Об утверждении Правил внутреннего распорядка и содержания подозреваемых и обвиняемых на гауптвахте органов военной полиции Вооруженных Сил Республики Казахстан
Приказ Министра обороны Республики Казахстан от 12 апреля 2023 года № 322. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 13 апреля 2023 года № 32297.
Сноска. В заголовок приказа вносится изменение на казахском языке, текст на русском языке не меняется в соответствии с приказом Министра обороны РК от 09.10.2023 № 1009 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с подпунктом 3) пункта 1 статьи 9 Закона Республики Казахстан "Об органах военной полиции", ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить Правила внутреннего распорядка и содержания подозреваемых и обвиняемых на гауптвахте органов военной полиции Вооруженных Сил Республики Казахстан, согласно приложению к настоящему приказу.
Сноска. В пункт 1 указанного приказа вносится изменение на казахском языке, текст на русском языке не меняется в соответствии с приказом Министра обороны РК от 09.10.2023 № 1009 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. Признать утратившим силу приказ Министра обороны Республики Казахстан от 20июля 2017 года № 366 "Об утверждении Правил внутреннего распорядка и содержания подозреваемых и обвиняемых на гауптвахте органов военной полиции Вооруженных Сил Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 15526).
3. Главному управлению военной полиции Вооруженных Сил Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства обороны Республики Казахстан после его первого официального опубликования;
3) направление сведений в Юридический департамент Министерства обороны Республики Казахстан об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта, в течение десяти календарных дней со дня его первого официального опубликования.
4. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на начальника Главного управления военной полиции Вооруженных Сил Республики Казахстан.
5. Настоящий приказ довести до должностных лиц в части, их касающейся.
6. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр обороны
Республики Казахстан
Р. Жаксылыков
Утверждены приказом
Министр обороны
Республики Казахстан
от 12 апреля 2023 года № 322
Правила внутреннего распорядка и порядка содержания подозреваемых и обвиняемых на гауптвахте органов военной полиции Вооруженных Сил Республики Казахстан

Қазақстан Республикасы Қарулы Күштері əскери полиция органдарының гауптвахтасындағы ішкі тәртіптеме жəне онда күдіктілер мен айыпталушыларды ұстау қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрінің 2023 жылғы 12 сәуірдегі № 322 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2023 жылғы 13 сәуірде № 32297 болып тіркелді.
Ескерту. Бұйрықтың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Қорғаныс министрінің 09.10.2023 № 1009 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
"Әскери полиция органдары туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 9-бабы 1-тармағының 3) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Осы бұйрыққа қосымшаға сәйкес Қазақстан Республикасы Қарулы Күштері әскери полиция органдарының гауптвахтасындағы ішкі тәртіптеме және онда күдіктілер мен айыпталушыларды ұстау қағидалары бекiтілсiн.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қорғаныс министрінің 09.10.2023 № 1009 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2. "Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерінің әскери полиция органдарының гаупвахтасындағы ішкі тәртіптеме және онда күдіктілер мен айыпталушыларды ұстау қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрінің 2017 жылғы 20 шілдедегі № 366 бұйрығының (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 15526 болып тіркелген) күші жойылды деп танылсын.
3. Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерінің Әскери полициясы бас басқармасы Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты алғашқы ресми жарияланғанынан кейін Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігінің интернет-ресурсына орналастыруды;
3) алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн ішінде осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігінің Заң департаментіне жолдауды қамтамасыз етсін.
4. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Қарулы Күштері Әскери полициясы бас басқармасының бастығына жүктелсін.
5. Осы бұйрық лауазымды адамдарға, оларға қатысты бөлігінде жеткізілсін.
6. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Қорғаныс министрі
Р. Жаксылыков
Қазақстан Республикасы
Қорғаныс министрі
2023 жылғы 12 сәуірдегі
№ 322 бұйрығымен
бекітілген
Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерінің әскери полиция органдарының гауптвахтасындағы ішкі тәртіптеме және онда күдіктілер мен айыпталушыларды ұстау қағидалары

Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила внутреннего распорядка и содержания подозреваемых и обвиняемых на гауптвахте органов военной полиции Вооруженных Сил Республики Казахстан (далее – Правила) определяют внутренний распорядок и содержания подозреваемых и обвиняемых (далее – военнослужащие, водворенные на гауптвахту) на гауптвахте органов военной полиции Вооруженных Сил Республики Казахстан (далее - гауптвахты).
Сноска. В пункт 1 указанного приказа вносится изменение на казахском языке, текст на русском языке не меняется в соответствии с приказом Министра обороны РК от 09.10.2023 № 1009 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. Внутренний распорядок на гауптвахте утверждается начальником органа военной полиции по форме, согласно приложению 1 к настоящим Правилам.
3. Военнослужащие, водворенные на гауптвахту, обеспечиваются питанием согласно нормам снабжения продовольствием, кормами, оборудованием, столово-кухонной посудой и техникой продовольственной службы Вооруженных Сил Республики Казахстан на мирное время, утвержденных приказом Министра обороны Республики Казахстан от 18 июня 2015 года № 353 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 11844). Зачисление их на питание производится по продовольственным аттестатам.
Военнослужащие, водворенные на гауптвахту, не имеющие продовольственных аттестатов, зачисляются на довольствие на основании выписки из приказа начальника органа военной полиции (командира воинской части).
Если при гауптвахте пища не готовится, то порядок ее доставки на гауптвахту устанавливает начальник органа военной полиции.
Военнослужащие, водворенные на гауптвахту, принимают пищу в камерах.
4. Взаимоотношения между военнослужащими, водворенными на гауптвахту по иным основаниям, и военнослужащими органов военной полиции определяются общевоинскими уставами Вооруженных Сил, других войск и воинских формирований Республики Казахстан, утвержденных Указом Президента Республики Казахстан 5 июля 2007 года № 364 (далее – Общевоинские уставы).
5. Военнослужащие органов военной полиции применяют физическую силу, специальные средства, в том числе служебных собак, и оружие, в соответствии с Общевоинскими уставами и статьями 10-12 Закона Республики Казахстан "Об органах военной полиции", (далее - Закон).
Глава 2. Прием и размещение военнослужащих, водворенных на гауптвахту по камерам
6. Прием военнослужащих, водворяемых на гауптвахту, производится круглосуточно начальником гауптвахты или начальником дежурной смены гауптвахты (далее – принимающее лицо), который:

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Қазақстан Республикасы Қарулы Күштері әскери полиция органдарының гауптвахтасындағы ішкі тәртіптеме және онда күдіктілер мен айыпталушыларды ұстау қағидалары (бұдан әрi – Қағидалар) Қазақстан Республикасы Қарулы Күштері әскери полиция органының гауптвахтасындағы (бұдан әрі – гауптвахталар) iшкi тәртiптемені және онда күдіктілер мен айыпталушыларды (бұдан әрі – гауптвахтаға қамауға алынған әскери қызметшілер) ұстауды айқындайды.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қорғаныс министрінің 09.10.2023 № 1009 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2. Гауптвахтадағы ішкі тәртіптемені осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша әскери полиция органының бастығы бекітеді.
3. Гауптвахтаға қамауға алынған әскери қызметшілер Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрінің 2015 жылғы 18 маусымдағы № 353 бұйрығымен бекітілген Бейбiт уақытқа арналған Қазақстан Республикасының Қарулы Күштерiн азық-түлiкпен, азықпен, жабдықпен, асханалық-асүйлік ыдыспен және азық-түлік қызметінің техникасымен жабдықтау нормаларына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11844 болып тіркелген) сәйкес тамақтанумен қамтамасыз етіледі. Оларды тамақтануға қабылдау азық-түлік аттестаттары бойынша жүргізіледі.
Азық-түлік аттестаттары жоқ гауптвахтаға қамауға алынған әскери қызметшілер әскери полиция органы бастығының (әскери бөлім командирінің) бұйрығынан үзінді негізінде жабдықталымға қабылданады.
Егер гауптвахта жанынан тағам дайындалмаса, онда оны гауптвахтаға жеткізу тәртібін әскери полиция органының бастығы белгілейді.
Гауптвахтаға қамауға алынған әскери қызметшілер камераларда тамақтанады.
4. Өзге негіздер бойынша гауптвахтаға қамауға алынған әскери қызметшілер мен әскери полиция органдарының әскери қызметшілері арасындағы өзара қарым-қатынас Қазақстан Республикасы Президентінің 2007 жылғы 5 шілдедегі № 364 Жарлығымен бекітілген Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерінің, басқа да әскерлері мен әскери құралымдарының жалпыәскери жарғыларында (бұдан әрі – Жалпыәскери жарғылар) айқындалады.
5. Әскери полиция органдарының әскери қызметшілері Жалпыәскери жарғыларға және "Әскери полиция органдары туралы" Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі – Заң) 1012-баптарына сәйкес күшті, арнайы құралдарды, оның ішінде қызметтік иттерді және қаруды қолданады.
2-тарау. Гауптвахтаға қамауға алынған әскери қызметшілерді қабылдау және камералар бойынша орналастыру
6. Гауптвахтаға қамауға алынатын әскери қызметшілерді қабылдауды тәулік бойы гауптвахта бастығы немесе гауптвахтаның кезекші ауысым бастығы (бұдан әрі – қабылдаушы адам) жүргізеді, ол:

1) проверяет наличие документов и правильность их оформления, дающих основание для приема лица, доставленного на гауптвахту, предусмотренных пунктом 7 настоящих Правил;
2) проводит опрос военнослужащих, водворяемых на гауптвахту и сверяет ответы со сведениями, указанными в документе, удостоверяющем его личность;
3) в присутствии медицинского работника (фельдшера) органов военной полиции, проводится медицинский осмотр (лицом одного пола).
Сведения о военнослужащем, водворенном на гауптвахту, а также об изъятых и принятых на хранение документах, вещах, предметах, изделиях, веществах, ценностях и сумме денег вносятся принимающим лицом в журнал учета лиц, содержащихся на гауптвахте (далее – Журнал учета) по форме, согласно приложению 2 к настоящим Правилам, в присутствии военнослужащего, водворяемого на гауптвахту.
Сноска. Пункт 6 - в редакции приказа Министра обороны РК от 09.10.2023 № 1009 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
7. Сопровождающими документами военнослужащих, водворенных на гауптвахту являются:
1) документ, удостоверяющий личность;
2) протокол задержания;
3) постановление судьи о санкционировании меры пресечения в виде содержания под стражей;
4) постановление суда об избрании меры пресечения в виде содержания под стражей, вынесенное в ходе судебного разбирательства;
5) копия приговора;
6) распоряжение об его исполнении.
8. В тех случаях, когда на гауптвахту представляется выписка из постановления судьи либо суда об избрании меры пресечения в виде ареста, в ней указываются полные анкетные данные лица, в отношении которого применена эта мера пресечения. Выписка заверяется подписью должностного лица, скрепляется гербовой печатью и подлежит замене не позднее трех календарных дней копией постановления.
9. Документы, удостоверяющие личность военнослужащих, водворенных на гауптвахту, хранятся в личном деле, по запросу выдаются представителю органа, ведущего уголовный процесс, под расписку с последующим возвратом.
10. Военнослужащие, водворяемые на гауптвахту, которые по заключению медицинского работника (фельдшера) нуждаются в срочном стационарном лечении, на гауптвахту не принимаются и незамедлительно направляются на лечение в медицинское учреждение.
11. После прохождения медицинского осмотра и получения его результатов, военнослужащие, водворенные на гауптвахту, получают постельные принадлежности.
12. Военнослужащим, водворенным на гауптвахту военнослужащими гауптвахты представляется информация о правах и обязанностях, режиме содержания, дисциплинарных требованиях, порядке подачи заявлений и жалоб (как в письменном виде, так и в устном виде).

1) осы Қағидалардың 7-тармағында көзделген гауптвахтаға жеткізілген адамды қабылдау үшін негіз болатын құжаттардың бар болуын және олардың дұрыс ресімделуін тексереді;
2) гауптвахтаға қамауға алынатын әскери қызметшілерге сауалнама жүргізеді және жауабын оның жеке басын куәландыратын құжатта көрсетілген мәліметтермен салыстырады;
3) әскери полиция органы медицина қызметкерінің (фельдшердің) қатысуымен медициналық қарап-тексеруді (онымен жынысы бір адам) жүргізеді.
Гауптвахтаға қамауға алынған әскери қызметші туралы, сондай-ақ алынған және сақтауға қабылданған құжаттар, заттар, нәрселер, бұйымдар, құндылық пен ақша сомасы туралы мәліметтерді қабылдаушы адам гауптвахтаға қамауға алынатын әскери қызметшінің қатысуымен осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша гауптвахтада ұсталатын адамдарды есепке алу журналына (бұдан әрі – Есепке алу журналы) енгізеді.
Ескерту. 6-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қорғаныс министрінің 09.10.2023 № 1009 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
7. Гауптвахтаға қамауға алынған әскери қызметшілердің ілеспе құжаттары:
1) жеке басын куәландыратын құжат;
2) ұстау хаттамасы;
3) судьяның күзетпен ұстау түріндегі бұлтартпау шарасын санкциялау туралы қаулысы;
4) сот талқылау барысында шығарылған күзетпен ұстау түріндегі бұлтартпау шарасын таңдау туралы сот қаулысы;
5) үкімнің көшірмесі;
6) оны орындау туралы өкім болып табылады.
8. Гауптвахтаға қамауға алу түріндегі бұлтартпау шарасын таңдау туралы судьяның не соттың қаулысынан үзінді ұсынылған жағдайда онда оған қатысты осы бұлтартпау шарасы қолданылған адамның толық сауалнамалық деректері көрсетіледі. Үзінді лауазымды адамның қолтаңбасымен расталады, елтаңбалы мөрмен бекітіледі және күнтізбелік үш күннен кешіктірілмей қаулының көшірмесімен ауыстырылуға тиіс.
9. Гауптвахтаға қамауға алынған әскери қызметшілердің жеке басын куәландыратын құжаттар жеке істе сақталады, сұрау салу бойынша кейіннен қайтарумен қылмыстық процесті жүргізетін органның өкіліне қолын қойғызып беріледі.
10. Медицина қызметкерінің (фельдшердің) қорытындысы бойынша шұғыл стационарлық емделуге мұқтаж гауптвахтаға қамауға алынатын әскери қызметшілер гауптвахтаға қабылданбайды және дереу медициналық мекемеге емделуге жіберіледі.
11. Медициналық қарап-тексеруден өткеннен және оның нәтижесін алғаннан кейiн гауптвахтаға қамауға алынған әскери қызметшілер төсек жабдығын алады.
12. "Гауптвахтаға қамауға алынған әскери қызметшілерге құқықтары мен мiндеттерi, ұстау режимi, тәртiптiк талаптар, өтiнiштер мен шағымдарды беру тәртiбi туралы ақпаратты (жазбаша және ауызша түрде) гауптвахта әскери қызметшілері ұсынады.

Сноска. Пункт 12 - в редакции приказа Министра обороны РК от 09.10.2023 № 1009 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
13. Военнослужащие, водворенные на гауптвахту, соблюдают Требования к поведению подозреваемых и обвиняемых, водворенных на гауптвахту согласно приложению 3 к настоящим Правилам.
14. При каждой гауптвахте на стенде размещается информация об основных правах и обязанностях, поведении военнослужащих, водворенных на гауптвахту.
15. Военнослужащие, водворенные на гауптвахту, размещаются по камерам раздельно и отдельно от других содержащихся на гауптвахте, с соблюдением следующих требований:
1) офицеры – отдельно от военнослужащих, проходящих воинскую службу по контракту на должностях сержантского и рядового составов;
2) военнослужащие срочной воинской службы – отдельно от категории военнослужащих, указанных в подпункте 1) настоящего пункта Правил;
3) военнослужащие – женщины – отдельно от мужчин;
4) военнослужащие, подозреваемые или обвиняемые по одному уголовному делу или по нескольким, связанным между собой делам;
5) по решению начальника гауптвахты либо по письменному решению лица или органа, в производстве которого находится уголовное дело, подозреваемые и обвиняемые, жизни и здоровью которых угрожает опасность со стороны других подозреваемых и обвиняемых;
6) военнослужащие, больные инфекционными заболеваниями или нуждающиеся в особом медицинском уходе и наблюдении.
Размещение по камерам производится начальником гауптвахты или начальником дежурной смены, в соответствии с Планом покамерного размещения, утвержденным начальником органа военной полиции по форме, согласно приложению 4 к настоящим Правилам.
Сноска. Пункт 15 - в редакции приказа Министра обороны РК от 09.10.2023 № 1009 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
16. Военнослужащие, водворенные на гауптвахту, содержатся в закрытых на замки общих камерах, описание общих камер приведено в приложении 5 к настоящим Правилам.
Размещение военнослужащих, водворенных на гауптвахту в одиночные камеры допускается по мотивированному решению начальника гауптвахты в следующих случаях:
1) при отсутствии иной возможности обеспечить соблюдение требований раздельного размещения, предусмотренных статьей 32 Закона Республики Казахстан "О порядке и условиях содержания лиц в специальных учреждениях, специальных помещениях, обеспечивающих временную изоляцию от общества" (далее – Закона);

Ескерту. 12-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қорғаныс министрінің 09.10.2023 № 1009 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
13. Гауптвахтаға қамауға алынған әскери қызметшілер осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес гауптвахтаға қамауға алынған күдіктілер мен айыпталушылардың өзін-өзі ұстау талаптарын сақтайды.
14. Әрбiр гауптвахта стендісінде гауптвахтаға қамауға алынған әскери қызметшілердің негiзгi құқықтары мен мiндеттерi, өзін-өзі ұстау қағидалары туралы ақпарат орналастырылады.
15. Гауптвахтаға қамауға алынған әскери қызметшілер мынадай талаптарды сақтап, камера бойынша бөлек және басқа гауптвахтада ұсталатындардан жеке орналастырылады:
1) офицерлер – сержант пен қатардағы жауынгер құрамы лауазымында келісімшарт бойынша әскери қызмет өткеретін әскери қызметшіден бөлек;
2) мерзімді әскери қызмет әскери қызметшілері – Қағидалардың осы тармағының 1) тармақшасында көрсетілген әскери қызметшілер санатынан бөлек;
3) әскери қызметші әйелдер – ер адамдардан бөлек;
4) бір қылмыстық іс бойынша немесе өзара байланысты бірнеше іс бойынша күдікті немесе айыпталушы әскери қызметшілер;
5) гауптвахта бастығының шешімі бойынша не іс жүргізуінде қылмыстық іс бар адамның немесе органның жазбаша шешімі бойынша басқа күдіктілер мен айыпталушылар тарапынан өмірі мен денсаулығына қауіп төнетін күдіктілер мен айыпталушылар;
6) инфекциялық аурулармен ауырған немесе ерекше медициналық күтімге және қадағалауға мұқтаж әскери қызметшілер.
Камера бойынша орналастыруды осы Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес нысан бойынша әскери полиция органының бастығы бекіткен Камера бойынша орналастыру жоспарына сәйкес гауптвахта бастығы немесе кезекші ауысым бастығы жүргізеді.
Ескерту. 15-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қорғаныс министрінің 09.10.2023 № 1009 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
16. Гауптвахтаға қамауға алынған әскери қызметшілер құлыпқа жабылатын ортақ камерада ұсталады, ортақ камералардың сипаттамасы осы Қағидаларға 5-қосымшада келтірілген.
Гауптвахтаға қамауға алынған әскери қызметшілерді гауптвахта бастығының дәлелді шешімі бойынша мынадай жағдайда:
1) "Адамдарды қоғамнан уақытша оқшаулауды қамтамасыз ететін арнаулы мекемелерде, арнаулы үй-жайларда ұстау тәртібі мен шарттары туралы" Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі – Заң) 32-бабында көзделген бөлек орналастыру талаптарын сақтауды қамтамасыз етудiң өзге де мүмкiндiгi болмаған кезде;

2) в интересах обеспечения безопасности жизни и здоровья военнослужащих, водворенных на гауптвахту;
3) при наличии письменного заявления военнослужащего, водворенного на гауптвахту, об одиночном содержании;
4) оскорбления других обвиняемых и подозреваемых, личного состава дежурной смены гауптвахты;
5) неисполнение требований дежурной смены гауптвахты или других должностных лиц органа военной полиции;
6) нарушения Требований к поведению подозреваемых и обвиняемых, водворенных на гауптвахту;
7) хранения, изготовления и использования предметов, веществ, по Перечню запрещенных предметов и веществ, указанных в приложении 6 к настоящим Правилам (далее – запрещенные предметы);
8) участия в азартных играх.
Сноска. Пункт 16 - в редакции приказа Министра обороны РК от 09.10.2023 № 1009 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
17. В соответствии с пунктом 2 статьи 31 Закона, размещение военнослужащих, водворенных на гауптвахту, в одиночных камерах на срок более одних суток допускается по мотивированному постановлению органа военной полиции, санкционированному прокурором.
18. Изоляция военнослужащих, водворенных на гауптвахту обеспечивается при всех перемещениях (передвижение по коридорам и территории гауптвахты, при проведении прогулок, санитарной обработки, на объектах работ и другое).
19. Для обеспечения изоляции, на окнах камер оборудуются решетки, не препятствующие естественному освещению камеры. Окна камер имеют достаточные размеры, не препятствующие естественному освещению в дневное время и доступу воздуха в камеры.
Глава 3. Проведение личного обыска, досмотра вещей военнослужащих, водворенных на гауптвахту
20. Военнослужащие, водворенные на гауптвахту, подвергаются личному обыску, а их личные вещи досмотру.
21. Личный обыск военнослужащих, водворенных на гауптвахту, и досмотр вещей производятся с целью обнаружения и изъятия у них запрещенных предметов.
22. Личный обыск подразделяется на полный и неполный.
23. Полному обыску подвергаются военнослужащие, водворенные на гауптвахту, перед приемом и отправкой за ее пределы, при водворении в одиночную камеру.
Полный обыск, сопровождается тщательным осмотром военнослужащего, его одежды и обуви, предлагается полностью раздеться, обнажить соответствующие участки тела. Пластырные наклейки, гипсовые и другие повязки, если они имеются, проверяются с разрешения медицинского работника (фельдшера).
После этого проводится телесный осмотр, при котором проверяются межпальцевые промежутки руки, ног, подошвы стоп, кисти рук с обеих сторон, кожный покров, ушные раковины, полость рта и носа, подмышечные впадины, промежность ног, а также имеющиеся хирургические рубцы, волосы на голове расчесываются.
После телесного осмотра производится досмотр одежды, обуви и белья. Одежда просматривается и прощупывается, швы, складки, двойные слои материи и подкладка. Подозрительные места прокалываются шилом и распарываться по швам. Карманы, рукава одежды, брюки, белье, носки, чулки выворачиваются наизнанку. Металлические пуговицы, крючки и пряжки срезаются и заменяются неметаллическими. Обувь проверяется с внутренней и внешней стороны, при этом обращается внимание на подкладки, подклейки, стельки и каблуки, которые могут отпарываться и срезаться. Металлические косячки и подковы с обуви снимаются, шнурки изымаются.

2) гауптвахтаға қамауға алынған әскери қызметшілердің өмiрі мен денсаулығы қауiпсiздiгiн қамтамасыз ету мүддесiнде;
3) гауптвахтаға қамауға алынған әскери қызметшінің жеке ұстау туралы жазбаша өтiнiші болған кезде;
4) басқа айыпталушылар мен күдіктілерді, гауптвахта кезекші ауысымының жеке құрамын қорлаған;
5) гауптвахта кезекші ауысымының немесе әскери полиция органының басқа да лауазымды адамдарының талаптарын орындамаған;
6) гауптвахтаға қамауға алынған күдіктілер мен айыпталушылардың өзін-өзі ұстауына қойылатын талаптар бұзылған;
7) осы Қағидаларға 6-қосымшада көрсетілген Тыйым салынған заттар мен құралдар тізбесі (бұдан әрі – тыйым салынған заттар) бойынша заттар, құралдар сақталған, жасалған және пайдаланылған кезде;
8) құмар ойындарына қатысқан жағдайда жеке камераға орналастыруға жол беріледі.
Ескерту. 16-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қорғаныс министрінің 09.10.2023 № 1009 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
17. Заңның 31-бабының 2-тармағына сәйкес гауптвахтаға қамауға алынған әскери қызметшілерді прокурор санкция берген әскери полиция органының дәлелді қаулысы бойынша бір тәуліктен астам мерзімге жеке камераларға орналастыруға жол беріледі.
18. Гауптвахтаға қамауға алынған әскери қызметшілер барлық жерде жүріп-тұрған (гауптвахта дәліздері мен аумағында жүріп-тұру, серуендеу, санитариялық өңдеу кезінде, жұмыс объектілерінде және басқа) кезде оларды оқшаулау қамтамасыз етіледі.
19. Оқшаулауды қамтамасыз ету үшін камералардың терезелері камераға табиғи жарық түсуіне кедергі келтірмейтін тормен жабдықталады. Камералардың терезелері күндізгі уақытта қамераға табиғи жарықтың түсуіне және таза ауаның кіруіне кедергі келтірмейтін жеткілікті көлемде болады.
3-тарау. Гауптвахтаға қамауға алынған әскери қызметшілерге жеке тiнту жүргізу, заттарын толық тексеру
20. Гауптвахтаға қамауға алынған әскери қызметшілер жеке тiнтуге, ал олардың жеке заттары толық тексеруге жатады.
21. Гауптвахтаға қамауға алынған әскери қызметшілерді жеке тiнту және олардың заттарын толық тексеру оларда тыйым салынған заттарды анықтау және алу мақсатында жүргiзiледi.
22. Жеке тінту толық және толық емес болып бөлінеді.
23. Гауптвахтаға қамауға алынған әскери қызметшілер қабылдау және одан тыс жерге жіберу алдында жеке камераға қамауға алу кезінде толық тінтуге жатады.
Толық тiнту әскери қызметшіні, оның киiмi мен аяқ киiмiн мұқият қарап-тексерумен сүйемелденеді, оларға толық шешіну, денесінің тиісті жерлерін ашып көрсету ұсынылады. Егер пластырь жапсырмалары, гипс және басқа да таңу бар болса, олар медицина қызметкерінің (фельдшердің) рұқсатымен тексерiледi.
Одан кейін денесін қарап-тексеру жүргізіледі, ол кезінде қолдары мен аяқтары саусақтарының арасы, табанының өкшелері, екі жағынан қолдарының білектері, тері қабаты, құлақтары, ауыз және мұрын қуыстары, қолтықтарының асты, аяқтарының ортасы, сондай-ақ бар хирургиялық тыртықтары тексеріледі, шаштары тарақпен таралады.
Денесін қарап-тексергеннен кейін киімі, аяқ киімі мен іш киімі толық тексеріледі. Киімі, тігістері, қыртыстары, маталардың қос қабаттары мен астарлары қарап-тексеріледі және тінтіледі. Күдікті жерлері бізбен тесіледі және тігістері бойынша сөгіледі. Киімнің қалталары, жеңдері, шалбар, іш киім, ұйықтар, шұлықтар ішіне қайырылады. Металл түймелер, ілмектер мен тоғалар қиылады және металл еместермен ауыстырылады. Аяқ киім ішкі және сыртқы жағынан тексеріледі, бұл ретте алынуы және қиылуы мүмкін астарына, жапсырмаларына, ұлтарағына және өкшелеріне ерекше назар аударылады. Аяқ киімнен металл жақтаулары мен тағалары алып тасталады, баулары алынады.

24. Неполный обыск производится при выводе военнослужащих, водворенных на гауптвахту, в пределах гауптвахты (медицинскому работнику, следователю, до и после свидания с близкими родственниками и иными лицами, при переводе в другую камеру).
При неполном обыске просматривается и прощупывается одежда и обувь обыскиваемого, без его раздевания.
25. Личный обыск военнослужащих, водворенных на гауптвахту, производится военнослужащими гауптвахты. Личный досмотр производится лицом одного пола с досматриваемым, в присутствии двух понятых того же пола.
26. Военнослужащие, водворяемые на гауптвахту, при отсутствии в их личном деле опознавательных фотографий, фотографируются администрацией гауптвахты. На каждого из них изготавливается по шесть фотокарточек (три в анфас и три в профиль) размером 4,5x6, 6x9 сантиметров.
27. Досмотр вещей военнослужащих, водворенных на гауптвахту, производится в их присутствии при поступлении на гауптвахту, перед отправкой за ее пределы, при переводе в другую камеру, военно-медицинское учреждение.
Досмотр вещей производится в присутствии лица, в собственности которого эти вещи находятся, с участием двух понятых.
28. Производство личного обыска или досмотра вещей военнослужащих, водворенных на гауптвахту, оформляется протоколом личного обыска, подозреваемого и обвиняемого, и досмотра его вещей по форме, согласно приложению 7 кнастоящим Правилам. При одновременном производстве личного обыска и досмотра вещей составляется один протокол.
29. Отказ военнослужащего, водворяемого на гауптвахту, подписать протокол обыска или досмотра вещей оговариваются в самом протоколе.
Глава 4. Изъятие у военнослужащих, водворенных на гауптвахту запрещенных предметов
30. Принятые для хранения или изъятые у военнослужащего, водворенного на гауптвахту, принадлежащие ему деньги, ценности и драгоценности сдаются на хранение начальнику гауптвахты. Личные документы хранятся у начальника гауптвахты.
Запрещенные предметы, сдаются для хранения в комнату хранения вещей, арестованных.
31. По результатам изъятия, либо принятия на хранение у военнослужащих водворенных на гауптвахту предметов, вещей и продуктов питания, составляется акт изъятия в трех экземплярах по форме, согласно приложению 8 к настоящим Правилам. Первый экземпляр выдается военнослужащему, водворенному на гауптвахту, второй экземпляр передается – уполномоченному представителю части, третий экземпляр хранится в личном деле.
Об изъятых и принятых на хранение вещей и имущества производится запись в Журнале учета лиц, содержащихся на гауптвахте по форме, согласно приложению 9 к настоящим Правилам, в присутствии арестованного и выдает ему расписка о приеме (в произвольной форме), которая составляется в трех экземплярах, после чего направляет арестованного к начальнику гауптвахты (дежурной смены) для помещения в камеру.

24. Толық емес тінту гауптвахтаға қамауға алынған әскери қызметшілерді гауптвахтада шегінде камерадан шығарған кезде (медицина қызметкеріне, тергеушіге, жақын туыстарымен және өзге де адамдармен кездесуге дейін және одан кейін, басқа камераға ауыстырған кезде) жүргізіледі.
Толық емес тінту кезінде тінтілетінді шешіндірмей, оның киімі мен аяқ киімі қарап-тексеріледі және тінтіледі.
25. Гауптвахтаға қамауға алынған әскери қызметшілерді жеке тiнтуді гауптвахтаның әскери қызметшілері жүргiзедi. Жеке толық тексеруді сол жыныстағы екі куәгердің қатысуымен толық тексерілетінмен бір жынысты адам жүргізеді.
26. Гауптвахтаға қамауға алынатын әскери қызметшілерді, олардың жеке iсiнде тану фотосуреттері болмаған кезде гауптвахта әкімшілігі суретке түсіредi. Олардың әрқайсысына көлемi 4,5х6, 6х9 сантиметр алты фотосурет (үшеуi алдынан және үшеуi қырынан) жасалады.
27. Гауптвахтаға қамауға алынған әскери қызметшілердің заттарын толық тексеру гауптвахтаға келіп түскен кезде, одан тыс жерге жөнелту алдында, басқа камераға, әскери-медициналық мекемеге ауыстырған кезде олардың қатысуымен жүргiзiледi.
Заттарды толық тексеру екі куәгердің қатысуымен меншігінде бұл заттар бар адамның қатысуымен жүргізіледі.
28. Гауптвахтаға қамауға алынған әскери қызметшілерді жеке тiнту немесе олардың заттарын толық тексеру осы Қағидаларға 7-қосымшаға сәйкес нысан бойынша күдікті мен айыпталушыны жеке тінту және оның заттарын толық тексеру хаттамасымен ресiмделеді. Жеке тiнту мен заттарды толық тексеру бір уақытта жүргiзiлген кезде бiр хаттама жасалады.
29. Гауптвахтаға қамауға алынатын әскери қызметшінің тiнту немесе заттарын толық тексеру хаттамасына қол қоюдан бас тартуы хаттаманың өзінде жазылады.
4-тарау. Гауптвахтаға қамауға алынған әскери қызметшілерден тыйым салынған заттарды алу
30. Гауптвахтаға қамауға алынған әскери қызметшіден сақтауға қабылданған немесе алынған оған тиесілі ақша, құндылықтар мен бағалы заттар гауптвахта бастығына сақтауға тапсырылады. Жеке құжаттар гауптвахта бастығында сақталады.
Тыйым салынған заттар қамауға алынғандардың заттарын сақтайтын бөлмеге сақтауға тапсырылады.
31. Гауптвахтаға қамауға алынған әскери қызметшілерден заттарды, киім мен азық-түлік өнімін алу не сақтауға қабылдау нәтижесі бойынша осы Қағидаларға 8-қосымшаға сәйкес нысан бойынша үш данада алу актісі жасалады. Бiрiншi данасы гауптвахтаға қамауға алынған әскери қызметшіге берiледi, екiншi данасы бөлiмнің уәкілетті өкіліне беріледі, үшiншi данасы жеке iсте сақталады.
Қамауға алынғанның қатысуымен осы Қағидаларға 9-қосымшаға сәйкес нысан бойынша гауптвахтада ұсталатын адамдарды есепке алу журналында алынған және сақтауға қабылданған заттар мен мүлік туралы жазба жасалады және оған үш данада жасалатын қабылдағаны туралы қолхат беріледі (еркін нысанда), одан кейін қамауға алынған камераға орналастыру үшін гауптвахта (кезекші ауысым) бастығына жіберіледі.

32. Прием на хранение у военнослужащих, водворенных на гауптвахту, предметов и продуктов питания производится начальником дежурной смены, в присутствии медицинского работника органа военной полиции.
Сноска. Пункт 32 - в редакции приказа Министра обороны РК от 09.10.2023 № 1009 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
33. По каждому факту изъятия или обнаружения у военнослужащего, водворенного на гауптвахту в период содержания под стражей запрещенных предметов, военнослужащими гауптвахты проводится служебная проверка на предмет установления источника их поступления и подлинного владельца.
34. По заявлению военнослужащего, водворенного на гауптвахту (в произвольной форме), и с согласия лица либо органа, в производстве которых находится уголовное дело, запрещенные предметы, находящиеся на хранении на гауптвахте, передаются близким родственникам военнослужащего, водворенного на гауптвахту.
35. В случае смерти военнослужащего, водворенного на гауптвахту, принадлежащие ему, деньги, ценности, другие предметы, вещества и продукты питания, находившиеся на хранении, передаются его близким родственникам.
Глава 5. Материально-бытовое обеспечение военнослужащих, водворенных на гауптвахту
36. Военнослужащие, водворенные на гауптвахту, обеспечиваются:
1) спальным местом;
2) постельными принадлежностями, на время сна, в том числе матрацем, подушкой, одеялом, двумя простынями, наволочкой, полотенцем (военнослужащие-женщины – дополнительным полотенцем);
3) столовой посудой и приборами, на время приема пищи;
4) общевоинскими уставами, книгами, журналами и периодической печатью.
37. Все камеры освещаются в ночное время дежурным освещением.
38. Камеры должны отвечать санитарно-эпидемиологическим требованиям (квадратура помещения, освещение безопасное для зрения, возможности, при дневном освещении чтения литературы, вентиляция помещения).
39. Военнослужащему, водворенному на гауптвахту, не реже двух раз в неделю, предоставляется возможность помывки в душе продолжительностью не более 15 минут.
Помывка в бане производится один раз в неделю в дни и часы, установленные начальником гауптвахты. В дни помывки в бане осуществляется смена нательного и постельного белья, а также медицинский осмотр военнослужащих, водворенных на гауптвахту.
40. Для написания заявлений и жалоб, военнослужащим, водворенным на гауптвахту, по их просьбе выдаются письменные принадлежности (шариковая ручка и бумага).
Глава 6. Прием и передача военнослужащим, водворенным на гауптвахту посылок, передач

32. Гауптвахтаға қамауға алынған әскери қызметшілерден заттар мен азық-түлiк өнімін сақтауға қабылдауды әскери полиция органы медицина қызметкерінің қатысуымен кезекші ауысым бастығы жүргізеді.
Ескерту. 32-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қорғаныс министрінің 09.10.2023 № 1009 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
33. Қамауда ұстау кезеңiнде гауптвахтаға қамауға алынған әскери қызметшіден тыйым салынған заттарды алудың немесе табудың әрбiр фактiсі бойынша олардың келіп түсу көзін және нақты иесiн анықтау мәніне қызметтік тексеру жүргiзiледi.
34. Гауптвахтаға қамауға алынған әскери қызметшінің өтiнiшi бойынша (еркін нысанда) және адамның не iс жүргізуінде қылмыстық іс бар органның келiсiмiмен гауптвахтада сақтауда тұрған тыйым салынған заттар гауптвахтаға қамауға алынған әскери қызметшінің жақын туыстарына берiледі.
35. Гауптвахтаға қамауға алынған әскери қызметші қайтыс болған жағдайда сақтауда тұрған оған тиесілі ақша, құндылық, басқа да нәрселер, заттар және азық-түлiк өнімі оның жақын туыстарына беріледі.
5-тарау. Гауптвахтаға қамауға алынған әскери қызметшілерді материалдық-тұрмыстық қамтамасыз ету
36. Гауптвахтаға қамауға алынған әскери қызметшілер:
1) ұйықтайтын орынмен;
2) ұйықтаған уақытта төсек жабдығымен, оның ішінде матрацпен, жастықпен, көрпемен, екi жаймамен, жастық тысымен, сүлгімен (әскери қызметші әйелдер – қосымша сүлгімен);
3) тамақтану уақытында асханалық ыдыспен және аспаппен;
4) жалпыәскери жарғылармен, кітаптармен, журналдармен және мерзімді басылыммен қамтамасыз етіледі.
37. Барлық камераға түнгі уақытта кезекші жарық түсіріледі.
38. Камералар санитариялық-эпидемиологиялық талаптарға (үй-жайдың шаршылық ауданы, көзге қауіпсіз жарық, күндізгі жарықпен әдебиет оқу мүмкіндігі, үй-жайды желдету) жауап беруге тиіс.
39. Гауптвахтаға қамауға алынған әскери қызметшіге аптасына екі реттен сиретпей ұзақтығы 15 минуттан аспайтын душта жуынуға мүмкiндiк берiледi.
Моншада жуыну аптасына бір рет гауптвахта бастығы белгілеген күндері және сағатта жүргізіледі. Моншада жуыну күндері гауптвахтаға қамауға алынған әскери қызметшілердің іш киімі мен төсек-орны ауыстырылады, оларды медициналық қарап-тексеру жүргізіледі.
40. Гауптвахтаға қамауға алынған әскери қызметшілерге олардың өтiнiшi бойынша өтiнiштер мен шағымдар жазу үшін жазу құралдары (шариктi қалам мен қағаз) берiледi.
6-тарау. Сәлемдеменi, жөнелтілімді қабылдау және гауптвахтаға қамауға алынған әскери қызметшілерге беру

41. Военнослужащим, водворенным на гауптвахту, разрешается получение посылок, передач, содержащих предметы первой необходимости, одежды по сезону.
Посылки, передачи осматриваются в присутствии начальника гауптвахты.
42. Перечень продуктов питания, предметов первой необходимости, обуви, одежды и других промышленных товаров, которые военнослужащие, водворенные на гауптвахту могут получать, приведены в приложении 10 к настоящим Правилам.
Перечень разрешенных к передаче предметов вывешивается на стенде гауптвахты на государственном и русском языках.
43. Лицо, доставившее передачу, заполняет и подписывает заявление в двух экземплярах по форме, согласно приложению 11 к настоящим Правилам.
44. Приняв посылку и передачу, военнослужащий гауптвахты возвращает лицу, доставившему передачу личные документы и первый экземпляр заявления с распиской в приеме, а второй экземпляр заявления приобщают к личному делу военнослужащего, водворенного на гауптвахту, после его подписи в получении передачи. В личном деле делается отметка о получении передачи. В случае отказа военнослужащего, водворенного на гауптвахту расписаться в заявлении, в нем делается об этом соответствующая отметка.
Сноска. Пункт 44 - в редакции приказа Министра обороны РК от 09.10.2023 № 1009 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
45. Обнаруженные в посылке, передаче, запрещенные предметы изымаются и возвращаются незамедлительно лицу, доставившему передачу с указанием причин возврата. В случае получения передачи почтой, запрещенные предметы, вносятся в опись личных вещей военнослужащего, водворенного на гауптвахту и хранятся вместе с другими его личными вещами до отбытия срока наказания.
46. Передачи не принимаются и возвращаются посетителю в случаях:
1) освобождения адресата с гауптвахты;
2) смерти военнослужащего, водворенного на гауптвахту;
3) отказа лица, доставившего передачу предъявить документ удостоверяющего его личность;
4) наличия письменного отказа военнослужащего, водворенного на гауптвахту в приеме передач в свой адрес.
47. Посылка или передача вручается военнослужащему, водворенному на гауптвахту не позднее одних суток после их приема.
Глава 7. Получение и отправление военнослужащими, водворенными на гауптвахту телеграмм и писем, а также заявлений и жалоб
48. Переписка осуществляется за счет военнослужащих, водворенных на гауптвахту, по разрешению лица или органа, в производстве которого находится уголовное дело, и подлежит цензуре, кроме писем, адресованных прокурору и в суд.

41. Гауптвахтаға қамауға алынған әскери қызметшілерге бірінші кезекте қажет болатын заттар бар сәлемдемені, жөнелтілімді, маусым бойынша киімді алуға рұқсат етіледі.
Сәлемдеме, жөнелтілім гауптвахта бастығының қатысуымен қарап-тексеріледі.
42. Гауптвахтаға қамауға алынған әскери қызметшілер алуы мүмкін азық-түлік өнімінің, бірінші кезекте қажет болатын заттардың, аяқ киімнің, киімнің және басқа да өнеркәсіптік тауарлардың тізбесі осы Қағидаларға 10-қосымшада келтірілген.
Беруге рұқсат етілген заттар тiзбесi гауптвахта стендісінде мемлекеттiк және орыс тiлдерiнде iлiнедi.
43. Жөнелтілімді жеткізген адам осы Қағидаларға 11-қосымшаға сәйкес нысан бойынша екі данада өтінішті толтырады және оған қол қояды.
44. Сәлемдеме мен жөнелтілімді қабылдай отырып, гауптвахта әскери қызметшісі жөнелтілімді жеткізген адамға жеке құжаттарын және қабылдағаны туралы қолы қойылған өтініштің бірінші данасын қайтарып береді, ал өтініштің екінші данасын гауптвахтаға қамауға алынған әскери қызметші жөнелтілімді алғаны туралы қолтаңбасын қойғаннан кейін оның жеке ісіне тіркейді. Жеке істе жөнелтілімді алғаны туралы белгі жасалады. Гауптвахтаға қамауға алынған әскери қызметші өтінішке қол қоюдан бас тартқан жағдайда онда ол туралы тиісті белгі жасалады.
Ескерту. 44-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қорғаныс министрінің 09.10.2023 № 1009 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
45. Сәлемдемеде, жөнелтілімде анықталған тыйым салынған заттар алынады және қайтару себептерін көрсете отырып, жөнелтілімді жеткізген адамға дереу қайтарылады. Жөнелтілім пошта арқылы алынған жағдайда тыйым салынған заттар гауптвахтаға қамауға алынған әскери қызметшінің жеке заттары тізімдемесіне енгізіледі және жазалау мерзімін өтегенге дейін оның басқа да жеке заттарымен бірге сақталады.
46. Жөнелтілім:
1) адресат гауптвахтадан босатылған;
2) гауптвахтаға қамауға алынған әскери қызметші қайтыс болған;
3) жөнелтілімді жеткізген адам жеке басын куәландыратын құжатты көрсетуден бас тартқан;
4) гауптвахтаға қамауға алынған әскери қызметшінің өз атына келген жөнелтілімді қабылдаудан жазбаша түрде бас тартуы болған жағдайда қабылданбайды және келушіге қайтарылады.
47. Сәлемдеме немесе жөнелтілім оны қабылдағаннан кейін бір тәуліктен кешіктірілмей гауптвахтаға қамауға алынған әскери қызметшіге беріледі.
7-тарау. Гауптвахтаға қамауға алынған әскери қызметшілердің жеделхаттар мен хаттарды, сондай-ақ өтініштер мен шағымдарды алуы және жөнелтуі
48. Хат алмасу прокурорға және сотқа жазылған хаттардан басқа, iс жүргізуінде қылмыстық іс бар адамның немесе органның рұқсаты бойынша гаптвахтаға қамауға алынған әскери қызметшілер есебінен жүзеге асырылады және цензураға жатады.

49. Письма и заполненные бланки телеграмм от военнослужащих, водворенных на гауптвахту, принимаются военнослужащим гауптвахты ежедневно. Письма принимаются с указанием на них фамилии, инициалов отправителя и почтового адреса гауптвахты. К заполненному бланку телеграммы прилагается заявление (в произвольной форме) водворенного на имя начальника гауптвахты с просьбой снять деньги с лицевого счета военнослужащего, водворенного на гауптвахту, для оплаты телеграммы.
Сноска. Пункт 49 - в редакции приказа Министра обороны РК от 09.10.2023 № 1009 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
50. После отправления телеграммы военнослужащему, водворенному на гауптвахту, вручается почтовая квитанция, а при наличии денег на лицевом счету ему возвращается денежная квитанция с соответствующей отметкой. При отсутствии остатка, денежная квитанция приобщается к заявлению. Заявление военнослужащего, водворенного на гауптвахту, отправившего телеграмму, с распиской в получении почтовой квитанции приобщается к личному делу.
51. Вручение поступающих писем производится начальником дежурной сменой.
Сноска. Пункт 51 - в редакции приказа Министра обороны РК от 09.10.2023 № 1009 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
52. Военнослужащие гауптвахты ежедневно обходят камеры и принимают от военнослужащих, водворенных на гауптвахту заявления и жалобы, как в письменном, так и в устном виде.
Сноска. Пункт 52 - в редакции приказа Министра обороны РК от 09.10.2023 № 1009 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
53. На гауптвахте ведется книга замечаний и предложений лиц, инспектирующих гауптвахту по форме, согласно приложению 12 к настоящим Правилам.
54. Предложения, заявления и жалобы военнослужащих, водворенных на гауптвахту, регистрируются в Книге регистрации предложений, заявлений и жалоб по форме, согласно приложению 13 к настоящим Правилам и не позднее одного календарного дня направляются через органы военной полиции по принадлежности.
55. Заявления и жалобы, принятые в устной форме, незамедлительно докладываются начальнику гауптвахты.
56. Военнослужащие, водворенные на гауптвахту, с устными и письменными предложениями, заявлениями и жалобами в органы военной полиции, суд, органы прокуратуры, иные государственные органы и к должностным лицам, в общественные объединения, а также международные организации по защите прав и свобод человека обращаются в соответствии с пунктом 2 статьи 10 Уголовно-исполнительного кодекса Республики Казахстан от 5 июля 2014 года (далее – УИК РК).

49. Гауптвахтаға қамауға алынған әскери қызметшілерден хаттар мен жеделхаттың толтырылған бланкілерін гауптвахта әскери қызметшісі күн сайын қабылдайды. Хаттар оларда жөнелтушінің тегі, инициалдары және гауптвахтаның пошталық мекенжайы көрсетіліп қабылданады. Жеделхаттың толтырылған бланкісіне жеделхатқа ақы төлеу үшін гауптвахтаға қамауға алынған әскери қызметшінің дербес шотынан ақша алу өтінішімен гауптвахта бастығының атына жазылған қамауға алынғанның өтініші (еркін нысанда) қоса беріледі.
Ескерту. 49-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қорғаныс министрінің 09.10.2023 № 1009 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
50. Жеделхат жөнелтілгеннен кейін гауптвахтаға қамауға алынған әскери қызметшіге пошта түбіртегі беріледі, ал дербес шотында ақша болған кезде оған тиісті белгісі бар ақша түбіртегі қайтарылады. Қалдық болмаса, ақша түбіртегі өтінішке қоса тіркеледі. Жеделхатты жөнелткен гауптвахтаға қамауға алынған әскери қызметшінің пошта түбіртегін алғаны туралы қолы қойылған өтініші жеке ісіне қоса тіркеледі.
51. Түсетін хаттарды кезекші ауысым бастығы береді.
Ескерту. 51-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қорғаныс министрінің 09.10.2023 № 1009 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
52. Гауптвахта әскери қызметшілері күн сайын камераларды аралайды және гауптвахтаға қамауға алынған әскери қызметшілерден өтініштер мен шағымдарды жазбаша және ауызша түрде қабылдайды.
Ескерту. 52-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қорғаныс министрінің 09.10.2023 № 1009 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
53. Гауптвахтада осы Қағидаларға 12-қосымшаға сәйкес нысан бойынша гауптвахтаны инспекциялайтын адамдардың ескертулері мен ұсыныстары кітабы жүргізіледі.
54. Гауптвахтаға қамауға алынған әскери қызметшілердің ұсыныстары, өтініштері мен шағымдары осы Қағидаларға 13-қосымшаға сәйкес нысан бойынша ұсыныстарды, өтініштер мен шағымдарды тіркеу кітабында тіркеледі және күнтізбелік бір күннен кешіктірілмей әскери полиция органдары арқылы тиесілігі бойынша жолданады.
55. Ауызша нысанда қабылданған өтініштер мен шағымдар гауптвахта бастығына дереу баяндалады.
56. Гауптвахтаға қамауға алынған әскери қызметшілер 2014 жылғы 5 шілдедегі Қазақстан Республикасының Қылмыстық-атқару кодексі (бұдан әрі – ҚР ҚАК) 10-бабының 2-тармағына сәйкес әскери полиция органдарына, сотқа, прокуратура органдарына, өзге де мемлекеттік органдарға және лауазымды адамдарға, қоғамдық бірлестіктерге, сондай-ақ адам құқықтары мен бостандығын қорғау жөніндегі халықаралық ұйымдарға ауызша және жазбаша ұсыныстарымен, өтініштерімен және шағымдарымен өтініш жасайды.

57. Военнослужащему, обратившемуся письменно с заявлением или жалобой, выдается талон о принятии обращения, заявления, по форме, согласно приложению 14 к настоящим Правилам.
Глава 8. Подписка на газеты и журналы военнослужащих, водворенных на гауптвахту
58. Военнослужащие, водворенные на гауптвахту, вправе подписаться на газеты и журналы, распространяемые через отделения связи Республики Казахстан.
59. Для оформления подписки военнослужащий, водворенный на гауптвахту, обращается с заявлением (в произвольной форме), на имя начальника гауптвахты и выдаются бланки абонемента и доставочной карточки.
60. Оформление подписки в отделении связи Республики Казахстан производит военнослужащими гауптвахты за счет, средств, находящихся на лицевом счете военнослужащего, водворенного на гауптвахту.
61. Переадресовка подписки осуществляется за счет подписчика по его письменной просьбе с разрешения руководства органа военной полиции.
62. Подписка может быть оформлена на имя военнослужащего, водворенного на гауптвахту или его близкими родственниками.
63. Количество изданий, на которые может быть оформлена подписка, не ограничивается.
Глава 9. Медико-санитарное обеспечение военнослужащих, водворенных на гауптвахту
64. Военнослужащие, водворенные на гауптвахту, обращаются за медицинской помощью к медицинскому работнику органа военной полиции во время ежедневного осмотра, а в случае острого заболевания к военнослужащему гауптвахты. Военнослужащий гауптвахты, к которому обратился военнослужащий, водворенный на гауптвахту, принимает меры для оказания ему медицинской помощи и вызову медицинского работника.
65. Военнослужащий, водворенный на гауптвахту, заявивший жалобу на состояние здоровья, по заключению медицинского работника (фельдшера) при необходимости оказания срочной квалифицированной медицинской помощи, направляется в медицинское учреждение в сопровождении конвоя с письменного разрешения начальника гауптвахты.
О помещении военнослужащего, водворенного на гауптвахту в медицинское учреждение, начальник гауптвахты немедленно извещает прокурора, судью и командование воинской части (учреждения).
В случае госпитализации военнослужащего, водворенного на гауптвахту, в медицинское учреждение выделяется изолированная палата, выставляется конвой для обеспечения его охраны.
Конвой в медицинском учреждении устанавливается командиром воинскойчасти (учреждения) по согласованию с начальником органа военной полиции. При необходимости, палата оборудуется разборными средствами охраны.
66. После выписки из медицинского учреждения военнослужащего, водворенного на гауптвахту, если не последует иное решение судьи, в сопровождении конвоя вновь направляется на гауптвахту.

57. Жазбаша өтiнiшпен немесе шағыммен өтініш жасаған әскери қызметшіге осы Қағидаларға 14-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өтініштің, шағымның қабылданғаны туралы талон беріледі.
8-тарау. Гауптвахтаға қамауға алынған әскери қызметшілердің газеттер мен журналдарға жазылуы
58. Гауптвахтаға қамауға алынған әскери қызметшілер Қазақстан Республикасының байланыс бөлімшелері арқылы таратылатын газеттер мен журналдарға жазылуға құқылы.
59. Жазылуды ресімдеу үшін гауптвахтаға қамауға алынған әскери қызметші гауптвахта бастығының атына өтініш жазады (еркін нысанда) және абонемент пен жеткізу карточкасының бланкілері беріледі.
60. Қазақстан Республикасының байланыс бөлімшесінде жазылуды ресімдеуді гауптвахтаның әскери қызметшісі гауптвахтаға қамауға алынған әскери қызметшінің дербес шотындағы қаражат есебінен жүргізеді.
61. Жазылуды басқа мекенжайға жолдау жазылушы есебінен әскери полиция органы басшылығының рұқсатымен оның жазбаша өтініші бойынша жүзеге асырылады.
62. Жазылуды гауптвахтаға қамауға алынған әскери қызметшінің атына оның жақын туыстары ресімдей алады.
63. Жазылу ресімделуі мүмкін басылымдар санына шек қойылмайды.
9-тарау. Гауптвахтаға қамауға алынған әскери қызметшілерді медициналық-санитариялық қамтамасыз ету
64. Гауптвахтаға қамауға алынған әскери қызметшілер әскери полиция органының медицина қызметкеріне күн сайын қарап-тексерген уақытта медициналық көмекке, ал жіті науқастанған жағдайда гауптвахта әскери қызметшісіне жүгінеді. Гауптвахтаға қамауға алынған әскери қызметші жүгінген гауптвахта әскери қызметшісі оған медициналық көмек көрсету және медицина қызметкерін шақырту үшін шаралар қабылдайды.
65. Денсаулық жағдайына шағымданған гауптвахтаға қамауға алынған әскери қызметші медицина қызметкерінің (фельдшердің) қорытындысы бойынша шұғыл білікті медициналық көмек көрсету қажет болған кезде гауптвахта бастығының жазбаша рұқсатымен айдауылдың бірге жүруімен медициналық мекемеге жіберіледі.
Гауптвахта бастығы гауптвахтаға қамауға алынған әскери қызметшінің медициналық мекемеге орналасқаны туралы прокурорды, судьяны және әскери бөлімнің (мекеменің) қолбасшылығын дереу хабардар етеді.
Гауптвахтаға қамауға алынған әскери қызметші госпитальға жатқызылған жағдайда медициналық мекемеде оған оқшауланған палата бөлінеді, оны күзетуді қамтамасыз ету үшін айдауыл қойылады.
Медициналық мекемеде айдауылды әскери полиция органының бастығымен келісу бойынша әскери бөлім (мекеме) командирі белгілейді. Қажет болған кезде палата жиналмалы күзет құралдарымен жабдықталды.
66. Гауптвахтаға қамауға алынған әскери қызметші медициналық мекемеден шығарылғаннан кейін, егер судьяның өзге шешімі болмаса, айдауылдың бірге жүруімен гауптвахтаға қайта жіберіледі.

67. Амбулаторная помощь оказывается военнослужащим, водворенным на гауптвахту, в камерах гауптвахты. Выдача медикаментов осуществляется по назначению медицинского работника (фельдшера) в установленных дозах индивидуально под расписку.
68. Медицинский работник (фельдшер) проводит наружный осмотр военнослужащих, водворенных на гауптвахту, в том числе военнослужащих, прибывших на гауптвахту со следственных действий или судебных заседаний, с целью выявления у них телесных повреждений и признаков кожных и инфекционных заболеваний.
При выявлении инфекционных больных, они немедленно изолируются, проводится комплекс противоэпидемических мероприятий. По результатам осмотра на предмет телесных повреждений составляется акт (в произвольной форме).
69. При обнаружении телесных повреждений, медицинским работником (фельдшером) оказывается медицинская помощь, в суточный срок производится медицинское освидетельствование, результаты которого фиксируются в амбулаторной карте военнослужащего, водворенного на гауптвахту.
О каждом факте обнаружения телесных повреждений у военнослужащих, водворенных на гауптвахту, медицинский работник (фельдшер) незамедлительно докладывает рапортом начальнику органа военной полиции.
Глава 10. Меры, принимаемые при отказе военнослужащего, водворенного на гауптвахту, от приема пищи
70. При установлении факта отказа военнослужащего, водворенного на гауптвахту, от приема пищи начальник дежурной смены докладывает начальнику гауптвахты. Начальник гауптвахты выясняет причины и докладывает начальнику органа военной полиции.
Сноска. Пункт 70 - в редакции приказа Министра обороны РК от 09.10.2023 № 1009 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
71. Военнослужащий, отказывающийся от приема пищи, содержится отдельно от других военнослужащих, содержащихся на гауптвахте, и находится под наблюдением медицинского работника (фельдшера).
72. Меры, в том числе и принудительного характера, направленные на поддержание здоровья отказывающегося от приема пищи военнослужащего, водворенного на гауптвахту, если его жизни угрожает опасность, осуществляются по медицинским показаниям на основании письменного заключения наблюдающего за ним медицинского работника (фельдшера).
73. Отказ от приема пищи военнослужащего, водворенного на гауптвахту, не препятствует его этапированию или конвоированию в другие места содержания под стражей, а также участию в следственных действиях и судебных заседаниях.
При необходимости этапирование или конвоирование проводится в сопровождении медицинского работника (фельдшера).

67. Гауптвахтаға қамауға алынған әскери қызметшілерге амбулаторлық көмек гауптвахтаның камераларында көрсетіледі. Дәрі-дәрмекті беру медицина қызметкерінің (фельдшердің) тағайындауы бойынша белгіленген мөлшерде жеке қол қойдырумен жүзеге асырылады.
68. Медицина қызметкері (фельдшер) гауптвахтаға қамауға алынған әскери қызметшілердің, оның ішінде гауптвахтаға тергеу әрекетінен немесе сот отырыстарынан келген әскери қызметшілердің оларда дене зақымын және тері және инфекциялық аурулар белгілерін анықтау мақсатында сыртқы келбетін қарап-тексеруді жүргізеді.
Инфекциялық аурулары бар науқастар анықталған кезде олар дереу оқшауландырылады, эпидемияға қарсы іс-шаралар кешені жүргізіледі. Дене зақымы мәніне жүргізілген қарап-тексеру нәтижесі бойынша акт (еркін нысанда) жасалады.
69. Медицина қызметкері (фельдшер) дене зақымын анықтаған кезде медициналық көмек көрсетеді, бір тәулік мерзімде медициналық куәландыру жүргізіледі, оның нәтижесі гауптвахтаға қамауға алынған әскери қызметшінің амбулаторлық картасында тіркеледі.
Медицина қызметкері (фельдшер) гауптвахтаға қамауға алынған әскери қызметшілердің анықталған дене зақымының әрбір фактісі туралы әскери полиция органының бастығына баянатпен дереу баяндайды.
10-тарау. Гауптвахтаға қамауға алынған әскери қызметші тамақтанудан бас тартқан кезде қабылданатын шаралар
70. Гауптвахтаға қамауға алынған әскери қызметшінің тамақтанудан бас тарту фактiсi анықталған кезде кезекшi ауысым бастығы гауптвахта бастығына баяндайды. Гауптвахта бастығы оның себебін анықтайды және әскери полиция органының бастығына баяндайды.
Ескерту. 70-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қорғаныс министрінің 09.10.2023 № 1009 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
71. Тамақтанудан бас тартатын әскери қызметші гауптвахтада ұсталатын басқа әскери қызметшілерден бөлек ұсталады және медицина қызметкерiнiң (фельдшердің) қадағалауында болады.
72. Егер оның өмiрiне қауiп төнсе, тамақтанудан бас тартқан гауптвахтаға қамауға алынған әскери қызметшінің денсаулығын сақтауға бағытталған, оның iшiнде мәжбүрлеу сипатындағы шаралар оны қадағалайтын медицина қызметкерiнiң (фельдшердің) жазбаша қорытындысы негiзiнде медициналық көрсеткiштер бойынша жүзеге асырылады.
73. Гауптвахтаға қамауға алынған әскери қызметшінің тамақтанудан бас тартуы басқа күзетпен ұстау орындарына этаппен жөнелтуге немесе айдауылдауға, сондай-ақ тергеу әрекеттеріне және сот отырыстарына қатысуына кедергі болмайды.
Қажет болған кезде этаппен жөнелту немесе айдауылдау медицина қызметкерінің (фельдшердің) бірге жүруімен жүргізіледі.

Глава 11. Проведение ежедневных прогулок
74. При каждой гауптвахте оборудуется двор для прогулок водворенных на гауптвахту военнослужащих, огороженный плотным забором высотой не менее трех метров, сверху оборудованный металлической решеткой, установленной описанием прогулочных дворов, согласно приложению 15 к настоящим Правилам.
75. Военнослужащие, водворенные на гауптвахту, пользуются ежедневной прогулкой продолжительностью не менее 1 часа.Продолжительность прогулки для беременных военнослужащих-женщин, водворенных на гауптвахту составляет не менее 3 часов.
76. Прогулка проводится покамерно, в дневное время на специально оборудованной территории гауптвахты. Прогулка военнослужащего, водворенного на гауптвахту, по решению начальника гауптвахты (начальника дежурной смены) досрочно прекращается в случае нарушения им требований, установленных настоящими Правилами.
Офицеры и военнослужащие-женщины, водворенные на гауптвахту выводятся на прогулку отдельно от остальных военнослужащих.
Сноска. Пункт 76 - в редакции приказа Министра обороны РК от 09.10.2023 № 1009 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
77. Освобождение от прогулки осуществляется начальником гауптвахты после рассмотрения обращения военнослужащего.
Глава 12. Проведение свиданий военнослужащих, водворенных на гауптвахту
78. На свидание с военнослужащим, водворенным на гауптвахту, допускаются одновременно не более двух совершеннолетних лиц.
79. Свидания предоставляются в порядке общей очереди. Прибывшие на свидания лица, информируются о правилах поведения во время свидания и предупреждаются о прекращении свидания в случае нарушения требований настоящих Правил.
80. Прибывшим на свидание лицам без документов, удостоверяющих их личность, либо в состоянии опьянения, свидания не предоставляются. Причины отказа в предоставлении свидания объявляются лицу, прибывшему на свидание.
81. Свидания военнослужащих, водворенных на гауптвахту, с защитником, близкими родственниками и иными лицами, проводятся под контролем военнослужащих гауптвахты в специально оборудованном месте для проведения свиданий, через разделительную перегородку, исключающую передачу каких-либо предметов, но не препятствующую переговорам и визуальному общению.
В каждой гауптвахте оборудуется место для проведения свиданий, состоящее из кабин. Кабины оборудуются облегченными дверями без запоров.
Перегородка между кабинами выполняется из органического стекла с отверстиями, для ведения разговора.

11-тарау. Күнделікті сейілдеу
74. Әрбір гауптвахта жанында гауптвахтаға қамауға алынған әскери қызметшілердің сейілдеуіне арналған, осы Қағидаларға 15-қосымшаға сәйкес сейілдеу ауласының сипаттамасында белгіленген биіктігі кемінде үш метр қалың дуалмен қоршалған, жоғары жағынан металл тормен жабдықталған аула жабдықталады.
75. Гауптвахтаға қамауға алынған әскери қызметшілер күн сайын ұзақтығы кемінде 1 сағат сейілдеуді пайдаланады. Жүкті әскери қызметші әйелдер үшін сейілдеу ұзақтығы кемінде 3 сағатты құрайды.
76. Сейілдеу камера бойынша күндізгі уақытта гауптвахтаның арнайы жабдықталған аумағында жүргізіледі. Гауптвахтаға қамауға алынған әскери қызметші осы Қағидаларда белгіленген талаптарды бұзған жағдайда гауптвахта бастығының (кезекші ауысым бастығының) шешімі бойынша оның сейілдеуі мерзімінен бұрын тоқтатылады.
Гауптвахтаға қамауға алынған офицерлер мен әскери қызметші әйелдер сейілдеуге қалған әскери қызметшіден бөлек шығарылады.
Ескерту. 76-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қорғаныс министрінің 09.10.2023 № 1009 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
77. Сейілдеуден босатуды әскери қызметшінің өтінішін қарағаннан кейін гауптвахта бастығы жүзеге асырады.
12-тарау. Гауптвахтаға қамауға алынған әскери қызметшілердің кездесуін өткізу
78. Гауптвахтаға қамауға алынған әскери қызметшімен кездесуге бір уақытта екеуден артық емес кәмелетке толған адам жіберіледі.
79. Кездесу жалпы кезектілік тәртібінде беріледі. Кездесуге келген адамдар кездесу уақытында өзін-өзі ұстау қағидалары туралы хабардар етіледі және осы Қағидалардың талаптарын бұзған жағдайда кездесудің тоқтатылатыны туралы ескертіледі.
80. Кездесуге жеке басын куәландыратын құжаттарынсыз не масаң күйде келген адамдарға кездесу берілмейді. Кездесу беруден бас тарту себептері кездесуге келген адамға жарияланады.
81. Гауптвахтаға қамауға алынған әскери қызметшілердің қорғаушымен, жақын туыстарымен және өзге де адамдармен кездесуі гауптвахта әскери қызметшілерінің бақылауымен қандай да бiр заттарды беруді болдырмайтын, бірақ сөйлесуге және көзбе-көз кездесуге кедергі келтірмейтін бөлетін қабырға арқылы кездесу өткізуге арналған арнайы жабдықталған орында жүргiзiледi.
Әрбір гауптвахтада кабиналардан тұратын кездесу өткізуге арналған орын жабдықталады. Кабиналар ілмексіз жеңіл есіктермен жабдықталады.
Кабиналар арасын бөлетін қабырға сөйлесуге арналған саңылауы бар органикалық әйнектен жасалады.

Сноска. Пункт 81 - в редакции приказа Министра обороны РК от 09.10.2023 № 1009 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
82. На основании подпункта 1) пункта 1 статьи 17 Закона Республики Казахстан "О порядке и условиях содержания лиц в специальных учреждениях, специальных помещениях, обеспечивающих временную изоляцию от общества", предоставляется свидания с адвокатом, участвующим в деле в качестве защитника, - по предъявлению им документа, подтверждающего принадлежность к адвокатуре, и второго экземпляра ордера, удостоверяющего полномочия адвоката на ведение конкретного дела.
83. Лицам, получившим разрешения на свидания с военнослужащими, водворенными на гауптвахту, не допускается проносить на гауптвахту и пользоваться во время свидания техническими средствами связи, компьютерами, кино-, фото-, аудио-, видео- и множительной аппаратурой без разрешения начальника органа военной полиции или лиц, его замещающих.
84. В случае невыполнение лицами, прибывшими на свидание, требований военнослужащие гауптвахты, ответственного за проведение свидания, попытки передачи запрещенных предметов либо сведений, которые могут препятствовать установлению истины по уголовному делу или способствовать совершению преступления, свидания прерываются досрочно.
85. В случае досрочного прекращения свидания военнослужащий гауптвахты, ответственный за его проведение, письменно докладывает об этом начальнику гауптвахты с указанием причины прекращения свидания.
Сноска. Пункт 85 - в редакции приказа Министра обороны РК от 09.10.2023 № 1009 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
86. В случае кратковременного прекращения свиданий с военнослужащими, водворенными на гауптвахту (в связи с карантином, введением режима особых условий), начальник гауптвахты извещает об этом прокурора, осуществляющего надзор за соблюдением законности на гауптвахте, соответствующие судебные и следственные органы, на контрольно-пропускном пункте органа военной полиции вывешивается объявление на государственном и русском языках.
Глава 13. Обеспечение участия военнослужащих, водворенных на гауптвахту в следственных действиях и судебных заседаниях
87. Руководство органа военной полиции обеспечивает ведущим уголовные дела судьям, прокурорам, следователям, лицам, производящим дознание, беспрепятственное посещение гауптвахты в рабочее время, для проведения следственных действий с военнослужащими, водворенными на гауптвахту.

Ескерту. 81-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қорғаныс министрінің 09.10.2023 № 1009 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
82. "Адамдарды қоғамнан уақытша оқшаулауды қамтамасыз ететін арнаулы мекемелерде, арнаулы үй-жайларда ұстау тәртібі мен шарттары туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 17-бабы 1-тармағының 1) тармақшасы негізінде адвокатураға тиесілігін растайтын құжатын және адвокаттың нақты істі жүргізуге өкілеттігін куәландыратын ордерінің екінші данасын көрсеткеннен кейін қорғаушы ретінде іске қатысатын адвокатпен кездесу беріледі.
83. Гауптвахтаға қамауға алынған әскери қызметшілермен кездесуге рұқсат алған адамдардың әскери полиция органы бастығының немесе оның орнында болатын адамдардың рұқсатынсыз гауптвахтаға техникалық байланыс құралдарын, компьютерлерді, кино, фото, аудио, бейне және көбейту аппаратурасын алып кiруіне және кездесу уақытында оларды пайдалануына жол берілмейді.
84. Кездесуге келген адамдар кездесуді өткізуге жауапты гауптвахта әскери қызметшілерінің талаптарын орындамаған, тыйым салынған заттарды не қылмыстық іс бойынша шындықты анықтауға кедергі келтіруі немесе қылмыс жасауға ықпал етуі мүмкін мәліметтерді беруге әрекет жасаған жағдайда кездесу мерзімінен бұрын тоқтатылады.
85. Кездесу мерзімінен бұрын тоқтатылған жағдайда оны өткiзуге жауапты гауптвахта әскери қызметшісі кездесудi тоқтату себебiн көрсетіп, ол туралы гауптвахта бастығына жазбаша баяндайды.
Ескерту. 85-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қорғаныс министрінің 09.10.2023 № 1009 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
86. Гауптвахтаға қамауға алынған әскери қызметшілермен кездесу қысқа уақытқа тоқтатылған жағдайда (карантинге, ерекше жағдай режимінің енгізілуіне байланысты) гауптвахта бастығы ол туралы гауптвахтада заңдылықтың сақталуына қадағалауды жүзеге асыратын прокурорды, тиісті сот және тергеу органдарын хабардар етеді, әскери полиция органының бақылау-өткізу пунктінде мемлекеттік және орыс тілдерінде хабарландыру ілінеді.
13-тарау. Гауптвахтаға қамауға алынған әскери қызметшілердің тергеу әрекеттеріне және сот отырысына қатысуын қамтамасыз ету
87. Әскери полиция органының басшылығы қылмыстық іс жүргізетін судьялардың, прокурорлардың, тергеушілердің, анықтауды жүргізетін адамдардың гауптвахтаға қамауға алынған әскери қызметшілермен тергеу әрекеттерін жүргізу үшін жұмыс уақытында гауптвахтаға кедергісіз кіруін қамтамасыз етеді.

88. Военнослужащие, водворенные на гауптвахту, вызываются на допрос только в дневное время, кроме случаев, не терпящих отлагательства в соответствии с требованиями пункта 2 статьи 209 Уголовно–процессуального кодекса Республики Казахстан (далее - УПК).
89. Не допускается вывод военнослужащих, водворенных на гауптвахту из камер на свидание, а также по вызовам в период сдачи-приема дежурства дежурной сменой, во время приема пищи (завтрак, обед, ужин) согласно распорядку дня, а также в ночное время (с 22 часов вечера до 6 часов утра следующего дня), за исключением случаев, предусмотренных УПК РК.
Сноска. Пункт 89 - в редакции приказа Министра обороны РК от 09.10.2023 № 1009 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
90. По указанию следователя, лица, производящего дознание, прокурора или суда (судьи) для проведения следственных действий, амбулаторных судебно-психиатрических и других экспертиз на территории гауптвахты, начальник гауптвахты:
1) предоставляет оборудованное помещение;
2) доставляет военнослужащего, водворенного на гауптвахту, и обеспечивает его охрану;
3) обеспечивает допуск на гауптвахту иных лиц, привлекаемых для участия в следственных действиях.
91. Извещения о рассмотрении дела апелляционной инстанцией о продлении срока содержания под стражей, о передаче дела из одного органа в другой объявляются военнослужащим, водворенным на гауптвахту, под расписку и приобщаются к их личным делам.
Глава 14. Применение поощрений и взысканий к военнослужащим, водворенным на гауптвахту
92. Меры поощрения и взыскания применяются ко всем военнослужащим, водворенным на гауптвахту, в порядке, установленном Дисциплинарным уставом Вооруженных Сил, других войск и воинских формирований Республики Казахстан, утвержденным Указом Президента Республики Казахстан 5 июля 2007 года № 364 (далее – Дисциплинарный устав).
На каждого военнослужащего, водворенного на гауптвахту, заводится и регистрируется в органе военной полиции служебная карточка по форме, согласно приложению 2 к Дисциплинарному уставу, которая при освобождении военнослужащего направляется вместе с личным делом к прежнему месту службы.
93. В качестве мер поощрения могут применяться досрочное снятие ранее наложенного взыскания и объявление благодарности.
94. За нарушение порядка содержания на гауптвахте, невыполнение установленных обязанностей к подозреваемым и обвиняемым применяются меры взыскания:

88. Гауптвахтаға қамауға алынған әскери қызметшілер Қазақстан Республикасы Қылмыстық-процестік кодексінің (бұдан әрі – ҚПК) 209-бабы 2-тармағының талаптарына сәйкес кейінге қалдыруды күттірмейтін жағдайдан басқа, тек күндізгі уақытта жауап алуға шақыртылады.
89. ҚР ҚПК-да көзделген жағдайды қоспағанда, гауптвахтаға қамауға алынған әскери қызметшілерді камерадан кездесуге, сондай-ақ кезекші ауысым кезекшілікті тапсырған-қабылдаған кезеңде, күн тәртібіне сәйкес тамақтану (таңғы ас, түскі ас, кешкі ас) уақытында, сондай-ақ түнгі уақытта (кешкі сағат 22.00-ден бастап келесі күнгі таңғы сағат 6.00-ге дейін) шақырту бойынша шығаруға жол берілмейді.
Ескерту. 89-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қорғаныс министрінің 09.10.2023 № 1009 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
90. Тергеушiнiң, анықтау жүргiзетін адамның, прокурордың немесе соттың (судьяның) нұсқауы бойынша гауптвахта аумағында тергеу әрекеттерін, амбулаторлық сот-психиатриялық және басқа да сараптамалар жүргізу үшiн гауптвахта бастығы:
1) жабдықталған үй-жай береді;
2) гауптвахтаға қамауға алынған әскери қызметшіні жеткізеді және оны күзетуді қамтамасыз етеді;
3) тергеу әрекеттеріне қатысу үшiн тартылатын өзге де адамдардың гауптвахтаға кiруiн қамтамасыз етеді.
91. Апелляциялық инстанцияның күзетпен ұстау мерзімін ұзарту туралы, істі бір органнан екіншісіне беру туралы істі қарайтыны туралы хабарламалар гауптвахтаға қамауға алынған әскери қызметшілерге қолын қойдырумен жарияланады және олардың жеке істеріне қоса тіркеледі.
14-тарау. Гауптвахтаға қамауға алынған әскери қызметшілерді көтермелеу және оларға жаза қолдану
92. Көтермелеу және жазалау шаралары барлық гауптвахтаға қамауға алынған әскери қызметшіге Қазақстан Республикасы Президентінің 2007 жылғы 5 шілдедегі № 364 Жарлығымен бекітілген Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерінің, басқа да әскерлері мен әскери құралымдарының тәртіптік жарғысында (бұдан әрі – Тәртіптік жарғы) белгіленген тәртiппен қолданылады.
Гауптвахтаға қамауға алынған әрбір әскери қызметшіге әскери полиция органында Тәртіптік жарғыға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша қызметтік карточка басталады және тіркеледі, ол әскери қызметші босатылған кезде жеке ісімен бірге бұрынғы қызмет орнына жолданады.
93. Көтермелеу шаралары ретінде бұрын қолданылған жазаны мерзімінен бұрын алу және алғыс жариялау қолданылуы мүмкін.
94. Гауптвахтада ұстау тәртібін бұзғаны, күдіктіге және айыпталушыға белгіленген міндеттерді орындамағаны үшін мынадай жазалау шаралары қолданылады:

1) выговор;
2) водворение в одиночную камеру на срок до пятнадцати суток.
95. Взыскание в виде водворения в одиночную камеру налагается начальником гауптвахты при наличии заключения медицинского работника (фельдшера) о возможности содержания военнослужащего, водворенного на гауптвахту, в одиночной камере на основании мотивированного постановления.
О наложении взыскания на военнослужащих, водворенных на гауптвахту, объявляется под расписку. Копия приказа или выписка из него, постановление вместе с материалами проверки приобщаются к личному делу данного лица.
96. Санитарная обработка военнослужащего, водворенного в одиночную камеру, проводится после отбытия им взыскания, а по указанию медицинского работника (фельдшера) и в период содержания его в одиночной камере. Указание медицинского работника (фельдшера) о необходимости досрочного освобождения, из одиночной камеры заболевшего подлежит немедленному исполнению.
97. Все поощрения и взыскания, кроме объявленных устно, объявляются начальником гауптвахты и учитываются в книге учета взысканий и поощрений военнослужащих, водворенных на гауптвахту по форме, согласно приложению 16 к настоящим Правилам и вносятся в служебную карточку военнослужащего.
98. О водворении в одиночную камеру начальник дежурной смены гауптвахты рапортом докладывает начальнику гауптвахты, который докладывает об этом вышестоящему начальнику.
Сноска. Пункт 98 - в редакции приказа Министра обороны РК от 09.10.2023 № 1009 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 15. Личный прием начальником гауптвахты военнослужащих, водворенных на гауптвахту
99. Личный прием начальником гауптвахты военнослужащих, водворенных на гауптвахту, осуществляется ежедневно, кроме выходных и праздничных дней, в течение рабочего времени.
100. Личный прием военнослужащих, водворенных на гауптвахту, осуществляется по графику, утвержденному начальником гауптвахты, который доводится до их сведения и вывешивается на информации стенде гауптвахты.
101. Запись военнослужащих, водворенных на гауптвахту на личный прием осуществляется ежедневно во время обхода камер военнослужащими гауптвахты.
Заявления на имя начальника гауптвахты о приеме (заполняются в произвольной форме) подаются письменно или делаются устно, и регистрируются в порядке очередности их подачи в журнале личного приема начальником органа военной полиции (далее - журнал личного приема) по форме, согласно приложению 17 к настоящим Правилам, с указанием должностного лица, к которому военнослужащий планирует попасть на прием.

1) сөгіс;
2) он бес тәулікке дейінгі мерзімге жеке камераға қамауға алу.
95. Жеке камераға қамауға алу түріндегі жазаны гауптвахта бастығы медицина қызметкерінің (фельдшердің) гауптвахтаға қамауға алынған әскери қызметшіні дәлелді қаулы негізінде жеке камерада ұстау мүмкіндігі туралы қорытындысы болған кезде қолданады.
Гауптвахтаға қамауға алынған әскери қызметшілерге жаза қолдану туралы қолдарын қойдырумен жарияланады. Бұйрықтың көшірмесі немесе одан үзінді, тексеру материалымен бірге қаулы осы адамның жеке ісіне қоса тіркеледі.
96. Жеке камераға қамауға алынған әскери қызметшіні санитариялық өңдеу ол жазаны өтегеннен кейін, ал медицина қызметкерінің (фельдшердің) нұсқауы бойынша оны жеке камерада ұстау кезеңінде де жүргізіледі. Медицина қызметкерінің (фельдшердің) науқастанғанды жеке камерадан мерзімінен бұрын босату қажеттілігі туралы нұсқауы дереу орындалуға тиіс.
97. Ауызша жарияланғандардан басқа, барлық көтермелеу мен жазаны гауптвахта бастығы жариялайды және осы Қағидаларға 16-қосымшаға сәйкес нысан бойынша гауптвахтаға қамауға алынған әскери қызметшілерді жазалауды және көтермелеуді есепке алу кітабында есепке алынады және әскери қызметшінің қызметтік карточкасына енгізіледі.
98. Жеке камераға қамауға алу туралы кезекші ауысым бастығы баянатпен гауптвахта бастығына баяндайды, ол бұл туралы жоғары бастыққа баяндайды.
Ескерту. 98-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қорғаныс министрінің 09.10.2023 № 1009 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
15-тарау. Гауптвахта бастығының гауптвахтаға қамауға алынған әскери қызметшілерді жеке қабылдауы
99. Гауптвахта бастығының гауптвахтаға қамауға алынған әскери қызметшілерді жеке қабылдауы демалыс және мереке күндерінен басқа, күн сайын жұмыс уақытында жүзеге асырылады.
100. Гауптвахтаға қамауға алынған әскери қызметшілерді жеке қабылдау олардың мәліметіне жеткізілетін және гауптвахтаның ақпарат стендісіне ілінетін гауптвахта бастығы бекіткен кесте бойынша жүзеге асырылады.
101. Гауптвахтаға қамауға алынған әскери қызметшілерді жеке қабылдауға жазу гаптвахта әскери қызметшілері камераларды аралаған уақытта күн сайын жүзеге асырылады.
Гауптвахта бастығының атына қабылдау туралы өтініштер (еркін нысанда толтырылады) жазбаша беріледі немесе ауызша жасалады және әскери қызметші қабылдауына баруды жоспарлаған лауазымды адамды көрсетіп, осы Қағидаларға 17-қосымшаға сәйкес нысан бойынша оларды беру кезектілігі тәртібінде әскери полиция органы бастығының жеке қабылдау журналында (бұдан әрі – жеке қабылдау журналы) тіркеледі.

Сноска. Пункт 101 - в редакции приказа Министра обороны РК от 09.10.2023 № 1009 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
102. Прием ведется в порядке очередности подачи заявлений. После окончания приема в журнале личного приема и на заявлении о личном приеме фиксируются его результаты. Заявление приобщается в личное дело военнослужащего, водворенного на гауптвахту.
103. Личный прием начальником гауптвахты близких родственников военнослужащих, водворенных на гауптвахту, или иных лиц производится в служебном кабинете по графику, который вывешивается на стенде информации гауптвахты.
104. Результаты личного приема близких родственников военнослужащих фиксируются в журнале личного приема.
Глава 16. Выдача тел военнослужащих, водворенных на гауптвахту
105. В соответствии со статьей 23 Закона, о смерти военнослужащего, водворенного на гауптвахту, руководство органа военной полиции незамедлительно сообщает близким родственникам, надзирающему прокурору, командованию воинской части (учреждения), а также лицу или органу, в производстве которого находится уголовное дело.
Если близкие родственники умершего военнослужащего проживают не в том городе или населенном пункте, где находится гауптвахта, извещение посылается телеграфом.
106. Тело умершего военнослужащего передается на хранение в морг ближайшего лечебного учреждения органов здравоохранения до востребования, но не более чем на семь суток, либо до завершения проверки по факту смерти уполномоченным органом.
107. Выдача тела осуществляется с разрешения лица или органа, в производстве которого находится уголовное дело, командованию воинской части (учреждения), по письменному заявлению востребовавшего его лица. Для получения тела необходимо предъявить документ, удостоверяющий личность.
108. Если родственники умершего не в состоянии своевременно прибыть для получения тела, они сообщают об этом дополнительно.
109. Невостребованное в указанный срок тело умершего военнослужащего передается для захоронения за счет государства.
Глава 17. Освобождение военнослужащих, водворенных на гауптвахту
110. Военнослужащему, водворенному на гауптвахту, освобожденному из-под стражи, выдаются личные документы, вещи, деньги, хранящиеся на его лицевом счете, а также справка об освобождении с гауптвахты по форме, согласно приложению 18 к настоящим Правилам. О поощрениях и взысканиях, наложенных на военнослужащих в период содержания на гауптвахте, письменно сообщается командованию воинской части (учреждения) в день освобождения с гауптвахты.

Ескерту. 101-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қорғаныс министрінің 09.10.2023 № 1009 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
102. Қабылдау өтiнiштерді беру кезектілігі тәртiбiнде жүргізіледі. Қабылдау аяқталғаннан кейін жеке қабылдау журналында және жеке қабылдау туралы өтiнiште оның нәтижесi тіркеледі. Өтiнiш гауптвахтаға қамауға алынған әскери қызметшінің жеке ісіне қоса тіркеледі.
103. Гауптвахта бастығының гауптвахтаға қамауға алынған әскери қызметшілердің жақын туыстарын немесе өзге де адамдарды жеке қабылдауы гауптвахтаның ақпарат стендісіне ілінетін кесте бойынша қызметтік кабинетте жүргізіледі.
104. Әскери қызметшілердің жақын туыстарын жеке қабылдау нәтижесі жеке қабылдау журналында тіркеледі.
16-тарау. Гауптвахтаға қамауға алынған әскери қызметшілердің мәйітін беру
105. Заңның 23-бабына сәйкес әскери полиция органының басшылығы гауптвахтаға қамауға алынған әскери қызметшінің қайтыс болғаны туралы оның жақын туыстарына, қадағалаушы прокурорға, әскери бөлімнің (мекеменің) қолбасшылығына, сондай-ақ іс жүргізуінде қылмыстық іс бар адамға немесе органға дереу хабарлайды.
Егер қайтыс болған әскери қызметшінің жақын туыстары гауптвахта орналасқан қалада немесе елді мекенде тұрмаса, хабарлама телеграф арқылы жолданады.
106. Қайтыс болған әскери қызметшінің мәйіті талап етілгенге дейін, бірақ жеті тәуліктен асырылмай не уәкілетті орган қайтыс болу фактісі бойынша тексеруді аяқтағанға дейін денсаулық сақтау органдарының жақын жердегі емдеу мекемесіндегі мәйітханаға сақтауға беріледі.
107. Мәйітті беру оны талап еткен адамның жазбаша өтініші бойынша іс жүргізуінде қылмыстық іс бар адамның немесе органның, әскери бөлім (мекеме) қолбасшылығының рұқсатымен жүзеге асырылады. Мәйітті алу үшін жеке басын куәландыратын құжатты көрсету қажет.
108. Егер қайтыс болған адамның туыстары мәйітті алу үшін уақтылы келе алмаса, олар бұл туралы қосымша хабарлайды.
109. Көрсетілген мерзiмде талап етiлмеген қайтыс болған әскери қызметшінің мәйіті мемлекет есебiнен жерлеу үшін берiледi.
17-тарау. Гауптвахтаға қамауға алынған әскери қызметшілерді босату
110. Күзеттен босатылған гауптвахтаға қамауға алынған әскери қызметшіге жеке құжаттары, заттары, оның дербес шотында сақталудағы ақшасы, сондай-ақ осы Қағидаларға 18-қосымшаға сәйкес нысан бойынша гауптвахтадан босатылғаны туралы анықтама беріледі. Гауптвахтада ұстау кезеңінде әскери қызметшілерге қолданылған көтермелеу мен жазалар туралы гауптвахтадан босатылған күні әскери бөлімнің (мекеменің) қолбасшылығына жазбаша түрде хабарланады.

111. Начальник гауптвахты за 3 суток до истечения срока содержания под стражей извещает командира воинской части (учреждения) об освобождении военнослужащего.
112. Командир воинской части (учреждения) по сообщению начальника гауптвахты в указанное время направляет представителя части на гауптвахту для препровождения военнослужащего к месту службы, а также принимает меры по обеспечению его одеждой по сезону.
Приложение 1
к Правилам внутреннего
распорядка и порядка
содержания подозреваемых и
обвиняемых на гауптвахте
органов военной полиции
Вооруженных Сил
Республики Казахстан
Сноска. Приложение 1 - в редакции приказа Министра обороны РК от 09.10.2023 № 1009 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Форма
"Утверждаю"
Начальник органа военной полиции
____________________________
____________________________
(воинское звание, подпись,
фамилия, имя и отчество
(при его наличии))
"___" ________ 20___ года
ВНУТРЕННИЙ РАСПОРЯДОК
(типовой)

111. Гауптвахта бастығы әскери бөлімнің (мекеменің) командирін оны күзетпен ұстау мерзімі өткенге дейін 3 тәулік бұрын әскери қызметшінің босатылғаны туралы хабардар етеді.
112. Әскери бөлім (мекеме) командирі гауптвахта бастығының хабарламасы бойынша көрсетілген уақытта әскери қызметшіні қызмет орнына алып келу үшін гауптвахтаға бөлімнің өкілін жібереді, сондай-ақ оны маусым бойынша киіммен қамтамасыз ету бойынша шаралар қабылдайды.
Қазақстан Республикасы
Қарулы Күштері әскери
полиция органдарының
гауптвахтасындағы ішкі
тәртіптеме және онда күдіктілер
мен айыпталушыларды
ұстау қағидаларына
1-қосымша
Нысан
"Бекiтемiн"
_______________________
әскери полиция органының
бастығы
___________________________
(әскери атағы, қолы, тегi, аты
және әкесінің аты (болған кезде)
20 ___ жылғы "___"_________
IШКI ТӘРТIПТЕМЕ (үлгiлiк)
Ескерту. 1-қосымша жаңа редакцияда – ҚР Қорғаныс министрінің 09.10.2023 № 1009 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

1. Военнослужащие, водворенные на гауптвахту:
1) соблюдают порядок содержания под стражей, установленный Законом Республики Казахстан "О порядке и условиях содержания лиц в специальных учреждениях, обеспечивающих временную изоляцию от общества" и внутренней распорядок гауптвахт военной полиции Вооруженных Сил Республики Казахстан;
2) выполняют требования администрации гауптвахты и командования органа военной полиции;
3) соблюдают требования гигиены и санитарии;
4) выходят на ежедневную прогулку (освобождение от прогулки осуществляется начальником гауптвахты по заключению медицинского работника);
5) соблюдают Правила пожарной безопасности;
6) бережно относятся к имуществу гауптвахты;
7) проводят уборку камер и других помещений в порядке очередности;
8) не совершают действий, унижающих достоинство военнослужащих гауптвахты, а также иных лиц;
9) не препятствуют военнослужащим гауптвахты, а также иным лицам, обеспечивающим порядок содержания под стражей, в выполнении ими служебных обязанностей;
10) соблюдают установленный распорядок дня;
11) обращаются к военнослужащим гауптвахты в соответствии с общевоинскими уставами по воинскому званию или по должности;
12) при входе в камеры военнослужащих гауптвахты по их команде встают и выстраиваются в указанном месте;
13) соблюдают опрятный внешний вид;
14) при движении под конвоем или в сопровождении военнослужащих гауптвахты держат руки сзади;
15) по требованию военнослужащих гауптвахты, иных должностных лиц сообщают свою воинскую часть, воинское звание, фамилию, имя, отчество (при его наличии);
16) соблюдают тишину;
17) дежурят по камере в порядке очередности.
2. Нарушениями правил поведения военнослужащих, водворенных на гауптвахту являются:
1) ведение переговоров, передача каких-либо предметов военнослужащим, содержащимся в других камерах или иных помещениях гауптвахты, перестукивание или переписывание с ними;
2) нарушение установленного порядка ведения переговоров, передачи каких-либо предметов и переписки с лицами, находящимися на свободе;
3) выход из камер и других помещений гауптвахты без разрешения администрации;
4) нарушение линии охраны объектов гауптвахты;
5) изготовление и употребление алкогольных напитков, наркотических и психотропных средств;
6) игра в настольные игры с целью извлечения материальной или иной выгоды;
7) нанесение себе или иным лицам татуировок;
8) занавешивание и обмен без разрешения администрации спальных мест;

1. Гауптвахтаға қамауға алынған әскери қызметшілер:
1) "Адамдарды қоғамнан уақытша оқшаулауды қамтамасыз ететін арнаулы мекемелерде ұстау тәртібі мен шарттары туралы" Қазақстан Республикасының Заңында белгіленген күзетпен ұстау тәртібін және Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерiнің әскери полиция гауптвахталарындағы ішкі тәртіптемені сақтайды;
2) гауптвахта әкімшілігінің және әскери полиция органы қолбасшылығының талаптарын орындайды;
3) гигиена мен санитария талаптарын сақтайды;
4) күнделікті сейілдеуге шығады (сейілдеуден босатуды медицина қызметкерінің қорытындысы бойынша гауптвахта бастығы жүзеге асырады);
5) Өрт қауіпсіздігі қағидаларын сақтайды;
6) гауптвахта мүлкіне ұқыпты қарайды;
7) кезектілік тәртібінде камераларды және басқа да үй-жайды жинайды;
8) гауптвахта әскери қызметшілерінің, сондай-ақ өзге де адамдардың ар-намысын қорлайтын әрекет жасамайды;
9) күзетпен ұстау тәртібін қамтамасыз ететін гауптвахта әскери қызметшілеріне, сондай-ақ өзге деадамдарға олардың қызметтік міндеттерін орындауына кедергі жасамайды;
10) белгіленген күн тәртібін сақтайды;
11) гауптвахта әскери қызметшілеріне жалпыәскери жарғыларға сәйкес әскери атағы бойынша немесе лауазымы бойынша өтініш жасайды;
12) гауптвахта әскери қызметшілері камераларға кірген кезде олардың командасы бойынша тұрады және көрсетілген жерде сапқа тұрады;
13) сыртқы пішінін ұқыпты ұстайды;
14) айдауылмен немесе гауптвахта әскери қызметшілерінің бірге жүруімен жүрген кезде қолын артында ұстайды;
15) гауптвахта әскери қызметшілерінің, өзге де лауазымды адамдардың талабы бойынша өз әскери бөлімін, әскери атағын, тегін, атын және әкесінің атын (болған кезде) хабарлайды;
16) тыныштықты сақтайды;
17) кезектілік тәртібінде камера бойынша кезекшілік атқарады.
2. Гауптвахтаға қамауға алынған әскери қызметшілердің өзін-өзі ұстау қағидаларын бұзуы:
1) гауптвахтаның басқа камераларында немесе өзге де үй-жайында ұсталатын әскери қызметшілермен сөйлесу, қандай да бір заттарды беру, тарсылдату немесе олармен хат алмасу;
2) сөйлесудің, қандай-да бір заттарды берудің және бостандықта жүрген адамдармен хат алмасудың белгіленген тәртібін бұзу;
3) әкімшіліктің рұқсатынсыз гауптвахта камерасынан және басқа да үй-жайынан шығу;
4) гауптвахта объектілерін күзету желісін бұзу;
5) алкогольдік ішімдікті, есірткі және психотроптық заттарды дайындау және тұтыну;
6) материалдық немесе өзге де пайда алу мақсатында үстел ойындарын ойнау;
7) өзіне немесе өзге де адамдарға татуировка салу;
8) әкімшіліктің рұқсатынсыз ұйықтау орындарына перде ілу немесе ауыстыру;

9) пользование самодельными электроприборами;
10) пользование электроприборами без разрешения администрации;
11) развод открытого огня в камере;
12) производство ремонта сантехники, осветительных и других приборов или регулировка освещения в камере без разрешения администрации;
13) засор санузлов в камерах;
14) снятие со стен камер информации об основных правах и обязанностях подозреваемых и обвиняемых, водворенных на гауптвахту;
15) оклеивание стен, камерного инвентаря бумагой, фотографиями, рисунками, вырезками из газет и журналов, нанесение на них надписей и рисунков;
16) нарушение тишины;
17) выход из строя, курение, ведение разговоров, заглядывание в камерные глазки, поднятие каких-либо предметов, нажатие кнопок тревожной сигнализации при движении по территории гауптвахты;
18) выброс чего-либо из окон, взбирание на подоконник, высовывание в форточку, подход вплотную к "глазку" двери, закрытие "глазка";
19) продажа, дарение или отчуждение иным способом предметов, находящихся в личном пользовании.
Приложение 4
к Правилам внутреннего
распорядка и порядка
содержания подозреваемых
и обвиняемых на гауптвахте
органов военной полиции
Вооруженных Сил
Республики Казахстан
Форма
"Утверждаю"
Начальник органавоенной полиции
____________________________
____________________________
(воинское звание, подпись,
фамилия, имя и отчество
(при его наличии))
"___" ____ 20__ года
План покамерного размещения
Содержатся раздельно
№ камеры
Количество мест в камере
Примечание
1
2
3
4
Заместитель начальника ОВП ________________________________________________
(воинское звание, подпись, фамилия, имя и отчество (при его наличии))
Приложение 5
к Правилам внутреннего
распорядка и порядка
содержания подозреваемых и
обвиняемых на гауптвахте
органов военной полиции
Вооруженных Сил
Республики Казахстан
Описание общих камер
Сноска. Приложение 5 - в редакции приказа Министра обороны РК от 09.10.2023 № 1009 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Устройство камер, в которых содержатся военнослужащие, водворенные на гауптвахту, обеспечивает надежную изоляцию от внешней окружающей среды и смежных помещений. Планировочная форма камер обеспечивает наилучший обзор их через "глазок" дверного полотна.
Дверь в камеру металлическая. На высоте не ниже 95 см от уровня пола устраивается форточка для раздачи пищи. Для наблюдения за поведением военнослужащих, находящихся в камере на входной двери оборудуется "глазок".
Двери и окна в камерах и местах общего пользования (комнате для умывания, туалете) оборудуются техническими средствами охраны. Окна в помещениях имеют металлические решетки, при необходимости обтянутые металлической сеткой с внутренней стороны.

9) қолдан жасалған электр аспабын пайдалану;
10) әкімшіліктің рұқсатынсыз электр аспабын пайдалану;
11) камерада ашық от жағу;
12) әкімшіліктің рұқсатынсыз сантехникаға, жарық беру және басқа да аспапқа жөндеу жүргізу немесе камерада жарықтандыруды реттеу;
13) камералардағы санитариялық торапты ластау;
14) гауптвахтаға қамауға алынған күдіктілер мен айыпталушылардың негізгі құқықтары мен міндеттері туралы ақпаратты камераның қабырғасынан алу;
15) қабырғаларға, камера мүкәммалына қағаз, фото, сурет, газет пен журнал қималарын жапсыру, оған жазбалар мен суреттер салу;
16) тыныштықты бұзу;
17) саптан шығу, темекі шегу, сөйлесу, камерадағы есіктің көзіне қарау, қандай да бір заттарды көтеру, гауптвахта аумағы бойынша жүрген кезде дабыл дабылдамасының батырмасын басу;
18) терезеден бірдеңе лақтыру, терезе алдына шығу, форточкадан шығару, есіктің "көзшесіне" тығыз жақындау, "көзшені" жабу;
19) жеке пайдаланудағы заттарды сату, сыйға тарту немесе өзге де тәсілмен иеліктен шығару болып табылады.
Қазақстан Республикасы
Қарулы Күштерінің әскери
полиция органдарының
гауптвахтасындағы ішкі
тәртіптеме және онда
күдіктілер мен
айыпталушыларды
ұстау тәртібі қағидаларына
4-қосымша
Нысан
"Бекiтемiн"
_________________
әскери полиция органының
бастығы
___________________________
(әскери атағы, қолы, тегi,
аты және әкесінің аты
(болған кезде)
20 ___ жылғы "___"_________
Камера бойынша орналастыру жоспары
Бөлек ұсталады
Камераның №
Камерадағы орындар саны
Ескертпе
1
2
3
4
ӘПО бастығының орынбасары _____________________________________
(әскери атағы, қолы, тегі, аты және әкесінің аты (болған кезде)
Қазақстан Республикасы
Қарулы Күштері әскери
полиция органдарының
гауптвахтасындағы ішкі
тәртіптеме және онда күдіктілер
мен айыпталушыларды
ұстау қағидаларына
5-қосымша
Ортақ камералардың сипаттамасы
Ескерту. 5-қосымша жаңа редакцияда – ҚР Қорғаныс министрінің 09.10.2023 № 1009 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Гауптвахтаға қамауға алынған әскери қызметшілер ұсталатын камералардың құрылымы сыртқы қоршаған ортадан және іргелес үй-жайлардан сенiмдi оқшаулауды қамтамасыз етеді. Камералардың жоспарланған нысаны есiк негізінің "көзшесі" арқылы оларды анағұрлым жақсы шолып көруді қамтамасыз етеді.
Камераның есiгi металдан жасалған. Еден деңгейiнен биiктiгі 95 см төмен емес тамақ үлестіруге арналған форточка орнатылады. Камерадағы әскери қызметшілердің өзін-өзі ұстауын қадағалау үшін кіретін есікке "көзше" жабдықталады.
Камералардағы және ортақ пайдаланылатын орындардағы (жуынуға арналған бөлмедегі, дәретханадағы) есік пен терезе техникалық күзет құралдарымен жабдықталады. Үй-жай терезесінің қажет болған кезде ішкі жағынан металл тормен қапталған металл торы болады.

Общая камера оборудуется откидными нарами, столом, деревянной лавкой из расчета 0,4 метра на человека, плевательницей, емкостью с питьевой водой и кружкой.
В камерах для содержания офицеров и женщин-военнослужащих оборудуются топчаны, столы, табуреты, тумбочки для личных вещей и туалетных принадлежностей, емкости с питьевой водой и кружки, вешалки и плевательницы.
Все оборудование камер прикрепляется к полу.
Замки для всех камер одинаковые и запираются одинаковыми ключами. Один ключ храниться у начальника дежурной смены, второй – у начальника гауптвахты и третий – у дежурного по органу военной полиции.
С внутренней стороны окон в камерах устанавливаются металлические решетки, ограничивающие доступ к оконному проему.
В коридорах гауптвахты имеются закрывающиеся на замок шкафы для туалетных принадлежностей и принадлежностей для чистки обуви. Ключи от шкафов хранятся у начальника дежурной смены.
Утепленные куртки и головные уборы хранятся в комнате для хранения вещей, арестованных гауптвахты.
Приложение 6
к Правилам внутреннего
распорядка и порядка
содержания подозреваемых
и обвиняемых на гауптвахте
органов военной полиции
Вооруженных Сил
Республики Казахстан
Перечень запрещенных предметов и веществ
1) Оружие, взрывчатые, ядовитые, отравляющие и пожароопасные вещества, наркотические средства, психотропные вещества, прекурсоры, спиртные напитки, перец, соль, зажигалки;
2) шарфы, пояса, ремни, подтяжки, шнурки, галстуки, полотенца длиной более 50 сантиметров;
3) стеклянная посуда, колющие, пилящие и режущие предметы;
4) браслеты, игральные карты, запонки, кольца, серьги, часы, ордена, медали, металлические предметы и ценности;
5) духи, одеколон и иные изделия на спиртовой основе;
6) фото-, видео- и аудио- записывающая аппаратура, средства связи, флэш-накопители (съемные носители информации);
7) деньги, ценные бумаги, ювелирные изделия.
Приложение 7
к Правилам внутреннего
распорядка и порядка
содержания подозреваемых
и обвиняемых на гауптвахте
органов военной полиции
Вооруженных Сил
Республики Казахстан
Форма
Протокол личного обыска подозреваемого и обвиняемого, и досмотра его вещей
"____" ________20__ г.
____________________________________________________________________
(место составления)
Обыск и досмотр начат: ___ч. ___ мин. Обыск и досмотр окончен: ___ ч. ___ мин.
_________________________________________________________________________
(должность, звание, фамилия, имя и отчество (при его наличии),
производящего личный обыск и досмотр)
с соблюдением требований статьи 98 УИК РК в помещении
__________________________________________________________________________
произвел личный обыск подозреваемого и обвиняемого военнослужащего
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
(воинское звание, фамилия, имя и отчество (при его наличии)
подозреваемого и обвиняемого военнослужащего)
__________________________________________________________________________
и досмотр его вещей, о чем составил настоящий протокол.
Перед началом личного обыска и досмотра вещей _______________________________
__________________________________________________________________________
(должность, звание, фамилия и инициалы лица, производящего личный обыск
и досмотр) подозреваемому обвиняемому военнослужащему ___
__________________________________________________________________________
(воинское звание, фамилия, имя и отчество (при его наличии)подозреваемого и
обвиняемого) было предложено добровольно выдать запрещенные предметы, на что
он заявил: _____________________ ___________________________________________,
и добровольно выдал:

Ортақ камера бiр адамға 0,4 метр есебінен қайырылып жиналатын сәкімен, үстелмен, ағаш орындықпен, түкіргішпен, ауызсуға арналған ыдыспен және кружкамен жабдықталады.
Офицерлерді және әскери қызметші әйелдерді ұстауға арналған камералар ағаш кереуетпен, үстелмен, орындықтармен, жеке заттары мен жуыну керек-жарағына арналған тумбочкамен, ауызсуға арналған ыдыспен және кружкамен, ілгішпен және түкіргішпен жабдықталады.
Камераның барлық жабдығы еденге бекітіледі.
Барлық камераға арналған құлып бірдей болады және біркелкі кілтпен бекітіледі. Бір кілт кезекші ауысым бастығында, екіншісі – гауптвахта бастығында және үшіншісі – әскери полиция органы бойынша кезекшіде сақталады.
Камераларда терезенің ішкі жағынан терезе саңылауына қолжетімділікті шектейтін металл тор орнатылады.
Гауптвахта дәлізінде жуыну керек-жарағы мен аяқ киім тазалауға арналған құралдарға арналған құлыпқа жабылатын шкафтар болады. Шкафтардың кілті кезекші ауысым бастығында сақталады.
Астары жылы күртеше мен бас киім гауптвахтаға қамаққа алынған адамдардың заттарын сақтауға арналған бөлмеде сақталады.
Қазақстан Республикасы
Қарулы Күштерінің әскери
полиция органдарының
гауптвахтасындағы ішкі
тәртіптеме және онда күдіктілер
мен айыпталушыларды
ұстау тәртібі қағидаларына
6-қосымша
Тыйым салынған заттар мен құралдар тізбесі
1) қару, жарылғыш, улы, уландырғыш және өрт қаупі бар зат, есірткі құралы, психотроптық зат, прекурсор, спирттік ішімдік, бұрыш, тұз, оттық;
2) шарф, белбеу, белдік, иық бау, бау, галстук, ұзындығы50 сантиметрден аспайтын сүлгі;
3) шыны ыдыс, өткір, кесетін және тілетін зат;
4) білезік, ойын картасы, түйме, жүзік, сырға, қол сағат, орден, медаль, металл зат пен құндылық;
5) иіссу, одеколон және спирттік негіздегі өзге де бұйым;
6) фото-, бейне- және аудиожазба аппаратурасы, байланыс құралы, флэш-жинақтауыш (алынбалы-салынбалы ақпарат жеткізгіш);
7) ақша, бағалы қағаз, зергерлік бұйым.
Қазақстан Республикасы
Қарулы Күштерінің әскери
полиция органдарының
гауптвахтасындағы ішкі
тәртіптеме және онда
күдіктілер мен
айыпталушыларды ұстау
тәртібі қағидаларына
7-қосымша
Күдікті мен айыпталушыны жеке тінту және оның заттарын толық тексеру хаттамасы
20__ ж. "____"____________________________________
(жасау орны)
Тінту және толық тексеру: ___сағ. ___ мин. басталды.
Тінту және толық тексеру: ___ сағ. ___ мин. аяқталды.
________________________________________________________________________,
(жеке тінту мен толық тексеру жүргізетін адамның лауазымы, атағы, тегі, аты және
әкесінің аты (болған кезде)
ҚР ҚАК 98-бабының талаптарын сақтай отырып, ______________
үй-жайында күдікті және айыпталушы әскери қызметшіге жеке тінту
________________
_________________________________________________________________________
(күдікті және айыпталушы әскери қызметшінің әскери атағы, тегі, аты және әкесінің аты
(болған кезде)
__________________________________________________________________________
және оның заттарына толық тексеру жүргіздім, ол туралы хаттама жасадым.
Жеке тінту және заттарды толық тексеру басталар алдында
__________________________________________________________________________
(жеке тінту және толық тексеру жүргізетін адамның лауазымы, атағы, тегі және аты-жөні)
күдікті және айыпталушы әскери қызметшіге __________________________________
(күдікті мен айыпталушының әскери атағы, тегі, аты және әкесінің аты (болған кезде)
тыйым салынған заттарды ерікті түрде беру ұсынылды, оған ол
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________ мәлімдеді
және ерікті түрде берді:

1) _______________________________________________________________________;
2) __________________________________________________._____________________
После этого _______________________________________________________________
(должностное лицо, производящее личный обыск и досмотр)
приступил к производству личного обыска подозреваемого и обвиняемого военнослужащего________________________________________________________________
и досмотру его вещей. ______________________________________________________
(воинское звание, фамилия, имя и отчество
(при его наличии)подозреваемого и обвиняемого)
Подозреваемый и обвиняемый военнослужащий одет: ___________________________
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
При подозреваемом и обвиняемом военнослужащем имеются следующие вещи:
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
В результате проведенного личного обыска подозреваемого и обвиняемого военнослужащего ________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
(воинское звание, фамилия, имя и отчество (при его наличии)
подозреваемого и обвиняемого военнослужащего)
и досмотра его вещей обнаружено: ___________________________________________
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
В ходе личного обыска подозреваемого и обвиняемого военнослужащего и досмотра его вещей изъяты (документы, вещи, предметы, изделия, вещества, ценности, деньги и продукты питания, не предусмотренные правилами внутреннего распорядка гауптвахты):
1) _______________________________________________________________________;
2) _______________________________________________________________________
Поступившие в ходе личного обыска подозреваемого и обвиняемого военнослужащего и досмотра его вещей замечания ____________________________________
________________________________________________________________________________
Протокол прочитан _________________________________________________________
(лично либо вслух лицом, производящим личный обыск и досмотр)
Замечания и дополнения, заявленные подозреваемым и обвиняемым военнослужащим:
Подозреваемый и обвиняемый военнослужащий: _______________________________
________________________________________________________________________________
(должность, воинское звание, подпись, фамилия, имя и отчество (при его наличии))
Копию протокола личного обыска и досмотра вещей получил:
"____" ______ 20__ г.
__________________________________________________________________________
(фамилия, имя и отчество (при его наличии)подозреваемого и обвиняемого, подпись)
Приложение 8
к Правилам внутреннего
распорядка и порядка
содержания подозреваемых
и обвиняемых на гауптвахте
органов военной полиции
Вооруженных Сил
Республики Казахстан
Форма
Акт изъятия
Мы, нижеподписавшиеся, комиссия в составе
________________________ ________________________________________________,
(должность, воинское звание, фамилия, имя и отчество (при его наличии))
произвели изъятие (приняли на хранение) у задержанного, подозреваемого, обвиняемого, арестованного в административном порядке и осужденного к аресту
_________________________________________________________________________,
(воинское звание, фамилия, имя и отчество (при его наличии)) деньги, ценные бумаги и ценные вещи перечисляются в сумме (______) ___________, прописью предметов и продуктов питания ________________________ ______________________________________,
перечисляются в соответствии со статьей 33 Закона Республики Казахстан "О порядке и условиях содержания лиц в специальных учреждениях, обеспечивающих временную изоляцию от общества".
Всего передано: ________________ наименований ценных бумаг, ценных вещей,(количество)денег ____________________________, _____________________________
наименований продуктов (сумма прописью) (количество) питания, предметов.
Передал: __________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии), роспись),
Принял: __________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии), роспись)
Присутствовал: ____________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии), роспись)
"___"_______ _____года
Приложение 9
к Правилам внутреннего
распорядка и порядка
содержания подозреваемых и
обвиняемых на гауптвахте
органов военной полиции
Вооруженных Сил
Республики Казахстан

1) ___________________________________________________;
2) ___________________________________________________;
Одан кейін _____________________________________________________________
(жеке тінту және толық тексеру жүргізетін лауазымды адам)
күдікті және айыпталушы әскери қызметшіні
_______________________________________________________________________
(күдікті мен айыпталушының әскери атағы, тегі, аты және әкесінің аты (болған кезде)
____________________________________ жеке тінтуге және оның заттарын толық
тексеруге кірісті.
Күдікті және айыпталушы әскери қызметшінің киген киімі: _____________
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
Күдікті және айыпталушы әскери қызметшіде мынадай заттар болды:____
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
Күдікті және айыпталушы әскери қызметшіге жүргізілген
__________________________________________________________________
(күдікті және айыпталушы әскери қызметшінің әскери атағы, тегі, аты және
әкесінің аты (болған кезде)
жеке тінту және оның заттарын толық тексеру нәтижесінде анықталды:
_________________________________________________________________
_________________________________________________________________
Күдікті және айыпталушы әскери қызметшіні жеке тінту және оның
заттарын толық тексеру барысында алынды (гауптвахтаның ішкі тәртіптемесі
қағидаларында көзделмеген құжаттар, заттар,нәрселер, бұйымдар, құралдар,
құндылық, ақша және азық-түлік өнімі):
1) ___________________________________________________;
2) ___________________________________________________;
Күдікті және айыпталушы әскери қызметшіні жеке тінту және оның заттарын толық
тексерубарысында келіп түскен
ескертулер ________________________________________________________
_____________________________________________________________
Хаттаманы оқыды ______________________________________________
(жеке өзі не жеке тінту және толық тексеру жүргізген адам дауыстап оқиды)
Күдікті және айыпталушы әскери қызметші мәлімдеген ескертулер мен толықтырулар:
_____________________________________________________________
Күдікті және айыпталушы әскери қызметші: ________________________
__________________________________________________________________
(лауазымы,әскери атағы,қолы,тегі, аты және әкесінің аты (болған кезде)
Жеке тінту және заттарды толық тексеру хаттамасының көшірмесін алдым:
20__ ж. "____"______
_________________________________________________________________
(күдікті мен айыпталушының тегі, аты және әкесінің аты (болған кезде), қолы)
Қазақстан Республикасы
Қарулы Күштерінің әскери
полиция органдарының
гауптвахтасындағы ішкі
тәртіптеме және онда
күдіктілер мен
айыпталушыларды
ұстау тәртібі қағидаларына
8-қосымша
Нысан
Алу актісі
Бiз, төменде қол қойған мынадай құрамдағы комиссия _______________
____________________________________________________________________
(лауазымы, әскери атағы, тегi, аты және әкесiнiң аты (болған кезде)
ұсталушыдан, күдіктіден, айыпталушыдан, әкімшілік тәртіппен қамауға алынғаннан
және қамауға сотталғаннан ________________________________________________
(әскери атағы, тегi, аты және әкесiнiң аты (болған кезде)
"Адамдарды қоғамнан уақытша оқшаулауды қамтамасыз ететін арнайы
мекемелерде ұстау тәртiбi мен шарттары туралы" Қазақстан Республикасы
Заңының 33-бабына сәйкес сомасы ______________ (______) ақшаны, бағалы
қағазды және бағалы затты ___________________ және азық-түлiк өнімін алуды
жүргіздік (сақтауға қабылдадық).
Барлығы берiлгенi: __________ бағалы қағаз, құнды зат атауы,
__________________________________________________________________
(саны) (сомасы жазумен)
ақша, азық-түлiк өнімінің ___________, заттың атауы ______________________
Бердім: _______________________________________________________
(тегi, аты, әкесiнiң аты (болған кезде), қолы)
Қабылдадым: __________________________________________________
(тегi, аты, әкесiнiң аты (болған кезде), қолы)
Қатысқан: _____________________________________________________
(тегi, аты, әкесiнiң аты (болған кезде), қолы)
___ жылғы "___"___________________
Қазақстан Республикасы
Қарулы Күштері әскери
полиция органдарының
гауптвахтасындағы ішкі
тәртіптеме және онда күдіктілер
мен айыпталушыларды
ұстау қағидаларына
9-қосымша
Нысан
Гауптвахтада ұсталатын адамдарды есепке алу
ЖУРНАЛЫ

Сноска. Приложение 9 - в редакции приказа Министра обороны РК от 09.10.2023 № 1009 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Форма
ЖУРНАЛ
учета лиц, содержащихся на гауптвахте
Начат: "___"______ 20__года.
Окончен: "___"______ 20__года.
№ п/п
Дата и время водворения на гауптвахту
Должность, воинское звание, фамилия, имя, отчество
Номер воинской части
Кем задержан (арестован)
Причина задержания (ареста, за что и по какой статье УК РК)
На какой срок и в какой камере содержать
Принятые вещи, документы и деньги
Когда заканчивается срок задержания (ареста)
Запись о времени медицинского осмотра, помывке в бане и телесном осмотре при приеме арестованного (подпись медицинского работника)
Дата и время освобождения с гауптвахты
Подпись о сдаче вещей, документов и денег при приеме на гауптвахту
Подпись о получении вещей, документов и денег при освобождении с гауптвахты
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
Примечание: Журнал должен быть пронумерован, прошнурован, заверен соответствующей подписью и опечатан печатью. Хранится журнал у начальника дежурной смены гауптвахты.
Приложение 10
к Правилам внутреннего
распорядка и порядка
содержания подозреваемых
и обвиняемых на гауптвахте
органов военной полиции
Вооруженных Сил
Республики Казахстан
Перечень продуктов питания, предметов первой необходимости, обуви, одежды и других промышленных товаров, которые военнослужащие, водворенные на гауптвахту могут получать в посылках (передачах)

Ескерту. 9-қосымша жаңа редакцияда – ҚР Қорғаныс министрінің 09.10.2023 № 1009 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
20__жылғы "___"______басталды
20__жылғы "___"______аяқталды
Р/с №
Гауптвахтаға қамауға алу күні мен уақыты
Лауазымы, әскери атағы, тегі, аты, әкесінің аты
Әскери бөлім нөмірі
Кім ұстады (қамаққа алды)
Ұстау себебі (қамаққа не үшін алынды және
ҚР ҚК-ның қандай бабы бойынша)
Қандай мерзімге және қай камерада ұсталады
Қабылданған заттар, құжаттар мен ақша
Ұстау (қамаққа алу) мерзімі қашан аяқталады
Қамаққа алынғанды қабылдау кезінде медициналық қарап-тексеру, моншада жуыну және денесін қарап-тексеру уақыты туралы жазба (медицина қызметкерінің қолтаңбасы)
Гауптвахтадан босатылған күні мен уақыты
Гауптвахтаға қабылдау кезінде заттарды, құжаттар мен ақшаны тапсырғаны туралы қолтаңба
Гауптвахтадан босатылған кезде заттарды, құжаттар мен ақшаны алғаны туралы қолтаңба
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
Ескертпе: Журнал нөмірленген, тігілген, тиісті қолтаңбамен расталған және мөрмен мөрленген болуға тиіс. Журнал гауптвахтаның кезекші ауысым бастығында сақталады.
Қазақстан Республикасы
Қарулы Күштерінің әскери
полиция органдарының
гауптвахтасындағы ішкі
тәртіптеме және онда күдіктілер
мен айыпталушыларды ұстау
тәртібі қағидаларына
10-қосымша
Гауптвахтаға қамауға алынған әскери қызметшілер сәлемдеме (жөнелтілім) арқылы ала алатын азық-түлік өнімінің, бiрiншi кезекте қажет болатын заттардың, аяқ киiмнің, киімнің және басқа да өнеркәсiптік тауардың тiзбесі

1) Табачные изделия, спички;
2) одежду в одном комплекте без поясных ремней, подтяжек и галстуков, головной убор, обувь по сезону (без супинаторов, металлических набоек);
3) нательное белье;
4) носки;
5) перчатки или варежки;
6) платки носовые;
7) туалетные принадлежности (туалетное, хозяйственное мыло, туалетную бумагу, шампуни, зубную пасту, зубную щетку, пластмассовые футляры для мыла и зубной щетки, крема, расческу), мочалку или губку, бритву электрическую или бритвы безопасные разового пользования (хранятся в запираемом на замок специальном шкафу для хранения имущества арестованных расположенном вне камер гауптвахты);
8) очки и футляры пластмассовые для очков;
9) чулки или колготки, косынки, пояса, бюстгальтеры, марлю, вату, гигиенические и косметические принадлежности, бигуди пластмассовые (для женщин);
10) скоропортящиеся продукты питания, и продукты, не предусмотренные к приему по заключению медицинского работника органа военной полиции;
11) шариковую авторучку, стержни к ней, карандаши;
12) бумагу для письма, почтовые конверты, открытки, почтовые марки;
13) художественную и иную литературу, а также издания периодической печати;
14) помимо перечисленного, разрешается иметь при себе и хранить документы и записи, относящиеся к уголовному делу, либо касающиеся вопросов реализации их прав и законных интересов, а также бланки почтовых отправлений, квитанции на сданные на хранение деньги, ценности, документы и другие предметы.
Приложение 11
к Правилам внутреннего
распорядка и порядка
содержания подозреваемых и
обвиняемых на гауптвахте
органов военной полиции
Вооруженных Сил
Республики Казахстан
Сноска. Приложение 11 - в редакции приказа Министра обороны РК от 09.10.2023 № 1009 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Заявление
от __________________________________________________________________
(фамилия, имя и отчество (при его наличии))
проживающего _____________________________________________________________
__________________________________________________________________________
(адрес местожительства, место работы (службы))
Прошу принять передачу для подозреваемого, обвиняемого ______________________
__________________________________________________________________________
(воинское звание, фамилия, имя и отчество (при его наличии), год рождения)
Опись продуктов (предметов) передачи:
№ п/п
Наименование продуктов или вещей
Вес (кг, грамм)
Количество
Примечание
1.
2.
Подпись и фамилия заявителя ___________________________________________
"___"_____________ года
Передачу принял_____________________________________________________________
____________________________________________________________________________
(воинское звание, подпись, фамилия, имя и отчество (при его наличии)
военнослужащего, принявшего передачу)
Передачу получил____________________________________________________________
____________________________________________________________________________
(подпись, фамилия, имя и отчество (при его наличии) подозреваемого,
обвиняемого, получившего передачу)
"___"_____________ года
Приложение 12
к Правилам внутреннего
распорядка и порядка
содержания подозреваемых
и обвиняемых на гауптвахте
органов военной полиции
Вооруженных Сил
Республики Казахстан
Форма
Книга замечаний и предложений лиц, инспектирующих гауптвахту __________________________________
(органа военной полиции)
Начата: "___" __________ года.
Окончена: "___" ________ года.
№ п/п
Дата
Должность, воинское звание, фамилия и инициалы инспектирующего
Содержание замечаний
Предложения
Сроки исполнения
Принятые меры
Приложение 13
к Правилам внутреннего
распорядка и порядка
содержания подозреваемых
и обвиняемых на гауптвахте
органов военной полиции
Вооруженных Сил
Республики Казахстан
Форма
Книгарегистрации предложений, заявлений и жалоб
№ п/п
Дата поступления (год, месяц, число)
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) подавшего обращение и его отношение к воинской службе
Краткое содержание обращения
Кому и когда передано для исполнения, подпись исполнителя
Срок исполнения
Когда и какое принято решение
№ Дела в которое подшит документ
1
2
3
4
5
6
7
8
Приложение 14
к Правилам внутреннего
распорядка и порядка
содержания подозреваемых и
обвиняемых на гауптвахте
органов военной полиции
Вооруженных Сил
Республики Казахстан

1) темекi бұйымы, сіріңке;
2) бiр жиынтықта белдiкті белбеу, иық бау мен галстук жоқ киiм, маусым бойынша бас киiм, аяқ киiм (супинаторсыз, металл тағасыз);
3) iш киiм;
4) шұлық;
5) биялай немесе қолғап;
6) бет орамал;
7) жуыну керек-жарағы (иіс сабын, кір сабын, дәретхана қағазы, су сабын, тiс пастасы, тiс щеткасы, сабынға және тiс щеткасына арналған пластмасса қорап, иісмай, тарақ), жөке немесе ысқыш, электр ұстарасы немесе бiр рет пайдаланылатын қауiпсiз ұстара (гауптвахта камерасынан тыс орналасқан қамауға алынғандардың мүлкін сақтайтын құлыпқа жабылатын арнайы шкафта сақталады);
8) көзілдірік және көзілдірікке арналған пластмасса қорап;
9) шұлық немесе колготки, бас орамал, белдiк, бюстгальтер, дәке, мақта, гигиеналық және косметикалық заттар, пластмасса бигуди (әйелдер үшін);
10) жылдам бұзылатын азық-түлік өнімі және әскери полиция органы медицина қызметкерінің қорытындысы бойынша қабылдауға көзделмеген азық-түлік;
11) шариктi қалам, оған өзектер, қарындаштар;
12) хат жазуға арналған қағаз, пошта конверттерi, ашық хаттар, пошта маркалары;
13) көркем және өзге де әдебиет, сондай-ақ мерзiмдi басылым;
14) атап көрсетілгендерден басқа, қылмыстық iске не олардың құқықтары мен заңды мүддесін іске асыру мәселелеріне қатысты құжаттарды және жазбаларды, сондай-ақ пошта жөнелтілімінің бланкiлерiн, сақтауға тапсырылған ақша түбiртегiн, құндылықты, құжаттарды және басқа да заттарды өзiмен бiрге алып жүруге және сақтауға рұқсат етiледi.
Қазақстан Республикасы
Қарулы Күштері әскери
полиция органдарының
гауптвахтасындағы ішкі
тәртіптеме және онда күдіктілер
мен айыпталушыларды
ұстау қағидаларына
11-қосымша
Өтініш
Ескерту. 11-қосымша жаңа редакцияда – ҚР Қорғаныс министрінің 09.10.2023 № 1009 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
__________________________________________________________________________
(тегi, аты және әкесiнiң аты (болған кезде)
___________________________________________________________________тұратын
(тұрғылықты мекенжайы, жұмыс (қызмет) орны)
__________________________________________________________________________
күдікті, айыпталушы ___________________________________________________ үшiн
(әскери атағы, тегi, аты және әкесінің аты (болған кезде), туған жылы) жөнелтiлiмдi
қабылдауыңызды сұраймын.
Жөнелтілімдегі азық-түліктің (заттардың) тізімдемесі:
Р/с №
Азық-түлiк немесе заттар атауы
Салмағы
Саны
Ескертпе
(кг, грамм)
1
2
Өтiнiш иесiнiң қолы және тегі
______________________________________________________________________
___ жылғы "__"____________
Жөнелтілімді қабылдадым ______________________________________________
(жөнелтілімді қабылдаған әскери қызметшінің әскери атағы, қолы, тегі, аты және
әкесінің аты (болған кезде)
Жөнелтілімді алдым
_______________________________________________________________________
(жөнелтілімді алған күдіктінің, айыпталушының қолы, тегі, аты және әкесінің аты
(болған кезде) ___ жылғы "____" __________
Қазақстан Республикасы
Қарулы Күштерінің әскери
полиция органдарының
гауптвахтасындағы ішкі
тәртіптеме және онда
күдіктілер мен
айыпталушыларды
ұстау тәртібі қағидаларына
12-қосымша
Нысан
Гауптвахтаны инспекциялайтын адамдардың ескертулерi мен ұсыныстары кiтабы ___________________________________________
(әскери полиция органы)
___ жылғы "___" __________ басталды.
___жылғы "___" ________ аяқталды.
Р/с
Күнi
Инспекциялайтын адамның лауазымы, әскери атағы, тегі және аты-жөні
Ескертулер мазмұны
Ұсыныстар
Орындау мерзiмі
Қабылданған шаралар
Қазақстан Республикасы
Қарулы Күштерінің әскери
полиция органдарының
гауптвахтасындағы ішкі
тәртіптеме және онда
күдіктілер мен
айыпталушыларды
ұстау тәртібі қағидаларына
13-қосымша
Нысан
Ұсыныстарды, өтiнiштер мен шағымдарды тіркеу кітабы
Р/с №
Келіп түскен күні (жылы, айы, күні)
Өтініш берген адамның тегі, аты, әкесінің аты (болған кезде) және оның әскери қызметке қатынасы
Өтініштің қысқаша мазмұны
Кімге және қашан орындауға берілді,
орындаушының қолтаңбасы
Орындау мерзімі
Қашан және қандай шешім қабылданды
Құжат тігілген істің №
1
2
3
4
5
6
7
8
Қазақстан Республикасы
Қарулы Күштері әскери
полиция органдарының
гауптвахтасындағы ішкі
тәртіптеме және онда күдіктілер
мен айыпталушыларды
ұстау қағидаларына
14-қосымша
Нысан
Жолданымды, өтінішті қабылдау туралы талон

Сноска. Приложение 14 - в редакции приказа Министра обороны РК от 09.10.2023 № 1009 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Форма
Талон о принятии обращения, заявления
ТАЛОН
(түбіртек)
ТАЛОН
(корешок)
(талонның саны/номер талона) Өтініш/обращение ______________________________________ ______________________________________ (өтініш берушінің аты-жөні немесе атауы/фамилия, инициалы (при его наличии) либо наименование заявителя) ______________________________________ ______________________________________ "__" ________ 20__ж./г. Өтініш тіқабылдаған әскери қызметшінің лауазымы, аты-жөні, қолы/ должность, Ф.И.О. (при его наличии), подпись военнослужащего, принявшего обращение ______________________________________ ______________________________________ (қолы/подпись) Талон қабылдаушының қолы/ подпись получившего талон _________ "__" сағ/час "___" мин. "___" _______________20__ ж./г.
ТАЛОН
(жыртылмалы талон)
ТАЛОН
(отрывной талон)
(талонның саны/номер талона) Өтініш/обращение ______________________________________ ______________________________________ (өтініш берушінің аты-жөні немесе атауы/фамилия, инициалы (при его наличии) либо наименование заявителя) ______________________________________ ______________________________________ (қабылданды/принято. Қабылдаған/принял (лауазымы, аты-жөні/должность, фамилия и инициалы (при его наличии) ______________________________________ ______________________________________ ______________________________________ ______________________________________ "___" ________________ 20__ ж./г. _________________ (колы / подпись)
Примечание:
1. Талоны должны быть пронумерованы, прошнурованы, заверены соответствующей подписью и опечатаны печатью. Талоны хранятся у начальника дежурной смены гауптвахты.
2. В уникальном номере талона первой парой обозначается год регистрации обращения, второй парой - код области (города республиканского значения, столицы), третьей парой – код района (города областного значения, город районного значения), четвертой парой – код сельского округа. Код субъекта и порядковый номер талона состоят из пяти цифр.
Приложение 15
к Правилам внутреннего
распорядка и порядка
содержания подозреваемых
и обвиняемых на гауптвахте
органов военной полиции
Вооруженных Сил
Республики Казахстан
Описание прогулочных дворов
Прогулочные дворы следует располагать на режимном дворе.
Прогулочный двор примыкает к гауптвахте вплотную.
На каждого выводимого на прогулку, должно приходиться 2,5 – 3 квадратных метра (далее – м2) прогулочного двора. Минимальный размер прогулочного двора – 12 м2.

Ескерту. 14-қосымша жаңа редакцияда – ҚР Қорғаныс министрінің 09.10.2023 № 1009 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
ТАЛОН
(түбіртек)
ТАЛОН
(корешок)
(талонның нөмірі/номер талона) Өтініш/обращение _________________________________ _________________________________ (өтініш берушінің тегі, инициалдары не атауы/фамилия, инициалы либо наименование заявителя) _________________________________ _________________________________ 20__ж./г.__ "__" ________________________ ______________________________ Өтінішті қабылдаған әскери қызметшінің лауазымы, ТАӘ, қолы/ должность, Ф.И.О., подпись военнослужащего, принявшего обращение _________________________________ _________________________________ (қолы/подпись) Талонды алған адамның қолы/ подпись получившего талон _________ "__" сағ/час "___" мин. 20__ ж./г. "___"_________________
ТАЛОН
(жыртылатын талон)
ТАЛОН
(отрывной талон)
(талонның нөмірі/номер талона) Өтініш/обращение _________________________________ _________________________________ (өтініш берушінің тегі, инициалдары не атауы/фамилия, инициалы либо наименование заявителя) _________________________________ _________________________________ (қабылданды/принято. Қабылдаған/принял (лауазымы, тегі және инициалдары/ должность, фамилия и инициалы) _________________________________ _________________________________ _________________________________ 20__ ж./г. "___" ________________ _________________ (колы / подпись)
Ескертпе:
1. Талондар нөмірленген, тігілген, тиісті қолтаңбамен расталған және мөрмен мөрленген болуға тиіс. Талондар гауптвахтаның кезекшi ауысым бастығында сақталады.
2. Талонның бірегей нөмірінде бірінші жұп болып жолданым тіркелген жылы, екінші жұп болып – облыстың (республикалық маңызы бар қаланың, астананың) коды, үшінші жұп болып – ауданның (облыстық маңызы бар қаланың, аудандық маңызы бар қаланың) коды, төртінші жұп болып – ауылдық округтің коды белгіленеді. Субъектінің коды және талонның реттік нөмірі бес цифрдан тұрады.
Қазақстан Республикасы
Қарулы Күштерінің әскери
полиция органдарының
гауптвахтасындағы ішкі
тәртіптеме және онда
күдіктілер мен
айыпталушыларды
ұстау тәртібі қағидаларына
15-қосымша
Сейілдеу ауласының сипаттамасы
Сейілдеу ауласы режимдiк аулада орналасуға тиіс.
Сейілдеу ауласы гауптвахтаға тығыз шектеседі.
Сейілдеуге шығарылатын әрбірадамға сейілдеу ауласының 2,5–3 шаршы метрі (бұдан әрi – м2) болуға тиіс. Сейілдеу ауласының минималды көлемi – 12 м2.

Прогулочный двор огораживается плотным забором высотой не менее трех метров. По верху прогулочного двора крепится металлическая рама, к которой приваривается металлическая решетка с ячейками не более 17х17 сантиметров. Над решеткой укрепляется металлическая сетка типа "Рабица" с ячейками не более 5х5 сантиметров.
Над прогулочными дворами вдоль стен, устраиваются облегченные навесы шириной до 1,2 метра для укрытия от атмосферных осадков.
В середине прогулочного двора устанавливается скамейка, которая надежно крепится к земле.
Прогулочный двор обеспечивается стоком воды.
На прогулочном дворе оборудуется место для несения службы контролера с расчетом, чтобы все арестованные, находящиеся на прогулочном дворе, были под его постоянным наблюдением.
Приложение 16
к Правилам внутреннего
распорядка и порядка
содержания подозреваемых и
обвиняемых на гауптвахте
органов военной полиции
Вооруженных Сил
Республики Казахстан
Книга учета взысканий и поощрений военнослужащих, водворенных на гауптвахту
Сноска. Приложение 16 - в редакции приказа Министра обороны РК от 09.10.2023 № 1009 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Часть I Учет лиц, подвергнутых взысканиям
№ п/п
Фамилия, имя, отчество (при наличии)
За что наложено взыскание
Вид взыскания
Кем и когда наложено взыскание
Примечание
Часть II Учет лиц, поощренных администрацией гауптвахты
№ п/п
Фамилия, имя, отчество (при наличии)
За что наложено поощрение
Вид поощрения
Кем и когда поощрен
Примечание
Примечание: Книга должна быть пронумерована, прошнурована, заверена соответствующей подписью и опечатана печатью. Хранится книга у начальника дежурной смены гауптвахты.
Приложение 17
к Правилам внутреннего
распорядка и порядка
содержания подозреваемых и
обвиняемых на гауптвахте
органов военной полиции
Вооруженных Сил
Республики Казахстан
Сноска. Приложение 17 - в редакции приказа Министра обороны РК от 09.10.2023 № 1009 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Форма
Журнал личного приема начальником органа военной полиции
№ п/п
Дата (год, месяц, число)
Фамилия, имя, отчество (при наличии) лица прибывшего на прием
Краткое содержание обращения
Примечание
1
2
3
4
5
Примечание: Журнал должен быть пронумерован, прошнурован, заверен соответствующей подписью и опечатан печатью. Хранится журнал у начальника дежурной смены гауптвахты.
Приложение 18
к Правилам внутреннего
распорядка и порядка
содержания подозреваемых
и обвиняемых на гауптвахте
органов военной полиции
Вооруженных Сил
Республики Казахстан
Форма
Справка об освобождении с гауптвахты
Выдана военнослужащему (-ей) ___________________________________
(в/звание, фамилия, имя, отчество (при его наличии)) в том, что он (она)

Сейілдеу ауласы биіктігі кемінде үш метр тығыз дуалмен қоршалады. Сейілдеу ауласының үстiңгi жағына металл жақтау бекітіледі, оған ұяшықтары 17x17 сантиметрден аспайтын металл тор бекітіледі. Тордыңүстіне ұяшықтары 5x5 сантиметрден аспайтын "Рабица" типіндегі металл тор бекiтiледi.
Сейілдеу ауласы үстінен қабырғаның бойымен атмосфералық жауын-шашыннан тасалау үшін ені 1,2 метрге дейін жеңiл қалқалар орнатылады.
Сейілдеу ауласының ортасына жерге сенімді бекітілетін орындық орнатылады.
Сейілдеу ауласы су ағынымен қамтамасыз етiледі.
Сейілдеу ауласында бақылаушының қызмет атқаруы үшiн сейілдеу ауласында жүрген барлық қамауға алынғандар оның ұдайы қадағалауында болатындай есеппен орын жабдықталады.
Қазақстан Республикасы
Қарулы Күштері әскери
полиция органдарының
гауптвахтасындағы ішкі
тәртіптеме және онда күдіктілер
мен айыпталушыларды
ұстау қағидаларына
16-қосымша
Гауптвахтаға қамауға алынған әскери қызметшілерді жазалауды және көтермелеуді есепке алу кітабы
Ескерту. 16-қосымша жаңа редакцияда – ҚР Қорғаныс министрінің 09.10.2023 № 1009 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
I бөлік Жазалауға тартылған адамдарды есепке алу
Р/с №
Тегі, аты, әкесінің аты (болған кезде)
Жазалау не үшін қолданылды
Жазалау түрі
Кім және қашан жазалауды қолданды
Ескертпе
II бөлік Гауптвахта әкімшілігі көтермелеген адамдарды есепке алу
Р/с №
Тегі, аты, әкесінің аты (болған кезде)
Көтермелеу не үшін қолданылды
Көтермелеу түрі
Кім және қашан көтермеледі
Ескертпе
Ескертпе: Кітап нөмірленген, тігілген, тиісті қолтаңбамен расталған және мөрмен мөрленген болуға тиіс. Кітап гауптвахтаның кезекші ауысым бастығында сақталады.
Қазақстан Республикасы
Қарулы Күштері әскери
полиция органдарының
гауптвахтасындағы ішкі
тәртіптеме және онда күдіктілер
мен айыпталушыларды
ұстау қағидаларына
17-қосымша
Нысан
Әскери полиция органы бастығының жеке қабылдау журналы
Ескерту. 17-қосымша жаңа редакцияда – ҚР Қорғаныс министрінің 09.10.2023 № 1009 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Р/с №
Күні (жылы, айы, күні)
Қабылдауға келген адамның тегі, аты, әкесінің аты (болған кезде)
Жолданымның қысқаша мазмұны
Ескертпе
1
2
3
4
5
Ескертпе: Журнал нөмірленген, тігілген, тиісті қолтаңбамен расталған және мөрмен мөрленген болуға тиіс. Журнал гауптвахтаның кезекші ауысым бастығында сақталады.
Қазақстан Республикасы
Қарулы Күштерінің әскери
полиция органдарының
гауптвахтасындағы ішкі
тәртіптеме және онда
күдіктілер мен
айыпталушыларды
ұстау тәртібі қағидаларына
18-қосымша
Нысан
Гауптвахтадан босату туралы анықтама
Әскери қызметші _____________________________________________________
(әскери атағы, тегі, аты, әкесінің аты (болған кезде)

в период с _____ 20 ____ г. по ____ 20 ___ г. находился на гауптвахте военной полиции _______________________________ ______________________________
в соответствии с_________________________________________________
(постановление судьи)
Начальник органа военной полиции _________________________________
________________________________________________________________
(в/звание, подпись, фамилия, имя и отчество (при его наличии))
"___" _________ 20 __ года

20__ж. "____"_______________ – 20__ж. "____"________________
кезеңінде ________________________сәйкес_____________________________
(судья қаулысы)
әскери полиция гауптвахтасында болғанын растау үшін берілді.
_______________________________
әскери полиция органының бастығы
____________________________________
(ә/атағы, қолы, тегі, аты және әкесінің аты (болған кезде)
20 ___ ж. "____" ________________