Об утверждении Правил участия юридических консультантов в оказании гарантированной государством юридической помощи, организуемой палатами юридических консультантов
Приказ Министра юстиции Республики Казахстан от 31 августа 2022 года № 733. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 1 сентября 2022 года № 29337
В соответствии со статьей 28-1 Закона Республики Казахстан "Об адвокатской деятельности и юридической помощи" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила участия юридических консультантов в оказании гарантированной государством юридической помощи, организуемой палатами юридических консультантов
2. Департаменту регистрационной службы и оказания юридических услуг в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства юстиции Республики Казахстан.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра юстиции Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр юстиции
Республики Казахстан
К. Мусин
Утверждены приказом
Министр юстиции
Республики Казахстан
от 31 августа 2022 года № 733
Правила
участия юридических консультантов в оказании гарантированной государством юридической помощи, организуемой палатами юридических консультантов
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила участия юридических консультантов в оказании гарантированной государством юридической помощи (далее – Правила) разработаны в соответствии со статьей 28-1 Закона Республики Казахстан "Об адвокатской деятельности и юридической помощи" (далее - Закон) и определяют порядок участия юридических консультантов в оказании гарантированной государством юридической помощи, организуемой палатами юридических консультантов.
2. Участие в оказании гарантированной государством юридической помощи юридическими консультантами организуется палатами юридических консультантов областей, городов республиканского значения, столицы.
3. При отсутствии палаты юридических консультантов на территории административно-территориальной единицы оказание гарантированной государством юридической помощи организуется палатами юридических консультантов, являющимися правопреемниками палат юридических консультантов в порядке, определенном статьей 46 Гражданского кодекса Республики Казахстан, которые ранее осуществляли деятельность на территории соответствующей административно-территориальной единицы.

Заң консультанттарының заң консультанттары палаталары ұйымдастыратын мемлекет кепілдік берген заң көмегін көрсетуге қатысу қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Әділет министрінің 2022 жылғы 31 тамыздағы № 733 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2022 жылғы 1 қыркүйекте № 29337 болып тіркелді
"Адвокаттық қызмет және заң көмегі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 28-1-бабына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Заң консультанттарының заң консультанттары палаталары ұйымдастыратын мемлекет кепілдік берген заң көмегін көрсетуге қатысу қағидалары бекітілсін.
2. Тіркеу қызметі және заң қызметін көрсету департаменті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің интернет-ресурсында орналастырылуын қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Әділет вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күннен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Әділет министрі
К. Мусин
Қазақстан Республикасы
Әділет министрі
2022 жылғы 31 тамыздағы
№ 733 Бұйрықпен
бекітілген
Заң консультанттарының заң консультанттары палаталары ұйымдастыратын мемлекет кепілдік берген заң көмегін көрсетуге қатысу қағидалары
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Заң консультанттарының заң консультанттары палаталары ұйымдастыратын мемлекет кепілдік берген заң көмегін көрсетуге қатысу қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Адвокаттық қызмет және заң көмегі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 28-1-бабына сәйкес әзірленді және заң консультанттарының заң консультанттары палаталары ұйымдастыратын мемлекет кепілдік берген заң көмегін көрсетуге қатысу тәртібін айқындайды.
2. Заң консультанттарының мемлекет кепілдік берген заң көмегін көрсетуге қатысуын областырдың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың заң консультанттар палаталары ұйымдастырады.
3. Әкімшілік-аумақтық бірліктің аумағында заң консультанттары палатасы болмаған жағдайда мемлекет кепілдік берген заң көмегін көрсетуді Қазақстан Республикасы Азаматтық кодексінің 46-бабында айқындалған тәртіппен бұрын тиісті әкімшілік-аумақтық бірліктің аумағында қызметін жүзеге асырған заң консультанттары палаталарының құқықтық мирасқорлары болып табылатын заң консультанттары палаталары ұйымдастырады.

4. Участие в оказании гарантированной государством юридической помощи принимают юридические консультанты, сведения о которых отражены в реестре палат юридических консультантов, размещенном на интернет-ресурсе уполномоченного органа, заключившие соглашение об оказании гарантированной государством юридической помощи.
5. В рамках оказания гарантированной государством юридической помощи юридические консультанты осуществляют:
1) правовое консультирование;
2) защиту и представительство интересов физических лиц в судах, иных государственных органах и негосударственных организациях;
3) проведение примирительных процедур.
Глава 2. Порядок участия юридических консультантов в оказании гарантированной государством юридической помощи, организуемой палатами юридических консультантов
6. Палата юридических консультантов области, городов республиканского значения, столицы ежегодно не позднее первого декабря направляет в территориальный орган юстиции список юридических консультантов, участвующих в системе оказания гарантированной государством юридической помощи.
7. В списке указываются фамилия, имя, отчество (при наличии) юридического консультанта, реестровый номер и дата вступления в палату юридических консультантов, форма организации деятельности юридического консультанта, наименование палаты и место осуществления деятельности юридического консультанта.
8. Список юридических консультантов ежеквартально обновляется палатами юридических консультантов и поддерживается в актуальном состоянии.
9. Палаты юридических консультантов ежемесячно, не позднее 25 числа, формируют график дежурств юридических консультантов.
10. В областях, городах республиканского значения, столице, где осуществляют деятельность более одной палаты юридических консультантов, график формируется территориальными департаментами юстиции.
В областях, городах республиканского значения, столице, где осуществляют деятельность более одной палаты юридических консультантов, ежемесячно, не позднее 20 числа месяца, палаты юридических консультантов направляют в территориальные департаменты юстиции список юридических консультантов для включения в график, а территориальные департаменты юстиции ежемесячно, не позднее 25 числа месяца, представляют график в соответствующие суды.
11. Территориальный орган юстиции ежегодно не позднее пятнадцатого декабря заключает с юридическими консультантами соглашение об оказании гарантированной государством юридической помощи, по форме согласно приложению 1 к настоящим Правилам.
12. Территориальный орган юстиции ежегодно не позднее двадцать пятого декабря размещает на своем интернет-ресурсе список юридических консультантов, участвующих в системе оказания гарантированной государством юридической помощи.
Палата юридических консультантов не позднее двадцать пятого декабря размещает на своем интернет-ресурсе и в единой информационной системе юридической помощи список юридических консультантов, участвующих в системе оказания гарантированной государством юридической помощи.

4. Мемлекет кепілдік берген заң көмегін көрсетуге қатысуды, олар туралы мәліметтер мемлекет кепілдік берген заң көмегін көрсету туралы келісім жасасқан уәкілетті органның интернет-ресурсында орналастырылған заң консультанттары палаталарының тізілімінде көрсетілген заң консультанттары жүзеге асырады.
5. Мемлекет кепілдік берген заң көмегін көрсету шеңберінде заң консультанттары:
1) құқықтық кеңес беруді;
2) соттарда, өзге де мемлекеттік органдар мен мемлекеттік емес ұйымдарда қорғауды және өкілдік етуді;
3) татуластыру рәсімдерін жүргізуді жүзеге асырады.
2-тарау. Заң консультанттарының заң консультанттары палаталары ұйымдастыратын мемлекет кепілдік берген заң көмегін көрсетуге қатысу тәртібі
6. Облыстың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың заң консультанттары палатасы жыл сайын бірінші желтоқсаннан кешіктірмей аумақтық әділет органына мемлекет кепілдік берген заң көмегін көрсету жүйесіне қатысатын заң консультанттарының тізімін жібереді.
7. Тізімде заң консультантының тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда), тізілімдік нөмірі және заң консультанттары палатасына кірген күні, заң консультантының қызметін ұйымдастыру нысаны, палатаның атауы және заң консультантының қызметін жүзеге асыру орны көрсетіледі.
8. Заң консультанттарының тізімін тоқсан сайын заң консультанттары палаталары жаңартып отырады және өзекті күйде жүргізіледі.
9. Заң консультанттары палаталары ай сайын, айдың 25-күнінен кешіктірмей заң консультанттарының кезекшілік кестесі қалыптастырылады.
10. Заң консультанттарының бірден артық палатасы қызметін жүзеге асыратын облыстарда, республикалық маңызы бар қалаларда, астанада кестені аумақтық әділет департаменттері қалыптастырады.
Заң консультанттарының бірден артық палатасы қызметін жүзеге асыратын облыстарда, республикалық маңызы бар қалаларда, астанада ай сайын, айдың 20-күнінен кешіктірмей заң консультанттары палаталары аумақтық әділет департаменттеріне кестеге енгізу үшін заң консультанттарының тізімін жолдайды, ал аумақтық әділет департаменттері ай сайын, айдың 25-күнінен кешіктірмей тиісті соттарға кесте ұсынады.
11. Аумақтық әділет органы жыл сайын он бесінші желтоқсаннан кешіктірмей осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша заң консультанттарымен мемлекет кепілдік берген заң көмегін көрсету туралы келісім жасасады.
12. Аумақтық әділет органы жыл сайын жиырма бесінші желтоқсаннан кешіктірмей интернет-ресурсында мемлекет кепілдік берген заң көмегін көрсету жүйесіне қатысатын заң консультанттарының тізімін орналастырады.
Заң консультанттары палатасы жиырма бесінші желтоқсаннан кешіктірмей интернет-ресурсында, сондай-ақ заң көмегінің бірыңғай ақпараттық жүйесінде мемлекет кепілдік берген заң көмегін көрсету жүйесіне қатысатын заң консультанттарының тізімін орналастырады.

13. Оказание гарантированной государством юридической помощи в виде правового консультирования осуществляется юридическим консультантом непосредственно в момент обращения заявителя и/или через единую информационную систему юридической помощи в электронном формате.
При невозможности оказания юридической помощи непосредственно после обращения заявителя она должна быть оказана в срок, не превышающий трех рабочих дней. Заявитель в доступной форме извещается юридическим консультантом о дне и времени приема.
Правовое консультирование проводится по месту нахождения заявителя, если он вследствие тяжелого заболевания, первой и второй групп инвалидности, связанных с затруднениями в передвижении, или иных обстоятельств не в состоянии явиться в назначенное юридическим консультантом место приема.
По одному и тому же вопросу лицо может получить гарантированную государством юридическую помощь один раз.
14. Выбор юридического консультанта для оказания квалифицированной юридической помощи в виде правового консультирования осуществляется заявителем.
Выбор юридического консультанта для оказания квалифицированной юридической помощи по назначению судов осуществляется в соответствии с графиком, сформированным палатами юридических консультантов в бумажном и/или электронном формате через единую информационную систему юридической помощи.
15. Оказание гарантированной государством юридической помощи в виде защиты и представительства интересов физических лиц в судах, иных государственных органах и негосударственных организациях, а также проведение примирительных процедур осуществляется в соответствии с Гражданским процессуальным и Административным процедурно-процессуальным кодексами Республики Казахстан.
16. Юридические консультанты ведут учет оказанной ими гарантированной государством юридической помощи в виде правового консультирования и составления документов правового характера в реестре учета гарантированной государством юридической помощи, в котором указываются фамилия, имя, отчество (при наличии) лица, обратившегося за гарантированной государством юридической помощи, дата обращения, суть вопроса, вид и форма оказанной юридической помощи, подпись лица, обратившегося за гарантированной государством юридической помощью юридического консультанта.
Учет гарантированной государством юридической помощи в виде правового консультирования и составления документов правового характера осуществляется в бумажном и/или электронном формате через единую информационную систему юридической помощи.
17. Юридические консультанты ежемесячно формируют отчет об оказанной ими гарантированной государством юридической помощи не позднее пятого числа месяца, следующего за отчетным по форме, согласно приложению 2 к настоящим Правилам, в бумажном и/или электронном формате через единую информационную систему юридической помощи.

13. Құқықтық консультация беру түрінде мемлекет кепілдік берген заң көмегін көрсетуді заң консультанты өтініш беруші өтініш берген кезде тікелей және/немесе электрондық форматта заң көмегінің бірыңғай ақпараттық жүйесі арқылы жүзеге асырады.
Өтініш беруші өтініш жасағаннан кейін тікелей заң көмегін көрсету мүмкін болмаған кезде, ол үш жұмыс күнінен аспайтын мерзімде көрсетілуге тиіс. Заң консультанты өтініш берушіге қабылдау күні мен уақыты туралы қолжетімді нысанда хабарлайды.
Егер өтініш беруші жүріп-тұруындағы қиындықтармен байланысты ауыр сырқаттың, мүгедектіктің немесе өзге де мән-жайлардың салдарынан заң консультанты тағайындаған қабылдау орнына келе алмаса, оның тұрған жері бойынша құқықтық консультация беріледі.
Бір мәселе бойынша тұлға мемлекет кепілдік берген заң көмегін бір рет ала алады.
14. Құқықтық консультация беру түрінде білікті заң көмегін көрсету үшін заң консультантын таңдауды өтініш беруші жүзеге асырады.
Соттардың тағайындауы бойынша білікті заң көмегін көрсету үшін заң консультантын таңдау заң консультанттары палаталары қалыптастырған кестеге сәйкес қағаз және/немесе электрондық форматта заң көмегінің бірыңғай ақпараттық жүйесі арқылы жүзеге асырылады.
15. Соттарда, өзге де мемлекеттік органдарда және мемлекеттік емес ұйымдарда жеке тұлғалардың мүдделерін қорғау және білдіру түрінде мемлекет кепілдік берген заң көмегін көрсету, сондай-ақ татуластыру рәсімдерін жүргізу Қазақстан Республикасының Азаматтық процессуалдық және Әкімшілік рәсімдік-процестік кодекстеріне сәйкес жүзеге асырылады.
16. Заң консультанттары құқықтық консультация беру және құқықтық сипаттағы құжаттарды жасау түрінде өздері көрсеткен мемлекет кепілдік берген заң көмегінің есебін мемлекет кепілдік берген заң көмегін есепке алуды жүргізу тізілімінде жүргізеді, онда мемлекет кепілдік берген заң көмегін көрсетуге жүгінген тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты (бар болса), өтініш жасалған күн, мәселенің мәні, көрсетілген заң көмегінің түрі мен нысаны, мемлекет кепілдік берген заң көмегін көрсетуге жүгінген тұлғаның және заң консультантының қолы көрсетіледі.
Құқықтық консультация беру және құқықтық сипаттағы құжаттарды жасау түріндегі мемлекет кепілдік берген заң көмегін есепке алу қағаз және/немесе электрондық форматта заң көмегінің бірыңғай ақпараттық жүйесі арқылы жүзеге асырылады.
17. Заң консультанттары өздері көрсеткен мемлекет кепілдік берген заң көмегі туралы есепті осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша есепті айдан кейінгі айдың бесінші күнінен кешіктірмей ай сайын қағаз және/немесе электрондық форматта заң көмегінің бірыңғай ақпараттық жүйесі арқылы қалыптастырады.

18. Палата юридических консультантов области, города республиканского значения, столицы ежегодно не позднее пятого июля и пятого января представляет в территориальный орган юстиции сводный отчет об оказанной юридическими консультантами гарантированной государством юридической помощи, по форме согласно приложению 3 к настоящим Правилам.
Сводный отчет об оказанной юридическими консультантами гарантированной государством юридической помощи предоставляется в территориальный орган юстиции через единую информационную систему юридической помощи.
Сводный отчет палаты юридических консультантов области содержит информацию об обеспечении гарантированной государством юридической помощью сельских населенных пунктов.
Глава 3. Отказ в оказании гарантированной государством юридической помощи
19. В оказании гарантированной государством юридической помощи в виде правового консультирования, защиты и представительства отказывается при наличии одного из следующих оснований:
1) заявитель не относится к категории лиц, имеющих право на получение гарантированной государством юридической помощи, предусмотренных пунктами 2 и 3 статьи 26 Закона;
2) обращение заявителя не имеет правовой характер;
20. Отказ в оказании гарантированной государством юридической помощи может быть обжалован в уполномоченный орган, суд в соответствии с пунктом 3 статьи 29 Закона.
Приложение 1
к Правилам участия
юридических консультантов
в оказании гарантированной
государством юридической
помощи, организуемого
палатами юридических
консультантов
Форма
Соглашение
об оказании гарантированной государством юридической
помощи с юридическим консультантом
_________________________                         "____" ___________20___г.
(место заключения)
Департамент юстиции
________________________________________________________________________________
(наименование департамента юстиции)
в лице ______________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии) руководителя департамента юстиции или лица, уполномоченного подписывать настоящее соглашение) действующий в интересах лиц, имеющих право на получение гарантированной государством юридической помощи за счет бюджетных средств, именуемый в дальнейшем "Администратор", с одной стороны, руководствуясь статьей 28-1 Закона Республики Казахстан "Об адвокатской деятельности и юридической помощи" (далее – Закон) и юридический консультант
________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)
_______________________________________________________________
(форма организации деятельности юридического консультанта)
являющ___ членом палаты юридических консультантов
_________________________________________________________________,
(наименование палаты юридических консультантов, дата принятия, №_)
включен___ в Список юридических консультантов, участвующих в системе оказания гарантированной государством юридической помощи, именуем___ в дальнейшем "юридический консультант", с другой стороны, заключили настоящее Соглашение о нижеследующем:

18. Облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың заң консультанттары палатасы, жыл сайын шілденін бесінен және қаңтардың бесінен кешіктірмей аумақтық әділет органына осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша заң консультанттары мемлекет кепілдік берген заң көмегі туралы жиынтық есепті ұсынады.
Заң консультанттары көрсеткен, мемлекет кепілдік берген заң көмегі туралы жиынтық есеп аумақтық әділет органына заң көмегінің бірыңғай ақпараттық жүйесі арқылы ұсынылады.
Облыстың заң консультанттары палатасының жиынтық есебі ауылдық елді мекендерді мемлекет кепілдік берген заң көмегімен қамтамасыз ету туралы ақпаратты қамтиды.
3-тарау. Мемлекет кепілдік берген заң көмегін көрсетуден бас тарту
19. Құқықтық консультация беру, қорғау және өкілдік ету түрінде мемлекет кепілдік берген заң көмегін көрсетуден мынадай негіздердің бірі болған кезде бас тартылады:
1) өтініш беруші Заңның 26-бабының 2 және 3-тармақтарында көзделген, мемлекет кепілдік берген заң көмегін алуға құқығы бар адамдар санатына жатпаса;
2) өтініш беруші өтінішінің құқықтық сипаты болмаса;
20. Мемлекет кепілдік берген заң көмегін көрсетуден бас тарту бойынша Заңның 29-бабының 3 тармағына сәйкес уәкілетті органға, сотқа шағым жасалуы мүмкін.
Заң консультанттары
палаталары ұйымдастыратын
мемлекет кепілдік берген заң
көмегін көрсетуге
қатысу қағидаларына
№1 қосымша
Нысан
Заң консультантымен мемлекет кепілдік берген заң көмегін көрсету туралы келісім
_________________________ "____" ___________20___г.
(жасалған орны)
Әділет департаменті
____________________________________________________________
(Әділет департаментінің атауы)
атынан
_________________________________________________________________
бюджет қаражаты есебінен мемлекет кепілдік берген заң көмегін алуға құқығы бар тұлғалардың мүддесінде әрекет ететін, бұдан әрі "Әкімші" деп аталатын Әділет департаменті басшысының немесе осы келісімге қол қоюға уәкілетті адамның тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда), бір жағынан, Қазақстан Республикасы "Адвокаттық қызмет және заң көмегі туралы" (бұдан әрі-Заң) Заңының 28-1-бабын басшылыққа ала отырып және заң консультанты
____________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда))
____________________________________________________________
(заң консультантының қызметін ұйымдастыру нысаны)
заң консультанттары палатасының _ _ _ _ мүшесі
_____________________________________________
(заң консультанттары палатасының атауы, қабылданған күні, № _ )
мемлекет кепілдік берген заң көмегін көрсету жүйесіне қатысатын Заң консультанттарының тізіміне____ енгізілді, бұдан әрі "заң консультанты" деп атаймыз, екінші жағынан, төмендегілер туралы осы Келісім жасасты:

1. Юридический консультант оказывает гарантированную государством юридическую помощь в виде правового консультирования, защиты и представительства интересов физических лиц в судах, государственных органах и негосударственных организациях, а также проведение примирительных процедур, согласно пунктам 2 и 3 статьи 26 Закона.
Гарантированная государством юридическая помощь оказывается физическим лицам за счет бюджетных средств.
Оплата за оказанную юридическим консультантом гарантированную государством юридическую помощь и возмещения расходов, связанных с правовым консультированием, защитой и представительством, а также проведением примирительных процедур, производится за счет бюджетных средств в размере, установленном Постановлением Правительства Республики Казахстан от 13 декабря 2018 года № 834 "Об утверждении размеров оплаты гарантированной государством юридической помощи, оказанной адвокатом, юридическим консультантом, и возмещения расходов, связанных с правовым консультированием, защитой и представительством, а также проведением примирительных процедур".
2. Для оказания гарантированной государством юридической помощи юридический консультант осуществляет следующее:
1) использует предусмотренные законодательством Республики Казахстан процессуальные полномочия;
2) выполняет действия, не противоречащие действующему законодательству Республики Казахстан по установлению фактических обстоятельств, направленных на обеспечение прав, свобод и законных интересов физических лиц;
3) руководствуется в своей профессиональной деятельности принципами организации и деятельности юридических консультантов.
3. Юридический консультант при оказании юридической помощи может истребовать необходимую информацию, документы и материалы для оказания полноценной квалифицированной юридической помощи.
4. Юридический консультант отказывает в оказании гарантированной государством юридической помощи при наличии оснований, предусмотренных пунктом 18 Правил участия юридических консультантов в оказании гарантированной государством юридической помощи, организуемой палатами юридических консультантов, утвержденных в соответствии со статьей 28-1 Закона.
5. Администратор перечисляет в установленные законодательством Республики Казахстан сроки на банковский счет юридического консультанта бюджетные средства, подлежащие выплате за оказанную юридическую помощь и возмещение расходов, связанных с защитой и представительством, а также проведением примирительных процедур.
6. Настоящее Соглашение формируется в единой информационной системе юридической помощи, вступает в силу со дня его подписания посредством электронной цифровой подписи Сторон и действует до конца следующего года.
Приложение 2
к Правилам участия
юридических консультантов
в оказании гарантированной
государством юридической
помощи, организуемого
палатами юридических
консультантов
Форма
Отчет юридического консультанта об оказанной гарантированной государством юридической помощи
Отчетный период ________ 20___ года
Периодичность: месячная
Круг лиц, представляющих информацию: юридический консультант
Представляется: в территориальные департаменты юстиции
Срок представления формы административных данных: не позднее 5 числа месяца, следующего за отчетным месяцем

1. Заң консультанты құқықтық консультация беру, сондай-ақ Заңның 26-бабының 2 және 3-тармақтарында көрсетілген тұлғаларға Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен соттарда, мемлекеттік органдарда және мемлекеттік емес ұйымдарда жеке тұлғалардың мүдделерін қорғау және білдіру түрінде мемлекет кепілдік берген заң көмегін көрсетеді.
Мемлекет кепілдік берген заң көмегі жеке тұлғаға бюджет қаражаты есебінен көрсетіледі.
Заң консультанты көрсеткен мемлекет кепілдік берген заң көмегі үшін ақы төлеу және құқықтық консультация беруге, қорғауға және өкілдік етуге байланысты шығыстарды өтеу Қазақстан Республикасы Үкіметінің "Адвокат, заң консультанты көрсеткен, мемлекет кепілдік берген заң көмегіне ақы төлеудің және құқықтық консультация беруге, қорғауға және өкілдік етуге, сондай-ақ татуластыру рәсімдерін жүргізуге байланысты шығыстарды өтеудің мөлшерін бекіту туралы" 2018 жылғы 13 желтоқсандағы № 834 қаулысымен белгіленген мөлшерде бюджет қаражаты есебінен жүргізіледі.
2. Мемлекет кепілдік берген заң көмегін көрсету үшін заң консультанты мыналарды жүзеге асырады:
1) Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген процессуалдық өкілеттіктерді пайдаланады;
2) жеке тұлғалардың құқықтарын, бостандықтары мен заңды мүдделерін қамтамасыз етуге бағытталған іс жүзіндегі мән-жайларды анықтау бойынша Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасына қайшы келмейтін әрекеттерді орындайды;
3) өзінің кәсіби қызметінде заң консультанттарын ұйымдастыру және олардың қызметі қағидаттарын басшылыққа алады.
3. Заң консультанты заң көмегін көрсету кезінде толыққанды білікті заң көмегін көрсету үшін қажетті ақпаратты, құжаттар мен материалдарды талап ете алады.
4. Заң консультанты мемлекет кепілдік берген заң көмегін көрсетуден Заңның 28-1 бабына сәйкес бекітілген Заң консультанттарының заң консультанттары палаталары ұйымдастыратын мемлекет кепілдік берген заң көмегін көрсетуге қатысу қағидаларының 18-тармағында көзделген негіздер бойынша, бас тартады.
5. Әкімші Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген мерзімдерде көрсетілген заң көмегі және қорғау мен өкілдік етуге, сондай-ақ татуластыру рәсімдерін жүргізуге байланысты шығыстарды өтеу үшін төленуге жататын бюджет қаражатын заң консультантының банк шотына аударады.
6. Осы Келісім заң көмегінің бірыңғай ақпараттық жүйесінде қалыптастырылады, Тараптардың электрондық цифрлық қолтаңбасы арқылы қол қойылған күнінен бастап күшіне енеді және келесі жылдың соңына дейін қолданылады.
Заң консультанттары
палаталары ұйымдастыратын
мемлекет кепілдік берген заң
көмегін көрсетуге
қатысу қағидаларына
№ 2 қосымша
Нысан
Заң консультантының мемлекет кепілдік берген заң көмегі туралы есебі
Есепті кезең ________ 20___ жыл
Кезеңділігі: айлық
Ақпаратты ұсынатын тұлғалар тобы: заң консультанты
Ұсынылады: аумақтық әділет департаменттеріне
Әкімшілік деректер нысанын ұсыну мерзімі: есепті айдан кейінгі айдың 5-күнінен кешіктірмей

Раздел 1. Сведения о физических лицах, которым оказана гарантированная государством юридическая помощь
Наименование показателя
всего физических
лиц
из них из сельских населенных пунктов
1
2
3
4
1
Количество физических лиц, которым оказано правовое консультирование в форме устных и письменных консультаций
2
в том числе по вопросам взыскания алиментов
3
в том числе по вопросам назначения пенсии и пособий
4
в том числе по вопросам реабилитации
5
в том числе по вопросам получения статуса беженца или кандаса
6
в том числе по вопросам несовершеннолетних, оставшихся без попечения родителей
7
в том числе по вопросам обеспечения и защиты прав и законных интересов лиц, связанных со статусом или ситуацией
жертв сексуального насилия
8
жертв торговли людьми
9
жертв акта терроризма
10
подвергшихся пыткам
11
в том числе по вопросам возмещения вреда, причиненного смертью кормильца
12
в том числе по вопросам возмещения вреда, причиненного повреждением здоровья, связанным с работой, либо причиненного уголовным правонарушением
13
в том числе по вопросам, не связанным с предпринимательской деятельностью, являющихся
участниками Великой Отечественной войны
14
лицами, приравненными по льготам к участникам Великой Отечественной войны
15
ветеранами боевых действий на территории других государств
16
военнослужащими срочной службы
17
лицами с инвалидностью первой и второй групп
18
пенсионерами по возрасту
19
многодетными семьями
20
малообеспеченными лицами (семьями), имеющие среднедушевые доходы в месяц ниже черты бедности, установленной в областях, городах республиканского значения
21
Количество физических лиц, интересы которых представлялись в гражданском судопроизводстве
22
в том числе истцов по делам о возмещении вреда, причиненного смертью кормильца
23
в том числе истцов по спорам о возмещении вреда, причиненного повреждением здоровья, связанным с работой
24
в том числе истцов по спорам о возмещении вреда, причиненного уголовным правонарушением
25
в том числе истцов и ответчиков по спорам, связанным с обеспечением и защитой прав и законных интересов несовершеннолетних, оставшихся без попечения родителей
26
в том числе истцов и ответчиков по спорам о взыскании алиментов на содержание детей в многодетных семьях, которые являются взыскателями в рамках исполнительного производства о взыскании алиментов
27
истцов и ответчиков по спорам, связанным с обеспечением и защитой прав и законных интересов потерпевших от бытового насилия в соответствии с Кодексом Республики Казахстан об административных правонарушениях
28
в том числе истцов и ответчиков по спорам, не связанным с предпринимательской деятельностью, являющихся
участниками Великой Отечественной войны
29
лицами, приравненными по льготам к участникам Великой Отечественной войны
30
ветеранами боевых действий на территории других государств
31
военнослужащими срочной службы
32
лицами с инвалидностью первой и второй групп
33
пенсионерами по возрасту
34
истцов по спорам о возмещении вреда реабилитированным в соответствии с законом
35
Общее количество физических лиц, которым оказана юридическая помощь (сумма строк 1, 21)
Юридический консультант _______________________________________ _______________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)) (подпись)
Адрес_______________________________________________________
Адрес электронной почты _____________________________________
____________________________________________________________
(дата составления) (телефон)
Приложение 3
к Правилам участия
юридических консультантов
в оказании гарантированной
государством юридической
помощи, организуемого
палатами юридических
консультантов
Форма
Сводный отчет об оказанной юридическими консультантами гарантированной государством юридической помощи
Отчетный период ________ 20___ года
Периодичность: полугодовая, годовая по нарастающей
Круг лиц, представляющих информацию: юридический консультант
Представляется: в территориальный департамент юстиции
Срок представления формы административных данных: не позднее пятого июля и пятого января

1-бөлім. Мемлекет кепілдік берген заң көмегі көрсетілген жеке тұлғалар туралы мәлімет
Көрсеткіштің атауы
жеке тұлғалар барлығы
оның ішінде ауылды мекенде
1
2
3
4
1
Ауызша және жазбаша консультациялар нысанында құқықтық консультация берілген жеке тұлғалардың саны
2
оның ішінде алимент өндіру мәселелері бойынша
3
оның ішінде зейнетақы және жәрдемақы тағайындау мәселелері бойынша
4
оның ішінде оңалту мәселелері бойынша
5
оның ішінде босқын немесе қандас мәртебесін алу мәселелері бойынша
6
оның ішінде ата-анасының қамқорлығынсыз қалған кәмелетке толмағандар мәселелері бойынша
7
оның ішінде мәртебесіне немесе жағдайына байланысты құқықтар мен заңды мүдделерді қамтамасыз ету және қорғау мәселелері бойынша
сексуалдық зорлық-зомбылық құрбандарының
8
адам саудасының құрбандары
9
терроризм актісінің құрбандары
10
азаптауға ұшырағандар
11
оның ішінде асыраушысының қайтыс болуынан келтірілген зиянды өтеу мәселелері бойынша
12
оның ішінде жұмыспен байланысты денсаулықтың зақымдануынан келтірілген не қылмыстық құқық бұзушылықтан келтірілген зиянды өтеу мәселелері бойынша
13
оның ішінде, кәсіпкерлік қызметпен байланысты емес мәселелер бойынша,
Ұлы Отан соғысының қатысушылары болып табылатын
14
Ұлы Отан соғысының қатысушыларына жеңілдіктер бойынша теңестірілген адамдар
15
басқа мемлекеттер аумағындағы ұрыс қимылдарының ардагерлері
16
мерзімді қызметтің әскери қызметшілері
17
бірінші және екінші топтағы мүгедектігі бар адамдар
18
жасы бойынша зейнеткерлер
19
көп балалы отбасылармен
20
жан басына шаққандағы орташа айлық табысы облыстарда, республикалық маңызы бар қалаларда белгіленген кедейлік шегінен төмен табысы аз адамдар (отбасылар)
21
азаматтық сот ісін жүргізуде мүдделері ұсынылған жеке тұлғалардың саны
22
оның ішінде асыраушысының қайтыс болуынан келтірілген зиянды өтеу туралы істер бойынша талап қоюшыларды
23
оның ішінде жұмысқа байланысты денсаулықтың зақымдануынан келтірілген зиянды өтеу туралы даулар бойынша талап қоюшыларды
24
оның ішінде қылмыстық құқық бұзушылықпен келтірілген зиянды өтеу туралы даулар бойынша талап қоюшыларды
25
оның ішінде ата-анасының қамқорлығынсыз қалған кәмелетке толмағандардың құқықтары мен заңды мүдделерін қамтамасыз етуге және қорғауға байланысты даулар бойынша талапкерлер мен жауапкерлерге
26
оның ішінде алименттерді өндіріп алу туралы атқарушылық іс жүргізу шеңберінде өндіріп алушылар болып табылатын көп балалы отбасылардағы балаларды күтіп-бағуға алименттерді өндіріп алу туралы даулар бойынша талапкерлер мен жауапкерлерді қоспағанда;
27
Қазақстан Республикасының Әкімшілік құқық бұзушылық туралы заңнамасына сәйкес тұрмыстық зорлық-зомбылықтан жәбірленушілердің құқықтары мен заңды мүдделерін қамтамасыз етуге және қорғауға байланысты даулар бойынша талапкерлер мен жауапкерлер
28
кәсіпкерлік қызметпен байланысты емес даулар бойынша талапкерлер мен жауапкерлер
оның ішінде Ұлы Отан соғысының қатысушылары болып табылатын,
29
Ұлы Отан соғысының қатысушыларына жеңілдіктер бойынша теңестірілген адамдар
30
басқа мемлекеттер аумағындағы ұрыс қимылдарының ардагерлері
31
мерзімді қызметтің әскери қызметшілері
32
бірінші және екінші топтағы мүгедектігі бар адамдар
33
жасы бойынша зейнеткерлер
34
заңға сәйкес ақталған адамдарға зиянды өтеу туралы даулар бойынша талап қоюшыларды
35
заң көмегі көрсетілген жеке тұлғалардың жалпы саны (1, 21-жолдардың сомасы)
Заң консультанты _______________________________________ _______________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда)             (қолы)
Мекенжайы _______________________________________________________
Электрондық пошта мекенжайы _____________________________________
_________________________________________________________________
(жасалған күні)                         (телефоны)
Заң консультанттары
палаталары ұйымдастыратын
мемлекет кепілдік берген заң
көмегін көрсетуге
қатысу қағидаларына
№ 3 қосымша
Нысан
Заң консультантының мемлекет кепілдік берген заң көмегі туралы есебі
Есепті кезең ________ 20___ жыл
Кезеңділігі: жартыжылдық, жылдық өсумен
Ақпаратты ұсынатын тұлғалар тобы: заң консультанты
Ұсынылады:аумақтық әділет департаменттеріне
Әкімшілік деректер нысанын ұсыну мерзімі: 5- шілдеден және 5- қаңтардан кешіктірмей