Об утверждении правил устройства и безопасной эксплуатации грузовых подвесных канатных дорог
Приказ Министра по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан от 29 сентября 2021 года № 482. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 30 сентября 2021 года № 24572.
Примечание ИЗПИ!
Порядок введения настоящего приказа см. п. 4.
В соответствии с подпунктом 100) пункта 16 Положения о Министерстве по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан, утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 23 октября 2020 года № 701, ПРИКАЗЫВАЮ:
Сноска. Преамбула - в редакции приказа Министра по чрезвычайным ситуациям РК от 14.07.2023 № 382 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Утвердить прилагаемые правила устройства и безопасной эксплуатации грузовых подвесных канатных дорог.
2. Комитету промышленной безопасности Министерства по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Юридический департамент Министерства по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр по чрезвычайным ситуациям
Республики Казахстан
Ю. Ильин
"СОГЛАСОВАН"
Министерство индустрии и
инфраструктурного развития
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство национальной экономики
Республики Казахстан
Утверждены
приказом Министра
по чрезвычайным ситуациям
Республики Казахстан
от 29 сентября 2021 года № 482
Правила устройства и безопасной эксплуатации грузовых подвесных канатных дорог
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила устройства и безопасной эксплуатации грузовых подвесных канатных дорог (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 100) пункта 16 Положения о Министерстве по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан, утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 23 октября 2020 года № 701 и определяют порядок устройства и безопасной эксплуатации грузовых подвесных канатных дорог.

Жүк аспалы арқан жолдарын орнату және қауіпсіз пайдалану қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрінің 2021 жылғы 29 қыркүйектегі № 482 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2021 жылғы 30 қыркүйекте № 24572 болып тіркелді.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Осы бұйрықтың қолданысқа енгізілу тәртібін 4-т. қараңыз.
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2020 жылғы 23 қазандағы № 701 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлігі туралы ереженің 16-тармағының 100) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
Ескерту. Кіріспе жаңа редакцияда – ҚР Төтенше жағдайлар министрінің 14.07.2023 № 382 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейiн күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi) бұйрығымен.
1. Қоса беріліп отырған жүк аспалы арқан жолдарын орнату және қауіпсіз пайдалану қағидалары бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлігінің Өнеркәсіптік қауіпсіздік комитеті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
3) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркегеннен кейін он жұмыс күні ішінде осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлігінің Заң департаментіне ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасы төтенше жағдайлар вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Төтенше жағдайлар министрі
Ю. Ильин
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Индустрия және инфрақұрылымдық
даму министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрлігі
Қазақстан Республикасы
Төтенше жағдайлар министрі
2021 жылғы 29 қыркүйектегі
№ 482 бұйрығымен
бекітілген
Жүк аспалы арқан жолдарын орнату және қауіпсіз пайдалану қағидалары
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Жүк аспалы арқан жолдарын орнату және қауіпсіз пайдалану қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2020 жылғы 23 қазандағы № 701 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлігі туралы ереженің 16-тармағының 100) тармақшасына сәйкес әзірленді және жүк аспалы арқан жолдарын орнату және қауіпсіз пайдалану тәртібін айқындайды.

Сноска. Пункт 1 - в редакции приказа Министра по чрезвычайным ситуациям РК от 14.07.2023 № 382 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. Настоящие Правила распространяются на следующие грузовые подвесные канатные дороги и оборудование, используемое совместно с ними:
одноканатные грузовые подвесные канатные дороги;
одноканатные кольцевые грузовые подвесные канатные дороги с отцепляемым на станциях подвижным составом;
одноканатные кольцевые грузовые подвесные канатные дороги с неотцепляемым на станциях подвижным составом;
двухканатные кольцевые грузовые подвесные канатные дороги с отцепляемым на станциях подвижным составом;
двухканатные грузовые подвесные канатные дороги с реверсивным (маятниковым) движением подвижного состава.
3. В настоящих Правилах применяются следующие термины и определения:
1) выключатель – устройство, в котором происходит отсоединение вагонеток от тягового каната;
2) тележка – элемент вагонетки, предназначенный для перемещения ее по несущему канату;
3) привод канатной дороги – устройство для приведения в движение или торможения подвижного состава, присоединенного к тяговому (несуще-тяговому) канату;
4) одноканатная грузовая подвесная канатная дорога – грузовая подвесная канатная дорога с реверсивным (маятниковым) движением подвижного состава, прикрепленного к несуще-тяговому канату;
5) вагонетка – вид подвижного состава для перевозки грузов;
6) двухканатная грузовая подвесная канатная дорога с реверсивным (маятниковым) движением подвижного состава – грузовая подвесная канатная дорога с реверсивным (маятниковым) движением подвижного состава по канату, по которому перемещается подвижной состав посредством тягового каната;
7) включатель – устройство, в котором происходит присоединение вагонеток (с помощью зажимного устройства) к тяговому канату;
8) натяжное устройство – устройство для создания натяжения несущего, тягового (несуще-тягового) канатов канатной дороги;
9) замок – элемент вагонетки, фиксирующий кузов в положении, необходимом для загрузки и транспортирования;
10) предохранительный тормоз – элемент привода канатной дороги, предназначенный для затормаживания движущихся масс в случае возникновения неисправностей или опасности;
11) станция – сооружение на трассе канатной дороги с размещенным в нем оборудованием, внутри которого вагонетки, присоединенные к тяговому канату или отсоединенные от него, перемещаются по рельсу;
12) одноканатная кольцевая грузовая подвесная канатная дорога с неотцепляемым на станциях подвижным составом – грузовая подвесная канатная дорога с непрерывным кольцевым движением подвижного состава, прикрепленного к несуще-тяговому канату;

Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Төтенше жағдайлар министрінің 14.07.2023 № 382 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейiн күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi) бұйрығымен.
2. Осы Қағидалар мынадай аспалы жүк арқан жолдарға және олармен бірге пайдаланатын жабдыққа қолданылады:
бірарқанды аспалы жүк арқан жолдары;
станцияларда ағытылатын жылжымалы құрамы бар бірарқанды айналма жүк аспалы арқан жолдары;
станцияларда ағытылмайтын жылжымалы құрамы бар бірарқанды айналма жүк аспалы арқан жолдары;
станцияларда ағытылатын жылжымалы құрамы бар қосарқанды айналма жүк аспалы арқан жолдары;
жылжымалы құрамның реверсивті (маятникті) қозғалысы бар қосарқанды жүк аспалы арқан жолдары.
3. Осы Қағидаларда мынадай негізгі терминдер мен анықтамалар қолданылады:
1) ажыратқыш – вагонеткаларды тартқыш арқанынан ажырататын құрылғы;
2) арба – оны тасымалдаушы арқанмен жылжытуға арналған вагонетканың элементі;
3) арқанжолдың жетегі – тартым арқанына (тасымалдау-тарту) қосылған жылжымалы құрамды қозғалысқа келтіруге немесе тежеуге арналған құрылғы;
4) бірарқанды жүк аспалы арқан жолы – тасымалдау-тарту арқанына бекітілген жылжымалы құрамның реверсивті (маятникті) қозғалысы бар жүк аспалы арқан жолы;
5) вагонетка – жүктерді тасымалдауға арналған жылжымалы құрам түрі;
6) жылжымалы құрамның реверсивті (маятникті) қозғалысы бар қосарқанды жүк аспалы арқан жолы – жылжымалы құрам тартқыш арқан арқылы қозғалатын арқан бойынша жылжымалы құрамның реверсивті (маятникті) қозғалысы бар жүк аспалы арқан жолы;
7) керу құрылғысы – арқан жолдың тасымалдаушы, тартушы (тасымалдаушы-тартқыш) арқандарының керілуін жасауға арналған құрылғы;
8) қосқыш – вагонеткалардың тартым арқанына жалғанатын (қысқыш құрылғының көмегімен) құрылғы;
9) құлып – шанақты тиеу және тасымалдау үшін қажетті қалыпта бекітетін вагонетканың элементі;
10) сақтандыру тежегіші – ақаулықтар немесе қауіп туындаған жағдайда қозғалатын массаларды тежеуге арналған арқан жол жетегінің элементі;
11) станция – арқан жолының трассасындағы құрылғыда орнатылған жабдықтары бар құрылыс, оның ішінде тартқыш арқанға жалғанған немесе одан ажыратылған вагонеткалар рельс бойынша жылжиды;
12) станцияларда ағытылатын жылжымалы құрамы бар бірарқанды айналма жүк аспалы арқан жолы – арқанға бекітілген, оған бекітілген жылжымалы құрамды арқаннан бекеттерде ағытылатын жылжымалы құраммен жылжытуға арналған үздіксіз айналма қозғалысы бар аспалы жүк арқан жолы;

13) двухканатная кольцевая грузовая подвесная канатная дорога с отцепляемым на станциях подвижным составом – грузовая подвесная канатная дорога с непрерывным кольцевым движением отцепляемого на станциях подвижного состава по несущему канату или жесткому рельсу посредством каната, предназначенного для перемещения подвижного состава по несущему канату или рельсовому пути;
14) одноканатная кольцевая грузовая подвесная канатная дорога с отцепляемым на станциях подвижным составом – грузовая подвесная канатная дорога с непрерывным кольцевым движением прикрепленного к канату, предназначенному для перемещения прикрепленного к нему подвижного состава подвижным составом, отцепляемым от каната на станциях;
15) тяговый канат – канат, с помощью которого приводится в движение подвижной состав канатной дороги;
16) несущий канат – канат, по которому перемещается подвижной состав канатной дороги.
4. Настоящие Правила не распространяются на переносные, специальные и подземные грузовые подвесные канатные дороги.
Глава 2. Устройство и установка грузовых подвесных канатных дорог
5. Установка грузовых подвесных канатных дорог выполняется по проектной документации с учетом требований настоящих Правил, национальных и (или) межгосударственных стандартов и государственных нормативов в сфере архитектурной, градостроительной и строительной деятельности для монтажа металлоконструкций и подъемно-транспортного оборудования.
Отклонения от проектной документации при изготовлении грузовых подвесных канатных дорог согласовываются с проектировщиком.
6. Длина натяжного участка несущих канатов, по которому перемещается подвижной состав соответствует условиям, при котором увеличение или уменьшение натяжения любого из несущих канатов от трения на шкивах и на закрепленных жестко или качающихся устройствах на опоре или станции, обеспечивающих поддержку или отклонение несущего каната не превышает 30 процентов (далее – %) от расчетного.
7. Скорость движения вагонеток на линии принимается:
для одноканатных кольцевых грузовых подвесных канатных дорог с неотцепляемым на станциях подвижным составом – не более 3 метров в секунду (далее – м/с);
для одноканатных кольцевых грузовых подвесных канатных дорог с отцепляемым на станциях подвижным составом – не более 6 м/с;
для двухканатных кольцевых грузовых подвесных канатных дорог с отцепляемым на станциях подвижным составом – не более 6 м/с.
При наличии на сооружениях, предназначенных для погрузки и разгрузки подвижного состава или перехода его на другой приводной участок, на котором вагонетка, отсоединенная от тягового (несуще-тягового) каната, принудительно перемещается по жесткому рельсу грузовых подвесных канатных дорог, указанных в части первой настоящего пункта, горизонтальных обводных шкивов скорость движения вагонеток составляет 1,6 м/с – для груженых и 2 м/с – для порожних, а при наличии на несущих канатах линейных муфт или предохранительных бандажей скорость движения вагонеток составляет 3,5 м/с;
одноканатные грузовые подвесные канатные дороги с реверсивным (маятниковым) движением подвижного состава – 8 м/с;
двухканатные грузовые подвесные канатные дороги с реверсивным (маятниковым) движением подвижного состава – 12 м/с.

13) станцияларда ағытылатын жылжымалы құрамы бар қосарқанды айналма жүк аспалы арқан жолы – станцияларда ағытылатын жылжымалы құрамның тасымалдағыш арқан немесе рельс жолы бойынша жылжымалы құрамның қозғалуына арналған арқан арқылы көтергіш арқан немесе қатты рельс бойынша ағытылатын үздіксіз айналма қозғалысы бар аспалы жүк жолы;
14) станцияларда ағытылмайтын жылжымалы құрамы бар бірарқанды айналма жүк аспалы арқан жолы – тасымалдау-тарту арқанына бекітілген жылжымалы құрамның үздіксіз айналма қозғалысы бар жүк аспалы арқан жолы;
15) тартқыш арқан – арқан жолының жылжымалы құрамы қозғалысқа келтірілетін арқан;
16) тасымалдаушы арқан – арқан жолдың жылжымалы құрамы қозғалатын арқан.
4. Осы Қағидалар тасымалданатын, арнайы және жерасты жүк аспалы арқан жолдарына қолданылмайды.
2-тарау. Жүк аспалы арқан жолдарының құрылымы мен орнатылуы
5. Жүк аспалы арқан жолдарын орнату осы Қағидалардың, металл конструкцияларды және көтергіш көлік жабдықтарын монтаждау үшін ұлттық және (немесе) мемлекетаралық стандарттар және сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі саласындағы мемлекеттік нормативтер талаптарын ескере отырып, жобалау құжаттамасы бойынша орындалады.
Жүк аспалы арқан жолдарын дайындау кезінде жобалау құжаттамасынан ауытқулар жобалаушымен келісіледі.
6. Жылжымалы құрам қозғалатын тасымалдаушы арқандардың керу учаскесінің ұзындығы шкивтерде және тіректе немесе станцияда бекітілген қатаң немесе тербелмелі құрылғыларда тіреуіш арқан қолдауды немесе ауытқуды қамтамасыз ететін тіреуіш арқандардың кез келгенінің керілуінің ұлғаюы немесе азаюы есептік арқанның 30 пайызынан (бұдан әрі – %) аспайтын шарттарға сәйкес келеді.
7. Желідегі вагонеткалардың қозғалыс жылдамдығы мынадай түрде қабылданады:
станцияларда ағытылмайтын жылжымалы құрамы бар бірарқанды айналма жүк аспалы арқан жолдары үшін – секундына 3 метрден (бұдан әрі – м/с) артық емес;
станцияларда ағытылатын жылжымалы құрамы бар бірарқанды айналма жүк аспалы арқан жолдары үшін – 6 м/с артық емес;
станцияларда ағытылатын жылжымалы құрамы бар қосарқанды айналма жүк аспалы арқан жолдары үшін – 6 м/с артық емес.
Жылжымалы құрамды тиеуге және түсіруге немесе оны басқа жетекті учаскеге ауыстыруға арналған құрылыстарда осы тармақтың бірінші бөлігінде көрсетілген тартымдық (тасымалдау-тартымдық) арқаннан ажыратылған вагонетка қатты рельс бойынша мәжбүрлі түрде өтетін көлденең айналма шкивтер болған кезде вагонеткалардың қозғалыс жылдамдығы тиелгендер үшін – 1,6 м/с және бос жүргендер үшін – 2 м/с құрайды, ал көтергіш арқандарда желілік муфталар немесе сақтандырғыш бандаждар болған кезде вагонеткалардың қозғалыс жылдамдығы 3,5 м/с құрайды;
жылжымалы құрамның реверсивті (маятникті) қозғалысы бар бірарқанды жүк аспалы арқан жолдары – 8 м/с;
жылжымалы құрамның реверсивті (маятникті) қозғалысы бар қосарқанды жүк аспалы арқан жолдары – 12 м/с.

8. На станциях и сооружениях грузовых подвесных канатных дорог зазоры между габаритом вагонетки и строительными конструкциями с учетом поперечного и продольного качания и полного круга вращения ее кузова принимается не менее:
до пола станции или до верха груза, лежащего на решетке над бункером – 0,1 метров (далее – м);
до выступающих частей колонн – 0,2 м;
до настила предохранительного моста – 0,3 м;
до предохранительной сетки – 0,5 м;
до стен в местах возможного нахождения людей – 0,6 м.
9. На участке местности, на котором расположены опоры грузовых подвесных канатных дорог между конечными линейными станциями с расположенным на нем оборудованием, расстояние по вертикали от низшей точки вагонетки с учетом продольного качания, а также каната или предохранительного устройства принимается:
над зданиями и сооружениями – не менее 2 м;
над незастроенными территориями – не менее 2,5 м;
над территориями поселков, промышленных предприятий, строительных площадок, поверхностью возделываемых полей – не менее 5 м.
Допускаются меньшие расстояния до уровня земли при условии ограждения этих участков, но не менее 0,3 м.
10. При определении нижних габарит грузовых подвесных канатных дорог учитывается условия прохода вагонетки с опрокинутым кузовом с учетом продольного качания, максимального провеса несущих или тяговых канатов, а для предохранительных сетей – из максимального их провеса при падении вагонетки или груза.
11. Свободное боковое пространство между вагонеткой, с учетом поперечного качания каната и вагонеток, и сооружениями или естественными препятствиями принимается не менее 1 м, а в местах, где возможен проход людей – не менее 2 м.
При этом тангенс угла отклонения от вертикали оси вагонетки составляет не более 20 %.
12. Расстановка частей оборудования грузовых подвесных канатных дорог, предназначенных для поддержания канатов по трассе на проектной высоте по трассе грузовых подвесных канатных дорог, а также натяжных и якорных станций, выполняется с учетом:
соблюдения расстояний и габаритов в соответствии с требованиями пунктов 8 и 9 настоящих Правил;
обеспечения равномерной нагрузки на опоры от несущих канатов;
соблюдения углов перегиба несущих канатов на опорах, обеспечивающих надежное прилегание каната к башмакам опор;
равномерности загрузки, обеспечиваемой одновременным подходом к опорам, не более 25 % общего числа вагонеток, находящихся на линии.
13. Расстояние между двумя ветвями дороги принимается с учетом условия, при котором зазор между встречными вагонетками составляет не менее 0,5 м при поперечном раскачивании канатов с вагонетками внутрь колеи от воздействия ветра, допустимого для эксплуатации грузовых подвесных канатных дорог.

8. Жүк аспалы арқан жолдарының станциялары мен құрылыстарында вагонетка габариті мен құрылыс конструкциялары арасындағы саңылау көлденең және бойлық тербелісті және оның шанағының толық айналу шеңберін ескере отырып, кемінде:
станцияның еденіне дейін немесе бункердің үстіндегі торда жатқан жүктің жоғарғы жағына дейін – 0,1 метр (бұдан әрі – м);
бағаналардың шығыңқы бөліктеріне дейін – 0,2 м;
сақтандыру көпірінің төсеміне дейін – 0,3 м;
сақтандыру торына дейін – 0,5 м;
адамдар болуы мүмкін жерлердегі қабырғаларға дейін – 0,6 м қабылданады.
9. Онда жабдығы бар соңғы желілік станциялардың арасында жүк аспалы арқан жолдардың тіректері орналасқан жергілікті жердің учаскесінде вагонетканың төменгі нүктесінен тігінен бойлық тербелісті, сондай-ақ арқан немесе сақтандырғыш құрылғыны ескере отырып қашықтық қабылданады:
ғимараттар мен құрылыстардың үстінде – кемінде 2 м;
құрылыс салынбаған аумақтардың үстінде – кемінде 2,5 м;
ауылдардың, өнеркәсіптік кәсіпорындардың, құрылыс алаңдарының, егістік алқаптардың үстінен – кемінде 5 м.
Бұл учаскелер қоршалған жағдайда жер деңгейіне дейін аз, бірақ кемінде 0,3 м қашықтыққа жол беріледі.
10. Жүк аспалы арқан жолдарының төменгі габариттерін айқындау кезінде бойлық тербелісті, тасымалдау немесе тарту арқандарының ең жоғары салбырауын, ал сақтандыру желілері үшін – вагонетка немесе жүк құлаған кезде олардың барынша салбырауынан ескере отырып, төңкерілген шанағы бар вагонетканың өту шарттары ескеріледі.
11. Арқан мен вагонеткалардың көлденең тербелісін ескере отырып, вагонетканың және құрылыстардың немесе табиғи кедергілердің арасындағы бос бүйірлік кеңістік кемінде 1 м, ал адамдар өтуі мүмкін жерлерде кемінде 2 м қабылданады.
Бұл ретте вагонетка өсінің тіктен ауытқу бұрышының тангенсі 20 %-дан артық емес.
12. Жүк аспалы арқан жолдар, сондай-ақ керме және зәкірлі станциялар трассасы бойынша жобалық биіктіктегі трассада арқандарды ұстап тұруға арналған аспалы жүк арқан жолдар жабдықтарының бөліктерін орналастыру мыналарды ескере отырып орындалады:
осы Қағидалардың 8 және 9-тармақтарының талаптарына сәйкес қашықтық пен габариттерді сақтау;
тасымалдаушы арқаннан тіректерге біркелкі жүктемені қамтамасыз ету;
арқанның тіректердің табандықтарына сенімді жанасуын қамтамасыз ететін тіректердегі тасымалдау арқандардың иілу бұрыштарын сақтау;
тіректерге бір мезгілде жақындаумен қамтамасыз етілетін жүктеудің біркелкілігі желідегі вагонеткалардың жалпы санының 25 %-нан аспайды.
13. Жолдың екі тармағы арасындағы қашықтық қарсы вагонеткалар арасындағы саңылау аспалы жүк арқан жолдарын пайдалану үшін рұқсат етілетін желдің әсерінен вагонеткалары бар арқандарды жолтабан ішіне көлденең шайқау кезінде кемінде 0,5 м құрайтын жағдайды ескере отырып қабылданады.

14. По оси канатной дороги в местах, где отсутствуют предохранительные устройства, обеспечивается наличие полосы, свободной от зданий, сооружений, растительности и других препятствий. Минимальная ширина такой полосы в каждую сторону от оси канатной дороги принимается по параметрам, определяемым по формуле:
А : 2 + 2 метра,
где А – ширина колеи канатной дороги (расстояние между несущими (несуще-тяговыми) канатами), измеряемая в метрах.
15. На участках станции, где вагонетки отключены от тягового каната, нагрузка от веса вагонеток принимается из условий расположения вагонеток вплотную одна к другой.
16. Элементы конструкций, непосредственно воспринимающих нагрузку от тягового каната, вагонеток и другого оборудования, рассчитываются с коэффициентами динамичности, приведенными в приложении 1 к настоящим Правилам.
17. Прочность и устойчивость станций и сооружений грузовых подвесных канатных дорог рассчитывается с учетом следующих повышающих коэффициентов нагрузок:
для нагрузок от натяжения несущих канатов – 1,2.
При этом для конструкций с консольной нагрузкой от несущих канатов для порожнякового каната коэффициент надежности по нагрузкам допускается принимать равным 1 при минимальном натяжении каната;
для нагрузок от натяжения тягового каната – 1,4;
для нагрузок от натяжения сетевых и расчалочных канатов – 1,2;
для динамической горизонтальной нагрузки сопротивления при проходе вагонетки через опору – 1;
для нагрузок от веса вагонеток, включая вес груза в кузове вагонетки – 1,2;
для нагрузок от веса оборудования – 1,1;
для нагрузок от трения канатов по башмаку – 1,3.
Полы в местах прохода людей, имеющие уклон свыше 10 %, предусматриваются ребристыми или ступенчатыми
18. Приводы грузовых подвесных канатных дорог располагаются в помещениях. При этом обеспечивается возможность осуществления монтажных и ремонтных работ и соответствие температуры в помещениях, где установлены шкафы управления, параметрам, указанным в документации завода-изготовителя.
19. На станциях предусматривается механизация загрузки и разгрузки вагонеток, передвижения вагонеток по станционным путям, возвращения кузова в первоначальное положение после разгрузки, а также устройства для автоматического выпуска вагонеток на линию.
20. На станциях, в местах, где вагонетки отцепляются от тягового каната, предусматриваются тупиковые рельсовые пути для отвода неисправных вагонеток. На станциях грузовых подвесных канатных дорог размещаются запасные пути, суммарная длина которых позволяет разместить вагонетки всего приводного участка.

14. Сақтандыру құрылғылары жоқ жерлерде арқан жолдың осі бойынша ғимараттардан, құрылыстардан, өсімдіктерден және басқа да кедергілерден бос жолақтың болуы қамтамасыз етіледі. Мұндай жолақтың арқан жолдың осінен әрбір жағына қарай ең аз ені мынадай формула бойынша айқындалатын параметрлер бойынша қабылданады:
А: 2 + 2 метр,
мұнда А – метрмен өлшенетін арқан жолтабанының ені (салмақ түсіруші (салмақ түсіруші) арқандар арасындағы қашықтық).
15. Вагонеткалар тарту арқанынан ажыратылған станция учаскелерінде вагонеткалардың салмағынан түсетін жүктеме вагонеткалардың бір-біріне жақын орналасу жағдайларынан қабылданады.
16. Тарту арқанынан, вагонеткалардан және басқа да жабдықтардан жүктемені тікелей қабылдайтын конструкциялардың элементтері осы Қағидаларға 1-қосымшада келтірілген серпімділік коэффициенттерімен есептеледі.
17. Жүк аспалы арқан жолдарының станциялары мен құрылыстарының беріктігі және орнықтылығы жүктемелердің мынадай жоғарылататын коэффициенттерін ескере отырып есептеледі:
жүк көтергіш арқандардың кернеуінен түсетін жүктемелер үшін – 1,2.
Бұл ретте бос арқанына арналған салмақ түсетін арқаннан консольдық жүктемесі бар конструкциялар үшін жүктемелер бойынша сенімділік коэффициентін арқанның ең аз тартылуы кезінде 1-ге тең қабылдауға жол беріледі;
тарту арқанының керілуінен түсетін жүктемелер үшін – 1,4;
желілік және есептеу арқандарының керілуінен түсетін жүктемелер үшін – 1,2;
тіреуіш арқылы вагонетканың өтуі кезінде қарсылықтың динамикалық көлденең жүктемесі үшін – 1;
шанақтағы жүктің салмағын қоса алғанда, вагонеткалардың салмағынан түсетін жүктемелер үшін вагонеткалар – 1,2;
жабдықтың салмағынан түсетін жүктемелер үшін – 1,1;
аяқ киім бойынша арқандардың үйкелісінен түсетін жүктемелер үшін – 1,3.
Еңісі 10 %-дан жоғары адамдар өтетін жерлердегі едендер қабырғалы немесе сатылы болуы тиіс.
18. Жүк аспалы арқан жолдарының жетектері үй-жайларда орналастырылады. Бұл ретте монтаждау және жөндеу жұмыстарын жүзеге асыру мүмкіндігі және басқару шкафтары орнатылған үй-жайлардағы температураның дайындаушы зауыт құжаттамасында көрсетілген параметрлерге сәйкестігі қамтамасыз етіледі.
19. Станцияларда вагонеткаларды тиеу мен түсіруді, вагонеткаларды станциялық жолдар бойынша жылжытуды, түсіргеннен кейін шанақты бастапқы қалпына қайтаруды механикаландыру, сондай-ақ вагонеткаларды желіге автоматты түрде шығаруға арналған құрылғы көзделеді.
20. Станцияларда, вагонеткалар тарту арқанынан ағытылатын жерлерде ақаулы вагонеткаларды бұру үшін тұйық рельс жолдары көзделеді. Жүк аспалы арқан жолдарының станцияларында жиынтық ұзындығы бүкіл жетекті учаскенің вагонеткаларын орналастыруға мүмкіндік беретін қосалқы жолдар орналастырылады.

21. В конструкциях станций и опор предусматриваются приспособления (монтажные стрелы, скобы) для использования их при подъеме канатов и оборудования во время монтажных и ремонтных работ.
Станции, на которых установлены противовесы, оборудуются приспособлениями для подъема этих противовесов.
22. Все станции, за исключением линейных, оборудуются электрическими лебедками для периодической замены канатов и ввода на станцию вагонеток, не включившихся в тяговый канат или застрявших в выключателе.
Рельсовые пути галерей и станций, имеющие наклон к горизонту свыше 10 %, оборудуются устройствами (ловителями), препятствующими обратному ходу вагонеток при движении их на подъем.
23. Для обслуживания станций и линейных сооружений грузовых подвесных канатных дорог обеспечивается возможность подъезда транспорта.
24. Опоры оборудуются предохранительными дугами, обеспечивающими попадание тягового каната на поддерживающие ролики. Продольный уклон несущих канатов в прилегающем к станции пролете исключает возможность задевания тяговым канатом отклоняющих башмаков, установленных на входных фермах станции, при любом положении вагонеток в пролете.
25. Опоры и станции грузовых подвесных канатных дорог для подъема на них оборудуются лестницами.
26. Вертикальные лестницы опор высотой до 30 м и линейных станций при высоте более 5 м оборудуются, начиная с высоты 3 м, ограждениями в виде дуг. Дуги располагаются на расстоянии не более 800 миллиметров (далее – мм) друг от друга и соединяются между собой не менее чем тремя продольными полосами. Лестницы высотой более 30 м выполняются в виде маршей с площадками через каждые 6-12 м.
27. Иные решения для доступа работников на опоры разрабатываются эксплуатирующей организацией с условием обеспечения безопасности при подъеме работников и утверждаются распоряжением (приказом).
28. Для доступа к механизмам грузовых подвесных канатных дорог при их обслуживании обеспечиваются безопасные подходы.
29. Ширина проходов для людей, обслуживающих оборудование – не менее 0,8 м.
30. Открытые станции ограждаются по периметру, а в местах входа и выхода вагонеток при превышении уровня пола станции над уровнем земли более чем 0,5 м, устанавливаются сетки шириной не менее 1 м.
31. Движущиеся части оборудования (за исключением вагонеток), а также канаты на станциях и в машинном отделении, находящиеся на высоте менее 2,5 м от пола, ограждаются.
32. Площадки (стационарные или передвижные) для обслуживания оборудования, расположенного на высоте более 2 м, оборудуются ограждением высотой не менее 1 м и сплошной зашивкой понизу на высоту не менее 0,15 м.
Поверхность площадок, мостиков, а также ступеней лестниц исключают скольжение по ним.

21. Станциялар мен тіректердің конструкцияларында монтаждау және жөндеу жұмыстары кезінде арқандар мен жабдықтарды көтеру кезінде оларды пайдалануға арналған құрылғылар (монтаждық жебелер, қапсырмалар) көзделеді.
Қарсы салмақ орнатылған станциялар осы қарсы салмақты көтеруге арналған құрылғылармен жабдықталады.
22. Желілік станцияларды қоспағанда, барлық станциялар арқандарды кезең-кезеңмен ауыстыруға және тартқыш арқанға қосылмаған немесе ажыратқышта тұрып қалған вагонеткаларды станцияға енгізуге арналған электр шығырларымен жабдықталады.
Көкжиекке 10 %-дан астам еңісі бар галереялар мен станциялардың рельс жолдары вагонеткалардың көтеруге қозғалысы кезінде олардың кері жүруіне кедергі болатын құрылғылармен(ұстағыштармен) жабдықталады.
23. Жүк аспалы арқан жолдардың станциялары мен желілік құрылыстарына қызмет көрсету үшін көліктің келу мүмкіндігі қамтамасыз етіледі.
24. Тіректер тартқыш арқанның ұстап тұратын роликтерге түсуін қамтамасыз ететін сақтандыру доғаларымен жабдықталады. Станцияға жапсарлас ұшып өтудегі салмақ түсетін арқандардың бойлық еңісі ұшып өтудегі вагонеткалардың кез келген жағдайы кезінде станцияның кіру фермаларында орнатылған ауытқу табандықтарын тарту арқанымен жанасу мүмкіндігін болдырмайды.
25. Жүк аспалы арқан жолдардың тіректері мен станциялары оларға көтерілу үшін сатылармен жабдықталады.
26. Биіктігі 30 м-ге дейінгі тіректердің тік сатылары және биіктігі 5 м-ден асатын желілік станциялар 3 м биіктіктен бастап доғалар түріндегі қоршаулармен жабдықталады. Доғалар бір-бірінен 800 миллиметрден (бұдан әрі – мм) аспайтын қашықтықта орналасады және өзара кемінде үш бойлық жолақпен жалғанады. Биіктігі 30 м-ден асатын сатылар әрбір 6-12 м сайын алаңдары бар марш түрінде орындалады.
27. Қызметкерлердің тіректерге қол жеткізуі үшін өзге шешімдерді қызметкерлерді көтеру кезінде қауіпсіздікті қамтамасыз ету шартымен пайдаланушы ұйым әзірлейді және өкіммен (бұйрықпен) бекітіледі.
28. Жүк аспалы арқан жолдарының механизмдеріне қол жеткізу үшін оларға қызмет көрсету кезінде қауіпсіз кіру жолдары қамтамасыз етіледі.
29. Жабдыққа қызмет көрсететін адамдар үшін өту жолдарының ені – кемінде 0,8 м.
30. Ашық станциялар периметрі бойынша қоршалады, ал вагонеткалардың кіру және шығу орындарында станция еденінің деңгейі жер деңгейінен 0,5 м артық асқан кезде ені кемінде 1 м торлар орнатылады.
31. Жабдықтың қозғалмалы бөліктері (вагонеткаларды қоспағанда), сондай-ақ еденнен 2,5 м кем биіктікте орналасқан станциялар мен машина бөлімшелеріндегі арқандар қоршалады.
32. 2 м астам биіктікте орналасқан жабдыққа қызмет көрсетуге арналған алаңдар (стационарлық немесе жылжымалы) биіктігі кемінде 1 м қоршаумен және төменгі жағынан кемінде 0,15 м биіктікке тұтас тігумен жабдықталады.
Алаңдардың, көпірлердің, сондай-ақ сатылардың үстіңгі беті олардан сырғуды болдырмайды.

33. Скапливание воды в элементах опор не допускается.
34. Все опоры пронумеровываются.
35. Грузовые подвесные канатные дороги оснащаются предупреждающими надписями и знаками о видах опасности.
36. Станции и опоры грузовых подвесных канатных дорог оборудуются молниезащитой.
37. Все канаты и металлоконструкции грузовых подвесных канатных дорог заземляются.
38. При работе грузовых подвесных канатных дорог в темное время суток станции и участки входа и выхода вагонеток оборудуются освещением.
39. В машинном отделении устраивается аварийное освещение.
40. Грузовые подвесные канатные дороги оборудуются предупредительной сигнализацией, оповещающей работников о предстоящем включении дороги в работу и аварийной сигнализацией, срабатывающей при возникновении аварии и показывающей место, где произошло нарушение режима работы.
41. Кнопки "Аварийный стоп" устанавливаются на всех станциях, в помещениях приводов, вблизи включателей и выключателей вагонеток, а также у мест их загрузки и разгрузки.
Аварийная сигнализация выводится на пульт управления от всех кнопок "Аварийный стоп", концевых выключателей и указателя скорости ветра.
42. Между станциями, а также между пультом управления и станциями предусматривается телефонная связь, подключенная к телефонной сети эксплуатирующей организации. Постоянно обслуживаемые станции оборудуются громкоговорящей связью.
43. На грузовых подвесных канатных дорогах применяются стальные канаты, имеющие сертификат изготовителя, подтверждающие их качество.
44. В качестве несущих канатов применяются канаты спиральные закрытой конструкции.
45. В качестве тяговых и несуще-тяговых канатов применяются канаты прядевые двойной свивки с органическим сердечником.
46. В качестве натяжных канатов для несущих канатов применяются канаты прядевые тройной свивки с органическим сердечником.
47. В качестве натяжных канатов для тяговых канатов применяются канаты двойной или тройной свивки с органическим сердечником.
48. В качестве сетевых и расчалочных канатов применяются канаты спиральные, спиральные закрытые или двойной свивки с металлическим сердечником.
49. Канаты применяются с коэффициентом запаса прочности (отношение разрывного усилия каната в целом к наибольшему натяжению) не менее:
несущий канат – 2,8;
тяговый канат – 4;
несуще-тяговый канат – 4,5;
натяжной канат для несущих канатов – 3,5;
натяжной канат для тяговых канатов – 4;
сетевого каната при статической нагрузке – 2,5;
сигнального каната – 2,5.
50. Число соединений новых канатов предусматривается минимальным и обуславливается предельной длиной канатов, выпускаемых заводами-изготовителями.
Концы несущего каната закрепляются муфтами, якорными барабанами и зажимами, установкой многоболтовых зажимов.
Концы тягового (несуще-тягового) каната – методом счаливания.
Концы натяжных, сетевых и расчалочных канатов закрепляются муфтами или многоболтовыми зажимами, или коушами с зажимами.

33. Тірек элементтерінде судың жиналуына жол берілмейді.
34. Барлық тіректер нөмірленеді.
35. Жүк аспалы арқан жолдарының қауіптілік түрлері туралы ескерту жазбалармен және белгілермен жабдықталады.
36. Жүк аспалы арқан жолдардың станциялары мен тіректері найзағайдан қорғаумен жабдықталады.
37. Жүк аспалы арқан жолдардың барлық арқандары мен металл конструкциялары жерге тұйықталады.
38. Жүк аспалы арқан жолдары тәуліктің қараңғы уақытында жұмыс істеген кезде вагондар кіретін және шығатын станциялар мен учаскелер жарықпен жабдықталады.
39. Машина бөлімінде авариялық жарықтандыру орнатылады.
40. Жүк аспалы арқан жолдар жұмыскерлерге алдағы уақытта жолды жұмысқа қосу туралы құлақтандыратын ескерту сигнализациясымен және авария туындаған кезде іске қосылатын және жұмыс режимі бұзылған жерді көрсететін авариялық сигнализациямен жабдықталады.
41. "Авариялық тоқта" түймелері барлық станцияларда, жетектер үй-жайларында, вагонеткалардың қосқыштары мен ажыратқыштарының жанында, сондай-ақ оларды тиеу және түсіру орындарында орнатылады.
Авариялық сигнал беру "Авариялық тоқта" барлық түймелерінен, шеткі ажыратқыштардан және жел жылдамдығының көрсеткішінен басқару пультіне шығарылады.
42. Станциялар арасында, сондай-ақ басқару пульті мен станциялар арасында пайдаланушы ұйымның телефон желісіне қосылған телефон байланысы көзделеді. Тұрақты қызмет көрсетілетін станциялар дауыс зорайтқыш байланыспен жабдықталады.
43. Жүк аспалы жолдарында олардың сапасын растайтын дайындаушының сертификаты бар болат арқандар қолданылады.
44. Көтергіш арқандар ретінде жабық конструкциядағы спиральды арқандар қолданылады.
45. Тарту және салмақ түсірмейтін тарту арқандары ретінде органикалық өзекшесі бар қос ширатылған иірімді арқандар қолданылады.
46. Көтергіш арқандар үшін керме арқандар ретінде органикалық өзекшесі бар үш еселі иірімді арқандар қолданылады.
47. Тартым арқандары үшін керме арқандар ретінде органикалық өзекшесі бар қос немесе үш еселік ширатылған арқандар қолданылады.
48. Желілік және есептеу арқандары ретінде металл өзекшесі бар спиральды, спиральды жабық немесе қос орамды арқандар қолданылады.
49. Арқандар беріктік қорының коэффициентімен (арқанның жарылу күшінің жалпы ең үлкен керіліске қатынасы) кем емес қолданылады:
салмақ түсетін арқан – 2,8;
тартқыш арқан – 4;
тасымалдаушы-тартқыш арқан – 4,5;
тасымалдаушы арқандарға арналған керме арқан – 3,5;
тарту арқандарына арналған керме арқан – 4;
статикалық жүктеме кезінде желілік арқан – 2,5;
сигналдық арқан – 2,5.
50. Жаңа арқандардың қосылыстарының саны ең аз болып көзделеді және өндіруші зауыттар шығаратын арқандардың шекті ұзындығымен анықталады.
Көтергіш арқанның ұштары муфталармен, зәкір барабандарымен және қысқыштармен, көпбұрандалы қысқыштар орнатумен жабылады.
Тарту (тасымалдау-тарту) арқанының ұштары - өрмелеу әдісімен.
Шеткі, желілік және өрім арқандар муфталармен немесе көп бұрандалы қысқыштармен немесе қысқыштары бар коуштармен жабылады.

51. При частичной замене несущего или тягового канатов во время эксплуатации допускается не более 5 соединений на 1 километр длины каната.
Длина счалки тягового (несуще-тягового) каната составляет не менее 1300 диаметров каната, а расстояние между концами счалок не менее 3000 диаметров каната.
52. Натяжной канат с несущим канатом соединяется переходной муфтой, а к противовесу закрепляется концевой муфтой или многоболтовыми зажимами.
53. Натяжение несущего каната создается противовесом или заякориванием обоих концов каната. При заякоривании обоих концов каната не менее одного раза в шесть месяцев производится контроль и корректировка величины его натяжения. Соотношение между минимальным натяжением несущего каната и весом груженой вагонетки составляет не менее 8.
54. При закреплении несущего каната с помощью якорного барабана число витков каната на барабане составляет не менее трех в один слой, а зажимов на сходящем с барабана конце каната не менее двух.
55. Тяговые (несуще-тяговые) канаты кольцевых грузовых подвесных канатных дорогах оборудуются натяжным устройством. Не допускается минимальное натяжение тягового каната менее 600q, где q – погонный вес тягового каната в Ньютонах на метр. Отношение суммарного веса груза к минимальному осевому натяжению несуще-тягового каната на одноканатных грузовых подвесных канатных дорогах составляет больше 1:10.
56. Закрепление в муфтах несущих канатов осуществляется согласно рекомендациям заводов-изготовителей канатов.
57. Число колес тележек вагонеток удовлетворяет условию, чтобы отношение минимального натяжения несущего каната к составляющей давления, перпендикулярной этому канату, вызываемого каждым колесом (при условии допущений для составляющей сил, действующих со стороны тягового каната на тележку вагонетки), составляло не менее 50.
58. Браковку стальных канатов грузовых подвесных канатных дорогах производят по числу обрывов и наличию дефектов согласно национальным и (или) межгосударственным стандартам для каждой конкретной конструкции выбранного каната.
59. Диаметр шкива, ролика или барабана, огибаемых стальным канатом, соответствует параметрам, определяемым по формуле:
D / d ≥ e,
где D – диаметр огибаемого шкива, ролика или барабана;
d – диаметр каната;
e – коэффициент, зависящий от назначения каната и шкива, значение которого приведено в приложении 2 к настоящим Правилам.
60. Башмаки несущего каната закрепляются на опоре с помощью системы, которая позволяет производить регулировку их положения относительно оси канатной дороги.
Радиус желобка в башмаке несущего каната принимается на 10 % больше радиуса каната.

51. Тасымалдау немесе тарту арқандарын ішінара ауыстыру кезінде пайдалану кезінде арқанның ұзындығының 1 километріне 5-тен аспайтын қосуға жол беріледі.
Тарту (тасымалдау-тарту) арқанының өрімінің ұзындығы арқанның кемінде 1300 диаметрін, ал өрім ұштарының арасындағы қашықтық арқанның кемінде 3000 диаметрін құрайды.
52. Тасымалдаушы арқанмен кері арқан өтпелі муфтамен жалғанады, ал қарама - қарсы салмаққа шеткі муфтамен немесе көп бұрандалы қысқыштармен бекітіледі.
53. Тасымалдаушы арқанның кернеуі қарсы салмақ немесе арқанның екі ұшын зәкірлеу арқылы жасалады. Арқанның екі ұшын кемінде алты айда бір рет зәкірлеу кезінде оның керілу шамасын бақылау және түзету жүргізіледі. Тасымалдаушы арқанның ең аз кернеуі мен жүк тиелген вагонетканың салмағы арасындағы қатынас 8-ден кем емес.
54. Тасымалдаушы арқан зәкірлі барабанның көмегімен бекіту кезінде барабандағы арқан орамдарының саны бір қабатта кемінде үш, ал барабаннан түсетін арқанның ұшындағы қысқыштар кемінде екі болады.
55. Жүк айналма аспалы арқан жолдарының тартқыш (тасымалдау-тарту) арқандары керу құрылғысымен жабдықталады. Тартқыш арқанының ең аз керілуіне 600q кем жол берілмейді, мұндағы q – тартқыш арқанының бір метрге Ньютондағы сызықтық салмағы. Жүктің жиынтық салмағының бірарқанды аспалы жүк арқан жолдарында тасымалдау-тарту арқанының ең аз осьтік керілуіне қатынасы 1:10-нан асады.
56. Муфталарда тасымалдау арқандарын бекіту арқандарды дайындаушы зауыттардың ұсыныстарына сәйкес жүзеге асырылады.
57. Вагонеткалардың арбалары доңғалақтарының саны әрбір доңғалақтан туындайтын (тартқыш арқан жағынан вагонетканың арбасына әсер ететін күштердің құрауышы үшін рұқсат берілген жағдайда) осы арқанға перпендикуляр қысымның құрауышына алып жүретін арқанның ең аз тартылуының қатынасы кемінде 50-і құрайтындай шартты қанағаттандырады.
58. Жүк аспалы арқан жолдардың болат арқандарын іріктелуін қабылданған арқан әр нақты конструкциясы үшін ұлттық және (немесе) мемлекетаралық стандарттарға сәйкес үзілулер саны және ақаулардың болуы бойынша жүргізеді.
59. Болат арқанмен иілетін шкивтің, роликтің немесе барабанның диаметрі мынадай формула бойынша айқындалатын параметрлерге сәйкес келеді:
D/d ≥ e,
мұндағы D – иілетін шкивтің, роликтің немесе барабанның диаметрі;
d – арқанның диаметрі;
e – мәні осы Қағидаларға 2-қосымшада келтірілген арқан мен шкивтің мақсатына байланысты коэффициент.
60. Тасымалдағыш арқанның табандықтары арқанның осіне қатысты олардың жағдайын реттеуге мүмкіндік беретін жүйенің көмегімен тірекке бекітіледі.
Тасымалдағыш арқанның табандығындағы науаның радиусы арқанның радиусынан 10 % артық болып қабылданады.

Минимальный радиус башмаков принимается равным 150 диаметрам каната и не приводит к центростремительному ускорению тележки вагонетки более 2,5 метров на секунду в квадрате (далее – м/с2).
61. Роликовые балансиры на опорах одноканатных грузовых подвесных канатных дорог состоит не менее чем из двух роликов. Одинарные ролики используются только для направления канатов, входящих на приводной или обратный шкив.
62. Минимальное усилие со стороны каната на каждый поддерживающий ролик одноканатных грузовых подвесных канатных дорог принимается не менее 500 Ньютона (далее – Н). Увеличение натяжения каната на 40 % не приводит к отрыву каната и потере его контакта с роликом на опоре, наивысшая точка которой находится ниже хорды, соединяющей две соседние с ней опоры.
63. Поддерживающие ролики не вызывают отклонение несуще-тяговых и тяговых канатов более чем на 10 %.
64. Диаметр линейных роликов удовлетворяет условиям, которые проверяются по следующей формуле, связывающей его с углом отклонения, диаметром каната и натяжением каната:
(S × tgf) / (d × D) ≈ 50 ÷ 80 Н/см2,
где:
D – диаметр линейных роликов в сантиметрах, не менее 10d;
f – угол отклонения, градус;
d – диаметр каната, сантиметр;
S – натяжение каната, Ньютон.
65. Приводом обеспечивается номинальная и пониженная (ревизионная) скорость тягового (несуще-тягового) каната.
66. Пуск привода грузовых подвесных канатных дорог осуществляется с пульта управления.
67. Возможность останова привода грузовых подвесных канатных дорог осуществляется с пульта управления, от кнопок "СТОП", установленных на каждой станции, и от аварийных выключателей "Аварийный стоп". Если для грузовой подвесной канатной дороги предусмотрено несколько приводных участков, их приводы в режиме дистанционного управления синхронизируются.
68. Коэффициент запаса сцепления тягового каната с приводным шкивом принимается не менее 1,1.
69. Приводы обеспечивают возможность работы канатной дороги с ревизионной скоростью не более 1 м/с.
70. Приводы оборудуются рабочими тормозами.
71. Приводы с канатоведущим шкивом грузовых подвесных канатных дорог, на которых возможно самопроизвольное движение тягового или несуще-тягового каната, оборудуются дополнительными предохранительными тормозами на валу или на ободе шкива.
72. Тормозной момент каждого тормоза составляет не менее 1,25 величины статического момента при наиболее тяжелых условиях загрузки дороги.
73. При отключении электроэнергии на грузовых подвесных канатных дорогах обеспечивается автоматическое срабатывание рабочего и предохранительного тормозов.

Табандықтардың ең аз радиусы арқанның 150 диаметріне тең болып қабылданады және вагонетка арбасының ортаға тартқыш үдеуіне шаршы секундына 2,5 метрден (бұдан әрі – м/с2) артық әкелмейді.
61. Бірарқанды жүк аспалы арқан жолдардың тіректеріндегі роликті теңгергіштер кемінде екі роликтен тұрады. Жалғыз роликтер жетек немесе кері шкивке кіретін арқандарды бағыттау үшін ғана пайдаланылады.
62. Бірарқанды жүк аспалы арқан жолдардың әрбір қолдаушы ролигіне арқан жағынан ең аз күш 500 Ньютоннан (бұдан әрі – Н) кем емес болып қабылданады. Арқанның керілуінің 40 %-ға артуы арқанның ажырауына және оның тіректегі роликпен байланысының жоғалуына әкеп соқпайды, оның ең жоғары нүктесі оған көршілес екі тіректі қосатын хордадан төмен орналасқан.
63. Ұстап тұратын роликтер тасымалдау-тарту арқандары мен тарту арқандарының 10 %-дан артық ауытқуын тудырмайды.
64. Сызықтық роликтердің диаметрі оны ауытқу бұрышымен, арқанның диаметрімен және арқанның кернеуімен байланыстыратын келесі формула бойынша тексерілетін шарттарға сәйкес келеді:
(S × tgf) / (d × D) ≈ 50 ÷ 80 Н/см2,
онда:
D – сызықтық роликтердің диаметрі сантиметрмен, кемінде 10d;
f – ауытқу бұрышы, градус;
d – арқанның диаметрі, сантиметр;
S – арқан керілуі, Ньютон.
65. Жетекпен тарту (тасымалдау-тарту) арқанының номиналды және төмендетілген (тексеру)жылдамдығы қамтамасыз етіледі.
66. Жүк аспалы арқан жолдарының жетегін іске қосу басқару пультінен жүзеге асырылады.
67. Жүк аспалы арқан жолдардың жетегін тоқтату мүмкіндігі басқару пультінен, әрбір станцияда орнатылған "ТОҚТА" батырмаларынан және "Авариялық тоқта" авариялық ажыратқыштарынан жүзеге асырылады. Егер жүк аспалы арқан жол үшін бірнеше жетекті учаскелер көзделсе, олардың жетектері қашықтықтан басқару режимінде үйлестіріледі.
68. Тарту арқанының жетек шкивімен ілінісу қорының коэффициенті кемінде 1,1 болып қабылданады.
69. Жетектер арқан жолдың 1 м/с аспайтын жылдамдықпен жұмыс істеу мүмкіндігін қамтамасыз етеді.
70. Жетектер жұмыс тежегіштерімен жабдықталады.
71. Тартқыштың немесе тасымалдау-тарту арқанының өздігінен қозғалуы мүмкін жүк аспалы арқан жолдарының арқан жүргізу шкиві бар жетектері білікте немесе шкивтің жиегінде қосымша сақтандырғыш тежегіштермен жабдықталады.
72. Әрбір тежегіштің тежеу моменті жолды жүктеудің неғұрлым ауыр жағдайларында статикалық моменттің 1,25 шамасынан кем болмайды.
73. Жүк аспалы арқан жолдарда электр энергиясы ажыратылған кезде жұмыс және сақтандырғыш тежегіштердің автоматты іске қосылуы қамтамасыз етіледі.

74. Приводы, предназначенные для работы в тормозном режиме, оборудуются устройствами для контроля скорости и обеспечения автоматической остановки грузовых подвесных канатных дорог при превышении расчетной скорости на 20 %.
75. На грузовых подвесных канатных дорогах с маятниковым движением подвижного состава предусматривается автоматически контроль конечных положений вагонетки.
76. Привод грузовых подвесных канатных дорог с маятниковым движением подвижного состава предусматривает систему регулирования и контроля скорости вагонеток с учетом ее снижения при подходе к станции.
77. Грузовые подвесные канатные дороги с маятниковым движением подвижного состава обеспечивают автоматическую остановку при возникновении неисправности в системе контроля скорости.
78. Зажимы имеют запас надежности не менее 1,5 с учетом возможного уменьшения диаметра каната.
79. Для грузовых подвесных канатных дорог с отцепляющимся подвижным составом предусматриваются меры по предупреждению покидания станции и выхода на линию вагонеток, закрепленных на канате с отступлением от проектных характеристик.
80. Зоны прохождения грузовых подвесных канатных дорог над железными и автомобильными дорогами, зданиями и сооружениями, пешеходными зонами оборудуются предохранительными устройствами в виде сетей или мостов, а также щитами с предупреждающими надписями.
Предохранительные устройства обеспечивают удержание падающей груженой вагонетки и исключают просыпание транспортируемого груза размером более 20 мм.
81. Ширина предохранительных сетей обеспечивает перекрытие предохраняемого пространства на 2 м в каждую сторону от оси несущего каната (для пролетов свыше 250 м – от габарита качающейся вагонетки при расчетной ветровой нагрузке). Высота бортов сетей составляет не менее 1,2 м.
82. Длина предохранительных сетей принимается исходя из необходимости перекрытия всего предохраняемого пространства с учетом траектории падения вагонетки или груза.
83. Ширина предохранительных мостов обеспечивает перекрытие пространства на 1,25 м в каждую сторону от оси несущего каната. Высота бортов мостов составляет не менее 1,8 м.
84. Провесы канатов предохранительных сетей с учетом статической нагрузки и нагрузки от упавшей вагонетки размещаются в пределах, допускаемых габаритами приближения строений для перекрываемых сетями сооружений.
85. Электрическое оборудование грузовых подвесных канатных дорог оборудуются главным выключателем и дифференциальным автоматическим выключателем цепи, способным полностью отключить электропитание.
86. Канатная система имеет встроенную цепь аварийного отключения. Обеспечивается легкая идентификация кнопки управления цепью аварийного отключения. Цепь аварийного отключения обеспечивает экстренную остановку грузовых подвесных канатных дорог и предотвращает повторный запуск без участия оператора. Повторный запуск грузовых подвесных канатных дорог после устранения причин аварийного отключения производится оператором вручную. Также обеспечивается автоматическая активация при перебое в электропитании цепи аварийного отключения.

74. Тежеу режимінде жұмыс істеуге арналған жетектер жылдамдықты бақылауға және есептік жылдамдық 20 %-ға артқан кезде жүк аспалы арқан жолдардың автоматты тоқтауын қамтамасыз етуге арналған құрылғылармен жабдықталады.
75. Жылжымалы құрамның маятникті қозғалысы бар жүк аспалы жолдарында вагонеткның соңғы жағдайын автоматты түрде бақылау көзделеді.
76. Жылжымалы құрамның маятниктік қозғалысы бар жүк аспалы арқан жолдарының жетегі вагонеткалардың жылдамдығын реттеу және бақылау жүйесін станцияға жақындаған кезде оның төмендеуін ескере отырып көздейді.
77. Жылжымалы құрамның маятниктік қозғалысы бар жүк аспалы арқан жолдары жылдамдықты бақылау жүйесінде ақаулық туындаған кезде автоматты түрде тоқтатуды қамтамасыз етеді.
78. Қысқыштардың арқан диаметрінің ықтимал азаюын ескере отырып, кемінде 1,5 сенімділік қоры болады.
79. Ағытылған жылжымалы құрамы бар жүк аспалы арқан жолдар үшін жобалық сипаттамадан ауытқумен арқанға бекітілген вагонеткалардың желісіне шығу және станциядан кетудің алдын алу бойынша шаралар көзделеді.
80. Темір және автомобиль жолдарының, ғимараттар мен құрылыстардың, жаяу жүргіншілер аймақтарының үстінен жүк аспалы арқан жолдардың өту аймақтары желілер немесе көпірлер түріндегі сақтандыру құрылғыларымен, сондай-ақ ескерту жазулары бар қалқандармен жабдықталады.
Сақтандыру құрылғылары құлаған тиелген вагонетканы ұстап қалуды қамтамасыз етеді және көлемі 20 мм-ден асатын тасымалданатын жүктің шашылуын болдырмайды.
81. Сақтандырғыш желілердің ені сақтандырылатын кеңістікті әрбір жағына алып жүретін арқанның осінен 2 м-ге жабуды қамтамасыз етеді (250 м-ден жоғары аралық үшін – есептік жел жүктемесі кезінде тербелмелі вагонетканың габаритінен). Желілер борттарының биіктігі кемінде 1,2 м құрайды.
82. Сақтандыру желілерінің ұзындығы вагонетканың немесе жүктің құлау траекториясын ескере отырып, барлық сақтандырылатын кеңістікті жабу қажеттілігіне қарай қабылданады.
83. Сақтандырғыш көпірлердің ені тірек арқанның осінен әр жаққа 1,25 м кеңістікті жабуды қамтамасыз етеді. Көпір борттының биіктігі кемінде 1,8 м құрайды.
84. Статикалық жүктемені және құлаған вагонеткадан түсетін жүктемені ескере отырып, сақтандыру желілері арқандарының салбырауы желілермен жабылатын құрылыстар үшін құрылыстардың жақындау габариттері шегінде болады.
85. Жүк аспалы арқан жолдардың электр жабдығы басты ажыратқышпен және электр қорегін толық өшіруге қабілетті шынжырдың дифференциалды автоматты ажыратқышымен жабдықталады.
86. Арқан жүйесінде авариялық өшіру тізбегі бар. Авариялық өшіру тізбегін басқару түймесінің жеңіл сәйкестендірілуі қамтамасыз етіледі. Авариялық өшіру тізбегі жүк аспалы арқан жолдарының шұғыл тоқтауын қамтамасыз етеді және оператордың қатысуынсыз қайта іске қосылуын болдырмайды. Авариялық өшіру себептерін жойғаннан кейін жүк аспалы арқан жолдарды қайта іске қосуды оператор қолмен жүргізеді. Сондай-ақ, авариялық өшіру электр қорегінде іркіліс болған кезде автоматты түрде активтендіру қамтамасыз етіледі.

87. Сигнал о причине остановки грузовых подвесных канатных дорог отображается на пульте оператора. Сигнал не выключается до восстановления полной работоспособности грузовых подвесных канатных дорог.
88. Грузовые подвесные канатные дороги оснащаются защитой всех электрических линий, выходящих со станции от превышения проектных параметров.
89. Грузовые подвесные канатные дороги оснащаются отказоустойчивым программируемым управлением, имеющим функцию показа, хранения записей и документирования всех произошедших происшествий и неисправностей.
90. Грузовые подвесные канатные дороги, на которой возможно самопроизвольное движение тягового (несуще-тягового каната), оборудуются встроенной системой слежения за превышением скорости, которая активирует срабатывание предохранительного тормоза привода и размыкает цепь аварийного отключения при превышении максимально допустимое значения скорости грузовых подвесных канатных дорог.
91. Включение дифференциальных тормозных систем, а также тормозных систем, активируемых при сбое питания и при аварийной остановке, не вызывает избыточное отрицательное ускорение грузовых подвесных канатных дорог.
92. Скорость подвижного состава на входе станции реверсивных канатных дорог отслеживается с помощью устройства, которое активирует цикл отключения питания, если скорость на входе превышает максимально допустимую. Также допускается использование буферной системы останова подвижного состава.
93. Грузовые подвесные канатные дороги с маятниковым движением подвижного состава оборудуются встроенной системой аварийной остановки, которая активируется в случае неисправности рабочего тормоза и вызывает срабатывание предохранительного тормоза.
94. Для грузовых подвесных канатных дорог принимаются следующие меры, предотвращающие сход и повышенный износ несущего (несуще-тягового) каната:
оснащение шкивов приводной и обводной станций регулируемыми приспособлениями для очистки от льда (указанные приспособления устанавливаются вне зоны работы каната);
наличие в конструкции грузовых подвесных канатных дорог элементов, предотвращающих сход каната со шкивов;
роликовые балансиры оборудуются защитными элементами, исключающими сход каната внутрь колеи канатной дороги, а также ловителями каната (с внешней стороны), обеспечивающими беспрепятственное прохождение по ним каната и зажима.
Глава 3. Эксплуатация канатных дорог
95. Ввод в эксплуатацию грузовых подвесных канатных дорог производится в соответствии с требованиями подпункта 22) пункта 3 статьи 16 Закона Республики Казахстан "О гражданской защите" (далее – Закон) и настоящих Правил.

87. Жүк аспалы арқан жолдардың тоқтау себебі туралы дабыл оператор пультінде көрсетіледі. Жүк аспалы арқан жолдардың толық жұмыс қабілеттілігі қалпына келтірілгенге дейін дабыл өшірілмейді.
88. Жүк аспалы арқан жолдары жобалық параметрлерден асып кетуден станциядан шығатын барлық электр желілерін қорғаумен жарақталады.
89. Жүк аспалы арқан жолдар барлық болған оқиғалар мен ақауларды көрсету, жазбаларды сақтау және құжаттау функциясы бар істен шығуға төзімді бағдарламаланатын басқарумен жарақталады.
90. Тарту (тасымалдау-тарту арқанының) өздігінен қозғалуы мүмкін жүк аспалы арқан жолдары жетектің сақтандырғыш тежегішінің іске қосылуын іске қосатын және жоғары жылдамдықты жүк көтергіш аспалы арқан жолдарының рұқсат етілген ең жоғары мәнінен асқан кезде авариялық өшіру тізбегін ажырататын жылдамдықтың артуын қадағалаудың кіріктірілген жүйесімен жабдықталады.
91. Дифференциалды тежегіш жүйелерін, сондай-ақ қоректендірудің істен шығуы кезінде және авариялық тоқтау кезінде іске қосылатын тежегіш жүйелерін қосу жүк аспалы арқан жолдарының артық теріс үдеуін тудырмайды.
92. Реверсивті арқан жолдар станциясының кіре берісіндегі жылжымалы құрамның жылдамдығы, егер кіре берістегі жылдамдық ең жоғары рұқсат етілгеннен асып кетсе, көректеуді өшіру циклын іске қосатын құрылғының көмегімен бақыланады. Сондай-ақ жылжымалы құрамды тоқтатудың буферлік жүйесін пайдалануға жол беріледі.
93. Жылжымалы құрамның маятникті қозғалысы бар жүк аспалы арқан жолдары жұмыс тежегішінің ақаулығы жағдайында іске қосылатын және сақтандырғыш тежегіштің іске қосылуын тудыратын авариялық тоқтатудың кіріктірілген жүйесімен жабдықталады.
94. Жүк аспалы арқан жолдары үшін тасымалдаушы (тасымалдаушы-тартқыш) арқанның шығудың және жоғары тозудың алдын алатын мынадай шаралар қабылданады:
жетек және айналма станциялар шкивтерін мұздан тазартуға арналған реттелетін құрылғылармен жабдықтау (көрсетілген құрылғылар арқан жұмыс аймағынан тыс орнатылады);
жүк аспалы арқан жолдарының конструкциясында арқанның шкивтерден шығып кетуін болдырмайтын элементтердің болуы;
роликті теңгергіштер арқанның арқан жолтабан ішіне түсуін болдырмайтын қорғаныс элементтерімен, сондай-ақ олар арқылы арқан мен қысқыштың кедергісіз өтуін қамтамасыз ететін арқан ұстағыштармен (сыртқы жағынан) жабдықталады.
3-тарау. Арқан жолдарды пайдалану
95. Жүк аспалы арқан жолдарды пайдалануға беру "Азаматтық қорғау туралы" Қазақстан Республикасының Заңының (бұдан әрі – Заң) 16-бабы 3-тармағы 22) тармақшасының және осы Қағидалардың талаптарына сәйкес жүргізіледі.

Сноска. Пункт 95 - в редакции приказа Министра по чрезвычайным ситуациям РК от 14.07.2023 № 382 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
96. До ввода в эксплуатацию грузовых подвесных канатных дорог эксплуатирующая организация:
1) обеспечивает выполнение требований, установленных пунктом 106 настоящих Правил;
2) проверяет наличие и комплектность:
паспорта грузовых подвесных канатных дорог. Форма паспорта приведена в приложении 3 к настоящим Правилам;
сертификатов соответствия организации-изготовителя на канаты;
актов заделки канатов в муфты;
актов на счалку каната;
актов замера провеса несущего каната;
актов на взвешивание противовеса;
актов испытаний подвижного состава;
актов о закреплении металлоконструкций станций и опор на фундаментах;
актов приемки фундаментов и опорных конструкций;
актов на скрытые работы;
актов испытаний гидравлических систем;
актов испытания станционного оборудования;
руководства по эксплуатации грузовых подвесных канатных дорог;
3) организует работу комиссии с целью принятия решения о возможности ввода грузовых подвесных канатных дорог в эксплуатацию в следующем составе:
председатель комиссии – представитель собственника (владельца);
члены комиссии:
представитель эксплуатирующей организации;
представитель территориального подразделения уполномоченного органа в области промышленной безопасности или местного исполнительного органа, осуществляющего государственный надзор в области промышленной безопасности, в случае если грузовая подвесная канатная дорога установлена на объекте социальной инфраструктуры.
По согласованию в состав комиссии включаются представители:
организаций, проводивших проектирование, строительство, монтаж грузовых подвесных канатных дорог;
организации-изготовителя и (или) организации-поставщика оборудования.
97. По результатам работы комиссии составляется акт о возможности ввода в эксплуатацию грузовой подвесной канатной дороги.
98. В паспорт грузовой подвесной канатной дороги лицом, ответственным за исправное состояние и безопасную эксплуатацию грузовых подвесных канатных дорог вносится запись о вводе в эксплуатацию грузовой подвесной канатной дороги с указанием даты ввода ее в эксплуатацию.
99. После ввода грузовой подвесной канатной дороги в эксплуатацию эксплуатирующая организация осуществляет постановку на учет грузовой подвесной канатной дороги согласно Правилам постановки на учет и снятия с учета опасных производственных объектов и опасных технических устройств, утверждаемых в соответствии с подпунктом 14-3) статьи 12-2 Закона.

Ескерту. 95-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Төтенше жағдайлар министрінің 14.07.2023 № 382 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейiн күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi) бұйрығымен.
96. Жүк аспалы арқан жолдары пайдалануға берілгенге дейін пайдаланушы ұйым:
1) осы Қағидалардың 106-тармағында белгіленген талаптардың орындалуын қамтамасыз етеді;
2) бар болуын және жиынтықтылығын тексереді:
жүк аспалы арқан жолдарының паспорттары. Паспорттың нысаны осы Қағидаларға 3-қосымшада келтірілген;
арқандарға дайындаушы-ұйымның сәйкестік сертификаттары;
арқандарды муфталарға бітеу актілері;
арқан өріп қоюдың актілері;
тасымалдау арқанның салбырауын өлшеу актілері;
қарсы салмақты өлшеуге арналған актілерді;
жылжымалы құрамды сынау актілері;
іргетастардағы станциялар мен тіректердің металл конструкцияларын бекіту туралы актілер;
іргетастар мен тірек конструкцияларын қабылдау актілері;
жасырын жұмыстарға актілер;
гидравликалық жүйелерді сынау актілері;
станциялық жабдықты сынау актілері;
жүк аспалы арқан жолдарын пайдалану жөніндегі нұсқаулық;
3) мынадай құрамда жүк аспалы арқан жолдарды пайдалануға беру мүмкіндігі туралы шешім қабылдау мақсатында комиссияның жұмысын ұйымдастырады:
комиссия төрағасы – меншік иесінің (иеленушінің) өкілі;
комиссия мүшелері:
пайдаланушы ұйымның өкілі;
өнеркәсіптік қауіпсіздік саласындағы уәкілетті органның аумақтық бөлімшесінің немесе жүк аспалы арқан жолы әлеуметтік инфрақұрылым объектісінде орналасқан жағдайда өнеркәсіптік қауіпсіздік саласында мемлекеттік қадағалауды жүзеге асыратын жергілікті атқарушы органның өкілі.
Келісім бойынша комиссия құрамына мынадай өкілдер енгізіледі:
жүк аспалы арқан жолдарын жобалауды, салуды, монтаждауды жүргізген ұйымдар;
жабдықты дайындаушы-ұйымдар және (немесе) жеткізуші-ұйымдар.
97. Комиссия жұмысының нәтижелері бойынша жүк аспалы арқан жолды пайдалануға беру мүмкіндігі туралы акт жасалады.
98. Жүк аспалы арқан жолының паспортына аспалы жүк арқан жолдарының жарамды жай-күйі мен қауіпсіз пайдаланылуы үшін жауапты адам жүк аспалы арқан жолының пайдалануға берілген күнін көрсете отырып, оны пайдалануға беру туралы жазба енгізеді.
99. Жүк аспалы арқан жолы пайдалануға берілгеннен кейін пайдаланушы ұйым Заңның 12-2-бабының 14-3) тармақшасына сәйкес бекітілетін қауіпті өндірістік объектілерді және қауіпті техникалық құрылғыларды есепке қою және есептен шығару қағидаларына сәйкес аспалы жүк арқан жолын есепке қоюды жүзеге асырады.

100. Эксплуатация грузовых подвесных канатных дорог осуществляется в соответствии с настоящими Правилами, руководством по эксплуатации, составленным организацией-изготовителем или организацией, разработавшей проект грузовой подвесной канатной дороги.
101. Производственный контроль организовывается и осуществляется согласно Инструкции по организации и осуществлению производственного контроля на опасном производственном объекте, утвержденной приказ Министра по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан от 24 июня 2021 года № 315 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 23276).
102. Организация, эксплуатирующая грузовые подвесные канатные дороги, обеспечивает содержание ее в работоспособном состоянии и безопасные условия работы путем организации обслуживания, технического освидетельствования и ремонта.
Техническое освидетельствование грузовой подвесной канатной дороги проводится эксплуатирующей ее организацией или на основании договора организациями, аттестованными на право проведения экспертизы в области промышленной безопасности в соответствии со статьей 72 Закона, в присутствии лица, на которого возложены функции ответственного за исправное состояние и безопасную эксплуатацию грузовых подвесных канатных дорог.
Методы контроля и диагностики, применяемые в процессе эксплуатации канатной дороги, или ее технического освидетельствования указываются в руководстве по эксплуатации грузовой подвесной канатной дороги.
В случае отсутствия в руководстве по эксплуатации грузовой подвесной канатной дороги сведений о периодичности проведения технического освидетельствования эксплуатирующая грузовую подвесную канатную дорогу организация обеспечивает его проведение не реже одного раза в 5 лет с даты ввода грузовой подвесной канатной дороги в эксплуатацию.
103. При техническом освидетельствовании проводятся:
проверка эксплуатационной документации;
проверка технического состояния оборудования путем осмотра и измерений;
статические и динамические испытания.
104. На основании результатов технического освидетельствования эксплуатирующая организация принимает решение о возможности дальнейшей эксплуатации грузовой подвесной канатной дороги или о проведении ремонтных или восстановительных работ и утверждает его своим распоряжением (приказом).
105. Запись о результатах технического освидетельствования производится в паспорте грузовой подвесной канатной дороги лицом, ответственным за исправное состояние и безопасную эксплуатацию грузовых подвесных канатных дорог.

100. Жүк аспалы арқан жолдарды пайдалану осы Қағидаларға, дайындаушы ұйым немесе аспалы жүк арқан жолдың жобасын әзірлеген ұйым жасаған пайдалану жөніндегі нұсқаулыққа сәйкес жүзеге асырылады.
101. Өндірістік бақылау Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрінің 2021 жылғы 24 маусымдағы № 315 бұйрығымен бекітілген Қауіпті өндірістік объектіде өндірістік бақылауды ұйымдастыру және жүзеге асыру жөніндегі нұсқаулыққа (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 23276 болып тіркелген) сәйкес ұйымдастырылады және жүзеге асырылады.
102. Жүк аспалы арқан жолдарды пайдаланатын ұйым қызмет көрсетуді, техникалық куәландыруды және жөндеуді ұйымдастыру жолымен оны жұмысқа қабілетті жағдайда ұстауды және қауіпсіз жұмыс жағдайын қамтамасыз етеді.
Жүк аспалы арқан жолды техникалық куәландыру оны пайдаланушы ұйым немесе шарт негізінде Заңның 72-бабына сәйкес өнеркәсіптік қауіпсіздік саласында сараптама жүргізу құқығына аттестатталған ұйымдардың жүк аспалы арқан жолдарының жарамды жай-күйі мен қауіпсіз пайдаланылуы үшін жауапты адамның қатысуымен жүргізіледі.
Арқан жолды пайдалану немесе оны техникалық куәландыру процесінде қолданылатын бақылау және диагностикалау әдістері жүк аспалы арқан жолды пайдалану жөніндегі нұсқауда көрсетіледі.
Жүк аспалы арқан жолын пайдалану жөніндегі нұсқаулықта техникалық куәландыруды жүргізудің кезеңділігі туралы мәліметтер болмаған жағдайда, жүк аспалы арқан жолын пайдаланушы ұйым оны жүк аспалы арқан жолы пайдалануға енгізілген күннен бастап 5 жылда кемінде бір рет жүргізуді қамтамасыз етеді.
103. Техникалық куәландыру кезінде:
пайдалану құжаттамасын тексеру;
тексеру және өлшеу арқылы жабдықтың техникалық жай-күйін тексеру;
статикалық және динамикалық сынақтар.
104. Техникалық куәландыру нәтижелерінің негізінде пайдаланушы ұйым жүк аспалы арқан жолды одан әрі пайдалану мүмкіндігі туралы немесе жөндеу немесе қалпына келтіру жұмыстарын жүргізу туралы шешім қабылдайды және оны өз өкімімен (бұйрығымен) бекітеді.
105. Техникалық куәландыру нәтижелері туралы жазбаны жүк аспалы арқан жолдардың жарамды жай-күйі мен қауіпсіз пайдаланылуы үшін жауапты адам аспалы жүк арқан жолдың паспортында жүргізеді.

106. Организацией, эксплуатирующей грузовые подвесные канатные дороги:
назначается лицо, ответственное за исправное состояние и безопасную эксплуатацию грузовых подвесных канатных дорог;
обеспечивается наличие работников в количестве, необходимом для управления грузовой подвесной канатной дороги и для ее обслуживания, в соответствии с проектной документацией;
устанавливается порядок периодических осмотров, технических обслуживаний и ремонтов, технических освидетельствований грузовых подвесных канатных дорог в соответствии с руководством по эксплуатации и обеспечивается их выполнение;
разрабатываются журналы работы грузовых подвесных канатных дорог и передачи смен, журнал регистрации результатов планового осмотра оборудования, журнал регистрации результатов планового технического обслуживания, график планового осмотра оборудования, график планового технического обслуживания;
инженерно-технические работники грузовых подвесных канатных дорог обеспечиваются должностными инструкциями и руководящими указаниями по безопасной эксплуатации грузовой подвесной канатной дороги, работники, обслуживающие грузовые подвесные канатные дороги, технологическими регламентами, утвержденными распоряжением (приказом) эксплуатирующей организации.
Сноска. Пункт 106 - в редакции приказа Министра по чрезвычайным ситуациям РК от 27.01.2023 № 43 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
107. Эксплуатация грузовых подвесных канатных дорог не допускается при:
истекшем сроке технического освидетельствования;
невыполнении регламентных работ, предусмотренных руководством по эксплуатации и (или) проектной документацией грузовой подвесной канатной дороги;
неисправности приборов и устройств безопасности, сигнализации и телефонной связи, а также защитных сооружений;
наличии трещин в расчетных элементах металлоконструкций и узлах;
износе канатов в соответствии с нормами браковки канатов согласно национальным и (или) межгосударственным стандартам;
неисправности тормозов;
отсутствии работников, прошедших проверку знаний в области промышленной безопасности согласно Правилам подготовки, переподготовки и проверки знаний специалистов, работников в области промышленной безопасности, утвержденными приказ Министра по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан от 9 июля 2021 года № 332 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 23461);
неблагоприятных погодных условиях, оговоренных в паспорте и руководстве по эксплуатации грузовой подвесной канатной дороги.

106. Жүк аспалы арқан жолдарын пайдаланатын ұйыммен:
жүк аспалы арқан жолдарының жарамды жай-күйі мен қауіпсіз пайдаланылуы үшін жауапты тұлға тағайындалады;
жобалық құжаттамаға сәйкес аспалы жүк арқан жолды басқару және оған қызмет көрсету үшін қажетті мөлшерде қызметкерлердің болуы қамтамасыз етіледі; пайдалану жөніндегі нұсқаулыққа сәйкес жүк аспалы арқан жолдарды мерзімді тексеру, техникалық қызмет көрсету және жөндеу, техникалық куәландыру тәртібі белгіленеді және оларды орындау қамтамасыз етіледі;
жүк аспалы арқан жолдарының жұмыс және ауысымдарды беру журналдары, жабдықты жоспарлы тексеру нәтижелерін тіркеу журналы, жоспарлы техникалық қызмет көрсету нәтижелерін тіркеу журналы, жабдықты жоспарлы тексеру графигі, жоспарлы техникалық қызмет көрсету графигі әзірленеді;
жүк аспалы арқан жолдарының инженерлік-техникалық қызметкерлері лауазымдық нұсқаулықтармен және жүк аспалы арқан жолын қауіпсіз пайдалану жөніндегі басшылық нұсқаулармен, жүк аспалы арқан жолдарына қызмет көрсететін қызметкерлер пайдаланушы ұйымның өкімімен (бұйрығымен) бекітілген технологиялық регламенттермен қамтамасыз етіледі.
Ескерту. 106-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Төтенше жағдайлар министрінің 27.01.2023 № 43 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейiн күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi) бұйрығымен.
107. Жүк аспалы арқан жолдарды пайдалануға жол берілмейді:
техникалық куәландыру мерзімі өткен;
жүк аспалы арқан жолын пайдалану жөніндегі нұсқаулықта және (немесе) жобалау құжаттамасында көзделген регламенттік жұмыстардың орындалмауы;
қауіпсіздік, дабыл беру және телефон байланысы аспаптары мен құрылғыларының, сондай-ақ қорғау құрылыстарының ақаулары;
металл конструкциялардың есептік элементтерінде және тораптарда жарықтардың болуы;
ұлттық және (немесе) мемлекетаралық стандарттарға сәйкес арқандарды жарамсыз ету нормаларына сәйкес арқандардың тозуы;
тежегіш ақаулары;
Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрінің 2021 жылғы 9 шілдедегі № 332 бұйрығымен бекітілген Өнеркәсіптік қауіпсіздік саласындағы мамандарды, жұмыскерлерді даярлау, қайта даярлау және білімін тексеру қағидаларына сәйкес өнеркәсіптік қауіпсіздік саласында білімін тексеруден өткен жұмыскерлер жоқ;
паспортта және жүк аспалы арқан жолды пайдалану жөніндегі нұсқаулықта айтылған қолайсыз ауа райы жағдайлары.

Сноска. Пункт 107 - в редакции приказа Министра по чрезвычайным ситуациям РК от 27.01.2023 № 43 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
108. Транспортировка людей в вагонетках не допускается, за исключением транспортировки:
работников, выполняющих проверку состояния канатов или регламентные работы;
работников, использующих грузовую подвесную канатную дорогу для проезда к своему месту работы в соответствии с проектной документацией.
При этом проезд осуществляется в специальном подвижном составе. Порядок перемещения работников в подвижном составе и требования к подвижному составу для перемещения работников разрабатываются эксплуатирующей организацией и утверждаются ее распоряжением (приказом).
109. Ежедневный контроль состояния грузовых подвесных канатных дорог перед началом работы производится в соответствии с руководством по эксплуатации грузовых подвесных канатных дорог.
110. При остановке грузовых подвесных канатных дорог при возникновении чрезвычайных обстоятельств (буря, гроза, образование наледи, сход лавины, разряд молнии) перед возобновлением работы производится контроль готовности грузовых подвесных канатных дорог к работе и контрольный пуск согласно руководству по эксплуатации грузовой подвесной канатной дороги.
111. Регламентные работы при эксплуатации грузовых подвесных канатных дорог и их элементов проводятся в соответствии с руководством по эксплуатации грузовой подвесной канатной дороги при соблюдении требований настоящих Правил.
112. Плановый осмотр оборудования, металлоконструкций, сооружений грузовых подвесных канатных дорог производиться работниками, обслуживающими канатную дорогу, в сроки, не превышающие:
канат несущий – 30 дней;
канат тяговый (несуще-тяговый) – 7 дней;
вагонетка – 7 дней;
приборы и устройства безопасности, сигнализации, связи – 7 дней;
отклоняющие шкивы, поддерживающие ролики, роликовые батареи – 14 дней;
линейное оборудование (опоры, линейные станции, якорные устройства, устройство для натяжения несущих канатов, башмаки, балансиры, роликовые батареи), фундаменты – 60 дней;
станционное оборудование (приводы, натяжные устройства, отклоняющие шкивы, ролики, роликовые батареи) и станционные сооружения – 60 дней;
прочее оборудование (загрузочное, разгрузочное устройства, оборудование для перемещения вагонеток на станциях) – 90 дней.
113. Плановое техническое обслуживание осуществляется работниками ремонтных подразделений эксплуатирующей организации.
Техническое обслуживание включает в себя осмотр, смазку, замер износа, очистку, регулировку узлов и деталей.
Техническое обслуживание проводится в сроки, устанавливаемые в руководстве по эксплуатации грузовых подвесных канатных дорог.

Ескерту. 107-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Төтенше жағдайлар министрінің 27.01.2023 № 43 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейiн күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi) бұйрығымен.
108. Тасымалдауды қоспағанда, адамдарды вагонеткаларда тасымалдауға жол берілмейді:
арқандардың жай-күйін немесе регламенттік жұмыстарды тексеруді орындайтын қызметкерлер;
жобалық құжаттамаға сәйкес өзінің жұмыс орнына жету үшін жүк аспалы арқан жолын пайдаланатын қызметкерлер.
Бұл ретте жол жүру арнайы жылжымалы құрамда жүзеге асырылады. Қызметкерлерді жылжымалы құрамда ауыстыру тәртібін және қызметкерлерді ауыстыру үшін жылжымалы құрамға қойылатын талаптарды пайдаланушы ұйым әзірлейді және оның өкімімен (бұйрығымен) бекітіледі.
109. Жұмыс басталар алдында жүк аспалы арқан жолдардың жай-күйін күнделікті бақылау жүк аспалы арқан жолдарды пайдалану жөніндегі нұсқаулыққа сәйкес жүргізіледі.
110. Жүк аспалы арқан жолдар тоқтаған кезде төтенше жағдайлар (дауыл, найзағай, мұз қатудың пайда болуы, көшкін жүру, найзағай разрядтары) туындаған кезде жұмысты қайта бастаудың алдында жүк аспалы арқан жолдардың жұмысқа дайындығын бақылау және жүк аспалы арқан жолды пайдалану жөніндегі нұсқаулыққа сәйкес бақылау іске қосу жүргізіледі.
111. Жүк аспалы арқан жолдарды және олардың элементтерін пайдалану кезіндегі регламенттік жұмыстар осы Қағидалардың талаптарын сақтай отырып, аспалы жүк арқан жолды пайдалану жөніндегі нұсқаулыққа сәйкес жүргізіледі.
112. Жүк аспалы арқан жолдарының жабдықтарын, металл конструкцияларын, құрылыстарын жоспарлы тексеруді арқан жолына қызмет көрсететін қызметкерлер аспайтын мерзімде жүргізеді:
тасымалдаушы арқан – 30 күн;
тартқыш арқан (тартылмайтын) – 7 күн;
вагонетка – 7 күн;
қауіпсіздік, дабыл, байланыс аспаптары мен құрылғылары – 7 күн;
ауытқушы шкивтер, қолдау роликтері, роликтер батареялар – 14 күн;
желілік жабдық (тіректер, желілік станциялар, зәкірлік құрылғылар, көтергіш арқандарды тартуға арналған құрылғы, кебістер, теңгергіштер, роликті батареялар), іргетастар – 60 күн;
станциялық жабдық (жетектер, шкивтерді, роликтерді, роликті батареяларды қабылдамайтын тарту құрылғылары) және станциялық құрылыстар – 60 күн;
өзге де жабдықтар (тиеу, түсіру құрылғылары, станцияларда вагонеткаларды ауыстыруға арналған жабдық) – 90 күн.
113. Жоспарлы техникалық қызмет көрсетуді пайдаланушы ұйымның жөндеу бөлімшелерінің қызметкерлері жүзеге асырады.
Техникалық қызмет көрсетуге тексеру, майлау, тозуды өлшеу, тазалау, түйіндер мен бөлшектерді реттеу кіреді.
Техникалық қызмет көрсету жүк аспалы арқан жолдарды пайдалану жөніндегі нұсқаулықта белгіленген мерзімдерде жүргізіледі.

114. Сроки и объем текущего, среднего и капитального ремонта оборудования, металлоконструкций, сооружений устанавливаются в зависимости от технического состояния оборудования, определяемого в ходе планового технического осмотра и (или) технического освидетельствования.
115. Грузовые подвесные канатные дороги, отработавшие нормативный срок службы, подвергаются обследованию технического состояния с целью определения возможности их дальнейшей эксплуатации организациями, аттестованными на право проведения экспертизы в области промышленной безопасности в соответствии со статьей 72 Закона.
Приложение 1
к Правилам устройства и
безопасной эксплуатации
грузовых подвесных
канатных дорог
Коэффициенты динамичности для элементов конструкций грузовых подвесных канатных дорог
Нагрузка
Коэффициент динамичности для элементов конструкций
из стали
из бетона
из дерева
Натяжение тягового каната
1,2 (1,5)

114. Жабдықты, металл конструкцияларды, құрылыстарды ағымдағы, орташа және күрделі жөндеудің мерзімдері мен көлемі жоспарлы техникалық байқау және (немесе) техникалық куәландыру барысында айқындалатын жабдықтың техникалық жай-күйіне байланысты белгіленеді.
115. Нормативтік қызмет ету мерзімі өткен жүк аспалы арқандары Заңның 72-бабына сәйкес өнеркәсіптік қауіпсіздік саласында сараптама жүргізу құқығына аттестатталған ұйымдардың оларды одан әрі пайдалану мүмкіндігін айқындау мақсатында техникалық жай-күйіне тексерілуі тиіс.
Жүк аспалы арқан жолдарын
орнату және қауіпсіз
пайдалану қағидаларына
1-қосымша
Жүк аспалы арқан жолдары конструкцияларының элементтері үшін динамикалық коэффициенттері
Жүктеме
Конструкцияларының элементтері үшін динамикалық коэффициенттері
болаттан
бетоннан
ағаштан
Тарту арқанын керу
1,2 (1,5)

1,3 (1,6)
1,1 (1,4)
Вес привода
1,3
1,4
1,2
Вес движущейся вагонетки
1,1
1,1
1,0
Примечание:
Коэффициенты динамичности, указанные в таблице в скобках, принимаются в случаях, когда нагрузка от тягового каната является основной.
Приложение 2
к Правилам устройства и
безопасной эксплуатации
грузовых подвесных
канатных дорог
Коэффициент, зависящий от назначения каната и шкива
Канат
Назначение барабана или шкива
Значение коэффициента e
Несущий
Барабан для заякоривания
50
Натяжной к тяговому канату
Шкив для отклонения
30
Натяжной к несущему канату
Шкив для отклонения
20
Приводные и отклоняющие шкивы при угле обхвата:
до 5 градусов
Не регламентируется
от 5 до 10 градусов
30
от 10 до 20 градусов
40
от 21 до 30 градусов
50
свыше 30 градусов
60
Барабаны тяговых лебедок
40
Приложение 3
к Правилам устройства и
безопасной эксплуатации
грузовых подвесных
канатных дорог
Форма
_____________________________________________________
(наименование, тип канатной дороги)
______________________________________________________
ПАСПОРТ ГРУЗОВОЙ ПОДВЕСНОЙ КАНАТНОЙ ДОРОГИ
______________________________________________________
(обозначение паспорта)
Канатная дорога зарегистрирована за №
_________________________________________
в управлении
______________________________________________________________________
(наименование федерального органа исполнительной власти в области промышленной безопасности)
"__" ____________ 20___г.
В паспорте пронумеровано и прошито ____ листов.
_______________________________________________________________________________________________
(должность, фамилия, имя, отчество (при наличии) лица, выполнившего регистрацию, подпись)
20__ г.
1. Основная техническая характеристика ГПКД
Тип дороги
Производительность в прямом (рабочая сторона) направлении, т/час
Производительность в обратном направлении (порожняя сторона), т/час
Скорость движения вагонеток на линии, м/с
Скорость движения вагонеток на станции, м/с
Интервал по времени между вагонетками, с
Диаметр каната:
несущего прямой ветви, мм
несущего обратной ветви, мм
тягового, мм
натяжного для несущего (несуще-тягового) каната, мм
натяжного для тягового каната, мм
Подвижной состав:
тип
полезная грузоподъемность, т
нагрузка на тележку, т
вес вагонетки, в т.ч.:
тележка, т
подвеска, т
кузов, т
количество, шт.
Количество приводных участков, шт.
Для каждого приводного участка:
длина линии по горизонтали, м
длина линии по склону, м
превышение верхней станции над нижней, м
количество опор, шт.
ширина колеи, м
максимальный уклон каната в пролете, %
мощность привода, кВт
максимальное окружное усилие на приводном шкиве, кН
максимальная скорость ветра, при которой допускается работа дороги, м/с.

1,3 (1,6)
1,1 (1,4)
Жетек салмағы
1,3
1,4
1,2
Жылжымалы вагонетканың салмағы
1,1
1,1
1,0
Ескертпе:
Кестеде жақшада көрсетілген динамикалық коэффициенттері тарту арқанынан түсетін жүктеме негізгі болып табылатын жағдайларда қабылданады.
Жүк аспалы арқан жолдарын
орнату және қауіпсіз
пайдалану қағидаларына
2-қосымша
Арқан мен шкивтің мақсатына байланысты коэффициент
Арқан
Барабанның немесе шкивтің мақсаты
e коэффициентінің мәні
Тасымалдаушы
Зәкірлеуге арналған барабан
50
Тарту арқанға керілген
Ауытқуға арналған шкив
30
Тасымалдаушы арқанға керілген
Ауытқуға арналған шкив
20
Құлаштау бұрышы кезіндегі жетекті және ауытқытушы шкивтер
5 градусқа дейін
Реттелмейді
5-тен 10 градусқа дейін
30
10-нан 20 градусқа дейін
40
21-ден 30 градусқа дейін
50
30 градустан жоғары
60
Тарту шығырларының барабандары
40
Жүк аспалы арқан жолдарын
орнату және қауіпсіз
пайдалану қағидаларына
3-қосымша
Нысан
____________________________________________
(арқан жолдың атауы, типі)
_____________________________________________
ЖҮК АСПАЛЫ АРҚАНДЫ ЖОЛЫНЫҢ ПАСПОРТЫ
_____________________________________________ (паспортты белгілеу)
Арқан жолы № ____________ болып тіркелді
_________________________________
Басқармада
_________________________________
(өнеркәсіптік қауіпсіздік саласындағы жергілікті атқарушы органның атауы)
20___жылғы "__" ____________
Паспортта ____ парақтар нөмірленген және тігілген.
_______________________________________________________________________________
(тіркеуді орындаған адамның лауазымы, тегі, аты, әкесінің аты (бар болса), қолы)
20__ ж.
1. ЖААЖ-ның негізгі техникалық сипаттамасы
Жолдың типі
Тікелей (жұмыс жағы) бағыттағы өнімділік, т/сағ
Кері бағыттағы өнімділік (бос жағы), т/ сағ
Жолдағы вагонеткалардың қозғалыс жылдамдығы, м/с
Станциядағы вагонеткалардың қозғалыс жылдамдығы, м/с
Вагонеткалар арасындағы уақыт аралығы, с
Арқан диаметрі:
тік бұтақты тасымалдаушы, мм
кері бұтақты тасымалдаушы, мм
тарту, мм
тасымалдау (тасымалдау-тарту) арқан үшін керілген, мм
тарту арқан үшін керілген, мм
Жылжымалы құрам:
типі
пайдалы жүк көтерімділігі, т
арбаға жүктеме, т
вагонетка салмағы, оның ішінде:
арба, т
аспа, т
шанақ, т
саны, шт.
Жетек учаскелерінің саны, д.
Әрбір жетек учаскесі үшін:
көлденең сызық ұзындығы, м
көлбеу сызық ұзындығы, м
жоғарғы станцияның төменгі станциядан асып кетуі, м
тіректер саны, шт.
жолтабан ені, м
аралықтағы арқанның максималды көлбеуі, %
жетек қуаты, кВт
жетек шкивіндегі максималды айналмалы күш, кН
жолдың жұмыс істеуіне жол берілетін желдің ең жоғары жылдамдығы, м/с.

2. Основные участники сооружения ГПКД
Организация(-ии), осуществившая инженерные изыскания
_______________________________________________
Генеральный разработчик проектной документации
_______________________________________________
Изготовитель(-и) основного механического оборудования
_______________________________________________
Изготовитель(-и) металлоконструкций
_______________________________________________
Изготовитель(-и) систем управления, сигнализации, связи
_______________________________________________
Генеральный подрядчик (подрядчики)
______________________________________________
Иные организации
______________________________________________
3. Сведения о вводе в эксплуатацию
Грузовая подвесная канатная дорога
_____________________________________
_____________________________
(наименование, тип, шифр)
по итогам рассмотрения акта о возможности ввода в эксплуатацию
от "__" ________ 20__ г. № ______ признана пригодной к эксплуатации.
Ответственный за исправное состояние и безопасную эксплуатацию
________________________________________
(подпись) (расшифровка подписи)
Срок службы канатной дороги составляет _____ лет.
К паспорту прилагаются паспорта комплектующих изделий и оборудования.
4. Сведения о назначении лица, ответственного за исправное состояние и безопасную эксплуатацию грузовой подвесной канатной дороги
Номер и дата приказа о назначении
Фамилия, инициалы
Должность
Номер и срок действия удостоверения
Подпись
(не менее 3 листов)
5. Сведения о ремонте и реконструкции канатной дороги (замена канатов, муфт канатов, ремонт подвижного состава и проведение счаливания канатов, замена электрических приборов и аппаратуры)
Дата
Сведения о ремонте и реконструкции
Подпись ответственного лица
(не менее 10 листов)
6. Запись результатов технического освидетельствования
Дата
Результаты освидетельствования
Срок следующего освидетельствования
(не менее 30 листов)
7. Постановка на учет (регистрация)
Канатная дорога зарегистрирована за № ____
_______________________________________________________________________
(регистрирующий орган)
В паспорте пронумеровано _____ страниц и прошнуровано всего____ листов,
в том числе чертежей на ___________ листах.
_______________________________________________________________________
(должность регистрирующего лица)
_______________________________________________________________________
(подпись) (расшифровка подписи)
"____" ________________ 20 __ г.
М.П. (при наличии)

2. ЖААЖ құрылыстың негізгі қатысушылар
Инженерлік ізденістерді жүзеге асырған ұйым (ұйымдар)
_____________________________________
Жобалау құжаттамасының бас әзірлеушісі
______________________________________
Негізгі механикалық жабдықты дайындаушы (-лер)
______________________________________
Металл конструкцияларын дайындаушы(-лер)
_______________________________________
Басқару, дабыл, байланыс жүйелерін дайындаушы(-лер)
_______________________________________
Бас мердігер (мердігерлер)
_______________________________________
Өзге де ұйымдар
_______________________________________
3. Пайдалануға беру туралы мәліметтер
Жүк аспалы арқан жолы
____________________________
(атауы, типі, шифры)
20__ ж. "__" ________ пайдалануға беру мүмкіндігі туралы актіні қарау қорытындысы бойынша № _____ пайдалануға жарамды деп танылды.
Жарамды жай - күйі мен қауіпсіз пайдалануға жауапты
__________________________________
(қолы) (қолтаңбаның толық жазылуы)
Арқанды жолдың қызмет ету мерзімі _____ жыл құрастырады.
Паспортқа жиынтықтаушы бұйымдар мен жабдықтардың паспорттары қоса беріледі.
4. Жүк аспалы арқанды жолдың жарамды жай - күйі мен қауіпсіз пайдаланылуы үшін жауапты адамды тағайындау туралы мәліметтер
Тағайындау туралы бұйрықтың нөмірі мен күні
Тегі, аты-жөні
Лауазым
Куәліктің нөмірі және жарамдылық мерзімі
Қолы
(3 парақтан кем емес)
5. Арқанды жолды жөндеу және қайта жаңарту туралы мәліметтер (арқандарды, арқандардың муфталарын ауыстыру, жылжымалы құрамды жөндеу және арқандарды өріп қоюды жүргізу, электр аспаптары мен аппаратураларды ауыстыру)
Күні
Жөндеу және қайта жаңарту туралы мәліметтер
Жауапты тұлғаның қолы
(10 парақтан кем емес)
6. Техникалық куәландыру нәтижелерінің жазбасы
Күні
Куәландыру нәтижелері
Келесі куәландыру мерзімі
(30 парақтан кем емес)
7. Есепке қою (тіркеу)
Арқан жолы №____ болып тіркелді
_________________________________________________________________________
(тіркеу органы)
Паспортта__бет нөмірленген және барлығы__парақ, оның ішінде сызбалар __парақта.
_________________________________________________________________________
(Тіркеуші тұлғаның лауазымы)
_________________________________________________________________________
(қолы) (қолтаңбаның толық жазылуы)
20 __ ж. "____" ________________
М.О. (бар болса)