О внесении изменений в приказ Министра финансов Республики Казахстан от 26 мая 2017 года № 340 "Об утверждении Правил отражения поступлений бюджета в годовой консолидированной финансовой отчетности об исполнении республиканского, областного бюджета, бюджетов города республиканского значения, столицы"
Приказ Заместителя Премьер-Министра - Министра финансов Республики Казахстан от 15 декабря 2022 года № 1286. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 15 декабря 2022 года № 31133
Примечание ИЗПИ!
Порядок введения в действие см. п. 3.
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра финансов Республики Казахстан от 26 мая 2017 года № 340 "Об утверждении Правил отражения поступлений бюджета в годовой консолидированной финансовой отчетности об исполнении республиканского, областного бюджета, бюджетов города республиканского значения, столицы" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 15266) следующие изменения:
заголовок приказа изложить в следующей редакции:
"Об утверждении Правил отражения поступлений бюджета в годовой консолидированной финансовой отчетности об исполнении республиканского, областного бюджета, бюджетов города республиканского значения, столицы, бюджета района (города областного значения), районного (города областного значения) бюджета, бюджетов города районного значения, села, поселка, сельского округа";
преамбулу изложить в следующей редакции:
"В соответствии с пунктом 2 статьи 120-1, пунктом 2 статьи 120-2 и пунктом 2 статьи 120-3 Бюджетного кодекса Республики Казахстан, подпунктом 2) пункта 3 статьи 16 Закона Республики Казахстан "О государственной статистике" ПРИКАЗЫВАЮ:";
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Утвердить прилагаемые Правила отражения поступлений бюджета в годовой консолидированной финансовой отчетности об исполнении республиканского, областного бюджета, бюджетов города республиканского значения, столицы, бюджета района (города областного значения), районного (города областного значения) бюджета, бюджетов города районного значения, села, поселка, сельского округа.";
в Правилах отражения поступлений бюджета в годовой консолидированной финансовой отчетности об исполнении республиканского, областного бюджета, бюджетов города республиканского значения, столицы, утвержденных указанным приказом:
заголовок изложить в следующей редакции:
"Правила отражения поступлений бюджета в годовой консолидированной финансовой отчетности об исполнении республиканского, областного бюджета, бюджетов города республиканского значения, столицы, бюджета района (города областного значения), районного (города областного значения) бюджета, бюджетов города районного значения, села, поселка, сельского округа";
пункт 1 изложить в следующей редакции:

"Республикалық, облыстық бюджеттің, республикалық маңызы бар қала, астана бюджеттерінің атқарылуы туралы жылдық шоғырландырылған қаржылық есептілікте бюджет түсімдерін көрсету қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2017 жылғы 26 мамырдағы № 340 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары - Қаржы министрінің 2022 жылғы 15 желтоқсандағы № 1286 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2022 жылғы 15 желтоқсанда № 31133 болып тіркелді
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Осы бұйрық 01.01.2023 бастап қолданысқа енгізіледі
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Республикалық, облыстық бюджеттің, республикалық маңызы бар қала, астана бюджеттерінің атқарылуы туралы жылдық шоғырландырылған қаржылық есептілікте бюджет түсімдерін көрсету қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2017 жылғы 26 мамырдағы № 340 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 15266 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
бұйрықтың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"Республикалық, облыстық бюджеттің, республикалық маңызы бар қала, астана бюджеттерінің, аудан (облыстық маңызы бар қала) бюджетінің, аудандық (облыстық маңызы бар қала) бюджеттің, аудандық маңызы бар қала, ауыл, кент, ауылдық округ бюджеттерінің атқарылуы туралы жылдық шоғырландырылған қаржылық есептілікте бюджет түсімдерін көрсету қағидаларын бекіту туралы";
кіріспе мынадай редакцияда жазылсын:
"Қазақстан Республикасы Бюджет кодексінің 120-1-бабы 2-тармағына, 120-2-бабының 2-тармағына және 120-3-бабының 2-тармағына, "Мемлекеттік статистика туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 16-бабы 3-тармағының 2) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:";
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Қоса беріліп отырған Республикалық, облыстық бюджеттің, республикалық маңызы бар қала, астана бюджеттерінің, аудан (облыстық маңызы бар қала) бюджетінің, аудандық (облыстық маңызы бар қала) бюджеттің, аудандық маңызы бар қала, ауыл, кент, ауылдық округ бюджеттерінің атқарылуы туралы жылдық шоғырландырылған қаржылық есептілікте бюджет түсімдерін көрсету қағидалары бекітілсін.";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Республикалық, облыстық бюджеттің, республикалық маңызы бар қала, астана бюджеттерінің атқарылуы туралы жылдық шоғырландырылған қаржылық есептілікте бюджет түсімдерін көрсету қағидаларында:
тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"Республикалық, облыстық бюджеттің, республикалық маңызы бар қала, астана бюджеттерінің, аудан (облыстық маңызы бар қала) бюджетінің, аудандық (облыстық маңызы бар қала) бюджеттің, аудандық маңызы бар қала, ауыл, кент, ауылдық округ бюджеттерінің атқарылуы туралы жылдық шоғырландырылған қаржылық есептілікте бюджет түсімдерін көрсету қағидалары";
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"1. Настоящие Правила отражения поступлений бюджета в годовой консолидированной финансовой отчетности об исполнении республиканского, областного бюджета, бюджетов города республиканского значения, столицы, бюджета района (города областного значения), районного (города областного значения) бюджета, бюджетов города районного значения, села, поселка, сельского округа (далее – Правила) разработаны в соответствии с пунктом 2 статьи 120-1, пунктом 2 статьи 120-2 и пунктом 2 статьи 120-3 Бюджетного кодекса Республики Казахстан (далее – Бюджетный кодекс).";
пункт 4 изложить в следующей редакции:
"4. Уполномоченный орган в сфере исполнения республиканского бюджета, соответствующие местные уполномоченные органы по исполнению бюджета и аппараты акимов городов районного значения, сел, поселков, сельских округов отражают суммы поступлений в соответствующий бюджет в консолидированной финансовой отчетности в соответствии с требованиями, установленными настоящими Правилами.";
пункты 8 и 9 изложить в следующей редакции:
"8. Консолидированная финансовая отчетность об исполнении соответствующих бюджетов формируется в соответствии с требованиями Правил составления консолидированной финансовой отчетности администраторами бюджетных программ и местными уполномоченными органами по исполнению бюджета, бюджета района (города областного значения), районного (города областного значения) бюджета, бюджетов города районного значения, села, поселка, сельского округа, утвержденных приказом Министра финансов Республики Казахстан от 6 декабря 2016 года № 640 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 14624).
9. Первичным документом для отражения начисленных налоговых поступлений в бюджет является Сводный отчет по итоговым операциям налогов и платежей в бюджет, по которым ведется учет в органах государственных доходов, формируемый уполномоченным органом по сбору государственных доходов и его территориальными подразделениями согласно приложению к настоящим Правилам.
Первичными документами для отражения прочих категорий начисленных поступлений являются формы отчетов по поступлениям, полученные из Интегрированной автоматизированной информационной системы "е-Минфин" (далее – ИАИС).
Первичным документом для отражения дебиторской задолженности по распределенным ввозным таможенным, а также специальным, антидемпинговым, компенсационным пошлинам, но не перечисленным Республике Казахстан на отчетную дату государствами-членами Евразийского экономического союза, являются отчеты о зачислении и распределении сумм ввозных таможенных пошлин, а также специальных, антидепинговых и компенсационных пошлин в соответствии со статьей 26 Договора о Евразийском экономическом союзе от 29 мая 2014 года.";
пункт 30 изложить в следующей редакции:

"1. Осы Республикалық, облыстық бюджеттің, республикалық маңызы бар қала, астана бюджеттерінің, аудан (облыстық маңызы бар қала) бюджетінің, аудандық (облыстық маңызы бар қала) бюджеттің, аудандық маңызы бар қала, ауыл, кент, ауылдық округ бюджеттерінің атқарылуы туралы жылдық шоғырландырылған қаржылық есептілікте бюджет түсімдерін көрсету қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) Қазақстан Республикасы Бюджет кодексінің (бұдан әрі – Бюджет кодексі) 120-1-бабы 2-тармағына, 120-2-бабы 2-тармағына және 120-3-бабы 2-тармағына сәйкес әзірленді.";
4-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"4. Республикалық бюджеттi атқару саласындағы уәкiлеттi орган, бюджетті атқару жөніндегі тиісті жергілікті уәкілетті органдар және аудандық маңызы бар қалалар, ауылдар, кенттер, ауылдық округтер әкімдерінің аппараттары осы Қағидаларда белгіленген талаптарға сәйкес шоғырландырылған қаржылық есептілікте тиісті бюджетке түсетін түсімдер сомасын көрсетеді.";
8 және 9 тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"8. Тиісті бюджеттердің атқарылуы туралы шоғырландырылған қаржылық есептілік Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2016 жылғы 6 желтоқсандағы № 640 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 14624 болып тіркелген) бекітілген Бюджеттік бағдарламалар әкiмшiлерi мен бюджеттi, аудан (облыстық маңызы бар қала) бюджетінің, аудандық (облыстық маңызы бар қала) бюджеттің, аудандық маңызы бар қала, ауыл, кент, ауылдық округ бюджеттерінің атқару жөнiндегi жергілікті уәкiлеттi органдардың шоғырландырылған қаржылық есептілікті жасау қағидаларының талаптарына сәйкес қалыптастырылады.
9. Мемлекеттік кірістерді жинау жөніндегі уәкілетті орган және оның аумақтық бөлімшелері осы Қағидаларға қосымшаға сәйкес қалыптастыратын мемлекеттік кірістер органдарында олар бойынша есепке алу жүргізілетін Салық және бюджетке төленетін төлемдердің қорытынды операциялары бойынша жиынтық есеп бюджетке есептелген салықтық түсімдерді көрсету үшін бастапқы құжат болып табылады.
"е-Қаржымині" интеграцияланған автоматтандырылған ақпараттық жүйесінен (бұдан әрі – ИААЖ) алынған түсімдер бойынша есептердің нысандары есептелген түсімдердің өзге санаттарын көрсету үшін бастапқы құжаттар болып табылады.
Кедендік әкелу баждарының, сондай-ақ 2014 жылғы 29 мамырдағы Еуразиялық экономикалық одақ туралы шарттың 26-бабына сәйкес арнайы, демпингке қарсы және өтемақы баждарының сомаларын есепке жатқызу және бөлу туралы есептер таратылған кедендік әкел, сондай-ақ арнайы, демпингке қарсы, өтемақы баждары бойынша, бірақ Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттер есепті күнге Қазақстан Республикасына аудармаған дебиторлық берешекті көрсету үшін бастапқы құжат болып табылады.";
30-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"30. Для учета дебиторской задолженности применяется счет 1291 "Краткосрочная дебиторская задолженность по расчетам с бюджетом по налоговым и неналоговым поступлениям", кредиторской задолженности – счет 3280 "Краткосрочная кредиторская задолженность по налоговым и неналоговым поступлениям в бюджет".
Данные дебиторской/кредиторской задолженности по налоговым поступлениям в бюджет соответствуют сальдо задолженности недоимки/переплаты по налогам (платежам) за минусом невыясненных поступлений и возвратов Сводного отчета по итоговым операциям налогов и платежей в бюджет.
В состав дебиторской/кредиторской задолженности по налоговым поступлениям в бюджет включается задолженность по распределенным, но не перечисленным ввозным таможенным, а также специальным, антидемпинговым, компенсационным пошлинам на отчетную дату государств-членов Евразийского экономического союза.";
приложение к указанным Правилам изложить в новой редакции согласно приложению к настоящему приказу.
2. Департаменту методологии бухгалтерского учета, аудита и оценки Министерства финансов Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства финансов Республики Казахстан;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Департамент юридической службы Министерства финансов Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
3. Настоящий приказ вводится в действие с 1 января 2023 года и подлежит официальному опубликованию, за исключением абзацев девятнадцатого и двадцать третьего пункта 1 настоящего приказа, а также части второй пункта 3, пунктов 12, 13, 14, 15 и 17, и подпункта 4) пункта 20 Пояснения по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных "Сводный отчет по итоговым операциям налогов и платежей в бюджет, по которым ведется учет в органах государственных доходов", которые вводятся в действие после дня его первого официального опубликования.
Заместитель Премьер-Министра
- Министр финансов
Республики Казахстан
Е. Жамаубаев
"СОГЛАСОВАН"
Бюро национальной статистики
Агентства по стратегическому
планированию и реформам
Республики Казахстан
Приложение к приказу
Заместителя Премьер-Министра
- Министра финансов
Республики Казахстан
от 15 декабря 2022 года № 1286
Приложение к Правилам
отражения поступлений бюджета
в годовой консолидированной
финансовой отчетности
об исполнении
республиканского, областного
бюджета, бюджетов города
республиканского значения,
столицы, бюджета района
(города областного значения),
районного (города областного
значения) бюджета, бюджетов
города районного значения,
села, поселка, сельского округа
Форма, предназначенная
для сбора административных данных
Сводный отчет по итоговым операциям налогов и платежей в бюджет,
по которым ведется учет в органах государственных доходов* отчетный период "__" _________ __год
Индекс: 1-СО
Периодичность: годовая
Форма административных данных размещена на интернет – ресурсе:
www. minfin.gov.kz
Кем представляется:
Уполномоченным органом по сбору государственных доходов и его территориальными подразделениями
Куда представляется:
Уполномоченному органу в сфере исполнения республиканского бюджета, местным уполномоченным органам по исполнению бюджета и аппаратам акимов городов районного значения, сел, поселков, сельских округов
Срок представления – до 15 января года, следующего за отчетным финансовым годом
Вид бюджета _______________
Единица измерения: тенге
Код бюджетной классификации поступлений
Наименование кода бюджетной классификации
Вид платежа
Сальдо на начало года
Начислено налогов (платежей)
Уменьшено налогов (платежей)
Поступило (зачтено) налогов (платежей)
Возвращено (зачтено) налогов (платежей)
Сумма налога (платежа) по измененному сроку исполнения налогового обязательства
Сальдо на конец года
задолженность по налогам (платежам)
переплата по налогам (платежам)
задолженность по налогам (платежам)
переплата по налогам (платежам)
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
Итого
Раздел I. Операции по налоговым поступлениям, по которым лицевые счета ведутся
налог
пеня
штраф
невыясненные поступления
х
х
х
х
х
х
х
Итого
Раздел II. Операции по налоговым поступлениям, по которым лицевые счета не ведутся
налог
пеня
х
х
х
х
х
х
х
штраф
х
х
х
х
х
х
х
невыясненные поступления
х
х
х
х
х
х
х
Итого
Примечание: * Отчет представлен с учетом сумм таможенных платежей и налогов.
Руководитель или лицо, замещающее его
______________ _________________________________________________
(подпись) (фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Главный бухгалтер или лицо, возглавляющее структурное подразделение
______________ _________________________________________________
(подпись) (фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Исполнитель __________ _________________________________________
(подпись) (фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Приложение к форме,
предназначенной для сбора
административных данных
Пояснение по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных
Сводный отчет по итоговым операциям налогов и платежей в бюджет, по которым ведется учет в органах государственных доходов

"30. Дебиторлық берешекті есепке алу үшін 1291 "Салықтық және салықтық емес түсімдер бойынша бюджетте есеп айырысу бойынша қысқа мерзімді дебиторлық берешек" шоты, кредиторлық берешекті есепке алу үшін 3280 "Бюджетке салықтық және салықтық емес түсімдер бойынша қысқа мерзімді кредиторлық берешек" шоты қолданылады.
Бюджетке түсетін салықтық түсімдер бойынша дебиторлық/кредиторлық берешектің деректері салықтар мен бюджетке төленетін төлемдердің жиынтық операциялары бойынша жиынтық есептің анықталмаған түсімдері мен қайтаруларын шегергендегі салықтар (төлемдер) бойынша берешек/артық төлемдер берешегінің сальдосына сәйкес келеді.
Бюджетке салық түсімдері бойынша дебиторлық/кредиторлық берешектің құрамына Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің есепті күнге бөлінген, бірақ аударылмаған кедендік әкелу, сондай-ақ арнайы, демпингке қарсы, өтемақы баждары бойынша берешек енгізіледі.";
көрсетілген Қағидаларға қосымша осы бұйрыққа қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
2. Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Бухгалтерлік есеп, аудит және бағалау әдіснамасы департаменті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әдiлет министрлiгiнде мемлекеттiк тiркелуін;
2) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің интернет-ресурсында орналастырылуын;
3) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтердің Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Заң қызметі департаментіне ұсынылуын қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрық 2023 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізіледі және осы бұйрықтың 1-тармағының он тоғызыншы және жиырма үшінші абзацтарын, сондай-ақ ол алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізілетін "Мемлекеттік кірістер органдарында есебі жүргізілетін салықтар мен бюджетке төленетін төлемдердің қорытынды операциялары бойынша жиынтық есеп" әкімшілік деректерді жинауға арналған нысанды толтыру бойынша түсіндірменің 3-тармағының екінші бөлігін, 12, 13, 14, 15 және 17-тармақтарын және 20-тармағының 4) тармақшасын қоспағанда, ресми жариялануға жатады.
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің орынбасары -
Қаржы министрі
Е. Жамаубаев
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Стратегиялық жоспарлау және
реформалар жөніндегі агенттіктің
Ұлттық статистика бюросы
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің
орынбасары -
Қаржы министрінің
2022 жылғы 15 желтоқсандағы
№ 1286 бұйрыққа
қосымша
Республикалық, облыстық
бюджеттің, республикалық
маңызы бар қала, астана
бюджеттерінің, аудан (облыстық
маңызы бар қала) бюджетінің,
аудандық (облыстық маңызы
бар қала) бюджеттің,
аудандық маңызы бар қала,
ауыл, кент, ауылдық округ
бюджеттерінің атқарылуы
туралы жылдық
шоғырландырылған қаржылық
есептілікте бюджет түсімдерін
көрсету қағидаларына
қосымша
Әкімшілік деректерді
жинауға арналған нысан
_____ жылғы "___" ___________ есепті кезеңге арналған Мемлекеттік кірістер органдарында есебі жүргізілетін салықтар мен бюджетке төленетін төлемдердің қорытынды операциялары бойынша жиынтық есеп*
Индексі: ЖЕ-1
Мерзімділігі: жылдық
Әкімшілік деректер нысаны интернет-ресурста орналастырылған:
www. minfin.gov.kz
Ұсынатындар:
Мемлекеттік кірістерді жинау жөніндегі уәкілетті орган және оның аумақтық бөлімшілері
Қайда ұсынылады:
Республикалық бюджетті атқару саласындағы уәкілетті органға, бюджетті атқару жөніндегі жергілікті уәкілетті органдарға және аудандық маңызы бар қалалар, ауылдар, кенттер, ауылдық округтер әкімдерінің аппараттарға
Ұсыну мерзімі – есепті қаржы жылынан кейінгі жылдың 15 қаңтарына дейін
Бюджет түрі _______________________
Өлшем бірлігі: теңге
Түсімдердің бюджет сыныптамасы коды
Бюджет сыныптамасы кодының атауы
Төлем түрі
Жыл басындағы сальдо
Есептелген салықтар (төлемдер)
Азайтылған салықтар (төлемдер)
Түскен (есепке жатқызылған) салықтар (төлемдер)
Қайтарылған (есепке жатқызылған) салықтар (төлемдер)
Өзгертілген салық міндеттемесін орындау мерзімі бойынша салық (төлем) сомасы
Жылдың соңындағы сальдо
салықтар (төлемдер) бойынша берешек
салықтар (төлемдер) бойынша артық төлем
салықтар (төлемдер) бойынша берешек
салықтар (төлемдер) бойынша артық төлем
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
Жиыны
І бөлім. Жеке шоттар жүргізілетін салықтық түсімдер бойынша операциялар
салық
өсімпұл
айыппұл
анықталмаған түсімдер
х
х
х
х
х
х
Жиыны
II бөлім. Жеке шоттар жүргізілмейтін салықтық түсімдер бойынша операциялар
салық
өсімпұл
х
х
х
х
х
х
айыппұл
х
х
х
х
х
х
анықталмаған түсімдер
х
х
х
х
х
х
Жиыны
Ескертпе: * Есеп кедендік төлемдер мен салықтардың сомаларының есепке ала отырып ұсынылды.
Басшы немесе оны алмастыратын адам
______________ __________________________________________________________
(қолы)            (тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Бас бухгалтер немесе құрылымдық бөлімшеге басшылық ететін адам
______________ ___________________________________________________________
(қолы)       (тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Орындаушы ______________ ________________________________________________
(қолы)       (тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Әкімшілік деректерді жинауға
арналған нысанға
қосымша
Әкімшілік деректерді жинауға арналған нысанды толтыру бойынша түсіндірме Мемлекеттік кірістер органдарында есебі жүргізілетін салықтар мен бюджетке төленетін төлемдердің қорытынды операциялары бойынша жиынтық есеп

Глава 1. Общие положения
1. Форма, предназначенная для сбора административных данных "Сводный отчет по итоговым операциям налогов и платежей в бюджет, по которым ведется учет в органах государственных доходов" (далее – Сводный отчет), разработана в соответствии с пунктом 2 Правил ведения лицевых счетов, утвержденных приказом Министра финансов Республики Казахстан от 27 февраля 2018 года № 306 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 16601).
2. Сводный отчет формируется уполномоченным органом по сбору государственных доходов и его территориальным подразделением до 15 января года, следующего за отчетным финансовым годом, и представляется в уполномоченный орган в сфере исполнения республиканского бюджета и местные уполномоченные органы по исполнению бюджета.
3. Сводный отчет заполняется на основании данных журнала платежей и лицевых счетов налогоплательщиков в тенге.
Сводный отчет формируется с учетом всех записей, отраженных в лицевых счетах налогоплательщиков, на дату составления отчета.
4. Сводный отчет подписывают исполнитель и руководители уполномоченного органа по сбору государственных доходов и его территориальных подразделений или лица, исполняющие их обязанности.
Глава 2. Пояснение по заполнению Сводного отчета
5. В разделе I "Операции по налоговым поступлениям, по которым лицевые счета ведутся" сводного отчета отражаются операции по налоговым поступлениям налогоплательщиков, по которым лицевые счета ведутся.
6. В разделе II "Операции по налоговым поступлениям, по которым лицевые счета не ведутся" сводного отчета отражаются операции по налоговым поступлениям налогоплательщиков, по которым лицевые счета не ведутся.
7. В графе 1 Сводного отчета указываются коды бюджетной классификации (далее – КБК) поступлений в соответствии с Единой бюджетной классификацией Республики Казахстан, утвержденной приказом Министра финансов Республики Казахстан от 18 сентября 2014 года № 403 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 9756).
8. В графе 2 Сводного отчета указывается наименование КБК.
9. В графе 3 Сводного отчета указывается вид платежа (налог, пеня, штраф, невыясненные поступления).
10. В графе 4 Сводного отчета указывается сумма задолженности по налогам (платежам) в бюджет на начало отчетного года.
11. В графе 5 Сводного отчета указывается сумма переплаты по налогам (платежам) в бюджет на начало отчетного года.
12. В графе 6 Сводного отчета указываются суммы исчисленных налогов (платежей) по данным налоговой отчетности налогоплательщиков, начисленных на основании уведомлений органов государственных доходов по результатам проверки, Реестра к начислению (уменьшению) сумм налогов, платежей в бюджет, социальных платежей и пеней, исчисленных по сведениям уполномоченных государственных органов.

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Әкімшілік деректерді жинауға арналған нысан, "Мемлекеттік кірістер органдарында есебі жүргізілетін салықтар мен бюджетке төленетін төлемдердің қорытынды операциялары бойынша жиынтық есеп" (бұдан әрі – Жиынтық есеп) Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2018 жылғы 27 ақпандағы № 306 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 16601 болып тіркелген) бекітілген Жеке шоттарын жүргізу қағидаларының 2-тармағына сәйкес әзірленген.
2. Жиынтық есепті мемлекеттік кірістерді жинау жөніндегі уәкілетті орган мен оның аумақтық бөлімшесі есепті қаржы жылынан кейінгі жылдың 15 қаңтарына дейін қалыптастырады және республикалық бюджетті атқару саласындағы уәкілетті органға және жергілікті бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті органдарға ұсынылады.
3. Жиынтық есеп төлемдер журналы мен салық төлеушілердің жеке шоттарының деректері негізінде теңгеде толтырылады.
Жиынтық есеп есепті жасау күніне салық төлеушілердің дербес шоттарында көрсетілген барлық жазбалар ескеріле отырып қалыптастырылады.
4. Жиынтық есепке мемлекеттік кірістерді жинау жөніндегі уәкілетті орган мен оның аумақтық бөлімшелерінің орындаушысы мен басшылары немесе олардың міндеттерін атқарушы адамдар қол қояды.
2-тарау. Жиынтық есепті толтыру бойынша түсіндірме
5. Жиынтық есептің І "Жеке шоттар жүргізілетін салықтық түсімдер бойынша операциялар" бөлімінде салық төлеушілердің жеке шоттар жүргізілетін салықтық түсімдері бойынша операциялар көрсетіледі.
6. Жиынтық есептің ІІ "Жеке шоттар жүргізілмейтін салықтық түсімдер бойынша операциялар" бөлімінде салық төлеушілердің жеке шоттар жүргізілмейтін салықтық түсімдері бойынша операциялар көрсетіледі.
7. Жиынтық есептің 1-бағанында Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2014 жылғы 18 қыркүйектегі № 403 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 9756 болып тіркелген) бекітілген Қазақстан Республикасының Бiрыңғай бюджеттiк сыныптамасына сәйкес түсімдердің бюджеттік сыныптамасының коды (бұдан әрі – БСК) көрсетіледі.
8. Жиынтық есептің 2-бағанында БСК атауы көрсетіледі.
9. Жиынтық есептің 3-бағанында төлем (анықталмаған салық, өсімпұл, айыппұл) түрі көрсетіледі.
10. Жиынтық есептің 4-бағанында есепті жылдың басындағы бюджетке салықтар (төлемдер) бойынша берешек сомасы көрсетіледі.
11. Жиынтық есептің 5-бағанында есепті жылдың басындағы бюджетке салықтар (төлемдер) бойынша артық төлем сомасы көрсетіледі.
12. Жиынтық есептің 6-бағанында тексеру нәтижелері бойынша Мемлекеттік кірістер органдарының хабарламалары, уәкілетті мемлекеттік органдардың мәліметтері бойынша есептелген салықтардың, бюджетке төленетін төлемдердің, әлеуметтік төлемдер мен өсімпұлдардың сомаларын есептеуге (азайтуға) тізілім негізінде есептелген салық төлеушілердің салық есептілігінің деректері бойынша есептелген салықтардың (төлемдердің) сомалары көрсетіледі.

13. В графе 7 Сводного отчета отражаются суммы уменьшенных налогов (платежей) по данным налоговой отчетности налогоплательщиков, уменьшенных на основании уведомлений органов государственных доходов по результатам проверки, Реестра к начислению (уменьшению) сумм налогов, платежей в бюджет, социальных платежей и пеней, уменьшенных по сведениям уполномоченных государственных органов.
14. В графе 8 Сводного отчета указываются данные, полученные из уполномоченного органа в сфере исполнения республиканского бюджета по уплаченным суммам налогов (платежей) и зачтенным на данные налоги (платежи) за отчетный год.
15. В графе 9 Сводного отчета отражаются данные, полученные из уполномоченного органа в сфере исполнения республиканского бюджета по возвращенным из бюджета суммам налогов (платежей) и зачтенным в другие налоги (платежи) и другие органы государственных доходов за отчетный год.
16. По форме сводного отчета итоговая сумма поступлений налогов (платежей) (графа 8) за минусом возвращенных (зачтенных) налогов (платежей) (графа 9), соответствует данным по поступлениям, отраженным в отчетах об исполнении республиканского бюджета, соответствующих местных бюджетов, в соответствии с Правилами составления и представления бюджетной отчетности государственными учреждениями, администраторами бюджетных программ, уполномоченными органами по исполнению бюджета и аппаратами акимов городов районного значения, сел, поселков, сельских округов, утвержденными приказом Министра финансов Республики Казахстан от 2 декабря 2016 года № 630 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 14613), за исключением поступлений, подлежащих зачислению и распределению между бюджетами государств-членов Евразийского экономического союза.
17. В графе 10 Сводного отчета указываются суммы с измененным сроком исполнения налогового обязательства по уплате налога (платежа) и суммы по графику погашения отсрочки (рассрочки).
18. В графе 11 Сводного отчета указывается сумма задолженности по налогам (платежам) в бюджет на конец отчетного года.
19. В графе 12 Сводного отчета указывается сумма переплаты по налогам (платежам) в бюджет на конец отчетного года.
20. Уполномоченный орган по сбору государственных доходов и его территориальные подразделения осуществляют анализ:
1) основных факторов, влияющих на поступления в бюджет;
2) наиболее крупных начисленных и уплаченных, зачтенных, возвращенных сумм налоговых поступлений в бюджет в разрезе кода бюджетной классификации с указанием удельного веса к общей сумме налоговых поступлений;

13. Жиынтық есептің 7-бағанында уәкілетті Мемлекеттік органдардың мәліметтері бойынша азайтылған салықтардың, бюджетке төленетін төлемдердің, әлеуметтік төлемдер мен өсімпұлдардың сомаларын есептеуге (азайтуға) тізілімнің, тексеру нәтижелері бойынша мемлекеттік кіріс органдарының хабарламалары негізінде азайтылған салық төлеушілердің салық есептілігінің деректері бойынша азайтылған салықтардың (төлемдердің) сомалары көрсетіледі.
14. Жиынтық есептің 8-бағанында есепті жыл үшін төленген салықтардың (төлемдердің) сомалары және осы салықтарға (төлемдерге) есептелген республикалық бюджеттi атқару саласындағы уәкiлеттi органнан алынған деректер көрсетіледі.
15. Жиынтық есептің 9-бағанында бюджеттен қайтарылған және басқа салықтарға (төлемдерге) және басқа мемлекеттік кіріс органдарына есептелген жылдағы сомалары бойынша республикалық бюджеттi атқару саласындағы уәкiлеттi органан алынған деректер көрсетіледі.
16. Жиынтық есеп нысаны бойынша қайтарылған (есепке жатқызылған) салықтарды (төлемдерді) алып тастағандағы (9-баған) салықтар (төлемдер) түсімдерінің қорытынды сомасы (8-баған) Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің бюджеттері арасында есепке алынуға және бөлінуге жататын түсімдерді қоспағанда, Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2016 жылғы 2 желтоқсандағы № 630 бұйрығымен бекітілген Мемлекеттiк мекемелердiң, бюджеттiк бағдарламалар әкiмшiлерiнiң, бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті органдардың және аудандық маңызы бар қалалар, ауылдар, кенттер, ауылдық округтер әкімдері аппараттарының бюджеттiк есептiлiкті жасау және ұсыну қағидаларына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 14613 болып тіркелген) республикалық бюджеттің, тиісті жергілікті бюджеттердің, мемлекеттік бюджеттің атқарылуы туралы есептерде көрсетілген түсімдер бойынша деректерге сәйкес келеді.
17. Жиынтық есептің 10-бағанында салықты (төлемді) төлеу жөніндегі салық міндеттемесін орындау мерзімі өзгертілген сомалар және кейінге қалдыруды (бөліп төлеуді) өтеу кестесі бойынша сомалар көрсетіледі.
18. Жиынтық есептің 11-бағанында есепті жылдың соңында бюджетке салықтар (төлемдер) бойынша берешек сомасы көрсетіледі.
19. Жиынтық есептің 12-бағанында есепті жылдың соңында бюджетке салықтар (төлемдер) бойынша артық төлеу сомасы көрсетіледі.
20. Мемлекеттік кірістерді жинау жөніндегі уәкілетті орган мен оның аумақтық бөлімшелері:
1) бюджет түсіміне әсер ететін негізгі факторларға;
2) салықтық түсімдердің жалпы сомасына үлес салмағын көрсете отырып, БСК бөлінісінде неғұрлым ірі бюджетке салықтық түсімдердің есептелген және төленген, есепке жатқызылған, қайтарылған сомаларына;

3) причин образования недоимки и переплаты;
4) сумм недоимки, включенных в задолженность по налогам Сводного отчета.
Данные по анализу представляются не позднее 10 февраля года, следующего за отчетным финансовым годом, за полугодие – не позднее 10 августа текущего года.

3) бересі мен артық төлемнің пайда болу себептері;
4) Жиынтық есептің салықтары бойынша берешекке енгізілген бересі сомасы себептеріне талдауды жүзеге асырады.
Талдау бойынша деректер есепті қаржы жылынан кейінгі жылдың 10 ақпанынан кешіктірмей, жартыжылдық үшін – ағымдағы жылдың 10 тамызынан кешіктірмей ұсынылады.