тіркеу және есепке алу журналы
ТІЖ тіркеу нөмірі
ТІЖ ресімделген күн
Жеткізушінің ЖСН/БСН
Жеткізушінің атауы
Жөнелтудің/тиеудің іс жүзіндегі мекенжайы
Алушының ЖСН/БСН
Алушының атауы
Жеткізіп берудің/жеткізудің іс жүзіндегі мекенжайы
Ескертпе: аббревиатураны ашып жазу:
ТІЖ – тауарларға арналған ілеспе жүкқұжат
ЖСН/БСН – жеке сәйкестендіру нөмірі немесе бизнес–сәйкестендіру нөмірі
Тауарларға арналған ілеспе
жүкқұжаттарды ресімдеу
жөніндегі пилоттық жобаны іске
асыру және олардың құжат
айналымының қағидалары мен
мерзімдеріне
2-қосымша
нысан
Ескерту. 2-қосымша жаңа редакцияда – ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Қаржы министрінің 13.04.2022 № 401 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Тауарларға арналған ілеспе
жүкқұжаттарды ресімдеу
жөніндегі пилоттық жобаны іске
асыру және олардың құжат
айналымының қағидалары
мен мерзімдеріне
3-қосымша
нысан
Тауарларға арналған ілеспе жүкқұжаттарды ресімдеу (растау, бас тарту) тәртібінің және (немесе) мерзімдерінің бұзылуы туралы хабарлама
20__ жылғы "____" ____________.
__________________________________________________________________________
(мемлекеттік кірістер органының атауы)
Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 20___ жылғы "____" ____________ № ___
бұйрығымен бекітілген Тауарларға арналған ілеспе жүкқұжаттарды ресімдеу жөніндегі пилоттық
жобаны іске асыру және олардың құжат айналымының қағидалары мен мерзімдерінің
19-тармағына сәйкес Сізді
__________________________________________________________________________
(салық төлеушінің тегі, аты, әкесінің аты (болған кезде) немесе оның атауы)
жеке сәйкестендіру нөмірі/бизнес-сәйкестендіру нөмірі
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
(нөмірі және ұсынылған кезеңі)
тауарларға арналған ілеспе жүкқұжаттарды ресімдеу (растау, бас тарту) тәртібінің және (немесе)
мерзімдерінің бұзылуы туралы хабардар етеді.
Ескертпе: Тауарларға арналған ілеспе жүкқұжаттарды ресімдеу және олардың құжат айналымы
жөніндегі пилоттық жобаға қатысушы тауарларға арналған ілеспе жүкқұжаттарды ресімдеу (растау,
бас тарту) тәртібінің және (немесе) мерзімдерінің бұзылуы фактісі бойынша тіркеу орнындағы
мемлекеттік кірістер органына келген кезде мемлекеттік кірістер органының лауазымды адамы
тауарларға арналған ілеспе жүкқұжаттарды ресімдеу (растау, бас тарту) тәртібі мен мерзімдері
бойынша түсіндіру жұмыстарын жүргізеді.