Об утверждении Правил и оснований получения уполномоченным органом по финансовому мониторингу из системы информационного обмена правоохранительных, специальных государственных и иных органов информации, необходимой для противодействия легализации (отмыванию) доходов, полученных преступным путем, и финансированию терроризма
Совместный приказ Председателя Агентства Республики Казахстан по финансовому мониторингу от 15 марта 2022 года № 21 и Генерального Прокурора Республики Казахстан от 24 марта 2022 года № 54. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 24 марта 2022 года № 27194.
В соответствии с пунктом 5 статьи 16-2 Закона Республики Казахстан "О государственной правовой статистике и специальных учетах" ПРИКАЗЫВАЕМ:
1. Утвердить прилагаемые Правила и основания получения уполномоченным органом по финансовому мониторингу из системы информационного обмена правоохранительных, специальных государственных и иных органов информации, необходимой для противодействия легализации (отмыванию) доходов, полученных преступным путем, и финансированию терроризма.
2. Признать утратившими силу:
1) совместный приказ Генерального Прокурора Республики Казахстан от 21 февраля 2017 года № 18 и Министра финансов Республики Казахстан от 22 февраля 2017 года № 127 "Об утверждении Правил и оснований получения уполномоченным органом по финансовому мониторингу из системы информационного обмена правоохранительных, специальных государственных и иных органов информации, необходимой для противодействия легализации (отмыванию) доходов, полученных преступным путем, и финансированию терроризма" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 14952)";
2) совместный приказ Генерального Прокурора Республики Казахстан от 5 ноября 2019 года № 139 и Министра финансов Республики Казахстан от 8 ноября 2019 года № 1237 "О внесении изменения в совместный приказ Генерального Прокурора Республики Казахстан от 21 февраля 2017 года № 18 и Министра финансов Республики Казахстан от 22 февраля 2017 года № 127 "Об утверждении Правил и оснований получения уполномоченным органом по финансовому мониторингу из системы информационного обмена правоохранительных, специальных государственных и иных органов информации, необходимой для противодействия легализации (отмыванию) доходов, полученных преступным путем, и финансированию терроризма" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 19594).
3. Агентству Республики Казахстан по финансовому мониторингу (далее – Агентство) в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:

Қаржылық мониторинг жөніндегі уәкілетті органның құқық қорғау, арнаулы мемлекеттік және өзге де органдардың ақпарат алмасу жүйесінен қылмыстық жолмен алынған кірістерді заңдастыруға (жылыстатуға) және терроризмді қаржыландыруға қарсы іс-қимыл үшін қажет ақпаратты алу қағидалары мен негіздерін бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Қаржылық мониторинг агенттігі Төрағасының 2022 жылғы 15 наурыздағы № 21 және Қазақстан Республикасы Бас Прокурорының 2022 жылғы 24 наурыздағы № 54 бірлескен бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2022 жылғы 24 наурызда № 27194 болып тіркелді
"Мемлекеттік құқықтық статистика және арнайы есепке алу туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 16-2-бабының 5-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫЗ:
1. Қоса беріліп отырған Қаржылық мониторинг жөніндегі уәкілетті органның құқық қорғау, арнаулы мемлекеттік және өзге де органдардың ақпарат алмасу жүйесінен қылмыстық жолмен алынған кірістерді заңдастыруға (жылыстатуға) және терроризмді қаржыландыруға қарсы іс-қимыл үшін қажет ақпаратты алу қағидалары мен негіздері бекітілсін.
2. Мыналардың:
1) "Қаржы мониторингі жөніндегі уәкілетті органның құқық қорғау, арнаулы мемлекеттік және өзге де органдардың ақпарат алмасу жүйесінен қылмыстық жолмен алынған кірістерді заңдастыруға (жылыстатуға) және терроризмді қаржыландыруға қарсы іс-қимыл үшін қажет ақпаратты алу қағидалары мен негіздерін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Бас Прокурорының 2017 жылғы 21 ақпандағы № 18 және Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2017 жылғы 22 ақпандағы № 127 бірлескен бұйрығының (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 14952 болып тіркелген);
2) "Қаржы мониторингі жөніндегі уәкілетті органның құқық қорғау, арнаулы мемлекеттік және өзге де органдардың ақпарат алмасу жүйесінен қылмыстық жолмен алынған кірістерді заңдастыруға (жылыстатуға) және терроризмді қаржыландыруға қарсы іс-қимыл үшін қажет ақпаратты алу қағидалары мен негіздерін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Бас Прокурорының 2017 жылғы 21 ақпандағы № 18 және Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2017 жылғы 22 ақпандағы № 127 бірлескен бұйрығына өзгеріс енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Бас Прокурорының 2019 жылғы 5 карашадағы № 139 және Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2019 жылғы 8 қарашадағы № 1237 бірлескен бұйрығының (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 19594 болып тіркелген) күші жойылды деп танылсын.
3. Қазақстан Республикасының Қаржылық мониторинг агенттігі (бұдан әрі – Агенттік) Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:

1) государственную регистрацию настоящего совместного приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего совместного приказа на интернет-ресурсах Генеральной прокуратуры Республики Казахстан и Агентства.
4. Настоящий приказ вводится в действие после дня его первого официального опубликования.
Генеральный Прокурор
Республики Казахстан
__________Б. Асылов
Председатель Агентства
Республики Казахстан по
финансовому мониторингу
__________Ж. Элиманов
Утверждены совместным
приказом Генеральный Прокурор
Республики Казахстан
от 24 марта 2022 года № 54
и Председатель Агентства
Республики Казахстан по
финансовому мониторингу
от 15 марта 2022 года № 21
Правила и основания получения уполномоченным органом по финансовому мониторингу из системы информационного обмена правоохранительных, специальных государственных и иных органов информации, необходимой для противодействия легализации (отмыванию) доходов, полученных преступным путем, и финансированию терроризма
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила и основания получения уполномоченным органом по финансовому мониторингу из системы информационного обмена правоохранительных, специальных государственных и иных органов информации, необходимой для противодействия легализации (отмыванию) доходов, полученных преступным путем, и финансированию терроризма (далее – Правила) разработаны в соответствии с пунктом 5 статьи 16-2 Закона Республики Казахстан "О государственной правовой статистике и специальных учетах" и определяют порядок и основания получения информации из системы информационного обмена правоохранительных, специальных государственных и иных органов (далее – СИО ПСО) уполномоченным органом по финансовому мониторингу, осуществляющим финансовый мониторинг и иную деятельность по противодействию легализации (отмыванию) доходов, полученных преступным путем, финансированию терроризма, финансированию распространения оружия массового уничтожения (далее – уполномоченный орган по финансовому мониторингу).
Глава 2. Основания получения информации из СИО ПСО
2. Для получения информации обязательным условием является наличие у пользователя уполномоченного органа по финансовому мониторингу основания, предусмотренного законодательством, а также регистрации в СИО ПСО в соответствии с Перечнем распределения ролей СИО ПСО по основаниям согласно приложению 1 к настоящим Правилам.
3. Пользователь уполномоченного органа по финансовому мониторингу обеспечивает обоснованность запроса, соблюдение законодательства о персональных данных и их защите, иной охраняемой законом тайны, а также их использование исключительно в целях, заявленных в запросе.
Запрашиваемая информация отражается в отчетных материалах по исполненным заданиям.

1) осы бірлескен бұйрықты Қазақстан Республикасы Әдiлет министрлiгiнде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бірлескен бұйрықты Қазақстан Республикасы Бас прокуратурасының және Агенттіктің интернет-ресурстарына орналастыруды қамтамасыз етсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы Бас Прокуроры __________Б. Асылов
Қазақстан Республикасының Қаржылық мониторинг агенттігінің төрағасы __________Ж. Элиманов
Қазақстан Республикасы
Бас Прокуроры 2022 жылғы
24 наурыздағы № 54 мен
Қазақстан Республикасының
Қаржылық мониторинг
агенттігінің төрағасы
2022 жылғы 15 наурыздағы
№ 21 бірлескен бұйрығымен
бекітілген
Қаржылық мониторинг жөніндегі уәкілетті органның құқық қорғау, арнаулы мемлекеттік және өзге де органдардың ақпарат алмасу жүйесінен қылмыстық жолмен алынған кірістерді заңдастыруға (жылыстатуға) және терроризмді қаржыландыруға қарсы іс-қимыл үшін қажет ақпаратты алу қағидалары мен негіздері
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Қаржылық мониторинг жөніндегі уәкілетті органның құқық қорғау, арнаулы мемлекеттік және өзге де органдардың ақпарат алмасу жүйесінен қылмыстық жолмен алынған кірістерді заңдастыруға (жылыстатуға) және терроризмді қаржыландыруға қарсы іс-қимыл үшін қажетті ақпаратты алу қағидалары мен негіздері (бұдан әрі – Қағидалар) "Мемлекеттік құқықтық статистика және арнайы есепке алу туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 16-2-бабының 5-тармағына сәйкес әзірленді және қаржылық мониторингті және қылмыстық жолмен алынған кiрiстердi заңдастыруға (жылыстатуға), терроризмдi қаржыландыруға, жаппай қырып-жою қаруын таратуды қаржыландыруға қарсы iс-қимыл бойынша өзге де қызметтерді жүзеге асыратын қаржылық мониторинг жөніндегі уәкілетті орган (бұдан әрі – қаржылық мониторинг жөніндегі уәкілетті орган) құқық қорғау, арнаулы мемлекеттік және өзге де органдардың ақпарат алмасу жүйесінен (бұдан әрі – ҚАО ААЖ) ақпарат алу тәртібі мен негіздерін айқындайды.
2-тарау. ҚАО ААЖ-дан ақпарат алу негіздері
2. Ақпарат алу үшін қаржылық мониторинг жөніндегі уәкілетті органның пайдаланушысында заңнамада көзделген негіздің, сондай-ақ осы Қағидалардың 1-қосымшасына сәйкес негіздер бойынша ҚАО ААЖ-да рөлдерді бөлу тізбесіне сәйкес ҚАО ААЖ-да тіркеудің болуы міндетті шарт болып табылады.
3. Қаржылық мониторинг жөніндегі уәкілетті органның пайдаланушысы сұрау салудың негізділігін, дербес деректер мен оларды қорғау туралы заңнаманың, заңмен қорғалатын өзге де құпияның сақталуын, сондай-ақ оларды сұрау салуда мәлімделген мақсаттарда ғана пайдалануды қамтамасыз етеді.
Сұратылған ақпарат орындалған тапсырмалар бойынша есептік материалдарда көрсетіледі.

Глава 3. Порядок получения информации из СИО ПСО
4. Пользователи уполномоченного органа по финансовому мониторингу получают информацию из СИО ПСО согласно Перечня электронных информационных ресурсов из СИО ПСО, указанного в приложении 2 к настоящим Правилам.
Доступ пользователей уполномоченного органа по финансовому мониторингу к информационным ресурсам СИО ПСО предоставляется после их регистрации в системе и при соблюдении ими условий для работы с СИО ПСО, изложенных в приложении 3 к настоящим Правилам.
5. Комитетом по правовой статистике и специальным учетам Генеральной прокуратуры Республики Казахстан осуществляется регистрация, блокировка, редактирование пользователей уполномоченного органа по финансовому мониторингу (далее – оператор СИО ПСО) на основании электронной заявки на организацию доступа к СИО ПСО (далее – электронная заявка) по форме согласно приложению 4 к настоящим Правилам.
Электронная заявка подписывается пользователем уполномоченного органа по финансовому мониторингу, заверяется печатью и в сканированном варианте вкладывается в электронную форму подачи заявки СИО ПСО.
6. Оператор СИО ПСО проверяет электронную заявку и в течение суток со дня ее поступления принимает одно из следующих решений:
1) зарегистрировать пользователя в СИО ПСО;
2) отказать в регистрации, если сведения, указанные в электронной заявке, являются недостоверными, неполными и неактуальными.
Отказ в СИО ПСО подписывается посредством электронной цифровой подписи Национального удостоверяющего центра Республики Казахстан (далее – ЭЦП).
7. Пользователь уполномоченного органа по финансовому мониторингу при перемещении на другую должность направляет в СИО ПСО электронную заявку на редактирование в течение двадцати четырех часов со дня подписания приказа о назначении на другую должность.
В случае увольнения или отстранения от должности, должностное лицо, на которое возложен ведомственный контроль, незамедлительно направляет электронную заявку оператору СИО ПСО на блокирование пользователя уполномоченного органа по финансовому мониторингу.
8. Оператор СИО ПСО при получении электронной заявки на редактирование или блокировку пользователя уполномоченного органа по финансовому мониторингу незамедлительно редактирует или блокирует доступ данного пользователя уполномоченного органа по финансовому мониторингу.
Глава 4. Направление запроса в СИО ПСО
9. Вход в СИО ПСО начинается с прохождения пользователем уполномоченного органа по финансовому мониторингу процедуры аутентификации, которая осуществляется посредством ЭЦП.

3-тарау. ҚАО ААЖ-дан ақпарат алу тәртібі
4. Қаржылық мониторинг жөніндегі уәкілетті органның пайдаланушылары ақпаратты осы Қағидалардың 2-қосымшасында көрсетілген ҚАО ААЖ-дан электрондық ақпараттық ресурстарының тізбесіне сәйкес ҚАО ААЖ-дан алады.
Қаржылық мониторинг жөніндегі уәкілетті органның пайданушыларға ҚАО ААЖ ақпараттық ресурстарына қолжетімділік олар жүйеде тіркелгеннен кейін және осы Қағидалардың 3-қосымшасында жазылған ҚАО ААЖ-мен жұмыс істеуге арналған талаптарды олар сақтаған жағдайда беріледі.
5. Қазақстан Республикасы Бас прокуратурасының Құқықтық статистика және арнайы есепке алу жөніндегі комитеті (бұдан әрі – ҚАО ААЖ операторы) қаржылық мониторинг жөніндегі уәкілетті органның пайданушыларын тіркеуді, бұғаттауды, редакциялауды осы Қағидалардың 4-қосымшасына сәйкес нысан бойынша ҚАО ААЖ-ға қолжетімділікті ұйымдастыруға электрондық өтінім (бұдан әрі – электрондық өтінім) негізінде жүзеге асырады.
Электрондық өтінімге қаржылық мониторинг жөніндегі уәкілетті органның пайдаланушысы қол қояды, мөрмен расталады және ол сканерленген нұсқада ҚАО ААЖ-ның өтінімін беру электрондық нысанына салынады.
6. ҚАО ААЖ-ның операторы электрондық өтінімді тексереді және оның келіп түскен күннен бастап бір тәулік ішінде мынадай:
1) пайдаланушыны ҚАО ААЖ-да тіркеу:
2) егер электрондық өтінімде көрсетілген мәліметтер шынайы емес, толық емес және өзекті емес болса, тіркеуден бас тарту туралы шешімдердің бірін қабылдайды.
ҚАО ААЖ-дан бас тарту Қазақстан Республикасы Ұлттық куәландырушы орталығының электрондық цифрлық қолтаңбасы арқылы (бұдан әрі – ЭЦҚ) қол қойылады.
7. Қаржылық мониторинг жөніндегі уәкілетті органның пайдаланушысы басқа лауазымға немесе бөлімшеге ауысу кезінде, басқа лауазымға тағайындау туралы бұйрыққа қол қойған күннен бастап жиырма төрт сағаттың ішінде ҚАО ААЖ-ға редакциялауға электрондық өтінім жібереді.
Лауазымнан босатылған немесе шеттетілген жағдайда, ведомстволық бақылау жүктелген лауазымды адам дереу ҚАО ААЖ-ның операторына қаржылық мониторинг жөніндегі уәкілетті органның пайдаланушысын бұғаттауға электрондық өтінім жібереді.
8. ҚАО ААЖ-ның операторы редакциялауға немесе пайдаланушыны бұғаттауға электрондық өтінім алған кезде осы қаржылық мониторинг жөніндегі уәкілетті органның пайдаланушысын қолжетімділігін дереу редакциялайды немесе бұғаттайды.
4-тарау. ҚАО ААЖ-ға сұрау салуды жіберу
9. ҚАО ААЖ-ға кіру қаржылық мониторинг жөніндегі уәкілетті органның пайдаланушысының ЭЦҚ арқылы жүзеге асырылатын аутентификация рәсімінен өтуінен басталады.

10. При первичном входе в СИО ПСО пользователь уполномоченного органа по финансовому мониторингу подписывает посредством ЭЦП соглашение о правах использования СИО ПСО (далее – соглашение) по форме согласно приложению 5 к настоящим Правилам.
11. Пользователь уполномоченного органа по финансовому мониторингу, успешно прошедший аутентификацию и при наличии подписанного соглашения в электронной форме, получает доступ к СИО ПСО.
12. Все запросы пользователей уполномоченного органа по финансовому мониторингу к базам данных государственных органов отправляются с использованием ЭЦП.
Передача пользователем уполномоченного органа по финансовому мониторингу средств ЭЦП другим лицам не допускается.
В случае утери ЭЦП, пользователь уполномоченного органа по финансовому мониторингу незамедлительно отзывает свой ЭЦП через личный кабинет Национального удостоверяющего центра Республики Казахстан.
В целях обеспечения информационной безопасности, пользователь уполномоченного органа по финансовому мониторингу периодически, но не менее одного раза в месяц меняет пароль к ЭЦП.
13. Фиксация всех временных параметров в процессе эксплуатации СИО ПСО производится по времени города Нур-Султан.
14. Доступ пользователем уполномоченного органа по финансовому мониторингу предоставляется круглосуточно, кроме времени простоя при аварийных ситуациях или проведения плановых технических работ, опубликованных на веб-портале СИО ПСО, которое фиксируется в Журнале аварийных ситуаций согласно приложению 6 к настоящим Правилам.
15. Все запросы пользователей уполномоченного органа по финансовому мониторингу фиксируются в журнале регистрации событий (далее - Log-журнал) и архивируются по мере заполнения.
Архив Log-журналов СИО ПСО содержит данные о запросах и результатах их обработки за все время работы СИО ПСО.
16. Оператор СИО ПСО обеспечивает конфиденциальность и не распространяет личную информацию о пользователях уполномоченного органа по финансовому мониторингу и их запросах, за исключением случаев, предусмотренных законодательными актами Республики Казахстан.
17. При установлении нарушений норм законодательства в сфере информационной безопасности, указанных в настоящих Правилах, оператор СИО ПСО блокирует доступ к СИО ПСО лицам, допустившим нарушения, оповещает уполномоченный орган по финансовому мониторингу и принимает меры по рассмотрению вопроса об ответственности лиц, предусмотренных законами Республики Казахстан.
18. Оператор СИО ПСО не допускает незаконные сбор и обработку, а также разглашение информации, полученной из СИО ПСО.

10. ҚАО ААЖ-ға алғаш кірген кезде қаржылық мониторинг жөніндегі уәкілетті органның пайдаланушысы осы Қағидалардың 5-қосымшасына сәйкес нысан бойынша ҚАО ААЖ-ны пайдалану құқықтары туралы келісімге (бұдан әрі – келісім) ЭЦҚ арқылы қол қояды.
11. Аутентификациядан сәтті өткен қаржылық мониторинг жөніндегі уәкілетті органның пайдаланушысы және электрондық нысанда қол қойылған келісім болған кезде ҚАО ААЖ-ға қолжәтімділікті алады.
12. Мемлекеттік органдардың дерекқорларына қаржылық мониторинг жөніндегі уәкілетті органның пайдаланушыларының барлық сұрау салулары ЭЦҚ-ны пайдалана отырып жіберіледі.
Қаржылық мониторинг жөніндегі уәкілетті органның пайдаланушысына ЭЦҚ құралдарын басқа адамдарға беруіне жол берілмейді.
ЭЦҚ жоғалған жағдайда қаржылық мониторинг жөніндегі уәкілетті органның пайдаланушысы өзінің ЭЦҚ-сын Қазақстан Республикасы Ұлттық куәландырушы орталығының жеке кабинеті арқылы дереу кері қайтарып алады.
Ақпараттық қауіпсіздікті қамтамасыз ету мақсатында пайдаланушы мерзімді түрде, бірақ айына кемінде бір рет ЭЦҚ-ның паролін өзгертеді.
13. ҚАО ААЖ-ны пайдалану процесінде барлық уақытша параметрді тіркеу Нұр-Сұлтан қаласының уақыты бойынша жүргізіледі.
14. Қаржылық мониторинг жөніндегі уәкілетті органның пайдаланушыларына қолжетімділік осы Қағидалардың 6-қосымшасына сәйкес Апаттық жағдайлар журналында тіркелетін апаттық жағдайлар кезінде тоқтап тұру уақытынан немесе ҚАО ААЖ веб-порталында жарияланған жоспарлы техникалық жұмыстарды жүргізуден басқа, тәулік бойы ұсынылады.
15. Пайдаланушылардың барлық сұрау салулары оқиғаны тіркеу журналында (бұдан әрі - Log-журналы) тіркеледі және толтырылуына қарай архивтеледі.
ҚАО ААЖ Log-журналдарының архиві ҚАО ААЖ-ның барлық жұмыс уақытындағы сұрау салулары мен оларды өңдеу нәтижесі туралы деректерді қамтиды.
16. ҚАО ААЖ-ның операторы құпиялықты қамтамасыз етеді және Қазақстан Республикасының заңнамалық актілерімен көзделген жағдайларды қоспағанда қаржылық мониторинг жөніндегі уәкілетті органның пайдаланушылары мен олардың сұрау салулары туралы жеке ақпаратты таратпайды.
17. Ақпараттық қауіпсіздік саласындағы және осы Қағидаларда көрсетілген заңнама нормаларының бұзушылықтары анықталған кезде ҚАО ААЖ операторы бұзушылыққа жол берген адамға ҚАО ААЖ-ға қолжетімділікті бұғаттайды, пайдаланушыны хабардар етеді және Қазақстан Республикасының заңдарында көзделген адамдардың жауаптылығы туралы мәселені қарау бойынша шаралар қабылдайды.
18. ҚАО ААЖ-ның операторы ҚАО ААЖ-дан алынған ақпаратты заңсыз жинау мен өңдеуге, сондай-ақ жария етуге жол бермейді.

1) процессор с тактовой частотой 3.1 GHz;
2) свободный объем жесткого диска не менее 80 Gb;
3) оперативная память не менее 4 Gb;
4) сетевая карта не менее 100 Mbps;
5) все современные браузеры, поддерживающие работу с NCA Layer, чтение.pdf;
6) подключение к защищенному каналу;
7) установленные драйвера для работы с различными устройствами для хранения ЭЦП;
8) в целях соблюдения требований информационной безопасности в технических средствах, полностью исключить доступ выхода в Интернет.
Приложение 4
к Правилам и основаниям
получения уполномоченным органом
по финансовому мониторингу
из системы информационного
обмена правоохранительных,
специальных государственных
и иных органов информации,
необходимой для противодействия
легализации (отмыванию) доходов,
полученных преступным путем,
и финансированию терроризма
Форма
Электронная заявка № _______________ на организацию доступа к системе информационного обмена правоохранительных, специальных государственных и иных органов
Для выполнения служебных обязанностей, прошу организовать доступ к системе информационного обмена правоохранительных, специальных государственных и иных органов (далее – СИО ПСО) по нижеуказанным параметрам:
Данные заявителя
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) (полностью)
Индивидуальный идентификационный номер (ИИН)
Сведения о месте работы заявителя
Наименование организации
Код организации в Едином реестре досудебных расследований
Должность:
Контактные данные заявителя
Рабочий телефон
Тип действия:
Регистрация
Перемещение
Блокировка
С соглашением о правах использования СИО ПСО ознакомлен и согласен.
Подтверждаю наличие у меня электронной цифровой подписи на защищенном носителе.
Разрешаю передать мои персональные данные для регистрации в СИО ПСО.
"____"___________ 20__ года ________________ подпись/
Руководитель заявителя: __________________________________________________________
должность
_______________ / МП
Ф.И.О (при его наличии) подпись
Примечание:
Приложение 5
к Правилам и основаниям
получения уполномоченным
органом по финансовому
мониторингу из системы
информационного обмена
правоохранительных, специальных
государственных и иных органов
информации, необходимой для
противодействия легализации
(отмыванию) доходов,
полученных преступным путем,
и финансированию терроризма
Форма
Соглашение о правах использования системы информационного обмена правоохранительных, специальных государственных и иных органов
город _________ "___"_________20 ___ года
1. Пользователь уполномоченного органа по финансовому мониторингу в лице ______________________________________ (фамилия, имя, отчество (при его наличии), должность) являющийся работником Агентства Республики Казахстан по финансовому мониторингу (далее - АФМ) ознакомлен и согласен с настоящим соглашением о нижеследующем:

1) 3.1 GHz тактілі жиілігі бар процессор;
2) қатты дискінің бос көлемі кемінде 80 Gb;
3) 4 Gb кем емес жедел жады;
4) кемінде 100 Мbps желілік карта;
5) NCA Layer-мен, оқу .pdf-пен жұмыс істеуді қолдайтын барлық заманауи браузерлер;
6) қорғалған арнаға қосылу;
7) ЭЦҚ-ны сақтауға арналған әртүрлі құрылғылармен жұмыс істеу үшін орнатылған драйверлер;
8) техникалық құралдардағы ақпараттық қауіпсіздік талаптарын сақтау мақсатында Интернетке шығу мүмкіндігіне толық жол берілмесін.
Қаржылық мониторинг
жөніндегі уәкілетті органның
құқық қорғау, арнаулы
мемлекеттік және өзге де
органдардың ақпарат алмасу
жүйесінен қылмыстық жолмен
алынған кірістерді заңдастыруға
(жылыстатуға) және терроризмді
қаржыландыруға қарсы
іс-қимыл үшін қажет ақпаратты
алу қағидалары мен негіздеріне
4-қосымша
Құқық қорғау, арнаулы мемлекеттік және өзге де органдардың ақпарат алмасу жүйесіне қолжетімділікті ұйымдастыруға № __ электронды өтінім
Қызметтік міндеттерді орындау үшін төменде көрсетілген параметрлер бойынша құқық қорғау, арнаулы мемлекеттік және өзге де органдардың (бұдан әрі – ҚАО ААЖ) қол жеткізуді ұйымдастыруды сұраймын:
Арыз иесінің деректері
Тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда) (толық)
Жеке сәйкестендіру нөмірі (ЖСН)
Арыз иесінің жұмыс орны туралы мәліметтер
Ұйымның атауы
Сотқа дейінгі тергеп-тексерулердің
бірыңғай тізіліміндегі ұйымның
коды
Лауазымы:
Арыз иесінің байланыс деректері
Жұмыс телефоны
Әрекет түрі:
Тіркеу
Ауыстыру
Бұғаттау
ҚАО ААЖ қолдану құқығы туралы келісіммен таныстым және келісемін.
Менде қорғалған тасымалдағышта электрондық цифрлық қолтаңбаның бар екенін растаймын.
Менің дербес деректерімді ҚАО ААЖ-не тіркеу үшін беруге рұқсат етемін.
20__ жылғы "____"___________ ________________/ Қолы
Арыз иесінің басшысы: ______________________________________________________
лауазымы _______________ / МО
Т.А.Ә (бар болған жағдайда) қолы
Ескерту:
Қаржылық мониторинг
жөніндегі уәкілетті органның
құқық қорғау, арнаулы
мемлекеттік және өзге де
органдардың ақпарат алмасу
жүйесінен қылмыстық жолмен
алынған кірістерді заңдастыруға
(жылыстатуға) және терроризмді
қаржыландыруға қарсы
іс-қимыл үшін қажет ақпаратты
алу қағидалары мен негіздеріне
5-қосымша
Нысан
Құқық қорғау, арнаулы мемлекеттік және өзге де органдардың ақпарат алмасу жүйесін пайдалану құқықтары туралы келісім
_________ қаласы 20 ___ жылғы "___"_______
1. Қазақстан Республикасының Қаржылық мониторинг агенттігінің (бұдан әрі – ҚМА) жұмыскері болып табылатын пайдаланушы адам ______________________________________ (Т.А.Ә (бар болған жағдайда), лауазымы) төмендегілер туралы осы келісіммен таныстым және келісемін:

1. Предмет соглашения
2. Настоящее Пользовательское соглашение (далее – соглашение) предназначено для урегулирования взаимоотношений между оператором системы информационного обмена правоохранительных, специальных государственных и иных органов (далее – СИО ПСО, Система) и пользователем уполномоченного органа по финансовому мониторингу СИО ПСО (далее – пользователь).
3. Пользователем является зарегистрированный в СИО ПСО работник АФМ, которому предоставлено право доступа к СИО ПСО.
4. Соглашение вступает в силу со дня регистрации пользователя в СИО ПСО.
5. Используя СИО ПСО, пользователь настоящим подтверждает тот факт, что обладает правами в отношении учетной записи СИО ПСО и настоящие условия пользования являются обязательными в соответствии с приведенными ниже положениями соглашения.
2. Общие положения
6. Система предоставляет пользователям в соответствии с их правами доступа возможность отправлять запрос на получение информации.
7. Права доступа пользователю выдаются оператором СИО ПСО на основании электронной заявки на организацию доступа к СИО ПСО и пользовательского соглашения от пользователя.
8. Вход в СИО ПСО возможен посредством электронной цифровой подписи Национального удостоверяющего центра Республики Казахстан (далее – ЭЦП). Получение ЭЦП проводится самостоятельно пользователем в центрах обслуживания населения Республики Казахстан. Вход в СИО ПСО посредством ЭЦП на файловой системе не допускается.
9. Оператор СИО ПСО (Комитет по правовой статистике и специальным учетам Генеральной прокуратуры Республики Казахстан) осуществляет администрирование СИО ПСО.
3. Права и обязанности пользователя
10. Пользователь вправе:
1) получить информацию в соответствии с правами доступа;
2) использовать информацию, полученную через СИО ПСО, при осуществлении сбора и обработки информации об операциях с деньгами и (или) иным имуществом, подлежащих финансовому мониторингу.
11. Обязанности пользователя:
1) запрашивать информацию посредством СИО ПСО исключительно для служебной деятельности;
2) в случае длительного, более двух месяцев, отсутствия на рабочем месте подать электронную заявку на блокировку своей учетной записи;
3) сохранять конфиденциальность информации, полученной посредством СИО ПСО;
4) не использовать СИО ПСО в целях умышленного нарушения законодательства Республики Казахстан и международных договоров;
5) не пользоваться СИО ПСО через персональный компьютер с выходом в Интернет;
6) не разглашать известную пользователю конфиденциальную информацию и передавать ЭЦП другим лицам.

1. Келісімнің мәні
2. Осы Пайдаланушы келісімі (бұдан әрі – келісім) құқық қорғау, арнаулы мемлекеттік және өзге де органдардың ақпарат алмасу жүйесінің (бұдан әрі – ҚАО ААЖ) операторы мен ҚАО ААЖ-ның пайдаланушысы (бұдан әрі – пайдаланушы) арасындағы өзара қарым-қатынастарды реттеуге арналған.
3. ҚАО ААЖ-де тіркелген ҚАО ААЖ-не қолжетімділік құқығы берілген ҚМА-ның жұмыскері пайдаланушы болып табылады.
4. Келісім пайдаланушы ҚАО ААЖ-да тіркелген күннен бастап күшіне енеді.
5. ҚАО ААЖ-ны пайдалана отырып, пайдаланушы осымен ҚАО ААЖ-ның есепке алу жазбасына қатысты құқықтарға ие болу фактісін растайды және осы Пайдалану шарттары келісімнің төменде келтірілген ережелеріне сәйкес міндетті болып табылады.
2. Жалпы ережелер
6. Жүйе пайдаланушыларға олардың қолжетімділік құқықтарына сәйкес ақпарат алуға сұрау салу жіберу мүмкіндігін береді.
7. Пайдаланушыға қолжетімділік құқығын ҚАО ААЖ-ның операторы ҚАО ААЖ-ға қолжетімділікті ұйымдастыруға электрондық өтінім және пайдаланушының пайдаланушы келісімі негізінде береді.
8. ҚАО ААЖ-ға кіру Қазақстан Республикасы Ұлттық куәландырушы орталығының электрондық цифрлық қолтаңбасы (бұдан әрі - ЭЦҚ) арқылы мүмкін болады. ЭЦҚ алуды пайдаланушы Қазақстан Республикасының Халыққа қызмет көрсету орталықтарында дербес жүргізеді. ҚАО ААЖ-не ЭЦҚ арқылы файлдық жүйеге кіруге жол берілмейді.
9. ҚАО ААЖ операторы (Қазақстан Республикасы Бас прокуратурасының Құқықтық статистика және арнайы есепке алу жөніндегі комитеті) ҚАО ААЖ-ға әкімшілендіруді жүзеге асырады.
3. Пайдаланушының құқықтары мен міндеттері
10. Пайдаланушы:
1) қолжетімділік құқықтарына сәйкес ақпарат алуға;
2) ҚАО ААЖ арқылы алынған ақпаратты қаржылық мониторингке жататын ақшамен және (немесе) өзге мүлікпен операциялар туралы ақпаратты жинауды және өңдеуді жүзеге асырған кезде пайдалануға құқылы.
11. Пайдаланушының міндеттері:
1) ҚАО ААЖ арқылы тек қызметтік жұмыс үшін ақпарат сұратады;
2) жұмыс орнында ұзақ, екі айдан астам болмаған жағдайда пайдаланушы өзінің есепке алу жазбасын бұғаттауға электрондық өтінім береді;
3) ҚАО ААЖ арқылы алынған ақпараттың құпиялығын сақтайды;
4) ҚАО ААЖ-ны Қазақстан Республикасының заңнамаларын және халықаралық шарттарды қасақана бұзу мақсатында пайдаланбауға;
5) ҚАО ААЖ-ны интернетке шығатын дербес компьютер арқылы пайдаланбайды;
6) пайдаланушыға белгілі құпия ақпаратты жария етпейді және ЭЦҚ-ны басқа адамдарға бермейді.

4. Права и обязанности оператора
12. Оператор вправе:
1) не регистрировать и не предоставлять доступ пользователю в СИО ПСО, в случаях, если сведения, поданные на организацию доступа к СИО ПСО, не являются достоверными, полными;
2) закрыть или временно заблокировать доступ к СИО ПСО пользователю, в случаях получения информации посредством СИО ПСО не для служебных целей.
13. Обязанности оператора:
1) осуществлять контроль в части правомерности получения запрашиваемой информации;
2) не распространять личную информацию о пользователях, за исключением случаев, предусмотренных законодательством Республики Казахстан.
5. Положение о конфиденциальности
14. Вся информация, полученная через СИО ПСО, является конфиденциальной и используется только в служебных целях.
15. Лица, являющиеся пользователями и операторами СИО ПСО, обеспечивают соблюдение конфиденциальности и не допускают нарушение законодательства Республики Казахстан о государственной правовой статистике и специальных учетах.
16. Подтверждение о согласии, подписывается ЭЦП пользователя СИО ПСО.
17. Нарушение пользователем положений настоящего Соглашения может привести к временному приостановлению или полному закрытию доступа к СИО ПСО, удалению учетной записи пользователя, а также привлечению к ответственности, предусмотренной законодательством Республики Казахстан.
Приложение 6
к Правилам и
основаниям получения
уполномоченным органом
по финансовому мониторингу
из системы информационного
обмена правоохранительных,
специальных государственных
и иных органов информации,
необходимой для противодействия
легализации (отмыванию) доходов,
полученных преступным путем,
и финансированию терроризма
Форма
Журнал аварийных ситуаций
1. Действия в случае серьезного повреждения оборудования, расположенного в серверной:
п/п
Действия
Необходимое время (mах)
Ответственный
Дата и время начала
Дата и время окончания
2. Действия при частичном повреждении помещений ЦА:
п/п
Действия
Необходимое время (mах)
Ответственный
Дата и время начала
Дата и время окончания
3. Действия в случае пожарной тревоги:
п/п
Действия
Необходимое время (mах)
Ответственный
Дата и время начала
Дата и время окончания
4. Действия в случае отказа кондиционеров:
п/п
Действия
Необходимое время (mах)
Ответственный
Дата и время начала
Дата и время окончания
5. Действия при отказе электропитания:
п/п
Действия
Необходимое время (mах)
Ответственный
Дата и время начала
Дата и время окончания
6. Действия в случае затопления:
п/п
Действия
Необходимое время (mах)
Ответственный
Дата и время начала
Дата и время окончания

4. Оператордың құқықтары мен міндеттері
12. Оператор:
1) егер ҚАО ААЖ-ға қолжетімділікті ұйымдастыруға берілген мәліметтер шынайы, толық болмаса, пайдаланушының ҚАО ААЖ-ға қолжетімділігіне рұқсатты тіркемеуге және бермеуге;
2) қызметтік мақсаттарға арналмаған ҚАО ААЖ арқылы ақпарат алған жағдайларда пайдаланушыға ҚАО ААЖ-ға қолжетімділікті жабуға немесе уақытша бұғаттауға құқылы.
13. Оператордың міндеттері:
1) сұратылған ақпаратты алудың заңдылығы бөлігінде бақылауды жүзеге асырады;
2) Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген жағдайларды қоспағанда, пайдаланушылар туралы жеке ақпаратты таратпайды.
5. Құпиялылық туралы ереже
14. ҚАО ААЖ арқылы алынған барлық ақпарат құпия болып табылады және тек қызметтік мақсатта пайдаланылады.
15. ҚАО ААЖ-ның пайдаланушылары мен операторлары болып табылатын адамдар құпиялықты сақтауды қамтамасыз етеді және мемлекеттік құқықтық статистика және арнайы есепке алу туралы Қазақстан Республикасының заңнамасын бұзуға жол бермейді.
16. Келісу туралы растауға ҚАО ААЖ-ның пайдаланушысы ЭЦҚ-мен қол қояды.
17. Пайдаланушының осы Келісімнің ережелерін бұзуы ҚАО ААЖ-ға қолжетімділікті уақытша тоқтата тұруға немесе мүлдем жауып тастауға, пайдаланушының, есепке алу жазбасын жоюға, сондай-ақ Қазақстан Республикасының заңнамасымен көзделген жауаптылыққа тартуға әкеп соқтыруы мүмкін.
Қаржылық мониторинг
жөніндегі уәкілетті органның
құқық қорғау, арнаулы
мемлекеттік және өзге де
органдардың ақпарат алмасу
жүйесінен қылмыстық жолмен
алынған кірістерді заңдастыруға
(жылыстатуға) және терроризмді
қаржыландыруға қарсы
іс-қимыл үшін қажет ақпаратты
алу қағидалары мен негіздеріне
6-қосымша
Нысан
Апаттық жағдайлар журналы
1. Серверге орналасқан жабдықтың күрделі зақымдануы жағдайындағы іс-әрекеттер:
р/с
Іс-әрекеттер
Қажетті уақыт (mах)
Жауапты адам
Басталу күні мен уақыты
Аяқталу күні мен уақыты
2. ОА үй-жайларының ішінара зақымдануы кезіндегі іс-әрекеттер:
р/с
Іс-әрекеттер
Қажетті уақыт (mах)
Жауапты адам
Басталу күні мен уақыты
Аяқталу күні мен уақыты
3. Өрт дабылы жағдайындағы іс-әрекеттер:
р/с
Іс-әрекеттер
Қажетті уақыт (mах)
Жауапты адам
Басталу күні мен уақыты
Аяқталу күні мен уақыты
4. Кондиционерлер жұмыс істемей қалған жағдайлардағы іс-әрекеттер:
р/с
Іс-әрекеттер
Қажетті уақыт (mах)
Жауапты адам
Басталу күні мен уақыты
Аяқталу күні мен уақыты
5. Электр қуаты істен шыққан кездегі іс-әрекеттер:
р/с
Іс-әрекеттер
Қажетті уақыт (mах)
Жауапты адам
Басталу күні мен уақыты
Аяқталу күні мен уақыты
6. Су басқан жағдайдағы іс-әрекеттер:
р/с
Іс-әрекеттер
Қажетті уақыт (mах)
Жауапты адам
Басталу күні мен уақыты
Аяқталу күні мен уақыты