О некоторых вопросах проведения мирных собраний
Решение Атырауского городского маслихата Атырауской области от 28 марта 2022 года № 143. Зарегистрировано в Министерстве юстиции Республики Казахстан 21 апреля 2022 года № 27694
В соответствии с подпунктами 1) и 2) пункта 2 статьи 8 Закона Республики Казахстан от 25 мая 2020 года "О порядке организации и проведения мирных собраний в Республике Казахстан", Маслихат города Атырау РЕШИЛ:
1. Определить специализированные места для организации и проведения мирных собраний в городе Атырау, согласно приложению 1, к настоящему решению.
2. Определить порядок использования специализированных мест для организации и проведения мирных собраний, нормы их предельной заполняемости, а также требования к материально-техническому и организационному обеспечению специализированных мест для организации и проведения мирных собраний в городе Атырау, согласно приложению 2, к настоящему решению.
3. Определить границы прилегающих территорий объектов, в которых не допускается проведение пикетирования в городе Атырау, согласно приложению 3, к настоящему решению.
4. Признать утратившим силу решение Атырауского городского маслихата от 18 сентября 2020 года № 531 "О проведении мирных собраний в городе Атырау" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 4740).
5. Настоящее решение вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Секретарь Маслихата города Атырау К. Джаумбаев
Приложение 1 к решению
Маслихата города Атырау
от 28 марта 2022 года № 143
Специализированные места для организации и проведения мирных собраний в городе Атырау
Специализированные места для организации и проведения мирных собраний в городе Атырау:
1. Проспект Абылхайыр хана, возле здания "Салтанат сарайы".
2. Улица Сулеймена Сауыргалиева, № 1, "Ретро парк".
3. Проспект Мухтара Ауэзова, № 28А, автостоянка перед стадионом "Мунайшы".
4. Маршрут следования для проведения мирных собраний:
Вдоль улицы Нургисы Тлендиева начиная от здания Атырауского нефтепроводного управления акционерного общества "Каз Транс Ойл" до парка "Победы".
Приложение 2 к решению
Маслихата города Атырау
от 28 марта 2022 года № 143
Порядок использования специализированных мест для организации и проведения мирных собраний в городе Атырау, нормы их предельной заполняемости, а также требования к материально-техническому и организационному обеспечению специализированных мест для организации и проведения мирных собраний
1. Настоящий порядок использования специализированных мест для организации и проведения мирных собраний, нормы его предельной заполняемости, а также требования к материально-техническому и организационному обеспечению специализированных мест для организации и проведения мирных собраний в городе Атырау разработан в соответствии с Законом Республики Казахстан "О порядке организации и проведения мирных собраний в Республике Казахстан" (далее – Закон).

Бейбіт жиналыстар өткізудің кейбір мәселелері бойынша
Атырау облысы Атырау қалалық мәслихатының 2022 жылғы 28 наурыздағы № 143 шешімі. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2022 жылғы 21 сәуірде № 27694 болып тіркелді.
"Қазақстан Республикасында бейбіт жиналыстарды ұйымдастыру және өткізу тәртібі туралы" Қазақстан Республикасының 2020 жылғы 25 мамырдағы Заңының 8-бабы, 2-тармағының 1) және 2) тармақшаларына сәйкес, Атырау қаласының Мәслихаты ШЕШТІ:
1. Атырау қаласында бейбіт жиналыстарды ұйымдастыру және өткізу үшін арнайы орындары осы шешімнің 1 - қосымшасына сәйкес айқындалсын.
2. Атырау қаласында бейбіт жиналыстарды ұйымдастыру және өткізу үшін арнайы орындарды пайдалану тәртібі, олардың шекті толу нормалары, сондай-ақ бейбіт жиналыстарды ұйымдастыру және өткізу үшін арнайы орындарды материалдық-техникалық және ұйымдастырушылық қамтамасыз етуге қойылатын талаптары осы шешімнің 2 - қосымшасына сәйкес айқындалсын.
3. Атырау қаласында пикеттеуді өткізуге жол берілмеген объектілердің іргелес аумақтарының шекаралары осы шешімнің 3 - қосымшасына сәйкес айқындалсын.
4. Атырау қалалық мәслихатының 2020 жылғы 18 қыркүйектегі № 531 "Атырау қаласында бейбіт жиналыстарды өткізу туралы" шешімінің (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 4740 болып тіркелген) күші жойылды деп танылсын.
5. Осы шешім алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Атырау қаласының
Мәслихат хатшысы
К. Джаумбаев
Атырау қаласы Мәслихатының
2022 жылғы 28 наурыздағы
№ 143 шешіміне 1 қосымша
Атырау қаласында бейбіт жиналыстарды ұйымдастыру және өткізу үшін арнайы орындар
Атырау қаласында бейбіт жиналыстарды ұйымдастыру және өткізу үшін арнайы орындар:
1. Әбілхайыр хан даңғылы, "Салтанат сарайы" ғимаратының маңы.
2. Сүлеймен Сауырғалиев көшесі №1, "Ретро саябағы".
3. Мұхтар Әуезов даңғылы, 28А, "Мұнайшы" стадионының алдындағы автотұрақ.
4. Бейбіт жиналыстарды өткізу үшін жүру маршруты:
"Каз Транс Ойл" акционерлік қоғамы Атырау мұнайқұбыры басқармасы ғимаратының алдынан бастап, Нұрғиса Тілендиев көшесі бойымен "Жеңіс" саябағына дейін.
Атырау қаласы Мәслихатының
2022 жылғы 28 наурыздағы
№ 143 шешіміне 2-қосымша
Атырау қаласында бейбіт жиналыстарды ұйымдастыру және өткізу үшін арнайы орындарды пайдалану тәртібі, олардың шекті толу нормалары, сондай-ақ бейбіт жиналыстарды ұйымдастыру және өткізу үшін арнайы орындарды материалдық-техникалық және ұйымдастырушылық қамтамасыз етуге қойылатын талаптар
1. Атырау қаласында бейбіт жиналыстарды ұйымдастыру және өткізу үшін арнайы орындарды пайдалану тәртібі, олардың шекті толу нормалары, сондай-ақ бейбіт жиналыстарды ұйымдастыру және өткізу үшін арнайы орындарды материалдық-техникалық және ұйымдастырушылық қамтамасыз етуге қойылатын талаптар "Қазақстан Республикасында бейбіт жиналыстарды ұйымдастыру және өткізу тәртібі туралы" Қазақстан Республикасының Заңына (бұдан әрі – Заң) сәйкес әзірленді.

2. Специализированные места используются с соблюдением санитарных норм и правил пожарной безопасности. Допускается проведение мирных собраний в случае отсутствия информации о проведении в специализированных местах других запланированных официальных, культурных, зрелищных культурно-массовых, физкультурно-оздоровительных, спортивных и иных мероприятий, осуществлении строительно-монтажных работ.
3. Материально-техническое и организационное обеспечение проведения мирных собраний осуществляется их организатором и участниками за счет собственных средств, а также за счет средств и имущества, собранных и (или) переданных для проведения данных мирных собраний, если Законом и иными законами Республики Казахстан не установлено иное.
4. Нормы предельной заполняемости специализированных мест для организации и проведения мирных собраний в городе Атырау:
1) проспект Абылхайыр хана, возле здания "Салтанат сарайы", норма предельной заполняемости 700 человек;
2) улица Сулеймена Сауыргалиева, № 1, "Ретро парк", норма предельной заполняемости 500 человек;
3) проспект Мухтара Ауэзова, № 28А, автостоянка перед стадионом "Мунайшы", норма предельной заполняемости 500 человек;
4) маршрут следования для проведения мирных собраний: вдоль улицы Нургисы Тлендиева начиная от здания Атырауского нефтепроводного управления акционерного общества "Каз Транс Ойл" до парка "Победы", норма предельной заполняемости 300 человек.
5. Не допускается установление юрт, палаток, иных сооружений в специализированном месте для организации и проведения мирных собраний без согласования местного исполнительного органа.
6. В случае если на проведение мирного собрания в одном и том же месте и (или) по одному и тому же маршруту следования либо в одно и то же время одновременно претендует несколько организаторов мирных собраний, очередность использования указанного места определяется местным исполнительным органом исходя из времени получения им соответствующего уведомления или заявления от организатора мирных собраний.
7. Минимальное допустимое расстояние между лицами, принимающими участие в мирном собрании, кроме пикетирования, составляет не менее двух метров, в целях сохранения социальной дистанции.
8. Минимальное допустимое расстояние между лицами, осуществляющими пикетирование, проводимое одним участником, составляет не менее 100 метров.
9. Мирные собрания не могут начинаться ранее 9 часов и заканчиваться позднее 20 часов по местному времени города Атырау в день проведения мирных собраний.
Приложение 3 к решению
Маслихата города Атырау
от 28 марта 2022 года № 143
Границы прилегающих территорий объектов, в которых не допускается проведение пикетирования в городе Атырау

2. Арнайы орындар санитариялық нормалар мен өрт қауіпсіздігі қағидаларын сақтай отырып пайдаланылады. Арнайы орындарда жоспарланған басқа да ресми, мәдени, ойын-сауық мәдени-бұқаралық, дене шынықтыру-сауықтыру, спорттық және өзге де іс-шараларды өткізу, құрылыс-монтаждау жұмыстарын жүзеге асыру туралы ақпарат болмаған жағдайда, бейбіт жиналыстарды өткізуге жол беріледі.
3. Бейбіт жиналыстар өткізуді материалдық-техникалық және ұйымдастырушылық қамтамасыз етуді оларды ұйымдастырушы мен оларға қатысушылар өз қаражаты есебінен, сондай-ақ осы бейбіт жиналыстарды өткізу үшін жиналған және (немесе) берілген қаражат пен мүлік есебінен, егер Заңда және Қазақстан Республикасының өзге де заңдарында өзгеше белгіленбесе, жүзеге асырады.
4. Атырау қаласында бейбіт жиналыстарды ұйымдастыру және өткізу үшін арнайы орындардың шекті толу нормалары:
1) Әбілхайыр хан даңғылы, "Салтанат сарайы" ғимаратының маңы, шекті толу нормасы 700 адам;
2) Сүлеймен Сауырғалиев көшесі №1, "Ретро саябағы", шекті толу нормасы 500 адам;
3) Мұхтар Әуезов даңғылы, 28А, "Мұнайшы" стадионының алдындағы автотұрақ, шекті толу нормасы 500 адам;
4) бейбіт жиналыстарды өткізу үшін жүру маршруты: "Каз Транс Ойл" акционерлік қоғамы Атырау мұнайқұбыры басқармасы ғимаратының алдынан бастап, Нұрғиса Тілендиев көшесі бойымен "Жеңіс" саябағына дейін, шекті толу нормасы 300 адам.
5. Жергілікті атқарушы органның келісімінсіз бейбіт жиналыстар ұйымдастыру және өткізу үшін арнайы орындарда киіз үйлер, шатырлар, өзге де құрылысжайлар орнатуға жол берілмейді.
6. Дәл сол бір жерде және (немесе) дәл сол бір жүру маршруты бойынша не дәл сол бір уақытта бейбіт жиналыс өткізуге бір мезгілде бірнеше бейбіт жиналыстарды ұйымдастырушы үміткер болған жағдайда, көрсетілген орынды пайдалану кезектілігін жергілікті атқарушы орган бейбіт жиналыстарды ұйымдастырушыдан тиісті хабарламаны немесе өтінішті алған уақытын негізге ала отырып айқындайды.
7. Әлеуметтік қашықтықты сақтау мақсатында, пикеттеуден басқа, бейбіт жиналысқа қатысатын адамдардың арасындағы ең аз жол берілетін қашықтық кемінде екі метрді құрайды.
8. Бір қатысушы өткізетін пикеттеуді жүзеге асыратын адамдар арасындағы ең аз жол берілетін қашықтық кемінде 100 метрді құрайды.
9. Бейбіт жиналыстарды бейбіт жиналыстар өткізілетін күні Атырау қаласының жергілікті уақыты бойынша сағат 09:00-ден ерте бастауға және сағат 20:00-ден кеш аяқтауға болмайды.
Атырау қаласы Мәслихатының
2022 жылғы 28 наурыздағы
№ 143 шешіміне 3-қосымша
Атырау қаласында пикеттеуді өткізуге жол берілмеген объектілердің іргелес аумақтарының шекаралары

Сноска. Приложение 3 - в редакции решения маслихата города Атырау Атырауской области от 18.12.2024 № 146 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
На территории города Атырау не допускается проведение пикетирования ближе 800 метров от границы прилегающих территорий:
1) в местах массовых захоронений;
2) на объектах железнодорожного, водного, воздушного и автомобильного транспорта и прилегающих к ним территориях;
3) на территориях, прилегающих к организациям, обеспечивающим обороноспособность, безопасность государства и жизнедеятельность населения;
4) на территориях, прилегающих к резиденциям Президента Республики Казахстан, Первого Президента Республики Казахстан – Елбасы.
5) на территориях, прилегающих к опасным производственным объектам и иным объектам, эксплуатация которых требует соблюдения специальных правил техники безопасности;
6) на магистральных железнодорожных сетях, магистральных трубопроводах, национальной электрической сети, магистральных линиях связи и прилегающих к ним территориях.

Ескерту. 3-қосымша жаңа редакцияда - Атырау облысы Атырау қалалық мәслихатының 18.12.2024 № 146 шешімімен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
Атырау қаласының аумағында іргелес аумақтардың шекарасында 800 метрден жақын жерде пикет өткізуге жол берілмейді:
1) Жаппай жерлеу орындарында;
2) теміржол, су, әуе және автомобиль көлігі объектілерінің және оларға іргелес жатқан аумақтарда;
3) мемлекеттің қорғаныс қабілетін, қауіпсіздігін және халықтың тыныс-тіршілігін қамтамасыз ететін ұйымдарға іргелес жатқан аумақтарда;
4) Қазақстан Республикасы Президентінің, Қазақстан Республикасы Тұңғыш Президентінің – Елбасының резиденцияларына іргелес жатқан аумақтарда;
5) қауіпті өндірістік объектілерге және пайдалануы арнайы қауіпсіздік техникасы қағидаларын сақтауды талап ететін өзге де объектілерге іргелес жатқан аумақтарда;
6) магистральдық теміржол желілерінде, магистральдық құбыр жолдарда, ұлттық электр желісінде, магистральдық байланыс желілерінде және оларға іргелес жатқан аумақтарда тыйым салынады.