О внесении изменений в приказ Министра экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан от 13 июля 2021 года № 246 "Об утверждении Инструкции по определению категории объекта, оказывающего негативное воздействие на окружающую среду"
Приказ и.о. Министра экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан от 19 октября 2021 года № 408. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 22 октября 2021 года № 24858
В соответствии с абзацем пятым пункта 4 статьи 12 Экологического кодекса Республики Казахстан от 2 января 2021 года ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан Республики Казахстан от 13 июля 2021 года № 246 "Об утверждении Инструкции по определению категории объекта, оказывающего негативное воздействие на окружающую среду" (зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 15 июля 2021 года № 23538) следующие изменения:
подпункт 5) пункта 2 изложить в следующей редакции:
"5) объект (III категория) – объект, в пределах которого осуществляются виды деятельности, в соответствии с Приложением 2 к Кодексу, или площадка строительства (здание, сооружение или их комплекс).";
подпункт 2) пункта 12 изложить в следующей редакции:
"2) проведение строительных операций, продолжительностью менее одного года, за исключением видов деятельности, не соответствующих иным критериям, предусмотренных пунктом 2 Раздела 3 Приложения 2 к Кодексу.";
абзац третий подпункта 3) пункта 5 изложить в следующей редакции:
"5. Отнесение объектов, оказывающих негативное воздействие на окружающую среду, к объектам I, II, III или IV категорий по видам деятельности и иных критериев, осуществляется при проведении обязательной оценки воздействия на окружающую среду, скрининга воздействий намечаемой деятельности, а также без учета вышеперечисленных двух процедур самостоятельно оператором, в соответствии с пунктом 4 настоящей Инструкции для подтверждения категории:
1) в отношении намечаемой деятельности, подлежащей обязательной оценке воздействия на окружающую среду и при проведении обязательной оценки воздействия на окружающую среду;
2) в отношении намечаемой деятельности, подлежащей обязательному скринингу воздействий намечаемой деятельности и при проведении скрининга воздействий намечаемой деятельности;
3) в отношении намечаемой деятельности, не указанной в подпунктах 1) или 2) настоящего пункта, подтверждение отнесения:
к объектам III категории, осуществляется при проведении государственной экологической экспертизы в соответствии с подпунктом 2) пункта 2 статьи 88 Кодекса.".

"Қоршаған ортаға жағымсыз әсер ететін объектінің санатын айқындау жөніндегі нұсқаулықты бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Экология, геология және табиғи ресурстар министрінің 2021 жылғы 13 шілдедегі № 246 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Экология, геология және табиғи ресурстар министрінің м.а. 2021 жылғы 19 қазандағы № 408 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2021 жылғы 22 қазанда № 24858 болып тіркелді
Қазақстан Республикасының 2021 жылғы 2 қаңтардағы Экология кодексінің 12-бабы 4-тармағының 5-абзацына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. "Қоршаған ортаға жағымсыз әсер ететін объектінің санатын айқындау жөніндегі Нұсқаулықты бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Экология, Геология және табиғи ресурстар министрінің 2021 жылғы 13 шілдедегі № 246 бұйрығына (Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2021 жылғы 15 Шілдеде № 23538 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
2-тармақтың 5) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"5) объект (III санат) – Кодекске 2-қосымшаға сәйкес шегінде қызмет түрлері жүзеге асырылатын объект немесе құрылыс алаңы (ғимарат, құрылыс немесе олардың кешені).";
12-тармақтың 2) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"2) Кодекске 2-қосымшаның 3-бөлімінің 2-тармағында көзделмеген мерзімдерге сәйкес келмейтін қызмет түрлерін қоспағанда, ұзақтығы бір жылдан кем құрылыс операцияларын жүргізу;";
5-тармақтың 3) тармақшасының үшінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"5. Қызмет түрлері және өзге де өлшемшарттар бойынша қоршаған ортаға теріс әсер ететін объектілерді I, II, III немесе IV санаттардағы объектілерге жатқызу қоршаған ортаға әсерді міндетті бағалау, көзделіп отырған қызметтің әсеріне скрининг жүргізу кезінде, сондай-ақ оператор жоғарыда санамаланған екі рәсімді ескермей, осы Нұсқаулыққа 4-тармағына сәйкес қызметтің санатын растау үшін Оператор дербес жүзеге асырады:
1) қоршаған ортаға әсерді міндетті бағалауға жататын белгіленіп отырған қызметке қатысты және қоршаған ортаға әсерді міндетті бағалауды жүргізу кезінде;
2) межеленіп отырған қызметтің әсеріне міндетті скринингке жататын межеленіп отырған қызметке қатысты және межеленіп отырған қызметтің әсеріне скрининг жүргізу кезінде;
3) Осы тармақтың 1) немесе 2) тармақшаларында көрсетілмеген, көзделіп отырған қызметке қатысты жатқызуды растау:
III санаттағы объектілерге Кодекстің 88-бабы 2-тармағының 2) тармақшасына сәйкес мемлекеттік экологиялық сараптама жүргізу кезінде жүзеге асырылады.".

2. Комитету экологического регулирования и контроля Министерства экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан после его официального опубликования;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Департамент юридической службы Министерства экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
И.о. министра экологии,
геологии и природных ресурсов
Республики Казахстан
А. Примкулов
"СОГЛАСОВАН"
Министерство сельского хозяйства
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство здравоохранения
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство индустрии
и инфраструктурного развития
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство финансов
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство торговли и интеграции
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство по чрезвычайным ситуациям
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство национальной экономики
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство энергетики
Республики Казахстан
Приложение к приказу
И.о. министра экологии,
геологии и природных ресурсов
Республики Казахстан
от 19 октября 2021 года № 408
Инструкция по определению категории объекта, оказывающего негативное воздействие на окружающую среду
Глава 1. Общие положения
1. Настоящая Инструкция по определению категории объекта, оказывающего негативное воздействие на окружающую среду (далее - Инструкция) разработана в соответствии с абзацем пятым пункта 4 статьи 12 Экологического кодекса Республики Казахстан (далее - Кодекс) и детализирует определение категории объекта, оказывающего негативное воздействие на окружающую среду.
2. Основные понятия и определения, используемые в Инструкции:
1) вибрация – механические колебания в технике (машинах, механизмах, конструкциях, двигателях и других);
2) источник вредных физических воздействий – объект, при работе которого происходит передача в природную среду вредных физических факторов (технологическая установка, устройство, аппарат, агрегат и т.д.); Под предельно допустимым уровнем негативного физического воздействия понимается максимальный уровень отдельных видов физического воздействия (шума, вибрации, электрических, электромагнитных, магнитных полей, радиации, тепла), при котором отсутствует вредное воздействие на состояние животных, растений, экологических систем и биоразнообразия;

2. Қазақстан Республикасы Экология, геология және табиғи ресурстар министрінің Экологиялық реттеу және бақылау комитеті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде осы бұйрықтың мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрықтың ресми жарияланғаннан кейін Қазақстан Республикасы оның Экология, геология және табиғи ресурстар министрлігінің интернет-ресурсында орналастырылуын;
3) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Экология, геология және табиғи ресурстар министрлігінің Заң қызметі департаментіне осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтердің ұсынылуын қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Экология, геология және табиғи ресурстар вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Экология, геология және
табиғи ресурстар министрдің м.а.
А. Примкулов
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылығы министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Индустрия және инфрақұрылымдық
даму министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Сауда және интеграция министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Төтенше жағдайлар министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Энергетика министрлігі
Қазақстан Республикасы
Экология, геология және табиғи
ресурстар министрдің м.а.
2021 жылғы 19 қазандағы
№ 408 бұйрығына
қосымша
Қоршаған ортаға жағымсыз әсер ететін объектінің санатын айқындау жөніндегі нұсқаулық
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Қоршаған ортаға жағымсыз әсер ететін объектінің санатын айқындау жөніндегі нұсқаулық Қазақстан Республикасы Экология кодексінің (бұдан әрі – Кодекс) 12-бабы 4-тармағының бесінші абзацына сәйкес әзірленді және қоршаған ортаға жағымсыз әсер ететін объектінің санатын айқындауды нақтылайды (бұдан әрі – Нұсқаулық).
2. Нұсқаулықта пайдаланылатын негізгі ұғымдар мен анықтамалар:
1) діріл – техникадағы (машиналардағы, механизмдердегі, конструкциялардағы, қозғалтқыштардағы және т. б.) механикалық тербелістер);
2) зиянды физикалық әсер ету көзі – жұмыс кезінде зиянды физикалық факторлар табиғи ортаға берілетін объект (технологиялық қондырғы, құрылғы, аппарат, агрегат және т. б.).). Жағымсыз физикалық әсер етудің шекті жол берілетін деңгейі деп физикалық әсер етудің жекелеген түрлерінің (шу, діріл, электр, электрмагнит, магнит өрістері, радиация, жылу) ең жоғары деңгейі түсініледі, онда жануарлардың, өсімдіктердің, экологиялық жүйелер мен биоәртүрліліктің жай-күйіне зиянды әсер болмайды;

3) инфразвук – шум, частотные характеристики которого находятся вне диапазона слышимости человеческого уха, в области частот один герц - двадцать герц (Гц);
4) объект (I и II категория) - стационарный технологический объект (предприятие, производство), в пределах которого осуществляются один или несколько из видов деятельности объектов I категории или объектов II категории, в соответствии с Приложением 2 к Кодексу. Любые иные виды деятельности, которые осуществляются в пределах той же промышленной площадки, на которой размещается объект, технологически прямо связанные с ними и оказывающие существенное влияние на объем, количество и /или интенсивность эмиссий и иных форм негативного воздействия, также относятся к I или II категории;
5) объект (III категория) - объект, в пределах которого осуществляются виды деятельности, в соответствии с Приложением 2 к Кодексу, или площадка строительства (здание, сооружение или их комплекс).
6) оператор объекта - физическое или юридическое лицо, в собственности или ином законном пользовании которого находится объект, оказывающий негативное воздействие на окружающую среду. Операторами объекта не признаются физические и юридические лица, привлеченные оператором объекта для выполнения отдельных работ и (или) оказания отдельных услуг при строительстве, реконструкции, эксплуатации и (или) ликвидации (постутилизации) объекта, оказывающего негативное воздействие на окружающую среду;
7) физическое воздействие на природную среду – предельно допустимый уровень негативных воздействий шума, вибрации, электрических, электромагнитных, магнитных полей, радиации и тепла на состояние животных, растений, экологических систем и биоразнообразия;
8) ультразвук - ультразвуковые колебания в диапазоне частот от 1,12×104 до 1,0×109 Гц, передающиеся в воздушной, жидкой и твердой средах;
9) шум – звуки, неблагоприятно действующие на организм человека, мешающие его работе и отдыху. Звуковые колебания в диапазоне слышимых частот, способные оказать вредное воздействие на безопасность и здоровье работника;
10) электромагнитное излучение – электромагнитные колебания, создаваемые естественным или искусственным источником;
11) электромагнитное поле – поле, возникающее вблизи источника электромагнитных колебаний и на пути распространения электромагнитных колебаний.
Глава 2 Определение категории объекта, оказывающего негативное воздействие на окружающую среду
3. Объекты, оказывающие негативное воздействие на окружающую среду, в зависимости от уровня воздействия подразделяются на четыре категории:

3) инфрадыбыс – жиілік сипаттамалары бір герц - жиырма герц (Гц) жиілік саласында адам құлағының естілу ауқымынан тыс болатын шу;
3) объект (I және II санат) – Кодекске 2-қосымшаға сәйкес шегінде I санаттағы объектілер немесе II санаттағы объектілер қызметінің бір немесе бірнеше түрі жүзеге асырылатын стационарлық технологиялық объект (кәсіпорын, өндіріс). Объект орналастырылатын, олармен технологиялық тікелей байланысты және эмиссиялардың көлеміне, санына және/немесе қарқындылығына және жағымсыз әсердің өзге де нысандарына елеулі әсер ететін сол өнеркәсіптік алаң шегінде жүзеге асырылатын қызметтің кез келген өзге де түрлері де I немесе II санатқа жатады;
4) объект (III санат) - Кодекске 2-қосымшаға сәйкес шегінде қызмет түрлері жүзеге асырылатын объект немесе құрылыс алаңы (ғимарат, құрылыс немесе олардың кешені);
5) объект операторы – меншігінде немесе өзге де заңды пайдалануында қоршаған ортаға жағымсыз әсер ететін объект болатын жеке немесе заңды тұлға. Қоршаған ортаға жағымсыз әсер ететін объектіні салу, реконструкциялау, пайдалану және (немесе) жою (кейіннен кәдеге жарату) кезінде жекелеген жұмыстарды орындау және (немесе) жекелеген қызметтер көрсету үшін объект операторы тартқан жеке және заңды тұлғалар объект операторлары деп танылмайды;
6) табиғи ортаға физикалық әсер ету – шудың, дірілдің, электр, электромагниттік, магниттік өрістердің, радиация мен жылудың жануарлардың, өсімдіктердің, экологиялық жүйелердің және биоәртүрліліктің жай-күйіне жағымсыз әсерінің жол берілетін шекті деңгейі;
9) ультрадыбыс – ауа, сұйық және қатты ортада берілетін 1,12×104-ден 1,0×109 Гц дейінгі жиілік диапазонындағы ультрадыбыстық тербелістер;
7) шу – адам ағзасына қолайсыз әсер ететін, оның жұмысы мен тынығуына кедергі келтіретін дыбыстар. Қызметкердің қауіпсіздігі мен денсаулығына зиянды әсер етуі мүмкін естілетін жиіліктер диапазонындағы дыбыстық тербелістер;
10) электромагниттік сәулелену – табиғи немесе жасанды көздерден пайда болатын электромагниттік тербелістер;
11) электромагниттік өріс – электромагниттік тербелістер көзіне жақын және электромагниттік тербелістердің таралу жолында пайда болатын өріс.
2-тарау. Қоршаған ортаға жағымсыз әсер ететін объектінің санатын айқындау
3. Қоршаған ортаға жағымсыз әсер ететін объектілер әсер ету деңгейіне қарай төрт санатқа бөлінеді:

1) объекты, оказывающие значительное негативное воздействие на окружающую среду (объекты I категории);
2) объекты, оказывающие умеренное негативное воздействие на окружающую среду (объекты II категории);
3) объекты, оказывающие незначительное негативное воздействие на окружающую среду (объекты III категории);
4) объекты, оказывающие минимальное негативное воздействие на окружающую среду (объекты IV категории).
Объекты, технологически прямо связанные между собой, имеющие единую область воздействия и соответствующие нескольким критериям, на основании которых отнесены одновременно к объектам I, II, III и (или) IV категории, объекту присваивается категория, соответствующая категории по наибольшему уровню негативного воздействия на окружающую среду.
4. Отнесение объектов, оказывающих негативное воздействие на окружающую среду, к объектам I, II или III категорий по видам деятельности и иных критерий, осуществляется в соответствии с Приложением 2 к Кодексу.
5. Отнесение объектов, оказывающих негативное воздействие на окружающую среду, к объектам I, II, III или IV категорий по видам деятельности и иных критериев, осуществляется при проведении обязательной оценки воздействия на окружающую среду, скрининга воздействий намечаемой деятельности, а также без учета вышеперечисленных двух процедур самостоятельно оператором, в соответствии с пунктом 4 настоящей Инструкции для подтверждения категории:
1) в отношении намечаемой деятельности, подлежащей обязательной оценке воздействия на окружающую среду и при проведении обязательной оценки воздействия на окружающую среду;
2) в отношении намечаемой деятельности, подлежащей обязательному скринингу воздействий намечаемой деятельности и при проведении скрининга воздействий намечаемой деятельности;
3) в отношении намечаемой деятельности, не указанной в подпунктах 1) или 2) настоящего пункта, подтверждение отнесения:
к объектам III категории, осуществляется при проведении государственной экологической экспертизы в соответствии с подпунктом 2) пункта 2 статьи 88 Кодекса;
6. В целях отнесения объектов, оказывающих негативное воздействие на окружающую среду, к объектам I, II, III и IV категорий по видам деятельности и иных критерий операторами объектов (заявителями) введенные в эксплуатацию до 1 июля 2021 года, или объектов, не введенных в эксплуатацию, в отношении которых до 1 июля 2021 года выданы положительные заключения государственной экологической экспертизы или комплексной вневедомственной экспертизы, которые признавались субъектами специального природопользования в соответствии с Экологическим кодексом Республики Казахстан от 9 января 2007 года, не позднее 1 августа 2021 года заявление в уполномоченный орган в области охраны окружающей среды в целях отнесения соответствующих объектов к I, II, III и IV категориям подается в электронной форме.

1) қоршаған ортаға елеулі жағымсыз әсер ететін объектілер (I санаттағы объектілер);
2) қоршаған ортаға бірқалыпты жағымсыз әсер ететін объектілер (II санаттағы объектілер);
3) қоршаған ортаға болмашы жағымсыз әсер ететін объектілер (III санаттағы объектілер);
4) қоршаған ортаға барынша аз жағымсыз әсер ететін объектілер (IV санаттағы объектілер).
Технологиялық жағынан бір-бірімен тікелей байланысты, әсер етудің бірыңғай саласы бар және олардың негізінде бір мезгілде I, II, III және (немесе) IV санаттағы объектілерге жатқызылған бірнеше өлшемшарттарға сәйкес келетін объектілер объектіге қоршаған ортаға жағымсыз әсер етудің ең жоғары деңгейі бойынша тиісті санат беріледі.
4. Қоршаған ортаға жағымсыз әсер ететін объектілерді қызмет түрлері бойынша I, II немесе III санаттағы объектілерге және өзге де өлшемшарттарға жатқызу Кодекске 2-қосымшаға сәйкес жүзеге асырылады.
5. Қызмет түрлері және өзге де өлшемшарттар бойынша қоршаған ортаға жағымсыз әсер ететін объектілерді I, II, III немесе IV санаттардағы объектілерге жатқызу қоршаған ортаға әсерді міндетті бағалау, көзделіп отырған қызметтің әсеріне скрининг жүргізу кезінде, сондай-ақ оператор жоғарыда санамаланған екі рәсімді ескермей, осы Нұсқаулықтың 4-тармағына сәйкес қызметтің санатын растау үшін Оператор дербес жүзеге асырады:
1) қоршаған ортаға әсерді міндетті бағалауға жататын белгіленіп отырған қызметке қатысты және қоршаған ортаға әсерді міндетті бағалауды жүргізу кезінде;
2) межеленіп отырған қызметтің әсеріне міндетті скринингке жататын межеленіп отырған қызметке қатысты және межеленіп отырған қызметтің әсеріне скрининг жүргізу кезінде;
3) осы тармақтың 1) немесе 2) тармақшаларында көрсетілмеген, көзделіп отырған қызметке қатысты жатқызуды растау:
III санаттағы объектілерге Кодекстің 88-бабы 2-тармағының 2) тармақшасына сәйкес мемлекеттік экологиялық сараптама жүргізу кезінде жүзеге асырылады;
6. 2021 жылғы 1 шілдеге дейін пайдалануға берілген объектілердің немесе 2021 жылғы 1 шілдеге дейін оларға қатысты мемлекеттік экологиялық сараптаманың немесе ведомстводан тыс кешенді сараптаманың оң қорытындылары берілген, 2007 жылғы 9 қаңтардағы Қазақстан Республикасының Экологиялық кодексіне сәйкес арнайы табиғат пайдалану субъектілері деп танылған, пайдалануға берілмеген объектілердің операторлары (өтініш берушілер) қоршаған ортаға жағымсыз әсер ететін объектілерді қызмет түрлері бойынша I, II, III және IV санаттардағы объектілерге және өзге де өлшемшарттарға жатқызу мақсатында, тиісті объектілерді I, II, III және IV санаттарға жатқызу мақсатында қоршаған ортаны қорғау саласындағы уәкілетті органға өтініш 2021 жылғы 1 тамыздан кешіктірілмей электрондық нысанда беріледі.

7. Форма заявления на определение категории объекта, оказывающего негативное воздействие на окружающую среду (далее - Заявление) представлена в Приложении 1 к настоящей Инструкции.
8. Заявление подается в уполномоченный орган в области охраны окружающей среды в случаях, когда у оператора имеет место один из видов эмиссий и которые превышают:
5 000 тонн в год выбросов загрязняющих веществ, в том числе для нефтегазовой промышленности – 1 000 тонн в год;
15 000 тонн в год сбросов загрязняющих веществ;
4 000 000 тонн в год лимиты накопления и (или) захоронения отходов;
В остальных случаях заявление подается в территориальные подразделения уполномоченного органа в области охраны окружающей среды.
9. Срок принятия решения по заявлению 15 (пятнадцать) рабочих дней со дня регистрации в уполномоченный орган в области охраны окружающей среды.
Решение уполномоченного органа по определению категории объекта, оказывающего негативное воздействие на окружающую среду оформляется по форме согласно приложению 2 к настоящей Инструкции.
10. Отнесение объекта, оказывающего негативное воздействие на окружающую среду к I категории, оказывающей значительное негативное воздействие на окружающую среду, проводится по следующим критериям:
1) соответствие виду деятельности с учетом порогового значения относящиеся к производственной мощности согласно Приложению 2 Кодекса. При размещении нескольких производств одного вида их производительность суммируется;
2) соответствие виду деятельности согласно Приложению 2 Кодекса;
3) наличие выбросов загрязняющих веществ 1 000 тонн в год и более, в том числе для нефтегазовой промышленности – 1 000 тонн в год;
4) наличие сбросов загрязняющих веществ 5 000 тонн в год и более;
5) наличие лимитов накопления и (или) захоронения отходов 1 000 000 тонн в год и более;
6) в случае превышения одного из видов объема эмиссий по объекту в целом;
7) осуществление деятельности в Каспийском море (в том числе в заповедной зоне);
8) осуществление деятельности по производству, хранению и переработке серы с потенциальным риском воздействия на окружающую среду;
9) осуществление деятельности, оказывающей трансграничное воздействие на окружающую среду на территории другого государства;
10) осуществление деятельности по добыче, переработке, производству и использованию радиоактивных материалов;
11) наличие электромагнитных полей и (или) излучений более 10 предельно допустимого уровня;
12) наличие шума (более одного предельно допустимого уровня + 25 децибел и более), инфразвука (более одного предельно допустимого уровня + 15 децибел и более) и ультразвука (более одного предельно допустимого уровня + 30 децибел и более).

7. Қоршаған ортаға жағымсыз әсер ететін объектінің санатын айқындауға арналған өтініш нысаны (бұдан әрі – өтініш) осы Нұсқаулыққа 1-қосымшада ұсынылған.
8. Операторда эмиссиялардың бір түрі болған және одан асатын жағдайларда өтініш қоршаған ортаны қорғау саласындағы уәкілетті органға беріледі:
жылына 5 000 тонна ластаушы заттардың шығарындылары, оның ішінде мұнай – газ өнеркәсібі үшін-жылына 1 000 тонна;
жылына 15 000 тонна ластаушы заттардың төгінділері;
жылына 4 000 000 тонна қалдықтарды жинақтау және (немесе) көму лимиттері;
қалған жағдайларда өтініш қоршаған ортаны қорғау саласындағы уәкілетті органның аумақтық бөлімшелеріне беріледі.
9. Өтініш бойынша шешім қабылдау мерзімі қоршаған ортаны қорғау саласындағы уәкілетті органға тіркелген күннен бастап 15 (он бес) жұмыс күні.
Уәкілетті органның қоршаған ортаға жағымсыз әсер ететін объектінің санатын айқындау жөніндегі шешімі осы Нұсқаулыққа 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша ресімделеді.
10. Қоршаған ортаға жағымсыз әсер ететін объектіні қоршаған ортаға елеулі жағымсыз әсер ететін I санатқа жатқызу мынадай өлшемшарттар бойынша жүргізіледі:
1) Кодекске 2-қосымшаға сәйкес өндірістік қуатқа жататын шекті мәнді ескере отырып, қызмет түрінің сәйкестігі. Бір түрдегі бірнеше өндірісті орналастыру кезінде олардың өнімділігі жинақталады;
2) Кодекске 2-қосымшаға сәйкес қызмет түрінің сәйкестігі;
3) жылына 1 000 тоннадан астам ластаушы заттар шығарындыларының болуы, оның ішінде мұнай-газ өнеркәсібі үшін – жылына 1 000 тонна;
4) жылына 5 000 тоннадан астам ластаушы заттар төгінділерінің болуы;
5) қалдықтарды жинақтау және (немесе) көму лимиттерінің жылына 1 000 000 тоннадан артық болуы;
6) тұтастай объект бойынша эмиссиялар көлемі түрлерінің бірі асып кеткен жағдайда;
7) Каспий теңізінде (оның ішінде қорық аймағында) қызметті жүзеге асыру);
8) қоршаған ортаға әсер етудің ықтимал қатері бар күкіртті өндіру, сақтау және қайта өңдеу жөніндегі қызметті жүзеге асыру;
9) басқа мемлекеттің аумағында қоршаған ортаға трансшекаралық әсер ететін қызметті жүзеге асыру болып табылады;
10) радиоактивті материалдарды өндіру, қайта өңдеу, өндіру және пайдалану жөніндегі қызметті жүзеге асыру;
11) электромагниттік өрістердің және (немесе) рұқсат етілген шекті деңгейден 10-нан астам сәулеленулердің болуы;
12) шудың (бір шекті рұқсат етілген деңгейден + 25 децибел және одан жоғары), инфрадыбыстың (бір шекті рұқсат етілген деңгейден + 15 децибел және одан жоғары) және ультрадыбыстың (бір шекті рұқсат етілген деңгейден + 30 децибел және одан жоғары) болуы.

11. Отнесение объекта ко II категории, оказывающей умеренное негативное воздействие на окружающую среду, проводится по следующим критериям:
1) соответствие виду деятельности с учетом порогового значения относящиеся к производственной мощности согласно Приложению 2 Кодекса. При размещении нескольких производств одного вида их производительность суммируется;
2) соответствие виду деятельности согласно Приложению 2 Кодекса;
3) проведение строительных операций, продолжительностью более одного года;
4) наличие выбросов загрязняющих веществ от 500 до 1 000 тонн в год;
5) наличие сбросов загрязняющих веществ менее 5 000 тонн в год;
6) наличие лимитов накопления и (или) захоронения отходов менее 1 000 000 тонн в год;
7) в случае превышения одного из видов объема эмиссий по объекту в целом;
8) наличие производственного шума (от одного предельно допустимого уровня+ 15 децибел до + 25 децибел включительно), инфразвука (от одного предельно допустимого уровня + 10 децибел до + 15 децибел включительно) и ультразвука (от одного предельно допустимого уровня + 20 децибел до + 30 децибел включительно).
12. Отнесение объекта к III категории, оказывающей незначительное негативное воздействие на окружающую среду, проводится по следующим критериям:
1) соответствие виду деятельности согласно Приложению 2 Кодекса;
2) проведение строительных операций, продолжительностью менее одного года, за исключением видов деятельности, не соответствующих иным критериям, предусмотренных пунктом 2 Раздела 3 Приложения 2 к Кодексу;
3) отсутствие сбросов вредных (загрязняющих) веществ;
4) наличие на объекте стационарных источников эмиссий, масса загрязняющих веществ в выбросах в атмосферный воздух которых составляет 10 тонн в год и более;
5) использование на объекте установок по обеспечению электрической энергией, газом и паром с применением оборудования с проектной тепловой мощностью 2 Гкал/час и более;
6) накопление на объекте 10 тонн в год и более неопасных отходов и (или) 1 тонны в год и более опасных отходов;
7) в случае превышения одного из видов объема эмиссий по объекту в целом;
8) наличие шума (от одного предельно допустимого уровня+ 5 децибел + 15 децибел включительно), инфразвука (от одного предельно допустимого уровня + 5 децибел до + 10 децибел включительно) и ультразвука (от одного предельно допустимого уровня + 10 децибел + 20 децибел включительно).
13. Отнесение объекта, оказывающего негативное воздействие на окружающую среду, то есть к IV категории, оказывающей минимальное негативное воздействие на окружающую среду, проводится по следующим критериям:

11. Объектіні қоршаған ортаға қалыпты жағымсыз әсер ететін II санатқа жатқызу мынадай өлшемшарттар бойынша жүргізіледі:
1) Кодекске 2-қосымшаға сәйкес өндірістік қуатқа жататын шекті мәнді ескере отырып, қызмет түрінің сәйкестігі. Бір түрдегі бірнеше өндірісті орналастыру кезінде олардың өнімділігі жинақталады;
2) Кодекске 2-қосымшаға сәйкес қызмет түрінің сәйкестігі;
3) ұзақтығы бір жылдан асатын құрылыс операцияларын жүргізу;
4) жылына 500-ден 1 000 тоннаға дейін ластаушы заттар шығарындыларының болуы;
5) жылына 5 000 тоннадан кем ластағыш заттар төгінділерінің болуы;
6) қалдықтарды жинақтау және (немесе) көму лимиттерінің жылына 1 000 000 тоннадан кем болуы;
7) тұтастай объект бойынша эмиссиялар көлемі түрлерінің бірі асып кеткен жағдайда;
8) шудың болуы (бір шекті рұқсат етілген деңгейден + 15 децибелден + 25 децибелге дейін қоса алғанда), инфрадыбыс (бір шекті рұқсат етілген деңгейден + 10 децибелден + 15 децибелге дейін қоса алғанда) және ультрадыбыс (бір шекті рұқсат етілген деңгейден + 20 децибелден + 30 децибелге дейін қоса алғанда).
12. Қоршаған ортаға болмашы жағымсыз әсер ететін объектіні III санатқа жатқызу мынадай өлшемшарттар бойынша жүргізіледі:
1) Кодекске 2-қосымшаға сәйкес қызмет түрінің сәйкестігі;
2) Кодекске 2-қосымшаның 3-бөлімінің 2-тармағында көзделмеген мерзімдерге сәйкес келмейтін қызмет түрлерін қоспағанда, ұзақтығы бір жылдан кем құрылыс операцияларын жүргізу;
3) зиянды (ластаушы) заттар төгінділерінің болмауы;
4) объектіде атмосфералық ауаға шығарындылардағы ластаушы заттардың массасы жылына 10 тонна және одан да көп болатын эмиссиялардың стационарлық көздерінің болуы;
5) объектіде жобалық жылу қуаты 2 Гкал/сағ және одан жоғары жабдықты қолдана отырып, электр энергиясымен, газбен және бумен қамтамасыз ету жөніндегі қондырғыларды пайдалану;
6) объектіде жылына 10 тонна және одан көп қауіпті емес қалдықтардың және (немесе) жылына 1 тонна және одан да көп қауіпті қалдықтардың жинақталуы;
7) тұтастай объект бойынша эмиссиялар көлемі түрлерінің бірі асып кеткен жағдайда;
8) шудың болуы (бір шекті рұқсат етілген деңгейден + 5 децибел + 15 децибелді қоса алғанда), инфрадыбыс (бір шекті рұқсат етілген деңгейден + 5 децибелден + 10 децибелді қоса алғанға дейін) және ультрадыбыс (бір шекті рұқсат етілген деңгейден + 10 децибел + 20 децибелді қоса алғанда).
13. Қоршаған ортаға жағымсыз әсер ететін объектіні, яғни қоршаған ортаға ең аз жағымсыз әсер ететін IV санатқа жатқызу мынадай өлшемшарттар бойынша жүргізіледі:

1) отсутствие вида деятельности в Приложения 2 Кодекса;
2) наличие выбросов загрязняющих веществ в окружающую среду объемом менее 10 тонн/год;
3) в случае превышения одного из видов объема эмиссий по объекту в целом;
4) наличие производственного шума (от одного предельно допустимого уровня до + 5 децибел включительно), инфразвука (до одного предельно допустимого уровня) и ультразвука (предельно допустимого уровня + 10 децибел включительно).
Приложение 1
к Инструкции по определению
категории объекта, оказывающего
негативное воздействие
на окружающую среду
Форма
Заявление на определение категории объекта,
оказывающего негативное воздействие на окружающую среду
__________________________________________________________________________
организационно-правовая форма и наименование юридического лица или фамилия,
имя, отчество (при наличии) индивидуального предпринимателя
__________________________________________________________________________
адрес (место нахождения) юридического лица или место жительства индивидуального
предпринимателя
Бизнес-идентификационный номер юридического лица/индивидуальный
идентификационный номер индивидуального предпринимателя:
__________________________________________________________________________
Код основного вида экономической деятельности юридического лица
(индивидуального предпринимателя)
__________________________________________________________________________
Прошу определить категорию объекта
__________________________________________________________________________
наименование объекта, оказывающего негативное воздействие на окружающую среду
Руководитель ______________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии) подпись
" __" _______________20__ года
Содержание заявления
1. Наименование объекта (объектов):
2. Информация о виде (видах) и сроках осуществления деятельности предприятия:
3. Географическое и административное расположение объекта (объектов),
включая положение относительно: акватории Каспийского моря, особо охраняемых
территорий; границ соседних государств (трансграничное воздействие на ОС).
Примечание: предоставить обзорную карту-схему района (районов) осуществления
деятельности.
4. Отрасль (часть отрасли) производства:
5. Краткая характеристика технологического процесса:
6. Данные о месторасположении промышленных площадок с источниками
загрязнения окружающей среды (схемы расположения источников эмиссий)
Таблица 1
Наличие промышленных площадок
N п/п
Наименование промышленной площадки
Область
Район, населенный пункт
Координаты, град., мин., сек.
Занимаемая территория, га
широта
долгота
1
2
3
4
5
6
7

1) Кодекске 2-қосымшада қызмет түрінің болмауы;
2) қоршаған ортаға көлемі жылына 10 тоннадан кем ластағыш заттар шығарындыларының болуы;
3) тұтастай объект бойынша эмиссиялар көлемі түрлерінің бірі асып кеткен жағдайда;
4) шудың (бір шекті рұқсат етілген деңгейден + 5 децибелге дейін қоса алғанда), инфрадыбыстың (бір шекті рұқсат етілген деңгейге дейін) және ультрадыбыстың (бір шекті рұқсат етілген деңгейден + 10 децибелді қоса алғанда) болуы.
Қоршаған ортаға жағымсыз
әсер ететін объектінің
санатын айқындауға
арналған нұсқаулыққа
1 -қосымша
Нысан
Қоршаған ортаға жағымсыз әсер ететін объектінің санатын айқындауға өтініш
__________________________________________________________________________
заңды тұлғаның немесе заңды тұлғаның ұйымдық-құқықтық нысаны мен атауы жеке
кәсіпкердің тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
__________________________________________________________________________
заңды тұлғаның мекенжайы (орналасқан жері) немесе жеке кәсіпкердің тұрғылықты жері
Заңды тұлғаның бизнес сәйкестендіру нөмірі /
Жеке кәсіпкердің жеке сәйкестендіру нөмірі :
__________________________________________________________________________
Заңды тұлғаның (жеке кәсіпкердің) экономикалық қызметінің негізгі түрінің коды:
__________________________________________________________________________
Объектінің санатын айқындауды сұраймын _____________________________________
қоршаған ортаға жағымсыз әсер ететін объектінің атауы
Жетекші _____________________________________ ___________
(Тегі, аты, әкесінің аты (бар болса )       қолы
20__ жылғы "__" ________________
Өтініш мазмұны
1. Объектінің атауы (объектілер):
2. Кәсіпорын қызметін жүзеге асырудың түрі (түрлері) және мерзімдері туралы ақпарат:
3. Объектінің (объектілердің) географиялық және әкімшілік орналасуы:
Каспий теңізінің акваториясына, ерекше қорғалатын аумақтарға; көрші мемлекеттердің шекараларына (ҚО-ға трансшекаралық әсер ету) қатысты жағдайды қоса алғанда.
Ескертпе: қызметті жүзеге асыратын ауданның (аудандардың) шолу карта-схемасын ұсыну.
4. Өндіріс саласы (өнеркәсіп бөлігі):
5. Технологиялық процестің қысқаша сипаттамасы: _____________________________
6. Қоршаған ортаны ластау көздері бар өнеркәсіптік алаңдардың орналасқан жері
туралы деректер (эмиссия көздерінің орналасу схемалары)
___________________________________
1-кесте
Өнеркәсіптік алаңдардың болуы
N р/с
Өнеркәсіптік алаңның атауы
Облыс
Аудан, елді мекен
Координаттары, град., мин., сек.
Алып жатқан аумағы, га
ендік
бойлық
1
2
3
4
5
6
7

11. Информация о лимитах накопления и захоронения отходов / количество и виды отходов (образовываемых, накапливаемых и передаваемых специализированным организациям по управлению отходами)
Таблица 6
Лимиты накопления и захоронения отходов / количество и виды отходов
(образовываемых, накапливаемых и передаваемых специализированным
организациям по управлению отходами)
N п/п
Перечень отходов*
Код
Лимиты накопление отходов (тонн/год)**
Лимиты захоронения отходов (тонн/год)**
Примечание
1
2
3
4
5
6
Примечание: (*) В перечне указываются отходы, которые не передаются субъектам предпринимательства по переработке, обезвреживанию, утилизации и (или) уничтожению отходов, (**)–информация представляется на уровень максимальной мощности производства.
12. Информация о нормативах, установленные для физических факторов окружающей среды с предоставлением карты - схемы размещения источников вредных физических воздействий на компоненты природной среды и границ их зон воздействия
Таблица 7
Нормативы, установленные для физических факторов окружающей среды (шума,
вибрации, электрических, электромагнитных, магнитных полей, радиации, тепла)
N п/п
Наименование вида вредного физического воздействия на окружающую среду*
Наименование источника (их совокупности)
Номер источника
Норматив физического воздействия на окружающую среду
Примечание
Единица измерения
Величина
1
2
3
4
5
6
7
шум
1
2
вибрация
1
2
электрические, электромагнитные, магнитные поля
1
2
радиация
1
2
тепло
1
2
инфразвук
ультразвук
Примечание (*) – информация представляется на уровень максимальной мощности производства.
Заявление составлено на ___________ листах.
Уполномоченное контактное лицо:
______________________________________________________________________
должность, фамилия, имя, отчество (при наличии), номер телефона, факса,
адрес электронной почты
Руководитель __________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии) подпись
"__" _______________20__ года
Приложение 2
к Инструкции по определению
категории объекта, оказывающего
негативное воздействие
на окружающую среду
Решение уполномоченного органа по определению категории объекта,
оказывающего негативное воздействие на окружающую среду
№ ______ от "__" ______ 20__ г.
Наименование объекта, оказывающего негативное воздействие на окружающую среду,
__________________________________________________________________________
(код основного вида экономической деятельности и наименование (при наличии)
объекта, оказывающего негативное воздействие на окружающую среду)
__________________________________________________________________________
(осуществляемые на объекте виды деятельности)
Определена категория объекта:
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
(указываются полное и (при наличии) сокращенное наименование,
организационно-правовая форма юридического лица, фамилия, имя и (при наличии)
отчество индивидуального предпринимателя, наименование и реквизиты документа,
удостоверяющего его личность).
Бизнес-идентификационный номер юридического лица / индивидуальный
идентификационный номер индивидуального предпринимателя:
__________________________________________________________________________
Адрес (место нахождения, почтовый индекс) юридического лица или
место жительства индивидуального предпринимателя
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
Адрес (место нахождения) объекта, оказывающего негативное воздействие
на окружающую среду
__________________________________________________________________________
Руководитель ______________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии) подпись
"__" _______________20__ года

11. Қалдықтарды жинақтау және жою лимиттері / қалдықтардың мөлшері мен түрлері туралы (қалдықтармен жұмыс істейтін, жинақталған және берілген).
6-кесте
Қалдықтарды жинақтау және көму лимиттері / қалдықтардың (қалдықтарды басқару жөніндегі мамандандырылған ұйымдарға жиналатын, жинақталатын және берілетін) саны мен түрлері)
N р/с
Қалдықтардың тізімі *
Код
Қалдықтарды жинақтау лимиттері (т/жыл)**
Қалдықтарды көму лимиттері (т/жыл)**
Ескертпе
1
2
3
4
5
6
Ескертпе: Тізімде қайта өңдеу, залалсыздандыру, кәдеге жарату және (немесе) жою үшін кәсіпкерлік субъектілеріне берілмеген қалдықтар көрсетіледі. Ақпарат өндірістің ең жоғары қуат деңгейіне ұсынылады.
12 Табиғи ортаның компоненттеріне және олардың әсер ету аймақтарының шекараларына зиянды физикалық әсер ету көздерін орналастырудың карта-схемасын ұсына отырып, қоршаған ортаның физикалық факторлары үшін белгіленген нормативтер туралы ақпарат
7-кесте
Қоршаған ортаның физикалық факторлары (шу, діріл, электр, электромагниттік, магниттік өрістер, радиация, жылу) үшін белгіленген нормативтер)
№ р/с
Қоршаған ортаға зиянды физикалық әсер түрінің атауы *
Әсер ету көзінің атауы (олардың жиынтығы)
Әсер көзінің нөмірі
Қоршаған ортаға физикалық әсер ету нормативі
Ескертпе
Өлшем бірлігі
Шамасы
1
2
3
4
5
6
7
шу
2
діріл
1
2
2
электростатикалық, электромагниттік өрістер
1
2
радиация
1
2
жылу
1
2
ультрадыбыс
1
2
инфрадыбыс
1
2
1
Ескертпе: ақпарат өндірістің ең жоғары қуат деңгейіне ұсынылады.Табиғи ортаның құрамдастарына және олардың әсер ету аймақтарының шекараларына зиянды физикалық әсер ету көздерін орналастырудың карта-схемалары ұсынылады
Өтініш ___________ парақта жасалды.
Уәкілетті тұлға: ____________________________________________________________
лауазымы, тегі, аты, әкесінің аты (бар болса), телефон нөмірі, факс нөмірі, электрондық пошта
Жетекші ________________________________________________ ________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса )                   қолы
20__ жылғы "__" ________________
Қоршаған ортаға жағымсыз
әсер ететін объектінің
санатын айқындауға
арналған нұсқаулыққа
2-қосымша
Мемлекеттік органның шешімі (нысан)
Қоршаған ортаға жағымсыз әсер ететін объектінің санатын айқындау
20__ жылғы "__" ______ № ______
Қоршаған ортаға жағымсыз әсер ететін объектінің атауы,
__________________________________________________________________________
(экономикалық қызметтің негізгі түрінің коды және қоршаған ортаға кері
әсер ететін объектінің атауы (болған жағдайда))
_________________________________________________________________________
(объектіде өткізілетін іс-шаралар)
Объектінің санаты анықталды: ______________________________________________
_________________________________________________________________________
(заңды тұлғаның толық және (болған жағдайда) қысқартылған атауы, ұйымдық-
құқықтық нысаны, дара кәсіпкердің тегі, аты және (болған жағдайда) әкесінің аты, оның
жеке басын куәландыратын құжаттың атауы мен деректемелері көрсетіледі).
Заңды тұлғаның бизнес-сәйкестендіру нөмірі /
жеке кәсіпкердің жеке сәйкестендіру нөмірі:
__________________________________________________________________________
Заңды тұлғаның мекенжайы (орналасқан жері, пошталық индекс) немесе жеке
кәсіпкердің тұрғылықты жері _______________________________________________
_________________________________________________________________________
Қоршаған ортаға жағымсыз әсер ететін объектінің мекенжайы (орналасқан жері)
__________________________________________________________________________
Жетекші _____________________________________________ ___________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса )                   қолы
20__ жылғы "__" ________________