Об утверждении стандарта организации оказания эндокринологической помощи в Республике Казахстан
Приказ и.о. Министра здравоохранения Республики Казахстан от 31 марта 2023 года № 53. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 31 марта 2023 года № 32209.
В соответствии с подпунктом 32) статьи 7 Кодекса Республики Казахстан "О здоровье народа и системе здравоохранения" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить стандарт организации оказания эндокринологической помощи в Республике Казахстан согласно приложению к настоящему приказу.
2. Признать утратившими силу приказы:
1) министра здравоохранения Республики Казахстан от 25 мая 2012 года № 364 "Об утверждении Положения о деятельности организаций здравоохранения, оказывающих эндокринологическую помощь населении Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 7782);
2) министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан от 6 июня 2016 года № 478 "Об утверждении Стандарта организации оказания эндокринологической помощи в Республике Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 13880).
3. Департаменту организации медицинской помощи Министерства здравоохранения Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства здравоохранения Республики Казахстан после его официального опубликования;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа представление в Юридический департамент Министерства здравоохранения Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1 и 2) настоящего пункта.
4. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра здравоохранения Республики Казахстан.
5. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
И.о. Министра здравоохранения Республики Казахстан А. Ғиният
Приложение к приказу
И.о. Министра
здравоохранения
Республики Казахстан
от 31 марта 2023 года № 53
Стандарт организации оказания эндокринологической помощи в Республике Казахстан
Глава 1. Общие положения
1. Настоящий стандарт организации оказания эндокринологической помощи в Республике Казахстан (далее – Стандарт) разработан в соответствии с подпунктом 32) статьи 7 и со статьей 138 Кодекса Республики Казахстан "О здоровье народа и системе здравоохранения" (далее – Кодекс) и устанавливает требования и правила к процессам организации оказания эндокринологической помощи населению Республики Казахстан.

Қазақстан Республикасында эндокринологиялық көмек көрсетуді ұйымдастыру стандартын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің м.а. 2023 жылғы 31 наурыздағы № 53 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2023 жылғы 31 наурызда № 32209 болып тіркелді.
"Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" Қазақстан Республикасы Кодексінің 7-бабының 32) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Осы бұйрыққа қосымшаға сәйкес Қазақстан Республикасында эндокринологиялық көмек көрсетуді ұйымдастыру стандарты бекітілсін.
2. Мыналардың күші жойылды деп танылсын:
1) "Қазақстан Республикасының халқына эндокринологиялық көмек көрсететін денсаулық сақтау ұйымдарының қызметі туралы ережені бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің міндетін атқарушы 2012 жылғы 25 мамырдағы № 364 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 7782 болып тіркелген);
2) "Қазақстан Республикасында эндокринологиялық көмек көрсетуді ұйымдастыру стандартын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің 2016 жылғы 6 маусымдағы № 478 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 13880 болып тіркелген).
3. Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің Медициналық көмекті ұйымдастыру департаменті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрық ресми жарияланғаннан кейін оны Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
3) осы бұйрықты мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің Заң департаментіне осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
4. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау вице-министріне жүктелсін.
5. Осы бұйрық оның алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау министрінің м.а.
А. Ғиният
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау
министрінің м.а.
2023 жылғы 31 наурыздағы
№ 53 бұйрығына
қосымша
Қазақстан Республикасында эндокринологиялық көмек көрсетуді ұйымдастыру стандарты 1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Қазақстан Республикасында эндокринологиялық көмек көрсетуді ұйымдастыру стандарты (бұдан әрі – Стандарт) "Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" Қазақстан Республикасы Кодексінің (бұдан әрі – Кодекс) 7-бабына 32) тармақшасына және 138-бабына сәйкес әзірленді және Қазақстан Республикасының халқына эндокринологиялық көмек көрсетуді ұйымдастыру процестеріне қойылатын талаптар мен қағидаларды белгілейді.

2. Термины и определения, используемые в настоящем Стандарте:
1) профильный специалист – медицинский работник с высшим медицинским образованием, имеющий сертификат в области здравоохранения;
2) динамическое наблюдение – систематическое наблюдение за состоянием здоровья пациента, а также оказание медицинской помощи по результатам данного наблюдения;
3) высокотехнологичные медицинские услуги (далее – ВТМУ) – услуги, оказываемые профильными специалистами при заболеваниях, требующих использования инновационных, ресурсоемких и (или) уникальных методов диагностики и лечения;
4) профилактика йододефицитных заболеваний – система мероприятий, направленных на предупреждение йододефицитных заболеваний;
5) клинический протокол (далее – КП) – научно доказанные рекомендации по профилактике, диагностике, лечению, медицинской реабилитации и паллиативной медицинской помощи при определенном заболевании или состоянии пациента;
6) дистанционные медицинские услуги – предоставление медицинских услуг в целях диагностики, лечения, проведения исследований и оценок посредством цифровых технологий, обеспечивающее дистанционное взаимодействие медицинских работников между собой, с физическими лицами и (или) их законными представителями, идентификацию указанных лиц, а также документирование совершаемых ими действий;
7) медицинская организация – организация здравоохранения, основной деятельностью которой является оказание медицинской помощи;
8) обязательное социальное медицинское страхование (далее – ОСМС) – комплекс правовых, экономических и организационных мер по оказанию медицинской помощи потребителям медицинских услуг за счет активов фонда социального медицинского страхования;
9) мультидисциплинарная группа – группа различных специалистов, формируемая в зависимости от характера нарушения функций и структур организма пациента, тяжести его клинического состояния;
10) профилактика – комплекс медицинских и немедицинских мероприятий, направленных на предупреждение возникновения заболеваний, прогрессирования на ранних стадиях болезней и контролирование уже развившихся осложнений, повреждений органов и тканей;
11) скрининговые исследования – комплекс медицинского обследования населения, не имеющего клинических симптомов и жалоб, с целью выявления и предупреждения развития различных заболеваний на ранней стадии, а также факторов риска их возникновения;
12) гарантированный объем бесплатной медицинской помощи (далее – ГОБМП) – объем медицинской помощи, предоставляемой за счет бюджетных средств;
13) медицинская помощь, входящая в гарантированный объем бесплатной медицинской помощи, оказывается на основе клинических протоколов медицинскими работниками, допущенными к клинической практике на территории Республики Казахстан.

2. Осы Стандартта қолданылатын терминдер мен анықтамалар:
1) бейінді маман – жоғары медициналық білімді сертификаты бар медицина қызметкері;
2) динамикалық бақылау – пациенттің денсаулық жағдайын жүйелі бақылау, сондай-ақ осы байқаудың нәтижелері бойынша медициналық көмек көрсету;
3) жоғары технологиялық медициналық қызметтер (бұдан әрі – ЖТМҚ) – диагностика мен емдеудің инновациялық, ресурсты қажетсінетін және (немесе) бірегей әдістерін пайдалануды талап ететін аурулар кезінде бейінді мамандардың көрсететін қызметтері;
4) йод тапшылығы ауруларының профилактикасы – йод тапшылығы ауруларын алдын алуға бағытталған іс-шаралар жүйесі;
5) клиникалық хаттама (бұдан әрі – КХ) – пациенттің белгілі бір ауруы немесе жай-күйі кезіндегі профилактика, диагностика, емдеу, медициналық оңалту және паллиативтік медициналық көмек бойынша ғылыми дәлелденген ұсынымдар;
6) қашықтықтан көрсетілетін медициналық қызметтер – медицина қызметкерлерінің бір-бірімен, жеке тұлғалармен және (немесе) олардың заңды өкілдерімен қашықтықтан өзара іс-қимылын, аталған тұлғаларды сәйкестендіруді, сондай-ақ олар жасайтын іс-әрекеттерді құжаттауды қамтамасыз ететін, цифрлық технологиялар арқылы диагностикалау, емдеу, зерттеулер мен бағалаулар жүргізу мақсатында медициналық қызметтер көрсету;
7) медициналық ұйым – негізгі қызметі медициналық көмек көрсету болып табылатын денсаулық сақтау ұйымы;
8) міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру (бұдан әрі – МӘМС) – әлеуметтік медициналық сақтандыру қорының активтері есебінен медициналық көрсетілетін қызметтерді тұтынушыларға медициналық көмек көрсету жөніндегі құқықтық, экономикалық және ұйымдастырушылық шаралар кешені;
9) мультипәндік топ – пациент организмінің функциялары мен құрылымдарының бұзылу сипатына, оның клиникалық жай-күйінің ауырлығына байланысты қалыптастырылатын әртүрлі мамандар тобы;
10) профилактика – аурулардың пайда болуының, олардың ерте сатыда өршуінің алдын алуға және орын алған асқынуларды, ағзалар мен тіндердің бүлінулерін бақылауға бағытталған медициналық және медициналық емес іс-шаралар кешені;
11) скринингтік зерттеулер – клиникалық симптомдары мен шағымдары жоқ халықты ерте кезеңде түрлі аурулардың өршуін, сондай-ақ олардың пайда болу тәуекелі факторларын анықтау және олардың алдын алу мақсатында медициналық зерттеп қарау кешені;
12) тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемі (бұдан әрі – ТМККК) – бюджет қаражаты есебінен ұсынылатын медициналық көмек көлемі;
13) тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлеміне кіретін медициналық көмекті Қазақстан Республикасының аумағында клиникалық практикаға жіберілген медицина қызметкерлері клиникалық хаттамалар негізінде көрсетеді.

3. Эндокринологическая помощь оказывается медицинскими организациями вне зависимости от форм собственности и ведомственной принадлежности, имеющими лицензию на медицинскую деятельность по специальности "Эндокринология взрослая, детская", в целях обеспечения территориальной доступности эндокринологической медицинской помощи населению по месту их жительства и (или) прикрепления с учетом права выбора медицинской организации, во взаимодействии с общественными организациями.
4. Эндокринологическая помощь оказывается врачами, имеющими сертификат специалиста в области здравоохранения по специальности "Эндокринология взрослая, детская".
5. При проведении скрининговых исследований и при выявлении эндокринных заболеваний диагностические исследования проводятся в рамках ГОБМП и (или) в системе ОСМС.
6. Обеспечение лекарственными средствами и медицинскими изделиями прикрепленных пациентов с эндокринными заболеваниями осуществляется в рамках ГОБМП в соответствии с приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 5 августа 2021 года № ҚР ДСМ-75 "Об утверждении Перечня лекарственных средств и медицинских изделий для бесплатного и (или) льготного амбулаторного обеспечения отдельных категорий граждан Республики Казахстан с определенными заболеваниями (состояниями)" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 23885).
7. Анализ и составление заявок на лекарственные средства и медицинские изделия по эндокринологической помощи на амбулаторном уровне составляются врачами эндокринологами первичной медико-санитарной помощи (далее – ПМСП).
8. Эндокринологическая помощь оказывается согласно с КП, при их отсутствии в соответствии с современными достижениями науки и практики в области эндокринологии с учетом принципов доказательности.
Глава 2. Структура организаций, оказывающих эндокринологическую помощь
9. Первичный уровень эндокринологической помощи населению осуществляется врачами ПМСП в амбулаторных, стационарозамещающих условиях и на дому.
10. Эндокринологическая помощь населению на вторичном уровне оказывается врачами эндокринологами, осуществляющими специализированную медицинскую помощь в амбулаторных, стационарозамещающих и стационарных условиях на уровне районных и городских больниц, имеющих эндокринологические отделения (койки).
11. Третичный уровень – уровень оказания эндокринологической помощи населению профильными специалистами, осуществляющими специализированную медицинскую помощь с применением ВТМУ, в амбулаторных, стационарозамещающих и стационарных условиях на уровне многопорофильных городских, областных больниц и республиканских организациях здравоохранения.

3. Эндокринологиялық көмекті "Ересектер, балалар эндокринологиясы" мамандығы бойынша медициналық қызметке лицензиясы бар меншік нысанына және ведомстволық бағыныстылығына қарамастан қоғамдық ұйымдармен іс-қимыл жасай отырып, медициналық ұйымды таңдау құқығын ескере отырып, тұрғылықты жері және (немесе) бекітілген жері бойынша халыққа эндокринологиялық медициналық көмектің аумақтық қолжетімділігін қамтамасыз ету мақсатында медициналық ұйымдар көрсетеді.
4. Эндокринологиялық көмекті "Ересектер, балалар эндокринологиясы" мамандығы бойынша денсаулық сақтау саласындағы маман сертификаты бар дәрігерлер көрсетеді.
5. Профилактикалық скринингтік зерттеп-қарау жүргізу кезінде және эндокриндік аурулар анықталған кезде диагностикалық зерттеулер ТМККК шеңберінде және (немесе) МӘМС жүйесінде жүргізіледі.
6. Эндокриндік ауруларымен ауыратын бекітілген пациенттерді дәрілік заттармен және медициналық бұйымдармен қамтамасыз ету "Қазақстан Республикасының белгілі бір аурулары (жай-күйлері) бар азаматтарының жекелеген санаттарын тегін және (немесе) жеңілдікті амбулаториялық қамтамасыз етуге арналған дәрілік заттар мен медициналық бұйымдардың тізбесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2021 жылғы 5 тамыздағы № ҚР ДСМ-75 бұйрығы сәйкес ТМККК шеңберінде жүзеге асырылады (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 23885 болып тіркелді).
7. Амбулаториялық деңгейде эндокринологиялық көмек беру бойынша дәрілік заттар мен медициналық бұйымдарға өтінімдерді талдауды және ұсыным жасауды медициналық санитариялық-алғашқы көмек (бұдан әрі – МСАК) эндокринологтары жасайды.
8. Эндокринологиялық көмек көрсету КХ сәйкес, болмаған жағдайда дәлелдеу қағидаттарын ескере отырып, эндокринология саласындағы ғылым мен практиканың қазіргі заманғы жетістіктеріне сәйкес көрсетіледі.
2-тарау. Эндокринологиялық көмек көрсететін ұйымдардың құрылымы
9. Халыққа эндокринологиялық көмек көрсетудің бірінші деңгейін амбулаториялық, стационарды алмастыратын жағдайларда және үйде МСАК дәрігерлері жүзеге асырады.
10. Халыққа эндокринологиялық көмек көрсетудің екінші деңгейін эндокринологиялық бөлімшелері (төсектері) бар аудандық және қалалық ауруханалар деңгейінде амбулаториялық, стационарды алмастыратын және стационарлық жағдайларда мамандандырылған медициналық көмекті жүзеге асыратын эндокринолог дәрігерлер көрсетеді.
11. Үшінші деңгей – қалалық, облыстық ауруханалар мен республикалық денсаулық сақтау ұйымдары деңгейінде амбулаториялық, стационарды алмастыратын және стационарлық жағдайларда ЖТМҚ қолдана отырып, мамандандырылған медициналық көмекті жүзеге асыратын бейінді мамандардың халыққа эндокринологиялық көмек көрсету деңгейі.

12. В организациях ПМСП, в эндокринологических отделениях стационаров создаются следующие подразделения:
1) "кабинет школы диабета" создается для пациентов с сахарным диабетом на базе медицинской организации республиканского, областного, городского или районного уровня, либо организовывается в "онлайн" формате;
2) "кабинет диабетической стопы" организуется на базе медицинских организаций ПМСП и эндокринологических отделений стационаров;
3) "кабинет диабетической ретинопатии" организуется на базе медицинских организаций ПМСП, эндокринологических отделений стационаров и республиканских центров.
Глава 3. Основные задачи и направления деятельности организаций, оказывающих эндокринологическую помощь
13. Организации, оказывающие эндокринологическую помощь населению создаются в целях своевременного проведения мероприятий, направленных на профилактику, диагностику и лечение на первичном, вторичном и третичном уровнях.
14. Основными задачами организаций, оказывающих эндокринологическую помощь населению, являются:
1) организация и проведение мероприятий, направленных на профилактику эндокринных заболеваний;
2) обеспечение граждан специализированной и высокотехнологичной эндокринологической медицинской помощью с соблюдением преемственности на всех этапах лечения;
3) оказание медико-социальной помощи лицам с социально значимыми заболеваниями;
4) обеспечение эндокринологических пациентов медицинской реабилитацией;
5) внедрение инновационных медицинских технологий в диагностике и лечении эндокринных заболеваний;
6) ведение учетно-отчетной документации.
15. Обучение в "школе диабета" для пациентов с сахарным диабетом осуществляет медицинский работник, прошедший курс специальной подготовки и получивший сертификат на право ведения занятий по теме "Обучение пациентов в "школе диабета".
Глава 4. Порядок оказания эндокринологической помощи
Параграф 1. Порядок оказания эндокринологической помощи в амбулаторных условиях
16. Эндокринологическая помощь взрослому и детскому населению в амбулаторных условиях предоставляется организациями здравоохранения, оказывающими ПМСП (первичный уровень).
17. Организации ПМСП обеспечивают:
1) комплекс мероприятий по профилактике и раннему выявлению эндокринных заболеваний, включая информационно-разъяснительную работу среди прикрепленного населения по вопросам профилактики эндокринных заболеваний;
2) скрининговые исследования целевых групп взрослого населения для раннего выявления сахарного диабета и поведенческих факторов в соответствии с приказом исполняющего обязанности Министра здравоохранения Республики Казахстан от 30 октября 2020 года № ҚР ДСМ-174/2020 "Об утверждении целевых групп лиц, подлежащих скрининговым исследованиям, а также правил, объема и периодичности проведения данных исследований" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21572) (далее – приказ № ҚР ДСМ-174/2020);

12. МСАК ұйымдарында, стационарлардың эндокринологиялық бөлімшелерінде мынадай бөлімшелер құрылады:
1) қант диабетімен ауыратын пациенттер үшін "диабет мектебі кабинеті" республикалық, облыстық, қалалық немесе аудандық деңгейдегі медициналық ұйымның базасында құрылады немесе "онлайн" форматта ұйымдастырылады;
2) "диабеттік табан кабинеті" МСАК медициналық ұйымдарында және стационарлардың эндокринологиялық бөлімшелерінің базасында ұйымдастырылады;
3) "диабеттік ретинопатия кабинеті" МСАК медициналық ұйымдарының, стационарлардың эндокринологиялық бөлімшелерінің және республикалық медициналық орталықтардың базасында ұйымдастырылады.
3-тарау. Эндокринологиялық көмек көрсететін ұйымдар қызметінің негізгі міндеттері мен бағыттары
13. Халыққа эндокринологиялық көмек көрсететін ұйымдар бірінші, екінші және үшінші деңгейлерде профилактикаға, диагностикалауға және емдеуге бағытталған іс-шараларды уақтылы жүргізу мақсатында құрылады.
14. Халыққа эндокринологиялық көмек көрсететін ұйымдардың негізгі міндеттері:
1) эндокриндік аурулардың профилактикасына бағытталған іс-шараларды ұйымдастыру және өткізу;
2) азаматтарды емдеудің барлық кезеңдерінде бірізділікті сақтай отырып, мамандандырылған және жоғары технологиялық эндокринологиялық медициналық көмекпен қамтамасыз ету;
3) әлеуметтік мәні бар аурулармен ауыратын адамдарға медициналық-әлеуметтік көмек көрсету;
4) эндокринологиялық пациенттерді медициналық оңалтумен қамтамасыз ету;
5) эндокриндік ауруларды диагностикалау мен емдеуде инновациялық медициналық технологияларды енгізу;
6) есеп-қисап құжаттамаларын жүргізу болып табылады.
15. Қант диабеті ауруы бар пациенттер үшін "диабет мектебінде" оқытуды арнайы даярлық курсынан өткен және "Диабет мектебінде" пациенттерді оқыту" тақырыбы бойынша сабақ жүргізу құқығына сертификат алған медицина қызметкері жүзеге асырады.
4-тарау. Эндокринологиялық көмек көрсету тәртібі
1-параграф. Амбулаториялық жағдайларда эндокринологиялық көмек көрсету тәртібі
16. Амбулаториялық жағдайда ересектер мен балаларға эндокринологиялық көмекті МСАК (бірінші деңгей) көрсететін денсаулық сақтау ұйымдары ұсынады.
17. МСАК ұйымдары:
1) эндокриндік аурулардың профилактикасы мәселелері бойынша бекітілген халық арасында ақпараттық-түсіндіру жұмысын қоса алғанда, эндокриндік аурулардың профилактикасы және оларды ерте анықтау жөніндегі іс-шаралар кешенін;
2) "Скринингтік зерттеулерге жататын адамдардың нысаналы топтарын, сондай-ақ осы қарап-тексерулерді өткізудің қағидаларын, көлемі мен кезеңділігін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің міндетін атқарушының 2020 жылғы 30 қазандағы № ҚР ДСМ-174/2020 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21572 болып тіркелген) (бұдан әрі – № ҚР ДСМ-174/2020 бұйрық) сәйкес қант диабеті мен мінез-құлық факторларын ерте анықтау үшін ересек халықтың нысаналы топтарын скринингтік зерттеуді;

3) опрос и осмотр врача ПМСП с целью раннего выявления эндокринных заболеваний, определения состояния пациента и направления к врачу эндокринологу при подозрении на эндокринное заболевание.
18. В организациях ПМСП лечебно-диагностические мероприятия проводятся согласно приказу Министра здравоохранения Республики Казахстан от 27 апреля 2022 года № ҚР ДСМ-37 "Об утверждении правил оказания специализированной медицинской помощи в амбулаторных условиях" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 27833):
1) диагностические – осмотр специалистом ПМСП, лабораторные и инструментальные исследования, в том числе, фотографирование глазного дна пациентов с сахарным диабетом 1 и 2 типа, для раннего выявления диабетической ретинопатии, сразу после установления диагноза "сахарный диабет 2 типа" и кратностью согласно показаниям врача-офтальмолога;
2) лечебные – оказание экстренной и неотложной медицинской помощи.
19. При направлении к врачу эндокринологу врач ПМСП оформляет направление с результатами лабораторных и инструментальных исследований в медицинскую информационную систему (далее – МИС).
20. Врач эндокринолог предоставляет врачу ПМСП, направившему пациента на консультацию, консультативно-диагностическое заключение в форму № 052/у "Медицинская карта амбулаторного пациента", утвержденную приказом исполняющего обязанности Министра здравоохранения Республики Казахстан от 30 октября 2020 года № ҚР ДСМ-175/2020 "Об утверждении форм учетной документации в области здравоохранения, а также инструкций по их заполнению" (далее – форма № 052/у) (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21579) (далее – приказ № ҚР ДСМ-175/2020), в котором указывает результаты проведенного обследования, лечения и рекомендации по дальнейшему лечению пациента с заболеваниями эндокринной системы.
21. Врач эндокринолог в организациях ПМСП проводит профилактические медицинские осмотры целевых групп населения, включая детей дошкольного, школьного возрастов, а также учащихся организаций технического и профессионального, после среднего и высшего образования утвержденные приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 15 декабря 2020 года № ҚР ДСМ-264/2020 "Об утверждении правил, объема и периодичности проведения профилактических медицинских осмотров целевых групп населения, включая детей дошкольного, школьного возрастов, а также учащихся организаций технического и профессионального, послесреднего и высшего образования" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21820).

3) эндокриндік ауруларды ерте анықтау, пациенттің жай-күйін айқындау және эндокриндік ауруға күдік болған кезде эндокринолог дәрігерге жіберу мақсатында МСАК дәрігерінен сұрау және қарап-тексеруді;
18. МСАК ұйымдарында емдеу-диагностикалық іс-шаралар "Амбулаториялық жағдайлардағы мамандандырылған медициналық көмек көрсету қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2022 жылғы 27 сәуірдегі № ҚР ДСМ-37 бұйрығына сәйкес жүргізіледі (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 27833 болып тіркелген):
1) диагностикалық – МСАК маманының қарап-тексеруі, зертханалық және аспаптық зерттеулер, оның ішінде диабеттік ретинопатияны ерте анықтау үшін 1 және 2 типті қант диабеті бар пациенттердің көз түбін суретке түсіру, "2 типті қант диабеті" диагнозы анықталғаннан кейін және офтальмолог-дәрігердің көрсетілімдеріне сәйкес реттілігі;
2) емдеу – шұғыл және кезек күттірмейтін медициналық көмек көрсету.
19. Эндокринолог дәрігерге жолдау кезінде МСАК дәрігері зертханалық және аспаптық зерттеулердің нәтижелерімен бірге медициналық ақпараттық жүйеге (бұдан әрі – МАЖ) жолдама ресімдейді.
20. Эндокринолог дәрігер "Денсаулық сақтау саласындағы есепке алу құжаттамасының нысандарын, сондай-ақ оларды толтыру жөніндегі нұсқаулықтарды бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің міндетін атқарушының 2020 жылғы 30 қазандағы № ҚР ДСМ-175/2020 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21579 болып тіркелген) (бұдан әрі – бұйрық № ҚР ДСМ-175/2020) бекітілген № 052/е нысанына "Амбулаториялық пациенттің медициналық картасы" (бұдан әрі – № 052/е нысаны) консультациялық-диагностикалық көмек көрсету кезінде пациентті консультацияға жіберген МСАК дәрігеріне консультациялық-диагностикалық қорытынды береді, онда жүргізілген зерттеп-қарау және емдеу нәтижелері, эндокриндік жүйе аурулармен ауыратын пациентті одан әрі емдеу бойынша ұсыныстарды көрсетеді.
21. МСАК ұйымдарында эндокринолог дәрігер "Мектепке дейінгі, мектеп жасындағы балаларды, сондай-ақ техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі және жоғары білім беру ұйымдарының білім алушыларын қоса алғанда, халықтың нысаналы топтарына профилактикалық медициналық қарап-тексерулерді жүргізу қағидаларын, көлемі мен мерзімділігін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 15 желтоқсандағы № ҚР ДСМ-264/2020 бұйрығымен бекітілген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21820 болып тіркелген) мектепке дейінгі, мектеп жасындағы балаларды, сондай-ақ орта және жоғары білімнен кейінгі техникалық және кәсіптік ұйымдардың оқушыларын қоса алғанда, халықтың нысаналы топтарына профилактикалық медициналық қарап-тексерулер жүргізеді.

22. Врач эндокринолог в организациях ПМСП оказывает медицинскую помощь лицам с хроническими заболеваниями в соответствии с периодичностью и сроками наблюдения, обязательного минимума и кратности диагностических исследований, утвержденных приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 23 октября 2020 года № ҚР ДСМ-149/2020 "Об утверждении Правил организации оказания медицинской помощи лицам с хроническими заболеваниями, периодичности и сроков наблюдения, обязательного минимума и кратности диагностических исследований" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21513) (далее – приказ № ҚР ДСМ-149/2020).
23. Специалисты ПМСП осуществляют динамическое наблюдение пациентов с эндокринными заболеваниями после получения консультативно-диагностического заключения, в соответствии с рекомендациями врача эндокринолога и приказа № ҚР ДСМ-149/2020.
24. Основными функциями "кабинета диабетической стопы" являются:
1) ранняя диагностика и лечение нейропатических и ишемических поражений нижних конечностей у пациентов сахарным диабетом;
2) диспансерное наблюдение и учет пациентов сахарным диабетом, перенесших ампутации конечности различного уровня;
3) изготовление индивидуальных разгрузочных повязок и ведение пациентов с диабетической остеоартропатией;
4) обучение пациентов и их родственников правилам ухода за ногами и хроническими ранами, методике самоконтроля состояния стоп;
5) направление пациентов, имеющих тяжелые формы поражения, в многопрофильные организации для лечения в стационарных условиях, в том числе организации, оказывающие высокотехнологичную медицинскую помощь (далее – ВТМП);
6) направление пациентов на изготовление протезов и (или) индивидуальной ортопедической обуви.
25. Консультативную и лечебную помощь в кабинете осуществляет специалист, соответствующий квалификационным требованиям к специалистам с высшим и послевузовским медицинским и фармацевтическим образованием в сфере здравоохранения по специальности "Эндокринология взрослая, детская", "Общая хирургия", утвержденным приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 21 декабря 2020 года № ҚР ДСМ-305/2020 "Об утверждении номенклатуры специальностей и специализаций в области здравоохранения, номенклатуры и квалификационных характеристик должностей работников здравоохранения" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21856) (далее – приказ № ҚР ДСМ-305/2020).
26. Основными функциями "кабинета диабетической ретинопатии" являются:

22. МСАК ұйымдарындағы эндокринолог дәрігері созылмалы аурулармен ауыратын адамдарға медициналық көмекті "Созылмалы аурулары бар адамдарға медициналық көмек көрсетуді ұйымдастыру, байқаудың мерзімділігі мен мерзімдерін, диагностикалық зерттеулердің міндетті минимумы мен еселігі қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 23 қазандағы № ҚРДСМ-149/2020 бұйрығымен бекітілген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21513 болып тіркелген) (бұдан әрі – бұйрық № ҚРДСМ-149/2020) бақылау кезеңділігі мен мерзімдері, диагностикалық зерттеулердің қысқалығы мен міндетті минимумына сәйкес көрсетеді.
23. МСАК мамандары эндокриндік аурулары бар пациенттерді консультациялық-диагностикалық қорытындыны алғаннан кейін эндокринолог дәрігердің ұсынымдарына және № ҚРДСМ-149/2020 бұйрыққа сәйкес динамикалық байқауды жүзеге асырады.
24. "Диабеттік табан кабинетінің" негізгі функциялары:
1) қант диабетімен ауыратын пациенттерде аяқтың нейропатиялық және ишемиялық зақымдануын ерте диагностикалау және емдеу;
2) әртүрлі деңгейдегі аяқ-қол ампутациясынан өткен қант диабетімен ауыратын пациенттерді диспансерлік бақылау және есепке алу;
3) жеке түсіру таңғыштарын дайындау және диабеттік остеоартропатиясы бар пациенттерді қадағалап қарау;
4) пациенттер мен олардың туыстарын аяққа және созылмалы жараларға күтім жасау қағидаларына, табанның жағдайын өзін-өзі бақылау әдістемесіне үйрету;
5) зақымданудың ауыр нысандары бар пациенттерді стационарлық жағдайларда емдеу үшін көп бейінді ұйымдарға, оның ішінде жоғары технологиялық медициналық көмек (бұдан әрі – ЖТМК) көрсететін ұйымдарға жіберу;
6) пациенттерді протездер және (немесе) жеке ортопедиялық аяқ киім дайындауға жіберу болып табылады.
25. Кабинетте консультациялық және емдік көмекті "Денсаулық сақтау саласындағы мамандықтар мен мамандандырулар номенклатурасын, денсаулық сақтау қызметкерлері лауазымдарының номенклатурасы мен біліктілік сипаттамаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 21 желтоқсандағы № ҚР ДСМ-305/2020 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21856 болып тіркелген) (бұдан әрі – № ҚР ДСМ-305/2020 бұйрық) бекітілген "Ересектер, балалар эндокринологиясы", "Жалпы хирургия" мамандығы бойынша денсаулық сақтау саласындағы жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі медициналық және фармацевтикалық білімі бар мамандарға қойылатын біліктілік талаптарына сәйкес келетін маман жүзеге асырады.
26. "Диабеттік ретинопатия кабинетінің" негізгі функциялары:

1) анализ состояния глазного дна пациентов с сахарным диабетом;
2) прямая офтальмоскопия;
3) лазерфотокоагуляции и криокоагуляции сетчатки;
4) диспансерное наблюдение пациентов с выраженными стадиями диабетической ретинопатии и перенесших офтальмологические оперативные вмешательства.
27. Консультативную и лечебную помощь в кабинете осуществляет специалист, соответствующий квалификационным требованиям к специалистам с высшим и послевузовским медицинским и фармацевтическим образованием в сфере здравоохранения по специальности "Офтальмология взрослая, детская", утвержденной приказом № ҚР ДСМ-305/2020.
28. Врач эндокринолог медицинской организации при наличии показаний выдает и продлевает лист временной нетрудоспособности или справку о временной нетрудоспособности, а при стойкой утрате трудоспособности дает рекомендации на оформление документов для направления на медико-социальную экспертизу (далее – МСЭ) в соответствии с формой № 031/у "Заключение на медико-социальную экспертизу" (далее – форма № 031/у), утвержденной приказом исполняющего обязанности Министра здравоохранения Республики Казахстан от 30 октября 2020 года № ҚР ДСМ-175/2020 "Об утверждении форм учетной документации в области здравоохранения, а также инструкций по их заполнению" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21579).
Сноска. Пункт 28 - в редакции приказа и.о. Министра здравоохранения РК от 03.12.2024 № 102 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Параграф 2. Порядок оказания эндокринологической помощи в стационарозамещающих условиях
29. Медицинская помощь в стацонарозамещающих условиях не требует постоянного врачебного наблюдения, оказывается медицинскими организациями ПМСП в соответствии с приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 7 июня 2023 года № 106 "Об утверждении стандарта оказания медицинской помощи в стационарозамещающих условиях в Республике Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 32740).
Сноска. Пункт 29 - в редакции приказа и.о. Министра здравоохранения РК от 03.12.2024 № 102 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
30. Медицинская помощь в стационарозамещающих условиях включает:
1) осмотр врача, консультации профильных специалистов по медицинским показаниям;

1) қант диабетімен ауыратын пациенттердің көз түбінің жай-күйін талдау;
2) тікелей офтальмоскопия;
3) лазерлік фотокоагуляция және көздің ішкі тор қабығының криокоагуляциясы;
4) диабеттік ретинопатияның айқын кезеңдері бар және офтальмологиялық хирургиялық араласудан өткен пациенттерді диспансерлік бақылау болып табылады.
27. Кабинетте консультациялық және емдік көмекті № ҚР ДСМ-305/2020 бұйрықпен бекітілген "Ересектер, балалар офтальмологиясы" мамандығы бойынша денсаулық сақтау саласындағы жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі медициналық және фармацевтикалық білімі бар мамандарға қойылатын біліктілік талаптарына сәйкес келетін маман жүзеге асырады.
28. Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің міндетін атқарушының 2020 жылғы 30 қазандағы № ҚР ДСМ-175/2020 "Денсаулық сақтау саласындағы есепке алу құжаттамасының нысандарын, сондай-ақ оларды толтыру жөніндегі нұсқаулықтарды бекіту туралы" (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21579 болып тіркелген) бұйрығымен бекітілген "Медициналық-әлеуметтік сараптамаға қорытынды" № 031/у нысанына сәйкес (бұдан әрі – № 031/у нысаны) медициналық ұйымның эндокринолог дәрігері көрсетілімдер болған кезде еңбекке уақытша жарамсыздық парағын немесе еңбекке уақытша жарамсыздық туралы анықтаманы береді және ұзартады, ал еңбекке қабілеттілігінен тұрақты айырылған кезде медициналық-әлеуметтік сараптамаға (бұдан әрі – МӘС) жіберу үшін құжаттарды ресімдеуге ұсынымдар береді.
Ескерту. 28-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Денсаулық сақтау министрінің м.а. 03.12.2024 № 102 (алғаш ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2-параграф. Стационарды алмастыратын жағдайларда эндокринологиялық көмек көрсету тәртібі
29. Стационар алмастыратын жағдайларда медициналық көмекті тұрақты дәрігерлік бақылауды талап етпейтін МСАК медициналық ұйымдары "Қазақстан Республикасында стационарды алмастыратын жағдайларда медициналық көмек көрсету стандартын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2023 жылғы 7 маусымдағы № 106 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 32740 болып тіркелген) сәйкес көрсетеді.
Ескерту. 29-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Денсаулық сақтау министрінің м.а. 03.12.2024 № 102 (алғаш ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
30. Стационарды алмастыратын медициналық көмек қамтиды:
1) дәрігердің қарап-тексеруін, медициналық көрсетілімдер бойынша бейінді мамандардың консультацияларын;

2) диагностические услуги, в том числе лабораторные и патологоанатомические (гистологические исследования операционного и биопсийного материала, цитологические исследования) согласно КП;
3) лечение основного заболевания, послужившего причиной стационарозамещающей терапии, с использованием лекарственных средств, медицинских изделий, путем проведения медицинских манипуляций и хирургических операций.
31. При поступлении пациента в дневной стационар, в стационар на дому заполняется учетная медицинская документация согласно форме № 001/у "Медицинская карта стационарного пациента", утвержденной приказом № ҚР ДСМ-175/2020.
32. Пациенты, находящиеся на лечении в стационарозамещающих условиях, подлежат ежедневному осмотру медицинским работником.
33. Врач при оказании стационарозамещающей помощи в дневном стационаре и стационаре на дому осматривает пациента, корректирует проводимые диагностические исследования и лечение, при наличии показаний назначает дополнительные лабораторные, инструментальные исследования и консультации профильных специалистов, оказывает медицинскую помощь в соответствии со стандартами организации оказания медицинской помощи и КП.
34. При ухудшении состояния в дневном стационаре, медицинскими работниками организации здравоохранения, в которой находится пациент, оказывается неотложная медицинская помощь и при наличии медицинских показаний пациент направляется в круглосуточный стационар для продолжения лечения в сопровождении бригады скорой медицинской помощи.
35. При улучшении состояния и необходимости продолжения терапии, не требующей стационарозамещающей помощи, пациент направляется на дальнейшее амбулаторное лечение под наблюдение специалиста ПМСП по месту прикрепления.
36. При выписке из дневного стационара пациенту выдается медицинский документ по форме № 001-1/у "Выписка из медицинской карты амбулаторного, стационарного пациента" (далее – форме № 001-1/у), утвержденной приказом № ҚР ДСМ-175/2020, где указываются заключительный клинический диагноз, проведенный объем диагностических исследований, лечебных мероприятий, рекомендации по дальнейшему наблюдению и лечению.
Параграф 3. Порядок оказания эндокринологической помощи в стационарных условиях
37. При наличии у пациента показаний для стационарного лечения медицинская помощь осуществляется в соответствии с приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 20 декабря 2020 года № ҚР ДСМ-290/2020 "Об утверждении правил планирования объемов медицинских услуг в рамках гарантированного объема бесплатной медицинской помощи и (или) в системе обязательного социального медицинского страхования" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21844).

2) КХ сәйкес диагностикалық қызметтер, оның ішінде зертханалық және патологиялық-анатомиялық қызметтер (операциялық және биопсиялық материалды гистологиялық зерттеулер, цитологиялық зерттеулер);
3) дәрілік заттарды, медициналық бұйымдарды пайдалана отырып, медициналық манипуляциялар мен хирургиялық операциялар жүргізу арқылы стационарды алмастыратын терапияға себеп болған негізгі ауруды емдеуді қамтиды.
31. Пациент күндізгі стационарға, үйдегі стационарға түскен кезде № ҚР ДСМ-175/2020 бұйрығымен бекітілген "Стационарлық пациенттің медициналық картасы" № 001/е нысанына сәйкес есепке алу медициналық құжаттамасы толтырылады.
32. Стационарды алмастыратын жағдайда емделіп жатқан пациенттер медицина қызметкерінің күнделікті қарап-тексеруіне жатады.
33. Дәрігер күндізгі стационарда және үйдегі стационарда стационарды алмастыратын көмек көрсету кезінде пациентті қарап-тексереді, жүргізілетін диагностикалық зерттеулер мен емдеуді түзетеді, көрсетілімдер болған жағдайда денсаулық сақтау саласындағы стандарттарға және КХ сәйкес, бейінді мамандардың қосымша зертханалық, аспаптық зерттеулері мен консультацияларын тағайындайды.
34. Күндізгі стационарда жағдайы нашарлаған кезде пациент орналасқан денсаулық сақтау ұйымының медицина қызметкерлері шұғыл медициналық көмек көрсетеді және медициналық көрсетілімдер болған кезде пациент жедел медициналық жәрдем бригадасының алып жүруімен емдеуді жалғастыру үшін тәулік бойы стационарға жіберіледі.
35. Жай-күйі жақсарған кезде және стационарды алмастыратын көмекті қажет етпейтін терапияны жалғастыру қажеттілігі кезінде пациент бекітілген жері бойынша МСАК маманының бақылауымен одан әрі амбулаториялық емдеуге жіберіледі.
36. Күндізгі стационардан шығару кезінде пациентке № ҚР ДСМ-175/2020 бұйрығымен бекітілген "Амбулаториялық, стационарлық науқастың медициналық картасынан үзінді көшірме" № 001-1/е нысаны (бұдан әрі – № 001-1/е нысаны) бойынша медициналық құжат беріледі, онда қорытынды клиникалық диагноз, жүргізілген диагностикалық зерттеулердің, емдеу іс-шараларының көлемі, одан әрі бақылау және емдеу жөніндегі ұсынымдар көрсетіледі.
3-параграф. Стационарлық жағдайларда эндокринологиялық көмек көрсету тәртібі
37. Пациентте стационарлық емдеу үшін көрсетілімдер болған кезде медициналық көмек "Тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемі шеңберінде және (немесе) міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру жүйесінде медициналық көрсетілетін қызметтердің көлемін жоспарлау қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 20 желтоқсандағы № ҚР ДСМ-290/2020 бұйрығына сәйкес жүзеге асырылады (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21844 болып тіркелген).

38. Специализированная, в том числе ВТМП оказывается согласно приказу Министра здравоохранения Республики Казахстан от 8 декабря 2020 года № ҚР ДСМ-238/2020 "Об утверждении правил оказания специализированной, в том числе высокотехнологичной медицинской помощи" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21746).
39. Направление пациентов с заболеваниями эндокринной системы для получения специализированной медицинской помощи осуществляется через портал "Бюро госпитализации".
40. Стационарная помощь пациентам с заболеваниями эндокринной системы оказывается в эндокринологических отделениях (или на эндокринологических койках в составе терапевтических отделений) районных, городских, областных больниц, республиканских центров и научно-исследовательских институтов.
41. При угрозе жизни пациент с заболеванием эндокринной системы в экстренном порядке госпитализируется в палату (отделение) интенсивной терапии или реанимационное отделение, минуя приемное отделение.
42. В структуре эндокринологического отделения организуется палата интенсивной терапии (из расчета 1 койка на 10 пациентов отделения).
43. Клинический диагноз устанавливается не позднее трех календарных дней со дня поступления пациента в стационар.
Исключение составляют случаи, сложные в диагностическом отношении, при этом в медицинской карте указывается причина задержки постановки диагноза и назначаются дополнительные диагностические исследования и консультации профильных специалистов.
В день установления клинического диагноза в медицинской карте делается соответствующая запись.
44. При затруднении в верификации диагноза, неэффективности проводимого лечения назначается дополнительное обследование пациента в целях установления диагноза, определения тактики лечения и прогноза заболевания.
45. Экстренная госпитализация пациентов в медицинские организации при наличии медицинских показаний для оказания экстренной и неотложной медицинской помощи, осуществляется в соответствии с приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 30 ноября 2020 года № КР ДСМ-225/2020 "Об утверждении правил оказания скорой медицинской помощи, в том числе с привлечением медицинской авиации" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21713).
46. После завершения лечения в стационарных условиях пациенту выдается выписка из медицинской карты стационарного пациента по форме № 001-1/у, утвержденной приказом № ҚР ДСМ-175/2020.
Параграф 4. Порядок оказания медицинской помощи пациентам с сахарным диабетом

38. Мамандандырылған, оның ішінде ЖТМК "Мамандандырылған, оның ішінде жоғары технологиялық медициналық көмек көрсету қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 8 желтоқсандағы № ҚР ДСМ-238/2020 бұйрығына сәйкес көрсетіледі (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21746 болып тіркелген).
39. Мамандандырылған медициналық көмек алу үшін эндокриндік жүйе ауруларымен ауыратын пациенттердің жолдамасы "Емдеуге жатқызу бюросы" порталы арқылы жүзеге асырылады.
40. Эндокриндік жүйе ауруларымен ауыратын пациенттерге стационарлық көмек көрсету аудандық, қалалық, облыстық ауруханалардың, республикалық орталықтар мен ғылыми-зерттеу институттарының эндокринологиялық бөлімшелерінде (немесе терапия бөлімшелері құрамындағы эндокринологиялық төсектерде) көрсетіледі.
41. Өмірге қауіп төнген жағдайда эндокриндік жүйе ауруларымен ауыратын пациент жедел түрде қабылдау бөлімшесінде қабылданбастан бірден, қарқынды терапия палатасына (бөлімшесіне) немесе реанимациялық бөлімшеге жатқызылады.
42. Эндокринологиялық бөлімшенің құрылымында қарқынды терапия палатасы ұйымдастырылады (бөлімшенің 10 пациентіне шаққанда 1 төсек есебінен).
43. Клиникалық диагноз пациент стационарға түскен күннен бастап күнтізбелік үш күннен кешіктірілмей белгіленеді.
Диагностикалық тұрғыдан күрделі жағдайларды қоспағанда, бұл ретте медициналық картада диагнозды кешіктірудің себебі көрсетіледі және қосымша диагностикалық зерттеулер мен мамандардың консультациялары тағайындалады.
Клиникалық диагноз қойылған күні медициналық картада тиісті жазба жасалады.
44. Диагнозды верификациялау, жүргізілетін емнің тиімсіздігі қиындаған кезде диагнозды белгілеу, емдеу тактикасын және аурудың болжамын анықтау мақсатында пациентті қосымша зерттеп-қарау тағайындалады.
45. Шұғыл және кезек күттірмейтін медициналық көмек көрсету үшін медициналық көрсетілімдер болған кезде пациенттерді медициналық ұйымға шұғыл емдеуге жатқызу "Жедел медициналық жәрдем, оның ішінде медициналық авиацияны тарта отырып көрсету қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 30 қарашадағы №КР ДСМ-225/2020 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21713 болып тіркелген) сәйкес жүзеге асырылады.
46. Стационарлық жағдайда ем аяқталғаннан кейін пациентке № ҚР ДСМ-175/2020 бұйрығымен бекітілген № 001-1/е нысаны бойынша стационарлық науқастың медициналық картасынан үзінді көшірмесі беріледі.
4-параграф. Қант диабетімен ауыратын пациенттерге медициналық көмек көрсету тәртібі

47. При выявлении уровня глюкозы плазмы или сыворотки крови натощак 5,6 ммоль/л - 6,9 ммоль/л пациенту врач ПМСП направляет пациента на проведение перорального глюкозотолерантного теста (далее – ПГТТ).
После проведения ПГТТ при глюкозе плазмы 7,8-11,0 ммоль/л пациент направляется на определение гликолизированного гемоглобина.
При уровне гликолизированного гемоглобина 5,6 - 6,4 % врач ПМСП направляет пациента на консультацию к врачу эндокринологу.
48. При выявлении в сыворотке или плазме крови натощак уровня глюкозы 7 ммоль/л и выше, уровня гликолизированного гемоглобина 6,5 % и выше врач ПМСП направляет пациента на консультацию к врачу эндокринологу.
49. Диагноз "Преддиабет" и "Сахарный диабет" выставляет врач эндокринолог, который назначает лечение согласно КП, вносит данные пациента в МИС и направляет пациента для раннего выявления осложнений в "кабинет диабетической ретинопатии", "кабинет диабетической стопы" и для обучения в "кабинет школы диабета".
50. Врач эндокринолог предоставляет врачу ПМСП, направившему пациента на консультацию, консультативно-диагностическое заключение в форму № 052/у, в котором указывает результаты проведенного обследования, лечения и рекомендации по дальнейшему лечению пациента.
51. Врач ПМСП осуществляет дальнейшее наблюдение за пациентом с сахарным диабетом 2 типа (далее – СД 2 типа) с периодичностью сроков наблюдения, обязательного минимума и кратности диагностических исследований.
52. При наличии развития осложнений и декомпенсации СД 2 типа врач эндокринолог ПМСП выдает направление на плановую госпитализацию, продлевает лист о временной нетрудоспособности.
53. Для пациентов с СД 2 типа при изменении сахароснижающей терапии:
1) с пероральных сахароснижающих средств (далее – ПССС) на интенсифицированную инсулинотерапию (базиз-болюсная терапия) выдается глюкометр с тест полосками в количестве не менее 4 тест полосок и 4 иглы для шприца ручки в сутки;
2) при добавлении к ПССС инсулиновых смесей выдается глюкометр с тест полосками в количестве не менее 2 тест полосок в день + 1 гликемический профиль в неделю (не менее 4 раз в сутки) и 2 иглы для шприца ручки в сутки;
3) при добавлении к ПССС базального инсулина выдается глюкометр с тест полосками в количестве не менее 1 тест полоски + 1 гликемический профиль в неделю (не менее 4 раз в сутки) и 1 иглу для шприца ручки в сутки.
54. Для пациентов с СД 1 типа выдается глюкометр с тест полосками в количестве не менее 4 тест полосок в день.

47. Плазма глюкозасының немесе аш қарынға қан сарысуының деңгейі 5,6 ммоль/л-6,9 ммоль/л анықталған кезде, МСАК дәрігері пациентке ауыз арқылы қолданылған глюкозаға төзімділік тесттін (бұдан әрі – АҚГТ) жүргізуге жібереді.
Плазма глюкозасы 7,8-11,0 ммоль/л кезінде АҚГТ жүргізгеннен кейін пациент гликозилденген гемоглобинді анықтауға жіберіледі. Гликозилденген гемоглобин 5,6 - 6,4% деңгейінде болған кезде МСАК дәрігері пациентті эндокринолог дәрігерге консультацияға жібереді.
48. Қан сарысуында немесе аш қарынға қан плазмасында глюкоза деңгейі 7 ммоль/л және одан жоғары, гликозилденген гемоглобин деңгейі 6,5% және одан жоғары болып анықталған кезде, МСАК дәрігері пациентті эндокринолог дәрігердің консультациясына жібереді.
49. "Преддиабет" және "Қант диабеті" диагнозын эндокринолог дәрігер қояды, ол КХ сәйкес емдеуді тағайындайды, пациенттің деректерін МАЖ-ға енгізеді және пациентте асқынуларды ерте анықтау үшін "диабеттік ретинопатия кабинетіне", "диабеттік табан кабинетіне" және "қант диабеті мектебі кабинетіне" оқуға жібереді.
50. Эндокринолог дәрігер пациентті консультацияға жіберген МСАК дәрігеріне № 052/е нысанына консультациялық-диагностикалық қорытынды ұсынады, онда жүргізілген зерттеп-қарау және емдеудің нәтижелері, сондай-ақ пациентті одан әрі емдеу бойынша ұсынымдар көрсетіледі.
51. МСАК дәрігері бақылау мерзімдерінің жиілігімен, диагностикалық зерттеулердің міндетті минимумы мен еселігімен 2 типті қант диабеті бар пациентті (бұдан әрі – 2 типті ҚД) одан әрі бақылауды жүзеге асырады.
52. 2 типті ҚД асқынулары мен декомпенсациясы дамыған жағдайда МСАК эндокринолог дәрігері жоспарлы емдеуге жатқызуға жолдама береді, еңбекке уақытша қабілетсіздік туралы парақты ұзартады.
53. 2 типті ҚД ауыратын пациенттер үшін қантты төмендететін терапия өзгерген кезде:
1) қарқынды инсулин терапиясына (базис-болюс терапиясы) ауыз арқылы қолданылатын қантты төмендететін құралдардан (бұдан әрі – АҚҚТҚ) тәулігіне кемінде 4 тестжолағы мөлшерінде тест жолақтары бар глюкометр және шприц-қаламға арналған 4 ине беріледі;
2) АҚҚТҚ инсулин қоспаларын қосқан кезде күніне кемінде 2 тест жолағы мөлшерінде тест жолақтары бар глюкометр + аптасына 1 гликемиялық профиль (тәулігіне кемінде 4 рет) және тәулігіне шприц-қаламға 2 ине беріледі;
3) АҚҚТҚ базистік инсулин қосылған кезде кемінде 1 тест жолағы мөлшерінде тест жолақтары бар глюкометр + аптасына 1 гликемиялық профилі (тәулігіне кемінде 4 рет) және тәулігіне шприц-қаламға 1 ине беріледі;
54. 1 типті ҚД ауыратын пациенттер үшін күніне кемінде 4 тест жолағы мөлшерінде тест жолағы бар глюкометр беріледі.

55. При СД 1 типа у детей от 1 года до 18 лет используется инсулиновая помпа с постоянной подкожной инфузией инсулина (далее – ППИИ):
1) отбор пациентов для ППИИ осуществляется комиссией, в составе представителя местного органа государственного управления здравоохранения областей, городов республиканского значения и столицы (далее – Управление здравоохранения), регионального внештатного эндокринолога, представителей неправительственных организаций;
2) обеспечение инсулиновой помпой и расходными материалами: резервуар 120 штук в год, инфузионная система 120 штук в год осуществляется за счет средств ГОБМП;
3) обучение специалиста, осуществляющего контроль за терапией ППИИ, входит в компетенцию главного врача медицинской организации ПМСП;

55. 1 жастан 18 жасқа дейінгі балаларда 1-ші типті ҚД инсулин инфузиясымен мен инсулинді тұрақты тері асты помпасы (бұдан әрі – ИТТИ) пайдаланылады.
1) ИТТИ үшін пациенттерді іріктеу облыстық, республикалық маңызы бар қалалардың және астананың денсаулық сақтау басқармасының жергілікті органдарының (бұдан әрі – Денсаулық сақтау басқармасы) өңірлік штаттан тыс эндокринолог, үкіметтік емес ұйымдардың өкілдері құрамында комиссия жүзеге асырады;
2) инсулин помпасымен және шығыс материалдарымен қамтамасыз ету: жылына 120 дана резервуар, жылына 120 дана инфузиялық жүйе ТМККК шеңберінде бөлінген қаражат есебінен жүзеге асырылады;
3) ИТТИ терапиясын бақылауды жүзеге асыратын маманды оқыту МСАК медициналық ұйымның бас дәрігерінің құзыретіне кіреді,

4) учет инсулиновых помп осуществляется Управлением здравоохранения;
5) лица старше 18 лет, обучающиеся по очной форме обучения в организациях среднего, технического и профессионального, послесреднего, высшего образования, а также послевузовского образования на время обучения обеспечиваются расходными материалами к инсулиновой помпе за счет средств ОСМС (резервуар, инфузионная система);
6) обеспечение инсулиновой помпой и расходными материалами (резервуар, инфузионная система) беременных женщин 18 лет и старше с впервые выявленным СД 1 типа и состоящими на учете с диагнозом СД 1 типа на время беременности и родов за счет средств ОСМС.

4) инсулин помпаларын есепке алу Денсаулық сақтау басқармасы жүзеге асырады;
5) орта техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі және жоғары білім беру ұйымдарында күндізгі оқу бөлімінде, сондай-ақ жоғары оқу орындарынан кейінгі ұйымдарда 18 жастан асқан білім алушыларын оқу кезінде инсулин помпаларымен (резервуар, инфузия жасау) шығыс материалдармен МӘМС қаражаты есебінен қамтамасыз етіледі;
6) 1-типті ҚД алғаш анықталған және 1-ші типті есепте тұратын 18 жастағы және жасы одан жоғары жүкті әйелдердің жүктілігі және босануы кезінде инсулин помпаларымен (резервуар, инфузия жасау) қажетті материал) және шығыс материалдарымен қамтамасыз ету МӘМС қаражаты есебінен жүргізіледі.

Глава 5. Штаты работников организаций здравоохранения, оказывающих эндокринологическую помощь
56. Штаты работников организаций здравоохранения, оказывающих эндокринологическую помощь устанавливаются штатными нормативами согласно приложениям 1 и 2 к настоящему Стандарту.
Глава 6. Оснащение медицинскими изделиями организаций здравоохранения, оказывающих эндокринологическую помощь
57. Оснащение медицинскими изделиями организаций здравоохранения, оказывающих эндокринологическую помощь осуществляется согласно приложениям 3, 4, 5 и 6 к настоящему Стандарту.
Приложение 1
к стандарту организации оказания
эндокринологической помощи
в Республике Казахстан
Штатные нормативы оказания эндокринологической помощи на уровне ПМСП
№ п/п
Наименование должностей
Количество должностей (штатные единицы)
1.

5-тарау. Эндокринологиялық көмек көрсететін денсаулық сақтау ұйымдары қызметкерлерінің штаты
56. Эндокринологиялық көмек көрсететін денсаулық сақтау ұйымдары қызметкерлерінің штаттары осы Стандартқа 1 және 2-қосымшаларға сәйкес штаттық нормативтермен белгіленеді.
6-тарау. Эндокринологиялық көмек көрсететін денсаулық сақтау ұйымдарын медициналық бұйымдармен жарақтандыру
57. Эндокринологиялық көмек көрсететін денсаулық сақтау ұйымдарын медициналық жабдықтармен жарақтандыру осы Стандартқа 3, 4, 5 және 6-қосымшаларға сәйкес жүзеге асырылады.
Қазақстан Республикасында
эндокринологиялық көмек
көрсетуді ұйымдастыру
стандартына
1-қосымша
МСАК деңгейінде эндокринологиялық көмек көрсетудің штаттық нормативтері
Р/с №
Лауазымдар атауы
Лауазымдар саны (штат бірлігі)
1.