О внесении изменений и дополнений в приказ Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан от 14 июня 2016 года № 516 "О некоторых вопросах содействия занятости населения"
Приказ и.о. Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 7 февраля 2022 года № 46. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 7 февраля 2022 года № 26748. Утратил силу приказом Заместителя Премьер-Министра - Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 30 июня 2023 года № 275.
Сноска. Утратил силу приказом Заместителя Премьер-Министра - Министра труда и социальной защиты населения РК от 30.06.2023 № 275 (вводится в действие с 01.07.2023).
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. В приказе здравоохранения и социального развития Республики Казахстан от 14 июня 2016 года № 516 "О некоторых вопросах содействия занятости населения" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 13938):
преамбулу изложить в следующей редакции:
"В соответствии с подпунктами 6), 13) и 26) статьи 7 Закона Республики Казахстан "О занятости населения" ПРИКАЗЫВАЮ:";
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Утвердить:
1) Правила организации и финансирования общественных работ согласно приложению 1 к настоящему приказу;
2) Правила организации и финансирования социальных рабочих мест согласно приложению 2 к настоящему приказу;
3) Правила организации и финансирования молодежной практики согласно приложению 3 к настоящему приказу;
4) Правила организации и финансирования профессионального обучения согласно приложению 4 к настоящему приказу;
5) Правила проведения социальной профессиональной ориентации согласно приложению 5 к настоящему приказу;
6) Социальный контракт по профессиональному обучению согласно приложению 6 к настоящему приказу.";
приложения 1, 2 и 3 изложить в новой редакции согласно приложениям 1, 2 и 3 к настоящему приказу;
приложения 6 и 7 исключить;
дополнить приложениями 4 и 6 согласно приложениям 4 и 5 к настоящему приказу.
2. Департаменту занятости населения Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан после его официального опубликования;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа представление в департамент юридической службы Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.

"Халықты жұмыспен қамтуға жәрдемдесудің кейбір мәселелері туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің 2016 жылғы 14 маусымдағы № 516 бұйрығына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің м.а. 2022 жылғы 7 ақпандағы № 46 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2022 жылғы 7 ақпанда № 26748 болып тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары - Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2023 жылғы 30 маусымдағы № 275 бұйрығымен
Ескерту. Күші жойылды – ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 30.06.2023 № 275 (01.07.2023 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Халықты жұмыспен қамтуға жәрдемдесудің кейбір мәселелері туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің 2016 жылғы 14 маусымдағы № 516 бұйрығына (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 13938 болып тіркелген) мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
кіріспе мынадай редакцияда жазылсын:
"Халықты жұмыспен қамту туралы" 2016 жылғы 6 сәуірдегі Қазақстан Республикасы Заңының 7-бабының 6), 13) және 26) тармақшаларына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:";
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Мыналар:
1) осы бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес Қоғамдық жұмыстарды ұйымдастыру және қаржыландыру қағидалары;
2) осы бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес Әлеуметтік жұмыс орындарын ұйымдастыру және қаржыландыру қағидалары;
3) осы бұйрыққа 3-қосымшаға сәйкес Жастар практикасын ұйымдастыру және қаржыландыру қағидалары;
4) осы бұйрыққа 4-қосымшаға сәйкес Кәсіптік оқытуды ұйымдастыру және қаржыландыру қағидалары;
5) осы бұйрыққа 5-қосымшаға сәйкес Әлеуметтік кәсіптік бағдарлау жүргізу қағидалары;
6) осы бұйрыққа 6-қосымшаға сәйкес Кәсіптік оқыту жөніндегі әлеуметтік келісімшарт бекітілсін.";
1, 2 және 3-қосымшалар осы бұйрыққа 1, 2 және 3-қосымшаларға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
6 және 7-қосымшалар алып тасталсын;
осы бұйрыққа 4 және 5-қосымшаларға сәйкес 4 және 6-қосымшалармен толықтырылсын.
2. Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігінің Халықты жұмыспен қамту департаменті белгіленген заңнамалық тәртіпте:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрық алғашқы ресми жарияланғаннан кейін оны Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
3) осы бұйрық мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігінің Заң қызметі департаментіне осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.

3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на вице-министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан Биржанова Е. Е.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Исполняющий обязанности
Министра труда
и социальной защиты населения
Республики Казахстан
А. Сарбасов
"СОГЛАСОВАН"
Министерство образования и науки
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство финансов
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Агентство по стратегическому
планированию и реформам
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство национальной экономики
Республики Казахстан
Приложение 1 к приказу
Министра труда и
социальной защиты населения
Республики Казахстан
от 7 февраля 2022 года № 46
Приложение 1 к приказу
Министра здравоохранения
и социального развития
Республики Казахстан
от 14 июня 2016 года № 516
Правила организации и финансирования общественных работ
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила организации и финансирования общественных работ (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 6) статьи 7 Закона Республики Казахстан "О занятости населения" (далее – Закон "О занятости населения") и определяют порядок организации и финансирования общественных работ.
2. В настоящих Правилах используются следующие основные понятия:
1) тяжелые работы – виды деятельности работника, связанной с постоянными передвижениями, перемещением и переноской вручную (десяти килограммов и более) тяжестей и требующей больших физических усилий (расход энергии более 250 ккал/час);
2) единая информационная система социально-трудовой сферы (далее – АИС "Рынок труда") – аппаратно-программный комплекс, предназначенный для автоматизации деятельности уполномоченного органа по вопросам занятости населения, местных органов занятости населения, центров занятости населения, центра развития трудовых ресурсов и межведомственного взаимодействия в целях предоставления государственных услуг населению в социально-трудовой сфере;
3) вакансия – свободное рабочее место (должность) у работодателя;
4) работодатель – физическое или юридическое лицо, с которым работник состоит в трудовых отношениях;
5) рабочее место – место постоянного или временного нахождения работника при выполнении им трудовых обязанностей в процессе трудовой деятельности;
6) трудоустройство – комплекс организационных, экономических и правовых мероприятий, призванных способствовать обеспечению занятости населения;
7) индивидуальная карта занятости – документ, в котором указываются личные данные, история занятости, предлагаемые и реализуемые мероприятия, цели содействия занятости и их исполнение;

3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау вице-министрі Е.Е. Біржановқа жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Еңбек және халықты әлеуметтік
қорғау министрінің міндетін атқарушы А. Сарбасов
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Білім және ғылым министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Қаржы министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Стратегиялық жоспарлау және
реформалар агенттігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Ұлттық экономика министрлігі
Қазақстан Республикасы
Еңбек және халықты
әлеуметтік қорғау министрінің
2022 жылғы 7 ақпандағы
№ 46 бұйрығына
1-қосымша
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау және
әлеуметтік даму министрінің
2016 жылғы 14 маусымдағы
№ 516 бұйрығына
1-қосымша
Қоғамдық жұмыстарды ұйымдастыру және қаржыландыру қағидалары
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Қоғамдық жұмыстарды ұйымдастыру және қаржыландыру қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Халықты жұмыспен қамту туралы" Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі – "Халықты жұмыспен қамту туралы" Заң) 7-бабының 6) тармақшасына сәйкес әзірленді және қоғамдық жұмыстарды ұйымдастыру және қаржыландыру тәртібін айқындайды.
2. Осы Қағидаларда мынадай негізгі ұғымдар пайдаланылады:
1) ауыр жұмыстар – жұмыскердің ауыр (он килограмм және одан ауыр) заттарды қолмен тұрақты түрде орнынан қозғалтуға, жылжытуға және тасуға байланысты әрі дене күшін жұмсауды талап ететін (250 ккал/сағаттан астам энергия жұмсалатын) қызметінің түрлері;
2) әлеуметтік-еңбек саласының бірыңғай ақпараттық жүйесі (бұдан әрі – "Еңбек нарығы" ААЖ) – халықты жұмыспен қамту мәселелері жөніндегі уәкілетті органның, халықты жұмыспен қамтудың жергілікті органдарының, халықты жұмыспен қамту орталықтарының, еңбек ресурстарын дамыту орталығының қызметін автоматтандыруға және әлеуметтік-еңбек саласында халыққа мемлекеттік қызметтерді ұсыну мақсатында ведомствоаралық өзара іс-қимыл жасауға арналған аппараттық-бағдарламалық кешен;
3) бос орын – жұмыс берушідегі бос жұмыс орны (лауазым);
4) жұмыс беруші – жұмыскер еңбек қатынастарында болатын жеке немесе заңды тұлға;
5) жұмыс орны – еңбек қызметі процесінде жұмыскердің еңбек міндеттерін орындауы кезінде оның тұрақты немесе уақытша болатын орны;
6) жұмысқа орналастыру – халықтың жұмыспен қамтылуын қамтамасыз етуге септігін тигізуге бағытталған ұйымдық, экономикалық және құқықтық іс-шаралар кешені;
7) жұмыспен қамтудың жеке картасы – жеке бас деректері, жұмыспен қамтылу тарихы, ұсынылатын және іске асырылатын іс-шаралар, жұмыспен қамтуға жәрдемдесу мақсаты және олардың орындалуы көрсетілетін құжат;

8) безработное лицо – физическое лицо, осуществляющее поиск работы и готовое приступить к работе;
9) общественные работы – виды трудовой деятельности, организуемые центрами занятости населения, не требующие предварительной профессиональной подготовки работников, имеющие социально полезную направленность для обеспечения их временной занятостью;
10) местный орган по вопросам занятости населения – структурное подразделение местных исполнительных органов района, городов областного значения, области, городов республиканского значения, столицы, определяющее направления содействия занятости населения исходя из ситуации на региональном рынке труда;
11) уполномоченный орган по вопросам занятости населения – центральный исполнительный орган, осуществляющий руководство и межотраслевую координацию в сфере занятости населения в соответствии с законодательством Республики Казахстан;
12) центр занятости населения (далее – центр занятости) – юридическое лицо, создаваемое местным исполнительным органом района, городов областного и республиканского значения, столицы в целях реализации активных мер содействия занятости и организации социальной защиты от безработицы и иных мер содействия занятости;
13) государственный информационный портал "Электронная биржа труда" (далее – Электронная биржа труда) – информационная система, содержащая единую информационную базу рынка труда;
14) электронная цифровая подпись (далее - ЭЦП) – набор электронных цифровых символов, созданный средствами электронной цифровой подписи и подтверждающий достоверность электронного документа, его принадлежность и неизменность содержания.
3. К общественным работам не относятся виды деятельности, связанные с необходимостью срочной ликвидации последствий аварий, стихийных бедствий, катастроф и других чрезвычайных ситуаций.
4. Настоящими Правилами не регулируются правоотношения по привлечению к общественным работам, предусмотренным уголовным законодательством Республики Казахстан.
Глава 2. Порядок организации общественных работ
5. Общественные работы организуются центрами занятости по заявкам работодателей.
6. Продолжительность общественных работ составляет не более 12 (двенадцати) месяцев.
7. Общественные работы имеют следующие особенности:
1) возможность организовывать работы на условиях неполного рабочего дня или по гибкому графику;
2) экономическая, социальная и экологическая полезность для региона;
3) предоставляется возможность временного трудоустройства лицам, не имеющим специального образования.

8) жұмыссыз адам – жұмыс іздеуді жүзеге асыратын және жұмысқа кірісуге дайын жеке тұлға;
9) қоғамдық жұмыстар – халықты жұмыспен қамту орталықтары ұйымдастыратын, жұмыскердің алдын ала кәсіптік даярлаудан өтуін талап етпейтін, олардың уақытша жұмыспен қамтылуын қамтамасыз ету үшін әлеуметтік пайдалы бағыттағы еңбек қызметінің түрлері;
10) халықты жұмыспен қамту мәселелері жөніндегі жергілікті орган – өңірлік еңбек нарығындағы ахуалға негіздей отырып, халықты жұмыспен қамтуға жәрдемдесудің бағыттарын айқындайтын ауданның, облыстық маңызы бар қалалардың, облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың жергілікті атқарушы органдарының құрылымдық бөлімшесі;
11) халықты жұмыспен қамту мәселелері жөніндегі уәкілетті орган – Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес халықты жұмыспен қамту саласындағы басшылықты және салааралық үйлестіруді жүзеге асыратын орталық атқарушы орган;
12) халықты жұмыспен қамту орталығы (бұдан әрі – жұмыспен қамту орталығы) – жұмыспен қамтуға жәрдемдесудің белсенді шараларын іске асыру, жұмыссыздықтан әлеуметтік қорғауды және жұмыспен қамтуға жәрдемдесудің өзге де шараларын ұйымдастыру мақсатында ауданның, облыстық және республикалық маңызы бар қаланың, астананың жергілікті атқарушы органы құратын заңды тұлға;
13) "Электрондық еңбек биржасы" мемлекеттік ақпараттық порталы (бұдан әрі – Электрондық еңбек биржасы) – еңбек нарығының бірыңғай ақпараттық базасын қамтитын ақпараттық жүйе;
14) электрондық цифрлық қолтаңба (бұдан әрі – ЭЦҚ) – электрондық цифрлық қолтаңба құралдарымен жасалған және электрондық құжаттың дәйектілігін, оның тиесілілігін және мазмұнының өзгермейтінін растайтын электрондық цифрлық нышандар жиынтығы.
3. Авариялар, табиғи апаттар, дүлей зілзалалар және басқа да төтенше жағдайлар зардаптарын жедел жою қажеттілігіне байланысты қызмет түрлері қоғамдық жұмыстарға жатпайды.
4. Осы Қағидалармен Қазақстан Республикасының қылмыстық заңнамасында көзделген қоғамдық жұмыстарға тарту жөніндегі құқықтық қатынастар реттелмейді.
2-тарау. Қоғамдық жұмыстарды ұйымдастыру тәртібі
5. Қоғамдық жұмыстарды жұмыспен қамту орталықтары жұмыс берушілердің өтінімдері бойынша ұйымдастырады.
6. Қоғамдық жұмыстардың ұзақтығы 12 (он екі) айдан аспайтын мерзімді құрайды.
7. Қоғамдық жұмыстардың мынадай ерекшеліктері бар:
1) жұмыстарды толық емес жұмыс күні шарттарында немесе икемді кесте бойынша ұйымдастыру мүмкіндігі;
2) өңір үшін экономикалық, әлеуметтік және экологиялық тұрғыдан пайдалы;
3) арнайы білімі жоқ адамдарға уақытша жұмысқа орналасуға мүмкіндік беріледі.

8. Общественные работы организуются на предприятиях и в организациях всех форм собственности, при этом к участию допускаются работодатели, которые регулярно производят налоговые и другие социальные отчисления, у которых отсутствует просроченная задолженность по заработной плате, и действующие более одного года.
9. Работодатели, осуществляющие деятельность в областных центрах, городах республиканского значения и столице, участвуют в организации общественных работ один раз в течение двух лет.
10. Общественные работы организуются путем создания временных рабочих мест.
11. Количество создаваемых временных рабочих мест для организации общественных работ на очередной финансовый год составляет не более 40 % от списочной численностью работников, за исключением рабочих мест, создаваемых для инвалидов, лиц, освобожденных из мест лишения свободы, лиц, состоящих на службе пробации.
12. Работодатель посредством "личного кабинета" на Электронной бирже труда подает электронную заявку на организацию общественных работ в центр занятости на очередной финансовый год в срок до 1 ноября текущего финансового года.
13. Работодатель заполняет в заявке следующие сведения: профессию в соответствии с Национальным классификатором занятий, количество рабочих мест, продолжительность работы, фактическую численность работников, наличие вакансии, возможность создания дополнительного рабочего места.
14. Центр занятости в течение 5 рабочих дней со дня завершения сбора заявок формирует единый перечень работодателей и направляет в местный орган по вопросам занятости населения для утверждения.
15. Местный орган по вопросам занятости населения в течение 5 (пяти) рабочих дней утверждает перечень работодателей, организующих общественные работы на очередной финансовый год с указанием количества рабочих мест, продолжительности работы, профессии и размера оплаты труда в месяц.
Перечень работодателей обновляется в течение календарного года по мере необходимости.
16. Центр занятости в течение 5 (пяти) рабочих дней после утверждения перечня работодателей вносит решение местного органа по вопросам занятости населения в АИС "Рынок труда" по каждой заявке.
17. При принятии местным органом по вопросам занятости населения решения об отказе в участии работодателя в организации общественных работ на очередной финансовый год в "личный кабинет" работодателя на Электронной бирже труда автоматически из АИС "Рынок труда" поступает уведомление об отказе с указанием причин.
18. На основании положительного решения местного органа по вопросам занятости по заявкам работодателя центр занятости из АИС "Рынок труда" направляет договор на организацию и финансирование общественных работ (далее – Договор) по форме согласно приложению 1 к настоящим Правилам в "личный кабинет" работодателя на Электронной бирже труда.

8. Қоғамдық жұмыстар барлық меншік нысанындағы кәсіпорындар мен ұйымдарда ұйымдастырылады, бұл ретте салық және басқа да әлеуметтік аударымдарды жүйелі жүргізетін, жалақы бойынша мерзімі өткен берешегі жоқ және бір жылдан астам қызмет ететін жұмыс берушілер қатысуға жіберіледі.
9. Облыс орталықтарында, республикалық маңызы бар қалаларда және астанада қызметін жүзеге асыратын жұмыс берушілер қоғамдық жұмыстарды ұйымдастыруға екі жылда бір рет қатысады.
10. Қоғамдық жұмыстар уақытша жұмыс орындарын құру арқылы ұйымдастырылады.
11. Мүгедектер, бас бостандығынан айыру орындарынан босатылған адамдар, пробация қызметінің есебінде тұрған адамдар үшін құрылатын жұмыс орындарын қоспағанда, кезекті қаржы жылына қоғамдық жұмыстарды ұйымдастыру үшін құрылатын уақытша жұмыс орындарының саны жұмыскерлердің тізімдік санының 40 %-ынан аспайды.
12. Жұмыс беруші ағымдағы қаржы жылының 1 қарашасына дейінгі мерзімде Электрондық еңбек биржасындағы "жеке кабинет" арқылы жұмыспен қамту орталығына кезекті қаржы жылына қоғамдық жұмыстарды ұйымдастыруға электрондық өтінім береді.
13. Жұмыс беруші өтінімде мынадай мәліметтерді: Ұлттық кәсіптер жіктеуішіне сәйкес кәсіпті, жұмыс орындарының санын, жұмыстың ұзақтығын, жұмыскерлердің нақты санын, бос орындардың болуы, қосымша жұмыс орнын құру мүмкіндігін көрсетеді.
14. Жұмыспен қамту орталығы өтінімдерді жинау аяқталған күннен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде жұмыс берушілердің бірыңғай тізбесін қалыптастырады және бекіту үшін халықты жұмыспен қамту мәселелері жөніндегі жергілікті органға жібереді.
15. Халықты жұмыспен қамту мәселелері жөніндегі жергілікті орган 5 (бес) жұмыс күні ішінде жұмыс орындарының санын, жұмыстың ұзақтығын, кәсіпті және еңбекақының мөлшерін көрсете отырып, кезекті қаржы жылы қоғамдық жұмыстарды ұйымдастыратын жұмыс берушілердің тізбесін бекітеді.
Жұмыс берушілердің тізбесі күнтізбелік жыл ішінде қажеттілігіне қарай жаңартылады.
16. Жұмыспен қамту орталығы жұмыс берушілердің тізбесі бекітілгеннен кейін 5 (бес) жұмыс күні ішінде халықты жұмыспен қамту мәселелері жөніндегі жергілікті органның шешімін әрбір өтінім бойынша "Еңбек нарығы" ААЖ-ға енгізеді.
17. Халықты жұмыспен қамту мәселелері жөніндегі жергілікті орган жұмыс берушінің кезекті қаржы жылына қоғамдық жұмыстарды ұйымдастыруға қатысуынан бас тартуы туралы шешім қабылдаған жағдайда жұмыс берушінің Электрондық еңбек биржасындағы "жеке кабинетіне" "Еңбек нарығы" ААЖ-дан себептері көрсетілген бас тарту туралы хабарлама түседі.
18. Халықты жұмыспен қамту мәселелері жөніндегі жергілікті органның жұмыс берушінің өтінімдері бойынша оң шешімінің негізінде жұмыспен қамту орталығы "Еңбек нарығы" ААЖ-дан жұмыс берушінің Электрондық еңбек биржасындағы "жеке кабинетіне" осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша қоғамдық жұмыстарды ұйымдастыруға және қаржыландыруға шартты (бұдан әрі – Шарт) жібереді.

19. Работодателем Договор подписывается на Электронной бирже труда с использованием ЭЦП в течение 10 (десяти) рабочих дней после его поступления из центра занятости.
20. Работодатель на основании Договора создает рабочие места для организации общественных работ и в течение 3 (трех) рабочих дней опубликует вакансии по общественным работам на Электронной бирже труда.
21. В общественных работах участвуют:
1) безработные;
2) студенты и учащиеся старших классов общеобразовательных школ в свободное от учебы время, в работах, не причиняющих вреда здоровью и не нарушающих процесса обучения;
3) лица, не обеспеченные работой в связи с простоем.
22. Участие лиц в общественных работах осуществляется с их согласия в порядке очередности согласно дате их регистрации в центре занятости населения, за исключением случаев предусмотренных в пунктах 33-34 настоящих Правил.
23. Для участия в общественных работах претенденты подают в центры занятости заявление по форме согласно приложению 2 к настоящим Правилам, с приложением следующих документов:
1) документ, удостоверяющий личность;
2) документы, подтверждающие трудовую деятельность в соответствии со статьей 35 Трудового кодекса Республики Казахстан (далее – Трудовой кодекс) (при наличии);
3) документы об образовании (аттестат, свидетельство, диплом), документы, подтверждающие прохождение обучения (удостоверение, сертификат) при наличии.
Студент или учащийся старших классов общеобразовательной школы, с шестнадцати до восемнадцати лет, желающий участвовать в общественных работах, к заявлению прилагает:
1) письменное согласие одного из родителей либо законных представителей;
2) письменное согласие учебного заведения на участие в общественных работах вне процесса обучения.
24. Центр занятости рассматривает заявление на участие в общественных работах студента или учащегося старших классов общеобразовательной школы на соответствие требований подпункт 2) пункта 2 статьи 22 Закона "О занятости населения".
25. Лицо, необеспеченное работой в связи с простоем, к заявлению прилагает акт работодателя о переводе на режим неполного рабочего времени или сокращенную продолжительность рабочего времени, или о предоставлении социального отпуска, или о вынужденном прогуле, отпуске без сохранения заработной платы (для частично занятых наемных работников).
После удостоверения личности и введения данных в АИС "Рынок труда" документы возвращаются претенденту.
26. Центр занятости выдает претендентам с их согласия направление на общественные работы по форме согласно приложению 3 к настоящим Правилам.

19. Жұмыс беруші жұмыспен қамту орталығынан Шарт келіп түскеннен кейін 10 (он) жұмыс күні ішінде оған Электрондық еңбек биржасында ЭЦҚ-ны пайдаланып қол қояды.
20. Жұмыс беруші Шарттың негізінде қоғамдық жұмыстарды ұйымдастыру үшін жұмыс орындарын құрады және 3 (үш) жұмыс күні ішінде қоғамдық жұмыстар бойынша бос жұмыс орындарын Электрондық еңбек биржасында жариялайды.
21. Қоғамдық жұмыстарға:
1) жұмыссыздар;
2) оқудан бос уақытта студенттер және жалпы білім беретін мектептердің жоғары сынып оқушылары денсаулығына зиян келтірмейтін және оқу процесін бұзбайтын жұмыстарда;
3) тоқтап тұруға байланысты жұмыспен қамтамасыз етілмеген адамдар қатысады.
22. Осы Қағидалардың 33-34-тармақтарында көзделген жағдайларды қоспағанда, адамдардың қоғамдық жұмыстарға қатысуы олардың жұмыспен қамту орталығына тіркелген күніне сәйкес кезектілік тәртібінде олардың келісімімен жүзеге асырылады.
23. Қоғамдық жұмыстарға қатысу үшін үміткерлер мынадай құжаттарды:
1) жеке басты куәландыратын құжатты
2) Қазақстан Республикасы Еңбек кодексінің (бұдан әрі – Еңбек кодексі) 35-бабына сәйкес еңбек қызметін растайтын құжаттарды (бар болса);
3) бар болса білімі туралы құжатты (аттестат, куәлік, диплом), сондай-ақ оқудан өткенін растайтын құжаттарды (куәлік, сертификат) қоса бере отырып, осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша жұмыспен қамту орталығына өтініш береді.
Қоғамдық жұмыстарға қатысқысы келетін он алты жас пен он сегіз жас аралығындағы студенттер және жалпы білім беретін мектептердің жоғары сынып оқушылары өтінішпен қоса:
1) ата-аналарының бірінен немесе заңды өкілдерінен жазбаша келісімді;
2) оқу орнынан оқу процесінен тыс қоғамдық жұмыстарға қатысуына жазбаша келісімді ұсынады.
24. Жұмыспен қамту орталығы студенттің және жалпы білім беретін мектептердің жоғары сынып оқушысының қоғамдық жұмысқа қатысу өтінішін "Халықты жұмыспен қамту туралы" Заңның 22-бабы 2-тармағының 2) тармақшасына сәйкес келуін қарайды.
25. Тоқтап тұруға байланысты жұмыспен қамтамасыз етілмеген адамдар жұмыспен қамту орталығына толық емес жұмыс уақытының немесе ұзақтығы қысқартылған жұмыс уақытының режиміне ауыстыру немесе әлеуметтік демалысты беру немесе мәжбүрлі тоқтап тұру, жалақысы сақталусыз демалысты беру туралы жұмыс берушінің актісін (ішінара жұмыспен қамтылған жалдамалы қызметкерлер үшін) ұсынады.
Жеке басты куәландырғаннан және "Еңбек биржасы" ААЖ-ға деректерді енгізгеннен кейін құжаттар үміткерге қайтарылады.
26. Жұмыспен қамту орталығы үміткерлерге олардың келісімімен осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша қоғамдық жұмыстарға жолдама береді.

27. Претендент обращается к работодателю по вопросу трудоустройства в течение 5 (пяти) рабочих дней со дня получения направления от центра занятости.
28. Работодатель принимает на общественные работы претендентов, обратившихся по направлению, выданному центром занятости.
29. Работодатель в соответствии с подпунктом 4) пункта 2 статьи 28 Закона "О занятости населения" в течение 5 (пяти) рабочих дней извещает центр занятости о приеме на работу или отказе в приеме на работу претендентов.
30. Работодатель заключает трудовой договор с претендентом, принятым на общественные работы, в соответствии со статьей 33 Трудового кодекса. Работодатель вносит информацию о заключении и прекращении с лицом, участвующим в общественных работах, трудового договора в единую систему учета трудовых договоров в порядке, предусмотренном Трудовым кодексом.
31. Период трудовой деятельности лица, участвующего в общественных работах, засчитывается в его трудовой стаж.
32. Сведения об участии лиц в общественных работах и трудоустройстве на постоянную работу после завершения (до окончания срока) участия отражаются в индивидуальной карте занятости.
33. Лица, прекратившие трудовую деятельность на общественных работах, продолжают работу у другого работодателя на оставшийся не отработанный срок в случаях ликвидации работодателя или нарушения работодателем установленного порядка организации общественных работ.
34. Безработные, самовольно, без уважительной причины прекратившие участие в общественных работах, снимаются с учета в качестве безработных и повторно направляются на общественные работы только по истечении трех месяцев со дня повторной регистрации в качестве безработных.
35. Центр занятости содействует трудоустройству безработных на постоянные рабочие места после завершения участия в общественных работах.
36. Работодатель в "личном кабинете" на Электронной бирже труда ежемесячно заполняет сведения о лицах, участвующих в общественных работах по форме согласно приложению 4 к настоящим Правилам, и направляет в центр занятости за 5 (пять) рабочих дней до окончания отчетного месяца в электронном формате.
37. Центр занятости ежемесячно в срок до первого числа месяца, следующего за отчетным на основе сведений Работодателей проставляет данные по статусам лиц, участвующих в общественных работах в АИС "Рынок труда".
Глава 3. Порядок финансирования общественных работ
38. Общественные работы финансируются за счет средств республиканского и (или) местного бюджетов и средств работодателей по их заявкам.
Финансирование мер государственной поддержки из республиканского бюджета осуществляется через уполномоченный орган по вопросам занятости населения.
Финансирование мер государственной поддержки из местного бюджета осуществляется через местный орган по вопросам занятости населения.

27. Үміткер жұмыспен қамту орталығынан жолдама алған күннен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде жұмыс берушіге жұмысқа орналасу мәселесі бойынша жүгінеді.
28. Жұмыс беруші жұмыспен қамту орталығы берген жолдама бойынша жүгінген үміткерлерді жұмысқа қабылдайды.
29. Жұмыс беруші үміткерлерді жұмысқа қабылдау немесе одан бас тарту туралы жұмыспен қамту орталығын "Халықты жұмыспен қамту туралы" Заңның 28-бабы 2-тармағы 4) тармақшасында белгіленген мерзімдерде хабардар етеді.
30. Жұмыс беруші қоғамдық жұмыстарға қабылданған үміткермен Еңбек кодексінің 33-бабына сәйкес еңбек шартын жасасады. Жұмыс беруші Еңбек кодексінде көзделген тәртіппен еңбек шарттарын есепке алудың бірыңғай жүйесіне қоғамдық жұмыстарға қатысып жатқан адаммен еңбек шартын жасасу және тоқтату туралы ақпаратты енгізеді.
31. Қоғамдық жұмыстарға қатысатын адамдардың еңбек қызметінің кезеңі оның еңбек өтіліне есептеледі.
32. Адамдардың қоғамдық жұмыстарға қатысқаны және оны аяқтағаннан кейін (мерзімі аяқталғанға дейін) тұрақты жұмысқа орналасқаны туралы мәліметтер жұмыспен қамтудың жеке картасында көрсетіледі.
33. Жұмыс беруші таратылған немесе жұмыс беруші қоғамдық жұмыстарды ұйымдастырудың белгіленген тәртібін бұзған жағдайларда қоғамдық жұмыстар бойынша еңбек қызметін тоқтатқан адамдар қалған өтелмеген мерзімін басқа жұмыс берушілерде жалғастырады.
34. Қоғамдық жұмыстарға қатысуды өз еркімен, дәлелсіз себеппен тоқтатқан жұмыссыздар ретінде есептен шығарылады және жұмыссыздар ретінде қайта тіркелген күннен бастап 3 (үш) ай өткен соң ғана қоғамдық жұмыстарға қайта жіберіледі.
35. Жұмыспен қамту орталығы қоғамдық жұмыстарға қатысуды аяқтағаннан кейін жұмыссыздарға тұрақты жұмыс орнына жұмысқа орналасуға жәрдемдеседі.
36. Жұмыс беруші Электрондық еңбек биржасындағы "жеке кабинетінде" ай сайын осы Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес нысан бойынша қоғамдық жұмыстарға қатысатын адамдар туралы мәліметтерді толтырады және есепті ай аяқталғанға дейін 5 (бес) жұмыс күні ішінде жұмыспен қамту орталығына электрондық форматта жібереді.
37. Жұмыспен қамту орталығы есепті айдан кейінгі айдың бірінші күніне дейінгі мерзімде жұмыс берушілердің мәліметтерінің негізінде "Еңбек нарығы" ААЖ-ға қоғамдық жұмыстарға қатысатын адамдардың статустары бойынша деректерді қояды.
3-тарау. Қоғамдық жұмыстарды қаржыландыру тәртібі
38. Қоғамдық жұмыстар республикалық және (немесе) жергілікті бюджеттер қаражаты және жұмыс берушілердің тапсырыстары бойынша олардың қаражаты есебінен қаржыландырылады.
Мемлекеттік қолдау шарасын республикалық бюджеттен қаржыландыру халықты жұмыспен қамту мәселелері жөніндегі уәкілетті орган арқылы жүзеге асырылады.
Мемлекеттік қолдау шарасын жергілікті бюджеттен қаржыландыру халықты жұмыспен қамту мәселелері жөніндегі жергілікті орган арқылы жүзеге асырылады.

39. Оплата труда лиц, участвующих в общественных работах, регулируется Трудовым кодексом на основании трудового договора.
Размер заработной платы лиц, участвующих в общественных работах, устанавливается местным исполнительным органом по вопросам занятости населения не ниже 20 (двадцати) месячных расчетных показателей, с учетом налогов, обязательных социальных отчислений и компенсации за неиспользованный трудовой отпуск без учета выплат по экологическим надбавкам.
В зависимости от сложности выполняемой работы работодатель за счет собственных средств, в случае необходимости, устанавливает дополнительные надбавки за фактически выполненную работу.
40. Выплата заработной платы лицам, участвующих в общественных работах осуществляется центром занятости ежемесячно на основании сведений, представленных работодателем, исходя из размера, установленного трудовым договором, и осуществляется путем перечисления денежных средств на текущие (карточные) счета лиц, участвующих в общественных работах, открытые в банках второго уровня или иных финансовых институтов, имеющих право ведения отдельных видов банковской деятельности.
41. Выплата социального пособия по временной нетрудоспособности, лицам, участвующим в общественных работах, производятся центром занятости в соответствии с Трудовым кодексом.
42. Возмещение вреда, причиненного увечьем или иным повреждением здоровья, лицам, участвующим в общественных работах, производятся работодателем в порядке, предусмотренном Трудовым кодексом.
Приложение 1
к Правилам организации
и финансирования
общественных работ
Форма
Договор № _______
на организацию и финансирование общественных работ
_________________________________ Место заключения
____________________ Дата
Центр занятости населения _________________________________________________
_________________________________________________________________________
района (города), именуемый в дальнейшем "Заказчик", в лице
_________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________,
(фамилия, имя, отчество (при его наличии) директора) действующего на основании
____________________________________________________________ и работодатель
_________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________,
(наименование работодателя) именуемый в дальнейшем "Исполнитель", в лице
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________,
(фамилия, имя, отчество (при его наличии), должность)
действующий на основании _________________________________________________
далее совместно именуемые "Стороны", в соответствии с Законом Республики
Казахстан "О занятости населения", приказом Министра здравоохранения и
социального развития Республики Казахстан от 14 июня 2016 года № 516
"О некоторых вопросах содействия занятости населения" (зарегистрирован в Реестре
государственной регистрации нормативных правовых актов под № 13938) (далее –
Приказ № 516) и на основании решения местного органа по вопросам занятости
населения ________________________________ района, города областного значения,
города республиканского значения, столицы от __ _______ 20__ года №_____
заключили настоящий договор на организацию и финансирование общественных
работ (далее – Договор) и пришли к соглашению о нижеследующем:

39. Қоғамдық жұмыстарға қатысатын адамдарға еңбекақы төлеу еңбек шартының негізінде Еңбек кодексімен реттеледі.
Қоғамдық жұмыстарға қатысатын адамдардың жалақы мөлшерін экологиялық үстемеақылар бойынша төлемдерді есепке алмағанда, салықтарды, міндетті әлеуметтік аударымдарды және пайдаланылмаған еңбек демалысына өтемақыны ескергенде 20 (жиырма) айлық есептік көрсеткіштен төмен емес мөлшерде халықты жұмыспен қамту мәселелері жөніндегі жергілікті орган белгілейді.
Орындалатын жұмыстың күрделілігіне қарай жұмыс беруші қажет болған жағдайда нақты орындалған жұмыс үшін өз қаражаты есебінен қосымша үстемеақы белгілейді.
40. Қоғамдық жұмыстарға қатысатын адамдарға жалақы төлеуді жұмыспен қамту орталығы ай сайын жұмыс берушілер ұсынатын мәліметтердің негізінде жүргізеді және қоғамдық жұмыстарға қатысатын адамдардың екінші деңгейдегі банктерде немесе банк қызметінің жеке түрлерін жүргізуге құқығы бар өзге қаржылық институттарда ашылған ағымдағы (карточкалық) шоттарына ақшалай қаражатты аудару арқылы жүзеге асырады.
41. Қоғамдық жұмыстарға қатысатын адамдарға уақытша жұмысқа жарамсыздығы жөніндегі әлеуметтік жәрдемақы төлеуді Еңбек кодексіне сәйкес жұмыспен қамту орталығы жүргізеді.
42. Қоғамдық жұмыстарға қатысатын адамдарға жарақаттануынан немесе денсаулығының өзге де зақымдануынан келтірілген зиянды өтеуді Еңбек кодексінде көзделген тәртіппен жұмыс беруші жүргізеді.
Қоғамдық жұмыстарды ұйымдастыру және қаржыландыру қағидаларына
1-қосымша
Нысан
Қоғамдық жұмыстарды ұйымдастыруға және қаржыландыруға № _______ шарт
________________________________ Жасалған орны
_____________________
Күні
"Халықты жұмыспен қамту туралы" Қазақстан Республикасының Заңына, "Халықты жұмыспен қамтуға жәрдемдесудің кейбір мәселелері туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің 2016 жылғы 14 маусымдағы № 516 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 13938 болып тіркелген) (бұдан әрі – № 516 бұйрық) және _______________________ ауданының, облыстық маңызы бар қаланың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың халықты жұмыспен қамту мәселелері жөніндегі жергілікті органының 20 ___ жылғы ___ _________ № ___ шешімінің негізінде бұдан әрі бірлесіп "Тараптар" деп аталатын бұдан әрі "Тапсырыс беруші" деп аталатын __________________________ ауданы (қаласы) Халықты жұмыспен қамту орталығының атынан
___________________________________________________________________
____________________________________________________________________
(директордың тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
және бұдан әрі "Орындаушы" деп аталатын ______________________________
негізінде әрекет ететін ________________________________________________
_____________________________________________________________ атынан
(жұмыс берушінің атауы, заңды мекенжайы, байланыс телефоны)
____________________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса), лауазымы)
қоғамдық жұмыстарды ұйымдастыруға және қаржыландыруға осы шартты (бұдан әрі – Шарт) жасады және төмендегі туралы келісімге келді:

1. Предмет Договора
1.1. Организация и финансирования общественных работ для безработных, студентов и учащихся старших классов общеобразовательных школ в свободное от учебы время в работах, не причиняющих вреда здоровью и не нарушающих процесса обучения и лиц, не обеспеченных работой в связи с простоем.
1.2. Общая сумма Договора составляет ________________________тенге. (прописью)
1.3. Общее количество участников составляет _______________ человек. (прописью)
2. Обязательства Сторон
2.1. Заказчик вправе:
1) требовать от Исполнителя своевременного и надлежащего исполнения Договора;
2) проводить выездные проверки выполнения условий Договора. Результаты проверки оформляются актом выездной проверки выполнения условий Договора.
2.2. Исполнитель вправе:
1) производить оплату дополнительных надбавок лицам за счет собственных средств;
2) предоставлять лицу по его требованию отзыв (рекомендательное письмо) по результатам работы.
2.3. Заказчик обязуется:
1) направлять лиц с их согласия к Исполнителю на общественные работы в количестве __________ человек; (прописью)
2) на основании представленных Исполнителем ежемесячных сведений своевременно и в полном объеме перечислять заработную плату лицам в соответствии с Трудовым кодексом;
3) ежемесячно вести мониторинг целевого использования бюджетных средств, выделенных на финансирование общественных работ и наличия обязательных пенсионных отчислений у лиц;
4) отражать в индивидуальной карте занятости сведения об участии лица в общественных работах и трудоустройстве на постоянную работу после завершения (до окончания срока) участия в общественных работах.
2.4. Исполнитель обязуется:
1) создать рабочие места для организации общественных работ;
2) принимать на общественные работы лиц, обратившихся по направлению центра занятости;
3) в течение 5 (пяти) рабочих дней со дня направления для трудоустройства извещать центр занятости о приеме на работу или отказе в приеме на работу согласно подпункту 4) пункта 2 статьи 28 Закона "О занятости населения";
4) заключать с каждым лицом трудовой договор в соответствии с Трудовым кодексом;
5) проводить с каждым лицом инструктаж по технике безопасности;
6) обеспечивать лиц при необходимости спецодеждой, инструментами и инвентарем;
7) обеспечивать лицам условия труда в соответствии с Трудовым кодексом;
8) возмещать ущерб лицу в случае причинения вреда здоровью во время выполнения трудовых обязанностей в соответствии с Трудовым кодексом;
9) вносить в трудовую книжку лица (при ее наличии) период участия в общественных работах по истечении срока заключенного трудового договора;

1. Шарттың мәні
1.1. Жұмыссыздар, оқудан бос уақытта студенттер және жалпы білім беретін мектептердің жоғары сынып оқушылары және тоқтап тұруға байланысты жұмыспен қамтамасыз етілмеген адамдар үшін қоғамдық жұмыстарды ұйымдастыру және қаржыландыру.
1.2. Шарттың жалпы сомасы _________________ теңгені құрайды.
(жазбаша)
1.3. Қатысушылардың жалпы саны _____________ адамды құрайды.
(жазбаша)
2. Тараптардың міндеттемелері
2.1. Тапсырыс беруші:
1) Орындаушыдан Шарттың уақтылы және тиісінше орындалуын талап етуге;
2) Шарт талаптарының орындалуына барып тексеру жасауға құқылы. Шарт талаптарының орындалуын тексеру нәтижелері барып тексеру актілерімен рәсімделеді.
2.2. Орындаушы:
1) өз қаражаты есебінен адамдарға қосымша үстемеақы төлеуге;
2) адамның талабы бойынша жұмыс нәтижесі жөнінде пікір (ұсыным хат) ұсынуға құқылы.
2.3. Тапсырыс беруші:
1) адамдарды олардың келісіммен Орындаушыға ________________ адамды қоғамдық
(жазбаша)
жұмысқа жіберуге;
2) Орындаушы ұсынған ай сайынғы мәліметтердің негізінде Еңбек кодексіне сәйкес адамдарға уақтылы және толық көлемде жалақы төлеуге;
3) қоғамдық жұмыстарды қаржыландыруға бөлінген бюджет қаражатының мақсатқа сай жұмсалуына және адамдарда міндетті зейнетақы аударымдарының болуына ай сайын мониторинг жүргізуге;
4) адамның қоғамдық жұмыстарға қатысуы және қоғамдық жұмыстарға қатысуды аяқтағаннан кейін (мерзімі аяқталғанға дейін) тұрақты жұмысқа орналасуы туралы мәліметті жұмыспен қамтудың жеке картасында көрсетуге міндетті.
2.4. Орындаушы:
1) қоғамдық жұмыстарды ұйымдастыру үшін жұмыс орындарын құруға;
2) жұмыспен қамту орталығының жолдамасы бойынша жүгінген адамдарды қоғамдық жұмыстарға қабылдауға;
3) "Халықты жұмыспен қамту туралы" Заңның 28-бабы 2-тармағының 4) тармақшасына сәйкес 5 (бес) жұмыс күні ішінде жұмыспен қамту орталығын жұмысқа қабылдау немесе одан бас тарту туралы хабардар етуге;
4) Еңбек кодексіне сәйкес әрбір адаммен еңбек шартын жасасуға;
5) әрбір адамға қауіпсіздік техникасы бойынша нұсқама өткізуге;
6) қажет болған жағдайда адамдарды арнайы киіммен, құрал-саймандармен, жабдықтармен қамтамасыз етуге;
7) Еңбек кодексіне сәйкес тиісті еңбек жағдайларымен қамтамасыз етуге;
8) адамдардың еңбек міндеттерін атқару кезінде денсаулығына зиян келтірілген жағдайда Еңбек кодексіне сәйкес зиянды өтеуге;
9) жасалған еңбек шартының мерзімі өткеннен кейін адамның еңбек кітапшасына (ол бар болса) қоғамдық жұмыстарға қатысу кезеңін енгізуге;

10) представлять Заказчику за 5 (пять) рабочих дней до окончания отчетного месяца сведения о лицах, участвующих в общественных работах по форме согласно приложению 4 к Правилам организации и финансирования общественных работ, утвержденным Приказом № 516;
11) представлять Заказчику в полном объеме информацию, документы и материалы, необходимые для осуществления мониторинга исполнения обязательств по Договору;
12) возмещать в бюджет расходы государства на выплату заработной платы лицам в случае нарушения установленного порядка организации общественных работ;
13) вносить информацию о заключении и прекращении с лицом трудового договора, в единую систему учета трудовых договоров в порядке, предусмотренном Трудовым кодексом.
3. Оплата труда
3.1. Оплата труда лицам, участвующим в общественных работах, производится Заказчиком на основании сведений Исполнителя.
4. Ответственность Сторон
4.1. Не допускается передача Исполнителем ни полностью, ни частично кому-либо своих обязательств по Договору.
4.2. В случае нарушения Исполнителем установленного порядка организации общественных работ, Договор подлежит расторжению в течение 15 (пятнадцати) календарных дней со дня выявления нарушения.
Договор может быть расторгнут по инициативе одной из Сторон, при этом она обязана предупредить об этом другую сторону не менее чем в месячный срок.
4.3. Окончание срока действия Договора не освобождает Стороны от ответственности за его нарушение, имевшее место до истечения этого срока.
5. Форс-мажор
5.1. Стороны не несут ответственность за неисполнение условий Договора, если оно явилось результатом форс-мажорных обстоятельств.
5.2. Для целей Договора "форс-мажор" означает событие, неподвластное контролю Сторон, и имеющее непредвиденный характер. Такие события могут включать пожар, землетрясение, наводнения, стихийные явления и военные действия.
5.3. При возникновении форс-мажорных обстоятельств Исполнитель в течение 2 (двух) рабочих дней направляет Заказчику письменное уведомление о таких обстоятельствах и их причинах.
Если от Заказчика не поступает иных письменных инструкций, Исполнитель продолжает выполнять свои обязательства по Договору, насколько это целесообразно, и ведет поиск альтернативных способов выполнения Договора, не зависящих от форс-мажорных обстоятельств.
5.4. Если вышеуказанные обстоятельства продолжаются более 30 (тридцати) календарных дней, то каждая из сторон вправе отказаться от исполнения дальнейших обязательств по Договору, и в этом случае ни одна из сторон не вправе требовать у другой стороны возмещения возможных убытков.

10) № 516 бұйрықпен бекітілген Қоғамдық жұмыстарды ұйымдастыру және қаржыландыру қағидаларына 4-қосымшаға сәйкес нысан бойынша мәліметтерді есепті ай аяқталғанға дейін 5 (бес) жұмыс күні ішінде Тапсырыс берушіге ұсынуға;
11) Тапсырыс берушіге Шарт бойынша міндеттемелердің орындалуына мониторингті жүзеге асыру үшін қажетті ақпаратты, құжаттарды және материалдарды толық көлемде ұсынуға;
12) қоғамдық жұмыстарды ұйымдастырудың белгіленген тәртібін бұзған жағдайда адамдарға жалақы төлеуге жұмсаған мемлекеттің шығыстарын бюджетке өтеуге;
13) Еңбек кодексінде көзделген тәртіппен еңбек шарттарын есепке алудың бірыңғай жүйесіне адаммен жасалған және тоқтатылған еңбек шарты туралы ақпаратты енгізуге міндетті.
3. Еңбекақы төлеу
3.1. Қоғамдық жұмыстарға қатысушы адамдарға еңбекақы төлеу Орындаушының мәліметтері негізінде Тапсырыс беруші жүргізеді.
4. Тараптардың жауапкершілігі
4.1. Орындаушының Шарт бойынша өз міндеттемелерін не толығымен, не ішінара басқа біреуге беруіне жол берілмейді.
4.2. Орындаушы қоғамдық жұмыстарды ұйымдастырудың белгіленген тәртібін бұзған жағдайда, Шарт бұзушылық анықталған күннен бастап күнтізбелік 15 (он бес) күн ішінде бұзылуға жатады.
Шарт Тараптардың бірінің бастамасы бойынша бұзылуы мүмкін, бұл ретте бір Тарап екінші тарапты бұл туралы кемінде бір ай мерзімде хабардар етуге тиіс.
4.3. Шарттың қолданылу мерзімінің аяқталуы Тараптарды осы мерзім аяқталғанға дейін болған заң бұзушылықтар үшін жауаптылықтан босатпайды.
5. Форс-мажор
5.1. Тараптар Шарт талаптарын орындамағаны үшін жауаптылықта болмайды, егер ол Форс-мажорлық жағдайлардың нәтижесі болып табылса.
5.2. Шарттың мақсаты үшін "форс-мажор" Тараптардың бақылауына көнбейтін және күтпеген сипатқа ие оқиғалар. Мұндай оқиғалар өртті, жер сілкінуін, су тасқынын, апатты жағдайларды және әскери әрекеттерді қамтуы мүмкін.
5.3. Форс-мажорлық жағдайлар туындаған кезде Орындаушы 2(екі) жұмыс күні ішінде Тапсырыс берушіге мұндай жағдайлар және олардың себептері туралы жазбаша хабарлама жібереді.
Егер Тапсырыс берушіден өзге жазбаша нұсқаулықтар түспесе, Орындаушы орындылығына қарай Шарт бойынша өз міндеттемелерін орындауды жалғастырады және форс-мажорлық жағдайларға тәуелді емес Шартты орындаудың балама көздерін іздейді.
5.4. Егер жоғарыда көрсетілген мән-жайлар күнтізбелік 30 (отыз) күннен астам жалғасатын болса, онда тараптардың әрқайсысы Шарт бойынша міндеттемелерді одан әрі орындаудан бас тартуға құқылы және бұл жағдайда тараптардың ешқайсысының басқа тараптан ықтимал шығындарды өтеуді талап етуге құқығы жоқ.

6. Порядок разрешения споров
6.1. Заказчик и Исполнитель должны прилагать все усилия к тому, чтобы разрешать в процессе прямых переговоров все разногласия или споры, возникающие между ними по Договору или в связи с ним.
6.2. Если после таких переговоров Заказчик и Исполнитель не могут разрешить спор по Договору, любая из сторон может потребовать решения этого вопроса в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
7. Прочие условия
7.1. Договор составлен на казахском и русском языках, имеющих одинаковую юридическую силу, и заключен посредством Электронной биржи труда.
7.2. Любое уведомление, которое одна сторона направляет другой стороне, высылается посредством почтовой связи или Электронной биржи труда. Уведомление вступает в силу после доставки или в указанный день вступления в силу (если указано в уведомлении) в зависимости от того, какая из этих дат наступит позднее.
7.3. Изменения и/или дополнения в Договор оформляются дополнительным соглашением в той же форме, что и заключение Договора.
Внесение изменений в заключенный Договор при условии неизменности условий, явившихся основой выбора Исполнителя, обязательно в части:
1) увеличения количества рабочих мест по Договору;
2) изменения количества участников по Договору.
7.4. Если в течение финансового года объем финансирования общественных работ из бюджета уменьшился, то Заказчик вправе отказаться от исполнения дальнейших обязательств по Договору, и в этом случае ни одна из Сторон не вправе требовать у другой Стороны возмещения возможных убытков. Заказчик не менее, чем за 2 (два) месяца направляет Исполнителю уведомление об уменьшении объема финансирования общественных работ из бюджета, и в этом случае изменения и/или дополнения в Договор не вносятся.
8. Срок действия Договора
8.1. Срок действия настоящего договора с "__" _____ 20__ года до "__" ________ 20___ года.
8.2. Настоящий Договор вступает в силу со дня подписания.
9. Юридические адреса Сторон:
Заказчик
Исполнитель
Центр занятости населения __________
____________________ района (города)
юридический адрес: ________________
_________________________________.
ИИК _____________________________
БИК _____________________________
БИН (ИИН) _______________________
Код ______________________________
__________________________________
(Фамилия, имя, отчество при его наличии)
__________________________________
(подпись)
________________________________
________________________________
(наименование работодателя)
юридический адрес: ______________
________________________________.
ИИК ___________________________
БИК ___________________________
БИН (ИИН) _____________________
Код ____________________________
________________________________
(Фамилия, имя, отчество при его наличии)
________________________________
(подпись)

6. Дауларды шешу тәртібі
6.1. Тапсырыс беруші мен Орындаушы тікелей келіссөздер процесінде араларында Шарт немесе соған байланысты туындаған барлық даулар мен келіспеушіліктерді шешуге барлық күштерін салуға тиіс.
6.2. Егер мұндай келіссөздерден кейін Тапсырыс беруші мен Орындаушы Шарт бойынша дауды шеше алмаса онда тараптың кез келгені Қазақстан Республикасының заңнамаларына сәйкес осы мәселенің шешілуін талап ете алады.
7. Өзге де жағдайлар
7.1. Шарт бірдей заңды күші бар қазақ және орыс тілдерінде жазылды және Электрондық еңбек биржасы арқылы жасалды.
7.2. Бір тарап екінші тарапқа жіберетін кез келген хабарлама почта байланысы немесе Электрондық еңбек биржасы арқылы жіберіледі. Осы күндердің қайсысы кейін туатынына қарай хабарлама ол жеткізілгеннен кейін немесе күшіне ену көрсетілген күні (хабарламада көрсетілсе) күшіне енеді.
7.3. Шартқа өзгерістер және/немесе толықтырулар Шарт жасасу нысанында қосымша келісіммен рәсімделеді.
Орындаушыны таңдауға негіз болып табылатын талаптардың өзгермеуі шартымен жасалған Шартқа өзгерістер енгізу:
1) Шарт бойынша жұмыс орындары санының ұлғаюы;
2) Шарт бойынша қатысушылар санының ұлғаюы бөлігінде міндетті.
7.4. Егер қаржы жылы ішінде бюджеттен қоғамдық жұмыстарды қаржыландыру көлемі азайса, онда Тапсырыс беруші Шарт бойынша міндеттемелерді одан әрі орындаудан бас тартуға құқылы және бұл жағдайда бір Тарап екінші Тараптан ықтимал шығындарды өтеуді талап етуге құқылы емес. Тапсырыс беруші кемінде 2 (екі) ай бұрын Орындаушыға бюджеттен қоғамдық жұмыстарды қаржыландыру көлемінің азайғаны туралы хабарлама жібереді және бұл жағдайда Шартқа өзгерістер және/немесе толықтырулар енгізілмейді.
8. Шарттың қолданылу мерзімі
8.1. Осы Шарттың қолданылу мерзімі 20__ жылғы __ ________ бастап 20__ жылғы __ ___________ дейін.
8.2. Осы Шарт қол қойылған күнінен бастап күшіне енеді.
9. Тараптардың заңды мекенжайлары:
Тапсырыс беруші
Жұмыс беруші
_____________ ауданының (қаласының)
Халықты жұмыспен қамту орталығы
заңды мекенжайы: _________________
ЖСК ______________________________
БСК ______________________________
БСН (ЖСН) _________________________
Коды _____________________________
__________________________________
(Тегі, аты, әкесінің (қолы) аты (бар болса))
__________________________________
(қолы)
заңды мекенжайы: ____________________
ЖСК ________________________________
БСК _________________________________
БСН (ЖСН) ___________________________
Коды ________________________________
_____________________________________
(Тегі, аты, әкесінің (қолы) аты (бар болса))
__________________________________
(қолы)

Данный документ согласно пункту 1 статьи 7 Закона Республики Казахстан "Об электронном документе и электронной цифровой подписи" равнозначен документу на бумажном носителе.
Приложение 2
к Правилам организации
и финансирования
общественных работ
Форма
Директору центра занятости населения
__________________________ района (города)
от _____________________________________,
проживающего по адресу: _________________
________________________________________
Заявление
Прошу направить меня на общественные работы.
К заявлению прилагаю следующие документы:
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________.
Даю согласие на сбор и обработку моих персональных данных, необходимых
для получения активной меры содействия занятости.
Согласен на использование сведений, составляющих охраняемую законом тайну,
содержащихся в информационных системах.
*за достоверность представленных документов несет ответственность заявитель.
___________________ ______________ Дата подпись
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------
(линия отреза)
Заявление гражданина (ки) __________________________________________ принято
"___" _________ 20___ года зарегистрировано под № _____, фамилия, имя, отчество
(при его наличии), должность лица, принявшего документы:
__________________________________________________________
__________________________________________________________
__________________ _______________ Дата подпись
Приложение 3
к Правилам организации
и финансирования
общественных работ
Форма
Направление № _____ на общественные работы
Безработный, студент и учащийся старших классов общеобразовательных школ
в свободное от учебы время, в работах, не причиняющих вреда здоровью и
не нарушающих процесса обучения, лицо, не обеспеченный работой в связи
с простоем (подчеркнуть нужное) ________________________________________
_____________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии))
направляется _________________________________________________________
_____________________________________________________________________
(наименование работодателя, адрес, контактный телефон)для трудоустройства
на общественные работы по специальности(профессии)
_____________________________________________________________________
(наименование профессии/специальности)
сроком на ___ месяцев с "__" ________ 20__ года по "__" ________ 20__ года.
______________________________________________ _____________
Должность, фамилия, имя, отчество (при его наличии) подпись
Дата выдачи
Место печати
--------------------------------------------------------------------------------------------------------
(линия отреза)
Возвращается работодателем в Центр занятости населения в течение пяти рабочих
дней со дня направления для трудоустройства
Уведомление к направлению № ______
________________________________________________________________________
________________________________________________________________________
(наименование работодателя)
в соответствии с заключенным трудовым договором от "___" ________ 20____ года
№ ___ (приказ № ___ от "___" ________ 20__ года) гражданин (гражданка)
________________________________________________________________________
(Фамилия, имя, отчество (при его наличии))
________________________________________________________________________
принят на общественные работы в качестве __________________________________
________________________________________________________________________
(наименование должности)
со сроком трудоустройства на общественные работы ____ месяцев с "__" _____ 20__
года по "__" _______ 20__ года.
Копия приказа о приеме на работу прилагается.
Ответственный представитель работодателя:
_________________________________________ _____________
(Фамилия, имя, отчество (при его наличии)) (подпись)
Дата выдачи
Место печати
Приложение 4
к Правилам организации
и финансирования
общественных работ
Форма
Сведения о лицах, участвующих в общественных работах в
____________________________________________________________
за ________________ 20___года (наименование работодателя) (месяц)
№ п/п
Фамилия, имя, отчество (полностью)
ИИН
Количество рабочих дней в месяце
Фактически отработано, дни
Временная нетрудоспособность, дни
Банк обслуживания
Номер 20-ти значного карточного или текущего счета
ЭЦП работодателя
Приложение 2 к приказу
Министра труда
и социальной защиты населения
Республики Казахстан
Приложение 2 к приказу
Министра здравоохранения
и социального развития
Республики Казахстан
от 14 июня 2016 года № 516
Правила организации и финансирования социальных рабочих мест

Осы құжат "Электрондық құжат және электрондық цифрлық қолтаңба туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 7-бабы 1-тармағына сәйкес қағаз жеткізгіштегі қол қойылған құжатпен бірдей.
Қоғамдық жұмыстарды
ұйымдастыру және
қаржыландыру қағидаларына
2-қосымша
Нысан
____________________
ауданының (қаласының)
халықты жұмыспен
қамту орталығының
директорына
____________________________
мекенжайы бойынша тұратын
____________________________
(Тегі, аты, әкесінің аты (бар болса))
Өтініш
Мені қоғамдық жұмыстарға жіберуді сұраймын.
Өтінішке мынадай құжаттарды қоса беремін:
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________.
Жұмыспен қамтуға жәрдемдесудің белсенді шарасын алу үшін қажет болатын дербес деректерімді жинау мен өңдеуге келісімімді беремін.
Ақпараттық жүйелерде қамтылған заңмен қорғалатын құпияны құрайтын мәліметтерді пайдалануға келісемін.
*ұсынылған құжаттардың дәйектілігіне өтініш беруші жауапты болады.
___________________ ______________ Күні қолы
------------------------------------------------------------------------------------------------------
(кесу сызығы)
Азамат __________________________________________________ өтініші
20 __ жылғы "___" ___________ қабылданды, № ___________ болып тіркелді, құжаттарды
қабылдаған адамның тегі, аты, әкесінің аты (бар болса), лауазымы:
_________________________________________________________________
____________________________________________________________.
___________________ ______________
Күні қолы
Қоғамдық жұмыстарды
ұйымдастыру және
қаржыландыру қағидаларына
3-қосымша
Нысан
Қоғамдық жұмысқа № ____ жолдама
Жұмыссыз, оқудан бос уақытына студент және жалпы білім беретін мектептердің жоғары
сынып оқушысы денсаулығына зиян келтірмейтін және оқыту процесін бұзбайтын
жұмыстарға, тоқтап тұруға байланысты жұмыспен қамтамасыз етілмеген адам (қажеттінің
астын сызыңыз) __________________
___________________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса))
20 __ жылғы "__" ________ бастап 20 __ жылғы "__" _________ дейін ____ ай мерзімге
___________________________________________________________
(жұмыс берушінің атауы, мекенжайы, байланыс телефоны)
___________________________________________________________________
(кәсіп/мамандық атауы)
мамандығы (кәсібі) бойынша қоғамдық жұмысқа орналасу үшін жіберілді.
__________________________________________ ________________
Лауазымы, тегі, аты, әкесінің аты (бар болса) қолы
Берілген күні Мөрдің орны
-------------------------------------------------------------------------------------------------------
(кесу сызығы)
Жұмысқа орналасу үшін жіберілген күннен бастап бес жұмыс күні ішінде жұмыс беруші
Халықты жұмыспен қамту орталығына қайтарады
№_____ жолдамаға хабарлама
____________________________________________________________
_________________________________________________________________
(жұмыс берушінің атауы)
20__ жылғы "__" _________ жасалған № _____ еңбек шартына (20__ жылғы "__" _______
№ _____ бұйрық) сәйкес азамат _________________________
_________________________________________________________________
(Тегі, аты, әкесінің аты (бар болса))
_________________________________________________________________
(лауазым атауы)
ретінде 20__ жылғы "__" ________ бастап 20__ жылғы "__" ________ дейін ________ ай
мерзімге қоғамдық жұмыстарға жұмысқа орналасу мерзімімен қоғамдық жұмысқа
қабылданды.
Жұмысқа қабылдау туралы бұйрықтың көшірмесі қоса беріледі. Жұмыс берушінің жауапты
өкілі:
______________________________________ ________________
(Тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)) (қолы)
Берілген күні Мөрдің орны
Қоғамдық жұмыстарды
ұйымдастыру және
қаржыландыру қағидаларына
4-қосымша
Нысан
20___ жылғы _________ үшін _______________________________ -дегі
(ай) (жұмыс берушінің атауы)
Қоғамдық жұмыстарға қатысушы адамдар туралы мәліметтер
Р/с №
Тегі, аты, әкесінің аты (толығымен)
ЖСН
Еңбек шарты бойынша жалақының мөлшері
Айдағы жұмыс күндерінің саны
Нақты жұмыс істеген күндері
Уақытша жұмысқа жарамсыздық күндері
Қызмет көрсететін банк
карточкалық немесе ағымдағы шотының 20 мәнді нөмірі
Жұмыс берушінің ЭЦҚ-сы
Қазақстан Республикасы
Еңбек және халықты
әлеуметтік қорғау министрінің
2022 жылғы 7 ақпандағы
№ 46 бұйрығына
2-қосымша
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау және
әлеуметтік даму министрінің
2016 жылғы 14 маусымдағы
№ 516 бұйрығына
2-қосымша
Әлеуметтік жұмыс орындарын ұйымдастыру және қаржыландыру қағидалары

Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила организации и финансирования социальных рабочих мест (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 6) статьи 7 Закона Республики Казахстан "О занятости населения" (далее – Закон "О занятости населения") и определяют порядок организации и финансирования социальных рабочих мест.
2. В настоящих Правилах используются следующие основные понятия:
1) тяжелые работы – виды деятельности работника, связанной с постоянными передвижениями, перемещением и переноской вручную (десяти килограммов и более) тяжестей и требующей больших физических усилий (расход энергии более 250 ккал/час);
2) единая информационная система социально-трудовой сферы (далее – АИС "Рынок труда") – аппаратно-программный комплекс, предназначенный для автоматизации деятельности уполномоченного органа по вопросам занятости населения, местных органов занятости населения, центров занятости населения, центра развития трудовых ресурсов и межведомственного взаимодействия в целях предоставления государственных услуг населению в социально-трудовой сфере;
3) социальное рабочее место – рабочее место, создаваемое работодателем на договорной основе с центром занятости населения, для трудоустройства безработных с субсидированием их заработной платы;
4) вакансия – свободное рабочее место (должность) у работодателя;
5) субсидирование заработной платы – компенсация части затрат работодателя на оплату труда работников, трудоустроенных на социальные рабочие места по направлениям центра занятости населения;
6) работодатель – физическое или юридическое лицо, с которым работник состоит в трудовых отношениях;
7) рабочее место – место постоянного или временного нахождения работника при выполнении им трудовых обязанностей в процессе трудовой деятельности;
8) трудоустройство – комплекс организационных, экономических и правовых мероприятий, призванных способствовать обеспечению занятости населения;
9) индивидуальная карта занятости – документ, в котором указываются личные данные, история занятости, предлагаемые и реализуемые мероприятия, цели содействия занятости и их исполнение;
10) безработное лицо – физическое лицо, осуществляющее поиск работы и готовое приступить к работе;
11) вредные условия труда – условия труда, которые характеризуются наличием вредных производственных факторов;
12) учебное заведение – организация образования, реализующая образовательные программы технического и профессионального, послесреднего, высшего и (или) послевузовского образования;

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Әлеуметтік жұмыс орындарын ұйымдастыру және қаржыландыру қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Халықты жұмыспен қамту туралы" Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі – "Халықты жұмыспен қамту туралы" Заң) 7-бабы 6) тармақшасына сәйкес әзірленді және әлеуметтік жұмыс орындарын ұйымдастыру және қаржыландыру тәртібін айқындайды.
2. Осы Қағидаларда мынадай негізгі ұғымдар пайдаланылады:
1) ауыр жұмыстар – жұмыскердің ауыр (он килограмм және одан ауыр) заттарды қолмен тұрақты түрде орнынан қозғалтуға, жылжытуға және тасуға байланысты әрі дене күшін жұмсауды талап ететін (250 ккал/сағаттан астам энергия жұмсалатын) қызметінің түрлері;
2) әлеуметтік-еңбек саласының бірыңғай ақпараттық жүйесі (бұдан әрі – "Еңбек нарығы" ААЖ) – халықты жұмыспен қамту мәселелері жөніндегі уәкілетті органның, халықты жұмыспен қамтудың жергілікті органдарының, халықты жұмыспен қамту орталықтарының, еңбек ресурстарын дамыту орталығының қызметін автоматтандыруға және әлеуметтік-еңбек саласында халыққа мемлекеттік қызметтерді ұсыну мақсатында ведомствоаралық өзара іс-қимыл жасауға арналған аппараттық-бағдарламалық кешен;
3) әлеуметтік жұмыс орны – халықты жұмыспен қамту орталығымен шарт негізінде жұмыссыздарды жұмысқа орналастыру үшiн олардың жалақысын субсидиялау арқылы жұмыс беруші құратын жұмыс орны;
4) бос орын – жұмыс берушідегі бос жұмыс орны (лауазым);
5) жалақыны субсидиялау – халықты жұмыспен қамту орталығының жолдамалары бойынша әлеуметтік жұмыс орындарына жұмысқа орналастырылған жұмыскерлердің еңбегіне жұмыс берушінің ақы төлеуге жұмсаған шығындарының бір бөлігін өтеу;
6) жұмыс беруші – жұмыскер еңбек қатынастарында болатын жеке немесе заңды тұлға;
7) жұмыс орны – еңбек қызметі процесінде жұмыскердің еңбек міндеттерін орындауы кезінде оның тұрақты немесе уақытша болатын орны;
8) жұмысқа орналастыру – халықтың жұмыспен қамтылуын қамтамасыз етуге септігін тигізуге бағытталған ұйымдық, экономикалық және құқықтық іс-шаралар кешені;
9) жұмыспен қамтудың жеке картасы – жеке бас деректері, жұмыспен қамтылу тарихы, ұсынылатын және іске асырылатын іс-шаралар, жұмыспен қамтуға жәрдемдесу мақсаты және олардың орындалуы көрсетілетін құжат;
10) жұмыссыз адам – жұмыс іздеуді жүзеге асыратын және жұмысқа кірісуге дайын жеке тұлға;
11) зиянды еңбек жағдайлары – зиянды өндірістік факторлардың болуымен сипатталатын еңбек жағдайлары;
12) оқу орны –техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі, жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру бағдарламаларын іске асыратын білім беру ұйымы;

13) региональная комиссия – межведомственная комиссия при местном исполнительном органе области (города республиканского значения, столицы) по вопросам содействия занятости с участием местных представительных органов, представителей работодателей, профессиональных союзов и палаты предпринимателей областей, городов республиканского значения и столицы;
14) местный орган по вопросам занятости населения – структурное подразделение местных исполнительных органов района, городов областного значения, области, городов республиканского значения, столицы, определяющее направления содействия занятости населения исходя из ситуации на региональном рынке труда;
15) уполномоченный орган по вопросам занятости населения – центральный исполнительный орган, осуществляющий руководство и межотраслевую координацию в сфере занятости населения в соответствии с законодательством Республики Казахстан;
16) центр занятости населения (далее – центр занятости) – юридическое лицо, создаваемое местным исполнительным органом района, городов областного и республиканского значения, столицы в целях реализации активных мер содействия занятости и организации социальной защиты от безработицы и иных мер содействия занятости;
17) государственный информационный портал "Электронная биржа труда" (далее – Электронная биржа труда) – информационная система, содержащая единую информационную базу рынка труда;
18) электронная цифровая подпись (далее - ЭЦП) – набор электронных цифровых символов, созданный средствами электронной цифровой подписи и подтверждающий достоверность электронного документа, его принадлежность и неизменность содержания;
19) молодежь категории NEET - молодежь, которая в силу определенных обстоятельств социального и экономического характера не учится, не работает и не повышает квалификацию.
Глава 2. Порядок организации социальных рабочих мест
3. Социальные рабочие места организуются на предприятиях и организациях всех форм собственности, а также на дому, при этом к участию допускаются работодатели, которые регулярно производят налоговые и другие социальные отчисления, у которых отсутствует просроченная задолженность по заработной плате, и действующие более одного года.
Социальное рабочее место создается работодателем для трудоустройства безработных с субсидированием их заработной платы.
Для трудоспособных членов многодетных и (или) малообеспеченных семей, матерей воспитывающих детей с инвалидностью, предусматривается также организация социальных рабочих мест на дому.

13) өңірлік комиссия – жергілікті өкілді органдар, жұмыс берушілер, кәсіптік одақтар және облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың және астананың кәсіпкерлер палатасы өкілдерінің қатысуымен облыстың (республикалық маңызы бар қаланың, астананың) жұмыспен қамтуға жәрдемдесу мәселелері жөніндегі жергілікті атқарушы органы жанындағы ведомствоаралық комиссия;
14) халықты жұмыспен қамту мәселелері жөніндегі жергілікті орган – өңірлік еңбек нарығындағы ахуалға негіздей отырып, халықты жұмыспен қамтуға жәрдемдесудің бағыттарын айқындайтын ауданның, облыстық маңызы бар қалалардың, облыстың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың жергілікті атқарушы органдарының құрылымдық бөлімшесі;
15) халықты жұмыспен қамту мәселелері жөніндегі уәкілетті орган – Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес халықты жұмыспен қамту саласындағы басшылықты және салааралық үйлестіруді жүзеге асыратын орталық атқарушы орган;
16) халықты жұмыспен қамту орталығы (бұдан әрі – жұмыспен қамту орталығы) – жұмыспен қамтуға жәрдемдесудің белсенді шараларын іске асыру, жұмыссыздықтан әлеуметтік қорғауды және жұмыспен қамтуға жәрдемдесудің өзге де шараларын ұйымдастыру мақсатында ауданның, облыстық және республикалық маңызы бар қалалардың, астананың жергілікті атқарушы органы құратын заңды тұлға;
17) "Электрондық еңбек биржасы" мемлекеттік ақпараттық порталы (бұдан әрі – Электрондық еңбек биржасы) – еңбек нарығының бірыңғай ақпараттық базасын қамтитын ақпараттық жүйе;
18) электрондық цифрлық қолтаңба (бұдан әрі – ЭЦҚ) – электрондық цифрлық қолтаңба құралдарымен жасалған және электрондық құжаттың дәйектілігін, оның тиесілілігін және мазмұнының өзгермейтінін растайтын электрондық цифрлық нышандар жиынтығы;
19) NEET санатындағы жастар – әлеуметтік және экономикалық сипаттағы белгілі бір жағдайларға байланысты оқымайтын, жұмыс істемейтін және біліктілігін арттырмайтын жастар.
2-тарау. Әлеуметтік жұмыс орындарын ұйымдастыру тәртібі
3. Әлеуметтік жұмыс орындары барлық меншік нысанындағы кәсіпорындар мен ұйымдарда, сондай-ақ үйде ұйымдастырылады, бұл ретте салық және басқа да әлеуметтік аударымдарды ұдайы жүргізетін, жалақы бойынша мерзімі өткен берешегі жоқ және бір жылдан астам қызмет ететін жұмыс берушілер қатысуға жіберіледі.
Жұмыс беруші жұмыссыздарды жұмысқа орналастыру үшін олардың жалақысын субсидиялай отырып әлеуметтік жұмыс орнын құрады.
Табысы аз және/немесе көпбалалы отбасылардың еңбекке қабілетті мүшелері, мүгедек балаларды тәрбиелеуші адамдар үшін сондай-ақ, әлеуметтік жұмыс орындарын құру көзделеді.

4. Социальные рабочие места не создаются на тяжелых работах, работах с вредными и (или) опасными условиями труда и по профессиям/занятиям, относящимся к 9-ой группе низкоквалифицированных работников согласно Национальному классификатору занятий.
5. Для молодежи и лиц, предпенсионного возраста социальные рабочие места также создаются в рамках проектов "Первое рабочее место", "Контракт поколений" и "Серебрянный возраст" в соответствии с Национальным проектом по развитию предпринимательства на 2021 – 2025 годы, утвержденной постановлением Правительства Республики Казахстан от 12 октября 2021 года № 728.
Срок участия:
- по проекту "Первое рабочее место" составляет не более 18 месяцев;
- по проекту "Серебрянный возраст" - не более 12 месяцев;
- по проекту "Контракт поколений" – не более 6 месяцев.
Участниками:
- проекта "Первое рабочее место" являются молодежи не старше 29 (двадцати девяти) лет, в том числе молодежи категории NEET, не имеющие опыта работы;
- проекта "Контракт поколений" являются выпускники учебных заведений, завершивших обучение в течение 2 (двух) лет, и не старше 29 (двадцати девяти) лет;
- проекта "Серебряный возраст" являются безработные лиц, предпенсионного возраста.
6. Рабочие места по проектам "Первое рабочее место" и "Контракт поколений" для выпускников учебных заведений создаются по полученной ими профессии (специальности) или родственной профессии (специальности), относящейся к той же группе занятий Национального классификатора занятий.
7. Количество создаваемых временных рабочих мест для организации социальных рабочих мест на очередной финансовый год составляет не более 20% от списочной численностью работников, за исключением рабочих мест, создаваемых для инвалидов, лиц, освобожденных из мест лишения свободы, лиц, состоящих на службе пробации.
8. Работа на социальных рабочих местах носит временный характер.
9. Социальные рабочие места создаются для безработных, среди которых приоритетом пользуются лица, указанные в подпунктах 1) - 9) пункта 2 статьи 20 Закона "О занятости населения":
1) воспитанники детских деревень и выпускники детских домов, школ-интернатов для детей сирот и детей, оставшихся без попечения родителей, в возрасте от шестнадцати до двадцати трех лет;
2) лица предпенсионного возраста (за два года до пенсии);
3) инвалиды;
4) лица, освобожденные из мест лишения свободы и (или) прошедшие принудительное лечение;
5) лица, состоящие на учете службы пробации;
6) одинокие, многодетные родители, воспитывающие несовершеннолетних детей;
7) лица, осуществляющие уход за детьми в возрасте до семи лет, ребенком-инвалидом, инвалидами первой и второй групп;

4. Әлеуметтік жұмыс орындары ауыр жұмыстарда, зиянды және (немесе) қауіпті еңбек жағдайлары бар жұмыстарда және Ұлттық кәсіптер жіктеуішіне сәйкес біліктілігі төмен жұмыскерлердің 9-тобына жататын кәсіптер/қызметтер бойынша құрылмайды.
5. Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2021 жылғы 12 қазандағы № 728 қаулысымен бекітілген 2021-2025 жылдарға арналған кәсіпкерлікті дамыту жөніндегі ұлттық жобасына сәйкес, жастар және зейнеталды жастағы адамдар үшін әлеуметтік жұмыс орындары "Алғашқы жұмыс орны", "Ұрпақтар келісімшарты" және "Күміс жас" жобасы шеңберінде де құрылады.
Қатысу мерзімі:
- "Алғашқы жұмыс орны" жобасы бойынша 18 айдан;
- "Күміс жас" жобасы бойынша 12 айдан;
- "Ұрпақтар келісімшарты" жобасы бойынша 6 айдан аспайды.
Мыналар:
- жұмыс тәжірибесі жоқ 29 (жиырма тоғыз) жасқа толмаған жастар, оның ішінде NEET санатындағы жастар "Алғашқы жұмыс орны" жобасына;
- 2 (екі) жыл ішінде оқуын аяқтаған және 29 (жиырма тоғыз) жасқа толмаған білім беру ұйымдары түлектері "Ұрпақтар келісімшарты" жобасына;
- зейнеталды жастағы жұмыссыз адамдар "Күміс жас" жобасына қатысушылар болып табылады.
6. Оқу орындарының түлектері үшін "Алғашқы жұмыс орны" және "Ұрпақтар келісімшарты" жобалары бойынша жұмыс орындары олар алған кәсіп (мамандық) бойынша немесе Ұлттық кәсіптер жіктеуішінде қызметтің осы тобына жататын ұқсас кәсіп (мамандық) бойынша құрылады.
7. Мүгедектер, бас бостандығынан айыру орындарынан босатылған адамдар, пробация қызметінің есебінде тұрған адамдар үшін құрылатын жұмыс орындарын қоспағанда, кезекті қаржы жылына әлеуметтік жұмыс орындарын ұйымдастыру үшін құрылатын уақытша жұмыс орындарының саны жұмыскерлердің тізімдік санының 20%-ынан аспайды.
8. Әлеуметтік жұмыс орындарындағы жұмыс уақытша сипатта болады.
9. Әлеуметтік жұмыс орындары жұмыссыздар үшін арнайы құрылады, олардың арасында "Халықты жұмыспен қамту туралы" Заңның 20-бабы 2-тармағының 1)-9) тармақшаларында көрсетілген адамдар:
1) балалар ауылының тәрбиеленушілері және балалар үйлерінің, жетім балалар мен ата-анасының қамқорлығынсыз қалған он алты жастан жиырма үш жасқа дейінгі балаларға арналған мектеп-интернаттардың түлектері;
2) зейнеталды жастағы (зейнеткерлікке шығуға екі жыл қалған) адамдар;
3) мүгедектер;
4) бас бостандығынан айыру орындарынан босатылған және (немесе) мәжбүрлеп емдеуден өткен адамдар;
5) пробация қызметінің есебінде тұрған адамдар;
6) кәмелетке толмаған балаларды тәрбиелеп отырған жалғызілікті, көпбалалы ата-аналар;
7) жеті жасқа дейінгі баланы, мүгедек баланы, бірінші және екінші топтағы мүгедектерді бағып-күтуді жүзеге асыратын адамдар;

8) кандасы;
9) лица, пострадавшие в результате акта терроризма, и лица, участвовавшие в его пресечении.
10. Работодатель посредством "личного кабинета" на Электронной бирже труда подает электронную заявку на создание социальных рабочих мест в центр занятости на очередной финансовый год в срок до 1 ноября текущего финансового года.
11. Работодатель заполняет в заявке следующие сведения: профессию в соответствии с Национальным классификатором занятий, количество рабочих мест, продолжительность работы, уровень образования, профессиональные навыки, фактическую численность работников, наличие вакансии, возможность создания дополнительного рабочего места и номер расчетного счета для перечисления суммы субсидий.
12. Центр занятости в течение 5 рабочих дней со дня завершения сбора заявок формирует единый перечень работодателей и направляет в местный орган по вопросам занятости населения для утверждения.
13. Местный орган по вопросам занятости населения в течение 5 (пяти) рабочих дней утверждает перечень работодателей, организующих социальные рабочие места на очередной финансовый год с указанием количества рабочих мест, продолжительности работы, профессии и размера оплаты труда в месяц.
Перечень работодателей обновляется в течение календарного года по мере необходимости.
14. Центр занятости в течение 5 (пяти) рабочих дней после утверждения перечня работодателей вносит решение местного органа по вопросам занятости населения в АИС "Рынок труда" по каждой заявке.
15. При принятии местным органом по вопросам занятости решения об отказе в участии работодателя в организации рабочих мест по социальным рабочим местам на очередной финансовый год в "личный кабинет" работодателя на Электронной бирже труда автоматически из АИС "Рынок труда" поступает уведомление об отказе с указанием причин.
16. На основании положительного решения местного органа по вопросам занятости населения по заявкам работодателя центр занятости из АИС "Рынок труда" направляет договор на организацию и финансирование социальных рабочих мест (далее – Договор) по форме согласно приложению 1 к настоящим Правилам в "личный кабинет" работодателя на Электронной бирже труда.
17. Работодателем Договор подписывается на Электронной бирже труда с использованием ЭЦП в течение 10 (десяти) рабочих дней после его поступления из центра занятости.
18. Работодатель на основании Договора создает рабочие места для организации социальных рабочих мест и в течение 3 (трех) рабочих дней опубликует вакансии по социальным рабочим местам на Электронной бирже труда.

8) қандастар;
9) терроризм актісінің нәтижесінде зардап шеккен адамдар және оның жолын кесуге қатысқан адамдар басымдыққа ие.
10. Жұмыс беруші ағымдағы қаржы жылының 1 қарашасына дейінгі мерзімде Электрондық еңбек биржасындағы "жеке кабинет" арқылы жұмыспен қамту орталығына кезекті қаржы жылына әлеуметтік жұмыс орындарын құруға өтінім береді.
11. Жұмыс беруші өтінімде мынадай мәліметтерді: Ұлттық қызметтер жіктеуішіне сәйкес кәсіпті, жұмыс орындарының санын, жұмыстың ұзақтығын, білім деңгейін, кәсіби дағдыларды, жұмыскерлердің нақты санын, бос жұмыс орындарының болуын, қосымша жұмыс орнын құру мүмкіндігін және субсидия сомасын аудару үшін есеп айырысу шотының нөмірін көрсетеді.
12. Жұмыспен қамту орталығы өтінімдерді жинау аяқталған күннен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде жұмыс берушілердің бірыңғай тізбесін қалыптастырады және бекіту үшін халықты жұмыспен қамту мәселелері жөніндегі жергілікті органға жібереді.
13. Халықты жұмыспен қамту мәселелері жөніндегі жергілікті орган 5 (бес) жұмыс күні ішінде жұмыс орындарының санын, жұмыстың ұзақтығын, кәсіпті және еңбекақының мөлшерін көрсете отырып, кезекті қаржы жылы әлеуметтік жұмыс орындарын ұйымдастыратын жұмыс берушілердің тізбесін бекітеді.
Жұмыс берушілердің тізбесі күнтізбелік жыл ішінде қажеттілігіне қарай жаңартылады.
14. Жұмыспен қамту орталығы жұмыс берушілердің тізбесі бектілгеннен кейін 5 (бес) жұмыс күні ішінде халықты жұмыспен қамту мәсілелері жөніндегі жергілікті органның шешімін әрбір өтінім бойынша "Еңбек нарығы" ААЖ-ға енгізеді.
15. Халықты жұмыспен қамту мәселелері жөніндегі жергілікті орган жұмыс берушінің кезекті қаржы жылына әлеуметтік жұмыс орындарын ұйымдастыруға қатысуынан бас тартуы туралы шешім қабылдаған кезде жұмыс берушінің Электрондық еңбек биржасындағы "жеке кабинетіне" "Еңбек нарығы" ААЖ-дан себептері көрсетілген бас тарту туралы хабарлама түседі.
16. Халықты жұмыспен қамту мәселелері жөніндегі жергілікті органның жұмыс берушінің өтінімдері бойынша оң шешімінің негізінде жұмыспен қамту орталығы "Еңбек нарығы" ААЖ-дан жұмыс берушінің Электрондық еңбек биржасындағы "жеке кабинетіне" осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша Әлеуметтік жұмыс орындарын ұйымдастыруға және қаржыландыруға шартты (бұдан әрі – Шарт) жібереді.
17. Жұмыс беруші Шарт жұмыспен қамту орталығынан түскеннен кейін 10 (он) жұмыс күні ішінде оған Электрондық еңбек биржасында ЭЦҚ-ны пайдаланып қол қояды.
18. Жұмыс беруші Шарттың негізінде әлеуметтік жұмыс орындарын ұйымдастыру үшін жұмыс орындарын құрады және 3 (үш) жұмыс күні ішінде әлеуметтік жұмыс орындары бойынша бос орындарды Электрондық еңбек биржасында жариялайды.

19. Продолжительность участия граждан в социальных рабочих местах составляет не более 12 (двенадцати) месяцев.
20. Трудоустройство безработных на социальные рабочие места осуществляется один раз в течение календарного года в порядке очередности согласно дате регистрации в качестве безработных, за исключением случаев предусмотренных в пунктах 26-27 настоящих Правил.
21. Для трудоустройства на социальное рабочее место претендент подает в центр занятости заявление по форме согласно приложению 2 к настоящим Правилам, с приложением следующих документов:
1) документ, удостоверяющий личность;
2) документы, подтверждающие трудовую деятельность в соответствии со статьей 35 Трудового кодекса Республики Казахстан (далее – Трудовой кодекс) (при наличии);
3) документ об образовании (при наличии).
Претендент, желающий участвовать в проекте "Контракт поколений", к заявлению обязательно прилагает документ, подтверждающий наличие технического и профессионального, послесреднего, высшего и послевузовского образования.
После удостоверения личности и введения данных в АИС "Рынок труда" документы возвращаются претенденту.
22. Центр занятости выдает претенденту с его согласия направление на социальное рабочее место по форме согласно приложению 3 к настоящим Правилам.
При направлении претендентов на социальные рабочие места учитывается отсутствие постоянной работы для направляемых претендентов в момент выдачи направления.
23. Претендент обращается к работодателю по вопросу трудоустройства на социальное рабочее место в течение 5 (пяти) рабочих дней со дня получения направления от центра занятости.
Работодатель трудоустраивает на социальные рабочие места претендентов, обратившихся по направлению, выданному центром занятости.
Работодатель в соответствии с подпунктом 4) пункта 2 статьи 28 Закона "О занятости населения" в течение 5 (пяти) рабочих дней извещает центр занятости о приеме на работу или отказе в приеме на работу претендентов.
24. Работодатель заключает трудовой договор с лицом, трудоустроенным на социальные рабочие места, в соответствии со статьей 33 Трудового кодекса. Работодатель вносит информацию о заключении и прекращении с лицом трудового договора в единую систему учета трудовых договоров в порядке, предусмотренном Трудовым кодексом.
25. Работодатель за лицом, трудоустроенным в рамках проекта "Первое рабочее место" закрепляет наставника из числа опытных работников для передачи профессиональных знаний и опыта работы.
За лицом, трудоустроенным в рамках проекта "Контракт поколений" закрепляется наставник, которому до достижения пенсионного возраста, установленного Законом Республики Казахстан "О пенсионном обеспечении в Республике Казахстан" осталось менее 6 (шести) месяцев.

19. Азаматтардың әлеуметтік жұмыс орындарына қатысу ұзақтығы 12 айдан аспайтын мерзімді құрайды.
20. Осы Қағидалардың 26-27-тармақтарында көзделген жағдайларды қоспағанда, жұмыссыздарды әлеуметтік жұмыс орындарына жұмысқа орналастыру жұмыссыз ретінде тіркелген күніне сәйкес кезектілік тәртібімен күнтізбелік жыл ішінде бір рет жүзеге асырылады.
21. Әлеуметтік жұмыс орындарына жұмысқа орналасу үшін үміткер:
1) жеке басты куәландыратын құжатты;
2) Қазақстан Республикасы Еңбек кодексінің (бұдан әрі – Еңбек кодексі) 35-бабына сәйкес еңбек қызметін растайтын құжаттарды (бар болса);
3) білімі туралы құжатты (бар болса) қоса бере отырып, осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша жұмыспен қамту орталығына өтініш береді.
"Ұрпақтар келісімшарты" жобасына қатысқысы келетін үміткер техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі, жоғары, жоғары оқу орнынан кейінгі білімі барын растайтын құжатты қоса береді.
Жеке басты куәландырғаннан және "Еңбек биржасы" ААЖ-ға деректерді енгізгеннен кейін құжаттар үміткерге қайтарылады.
22. Жұмыспен қамту орталығы үміткерге олардың келісімімен осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша әлеуметтік жұмыс орнына жолдама береді. Үміткерлерді әлеуметтік жұмыс орындарына жіберу кезінде жолдама беру сәтінде жіберілетін жұмыссыздар үшін лайықты жұмыстардың болмауы ескеріледі.
23. Үміткер жұмыспен қамту орталығынан жолдама алған күнен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде жұмыс берушіге жұмысқа орналасу мәселесі бойынша жүгінеді.
Жұмыс берушілер жұмыспен қамту орталығы берген жолдама бойынша жүгінген үміткерлерді әлеуметтік жұмыс орындарына жұмысқа орналастырады.
Жұмыс берушілер Халықты жұмыспен қамту туралы" Заңның 28-бабы 2-тармағының 4) тармақшасына сәйкес 5 (бес) жұмыс күні ішінде жұмыспен қамту орталығын жұмысқа қабылдау немесе одан бас тарту туралы хабардар етеді.
24. Жұмыс берушілер әлеуметтік жұмыс орындарына жұмысқа орналасқан адаммен Еңбек кодексінің 33-бабына сәйкес еңбек шартын жасады. Жұмыс беруші Еңбек кодексінде көзделген тәртіппен еңбек шарттарын есепке алудың бірыңғай жүйесіне адаммен еңбек шартын жасасу және тоқтату туралы ақпаратты енгізеді.
25. Жұмыс беруші "Алғашқы жұмыс орны" жобасы шеңберінде жұмысқа орналасқан адамға кәсіби білімдері мен жұмыс тәжірибесін беру үшін тәжірибелі жұмыскерлердің арасынан тәлімгер тағайындайды.
"Ұрпақтар келісімшарты" жобасы шеңберінде жұмысқа орналасқан адамға "Қазақстан Республикасында зейнетақымен қамсыздандыру туралы" Қазақстан Республикасы Заңында белгіленген зейнеткерлік жасқа жетуге кемінде 6 (алты) ай қалған тәлімгер тағайындалады.

26. Безработные, самовольно, без уважительной причины прекратившие трудовую деятельность на социальных рабочих местах, снимаются с учета в качестве безработных и повторно участвуют в активных мерах содействия занятости только по истечении трех месяцев со дня повторной регистрации в качестве безработных.
27. Лица, прекратившие работу на социальных рабочих местах, продолжают работу у другого работодателя на оставшийся не отработанный срок в случаях ликвидации работодателя или нарушения работодателем установленного порядка организации и финансирования социальных рабочих мест.
28. Период трудовой деятельности лица, трудоустроенного на социальное рабочее место, засчитывается в его трудовой стаж.
29. Центр занятости вносит в индивидуальную карту занятости сведения о трудоустройстве лица на социальное рабочее место и на постоянную работу после завершения (до окончания срока) работы на социальном рабочем месте.
Глава 3. Порядок финансирования социальных рабочих мест
30. Финансирование социальных рабочих мест осуществляется центром занятости населения за счет средств республиканского или местного бюджетов путем предоставления субсидий на компенсацию части затрат работодателя на оплату труда безработным, трудоустроенным на социальные рабочие места.
Финансирование мер государственной поддержки из республиканского бюджета осуществляется через уполномоченный орган по вопросам занятости населения.
Финансирование мер государственной поддержки из местного бюджета осуществляется через местный исполнительный орган по вопросам занятости населения.
31. Ежемесячный размер субсидий на заработную плату лицам, трудоустроенным на социальные рабочие места, с учетом налогов, обязательных социальных отчислений и компенсации за неиспользованный трудовой отпуск без учета выплат по экологическим надбавкам составляет 35% от установленного размера заработной платы, но не более 20 (двадцати) месячных расчетных показателей (далее – МРП), за исключением инвалидов и лиц, трудоустроенных в рамках проектов "Контракт поколений", "Первое рабочее место" и "Серебрянный возраст".
Для лиц, трудоустроенных в рамках проекта "Серебрянный возраст" ежемесячный размер субсидий составляет 50% от размера зарплаты, но не более 30 (тридцати) МРП, с учетом налогов, обязательных социальных отчислений, компенсаций за неиспользованный трудовой отпуск и банковских услуг, без учета выплат по экологическим надбавкам.
Размер субсидирования заработной платы социальных рабочих мест, создаваемых неправительственными организациями для инвалидов ежегодно устанавливается региональными комиссиями.
Размер субсидии в месяц (заработной платы) для лиц, трудоустроенных в рамках проектов "Первое рабочее место" и "Контракт поколений" составляет не менее 30 (тридцати) МРП (с учетом налогов, обязательных социальных отчислений, компенсаций за неиспользованный трудовой отпуск и банковских услуг) без учета выплат по экологическим надбавкам.
Софинансирование и субсидирование за счет средств местного бюджета оплаты труда лиц, трудоустроенных в рамках проектов "Первое рабочее место" и "Контракт поколений" осуществляются местными органами по вопросам занятости населения.

26. Әлеуметтік жұмыс орындарындағы еңбек қызметін өз еркімен, дәлелсіз себеппен тоқтатқан жұмыссыздар жұмыссыздар ретінде есептен шығарылады және жұмыссыздар ретінде қайта тіркелген күннен бастап үш ай өткен соң ғана жұмыспен қамтуға жәрдемдесудің белсенді шараларына қайта қатысады.
27. Жұмыс беруші таратылған немесе жұмыс беруші әлеуметтік жұмыс орындарын ұйымдастырудың және қаржыландырудың белгіленген тәртібін бұзған жағдайларда әлеуметтік жұмыс орындарындағы еңбек қызметін тоқтатқан адамдар қалған өтелмеген мерзімін басқа жұмыс берушілерде жалғастырады.
28. Әлеуметтік жұмыс орнына жұмысқа орналасқан адамның еңбек қызметінің кезеңі оның еңбек өтіліне есептеледі.
29. Жұмыспен қамту орталығы әлеуметтік жұмыс орынындағы жұмысы аяқталғаннан кейін (мерзімі аяқталғанға дейін) жұмыспен қамтудың жеке картасына адамның әлеуметтік жұмыс орнына жұмысқа орналасқаны және тұрақты жұмысқа орналасуы туралы мәліметті енгізеді.
3-тарау. Әлеуметтік жұмыс орындарын қаржыландыру тәртібі
30. Әлеуметтік жұмыс орындарын қаржыландыруды әлеуметтік жұмыс орындарына жұмысқа орналастырылған жұмыссыздарға еңбекақы төлеуге жұмыс берушінің шығындарының бір бөлігін өтеуге субсидиялар беру арқылы республикалық немесе жергілікті бюджеттер қаражатының есебінен жұмыспен қамту орталығы жүзеге асырады.
Мемлекеттік қолдау шарасын республикалық бюджеттен қаржыландыру халықты жұмыспен қамту мәселелері жөніндегі уәкілетті орган арқылы жүзеге асырылады.
Мемлекеттік қолдау шарасын жергілікті бюджеттен қаржыландыру халықты жұмыспен қамту мәселелері жөніндегі жергілікті орган арқылы жүзеге асырылады.
31. Мүгедектерді және "Ұрпақтар келісімшарты", "Алғашқы жұмыс орны" және "Күміс жас" жобалары шеңберінде жұмысқа орналасқан адамдарды қоспағанда, әлеуметтік жұмыс орындарына жұмысқа орналастырылған жұмыссыздардың жалақысына субсидияның ай сайынғы мөлшері экологиялық үстемеақылар бойынша төлемдерді есепке алмағанда, салықтарды, міндетті әлеуметтік аударымдарды және пайдаланылмаған еңбек демалысына өтемақыны ескергенде жалақының белгіленген мөлшерінен 35%-ды құрайды, бірақ 20 (жиырма) айлық есептік көрсеткіштен (бұдан әрі – АЕК) аспайды.
"Күміс жас" жобасы шеңберінде жұмысқа орналасқан адамдар үшін субсидияның ай сайынғы мөлшері экологиялық үстемеақылар бойынша төлемдерді есепке алмағанда, салықтарды, міндетті әлеуметтік аударымдарды және пайдаланылмаған еңбек демалысына өтемақыны ескергенде жалақы мөлшерінің 50 %-ын құрайды, бірақ 30 (отыз) АЕК-тен аспайды.
Мүгедектер үшін үкіметтік емес ұйымдар құратын әлеуметтік жұмыс орындарының жалақысын субсидиялау мөлшерін жыл сайын өңірлік комиссиялар белгілейді.
"Алғашқы жұмыс орны" және "Ұрпақтар келісімшарты" жобалары шеңберінде жұмысқа орналасқан адамдар үшін субсидияның (жалақының) бір айдағы мөлшері экологиялық үстемеақылар бойынша төлемдерді есептемегенде кемінде 30 (отыз) АЕК-ті (салықтарды, міндетті әлеуметтік аударымдарды, пайдаланылмаған еңбек демалысына өтемақыларды және банк қызметтерін ескергенде) құрайды.
Жергілікті бюджет қаражаты есебінен "Алғашқы жұмыс орны" және "Ұрпақтар келісімшарты" жобалары шеңберінде жұмысқа орналасқан адамдардың еңбекақысын қоса қаржыландыруды және субсидиялауды халықты жұмыспен қамту мәселелері жөніндегі жергілікті орган жүзеге асырады.

32. В зависимости от объема и сложности выполняемой работы работодатель за счет собственных средств, в случае необходимости, устанавливает дополнительные надбавки за фактически выполненную работу.
33. Выплата заработной платы лицам, трудоустроенным на социальные рабочие места, за исключением лиц, трудоустроенных в рамках проектов "Первое рабочее место" и "Контракт поколений" осуществляется работодателем ежемесячно за фактически отработанное время исходя из размера, установленного трудовым договором.
34. Центр занятости населения ежемесячно к 20 (двадцатому) числу месяца, следующего за отчетным, на основании сведений, представленных работодателями по форме согласно приложению 4 к настоящим Правилам и после проверки наличии обязательных пенсионных взносов у безработных на отчетный месяц, перечисляет на расчетный счет работодателя сумму субсидий на заработную плату.
35. Выплата заработной платы лицам, трудоустроенным в рамках проектов "Первое рабочее место" и "Контракт поколений" осуществляется центром занятости ежемесячно на основании сведений, представленных работодателем по форме согласно приложению 5 к настоящим Правилам, путем перечисления денежных средств на текущие (карточные) счета лиц, открытые в банках второго уровня.
36. Выплата социального пособия по временной нетрудоспособности лицам, трудоустроенным в рамках проектов "Первое рабочее место" и "Контракт поколений" производятся центром занятости в соответствии с Трудовым кодексом.
Приложение 1
к Правилам организации
и финансирования социальных
рабочих мест
Форма
Договор № _______
на организацию и финансирование социальных рабочих мест
______________________________ Место заключения
_____________________ Дата
Центр занятости населения __________________________________________________
___________________________________________________________ района (города),
именуемый в дальнейшем "Заказчик", в лице
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________,
(фамилия, имя, отчество (при его наличии) директора)
действующего на основании ________________________________________________
и работодатель ___________________________________________________________,
(наименование работодателя)
именуемый в дальнейшем "Исполнитель", в лице
________________________________________________________________________
________________________________________________________________________,
(фамилия, имя, отчество (при его наличии), должность)
действующий на основании ________________________________________________
далее совместно именуемые "Стороны", в соответствии с Законом Республики
Казахстан "О занятости населения", приказом Министра здравоохранения и
социального развития Республики Казахстан от 14 июня 2016 года № 516
"О некоторых вопросах содействия занятости населения" (зарегистрирован в Реестре
государственной регистрации нормативных правовых актов под № 13938) (далее –
Приказ № 516) и на основании решения местного органа по вопросам занятости
населения _____________________________ района, города областного значения,
города республиканского значения, столицы от __ _______ 20__ года №_____
заключили настоящий договор на организацию и финансирование социальных
рабочих мест (далее – Договор) и пришли к соглашению о нижеследующем:

32. Орындалатын жұмыстың көлеміне және күрделілігіне қарай жұмыс беруші өз қаражаты есебінен, қажет болған жағдайда, нақты орындалған жұмыс үшін қосымша үстемеақылар белгілейді.
33. "Алғашқы жұмыс орны" және Ұрпақтар келісімшарты" жобалары шеңберінде жұмысқа орналасқан адамдарды қоспағанда, жұмыс беруші әлеуметтік жұмыс орындарына жұмысқа орналасқан адамдарға жалақы төлеуді ай сайын нақты орындалған жұмыс уақыты үшін еңбек шартында белгіленген мөлшерге қарай жүргізеді.
34. Жұмыспен қамту орталығы есепті айдан кейінгі айдың 20-күніне қарай жұмыс берушілер осы Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес нысан бойынша ұсынған мәліметтердің негізінде және есепті айда жұмыссыздардың міндетті зейнетақы жарналарының болуын тексергеннен кейін жұмыс берушінің есеп айырысу шотына жалақыға субсидиның сомасын аударады.
35. "Алғашқы жұмыс орны" және "Ұрпақтар келісімшарты" жобалары шеңберінде жұмысқа орналасқан адамдарға жалақы төлеуді жұмыс берушілер осы Қағидаларға 5-қосымшаға сәйкес нысан бойынша ұсынған мәліметтердің негізінде ай сайын жұмыспен қамту орталығы екінші деңгейдегі банктерде ашылған ағымдағы шоттарға (карточкалық) ақшалай қаражат аудару арқылы жүргізеді.
36. "Алғашқы жұмыс орны" және "Ұрпақтар келісімшарты" жобалары шеңберінде жұмысқа орналасқан адамдарға уақытша жұмысқа жарамсыздығы жөніндегі әлеуметтік жәрдемақы төлеуді Еңбек кодексіне сәйкес жұмыспен қамту орталығы жүргізеді.
Әлеуметтік жұмыс орындарын
ұйымдастыру және
қаржыландыру қағидаларына
1-қосымша
Нысан
Әлеуметтік жұмыс орындарын ұйымдастыруға және қаржыланыруға № _______ шарт
_________________________________ _____________________
Жасалған орны Күні
"Халықты жұмыспен қамту туралы" Қазақстан Республикасының Заңына, "Халықты жұмыспен қамтуға жәрдемдесудің кейбір мәселелері туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің 2016 жылғы 14 маусымдағы № 516 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 13938 болып тіркелген) (бұдан әрі – № 516 бұйрық) және _______________________ ауданының, облыстық маңызы бар қаланың, респубикалық маңызы бар қаланың, астананың халықты жұмыспен қамту мәселелері жөніндегі жергілікті органының 20 ___ жылғы ___ _________ №
___ шешімінің негізінде бұдан әрі бірлесе "Тараптар" деп аталатын бұдан әрі "Тапсырыс беруші" деп аталатын __________________________ ауданы (қаласы) Халықты жұмыспен
қамту орталығының атынан _______________________________________________________
________________________________________________________________
(директордың тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
және бұдан әрі "Орындаушы" деп аталатын __________________________ негізінде әрекет
ететін ____________________________________________
__________________________________________________________ атынан
(жұмыс берушінің атауы, заңды мекенжайы, байланыс телефоны)
________________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса), лауазымы)
әлеуметтік жұмыс орындарын ұйымдастыруға және қаржыланыруға осы шартты (бұдан әрі – Шарт) жасасты және төмендегі туралы келісімге келді:

1. Предмет Договора
1.1. Организация и финансирование социальных рабочих мест для безработных в целях их временного трудоустройства.
1.2. Общая сумма Договора составляет ________________________тенге, (прописью)
в том числе за счет средств республиканского бюджета ___________ тенге,
за счет средств местного бюджета ______________ тенге.
1.3. Общее количество безработных составляет ______________ человек. (прописью)
2. Обязательства Сторон
2.1. Заказчик вправе:
1) требовать от Исполнителя своевременного и надлежащего исполнения Договора;
2) проводить выездные проверки выполнения условий Договора. Результаты проверки оформляются актом выездной проверки выполнения условий Договора.
2.2. Исполнитель вправе:
1) производить оплату дополнительных надбавок лицам за счет собственных средств;
2) предоставлять лицу по его требованию отзыв (рекомендательное письмо) по результатам работы на социальном рабочем месте.
2.3. Заказчик обязуется:
1) направлять лиц с их согласия к Исполнителю для трудоустройства на социальные рабочие места в количестве ______________ человек, в том числе: (прописью) - по проекту "Первое рабочее место" ____________ человек; (прописью) - по проекту "Серебрянный возраст" ____________ человек; (прописью) - по проекту "Контракт поколений" ____________ человек; (прописью)
2) своевременно и в полном объеме перечислять на расчетный счет Исполнителя сумму субсидий на заработную плату лицам, трудоустроенным на социальные рабочее места, за исключением лиц, трудоустроенных в рамках проектов "Первое рабочее место" и "Контракт поколений";
3) на основании представленных Исполнителем ежемесячных сведений своевременно и в полном объеме перечислять заработную плату лицам, трудоустроенным в рамках проектов "Первое рабочее место" и "Контракт поколений" в соответствии с Трудовым кодексом до окончания срока субсидирования;
4) вести мониторинг целевого использования бюджетных средств, выделенных на финансирование социальных рабочих мест;
5) ежемесячно вести мониторинг своевременной уплаты Исполнителем за лиц, трудоустроенных на социальные рабочие места налогов и социальных платежей в соответствии с законодательством Республики Казахстан;
6) отражать в индивидуальной карте занятости сведения о трудоустройстве лица на социальное рабочее место и на постоянную работу после завершения (до окончания срока) работы на социальном рабочем месте.
2.4. Исполнитель обязуется:
1) создать рабочие места для организации социальных рабочих мест;
2) трудоустроить на социальные рабочие места лиц, обратившихся по направлению центра занятости населения;

1. Шарттың мәні
1.1. Жұмыссыздарды уақытша жұмысқа орналастыру мақсатында олар үшін әлеуметтік жұмыс орындарын ұйымдастыру және қаржыландыру.
1.2. Шарттың жалпы сомасы ______________теңгені құрайды, оның ішінде
(жазбаша)
республикалық бюджет есебінен ________ теңге, жергілікті бюджет қаражаты есебінен ________ теңге.
1.3. Жұмыссыздардың жалпы саны _____________ адамды құрайды.
(жазбаша)
2. Тараптардың міндеттемелері
2.1. Тапсырыс беруші:
1) Орындаушыдан Шарттың уақтылы және тиіссінше орындалуын талап етуге;
2) Шарт талаптарының орындалуына барып тексеру жасауға құқылы. Шарт талаптарының орындалуын тексеру нәтижелері барып тексеру актілерімен рәсімделеді.
2.2. Орындаушы:
1) өз қаражаты есебінен адамдарға қосымша үстемеақы төлеуге;
2) адамның талабы бойынша әлеуметтік жұмыс орнындағы жұмыстың нәтижесі жөнінде пікір (ұсыным хат) ұсынуға құқылы.
2.3. Тапсырыс беруші:
1) адамдарды олардың келісімімен Орындаушыға ____________________
(жазбаша)
адамды әлеуметтік жұмыс орындарына, оның ішінде:
- "Алғашқы жұмыс орны" жобасы бойынша _____________ адамды;
(жазбаша)
- "Күміс жас" жобасы бойынша ______________ адамды;
(жазбаша)
- "Ұрпақтар келісімшарты" жобасы бойынша ________________ адамды
(жазбаша)
жұмысқа орналасу үшін жіберуге;
2) "Алғашқы жұмыс орны" және "Ұрпақтар келісімшарты" жобалары шеңберінде жұмысқа орналасқан адамдарды қоспағанда, әлеуметтік жұмыс орындарына жұмысқа орналасқан адамдардың жалақысына субсидияның сомасын Орындаушының есеп айырысу шотына аударуға;
3) Орындаушы ұсынған ай сайынғы мәліметтердің негізінде Еңбек кодексіне сәйкес "Алғашқы жұмыс орны" және "Ұрпақтар келісімшарты" жобалары шеңберінде жұмысқа орналасқан адамдарға субсидиялау мерзімі аяқталғанға дейін уақтылы және толық көлемде жалақы төлеуге;
4) әлеуметтік жұмыс орындарын қаржыландыруға бөлінген бюджет қаражатының мақсатқа сай жұмсалуына мониторинг жүргізуге;
5) Орындаушының әлеуметтік жұмыс орындарына жұмысқа орналасқан адамдарға Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес салықтар мен әлеуметтік адуарымдарды уақтылы төлеуіне ай сайын мониторинг жүргізуге;
6) жұмыспен қамтудың жеке картасында әлеуметтік жұмыс орынындағы жұмысы аяқталғаннан кейін (мерзімі аяқталғанға дейін) адамның әлеуметтік жұмыс орнына және тұрақты жұмысқа орналасуы туралы мәліметті көрсетуге міндетті.
2.4. Орындаушы:
1) әлеуметтік жұмыс орындарын ұйымдастыру үшін жұмыс орындарын құруға:
2) жұмыспен қамту орталығының жолдамасы бойынша жүгінген адамдарды әлеуметтік жұмыс орындарына жұмысқа орналастыруға;

3) в течение 5 (пяти) рабочих дней со дня направления для трудоустройства извещать центр занятости о приеме на работу или отказе в приеме на работу согласно подпункту 4) пункта 2 статьи 28 Закона "О занятости населения";
4) заключать с каждым лицом трудовой договор в соответствии с Трудовым кодексом;
5) своевременно и в полном объеме производить оплату труда лиц, трудоустроенных на социальные рабочие места, за исключением лиц, трудоустроенных в рамках проектов "Первое рабочее место" и "Контракт поколений";
6) производить уплату индивидуального подоходного налога и социальных платежей за лиц, трудоустроенных на социальные рабочие места, за исключением лиц, трудоустроенных в рамках проектов "Первое рабочее место" и "Контракт поколений" в соответствии с законодательством Республики Казахстан;
7) проводить с каждым лицом инструктаж по технике безопасности;
8) обеспечивать лиц при необходимости спецодеждой, инструментами и инвентарем;
9) обеспечивать лицам условия труда в соответствии с Трудовым кодексом;
10) возмещать ущерб лицу в случае причинения вреда здоровью во время выполнения трудовых обязанностей в соответствии с Трудовым кодексом;
11) вносить в трудовую книжку лица (при ее наличии) период работы на социальном рабочем месте по истечении срока заключенного трудового договора;
12) представлять Заказчику за 5 (пять) рабочих дней до окончания отчетного месяца сведения на оплату по форме согласно приложениям 4 и (или) 5 к Правилам организации и финансирования социальных рабочих мест, утвержденным Приказом № 516;
13) представлять Заказчику в полном объеме информацию, документы и материалы, необходимые для осуществления мониторинга исполнения обязательств по Договору;
14) возмещать в бюджет расходы государства на выплату субсидируемой части заработной платы лицам, трудоустроенным на социальные рабочие места в случаях нарушения установленного порядка организации и финансирования социальных рабочих мест и (или) отказа от приема на постоянную работу лиц, трудоустроенных в рамках проектов "Первое рабочее место", "Контракт поколений" и "Серебрянный возраст";
15) закреплять за лицом, трудоустроенным в рамках проекта "Первое рабочее место" наставника из числа опытных работников для передачи профессиональных знаний и опыта работы;
16) закреплять за лицом, трудоустроенным в рамках проекта "Контракт поколений" наставника, которому до достижения пенсионного возраста, установленного Законом Республики Казахстан "О пенсионном обеспечении в Республике Казахстан" осталось менее 6 (шести) месяцев;

3) "Халықты жұмыспен қамту туралы" Заңның 28-бабы 2-тармағының 4) тармақшасына сәйкес 5 (бес) жұмыс күні ішінде жұмыспен қамту орталығын жұмысқа қабылдау немесе одан бас тарту туралы хабардар етуге;
4) Еңбек кодексіне сәйкес әрбір адаммен еңбек шартын жасауға;
5) "Алғашқы жұмыс орны" және "Ұрпақтар келісімшарты" жобалары шеңберінде жұмысқа орналасқан адамдарды қоспағанда, әлеуметтік жұмыс орындарына жұмысқа орналасқан адамдарға уақтылы және толық көлемде еңбекақы төлеуге;
6) "Алғашқы жұмыс орны" және "Ұрпақтар келісімшарты" жобалары шеңберінде жұмысқа орналасқан адамдарды қоспағанда, әлеуметтік жұмыс орындарына жұмысқа орналасқан адамдар үшін жеке табыс салығын және әлеуметтік төлемдерді төлеуді жүргізуге;
7) әрбір адамға қауіпсіздік техникасы бойынша нұсқама өткізуге;
8) қажет болған жағдайда адамдарды арнайы киіммен, құрал-саймандармен, жабдықтармен қамтамасыз етуге;
9) адамдарды Еңбек кодексіне сәйкес тиісті еңбек жағдайларымен қамтамасыз етуге;
10) еңбек міндеттерін атқару кезінде адамның денсаулығына зиян келтірілген жағдайда Еңбек кодексіне сәйкес зиянды өтеуге;
11) жасалған еңбек шартының мерзімі өткеннен кейін еңбек кітапшасына (ол бар болса) әлеуметтік жұмыс орынындағы жұмыс кезеңін енгізуге;
12) Тапсырыс берушіге № 516 бұйрықпен бекітілген Әлеуметтік жұмыс орындарын ұйымдастыру және қаржыландыру қағидаларына 4 және (немесе) 5-қосымшаларға сәйкес нысан бойынша мәліметтерді есепті ай аяқталғанға дейін 5 (бес) жұмыс күні ішінде ұсынуға;
13) Тапсырыс берушіге Шарт бойынша міндетемелердің орындалуына мониторингті жүзеге асыру үшін қажетті ақпаратты, құжаттарды және материалдарды толық көлемде ұсынуға;
14) әлеуметтік жұмыс орындарын ұйымдастырудың және қаржыландырудың белгіленген тәртібін бұзған және/немесе "Алғашқы жұмыс орны", "Ұрпақтар келісімшарты" және "Күміс жас" жобалары шеңберінде жұмысқа орналасқан адамдарды тұрақты жұмысқа қабылдаудан бас тартқан жағдайларда, адамдардың жалақысының субсидияланған бөлігін төлеуге жұмсаған мемлекеттің шығыстарын бюджетке өтеуге;
15) "Алғашқы жұмыс орны" жобасы шеңберінде жұмысқа орналасқан адамдарға кәсіби білімдері мен жұмыс тәжірибесін беру үшін тәжірибелі жұмыскерлердің арасынан тәлімгер тағайындауға;
16) "Ұрпақтар келісімшарты" жобасы шеңберінде жұмысқа орналасқан адамдарға "Қазақстан Республикасында зейнетақымен қамсыздандыру туралы" Қазақстан Республикасы Заңында белгіленген зейнеткерлік жасқа жеткенге кемінде 6 (алты) ай қалған тәлімгер тағайындауға;

17) после завершения срока участия в проекте "Первое рабочее место" трудоустроить безработного на постоянное рабочее место со сроком не менее 12 (двенадцати) месяцев;
18) после завершения срока участия в проекте "Контакт поколений" переводит безработного на вакантное рабочее место наставника или на другое вакантное место в соответствии со статьей 38 Трудового кодекса;
19) после завершения срока участия в проекте "Серебрянный возраст" трудоустроить лица, предпенсионного возраста на постоянное рабочее места до выхода на пенсию;
20) вносить информацию о заключении и прекращении с лицом трудового договора, в единую систему учета трудовых договоров в порядке, предусмотренном Трудовым кодексом.
3. Оплата труда
3.1. Оплата труда лиц, трудоустроенных на социальные рабочие места, производится Исполнителем в соответствии с Трудовым кодексом, за исключением лиц, трудоустроенных в рамках проектов "Первое рабочее место" и "Контракт поколений".
3.2. Оплата труда лиц, трудоустроенных в рамках проектов "Первое рабочее место" и "Контракт поколений" производится Заказчиком на основании сведений Исполнителя до завершения срока субсидирования.
4. Ответственность Сторон
4.1. Не допускается передача Исполнителем ни полностью, ни частично кому-либо своих обязательств по Договору.
4.2. В случае нарушения Исполнителем установленного порядка организации и финансирования социальных рабочих мест, Договор подлежит расторжению в течение 15 (пятнадцати) календарных дней со дня выявления нарушения.
Договор может быть расторгнут по инициативе одной из Сторон, при этом она обязана предупредить об этом другую сторону не менее чем в месячный срок.
4.3. Окончание срока действия Договора не освобождает Стороны от ответственности за его нарушение, имевшее место до истечения этого срока.
5. Форс-мажор
5.1. Стороны не несут ответственность за неисполнение условий Договора, если оно явилось результатом форс-мажорных обстоятельств.
5.2. Для целей Договора "форс-мажор" означает событие, неподвластное контролю Сторон, и имеющее непредвиденный характер. Такие события могут включать пожар, землетрясение, наводнения, стихийные явления и военные действия.
5.3. При возникновении форс-мажорных обстоятельств Исполнитель в течение 2 (двух) рабочих дней направляет Заказчику письменное уведомление о таких обстоятельствах и их причинах.
Если от Заказчика не поступает иных письменных инструкций, Исполнитель продолжает выполнять свои обязательства по Договору, насколько это целесообразно, и ведет поиск альтернативных способов выполнения Договора, не зависящих от форс-мажорных обстоятельств.

17) "Алғашқы жұмыс орны" жобасына қатысу мерзімі аяқталғаннан кейін жұмыссызды кемінде 12 (он екі) ай мерзімге тұрақты жұмыс орнына жұмысқа орналастыруға;
18) "Ұрпақтар келісімшарты" жобасына қатысу мерзімі аяқталғаннан кейін жұмыссызды Еңбек кодексінің 38-бабына сәйкес тәлімгердің бос жұмыс орнына немесе басқа бос орынға ауыстыруға;
19) "Күміс жас" жобасына қатысу мерзімі аяқталғаннан кейін зейнеталды жастағы адамды зейнеткерлікке шыққанға дейін тұрақты жұмыс орнына жұмысқа орналастыруға;
20) Еңбек кодексінде көзделген тәртіппен еңбек шарттарын есепке алудың бірыңғай жүйесіне адаммен жасалған және тоқтатылған еңбек шарты туралы ақпаратты енгізуге міндетті.
3. Еңбекақы төлеу
3.1. "Алғашқы жұмыс орны" және "Ұрпақтар келісімшарты" жобалары шеңберінде жұмысқа орналасқан адамдарды қоспағанда, әлеуметтік жұмыс орындарына жұмысқа орналасқан адамдарға еңбекақы төлеуді Орындаушы Еңбек кодексіне сәйкес жүргізеді.
3.2. "Алғашқы жұмыс орны" және "Ұрпақтар келісімшарты" жобалары шеңберінде жұмысқа орналасқан адамдарға субсидиялау мерзімі аяқталғанға дейін еңбекақы төлеуді Орындаушының мәліметтерінің негізінде Тапсырыс беруші жүргізеді.
4. Тараптардың жауапкершілігі
4.1. Орындаушының Шарт бойынша өз міндеттемелерін не толығымен, не ішінара басқа біреуге беруіне жол берілмейді.
4.2. Орындаушы әлеуметтік жұмыс орындарын ұйымдастырудың және қаржыландырудың белгіленген тәртібін бұзған жағдайда, Шарт бұзушылық анықталған күннен бастап күнтізбелік 15 (он бес) күн ішінде бұзылуға жатады.
Шарт Тараптардың бірінің бастамасы бойынша бұзылуы мүмкін, бұл ретте бір Тарап екінші тарапты бұл туралы кемінде бір ай мерзімде хабардар етуге тиіс.
4.3. Шарттың қолданылу мерзімінің аяқталуы Тараптарды осы мерзім аяқталғанға дейін болған заң бұзушылықтар үшін жауаптылықтан босатпайды.
5. Форс-мажор
5.1. Тараптар Шарт талаптарын, егер ол Форс-мажорлық жағдайлардың нәтижесі болып табылса, орындамағаны үшін жауаптылықта болмайды.
5.2. Шарттың мақсаты үшін "форс-мажор" Тараптардың бақылауына көнбейтін және күтпеген сипатқа ие оқиғалар. Мұндай оқиғалар өртті, жер сілкінуін, су тасқынын, апатты жағдайларды және әскери әрекеттерді қамтуы мүмкін.
5.3.Форс-мажорлық жағдайлар туындаған кезде Орындаушы 2 (екі) жұмыс күні ішінде Тапсырыс берушіге мұндай жағдайлар және олардың себептері туралы жазбаша хабарлама жібереді.
Егер Тапсырыс берушіден өзге жазбаша нұсқаулықтар түспесе, Орындаушы орындылығына қарай Шарт бойынша өз міндеттемелерін орындауды жалғастырады және форс-мажорлық жағдайларға тәуелді емес Шартты орындаудың балама көздерін іздейді.

5.4. Если вышеуказанные обстоятельства продолжаются более 30 (тридцати) календарных дней, то каждая из сторон вправе отказаться от исполнения дальнейших обязательств по Договору, и в этом случае ни одна из сторон не вправе требовать у другой стороны возмещения возможных убытков.
6. Порядок разрешения споров
6.1. Заказчик и Исполнитель должны прилагать все усилия к тому, чтобы разрешать в процессе прямых переговоров все разногласия или споры, возникающие между ними по Договору или в связи с ним.
6.2. Если после таких переговоров Заказчик и Исполнитель не могут разрешить спор по Договору, любая из сторон может потребовать решения этого вопроса в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
7. Прочие условия
7.1. Договор составлен на казахском и русском языках, имеющих одинаковую юридическую силу, и заключен посредством Электронной биржи труда.
7.2. Любое уведомление, которое одна сторона направляет другой стороне, высылается посредством почтовой связи или Электронной биржи труда. Уведомление вступает в силу после доставки или в указанный день вступления в силу (если указано в уведомлении) в зависимости от того, какая из этих дат наступит позднее.
7.3. Изменения и/или дополнения в Договор оформляются дополнительным соглашением в той же форме, что и заключение Договора.
Внесение изменений в заключенный Договор при условии неизменности условий, явившихся основой выбора Исполнителя, обязательно в части:
1) увеличения количества рабочих мест по Договору;
2) изменения количества безработных по Договору.
Если работодатель не может подобрать на рабочее место кандидата из числа лиц, обратившихся для трудоустройства по направлению центра занятости по причине несоответствия квалификационным требованиям, то Заказчик по заявке работодателя может изменить профессию (специальность) рабочего места и на основании решения местного органа по вопросам занятости населения, без внесения изменений в Договор.
7.4. Если в течение финансового года объем финансирования социальных рабочих мест из бюджета уменьшился, то Заказчик вправе отказаться от исполнения дальнейших обязательств по Договору, и в этом случае ни одна из Сторон не вправе требовать у другой Стороны возмещения возможных убытков. Заказчик не менее, чем за 2 (два) месяца направляет Исполнителю уведомление об уменьшении объема финансирования социальных рабочих мест из бюджета, и в этом случае изменения и/или дополнения в Договор не вносятся.
8. Срок действия Договора
8.1. Срок действия настоящего договора с "___" _____ 20____ года до "___" ___________ 20_____ года.

5.4. Егер жоғарыда көрсетілген мән-жайлар күнтізбелік 30 (отыз) күннен артық жалғасатын болса, онда тараптардың әрқайсысы Шарт бойынша міндеттемелерді одан әрі орындаудан бас тартуға құқылы және бұл жағдайда тараптардың ешқайсысының басқа тараптан ықтимал шығындарды өтеуді талап етуге құқығы жоқ.
6. Дауларды шешу тәртібі
6.1. Тапсырыс беруші мен Орындаушы тікелей келіссөздер процесінде араларында Шарт немесе соған байланысты туындаған барлық даулар мен келіспеушіліктерді шешуге барлық күштерін салуға тиіс.
6.2. Егер мұндай келіссөздерден кейін Тапсырыс беруші мен Орындаушы Шарт бойынша дауды шеше алмаса онда тараптың кез келгені Қазақстан Республикасының заңнамаларына сәйкес осы мәселенің шешілуін талап ете алады.
7. Өзге де жағдайлар
7.1. Шарт бірдей заңды күші бар қазақ және орыс тілдерінде қалыптастырылды және Электрондық еңбек биржасы арқылы жасалды.
7.2. Бір тарап екінші тарапқа жіберетін кез келген хабарлама почта байланысы немесе Электрондық еңбек биржасы арқылы жіберіледі. Осы күндердің қайсысы кейін туатынына қарай хабарлама ол жеткізілгеннен кейін немесе күшіне ену көрсетілген күні (хабарламада көрсетілсе) күшіне енеді.
7.3. Шартқа өзгерістер немесе толықтырулар жасалған Шарттың нысанында қосымша келісіммен рәсімделеді.
Орындаушы таңдауының негізі болып табылатын шарттардың өзгермеуі талаптарында жасалған Шартқа өзгерістер енгізу:
1) Шарт бойынша жұмыс орындары санының ұлғаюы;
2) Шарт бойынша жұмыссыздар санының ұлғаюы бөлігінде міндетті.
Егер жұмыс беруші жұмыс орнына біліктілік талаптарына сәйкес келмеу себебі бойынша жұмыспен қамту орталығының жолдамасы бойынша жұмысқа орналасу үшін жүгінген адамдардың арасынан кандитатты таба алмаса, онда Тапсырыс беруші халықты жұмыспен қамту мәселелері жөніндегі жергілікті органның шешімінің негізінде Шартқа өзгерістер енгізбей-ақ жұмыс берушінің өтінімі бойынша жұмыс орнының кәсібін (мамандығын) өзгертуі мүмкін.
7.4. Егер қаржы жылы ішінде бюджеттен әлеуметтік жұмыс орындарын қаржыландыру көлемі азайса, онда Тапсырыс беруші Шарт бойынша міндетемелерді одан әрі орындаудан бас тартуға құқылы және бұл жағдайда бір Тарап екінші Тараптан ықтимал шығындарды өтеуді талап етуге құқылы емес. Тапсырыс беруші кемінде 2 (екі) ай бұрын Орындаушыға бюджеттен әлеуметтік жұмыс орындарын қаржыландыру көлемінің азайғаны туралы хабарлама жібереді және бұл жағдайда Шартқа өзгерістер және/немесе толықтырулар енгізілмейді.
8. Шарттың қолданылу мерзімі
8.1. Осы шарттың қолданылу мерзімі 20__ жылғы __ ________ бастап 20__ жылғы __ ___________ дейін.

8.2. Настоящий Договор вступает в силу со дня подписания.
9. Юридические адреса Сторон:
Заказчик
Исполнитель
Центр занятости населения
___________ _____________________
района (города)
юридический адрес: _________________
__________________________________.
ИИК ______________________________
БИК ______________________________
БИН (ИИН) _______________________
Код ______________________________
__________________________________
(Фамилия, имя, отчество при его наличии)
_________________________________
(подпись)
___________________________________
___________________________________
(наименование работодателя)
юридический адрес: _________________
___________________________________
ИИК ______________________________
БИК ______________________________
БИН (ИИН) _______________________
Код ______________________________
___________________________________
(Фамилия, имя, отчество при его наличии)
____________________________________
(подпись)
Данный документ согласно пункту 1 статьи 7 Закона Республики Казахстан "Об электронном документе и электронной цифровой подписи" равнозначен документу на бумажном носителе.
Приложение 2
к Правилам организации и
финансирования социальных
рабочих мест
Форма
Директору центра занятости населения
_______________________________________
района (города)
от _____________________________________,
проживающего по адресу: _________________
________________________________________.
Заявление
Прошу направить меня на (нужное подчеркнуть): на социальное рабочее место,
участие в проекте "Первое рабочее место", участие в проекте "Контракт поколений",
участие в проекте "Серебряный возраст".
К заявлению прилагаю следующие документы:
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________.
Даю согласие на сбор и обработку моих персональных данных, необходимых
для получения активной меры содействия занятости.
Согласен на использование сведений, составляющих охраняемую законом тайну,
содержащихся в информационных системах.
*за достоверность представленных документов несет ответственность заявитель.
___________________ ______________ Дата подпись
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------
(линия отреза)
Заявление гражданина (ки) ________________________________________ принято
"___" _________ 20___ года зарегистрировано под № _____,
фамилия, имя, отчество (при его наличии), должность лица, принявшего документы:
_________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________.
__________________ _______________ Дата подпись
Приложение 3
к Правилам организации и
финансирования социальных
рабочих мест
Форма
Направление № _____ на социальное рабочее место
Безработный ______________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии))
направляется в ___________________________________________________________
________________________________________________________________________
(наименование работодателя, адрес, контактный телефон) для (нужное подчеркнуть):
трудоустройства на социальное рабочее место, участия в проекте "Первое рабочее
место", участия в проекте "Контракт поколений", участия в проекте "Серебряный
возраст" по специальности (профессии) по специальности (профессии)
________________________________________________________________________
(наименование профессии / специальности)
сроком на _______ месяцев с "__" ______ 20__года по "__" _______ 20__ года.
______________________________________________ _____________
Должность, фамилия, имя, отчество (при его наличии) подпись
Дата выдачи
Место печати
-------------------------------------------------------------------------------------------------------
(линия отреза)
Возвращается работодателем в Центр занятости населения в течение пяти рабочих
дней со дня направления для трудоустройства
Уведомление к направлению № ______.
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
(наименование работодателя)
в соответствии с заключенным трудовым договором от "___" __________ 20____ года
№ ____ (приказ № ___ от "___" ________ 20__ года) гражданин (гражданка)
__________________________________________________________________________
(Фамилия, имя, отчество (при его наличии)) трудоустроен (нужное подчеркнуть):
на социальное рабочее место, в рамках проекта "Первое рабочее место"/
"Контракт поколений"/"Серебряный возраст" в качестве
__________________________________________________________________________
(наименование должности)
со сроком трудоустройства на социальное рабочее место ______ месяцев
с "__" ______ 20__года по "__" _______ 20__ года.
Копия приказа о приеме на работу прилагается.
Ответственный представитель работодателя:
_________________________________________ ______________
(Фамилия, имя, отчество (при его наличии)) (подпись)
Дата выдачи
Место печати
Приложение 4
к Правилам организации
и финансирования
социальных рабочих мест
Форма
Сведения о лицах, трудоустроенных на социальные рабочие места и (или) в рамках проекта
"Серебряный возраст", за исключением лиц трудоустроенных в рамках
проектов "Контракт поколений", "Первое рабочее место"
в ______________________________________за _____________________ 20___года
(наименование работодателя) (месяц)
БИН/ИИН работодателя: __________________.
Номер расчетного счета работодателя для перечисления суммы субсидий:
__________________.
Наименование банка обслуживания: __________________.
№ п/п
Фамилия, имя, отчество (полностью)
ИИН
Размер заработной платы по трудовому договору
Количество рабочих дней в месяце
Фактически отработано, дни
Продолжение таблицы
Временная нетрудоспособность, дни
Сумма начисленной заработной платы, тенге
Сумма пенсионных взносов
Подлежит компенсации из бюджета, тенге
ЭЦП работодателя
Приложение 5
к Правилам организации
и финансирования
социальных рабочих мест
Форма
Сведения о лицах трудоустроенных на социальные рабочие места
в рамках проектов "Первое рабочее место" и Контракт поколений"
в ____________________________________ за ____________________ 20___года
(наименование работодателя) (месяц)
№ п/п
Фамилия, имя, отчество (полностью)
ИИН
Размер заработной платы по трудовому договору
Количество рабочих дней в месяце
Фактически отработано, дни
Временная нетрудоспособность, дни
Банк обслуживания
Номер 20-ти значного карточного или текущего счета
ЭЦП работодателя
Приложение 3 к приказу
Министра труда и
социальной защиты населения
Республики Казахстан
Приложение 3 к приказу
Министра здравоохранения
и социального развития
Республики Казахстан
от 14 июня 2016 года № 516
Правила организации и финансирования молодежной практики

8.2. Осы Шарт қол қойылған күнінен бастап күшіне енеді.
9. Тараптардың заңды мекенжайлары:
Тапсырыс берушi
Жұмыс беруші
______________ ауданының (қаласының)
Халықты жұмыспен қамту орталығы
заңды мекенжайы: _________________
ЖСК ______________________________
БСК ______________________________
БСН (ЖСН) ________________________
Коды _____________________________
__________________________________
(Тегі, аты, әкесінің (қолы) аты (бар болса))
__________________________________
(қолы)
заңды мекенжайы: ___________________
ЖСК ________________________________
БСК _________________________________
БСН (ЖСН) ___________________________
Коды _______________________________
____________________________________
(Тегі, аты, әкесінің (қолы) аты (бар болса))
____________________________________
(қолы)
Осы құжат "Электрондық құжат және электорндық цифрлық қолтаңба туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 7-бабы 1-тармағына сәйкес қағаз жеткізгіштегі қол қойылған құжатпен бірдей.
Әлеуметтік жұмыс орындарын
ұйымдастыру және қаржыландыру
қағидаларына
2-қосымша
Нысан
__________________
ауданының (қаласының)
халықты жұмыспен
қамту орталығының
директорына
____________________________
мекенжайы бойынша тұратын
____________________________
(Тегі, аты, әкесінің аты (бар болса))
Өтініш
Мені: әлеуметтік жұмыс орнына, "Алғашқы жұмыс орны" жобасына қатысуға,
"Ұрпақтар келісімшарты" жобасына қатысуға, "Күміс жас" жобасына қатысуға (қажеттісінің
астын сызыңыз) жіберуді сұраймын.
Өтінішке мынадай құжаттарды қоса беремін:
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________.
Жұмыспен қамтуға жәрдемдесудің белсенді шарасын алу үшін қажет болатын дербес
деректерімді жинау мен өңдеуге келісімімді беремін.
Ақпараттық жүйелерде қамтылған заңмен қорғалатын құпияны құрайтын мәліметтерді
пайдалануға келісемін.
*ұсынылған құжаттардың дәйектілігіне өтініш беруші жауапты болады.
___________________ ______________
Күні қолы
-------------------------------------------------------------------------------------------------------
(кесу сызығы)
Азамат _________________________________________________ өтініші 20 __ жылғы
"___" __________ қабылданды, № ____________ болып тіркелді, құжаттарды
қабылдаған адамның тегі, аты, әкесінің аты (бар болса), лауазымы:
__________________________________________________________________
_______________________________________________________________.
___________________ ______________
Күні қолы
Әлеуметтік жұмыс орындарын
ұйымдастыру және қаржыландыру
қағидаларына
3-қосымша
Нысан
Әлеуметтік жұмыс орнына № ____ жолдама
Жұмыссыз ______________________________________________________
(Тегі, аты, әкесінің аты (бар болса))
20 __ жылғы "___" ________ бастап 20 __ жылғы "___" ________ дейін ____ ай мерзімге
____________________________________________________________
(Жұмыс берушінің атауы, мекенжайы, байланыс телефоны)
____________________________________________________________________
(Кәсіп/мамандық атауы)
мамандығы (кәсібі) бойынша: әлеуметтік жұмыс орнына жұмысқа орналасу,
"Алғашқы жұмыс орны" жобасына қатысу, "Ұрпақтар келісімшарты" жобасына қатысу,
"Күміс жас" жобасына қатысу (қажеттісінің астын сызыңыз) үшін жіберілді.
___________________________________________ ________________
Лауазымы, тегі, аты, әкесінің аты (бар болса) қолы
Берілген күні Мөрдің орны
-------------------------------------------------------------------------------------------------------
(кесу сызығы)
Жұмысқа орналасу үшін жіберілген күннен бастап бес жұмыс күні ішінде жұмыс беруші
Халықты жұмыспен қамту орталығына қайтарады
№_____ жолдамаға хабарлама
_______________________________________________________________
____________________________________________________________________
(Жұмыс берушінің атауы)
20 __ жылғы "__" __________ жасалған № _____ еңбек шартына (20 __ жылғы
"__" _______ № _____ бұйрық) сәйкес азамат (азаматша) ___________________
____________________________________________________________________
(Тегі, аты, әкесінің аты (бар болса))
____________________________________________________________________
(Лауазым атауы)
ретінде 20__ жылғы "__" _________ бастап 20__ жылғы "__" _________ дейін _____ ай
мерзімге әлеуметтік жұмыс орнына жұмысқа орналасу мерзімімен әлеуметтік жұмыс
орнына, әлеуметтік жұмыс орнына жұмысқа орналасу, "Алғашқы жұмыс орны"/ "Ұрпақтар
келісімшарты"/ "Күміс жас" жобасы шеңберінде (қажеттісінің астын сызыңыз) жұмысқа
орналасты.
Жұмысқа қабылдау туралы бұйрықтың көшірмесі қоса беріледі. Жұмыс берушінің жауапты өкілі:
_______________________________________ ________________
(Тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)) (қолы)
Берілген күні Мөрдің орны
Әлеуметтік жұмыс орындарын
ұйымдастыру және қаржыландыру
қағидаларына
4-қосымша
Нысан
20__ жылғы ________ үшін ______________________________-дегі
(ай) (жұмыс берушінің атауы)
"Ұрпақтар келісімшарты", "Алғашқы жұмыс орны" жобалары шеңберінде жұмысқа орналасқан адамдарды қоспағанда, әлеуметтік жұмыс орындарына және (немесе) "Күміс жас" жобасы шеңберінде жұмысқа орналасқан адамдар туралы мәліметтер
Жұмыс берушінің БСН-і/ЖСН-і: __________________.
Субсидия сомасын аудару үшін жұмыс берушінің есеп айырысу шотының нөмірі: __________________.
Қызмет көрсететін банктің атауы: __________________.
Р/с №
Тегі, аты, әкесінің аты (толығымен)
ЖСН
Еңбек шарты бойынша жалақының мөлшері
Айдағы жұмыс күндерінің саны
Нақты жұмыс істеген күндер
Кестенің жалғасы
Уақытша жұмысқа жарамсыздық күндері
Аударылған жалақының сомасы, теңге
Зейнетақы жарналарының сомасы
Бюджеттен өтемақы төленуге тиісті сома, теңге
Жұмыс берушінің ЭЦҚ-сы
Әлеуметтік жұмыс орындарын
ұйымдастыру және қаржыландыру
қағидаларына
5-қосымша
Нысан
20__ жылғы ________ үшін _____________________________-дегі
(ай) (жұмыс берушінің атауы)
"Алғашқы жұмыс орны" және "Ұрпақтар келісімшарты" жобалары шеңберінде жұмысқа орналасқан адамдар туралы мәліметтер
Р/с №
Тегі, аты, әкесінің аты (толығымен)
ЖСН
Еңбек шарты бойынша жалақының мөлшері
Айдағы жұмыс күндерінің саны
Нақты жұмыс істеген күндер
Уақытша жұмысқа жарамсыздық күндері
Қызмет көрсететін банк
карточкалық немесе ағымдағы шотының 20 мәнді нөмірі
Жұмыс берушінің ЭЦҚ-сы
Қазақстан Республикасы
Еңбек және халықты
әлеуметтік қорғау министрінің
2022 жылғы 7 ақпандағы
№ 46 бұйрығына
3-қосымша
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау және
әлеуметтік даму министрінің
2016 жылғы 14 маусымдағы
№ 516 бұйрығына
3-қосымша
Жастар практикасын ұйымдастыру және қаржыландыру қағидалары

Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила организации и финансирования молодежной практики (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 6) статьи 7 Закона Республики Казахстан "О занятости населения" (далее – Закон "О занятости населения") и определяют порядок организации и финансирования молодежной практики.
2. В настоящих Правилах используются следующие основные понятия:
1) единая информационная система социально-трудовой сферы (далее – АИС "Рынок труда") – аппаратно-программный комплекс, предназначенный для автоматизации деятельности уполномоченного органа по вопросам занятости населения, местных органов занятости населения, центров занятости населения, центра развития трудовых ресурсов и межведомственного взаимодействия в целях предоставления государственных услуг населению в социально-трудовой сфере;
2) вакансия – свободное рабочее место (должность) у работодателя;
3) молодежная практика – вид трудовой деятельности, осуществляемой выпускниками организаций образования, реализующих образовательные программы технического и профессионального, послесреднего, высшего и послевузовского образования, с целью приобретения первоначального опыта работы по полученной профессии (специальности);
4) работодатель – физическое или юридическое лицо, с которым работник состоит в трудовых отношениях;
5) рабочее место – место постоянного или временного нахождения работника при выполнении им трудовых обязанностей в процессе трудовой деятельности;
6) трудоустройство – комплекс организационных, экономических и правовых мероприятий, призванных способствовать обеспечению занятости населения;
7) индивидуальная карта занятости – документ, в котором указываются личные данные, история занятости, предлагаемые и реализуемые мероприятия, цели содействия занятости и их исполнение;
8) безработное лицо – физическое лицо, осуществляющее поиск работы и готовое приступить к работе;
9) местный орган по вопросам занятости населения – структурное подразделение местных исполнительных органов района, городов областного значения, области, городов республиканского значения, столицы, определяющее направления содействия занятости населения исходя из ситуации на региональном рынке труда;
10) уполномоченный орган по вопросам занятости населения – центральный исполнительный орган, осуществляющий руководство и межотраслевую координацию в сфере занятости населения в соответствии с законодательством Республики Казахстан;
11 центр занятости населения (далее – центр занятости) – юридическое лицо, создаваемое местным исполнительным органом района, городов областного и республиканского значения, столицы в целях реализации активных мер содействия занятости и организации социальной защиты от безработицы и иных мер содействия занятости;

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Жастар практикасын ұйымдастыру және қаржыландыру қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Халықты жұмыспен қамту туралы" Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі – "Халықты жұмыспен қамту туралы" Заң) 7-бабының 6) тармақшасына сәйкес әзірленді және жастар практикасын ұйымдастыру және қаржыландыру тәртібін айқындайды.
2. Осы Қағидаларда мынадай негізгі ұғымдар пайдаланылады:
1) әлеуметтік-еңбек саласының бірыңғай ақпараттық жүйесі (бұдан әрі – "Еңбек нарығы" ААЖ) – халықты жұмыспен қамту мәселелері жөніндегі уәкілетті органның, халықты жұмыспен қамтудың жергілікті органдарының, халықты жұмыспен қамту орталықтарының, еңбек ресурстарын дамыту орталығының қызметін автоматтандыруға және әлеуметтік-еңбек саласында халыққа мемлекеттік қызметтерді ұсыну мақсатында ведомствоаралық өзара іс-қимыл жасауға арналған аппараттық-бағдарламалық кешен;
2) бос орын – жұмыс берушiдегi бос жұмыс орны (лауазым);
3)жастар практикасы – техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі, жоғары, жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру бағдарламаларын іске асыратын білім беру ұйымдарының түлектері алған кәсібі (мамандығы) бойынша бастапқы жұмыс тәжірибесін жинақтау мақсатында жүзеге асыратын еңбек қызметінің түрі;
4) жұмыс беруші – жұмыскер еңбек қатынастарында болатын жеке немесе заңды тұлға;
5) жұмыс орны – еңбек қызметі процесінде жұмыскердің еңбек міндеттерін орындауы кезінде оның тұрақты немесе уақытша болатын орны;
6) жұмысқа орналастыру – халықтың жұмыспен қамтылуын қамтамасыз етуге септігін тигізуге бағытталған ұйымдық, экономикалық және құқықтық iс-шаралар кешенi;
7) жұмыспен қамтудың жеке картасы – жеке бас деректері, жұмыспен қамтылу тарихы, ұсынылатын және іске асырылатын іс-шаралар, жұмыспен қамтуға жәрдемдесу мақсаты және олардың орындалуы көрсетілетін құжат;
8) жұмыссыз адам – жұмыс іздеуді жүзеге асыратын және жұмысқа кірісуге дайын жеке тұлға;
9) халықты жұмыспен қамту мәселелері жөніндегі жергілікті орган – өңірлік еңбек нарығындағы ахуалға негіздей отырып, халықты жұмыспен қамтуға жәрдемдесудің бағыттарын айқындайтын ауданның, облыстық маңызы бар қалалардың, облыстың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың жергiлiктi атқарушы органдарының құрылымдық бөлiмшесi;
10) халықты жұмыспен қамту мәселелері жөніндегі уәкілетті орган – Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес халықты жұмыспен қамту саласындағы басшылықты және салааралық үйлестіруді жүзеге асыратын орталық атқарушы орган;
11) халықты жұмыспен қамту орталығы (бұдан әрі – жұмыспен қамту орталығы) – жұмыспен қамтуға жәрдемдесудің белсенді шараларын іске асыру, жұмыссыздықтан әлеуметтік қорғауды және жұмыспен қамтуға жәрдемдесудің өзге де шараларын ұйымдастыру мақсатында ауданның, облыстық және республикалық маңызы бар қалалардың, астананың жергілікті атқарушы органы құратын заңды тұлға;

12) государственный информационный портал "Электронная биржа труда" (далее – Электронная биржа труда) – информационная система, содержащая единую информационную базу рынка труда;
13) электронная цифровая подпись (далее - ЭЦП) – набор электронных цифровых символов, созданный средствами электронной цифровой подписи и подтверждающий достоверность электронного документа, его принадлежность и неизменность содержания.
Глава 2. Порядок организации молодежной практики
3. Молодежная практика организуется на предприятиях и в организациях всех форм собственности, при этом к участию допускаются работодатели, которые регулярно производят налоговые и другие социальные отчисления, у которых отсутствует просроченная задолженность по заработной плате, и действующие более одного года.
4. Молодежная практика организуется путем создания временных рабочих мест.
5. Количество создаваемых временных рабочих мест для организации молодежной практики на очередной финансовый год составляет не более 20% от списочной численностью работников, за исключением рабочих мест, создаваемых для инвалидов, лиц, освобожденных из мест лишения свободы, лиц, состоящих на службе пробации.
6. Работа по молодежной практике носит временный характер. Продолжительность молодежной практики составляет не более 12 (двенадцати) месяцев.
7. Молодежная практика предназначена специально для безработных, из числа выпускников организаций образования, реализующих образовательные программы технического и профессионального, послесреднего, высшего и послевузовского образования по полученной профессии (специальности), завершивших обучение в течение 3 (трех) предыдущих лет, и не старше 29 (двадцати девяти) лет.
8. Работодатель посредством "личного кабинета" на Электронной бирже труда подает электронную заявку на организацию молодежной практики в центр занятости на очередной финансовый год в срок до 1 ноября текущего финансового года.
9. Работодатель заполняет в заявке следующие сведения: профессию в соответствии с Национальным классификатором занятий, количество рабочих мест, продолжительность работы, уровень образования, профессиональные навыки, фактическую численность работников, наличие вакансии, возможность создания дополнительного рабочего места.
10. Центр занятости в течение 5 рабочих дней со дня завершения сбора заявок формирует единый перечень работодателей и направляет в местный орган по вопросам занятости населения для утверждения.
11. Местный орган по вопросам занятости населения в течение 5 (пяти) рабочих дней утверждает перечень работодателей, организующих молодежную практику на очередной финансовый год с указанием количества рабочих мест, продолжительности работы, профессии и размера оплаты труда в месяц.
Перечень работодателей обновляется в течение календарного года по мере необходимости.

12) "Электрондық еңбек биржасы" мемлекеттік ақпараттық порталы (бұдан әрі – Электрондық еңбек биржасы) – еңбек нарығының бірыңғай ақпараттық базасын қамтитын ақпараттық жүйе;
13) электрондық цифрлық қолтаңба (бұдан әрі – ЭЦҚ) – электрондық цифрлық қолтаңба құралдарымен жасалған және электрондық құжаттың дәйектілігін, оның тиесілілігін және мазмұнының өзгермейтінін растайтын электрондық цифрлық нышандар жиынтығы.
2-тарау. Жастар практикасын ұйымдастыру тәртібі
3. Жастар практикасы барлық меншік нысанындағы кәсіпорындар мен ұйымдарда ұйымдастырылады, бұл ретте салық және басқа да әлеуметтік аударымдарды ұдайы төлейтін, жалақы бойынша мерзімі өткен берешегі жоқ және бір жылдан астам қызмет ететін жұмыс берушілер қатысуға жіберіледі.
4. Жастар практикасы уақытша жұмыс орындарын құру арқылы ұйымдастырылады.
5. Мүгедектер, бас бостандығынан айыру орындарынан босатылған адамдар, пробация қызметінің есебінде тұрған адамдар үшін құрылатын жұмыс орындарын қоспағанда, кезекті қаржы жылына жастар практикасын ұйымдастыру үшін құрылатын уақытша жұмыс орындарының саны жұмыскерлердің тізімдік санының 20%-ынан аспайды.
6. Жастар практикасы бойынша жұмыс уақытша сипатқа ие болады. Жастар практикасының ұзақтығы 12 (он екі) айдан аспайды.
7. Жастар практикасы меңгерген кәсібі (мамандығы) бойынша техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі, жоғары, жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру бағдарламаларын іске асыратын білім беру ұйымдарының түлектері қатарындағы, алдыңғы 3 (үш) жыл ішінде оқуын аяқтаған және 29 (жиырма тоғыз) жастан аспаған жұмыссыздарға арналған.
8. Жұмыс беруші ағымдағы қаржы жылындағы 1 қарашаға дейінгі мерзімде Электрондық еңбек биржасындағы "жеке кабинет" арқылы жұмыспен қамту орталығына кезекті қаржы жылына жастар практикасын ұйымдастыруға электрондық өтінім береді.
9. Жұмыс беруші өтінімде мынадай мәліметтерді: Ұлттық кәсіптер жіктеуішіне сәйкес кәсіпті, жұмыс орындарының санын, жұмыстың ұзақтығын, білім деңгейін, кәсіби дағдыларды, жұмыскерлердің нақты санын, бос жұмыс орындарының болуын, қосымша жұмыс орнын құру мүмкіндігін көрсетеді.
10. Жұмыспен қамту орталығы өтінімдерді жинау аяқталған күннен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде жұмыс берушілердің бірыңғай тізбесін қалыптастырады және бекіту үшін халықты жұмыспен қамту мәселелері жөніндегі жергілікті органға жібереді.
11. Халықты жұмыспен қамту мәселелері жөніндегі жергілікті орган 5 (бес) жұмыс күні ішінде жұмыс орындарының санын, жұмыстың ұзақтығын, кәсіпті және еңбекақының мөлшерін көрсете отырып, кезекті қаржы жылы жастар практикасын ұйымдастыратын жұмыс берушілердің тізбесін бекітеді.
Жұмыс берушілердің тізбесі күнтізбілік жыл ішінде қажеттілігіне қарай жаңартылады.

12. Центр занятости в течение 5 (пяти) рабочих дней после утверждения перечня работодателей вносит решение местного органа по вопросам занятости населения в АИС "Рынок труда" по каждой заявке.
13. При принятии местным органом по вопросам занятости решения об отказе в участии работодателя в организации молодежной практики на очередной финансовый год в "личный кабинет" работодателя на Электронной бирже труда автоматически из АИС "Рынок труда" поступает уведомление об отказе с указанием причин.
14. На основании положительного решения местного органа по вопросам занятости населения по заявкам работодателя центр занятости из АИС "Рынок труда" направляет договор на организацию и финансирование молодежной практики (далее – Договор) по форме согласно приложению 1 к настоящим Правилам в "личный кабинет" работодателя на Электронной бирже труда.
15. Работодателем Договор подписывается на Электронной бирже труда с использованием ЭЦП в течение 10 (десяти) рабочих дней после его поступления из центра занятости.
16. Работодатель на основании Договора создает рабочие места для организации молодежной практики и в течение 3 (трех) рабочих дней опубликует вакансии по молодежной практике на Электронной бирже труда.
Рабочие места соответствуют полученной выпускником в организации образования профессии (специальности) или родственной профессии (специальности), относящейся к той же группе занятий Национального классификатора занятий.
17. Для участия в молодежной практике безработные подают в центры занятости заявление по форме согласно приложению 2 к настоящим Правилам, с приложением следующих документов:
1) документ, удостоверяющий личность;
2) документы, подтверждающие трудовую деятельность в соответствии со статьей 35 Трудового кодекса Республики Казахстан (далее – Трудовой кодекс) (при наличии);
3) документ, подтверждающий наличие технического и профессионального, послесреднего, высшего и послевузовского образования.
После удостоверения личности и введения данных в АИС "Рынок труда" документы возвращаются безработному.
18. Центр занятости выдает безработным с их согласия направление на молодежную практику по форме согласно приложению 3 к настоящим Правилам.
19. Безработный обращается к работодателю по вопросу трудоустройства в течение 5 (пяти) рабочих дней со дня получения направления от центра занятости.
20. Работодатель принимает на молодежную практику безработных, обратившихся по направлению, выданному центром занятости.
21. Работодатель в соответствии с подпунктом 4) пункта 2 статьи 28 Закона "О занятости населения" в течение 5 (пяти) рабочих дней извещает центр занятости о приеме на работу или отказе в приеме на работу безработных.

12. Жұмыспен қамту орталығы жұмыс берушілердің тізбесі бектілгеннен кейін 5 (бес) жұмыс күні ішінде халықты жұмыспен қамту мәселелері жөніндегі жергілікті органның шешімін әрбір өтінім бойынша "Еңбек нарығы" ААЖ-ға енгізеді.
13. Халықты жұмыспен қамту мәселелері жөніндегі жергілікті орган жұмыс берушінің кезекті қаржы жылына жастар практикасын ұйымдастыруға қатысуынан бас тартуы туралы шешім қабылдаған кезде жұмыс берушінің Электрондық еңбек биржасындағы "жеке кабинетіне" "Еңбек нарығы" ААЖ-дан себебі көрсетілген бас тарту туралы хабарлама түседі.
14. Халықты жұмыспен қамту мәселелері жөніндегі жергілікті органның жұмыс берушінің өтінімдері бойынша оң шешімінің негізінде жұмыспен қамту орталығы "Еңбек нарығы" ААЖ-дан жұмыс берушінің Электрондық еңбек биржасындағы "жеке кабинетіне" осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша жастар практикасын ұйымдастыруға және қаржыландыруға шартты (бұдан әрі – Шарт) жібереді.
15. Жұмыс беруші жұмыспен қамту орталығынан Шарт түскеннен кейін 10 (он) жұмыс күні ішінде оған Электрондық еңбек биржасында ЭЦҚ-ны пайдаланып қол қояды.
16. Жұмыс беруші Шарттың негізінде жастар практикасын ұйымдастыру үшін жұмыс орындарын құрады және 3 (үш) жұмыс күні ішінде жастар бойынша бос орындарды Электрондық еңбек биржасында жариялайды.
Жұмыс орындары түлектердің білім беру ұйымдарында меңгерген кәсібіне (мамандығына) немесе немесе Ұлттық кәсіптер жіктеуішінде қызметтің осы тобына жататын ұқсас кәсіпке(мамандыққа) сәйкес келеді.
17. Жастар практикасына қатысу үшін жұмыссыздар:
1) жеке басты куәландыратын құжатты
2) Қазақстан Республикасы Еңбек кодексінің (бұдан әрі – Еңбек кодексі) 35-бабына сәйкес еңбек қызметін растайтын құжаттарды (бар болса);
3) техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі, жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білімі бар екенін растайтын құжатты қоса бере отырып, осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша жұмыспен қамту орталығына өтініш береді.
Жеке басын куәландырғаннан және "Еңбек биржасы" ААЖ-ға деректерді енгізгеннен кейін құжаттар жұмыссызға қайтарылады.
18. Жұмыспен қамту орталығы жұмыссызадрға олардың келісімімен осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша жастар практикасына жолдама береді.
19. Жұмыссыз жұмыспен қамту орталығынан жолдама алған күнен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде жұмыс берушіге жұмысқа орналасу мәселесі бойынша жүгінеді.
20. Жұмыс беруші жұмыспен қамту орталығы берген жолдама бойынша жүгінген жұмыссыздарды жастар практикасына қабылдайды.
21. Жұмыс беруші "Халықты жұмыспен қамту туралы" Заңның 28-бабы 2-тармағының 4) тармақшасына сәйкес 5 (бес) жұмыс күні ішінде жұмыспен қамту орталығын қабылдау немесе одан бас тарту туралы хабардар етеді.

22. Между работодателем и безработным, участвующим на молодежной практике, заключается трудовой договор в соответствии со статьей 33 Трудового кодекса.
Работодатель вносит информацию о заключении и прекращении с безработным трудового договора в единую систему учета трудовых договоров в порядке, предусмотренном Трудовым кодексом.
23. Работодатель за безработным закрепляет наставника из числа опытных работников для передачи профессиональных знаний и опыта работы.
24. Период прохождения молодежной практики засчитывается в трудовой стаж безработного.
25. Безработные, прекратившие трудовую деятельность по молодежной практике, продолжают работу у другого работодателя на оставшийся не отработанный срок в случаях ликвидации работодателя или нарушения работодателем установленного порядка организации молодежной практики.
26. Лица, самовольно, без уважительной причины прекратившие участие в молодежной практике, снимаются с учета в качестве безработных и повторно участвуют в активных мерах содействия занятости только по истечении трех месяцев со дня повторной регистрации в качестве безработных.
27. Центр занятости отражает в индивидуальной карте занятости сведения о трудоустройстве безработного на молодежную практику и на постоянную работу после завершения (до окончания срока) участия в молодежной практике.
28. Центр занятости содействует трудоустройству безработных на постоянные рабочие места после завершения молодежной практики.
29. Работодатель в "личном кабинете" на Электронной бирже труда ежемесячно заполняет сведения о безработных, участвующих в молодежной практике по форме согласно приложению 4 к настоящим Правилам, и направляет в центр занятости за 5 (пять) рабочих дней до окончания отчетного месяца в электронном формате.
30. Центр занятости ежемесячно в срок до первого числа месяца, следующего за отчетным на основе сведений Работодателей проставляет данные по статусам безработных, участвующих в молодежной практике в АИС "Рынок труда".
Глава 3. Порядок финансирования молодежной практики
31. Финансирование заработной платы безработным осуществляется не более 12 (двенадцати) месяцев согласно трудовому договору.
Размер заработной платы безработного в месяц составляет не менее 30 (тридцати) месячных расчетных показателей с учетом налогов, обязательных социальных отчислений, компенсаций за неиспользованный трудовой отпуск и банковских услуг, без учета выплат по экологическим надбавкам.
В зависимости от сложности выполняемой работы работодатель за счет собственных средств, в случае необходимости, устанавливает дополнительные надбавки за фактически выполненную работу.

22. Жұмыс беруші жастар практикасына қатысатын жұмыссызбен Еңбек кодексінің 33-бабына сәйкес еңбек шартын жасады.
Жұмыс беруші Еңбек кодексінде көзделген тәртіппен еңбек шарттарын есепке алудың бірыңғай жүйесіне жұмыссызбен еңбек шартын жасасу және тоқтату туралы ақпаратты енгізеді.
23. Жұмыс беруші жұмыссызға кәсіби білімін және жұмыс тәжірибесін беру үшін тәжірибелі жұмыскерлер арасынан тәлімгер бекітеді.
24. Жастар практикасынан өту кезеңі жұмыссыздың еңбек өтіліне есептеледі.
25. Жұмыс беруші таратылған және жұмыс беруші жастар практикасын ұйымдастырудың белгіленген тәртібін бұзған жағдайларда жастар практикасы бойынша еңбек қызметін тоқтатқан адамдар қалған өтелмеген мерзімін басқа жұмыс берушілерде жалғастырады.
26. Жастар практикасына қатысуды өз еркімен, дәлелсіз себеппен тоқтатқан адамдар жұмыссыздар ретінде есептен шығарылады және жұмыссыздар ретінде қайта тіркелген күннен бастап үш ай өткен соң ғана жұмыспен қамтуға жәрдемдесудің белсенді шараларына қайта қатысады.
27. Жұмыспен қамту орталығы жұмыссыздың жастар практикасына жұмысқа орналастырылғаны және жастар практикасына қатысуды аяқтағаннан кейін (мерзімі аяқталғанға дейін) тұрақты жұмысқа орналастырылғаны туралы мәліметтерді жұмыспен қамтудың жеке картасында көрсетеді.
28. Жұмыспен қамту орталығы жастар практикасын аяқтағаннан кейін жұмыссыздарға тұрақты жұмыс орнына жұмысқа орналасуға жәрдемдеседі.
29. Жұмыс беруші Электрондық еңбек биржасындағы "жеке кабинетінде" ай сайын осы Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес нысан бойынша жастар практикасына қатысатын жұмыссыздар туралы мәліметтерді толтырады және есепті ай аяқталғанға дейін 5 (бес) жұмыс күні ішінде жұмыспен қамту орталығына электрондық форматта жібереді.
30. Жұмыспен қамту орталығы есепті айдан кейінгі айдың бірінші күніне дейінгі мерзімде жұмыс берушілердің мәліметтерінің негізінде "Еңбек нарығы" ААЖ-ға жастар практикасына қатысатын жұмыссыздардың статустары бойынша деректерді қояды.
3-тарау. Жастар практикасын қаржыландыру тәртібі
31. Жұмыссыздаррдың жалақысын қаржыландыру еңбек шартына сәйкес 12 (он екі) айдан аспайтын мерзімде жүзеге асырылады.
Жалақының бір айдағы мөлшері экологиялық үстемеақылар бойынша төлемдерді қоспағанда, салықтарды, міндетті әлеуметтік аударымдарды, пайдаланылмаған еңбек демалысына өтемақыларды және банк қызметтерін ескергенде кемінде 30 (отыз) айлық есептік көрсеткішті құрайды.
Орындалатын жұмыстың көлеміне және күрделілігіне қарай жұмыс беруші өз қаражаты есебінен, қажет болған жағдайда, нақты орындалған жұмыс үшін қосымша үстемеақылар белгілейді.

32. Финансирование молодежной практики осуществляется за счет средств республиканского и/или местного бюджетов, а также из источников, не запрещенных законодательством Республики Казахстан.
Финансирование мер государственной поддержки из республиканского бюджета осуществляется через уполномоченный орган по вопросам занятости населения.
Финансирование мер государственной поддержки из местного бюджета осуществляется через местный орган по вопросам занятости населения.
33. Софинансирование и субсидирование за счет средств местного бюджета оплаты труда безработных осуществляются местными органами по вопросам занятости населения.
34. Выплата заработной платы безработным осуществляется центром занятости ежемесячно на основании сведений, представленных работодателем, исходя из размера, установленного трудовым договором, путем перечисления денежных средств на текущие (карточные) счета безработных, открытые в банках второго уровня.
35. Выплата социального пособия по временной нетрудоспособности безработным производятся центром занятости в соответствии с Трудовым кодексом.
Приложение 1
к Правилам организации
и финансирования
молодежной практики
Форма
Договор № _______
на организацию и финансирование молодежной практики
________________________________ Место заключения
___________________ Дата
Центр занятости населения ________________________________________________
________________________________________________________________________
района (города), именуемый в дальнейшем "Заказчик", в лице
________________________________________________________________________
________________________________________________________________________,
(фамилия, имя, отчество (при его наличии) директора)
действующего на основании _______________________________________________
и работодатель __________________________________________________________,
(наименование работодателя) именуемый в дальнейшем "Исполнитель", в лице
________________________________________________________________________
________________________________________________________________________,
(фамилия, имя, отчество (при его наличии), должность)
действующий на основании ________________________________________________
далее совместно именуемые "Стороны", в соответствии с Законом Республики
Казахстан "О занятости населения", приказом Министра здравоохранения и
социального развития Республики Казахстан от 14 июня 2016 года № 516
"О некоторых вопросах содействия занятости населения" (зарегистрирован в Реестре
государственной регистрации нормативных правовых актов под № 13938) (далее –
Приказ № 516) и на основании решения местного органа по вопросам занятости
населения _____________________________ района, города областного значения,
города республиканского значения, столицы от __ _______ 20__ года №_____
заключили настоящий договор организацию и финансирование молодежной практики
(далее – Договор) и пришли к соглашению о нижеследующем:

32. Жастар практикасын қаржыландыру республикалық және (немесе) жергілікті бюджеттер қаражаты есебінен, сондай-ақ Қазақстан Республикасының заңнамаларында тыйым салынбаған көздерден жүзеге асырылады.
Мемлекеттік қолдау шарасын республикалық бюджеттен қаржыландыру халықты жұмыспен қамту мәселелері жөніндегі уәкілетті орган арқылы жүзеге асырылады.
Мемлекеттік қолдау шарасын жергілікті бюджеттен қаржыландыру халықты жұмыспен қамту мәселелері жөніндегі жергілікті орган арқылы жүзеге асырылады.
33. Жергілікті бюджет қаражаты есебінен жұмыссыздарға еңбекақы төлеуді қоса қаржыландыруды және субсидиялауды халықты жұмыспен қамту мәселелері жөніндегі жергілікті орган жүзеге асырады.
34. Жастар практикасына қатысушыларға жалақы төлеуді жұмыс берушілер ұсынған мәліметтердің негізінде еңбек шартында белгіленген мөлшерге қарай ай сайын жұмыспен қамту орталығы жүргізеді және екінші деңгейдегі банктерде ашылған ағымдағы шоттарға (карточкалық) ақшалай қаражат аудару арқылы жүзеге асырады.
35. Жұмыссыздарға уақытша жұмысқа жарамсыздығы жөніндегі әлеуметтік жәрдемақы төлеуді Еңбек кодексіне сәйкес жұмыспен қамту орталығы жүргізеді.
Жастар практикасын ұйымдастыру
және қаржыландыру қағидаларына
1-қосымша
Форма
Жастар практикасын ұйымдастыруға және қаржыланыруға № _______ шарт
______________________________ __________________
Жасалған орны Күні
"Халықты жұмыспен қамту туралы" Қазақстан Республикасының Заңына, "Халықты жұмыспен қамтуға жәрдемдесудің кейбір мәселелері туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің 2016 жылғы 14 маусымдағы № 516 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 13938 болып тіркелген) (бұдан әрі – № 516 бұйрық) және ___________________ ауданының, облыстық маңызы бар қаланың, респубикалық маңызы бар қаланың, астананың халықты жұмыспен қамту мәселелері жөніндегі жергілікті органының 20 ___ жылғы ___ _________ № ___ шешімінің негізінде бұдан әрі бірлесе "Тараптар" деп аталатын бұдан әрі "Тапсырыс беруші" деп аталатын ______________________ ауданы (қаласы) Халықты жұмыспен қамту орталығының атынан _______________
________________________________________________________________
(директордың тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
және бұдан әрі "Орындаушы" деп аталатын __________________________
негізінде әрекет ететін ____________________________________________
_________________________________________________________ атынан
(жұмыс берушінің атауы, заңды мекенжайы, байланыс телефоны)
_______________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса), лауазымы)
жастар практикасын ұйымдастыруға және қаржыланыруға осы шартты (бұдан әрі – Шарт) жасады және төмендегі туралы келісімге келді:

1. Предмет Договора
1.1. Организация и финансирование молодежной практики для безработных из числа выпускников организаций образования, реализующих образовательные программы технического и профессионального, послесреднего, высшего и послевузовского образования по полученной профессии (специальности), не старше двадцати девяти лет в целях приобретения ими первоначального опыта работы по полученной профессии (специальности).
1.2. Общая сумма Договора составляет ________________________________________ тенге, (прописью)
в том числе за счет средств республиканского бюджета ___________ тенге, за счет средств местного бюджета ______________ тенге.
1.3. Общее количество безработных составляет _______________ человек. (прописью)
2. Обязательства Сторон
2.1. Заказчик вправе:
1) требовать от Исполнителя своевременного и надлежащего исполнения Договора;
2) проводить выездные проверки выполнения условий Договора. Результаты проверки оформляются актом выездной проверки выполнения условий Договора.
2.2. Исполнитель вправе:
1) производить оплату дополнительных надбавок безработным за счет собственных средств;
2) предоставлять безработному по его требованию отзыв (рекомендательное письмо) по результатам работы.
2.3. Заказчик обязуется:
1) направлять безработных с их согласия к Исполнителю на прохождение молодежной практики в количестве _________________ человек; (прописью)
2) на основании представленных Исполнителем ежемесячных сведений своевременно и в полном объеме перечислять заработную плату безработным в соответствии с Трудовым кодексом;
3) ежемесячно вести мониторинг целевого использования бюджетных средств, выделенных на финансирование молодежной практики и наличия обязательных пенсионных отчислений у безработных;
4) отражать в индивидуальной карте занятости сведения об участии безработного в молодежной практике и трудоустройстве на постоянную работу после завершения (до окончания срока) участия в молодежной практике.
2.4. Исполнитель обязуется:
1) создать рабочие места для организации молодежной практики;
2) трудоустроить на рабочие места безработных, обратившихся по направлению центра занятости;
3) закрепляет за безработным наставника из числа опытных работников для передачи профессиональных знаний и опыта работы;
4) в течение 5 (пяти) рабочих дней со дня направления для трудоустройства извещать центр занятости о приеме на работу или отказе в приеме на работу согласно подпункту 4) пункта 2 статьи 28 Закона "О занятости населения";
5) заключать с каждым безработным трудовой договор в соответствии с Трудовым кодексом;

1. Шарттың мәні
1.1. Техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі, жоғары, жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру бағдарламаларын іске асыратын білім беру ұйымдарының жиырма тоғыз жастан аспаған түлектері қатарындағы жұмыссыздар үшін олар алған кәсібі (мамандығы) бойынша бастапқы жұмыс тәжірибесін жинақтау мақсатында жастар практикасын ұйымдастыру жіне қаржыландыру.
1.2. Шарттың жалпы сомасы __________________ теңгені құрайды,
(жазбаша)
оның ішінде республикалық бюджет есебінен ________ теңге, жергілікті бюджет қаражаты есебінен ________ теңге.
1.3. Жұмыссыздардың жалпы саны_____________ адамды құрайды.
(жазбаша)
2. Тараптардың міндеттемелері
2.1. Тапсырыс беруші:
1) Орындаушыдан Шарттың уақтылы және тиіссінше орындалуын талап етуге;
2) Шарт талаптарының орындалуына барып тексеру жасауға құқылы. Шарт талаптарының орындалуын тексеру нәтижелері барып тексеру актілерімен рәсімделеді.
2.2. Орындаушы:
1) бос орын пайда болған кезде және жұмыссыздың келісімімен оны тұрақты жұмысқа орналастыруға, оның ішінде жасалған еңбек шартының мерзімі аяқталғанға дейін;
2) жұмыссыздың талабы бойынша жұмыс нәтижесі жөнінде пікір (ұсыным хат) ұсынуға құқылы.
2.3. Тапсырыс беруші:
1) жұмыссыздарды олардың келісіммен Орындаушыға ________________
(жазбаша)
адамды жастар пракикасынан өтуге жіберуге;
2) Орындаушы ұсынған ай сайынғы мәліметтердің негізінде Еңбек кодексіне сәйкес жұмыссыздарға уақтылы және толық көлемде жалақы төлеуге;
3) жастар практикасын қаржыландыруға бөлінген бюджет қаражатының мақсатқа сай жұмсалуына және адамдарда міндетті зейнетақы аударымдарының болуына ай сайын мониторинг жүргізуге;
4) жұмыссыздың жастар практикасына қатысуы және жастар практикасына қатысуды аяқтағаннан кейін (мерзімі аяқталғанға дейін) тұрақты жұмысқа орналасуы туралы мәліметті жұмыспен қамтудың жеке картасында көрсетуге міндетті.
2.4. Орындаушы:
1) жастар практикасын ұйымдастыру үшін жұмыс орындарын құруға;
2) жұмыспен қамту орталығының жолдамасы бойынша жүгінген жұмыссыздарды жұмыс орындарына жұмысқа орналастыруға;
3) жұмыссыз үшін кәсіби білімін және жұмыс тәжірибесін беру үшін тәжірибелі жұмыскерлер арасынан тәлімгер бекітуге;
4) "Халықты жұмыспен қамту туралы" Заңның 28-бабы 2-тармағы 4) тармақшасына сәйкес 5 (бес) жұмыс күні ішінде жұмыспен қамту орталығын жұмысқа қабылдау немесе одан бас тарту туралы хабардар етуге;
5) Еңбек кодексіне сәйкес әрбір жұмыссызбен еңбек шартын жасауға;

6) проводить с каждым безработным инструктаж по технике безопасности;
7) обеспечивать безработных при необходимости спецодеждой, инструментами и инвентарем;
8) обеспечивать безработным условия труда в соответствии с Трудовым кодексом;
9) возмещать ущерб безработному в случае причинения вреда здоровью во время выполнения трудовых обязанностей в соответствии с Трудовым кодексом;
10) заносить в трудовую книжку безработного (при ее наличии) период прохождения молодежной практики;
11) представлять Заказчику за 5 (пять) рабочих дней до окончания отчетного месяца сведения о безработных по форме согласно приложению 4 к Правилам организации и финансирования молодежной практики, утвержденным Приказом № 516;
12) представлять Заказчику в полном объеме информацию, документы и материалы, необходимые для осуществления мониторинга исполнения обязательств по Договору;
13) возмещать в бюджет расходы государства на выплату заработной платы безработным в случае нарушения установленного порядка организации молодежной практики;
14) вносить информацию о заключении и прекращении с безработным трудового договора, в единую систему учета трудовых договоров в порядке, предусмотренном Трудовым кодексом.
3. Оплата труда
3.1. Оплата труда безработных, направленных на молодежную практику производится Заказчиком на основании сведений Исполнителя.
4. Ответственность Сторон
4.1. Не допускается передача Исполнителем ни полностью, ни частично кому-либо своих обязательств по Договору.
4.2. В случае нарушения Исполнителем установленного порядка организации молодежной практики, Договор подлежит расторжению в течение 15 (пятнадцати) календарных дней со дня выявления нарушения.
Договор может быть расторгнут по инициативе одной из Сторон, при этом она обязана предупредить об этом другую сторону не менее чем в месячный срок.
4.3. Окончание срока действия Договора не освобождает Стороны от ответственности за его нарушение, имевшее место до истечения этого срока.
5. Форс-мажор
5.1. Стороны не несут ответственность за неисполнение условий Договора, если оно явилось результатом форс-мажорных обстоятельств.
5.2. Для целей Договора "форс-мажор" означает событие, неподвластное контролю Сторон, и имеющее непредвиденный характер. Такие события могут включать пожар, землетрясение, наводнения, стихийные явления и военные действия.
5.3. При возникновении форс-мажорных обстоятельств Исполнитель в течение 2 (двух) рабочих дней направляет Заказчику письменное уведомление о таких обстоятельствах и их причинах.
Если от Заказчика не поступает иных письменных инструкций, Исполнитель продолжает выполнять свои обязательства по Договору, насколько это целесообразно, и ведет поиск альтернативных способов выполнения Договора, не зависящих от форс-мажорных обстоятельств.

6) әрбір адамға қауіпсіздік техникасы бойынша нұсқама өткізуге;
7) қажет болған жағдайда адамдарды арнайы киіммен, құрал-саймандармен, жабдықтармен қамтамасыз етуге;
8) Еңбек кодексіне сәйкес тиісті еңбек жағдайларымен қамтамасыз етуге;
9) жұмыссыздардың еңбек міндеттерін атқару кезінде денсаулығына зиян келтірілген жағдайда Еңбек кодексіне сәйкес зиянды өтеуге;
10) жұмыссыздың еңбек кітапшасына (ол бар болса) жастар практикасынан өту кезеңін енгізуге;
11) № 516 бұйрықпен бекітілген жастар практикасын ұйымдастыру және қаржыландыру қағидаларына 4-қосымшаға сәйкес нысан бойынша мәліметтерді есепті ай аяқталғанға дейін 5 (бес) жұмыс күні ішінде Тапсырыс беруше ұсынуға;
12) Тапсырыс берушіге Шарт бойынша міндетемелердің орындалуына мониторингті жүзеге асыру үшін қажетті ақпаратты, құжаттарды және материалдарды толық көлемде ұсынуға;
13) жастар практикасын ұйымдастырудың белгіленген тәртібін бұзған жағдайда мемлекеттің жұмыссыздарға жалақы төлеуге жұмсаған шығыстарын өтеуге;
14) Еңбек кодексінде көзделген тәртіппен еңбек шарттарын есепке алудың бірыңғай жүйесіне жұмыссызбен жасалған және тоқтатылған еңбек шарты туралы ақпаратты енгізуге міндетті.
3. Еңбекақы төлеу
3.1. Жастар практикасына жіберілген жұмыссыздарға еңбекақы төлеуді Тапсырыс беруші Орындаушының мәліметтерінің негізінде жүргізеді.
4. Тараптардың жауапкершілігі
4.1. Орындаушының Шарт бойынша өз міндеттемелерін не толығымен, не ішінара басқа біреуге беруіне жол берілмейді.
4.2. Орындаушы жастар практикасын ұйымдастырудың белгіленген тәртібін бұзған жағдайда, Шарт бұзушылық анықталған күннен бастап күнтізбелік он бес күн ішінде бұзылуға жатады.
Шарт Тараптардың бірінің бастамасы бойынша бұзылуы мүмкін, бұл ретте бір Тарап екінші тарапты бұл туралы кемінде бір ай мерзімде хабардар етуге тиіс.
4.3. Шарттың қолданылу мерзімінің аяқталуы Тараптарды осы мерзім аяқталғанға дейін болған заң бұзушылықтар үшін жауаптылықтан босатпайды.
5. Форс-мажор
5.1. Тараптар Шарт талаптарын орындамағаны үшін жауаптылықта болмайды, егер ол Форс-мажорлық жағдайлардың нәтижесі болып табылса.
5.2. Шарттың мақсаты үшін "форс-мажор" Тараптардың бақылауына көнбейтін және күтпеген сипатқа ие оқиғалар. Мұндай оқиғалар өртті, жер сілкінуін, су тасқынын, апатты жағдайларды және әскери әрекеттерді қамтуы мүмкін.
5.3.Форс-мажорлық жағдайлар туындаған кезде Орындаушы 2 (екі) жұмыс күні ішінде Тапсырыс берушіге мұндай жағдайлар және олардың себептері туралы жазбаша хабарлама жібереді.
Егер Тапсырыс берушіден өзге жазбаша нұсқаулықтар түспесе, Орындаушы орындылығына қарай Шарт бойынша өз міндеттемелерін орындауды жалғастырады және форс-мажорлық жағдайларға тәуелді емес Келісімшартты орындаудың балама көздерін іздейді.

8.2. Настоящий Договор вступает в силу со дня подписания.
9. Юридические адреса Сторон:
Заказчик
Исполнитель
Центр занятости населения
___________ _____________________
района (города)
юридический адрес: _________________
__________________________________.
ИИК ______________________________
БИК ______________________________
БИН (ИИН) ________________________
Код ______________________________
__________________________________
(Фамилия, имя, отчество при его наличии)
___________________________________
(подпись)
___________________________________
___________________________________
(наименование работодателя)
юридический адрес: _________________
___________________________________.
ИИК _______________________________
БИК _______________________________
БИН (ИИН) _________________________
Код ________________________________
____________________________________
(Фамилия, имя, отчество при его наличии)
____________________________________
(подпись)
Данный документ согласно пункту 1 статьи 7 Закона Республики Казахстан "Об электронном документе и электронной цифровой подписи" равнозначен документу на бумажном носителе.
Приложение 2
к Правилам организации
и финансирования
молодежной практики
Форма
Директору центра занятости населения
_______________________________________
района (города)
от _____________________________________,
проживающего по адресу: __________________
_________________________________________.
Заявление
Прошу направить меня на молодежную практику по профессии
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________.
(наименование профессии/специальности)
К заявлению прилагаю следующие документы:
1) документ, удостоверяющий личность;
2) трудовая книжка (при наличии);
3) документ, подтверждающий наличие технического и профессионального,
послесреднего, высшего и послевузовского образования.
Даю согласие на сбор и обработку моих персональных данных, необходимых
для получения активной меры содействия занятости.
Согласен на использование сведений, составляющих охраняемую законом тайну,
содержащихся в информационных системах.
*за достоверность представленных документов несет ответственность заявитель.
___________________ ______________ Дата подпись
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------
(линия отреза)
Заявление гражданина (ки) ________________________________________ принято
"___" _________ 20___ года зарегистрировано под № _____, фамилия, имя, отчество
(при его наличии), должность лица, принявшего документы:
_________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________.
__________________ _______________ Дата подпись
Приложение 3
к Правилам организации
и финансирования
молодежной практики
Форма
Направление № _____ на молодежную практику
Безработный __________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии))
направляется в _________________________________________________________
______________________________________________________________________
(наименование работодателя, адрес, контактный телефон)
для трудоустройства на молодежную практику по специальности (профессии)
______________________________________________________________________
(наименование профессии/специальности)
сроком на ______ месяцев с "__" ______ 20__ года по "__" ______ 20__ года.
_______________________________________________ ____________
Должность, фамилия, имя, отчество (при его наличии) подпись
Дата выдачи
Место печати
-------------------------------------------------------------------------------------------------------
(линия отреза)
Возвращается работодателем в Центр занятости населения в течение пяти рабочих
дней со дня направления для трудоустройства
Уведомление к направлению №______.
_______________________________________________________________________
_______________________________________________________________________
(наименование работодателя)
в соответствии с заключенным трудовым договором от "__" ________ 20____ года
№ _____ (приказ № ____ от "__" ___________ 20____ года) гражданин (гражданка)
_______________________________________________________________________
(Фамилия, имя, отчество (при его наличии))
принят на молодежную практику в качестве_________________________________
______________________________________________________________________
(наименование должности)
со сроком трудоустройства на молодежную практику____ месяцев с "__" ______
20 __ года по "__" _______ 20__года.
Копия приказа о приеме на работу прилагается.
Ответственный представитель работодателя:
_________________________________________ ___________
(Фамилия, имя, отчество (при его наличии)) (подпись)
Дата выдачи
Место печати
Приложение 4
к Правилам организации
и финансирования
молодежной практики
Форма
Сведения о безработных, участвующих в молодежной практике
в _______________________________________за ______________ 20___года
(наименование работодателя) (месяц)
№ п/п
Фамилия, имя, отчество (полностью)
ИИН
Количество рабочих дней в месяце
Фактически отработано, дни
Временная нетрудоспособность, дни
Банк обслуживания
Номер 20-ти значного карточного или текущего счета
ЭЦП работодателя
Приложение 4 к приказу
Министра труда и
социальной защиты населения
Республики Казахстан
Приложение 4 к приказу
Министра здравоохранения
и социального развития
Республики Казахстан
от 14 июня 2016 года № 516
Правила организации и финансирования профессионального обучения

8.2. Осы Шарт қол қойылған күнінен бастап күшіне енеді.
9. Тараптардың заңды мекенжайлары:
Тапсырыс берушi
Жұмыс беруші
_________________ ауданының (қаласының)
Халықты жұмыспен қамту орталығы
заңды мекенжайы: __________________
ЖСК _____________________________
БСК ______________________________
БСН (ЖСН) _______________________
Коды _____________________________
__________________________________
(Тегі, аты, әкесінің (қолы) аты (бар болса))
__________________________________
(қолы)
заңды мекенжайы: ___________________
ЖСК ______________________________
БСК _______________________________
БСН (ЖСН) ________________________
Коды ______________________________
___________________________________
(Тегі, аты, әкесінің (қолы) аты (бар болса))
___________________________________
(қолы)
Осы құжат "Электрондық құжат және электорндық цифрлық қолтаңба туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 7-бабы 1-тармағына сәйкес қағаз жеткізгіштегі қол қойылған құжатпен бірдей.
Жастар практикасын ұйымдастыру
және қаржыландыру қағидаларына
2-қосымша
Нысан
__________________ ауданының
(қаласының) халықты жұмыспен
қамту орталығының директорына
____________________________
мекенжайы бойынша тұратын
____________________________
(Тегі, аты, әкесінің аты (бар болса))
Өтініш
Мені _____________________________________________ кәсібі бойынша
(кәсіптің/мамандықтың атауы)
жастар практикасына жіберуіңізді сұраймын.
Өтінішке мынадай құжаттарды:
1) жеке басты куәландыратын құжатты
2) еңбек кітапшасын (бар болса);
3) техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі, жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білімі бар екенін растайтын құжатты беремін.
Жұмыспен қамтуға жәрдемдесудің белсенді шарасын алу үшін қажет болатын дербес деректерімді жинау мен өңдеуге келісімімді беремін.
Ақпараттық жүйелерде қамтылған заңмен қорғалатын құпияны құрайтын мәліметтерді пайдалануға келісемін.
*ұсынылған құжаттардың дәйектілігіне өтініш беруші жауапты болады.
___________________ ______________
Күні қолы
-------------------------------------------------------------------------------------------------------
(кесу сызығы)
Азамат _________________________________________________ өтініші 20 __ жылғы "___"
___________ қабылданды, № ___________ болып тіркелді, құжаттарды қабылдаған адамның
тегі, аты, әкесінің аты (бар болса), лауазымы:
_______________________________________________________________
______________________________________________________________.
___________________ ______________
Күні қолы
Жастар практикасын ұйымдастыру
және қаржыландыру қағидаларына
3-қосымша
Нысан
Жастар практикасына № ____ жолдама
Жұмыссыз _____________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса))
20 __ жылғы "__" _________ бастап 20__ жылғы "__" _________ дейін ____ ай
мерзімге ___________________________________________________________
(жұмыс берушінің атауы, мекенжайы, байланыс телефоны)
__________________________________________________________________
(кәсіп/мамандық атауы)
мамандығы (кәсібі) бойынша жастар практикасына жұмысқа орналасу үшін жіберілді.
___________________________________________ ________________
Лауазымы, тегі, аты, әкесінің аты (бар болса) қолы
Берілген күні Мөрдің орны
-------------------------------------------------------------------------------------------------------
(кесу сызығы)
Жұмысқа орналасу үшін жіберілген күннен бастап бес жұмыс күні ішінде жұмыс беруші
Халықты жұмыспен қамту орталығына қайтарады
№ _____ жолдамаға хабарлама
_______________________________________________________________
____________________________________________________________________
(жұмыс берушінің атауы)
20__ жылғы "__" ___________ жасалған № _____ еңбек шартына (20__ жылғы "__" _______
№ _____ бұйрық) сәйкес азамат ____________________________
____________________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса))
____________________________________________________________________
(лауазым атауы)
ретінде 20__ жылғы "__" _________ бастап 20__ жылғы "__" _________ дейін_____ ай
мерзімге жастар практикасына жұмысқа орналасу мерзімімен жастар практикасына
қабылданды.
Жұмысқа қабылдау туралы бұйрықтың көшірмесі қоса беріледі.
Жұмыс берушінің жауапты өкілі:
______________________________________ ________________
(Тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)) (қолы)
Берілген күні Мөрдің орны
Жастар практикасын ұйымдастыру
және қаржыландыру қағидаларына
4-қосымша
Нысан
20___ жылғы _________ үшін ________________________________-дегі
(ай) (жұмыс берушінің атауы)
Жастар практикасына қатысушы жұмыссыздар туралы мәліметтер
Р/с №
Тегі, аты, әкесінің аты (толығымен)
ЖСН
Еңбек шарты бойынша жалақының мөлшері
Айдағы жұмыс күндерінің саны
Нақты жұмыс істеген күндер
Уақытша жұмысқа жарамсыздық күндері
Қызмет көрсететін банк
карточкалық немесе ағымдағы шотының 20 мәнді нөмірі
Жұмыс берушінің ЭЦҚ-сы
Қазақстан Республикасы
Еңбек және халықты
әлеуметтік қорғау министрінің
2022 жылғы 7 ақпандағы
№ 46 бұйрығына
4-қосымша
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау және
әлеуметтік даму министрінің
2016 жылғы 14 маусымдағы
№ 516 бұйрығына
4-қосымша
Кәсіптік оқытуды ұйымдастыру және қаржыландыру қағидалары

Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила организации и финансирования профессионального обучения (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 6) статьи 7 Закона Республики Казахстан "О занятости населения" (далее – Закон "О занятости населения"), с подпунктом 2) пункта 3 статьи 16 Закона Республики Казахстан "О государственной статистике" и определяют порядок организации и финансирования профессионального обучения безработных в учебных организациях по запросу работодателей и на рабочем месте у работодателей в рамках Национального проекта по развитию предпринимательства на 2021-2025 годы, утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 12 октября 2021 года № 728.
2. В настоящих Правилах используются следующие основные понятия:
1) единая информационная система социально-трудовой сферы (далее – АИС "Рынок труда") – аппаратно-программный комплекс, предназначенный для автоматизации деятельности уполномоченного органа по вопросам занятости населения, местных органов занятости населения, центров занятости населения, центра развития трудовых ресурсов и межведомственного взаимодействия в целях предоставления государственных услуг населению в социально-трудовой сфере;
2) социальная профессиональная ориентация – комплекс взаимосвязанных мероприятий, направленных на оказание практической помощи в выборе профессий, смене рода занятий и повышение квалификации с учетом профессиональных знаний, навыков, интересов личности и потребностей рынка труда;
3) дуальное обучение – форма подготовки кадров, сочетающей обучение в организации образования с обязательными периодами производственного обучения и профессиональной практики на предприятии (в организации) с предоставлением рабочих мест и компенсационной выплатой обучающимся при равной ответственности предприятия (организации), учебного заведения и обучающегося;
4) работодатель – физическое или юридическое лицо, с которым работник состоит в трудовых отношениях;
5) индивидуальная карта занятости – документ, в котором указываются личные данные, история занятости, предлагаемые и реализуемые мероприятия, цели содействия занятости и их исполнение;
6) безработное лицо – физическое лицо, осуществляющее поиск работы и готовое приступить к работе;
7) профессиональное обучение – обучение в организациях образования либо учебных центрах при организациях работодателей, имеющих право на образовательную деятельность, включающее в себя профессиональную подготовку, переподготовку в целях получения новых специальностей (профессий) и повышение квалификации в рамках мер содействия занятости, предусмотренных Законом Республики Казахстан "О занятости населения";

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Кәсіптік оқытуды ұйымдастыру және қаржыдандыру қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Халықты жұмыспен қамту туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 7-бабы 6) тармақшасына (бұдан әрі – "Халықты жұмыспен қамту туралы" Заң), "Мемлекеттік статистика туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 16-бабы 3-тармағының 2) тармақшасына сәйкес әзірленді және Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2021 жылғы 12 қазандағы № 728 қаулысымен бекітілген Кәсіпкерлікті дамыту жөніндегі 2021 – 2025 жылдарға арналған ұлттық жоба шеңберінде жұмыссыздарды жұмыс берушілердің сұратуы бойынша оқу ұйымдарында және жұмыс берушілердегі жұмыс орнында кәсіптік оқытуды ұйымдастыру және қаржыландыру тәртібін айқындайды.
2. Осы Қағидаларда мынадай негізгі ұғымдар пайдаланылады:
1) әлеуметтік-еңбек саласының бірыңғай ақпараттық жүйесі (бұдан әрі – "Еңбек нарығы" ААЖ) – халықты жұмыспен қамту мәселелері жөніндегі уәкілетті органның, халықты жұмыспен қамтудың жергілікті органдарының, халықты жұмыспен қамту орталықтарының, еңбек ресурстарын дамыту орталығының қызметін автоматтандыруға және әлеуметтік-еңбек саласында халыққа мемлекеттік қызметтерді ұсыну мақсатында ведомствоаралық өзара іс-қимыл жасауға арналған аппараттық-бағдарламалық кешен;
2) әлеуметтік кәсіптік бағдарлау – адамның кәсіптік білімін, дағдыларын, қызығушылықтарын және еңбек нарығының қажеттіліктерін ескере отырып, кәсіп таңдауда, кәсіп түрін ауыстыруда және біліктілігін арттыруда практикалық көмек көрсетуге бағытталған өзара байланысқан іс-шаралар кешені;
3) дуальды оқыту – кәсіпорынның (ұйымның), оқу орнының және білім алушының тең жауапкершілігі кезінде білім беру ұйымындағы оқытуды білім алушыларға жұмыс орындарын ұсынып және өтемақы төлемін төлей отырып, кәсіпорындағы (ұйымдағы) өндірістік оқыту мен кәсіптік практиканың міндетті кезеңдерімен ұштастыратын кадрлар даярлау нысаны;
4) жұмыс беруші – жұмыскер еңбек қатынастарында болатын жеке немесе заңды тұлға;
5) жұмыспен қамтудың жеке картасы – жеке бас деректері, жұмыспен қамтылу тарихы, ұсынылатын және іске асырылатын іс-шаралар, жұмыспен қамтуға жәрдемдесу мақсаттары және олардың орындалуы көрсетілетін құжат;
6) жұмыссыз адам – жұмыс іздеуді жүзеге асыратын және жұмысқа кірісуге дайын жеке тұлға;
7) кәсіптік оқыту – "Халықты жұмыспен қамту туралы" Қазақстан Республикасының Заңында көзделген жұмыспен қамтуға жәрдемдесу шаралары шеңберінде жаңа мамандықтар (кәсіптер) алу мақсатында білім беру ұйымдарында не жұмыс берушілер ұйымдарының жанындағы білім беру қызметіне құқығы бар оқу орталықтарында кәсіптік даярлауды, қайта даярлауды және біліктілігін арттыруды қамтитын оқыту;

8) колледж – учебное заведение, реализующее образовательные программы общего среднего, технического и профессионального образования;
9) учебное заведение – организация образования, реализующая образовательные программы технического и профессионального, послесреднего, высшего и (или) послевузовского образования;
10) учебный центр – организация, реализующая образовательные программы дополнительного образования с обязательной организацией производственной практики;
11) региональная комиссия – межведомственная комиссия при местном исполнительном органе области (города республиканского значения, столицы) по вопросам содействия занятости с участием местных представительных органов, представителей работодателей, профессиональных союзов и палаты предпринимателей областей, городов республиканского значения и столицы;
12) районная (городская) комиссия – межведомственная комиссия при местном исполнительном органе района (города) по вопросам занятости населения;
13) уполномоченный орган по вопросам занятости населения – центральный исполнительный орган, осуществляющий руководство и межотраслевую координацию в сфере занятости населения в соответствии с законодательством Республики Казахстан;
14) центр занятости населения (далее – центр занятости) – юридическое лицо, создаваемое местным исполнительным органом района, городов областного и республиканского значения, столицы в целях реализации активных мер содействия занятости и организации социальной защиты от безработицы и иных мер содействия занятости.
3. Продолжительность профессионального обучения составляет не более 6 (шести) месяцев, исходя из особенностей квалификации и навыков.
Глава 2. Порядок организации и финансирования профессионального обучения безработных в учебных организациях по запросу работодателей
Параграф 1. Порядок организации профессионального обучения безработных в учебных организациях по запросу работодателей
4. Профессиональное обучение безработных в учебных организациях по запросу работодателей (далее – Обучение) организуется по заявкам работодателей независимо от их формы собственности, при этом к участию допускаются работодатели, которые регулярно производят налоговые и другие социальные отчисления, у которых отсутствует просроченная задолженность по заработной плате и действующие более одного года.
5. Перечень квалификаций и навыков для проведения обучения формируется на основе заявок работодателей.
6. Работодатель для организации Обучения, подает заявку на предстоящий финансовый год по форме согласно приложению 1 к настоящим Правилам, в центр занятости в срок до 1 ноября текущего финансового года.

8) колледж – жалпы орта, техникалық және кәсіптік білімнің білім беру бағдарламаларын іске асыратын оқу орны;
9) оқу орны –техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі, жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру бағдарламаларын іске асыратын білім беру ұйымы;
10) оқу орталығы – міндетті түрде өндірістік практиканы ұйымдастырып, қосымша білімнің білім беру бағдарламаларын іске асыратын ұйым;
11) өңірлік комиссия – жергілікті өкілді органдар, жұмыс берушілер, кәсіптік одақтар және облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың және астананың кәсіпкерлер палатасы өкілдерінің қатысуымен облыстың (республикалық маңызы бар қаланың, астананың) жұмыспен қамтуға жәрдемдесу мәселелері жөніндегі жергілікті атқарушы органы жанындағы ведомствоаралық комиссия;
12) аудандық (қалалық) комиссия – ауданның (қаланың) жергілікті атқарушы органы жанындағы халықты жұмыспен қамту мәселелері жөніндегі ведомствоаралық комиссия;
13) халықты жұмыспен қамту мәселелері жөніндегі уәкілетті орган – Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес халықты жұмыспен қамту саласындағы басшылықты және салааралық үйлестіруді жүзеге асыратын орталық атқарушы орган;
14) халықты жұмыспен қамту орталығы (бұдан әрі – жұмыспен қамту орталығы) – жұмыспен қамтуға жәрдемдесудің белсенді шараларын іске асыру, жұмыссыздықтан әлеуметтік қорғауды және жұмыспен қамтуға жәрдемдесудің өзге де шараларын ұйымдастыру мақсатында ауданның, облыстық және республикалық маңызы бар қаланың, астананың жергілікті атқарушы органы құратын заңды тұлға.
3. Кәсіптік оқытудың ұзақтығы біліктілік пен дағдылардың ерекшеліктерінен шыға отырып, 6 (алты) айдан аспайтын мерзімді құрайды.
2-тарау. Жұмыс берушілердің сұратуы бойынша оқу ұйымдарында жұмыссыздарды кәсіптік оқытуды ұйымдастыру және қаржыландыру қағидалары
1-параграф. Жұмыс берушілердің сұратуы бойынша оқу ұйымдарында жұмыссыздарды кәсіптік оқытуды ұйымдастыру тәртібі
4. Жұмыс берушілердің сұратуы бойынша оқу ұйымдарында жұмыссыздарды кәсіптік оқыту (бұдан әрі – Оқыту) жұмыс берушілердің меншік нысанына қарамастан олардың сұратуы бойынша ұйымдастырылады, бұл ретте салық және басқа да әлеуметтік аударымдарды тұрақты түрде жүргізетін, жалақы бойынша мерзімі өткен берешегі жоқ және бір жылдан аса қызмет ететін жұмыс берушілердің қатысуына жол беріледі.
5. Оқытуды өткізу үшін біліктілік пен дағдылардың тізбесі жұмыс берушілердің өтінімдері негізінде қалыптастырылады.
6. Оқытуды ұйымдастыру үшін жұмыс берушілер ағымдағы қаржы жылындағы 1 қарашаға дейінгі мерзімде жұмыспен қамту орталығына алдағы қаржы жылына осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өтінім береді.

7. Центр занятости в течение 5 рабочих дней со дня завершения сбора заявок формирует единый перечень работодателей и направляет в районную (городскую) комиссию для утверждения.
8. Районная (городская) комиссия в течение 5 (пяти) рабочих дней утверждает перечень работодателей по заявкам которых будет организовано Обучение на очередной финансовый год с указанием квалификации (навыков), количества направляемых безработных на профессиональное обучение, продолжительности обучения.
Перечень работодателей обновляется в течение календарного года по мере необходимости.
9. Центр занятости в течение 5 (пяти) рабочих дней после утверждения перечня работодателей извещает работодателей о принятом решении районной (городской) комиссии.
10. Региональная палата предпринимателей (далее – РПП) для размещения государственного образовательного заказа осуществляет отбор учебных центров при работодателях и ассоциациях, колледжей проекта "Жас Маман", частных учебных центров и колледжей (далее – Организации образования) и включает их Реестр учебных центров и учебных заведений по профессиональной подготовке, переподготовке, повышению квалификации и присвоению квалификации по профессиям (специальностям) технического и обслуживающего труда Национальной палаты предпринимателей Республики Казахстан "Атамекен" (далее – Реестр).
11. Организации образования включаются в Реестр при условии соответствия следующим требованиям:
1) использование элементов дуального обучения с наставничеством;
2) наличие не менее 6 (шести) месяцев опыта проведения профессионального обучения с выдачей лицам, прошедшим обучение, сдавшим квалификационный экзамен, свидетельства установленного образца или сертификата, либо наличие лицензии на образовательную деятельность по специальностям технического и профессионального образования (для учебных центров при предприятиях или отраслевых ассоциациях опыт проведения профессионального обучения не требуется);
3) уровень трудоустройства лиц, прошедших обучение (на момент подачи заявки на включение в Реестр), составляет не менее 60%;
4) наличие преподавателей с профессиональным практическим опытом работы на производстве не менее одного года;
5) наличие материально-технической базы;
6) наличие образовательных программ профессионального обучения, согласованных с РПП и работодателями.
Уровень трудоустройства рассчитывается без учета лиц, призванных на срочную службу в Вооруженные силы Республики Казахстан, находящихся в отпуске по уходу за ребенком, повторно получающих образование и определяется на основании наличия обязательных пенсионных взносов.
Обязательные пенсионные взносы проверяются уполномоченным органом по вопросам занятости населения по истечении трех месяцев после завершения обучения безработными.
Порядок включения Организации образования в Реестр определяется Национальной палатой предпринимателей Республики Казахстан "Атамекен".

7. Жұмыспен қамту орталығы өтінімдерді жинау аяқталған күннен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде жұмыс берушілердің бірыңғай тізбесін қалыптастырады және бекіту үшін аудандық (қалалық) комиссияға жібереді.
8. Аудандық (қалалық) комиссия 5 (бес) жұмыс күні ішінде біліктілікті (дағдыларды), кәсіптік оқытуға жолданатын жұмыссыздардың санын, оқыту ұзақтығын көрсетумен өтінімдері бойынша Оқыту ұйымдастырылатын жұмыс берушілердің тізбесін бекітеді.
Жұмыс берушілердің тізбесі күнтізбелік жыл ішінде қажеттілігіне қарай жаңартылады.
9. Жұмыспен қамту орталығы жұмыс берушілердің тізбесі бекітілген соң 5 (бес) жұмыс күні ішінде аудандық (қалалық) комиссия қабылдаған шешім туралы жұмыс берушілерді хабардар етеді.
10. Өңірлік кәсіпкерлер палатасы (бұдан әрі – ӨКП) мемлекеттік білім беру тапсырысын орналастыру үшін жұмыс берушілер мен қауымдастықтар жанындағы оқу орталықтарын, "Жас Маман" жобасының колледждерді, жекеше оқу орталықтары мен колледждерді (бұдан әрі – Білім беру ұйымдары) іріктеуді жүзеге асырады және оларды "Атамекен" Қазақстан Республикасы ұлттық кәсіпкерлер палатысының техникалық және қызмет көрсету кәсіптері (мамандықтары) бойынша кәсіптік оқыту, қайта оқыту, біліктілікті арттыру және біліктілік беру бойынша оқу орталықтары мен оқу мекемелерінің тізіліміне (бұдан әрі – Тізілім) қосады.
11. Білім беру ұйымдары мынадай талаптарға сәйкес келген кезде Тізілімге қосылады:
1) тәлімгерлікпен дуальды оқыту элементтерін пайдалану;
2) оқуды аяқтаған және біліктілік емтиханын тапсырған адамдарға белгіленген үлгідегі куәлік немесе сертификат бере отырып, қысқа мерзімді кәсіптік оқытуды өткізу бойынша кемінде 6 (алты) ай тәжірибесінің болуы не техникалық және кәсіптік білім мамандықтары бойынша білім беру қызметіне лицензияның болуы (кәсіпорындар немесе салалық қауымдастықтар жанындағы оқу орталықтары үшін қысқа мерзімді кәсіптік оқыту жүргізу тәжірибесі талап етілмейді);
3) оқудан өткен адамдардың жұмысқа орналасу деңгейі (Тізілімге қосуға өтінім берген сәтте) кемінде 60 %-ды құрауы;
4) өндірісте кемінде бір жыл кәсіптік практикалық жұмыс өтілі бар оқытушылардың болуы;
5) материалдық-техникалық базаның болуы;
6) ӨКП және жұмыс берушілермен келісілген қысқа мерзімді кәсіптік оқыту бағдарламаларының болуы.
Жұмысқа орналасу деңгейі Қазақстан Республикасының Қарулы күштеріне мерзімді қызметке шақырылғандарсыз, бала күтіміне байланысты демалыста отырғандарсыз, қайта білім алып жатқандарсыз есептеледі және міндетті зейнетақы жарналарының бар болуы негізінде айқындалады.
Міндетті зейнетақы жарналарын жұмыссыздар оқуды аяқтағаннан кейін үш ай өткеннен кейін халықты жұмыспен қамту мәселелері жөніндегі уәкілетті орган тексереді.
Білім беру ұйымдарын Тізілімге енгізу тәртібін "Атамекен" Қазақстан Республикасының ұлттық кәсіпкерлер палатасы айқындайды.

12. Претенденты, желающие участвовать в Обучении, подают в центры занятости населения заявление по форме согласно приложению 2 к настоящим Правилам, с приложением следующих документов:
1) документ, удостоверяющий личность;
2) документы, подтверждающие трудовую деятельность в соответствии со статьей 35 Трудового кодекса Республики Казахстан (далее – Трудовой кодекс) (при наличии);
3) документы об образовании (аттестат, свидетельство, диплом), документы, подтверждающие прохождение обучения (удостоверение, сертификат) при наличии;
4) копия справки о состоянии здоровья согласно форме, утвержденной приказом исполняющего обязанности Министра здравоохранения Республики Казахстан от 30 октября 2020 года № ҚР ДСМ-175/2020 "Об утверждении форм учетной документации в области здравоохранения" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21579) (далее - Приказ № ҚР ДСМ-175/2020);
5) номер текущего (карточного) счета, открытого в банке второго уровня (предъявляется после зачисления в Организацию образования).
Копия справки о состоянии здоровья предъявляется после зачисления в Организацию образования.
После удостоверения личности и введения данных в АИС "Рынок труда" документы возвращаются претенденту.
13. Центр занятости проводит социальную профессиональную ориентацию претендента в соответствии с Правилами проведения социальной профессиональной ориентации, утвержденными приказом Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан от 14 июня 2016 года № 516 "О некоторых вопросах содействия занятости населения" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 13938) (далее - Приказ № 516).
Центр занятости по результатам социальной профессиональной ориентации формирует список претендентов на обучение и направляет работодателю на согласование посредством электронной почты.
14. Работодатель в течение 3 (трех) рабочих дней согласовывает список претендентов с указанием 3 вариантов Организации образования согласно Реестру. Претенденты исходя из рекомендации работодателя выбирают Организацию образования из Реестра.
15. В течение 3 (трех) рабочих дней со дня выбора претендентом Организации образования, Центр занятости выдает претенденту с его согласия направление на обучение в Организацию образования по форме согласно приложению 3 к настоящим Правилам и заключает с безработным, организацией образования и работодателем социальный контракт по профессиональному обучению (далее – Социальный контракт) согласно приложению 6 к Приказу № 516.

12. Оқытуға қатысқысы келетін үміткерлер жұмыспен қамту орталықтарына:
1) жеке басты куәландыратын құжатты;
2) Қазақстан Республикасы Еңбек кодексінің (бұдан әрі – Еңбек кодексі) 35-бабына сәйкес еңбек қызметін растайтын құжаттарды (бар болса);
3) бар болса білімі туралы құжатты (аттестат, куәлік, диплом), оқытудан өткенін растайтын құжатты (куәлік, сертификат);
4) "Денсаулық сақтау саласындағы есепке алу құжаттамасының нысандарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрі міндетін атқарушының 2020 жылғы 30 қазандағы № ҚР ДСМ-175/2020 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21579 болып тіркелген) (бұдан әрі – № ҚР ДСМ-175/2020 бұйрық) бекітілген денсаулық жағдайы туралы медициналық анықтаманың көшірмесін;
5) екінші деңгейдегі банкте ашылған ағымдағы (карталық) шоттың нөмірін (Білім беру ұйымына қабылданған соң ұсынылады) қоса бере отырып, осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өтініш береді.
Денсаулық жағдайы туралы медициналық анықтаманың көшірмесі Білім беру ұйымына қабылданған соң ұсынылады.
Жеке басын куәландырғаннан және "Еңбек биржасы" ААЖ-ға деректерді енгізгеннен кейін құжаттар үміткерге қайтарылады.
13. Жұмыспен қамту орталығы "Халықты жұмыспен қамтуға жәрдемдесудің кейбір мәселелері туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің 2016 жылғы 14 маусымдағы № 516 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 13938 болып тіркелген) (бұдан әрі – № 516 бұйрық) бекітілген Әлеуметтік кәсіптік бағдарлау жүргізу қағидаларына сәйкес үміткерге әлеуметтік кәсіптік бағдарлау өткізеді.
Жұмыспен қамту орталығы әлеуметтік кәсіптік бағдарлаудың нәтижесі бойынша оқуға үміткерлердің тізімін қалыптастырады және электрондық почтаның көмегімен жұмыс берушлерге келісуге жібереді.
14. Жұмыс беруші 3 (үш) күні ішінде Тізілімге сәйкес Білім беру ұйымының 3 нұсқасын көрсете отырып, үміткерлердің тізімін келіседі. Үміткерлер жұмыс берушінің ұсынымының негізінде Тізілімнен Білім беру ұйымын таңдайды.
15. Үміткер Білім беру ұйымын таңдаған күннен бастап 3 (үш) жұмыс күні ішінде жұмыспен қамту орталығы оған оның келісімімен осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша білім беру ұйымдарына оқуға жолдама береді және жұмыссызбен, білім беру ұйымымен және жұмыс берушімен № 516 бұйрыққа 6-қосымшаға сәйкес кәсіптік оқыту жөніндегі әлеуметтік келісімшарт (бұдан әрі – Әлеуметтік келісімшарт) жасайды.

16. Центр занятости заключает договора о государственных закупках с организацией образования для реализации программы Обучения (далее - Договор).
17. Претендент обращается к Организацию образования по вопросу Обучения в течение 5 (пяти) рабочих дней со дня получения направления от центра занятости.
18. Организация образования в течение 3 (трех) рабочих дней зачисляет на обучение претендентов, обратившихся по направлению центра занятости, и направляет в центр занятости копию приказа о зачислении.
19. Организация образования осуществляет обучение в очной форме и (или) онлайн режиме.
20. Организация образования совместно с работодателями и по согласованию с РПП разрабатывает образовательные (учебные) программы с элементами дуального обучения.
21. Образовательные (учебные) программы с элементами дуального обучения предусматривают теоретическое обучение и не менее шестидесяти процентов производственного обучения, профессиональной практики на базе предприятия (организации).
22. Организации образования отчисляют безработных в случаях:
1) пропуска занятий без уважительных причин в соответствии с внутренним распорядком организации образования;
2) неудовлетворительных оценок по итогам текущего контроля успеваемости, промежуточной аттестации в соответствии с Типовыми правилами проведения текущего контроля успеваемости, промежуточной и итоговой аттестации обучающихся для организаций среднего, технического и профессионального, послесреднего образования, утвержденными приказом Министра образования и науки Республики Казахстан от 18 марта 2008 года № 125 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 5191) (далее - Приказ № 125).
23. Отчисленные безработные по неуважительным причинам повторно проходят обучение по истечении одного года со дня повторной регистрации в безработных, но не более одного раза.
24. Организации образования проводят итоговую аттестацию безработных в соответствии с Приказом № 125.
25. Безработным, завершившим Обучение, организацией образования выдается свидетельство или сертификат по формам в соответствии с приказом Министра образования и науки Республики Казахстан от 28 января 2015 года № 39 "Об утверждении видов документов об образовании, форм документов об образовании государственного образца и правил их учета и выдачи, основных требований к содержанию документов об образовании собственного образца и правил их учета и выдачи, а также формы справки, выдаваемой лицам, не завершившим образование в организациях образования" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 10348) и Типовыми правилами деятельности организаций дополнительного образования для взрослых, утвержденными приказом Министра образования и науки Республики Казахстан от 30 октября 2018 года № 595 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 17657).

16. Жұмыспен қамту орталығы Оқыту бағдарламасын іске асыру үшін білім беру ұйымымен мемлекеттік сатып алулар туралы шарт (бұдан әрі – Шарт) жасайды.
17. Үміткер жұмыспен қамту орталығынан жолдама алған күнен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде Білім беру ұйымына Оқыту мәселесі бойынша жүгінеді.
18. Білім беру ұйымы 3 (үш) жұмыс күні ішінде жұмыспен қамту орталықтарының жолдамасы бойынша жүгінген үміткерлерді оқуға қабылдайды және қабылдау туралы бұйрықтың көшірмесін жұмыспен қамту орталығына жібереді.
19. Білім беру ұйымы оқытуды күндізгі нысанда және (немесе) онлайн режимде жүзеге асырады.
20. Білім беру ұйымы жұмыс берушілермен бірлесіп және ӨКП-ның келісімі бойынша дуальды оқыту элементтері бар білім беру (оқу) бағдарламаларын әзірлейді.
21. Дуальды оқыту элементтері бар білім беру (оқу) бағдарламалары теориялық оқытуды және кәсіпорынның (ұйымның) базасында кемінде алпыс пайыз өндірістік оқытуды, кәсіптік практиканы көздеуге тиіс.
22. Білім беру ұйымы жұмыссыздарды:
1) білім беру ұйымының ішкі тәртібіне сәйкес сабақтан дәлелсіз себептермен қалған;
2) Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2008 жылғы 18 наурыздағы № 125 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 5191 болып тіркелген) (бұдан әрі – № 125 бұйрық) бекітілген Орта, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім беру ұйымдары үшін білім алушылардың үлгеріміне ағымдағы бақылауды, оларды аралық және қорытынды аттестаттауды өткізудің үлгілік қағидаларына сәйкес үлгеріміне ағымдағы бақылаудан, аралық аттестаттаудан қорытынды бойынша қанағаттанарлықсыз баға алған жағдайларда оқудан шығарады.
23. Дәлелсіз себептермен оқудан шығарылған жұмыссыздар жұмыссыз ретінде қайта тіркелген күннен бастап бір жыл өткен соң ғана оқудан қайта өтеді, бірақ оқуға бір рет қана жіберіледі.
24. Білім беру ұйымы № 125 бұйрыққа сәйкес жұмыссыздарға қорытынды аттестаттау өткізеді.
25. Білім беру ұйымдары Оқытуды аяқтаған жұмыссыздарға "Білім туралы құжаттардың түрлерін, білім туралы мемлекеттік үлгідегі құжаттардың нысандарын және оларды есепке алу мен беру қағидаларын, білім туралы өзіндік үлгідегі құжаттардың мазмұнына қойылатын негізгі талаптарды және оларды есепке алу мен беру қағидаларын, сондай-ақ білім беру ұйымдарында білім алуды аяқтамаған адамдарға берілетін анықтаманың нысанын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2015 жылғы 28 қаңтардағы № 39 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10348 болып тіркелген) және Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2018 жылғы 30 қазандағы № 595 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 17657 болып тіркелген) Тиісті үлгідегі және түрдегі білім беру ұйымдары қызметінің үлгілік қағидаларына сәйкес нысан бойынша куәлік немесе сертификат береді.

26. В течение 10 (десяти) рабочих дней со дня успешного завершения обучения безработным работодатель на основе Социального контракта трудоустраивает его на заявленное рабочее место сроком не менее 12 (двенадцати) месяцев.
27. Работодатель в соответствии с подпунктом 4) пункта 2 статьи 28 Закона "О занятости населения" в течение 5 (пяти) рабочих дней извещает центр занятости о приеме на работу или отказе в приеме на работу безработного.
28. Центр занятости отражает в индивидуальной карте занятости сведения о прохождении обучения безработным и трудоустройстве на постоянную работу после завершения (до окончания срока обучения) обучения.
29. Работодатель заключает трудовой договор с безработным, в соответствии со статьей 33 Трудового кодекса. Работодатель вносит информацию о заключении и прекращении с безработным трудового договора в единую систему учета трудовых договоров в порядке, предусмотренном Трудовым кодексом.
30. В случае отказа от приема безработного на заявленное рабочее место работодатель возмещает в бюджет фактические расходы государства на обучение, включая суммы выплаченной материальной помощи и стипендии безработному, за исключением случаев ликвидации работодателя – юридического лица либо прекращении деятельности работодателя – физического лица, сокращении численности штата работников, снижении объема производства и выполняемых работ и услуг, повлекшем ухудшение экономического состояния работодателя.
31. Организации образования ежемесячно к 1 (первому) числу месяца, следующего за отчетным, представляют в центр занятости отчет о ходе реализации Обучения по формам согласно приложению 4 и 5 к настоящим Правилам и акт выполненных работ по форме согласно приложению 22-2 к Правилам осуществления государственных закупок, утвержденными приказом Министра финансов Республики Казахстан от 11 декабря 2015 года № 648 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 12590).
32. Центр занятости ежемесячно в срок до 1 (первого) числа месяца, следующего за отчетным на основе сведений Организаций образования проставляет данные по статусам обучающихся безработных в АИС "Рынок труда".
Параграф 2. Порядок финансирования профессионального обучения безработных в учебных организациях по запросу работодателей
33. Финансирование Обучения осуществляется местными органами по вопросам занятости населения за счет средств местного бюджета, а также из других источников, не запрещенных законодательством Республики Казахстан.
34. Стоимость Обучения в организациях образования устанавливается региональными комиссиями по представлению местных исполнительных органов в области образования областного уровня и РПП ежегодно, исходя из расходов на образовательный процесс в соответствии с требованиями образовательных программ, и предусматривает также оплату труда мастеров производственного обучения.

26. Жұмыссыз оқуды сәтті аяқтағаннан кейін жұмыс беруші оны 10 (он) жұмыс күні ішінде мәлімдеген жұмыс орнына кемінде 12 (он екі) мерзімге жұмысқа орналастырады.
27. Жұмыс беруші жұмысқа қабылдау немесе одан бас тарту туралы халықты жұмыспен қамту орталығын "Халықты жұмыспен қамту туралы" Заңның 28-бабы 2-тармағы 4) тармақшасында белгіленген мерзімдерде хабардар етеді.
28. Жұмыспен қамту орталығы жұмыссыздың оқудан өткендігі және оқуды аяқтағаннан кейін (оқу мерзімі аяқталғанға дейін) тұрақты жұмысқа орналасқаны туралы мәліметтерді жұмыспен қамтудың жеке картасында көрсетіледі.
29. Жұмыс беруші жұмыссызбен Еңбек кодексінің 33-бабына сәйкес еңбек шартын жасайды. Жұмыс беруші Еңбек кодексінде көзделген тәртіппен еңбек шарттарын есепке алудың бірыңғай жүйесіне жұмыссызбен еңбек шартын жасасу және тоқтату туралы ақпаратты енгізеді.
30. Жұмыс беруші-заңды тұлғаның таратылған не жұмыс беруші-жеке тұлға қызметі тоқтатылған, жұмыскерлер саны немесе штат қысқарған, жұмыс берушінің экономикалық жай-күйінің нашарлауына алып келген өндірістер және орындалатын жұмыстар мен көрсетілетін қызметтер көлемі төмендеген жағдайларды қоспағанда, жұмыс беруші жұмыссызды мәлімдеген жұмыс орнына жұмысқа қабылдаудан бас тартқан жағдайда, төленген материалдық көмек пен стипендияның сомасын қоса алғанда, мемлекеттің оқуға нақты жұмсаған шығыстарын бюджетке қайтарады.
31. Білім беру ұйымдары ай сайын есепті айдан кейінгі айдың 1 (бірінші) күніне қарай жұмыспен қамту орталығына осы Қағидаларға 4 және 5-қосымшаларға сәйкес нысан бойынша Оқытудың іске асырылу барысы туралы есептілік және Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2015 жылғы 11 желтоқсандағы № 648 бұйрығымен бекітілген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 12590 болып тіркелген) Мемлекеттік сатып алуларды жүзеге асыру қағидаларына 22-2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша орындалған жұмыстардың актісін ұсынады.
32. Жұмыспен қамту орталығы есепті айдан кейінгі айдың 1 (бірінші) күніне дейінгі мерзімде Білім беру ұйымдарының мәліметтерінің негізінде "Еңбек нарығы" ААЖ-ға оқып жатқан жұмыссыздардың статустары бойынша деректерді қояды.
2-параграф. Жұмыс берушілердің сұратуы бойынша оқу ұйымдарында жұмыссыздарды кәсіптік оқытуды қаржыландыру қағидалары
33. Оқытуды қаржыландыруды халықты жұмыспен қамту мәселелері жөніндегі жергілікті атқарушы органдар жергілікті бюджет қаражаты есебінен, сондай-ақ, Қазақстан Республикасының заңнамаларында тыйым салынбаған көздерден жүзеге асырады.
34. Білім беру ұйымдарындағы Оқытудың құнын облыстық деңгейдегі білім беру саласындағы жергілікті атқарушы органдардың және ӨКП-ның ұсынымы бойынша білім беру бағдарламаларының талаптарына сәйкес білім беру процесіне арналған шығыстарға сүйене отырып, өңірлік комиссиялар жыл сайын белгілейді және онда өндірістік оқыту шеберлеріне еңбекақы төлеу көзделеді.

35. Оплата труда мастеров производственного обучения осуществляется в соответствии с методикой подушевого нормативного финансирования дошкольного воспитания и обучения, среднего, технического и профессионального, послесреднего, высшего и послевузовского образования, утвержденной приказом Министра образования и науки Республики Казахстан от 27 ноября 2017 года № 597 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 16137) (далее - Приказ № 597).
36. Безработные, проходящие Обучение, обеспечиваются государственной поддержкой по оплате обучения, стипендией в размере, установленном законодательством Республики Казахстан для студентов, обучающихся в организациях образования, реализующих образовательные программы технического и профессионального образования по рабочим квалификациям, а также материальной помощью на проезд, проживание и прохождение медицинского осмотра.
37. Материальная помощь предоставляется в следующих размерах:
1) на проезд за весь период обучения в организациях образования, расположенных в пределах области, но вне населенных пунктов мест постоянного проживания безработных, до места обучения и обратно в размере 4 месячных расчетных показателей (далее – МРП);
2) на проживание ежемесячно в городах Нур-Султане, Алматы, Шымкенте, Атырауской и Мангистауской областях в размере 15 МРП, в остальных областях в размере 10 МРП, в организациях образования, расположенных вне населенных пунктов мест постоянного проживания безработных;
3) на прохождение медицинского осмотра за весь период обучения в размере 2 МРП.
38. Материальная помощь выплачивается без представления документов, подтверждающих расходы, на основании справки посещения, выданной организацией образования.
39. При прохождении Обучения в онлайн режиме материальная помощь на проживание и проезд не выплачивается.
40. Центр занятости ежемесячно к 10 (десятому) числу месяца, следующего за отчетным, на основании отчетов, представленных Организацией образования, перечисляет стипендию и материальную помощь на текущие (карточные) счета безработных.
41. Центр занятости ежемесячно к 15 (пятнадцатому) числу месяца, следующего за отчетным, на основании акта выполненных работ, предоставленной Организацией образования перечисляет оплату за Обучение на расчетный счет Организации образования.
Глава 3. Порядок организации и финансирования профессионального обучения безработных на рабочем месте у работодателей
Параграф 1. Порядок организации профессионального обучения безработных на рабочем месте у работодателей

35. Өндірістік оқыту шеберлеріне еңбекақы төлеу Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2017 жылғы 27 қарашадағы № 597 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 16137 болып тіркелген) (бұдан әрі – № 597 бұйрық) бекітілген Мектепке дейінгі тәрбие мен оқытудың, орта, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім берудің, сондай-ақ кредиттік оқыту технологиясын есепке алғандағы жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білім берудің жан басына шаққандағы нормативтік қаржыландыру әдістемесіне сәйкес жүзеге асырылады.
36. Оқытудан өтіп жатқан жұмыссыздар оқу ақысын төлеу бойынша мемлекеттік қолдаумен, Қазақстан Республикасының заңнамасында жұмысшы біліктіліктер бойынша техникалық және кәсіптік білім беру бағдарламаларын іске асыратын білім беру ұйымдарында оқып жатқан студенттер үшін белгіленген мөлшерде стипендиямен, сондай-ақ, жол жүруге, тұруға және медициналық тексеріп-қараудан өтуге материалдық көмекпен қамтамасыз етіледі.
37. Материалдық көмек:
1) облыс шегінде, бірақ жұмыссыздар тұрақты тұратын елді мекендерден тыс орналасқан білім беру ұйымдарында оқыған барлық кезеңде оқу орнына баруға және қайтуға 4 айлық есептік көрсеткіш (бұдан әрі – АЕК) мөлшерінде жол жүруге;
2) жұмыссыздар тұрақты тұратын елді мекендерден тыс орналасқан білім беру ұйымдарында оқыған уақытта Нұр-Сұлтан, Алматы, Шымкент қалаларында, Атырау және Маңғыстау облыстарында тұруға ай сайын – 15 АЕК мөлшерінде, қалған облыстарда, "Еңбек" бағдарламасына қатысушылардың тұрақты тұратын жерінен тыс елді мекендерде орналасқан білім беру ұйымдарында 10 АЕК мөлшерінде;
3) оқудың барлық кезеңінде медициналық тексеріп-қараудан өтуге 2 АЕК мөлшерінде беріледі.
38. Материалдық көмек шығыстарды растайтын құжаттар ұсынылмай, білім беру ұйымы берген сабаққа келуі туралы анықтаманың негізінде төленеді.
39. Оқытудан онлайн режимде өткен кезде тұруға және жол жүруге материалдық көмек төленбейді.
40. Жұмыспен қамту орталығы ай сайын есепті айдан кейінгі айдың 10 (оныншы) күніне қарай Білім беру ұйымы ұсынған есептіліктердің негізінде жұмыссыздардың ағымдағы (карточкалық) шоттарына стипендия мен материалдық көмекті аударады.
41. Жұмыспен қамту орталығы ай сайын есепті айдан кейінгі айдың 15 (он бесінші) күніне қарай Білім беру ұйымы ұсынған орындалған жұмыстардың актісінің негізінде Білім беру ұйымының есеп айырылсу шотына Оқыту ақысын аударады.
3-тарау. Жұмыссызды жұмыс берушілердегі жұмыс орнында кәсіптік оқытуды ұйымдастыру және қаржыландыру тәртібі
1-параграф. Жұмыссызды жұмыс берушілердегі жұмыс орнында кәсіптік оқытуды ұйымдастыру тәртібі

42. Профессиональное обучение безработных на рабочем месте у работодателей (далее – Обучение) организуется на предприятиях и организациях при соответствии их следующим требованиям:
1) наличие статуса действующего юридического лица или индивидуального предпринимателя, зарегистрированного на территории Республике Казахстан;
2) осуществление деятельности более одного года;
3) отсутствие просроченной задолженности по налогам, взносам и отчислениям;
4) наличие материально-технической базы;
5) наличие квалифицированных работников с профессиональным практическим опытом работы на производстве не менее одного года;
6) наличие индивидуальной программы подготовки кадров по рабочим квалификациям;
7) уровень трудоустройства лиц, прошедших обучение (на момент подачи заявки) составляет не менее 60%;
Уровень трудоустройства рассчитывается без учета лиц, призванных на срочную службу в Вооруженные силы Республики Казахстан, находящихся в отпуске по уходу за ребенком, повторно получающих образование и определяется на основании наличия обязательных пенсионных взносов.
Обязательные пенсионные взносы проверяются уполномоченным органом по вопросам занятости населения по истечении трех месяцев после завершения обучения безработными.
43. Порядок организации Обучения определяется работодателем и оформляется приказом. В приказе указываются подразделения предприятия, где будет проводиться обучение, формы проведения обучения, фамилия и имя наставника.
44. Работодатель для организации Обучения, подает заявку на предстоящий финансовый год по форме согласно приложению 6 к настоящим Правилам, в центр занятости в срок до 1 ноября текущего финансового года.
45. Центр занятости в течение 10 (десяти) рабочих дней со дня завершения сбора заявок рассматривает заявки на предмет соответствия критериям отбора работодателей, указанным в пункте 43 настоящих Правил.
По итогам проведенной работы центр занятости в течение 3 (трех) рабочих дней формирует единый перечень работодателей и направляет в районную (городскую) комиссию для утверждения.
46. Районная (городская) комиссия в течение 5 (пяти) рабочих дней утверждает перечень работодателей по заявкам которых будет организовано Обучение на очередной финансовый год с указанием квалификации (навыков), количества направляемых безработных на профессиональное обучение, продолжительности обучения.
Перечень работодателей обновляется в течение календарного года по мере необходимости.
47. Центр занятости в течение 5 (пяти) рабочих дней после утверждения перечня работодателей извещает работодателей о принятом решении районной (городской) комиссии.

42. Жұмыссызды жұмыс берушілердегі жұмыс орнында кәсіптік оқыту (бұдан әрі – Оқыту) мынадай талаптарға сәйкес келетін:
1) Қазақстан Республикасының аумағында тіркелген жұмыс істеп тұрған заңды тұлға немесе дара кәсіпкер статусы бар;
2) бір жылдан астам жұмыс істеп тұрған;
3) салық, жарналар және аударымдар бойынша өтіп кеткен берешегі жоқ;
4) материалдық-техникалық базасы бар;
5) өндірісте кемінде бір жыл кәсіптік практикалық жұмыс өтілі бар білікті жұмыскерлері бар;
6) жұмысшы біліктіліктер бойынша кадрлар даярлаудың жеке бағдарламалары бар;
7) оқудан өткен адамдардың жұмысқа орналасу деңгейі (өтінім берген сәтте) кемінде 60 %-ды құрайтын кәсіпорындар мен ұйымдарда ұйымдастырылады.
Жұмысқа орналасу деңгейі Қазақстан Республикасының Қарулы күштеріне мерзімді қызметке шақырылғандарсыз, бала күтіміне байланысты демалыста отырғандарсыз, қайта білім алып жатқандарсыз есептеледі және міндетті зейнетақы жарналарының бар болуы негізінде айқындалады.
Міндетті зейнетақы жарналарын жұмыссыздар оқуды аяқтағаннан кейін үш ай өткеннен кейін халықты жұмыспен қамту мәселелері жөніндегі уәкілетті орган тексереді.
43. Оқытуды ұйымдастыру тәртібін жұмыс беруші айқындайды және бұйрықпен рәсімдейді. Бұйрықта оқу өтетін кәсіпорынның бөлімі, оқуды өткізу нысандары, тәлімгердің тегі және аты көрсетіледі.
44. Оқытуды ұйымдастыру үшін жұмыс беруші ағымдағы қаржы жылындағы 1 қарашаға дейінгі мерзімде жұмыспен қамту орталығына алдағы қаржы жылына осы Қағидаларға 6-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өтінім береді.
45. Жұмыспен қамту орталығы өтінімдерді жинау аяқталған күннен бастап 10 (он) жұмыс күні ішінде өтінімдерді осы Қағидалардың 43-тармағында көрсетілген жұмыс берушілерді іріктеу өлшемшарттарына сәйкес келуі тұрғысынан қаралады.
Жұмыспен қамту орталығы жүргізілген жұмыстың қортындысы бойынша 3 (үш) жұмыс күні ішінде жұмыс берушілердің бірыңғай тізбесін қалыптастырады және бекіту үшін аудандық (қалалық) комиссияға жібереді.
46. Аудандық (қалалық) комиссия 5 (бес) жұмыс күні ішінде біліктілікті (дағдыларды), кәсіптік оқытуға жолданатын жұмыссыздардың санын, оқыту ұзақтығын көрсетумен өтінімдері бойынша Оқыту ұйымдастырылатын жұмыс берушілердің тізбесін бекітеді.
Жұмыс берушілердің тізбесі күнтізбелік жыл ішінде қажеттілігіне қарай жаңартылады.
47. Жұмыспен қамту орталығы жұмыс берушілердің тізбесі бекітілген соң 5 (бес) жұмыс күні ішінде аудандық (қалалық) комиссия қабылдаған шешім туралы жұмыс берушілерді хабардар етеді.

48. На основании положительного решения районной (городской) комиссии центр занятости заключает с работодателем договор на организацию и финансирование обучения безработных на рабочем месте у работодателей (далее – Договор) по форме согласно приложению 7 к настоящим Правилам.
49. Претенденты, желающие участвовать в Обучении, подают в центры занятости населения заявление по форме согласно приложению 8 к настоящим Правилам, с приложением следующих документов:
1) документ, удостоверяющий личность;
2) документы, подтверждающие трудовую деятельность в соответствии со статьей 35 Трудового кодекса Республики Казахстан (далее – Трудовой кодекс) (при наличии);
3) документы об образовании (аттестат, свидетельство, диплом), документы, подтверждающие прохождение обучения (удостоверение, сертификат) при наличии;
4) копия справки о состоянии здоровья согласно форме, утвержденной Приказом № ҚР ДСМ-175/2020 (предъявляется после зачисления в Организацию образования).
После удостоверения личности и введения данных в АИС "Рынок труда" документы возвращаются претенденту.
50. Центр занятости проводит социальную профессиональную ориентацию претендента в соответствии с Правилами проведения социальной профессиональной ориентации, утвержденными Приказом № 516.
51. Центр занятости по результатам социальной профессиональной ориентации формирует список претендентов на обучение и направляет работодателю на согласование посредством электронной почты.
52. Работодатель в течение 5 (пяти) рабочих дней согласовывает список претендентов на Обучение и при необходимости проводит собеседование с потенциальными претендентами.
53. Центр занятости в течение 3 (трех) рабочих дней извещает претендентов о принятом решении работодателя и выдают претендентам с их согласия направление на обучение по форме согласно приложению 9 к настоящим Правилам.
54. Претенденты обращаются к работодателю по вопросу Обучения в течение 5 (пяти) рабочих дней со дня получения направления от центра занятости.
55. Работодатель принимает на Обучение претендентов, обратившихся по направлению центра занятости, и заключает с претендентами трудовой договор на период обучения, в соответствии со статьей 33 Трудового кодекса.
56. Работодатель в течение 5 (пяти) рабочих дней извещает центр занятости о приеме на работу безработного в период обучения и вносит информацию о заключении и прекращении с безработным трудового договора в единую систему учета трудовых договоров в порядке, предусмотренном Трудовым кодексом.
57. Трудовой договор расторгается в случаях пропуска занятий без уважительных причин и неисполнение своих должностных обязанностей согласно трудовому законодательству, а также по итогам текущего контроля успеваемости, промежуточной аттестации/сертификации.

48. Аудандық (қалалық) комиссияның оң шешімінің негізінде жұмыспен қамту орталығы жұмыс берушімен осы Қағидаларға 7-қосымшаға сәйкес нысан бойынша жұмыссыздарды жұмыс берушілердегі жұмыс орнында кәсіптік оқытуды ұйымдастыруға және қаржыландыруға шарт (бұдан әрі – Шарт) жасайды.
49. Оқытуға қатысқысы келетін үміткерлер жұмыспен қамту орталықтарына:
1) жеке басты куәландыратын құжатты;
2) Қазақстан Республикасы Еңбек кодексінің (бұдан әрі – Еңбек кодексі) 35-бабына сәйкес еңбек қызметін растайтын құжаттарды (бар болса);
3) бар болса білімі туралы құжатты (аттестат, куәлік, диплом), оқытудан өткенін растайтын құжатты (куәлік, сертификат);
4) № ҚР ДСМ-175/2020 бұйрықпен бекітілген денсаулық жағдайы туралы медициналық анықтаманың көшірмесін (Білім беру ұйымына қабылданған соң ұсынылады) қоса бере отырып, осы Қағидаларға 8-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өтініш береді.
Жеке басын куәландырғаннан және "Еңбек биржасы" ААЖ-ға деректерді енгізгеннен кейін құжаттар үміткерге қайтарылады.
50. Жұмыспен қамту орталығы № 516 бұйрықпен бекітілген Әлеуметтік кәсіптік бағдарлау жүргізу қағидаларына сәйкес үміткерге әлеуметтік кәсіптік бағдарлау өткізеді.
51. Жұмыспен қамту орталығы әлеуметтік кәсіптік бағдарлаудың нәтижесі бойынша оқуға үміткерлердің тізімін қалыптастырады және электрондық почтаның көмегімен жұмыс берушіге келісуге жібереді.
52. Жұмыс беруші 5 (бес) жұмыс күні ішінде Оқуға үміткерлердің тізімін келіседі және қажет болған кезде әлеуетті үміткерлермен сұхбаттасу өткізеді.
53. Жұмыспен қамту орталығы 3 (үш) жұмыс күні ішінде үміткерлерді жұмыс беруші қабылдаған шешім туралы хабардар етеді және олардың келісімімен жұмыссыздарға осы Қағидаларға 9-қосымшаға сәйкес нысан бойынша оқуға жолдама береді.
54. Үміткер жұмыспен қамту орталығынан жолдама алған күннен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде жұмыс берушіге Оқыту мәселесі бойынша жүгінеді.
55. Жұмыс беруші жұмыспен қамту орталығының жолдамасы бойынша жүгінген үміткерлерді Оқуға қабылдайды және үміткерлермен Еңбек кодексінің 33-бабына сәйкес еңбек шартын жасайды.
56. Жұмыс беруші 5 (бес) жұмыс күні ішінде оқу кезеңінде жұмыссызды жұмысқа қабылдау туралы жұмыспен қамту орталығын хабардар етеді және Еңбек кодексінде көзделген тәртіппен еңбек шарттарын есепке алудың бірыңғай жүйесіне жұмыссызбен еңбек шартын жасасу және тоқтату туралы ақпаратты енгізеді.
57. Еңбек шарты сабақтарды дәлелсіз себептермен босату және еңбек заңнамаларын сәйкес өз қызметтік міндеттемелерін орындамау жағдайларында, сондай-ақ үлгерімді ағымдағы бақылау, аралық аттестаттау/сертификаттау қорытындысы бойынша бұзылады.

58. Отчисленные безработные по неуважительным причинам повторно проходят обучение по истечении одного года со дня повторной регистрации в безработных, но не более одного раза.
59. Работодатель составляет индивидуальную программу обучения безработного и осуществляет обучение на рабочем месте с закреплением квалифицированного наставника.
60. По окончанию обучения работодатель проводит квалификационный экзамен безработных по оценке профессиональной подготовленности.
61. Безработным, завершившим обучение, работодателем выдается сертификат о приобретении профессиональных навыков и предлагается трудоустройство на рабочее место.
62. В течение 10 (десяти) рабочих дней со дня успешного завершения обучения безработным работодатель на основе Договора трудоустраивает его на постоянную работу со сроком не менее 12 (двенадцати) месяцев.
63. Работодатель в соответствии с подпунктом 4) пункта 2 статьи 28 Закона "О занятости населения" в течение 5 (пяти) рабочих дней извещает центр занятости о приеме на работу или отказе в приеме на работу безработного.
64. Центр занятости отражает в индивидуальной карте занятости сведения о прохождении обучения безработным и трудоустройстве на постоянную работу после завершения (до окончания срока обучения) обучения.
65. Работодатель заключает трудовой договор с безработным, в соответствии со статьей 33 Трудового кодекса. Работодатель вносит информацию о заключении и прекращении с безработным трудового договора в единую систему учета трудовых договоров в порядке, предусмотренном Трудовым кодексом.
66. В случае отказа от приема безработного на постоянную работу работодатель возмещает в бюджет фактические расходы государства на выплату заработной платы безработным, направленным на обучение, за исключением случаев ликвидации работодателя – юридического лица либо прекращении деятельности работодателя – физического лица, сокращении численности штата работников, снижении объема производства и выполняемых работ и услуг, повлекшем ухудшение экономического состояния работодателя.
67. Работодатель ежемесячно к 1 (первому) числу месяца, следующего за отчетным, представляют в центр занятости отчет о ходе реализации Обучения по формам согласно приложению 10 и 11 к настоящим Правилам и акт выполненных работ по форме согласно приложению 50 к приказу Министра финансов Республики Казахстан от 20 декабря 2012 года № 562 "Об утверждении форм первичных учетных документов" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 8265).
68. Центр занятости ежемесячно в срок до 1 (первого) числа месяца, следующего за отчетным на основе сведений Работодателя, проставляет данные по статусам обучающихся безработных в АИС "Рынок труда".

58. Дәлелсіз себептермен оқудан шығарылған жұмыссыздар жұмыссыз ретінде қайта тіркелген күннен бастап бір жыл өткен соң ғана оқудан қайта өтеді, бірақ оқуға бір рет қана жіберіледі.
59. Жұмыс беруші жұмыссыздың жеке оқу бағдарламасын жасайды және білікті тәлімгерді бекітіп, жұмыс орнында оқытуды жүзеге асырады.
60. Оқуды аяқтаған соң жұмыс беруші жұмыссыздардың кәсіптік даярлығын бағалау бойынша біліктілік емтихан өткізеді.
61. Оқуды аяқтаған жұмыссыздарға жұмыс беруші кәсіби дағдыларды меңгергені туралы сертификат береді және жұмыс орнына жұмысқа орналасуды ұсынады.
62. Жұмыссыз оқуды сәтті аяқтағаннан кейін жұмыс беруші Шарттың негізінде оны 10 (он) жұмыс күні ішінде тұрақты жұмыс орнына кемінде 12 (он екі) мерзімге жұмысқа орналастырады.
63. Жұмыс беруші жұмысқа қабылдау немесе одан бас тарту туралы жұмыспен қамту орталығын "Халықты жұмыспен қамту туралы" Заңның 28-бабы 2-тармағы 4) тармақшасында белгіленген мерзімдерде хабардар етеді.
64. Жұмыспен қамту орталығы жұмыссыздың оқудан өткені және оқуды аяқтағаннан кейін (оқу мерзімі аяқталғанға дейін) тұрақты жұмысқа орналасқаны туралы мәліметтерді жұмыспен қамтудың жеке картасында көрсетеді.
65. Жұмыс беруші жұмыссызбен Еңбек кодексінің 33-бабына сәйкес еңбек шартын жасайды. Жұмыс беруші Еңбек кодексінде көзделген тәртіппен еңбек шарттарын есепке алудың бірыңғай жүйесіне жұмыссызбен еңбек шартын жасасу және тоқтату туралы ақпаратты енгізеді.
66. Жұмыс беруші-заңды тұлғаның таратылған не жұмыс беруші- жеке тұлға қызметі тоқтатылған, жұмыскерлер саны немесе штат қысқарған, жұмыс берушінің экономикалық жай-күйінің нашарлауына алып келген өндірістер және орындалатын жұмыстар мен көрсетілетін қызметтер көлемі төмендеген жағдайларды қоспағанда, жұмыс беруші жұмыссызды тұрақты жұмысқа қабылдаудан бас тартқан жағдайда, мемлекеттің оқуға жіберілген жұмыссызға жалақы төлеуге жұмсаған шығыстарын бюджетке қайтарады.
67. Жұмыс берушілер ай сайын есепті айдан кейінгі айдың 1 (бірінші) күніне қарай жұмыспен қамту орталығына осы Қағидаларға 10 және 11-қосымшаларға сәйкес нысан бойынша Оқытудың іске асырылу барысы туралы есептілік және "Бастапқы есепке алу құжаттарының нысандарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2012 жылғы 20 желтоқсандағы № 562 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 8265 болып тіркелген) 50-қосымшаға сәйкес нысан бойынша орындалған жұмыстардың актісін ұсынады.
68. Жұмыспен қамту орталығы есепті айдан кейінгі айдың 1 (бірінші) күніне дейінгі мерзімде жұмыс берушілердің мәліметтерінің негізінде "Еңбек нарығы" ААЖ-ға оқып жатқан жұмыссыздардың статустары бойынша деректерді қояды.

Параграф 2. Порядок финансирования профессионального обучения безработных на рабочем месте у работодателей
69. Финансирование Обучения осуществляется местными органами по вопросам занятости населения за счет средств местного бюджета, а также из других источников, не запрещенных законодательством Республики Казахстан.
70. Стоимость Обучения устанавливается региональными комиссиями по представлению местных исполнительных органов в области образования областного уровня и РПП ежегодно, исходя из расходов на образовательный процесс в соответствии с требованиями образовательных программ, и предусматривает также оплату труда мастеров производственного обучения.
Оплата труда мастеров производственного обучения осуществляется в соответствии с методикой подушевого нормативного финансирования дошкольного воспитания и обучения, среднего, технического и профессионального, послесреднего, высшего и послевузовского образования, утвержденной Приказом № 597.
71. Заработная плата безработным в период обучения выплачивается центром занятости.
72. Размер заработной платы в месяц составляет 20 МРП с учетом налогов, обязательных социальных отчислений, компенсаций за неиспользованный трудовой отпуск и банковских услуг, без учета выплат по экологическим надбавкам.
73. В зависимости от сложности выполняемой работы работодатель за счет собственных средств устанавливает дополнительную надбавку к заработной плате за фактически выполненную работу.
74. Центр занятости ежемесячно к 10 (десятому) числу месяца, следующего за отчетным, на основании отчетов, представленных работодателем, перечисляет заработную плату на текущие (карточные) счета безработных.
75. Выплата социального пособия по временной нетрудоспособности безработным в период обучения производятся центром занятости в соответствии с Трудовым кодексом.
76. Центр занятости ежемесячно к 15 (пятнадцатому) числу месяца, следующего за отчетным, на основании акта выполненных работ, предоставленной работодателем перечисляет оплату за Обучение на расчетный счет работодателя.
Приложение 1
к Правилам организации
и финансирования
профессионального обучения
Форма
Центр занятости населения _______________
_______________________ района (города)
Заявка на предстоящий финансовый год
на профессиональное обучение безработных в учебных организациях от
_____________________________________________________________________________
_____________________________________________________________________________
(полное наименование работодателя, юридический адрес, БИН (ИИН),
контактные лица и телефоны)
№ п/п
Наименование квалификации или навыка по которой необходимо организовать обучение
Количество обучаемых, человек
Продолжительность обучения, месяцев
Ответственный представитель работодателя:
__________________________________________ ______________
(должность, фамилия, имя, отчество (при его наличии)) (подпись)
Дата подачи заявки: ______________.
Приложение 2
к Правилам организации
и финансирования
профессионального обучения
Форма
Директору центра занятости населения
_________________________ района (города)
от _____________________________________,
проживающего по адресу: _________________
_______________________________________.
(Фамилия, имя, отчество (при его наличии))
Заявление
Прошу направить меня на профессиональное обучение по запросу работодателей.
К заявлению прилагаю следующие документы:
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________.
Даю согласие на сбор и обработку моих персональных данных, необходимых
для получения активной меры содействия занятости.
Согласен на использование сведений, составляющих охраняемую законом тайну,
содержащихся в информационных системах.
*за достоверность представленных документов несет ответственность заявитель.
___________________ ______________
Дата подпись
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------
(линия отреза)
Заявление гражданина (ки) ________________________________________ принято
"___" _________ 20___ года зарегистрировано под № _____, фамилия, имя, отчество
(при его наличии), должность лица, принявшего документы:
_________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________.
__________________ _______________
Дата подпись
Приложение 3
к Правилам организации
и финансирования
профессионального обучения
Форма
Направление № ____
на профессиональное обучение в учебное организация по запросу работодателей
Гражданин (гражданка) ___________________________________________________
(Фамилия, имя, отчество (при его наличии))
направляется для профессионального обучения в _____________________________
________________________________________________________________________
(Наименование организации образования, адрес, контактный телефон)

2-параграф. Жұмыссызды жұмыс берушілердегі жұмыс орнында кәсіптік оқытуды қаржыландыру тәртібі
69. Оқытуды қаржыландыруды халықты жұмыспен қамту мәселелері жөніндегі жергілікті атқарушы органдар жергілікті бюджет қаражаты есебінен, сондай-ақ, Қазақстан Республикасының заңнамаларында тыйым салынбаған көздерден жүзеге асырады.
70. Оқытудың құнын облыстық деңгейдегі білім беру саласындағы жергілікті атқарушы органдардың және ӨКП-ның ұсынымы бойынша білім беру бағдарламаларының талаптарына сәйкес білім беру процесіне арналған шығыстарға сүйене отырып, өңірлік комиссиялар жыл сайын белгілейді және онда өндірістік оқыту шеберлеріне еңбекақы төлеу көзделеді.
Өндірістік оқыту шеберлеріне еңбекақы төлеу № 597 бұйрықпен бекітілген Мектепке дейінгі тәрбие мен оқытудың, орта, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім берудің, сондай-ақ кредиттік оқыту технологиясын есепке алғандағы жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білім берудің жан басына шаққандағы нормативтік қаржыландыру әдістемесіне сәйкес жүзеге асырылады.
71. Оқу кезеңінде жұмыссызға жалақыны жұмыспен қамту орталығы төлейді.
72. Жалақының бір айдағы мөлшері экологиялық үстемеақылар бойынша төлемдерді есепке алмағанда, салықтарды, міндетті әлеуметтік аударымдарды және пайдаланылмаған еңбек демалысына өтемақыны ескергенде 20 (жиырма) АЕК-ті құрайды.
73. Орындалатын жұмыстың көлеміне және күрделілігіне қарай жұмыс беруші өз қаражаты есебінен, қажет болған жағдайда, нақты орындалған жұмыс үшін жалақыға қосымша үстеме ақы белгілейді.
74. Жұмыспен қамту орталығы ай сайын есепті айдан кейінгі айдың 10 (онынш) күніне қарай жұмыс беруші ұсынған есептіліктердің негізінде жұмыссыздардың ағымдағы (карточкалық) шоттарына жалақыны аударады.
75. Жұмыссыздарға уақытша жұмысқа жарамсыздығы жөніндегі әлеуметтік жәрдемақы төлеуді Еңбек кодексіне сәйкес жұмыспен қамту орталығы жүргізеді.
76. Жұмыспен қамту орталығы ай сайын есепті айдан кейінгі айдың 15 (он бесінш) күніне қарай жұмыс беруші ұсынған орындалған жұмыстардың актісінің негізінде жұмыс берушінің есеп айырылсу шотына Оқыту ақысын аударады.
Кәсіптік оқытуды ұйымдастыру
және қаржыландыру қағидаларына
1-қосымша
Нысан
____________________________
ауданының (қаласының)
халықты жұмыспен қамту
орталығы
_______________________________________________________________________ _______________________________________________________________________
(жұмыс берушінің толық атауы, заңды мекенжайы, БСН (ЖСН), байланысушы тұлға және телефоны)
жұмыссыздарды жұмыс берушілердің сұратуы бойынша оқу ұйымдарында кәсіптік оқытуға ағымдағы қаржы жылына өтінім
Р/с №
Оқытуды ұйымдастыру қажет біліктіліктің немесе дағдының атауы
Оқитындардың саны, адам
Оқудың ұзақтығы, айлар
Жұмыс берушінің жауапты өкілі:
_______________________________________ ________________
(Тегі, аты, әкесінің аты (бар болса) (қолы)
Өтінім берілген күн: ______________.
Кәсіптік оқытуды ұйымдастыру
және қаржыландыру
қағидаларына
2-қосымша
Нысан
___________________
ауданының (қаласының)
халықты жұмыспен
қамту орталығының
директорына
____________________________
мекенжайы бойынша тұратын
____________________________
(Тегі, аты, әкесінің аты (бар болса))
Өтініш
Мені жұмыс берушілердің сұратуы бойынша кәсіптік оқытуға жіберуді сұраймын.
Өтінішке мынадай құжаттарды қоса беремін:
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
___________________________________________________________________.
Жұмыспен қамтуға жәрдемдесудің белсенді шарасын алу үшін қажет болатын дербес
деректерімді жинау мен өңдеуге келісімімді беремін.
Ақпараттық жүйелерде қамтылған заңмен қорғалатын құпияны құрайтын мәліметтерді
пайдалануға келісемін.
*ұсынылған құжаттардың дәйектілігіне өтініш беруші жауапты болады.
___________________ ______________
Күні қолы
-------------------------------------------------------------------------------------------------------
(кесу сызығы)
Азамат ________________________________________________ өтініші
20 __ жылғы "___" __________ қабылданды, № __________ болып тіркелді,
құжаттарды қабылдаған адамның тегі, аты, әкесінің аты (бар болса), лауазымы:
__________________________________________________________________
____________________________________________________________.
___________________ ______________
Күні қолы
Кәсіптік оқытуды ұйымдастыру
және қаржыландыру
қағидаларына 3-қосымша
Нысан
Жұмыс берушілердің сұратуы бойынша кәсіптік оқытуға № ____ жолдама
Азамат _________________________________________________________
(Тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
_____________________________________________________________________
(Білім беру ұйымының атауы, мекенжайы, байланыс телефоны)

сроком на ______ месяцев с "___" ______ 20__ года по "___" ______ 20__ года.
____________________________________________ _____________
Должность, фамилия, имя, отчество (при его наличии) подпись
Дата выдачи
Место печати
-------------------------------------------------------------------------------------------------------
(линия отреза)
Возвращается Организацией образования в Центр занятости населения в течение
пяти рабочих дней со дня направления на профессиональное обучение
Уведомление к направлению № ___
_______________________________________________________________________
(Наименование организации образования, адрес, контактный телефон)
сообщает, что гражданин (гражданка) ______________________________________
(Фамилия, имя, отчество (при его наличии))
в соответствии с приказом от "___" ________ 20____ года № ______ зачислен
на профессиональное обучение по квалификации ____________________________
(Наименование квалификации)
сроком на ______ месяцев на время до "___" ______ 20__ года.
Ответственный представитель организации образования:
_________________________________________ ______________
(Фамилия, имя, отчество (при его наличии)) (подпись)
Дата выдачи
Место печати
Приложение 4
к Правилам организации
и финансирования
профессионального обучения
Форма
Сведения о безработных, проходящих профессиональное обучение
в учебных организациях по запросу работодателей
в ____________________________________за ______________ 20___года
(наименование Организации образования) (месяц)
№ п/п
Фамилия, имя, отчество (полностью)
ИИН
Количество учебных дней в отчетном месяце
Посещенных дней за месяц
Пропущенных дней за месяц
Причины непосещения
Всего
В том числе по неуважительной причине
Руководитель или лицо, уполномоченное на подписание:
_______________________________________ ______________
(Фамилия, имя, отчество (при его наличии)) (подпись)
Дата: "____" ___________ 20__ года
Место печати
Приложение 5
к Правилам организации
и финансирования
профессионального обучения
Форма, предназначенная для сбора административных данных
Представляется: в центры занятости населения
Форма административных данных размещена на интернет – ресурсе: www.enbek.gov.kz
Наименование формы административных данных:
Сведения о ходе реализаций профессионального обучения безработных в учебных
организациях по запросу работодателей
Индекс формы административных данных: ПО-1
Периодичность: ежемесячная
Отчетный период: ________ месяц 20__ года.
Круг лиц, представляющих информацию: Организации образования
Срок представления формы административных данных: к 1 числу месяца, следующего за отчетным периодом
Таблица. Сведения о ходе реализаций профессионального обучения безработных в учебных организациях по запросу работодателей
Наименование специальности
Наименование квалификации
Срок обучения
Количество человек, подавших заявление
Количество человек, принятых на обучение
Количество обучающихся студентов/ лиц
Количество человек, завершивших обучение
Количество человек отчисленных
Количество человек, не завершивших обучение по видам причин
Пропуски
Неуспеваемость
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Продолжение таблицы:
Количество человек, не завершивших обучение по видам причин
Нарушения внутреннего распорядка
По собственному желанию
заболевание
призыв на срочную службу в Вооруженные силы Республики Казахстан
трудоустройство
смерть
беременность, роды, отпуск по уходу за ребенком
смена постоянного места жительства
прочие
11
12
13
14
15
16
17
18
19
Наименование _____________________________________________________
Адрес ____________________________________________________________
Телефон __________________________________________________________
Адрес электронной почты ___________________________________________
Исполнитель: _______________________________________ ______________
(Фамилия, имя, отчество (при его наличии)) (подпись)
Руководитель или лицо, уполномоченное на подписание:
____________________________________________________ ______________
(Фамилия, имя, отчество (при его наличии)) (подпись)
Дата: "____" ___________ 20__ года
Место печати
Приложение
к форме, предназначенной
для сбора административных данных
"Сведения о ходе реализаций
профессионального обучения
безработных в учебных организациях
по запросу работодателей"
Пояснение по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных
"Сведения о ходе реализаций профессионального обучения безработных в учебных организациях по запросу работодателей"

20 __ "___" ___________ бастап 20 __ "___" ___________ дейін ___ ай мерзімге
кәсіптік оқытуға жіберіледі.
___________________________________________ ________________
Лауазымы, тегі, аты, әкесінің аты (бар болса) қолы
Берілген күні Мөрдің орны
-------------------------------------------------------------------------------------------------------
(кесу сызығы)
Кәсіптік оқытуға жіберілген күннен бастап бес жұмыс күні ішінде Білім беру
ұйымы Халықты жұмыспен қамту орталығына қайтарады
№ ___ жолдамаға хабарлама
______________________________________________________________
(Білім беру ұйымының атауы, мекенжайы, байланыс телефоны)
азамат ____________________________________________________________
(Тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
20__жылғы "__" _______№___ бұйрыққа сәйкес _________________________
___________________________________________________________________
(Біліктілік атауы)
біліктілігі бойынша 20 __ жылғы "___"__________ дейін ________ ай мерзімге
кәсіптік оқытуға қабылданғанын хабарлайды.
Білім беру ұйымының жауапты өкілі:
_______________________________________ _______________
(Тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)) (қолы)
Берілген күні Мөрдің орны
Кәсіптік оқытуды ұйымдастыру
және қаржыландыру қағидаларына
4-қосымша
Нысан
20___ жылғы ________ үшін ______________________________-дегі
(ай) (Білім беру ұйымының атауы)
Жұмыс берушілердің сұратуы бойынша оқу ұйымдарында кәсіптік оқытудан өтіп жатқан жұмыссыздар туралы мәліметтер
Р/с №
Тегі аты, әкесінің аты (толығымен)
ЖСН
Есепті айдағы оқу күндерінің саны
Бір айдағы сабаққа келген күндердің саны
Бір айдағы сабаққа келмеген күндер
Сабаққа келмеу себебі
Барлығы
Оның ішінде дәлелсіз себептер бойынша
Басшы немесе қол қоюға уәкілетті адам:
_____________________________________ ________________
(Тегі, аты, әкесінің аты (бар болса) (қолы)
Күні: 20__ жылғы "___"____________________.
Мөрдің орны
Кәсіптік оқытуды ұйымдастыру
және қаржыландыру
қағидаларына
5-қосымша
Әкімшілік деректерді жинауға арналған нысан
Ұсынылады: халықты жұмыспен қамту орталықтарына
Әкімшілік деректердің нысаны интернет-ресурста орналастырылған: www.enbek.gov.kz
Әкімшілік дереккөздер нысанының атауы: Жұмыс берушілердің сұратуы бойынша оқу ұйымдарында жұмыссыздарды кәсіптік оқытудың іске асырылу барысы туралы мәліметтер
Әкімшілік дереккөздер нысанының индексі: КО-1
Кезеңділік: ай сайын
Есепті кезең: 20__ жылғы ________ айы.
Ақпаратты ұсынатын тұлғалар тобы: Білім беру ұйымдары
Әкімшілік деректер нысанын ұсыну мерзімі: есепті айдан кейінгі айдың 1-күніне қарай
Кесте. Жұмыс берушілердің сұратуы бойынша оқу ұйымдарында жұмыссыздарды кәсіптік оқытудың іске асырылу барысы туралы мәліметтер
Мамандық атауы
Біліктілік атауы
Оқу мерзімі
Өтініш берген адамдардың саны
Оқуға қабылданғандардың саны
Білім алушы студенттердің/ адамдардың саны
Оқуды аяқтаған адамның саны
Оқудан шығарылғандардың саны
Әртүрлі себеппен оқуды аяқтамаған адамдардың саны
Сабақтан қалғандар
Үлгермеу
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Кестенің жалғасы:
Әртүрлі себеппен оқуды аяқтамаған адамдардың саны
Ішкі тәртіпті бұзғандар
Өз өтінішімен кеткендер
Сырқатына байланысты
ҚР Қарулы күштерінің шұғыл қызметіне шақырту алғандар
Жұмысқа орналасу себебімен
Қайтыс болғандар
Жүктілік, босану, бала күтімі бойынша демалыс алғандар
Тұрақты мекен –жайдың ауысуына байланысты
Басқа да себептер
11
12
13
14
15
16
17
18
19
Атауы _________________________________________________________
Мекенжайы ____________________________________________________
Телефоны ______________________________________________________
Электрондық почта мекенжайы ___________________________________
Орындаушы: _____________________________________ ________________
(Тегі, аты, әкесінің аты (бар болса) (қолы)
Басшы немесе қол қоюға уәкілетті адам:_____________________________ ________________
(Тегі, аты, әкесінің аты (бар болса) (қолы)
Күні: 20__ жылғы "___"____________________.
Мөрдің орны
"Жұмыс берушілердің сұратуы
бойынша оқу ұйымдарында
жұмыссыздарды кәсіптік
оқытудың іске асырылу барысы
туралы мәліметтер" әкімшілік
деректерін жинауға арналған
нысанға қосымша
"Жұмыс берушілердің сұратуы бойынша оқу ұйымдарында жұмыссыздарды кәсіптік оқытудың іске асырылу барысы туралы мәліметтер" әкімшілік деректерінің нысанын толтыру бойынша түсіндірме

Глава 1. Общие положения
1. Настоящее пояснение определяет единые требования по заполнению формы "Сведения о ходе реализаций профессионального обучения безработных в учебных организациях по запросу работодателей" (далее - Форма).
2. Форма заполняется Организациями образования и предоставляется в центры занятости населения.
3. Форма подписывается руководителем Организацией образования, либо лицом, исполняющим его обязанности, с указанием его фамилии и инициалов.
4. Форма предоставляется к 1 числу месяца, следующего за отчетным периодом.
5. Форма заполняется на государственном и русском языках.
Глава 2. Пояснение по заполнению Формы
6. В графе 1 Формы указывается наименование специальности.
7. В графе 2 Формы указывается наименование квалификации.
8. В графе 3 Формы указывается срок обучения.
9. В графе 4 Формы указывается количество человек, подавших заявление.
10. В графе 5 Формы указывается количество человек, принятых на обучение.
11. В графе 6 Формы указывается количество обучающихся лиц.
12. В графе 7 Формы указывается количество человек, завершивших обучение.
13. В графе 8 Формы указывается общее количество отчисленных человек.
14. В графе 9 Формы указывается количество человек, не завершивших обучение по причине пропусков из общего количества отчисленных.
15. В графе 10 Формы указывается количество человек, не завершивших обучение по причине неуспеваемости из общего количества отчисленных.
16. В графе 11 Формы указывается количество человек, не завершивших обучение по причине нарушений внутреннего распорядка из общего количества отчисленных.
17. В графе 12 Формы указывается количество человек, не завершивших обучение по собственному желанию из общего количества отчисленных.
18. В графе 13 Формы указывается количество человек, не завершивших обучение по причине болезни из общего количества отчисленных.
19. В графе 14 Формы указывается количество человек, не завершивших обучение по причине призыва на срочную службу в Вооруженные силы Республики Казахстан из общего количества отчисленных.
20. В графе 15 Формы указывается количество человек, не завершивших обучение по причине трудоустройства из общего количества отчисленных.
21. В графе 16 Формы указывается количество человек, не завершивших обучение причине смерти из общего количества отчисленных.
22. В графе 17 Формы указывается количество человек, не завершивших обучение по причине беременности, родов, отпуска по уходу за ребенком из общего количества отчисленных.
23. В графе 18 Формы указывается количество человек, не завершивших обучение по причине смены постоянного местожительства из общего количества отчисленных.

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы түсіндірме "Жұмыс берушілердің сұратуы бойынша оқу ұйымдарында жұмыссыздарды кәсіптік оқытудың іске асырылу барысы туралы мәліметтер" нысанын (бұдан әрі – Нысан) толтыру бойынша бірыңғай талаптарды айқындайды.
2. Нысанды Білім беру ұйымдары толтырады және халықты жұмыспен қамту орталықтарына ұсынады.
3. Нысанға Білім беру ұйымының басшысы не оның міндетін атқарушы адам, оның тегі мен аты-жөні көрсетіле отырып қол қояды.
4. Нысан есепті айдан кейінгі айдың 1-күніне қарай ұсынылады.
5. Нысан мемлекеттік және орыс тілдерінде толтырылады.
2-тарау. Нысанды толтыру бойынша түсіндірме
6. Нысанның 1-бағанында мамандықтың атауы көрсетіледі.
7. Нысанның 2-бағанында біліктіліктің атауы көрсетіледі.
8. Нысанның 3-бағанында оқыту мерзімі көрсетіледі.
9. Нысанның 4-бағанында өтініш берген адамдар саны көрсетіледі.
10. Нысанның 5-бағанында оқуға қабылданған адамдардың саны көрсетіледі.
11. Нысанның 6-бағанында оқып жатқан студенттердің/адамдардың саны көрсетіледі.
12. Нысанның 7-бағанында оқуды бітірген адамдардың саны көрсетіледі.
13. Нысанның 8-бағанында оқудан шығарылған адамдардың саны көрсетіледі.
14. Нысанның 9-бағанында оқудан шығарылғандардың жалпы санынан сабақты қалдыру себебі бойынша оқуын аяқтамағандардың саны көрсетіледі.
15. Нысанның 10-бағанында шығарылғандардың жалпы санынан сабақ үлгермеу себебі бойынша оқуын аяқтамаған адамдардың саны көрсетіледі.
16. Нысанның 11-бағанында шығарылғандардың жалпы санынан ішкі тәртіпті бұзу себебінен оқуды аяқтамаған адамдардың саны көрсетіледі.
17. Нысанның 12-бағанында шығарылғандардың жалпы санынан өз еркімен оқуды аяқтамаған адамдардың саны көрсетіледі.
18. Нысанның 13-бағанында шығарылғандардың жалпы санынан сырқатына байланысты оқуды аяқтамаған адамдардың саны көрсетіледі.
19. Нысанның 14-бағанында шығарылғандардың жалпы санынан Қазақстан Республикасының Қарулы Күштер қатарына алынғандардың саны көрсетіледі.
20. Нысанның 15-бағанында шығарылғандардың жалпы санынан жұмысқа орналасу себебімен оқуды аяқтамаған адамдардың саны көрсетіледі.
21. Нысанның 16-бағанында шығарылғандардың жалпы санынан қайтыс болғандықтан оқуды аяқтамаған адамдардың саны көрсетіледі.
22. Нысанның 17-бағанында шығарылғандардың жалпы санынан жүктілігіне, босану және бала күтіміне байланысты демалыс алған адамдардың саны көрсетіледі.
23. Нысанның 18-бағанында жалпы шығарылғандардың жалпы санынан тұрақты мекенжайын ауыстыруына байланысты оқуын аяқтамаған адамдардың саны көрсетіледі.

24. В графе 19 Формы указывается количество человек, не завершивших обучение по прочим причинам из общего количества отчисленных.
Приложение 6
к Правилам организации
и финансирования
профессионального обучения
Форма
Центр занятости населения _______________
_______________________ района (города)
Заявка на предстоящий финансовый год на профессиональное обучение
безработных на рабочем месте у работодателей от
______________________________________________________________________________
______________________________________________________________________________
(полное наименование работодателя, юридический адрес, БИН (ИИН), контактные лица и телефоны)
№ п/п
Наименование квалификации или навыка по которой организуется обучение
Количество обучаемых, человек
Продолжительность обучения, месяцев
Стоимость обучения в месяц, тенге
Ответственный представитель работодателя:
_________________________________________ ______________
(должность, фамилия, имя, отчество (при его наличии)) (подпись)
Дата подачи заявки: ______________.
Приложение 7
к Правилам организации
и финансирования
профессионального обучения
Форма
Договор № _______
на организацию и финансирование профессиональное обучения безработных
на рабочем месте у работодателей
_________________________________
Место заключения
__________________
Дата
Центр занятости населения __________________________________________________
__________________________________________________________________________
района (города), именуемый в дальнейшем "Заказчик", в лице
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________,
(фамилия, имя, отчество (при его наличии) директора)действующего на основании
__________________________________________________________________________
и работодатель ____________________________________________________________,
(наименование работодателя) именуемый в дальнейшем "Исполнитель", в лице
_________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________,
(фамилия, имя, отчество (при его наличии), должность)
действующий на основании _________________________________________________
далее совместно именуемые "Стороны", в соответствии с Законом Республики
Казахстан "О занятости населения", приказом Министра здравоохранения и
социального развития Республики Казахстан от 14 июня 2016 года № 516
"О некоторых вопросах содействия занятости населения" (зарегистрирован в Реестре
государственной регистрации нормативных правовых актов под № 13938) (далее –
Приказ № 516) и на основании решения местного органа по вопросам занятости
населения _____________________________ района, города областного значения,
города республиканского значения, столицы от __ _______ 20__ года №_____
заключили настоящий договор об организации и финансировании обучения
безработных на рабочем месте у работодателей (далее – Договор) и пришли
к соглашению о нижеследующем:

24. Нысанның 19-бағанында шығарылғандардың жалпы санынан басқада жағдайлар бойынша оқуын аяқтамаған адамдардың саны көрсетіледі.
Кәсіптік оқытуды ұйымдастыру
және қаржыландыру
қағидаларына
6-қосымша
____________________________
ауданының (қаласының)
халықты жұмыспен қамту
орталығы
_______________________________________________________________________
_______________________________________________________________________
(жұмыс берушінің толық атауы, заңды мекенжайы, БСН (ЖСН), байланысушы тұлға және телефоны) Жұмыс берушілердегі жұмыс орнында жұмыссыздарды кәсіптік оқытуға ағымдағы қаржы жылына өтінім
Р/с №
Оқытуды ұйымдастыру қажет біліктіліктің немесе дағдының атауы
Оқитындардың саны, адам
Оқудың ұзақтығы, айлар
Бір айдағы оқудың құны, теңге
Жұмыс берушінің жауапты өкілі:
_______________________________________ ________________
(Тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)) (қолы)
Өтінім берілген күн: ______________.
Кәсіптік оқытуды ұйымдастыру
және қаржыландыру
қағидаларына
7-қосымша
Нысан
Жұмыс берушілердегі жұмыс орнында жұмыссыздарды кәсіптік оқытуды ұйымдастыруға және қаржыланыруға № _______ Шарт
________________________________ _________________
Жасалған орны Күні
"Халықты жұмыспен қамту туралы" Қазақстан Республикасының Заңына, "Халықты жұмыспен қамтуға жәрдемдесудің кейбір мәселелері туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің 2016 жылғы 14 маусымдағы № 516 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 13938 болып тіркелген) (бұдан әрі – № 516 бұйрық) және ___________________ ауданының, облыстық маңызы бар қаланың, респубикалық маңызы бар қаланың, астананың халықты жұмыспен қамту мәселелері жөніндегі жергілікті органының 20 ___ жылғы ___ _________ № ___ шешімінің негізінде бұдан әрі бірлесе "Тараптар" деп аталатын бұдан әрі "Тапсырыс беруші" деп аталатын _____________________ ауданы (қаласы) Халықты жұмыспен қамту орталығының атынан ________________________
___________________________________________________________________
(директордың тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
және бұдан әрі "Орындаушы" деп аталатын ____________________________
негізінде әрекет ететін _______________________________________________
____________________________________________________________ атынан
(жұмыс берушінің атауы, заңды мекенжайы, байланыс телефоны)
__________________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса), лауазымы)
жұмыс берушілердегі жұмыс орнында жұмыссыздарды кәсіптік оқытуды ұйымдастыруға және қаржыланыруға осы шартты (бұдан әрі – Шарт) жасады және төмендегі туралы келісімге келді:

1. Предмет Договора
1.1. Организация и финансирования профессионального обучения безработных на рабочем месте у работодателей.
1.2. Общая сумма Договора составляет ________________________________________тенге, (прописью) в том числе на оказание образовательных услуг ___________________________________тенге, на (прописью) субсидирование заработной платы безработных в период обучения ___________________ тенге. (прописью)
2. Обязательства Сторон
2.1. Заказчик вправе:
1) требовать от Исполнителя своевременного и надлежащего исполнения Договора;
2) проводить выездные проверки выполнения условий Договора. Результаты проверки оформляются актом выездной проверки выполнения условий Договора.
2.2. Исполнитель вправе:
1) отбирать претендентов на профессиональное обучение;
2) требовать от Заказчика своевременного и надлежащего исполнения Договора.
2.3. Заказчик обязуется:
1) направлять безработных с их согласия к Исполнителю на профессиональное обучение в количестве _________________ человек; (прописью)
2) на основании представленных Исполнителем ежемесячных сведений своевременно и в полном объеме перечислять заработную плату безработным в период обучения;
3) на основании акта выполненных работ своевременно и в полном объеме оплачивать Исполнителю услуги по обучению;
4) оказывать содействие в трудоустройстве безработным, в случае отказа работодателя от приема на работу.
5) ежемесячно вести мониторинг целевого использования бюджетных средств, выделенных на финансирование профессионального обучения и наличия обязательных пенсионных отчислений у безработных;
6) отражать в индивидуальной карте занятости безработных сведения о прохождении профессионального обучения и на постоянную работу после завершения (до окончания срока обучения) обучения.
2.4. Исполнитель обязуется:
1) принимать безработных на профессиональное обучение в форме _______________________________________________________________ по квалификации (навыку) (подготовка или переподготовка) ______________________________________________________________________________________; (наименование квалификации (навыка))
2) провести квалификационный экзамен безработных по оценке профессиональной подготовленности;
3) заключать трудовой договор с безработными в период обучения в соответствии с трудовым кодексом Республики Казахстан;
4) после завершения обучения трудоустроить безработных по полученной профессии на постоянное рабочее место со сроком не менее 12 (двенадцати) месяцев;
5) извещать Заказчика о приеме на работу или об отказе в приеме на работу (с указанием причин в случае отказа в приеме на работу) безработного;

1. Шарттың мәні
1.1. Жұмыс берушілердегі жұмыс орнында жұмыссыздарды кәсіптік оқытуды ұйымдастыру және қаржыланыру.
1.2. Шарттың жалпы сомасы _________________ теңгені құрайды,
(жазбаша)
оның ішінде білім беру қызметтерін көрсетуге _____________________ теңге,
(жазбаша)
оқу кезеңінде жұмыссыздардың жалақысын субсидиялауға ___________ теңге.
(жазбаша)
2. Тараптардың міндеттемелері
2.1. Тапсырыс беруші:
1) Орындаушыдан Шарттың уақтылы және тиіссінше орындалуын талап етуге;
2) Шарт талаптарының орындалуына барып тексеру жасауға құқылы. Шарт талаптарының орындалуын тексеру нәтижелері барып тексеру актілерімен рәсімделеді.
2.2. Орындаушы:
1) кәсіптік оқытуға үміткерлерді іріктеуге;
2) Тапсырыс берушіден Шарттың уақтылы және тиіссінше орындалуын талап етуге құқылы.
2.3. Тапсырыс беруші:
1) жұмыссыздарды олардың келісіммен Орындаушыға ________________
(жазбаша)
адамды оқуға жіберуге;
2) оқу кезеңінде Орындаушы ұсынған ай сайынғы мәліметтердің негізінде жұмыссыздарға уақтылы және толық көлемде жалақы төлеуге;
3) орындалған жұмыстардың актісінің негізінде Орындаушыға оқу бойынша қызметтердің ақысын уақтылы және тролық көлемде төлеуге;
4) жұмыс беруші жұмысқа қабылдаудан бас тартқан жағдайда жұмыссызды жұмысқа орналастыруға жәрдемдесуге;
5) кәсіптік оқытуды қаржыландыруға бөлінген бюджет қаражатының мақсатқа сай жұмсалуына және жұмыссыздарда міндетті зейнетақы аударымдарының болуына ай сайын мониторинг жүргізуге;
6) жұмыссыздардың жұмыспен қамтудың жеке картасында кәсіптік оқытудан өту және оқуды аяқтағаннан кейін (оқу мерзімі аяқталғанға дейін) тұрақты жұмысқа орналасу туралы мәліметті көрсетуге міндетті.
2.4. Орындаушы:
1) жұмыссыздарды ________________________________ кәсібі (дағдысы)
(біліктіліктің (дағдының) атауы)
бойынша _________________________ нысанында кәсіптік оқытуға қабылдауға;
(даярлау немесе қайта даярлау)
2) кәсіптік даярлықты бағалау бойынша жұмыссыздарға біліктілік емтиханын өткізуге;
3) Еңбек кодексіне сәйкес жұмыссыздармен оқу кезеңінде еңбек шартын жасауға;
4) оқуды аяқтағаннан кейін жұмыссыздарды алған кәсібі бойынша тұрақты жұмыс орнына кемінде 12 (он екі) мерзімге жұмысқа орналастыруға;
5) Тапсырыс берушіні жұмысқа қабылдау немесе жұмысқа қабылдаудан бас тарту (жұмысқа қабылдаудан бас тартқан жағдайда себептерін көрсете отырып) туралы хабардар етуге;

6) представлять Заказчику информацию по обучающимся, завершившим обучение, отчисленным ежемесячно до 1 (первого) числа месяца, следующего за отчетным по форме согласно приложениям 11 и 12 к Правилам организации и финансирования профессионального обучения, утвержденным Приказом № 516;
7) возмещать расходы государства на выплату заработной платы безработным, направленным на обучение в случаях отказа от приема на работу безработных и нарушения установленного порядка организации профессионального обучения, за исключением случаев ликвидации работодателя - юридического лица либо прекращения деятельности работодателя - физического лица, сокращения численности или штата работников, снижения объема производств и выполняемых работ и услуг, повлекшего ухудшение экономического состояния работодателя.
3. Ответственность Сторон
3.1. Не допускается передача Исполнителем ни полностью, ни частично кому-либо своих обязательств по Договору.
3.2. В случаях досрочного прекращения безработными обучения, нарушения работодателем установленного порядка организации профессионального обучения Договор подлежит расторжению в течение 15 (пятнадцати) календарных дней со дня выявления нарушения.
Договор может быть расторгнут по инициативе одной из Сторон, при этом она обязана предупредить об этом другую сторону не менее чем в месячный срок.
3.3. Окончание срока действия Договора не освобождает Стороны от ответственности за его нарушение, имевшее место до истечения этого срока.
4. Форс-мажор
4.1. Стороны не несут ответственность за неисполнение условий Договора, если оно явилось результатом форс-мажорных обстоятельств.
4.2. Для целей Договора "форс-мажор" означает событие, неподвластное контролю Сторон, и имеющее непредвиденный характер. Такие события могут включать пожар, землетрясение, наводнения, стихийные явления и военные действия.
4.3. При возникновении форс-мажорных обстоятельств Исполнитель в течение 2 (двух) рабочих дней направляет Заказчику письменное уведомление о таких обстоятельствах и их причинах.
Если от Заказчика не поступает иных письменных инструкций, Исполнитель продолжает выполнять свои обязательства по Договору, насколько это целесообразно, и ведет поиск альтернативных способов выполнения Договора, не зависящих от форс-мажорных обстоятельств.
4.4. Если вышеуказанные обстоятельства продолжаются более 30 (тридцати) календарных дней, то каждая из сторон вправе отказаться от исполнения дальнейших обязательств по Договору, и в этом случае ни одна из сторон не вправе требовать у другой стороны возмещения возможных убытков.

6) Тапсырыс берушіге № 516 бұйрықпен бекітлген Кәсіптік оқытуды ұйымдастыру және қаржыландыру қағидаларына 11 және (немесе) 12-қосымшаларға сәйкес нысан бойынша оқып жатқандар, оқуды аяқтағандар, оқудан шығарылғандар туралы мәліметтерді есепті ай аяқталғанға дейін 5 (бес) жұмыс күні ішінде ұсынуға;
7) жұмыс беруші-заңды тұлғаның таратылған не жұмыс беруші - жеке тұлға қызметі тоқтатылған, жұмыскерлер саны немесе штат қысқарған, жұмыс берушінің экономикалық жай-күйінің нашарлауына әкеп соққан өндірістер және орындалатын жұмыстар мен көрсетілетін қызметтер көлемі төмендеген жағдайларды қоспағанда, жұмыссыздарды жұмысқа қабылдаудан бас тартқан және кәсіптік оқытудың белгіленген тәртібін бұзған жағдайларда мемлекеттік оқуға жіберілген жұмыссыздарға жалақы төлеуге жұсаған шығыстарын өтеуге міндетті.
7. Тараптардың жауапкершілігі
3.1. Орындаушының Шарт бойынша өз міндеттемелерін не толығымен, не ішінара басқа біреуге беруіне жол берілмейді.
3.2. Жұмыссыздар оқуды мерзімінен бұрын аяқтаған, жұмыс беруші кәсіптік оқытуды ұйымдастырудың белгіленген тәртібін бұзған жағдайларда Шарт бұзушылық анықталған күннен бастап күнтізбелік 15 (он бес) күн ішінде бұзылуға тиіс.
Шарт Тараптардың бірінің бастамасы бойынша бұзылуы мүмкін, бұл ретте бір Тарап екінші тарапты бұл туралы кемінде бір ай мерзімде хабардар етуге тиіс.
3.3. Шарттың қолданылу мерзімінің аяқталуы Тараптарды осы мерзім аяқталғанға дейін болған заң бұзушылықтар үшін жауаптылықтан босатпайды.
4. Форс-мажор
4.1. Тараптар, егер ол Форс-мажорлық жағдайлардың нәтижесі болып табылса, Шарт талаптарын орындамағаны үшін жауаптылықта болмайды.
4.2. Шарттың мақсаты үшін "форс-мажор" Тараптардың бақылауына көнбейтін және күтпеген сипатқа ие оқиғалар. Мұндай оқиғалар өртті, жер сілкінуін, су тасқынын, апатты жағдайларды және әскери әрекеттерді қамтуы мүмкін.
4.3. Форс-мажорлық жағдайлар туындаған кезде Орындаушы 2 (екі) жұмыс күні ішінде Тапсырыс берушіге мұндай жағдайлар және олардың себептері туралы жазбаша хабарлама жібереді.
Егер Тапсырыс берушіден өзге жазбаша нұсқаулықтар түспесе, Орындаушы орындылығына қарай Шарт бойынша өз міндеттемелерін орындауды жалғастырады және форс-мажорлық жағдайларға тәуелді емес Шартты орындаудың балама көздерін іздейді.
4.4. Егер жоғарыда көрсетілген мән-жайлар күнтізбелік 30 (отыз) күннен артық жалғасатын болса, онда тараптардың әрқайсысы Шарт бойынша міндеттемелерді одан әрі орындаудан бас тартуға құқылы және бұл жағдайда тараптардың ешқайсысының басқа тараптан ықтимал шығындарды өтеуді талап етуге құқығы жоқ.

5. Порядок разрешения споров
5.1. Заказчик и Исполнитель должны прилагать все усилия к тому, чтобы разрешать в процессе прямых переговоров все разногласия или споры, возникающие между ними по Договору или в связи с ним.
5.2. Если после таких переговоров Заказчик и Исполнитель не могут разрешить спор по Договору, любая из сторон может потребовать решения этого вопроса в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
6. Прочие условия
6.1. Договор составлен в двух экземплярах, имеющих одинаковую юридическую силу.
6.2. Любое уведомление, которое одна сторона направляет другой стороне, высылается посредством почтовой связи или Электронной биржи труда. Уведомление вступает в силу после доставки или в указанный день вступления в силу (если указано в уведомлении) в зависимости от того, какая из этих дат наступит позднее.
6.3. Изменения и/или дополнения в Договор оформляются дополнительным соглашением в той же форме, что и заключение Договора.
7. Срок действия Договора
7.1. Срок действия настоящего договора с "___" _____ 20____ года до "___" ___________ 20_____ года.
7.2. Настоящий Договор вступает в силу со дня подписания.
8. Адреса и реквизиты сторон
Заказчик
Исполнитель
Центр занятости населения
__________ ____________________
района (города)
юридический адрес: __________________
____________________________________.
ИИК _______________________________
БИК _______________________________
БИН (ИИН) _________________________
Код ________________________________
____________________________________
(Фамилия, имя, отчество при его наличии)
__________________________________
(подпись)
________________________________
________________________________
(наименование работодателя)
юридический адрес: ______________
________________________________.
ИИК ___________________________
БИК ___________________________
БИН (ИИН) _____________________
Код _____________________________
________________________________
(Фамилия, имя, отчество при его наличии)
_________________________________
(подпись)
Приложение 8
к Правилам организации
и финансирования
профессионального обучения
Форма
Директору центра занятости населения
_______________________________________
района (города)
от _____________________________________,
проживающего по адресу: _________________
________________________________________.
(Фамилия, имя, отчество (при его наличии))
Заявление
Прошу направить меня на профессиональное обучение на рабочем месте у работодателей.
К заявлению прилагаю следующие документы:
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________.
Даю согласие на сбор и обработку моих персональных данных, необходимых
для получения активной меры содействия занятости.
Согласен на использование сведений, составляющих охраняемую законом тайну,
содержащихся в информационных системах.
*за достоверность представленных документов несет ответственность заявитель.
___________________ ______________ Дата подпись
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------
(линия отреза)
Заявление гражданина (ки) ________________________________________ принято
"___" _________ 20___ года зарегистрировано под № _____, фамилия, имя, отчество
(при его наличии), должность лица, принявшего документы:
_________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________.
__________________ _______________ Дата подпись
Приложение 9
к Правилам организации
и финансирования
профессионального обучения
Форма
Направление № ____ на профессиональное обучение на рабочем месте у работодателей
Гражданин (гражданка) _____________________________________________________
(Фамилия, имя, отчество (при его наличии))
направляется для профессионального обучения в _______________________________
_________________________________________________________________________
(Наименование работодателя, адрес, контактный телефон)
сроком на ______ месяцев с "___" ______ 20__ года по "___" ______ 20__ года.
________________________________________ _____________
Должность, фамилия, имя, отчество (при его наличии) подпись
Дата выдачи
Место печати
-------------------------------------------------------------------------------------------------------
(линия отреза)
Возвращается работодателем в Центр занятости населения в течение пяти рабочих
дней со дня направления на профессиональное обучение
Уведомление к направлению № ___
______________________________________________________________________
(Наименование работодателя, адрес, контактный телефон)
сообщает, что гражданин (гражданка) _____________________________________
(Фамилия, имя, отчество (при его наличии))
в соответствии с приказом от "___" ________ 20____ года № ______ принят на работу
в период обучения по квалификации ______________________________________
(Наименование квалификации)
сроком на ______ месяцев на время до "___" ______ 20__ года.
Копия приказа о приеме на работу прилагается.
Ответственный представитель работодателя:
_________________________________________ ______________
(Фамилия, имя, отчество (при его наличии)) (подпись)
Дата выдачи
Место печати
Приложение 10
к Правилам организации
и финансирования
профессионального обучения
Форма
Сведения о безработных, проходящих обучение на рабочем месте у работодателей
в _____________________________________за ______________ 20___года
(наименование работодателя) (месяц)
№ п/п
Фамилия, имя, отчество (полностью)
ИИН
Количество учебных дней в отчетном месяце
Количество посещенных дней за месяц
Пропущенных дней за месяц
Причины непосещения
Банк обслуживания
Номер 20-ти значного карточного или текущего счета
Всего
В том числе по неуважительной причине
Руководитель или лицо, уполномоченное на подписание:
_______________________________________ ______________
(Фамилия, имя, отчество (при его наличии)) (подпись)
Дата: "____" ___________ 20__ года
Место печати
Приложение 11
к Правилам организации
и финансирования
профессионального обучения
Форма, предназначенная для сбора административных данных
Представляется: в центры занятости населения
Форма административных данных размещена на интернет – ресурсе: www.enbek.gov.kz
Наименование формы административных данных: Сведения о ходе реализаций
обучения безработных на рабочем месте у работодателей
Индекс формы административных данных: ПО-2
Периодичность: ежемесячная
Отчетный период: ________ месяц 20__ года.
Круг лиц, представляющих информацию: Работодатели
Срок представления формы административных данных: к 1 числу месяца,
следующего за отчетным периодом
Таблица. Сведения о ходе реализаций обучения безработных на рабочем месте у работодателей
Наименование специальности
Наименование квалификации
Срок обучения
Количество человек, подавших заявление
Количество человек, принятых на обучение
Количество обучающихся студентов/ лиц
Количество человек, завершивших обучение
Количество человек отчисленных
Количество человек, не завершивших обучение по видам причин
Пропуски
Неуспеваемость
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Продолжение таблицы:
Количество человек, не завершивших обучение по видам причин
Нарушения внутреннего распорядка
По собственному желанию
заболевание
призыв на срочную службу в Вооруженные силы Республики Казахстан
трудоустройство
смерть
беременность, роды, отпуск по уходу за ребенком
смена постоянного места жительства
прочие
11
12
13
14
15
16
17
18
19
Наименование ____________________________________________
Адрес ___________________________________________________
Телефон _________________________________________________
Адрес электронной почты __________________________________
Исполнитель:
_______________________________________ ______________
(Фамилия, имя, отчество (при его наличии)) (подпись)
Руководитель или лицо, уполномоченное на подписание:
_______________________________________ ______________
(Фамилия, имя, отчество (при его наличии)) (подпись)
Дата: "____" ___________ 20__ года
Место печати
Приложение
к форме, предназначенной
для сбора административных
данных "Сведения о ходе
реализаций обучения безработных
на рабочем месте у работодателей"
Пояснение по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных
"Сведения о ходе реализаций обучения безработных на рабочем месте у работодателей"

5. Дауларды шешу тәртібі
5.1. Тапсырыс беруші мен Орындаушы тікелей келіссөздер процесінде араларында Шарт немесе соған байланысты туындаған барлық даулар мен келіспеушіліктерді шешуге барлық күштерін салуға тиіс.
5.2. Егер мұндай келіссөздерден кейін Тапсырыс беруші мен Орындаушы Шарт бойынша дауды шеше алмаса, онда тараптың кез келгені Қазақстан Республикасының заңнамаларына сәйкес осы мәселенің шешілуін талап ете алады.
6. Өзге де жағдайлар
6.1. Шарт бірдей заңды күші бар екі данада жасалды.
6.2. Бір тарап екінші тарапқа жіберетін кез келген хабарлама почта байланысы немесе Электрондық еңбек биржасы арқылы жіберіледі. Осы күндердің қайсысы кейін туатынына қарай хабарлама ол жеткізілгеннен кейін немесе күшіне ену көрсетілген күні (хабарламада көрсетілсе) күшіне енеді.
6.3. Шартқа өзгерістер немесе толықтырулар жасалған Шарттың нысанында қосымша келісіммен рәсімделеді.
7. Шарттың қолданылу мерзімі
7.1. Осы Шарттың қолданылу мерзімі 20__ жылғы __ ________ бастап 20__ жылғы __ ___________ дейін.
7.2. Осы Шарт қол қойылған күнінен бастап күшіне енеді.
8. Тараптардың заңды мекенжайлары:
Тапсырыс берушi
Жұмыс беруші
_________________ ауданының (қаласының)
Халықты жұмыспен қамту орталығы
заңды мекенжайы: __________________
ЖСК ______________________________
БСК ______________________________
БСН (ЖСН) ________________________
Коды _____________________________
__________________________________
(Тегі, аты, әкесінің (қолы) аты (бар болса)
__________________________________
(қолы)
заңды мекенжайы: __________________
ЖСК _____________________________
БСК ______________________________
БСН (ЖСН) _______________________
Коды _____________________________
__________________________________
(Тегі, аты, әкесінің (қолы) аты (бар болса)
__________________________________
(қолы)
Кәсіптік оқытуды ұйымдастыру
және қаржыландыру қағидаларына
8-қосымша
Нысан
__________________ ауданының
(қаласының) халықты жұмыспен
қамту орталығының
директорына
____________________________
мекенжайы бойынша тұратын
____________________________
(Тегі, аты, әкесінің аты (бар болса))
Өтініш
Мені жұмыс берушідегі жұмыс орнында кәсіптік оқытуға жіберуіңізді сұраймын.
Өтінішке мынадай құжаттарды қоса беремін:
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________.
Жұмыспен қамтуға жәрдемдесудің белсенді шарасын алу үшін қажет болатын дербес
деректерімді жинау мен өңдеуге келісімімді беремін.
Ақпараттық жүйелерде қамтылған заңмен қорғалатын құпияны құрайтын мәліметтерді
пайдалануға келісемін.
*ұсынылған құжаттардың дәйектілігіне өтініш беруші жауапты болады.
___________________ ______________
Күні қолы
-------------------------------------------------------------------------------------------------------
(кесу сызығы)
Азамат ________________________________________________ өтініші
20 __ жылғы "___" __________ қабылданды,
№ __________ болып тіркелді, құжаттарды қабылдаған адамның тегі, аты, әкесінің аты
(бар болса), лауазымы: ________________________________________________________
_____________________________________________________________.
___________________ ______________
Күні қолы
Кәсіптік оқытуды ұйымдастыру
және қаржыландыру
қағидаларына
9-қосымша
Нысан
Жұмыс берушілердің сұратуы бойынша кәсіптік оқытуға № ____ жолдама
Азамат ____________________________________________________
(Тегі, аты, әкесінің аты (бар болса))
________________________________________________________________
(Жұмыс берушінің атауы, мекенжайы, байланыс телефоны)
20__ "___" _________ бастап 20__ "___" _________ дейін ___ ай мерзімге кәсіптік оқытуға жіберіледі.
________________________________________ ______________
Лауазымы, тегі, аты, әкесінің аты (бар болса) қолы
Берілген күні Мөрдің орны
-------------------------------------------------------------------------------------------------------
(кесу сызығы)
Кәсіптік оқытуға жіберілген күннен бастап бес жұмыс күні ішінде жұмыс беруші Халықты жұмыспен қамту орталығына қайтарады
№ ___ жолдамаға хабарлама
_______________________________________________________________
(Жұмыс берушінің атауы, мекенжайы, байланыс телефоны))
___________________________ біліктілігі бойынша оқу кезеңінде 20__ жылғы
(Біліктілік атауы)
"__" ______ жасалған № _____ еңбек шартына (20__ жылғы "__" ____ № ____ бұйрық)
сәйкес азамат (азаматша) ______________________________________
(Тегі, аты, әкесінің аты (бар болса))
20 __ жылғы "__" ________ бастап 20 __ жылғы "__" ________ дейін жұмысқа қабылданды.
Жұмысқа қабылдау туралы бұйрықтың көшірмесі қоса беріледі. Жұмыс берушінің
жауапты өкілі:
_______________________________________ ________________
(Тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)) (қолы)
Берілген күні Мөрдің орны
Кәсіптік оқытуды ұйымдастыру
және қаржыландыру
қағидаларына
10-қосымша
Нысан
20___ жылғы _________ үшін ______________________________-дегі
(ай) (Жұмыс берушінің атауы)
Жұмыс берушілердегі жұмыс орнында кәсіптік оқытудан өтіп жатқан жұмыссыздар туралы мәліметтер
Р/с №
Тегі аты, әкесінің аты (толығымен)
ЖСН
Есепті айдағы оқу күндерінің саны
Бір айдағы сабаққа келген күндердің саны
Бір айдағы сабаққа келмеген күндер
Сабаққа келмеу себебі
Қызмет көрсететін банк
карточкалық немесе ағымдағы шотының 20 мәнді нөмірі
Барлығы
Оның ішінде дәлелсіз себептер бойынша
Басшы немесе қол қоюға уәкілетті адам:
_____________________________________ _____________
(Тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)) (қолы)
Күні: 20__ жылғы "___"____________________.
Мөрдің орны
Кәсіптік оқытуды ұйымдастыру
және қаржыландыру
қағидаларына
11-қосымша
Әкімшілік деректерді жинауға арналған нысан
Ұсынылады: халықты жұмыспен қамту орталықтарына
Әкімшілік деректердің нысаны интернет - ресурста орналастырылған: www.enbek.gov.kz
Әкімшілік дереккөздер нысанының атауы: Жұмыссызды жұмыс берушілердегі жұмыс орнында кәсіптік оқытудың іске асырылу барысы туралы мәліметтер
Әкімшілік дереккөздер нысанының индексі: КО-2
Кезеңділік: ай сайын
Есепті кезең: 20__ жылғы ________ айы.
Ақпаратты ұсынатын тұлғалар тобы: Жұмыс берушілер
Әкімшілік деректер нысанын ұсыну мерзімі: есепті айдан кейінгі айдың 1-күніне қарай
Кесте. Жұмыссызды жұмыс берушілердегі жұмыс орнында кәсіптік оқытудың іске асырылу барысы туралы мәліметтер
Мамандық атауы
Біліктілік атауы
Оқу мерзімі
Өтініш берген адамдардың саны
Оқуға қабылданғандардың саны
Білім алушы студенттердің/ адамдардың саны
Оқуды аяқтаған адамның саны
Оқудан шығарылғандардың саны
Әртүрлі себеппен оқуды аяқтамаған адамдардың саны
Сабақтан қалғандар
Үлгермеу
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Кестенің жалғасы:
Әртүрлі себеппен оқуды аяқтамаған адамдардың саны
Ішкі тәртіпті бұзғандар
Өз өтінішімен кеткендер
Сырқатына байланысты
ҚР Қарулы күштерінің шұғыл қызметіне шақырту алғандар
Жұмысқа орналасу себебімен
Қайтыс болғандар
Жүктілік, босану, бала күтімі бойынша демалыс алғандар
Тұрақты мекен –жайдың ауысуына байланысты
Басқа да себептер
11
12
13
14
15
16
17
18
19
Атауы _______________________________________________________
Мекенжайы __________________________________________________
Телефоны ___________________________________________________
Электрондық почта мекенжайы __________________________________
Орындаушы:___________________________________ ________________
(Тегі, аты, әкесінің аты (бар болса) (қолы)
Басшы немесе қол қоюға уәкілетті адам:_____________________________________________
(Тегі, аты, әкесінің аты (бар болса) (қолы)
Күні: 20__ жылғы "___"____________________.
Мөрдің орны
"Жұмыссызды жұмыс
берушілердегі жұмыс орнында
кәсіптік оқытудың іске асырылу
барысы туралы мәліметтер"
әкімшілік деректерін жинауға
арналған нысанға
қосымша
"Жұмыссызды жұмыс берушілердегі жұмыс орнында кәсіптік оқытудың іске асырылу барысы туралы мәліметтер" әкімшілік деректерінің нысанын толтыру бойынша түсіндірме

Глава 1. Общие положения
1. Настоящее пояснение определяет единые требования по заполнению формы "Сведения о ходе реализаций обучения безработных на рабочем месте у работодателей" (далее - Форма).
2. Форма заполняется Работодателями и предоставляется в центры занятости населения.
3. Форма подписывается руководителем предприятий (организаций), либо лицом, исполняющим его обязанности, с указанием его фамилии и инициалов.
4. Форма предоставляется к 1 числу месяца, следующего за отчетным периодом.
5. Форма заполняется на государственном и русском языках.
Глава 2. Пояснение по заполнению Формы
6. В графе 1 Формы указывается наименование специальности.
7. В графе 2 Формы указывается наименование квалификации.
8. В графе 3 Формы указывается срок обучения.
9. В графе 4 Формы указывается количество человек, подавших заявление.
10. В графе 5 Формы указывается количество человек, принятых на обучение.
11. В графе 6 Формы указывается количество обучающихся лиц.
12. В графе 7 Формы указывается количество человек, завершивших обучение.
13. В графе 8 Формы указывается общее количество отчисленных человек.
14. В графе 9 Формы указывается количество человек, не завершивших обучение по причине пропусков из общего количества отчисленных.
15. В графе 10 Формы указывается количество человек, не завершивших обучение по причине неуспеваемости из общего количества отчисленных.
16. В графе 11 Формы указывается количество человек, не завершивших обучение по причине нарушений внутреннего распорядка из общего количества отчисленных.
17. В графе 12 Формы указывается количество человек, не завершивших обучение по собственному желанию из общего количества отчисленных.
18. В графе 13 Формы указывается количество человек, не завершивших обучение по причине болезни из общего количества отчисленных.
19. В графе 14 Формы указывается количество человек, не завершивших обучение по причине призыва на срочную службу в Вооруженные силы Республики Казахстан из общего количества отчисленных.
20. В графе 15 Формы указывается количество человек, не завершивших обучение по причине трудоустройства из общего количества отчисленных.
21. В графе 16 Формы указывается количество человек, не завершивших обучение причине смерти из общего количества отчисленных.
22. В графе 17 Формы указывается количество человек, не завершивших обучение по причине беременности, родов, отпуска по уходу за ребенком из общего количества отчисленных.
23. В графе 18 Формы указывается количество человек, не завершивших обучение по причине смены постоянного местожительства из общего количества отчисленных.

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы түсіндірме "Жұмыссызды жұмыс берушілердегі жұмыс орнында кәсіптік оқытудың іске асырылу барысы туралы мәліметтер" нысанын (бұдан әрі – Нысан) толтыру бойынша бірыңғай талаптарды айқындайды.
2. Нысанды Жұмыс берушілер толтырады және халықты жұмыспен қамту орталықтарына ұсынады.
3. Нысанға кәсіпорынның (ұйымның) басшысы не оның міндетін атқарушы тұлға, оның тегі мен аты-жөні көрсетіле отырып қол қояды.
4. Нысан есепті айдан кейінгі айдың 1-күніне қарай ұсынылады.
5. Нысан мемлекеттік және орыс тілдерінде толтырылады.
2-тарау. Нысанды толтыру бойынша түсіндірме
6. Нысанның 1-бағанында мамандықтың атауы көрсетіледі.
7. Нысанның 2-бағанында біліктіліктің атауы көрсетіледі.
8. Нысанның 3-бағанында оқыту мерзімі көрсетіледі.
9. Нысанның 4-бағанында өтініш берген адамдардың саны көрсетіледі.
10. Нысанның 5-бағанында оқуға қабылданған адамдардың саны көрсетіледі.
11. Нысанның 6-бағанында оқып жатқан студенттердің/адамдардың саны көрсетіледі.
12. Нысанның 7-бағанында оқуды бітірген адамдардың саны көрсетіледі.
13. Нысанның 8-бағанында оқудан шығарылған адамдардың саны көрсетіледі.
14. Нысанның 9-бағанында оқудан шығарылғандардың жалпы санынан сабақты қалдыру себебі бойынша оқуын аяқтамаған адамдардың саны көрсетіледі.
15. Нысанның 10-бағанында шығарылғандардың жалпы санынан сабақ үлгермеу себебі бойынша оқуын аяқтамаған адамдардың саны көрсетіледі.
16. Нысанның 11-бағанында шығарылғандардың жалпы санынан ішкі тәртіпті бұзу себебінен оқуды аяқтамаған адамдардың саны көрсетіледі.
17. Нысанның 12-бағанында шығарылғандардың жалпы санынан өз еркімен оқуды аяқтамаған адамдардың саны көрсетіледі.
18. Нысанның 13-бағанында шығарылғандардың жалпы санынан сырқатына байланысты оқуды аяқтамаған адамдардың көрсетіледі.
19. Нысанның 14-бағанында шығарылғандардың жалпы санынан Қазақстан Республикасының Қарулы Күштер қатарына алынған адамдардың саны көрсетіледі.
20. Нысанның 15-бағанында шығарылғандардың жалпы санынан жұмысқа орналасу себебімен оқуды аяқтамаған адамдардың саны көрсетіледі.
21. Нысанның 16-бағанында шығарылғандардың жалпы санынан қайтыс болғандықтан оқуын аяқтамаған адамдардың саны көрсетіледі.
22. Нысанның 17-бағанында шығарылғандардың жалпы санынан жүктілігіне, босану және бала күтіміне байланысты демалыс алған адамдардың саны көрсетіледі.
23. Нысанның 18-бағанында жалпы шығарылғандардың жалпы санынан тұрақты мекен-жайын ауыстыруына байланысты оқуын аяқтамаған адамдардың саны көрсетіледі.

24. В графе 19 Формы указывается количество человек, не завершивших обучение по прочим причинам из общего количества отчисленных.
Приложение 5 к приказу
Министра труда и
социальной защиты населения
Республики Казахстан
Приложение 6 к приказу
Министра здравоохранения
и социального развития
Республики Казахстан
от 14 июня 2016 года № 516
Форма
Социальный контракт № _______ по профессиональному обучению
_________________________________
Место заключения
_____________________
Дата
Центр занятости населения ________________________________________________
___________________ района (города), именуемый в дальнейшем "Центр занятости
населения", в лице ________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии) директора) действующего на основании
________________________________________________________________________,
(положение, устав и т.д.)
работодатель ____________________________________________________________,
(полное наименование работодателя)именуемый в дальнейшем "Работодатель"
в лице __________________________________________________________________
________________________________________________________________________,
(должность, фамилия, имя, отчество (при его наличии)
уполномоченного представителя) действующего на основании
________________________________________________________________________,
(положение, устав и т.д.)
безработный _____________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии))
именуемый в дальнейшем "Обучаемый", и Организация, проводящая
профессиональное обучение, _______________________________________________
________________________________________________________________________
(полное наименование организации образования)
именуемая в дальнейшем "Организация образования", в лице ___________________
________________________________________________________________________,
(должность, фамилия, имя, отчество (при его наличии)
уполномоченного представителя) действующего на основании
__________________________________________________, (положение, устав и т.д.)
далее совместно именуемые "Стороны", в соответствии с Законом Республики Казахстан "О занятости населения", приказом Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан от 14 июня 2016 года № 516 "О некоторых вопросах содействия занятости населения" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 13938) (далее – Приказ № 516) и на основании решения местного органа по вопросам занятости населения _________________________ ___________________________________________ района, города областного значения, города республиканского значения, столицы от __ _______ 20__ года №_____ заключили настоящий социальный контракт по профессиональному обучению (далее – Социальный контракт) и пришли к соглашению о нижеследующем:
4. Предмет Социального контракта

24. Нысанның 19-бағанында шығарылғандардың жалпы санынан басқада жағдайлар бойынша оқуын аяқтамаған адамдардың саны көрсетіледі.
Қазақстан Республикасы
Еңбек және халықты
әлеуметтік қорғау министрінің
2022 жылғы 7 ақпандағы
№ 46 бұйрығына
5-қосымша
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау және
әлеуметтік даму министрінің
2016 жылғы 14 маусымдағы
№ 516 бұйрығына
6-қосымша
Нысан
Кәсіптік оқыту жөніндегі № _______ әлеуметтік келісімшарт
________________________________ _____________________
Жасалған орны Күні
"Халықты жұмыспен қамту туралы" Қазақстан Республикасының Заңына, "Халықты жұмыспен қамтуға жәрдемдесудің кейбір мәселелері туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің 2016 жылғы 14 маусымдағы № 516 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 13938 болып тіркелген) (бұдан әрі – № 516 бұйрық) және ________________ ауданының, облыстық маңызы бар қаланың, респубикалық маңызы бар қаланың, астананың халықты жұмыспен қамту мәселелері жөніндегі жергілікті органының 20 ___ жылғы ___ ________ № ___ шешімінің негізінде бұдан әрі бірлесе "Тараптар" деп аталатын бұдан әрі "Халықты жұмыспен қамту орталығы" деп аталатын ____________________
(ереже. жарғы және т.б)
әрекет ететін __________________ ауданы (қаласы) Халықты жұмыспен қамту орталығының
атынан ________________________________________________,
(директордың тегі, аты, әкесінің аты (бар болса))
бұдан әрі "Жұмыс беруші" деп аталатын ________________________________
(ереже. жарғы және т.б)
негізінде әрекет ететін _______________________________________________
(жұмыс берушінің толық атауы)
атынан ____________________________________________________________,
(уәкілетті өкілдің тегі, аты, әкесінің аты (бар болса), лауазымы)
(бұдан әрі – Білім алушы) деп аталатын жұмыссыз ________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса))
және бұдан әрі "Білім беру ұйымы" деп аталатын ________________________
(ереже. жарғы және т.б)
негізінде әрекет ететін _______________________________________________
(білім беру ұйымының толық атауы)
оқуды өткізетін ұйымның атынан ______________________________________
(уәкілетті өкілдің тегі, аты, әкесінің аты (бар болса), лауазымы)
кәсіптік оқыту жөніндегі осы әлеуметтік келісімшартты (бұдан әрі – Әлеуметтік келісімшарт) жасады және төмендегі туралы келісімге келді:
1. Әлеуметтік келісімшарттың мәні

1.1. Организация и финансирования обучения безработных в учебных организациях по запросу работодателей, а также трудоустройство Обучаемого на заявленное рабочее место Работодателя.
1.2. Общая сумма Социального контракта составляет ____________ тенге, (прописью) в том числе на оказание образовательных услуг ___________________ тенге, на (прописью) выплату стипендией и материальной помощи _____________________ тенге. (прописью)
5. Обязательства Сторон
2.1. Центр занятости населения обязуется:
1) направлять Обучаемого на профессиональное обучение в Организацию образования
___________________________________________________________________ для получения (наименование организации образования)_______________________________________________________________________________ (наименование квалификации (навыка))со сроком _________________________________; (период обучения)
2) на основании представленных Организацией образования ежемесячных отчетов своевременно и в полном объеме выплачивать Обучаемому стипендию и материальную помощь;
3) на основании акта выполненных работ своевременно и в полном объеме оплачивать Организацию образования услуги по обучению;
4) осуществлять мониторинг исполнения обязанностей Работодателя, Организацией образования и Обучаемого, определенных настоящим Социальным контрактом;
5) оказывать содействие в трудоустройстве Обучаемому, в случае отказа Работодателя от приема на работу.
6) ежемесячно вести мониторинг целевого использования бюджетных средств, выделенных на финансирование профессионального обучения и наличия обязательных пенсионных отчислений у Обучаемого;
7) отражать в индивидуальной карте занятости Обучаемого сведения о прохождении обучения по запросу работодателей и на постоянную работу после завершения (досрочного завершения) обучения.
2.2. Центр занятости населения вправе:
1) запрашивать и получать от сторон информацию, документы и материалы, необходимые для осуществления мониторинга исполнения обязательств сторонами;
2) требовать от сторон своевременного и надлежащего исполнения Договора;
3) проводить выездные проверки выполнения условий Социального контракта. Результаты проверки оформляются актом выездной проверки выполнения условий Социального контракта.
2.3. Обучаемый обязуется:
1) проходить обучение;
2) не пропускать занятия без уважительных причин;
3) информировать стороны не позднее пяти рабочих дней о возникновении обстоятельств, препятствующих прохождению обучения;
4) трудоустроиться на заявленное рабочее место работодателем;
5) предоставлять в центр занятости населения копию приказа о приеме на постоянную работу в течение пяти рабочих дней с момента принятия на работу в случае трудоустройства на другое постоянное рабочее место после завершения обучения.

1.1. Жұмыс берушілердің сұратуы бойынша оқу ұйымдарында жұмыссыздарды кәсіптік оқытуды ұйымдастыру және қаржыланыру, сондай-ақ Білім алушыны Жұмыс беруші мәлімдеген жұмыс орнына жұмысқа орналастыру.
1.2. Әлеуметттік келісімшарттың жалпы сомасы _________ теңгені құрайды,
(жазбаша)
оның ішінде білім беру қызметтерін көрсетуге _____________________ теңге,
(жазбаша)
стипендия мен материалдық көмек төлеуге ___________ теңге.
(жазбаша)
2. Тараптардың міндеттемелері
2.1. Халықты жұмыспен қамту орталығы:
1) Білім алушыны ____________________________ Білім беру ұйымына
(білім беру ұйымының атауы)
_________________________________________________________ алу үшін
(біліктіліктің (дағдының) атауы)
___________________________________ мерзімге кәсіптік оқытуға жіберуге;
(оқу кезеңі)
2) білім беру ұйымы ұсынған ай сайынғы мәліметтердің негізінде Білім алушыға стипендия мен материалдық көмекті уақтылы және толық көлемде төлеуге;
3) орындалған жұмыстардың актісінің негізінде Білім беру ұйымына оқу бойынша қызметтердің ақысын уақтылы және толық көлемде төлеуге;
4) Жұмыс берушінің, Білім беру ұйымының және Білім алушының осы Әлеуметтік келісімшартта айқындалған міндеттемелерін орындауына монтиорингті жүзеге асыру;
5) Жұмыс беруші жұмысқа қабылдаудан бас тартқан жағдайда Білім алушыға жұмысқа орналастыруға жәрдем көрсетуге;
6) кәсіптік оқытуды қаржыландыруға бөлінген бюджет қаражатының мақсатқа сай жұмсалуына және Білім алушыда міндетті зейнетақы аударымдарының болуына ай сайын мониторинг жүргізуге;
7) Білім алушының жұмыспен қамтудың жеке картасында кәсіптік оқытудан өту және оқуды аяқтағаннан кейін (оқу мерзімі аяқталғанға дейін) тұрақты жұмысқа орналасу туралы мәліметті көрсетуге міндетті.
2.2. Халықты жұмыспен қамту орталығы:
1) Тараптардан Әлеуметтік келісімшарттың уақтылы және тиіссінше орындалуын талап етуге;
2) Әлеуметтік келісімшарт талаптарының орындалуына барып тексеру жасауға құқылы. Әлеуметтік келісімшарт талаптарының орындалуын тексеру нәтижелері барып тексеру актілерімен рәсімделеді.
2.3. Білім алушы:
1) оқудан өтуге;
2) себепсіз сабақтан қалмауға;
3) бес жұмыс күні ішінде тараптарды оқудан өтуге кедергі жасайтын жағдайлардың туындауы туралы хабардар етуге;
4) жұмыс беруші мәлімдеген жұмыс орнына жұмысқа орналасуға;
5) басқа тұрақты жұмысқа орналасқан жағдайда, жұмысқа қабылданған сәттен бастап бес жұмыс күні ішінде халықты жұмыспен қамту орталығына тұрақты жұмысқа қабылдау туралы бұйрықтың көшірмесн ұсынуға міндетті.

2.4. Обучаемый вправе:
1) выбирать организацию образования из Реестра учебных заведений и учебных центров;
2) получать стипендию и материальную помощь, в случаях и порядке, определенных Правилами организации и финансирования профессионального обучения, утвержденными Приказом № 516;
3) требует от сторон своевременного и надлежащего исполнения Социального контракта;
4) отказаться от трудоустройства к работодателю, в случае самостоятельного трудоустройства на другую постоянную работу.
2.5. Работодатель обязуется:
1) участвовать в квалификационном экзамене по оценке профессиональной подготовленности;
2) после завершения обучения трудоустроить Обучаемого по полученной специальности (профессии) на постоянное рабочее место со сроком не менее 12 (двенадцати) месяцев;
3) извещать Центр занятости населения о приеме на работу или об отказе в приеме на работу (с указанием причин в случае отказа в приеме на работу) Обучаемого;
4) возмещать фактические расходы государства на обучение, включая суммы выплаченной материальной помощи и стипендии в случаях отказа от приема на работу Обучаемого и нарушения установленного порядка организации профессионального обучения, за исключением случаев ликвидации работодателя - юридического лица либо прекращения деятельности работодателя - физического лица, сокращения численности или штата работников, снижения объема производств и выполняемых работ и услуг, повлекшего ухудшение экономического состояния работодателя.
2.6. Работодатель вправе:
1) отбирать претендентов на обучение;
2) обеспечивать место прохождения производственной практики (при необходимости) ;
3) закреплять наставника на время прохождения производственной практики (при необходимости);
4) требовать от сторон своевременного и надлежащего исполнения Социального контракта;
5) согласовать образовательные программы для обучения.
2.7. Организация образования обязуется:
1) принимать Обучаемого на профессиональное обучение в форме _______________________________________________________________ по квалификации (навыку) (подготовка или переподготовка)_____________________________________________________________________________________; (наименование квалификации (навыка))
2) представлять в Центр занятости населения информацию по обучающимся, завершившим обучение, отчисленным ежемесячно до 1 (первого) числа месяца, следующего за отчетным по форме согласно приложениям 4 и 5 к Правилам организации и финансирования профессионального обучения, утвержденным Приказом № 516;
3) провести итоговую аттестацию и квалификационный экзамен Обучаемого;

2.4. Білім алушы:
1) Оқу орындары мен оқу орталықтарының тізілімімен білім беру ұйымын;
2) № 516 бұйрықпен бекітілген Кәсіптік оқытуды ұйымдастыру және қаржыландыру қағиадаларында айқындалған жағдайларда және тәртіппен стипендия мен материалдық көмекті алуға;
3) Тараптардан Әлеуметтік келісімшарттың уақтылы және тиіссінше орындалуын талап етуге;
4) басқа тұрақты жұмысқа өздігінен орналасқан жағдайда жұмыс беруші ұсынған жұмыс орнына жұмысқа орналасудан бас тартуға құқылы.
2.5. Жұмыс беруші:
1) кәсіптік даярлықты бағалау жөніндегі біліктілік емтиханына қатысуға;
2) оқуды аяқтағаннан кейін Білім алушыны алған кәсібі бойынша тұрақты жұмыс орнына кемінде 12 (он екі) мерзімге жұмысқа орналастыруға;
3) Халықты жұмыспен қамту орталығын Білім алушыны жұмысқа қабылдау немесе жұмысқа қабылдаудан бас тарту (жұмысқа қабылдаудан бас тартқан жағдайда себебін көрсете отырып) туралы хабардар етуге;
4) заңды тұлғаның таратылған не жұмыс беруші - жеке тұлға қызметі тоқтатылған, жұмыскерлер саны немесе штат қысқарған, жұмыс берушінің экономикалық жай-күйінің нашарлауына әкеп соққан өндірістер және орындалатын жұмыстар мен көрсетілетін қызметтер көлемі төмендеген жағдайларды қоспағанда, жұмыссызды жұмысқа қабылдаудан бас тартқан және кәсіптік оқытудың белгіленген тәртібін бұзған жағдайларда төленген материалдық көмек пен стипендияның сомасын қоса алғанда, мемлекеттің оқуға нақты жұмсаған шығыстарын өтеуге міндетті.
2.6. Жұмыс беруші:
1) кәсіптік оқытуға үміткерлерді іріктеуге;
2) өндірістік практикадан өту орнын қамтамасыз етуге (қажет болған жағдайда);
3) өндірістік практикадан өту уақытында тәлімгер тағайындау (қажет болған жағдайда);
4) Тараптардан Әлеуметтік келісімшарттың уақтылы және тиіссінше орындалуын талап етуге;
5) оқу үшін білім беру бағдарламаларын келісуге құқылы.
2.7. Білім беру ұйымы:
1) Білім алушыны ________________________________ кәсібі (дағдысы)
(біліктіліктің (дағдының) атауы)
бойынша ________________________ нысанында кәсіптік оқытуға қабылдауға;
(даярлау немесе қайта даярлау)
2) № 516 бұйрықпен бекітілген Кәсіптік оқытуды ұйымдастыру және қаржыландыру қағидаларына 4 және (немесе) 5-қосымшаларға сәйкес нысан бойынша оқып жатқандар, оқуды аяқтағандар, оқудан шығарылғандар туралы мәліметтерді есепті ай аяқталғанға дейін 5 (бес) жұмыс күні ішінде ұсынуға;
3) Білім алушыға қорытынды атестатттауды және біліктілік емтиханын өткізуге;

4) выдать документ о присвоении квалификации (сертификат, свидетельство) установленного образца;
5) разрабатывать образовательные программы для обучения;
6) осуществлять мониторинг исполнения обязанностей Обучаемого, определенных Социальным контрактом;
7) возмещать фактические расходы государства на обучение в случае нарушения установленного порядка организации профессионального обучения, за исключением случаев ликвидации Организацией образования - юридического лица либо прекращения деятельности Организацией образования - физического лица, сокращения численности или штата работников, снижения объема производств и выполняемых работ и услуг, повлекшего ухудшение экономического состояния Организацией образования.
2.8. Организация образования вправе:
1) определять условия и место прохождения производственной практики;
2) требовать от сторон своевременного и надлежащего исполнения Социального контракта;
3) отчислять Обучаемого в случаях пропуска занятий без уважительных причин в соответствии с внутренним распорядком организации образования или неудовлетворительных оценок по итогам текущего контроля успеваемости, промежуточной аттестации в соответствии с Типовыми правилами проведения текущего контроля успеваемости, промежуточной и итоговой аттестации обучающихся для организаций среднего, технического и профессионального, послесреднего образования, утвержденными приказом Министра образования и науки Республики Казахстан от 18 марта 2008 года № 125 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 5191).
6. Ответственность Сторон
3.1. Не допускается передача Сторонами ни полностью, ни частично кому-либо своих обязательств по Социальному контракту.
3.2. В случае досрочного прекращения Обучаемым обучения, нарушения Работодателем, Организацией образования установленного порядка организации профессионального обучения, Социальный контракт подлежит расторжению в течении 15 (пятнадцати) календарных дней со дня выявления нарушения.
Социальный контракт может быть расторгнут по инициативе одной из сторон, при этом она обязана предупредить об этом других сторон не менее чем в месячный срок.
3.3. Окончание срока действия Социального контракта не освобождает Стороны от ответственности за его нарушение, имевшее место до истечения этого срока.
4. Форс-мажор
4.1. Стороны не несут ответственность за неисполнение условий Договора, если оно явилось результатом форс-мажорных обстоятельств.
4.2. Для целей Социального контракта "форс-мажор" означает событие, неподвластное контролю Сторон, и имеющее непредвиденный характер. Такие события могут включать пожар, землетрясение, наводнения, стихийные явления и военные действия.
4.3. При возникновении форс-мажорных обстоятельств Работодатель и Организация образования в течение 2 (двух) рабочих дней направляют Центру занятости населения письменное уведомление о таких обстоятельствах и их причинах.
Если от Центра занятости населения не поступает иных письменных инструкций, Работодатель и Организация образования продолжают выполнять свои обязательства по Социальному контракту, насколько это целесообразно, и ведет поиск альтернативных способов выполнения Социального контракта, не зависящих от форс-мажорных обстоятельств.

4) белгіленген үлгідегі біліктілік беру туралы құжат (диплом, сертификат, куәлік) беруге;
5) оқыту үшін білім беру бағдарламаларын әзірлеу;
6) Білім алышының Әлеуметтік келісімшартта көзделген міндеттемелерін орындауына мониторингті жүзеге асыруға;
7) Білім беру ұйымы - заңды тұлғаның таратылған не жұмыс беруші Білім беру ұйымы - жеке тұлға қызметі тоқтатылған, жұмыскерлер саны немесе штат қысқарған, Білім беру ұйымының экономикалық жай-күйінің нашарлауына әкеп соққан өндірістер және орындалатын жұмыстар мен көрсетілетін қызметтер көлемі төмендеген жағдайларды қоспағанда, кәсіптік оқытудың белгіленген тәртібін бұзған жағдайларда мемлекеттің оқуға нақты жұмсаған шығыстарын өтеуге міндетті.
2.8. Білім беру ұйымы:
1) өндірістік практикадан өту жағдайларын және орнын айқындауға;
2) Тараптардан Әлеуметтік келісімшарттың уақтылы және тиіссінше орындалуын талап етуге;
3) Білім алушыны білім беру ұйымының ішкі тәртібіне сәйкес сабақтан себепсіз қалған және Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2008 жылғы 18 наурыздағы № 125 бұйрығымен (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 5191 болып тіркелген) бекітілген Бастауыш, негізгі орта, жалпы орта білімнің білім беретін оқу бағдарламаларын іске асыратын білім беру ұйымдарындағы білім алушылардың үлгеріміне ағымдық бақылаудың, оларды аралық және қорытынды аттестаттау жүргізудің үлгі қағидаларына сәйкес үлгеріміне ағымдағы бақылаудан, аралық аттестаттаудан қорытынды бойынша қанағаттанарлықсыз баға алған жағдайларда аудандық (қалалық) комиссияның келісімі бойынша оқудан шығаруға құқылы.
3. Тараптардың жауапкершілігі
3.1. Тараптардың Әлеуметтік келісімшарт бойынша өз міндеттемелерін не толығымен, не ішінара басқа біреуге беруіне жол берілмейді.
3.2. Білім алушы оқуды мерзімінен бұрын аяқтаған, Жұмыс беруші, Білім беру ұйымы кәсіптік оқытуды ұйымдастырудың белгіленген тәртібін бұзған жағдайларда Әлеуметтік келісімшарт бұзушылық анықталған күннен бастап күнтізбелік 15 (он бес) күн ішінде бұзылуға тиіс.
Әлеуметтік келісімшарт Тараптардың бірінің бастамасы бойынша бұзылуы мүмкін, бұл ретте тарап басқа тараптарды бұл туралы кемінде бір ай мерзімде хабардар етуге тиіс.
3.3. Әлеуметтік келісімшарттың қолданылу мерзімінің аяқталуы Тараптарды осы мерзім аяқталғанға дейін болған заң бұзушылықтар үшін жауаптылықтан босатпайды.
4. Форс-мажор
4.1. Тараптар Әлеуметтік келімсімшарт талаптарын орындамағаны үшін жауаптылықта болмайды, егер ол Форс-мажорлық жағдайлардың нәтижесі болып табылса.
4.2. Әлеуметтік келісімшарттың мақсаты үшін "форс-мажор" Тараптардың бақылауына көнбейтін және күтпеген сипатқа ие оқиғалар. Мұндай оқиғалар өртті, жер сілкінуін, су тасқынын, апатты жағдайларды және әскери әрекеттерді қамтуы мүмкін.
4.3.Форс-мажорлық жағдайлар туындаған кезде Жұмыс беруші мен Білім беру ұйымы 2 (екі) жұмыс күні ішінде Халықты жұмыспен қамту орталығына мұндай жағдайлар және олардың себептері туралы жазбаша хабарлама жібереді.
Егер Халықты жұмыспен қамту орталығынан өзге жазбаша нұсқаулықтар түспесе, Жұмыс беруші мен Білім беру ұйымы орындылығына қарай Әлеуметтік келісімшарт бойынша өз міндеттемелерін орындауды жалғастырады және форс-мажорлық жағдайларға тәуелді емес Әлеуметтік келісімшартты орындаудың балама көздерін іздейді.

4.4. Если вышеуказанные обстоятельства продолжаются более 30 (тридцати) календарных дней, то каждая из сторон вправе отказаться от исполнения дальнейших обязательств по Социальному контракту, и в этом случае ни одна из сторон не вправе требовать у другой стороны возмещения возможных убытков.
5. Порядок разрешения споров
5.1. Стороны должны прилагать все усилия к тому, чтобы разрешать в процессе прямых переговоров все разногласия или споры, возникающие между ними по Социальному контракту или в связи с ним.
5.2. Если после таких переговоров Стороны не могут разрешить спор по Социальному контракту, любая из сторон может потребовать решения этого вопроса в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
6. Прочие условия
6.1. Настоящий Социальный контракт составлен в четырех экземплярах, имеющих одинаковую юридическую силу.
6.2. Любое уведомление, которое одна сторона направляет другим сторонам, высылается посредством почтовой связи или Электронной биржи труда. Уведомление вступает в силу после доставки или в указанный день вступления в силу (если указано в уведомлении) в зависимости от того, какая из этих дат наступит позднее.
6.3. Изменения и/или дополнения в Социальный контракт оформляются дополнительным соглашением в той же форме, что и заключение Социального контракта.
7. Срок действия Социального контракта
7.1. Срок действия настоящего Социального контракта с "___" _____ 20____ года до "___" ___________ 20_____ года.
7.2. Настоящий Социальный контракт вступает в силу с момента его подписания Центром занятости населения, Обучаемым, Работодателем и Организацией образования.
8. Адреса и реквизиты сторон
Центр занятости населения
____________________________________
(полное наименование Центра занятости
населения)
____________________________________
(юридический адрес)
____________________________________
(телефон, факс)
____________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)
директора) __________________________
(подпись)
М.П.
Обучаемый
__________________________________
(фамилия, имя, отчество
(при его наличии))
__________________________________
(адрес) ___________________________
(телефон, факс) ____________________
(подпись)
Работодатель
____________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)
уполномоченного представителя)
_________________________ (должность)
____________________________________
(юридический адрес)
____________________________________
(подпись)
М.П. (при еҰ наличии)
Организация образования
____________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)
уполномоченного представителя)
______________________________
(должность)
______________________________
(юридический адрес)
______________________________
(подпись)
М.П. (при еҰ наличии)

4.4. Егер жоғарыда көрсетілген мән-жайлар 30 (отыз) күнтізбелік күннен артық жалғасатын болса, онда тараптардың әрқайсысы Әлеуметтік келісімшарт бойынша міндеттемелерді одан әрі орындаудан бас тартуға құқылы және бұл жағдайда тараптардың ешқайсысының басқа тараптан ықтимал шығындарды өтеуді талап етуге құқығы жоқ.
5. Дауларды шешу тәртібі
5.1. Тараптар тікелей келіссөздер процесінде араларында Әлеуметтік келісімшарт немесе соған байланысты туындаған барлық даулар мен келіспеушіліктерді шешуге барлық күштерін салуға тиіс.
5.2. Егер мұндай келіссөздерден кейін Тараптар Әлеуметтік келісімшарт бойынша дауды шеше алмаса онда тараптың кез келгені Қазақстан Республикасының заңнамаларына сәйкес осы мәселенің шешілуін талап ете алады.
6. Өзге де жағдайлар
6.1. Әлеуметтік келісімшарт бірдей заңды күші бар төрт данада жасалды.
6.2. Бір тарап басқа тараптарға жіберетін кез келген хабарлама почта байланысы немесе Электрондық еңбек биржасы арқылы жіберіледі. Осы күндердің қайсысы кейін туатынына қарай хабарлама ол жеткізілгеннен кейін немесе күшіне ену көрсетілген күні (хабарламада көрсетілсе) күшіне енеді.
6.3. Әлеуметтік келісімшартқа өзгерістер немесе толықтырулар жасалған Әлеуметтік келісімшарттың нысанында қосымша келісімшартпен рәсімделеді.
7. Әлеуметтік келісімшарттың қолданылу мерзімі
7.1. Осы Әлеуметтік келісімшарттың қолданылу мерзімі 20__ жылғы __ ________ бастап 20__ жылғы __ ___________ дейін.
7.2. Осы Әлеуметтік келісімшарт оған Халықты жұмыспен қамту орталығы, Білім алушы, Жұмыс беруші және Білім беру ұйымы қол қойған сәттен бастап күшіне енеді.
8. Тараптардың заңды мекенжайлары
Халықты жұмыспен қамту орталығы
_______________________________
(Халықты жұмыспен қамту
орталығының толық атауы)
(заңды мекенжайы)
(телефоны, факс)
_______________________________
(директордың тегі, аты әкесінің
аты (бар болса))
_______________________________
(қолы)
М.О.
Білім алушы
______________________________
(тегі, аты әкесінің аты (бар болса))
______________________________
(мекенжайы)
______________________________
(телефоны, факс)
______________________________
(қолы)
Жұмыс беруші
_____________________________
(уәкілетті өкілдің тегі, аты
әкесінің аты (бар болса))
_____________________________
(лауазымы)
_____________________________
(заңды мекенжайы)
_____________________________
(қолы)
М.О. (бар болса)
Білім беру ұйымы
____________________________
(уәкілетті өкілдің тегі, аты
әкесінің аты (бар болса))
____________________________
(лауазымы)
____________________________
(заңды мекенжайы)
____________________________
(қолы)
М.О. (болса)