О внесении изменений в приказ Министра финансов Республики Казахстан от 28 декабря 2015 года № 692 "Об утверждении Правил использования веб-портала государственных закупок и Правил работы веб-портала государственных закупок в случае возникновения технических сбоев работы веб-портала государственных закупок"
Приказ Министра финансов Республики Казахстан от 21 декабря 2021 года № 1322. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 23 декабря 2021 года № 25931
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра финансов Республики Казахстан от 28 декабря 2015 года № 692 "Об утверждении Правил использования веб-портала государственных закупок и Правил работы веб-портала государственных закупок в случае возникновения технических сбоев работы веб-портала государственных закупок" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан под № 12671) следующие изменения:
преамбулу изложить в следующей редакции:
"В соответствии с подпунктами 3) и 4) статьи 16 Закона Республики Казахстан "О государственных закупках" ПРИКАЗЫВАЮ:";
Правила использования веб-портала государственных закупок, утвержденные указанным приказом, изложить в новой редакции согласно приложению 1 к настоящему приказу;
Правила работы веб-портала государственных закупок в случае возникновения технических сбоев работы веб-портала государственных закупок, утвержденные указанным приказом, изложить в новой редакции согласно приложению 2 к настоящему приказу.
2. Департаменту законодательства государственных закупок и закупок квазигосударственного сектора Министерства финансов Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства финансов Республики Казахстан;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Департамент юридической службы Министерства финансов Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
3. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр финансов
Республики Казахстан
Е. Жамаубаев
"СОГЛАСОВАН"
Национальный Банк
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство национальной экономики
Республики Казахстан
Приложение 1 к приказу
Министра финансов
Республики Казахстан
от 21 декабря 2021 года № 1322
Утверждены приказом
Министра финансов
Республики Казахстан
от 28 декабря 2015 года № 692
Правила использования веб-портала государственных закупок

"Мемлекеттік сатып алу веб-порталын пайдалану қағидаларын және Мемлекеттік сатып алу веб-порталының жұмысында техникалық істен шығу туындаған жағдайда мемлекеттік сатып алу веб-порталының жұмыс істеу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2015 жылғы 28 желтоқсандағы № 692 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2021 жылғы 21 желтоқсандағы № 1322 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2021 жылғы 23 желтоқсанда № 25931 болып тіркелді
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Мемлекеттік сатып алу веб-порталын пайдалану қағидаларын және Мемлекеттік сатып алу веб-порталының жұмысында техникалық істен шығу туындаған жағдайда мемлекеттік сатып алу веб-порталының жұмыс істеу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2015 жылғы 28 желтоқсандағы № 692 бұйрығына (Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 12671 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
кіріспе мынадай редакцияда жазылсын:
""Мемлекеттік сатып алу туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 16-бабы 3) және 4) тармақшаларына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Мемлекеттік сатып алу веб-порталын пайдалану қағидалары осы бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Мемлекеттік сатып алу веб-порталының жұмысында техникалық істен шығу туындаған жағдайда мемлекеттік сатып алу веб-порталының жұмыс істеу қағидалары осы бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
2. Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Мемлекеттік сатып алу және квазимемлекеттік секторының сатып алу әдіснамасы департаменті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің интернет-ресурсында орналастырылуын;
3) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Заң қызметі департаментіне осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтердің ұсынылуын қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Қаржы министрі
Е. Жамаубаев
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Ұлттық Банкі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Ұлттық экономика министрлігі
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2021 жылғы 21 желтоқсандағы
№ 1322 Бұйрыққа
1-қосымша
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2015 жылғы 28 желтоқсандағы
№ 692 бұйрығымен
бекітілген
Мемлекеттік сатып алу веб-порталын пайдалану қағидалары

Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила использования веб-портала государственных закупок (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 3) статьи 16 Закона Республики Казахстан "О государственных закупках" (далее – Закон) и определяют порядок использования веб-портала государственных закупок.
2. В настоящих Правилах используются следующие понятия:
1) информационная услуга – услуга по предоставлению пользователям информационных ресурсов;
2) потенциальный поставщик – физическое лицо, осуществляющее предпринимательскую деятельность, юридическое лицо (за исключением государственных учреждений, если иное не установлено для них законами Республики Казахстан), временное объединение юридических лиц (консорциум), претендующие на заключение договора о государственных закупках. Физическое лицо, не являющееся субъектом предпринимательской деятельности, является потенциальным поставщиком в случае приобретения заказчиками жилища, принадлежащего на праве частной собственности такому физическому лицу;
3) участник веб-портала – заказчик, организатор государственных закупок, единый организатор, потенциальный поставщик, прошедшие регистрацию на веб-портале;
4) пользователь веб-портала (далее – пользователь) – должностное лицо участника либо представитель участника;
5) регистрация на веб-портале – допуск субъекта системы государственных закупок к участию в государственных закупках посредством веб-портала;
6) контакт-центр веб-портала (далее – Контакт-центр) – сервис-диспетчерская служба оператора, обеспечивающая регистрацию инцидентов с дальнейшей корреляцией вопроса другим подразделениям оператора в зависимости от характера обращения пользователя;
7) обстоятельства непреодолимой силы – стихийные бедствия или иные обстоятельства, которые невозможно предусмотреть или предотвратить, влекущие остановку функционирования или ненадлежащую работоспособность веб-портала либо системы в целом;
8) публичная оферта – предложение о заключении договора по использованию веб-портала государственных закупок, содержащее все существенные условия договора, из которого усматривается воля лица, делающего предложение, заключить договор с любым, кто отзовется на указанные условия;
9) услуга – услуга по использованию (доступу) веб-портала государственных закупок;
10) цена на услуги – установленные оператором по согласованию с уполномоченным органом цены на услуги по использованию (доступу) веб-портала государственных закупок потенциальными поставщиками согласно подпункту 3) статьи 17 Закона;
11) доверенная третья сторона Республики Казахстан (далее – ДТС РК) – информационная система, осуществляющая в рамках трансграничного взаимодействия подтверждение подлинности иностранной электронной цифровой подписи и электронной цифровой подписи, выданной на территории Республики Казахстан;

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Мемлекеттік сатып алу веб-порталын пайдалану қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Мемлекеттік сатып алу туралы" Қазақстан Республикасының Заңы (бұдан әрі – Заң) 16-бабының 3) тармақшасына сәйкес әзірленді және мемлекеттік сатып алу веб-порталын пайдалану тәртібін айқындайды.
2. Осы Қағидаларда мынадай ұғымдар пайдаланылады:
1) ақпараттық көрсетілетін қызмет – ақпараттық ресурстарды пайдаланушыларға ұсыну бойынша көрсетілетін қызмет;
2) әлеуетті өнім беруші – мемлекеттік сатып алу туралы шарт жасасуға үміткер, кәсіпкерлік қызметті жүзеге асыратын жеке тұлға, заңды тұлға (егер Қазақстан Республикасының заңдарында олар үшін өзгеше белгіленбесе, мемлекеттік мекемелерді қоспағанда), заңды тұлғалардың уақытша бірлестігі (консорциум). Кәсіпкерлік қызмет субъектісі болып табылмайтын жеке тұлға осы жеке тұлғаға жекеменшік құқығымен тиесілі тұрғынжайды тапсырыс берушілер сатып алған жағдайда, әлеуетті өнім беруші болып табылады.
3) веб-порталға қатысушы – веб-порталда тіркеуден өткен тапсырыс беруші, мемлекеттік сатып алуды ұйымдастырушы, бірыңғай ұйымдастырушы, әлеуетті өнім беруші;
4) веб-порталды пайдаланушы (бұдан әрі – пайдаланушы) – қатысушының лауазымды адамы немесе қатысушының өкілі;
5) веб-порталда тіркелу – мемлекеттік сатып алу жүйесі субъектісінің веб-портал арқылы мемлекеттік сатып алуға қатысуға қол жеткізуі;
6) веб-порталдың байланыс орталығы (бұдан әрі – Байланыс орталығы) – пайдаланушының жүгіну сипатына байланысты оператордың басқа бөлімшелері мәселені одан әрі корреляциялаумен инциденттерді тіркеуді қамтамасыз ететін оператордың сервистік-диспетчерлік қызметі;
7) еңсерілмес күш жағдайлары – зілзала апаттар немесе көздеу немесе алдын алу мүмкін емес, веб-порталдың не тұтастай алғанда жүйенің жұмыс істеуін немесе тиісінше жұмысқа қабілеттілігін тоқтатуға әкеп соқтыратын өзге жағдайлар;
8) жария оферта – ұсыныс жасаған тұлғаның ұсыныста көрсетілген шарттарда кез келген адаммен шарт жасасу еркі қаралатын шарттың барлық елеулі талаптарын қамтитын мемлекеттік сатып алу веб-порталын пайдалану бойынша шарт жасасу туралы ұсыныс;
9) көрсетілетін қызмет – мемлекеттік сатып алу веб-порталын пайдалану (оған қол жеткізу) бойынша көрсетілетін қызмет;
10) көрсетілетін қызметтердің бағасы – уәкілетті органмен келісім бойынша оператор белгілеген Заңның 17-бабының 3) тармақшасына сәйкес әлеуетті өнім берушілердің мемлекеттік сатып алу веб-порталын пайдалану (оған қол жеткізу) бойынша көрсетілетін қызметтердің бағасы;
11) Қазақстан Республикасының сенім білдірілген үшінші тарапы (бұдан әрі – ҚР СҮТ) — трансшекаралық өзара іс-қимыл жасау шеңберінде шетелдік электрондық цифрлық қолтаңбаның және Қазақстан Республикасының аумағында берілген электрондық цифрлық қолтаңбаның төлнұсқалығын растауды жүзеге асыратын ақпараттық жүйе;

12) электронная копия документа – документ, полностью воспроизводящий вид и информацию (данные) подлинного документа в электронно-цифровой форме;
13) веб-портал государственных закупок (далее – веб-портал) –информационная система государственного органа, предоставляющая единую точку доступа к электронным услугам государственных закупок;
14) субъекты системы государственных закупок – потенциальный поставщик, поставщик, заказчик, организатор государственных закупок, единый организатор государственных закупок, единый оператор в сфере государственных закупок, уполномоченный орган, эксперт;
15) уполномоченный орган в сфере государственных закупок (далее – уполномоченный орган) – государственный орган, осуществляющий руководство в сфере государственных закупок;
16) единый оператор в сфере государственных закупок (далее – оператор) – юридическое лицо, определенное уполномоченным органом в сфере государственных закупок, единственным собственником акций (долей участия в уставном капитале) которого является государство согласно подпункту 20) статьи 2 Закона;
17) технические и профилактические работы – комплекс мероприятий по поддержанию средств вычислительной техники и телекоммуникационного оборудования в работоспособном состоянии, включающие в том числе профилактику с целью предотвращения отказа от работы техники и (или) оборудования и преждевременного их износа, устранение неисправностей, замену отдельных частей и блоков, установку и настройку оборудования, программного обеспечения, дополнительных устройств и плат для увеличения мощности оборудования и оказание помощи пользователям;
18) собственник электронной государственной информационной системы (далее – собственник) – субъект, реализующий права владения, пользования и распоряжения указанными объектами в пределах и порядке, определенных их собственником;
19) электронный документ – документ, в котором информация представлена в электронно-цифровой форме и удостоверена посредством электронной цифровой подписи;
20) электронные государственные закупки (далее – закупки) – государственные закупки, осуществляемые с использованием информационных систем и электронных информационных ресурсов;
21) электронная цифровая подпись – набор электронных цифровых символов, созданный средствами электронной цифровой подписи и подтверждающий достоверность электронного документа, его принадлежность и неизменность содержания;
22) открытый ключ электронной цифровой подписи – последовательность электронных цифровых символов, доступная любому лицу и предназначенная для подтверждения подлинности электронной цифровой подписи в электронном документе;

12) құжаттың электрондық көшірмесі – төлнұсқа құжаттың түрін және ақпаратын (деректерін) электрондық-цифрлық нысанда толығымен көрсететін құжат;
13) мемлекеттік сатып алу веб-порталы (бұдан әрі – веб-портал) –мемлекеттік сатып алудың электрондық көрсетілетін қызметтеріне қол жеткізудің бірыңғай нүктесін ұсынатын мемлекеттік органның ақпараттық жүйесі;
14) мемлекеттік сатып алу жүйесінің субъектілері – әлеуетті өнім беруші, өнім беруші, тапсырыс беруші, мемлекеттік сатып алуды ұйымдастырушы, мемлекеттік сатып алуды бірыңғай ұйымдастырушы, мемлекеттік сатып алу саласындағы бірыңғай оператор, уәкілетті орган, сарапшы;
15) мемлекеттік сатып алу саласындағы уәкілетті орган (бұдан әрі – уәкілетті орган) – мемлекеттік сатып алу саласында басшылықты жүзеге асыратын мемлекеттік орган;
16) мемлекеттік сатып алу саласындағы бірыңғай оператор (бұдан әрі – оператор) – мемлекеттік сатып алу саласындағы уәкілетті орган айқындаған, Заңның 2-бабының 20) тармақшасына сәйкес акцияларының (жарғылық капиталға қатысу үлестерінің) жалғыз меншік иесі мемлекет болып табылатын заңды тұлға;
17) техникалық және профилактикалық жұмыстары – техниканың және (немесе) жабдықтың жұмыс істемей қалуын және оның уақытынан бұрын тозуын болдырмау мақсатында профилактиканы, ақауларды жоюды, жекелеген бөліктер мен блоктарды ауыстыруды, жабдықтың қуатын ұлғайту үшін жабдықтарды, бағдарламалық қамтамасыз етуді, қосымша қондырғылар мен платаларды орнатуды және теңшеуді және пайдаланушыларға көмек көрсетуді қамтитын есептеу техникасы құралдарын және телекоммуникациялық жабдықты жұмысқа қабілетті жағдайда ұстау жөніндегі іс-шаралар кешені;
18) электрондық мемлекеттік ақпараттық жүйелердің меншік иесі (бұдан әрі - меншік иесі) – аталған объектілерді олардың меншік иесі айқындаған шекте және тәртіппен иелену, пайдалану және оларға билік ету құқықтарын іске асыратын субъекті;
19) электрондық құжат – өзіндегі ақпарат электрондық-цифрлық нысанда ұсынылған және электрондық цифрлық қолтаңба арқылы куәландырылған құжат;
20) электрондық мемлекеттік сатып алу (бұдан әрі - сатып алу) – ақпараттық жүйелер мен электрондық ақпараттық ресурстарды пайдалана отырып жүзеге асырылатын мемлекеттік сатып алу;
21) электрондық цифрлық қолтаңба – электрондық цифрлық қолтаңба құралдарымен жасалған және электрондық құжаттың дұрыстығын, оның тиесілілігін және мазмұнының өзгермейтіндігін растайтын электрондық цифрлық нышандар жиынтығы;
22) электрондық цифрлық қолтаңбаның ашық кілті – кез келген тұлғаға қолжетімді және электрондық құжаттағы электрондық цифрлық қолтаңбаның төлнұсқалығын растауға арналған электрондық цифрлық нышандар дәйектілігі;

23) закрытый ключ электронной цифровой подписи – последовательность электронных цифровых символов, предназначенная для создания электронной цифровой подписи с использованием средств электронной цифровой подписи.
3. При использовании электронной цифровой подписи на веб-портале пользователи руководствуются настоящими Правилами и Законом Республики Казахстан "Об электронном документе и электронной цифровой подписи".
Глава 2. Порядок использования веб-портала
4. Для работы на веб-портале и (или) участия в электронных государственных закупках пользователи веб-портала совершают совокупность следующих действий:
1) устанавливают необходимое аппаратно-программное обеспечение для возможности использования сертификатов (открытый и закрытый ключ) электронной цифровой подписи;
2) получают сертификаты (открытый и закрытый ключ) электронной цифровой подписи в Национальном удостоверяющем центре Республики Казахстан, либо в удостоверяющих центрах государств-членов Евразийского экономического союза;
3) проходят процедуры регистрации на веб-портале.
5. На веб-портале действуют сертификаты электронной цифровой подписи, изданные для физических и юридических лиц Национальным удостоверяющим центром Республики Казахстан, а также удостоверяющими центрами государств-членов Евразийского экономического союза, подтвержденные ДТС РК.
6. Представляемые документы и сведения, которые связаны с организацией и проведением электронных государственных закупок в целях осуществления государственных закупок товаров, работ и услуг, размещаются пользователем веб-портала в виде электронных документов или электронных копий документов и подписываются электронной цифровой подписью лица, имеющего право действовать от имени соответствующего участника веб-портала или пользователя.
7. Время создания, получения и отправки всех электронных документов и электронных копий документов на веб-портале фиксируется по времени автоматизированной интегрированной информационной системы "Электронные государственные закупки" (далее – Система) (по местному времени города Нур-Султана).
8. В случае превышения размера загружаемых в систему файлов или архивов файлов 20 мегабайт их необходимо загружать в систему частями, размер каждой из которых не превышает 20 мегабайт.
Параграф 1. Услуги, предоставляемые потенциальным поставщикам по использованию (доступу) веб-портала
9. Услуги потенциальным поставщикам оказываются оператором на платной основе на основании публичной оферты и (или) договора о государственных закупках (для юридических лиц, которые в соответствии с законодательством о государственных закупках определены заказчиками и поставщиками одновременно), за исключением следующих лиц:

23) электрондық цифрлық қолтаңбаның жабық кілті – электрондық цифрлық қолтаңба құралдарын пайдалана отырып, электрондық цифрлық қолтаңбаны жасауға арналған электрондық цифрлық нышандар дәйектілігі.
3. Веб-порталда электрондық цифрлық қолтаңбаны пайдаланған кезде пайдаланушылар осы Қағидаларды және "Электрондық құжат және электрондық цифрлық қолтаңба туралы" Қазақстан Республикасының Заңын басшылыққа алады.
2-тарау. Веб-порталды пайдалану тәртібі
4. Веб-порталда жұмыс істеу және (немесе) электрондық мемлекеттік сатып алуға қатысу үшін веб-порталды пайдаланушылар мынадай іс-әрекеттер жиынтығын жасайды:
1) электрондық цифрлық қолтаңба сертификаттарын (ашық және жабық кілт) пайдалану мүмкіндігі үшін қажетті аппараттық-бағдарламалық қамтылымды орнатады;
2) Қазақстан Республикасының Ұлттық куәландырушы орталығында, не Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің куәландырушы орталықтарында электрондық цифрлық қолтаңбаның сертификаттарын (ашық және жабық кілт) алады;
3) веб-порталда тіркелу рәсімдерін өтеді.
5. Веб-порталда Қазақстан Республикасының Ұлттық куәландырушы орталығы, сондай-ақ ҚР СҮТ растаған Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің куәландырушы орталықтары жеке және заңды тұлғалар үшін шығарған электрондық цифрлық қолтаңба сертификаттары қолданылады.
6. Тауарларды, жұмыстарды және көрсетілетін қызметтерді мемлекеттік сатып алуды жүзеге асыру мақсатында электрондық мемлекеттік сатып алуды ұйымдастыруға және өткізуге байланысты ұсынылатын құжаттар мен мәліметтерді веб-порталды пайдаланушы электрондық құжаттар немесе құжаттардың электрондық көшірмелері түрінде орналастырады және веб-порталдың тиісті қатысушысының атынан әрекет етуге құқығы бар адамның немесе пайдаланушының электрондық цифрлық қолтаңбасы қойылады.
7. Веб-порталда барлық электрондық құжаттарды және құжаттардың электрондық көшірмелерін жасау, алу және жөнелту уақыты "Электрондық мемлекеттік сатып алу" автоматтандырылған интеграцияланған ақпараттық жүйесінің (бұдан әрі – Жүйе) уақыты бойынша (Нұр-Сұлтан қаласының жергілікті уақыты бойынша) тіркеледі.
8. Жүйеге жүктелетін файлдардың немесе файл архивтерінің мөлшері 20 мегабайттан асқан жағдайда, оларды жүйеге әрқайсысының мөлшері 20 мегабайттан аспайтын бөліктермен жүктеу қажет.
1-параграф. Әлеуетті өнім берушілерге веб-порталды пайдалану (оған қол жеткізу) бойынша ұсынылатын көрсетілетін қызметтер
9. Әлеуетті өнім берушілерге көрсетілетін қызметтерді:

1) общественных объединений инвалидов и (или) организаций, создаваемых общественными объединениями инвалидов, в случае заключения договоров в соответствии с подпунктом 54) пункта 3 статьи 39 Закона;
2) государственных учреждений;
3) оператора.
10. Порядок предоставления услуг потенциальным поставщикам согласно договору о государственных закупках (далее – договор) предусматривает выполнение следующих последовательных мероприятий:
1) регистрацию потенциальных поставщиков на веб-портале (в случае если он не зарегистрирован);
2) выбор на веб-портале соответствующей цены на услуги для ее оплаты. Цена на услуги выбирается потенциальным поставщиком самостоятельно в зависимости от предельных сумм заявок и договоров, в которых он планирует участвовать (количество подаваемых заявок и заключаемых договоров не ограничено в период действия выбранной цены на услуги);
3) формирование веб-порталом проекта договора (на основании утвержденного годового плана закупок способом из одного источника путем прямого заключения договора) на оказание услуг. Договор подписывается потенциальным поставщиком посредством веб-портала с использованием электронной цифровой подписи и направляется оператору для подписания. Оператор подписывает договор в течение 3 (трех) рабочих дней;
4) подписание договора потенциальным поставщиком, что является формой выражения его согласия на оплату услуги в соответствии с выбранной ценой на услуги;
5) после подписания договора сторонами, предоставление оператором услуги и направление потенциальному поставщику посредством веб-портала акта оказанных услуг в электронной форме;
6) подписание потенциальным поставщиком посредством электронной цифровой подписи акта оказанных услуг в течение 5 (пяти) рабочих дней со дня его получения от оператора;
7) осуществление оплаты потенциальным поставщиком после подписания акта оказанных услуг в течение 5 (пяти) рабочих дней безналичным платежом путем перечисления денег на банковский счет оператора (реквизиты для осуществления платежей и информация о ценах на услуги размещены в информационных материалах веб-портала);
8) подтверждение потенциальным поставщиком оплаты, произведенной за услуги в личном кабинете на веб-портале (подтверждение осуществляется только в случае достаточности перечисленных оператору денег, отраженных в личном кабинете пользователя).

1) Заңның 39-бабы 3-тармағының 54) тармақшасына сәйкес шарттар жасаған жағдайда мүгедектердің қоғамдық бірлестіктерін және (немесе) мүгедектердің қоғамдық бірлестіктері құратын ұйымдарды;
2) мемлекеттік мекемелерді;
3) операторды қоспағанда, оператор жария оферта және (немесе) мемлекеттік сатып алу туралы шарт (мемлекеттік сатып алу туралы заңнамаға сәйкес бір мезгілде тапсырыс берушілер және өнім берушілер болып белгіленген заңды тұлғалар үшін) негізінде ақылы негізде көрсетеді.
10. Мемлекеттік сатып алу туралы шартқа (бұдан әрі – шарт) сәйкес әлеуетті өнім берушілерге қызмет көрсету тәртібі мынадай дәйекті іс-шараларды орындауды көздейді:
1) әлеуетті өнім берушілерді веб-порталда тіркеу (егер ол тіркелмеген жағдайда);
2) веб-порталда оны төлеу үшін көрсетілетін қызметтердің тиісті бағасын таңдау. Көрсетілетін қызметтердің бағасын әлеуетті өнім беруші қатысуды жоспарлап отырған өтінімдер мен шарттардың шекті сомасына қарай дербес таңдайды (таңдалған көрсетілетін қызметтердің бағасын қолданылу кезеңінде берілетін өтінімдер мен жасалатын шарттардың саны шектелмеген);
3) веб-порталдың қызметтерді көрсетуге арналған шарттың жобасын қалыптастыруы (тікелей шарт жасасу арқылы бір көзден алу тәсілімен сатып алудың бекітілген жылдық жоспары негізінде). Әлеуетті өнім беруші электрондық цифрлық қолтаңбаны пайдалана отырып веб-портал арқылы шартқа қол қояды және операторға қол қою үшін жібереді. Оператор шартқа 3 (үш) жұмыс күні ішінде қол қояды;
4) әлеуетті өнім берушінің шартқа қол қоюы оның таңдап алынған көрсетілетін қызметтердің бағасына сәйкес қызметке ақы төлеуге келісімін білдіру нысаны болып табылады;
5) тараптар шартқа қол қойғаннан кейін оператор көрсетілетін қызметті ұсынуы және әлеуетті өнім берушіге веб-портал арқылы электрондық нысанда көрсетілген қызметтер актісін жіберуі;
6) әлеуетті өнім беруші оператордан көрсетілген қызметтер актісін алған күннен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде оған электрондық цифрлық қолтаңба арқылы қол қоюы;
7) әлеуетті өнім беруші көрсетілген қызметтер актісіне қол қойғаннан кейін төлемді 5 (бес) жұмыс күні ішінде оператордың банктік шотына ақша аудару жолымен қолма-қол ақшасыз төлеммен жүзеге асыруы (төлемдерді жүзеге асыруға арналған деректемелер және көрсетілетін қызметтердің бағасы туралы ақпарат веб-порталдың ақпараттық материалдарында орналастырылады);
8) әлеуетті өнім беруші көрсетілетін қызметтер үшін жүргізілген төлемді веб-порталдағы жеке кабинетінде растауы (растау пайдаланушының жеке кабинетінде көрсетілген операторға аударылған ақша жеткілікті болған жағдайда ғана жүзеге асырылады).

После оплаты услуги согласно подпункту 7) настоящего пункта Правил в личном кабинете пользователя на веб-портале в течение 3 (трех) рабочих дней (срок проведения банковских переводов) отражаются перечисленные потенциальным поставщиком деньги.
11. Оператор приостанавливает предоставление услуги до момента полной и надлежащей оплаты по использованию (доступу) веб-портала в следующих случаях:
1) нарушения срока подписания акта оказанных услуг, предусмотренного подпунктом 6) пункта 10 настоящих Правил;
2) нарушения срока оплаты услуги, предусмотренного подпунктом 7) пункта 10 настоящих Правил.
12. Порядок предоставления услуги потенциальным поставщикам на условиях публичной оферты предусматривает выполнение следующих последовательных мероприятий:
1) регистрацию потенциального поставщика на веб-портале (в случае если он не зарегистрирован);
2) внесение денег безналичным платежом путем перечисления на банковский счет оператора (реквизиты для осуществления платежей и информация о ценах на услуги размещаются в информационных материалах веб-портала);
3) осуществление оплаты за услуги путем выбора соответствующей цены на услуги на веб-портале. Цена на услуги выбирается потенциальным поставщиком самостоятельно в зависимости от предельных сумм заявок и договоров, в которых он планирует участвовать (количество подаваемых заявок и заключаемых договоров не ограничено в период действия выбранной цены на услуги);
4) после выбора потенциальным поставщиком цены на услуги отражение его в личном кабинете на веб-портале условий публичной оферты и акта оказанных услуг для ознакомления;
5) в случае согласия с условиями публичной оферты, подписание потенциальным поставщиком акта оказанных услуг в электронной форме и подтверждение оплаты за услуги в личном кабинете на веб-портале (подтверждение осуществляется только в случае достаточности перечисленных оператору денег, отраженных в личном кабинете потенциального поставщика);
13. Оператор в рамках оказания услуги предоставляет следующую функциональность веб-портала:
1) подача заявки на участие в государственных закупках;
2) подача соглашения об участии в государственных закупках способом из одного источника;
3) предоставление ценового предложения;
4) согласование и подписание договора о государственных закупках.
14. Услуга, оказываемая на возмездной основе, предоставляется в соответствии с выбранной ценой на услуги.
Потенциальный поставщик одновременно участвует в нескольких закупках (лотах), если выделенная сумма проводимых закупок (лота) по отдельности не превышают сумму выбранной цены на услуги.

Қағидалардың осы тармағының 7) тармақшасына сәйкес көрсетілетін қызметке ақы төленгеннен кейін веб-порталдағы пайдаланушының жеке кабинетінде 3 (үш) жұмыс күні ішінде (банктік аударымдарды жүргізу мерзімі) әлеуетті өнім беруші аударған ақша көрсетіледі.
11. Оператор веб-порталды пайдалану (оған қол жеткізу) бойынша толық және тиісті ақы төленген сәтке дейін қызмет көрсетуді мынадай жағдайларда тоқтата тұрады:
1) осы Қағидалардың 10-тармағы 6) тармақшасында көзделген көрсетілген қызметтер актісіне қол қою мерзімін бұзу;
2) осы Қағидалардың 10-тармағы 7) тармақшасында көзделген көрсетілетін қызметке ақы төлеу мерзімін бұзу.
12. Жария оферта шарттарында әлеуетті өнім берушілерге қызмет көрсету тәртібі мынадай дәйекті іс-шараларды орындауды көздейді:
1) әлеуетті өнім берушіні веб-порталда тіркеу (егер ол тіркелмеген жағдайда);
2) оператордың банктік шотына аудару жолымен қолма-қол ақшасыз төлеммен ақша енгізу (төлемдерді жүзеге асыруға арналған деректемелер және көрсетілетін қызметтердің бағасы туралы ақпарат веб-порталдың ақпараттық материалдарында орналастырылады);
3) веб-порталда тиісті көрсетілетін қызметтердің бағасын таңдау жолымен көрсетілетін қызметтер үшін ақы төлеуді жүзеге асыру. Көрсетілетін қызметтердің бағасын әлеуетті өнім беруші қатысуды жоспарлап отырған өтінімдер мен шарттардың шекті сомасына қарай дербес таңдайды (таңдалған көрсетілетін қызметтердің бағасын қолданылу кезеңінде берілетін өтінімдер мен жасалатын шарттардың саны шектелмеген);
4) әлеуетті өнім беруші көрсетілетін қызметтердің бағасын таңдағаннан кейін веб-порталдағы жеке кабинетінде оның жария оферта шарттары мен көрсетілген қызметтер актісін танысу үшін көрсетуі;
5) жария оферта шарттарымен келіскен жағдайда, әлеуетті өнім беруші электрондық нысанда көрсетілген қызметтер актісіне қол қоюы және веб-порталдағы жеке кабинетінде көрсетілетін қызметтер үшін ақы төленгенін растауы (растау әлеуетті өнім берушінің жеке кабинетінде көрсетілген операторға аударылған ақша жеткілікті болған жағдайда ғана жүзеге асырылады).
13. Оператор қызмет көрсету шеңберінде веб-порталдың мынадай функционалдығын ұсынады:
1) мемлекеттік сатып алуға қатысуға өтінім беру;
2) бір көзден алу тәсілімен мемлекеттік сатып алуға қатысу туралы келісім беру;
3) баға ұсынысын беру;
4) мемлекеттік сатып алу туралы шартты келісу және қол қою.
14. Ақылы негізде көрсетілетін қызмет таңдалған көрсетілетін қызметтердің бағасына сәйкес ұсынылады.
Егер өткізілетін сатып алудың (лоттың) бөлінген сомасы жеке-жеке таңдалған көрсетілетін қызметтер бағасының сомасынан аспаса, әлеуетті өнім беруші бір мезгілде бірнеше сатып алуға (лоттарға) қатысады.

15. Расторжение договора по оказанию услуги допускается в порядке, предусмотренном статьей 402 Гражданского кодекса Республики Казахстан.
16. Оператор заблаговременно согласовывает с собственником перечень лиц, имеющих доступ к серверным помещениям (до посещения данных лиц серверного помещения).
Приложение 2 к приказу
Министра финансов
Республики Казахстан
от 21 декабря 2021 года № 1322
Утверждены приказом
Министра финансов
Республики Казахстан
от 28 декабря 2015 года № 692
Правила работы веб-портала государственных закупок в случае возникновения технических сбоев работы веб-портала государственных закупок
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила работы веб-портала государственных закупок в случае возникновения технических сбоев работы веб-портала государственных закупок (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 4) статьи 16 Закона Республики Казахстан "О государственных закупках" (далее – Закон) и определяют порядок работы веб-портала государственных закупок в случае возникновения технических сбоев работы веб-портала государственных закупок.
2. В настоящих Правилах используются следующие понятия:
1) несанкционированное воздействие на информацию – воздействие на защищенную информацию с нарушением установленных прав и/или правил доступа, приводящее к утечке, искажению, подделке, уничтожению, блокированию доступа к информации, а также к утрате, уничтожению или сбою функционирования носителя информации;
2) участник веб-портала – заказчик, организатор государственных закупок, единый организатор, потенциальный поставщик, прошедшие регистрацию на веб-портале;
3) пользователь веб-портала (далее – пользователь) – должностное лицо участника либо представитель участника;
4) контакт-центр веб-портала (далее – Контакт-центр) – сервис-диспетчерская служба оператора, обеспечивающая регистрацию инцидентов с дальнейшей корреляцией вопроса другим подразделениям оператора в зависимости от характера обращения пользователя;
5) стандартное функционирование системы – функционирование информационной системы, в заданных режимах и объемах обрабатываемой информации в соответствии с нормативно-технической документацией при отсутствии технических сбоев;
6) компьютерная атака – целенаправленная попытка реализации угрозы несанкционированного воздействия на информацию, электронный ресурс, информационную систему или получения доступа к ним с применением программных или программно-аппаратных средств (или протоколов межсетевого взаимодействия);

15. Қызмет көрсету жөніндегі шартты Қазақстан Республикасы Азаматтық кодексінің 402-бабында көзделген тәртіппен бұзуға жол беріледі.
16. Оператор меншік иесімен серверлік үй-жайларға рұқсаты бар тұлғалардың тізбесін алдын ала (осы тұлғалар серверлік үй-жайға келгенге дейін) келіседі.
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2021 жылғы 21 желтоқсандағы
№ 1322 Бұйрыққа
2-қосымша
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2015 жылғы 28 желтоқсандағы
№ 692 бұйрығымен
бекітілген
Мемлекеттік сатып алу веб-порталының жұмысында техникалық іркілістер туындаған жағдайда мемлекеттік сатып алу веб-порталының жұмыс істеу қағидалары
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Мемлекеттік сатып алу веб-порталының жұмысында техникалық іркілістер туындаған жағдайда мемлекеттік сатып алу веб-порталының жұмыс істеу қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Мемлекеттік сатып алу туралы" Қазақстан Республикасының Заңы (бұдан әрі – Заң) 16-бабының 4) тармақшасына сәйкес әзірленді және мемлекеттік сатып алу веб-порталының жұмысында техникалық іркілістер туындаған жағдайда мемлекеттік сатып алу веб-порталының жұмыс істеу тәртібін айқындайды.
2. Осы Қағидаларда мынадай ұғымдар пайдаланылады:
1) ақпаратқа рұқсат етілмеген ықпал ету – ақпаратқа қол жеткізудің жария болуына, бұрмалануына, жасанды лығына, жойылуына, оқшаулануына, сондай-ақ ақпаратты тасығыштың жоғалуына, жойылуына немесе жұмыс істеуінің іркілуіне әкеп соқтыратын қол жеткізудің белгіленген құқықтарын және/немесе қағидаларын бұза отырып, қорғалған ақпаратқа ықпал ету;
2) веб-порталға қатысушы – веб-порталда тіркеуден өткен тапсырыс беруші, мемлекеттік сатып алуды ұйымдастырушы, бірыңғай ұйымдастырушы, әлеуетті өнім беруші;
3) веб-порталды пайдаланушы (бұдан әрі – пайдаланушы) – қатысушының лауазымды адамы немесе қатысушының өкілі;
4) веб-порталдың байланыс орталығы (бұдан әрі – Байланыс орталығы) – пайдаланушының жүгіну сипатына байланысты оператордың басқа бөлімшелері мәселені одан әрі корреляциялаумен инциденттерді тіркеуді қамтамасыз ететін оператордың сервистік-диспетчерлік қызметі;
5) жүйенің стандартты жұмыс істеуі – нормативтік-техникалық құжаттамаға сәйкес ақпараттық жүйенің техникалық іркілістер болмаған кезде өңделетін ақпараттың берілген режимдері мен көлемінде жұмыс істеуі;
6) компьютерлік шабуыл – ақпаратқа, электрондық ресурсқа, ақпараттық жүйеге рұқсатсыз ықпал ету немесе оларға бағдарламалық немесе бағдарламалық-аппараттық құралдарды (немесе желіаралық өзара іс-қимылдардың хаттамаларын) қолдана отырып, қолжетімділік алу арқылы қатерлер төндіруді іске асырудың мақсатты әрекеті;

7) веб-портал государственных закупок (далее – веб-портал) – государственная информационная система, предоставляющая единую точку доступа к электронным услугам электронных государственных закупок;
8) внеплановые мероприятия по обслуживанию веб-портала – технические и профилактические работы, которые связаны с установкой критичных обновлений программного обеспечения в целях устранения критичных уязвимостей веб-портала, либо в связи заменой вышедшего из строя оборудования;
9) неправомерные действия оператора – действия специалистов оператора, повлекшие за собой снижение, прекращение работы веб-портала, возникновение в нем технических сбоев по следующим причинам:
выполнение несанкционированных действий специалистами оператора, зафиксированных в системных журналах веб-портала;
нарушение требований и (или) ненадлежащее выполнение требований по сопровождению, администрированию и системно-техническому обслуживанию аппаратно-программного комплекса веб-портала, предусмотренным в соответствующем договоре между собственником и оператором;
10) обстоятельства непреодолимой силы – стихийные бедствия или иные обстоятельства, которые невозможно предусмотреть или предотвратить, влекущие остановку функционирования или ненадлежащую работоспособность системы в целом;
11) отдел технического администрирования (далее – отдел) – структурное подразделение оператора, ответственное за мониторинг и системно-техническое обслуживание программно-аппаратного комплекса веб-портала;
12) технические и профилактические работы – комплекс мероприятий по поддержанию средств вычислительной техники и телекоммуникационного оборудования в работоспособном состоянии, включающие в том числе профилактику с целью предотвращения отказа от работы техники и (или) оборудования и преждевременного их износа, устранение неисправностей, замену отдельных частей и блоков, установку и настройку оборудования, программного обеспечения, дополнительных устройств и плат для увеличения мощности оборудования и оказание помощи пользователям;
13) технический сбой – незапланированный временный выход из строя программного-аппаратного комплекса Системы или отдельного из его компонентов (аварийная остановка, разрушение содержимого памяти, перегрузка ресурсов аппаратно-программного обеспечения и другие ситуации, существенно нарушающие принятую технологию и не позволяющие использовать программное обеспечение в условиях системы, в том числе неверные выходные данные (результаты), выдаваемые программным обеспечением), повлекший за собой отсутствие возможности использования Системы одним или несколькими участниками;

7) мемлекеттік сатып алу веб-порталы (бұдан әрі – веб-портал) –мемлекеттік сатып алудың электрондық көрсетілетін қызметтеріне қол жеткізудің бірыңғай нүктесін ұсынатын мемлекеттік ақпараттық жүйе;
8) веб-порталға қызмет көрсету жөніндегі жоспардан тыс іс-шаралар –веб-порталдың күрделілік осалдығын жою мақсатында не істен шыққан жабдықты ауыстыруға байланысты бағдарламалық қамтамасыз етуді күрделі жаңартуларды орнатуға байланысты техникалық және профилактикалық жұмыстары;
9) оператордың заңсыз әрекеттері – мынадай веб-порталдың жұмысының төмендеуіне, тоқтауына, онда техникалық іркілістердің туындауына әкеп соққан оператор мамандарының әрекеттері:
веб-порталдың жүйелік журналдарында тіркелген оператор мамандарының рұқсат етілмеген әрекеттерді орындауы;
меншік иесі мен оператор арасындағы тиісті шартта көзделген веб-порталдың аппараттық-бағдарламалық кешенін сүйемелдеу, әкімшілендіру және оған жүйелік-техникалық қызмет көрсету жөніндегі талаптарды бұзу және (немесе) тиісінше орындамау;
10) еңсерілмес күш жағдайлары – зілзала апаттар немесе көздеу немесе алдын алу мүмкін емес, тұтастай алғанда жүйенің жұмыс істеуін немесе тиісінше жұмысқа қабілеттілігін тоқтатуға әкеп соқтыратын өзге жағдайлар;
11) техникалық әкімшілендіру бөлімі (бұдан әрі – бөлім) - оператордың веб-порталдың бағдарламалық-аппараттық кешеніне мониторинг жүргізуге және жүйелік-техникалық қызмет көрсетуге жауапты құрылымдық бөлімшесі;
12) техникалық және профилактикалық жұмыстары – техниканың және (немесе) жабдықтың жұмыс істемей қалуын және оның уақытынан бұрын тозуын болдырмау мақсатында профилактиканы, ақауларды жоюды, жекелеген бөліктер мен блоктарды ауыстыруды, жабдықтың қуатын ұлғайту үшін жабдықтарды, бағдарламалық қамтамасыз етуді, қосымша қондырғылар мен платаларды орнатуды және теңшеуді және пайдаланушыларға көмек көрсетуді қамтитын есептеу техникасы құралдарын және телекоммуникациялық жабдықты жұмысқа қабілетті жағдайда ұстау жөніндегі іс-шаралар кешені;
13) техникалық іркіліс – бір немесе бірнеше қатысушылардың Жүйені пайдалану мүмкіндігін болдырмауға әкеліп соғатын Жүйенің аппараттық-бағдарламалық кешенінің немесе оның жеке құрауыштарының жоспарланбаған уақытша істен шығуы (апаттық тоқтауы, жады мазмұнының күйреуі, аппараттық-бағдарламалық қамтамасыз ету ресурстарының артық жүктемесі және қабылданған технологияны елеулі бұзатын және жүйенің жағдайында бағдарламалық қамтамасыз етуді пайдалануға мүмкіндік бермейтін басқа да ахуалдар, оның ішінде бағдарламалық қамтамасыз ету беретін қате шығыс деректері (нәтижелері);

14) собственник электронной государственной информационной системы (далее – собственник) – субъект, реализующий права владения, пользования и распоряжения указанными объектами в пределах и порядке, определенных их собственником;
15) электронные государственные закупки (далее – закупки) – государственные закупки, осуществляемые с использованием информационных систем и электронных информационных ресурсов;
16) единый оператор в сфере электронных государственных закупок (далее – оператор) – юридическое лицо, создаваемое по решению Правительства Республики Казахстан, единственным собственником акций (долей участия в уставном капитале) которого является государство или национальный холдинг, осуществляющее реализацию единой технической политики в сфере электронных государственных закупок.
Глава 2. Порядок работы веб-портала в случае возникновения технических сбоев работы веб-портала
Параграф 1. Действия пользователей, оператора и специалистов оператора в случае возникновения технических сбоев при использовании веб-портала
3. При возникновении технического сбоя проводятся следующие мероприятия:
1) пользователь ставит в известность Контакт-центр не позднее 1 (одного) часа посредством электронной почты, указанной на веб-портале, с указанием даты и времени по времени города Нур-Султана обнаружения технического сбоя, а также контактных данных и приложением подтверждающих документов.
В случае невозможности отправки по электронной почте информации о техническом сбое пользователь ставит в известность Контакт-центр не позднее одного часа посредством телефона;
2) специалист оператора в случае обнаружения изменения в работе или в конфигурации Системы, не соответствующие стандартному функционированию, фиксирует дату и время возникновения технического сбоя в Журнале учета обращений пользователей о возникших технических сбоях веб-портала (далее – Журнал учета) по форме согласно приложению к настоящим Правилам.
Контакт-центр обеспечивает взаимодействие с пользователями Системы в зависимости от способа обращения (посредством телефона, электронной почты, официальных писем, интернет-форума):
в рабочие дни – с 9.00 часов до 18:30 часов, обеденный перерыв с 13.00 до 14.30 часов, по времени города Нур-Султана.
Оператор увеличивает время работы Контакт-центра, в том числе осуществляет переход на круглосуточную поддержку, по согласованию с уполномоченным органом.
4. Оператор Контакт-центра регистрирует обращения пользователей и специалистов оператора в Журнале учета в течение 30 (тридцати) минут с момента поступления в рабочее время по времени города Нур-Султана.
В случае, если обращение пользователя о техническом сбое поступает по электронной почте во время обеденного перерыва по времени города Нур-Султана, то оператор регистрирует сообщение в течение 30 (тридцати) минут после обеденного перерыва.
В случае, если обращение пользователя о техническом сбое поступает по электронной почте вне рабочего времени по времени города Нур-Султана, то оператор регистрирует сообщение на следующий рабочий день.
Журнал учета ведется операторами Контакт-центра в электронном виде в информационной системе оператора по учету обращений пользователей.

14) электрондық мемлекеттік ақпараттық жүйелердің меншік иесі (бұдан әрі - меншік иесі) – аталған объектілерді олардың меншік иесі айқындаған шекте және тәртіппен иелену, пайдалану және оларға билік ету құқықтарын іске асыратын субъекті;
15) электрондық мемлекеттік сатып алу (бұдан әрі – сатып алу) – ақпараттық жүйелер мен электрондық ақпараттық ресурстарды пайдалана отырып жүзеге асырылатын мемлекеттік сатып алу;
16) электрондық мемлекеттік сатып алу саласындағы бірыңғай оператор (бұдан әрі – оператор) – Қазақстан Республикасы Үкіметінің шешімі бойынша құрылатын, акцияларының (жарғылық капиталға қатысу үлестерінің) жалғыз меншік иесі мемлекет немесе ұлттық холдинг болып табылатын, электрондық мемлекеттік сатып алу саласында бірыңғай техникалық саясатты іске асыруды жүзеге асыратын заңды тұлға.
2-тарау. Веб-порталдың жұмысында техникалық іркілістер туындаған жағдайда веб-порталдың жұмыс істеу тәртібі
1-параграф. Веб-порталды пайдалану кезінде техникалық іркілістер туындаған жағдайда пайдаланушылардың, оператордың және оператор мамандарының іс-әрекеті
3. Техникалық іркіліс туындаған кезде мынадай іс-шаралар жүргізіледі:
1) пайдаланушы техникалық іркіліс анықталған күнді және уақытты Нұр-Сұлтан қаласының уақыты бойынша, сондай-ақ байланыс деректерін және растаушы құжаттарын қоса бере отырып, веб-порталда көрсетілген электрондық пошта арқылы 1 (бір) сағаттан кешіктірмей Байланыс орталығын хабардар етеді.
Техникалық іркіліс туралы ақпаратты электрондық пошта бойынша жіберу мүмкін болмаған жағдайда пайдаланушы телефон арқылы бір сағаттан кешіктірмей Байланыс орталығын хабардар етеді;
2) оператор маманы Жүйе жұмысында немесе конфигурациясында стандартты жұмыс істеуге сәйкес келмейтін өзгерістерді тапқан жағдайда, осы Қағидаларға қосымшаға сәйкес нысан бойынша Веб-порталда техникалық іркілістер туындауы туралы пайдаланушылардың өтініштерін есепке алу журналында (бұдан әрі – Есепке алу журналы) техникалық іркілістің туындаған күні мен уақытын тіркейді.
Байланыс орталығы жүгіну тәсіліне (телефон, электрондық пошта, ресми хаттар, интернет-форум арқылы) байланысты Жүйені пайдаланушылармен өзара іс-қимылды қамтамасыз етеді:
жұмыс күндері – Нұр-Сұлтан қаласының уақыты бойынша сағат 9.00-ден 18.30-ге дейін, түскі үзіліс сағат 13.00-ден 14.30-ға дейін;
Оператор Байланыс орталығының жұмыс уақытын ұлғайтады, оның ішінде уәкілетті органмен келісім бойынша тәулік бойы қолдауға көшуді жүзеге асырады.
4. Байланыс орталығының операторы пайдаланушылар мен оператор мамандарының өтініштерін Есепке алу журналына Нұр-Сұлтан қаласының уақыты бойынша жұмыс уақытында келіп түскен сәттен бастап 30 (отыз) минут ішінде тіркейді.
Егер техникалық іркіліс туралы пайдаланушының өтініші Нұр-Сұлтан қаласының уақыты бойынша түскі үзіліс кезінде электрондық пошта бойынша түскен жағдайда, онда оператор хабарламаны түскі үзілістен кейін 30 (отыз) минут ішінде тіркейді.
Егер техникалық іркіліс туралы пайдаланушының өтініші Нұр-Сұлтан қаласының уақыты бойынша жұмыстан тыс уақытта электрондық пошта бойынша түскен жағдайда, онда оператор хабарламаны келесі жұмыс күні тіркейді.
Байланыс орталығының операторлары Есепке алу журналын пайдаланушылардың өтініштерін есепке алу бойынша оператордың ақпараттық жүйесінде электронды түрде жүргізеді.

5. После регистрации обращения присваивается уникальный идентификатор инцидента в информационной системе оператора по учету обращений пользователей и в течение 1 (одного) часа высылается на электронную почту пользователя.
6. При наличии информации о техническом сбое, оператор в течение 2 (двух) часов с момента поступления информации в рабочее время по времени города Нур-Султана проводит анализ полученной информации или представленных материалов (экранных снимков и иных представленных электронных документов), в целях подтверждения или опровержения наличия факта технического сбоя Системы.
7. Закупки, срок приема заявок или ценовых предложений которых истекает во время подтверждения или опровержения технического сбоя, за исключением технических сбоев, не препятствующих возможности участия пользователей в закупках, продлеваются оператором до момента возможного подтверждения либо опровержения факта технического сбоя.
8. При опровержении технического сбоя, оператор в течение 30 (тридцати) минут после подтверждения наличия фактов об опровержении технического сбоя Системы уведомляет пользователя, обратившегося в техническую поддержку, об опровержении технического сбоя с приложением подтверждающей информации.
Параграф 2. Работа веб-портала и действия оператора в случае подтверждения технических сбоев работы веб-портала
9. При подтверждении оператором технического сбоя устанавливается уровень его критичности.
10. Технические сбои по степени их влияния на функционирование программно-аппаратного комплекса Системы и процедуры закупок, проводимых в электронном виде, подразделяются на следующие уровни критичности:
1) низкий – сбои, не препятствующие проведению процедур закупок и возможности участия в них, согласования или подписания договоров, процедур обсуждения, подачи жалоб, отправке уведомлений, возражений и заключений;
2) средний – сбои, повлекшие отсутствие возможности участия в закупках либо к отсутствию возможности согласования или подписания договора о государственных закупках, обсуждения, подачи жалоб, отправке уведомлений, возражений, заключений одним и (или) несколькими участниками, подвергшихся влиянию технического сбоя, который приведет или привел к безрезультативности предыдущей работы пользователей Системы;
3) высокий – сбои и (или) события, вызвавшие остановку или недоступность одного и более модулей Системы, при которых у всех пользователей веб-портала отсутствует возможность участия в закупках, согласования или подписания договора, обсуждения, подачи заявок, отправки уведомлений, возражений, заключений.

5. Өтініш тіркелгеннен кейін пайдаланушылардың өтініштерін есепке алу бойынша оператордың ақпараттық жүйесіндегі инциденттің бірегей сәйкестендірушісі беріледі және 1 (бір) сағат ішінде пайдаланушының электрондық поштасына жіберіледі.
6. Техникалық іркіліс туралы ақпарат болған кезде оператор Жүйенің техникалық іркіліс фактісін растау немесе теріске шығару мақсатында Нұр-Сұлтан қаласының уақыты бойынша жұмыс уақытында ақпарат келіп түскен сәттен бастап 2 (екі) сағат ішінде алынған ақпаратқа немесе ұсынылған материалдарға (экран түсірілімдері мен өзге де ұсынылған электрондық құжаттарға) талдау жүргізеді.
7. Пайдаланушылардың сатып алуға қатысу мүмкіндігіне кедергі болмайтын техникалық іркілістерді қоспағанда, өтінімдерді немесе баға ұсыныстарын қабылдау мерзімі техникалық іркілісті растау немесе теріске шығару уақытында өтетін сатып алуды оператор ықтимал техникалық іркіліс фактісін растау немесе теріске шығару сәтіне дейін ұзартады.
8. Техникалық іркіліс теріске шығарылған кезде оператор Жүйенің техникалық іркілісі теріске шығарылғандығы туралы фактілердің болуы расталғаннан кейін 30 (отыз) минут ішінде растайтын ақпаратты қоса бере отырып техникалық іркілістің теріске шығарылғаны туралы техникалық қолдауға жүгінген пайдаланушыны хабардар етеді.
2-параграф. Веб-порталдың жұмысы және веб-портал жұмысының техникалық іркілістері расталған жағдайда оператордың әрекеті
9. Оператор техникалық іркілісті растаған кезде оның күрделілік деңгейі белгіленеді.
10. Техникалық іркілістер Жүйенің бағдарламалық-аппараттық кешенінің жұмыс істеуіне және электронды түрде өткізілетін сатып алу рәсімдеріне ықпал ету дәрежесі бойынша мынадай күрделілік деңгейлерге бөлінеді:
1) төмен – сатып алу рәсімдерін өткізуге және оларға қатысу мүмкіндігіне, шарттарды келісуге немесе қол қоюға, талқылау, шағым беру, хабарламаларды, қарсылықтар мен қорытындылар жіберу рәсімдеріне кедергі келтірмейтін іркілістер;
2) орташа – Жүйені пайдаланушылардың алдыңғы жұмыстарының нәтижесіздігіне әкеп соқтыратын немесе әкеп соқтырған техникалық іркілістер ықпалына ұшыраған бір және (немесе) бірнеше қатысушылардың сатып алуға қатысу мүмкіндігінің болмауына, не мемлекеттік сатып алу туралы шартты келісу немесе қол қою, талқылау, шағым беру, хабарламаларды, қарсылықтарды, қорытындыларды жіберу мүмкіндігінің болмауына әкеп соқтырған іркілістер;
3) жоғары – Жүйенің бір және одан да көп модульдерінің тоқтауын немесе қол жетімсіздігін тудыратын іркілістер және (немесе) оқиғалар, ол кезінде веб-порталдың барлық пайдаланушыларында сатып алуға қатысу, шартты келісу немесе қол қою, талқылау, өтінім беру, хабарламалар, қарсылықтар, қорытындылар жіберу мүмкіндігі болмайды.

11. В случае возникновения технических сбоев с уровнем критичности низкий, оператор выполняет следующие мероприятия:
1) в течение 30 (тридцати) минут с момента подтверждения технического сбоя уведомляет пользователя, обратившегося в техническую поддержку, об уровне критичности технического сбоя, плановом времени и дате устранения технического сбоя.
В случае изменения такой информации повторно уведомляет пользователя Системы;
2) незамедлительно приступает к устранению причин технического сбоя;
3) после устранения технического сбоя повторно уведомляет пользователя, обратившегося в техническую поддержку, об окончании проведения работ и устранении технического сбоя.
В случае устранения технического сбоя с уровнем критичности низкий продление сроков закупок не производится.
12. В случае возникновения технических сбоев с уровнем критичности средний, оператор выполняет следующие мероприятия:
1) в течение 1 (одного) часа с момента подтверждения технического сбоя размещает на главной странице веб-портала, с указанием номеров объявлений и лотов, информацию о техническом сбое, его уровне критичности, плановом времени и дате его устранения, если влиянию сбоя подверглись несколько участников.
В случае изменения такой информации повторно размещает информацию;
2) в течение 1 (одного) часа с момента подтверждения технического сбоя уведомляет пользователей, обратившихся в техническую поддержку, а также всех потенциальных поставщиков, участвующих в государственных закупках, в которых возник технический сбой, о техническом сбое, его уровне критичности, плановом времени и дате его устранения.
В случае изменения данной информации повторно уведомляет пользователей, обратившихся в техническую поддержку, а также всех потенциальных поставщиков, участвующих в государственных закупках, в которых возник технический сбой;
3) приступает к устранению технического сбоя по государственным закупкам, а также по другим закупкам, в случае обнаружения в них аналогичных технических сбоев;
4) повторно уведомляет пользователей, обратившихся в техническую поддержку, а также всех потенциальных поставщиков, участвующих в государственных закупках, в которых возник технический сбой об устранении технического сбоя, фактической дате и времени устранения, а также размещает данную информацию на главной странице веб-портала с указанием номеров объявлений и лотов;
5) письменно извещает собственника о техническом сбое, причине возникновения и выполненных мероприятиях по устранению, результате устранения, с указанием предложений по недопущению технического сбоя.

11. Төмен күрделілік деңгейіндегі техникалық іркілістер туындаған жағдайда оператор мынадай іс-шараларды орындайды:
1) техникалық іркіліс расталған сәттен бастап 30 (отыз) минут ішінде техникалық қолдауға жүгінген пайдаланушыны техникалық іркілістің күрделілік деңгейі, техникалық іркілісті жоюдың жоспарлы уақыты мен күні туралы хабарлайды.
Мұндай ақпарат өзгерген жағдайда Жүйені пайдаланушыға қайта хабарлайды;
2) техникалық іркіліс себептерін жоюға дереу кіріседі;
3) техникалық іркіліс жойылғаннан кейін техникалық қолдауға жүгінген пайдаланушыны жұмыс жүргізудің аяқталғаны және техникалық іркілістің жойылғаны туралы қайта хабарлайды.
Төмен күрделілік деңгейіндегі техникалық іркіліс жойылған жағдайда сатып алу мерзімдерін ұзарту жүргізілмейді.
12. Орташа күрделілік деңгейіндегі техникалық іркілістер туындаған жағдайда оператор мынадай іс-шараларды орындайды:
1) егер іркілістің ықпалына бірнеше қатысушы ұшыраған болса, техникалық іркіліс расталған сәттен бастап 1 (бір) сағат ішінде веб-порталдың басты бетіне хабарландыру мен лоттардың нөмірін көрсете отырып, техникалық іркіліс, оның күрделілік деңгейі, оны жоюдың жоспарлы уақыты мен күні туралы ақпаратты орналастырады.
Мұндай ақпарат өзгерген жағдайда ақпаратты қайта орналастырады;
2) техникалық іркіліс расталған сәттен бастап 1 (бір) сағат ішінде техникалық қолдауға жүгінген пайдаланушыларға, сондай-ақ техникалық іркіліс туындаған мемлекеттік сатып алуға қатысатын барлық әлеуетті өнім берушілерге техникалық іркіліс, оның күрделілік деңгейі, оны жоюдың жоспарлы уақыты мен күні туралы хабарлайды.
Осы ақпарат өзгерген жағдайда техникалық қолдауға жүгінген пайдаланушыларды, сондай-ақ техникалық іркіліс туындаған мемлекеттік сатып алуға қатысатын барлық әлеуетті өнім берушілерді қайта хабардар етеді;
3) мемлекеттік сатып алу бойынша, сондай-ақ осыған ұқсас техникалық іркіліс анықталған жағдайда басқа сатып алу бойынша техникалық іркілісті жоюға кіріседі;
4) техникалық қолдауға жүгінген пайдаланушыларға, сондай-ақ техникалық іркіліс туындаған мемлекеттік сатып алуға қатысатын барлық әлеуетті өнім берушілерге техникалық іркілістің жойылғаны, нақты жою күні мен уақыты туралы қайта хабарлайды, сондай-ақ осы ақпаратты веб-порталдың басты бетінде хабарландырулар мен лоттардың нөмірлерін көрсете отырып орналастырады;
5) меншік иесіне техникалық іркіліске жол бермеу жөніндегі ұсыныстарды көрсете отырып, техникалық іркіліс, туындау себебі мен жою бойынша орындалған іс-шаралар, жою нәтижесі туралы жазбаша хабарлайды.

13. В случае возникновения технических сбоев с уровнем критичности высокий, оператор выполняет следующие мероприятия:
1) незамедлительно письменно по электронной почте и телефону информирует собственника о возникшем техническом сбое;
2) с момента подтверждения технического сбоя продлевает все завершающиеся процедуры, которые совпали по времени с техническим сбоем в соответствующем модуле Системы, на время затраченное для устранения технического сбоя;
3) в течение 30 (тридцати) минут с момента подтверждения технического сбоя уведомляет пользователей путем размещения на главной странице веб-портала информации о техническом сбое, его уровне критичности, плановом времени и дате его устранения, а в случае невозможности размещения информации на главной странице веб-портала доводит информацию посредством собственного сайта и по обращениям через Контакт-центр.
В случае изменения такой информации повторно уведомляет пользователей Системы;
4) при совпадении срока приема заявок и (или) ценовых предложений на участие в закупках способами конкурса, аукциона, закупок жилища или запроса ценовых предложений, продлевает время процедур приема заявок и (или) ценовых предложений;
5) при совпадении срока согласования или подписания договора потенциальным поставщиком продлевает время согласования или подписания договора на соответствующее количество дней, но не менее чем 1 (один) календарный день;
6) при совпадении срока направления жалоб, уведомлений, возражений, заключений продлевает срок направления жалоб, уведомлений, возражений, заключений на соответствующее количество дней, но не менее, чем на 1 (один) календарный день;
7) при совпадении времени технического сбоя и времени проведения этапа аукционных торгов в закупках способом аукциона, продлевает этап проведения аукционных торгов на следующий рабочий день после подтверждения факта устранения технического сбоя.
В случае автоматического формирования протокола о результатах проведения аукциона Системой, такой протокол и поданные заявки аннулируются;
8) при техническом сбое, превышающем срок приема заявок или ценовых предложений, продлевает срок начала приема заявок или ценовых предложений по таким закупкам на срок устранения проблемы;
9) при техническом сбое, исключающем возможность расшифрования ценовых предложений, поданных в закупках способами "Запрос ценовых предложений", "Аукцион", "Конкурс", "Закупка жилища", если срок приема заявок или ценовых предложений не истек на момент возникновения технического сбоя, оператор продлевает закупки на время устранения сбоя и сообщает потенциальным поставщикам, о необходимости повторно подать заявки и ценовые предложения;

13. Жоғары күрделілік деңгейіндегі техникалық іркілістер туындаған жағдайда оператор мынадай іс-шараларды орындайды:
1) туындаған техникалық іркіліс туралы меншік иесін жазбаша электрондық пошта және телефон арқылы дереу хабардар етеді;
2) техникалық іркіліс расталған сәттен бастап Жүйенің тиісті модуліндегі техникалық іркіліспен уақыты қатар келген барлық аяқталып жатқан рәсімдерді техникалық іркілісті жою үшін кеткен уақытқа ұзартады;
3) техникалық іркіліс расталған сәттен бастап 30 (отыз) минут ішінде веб-порталдың басты бетіне техникалық іркіліс, оның күрделілік деңгейі, оны жоюдың жоспарлы уақыты мен күні туралы ақпаратты орналастыру жолымен пайдаланушыларды хабарландырады, ал ақпаратты веб-порталдың басты бетінде орналастыру мүмкін болмаған жағдайда ақпаратты өз сайты арқылы және Байланыс орталығы арқылы өтініштер бойынша жеткізеді.
Мұндай ақпарат өзгерген жағдайда Жүйенің пайдаланушыларын қайта хабарландырады;
4) конкурс, аукцион, тұрғын үйлерді сатып алу немесе баға ұсыныстарын сұрату тәсілдерімен сатып алуға қатысуға өтінімдерді және (немесе) баға ұсыныстарын қабылдау мерзімі сәйкес болған кезде өтінімдерді және (немесе) баға ұсыныстарын қабылдау рәсімдерінің уақытын ұзартады;
5) әлеуетті өнім берушінің шартты келісуі немесе қол қою мерзімі сәйкес келген кезде шартты келісу немесе қол қою уақытын тиісті күндер санына, бірақ кемінде күнтізбелік 1 (бір) күнге ұзартады;
6) шағымдарды, хабарламаларды, қарсылықтарды, қорытындыларды жіберу мерзімі сәйкес келген кезде шағымдарды, хабарламаларды, қарсылықтарды, қорытындыларды жіберу мерзімін тиісті күндер санына, бірақ кемінде күнтізбелік 1 (бір) күнге ұзартады;
7) техникалық іркіліс уақыты мен аукцион тәсілімен сатып алудағы аукциондық сауда-саттық кезеңін өткізу уақыты сәйкес келген кезде аукциондық сауда-саттық өткізу кезеңін техникалық іркілісті жою фактісі расталғаннан кейін келесі жұмыс күніне ұзартады.
Жүйе аукционды өткізу нәтижелері туралы хаттаманы автоматты түрде қалыптастырған жағдайда, мұндай хаттама мен берілген өтінімдер күшін жояды;
8) өтінімдерді немесе баға ұсыныстарын қабылдау мерзімінен асатын техникалық іркіліс болған кезде, мұндай сатып алу бойынша өтінімдерді немесе баға ұсыныстарын қабылдауды бастау мерзімін проблеманы жою мерзіміне ұзартады;
9) "Баға ұсыныстарын сұрату", "Аукцион", "Конкурс", "Тұрғын үйлерді сатып алу" тәсілдерімен сатып алуға берілген баға ұсыныстарын ашу мүмкіндігін болдырмайтын техникалық іркіліс кезінде, егер өтінімдерді немесе баға ұсыныстарын қабылдау мерзімі техникалық іркіліс туындаған сәтте өтпеген болса, оператор сатып алуды іркілісті жою уақытына ұзартады және әлеуетті өнім берушілерге өтінімдерді және баға ұсыныстарын қайта беру қажеттігі туралы хабарлайды;

10) при техническом сбое, исключающем возможность расшифрования ценовых предложений, поданных в закупках способами "Запрос ценовых предложений", "Аукцион", "Конкурс", "Закупка жилища", если срок приема заявок или ценовых предложений истек, оператор продлевает срок приема заявок и ценовых предложений на 5 (пять) рабочих дней с момента устранения сбоя и сообщает потенциальным поставщикам о необходимости повторно подать заявки и ценовые предложения. В случае наступления обстоятельств непреодолимой силы оператор незамедлительно извещает собственника и в течение всего времени до момента прекращения обстоятельства предоставляет собственнику информацию о предпринимаемых мерах и доказательства названных обстоятельств. В таких случаях решение о продлении сроков закупок принимается оператором по согласованию с собственником на количество времени (дней), в течение которого длились обстоятельства;
11) приступает к устранению технического сбоя;
12) повторно уведомляет пользователей об устранении технического сбоя, размещая информацию на главной странице веб-портала о фактической дате и времени устранения технического сбоя с указанием номеров объявлений и лотов, о факте продления закупок;
13) письменно в течение 1 (одного) рабочего дня извещает собственника о техническом сбое, причине возникновения и выполненных мероприятиях по устранению, результате устранения, факте продления закупок с указанием предложений по недопущению технического сбоя.
14. В случае сбоев в функционировании Системы, устранение которых невозможно собственными силами оператора, оператор с согласия собственника привлекает соответствующих высококвалифицированных специалистов по программному и аппаратному обеспечению.
Параграф 3. Работа веб-портала при проведении планово-профилактических работ оператором
15. Проведение технических и профилактических работ в Системе осуществляется на основании утвержденного и опубликованного на веб-портале плана работ по проведению технических и профилактических работ в Системе, согласованного с уполномоченным органом.
16. В случае проведения технических и профилактических работ Системы, оператор уведомляет пользователей Системы не позднее 2 (двух) календарных дней до проведения технических и профилактических работ. При этом, сроки окончания приема заявок или ценовых предложений или дополнений к заявкам, процедур вскрытия, допуска и подведения итогов по закупкам, а также сроки согласования и подписания договоров на веб-портале, даты которых выпадают на даты проведения профилактических работ, переносятся оператором с учетом срока проведения технических и профилактических работ.

10) "Баға ұсыныстарын сұрату", "Аукцион", "Конкурс", "Тұрғын үйлерді сатып алу" тәсілдерімен сатып алуға берілген баға ұсыныстарын ашу мүмкіндігін болдырмайтын техникалық іркіліс кезінде, егер өтінімдерді немесе баға ұсыныстарын қабылдау мерзімі өткен болса, оператор өтінімдерді немесе баға ұсыныстарын қабылдау мерзімін іркіліс жойылған сәттен бастап 5 (бес) жұмыс күніне ұзартады және әлеуетті өнім берушілерге өтінімдерді және баға ұсыныстарын қайта беру қажеттігі туралы хабарлайды. Еңсерілмес күш жағдайлары басталған жағдайда оператор меншік иесін дереу хабардар етеді және жағдаяттардың бүкіл орын алу уақытында тоқтаған сәтіне дейін меншік иесіне қабылданып жатқан шаралар туралы ақпарат пен аталған жағдаяттардың дәлелдемелерін ұсынады. Мұндай жағдайларда оператор сатып алу мерзімін ұзарту туралы шешімді меншік иесімен келісім бойынша жағдаяттар созылған уақыт (күндер) санына қабылдайды;
11) техникалық іркілісті жоюға кіріседі;
12) веб-порталдың басты бетінде хабарландырулар мен лоттардың нөмірлерін, сатып алуды ұзарту фактісі туралы көрсете отырып, техникалық іркілістің нақты жойылған күні мен уақыты туралы ақпаратты орналастыра отырып, техникалық іркілістің жойылғаны туралы пайдаланушыларды қайта хабарлайды;
13) техникалық іркілісті болдырмау жөнінде ұсыныстарды көрсете отырып, меншік иесіне техникалық іркіліс, туындау себебі және жою бойынша орындалған іс-шаралар, жою нәтижесі, сатып алуды ұзарту фактісі туралы жазбаша 1 (бір) жұмыс күні ішінде хабарлайды.
14. Жүйенің жұмыс істеуінде оператордың өз күшімен жоюы мүмкін емес іркілістер болған жағдайда, оператор меншік иесінің келісімімен бағдарламалық және аппараттық қамтамасыз ету бойынша тиісті жоғары білікті мамандарды тартады.
3-параграф. Оператордың жоспарлы-профилактикалық жұмыстарды жүргізуі кезіндегі веб-порталдың жұмысы
15. Жүйеде техникалық және профилактикалық жұмыстарды жүргізу бекітілген және веб-порталда жарияланған уәкілетті органмен келісілген Жүйеде техникалық және профилактикалық жұмыстар жүргізу бойынша жұмыстар жоспары негізінде жүзеге асырылады.
16. Жүйенің техникалық және профилактикалық жұмыстары жүргізілген жағдайда оператор техникалық және профилактикалық жұмыстар жүргізілгенге дейін күнтізбелік 2 (екі) күннен кешіктірмей Жүйені пайдаланушыларға хабарлайды. Бұл ретте, күні профилактикалық жұмыстарды жүргізу күніне келетін өтінімдерді немесе баға ұсыныстарын немесе өтінімдерге толықтыруларды қабылдауды, ашу, жіберу және сатып алу бойынша қорытындылар шығару рәсімдерін аяқтау мерзімдерін, сондай-ақ веб-порталда шарттарды келісу және оларға қол қою мерзімдерін оператор техникалық және профилактикалық жұмыстар жүргізу мерзімін ескере отырып ауыстырады.

Параграф 4. Взаимодействие оператора с собственником по вопросам работы веб-портала в случае возникновения технического сбоя
17. При поступлении информации о возникновении технического сбоя оператор в целях подтверждения технического сбоя с уровнями критичности "средний" и "высокий" письменно по электронной почте и телефону информирует структурное подразделение собственника, ответственного за вопросы информатизации, обеспечения информационной безопасности о возникшем техническом сбое.
18. Оператор ежедневно проводит анализ технических сбоев предыдущего дня и обеспечивает максимально быстрое их устранение.
19. Оператор ежегодно предоставляет собственнику:
подписанные ответственными лицами выписку из Журнала учета;
информацию о причинах возникновения технических сбоев, выполненных мероприятиях по устранению, результатах устранения, предложения по недопущению технических сбоев.
20. Собственник рассматривает представленную информацию и формирует рекомендации по устранению и недопущению технических сбоев.
21. В случае поступления собственнику письменных обращений от физических и юридических лиц о технических сбоях Системы, возникших в ходе участия в государственных закупках, собственник направляет оператору письмо на рассмотрение с приложением копии поступившего обращения.
22. Оператор в соответствии с установленными сроками реакции предоставляет информацию о возникшем инциденте, классифицировав приоритет возникшего технического сбоя (в случае если таковые имеются), причины возникновения и сроки устранения при подтверждении факта технического сбоя.
23. В случае совпадения даты технического сбоя и даты окончания действия цены на услуги, срок действия цены на услуги продлевается на срок продления процедур приема заявок и (или) ценовых предложений или продления времени согласования или подписания договора.
24. В случае формирования протоколов вскрытия об итогах во время технического сбоя, оператор по обращениям пользователей веб-портала о невозможности участия в проводимых государственных закупках в связи с техническим сбоем в Системе (при подтверждении технического сбоя) отменяет сформировавшийся протокол и продлевает срок приема заявок потенциальных поставщиков на 1 (один) календарный день.
25. В случае невозможности подписания договора потенциальным поставщиком в связи с возникновением технического сбоя Системы и включением его в реестр недобросовестных участников государственных закупок по указанной причине, оператор на основании соответствующего обращения потенциального поставщика аннулирует решение уполномоченного органа о признании его недобросовестным участником государственных закупок при подтверждении возникновения такого технического сбоя в период заключения договора.
Оператор предоставляет потенциальному поставщику функционал для подписания договора в течение 1 (одного) календарного дня. В случае направления заказчиком проекта договора второму победителю оператор удаляет проект договора, направленный второму победителю.
При этом, оператор извещает уполномоченный орган о совершенных действиях, связанных с возникновением технического сбоя Системы.

4-параграф. Техникалық іркіліс туындаған жағдайда веб-портал жұмысының мәселелері бойынша оператордың меншік иесімен өзара іс-қимылы
17. Техникалық іркілістің туындағаны туралы ақпарат түскен кезде оператор "орта" және "жоғары" күрделілік деңгейіндегі техникалық іркілісті растау мақсатында жазбаша электрондық пошта және телефон арқылы меншік иесінің ақпараттандыру, ақпараттық қауіпсіздікті қамтамасыз ету мәселелеріне жауапты құрылымдық бөлімшесін туындаған техникалық іркіліс туралы хабардар етеді.
18. Оператор күнделікті алдыңғы күннің техникалық іркілістеріне талдау жүргізеді және оларды барынша тез жоюды қамтамасыз етеді.
19. Оператор жыл сайын меншік иесіне:
жауапты тұлғалар қол қойған Есепке алу журналынан үзінді көшірмені;
техникалық іркілістердің туындау себептері, жою бойынша орындалған іс-шаралар, жою нәтижелері туралы ақпаратты, техникалық іркілістерге жол бермеу жөніндегі ұсыныстарды береді.
20. Меншік иесі ұсынылған ақпаратты қарайды және техникалық іркілістерді жою және болдырмау бойынша ұсынымдар қалыптастырады.
21. Меншік иесіне мемлекеттік сатып алуға қатысу барысында туындаған Жүйенің техникалық іркілістері туралы жеке және заңды тұлғалардан жазбаша өтініштер келіп түскен жағдайда меншік иесі операторға қарауға келіп түскен өтініштің көшірмесін қоса бере отырып хат жібереді.
22. Оператор белгіленген ден қою мерзімдеріне сәйкес туындаған техникалық іркілістің басымдығын (егер ондай болған жағдайда), туындау себептерін және техникалық іркіліс фактісі расталған кезде жою мерзімдерін жіктей отырып, туындаған инцидент туралы ақпарат береді.
23. Техникалық іркіліс күні мен көрсетілетін қызметтердің бағасы қолданысының аяқталу күні сәйкес келген жағдайда, көрсетілетін қызметтер бағасының қолданылу мерзімі өтінімдерді және (немесе) баға ұсыныстарын қабылдау рәсімдерін ұзарту немесе шартты келісу немесе қол қою уақытын ұзарту мерзіміне ұзартылады.
24. Техникалық іркіліс кезінде қорытындылар туралы ашу хаттамалары қалыптастырылған жағдайда, оператор Жүйеде техникалық іркіліске байланысты өткізілетін мемлекеттік сатып алуға қатысу мүмкін еместігі туралы веб-портал пайдаланушыларының өтініштері бойынша (техникалық іркіліс расталған кезде) қалыптастырылған хаттаманы жояды және әлеуетті өнім берушілердің өтінімдерін қабылдау мерзімін күнтізбелік 1 (бір) күнге ұзартады.
25. Жүйенің техникалық іркілісінің туындауына және көрсетілген себеп бойынша оны мемлекеттік сатып алудың жосықсыз қатысушылар тізіліміне енгізуіне байланысты әлеуетті өнім берушінің шартқа қол қою мүмкіндігі болмаған жағдайда, оператор әлеуетті өнім берушінің тиісті өтінішінің негізінде шартты жасасу кезеңінде осындай техникалық іркілістің туындауын растау кезінде оны мемлекеттік сатып алудың жосықсыз қатысушысы деп тану туралы уәкілетті органның шешімін жояды.
Оператор әлеуетті өнім берушіге күнтізбелік 1 (бір) күн ішінде шартқа қол қою үшін функционал береді. Тапсырыс беруші шарт жобасын екінші жеңімпазға жіберген жағдайда оператор екінші жеңімпазға жіберілген шарт жобасын жояды.
Бұл ретте, оператор Жүйенің техникалық іркілісінің туындауымен байланысты жасалған әрекеттер туралы уәкілетті органды хабардар етеді.

26. В случае обращения пользователя об отсутствии возможности подачи вопросов в период обсуждения проекта конкурсной (аукционной) документации в связи с техническим сбоем в Системе, оператор при подтверждении технического сбоя продлевает срок обсуждения проекта конкурсной документации на 1 (один) календарный день.
Приложение
к Правилам работы веб-портала
государственных закупок
в случае возникновения
технических сбоев
работ веб-портала
государственных закупок
Журнал учета обращений пользователей о возникших технических сбоях веб-портала государственных закупок
№ п/п
Наименование обратившейся организации,
БИН, ИИН
Дата и время обращения
Контактные данные по которому обратился пользователь
Описание технического сбоя
ФИО специалиста принявшего заявку
Подтвержден/ не подтвержден
Дата и время подтверждения/не подтверждения
Принятое решение
Принятые оператором меры
Дата и время устранения технического сбоя
Причины возникновения технического сбоя
Уровень критичности
Вид технического сбоя
Рекомендации по недопущению технического сбоя впредь
Ответственное лицо отдела
технического администрирования (подпись) Ф.И.О.
Расшифровка аббревиатур:
БИН – бизнес-идентификационный номер;
ИИН – индивидуальный идентификационный номер;
п/п – по порядку;
Ф.И.О. – фамилия, имя, отчество (при наличии).

26. Пайдаланушы Жүйедегі техникалық іркіліске байланысты конкурстық (аукциондық) құжаттама жобасын талқылау кезеңінде мәселелерді беру мүмкіндігінің болмауы туралы жүгінген жағдайда, оператор техникалық іркіліс расталған кезде конкурстық құжаттама жобасын талқылау мерзімін күнтізбелік 1 (бір) күнге ұзартады.
Мемлекеттік сатып алу
веб-порталының жұмысында
техникалық іркілістер туындаған
жағдайда мемлекеттік сатып алу
веб-порталының жұмыс
істеу қағидаларына
қосымша
Мемлекеттік сатып алу веб-порталының туындаған техникалық іркілістері туралы пайдаланушылардың өтініштерін есепке алу журналы
рр/с №
Жүгінген ұйымның атауы
БСН, ЖСН
Өтініш күні мен уақыты
Пайдаланушы жүгінген байланыс деректері
Техникалық іркілістің сипаттамасы
Өтінім қабылдаған маманның Т.А.Ә
Расталды/расталмады
Растаудың/растамаудың күні мен уақыты
Қабылданған шешім
Оператор қабылдаған шаралар
Техникалық іркілісті жою күні мен уақыты
Техникалық іркілістің туындау себептері
Күрделілік деңгейі
Техникалық іркілістің түрі
Бұдан былай техникалық іркіліске жол бермеу жөніндегі ұсынымдар
Техникалық әкімшілендіру бөлімінің
жауапты тұлғасы (қолы) Т.А.Ә
Аббревиатуралардың толық жазылуы:
БСН – бизнес-сәйкестендіру нөмірі;
ЖСН – жеке сәйкестендіру нөмірі;
р/с – реті бойынша;
Т.А.Ә. – тегі, аты, әкесінің аты (болған кезде).