О внесении изменений и дополнений в приказ Министра образования и науки Республики Казахстан от 29 января 2016 года № 122 "Об утверждении Правил размещения государственного образовательного заказа на подготовку кадров с техническим и профессиональным, послесредним, высшим и послевузовским образованием с учетом потребностей рынка труда, на подготовительные отделения организаций высшего и (или) послевузовского образования, а также на дошкольное воспитание и обучение, среднее образование и дополнительное образование детей"
Приказ и.о. Министра образования и науки Республики Казахстан от 24 сентября 2021 года № 486. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 8 октября 2021 года № 24661
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра образования и науки Республики Казахстан от 29 января 2016 года № 122 "Об утверждении Правил размещения государственного образовательного заказа на подготовку кадров с техническим и профессиональным, послесредним, высшим и послевузовским образованием с учетом потребностей рынка труда, на подготовительные отделения организаций высшего и (или) послевузовского образования, а также на дошкольное воспитание и обучение, среднее образование и дополнительное образование детей" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 13418) следующие изменения и дополнения:
в Правилах размещения государственного образовательного заказа на подготовку кадров с техническим и профессиональным, послесредним, высшим и послевузовским образованием с учетом потребностей рынка труда, на подготовительные отделения организаций высшего и (или) послевузовского образования, а также на дошкольное воспитание и обучение, среднее образование и дополнительное образование детей, утвержденные указанным приказом:
главу 2 изложить в следующей редакции:
"Глава 2. Размещение государственного образовательного заказа на дошкольное воспитание и обучение
14. Для размещения государственного образовательного заказа на дошкольное воспитание и обучение управлениями образования городов республиканского значения, столицы, отделами образования, располагаемыми в районах, городах, проводится комплектование контингента детей.
При комплектовании контингента детей по государственному образовательному заказу управления образования городов республиканского значения, столицы, отделы образования, располагаемые в районах, городах, руководствуются списком очередности.
15. Размещение государственного образовательного заказа на дошкольное воспитание и обучение осуществляется управлениями образования городов республиканского значения и столицы, отделами образования, располагаемыми в районах, городах, в порядке, предусмотренном параграфом 1 или параграфом 2 настоящей главы.
Размещение государственного образовательного заказа на дошкольное воспитание и обучение в порядке, предусмотренном параграфом 2 настоящей главы, производится по согласованию с уполномоченным органом в области образования.

"Еңбек нарығының қажеттіліктерін ескере отырып, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі, жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білімі бар кадрларды даярлауға, жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымдарының дайындық бөлімдеріне, сондай-ақ мектепке дейінгі тәрбиелеу мен оқытуға, орта білім беруге және қосымша білім беруге мемлекеттік білім беру тапсырысын орналастыру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2016 жылғы 29 қаңтардағы № 122 бұйрығына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің м.а. 2021 жылғы 24 қыркүйектегі № 486 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2021 жылғы 8 қазанда № 24661 болып тіркелді
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Еңбек нарығының қажеттіліктерін ескере отырып, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі, жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білімі бар кадрларды даярлауға, жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымдарының дайындық бөлімдеріне, сондай-ақ мектепке дейінгі тәрбиелеу мен оқытуға, орта білім беруге және қосымша білім беруге мемлекеттік білім беру тапсырысын орналастыру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2016 жылғы 29 қаңтардағы № 122 бұйрығына (Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 13418 болып тіркелді) мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
осы бұйрықпен бекітілген Еңбек нарығының қажеттіліктерін ескере отырып, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі, жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білімі бар кадрларды даярлауға, жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымдарының дайындық бөлімдеріне, сондай-ақ мектепке дейінгі тәрбиелеу мен оқытуға, орта білім беруге және қосымша білім беруге мемлекеттік білім беру тапсырысын орналастыру қағидаларын:
2-тарау мынадай редакцияда жазылсын:
"2 - тарау. Мектепке дейінгі тәрбие мен оқытуға мемлекеттік білім беру тапсырысын орналастыру
14. Мектепке дейінгі тәрбие мен оқытуға мемлекеттік білім беру тапсырысын орналастыру үшін республикалық маңызы бар қалалардың, астананың білім басқармалары, аудандарда, қалаларда орналасқан білім бөлімдері балалар контингентін жасақтауды жүргізеді.
Мемлекеттік білім беру тапсырысы бойынша балалар контингентін топтастыруда республикалық маңызы бар қалалардың, астананың білім басқармалары, аудандарда, қалаларда орналасқан білім бөлімдері кезектілік тізімін басшылыққа алады.
15. Мектепке дейінгі тәрбие мен оқытуға мемлекеттік білім беру тапсырысын орналастыруды республикалық маңызы бар қалалардың, астананың білім басқармалары, аудандарда, қалаларда орналасқан білім бөлімдері осы тараудың 1-параграфында немесе 2-параграфында көзделген тәртіппен жүзеге асырады.
Осы тараудың 2-параграфында көзделген тәртіппен мектепке дейінгі тәрбие мен оқытуға мемлекеттік білім беру тапсырысын орналастыру білім беру саласындағы уәкілетті органмен келісу бойынша жүргізіледі.

16. Объем государственного образовательного заказа на дошкольное воспитание и обучение определяется в соответствии с алгоритмом расчета подушевого нормативного финансирования дошкольного воспитания и обучения, согласно Методике подушевого нормативного финансирования дошкольного воспитания и обучения, среднего, технического и профессионального, послесреднего образования, а также высшего и послевузовского образования с учетом кредитной технологии обучения (далее – Методика), утвержденной приказом Министра образования и науки Республики Казахстан от 27 ноября 2017 года № 597 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 16137). При этом подушевое нормативное финансирование дошкольного воспитания и обучения осуществляется в соответствии с Правилами подушевого нормативного финансирования дошкольного воспитания и обучения, среднего, технического и профессионального, послесреднего образования, а также высшего и послевузовского образования с учетом кредитной технологии обучения (далее – Правила подушевого нормативного финансирования), утвержденными приказом Министра образования и науки Республики Казахстан от 27 ноября 2017 года № 596 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 16138).
Параграф 1. Размещение государственного образовательного заказа на дошкольное воспитание и обучение на конкурсной основе
17. Для размещения государственного образовательного заказа на дошкольное воспитание и обучение управлениями образования городов республиканского значения, столицы, отделами образования, располагаемыми в районах, городах, проводится конкурс.
Для размещения государственного образовательного заказа на дошкольное воспитание и обучение управления образования городов республиканского значения, столицы, отделы образования, располагаемые в районах, городах, на своих официальных интернет-ресурсах размещают объявление о проведении конкурса с указанием даты, времени и места проведения, срока проведения конкурса – 15 (пятнадцать) рабочих дней.
Для размещения государственного образовательного заказа на дошкольное воспитание и обучение местные исполнительные органы городов республиканского значения, столицы, областей создают Комиссию (далее – Комиссия).
Комиссия формируется из числа представителей маслихатов, акиматов, управлений образования городов республиканского значения, столицы, отделов образования, располагаемых в районах, городах, неправительственных организаций и региональной палаты предпринимателей. Количество членов Комиссии является нечетным. Председателем Комиссии является руководитель управления образования городов республиканского значения, столицы, отделов образования, располагаемых в районах, городах.

16. Мектепке дейінгі тәрбие мен оқытуға мемлекеттік білім беру тапсырысының көлемі Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2017 жылғы 27 қарашадағы № 597 бұйрығымен (Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 16137 болып тіркелді) бекітілген Мектепке дейінгі тәрбие мен оқытудың, орта, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім берудің, сондай-ақ кредиттік оқыту технологиясын есепке алғандағы жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білім берудің жан басына шаққандағы нормативтік қаржыландыру әдістемесіне (бұдан әрі – Әдістеме) сәйкес мектепке дейінгі тәрбие мен оқытудың жан басына шаққандағы нормативтік қаржыландыруды есептеу алгоритмімен анықталады. Бұл ретте мектепке дейінгі тәрбие мен оқытуды жан басына шаққандағы нормативтік қаржыландыру Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2017 жылғы 27 қарашадағы № 596 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерінің мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 16138 болып тіркелген) бекітілген Мектепке дейінгі тәрбие мен оқытудың, орта, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім берудің, сондай-ақ кредиттік оқыту технологиясын есепке алғандағы жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білім берудің жан басына шаққандағы нормативтік қаржыландыру қағидаларына (бұдан әрі – Жан басына нормативтік қаржыландыру қағидалары) сәйкес жүзеге асырылады.
1-параграф. Мектепке дейінгі тәрбие мен оқытуға мемлекеттік білім беру тапсырысын конкурстық негізде орналастыру
17. Мектепке дейінгі тәрбие мен оқытуға мемлекеттік білім беру тапсырысын орналастыру үшін республикалық маңызы бар қалалардың, астананың білім басқармалары, аудандарда, қалаларда орналасқан білім бөлімдері конкурс өткізеді.
Мектепке дейінгі тәрбие мен оқытуға мемлекеттік білім беру тапсырысын орналастыру үшін республикалық маңызы бар қалалардың, астананың білім басқармалары, аудандарда, қалаларда орналасқан білім бөлімдері өздерінің ресми интернет-ресурстарында өткізілу күнін, уақытын және орнын, конкурстың өткізу мерзімі – 15 (он бес) жұмыс күнін көрсете отырып, конкурс өткізу туралы хабарландыру орналастырады.
Мектепке дейінгі тәрбие мен оқытуға мемлекеттік білім беру тапсырысын орналастыру үшін республикалық маңызы бар қалалардың, астананың, облыстардың жергілікті атқарушы органдары Комиссия (бұдан әрі – Комиссия) құрады.
Комиссияның құрамына мәслихаттардың, әкімдіктердің, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың білім басқармаларының, аудандарда, қалаларда орналасқан білім бөлімдерінің, үкіметтік емес ұйымдардың және өңірлік кәсіпкерлер палатасының өкілдері кіреді. Комиссия мүшелерінің саны тақ болады. Комиссияның төрағасы республикалық маңызы бар қалалардың, астананың білім басқармаларының, аудандарда, қалаларда орналасқан білім бөлімдерінің басшысы болып табылады.

18. Дошкольные организации независимо от формы собственности включаются в перечень поставщиков услуг по дошкольному воспитанию и обучению для размещения в них государственного образовательного заказа при соблюдении норм и правил деятельности дошкольных организаций, предусмотренных Типовыми правилами деятельности дошкольных организаций, утвержденными приказом Министра образования и науки Республики Казахстан от 30 октября 2018 года № 595 "Об утверждении Типовых правил деятельности организаций образования соответствующих типов" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан под № 17657).
19. К участию в конкурсе допускаются дошкольные организации, уведомившие о начале своей деятельности уполномоченный орган в области образования и подавшие заявление на получение государственного образовательного заказа на дошкольное воспитание и обучение.
Для участия в конкурсе частные дошкольные организации предоставляют следующие документы:
1) заявление на имя председателя Комиссии по форме согласно приложению 1 к настоящим Правилам;
2) справку или копию свидетельства о государственной регистрации (перерегистрации) юридического лица или индивидуального предпринимателя, устав дошкольной организаций, справку из банка об отсутствии задолженности, справку из налогового органа об отсутствии задолженности с датой не раньше месячного срока до подачи документов;
3) копию правоустанавливающих документов на недвижимое имущество (собственное или арендуемое), используемое под организацию дошкольного воспитания и обучения;
4) копию санитарно-эпидемиологического заключения о соответствии дошкольной организации санитарно-эпидемиологическим требованиям согласно Правил оказания государственных услуг по выдаче санитарно-эпидемиологических заключений, утвержденных приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 30 декабря 2020 года № ҚР ДСМ-336/2020 "О некоторых вопросах оказания государственных услуг в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 22004) (далее - приказ № ҚР ДСМ-336/2020);
5) копию лицензии на медицинский кабинет или договор на обслуживание с поликлиникой с учетом места закрепления;
6) обязательства поставщика о принятии детей по государственному образовательному заказу на дошкольное воспитание и обучение исключительно по направлению управлений образования городов республиканского значения, столицы, отделов образования, располагаемых в районах, городах с установленным размером родительской платы за питание, в соответствии с Законом. Поставщиком заполняется форма обязательств согласно приложению 2 к настоящим Правилам;

18. Мектепке дейінгі ұйымдар меншік нысанына қарамастан Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2018 жылғы 30 қазандағы № 595 бұйрығымен (Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 17657 болып тіркелген) бекітілген Мектепке дейінгі ұйымдар қызметінің үлгілік қағидаларында көзделген мектепке дейінгі ұйымдар қызметінің нормалары мен қағидаларын сақтай отырып, мемлекеттік білім беру тапсырысын орналастыру үшін мектепке дейінгі тәрбие мен оқыту жөніндегі қызметті көрсетуші жеткізушілердің тізбесіне енгізіледі.
19. Конкурсқа қатысуға өз қызметінің басталғаны туралы білім беру саласындағы уәкілетті органды хабардар еткен және мектепке дейінгі тәрбие мен оқытуға мемлекеттік білім беру тапсырысын алуға өтініш берген мектепке дейінгі ұйымдар жіберіледі.
Конкурсқа қатысу үшін жекеменшік мектепке дейінгі ұйымдар мынадай құжаттарды ұсынады:
1) осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша Комиссия төрағасының атына жазылған өтініш;
2) заңды тұлғаны немесе жеке кәсіпкерді мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу) туралы анықтаманы немесе куәліктің көшірмесін, мектепке дейінгі ұйымдардың жарғысын, құжаттарды тапсырғанға дейін бір ай мерзімінен аспайтын банктен берілетін берешегінің жоқ екені туралы анықтама және салық органынан берілетін берешегінің жоқ екені туралы анықтама;
3) мектепке дейінгі тәрбиелеу мен оқыту ұйымдары үшін қолданылатын жылжымайтын мүлікке (жекеменшік немесе жалға алынған) құқықты белгілеуші құжаттардың көшірмесі;
4) "Халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы мемлекеттік қызметтерді көрсетудің кейбір мәселелері туралы" ҚР Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 30 желтоқсандағы № ҚР ДСМ-336/2020 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 22004 болып тіркелген) бекітілген Санитариялық-эпидемиологиялық қорытындыларды беру бойынша мемлекеттік қызметтерді көрсету қағидаларына сәйкес мектепке дейінгі ұйымның санитарлық-эпидемиологиялық талаптарға сәйкестігі туралы санитариялық-эпидемиологиялық қорытындының көшірмесі;
5) медициналық кабинетке лицензияның көшірмесі немесе бекітілген орнын ескере отырып, емханамен жасалған қызмет көрсету туралы шарт;
6) Заңға сәйкес тамақтандыруға жұмсалатын ата-аналар төлемақысының белгіленген мөлшерімен, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың білім басқармаларының, аудандарда, қалаларда орналасқан білім бөлімдерінің жолдамасымен ғана мектепке дейінгі тәрбие мен оқытуға мемлекеттік білім беру тапсырысы бойынша балаларды қабылдау туралы жеткізушінің міндеттемесі. Жеткізуші осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша міндеттемелер нысанын толтырады;

7) копии документов воспитателей об образовании государственного образца с педагогическим или профессиональным образованием.
Документы, указанные в подпунктах 1) – 7) настоящего пункта, прошнуровываются, пронумеровываются, подписываются учредителем дошкольной организации, заверяются печатью и представляются в порядке, указанном в объявлении о проведении конкурса.
В случае, если дошкольная организация является субъектом частного предпринимательства, заверение документов печатью не требуется.
20. Представленные заявления, с приложенными к ним документами, рассматриваются Комиссией на заседании в течение 5 (пяти) рабочих дней.
После заседания Комиссии составляется протокол предварительного допуска к участию в конкурсе, который подписывается председателем Комиссии и членами Комиссии, со следующей информацией:
1) перечень дошкольных организации, не соответствующих требованиям настоящих Правил с подробным описанием причин их отклонения, в том числе с указанием сведений и документов подтверждающих несоответствие документов;
2) дата повторного рассмотрения документов, представленных дошкольными организациями с исправлениями и дополнениями в соответствии с протоколом предварительного допуска.
Решение Комиссии о предварительном допуске размещается секретарем Комиссии в течение 3 (трех) рабочих дней на интернет-ресурсе управления образования городов республиканского значения, столицы, отдела образования, располагаемого в районе, городе.
Потенциальные поставщики в течение 5 (пяти) рабочих дней со дня размещения протокола предварительного допуска приводят в соответствие документы согласно протоколу о предварительном допуске.
Комиссия в течение 3 (трех) рабочих дней со дня поступления повторно рассматривает заявления, с приложенными к ним документами, на участие в конкурсе дошкольных организаций, указанных в перечне протокола предварительного допуска к участию в конкурсе на предмет полноты приведения их в соответствие.
Комиссия выносит решение о включении в перечень дошкольных организаций, в которых будет размещен государственный образовательный заказ на дошкольное воспитание и обучение с указанием количества мест.
Решение Комиссии с указанием максимально возможного количества мест для размещения государственного образовательного заказа на дошкольное воспитание и обучение оформляется в виде протокола, в течение 3 (трех) рабочих дней после дня заседания.
Комиссия выносит одно из следующих решений:
1) о включении в перечень на размещение государственного образовательного заказа на дошкольное воспитание и обучение в частной дошкольной организации;

7) педагогикалық немесе кәсіптік білімі бар тәрбиешілердің білімі туралы мемлекеттік үлгідегі құжаттарының көшірмелері.
Осы тармақтың 1) – 7) тармақшаларында көрсетілген құжаттар тігіледі, нөмірленеді, мектепке дейінгі ұйым құрылтайшысының қолтаңбасымен мақұлданады, мөрімен расталады және конкурс өткізу туралы хабарландыруда көрсетілген тәртіппен ұсынылады.
Егер мектепке дейінгі ұйым жеке кәсіпкерлік субъектісі болып табылған жағдайда құжаттарды мөрмен куәландыру талап етілмейді.
20. Ұсынылған өтініштерді Комиссия өз отырысында 5 (бес) жұмыс күні ішінде қарайды.
Комиссия отырысынан кейін мынадай ақпарат:
1) олардан бас тарту себептерін егжей-тегжейлі сипаттай отырып, оның ішінде құжаттардың осы талаптарға сәйкес келмейтінін растайтын мәліметтер мен құжаттарды көрсете отырып, осы Қағидалардың талаптарына сәйкес келмейтін мектепке дейінгі ұйымдардың тізбесі;
2) алдын ала қарау хаттамасына сәйкес мектепке дейінгі ұйымдармен ұсынылған түзетілген және толықтырылған құжаттарды қайта қарау мерзімі көрсетілген конкурсқа қатысуға алдын ала рұқсат беру хаттамасы жасалады, оған Комиссияның төрағасы мен Комиссия мүшелері қол қояды.
Комиссияның алдын ала рұқсат беру туралы шешімін Комиссияның хатшысы 3 (үш) жұмыс күні ішінде республикалық маңызы бар қалалардың, астананың білім басқарламасының, ауданда, қалада орналасқан білім бөлімінің интернет-ресурсында орналастырады.
Әлеуетті жеткізушілер алдын ала рұқсат беру хаттамасы орналастырылған күннен бастап 5 (бес) жұмыс күн ішінде алдын ала рұқсат беру хаттамасы бойынша құжаттарды сәйкес келтіреді.
Комиссия конкурсқа қатысуға алдын ала рұқсат беру хаттамасының тізбесінде көрсетілген мектепке дейінгі ұйымдардың конкурсқа қатысуға өтініштерін қоса берілген құжаттармен бірге олар келіп түскен күннен бастап 3 (үш) жұмыс күні ішінде сәйкес келтірудің толықтығы тұрғысынан қайта қарайды.
Комиссия орындар санын көрсете отырып, мектепке дейінгі тәрбие мен оқытуға мемлекеттік білім беру тапсырысы орналастырылатын мектепке дейінгі ұйымдардың тізбесіне енгізу туралы шешім шығарады.
Комиссияның мектепке дейінгі тәрбие мен оқытуға мемлекеттік білім беру тапсырысын орналастыру үшін орындардың барынша мүмкін саны көрсетілілген шешімі отырыс күнінен кейін 3 (үш) жұмыс күні ішінде хаттама түрінде ресімделеді.
Комиссия мынадай шешімдердің біреуін шығарады:
1) жекеменшік мектепке дейінгі ұйымдарда мектепке дейінгі тәрбие мен оқытуға мемлекеттік білім беру тапсырысын орналастыру тізбесіне енгізу туралы шешім;

2) об отказе включения в перечень на размещение государственного образовательного заказа на дошкольное воспитание и обучение в частной дошкольной организации образования в случае несоответствия пунктам 18 и 19 настоящих Правил.
20-1. В случае превышения количества предложений со стороны частных дошкольных организаций над количеством мест по государственному образовательному заказу на дошкольное воспитание и обучение поставщики отбираются Комиссией по дополнительным критериям на конкурсной основе.
20-2. Дополнительными критериями при конкурсном отборе поставщиков являются:
1) доля воспитателей высшей и первой категории не менее 10 % от их общего числа;
2) доля воспитателей с профессиональным образованием по соответствующим профилям не менее 50 % от их общего числа.
Большинством голосов членов Комиссии путем открытого голосования решение считается принятым. При равенстве голосов состава Комиссии голос председателя Комиссии является решающим.
Протокол оформляется секретарем, подписывается председателем и всеми членами Комиссии, участвовавшими на заседании. Заседания Комиссии проводятся по мере необходимости и считаются действительными, если на них присутствуют более половины от общего числа ее членов.
Решение о размещении государственного образовательного заказа на дошкольное воспитание и обучение публикуется на интернет-ресурсах управлений образования городов республиканского значения, столицы, отделов образования, располагаемых в районах, городах.
Представители управлений образования городов республиканского значения, столицы, отделов образования, располагаемых в районах, городах раз в год проводят мониторинг деятельности дошкольных организаций по исполнению обязательств, предусмотренных договором размещения государственного образовательного заказа на дошкольное воспитание и обучение и оказывают консультативную помощь.
Дошкольные организации с ранее размещенными местами по государственному образовательному заказу на дошкольное воспитание и обучение включаются в протокол заседания без прохождения конкурса при условии предоставления заявления и документов, предусмотренных подпунктом 7) пункта 19 настоящих Правил.
20-3. Размещение государственного образовательного заказа на дошкольное воспитание и обучение на новые и дополнительные места, а также на места филиалов дошкольных организации с ранее размещенными местами по государственному образовательному заказу на дошкольное воспитание и обучение осуществляется на конкурсной основе.
Параграф 2. Размещение государственного образовательного заказа на дошкольное воспитание и обучение с учетом персонифицированного финансирования по получателям образовательных услуг

2) осы Қағидалардың 18 және 19-тармақтарына сәйкес келмеген жағдайда жекеменшік мектепке дейінгі білім беру ұйымдарында мектепке дейінгі тәрбие мен оқытуға мемлекеттік білім беру тапсырысын орналастыру тізбесіне енгізуден бас тарту туралы шешім.
20-1. Жекеменшік мектепке дейінгі ұйымдар тарапынан мектепке дейінгі тәрбие мен оқытуға мемлекеттік білім беру тапсырысы бойынша орын санына байланысты ұсыныстар саны артқан жағдайда жеткізушілерді Комиссия қосымша өлшемшарттар бойынша конкурс негізінде таңдап алады.
20-2. Жеткізушіні конкурс арқылы таңдаудың қосымша өлшемшарттары:
1) жоғары және бірінші санатты тәрбиешілердің үлесі олардың жалпы санынан кемінде 10%;
2) тиісті бейіні бойынша кәсіптік білімі бар тәрбиешілердің үлесі олардың жалпы санынан алғанда кемінде 50%.
Ашық дауыс беру жолымен Комиссия мүшелері дауысының көпшілігімен шешім қабылданды деп есептеледі. Комиссия құрамының дауыстары тең болған жағдайда Комиссия төрағасының даусы шешуші болып табылады.
Хаттаманы хатшы ресімдейді, оған төраға және отырысқа қатысқан Комиссияның барлық мүшелері қол қояды. Комиссия отырысы қажеттілігіне қарай өткізіледі, егер Комиссия мүшелерінің жалпы санының жартысынан астамы отырысқа қатысса, дұрыс деп есептеледі.
Мектепке дейінгі тәрбие мен оқытуға мемлекеттік білім беру тапсырысын орналастыру туралы шешім республикалық маңызы бар қалалардың, астананың білім басқармалары, аудандарда, қалаларда орналасқан білім бөлімдерінің интернет-ресурстарында жарияланады.
Республикалық маңызы бар қалалардың, астананың білім басқармаларының, білім бөлімдерінің өкілдері мектепке дейінгі тәрбие мен оқытуға мемлекеттік білім беру тапсырысын орналастыру шартында көзделген міндеттемелердің орындалуы бойынша мектепке дейінгі ұйымдар қызметіне жылына бір рет мониторинг жүргізеді және консультативтік көмек көрсетеді.
Мектепке дейінгі тәрбие мен оқытуға мемлекеттік білім беру тапсырысы бойынша орындар бұдан бұрын орналастырылған мектепке дейінгі ұйымдар осы Қағидалардың 19-тармағының 7) тармақшасында көзделген өтініш пен құжаттарды ұсынған жағдайда отырыс хаттамасына конкурссыз енгізіледі.
20-3. Жаңа және қосымша орындарға, сондай-ақ мектепке дейінгі тәрбие мен оқытуға мемлекеттік білім беру тапсырысы бойынша орындар бұдан бұрын орналастырылған мектепке дейінгі ұйымдар филиалдарының орындарына мектепке дейінгі тәрбие мен оқытуға мемлекеттік білім беру тапсырысын орналастыру конкурс негізінде жүзеге асырылады.
2-параграф. Білім беру қызметтерін алушылар бойынша дербестендірілген қаржыландыруды ескере отырып, мектепке дейінгі тәрбие мен оқытуға мемлекеттік білім беру тапсырысын орналастыру

20-4. Для размещения государственного образовательного заказа на дошкольное воспитание и обучение с учетом персонифицированного финансирования по получателям образовательных услуг управлением образования городов республиканского значения, столицы, отделами образования, располагаемыми в районах, городах, размещается на своем официальном интернет-ресурсе информация о приеме заявлений от дошкольных организаций для включения в Перечень потенциальных поставщиков услуг по дошкольному воспитанию и обучению с учетом персонифицированного финансирования по получателям образовательных услуг (далее – Перечень), формируемый управлением образования городов республиканского значения, столицы, отделами образования, располагаемыми в районах, городах, без проведения конкурса и независимо от сформированного контингента детей, согласно пункту 14 настоящих Правил.
Управления образования городов республиканского значения, столицы, отделы образования, располагаемые в районах, городах, разместившие на своем официальном интернет-ресурсе информацию о приеме заявлений от дошкольных организаций для включения в Перечень, обеспечивают непрерывное формирование Перечня, путем постоянного наличия указанной информации на своем официальном интернет-ресурсе.
20-5. Для включения в Перечень дошкольные организации представляют в управление образования городов республиканского значения, столицы, отдел образования, располагаемый в районе, городе, заявления в форме электронного документа, удостоверенного электронной цифровой подписью руководителя, а в случае отсутствия у дошкольных организаций возможности предоставления заявлений в форме электронного документа, заявления предоставляются на бумажном носителе, подписываемые руководителями дошкольных организаций, по форме, согласно приложению 22 к настоящим Правилам, с приложением следующих документов:
1) справка или копия свидетельства о государственной регистрации (перерегистрации) юридического лица или индивидуального предпринимателя;
2) копии правоустанавливающих документов на недвижимое имущество (собственное или арендуемое), используемое для размещения дошкольной организации;
3) копия договора на оказание медицинской помощи (медицинского обслуживания), заключенного между дошкольной организацией и организацией первичной медико-санитарной помощи по месту прикрепления воспитанников дошкольной организации, предоставляемый либо копия лицензии на медицинскую деятельность.
Не требуется приложение документов, предусмотренных в подпунктах 1) – 3) настоящего пункта Правил, для государственных дошкольных организаций.

20-4. Білім беру қызметтерін алушылар бойынша дербестендірілген қаржыландыруды ескере отырып, мектепке дейінгі тәрбие мен оқытуға мемлекеттік білім беру тапсырысын орналастыру үшін республикалық маңызы бар қалалардың, астананың білім басқармасы, аудандарда, қалаларда орналасқан білім бөлімдері өзінің ресми интернет-ресурсында осы Қағидалардың 14-тармағына сәйкес республикалық маңызы бар қалалардың, астананың білім басқармасы, аудандарда, қалаларда орналасқан білім бөлімдері конкурс өткізбестен және жиналған балалар контингентіне қарамастан қалыптастыратын Білім беру қызметтерін алушылар бойынша дербестендірілген қаржыландыруды ескере отырып, мектепке дейінгі тәрбие мен оқыту қызметтерін көрсетуші әлеуетті жеткізушілердің тізбесіне (бұдан әрі – Тізбе) енгізу үшін мектепке дейінгі ұйымдардан өтініштер қабылдау туралы ақпаратты орналастырады.
Тізбеге енгізу үшін мектепке дейінгі ұйымдардан өтініштер қабылдау туралы ақпаратты өзінің нтернет-ресурсында орналастырған республикалық маңызы бар қалалардың, астананың білім басқармасы, аудандарда, қалаларда орналасқан білім бөлімдері көрсетілген ақпараттың өзінің интернет-ресурсында үнемі болуы арқылы Тізбенің үздіксіз қалыптасуын қамтамасыз етеді.
20-5. Тізбеге енгізу үшін мектепке дейінгі ұйымдар республикалық маңызы бар қалалардың, астананың білім басқармасына, ауданда, қалада орналасқан білім бөліміне басшының электрондық цифрлық қолтаңбасымен куәландырылған электрондық құжат нысанындағы өтінішті ұсынады, егер мектепке дейінгі ұйымдардың өтініштерді электрондық құжат нысанында ұсыну мүмкіндігі болмаған жағдайда өтініш осы Қағидаларға 22-қосымшаға сәйкес нысан бойынша мектепке дейінгі ұйымдардың басшылары қол қоятын қағаз жеткізгіште мынадай құжаттарды қоса бере отырып ұсынылады:
1) заңды тұлғаны немесе жеке кәсіпкерді мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу) туралы анықтама немесе куәліктің көшірмесі;
2) мектепке дейінгі ұйымды орналастыру үшін пайдаланылатын жылжымайтын мүлікке (меншікті немесе жалға алынған) құқықты белгілеуші құжаттардың көшірмелері;
3) мектепке дейінгі ұйым мен мектепке дейінгі ұйым тәрбиеленушілерінің бекітілген орны бойынша бастапқы медициналық-санитариялық көмек көрсету ұйымы арасында жасалған медициналық көмек (медициналық қызмет көрсету) көрсетуге шарттың көшірмесі, көрсетілетін медициналық қызметке лицензияның көшірмесі.
Қағидалардың осы тармағының 1) – 3) тармақшаларында көзделген құжаттарды қоса беру мемлекеттік мектепке дейінгі ұйымдар үшін талап етілмейді.

20-6. Управление образования городов республиканского значения, столицы, отдел образования, располагаемый в районе, городе, рассматривает заявления дошкольных организаций с приложенными документами в течение 5 (пяти) рабочих дней со дня их поступления.
Рассматривая заявления дошкольных организаций с приложенными документами, управление образования городов республиканского значения, столицы, отдел образования, располагаемый в районе, городе, осуществляет проверку полноты представленных документов, а также наличия у дошкольных организаций действительных уведомления о начале деятельности в сфере дошкольного воспитания и (или) лицензии на медицинскую деятельность (в случае наличия медицинского пункта) посредством получения информации из государственных электронных информационных ресурсов.
Результаты рассмотрения заявлений дошкольных организаций с приложенными документами оформляются протоколом, в котором указывается одно из следующих решений:
1) о включении дошкольной организации в Перечень;
2) об отказе во включении в Перечень, в случае предоставления заявления и (или) приложенных к нему документов, несоответствующих пункту 20-5 настоящих Правил. Отказ во включении дошкольной организации в Перечень не препятствует повторной подаче данной дошкольной организацией нового заявления с прилагаемыми документами.
Протокол размещается в течение 3 (трех) рабочих дней на официальном интернет-ресурсе управления образования городов республиканского значения, столицы, отделами образования, располагаемыми в районах, городах.
20-7. В сформированном Перечне указываются наименование дошкольной организации, еҰ проектная мощность, количество свободных мест на момент подачи заявления и контактные данные.
Управление образования городов республиканского значения, столицы, отдел образования, располагаемый в районе, городе, обеспечивает постоянное наличие на своем официальном интернет-ресурсе сформированного Перечня, с учҰтом всех вносимых в него изменений и (или) дополнений.
20-8. Основанием для исключения дошкольных организаций из Перечня является выявление управлением образования городов республиканского значения, столицы, отделом образования, располагаемым в районе, городе, фактов нарушения дошкольными организациями в процессе оказания услуг по дошкольному воспитанию и обучению обязательств, принятых на себя по заявлению, согласно приложению 22 к настоящим Правилам.
Управление образования городов республиканского значения, столицы, отдел образования, располагаемый в районе, городе, в течение 5 (пяти) рабочих дней со дня выявления вышеуказанных фактов направляет уведомление дошкольной организации об устранении выявленных нарушений. Дошкольные организации в течение 10 (десяти) рабочих дней со дня получения уведомления принимают меры по устранению выявленных нарушений и уведомляют о результатах управление образования городов республиканского значения, столицы, отдел образования, располагаемый в районе, городе.

20-6. Республикалық маңызы бар қалалардың, астананың білім басқармасы, аудандарда, қалаларда орналасқан білім бөлімі мектепке дейінгі ұйымдардың өтініштерін, қоса берілген құжаттарды олар келіп түскен күннен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде қарайды.
Мектепке дейінгі ұйымдардың өтініштерін қоса берілген құжаттармен бірге қарай отырып, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың білім басқармасы, ауданда, қалада орналасқан білім бөлімі ұсынылған құжаттардың толықтығын, сондай-ақ мектепке дейінгі ұйымдарда мектепке дейінгі тәрбие саласындағы қызметтің басталғаны туралы жарамды хабарламаның және (немесе) медициналық қызметке лицензияның (медициналық пункт болған жағдайда) болуын мемлекеттік электрондық ақпараттық ресурстардан ақпарат алу арқылы тексереді.
Мектепке дейінгі ұйымдардың өтініштерін қоса берілген құжаттармен бірге қарау нәтижелері хаттамамен ресімделеді, онда мынадай шешімдердің бірі көрсетіледі:
1) мектепке дейінгі ұйымды Тізбеге қосу туралы;
2) осы Қағидалардың 20-5-тармағына сәйкес келмейтін өтінішті және (немесе) оған қоса берілген құжаттарды ұсыну жағдайында Тізбеге қосудан бас тарту туралы шешім. Мектепке дейінгі ұйымды Тізбеге енгізуден бас тарту осы мектепке дейінгі ұйымның өтінішті қоса берілетін құжаттарымен бірге қайтадан беруіне кедергі болмайды.
Хаттама 3 (үш) жұмыс күні ішінде республикалық маңызы бар қалалардың, астананың білім басқармаларының, аудандарда, қалаларда орналасқан білім бөлімдерінің ресми интернет-ресурсында орналастырылады.
20-7. Қалыптастырылған Тізбеде мектепке дейінгі ұйымның атауы, оның жобалық қуаты, өтініш берген сәттегі бос орындардың саны және байланыс деректері көрсетіледі.
Республикалық маңызы бар қалалардың, астананың білім басқармасы, ауданда, қалада орналасқан білім бөлімі өзінің ресми интернет-ресурсында енгізілетін барлық өзгерістерді және (немесе) толықтыруларды ескере отырып, қалыптастырылған Тізбенің үнемі болуын қамтамасыз етеді.
20-8. Республикалық маңызы бар қалалардың, астананың білім басқармасының, ауданда, қалада орналасқан білім бөлімінің мектепке дейінгі ұйымдардың осы Қағидаларға 22-қосымшаға сәйкес өтініш бойынша өзіне алған міндеттемелерді мектепке дейінгі тәрбие мен оқыту қызметтерін көрсету процесінде бұзу фактілерін анықтауы мектепке дейінгі ұйымдарды Тізбеден алып тастау үшін негіз болып табылады.
Республикалық маңызы бар қалалардың, астананың білім басқармасы, ауданда, қалада орналасқан білім бөлімі жоғарыда көрсетілген фактілер анықталған күннен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде мектепке дейінгі ұйымға анықталған бұзушылықтарды жою туралы хабарлама жібереді. Мектепке дейінгі ұйымдар хабарламаны алған күннен бастап 10 (он) жұмыс күні ішінде анықталған бұзушылықтарды жою бойынша шаралар қабылдайды және нәтижелері туралы республикалық маңызы бар қалалардың, астананың білім басқармасын, ауданда, қалада орналасқан білім бөлімін хабардар етеді.

В случае не устранения дошкольной организацией в установленный в настоящем пункте Правил срок выявленных нарушений управление образования городов республиканского значения, столицы, отдел образования, располагаемый в районе, городе, в течение 5 (пяти) рабочих дней принимает, по согласованию с соответствующей региональной палатой Национальной палаты предпринимателей Республики Казахстан, решение об исключении дошкольной организации из Перечня, которое размещается в течение 3 (трех) рабочих дней на официальном интернет ресурсе управления образования городов республиканского значения, столицы, отдела образования, располагаемый в районе, городе, а также в течение 3 (трех) рабочих дней уведомляет об этом банк второго уровня и (или) Национального оператора почты, с которым заключено рамочное соглашение, согласно подпункту 1) пункта 20-10 настоящих Правил.
Дошкольные организации подлежат включению в Перечень при наличии соответствующего решения суда, вынесенного по иску дошкольной организации, которая была исключена из Перечня с нарушением требований настоящего пункта Правил.
Исключение дошкольной организации из Перечня не препятствует повторному включению данной дошкольной организации в Перечень в порядке, установленном пунктом 20-5 настоящих Правил. При этом, повторное включение дошкольной организации в Перечень производится при условии истечения двадцати четырех месяцев со дня исключения дошкольной организации из Перечня.
20-9. Определение дошкольных организаций для размещения в них государственного образовательного заказа на дошкольное воспитание и обучение с учетом персонифицированного финансирования по получателям образовательных услуг осуществляется родителями или иными законными представителями детей, входящих в сформированный контингент, согласно пункту 14 настоящих Правил.
Результатом определения дошкольной организации для размещения в ней государственного образовательного заказа на дошкольное воспитание и обучение с учетом персонифицированного финансирования по получателям образовательных услуг является договор оказания образовательных услуг по дошкольному воспитанию и обучению, заключенный между родителями или иными законными представителями детей и дошкольной организацией.
20-10. Размещение государственного образовательного заказа на дошкольное воспитание и обучение с учетом персонифицированного финансирования по получателям образовательных услуг осуществляется путем следующих последовательных действий:
1) открытие родителями или иными законными представителями детей, входящих в сформированный контингент, согласно пункту 14 настоящих Правил, на имя детей или свое имя банковских счетов для целей размещения государственного образовательного заказа на дошкольное воспитание и обучение с учетом персонифицированного финансирования по получателям образовательных услуг, предусматривающих безакцептный возврат неиспользованных бюджетных средств по итогам финансового года, согласно подпункту 4) настоящего пункта Правил. Открытие банковских счетов, указанных в настоящем подпункте, осуществляется в банке второго уровня и (или) Национальном операторе почты, заключившим с управлением образования городов республиканского значения, столицы, отделом образования, располагаемым в районе, городе, рамочное соглашение, согласно которому банком второго уровня и (или) Национальным оператор почты гарантируется соблюдение целевого назначения бюджетных средств, перечисляемых на банковские счета детей либо их родителей или иных законных представителей, и предназначенных для последующего безналичного перечисления в дошкольные организации за оказанные ими образовательные услуги по дошкольному воспитанию и обучению соответствующим детям в рамках размещения государственного образовательного заказа на дошкольное воспитание и обучение с учетом персонифицированного финансирования по получателям образовательных услуг;

Мектепке дейінгі ұйым Қағидалардың осы тармағында белгіленген мерзімде анықталған бұзушылықтарды жоймаған жағдайда республикалық маңызы бар қаланың, астананың білім басқармасы, ауданда, қалада орналасқан білім бөлімі 5 (бес) жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Ұлттық кәсіпкерлер палатасының тиісті өңірлік палатасымен келісу бойынша мектепке дейінгі ұйымды Тізбеден алып тастау туралы шешім қабылдайды, ол 3 (үш) жұмыс күні ішінде республикалық маңызы бар қаланың, астананың білім басқармасының, ауданда, қалада орналасқан білім бөлімінің ресми интернет-ресурсында орналастырылады, сондай-ақ 3 (үш) жұмыс күні ішінде осы Қағидалардың 20-10-тармағының 1) тармақшасына сәйкес негіздемелік келісім жасалған екінші деңгейдегі банкті және (немесе) ұлттық пошта операторын бұл туралы хабардар етеді.
Мектепке дейінгі ұйымдар Қағидалардың осы тармағының талаптарын бұзғандықтан тізбеден шығарылған мектепке дейінгі ұйымның талабы бойынша шығарылған тиісті сот шешімі болған кезде Тізбеге енгізілуге жатады.
Мектепке дейінгі ұйымның Тізбеден шығарылуы аталған мектепке дейінгі ұйымды осы Қағидалардың 20-5-тармағында белгіленген тәртіппен Тізбеге қайта қосуға кедергі болмайды. Бұл ретте мектепке дейінгі ұйымды Тізбеге қайта енгізу мектепке дейінгі ұйым Тізбеден шығарылған күннен бастап жиырма төрт ай өткен жағдайда жүргізіледі.
20-9. Білім беру қызметтерін алушылар бойынша дербестендірілген қаржыландыруды ескере отырып, оларға мектепке дейінгі тәрбие мен оқытуға мемлекеттік білім беру тапсырысын орналастыру үшін мектепке дейінгі ұйымдарды айқындауды осы Қағидалардың 14-тармағына сәйкес қалыптастырылған контингентке кіретін балалардың ата-аналары немесе өзге де заңды өкілдері жүзеге асырады.
Білім беру қызметін алушылар бойынша дербестендірілген қаржыландыруды ескере отырып, мектепке дейінгі тәрбие мен оқытуға мемлекеттік білім беру тапсырысын орналастыру үшін мектепке дейінгі ұйымды айқындау нәтижесі балалардың ата-аналары немесе өзге де заңды өкілдері мен мектепке дейінгі ұйым арасында жасалған мектепке дейінгі тәрбие мен оқыту жөніндегі білім беру қызметтерін көрсету шарты болып табылады.
20-10. Білім беру қызметтерін алушылар бойынша дербестендірілген қаржыландыруды ескере отырып, мектепке дейінгі тәрбие мен оқытуға мемлекеттік білім беру тапсырысын орналастыру мынадай жүйелі әрекеттер арқылы жүзеге асырылады:
1) осы Қағидалардың 14-тармағына сәйкес қалыптастырылған контингентке кіретін балалардың ата-аналарының немесе өзге де заңды өкілдерінің Қағидалардың осы тармағының 4) тармақшасына сәйкес қаржы жылының қорытындысы бойынша пайдаланылмаған бюджет қаражатын акцептсіз қайтаруды көздейтін білім беру қызметтерін алушылар бойынша дербестендірілген қаржыландыруды ескере отырып, мектепке дейінгі тәрбие мен оқытуға мемлекеттік білім беру тапсырысын орналастыру мақсаттары үшін балалардың атына немесе өз атына банк шоттарын ашуы. Осы тармақшада көрсетілген банктік шоттарды ашу екінші деңгейдегі банкте және (немесе) республикалық маңызы бар қалалардың, астананың білім басқармасымен, ауданда, қалада орналасқан білім бөлімімен негіздемелік келісім жасасқан Ұлттық пошта операторында жүзеге асырылады, оған сәйкес екінші деңгейдегі банк және (немесе) Ұлттық пошта операторы балалардың не олардың ата-аналарының немесе өзге де заңды өкілдерінің банктік шоттарына аударылатын, кейін білім беру қызметін алушылар бойынша дербестендірілген қаржыландыруды ескере отырып, мектепке дейінгі тәрбие мен оқытуға мемлекеттік білім беру тапсырысын орналастыру шеңберінде тиісті балаларды мектепке дейінгі тәрбиелеу және оқыту бойынша мектепке дейінгі ұйымдарға олардың көрсеткен білім беру қызметтері үшін қолма-қол ақшасыз аударуға арналған бюджет қаражатының нысаналы мақсаты сақталуына кепілдік береді;

2) заключение между родителями или иными законными представителями детей, входящих в сформированный контингент, согласно пункту 14 настоящих Правил, и дошкольными организациями, включенными в Перечень, договора оказания образовательных услуг по дошкольному воспитанию и обучению;
3) ежемесячное перечисление управлением образования городов республиканского значения, столицы, отделом образования, располагаемым в районе, городе, бюджетных средств на банковские счета, указанные в подпункте 1) настоящего пункта Правил;
4) безналичное перечисление с банковских счетов, указанных в подпункте 1) настоящего пункта Правил, на счета соответствующих дошкольных организаций, включенных в Перечень, бюджетных средств в рамках государственного образовательного заказа на дошкольное воспитание и обучение с учетом персонифицированного финансирования по получателям образовательных услуг согласно условиям соответствующего договора оказания образовательных услуг по дошкольному воспитанию и обучению. Перечисление бюджетных средств с банковского счета, указанного в подпункте 1) настоящего пункта Правил, открытого на имя или в интересах одного ребенка, на счет дошкольной организации в целях оплаты образовательных услуг по дошкольному воспитанию и обучению за другого ребенка не допускается.
Бюджетные средства, оставшиеся неиспользованными по состоянию на 1 января финансового года на банковских счетах, указанных в подпункте 1) настоящего пункта Правил, подлежат безакцептному возврату в соответствующий местный бюджет в течение 5 (пяти) рабочих дней.
20-11. Дошкольные организации, в которых размещен государственный образовательный заказ на дошкольное воспитание и обучение с учетом персонифицированного финансирования по получателям образовательных услуг, ежемесячно заполняют в Национальной образовательной базе данных информацию о своих воспитанниках, в том числе входящих в сформированный контингент, согласно пункту 14 настоящих Правил.
20-12. Мониторинг за качеством и (или) объемом оказываемых образовательных услуг в рамках размещенного государственного образовательного заказа на дошкольное воспитание и обучение с учетом персонифицированного финансирования по получателям образовательных услуг ведется сторонами договора оказания образовательных услуг по дошкольному воспитанию и обучению.";
дополнить пунктом 21-1 следующего содержания:
"21-1. Объем государственного образовательного заказа на подготовку кадров с техническим и профессиональным, послесредним образованием определяется в соответствии с алгоритмом расчета подушевого нормативного финансирования технического и профессионального, послесреднего образования, согласно Методике. При этом подушевое нормативное финансирование технического и профессионального, послесреднего образования осуществляется в соответствии с Правилами подушевого нормативного финансирования.";

2) осы Қағидалардың 14-тармағына сәйкес қалыптастырылған контингентке кіретін балалардың ата-аналары немесе өзге де заңды өкілдері мен Тізбеге енгізілген мектепке дейінгі ұйымдар арасында мектепке дейінгі тәрбие мен оқыту жөніндегі білім беру қызметтерін көрсету шартын жасасу;
3) республикалық маңызы бар қалалардың, астананың білім басқармасының, ауданда, қалада орналасқан білім бөлімінің бюджет қаражатын Қағидалардың осы тармағының 1) тармақшасында көрсетілген банк шоттарына ай сайын аударуы;
4) Қағидалардың осы тармағының 1) тармақшасында көрсетілген банктік шоттардан Тізбеге енгізілген тиісті мектепке дейінгі ұйымдардың шоттарына мектепке дейінгі тәрбие мен оқыту жөніндегі білім беру қызметтерін көрсету шартының талаптарына сәйкес білім беру қызметтерін алушылар бойынша дербестендірілген қаржыландыруды ескере отырып, мектепке дейінгі тәрбие мен оқытуға мемлекеттік білім беру тапсырысы шеңберінде бюджет қаражатын қолма-қол ақшасыз аудару. Бюджет қаражатын Қағидалардың осы тармағының 1) тармақшасында көрсетілген, бір баланың атына немесе мүддесіне ашылған банк шотынан басқа бала үшін мектепке дейінгі тәрбие мен оқыту жөніндегі білім беру қызметтеріне ақы төлеу мақсатында мектепке дейінгі ұйымның шотына аударуға жол берілмейді.
Қағидалардың осы тармағының 1) тармақшасында көрсетілген банк шоттарында қаржы жылының 1 қаңтарындағы жағдай бойынша пайдаланылмаған бюджет қаражаты 5 (бес) жұмыс күні ішінде тиісті жергілікті бюджетке акцептсіз қайтарылуы тиіс.
20-11. Білім беру қызметін алушылар бойынша дербестендірілген қаржыландыруды ескере отырып, мектепке дейінгі тәрбие мен оқытуға мемлекеттік білім беру тапсырысы орналастырылған мектепке дейінгі ұйымдар ай сайын Ұлттық білім беру деректер қорында өз тәрбиеленушілері, оның ішінде осы Қағидалардың 14-тармағына сәйкес қалыптастырылған контингентке кіретіндер туралы ақпаратты толтырады.
20-12. Білім беру қызметтерін алушылар бойынша дербестендірілген қаржыландыруды ескере отырып, мектепке дейінгі тәрбие мен оқытуға орналастырылған мемлекеттік білім беру тапсырысы шеңберінде көрсетілетін білім беру қызметтерінің сапасына және (немесе) көлеміне мониторингті мектепке дейінгі тәрбие мен оқыту жөніндегі білім беру қызметтерін көрсету шартының тараптары жүргізеді.";
мынадай мазмұндағы 21-1-тармақпен толықтырылсын:
"21-1. Техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білімі бар кадрларды даярлауға мемлекеттік білім беру тапсырысының көлемі Әдістемеге сәйкес техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім берудің жан басына шаққандағы нормативтік қаржыландыруды есептеу алгоритмі бойынша анықталады. Бұл ретте техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім беруді жан басына шаққандағы нормативтік қаржыландыру Жан басына нормативтік қаржыландыру қағидаларына сәйкес жүзеге асырылады.";

дополнить пунктом 41-1 следующего содержания:
"41-1. Объем государственного образовательного заказа на подготовку кадров с высшим и послевузовским образованием определяется в соответствии с алгоритмом расчета объема подушевого нормативного финансирования высшего и послевузовского образования с учетом кредитной технологии обучения, согласно Методике. При этом подушевое нормативное финансирование высшего и послевузовского образования осуществляется в соответствии с Правилами подушевого нормативного финансирования.";
пункт 60 изложить в следующей редакции:
"60. Объем государственного образовательного заказа на среднее образование определяется в соответствии с алгоритмом расчета подушевого нормативного финансирования среднего образования, согласно Методике. При этом подушевое нормативное финансирование среднего образования осуществляется в соответствии с Правилами подушевого нормативного финансирования.";
дополнить приложением 22 согласно приложению к настоящему приказу.
2. Департаменту бюджетного планирования Министерства образования и науки Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства образования и науки Республики Казахстан после его официального опубликования;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Юридический департамент Министерства образования и науки Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра образования и науки Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования и распространяется на отношения, возникшие с 1 сентября 2021 года.
Исполняющий
обязанности министра Ш. Каринова
Приложение
к приказу вице-министр
от 24 сентября 2021 года
№ 486
Приложение 22
к Правилам размещения
государственного образовательного
заказа на подготовку кадров
с техническим и
профессиональным,
послесредним, высшим и
послевузовским образованием
с учетом потребностей рынка
труда, на подготовительные
отделения организаций высшего
и (или) послевузовского
образования, а также
на дошкольное воспитание
и обучение, среднее образование
и дополнительное образование
детей
ФОРМА
(заполняется на бланке
дошкольной организации)
Управление образования
города республиканского значения,
столицы, отдел образования,
располагаемый в районе, городе
____________________________
(Ф.И.О. (при его наличии)
руководителя)
Заявление
Прошу включить ___________________________________________________________
(наименование дошкольной организации, БИН/ИИН)
в перечень поставщиков услуг по дошкольному воспитанию и обучению в рамках
размещения государственного образовательного заказа на дошкольное воспитание
и обучение с учетом персонифицированного финансирования по получателям
образовательных услуг.
Настоящим сообщаю следующее:

мынадай мазмұндағы 41-1-тармақпен толықтырылсын:
"41-1. Жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білімі бар кадрларды даярлауға мемлекеттік білім беру тапсырысының көлемі Әдістемеге сәйкес кредиттік оқыту технологиясын есепке алғандағы жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білім берудің жан басына шаққандағы нормативтік қаржыландыру көлемін есептеу алгоритмі бойынша анықталады. Бұл ретте жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білім беруді жан басына шаққандағы нормативтік қаржыландыру Жан басына нормативтік қаржыландыру қағидаларына сәйкес жүзеге асырылады.";
60-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"60. Орта білім беруге мемлекеттік білім беру тапсырысының көлемі Әдістемеге сәйкес орта білім берудің жан басына шаққандағы нормативтік қаржыландыру көлемін есептеу алгоритмі бойынша анықталады. Бұл ретте орта білім беруді жан басына шаққандағы нормативтік қаржыландыру Жан басына нормативтік қаржыландыру қағидаларына сәйкес жүзеге асырылады.";
осы бұйрыққа қосымшаға сәйкес 22-қосымшамен толықтырылсын.
2. Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігінің бюджеттік жоспарлау департаменті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін қамтамасыз етсін;
2) осы бұйрық ресми жарияланғаннан кейін оны Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды қамтамасыз етсін;
3) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігінің Заң қызметі департаментіне ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Білім және ғылым вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі және 2021 жылғы 1 қыркүйектен бастап туындаған қатынастарға қолданылады.
Министрдің міндетін атқарушы Ш. Каринова
вице-министр
2021 жылғы 24 қыркүйектегі
№ 486 бұйрығына
қосымша
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2021 жылғы "__"_______
№________ бұйрығына
қосымша
Еңбек нарығының
қажеттіліктерін ескере отырып,
техникалық және кәсіптік, орта
білімнен кейінгі, жоғары және
жоғары оқу орнынан кейінгі
білімі бар кадрлар даярлауға,
сондай-ақ жоғары және (немесе)
жоғары оқу орнынан кейінгі
білім беру ұйымдарында
дайындық бөлімдеріне, мектепке
дейінгі тәрбиелеу мен оқытуға,
орта білім беруге және қосымша
білім беруге мемлекеттік білім
беру тапсырысын орналастыру
қағидаларына
22-қосымша
НЫСАН
(мектепке дейінгі ұйымның
бланкісінде толтырылады)
Республикалық маңызы бар
қаланың, астананың білім
басқармасы, ауданда, қалада
орналасқан білім бөлімі
____________________________
(басшысының Т.А.Ә
(болған жағдайда))
Өтініш
____________________________________________________________________
(мектепке дейінгі ұйымның атауы (табыс септігінде), БСН/ЖСН)
білім беру қызметтерін алушылар бойынша дербестендірілген қаржыландыруды ескере отырып, мектепке дейінгі тәрбие мен оқытуға мемлекеттік білім беру тапсырысын орналастыру шеңберінде мектепке дейінгі тәрбие мен оқыту қызметтерін көрсетуші жеткізушілердің тізбесіне енгізуді сұраймын.
Осымен мынаны хабарлаймын:

1) проектная мощность объекта дошкольной организации: ___________;
2) фактический контингент воспитанников по состоянию на дату подачи заявления:
__________ человек, из них по государственному образовательному заказу
на дошкольное воспитание и обучение _____ человек;
3) ранее государственный образовательный заказ на дошкольное воспитание
и обучение ______________________________________________________________;
(размещался/не размещался)
4) дошкольная организация является пользователем Национальной образовательной
базе данных.
Настоящим дошкольная организация гарантирует соблюдение:
1) установленного размера родительской платы, в соответствии с Законом Республики
Казахстан "Об образовании", для воспитанников в рамках государственного
образовательного заказа на дошкольное воспитание и обучение;
2) санитарно-эпидемиологических требований, в том числе по зачислению
в дошкольную организацию детей в пределах проектной мощности дошкольной организации;
3) норм и правил деятельности дошкольных организаций, предусмотренных
Типовыми правилами деятельности дошкольных организаций, утвержденных
приказом Министра образования и науки Республики Казахстан
от 30 октября 2018 года № 595 "Об утверждении Типовых правил деятельности
организаций образования соответствующих типов" (зарегистрирован в Реестре
государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан
под № 17657);
4) ежемесячное заполнение в Национальной образовательной базе данных
информации о своих:
воспитанниках, в том числе входящих в сформированный управлением образования
столицы контингент, согласно пункту 14 Правил;
воспитателях, в том числе об их количестве, уровне образования, квалификации,
трудовом стаже;
5) требований законодательства Республики Казахстан по обеспечению охраны жизни
и здоровья обучающихся.
Приложение на ___ листах.
Руководитель _____________________________________________________________
(наименование дошкольной организации)
_________________________________________________________________________
(подпись, фамилия, имя, отчество (при наличии)
Дата заполнения
Место печати (при наличии)

1) мектепке дейінгі ұйым объектісінің жобалық қуаты: ___________;
2) өтініш берген күнгі жағдай бойынша тәрбиеленушілердің нақты контингенті: __________ адам, оның ішінде мектепке дейінгі тәрбие мен оқытуға мемлекеттік білім беру тапсырысы бойынша _____ адам;
3) бұрын мектепке дейінгі тәрбие мен оқытуға мемлекеттік білім беру тапсырысы __________________________________; (орналастырылды/орналастырылмады)
4) мектепке дейінгі ұйым Ұлттық білім беру деректер қорын пайдаланушы болып табылады.
Осымен мектепке дейінгі ұйым мыналарды сақтауға кепілдік береді:
1) "Білім туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес мектепке дейінгі тәрбие мен оқытуға мемлекеттік білім беру тапсырысы шеңберінде тәрбиеленушілер үшін ата-ана төлемақысының белгіленген мөлшерін;
2) санитариялық-эпидемиологиялық тараптарды, оның ішінде мектепке дейінгі ұйымның жобалық қуаты шегінде балаларды мектепке дейінгі ұйымға қабылдау жөніндегі талаптарды;
3) "Тиісті үлгідегі білім беру ұйымдары қызметінің үлгілік қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2018 жылғы 30 қазандағы № 595 бұйрығымен (Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 17657 болып тіркелген) бекітілген Мектепке дейінгі ұйымдар қызметінің үлгілік қағидаларының мектепке дейінгі ұйымдар қызметінің нормалары мен қағидаларын сақтауға;
4) ай сайын Ұлттық білім беру деректер қорын ақпаратпен толтыруға, атап айтқанда:
тәрбиеленушілер, оның ішінде Қағидалардың 14-тармағына сәйкес астананың білім басқармасы қалыптастырған контингентке кіретіндер туралы;
тәрбиешілер, оның ішінде олардың саны, білім деңгейі, біліктілігі, еңбек өтілі туралы;
5) Қазақстан Республикасы заңнамасының білім алушылардың өмірі мен денсаулығын қорғауды қамтамасыз ету жөніндегі талаптарын сақтауға.
Қосымша ___ парақта.
_____________________________________________________ басшысы
(мектепке дейінгі ұйымның атауы (Ілік септігінде))
____________________________________________________________________
(қолы, Т.А.Ә. (болған жағдайда)
Толтырылған күні
Мөр орны (болған жағдайда)