Об утверждении Санитарных правил "Санитарно-эпидемиологические требования к детским оздоровительным и санаторным объектам"
Приказ и.о. Министра здравоохранения Республики Казахстан от 10 августа 2022 года № ҚР ДСМ-78. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 11 августа 2022 года № 29092.
В соответствии с подпунктом 113) пункта 15 Положения о Министерстве здравоохранения Республики Казахстан, утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 17 февраля 2017 года № 71 ПРИКАЗЫВАЮ:
Сноска. Преамбула - в редакции приказа Министра здравоохранения РК от 05.04.2023 № 60 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Утвердить прилагаемые Санитарные правила "Санитарно-эпидемиологические требования к детским оздоровительным и санаторным объектам".
2. Признать утратившими силу:
1) приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 3 апреля 2018 года № 146 "Об утверждении Санитарных правил "Санитарно-эпидемиологические требования к детским оздоровительным и санаторным объектам" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 16913);
2) пункт 11 Перечня некоторых приказов Министерства здравоохранения Республики Казахстан и Министерства национальной экономики Республики Казахстан, в которые вносятся изменения и дополнения, утвержденного приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 5 июля 2020 года № ҚР ДСМ-78/2020 "О некоторых вопросах организации и проведения санитарно-противоэпидемических и санитарно-профилактических мероприятий" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 20935).
3. Комитету санитарно-эпидемиологического контроля Министерства здравоохранения Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства здравоохранения Республики Казахстан после его официального опубликования;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Юридический департамент Министерства здравоохранения Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
4. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра здравоохранения Республики Казахстан.

"Балалардың сауықтыру және санаторий объектілеріне қойылатын санитариялық-эпидемиологиялық талаптар" санитариялық қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің м.а. 2022 жылғы 10 тамыздағы № ҚР ДСМ-78 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2022 жылғы 11 тамызда № 29092 болып тіркелді.
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2017 жылғы 17 ақпандағы № 71 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау министрлігі туралы Ереженің 15-тармағының 113) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
Ескерту. Кіріспе жаңа редакцияда - ҚР Денсаулық сақтау министрінің 05.04.2023 № 60 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. Қоса беріліп отырған "Балалардың сауықтыру және санаторий объектілеріне қойылатын санитариялық-эпидемиологиялық талаптар" санитариялық қағидалары бекітілсін.
2. Мыналардың:
1) "Балалардың сауықтыру және санаторий объектілеріне қойылатын санитариялық-эпидемиологиялық талаптар" санитариялық қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2018 жылғы 3 сәуірдегі № 146 бұйрығының (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 16913 болып тіркелген);
2) "Санитариялық-эпидемияға қарсы және санитариялық-профилактикалық іс-шараларды ұйымдастыру мен жүргізудің кейбір мәселелері туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 5 шiлдедегi № ҚР ДСМ-78/2020 бұйрығымен бекітілген Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігі мен Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігінің өзгерістер мен толықтырулар енгізілетін кейбір бұйрықтарының тізбесінің 11-тармағының (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 20935 болып тіркелген) күші жойылды деп танылсын.
3. Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің Санитариялық-эпидемиологиялық бақылау комитеті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
3) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің Заң департаментіне осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
4. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау вице-министріне жүктелсін.

5. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Исполняющая обязанности
Министра здравоохранения РК
А. Есмагамбетова
"СОГЛАСОВАН"
Министерство науки и высшего
образования Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство индустрии и
инфраструктурного развития
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство просвещения
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство национальной
экономики Республики Казахстан
Утверждены приказом
Исполняющая обязанности
Министра здравоохранения РК
от 10 августа 2022 года
№ ҚР ДСМ-78
Санитарные правила "Санитарно-эпидемиологические требования к детским оздоровительным и санаторным объектам"
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Санитарные правила "Санитарно-эпидемиологические требования к детским оздоровительным и санаторным объектам" (далее – Санитарные правила) разработаны в соответствии с подпунктом 113) пункта 15 Положения о Министерстве здравоохранения Республики Казахстан, утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 17 февраля 2017 года № 71 (далее – Положение) и устанавливают санитарно-эпидемиологические требования к детским оздоровительным и санаторным объектам (далее - объекты).
Сноска. Пункт 1 - в редакции приказа Министра здравоохранения РК от 05.04.2023 № 60 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. В настоящих Санитарных правилах используются следующие понятия:
1) санаторно-курортные организации – организации, предоставляющие санаторно-курортные услуги по оздоровлению и восстановлению здоровья человека с применением медицинских и иных услуг, природных лечебных факторов, расположенные на курортах или в лечебно-оздоровительных местностях: санаторий (для взрослых, взрослых и детей, детей), студенческий санаторий-профилакторий, детский реабилитационно-оздоровительный центр;
2) санитарно-эпидемиологическое заключение – документ, удостоверяющий соответствие нормативным правовым актам в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения объектов государственного санитарно-эпидемиологического контроля и надзора.
Глава 2. Санитарно-эпидемиологические требования к выбору земельного участка под строительство, проектированию, строительству новых, реконструкции, переоборудованию, перепланировке и расширению существующих объектов, перепрофилированию и вводу в эксплуатацию детских оздоровительных и санаторных объектов
3. Выбор земельного участка под строительство, проектирование, строительство новых, реконструкцию, переоборудование, перепланировка и расширение существующих объектов, перепрофилирование и ввод в эксплуатацию объектов определяются в соответствии с требованиями государственных нормативов в области архитектуры, градостроительства и строительства, согласно подпункту 23-16) статьи 20 Закона Республики Казахстан "Об архитектурной, градостроительной и строительной деятельности в Республике Казахстан" (далее – государственные нормативы в области архитектуры, градостроительства и строительства), осуществляются в соответствии со статьей 46 Кодекса Республики Казахстан "О здоровье народа и системе здравоохранения" (далее – Кодекс), санитарными правилами, гигиеническими нормативами, утверждаемыми согласно подпункту 113) пункта 15 Положения, (далее – документы нормирования) и настоящими Санитарными правилами.

5. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күннен кейін он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
ҚР Денсаулық сақтау
министрінің міндетін атқарушы
А. Есмагамбетова
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Ғылым және жоғары білім министірлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Индустрия және инфрақұрылымдық
даму министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Оқу-ағарту министірлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрлігі
ҚР Денсаулық сақтау
министрінің міндетін атқарушы
2022 жылғы 10 тамыздағы
№ ҚР ДСМ-78
Бұйрығымен бекітілген
"Балалардың сауықтыру және санаторий объектілеріне қойылатын санитариялық-эпидемиологиялық талаптар" санитариялық қағидалары
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы "Балалардың сауықтыру және санаторий объектілеріне қойылатын санитариялық-эпидемиологиялық талаптар" санитариялық қағидалары (бұдан әрі – Санитариялық қағидалар) Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2017 жылғы 17 ақпандағы № 71 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігі туралы ереженің 15-тармағының 113) тармақшасына сәйкес әзірленді және балалардың сауықтыру және санаторий объектілеріне (бұдан әрі – объектілер) қойылатын санитариялық-эпидемиологиялық талаптарды белгілейді.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Денсаулық сақтау министрінің 05.04.2023 № 60 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2. Осы Санитариялық қағидаларда мынадай ұғымдар пайдаланылады:
1) санаторий-курорттық ұйымдар – курорттарда немесе емдеу-сауықтыру орындарында: санаторий (ересектерге, ересектер мен балаларға, балаларға арналған), студенттік санаторий-профилакторий, балаларды оңалту-сауықтыру орталығында орналасқан, медициналық және өзге де қызметтерді, табиғи емдік факторларды қолдана отырып, адам денсаулығын сауықтыру және қалпына келтіру бойынша санаторий-курорттық қызметтер көрсететін ұйымдар;
2) санитариялық-эпидемиологиялық қорытынды – мемлекеттік санитариялық-эпидемиологиялық бақылау мен қадағалау объектілерінің халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы нормативтік құқықтық актілерге сәйкестігін куәландыратын құжат.
2-тарау. Балалардың сауықтыру және санаторий объектілерінің құрылысына жер учаскесін таңдауға, жобалауға, жаңасын салуға, реконструкциялауға, қайта жабдықтауға, қайта жоспарлауға және жұмыс істеп тұрған объектілерді кеңейтуге, қайта бейіндеуге және пайдалануға беруге қойылатын санитариялық-эпидемиологиялық талаптар
3. Объектілердің құрылысына жер учаскесін таңдау, жобалау, жаңасын салу, реконструкциялау, қайта жабдықтау, қайта жоспарлау және жұмыс істеп тұрған объектілерді кеңейту, қайта бейіндеу және пайдалануға беру "Қазақстан Республикасындағы сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 20-бабының 23-16) тармақшасына сәйкес сәулет, қала құрылысы және құрылыс саласындағы мемлекеттік нормативтердің (бұдан әрі – сәулет, қала құрылысы және құрылыс саласындағы мемлекеттік нормативтер) талаптарына сәйкес айқындалады, "Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" Қазақстан Республикасы Кодексінің (бұдан әрі – Кодекс) 46-бабына, Ереженің 15-тармағының 113) тармақшасына сәйкес бекітілетін санитариялық қағидаларға, гигиеналық нормативтерге, техникалық регламенттерге (бұдан әрі – нормалау құжаттары) және осы Санитариялық қағидаларға сәйкес жүзеге асырылады.

Сноска. Пункт 3 - в редакции приказа Министра здравоохранения РК от 05.04.2023 № 60 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
4. Земельный участок для объектов выбирается сухой, проветриваемый. Участок находится с наветренной стороны от источников загрязнения атмосферного воздуха, с удобными подъездными путями и условиями для организации хозяйственно-питьевого водоснабжения.
5. При проектировании, реконструкции, переоборудовании, перепланировке и расширении существующих объектов, перепрофилировании объектов в зависимости от типа, мощности (вместимости), режима работы, специализации объекта, специфики обслуживаемых контингентов населения состав, набор, площади помещений и их устройство определяются в соответствии с требованиями государственных нормативов в области архитектуры, градостроительства и строительства, документов нормирования, в соответствии с пунктами с 7 по 13 настоящей главы и требованиями главы 3 настоящих Санитарных правил.
6. При проектировании, реконструкции, переоборудовании, перепланировке и расширении, перепрофилировании объектов и на участке соблюдается принцип групповой изоляции от административно-хозяйственных, бытовых помещений.
7. При проектировании, реконструкции, переоборудовании, перепланировке и расширении, перепрофилировании в детских оздоровительных объектах (далее – ДОО), количество мест в одной спальной комнате предусматривается из расчета 4 квадратных метров (далее – м2) на одного ребенка.
Детские оздоровительные объекты – это объекты для оздоровления детей от 6 лет, в том числе ДОО сезонного и круглогодичного действия, создающие условия для освоения общеобразовательных учебных программ во время оздоровления, отдыха детей, а также базы и места отдыха детей.
8. При проектировании, реконструкции, переоборудовании, перепланировке и расширении, перепрофилировании объектов предусматривается площадь игровой комнаты из расчета 2 м2 на одного ребенка, площадь жилой комнаты в санаторных объектах (далее – санатории) – из расчета не менее 6 м2 на одно место.
9. Лечебные корпуса для оказания водолечения, грязелечения в санаторных объектах размещаются в отдельно стоящих зданиях. При проектной изоляции размещаются в пристроенном объекте.
Раздевалки, санитарный узел и душевые группируются в отдельные блоки с самостоятельными отдельными входами.
Для хранения грязей предусматриваются несколько бассейнов, рассчитанных для использования только свежей грязи.
Санаторные объекты– это организации, в том числе санаторно-курортные организации, противотуберкулезные организации (санатории), предназначенные для профилактики, медицинской реабилитации (включая санаторно-курортное лечение) и отдыха с использованием приоритетно природных условий, в том числе природных лечебных физических факторов (климат, минеральные воды, грязи), физиотерапевтических методов, лечебной физкультуры, при соблюдении установленного режима.

Ескерту. 3-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Денсаулық сақтау министрінің 05.04.2023 № 60 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
4. Объектілер ұшін жер учаскесі құрғақ, желдетілетін етіп таңдалады. Учаске атмосфералық ауаны ластау көздерінің жел жағында болады, шаруашылық-ауыз сумен жабдықтауды ұйымдастыру үшін қолайлы кірме жолдары мен жағдайлары бар болады.
5. Жұмыс істеп тұрған объектілерді жобалау, реконструкциялау, қайта жабдықтау, қайта жоспарлау және кеңейту, объектілердің типіне, қуатына (сыйымдылығына), жұмыс режиміне, мамандануына, қызмет көрсетілетін халық контингенттерінің ерекшелігіне байланысты объектілерді қайта бейіндеу кезінде үй-жайлардың құрамы, жиыны, алаңы және олардың құрылысы сәулет, қала құрылысы және құрылыс саласындағы мемлекеттік нормативтердің талаптарына, нормалау құжаттарының талаптарына, осы тараудың 7-13-тармақтарына және осы Санитариялық қағидалардың 3-тарауының талаптарына сәйкес айқындалады.
6. Объектілерді жобалау, реконструкциялау, қайта жабдықтау, қайта жоспарлау және кеңейту, қайта бейіндеу кезінде және учаскеде әкімшілік-шаруашылық, тұрмыстық үй-жайлардан топтық оқшаулау қағидаты сақталады.
7. Балаларды сауықтыру объектілерінде (бұдан әрі – БСО) жобалау, реконструкциялау, қайта жабдықтау, қайта жоспарлау және кеңейту, қайта бейіндеу кезінде бір жатын бөлмедегі орын саны бір балаға 4 шаршы метр (бұдан әрі – м2) есебінен көзделеді.
Балаларды сауықтыру объектілері– ол балаларды сауықтыру, олардың демалысы кезінде жалпы білім беретін оқу бағдарламаларын меңгеру үшін жағдай жасайтын, 6 жастан бастап балаларды сауықтыруға арналған объектілер, оның ішінде маусымдық және жыл бойы жұмыс істейтін БСО, сондай-ақ балалардың демалыс базалары мен орындары.
8. Объектілерді жобалау, реконструкциялау, қайта жабдықтау, қайта жоспарлау және кеңейту, қайта бейіндеу кезінде бір балаға 2 м2 есебінен ойын бөлмесінің ауданы, санаторийдегі тұрғын бөлменің ауданы бір орынға кемінде 6 м2 есебінен көзделеді.
9. Санаториялық объектілерде сумен емдеуге, балшықпен емдеуге арналған емдеу корпустары жеке тұрған ғимараттарда орналастырылады. Жобалық оқшаулау кезінде жапсарлас салынған объектіге орналастырылады.
Шешінетін бөлмелер, санитариялық торап және себезгі бөлмелері жеке кіретін есігі бар жеке блоктарға топтастырылады
Балшықтарды сақтау үшін тек қана таза балшықты пайдалануға есептелген бірнеше бассейндер көзделеді.
Санаторий объектілері– бұл белгіленген режимді сақтаған кезде, алдын алуға, медициналық оңалтуға (санаторий-курорттық емдеуді қоса алғанда) және басым табиғи жағдайларды, оның ішінде табиғи емдік физикалық факторларды (климат, минералды сулар, балшықтар), физиотерапиялық әдістерді, емдік дене шынықтыруды пайдалана отырып, демалуға арналған ұйымдар, оның ішінде санаторий-курорттық ұйымдар, туберкулезге қарсы ұйымдар (санаторийлер).

10. В санаториях для проведения бальнеологических процедур (водные процедуры) оборудуются отдельные помещения с самостоятельными бальнеотехническими устройствами в соответствии с требованиями государственных нормативов в области архитектуры, градостроительства и строительства, приказа Министра здравоохранения Республики Казахстан от 11 августа 2020 года № ҚР ДСМ-96/2020 "Об утверждении Санитарных правил "Санитарно-эпидемиологические требования к объектам здравоохранения" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21080) и настоящих Санитарных правил.
В процедурных кабинетах каждая кушетка (кресло) устанавливается в отдельных кабинах. Количество кушеток (кресел) в одном процедурном кабинете определяется с учетом площади процедурного кабинета и расчетного количества осуществляемых процедур в смену на одну кушетку, в зависимости от специфики объекта, режима его работы, специализации процедур в соответствии с требованиями государственных нормативов в области архитектуры, градостроительства и строительства.
11. В составе помещений для проведения лечебного массажа на объектах предусматриваются кабинеты для массажа, душевая и создаются условия для переодевания и временного хранения верхней одежды пациентов.
12. Для внутренней отделки помещений используются нетоксичные строительные материалы, устойчивые к моющим и дезинфицирующим средствам, имеющие документы об оценке (подтверждении) их соответствия, подтверждающие их качество и безопасность.
13. Поверхности потолков, стен, пола всех помещений выполняются гладкими, ровными, в зависимости от назначения помещения устойчивыми к воздействию моющих и дезинфицирующих средств, без деформаций, повреждений и признаков поражений грибком. Поверхности пола предусматриваются из исключающих скольжение материалов, допускающих санитарную обработку, удобные к уборке.
В помещениях с влажным режимом работы, а также в помещениях, подвергающихся влажной текущей дезинфекции (в том числе помещения для оказания медицинских и оздоровительных услуг, пищеблок, ванные, душевые, санитарные узлы, постирочные, прачечные, моечные, помещения временного хранения медицинских отходов) поверхности стен и пола выполняются с использованием влагостойких материалов.
14. Предусматривается ограждение территории объектов, без повреждений.
Въезды и входы на участок объектов, проезды, пешеходные дорожки к хозяйственным постройкам, к площадкам для мусоросборников, тротуары и пандусы предусматриваются с покрытием из твердых материалов, ровным, шероховатым, без зазоров, не создающим вибрацию при движении, а также предотвращающим скольжение, доступным и удобным для очистки, уборки.

10. Санаторийлерде бальнеологиялық рәсімдерді (су рәсімдері) жүргізу үшін сәулет, қала құрылысы және құрылыс саласындағы мемлекеттік нормативтердің, "Денсаулық сақтау объектілеріне қойылатын санитариялық-эпидемиологиялық талаптар" санитариялық қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 11 тамыздағы № ҚР ДСМ-96/2020 бұйрығының (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21080 болып тіркелген) және осы Санитариялық қағидалардың талаптарына сәйкес дербес бальнеотехникалық құрылғылары бар жеке үй-жайлар жабдықталады.
Емшара кабинеттерінде әрбір кушетка (кресло) жеке кабиналарда орнатылады. Бір емшара кабинетіндегі кушеткалардың (креслолардың) саны сәулет, қала құрылысы және құрылыс саласындағы мемлекеттік нормативтердің талаптарына сәйкес объектінің ерекшелігіне, оның жұмыс режиміне, рәсімдердің мамандануына байланысты емшара кабинетінің алаңын және бір кушеткаға ауысымда жүзеге асырылатын рәсімдердің есептік санын ескере отырып айқындалады.
11. Емдік массаж жүргізуге арналған үй-жайлардың құрамында объектілерде массаж жасауға арналған кабинеттер, себезгі бөлмесі көзделеді және пациенттердің сыртқы киімдерін ауыстыру және уақытша сақтау үшін жағдайлар жасалады.
12. Үй-жайлардың ішін әрлеу үшін жуу және дезинфекциялау құралдарына төзімді, олардың сапасы мен қауіпсіздігін растайтын, олардың сәйкестігін бағалау (растау) туралы құжаттары бар уытты емес құрылыс материалдары пайдаланылады.
13. Барлық үй-жайлардың төбелерінің, қабырғаларының, едендерінің беттері тегіс орындалады, үй-жайдың қолданылу мақсатына байланысты жуу және дезинфекциялау құралдарының әсеріне төзімді, пішіні бұзылмаған, зақымданбаған және грибокпен зақымдану белгілерінсіз орындалады. Еденнің үстіңгі беттері санитариялық өңдеуге жол беретін, жинауға ыңғайлы, сырғуды болдырмайтын материалдардан көзделеді.
Ылғалды жұмыс режимі бар үй-жайларда, сондай-ақ ылғалды ағымдағы дезинфекциялауға жататын үй-жайларда (оның ішінде медициналық және сауықтыру қызметтерін көрсетуге арналған үй-жайлар, ас блогы, ванна, себезгі, санитариялық тораптар, кір жуу орны, кір жуу бөлмесі, медициналық қалдықтарды уақытша сақтауға арналған үй-жайлар) қабырғалар мен еденнің беттері ылғалға төзімді материалдарды пайдалана отырып орындалады.
14. Объектілердің аумағын зақымданусыз қоршау көзделеді.
Объектілердің учаскесіне кіру және кіру жолдары, шаруашылық құрылыстарына, қоқыс жинағыштарға арналған алаңдарға, тротуарлар мен пандустар қатты материалдардан жасалған, тегіс, кедір-бұдырлы, саңылаусыз, қозғалыс кезінде діріл тудырмайтын, сондай-ақ сырғуды болдырмайтын, тазалау, жинау үшін қолжетімді және ыңғайлы жабынмен көзделеді.

Юридические и физические лица, осуществляющие деятельность по оздоровлению детей в сезонных летних лагерях, перед вводом в эксплуатацию объектов получают санитарно-эпидемиологическое заключение по форме согласно приказу Министра здравоохранения Республики Казахстан от 20 августа 2021 года № ҚР ДСМ-84 "Об утверждении форм учетной и отчетной документации в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 24082) (далее – приказ ҚР ДСМ-84).
15. На объектах проводятся лабораторно-инструментальные исследования в соответствии с приложением 1 к настоящим Санитарным правилам.
Глава 3. Санитарно-эпидемиологические требования к водоснабжению, водоотведению, теплоснабжению, освещению, вентиляции и кондиционированию детских оздоровительных и санаторных объектов
16. На объектах предусматриваются централизованное хозяйственно-питьевое, горячее водоснабжение, водоотведение, теплоснабжение, соответствующие требованиям государственных нормативов в области архитектуры, градостроительства и строительства, в соответствии с утвержденными приказом Министра национальной экономики Республики Казахстан от 16 марта 2015 года № 209 "Об утверждении Санитарных правил "Санитарно-эпидемиологические требования к водоисточникам, местам водозабора для хозяйственно-питьевых целей, хозяйственно-питьевому водоснабжению и местам культурно-бытового водопользования и безопасности водных объектов" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 10774), и настоящих Санитарных правил.
17. Объекты обеспечиваются питьевой водой, в том числе расфасованной в емкости (в том числе графины, чайники, бачки) или упакованной питьевой водой (расфасованная в емкости) промышленного изготовления.
Упакованная питьевая вода (расфасованная в емкости) промышленного изготовления применяется на объектах для питьевых и производственных целей при наличии маркировки, товаросопроводительной документации, обеспечивающей ее прослеживаемость, документов об оценке (подтверждении) соответствия, подтверждающих качество и безопасность упакованной питьевой воды.
Для питья используется упакованная питьевая вода промышленного изготовления, установок с дозированным розливом упакованной питьевой воды (кулеров), обеспечивается наличие одноразовой посуды, изготовленной из материалов, предназначенных для контакта с пищевой продукцией, а также промаркированного отдельного инвентаря (подносов, контейнеров, емкостей) и (или) раздельных промаркированных устройств для чистой и использованной посуды, емкостей для сбора использованной одноразовой посуды.
Мойка кулера производится в соответствии с инструкцией по эксплуатации и с периодичностью, предусмотренной инструкцией, но не реже одного раза в 7 (семь) календарных дней, с применением дезинфицирующих средств, разрешенных к применению, не реже одного раза в три месяца.
Для питья используется чистая посуда (стеклянная, фаянсовая, пластмассовая, одноразовые стаканчики), предназначенная для контакта с пищевой продукцией.
Кипяченая питьевая вода используется при условии соблюдения следующих требований:
кипячения ее не менее 5 минут;
охлаждения до комнатной температуры непосредственно в емкости, где она кипятилась;
хранение не более трех часов;
ведение учета времени смены кипяченой питьевой воды в учетной документации объекта.
для хранения и доставки питьевой воды используются очищенные и дезинфецированные многоразовые емкости.

Маусымдық жазғы лагерьлерде балаларды сауықтыру жөніндегі қызметті жүзеге асыратын заңды және жеке тұлғалар объектілерді пайдалануға беру алдында Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2021 жылғы 20 тамыздағы № ҚР ДСМ-84 бұйрығымен бекітілген "Халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы есепке алу мен есеп құжаттамасының нысандарын бекіту туралы" (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 24082 болып тіркелген) (бұдан әрі – № ҚР ДСМ-84 бұйрығы) сәйкес нысан бойынша санитариялық-эпидемиологиялық қорытынды алады.
15. Объектілерде осы Санитариялық қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес зертханалық-аспаптық зерттеулер жүргізіледі.
3-тарау. Сумен жабдықтауға, суды бұруға, жылумен жабдықтауға, жарықтандыруға, желдетуге және ауа баптауға қойылатын санитариялық-эпидемиологиялық талаптар
16. Объектілерде сәулет, қала құрылысы және құрылыс саласындағы мемлекеттік нормативтердің, Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2015 жылғы 16 наурыздағы № 209 бұйрығы "Су көздеріне, шаруашылық-ауыз су мақсаттары үшін су жинау орындарына, шаруашылық-ауыз сумен жабдықтауға және суды мәдени-тұрмыстық пайдалану орындарына және су объектілерінің қауіпсіздігіне қойылатын санитариялық-эпидемиологиялық талаптар" (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде №10774 болып тіркелген) санитариялық қағидаларының, нормалау құжаттарының және осы Санитариялық қағидалардың талаптарына сәйкес келетін орталықтандырылған шаруашылық-ауыз су, ыстық сумен жабдықтау, суды бұру, жылумен жабдықтау көзделеді.
17. Объектілер ауыз сумен, оның ішінде нормалау құжаттарының талаптарына жауап беретін ыдыстарға құйылған (оның ішінде графиндер, шәйнектер, бөшкелер) немесе өнеркәсіптік дайындалған қапталған (ыдыстарға құйылған) ауыз сумен қамтамасыз етіледі.
Өнеркәсіптік дайындалған буып-түйілген (ыдысқа құйылған) ауыз су таңбалануы, оның қадағалануын қамтамасыз ететін тауарға ілеспе құжаттамасы, буып-түйілген ауыз судың сапасы мен қауіпсіздігін растайтын сәйкестікті бағалау (растау) туралы құжаттар бар болған кезде объектілерде ауыз су және өндірістік мақсаттар үшін қолданылады.
Кулерді жуу пайдалану жөніндегі нұсқаулыққа сәйкес және нұсқаулықта көзделген кезеңділікпен, бірақ күнтізбелік 7 (жеті) күнде кемінде бір рет, қолдануға рұқсат етілген дезинфекциялау құралдарын қолдана отырып, үш айда бір реттен сиретпей жүргізіледі.
Ауыз су үшін тамақ өнімдерімен жанасуға арналған таза ыдыстар (шыны, фаянс, пластмасса, бір рет қолданылатын стақандар) пайдаланылады.
Қайнаған ауыз су мынадай:
ауыз суды кемінде 5 минут қайнату;
ол қайнаған ыдыста бөлме температурасына дейін салқындату;
үш сағаттан асырмай сақтау;
объектінің есепке алу құжаттамасында қайнаған ауыз суды ауыстыру уақытын есепке алуды жүргізу талаптары сақталған жағдайда пайдаланылады.
Ауыз суды сақтауға және жеткізуге тазартылған және дезинфекцияланаған көп рет қолданылатын сыйымдылықтар пайдаланылады.

18. Свободный доступ детей к питьевой воде обеспечивается в течение всего времени их пребывания на объектах.
19. Конструктивные решения стационарных питьевых фонтанчиков предусматривают наличие ограничительного кольца вокруг вертикальной водяной струи с высотой не менее 10 сантиметров (далее – см).
20. При отсутствии централизованной системы водоснабжения предусматривается использование воды из нецентрализованных и (или) автономных систем питьевого водоснабжения с устройством систем внутреннего водоснабжения.
Для соблюдения личной гигиены используется дополнительная установка наливных умывальников.
21. При отсутствии централизованной системы горячего водоснабжения на объектах устанавливаются водонагреватели, обеспечивается наличие и использование горячей проточной воды.
Горячая и холодная вода подводится посредством смесителей ко всем моечным ваннам и раковинам, раковинам для мытья рук персонала и обслуживаемых, ваннам, душевым в местах проживания, в помещениях для оказания медицинских и оздоровительных услуг, а также к необходимому автономному технологическому оборудованию на пищеблоке.
Использование горячей воды из системы водяного отопления для технологических и хозяйственно-бытовых целей исключено.
22. При размещении объектов в не канализованной и (или) частично канализованной местности, при отсутствии централизованной системы водоотведения предусматриваются автономные (локальные) системы водоотведения, в том числе устройство санитарно-дворовых установок.
Санитарно-дворовые установки (далее – СДУ) – это туалет, не связанный с централизованным водоотведением, расположенный на территории объекта, имеющий надземную часть и подземную водонепроницаемую емкость (выгреб).
Прием сточных вод, в том числе из СДУ, осуществляют в общие или раздельные подземные водонепроницаемые емкости (выгребы, септики), оснащенные крышками с гидравлическими затворами (сифонами), расположенные в хозяйственной зоне территории объекта, очистка которых проводится своевременно.
Осуществление сброса сточных вод в открытые водоемы и на прилегающую территорию, а также устройство поглощающих колодцев исключено.
Уборку СДУ проводят ежедневно с учетом режима работы с использованием дезинфицирующих средств, разрешенных к применению, согласно инструкции по применению.
Сноска. Пункт 22 - в редакции приказа Министра здравоохранения РК от 05.04.2023 № 60 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
23. Объекты оборудуются централизованной системой теплоснабжения или используются автономные системы и оборудование для теплоснабжения, в том числе и для обеспечения горячего водоснабжения.

18. Балалардың объектілерде болған барлық уақыты ішінде ауыз суға еркін қол жеткізуі қамтамасыз етіледі.
19. Стационарлық ауыз су бұрқақтарының конструктивтік шешімдері судың тік ағысының айналасында кемінде 10 сантиметр (бұдан әрі – см) биіктікте шектеу сақинасының болуы көзделеді.
20. Орталықтандырылған сумен жабдықтау жүйесі болмаған кезде ішкі сумен жабдықтау жүйелерінің құрылғысы бар орталықтанбаған және (немесе) дербес ауыз сумен жабдықтау жүйелерінің суын пайдалану көзделеді.
Жеке бас гигиенасын сақтау үшін су толтырылатын қосымша қол жуғыштардың қондырғысы пайдаланылады.
21. Объектілерде орталықтандырылған ыстық сумен жабдықтау жүйесі болмаған жағдайда су жылытқыштар орнатылады, ағынды ыстық сумен қамтылады.
Ыстық және салқын су барлық ванналарға және раковиналарға, персонал мен қызмет көрсетілетін адамдар қолдарын жууына арналған раковиналарға, тұратын орындардағы, медициналық және сауықтыру қызметтерін көрсетуге арналған үй-жайлардағы ванналарға, себезгілерге, сондай-ақ ас блогындағы қажетті дербес технологиялық жабдыққа араластырғыш арқылы жүргізіледі.
Жылыту жүйесіндегі ыстық суды технологиялық және тұрмыстық мақсаттарда пайдалануға жол берілмейді.
22. Объектілерді кәрізденбеген және (немесе) ішінара кәріздендірілген жерде орналастыру кезінде орталықтандырылған суды бұру жүйесі болмаған кезде дербес (жергілікті) суды бұру жүйелері, оның ішінде санитариялық-аулалық қондырғыларды орнату көзделеді.
Санитариялық-аулалық қондырғылар (бұдан әрі – САҚ) – бұл орталықтандырылған суды бұрумен байланысты емес, объектінің аумағында орналасқан, жерүсті бөлігі және жерасты су өткізбейтін сыйымдылығы (шұңқыры) бар дәретхана.
Сарқынды суларды, оның ішінде САҚ-тан қабылдау объектінің аумағының шаруашылық аймағында орналасқан, тазалау уақтылы жүргізілетін гидравликалық ысырмалары (сифондары) бар қақпақтармен жарақтандырылған, жалпы немесе бөлек жерасты су өткізбейтін сыйымдылықтарға (шұңқырларға, септиктерге) жүзеге асырылады.
Сарқынды суларды ашық су айдындарына және іргелес аумаққа, сондай-ақ сіңіргіш құдықтарды орнатуға жол берілмейді.
САҚ-ты жинауды қолдану жөніндегі нұсқаулыққа сәйкес қолдануға рұқсат етілген дезинфекциялау құралдарын пайдалана отырып, жұмыс режимін ескере отырып күн сайын жүргізеді.
Ескерту. 22-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Денсаулық сақтау министрінің 05.04.2023 № 60 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
23. Объектілер орталықтандырылған жылумен жабдықтау жүйесімен жабдықталады немесе жылумен жабдықтауға, оның ішінде ыстық сумен жабдықтауды қамтамасыз етуге арналған дербес жүйелер мен жабдықтар пайдаланылады.

24. В отопительный период температура воздуха предусматривается:
1) в спальных и учебных помещениях, кабинетах, библиотеке, в помещениях для культурно-массовых мероприятий и отдыха, в компьютерных классах, служебно-бытовых, стиральных от плюс (далее – "+") 18 градусов Цельсия (далее – °C) - +22 °C;
2) в обеденных залах, буфетных, гладильных, сушильных, кладовых и бельевых +16 °C;
3) в физиотерапевтических кабинетах, кабинетах массажа +28 °C;
4) в медицинских помещениях +20 °C - +22 °C;
5) в спортзале и комнатах для проведения секционных занятий, в рекреациях, в вестибюле и гардеробе, кухне, сушильных одежды и обуви +15°C -+17 °C;
6) в раздевалке спортивного зала +19 °C - +23 °C;
7) в помещениях с ванной бассейна +29 °C - +30 °C;
8) в душевых +25 °C.
Оптимальная относительная влажность воздуха в помещениях составляет 40 – 55 %, в кухне и постирочной – до 60 – 70 %.
25. При размещении спальных помещений ДОО в неотапливаемых объектах заезд детей производится при среднесуточной температуре наружного воздуха не менее +16 °C в течение пяти календарных дней.
26. На объектах предусматривается естественное и искусственное освещение в соответствии с требованиями государственных нормативов в области архитектуры, градостроительства и строительства, и документов нормирования.
27. Для искусственного освещения используются лампы светодиодные, люминесцентные, энергосберегающие и лампы накаливания, типы светильников в зависимости от назначения помещений. Общее искусственное освещение предусматривается во всех помещениях. В одном помещении применяются лампы одного типа. Светильники обеспечиваются плафонами.
28. Уровни искусственного освещения помещений обеспечиваются в соответствии с приложением 2 к настоящим Санитарным правилам.
29. Лампы, вышедшие из строя, заменяются. На объектах сбор, временное хранение (но не более шести месяцев) и транспортировка использованных, неисправных ртутьсодержащих ламп, медицинских приборов и оборудования с ртутным наполнителем (далее – ртутьсодержащие отходы) обеспечиваются в соответствии с требованиями приказа исполняющего обязанности Министра здравоохранения Республики Казахстан от 25 декабря 2020 года № ҚР ДСМ-331/2020 "Об утверждении Санитарных правил "Санитарно-эпидемиологические требования к сбору, использованию, применению, обезвреживанию, транспортировке, хранению и захоронению отходов производства и потребления" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21934) и нормативных документов по стандартизации по обращению ртутьсодержащих отходов.
Выброс использованных ртутьсодержащих ламп и приборов в мусоросборники исключен.

24. Жылыту кезеңінде ауа температурасы:
1) жатын және оқу үй-жайларында, кабинеттерде, кітапханада, мәдени-көпшілік іс-шаралар мен демалысқа арналған үй-жайларда, компьютерлік сыныптарда, қызметтік-тұрмыстық, кір жуатын бөлмелерде плюс (бұдан әрі –"+") 18 градус Цельсийден (бұдан әрі – °C) +22 °C;
2) тамақтану залдарында, буфеттерде, үтіктеу, кептіру, қоймаларда және киім-кешектерде +16 °C;
3) физиотерапия кабинеттерінде, массаж кабинеттерінде +28 °C;
4) медициналық үй-жайларда +20 °C - +22 °C;
5) спортзалда және секциялық сабақтар өткізуге арналған бөлмелерде, рекреацияларда, вестибюль мен киім ілетін бөлмелерде, ас үйде, киім мен аяқ киім кептіретін бөлмеде +15°C - +17 °C;
6) спорт залының киім ауыстыратын бөлмесінде +19 °C - +23 °C;
7) ванна бассейні бар үй-жайларда +29 °C - +30 °C;
8) себезгіде +25 °C.
Үй-жайлардағы оңтайлы салыстырмалы ылғалдылық 40-55 %, ас үйде және кір жуатын бөлмеде – 60-70% дейін.
25. БСО-ның жатын үй-жайларын жылытылмайтын ғимараттарда орналастыру кезінде балалардың кіруіне күнтізбелік бес күн ішінде сыртқы ауаның орташа тәуліктік температурасы кемінде +16 °C болған кезде жол беріледі.
26. Объектілерде сәулет, қала құрылысы және құрылыс саласындағы мемлекеттік нормативтердің және нормалау құжаттарының талаптарына сәйкес табиғи және жасанды жарықтандыру көзделеді.
27. Жасанды жарықтандыру үшін жарықдиодты шамдар, люминесцентті, энергия үнемдейтін және қыздыру шамдары, үй-жайлардың қолданылу мақсатына байланысты шамдардың түрлері қолданылады. Жалпы жасанды жарықтандыру барлық үй-жайларда көзделеді. Бір бөлмеде бір типтегі шамдар қолданылады. Шамдар плафондармен қамтамасыз етіледі.
28. Үй-жайларды жасанды жарықтандыру деңгейлері осы Санитариялық қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес қамтамасыз етіледі.
29. Істен шыққан шамдар ауыстырылады. Объектілерде пайдаланылған, жарамсыз, құрамында сынабы бар шамдарды, медициналық аспаптар мен сынапты толтырушы жабдықтарды жинау, уақытша сақтау (бірақ алты айдан аспайтын) және тасымалдау (бұдан әрі – құрамында сынабы бар қалдықтар) "Өндіріс және тұтыну қалдықтарын жинауға, пайдалануға, қолдануға, залалсыздандыруға, тасымалдауға, сақтауға және көмуге қойылатын санитариялық-эпидемиологиялық талаптар" санитариялық қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің міндетін атқарушының 2020 жылғы 25 желтоқсандағы № ҚР ДСМ-331/2020 бұйрығының (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21934 болып тіркелген) және құрамында сынабы бар қалдықтардың айналысы бойынша стандарттау жөніндегі нормативтік құжаттардың талаптарына сәйкес қамтамасыз етіледі.
Пайдаланылған құрамында сынабы бар шамдар мен аспаптарды қоқыс жинағыштарға тастауға жол берілмейді.

30. На территории объекта предусматривается наружное искусственное освещение, в том числе в СДУ.
31. В помещениях объектов предусматриваются системы естественной и механической вентиляции и (или) кондиционирования в соответствии с требованиями государственных нормативов в области архитектуры, градостроительства и строительства, и документов нормирования.
При эксплуатации систем вентиляции и кондиционирования воздуха обеспечивается соблюдение требований документов нормирования, а также обеспечивается доступ к ним при их очистке или замене.
32. На пищеблоке предусматривается вентиляция на механическом побуждении. Над оборудованием, являющимся источником выделения тепла и влаги, устанавливаются локальные вытяжные системы.
Кабинет для массажа оборудуется механической вентиляцией.
Душевые, санитарные узлы и грязелечебные помещения оборудуются самостоятельной вытяжной вентиляцией.
33. Во всех помещениях предусматривается естественная вентиляция посредством открывающихся окон, форточек.
Вентиляция – это естественный или искусственный регулируемый воздухообмен в помещениях, обеспечивающий создание воздушной среды в соответствии с гигиеническими и технологическими требованиями, а также совокупность технических средств, обеспечивающих воздухообмен.
Глава 4. Санитарно-эпидемиологические требования к ремонту, содержанию и эксплуатации помещений, объектов, сооружений и оборудования детских оздоровительных и санаторных объектов
34. Перед открытием летнего оздоровительного сезона в ДОО организуются и проводятся ремонтно-восстановительные и профилактические мероприятия:
1) ремонтные работы домиков;
2) проверка эффективности функционирования инженерных сетей, систем вентиляции и кондиционирования;
3) профилактическая промывка и дезинфекция сооружений и сетей водоснабжения с исследованием питьевой воды;
4) очистка и благоустройство территории;
5) проведение профилактических дезинфекционных, дезинсекционных и дератизационных мероприятий с применением дезинфицирующих, дезинсекционных и дератизационных средств, разрешенных к применению и включенных в государственную регистрацию Евразийского экономического союза (далее - средства). Средства используются в соответствии с инструкциями по применению, при наличии маркировки, товаросопроводительной документации, обеспечивающей их прослеживаемость, документов об оценке (подтверждении) соответствия, подтверждающих безопасность (свидетельство о государственной регистрации).
35. Ремонт на объектах осуществляется в соответствии с требованиями государственных нормативов в области архитектуры, градостроительства и строительства, документов нормирования и главами 2 и 3 настоящих Санитарных правил.
Текущий ремонт проводится на объектах ежегодно.

30. Объектінің аумағында сыртқы жасанды жарықтандыру, оның ішінде САҚ-та көзделеді.
31. Объектілердің үй-жайларында сәулет, қала құрылысы және құрылыс саласындағы мемлекеттік нормативтердің талаптарына және нормалау құжаттарына сәйкес табиғи және механикалық желдету және (немесе) ауа баптау жүйелері көзделеді.
Желдету және ауаны баптау жүйелерін пайдалану кезінде нормалау құжаттарының талаптарын сақтау қамтамасыз етіледі, сондай-ақ оларды тазалау немесе ауыстыру кезінде оларға қол жеткізу қамтамасыз етіледі.
32. Ас блогында механикалық іске қосылатын желдеткіш көзделеді. Жылу және ылғал бөлу көзі болып табылатын жабдықтың үстіне жергілікті сору жүйелері орнатылады.
Массаж кабинеті механикалық желдеткішпен жабдықталады.
Себезгі бөлмелері, санитариялық тораптар және балшықпен емдеу үй-жайлары дербес сору желдеткішімен жабдықталады.
33. Барлық үй-жайларда ашылатын терезелер, желкөздер, арқылы табиғи желдету көзделеді.
Желдеткіш – бұл гигиеналық және технологиялық талаптарға сәйкес ауа ортасын құруды қамтамасыз ететін үй-жайлардағы табиғи немесе жасанды реттелетін ауа алмасу, сондай-ақ ауа алмасуды қамтамасыз ететін техникалық құралдардың жиынтығы.
4-тарау. Балалардың сауықтыру және санаторий объектілерінің үй-жайларын, ғимараттар, құрылыстар мен жабдықтарын жөндеуге, күтіп-ұстауға және пайдалануға қойылатын санитариялық-эпидемиологиялық талаптар
34. БСО-да жазғы сауықтыру маусымының ашылуының алдында жөндеу-қалпына келтіру және профилактикалық іс-шаралар ұйымдастырылады және жүргізіледі:
1) үйлерді жөндеу жұмыстары;
2) инженерлік желілердің, желдету және ауа баптау жүйелерінің жұмыс істеу тиімділігін тексеру;
3) ауыз суды зерттей отырып, сумен жабдықтау құрылыстары мен желілерін профилактикалық жуу және дезинфекциялау;
4) аумақты тазалау және абаттандыру;
5) қолдануға рұқсат етілген және Еуразиялық экономикалық одақтың мемлекеттік тіркеу туралы куәліктерінің бірыңғай тізіліміне енгізілген дезинфекциялық, дезинсекциялық және дератизациялық құралдарды қолдана отырып, профилактикалық дезинфекциялық, дезинсекциялық және дератизациялық іс-шараларды жүргізу жатады (бұдан әрі-Құралдар). Құралдар таңбалау, олардың қадағалануын қамтамасыз ететін тауарға ілеспе құжаттама, қауіпсіздікті растайтын сәйкестікті бағалау (растау) туралы құжаттар (мемлекеттік тіркеу туралы куәлік) болған кезде қолдану жөніндегі нұсқаулықтарға сәйкес пайдаланылады.
35. Объектілердегі жөндеу сәулет, қала құрылысы және құрылыс саласындағы мемлекеттік нормативтердің, нормалау құжаттарының және осы Санитариялық қағидалардың 2 және 3-тарауларының талаптарына сәйкес жүзеге асырылады.
Ағымдағы жөндеу объектілерде жыл сайын жүргізіледі.

36. Содержание и эксплуатация ДОО, санаториев в зависимости от специфики, режима работы и специализации по оказанию медицинских и оздоровительных услуг обеспечиваются в соответствии с приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 16 февраля 2022 года № ҚР ДСМ-15 "Об утверждении Гигиенических нормативов к физическим факторам, оказывающим воздействие на человека" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 26831) (далее – приказ ҚР ДСМ-15).
Содержание и эксплуатация объектов общественного питания, розничной торговли, оздоровительного и досугового назначения, бытового обслуживания, мест проживания детей, взрослых (пациентов, отдыхающих) и персонала, находящихся на территории объекта, обеспечиваются в соответствии с требованиями документов нормирования.
37. Санаторные объекты не размещаются в аварийных зданиях и помещениях.
38. На окна, форточки, фрамуги, открываемые для проветривания, устанавливаются съемные защитные сетки от проникновения насекомых в теплое время года.
39. Территория объектов и прилегающая к ней территория за ограждением содержатся в чистоте.
40. Перед началом оздоровительной кампании и по окончании каждой смены техническим персоналом обеспечивается проведение генеральной уборки.
Все помещения, объекты, сооружения и оборудование объектов содержатся в чистоте. Текущая уборка помещений проводится ежедневно влажным способом с применением моющих и дезинфицирующих средств, разрешенных к применению и включенных в государственную регистрацию продукции Евразийского экономического союза, с последующим проветриванием. Моющие и дезинфицирующие средства используются в соответствии с инструкциями по применению, при наличии маркировки, товаросопроводительной документации, обеспечивающей их прослеживаемость, документов об оценке (подтверждении) соответствия, подтверждающих безопасность (свидетельство о государственной регистрации).
Хранение средств осуществляется в специально выделенных местах, плотно закрытыми в упаковке изготовителя с соблюдением условий хранения, установленных изготовителем.
Рабочие растворы дезинфицирующих и моющих средств готовятся и хранятся в маркированных емкостях с указанием названия средства, его концентрации, даты приготовления, предельного срока годности (при отсутствии оригинальной маркировки на емкости со средством). Дезинфицирующие, моющие средства и их рабочие растворы хранятся в недоступных для детей местах.
41. Для уборки помещений (в том числе медицинский пункт, производственные помещения пищеблока, обеденный зал, складские помещения, рекреации, учебные кабинеты, производственные мастерские, санитарно-бытовые помещения), санитарных узлов выделяется и закрепляется отдельный уборочный инвентарь маркированный любым способом. Уборочный инвентарь хранится в чистом виде, в специально выделенном месте (местах, помещении), максимально приближенном к местам уборки, отдельно от уборочного инвентаря для уборки и дезинфекции санитарных узлов, и используется по назначению. Инвентарь для уборки и дезинфекции санитарных узлов хранится в специально выделенном месте отдельно от уборочного инвентаря иных помещений. По окончании уборки, в конце рабочего дня весь уборочный инвентарь обрабатывается с использованием моющих и дезинфицирующих средств, разрешенных к применению.

36. БСО-ны, санаторийлерді күтіп-ұстау және пайдалану медициналық және сауықтыру қызметтерін көрсету бойынша ерекшелікке, жұмыс режиміне және мамандандыруға байланысты Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2022 жылғы 16 ақпандағы № ҚР ДСМ-15 бұйрығымен бекітілген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде №26831 болып тіркелген) (бұдан әрі – № ҚР ДСМ-15 бұйрығы) "Адамға әсер ететін физикалық факторлардың гигиеналық нормативтерін бекіту туралы" талаптарына сәйкес қамтамасыз етіледі.
Қоғамдық тамақтану, бөлшек сауда, сауықтыру және бос уақыт мақсатындағы, тұрмыстық қызмет көрсету объектілерін, балалардың, ересектердің (пациенттердің, демалушылардың) тұратын орындарын және объектінің аумағындағы персоналды күтіп-ұстау және пайдалану нормалау құжаттарының талаптарына сәйкес қамтамасыз етіледі.
37. Санаториялық объектілер авариялық ғимараттар мен үй-жайларда орналастырылмайды.
38. Желдету үшін ашылатын терезелерге, желкөздерге, фрамугаларға жылдың жылы мезгілінде жәндіктердің кіруінен қорғайтын алмалы-салмалы торлар орнатылады.
39. Объектілердің аумағы және қоршаудың сыртындағы оған іргелес аумақ таза ұсталады.
40. Сауықтыру науқаны басталар алдында және әрбір ауысым аяқталғаннан кейін техникалық персонал күрделі жинау жүргізуді қамтамасыз етеді.
Объектілердің барлық үй-жайлары, ғимараттары, құрылыстары мен жабдықтары таза ұсталады. Үй-жайларды ағымдағы жинау қолдануға рұқсат етілген және Еуразиялық экономикалық одақ өнімін мемлекеттік тіркеу туралы куәліктердің бірыңғай тізіліміне енгізілген жуу және дезинфекциялау құралдарын қолдана отырып, кейіннен желдете отырып, күн сайын ылғалды тәсілмен жүргізіледі. Жуу және дезинфекциялау құралдары таңбалау, олардың қадағалануын қамтамасыз ететін тауарға ілеспе құжаттама, қауіпсіздікті растайтын сәйкестікті бағалау (растау) туралы құжаттар (мемлекеттік тіркеу туралы куәлік) бар болған кезде қолдану жөніндегі нұсқаулықтарға сәйкес пайдаланылады.
Құралдарды сақтау дайындаушы белгілеген сақтау шарттарын сақтай отырып, дайындаушының қаптамасында тығыз жабылған арнайы бөлінген орындарда жүзеге асырылады.
Дезинфекциялау және жуу құралдарының жұмыс ерітінділері құралдың атауын, оның концентрациясын, дайындалған күнін, жарамдылық мерзімін (құралы бар сыйымдылықта түпнұсқа таңбасы болмаған кезде) көрсете отырып, таңбаланған ыдыстарда дайындалады және сақталады. Дезинфекциялау, жуу құралдары және олардың жұмыс ерітінділері балалардың қолы жетпейтін жерлерде сақталады.
41. Үй-жайларды (оның ішінде медициналық пункт, ас блогының өндірістік үй-жайлары, тамақтану залы, қойма үй-жайлары, рекреациялар, оқу кабинеттері, өндірістік шеберханалар, санитариялық-тұрмыстық үй-жайлар), санитариялық тораптарды жинау үшін кез келген тәсілмен таңбаланған жеке жинау мүкәммалы бөлінеді және бекітіледі. Жинау мүкәммалы таза түрде, жинау орындарына барынша жақын арнайы бөлінген орында (орындарда, үй-жайларда) санитариялық тораптарды жинауға және дезинфекциялауға арналған жинау мүкәммалынан бөлек сақталады және мақсаты бойынша пайдаланылады. Санитариялық тораптарды жинауға және дезинфекциялауға арналған мүкәммал өзге үй-жайлардың жинау мүкәммалынан бөлек арнайы бөлінген орында сақталады. Жинау аяқталғаннан кейін, жұмыс күнінің соңында барлық жинау мүкәммалы қолдану жөніндегі нұсқаулыққа сәйкес қолдануға рұқсат етілген жуу және дезинфекциялау құралдарын пайдалана отырып өңделеді.

42. Мусоросборники (контейнеры) устанавливаются в хозяйственной зоне, на площадке с водонепроницаемым покрытием, доступным для очистки и дезинфекции, огражденной с трех сторон, оборудуются плотно закрывающимися крышками.
Мусоросборники (контейнеры) очищаются, моются и дезинфицируются.
На территории объектов устанавливаются мусоросборники для сбора мусора.
43. На объектах обеспечивается проведение мер по предотвращению проникновения в помещения грызунов, насекомых, птиц и животных, по защите продовольственного (пищевого) сырья и пищевой продукции от загрязнения и порчи вредителями (насекомыми и грызунами), исключающие потенциальные места жизнедеятельности (размножения) вредителей пищевой продукции, загрязнения ее вредителями.
Параграф 1. Санитарно-эпидемиологические требования к содержанию и эксплуатации пляжей
44. Пляж размещается на обособленном участке, на отдалении от портов, шлюзов, гидроэлектростанций, мест спуска сточных вод, стойбищ и водопоя скота или располагается выше указанных источников загрязнения.
45. Дно водоема выбирается песчаным, свободным от тины, водорослей, коряг, острых камней. Глубина водоема в местах купания детей составляет от 0,7 до 1,3 м.
46. Территория пляжа оборудуется навесами от солнца, лежаками и скамейками.
47. На территории устанавливают кабины для переодевания, СДУ или биотуалеты, мусоросборники для сбора мусора, которые содержатся в чистоте.
48. Пляжи оборудуются игровыми устройствами соответственно возрасту детей, а также соляриями, аэрариями для дозированного приема процедур.
Солярий – это оборудованная площадка, помещение для принятия солнечных ванн.
49. Перед началом купального сезона администрацией объекта обеспечивается проведение исследования воды с водоемов на санитарно-химические, микробиологические, вирусологические, радиологические показатели и исследование почвы на паразитологические показатели.
50. Граница поверхности воды, предназначенной для купания, обозначается яркими, хорошо видимыми плавучими сигналами.
51. На пляже в зависимости от состава его поверхностного слоя (в случае уменьшения или нарушения поверхностного слоя) подсыпаются чистый песок или галька. На песчаных пляжах не реже одного раза в неделю производится механизированное рыхление поверхностного слоя песка с удалением собранных отходов.
52. Исключается стирка белья и купание животных в местах, предназначенных для купания людей.
53. Пляж и береговая зона водоемов, расположенных на территории объекта, в целях безопасности контролируется администрацией объекта.

42. Қоқыс жинағыштар (контейнерлер) шаруашылық аймақта, үш жағынан қоршалған, тазалау және дезинфекциялау үшін қолжетімді су өткізбейтін жабыны бар алаңда тығыз жабылатын қақпақтармен жабдықталады.
Қоқыс жинағыштар (контейнерлер) тазартылады, жуылады және дезинфекцияланады.
Объектілердің аумағында қоқыс жинауға арналған урналар орнатылады.
43. Объектілерде үй-жайларға кеміргіштердің, жәндіктердің, құстар мен жануарлардың кіруін болдырмау жөніндегі, азық-түлік (тамақ) шикізаты мен тамақ өнімдерін тамақ өнімдері зиянкестерінің ықтимал тіршілік ету (көбею) орындарын, оның зиянкестерімен ластануын болдырмайтын зиянкестермен (жәндіктер мен кеміргіштермен) ластанудан және бүлінуден қорғау жөніндегі шараларды жүргізу қамтамасыз етіледі.
1-параграф. Жағажайларды күтіп-ұстауға және пайдалануға қойылатын санитариялық-эпидемиологиялық талаптар
44. Жағажай жеке учаскеде, порттардан, шлюздерден, су электр станцияларынан, сарқынды суларды ағызатын жерлерден, мал қоралары мен суаратын жерлерден алыс орналастырылады немесе көрсетілген ластану көздерінен жоғары орналастырылады.
45. Су айдының түбі құмды, балшықтан, балдырлардан, шөгінділерден, өткір тастардан тұрады. Балалардың шомылатын орындарындағы су қоймасының тереңдігі 0,7-ден 1,3 м-ге дейін.
46. Жағажайды күннен қорғайтын қалқалармен, жатақтармен және орындықтармен жабдықтауға жол беріледі.
47. Аумақта киім ауыстыруға арналған кабиналар, САҚ немесе биодәретханалар, таза ұсталатын қоқыс жинауға арналған урналар орнатылады.
48. Жағажайлар балалардың жас ерекшеліктеріне сәйкес ойын құрылғыларымен, сондай-ақ емшараларды мөлшерлеп қабылдауға арналған солярийлермен, аэрарийлермен жабдықталады.
Солярий – жабдықталған алаң, күн ванналарын қабылдауға арналған үй-жай.
49. Шомылу маусымы басталар алдында объектінің әкімшілігі су қоймаларынан суды санитариялық-химиялық, микробиологиялық, вирусологиялық, радиологиялық көрсеткіштерге зерттеуді және топырақты паразитологиялық көрсеткіштерге зерттеуді қамтамасыз етеді.
50. Шомылуға арналған су бетінің шекарасы айқын көрінетін, ашық түсті жүзбелі сигналдармен белгіленеді.
51. Жағажайда оның беткі қабатының құрамына байланысты (беткі қабат азайған немесе бұзылған жағдайда) таза құм немесе қиыршық тас құйылады. Құмды жағажайларда аптасына кемінде бір рет жиналған қалдықтарды алып тастай отырып, құмның беткі қабатын механикалық қопсыту жүргізіледі.
52. Адамдардың шомылуына арналған орындарда кір жууға және жануарларды шомылдыруға жол берілмейді.
53. Объект аумағында орналасқан су айдындарының жағажайы мен жағалау аймағын қауіпсіздік мақсатында объектінің әкімшілігі бақылайды.

Параграф 2. Санитарно-эпидемиологические требования к содержанию и эксплуатации детских оздоровительных объектов палаточного (юрточного) типа
54. На выбранном участке для создания необходимых условий жизнедеятельности и быта отдыхающих оборудуются палатки или юрты.
55. Палатки (юрты) размещаются на площадках с травяным покрытием или с утрамбованным грунтом. Вокруг палаток (юрт) оборудуются канавы с уклоном (от палатки, юрты) для стока атмосферных вод.
56. Территория ДОО палаточного (юрточного) типа обозначается по периметру хорошо заметными знаками (флажки, ленты) или ограждается.
57. Сжигать и закапывать отходы, вывозить на непредназначенные для этого места, сбрасывать сточные воды в открытые водные объекты, овраги и на прилегающую территорию, а также устройство поглощающих колодцев исключено. Сточные воды отводятся от кухни и моечных в специальную яму.
58. Тип палаток (одно-, двух- и трехслойные) применяется в зависимости от природно-климатических особенностей местности.
59. Используются прочные, непромокаемые палатки (юрты) (наружная палатка – тент), обеспечивающие теплоизоляционные свойства, защиту от проникновения кровососущих насекомых (москитная сетка на окнах и двери, застежка типа молния), имеющие открывающиеся клапаны – окна для проветривания, плотно закрывающийся вход, дощатые полы и не продуваемые борта.
60. Количество спальных мест в палатке (юрте) определяется ее вместимостью, согласно прилагаемой инструкции по эксплуатации. Для каждого отдыхающего предусматривается индивидуальное спальное место с использованием спальных мешков.
61. При оборудовании палаток (юрт) кроватями или раскладушками, тумбочками для хранения одежды и обуви их устанавливают на высоту не менее 0,2 метров (далее – м) от поверхности земли.
62. Все палатки (юрты) для размещения детей ежедневно проветриваются и убираются влажным способом с применением моющих средств, дезинфицируются не реже одного раза в семь календарных дней.
63. СДУ в ДОО палаточного (юрточного) типа располагаются на расстоянии не менее 25 м от жилой зоны и пищеблока и не менее 50 м от места купания.
В ДОО палаточного (юрточного) типа используются СДУ или биотуалеты.
64. В местах разбивки ДОО палаточного (юрточного) типа выделяются зоны для хранения пищевой продукции, приготовления и приема пищи, сбора и хранения отходов, соблюдения правил личной гигиены, создаются условия для соблюдения личной гигиены. Размещение умывальников обеспечивается вблизи жилой зоны под навесом на утрамбованной площадке. Предусматриваются места для мытья ног, стирки белья, сушки одежды, место сбора мусора. Обеспечивается наличие горячей воды в душевых, пищеблоке, в том числе с использованием устройств для подогрева воды.

2-параграф. Шатырлы (киіз үй) үлгідегі балаларды сауықтыру объектілерін күтіп-ұстауға және пайдалануға қойылатын санитариялық-эпидемиологиялық талаптар
54. Таңдалған учаскеде демалушылардың тыныс-тіршілігі мен тұрмысына қажетті жағдайлар жасау үшін шатырлар немесе киіз үйлер жабдықталады.
55. Шатырлар (киіз үйлер) шөп жамылғысы бар немесе топырақ тығыздалған алаңдарда орналастырылады. Шатырлардың (киіз үйлердің) айналасында атмосфералық судың ағуына арналған еңісі бар жыралар (шатырдан, киіз үйден) жабдықталады.
56. Шатырлы (киіз үй) үлгідегі БСО-ның аумағы периметрі бойынша айқын көрінетін белгілермен (жалаушалармен, ленталармен) белгіленеді немесе қоршалады.
57. Қалдықтарды өртеуге және көмуге, бұл үшін белгіленбеген орындарға шығаруға, сарқынды суларды ашық су объектілеріне, жыраларға және іргелес аумаққа тастауға, сондай-ақ сіңіргіш құдықтарды орнатуға жол берілмейді. Ағынды сулар ас үй мен жуғыштардан арнайы шұңқырға жіберіледі.
58. Шатырлардың типі (бір, екі және үш қабатты) жергілікті жердің табиғи-климаттық ерекшеліктеріне байланысты қолданылады.
59. Жылу оқшаулау қасиеттерін, қансорғыш жәндіктердің енуінен қорғауды (терезелер мен есіктердегі москит торы, сыдырма үлгісіндегі ілгек) қамтамасыз ететін, желдетуге арналған ашылатын клапан – терезелері, тығыз жабылатын кіреберісі, тақтай едендері және үрленбейтін борттары бар берік, су өткізбейтін (сыртқы шатыр – тент) шатырлар (киіз үйлер) пайдаланылады.
60. Шатырдағы (киіз үйдегі) жатын орындардың саны қоса беріліп отырған пайдалану жөніндегі нұсқаулыққа сәйкес оның сыйымдылығымен айқындалады. Әрбір демалушы үшін ұйықтайтын қаптарды пайдалана отырып, жеке ұйықтайтын орын көзделеді.
61. Шатырларды (киіз үйлерді) кереуеттермен немесе жиналмалы төсектермен, киім мен аяқ киімді сақтауға арналған тумбочкалармен жабдықтау кезінде оларды жер бетінен кемінде 0,2 м (бұдан әрі – м) биіктікке орнатады.
62. Балаларды орналастыруға арналған барлық шатырлар (киіз үйлер) күн сайын желдетіледі және жуу құралдарын қолдана отырып, ылғалды тәсілмен жиналады, кемінде күнтізбелік жеті күнде бір рет дезинфекцияланады.
63. Палаталық (киіз үй) үлгідегі БСО -дағы САҚ тұрғын аймақ пен ас блогынан кемінде 25 м және шомылу орнынан кемінде 50 м қашықтықта орналасады.
Шатырлы (киіз үй) үлгідегі БСО-да САҚ немесе биодәретханалар пайдаланылады.
64. Шатырлы (киіз үй) үлгідегі БСО -ны бөлу орындарында тамақ өнімдерін сақтауға, тамақ дайындау мен қабылдауға, қалдықтарды жинау мен сақтауға, жеке гигиена қағидаларын сақтауға арналған аймақтар бөлінеді, жеке гигиенаны сақтау үшін жағдайлар жасалады. Қолжуғыштарды орналастыру тығыздалған алаңдағы қалқаның астында тұрғын аймақтың жанында қамтамасыз етіледі. Аяқ жууға, кір жууға, киімді кептіруге арналған орындар, қоқыс жинайтын орын көзделеді. Себезгі бөлмелерін, ас блогын ыстық сумен қамтамасыз ету үшін суды жылыту шартымен себезгі бөлмелерін жабдықтауға жол беріледі.

Параграф 3. Санитарно-эпидемиологические требования к содержанию и эксплуатации противотуберкулезных санаториев
65. Размещение помещений для проведения процедур в одном корпусе со спальными помещениями допускается, за исключением связанных с выделением загрязняющих вредных веществ.
66. Спальные помещения предусматриваются из палатных секций.
67. В лабораториях, процедурных, перевязочных, палатах, изоляторе, комнате сбора мокроты, помещениях для приема противотуберкулезных препаратов, помещении для временного хранения медицинских отходов устанавливаются экранированные бактерицидные облучатели, используемые в соответствии с инструкцией по эксплуатации.
68. Ежедневная влажная уборка и еженедельная генеральная уборка всех помещений проводятся с применением моющих и дезинфицирующих средств, разрешенных к применению, в соответствии с инструкцией по применению, с последующим обеззараживанием воздуха в спальных комнатах бактерицидными облучателями.
69. Заключительная дезинфекция в противотуберкулезных санаториях проводится два раза в год и во всех случаях перепрофилирования, переезда, реконструкции, ремонта.
В противотуберкулезных санаториях проводится камерное обеззараживание постельных принадлежностей после выписки каждого больного и планово один раз в год.
Противотуберкулезный санаторий – это противотуберкулезная организация, предоставляющая лечебно-профилактическую и реабилитационную противотуберкулезную помощь (услуги) населению, проводимую в условиях временного пребывания лиц в санаторном объекте (санаторно-курортной организации).
Параграф 4. Санитарно-эпидемиологические требования к содержанию и эксплуатации помещений для грязелечения и физиотерапии в санатории
70. Содержание и эксплуатация помещений для грязелечения и физиотерапии в санатории обеспечивается в соответствии с приказом № ҚР ДСМ-15.
71. Средства для грязелечения из природных источников (минеральные грязи, глина) применяются разово. Средства на их основе (грязевые маски) хранятся в упаковке изготовителя и используются в соответствии с маркировкой по их применению, указанной на этикетке, упаковке.
72. На объектах применяются лечебные грязи, готовые к процедурам, соответствующие следующим требованиям:
1) нормируемые физико-химические и токсикологические показатели лечебных грязей, естественных и подготовленных к процедурам, соответствуют приложению 3 к настоящим Санитарным правилам;
2) нормируемые микробиологические показатели лечебных грязей, естественных и подготовленных к процедурам, соответствуют приложению 4 к настоящим Санитарным правилам.

3-параграф. Туберкулезге қарсы санаторийлерді күтіп-ұстауға қойылатын санитариялық-эпидемиологиялық талаптар
65. Бір корпуста рәсімдерді жүргізуге жатын үй-жайлармен орналастыруға рұқсат етіледі, бірақ зиянды ластайтын заттарды бөлінумен байланысты арналған үй-жайларға жол берілмейді.
66. Жатын үй-жайлар палаталы секциялардан көзделеді.
67. Зертханаларда, емшара, таңу бөлмелерінде, палаталарда, изоляторда, қақырық жинау бөлмесінде, туберкулезге қарсы препараттарды қабылдауға арналған үй-жайларда, медициналық қалдықтарды уақытша сақтауға арналған үй-жайларда пайдалану жөніндегі нұсқаулыққа сәйкес пайдаланылатын экрандалған бактерицидті сәулелегіштер орнатылады.
68. Барлық үй-жайларды күн сайын ылғалды жинау және апта сайын күрделі жинау қолдану жөніндегі нұсқаулыққа сәйкес қолдануға рұқсат етілген жуу және дезинфекциялау құралдарын қолдана отырып, кейіннен жатын бөлмелердегі ауаны пайдалану жөніндегі нұсқаулыққа сәйкес бактерицидті сәулелегіштермен залалсыздандыра отырып жүргізіледі.
69. Туберкулезге қарсы санаторийлерде қорытынды дезинфекция жылына екі рет және қайта бейіндеудің, көшудің, реконструкциялаудың, жөндеудің барлық жағдайларында жүргізіледі.
Туберкулезге қарсы санаторийлерде төсек жабдықтарын камералық зарарсыздандыру әрбір науқас шығарылғаннан кейін және жылына бір рет жоспарлы түрде жүргізіледі.
Туберкулезге қарсы санаторий – ол санаторий объектісінде (санаторий-курорттық ұйымда) адамдардың уақытша болуы жағдайларында халыққа туберкулезге қарсы емдеу-профилактикалық және оңалту көмегін (қызметтерін) ұсынатын туберкулезге қарсы ұйым.
4-параграф. Санаторийдегі балшықпен емдеу және физиотерапияға арналған үй-жайларды күтіп-ұстауға қойылатын санитариялық-эпидемиологиялық талаптар
70. Санаторийде балшықпен емдеуге және физиотерапияға арналған үй-жайларды күтіп-ұстау және пайдалану № ҚР ДСМ-15 бұйрығына сәйкес қамтамасыз етіледі.
71. Табиғи көздерден (минералды балшық, саз) балшықпен емдеуге арналған құралдар бір рет қолданылады. Олардың негізіндегі құралдар (балшыққа арналған маскалар) дайындаушының қаптамасында сақталады және заттаңбада, қаптамада көрсетілген олардың қолданылуы бойынша таңбалауға сәйкес пайдаланылады.
72. Объектілерде мынадай талаптарға сәйкес келетін рәсімдерге дайын емдік балшықтар қолданылады:
1) табиғи және рәсімдерге дайындалған емдік балшықтардың нормаланатын физикалық-химиялық және токсикологиялық көрсеткіштері осы Санитариялық қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес келеді;
2) табиғи және ем-шараға дайындалған емдік балшықтардың нормаланатын микробиологиялық көрсеткіштері осы Санитариялық қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес келеді.

73. Отработанная лечебная грязь сбрасывается в естественную природную среду для длительной многолетней регенерации.
74. Фито-бары организуются при наличии условий хранения используемой пищевой продукции, установленных ее изготовителем, условий мытья, обработки и хранения посуды.
Пищевая продукция (в том числе биологически активные добавки к пище) используется при наличии маркировки, товаросопроводительной документации, обеспечивающей ее прослеживаемость, документов об оценке (подтверждении) соответствия, подтверждающих безопасность (декларация о соответствии, свидетельство о государственной регистрации). Используются биологически активные добавки к пище (включая фито-чаи) разрешенные к применению и включенные в государственную регистрацию).
75. В санаториях при проведении бальнеологических процедур не совмещаются в одном помещении процедуры промывания желудка с орошением десен, кишечного душа и сифонного промывания кишечника с введением в кишечник смеси минеральной воды и лечебной грязи.
Кабинет для массажа, используемый для проведения лечебного массажа, оборудуется умывальной раковиной с подводкой холодной и горячей воды посредством смесителей, устройствами и средствами для мытья, вытирания и (или) сушки рук.
76. Дезинфекция съемных и контактирующих с организмом человека приспособлений (в том числе резиновых трубок, наконечников, тройников) осуществляется согласно прилагаемым инструкциям по эксплуатации.
Мытье и стерилизация осуществляется согласно требованиям приказа Министра здравоохранения Республики Казахстан от 28 августа 2018 года № ҚР ДСМ-8 "Санитарно-эпидемиологические требования к организации и проведению дезинфекции, дезинсекции и дератизации" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 17429).
Глава 5. Санитарно-эпидемиологические требования к условиям проживания в детских оздоровительных и санаторных объектах
77. На объектах для детей предусматривается мебель и оборудование, в том числе оборудование для детских игровых и спортивных площадок, соответствующие росто-возрастным особенностям детей и требованиям приказов Министра здравоохранения Республики Казахстан от 9 июля 2021 года № ҚР ДСМ-59 "Об утверждении Санитарных правил "Санитарно-эпидемиологические требования к дошкольным организациям и домам ребенка" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 23469) и от 5 августа 2021 года № ҚР ДСМ-76 "Об утверждении Санитарных правил "Санитарно-эпидемиологические требования к объектам образования" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 23890).

73. Пайдаланылған емдік балшық ұзақ мерзімді қалпына келтіру үшін табиғи ортаға тасталады.
74. Фито-барлар пайдаланылатын тамақ өнімдерін дайындаушы белгілеген сақтау шарттары, ыдыстарды жуу, өңдеу және сақтау шарттары болған кезде ұйымдастырылады.
Тамақ өнімдері (оның ішінде тамаққа биологиялық активті қоспалар) таңбалануы, оның қадағалануын қамтамасыз ететін тауарға ілеспе құжаттамасы, қауіпсіздікті растайтын сәйкестікті бағалау (растау) туралы құжаттар (сәйкестік туралы декларация, мемлекеттік тіркеу туралы куәлік) болған кезде пайдаланылады. Қолдануға рұқсат етілген және Еуразиялық экономикалық одақтың мемлекеттік тіркеу туралы куәліктерінің бірыңғай тізіліміне (мемлекеттік тіркеу туралы куәлік) енгізілген тамаққа биологиялық активті қоспалар (фито-шайларды қоса алғанда) пайдаланылады.
75. Санаторийлерде бальнеологиялық ем-шаралар жүргізу кезінде бір үй-жайда асқазанды шаю ем-шарасы қызыл иекті шаюмен, ішек себезгісімен және ішекке минералды су қоспасын және тоқішекке емдік балшықты енгізе отырып сифонды жуумен біріктірілмейді.
Емдік массаж жүргізу үшін пайдаланылатын массажға арналған кабинет араластырғыш арқылы ыстық және салқын су тартылған қол жууға, сүртуге және (немесе) кептіруге арналған құралдары бар жуыну раковинамен жабдықталады.
76. Алмалы-салмалы және адам организмімен жанасатын құралдарды (оның ішінде резеңке түтіктерді, ұштықтарды, үштіктерді) дезинфекциялау пайдалану жөніндегі қоса берілген нұсқаулықтарға сәйкес жүзеге асырылады.
Жуу және стерилдеу "Дезинфекция, дезинсекция және дератизация ұйымдастыруға және жүргізуге қойылатын санитариялық-эпидемиологиялық талаптар" Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау министрінің 2018 жылғы 28 тамыздағы № ҚР ДСМ-8 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 17429 болып тіркелген) сәйкес жүзеге асырылады.
5-тарау. Балалардың сауықтыру және санаторий объектілерінде тұру жағдайларына қойылатын санитариялық-эпидемиологиялық талаптар
77. Балаларға арналған объектілерде балалардың бой-жас ерекшеліктеріне және Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің "Мектепке дейінгі ұйымдарға және балалар үйлеріне қойылатын санитариялық-эпидемиологиялық талаптар" санитариялық қағидаларын бекіту туралы" (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 23469 болып тіркелген) 2021 жылғы 9 шілдедегі № ҚР ДСМ-59 және "Білім беру объектілеріне қойылатын санитариялық-эпидемиологиялық талаптар" санитариялық қағидаларын бекіту туралы" (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 23890 болып тіркелген) 2021 жылғы 5 тамыздағы № ҚР ДСМ-76 бұйрықтарының талаптарына сәйкес келетін жиһаз және жабдық, оның ішінде балалардың ойын және спорт алаңдарына арналған жабдық көзделеді.

78. Используемые на объектах мебель, мягкий и твердый инвентарь, оборудование (включая медицинское оборудование и приборы, оборудование для оказания оздоровительных услуг, технологическое, тепловое для объектов общественного питания и пищеблоков), санитарно-технические приборы (в том числе унитазы, умывальники, ванны, душ, душевые поддоны) содержатся в исправном состоянии и используются по назначению. Дефекты, повреждения в отделке помещений, поломки и повреждения мебели, твердого инвентаря, оборудования, санитарно-технических приборов, а также поврежденный и изношенный мягкий инвентарь, подлежат ремонту или замене.
79. Спальные помещения ДОО оборудуются одно или двухъярусными кроватями с ограждаемым твердым ложем, прикроватными тумбочками, шкафами для одежды.
Спальные помещения и жилые комнаты санаториев оборудуются кроватями, прикроватными тумбочками, шкафами для одежды.
80. Купание детей проводится не реже одного раза в семь календарных дней. Предусматривается наличие комплектов постельного белья на одно спальное место (не менее двух).
Сноска. Пункт 80 - в редакции приказа Министра здравоохранения РК от 05.04.2023 № 60 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
81. Смена постельного белья, полотенец проводится по мере загрязнения, но не реже одного раза в семь календарных дней, и после выбытия проживающих.
Сбор использованного белья осуществляется в плотную специальную упаковку (клеенчатые, полиэтиленовые мешки, оборудованные бельевые тележки). Для работы с использованным бельем персонал обеспечивается сменной специальной одеждой.
Санитарная специальная одежда (далее – специальная одежда) – комплект защитной одежды персонала (головной убор или сетка для волос, куртка с брюками или халат (одноразовый или многоразовый), сетка для бороды (усов); фартук, обувь; средства индивидуальной защиты (маска защитная для органов дыхания (одноразовая или многоразовая) (далее – маска), перчатки (одноразовые или многоразовые), предназначенный для защиты сырья, вспомогательных материалов и готовой пищевой продукции от загрязнения, в том числе механическими частицами и микроорганизмами.
82. Стирка белья осуществляется в прачечной объекта, при ее отсутствии стирка белья проводится централизованно в специализированных прачечных.
В прачечной обеспечивается соблюдение поточности технологического процесса с исключением встречных потоков чистого и использованного белья.
Белье заболевших инфекционным заболеванием (зараженные) перед стиркой подвергается дезинфекции.

78. Объектілерде пайдаланылатын жиһаз, жұмсақ және қатты мүкәммал, жабдық (медициналық жабдық пен аспаптарды, сауықтыру қызметтерін көрсетуге арналған жабдықты, қоғамдық тамақтану объектілері мен ас блоктарына арналған технологиялық, жылу жабдығын қоса алғанда), санитариялық-техникалық аспаптар (оның ішінде унитаздар, қол жуғыштар, ванналар, себезгі тұғырықтары) жарамды күйде ұсталады және қолданылу мақсаты бойынша пайдаланылады. Үй-жайларды әрлеудегі ақаулар, зақымданулар, жиһаздың, қатты мүкәммалдың, жабдықтың, санитариялық-техникалық аспаптардың сынуы мен зақымдануы, сондай-ақ бүлінген және тозған жұмсақ мүкәммал жөндеуге немесе ауыстыруға жатады.
79. БСО-ның жатын үй-жайлары қоршалатын қатты төсегі бар бір немесе екі қабатты кереуеттермен, кереует жанындағы тумбалармен, киімге арналған шкафтармен жабдықталады.
Санаторийлердің жатын үй-жайлары мен тұрғын бөлмелері кереуеттермен, төсек жанындағы тумбалармен, киімге арналған шкафтармен жабдықталады.
80. Балалардың шомылуы күнтізбелік жеті күнде кемінде бір рет жүргізіледі. Бір жатын орынға (кемінде екі) төсек жабдығы жиынтығының болуы көзделеді.
Ескерту. 80-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Денсаулық сақтау министрінің 05.04.2023 № 60 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
81. Төсек жабдықтарын, сүлгілерді ауыстыру ластануына қарай, бірақ күнтізбелік жеті күнде бір реттен сиретпей және тұратын адамдар кеткеннен кейін жүргізіледі.
Пайдаланылған киім-кешекті жинау тығыз арнайы қаптамада (үлбірде, полиэтилен қаптар, жабдықталған киім-кешек арбалары) жүзеге асырылады. Пайдаланылған киім-кешекпен жұмыс істеу үшін персонал ауысымды санитариялық арнайы киіммен қамтамасыз етіледі.
Санитариялық арнайы киім (бұдан әрі – арнайы киім) – ол персоналдың қорғаныш киімінің жиынтығы (бас киім немесе шашқа арналған тор, шалбары бар куртка немесе халат (бір рет немесе көп рет қолданылатын), сақалға (мұртқа) арналған тор; алжапқыш, аяқ киім; шикізатты, қосалқы материалдарды және дайын тамақ өнімдерін ластанудан, оның ішінде механикалық бөлшектермен және микрорганизмдермен ластанудан қорғауға арналған жеке қорғаныш құралдары (тыныс алу ағзаларына арналған қорғаныш маскасы (бір рет немесе көп рет қолданылатын) (бұдан әрі – маска).
82. Кір жуу объектінің кір жуу орнында жүзеге асырылады, ол болмаған кезде кір жуу арнайы кір жуу орындарында орталықтандырылып жүргізіледі.
Кір жуу орнында таза және пайдаланылған киім-кешектің қарама-қарсы ағынын болдырмай, технологиялық процестің ағымдылығын сақтау қамтамасыз етіледі.
Инфекциялық аурумен ауырғандардың іш киімдері жуу алдында дезинфекцияланады.

83. Не менее одного раза в год постельные принадлежности (матрацы, подушки, одеяла) подвергаются обеззараживанию (включая методом камерной дезинфекции или химическими средствами дезинфекции) согласно инструкции по их эксплуатации, маркировки изделий.
84. Приобретенная и используемая продукция (в том числе посуда, мягкий инвентарь (включая полотенца, постельное белье, постельные принадлежности), твердый инвентарь, мебель, оборудование, игрушки, парфюмерно-косметическая продукция (включая зубные пасты, продукция, предназначенная для нанесения непосредственно на кожу и волосяной покров человека (включая мыло, крема), средства индивидуальной защиты, моющие средства, продукция (товары) бытовой химии, средства личной гигиены) используется при наличии маркировки, товаросопроводительной документации, обеспечивающей ее прослеживаемость, документов об оценке (подтверждении) соответствия, подтверждающих безопасность и качество продукции (декларация о соответствии, свидетельство о государственной регистрации, сертификат о соответствии, спецификации).
Глава 6. Санитарно-эпидемиологические требования к условиям питания в детских оздоровительных и санаторных объектах
85. Организация питания на объектах осуществляется в соответствии с требованиями технического регламента Таможенного союза утвержденных Решением Комиссии Таможенного союза от 9 декабря 2011 года № 880 "О безопасности пищевой продукции" (ТР ТС 021/2011), приказа Министра здравоохранения Республики Казахстан от 17 февраля 2022 года № ҚР ДСМ-16 "Об утверждении Санитарных правил "Санитарно-эпидемиологические требования к объектам общественного питания" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 26866) (далее –приказ ҚР ДСМ-16) приказа Министра здравоохранения Республики Казахстан от 21 декабря 2020 года № ҚР ДСМ-302/2020 "Об утверждении стандартов питания в организациях здравоохранения и образования" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21857) и настоящих Санитарных правил.
86. Исключен приказом Министра здравоохранения РК от 05.04.2023 № 60 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
87. Исключен приказом Министра здравоохранения РК от 05.04.2023 № 60 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
88. Исключен приказом Министра здравоохранения РК от 05.04.2023 № 60 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

83. Жылына кемінде бір рет төсек-орын жабдықтары (матрацтар, жастықтар, көрпелер) оларды пайдалану, бұйымдарды таңбалау жөніндегі нұсқаулыққа сәйкес (камералық дезинфекциялау әдісімен немесе химиялық дезинфекциялау құралдарымен қоса алғанда) залалсыздандырылады.
84. Сатып алынған және пайдаланылатын өнім (оның ішінде ыдыс, жұмсақ мүкәммал (сүлгілерді, төсек-орын жабдықтарын, төсек-орын қажеттіліктерін қоса алғанда), қатты мүкәммал, жиһаз, жабдық, ойыншықтар, парфюмерлік-косметикалық өнім (тіс пасталарын қоса алғанда, адамның терісі мен шаш қабатына тікелей жағуға арналған өнім (сабынды, кремді қоса алғанда), жеке қорғаныш құралдары, жуу құралдары, тұрмыстық химия өнімдері (тауарлары), жеке гигиена құралдары) таңбалануы, оның қадағалануын қамтамасыз ететін тауарға ілеспе құжаттамасы, өнімнің қауіпсіздігі мен сапасын растайтын сәйкестікті бағалау (растау) туралы құжаттар (сәйкестік туралы декларация, мемлекеттік тіркеу туралы куәлік, сәйкестік туралы сертификат, ерекшеліктер) бар болған кезде пайдаланылады.
6-тарау. Балалардың сауықтыру және санаторий объектілерінде тамақтану жағдайларына қойылатын санитариялық-эпидемиологиялық талаптар
85. Объектілерде тамақтандыруды ұйымдастыру "Тамақ өнімдерінің қауіпсіздігі туралы" Кеден одағы Комиссиясының 2011 жылғы 9 желтоқсандағы №880 шешімімен (ТР ТС 021/2011) бекітілген Кеден одағының техникалық регламентінің, "Қоғамдық тамақтану объектілеріне қойылатын санитариялық-эпидемиологиялық талаптар" санитариялық қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2022 жылғы 17 ақпандағы № ҚР ДСМ-16 бұйрығының (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 26866 болып тіркелген) (бұдан әрі – № ҚР ДСМ-16 бұйрығы) "Денсаулық сақтау және білім беру ұйымдарында тамақтану стандарттарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 21 желтоқсандағы № ҚР ДСМ-302/2020 бұйрығының (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21857 болып тіркелген) және осы Санитариялық қағидалардың талаптарына сәйкес жүзеге асырылады.
86. Алып тасталды - ҚР Денсаулық сақтау министрінің 05.04.2023 № 60 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
87. Алып тасталды - ҚР Денсаулық сақтау министрінің 05.04.2023 № 60 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
88. Алып тасталды - ҚР Денсаулық сақтау министрінің 05.04.2023 № 60 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

Глава 7. Требования к осуществлению производственного контроля, условиям труда и бытового обслуживания персонала детских оздоровительных и санаторных объектов
115. Санитарно-бытовое обеспечение персонала осуществляется в соответствии с типом, специализацией и численностью персонала объекта, в соответствии с требованиями государственных нормативов в области архитектуры, градостроительства и строительства, документов нормирования.
116. На объектах персоналу создаются условия для соблюдения правил личной гигиены. Для мытья рук предусматриваются умывальные раковины с подводкой к ним горячей и холодной воды, оснащенные смесителями, устройствами и средствами для мытья, вытирания и (или) сушки рук, урнами для сбора мусора.
117. Персонал (медицинские работники, технический персонал) обеспечивается чистой специальной одеждой, а также средствами индивидуальной защиты. Комплектность и форма специальной одежды персонала устанавливается субъектом в зависимости от вида выполняемых работ, оказываемых услуг в соответствии с нормами выдачи специальной одежды и средств индивидуальной защиты работникам организаций различных видов экономической деятельности, эпидемиологическими показаниями и требованиями настоящих Санитарных правил.
Для уборки помещений предусматривается отдельная специальная одежда. Смена специальной одежды осуществляется ежедневно и по мере загрязнения.
Сноска. Пункт 117 - в редакции приказа Министра здравоохранения РК от 05.04.2023 № 60 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
118. Персонал объектов (медицинские работники, технический персонал) следит за чистотой рук, носит чистую специальную одежду и обувь, при выходе из объекта и перед посещением туалета снимает специальную одежду, моет руки с мылом перед началом работы и после посещения туалета, а также после каждого перерыва в работе и соприкосновения с загрязненными предметами.
Сноска. Пункт 118 - в редакции приказа Министра здравоохранения РК от 05.04.2023 № 60 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
119. Персоналом пищеблоков, объектов общественного питания при объектах обеспечивается соблюдение личной и производственной гигиены в соответствии с требованиями Санитарных правил "Санитарно-эпидемиологические требования к объектам общественного питания".
120. На объектах не работают:
1) лица, не прошедшие обязательные, профилактические медицинские осмотры или признанные непригодными к работе по состоянию здоровья, не имеющие документ, удостоверяющий прохождение медицинского осмотра и гигиенического обучения;

7-тарау. Балалардың сауықтыру және санаторий объектілері персоналының өндірістік бақылауды жүзеге асыруына, еңбек жағдайларына және тұрмыстық қызмет көрсетуіне қойылатын талаптар
115. Персоналды санитариялық-тұрмыстық қамтамасыз ету сәулет, қала құрылысы және құрылыс саласындағы мемлекеттік нормативтердің, нормалау құжаттарының талаптарына сәйкес объект персоналының типіне, мамандануына және санына сәйкес жүзеге асырылады.
116. Объектілерде персоналға жеке гигиена қағидаларын сақтау үшін жағдайлар жасалады. Қол жуу үшін араластырғыштармен, қол жууға, сүртуге және (немесе) кептіруге арналған құрылғылармен және құралдармен, қоқыс жинауға арналған урналармен жарақталған ыстық және салқын су келтірілген қол жуу раковиналары көзделеді.
117. Персонал (медицина қызметкерлері, техникалық персонал) таза арнайы киіммен, сондай-ақ жеке қорғаныш құралдарымен қамтамасыз етіледі. Персоналдың арнайы киімінің жиынтығы мен нысанын субъект экономикалық қызметтің әртүрлі ұйымдарының қызметкерлеріне арнайы киім және басқа да жеке қорғаныш құралдарын беру нормаларына, эпидемиологиялық көрсеткіштерге және осы Санитариялық қағидалардың талаптарына сәйкес орындалатын жұмыстардың, көрсетілетін қызметтердің түріне байланысты белгілейді.
Үй-жайларды жинау үшін жеке арнайы киім көзделеді. Арнайы киімді ауыстыру күн сайын және ластануына қарай жүзеге асырылады.
Ескерту. 117-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Денсаулық сақтау министрінің 05.04.2023 № 60 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
118. Объектілердің персоналы (медицина қызметкерлері, техникалық персонал) қолының тазалығын қадағалайды, таза арнайы киім мен аяқ киім киеді, объектіден шыққан кезде және дәретханаға барар алдында арнайы киімді шешеді, жұмыс басталар алдында және дәретханаға барғаннан кейін, сондай-ақ жұмыстағы әрбір үзілістен және ластанған заттармен жанасқаннан кейін қолдарын сабынмен жуады.
Ескерту. 118-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Денсаулық сақтау министрінің 05.04.2023 № 60 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
119. Ас блоктарының, қоғамдық тамақтану объектілерінің персоналы "Қоғамдық тамақтану объектілеріне қойылатын санитариялық-эпидемиологиялық талаптар" санитариялық қағидаларының талаптарына сәйкес жеке және өндірістік гигиенаны сақтауды қамтамасыз етеді.
120. Объектілерде:
1) міндетті, профилактикалық медициналық қарап-тексеруден өтпеген немесе денсаулық жағдайы бойынша жұмысқа жарамсыз деп танылған, медициналық қарап-тексеруден және гигиеналық оқытудан өткенін куәландыратын құжаты жоқ адамдарға;

2) больные инфекционными заболеваниями, лица с подозрением на такие заболевания, контактировавшие с больными инфекционными заболеваниями, являющиеся носителями возбудителей инфекционных заболеваний, лица с гнойничковыми заболеваниями кожи рук и открытых поверхностей тела, с заболеваниями верхних дыхательных путей (острой респираторной вирусной инфекцией). Лица, занятые в процессе производства пищевой продукции, незамедлительно сообщают о заболевании или симптомах, а также обо всех случаях заболеваний кишечными инфекциями у членов семьи, проживающих совместно, медицинскому работнику или ответственному лицу объекта, или непосредственному руководителю. Лица, контактировавшие с больными или носителями таких заболеваний, допускаются к работе после проведения медицинского обследования.
121. Персоналом объектов, лицами, относящимися к декретированной группе населения, обеспечивается прохождение обязательных медицинских осмотров в соответствии с приказом исполняющего обязанности Министра здравоохранения Республики Казахстан от 15 октября 2020 года № ҚР ДСМ-131/2020 "Об утверждении целевых групп лиц, подлежащих обязательным медицинским осмотрам, а также правил и периодичности их проведения, объема лабораторных и функциональных исследований, медицинских противопоказаний, перечня вредных и (или) опасных производственных факторов, профессий и работ, при выполнении которых проводятся предварительные обязательные медицинские осмотры при поступлении на работу и периодические обязательные медицинские осмотры и правил оказания государственной услуги "Прохождение предварительных обязательных медицинских осмотров" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21443).
Персонал объектов, лица, относящиеся к декретированной группе населения, имеют при себе личную медицинскую книжку по форме в соответствии с приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 16 ноября 2020 года № ҚР ДСМ-196/2020 "Об утверждении Правил выдачи, учета и ведения личных медицинских книжек" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21652), с отметками о прохождении обязательного медицинского осмотра, гигиенического обучения и допуске к работе, обеспечивается ее хранение на рабочем месте.
Глава 8. Санитарно-эпидемиологические требования к условиям медицинского обеспечения детей, взрослых и персонала детских оздоровительных и санаторных объектов

2) инфекциялық аурулармен ауыратын науқастар, инфекциялық аурулар қоздырғыштарын тасымалдаушы болып табылатын инфекциялық аурулармен ауыратын науқастармен байланыста болған осындай ауруларға күдікті адамдарға, қол терісінің және дененің ашық беттерінің іріңді аурулары, жоғарғы тыныс алу жолдарының аурулары (жіті респираторлық вирустық инфекция) бар адамдарға жұмыс істуге жол берілмейді. Тамақ өнімдерін өндіру процесінде жұмыс істейтін адамдар ауру немесе симптомдар туралы, сондай-ақ бірге тұратын отбасы мүшелерінің ішек инфекцияларымен сырқаттануының барлық жағдайлары туралы медицина қызметкеріне немесе объектінің жауапты адамына немесе тікелей басшысына дереу хабарлайды. Науқастармен немесе осындай аурулардың тасымалдаушыларымен байланыста болған адамдар медициналық тексеру жүргізілгеннен кейін жұмысқа жіберіледі.
121. Объектілердің персоналы, халықтың декреттелген тобына жататын адамдар "Міндетті медициналық қарап-тексерулерге жататын адамдардың нысаналы топтарын, сондай-ақ оларды жүргізу тәртібі мен мерзімділігін, зертханалық және функционалдық зерттеулердің көлемін, медициналық қарсы көрсетілімдерді, зиянды және (немесе) қауіпті өндірістік факторлардың, жұмысқа орналасқан кезде орындау кезінде міндетті алдын ала медициналық қарап-тексерулер және мерзімдік міндетті медициналық қарап-тексерулер жүргізілетін кәсіптер мен жұмыстардың тізбесін және "Алдын ала міндетті медициналық қарап-тексерулерден өткізу" мемлекеттік қызметін көрсету қағидаларын бекіту туралы" (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21443 болып тіркелген) Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау министрі міндетін атқарушының 2020 жылғы 15 қазандағы № ҚР ДСМ-131/2020 бұйрығына сәйкес міндетті медициналық тексеріп-қараулар жүргізу қамтамасыз етіледі.
Объектілердің персоналы, халықтың декреттелген тобына жататын адамдар "Жеке медициналық кітапшаларды беру, есепке алу және жүргізу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 16 қарашадағы № ҚР ДСМ-196/2020 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21652 болып тіркелген) сәйкес нысан бойынша міндетті медициналық тексеріп-қараудан, гигиеналық оқытудан өткені және жұмысқа жіберілгені туралы белгілері бар өзінің жеке медициналық кітапшасы болады, оның жұмыс орнында сақталуы қамтамасыз етіледі.
8-тарау. Балаларды, ересектерді және балаларды сауықтыру және санаторий объектілерінің персоналын медициналық қамтамасыз ету жағдайларына қойылатын санитариялық-эпидемиологиялық талаптар

122. На объектах обеспечивается медицинское обслуживание.
123. На объекте медицинским персоналом проводятся следующие мероприятия:
1) разработка комплексного плана оздоровительных мероприятий, направленного на снижение заболеваемости и укрепление здоровья детей;
2) проверка питьевого режима и питания;
3) проверка готовности помещений, территории, мест купания и занятия спортом;
4) прием детей в ДОО при наличии документа о состоянии здоровья: "Медицинская справка на школьника, отъезжающего в оздоровительный лагерь" по форме 071/у, утвержденной приказом исполняющего обязанности Министра здравоохранения Республики Казахстан от 30 октября 2020 года № ҚР ДСМ-175/2020 "Об утверждении форм учетной документации в области здравоохранения" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21579) (далее – приказ № ҚР ДСМ-175/2020), справки об отсутствии контакта с инфекционными заболеваниями. Прием детей и взрослых в санатории осуществляется при наличии учетной документации в области здравоохранения по формам, утвержденным приказом № ҚР ДСМ-175/2020. Медицинским персоналом обеспечивается проведение динамического наблюдения за состоянием здоровья детей, взрослых (пациентов, отдыхающих), проведение закаливания, оздоровления;
5) проведение учета за своевременным прохождением персонала объектов обязательных медицинских осмотров и ежедневный контроль здоровья персонала пищеблока с регистрацией данных в журнале результатов осмотра персонала пищеблока согласно форме 1 приложения 6 к настоящим Санитарным правилам;
6) проведение анализа выполнения суточных норм по основным видам пищевой продукции с последующей коррекцией и ведением ведомости контроля за выполнением норм пищевой продукции согласно форме 2 приложения 6 к настоящим Санитарным правилам;
7) распределение на медицинские группы для занятий физкультурой, информирование инструкторов по физической культуре и спорту о состоянии здоровья детей, рекомендуемом режиме спортивных занятий;
8) проведение приема, оказание пациенту медицинской помощи;
9) оказание первой медицинской помощи при возникновении несчастных случаев, транспортировка в ближайшую организацию здравоохранения, оказывающую стационарную медицинскую помощь;
10) передача экстренного извещения в территориальное подразделение государственного органа в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения о случаях инфекционных и паразитарных заболеваний или подозрениях на него в соответствии с приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 26 октября 2020 года № ҚР ДСМ-153/2020 "Об утверждении правил предоставления в государственный орган в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения информации (экстренного извещения) о случаях инфекционных заболеваний, отравлений" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21532);

122. Объектілерде медициналық қызмет көрсету қамтамасыз етіледі.
123. Объектіде медицина персоналы мынадай:
1) балалардың сырқаттанушылығын төмендетуге және денсаулығын нығайтуға бағытталған сауықтыру іс-шараларының кешенді жоспарын әзірлеу;
2) ауыз су режимі мен тамақтануды тексеру;
3) үй-жайлардың, аумақтың, суға шомылу және спортпен шұғылдану орындарының дайындығын тексеру;
4) "Денсаулық сақтау саласындағы есепке алу құжаттамасының нысандарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің міндетін атқарушының 2020 жылғы 30 қазандағы № ҚР ДСМ-175/2020 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21579 болып тіркелген) (бұдан әрі – № ҚР ДСМ-175/2020 бұйрығы) бекітілген 071/у нысаны бойынша "Сауықтыру лагеріне баратын оқушыға арналған медициналық анықтама" деген денсаулық жағдайы туралы құжат, инфекциялық аурулармен байланысы жоқ деген анықтама бар болған кезде БСО-ға балаларды қабылдау іс-шараларын жүргізеді жүргізеді. Санаторийде балалар мен ересектерді қабылдау № ҚР ДСМ-175/2020 бұйрығымен бекітілген нысандар бойынша денсаулық сақтау саласындағы есепке алу құжаттамасы болған кезде жүзеге асырылады. Медицина персоналы балалардың, ересектердің (пациенттердің, демалушылардың) денсаулық жағдайына динамикалық байқау жүргізуді, шынықтыруды, сауықтыруды жүргізуді қамтамасыз етеді;
5) осы Санитариялық қағидаларға 6-қосымшаның 1-нысанына сәйкес міндетті медициналық қарап-тексеру объектілері персоналының уақтылы өтуін есепке алуды жүргізу және ас блогы персоналының денсаулығын күн сайынғы бақылауды ас блогы персоналын қарап-тексеру нәтижелері журналында деректерді тіркей отырып жүргізу;
6) осы Санитариялық қағидаларға 6-қосымшаның 2-нысанына сәйкес тамақ өнімдері нормаларының орындалуын бақылау ведомосын кейіннен түзете және жүргізе отырып, тамақ өнімдерінің негізгі түрлері бойынша тәуліктік нормалардың орындалуына талдау жүргізу;
7) дене шынықтырумен айналысу үшін медициналық топтарға бөлу, дене шынықтыру және спорт жөніндегі нұсқаушыларды балалардың денсаулық жағдайы, спорттық сабақтардың ұсынылатын режимі туралы хабардар ету;
8) қабылдау жүргізу, пациентке медициналық көмек көрсету;
9) жазатайым оқиғалар туындаған кезде медициналық алғашқы көмек көрсету, стационарлық медициналық көмек көрсететін жақын жердегі денсаулық сақтау ұйымына тасымалдау;
10) Ереженің 16-тармағының 132-1) тармақшасына сәйкес бекітілетін "Инфекциялық аурулардың алдын алу бойынша санитариялық-эпидемияға қарсы, санитариялық-профилактикалық іс-шараларды ұйымдастыруға және жүргізуге қойылатын санитариялық-эпидемиологиялық талаптар" санитариялық қағидаларын бекіту туралы" санитариялық қағидаларға және нормалау құжаттарына сәйкес санитариялық-эпидемияға қарсы іс-шараларды ұйымдастыра және жүргізе отырып "Халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы мемлекеттік органға инфекциялық аурулар, улану оқиғалары туралы ақпарат (шұғыл хабархат) беру қағидаларын бекіту туралы" (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде №21532 болып тіркелген) Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 26 қазандағы № ҚР ДСМ-153/2020 бұйрығына сәйкес халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы мемлекеттік органның аумақтық бөлімшесіне инфекциялық және паразиттік аурулар жағдайлары немесе оған күдіктер туралы шұғыл хабарламаны беру;

11) ежедневное проведение осмотра за содержанием пищеблока, условиями и сроками годности пищевой продукции, технологией приготовления пищи, качеством готовой пищи, также санитарным состоянием и содержанием всех помещений и территории, источников водоснабжения;
12) обследование маршрута и мест купания за два календарных дня до отправления детей в поход инструктором по туризму объекта (при наличии) или ответственным лицом (персоналом) объекта в соответствии с должностными обязанностями персонала;
13) контроль за температурой воды при купании детей в бассейнах и водоемах (при температуре воды не ниже + 20 °C, воздуха не ниже + 23 °C).
Сноска. Пункт 123 с изменениями, внесенными приказом Министра здравоохранения РК от 05.04.2023 № 60 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
124. На объектах при регистрации инфекционных заболеваний ведется журнал учета инфекционных и паразитарных заболеваний по форме, утвержденной приказом № ҚР ДСМ-84.
Глава 9. Санитарно-эпидемиологические требования к организации и проведении санитарно-противоэпидемических и санитарно-профилактических мероприятий на период введения ограничительных мероприятий, в том числе карантина
125. При угрозе ввоза и распространения инфекционных заболеваний на объектах вводятся ограничительные мероприятия, в том числе карантин, с обеспечением организации и проведения санитарно-противоэпидемических мероприятий и санитарно-профилактических мероприятий.
126. При осуществлении эксплуатации объектов обеспечивается соблюдение санитарно-эпидемиологических требований к санаторным объектам (включая санаторно-курортные организации, дома отдыха) на период введения ограничительных мероприятий.
127. При осуществлении эксплуатации объектов обеспечивается соблюдение санитарно-эпидемиологических требований к детским оздоровительным объектам (включая пришкольные, загородные лагеря), независимо от форм собственности, на период введения ограничительных мероприятий, в том числе карантина.
Приложение 1
к Санитарным правилам
"Санитарно-эпидемиологические
требования к детским
оздоровительным
и санаторным объектам"
Лабораторно-инструментальные исследования
Места отбора
Лабораторно-инструментальные исследования, количество (единиц)
Периодичность исследования
1
2
3
4
1
Пищеблоки
Пробы пищевой продукции (сырье) на микробиологические показатели, единиц
В порядке текущего надзора, по эпидемиологическим показаниям
Пробы готовых блюд на микробиологические исследования
В порядке текущего надзора, по эпидемиологическим показаниям
Пробы воды на микробиологические и санитарно-химические показатели, единиц
В порядке текущего надзора, по эпидемиологическим показаниям
Блюда на полноту вложения, суточную калорийность, единиц
В порядке текущего надзора
Исследования смывов с объектов внешней среды на бактерии групп кишечной палочки, единиц
В порядке текущего надзора, по эпидемиологическим показаниям
Определение активности действующих веществ в растворах дезинфицирующих средств
В порядке текущего надзора, по эпидемиологическим показаниям
Вода питьевая из местных источников водоснабжения (централизованное, колодцы, скважины, каптажи) на бактериологические, санитарно-химические исследования
Перед началом летнего сезона, в порядке текущего надзора, по эпидемиологическим показаниям
2
Закрытые плавательные бассейны и ванны, пляжи
Пробы воды на бактериологические, санитарно-химические, вирусологические, паразитологические исследования
Перед началом летнего сезона, в порядке текущего надзора
Паразитологические показатели: вода из чаши бассейна
В порядке текущего надзора, по эпидемиологическим показаниям
3
Лечебные грязи
На микробиологические, физико-химические, токсикологические, радиологические показатели
В порядке текущего надзора, по эпидемиологическим показаниям
4
Пищеблок
Эффективность вентиляции, шум
В порядке текущего надзора, по эпидемиологическим показаниям
5
Игровые помещения, учебные кабинеты, медицинские помещения
Уровень искусственной освещенности
В порядке текущего надзора, по эпидемиологическим показаниям
6
Обследование персонала
На бактериологическое носительство
По эпидемиологическим показаниям
7
Почва, песок
На паразитологические, бактериологические показатели
Перед началом летнего сезона, в порядке текущего надзора, по эпидемиологическим показаниям
Приложение 2
к Санитарным правилам
"Санитарно-эпидемиологические
требования к детским
оздоровительным
и санаторным объектам"
Уровни искусственного освещения помещений
Наименование помещений
Освещенность (в люкс)
Поверхность, к которой относятся нормы освещенности
при люминисцентных лампах
при лампах накаливания
1
2
3
4
Учебные, игровые комнаты и комнаты для кружков

11) ас блогының күтіп-ұсталуына, тамақ өнімінің жағдайлары мен жарамдылық мерзімдеріне, тамақ дайындау технологиясына, дайын тағамның сапасына, сондай-ақ барлық үй-жайлар мен аумақтың, сумен жабдықтау көздерінің санитариялық жай-күйіне және күтіп-ұсталуына күн сайын тексеру жүргізу;
12) объектінің туризм жөніндегі нұсқаушысы (болған жағдайда) немесе персоналдың лауазымдық міндеттеріне сәйкес объектінің жауапты адамы (персоналы) балаларды жорыққа аттандырғанға дейін күнтізбелік екі күн бұрын маршрутты және суға шомылу орындарын зерттеп-қарау;
13) балалардың бассейндерде және су айдындарында шомылу кезіндегі су температурасын бақылау (су температурасы + 20°C төмен емес, ауа температурасы + 23°C төмен емес) іс-шараларын жүргізеді.
Ескерту. 123-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Денсаулық сақтау министрінің 05.04.2023 № 60 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
124. Объектілерде инфекциялық ауруларды тіркеу кезінде № ҚР ДСМ-84 бұйрығына сәйкес бекітілетін нысан бойынша инфекциялық және паразитарлық ауруларды есепке алу журналы жүргізіледі.
9-тарау. Шектеу іс-шараларын, оның ішінде карантинді енгізу кезеңінде санитариялық-эпидемияға қарсы және санитариялық-профилактикалық іс-шараларды ұйымдастыруға және жүргізуге қойылатын санитариялық-эпидемиологиялық талаптар
125. Инфекциялық аурулардың әкеліну және таралу қаупі төнген жағдайда объектілерде санитариялық-эпидемияға қарсы іс-шаралар мен санитариялық-профилактикалық іс-шараларды ұйымдастыруды және жүргізуді қамтамасыз ете отырып, шектеу іс-шаралары, оның ішінде карантин енгізіледі.
126. Объектілерді пайдалануды жүзеге асыру кезінде осы Санитариялық қағидаларға сәйкес шектеу іс-шараларын, оның ішінде карантинді енгізу кезеңінде санаторий объектілеріне (санаторий-курорттық ұйымдарды, демалыс үйлерін қоса алғанда) қойылатын санитариялық-эпидемиологиялық талаптардың сақталуы қамтамасыз етіледі.
127. Объектілерді пайдалануды жүзеге асыру кезінде осы Санитариялық қағидаларға сәйкес шектеу іс-шараларын, оның ішінде карантинді енгізу кезеңінде меншік нысанына қарамастан балаларды сауықтыру объектілеріне (мектеп жанындағы, қала сыртындағы лагерьлерді қоса алғанда) қойылатын санитариялық-эпидемиологиялық талаптардың сақталуы қамтамасыз етіледі.
"Балалардың сауықтыру және
санаторий объектілеріне
қойылатын санитариялық-
эпидемиологиялық талаптар"
санитариялық қағидаларына
1-қосымша
Зертханалық-құрал-саймандық зерттеулер
Р/с №
Сынама іріктеу орны
Зертханалық-құрал-сайманды зерттеулер, саны (бірлік)
Зерттеу жиілігі
1
2
3
4
1
Ас блогы
Тамақ өнімдерінің (шикізаттың) микробиологиялық көрсеткіштерге сынамасы, бірлік
Ағымдық қадағалау тәртібімен, эпидемиологиялық көрсетілімдер бойынша
Микробиологиялық зерттеулерге дайын өнім сынамасы
Ағымдық қадағалау тәртібімен, эпидемиологиялық көрсетілімдер бойынша
Микробиологиялық және санитариялық-химиялық көрсеткіштерге судың сынамасы, бірлік
Ағымдық қадағалау тәртібімен, эпидемиологиялық көрсетілімдер бойынша
Тамақтың толық салынуы, тәуліктік құнарлылығы, бірлік
Ағымдық қадағалау тәртібімен
Сыртқы орта объектілерінен алынған шайындыларды ішек таяқшалары тобының бактерияларына зерттеу, бірлік
Ағымдық қадағалау тәртібімен, эпидемиологиялық көрсетілімдер бойынша
Дезинфекциялау құралдары ерітіндісіндегі әрекет ететін заттардың белсенділігін айқындау
Ағымдық қадағалау тәртібімен, эпидемиологиялық көрсетілімдер бойынша
Бактериологиялық, санитариялық-химиялық зерттеулерге жергілікті сумен жабдықтау көздерінен (орталықтандырылған, құдықтар, ұңғымалар, каптаждар) алынған ауыз су
Жаз маусымы басталар алдында, ағымдық қадағалау тәртібімен, сондай-ақ эпидемиологиялық көрсетілімдері бойынша
2
Жабық жүзу бассейні және ванналар,
жағажай
Бактериологиялық, санитариялық-химиялық, вирусологиялық, паразитологиялық зерттеулерге су сынамалары
Жаз маусымы басталар алдында, ағымдағы қадағалау тәртібімен
паразитологиялық көрсеткіштер: бассейн шұңқырының суы
Ағымдық қадағалау тәртібімен
3
Емдік балшықтар
Микробиологиялық, физикалық-химиялық, токсикологиялық, радиологиялық көрсеткіштерге
Ағымдағы қадағалау тәртібімен, эпидемиологиялық көрсетілімдер бойынша
4
Ас блогы
Желдеткіштің тиімділігі, шу
Ағымдық қадағалау тәртібімен, эпидемиологиялық көрсетілімдер бойынша
5
Ойын үй-жайлары, оқу кабинеті, медициналық үй-жайлар
Жасанды жарықтандыру деңгейі
Ағымдық қадағалау тәртібімен, эпидемиологиялық көрсетілімдер бойынша
6
Персоналды тексеру
Бактериологиялық тасымалдаушылыққа
Эпидемиологиялық көрсетілімдер бойынша
7
Топырақ, құм
Паразитологиялық, бактериологиялық көрсеткіштерге
Жаз маусымы басталар алдында, ағымдағы қадағалау тәртібімен, эпидемиологиялық көрсетілімдер бойынша
"Балалардың сауықтыру және
санаторий объектілеріне
қойылатын санитариялық-
эпидемиологиялық
талаптар" санитариялық
қағидаларына 2-қосымша
Үй-жайларды жасанды жарықтандыру деңгейлері
Үй-жайлардың атауы
Жарықтандыру (люкспен)
Жарықтандыру нормаларына жататын беткейлік
люминисцентті шамдар кезінде
қыздыру шамдары кезінде
1
2
3
4
Оқу, ойын бөлмелері және үйірмелерге арналған бөлмелер

1х106 5х105
1 и выше
30 и выше
0,1 и выше
отсутствие
Иловые средне- и слабоминерализованные и торфяные с рН менее 3,6
5х105
10 и выше
30 и выше
0,1 и выше
отсутствие
Иловые сульфидные сильно-минерализованные и торфяные с рН менее 3,6
5х105
30 и выше
50 и выше
0,1 и выше
отсутствие
Примечание: микробиологические показатели грязи:
1) общее количество микроорганизмов в 1 грамме – показатель интенсивности загрязнения грязи органическими веществами;
2) коли-титр, или содержание бактерии групп кишечной палочки (БГКП) – объем грязи, в котором обнаруживаются бактерии группы кишечных палочек;
3) титр эширехия коли (Escherichia coli) – объем грязи, в котором обнаруживается эширехия коли как показатель свежего фекального загрязнения;
4) титр клостридия перфрингенс (Clostridium perfringens) – объем грязи, в котором обнаруживается клостридия перфрингенс (Clostridium perfringens), как свидетельство фекального загрязнения той или иной степени давности;
5) содержание патогенной кокковой микрофлоры (стафилококков, стрептококков), синегнойная палочка (Pseudomonas aeruginosa) в определенном объеме грязи – как микроорганизмы, вызывающие тяжелые поражения кожи, пищевые отравления и заболевания (столбняк).
Приложение 5
к Санитарным правилам
"Санитарно-эпидемиологические
требования к детским
оздоровительным
и санаторным объектам"
Сноска. Приложение 5 исключено приказом Министра здравоохранения РК от 05.04.2023 № 60 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Приложение 6
к Санитарным правилам
"Санитарно-эпидемиологические
Требования
к детским оздоровительным
и санаторным объектам"
Журнал результатов осмотра персонала пищеблока

1х106 5х105
1 жоғары
30 жоғары
0,1 жоғары
жоқ
Лай орташа және әлсіз минералданған және рН 3,6-дан кем шымтезек
5х105
10 жоғары
30 жоғары
0,1 жоғары
жоқ
Лай сульфидті қатты минералданған және рН 3,6-дан кем шымтезек
5х105
30 жоғары
50 жоғары
0,1 жоғары
жоқ
Ескертпе: балшықтың микробиологиялық көрсеткіштері:
1) 1 грамдағы микроорганизмдердің жалпы саны – балшықтың органикалық заттармен ластану қарқындылығының көрсеткіші;
2) коли-титр немесе ішек таяқшасы тобы бактериясының құрамы (ІТТБ) – ішек таяқшалары тобы бактериялары анықталған балшықтың көлемі;
3) Escherichia coli титрі (эширехия коли) – Escherichia coli жаңа нәжістік ластанудың көрсеткіші ретінде анықталатын балшықтың көлемі;
4) Clostridium perfringens титрі (клостридия перфрингенс) – белгілі бір дәрежеде нәжістік ластанудың дәлелі ретінде клостридиум perfringens (клостридия перфрингенс) анықталған балшықтың көлемі;
5) терінің ауыр зақымдануын, тамақтан улануды және ауруларды (сіреспе) тудыратын микроорганизмдер ретінде – балшықтың белгілі бір көлемінде патогенді кокк микрофлорасының (стафилококктар, стрептококктар), Pseudomonas aeruginosa (көк ірің таяқшасы) болуы.
"Балалардың сауықтыру және
санаторий объектілеріне
қойылатын санитариялық-
эпидемиологиялық
талаптар" санитариялық
қағидаларына 5-қосымша
Ескерту. 5-қосымша алып тасталды - ҚР Денсаулық сақтау министрінің 05.04.2023 № 60 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
"Балалардың сауықтыру және
санаторий объектілеріне
қойылатын санитариялық-
эпидемиологиялық
талаптар" санитариялық
қағидаларына
6-қосымша
Ас блогы жұмыскерлерін тексеру нәтижелерінің журналы